О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 513. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2024 года № 35613
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13334) следующие изменения:
в Правилах включения в региональную квоту приема кандасов, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения государственной услуги "Включение в региональную квоту приема кандасов" этнические казахи, ранее не включавшиеся в региональную квоту и получившие статус кандаса на условиях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 9 Правил присвоения или продления статуса кандаса, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 22 июля 2013 года № 329-Ө-М (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624), вдовы кандасов и их общие дети прибывшие после включения кандаса в региональную квоту приема кандасов и (или) родившиеся в Республике Казахстан до получения их родителями гражданства Республики Казахстан, а также этнические казахи, получившие статус кандаса, проживающие на территории Республики Казахстан представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) портал "Migration.enbek.kz";
2) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация);
3) через веб-портал "электронного правительства" (далее - веб-портал).";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:

"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығына және "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 513 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 31 желтоқсанда № 35613 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметін алу үшін бұрын өңірлік квотаға енгізілмеген және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-Ө-М бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген) бекітілген Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларының 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген шарттарда қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгеннен кейін келген қандастардың жесірлері мен олардың ортақ балалары және (немесе) ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін Қазақстан Республикасында туған балалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұратын қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар:
1) "Migration.enbek.kz" порталы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
3) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Местные исполнительные органы по вопросам социальной защиты и занятости населения регионов, определенных подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса (далее – Услугодатель) формирует заявления и документы, приложенные к заявлению кандасов, ходатайствующих о включении в региональную квоту приема кандасов и в течении шести рабочих дней после дня поступления заявлений направляет на рассмотрение комиссии по приему кандасов для вынесения рекомендаций о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
11. Комиссия по приему кандасов в течение пяти рабочих дней после получения заявления кандасов, ходатайствующих кандасов выносит рекомендацию о включении либо об отказе во включении в региональную квоту приема кандасов.";
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. Для получения государственной услуги "Включение в региональную квоту приема переселенцев" граждане Республики Казахстан из числа лиц, ищущих работу и (или) безработных, зарегистрированных в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850), имеющих на момент подачи заявления постоянную регистрацию не менее одного года по месту жительства регионе, предусмотренном пунктом 16 и подпунктом 4) пункта 12 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880), за исключением выпускников проекта "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашақ" (далее - услугополучатель), подают в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) либо посредством портала "Migration.enbek.kz" или веб-портала "электронного правительства" (далее - веб-портал) заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев (далее - заявление) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация в день поступления заявления и документов заявителя, указанных в пункте 8 Перечня требований к оказанию государственной услуги, направляет их услугодателю по средством шлюза "электронного правительства".
Специалист Государственной корпорации, принявший заявление, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
При обращении через Государственную корпорацию, в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия специалист Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Специалистом Государственной корпорации, принявшим заявление, заявителю вручается уведомление о принятии заявления на включение в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Заявления, поданные посредством веб-портала заявление подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.

"10. Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында айқындалған өңірлердің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш білдірген қандастардың өтініштеріне қоса берілген өтініштер мен құжаттарды қалыптастырады және өтініштер келіп түскен күннен кейін алты жұмыс күні ішінде қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның қарауына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не бас тарту туралы ұсынымдар шығару үшін жолдайды.
11. Қандастарды қабылдау жөніндегі комиссия қандастардың, өтініш білдіруші қандастардың өтінішін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсыныс шығарады.";
14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. "Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметін алу үшін "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобасының түлектерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен тіркелген жұмыс іздеп жүрген адамдар және (немесе) жұмыссыздар қатарындағы, өтініш берген кезде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 12-тармағының 4) тармақшасында және 16-тармағында көзделген мерзімдерде тұрған жері бойынша тұрақты тіркеуі бар Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "Migration.enbek.kz" порталы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген өтініш пен өтініш берушінің құжаттары келіп түскен күні оларды көрсететін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы жібереді.
Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің сапасын және олардың түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ арқылы куәландырады, одан кейін құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады.
Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорация маманы өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Веб-портал арқылы өтініш берген кезде өтінішке қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.

15. При подаче заявления посредством портала "Migration.enbek.kz" или веб-портала в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Заявления поступают в карьерные центры регионов посредством АИС "Рынок труда".
Карьерные центры регионов в течение одного рабочего дня со дня поступления заявления, направляют заявления претендентов услугодателю.
При предоставлении полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучатель получает уведомление о принятии заявления на включение в региональную квоту приема переселенцев его заявления по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Услугодатель в течении двух рабочих дней уведомляет услугополучателя об отказе в приеме заявления об оказании государственной услуги "Включение в региональную квоту приема переселенцев" посредством портала "migration.enbek.kz" либо веб-портала и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в случаях представления услугополучателем:
1) неполного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о включении в региональную квоту приема переселенцев.
Заявление, поданное через портал "Migration.enbek.kz" регистрируется услугодателем в день поступления обращения.
16. Сведения, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя и членов его семьи получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
пункты 17 и 18 исключить;
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Заявление и документы, приложенные к заявлению услугополучателя на включение в региональную квоту приема переселенцев в течение пяти рабочих дней со дня поступления направляются на рассмотрение региональной комиссии по вопросам занятости населения (далее – Комиссия по занятости) для вынесения рекомендации о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.";
20. Комиссия по занятости в течение трех рабочих дней после дня получения заявлений услугополучателей выносит рекомендацию о включении либо об отказе во включении в региональную квоту приема переселенцев с мотивированным обоснованием причин.
Комиссией по занятости при рассмотрении заявлений и документов претендентов проверяется их соответствие требованиям, установленным пунктами 1 и 2 статьи 112 Социального кодекса.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

15. "Migration.enbek.kz" порталы немесе веб-портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыны "Migration.enbek.kz" порталы не веб-портал арқылы "Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметін көрсету туралы өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабардар етеді және көрсетілетін қызметті алушы:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген толық емес құжаттар топтамасын;
2) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынған жағдайда;
3) жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу жөніндегі шараларға қатысу құқығы болмаған жағдайда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті беруші "мigration.enbek.kz" порталы арқылы берілген өтінішті жүгінген күні тіркейді.
16. Көрсетілетін қызметті алушының және оның отбасы мүшелерінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын мәліметтер (бар болса) тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алынады.".
17 және 18-тармақтар алып тасталсын.
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті алушының қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге арналған өтініші және өтінішке қоса берілген құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы ұсыным шығару үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Жұмыспен қамту жөніндегі комиссия) қарауына жіберіледі.
20. Жұмыспен қамту жөніндегі комиссия көрсетілетін қызметті алушылардың, өтініш білдіріп отырған қоныс аударушылардың өтініштері келіп түскен күннен кейін үш жұмыс күні ішінде себептерін дәлелді негіздей отырып, қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсыным шығарады.
Жұмыспен қамту жөніндегі комиссия қоныс аударушылардың өтініштері мен құжаттарын қарау кезінде олардың Әлеуметтік кодекстің 112-бабының 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Услугодатель в течение трех рабочих дней после дня вынесения комиссией по занятости рекомендации принимает решение о включении в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам либо решение об отказе во включении в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и направляет услугополучателю в "личный кабинет" уведомление о включении в региональную квоту приема переселенцев либо решение об отказе о включении в региональную квоту приема переселенцев.
При подаче документов через Государственную корпорацию, решение о включении в региональную квоту приема кандасов направляется услугодателем в Государственную корпорацию для дальнейшей выдачи заявителю не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.";
приложение 2 к Правилам включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденным указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32880) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с абзацем семь подпункта 5) статьи 12 и подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 12 и пункта 4 статьи 112 Социального Кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и определяют порядок добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, а также предоставления лицам и членам их семей материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Государственная поддержка добровольно переселяющихся лиц включает:

"22. Жергілікті атқарушы орган жұмыспен қамту жөніндегі комиссия ұсыным шығарған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім не осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы хабарламаны не қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы шешімді жібереді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген кезде қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей өтініш берушіге одан әрі беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларына 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілді:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жетінші абзацына және 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 12-бабының 5) тармақшасына және 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру адамдарды ерікті түрде қоныс аудару, сондай-ақ адамдар мен олардың отбасы мүшелеріне (бар болса) көшуге субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек көрсету тәртібін айқындайды.";
18 және 19-тармақтар мынадай радакцияда жазылсын:
"18. Ерікті қоныс аударатын адамдарды мемлекеттік қолдау мыналарды:

1) предоставление лицам и членам их семей материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности в порядке, определенном настоящими Правилами;
2) предоставление служебных жилищ или комнат в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение;
3) профессиональное обучение при наличии потребности работодателя;
4) содействие в трудоустройстве и предпринимательской инициативе на новом месте жительства;
5) содействие в трудоустройстве у работодателей, участвующих в мерах добровольного переселения для повышения мобильности рабочей силы, с предоставлением субсидий на трудоустройство.
19. Выпускники из числа участников проектов "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашақ", имеющие регистрацию в качестве лица, ищущего работу и (или) безработного, а также кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
При этом, выпускники из числа участников проектов "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашақ" получают меры государственной поддержки в соответствии с настоящими Правилами в регионе приема независимо от региона обучения. Обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенным в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставляемых мер государственной поддержки в добровольном переселении, предусмотренных настоящими Правилами.";
пункт 22 исключить.
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Карьерный центр региона приема в течение пяти рабочих дней после прибытия переселенца на новое место жительства готовит проект социального контракта о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и направляет для подписания в центр трудовой мобильности.
Центр трудовой мобильности в течение двух рабочих дней подписывает и направляет в карьерный центр подписанный социальный контракт для последующего его заключения с кандасом или переселенцем.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Работодатели из региона приема, имеющие потребность в трудовых ресурсах, подбирают персонал посредством:
1) Электронной биржи труда путем размещения заявки о вакансиях, с указанием количества необходимых работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы либо выбора соискателя (ей) из числа кандасов и граждан Республики Казахстан (далее – соискатель (и) из регионов выбытия путем просмотра резюме.
В информации указываются данные об обеспечении жильем работника за счет работодателя, о предоставлении дополнительных мер поддержки и обеспечения социальной инфраструктурой.

