О ратификации Соглашения об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2011 года № 458-IV.
Примечание РЦПИ!
Соглашение прекращает действие в связи с вступлением в силу Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом РК от 14.10.2014 № 240-V (порядок введения в действие см. ст. 113).
Ратифицировать Соглашение об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики, совершенное в Санкт-Петербурге 19 ноября 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
Соглашение
об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в
сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и
тарифной политики (Вступило в силу 1 января 2012 года - Бюллетень международных договоров Республики Казахстан 2012 г., № 1, ст. 4)
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь Договором о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года, Договором об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года, Договором об обеспечении параллельной работы электроэнергетических систем государств-участников Содружества независимых государств (далее – СНГ) от 25 ноября 1998 года, Соглашением о транзите электрической энергии и мощности государств-участников Содружества Независимых Государств от 25 января 2000 года, Соглашением о взаимопомощи в случаях аварий и других чрезвычайных ситуаций на электроэнергетических объектах государств-участников СНГ от 30 мая 2002 года, Концепцией формирования общего электроэнергетического рынка государств-участников СНГ от 25 ноября 2005 года, Соглашением о формировании общего электроэнергетического рынка государств-участников Содружества Независимых Государств от 25 мая 2007 года, Концепцией формирования общего энергетического рынка государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее – ЕврАзЭС) от 12 декабря 2008 года, Соглашением о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий от 9 декабря 2010 года, Соглашением о единых принципах и правилах конкуренции от 9 декабря 2010 года,
стремясь развивать взаимовыгодное сотрудничество в сфере производства и передачи электрической энергии,
выражая готовность к равноправному сотрудничеству в области электроэнергетики на основе взаимного доверия и невмешательства в управление электроэнергетическими системами государств Сторон,
стремясь содействовать формированию общего электроэнергетического рынка государств-участников Единого Экономического пространства (далее – ЕЭП)
согласились о нижеследующем:

Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 8 шілдедегі № 458-IV Заңы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұл келісім Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт күшіне енген күнінен бастап қолданылуын тоқтатады - ҚР 14.10.2014 N 240-V Заңымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 113-баптан қараңыз).
2010 жылғы 19 қарашада Санкт-Петербургте жасалған Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісім (2012 жылғы 1 қаңтарда күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2012 ж., N 1, 4-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы мен Біртұтас экономикалық кеңістік туралы шартты, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты, 1998 жылғы 25 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі - ТМД) қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелерінің қатар жұмыс істеуін қамтамасыз ету туралы шартты, 2000 жылғы 25 қаңтардағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің электр энергиясы мен қуатын тасымалдау туралы келісімді, 2002 жылғы 30 мамырдағы ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің электр энергетикалық объектілеріндегі авариялар жағдайында және басқа да төтенше жағдайларда өзара көмек туралы келісімді, 2005 жылғы 25 қарашадағы ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын құру тұжырымдамасын, 2007 жылғы 25 мамырдағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру туралы келісімді, 2008 жылғы 12 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастыққа (бұдан әрі - ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттердің ортақ энергетикалық нарығын қалыптастыру тұжырымдамасын, 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді, 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімді басшылыққа ала отырып,
электр энергиясын өндіру және беру саласындағы өзара тиімді ынтымақтастықты дамытуға ұмтыла отырып,
өзара сенім мен Тараптар мемлекеттерінің электр энергетикалық жүйелерін басқаруға араласпау негізінде электр энергетикасы саласында тең құқықты ынтымақтастыққа әзірлікті білдіре отырып,
Бірыңғай экономикалық кеңістікке (бұдан әрі - БЭК) қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыруға жәрдемдесуге ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келісті:

Статья 1 Основные понятия и определения
Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные понятия и определения:
"субъект внутреннего рынка электрической энергии" – лица, являющиеся субъектами рынка электрической энергии (мощности) государства-участника ЕЭП в соответствии с национальным законодательством этого государства, осуществляющие деятельность в сфере электроэнергетики, в том числе производство электрической энергии (мощности), приобретение и продажу электрической энергии (мощности), энергоснабжение потребителей, оказание услуг по передаче электрической энергии (мощности), оперативно-диспетчерскому управлению в электроэнергетике, сбыт электрической энергии (мощности), организацию купли-продажи электрической энергии;
"услуги субъектов естественных монополий в электроэнергетике" – услуги по передаче электрической энергии по электрической сети, оперативно-диспетчерскому управлению в электроэнергетике и иные услуги, отнесенные в соответствии с национальным законодательством государств Сторон к сфере естественных монополий;
"доступ к услугам естественных монополий" – возможность субъекта внутреннего рынка государства одной Стороны воспользоваться услугами субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики на территории государства другой Стороны;
"общий электроэнергетический рынок государств-участников ЕЭП" – система отношений между субъектами внутренних рынков электрической энергии государств Сторон, связанная с куплей-продажей электроэнергии (мощности) и сопутствующих услуг, действующая на основании общих правил и соответствующих договоров;
"внутренние потребности государств Сторон" – объемы электроэнергии (мощности), необходимые для их потребления на территории соответствующих государств Сторон;
"межгосударственная передача электрической энергии (мощности)" – оказание услуг уполномоченными организациями Сторон по перемещению и/или замещению электрической энергии (мощности). В зависимости от особенностей национального законодательства соответствующие отношения оформляются договорами на транзит или иными договорами, включая договоры купли-продажи электроэнергии (мощности);
"перемещение электрической энергии (мощности)" – обеспечение перетоков произведенной на территории государства одной Стороны электрической энергии (мощности) через сети государства другой Стороны между точками поставки, расположенными на его границе (границах);
"замещение электрической энергии (мощности)" – взаимосвязанная и одновременная поставка равных объемов электрической энергии (мощности) в энергосистему и из нее через разные точки поставки, расположенные на границе (границах) государства Стороны.

1-бап Негізгі ұғымдар мен анықтамалар
Осы Келісімнің мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
"ішкі электр энергиясы нарығының субъектісі" - БЭК-ке қатысушы мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің электр энергиясы (қуаты) нарығының субъектілері болып табылатын, электр энергетикасы саласындағы қызметті, оның ішінде электр энергиясын (қуатын) өндіруді, электр энергиясын (қуатын) алуды және сатуды, тұтынушыларды энергиямен жабдықтауды, электр энергиясын (қуатын) беру жөнінде қызметтер көрсетуді, электр энергетикасында жедел-диспетчерлік басқаруды, электр энергиясын (қуатын) өткізуді, электр энергиясын сатып алу-сатуды ұйымдастыруды жүзеге асыратын тұлғалар;
"табиғи монополиялар субъектілерінің электр энергетикасындағы қызметтері" - электр энергетикасын электр желісі арқылы беру, электр энергетикасындағы жедел-диспетчерлік басқару жөніндегі қызметтер және Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес табиғи монополиялар саласына жатқызылған өзге де қызметтер;
"табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу" - бір Тарап мемлекетінің ішкі нарық субъектісінің басқа Тарап мемлекетінің аумағында электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтерін пайдалану мүмкіндігі;
"БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығы" - жалпы қағидалар және тиісті шарттар негізінде іс-қимыл жасайтын, электр энергиясын (қуатын) және ілеспе қызметтерді сатып алуға-сатуға байланысты Тараптар мемлекеттерінің ішкі электр энергиясы нарықтарының субъектілері арасындағы қарым-қатынастар жүйесі;
"Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттіліктері" - Тараптардың тиісті мемлекеттерінің аумағында тұтыну үшін қажетті электр энергиясының (қуатының) көлемі;
"электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру" - Тараптардың уәкілетті ұйымдарының электр энергиясын (қуатын) өткізу және/немесе алмастыру жөнінде қызметтер көрсетуі. Электр энергиясын (қуатын) сатып алу-сату шарттарын қоса алғанда, ұлттық заңнаманың ерекшеліктеріне байланысты тиісті қарым-қатынастар транзитшарттарымен немесе өзге де шарттармен ресімделеді;
"электр энергиясын (қуатын) өткізу" - басқа Тарап мемлекетінің желісі арқылы оның шекарасында (шекараларында) орналасқан жеткізу нүктелері арасында бір Тарап мемлекетінің аумағында өндірілген электр энергиясының (қуатының) ағындарын қамтамасыз ету;
"электр энергиясын (қуатын) алмастыру" - Тарап мемлекетінің шекарасында (шекараларында) орналасқан әртүрлі жеткізу нүктелері арқылы электр энергиясының (қуатының) тең көлемін энергия жүйесіне және ол жерден өзара байланысты және бір уақытта жеткізу.

Статья 2 Принципы взаимодействия в области электроэнергетики
1. Взаимодействие Сторон в области электроэнергетики основывается на следующих принципах:
- использование технических и экономических преимуществ параллельной работы электроэнергетических систем государств Сторон (далее – энергосистем государств Сторон);
- ненанесение экономического ущерба при осуществлении параллельной работы;
- использование механизмов, основанных на рыночных отношениях и добросовестной конкуренции в качестве одного из основных инструментов формирования устойчивой системы удовлетворения спроса на электрическую энергию (мощность);
- поэтапное формирование общего электроэнергетического рынка ЕЭП на основе параллельно работающих энергосистем государств, с учетом особенностей существующих моделей рынков электрической энергии (мощности) государств Сторон;
- поэтапная гармонизация законодательств государств Сторон в области электроэнергетики;
- гармонизации технических норм и правил.
2. Регулирование деятельности субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики осуществляется на основании единых принципов, правил и методов, определенных в Соглашении о единых принципах и правилах регулирования деятельности субъектов естественных монополий.
3. Стороны содействуют координации программ развития электроэнергетики своих государств с целью обеспечения эффективного сотрудничества в области электроэнергетики в долгосрочной перспективе.
Статья 3 Принципы обеспечения беспрепятственного доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики
В пределах имеющейся технической возможности Стороны обеспечивают беспрепятственный доступ к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики, при условии приоритетного использования указанных услуг для обеспечения внутренних потребностей государств Сторон, на основе следующих принципов:
- равенства требований по отношению к субъектам внутреннего рынка электрической энергии, установленных национальным законодательством государства Стороны, на территории которого предоставляются такие услуги;
- учета национального законодательства при предоставлении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, при условии приоритетного использования указанных услуг для обеспечения внутренних потребностей государств Сторон;
- обеспечения надлежащего технического состояния объектов электроэнергетики, влияющих на режимы параллельной работы энергосистем, при оказании услуг субъектами естественных монополий;
- договорного оформления отношений, возникающих между субъектами внутренних рынков электрической энергии государств-участников ЕЭП;
- возмездность оказания услуг субъектами естественных монополий.

2-бап Электр энергетикасы саласындағы өзара іс-қимыл қағидаттары
1. Тараптардың электр энергетикасы саласындағы өзара іс-қимылы мынадай қағидаттарға негізделеді:
- Тараптар мемлекеттерінің электр энергетикалық жүйелерінің (бұдан әрі - Тараптар мемлекеттерінің энергия жүйелері) қатар жұмысының техникалық және экономикалық артықшылықтарын пайдалану;
- қатар жұмысты жүзеге асыру кезінде экономикалық нұқсан келтірмеу;
- электр энергиясына (қуатына) сұранысты қанағаттандырудың орнықты жүйесін қалыптастырудың негізгі құралдарының бірі ретінде нарықтық қатынастарға және адал бәсекелестікке негізделген тетіктерді пайдалану;
- Тараптар мемлекеттерінің электр энергиясы (қуаты) нарықтарының қазіргі модельдерінің ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттердің қатар жұмыс істеп тұрған энергия жүйелері негізінде БЭК-тің ортақ электр энергетикалық нарығын кезеңімен қалыптастыру;
- Тараптар мемлекеттерінің электр энергетикасы саласындағы заңнамаларын кезеңімен үйлестіру;
- техникалық нормалар мен қағидаларды үйлестіру.
2. Электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімде айқындалған бірыңғай қағидаттар, қағидалар және әдістер негізінде жүзеге асырылады.
3. Тараптар ұзақ мерзімді перспективада электр энергетикасы саласында тиімді ынтымақтастықты қамтамасыз ету мақсатында өз мемлекеттерінің электр энергетикасын дамыту бағдарламасын үйлестіруге жәрдемдеседі.
3-бап Электр энергетикасы саласында табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз ету қағидаттары
Мынадай қағидаттар негізінде Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін аталған қызметтерді басым пайдалану шартымен Тараптар қолда бар техникалық мүмкіндік шегінде электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді:
- аумағында мұндай қызметтер ұсынылатын Тарап мемлекетінің ұлттық заңнамасында белгіленген ішкі электр энергиясы нарығының субъектілеріне қатысты талаптардың теңдігі;
- Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін аталған қызметтерді басым пайдалану шартымен электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну кезінде ұлттық заңнаманы ескеру;
- табиғи монополиялар субъектілері қызмет көрсеткен кезде энергия жүйелерінің қатар жұмыс істеу режимдеріне әсер ететін электр энергетикасы объектілерінің тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз ету;
- БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің ішкі электр энергиясы нарықтары субъектілері арасында туындайтын қатынастарды шарттық ресімдеу;
- табиғи монополиялар субъектілерінің өтеусіз қызмет көрсетуі.

Статья 4 Принципы, меры обеспечения и практическая реализация беспрепятственной межгосударственной передачи электрической энергии (мощности)
4.1. Принципы обеспечения межгосударственной передачи электрической энергии (мощности).
4.1.1. Межгосударственная передача электрической энергии (мощности) через энергосистему сопредельного государства-участника ЕЭП обеспечивается Сторонами в пределах имеющейся технической возможности при условии приоритетного обеспечения внутренних потребностей государств Сторон.
4.1.2. Определение технической возможности межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) осуществляется с учетом следующей приоритетности:
- обеспечение внутренних потребностей государства Стороны, через энергосистему которой планируется осуществление межгосударственной передачи;
- обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) из одной части энергосистемы государства-участника ЕЭП в другую ее часть через энергосистему сопредельного государства Стороны;
- обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистему государства-участника ЕЭП из энергосистемы одного государства-участника ЕЭП в энергосистему другого государства-участника ЕЭП;
- обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистему государства-участника ЕЭП в целях исполнения обязательств в отношении субъектов электроэнергетики иных стран, не входящих в ЕЭП.
4.1.3. При межгосударственной передаче электрической энергии (мощности), уполномоченные организации Сторон руководствуются принципом возмещения стоимости межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), исходя из особенностей действующего законодательства государства Стороны.
4.1.4. Межгосударственная передача электрической энергии (мощности) в целях исполнения обязательств в отношении субъектов электроэнергетики иных стран, не входящих в ЕЭП, регулируется на двухсторонней основе с учетом национального законодательства государств Сторон.
4.2. Меры по обеспечению межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) в пределах ЕЭП.
В целях обеспечения беспрепятственной межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистемы государств Сторон, Стороны осуществляют комплекс согласованных подготовительных мероприятий:
- до начала календарного года поставки электроэнергии (мощности) уполномоченные организации Сторон заявляют о плановых объемах, предполагаемых к межгосударственной передаче электрической энергии (мощности) для учета их в прогнозных балансах производства и потребления электроэнергии (мощности), в том числе с целью учета таких поставок при расчете тарифов услуг субъектов естественных монополий;
- на основании расчетов плановой стоимости межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) уполномоченные Сторонами организации заключают контракты во исполнение достигнутых договоренностей.
В целях обеспечения беспрепятственной межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистемы государств Сторон, уполномоченные органы Сторон используют единую методологию государств-участников ЕЭП, включающую порядок определения технических условий и объемов межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), а также согласованные подходы к ценообразованию на услуги, связанные с межгосударственной передачей электрической энергии (мощности). Данная методология является приложением к настоящему Соглашению.

