О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оздоровления конкурентоспособных предприятий
Закон Республики Казахстан от 17 февраля 2012 года № 564-IV
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона РК см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8; ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129):
1) в оглавлении заголовок статьи 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 54. Реабилитационные процедуры»;
2) статью 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 54. Реабилитационные процедуры
К неплатежеспособному должнику могут быть применены любые не противоречащие законодательству меры, направленные на восстановление его платежеспособности с целью предотвращения ликвидации.
Указанные меры реализуются в рамках ускоренной реабилитационной процедуры, реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которых определяются законодательством о банкротстве.».

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 17 ақпандағы № 564-IV Заңы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат):
1) мазмұнында 54-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Оңалту рәсімдері»;
2) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«54-бап. Оңалту рәсiмдерi
Төлемге қабілетсіз борышкерге оның таратылуын болғызбау мақсатында төлемге қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған, заңнамаға қайшы келмейтiн кез келген шаралар қолданылуы мүмкiн.
Көрсетілген шаралар жеделдетілген оңалту рәсімі, оңалту рәсiмi шеңберiнде iске асырылады, оларды жүзеге асырудың тәртiбi мен мерзiмдерi банкроттық туралы заңнамада айқындалады.».

2. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 9 ст. 9, № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129):
1) в оглавлении:
заголовок главы 35 изложить в следующей редакции:
«Глава 35. Рассмотрение дел о банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц»;
заголовок статьи 313 изложить в следующей редакции:
«Статья 313. Рассмотрение дел о банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц»;
2) пункт 1 статьи 289 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) следующего содержания:
«5-1) о реабилитации юридических лиц;
5-2) об ускоренной реабилитации юридических лиц;»;
3) Главу 35 изложить в следующей редакции:
«Глава 35. Рассмотрение дел о банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц
Статья 313. Рассмотрение дел о банкротстве индивидуальных
предпринимателей и юридических лиц, ускоренной
реабилитации и реабилитации юридических лиц
Дела о банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц рассматриваются судом по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными законодательством о банкротстве.».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128):

2. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат, № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар):
1) мазмұнында:
35-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«35-тарау. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстердi қарау»;
313-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«313-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстердi қарау»;
2) 289-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) заңды тұлғаларды оңалту туралы;
5-2) заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту туралы;»;
3) 35-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«35-тарау. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстердi қарау
313-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы,
заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту
туралы iстердi қарау
Сот дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстердi банкроттық туралы заңнамада белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды.».
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар, 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат):

1) в оглавлении:
в заголовке статьи 151-4 слова «Парк информационных технологий» заменить словами «Парк инновационных технологий»;
2) в пункте 2 статьи 150, в заголовке и в пунктах 123 статьи 151-4, в пункте 4 статьи 359 слова «Парк информационных технологий» заменить словами «Парк инновационных технологий»;
3) подпункт 13) пункта 1 статьи 535 изложить в следующей редакции:
«13) с заявлений о признании юридических лиц банкротами, о применении реабилитационной процедуры, о применении ускоренной реабилитационной процедуры – 500 процентов.»;
4) подпункт 2) пункта 3-1 статьи 609 изложить в следующей редакции:
«2) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня вступления в силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
При этом в отношении таких налогоплательщиков по налоговому обязательству, сумма которого не включена в реестр требований кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о банкротстве, а также в случае, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банкротстве, применяются способы обеспечения исполнения такого обязательства.»;
5) подпункт 3) пункта 2 статьи 614 изложить в следующей редакции:
«3) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня вступления в силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
При этом в отношении таких налогоплательщиков в случае возникновения налоговой задолженности, сумма которой не включена в реестр требований кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о банкротстве, а также в случае, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банкротстве, применяются меры принудительного взыскания такой задолженности.».
4. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года «О банкротстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2, ст. 7; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 14, ст. 198; № 17-18, ст. 225; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 4, ст. 26; № 11, ст. 67; 2004 г., № 6, ст. 42; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 57; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14, 18, № 9, ст. 67; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 1, ст. 2, 9; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):

1) мазмұнында:
151-4-баптың тақырыбындағы «Ақпараттық технологиялар паркі» деген сөздер «Инновациялық технологиялар паркі» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 150-баптың 2-тармағындағы, 151-4-баптың тақырыбындағы және 1, 2, 3-тармақтарындағы, 359-баптың 4-тармағындағы «Ақпараттық технологиялар паркі» деген сөздер «Инновациялық технологиялар паркі» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 535-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) заңды тұлғаларды банкрот деп тану туралы, оңалту рәсімін қолдану туралы, жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы арыздардан – 500 пайыз.»;
4) 609-баптың 3-1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көзделген жағдайда сомасы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген салық міндеттемесі бойынша осындай салық төлеушілерге қатысты мұндай міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері қолданылады.»;
5) 614-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көзделген жағдайда, сомасы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген салық берешегі туындаған жағдайда осындай салық төлеушілерге қатысты мұндай берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылады.».
4. «Банкроттық туралы» 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 1-2, 7-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 14, 198-құжат; № 17-18, 225-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 4, 26-құжат; № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 57-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14, 18-құжаттар, № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат, № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 9-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):

1) преамбулу изложить в следующей редакции:
«Настоящий Закон определяет условия и порядок проведения процедур ускоренной реабилитации, реабилитации, признания должника банкротом и его ликвидации, а также процедуры внешнего наблюдения.»;
2) в статье 1:
подпункты 4) и 8) изложить в следующей редакции:
«4) административные расходы – признанные кредиторами в установленном настоящим Законом порядке расходы, связанные с инициированием и проведением процедуры внешнего наблюдения, реабилитационной процедуры, процедуры конкурсного производства, процедуры ликвидации должника без возбуждения конкурсного производства, включая затраты по оплате услуг привлекаемых специалистов, суммы текущих выплат реабилитационному и конкурсному управляющим, а также администратору внешнего наблюдения, обязанность по уплате которых возникла с момента и в течение периода после возбуждения дела о банкротстве, реабилитации или процедуре внешнего наблюдения.
К административным расходам также относятся налоги и другие обязательные платежи в бюджет, исчисленные налогоплательщиком согласно налоговой отчетности, начисленные органом налоговой службы по результатам налоговых проверок, за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором применена реабилитационная процедура, процедура конкурсного производства;»;
«8) должник – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, неплатежеспособность или несостоятельность которого является основанием применения к нему процедур, предусмотренных настоящим Законом;»;
дополнить подпунктами 9-1), 11-1), 18-1), 19-1) и 21-1) следующего содержания:
«9-1) группа однородных кредиторов – группа кредиторов, имеющих идентичные требования к должнику и не обладающих друг перед другом преимуществом в получении их удовлетворения.
Группы однородных кредиторов могут составлять:
кредиторы по требованиям о возмещении вреда жизни или здоровью;
кредиторы по оплате труда и выплате компенсаций по трудовым договорам, а также задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования и удержанным из заработной платы обязательным пенсионным взносам;
кредиторы по обязательствам, обеспеченным залогом;
кредиторы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
кредиторы по требованиям, вытекающим из договоров поставки товаров, работ и услуг;
кредиторы – финансовые организации по требованиям, вытекающим из договоров на получение кредита (микрокредита), необеспеченным залогом;»;
«11-1) ускоренная реабилитационная процедура – судебная процедура, применяемая к должнику на основании плана реабилитации, согласованного с кредиторами в досудебном порядке;»;

1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заң жеделдетілген оңалту, оңалту рәсiмдерiн өткiзудiң, борышкерді банкрот деп танудың және оны таратудың, сондай-ақ сырттай байқау рәсiмiнiң шарттары мен тәртiбiн айқындайды.»;
2) 1-бапта:
4) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) әкімшілік шығыстар – осы Заңда белгіленген тәртіппен кредиторлар таныған, төленуі жөніндегі міндет банкроттық, оңалту немесе сырттай байқау рәсімі туралы іс қозғалған сәттен бастап және қозғалғаннан кейінгі кезең ішінде туындайтын, тартылатын мамандардың қызмет көрсетуіне ақы төлеу бойынша шығындарды, оңалтушы және конкурстық басқарушыларға, сондай-ақ сырттай байқау әкімшісіне ағымдағы төлемдер сомасын қоса алғанда, сырттай байқау рәсіміне, оңалту рәсiмiне, конкурстық iс жүргiзу рәсіміне, борышкердi конкурстық iс қозғамай тарату рәсiмiне бастамашылық жасаумен және оларды өткiзумен байланысты шығыстар.
Оңалту рәсімі, конкурстық іс жүргізу рәсімі қолданылған салық кезеңінен кейінгі салық кезеңдері үшін салық есептілігіне сәйкес салық төлеуші есептеген, салықтық тексерулер нәтижелері бойынша салық қызметі органы есепке жазған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер де әкімшілік шығыстарға жатады;»;
«8) борышкер – төлемге қабілетсіздігі немесе дәрменсіздігі оған осы Заңда көзделген рәсімдерді қолдануға негіз болып табылатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 9-1), 11-1), 18-1), 19-1) және 21-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) біртекті кредиторлар тобы – борышкерге қоятын бірдей талаптары бар және оларды қанағаттандыруда бір-бірінің алдында артықшылығы жоқ кредиторлар тобы.
Біртекті кредиторлар топтарын:
өмiрге немесе денсаулыққа келтiрiлген зиянды өтету туралы талаптар бойынша кредиторлар;
еңбек шарттары бойынша еңбекақы және өтемақылар төлеу, сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар мен жалақыдан ұсталған міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешектерді төлеу бойынша кредиторлар;
кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша кредиторлар;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кредиторлар;
тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу шарттарынан туындайтын талаптар бойынша кредиторлар;
кепілмен қамтамасыз етілмеген кредит (микрокредит) алуға арналған шарттардан туындайтын талаптар бойынша кредитор – қаржылық ұйымдар құрауы мүмкін;»;
«11-1) жеделдетілген оңалту рәсімі – сотқа дейінгі тәртіппен кредиторлармен келісілген оңалту жоспары негізінде борышкерге қолданылатын сот рәсімі;»;

«18-1) обычные коммерческие операции – действия, связанные с оборотом товаров, работ, услуг, производимые в целях поддержания повседневного функционирования должника, которые носят регулярный характер;»;
«19-1) меры государственной поддержки – применяемые в отношении организации меры, направленные на финансовое оздоровление, в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан;»;
«21-1) план реабилитации – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оздоровление должника при применении  реабилитационной процедуры, ускоренной реабилитационной процедуры и осуществляемых на основе взаимного согласия между должником и кредиторами, группой однородных кредиторов в целях восстановления платежеспособности действующего предприятия и сохранения рабочих мест с указанием сроков реализации, включая график погашения требований кредиторов, а также достигаемых результатов, используемых ресурсов и возможных рисков;»;
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
«22) реабилитационная процедура – судебная процедура, в рамках которой к неплатежеспособному должнику применяются реорганизационные, организационно-хозяйственные, управленческие, инвестиционные, технические, финансово-экономические, правовые и иные не противоречащие законодательству Республики Казахстан меры, направленные на восстановление платежеспособности должника с целью предотвращения его ликвидации;»;
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
«25-1) заочное голосование – способ голосования, при котором участник собрания кредиторов, находящийся во время собрания кредиторов вне места его проведения, вправе проголосовать письменно по рассматриваемому вопросу (вопросам) посредством обмена письмами, факсимильными или электронными сообщениями, или с использованием иных средств связи, обеспечивающих аутентичность передаваемых сообщений;»;
3) в статье 2:
части первую и вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящий Закон применяется к делам о банкротстве, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц, кроме казенных предприятий и учреждений, пенсионных фондов, банков, страховых (перестраховочных) организаций.
Особенности применения предусмотренных настоящим Законом процедур банкротства или реабилитации в отношении организаций с непрерывным циклом производства, а также организаций, являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке, могут быть установлены законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«18-1) кәдімгі коммерциялық операциялар – борышкердің күнделікті жұмыс істеуін сақтап тұру мақсатында өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің айналымымен байланысты, тұрақты сипаты бар іс-әрекеттер;»;
«19-1) мемлекеттік қолдау шаралары – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен ұйымға қатысты қолданылатын, қаржылық сауықтыруға бағытталған шаралар;»;
«21-1) оңалту жоспары – оңалту рәсімін, жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану кезінде борышкерді сауықтыруға бағытталған және жұмыс істеп тұрған кәсіпорынның төлемге қабілеттілігін қалпына келтіру және жұмыс орындарын сақтау мақсатында борышкер мен кредиторлардың, біртекті кредиторлар тобының арасындағы өзара келісім негізінде жүзеге асырылатын, кредиторлар талаптарын өтеу кестесін қоса алғанда, іске асырылу мерзімдері, сондай-ақ қол жеткізілетін нәтижелер, пайдаланылатын ресурстар және ықтимал тәуекелдер көрсетілетін өзара байланысты іс-шаралар кешені;»;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«22) оңалту рәсімі – сот рәсімі, оның шеңберінде төлемге қабілетсіз борышкерге борышкердің таратылуын болғызбау мақсатында оның төлемге қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған қайта ұйымдастыру, ұйымдастыру-шаруашылық, басқарушылық, инвестициялық, техникалық, қаржылық-экономикалық, құқықтық және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шаралар қолданылады;»;
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
«25-1) сырттай дауыс беру – дауыс беру тәсілі, онда кредиторлар жиналысы уақытында оның өткізілу орнынан тыс жерде болған кредиторлар жиналысының қатысушысы қаралатын мәселе (мәселелер) бойынша хаттар, факсимильді немесе электрондық хабарламалар алмасу арқылы немесе жіберілетін хабарламалардың тең түпнұсқалығын қамтамасыз ететін өзге байланыс құралдарын пайдалана отырып, жазбаша дауыс беруге құқылы;»;
3) 2-бапта:
1-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заң қазыналық кәсiпорындардан және мекемелерден, зейнетақы қорларынан, банктерден, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан басқа, заңды тұлғалардың банкроттығы, оларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстерге қолданылады.
Осы Заңда көзделген банкроттық немесе оңалту рәсімдерін үздіксіз өндіріс циклі бар ұйымдарға, сондай-ақ табиғи монополия субъектілері немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілері болып табылатын ұйымдарға қатысты қолдану ерекшеліктері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленуі мүмкін.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Дела о банкротстве, реабилитации или ускоренной реабилитации рассматриваются судом по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, установленными законодательством о банкротстве.»;
4) статью 4 изложить в следующей редакции:
«Статья 4. Основания применения процедур банкротства
или реабилитации
1. Основанием для обращения кредитора с заявлением в суд о  признании должника банкротом является неплатежеспособность должника.
Должник считается неплатежеспособным, если он не исполнил обязательство в течение трех месяцев с момента наступления срока его исполнения.
2. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о признании его банкротом является его неплатежеспособность при отсутствии возможности ее восстановления.
3. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о применении реабилитационной процедуры является его неплатежеспособность или угроза неплатежеспособности, когда должник будет не в состоянии исполнить денежные обязательства при наступлении срока их исполнения в ближайшие двенадцать месяцев, при наличии возможности ее восстановления.»;
5) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Реабилитационный управляющий, участник санации обязаны, включая случаи подачи ходатайства кредитором (кредиторами) или уполномоченным органом, подать заявление в суд о признании сделок недействительными, а также о возврате имущества, переданного должником, в том числе в аренду или в обеспечение исполнения по ранее заключенным сделкам, за период в течение трех лет до возбуждения дела о реабилитации, от лиц, получивших это имущество безвозмездно, по ценам ниже рыночных либо без наличия оснований в ущерб интересам кредиторов.»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Конкурсный управляющий обязан, включая случаи подачи ходатайства кредитором (кредиторами) или уполномоченным органом, подать заявление в суд о признании сделок недействительными, а также о возврате имущества за период в течение трех лет до возбуждения дела о банкротстве и реабилитации от лиц, получивших это имущество безвозмездно, по ценам ниже рыночных либо без наличия оснований в ущерб интересам кредиторов.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Конкурсный и реабилитационный управляющие, участник санации обязаны, включая случаи подачи ходатайства кредитором (кредиторами) или уполномоченным органом, потребовать возврата имущества должника в судебном порядке, переданного им за период до трех лет до возбуждения дела о банкротстве и (или) реабилитации, от кредиторов, обязательства перед которыми были исполнены до наступления срока их исполнения в ущерб интересам других кредиторов. В этом случае права кредиторов обеспечиваются по правилам настоящего Закона.»;

«3. Банкроттық, оңалту немесе жеделдетілген оңалту туралы iстердi сот банкроттық туралы заңнамада белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, азаматтық сот ісін жүргізудің жалпы қағидалары бойынша қарайды.»;
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Банкроттық немесе оңалту рәсімдерін қолдану негіздері
1. Борышкердiң төлемге қабiлетсiздiгi кредитордың борышкердi банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негiз болып табылады.
Егер борышкер мiндеттемені орындау мерзiмi басталған сәттен бастап үш ай iшiнде орындамаса, ол төлемге қабiлетсiз деп есептеледi.
2. Борышкердiң қалпына келтірілу мүмкіндігі болмаған кездегі төлемге қабілетсіздігі оның өзiн банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негiз болып табылады.
3. Борышкердiң қалпына келтірілу мүмкіндігі болған кездегі төлемге қабілетсіздігі немесе борышкерге таяу он екі айда ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімі басталғанда оларды орындайтындай күйде болмайтын төлемге қабілетсіздік қатерінің төнуі оның оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.»;
5) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кредитордың (кредиторлардың) немесе уәкiлеттi органның қолдаухат беру жағдайын қоса алғанда, оңалтушы басқарушы, санацияға қатысушы сотқа мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы, сондай-ақ оңалту туралы iс қозғалғанға дейiнгi үш жыл кезең iшiнде борышкер берген, оның iшiнде жалға немесе бұдан бұрын жасалған мәмiлелер бойынша орындауды қамтамасыз етуге берген мүлiктi, бұл мүлiктi өтеусiз, нарықтық бағасынан төмен бағамен не негіздері болмаса да кредиторлардың мүдделерiне нұқсан келтiре отырып алған тұлғалардан қайтару туралы өтініш беруге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Кредитордың (кредиторлардың) немесе уәкiлеттi органның қолдаухат беру жағдайын қоса алғанда, конкурстық басқарушы сотқа мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы, сондай-ақ банкроттық және оңалту туралы iс қозғалғанға дейiнгi үш жыл кезең iшiнде бұл мүлiктi өтеусiз, нарықтық бағасынан төмен бағамен не негіздері болмаса да кредиторлардың мүдделерiне нұқсан келтiре отырып алған тұлғалардан қайтару туралы өтініш беруге міндетті.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кредитордың (кредиторлардың) немесе уәкiлеттi органның қолдаухат беру жағдайын қоса алғанда, конкурстық және оңалтушы басқарушылар, санацияға қатысушы банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалғанға дейінгі үш жылға дейінгі кезең ішінде берілген борышкердің мүлкін олардың алдындағы міндеттемелері орындалу мерзімі басталардан бұрын басқа кредиторлардың мүдделеріне нұқсан келтіріле отырып орындалған кредиторлардан қайтаруды сот тәртібімен талап етуге міндетті. Бұл жағдайда кредиторлардың құқықтары осы Заңның қағидаларымен қамтамасыз етіледі.»;

6) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
«Статья 9-1. Управление имуществом и делами должника
в реабилитационной процедуре
1. По заявлению собственника имущества должника (уполномоченного им органа), учредителей (участников) с согласия собрания кредиторов суд сохраняет право управления имуществом и делами должника с момента утверждения плана реабилитации за собственником имущества должника, учредителями (участниками).
Заявление о сохранении права управления имуществом и делами должника с приложением решения собрания кредиторов направляется в суд одновременно с представлением плана реабилитации.
В случае принятия решения собранием кредиторов об отмене права собственника имущества должника, учредителей (участников) на управление имуществом и делами должника собрание кредиторов обязано представить свою кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, зарегистрированных в уполномоченном органе. Решение собрания кредиторов об отмене права на управление имуществом и делами должника направляется в суд одновременно с представлением плана реабилитации.
Собрание кредиторов также обязано представить кандидатуру реабилитационного управляющего в случае отстранения собственника имущества должника, учредителей (участников) от управления имуществом и делами должника.
В случаях, когда право управления имуществом и делами должника остается за собственником имущества должника, учредителями (участниками), на органы должника распространяются полномочия, в пределах установленной законодательством компетенции, и ответственность, предусмотренные настоящим Законом для реабилитационного управляющего, за исключением подпунктов 1), 2), 3) пункта 1 статьи 51 настоящего Закона.
Собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредители (участники) обязаны произвести смену членов органов управления должника по решению собрания кредиторов в случае нарушений органом обязанностей, предусмотренных настоящим Законом, выявленных кредитором (кредиторами).
2. При выборе кандидатуры реабилитационного управляющего, рекомендации в отношении лиц, состоящих на учете в уполномоченном органе, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях лиц, осуществляющих деятельность по управлению имуществом и делами несостоятельного должника.
3. Уполномоченный орган обязан назначить реабилитационным управляющим представленную собранием кредиторов кандидатуру.
4. В случаях неисполнения графика погашения кредиторской задолженности сроком более трех месяцев и (или) выявления нарушений настоящего Закона, включая выявленные уполномоченным органом, собственник имущества должника, учредители (участники), за которыми сохранено право управления имуществом и делами должника, отстраняются судом от управления по заявлению лица, уполномоченного собранием кредиторов, в течение пятнадцати дней со дня поступления заявления.
В определении суда должны содержаться указания:
о поручении уполномоченному органу в пятидневный срок со дня вступления определения в законную силу назначить реабилитационного управляющего;
о передаче должником учетной документации, учредительных, а также правоустанавливающих документов на имущество должника, печатей и штампов.»;

6) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
«9-1-бап. Оңалту рәсімінде борышкердің мүлкі мен істерін
басқару
1. Борышкер мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың) өтініші бойынша, кредиторлар жиналысының келісімімен, оңалту жоспары бекітілген сәттен бастап сот борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын борышкер мүлкінің меншік иесінде, құрылтайшыларда (қатысушыларда) сақтайды.
Борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқықтарын сақтау туралы өтініш кредиторлар жиналысының шешімі қоса тіркеле отырып, оңалту жоспарын ұсынумен бір мезгілде сотқа жіберіледі.
Кредиторлар жиналысы борышкер мүлкінің меншік иесінің, құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкер мүлкі мен істерін басқару құқығының күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, кредиторлар жиналысы уәкілетті органда тіркелген тұлғалар арасынан өздерінің оңалтушы басқарушы кандидатурасын ұсынуға міндетті. Кредиторлар жиналысының борышкер мүлкі мен істерін басқару құқығының күшін жою туралы шешімі оңалту жоспарын ұсынумен бір мезгілде сотқа жіберіледі.
Борышкер мүлкінің меншік иесі, құрылтайшылар (қатысушылар) борышкердің мүлкі мен істерін басқарудан шеттетілген жағдайда да кредиторлар жиналысы оңалтушы басқарушы кандидатурасын ұсынуға міндетті.
Борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығы борышкер мүлкінің меншік иесінде, құрылтайшыларда (қатысушыларда) қалған жағдайда, осы Заңның 51-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларын қоспағанда, борышкердің органдарына заңнамада белгіленген құзырет шегінде өкілеттіктер және осы Заңда оңалтушы басқарушы үшін көзделген жауапкершілік қолданылады.
Кредитор (кредиторлар) органның осы Заңда көзделген міндеттерді бұзғанын анықтаған жағдайда, борышкер мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшылар (қатысушылар) кредиторлар жиналысының шешімі бойынша борышкердің басқару органдарының мүшелерін ауыстыруға міндетті.
2. Оңалтушы басқарушының кандидатурасын таңдаған кезде кредиторлар жиналысы уәкілетті органда есепте тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды дәрменсіз борышкердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың кәсіптік бірлестіктерінен алуы мүмкін.
3. Уәкілетті орган кредиторлар жиналысы ұсынған кандидатураны оңалтушы басқарушы етіп тағайындауға міндетті.
4. Кредиторлық берешекті өтеу кестесі үш айдан астам мерзімде орындалмаған және (немесе) уәкілетті орган анықтағандарды қоса алғанда, осы Заңды бұзушылықтар анықталған жағдайларда, сот борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын сақтаған борышкер мүлкінің меншік иесін, құрылтайшыларды (қатысушыларды) кредиторлар жиналысы уәкілеттік берген тұлғаның өтініші бойынша өтініш келіп түскен күннен бастап он бес күн ішінде басқарудан шеттетеді.
Сот ұйғарымында:
уәкілетті органға ұйғарым заңды күшіне енген күннен бастап бес күн мерзімде оңалтушы басқарушыны тағайындауды тапсыру туралы;
борышкердің есепке алу құжаттамасын, құрылтайшылық, сондай-ақ борышкер мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлер мен мөртабандарды беруі туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.»;

7) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«3. Признание требований кредиторов обоснованными после применения процедуры реабилитации или банкротства осуществляется соответственно реабилитационным либо конкурсным управляющими.»;
8) в статье 10-2:
подпункты 2)5)6)7), 8), 11) и 17) исключить;
подпункты 10)12)13) и 27) изложить в следующей редакции:
«10) согласовывает заключительные отчеты конкурсного управляющего и администратора внешнего наблюдения;»;
«12) утверждает формы заключительного отчета администратора внешнего наблюдения, реабилитационного и конкурсного управляющих, а также порядок согласования заключительного отчета администратора внешнего наблюдения и конкурсного управляющего;
13) утверждает состав комитета кредиторов при конкурсном производстве, а также при процедуре внешнего наблюдения;»;
«27) оспаривает в суде решения и действия (бездействие) администратора внешнего наблюдения, конкурсного и реабилитационного управляющего в случае выявления нарушений настоящего Закона;»;
9) статьи 1113 и 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Формирование комитета кредиторов
1. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедуре внешнего наблюдения, ускоренной реабилитационной процедуре, реабилитационной процедуре, конкурсном производстве создается комитет кредиторов.
Формирование комитета кредиторов регулируется:
1) при внешнем наблюдении статьей 41-2 настоящего Закона;
2) при конкурсном производстве статьей 70 настоящего Закона;
3) при ускоренной реабилитационной процедуре статьей 14-3 настоящего Закона;
4) при процедуре реабилитации статьей 46-1 настоящего Закона.
2. В состав комитета кредиторов входят представитель кредиторов по оплате труда, социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, кредиторы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, представитель кредитора-уполномоченного органа по управлению государственным материальным резервом, а также конкурсные кредиторы и залоговые кредиторы, имеющие наибольшие суммы требований к должнику.
В формируемый состав комитета кредиторов должно быть включено лицо, представленное от кредитора (кредиторов) однородной группы, сумма требований которого (которых) составляет более пятидесяти процентов от общей суммы требований соответствующей однородной группы, без учета предъявленных сумм пени и штрафов.
3. Кредитор вправе отказаться от участия в процедуре внешнего наблюдения, реабилитационной процедуре, конкурсном производстве в качестве члена комитета кредиторов.

7) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Оңалту немесе банкроттық рәсiмдерiн қолданғаннан кейiн кредиторлардың талаптарын негiздi деп тануды тиiсiнше оңалтушы не конкурстық басқарушылар жүзеге асырады.»;
8) 10-2-бапта:
2), 5), 6), 7), 8), 11) және 17) тармақшалар алып тасталсын;
10), 12), 13) және 27) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10) конкурстық басқарушының және сырттай байқау әкiмшiсiнiң қорытынды есептерiн келiседi;»;
«12) сырттай байқау әкiмшiсiнiң, оңалтушы және конкурстық басқарушылардың қорытынды есебiнiң нысанын, сондай-ақ сырттай байқау әкiмшiсi мен конкурстық басқарушының қорытынды есебiн келiсу тәртiбiн бекiтедi;
13) конкурстық іс жүргізу кезінде, сондай-ақ сырттай байқау рәсімі кезінде кредиторлар комитетінің құрамын бекітеді;»;
«27) осы Заңды бұзушылықтар анықталған жағдайда, сырттай байқау әкімшісінің, конкурстық және оңалтушы басқарушылардың шешімдері мен іс-әрекеттерін (әрекетсіздігін) сотта даулайды;»;
9) 1113 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Кредиторлар комитетін қалыптастыру
1. Сырттай байқау рәсімінде, жеделдетілген оңалту рәсімінде, оңалту рәсімінде, конкурстық іс жүргізуде кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Кредиторлар комитетін қалыптастыру:
1) сырттай байқау кезiнде осы Заңның 41-2-бабымен;
2) конкурстық iс жүргiзу кезiнде осы Заңның 70-бабымен;
3) жеделдетілген оңалту рәсімі кезінде осы Заңның 14-3-бабымен;
4) оңалту рәсімі кезінде осы Заңның 46-1-бабымен реттеледі.
2. Кредиторлар комитетінің құрамына еңбекақы төлеу, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша кредиторлардың өкілі, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша кредиторлар, кредитордың – мемлекеттік материалдық резервті басқару жөніндегі уәкілетті органның өкілі, сондай-ақ борышкерге қоятын талаптарының сомасы неғұрлым көп конкурстық кредиторлар мен кепілді кредиторлар кіреді.
Кредиторлар комитетінің қалыптастырылатын құрамына талаптарының сомасы қойылған өсімақылар мен айыппұлдар сомасын есепке алмағанда, тиісті біртекті топ талаптарының жалпы сомасының елу пайызынан асатын біртекті топ кредиторынан (кредиторларынан) ұсынылған тұлға (тұлғалар) енгізілуге тиіс.
3. Кредитор сырттай байқау рәсіміне, оңалту рәсіміне, конкурстық іс жүргізуге кредиторлар комитетінің мүшесі ретінде қатысудан бас тартуға құқылы.

4. По заявлению администратора внешнего наблюдения, конкурсного управляющего, комитета кредиторов при конкурсном производстве, кредиторов должника уполномоченным органом могут быть внесены изменения в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов с учетом требований настоящей статьи.
5. Основаниями внесения изменений в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов могут являться:
1) непосещение членом комитета кредиторов заседаний комитета кредиторов более двух раз без уважительных причин;
2) выявление кредитора с большей суммой требований к должнику;
3) заявление члена комитета кредиторов об исключении его из состава комитета кредиторов;
4) исполнение обязательств перед кредитором, входящим в состав комитета кредиторов;
5) заявление кредитора о включении его в состав комитета кредиторов;
6) иные обстоятельства, препятствующие кредитору находиться в составе комитета кредиторов (вступившие в законную силу судебные акты, ликвидация либо смерть кредитора и другие).»;
«Статья 13. Полномочия комитета кредиторов
1. Комитет кредиторов осуществляет следующие полномочия:
1) утверждает план мероприятий по проведению процедуры конкурсного производства, который является неотъемлемой частью соглашения;
2) избирает представителя кредиторов из числа членов комитета кредиторов для осуществления контроля за действиями реабилитационного или конкурсного управляющего;
3) требует от администратора внешнего наблюдения, реабилитационного или конкурсного управляющего предоставления информации о финансовом состоянии должника и ходе осуществления процедур внешнего наблюдения, реабилитационной процедуры и конкурсного производства;
4) обжалует в уполномоченный орган и (или) суд действия (бездействие) реабилитационного или конкурсного управляющего, а также принимает решение об обращении в уполномоченный орган об их отстранении от выполняемых обязанностей;
5) утверждает сумму дебиторской задолженности банкрота, невозможной к взысканию;
6) утверждает представленный конкурсным управляющим план продажи конкурсной массы;
7) принимает к сведению результаты аудиторской проверки и инвентаризации;
8) утверждает статьи и смету расходов для проведения конкурсного производства;
9) в случае целесообразности рекомендует конкурсному управляющему не прекращать производственную деятельность предприятия, признанного банкротом, если это не ущемляет интересов кредиторов;
10) дает согласие на обращение должника за мерами государственной поддержки и приостановлении реабилитационной процедуры;

4. Сырттай байқау әкімшісінің, конкурстық басқарушының, конкурстық іс жүргізу кезінде кредиторлар комитетінің, борышкер кредиторларының өтініші бойынша уәкілетті орган кредиторлар комитетінің қалыптастырылған және бекітілген құрамына осы баптың талаптарын ескере отырып, өзгерістер енгізуі мүмкін.
5. Мыналар:
1) кредиторлар комитеті мүшесінің кредиторлар комитетінің отырыстарына екі реттен артық дәлелсіз себептермен келмей қалуы;
2) борышкерге қоятын талаптарының үлкен сомасына ие кредитордың анықталуы;
3) кредиторлар комитеті мүшесінің өзін кредиторлар комитетінің құрамынан шығару туралы өтініші;
4) кредиторлар комитетінің құрамына кіретін кредитордың алдындағы міндеттемелердің орындалуы;
5) кредитордың өзін кредиторлар комитетінің құрамына қосу туралы өтініші;
6) кредиторға кредиторлар комитетінің құрамында болуға кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар (заңды күшіне енген сот актілері, кредитордың таратылуы не қайтыс болуы және басқалар) кредиторлар комитетінің қалыптастырылған және бекітілген құрамына өзгерістер енгізудің негіздері бола алады.»;
«13-бап. Кредиторлар комитетiнiң өкiлеттiктерi
1. Кредиторлар комитетi мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын конкурстық іс жүргізу рәсімін өткізу бойынша іс-шаралар жоспарын бекітеді;
2) оңалтушы немесе конкурстық басқарушының iс-әрекеттерiн бақылауды жүзеге асыру үшiн кредиторлар комитетi мүшелерiнiң арасынан кредиторлар өкiлiн сайлайды;
3) сырттай байқау әкімшісінен, оңалтушы немесе конкурстық басқарушыдан борышкердің қаржылық жағдайы және сырттай байқау рәсімдерін, оңалту рәсімін және конкурстық іс жүргізуді жүзеге асыру барысы туралы ақпарат беруді талап етеді;
4) оңалтушы немесе конкурстық басқарушының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) уәкілетті органға және (немесе) сотқа шағымданады, сондай-ақ оларды атқаратын міндеттерінен шеттету туралы уәкілетті органға жүгіну жөнінде шешім қабылдайды;
5) банкроттың өндiрiп алынуы мүмкiн емес дебиторлық берешегінiң сомасын бекiтеді;
6) конкурстық басқарушы ұсынған конкурстық массаны сату жоспарын бекiтеді;
7) аудиторлық тексерудің және түгендеудің нәтижелерін назарға алады;
8) конкурстық іс жүргізуді өткізу үшін шығыстардың баптары мен сметасын бекітеді;
9) егер бұл кредиторлардың мүдделеріне нұқсан келтірмесе, конкурстық басқарушыға банкрот деп танылған кәсіпорынның өндірістік қызметін тоқтатпау жөнінде орынды болған жағдайда ұсыным береді;
10) борышкердің мемлекеттік қолдау шараларына жүгінуі және оңалту рәсімін тоқтата тұру туралы келісім береді;

11) определяет порядок продажи имущества (активов) должника вне рамок обычных коммерческих операций, включая предусмотренные планом реабилитации;
12) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом.».
2. Комитет кредиторов обязан доводить информацию о ходе осуществления процедур до сведения кредиторов:
1) при внешнем наблюдении, конкурсном производстве – не реже одного раза в месяц;
2) в ускоренной реабилитационной процедуре, реабилитационной процедуре – в сроки, установленные собранием кредиторов.
Статья 14. Принятие решения комитетом кредиторов
1. Заседание комитета кредиторов правомочно при участии не менее 2/3 членов комитета или их доверенных лиц.
2. Заседание комитета кредиторов созывается по инициативе собственника имущества должника (уполномоченного им органа), учредителей (участников) в случаях сохранения за ними права управления имуществом и делами должника в реабилитационной процедуре, ускоренной реабилитационной процедуре, администратора внешнего наблюдения, реабилитационного или конкурсного управляющего, членов комитета кредиторов.
Члены комитета кредиторов должны быть уведомлены о проведении заседания комитета кредиторов не позднее, чем за семь рабочих дней до проведения заседания.
Уведомление должно содержать сведения о месте, дате и времени проведения заседания, повестку дня.
3. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом.
Протокол должен содержать сведения о членах комитета кредиторов, принявших участие в голосовании, повестку дня, результаты голосования и принятые решения. Протокол подписывается всеми членами комитета кредиторов, участвовавшими в голосовании, администратором внешнего наблюдения, реабилитационным или конкурсным управляющим.
Администратор внешнего наблюдения, конкурсный управляющий направляют протокол в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента его подписания всеми членами комитета кредиторов, участвовавшими в голосовании.
4. При ускоренной реабилитационной процедуре, процедуре реабилитации, внешнего наблюдения, а также до утверждения реестра требований кредиторов конкурсного производства решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов от общего числа членов комитета кредиторов по принципу «один член комитета – один голос».
При процедуре конкурсного производства после утверждения реестра требований кредиторов кредиторы, участвующие в комитете кредиторов, обладают числом голосов, пропорциональным размеру требований к общей сумме требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов.
Подлежащие применению за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства неустойки (штрафы, пеня), проценты за просрочку платежа, убытки в виде упущенной выгоды, а также иные имущественные и (или) финансовые санкции для целей определения числа голосов на комитете кредиторов не учитываются.

11) оңалту жоспарында көзделгендерді қоса алғанда, борышкердің мүлкін (активтерін) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс сату тәртібін айқындайды;
12) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктер.
2. Кредиторлар комитеті рәсімдерді жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты:
1) сырттай байқау, конкурстық іс жүргізу кезінде – айына кемінде бір рет;
2) жеделдетілген оңалту рәсімінде, оңалту рәсімінде – кредиторлар жиналысы белгілеген мерзімдерде кредиторлардың назарына жеткізуге міндетті.
14-бап. Кредиторлар комитетінің шешім қабылдауы
1. Кредиторлар комитетінің отырысы комитет мүшелерінің немесе олардың сенімді тұлғаларының кемінде 2/3-сі қатысса, құқықты болады.
2. Кредиторлар комитетінің отырысы оңалту рәсімінде, жеделдетілген оңалту рәсімінде борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығы оларда сақталған жағдайларда, борышкер мүлкінің меншік иесiнің (ол уәкiлеттік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың), сырттай байқау әкімшісінің, оңалтушы немесе конкурстық басқарушының, кредиторлар комитеті мүшелерінің бастамасы бойынша шақырылады.
Кредиторлар комитетінің мүшелері кредиторлар комитетінің отырысы өткізілетіні туралы отырыс өткізуге дейін кемінде жеті жұмыс күні бұрын хабардар етілуге тиіс.
Хабарламада отырыстың өткізілетін жері, күні мен уақыты туралы мәліметтер, күн тәртібі қамтылуға тиіс.
3. Кредиторлар комитетінің отырысы хаттамамен ресімделеді.
Хаттама дауыс беруге қатысқан кредиторлар комитетінің мүшелері туралы мәліметтерді, күн тәртібін, дауыс беру нәтижелерін және қабылданған шешімдерді қамтуға тиіс. Хаттамаға кредиторлар комитетінің дауыс беруге қатысқан барлық мүшелері, сырттай байқау әкімшісі, оңалтушы немесе конкурстық басқарушы қол қояды.
Сырттай байқау әкімшісі, конкурстық басқарушы хаттамаға кредиторлар комитетінің дауыс беруге қатысқан барлық мүшелері қол қойған сәттен бастап оны үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.
4. Жеделдетілген оңалту рәсімі, оңалту, сырттай байқау рәсімі кезінде, сондай-ақ конкурстық іс жүргізу кредиторлары талаптарының тізілімі бекітілгенге дейін кредиторлар комитетінің шешімі «комитеттің бір мүшесі – бір дауыс» қағидаты бойынша кредиторлар комитеті мүшелері жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады.
Конкурстық іс жүргізу рәсімі кезінде, кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілгеннен кейін кредиторлар комитетіне қатысатын кредиторлар өз талаптарының кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жалпы сомасына қатысты мөлшеріне барабар дауыс санын иеленеді.
Міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін қолданылуға жататын тұрақсыздық төлемі (айыппұлдар, өсімпұлдар), төлемнің мерзімін өткізіп алғаны үшін пайыздар, қолдан шығарылған пайда түріндегі шығындар, сондай-ақ өзге де мүлiктiк және (немесе) қаржылық санкциялар кредиторлар комитетінде дауыстар санын анықтау мақсаты үшін есепке алынбайды.