1) жұмыскердің көшуі жұмыс берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне көшуге, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен экономикалық мобильділік сертификаттары түрінде материалдық көмек беруді;
2) жұмыс беруші жұмыскерге тұрғын үй-жай берген жағдайларды қоспағанда, жатақханаларда қызметтік тұрғын үйлер немесе бөлмелер беруді;
3) жұмыс берушінің қажеттілігі болған кезде кәсіптік оқытуды;
4) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесуді;
5) жұмысқа орналасуға субсидиялар бере отырып, жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аудару шараларына қатысатын жұмыс берушілерде жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді қамтиды.
19. Жұмыс іздеп жүрген және (немесе) жұмыссыз адам ретінде тіркелген "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобаларына қатысушылар қатарындағы түлектер, сондай-ақ қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысады.
Бұл ретте, "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" жобаларына қатысушылар қатарындағы түлектер оқу өңіріне қарамастан қабылдау өңірінде осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын алады. Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы осы Қағидаларда көзделген ерікті түрде қоныс аударуда мемлекеттік қолдаудың ұсынылатын шараларын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.";
22-тармақ алып тасталсын.
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қабылдау өңірінің мансап орталығы қоныс аударушы жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарттың жобасын дайындайды және қол қою үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы екі жұмыс күні ішінде қол қояды және қол қойылған әлеуметтік келісімшартты қандас немесе қоныс аударушымен одан әрі жасасу үшін мансап орталығына жібереді.";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қабылдау өңірінен еңбек ресурстарына қажеттілігі бар жұмыс берушілер персоналды:
1) мамандық (кәсіп) бөлінісінде және жұмыс шарттарында қажетті жұмыскерлердің санын көрсете отырып, бос жұмыс орындары туралы өтінімді орналастыру жолымен Электрондық еңбек биржасы не қандастар мен Қазақстан Республикасының азаматтары қатарындағы ізденушіні (бұдан әрі – ізденуші (лер) түйіндемені қарау жолымен шығу өңірлерінен таңдау арқылы іріктейді.
Ақпаратта жұмыс берушінің есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету жөнінде, қосымша қолдау шаралары және әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету туралы мәліметтер көрсетіледі;

2) выезда в регион выбытия;
3) участия в ярмарках вакансий.";
29. Работодатель при подборе кадров через Электронную биржу труда формирует запрос, содержащий идентификатор в систему соискателя (ей) для получения информации о контактных данных соискателя.
Работодатель при подборе кадров путем выезда в регионы выбытия и участия в ярмарках вакансий заключает с соискателем (ями) трудовой договор в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.";
пункты 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"31. Работодатель после согласования условий переезда соискателя (ей) направляет в карьерный центр сведения о соискателе (ях) с указанием количества работников в разрезе специальности (профессии) и условиях работы, а также уведомляет соискателя (ей) об обращении с заявлением о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев.
Заявление и документы соискателя (ей) для включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев подаются в порядке, предусмотренном Правилами включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденными приказом исполняющего Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334).
32. Включение соискателя (ей) в региональную квоту приема кандасов и переселенцев либо об отказе в этом осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13334).";
пункт 33 исключить.
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Работодателю региона приема, оказывающему содействие в межрегиональном переселении предоставляется субсидия на трудоустройство, единовременно в размере 400 месячных расчетных показателей (далее – МРП) за каждого работника, принятого (далее – субсидия на трудоустройство) при условии трудоустройства на постоянную работу и обеспечения жильем со сроком не менее двух лет либо возмещается часть расходов работодателя в размере 50 % от стоимости жилья, но не более 1 160 МРП при условии предоставления служебного жилища работнику (далее – возмещение части расходов работодателя) и трудоустройстве на постоянную работу со сроком не менее пяти лет.
37. По истечении пяти лет, по соглашению сторон работник в соответствии с договором гражданско-правового характера приобретает жилье согласно жилищному законодательству Республики Казахстан.";

2) шығу өңірлеріне бару арқылы;
3) бос жұмыс орындары жәрмеңкесіне қатысу арқылы іріктейді.
29. Жұмыс беруші кадрларды алған кезде Электрондық еңбек биржасы арқылы ізденушінің (лердің) байланыс деректері туралы ақпарат алу үшін ізденушінің жүйесінде идентификаторды қамтитын сұрау салуды қалыптастырады.
Жұмыс беруші кадрларды іріктеу кезінде шығу өңірлеріне бару және бос орындар жәрмеңкелеріне қатысу жолымен ізденушімен (лермен) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек шартын жасасады.";
31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Жұмыс беруші ізденушінің (лердің) көшу шарттары келісілгеннен кейін мамандық (кәсіп) бөлінісінде және жұмыс шарттарында жұмыскерлердің саны көрсетіле отырып, ізденуші (лер) туралы мәліметтерді мансап орталығына жібереді, сондай-ақ ізденушіге (лерге) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішпен жүгіну туралы хабарлайды.
Ізденушінің (лердің) өтініші мен құжаттары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында көзделген тәртіппен беріледі.
32. Ізденушіні (лерді) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу не одан бас тарту Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.";
33-тармақ алып тасталсын.
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Өңіраралық қоныс аударуға жәрдемдесетін қабылдау өңірінің жұмыс берушісіне тұрақты жұмысқа орналастыру және кемінде екі жыл мерзімге тұрғын үймен қамтамасыз ету шартымен қабылданған әрбір жұмыскер үшін бір мезгілде 400 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жұмысқа орналасуға субсидия (бұдан әрі – жұмысқа орналасуға субсидия) беріледі не кемінде бес жылға тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмысқа орналастыру шартымен қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін тұрғын үй құнының 50% мөлшерінде, бірақ 1160 АЕК асырмай жұмыс беруші шығыстарының бөлігі өтеледі.
37. Бес жыл өткен соң, тараптардың келісімі бойынша жұмыскер азаматтық-құқықтық сипаттағы шартқа сәйкес Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй сатып алады.";

пункты 40, 41, 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"40. Работодатели, в течение 30 календарных дней со дня вынесения решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев в отношении трудоустроенных им соискателя (ей) подают в карьерные центры региона приема заявление о выплате субсидии на трудоустройство или о возмещении расходов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с нижеследующими подтверждающими документами:
1) решение региональной комиссии о включении в региональную квоту приема переселенцев или решение комиссии по приему кандасов о включении в региональную квоту приема кандасов;
2) копию трудового договора, заключенного с работником (ами), заверенного подписью и печатью (при наличии) работодателя;
3) договор купли-продажи жилья с оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества, уведомление о государственной регистрации в случае обращения с заявлением о возмещении части расходов работодателя, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил;
4) договор аренды либо безвозмездного пользования в случае обращения с заявлением о выплате субсидии на трудоустройство, предусмотренного пунктом 36 настоящих Правил.
Указанные документы представляются в копиях и оригиналах. После их сверки оригиналы карьерными центрами возвращаются работодателю.
В случае представления работодателем неполного пакета документов и недостоверных сведений, а также документов с истекшим сроком действия, сотрудник карьерного центра отказывает в приеме заявления.
41. Карьерный центр в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления работодателя о выплате субсидии на трудоустройство или возмещение части расходов работодателя направляет заявление и документы, приложенные к заявлению в Центр трудовой мобильности для принятия решения о выплате работодателю субсидий на трудоустройство либо возмещении части расходов работодателя.
42. Центр трудовой мобильности в течение пяти рабочих дней со дня принятия заявления выносит решение о предоставлении субсидии на трудоустройство либо возмещение части расходов работодателя по форме согласно приложениям 3-1 и 3-2 к настоящим Правилам или об отказе в их выдаче с мотивированным обоснованием причин.
Основаниями для отказа работодателю в предоставлении субсидии на трудоустройство либо возмещения части расходов работодателя являются:
1) наличие у работодателя задолженности по выплате заработной платы более шести месяцев, а также по начисленным налогам, сборам и обязательным платежам в бюджет более трех месяцев, предшествующих дату выдачи справки, перед банком или его филиалом (в случае, если лицо является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков);

40, 41, 42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Жұмыс берушілер қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім шығарылған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде жұмысқа орналасуға өтініш берушіге (лерге) қатысты жұмысқа орналасуға субсидия төлеу туралы немесе шығыстарды өтеу туралы өтінішті қабылдау өңірінің мансап орталықтарына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төмендегі растайтын құжаттармен бірге береді:
1) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өңірлік комиссияның шешімі немесе қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімі;
2) жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған жұмыскермен (лермен) жасалған еңбек шартының көшірмесі;
3) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы өтінішпен жүгінген жағдайда сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалай және жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүргізілгені туралы хабарлама ала отырып,тұрғын үйді сатып алу-сату шарты;
4) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жұмысқа орналасуға субсидия төлеу туралы өтінішпен жүгінген жағдайда жалдау не өтеусіз пайдалану шарты.
Көрсетілген құжаттар көшірмелерде және түпнұсқаларда ұсынылады. Оларды салыстырғаннан кейін мансап орталықтарының түпнұсқалары жұмыс берушіге қайтарылады.
Жұмыс беруші құжаттар топтамасын және дұрыс емес мәліметтерді, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, мансап орталығының қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
41. Мансап орталығы жұмыс берушінің жұмысқа орналасуға субсидия төлеу немесе жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы өтініші қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидиялар төлеу не жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы шешім қабылдау үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
42. Еңбек моибльділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмысқа орналасуға субсидия беру туралы не осы Қағидаларға 3-1 және 3-2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы немесе себептерін дәлелді негіздей отырып, оларды беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
Жұмыс берушіге жұмысқа орналасуға субсидия беруден бас тарту не жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) жұмыс берушіде жалақыны төлеу бойынша алты айдан астам, сондай-ақ есептелген салықтар, алымдар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам банк немесе оның филиалы алдында берешегінің болуы (егер тұлға бірнеше екінші деңгейдегі банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылған жағдайда, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады);

2) предоставление неполного пакета документов, также документов с истекшим сроком действия, представленных работодателем и (или) несоответствия данных (сведений), содержащихся в них;
3) отсутствие сведений по трудовым договорам, заключенными с соискателем в соответствии с Правилами предоставления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21173);
4) отсутствие документов о предоставлении работодателем жилья соискателю (ям) на новом месте жительства в соответствии со сроками, предусмотренными пунктом 36 настоящих Правил.
43. Трехсторонний социальный контракт, где предусматриваются условия по возмещению части расходов работодателя либо выплате субсидии работодателю, включению в региональную квоту, предоставлению служебного жилища, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам заключается между центром трудовой мобильности, участником добровольного переселения и работодателем в течение двух рабочих дней со дня принятия центром трудовой мобильности решения о выплате субсидии на трудоустройство или возмещении части расходов работодателя.";
пункт 47 исключить;
параграф 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Порядок организации переселения в пределах одной области";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Переселение в пределах одной области (далее - внутриобластное переселение) осуществляется в пределах области из СНП и моногородов с низким потенциалом экономического развития в СНП, малые и моногорода с средним и высоким потенциалом экономического развития, а также центры экономического роста при наличии обеспечения жильем из государственного жилищного фонда или за счет работодателей, трудоустройства или в развитии предпринимательской инициативы.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Участниками добровольного внутриобластного переселения являются лица, проживающие в СНП и моногородах с низким экономическим потенциалом, желающие и планирующие принять участие во внутриобластном переселении.";
пункты 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"66. После прибытия на новое место жительства и включения в региональную квоту кандасам и переселенцам и членам их семей, выплачивается материальная помощь в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса.
Лица, расторгнувшие брак (супружество) за последние 36 месяцев до участия в мерах добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности, предоставляют справку о государственной регистрации расторжения брака (супружества) в книге записи актов гражданского состояния.

