О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 190 "Об утверждении Правил проведения комплексного тестирования"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 ноября 2024 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2024 года № 35325
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 190 "Об утверждении Правил проведения комплексного тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18657) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения комплексного тестирования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения комплексного тестирования (далее-Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", а также Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650) (далее – Типовые правила) и определяют порядок проведения комплексного тестирования (далее – КТ).";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ситуационный центр – зал, оснащенный средствами коммуникации для наблюдения за процессом проведения КТ в онлайн-режиме, размещенный при организации, определяемой уполномоченным органом в области науки и высшего образования;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными претендента, официально подтверждающий баллы КТ, публикуемый на сайте республиканского государственного казенного предприятия "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Национальный центр тестирования) (далее – сертификат);";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2024 жылғы 1 қарашадағы № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 қарашада № 35325 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18657 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кешенді тестілеуді өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және кешенді тестілеуді (бұдан әрі - КТ) өткізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ахуалдық орталық – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда орналастырылған, онлайн режимде КТ өткізу процесін байқау үшін коммуникация құралдарымен жарақтандырылған зал;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) электрондық сертификат – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Ұлттық тестілеу орталығы) сайтында жарияланатын КТ балдарын ресми растайтын үміткердің бірегей деректері бар электрондық құжат (бұдан әрі – сертификат);";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Для участия в КТ в бумажном формате поступающий подает через приемную комиссию линейного ОВПО следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ о высшем образовании (подлинник);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
4) две фотографии размером 3x4 сантиметра;
5) медицинскую документацию по форме 075-У в электронном формате, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
6) квитанцию об оплате за участие в тестировании.
Документ, перечисленный в подпункте 3) предоставляется в подлиннике и копии, после сверки которых подлинник возвращается услугополучателю.
Поступающим, подавшим заявления для участия в КТ через приемную комиссию ОВПО, представляется расписка (в произвольной форме) о приеме документов.
Заявление для участия в КТ в электронном формате подается поступающими онлайн через информационную систему Национального центра тестирования по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком и международный сертификат о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен), необходимо внести данные при подаче заявления для участия в КТ в электронном формате и в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета.
Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, по желанию освобождаются от сдачи блока иностранного языка, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 1-2 Типовых правил.
Баллы по блокам иностранного языка, указанные в настоящем пункте, в сертификате КТ не указываются.
Лица, поступающие в магистратуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление" по желанию освобождаются от сдачи блока иностранного языка и теста на определение готовности к обучению КТ в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языком обучения при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен), в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 2 Типовых правил.
Баллы по блокам иностранного языка и теста на определение готовности к обучению КТ, указанные в настоящем пункте, в сертификате КТ не указываются.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО при подаче заявления на конкурс по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.

"4. КТ-ға қағаз форматта қатысу үшін түсуші желілік ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жоғары білімі туралы құжат (түпнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) өлшемі 3x4 сантиметр болатын екі фотосурет;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075-У нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық құжаттама (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық);
6) тестілеуге қатысу үшін төлем төлегені туралы түбіртек.
3) тармақшада көрсетілген құжат түпнұсқасында және көшірмеcімен бірге ұсынылады, салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
КТ-ға қатысу үшін өтініш берген үміткерлерге ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы құжаттардың қабылдануы туралы қолхат (еркін нысанда) беріледі.
Электрондық форматта КТ-ға қатысу үшін түсуші Ұлттық тестілеу орталығының ақпараттық жүйесі арқылы онлайн түрде Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш тапсырады.
Шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары және стандартталған GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты бар тұлғалар КТ-ға электрондық форматта және республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде деректерді енгізуі қажет.
Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары бар тұлғалар Үлгілік қағидалардың 1-2-қосымшасына сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес өз қалауы бойынша шет тілі блогын тапсырудан босатылады.
Осы тармақта көрсетілген шет тілі блоктары бойынша балдар КТ сертификатында көрсетілмейді.
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" білім беру салаларының білім беру бағдарламаларының топтарына, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттарына магистратураға түсетін тұлғалар стандартталған GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификат болған жағдайда, Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес қалауы бойынша шет тілі блогынан және қазақ немесе орыс тілінде оқытатын ғылыми-педагогикалық магистратураға КТ оқуға дайындығын айқындауға арналған тест тапсырудан босатылады.
Осы тармақта көрсетілген КТ шет тілі және оқуға дайындығын айқындауға арналған тест блоктары бойынша балдар КТ сертификатында көрсетілмейді.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен қолданылу мерзімін республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсқа өтініш берген кезде немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылданған кезде ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары тексереді.

