О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил представления декларации по обороту биотоплива"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 22 января 2024 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 января 2024 года № 33932
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил представления декларации по обороту биотоплива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10617) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы, правил и срока представления деклараций по обороту биотоплива";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила и срок представления декларации по обороту биотоплива согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму декларации по обороту биотоплива согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Правилах представления декларации по обороту биотоплива, утвержденных указанным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 118";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и срок представления декларации по обороту биотоплива";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления декларации по обороту биотоплива (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива" и определяют порядок и сроки представления декларации по обороту биотоплива "Баланс оборота биотоплива" (далее – декларация).
2. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по обороту биотоплива, представляют в орган государственных доходов по месту осуществления указанной деятельности декларацию по форме, утвержденной настоящим приказом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по обороту биотоплива, продлевают срок представления декларации на основании заявления о продлении срока представления декларации по обороту биотоплива (далее – заявление) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.";
приложение 1 исключить;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение
к Правилам и сроку
представления декларации
по обороту биотоплива";
дополнить приложением 2 к указанному приказу согласно приложению к настоящему приказу.

"Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 118 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2024 жылғы 22 қаңтардағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 26 қаңтарда № 33932 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 118 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тіркеу тізілiмінде № 10617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Биоотын айналымы бойынша декларацияның нысанын, ұсыну қағидаларын және мерзімін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидалары және мерзімі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес биоотын айналымы бойынша декларация нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидаларында:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 118 бұйрығына
1-қосымша";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидалары және мерзімі";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Биоотын айналымының теңгерімі" (бұдан әрі – Декларация) биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2. Биоотын айналымы бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар осы осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша аталған қызметті жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттік кірістер органына декларация тапсырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Биоотын айналымы бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша биоотын айналымы бойынша декларацияны ұсыну мерзімін ұзарту туралы өтініштің (бұдан әрі – өтініш) негізінде декларацияны ұсыну мерзімін ұзатады.";
1-қосымша алып тасталсын;
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Биоотын айналымы бойынша
декларацияны ұсыну
қағидалары және мерзімі";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен толықтырылсын.

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
от 22 января 2024 года № 27
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 118
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в орган государственных доходов
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
https://kgd.gov.kz/ru/section/akcizy-0
Наименование формы административных данных:
Декларация по обороту биотоплива "Баланс оборота биотоплива"
Индекс формы административных данных
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ДОБ 1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: месяц
Круг лиц, представляющих информацию: физические и юридические лица,
осуществляющие деятельность по обороту биотоплива
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Декларация по обороту биотоплива "Баланс оборота биотоплива"
ИИН/БИН __________________________________
Наименование ______________________________
Отчетный период _____ месяц ______ год _______