2) жұмыс беруші ұсынған құжаттардың, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен толық емес құжаттар топтамасын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) сәйкессіздігін ұсыну;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) бекітілген Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді беру және алу қағидаларына сәйкес ізденушімен жасалған еңбек шарттары бойынша мәліметтердің болмауы;
4) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген мерзімдерге сәйкес жұмыс берушінің ізденушіге (лерге) жаңа тұрғылықты жерінде тұрғын үй беруі туралы құжаттардың болмауы.
43. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс беруші шығыстарының бір бөлігін өтеу не жұмыс берушіге субсидия төлеу, өңірлік квотаға қосу, қызметтік тұрғын үй беру жөніндегі талаптар көзделетін үшжақты әлеуметтік келісімшарт еңбек мобильділігі орталығы, ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші арасында еңбек мобильділігі орталығы жұмысқа орналасуға субсидия төлеу немесе жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы шешімдер қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жасалады.";
47-тармақ алып тасталсын;
3-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Бір облыс шегінде қоныс аударуды ұйымдастыру тәртібі";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Бір облыс шегінде қоныс аудару (бұдан әрі – облысішілік қоныс аудару) облыс шегінде АЕМ-нен және экономикалық даму әлеуеті төмен моноқалалардан АЕМ-ге, экономикалық даму әлеуеті орташа және жоғары шағын және моноқалаларға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үймен қамтамасыз ету болған кезде немесе жұмыс берушілер, жұмысқа орналастыру немесе кәсіпкерлік бастаманы дамыту жұмыс берушілер есебінен экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. АЕМ-де және экономикалық әлеуеті төмен моноқалаларда тұратын, облысішілік қоныс аударуға қатысуға ниет білдірген және жоспарлаған адамдар ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар болып табылады.";
66, 67, 68, 69, 70, 71 және 72-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Қандастар мен қоныс аударушылар мен олардың отбасы мүшелеріне жаңа тұрғылықты жерге келіп, өңірлік квотаға енгізілгеннен кейін Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес материалдық көмек төленеді.
Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру шараларына қатысқанға дейін соңғы 36 ай бұрын некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдар азаматтық хал актілерін жазу кітабында некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы ұсынады.

Заявления о выплате материальной помощи подаются в карьерные центры региона приема согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам.
Специалист карьерного центра, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для предоставления материальной помощи, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с перечнем основных требований, предусмотренных пунктом 68, 70 и 72 настоящих Правилам, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 73-1 настоящих Правил специалист карьерного центра отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
67. Сертификат экономической мобильности предоставляется в виде материальной помощи в форме денежной выплаты для покупки, строительства жилья или первоначального взноса по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) документами Системы государственного планирования, в том числе концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры, а также в рамках инструментов ипотечного кредитования финансовых институтов и системы жилищных строительных сбережений.
Сертификат экономической мобильности предоставляется кандасам или переселенцам при приобретении жилья в населенном пункте постоянного проживания в регионе прибытия.
Сертификат экономической мобильности предоставляется в размере 50 % от стоимости жилья, но не более 1 160 МРП на семью, лицам, предусмотренным частью второй пункта 66 настоящих Правил, а также лицам, предусмотренным пунктом 2 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.
Центр трудовой мобильности для осуществления денежной выплаты по сертификату экономической мобильности дифференцируют кандасов и переселенцев по следующим категориям:
1) работающие по востребованным специальностям в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан;
2) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем членов семьи трудоспособного возраста;
3) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем несовершеннолетних детей либо детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);

Материалдық көмек төлеу туралы өтініштер осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес қабылдау өңірінің мансап орталықтарына беріледі.
Өтінішті қабылдаған мансап орталығының маманы өтініш берушіден материалдық көмек көрсету үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, осы Қағидалардың 68, 70 және 72-тармақтарында көзделген негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін және олардың түпнұсқаларға сәйкестігін жаңғырту сапасын қамтамасыз етеді, содан кейін құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады.
Осы Қағидаларының 73-1-тармақта көзделген негіздер болған кезде мансап орталығының маманы өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
67. Экономикалық мобильділік сертификаты тұрғын үй сатып алу, салу немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен бекітілген ипотекалық бағдарлама, оның ішінде тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамалары шеңберінде, сондай-ақ қаржы институттарын ипотекалық кредиттеу құралдары және тұрғын үй құрылыс жинақтарының жүйесі шеңберінде тұрғын үйді сатып алу кезінде ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша бастапқы жарна үшін ақшалай төлем түріндегі материалдық көмек ретінде беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты қандастарға немесе қоныс аударушыларға қабылдау өңіріндегі тұрақты тұратын елді мекенде тұрғын үй сатып алу кезінде беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты тұрғын үй құнының 50% мөлшерінде, бірақ 1 160 АЕК-тен асырмай, отбасына, осы Қағидалардың 66-тармағының екінші бөлігінде көзделген адамдарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабының 2-тармағында көзделген адамдарға беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді жүзеге асыру үшін еңбек мобильділігі орталығы қандастар мен қоныс аударушыларды мынадай санаттар бойынша саралайды:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерде сұранысқа ие мамандықтар бойынша жұмыс істейтіндер;
2) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын еңбекке қабілетті жастағы отбасы мүшелері бар;
3) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары не жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін);

4) осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан.
68. Для получения денежной выплаты по сертификату экономической мобильности к заявлению предоставляются следующие документы:
1) при покупке жилья – договора купли-продажи жилья, с оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества и уведомления государственной регистрации прав на недвижимое имущество, а также документов, подтверждающих наличие собственных средств, предназначенных для осуществления предполагаемой сделки либо оплату оставшейся стоимости приобретаемого жилья, в размере не менее 50 % от денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
2) при первоначальном взносе по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья - документа, подтверждающего одобрение банком второго уровня выдачи жилищного займа;
3) при строительстве жилья - документа, подтверждающего наличие земельного участка под индивидуальное жилищное строительство и/или личное подсобное хозяйство в собственности или на праве временного возмездного землепользования (аренды), а также документов, подтверждающих наличие средств, предназначенных для строительства жилья, в размере не менее 50% от денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Указанные документы представляются в копиях и оригиналах. После их сверки оригиналы возвращаются заявителю.
Не допускается использование денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на приобретение кандасом и переселенцем недвижимого имущества у супруга (-ги) и своих близких родственников, а также близких родственников супруга (-ги) получателя (заявителя).
Не допускается реализация в течение 5 (пяти) лет недвижимого имущества, оформленного в собственность с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Карьерные центры обеспечивают качество воспроизведения копий документов и их соответствия оригиналам, представленным заявителем в соответствии с перечнем основных требований, а также осуществляет сверку представленных переселенцем или кандасом документов по объекту недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на предмет их полноты и достоверности и в течение трех рабочих дней, со дня регистрации заявления направляют заявление кандаса или переселенца о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на рассмотрение в центр трудовой мобильности.
Дополнительная сверка на предмет достоверности и полноты представленных документой и сведений об объекте недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности осуществляется по решению центра трудовой мобильности о проведении выезда специалиста карьерного центра на объект сделки для его полного и тщательного осмотра.
Карьерный центр после полного и тщательного осмотра объекта недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности представляет заключение с приложением фото и видео материалов и направляет их в центр трудовой мобильности.
В случае выявления расхождений между оценкой стоимости приобретаемого недвижимого имущества и заключением карьерного центра по объекту недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности для оспаривания оценки стоимости приобретаемого недвижимого имущества Центр трудовой мобильности обращается в суд.
Подача искового заявления об оспаривании оценки стоимости приобретаемого недвижимого имущества приостанавливает сроки рассмотрения заявления о выплате сертификата экономической мобильности.

4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратындар.
68. Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді алу үшін өтінішке мынадай құжаттар ұсынылады:
1) тұрғын үйді сатып алу кезінде – сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалай отырып, тұрғын үйді сатып алу-сату шарты, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемнің кемінде 50% мөлшерінде болжамды мәмілені жүзеге асыруға не сатып алынатын тұрғын үйдің қалған құнын төлеуге арналған меншікті қаражаттың болуын растайтын құжаттар;
2) тұрғын үйді сатып алуда тұрғын үй ипотекалық қарызы бойынша алғашқы жарна кезінде – екінші деңгейдегі банктің тұрғын үй қарызын беруді мақұлдауды растайтын құжат;
3) тұрғын үй құрылысы кезінде – меншігінде немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығында жеке тұрғын үй құрылысына және/немесе жеке қосалқы шаруашылыққа арналған жер учаскесінің болуын растайтын құжат, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемнің кемінде 50 % мөлшерінде тұрғын үй салуға арналған қаражаттың болуын растайтын құжаттар.
Көрсетілген құжаттар көшірмелерде және түпнұсқаларда ұсынылады. Оларды салыстырып тексергеннен кейін түпнұсқалар өтініш иесіне қайтарылады.
Қандас пен қоныс аударушының жылжымайтын мүлікті жұбайынан (зайыбынан) және өзінің жақын туыстарынан, сондай-ақ алушының (өтініш берушінің) жұбайының (зайыбының) жақын туыстарынан сатып алуына экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалануға жол берілмейді.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалана отырып, меншікке ресімделген жылжымайтын мүлікті 5 (бес) жыл ішінде өткізуге жол берілмейді.
Мансап орталықтар құжаттардың көшірмелерін жаңғырту сапасын және олардың негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, сондай-ақ қоныс аударушы немесе қандас ұсынған экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісі бойынша құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы тұрғысынан және үш жұмыс күні ішінде салыстырып тексеруді жүзеге асырады, өтініш тіркелген күннен бастап қандастың немесе қоныс аударушының экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемдер беру туралы өтінішін еңбек мобильділігі орталығына қарау үшін жібереді.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісі туралы ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы тұрғысынан қосымша салыстыру мансап орталығы маманының мәміле объектісіне оны толық және мұқият тексеру үшін шығуын жүргізу туралы еңбек мобильділігі орталығының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мансап орталығы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісін толық және мұқият қарап шыққаннан кейін фото және видео материалдармен қоса қорытынды ұсынады және оларды еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалау мен сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалауға дау айту үшін экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісі бойынша мансап орталықтың қорытындысы арасында алшақтықтар анықталған жағдайда еңбек мобильділігі орталығы сотқа жүгінеді.
Сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалауға дау айту туралы талап арыз беру экономикалық мобильділік сертификатын төлеу туралы өтінішті қарау мерзімдерін тоқтата тұрады.

Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности заявителю по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо принимают решение об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, а также уведомляет заявителя о принятом решении.
Основаниями для отказа в выдаче сертификата экономической мобильности являются:
1) непредставление заявителем документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта;
2) выявление недостоверных данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3) наличие оснований, предусмотренных пунктом 76 настоящих Правил, полученных из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости;
4) приобретение либо строительство жилья за пределами населенного пункта назначения, указанного в направлении на переселение, выданном кандасу или переселенцу карьерным центром;
5) покупка жилья, приобретенного ранее переселенцем либо кандасом, а также членом его семьи за счет денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
69. Центры трудовой мобильности перечисляют денежные выплаты по сертификату экономической мобильности:
1) при покупке жилья – на текущий счет продавца в банке второго уровня или в организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в соответствии с предварительным договором купли-продажи жилья в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
2) при ипотечном займе – на текущий (сберегательный) счет заемщика в банке второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в течение двух рабочих дней после принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности;
3) при строительстве жилья – на текущий счет кандаса или переселенца в банке второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций:
25 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
Кандас и переселенец в течении пятнадцати рабочих дней после получения денежных выплат по сертификату экономической мобильности уведомляет карьерные центры о начале строительства жилья;
40 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение пяти рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией факта начала строительных и монтажных работ. Для подтверждения факта начала строительных и монтажных работ заявитель представляет в карьерный центр заявление с фото, видео фиксацией в произвольной форме.
Районная (городская) комиссия по вопросам занятости населения в течение пяти рабочих дней после получения указанного заявления выезжает на место строительства и принимает решение о подтверждении или не подтверждении факта начала строительных и монтажных работ, о чем уведомляет заявителя;
35 % от суммы сертификата экономической мобильности, в течение двух рабочих дней после дня подтверждения районной (городской) комиссией по вопросам занятости населения завершения строительства жилья.
Факт завершения строительства жилья подтверждается заявителем путем предоставления в карьерные центры акта приемки объекта в эксплуатацию согласно законодательству об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан.