5. Все остальные кредиторы должника имеют право участвовать в заседании комитета кредиторов с правом давать рекомендации комитету кредиторов по вопросам, входящим в компетенцию комитета кредиторов должника.
6. Собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредители (участники) имеют право присутствовать на заседании комитета кредиторов и обжаловать решения комитета кредиторов в суд.»;
10) дополнить главой 2-1 следующего содержания:
«Глава 2-1. Ускоренная реабилитационная процедура
Статья 14-1. Применение ускоренной реабилитационной процедуры
1. Ускоренная реабилитационная процедура применяется при соответствии должника следующим условиям:
1) в отношении должника не возбуждено дело о банкротстве или о реабилитации;
2) должник является коммерческой организацией;
3) должник является неплатежеспособным либо будет не способен исполнить денежные обязательства при наступлении срока их исполнения в ближайшие двенадцать месяцев.
2. Ускоренная реабилитационная процедура может быть введена в отношении должника по обязательствам перед группой (группами) однородных кредиторов, за исключением требований граждан, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по уплате удержанных из заработной платы обязательных пенсионных взносов, вознаграждений по авторским договорам, а также по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
3. Ускоренная реабилитационная процедура в отношении должника, являющегося участником мер государственной поддержки, может быть введена по обязательствам любой группы (групп) однородных кредиторов в соответствии с условиями применения таких мер.
4. Лицами, участвующими в деле об ускоренной реабилитации, являются:
1) должник;
2) кредиторы, входящие в однородную группу (группы) кредиторов, включенную в план реабилитации.
5. Суд в ускоренной реабилитационной процедуре:
1) применяет и прекращает ускоренную реабилитационную процедуру;
2) утверждает план реабилитации, за исключением плана должника, являющегося участником мер государственной поддержки;
3) утверждает изменения и дополнения в план реабилитации, за исключением плана должника, являющегося участником мер государственной поддержки;
4) принимает к своему производству дела по спорам имущественного характера, по которым должник выступает в качестве ответчика;
5) разрешает споры между участниками ускоренной реабилитационной процедуры;

5. Борышкердiң қалған барлық кредиторларының борышкер кредиторлары комитетінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кредиторлар комитетіне ұсынымдар беру құқығымен кредиторлар комитетiнiң отырысына қатысуға құқығы бар.
6. Борышкер мүлкi меншік иесiнің (ол уәкiлеттік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың) кредиторлар комитетінің отырысына қатысуға және кредиторлар комитетінің шешімдеріне сотқа шағымдануға құқығы бар.»;
10) мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
«2-1 тарау. Жеделдетілген оңалту рәсімі
14-1-бап. Жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану
1. Жеделдетілген оңалту рәсімі борышкер мынадай шарттарға сәйкес келген:
1) борышкерге қатысты банкроттық туралы немесе оңалту туралы іс қозғалмаған;
2) борышкер коммерциялық ұйым болып табылған;
3) борышкер төлемге қабілетсіз не таяу он екі ай ішінде ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімі басталған кезде оларды орындауға қабілетсіз болған кезде қолданылады.
2. Өміріне немесе денсаулығына зиян келтіргені үшін борышкер жауапты болатын азаматтардың талаптарын қоспағанда, борышкерге қатысты жеделдетілген оңалту рәсімі еңбек шарты бойынша жұмыс істеген тұлғаларға еңбекақы және өтемақылар төлеу, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектерді төлеу бойынша, жалақыдан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын, авторлық шарттар бойынша сыйақыларды төлеу бойынша, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша біртекті кредиторлар тобы (топтары) алдындағы міндеттемелер бойынша енгізілуі мүмкін.
3. Мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қатысты жеделдетілген оңалту рәсімі осындай шараларды қолдану талаптарына сәйкес кез келген біртекті кредиторлар тобының (топтарының) міндеттемелері бойынша енгізілуі мүмкін.
4. Жеделдетілген оңалту туралы іске қатысушы тұлғалар:
1) борышкер;
2) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына (топтарына) кіретін кредиторлар болып табылады.
5. Жеделдетілген оңалту рәсімінде сот:
1) жеделдетілген оңалту рәсімін қолданады және тоқтатады;
2) мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкердің жоспарын қоспағанда, оңалту жоспарын бекітеді;
3) мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкердің жоспарын қоспағанда, оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
4) борышкер жауапкер ретінде әрекет ететін мүлiктiк сипаттағы даулар бойынша iстердi өзiнiң іс жүргiзуiне қабылдайды;
5) жеделдетілген оңалту рәсіміне қатысушылар арасындағы дауларды шешеді;

6) утверждает заключительный отчет.
Статья 14-2. Заявление должника о применении ускоренной
реабилитационной процедуры
1. При наличии возможности восстановления платежеспособности, предупреждения наступления неплатежеспособности должник вправе обратиться в судебный орган о применении ускоренной реабилитационной процедуры.
2. Заявление должника подается в суд в письменной форме. Оно подписывается руководителем должника либо лицом, его замещающим, в соответствии с учредительными документами.
3. Заявление должника должно содержать:
1) наименование суда, в который подается заявление;
2) сведения о сумме кредиторской задолженности;
3) информацию об одобрении кредиторами плана реабилитации;
4) обоснование невозможности удовлетворить требования кредиторов, включая причины невозможности своевременного погашения предстоящих платежей;
5) сведения об имеющемся у должника имуществе, в том числе имуществе, обремененном залогом, находящемся в аренде и (или) в лизинге, о денежных средствах, находящихся на банковских счетах, номера счетов и места нахождения банков, о сумме дебиторской задолженности;
6) сведения об обязательствах должника, срок исполнения которых не наступил;
7) письменное обязательство должника о раскрытии информации перед кредиторами, необходимой для принятия решений;
8) обязательство должника, что кредиторы, относящиеся к группам однородных кредиторов, не включенных в план реабилитации, будут получать причитающиеся платежи в рамках обычных коммерческих операций и представленный план реабилитации не изменяет и не затрагивает их прав;
9) перечень прилагаемых документов.
В заявлении должника могут указываться и иные сведения, если должник считает, что они необходимы для рассмотрения дела в суде.
Требования подпунктов 4), 5), 6), 8) настоящего пункта не распространяются на должника, являющегося участником мер государственной поддержки.
4. Расходы по инициированию ускоренной реабилитационной процедуры покрываются за счет средств должника.
5. К заявлению должника о применении ускоренной реабилитационной процедуры прилагаются документы, подтверждающие:
1) уплату государственной пошлины в установленном порядке и размере;
2) наличие задолженности либо ее наступление, а также другие документы, подтверждающие неспособность должника удовлетворить требования кредиторов;
3) иные обстоятельства, на которых основывается заявление должника.
Должник, являющийся участником мер государственной поддержки, дополнительно представляет документ, подтверждающий статус участника таких мер.
Требования подпункта 2) настоящего пункта не распространяются на должника, являющегося участником мер государственной поддержки.

6) қорытынды есепті бекітеді.
14-2-бап. Борышкердің жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану
туралы өтініші
1. Төлемге қабілеттілікті қалпына келтіру, төлемге қабілетсіздіктің басталуының алдын алу мүмкіндігі бар болған кезде борышкер жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы сот органына жүгінуге құқылы.
2. Борышкердің өтініші сотқа жазбаша нысанда беріледі. Оған борышкер басшысы не құрылтай құжаттарына сәйкес оны алмастыратын тұлға қол қояды.
3. Борышкердің өтініші:
1) өтініш берілетін соттың атауын;
2) кредиторлық берешек сомасы туралы мәліметтерді;
3) кредиторлардың оңалту жоспарын мақұлдағаны туралы ақпаратты;
4) алдағы төлемдерді уақтылы өтеу мүмкін еместігінің себептерін қоса алғанда, кредиторлар талаптарын қанағаттандыру мүмкін еместігінің негіздемесін;
5) борышкерде бар мүлік, оның ішінде кепіл ауыртпалығы салынған, жалдауда және (немесе) лизингте тұрған мүлік, банк шоттарындағы ақшалай қаражат туралы мәліметтерді, шоттардың нөмірлерін және банктердің тұрған жерін, дебиторлық берешек сомасы туралы мәліметтерді;
6) борышкердің орындалу мерзімі басталмаған міндеттемелері туралы мәліметтерді;
7) шешімдерді қабылдау үшін қажетті ақпаратты кредиторлар алдында ашуы туралы борышкердің жазбаша міндеттемесін;
8) оңалту жоспарына енгізілмеген біртекті кредиторлардың топтарына жататын кредиторлардың кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінде тиесілі төлемдерді алатыны және ұсынылған оңалту жоспары олардың құқықтарын өзгертпейтіні және қозғамайтыны туралы борышкердің міндеттемесін;
9) қоса берілетін құжаттардың тізбесін қамтуға тиіс.
Борышкердің өтінішінде, егер борышкер олар сотта істі қарау үшін қажет деп есептесе, өзге де мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
Осы тармақтың 4), 5), 6), 8) тармақшаларының талаптары мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қолданылмайды.
4. Жеделдетілген оңалту рәсіміне бастамашылық ету жөніндегі шығыстар борышкердің қаражаты есебінен жабылады.
5. Борышкердің жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішіне:
1) мемлекеттік баждың белгіленген тәртіппен және мөлшерде төленгенін;
2) берешектің бар-жоғын не оның басталғанын, сондай-ақ борышкердің кредиторлар талаптарын қанағаттандыруға қабілетсіздігін растайтын басқа да құжаттар;
3) борышкердің өтініші негізделген өзге де мән-жайларды растайтын құжаттар қоса беріледі.
Мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкер осындай шаралар қатысушысының мәртебесін растайтын құжатты қосымша түрде табыс етеді.
Осы тармақтың 2) тармақшасының талаптары мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қолданылмайды.

6. К заявлению должника также прилагаются:
1) план реабилитации;
2) перечень кредиторов с указанием суммы задолженности, даты ее образования и разбивкой по группам однородных кредиторов;
3) протокол заседания и (или) письменное подтверждение об одобрении плана реабилитации кредиторами, сумма требований которых составляет более пятидесяти процентов от общей суммы требований каждой группы (групп) однородных кредиторов, включенных в план реабилитации;
4) сведения о принятых к производству судами исков к должнику, а также о требованиях, предъявленных к бесспорному (безакцептному) списанию;
5) список членов органа кредиторов, если такой орган был создан кредиторами в период рассмотрения и согласования плана реабилитации;
6) копии учредительных документов.
Требования подпункта 2), 3), 4) настоящего пункта не распространяются на должника, являющегося участником мер государственной поддержки.
7. Все документы, прилагаемые к заявлению должника, подписываются лицом, подавшим заявление, и заверяются печатью.
8. Обращение должника в суд с заявлением о применении ускоренной реабилитационной процедуры возвращается судом без рассмотрения в случаях, если:
1) должник не соответствует условиям, установленным статьей 14-1 настоящего Закона;
2) заявление не соответствует требованиям, установленным настоящей статьей.
Статья 14-3. Участие кредиторов в ускоренной
реабилитационной процедуре
1. В целях обеспечения интересов всей группы (групп) однородных кредиторов созывается собрание кредиторов, участвующих в ускоренной реабилитационной процедуре.
2. Первое собрание кредиторов должно быть проведено в срок не позднее одного месяца с момента вынесения решения суда о применении ускоренной реабилитационной процедуры.
3. В случае применения к должнику, являющемуся участником мер государственной поддержки, ускоренной реабилитационной процедуры на органы кредиторов должника, сформированные в рамках вышеуказанных мер, распространяются полномочия собрания и комитета кредиторов, установленные настоящим Законом.
4. Расходы по проведению собраний кредиторов, заседаний комитета кредиторов, уведомлению кредиторов покрываются за счет средств должника.
5. Право участвовать в собрании кредиторов принадлежит кредиторам, должнику, собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам) или их представителям.
6. Организация и проведение собрания кредиторов осуществляются должником по месту нахождения должника или органов его управления.
7. Для целей настоящего Закона надлежащим уведомлением признаются направление кредиторам, а также иным лицам, имеющим право на участие в собрании кредиторов, сообщения о проведении собрания кредиторов по почте заказным письмом не позднее, чем за семь рабочих дней до даты проведения собрания кредиторов. В случае если количество кредиторов более пятидесяти, надлежащим уведомлением признается опубликование сообщения о проведении собрания кредиторов в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов на казахском и русском языках не позднее, чем за семь рабочих дней до даты проведения собрания кредиторов.
Для кредитора, местонахождение которого за пределами соответствующей административно-территориальной единицы, надлежащим уведомлением признается направление кредитору сообщения по почте заказным письмом не позднее, чем за семь рабочих дней до даты проведения собрания кредиторов.
При невозможности выявить сведения, необходимые для личного уведомления по месту постоянного или преимущественного проживания или месту нахождения либо при наличии иных обстоятельств, делающих невозможным такое уведомление, надлежащим уведомлением таких лиц признается опубликование сведений о проведении собрания кредиторов в порядке, установленном частью первой настоящего пункта.
При наличии у должника интернет-ресурса, опубликование сообщения в указанном интернет-ресурсе о проведении собрания кредиторов не позднее, чем за семь рабочих дней до даты проведения собрания кредиторов, является обязательным.
В сообщении о проведении собрания кредиторов должны содержаться следующие сведения:

6. Борышкердің өтінішіне:
1) оңалту жоспары;
2) берешектің сомасы, оның түзілген күні көрсетілген және біртекті кредиторлардың топтары бойынша бөлінген кредиторлар тізбесі;
3) отырыстың хаттамасы және (немесе) талаптарының сомасы оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлардың әрбір тобы (топтары) талаптарының жалпы сомасының елу пайызынан астамын құрайтын кредиторлардың оңалту жоспарын мақұлдағаны туралы жазбаша растауы;
4) борышкерге қойылған талап арыздарды соттардың іс жүргізуге қабылдағаны туралы, сондай-ақ даусыз (акцептісіз) есептен шығарылуға қойылған талаптар туралы мәліметтер;
5) егер кредиторлар оңалту жоспарын қарау және келісу кезеңінде кредиторлар органын құрған болса, осындай орган мүшелерінің тізімі;
6) құрылтай құжаттарының көшірмелері де қоса беріледі.
Осы тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларының талаптары мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қолданылмайды.
7. Борышкердің өтінішіне қоса берілетін барлық құжаттарға өтініш берген тұлға қол қояды және олар мөрмен куәландырылады.
8. Борышкердің жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуін, егер:
1) борышкер осы Заңның 14-1-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген;
2) өтініш осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда, сот қарамай қайтарады.
14-3-бап. Кредиторлардың жеделдетілген оңалту рәсіміне қатысуы
1. Біртекті кредиторлардың бүкіл тобының (топтарының) мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында жеделдетілген оңалту рәсіміне қатысатын кредиторлардың жиналысы шақырылады.
2. Кредиторлардың алғашқы жиналысы соттың жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі шығарылған сәттен бастап бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде өткізілуге тиіс.
3. Мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге жеделдетілген оңалту рәсімі қолданылған жағдайда, борышкердің жоғарыда аталған шаралар шеңберінде қалыптастырылған кредиторлар органына кредиторлар жиналысының және комитетінің осы Заңда белгіленген өкілеттіктері қолданылады.
4. Кредиторлардың жиналыстарын, кредиторлар комитетінің отырыстарын өткізу, кредиторларды хабардар ету жөніндегі шығыстар борышкердің қаражаты есебінен жабылады.
5. Кредиторлардың жиналысына қатысу құқығы кредиторларға, борышкерге, борышкер мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға) немесе олардың өкілдеріне тиесілі.
6. Кредиторлар жиналысын ұйымдастыруды және өткізуді борышкердің немесе оны басқару органдарының тұрған жері бойынша борышкер жүзеге асырады.
7. Осы Заңның мақсаттары үшін кредиторларға, сондай-ақ кредиторлардың жиналысына қатысу құқығына ие өзге де тұлғаларға кредиторлар жиналысы өткізілетіні туралы хабардың кредиторлар жиналысы өткізілетін күнге дейін жеті жұмыс күні бұрын пошта арқылы тапсырыс хатпен жіберілуі тиісінше хабардар ету болып танылады. Егер кредиторлар саны елуден астам болған жағдайда, кредиторлар жиналысы өткізілетіні туралы хабардың Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкер тұрған жері бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгіленген тәртіппен нормативтiк құқықтық актілерді ресми түрде жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында кредиторлар жиналысы өткізілетін күнге дейін жеті жұмыс күні бұрын қазақ және орыс тiлдерiнде жариялануы тиісінше хабардар ету болып танылады.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерде орналасқан кредитор үшін кредиторға хабардың кредиторлар жиналысы өткізілетін күнге дейін жеті жұмыс күні бұрын пошта арқылы тапсырыс хатпен жіберілуі тиісінше хабардар ету болып танылады.
Тұрақты немесе көбінесе тұратын жері немесе тұрған жері бойынша жеке хабардар ету үшін қажет мәліметтерді анықтау мүмкін болмаған кезде не мұндай хабардар етуді мүмкін емес ететін өзге мән-жайлар болған кезде кредиторлар жиналысының өткізілетіні туралы мәліметтерді осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тәртіппен жариялау осындай тұлғаларды тиісінше хабардар ету болып танылады.
Борышкерде интернет-ресурс бар болған кезде, кредиторлар жиналысының өткізілетіні туралы хабарламаны кредиторлар жиналысы өткізуге дейін жеті жұмыс күні бұрын аталған интернет-ресурста жариялау міндетті болып табылады.
Кредиторлар жиналысының өткізілетіні туралы хабарламада мынадай мәліметтер:

1) наименование, место нахождения должника и его адрес;
2) дата, время и место проведения собрания кредиторов;
3) повестка дня собрания кредиторов;
4) порядок ознакомления с материалами, подлежащими рассмотрению собранием кредиторов.
8. В случае невозможности непосредственного участия в собрании участник собрания кредиторов или его доверенное лицо вправе проголосовать заочно, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
В случае, когда участником собрания кредиторов выбран способ заочного голосования, он должен сообщить об этом должнику не позднее, чем за пять рабочих дней до проведения собрания.
Должник обязан не позднее, чем за три рабочих дня до проведения собрания, направить или представить для ознакомления такому участнику собрания кредиторов материалы, относящиеся к повестке дня.
9. Кредиторы, участвующие в собрании кредиторов, обладают числом голосов, пропорциональным размеру требований к общей сумме требований кредиторов, участвующих в собрании.
Подлежащие применению за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства неустойки (штрафы, пеня), проценты за просрочку платежа, убытки в виде упущенной выгоды, а также иные имущественные и (или) финансовые санкции для целей определения числа голосов на собрании кредиторов не учитываются.
10. Собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, обладающих количеством голосов, составляющим не менее семидесяти пяти процентов от общего числа голосов каждой группы однородных кредиторов, включенных в план реабилитации. Повторно созванное собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, обладающих более половины голосов от общего числа голосов каждой группы однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, при условии, что о времени и месте проведения собрания кредиторов кредиторы были надлежащим образом уведомлены.
11. Решения собрания кредиторов принимаются большинством голосов от числа голосов кредиторов, участвующих на собрании кредиторов.
12. Протокол собрания кредиторов составляется в двух экземплярах, один из которых передается в суд, второй – комитету кредиторов.
К протоколу собрания кредиторов должны быть приложены копии:
документов, подтверждающих полномочия представителей участников собрания;
материалов, представленных участникам собрания для ознакомления и (или) утверждения;
документов, являющихся доказательствами, свидетельствующими о надлежащем уведомлении кредиторов о дате и месте проведения собрания кредиторов;
иных документов по усмотрению должника.
13. К исключительной компетенции собрания кредиторов относится:

1) борышкердің атауы, тұрған жері және оның мекенжайы;
2) кредиторлар жиналысының өткізілетін күні, уақыты және орны;
3) кредиторлар жиналысының күн тәртібі;
4) кредиторлар жиналысының қарауына жататын материалдармен танысу тәртібі қамтылуға тиіс.
8. Кредиторлар жиналысының қатысушысы немесе оның сенімді адамы жиналысқа тікелей қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, сырттай дауыс беруге құқылы.
Кредиторлар жиналысының қатысушысы сырттай дауыс беру тәсілін таңдаған жағдайда, ол жиналыс өткізуге дейін бес жұмыс күні бұрын бұл туралы борышкерге хабарлауға тиіс.
Борышкер жиналыс өткізуге дейін үш жұмыс күні бұрын күн тәртібіне қатысты материалдарды кредиторлар жиналысының осындай қатысушысына танысу үшін жіберуге немесе табыс етуге міндетті.
9. Кредиторлар жиналысына қатысатын кредиторлар өз талаптарының жиналысқа қатысушы кредиторлар талаптарының жалпы сомасына қатысты барабар мөлшерінде дауысқа ие болады.
Міндеттемелерді орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін қолданылуға жататын тұрақсыздық төлемі (айыппұлдар, өсімпұлдар), төлемнің мерзімін өткізіп алғаны үшін пайыздар, қолдан шығарылған пайда түріндегі шығындар, сондай-ақ өзге де мүлiктiк және (немесе) қаржылық санкциялар кредиторлардың жиналысында дауыстар санын анықтау мақсаты үшін есепке алынбайды.
10. Кредиторлар жиналысы оған оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлардың әрбір тобының жалпы дауыс санының кемiнде жетпiс бес пайызын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан жағдайда құқықты. Кредиторлардың қайтадан шақырылған жиналысы, кредиторлар жиналысының өткізілу уақыты мен орны туралы кредиторлар тиісінше хабардар етілген жағдайда, оған оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлардың әрбір тобының жалпы дауыс санының жартысынан астамына ие кредиторлар қатысқан жағдайда құқықты.
11. Кредиторлар жиналысының шешімдері кредиторлар жиналысына қатысатын кредиторлардың жалпы дауыс санының көпшілік даусымен қабылданады.
12. Кредиторлар жиналысының хаттамасы екі данада жасалады, оның біреуі сотқа, екіншісі кредиторлар комитетіне беріледі.
Кредиторлар жиналысының хаттамасына:
жиналысқа қатысушылар өкілдерінің өкілеттіктерін растайтын құжаттардың;
жиналысқа қатысушыларға танысу және (немесе) бекіту үшін ұсынылған материалдардың;
кредиторлар жиналысының өткізілу күні мен орны туралы кредиторлардың тиісінше хабардар етілгенін айғақтайтын дәлелдемелер болып табылатын құжаттардың;
борышкердің қалауы бойынша өзге құжаттардың көшірмелері қоса тіркелуге тиіс.
13. Кредиторлар жиналысының ерекше құзыретіне:

1) определение численности, формирование и утверждение состава комитета кредиторов;
2) внесение изменений в состав комитета кредиторов;
3) согласование изменений и дополнений в план реабилитации;
4) определение порядка доведения членами комитета кредиторов информации о ходе осуществления ускоренной реабилитационной процедуры до сведения кредиторов;
5) согласование сделок вне рамок обычных коммерческих операций, не предусмотренных планом реабилитации;
6) согласование продления ускоренной реабилитационной процедуры;
7) согласование заключительного отчета;
8) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом.
14. Заочное голосование не допускается при принятии решений по вопросам, входящим в компетенцию собрания кредиторов, предусмотренным подпунктами 3) и 6) пункта 13 настоящей статьи.
15. Заседания комитета кредиторов, его проведение и принятие решений производятся в порядке, установленном статьей 14 настоящего Закона.
Статья 14-4. План реабилитации
1. План реабилитации должен содержать конкретные мероприятия по восстановлению платежеспособности должника (реабилитационные меры), предотвращению возникновения неплатежеспособности в связи с невозможностью погашения обязательств, срок исполнения которых не наступил, и график погашения задолженности и (или) предстоящих платежей перед группами однородных кредиторов, участвующими в ускоренной реабилитационной процедуре.
Изменения и дополнения в план реабилитации вносятся с согласия собрания кредиторов и утверждаются судом.
2. Реабилитационные меры могут включать любые организационно-хозяйственные, технические, финансово-экономические, правовые и иные, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, мероприятия, направленные на восстановление платежеспособности должника, включая санацию, продажу имущества (активов) путем проведения торгов, уступку прав требований должника, списание части суммы основного долга, списание пени и штрафов, обмен долгов на акции, заключение мирового соглашения и другое.
3. В случае если план реабилитации содержит в качестве источника денежных средств получение кредитов (микрокредитов), а также предусматривает меры государственной поддержки, к плану реабилитации прилагается договор на получение кредита (микрокредита) либо положительное решение финансовой организации, либо документ, подтверждающий получение статуса участника мер государственной поддержки.
Статья 14-5. Возбуждение производства по делу об
ускоренной реабилитации и его последствия
1. Получив заявление о применении ускоренной реабилитационной процедуры, соответствующее требованиям, установленным в статье 14-2 настоящего Закона, суд не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления выносит определение о возбуждении дела.

