О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 86. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2023 года № 32583
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 мая 2023 года № 86
Перечень некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 27 "Об утверждении перечня программ непрерывного интегрированного образования по клиническим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5134) внести следующее изменение:
перечень программ непрерывного интегрированного образования по клиническим специальностям, утвержденный указанным приказом, изложить в следующей редакции:
"1. Медицина.
2. Педиатрия.
3. Стоматология.
4. Медико-профилактическое дело.".
2. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28716) внести следующие изменения и дополнение:
в государственном общеобязательном стандарте высшего образования, утвержденном приложением 3 к указанному приказу:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 24 мамырдағы № 86 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 25 мамырда № 32583 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Т. Султангазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрілігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 24 мамырдағы
№ 86 Бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізiлетiн кейбір бұйрықтарының тiзбесi
1. "Клиникалық мамандықтар бойынша үздіксіз интеграцияланған білім беру бағдарламаларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5134 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген клиникалық мамандықтар бойынша үздіксіз интеграцияланған білім беру бағдарламаларының тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Медицина.
2. Педиатрия.
3. Стоматология.
4. Медициналық-профилактикалық іс.".
2. "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шілдедегі № ҚР ДСМ-63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. В перечне цикла ООД реализуются в полном объеме без сокращения объема дисциплин обязательного компонента, содержание которых определяется типовыми учебными программами. Исключение составляют сокращенные образовательные программы высшего образований с ускоренным сроком обучения на базе технического и профессионального, послесреднего или высшего образования.
Содержание дисциплин "История Казахстана" и "Философия" цикла ООД определяются типовыми учебными программами.
В целях повышения качества профессиональной подготовки и учета специфики направлений подготовки ОВПО самостоятельно изменяет содержание дисциплин "Иностранный язык", "Русский язык" "Информационно-коммуникационные технологии", "Физическая культура", определяемое типовыми учебными программами.
ОВПО самостоятельно изменяет содержание дисциплины "Казахский язык" и модуля социально-политических знаний до 50 %, определяемое типовыми учебными программами.
ОВПО осуществляет признание ранее освоенных результатов обучения по учебным дисциплинам цикла ООД лицам, обучающимся по сокращенным образовательным программам на базе технического и профессионального, послесреднего или высшего образования.
При этом, лица, обучающиеся по сокращенным образовательным программам на базе технического и профессионального, послесреднего образования изучают дисциплину "История Казахстана".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Результаты обучения обязательного компонента дисциплин цикла ООД определяются приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Цикл БД по программам непрерывного интегрированного медицинского образования включает изучение учебных дисциплин и прохождение профессиональной практики и составляет не менее 65 или 95 академических кредитов от общего объема программы 300 или 360 кредитов.
Обучающиеся непрерывного интегрированного медицинского образования подлежат оценке знаний и навыков по завершению освоения цикла базовых дисциплин, проводимой в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"5. ЖБП циклінің тізбесінде мазмұны үлгілік оқу бағдарламаларында айқындалатын міндетті компонент пәндерінің көлемін қысқартпай толық көлемде іске асырылады. Тек техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білім базасында жеделдетілген оқыту мерзімімен қысқартылған білім беру бағдарламалары үшін рұқсат беріледі.
ЖБП циклінің "Қазақстан тарихы" және "Философия" пәндерінің мазмұны үлгілік оқу бағдарламаларымен айқындалады.
Кәсіптік даярлау сапасын арттыру және ЖЖОКБҰ-ны даярлау бағыттарының ерекшеліктерін есепке алу мақсатында үлгілік оқу бағдарламаларымен айқындалатын "Шет тілі", "Орыс тілі", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Дене шынықтыру" пәндерінің мазмұнын дербес өзгертеді.
ЖЖОКБҰ үлгілік оқу бағдарламаларымен айқындалатын "Қазақ тілі" пәнінің және әлеуметтік-саяси білім модулінің мазмұнын 50% - ға дейін дербес өзгертеді.
ЖЖОКБҰ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білім базасында қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқитын адамдарға ЖБП циклінің оқу пәндері бойынша бұрын игерілген оқыту нәтижелерін тануды жүзеге асырады.
Бұл ретте техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру базасында қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқитын білім алушылар "Қазақстан тарихы" пәнін оқиды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ЖББ циклі пәндерінің міндетті компонентін оқыту нәтижелері "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) айқындалады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша БП циклі оқу пәндерін зерделеуді және кәсіптік практикадан өтуді қамтиды және бағдарламаның жалпы көлемі 300 немесе 360 кредиттен кемінде 65 немесе 95 академиялық кредитті құрайды.
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім алушылар "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес өткізілетін базалық пәндер циклін меңгеруді аяқтау бойынша білімі мен дағдыларын бағалауға жатады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Подготовка медицинских кадров в интернатуре проводится в рамках концепции дуального обучения под руководством квалифицированных преподавателей с привлечением наставников из числа врачей со стажем не менее 5 лет на научно-практических базах организаций образования в области здравоохранения по индивидуальному плану, разработанному на основании требований, предъявляемых уполномоченным органом в области здравоохранения к дальнейшей профессиональной деятельности выпускников.
Обучающийся в соответствии с индивидуальным планом в интернатуре:
1) курирует пациентов в организациях, оказывающих доврачебную медицинскую помощь, скорую медицинскую помощь, специализированную медицинскую помощь (в том числе высокотехнологичную), первичную медико-санитарную медицинскую помощь, паллиативную медицинскую помощь и медицинскую реабилитацию;
2) участвует в назначении и выполнении диагностических, лечебных и профилактических мероприятий;
3) ведет документацию и санитарно-просветительную работу среди населения;
4) участвует в составлении отчетов о деятельности структурных подразделений;
5) участвует в профилактических осмотрах, диспансеризации, присутствует на консилиумах;
6) участвует в работе профессиональных медицинских обществ;
7) участвует в клинических обходах, клинических разборах;
8) участвует в дежурстве не менее четырех раз в месяц в медицинских организациях (дежурства не учитываются при расчете учебной нагрузки обучающегося в интернатуре);
9) участвует в работе клинических и клинико-анатомических конференций;
10) присутствует на патолого-анатомических вскрытиях, участвует в исследованиях аутопсийных, биопсийных и операционных материалов;
11) под руководством научного руководителя осуществляет сбор материала и анализ данных для магистерского проекта.