4-бап Электр энергиясын (қуатын) кедергісіз мемлекетаралық беру қағидаттары, қамтамасыз ету шаралары және практикалық іске асыру
4.1. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету қағидаттары
4.1.1. Тараптар БЭК-ке қатысушы шектес мемлекеттің энергия жүйесі арқылы электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттіліктерін басым қамтамасыз ету шартымен қолда бар техникалық мүмкіндік шегінде қамтамасыз етеді.
4.1.2. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық мүмкіндігін айқындау мынадай басымдықтар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
- энергия жүйесі арқылы мемлекетаралық беруді жүзеге асыру жоспарланып отырған Тарап мемлекетінің ішкі қажеттілігін қамтамасыз ету;
- Тараптың шектес мемлекетінің энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесінің бір бөлігінен оның басқа бөлігіне электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету;
- БЭК-ке қатысушы бір мемлекеттің энергия жүйесінен БЭК-ке қатысушы басқа мемлекеттің энергия жүйесіне БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесі арқылы электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету;
- БЭК-ке кірмейтін өзге елдердің электр энергетикасы субъектілеріне қатысты міндеттемелерді орындау мақсатында БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесі арқылы электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету.
4.1.3. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру кезінде Тараптардың уәкілетті ұйымдары Тарап мемлекетінің қолданыстағы заңнамасының ерекшеліктеріне сүйене отырып, электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру құнын өтеу қағидатын басшылыққа алады.
4.1.4. БЭК-ке кірмейтін өзге елдердің электр энергетикасы субъектілеріне қатысты міндеттемелерді орындау мақсатында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасы ескеріле отырып, екіжақты негізде реттеледі.
4.2. БЭК шегінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету жөніндегі шаралар
Тараптар мемлекеттерінің энергия жүйелері арқылы электр энергиясын (қуатын) кедергісіз мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету мақсатында Тараптар келісілген дайындық іс-шараларының кешенін жүзеге асырады:
- электр энергиясын (қуатын) жеткізудің күнтізбелік жылы басталғанға дейін Тараптардың уәкілетті ұйымдары электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың болжамды баланстарында есепке алу үшін, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің тарифтерін есептеу кезінде мұндай жеткізілімдерді есепке алу мақсатында мемлекетаралық берілмекші электр энергиясының (қуатының) жоспарлы көлемдері туралы мәлімдейді;
- электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің жоспарлы құнын есептеу негізінде Тараптар уәкілеттік берген ұйымдар қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау мақсатында келісімшарттар жасасады.
Тараптар мемлекеттерінің энергия жүйесі арқылы электр энергиясын (қуатын) кедергісіз мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету мақсатында Тараптардың уәкілетті органдары электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық шарттары мен көлемін айқындау тәртібі, сондай-ақ электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруге байланысты қызметтерге баға белгілеуге келісілген тәсілдер кіретін БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің бірыңғай әдістемесін пайдаланады. Бұл әдістеме осы Келісімге қосымша болып табылады.

4.3. Практическая реализация беспрепятственной межгосударственной передачи электрической энергии (мощности).
4.3.1. Определяемые в соответствии с национальным законодательством Сторон организации обеспечивают межгосударственную передачу электрической энергии (мощности) по территории своего государства в соответствии с единой методологией, предусмотренной пунктом 4.2 статьи 4 настоящего Соглашения и с учетом национального законодательства.
4.3.2. Осуществление межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), обеспечение эксплуатации объектов электросетевого хозяйства, необходимых для обеспечения межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), производится в соответствии с нормативными правовыми и нормативно-техническими документами государства Стороны, предоставляющей услуги, связанные с обеспечением межгосударственной передачи электрической энергии (мощности).
4.3.3. В случае отказа в межгосударственной передаче электрической энергии (мощности) электрической энергии (мощности) уполномоченные организации государств Сторон обеспечивают предоставление обосновывающих материалов о причинах отказа.
Статья 5 Принципы ценообразования (тарифообразования) на услуги субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики
Ценообразование (тарифообразование) на услуги субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики осуществляется в соответствии с национальным законодательством Сторон.
Тарифы на услуги субъектов естественных монополий в электроэнергетике на общем электроэнергетическом рынке
государств-участников ЕЭП не должны превышать аналогичные внутренние тарифы для субъектов внутреннего рынка электрической энергии.
Статья 6 Внесение изменений и дополнений, разрешение споров
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами.
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем переговоров и консультаций.
Если спор не будет урегулирован сторонами спора в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между Сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Урегулирование отношений по передаче электрической энергии осуществляется с учетом других международных соглашений и договоров.

4.3. Электр энергиясын (қуатын) кедергісіз мемлекетаралық беруді практикалық іске асыру
4.3.1. Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалатын ұйымдар осы Келісімнің 4-бабының 4.2-тармағында көзделген бірыңғай әдістемеге сәйкес және ұлттық заңнаманы ескере отырып, өз мемлекетінің аумағы арқылы электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз етеді.
4.3.2. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру, электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету үшін қажетті электр желілік шаруашылық объектілерін пайдалануды қамтамасыз ету электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз етуге байланысты қызмет көрсететін Тарап мемлекетінің нормативтік құқықтық және нормативтік техникалық құжаттарына сәйкес жүргізіледі.
4.3.3. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруден бас тартылған жағдайда Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті ұйымдары бас тарту себептері туралы негізделген материалдар ұсынуды қамтамасыз етеді.
5-бап Электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне баға белгілеу (тариф белгілеу) қағидаттары
Электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне баға белгілеу (тариф белгілеу) Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің ортақ электр энергетикалық нарығында табиғи монополиялар субъектілерінің электр энергетикасындағы қызметтерінің тарифтері ішкі электр энергиясы нарығының субъектілері үшін осындай ішкі тарифтерден аспауға тиіс.
6-бап Өзгерістер мен толықтырулар енгізу, дауларды шешу
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Тараптар арасындағы осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар бірінші кезекте келіссөздер мен консультациялар жолымен шешіледі.
Егер дау Тараптарының бірі даудың басқа Тарапына оларды жүргізу туралы жіберген ресми жазбаша өтініші түскен күннен бастап алты ай ішінде Тараптар дауды реттемесе, онда дау Тараптары арасында оны шешудің тәсіліне қатысты өзге уағдаластық болмаған кезде дау Тарапының кез-келгені осы дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін бере алады.
Электр энергиясын беру жөніндегі қарым-қатынастарды реттеу басқа да халықаралық келісімдер мен шарттар ескеріле отырып жүзеге асырылады.

Статья 7 Сроки действия Соглашения
Порядок вступления Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Санкт-Петербурге 19 ноября 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр Соглашения хранится в Интеграционном комитете Евразийского экономического сообщества, который является его депозитарием и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За
За
За
Правительство
Правительство
Правительство
Республики
Республики
Российской
Беларусь
Казахстан
Федерации
Приложение
к Соглашению об обеспечении
доступа к услугам естественных
монополий в сфере
электроэнергетики, включая
основы ценообразования
и тарифной политики
МЕТОДОЛОГИЯ
ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ МЕЖГОСУДАРСТВЕННОЙ ПЕРЕДАЧИ
ЭЛЕКТРИЧЕСКОЙ ЭНЕРГИИ (МОЩНОСТИ)
МЕЖДУ ГОСУДАРСТВАМИ-УЧАСТНИКАМИ ЕДИНОГО
ЭКОНОМИЧЕСКОГО ПРОСТРАНСТВА
СОДЕРЖАНИЕ
1. Основные положения порядка подачи заявок и формирования годовых прогнозных объемов межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), подлежащих включению в прогнозные балансы производства и потребления электроэнергии (мощности), в том числе учитываемых при расчете тарифов на услуги субъектов естественных монополий
1.1. На территории Республики Беларусь
1.2. На территории Республики Казахстан
1.3. На территории Российской Федерации
2. Порядок определения технической возможности и планируемых объемов межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) на основе планирования годовых, месячных, суточных и внутрисуточных режимов работы энергосистем, включая положения, определяющие функции и полномочия координатора планирования
2.1. Терминология
2.2. Общие положения
2.3. Функции и полномочия координатора планирования и остальных системных операторов
2.4. Годовое планирование
2.5. Месячное планирование
2.6. Суточное и внутрисуточное планирование
3. Перечень субъектов Сторон, уполномоченных на организацию и осуществление межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), с указанием функций, выполняемых каждой организацией в рамках обеспечения межгосударственной передачи
3.1. На территории Республики Беларусь
3.2. На территории Республики Казахстан
3.3. На территории Российской Федерации
4. Перечень составляющих, включаемых в тарифы субъектов естественных монополий при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности)
4.1. На территории Республики Беларусь

7-бап Келісімнің қолданылу мерзімдері
Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамада айқындалады.
2010 жылғы "19" қарашада Санкт-Петербург қаласында орыс тілінде, бір түпнұсқа данада жасалды.
Келісімнің түпнұсқа данасы депозитарий болып табылатын және әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитетінде сақталады.
Беларусь Қазақстан Ресей Республикасының Республикасының Федерациясының Үкіметі үшін Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Баға белгілеу мен тарифтік саясат
негіздерін қоса алғанда, электр
энергетикасы саласындағы табиғи
монополиялардың қызметтеріне қол
жеткізуді қамтамасыз ету туралы
келісімге қосымша
БІРЫҢҒАЙ ЭКОНОМИКАЛЫҚ КЕҢІСТІККЕ ҚАТЫСУШЫ МЕМЛЕКЕТТЕР АРАСЫНДА
ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСЫН (ҚУАТЫН) МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ БЕРУДІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ
ӘДІСНАМАСЫ
МАЗМҰНЫ
1. Электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың болжамды теңгеріміне енгізілуі тиіс, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне тарифтерді есептеген кезде ескерілетін электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің өтінімдер беру және жылдық болжамды көлемін қалыптастыру тәртібінің негізгі ережелері
1.1. Беларусь Республикасының аумағында
1.2. Қазақстан Республикасының аумағында
1.3. Ресей Федерациясының аумағында
2. Жоспарлауды үйлестірушінің функциялары мен өкілеттіктерін айқындайтын ережелерді қоса алғанда, энергия жүйелерінің жылдық, айлық, тәуліктік және тәулікішілік жұмыс режимдерін жоспарлау негізінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық мүмкіндігін және жоспарлы көлемін айқындау тәртібі
2.1. Терминология
2.2. Жалпы ережелер
2.3. Жоспарлауды үйлестіруші мен қалған жүйелік операторлардың функциялары мен өкілеттіктері
2.4. Жылдық жоспарлау
2.5. Айлық жоспарлау
2.6. Тәуліктік және тәулікішілік жоспарлау
3. Әрбір ұйым мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету шеңберінде орындайтын функцияларды көрсете отырып, Тараптардың электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді ұйымдастыру мен жүзеге асыруға уәкілеттік берілген субъектілерінің тізбесі
3.1. Беларусь Республикасының аумағында
3.2. Қазақстан Республикасының аумағында
3.3. Ресей Федерациясының аумағында
4. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілетін құрамдас бөліктердің тізбесі
4.1. Беларусь Республикасының аумағында

4.2. На территории Республики Казахстан
4.3. На территории Российской Федерации
5. Перечень составляющих, связанных с осуществлением межгосударственной передачи электроэнергии (мощности), не включаемых в тарифы субъектов естественных монополий
5.1. На территории Республики Беларусь
5.2. На территории Республики Казахстан
5.3. На территории Российской Федерации
6. Требования к договорному оформлению межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) в соответствии с законодательством Сторон
6.1. На территории Республики Беларусь
6.2. На территории Республики Казахстан
6.3. На территории Российской Федерации
7. Порядок организации обмена данными коммерческого учета о почасовых фактических объемах межгосударственных перетоков электроэнергии между хозяйствующими субъектами государств Сторон
8. Порядок определения фактического сальдо перетока электроэнергии по межгосударственным линиям электропередачи Сторон
9. Порядок расчета объемов и стоимости отклонений фактических перетоков по межгосударственным сечениям от плановых при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) в рамках ЕЭП
1. Основные положения порядка подачи заявок и формирования годовых прогнозных объемов межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), подлежащих включению в прогнозные балансы производства и потребления электроэнергии (мощности), в том числе учитываемых при расчете тарифов на услуги субъектов естественных монополий
1.1. На территории Республики Беларусь
1.1.1. Годовые прогнозные объемы межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) по национальной электрической сети Республики Беларусь определяются организацией, уполномоченной на осуществление межгосударственной передачи, на основании поданной заявки.
1.1.2. Заявка на предстоящий календарный год подается не позднее 1 апреля предшествующего года. В заявке указывается годовой объем межгосударственной передачи электроэнергии и максимальной мощности с разбивкой по месяцам.
1.1.3. При рассмотрении заявки уполномоченная организация Республики Беларусь руководствуется величиной имеющейся технической возможности, определяемой в соответствии с настоящей методологией. При превышении заявляемой величины межгосударственной передачи электроэнергии величины имеющейся технической возможности в целом по году или в каком-либо месяце года, уполномоченная организация Республики Беларусь направляет мотивированный отказ организации, подавшей заявку.
1.1.4. Заявленные объемы межгосударственной передачи электроэнергии, согласованные уполномоченной организацией Республики Беларусь, оформляются как приложение к договору на передачу электроэнергии и учитываются при расчете тарифов на услуги по передаче электроэнергии.