1) кредиторлар комитетінің санын айқындау, құрамын қалыптастыру және бекіту;
2) кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер енгізу;
3) оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды келісу;
4) кредиторлар комитеті мүшелерінің жеделдетілген оңалту рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты кредиторлардың назарына жеткізу тәртібін айқындау;
5) оңалту жоспарында көзделмеген, кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелерді келісу;
6) жеделдетілген оңалту рәсімін ұзартуды келісу;
7) қорытынды есепті келісу;
8) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктер жатады.
14. Кредиторлар жиналысының құзыретіне кіретін, осы баптың 13-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көзделген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде сырттай дауыс беруге жол берілмейді.
15. Кредиторлар комитетінің отырысы, оны өткізу және шешімдерді қабылдау осы Заңның 14-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
14-4-бап. Оңалту жоспары
1. Оңалту жоспары борышкердiң төлемге қабiлеттілігін қалпына келтiру (оңалту шаралары), орындау мерзімі басталмаған міндеттемелерді өтеу мүмкін еместігіне байланысты төлемге қабілетсіздіктің туындауын болғызбау бойынша нақты iс-шараларды және жеделдетілген оңалту рәсіміне қатысатын біртекті кредиторлар топтары алдындағы берешекті өтеу және (немесе) алдағы төлемдер кестесін қамтуға тиіс.
Оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтырулар кредиторлар жиналысының келісімімен енгізіледі және оларды сот бекітеді.
2. Оңалту шаралары санацияны, сауда-саттық жүргiзу арқылы мүлiк (активтер) сатуды, борышкердiң талап ету құқықтарын басқаға беруді, негізгі борыш сомасының бір бөлігін есептен шығаруды, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есептен шығаруды, борыштарды акцияларға айырбастауды, бiтiмгершiлiк келiсiмін жасасуды және басқаларды қоса алғанда, борышкердің төлемге қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған кез келген ұйымдастырушылық-шаруашылық, техникалық, қаржылық-экономикалық, құқықтық және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де іс-шараларды қамтуы мүмкiн.
3. Егер оңалту жоспары ақшалай қаражат көзі ретінде кредиттер (микрокредиттер) алуды қамтыған, сондай-ақ мемлекеттік қолдау шараларын көздеген жағдайда, оңалту жоспарына кредит (микрокредит) алуға арналған шарт не қаржылық ұйымның оң шешімі не мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы мәртебесін алғандығын растайтын құжат қоса тіркеледі.
14-5-бап. Жеделдетілген оңалту туралы iс бойынша iс жүргізуді
қозғау және оның салдары
1. Сот осы Заңның 14-2-бабында белгiленген талаптарға сай келетін, жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті алып, өтiнiш келіп түскеннен кейiн бес жұмыс күнінен кешiктiрмей iсті қозғау туралы ұйғарым шығарады.

2. С момента возбуждения производства по делу об ускоренной реабилитации:
1) собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещается использование и реализация имущества вне рамок обычных коммерческих операций;
2) исполнение ранее принятых решений судов, третейских судов по искам кредиторов, входящих в группу однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, а также собственников имущества должника (уполномоченных им органов), учредителей (участников) в отношении его имущества приостанавливается;
3) не допускается возбуждать дело о банкротстве по заявлению кредитора (кредиторов), входящего(их) в группу однородных кредиторов,  включенного(ых) в план реабилитации;
4) не допускается возбуждать дело о банкротстве по заявлению кредитора (кредиторов) в случае получения должником статуса участника мер государственной поддержки;
5) должник обязан в течение пяти рабочих дней направить каждому кредитору группы однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, уведомление о возбуждении производства по делу;
6) кредиторы в течение пяти рабочих дней с момента получения уведомления вправе направить возражение в суд, рассматривающий дело об ускоренной реабилитации, в случае несогласия с суммами кредиторской задолженности, указанными в уведомлении;
7) не допускается взыскание денег с банковских счетов должника по требованиям кредиторов, вовлеченных в ускоренную реабилитационную процедуру, в том числе подлежащих удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество должника.
3. Уведомление, направляемое должником кредиторам, должно содержать:
1) информацию о возбуждении дела об ускоренной реабилитации;
2) наименование суда, вынесшего определение о возбуждении дела об ускоренной реабилитации и место его нахождения;
3) сумму требований кредитора, указанную в документах, приложенных к заявлению о применении ускоренной реабилитационной процедуры, а также общие суммы требований группы (групп) однородных кредиторов, участвующих в ускоренной реабилитационной процедуре;
4) информацию о возможности представления кредитором в суд возражения в случае несогласия с указанными суммами кредиторской задолженности в течение пяти рабочих дней с момента получения уведомления.
4. Копии объявлений, оригиналы уведомлений с подтверждением их получения кредиторами либо невозможности их вручения по причине отсутствия кредитора по месту нахождения, должны быть представлены должником в суд в течение десяти рабочих дней со дня возбуждения производства по делу об ускоренной реабилитационной процедуре.

2. Жеделдетілген оңалту туралы iс бойынша iс жүргізу қозғалған сәттен бастап:
1) борышкер мүлкiнің меншiк иесiне (ол уәкiлеттiк берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), заңды тұлғаның барлық органдарына мүлікті кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс пайдалануға және өткізуге тыйым салынады;
2) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына кіретін кредиторлардың, сондай-ақ борышкер мүлкiнің меншiк иелерiнiң (олар уәкiлеттiк берген органдардың), құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкер мүлкіне қатысты талап арыздары бойынша соттардың, аралық соттардың бұрын қабылданған шешiмдерiн орындау тоқтатыла тұрады;
3) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына кіретін кредитордың (кредиторлардың) өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғауға жол берілмейді;
4) борышкер мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы мәртебесін алған жағдайда, кредитордың (кредиторлардың) өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғауға жол берілмейді;
5) борышкер оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобының әрбір кредиторына іс бойынша іс жүргізудің қозғалғаны туралы хабарламаны бес жұмыс күні ішінде жіберуге міндетті;
6) кредиторлар хабарламада көрсетілген кредиторлық берешек сомасымен келіспеген жағдайда, жеделдетілген оңалту туралы істі қарайтын сотқа хабарлама алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы;
7) жеделдетілген оңалту рәсіміне тартылған кредиторлардың талаптары бойынша, оның ішінде даусыз (акцептісіз) тәртіппен қанағаттандыруға жататын талаптар бойынша борышкердің банктік шоттарынан ақшаны өндіріп алуға, сондай-ақ борышкер мүлкіне өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.
3. Борышкердің кредиторларға жіберетін хабарламасында:
1) жеделдетілген оңалту туралы істің қозғалғаны туралы ақпарат;
2) жеделдетілген оңалту туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған соттың атауы және оның тұрған жері;
3) жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішке қоса тіркелген құжаттарда көрсетілген кредитор талаптарының сомасы, сондай-ақ жеделдетілген оңалту рәсіміне қатысатын біртекті кредиторлар тобы (топтары) талаптарының жалпы сомасы;
4) көрсетілген кредиторлық берешек сомасымен келіспеген жағдайда, кредитордың хабарламаны алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде сотқа қарсылық бере алатыны туралы ақпарат қамтылуға тиіс.
4. Борышкер жеделдетілген оңалту рәсімі туралы іс бойынша іс қозғалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабарландырулардың көшірмелерін, хабарламалардың түпнұсқаларын оларды кредиторлардың алғанын, не кредитордың тұрған жері бойынша болмауы себепті оларды тапсыру мүмкін болмағанын растаумен бірге, сотқа табыс етуге тиіс.

Статья 14-6. Рассмотрение дела в суде
1. При подготовке дела об ускоренной реабилитации к судебному разбирательству, помимо действий, предусмотренных гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, суд уведомляет кредиторов, вовлеченных в ускоренную реабилитационную процедуру, и прокурора о времени и месте рассмотрения дела в суде.
2. По завершении предварительной подготовки дела, но не позднее пятнадцати дней после его возбуждения дело об ускоренной реабилитации должно быть назначено к судебному разбирательству, о чем суд выносит определение.
Дело об ускоренной реабилитации должно быть рассмотрено судом в срок, не превышающий одного месяца со дня возбуждения дела.
3. Срок предварительной подготовки дела об ускоренной реабилитации не должен превышать пятнадцати дней с момента возбуждения дела.
4. Решение суда о применении ускоренной реабилитационной процедуры выносится судом при выполнении следующих условий:
1) должником в ходе судебного разбирательства доказана неплатежеспособность либо невозможность исполнения денежных обязательств, срок исполнения которых наступает в ближайшие двенадцать месяцев;
2) должником в полном объеме выполнены требования по уведомлению кредиторов о возбуждении производства по делу;
3) имущественные интересы не согласившихся на применение ускоренной реабилитационной процедуры кредиторов учтены планом реабилитации;
4) требования кредиторов, одобривших план реабилитации, составляют более пятидесяти процентов от общей суммы требований соответствующей группы (групп) однородных кредиторов.
Требования подпунктов 1), 4) настоящего пункта не распространяются на должника, являющегося участником мер государственной поддержки.
5. Решение суда должно содержать:
1) наименование должника, его местонахождение, сведения о банковских счетах, регистрационный номер налогоплательщика (бизнес-идентификационный номер), фамилию, имя, отчество руководителя, контактный номер телефона;
2) указание о применении ускоренной реабилитационной процедуры;
3) указание об утверждении плана реабилитации, за исключением случаев применения ускоренной реабилитационной процедуры к должнику, являющемуся участником мер государственной поддержки;
4) сведения о сроке ускоренной реабилитационной процедуры;
5) перечень кредиторов, включенных в план реабилитации;
6) сумму требований группы (групп) однородных кредиторов, включенных в план реабилитации;
7) указание о наступлении последствий применения ускоренной реабилитационной процедуры, предусмотренных настоящим Законом;
8) указание о представлении должником заключительного отчета по результатам исполнения плана реабилитации.

14-6-бап. Iстiң сотта қаралуы
1. Жеделдетілген оңалту туралы iстi сот талқылауына дайындау кезiнде сот Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу заңнамасында көзделген іс-әрекеттерден басқа, жеделдетілген оңалту рәсіміне тартылған кредиторларды және прокурорды істің сотта қаралатын уақыты мен орны туралы хабардар етеді.
2. Iстi алдын ала дайындау аяқталғаннан кейiн, бiрақ ол қозғалғаннан кейінгі он бес күннен кешiктiрiлмей, жеделдетілген оңалту туралы iс сот талқылауына тағайындалуға тиiс, бұл туралы сот ұйғарым шығарады.
Сот жеделдетілген оңалту туралы iсті іс қозғалған күннен бастап бір айдан аспайтын мерзiмде қарауға тиiс.
3. Жеделдетілген оңалту туралы iсті алдын ала дайындау мерзімі іс қозғалған сәттен бастап он бес күннен аспауға тиіс.
4. Сот мынадай шарттар орындалған:
1) сот талқылауы барысында борышкер төлемге қабілетсіздігін не орындау мерзімі таяу он екі айда басталатын ақшалай міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігін дәлелдеген;
2) борышкер іс бойынша іс жүргізудің қозғалғандығы туралы кредиторларды хабардар ету бойынша талаптарды толық көлемде орындаған;
3) жеделдетілген оңалту рәсімін қолдануға келісім бермеген кредиторлардың мүліктік мүдделері оңалту жоспарында ескерілген;
4) оңалту жоспарын мақұлдаған кредиторлардың талаптары біртекті кредиторлардың тиісті тобы (топтары) талаптарының жалпы сомасының елу пайызынан астамын құраған кезде жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімін шығарады.
Осы тармақтың 1), 4) тармақшаларының талаптары мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қолданылмайды.
5. Сот шешімі:
1) борышкердің атауын, оның тұрған жерін, банктік шоттары туралы мәліметтерді, салық төлеушінің тіркеу нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін), басшының тегін, атын, әкесінің атын, телефонның байланыс нөмірін;
2) жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы нұсқауды;
3) мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану жағдайларын қоспағанда, оңалту жоспарын бекіту туралы нұсқауды;
4) жеделдетілген оңалту рәсімінің мерзімі туралы мәліметтерді;
5) оңалту жоспарына енгізілген кредиторлар тізбесін;
6) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобы (топтары) талаптарының сомасын;
7) жеделдетілген оңалту рәсімін қолданудың осы Заңда көзделген салдарларының басталғаны туралы нұсқауды;
8) борышкердің оңалту жоспарын орындау нәтижелері бойынша қорытынды есепті беруі туралы нұсқауды қамтуға тиіс.

6. Суд отказывает в применении ускоренной реабилитационной процедуры в случаях:
1) должником не подтверждена в ходе судебного разбирательства неплатежеспособность и (или) отсутствие возможности своевременного погашения предстоящих платежей;
2) должником не выполнены требования пункта 4 статьи 14-5 настоящего Закона и должником не доказана невозможность уведомления кредитора по причине его отсутствия по месту нахождения;
3) уведомления о возбуждении производства по делу, направленные кредиторам, не соответствуют требованиям пункта 3 статьи 14-5  настоящего Закона;
4) имущественные интересы не согласившихся на применение ускоренной реабилитационной процедуры кредиторов не учтены планом реабилитации;
5) план реабилитации изменяет и затрагивает права кредиторов, не относящихся к группе однородных кредиторов, согласовавших план реабилитации;
6) представленные должником документы не подтверждают одобрение плана реабилитации кредиторами, представляющими более пятидесяти процентов от общей суммы требований каждой группы однородных кредиторов, включенных в план реабилитации.
Требования подпунктов 5), 6) настоящего пункта не распространяются на должника, являющегося участником мер государственной поддержки.
7. В случаях, когда в ходе судебного разбирательства не установлены обстоятельства, указанные в пункте 6 настоящей статьи, судом выносится решение о применении ускоренной реабилитационной  процедуры.
Статья 14-7. Срок ускоренной реабилитационной процедуры
Продолжительность осуществления ускоренной реабилитационной процедуры не должна превышать двух лет. Суд вправе по ходатайству должника с согласия собрания кредиторов продлить срок осуществления процедуры, но не более чем на шесть месяцев.
В случае применения к должнику мер государственной поддержки суд устанавливает срок процедуры в соответствии с утвержденным планом реабилитации.
Статья 14-8. Последствия применения ускоренной реабилитационной
процедуры и утверждения плана реабилитации
1. С момента вынесения судом решения о применении ускоренной реабилитационной процедуры и утверждения плана реабилитации наступают следующие последствия:
1) собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещаются использование и реализация имущества вне рамок обычных коммерческих операций, за исключением предусмотренных планом реабилитации, без согласия собрания кредиторов или иных органов кредиторов, создаваемых при применении к должнику мер государственной поддержки;
2) исполнение ранее принятых решений судов, третейских судов по искам кредиторов, входящих в группу однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, а также собственников имущества должника (уполномоченных им органов), учредителей (участников) в отношении его имущества приостанавливается;

6. Сот мынадай:
1) сот талқылауы барысында борышкер төлемге қабілетсіздігін және (немесе) алдағы төлемдерді уақтылы өтеу мүмкіндігі жоқтығын растамаған;
2) борышкер осы Заңның 14-5-бабы 4-тармағының талаптарын орындамаған және борышкер кредиторды оның тұрған жері бойынша болмауы себепті хабардар етудің мүмкін болмағанын дәлелдемеген;
3) кредиторларға жіберілген іс бойынша істі қозғау туралы хабарламалар осы Заңның 14-5-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
4) жеделдетілген оңалту рәсімін қолдануға келісім бермеген кредиторлардың мүліктік мүдделері оңалту жоспарында ескерілмеген;
5) оңалту жоспарына келісім берген біртекті кредиторлар тобына жатпайтын кредиторлардың құқықтарын оңалту жоспары өзгерткен және қозғаған;
6) борышкер ұсынған құжаттар оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлардың әрбір тобы талаптарының жалпы сомасының елу пайызынан астамын білдіретін кредиторлардың оңалту жоспарын мақұлдағанын растамаған жағдайларда, жеделдетілген оңалту рәсімін қолданудан бас тартады.
Осы тармақтың 5), 6) тармақшаларының талаптары мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын борышкерге қолданылмайды.
7. Сот талқылауы барысында осы баптың 6-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталмаған жағдайларда, сот жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы шешім шығарады.
14-7-бап. Жеделдетілген оңалту рәсімінің мерзімі
Жеделдетілген оңалту рәсімінің жүзеге асырылу ұзақтығы екі жылдан аспауға тиіс. Сот борышкердің өтініші бойынша рәсімнің жүзеге асырылу мерзімін кредиторлар жиналысының келісімімен алты айдан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.
Борышкерге мемлекеттік қолдау шаралары қолданылған жағдайда, сот рәсім мерзімін бекітілген оңалту жоспарына сәйкес белгілейді.
14-8-бап. Жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану және оңалту
жоспарын бекіту салдарлары
1. Сот жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану туралы шешім шығарған және оңалту жоспарын бекіткен сәттен бастап мынадай салдарлар басталады:
1) борышкер мүлкiнiң меншiк иесiне (ол уәкiлеттiк берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), заңды тұлғаның барлық органдарына кредиторлар жиналысының немесе борышкерге мемлекеттік қолдау шараларын қолдану кезінде құрылған кредиторлардың өзге органдарының келісімінсіз, оңалту жоспарында көзделгендерді қоспағанда, мүлікті кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс пайдалануға және өткізуге тыйым салынады;
2) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына кіретін кредиторлардың, сондай-ақ борышкер мүлкiнің меншiк иелерiнiң (ол уәкiлеттiк берген органдардың), құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкер мүлкіне қатысты талап арыздары бойынша соттардың, аралық соттардың бұрын қабылданған шешiмдерiн орындау тоқтатыла тұрады;

3) не допускается возбуждение дела о банкротстве по заявлению кредитора (кредиторов), входящего в группу однородных кредиторов, включенных в план реабилитации;
4) не допускается возбуждение дела о банкротстве по заявлению кредитора (кредиторов), в случае применения к должнику мер государственной поддержки.
2. В течение срока ускоренной реабилитационной процедуры должник обязан не позднее 15 числа каждого месяца доводить до сведения членов комитета кредиторов информацию о финансовом состоянии, произведенных сделках в ходе обычных коммерческих операций за предыдущий месяц, представлять любую информацию по требованию комитета кредиторов.
3. Расчеты с кредиторами, включенными в план реабилитации, осуществляются в соответствии с графиком погашения, предусмотренным планом реабилитации.
4. Расчеты с остальными кредиторами, не вовлеченными в ускоренную реабилитационную процедуру, производятся в рамках обычных коммерческих операций.
Статья 14-9. Прекращение ускоренной реабилитационной процедуры
1. Ускоренная реабилитационная процедура прекращается судом в случаях:
1) представления заключительного отчета, согласованного собранием кредиторов;
2) истечения срока ускоренной реабилитационной процедуры, если отсутствуют основания для продления срока;
3) выявления нарушений при выполнении плана реабилитации, а также норм настоящего Закона на основании решения собрания кредиторов по заявлению уполномоченного собранием лица;
4) по заявлению кредитора, в отношении которого должником не выполняется график погашения в течение срока более трех месяцев;
5) возбуждения дела о банкротстве по заявлению кредитора, не относящегося к группе однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, либо кредитора, требования которого возникли в период проведения ускоренной реабилитационной процедуры;
6) по заявлению кредитора, относящегося к группе однородных кредиторов, включенных в план реабилитации, права и законные интересы которого нарушены и (или) не учтены планом реабилитации.
2. С момента прекращения ускоренной реабилитационной процедуры снимаются ограничения, установленные статьей 14-8 настоящего Закона, кредиторы осуществляют реализацию своих прав в соответствии с действующим законодательством.»;
11) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
«Глава 3. Рассмотрение дел о банкротстве или реабилитации в судебном порядке»;
12) статью 15 изложить в следующей редакции:
«Статья 15. Порядок возбуждения дела о банкротстве
или реабилитации
1. Производство по делу о банкротстве возбуждается в суде на основании заявления должника, кредитора (кредиторов) при наличии оснований, предусмотренных статьей 4 настоящего Закона, прокурора в случаях, предусмотренных статьей 26 настоящего Закона, реабилитационного управляющего, в случае, предусмотренном статьей 53 настоящего Закона.

3) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына кіретін кредитордың (кредиторлардың) өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғауға жол берілмейді;
4) борышкерге мемлекеттік қолдау шаралары қолданылған жағдайда, кредитордың (кредиторлардың) өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғауға жол берілмейді.
2. Жеделдетілген оңалту рәсімінің мерзімі ішінде борышкер әр айдың 15-інен кешіктірмей өткен айдағы қаржылық жағдайы, кәдімгі коммерциялық операциялар барысында жүргізілген мәмілелер туралы ақпаратты кредиторлар комитеті мүшелерінің назарына жеткізуге, кредиторлар комитетінің талабы бойынша кез келген ақпаратты ұсынуға міндетті.
3. Оңалту жоспарына қосылған кредиторлармен есеп айырысу оңалту жоспарында көзделген өтеу кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жеделдетілген оңалту рәсіміне тартылмаған, қалған кредиторлармен есеп айырысу кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінде жүзеге асырылады.
14-9-бап. Жеделдетілген оңалту рәсімін тоқтату
1. Жеделдетілген оңалту рәсімін:
1) кредиторлар жиналысымен келісілген қорытынды есеп табыс етілген;
2) егер мерзімді ұзарту үшін негіз болмаса, жеделдетілген оңалту рәсімінің мерзімі өткен;
3) оңалту жоспарын орындау кезінде, сондай-ақ осы Заң нормаларын бұзушылықтар анықталған жағдайда кредиторлар жиналысының шешімі негізінде жиналыс уәкілеттік берген тұлғаның өтініші бойынша;
4) оған қатысты борышкер өтеу кестесін үш айдан астам мерзім ішінде орындамаған кредитордың өтініші бойынша;
5) оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына жатпайтын кредитордың не талаптары жеделдетілген оңалту рәсiмiн өткізу кезеңінде туындаған кредитордың өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғалған жағдайларда;
6) оңалту жоспары құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған және (немесе) ескермеген, оңалту жоспарына енгізілген біртекті кредиторлар тобына жататын кредитордың өтініші бойынша сот тоқтатады.
2. Жеделдетілген оңалту рәсiмi тоқтатылған сәттен бастап осы Заңның 14-8-бабында белгіленген шектеулер алып тасталады, кредиторлар өз құқықтарын іске асыруды қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.»;
11) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-тарау. Банкроттық немесе оңалту туралы істерді сот тәртібімен қарау»;
12) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Банкроттық немесе оңалту туралы iс қозғау тәртiбi
1. Банкроттық туралы iс бойынша іс жүргізу сотта осы Заңның 4-бабында көзделген негiздер болған кезде – борышкердiң, кредитордың (кредиторлардың), осы Заңның 26-бабында көзделген жағдайларда – прокурордың, осы Заңның 53-бабында көзделген жағдайда оңалтушы басқарушының өтiнiшi негiзiнде қозғалады.

2. Правом на подачу заявления кредитора в суд о признании должника банкротом обладают налоговый и иной уполномоченный государственный орган в отношении налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также физические и юридические лица кредиторы по гражданско-правовым и иным обязательствам.
3. Производство по делу о реабилитации возбуждается в суде на основании заявления должника при наличии оснований, предусмотренных статьей 4 настоящего Закона.
Должник также имеет право в десятидневный срок со дня получения копии определения суда о возбуждении дела о банкротстве направить в суд заявление о применении реабилитационной процедуры.
4. Производство по делу о банкротстве или реабилитации считается возбужденным с момента вынесения судом определения о принятии к производству заявления о признании должника банкротом или о применении реабилитационной процедуры.
5. Заявление, поданное должником, реабилитационным управляющим о признании банкротом, не может быть отозвано без соответствующего решения суда. Заявления кредитора (кредиторов), за исключением случаев подачи заявления по основаниям, предусмотренным статьей 53 настоящего Закона, прокурора могут быть отозваны им (ими) до принятия решения о признании должника банкротом.»;
13) в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 16. Лица, участвующие в деле о банкротстве
или реабилитации»;
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Лицами, участвующими в деле о банкротстве или реабилитации, могут быть:»;
14) пункт 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«2. Заявление должника должно содержать:
1) наименование суда, в который подается заявление;
2) обоснование невозможности удовлетворить требования  кредиторов;
3) сведения об имеющемся у должника имуществе, в том числе имуществе, обремененном залогом, находящемся в аренде и в лизинге, о деньгах, находящихся на банковских счетах; номера счетов и места нахождения банков, перечень дебиторов с указанием их места нахождения и суммы их задолженности;
4) сведения об обязательствах должника, срок исполнения которых  не наступил;
5) информацию об отношении деятельности должника к сфере естественной монополии или о том, что данный должник является субъектом рынка, занимающим доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке;
6) перечень прилагаемых документов.
В заявлении должника могут указываться и иные сведения, если они необходимы для рассмотрения дела о банкротстве или реабилитации, а также имеющиеся у заявителя ходатайства.
Должник обязан направить уполномоченному органу копии заявления и прилагаемых к нему документов.»;

2. Борышкердi банкрот деп тану туралы кредитордың өтiнiшiн сотқа беру құқығына салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге қатысты салық және өзге де уәкілетті мемлекеттік орган, сондай-ақ азаматтық-құқықтық және өзге де мiндеттемелер жөнiндегi кредиторлар – жеке және заңды тұлғалар ие болады.
3. Оңалту туралы іс бойынша іс жүргізу осы Заңның 4-бабында көзделген негіздер бар болған кезде борышкердің өтініші негізінде сотта қозғалады.
Борышкердің банкроттық туралы іс қозғалғандығы туралы сот ұйғарымының көшірмесін алған күннен бастап он күн мерзім ішінде оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті сотқа жолдауға да құқығы бар.
4. Сот борышкердi банкрот деп тану туралы немесе оңалту рәсімін қолдану туралы өтiнiштi iс жүргізуге қабылдау туралы ұйғарым шығарған сәттен бастап банкроттық немесе оңалту туралы iс бойынша iс жүргізу қозғалды деп есептеледi.
5. Банкрот деп тану туралы борышкер, оңалтушы басқарушы берген өтiнiш соттың тиiстi шешiмiнсiз кері қайтарып алынбайды. Осы Заңның 53-бабында көзделген негіздер бойынша өтініш берілген жағдайларды қоспағанда, кредитордың (кредиторлардың), прокурордың өтiнiшiн ол (олар) борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм қабылданғанға дейiн қайтарып алуы мүмкiн.»;
13) 16-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Банкроттық немесе оңалту туралы іске қатысушы
тұлғалар»;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Мыналар банкроттық немесе оңалту туралы iске қатысушы тұлғалар бола алады:»;
14) 18-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Борышкердiң өтiнiшi:
1) өтiнiш берiлетiн соттың атауын;
2) кредиторлар талаптарын қанағаттандыру мүмкін еместігінің негіздемесін;
3) борышкерде бар мүлiк, оның iшiнде кепіл ауыртпалығы салынған, жалдауда және лизингте тұрған мүлiк, банк шоттарындағы ақша туралы мәлiметтерді; шоттардың нөмiрлерiн және банктердiң тұрған жерiн, дебиторлардың тұрған жерi мен берешек сомасы көрсетiлген тiзбесiн;
4) борышкердiң орындалу мерзімі басталмаған мiндеттемелерi туралы мәлiметтерді;
5) борышкер қызметiнiң табиғи монополия саласына қатысы туралы немесе осы борышкердің тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылатыны туралы ақпаратты;
6) қоса берілетiн құжаттар тiзбесiн қамтуға тиiс.
Борышкердiң өтiнiшiнде, егер банкроттық немесе оңалту туралы iстi қарауға қажет болса өзге де мәлiметтер, сондай-ақ өтiнiш берушiде бар қолдаухаттар көрсетiлуi мүмкiн.
Борышкер уәкiлеттi органға өтiнiштiң және оған қоса берілетiн құжаттардың көшiрмелерiн жiберуге мiндеттi.»;

15) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Документы, прилагаемые к заявлению должника
1. К заявлению должника о признании его банкротом прилагаются документы, подтверждающие:
1) уплату государственной пошлины в установленном порядке и размере;
2) наличие задолженности, а также неспособность должника удовлетворить требования кредиторов;
3) иные обстоятельства, на которых основывается заявление должника.
2. К заявлению должника о признании его банкротом также прилагаются:
1) решение собственника или учредителей (участников), органов юридического лица, являющееся основанием обращения должника в суд с заявлением о признании его банкротом;
2) финансовая отчетность за три последних года и на момент подачи заявления, налоговая отчетность по всем обязательствам должника за указанный период, перечень всех кредиторов и дебиторов (регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, полное наименование, юридический адрес) с указанием сумм и даты образования соответствующей задолженности;
3) протокол собрания (конференции) трудового коллектива (работников) должника, на котором тайным голосованием избран их представитель для участия в деле о банкротстве;
4) копии учредительных документов;
5) заключение уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, представляемое им в течение десяти дней с момента получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом в случае, если должник является субъектом естественной монополии;
6) заключение антимонопольного органа, представляемое им в течение десяти дней с момента получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом в случае, если должник является субъектом рынка, занимающим доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
7) заключение администратора внешнего наблюдения, если в отношении должника проводилась процедура внешнего наблюдения;
8) сведения о принятых к производству судами исков к должнику, а также о требованиях, предъявленных к бесспорному (безакцептному) списанию.
3. Заявление реабилитационного управляющего о прекращении реабилитационной процедуры и признании должника банкротом должно содержать сведения и документы, предусмотренные пунктами 1, 2 настоящей статьи, за исключением предусмотренных подпунктами 1), 3) и 7) пункта 2 настоящей статьи.
4. К заявлению должника о применении реабилитационной процедуры прилагаются документы, подтверждающие:

15) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Борышкердiң өтiнiшiне қоса берілетiн құжаттар
1. Борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы өтiнiшiне:
1) мемлекеттiк баждың белгiленген тәртіппен және мөлшерде төленгенiн;
2) берешектің бар-жоғын, сондай-ақ борышкердiң кредиторлар талаптарын қанағаттандыруға қабілетсіздігін;
3) борышкердiң өтiнiшi негiзделетiн өзге мән-жайларды растайтын құжаттар қоса беріледi.
2. Борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы өтiнiшiне:
1) борышкердiң өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негiз болған, меншiк иесiнiң немесе құрылтайшылардың (қатысушылардың), заңды тұлға органдарының шешiмi;
2) соңғы үш жылдағы және өтініш берген кезге қаржылық есептілік, көрсетілген кезең үшін борышкердің барлық міндеттемелері бойынша салықтық есептілік, тиісті берешектің сомасы мен түзілу күнін көрсете отырып, барлық кредиторлар мен дебиторлардың тізбесі (салық төлеушінің тіркелу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, заңды мекенжайы);
3) борышкер еңбек ұжымының (қызметкерлерiнің) банкроттық туралы iске қатысу үшiн өкілі жасырын дауыс беру арқылы сайланған жиналысының (конференциясының) хаттамасы;
4) құрылтай құжаттарының көшірмелері;
5) егер борышкер табиғи монополия субъектiсi болып табылған жағдайда, табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның ол борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi жөнiндегi жазбаша хабарламасын алған кезден бастап он күн iшiнде беретiн қорытындысы;
6) егер борышкер тиiстi тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылған жағдайда, монополияға қарсы органның ол борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi жөнiндегi жазбаша хабарламасын алған кезден бастап он күн iшiнде беретiн қорытындысы;
7) егер борышкерге қатысты сырттай байқау рәсімі жүргізілсе, сырттай байқау әкімшісінің қорытындысы;
8) борышкерге қойылған, соттар іс жүргізуге қабылдаған талап арыздар туралы, сондай-ақ даусыз (акцептісіз) есептен шығаруға қойылған талаптар туралы мәліметтер де қоса беріледі.
3. Оңалту рәсімін тоқтату және борышкерді банкрот деп тану туралы оңалтушы басқарушының өтініші, осы баптың 2-тармағының 1), 3) және 7) тармақшаларында көзделгендерді қоспағанда, осы баптың 1, 2-тармақтарында көзделген мәліметтер мен құжаттарды қамтуға тиіс.
4. Борышкердің оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішіне:

1) уплату государственной пошлины в установленном порядке и размере;
2) наличие задолженности, а также неспособность должника удовлетворить требования кредиторов либо угрозу неплатежеспособности, когда должник будет не в состоянии исполнить денежные обязательства при наступлении срока их исполнения в ближайшие двенадцать месяцев;
3) иные обстоятельства, на которых основывается заявление должника.
5. К заявлению должника о применении реабилитационной процедуры также прилагаются:
1) решение собственника имущества должника (уполномоченного им органа), учредителей (участников), органов юридического лица, являющееся основанием обращения должника в суд с заявлением о применении реабилитационной процедуры;
2) финансовая отчетность за три последних года, перечень всех кредиторов и дебиторов (регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, полное наименование, юридический адрес) с указанием сумм и даты образования соответствующей задолженности, а также сведения о финансовом положении, включающие в себя сведения об активах, обязательствах и собственном капитале на момент подачи заявления;
3) сведения о принятых к производству судами исков к должнику, а также о требованиях, предъявленных к бесспорному (безакцептному) списанию;
4) заключение администратора внешнего наблюдения о возможности восстановления платежеспособности в случае, если в отношении должника вводилась процедура внешнего наблюдения;
5) копии учредительных документов.»;
16) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«1. Обращение должника в суд с заявлением о признании банкротом или применении реабилитационной процедуры, не соответствующим требованиям, предусмотренным статьями 18 и 19 настоящего Закона, является основанием для возвращения заявления без рассмотрения.»;
17) статьи 27 и 28 изложить в следующей редакции:
«Статья 27. Возбуждение производства по делу о банкротстве
или реабилитации
1. Получив заявление о признании должника банкротом или применении реабилитационной процедуры, соответствующее установленным законодательством Республики Казахстан требованиям, суд не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления выносит определение о возбуждении дела.
2. Определение о возбуждении дела должно содержать обязанность государственных и иных органов, осуществляющих регистрацию прав на имущество, о наложении ограничений, предусмотренных пунктом 1 статьи 28 настоящего Закона.
3. Копии определения суда о возбуждении дела направляются судом должнику, заявителю, уполномоченному органу, в государственные и иные органы, осуществляющие регистрацию прав на имущество, региональную коллегию частных судебных исполнителей и в территориальный орган исполнительного производства по месту нахождения должника.

1) мемлекеттік баждың белгіленген тәртіппен және мөлшерде төленгенін;
2) берешектің бар-жоғын, сондай-ақ борышкердің кредиторлар талаптарын қанағаттандыруға қабілетсіздігін не ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімі таяу он екі айда басталған кезде оған оларды орындайтын күйде болмайтын төлемге қабілетсіздік қатерінің төнгенін;
3) борышкердің өтініші негізделетін өзге де мән-жайларды растайтын құжаттар қоса беріледі.
5. Борышкердің оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішіне:
1) борышкердің оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болған, борышкер мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттілік берген органның), құрылтайшылардың (қатысушылардың), заңды тұлға органдарының шешімі;
2) соңғы үш жылдағы қаржылық есептілік, тиісті берешектің сомалары мен түзілген күнін көрсете отырып, барлық кредиторлар мен дебиторлардың тізбесі (салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы, заңды мекенжайы), сондай-ақ өтініш берілген кездегі активтер, міндеттемелер мен меншікті капитал туралы мәліметтерді қамтитын қаржылық жағдай туралы мәліметтер;
3) борышкерге қойылған, соттар іс жүргізуге қабылдаған талап арыздар туралы, сондай-ақ даусыз (акцептісіз) есептен шығаруға қойылған талаптар туралы мәліметтер;
4) егер борышкерге қатысты сырттай байқау рәсімі енгізілген жағдайда, сырттай байқау әкімшісінің төлемге қабілеттікті қалпына келтіру мүмкіндігі туралы қорытындысы;
5) құрылтай құжаттарының көшірмелері қоса беріледі.»;
16) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкердің банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы, осы Заңның 18 және 19-баптарында көзделген талаптарға сәйкес келмейтiн өтiнiшпен сотқа жүгiнуi өтiнiштi қарамай қайтаруға негiз болып табылады.»;
17) 27 және 28-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Банкроттық немесе оңалту туралы iс бойынша iс
жүргізуді қозғау
1. Борышкердi банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келетiн өтiнiштi ала отырып, сот өтiнiш келіп түскеннен кейiн бес жұмыс күнінен кешiктiрмей iс қозғау туралы ұйғарым шығарады.
2. Іс қозғау туралы ұйғарым мүлікке құқықты тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік және өзге де органдардың осы Заңның 28-бабының 1-тармағында көзделген шектеулерді қолдану туралы міндетін қамтуға тиіс.
3. Сот іс қозғау туралы сот ұйғарымының көшірмелерін борышкерге, өтініш берушіге, уәкілетті органға, мүлікке құқықтарды тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік және өзге де органдарға, жеке сот орындаушыларының өңірлік алқасына және борышкердің тұрған жері бойынша аумақтық атқарушылық іс жүргізу органына жібереді.

Статья 28. Последствия возбуждения производства
по делу о банкротстве или реабилитации
1. С момента возбуждения производства по делу о банкротстве или реабилитации:
1) собственнику имущества должника (уполномоченному им органу),  учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещается использование и реализация имущества вне рамок обычных коммерческих операций;
2) исполнение ранее принятых решений судов, третейских судов, налоговых органов, а также собственников (учредителей, участников) или органов должника в отношении его имущества приостанавливается, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда;
3) любые требования кредиторов к должнику могут быть предъявлены только в пределах процедур банкротства или реабилитации, предусмотренных настоящим Законом;
4) не допускается взыскание денег с банковских счетов должника по требованиям кредиторов, налогового и иного уполномоченного государственного органа по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, в том числе подлежащих удовлетворению в бесспорном (без акцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество должника;
5) запрещается отчуждение акций, долей в имуществе должника.
2. Суд в течение семи дней обязан опубликовать в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, объявление о возбуждении производства по делу о банкротстве или реабилитации на казахском и русском языках.
Публикация объявления осуществляется за счет средств лица, подавшего заявление о признании должника банкротом или применении реабилитационной процедуры, которые подлежат возмещению в порядке, установленном статьей 40 настоящего Закона.»;
18) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
«Статья 29-1. Приостановление и возобновление производства
по делу о банкротстве
1. Получив заявление должника о применении реабилитационной процедуры в рамках производства по делу о банкротстве, суд не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления выносит определение о приостановлении производства по делу о банкротстве.
2. Копии определения суда о приостановлении производства по делу о банкротстве направляются судом должнику, заявителю, уполномоченному органу, в региональную коллегию частных судебных исполнителей и в территориальный орган исполнительного производства по месту нахождения должника.

28-бап. Банкроттық немесе оңалту туралы iс бойынша iс қозғаудың
салдарлары
1. Банкроттық немесе оңалту туралы iс бойынша iс қозғалған сәттен бастап:
1) борышкер мүлкiнiң меншiк иесiне (ол уәкiлеттiк берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), заңды тұлғаның барлық органдарына мүлікті кәдімгі коммерциялық операциялардан тыс пайдалануға және өткізуге тыйым салынады;
2) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды есептемегенде, өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауапты болатын азаматтарға төлемдердi қоспағанда, соттардың, аралық соттардың, салық органдарының, сондай-ақ меншiк иелерiнiң (құрылтайшылардың, қатысушылардың) немесе борышкер органдарының борышкер мүлкіне қатысты бұрын қабылдаған шешiмдерiн орындау тоқтатыла тұрады;
3) кредиторлардың борышкерге қоятын кез келген талаптары осы Заңда көзделген банкроттық немесе оңалту рәсiмдерi шегiнде ғана қойылуы мүмкiн;
4) кредиторлардың, салық органы мен салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi өзге де уәкiлеттi мемлекеттiк органның талаптары, оның iшiнде даусыз (акцептiсiз) тәртіппен қанағаттандырылуға жататын талаптары бойынша борышкердiң банк шоттарынан ақша өндiрiп алуға, сондай-ақ борышкердiң мүлкiне өндiрiп алуды қолдануға жол берiлмейдi;
5) борышкердiң акцияларын, мүлкiндегi үлестердi иелiктен шығаруға тыйым салынады.
2. Сот Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң тұрған жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртіппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында банкроттық немесе оңалту туралы іс бойынша іс қозғалғандығы жөніндегі хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде жеті күн ішінде жариялауға міндетті.
Хабарландыруды жариялау борышкерді банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы өтiнiш берген тұлғаның қаражаты есебiнен жүзеге асырылады, ол осы Заңның 40-бабында белгiленген тәртіппен өтелуге жатады.»;
18) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
«29-1-бап. Банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді
тоқтата тұру және қайта бастау
1. Сот борышкердің банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу шеңберінде оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішін алып, өтініш келіп түскеннен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру туралы ұйғарым шығарады.
2. Соттың банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұру туралы ұйғарымының көшірмелерін сот борышкерге, өтініш иесіне, уәкілетті органға, жеке сот орындаушыларының өңiрлiк алқасына және борышкердiң тұрған жерi бойынша аумақтық атқарушылық iс жүргiзу органына жiбередi.

