О ратификации Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами с одной стороны и Социалистической Республикой Вьетнам с другой стороны
Закон Республики Казахстан от 24 февраля 2016 года № 461-V ЗРК.
Ратифицировать Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами с одной стороны и Социалистической Республикой Вьетнам с другой стороны, совершенное в Бурабае 29 мая 2015 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим
союзом и его государствами – членами, с одной стороны, и
Социалистической Республикой Вьетнам, с другой стороны
ПРЕАМБУЛА
Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация (ниже именуемые "государства – члены Евразийского экономического союза") и Евразийский экономический союз, с одной стороны, и Социалистическая Республика Вьетнам (ниже именуемая "Вьетнам"), с другой стороны:
ПОНИМАЯ важность расширения и углубления длительных и прочных дружественных отношений и традиционного разностороннего сотрудничества между Сторонами;
ЖЕЛАЯ создать благоприятные условия для развития и диверсификации торговли между ними, а также для развития торгового и экономического сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес, на основе равенства, взаимной выгоды, недискриминации и международного права;
ПОДТВЕРЖДАЯ соответствующие права и обязанности в рамках Марракешского соглашения об учреждении Всемирной торговой организации и в рамках других действующих международных соглашений, участниками которых являются Стороны;
ПРИЗНАВАЯ необходимость поддерживать принципы и практики, продвигающие свободную и беспрепятственную торговлю на основе стабильности, открытости и недискриминации;
БУДУЧИ УБЕЖДЕНЫ, что настоящее Соглашение повысит конкурентоспособность экономик Сторон на глобальных рынках и создаст условия для развития экономических, торговых и инвестиционных отношений между ними;
ОСОЗНАВАЯ важность содействия развитию торговли путем продвижения эффективных и прозрачных процедур в целях снижения расходов и повышения предсказуемости;
ПОДЧЕРКИВАЯ взаимодополняющий характер экономик Сторон и значительный потенциал для совершенствования экономических отношений путем дальнейшего развития основ для торговли и инвестиций;
ПРИЗНАВАЯ важную роль и значение инвестиций в расширении торговли и сотрудничества между Сторонами, а также необходимость дальнейшего развития и облегчения сотрудничества и использования более широких возможностей для бизнеса, предусмотренных настоящим Соглашением;
ПОДТВЕРЖДАЯ важность действующих инициатив по экономическому сотрудничеству между Сторонами, а также соглашаясь и далее развивать существующее экономическое партнерство в областях, представляющих взаимный интерес;
СТРЕМЯСЬ устранить торговые барьеры и барьеры в области инвестиций между Сторонами, снизить издержки бизнеса и повысить экономическую эффективность;
БУДУЧИ УБЕЖДЕНЫ, что совместные усилия Сторон по заключению прогрессивного Соглашения о свободной торговле сформируют дополнительные условия для продвижения и развития экономических
и торговых отношений между государствами – членами Евразийского экономического союза, с одной стороны, и Вьетнамом, с другой стороны, для достижения общих интересов на взаимовыгодной основе;
ДОГОВОРИЛИСЬ о следующем:

Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2016 жылғы 24 ақпандағы № 461-V ҚРЗ
2015 жылғы 29 мамырда Бурабайда жасалған Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы еркін сауда туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
БІР ТАРАПТАН ЕУРАЗИЯЛЫҚ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ОДАҚ ПЕН ОҒАН МҮШЕ
МЕМЛЕКЕТТЕР ЖӘНЕ ЕКІНШІ ТАРАПТАН ВЬЕТНАМ СОЦИАЛИСТІК
РЕСПУБЛИКАСЫ АРАСЫНДАҒЫ ЕРКІН САУДА ТУРАЛЫ
КЕЛІСІМ
КІРІСПЕ
Бір тараптан Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы (төменде «Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер» деп аталатындар) және Еуразиялық экономикалық одақ және екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы (төменде «Вьетнам» деп аталатын):
Тараптар арасындағы ұзақ әрі берік достық қатынастар мен дәстүрлі жан-жақты ынтымақтастықты кеңейту мен тереңдетудің маңыздылығын ТҮСІНЕ ОТЫРЫП;
өздерінің арасында сауданы дамыту және әртараптандыру үшін, сондай-ақ өзара мүдделілікті білдіретін салаларда теңдік, өзара тиімділік, кемсітпеушілік және халықаралық құқық негізінде сауда және экономикалық ынтымақтастықты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауды ҚАЛАЙ ОТЫРЫП;
Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісімі шеңберінде және Тараптар қатысушылары болып табылатын қолданыстағы басқа да халықаралық келісімдер шеңберіндегі тиісті құқықтар мен міндеттерді РАСТАЙ ОТЫРЫП;
тұрақтылық, ашықтық пен кемсітпеушілік негізінде еркін және кедергісіз сауданы ілгері бастыратын қағидаттар мен практиканы қолдау қажеттілігін МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
осы Келісім жаһандық нарықтарда Тараптар экономикаларының бәсекеге қабілеттілігін арттырып, олардың арасындағы экономикалық, саудалық және инвестициялық қатынастарды дамыту үшін жағдайлар жасайтынына КӘМІЛ СЕНЕ ОТЫРЫП;
шығыстарды азайту және болжамдылықты арттыру мақсатында тиімді және бүкпесіз рәсімдерді ілгерілету арқылы сауданы дамытуға жәрдемдесудің маңыздылығын СЕЗІНЕ ОТЫРЫП;
Тараптар экономикаларының өзара толықтырушы сипаты мен сауда және инвестициялар үшін негіздерді одан әрі дамыту жолымен экономикалық қатынастарды жетілдіруге елеулі әлеуетін АТАП КӨРСЕТЕ ОТЫРЫП;
Тараптар арасындағы сауда мен ынтымақтастықты кеңейтудегі инвестициялардың маңызды рөлі мен мәнін, сондай-ақ ынтымақтастықты одан әрі дамыту мен жеңілдету және осы Келісімде көзделген бизнес үшін неғұрлым кең мүмкіндіктерді пайдалану қажеттігін МОЙЫНДАЙ ОТЫРЫП;
Тараптар арасындағы экономикалық ынтымақтастық бойынша қолданыстағы бастамалардың маңыздылығын РАСТАЙ ОТЫРЫП, сондай-ақ өзара мүдделілікті білдіретін салаларда қазіргі экономикалық әріптестікті одан әрі дамытуға келісе отырып;
Тараптар арасында сауда кедергілерін және инвестициялар саласындағы кедергілерді жоюға, бизнестің шығасыларын азайтуға және экономикалық тиімділікті арттыруға ҰМТЫЛА ОТЫРЫП;
өзара тиімділік негізінде ортақ мүдделерге қол жеткізу үшін Тараптардың Еркін сауда туралы прогрессивті келісім жасасу жөніндегі бірлескен күш-жігері бір жағынан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен екінші жағынан, Вьетнам арасындағы экономикалық қатынастар мен сауда қатынастарын ілгерілету және дамыту үшін қосымша жағдайлар қалыптастыратынына КӘМІЛ СЕНЕ ОТЫРЫП;
төмендегілер туралы УАҒДАЛАСТЫ:

