О ратификации Соглашения о формировании Единого экономического пространства
Закон Республики Казахстан от 28 апреля 2004 года N 549.
Ратифицировать Соглашение о формировании Единого экономического пространства, совершенное в Ялте 19 сентября 2003 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
о формировании единого экономического пространства
Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация и Украина, именуемые далее Сторонами,
стремясь содействовать экономическому и социальному прогрессу своих народов, повышению уровня их жизни;
движимые стремлением укрепить экономики Сторон и обеспечить их гармоничное развитие, последовательно проводя экономические реформы для дальнейшего углубления многостороннего экономического сотрудничества и усиления интеграционных процессов путем достижения взаимовыгодных договоренностей по формированию Единого экономического пространства (далее - ЕЭП);
признавая при этом право Сторон определять свое участие в процессе формирования ЕЭП с учетом их готовности к дальнейшему углублению интеграционных процессов;
подтверждая дружественные отношения, связывающие государства и народы, желая обеспечить их процветание, основываясь на общепризнанных принципах и нормах международного права;
принимая во внимание Заявление Президентов Республики Беларусь, Республики Казахстан, Российской Федерации и Украины от 23 февраля 2003 года;
согласились о нижеследующем:
Статья 1
С целью создания условий для стабильного и эффективного развития экономик Сторон и повышения уровня жизни населения Стороны приступают к процессу формирования ЕЭП.
Под Единым экономическим пространством Стороны понимают экономическое пространство, объединяющее таможенные территории Сторон, на котором функционируют механизмы регулирования экономик, основанные на единых принципах, обеспечивающих свободное движение товаров, услуг, капитала и рабочей силы и проводится единая внешнеторговая и согласованная, в той мере и в том объеме, в каких это необходимо для обеспечения равноправной конкуренции и поддержания макроэкономической стабильности, налоговая, денежно-кредитная и валютно-финансовая политика.
Стороны стремятся содействовать:
развитию торговли и инвестиций между Сторонами, обеспечивающему устойчивое развитие экономик Сторон на базе общепризнанных принципов и норм международного права, а также правил и принципов ВТО;
укреплению единства и развитию экономических потенциалов, а также повышению конкурентоспособности экономик Сторон на внешних рынках.

Бірыңғай экономикалық кеңістік құру туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 28 сәуірдегі N 549 Заңы.
Ялтада 2003 жылғы 19 қыркүйекте жасалған Бірыңғай экономикалық кеңістік құру туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Бірыңғай экономикалық кеңістік құру туралы
КЕЛIСIМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы және Украина, өз халықтарының экономикалық және әлеуметтiк iлгерiлеуiне жәрдемдесуге, олардың өмiр сүру деңгейiн жақсартуға ұмтыла отырып;
Тараптардың экономикасын нығайтуға және көп жақты экономикалық ынтымақтастықты бұдан әрi тереңдету және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк құру (бұдан әрi - БЭК) жөнiндегi өзара тиiмдi уағдаласушылықтарға қол жеткiзу арқылы интеграциялық процестердi күшейту үшiн экономикалық реформаларды қатар жүргiзе отырып олардың гармониялық дамуын қамтамасыз етуге iс-қимылды ұмтылыспен;
Бұл ретте Тараптардың ықпалдастық процестердi одан әрi тереңдетуге дайындығын ecкepe отырып, олардың БЭК-тi құру процесiне қатысуын айқындайтын құқықтарын мойындай отырып;
мемлекет пен халықты байланыстыратын достық қарым-қатынасты растай отырып, халықаралық құқықтың жалпыға бiрдей принциптерi мен нормаларын негiзге алып, олардың көркеюiн қамтамасыз етуге тiлек бiлдiрiп;
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы және Украина Президенттерiнiң 2003 жылғы 23 ақпандағы Мәлiмдемелерiн ескере отырып;
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Тараптардың экономикасын тұрақты және тиiмдi дамыту мен халықтың өмiр деңгейiн жақсарту үшiн жағдай жасау мақсатында Тараптар БЭК-тi құру процесiне кiрiседi.