Обучающийся по образовательной программе "Медико-профилактическое дело" в соответствии с индивидуальным планом в интернатуре:
1) участвует в сборе, обработке, систематизации и документировании данных о состоянии здоровья населения и среды обитания человека, в том числе работает с медицинскими информационными системами;
2) участвует в деятельности по планированию и проведению мероприятий, направленных на предупреждение, снижение, локализацию и ликвидацию вспышек заболеваний и снижению заболеваемости, в том числе проводит санитарно-просветительную работу среди населения;
3) участвует в деятельности по установлению причин и условий возникновения и распространения инфекционных и неинфекционных заболеваний;
4) участвует в осуществлении эпидемиологического контроля за инфекционными и паразитарными заболеваниями, за устойчивостью возбудителей инфекционных болезней к противомикробным препаратам, участвует в проведении мониторинга профилактических прививок населению;

"16. Интернатурада медицина кадрларын даярлау дуалды оқыту тұжырымдамасы шеңберінде білікті оқытушылардың басшылығымен денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарының ғылыми-практикалық базаларында кемінде 5 жыл өтілі бар дәрігерлер қатарынан тәлімгерлерді тарта отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган түлектердің одан әрі кәсіби қызметіне қоятын талаптар негізінде әзірленген жеке жоспар бойынша жүргізіледі.
Интернатурадағы жеке жоспарға сәйкес білім алушы:
1) дәрігерге дейінгі медициналық көмек, жедел медициналық көмек, мамандандырылған медициналық көмек (оның ішінде жоғары технологиялық), медициналық-санитариялық алғашқы көмек, паллиативтік медициналық көмек және медициналық оңалту көмек көрсететін ұйымдарда пациенттерге жетекшілік етеді;
2) диагностикалық, емдік және профилактикалық іс-шараларды тағайындауға және орындауға қатысады;
3) халық арасында құжаттама және санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
4) құрылымдық бөлімшелердің қызметі туралы есептерді жасауға қатысады;
5) профилактикалық қарап-тексерулерге, диспансерлеуге, консилиумдарға қатысады;
6) кәсіптік медициналық қоғамдардың жұмысына қатысады;
7) клиникалық тексерулерге, клиникалық талдауларға қатысады;
8) медициналық ұйымдарда айына кемінде төрт рет кезекшілікке қатысады (интернатурада білім алушының оқу жүктемесін есептеу кезінде кезекшіліктер ескерілмейді);
9) клиникалық және клиникалық-анатомиялық конференциялардың жұмысына қатысады;
10) патологиялық - анатомиялық ашып қарауға қатысады, аутопсиялық, биопсиялық және операциялық материалдарды зерттеуге қатысады;
11) ғылыми жетекшінің басшылығымен магистрлік жоба үшін материалдарды жинауды және деректерді талдауды жүзеге асырады.
Интернатурадағы жеке жоспарға сәйкес "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасы бойынша білім алушы:
1) халықтың денсаулығы мен адамның тіршілік ету ортасы туралы деректерді жинауға, өңдеуге, жүйелеуге және құжаттауға қатысады, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелермен жұмыс істейді;
2) аурулардың өршуінің алдын алуға, азайтуға, оқшаулауға және жоюға және сырқаттанушылықты азайтуға бағытталған іс-шараларды жоспарлау және өткізу жөніндегі қызметке қатысады, оның ішінде халық арасында санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізеді;
3) инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың пайда болу және таралу себептері мен жағдайларын анықтау жөніндегі қызметке қатысады;
4) инфекциялық және паразиттік ауруларға, инфекциялық аурулар қоздырғыштарының микробқа қарсы препараттарға төзімділігіне эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыруға қатысады, халыққа профилактикалық екпелерді мониторингін жүргізуге қатысады;

5) оценивает показатели санитарно-эпидемиологического благополучия объектов среды обитания и профессиональной деятельности с помощью специальных инструментов исследования и лабораторных методов;
6) участвует в оценке, управлении и предупреждении биологических рисков в области общественного здоровья населения и применяет современные методы статистического анализа и оценки биологических угроз;
7) участвует в деятельности по оценке и моделированию состояния здоровья населения;
8) под руководством научного руководителя осуществляет сбор материала и анализ данных для магистерского проекта.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Научный руководитель и тема магистерского проекта обучающегося утверждаются решением коллегиального органа управления (Ученый Совет, Академический Совет, Сенат) в соответствии с заранее утвержденными ОВПО сроками для каждой образовательной программы. На выполнение магистерского проекта обучающемуся отводится срок не менее года.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Лицам, завершившим обучение по программам непрерывного интегрированного медицинского образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "магистр медицины", для выпускников образовательной программы "Медико-профилактическое дело" – "магистр здравоохранения", выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент), свидетельство об окончании интернатуры с присвоением квалификации "Врач", для выпускников образовательной программы "Медико-профилактическое дело" – "Врач-гигиенист, эпидемиолог".";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Основным критерием завершенности обучения образовательных программ непрерывного интегрированного медицинского образования является освоение обучающимся соответствующего объема академических кредитов за весь период обучения, включая успешное прохождение оценки знаний и навыков по завершению освоения цикла базовых дисциплин, итоговой аттестации и всех видов учебной деятельности межуровневых интегрированных программ, согласно структуре образовательных программ непрерывного интегрированного медицинского образования, предусмотренных в приложении настоящего стандарта:
1) по образовательным программам "Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" – не менее 360 академических кредитов;
2) по образовательной программе "Медико-профилактическое дело" не менее 300 академических кредитов.";
дополнить пунктом 46 следующего содержания:
"46. По завершению не менее 300 кредитов по образовательным программам непрерывного интегрированного медицинского образования "Медицина", "Стоматология" и "Педиатрия" или не менее 240 кредитов по образовательной программе "Медико-профилактическое дело" обучающемуся изъявившему желание работать по специальности, не связанной с медицинской (клинической) практикой, при освоении результатов обучения высшего образования, включая все виды деятельности, при успешной сдаче комплексного экзамена итоговой аттестации (без защиты магистерского проекта), предусмотренной индивидуальным учебным планом, присваивается академическая степень бакалавра здравоохранения.";
в государственном общеобязательном стандарте послевузовского образования, утвержденном приложением 4 к указанному приказу:
пункт 100 изложить в следующей редакции:

5) арнайы зерттеу құралдары мен зертханалық әдістердің көмегімен тіршілік ету ортасы объектілерінің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының және кәсіптік қызметтің көрсеткіштерін бағалайды;
6) халықтың қоғамдық денсаулығы саласындағы биологиялық тәуекелдерді бағалауға, басқаруға және алдын алуға қатысады және биологиялық қауіптерді статистикалық талдау мен бағалаудың заманауи әдістерін қолданады;
7) халықтың денсаулық жағдайын бағалау және модельдеу жөніндегі қызметке қатысады;