ГЛАВА 1
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1.1 Общие положения и определения
Для целей настоящего Соглашения, если не предусмотрено иное:
a) "центральный таможенный орган" – высший уполномоченный таможенный орган каждого из государств – членов Евразийского экономического союза или Вьетнама, осуществляющий, на основании соответствующего национального законодательства и нормативных актов, функции по реализации соответствующей государственной политики, нормативных актов, контроля и надзора в таможенной сфере;
b) "таможенные органы" – таможенный орган или таможенные органы государств – членов Евразийского экономического союза или Вьетнама;
c) "таможенная пошлина” – любая пошлина или платеж любого рода, налагаемые на импорт товаров или в связи с ним, не включая следующее:
i. платеж, эквивалентный внутреннему налогу, взимаемому
в соответствии со статьей III.2 ГАТТ 1994;
ii. сбор или другой платеж, связанный с импортом, соразмерный со стоимостью предоставленных услуг; и
iii. пошлина, взимаемая согласно главе 3 ("Меры торговой защиты”) настоящего Соглашения;
d) "дни” – календарные дни, включая выходные и праздничные" дни;
e) "декларант" – лицо, которое декларирует товары для таможенных целей или от имени которого декларируются товары;
f) "Евразийская экономическая комиссия" – постоянно действующий регулирующий орган Евразийского экономического союза в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – "Договор о Союзе");
g) "ГАТС" – Генеральное соглашение по торговле услугами,
в соответствии с Приложением 1B к Соглашению ВТО;
h) "ГАТТ 1994" – Генеральное соглашение по тарифам и торговле
1994 года и пояснительные замечания к нему, в соответствии
с Приложением 1А к Соглашению ВТО;
i) "товар" – любой товар, продукт, изделие или материал;
j) "Гармонизированная система" или "ГС" – Гармонизированная система описания и кодирования товаров, учрежденная Международной конвенцией о гармонизированной системе описания и кодирования товаров от 14 июня 1983 года, в части принятия и применения Сторонами в их соответствующих законодательствах и нормативных актах;
k) "законодательство и нормативные акты" – любой закон или любой другой нормативный правовой акт;
l) "мера" – любая мера Стороны в форме закона, нормативного акта, правила, процедуры, решения, административного действия, сложившейся практики или в любой иной форме;
m) "происходящий" – соответствующий правилам происхождения, установленным в главе 4 ("Правила определения происхождения") настоящего Соглашения;
n) "Стороны" – государства – члены Евразийского экономического союза и Евразийский экономический союз, действующие совместно или по отдельности в рамках своей соответствующей компетенции, проистекающей из Договора о Союзе, с одной стороны, и Вьетнам,
с другой стороны;
o) "лицо" – физическое или юридическое лицо;
p) "Соглашение СКМ" – Соглашение по субсидиям
и компенсационным мерам, в соответствии с Приложением 1А
к Соглашению ВТО;
q) "Соглашение СФС" – Соглашение по применению санитарных
и фитосанитарных мер, в соответствии с Приложением 1А
к Соглашению ВТО;
r) "Соглашение TБT" – Соглашение по техническим барьерам
в торговле, в соответствии с Приложением 1А к Соглашению ВТО;
s) "Соглашение ТРИПС" – Соглашение по торговым аспектам прав интеллектуальной собственности, в соответствии с Приложением 1С к Соглашению ВТО;
t) "ВТО" – Всемирная торговая организация, созданная в соответствии с Соглашением ВТО;

1-ТАРАУ
ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1-бап
Жалпы ережелер мен анықтамалар
Егер өзгеше көзделмесе, осы Келісімнің мақсаттары үшін:
а) «орталық кеден органы» – тиісті ұлттық заңнама және нормативтік актілер негізінде кеден саласындағы тиісті мемлекеттік саясатты, нормативтік актілерді, бақылау мен қадағалауды іске асыру жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әрқайсысының немесе Вьетнамның жоғары уәкілетті кеден органы;
b) «кеден органдары» – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің немесе Вьетнамның кеден органы немесе кеден органдары;
с) «кедендік баж» – мыналарды:
і. 1994 жылғы ГАТТ-тың III.2-бабына сәйкес алынатын ішкі салыққа балама төлемді;
іі. ұсынылған көрсетілетін қызметтердің құнына мөлшерлес, импортқа байланысты алымды немесе басқа да төлемді;
ііі. осы Келісімнің 3-тарауына («Саудалық қорғау шаралары») сәйкес алынатын бажды қоспағанда, тауарлар импортына немесе соған байланысты салынатын кез келген баж немесе кез келген түрдегі төлем;
d) «күндер» – демалыс және мереке күндерді қоса алғанда, күнтізбелік күндер;
е) «декларант» – кедендік мақсаттар үшін тауарларды декларациялайтын немесе өзінің атынан тауарлар декларацияланатын тұлға;
f) «Еуразиялық экономикалық комиссия» – 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – «Одақ туралы шарт») сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың тұрақты жұмыс істейтін реттеуші органы;
g) «ГАТС» – ДСҰ келісіміне 1B-қосымшаға сәйкес Көрсетілетін қызметтер саудасы жөніндегі бас келісім;
h) «1994 жылғы ГАТТ» – ДСҰ келісіміне 1А-қосымшаға сәйкес 1994 жылғы Тарифтер және сауда жөніндегі бас келісім және оған түсіндірме ескертулер;
і) «тауар» – кез келген тауар, өнім, бұйым немесе материал;
j) «Үйлестірілген жүйе» немесе «ҮЖ» – 1983 жылғы 14 маусымдағы Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі туралы халықаралық конвенция құрған, Тараптардың өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілерін қабылдауы және қолдануы бөлігінде Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесі;
k) «заңнама және нормативтік актілер» – кез келген заң немесе кез келген басқа да нормативтік құқықтық акт;
l) «шара» – Тараптың заң, нормативтік акт, қағида, рәсімдер, шешімдер, әкімшілік әрекет, қалыптасқан практика нысанындағы немесе кез келген өзге де нысандағы кез келген шарасы;
m) «шығарылған» – осы Келісімнің 4-тарауында («Шығу тегін айқындау қағидасы») белгіленген шығу тегін айқындау қағидаларына сәйкес;
n) «Тараптар» – бір тараптан Одақ туралы шарттан туындайтын, өзінің тиісті құзыреті шеңберінде бірлесіп немесе жеке-жеке әрекет ететін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер және Еуразиялық экономикалық одақ және екінші тараптан Вьетнам;
о) «тұлға» – жеке немесе заңды тұлға;
р) «СӨШ келісімі» – ДСҰ келісіміне 1А-қосымшаға сәйкес Субсидиялар мен өтемақы шаралары жөніндегі келісім;
q) «СФШ келісімі» – ДСҰ келісіміне 1А-қосымшаға сәйкес Санитариялық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі келісім;
r) «СТК келісімі» – ДСҰ келісіміне 1А-қосымшаға сәйкес Саудадағы техникалық кедергілер жөніндегі келісім;
s) «ТРИПС келісімі» – ДСҰ келісіміне 1С-қосымшаға сәйкес Зияткерлік меншік құқықтарының сауда аспектілері жөніндегі келісім;
t) «ДСҰ» – ДСҰ келісіміне сәйкес құрылған Дүниежүзілік сауда ұйымы;