Еңбек мобильділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім шығарады не осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Мыналар:
1) өтініш берушінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс екенін анықтау;
3) жылжымайтын мүліктің мемлекеттік кадастрының бірыңғай ақпараттық жүйесіне алынған осы Қағидалардың 76-тармағында көзделген негіздердің болуы;
4) қандасқа немесе қоныс аударушыға мансап орталығы берген қоныс аударуға жолдамада көрсетілген межелі елді мекеннен тыс жерлерде тұрғын үй сатып алу не салу;
5) бұрын қоныс аударушы не қандас, сондай-ақ оның отбасы мүшесі (бар болса) экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем арқылы сатып алған тұрғын үйді сатып алу экономикалық мобильділік сертификатын беруден бас тарту үшін негіздер болып табылады.
69. Еңбек мобильділігі орталықтары:
1) тұрғын үйді сатып алу кезінде – экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді сатып алу-сатудың алдын ала жасалған шартына сәйкес сатушының екінші деңгейдегі банктегі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шотына;
2) ипотекалық қарыз кезінде – экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде тұрғын үй қарызы шартына сәйкес қарыз алушының екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы (жинақтаушы) шотына;
3) тұрғын үйді салу кезінде – қандастар мен қоныс аударушылардың екінші деңгейдегі банктегі немесе банк операцияларының жекелей түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдағы ағымдағы шотына экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді аударады:
экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім қабылданғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 25%-ын аударады.
Қандас пен қоныс аударушы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде тұрғын үй құрылысының басталғандығы жөнінде мансап орталықтарын хабардар етеді;
құрылыс және монтаждау жұмыстарының аяқталғандығы жөнінде аудандық (қалалық) комиссияның растауымен екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 40%-ын аударады. Құрылыс және монтаждау жұмыстарының басталғанын растау үшін өтініш беруші мансап орталығына фото, бейне дәлелдемелері бар ерікті түрде нысандағы өтініш ұсынады.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия көрсетілген өтінішті алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде құрылыс орнына шығады және құрылыс және монтаждау жұмыстарының басталғаны жөнінде фактінің расталуы немесе расталмауы туралы шешім шығарады, ол туралы өтініш берушіні хабардар етеді;
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия құрылыс жұмыстарының аяқталғанын растағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 35%-ын аударады.
Тұрғын үй құрылысы аяқталғаны туралы факт өтініш берушінің мансап орталықтарына Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға беру актісі арқылы расталады.

70. Субсидии на переезд осуществляется единовременно в размере 70 МРП на главу и каждого члена семьи.
Для возмещения расходов на переезд кандасы и переселенцы подают заявление в порядке, предусмотренном пунктом 66 настоящих Правил.
Карьерные центры формируют перечень заявлений и в течение двух рабочих дней направляют перечень в центр трудовой мобильности для проведения оплаты.
Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче субсидий на переезд по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, а также уведомляют заявителя о принятом решении.
71. Субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг предоставляется ежемесячно до приобретения жилья, но не более двенадцати месяцев в следующих размерах:
1) для переселившихся в городскую местность:
в размере 20 МРП для одного человека;
в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
в размере 15 МРП для одного человека;
в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
72. Для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасы и переселенцы подают заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, к заявлению прикладывается копия договора найма (аренды) жилища.
Карьерные центры формируют перечень заявлений и в течение двух рабочих дней направляют в центр трудовой мобильности для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг.
Центр трудовой мобильности рассматривает и принимает решение о выплате субсидий либо об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья из государственного жилищного фонда и предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе при осуществлении ротации государственных служащих, а также участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не предоставляется.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья работодателями в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасам и переселенцам не предоставляется.
Осуществление выплат прекращается при наступлении следующих случаев:

70. Көшуге арналған субсидиялар отағасына және отбасының әрбір мүшесіне 70 АЕК мөлшерінде бір рет беріледі.
Көшу шығыстарын өтеу үшін қандастар мен қоныс аударушылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мансап орталықтары өтініштер тізбесін қалыптастырады және екі жұмыс күні ішінде тізбені ақы төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көшуге субсидиялар беру туралы шешім шығарады, сондай-ақ өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
71. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ай сайын, он екі айдан көп емес тұрғын үй алғанға дейін мынадай мөлшерлерде өтеледі:
1) қалалық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 20 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса 25 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 15 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болған кезде 18 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
Тұрғын үйді жақын туыстары мен жұбайларынан, оның ішінде бұрынғы жұбайларынан, сондай-ақ жақын туыстарынан жалға алуға жол берілмейді.
Осы тармақта жақын туыстар деп "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынған адамдар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, атасы, әжесі, немерелері түсініледі.
72. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін қандастар мен қоныс аударушылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, өтінішке тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартының көшірмесі қоса беріледі.
Мансап орталықтары өтініштер тізбесін қалыптастырады және екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы субсидиялар қарайды төлеу туралы не осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік тұрғын үй қорынан жалға берілетін және (немесе) қызметтік тұрғын үй берілген кезде және Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерді орындау кезеңінде, оның ішінде мемлекеттік қызметшілерді ротациялауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға қоныстануға арналған жалдау шартына сәйкес тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Жұмыс берушілер жалдау шартына сәйкес жалдамалы және (немесе) қызметтік тұрғын үй берген кезде қандастар мен қоныс аударушыларға тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Төлемдерді жүзеге асыру мынадай жағдайлар туындаған кезде тоқтатылады:

1) приобретение жилища на праве собственности, в том числе по сертификату экономической мобильности;
2) выселения получателя из занимаемого жилища, арендуемого в частном жилищном фонде;
3) в случае выезда получателя в другой населенный пункт на постоянное место жительства, а также за пределами региона приема;
4) отсутствия проживания кандаса или переселенца по адресу указанному в договоре аренды (найма);
5) предоставления занимаемого арендного жилища в поднайм;
6) предоставления фиктивных и ложных сведений.
73. Материальная помощь предоставляется в случае подачи заявления не позднее шести месяцев с момента включения в региональную квоту.
Срок подачи заявления подлежит восстановлению по ходатайству заявителя, поданному в течение трех месяцев после истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта Правил.
К заявлению прилагается документ с указанием не зависящих от заявителя обстоятельств, воспрепятствовавших подаче заявления о выплате материальной помощи в указанный шестимесячный срок, и (или) документ, подтверждающий наличие этих обстоятельств.";
дополнить пунктом 73-1следующего содержания:
"73-1. Основаниями для отказа в приеме заявления о выплате материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан являются:
1) представление заявителем неполного пакета документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении выплаты или отказе в назначении выплат материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности;
2) истечение срока, предусмотренного пунктом 73 настоящих Правил.";
приложение 1 к указанным Правилам исключить.
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
указанные Правила дополнить приложениями 3-1 и 3-2 согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанным Правилам исключить;
указанные Правила дополнить приложениями 10, 11, 12, 13 и 14 согласно приложению 8, 9, 10, 11 и 12 к настоящему приказу.
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Установить, что абзацы первый, второй, третий, четвертый и пятый части четырнадцатого пункта 2 настоящего приказа действует с 1 марта 2025 года в следующей редакции:

1) меншік құқығында, оның ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тұрғын үй сатып алу;
2) алушыны жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған, алып отырған тұрғын үйден шығару;
3) алушы басқа елді мекенге тұрақты тұрғылықты жерге, сондай-ақ қабылдау өңірінен тыс жерге кеткен жағдайда;
4)қандастың немесе қоныс аударушының жалдау (жалдау) шартында көрсетілген мекенжай бойынша тұрмауы;
5) жалға берілетін тұрғын үйді қосымша жалдауға беру;
6) бұрмаланған және жалған мәліметтер беру.
Қандас немесе қоныс аударушы қайтыс болған жағдайда, төлем құқығы қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген онымен бірге отбасы мүшелеріне өтеді.
73. Материалдық көмек өтініш берілген жағдайда квотаға енгізілген сәттен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Өтініш беру мерзімі Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін үш ай ішінде берілген өтініш берушінің өтінішхаты бойынша қалпына келтіруге жатады.
Өтінішке көрсетілген алты ай мерзімде материалдық көмек төлеу туралы өтініш беруге кедергі келтірген өтініш берушіге тәуелді емес мән-жайлар көрсетілген құжат және (немесе) осы мән-жайлардың болуын растайтын құжат қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 73-1, 73-2 және 73-3-тармақтармен толықтырылсын:
"73-1. Көшуге арналған субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлеу туралы өтінішті қабылдаудан бас тарту үшін негіздер:
1) өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың және (немесе) көшуге субсидиялар түріндегі материалдық көмек төлемдерін тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күнге қолданылу мерзімі аяқталатын толық емес құжаттар топтамасын ұсынуы, жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуі тұрғын үй, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары;
2) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) оларды тағайындау үшін қажетті құжаттармен сәйкес келмеуі;
3) көшуге субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық мобильділік сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлемдерін тағайындауға негіздердің болмауы;
4) осы Қағидалардың 73-2-тармағында көзделген мерзімнің аяқталуы.
73-2. Еңбек мобильділігі орталығы:
1) төленген материалдық көмек төлемдері бойынша тұрақты есепке алуды;
2) алушылардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тоқсан сайын мониторингтеуді;
3) әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалуының ай сайын мониторингтеуді;
4) жергілікті атқарушы органға тұрғын үйді сатып алу-сату, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шарттары туралы мәліметтерді ай сайын ұсынуды жүзеге асырады.
73-3. Еңбек мобильділігі орталығы тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға тиісті қаржылық күнтізбелік жылға бюджет қаражатын игеру жөніндегі жиынтық ақпаратты жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша алып тасталсын.
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 3-1 және 3-2-қосымшалармен толықтырылсын.
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымша алып тасталсын.
көрсетілген Қағидалар осы бұйрыққа 8, 9, 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес 10, 11, 12, 13 және 14-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
4) осы бұйрықты жұмыста басшылыққа алу үшін облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрықтың 2-тармағы он төртінші бөлігінің бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтары 2025 жылғы 1 наурыздан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"66. Материальная помощь, предусмотренная подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса выплачивается при наличии у переселенца или кандаса решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев и прибытии на новое место жительство.
Лица, расторгнувшие брак (супружество) за последние 36 месяцев до участия в мерах добровольного переселения лиц для повышения трудовой мобильности, предоставляют справку о государственной регистрации расторжения брака (супружества) в книге записи актов гражданского состояния.
Для получения материальной помощи в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса кандас или переселенец представляет заявление по форме согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам в электронной форме через портал www.migration.enbek.kz, заявление подписывается или заверяется ЭЦП заявителя.
Заявление, поданное через портал "Migration.enbek.kz" (далее - портал) регистрируется в день поступления обращения.
В случае подачи полного пакета документов, предусмотренными в приложении 7 и 8 к настоящим Правилам, в "личном кабинете" кандаса и переселенца отображается статус о принятии заявления для предосталвения материальной помощи.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 73-1 настоящих Правил карьерный центр отказывает в приеме документов.
Центр трудовой мобильности решения о назначении выплаты либо решения об отказе в выплате материальной помощи направляет через портал кандасам и переселенцам в "личный кабинет".".
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 2 к
к Правилам включения в
региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" Наименование подвида государственной услуги:
1. Включение в региональную квоту приема кандасов
2. Включение в региональную квоту приема переселенцев
1
Наименование услугодателя