4.2. Қазақстан Республикасының аумағында
4.3. Ресей Федерациясының аумағында
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілмейтін электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға байланысты құрамдас бөліктердің тізбесі
5.1. Беларусь Республикасының аумағында
5.2. Қазақстан Республикасының аумағында
5.3. Ресей Федерациясының аумағында
6. Тараптардың заңнамасына сәйкес электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді шарттық ресімдеуге қойылатын талаптар
6.1. Беларусь Республикасының аумағында
6.2. Қазақстан Республикасының аумағында
6.3. Ресей Республикасының аумағында
7. Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілері арасындағы электр энергиясының мемлекетаралық ағындарының сағаттық нақты көлемі туралы коммерциялық есепке алу деректерімен алмасуды ұйымдастыру тәртібі
8. Тараптардың электр берудің мемлекетаралық желілері бойынша электр энергиясы ағынының нақты сальдосын айқындау тәртібі
9. БЭК шеңберінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде мемлекетаралық қималар бойынша нақты ағындардың жоспарлы ағындардан ауытқу көлемі мен құнын есептеу тәртібі
1. Электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың болжамды теңгеріміне енгізілуі тиіс, соның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне тарифтерді есептеген кезде ескерілетін электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің және өтінімдер беру жылдық болжамды көлемін қалыптастыру тәртібінің негізгі ережелері
1.1 Беларусь Республикасының аумағында
1.1.1. Беларусь Республикасының ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің жылдық болжамды көлемін берілген өтінімнің негізінде мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға уәкілетті ұйым анықтайды.
1.1.2. Алдағы күнтізбелік жылға өтінім алдыңғы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей беріледі. Өтінімде электр энергиясын мемлекетаралық беру мен айларға бөліп көрсетіліп, ең жоғарғы қуаттың жылдық көлемі көрсетіледі.
1.1.3. Өтінімді қараған кезде Беларусь Республикасының уәкілетті ұйымы осы әдіснамаға сәйкес айқындалатын қолда бар техникалық мүмкіндіктің шамасын басшылыққа алады. Тұтастай алғанда жыл бойынша немесе жылдың қайсыбір айында электр энергиясын мемлекетаралық берудің мәлімделген шамасы қолда бар техникалық мүмкіндік шамасынан асқан жағдайда Беларусь Республикасының уәкілетті ұйымы өтінім берген ұйымға дәлелді бас тарту жібереді.
1.1.4. Беларусь Республикасының уәкілетті ұйымымен келісілген электр энергиясын мемлекетаралық берудің мәлімделген көлемі электр энергиясын беруге арналған шартқа қосымша ретінде ресімделеді және электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге тарифтерді есептеу кезінде ескеріледі.

1.1.5. Объемы электрической энергии, предполагаемые к межгосударственной передаче, могут быть скорректированы по согласованию уполномоченных организаций Сторон в срок до 1 ноября года, предшествующего году планируемой межгосударственной передачи.
1.2. На территории Республики Казахстан
1.2.1. Годовые прогнозные объемы межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) по национальной электрической сети Республики Казахстан определяются на основании поданной уполномоченной на осуществление межгосударственной передачи электрической энергии организацией заявки Системному оператору Республики Казахстан на осуществление межгосударственной передачи, согласованной Системным оператором Республики Казахстан.
1.2.2. Заявка на предстоящий календарный год подается не позднее 1 апреля года предшествующего года. В заявке указывается годовой объем межгосударственной передачи электроэнергии с разбивкой по месяцам и указанием точек приема и точек выдачи электроэнергии на границе Республики Казахстан.
1.2.3. При рассмотрении заявки Системный оператор Республики Казахстан руководствуется величиной имеющейся технической возможности, определяемой в соответствии с настоящей методологией. При превышении заявляемой величины межгосударственной передачи электроэнергии величины имеющейся технической возможности в целом по году или в каком-либо месяце года, Системный оператор Республики Казахстан направляет мотивированный отказ организации, подавшей заявку.
1.2.4. Заявленные объемы межгосударственной передачи электроэнергии, согласованные Системным оператором Республики Казахстан, оформляются как приложение к договору на передачу электроэнергии и учитываются при расчете тарифов на услуги по передаче электроэнергии.
1.2.5. После формирования прогнозного баланса электроэнергии и мощности по ЕЭС Казахстана до 15 октября года, предшествующего планируемому, определяются и согласовываются с субъектами оптового рынка объемы поставки электроэнергии по двухсторонним межгосударственным договорам.
1.2.6. Объемы электрической энергии, предполагаемые к межгосударственной передаче, могут быть скорректированы по предложению Субъектов, уполномоченных на организацию и осуществление межгосударственной передачи электрической энергии в срок до 1 ноября года, предшествующего году планируемой поставки.
1.3. На территории Российской Федерации
1.3.1. В соответствии с Порядком формирования сводного прогнозного баланса в рамках Единой энергетической системы Российской Федерации (ЕЭС России) по субъектам Российской Федерации уполномоченная организация (организация по управлению единой национальной (общероссийской) электрической сетью (ЕНЭС) Российской Федерации – ОАО "ФСК ЕЭС") до 1 апреля года, предшествующего году планируемой поставки, направляет согласованные с уполномоченными организациями государств-участников Единого экономического пространства (ЕЭП), осуществляющими управление национальной электрической сетью, предложения в Федеральную службу по тарифам Российской Федерации (ФСТ России) и Открытое акционерное общество "Системный оператор Единой энергетической системы" (ОАО "СО ЕЭС").

1.1.5. Мемлекетаралық беруге болжанған электр энергиясының көлемі жоспарланған мемлекетаралық беру жылының алдындағы жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде Тараптардың уәкілетті ұйымдарының келісімі бойынша түзетілуі мүмкін.
1.2. Қазақстан Республикасының аумағында
1.2.1. Қазақстан Республикасының ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің жылдық болжамды көлемі электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының Жүйелік операторымен келісілген мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Жүйелік операторына берген өтінімінің негізінде айқындалады.
1.2.2. Алдағы күнтізбелік жылға арналған өтінім алдыңғы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей беріледі. Өтінімде айларға бөлінген және Қазақстан Республикасының шекарасында электр энергиясын қабылдау мен беру нүктелерін көрсете отырып, электр энергиясын мемлекетаралық берудің жылдық көлемі көрсетіледі.
1.2.3. Өтінімді қараған кезде Қазақстан Республикасының Жүйелік операторы осы әдіснамаға сәйкес айқындалатын қолда бар техникалық мүмкіндіктің шамасын басшылыққа алады. Тұтастай алғанда жыл бойынша немесе жылдың қайсыбір айында электр энергиясын мемлекетаралық берудің мәлімделген шамасы қолда бар техникалық мүмкіндіктің шамасынан асқан жағдайда Қазақстан Республикасының Жүйелік операторы өтінім берген ұйымға дәлелді бас тарту жібереді.
1.2.4. Қазақстан Республикасының Жүйелік операторымен келісілген электр энергиясын мемлекетаралық берудің мәлімделген көлемі электр энергиясын беруге арналған шартқа қосымша ретінде ресімделеді және электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге тарифтерді есептеу кезінде ескеріледі.
1.2.5. Қазақстанның БЭЖ бойынша электр энергиясы мен қуатының болжамды теңгерімін қалыптастырғаннан кейін жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 15 қазанына дейін екіжақты мемлекетаралық шарттар бойынша электр энергиясын жеткізу көлемі айқындалады және көтерме нарығының субъектілерімен келісіледі.
1.2.6. Мемлекетаралық беруге болжанған электр энергиясының көлемі электр энергиясын мемлекетаралық беруді ұйымдастыру мен жүзеге асыруға уәкілетті Субъектілердің ұсынысы бойынша жоспарланған жеткізу жылының алдындағы жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде түзетілуі мүмкін.
1.3. Ресей Федерациясының аумағында
1.3.1. Ресей Федерациясының субъектілері бойынша Ресей Федерациясының Бірыңғай энергетикалық жүйесі (Ресейдің БЭЖ) шеңберінде Болжамды жиынтық теңгерім қалыптастыру тәртібіне сәйкес уәкілетті ұйым (Ресей Федерациясының бірыңғай ұлттық (жалпы ресейлік) электр желісін басқару жөніндегі ұйым) (БҰЭТ) - "ФЖК БЭЖ" ААҚ) жеткізу жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейін ұлттық электр желісін басқаруды жүзеге асыратын Бірыңғай экономикалық кеңістікке (БЭК) қатысушы мемлекеттердің уәкілетті ұйымдарымен келісілген ұсыныстарды Ресей Федерациясының Тарифтер жөніндегі Федералдық қызметіне (Ресейдің ТФҚ) және "Бірыңғай энергетикалық жүйенің Жүйелік операторы" ашық акционерлік қоғамына ("БЭЖ ЖО" ААҚ) жібереді.

1.3.2. Согласованные предложения рассматриваются ФСТ России и учитываются при формировании сводного прогнозного баланса производства и потребления электроэнергии (мощности) по субъектам Российской Федерации на следующий календарный год в сроки, предусмотренные законодательством Российской Федерации.
1.3.3. Объемы электрической энергии и мощности, предполагаемые к межгосударственной передаче, утвержденные в составе показателей сводного прогнозного баланса производства и потребления электроэнергии (мощности) по субъектам Российской Федерации на год поставки, учитываются при расчете цен (тарифов) на услуги естественных монополий в электроэнергетике.
1.3.4. Объемы электрической энергии и мощности, предполагаемые к межгосударственной передаче, могут быть скорректированы по предложению уполномоченной организации (организации по управлению единой национальной (общероссийской) электрической сетью), при условии наличия согласования уполномоченными органами (организациями) государств-участников ЕЭП в срок до 1 ноября года, предшествующего году планируемой поставки, с проведением соответствующей корректировки установленных цен (тарифов) на услуги естественных монополий в электроэнергетике.
2. Порядок определения технической возможности и планируемых объемов межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) на основе планирования годовых, месячных, суточных и внутрисуточных режимов работы энергосистем, включая положения, определяющие функции и полномочия координатора планирования
2.1. Терминология
Для целей раздела 2 настоящей методологии используемые понятия означают следующее:
Контролируемое сечение – совокупность линий электропередачи (ЛЭП) и других элементов электрической сети, определяемых диспетчерскими центрами системных операторов, перетоки мощности по которым контролируются в целях обеспечения устойчивой работы, надежности и живучести энергосистем.
Максимально допустимый переток мощности – наибольший переток в сечении сети, удовлетворяющий всем требованиям к нормальным режимам.
Межгосударственное сечение – определяемая системными операторами точка или группа точек поставки, расположенная на межгосударственной (-ых) ЛЭП, соединяющей (-их) энергосистемы (отдельные энергорайоны) соседних государств, технологически обусловленная задачами планирования и управления электроэнергетическими режимами параллельной работы.
Иные используемые понятия имеют значение, определенное Соглашением между Правительством Республики Беларусь, Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики.

1.3.2. Келісілген ұсыныстарды Ресейдің ТФҚ қарайды және Ресей Федерациясының заңнамасында көзделген мерзімде Ресей Федерациясының субъектілері бойынша келесі күнтізбелік жылға арналған электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың жиынтық болжамды теңгерімін қалыптастыру кезінде ескеріледі.
1.3.3. Мемлекетаралық беруге болжанған, Ресей Федерациясының субъектілері бойынша жеткізудің бір жылына электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың жиынтық болжамды теңгерімі көрсеткіштерінің құрамында бекітілген электр энергиясы мен қуатының көлемі электр энергетикасындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне бағаларды (тарифтерді) есептеу кезінде ескеріледі.
1.3.4. Мемлекетаралық беруге болжанған электр энергиясы мен қуатының көлемі электр энергетикасындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне белгіленген бағаларға (тарифтерге) тиісті түзетулер жасай отырып, жеткізу жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің уәкілетті органдарының (ұйымдарының) келісімі болған жағдайда уәкілетті ұйымның (бірыңғай ұлттық (жалпыресейлік) электр желісін басқару жөніндегі ұйымның) ұсынысы бойынша түзетілуі мүмкін.
2. Жоспарлауды үйлестірушінің функциялары мен өкілеттіктерін айқындайтын ережелерді қоса алғанда, энергия жүйелерінің жылдық, айлық, тәуліктік және тәулікішілік жұмыс режимдерін жоспарлау негізінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық мүмкіндігін және жоспарлы көлемін айқындау тәртібі
2.1. Терминология
Осы әдіснаманың 2-бөлімінің мақсаттары үшін пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
Бақыланатын қима - қуат ағындары жұмыстың орнықтылығын, энергия жүйелерінің сенімділігі мен өміршеңдігін қамтамасыз ету мақсатында бақыланатын электр беру желілері (ЭЖЖ) мен жүйелік операторлардың диспетчерлік орталықтары айқындайтын электр желісінің басқа да элементтерінің жиынтығы.
Қуаттың ең жоғары қолжетімді ағыны - қалыпты режимге қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыратын желі қимасындағы аса көп ағын.
Мемлекетаралық қима - көрші мемлекеттердің энергия жүйелерін (жекелеген энергетикалық аудандарын) байланыстыратын мемлекетаралық ЭЖЖ-да орналасқан, қатар жұмыс істеу электр энергетикалық режимдерін жоспарлау және басқару міндеттеріне технологиялық негізделген, жүйелік операторлар айқындайтын нүкте немесе жеткізу нүктелерінің тобы.
Басқа да пайдаланылатын ұғымдардың Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімде айқындалған мәні бар.

2.2. Общие положения
2.2.1. Задачи, решаемые на этапах планирования:
Годовое планирование: проверка технической возможности реализации заявленных объемов поставок электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП и межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, учитываемых в прогнозных балансах производства и потребления электроэнергии (мощности) с учетом годовых плановых графиков ремонтов электросетевого оборудования, ограничивающих сечения экспорта-импорта, и их корректировка при необходимости;
Месячное планирование: проверка технической возможности реализации заявленных объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, учтенных в годовых прогнозных балансах производства и потребления электроэнергии (мощности) с учетом месячных плановых графиков ремонтов электросетевого оборудования, ограничивающих его сечения экспорта-импорта, и их корректировка при необходимости;
Суточное планирование и внутрисуточная корректировка режимов: проверка технической возможности реализации заявленных на сутки вперед почасовых объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, с учетом реальной схемно-режимной ситуации, планового, непланового и аварийного отключения электросетевого оборудования, ограничивающего сечения экспорта-импорта, объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.
2.2.2. Планирование (расчет реализуемости запланированных объемов межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП) производится между ЕЭС России и ЕЭС Казахстана и между ЕЭС России и Объединенной энергетической системой Беларуси (ОЭС Беларуси) с использованием расчетной модели параллельно работающих энергосистем (далее – расчетная модель).
2.2.3. Расчетная модель представляет собой математическую модель технологически взаимосвязанных частей ЕЭС России, ЕЭС Казахстана и ОЭС Беларуси в объеме, необходимом для планирования, и включающая в себя описание:
- графа и параметров схемы замещения электрической сети;
- активных и реактивных узловых нагрузок;
- активной и реактивной генерации в узлах;
- минимальной и максимальной активной и реактивной мощностей генерации;
- сетевых ограничений.
2.2.4. Расчетная модель формируется на основе согласованной системными операторами схемы замещения, как правило, для базовых режимов, соответствующих согласованным часам зимнего максимума и минимума нагрузок и летнего максимума и минимума нагрузок (базовые расчетные схемы). Для характерных схемно-режимных ситуаций должны быть указаны максимально допустимые перетоки в контролируемых межгосударственных сечениях, а также во внутренних контролируемых сечениях, если они существенно влияют на осуществление межгосударственных поставок (обменов).