u) "Соглашение ВТО" – Марракешское соглашение об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 года.
Статья 1.2 Создание зоны свободной торговли
Настоящим Стороны создают зону свободной торговли в соответствии со статьей XXIV ГАТТ 1994 и статьей V ГАТС.
Статья 1.3 Цели
Целями настоящего Соглашения являются:
a) либерализация и содействие торговле товарами между Сторонами путем, среди прочего, снижения тарифных и нетарифных барьеров
и упрощения таможенных процедур;
b) либерализация торговли услугами и содействие торговле услугами между Сторонами;
c) содействие, продвижение и расширение инвестиционных возможностей между Сторонами путем дальнейшего развития благоприятной инвестиционной среды;
d) поддержка экономического и торгового сотрудничества между Сторонами;
e) адекватная и эффективная защита интеллектуальной собственности и продвижение сотрудничества в этой области; и
f) создание основ для дальнейшего развития более тесного сотрудничества в областях, предусмотренных настоящим Соглашением, и облегчение взаимодействия между Сторонами.
Статья 1.4 Совместный комитет
Стороны настоящим учреждают Совместный комитет, включающий представителей каждой из Сторон, который будут возглавлять два представителя – один от Евразийского экономического союза или от государства – члена Евразийского экономического союза и другой от Вьетнама. Стороны будут представлены высокопоставленными должностными лицами, уполномоченными для этой цели.
Статья 1.5 Функции Совместного комитета
1. Совместный комитет осуществляет следующие функции:
a) рассмотрение любых вопросов, связанных с применением
и действием настоящего Соглашения;
b) осуществление контроля в отношении работы всех комитетов и других органов, созданных в рамках настоящего Соглашения;
c) рассмотрение возможностей по дальнейшему совершенствованию торговых отношений между Сторонами;
d) рассмотрение и подготовка рекомендаций Сторонам о любых поправках к настоящему Соглашению; и
e) выполнение других действий по любому вопросу в рамках настоящего Соглашения в соответствии с договоренностью Сторон.
2. С целью исполнения своих функций Совместный комитет может создавать вспомогательные органы, в том числе органы ad hoc, и поручать им выполнение задач по конкретным вопросам. Совместный комитет может, при необходимости, запрашивать мнение третьих лиц или групп.
3. Если Стороны не договорились об ином, Совместный комитет созывается:
a) каждый год на регулярные сессии, проводимые поочередно на территориях Сторон; и
b) в течение 30 дней, по запросу какой-либо из Сторон, на специальные сессии, проводимые на территории другой Стороны или в другом месте по договоренности между Сторонами.

u) «ДСҰ келісімі» – 1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісімі.
1.2-бап
Еркін сауда аймағын құру
Осы арқылы Тараптар 1994 жылғы ГАТТ-тың XXIV бабына және ГАТС-тың V бабына сәйкес еркін сауда аймағын құрады.
1.3-бап
Мақсаттар
Осы Келісімнің мақсаттары:
a) Тараптар арасындағы тауарлар саудасын өзгелермен қатар, тарифтік және тарифтік емес кедергілерді азайту және кедендік рәсімдерді онайлату арқылы ырықтандыру және оған жәрдемдесу;
b) Тараптар арасындағы көрсетілетін қызметтер саудасын ырықтандыру және көрсетілетін қызметтер саудасына жәрдемдесу;
c) қолайлы инвестициялық ортаны одан әрі дамыту арқылы Тараптар арасындағы инвестициялық мүмкіндіктерге жәрдемдесу, оларды ілгерілету және кеңейту;
d) Тараптар арасындағы экономикалық және саудалық ынтымақтастықты қолдау;
e) зияткерлік меншіктің барабар және тиімді қорғалуы және осы саладағы ынтымақтастықты ілгерілету және;
f) осы Келісімде көзделген салаларда неғұрлым тығыз ынтымақтастықты одан әрі дамыту үшін негіздер құру және Тараптар арасындағы өзара іс-қимылды жеңілдету болып табылады.
1.4-бап
Бірлескен комитет
Тараптар осы арқылы, бірі – Еуразиялық экономикалық одақтан немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен және екіншісі – Вьетнамнан болатын екі өкіл басқаратын Тараптардың әрқайсысының өкілдерін қамтитын Бірлескен комитет құрады. Тараптар атынан осы мақсат үшін уәкілеттік берілген жоғары лауазымды адамдар өкілдік етеді.
1.5-бап
Бірлескен комитеттің функциялары
1. Бірлескен комитет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
a) осы Келісімді қолдануға және оның әрекет етуіне байланысты кез келген мәселелерді қарау;
b) осы Келісім шеңберінде құрылған барлық комитеттер мен басқа да органдардың жұмысына қатысты бақылауды жүзеге асыру;
c) Тараптар арасындағы сауда қатынастарын одан әрі жетілдіру бойынша мүмкіндіктерді қарастыру;
d) осы Келісімге кез келген түзетулер туралы Тараптарға берілетін ұсынымдарды қарастыру және дайындау; және
e) Тараптардың уағдаласуына сәйкес осы Келісім шеңберінде кез келген мәселе бойынша басқа да әрекеттерді орындау.
2. Бірлескен комитет өз функцияларын орындау мақсатында көмекші органдарды, оның ішінде ad hoc органдарын құра алады және оларға нақты мәселелер бойынша міндеттерді орындауды тапсыра алады. Бірлескен комитет, қажет болған кезде, үшінші тұлғалардың немесе топтардың пікірін сұрата алады.
3. Егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса, Бірлескен комитет:
a) жыл сайын Тараптар аумақтарында кезекпен өткізілетін тұрақты сессияларға; және
b) 30 күн ішінде қандай да бір Тараптың сұрау салуы бойынша басқа Тараптың аумағында немесе Тараптар арасындағы уағдаластық бойынша басқа жерде өткізілетін арнайы сессияларға шақырылады.