3. Производство по делу о банкротстве возобновляется судом в случаях:
1) оставления заявления о применении реабилитационной процедуры судом без рассмотрения;
2) вынесения решения об отказе в применении реабилитационной процедуры;
3) прекращения реабилитационной процедуры по основаниям, предусмотренным статьей 53 настоящего Закона.
4. Производство по делу о банкротстве возобновляется определением суда.»;
19) статьи 34 и 35 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Судебное разбирательство
1. По завершении предварительной подготовки дела, но не позднее одного месяца после его возбуждения, дело о банкротстве должно быть назначено к судебному разбирательству, о чем суд выносит определение.
Дело о банкротстве должно быть рассмотрено на заседании суда в срок, не превышающий двух месяцев со дня возбуждения дела о банкротстве.
2. По завершении предварительной подготовки дела, но не позднее пятнадцати дней после его возбуждения, дело о реабилитации должно быть назначено к судебному разбирательству, о чем суд выносит определение.
Дело о реабилитации должно быть рассмотрено на заседании суда в срок, не превышающий одного месяца со дня его возбуждения.
Статья 35. Постановления суда по делу о банкротстве
или реабилитации
1. Рассмотрев в судебном заседании дело о банкротстве или реабилитации, суд может принять один из следующих судебных актов:
1) решение о признании должника банкротом и возбуждении конкурсного производства;
2) решение об отказе в признании должника банкротом;
3) решение о применении реабилитационной процедуры;
4) решение об отказе в применении реабилитационной процедуры;
5) определение о прекращении производства по делу.
2. Решения и определения суда, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, должны соответствовать требованиям гражданского процессуального законодательства Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.»;
20) подпункты 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 36 исключить;
21) дополнить статьей 37-1 следующего содержания:
«Статья 37-1. Решение по делу о реабилитации
1. Решение суда о применении реабилитационной процедуры выносится судом в случае доказательства в ходе судебного разбирательства своей неплатежеспособности должником или угрозы неплатежеспособности, когда должник будет не в состоянии исполнить денежные обязательства при наступлении срока их исполнения в ближайшие двенадцать месяцев.
2. Решение суда о применении реабилитационной процедуры к должнику должно содержать указание:
1) о применении реабилитационной процедуры;
2) о размещении должником в течение десяти рабочих дней со дня вступления определения о применении реабилитационной процедуры в законную силу в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, на казахском и русском языках публикации о применении реабилитационной процедуры и о порядке заявления требований кредиторами;

3. Сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді мынадай:
1) сот оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті қараусыз қалдырған;
2) оңалту рәсiмiн қолданудан бас тарту туралы шешім шығарылған;
3) осы Заңның 53-бабында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсiмiн тоқтатқан жағдайларда қайта бастайды.
4. Банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу соттың ұйғарымымен қайта басталады.»;
19) 34 және 35-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Сот талқылауы
1. Iстi алдын ала дайындау аяқталғаннан кейiн, бiрақ iс қозғалған соң бiр айдан кешiктiрiлмей, банкроттық туралы iс сот талқылауына тағайындалуға тиiс, бұл туралы сот ұйғарым шығарады.
Банкроттық туралы iс қозғалған күннен бастап екi айдан аспайтын мерзiмде банкроттық туралы іс сот отырысында қаралуға тиiс.
2. Істі алдын ала дайындау аяқталғаннан кейiн, бiрақ iс қозғалған соң он бес күннен кешiктiрiлмей, оңалту туралы іс сот талқылауына тағайындалуға тиiс, бұл туралы сот ұйғарым шығарады.
Оңалту туралы іс қозғалған күннен бір айдан аспайтын мерзімде оңалту туралы іс сот отырысында қаралуға тиіс.
35-бап. Соттың банкроттық немесе оңалту туралы iс
бойынша қаулылары
1. Сот банкроттық немесе оңалту туралы iстi сот отырысында қарап, мынадай сот актiлерiнiң бiрiн қабылдай алады:
1) борышкердi банкрот деп тану және конкурстық іс жүргiзуді қозғау туралы шешiм;
2) борышкердi банкрот деп танудан бас тарту туралы шешiм;
3) оңалту рәсімін қолдану туралы шешім;
4) оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешім;
5) іс бойынша iс жүргiзудi тоқтату туралы ұйғарым.
2. Соттың осы баптың 1-тармағында көзделген шешiмдерi мен ұйғарымдары, осы Заңда көзделген ерекшелiктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиiс.»;
20) 36-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы «бергенде;» деген сөз «бергенде шығарылады.» деген сөздермен ауыстырылып, 4), 5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
21) мынадай мазмұндағы 37-1-баппен толықтырылсын:
«37-1-бап. Оңалту туралы іс бойынша шешім
1. Борышкер сот талқылауы барысында өзінің төлемге қабілетсіздігін немесе ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімі таяу он екі айда басталған кезде борышкердің оларды орындайтын күйде болмайтын төлемге қабілетсіздік қатері төнгенін дәлелдеген жағдайда, сот оңалту рәсімін қолдану туралы соттың шешімін шығарады.
2. Соттың борышкерге оңалту рәсiмiн қолдану туралы шешімінде:
1) оңалту рәсiмiн қолдану туралы;
2) борышкердің оңалту рәсiмiн қолдану туралы ұйғарым заңды күшiне енген күннен бастап он күн мерзiмде оңалту рәсiмiн қолдану туралы және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жарияланымды Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң тұрған жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртіппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тiлдерiнде орналастыруы туралы;

3) о формировании должником реестра требований кредиторов в срок, не превышающий три месяца с момента применения реабилитационной процедуры, и предоставлении его на утверждение в уполномоченный орган;
4) о предоставлении должником одобренного собранием кредиторов плана реабилитации должника в срок не позднее четырех месяцев с момента применения реабилитационной процедуры;
5) о наступлении последствий применения реабилитационной процедуры, предусмотренных настоящим Законом.
3. Публикация о применении реабилитационной процедуры должна содержать:
1) наименование суда, вынесшего решение о применении реабилитационной процедуры;
2) наименование и местонахождение должника;
3) обращение к кредиторам о необходимости в двухмесячный срок со дня публикации предъявить имеющиеся у них претензии к должнику.
4. Суд отказывает в применении реабилитационной процедуры в случае, если должником не доказана в ходе судебного разбирательства его неплатежеспособность либо невозможность исполнения денежных обязательств, срок исполнения которых наступает в ближайшие двенадцать месяцев.
В решении суда об отказе в применении реабилитационной процедуры должно содержаться указание на право кредитора потребовать от должника возмещения убытков, причиненных в результате подачи заявления о применении реабилитационной процедуры.»;
22) статью 39 изложить в следующей редакции:
«Статья 39. Определение о прекращении производства по делу
1. Суд прекращает производство по делу о банкротстве по основаниям, предусмотренным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, а также в случае отзыва заявления о признании должника банкротом (пункт 5 статьи 15 настоящего Закона).
2. Суд прекращает производство по делу о реабилитации по основаниям, предусмотренным гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, а также в случаях:
1) отзыва заявления о применении реабилитационной процедуры;
2) выявления фактов предоставления недостоверных сведений, содержащихся в документах, приложенных к заявлению о применении реабилитационной процедуры.»;
23) пункт 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«1. При принятии решения о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры административные расходы относятся на имущество должника и возмещаются за счет этого имущества вне очереди. В таком же порядке возмещаются судебные и административные расходы при вынесении определения о прекращении производства по делу в связи с достижением цели проведения реабилитационной процедуры.»;
24) в статье 41-2:
заголовок изложить в следующей редакции:

3) борышкердің оңалту рәсiмi қолданылған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзімде кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн қалыптастыруы және оны уәкілетті органға бекітуге беруі туралы;
4) борышкердің оңалту рәсiмi қолданылған кезден бастап төрт айдан кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлар жиналысы мақұлдаған борышкерді оңалту жоспарын ұсынуы туралы;
5) оңалту рәсімін қолданудың осы Заңда көзделген салдарының басталғаны туралы нұсқау қамтылуға тиіс.
3. Оңалту рәсiмiн қолдану туралы жарияланымда:
1) оңалту рәсiмiн қолдану туралы шешімді шығарған соттың атауы;
2) борышкердің атауы және тұрған жері;
3) кредиторларға жарияланым күнінен бастап екі ай мерзімде өздерінің борышкерге бар талаптарын қою қажеттігі туралы үндеу қамтылуға тиіс.
4. Егер борышкер сот талқылауы барысында өзінің төлемге қабілетсіздігін не ақшалай міндеттемелерді орындау мерзімі таяу арадағы он екі айда басталған кезде оларды орындауға мүмкіндігі жоқ екендігін дәлелдемеген жағдайда, сот оңалту рәсiмiн қолданудан бас тартады.
Соттың оңалту рәсiмiн қолданудан бас тарту туралы шешiмінде кредитордың борышкерден оңалту рәсiмiн қолдану туралы өтініш беру нәтижесінде келтірілген залалдарының орнын толтыруды талап ету құқығына нұсқау қамтылуға тиіс.»;
22) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«39-бап. Iс бойынша iс жүргiзудi тоқтату туралы ұйғарым
1. Банкроттық туралы iс бойынша iс жүргiзудi сот Қазақстан Республикасының iс жүргiзу заңнамасында көзделген негiздер бойынша, сондай-ақ борышкердi банкрот деп тану туралы өтiнiш керi қайтарып алынған жағдайда (осы Заңның 15-бабының 5-тармағы) тоқтатады.
2. Оңалту рәсiмiн қолдану туралы iс бойынша iс жүргiзудi сот Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу заңнамасында көзделген негiздер бойынша, сондай-ақ:
1) оңалту рәсiмiн қолдану туралы өтініш кері қайтарып алынған;
2) оңалту рәсiмiн қолдану туралы өтінішке қоса берілген құжаттарда қамтылған дәйексіз мәліметтер ұсынылу фактілері анықталған жағдайларда тоқтатады.»;
23) 40-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкердi банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану туралы шешiм қабылданған кезде әкiмшiлiк шығыстар борышкердiң мүлкiне жатқызылады және осы мүлiктiң есебiнен кезектен тыс өтеледi. Оңалту рәсiмiн жүргiзу мақсатына қол жеткiзiлуiне байланысты iс жүргiзудi тоқтату туралы ұйғарым шығарылған кезде сот және әкiмшiлiк шығыстары осы тәртіппен өтеледi.»;
24) 41-2-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

«Статья 41-2. Формирование комитета кредиторов в процедуре внешнего наблюдения»;
пункт 4 исключить;
25) статьи 42 и 43 изложить в следующей редакции:
«Статья 42. Применение реабилитационной процедуры
Реабилитационная процедура применяется лишь в отношении коммерческих организаций в судебном порядке.
Статья 43. Участники реабилитационной процедуры
Участниками реабилитационной процедуры являются суд, кредиторы, должник, собственник имущества должника (уполномоченный им орган), учредители (участники), реабилитационный управляющий, уполномоченный орган и другие заинтересованные лица.»;
26) дополнить статьями 43-1 и 43-2 следующего содержания:
«Статья 43-1. Полномочия суда в реабилитационной процедуре
Суд в реабилитационной процедуре:
1) применяет, приостанавливает и прекращает реабилитационную процедуру;
2) утверждает план реабилитации;
3) утверждает изменения и дополнения в план реабилитации;
4) принимает к своему производству дела по спорам имущественного характера, по которым должник выступает в качестве ответчика;
5) на основании решения собрания кредиторов сохраняет право управления имуществом и делами должника за собственником имущества должника (уполномоченного им органа), учредителями (участниками) или поручает уполномоченному органу назначить реабилитационного управляющего;
6) разрешает споры между участниками реабилитационной процедуры.
Статья 43-2. Последствия применения реабилитационной процедуры
1. С момента вынесения судом решения о применении реабилитационной процедуры наступают следующие последствия:
1) запрещается совершать сделки с имуществом вне рамок обычных коммерческих операций;
2) прекращается начисление неустойки (пени, штрафов) по всем видам задолженности должника, а также вознаграждения по полученным кредитам;
3) приостанавливается исполнение принятых решений судов, третейских судов, налоговых органов, а также собственников имущества должника (уполномоченных им органов), учредителей (участников) в отношении его имущества, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда, срок уплаты которых наступил после применения реабилитационной процедуры;
4) уплачиваются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, исчисленные налогоплательщиком согласно налоговой отчетности, начисленные органом налоговой службы по результатам налоговых проверок, за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором применена реабилитационная процедура.
2. После утверждения плана реабилитации:

«41-2-бап. Сырттай байқау рәсімінде кредиторлар комитетiн
қалыптастыру»;
4-тармақ алып тасталсын;
25) 42 және 43-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«42-бап. Оңалту рәсiмiн қолдану
Оңалту рәсiмi сот тәртiбiмен тек коммерциялық ұйымдарға қатысты қолданылады.
43-бап. Оңалту рәсіміне қатысушылар
Сот, кредиторлар, борышкер, борышкер мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшылар (қатысушылар), оңалтушы басқарушы, уәкілетті орган және басқа да мүдделі тұлғалар оңалту рәсіміне қатысушылар болып табылады.»;
26) мынадай мазмұндағы 43-1 және 43-2-баптармен толықтырылсын:
«43-1-бап. Соттың оңалту рәсіміндегі өкілеттігі
Сот оңалту рәсімінде:
1) оңалту рәсімін қолданады, тоқтата тұрады және тоқтатады;
2) оңалту жоспарын бекітеді;
3) оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді;
4) борышкер жауапкер ретiнде әрекет ететін мүлiктiк сипаттағы даулар бойынша iсті өзiнiң іс жүргiзуiне қабылдайды;
5) кредиторлар жиналысының шешімі негізінде борышкер мүлкі меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), құрылтайшыларда (қатысушыларда) борышкер мүлкін және істерін басқару құқығын сақтап қалады немесе уәкілетті органға оңалтушы басқарушыны тағайындауды тапсырады;
6) оңалту рәсіміне қатысушылар арасындағы дауларды шешеді.
43-2-бап. Оңалту рәсімін қолданудың салдарлары
1. Сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім шығарған сәттен бастап мынадай салдарлар басталады:
1) мүлікпен кәдімгі коммерциялық операциялардың шеңберінен тыс мәмілелер жасасуға тыйым салынады;
2) борышкер берешегінің барлық түрлері бойынша тұрақсыздық төлемін (өсімпұлдарды, айыппұлдарды), сондай-ақ алынған кредиттер бойынша сыйақыларды есептеу тоқтатылады;
3) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды есептемегенде, төлеу мерзімі оңалту рәсімін қолданғаннан кейін басталған, өмiріне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауапты болатын азаматтарға төлемдердi қоспағанда, соттардың, аралық соттардың, салық органдарының, сондай-ақ борышкер мүлкінің меншік иелерінің (олар уәкілеттік берген органдардың), құрылтайшылардың (қатысушылардың) борышкер мүлкіне қатысты қабылдаған шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
4) оңалту рәсімі қолданылған салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңдердегі салықтық есептілікке сәйкес салық төлеуші есептеген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша салық қызметі органы есепке жазған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төленеді.
2. Оңалту жоспары бекітілгеннен кейін:

1) сделки с имуществом вне рамок обычных коммерческих операций, за исключением предусмотренных планом реабилитации, совершаются с согласия собрания кредиторов;
2) в случае неисполнения графика погашения кредиторской задолженности согласно плану реабилитации, начиная со дня, следующего за датой или периодом погашения кредиторской задолженности, указанным в плане реабилитации, снимаются ограничения, установленные подпунктом 4) пункта 1 статьи 28 настоящего Закона, а также подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи;»;
27) статью 44 изложить в следующей редакции:
«Статья 44. План реабилитации и порядок его утверждения
1. План реабилитации должен содержать конкретные мероприятия по восстановлению платежеспособности должника (реабилитационные меры) и график погашения задолженности перед кредиторами, указанными в пункте 2 статьи 47 настоящего Закона.
Изменения и дополнения в план реабилитации организаций, являющихся субъектами естественных монополий или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, должны согласовываться с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим предприятиям – с соответствующим акимом области (города республиканского значения, столицы).
Изменения и дополнения в план реабилитации вносятся с согласия собрания кредиторов и утверждаются судом.
2. План реабилитации должен быть разработан должником совместно с кредиторами в течение трех месяцев со дня вступления в законную силу решения о применении реабилитационной процедуры.
3. Срок реализации плана реабилитации не должен превышать пяти лет.
4. Реабилитационные меры могут включать любые организационно-хозяйственные, технические, финансово-экономические, правовые и иные, не противоречащие законодательству Республики Казахстан, мероприятия, направленные на восстановление платежеспособности должника, включая санацию, продажу имущества (активов) путем проведения торгов, уступку прав требований должника, прощение части долга, списание пени и штрафов, обмен долгов на акции, заключение мирового соглашения и другое.
5. В случае если план реабилитации содержит в качестве источника денежных средств получение кредитов (микрокредитов), к плану реабилитации прилагается договор на получение кредита (микрокредита).

1) оңалту жоспарында көзделгендерді қоспағанда, мүлікпен кәдімгі коммерциялық операциялардың шеңберінен тыс мәмілелер кредиторлар жиналысының келісімімен жасалады;
2) кредиторлық берешекті өтеу кестесі оңалту жоспарына сәйкес орындалмаған жағдайда, кредиторлық берешекті өтеудің оңалту жоспарында көрсетілген күнінен немесе кезеңінен кейінгі күннен бастап осы Заңның 28-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген шектеулер алынады.»;
27) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Оңалту жоспары және оны бекіту тәртібі
1. Оңалту жоспары борышкердің төлемге қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі нақты іс-шараларды (оңалту шараларын) және осы Заңның 47-бабының 2-тармағында көрсетілген кредиторлар алдындағы берешекті өтеу кестесін қамтуға тиіс.
Табиғи монополия субъектілері немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектілері болып табылатын не республиканың экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер етуге қабілетті ұйымдардың оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтырулар тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органымен, ал қала негізін құраушы кәсіпорындар бойынша - тиісті облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімімен келісілуге тиіс.
Оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтырулар кредиторлар жиналысының келісімімен енгізіледі және оларды сот бекітеді.
2. Оңалту жоспарын борышкер оңалту рәсімін қолдану туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап үш ай ішінде кредиторлармен бірге әзірлеуге тиіс.
3. Оңалту жоспарын іске асыру мерзімі бес жылдан аспауға тиіс.
4. Оңалту шараларына санацияны, сауда-саттық жүргізу жолымен мүлікті (активтерді) сатуды, борышкердің талап ету құқықтарын басқаға беруді, борыштың бір бөлігін кешіруді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есептен шығаруды, борыштарды акцияларға айырбастауды, бітімгершілік келісімін жасасуды және басқаларды қоса алғанда, борышкердің төлемге қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған кез келген ұйымдастырушылық-шаруашылық, техникалық, қаржы-экономикалық, құқықтық және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де іс-шаралар кіруі мүмкін.
5. Егер оңалту жоспары ақшалай қаражат көзі ретінде кредиттер (микрокредиттер) алуды қамтыса, оңалту жоспарына кредит (микрокредит) алу шарты қоса тіркеледі.

6. План реабилитации должен быть представлен для согласования собранию кредиторов после утверждения реестра требований кредиторов.
7. План реабилитации организаций, являющихся субъектами естественной монополии или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, должен согласовываться с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а по градообразующим предприятиям – с соответствующим акимом области (города республиканского значения, столицы).
Представленный план реабилитации рассматривается в течение десяти рабочих дней.
8. Должник обязан представить в суд план реабилитации после одобрения собранием кредиторов не позднее срока, установленного подпунктом 4) пункта 2 статьи 37-1 настоящего Закона.
9. Согласованный с собранием кредиторов план реабилитации утверждается определением суда в течение семи рабочих дней со дня его представления.
10. Суд вправе отказать в утверждении плана реабилитации в случаях выявления нарушений требований, установленных настоящим Законом.
11. Определение суда об утверждении плана реабилитации должно содержать указания:
1) об утверждении плана реабилитации;
2) о сроках завершения реабилитационной процедуры и представления заключительного отчета;
3) о назначении уполномоченным органом реабилитационного управляющего или о сохранении права управления за собственником имущества должника, участниками (акционерами).»;
28) статью 45 исключить;
29) дополнить статьей 45-1 следующего содержания:
«Статья 45-1. Формирование реестра требований кредиторов
1. Должник в течение десяти рабочих дней со дня вступления в законную силу решения о применении реабилитационной процедуры размещает в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, на казахском и русском языках публикации о применении реабилитационной процедуры к должнику и о порядке заявления требований кредиторами.
При наличии у должника интернет-ресурса опубликование сообщения в указанном интернет-ресурсе о применении реабилитационной процедуры к должнику и о порядке заявления требований кредиторами является обязательным.

6. Оңалту жоспары кредиторлар талаптарының тізілімі бекітілгеннен кейін кредиторлар жиналысына келісу үшін берілуге тиіс.
7. Табиғи монополия субъектiлерi немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерi болып табылатын не республиканың экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер етуге қабілетті ұйымдардың оңалту жоспары тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тиiстi аумақтық органымен, ал қала негiзiн құраушы кәсiпорындар бойынша - тиiстi облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмiмен келiсiлуге тиiс.
Ұсынылған оңалту жоспары он жұмыс күні ішінде қарастырылады.
8. Борышкер оңалту жоспарын кредиторлар жиналысында мақұлдағаннан кейін осы Заңның 37-1-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында белгіленген мерзімнен кешіктірмей сотқа ұсынуға міндетті.
9. Кредиторлар жиналысымен келісілген оңалту жоспары ол ұсынылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде сот ұйғарымымен бекітіледі.
10. Сот осы Заңда белгіленген талаптардың бұзылғандығы анықталған жағдайларда, оңалту жоспарын бекітуден бас тартуға құқылы.
11. Соттың оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарымы:
1) оңалту жоспарын бекіту туралы;
2) оңалту рәсімін аяқтау және қорытынды есеп беру мерзімдері туралы;
3) уәкілетті органның оңалтушы басқарушыны тағайындауы туралы немесе басқару құқығының борышкер мүлкінің меншік иесінде, қатысушыларда (акционерлерде) сақталғандығы туралы нұсқауларды қамтуға тиіс.»;
28) 45-бап алып тасталсын;
29) мынадай мазмұндағы 45-1-баппен толықтырылсын:
«45-1-бап. Кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру
1. Борышкер оңалту рәсiмiн қолдану туралы шешім заңды күшiне енген күннен бастап он жұмыс күні ішінде борышкерге оңалту рәсiмiнің қолданылуы туралы және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жарияланымды Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң тұрған жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тiлдерiнде орналастырады.
Борышкердің интернет-ресурсы бар болған жағдайда, борышкерге оңалту рәсiмiнің қолданылуы және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарламаны аталған интернет-ресурста жариялау міндетті болып табылады.