2.2. Жалпы ережелер
2.2.1. Жоспарлау кезеңдерінде шешілетін міндеттер:
Жылдық жоспарлау: БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізудің мәлімделген көлемін іске асырудың және экспорт-импорт қимасын шектейтін электр желілік жабдықты жөндеудің жылдық жоспарлы кестелерін ескере отырып, электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың болжамды теңгерімдерінде ескерілетін БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық мүмкіндігін тексеру және қажет болған жағдайда оларды түзету;
Айлық жоспарлау: жеткізудің мәлімделген көлемін іске асырудың және экспорт-импорт қимасын шектейтін электр желілік жабдықты жөндеудің айлық жоспарлы кестелерін ескере отырып, электр энергиясын (қуатын) өндіру мен тұтынудың жылдық болжамды теңгерімдерінде ескерілетін БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің техникалық мүмкіндігін тексеру және қажет жағдайда оларды түзету;
Режимдерді тәуліктік жоспарлау және тәулікішілік түзету: нақты схемалық-режимдік ахуалды, экспорт-импорт қимасын шектейтін электр желілік жабдықты жоспарлы, жоспардан тыс және авариялық ажыратуды, БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізу мен мемлекетаралық беру көлемін ескере отырып, БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізу мен мемлекетаралық берудің алдын ала бір тәулікке мәлімделген сағаттық көлемін іске асырудың техникалық мүмкіндіктерін тексеру.
2.2.2. Жоспарлау (БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің жоспарланған көлемінің іске асырылуын есептеу) Ресейдің БЭЖ мен Қазақстанның БЭЖ арасында және Ресейдің БЭЖ мен Беларусьтің Біріккен энергетикалық жүйесі (Беларусьтің БЭЖ) арасында қатар жұмыс істейтін энергия жүйелерінің есептік моделі (бұдан әрі - есептік модель) пайдаланыла отырып жүргізіледі.
2.2.3. Есептік модель жоспарлау үшін қажетті көлемде Ресейдің БЭЖ-інің, Қазақстанның БЭЖ-і мен Беларусьтің БЭЖ-інің технологиялық өзара байланысты бөліктерінің математикалық моделін білдіреді және оған мына сипаттама кіреді:
- электр желісін алмастыру схемасының бағаны мен параметрлері;
- активті және реактивті тораптық жүктемелер;
- тораптардағы активті және реактивті өндіру;
- өндірудің ең төменгі және ең жоғары активті және реактивті қуаттары;
- желілік шектеулер.
2.2.4. Есептік модель әдетте қысқы ең жоғары және ең төменгі жүктемелер мен жазғы ең жоғары және ең төменгі жүктемелердің келісілген сағаттарына сәйкес келетін базалық режимдер (базалық есептеу схемалары) үшін жүйелік оператормен келісілген алмастыру схемасының негізінде қалыптастырылады. Ерекше схемалық-режимдік жағдаяттар үшін бақыланатын мемлекетаралық қималарда, сондай-ақ ішкі бақыланатын қималарда, егер олар мемлекетаралық жеткізуді (алмасуды) жүзеге асыруға елеулі әсер ететін болса, ең жоғары рұқсат етілетін ағындар көрсетілуі тиіс.

2.2.5. Координатором планирования является ОАО "СО ЕЭС".
2.2.6. Состав расчетных моделей и актуализируемой информации для каждой из стадий планирования, в том числе перечни энергообъектов и энергосистем (эквивалентов энергосистем), включаемых в расчетную модель, порядок и временной регламент их формирования и актуализации, форматы и способ обмена данными для планирования годовых, месячных, суточных и внутрисуточных режимов работы энергосистем устанавливаются документами, утверждаемыми ОАО "СО ЕЭС" и ОАО "ФСК ЕЭС с Республиканским унитарным предприятием электроэнергетики "ОДУ" (далее – РУП "ОДУ"), ОАО "СО ЕЭС" и ОАО "ФСК ЕЭС с филиалом АО "KEGOC" – "Национальным диспетчерским центром Системного оператора" (далее - НДЦ СО).
2.3. Функции и полномочия координатора планирования и остальных системных операторов
2.3.1. Координатор планирования осуществляет:
- формирование базовых расчетных моделей;
- организацию информационного обмена с РУП "ОДУ", НДЦ СО для целей планирования;
- проведение расчетов электроэнергетических режимов на основе данных, полученных от РУП "ОДУ", НДЦ СО;
- корректировку межгосударственного перетока между энергосистемами (частями энергосистем) государств-участников ЕЭП в случае, если при расчете выявлены нереализуемость электрических режимов или превышение максимально допустимых перетоков в контролируемых сечениях расчетной модели при заявленных объемах поставок и межгосударственной передачи между государствами-участниками ЕЭП, с учетом обеспечения принципов приоритетности, определенных п. 4.1.2 Соглашения между Правительством Республики Беларусь, Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении доступа к услугам естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики:
1) обеспечение внутренних потребностей государства Стороны, через энергосистему которой планируется осуществление межгосударственной передачи;
2) обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) из одной части энергосистемы государства-участника ЕЭП в другую ее часть через энергосистему сопредельного государства Стороны;
3) обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистему государства-участника ЕЭП из одной энергосистемы государства-участника ЕЭП в другую энергосистему государства-участника ЕЭП;
4) обеспечение межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистему государства-участника ЕЭП в целях исполнения обязательств в отношении субъектов электроэнергетики иных государств, не входящих в ЕЭП;
- доведение до РУП "ОДУ" и НДЦ СО результатов указанных выше расчетов.

2.2.5. Жоспарлауды үйлестіруші "БЭЖ ЖО" ААҚ болып табылады.
2.2.6. Жоспарлаудың әр кезеңдері үшін есептік модельдер мен өзекті етілген ақпараттың құрамы, соның ішінде есептік модельге енгізілетін және энергия объектілері мен энергия жүйелерінің (энергия жүйелерінің баламалары) тізбелері, оларды қалыптастыру мен өзекті ету тәртібі және уақытша регламенті, энергия жүйелерінің жылдық, айлық, тәуліктік және тәулікішілік жұмыс режимдерін жоспарлау үшін деректер алмасу форматтары мен тәсілі "БЭЖ ЖО" ААҚ және "ОДУ" республикалық біртұтас электр энергетикасы кәсіпорнымен (бұдан әрі - "ОДУ" РБК) "ФЖК БЭЖ" ААҚ бірге, "БЭЖ ЖО" ААҚ және "КЕGОС" АҚ-ның филиалы - "Жүйелік оператордың Ұлттық диспетчерлік орталығымен" (бұдан әрі - ЖО ҰДО) "ФЖК БЭЖ" ААҚ бірге бекітетін құжаттармен белгіленеді.
2.3. Жоспарлауды үйлестіруші мен қалған жүйелік операторлардың функциялары мен өкілеттіктері
2.3.1. Жоспарлауды үйлестіруші мыналарды жүзеге асырады:
- базалық есептік модельдерді қалыптастыру;
- жоспарлау мақсаттары үшін "ОДУ" РБК-мен, ЖО ҰДО-мен ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
- "ОДУ" РБК-дан, ЖО ҰДО-дан алынған деректер негізінде электр энергетикасы режимдеріне есептеу жүргізу;
- Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Баға белгілеу негіздері мен тариф саясатын қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімнің 4.1.2-тармағымен айқындалған басым қағидаттарды қамтамасыз етуді ескере отырып, БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасындағы жеткізілімдер мен мемлекетаралық берудің мәлімделген көлемі кезінде есептік модельдің бақыланатын қималарындағы электр режимдерінің іске аспауы немесе ең жоғары рұқсат етілетін ағындардың артуы анықталған жағдайда БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің энергия жүйелері (энергия жүйелерінің бөліктері) арасындағы мемлекетаралық ағынды түзету:
1) энергия жүйесі арқылы мемлекетаралық беруді жүзеге асыру жоспарланып отырған Тарап мемлекетінің ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
2) электр энергиясын қуатын Тараптың шектес мемлекетінің энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесінің бір бөлігінен оның басқа бөлігіне мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету;
3) электр энергиясын (қуатын) БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттің бір энергия жүйесінен БЭК-ке қатысушы мемлекеттің басқа энергия жүйесіне мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету;
4) электр энергиясын (қуатын) БЭК-ке кірмейтін өзге мемлекеттердің электр энергетикасы субъектілеріне қатысты міндеттемелерді орындау мақсатында БЭК-ке қатысушы мемлекеттің энергия жүйесі арқылы мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету;
- жоғарыда көрсетілген есептердің нәтижелерін "ОДУ" РБК-ға және ЖО ҰДО-ға жеткізу.

2.3.2. В случае если при расчете выявлены нереализуемость электрических режимов или превышение максимально допустимых перетоков в контролируемых сечениях расчетной модели, координатор планирования направляет в НДЦ СО, РУП "ОДУ" и ОАО "ФСК ЕЭС" величины необходимых корректировок величин сальдо-перетоков (балансов) энергосистем.
НДЦ СО, РУП "ОДУ" и ОАО "ФСК ЕЭС" корректируют объемы поставок электроэнергии (мощности) по всем договорам, в том числе межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) на основе указанной выше приоритетности, либо принимают иные меры по снятию нарушений допустимых перетоков в контролируемых сечениях, выявленных по итогам расчетов координатором планирования.
Информация о скорректированных договорных объемах поставок электроэнергии (мощности) по всем договорам, в том числе межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, доводится РУП "ОДУ", НДЦ СО и ОАО "ФСК ЕЭС" до субъектов внутренних рынков электрической энергии государств Сторон – сторон по заключенным договорам.
2.3.3. Координатор планирования имеет право в случае неполучения от РУП "ОДУ" и НДЦ СО актуальных данных для планирования, либо получения данных, содержащих технические ошибки или заведомо недостоверных данных, использовать замещающую информацию, содержание и порядок применения которой устанавливаются документами, утверждаемыми ОАО "СО ЕЭС" и РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО.
2.4. Годовое планирование
2.4.1. Годовое планирование выполняется в сроки и порядке, определяемые РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО.
2.4.2. РУП "ОДУ", НДЦ СО и ОАО "ФСК ЕЭС" формируют проекты графиков ремонтов электросетевого оборудования, на планируемый календарный год и представляют их координатору планирования. Координатор планирования согласовывает график ремонтов электросетевого оборудования на планируемый календарный год и направляет его РУП "ОДУ", ОАО "ФСК ЕЭС" и НДЦ СО. Перечень электросетевых объектов, ремонты которого подлежат согласованию в рамках годового (а также месячного) графика ремонтов, и временной регламент его формирования устанавливается РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО.
2.4.3. РУП "ОДУ" и НДЦ СО передают координатору планирования информацию для годового планирования по соответствующей национальной энергосистеме (потребление, генерация, сальдо перетоков, ремонты сетевого оборудования, сформированную ими исходя из прогнозных балансов электрической энергии, мощности на час максимума характерного рабочего дня.

2.3.2. Егер есептеу кезінде электр режимдерінің іске асырылмауы немесе есептік модельдің бақылау қималарында ең жоғары рұқсат етілетін ағындардың артып кетуі анықталған жағдайда жоспарлауды үйлестіруші ЖО ҰДО-ға, "ОДУ" РБК-ға және "ФЖК БЭЖ" ААҚ-ға энергия жүйелерінің сальдо-ағындары (теңгерімдері) шамаларының қажетті түзетулер шамасын жібереді.
ЖО ҰДО, "ОДУ" РБК және "ФЖК БЭЖ" ААҚ барлық шарттар бойынша электр энергиясын (қуатын) жеткізу көлемін, оның ішінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру көлемін жоғарыда көрсетілген басымдық негізінде түзетеді не жоспарлауды үйлестіруші есептеулер қорытындысы бойынша айқындаған бақылау қималарындағы рұқсат етілген ағындардың бұзылуын алып тастау жөнінде өзге де шараларды қолданады.
Барлық шарттар бойынша электр энергиясын (қуатын) жеткізудің түзетілген шарттық көлемі туралы, оның ішінде БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру туралы ақпаратты ЖО ҰДО, "ОДУ" РБК және "ФЖК БЭЖ" ААҚ Тарап мемлекеттерінің - жасалған шарттар бойынша тараптардың ішкі электр энергиясы нарығының субъектілеріне жеткізеді.
2.3.3. Жоспарлауды үйлестіруші "ОДУ" РБК-дан және ЖО ҰДО-дан жоспарлау үшін өзекті деректерді алмаған жағдайда не техникалық қателіктері бар деректерді немесе көрінеу дұрыс емес берілген деректерді алған жағдайда мазмұны мен қолданылу тәртібін "БЭЖ ЖО" ААҚ мен "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ мен ЖО ҰДО бекітетін құжаттарда белгіленетін орнын алмастыратын ақпаратты пайдалануға құқылы.
2.4. Жылдық жоспарлау
2.4.1. Жылдық жоспарлау "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ және ЖО ҰДО айқындайтын мерзімде және тәртіппен орындалады.
2.4.2. "ОДУ" РБК, ЖО ҰДО мен "ФЖК БЭЖ" ААҚ жоспарланған күнтізбелік жылға электр желілік жабдықтарды жөндеу кестелерінің жобаларын қалыптастырады және оларды жоспарлауды үйлестірушіге ұсынады. Жоспарлауды үйлестіруші жоспарланған күнтізбелік жылға арналған электр желілік жабдықтарды жөндеу кестесін келіседі және оны "ОДУ" РБК-ға, "ФЖК БЭЖ" ААҚ мен ЖО ҰДО-ға жібереді. Жөнделуі жылдық (сондай-ақ айлық) жөндеу кестесінің шеңберінде келісілуі тиіс электр желілік объектілердің тізбесін және оны құрудың уақытша регламентін "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ мен ЖО ҰДО белгілейді.
2.4.3. "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО жоспарлауды үйлестірушіге олар кәдімгі жұмыс күніне тән ең көп сағатына электр энергиясының, қуатының болжамды теңгерімдеріне сүйене отырып, құрған тиісті ұлттық энергия жүйесі бойынша (тұтыну, өндіру, ағындар сальдосы, желілік жабдықты жөндеу) жылдық жоспарлауға арналған ақпаратты табыс етеді.