4. Совместный комитет созывается в течение 30 дней в случае получения предварительного уведомления от Стороны в соответствии со статьей 15.3 настоящего Соглашения в целях обсуждения последствий такого действия для Сторон и для любых договоренностей, достигнутых в соответствии с настоящим Соглашением.
5. Все решения Совместного комитета, комитетов и других органов, созданных в соответствии с настоящим Соглашением, принимаются на основе консенсуса Сторон.
Статья 1.6 Приоритетные инвестиционные проекты
1. Приоритетные инвестиционные проекты утверждаются соответствующими правительствами государств – членов Евразийского экономического союза, с одной стороны, и Правительством Вьетнама,
с другой стороны.
2. Независимо от других положений настоящего Соглашения и как итог консультаций Сторон, нацеленных на поддержку приоритетных инвестиционных проектов, Стороны имеют право предоставлять дополнительные преференции. Такие решения принимаются соответствующими органами соответствующих Сторон в рамках их компетенции.
Статья 1.7 Контактные пункты
1. Каждая Сторона назначает контактный пункт или контактные пункты для облегчения взаимодействия между Сторонами по любым вопросам, относящимся к настоящему Соглашению, и уведомляет Совместный комитет о своем контактном пункте или контактных пунктах.
2. По запросу Стороны контактный пункт или контактные пункты другой Стороны определяют соответствующий орган или должностное лицо, ответственное за данный вопрос, и, в случае необходимости, оказывают содействие в организации взаимодействия со Стороной, направившей запрос.
Статья 1.8 Конфиденциальная информация
1. Каждая Сторона обеспечивает конфиденциальность информации, предоставленной другой Стороной в качестве конфиденциальной в рамках настоящего Соглашения, в соответствии со своим законодательством
и нормативными актами.
2. Ничто в настоящем Соглашении не обязывает Сторону предоставлять конфиденциальную информацию, раскрытие которой могло бы воспрепятствовать правоприменению или иным образом вступить
в противоречие с общественными интересами, или ущемить законные коммерческие интересы государственных или частных предприятий.
Статья 1.9 Общие исключения и исключения по соображениям безопасности
1. Статья XX ГАТТ 1994 и статья XIV ГАТС инкорпорированы в настоящее Соглашение и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
2. Статья XXI ГАТТ 1994 и статья XIVbis ГАТС инкорпорированы
в настоящее Соглашение и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
3. Совместный комитет информируется насколько это возможно о мерах, принимаемых в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи и об их прекращении.
Статья 1.10 Товары и услуги двойного назначения
Стороны признают суверенные права государств – членов Евразийского экономического союза и Вьетнама в области регулирования торговли товарами и услугами двойного назначения согласно своим соответствующим законодательствам и нормативным актам в сфере экспортного контроля, а также международным обязательствам.
Статья 1.11 Меры по защите платежного баланса

4. Бірлескен комитет осы Келісімнің 15.3-бабына сәйкес Тараптан алдын ала хабарлама алынған жағдайда, Тараптар үшін осындай әрекеттің салдарын талқылау мақсатында және осы Келісімге сәйкес қол жеткізілген кез келген уағдаластықтар үшін 30 күн ішінде шақырылады.
5. Осы Келісімге сәйкес құрылған Бірлескен комитеттің, комитеттердің және басқа да органдардың барлық шешімдері Тараптардың консенсусы негізінде қабылданады.
1.6-бап
Басым инвестициялық жобалар
1. Басым инвестициялық жобаларды бір тараптан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тиісті үкіметтері және екінші тараптан Вьетнам Үкіметі бекітеді.
2. Осы Келісімнің басқа ережелеріне қарамастан және Тараптардың басым инвестициялық жобаларды қолдауға бағытталған консультацияларының қорытындысы ретінде Тараптардың қосымша преференциялар беруге құқығы бар. Осындай шешімдерді тиісті Тараптардың тиісті органдары өз құзыреттері шеңберінде қабылдайды.
1.7-бап
Байланысу пункттері
1. Әрбір Тарап осы Келісімге қатысты кез келген мәселелер бойынша Тараптар арасындағы өзара іс-қимылды жеңілдету үшін байланысу пуктін немесе байланысу пункттерін тағайындайды және өзінің байланысу пункті немесе байланысу пункттері туралы Бірлескен комитетті хабардар етеді.
2. Тараптың сұрау салуы бойынша басқа Тараптың байланысу пункті немесе байланысу пункттері осы мәселеге жауапты тиісті органды немесе лауазымды адамды айқындайды және қажет болған жағдайда, сұрау салуды жіберген Тараппен өзара іс-қимылды ұйымдастыруға жәрдемдеседі.
1.8-бап
Құпия ақпарат
1. Әрбір Тарап осы Келісім шеңберінде басқа Тарап құпия ретінде ұсынған ақпараттың құпиялылығын өзі заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес қамтамасыз етеді.
2. Осы Келісімдегі ештеңе Тарапты ашылуы құқық қолдануға кедергі келтіре алатын немесе қоғамдық мүдделерге өзгеше түрде қайшы келуі немесе мемлекеттік немесе жекеше кәсіпорындардың заңды коммерциялық мүдделеріне қысым келтіруі мүмкін құпия ақпаратты ұсынуға міндеттемейді.
1.9-бап
Жалпы ерекшеліктер және қауіпсіздік пайымдары бойынша ерекшеліктер
1. 1994 жылғы ГАТТ-тың ХХ бабы және ГАТС-тың XIV бабы осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
2. 1994 жылғы ГАТТ-тың XXI бабы және ГАТС-тың XIVbis бабы осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
3. Бірлескен комитетке осы баптың 2-тармағына сәйкес қабылданатын шаралар туралы және оларды тоқтату туралы барынша мүмкіндігінше хабарланады.
1.10-бап
Қосарланған мақсаттағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтер
Тараптар өздерінің экспорттық бақылау саласындағы тиісті заңнамаларына және нормативтік актілеріне, сондай-ақ халықаралық міндеттемелеріне сәйкес, қосарланған мақсаттағы тауарлар және көрсетілетін қызметтер саудасын реттеу саласында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің және Вьетнамның егемен құқықтарын таниды.
1.11-бап
Төлем теңгерімін қорғау жөніндегі шаралар