8) ғылыми жетекшінің басшылығымен магистрлік жоба үшін материал жинауды және деректерді талдауды жүзеге асырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Білім алушының магистрлік жобасының ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбы ЖЖОКБҰ алдын ала бекіткен әрбір білім беру бағдарламасы үшін мерзімдерге сәйкес алқалы басқару органының (Ғылыми кеңес, Академиялық кеңес, Сенат) шешімімен бекітіледі. Магистрлік жобаны орындауға білім алушыға кемінде бір жыл мерзім берілуі тиіс.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен адамдарға "Медицина магистрі", "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектері үшін – "Денсаулық сақтау магистрі" дәрежесі, дипломға қоса берілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом (транскрипт) және (немесе) жалпыеуропалық қосымша (Diploma Supplement (диплом саплэмент), "Дәрігер" біліктілігі, "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектері үшін – "Дәрігер-гигиенист, эпидемиолог" біліктілігі берілген интернатураны бітіргені туралы куәлік беріледі.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білімнің білім беру бағдарламаларын оқытудың аяқталуының негізгі өлшемшарты білім алушылардың осы Стандарттың қосымшасында көзделген үздіксіз интеграцияланған медициналық білімнің білім беру бағдарламаларының құрылымына сәйкес базалық пәндер циклін, қорытынды аттестаттау және деңгейаралық интеграцияланған бағдарламалардың оқу қызметінің барлық түрлерін, қоса алғанда, бүкіл оқу кезеңі үшін академиялық кредиттердің тиісті көлемін игеруі болып табылады:
1) "Медицина", "Педиатрия", "Стоматология" білім беру бағдарламалары бойынша кемінде 360 академиялық кредит;
2) "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасы бойынша кемінде 300 академиялық кредит.";
мынадай мазмұндағы 46-тармақпен толықтырылсын:
"46. Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің "Медицина", "Стоматология" және "Педиатрия" білім беру бағдарламалары бойынша кемінде 300 кредитті немесе "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасы бойынша кемінде 240 кредитті аяқтағаннан кейін медициналық (клиникалық) практикамен байланысты емес мамандық бойынша жұмыс істеуге ниет білдірген білім алушыға қызметтің барлық түрлерін қоса алғанда, жоғары білім беру нәтижелерін игеру кезінде, жеке оқу жоспарында көзделген қорытынды аттестаттаудың кешенді емтиханын (магистрлік жобаны қорғамай) сәтті тапсырған кезде денсаулық сақтау бакалавры академиялық дәрежесі беріледі.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"100. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе магистратуры и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "магистр медицинских наук" или "магистр здравоохранения" по образовательной программе "код и наименование образовательной программы" и выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) бесплатно.
Лицам, завершившим обучение по программам непрерывного интегрированного медицинского образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "магистр медицины", для выпускников образовательной программы "Медико-профилактическое дело" – "магистр здравоохранения" и выдается диплом о послевузовском образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент), свидетельство об окончании интернатуры с присвоением квалификации "Врач", для выпускников образовательной программы "Медико-профилактическое дело" – "Врач-гигиенист, эпидемиолог".";
приложение к государственному общеобязательному стандарту высшего образования в области здравоохранения изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. В приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 4 "Об утверждении типовых учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31672) внести следующие изменения:
в типовые учебные программы высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям согласно приложению 3 к настоящему приказу:
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов и результатов обучения по соответствующей специальности согласно приложениям 7, 8, 9, 10 к настоящей Программе.";
приложение 7 к типовой учебной программе высшего образования по медицинским и фармацевтическим специальностям изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;

"100. Магистратураның білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен адамдарға "Білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша "Медицина ғылымдарының магистрі" немесе "Денсаулық сақтау магистрі" дәрежесі және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) тегін беріледі.
Үздіксіз интеграцияланған медициналық білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан сәтті өткен адамдарға "Медицина магистрі", "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектері үшін – "денсаулық сақтау магистрі" дәрежесі және дипломға қосымша (транскрипт) және (немесе) жалпыеуропалық қосымшасы (Diploma Supplement (диплом саплэмент) бар жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом, "Дәрігер" біліктілігі, "Медициналық-профилактикалық іс" білім беру бағдарламасының түлектері үшін – "Дәрігер-гигиенист, эпидемиолог" біліктілігі берілген интернатураны бітіргені туралы куәлік беріледі.".
Денсаулық сақтау саласындағы жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31672 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары:
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы үздіксіз интеграцияланған медициналық білім берудің үлгілік оқу бағдарламасының 7, 8, 9, 10 қосымшаларына сәйкес тиісті білім беру бағдарламасы бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен оқыту нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.";
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша жоғары білімнің үлгілік оқу бағдарламасына 7-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

1)
Написание и защита магистерского проекта
240
8
240
8
2)
Подготовка и сдача комплексного экзамена
120
4
120
4
Итого
не менее 9000
не менее 300
не менее 10800
не менее 360
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 мая 2023 года № 86
Приложение 10
к типовой учебной программе
высшего образования
по медицинским и фармацевтическим
специальностям
Перечень компетенций и результатов обучения программы "Медико-профилактическое дело"
Компетенция
Результаты обучения
Оценка и анализ
А. Выявлять проблемы, угрожающие санитарно-эпидемиологическому благополучию населения:
1. Использовать критическое мышление для определения проблемы/угрозы общественного здравоохранения;
2. Оценить масштаб проблемы и определить дальнейшие необходимые действия, их алгоритм на основе научно-обоснованных данных и особенностей текущей ситуации;
3. Сотрудничать с коллегами внутри организации и за ее пределами, для оценки или выявления проблемы.
В. Проводить мероприятия по наблюдению:
1. Разрабатывать мероприятия для эпиднадзора за конкретными случаями, рисками и угрозами общественного здравоохранения;
2. Определять потребность в необходимых данных для эпиднадзора;
3. Уметь делать выводы на основе полученных данных и проделанной работе;
5. Оценивать эффективность эпиднадзора (или отдельных мероприятий в рамках эпиднадзора);
C. Исследовать острые и хронические состояния или другие неблагоприятные исходы среди населения:
1. Проводить оценку состояния здоровья населения;
2. Расставлять приоритеты в решении имеющихся угроз;
3. Подбирать и применять адекватные методы изучения, расследования состояния здоровья населения;
4. Выдвигать гипотезы;
5. Оказывать помощь в разработке расследования (например, расследования заболеваний, исследования или программы скрининга).
D. Применять принципы надлежащей этической практики, касающихся исследования, сбора, распространения и использования данных:
1. Следовать этическим нормам и принципам при планировании, проведении, сборе, распространении и использовании данных;
2. Применять соответствующие нормы законодательства при сборе данных и управлении ими;
3. Применять этические нормы в исследованиях в области общественного здоровья;
4. Взаимодействовать с местной, национальной Комиссией по Биоэтике;
5. Понимать и уметь разрешать конфликт интересов;
6. Применять нормативные правовые акты, касающиеся неприкосновенности частной жизни, ее конфиденциальности, права на здоровье, ответственности сторон.