Тараптар Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк дегендi экономиканы реттейтiн тетiктер жұмыс iстейтiн, бiрыңғай принциптерге негiзделген, тауарлардың, қызметтер көрсетудiң, капиталдың және жұмыс күшiнiң еркiн қозғалуын қамтамасыз ететiн Тараптардың кедендiк аумақтарын бiрiктiретiн экономикалық кеңiстiк деп түсiнедi және бiрыңғай сыртқы сауда мен макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшiн қаншалықты қажет болса, соншалықты мөлшерде келiсілген салықтық, ақша-кредиттiк және валюталық-қаржылық саясат жүргiзiледi.
Тараптар:
Тараптар экономикаларының халықаралық құқықтың жалпыға бiрдей принциптерi мен нормаларының, сондай-ақ ДСҰ ережелерi мен принциптерi базасында тұрақты дамуын қамтамасыз ететiн Тараптар арасындағы сауда мен инвестициялардың дамуына;
экономикалық әлеуеттердiң бiрлiгi мен дамуын нығайтуға, сондай-ақ Тараптар экономикаларының сыртқы рыноктардағы бәсекелестiкке қабілеттiгiн арттыруға жәрдемдесуге ұмтылады.

Статья 2
Поэтапное решение задач углубления интеграции обуславливается выполнением Сторонами принятых обязательств и фактическим решением следующих задач:
формирование зоны свободной торговли без изъятий и ограничений, предполагающей неприменение во взаимной торговле антидемпинговых, компенсационных и специальных защитных мер на базе проведения единой политики в области тарифного и нетарифного регулирования, единых правил конкуренции, применения субсидий и иных форм государственной поддержки;
унификация принципов разработки и применения технических регламентов и стандартов, санитарных и фитосанитарных норм;
гармонизация макроэкономической политики;
создание условий для свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы;
гармонизация законодательств Сторон в той мере, в какой это
необходимо для функционирования ЕЭП, включая торговую и конкурентную политику;
формирование единых принципов регулирования деятельности естественных монополий (в сфере железнодорожного транспорта, магистральных телекоммуникаций, транспортировки электроэнергии, нефти, газа и других сферах), единой конкурентной политики и обеспечение недискриминационного доступа и равного уровня тарифов на услуги субъектов естественных монополий.
Статья 3
Стороны в соответствии с указанными в статьях 1 и 2 настоящего Соглашения целями и задачами осуществляют мероприятия, предусмотренные Концепцией по формированию Единого экономического пространства, прилагаемой к настоящему Соглашению и являющейся его неотъемлемой частью.
С целью реализации настоящего Соглашения Стороны разработают Комплекс основных мер по формированию Единого экономического пространства.
Статья 4
Координация процессов формирования и функционирования ЕЭП осуществляется соответствующими органами, структура которых формируется с учетом уровня интеграции.
Органы ЕЭП создаются на основе сочетания межгосударственных элементов и принципа передачи части полномочий Сторон единому регулирующему органу с постепенным повышением значимости последнего.
Осуществление координации и управления формированием и функционированием ЕЭП на межгосударственном уровне обеспечивается Советом глав государств (далее - СГГ).
Количество голосов каждого государства-участника в рамках СГГ распределяется исходя из принципа "одно государство - один голос". Решения СГГ принимаются консенсусом.
Стороны учреждают единый регулирующий орган ЕЭП, которому они на основе международных договоров делегируют часть своих полномочий. Его решения являются обязательными для выполнения всеми Сторонами.
В едином регулирующем органе ЕЭП решения по всем вопросам принимаются взвешенным голосованием. Количество голосов каждой из Сторон определяется с учетом ее экономического потенциала. Распределение голосов устанавливается на основе соглашения Сторон.
Любая Сторона имеет право внести в СГГ предложение о пересмотре решения единого регулирующего органа ЕЭП.
Отдельным международным договором будет предусмотрен механизм компенсации, если принятое решение наносит существенный экономический ущерб одной или нескольким Сторонам.

