Об утверждении стандарта организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2023 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2023 года № 32524
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-152 "Об утверждении Стандарта организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19817).
3. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 мая 2023 года № 81
Стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания детской хирургической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания медицинской помощи детям от рождения до достижения 18 лет с хирургическими заболеваниями в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях в организациях здравоохранения независимо от форм собственности.

Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 15 мамырдағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 мамырда № 32524 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-152 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19817 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 15 мамырдағы
№ 81 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдарында амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда туғаннан бастап 18 жасқа толғанға дейін хирургиялық аурулары бар балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения по определенной специальности;
2) первичный уровень оказания медицинской помощи – уровень оказания медицинской помощи специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
3) ребенок – лицо, не достигшее восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия);
4) вторичный уровень оказания медицинской помощи – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
5) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС);
6) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
7) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения
8) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях, состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих угрозу жизни пациента;
9) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
10) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
11) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
12) третичный уровень оказания медицинской помощи – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман - жоғары медициналық білімі бар, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) медициналық көмек көрсетудің бірінші деңгейі - медициналық-санитариялық алғашқы көмек мамандарының амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
3) бала (балалар) - он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адам;
4) медициналық көмек көрсетудің екінші деңгейі - мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;
5) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
6) жедел медициналық жәрдем - өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысанда медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
7) жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызмет - диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсетілетін қызмет;
8) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар, жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсететін медициналық көмек;
9) мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін қажет ететін аурулар кезінде, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтер көрсету құралдарын пайдалана отырып бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
10) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
11) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
12) медициналық көмек көрсетудің үшінші деңгейі - жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;

13) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни.
3. Оказание детской хирургической помощи осуществляется:
в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования" субъектами здравоохранения, претендующими на оказание медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования;
на платной основе (платные медицинские услуги) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
4. Детская хирургическая помощь относится к специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичной, и оказывается профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-12).
5. Оказание детской хирургической помощи проводится в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения (далее – КП) и настоящим Стандартом.
6. Организации здравоохранения, оказывающие детскую хирургическую помощь обеспечивают ведение форм учетной документации в области здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).

13) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3. Балаларға хирургиялық көмек көрсету:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес;
"Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" (ақылы медициналық қызметтер) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес ақылы негізде жүзеге асырылады.
4. Балаларға хирургиялық көмек мамандандырылған медициналық көмекке, оның ішінде жоғары технологиялық көмекке жатады және диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде, оның ішінде "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызметтерді пайдалана отырып бейінді мамандар көрсетеді.
5. Балаларға хирургиялық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына (бұдан әрі – КХ) және осы Стандартқа сәйкес жүргізіледі.
6. Балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) сәйкес денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын жүргізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген).

7. Детская хирургическая помощь предоставляется в экстренной, неотложной и плановой формах согласно статье 117 Кодекса и в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях согласно статье 118 Кодекса.
8. Детская хирургическая помощь оказывается врачами по специальности "Детская хирургия" (далее – детский хирург), а также медицинской сестрой (медицинским братом) расширенной практики, медицинской сестрой (медицинским братом) общей практики, медицинской сестрой специализированной (медицинским братом специализированным) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – Приказ № ҚР ДСМ – 305/2020).
9. Хирургические вмешательства проводятся детям после получения информированного согласия законных представителей по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 364 "Об утверждении формы письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11386) и вкладному листу 3 к медицинской карте стационарного пациента формы медицинской учетной документации, используемой в стационарах, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, с проведением подробного инструктажа о послеоперационном поведении и необходимости своевременного информирования детского хирурга об изменении состояния здоровья в послеоперационном периоде, за исключением случаев, предусмотренных статьей 145 Кодекса.
10. Отказ от хирургического вмешательства, с указанием возможных последствий, оформляется записью в медицинских документах, в том числе в электронном формате, и подписывается законными представителями ребенка, а также детским хирургом в соответствии со статьей 136 Кодекса.
11. При отказе от подписания законными представителями от детской хирургической помощи осуществляется соответствующая запись об этом по формам № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента" и № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, подписывается детским хирургом.
12. Организация здравоохранения, оказывающая детскую хирургическую помощь при выявлении фактов физического насилия в отношении детей обязана предоставить информацию (экстренное извещение) органам внутренних дел.

7. Балаларға хирургиялық көмек Кодекстің 117-бабына сәйкес шұғыл, кезек күттірмейтін және жоспарлы нысандарда және Кодекстің 118-бабына сәйкес амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетіледі.
8. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) сәйкес "Балалар хирургиясы" (бұдан әрі – балалар хирургі) мамандығы бойынша дәрігерлер, сондай-ақ кеңейтілген практика мейіргері, жалпы практика мейіргер, мамандандырылған мейіргер балаларға хирургиялық көмек көрсетеді.
9. Балаларға хирургиялық араласулар "Инвазиялық араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 364 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11386 болып тіркелген) бекітілген нысан және № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген стационарларда қолданылатын медициналық есепке алу құжаттамасы нысанының стационарлық пациенттің медициналық картасына 3-қосымша парақ бойынша, Кодекстің 145-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, операциядан кейінгі мінез-құлық және операциядан кейінгі кезеңдегі денсаулық жағдайының өзгеруі туралы балалар хирургіне уақтылы хабарлау қажеттілігі туралы егжей-тегжейлі нұсқама жүргізе отырып, заңды өкілдердің ақпараттандырылған келісімін алғаннан кейін жүргізіледі.
10. Мүмкін болатын салдарларды көрсете отырып, хирургиялық араласудан бас тарту медициналық құжаттарда, оның ішінде электрондық форматта жазумен ресімделеді және оған Кодекстің 136-бабына сәйкес баланың заңды өкілдері, сондай-ақ балалар хирургі қол қояды.
11. Заңды өкілдер балаларға хирургиялық көмекке қол қоюдан бас тартқан кезде бұл туралы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001/у "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" және № 052/у "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" нысандары бойынша тиісті жазба жүзеге асырылады, оған балалар хирургі қол қояды.
12. Балаларға қатысты физикалық зорлық-зомбылық фактілері анықталған кезде балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы ішкі істер органдарына ақпарат (шұғыл хабарлама) беруге міндетті.

Глава 2. Структура организаций, оказывающих детскую хирургическую помощь
13. Организация оказания детской хирургической помощи проводится по трем уровням в соответствии со статьей 116 Кодекса:
1) на первичном уровне:
в кабинете детского хирурга (далее – Кабинет) в организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях (на районном, городском, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы или городской поликлиники в городах республиканского значения и столицы);
2) на вторичном уровне:
в центре амбулаторной хирургии (далее – ЦАХ) для оказания стационарозамещающей помощи детям в организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях (на городском, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы или городской поликлиники в городах республиканского значения и столицы) и организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях (консультативно-диагностическое отделение при многопрофильных детских городских и областных больницах);
детские хирургические койки в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь (районные больницы);
неонатальные хирургические койки (отделение) в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях (многопрофильная городская детская больница в городах республиканского значения и столице; многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре; организации родовспоможения третьего уровня регионализации перинатальной помощи;
детское хирургическое отделение в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях (многопрофильная городская детская больница в городах республиканского значения и столице, многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре).
3) на третичном уровне:
неонатальные хирургические койки (отделение) в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в научных организациях в области здравоохранения, республиканских организациях здравоохранения;
детское хирургическое отделение в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях (многопрофильная городская детская больница в городах республиканского значения и столице, многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре), научных организациях в области здравоохранения, республиканских организациях здравоохранения оказывающих специализированную детскую хирургическую помощь, в том числе высокотехнологичную, в зависимости от профиля хирургического заболевания.

2-тарау. Балаларға хирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
13. Балаларға хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру Кодекстің 116-бабына сәйкес үш деңгей бойынша жүргізіледі:
1) бірінші деңгейде:
амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелеріндегі балалар хирургі кабинетінде (бұдан әрі – Кабинет) (Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде аудандық, қалалық, консультативтік-диагностикалық орталықта);
2) екінші деңгейде:
амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінде (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде қалалық, консультациялық-диагностикалық орталықта) және стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінде (қалалық және облыстық көпбейінді балалар ауруханалары жанындағы консультациялық-диагностикалық бөлімше); балаларға стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін амбулаториялық хирургия орталығында (бұдан әрі – АХО);
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық төсектері (аудандық ауруханалар);
қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы неонаталдық хирургиялық төсектер (бөлімше) (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді қалалық балалар ауруханасы; облыс орталығында құрылатын көпбейінді облыстық балалар ауруханасы; перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі босандыру ұйымдары);
қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық бөлімшесі (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді қалалық балалар ауруханасы, облыс орталығында құрылатын көпбейінді облыстық балалар ауруханасы).
3) үшінші деңгейде:
денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы неонаталдық хирургиялық төсектер (бөлімше);
қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы (республикалық маңызы бар қалалар мен астанада көпбейінді қалалық балалар ауруханасы, облыс орталығында құрылатын көпбейінді облыстық балалар ауруханасы), денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардағы, мамандандырылған балалар хирургиялық көмегін, оның ішінде хирургиялық аурудың бейініне байланысты жоғары технологиялық көмекті көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық бөлімшесі.

