О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 мая 2018 года № 410 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 245 "Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году"
Совместный приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 19 июля 2024 года № 272 и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 июля 2024 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2024 года № 34800
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 мая 2018 года № 410 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 245 "Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17065) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 212 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
__________С. Нурбек
Исполняющий обязанности министра
промышленности и строительства Республики Казахстан
______________А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
Инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики Агентства
по стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 23 июля 2024 года № 365 и
Исполняющего обязанности
министра промышленности и
строительства Республики Казахстан
от 19 июля 2024 года № 272
Утверждены
совместным приказом
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 30 мая 2018 года № 410
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 мая 2018 года № 245
Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году

"Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 мамырдағы № 410 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 245 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 19 шілдедегі № 272 және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 23 шілдедегі № 365 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 24 шілдеде № 34800 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 мамырдағы № 410 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 245 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17065 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 212-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 23 шілдедегі
№ 365 мен
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
міндетін атқарушысының
2024 жылғы 19 шілдедегі
№ 272
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 30 мамырдағы
№ 410 және
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 31 мамырдағы
№ 245 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 212 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году.
2. Настоящие Правила не применяется к порядку отнесения на вычеты расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) результат научной и (или) научно-технической деятельности - новые знания или решения, полученные надлежащими научными методами и средствами в ходе выполнения научной и (или) научно-технической деятельности и зафиксированные на любом информационном носителе, внедрение научных разработок и технологий в производство, а также модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ;
2) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности - физические и юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность;
3) научно-исследовательская работа - работа, связанная с научным поиском, проведением исследований, экспериментов в целях расширения имеющихся и получения новых знаний, проверки научных гипотез, установления закономерностей развития природы и общества, научного обобщения, научного обоснования проектов;
4) научные исследования - прикладные, фундаментальные, стратегические научные исследования, осуществляемые субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в рамках научно-исследовательских, опытно-конструкторских и технологических работ, надлежащими научными методами и средствами в целях достижения результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
5) научная деятельность - деятельность, направленная на изучение окружающей действительности с целью выявления свойств, особенностей и закономерностей, присущих изучаемым объектам, явлениям (процессам), и использование полученных знаний на практике;
6) научно-техническая деятельность - деятельность, направленная на получение и применение новых знаний во всех областях науки, техники и производства для решения технологических, конструкторских, экономических и социально-политических и иных задач, обеспечение функционирования науки, технологии и производства как единой системы, включая разработку нормативно-технической документации, необходимой для проведения этих исследований;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 212-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушының алдыңғы жылы өндіруге арналған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының шығыстарын шегерімге жатқызу тәртібіне қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті орындау барысында тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен алынған және кез келген ақпараттық тасығышта тіркелген жаңа білімдер немесе шешімдер, ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске енгізу, сондай-ақ модельдер, макеттер, жаңа бұйымдардың, материалдардың және заттардың үлгілері;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
3) ғылыми-зерттеу жұмысы – бар білімді кеңейту және жаңа білім алу, ғылыми гипотезаларды тексеру, табиғат пен қоғам дамуының заңдылықтарын анықтау, жобаларды ғылыми жинақтау, ғылыми негіздеу мақсатында ғылыми ізденіспен, зерттеулер, эксперименттер жүргізумен байланысты жұмыс;
4) ғылыми зерттеулер – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен жүзеге асыратын қолданбалы, іргелі, стратегиялық ғылыми зерттеулер;
5) ғылыми қызмет – зерделенетін объектілерге, құбылыстарға (процестерге) тән қасиеттерді, ерекшеліктер мен заңдылықтарды анықтау мақсатында қоршаған болмысты зерделеуге және алынған білімді практикада пайдалануға бағытталған қызмет;
6) ғылыми-техникалық қызмет – технологиялық, конструкторлық, экономикалық пен әлеуметтік-саяси және өзге де міндеттерді шешу үшін ғылымның, техниканың және өндірістің барлық саласында жаңа білім алуға және оны қолдануға, осы зерттеулерді жүргізу үшін қажетті нормативтік-техникалық құжаттама әзірлеуді қоса алғанда, ғылымның, технологияның және өндірістің біртұтас жүйе ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;