Для участия в КТ в бумажном и (или) электронном формате лица с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922 (далее - Правила проведения медико-социальной экспертизы), прикрепляют документы об установлении инвалидности в программное обеспечение приема заявлений на КТ и дополнительно указывают о необходимости предоставления:
1) помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках КТ, для лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для лиц с инвалидностью с нарушением слуха;
2) дополнительного времени для сдачи тестирования.
При осуществлении ограничительных мероприятий, введении чрезвычайного положения, возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования документы, перечисленные в подпунктах 2) и 5) настоящего пункта по мере снятия данных мероприятий.";
пункты 6, 7 изложить в следующей редакции:
"6. Прием заявлений для участия в КТ осуществляется в следующие сроки:
1) с 1 июня по 8 июля календарного года;
2) с 28 октября по 10 ноября календарного года.
Информация о месте, дате и времени проведения тестирования размещается в личном кабинете поступающего.
7. КТ проводится в бумажном или в электронном формате на базе ППКТ или в организациях, определяемых уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения, разработанного Национальным центром тестирования.";
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Для проведения КТ в бумажном и (или) электронном форматах на местах создаются региональные государственные комиссии по организации и проведению КТ, которые утверждаются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
пункты 11, 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"11. КТ включает:
1) для поступающих в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языками обучения: тест по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский), тест по профилю группы образовательных программ и тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору);

Қағаз және (немесе) электрондық форматта КТ-ға қатысу үшін көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар, қажет болған жағдайда, "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) (бұдан әрі - Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде КТ өтініш қабылдау бағдарламалық жасақтамасына мүгедектікті белгілеу жөніндегі құжаттарды тіркейді және қосымша:
1) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектер үшін КТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің оқытушысы болып табылмайтын көмекші және (немесе) есту қабілеті бұзылған мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманға;
2) тестілеу тапсыру үшін қосымша уақыт алу қажеттілігін көрсетеді.
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына осы тармақтың 2) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.";
6, 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. КТ-ға қатысу үшін өтініштерді қабылдау келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 1 маусым мен 8 шілде аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 28 қазан мен 10 қараша аралығында жүзеге асырылады.
Тестілеу орны, күні және уақыты туралы ақпарат түсушінің жеке кабинетінде орналастырылады.
7. КТ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын КТӨП базасында немесе ұйымдарда қағаз немесе электрондық форматта жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Түсушілер Ұлттық тестілеу орталығының дайындаған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеу тапсырады.";
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. КТ-ны қағаз және (немесе) электрондық форматта өткізу үшін жергілікті жерлерде КТ-ны ұйымдастыру және өткізу жөніндегі өңірлік мемлекеттік комиссиялар құрылады, оларды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
11, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. КТ:
1) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін: шет тілі (таңдау бойынша ағылшын, неміс, француз) бойынша тесттен, қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша және оқуға дайындығын анықтауға арналған тесті;

2) для поступающих в профильную магистратуру с казахским или русским языками обучения: тест по профилю группы образовательных программ на казахском или русском языках (по выбору);
3) для поступающих в профильную магистратуру с английским языком обучения: тест по профилю группы образовательных программ на английском языке;
4) для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки: тест по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский), тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору);
5) для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка: тест по профилю группы образовательных программ и тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору).
При этом лицам, имеющим один из международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком, предусмотренных пунктом 14 Типовых правил, засчитываются баллы в соответствии со шкалой перевода баллов международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком.
Перечень групп образовательных программ послевузовского образования с указанием профильных дисциплин КТ определяется согласно приложению 2 к Правилам.
12. Количество тестовых заданий КТ составляет:
для научно-педагогической магистратуры с казахским или русским языками обучения:
1) тест по иностранному языку – 50;
2) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
3) тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20;
для профильной магистратуры с казахским или русским или английским языками обучения:
тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20;
для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки:
1) тест по иностранному языку – 50;
2) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка:
1) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
2) тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20.

2) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін: қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесті;
3) оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін: ағылшын тілінде білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесті;
4) шығармашылық дайындықты талап ететін жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының тобына түсушілер үшін: шет тілі (таңдау бойынша ағылшын, неміс, француз) бойынша тесттен, оқуға дайындығын айқындауға арналған қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) тесті;
5) араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін: білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесттен және оқуға дайындығын айқындауға арналған қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) тесті қамтиды.
Бұл ретте, Үлгілік қағидалардың 14-тармағында көзделген шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттардың біреуі бар тұлғаларға шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттардың балдарын аудару шкаласына сәйкес балдар есептеледі.
КТ бейінді пәндері көрсетілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
12. КТ тест тапсырмаларының саны:
оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратура үшін:
1) шет тілі бойынша тест – 50;
2) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
3) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейіндік пән бойынша – 30, екінші бейіндік пән бойынша – 20;
оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратура үшін:
білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейіндік пән бойынша – 30, екінші бейіндік пән бойынша – 20;
шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін:
1) шет тілі бойынша тест – 50;
2) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін:
1) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
2) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейінді пән бойынша – 30, екінші бейінді пән бойынша – 20 балды құрайды.

13. Максимальное количество баллов по КТ составляет:
1) для научно-педагогической магистратуры с казахским или русским языками обучения – 150 баллов;
2) для профильной магистратуры с казахским или русским или английским языками обучения – 70 баллов;
3) для магистратуры по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки – 80 баллов;
4) для магистратуры по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка – 100 баллов.
14. На КТ отводится:
для поступающих в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языками обучения – 3 часа 55 минут;
для поступающих в профильную магистратуру с казахским или русским или английским языками обучения – 1 час 40 минут;
для поступающих в научно-педагогическую магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки – 2 часа 5 минут;
для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка – 2 часа 40 минут.
Для лиц с ограниченными возможностями (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) для тестирования дополнительно предоставляется 40 минут.
Лицам с инвалидностью с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности, в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, часть "Слушание" теста по иностранному языку предоставляется в текстовом формате.
15. Поступающему, подавшему заявление, но не принявшему участие в КТ в указанный в пропуске день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения КТ при наличии места в аудитории с соответствующим языком тестирования и профилем группы образовательной программы по следующим уважительным причинам:
1) при наличии листа о временной нетрудоспособности или медицинской справки по форме 025/у или 026/у утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при чрезвычайных ситуациях.
16. Для осуществления контроля за соблюдением правил проведения КТ уполномоченным органом в области науки и высшего образования в ППКТ направляются администраторы тестирования, наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области науки и высшего образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций. Администраторы тестирования выполняют функции дежурного по аудитории и по коридору.";

13. КТ бойынша ең жоғары балл саны:
1) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратура үшін – 150 балл;
2) оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратура үшін – 70 балл;
3) шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша ғылыми-педагогикалық магистратура үшін – 80 балл;
4) араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратура үшін – 100 балды құрайды.
14. КТ-ға:
оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін – 3 сағат 55 минут;
оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін – 1 сағат 40 минут;
шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін – 2 сағат 5 минут;
араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін – 2 сағат 40 минут уақыт бөлінеді.
Мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға (көру, есту, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған) тестілеу үшін қосымша 40 минут беріледі.
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар тұлғаларға мүгедектікті анықтайтын құжатты ұсынған кезде шет тілі бойынша тесттің "Тыңдау" бөлімі мәтіндік форматта беріледі.";
15. КТ-ге қатысу үшін өтініш берген, бірақ рұқсаттамада көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған болса, тиісті тест тапсыру тіліне және білім беру бағдарламалары тобының бейініне сәйкес аудиторияда орын болған жағдайда және келесі дәлелді себептер бойынша:
1) денсаулық жағдайы бойынша № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 025/у немесе 026/у нысаны бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе медициналық анықтама болған кезде;
2) тізбесі "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған жақын туыстарының қайтыс болуын растайтын құжаттар болған кезде;
3) төтенше жағдайлар кезінде КТ өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде қатысу мүмкіндігі беріледі.
16. КТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган КТӨП-ке тестілеу әкімшілері, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар қызметкерлерінің, азаматтық қоғам институттары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатарынан бақылаушылар жібереді. Тестілеу әкімшілері аудитория және дәліз бойынша кезекшінің қызметін атқарады.";

пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Входные двери, используемые для запуска в здание, и процесс проведения КТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса запуска, проведения тестирования, а также видеозапись помещения, в котором хранились использованные книжки после тестирования, передаются в Национальный центр тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения тестирования.
В период проведения КТ с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря Национальный центр тестирования осуществляет просмотр записей видеонаблюдения КТ и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) и в случае обнаружения нарушения пунктов 35, 37 и 47-11 Правил поступающим во время КТ, Национальным центром тестирования составляется соответствующий акт по форме согласно приложению 4-1 к Правилам. Решением Комиссии сертификат КТ аннулируется. После аннулирования сертификата КТ Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.
Национальный центр тестирования после завершения КТ, проведенного в период с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря, осуществляет просмотр записей видеонаблюдения КТ и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) в течение 3 (трех) месяцев.
При обнаружении использования поступающим во время КТ запрещенных предметов и (или) действий, указанных в пунктах 35, 37 и 47-11 Правил, Национальным центром тестирования составляется соответствующий акт по форме согласно приложению 4-1 к Правилам и направляется на рассмотрение комиссии уполномоченного органа в области науки и высшего образования с подтверждающими материалами.
Решением комиссии уполномоченного органа в области науки и высшего образования результаты тестирования (сертификат КТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
После аннулирования результатов тестирования (сертификат КТ) и (или) свидетельства о присуждении образовательного гранта, Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.
19. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения попытки и проноса ими в здание следующих запрещенных предметов: шпаргалки, учебно-методическую литературу, словарь, таблицу Менделеева и растворимости солей, бумагу формата А0-А10, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслет (трекер), проводные и беспроводные наушники, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, диктофоны, а также другие устройства обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект)).
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, во время проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения КТ по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ғимаратқа кіргізу үшін пайдаланылатын кіреберіс есіктер және КТ жүргізу процесі бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте кіргізу, тестілеуді өткізу процесін бейнебақылау жазбасы, сондай-ақ тестілеуден кейін үй-жайда сақталған пайдаланылған кітапшалар тестілеу аяқталғаннан кейін күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығына беріледі.
20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында КТ өткізу кезеңінде Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүзеге асырады және түсушінің КТ барысында Қағидалардың 35, 37 және 47-11-тармақтарын бұзуы анықталған жағдайда Ұлттық тестілеу орталығы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акт жасайды. Комиссияның шешімімен КТ сертификатының күші жойылады. КТ сертификатының күші жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушіге хабарлама жібереді.
20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында кезеңде өткізілген КТ аяқталғаннан кейін 3 (үш) ай бойы Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүзеге асырады.
КТ өткізу кезінде түсушінің тыйым салынған заттарды пайдаланғаны және (немесе) осы Қағидаларға 35, 37 және 47-11-тармақтарында көрсетілген әрекеттері анықталған кезде Ұлттық тестілеу орталығы осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасайды және растайтын материалдармен бірге ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган комиссиясының қарауына ұсынады.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган комиссиясының шешімімен тестілеу нәтижелері (КТ сертификаты), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен жойылады.
Тестілеу нәтижелері (КТ сертификаты) және (немесе) білім беру грантын беру туралы куәлік жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушіге хабарлама жібереді және (немесе) ақпаратты түсушінің жеке кабинетінде орналастырады.
19. Тестілеуге жіберу кезінде қол және рамалы түрдегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге жіберу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа келесі тыйым салынған заттарды алып жүруіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, сөздік, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, А0-А10 форматтағы қағаздар, калькулятор, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт көзілдіріктер, смарт сағаттар, фитнес-браслеттер (трекер), сымды және сымсыз құлаққаптар, микроқұлаққаптар, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, диктофондар, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "КТ өткізу пункті ғимаратына кіргізу барысында тыйым салынған заттар тәркіленген жағдайда түсушіні ғимараттан шығару туралы акт" жасайды.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. При обнаружении у поступающего предметов, указанных в пункте 35 Правил, а также в случае нарушения поступающим пункта 35 Правил на КТ в бумажном формате, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии поступающего составляются "Акт выявления запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории" по форме согласно приложению 10-1 к Правилам. Поступающий удаляется из аудитории. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию.
При обнаружении у поступающего предметов, указанных в пункте 47-11 Правил, а также в случае нарушения поступающим пункта 47-11 Правил на КТ в электронном формате и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии поступающего составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и (или) действий или попытку вмешательств или вмешательства в программу тестирования и иных нарушений при прохождении тестирования по форме согласно приложению 10-2 к Правилам. Поступающий удаляется из аудитории. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию.";
пункты 47-10 и 47-11 изложить в следующей редакции:
"47-10. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения, предоставленного организацией, ответственной за проведение КТ, определяемым уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
47-11. При проведении КТ поступающему не разрешается:
1) выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться, пересаживаться с места на место;
3) выходить из аудитории более 2-х раз с продолжительностью по времени более 10 минут;
При этом, не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, относящихся к чрезвычайной, форс-мажорной ситуациям, и (или) случаев, связанных со здоровьем поступающих;
4) обмениваться документами и бумагой формата А4, выданной поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;
5) выносить из аудитории (компьютерного класса) документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий, а также рвать и осуществлять их порчу путем смятия;
6) забирать с собой бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;