Глава 3. Основные задачи и направления деятельности медицинских организаций, оказывающих детскую хирургическую помощь
14. Основными задачами и направлениями деятельности организаций здравоохранения, оказывающих детскую хирургическую помощь, являются:
1) диагностика, лечение, профилактика хирургических заболеваний у детей;
2) оказание специализированной детской хирургической помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях и на дому, вне медицинской организации: по месту вызова бригады скорой медицинской помощи, на санитарном автотранспорте и медицинской авиации при транспортировке, а также в медицинских поездах, передвижных (полевых) медицинских комплексах, полевых госпиталях, трассовых медико-спасательных пунктах и при оказании дистанционных медицинских услуг;
3) консультативно-диагностическая помощь детям с хирургическими заболеваниями;
4) осмотры и динамическое наблюдение за детьми, перенесшими хирургические вмешательства;
5) разработка профилактических мероприятий для снижения заболеваемости детских хирургических заболеваний, требующих оказание неотложной медицинской помощи;
6) проведение медицинской реабилитации детям с хирургическими заболеваниями с целью восстановления нарушенных функций организма, снижения инвалидизации.
7) внедрение в детскую хирургическую практику инновационных, эффективных методов диагностики и лечения;
8) обеспечение преемственности в работе между организациями здравоохранения, оказывающими медицинскую помощь на районном, городском, областном и республиканском уровнях.
Глава 4. Порядок оказания детской хирургической помощи в разрезе уровней, видов, форм и условий ее оказания
15. Порядок оказания детской хирургической помощи по уровням оказания организуется и оказывается в соответствии с объемами диагностических и лечебных мероприятий согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
Параграф 1. Оказание детской хирургической помощи детям в амбулаторных и стационарозамещающих условиях
16. В амбулаторных условиях детская хирургическая помощь оказывается детскими хирургами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-12 в виде консультативно-диагностической помощи, станционарозамещающей помощи двумя способами:
1) оперативным (хирургическим);
2) не оперативным (консервативным).
17. Специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях детям с хирургическими заболеваниями предоставляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-136/2020 "Об утверждении перечня процедур и манипуляций, включенных в специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21470).

3-тарау. Балаларға хирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
14. Балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары:
1) балалардағы хирургиялық аурулардың диагностикасы, емдеу, профилактикасы;
2) мамандандырылған балаларға арналған хирургиялық көмек, оның ішінде амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде: жедел медициналық көмек бригадасын шақыру орны бойынша, санитариялық автокөлікте және тасымалдау кезінде медициналық авиацияда, сондай-ақ медициналық поездарда, жылжымалы (далалық) медициналық кешендерде, далалық госпитальдарда, трассалық медициналық-құтқару пункттерінде және қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып көрсету;
3) хирургиялық аурулары бар балаларға консультациялық-диагностикалық көмек;
4) хирургиялық араласудан өткен балаларды қарап-тексеру және динамикалық байқау;
5) шұғыл медициналық көмек көрсетуді талап ететін балалар хирургиялық ауруларының сырқаттанушылығын төмендету үшін профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
6) ағзаның бұзылған функцияларын қалпына келтіру, мүгедектікті төмендету мақсатында хирургиялық аурулары бар балаларға медициналық оңалту жүргізу.
7) диагностика мен емдеудің инновациялық, тиімді әдістерін балалардың хирургиялық практикасына енгізу;
8) аудандық, қалалық, облыстық және республикалық деңгейлерде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары арасындағы жұмыста сабақтастықты қамтамасыз ету.
4-тарау. Балаларға хирургиялық көмек көрсетудің деңгейлері, түрлері, нысандары мен шарттары бөлінісінде оны көрсету тәртібі
15. Балаларға хирургиялық көмек көрсету тәртібі осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес диагностикалық және емдеу іс-шараларының көлеміне сәйкес ұйымдастырылады және көрсетіледі.
1-параграф. Балаларға амбулаториялық және стационарды алмастыратын жағдайларда балаларға арналған хирургиялық көмек көрсету
16. Амбулаториялық жағдайларда балаларға хирургиялық көмекті диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде, оның ішінде № ҚР ДСМ-12 бұйрығына сәйкес қашықтықтан медициналық қызмет көрсету құралдарын пайдалана отырып, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарды алмастыратын көмек түрінде балалар хирургтері екі тәсілмен көрсетеді:
1) оперативті (хирургиялық);
2) оперативті емес (консервативті).
17. Хирургиялық аурулары бар балаларға амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген емшаралар мен манипуляциялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-136/2020 бұйрығына сәйкес ұсынылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21470 болып тіркелген).

18. Детская хирургическая помощь в стационарозамещающих условиях детям с хирургическими заболеваниями осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106).
19. Детская хирургическая помощь в амбулаторных условиях осуществляется детскими хирургами в Кабинете, а также в ЦАХ.
20. Детская хирургическая помощь в стационарозамещающих условиях осуществляется детскими хирургами в ЦАХ.
21. Детский хирург Кабинета осуществляет:
1) профилактику, диагностику и лечение хирургических заболеваний используя возможности лечебно-диагностических и вспомогательных подразделений организации здравоохранения, в составе которой функционирует Кабинет;
2) динамическое наблюдение за детьми, перенесшими хирургические вмешательства;
3) проведение профилактических осмотров детей на обслуживаемой территории в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820);
4) санитарно-просветительную работу с населением по вопросам профилактики и ранней диагностики хирургических заболеваний у детей и формированию здорового образа жизни;
5) направление детей для оказания медицинской помощи в стационарных условиях при наличии медицинских показаний;
6) направление детей на медико-социальную экспертизу для установления инвалидности;
22. В структуре ЦАХ предусмотрены: смотровой кабинет; комната ожидания; палаты, в том числе одноместные (изолятор); послеоперационные палаты; операционная или операционный блок (при необходимости); палата пробуждения (при необходимости); перевязочная; процедурная; перевязочная (гипсовая) и вспомогательные помещения.
23. ЦАХ использует возможности организации здравоохранения, на базе которой он организован (лабораторная диагностика, ультразвуковая диагностика, эндоскопия, рентгенологические, бактериологические, гистологические исследования, консультации специалистов).
24. ЦАХ предоставляет специализированную хирургическую помощь в плановой и экстренной форме;

18. Хирургиялық аурулары бар балаларға стационарды алмастыратын жағдайларда балалар хирургиялық көмегі "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
19. Амбулаториялық жағдайларда балаларға хирургиялық көмекті балалар хирургтері Кабинетте, сондай-ақ АХО-да жүзеге асырады.
20. Стационарды алмастыратын жағдайларда балаларға хирургиялық көмекті АХО-дағы балалар хирургтары жүзеге асырады.
21. Кабинеттің балалар хирургі:
1) Құрамында Кабинет жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымының емдеу-диагностикалық және қосалқы бөлімшелерінің мүмкіндіктерін пайдалана отырып, хирургиялық аурулардың профилактикасын, диагностикасын және емдеуді;
2) хирургиялық араласудан өткен балаларды динамикалық байқауды;
3) "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына сәйкес қызмет көрсетілетін аумақта балаларды профилактикалық қарап-тексеруді жүргізуді; (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген);
4) балалардағы хирургиялық аурулардың профилактикасы және ерте диагностикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша халықпен санитарлық-ағарту жұмысын;
5) медициналық көрсетілімдер болған кезде балаларды стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін жіберуді;
6) мүгедектікті белгілеу үшін балаларды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуді жүзеге асырады.
22. АХО құрылымында: қарап-тексеру кабинеті; күту бөлмесі; палаталар, оның ішінде бір орындық (оқшаулағыш); операциядан кейінгі палаталар; операциялық немесе операциялық блок (қажет болған жағдайда); ояту палатасы (қажет болған жағдайда); таңу бөлмесі; ем-шара; таңу (гипс) және қосалқы үй-жайлар көзделген.
23. АХО өзі ұйымдастырылған денсаулық сақтау ұйымының мүмкіндіктерін пайдаланады (зертханалық диагностика, ультрадыбыстық диагностика, эндоскопия, рентгенологиялық, бактериологиялық, гистологиялық зерттеулер, мамандардың кеңестері).
24. АХО жоспарлы және шұғыл түрде мамандандырылған хирургиялық көмек көрсетеді;