2.4.4. Результатом планирования является уточненное прогнозное значение сальдо перетоков ЕЭС России – ЕЭС Казахстана и ЕЭС России – ОЭС Беларуси.
2.4.5. Координатор планирования производит расчет режимов и высылает в РУП "ОДУ" и НДЦ СО результаты расчетов.
2.5. Месячное планирование
2.5.1. Месячное планирование выполняется в сроки и порядке, определяемые РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО, по той же схеме, что и годовое планирование, с обменом данными и результатами в месячном разрезе.
2.6. Суточное и внутрисуточное планирование
2.6.1. Суточное и внутрисуточное планирование выполняется в сроки и порядке, определяемые РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО.
2.6.2. Ежесуточно РУП "ОДУ" и НДЦ СО предоставляют координатору планирования данные для актуализации расчетной модели на планируемые сутки (далее – сутки Х) в виде наборов 24 часовых актуализированных данных (с 00:00 до 24:00), которые включают в себя:
- планируемые ремонты элементов электросетевого оборудования 220 кВ и выше энергосистемы;
- почасовые графики потребления и генерации суммарно по энергосистеме (в том числе по отдельным энергорайонам, установленным РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО при формировании состава расчетной модели);
- почасовые графики сальдо перетоков (за положительное сальдо перетоков энергосистемы принимается ее дефицит).
ОАО "ФСК ЕЭС" предоставляет координатору планирования суммарные значения согласованных с РУП "ОДУ" и НДЦ СО почасовых графиков объемов поставок электроэнергии между ЕЭС России, ЕЭС Казахстана и ОЭС Беларуси по всем видам договоров, в том числе межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.
2.6.3. В случае если данные для актуализации расчетной модели не переданы РУП "ОДУ" и НДЦ СО координатору планирования, последний использует замещающую информацию, установленную РУП "ОДУ", ОАО "СО ЕЭС" и НДЦ СО по согласованию между ними при формировании состава расчетной модели.
2.6.4. Координатор планирования осуществляет актуализацию расчетной модели и выполнение расчетов электрических режимов.
2.6.5. Координатор планирования производит расчет режимов и передает в РУП "ОДУ" и НДЦ СО результаты расчетов в согласованном формате.
2.6.6. В случае, если заявленные значения объемов поставок и межгосударственной передачи между государствами-участниками ЕЭП не являются реализуемыми, РУП "ОДУ", НДЦ СО и ОАО "ФСК ЕЭС" предпринимают меры по корректировке объемов поставок и межгосударственной передачи, с учетом приоритетности, определенной п. 2.3.1 настоящего Раздела.

2.4.4. Ресейдің БЭЖ - Қазақстанның БЭЖ және Ресейдің БЭЖ - Беларусияның БЭЖ ағындары сальдосының нақтыланған болжамды мәні жоспарлау нәтижесі болып табылады.
2.4.5. Жоспарлауды үйлестіруші режимдердің есебін жүргізеді және "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО-ға есептеулердің нәтижелерін жібереді.
2.5. Айлық жоспарлау
2.5.1. Айлық жоспарлау жылдық жоспарлау сияқты схема бойынша айлық бөліністегі деректермен және нәтижелермен алмаса отырып, "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ және ЖО ҰДО айқындаған мерзімде және тәртіппен орындалады.
2.6. Тәуліктік және тәулікішілік жоспарлау
2.6.1. Тәуліктік және тәулікішілік жоспарлау "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ және ЖО ҰДО айқындаған мерзімде және тәртіппен орындалады.
2.6.2. Тәулік сайын "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО жоспарлауды үйлестірушіге құрамына мыналар кіретін 24 сағаттық өзекті етілген деректердің (00:00-ден 24:00-ге дейін) жиынтығы түрінде жоспарланған тәуліктерге (бұдан әрі - X тәуліктер) есептік модельді өзектендендіруге арналған деректерді ұсынады:
- энергия жүйесінің 220 кВ және одан да жоғары электр желілік жабдық элементтерін жоспарлы жөндеу;
- жиынтығында жүйесі бойынша (соның ішінде есептік модельдің құрамын құрған кезде "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ және ЖО ҰДО белгілеген жекелеген энергия аудандары бойынша) тұтыну мен өндірудің сағаттық кестелері энергия;
- ағындар сальдосының сағаттық кестелері (энергия жүйесі ағындарының оң сальдосы үшін оның тапшылығы қабылданады).
"ФЖК БЭЖ" ААҚ жоспарлауды үйлестірушіге "ОДУ" РБК-мен және ЖО ҰДО-мен келісілген шарттардың барлық түрлері бойынша Ресейдің БЭЖ, Қазақстанның БЭЖ және Белоруссияның БЭЖ арасында электр энергиясын жеткізу көлемінің, оның ішінде БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің сағаттық кестелерінің жиынтық мәнін ұсынады.
2.6.3. Егер есептік модельді өзектендіруге арналған деректерді "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО жоспарлауды үйлестірушіге табыс етпеген болса, соңғысы есептік модель құрамын құрған кезде "ОДУ" РБК, "БЭЖ ЖО" ААҚ және ЖО ҰДО арасында келісім бойынша өздері белгілеген орнын алмастыратын ақпаратты пайдаланады.
2.6.4. Жоспарлауды үйлестіруші есептік модельді өзектендіруді және электрлік режимдерді есептеуді орындауды жүзеге асырады.
2.6.5. Жоспарлауды үйлестіруші режимдерге есеп жүргізеді және есептеудің нәтижелерін келісілген форматта "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО-ға табыс етеді.
2.6.6. Егер жеткізілімдер мен БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында мемлекетаралық беру көлемінің мәлімделген мәндері іске асырылмайтындай болған жағдайда, "ОДУ" РБК, ЖО ҰДО және "ФЖК БЭЖ" ААҚ осы Бөлімнің 2.3.1-тармағында айқындалған басымдықты ескере отырып, жеткізілімдер мен мемлекетаралық беру көлемін түзету жөнінде шаралар қолданады.

2.6.7. В случае если в результате непрогнозируемого изменения электропотребления и/или схемно-режимных условий и/или при изменении условий договоров поставки требуется корректировка плановых объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, в течение оперативных суток, РУП "ОДУ" и НДЦ СО предоставляют координатору планирования:
- данные для актуализации расчетной модели на текущие сутки в виде наборов часовых актуализированных данных на оставшиеся часы суток Х, в объеме, соответствующем информации, передаваемой для целей планирования на сутки вперед;
- заявку с предлагаемым объемом изменения плановых объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.
2.6.8. Для каждого временного этапа внутри суток устанавливается предельное время подачи данных ("время закрытия ворот") и доведения результатов расчетов. Передача данных после "времени закрытия ворот" не допускается. Координатор планирования осуществляет актуализацию расчетной модели и выполнение расчетов электрических режимов на оставшиеся часы суток Х.
2.6.9. Результатом планирования является уточненный плановый почасовой график объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП на оставшиеся часы суток Х. В случае невозможности выполнения уточненных плановых почасовых графиков в силу изменения схемно-режимных условий после времени внутрисуточной корректировки режимов, изменение объемов поставок и межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП допускается на условиях предоставления аварийной помощи или вынужденных поставок электроэнергии в соответствии с соответствующими специальными договорами на поставку электроэнергии между уполномоченными хозяйствующими субъектами государств-участников ЕЭП.
3. Перечень субъектов Сторон, уполномоченных на организацию и осуществление межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), с указанием функций, выполняемых каждой организацией в рамках обеспечения межгосударственной передачи
3.1. На территории Республики Беларусь
3.3.1. На территории Республики Беларусь организация и осуществление межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) возлагается на Государственное производственное объединение электроэнергетики "Белэнерго" (ГПО "Белэнерго") и РУП "ОДУ", с выполнением при этом следующих функций:
- оказание услуг по передаче электрической энергии по передающей электрической сети (подчиненные ГПО "Белэнерго" организации при общей координации ГПО "Белэнерго");
- оказание услуг по технической диспетчеризации межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) (РУП "ОДУ");
- взаимодействие с энергосистемами сопредельных государств по управлению параллельной работой и обеспечению устойчивости (РУП "ОДУ").

2.6.7. Егер электр тұтыну және/немесе схемалық-режимдік шарттардың болжанбаған өзгерістері нәтижесінде және/немесе жеткізу шарттарының талаптары өзгерген кезде жеткізілімдер мен БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық берудің жоспарлы көлемін жедел тәулік ішінде түзету талап етілген жағдайда, "ОДУ" РБК мен ЖО ҰДО жоспарлауды үйлестірушіге мыналарды ұсынады:
- тәулік бұрын жоспарлау мақсаттары үшін табыс етілетін ақпаратқа сәйкес келетін көлемде X тәуліктердің қалған сағаттарына өзектендірілген сағаттық деректер жинағы түрінде ағымдағы тәуліктерге есептік модельді өзектендіруге арналған деректер;
- БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізудің және мемлекетаралық берудің жоспарлы көлемі өзгерісінің ұсынылған көлемі бар өтінім.
2.6.8. Тәуліктер ішіндегі әрбір уақытша кезең үшін деректерді берудің ("қақпаларды жабу уақыты") және есептер нәтижелерін жеткізудің шектеулі уақыты белгіленеді. Деректерді "қақпаларды жабу уақытынан" кейін беруге рұқсат етілмейді. Жоспарлауды үйлестіруші есептік модельді өзектендіруді және X тәуліктердің қалған сағаттарына электр режимдерін есептеуді орындауды жүзеге асырады.
2.6.9. Жоспарлау нәтижесі X тәуліктердің қалған сағаттарына БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізу мен мемлекетаралық беру көлемінің нақтыланған жоспарлы сағаттық кестесі болып табылады. Режимдерді тәулікішілік түзету уақытынан кейін схемалық-режимдік шарттардың өзгеруіне орай нақтыланған жоспарлы сағаттық кестелерді орындау мүмкін емес болған жағдайда БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) жеткізу мен мемлекетаралық беру көлемін өзгертуге БЭК-ке қатысушы мемлекеттерінің уәкілетті шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында электр энергиясын жеткізуге арналған тиісті арнаулы шарттарға сәйкес авариялық жәрдем беру немесе электр энергиясын мәжбүрлі жеткізу жағдайында рұқсат етіледі.
3. Әрбір ұйым мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету шеңберінде орындайтын функцияларды көрсете отырып, Тараптардың электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді ұйымдастыру мен жүзеге асыруға уәкілеттік берілген субъектілерінің тізбесі
3.1. Беларусь Республикасының аумағында
3.1.1. Беларусь Республикасының аумағында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді ұйымдастыру мен жүзеге асыру "Белэнерго" мемлекеттік электр энергетикасы өндірістік бірлестігіне ("Белэнерго" МӨБ) және "ОДУ" РБК-ға бұл ретте мына функциялар орындай отырып жүктеледі:
- жеткізетін электр желісі бойынша ("Белэнерго" МКО жалпы үйлестірген жағдайда "Белэнерго" МКО-ға бағынатын ұйымдар) электр энергиясын беру жөнінде қызметтер көрсету;
- электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтер көрсету ("ОДУ" РБК);
- қатар жұмысты басқару мен орнықтылықты қамтамасыз ету бойынша шекаралас мемлекеттердің энергетикалық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау ("ОДУ" РБК).

3.2. На территории Республики Казахстан
3.2.1. На территории Республики Казахстан организация и осуществление межгосударственной передачи электрической энергии возлагается на Системного оператора, с выполнением при этом следующих функций:
- оказание услуг по передаче электрической энергии по Национальной электрической сети;
- оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии;
- оказание услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
- взаимодействие с энергосистемами сопредельных государств по управлению и обеспечению устойчивости режимов параллельной работы.
3.3. На территории Российской Федерации
3.3.1. Обеспечение межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации подразумевает осуществление комплекса действий, связанных с:
3.3.1.1. оказанием услуг по оперативно-диспетчерскому управлению в электроэнергетике, в том числе по управлению режимами параллельной работы энергосистемы России и энергосистем других государств-участников ЕЭП, обеспечению замещения электрической энергии (мощности) и скоординированного планирования;
3.3.1.2. оказанием услуг по передаче (перемещению) электрической энергии по единой национальной (общероссийской) электрической сети, в том числе для обеспечения межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП;
3.3.1.3. особенностями оборота электрической энергии и мощности на оптовом рынке электроэнергии и мощности Российской Федерации, в том числе в случае необходимости обеспечения взаимосвязанной и одновременной поставки равных объемов электрической энергии (мощности) в энергосистему России и из нее через разные точки поставки, расположенные на границе (границах) Российской Федерации с государствами-участниками ЕЭП.
3.3.2. Межгосударственная передача электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП обеспечивается следующими уполномоченными организациями:
3.3.2.1. ОАО "Системный оператор Единой энергетической системы" (ОАО "СО ЕЭС") – в части организации и управления режимами параллельной работы ЕЭС России с ЕЭС Казахстана и ОЭС Беларуси;
3.3.2.2. ОАО "Федеральная сетевая компания" (ОАО "ФСК ЕЭС) – в части оказания услуг, связанных с перемещением (с использованием принципа замещения) электрической энергии при межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через ЕЭС России и организации параллельной работы ЕЭС России с ЕЭС Казахстана и ОЭС Беларуси, в том числе взаимодействия с зарубежными уполномоченными организациями по планированию межгосударственной передачи (годовое, месячное, почасовое), разнесения фактических почасовых объемов перемещенной через государственную границу Российской Федерации и государств-участников ЕЭП электроэнергии, с учетом скорректированных плановых объемов по коммерческим контрактам; определения почасовых отклонений фактических объемов перемещенной через государственную границу между Российской Федерации и государствами-участниками ЕЭП от плановых; осуществления коммерческого учета электроэнергии в точках поставки, расположенных на общих границах государств-участников ЕЭП;