E. Управление данными, полученными в результате наблюдения, расследований или из других источников:

1)
Магистрлік жобаны жазу және қорғау
240
8
240
8
2)
Кешенді емтиханға дайындалу және тапсыру
120
4
120
4
Қорытынды
кемінде 9000
кемінде
300
кемінде 10800
кемінде
360
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 24 мамырдағы
№ 86 Бұйрыққа
3-қосымша
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша жоғары білім берудің
үлгілік оқу бағдарламасына
10-қосымша
"Медициналық-профилактикалық іс" бағдарламасының оқыту нәтижелері және құзыреттілiктер тізімі
Құзырет
Оқу нәтижелері
Бағалау және талдау
А. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін мәселелерді анықтау:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау мәселелерін/қатерді анықтау үшін сыни ойлауды қолдану;
2. Мәселенің ауқымын бағалау және одан әрі қажетті әрекеттерді, олардың ғылыми-тұжырымдалған деректер және ағымдағы жағдай ерекшеліктері негізінде алгоритмін анықтау;
3. Мәселені анықтау немесе бағалау үшін ұйым ішіндегі және одан тыс әріптестермен бірлесіп жұмыс жасау.
В. Бақылау бойынша шаралар жүргізу:
1. Нақты жағдайларды, қоғамдық денсаулыққа қауіп төндіретін және қатерлі жағдайларды эпидемиологиялық қадағалау үшін шаралар әзірлеу;
2. Эпидемиологиялық қадағалау үшін жеткілікті мәліметтердің қажеттілігін анықтау;
3. Атқарылған жұмыс және алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасай білу;
5. Эпидемиологиялық қадағалаудың тиімділігін бағалау (немесе эпидемиологиялық қадағалау барысында жүргізілетін жеке шараларды);
C. Халықтың арасында жедел және созылмалы жағдайларды немесе басқа қолайсыз нәтижелерді зерттеу:
1. Халықтың денсаулық жағдайына бағалау жүргізу;
2. Бар қауіптерді шешуде басымдылықты қою;
3. Халықтың денсаулық жағдайын зерттеудің, талдаудың адекватты әдістерін таңдау және қолдану;
4. Гипотезаларды ұсыну;
5. Талдау жүргізуде көмек көрсету (мысалы, сырқаттанушылықты талдау, зерттеу немесе скрининг-бағдарламасы).
D. Мәліметтерді зерттеуге, жинауға, таратуға және пайдалануға қатысты этикалық принциптерді қолдану:
1. Мәліметтерді жоспарлау, жүргізу, жинау, тарату және пайдалануда этикалық нормалар мен принциптерді ұстану;
2. Мәліметтерді жинақтау және оларды басқаруда заңдылықтың сәйкесті нормаларын қолдану;
3. Қоғамдық денсаулық саласында жүргізілетін зерттеулерде этикалық нормаларды қолдану;
4. Биоэтика бойынша жергілікті, Ұлттық комиссиямен өзара әрекеттесу;
5. Мүдделер қақтығысын түсіну және шешу;
6. Жеке өмірге қол сұғылмаушылық, оның құпиялылығы, денсаулық құқығына, тараптардың жауапкершілігіне қатысты нормативтік актілерді қолдану.
E. Бақылау, талдау нәтижесінде немесе басқа көздерден алынған мәліметтерді басқару:

1. Разрабатывать требования к базам данных;
2. Работать с базами данных.
F. Анализ данных эпидемиологического расследования:
1. Создавать план анализа данных;
2. Проводить анализ данных.
G. Обобщать результаты анализа и делать выводы:
1. Применять знания эпидемиологических принципов и методов для выработки рекомендаций;
2. Определять потребность в специальном анализе, включая анализ выживаемости, анализ экономической эффективности/экономической выгоды/экономической полезности;
3. Делать выводы о проведенной работе, в том числе уметь выделять ключевые моменты.
H. Рекомендовать конкретные вмешательства и меры контроля, основанные на доказательствах, исходя из эпидемиологических данных и обстановки:
1. Учитывать культурный/социальный/политический контекст для разрабатываемых рекомендаций или вмешательств;
2. Использовать научные данные при подготовке рекомендаций по действиям или вмешательствам.
Научная и практическая основа общественного здоровья
A. Использовать современные знания о причинах заболеваний для практики и управления эпидпроцессом:
1. Соотносить основные этиологические процессы заболеваний человека с предметными областями, представляющими интерес (например, инфекционные заболевания, хронические заболевания);
2. Применять знания о биологии человека и окружающей среды, а также поведенческих наук и принципов для определения потенциальных механизмов заболеваний;
3. Применять принципы модели "хозяин/агент/окружающая среда" к причинно-следственным связям, профилактике и контролю заболеваний;
4. Описывать роль и влияние социально-поведенческих детерминант (включая общественные, политические, социальные, семейные и индивидуальные) здоровья и его сохранения;
5. Включать этиологические принципы при разработке стратегий профилактики заболеваний и борьбы с ними.
B. Использовать лабораторные методы и ресурсы для эпидемиологических мероприятий:
1. Интерпретировать лабораторные данные с учетом факторов, влияющих на результаты скрининга и диагностических тестов;
2. Определять роли и возможности лабораторий, касающиеся санитарно-эпидемиологического благополучия населения, как они используются в эпидемиологических исследованиях;
3. Планировать и координировать лабораторную и эпидемиологическую деятельность, включая отбор проб, коммуникацию;
4. Принимать необходимые меры по сбору, хранению и транспортировке проб.
C. Оценивать показатели санитарно-эпидемиологического благополучия объектов среды обитания и профессиональной деятельности:
1. Оценивать гигиено-эпидемиологическое состояние среды обитания, рабочих мест, атмосферного воздуха, почвы, воды и пищевых продуктов;

1. Мәліметтер базасына қойылатын талаптарды құрастыру;
2. Мәліметтер базасымен жұмыс жасау;
F. Эпидемиологиялық зерттеу мәліметтерін талдау;
1. Мәліметтерді талдау жоспарын жасау;
2. Мәліметтерді талдауды жүргізу.
G. Талдау нәтижелерін жалпылау және қорытынды жасау:
1. Ұсыныстарды әзірлеу үшін эпидемиологиялық принциптер мен әдістер туралы білімді қолдану;
2. Арнайы талдаудың қажеттілігін анықтау, соның ішінде өмір сүруді талдау, экономикалық тиімділікті талдау/экономикалық пайда/экономикалық тиімділік;
3. Орындалған жұмыс туралы қорытынды жасау, соның ішінде негізгі ойларды бөліп көрсете білу.