2. Заявление и рассмотрение требований кредиторов к должнику осуществляются в порядке, установленном статьями 71-72 настоящего Закона.
3. Должник обязан передать реестр требований кредиторов и результаты их рассмотрения для утверждения в уполномоченный орган не позднее трех месяцев со дня вступления в силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
4. Представленный должником реестр требований кредиторов утверждается уполномоченным органом в срок не позднее пяти рабочих дней со дня представления реестра требований кредиторов.
5. Реестр требований кредиторов, составленный с нарушением требований статей 71-72 настоящего Закона, возвращается уполномоченным органом на доработку с указанием причин возврата в срок не позднее пяти рабочих дней со дня его представления, которые подлежат устранению в течение пяти рабочих дней.»;
30) статью 46 исключить;
31) дополнить статьей 46-1 следующего содержания:
«Статья 46-1. Собрание кредиторов
1. В целях обеспечения интересов всех кредиторов созывается собрание кредиторов.
2. Право участвовать в собрании кредиторов принадлежит кредиторам (их представителям), включенным в реестр требований кредиторов, собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам), уполномоченному органу.
3. Организация, проведение и принятие решений собранием кредиторов производятся в порядке, установленном пунктами 6-11 статьи 14-3 настоящего Закона.
4. Протокол собрания кредиторов составляется в двух экземплярах, один из которых передается в суд, принявший решение о применении реабилитационной процедуры, второй – комитету кредиторов.
К протоколу собрания кредиторов должны быть приложены копии:
1) реестра требований кредиторов на дату проведения собрания кредиторов;
2) документов, подтверждающих полномочия представителей участников собрания;
3) материалов, представленных участникам собрания для ознакомления и (или) утверждения;
4) документов, являющихся доказательствами, свидетельствующими о надлежащем уведомлении кредиторов о дате и месте проведения собрания кредиторов;
5) иных документов по усмотрению должника.
5. К исключительной компетенции собрания кредиторов относится:
1) принятие решения о сохранении или отмене права управления имуществом и делами должника с момента утверждения плана реабилитации за собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителями (участниками);
2) определение численности, формирование и утверждение состава комитета кредиторов;
3) внесение изменений в состав комитета кредиторов;

2. Кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарын мәлімдеу және қарау осы Заңның 7172-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Борышкер оңалту рәсiмiн қолдану туралы шешім заңды күшiне енген күннен бастап үш айдан кешіктірмей кредиторлар талаптарының тізілімін және оларды қарау нәтижелерін бекіту үшін уәкілетті органға беруге міндетті.
4. Борышкер ұсынған кредиторлар талаптарының тізілімін уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімі ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
5. Уәкілетті орган осы Заңның 7172-баптарының талаптарын бұза отыра жасалған кредиторлар талаптарының тізілімін бес жұмыс күні ішінде жойылуға жататын қайтару себептерін көрсете отырып, ол ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей пысықтауға қайтарады.»;
30) 46-бап алып тасталсын;
31) мынадай мазмұндағы 46-1-баппен толықтырылсын:
«46-1-бап. Кредиторлар жиналысы
1. Барлық кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында кредиторлар жиналысы шақырылады.
2. Кредиторлар жиналысына қатысу құқығы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторларға (олардың өкілдеріне), борышкер мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттілік берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға), уәкілетті органға тиесілі.
3. Кредиторлар жиналысын ұйымдастыру, өткізу және оның шешімдер қабылдауы осы Заңның 14-3-бабының 6–11-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
4. Кредиторлар жиналысының хаттамасы екі данада жасалады, оның бірі оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған сотқа, екіншісі кредиторлар комитетіне беріледі.
Кредиторлар жиналысының хаттамасына:
1) кредиторлар жиналысын өткізу күніндегі кредиторлар талаптары тізілімінің;
2) жиналысқа қатысушылар өкілдерінің өкілеттіктерін растайтын құжаттардың;
3) жиналысқа қатысушыларға танысу және (немесе) бекіту үшін ұсынылған материалдардың;
4) кредиторлар жиналысын өткізу күні мен орны туралы кредиторларды тиісті түрде хабардар еткені туралы айғақтайтын дәлелдемелер болып табылатын құжаттардың;
5) борышкердің қалауы бойынша өзге де құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиіс.
5. Кредиторлар жиналысының айрықша құзыретіне:
1) борышкер мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), құрылтайшыларда (қатысушыларда) оңалту жоспарын бекіткен сәттен бастап борышкер мүлкін және істерін басқару құқығын сақтау немесе оның күшін жою туралы шешім қабылдау;
2) кредиторлар комитеті құрамының санын айқындау, құрамын қалыптастыру және бекіту;
3) кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер енгізу;

4) согласование плана реабилитации;
5) согласование изменений и дополнений в план реабилитации;
6) согласование продления реабилитационной процедуры;
7) определение порядка и сроков доведения членами комитета кредиторов информации о ходе осуществления реабилитационной процедуры до сведения кредиторов;
8) отнесение иных сделок к категории совершаемых вне рамок обычных коммерческих операций;
9) согласование сделок вне рамок обычных коммерческих операций, не предусмотренных планом реабилитации;
10) утверждение суммы дебиторской задолженности должника, невозможной к взысканию;
11) выбор кандидатуры реабилитационного управляющего;
12) определение суммы основного вознаграждения реабилитационного управляющего и порядка его выплаты;
13) определение суммы денежного вознаграждения членов органов управления должника в случаях, когда право управления имуществом и делами должника сохранено за собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителями (участниками);
14) согласование заключительного отчета реабилитационного управляющего (должника);
15) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом.
6. Заочное голосование не допускается при принятии решений по вопросам, входящим в компетенцию собрания кредиторов, предусмотренным подпунктами 1), 4), 5), 6) и 11) пункта 5 настоящей статьи;»;
32) статьи 474849 и 50 изложить в следующей редакции:
«Статья 47. Расчеты с кредиторами
1. С момента применения реабилитационной процедуры:
1) удовлетворяются требования по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов, а также требования граждан, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, за исключением требований о возмещении морального вреда;
2) производятся расчеты по выплате компенсаций и оплате труда с  лицами, работающими по трудовому договору, по уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и по выплате вознаграждений по авторским договорам, срок выплат которых наступил после применения реабилитационной процедуры;
3) удовлетворяются требования кредиторов, возникшие из обязательств, в том числе из сделок, заключенных реабилитационным управляющим (должником), срок исполнения которых наступил в период осуществления реабилитационной процедуры.
2. Все остальные расчеты по задолженностям должника перед кредиторами, включая задолженности, взыскания по которым производятся по исполнительным листам или в бесспорном (безакцептном) порядке, осуществляются после утверждения реестра требований кредиторов в соответствии с планом реабилитации с соблюдением очередности и правил расчетов, установленных статьями 75 и 76 настоящего Закона.
При возникновении обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налогоплательщиком согласно налоговой отчетности, начисленных органом налоговой службы по результатам налоговых проверок, за истекшие налоговые периоды и налоговый период, в котором применена реабилитационная процедура, в реестр требований кредиторов, а также в план реабилитации вносятся соответствующие изменения и дополнения.

4) оңалту жоспарын келісу;
5) оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды келісу;
6) оңалту рәсімін ұзартуды келісу;
7) кредиторлар комитеті мүшелерінің оңалту рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты кредиторлар назарына жеткізуінің тәртібі мен мерзімін айқындау;
8) өзге мәмілелерді кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс жасалатындардың санатына жатқызу;
9) оңалту жоспарында көзделмеген, кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелерді келісу;
10) борышкердің өндiрiп алынуы мүмкiн емес дебиторлық берешегiнiң сомасын бекiту;
11) оңалтушы басқарушының кандидатурасын таңдау;
12) оңалтушы басқарушының негізгі сыйақы сомасын және оны төлеу тәртібін айқындау;
13) борышкер мүлкін және істерін басқару құқығы борышкер мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), құрылтайшыларда (қатысушыларда) сақталған жағдайда, борышкерді басқару органдары мүшелерінің ақшалай сыйақысының сомасын анықтау;
14) оңалтушы басқарушының (борышкердің) қорытынды есебін келісу;
15) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктер жатады.
6. Кредиторлар жиналысының құзыретіне кіретін, осы баптың 5-тармағының 1), 4), 5), 6) және 11) тармақшаларында көзделген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде сырттай дауыс беруге жол берілмейді.»;
32) 474849 және 50-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«47-бап. Кредиторлармен есеп айырысу
1. Оңалту рәсімін қолданған кезден бастап:
1) моральдық зиянды өтеу туралы талаптарды қоспағанда, жалақыдан және (немесе) өзге де кiрiстен ұсталған алименттердi төлеу жөнiндегi талаптар, сондай-ақ өмiрiне немесе денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн борышкер жауапты болатын азаматтардың талаптары қанағаттандырылады;
2) төлеу мерзiмi оңалту рәсiмi қолданылғаннан кейiн басталған, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеп жатқан адамдармен өтемақылар және еңбекақы төлеу бойынша, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар төлеу бойынша және авторлық шарттар бойынша сыйақылар төлеу бойынша есеп айырысу жүргізіледі;
3) кредиторлардың мiндеттемелерден, оның iшiнде оңалтушы басқарушы (борышкер) жасасқан мәмiлелерден туындаған, орындалу мерзiмi оңалту рәсiмiн жүзеге асыру кезеңiнде басталатын талаптары қанағаттандырылады.
2. Борышкердiң кредиторлар алдындағы берешектерi бойынша басқа да барлық есеп айырысулар, оның iшiнде өндіріп алынуы атқару парақтары бойынша немесе даусыз (акцептісіз) тәртiппен жүргiзiлетiн берешектер осы Заңның 75 және 76-баптарында белгiленген кезектiлiк пен есеп айырысу қағидалары сақтала отырып, оңалту жоспарына сәйкес кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлгеннен кейiн жүзеге асырылады.
Өткен салық кезеңдері және оңалту рәсімі қолданылған салық кезеңі үшін салық есептілігіне сәйкес салық төлеуші есептеген, салықтық тексерулер нәтижелері бойынша салық қызметі органы есепке жазған салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелер туындаған кезде кредиторлар талаптарының тізіліміне, сондай-ақ оңалту жоспарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.

3. Заявление и рассмотрение требований кредиторов к должнику осуществляются в порядке, установленном статьями 71-72 настоящего Закона.
Утверждение реестра требований кредиторов осуществляется в порядке, установленном статьей 45 настоящего Закона.
4. Удовлетворение требований кредиторов, возникших до применения процедуры реабилитации, производится после утверждения реестра требований кредиторов, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи.
5. Залоговый кредитор вправе обратиться в суд об обращении взыскания на имущество должника, являющееся предметом обеспечения исполнения обязательства перед ним, в случаях:
1) выявления нарушений настоящего Закона, представляющих угрозу его законным интересам;
2) нарушения графика погашения задолженности перед ним;
3) снижения стоимости имущества, являющегося предметом залога, влекущего ущемление его интересов;
4) если имущество, являющееся предметом обеспечения исполнения обязательства перед ним, не требуется для продолжения деятельности предприятия-должника или для реализации плана реабилитации.
Статья 48. Реабилитационный управляющий
Реабилитационный управляющий в случаях, установленных настоящим Законом, назначается уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней после вступления в силу определения суда об утверждении плана реабилитации.
Статья 49. Вознаграждение реабилитационного управляющего
1. Вознаграждение реабилитационному управляющему выплачивается из имущества должника и относится на административные расходы. Размер и сумма основного вознаграждения и порядок его выплаты определяются собранием кредиторов в соответствии с требованиями настоящей статьи.
2. Вознаграждение реабилитационному управляющему включает:
1) текущие выплаты за весь период исполнения им своих обязанностей, ежемесячная сумма которых не должна превышать пятьдесят месячных расчетных показателей;
2) дополнительные выплаты, которые могут быть выплачены реабилитационному управляющему кредиторами при обязательном условии достижения цели реабилитационной процедуры.
Размер дополнительного вознаграждения может составлять:
до двух процентов из средств, направляемых на погашение требований кредитора первой, второй очередей;
до пяти процентов из средств, направляемых на погашение требований кредитора третьей и пятой очередей.
Согласие кредитора о выплате дополнительного вознаграждения с указанием его размера выносится кредитором в письменной форме не менее чем в двух экземплярах, один из которых направляется реабилитационным управляющим в уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия кредитором такого решения.

3. Кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарын мәлімдеуі мен оларды қарау осы Заңның 71-72-баптарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Кредиторлар талаптарының тізілімін бекіту осы Заңның 45-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Кредиторлардың оңалту рәсiмi қолданылғанға дейiн туындаған талаптарын қанағаттандыру, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
5. Кепілді кредитор:
1) өзінің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін, осы Заңды бұзушылық анықталған;
2) өзінің алдындағы берешекті өтеу кестесі бұзылған;
3) кепіл нысанасы болып табылатын мүлік құнының өз мүдделеріне қысым жасауға әкеп соқтыратындай төмендеуі;
4) егер өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын мүлік борышкер-кәсіпорынның қызметін жалғастыру үшін немесе оңалту жоспарын іске асыру үшін талап етілмесе, өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын борышкер мүлкіне өндіріп алуды қолдану туралы сотқа жүгінуге құқылы.
48-бап. Оңалтушы басқарушы
Осы Заңда белгіленген жағдайларда оңалтушы басқарушыны оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы күшіне енгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган тағайындайды.
49-бап. Оңалтушы басқарушыға сыйақы төлеу
1. Оңалтушы басқарушыға сыйақы борышкердiң мүлкiнен төленедi және әкiмшiлiк шығыстарына жатқызылады. Негізгі сыйақының мөлшері мен сомасын және оны төлеу тәртiбiн кредиторлар жиналысы осы баптың талаптарына сәйкес айқындайды.
2. Оңалтушы басқарушыға төленетiн сыйақы:
1) оның өз мiндеттерiн атқарған барлық кезеңi үшiн төленетiн, ай сайынғы сомасы елу айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс ағымдағы төлемдердi;
2) оңалту рәсiмiнiң мақсаттарына қол жеткізу мiндеттi жағдайда, оңалтушы басқарушыға кредиторлар төлеуі мүмкін қосымша төлемдердi қамтиды.
Қосымша сыйақының мөлшері:
бірінші, екінші кезектегі кредитор талаптарын өтеуге бағытталған қаражаттың екі пайызына дейін;
үшінші және бесінші кезектегі кредитор талаптарын өтеуге бағытталған қаражаттың бес пайызына дейін құрауы мүмкін.
Кредитор қосымша сыйақыны төлеу туралы кредитордың келісімін оның мөлшерін көрсете отырып, жазбаша түрде кемінде екі данада шығарады, оның біреуін оңалтушы басқарушы мұндай шешімді кредитор қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.

3. В случаях, когда право управления имуществом и делами должника сохранено за собственником имущества должника (уполномоченным им органом), учредителями (участниками), полномочия реабилитационного управляющего возложены на руководителя должника, ограничение максимальной суммы текущих выплат, предусмотренное подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи на руководителя должника не распространяется, дополнительные выплаты, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, не производятся.
Статья 50. Срок реабилитационной процедуры
Срок проведения реабилитационной процедуры устанавливается судом в соответствии с планом реабилитации. Суд вправе по ходатайству реабилитационного управляющего с согласия собрания кредиторов продлить этот срок, но не более чем на шесть месяцев.
Для организаций, являющихся субъектами естественных монополий или субъектами рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке либо имеющих важное стратегическое значение для экономики республики, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, суд вправе продлить срок реабилитационной процедуры до двух лет.
В случае получения организацией статуса участника мер государственной поддержки по заявлению реабилитационного управляющего с согласия комитета кредиторов суд вправе приостановить проведение реабилитационной процедуры.»;
33) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
«Статья 50-1. Приостановление и возобновление реабилитационной
процедуры для участника мер
государственной поддержки
1. Заявление о приостановлении реабилитационной процедуры должно быть рассмотрено судом в срок не позднее десяти рабочих дней со дня его поступления.
Основанием для приостановления реабилитационной процедуры является получение должником статуса участника мер государственной поддержки и решение комитета кредиторов.
2. С момента вынесения судом определения о приостановлении реабилитационной процедуры наступают следующие последствия:
1) реабилитационный управляющий отстраняется от управления имуществом и делами должника, и управление переходит к собственнику имущества должника (уполномоченному им органу), учредителям (участникам);
2) приостанавливается действие подпункта 1) пункта 1 статьи 43-2 настоящего Закона;
3) приостанавливается исполнение плана реабилитации организации;
4) погашение требований кредиторов производится в соответствии с планом реабилитации, принятым в рамках мер государственной поддержки.
3. Комитет кредиторов вправе принять решение об обращении в суд с заявлением о возобновлении реабилитационной процедуры. С таким заявлением обращается лицо, уполномоченное комитетом кредиторов.
Со дня вступления в силу определения суда о возобновлении реабилитационной процедуры прекращается действие пункта 2 настоящей статьи.»;

3. Борышкердің мүлкін және істерін басқару құқығы борышкер мүлкінің меншік иесінде (ол уәкілеттік берген органда), құрылтайшыларда (қатысушыларда) сақталған, оңалтушы басқарушының өкілеттіктері борышкердің басшысына жүктелген жағдайларда, осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген ағымдағы төлемдердің ең көп сомасын шектеу борышкердің басшысына қолданылмайды, осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген қосымша төлемдер жүргізілмейді.
50-бап. Оңалту рәсімінің мерзімі
Сот оңалту рәсімін жүргізу мерзімін оңалту жоспарына сәйкес белгілейді. Сот оңалтушы басқарушының қолдаухаты бойынша кредиторлар жиналысының келiсiмiмен осы мерзiмдi ұзартуға құқылы, бiрақ ол алты айдан аспауға тиiс.
Табиғи монополия субъектiлерi немесе тауар нарығында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерi болып табылатын не республика экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер етуге қабілетті ұйымдар үшiн сот оңалту рәсiмiнiң мерзiмiн екi жылға дейiн ұзартуға құқылы.
Ұйым мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы мәртебесін алған жағдайда, сот оңалтушы басқарушының өтiнiшi бойынша, кредиторлар комитетiнiң келiсiмiмен оңалту рәсімін жүргізуді тоқтата тұруға құқылы.»;
33) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
«50-1-бап. Мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы үшін
оңалту рәсімін тоқтата тұру және қайта бастау
1. Оңалту рәсімін тоқтата тұру туралы өтінішті сот ол түскен күннен бастап он жұмыс күнінен кеш емес мерзімде қарауға тиіс.
Оңалту рәсімін тоқтата тұру үшін борышкердің мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы мәртебесін алуы және кредиторлар комитетінің шешімі негіз болып табылады.
2. Сот оңалту рәсімін тоқтата тұру туралы ұйғарым шығарған сәттен бастап, мынадай салдарлар басталады:
1) оңалтушы басқарушы борышкердің мүлкі мен істерін басқарудан шеттетіледі және басқару борышкер мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларға (қатысушыларға) өтеді;
2) осы Заңның 43-2-бабы 1-тармағы 1) тармақшасының қолданысы тоқтатыла тұрады;
3) ұйымды оңалту жоспарының орындалуы тоқтатыла тұрады;
4) кредиторлардың талаптарын өтеу мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде қабылданған оңалту жоспарына сәйкес жүргізіледі.
3. Кредиторлар комитеті оңалту рәсімін қайта бастау туралы өтінішпен сотқа жүгіну туралы шешім қабылдауға құқылы. Осындай өтінішпен кредиторлар комитеті уәкілеттік берген тұлға жүгінеді.
Оңалту рәсімін қайта бастау туралы сот ұйғарымы күшіне енген күннен бастап, осы баптың 2-тармағының қолданысы тоқтатылады.»;

34) статьи 5153 и 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 51. Полномочия реабилитационного управляющего
1. Реабилитационный управляющий:
1) принимает имущество должника в управление и распоряжается им в пределах, установленных настоящим Законом;
2) имеет в отношении имущества должника соответствующие права и исполняет обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан для всех его органов;
3) в течение десяти рабочих дней со дня его назначения уполномоченным органом размещает в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования нормативных правовых актов, на казахском и русском языках публикацию о применении процедуры реабилитации к должнику и о порядке заявления требований кредиторами;
4) организует выполнение реабилитационного плана;
5) направляет в суд ходатайство о внесении изменений и дополнений в план реабилитации, согласованных собранием кредиторов;
6) ведет реестр требований кредиторов;
7) уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета, которое проводится в сроки, установленные пунктом 1 статьи 12 настоящего Закона;
8) направляет уведомление членам комитета кредиторов в порядке и сроки, установленные пунктом 2 статьи 14 настоящего Закона;
9) совершает действия, установленные пунктом 7 статьи 14-3 настоящего Закона, а также направляет материалы участникам собрания кредиторов, избравшим заочное голосование, в порядке и сроки, установленные пунктом 8 статьи 14-3 настоящего Закона;
10) запрашивает и получает от организаций, государственных органов и их должностных лиц информацию о должнике;
11) вправе участвовать в отношениях, регулируемых законодательством о банкротстве, с применением информационной системы;
12) обращается в суд о приостановлении реабилитационной процедуры;
13) выполняет другие полномочия, предусмотренные настоящим Законом.
2. Согласно решению собрания кредиторов реабилитационный управляющий:
1) совершает сделки вне рамок обычных коммерческих операций;
2) принимает решения, влекущие за собой увеличение расходов должника на потребление, в том числе на оплату труда работников должника;
3) обращается в суд о прекращении реабилитационной процедуры;
4) обращается в суд о прекращении реабилитационной процедуры и признании должника банкротом в случаях, установленных настоящим Законом.
Правила, установленные подпунктами 1), 2) настоящего пункта, не распространяются на сделки по распоряжению имуществом должника, предусмотренные планом реабилитации.