"36. Қағаз форматтағы КТ кезінде түсушіде Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген заттар табылған, сондай-ақ түсуші осы Қағидалардың 35-тармағын бұзған жағдайда тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірге түсушінің қатысуымен Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт" толтырады. Түсуші аудиториядан шығарылады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
Электрондық форматтағы КТ кезінде және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесі бойынша түсушіде Қағидалардың 47-11-тармағында көрсетілген заттар табылған, сондай-ақ түсуші Қағидалардың 47-11-тармағын бұзған жағдайда тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірге түсушінің қатысуымен Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасағаны туралы акт" толтырады. Түсуші аудиториядан шығарылады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
47-10 және 47-11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47-10. Түсушілер ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын КТ өткізуге жауапты ұйым ұсынған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеуден өтеді.
47-11. КТ жүргізу кезінде түсушіге:
1) дәліз бойынша кезекшінің функцияларын орындайтын тестілеу әкімшісіның рұқсатынсыз және ертіп жүруінсіз аудиториядан (компьютерлік кластан) шығуға;
2) сөйлесуге, орнынан орынға ауысуға;
3) аудиториядан 2 реттен артық және 10 минуттан артық уақытқа шығуға;
Бұл ретте төтенше, форс-мажорлық жағдайларды және/немесе түсушілердің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға;
4) құжаттармен және түсушіге тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазбен алмасуға;
5) құжаттарды және тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазды аудиториядан (компьютерлік класстан) шығаруға, сондай-ақ оларды жырту, бүктеу арқылы бүлдіруге;
6) тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазды өзімен бірге алып кетуге;

7) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и использовать шпаргалки, учебно-методическую литературу, словарь, таблицу Менделеева и растворимости солей, бумагу формата А0-А10, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслет (трекер), проводные и беспроводные наушники, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, диктофоны, а также другие устройства обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);
8) шуметь перед началом и во время тестирования;
9) выносить, обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
10) умышленно портить технику для проведения тестирования и систему безопасности.
11) попытка вмешательства или вмешательство в программу тестирования и иные нарушения при прохождении тестирования.
При этом, допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящимися в интерфейсе для тестирования компьютера.
При выходе поступающего из аудитории и при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.";
пункт 47-15 изложить в следующей редакции:
"47-15. В период проведения КТ с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря в Национальном центре тестирования создается комиссия по принятию решений при совершении поступающим действий неразрешенных пунктом 47-11, обнаруженных по просмотру записей видеонаблюдения и (или) после проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования.
Функции Комиссии Национального центра тестирования:
1) принятие решений при возникновении форс-мажорных обстоятельств в период проведения КТ;
2) принятие решений об аннулировании результатов КТ по просмотрам записей видеонаблюдения и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования и (или) при обнаружении в период проведения тестирования нарушения поступающим пунктов 35, 37 и 47-11 Правил;
3) представление на аннулирование результатов поступающего (сертификат КТ) после завершения КТ в уполномоченный орган в области науки и высшего образования.";