H. Эпидемиологиялық мәліметтер мен жағдайға негізделген нақты дәлелді араласулар мен бақылау шараларын ұсыну
1. Ұсыныстарды немесе араласуды дайындау үшін мәдени\әлеуметтік\саяси контекстті ескеру
2. Әрекеттер немесе араласу бойынша ұсыныстарды дайындау кезінде ғылыми мәліметтерді пайдалану.
Қоғамдық денсаулықтың ғылыми және тәжірибелік негізі
A. Эпидемиологиялық процессті басқару және тәжірибе үшін сырқаттанушылықтың себебі туралы қазіргі білімдерді қолдану:
1. Адам сырқатының негізгі этиологиялық процесстерін қызығушылық танытатын пәндік салалармен (мысалы, инфекциялық аурулар, созылмалы аурулар) корреляция жүргізу;
2. Сырқаттанушылықтың ықтимал тетiктерін анықтау үшін адам және қоршаған орта биологиясы, сонымен қатар мінез құлықтық ғылымдар мен принциптер туралы білімдерді қолдану;
3. Сырқаттанушылықтың себеп-салдарлық байланысына, профилактикасы мен бақылауына "иесі/қоршаған орта" моделінің принциптерін қолдану;
4. Денсаулықтың әлеуметтік мінез-құлық детерминанттарының (қоғамдық, саяси, әлеуметтік, жанұялық және жеке тұлғалық) әсері мен рөлін және оның сақталуын сипаттау;
5. Сырқаттанушылықтың профилактикасы және онымен күресу стратегияларын құрастыруда этиологиялық принциптерді енгізу.
B. Эпидемиологиялық шаралар үшін зертханалық әдістер мен ресурстарды қолдану:
1. Скрининг және диагностикалық тесттер нәтижелеріне әсер ететін факторларды ескере отырып, зертханалық мәліметтерді интерпретациялау;
2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатысты лабораториялардың рөлі мен мүмкіндігін, олардың эпидемиологиялық зерттеуде қолдануын анықтау;
3. Үлгілерді алу, коммуникациямен қоса зертханалық және эпидемиологиялық іс-шараларды жоспарлау және үйлестіру
4. Үлгілерді алу, сақтау және тасымалдау бойынша қажетті шараларды қабылдау.
C. Тіршілік ету ортасы мен кәсіптік қызмет объектілерінің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының көрсеткіштерін бағалау:
1. Тіршілік ету ортаның, жұмыс орынның, атмосфералық ауаның, топырақтың, судың және тамақтық азық-түліктердің гигиеналық-эпидемиологиялық жағдайын бағалау;

2. Оценивать показатели физического развития детей и подростков, разрабатывать и проводить оздоровительные мероприятия;
3. Осуществлять дозиметрический контроль и основной комплекс мероприятий по организации радиационной безопасности населения.
D. Применять информационные технологии, включая сбор, обработку и анализ данных для эпидемиологической практики:
1. Использовать программные средства, которые поддерживают поиск, сбор данных, ввод, абстракцию, управление, анализ, планирование, визуализацию и отчетность;
2. Применять процедуры и технические средства (безопасность) для обеспечения целостности и защиты конфиденциальной информации в электронных системах;
3. Компилировать данные из различных источников при создании новой информации для принятия решений в области общественного здравоохранения;
4. Понимать принципы моделирования эпидемических и других процессов с использованием современных технологий.
Коммуникации
A. Уметь доносить, передавать и представлять необходимую информацию до целевой аудитории:
1. Определять целевую аудиторию, методы и контент для информирования о проведенной или планируемой работе;
2. Доводить информацию о проведенных мероприятиях до профессиональной аудитории посредством письменных и устных инструментов коммуникации;
3. Доводить эпидемиологическую информацию до сведения широкой общественности, средств массовой информации и/или лиц, определяющих политику, посредством письменных и устных инструментов коммуникации;
4. Адаптировать содержание распространяемой информации, ее объеме, периодичности распространения в зависимости от ситуации;
5. Участвовать в разработке сообщений о рисках, которые представляют угрозу общественному здоровью;
6. Отвечать на запросы общественности об эпидемиологических данных или обстановке;
7. Уметь объяснять или обучать основным принципам санитарно-эпидемиологического благополучия не эпидемиологов или коллег из звена ниже по уровню;
8. Уметь определять риски в коммуникации с коллегами и общественностью.
В. Использовать навыки межличностного общения с коллегами и общественностью:
1. Демонстрировать способность эффективно слушать, особенно при представлении данных касающихся общественного здоровья;
2. Демонстрировать профессиональную межличностную, междисциплинарную, трансдисциплинарную и многодисциплинарный коммуникацию.
C. Использовать эффективные коммуникационные технологии:
1. Участвовать в выборе каналов коммуникации и определять их интерфейс;
2. Применять политику, учитывающую безопасность, конфиденциальность и юридические соображения при передаче информации по электронной почте, сетям оповещения, базам данным и др.;

2. Балалар мен жасөспірімдердің физикалық даму көрсеткіштерін бағалау, сауықтыру шараларын әзірлеу және жүргізу;
3. Халықтың радиациялық қауіпсіздігін ұйымдастыру бойынша дозиметриялық бақылауды және негізгі шаралардың кешенін жүргізу.
D. Эпидемиологиялық тәжірибе үшін мәліметтерді жинау, өңдеу және талдаумен қоса ақпараттық технологияларды қолдану:
1. Іздеуді, мәліметтерді жинауды, енгізуді, абстракциялауды, басқаруды, талдауды, жоспарлауды, көруді, есеп беруді қолдайтын бағдарламалық құралдарды қолдану;
2. Электрондық жүйелердегі құпия ақпараттың тұтастығы мен қорғалуын қамтамасыз ету үшін процедуралар мен техникалық құралдарды (қауіпсіздікті) қолдану;
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында шешімдерді қабылдау үшін жаңа ақпарат жасауда әртүрлі көздерден мәліметтерді құрастыру;
4. Қазіргі технологияларды қолданумен эпидемиялық және басқа процесстерді модельдеу принциптерін түсіну.
Коммуникациялар
A. Қажетті ақпаратты мақсатты аудиторияға жеткізу, беру және ұсына білу:
1. Орындалған немесе жоспарланатын жұмыс туралы хабарлау үшін мақсатты аудиторияны, әдістер мен мазмұнын анықтау;
2. Өткізілген іс-шаралар туралы ақпаратты жазбаша және ауызша коммуникация құралдары арқылы кәсіби аудиторияға жеткізу;
3. Эпидемиологиялық ақпаратты жазбаша және ауызша коммуникация құралдары арқылы көпшілікке, бұқаралық ақпарат құралдарына және/немесе саясаткерлерге жеткізу;
4. Жағдайға байланысты таратылатын ақпараттың мазмұнын, оның көлемін, таралу жиілігін бейімдеу;
5. Қоғамдық денсаулыққа қауіп төндіретін қатерлер туралы хабарламаларды әзірлеуге қатысу;
6. Эпидемиологиялық мәліметтер немесе жағдай туралы қоғамдық сұратуларға жауап беру;
7. Санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықтың негізгі қағидаларын эпидемиолог емес мамандарға немесе төменгі деңгейдегі әріптестерге түсіндіре немесе үйрете білу;
8. Әріптестермен және жұртшылықпен қарым-қатынаста қауіптерді анықтай білу.