"66. Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген материалдық көмек қоныс аударушыда немесе қандаста қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу және жаңа тұрғылықты жерге келу туралы шешім болған кезде төленеді.
Еңбек ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару шараларына қатысқанға дейін соңғы 36 ай бұрын некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдар азаматтық хал актілерін жазу кітабында некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманы ұсынады.
Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес материалдық көмек алу үшін қандас немесе қоныс аударушы осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішті "www.migration.enbek.kz." порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады, өтінішке өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылады немесе куәландырылады.
"Migration.enbek.kz" порталы (бұдан әрі – портал) арқылы берілген өтініш жүгінген күні тіркеледі.
Осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшада көзделген құжаттардың толық топтамасы берілген жағдайда қандас пен қоныс аударушының "жеке кабинетінде" материалдық көмек көрсету үшін өтінішті қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 73-1-тармағында көзделген негіздер болған кезде мансап орталығы құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Еңбек мобильділігі орталығы төлемді тағайындау туралы шешімді не материалдық көмек төлеуден бас тарту туралы шешімді портал арқылы қандастар мен қоныс аударушыларға "жеке кабинетке" жібереді.".
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
1-қосымша/
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына
енгізу қағидалары
2-қосымша
Нысан
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетің қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
2) Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы

Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения регионов, определенных подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по включению в региональную квоту приема кандасов и переселенцев осуществляются через:
1) Посредством объекта информатизации портал "Migration.enbek.kz";
2) Государственную корпорацию;
4) Веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
В течение четырнадцати рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут
4
Форма оказания и представления результата государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
Решение о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) Веб-портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для включения в региональную квоту приема кандасов необходимо:

Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында айқындалған өңірлердің халқын әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметтің көрсету нәтижесін беру мыналар арқылы жүзеге асырылады:
1) ақпараттандыру обьектісі "Migration.enbek.kz" порталы;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) веб-портал.
3
Мемлекеттік қызметтің көрсету мерзімі
14 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут,
Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут.
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін көрсету және ұсыну нысаны
Қағаз / электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтің көрсету нәтижесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім.
веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияда – Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
2) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде өтінішті қабылдау демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбі, сейсенбі, бейсенбі және жұма күндері сағат
09:30-дан 12:30-ға дейін, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 16:00-ден 17:00-ге дейін. Сәрсенбі қабылдау күні емес.
Ыстық және ылғалды климаты бар шет мемлекеттерде жұмыс кестесі жергілікті жағдайларға байланысты белгіленеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылған www.gov.kz.
3) веб-порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы
8
Мемлекеттік қызметтің көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін:

1) документ, удостоверяющий личность заявителя (для идентификации) и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копию свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) копия свидетельства о рождении (при наличии).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на Веб-портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Веб-портала.
Для включения в региональную квоту приема переселенцев необходимо:
1) копии документов, удостоверяющих личность переселенца и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копию свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) документ об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность (при наличии);
5) документ о регистрации лица, ищущего работу и (или) безработного в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850);
6) копия свительства о рождении членов семьи (при наличии);
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства";
7) Выпускники в рамках проектов "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") и "Жарқын Болашак" предоставляют справку с места обучения, подтверждающую их участие в данном проекте.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законом Республики Казахстан
Основанием отказа в включении в региональную квоту приема кандасов являются условия, предусмотренные статьей 20 Закона "О миграции".
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 13) статьи 1 Закона "О миграции", а именно кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

1) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін) оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
3) туу туралы куәлі (бар болса).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен веб-порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе веб-порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін:
1) қоныс аударушының және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (бар болса), оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
3) білімі, біліктілігі, арнайы білімінің немесе кәсіптік даярлығының болуы туралы құжат (бар болса);
4) еңбек қызметін растайтын құжат (болған кезде);
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен көзделген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды және (немесе) жұмыссыздарды тіркеу туралы құжат (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 маусымда № 32850 болып тіркелді).
6) отбасы мүшелерінің туу туралы куәлігі (болған кезде);
Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "Электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
7) "Мәңгілік ел жастары-индустрияға!" ("Серпін") және "Жарқын Болашақ" аталған жобаға қатысқандарын растайтын оқу орны бар анықтаманы ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызметтің көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тартудың негізі "Көші-қон туралы" Заңның 20-бабында көзделген мынадай шарттар болып табылады.
1) үміткерлердің "Көші-қон туралы" Заңның 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі, атап айтқанда қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;

2) установление недостоверности документов, представленных этническим казахом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Основания для отказа по включению в региональную квоту приема переселенцев:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие согласия переселенца, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
3) несоответствие заявителя условиям, установленными пунктами 1 и 2 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации посредством обращения через Единый контакт-центр 1414.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 2 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 2
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
__________________                                     "___" __________ 20__ года
(место заключения)
В лице ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование Центра трудовой мобильности, бизнес-идентификационный номер)
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Центр трудовой мобильности", с одной стороны, и
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный
номер, серия, номер документа, удостоверяющего личность, когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Участник добровольного переселения" с другой стороны заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:

2) этникалық қазақ мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
3) қандас мәртебесін беру және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш жасаған этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататындығы туралы өзге де ақпараттың болуы;
4) этникалық қазақтың "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;
5) қандастарды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе этникалық қазақтың қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу бойынша бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес шектеулі қолжетімділіктің дербес деректеріне қол жеткізуге ұсынылатын қоныс аударушының келісімінің болмауы;
3) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексі 112-бабының 1 және 2 тармақтарымен бекітілген шарттарға үміткердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметтің көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып 1414 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Субъект цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өтуі, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдауы қажет.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
2-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы әлеуметтік келісімшарт
__________________                         "___" __________ 20__жылғы
(жасалған орны)
______________________________________________Бұдан әрі "Еңбек
мобильділігі орталығы" деп аталатын
______________________________________________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі) атынан
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бір тараптан және бұдан әрі "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басты куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген), екінші тараптан төмендегілер туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасасты:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Карьерный центр как филиал Центра трудовой мобильности и Участник добровольного переселения.
В рамках Контракта Участнику добровольного переселения предоставляются следующие меры государственной поддержки:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки)
3. Контракт заключен на основании приказа руководителя Центра трудовой мобильности.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Карьерный центр имеет право:
1) принимать от Участника добровольного переселения заявление и пакет документов для выплаты материальной помощи и предоставление жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
2) принимать решение от жилищной комиссии о предоставлении Участнику добровольного переселения жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи);
3) заключать договор найма (аренды) жилища, служебного жилища (комнат в общежитиях для трудовой молодежи) с Участником добровольного переселения;
4) принимать решение о выплате материальной помощи и направлять в Центр трудовой мобильности для перечисления субсидий на лицевой счет Участника добровольного переселения;
5) обеспечивать заселение Участника добровольного переселения в жилище, служебное жилище (в комнату в общежитиях для трудовой молодежи);
6) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому местожительству;
7) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетним членами семьи Участника добровольного переселения в случаях оговоренных в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра- Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880).
5. Карьерный центр обязан:
1) содействовать в трудоустройстве Участника добровольного переселения на постоянное рабочее место, развития предпринимательской деятельности и получения профессиональных навыков;
2) осуществлять мониторинг исполнения Участником добровольного переселения обязательств, предусмотренных настоящим Контрактом;

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Еңбек мобильділігі орталығының филиалы ретінде Мансап орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы Келісімшарттың тараптары ретінде қатысады.
Келісімшарт шеңберінде ерікті қоныс аударуға қатысушыға мынадай мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылады:
__________________________________________________________
(мемлекеттік қолдау шараларын көрсету)
3. Келісімшарт Еңбек мобильділігі орталығы басшысының бұйрығы негізінде жасалды.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Мансап орталығының:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) тұрғын үй комиссиясының Ерікті қоныс аударуға қатысушыға тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) беру туралы шешімін қабылдауға;
3) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелерді) жалдау (жалға алу) шартын жасасуға;
4) материалдық көмек төлеу туралы шешім қабылдау және ерікті қоныс аударуға Қатысушының дербес шотына субсидиялар аудару үшін Еңбек мобильділігі орталығына жібереді;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрғын үйге, қызметтік тұрғын үйге (еңбекші жастарға арналған жатақханалардағы бөлмеге) қоныстануын қамтамасыз етуге;
6) ерікті қоныс аударуға Қатысушыны жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеуге жәрдемдесуге;
7) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында келісілген жағдайларда Ерікті қоныс аударуға қатысушы отбасының кәмелеттік жасқа толған басқа мүшелерімен тұрғын үйді жалға алу шартын қайта жасауға құқығы бар.
5. Мансап орталығы:
1) Ерікті қоныс аударуға қатысушының тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуына, кәсіпкерлік қызметті дамытуға және кәсіби дағдыларды игеруге жәрдемдесуге және оны бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушінің Келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;

3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) расторгать договор аренды жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи) при неисполнении и (или) ненадлежащем исполнений условий Контракта;
5) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участника добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) подавать в Карьерный центр заявление и пакет документов, необходимых для выплаты материальной помощи и выделения жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи);
2) получать информацию от Карьерного центра места выбытия о порядке, сроке переезда и условиях приема, в том числе по вопросам обеспечения жилищем, служебным жилищем (комнатой в общежитиях для трудовой молодежи) и трудоустройства на постоянное рабочее место;
3) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения Контракта;
4) получать меры государственной поддержки, предусмотренные Контрактом;
5) заключать договор аренды жилища, служебного жилища (комнаты в общежитиях для трудовой молодежи) с Карьерным центром и заселиться в него в установленные сроки;
6) в соответствии с разработанным бизнес-планом заняться предпринимательской деятельностью с обязательной регистрацией в качестве индивидуального предпринимателя, юридического лица, лица, занимающегося частной практикой или в форме крестьянских или фермерских хозяйств;
7) трудоустраиваться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение с последующим трудоустройством.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192);