3.2. Қазақстан Республикасының аумағында
3.2.1. Қазақстан Республикасының аумағында электр энергиясын мемлекетаралық беруді ұйымдастыру мен жүзеге асыру мына функциялар орындала отырып, Жүйелік операторға жүктеледі:
- Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөнінде қызметтер көрсету;
- электр энергиясын желіге жіберу мен тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтер көрсету;
- электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсету;
- шекаралас мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатар жұмыс режимдерінің орнықтылығын басқару және қамтамасыз ету бойынша өзара іс-қимыл жасау.
3.3. Ресей Федерациясының аумағында
3.3.1. Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету мыналарға байланысты іс-қимылдар кешенін жүзеге асыруды білдіреді:
3.3.1.1. электр энергетикасында жедел-диспетчерлік басқару жөнінде, оның ішінде Ресейдің энергия жүйесінің және БЭК-ке қатысушы басқа да мемлекеттердің энергия жүйелерінің қатар жұмыс режимдерін басқару, электр энергиясын (қуатын) ауыстыруды және үйлестірілген жоспарлауды қамтамасыз ету жөнінде қызметтер көрсету;
3.3.1.2. бірыңғай ұлттық (жалпыресейлік) электр желісі бойынша электр энергиясын (қуатын) беру жөнінде, оның ішінде БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету үшін қызметтер көрсету;
3.3.1.3. Ресей Федерациясының электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда нарығында электр энергиясы мен қуаты айналымының ерекшеліктері, оның ішінде электр энергиясының (қуатының) тең көлемін Ресейдің энергия жүйесіне және одан Ресей Федерациясының БЭК-ке қатысушы мемлекеттермен шекарасында (шекараларында) орналасқан әр түрлі жеткізу нүктелері арқылы өзара байланысты және бір уақытта жеткізуді қамтамасыз еткен жағдайда.
3.3.2. БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді мына уәкілетті ұйымдар қамтамасыз етеді:
3.3.2.1. "Бірыңғай энергетикалық жүйенің Жүйелік операторы" ААҚ ("БЭЖ ЖО") - Ресейдің БЭЖ-ның Қазақстанның БЭЖ мен Беларусьтың БЭЖ-мен қатар жұмыс режимдерін ұйымдастыру және басқару бөлігінде;
3.3.2.2. "Федералдық желілік компания" ААҚ ("ФЖК БЭЖ" ААҚ) - Ресейдің БЭЖ арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру және Ресейдің БЭЖ-ның Қазақстанның БЭЖ мен Беларусьтың БЭЖ-мен қатар жұмысын ұйымдастыру кезінде электр энергиясының орнын ауыстыруға (ауыстыру қағидатын қолданып) байланысты қызмет көрсету, оның ішінде мемлекетаралық беруді жоспарлау (жылдық, айлық, сағаттық) жөніндегі уәкілетті ұйымдармен өзара іс-қимыл, Ресей Федерациясының және БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік шекарасы арқылы орны ауыстырылған электр энергиясының нақты сағаттық көлемін коммерциялық келісімшарттар бойынша түзетілген жоспарлы көлемді ескере отырып тарату, Ресей Федерациясы мен БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасындағы мемлекеттік шекара арқылы орны ауыстырылған нақты көлемінің жоспарлы көлемнен сағаттық ауытқуын анықтау; БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің ортақ шекараларында орналасқан жеткізу нүктелерінде электр энергиясын коммерциялық есепке алуды жүзеге асыру бөлігінде;

3.3.2.3. ОАО "АТС" – в части услуги по организации оптовой торговли электрической энергией, мощностью и иными допущенными к обращению на оптовом рынке товарами и услугами;
3.3.2.4. ЗАО "ЦФР" – в части оказания услуги по расчету требований и обязательств Участников оптового рынка;
3.3.2.5. Коммерческий агент – участник оптового рынка электроэнергии и мощности, осуществляющий экспортно-импортные операции, в части организации доступа к участию объемов электрической энергии (мощности), заявленных для обеспечения межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, в отношениях на оптовом рынке электроэнергии и мощности и урегулированию отношений, связанных с отклонениями фактического сальдо перетока от планового.
4. Перечень составляющих, включаемых в тарифы субъектов естественных монополий при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности)
4.1. На территории Республики Беларусь
4.1.1. Затраты Зсет на услуги по межгосударственной передаче электрической энергии по передающей сети Республики Беларусь (далее – ПС), включаемые в тарифы субъектов естественных монополий при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, рассчитываются по формуле:
Зсет = З (1+ИФ) (1+ПР) (1+Н),
где:
З – общие затраты на содержание и эксплуатацию ПС, относимые на межгосударственную передачу электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, определяемые в установленном уполномоченным государственным органом порядке;
ИФ – доля отчислений в инновационный фонд;
ПР – доля отчислений на прибыль, определяемая в установленном законодательством Республики Беларусь порядке;
Н – доля отчислений на налоги.
Общие затраты З включают:
- затраты на эксплуатационно-ремонтное обслуживание;
- заработную плату;
- амортизацию;
- прочие денежные расходы (вспомогательные материалы, энергия со стороны, отчисления на социальное страхование и др.);
- затраты на компенсацию потерь электрической энергии.
4.1.2. Тариф на услуги по межгосударственной передаче электрической энергии по сетям ОЭС Беларуси рассчитывается по формуле:
Зсет
Т = ------
Эт
где:
Т – тариф на услуги по межгосударственной передаче электрической энергии по сетям ОЭС Беларуси;
Эт – суммарный объем межгосударственной передачи электрической энергии между государствами-участниками ЕЭП по сетям ОЭС Беларуси.
4.2. На территории Республики Казахстан

3.3.2.3. "ӘСЖ" ААҚ - электр энергиясының, қуатының және көтерме сауда нарығында айналымға жіберілген тауарлар мен қызметтердің көтерме саудасын ұйымдастыру жөніндегі қызметтер бөлігінде;
3.3.2.4. "ҚЕО" ЖАҚ - көтерме сауда нарығына Қатысушылардың талаптары мен міндеттемелерін есептеу жөнінде қызметтер көрсету бөлігінде;
3.3.2.5. Коммерциялық агент - электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда нарығындағы қарым-қатынастарда БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету үшін мәлімделген электр энергиясы (қуаты) көлемінің қатысуына және ағынның нақты сальдосының жоспарлыдан ауытқуына байланысты қарым-қатынастарды реттеуге қатысты қол жеткізуді ұйымдастыру бөлігінде экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыратын электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда нарығына қатысушы.
4. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілетін құрамдас бөліктердің тізбесі
4.1. Беларусь Республикасының аумағында
4.1.1. Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілетін, Беларусь Республикасының беру желісі (бұдан әрі - БЖ) бойынша электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге Шжелі шығындар БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асырған кезде мына формула бойынша есептеледі:
Шжелі = Ш(1+ИҚ)(1+ПА)(1+С),
мұнда:
Ш - уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен айқындалатын БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруге жататын БЖ-ны ұстау мен пайдалануға арналған жалпы шығындар;
ИҚ - инновациялық қорға аударымдардың үлесі;
ПА - Беларусь Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын пайдаға аударымдар үлесі;
С - салықтарға аударымдар үлесі;
Ш жалпы шығындар мыналарды қамтиды:
- пайдалану-жөндеу қызметін көрсетуге арналған шығындар;
- жалақы;
- амортизация;
- өзге де ақшалай шығыстар (қосымша материалдар, сырттан келетін энергия, әлеуметтік сақтандыруға аударымдар және басқалар);
- электр энергиясының ысырабын өтеуге арналған шығындар.
4.1.2. Беларусьтың БЭЖ желілер арқылы электр энергиясын мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Т - Беларусьтың БЭЖ желілері арқылы электр энергиясын мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф;
Эт - Беларусьтың БЭЖ желілері арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын мемлекетаралық берудің жиынтық көлемі.
4.2. Қазақстан Республикасының аумағында

4.2.1. В соответствии с законодательством Республики Казахстан тариф на услуги по передаче электрической энергии, в том числе межгосударственной между государствами-участниками ЕЭП, применяемый для потребителей, осуществляющих передачу электрической энергии, в том числе межгосударственную, по сетям национальной электрической сети (далее – НЭС), рассчитывается по формуле:
Z+P
Т = ------
Wсум (тенге/кВт.ч),
где:
Т – тариф на услуги по передаче электрической энергии, в том числе межгосударственной между государствами-участниками ЕЭП, применяемый для потребителей, осуществляющих передачу электрической энергии, в том числе межгосударственную, по сетям НЭС (тенге/кВт.ч);
Z – общие затраты НЭС РК на услуги по передаче электрической энергии, в том числе межгосударственной, определяемые в установленном законодательством порядке (млн. тенге);
Р – уровень прибыли, необходимой для эффективного функционирования НЭС при оказании услуг по передаче электрической энергии, в том числе межгосударственной, определяемый в установленном законодательством Республики Казахстан порядке (млн. тенге);
Wcум – заявленный по договорам и контрактам суммарный объем передачи электрической энергии НЭС (млн. кВт.ч.).
4.2.2. В соответствии с законодательством Республики Казахстан при расчете тарифа на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети в тарифный доход включаются общие затраты на услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и уровень прибыли, необходимой для эффективного функционирования при оказании услуг по передаче электрической энергии (определяется исходя из задействованности активов).
Затраты, включаемые в тариф на услуги по передаче электрической энергии определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.3. На территории Российской Федерации
4.3.1. Общие положения.
В соответствии с законодательством Российской Федерации тариф на оказание услуг по передаче электрической энергии по ЕНЭС устанавливается в виде двух ставок: ставки на содержание электрических сетей и ставки на компенсацию потерь электрической энергии в ЕНЭС.
Аналогично составляющие расходов, включаемых в тариф на оказание услуг по межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Российской Федерации подразделяются на составляющую расходов тарифа на услуги по межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП на содержание объектов ЕНЭС и составляющую расходов тарифа на услуги по межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП на компенсацию потерь электрической энергии и мощности в ЕНЭС.

4.2.1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беруді ұлттық электр желісінің (бұдан әрі - ҰЭЖ) желілері арқылы жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылатын БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің арасында электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф мына формула бойынша есептеледі:
Z + P
Т = --------- (теңге/кВт.сағ.),
Wжиын
мұнда:
Т - ҰЭЖ желілері арқылы электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беруді жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылатын БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф (теңге/кВт.сағ.);
Z - заңнамада белгіленген тәртіппен айқындалатын электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған ҚР ҰЭЖ-ның жалпы шығындары (млн. теңге);
Р - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын электр энергиясын, оның ішінде мемлекетаралық беру жөнінде қызметтер көрсеткен кезде ҰЭЖ-ның тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті пайданың деңгейі (млн. теңге);
Wжиын - шарттар мен келісімшарттар бойынша мәлімделген ҰЭЖ электр энергиясын берудің жиынтық көлемі (млн. кВт.сағ.).
4.2.2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифті есептеген кезде тарифтік табысқа ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге жұмсалған жалпы шығындар мен электр энергиясын беру жөнінде қызметтер көрсеткен кезде тиімді жұмыс істеу үшін қажетті пайданың деңгейі (активтердің іске қосылуына сүйене отырып, айқындалады) қамтылады.
Электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифке енгізілетін шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
4.3. Ресей Федерациясының аумағында
4.3.1. Жалпы ережелер.
Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес БҰЭЖ арқылы электр энергиясын беру жөнінде қызметтер көрсетуге арналған тариф екі ставка түрінде белгіленеді: электр желілерін ұстауға арналған мөлшерлемелер және БҰЭЖ-дағы электр энергиясының ысырабын өтеуге арналған мөлшерлемелер.
Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған тарифке енгізілетін ұқсас құрамдас шығыстар БҰЭЖ объектілерін ұстауға БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифтің құрамдас шығыстарына және БҰЭТ-да электр энергиясы мен қуатының ысырабын өтеуге БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифтің құрамдас шығыстарына бөлінеді.

4.3.2. Определение расходов, включаемых в тарифы субъектов естественных монополий при осуществлении межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.
4.3.2.1. Перечень составляющих расходов тарифа на услуги по межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП на содержание объектов ЕНЭС.
По ставке на содержание объектов ЕНЭС оплачивается мощность, заявленная к межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, определяемая в "точке выхода" перетока электроэнергии из энергосистемы государства, по электрическим сетям которого осуществляется межгосударственная передача электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.
При расчете ставки на содержание объектов ЕНЭС учитываются следующие установленные национальным регулирующим органом на соответствующий расчетный период экономически обоснованные расходы:
- операционные расходы,
- неподконтрольные расходы,
- возврат инвестированного капитала (амортизационные отчисления) на инвестиции,
- доход на инвестированный капитал.
4.3.2.2. Перечень составляющих расходов тарифа на услуги по межгосударственной передаче электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП на компенсацию потерь электрической энергии и мощности в ЕНЭС.
Расходы на компенсацию потерь электрической энергии и мощности в ЕНЭС определяются исходя из нормативных потерь электрической энергии в ЕНЭС, уменьшенных на объем потерь электрической энергии, учтенных в равновесных ценах на электрическую энергию, и цен покупки электрической энергии и мощности, сложившихся на оптовом рынке по итогам каждого расчетного периода по ГТП, соответствующей "точке выхода" перетока электроэнергии из энергосистемы государства, по электрическим сетям которого осуществляется межгосударственная передача электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, с учетом стоимости услуг инфраструктурных организаций соответствующего национального рынка.
5. Перечень составляющих, связанных с осуществлением межгосударственной передачи электроэнергии (мощности), не включаемых в тарифы субъектов естественных монополий
5.1. На территории Республики Беларусь
В Республике Беларусь системные затраты Зсист включают утверждаемые уполномоченным государственным органом затраты на поддержание резерва генерирующих мощностей для обеспечения межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП, определяемые с учетом доли мощности межгосударственной передачи в общей величине мощности, передаваемой по сетям ОЭС Беларуси, а также на услуги по технической диспетчеризации межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП.

4.3.2. БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр желілері (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асырған кезде табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілетін шығыстарды айқындау.
4.3.2.1. БҰЭЖ объектілерін ұстауға БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифтің құрамдас шығыстарының тізбесі.
БҰЭЖ объектілерін ұстауға арналған мөлшерлеме бойынша электр желілері арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруге мәлімделген БЭК қатысушы мемлекеттері арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жүзеге асырылатын мемлекеттің энергия жүйесінен электр энергиясы ағынының "шығу нүктесінде" айқындалатын қуат төленеді.
БҰЭЖ объектілерін ұстауға арналған мөлшерлемені есептеген кезде ұлттық реттеуші орган тиісті есептік кезеңге белгілеген мынадай экономикалық жағынан негізделген шығыстар есепке алынады:
- операциялық шығыстар,
- бақылаудағы емес шығыстар,
- инвестицияға инвестицияланған капиталды (амортизациялық аударымдар) қайтару,
- инвестицияланған капиталға кіріс.
4.3.2.2. БҰЭЖ-дағы электр энергиясы мен қуаттың ысырабын өтеуге БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифтің құрамдас шығыстарының тізбесі.
БҰЭЖ-дағы электр энергиясының және қуаттың ысырабын өтеуге арналған шығыстар электр энергиясы ысырабының көлеміне азайтылған, электр энергиясына тең салмақты бағада есепке алынған БҰЭЖ-дағы электр энергиясының нормативтік ысырабына және тиісті ұлттық нарықтың инфрақұрылымдық ұйымдары қызметтерінің құнын ескере отырып, электр желілері арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жүзеге асырылатын мемлекеттің энергия жүйесінен шығатын электр энергиясы ағынының "шығу нүктесіне" сәйкес келетін ГТП бойынша әр есептік кезеңнің қорытындылары бойынша көтерме сауда нарығында қалыптасқан электр энергиясы мен қуатты сатып алу бағаларына сүйене отырып айқындалады.
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтеріне енгізілмейтін электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға байланысты құрамдас бөліктердің тізбесі
5.1. Беларусь Республикасының аумағында
Беларусь Республикасында Шжүйе жүйелік шығындары уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін, Беларусьтың БЭЖ желілері арқылы берілетін қуаттың жалпы шамасындағы мемлекетаралық беру қуатының үлесін ескере отырып айқындалатын, БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ету үшін өндіру қуаттарының резервін қолдауға, сондай-ақ БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтерге арналған шығындарды қамтиды.