Статья XII ГАТТ 1994 и Договоренность в отношении положений о платежном балансе ГАТТ 1994 инкорпорированы в настоящее Соглашение и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
Статья 1.12 Соотношение с иными международными соглашениями
1. Настоящее Соглашение применяется без ущерба в отношении прав и обязательств Сторон, вытекающих из двусторонних и многосторонних соглашений, участниками которых являются Стороны, включая Соглашение ВТО и соответствующие обязательства Сторон в рамках ВТО.
2. Без ущерба для положений статьи 4.7 настоящего Соглашения положения настоящего Соглашения не применяются ни между государствами – членами Евразийского экономического союза, ни между государствами – членами Евразийского экономического союза и Евразийским экономическим союзом, и не предоставляют Вьетнаму те права и привилегии, которые государства – члены Евразийского экономического союза предоставляют исключительно друг другу.
Статья 1.13 Транспарентность
1. Каждая Сторона обеспечивает, согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, что ее законы и нормативные акты общего применения, а также соответствующие международные соглашения, по любым вопросам, входящим в сферу действия настоящего Соглашения, будут своевременно публиковаться или иным образом размещаться для свободного доступа, в том числе, по возможности, в электронной форме.
2. По мере возможности, каждая Сторона, согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам:
a) заблаговременно публикует такие законы и нормативные акты, указанные в пункте 1 настоящей статьи, которые планируются
к принятию; и
b) предоставляет заинтересованным лицам и другой Стороне обоснованные возможности давать свои комментарии по таким законам и нормативным актам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, которые планируются к принятию.
3. По запросу одной из Сторон другая Сторона незамедлительно отвечает на конкретные вопросы и предоставляет информацию о законах и нормативных актах, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
ГЛАВА 2
ТОРГОВЛЯ ТОВАРАМИ
Статья 2.1 Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении таможенных пошлин и сборов любого рода, налагаемых на импорт или экспорт, или в связи с ними, или налагаемых на международный перевод платежей за импорт или экспорт, и в отношении метода взимания таких пошлин и сборов, и в отношении всех правил и формальностей в связи с импортом и экспортом, и в отношении всех вопросов, указанных в пунктах 2 и 4 статьи III ГАТТ 1994, любое преимущество, благоприятствование, привилегия или иммунитет, предоставляемые Стороной любому товару, происходящему из какой-либо третьей страны или предназначенному для ее территории, должны немедленно и без всяких условий предоставляться аналогичному товару другой Стороны или аналогичному товару, предназначенному для территории такой Стороны.

1994 жылғы ГАТТ-тың XIІ бабы және 1994 жылғы ГАТТ-тың Төлем теңгерімі туралы ережелерге қатысты уағдаластық осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
1.12-бап
Өзге халықаралық келісімдермен арақатысы
1. Осы Келісім ДСҰ келісімін және Тараптардың ДСҰ шеңберіндегі тиісті міндеттемелерін қоса алғанда, Тараптар қатысушылары болып табылатын екіжақты және көпжақты келісімдерден туындайтын Тараптардың құқықтары мен міндеттемелеріне залал келтірілмей қолданылады.
2. Осы Келісімнің ережелері осы Келісімнің 4.7-бабының ережелеріне залал келтірместен, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында да, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық одақ арасында да қолданылмайды және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер тек қана бір-біріне ұсынатын құқықтар мен артықшылықтарды Вьетнамға ұсынбайды.
1.13-бап
Транспаренттілік
1. Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес, осы Келісімнің қолданылу саласына кіретін кез келген мәселелер бойынша өзінің заңдары мен жалпы қолданылатын нормативтік актілерінің, сондай-ақ тиісті халықаралық келісімдерінің уақтылы жариялануын немесе еркін қол жеткізу үшін өзгеше түрде, оның ішінде мүмкіндігіне қарай электрондық нысанда орналастырылуын қамтамасыз етеді.
2. Мүмкіндігіне қарай, әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес:
a) қабылдануы жоспарланған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген, осындай заңдар мен нормативтік актілерді дер кезінде жариялайды; және
b) мүдделі тұлғаларға және екінші Тарапқа қабылдануы жоспарланған, осы баптың 1-тармағында көрсетілген, осындай заңдар мен нормативтік актілер бойынша өз түсіндірмелерін беруіне негізделген мүмкіндіктер береді.
3. Тараптардың бірінің сұрау салуы бойынша басқа Тарап нақты сұрақтарға дереу жауап береді және осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңдар мен нормативтік актілер туралы ақпарат ұсынады.
2-ТАРАУ
ТАУАРЛАР САУДАСЫ
2.1-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Импортқа немесе экспортқа немесе оларға байланысты салынатын немесе импорт немесе экспорт үшін төлемдерді халықаралық аударуға салынатын кедендік баждар мен кез келген түрдегі алымдарға қатысты және осындай баждар мен алымдарды алу әдісіне қатысты және импорт пен экспортқа байланысты барлық қағидаларға және формальдылықтарға қатысты және 1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ бабының 2 және 4-тармақтарында көрсетілген барлық мәселелерге қатысты Тарап қандай да бір үшінші елден шығатын немесе оның аумағына арналған кез келген тауарға ұсынатын кез келген артықшылық, қолайлылық, басымдық немесе иммунитет дереу және ешқандай шартсыз басқа Тараптың ұқсас тауарына немесе осындай Тараптың аумағына арналған ұқсас тауарына ұсынылады.

2. Ничто в пункте 1 настоящей статьи не обязывает Сторону предоставлять другой Стороне преимущество, благоприятствование, привилегию или иммунитет на основе режима наибольшего благоприятствования, который первая Сторона предоставляет любому иному третьему государству при соблюдении какого-либо из следующих критериев:
a) сопредельным странам с целью облегчения приграничной торговли;
b) участникам таможенного союза, зоны свободной торговли или региональной экономической организации, или участникам любых других региональных торговых соглашений, в соответствии с положениями статьи XXIV ГАТТ 1994; или
c) развивающимся и наименее развитым странам в соответствии с ГАТТ 1994, Общей системой тарифных преференций в рамках Конференции ООН по торговле и развитию или в соответствии с законодательствами и нормативными актами Сторон по данным вопросам.
Статья 2.2 Национальный режим
Статья III ГАТТ 1994 и пояснительные замечания к данной статье инкорпорированы в настоящее Соглашение и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
Статья 2.3 Снижение и/или отмена таможенных пошлин
1. Если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, каждая Сторона должна поэтапно снижать и/или отменять таможенные пошлины на товары, происходящие с территории другой Стороны, в соответствии с ее перечнем тарифных обязательств в Приложении 1 к настоящему Соглашению, и не должна увеличивать никакие из таможенных пошлин и не устанавливать никаких новых таможенных пошлин, в результате которых размер ставки таможенной пошлины для товаров, происходящих с территории другой Стороны, превысит уровень, определенный в соответствии с перечнем тарифных обязательств первой Стороны, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению.
2. Сторона может в любой момент в одностороннем порядке ускорить снижение и/или отмену таможенных пошлин на товары, происходящие с территории другой Стороны, установленных в соответствии с перечнем тарифных обязательств первой Стороны, указанных в Приложении 1 к настоящему Соглашению. Данное положение не препятствует ни одной из Сторон повысить таможенную пошлину до уровня, установленного в ее перечне тарифных обязательств в Приложении 1 к настоящему Соглашению для соответствующего года, следующего за односторонним снижением. Сторона, рассматривающая возможность такого повышения, снижения и/или отмены таможенной пошлины, должна в возможно короткий срок проинформировать другую Сторону до вступления в силу новой ставки таможенной пошлины.
3. Стороны могут рассмотреть возможность ускоренного снижения и/или отмены таможенных пошлин, установленных в их перечнях тарифных обязательств в Приложении 1 к настоящему Соглашению, путем внесения изменений в настоящее Соглашение в соответствии со статьей 15.5 настоящего Соглашения.