В. Әріптестермен және жұртшылықпен тұлғааралық қарым – қатынас дағдыларын қолдану:
1. Тиімді тыңдау қабілетін көрсету, әсіресе қоғамдық денсаулыққа қатысты мәліметтерді ұсынғанда;
2. Кәсіптік, тұлғааралық, тәртіпаралық, пәнаралық және көп пәндік коммуникацияларды көрсету.
C. Тиімді коммуникациялық технологияларды қолдану:
1. Коммуникация арналарын таңдауға қатысу және олардың интерфейсін анықтау;
2. Ақпаратты электрондық пошта, ескерту желілері, мәліметтер базасы және т.б. берілу арқылы қауіпсізідкті, құпияны және заңдылықты ескеретін саясатты қолдану;

3. Использовать эффективные образовательные, поведенческие методы и инструменты для укрепления общественного здоровья (например, посредством просвещения сообщества, модификации поведения, совместной разработки политики, продвижения идей и мобилизации сообщества).
Социально-общественная значимость и взаимодействие для практики
A. Представлять вклад в эпидемиологические исследования, программы общественного здоровья и процессы планирования общественного здравоохранения на национальном, региональном и популяционном уровнях:
1. Использовать информацию о населении при разработке, интерпретации и проведении эпидемиологических исследований;
2. Вносить вклад в оценке местной системы общественного здоровья с позиции санитарно-эпидемиологического благополучия, чтобы помочь в планировании системы здравоохранения на национальном, региональном уровнях.
B. Участвовать в развитии партнерских отношений с сообществом для поддержки эпидемиологических исследований:
1. Определять партнеров и заинтересованные стороны, необходимые для эпидемиологического расследования;
2. Использовать стратегии участия, задействования для достижения общественно значимых результатов, при планировании, проведении и оценке эпидемиологических исследований;
3. Разъяснять роли партнеров и заинтересованных сторон в эпидемиологическом расследовании;
4. Участвовать в разработке эпидемиологических исследований, учитывая мнения целевых групп.
Управление профессиональной деятельностью (текущее, стратегическое планирование и руководство)
A. Управлять мероприятиями в профессиональной деятельности:
1. Устанавливать цели и задачи;
2. Четко доводить требования до исполнителей;
3. Составлять график выполнения задач;
4. Формировать команду, анализировать потребность в человеческих и других ресурсах для достижения целей;
5. Оценивать эффективность работы членов команды по мере выполнения ими своих обязанностей;
6. Вести точные записи.
B. Понимать и учитывать финансовые аспекты при планировании мероприятий и объемов работы:
1. Знать финансовые правила деятельности организации и формирования бюджета;
2. Оценивать ресурсы, необходимые для выполнения задач оперативного плана, включая персонал, оборудование, расходные материалы и командировочные расходы;
3. Отслеживать и оценивать расходы, которые могут возникнуть в результате неожиданных эпидемиологических мероприятий, таких как оперативные расследования и реагирование на чрезвычайные ситуации;
4. Корректировать мероприятия по мере необходимости, чтобы оставаться в рамках определенного бюджета;

3. Қоғамдық денсаулықты нығайту үшін тиімді білім беру, мінез-құлық әдістері мен құралдарын пайдалану (мысалы, ағарту жұмыстары, мінез-құлықты өзгерту, қоғамда пікірлерді қалыптастыру және жұмылдыру, бірігіп саясатты құрастыру арқылы).
Тәжірибе үшін әлеуметтік-қоғамдық маңыздылық және өзара әрекет ету
A. Эпидемиологиялық зерттеулерге, қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларына және ұлттық, аймақтық, популяциялық деңгейінде денсаулық сақтауды жоспарлау процесстеріне қосқан үлесін көрсету:
1. Эпидемиологиялық зерттеулерді құрастыру, түсіндіру және жүргізу кезінде халық туралы ақпаратты қолдану;
2. Ұлттық, аймақтық деңгейде денсаулық сақтау жүйесін жоспарлауға көмектесу үшін жергілікті денсаулық жүйесін санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық тұрғысынан бағалауға үлес қосу.
B. Эпидемиологиялық зерттеулерді қолдау үшін қауымдастықпен серіктестік қарым-қатынасты дамытуға қатысу:
1. Эпидемиологиялық зерттеулер үшін қажетті серіктестер мен қызығушылық танытқан мүдделі тараптарды анықтау;
2. Эпидемиологиялық зерттеулерді жоспарлау, жүргізу және бағалауда қоғамдық маңызды нәтижелерге қол жеткізу үшін іс-әрекеттерге қатысу стратегияларын қолдану;
3. Эпидемиологиялық талдауға қатысатын серіктестер мен қызығушылық танытқан мүдделердің рөлін түсіндіру;
4. Мақсатты топтардың пікірін ескере отырып, эпидемиологиялық зерттеулерді әзірлеуге қатысу.
Кәсіби қызметті басқару (ағымдағы, стратегиялық жоспарлау және басшылық)
A. Кәсіби қызметтегі шараларды басқару:
1. Мақсаттар мен міндеттерді қою;
2. Орындаушыларға талаптарды анық жеткізу;
3. Орындалатын міндеттердің графигін құрастыру;
4. Топ құру, мақсатқа жету үшін адам және басқа ресурстардың қажеттілігін талдау;
5. Топ мүшелерінің өз міндеттерін орындау барысында жұмыс тиімділігін бағалау;
6. Нақты жазбаларды жүргізу.
B. Қызметтер мен жұмыс көлемін жоспарлау кезінде қаржылық аспектілерін түсіну және ескеру:
1. Бюджетті ұйымдастыру қызметінің және құрудың қаржылық ережелерін білу;
2. Оперативтік жоспардың міндеттерін орындау үшін қажетті ресурстарды, соның ішінде персоналды, жабдықтарды, керек-жарақтарды және іссапар шығындарын бағалау;
3. Күтпеген эпидемиологиялық шаралар нәтижесінде, атап айтқанда, жедел талдау жүргізу және төтенше жағдайларда туындауы мүмкін шығындарды бақылау және бағалау;
4. Белгілі бір бюджет шегінде қалу үшін іс-әрекеттерді қажетімен реттеу;

5. Обучать членов команды по мере необходимости при выполнении их обязанностей.