2-бап
Ықпалдасуды тереңдету мiндеттерiн кезең кезеңмен шешу Тараптардың қабылданған мiндеттемелерiн орындауымен және мынадай мiндеттердi iс жүзiнде шешумен шарттасады:
тарифтiк немесе тарифтiк емес реттеу, бәсекелестiктiң бiрыңғай ережелерi, демеуқаржыларды және мемлекеттiк қолдаудың өзге де нысандарын қолдану саласындағы бiрыңғай саясат жүргiзу негiзiнде өзара саудада демпингке қарсы, өтемдiк және арнайы қорғау шараларын қолданбауды болжайтын алусыз қоюларсыз және шектеулерсiз еркiн сауда аймағын құру;
техникалық регламенттер мен стандарттарды, санитарлық және фитосанитарлық нормаларды әзiрлеу мен қолдану принциптерiн бiрiздендiру;
макроэкономикалық саясатты үйлестiру;
Тауарлардың, қызметтер көрсетудiң, капиталдың және жұмыс күшiнiң еркiн қозғалуы үшiн жағдайлар жасау;
сауда және бәсекелiк саясатты қоса алғанда Тараптардың заңнамаларын БЭК-тi құру үшiн қаншалықты қажет болса, соншалықты мөлшерде, үйлестiру;
табиғи монополиялардың (темiр жол көлiгi, магистральды телекоммуникациялар, электроэнергияны, мұнайды, газды тасымалдау саласында және басқа да салаларда), бiрыңғай бәсекелiк саясаттың қызметін реттеудiң бiрыңғай принциптерiн құру және табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметтер көрсетуiне кемсiтушiлiксiз енуiн және тарифтердiң тең деңгейiн қамтамасыз ету.
3-бап
Тараптар осы Келiсiмнiң 1 және 2-баптарында көрсетiлген мақсаттар мен мiндеттерге сәйкес осы Келiсiмге қоса берiлген және оның ажырамас бөлiгi болып табылатын Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк құру туралы тұжырымдамада көзделген iс-шараларды жүзеге асырады.
Тараптар осы Келiсiмдi iске асыру мақсатында Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк құру жөнiндегi Негiзгi шаралар кешенiн әзiрлейдi.
4-бап
БЭК құру мен жұмыс iстеу, процестерiн үйлестiрудi құрылымы ықпалдастық деңгейiн ескере отырып, құрылатын тиiстi органдар жүзеге асырады.
БЭК-тiң органдары мемлекетаралық элементтердiң және аталған органның маңызын бiртiндеп арттыру арқылы Тараптар уәкiлеттiгiнiң бiр бөлiгiн бiрыңғай реттеушi органға беру принциптерiнiң үйлесуi негiзiнде құрылады.
БЭК-тi құруды үйлестiру мен басқаруды және мемлекетаралық деңгейде қолданысқа енгiзудi Мемлекет басшыларының кеңесi (бұдан әрi - МБК) қамтамасыз етедi.
МБК шеңберiндегi әрбiр қатысушы мемлекеттер дауысының саны "бiр мемлекет - бiр дауыс" принципiне сүйене отырып бөлiнедi. MБК-ның шешiмдерi бәтуаластықпен қабылданады.
Тараптар олар халықаралық шарттар негiзiнде өз өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгiн табыстайтын БЭК-тiң бiрыңғай реттеушi органын құрады. Оның шешiмi барлық Тараптардың орындауына мiндеттi болып табылады.
БЭК-тiң бiрыңғай реттеушi органдары барлық мәселелер бойынша шешiмдер салмақталған дауыс беру арқылы қабылданады. Әрбiр Тараптың дауыс саны оның экономикалық әлеуетiн ескере отырып, айқындалады. Дауыстарды бөлу Тараптардың келiсiмдерi негiзiнде белгiленедi.
Кез келген Тарап МБК-ге БЭК-тiң бiрыңғай реттеушi органының шешiмiн қайта қарау туралы ұсыныс бере алады.
Eгep қабылданған шешiм бiр немесе бiрнеше Тараптарға елеулi экономикалық залал келтiретiн болса, жекелеген халықаралық шарттармен өтемақы механизмi көзделетiн болады.