7) инновационный кластер "Парк инновационных технологий" – объединение участников инновационного кластера, призванных стимулировать индустриально-инновационную деятельность путем взаимодействия и совместного использования имеющихся возможностей, обмена знаниями и опытом, проведения исследований, эффективной передачи технологий, налаживания устойчивых партнерских связей и распространения информации;
8) проект участника инновационного кластера "Парк инновационных технологий" – комплекс мероприятий, направленных на создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени;
9) некоммерческая организация Фонда – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность в сфере развития научной и (или) научно-технической деятельности, учредителем которой является Фонд;
10) опытно-конструкторские работы - комплекс работ, выполняемых при создании или модернизации продукции, разработка конструкторской и технологической документации на опытные образцы, изготовление и испытание опытных образцов и полезных моделей;
11) Фонд национального благосостояния (далее – Фонд) – национальный управляющий холдинг, определенный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О фонде национального благосостояния";
12) государственный учет реализуемых научных, научно-технических проектов и программ, и отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности – учет, осуществляемый уполномоченным органом в области науки, в целях формирования национального ресурса научно-технической информации и мониторинга динамики научно-технического потенциала Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области науки.
4. Финансирование научных исследований осуществляется недропользователем ежегодно, начиная со второго года действия лицензии на добычу.
Недропользователю, обладающему правом недропользования, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду, в рамках финансирования научных исследований направляет деньги в Некоммерческую организацию при Фонде, осуществляющую деятельность в сфере развития научной и (или) научно-технической деятельности, учредителем которой является Фонд (далее - Некоммерческая организация при Фонде).
5. Финансирование научных исследований осуществляется недропользователем в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году.
6. Объем финансирования научных исследований, превышающий один процент от затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств недропользователя в следующем году.

7) "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері - іс-қимыл жасау және қолда бар мүмкіндіктерді өзара бірлесіп пайдалану, білім мен тәжірибе алмасу, зерттеулер жүргізу, технологияларды тиімді беру, орнықты әріптестік байланыстарды жолға қою және ақпарат тарату арқылы индустриялық-инновациялық қызметті ынталандыруға арналған инновациялық кластер қатысушыларының бірлестігі;
8) "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері қатысушысының жобасы - белгілі бір уақыт ішінде іске асырылатын, жаңа немесе жетілдірілген өндірістерді, технологияларды, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді құруға бағытталған іс-шаралар кешені;
9) Қордың коммерциялық емес ұйымы – құрылтайшысы Қор болып табылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дамыту саласындағы қызметті жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
10) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар – өнімді жасау немесе жаңғырту кезінде орындалатын жұмыстар кешені, тәжірибелік үлгілерге арналған конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, тәжірибелік үлгілер мен пайдалы модельдерді дайындау және сынау;
11) Ұлттық әл-ауқат қоры (бұдан әрі – Қор) – "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған ұлттық басқарушы холдинг;
12) іске асырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы есептерді мемлекеттік есепке алу – Қазақстан Республикасының ғылым саласындағы заңнамасына сәйкес ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық ресурсын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуетінің серпінін мониторингілеу мақсатында ғылым саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын есепке алу.
4. Жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды өндіруге арналған лицензия қолданысының екінші жылынан бастап жыл сайын жүзеге асырады.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде Қорға тиесілі жер қойнауын пайдалану құқығына ие жер қойнауын пайдаланушыға ғылыми зерттеулерді қаржыландыру шеңберінде Қордың құрылтайшысы болып табылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дамыту саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымға (бұдан әрі - Қор жанындағы Коммерциялық емес ұйым) ақша жібереді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды өткен жылы жер қойнауын пайдаланушының өндіруге жұмсаған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде жүзеге асырады.
6. Жер қойнауын пайдаланушы алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша өндіруге жұмсаған шығыстардың бір пайызынан артатын мөлшерде ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі жер қойнауын пайдаланушының келесі жылы тиісті міндеттемелерді орындауы есебіне жатқызылады.

7. Определение затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, с целью расчета обязательств по финансированию научных исследований, осуществляется на основании данных отчета об исполнении лицензионных обязательств в области твердых полезных ископаемых, предоставляемых недропользователями уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых (далее – уполномоченный орган) в утверждаемом им порядке согласно статье 215 Кодекса и Правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 374 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17063).
8. Разработка плана горных работ, плана ликвидации а также разработка изменений и дополнений в проектные документы для проведения операций по недропользованию, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании – не относятся к научным исследованиям в рамках обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактом на недропользование, заключенные до введения в действие Кодекса.
9. Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил, является счет-фактура в соответствии с подпунктами 1), 8) пунктом 1 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных пунктом 10 и подпунктами 2), 3) и 4) пункта 11 настоящих Правил, является платежное поручение в соответствии с подпунктом 59) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
10. Направление задолженности по итогам отчетного периода в рамках исполнения обязательств по финансированию научных исследований в размере одного процента от расходов на добычу, понесенных недропользователем в предыдущем году осуществляется недропользователем путем перечисления денежных средств государственный бюджет или в автономный кластерный фонд "Парк инновационных технологий" для реализации согласованных Научно-техническим Советом (далее – НТС) при уполномоченном органе в области твердых полезных ископаемых проектов и программ научных исследований и проектов цифровизации недропользователей.

7. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді есептеу мақсатында алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындарды айқындау жер қойнауын пайдаланушылар Кодекстің 215-бабына және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 374 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17063 болып тіркелген) бекітілген Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларына сәйкес пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ол бекітетін тәртіппен ұсынатын пайдалы қатты қазбалар саласындағы жер қойнауын пайдаланушы үшін лицензиялық-келісімшарттық талаптардың орындалуы туралы есептің деректері негізінде жүзеге асырылады.
8. Тау-кен жұмыстарының жоспарын, жою жоспарын әзірлеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жобалау құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар әзірлеу – Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында және Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға көзделген міндеттемелер шеңберінде ғылыми зерттеулерге жатпайды.
9. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 412-бабы 1-тармағының 1), 8) тармақшаларына сәйкес шот-фактура жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын растайтын құжат болып табылады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 10-тармағында және 11-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің орындалғанын растайтын құжат "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 59) тармақшасына сәйкес төлем тапсырмасы болып табылады.
10. Өткен жылы жер қойнауын пайдаланушының өндіруге жұмсаған шығыстарының бір пайызы мөлшерінде ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде есепті кезеңнің қорытындылары бойынша берешекті жіберуді мемлекеттік бюджетке ақша қаражатын аудару немесе "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорына жер қойнауын пайдаланушыларды цифрландыру жобалары және ғылыми зерттеулер бағдарламалары мен пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның жанындағы Ғылыми-техникалық кеңеспен (бұдан әрі – ҒТК) келісілген жобаларды іске асыру жолдарымен жүзеге асырады.

Глава 2. Порядок финансирования научного исследования недропользователями в период добычи твердых полезных ископаемых
11. Исполнением обязательств по финансированию научных исследований, признаются фактически понесенные расходы недропользователя:
1) направленные на научные исследования в соответствии с разработанным НТС перечнем приоритетных отраслевых направлений для проведения научных исследований;
2) направленные в автономный кластерный фонд для финансирования проектов участников инновационного кластера "Парк инновационных технологий" для реализации согласованных НТС при уполномоченном органе в области твердых полезных ископаемых проектов и программ научных исследований и проектов цифровизации недропользователей;
3) направленные в автономную организацию образования для финансирования проектов НИОКР инновационного кластера автономной организации образования "Назарбаев Университет" для реализации согласованных НТС при уполномоченном органе в области твердых полезных ископаемых проектов и программ научных исследований и проектов цифровизации недропользователей;
4) денежные средства, направленные в Некоммерческую организацию при Фонде на научные исследования.
12. Недропользователь ежегодно до проведения закупа соответствующих услуг не позднее 25 (двадцать пятого) октября направляет на согласование НТС планируемую к финансированию программу научных исследований на следующий отчетный период, по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Программа научных исследований рассматривается НТС на предмет соответствия разработанному НТС перечню приоритетных отраслевых направлений для проведения научных исследований, согласно приложению к настоящим Правилам.
13. НТС в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения программы научных исследований от недропользователя согласовывает либо направляет на доработку планируемую к финансированию программу научных исследований, не соответствующую части второй пункта 11 настоящих Правил.
При направлении на доработку программы научных исследований, НТС прилагает протокол проведения заседания НТС с рекомендациями.
14. Недропользователь в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения рекомендаций НТС дорабатывает программу научных исследований в соответствии с рекомендациями, приложенными к протоколу проведенного заседания НТС.
При несогласии с рекомендациями НТС, недропользователь прилагает к программе научных исследований аргументированное обоснование о непринятии рекомендаций.
15. Определение субъектов, осуществляющих научные исследования по заданию недропользователя, производится недропользователем посредством закупа услуг в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 355 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17064) из числа субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки и определение субъектов, осуществляющих научные исследования производится Некоммерческой организации Фонда в соответствии Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" из числа субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки.