3) тараптардың міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушының көшу тәртібіне, мерзіміне қатысты ақпаратты шыққан жеріндегі мансап орталығынан сұратуға;
5) Ерікті қоныс аударуға қатысушы мен жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
6) Келісімшарт талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмені) жалға алу шартын бұзуға;
7) жұмысқа орналастырудың жеке картасында ерікті қоныс аударуға қатысушының қоныс аударғаннан кейін тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді көрсетуге;
8) Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар және олардың кәмелеттік жасқа толған отбасы мүшелері арасында жыл сайын берілген тұрғын үйдің сапасына қанағаттану бойынша сауалнама жүргізуге;
9) саны, сапасы, қоныс аударуға арналған елді мекенде орналасуы бойынша ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тұрғын үймен қамтамасыз ету тетігіне мониторинг жүргізуге;
10) Қатысушының Келісімшартта көзделген міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Мансап орталығына материалдық көмек тағайындау және тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмелер) бөлу үшін өтініш пен қажетті құжаттар топтамасын тапсыруға;
2) шыққан жерінің Мансап орталығынан көшудің тәртібі, мерзімі және қабылдау шарттары туралы, оның ішінде тұрғын үймен, қызметтік тұрғын үймен (еңбекші жастарға арналған жатақханалардан бөлмемен) қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша ақпарат алуға;
3) Келісімшарт тараптарынан Келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
4) Келісімшартта көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алуға құқығы бар;
5) мансаптық орталықпен тұрғын үйді, қызметтік тұрғын үйді (еңбек жастарына арналған жатақханалардағы бөлмелерді) жалға алу шартын жасасуға және оған белгіленген мерзімде қоныстануға;
6) әзірленген бизнес-жоспарға сәйкес дара кәсіпкер, заңды тұлға, жеке практикамен айналысатын тұлға ретінде немесе шаруа немесе фермер қожалықтары нысанында міндетті түрде тіркей отырып, кәсіпкерлік қызметпен айналысуға;
7) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейіннен жұмысқа орналаса отырып, кәсіптік оқудан өтуге құқығы бар.
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 болып тіркелген)бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркелу;

2) своевременно оплачивать коммунальную и арендную плату;
3) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
4) исполнять обязательства, возлагаемые в рамках, оказываемых ему, мер государственной поддержки;
5) досрочно возвратить в полном объеме полученные Участником добровольного переселения и членом его семьи меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, в случаях внутренней самостоятельной миграции по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет.
8. Возврат полученным Участником добровольного переселения и членом (ами) его семьи меры государственной поддержки в бюджет осуществляется в порядке, предусмотренными Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместитель Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880), за исключением случаев трудоустройства вахтовым методом, призыва на воинскую службу, заболевания, не позволяющего проживать в данном населенном пункте, обучение члена семьи в учебных заведениях Участника добровольного переселения за пределами региона места расселения.
Глава 3. Ответственность сторон
9. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Карьерный центр и Участник добровольного переселения несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
10. Меры ответственности Карьерного центра и Участника добровольного переселения, не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
11. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Карьерный центр и Участника добровольного переселения от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
12. Карьерный центр и Участник добровольного переселения освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнение и стихийные явления, военные действия.

2) коммуналдық және жалға алу ақысын уақтылы төлеуге;
3) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
4) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға;
5) ерікті қоныс аударуға қатысушы мен оның отбасы мүшесінің Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге өз еркімен ішкі көші-қон жағдайларында бес жыл ішінде толық көлемде мерзімінен бұрын қайтаруға құқылы.
8. Ерікті қоныс аударуға қатысушы және оның отбасы мүшесі (мүшелері) алған мемлекеттік қолдау шараларын бюджетке қайтару бұйрықпен бекітілген жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген), вахталық әдіспен жұмысқа орналасу, әскери қызметке шақыру, осы елді мекенде тұруға мүмкіндік бермейтін ауру жағдайларын қоспағанда, ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының отбасы мүшесін өңірден тыс жерде білім беру орындарында оқыту қоныстану орындары.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
9. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.
10. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
11. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Мансап орталығын және Ерікті қоныс аударуға қатысушыларды осы мерзімнің аяқталуына дейін болған бұзушылық үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
12. Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.

13. При возникновении обстоятельств форс-мажора Карьерный центр и Участник добровольного переселения, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
14. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр и Участника добровольного переселения права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.
15. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром и Участником добровольного переселения обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр и Участник добровольного переселения вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия
16. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного контракта.
Подписывая настоящий Контракт для проведения мониторинга исполнения обязательств, предусмотренных Контрактом, Участник дает согласие в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" на сбор и обработку персональных данных его и членов его семьи.
17. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Центром трудовой мобильности и Участником добровольного переселения и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
____________________________
____________________________
____________________________
(полное наименование Центра
трудовой мобильности
_____________________________
_____________________________
_____________________________
(юридический адрес)
_____________________________
_____________________________
(телефон, факс)
_____________________________
____________________________
_____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
__________________________
(подпись)
М.П.
Участник добровольного переселения
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________
___________________________________
___________________________________
(адрес)
___________________________________
___________________________________
(телефон, факс)
__________________________________
(подпись)
Приложение 3 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513

13. Форс-мажорлық жағдаяттар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Мансап орталығы мен Ерікті қоныс аударуға Қатысушы форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
14. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға Қатысушыны осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады. Форс-мажорлық жағдайлардың басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлама форс-мажорлық жағдайлар жалпыға белгілі және көпшілік сипатта болған әрі дәлелдеуді қажет етпейтін жағдайларды қоспағанда, құжатпен не мұндай жағдайдарды растайтын тиісті органның және/немесе мекеменің шешімімен расталуға тиіс.
15. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының және Ерікті қоныс аударуға қатысушының осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындалмауы ____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда Мансап орталығы мен ерікті қоныс аударуға қатысушы осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
16. Келісімшартқа тараптардың келісуі бойынша қосымша келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Келісімшартта көзделген міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу үшін осы Келісімшартқа қол қоя отырып, Қатысушы өзінің және оның отбасы мүшелерінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісім береді.
17. Осы Келісімшарт оған Еңбек мобильділігі орталығы және Ерікті қоныс аударуға қатысушы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ "__" ______ жылға дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
_____________________________
______________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының
толық атауы)
______________________________
______________________________
(заңды мекенжайы)
______________________________
______________________________
(телефон, факс)
______________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса)
______________________________
(қолы)
М.О.
________________________________
________________________________
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
_________________
________________________________
(мекенжайы)
_______________________________
________________________________
(телефон, факс)
________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
3-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына

Приложение 3-1
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
форма
РЕШЕНИЕ
о выплате субсидий на трудоустройство
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности ________________________________ области в соответствии с подпунктом 1) пункта 36 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить __________________________________________________
(наименование работодателя)
субсидии на трудоустройство в следующих размерах:
п/п
Ф.И.О. (ИИН) работника (ов)
Должность работника (ов)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
1.
2.
3.
4.
5.
2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ ________________
__________________________________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер
банковского счета получателя).
Подпись руководителя _______________/(Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 4 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 3-2
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о возмещении части расходов работодателя для предоставления жилья семье переселенца или кандаса
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________области
в соответствии с подпунктом 2) пункта 36 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить ___________________________________________________
(наименование работодателя)
части расходов работодателя для предоставления жилья семье переселенца или кандаса в следующей сумме:
п/п
Ф.И.О. (ИИН) работника (ов)
Должность работника (ов)
Сумма к выплате
(тенге)
1.
2.
3.
4.
5.
2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ _______________________________
__________________________________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный и дентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер
банковского счета получателя).
Подпись руководителя _______________/ (Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 5 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 4
к Правилам добровольного
переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы
Форма
Трехсторонний социальный контракт о предоставлении государственной поддержки по содействию добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы
______________________                               "___" _________20__ года
(место заключения)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(наименование Центра трудовой мобильности, бизнес- идентификационный номер)
в лице ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
именуемый в дальнейшем "Центр трудовой мобильности", с одной стороны, и
_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) участника, индивидуальный
идентификационный номер, серия, номер документа, удостоверяющего
личность, когда и кем выдан)
именуемый (-ая) в дальнейшем "Участник добровольного переселения" с другой стороны и
________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________,
(наименование работодателя, фамилия, имя, отчество (при наличии)
законного представителя, бизнес-идентификационный номер, юридический адрес
работодателя) именуемый (-ая) в дальнейшем "Работодатель" с третьей стороны,
заключили настоящий социальный контракт (далее – Контракт) о нижеследующем:

3-1- қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту субсидияларын төлеу туралы ШЕШІМ
"___" _____ 20___ жылғы № _______
_____________________________ облысының Еңбек мобильділігі орталығы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 36-тармағы 1-тармақшасына сәйкес субсидия төлеу туралы өтінішті қарап, төмендегі шешімді қабылдады:
1. ________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
жұмысқа орналасуға мынадай мөлшерде субсидия төленсін:
р/с
жұмыскердің (лердің) Т.А.Ә. (ЖСН)
жұмыскердің лауазымы (лердің)
субсидияның мөлшері
(АЕК)
төлеуге сома
(теңге)
2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ ___________________
______________________________________________________________
(банктің атауын, банктің жеке сәйкестендіру нөмірін, банктің банктік
сәйкестендіру кодын, алушының банктік шотының нөмірін көрсету)
Басшының қолы _______________/ (Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
4-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-2-қосымша
Нысан
Қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы ШЕШІМ
20___ жылғы "___" _____ № _______
_______________________________ облысының Еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 36-тармағының 2) тармақшасына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1.___________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігі мынадай сомада төленсін:
Р/с
жұмыскердің (лердің) Т.А.Ә. (ЖСН)
Жұмыскердің лауазымы (лер)
Төлеуге сома (теңге)
2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ ________________
____________________________________________________________
(банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік
сәйкестендіру коды, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі).
Басшының қолы_______________/(Т. А. Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
5-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету туралы үшжақты әлеуметтік келісімшарт
_____________________________________________ 20__ жылғы "___"
(жасалған орны)
Бұдан әрі "Еңбек мобильділігі орталығы" деп аталатын
____________________________________________________________________
(Еңбек мобильділігі орталығының атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, лауазымы,
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
атынан ___________________________________________________________________
бір тараптан, бұдан әрі – "Ерікті қоныс аударуға қатысушы" деп аталатын
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі, жеке басын
куәландыратын құжаттың сериясы, нөмірі, қашан және кім берген)
атынан екінші тараптан және "Жұмыс беруші" деп аталатын
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), бизнес
сәйкестендіру нөмірі, жұмыс берушінің заңды мекен-жайы) үшінші тараптар төмендегі
туралы осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасасты:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Контракт заключен в целях оказания содействия добровольному переселению для повышения мобильности рабочей силы, а также оказания мер государственной поддержки.
2. Сторонами контракта выступают Карьерный центр как филиала Центра трудовой мобильности, Участник добровольного переселения и Работодатель.
В рамках Контракта Работодатель обязуется предоставить Участнику добровольного переселения следующие меры поддержки:
__________________________________________________________________________
(указать меры государственной поддержки, оказываемые
Участнику добровольного переселения).
3. Контракт заключен на основании приказа руководителя Центра трудовой мобильности № ___от "____" ___________20 ____года.
Глава 2. Права и обязанности сторон
4. Карьерный центр имеет право:
1) принимать от Работодателя заявление и пакет документов для назначения субсидий, возмещения расходов работодателя;
2) оказывать содействие в регистрации Участника добровольного переселения по новому месту жительства;
3) перезаключать договор аренды жилищ с другими совершеннолетними членами семьи Участника добровольного переселения в случаях, оговоренных в Правилах;
4) требовать от Участника добровольного переселения и работодателя, своевременного и надлежащего исполнения условий Контракта;
5. Карьерный центр обязан:
1) осуществлять мониторинг сохранения рабочего места Участника добровольного переселения в течение двух и пяти лет со дня трудоустройства;
2) осуществлять мониторинг исполнения контракта Участником добровольного переселения и работодателем;
3) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
4) отражать в индивидуальной карте трудоустройства сведения о трудоустройстве Участников добровольного переселения на постоянную работу после переселения.
6. Участник добровольного переселения имеет право:
1) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта;
2) получать меры поддержки от Работодателя, предусмотренные контрактом;
3) трудоустроиться на предложенное работодателем постоянное рабочее место либо пройти профессиональное обучение по заявке работодателя с последующим трудоустройством.
7. Участник добровольного переселения обязан:
1) зарегистрироваться по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории Республики Казахстан в соответствии с Правилами оказания государственных услуг по вопросам документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20192);