2. Осы баптың 1-тармағындағы ештеңе Тарапты басқа Тарапқа бірінші Тарап мына өлшемшарттардың қайсыбірі сақталған кезде кез келген өзге үшінші мемлекетке:
a) шекара маңындағы сауданы жеңілдету мақсатында шектес елдерге;
b) 1994 жылғы ГАТТ-тың XXIV бабының ережелеріне сәйкес, кеден одағының, еркін сауда аймағының немесе өңірлік экономикалық ұйымның қатысушыларына немесе кез келген басқа өңірлік сауда келісімдерінің қатысушыларына; немесе
c) 1994 жылғы ГАТТ-ке, БҰҰ-ның Сауда және даму жөніндегі конференциясы шеңберінде Тарифтік преференциялардың жалпы жүйесіне сәйкес немесе Тараптардың осы мәселелер жөніндегі заңнамаларына және нормативтік актілеріне сәйкес дамушы және неғұрлым аз дамыған елдерге беретін барынша қолайлылық режимі негізінде артықшылық, қолайлылық, басымдық немесе иммунитет беруге міндеттемейді.
2.2-бап
Ұлттық режим
1994 жылғы ГАТТ-тың ІІІ бабы және осы бапқа түсіндірме ескертулер осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
2.3-бап
Кедендік баждарды азайту және/немесе олардың күшін жою
1. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, әрбір Тарап басқа Тараптың аумағынан шығатын тауарларға кедендік баждарды осы Келісімге 1-қосымшадағы өзінің тарифтік міндеттемелер тізбесіне сәйкес кезең-кезеңмен азайтуға және/немесе олардың күшін жоюға тиіс және өзінің нәтижесінде басқа Тараптың аумағынан шығатын тауарлар үшін кедендік баж мөлшерлемесінің көлемі бірінші Тарапта осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген тарифтік міндеттемелер тізбесіне сәйкес айқындалған деңгейден асып кететін кедендік баждардың ешқайсысын ұлғайтпауға және ешқандай жаңа кедендік баждарды белгілемеуге тиіс.
2. Тарап басқа Тараптың аумағынан шығатын тауарларға бірінші Тараптың осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген тарифтік міндеттемелер тізбесіне сәйкес белгіленген кедендік баждарды азайтуды және/немесе олардың күшін жоюды кез келген кезде біржақты тәртіппен жеделдетуі мүмкін. Осы ереже ешбір Тараптың кедендік бажды біржақты азайтудан кейінгі тиісті жылы осы Келісімге 1-қосымшадағы өзінің тарифтік міндеттемелер тізбесінде белгіленген деңгейге дейін арттыруына кедергі келтірмейді. Кедендік бажды осындай арттыру, азайту және/немесе оның күшін жою мүмкіндігін қарастыратын Тарап кедендік баждың жаңа мөлшерлемесі күшіне енгенге дейін басқа Тарапты мүмкіндігінше қысқа мерзімде хабардар етуге тиіс.
3. Тараптар осы Келісімнің 15.5-бабына сәйкес осы Келісімге өзгерістер енгізу арқылы осы Келісімге 1-қосымшадағы өздерінің тарифтік міндеттемелер тізбелерінде белгіленген кедендік баждарын жеделдетіп азайту және/немесе олардың күшін жою мүмкіндігін қарастыра алады.

4. Если ставка таможенной пошлины на товар, происходящий с территории Стороны, применяемая в соответствии с Приложением 1 к настоящему Соглашению, выше ставки таможенной пошлины, применяемой в соответствии с режимом наибольшего благоприятствования в отношении этого же товара, то для такого товара применяется последняя.
Статья 2.4 Изменения кода ГС и описания
1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы любые изменения, вносимые в ее коды ГС и описания, осуществлялись без ущерба для тарифных обязательств, установленных в соответствии с Приложением 1
к настоящему Соглашению.
2. Такие изменения в коды ГС и описание Евразийского экономического союза и в коды ГС и описание Вьетнама должны осуществляться Евразийской экономической комиссией и Вьетнамом, соответственно. Стороны должны своевременно размещать любые изменения в своих кодах ГС и описании в свободном доступе и информировать друг друга каждые три месяца.
Статья 2.5 Платежи, сборы и формальности, связанные с импортом и экспортом
1. Статьи VIII ГАТТ 1994 и пояснительные замечания к данной статье инкорпорированы в настоящее Соглашение и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
2. Каждая Сторона должна обеспечить, чтобы ее компетентные органы разместили в свободном доступе через свои официальные интернет-сайты информацию о налагаемых ею платежах и сборах.
Статья 2.6 Применение торговых правил
Каждая Сторона обеспечивает единообразное, непредвзятое и обоснованное применение всех своих национальных законов, нормативных актов, судебных решений и административных распоряжений общего применения в отношении торговли товарами между Сторонами в соответствии с положениями статьи X ГАТТ 1994.
Статья 2.7 Субсидии
1. Права и обязательства Сторон в отношении субсидий для товаров, не подпадающих под действие Соглашения по сельскому хозяйству содержащееся в Приложением 1А к Соглашению ВТО, регламентируются положениями статьи XVI ГАТТ 1994, Соглашением СКМ, а также их соответствующими обязательствами в рамках ВТО.
2. Стороны разделяют цель отмены экспортных субсидий в отношении продукции сельского хозяйства на многосторонней основе.
3. Права и обязанности Сторон в отношении экспортных субсидий на любую продукцию сельского хозяйства, предназначенную для поставок на территорию другой Стороны, регулируются их соответствующими обязательствами в рамках ВТО.
4. Каждая Сторона обеспечивает транспарентность в сфере субсидий, охватываемых настоящей статьей. По запросу любой Стороны другая Сторона в разумный срок предоставляет информацию о предоставляемых или применяемых ею специфических субсидиях, определенных положениями Соглашения СКМ. Такая информация включает сведения, предусмотренные статьей 25.3 Соглашения СКМ.
Статья 2.8 Лицензирование импорта