2-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың пайдалы қатты қазбалар өндіру кезеңінде ғылыми зерттеуді қаржыландыру тәртібі
11. Жер қойнауын пайдаланушының нақты шеккен шығыстары ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау деп танылады:
1) ғылыми зерттеулер жүргізу үшін әзірленген ҒТК басым салалық бағыттардың тізбесіне сәйкес ғылыми зерттеулерге бағытталған;
2) пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның жанындағы ҒТК келісілген жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми зерттеулер жобалары мен бағдарламаларын және цифрландыру жобаларын іске асыру үшін "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластеріне қатысушылардың жобаларын қаржыландыру үшін дербес кластерлік қорға жіберілген;
3) "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының инновациялық кластерінің ҒЗТКЖ жобаларын қаржыландыру үшін пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның жанындағы ҒТК келісілген жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми зерттеулері мен цифрландыру жобаларының жобалары мен бағдарламаларын іске асыру үшін дербес білім беру ұйымына жіберілген;
4) Қор жанындағы Коммерциялық емес ұйымға ғылыми зерттеулерге жіберілген ақшалай қаражат.
12. Жер қойнауын пайдаланушы тиісті көрсетілетін қызметтерді сатып алу жүргізілгенге дейін жыл сайын 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі есепті кезеңге қаржыландыруға жоспарланған ғылыми зерттеулер бағдарламасын ҒТК-ға келісуге жібереді.
ҒТК ғылыми зерттеулер бағдарламасын осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ҒТК әзірлеген ғылыми зерттеулерді жүргізуге арналған басым салалық бағыттар тізбесіне сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
13. ҒТҚ жер қойнауын пайдаланушыдан ғылыми зерттеулер бағдарламасын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағының екінші бөлігіне сәйкес келмейтін қаржыландыруға жоспарланған ғылыми зерттеулер бағдарламасын келіседі не пысықтауға жібереді.
Ғылыми зерттеулер бағдарламасын пысықтауға жіберген кезде ҒТҚ ұсынымдар бар ҒТҚ отырысын өткізу хаттамасын қоса береді.
14. Жер қойнауын пайдаланушы ҒТК ұсынымдарын алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ҒТК өткізген отырыстың хаттамасына қоса берілген ұсынымдарға сәйкес ғылыми зерттеулер бағдарламасын пысықтайды.
ҒТК ұсынымдарымен келіспеген кезде жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулер бағдарламасына ұсынымдарды қабылдамау туралы дәлелді негіздемені қоса береді.
15. Жер қойнауын пайдаланушының тапсырмасы бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын субъектілерді айқындауды жер қойнауын пайдаланушы "Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17064 болып тіркелген) сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қатарынан жүргізеді және ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын субъектілерді айқындау "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қатарынан Қордың Коммерциялық емес ұйымы жүргізеді.

16. Недропользователь в целях формирования национального ресурса научно-технической информации и мониторинга динамики научно-технического потенциала Республики Казахстан не позднее 15 (пятнадцатого) февраля, представляют в НТС информацию о результатах научной и (или) научно-технической деятельности.
17. Субъекты, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность, в целях формирования национального ресурса научно-технической информации и мониторинга динамики научно-технического потенциала Республики Казахстан и исключения дублирования финансирования, предоставляют на государственный учет научные, научно-технические проекты и программы, финансируемые в рамках настоящих Правил, и отчеты по их выполнению.
18. Недропользователи и некоммерческая организация Фонда в целях мониторинга деятельности по проведению научного исследования ежегодно не позднее 1 (первого) января, представляют в НТС отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности.
Приложение
к Правилам финансирования
научно-исследовательских,
научно-технических и (или)
опытно-конструкторских работ
в размере одного процента
от расходов на добычу, понесенных
недропользователем
в предыдущем году
Представляется: уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/mps
Наименование формы административных данных: Программа научных исследований недропользователя на ______год
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-НИОКР-ТПИ
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: за 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: недропользователи по твердым полезным ископаемым
Срок представления формы административных данных: не позднее 25 (двадцать пятого) октября
Программа научных исследований недропользователя на ______год
№ п/п
Название проекта научного исследования
Сроки выполнения
Цель
Аннотация
Актуальность
Ожидаемые результаты
Примерная стоимость (тенге), и план реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование______________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон___________________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________________
Исполнитель _______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Пояснение по заполнению формы административных данных "Программа научных исследований недропользователя на ______год" (Индекс: 1-НИОКР-ТПИ, периодичность: ежегодно)

