Об утверждении Правил содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Алматинской области
Решение маслихата Алматинской области от 22 мая 2024 года № 21-103. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 27 мая 2024 года № 6122-05
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат Алматинской области РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Алматинской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Алматинского областного маслихата от 15 декабря 2017 года № 26-130 "Об утверждении Правил содержания животных на территории Алматинской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4502).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
К. Байгоджаев
Приложение к решению Алматинского областного маслихата от 22 мая 2024 года № 21-103
Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Алматинской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания сельскохозяйственных животных в населенных пунктах Алматинской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии".
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих сельскохозяйственных животных.
3. В Правилах используются следующие понятия:
1) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
2) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
3) ветеринарные мероприятия – комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;

Алматы облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидаларын бекіту туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 22 мамырдағы № 21-103 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2024 жылғы 27 мамырда № 6122-05 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2-тармағына сәйкес Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Алматы облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары бекітілсін.
2. Алматы облыстық мәслихатының 2017 жылғы 15 желтоқсандағы № 26-130 "Алматы облысы аумағында жануарларды асырау қағидаларын бекіту туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4502 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
К. Байгоджаев
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 22 мамырдағы № 21-103 шешіміне қосымша
Алматы облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Алматы облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының және Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес әзірленді және Алматы облысының елді мекендерінде ауыл шаруашылығы жануарларын асырау тәртібін жүзеге асырауды айқындайды.
2. Қағида ауыл шаруашылығы жануарларын ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Қағидаларға келесі ұғымдар қолданылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсiретiн, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар малдардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрлерi;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәлiметтердi енгiзе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмiр берудi қамтитын, жануарларды есепке алу рәсiмi;
3) ветеринариялық іс-шаралар – жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;

4) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
5) особо опасные болезни животных – болезни животных, сопровождающиеся быстрым или широким распространением, высокой заболеваемостью или летальностью животных, большим социально- экономическим ущербом, включая болезни, общие для животных и человека, определяемые уполномоченным органом.
Глава 2. Порядок содержания сельскохозяйственных животных
4. При содержании сельскохозяйственных животных владельцам необходимо:
1) беспрепятственно предоставлять животных для осуществления ветеринарных мероприятий с соблюдением приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11940) (далее – ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила), обеспечивающих предупреждение болезней животных и безопасность перемещаемых (перевозимых) объектов (животные, продукция и сырье животного происхождения);
2) осуществлять содержание, разведение и использование сельскохозяйственных животных, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами;
3) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных в соответствии с требованиями приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 "Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11127);
4) содержать территорию, животноводческие помещения, а также сооружения для хранения и переработки кормов, продукции и сырья животного происхождения в соответствии с требованиями ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил;
5) в объектах производства, расположенных в благополучной зоне, включая помещения для содержания животных, проводить профилактическую дезинфекцию два раза в год в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 "Об утверждении Правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10028);
6) в целях ветеринарно-санитарной безопасности обеспечивать своевременную вакцинацию и диагностику животных;
7) выполнять акты государственных ветеринарно-санитарных инспекторов, изданные по результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;

4) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) жануарлардың аса қауіпті аурулары – уәкілетті орган айқындайтын, жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, тез немесе кең таралатын, жануарлардың ауруға шалдыққыштығына немесе өлуіне, үлкен әлеуметтік-экономикалық залалға әкеп соғатын жануарлар аурулары.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын асырау тәртібі
4. Ауыл шаруашылығы жануарларын асыраған кезде иелері:
1) жануарлар ауруларының алдын алуды және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің (жануарлар, жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзат) қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы "Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" № 7-1/587 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) сақтай отырып, ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асыруға жануарларды кедергісіз беру;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын асырауды, өсiруді және пайдалануды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға сәйкес жүргізу;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы" № 7-1/68 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз ету;
4) аумақты, мал шаруашылығы қора-жайларын, сондай-ақ жемшөптi, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты сақтауға және өңдеуге арналған ғимараттарды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар талаптарына сәйкес ұстау;
5) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын бекіту туралы" № 7-1/619 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10028 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жануарларды ұстауға арналған үй-жайларды қоса алғанда, қолайлы аймақта орналасқан өндіріс объектілерінде профилактикалық дезинфекцияны жылына екі рет жүргізу;
6) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік мақсатында жануарларға уақытылы вакцина егуді және диагностиканы қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша шығарылған ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың актілерін орындау;

8) не допускать убоя животных для реализации без предубойного ветеринарного осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
9) осуществлять проведение убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных) в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 7-1/370 "Об утверждении Правил организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначены для последующей реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11591);
10) оказывать содействие специалистам в области ветеринарии при выполнении ими служебных обязанностей по проведению ветеринарных мероприятий;
11) извещать подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора: о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), его (их) реализации в течение 3 рабочих дней после их прибытия в пункт назначения в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 107 "Об утверждении перечня информационных инструментов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18117);
12) извещать специалистов в области ветеринарии (работники подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии): о гибели животного, обнаружения абортированного или мертворожденного плода случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении в срок не более суток с момента обнаружения гибели животного в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 107 "Об утверждении перечня информационных инструментов" зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18117).
5. Сельскохозяйственные животные должны содержаться в специально оборудованных (закрытых) помещениях, расположенных на определенном расстоянии от жилых домов, квартир, школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарков, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаторий, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек и их притоков, в соответствии с действующими санитарными нормами.