25. Госпитализация в ЦАХ осуществляется при наличии консультативного заключения детского хирурга по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) с результатами лабораторных, инструментальных исследований и заключений профильных специалистов по медицинским показаниям.
26. В ЦАХ хирургическому вмешательству подлежат дети со следующими хирургическими заболеваниями:
1) грыжи передней брюшной стенки (паховые, пахово-мошоночные, пупочные, белой линии живота);
2) водянки и кисты оболочек яичка и семенного канатика;
3) фимоз;
4) мягкотканные доброкачественные образования небольших размеров;
5) вросший ноготь.
27. Детская хирургическая помощь на уровне ЦАХ предусматривает:
1) оказание консультативно-диагностической помощи, лечение детей с врожденными пороками развития и приобретенными хирургическими заболеваниями;
2) применение малоинвазивных методик хирургического вмешательства, с целью исключения осложнений и рецидивов заболевания;
3) оказание экстренной и неотложной медицинской помощи при острых состояниях и (или) хирургических заболеваниях, требующих срочного медицинского вмешательства, а в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационарных условиях, направление детей в хирургическое отделение, где обеспечивается круглосуточная неотложная медицинская помощь.
28. Пребывание ребенка в ЦАХ не превышает 8 (восемь) часов, в течение которых он получает необходимый спектр лечебно-диагностических мероприятий, включая осмотр, хирургическое вмешательство, послеоперационный осмотр и выписку в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
29. Детский хирург дает законным представителям необходимые рекомендации по уходу за ребенком, активному образу жизни, ограничению тяжелых физических нагрузок.
Повторный осмотр осуществляется на 7 (седьмые) сутки после хирургического вмешательства.
Параграф 2. Оказание детской хирургической помощи в стационарных условиях
30. Детская хирургическая помощь в стационарных условиях предоставляется организациями здравоохранения, оказывающими детскую хирургическую помощь в соответствии c приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-27).
31. На вторичном уровне оказания детской хирургической помощи в стационарных условиях, детскими хирургами оказывается неотложная помощь по жизненным показаниям – базовый комплекс противошоковой и реанимационной терапии, хирургическое вмешательство при экстренных хирургических заболеваниях органов брюшной полости, грудной клетки – устранение напряженного пневмоторакса, первичная хирургическая обработка ран, малые операции, а также лечение и сестринский уход основных хирургических заболеваний, требующих хирургического вмешательства в плановом порядке (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования) при:
грыжах пупочного кольца и параумбиликальной области;
грыжах пахового канала;
варикоцеле;
гнойно-воспалительных заболеваниях покровных тканей.

25. АХО -ға емдеуге жатқызу зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың қорытындылары бар медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманының (бұдан әрі – МСАК) жолдамасы бойынша балалар хирургінің консультациялық қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
26. АХО-да келесі хирургиялық аурулары бар балалар хирургиялық араласуға жатады:
1) іштің алдыңғы қабырғасының грыжалары (шап, шап-ұма, кіндік, іштің ортаңғы сызығы);
2) аталық без және ұрықтың енбау шемені қабықтарының тамшылары мен кисталары;
3) фимоз;
4) шағын өлшемді жұмсақ тінді қатерсіз ісіктер;
5) кіріп кеткен тырнақ.
27. АХО деңгейіндегі балаларға хирургиялық көмек:
1) консультациялық-диагностикалық көмек көрсету, туа біткен даму ақаулары бар және жүре пайда болған хирургиялық аурулары бар балаларды емдеу;
2) аурудың асқынуы мен қайталануын болдырмау мақсатында хирургиялық араласудың аз инвазивті әдістемелерін қолдану;
3) шұғыл медициналық араласуды талап ететін жіті жағдайлар және (немесе) хирургиялық аурулар кезінде шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету, ал стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларда балаларды тәулік бойы кезек күттірмейтін медициналық көмек қамтамасыз етілетін хирургиялық бөлімшеге жіберуді көздейді.
28. Баланың АХО-да болуы 8 (сегіз) сағаттан аспайды, оның барысында ол № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес қарап-тексеруді, хирургиялық араласуды, операциядан кейінгі қарап-тексеруді және шығаруды қоса алғанда, қажетті емдеу-диагностикалық іс-шаралар спектрін алады.
29. Балалар хирургі заңды өкілдерге бала күтімі, белсенді өмір салты, ауыр физикалық белсенділікті шектеу бойынша қажетті ұсыныстар береді.
Қайта тексеру хирургиялық араласудан кейінгі 7 (жетінші) тәулікте жүзеге асырылады.
2-параграф. Стационарлық жағдайда балаларға хирургиялық көмек көрсету
30. Стационарлық жағдайларда балаларға хирургиялық көмекті "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық № ҚР ДСМ-27).
31. Стационарлық жағдайларда балаларға хирургиялық көмек көрсетудің екінші деңгейінде балалар хирургтары өмірлік көрсеткіштер бойынша шұғыл көмек көрсетеді – шокқа қарсы және реанимациялық терапияның базалық кешені, іш қуысы, кеуде қуысы органдарының шұғыл хирургиялық аурулары кезінде хирургиялық араласу – кернеулі пневмотораксты жою, жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу, шағын операциялар, сондай-ақ жоспарлы тәртіппен хирургиялық араласуды қажет ететін негізгі хирургиялық ауруларды емдеу және мейіргерлік күтім (тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған кезде):
кіндік сақинасы мен параумбиликальды аймақтың жарығы;
шап каналының грыжасы;
варикоцеле;
іріңді-қабыну аурулары.

32. На третичном уровне оказания детской хирургической помощи в стационарных условиях, детская хирургическая помощь представлена по профилям общей детской хирургии, нейрохирургии, травматологии и ортопедии (комбустиологии), урологии, челюстно-лицевой хирургии, отоларингологии, офтальмологии, кардиохирургии, гнойной хирургии (за исключение научных организаций в области здравоохранения и республиканских организаций здравоохранения).
33. Госпитализация детей осуществляется при необходимости оказания специализированной и высокотехнологичной детской хирургической помощи с круглосуточным медицинским наблюдением.
34. При наличии медицинских показаний к проведению хирургического вмешательства в стационарных условиях, детский хирург предоставляет законным представителям ребенка соответствующее консультативное заключение, подробно инструктирует о планируемом объеме хирургического вмешательства, предварительной подготовке и предоставляет перечень необходимого обследования (анализов) ребенка, консультативных заключений профильных специалистов при необходимости, и заключение педиатра или врача общей практики о состоянии здоровья ребенка, и отсутствии контактов с инфекционными больными.
35. Госпитализация детей с хирургическими заболеваниями осуществляется:
1) в плановой форме – по направлению специалистов ПМСП или специалистов организаций здравоохранения, оказывающих детскую хирургическую помощь в рамках ГОБМП;
2) в экстренной форме – при наличии медицинских показаний для оказания специализированной детской хирургической помощи.
36. Детский хирург стационара осуществляет следующие функции:
1) проведение своевременной диагностики с применением необходимых лабораторно-инструментальных методов исследования в соответствии с КП;
2) обеспечение создания лечебно-охранительного режима, противоэпидемических мероприятий и профилактики внутрибольничной инфекции;
3) проведение ежедневного обхода госпитализированных детей, участие в обходах с заведующим отделением;
4) организация консультаций профильных специалистов, консилиумов при наличии медицинских показаний;
5) своевременный перевод на более высокий уровень оказания медицинской помощи, при наличии медицинских показаний и соответствующего заключения;
6) проведение анализа заболеваемости по профилю и разработку профилактических мероприятий;
7) участие в патологоанатомических и клинических конференциях.
37. В приемном отделении детский хирург оказывает помощь в круглосуточном режиме.
Проводит медицинскую сортировку по триаж-системе, оценивает общее состояние ребенка, объективный статус, оказывает неотложную медицинскую помощь, определяет необходимость дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при наличии медицинских показаний осуществляет госпитализацию ребенка в соответствующее отделение.