Лидерство и системное мышление
A. Поддерживать и продвигать значимость санитарно-эпидемиологического благополучия населения в сфере здравоохранения:
1. Продвигать видение организации во всех программах и мероприятиях;
2. Оказывать помощь в стратегическом планировании;
3. Предлагать и внедрять изменения;
4. Использовать показатели эффективности для оценки и улучшения качества эпидемиологической службы;
5. Демонстрировать этичное поведение в повседневной жизни и профессиональной деятельности.
В. Содействовать развитию трудовых ресурсов:
1. Организовывать команду, обладающую навыками, необходимыми для проведения эпидемиологических мероприятий на должном уровне;
2. Поощрять непрерывное образование;
3. Мотивировать команду на качественное выполнение своих обязанностей и профессиональное развитие.
С. Подготовка к реагированию на чрезвычайных ситуациях:
1. Учитывать эпидемиологическую перспективу при разработке плана реагирования на чрезвычайные ситуации;
2. Участвовать в планировании реагирования на чрезвычайные ситуации для эпидемиологического подразделения;
3. Реагировать на чрезвычайные ситуации в области общественного здравоохранения.
Влияние на политику в здравоохранении
A. Привносить эпидемиологическую перспективу в разработку и анализ политики обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия:
1. Демонстрировать понимание политики общественного здравоохранения;
2. Принимать участие в разработке политики, касающейся санитарно-эпидемиологического благополучия;
3. Влиять на преобразование политики общественного здравоохранения с помощью профессиональной деятельности и научных исследований;
4. Придерживаться правил и законов, применимых к государственным служащим и источникам финансирования, в том числе по проблеме лоббирования определенных интересов.
Содержание типовой учебной программы по специальности "Медико-профилактическое дело"
Циклы и дисциплины
Базовое содержание
1.
Цикл базовых дисциплин
Анатомо-физиологические особенности организма, клеточные механизмы развития, биохимия, микробиология, биостатистические расчеты, основы эпидемиологии. Основы коммуникации при общении с населением, коллегами. Нормативно-правовые акты в деятельности санитарно–эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан. Физиологические основы клинико-физиологических методов исследования организма человека. Навыки критического мышления. Общие закономерности фармакоэкономики и фармакоэпидемиологии. Факторы, определяющие здоровье. Природные и антропогенные факторы в формировании здоровья населения. Биостатистика, ее значение в оценке здоровья населения и деятельности органов санитарно – эпидемиологического благополучия населения. Основные принципы и правила биомедицинской этики. Санитарно-эпидемиологический мониторинг за состоянием воздуха, почвы, воды. Факторы производственной среды Санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия. Микробиологические основы дезинфекции, асептики, антисептики. Принципы микробиологической диагностики важнейших бактериальных, вирусных заболеваний. Эпидемиологический надзор, эпидемиологическая диагностика, эпидемиологический анализ. Исследования в области здоровья населения. Нормы радиационной и биологической безопасности. Радиационная безопасность населения. Учетно-отчетная документация. Внутренняя организация и функция управления. Цель и задачи менеджмента. Действующие нормативно-правовые акты в области гигиены труда, гигиены детей и подростков, гигиены питания и коммунальной гигиены.
Роль и законодательство государственного санитарно-эпидемиологического надзора в охране и укреплении здоровья населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Стандартизация пищевых продуктов, ее гигиеническое и правовое значение. Объекты, виды, методы и задачи гигиенических исследований. Нетрудоспособность как социально-правовая категория.
2.
Цикл профилирующих дисциплин
Безопасность и охрана труда. Особенности регулирования труда отдельных категорий населения. Нормативно-правовые акты в области медицины труда. Оценка данных санитарно-лабораторного контроля объектов окружающей среды. Методы изучения, оценки состояния здоровья, физического развития населения. Гигиена образовательной деятельности, физического воспитания детей и подростков. Государственный контроль и надзор в области здравоохранения.
Санитарно-профилактические, противоэпидемические мероприятия, в том числе формы и методы эпидемиологических расследований. Алгоритм расследования увеличения случаев инфекционных и неинфекционных заболеваний. Организация работы в управлении санитарно-эпидемиологического контроля. Проведение анализа проблем в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Схема санитарно-эпидемиологического обследования пищевых предприятий. Контроль санитарного состояния пищевых предприятий. Гигиена труда. Оценка профессионального риска. Средства индивидуальной защиты. Аттестация рабочих мест по условиям труда. Гигиенические основы проектирования, строительства и требования к благоустройству, оборудованию учреждений. Санитарно-эпидемиологические требования, предъявляемые к коммунальным объектам. Демонстрировать и применять на практике знания в области основы биомедицинских, клинических и социально-поведенческих наук, включая общепринятые, развивающиеся и постоянно обновляемые знания.
Примечание:
**Уровни освоения практических навыков
Практические навыки по программе "Медико- профилактическое дело"
Перечень
Уровень освоения**
1.
Определять детерминанты здоровья индивидуума и популяции, проблемы и угрозы санитарно-эпидемиологического благополучия.
Уметь
2.
Владеть методами оценки и изучения здоровья населения. Организовывать и проводить противоэпидемические и профилактические мероприятия.
Проводить под руководством наставника
3.
Управлять данными, полученными в результате разработанных и проведенных мероприятий, использовать их для научных и практических целей.
Организовывать и проводить под контролем наставника
Владеть методами оценки качества воды, почвы, воздуха, параметров микроклимата, освещения, отопления и вентиляции в жилых, общественных и промышленных помещениях, рекомендовать меры по их организации.
Самостоятельно применять и владеть
4.
Организовать эпидемиологический контроль и надзор за инфекционными и неинфекционными заболеваниями, состоянием объектов окружающей среды. Поддерживать и продвигать значимость санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Самостоятельно организовывать и анализировать

5. Команда мүшелерін өз міндеттерін орындау кезінде қажетіне қарай оқыту.
Көшбасшылық және жүйелік ойлау
A. Денсаулық сақтау саласында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының маңыздылығын қолдау және насихаттау:
1. Барлық бағдарламалар мен іс-шараларда ұйымның көзқарасын насихаттау;
2. Стратегиялық жоспарлауда көмек көрсету;
3. Өзгерістерді ұсыну және енгізу;
4. Эпидемиологиялық қызметтің сапасын бағалау және жақсарту үшін тиімділік көрсеткіштерін қолдану;
5. Күнделікті өмірде және кәсіби қызметте этикалық мінез-құлықты көрсету.