7) аудиторияға шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерін, сөздікті, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесін, А0-А10 форматтағы қағаздарды, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рацияларды, ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлер), смарт көзілдіріктер, смарт сағаттарды, фитнес-браслет (трекер), сымды және сымсыз құлаққаптарды, микроқұлаққаптарды, сымсыз бейнекамераларын, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларын, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерін, қашықтан басқару құрылғыларын, диктофондар, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кіруіне және қолдануына;
8) тестілеу басталар алдында немесе барысында шулауға;
9) тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға, жария етуге және шығаруға;
10) тестілеуде пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
11) тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасауға рұқсат етілмейді.
Бұл ретте, тестілеу өткізілетін компьютердің интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
Түсуші аудиториядан шыққан жағдайда және аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеріліп кіргізіледі.";
47-15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47-15. 20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында КТ өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарау арқылы және (немесе) тестілеу жүйесінде түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарды) тексергеннен кейін анықталған түсушілердің 47-11-тармақта рұқсат етілмеген әрекеттерді жасау кезінде шешім қабылдау үшін Ұлттық тестілеу орталығында комиссия құрылады.
Ұлттық тестілеу орталығы комиссиясының функциялары:
1) КТ өткізу кезінде форс-мажорлық жағдайлар туындағанда шешімдер қабылдау;
2) КТ өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру бойынша түсушілердің Қағидалардың 35, 37 және 47-11-тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны және (немесе) тыйым салынған заттарды пайдаланғаны анықталған кезде КТ нәтижелерінің күшін жою туралы шешім қабылдау;
3) КТ аяқталғаннан кейін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға түсушінің нәтижелерін (КТ сертификаты) жоюға ұсыну.";

дополнить пунктом 47-16 следующего содержания:
47-16. При обнаружении нарушения со стороны поступающего комиссия аннулирует результаты КТ с составлением соответствующего акта по форме согласно приложению 4-1 к настоящим правилам и направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППКТ утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
пункт 59-2 изложить в следующей редакции:
"59-2. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППКТ утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
пункт 59-4 изложить в следующей редакции:
"59-4. Заявление на апелляцию по содержанию подается лицом, участвовавшим в тестировании после завершения тестирования в течение 30 минут. Заявления на апелляцию, рассматриваются по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам. Заявления, поступившие на апелляцию, рассматриваются Республиканской апелляционной комиссией в течение 7 (семи) рабочих дней после дня проведения тестирования. Результаты онлайн апелляции отображаются в личном кабинете поступающего после рассмотрения Республиканской апелляционной комиссии.";
пункт 59-7 изложить в следующей редакции:
"59-7. Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии по родственным дисциплинам КТ. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решение Республиканской апелляционной комиссии хранится в системе управления и обработки информации в организации, ответственной за проведение тестирования, в течение года.
Решение Республиканской апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
По результатам онлайн апелляции в личном кабинете поступающего отображаются результаты комплексного тестирования с учетом апелляции.";
приложение 2 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 15 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 17-1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 20 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.