32. Стационарлық жағдайда балаларға хирургиялық көмек көрсетудің үшінші деңгейінде балаларға хирургиялық көмек Жалпы балалар хирургиясы, нейрохирургия, травматология және ортопедия (комбустиология), урология, жақсүйек-бет хирургиясы, отоларингология, офтальмология, кардиохирургия, іріңді хирургия (денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда) бейіндері бойынша ұсынылады.
33. Балаларды емдеуге жатқызу тәулік бойы медициналық бақылаумен мамандандырылған және жоғары технологиялық балалар хирургиялық көмегін көрсету қажет болған кезде жүзеге асырылады.
34. Стационарлық жағдайларда хирургиялық араласуды жүргізуге медициналық көрсетілімдер болған кезде балалар хирургі баланың заңды өкілдеріне тиісті консультациялық қорытынды береді, хирургиялық араласудың жоспарланған көлемі, алдын ала дайындық туралы егжей-тегжейлі нұсқау береді және баланы қажетті тексерудің (талдаулардың) тізбесін, қажет болған жағдайда бейінді мамандардың консультациялық қорытындыларын және педиатрдың немесе жалпы практика дәрігерінің баланың денсаулық жағдайы және инфекциялық науқастармен байланыстың болмауы туралы қорытындысын ұсынады.
35. Хирургиялық аурулары бар балаларды емдеуге жатқызу:
1) жоспарлы нысанда – МСАК мамандарының немесе ТМККК шеңберінде балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл нысанда - мамандандырылған балалар хирургиялық көмегін көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде жүргізіледі.
36. Стационардағы балалар хирургі келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) КХ сәйкес зерттеудің қажетті зертханалық-аспаптық әдістерін қолдана отырып, уақтылы диагностика жүргізу;
2) емдеу-қорғау режимін, эпидемияға қарсы іс-шараларды құруды және ауруханаішілік инфекцияның профилактикасын қамтамасыз ету;
3) емдеуге жатқызылған балаларды күнделікті аралауды жүргізу, бөлімше меңгерушісімен аралауға қатысу;
4) медициналық айғақтар болған кезде бейінді мамандардың, консилиумдардың консультацияларын ұйымдастыру;
5) медициналық айғақтар мен тиісті қорытынды болған кезде медициналық көмек көрсетудің неғұрлым жоғары деңгейіне уақтылы ауысу;
6) бейіні бойынша сырқаттанушылыққа талдау жүргізу және профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
7) патологиялық-анатомиялық және клиникалық конференцияларға қатысу.
37. Қабылдау бөлімінде балалар хирургі тәулік бойы көмек көрсетеді.
Триаж-жүйе бойынша медициналық сұрыптауды жүргізеді, баланың жалпы жай-күйін, объективті мәртебесін бағалайды, шұғыл медициналық көмек көрсетеді, диагнозды нақтылау үшін қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулердің қажеттілігін айқындайды және медициналық көрсетілімдер болған кезде баланы тиісті бөлімшеге жатқызуды жүзеге асырады.

38. В случаях необходимости оценки состояния ребенка в динамике, для верификации диагноза, осуществляется наблюдение в диагностической палате приемного отделения стационара в период от двух часов до суток в соответствии Приказом № ҚР ДСМ-27, с проведением комплекса неотложных лечебно-диагностических мероприятий.
39. Хирургическое вмешательство по неотложным показаниям осуществляется операционной бригадой детских хирургов не позже двух часов с момента поступления в стационар и постановки диагноза.
40. Дежурный детский хирург по согласованию с ответственным дежурным врачом по стационару назначает время начала операции.
Формирование бригады хирургов осуществляет ответственный дежурный врач.
41. При наличии медицинских показаний к проведению хирургического вмешательства с проведением анестезиологического пособия определяется степень операционно-анестезиологического риска.
42. Определение степени операционно-анестезиологического риска, выбора метода анестезии и проведения предоперационной подготовки осуществляется врачом по специальности "Анестезиология и реаниматология" (детская) в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
43. При проведении хирургического вмешательства на брюшную, плевральную полости, а также полости абсцесса в процессе хирургического вмешательства детский хирург производит забор биологического материала (далее-биоматериал), для последующего направления на бактериологическое исследование и определение чувствительности к антибактериальным препаратам, а также патоморфологическое и гистологическое исследования.
44. После хирургического вмешательства под общей анестезией, ребенок находится в палате пробуждения или в отделении реанимации и интенсивной терапии под наблюдением медицинского работника (врач (специалист профильный), сестра (брат) медицинская (-ий) (специализированная (-ый)) согласно Приказу № ҚР ДСМ-305/2020 с повышением квалификации по специальности "Сестринское дело в анестезиологии и интенсивной терапии").
45. При сложности в верификации диагноза, определения тактики ведения используются возможности консультирования с профильными республиканскими организациями, посредством телемедицинской сети в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-12.
46. При невозможности оказания квалифицированной детской хирургической помощи в условиях организации здравоохранения нижестоящего уровня осуществляется перевод ребенка на вышестоящий уровень, по принципу "на себя" транспортом медицинской авиации.
47. После принятия решения о переводе ребенка, проводится предтранспортная подготовка детским хирургом организации здравоохранения где находится пациент совместно с транспортной бригадой и специалистами организации здравоохранения, принимающей новорожденного.

38. Баланың жағдайын динамикада бағалау қажет болған жағдайда диагнозды верификациялау үшін шұғыл емдеу-диагностикалық іс-шаралар кешенін жүргізе отырып, № ҚР ДСМ-27 бұйрығына сәйкес екі сағаттан тәулікке дейінгі кезеңде стационардың қабылдау бөлімшесінің диагностикалық палатасында бақылау жүзеге асырылады.
39. Шұғыл көрсетілімдер бойынша хирургиялық араласуды балалар хирургтарының операциялық тобы стационарға түскен және диагноз қойылған сәттен бастап екі сағаттан кешіктірмей жүзеге асырады.
40. Кезекші балалар хирургі стационар бойынша жауапты кезекші дәрігердің келісімі бойынша операцияның басталу уақытын белгілейді.
Хирургтер бригадасын қалыптастыруды жауапты кезекші дәрігер жүзеге асырады.
41. Анестезиологиялық әдісті жүргізе отырып, хирургиялық араласуды жүргізуге медициналық көрсетілімдер болған кезде операциялық-анестезиологиялық тәуекел дәрежесі айқындалады.
42. Операциялық-анестезиологиялық тәуекел дәрежесін айқындау, анестезия әдісін таңдау және операция алдындағы даярлықты жүргізу "Анестезиология және реаниматология" (балалар) дәрігер мамандығы бойынша № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
43. Хирургиялық араласу процесінде іш, плевра қуыстарына, сондай-ақ абсцесс қуыстарына хирургиялық араласу жүргізу кезінде балалар хирургі кейіннен бактериологиялық зерттеуге және бактерияға қарсы препараттарға сезімталдықты анықтауға, сондай-ақ патоморфологиялық және гистологиялық зерттеуге жіберу үшін биологиялық материал (бұдан әрі – биоматериал) алуды жүргізеді.
44. Жалпы анестезиямен хирургиялық араласудан кейін бала ояту палатасында немесе реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде, № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес медицина қызметкерлерінің (дәрігер (бейінді маман), "Анестезиология және қарқынды терапиядағы мейіргер ісі" тақырыбында біліктілікті арттыру курсынан өткен мейіргердің) бақылауында болады.
45. Диагнозды верификациялау, жүргізу тактикасын айқындау қиын болған кезде № ҚР ДСМ-12 бұйрығына сәйкес телемедициналық желі арқылы бейінді республикалық ұйымдармен консультация беру мүмкіндіктері пайдаланылады.
46. Төмен тұрған деңгейдегі денсаулық сақтауды ұйымдастыру жағдайында білікті балалар хирургиялық көмегін көрсету мүмкін болмаған кезде баланы медициналық авиация көлігімен "өзіне" қағидаты бойынша жоғары деңгейге ауыстыру жүзеге асырылады.
47. Баланы ауыстыру туралы шешім қабылданғаннан кейін көлік бригадасымен және жаңа туған нәрестені қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымының мамандарымен бірлесіп пациент орналасқан денсаулық сақтау ұйымының балалар хирургі көлікке дейінгі дайындықты жүргізеді.