4. Егер, Тараптың аумағынан шығатын тауарға осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес қолданылатын кедендік баждың мөлшерлемесі дәл осы тауарға қатысты барынша қолайлылық режиміне сәйкес қолданылатын кедендік баж мөлшерлемесінен жоғары болса, онда мұндай тауарға соңғысы қолданылады.
2.4-бап
ҮЖ кодының және сипаттаудың өзгерістері
1. Әрбір Тарап өзінің ҮЖ кодтарына және сипаттауға енгізілетін кез келген өзгерістер осы Келісімге 1-қосымшаға сәйкес белгіленген тарифтік міндеттемелерге залал келтірілмей жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың ҮЖ кодтары мен сипаттауына және Вьетнамның ҮЖ кодтары мен сипаттауына осындай өзгерістерді тиісінше Еуразиялық экономикалық комиссия және Вьетнам жүзеге асыруға тиіс. Тараптар өздерінің ҮЖ кодтары мен сипаттауларындағы кез келген өзгерістерді еркін қолжетімділікке уақтылы орналастыруға және бір-біріне әрбір үш ай сайын хабарлауға тиіс.
2.5-бап
Импортқа және экспортқа байланысты төлемдер, алымдар және формальдылықтар
1. 1994 жылғы ГАТТ-тың VIII бабы және осы бапқа түсіндірме ескертулер осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
2. Әрбір Тарап өзі салатын төлемдер мен алымдар туралы ақпаратты өзінің құзыретті органдарының өз ресми интернет-сайттары арқылы еркін қолжетімділікке орналастыруын қамтамасыз етуге тиіс.
2.6-бап
Сауда қағидаларын қолдану
Әрбір Тарап 1994 жылғы ГАТТ-тың Х бабының ережелеріне сәйкес Тараптар арасындағы тауарлар саудасына қатысты өздерінің барлық ұлттық заңдарының, нормативтік актілерінің, сот шешімдері мен жалпы қолданылатын әкімшілік өкімдерінің бірыңғай, бейтарап және негізді түрде қолданылуын қамтамасыз етеді.
2.7-бап
Субсидиялар
1. ДСҰ келісіміне 1А Қосымшада қамтылған Ауыл шаруашылығы жөніндегі келісімнің қолданылу аясына жатпайтын тауарларға арналған субсидияларға қатысты Тараптардың құқықтары мен міндеттемелері 1994 жылғы ГАТТ-тың XVI бабының ережелерімен, СӨШ Келісімімен, сондай-ақ олардың ДСҰ шеңберіндегі тиісті міндеттемелерімен регламенттеледі.
2. Тараптар ауыл шаруашылығының өніміне қатысты экспорттық субсидиялардың күшін жою мақсатына көпжақты негізде ортақтас болады.
3. Басқа Тараптың аумағына жеткізуге арналған ауыл шаруашылығының кез келген өніміне арналған экспорттық субсидияларға қатысты Тараптардың құқықтары мен міндеттері олардың ДСҰ шеңберіндегі тиісті міндеттемелерімен реттеледі.
4. Әрбір Тарап осы бапта қамтылатын субсидиялар саласында транспаренттілікті қамтамасыз етеді. Кез келген Тараптың сұрау салуы бойынша басқа Тарап өзі ұсынатын немесе қолданатын, СӨШ келісімінің ережелерінде айқындалған өзіндік ерекшелікті субсидиялар туралы ақпаратты ақылға қонымды мерзімде ұсынады. Осындай ақпарат СӨШ Келісімінің 25.3-бабында көзделген мәліметтерді қамтиды.
2.8-бап
Импортты лицензиялау

1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы ее процедуры лицензирования импорта, определенные в статьях 1 – 3 Соглашения по процедурам лицензирования импорта, в Приложении 1А к Соглашению ВТО (далее – Соглашение по процедурам лицензирования импорта), внедрялись транспарентным и предсказуемым образом и применялись в соответствии с Соглашением по процедурам лицензирования импорта.
2. Каждая Сторона обеспечивает публикацию своих правил и информации в отношении процедур лицензирования в соответствии со статьей 1.4 Соглашения по процедурам лицензирования импорта. Сторона, которая вводит процедуры лицензирования или изменяет такие процедуры, должна уведомить об этом вторую Сторону не позднее 60 дней с момента публикации. Такие уведомления должны содержать информацию, определенную в статьях 5.2 и 5.3 Соглашения по процедурам лицензирования импорта. Такая информация должна передаваться через контактный пункт каждой Стороны, назначенный для этих целей.
Статья 2.9 Количественные ограничения
1. Ни одна из Сторон не может устанавливать или сохранять никакие количественные ограничения, включая запреты или ограничения на импорт каких-либо товаров другой Стороны или на экспорт каких-либо товаров, предназначенных для территории другой Стороны, за исключением случаев, определенных ее обязательствами в рамках ВТО,
с этой целью статьи XI и XIII ГАТТ 1994 и пояснительные замечания
к данным статьям инкорпорированы в настоящее Соглашение
и составляют его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
2. Каждая Сторона обеспечивает прозрачность любых количественных ограничений, разрешенных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, и обеспечивает, что никакие подобные меры не будут вводиться, приниматься или применяться с такой целью или с такими последствиями, которые создадут излишние препятствия для торговли между Сторонами.
Статья 2.10 Триггерные защитные меры
1. Евразийский экономический союз может применить триггерную защитную меру в отношении перечисленных в Приложении 2 к настоящему Соглашению товаров, происходящих из Вьетнама и импортированных на территории государств – членов Евразийского экономического союза,
если объем импорта в течение любого календарного года
превышает относящийся к этому году триггерный уровень, указанный
в Приложении 2 к настоящему Соглашению.
2. Триггерная защитная мера применяется в форме таможенной пошлины, эквивалентной ставке таможенной пошлины режима наибольшего благоприятствования, применяемой в отношении рассматриваемых товаров на дату вступления в силу триггерной защитной меры.