мынадай мазмұндағы 47-16-тармақпен толықтырылсын:
"47-16. Түсуші тарапынан бұзушылықтар анықталған кезде комиссия осы Қағидаларға 4-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасай отырып, КТ нәтижелерін жояды және түсушіге хабарлама жібереді және (немесе) ақпаратты түсушінің жеке кабинетінде орналастырады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, КТӨП-де құрылатын апелляциялық комиссиялар төрағаларын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
59-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59-2. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, апелляциялық комиссияның төрағасын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
59-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59-4. Мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті тестілеуге қатысқан адам тестілеу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде береді. Апелляцияға өтініштер тест тапсырмаларының мазмұны және техникалық себептер бойынша қаралады. Апелляцияға түскен өтініштерді Республикалық апелляциялық комиссия тестілеу өткізілген күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды. Онлайн апелляция нәтижелері Республикалық апелляциялық комиссия қарағаннан кейін түсушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.";
59-7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59-7. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі КТ-ның мәндес пәндері бойынша комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі тестілеуді өткізуге жауапты ұйымдағы ақпаратты басқару және өңдеу жүйесінде бір жыл бойы сақталады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
Онлайн апелляция нәтижелері бойынша түсушінің жеке кабинетінде апелляция қорытындысымен кешенді тестілеу нәтижелері көрсетіледі.";
Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 15-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 17-1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 20-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Приложение 17-1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Председателю Республиканской апелляционной комиссии
__________________________________________________
Ф.И.О.
__________________________________________________
Наименование ППКТ
от поступающего ___________________________________
ИКТ______________________________________________
Вариант _________
Аудитория ________
Заявление
Прошу принять на рассмотрение по техническим причинам следующие тестовые задания тестирования в магистратуру с английским языком обучения
Блок
№ тестового задания
Причина (отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях)
Решение Республиканской апелляционной комиссии
Дисциплина 1 (с выбором одного правильного ответа) на английском языке
Дисциплина 2 (с выбором не более трех правильных ответов) на английском языке
Всего
Примечание: графа "Решение Республиканской апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата ____________
Подпись поступающего ____________________________
Председатель Республиканской апелляционной комиссии
_________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Члены комиссии
__________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Примечание:
Ф.И.О. - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 4 к приказу
от 1 ноября 2024 года № 505
Приложение 20
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Протокол заседания апелляционной комиссии комплексного тестирования в магистратуру с английским языком обучения
ППКТ _____________________________ Поток _____ Дата: ________
(код) (наименование)
Ф.И.О.
ИКТ
№ Листа ответов
№ Аудитории
Вариант
Язык сдачи
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дисциплина 1
Дисциплина 2
Всего
Решение
К
У
Баллы
К
У
Баллы
К
У
Баллы
До
После
До
После
До
После
Примечание:
К - количество заданий поданных на апелляцию.
У - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель апелляционной комиссии
Председатель приемной комиссии
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
_______ __________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Члены апелляционной комиссии
Руководитель группы
представителей Министерства
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)

17-1-қосымша
Республикалық апелляциялық
комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
түсушіден ___________________
ТЖК _______________________
Нұсқа ______ Аудитория ______
Өтініш
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеуден келесі тест тапсырмаларын техникалық себептер бойынша қарауға қабылдауыңызды сұраймын:
Бөлім
Тест тапсырмасының №
Себебі: (тест тапсырмаларында мәтін немесе фрагмент жоқ)
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау) ағылшын тілінде
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес) ағылшын тілінде
Барлығы:
Ескерту: "Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі"
бағанына "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады" сөздері жазылады.
Күні ____________ Түсушінің қолы________________
Республикалық апелляциялық комиссия
төрағасының Т.А.Ә. және қолы _________________________________________
Комиссия мүшелерінің
Т.А.Ә. және қолы _____________________________________________________
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
2024 жылғы 1 қарашадағы
№ 505 бұйрығына
4-қосымша
Кешенді тестілеуді өткізу
қағидаларына
20-қосымша
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеуден апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы
КТӨП ________ ________________________ Лек ______ Мерзімі ______ (код) (атауы)
Т.А.Ә.
ТЖК
Жауап парағының №
Аудитория №
Нұсқа
Тапсыру тілі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
1-ші пән
2-ші пән
Барлығы
Шешімі
Т
Қ
Балл
Т
Қ
Балл
Т
Қ
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
дейін
кейін
Ескерту:
Т - апелляцияға берілген тапсырмалар саны
Қ - қанағаттандырылған тапсырмалар саны
Апелляциялық комиссия төрағасы ____________
________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Апелляциялық комиссия мүшелері ________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қабылдау комиссиясының төрағасы
(қолы) (Т.А.Ә.)
Министрлік өкілдері тобының жетекшісі______________
(қолы) (Т.А.Ә.)