48. Перевод детей с острыми хирургическими заболеваниями из непрофильных стационаров осуществляется, при наличии медицинских показаний и соответствующего заключения детского хирурга организации здравоохранения оказывающей детскую хирургическую помощь.
49. Специалисты организаций здравоохранения вышестоящего уровня оказания детской хирургической помощи, оказывают консультативно-диагностическую помощь организациям здравоохранения нижестоящего уровня.
Глава 5. Минимальный штат работников детской хирургической службы
50. Минимальный штат работников детской хирургической службы устанавливается согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
Глава 6. Минимальное оснащение медицинскими изделиями
51. Минимальное оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих детскую хирургическую помощь устанавливается в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту.
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания детской
хирургической помощи
в Республике Казахстан
Объемы диагностических и лечебных мероприятий по уровням оказания детской хирургической помощи
Уровни оказания хирургической помощи
Перечень диагностических мероприятий
Перечень лечебных мероприятий
1. Первичный уровень
- кабинет детского хирурга на районном, городском, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы или городской поликлиники в городах республиканского значения и столицы.
1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр: антропометрия
подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, осмотр костно-суставной системы
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Инструментальные исследования (по показаниям): (ультразвуковое исследование, ультразвуковая доплерография, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение асептической повязки.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Направление и/или транспортировка в районную, многопрофильную городскую, областную детскую больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.

48. Жіті хирургиялық аурулары бар балаларды бейінді емес стационарлардан ауыстыру медициналық көрсетілімдер және балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы балалар хирургінің тиісті қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
49. Балаларға хирургиялық көмек көрсетудің жоғары деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары төменгі деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымдарына консультациялық-диагностикалық көмек көрсетеді.
5-тарау. Балалар хирургиялық қызметі қызметкерлерінің ең аз штаты
50. Балалар хирургиялық қызметі қызметкерлерінің ең аз штаты осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
6-тарау. Медициналық бұйымдармен ең аз жарақтандыру
51. Балаларға хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен ең аз жарақтандыру осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Қазақстан Республикасында
балаларға хирургиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Балаларға хирургиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша диагностикалық және емдеу іс-шараларының көлемі
Хирургиялық көмек көрсету деңгейлері
Диагностикалық іс-шаралар тізбесі
Емдеу іс-шараларының тізбесі
1. Бірінші деңгейі
- Республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде аудандық, қалалық, консультативтік-диагностикалық орталықтағы балалар хирургінің кабинеті.
1. Шағымдарды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру:
жүрек соғу жиілігін, тыныс алу жиілігінің антропометриясы, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, сүйек-буын жүйесін қарап-тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық зерттеу, ультрадыбыстық доплерография, кеуде қуысының шолу рентгенографиясы, іш қуысының шолу рентгенографиясы, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Асептикалық таңғышты қолдану.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Аудандық, көпбейінді қалалық, облыстық балалар ауруханаларына жолдама және / немесе тасымалдау.
6. Шағын және үлкен операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, бақылау, таңу, тігістерді алу).

7. Малые операции (детям старше 1 года):
- Вскрытие гематомы
вскрытие фурункула (единичный; кроме лицевой области)
- вскрытие панариция (не осложненного);
- пункция, вскрытие абсцесса;
- вскрытие гематомы;
- вскрытие нагноившейся гематомы;
- вскрытие гидраденита;
- эвакуация гноя, санация; дренирование нагноившейся раны после операции;
-удаление мягкотканные доброкачественные образования небольших размеров
- Удаление/коррекция ногтевой пластинки
-Иссечение лигатурного свища
- Бужирование заднего прохода
- Лазерная коагуляция патологии и/или новообразований кожи/подкожной ткани
-Диатермокоагуляция кожной патологии и новообразований
-Хирургическая обработка раны/ожога
- Наложение гипсовой повязки
-Промывание мочевого пузыря
-Вправление парафимоза
-Циркумцизия
- снятие швов.
2. Вторичный уровень
- в центре амбулаторной хирургии (далее - ЦАХ) для оказания стационарозамещающей помощи детям в организациях здравоохранения;- в структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях (на городском, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы или городской поликлиники в городах республиканского значения и столицы) и организациях здравоохранения;- в структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях (консультативно-диагностическое отделение при многопрофильных детских городских и областных больницах)
1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр: подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования (по показаниям):
общий анализ крови, общий анализ мочи, время свертывания, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения).
4. Инструментальные исследования (по показаниям): (ультразвуковое исследование, ультразвуковая доплерография, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение асептической повязки.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Направление и/или транспортировка в районную, многопрофильную городскую, областную детскую больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.

7. Шағын операциялар (1 жастан асқан балаларға):
- Гематоманы ашу
фурункулды ашу (бір ретік; бет аймағынан басқа)
- панарицийді ашу (асқынбаған);
- пункция, абсцессті ашу;
- гематоманы ашу;
- іріңді гематоманы ашу;
- гидраденитті ашу;
- іріңді эвакуациялау, санация; операциядан кейін іріңді жараны дренаждау;
- көлемі шағын жұмсақ тінді қатерсіз ісіктерді алып тастау;
- Тырнақ пластинасын алып тастау/түзету;
- Бұнақжіпті жыланкөзді кесіп алып тастау;
- Анусты сүмбілеу;
- Тері/тері астындағы тіндердің патологиясын және/немесе ісіктерін лазерлік коагуляциялау;
- Тері патологиясы мен ісіктерінің диатермокоагуляциясы;
- Жараны/күйікті хирургиялық өндеу;
- Гипсті таңу;
- Қуықты жуу;
- Парафимозды түзету;
- Циркумцизия;
- тігістерді алу.
2. Екінші деңгей
- Денсаулық сақтау ұйымдарында балаларға стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін амбулаториялық хирургия орталығында (бұдан әрі - АХО); - амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелерде (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде қалалық, консультациялық-диагностикалық орталықта) және денсаулық сақтау ұйымдарында;- стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелерде (қалалық және облыстық көпбейінді балалар ауруханалары жанындағы консультациялық-диагностикалық бөлімше)
1. Шағымдарды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру:
жүрек соғу жиілігін, тыныс алу жиілігінің антропометриясы, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, сүйек-буын жүйесін қарап-тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық зерттеу, ультрадыбыстық доплерография, кеуде қуысының шолу рентгенографиясы, іш қуысының шолу рентгенографиясы, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Асептикалық таңғышты қолдану.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Аудандық, көпбейінді қалалық, облыстық балалар ауруханаларына жолдама және / немесе тасымалдау.
6. Шағын және үлкен операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, бақылау, таңу, тігістерді алу).

7. Малые операции (детям старше 1 года):
- Вскрытие гематомы
вскрытие фурункула (единичный; кроме лицевой области)
- вскрытие панариция (не осложненного);
- пункция, вскрытие абсцесса;
- вскрытие гематомы;
- вскрытие нагноившейся гематомы;
- вскрытие гидраденита;
- эвакуация гноя, санация; дренирование нагноившейся раны после операции;
-удаление мягкотканные доброкачественные образования небольших размеров
- Удаление/коррекция ногтевой пластинки
-Иссечение лигатурного свища
- Бужирование заднего прохода
- Лазерная коагуляция патологии и/или новообразований кожи/подкожной ткани
-Диатермокоагуляция кожной патологии и новообразований
-Хирургическая обработка раны/ожога
- Наложение гипсовой повязки
-Промывание мочевого пузыря
-Вправление парафимоза
-Циркумцизия
- снятие швов;
8. Большие операции:
- грыжесечение (паховая, бедреная, пупочная грыжа, грыжа белой линии живота;
-хирургическое лечение водянки и кисты оболочек яичка и семенного канатика;
-иссечение мягкотканные доброкачественные образования небольших размеров
- лапароскопическая холецистэктомия и грыжепластика (при наличии соответствующего оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы в стационаре).
3. Третичный уровень
- детские хирургические койки в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь (районные больницы);
1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр: подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): при наличии соответствующего оборудования: общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), протромбиновый индекс, время свертываемости, электролиты.
4. Инструментальные исследования (по показаниям):
(ультразвуковое исследование, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, эзофагогастродуоденоскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение повязок.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Транспортировка в многопрофильную, городскую, областную больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.
7. Малые операции (при наличии в сельской больнице соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы).
8. Экстренная хирургическая помощь при всех видах экстренных хирургических заболеваний органов грудной клетки и брюшной полости (при наличии в соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы):
- первичная хирургическая обработка ран;
- хирургическое лечение при всех видах травматических повреждений органов грудной клетки и брюшной полости;
- повреждений магистральных и периферических сосудов;
-Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
- базовый комплекс противошоковой и реанимационной терапии.