В. Еңбек ресурстарының дамуына ықпал ету:
1. Эпидемиологиялық шараларды тиісті деңгейде жүргізу үшін қажетті дағдылары бар команданы ұйымдастыру;
2. Үздіксіз білім беруді ынталандыру;
3. Команданы өз міндеттерін сапалы орындауға және кәсіби дамуына ынталандыру.
С. Төтенше жағдайға жауап беруге дайындау:
1. Төтенше жағдайларға жауап беру жоспарын құрастыруда эпидемиологиялық перспективаны ескеру;
2. Эпидемиологиялық бөлімше үшін төтенше жағдайларға жауап беруді жоспарлауға қатысу;
3. Қоғамдық денсаулық сақтау саласында төтенше жағдайларға көңіл бөлу.
Денсаулық сақтау саясатына әсер ету
A. Санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықты қамтамасыз ету саясатын құрастыру және талдауда эпидемиологиялық перспективаны енгізу:
1. Қоғамдық денсаулық сақтау саясаты түсінігін көрсету;
2. Санитариялық-эпидемиологиялық саламатылыққа қатысты саясатты құрастыруға қатысу;
3. Кәсіби қызмет және ғылыми зерттеулердің көмегімен қоғамдық денсаулық сақтау саясатының қайта құрылуына әсер ету;
4. Мемлекеттік қызметкерлерге және қаржыландыру көздеріне қолданылатын ережелер мен заңдарға, соның ішінде белгілі бір мүдделерді лоббирлеу мәселесі бойынша ұстану.
"Медициналық-профилактикалық іс" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны
Пәндер мен циклдар
Негізгі мазмұны
1.
Базалық пәндер циклі
Организмнің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, дамудың жасушалық тетiктері, биохимия, микробиология, биостатистикалық есептеулер, эпидемиология негіздері. Халықтың, әріптестермен қарым-қатынас жасаудағы коммуникация негіздері. Қазахстан Республикасы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы қызметіндегі нормативтік-құқықтық актілер. Адам организмін клиникалық-физиологиялық зерттеу әдістерінің физиологиялық негіздері. Сыни ойлау дағдылары. Фармакоэкономиканың және фармакоэпидемиологияның жалпы заңдылықтары. денсаулықты анықтайтын факторлар. Халық денсаулығын қалыптастыратын табиғи және антропогенді факторлар. Биостатистика, оның халық денсаулығын және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы органдары қызметін бағалаудағы маңызы. Биомедициналық этиканың негізгі қағидалары мен ережелері. Ауаның, топырақтың, судың жағдайына санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу. Өндірістік ортаның факторлары. Санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық шаралар. Дезинфекцияның, асептиканың, антисептиканың микробиологиялық негіздері. Маңызды бактериялық, вирустық сырқаттанушылықтарды микробиологиялық диагностикалау қағидалары. Эпидемиологиялық қадағалау, эпидемиологиялық диагностика, эпидемиологиялық талдау. Халықтың денсаулығы саласындағы зерттеулер. Радиациялық және биологиялық қауіпсіздік нормалары. Халықтың радиациялық қауіпсіздігі. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ішкі ұйымдастыру және басқару функциясы. Менеджменттің мақсаты мен міндеттері. Еңбек гигиенасы, балалар мен жасөспірімдер гигиенасы, тағам гигиенасы, коммуналды гигиенасы саласында күштегі нормативтік-құқықтық актілер. Халықтың денсаулығын қорғау және нығайтуда мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау заңдылықтары және ролі. Тамақ кәсіпорындарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарының санитариялық жағдайын бақылау. Тамақтық азық-түліктерді стандартизациялау, олардың гигиеналық және құқықтық маңызы. Гигиеналық зерттеу объектілері, түрлері, әдістері және міндеттері. Жұмысқа қабілетсіздік – әлеуметтік-құқықтық категория ретінде.
2.
Бейіндік пәндер циклі
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау. Халықтың жеке категорияларының еңбегін реттеу ерекшеліктері. Еңбек медицинасы саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық актілер. Қоршаған орта объектілеріне санитариялық-лабораторлық бақылау жүргізу мәліметтерін бағалау. Халықтың физикалық дамуын, денсаулық жағдайын зерттеу, бағалау әдістері. Балалар мен жасөспірімдердің оқу қызметі, физикалық тәрбие гигиенасы. Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік бақылау және қадағалау. Санитариялық-профилактикалық, эпидемияға қарсы шаралар, соның ішінде эпидемиологиялық талдау түрлері мен формалары. Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылық жағдайларының жоғарылауын талдау алгоритмі. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармасында жұмысты ұйымдастыру. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында проблемаларға талдау жүргізу. Тамақ кәсіпорындарын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру схемасы. Тамақ кәсіпорындарының санитариялық жағдайын бақылау. Еңбек гигиенасы. Кәсіптік қауіпті (тәуекелді) бағалау. Жеке қорғаныс құралдары. Еңбек жағдайына байланысты жұмыс орнын атестациялау. Жобалау, құрылыстаудың гигиеналық негіздері және мекемелердің көркейтілуіне, қондырғыларына қойылатын талаптар. Коммуналды объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Жалпы қабылданған, дамитын және үнемі қайта өзгеріп отыратын білімдерді қосқанда биомедициналық, клиникалық және әлеуметтік-мінез-құлықтық ғылымдар негізі саласында тәжірибеде білімдерді қолдану және көрсету.
Ескертпе:
**Практикалық дағдыларды меңгеру деңгейлері
"Медициналық-профилактикалық іс" бағдарламасы бойынша тәжірибелік дағдылар
Тізімі
Меңгеру деңгейі**
1.
Индивидумның және популяцияның денсаулығының детерминанттарын, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық проблемалары мен қауіптерін анықтау.
Білу
2.
Халықтың денсаулығын зерттеу және бағалау әдістерін меңгеру. Эпидемияға қарсы және профилактикалық шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
Тәлімгердің жетекшілігімен жүргізу
3.
Әзірленген және жүргізілген шаралардың нәтижесінде алынған мәліметтерді басқару, оларды ғылыми және тәжірибелік мақсатта қолдану.
Тәлімгердің бақылауымен ұйымдастыру және өткізу
Халық, қоғамдық және өндірістік бөлмелерінде микроклимат параметрлерін, жарықтандыруды, жылыту және ауа алмасу жүйелерін, судың, топырақтың, ауаның сапасын бағалау әдістерін меңгеру, оларды ұйымдастыру бойынша шаралар ұсыну.
Өз бетінше қолдану және меңгеру
4.
Инфекциялық және инфекциялық емес сырқаттанушылықты, қоршаған орта объектілерінің жағдайын эпидемиологиялық бақылау және қадағалауды ұйымдастыру. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының маңыздылығын қолдау және насихаттау.
Өз бетінше ұйымдастыру және талдау