5.2. На территории Республики Казахстан
При формировании тарифа на услуги по межгосударственной передаче электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП не учитываются расходы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5.3. На территории Российской Федерации
В целях обеспечения замещения электрической энергии (мощности) объемы электроэнергии, подлежащие межгосударственной передаче между государствами-участниками ЕЭП, должны учитываться на оптовом рынке при подаче ценовых заявок, проведении конкурентного отбора ценовых заявок на сутки вперед, определении рыночных цен и доли системных затрат, связанных со взаимосвязанной и одновременной поставкой равных объемов электрической энергии (мощности) в разных точках поставки на границе (границах) российской энергосистемы. Системные затраты складываются из следующих составляющих:
5.3.1. составляющая, связанная с компенсацией стоимости нагрузочных потерь электрической энергии и системных ограничений при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Российской Федерации (разница узловых цен):
,
где:
– цена, сложившаяся в результате конкурентного отбора ценовых заявок на сутки вперед в час h месяца m на сечении экспорта-импорта, соответствующем "точке выхода" перетока электроэнергии из энергосистемы Российской Федерации в рамках межгосударственной передачи;
– цена, сложившаяся в результате конкурентного отбора ценовых заявок на сутки вперед в час h месяца m на сечении экспорта-импорта, соответствующем "точке входа" перетока электроэнергии в энергосистему Российской Федерации рамках межгосударственной передачи;
– объем межгосударственной передачи через энергосистему Российской Федерации в час h месяца m.
5.3.2. составляющая, связанная с необходимостью наличия резерва генерирующих мощностей для реализации режимов работы энергосистемы, обеспечивающих межгосударственную передачу электрической энергии (мощности):
где:
– пиковая мощность, соответствующая максимальному заявленному часовому объему межгосударственной передачи электрической энергии в месяце m;
– плановый коэффициент резервирования в ЗСПi, учитываемый системным оператором при проведении конкурентного отбора мощности на соответствующий год;
– предварительная цена конкурентного отбора для потребителей в ЗСПi на соответствующий год (определяется Системным оператором в соответствии с правилами оптового рынка электрической энергии и мощности);
ЗСПi – зона свободного перетока, к которой отнесены точки поставки, соответствующие "точке выхода" электрической энергии из энергосистемы Российской Федерации при осуществлении межгосударственной передачи.
При определении стоимости межгосударственной передачи также учитывается разница между плановыми ценами для покупателей, определенных по результатам конкурентного отбора мощности, в зонах свободного перетока (группах зон свободного перетока), соответствующих точкам "входа" и "выхода" межгосударственной передачи.

5.2. Қазақстан Республикасының аумағында
БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтерге арналған тарифті қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығыстар есепке алынбайды.
5.3. Ресей Федерациясының аумағында
Электр энергиясының (қуатының) алмасуын қамтамасыз ету мақсатында БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында мемлекетаралық берілуге жататын электр энергиясының көлемі көтерме сауда нарығында баға өтінімдерін беру, бір тәулік бұрын баға өтінімдеріне бәсекелестік іріктеу жүргізу, Ресей энергия жүйесінің шекарасында (шекараларында) жеткізудің әртүрлі нүктелерінде нарықтық бағаларды және электр энергиясының (қуатының) тең көлемінің өзара байланысты және оны бір мезгілде жеткізуге байланысты жүйелік шығындардың үлесін анықтау кезінде ескерілуі тиіс. Жүйелік шығындар мынадай құрауыштардан қалыптасады:
5.3.1. БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің арасында Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы (тораптық бағалардың айырмасы) электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде электр энергиясының жүктемелік ысырабы мен жүйелік шектеулердің құнын өтеуге байланысты құрауыш:
мұнда:
hшығ _ мемлекетаралық беру шеңберінде Ресей Федерациясының энергия жүйесінен электр энергиясы ағынының "шығу нүктесіне" сәйкес келетін экспорт-импорт қимасында m айының h сағатында бір тәулік бұрын баға ұсыныстарына бәсекелестік іріктеу нәтижесінде қалыптасқан баға;
hkip - мемлекетаралық беру шеңберінде Ресей Федерациясының энергия жүйесіне электр энергиясы ағынының "шығу нүктесіне" сәйкес келетін экспорт-импорт қимасында m айының h сағатында бір тәулік бұрын баға ұсыныстарына бәсекелестік іріктеу нәтижесінде қалыптасқан баға;
VhМАБ _ Ресей федерациясының энергия жүйесі арқылы m айының h сағатында мемлекетаралық беру көлемі
5.3.2. Электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді қамтамасыз ететін энергия жүйесі жұмысының режимдерін іске асыру үшін өндіруші қуаттар резервінің болу қажеттілігіне байланысты құрауыш:
Sm2 = ЕЖm х (Кжосп,ЕААірез - 1)х комБЕААі
мұнда:
ЕЖm - m айында электр энергиясын мемлекетаралық берудің мәлімделген ең жоғары сағаттық көлеміне сәйкес келетін ең жоғары қуат;
Крезжосп.ЕААі - тиісті жылға қуатқа бәсекелестік іріктеу жүргізу кезінде жүйелік оператор ескеретін ЕААі резервтеудің жоспарлы коэффициенті;
БЕААібас.алд.ала - тиісті жылға ЕААі-дегі тұтынушылар үшін бәсекелестік іріктеудің алдын ала бағасы (электр энергиясы мен қуатының көтерме сауда қағидаларына сәйкес Жүйелік оператор анықтайды);
ЕААі - еркін ағын аймағы, оған мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде Ресей Федерациясының энергия жүйесінен электр энергиясының "шығу нүктесіне" сәйкес келетін жеткізу нүктелері жатқызылды.
Мемлекетаралық беру құнын анықтау кезінде мемлекетаралық берудің "кіру" және "шығу" нүктелеріне сәйкес келетін еркін ағын аймақтарында (еркін ағын аймақтарының топтарында) қуатты бәсекелестік іріктеу нәтижелері бойынша белгіленген сатып алушыларға арналған жоспарлы бағалар арасындағы айырма да ескеріледі.

6. Требования к договорному оформлению межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) в соответствии с законодательством Сторон
6.1. На территории Республики Беларусь
Межгосударственная передача электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Республики Беларусь осуществляется при условии согласования объемов электрической энергии и мощности, предполагаемых к межгосударственной передаче в соответствии с разделом 1 и п. 2.4, 2.5, 2.6 раздела 2 настоящей Методологии и в соответствии с договорами на межгосударственную передачу электрической энергии с уполномоченной организацией Республики Беларусь.
Стоимость услуг по межгосударственной передаче электрической энергии по каждому договору определяется по следующей формуле:
СМП = Зсет + Зсист.
6.2. На территории Республики Казахстан
На территории Республики Казахстан межгосударственная передача электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП осуществляется на основании договоров на оказание услуг по передаче электрической энергии, заключаемых по типовой форме, утверждаемой Правительством Республики Казахстан. При этом в договорах на осуществление межгосударственной передачи электроэнергии могут учитываться особенности такой передачи.
6.3. На территории Российской Федерации
Межгосударственная передача электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Российской Федерации осуществляется при наличии следующих договоров:
6.3.1. договоров коммерческого агента с уполномоченной организацией от Республики Беларусь или Республики Казахстан в целях обеспечения доступа к услугам естественных монополий и взаимосвязанной и одновременной поставки равных объемов электрической энергии (мощности), заявленных для осуществления межгосударственной передачи, в разных точках поставки на границе (границах) российской энергосистемы.
Стоимость межгосударственной передачи (замещения) электрической энергии (мощности) между государствами-участниками ЕЭП через энергосистему Российской Федерации в месяце m определяется в таких договорах по следующей формуле:
,
где:
– стоимость услуг ОАО "ФСК ЕЭС" оплачиваемая в соответствии с российским законодательством;
– стоимость услуг ОАО "СО ЕЭС" оплачиваемая в соответствии с российским законодательством;
– стоимость услуг, связанных с действиями на оптовом рынке электрической энергии (мощности), сопровождающими межгосударственную передачу электроэнергии через энергосистему Российской Федерации, в месяце m.
,
где:
– стоимость услуги коммерческого оператора по организации оптовой торговли электрической энергией, мощностью и иными допущенными к обращению на оптовом рынке товарами и услугами в месяце m;
– стоимость комплексной услуги по расчету требований и обязательств, определяемая Договором о присоединении к торговой системе оптового рынка в месяце m;
– затраты коммерческого агента, определяемые в двустороннем порядке в договорах, заключаемых коммерческим агентом.

6. Тараптардың заңнамасына сәйкес электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді шарттық ресімдеуге қойылатын талаптар
6.1. Беларусь Республикасының аумағында
Беларусь Республикасының энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында мемлекетаралық электр энергиясын (қуатын) беру осы Әдіснаманың 1-бөлімі мен 2-бөлімінің 2.4, 2.5, 2.6-тармақтарына сәйкес мемлекеттік берілуге ұйғарылып отырған электр энергиясы мен қуатының көлемі келісілген жағдайда және Беларусь Республикасының уәкілетті ұйымымен электр энергиясын мемлекетаралық беруге арналған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір шарт бойынша электр энергиясын мемлекетаралық беру жөніндегі қызметтердің құны мынадай формула бойынша айқындалады:
СМАБ = Шжелі + Шжүйе.
6.2. Қазақстан Республикасының аумағында
Қазақстан Республикасының аумағында БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін үлгі нысан бойынша жасалатын электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарттар негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асыруға арналған шарттарда осындай берудің ерекшеліктері ескеріледі.
6.3. Ресей Федерациясының аумағында
Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру мынадай шарттар болған жағдайда жүзеге асырылады:
6.3.1. табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету және Ресей энергия жүйесінің шекарасында (шекараларында) әртүрлі жеткізу нүктелерінде мемлекетаралық беруді жүзеге асыру үшін мәлімделген электр энергиясының (қуатының) тең көлемін өзара байланысты және оны бір мезгілде жеткізу мақсатында Беларусь Республикасынан немесе Қазақстан Республикасынан уәкілетті ұйыммен жасалған коммерциялық агенттің шарттары.
Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы БЭК-ке қатысушы мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беру (алмастыру) құны m айында осындай шарттарда мынадай формула бойынша анықталады:
QmМАБ = QmМАБ ФЖК + QmМАБ ЖО + QmМАБ КО,
мұнда:
QmМАБ ФЖК - Ресей заңнамасына сәйкес төленетін "ФЖК БЭЖ" ААҚ қызметтерінің құны;
QmМАБ ЖО - заңнамасына сәйкес төленетін "БЭЖ ЖО" ААҚ қызметтерінің құны;
QmМАБ КО - электр энергиясын Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы мемлекетаралық беруді сүйемелдейтін электр энергиясының (қуатының) көтерме сауда нарығындағы іс-қимылдарға байланысты қызметтердің m айындағы құны.
QmМАБ КО = Sm1 + Sm2 + QmМАБ СЖӘ + QmМАБ ҚЕО + QmМАБ АГЕНТ,
мұнда:
QmМАБ СЖӘ - электр энергиясының, қуатының және көтерме сауда нарығында айналымға жіберілген өзге де тауарлармен және қызметтермен көтерме сауданы ұйымдастыру жөніндегі коммерциялық оператор қызметінің m айындағы құны;
QmМАБ ҚЕО - Көтерме нарықтың сауда жүйесіне қосылу туралы шартта анықталатын талаптар мен міндеттемелерді есептеу жөніндегі кешенді қызметтің m айындағы құны;
QmМАБ АГЕНТ - коммерциялық агентпен жасалатын шарттарда екіжақты тәртіппен анықталатын коммерциялық агенттің шығындары.

6.3.2. договоров (технических соглашений) о параллельной работе электроэнергетических систем между организациями государств Сторон, осуществляющими функции по оперативно-диспетчерскому управлению в электроэнергетике и по передаче (перемещению) электрической энергии по национальной электрической сети;
6.3.3. договоров купли-продажи электроэнергии в целях компенсации величин отклонений фактических перетоков по сечениям межгосударственных поставок от плановых, возникающих при перемещении электрической энергии через границы государств-участников ЕЭП, между уполномоченными хозяйствующими субъектами государств Сторон.
7. Порядок организации обмена данными коммерческого учета о почасовых фактических объемах межгосударственных перетоков электроэнергии между хозяйствующими субъектами государств Сторон
7.1. Настоящий Порядок определяет основные направления двустороннего взаимодействия в части:
- получения почасовых данных коммерческого учета;
- порядок определения оперативного1 почасового перетока электрической энергии по межгосударственным линиям электропередачи (далее – МГЛЭП) между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, с учетом использования почасовых данных коммерческого учета и согласованных методик дорасчета указанных данных коммерческого учета до значений в точках поставки;
- порядок, определяющий процедуры обмена данными коммерческого учета и согласования данных коммерческого учета, приведенных к значениям в точках поставки.
Условия и порядок формирования и обмена почасовыми данными коммерческого учета электроэнергии по МГЛЭП определяются в соответствии с двухсторонними Соглашениями об обмене данными почасовых величин перетоков электроэнергии по точкам учета на МГЛЭП.
_______________________
1под оперативными почасовым перетоком понимаются почасовые данные коммерческого учета (получасовые или почасовые), полученные в отношении всех точек учета, включенных в переток из автоматизированных систем коммерческого учета электроэнергии (далее - АСКУЭ) с использованием технических возможностей комплексов коммерческого учета.
7.2. Оперативный обмен информацией.
Ежесуточно (или по согласованию Сторон в иной промежуток времени) соответствующие хозяйствующие субъекты государств Стороны формируют величины почасовых перетоков электроэнергии по МГЛЭП, обмениваются полученными данными, выполняют соответствующие расчеты, проводят оценку соответствия данных.
Для оперативного обмена информацией, содержащей значения почасовых перетоков электроэнергии, передаваемой по МГЛЭП, используются согласованные форматы передачи данных.