16. Жер қойнауын пайдаланушы ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық ресурсын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуеті динамикасының мониторингі мақсатында 15 (он бесінші) ақпаннан кешіктірмей ҒТК-ға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері туралы ақпарат береді.
17. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық ресурсын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуеті динамикасының мониторингі және қаржыландырудың қайталануын болдырмау мақсатында осы Қағидалар шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке ұсынады.
18. Жер қойнауын пайдаланушылар және Қордың коммерциялық емес ұйымы ғылыми зерттеу жүргізу жөніндегі қызметке мониторинг жүргізу мақсатында жыл сайын 1 (бірінші) қаңтардан кешіктірмей ҒТК-ға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы есептер ұсынады.
Жер қойнауын
пайдаланушының
алдыңғы жылы өндіруге
арналған шығыстарының бір
пайызы мөлшерінде
ғылыми-зерттеу, ғылыми-
техникалық және (немесе)
тәжірибелік- конструкторлық
жұмыстарды қаржыландыру
қағидаларына
қосымша
Ұсынылады: пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган
Әкімшілік деректердің нысаны интернет - ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/mps
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Жер қойнауын пайдаланушының ғылыми зерттеулерінің _____жылға арналған бағдарламасы
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі): 1- ҒЗТКЖ-ПҚП
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20 ______ жыл бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей
Жер қойнауын пайдаланушының ғылыми зерттеулерінің _____жылға арналған бағдарламасы
р/с №
Ғылыми зерттеудің атауы
Орындау мерзімдері
Мақсаты
Аннотация
Өзектілігі
Күтілетін нәтижелер
Болжалды құны (теңге) және іске асыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)       қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын тұлға
_________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   қолы
"Жер қойнауын пайдаланушының ғылыми зерттеулерінің _____жылға арналған бағдарламасы" толтыру бойынша түсініктеме (нысанның индексі: 1-ҒЗТКЖ-ПҚП және кезеңділігі: жыл сайын)

1. в графе 1 указывается порядковый номер работы.
2. в графе 2 указывается название проекта научного исследования, краткая суть проекта научного исследования;
3. в графе 3 указывается дата начала - дата окончания проекта научного исследования;
4. в графе 4 указывается цель проекта научного исследования. Излагается лаконично и конкретно, в соответствии с темой программы, достижимая и отражает характер решения, которое ожидается получить в результате реализации проекта;
5. в графе 5 указывается общее видение проекта научного исследования, среднесрочные и долгосрочные результаты. Аннотация отвечает на вопросы: какие проблемы вы решаете, в чем новизна предлагаемого решения, кому будут полезны полученные результаты;
6. в графе 6 указывается актуальность проекта научного исследования, недостатки/преимущества проекта научного исследования, существующая проблема, на решение которой направлен проект научного исследования.
7. в графе 7 указывается основные прямые (какие работы будут проведены) и косвенные (к чему приведет реализация проекта научного исследования) результаты реализации проекта научного исследования. Какие показатели будут использованы для замера эффекта, каков масштаб влияния данного проекта научного исследования (прямой или косвенный) в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе, к чему приведет реализация проекта научного исследования.
8. в графе 8 указывается примерная стоимость каждого мероприятия, а также предлагаемый план финансирования.

1. 1-бағанда жұмыстың реттік нөмірі көрсетіледі;
2. 2-бағанда ғылыми зерттеу жобасының атауы, ғылыми зерттеу жобасының қысқаша мәні көрсетіледі;
3. 3-бағанда ғылыми зерттеу жобасының басталған күні – аяқталған күні көрсетіледі;
4. 4-бағанда ғылыми зерттеу жобасының мақсаты көрсетіледі. Бағдарламаның тақырыбына сәйкес қол жеткізуге болатын және жобаны іске асыру нәтижесінде күтілетін шешімнің сипатын көрсететін қысқаша және нақты баяндалады;
5. 5-бағанда ғылыми зерттеу жобасының жалпы пайымы, орта мерзімді және ұзақ мерзімді нәтижелері көрсетіледі. Аннотация мына сұрақтарға жауап береді: сіз қандай мәселелерді шешесіз, ұсынылған шешімнің жаңалығы қандай, алынған нәтижелер кімге пайдалы болады;
6. 6-бағанда ғылыми зерттеу жобасының өзектілігі, ғылыми зерттеу жобасының кемшіліктері/артықшылықтары, ғылыми зерттеу жобасы шешуге бағытталған қазіргі проблема көрсетіледі.
7. 7-бағанда ғылыми зерттеу жобасын іске асырудың негізгі тікелей (қандай жұмыстар жүргізіледі) және жанама (ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге алып келеді) нәтижелері көрсетіледі. Әсерді өлшеу үшін қандай көрсеткіштер пайдаланылады, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді келешекте осы ғылыми зерттеу жобасының (тікелей немесе жанама) әсер ету ауқымы қандай, ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге әкеледі.
8. 8-бағанда әрбір іс-шараның болжалды құны, сондай-ақ ұсынылатын қаржыландыру жоспары көрсетіледі.