7. Шағын операциялар (1 жастан асқан балаларға):
- Гематоманы ашу,
фурункулды ашу (бір реттік; бет аймағынан басқа)
- панарицийді ашу (асқынбаған);
- пункция, абсцессті ашу;
- гематоманы ашу;
- іріңді гематоманы ашу;
- гидраденитті ашу;
- іріңді эвакуациялау, санация; операциядан кейін іріңді жараны дренаждау;
- көлемі шағын жұмсақ тінді қатерсіз ісіктерді алып тастау;
- Тырнақ пластинасын алып тастау/түзету
- Бұнақжіпті жыланкөзді кесіп алып тастау;
- Анусты сүмбілеу;
- Тері/тері астындағы тіндердің патологиясын және/немесе ісіктерін лазерлік коагуляциялау
- Тері патологиясы мен ісіктерінің диатермокоагуляциясы
- Жараны/күйікті хирургиялық өңдеу
- Гипсті таңу
- Қуықты жуу
- Парафимозды түзету
- Циркумцизия
- тігістерді алу;
8. Үлкен операциялар:
- Жарықты алып тастау (шап, сан, кіндік жарығы, іштің ортаңғы сызығының жарығы;
- аталық без және ұрықтық енбау қабықтарының шемені мен кисталарын хирургиялық емдеу;
- көлемі шағын жұмсақ тінді қатерсіз ісіктерді кесіп алып тастау;
- лапароскопиялық холецистэктомия және жарықпластикасы (тиісті жарақтандыру, стационарда жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған кезде).
3. Үшінші деңгей
- стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық төсектері (аудандық ауруханалар);
1. Шағымдарды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру:
жүрек соғу жиілігін, тыныс алу жиілігінің антропометриясы, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, сүйек-буын жүйесін қарап-тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық зерттеу, ультрадыбыстық доплерография, кеуде қуысының шолу рентгенографиясы, іш қуысының шолу рентгенографиясы, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Таңғыштарды қолдану.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Көпбейінді, қалалық, облыстық ауруханаларға тасымалдау.
6. Шағын және үлкен операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, бақылау, таңу, тігістерді алу).
7. Шағын операциялар (ауылдық ауруханада тиісті материалдық-техникалық жарақтандыру, жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған кезде).
8. Кеуде қуысы мен іш қуысы органдарының шұғыл хирургиялық ауруларының барлық түрлеріне шұғыл хирургиялық көмек (тиісті материалдық-техникалық жарақтандыру, жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған кезде):
- жараларды алғашқы хирургиялық өңдеу;
- кеуде қуысы мен іш қуысының травматикалық зақымдануының барлық түрлерінде хирургиялық емдеу;
- магистральдық және перифериялық тамырлардың зақымдануы;
- Плевралық пункция, торакоцентез, лапароцентез.
- шокқа қарсы және реанимациялық терапияның негізгі кешені.

9. Плановая хирургическая помощь (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования):
- операции при грыжах передней брюшной стенки;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях кожи и подкожной клетчатки;
- операции при доброкачественных образованиях покровных тканей;
- операции при воспалительных и доброкачественных заболеваниях дистального отдела прямой кишки.
- детское хирургическое отделение в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глистов, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Рентгенологические методы исследование.
5. Электрокардиография по показаниям при оперативном лечении.
6. Ультразвуковые методы исследования.
7. Эндоскопические методы исследования.
8. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Применение всех видов анестезии.
3. Проведение первичной хирургической обработки раны.
4. Обработка раны растворами антисептиков.
5. Наложение повязок.
6. Остановка кровотечения.
7. Венепункция.
8. Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Экстренная хирургическая помощь при всех видах экстренных хирургических заболеваний органов грудной клетки и брюшной полости (при наличии в соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы):
- первичная хирургическая обработка ран;
- хирургическое лечение при всех видах травматических повреждений органов грудной клетки и брюшной полости;
- повреждений магистральных и периферических сосудов;
- базовый комплекс противошоковой и реанимационной терапии.
9. Плановая хирургическая помощь (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования):
- операции при не осложненной желчно-каменной болезни;
- операции при грыжах передней брюшной стенки;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях кожи и подкожной клетчатки;
- операции при доброкачественных образованиях покровных тканей;
- операции при воспалительных и доброкачественных заболеваниях дистального отдела прямой кишки.
10. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
11. Перевод ребенка с хирургическим заболеванием при необходимости на более высокий уровень оказания медицинской помощи.
- детское хирургическое отделение в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях (многопрофильная городская детская больница в городах республиканского значения и столице, многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре)

9. Жоспарлы хирургиялық көмек (тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда):
- іштің алдыңғы қабырғасының жарықтары кезіндегі операциялар;
-тері мен тері астындағы тіндердің іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар;
- жамылғы тіндерінің қатерсіз ісіктері кезіндегі операциялар;
- тік ішектің дистальды бөлігінің қабыну және қатерсіз аурулары кезіндегі операциялар.
- қалалық және облыстық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық бөлімшесі
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, құрт жұмыртқасына нәжісті зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, ұзақтығы қан кету), электролиттер.
4. Рентгенологиялық зерттеу әдістері.
5. Хирургиялық емдеу кезіндегі көрсеткіштер бойынша электрокардиография.
6. Ультрадыбыстық зерттеу әдістері.
7. Эндоскопиялық зерттеу әдістері.
8. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Анестезияның барлық түрлерін қолдану.
3. Жараны алғашқы хирургиялық өңдеуді жүргізу.
4. Жараны антисептикалық ерітінділермен емдеу.
5. Таңғыштарды қолдану.
6. Қан кетуді тоқтату.
7. Венепункция.
8. Плевралық пункция, торакоцентез, лапароцентез.
9. Кеуде қуысы мен іш қуысы органдарының шұғыл хирургиялық ауруларының барлық түрлеріне шұғыл хирургиялық көмек (тиісті материалдық-техникалық жарақтандыру, жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған кезде):
- жараларды алғашқы хирургиялық өндеу;
- кеуде қуысы мен іш қуысының травматикалық зақымдануының барлық түрлерінде хирургиялық емдеу;
- магистральдық және перифериялық тамырлардың зақымдануы;
- шокқа қарсы және реанимациялық терапияның негізгі кешені.
10. Жоспарлы хирургиялық көмек (тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда):
- асқынбаған өт тас ауруы кезіндегі операциялар;
- іштің алдыңғы қабырғасының жарықтары кезінде операциялар;
-тері мен тері астындағы тіндердің іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар;
- жамылғы тіндерінің қатерсіз ісіктері кезіндегі операциялар;
- тік ішектің дистальды бөлігінің қабыну және қатерсіз аурулары кезіндегі операциялар.
10. Ерте оңалту іс-шараларын жүргізу.
11. Хирургиялық ауруы бар баланы қажет болған жағдайда медициналық көмек көрсетудің жоғары деңгейіне ауыстыру.
- қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы балалар хирургиялық бөлімшесі (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді қалалық балалар ауруханасы, облыс орталығында құрылатын көпбейінді облыстық балалар ауруханасы)

1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Посевы крови с определением чувствительности к антибиотикам (по показаниям);
5. Определение уровня прокальцитонина (по показаниям);
6. Д-димеры (по показаниям);
7. Определение уровня лактата в сыворотке крови (по показаниям).
8. Рентгенологические методы исследование (по показаниям).
9. Электрокардиография (по показаниям).
10. Ультразвуковые методы исследования (по показаниям).
11. Эндоскопические методы исследования (по показаниям).
12. Компьютерная томография (по показаниям).
13. Магнитно-резонансная томография (по показаниям).
14. Ангиография (по показаниям):
15. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Применение всех видов анестезии.
3. Наложение повязок.
4. Обработка раны растворами антисептиков.
5. Остановка кровотечения.
6. Венепункция.
7. Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Проведение первичной хирургической обработки раны.
9. Все операции, выполняемые хирургическими отделениями районных больниц, многопрофильных стационаров.
10. Оперативное вмешательство: предоставляют специализированную хирургическую помощь и высокотехнологические медицинские услуги (далее – ВТМУ) при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования в следующих объемах:
- операции при хирургических заболеваниях трахеи, бронхов и легких и средостения;
- операции при кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях легких, плевры, средостения, диафрагмы;
- операции при всех видах грыж передней брюшной стенки, в том числе с применением аллотрансплантанта и малоинвазивных технологий;
- операции при диафрагмальных грыжах и релаксации диафрагмы;
- операции на пищеводе с выполнением различного вида реконструкций и пластики;
- операции при язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки с выполнением резекций желудка в различных модификациях, гастрэктомии;
- операции при неосложненной и осложненной желчнокаменной болезни, и патологии желчевыводящих путей, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
- операции при объемных и кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях печени с выполнением резекций различных объемов;
- операции при хирургических заболеваниях магистральных и периферических сосудов;
-операции при хирургических заболеваниях почек и мочевыделительной системы, наружных половых органах;
- операции при хирургических заболеваниях тонкой и толстой кишки с выполнением резекций в различных объемах, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
- операции при хирургических заболеваниях прямой кишки с выполнением брюшно-промежностной проктопластики и реконструктивных операциях;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях прямой кишки (парапроктит, трещина, эпителиально-копчиковый ход);
- операции при геморрое, в том числе с применением малоинвазивных технологий.