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Келісімшарт жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көрсету мақсатында жасалды.
2. Еңбек мобильділігі орталығының филиалы ретінде Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және Жұмыс беруші Келісімшарт тараптары болады.
Келісімшарт шеңберінде жұмыс беруші Ерікті қоныс аударуға қатысушыға мынадай қолдау шараларын ұсынуға міндеттеледі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Ерікті қоныс аударуға қатысушыға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету)
3. Келісімшарт Еңбек мобильділігі орталығы басшысының 20 ___ жылғы "___" _____________ № ____ бұйрығы негізінде жасалды.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4. Мансап орталығының:
1) Жұмыс берушіден жұмыс берушінің шығыстарын өтеу үшін өтініш пен құжаттар топтамасын қабылдауға;
2) жаңа тұрғылықты жері бойынша Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны тіркеуге жәрдем көрсетуге;
3) Қағидаларда айтылған жағдайларда Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының кәмелетке толған басқа да отбасы мүшелерімен тұрғын үйді жалдау шартын қайта жасасуға құқығы бар.
5. Мансап орталығы міндетті:
1) жұмысқа орналастырылған күннен бастап екі және бес жыл ішінде Ерікті қоныс аударуға қатысушының жұмыс орнының сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушының және жұмыс берушінің Келісімшартты орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
3) тараптардың міндеттемелерін орындау мониторингін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды тараптардан сұратуға және алуға;
4) Ерікті қоныс аударуға қатысушыдан және жұмыс берушіден Келісімшарт талаптарының уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге міндетті;
5) жеке жұмысқа орналастыру картасында қоныс аударғаннан кейін Ерікті қоныс аударуға қатысушылардың тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметтерді көрсетуге міндетті.
6. Ерікті қоныс аударуға қатысушының:
1) Келісімшарт тараптарынан Келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) Жұмыс берушіден Келісімшартта көзделген қолдау шараларын алуға құқығы бар;
3) жұмыс беруші ұсынған тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға не кейіннен жұмысқа орналаса отырып, жұмыс берушінің өтінімі бойынша кәсіптік оқудан өтуге құқығы бар.
7. Ерікті қоныс аударуға қатысушы:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20192 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері бойынша Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркелу;

2) своевременно и в полном объеме предоставлять информацию, документы и материалы по запросам сторон, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторон;
3) исполнять обязательства, возлагаемые в рамках оказываемых ему мер поддержки.
8. Работодатель имеет право:
1) подавать в Карьерный центр заявление и пакет документов, необходимых для назначения субсидий, возмещении расходов;
2) требовать от сторон Контракта своевременного и надлежащего исполнения контракта.
3) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее двадцать четыре календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при получении субсидии в размере 400 МРП;
4) трудоустроить Участников добровольного переселения на срок не менее шестидесяти календарных месяцев со дня принятия на постоянное рабочее место при возмещении расходов путем предоставления сертификата экономической мобильности;
9. Работодатель обязан:
1) направлять информацию в карьерный центр о приеме на работу или отказе в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
2) заключать с Участником добровольного переселения трудовые договоры в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) производить удержание и перечисление индивидуального подоходного налога и обязательных пенсионных взносов с доходов, полученных Участником добровольного переселения, а также уплату социального налога и перечисление социальных отчислений с расходов, а также отчисления на обязательное социальное медицинское страхование работодателя в виде доходов, выплачиваемых Участнику добровольного переселения за выполненные работы и оказанные услуги, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), Социальным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
4) направлять на профессиональное обучение с последующим трудоустройством Участника добровольного переселения.
10. В соответствии с условиями социального контракта, в случаях внутренней самостоятельной миграции Участника добровольного переселения по собственному волеизъявлению за пределы регионов, определенных Правительством Республики Казахстан, в течение пяти лет работодатель обязан досрочно возвратить в полном объеме полученные ими меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.

2) тараптардың міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды уақтылы және толық көлемде тараптардың сұратуы бойынша ұсынуға;
3) өзіне көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде жүктелген міндеттемелерді адал атқаруға міндетті;
8. Жұмыс берушінің:
1) Мансап орталығына субсидиялар тағайындау, шығыстарды өтеу үшін қажетті өтініш пен құжаттар топтамасын беруге;
2) келісімшарт тараптарынан келісімшарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге құқығы бар.
9. Жұмыс беруші:
1) жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы мансап орталығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде хабардар етуге;
2) Ерікті қоныс аударуға қатысушымен 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес еңбек шартын жасауға;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ерікті қоныс аударуға қатысушылар алған кірістерден жеке табыс салығын және міндетті зейнетақы жарналарын ұстауды және аударуды, сондай-ақ әлеуметтік салық төлеуді және орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін Ерікті қоныс аударуға қатысушыларға төленетін жұмыс берушінің табыс түріндегі төлейтін шығыстарынан әлеуметтік аударымдар аударуды жүргізуге;
4) ерікті қоныс аударуға қатысушыны кейіннен жұмысқа орналастыра отырып, кәсіптік оқытуға жіберуге міндетті.
10. Әлеуметтік келісімшарттың талаптарына сәйкес, ерікті қоныс аударуға қатысушының өз еркі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерден тыс жерлерге ішкі дербес көші-қоны жағдайында бес жыл ішінде жұмыс беруші Қазақстан Республикасының әлеуметтік кодексіне сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларын толық көлемде мерзімінен бұрын қайтаруға міндетті.

Глава 3. Ответственность сторон
11. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Контрактом Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.
12. В случае неисполнения работодателями обязательства по трудоустройству Участника добровольного переселения, работодатели возмещают расходы, понесенные государством на компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
13. Меры ответственности Карьерного центра занятости населения, Участника добровольного переселения и работодателя не предусмотренные в настоящем Контракте, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
14. Окончание срока действия настоящего Контракта не освобождает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
15. Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств в случае чрезвычайных обстоятельств или обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор), наступивших после подписания настоящего Контракта, таких как: пожар, землетрясение, наводнения и стихийные явления, военные действия.
16. При возникновении обстоятельств форс-мажора Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель, чье исполнение каких-либо обязательств в соответствии с настоящим Контрактом оказалось невозможным в силу наступления таких обстоятельств, обязуется в течение трех рабочих дней с момента наступления или прекращения обстоятельств форс-мажора уведомить в письменной форме (мотивировав и обосновав невозможность исполнения своих обязательств по настоящему контракту).
17. Неуведомление или несвоевременное уведомление лишает Карьерный центр, Участника добровольного переселения и работодателя права ссылаться на любое обстоятельство форс-мажора, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательств по настоящему Контракту, за исключением случаев, когда такое неуведомление или несвоевременное уведомление прямо вызваны соответствующим обстоятельством форс-мажора. Уведомление о начале и прекращении обстоятельств форс-мажора подтверждается документом либо решением соответствующего органа и (или) учреждения, подтверждающим такие обстоятельства, за исключением случаев, когда обстоятельства форс-мажора носят общеизвестный и массовый характер и не требуют доказательств.

3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
11. Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.
12. Жұмыс берушілер Ерікті қоныс аударуға қатысушыны жұмысқа орналастыру жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда жұмыс берушілер жұмыскердің көшу, жаңа тұрғылықты жерде орнығуға жәрдемақы ұсынуға, қызметтік тұрғын үй беруге жұмыскердің шығыстарын өтеуге немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуге, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметтеріне ақы төлеу шығыстарын толық немесе ішінара өтеуге мемлекет көтерген шығыстарды өтейді.
13. Мансап орталығының мен Ерікті қоныс аударуға қатысушылармен жұмыс берушілердің осы Келісімшартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының нормаларына сәйкес қолданылады.
14. Осы Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Мансап орталығын Ерікті қоныс аударуға қатысушыды және жұмыс берушіні осы мерзімнің аяқталуына дейін болған оны бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды.
4-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдаяттары
15. Мансап орталығы Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші осы Келісімшартқа қол қойылғаннан кейін туындаған өрт, жер сілкінісі, су тасқыны және апатты құбылыстар, әскери әрекеттер сияқты төтенше жағдайларда немесе күшпен еңсеруге келмейтін жағдайларда (форс-мажор) міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
16. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, осы Келісімшартқа сәйкес қандай да болмасын міндеттемесінің орындалуы осындай жағдайдың туындауына орай мүмкін болмай қалған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші форс-мажорлық жағдай туындаған немесе тоқтатылған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда (осы келісімшарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалмауы мүмкіндігін уәждемелеп және негіздеп) хабардар етуге міндеттенеді.
17. Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау Мансап орталығы Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.
Хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау, Жұмыспен қамту орталығыны Ерікті қоныс аударуға қатысушыны және жұмыс берушіні мұндай хабардар етпеу немесе уақтылы хабарламау тиісті форс-мажорлық жағдайлардан тікелей туындаған жағдайларды қоспағанда, осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы үшін жауапкершіліктен босатушы негіздеме ретінде кез келген форс-мажорлық жағдайға сілтеме жасаудан айырады.