6.3.2. электр энергетикасында жедел-диспетчерлік басқару жөніндегі және электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы беру (орнын ауыстыру) жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Тараптар мемлекеттерінің ұйымдары арасында электр энергетикасы жүйелерінің қатар жұмысы туралы шарттар (техникалық келісімдер);
6.3.3. мемлекетаралық жеткізілім қималары бойынша нақты ағындардың Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің шекаралары арқылы электр энергиясының орнын ауыстыру кезінде туындайтын жоспардағыдан ауытқу шамасын өтеу мақсатында электр энергиясын сатып алу-сату шарттары.
7. Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілері арасындағы электр энергиясының мемлекетаралық ағындарының сағаттық нақты көлемі туралы коммерциялық есепке алу деректерімен алмасуды ұйымдастыру тәртібі
7.1. Осы Тәртіп мына бөлікте екі жақты өзара іс-қимыл жасаудың негізгі бағыттарын айқындайды:
- коммерциялық есепке алудың сағаттық деректерін алу;
- коммерциялық есепке алудың сағаттық деректерін және жеткізу нүктелеріндегі мәндерге дейін коммерциялық есепке алудың көрсетілген деректерін толық есептеудің келісілген әдістемелерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы электр берудің мемлекетаралық желілері бойынша (бұдан әрі - ЭБМАЖ) электр энергиясының жедел1 сағаттық ағынын анықтау тәртібі;
- коммерциялық есепке алу деректерін алмасу және жеткізу нүктелеріндегі мәндерге келтірілген коммерциялық есепке алу деректерін келісу рәсімдерін айқындайтын тәртіп.
ЭБМАЖ бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың сағаттық деректерін қалыптастыру және алмасу шарттары мен тәртібі ЭБМАЖ-да есепке алу нүктелері бойынша электр энергиясы ағындарының сағаттық шамасының деректерімен алмасу туралы екі жақты келісімдерге сәйкес анықталады.
7.2. Ақпаратты жедел алмасу.
Тәулік сайын (немесе өзге уақыт аралығында Тараптардың келісімі бойынша) Тараптар мемлекеттерінің тиісті шаруашылық жүргізуші субъектілері ЭБМАЖ бойынша электр энергиясының сағаттық ағындарының шамасын қалыптастырады, алынған деректермен алмасады, тиісті есептеулерді орындайды, деректердің сәйкестігіне бағалау жүргізеді.
ЭБМАЖ бойынша берілетін электр энергиясының сағаттық ағындарының мәні қамтылған ақпаратты жедел алмасу үшін деректерді берудің келісілген форматтары пайдаланылады.

7.3 Расчет почасовых значений на точку поставки.
Расчет почасовых значений на точку поставки производится в соответствии с согласованными в двухсторонних Соглашениях методиками расчета фактических объемов переданной и полученной электрической энергии.
8. Порядок определения фактического сальдо перетока электроэнергии по межгосударственным линиям электропередачи Сторон
Настоящий порядок, определяющий фактические объемы перемещаемой через межгосударственные сечения электрической энергии за календарный месяц, предназначен для использования уполномоченными организациями государств Сторон.
Фактический сальдо переток электрической энергии, перемещенной через межгосударственные сечения государств Сторон, определяется как алгебраическая сумма принятого (WП1_гран) и/или отданного (WО1_гран) количества электрической энергии за каждый календарный месяц в каждой точке поставки (WСальдо_гран).
Значения электрической энергии, приведенные к таможенной границе (к точке поставки) за календарный месяц по всем включенным в работу МГЛЭП в режимах "Прием", "Отдача" и сальдо рассчитываются по формулам:
WСальдо_гран = WП1_гран + WО1_гран
где:
W(фактП1)i – фактическое количество принятой электрической энергии в каждой точке поставки по i-ой МГЛЭП за календарный месяц. Для подстановки в формулу расчета сальдо-перетока значение берется с учетом знака (направления перетока).
W(фактО1)i – фактическое количество отданной электрической энергии в каждой точке поставки по i-ой МГЛЭП за календарный месяц. Для подстановки в формулу расчета сальдо-перетока значение берется с учетом знака (направления перетока).
R – количество МГЛЭП на межгосударственном сечении, включенных в работу в течении календарного месяца.
9. Порядок расчета объемов и стоимости отклонений фактических перетоков по межгосударственным сечениям от плановых при осуществлении межгосударственной передачи электроэнергии (мощности) в рамках ЕЭП
Фактические поставки по межгосударственным сечениям включают в себя следующие составляющие: объемы межгосударственной передачи электрической энергии (мощности), объемы коммерческих договоров, заключаемых хозяйствующими субъектами сторон, объемы аварийной помощи и объемы, обусловленные отклонением фактических значений сальдо-перетоков от плановых.
Расчет величин почасовых отклонений фактического сальдо-перетока от запланированного и определение объемов отклонений в зависимости от их инициативы осуществляется ОАО "ФСК ЕЭС", ГПО "Белэнерго", АО "КЕGOC" и ОАО "СО ЕЭС" на основе следующих принципов:
а) При осуществлении межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) через энергосистему Российской Федерации почасовые величины объемов межгосударственной передачи электроэнергии принимаются равными соответствующим плановым значениям, учтенным в суточном диспетчерском графике.
б) Фактические почасовые объемы поставки электроэнергии по коммерческим договорам в каждом часе расчетного периода принимаются равными соответствующим плановым значениям, учтенным в суточном диспетчерском графике с учетом согласованных в установленном порядке корректировок.
в) Объемы почасовых отклонений, урегулируемых в рамках отношений с энергосистемами государств, не являющихся участниками ЕЭП (внешнее балансирование), учитываются в объемах отклонений в рамках ЕЭП. Порядок определения объемов внешнего балансирования согласовывается системными операторами (с участием организации по управлению единой национальной (общероссийской) электрической сетью) смежных энергосистем государств-участников ЕЭП.
г) Объемы оказания аварийной помощи определяются условиями договоров купли/продажи электроэнергии при оказании аварийной помощи, заключаемых между субъектами внутренних национальных рынков.
Объемы почасовых отклонений подлежат финансовому урегулированию между уполномоченными хозяйствующими субъектами государств Сторон в соответствии с договорами, заключение которых в обеспечение межгосударственной передачи для каждой из Сторон предусмотрено разделом 6.
Исходя из необходимости соблюдения условий договоров (технических соглашений) о параллельной работе электроэнергетических систем, в том числе в части регулирования частоты в энергосистемах государств-участников ЕЭП и поддержания согласованных сальдо-перетоков по межгосударственным сечениям, стоимость отклонений должна компенсировать субъектам внутренних национальных рынков электрической энергии (мощности) обоснованные затраты, которые они несут в результате участия в отношениях по балансированию системы на национальном рынке электрической энергии (мощности).
Расчет стоимости отклонений должен проводиться с учетом особого порядка учета объемов покупки/продажи электроэнергии (мощности) в целях технологического обеспечения параллельной работы энергосистем в объемах, не превышающих значений, установленных в договорах (технических соглашениях) о параллельной работе электроэнергетических систем или иных договорах, регулирующих взаимоотношения в сфере электроэнергетики между государствами-участниками ЕЭП.
Используемые в расчете количественные и ценовые параметры электроэнергии и мощности, купленной и проданной в целях компенсации отклонений, подтверждаются отчетными документами организаций коммерческой инфраструктуры Российской Федерации.
При расчете стоимости поставок по договорам повторный учет объемов электроэнергии (мощности) не допускается.

7.3 Сағаттық мәндерді жеткізу нүктесіне есептеу.
Сағаттық мәндерді жеткізу нүктесіне есептеу екі жақты Келісімдерде келісілген берілген және алынған электр энергиясының нақты көлемін есептеу әдістемесіне сәйкес жүргізіледі.
---------------------
1 жедел сағаттық ағындар деп коммерциялық есепке алу кешендерінің техникалық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінен (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) ағынға қосылған барлық есепке алу нүктелеріне қатысты алынған коммерциялық есепке алу сағаттық деректері (жарты сағаттық немесе сағаттық) түсініледі.
8. Тараптардың электр берудің мемлекетаралық желілері бойынша электр энергиясы ағынының нақты сальдосын айқындау тәртібі
Күнтізбелік айдағы электр энергиясының мемлекетаралық қимасы арқылы орын ауыстырылатын нақты көлемді анықтайтын осы тәртіп Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті ұйымдарының пайдалануына арналған.
Тараптар мемлекеттерінің мемлекетаралық қимасы арқылы орын ауыстырылатын электр энергиясы ағынының нақты сальдосы әрбір жеткізу нүктесінде (WСальдо_шекара) әрбір күнтізбелік ай үшін электр энергиясының қабылданған (WП1_шекара) және/немесе берілген (WО1_шекара) мөлшерінің алгебралық сомасы ретінде айқындалады.
"Қабылдау", "Беру" режимдерінде барлық ЭБМАЖ жұмысына қосылған кедендік шекараға (жеткізу нүктесіне) сәйкестендірілген электр энергиясының күнтізбелік айдағы мәні және сальдо мынадай формулалар бойынша есептеледі:
WСальдо_шекара = WП1_шекара + W01_шекара
мұнда:
W (нақҚ1)і - күнтізбелік айдағы і-ші ЭБМАЖ бойынша әрбір жеткізу нүктесінде қабылданған электр энергиясының нақты мөлшері. Сальдо-ағын есебін формулаға ауыстыру үшін мән белгіні (ағын бағытын) ескере отырып алынады.
W (нақБ1)і - күнтізбелік айдағы i-ші ЭБМАЖ бойынша әрбір жеткізу нүктесінде берілген электр энергиясының нақты мөлшері. Сальдо-ағын есебін формулаға ауыстыру үшін мән белгіні (ағын бағытын) ескере отырып алынады.
R - күнтізбелік ай ішінде жұмысқа енгізілген мемлекетаралық қимадағы ЭБМАЖ мөлшері.
9. БЭК шеңберінде электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде мемлекетаралық қималар бойынша нақты ағындардың жоспарлы ағындардан ауытқу көлемі мен құнын есептеу тәртібі
Мемлекетаралық қималар бойынша нақты жеткізуге мынадай құрауыштар кіреді: электр энергиясының (қуатының) мемлекетаралық беру көлемі, тараптардың шаруашылық жүргізуші субъектілері жасайтын коммерциялық шарттардың көлемі, авариялық көмектің көлемі және сальдо-ағынның нақты мәндерінің жоспардағыдан ауытқуына негізделген көлем.
Нақты сальдо-ағынның жоспардағыдан сағаттық ауытқуларының шамасын есептеуді және ауытқулар көлемін олардың бастамасына қарай анықтауды "ФЖК БЭЖ" ААҚ, "Белэнерго" МӨБ, "КЕGОС" АҚ және "БЭЖ ЖО" ААҚ мына қағидаттар негізінде жүзеге асырады:
а) Ресей Федерациясының энергия жүйесі арқылы электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде электр энергиясын мемлекетаралық беру көлемінің сағаттық шамасы тәуліктік диспетчерлік кестеде ескерілген тиісті жоспарлы мәндерге теңдей етіп қабылданады.
б) Есептеу кезеңінің әрбір сағатында коммерциялық шарттар бойынша электр энергиясын жеткізудің нақты сағаттық көлемі белгіленген тәртіппен келісілген түзетулерді ескере отырып, тәуліктік диспетчерлік кестеде ескерілген тиісті жоспарлы мәндерге теңдей етіп қабылданады.
в) БЭК-ке қатысушы болып табылмайтын мемлекеттердің энергия жүйелерімен қарым-қатынастар шеңберінде реттелетін сағаттық ауытқулар көлемі (сыртқы теңгерімдеу) БЭК шеңберіндегі ауытқу көлемінде ескеріледі. Сыртқы теңгерімдеу көлемін анықтау тәртібі БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің аралас энергия жүйелерінің жүйелік операторларымен (бірыңғай ұлттық (жалпыресейлік) электр желісін басқару жөніндегі ұйымның қатысуымен) келісіледі.
г) Авариялық көмек көрсету көлемі авариялық көмек көрсету кезінде ішкі ұлттық нарық субъектілері арасында жасалатын электр энергиясын сатып алу/сату шарттарының талаптарымен анықталады.
Сағаттық ауытқу көлемі жасалуы 6-бөлімде көзделген Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекетаралық беруді қамтамасыз ететін шарттарға сәйкес Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында қаржылық реттеуге жатады.
Электр энергетикасы жүйелерінің қатар жұмысы туралы шарттардың (техникалық келісімдердің), оның ішінде БЭК-ке қатысушы мемлекеттердің энергия жүйелеріндегі жиілікті реттеу және мемлекетаралық қималар бойынша келісілген сальдо-ағындарды ұстау бөлігіндегі талаптарын сақтау қажеттілігіне сүйене отырып, ауытқулардың құны электр энергиясының (қуатының) ішкі ұлттық нарықтарының субъектілеріне электр энергиясының (қуатының) ұлттық нарықтағы жүйені теңгерімдеу жөніндегі қатынастарға қатысуы нәтижесінде көтерген негізделген шығындарды өтеуі тиіс.
Ауытқулардың құнын есептеу электр энергетикасы жүйелерінің қатар жұмысы туралы шарттарда немесе БЭК-ге қатысушы мемлекеттер арасындағы электр энергетикасы саласындағы өзара қатынастарды реттейтін өзге шарттарда белгіленген мәндерден аспайтын көлемде энергия жүйелерінің қатар жұмысын технологиялық қамтамасыз ету мақсатында электр энергиясын (қуатын) сатып алу/сату көлемін есепке алудың айрықша тәртібі ескеріле отырып жүргізілуге тиіс.
Ауытқуларды өтеу мақсатында есепте қолданылатын сатып алынған және сатылған электр энергиясы мен қуаттың сандық және баға параметрлері Ресей Федерациясының коммерциялық инфрақұрылымы ұйымдарының есепті құжаттарымен расталады.
Шарттар бойынша жеткізілімдердің құнын есептеу кезінде электр энергиясының (қуаттың) көлемін қайта есепке алуға жол берілмейді.
Осымен 2010 жылғы 19 қарашада Санкт-Петербург қаласында қол қойылған Баға белгілеу негіздерін мен тариф саясатын қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімнің мемлекеттік тілдегі осы аудармасы орыс тіліндегі мәтінге сәйкес келетінін куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
Әкімшілік-кадр
жұмысы департаменті
директорының міндетін атқарушы
Ж. Жұмбергенов
Мемлекеттік тілді дамыту
басқармасының бастығы
Осымен, аталған мәтін Санкт-Петербург қаласында 2010 жылдың 19 қарашада Беларусь Республикасынан - Беларусь Республикасы Премьер-Министрі С.С.Сидорский, Қазақстан Республикасы Үкіметінен - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі К.Қ.Мәсімов, Ресей Федерациясы Үкіметінен - Ресей Федерациясы Үкіметінің төрағасы В.В.Путин қол қойған Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімнің түпнұсқасының толық және дәлме-дәл көшірмесі болып табылатындығын куәландырамын.
Түпнұсқа данасы Еуразиялық Экономикалық Қоғамдастық Интеграциялық Комитетінде сақталады.
Тігілген, қол және мөр қойылып
бекітілген барлығы 40 парақ
ЕурАзЭС Интеграциялық
Комитеті Хатшылығының
Құқықтық департаменті басшысы
2011 жылдағы 14 желтоқсан В.С.Князев
2010 жылғы 19 қарашада Санкт-Петербург қаласында қол қойылған Баға белгілеу негіздері мен тариф саясатын қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялардың қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы келісімнің куәландырылған көшірмесінің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық құқық департаментінің
Басқарма бастығы
Б. Пискорский