1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, құрт жұмыртқасына нәжісті зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза)), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Антибиотиктерге сезімталдықты анықтайтын қан дақылдары (көрсетілімдер бойынша);
5. Прокальцитонин деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша);
6. D-димерлер (көрсетілімдер бойынша);
7. Қан сарысуындағы лактат деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша).
8. Зерттеудің рентгенологиялық әдістері (көрсетілімдер бойынша).
9. Электрокардиография (көрсетілімдер бойынша).
10. Ультрадыбыстық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
11. Эндоскопиялық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
12. Компьютерлік томография (көрсетілімдер бойынша).
13. Магнитті-резонанстық томография (көрсетілімдер бойынша).
14. Ангиография (көрсетілімдер бойынша):
15. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Анестезияның барлық түрлерін қолдану.
3. Таңғыштарды қолдану.
4. Жараны антисептикалық ерітінділермен емдеу.
5. Қан кетуді тоқтату.
6. Венепункция.
7. Плевралық пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Жараны алғашқы хирургиялық өңдеуді жүргізу.
9. Аудандық ауруханалардың, көпбейінді стационарлардың хирургиялық бөлімшелері орындайтын барлық операциялар.
10. Хирургиялық араласу: тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған кезде мамандандырылған хирургиялық көмек пен жоғары технологиялық медициналық қызметтер (бұдан әрі – ЖТМҚ) келесі көлемде ұсынылады:
- кеңірдек, бронх және өкпе және көкірекортаның хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- өкпенің, плевраның, көкірекортаның, диафрагманың кистозды (паразиттік және паразиттік емес) ісіктері кезіндегі операциялар;
- алдыңғы іш қабырғасының жарықтарының барлық түрлеріне, соның ішінде аллотрансплантатты және аз инвазивті технологияларды қолдана отырып жасалатын операциялар;
- диафрагмалық жарық және диафрагма релаксациясы кезіндегі операциялар;
- әр түрлі қайта құрулар мен пластикаларды орындай отырып, өңешке жасалатын операциялар;
- асқазан мен он екі елі ішектің ойық жарасына, әртүрлі модификацияда асқазан резекциясын жасаумен операция жасау, гастрэктомия;
- асқынбаған және асқынған өт тас ауруы және өт жолдарының патологиясы кезіндегі, оның ішінде аз инвазивті технологияларды қолданумен операциялар;
- әртүрлі көлемдегі резекцияларды орындай отырып, бауырдың көлемдік және кисталық (паразиттік және паразиттік емес) ісіктер кезіндегі операциялар;
- магистральдық және перифериялық тамырлардың хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- бүйрек және зәр шығару жүйесінің, сыртқы жыныс мүшелерінің хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- әртүрлі көлемдегі резекцияларды орындай отырып, соның ішінде аз инвазивті технологияларды қолдана отырып, тік және тоқ ішектің хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
-іш-бұтаралық проктопластикасын және реконструктивті операцияларды орындаумен тікішектің хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- тікішектің іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар (парапроктит, жарықшақ, эпителий-құйымшақтық жол);
- геморрой кезіндегі, оның ішінде аз инвазивті технологияларды қолданумен операциялар.

11. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
12. По показаниям перевод больных в республиканские организации здравоохранения.
При наличии неонатальных хирургических коеек:
Гнойно-воспалительные заболевания периода новорожденности.
- неонатальные хирургические койки (отделение) в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь на городском и областном уровнях (многопрофильная городская детская больница в городах республиканского значения и столице; многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре; организации родовспоможения третьего уровня регионализации перинатальной помощи;
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Посевы крови с определением чувствительности к антибиотикам (по показаниям);
5. Определение уровня прокальцитонина (по показаниям);
6. Д-димеры (по показаниям);
7. Определение уровня лактата в сыворотке крови (по показаниям).
8. Рентгенологические методы исследование (по показаниям).
9. Электрокардиография (по показаниям).
10. Ультразвуковые методы исследования (по показаниям).
11. Эндоскопические методы исследования (по показаниям).
12. Компьютерная томография (по показаниям).
13. Магнитно-резонансная томография (по показаниям).
14. Ангиография (по показаниям):
15. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Применение всех видов анестезии.
3. Наложение повязок.
4. Обработка раны растворами антисептиков.
5. Остановка кровотечения.
6. Венепункция.
7. Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Проведение первичной хирургической обработки раны.
10. Оперативное вмешательство: предоставляют специализированную хирургическую помощь и ВТМУ при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования детям, родившимся со следующей патологией:
Гастрошизис, Омфалоцеле малых и средних размеров
Атрезии пищевода
Высокая кишечная непроходимость
ВПР развития диафрагмы
Врожденная низкая кишечная непроходимость, более суток после рождения, требующая наложения кишечных стом для устранения острой кишечной непроходимости
Аноректальные пороки развития (наложение колостомы при высоких формах атрезии)
Врожденные пороки развития мочевыделительной системы (с привлечением детского уролога)
Врожденные пороки развития центральной нервной системы и последствие перенесенных постгипоксических изменении (с привлечением нейрохирурга)
Родовая травма
Синдром острой мошонки
Некротический энтероколит новорожденного с осложнениями
Первичный перитонит новорожденного
Лазерокоагуляция сетчатки при ретинопатии
Закрытие открытого артериального протока.
- в научных организациях в области здравоохранения, республиканских организациях здравоохранения оказывающих специализированную детскую хирургическую помощь, в том числе высокотехнологичную, в зависимости от профиля хирургического заболевания

11. Ерте оңалту іс-шараларын жүргізу.
12. Көрсетілімдер бойынша науқастарды республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына ауыстыру.
Неонатальды хирургиялық төсектер болған кезде:
Жаңа туылған кезеңдегі іріңді-қабыну аурулары.
- қалалық және облыстық деңгейлерде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы неонаталдық хирургиялық төсектер (бөлімше) (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді
калалық балалар ауруханасы; облыс орталығында құрылатын көпбейінді облыстық балалар ауруханасы; перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі босандыру ұйымдары;
1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, құрт жұмыртқасына нәжісті зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторын анықтау, биохимиялық қан талдауы (жалпы ақуыз, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза)), коагулограмма (протромбин индексі, коагуляция уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Антибиотиктерге сезімталдықты анықтайтын қан дақылдары (көрсетілімдер бойынша);
5. Прокальцитонин деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша);
6. D-димерлер (көрсетілімдер бойынша);
7. Қан сарысуындағы лактат деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша).
8. Зерттеудің рентгенологиялық әдістері (көрсетілімдер бойынша).
9. Электрокардиография (көрсетілімдер бойынша).
10. Ультрадыбыстық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
11. Эндоскопиялық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
12. Компьютерлік томография (көрсетілімдер бойынша).
13. Магнитті-резонанстық томография (көрсетілімдер бойынша).
14. Ангиография (көрсетілімдер бойынша):
15. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен ауырсынуды басу.
2. Анестезияның барлық түрлерін қолдану.
3. Таңғыштарды қолдану.
4. Жараны антисептикалық ерітінділермен емдеу.
5. Қан кетуді тоқтату.
6. Венепункция.
7. Плевралық пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Жараны алғашқы хирургиялық өңдеуді жүргізу.
10. Хирургиялық араласу: мынадай патологиямен туылған балаларға тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған кезде мамандандырылған хирургиялық көмек пен ЖТМУ ұсынады:
Гастрошизис, шағын және орта мөлшердегі омфалоцеле
Өңеш атрезиясы
Жоғары ішек өтімсіздігі
Диафрагманың туа біткен даму ақауларының дамуы, туылғаннан кейін бір күннен артық, жедел ішек өтімсіздігін жою үшін ішек стомаларын қолдануды қажет ететін туа біткен төмен ішек өтімсіздігі;
Дамудың аноректальды ақаулары (атрезияның жоғары түрлерінде колостомияны қолдану)
Зәр шығару жүйесінің туа біткен даму ақаулары (балалар урологының қатысуымен)
Орталық жүйке жүйесінің туа біткен даму ақаулары және гипоксиядан кейінгі өзгерістердің салдары (нейрохирургтың қатысуымен)
Босану жарақаты
Жедел ұма синдромы
Асқынулары бар жаңа туған нәрестенің некротикалық энтероколиті
Жаңа туған нәрестенің бастапқы перитониті
Ретинопатия кезіндегі ретинаның лазерокоагуляциясы
Ашық артериялық түтікті жабу.
- Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарда, хирургиялық аурудың бейініне байланысты балаларға мамандандырылған хирургиялық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық көмекті көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында

1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования по показаниям.
4. Рентгенологических методов исследования по показаниям.
5. Обследование сердечно-сосудистой системы по показаниям (электрокардиография, эхокардиография, холтеровское мониторирование, пробы с нагрузкой, коронарография).
6. Все виды ультразвуковых методов исследования (по показаниям).
7. Все виды эндоскопических методов диагностики и лечения, в том числе эндоскопическая ретроградная холангиопанкреатография, эндоскопическая папиллосфинктеротомия, эндоскопического стентирования (по показаниям).
8. Компьютерная томография. (по показаниям).
9. Магнитно-резонансная томография (по показаниям).
10. Ангиография сосудов малого и большого круга кровообращения (по показаниям).
11. Консультация специалистов по показаниям.
1. Все хирургические вмешательства, выполняемые в хирургических отделениях городских и областных многопрофильных больницах.
2. Оперативное вмешательство: предоставляют специализированную хирургическую помощь и ВТМУ при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования;
3. Инновационные технологии диагностики и лечения хирургических заболеваний.
4. Реконструктивно-пластические операции на коже
4. Операции при хирургических заболеваниях трахеи, бронхов и легких и средостения;
5. Операции при доброкачественных и злокачественных новообразованиях трахеи, легких и средостения, органов брюшной полости, забрюшинного пространства, мочевыделительной системы;
6. Операции по родственной и кадаверной трансплантации внутренних органов.
7. Рентгеноэндоваскулярная эмболизация (+ электрокоагуляция)
8. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.

1. Анамнезді жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Көрсетілімдер бойынша зертханалық зерттеулер.
4. Көрсетілімдер бойынша зерттеудің рентгенологиялық әдістері.
5. Көрсетілімдер бойынша жүрек-қантамыр жүйесін тексеру (Электрокардиография, эхокардиография, Холтер мониторингі, жүктемесі бар сынамалар, коронарография).
6. Ультрадыбыстық зерттеу әдістерінің барлық түрлері (көрсетілімдер бойынша).
7. Диагностика мен емдеудің эндоскопиялық әдістерінің барлық түрлері, соның ішінде эрхпг, эндоскопическая папиллосфинктеротомия, эндоскопиялық стенттеу (көрсетілімдер бойынша).
8. Компьютерлік томография. (көрсетілімдер бойынша).
9. Магнитті-резонанстық томография (көрсетілімдер бойынша).
10. Кіші және үлкен қан айналымы қан тамырларының ангиографиясы (көрсетілімдер бойынша).
11. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Қалалық және облыстық көпбейінді ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінде орындалатын барлық хирургиялық араласулар.
2. Хирургиялық араласу: тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған кезде мамандандырылған хирургиялық көмек пен ЖТМҚ ұсынады;
3. Хирургиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары.
4. Терідегі реконструктивті пластикалық операциялар
5.Кеңірдек, бронх және өкпе және көкірекортаның хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
6. Кеңірдектің, өкпе мен көкірекортаның, іш қуысы органдарының іш перде артындағы мүшелерінің, ретроперитонеальді кеңістіктің, зәр шығару жүйесінің қатерсіз және қатерлі ісіктері кезіндегі операциялар;
7. Ішкі ағзаларды туыстық және кадаверлік трансплантациялау бойынша операциялар.
8. Рентгеноэндоваскулярлық эмболизация (+электрокоагуляция)

9. Все виды операции при врожденных пороках развития и хирургических заболевании периода новорожденности.
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания детской
хирургической помощи
в Республике Казахстан
Минимальный штат работников детской хирургической службы
Наименование должности
Количество штатных единиц
1 Первичный уровень (Кабинет детского хирурга (далее – Кабинет) в организациях здравоохранения и (или) их структурных подразделениях, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях (на районном, городском, в консультативно-диагностическом центре как структурном подразделении многопрофильной больницы или городской поликлиники в городах республиканского значения и столицы)
1
Детский хирург

9. Ерте оңалту іс-шараларын жүргізу.
10. Жаңа туған кезеңдегі туа біткен даму ақаулары мен хирургиялық аурулары кезіндегі операцияның барлық түрлері.
Қазақстан Республикасында
балаларға хирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Балалар хирургиялық қызметі қызметкерлерінің ең аз штаты
Лауазымның атауы
Штат бірліктерінің саны
1 Бірінші деңгей балалар хирургінің кабинеті (бұдан әрі – Кабинет) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында және (немесе) құрылымдық бөлімшелерінде (республикалық маңызы бар қалалар мен астанадағы көпбейінді аурухананың немесе қалалық емхананың құрылымдық бөлімшесі ретінде аудандық, қалалық, консультативтік-диагностикалық орталықта)
1
Балалар хирургі

Неонатальный монитор витальных функций (регистрация не менее 5 параметров: электрокардиография, частота дыхания, сатурация кислородом артериальной крови, артериальное давление, температура, градусов Цельсия) с трендом на 24 часа
2
29.
Аппарат для механической искусственной вентиляции легких (тайм-циклический респиратор для новорожденных) с системой триггерной вентиляции
2
30.
Аппарат для механической искуственной вентиляции легких для новорожденных с блоком высокочастотной осцилляторной искуственной вентиляции легких (искусственной вентиляции легких) или аппарат для ВЧО искусственной вентиляции легких
1
31.
Аппарат для проведения неинвазивной искуственной вентиляции легких
1
32.
Аппарат наркозный с дыхательным автоматом, включая триггерную систему, аппарат с функцией минимального газотока, приставкой для анестезии ксеноном и газовым монитором
1
33.
Инфузионный шприцевой насос (диапазон скорости 1-999 миллилитров в час)
8
34.
Система для активной аспирации из полостей
1
35.
Увлажнители газовой смеси с подогревом
2
36.
Оборудование для экспресс -лаборатории (аппарат с измерением гемоглобина, гематокрита, калия, кальция, натрия, эстеразного ингибитора (C1), глюкозы), гематологический счетчик, биохимический анализатор, коагулометр, центрифуга
1
37.
Ингаляторы ультразвуковые (небулайзеры)
1
38.
Вакуумный электроотсасыватель
2
39.
Неонатальный ларингоскоп с набором клинков и зарядным устройством
1
40.
Неонатальный мешок Амбу с набором масок
1
41.
Кислородная палатка
2
42.
Источник света со световодом
1

Өмірлік функциялардың неонаталдық мониторы (кемінде 5 параметрді тіркеу: электрокардиография, тыныс алу жиілігі, артериялық қанның оттегімен қанықтылығы, қан қысымы, Цельсий бойынша температура) 24 сағатты тренд.
2
29.
Триггерлік желдету жүйесі бар механикалық желдеткішке арналған аппарат (жаңа туған нәрестелерге арналған тайм-циклдік респиратор)
2
30.
Жоғары жиілікті осцилляторлы желдеткіш (өкпе жасанды желдету) блогы бар жаңа туған нәрестелерге арналған механикалық өкпе жасанды желдету аппараты немесе өкпе жасанды желдету аппараты
1
31.
Инвазивті емес өкпе жасанды желдету жүргізуге арналған аппарат
1
32.
Триггер жүйесін, ең аз газ ағыны функциясы бар аппаратты, ксенон анестезиясына арналған приставканы және газ мониторын қоса алғанда, тыныс алу автоматы бар анестезиялық аппарат
1
33.
Инфузиялық шприц сорғы (жылдамдық диапазоны сағатына 1-999 миллилитр)
8
34.
Қуыстардан белсенді аспирацияға арналған жүйе
1
35.
Жылытылатын газ қоспасының ылғалдандырғыштары
2
36.
Экспресс-зертханаға арналған жабдық (гемоглобин, гематокрит, калий, кальций, натрий, эстераза ингибиторы (С1), глюкозаны өлшейтін аппараты), гематологиялық есептегіш, биохимиялық анализатор, коагулометр, центрифуга
1
37.
Ультрадыбыстық ингаляторлар (небулайзерлер)
1
38.
Вакуумдық электр сорғыш
2
39.
Сыналар жиынтығы мен зарядтағышы бар неонатальды ларингоскоп
1
40.
Маскалар жиынтығы бар неонатальды амбу сөмкесі
1
41.
Оттегі шатыры
2
42.
Жарық диодты жарық көзі
1