18. Срок исполнения обязательств по настоящему Контракту отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства форс-мажора, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами. Если невозможность полного или частичного исполнения Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем обязательств по настоящему Контракту в связи с наступлением обстоятельств форс-мажора будет существовать свыше _____ (указать период), то Карьерный центр, Участник добровольного переселения и работодатель вправе расторгнуть настоящий Контракт.
Глава 5. Прочие условия
19. В Контракт вносятся изменения и дополнения по соглашению сторон путем подписания дополнительного социального контракта.
20. Настоящий Контракт вступает в силу с момента его подписания Карьерным центром, Участником добровольного переселения и работодателем и действует до "__" ______ 20__ года.
Глава 6. Адреса и реквизиты сторон
Центр трудовой мобильности
___________________
(полное наименование
Центра трудовой мобильности
_________________
(юридический адрес)
_________________
_________________
(телефон, факс)
_________________
_________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
уполномоченного
представителя)
_________________
(подпись) М.П.
Участник добровольного
переселения
__________________
__________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии))
_________________
__________________
(адрес)
__________________
__________________
(телефон, факс)
__________________
(подпись)
Работодатель
__________________________
(наименование юридического лица,
БИН/наименование физического лица,
ИИН)
___________________________
(юридический адрес)
___________________________
(банковский идентификационный
номер)
___________________________
___________________________
(наименование банка)
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии)
уполномоченного лица)
___________________
(подпись) М.П
(при наличии)
Приложение 6 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 7
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас выплатить мне материальную помощь в виде сертификата экономической мобильности для реализации права на приобретения жилья в собственность.
Сертификат экономической мобильности будет использован:
- для строительства _______________________________________________________;
из них:

18. Осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімі форс-мажорлық жағдайлар, сондай-ақ осы жағдайлардан туындаған салдар орын алған уақытқа тең болады. Егер форс-мажорлық жағдайлардың туындауына байланысты Мансап орталығының, Ерікті қоныс аударуға қатысушынының және жұмыс берушінің осы Келісімшарт бойынша міндеттемелердің толық немесе ішінара орындауының мүмкін болмауы _____ (кезеңі көрсетілсін) асатын болса, онда осы Келісімшартты бұзуға құқылы.
5-тарау. Басқа да жағдайлар
19. Келісімшартқа тараптардың келісімі бойынша қосымша әлеуметтік келісімшартқа қол қою арқылы өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
20. Осы Келісімшарт оған Мансап орталығы, Ерікті қоныс аударуға қатысушы және жұмыс беруші қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" ______ дейін қолданылады.
6-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
Еңбек мобильділігі орталығы
__________________
__________________
(Еңбек мобильділігі
орталығының толық атауы
__________________
( заңды мекенжайы)
__________________
__________________
(телефон, факс)
__________________
__________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)____________
(қолы) М.П.
Ерікті қоныс аударуға қатысушы
___________________
___________________
___________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)) ____________________
____________________
(мекенжайы)
____________________
____________________
(телефон, факс)
___________________
____________
(қолы)
Жұмыс беруші
_______________________
(заңды тұлғаның атауы,
бизнес сәйкестендіру нөмірі/,
жеке тұлғаның аты-жөні, жеке
сәйкестендіру нөмірі)
_______________________
(заңды мекенжайы)
_______________________
(банктік сәйкестендіру нөмірі))
_______________________
(банк атауы)
_______________________
_______________________
_______________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса))
__________________
(қолы) М.О. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
6-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аударуы
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ауданның (қаланың)
Мансап орталығының
директоры
_________________________
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Маған, тұрғын үйді меншікке сатып алу құқығын іске асыру үшін материалдық көмек түріндегі экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тиесілі соманы төлеуді сұраймын.
Экономикалық мобильділік сертификаты:
- құрылыс үшін _____________________________________________ пайдаланылады;
оның ішінде:

1. на начало строительства 25% от суммы сертификата экономической мобильности;
2. на этапе строительных и монтажных работ 40% от суммы сертификата экономической мобильности;
3. завершения строительства жилья 35% после предоставления акта приемки объекта в эксплуатацию (нужное подчеркнуть).
- для покупки _____________________________________________________________;
- для покрытия части первоначального взноса по ипотечному жилищному займу
____________________________________________________________________
(указывается название банка второго уровня, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Адрес жилья: город (район, село), улица, дом
_______________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) номер текущего счета, открытого в банках второго уровня;
2) письмо банка второго уровня об одобрении выдачи жилищного займа
при ипотечном займе;
3) договор купли-продажи жилья при покупке;
4) свидетельство о государственной регистрации право на землю под индивидуальное жилищное строительство при строительстве жилья.
5) документ об оценке стоимости приобретаемого недвижимого имущества.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
(дата) (подпись) Документы приняты: "____" ________ 20____ года
_______________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы
_______________________________________________________________
Заявление кандаса или/и переселенца _____________________________________
с прилагаемыми документами в количестве ____________________________________________________________________
штук принято "_____" __________ 20___ года.
______________________________________________________________
Подпись Ф.И.О. (при наличии) должностного лица, принявшего документы.
Приложение 7 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 8
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Заявление о выплате субсидий на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу выплатить субсидии на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) мне и членам моей семьи
(нужное подчеркнуть)
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Причитающуюся нам сумму субсидий на переезд и (или) возмещение расходов по найму (аренде) перечислить
_______________________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Проживаю по адресу ______________________________________________________
(фактический адрес проживания, (регион, город/район, населенный
пункт, улица, дом, квартира))
К заявлению прилагаются следующие документы:

1. экономикалық мобильділік сертификатының сомасынан құрылыс бастамасына 25%;
2. экономикалық мобильділік сертификатының сомасынан құрылыс және монтаждау жұмыстарына 40%;
3. құрылыс жұмыстарының аяқталғандығы және объектіні пайдалануға беру актісін ұсынғаннан кейін экономикалық мобильділік сертификаты сомасының 35%.
- сатып алу үшін_______________________________________________________;
- ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша бастапқы жарнаның бір бөлігін жабу үшін
___________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің
банктік сәйкестендіру коды, алушының Жеке шотының нөмірі көрсетіледі)
Тұрғын үй мекенжайы: қала (аудан, ауыл), көше, үй.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шоттың нөмірі;
2) ипотекалық қарыз кезінде тұрғын үй қарызын беруді мақұлдау туралы екінші деңгейдегі банктің хаты;
3) сатып алу кезінде тұрғын үйді сатып алу-сату шарты;
4) тұрғын үй құрылысы кезінде жеке тұрғын үй құрылысына жер алу құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
5) сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалау туралы құжат.
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған.
(күні) (қолы) Құжаттар қабылданды: 20____ жылғы "____" ________
_______________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның Т. А. Ә. (бар болса) қолы
_______________________________________________________________
Кандастың немесе/және қоныс аударушының мәлімдемесі
_____________________________________ қоса берілген құжаттармен бірге
______ дана қабылданды 20___ жылғы "_____"__________.
____ _________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның Т.А.Ә. (бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
7-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мансап орталығының
директорына
__________________________
аудан (қала)
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Көшуге субсидиялар төлеу және (немесе) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу туралы өтініш
ЖСН
Т. А. Ә. (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
маған және менің отбасы мүшелеріме көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеу туралы субсидиялар төлеуді сұраймын (керегінің астын сызу)
ЖСН
Т. А. Ә. (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Мәртебесі/Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Бізге тиесілі көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар сомасы аударылсын
_____________________________________________________
(банк атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік сәйкестендіру
коды мекенжайы, дербес шотының нөмірі көрсетіледі)
бойынша тұрамын _____________________________________________________
(нақты тұрғылықты мекенжайы, (өңір, қала / аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) номер текущего счета, открытого в банках второго уровня;
2) договор аренды жилого помещения.
___________________________________________
____________________________________________
"___" _____20__года
________________________
(подпись заявителя)
Приложение 8 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 10
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РАСПИСКА
об отказе в приеме заявления на выплату материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности
Руководствуясь подпунктом _____ пункта 73-1 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, карьерный центр, местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения ______________________________отказывает в приеме документов на выплату материальной помощи в виде субсидий на переезд, возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг, а также сертификатов экономической мобильности согласно Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, подпись)
Исполнитель: _________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон _________________
Получил: __________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись заявителя
"___" _________ 20___ год
Приложение 9 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 11
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи в виде денежной выплаты по сертификату экономической мобильности
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________ области в соответствии с пунктом 68 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить заявителю денежные выплаты по сертификату экономической мобильности в размере __________________(сумма прописью) тенге.
п/п
Ф.И.О.(при его наличии) заявителя и членов его семьи (при наличии)
Адрес приобретаемого жилья
Сумма к выплате (тенге)

1) екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шот нөмірі;
2) тұрғын үйді жалдау шарты.
____________________________________________
_____________________________________________
20__жылғы "___" _____
________________________
(өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрыққа
8-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Көшуге арналған субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық ұтқырлық сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлеуге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы ҚОЛХАТ
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 73-1-тармағының __ тармақшасын басшылыққа ала отырып, мансап орталығы, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган_____________________________ _ көшуге арналған субсидиялар, тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеу, сондай-ақ экономикалық ұтқырлық сертификаттары түріндегі материалдық көмек төлеуге арналған құжаттарды қабылдаудан бас тартады осы қолхат 2 данада, әрбір тарап үшін бір-бірден жасалды.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Орындаушы: _________________________________________________________
Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон _________________ Алды: __________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/қолы
20___ жылы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
9-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем түрінде материалдық көмек төлеу туралы ШЕШІМ
20___ жылғы "___" _____ № _______
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 68-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1. Өтініш берушіге экономикалық ұтқырлық сертификаты бойынша ақшалай төлемдерді__________________ (сомасы жазбаша) теңге мөлшерінде төленсін.
Р/с №
Өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) Т.А.Ә (бар болса)
Сатып алынатын тұрғын үйдің мекенжайы
Төлем сомасы (теңге)

2. Перечислить на текущий счет KZ
________________________________________________________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка, номер
банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/(Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 10 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 12
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ №
о выплате материальной помощи в виде субсидий на переезд
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________области
в соответствии с пунктом 70 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1) Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на переезд заявителю в следующих размерах:
п/п
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________ (указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка, номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/(Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 11 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 13
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
№ о выплате материальной помощи в виде субсидий возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________области в соответствии с пунктом 71 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг в следующих размерах:
п/п
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________
(указываются наименование банка, БИН банка,
БИК банка, номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/(Ф.И.О. (при наличии)
Приложение 12 к приказу/
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 513
Приложение 14
к Правилам добровольного
переселения лиц для
повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе денежной выплаты по сертификату экономической мобильности
"__" ________20__№ _____________
Центр трудовой мобильности ___________________________________области, рассмотрев заявление о выплате по сертификату экономической мобильности
1
ФИО (при его наличии) заявителя
2
ИИН
3
Номер заявления
4
Статус
5
Дата приема
Отказывает в выплате по сертификату экономической мобильности по основаниям, предусмотренным подпунктом ______части седьмой пункта 68 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы.
Подпись руководителя _______________/(Ф.И.О. (при наличии)

2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/(Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
10-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Материалдық көмек төлеу түрінде көшуге субсидия туралы №__ ШЕШІМ
20___ жылы "___" _____ № _______
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 70-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1) өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) өтініш берушіге көшуге субсидия мынадай мөлшерде төленсін:
Р/с№
Өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің Т.А.Ә (бар болса) (бар болса)
субсидия мөлшері (АЕК)
төлем сомасы (теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/( тегі, аты, жөні (болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
11-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Субсидиялар түрінде материалдық көмек тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды төлеу туралы ШЕШІМ №__
20___ жылы "___" _____ № _______
_______________________________ облыстарының еңбек ұтқырлығы орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 71-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1. Өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) тұрғын үйді жалдау (жалға алу), Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге мынадай мөлшерде субсидиялар төленсін:
р/с
Өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің Т.А.Ә (бар болса) (бар болса)
Субсидия мөлшері
(АЕК)
Төлем сомасы
(теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы_______________/(Т. А. Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 513 Бұйрығына
12-қосымша/
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
14-қосымшпа
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемнен бас тарту туралы ШЕШІМ
20___ жылы "___" _____ № _______
___________________________________облыстарының еңбек мобильділігі орталығы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлем туралы өтінішті қарап шықты.
1.
Өтініш берушінің ТАӘ (бар болса)
2.
ЖСН
3.
Өтініш нөмірі
4.
Мәртебесі
5.
Қабылдау күні
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 68-тармағы жетінші бөлігінің __ тармақшасында көзделген негіздер бойынша экономикалық мобильділік сертификатын төлеуден бас тартады.
Басшының қолы_______________/(Т.А.Ә. (бар болса)