34) 5153 және 54-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Оңалтушы басқарушының өкiлеттiктерi
1. Оңалтушы басқарушы:
1) борышкердiң мүлкiн басқаруға қабылдайды және оған осы Заңда белгiленген шекте билiк етедi;
2) борышкердiң мүлкiне қатысты тиiстi құқықтарға ие болады және оның барлық органдары үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мiндеттердi атқарады;
3) өзін уәкiлеттi орган тағайындаған күннен бастап он жұмыс күні iшiнде Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң тұрған жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртiппен нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында борышкерге оңалту рәсiмiн қолдану туралы және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртiбi туралы жарияланымды қазақ және орыс тiлдерiнде орналастырады;
4) оңалту жоспарын орындауды ұйымдастырады;
5) оңалту рәсіміне кредиторлар жиналысымен келісілген өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы сотқа қолдаухат жібереді;
6) кредиторлар талаптарының тізілімін жүргізеді;
7) кредиторлар комитетінің барлық мүшелеріне осы Заңның 12-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдерде өткізілетін комитеттің бірінші отырысының өтетін күні мен орны туралы хабарлайды;
8) осы Заңның 14-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кредиторлар комитетінің мүшелеріне хабарлама жібереді;
9) осы Заңның 14-3-бабының 7-тармағында белгіленген іс-әрекеттерді жасайды, сондай-ақ кредиторлар жиналысының сырттай дауыс беруді таңдаған қатысушыларына осы Заңның 14-3-бабының 8-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде материалдарды жібереді;
10) ұйымдардан, мемлекеттік органдардан және олардың лауазымды адамдарынан борышкер туралы ақпаратты сұратады және алады;
11) банкроттық туралы заңнамамен реттелетін қатынастарға ақпараттық жүйені қолдана отырып қатысуға құқылы;
12) оңалту рәсімін тоқтата тұру туралы сотқа жүгінеді;
13) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайды.
2. Кредиторлар жиналысының шешіміне сәйкес оңалтушы басқарушы:
1) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелер жасасады;
2) борышкердiң тұтынуға, оның iшiнде борышкер қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын шешiмдер қабылдайды;
3) оңалту рәсімін тоқтату туралы сотқа жүгінеді;
4) осы Заңда белгіленген жағдайларда, оңалту рәсімін тоқтату және борышкерді банкрот деп тану туралы сотқа жүгінеді.
Осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында белгіленген қағидалар оңалту жоспарында көзделген, борышкердің мүлкіне билік ету жөніндегі мәмілелерге қолданылмайды.

3. Реабилитационный управляющий обязан не позднее 15 числа каждого месяца доводить до сведения членов комитета кредиторов информацию о финансовом состоянии, произведенных сделках в ходе обычных коммерческих операций за предыдущий месяц, представлять любую информацию по требованию комитета кредиторов.
Реабилитационный управляющий обязан предоставить полную информацию о ходе осуществления своей деятельности любому кредитору должника на основании его письменного запроса.
4. Если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после применения реабилитационной процедуры, превышает двадцать процентов общей суммы кредиторской задолженности на момент введения реабилитационной процедуры, сделки, порождающие новые денежные обязательства должника, могут совершаться реабилитационным управляющим только с согласия комитета кредиторов.
5. Реабилитационный управляющий выявляет сделки, совершенные должником при обстоятельствах, указанных в статье 6 настоящего Закона, и предъявляет требования о признании их недействительными либо возврате имущества в судебном порядке.»;
«Статья 53. Прекращение реабилитационной процедуры
1. Реабилитационный управляющий по решению собрания кредиторов обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в отношении должника в случаях:
1) если цель реабилитационной процедуры в отношении должника достигнута;
2) если он убедился, что достижение этой цели невозможно.
К заявлению реабилитационного управляющего прилагается заключительный отчет реабилитационного управляющего.
С заявлением о прекращении реабилитационной процедуры обращается участник мер государственной поддержки в случае исполнения плана реабилитации, утвержденного в рамках мер государственной поддержки.
2. Собственник имущества должника (уполномоченный им орган), считающий, что реализация плана реабилитации должника либо действия (бездействие) реабилитационного управляющего наносит ущерб его интересам, может обратиться в суд о прекращении реабилитационной процедуры.
3. Кредитор, сумма требований которого составляет не менее десяти процентов от общей суммы требований, включенной в реестр требований кредиторов, в случае ненадлежащего уведомления о проведении собрания кредиторов, имеет право обратиться в суд о прекращении реабилитационной процедуры.
4. Кредитор (кредиторы) может (могут) обратиться в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры:
1) при наличии оснований, подтверждающих, что действия (бездействие) должника по составлению реестра требований кредиторов, плана реабилитации наносят ущерб его имущественным интересам;

3. Оңалтушы басқарушы өткен айдағы қаржылық жағдайы, кәдімгі коммерциялық операциялар барысында жасалған мәмілелер туралы ақпаратты әр айдың 15-інен кешіктірмей кредиторлар комитеті мүшелерінің назарына жеткізуге, кредиторлар комитетінің талабы бойынша кез келген ақпаратты ұсынуға міндетті.
Оңалтушы басқарушы өзінің қызметін жүзеге асыру барысы туралы толық ақпаратты борышкердің кез келген кредиторына оның жазбаша сұрауы негізінде беруге міндетті.
4. Егер борышкердiң оңалту рәсiмi қолданылғаннан кейiн туындаған ақшалай мiндеттемелерінiң жалпы сомасы оңалту рәсiмi қолданылған кездегi кредиттік берешектiң жалпы сомасының жиырма пайызынан асып кетсе, оңалтушы басқарушы борышкердiң жаңа ақшалай мiндеттемелерiн туғызатын мәмiлелердi кредиторлар комитетiнiң келiсiмiмен ғана жасаса алады.
5. Оңалтушы басқарушы осы Заңның 6-бабында көрсетiлген мән-жайлар кезiнде борышкер жасасқан мәмiлелердi анықтайды және оларды сот тәртібімен жарамсыз деп тану не мүлiктi қайтару туралы талаптар қояды.»;
«53-бап. Оңалту рәсімін тоқтату
1. Оңалтушы басқарушы:
1) егер борышкерге қатысты оңалту рәсiмiнiң мақсатына қол жеткізілсе;
2) егер ол бұл мақсатқа қол жеткізу мүмкін еместігіне көз жеткізсе, кредиторлар жиналысының шешімі бойынша борышкерге қатысты оңалту рәсiмiн тоқтату туралы өтiнiшпен сотқа жүгiнедi.
Оңалтушы басқарушының өтiнiшiне оңалтушы басқарушының қорытынды есебi қоса беріледi.
Мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде бекітілген оңалту жоспары орындалған жағдайда, мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен жүгінеді.
2. Борышкердi оңалту жоспарын iске асыру не оңалтушы басқарушының iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi) өз мүдделерiне залал келтiредi деп есептейтiн борышкер мүлкiнiң меншік иесi (ол уәкiлеттік берген орган) оңалту рәсiмiн тоқтату туралы сотқа жүгіне алады.
3. Кредиторлар жиналысының өткізілуі туралы тиісті түрде хабардар етілмеген жағдайда, талап сомасы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген талаптардың жалпы сомасының кемінде он пайызын құрайтын кредитордың оңалту рәсімін тоқтату туралы сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Кредитор (кредиторлар):
1) борышкердің кредиторлар талаптарының тізілімін, оңалту жоспарын құру жөніндегі iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi) өзінің мүліктік мүдделеріне залал келтіретінін растайтын негіздер болған кезде;

2) при неисполнении графика погашения кредиторской задолженности более трех месяцев;
3) при выявлении фактов предоставления недостоверных сведений, содержащихся в документах, приложенных к заявлению о применении реабилитационной процедуры;
4) при наличии оснований, подтверждающих, что реализация плана реабилитации должника либо действия (бездействие) реабилитационного управляющего наносят ущерб его имущественным интересам.
5. При подаче в суд заявления о прекращении реабилитационной процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1, пунктами 2, 3, 4 настоящей статьи, лицо, подающее заявление, обязано указать в заявлении требование о признании должника банкротом.
В случае невыполнения требований настоящего пункта суд оставляет заявление о прекращении реабилитационной процедуры без рассмотрения.
6. В случаях отказа собрания кредиторов в согласовании плана реабилитации либо непредставления должником плана реабилитации в срок, установленный подпунктом 4) пункта 2 статьи 37-1 настоящего Закона, судом прекращается реабилитационная процедура.
Статья 54. Последствия прекращения реабилитационной процедуры
В случаях прекращения реабилитационной процедуры по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1, пунктами 2, 3, 4 статьи 53 настоящего Закона, и возбуждения (возобновления) дела о банкротстве:
1) сохраняются последствия, предусмотренные статьей 43-2 настоящего Закона;
2) до вынесения решения о признании должника банкротом и назначении конкурсного управляющего право управления имуществом и делами должника сохраняется за лицом, осуществлявшим управление в реабилитационной процедуре.»;
35) в статье 70:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
«1-1) направляет уведомление, предусмотренное пунктом 2 статьи 14 настоящего Закона.
Первое заседание комитета проводится в сроки, установленные пунктом 1 статьи 12 настоящего Закона;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) исполняет условия соглашения, включая план мероприятий, заключенного с комитетом кредиторов;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) представляет на утверждение комитета кредиторов план продажи имущества (активов) банкрота в целях погашения требований кредиторов и осуществляет его реализацию;»;
дополнить подпунктами 6-2), 6-3) и 9-3) следующего содержания:
«6-2) не позднее 15 числа каждого месяца представляет комитету кредиторов полную информацию о ходе осуществления процедуры конкурсного производства за предыдущий месяц;
6-3) предоставляет полную информацию о ходе осуществления своей деятельности любому кредитору должника на основании его письменного запроса;»;

2) кредиторлық берешекті өтеу кестесі үш айдан астам орындалмаған кезде;
3) оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішке қоса берілген құжаттарда қамтылған дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілері анықталған кезде;
4) борышкердi оңалту жоспарын iске асыру не оңалтушы басқарушының iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi) өзінің мүліктік мүдделерiне залал келтiретінін растайтын негіздер болған кезде оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінуі мүмкін.
5. Сотқа осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында, 2, 3, 4-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсімін тоқтату туралы өтініш берілген кезде өтініш беруші тұлға борышкерді банкрот деп тану туралы талапты өтініште көрсетуге міндетті.
Осы тармақтың талаптары орындалмаған жағдайда сот оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішті қараусыз қалдырады.
6. Кредиторлар жиналысы оңалту рәсімін келісуден бас тартқан не борышкер осы Заңның 37-1-бабының 2-тармағының 4) тармақшасында белгіленген мерзімде оңалту жоспарын ұсынбаған жағдайларда, сот оңалту рәсімін тоқтатады.
54-бап. Оңалту рәсімін тоқтату салдарлары
Осы Заңның 53-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 2, 3, 4-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсімі тоқтатылған және банкроттық туралы іс қозғалған (қайта басталған) жағдайда:
1) осы Заңның 43-2-бабында көзделген салдарлар сақталады;
2) борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарылғанға және конкурстық басқарушы тағайындалғанға дейін борышкер мүлкін және істерін басқару құқығы оңалту рәсімінде басқаруды жүзеге асырған тұлғада сақталады.»;
35) 70-бапта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) осы Заңның 14-бабының 2-тармағында көзделген хабарламаны жібереді.
Комитеттің бірінші отырысы осы Заңның 12-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдерде өткізіледі;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) іс-шараларын жоспарын қоса алғанда, кредиторлар комитетімен жасасқан келісімнің талаптарын орындайды;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) кредиторлардың талаптарын өтеу мақсатында банкроттың мүліктерін (активтерін) сату жоспарын кредиторлар комитетінің бекітуіне ұсынады және оны өткізуді жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3) және 9-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-2) алдыңғы айдағы конкурстық іс жүргізу рәсімін жүзеге асыру барысы туралы толық ақпаратты әр айдың 15-інен кешіктірмей кредиторлар комитетіне табыс етеді;
6-3) борышкердің кез келген кредиторына оның жазбаша сұратуы негізінде өз қызметін жүзеге асыру барысы туралы толық ақпаратты ұсынады;»;

«9-3) в срок не позднее трех рабочих дней со дня его отстранения обязан передать все документы должника, включая учредительные, финансовые и правоустанавливающие документы на его имущество, все имущество (активы) должника, а также печать должника вновь назначенному конкурсному управляющему или руководителю должника при отмене решения о признании должника банкротом;»;
36) пункт 2 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«2. Представленный конкурсным управляющим реестр требований кредиторов, соответствующий требованиям законодательства о банкротстве, утверждается уполномоченным органом в срок не позднее пяти рабочих дней со дня представления реестра требований кредиторов.
В случае несоответствия требованиям законодательства о банкротстве представленный реестр требований кредиторов возвращается уполномоченным органом на доработку с указанием причин возврата в срок не позднее пяти рабочих дней со дня его представления, которые подлежат устранению в течение пяти рабочих дней.»;
37) часть первую пункта 1 статьи 84 изложить в следующей редакции:
«1. Продажа имущества должника, включая права требования, осуществляется конкурсным управляющим путем проведения торгов в соответствии с планом продажи имущества, утвержденным комитетом кредиторов.».
5. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года «О третейских судах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 24, ст. 151; 2009 г., № 9-10, ст. 47; 2010 г., № 3-4, ст. 12):
пункт 5 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«5. Третейским судам не подведомственны споры, по которым затрагиваются интересы государства, государственных предприятий, несовершеннолетних лиц, лиц, признанных в порядке, установленном законом, недееспособными, лиц, не являющихся участниками третейского соглашения, споры из договоров о предоставлении услуг, выполнении работ, производстве товаров субъектами естественных монополий, субъектами, занимающими доминирующее положение на рынке товаров и услуг, а также по делам о банкротстве или реабилитации, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.».
6. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115):
часть вторую пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«Требования подпункта 2) настоящего пункта не распространяются на потенциальных поставщиков, в отношении которых проводится процедура реабилитации, а также потенциальных поставщиков, являющихся участниками мер государственной поддержки, для которых применение ускоренной реабилитационной процедуры является обязательным.».

«9-3) борышкерді банкрот деп тану туралы шешімнің күші жойылған кезде, өзі шеттетілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде борышкердің құрылтай, қаржылық және оның мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарын қоса алғанда, барлық құжаттарын, борышкердің барлық мүлкін (активтерін), сондай-ақ борышкердің мөрін жаңадан тағайындалған конкурстық басқарушыға немесе борышкердің басшысына беруге міндетті;»;
36) 73-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Конкурстық басқарушы ұсынған, банкроттық туралы заңнаманың талаптарына сәйкес келетін кредиторлар талаптарының тізілімін уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімі ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бекітеді.
Кредиторлар талаптарының ұсынылған тізілімі банкроттық туралы заңнаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде жойылуға жататын қайтару себептерін көрсете отырып, ол ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей пысықтауға қайтарады.»;
37) 84-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Борышкердің талап ету құқықтарын қоса алғанда, мүлкін сатуды конкурстық басқарушы кредиторлар комитеті бекіткен мүлікті сату жоспарына сәйкес сауда-саттық жүргізу жолымен жүзеге асырады.».
5. «Аралық соттар туралы» 2004 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 24, 151-құжат; 2009 ж., № 9-10, 47-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат):
7-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың, кәмелетке толмаған адамдардың, заңда белгiленген тәртiппен әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамдардың, аралық келiсiмге қатысушылар болып табылмайтын адамдардың мүдделерiн қозғайтын даулар, табиғи монополиялар субъектiлерiнiң, тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтер нарығында үстем жағдайға ие субъектiлердiң көрсетiлетiн қызметтердi ұсынуы, жұмыстарды орындауы, тауарларды өндiруі туралы шарттардан туындаған, сондай-ақ банкроттық немесе оңалту туралы iстер жөнiндегi даулар аралық соттардың ведомстволық қарауына жатпайды.».
6. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат, №7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат):
8-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың 2) тармақшасының талаптары өздеріне қатысты оңалту рәсімі өткізіліп жатқан әлеуетті өнім берушілерге, сондай-ақ жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану міндетті болатын, мемлекеттік қолдау шараларының қатысушысы болып табылатын әлеуетті өнім берушілерге қолданылмайды.».

7. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О введении в действие Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс)» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 101; № 22, ст. 132; 2011 г., № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120):
часть третью пункта 1 статьи 48-2 изложить в следующей редакции:
«При этом отсрочка погашения налоговой задолженности предоставляется один раз на срок не более трех лет со дня принятия решения Правительством Республики Казахстан без залога имущества и (или) гарантии банка следующим налогоплательщикам, являющимся на дату вынесения решения, предусмотренного настоящим пунктом, участниками:
второго направления программы «Дорожная карта бизнеса-2020»;
Программы посткризисного восстановления (оздоровления конкурентоспособных предприятий).».
8. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43):
подпункт 2) части первой статьи 42 изложить в следующей редакции:
«2) реорганизации юридического лица, являющегося должником, или принятия в установленном законодательством порядке решения о возбуждении производства об ускоренной реабилитационной процедуре, реабилитационной процедуре, банкротстве;».
9. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129):
часть первую пункта 6 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«6. В случаях обращения взыскания на стратегический объект или возбуждения производства по делу о банкротстве, реабилитации или об ускоренной реабилитационной процедуре собственники (правообладатели) стратегических объектов в течение пяти рабочих дней с момента получения уведомления об обращении взыскания на стратегический объект или с момента получения копии определения суда о возбуждении дела о банкротстве, реабилитации или об ускоренной реабилитационной процедуре обязаны письменно уведомить уполномоченный орган по государственному планированию об обращении взыскания на стратегический объект или о возбуждении производства по делу о банкротстве, реабилитации или об ускоренной реабилитационной процедуре. Несоблюдение обязанностей по уведомлению влечет за собой последствия, предусмотренные статьей 195 настоящего Закона.».

7. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат):
48-2-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте салық берешегін өтеуді кейінге қалдыру мүлікті кепілге қоймай және (немесе) банктің кепілдігінсіз Қазақстан Республикасының Үкіметі шешім қабылдаған күннен бастап үш жылдан аспайтын мерзімге бір рет, осы тармақта көзделген шешім шығарылған күні:
«Бизнестің жол картасы-2020» бағдарламасының екінші бағытының;
Дағдарыстан кейін қалпына келтіру (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) бағдарламасының қатысушылары болып табылатын салық төлеушілерге беріледі.».
8. «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат):
42-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) борышкер болып табылатын заңды тұлға қайта құрылған немесе заңда белгіленген тәртіппен жеделдетілген оңалту рәсімі, оңалту рәсімі, банкроттық туралы іс жүргізуді қозғау жөнінде шешім қабылданған;».
9. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат):
192-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Стратегиялық объектіге өндіріп алу қолданылған немесе банкроттық, оңалту немесе жеделдетілген оңалту рәсімі туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған жағдайларда, стратегиялық объектілердің меншік иелері (құқық иеленушілері) стратегиялық объектіге өндіріп алуды жүргізу туралы хабарлама алған кезден бастап немесе соттың банкроттық, оңалту туралы немесе жеделдетілген оңалту рәсімі бойынша іс қозғау туралы ұйғарымының көшірмесін алған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органды стратегиялық объектіге өндіріп алудың жүргізілуі немесе банкроттық, оңалту немесе жеделдетілген оңалту рәсімі туралы іс бойынша іс жүргізудің қозғалуы туралы жазбаша хабардар етуге міндетті. Хабарлау жөніндегі міндеттерді сақтамау осы Заңның 195-бабында көзделген салдарларға әкеліп соғады.».

10. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2011 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования разрешительной системы» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 12, ст. 111):
в подпункте 1) пункта 12:
абзацы третий, четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
«1. Для достижения целей осуществления реабилитационной процедуры и конкурсного производства на период их проведения все органы неплатежеспособного и несостоятельного должника отстраняются от управления им и полномочия по управлению имуществом и делами должника передаются реабилитационному либо конкурсному управляющему (ликвидатору).
Реабилитационный и конкурсный управляющие (ликвидатор) выступают в качестве единственного органа управления должника и обязаны осуществлять свои полномочия по месту нахождения должника.
Положения настоящего пункта не распространяются на случаи, предусмотренные пунктом 1 статьи 9-1 настоящего Закона.»;
абзац шестой исключить;
в абзацах девятом и сорок пятом слова «пунктом 2 настоящей статьи» заменить словами «пунктом 1 статьи 9-1»;
в абзаце сорок девятом слова «пунктом 2 настоящей статьи» заменить словами «пунктом 1 статьи 9-1 настоящего Закона».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ

10. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 12, 111-құжат):
12-тармақтың 1) тармақшасында:
үшінші, төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Оңалту рәсiмiн және конкурстық iс жүргiзудi жүзеге асыру мақсатына қол жеткiзу үшiн оларды жүргiзу кезеңiнде төлемге қабілетсіз және дәрменсiз борышкердiң барлық органдары оны басқарудан шеттетiледi және борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiктер оңалтушы не конкурстық басқарушыға (таратушыға) берiледi.
Оңалтушы және конкурстық басқарушылар (таратушы) борышкердi басқарудың бiрден-бiр органы ретiнде әрекет етедi және өз өкiлеттiктерiн борышкердiң тұрған жерi бойынша жүзеге асыруға мiндеттi.
Осы тармақтың ережелерi осы Заңның 9-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.»;
алтыншы абзац алып тасталсын;
тоғызыншы және қырық бесінші абзацтардағы «осы бабының 2-тармағында» деген сөздер «9-1-бабының 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
қырық тоғызыншы абзацтағы «осы баптың 2-тармағында» деген сөздер «осы Заңның 9-1-бабының 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. НАЗАРБАЕВ