8) союдың алдында ветеринариялық тексеру жүргiзбей жануарларды өткiзу үшiн сою және сойғаннан кейiн ұшалары мен мүшелерiне ветеринариялық-санитариялық сараптама жасамай өткiзуге жол бермеу;
9) кейiннен өткiзуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын ет өңдейтiн кәсiпорындарда, сою пункттерiнде немесе сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) союды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 7-1/370 "Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11591 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады;
10) ветеринария саласындағы мамандардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу бойынша қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезінде оларға жәрдем көрсету;
11) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы "Ақпараттық құралдар тізбесін бекіту туралы" № 107 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18117 болып тіркелген) Жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына хабарлауға тиіс: үш жұмыс күні ішінде жаңадан алынып жатқан (алынған) жануарды (жануарларды), оны (оларды) өткізу туралы хабарландыру;
12) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 28 желтоқсандағы "Ақпараттық құралдар тізбесін бекіту туралы" № 107 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18117 болып тіркелген) Ветеринария саласындағы мамандарға (ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар бөлімшелерінің жұмыскерлері): бір тәуліктен аспайтын мерзімде жануардың өлімі, түсік тасталған немесе өлі туған ұрықтың өлуі, бірнеше жануарлардың бір мезгілде ауруы немесе олардың әдеттен тыс мінез-құлықтары туралы хабарландыру қажет.
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес тұрғын үйлерден, пәтерлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, саябақтардан, хайуанаттар бағынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарынан, сауда, тамақ өнеркәсібінен, жалпы демалатын орындардан, балаларды сауықтыру орындарынан, демалыс үйлерінен, шипажайлардан, жасанды су қоймаларынан, артезиан құдықтарынан және өзен жағалауы мен оның сағасынан қашықтықта орналасқан арнайы жабдықталған жабық орындарда ұстау керек.

6. В частных подворьях при соблюдении ветеринарно-санитарных правил разрешается содержание сельскохозяйственных животных в специально оборудованных в соответствии с действующими зоогигиеническими и ветеринарно-санитарными нормами и с учетом экологической безопасности помещениях.
7. В квартирах жилищного фонда (многоквартирные жилые дома) не допускается содержание сельскохозяйственных животных.
8. В период перелета диких птиц через воздушное пространство населенного пункта владельцам птиц необходимо содержать птицу в закрытых помещениях, исключающих контакт с перелетными птицами, которые могут служить источником инфекционных болезней.
9. Продажа, ввоз и вывоз животных осуществляется в соответствии с приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700 "Об утверждении Правил карантинирования животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10223), исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 16-04/679 "Об утверждении Правил реализации животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10131).
10. Материалы, вещества, остатки животного, растительного и минерального происхождения (трупы животных, абортированные и мертворожденные плоды, ветеринарные конфискаты, кормовые отходы), образующиеся в результате гибели сельскохозяйственных животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами), а также возникающие в процессе деятельности объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок подлежат уничтожению в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11003).
11. Не допускается водопой сельскохозяйственных животных в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
Использование водных объектов для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов в порядке общего водопользования.

6. Жеке аулаларда ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтаған жағдайда қолданыстағы зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық нормаларға сәйкес және экологиялық қауіпсіздікті ескере отырып, арнайы жабдықталған орындарда ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға рұқсат етіледі.
7. Тұрғын үй қорының пәтерлерінде (көп қабатты тұрғын үйлер) ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға жол берілмейді.
8. Елді мекеннің ауа кеңістігінен жабайы құстар ұшып өтетін мезгілде құс иелері құстарын жұқпалы ауруларды таратушы болуы мүмкін ұшып өтетін жабайы құстармен қатынасты болдырмайтын жабық орындарда асырау қажет.
9. Жануарларды сату, әкелу және әкету Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 "Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10223 тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 16-04/679 "Жануарларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10131 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Ауыл шаруашылығы жануарларының өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын материалдар, заттар, малдан, өсімдіктерден және минералдардан қалған қалдықтар (жануарлардың өлекселері, абортталған және өлі туған төлдер, ветеринариялық конфискаттар, жемшөп қалдықтары) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" № 16-07/307 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11003 болып тіркелген) жойылуға жатады.
11. Ауыл шаруашылығы жануарларын қоғамдық шомылатын орындарда, тоғандарда, су бұрқақтарда, су қоймаларында және су бөгеттерінде суаруға жол берілмейді.
Су объектiлерiн мал суару үшiн пайдалануға санитарлық қорғау аймақтарынан тыс жерде және суат алаңдары мен су объектiлерiнiң ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын басқа да құрылғылар болған жағдайда ортақ су пайдалану тәртiбiмен жол берiледi.

12. Порядок содержания и возврата владельцам оставленных без присмотра сельскохозяйственных животных и ответственность владельцев определяются в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
13. Транспортировка (перемещение) перемещаемых (перевозимых) животных за пределы соответствующей административной территориальной единицы осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/496 "Об утверждении Правил осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11845), а также сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11898).
Глава 3. Заключительные положения
14. Владельцы животных, нарушившие настоящие Правила, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

12. Қараусыз қалған ауыл шаруашылық жануарларын ұстау және иелеріне қайтару тәртібі және иелерінің жауапкершілігі 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес айқындалады.
13. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігінен тыс жерге орнын ауыстыру (тасымалдау) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы "Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" № 7-1/496 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11845 болып тіркелген) жүргізіледі, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" № 7-1/453 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11898 болып тіркелген), ветеринариялық құжаттар арқылы сүйемелденеді.
3-тарау. Қорытынды ережелер
14. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жануарлардың иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы Заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.