Код органа государственных доходов_______
Вид биотоплива
Адрес осуществления деятельности
Поставщик/ Получатель
Наименование поставщика/ получателя
ИИН/ БИН поставщика/ получателя
1
2
3
4
5
6
Итого:
продолжение таблицы
Остаток на начало отчетного периода
Поступило биотоплива
Всего
с собственного производства
от юридических и физических лиц
по внутреннему перемещению
по импорту
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Возврат продукции от получателей
Реализовано (отгружено)
Всего
физическим и юридическим лицам для дальнейшей реализации
физическим и юридическим лицам для их собственных нужд (конечному потребителю)
использовано на собственные нужды
по внутреннему перемещению
на экспорт
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Сопроводительная накладная на товары
Возврат продукции поставщикам
Порча, утрата
Потери в пределах норм
Остаток на конец отчетного периода
номер
дата
20
21
22
23
24
25
Индивидуальный предприниматель/
Руководитель юридического лица __________________________ /__________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________ / _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата приема декларации "___" _________ 20___год
_________________________________________________________ /_________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) должностного лица,
принявшего декларацию)
Дата почтового штемпеля _____________________________________________
(заполняется при представлении декларации по почте)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Декларация по обороту биотоплива "Баланс оборота биотоплива""
Форма заполняется следующим образом:
в строке "ИИН/БИН" указывается индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) лица, представляющего декларацию по обороту биотоплива "Баланс оборота биотоплива" (далее – декларация);
в строке "Наименование" указывается наименование лица, представляющего декларацию;
в строке "Отчетный период" указывается месяц, год периода за который представляется декларация;
в строке "Код органа государственных доходов" указывается код органа государственных доходов по месту осуществления лицом, представляющим декларацию, деятельности по обороту биотоплива;
в таблице:
в графе 1 указывается номер по порядку;
в графе 2 указывается вид биотоплива;
в графе 3 указывается адрес осуществления деятельности;
в графе 4 указывается поставщик биотоплива или получатель биотоплива;
в графе 5 указывается наименование поставщика биотоплива или получателя биотоплива;
в графе 6 указывается ИИН или БИН поставщика биотоплива или получателя биотоплива;
в графе 7 указывается остаток биотоплива (в тоннах) на начало отчетного периода;
в графе 8 указывается поступление биотоплива всего (в тоннах);
в графе 9 указывается поступление биотоплива (в тоннах) собственного производства;
в графе 10 указывается поступление биотоплива (в тоннах) от юридических и физических лиц;
в графе 11 указывается поступление биотоплива (в тоннах) по внутреннему перемещению;
в графе 12 указывается поступление биотоплива (в тоннах) по импорту;
в графе 13 указывается возврат продукции (биотоплива) от получателей (в тоннах);
в графе 14 указывается реализация (отгрузка) биотоплива всего (в тоннах);
в графе 15 указывается реализация (отгрузка) биотоплива (в тоннах) физическим и юридическим лицам для дальнейшей реализации;
в графе 16 указывается реализация (отгрузка) биотоплива (в тоннах) физическим и юридическим лицам для их собственных нужд (конечному потребителю);
в графе 17 указывается отгрузка биотоплива (в тоннах) для использования на собственные нужды;
в графе 18 указывается отгрузка биотоплива (в тоннах) по внутреннему перемещению;
в графе 19 указывается реализация (отгрузка) биотоплива (в тоннах) на экспорт;
в графе 20 указывается номер сопроводительной накладной на товары;
в графе 21 указывается дата сопроводительной накладной на товары;
в графе 22 указывается возврат продукции (биотопливо) поставщикам (в тоннах);
в графе 23 указывается порча, утрата биотоплива (в тоннах);
в графе 24 указываются потери биотоплива в пределах норм (в тоннах);
в графе 25 указывается остаток биотоплива (в тоннах) на конец отчетного периода.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
2024 жылғы 22 қаңтардағы
№ 27 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 118 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: мемлекеттік кірістер органына
Әкімшілік деректер нысаны: https://kgd.gov.kz/ru/section/akcizy-0
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік деректер нысанының атауы: "Биоотын айналымының теңгерімі" биоотын айналымы бойынша декларация
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-цифрлық қысқаша мәні): БАД 1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар шеңбері: биоотын айналымы бойынша қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей
"Биоотын айналымының теңгерімі" биоотын айналымы бойынша декларация
ЖСН/БСН __________________________
Атауы ______________________________
Есепті кезең ________ жылғы _____ ай ______
Мемлекеттік кірістер органының коды ______
Био отын түрі
Қызметін жүзеге асыру мекенжайы
Өнім беруші/ алушы
Өнім беруші/ алушының атауы
Өнім берушінің/алушының ЖСН/БСН
Есепті кезең басына қалдығы
Келіп түскен биоотын
Барлығы
өз өндірісінен
жеке және заңды тұлғадан
ішкі өткізу бойынша
импорт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны
кестенің жалғасы
Алушылардан қайтарылған өнімдер
Өткізілді (тиеп жөнелтілді)
Тауарларға ілеспе жүкқұжат
Жеткізушілерге өнімді қайтару
Бүлінгені, жоғалғаны
Нормалар шегіндегі шығыны
Есепті кезеңнің соңындағы қалдығы
Барлығы
жеке және заңды тұлғаларға одан әрі сату үшін
жеке және заңды тұлғаларға, олардың өз қажеттіліктері үшін (соңғы тұтынушыға)
өз қажеттіліктеріне пайдаланылды
ішкі өткізу бойынша
экспортқа
нөмірі
күні
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Дара кәсіпкер/Заңды тұлғаның басшысы
_________________________________________________/_______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)             (қолы)
Бас бухгалтер
_____________________________________________________/_______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)                   (қолы)
Декларация қабылданған күн 20___ жылғы "___" ____________
_____________________________________________ / ______________
(Декларацияны қабылдаған                                     (қолы)
лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Пошта штемпелінің күні _________________ (декларация поштамен
ұсынылған жағдайда толтырылады)
Ескертпе:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН –жеке сәйкестендіру нөмірі.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Биоотын айналымының теңгерімі" биоотын айналымы бойынша декларация" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысан мынадай үлгіде толтырылады:
"ЖСН/БСН" жолында "Биоотын айналымының балансы" биоотын айналымы туралы декларацияны (бұдан әрі – декларация) ұсынатын тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі;
"Атауы" жолында декларацияны тапсырушы тұлғаның атауы көрсетіледі;
"Есептік кезең" жолында декларация ұсынылатын кезеңнің айы мен жылы көрсетіледі;
"Мемлекеттік кірістер органының коды" деген жолда декларацияны ұсынатын тұлғаның биоотын айналымы бойынша қызметті жүзеге асыратын жердегі мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
кестеде:
1-бағанда реті бойынша нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда биоотын түрі көрсетіледі;
3-бағанда қызметін жүзеге асыру мекенжайы көрсетіледі;
4-бағанда биоотынды жеткізуші немесе биоотынды алушы көрсетіледі;
5-бағанда биоотынды жеткізушінің немесе биоотынды алушының атауы көрсетіледі;
6-бағанда биоотынды жеткізушінің немесе биоотынды алушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
7-бағанда биоотынның есепті кезеңнің басындағы қалдығы (тоннамен) көрсетіледі;
8-бағанда барлық түскен биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
9-бағанда өз өндірісінен түскен биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
10-бағанда жеке және заңды тұлғалардан түскен биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
11-бағанда ішкі өткізу бойынша түскен биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
12-бағанда импорт бойынша түскен биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
13-бағанда алушыдан қайтарылған өнімдер (биоотын) (тоннамен) көрсетіледі;
14-бағанда барлық өткізілген (тиеп жөнелтілген) биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
15-бағанда жеке және заңды тұлғаларға одан әрі сату үшін өткізілген (тиеп жөнелтілген) биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
16-бағанда жеке және заңды тұлғаларға, олардың өз қажеттіліктері үшін (соңғы тұтынушыға) өткізілген (тиеп жөнелтілген) биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
17-бағанда өз қажеттіліктеріне пайдалану үшін тиеп жөнелтілген биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
18-бағанда ішкі өткізу бойынша тиеп жөнелтілген биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
19-бағанда экспортқа өткізілген (тиеп жөнелтілген) биоотын (тоннамен) көрсетіледі;
20-бағанда тауарларға ілеспе жүкқұжаттың нөмірі көрсетіледі;
21-бағанда тауарларға ілеспе жүкқұжаттың күні көрсетіледі;
22-бағанда жеткізушілерге өнімді (биоотынды) қайтару (тоннамен) көрсетіледі;
23-бағанда биоотынның бүлінгені, жоғалғаны (тоннамен) көрсетіледі;
24-бағанда биоотынның нормалар шегіндегі шығыны (тоннамен) көрсетіледі;
25-бағанда биоотынның есепті кезеңнің соңындағы қалдығы (тоннамен) көрсетіледі.