1. Әрбір Тарап ДСҰ Келісіміне 1А Қосымшадағы Импортты лицензиялау рәсімдері жөніндегі келісімнің (бұдан әрі – Импортты лицензиялау рәсімдері жөніндегі келісім) 1 – 3-баптарында айқындалған өзінің импортты лицензиялау рәсімдерінің транспарентті және болжамды түрде енгізілуін және Импортты лицензиялау рәсімдері жөніндегі келісімге сәйкес қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап Импортты лицензиялау рәсімдері жөніндегі келісімнің 1.4-бабына сәйкес лицензиялау рәсімдеріне қатысты өзінің қағидалары мен ақпаратының жариялануын қамтамасыз етеді. Лицензиялау рәсімдерін енгізетін немесе осындай рәсімдерді өзгертетін Тарап бұл туралы екінші Тарапты жариялау кезінен бастап 60 күннен кешіктірмей хабардар етуге тиіс. Мұндай хабарламалар Импортты лицензиялау рәсімдері жөніндегі келісімнің 5.2 және 5.3-баптарында айқындалған ақпаратты қамтуға тиіс. Мұндай ақпарат әрбір Тараптың осы мақсаттар үшін тағайындалған байланысу пункті арқылы берілуге тиіс.
2.9-бап
Сандық шектеулер
1. Тараптардың ешқайсысы оның ДСҰ шеңберіндегі міндеттемелерінде айқындалған жағдайларды қоспағанда, басқа Тараптың қандай да бір тауарларының импортына немесе басқа Тараптың аумағына арналған қандай да бір тауарларының экспортына салынатын тыйымды немесе шектеуді қоса алғанда, ешқандай сандық шектеулерді белгілей немесе сақтай алмайды, осы мақсатта 1994 жылғы ГАТТ-тың XI және XIIІ баптары және осы баптарға түсіндірме ескертулер осы Келісімге инкорпорацияланған және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
2. Әрбір Тарап осы баптың 1-тармағына сәйкес рұқсат етілетін кез келген сандық шектеулердің бүкпесіздігін қамтамасыз етеді және ешқандай да осындай шаралар Тараптар арасындағы саудаға артық кедергілер жасайтындай мақсатта немесе сондай салдарлар тудыра отырып, енгізілмейтінін, қабылданбайтынын немесе қолданылмайтынын қамтамасыз етеді.
2.10-бап
Триггерлік қорғау шаралары
1. Егер кез келген күнтізбелік жыл ішінде импорт көлемі осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген, осы жылға жататын триггерлік деңгейден асып түссе, Еуразиялық экономикалық одақ осы Келісімге 2-қосымшада санамаланған, Вьетнамнан шыққан және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына импортталған тауарларға қатысты триггерлік қорғау шараларын қолдана алады.
2. Триггерлік қорғау шарасы қарастырылып отырған тауарларға қатысты триггерлік қорғау шарасын күшіне енгізу күніне қолданылатын барынша қолайлылық режимі кедендік бажының мөлшерлемесіне балама кедендік баж нысанында қолданылады.

3. Триггерная защитная мера применяется в течение периода не превышающего шесть месяцев.
4. Несмотря на положения пункта 3 настоящей статьи, если на дату начала действия триггерной защитной меры объем рассматриваемого импорта превышает 150 процентов соответствующего триггерного уровня, то срок действия такой меры может быть продлен еще на три месяца.
5. Евразийская экономическая комиссия обеспечивает публикацию данных об объемах рассматриваемого импорта в порядке, обеспечивающем доступ к ним Вьетнама. При установлении факта выполнения условий, определенных в пункте 1 настоящей статьи, Евразийская экономическая комиссия незамедлительно уведомляет Вьетнам об этом в письменной форме. Без ущерба для права Евразийского экономического союза применить триггерную защитную меру Евразийская экономическая комиссия также направляет письменное уведомление не позднее, чем за 20 календарных дней до принятия решения о применении триггерной защитной меры, а также в течение трех календарных дней после принятия такого решения при условии, что такое решение вступает в силу не ранее, чем через 30 календарных дней с даты его принятия. В случае принятия решения о неприменении триггерной защитной меры Евразийский экономический союз незамедлительно уведомляет об этом Вьетнам
в письменной форме.
6. По запросу Стороны другая Сторона незамедлительно вступает
в консультации и/или предоставляет запрашиваемую информацию в целях разъяснения условий введения и применения триггерной защитной меры
в соответствии с пунктами 14 настоящей статьи.
7. Каждые три года после даты вступления в силу настоящего Соглашения Стороны проводят пересмотр действия настоящей статьи и, при необходимости, принимают совместные решения по внесению изменений в настоящую статью и Приложение 2 к настоящему Соглашению согласно статье 15.5 настоящего Соглашения.
Статья 2.11 Государственные торговые предприятия
Каждая Сторона обеспечивает функционирование своих государственных торговых предприятий в соответствии со статьей XVII ГАТТ 1994 и своими обязательствами в рамках ВТО.
Статья 2.12 Комитет по торговле товарами
1. Стороны настоящим создают Комитет по торговле товарами (далее – Комитет по товарам), состоящий из представителей каждой Стороны.
2. Комитет по товарам должен собираться по запросу любой Стороны для рассмотрения любых вопросов, возникающих в рамках положений настоящей главы и главы 3 ("Меры торговой защиты"), главы 4 ("Правила определения происхождения"), главы 5 ("Таможенное администрирование и упрощение торговли"), главы 6 ("Технические барьеры в торговле") и главы 7 ("Санитарные и фитосанитарные меры").

3. Триггерлік қорғау шарасы алты айдан аспайтын кезең ішінде қолданылады.
4. Осы баптың 3-тармағының ережелеріне қарамастан, егер триггерлік қорғау шарасын қолдануды бастау күні қарастырылып отырған импорт көлемі тиісті триггерлік деңгейдің 150 пайызынан пайызға асып түссе, онда мұндай шараның қолданылу мерзімі тағы үш айға ұзартылуы мүмкін.
5. Еуразиялық экономикалық комиссия қарастырылып отырған импорт көлемдері туралы деректерді оларға Въетнамның қолжетімділігін қамтамасыз ететін тәртіппен жариялауды қамтамасыз етеді. Осы баптың 1-тармағында айқындалған шарттарды орындау фактісі анықталған кезде Еуразиялық экономикалық комиссия бұл туралы Вьетнамды дереу жазбаша нысанда хабардар етеді. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одақтың триггерлік қорғау шарасын қолдану құқығына залал келтірмей, триггерлік қорғау шарасын қолдану туралы шешім қабылданғанға дейін күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей, сондай-ақ мұндай шешім ол қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кейін күшіне енетін жағдайда, осындай шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік үш күн ішінде жазбаша хабарлама жібереді. Триггерлік қорғау шарасын қолданбау туралы шешім қабылданған жағдайда, Еуразиялық экономикалық одақ бұл туралы Вьетнамды дереу жазбаша нысанда хабардар етеді.
6. Тараптың сұрау салуы бойынша басқа Тарап осы баптың
1 – 4-тармақтарына сәйкес триггерлік қорғау шарасын енгізу және қолдану шарттарын түсіндіру мақсатында дереу консультацияға кіріседі және/немесе сұратылатын ақпаратты ұсынады.
7. Осы Келісім күшіне енген күннен кейін әрбір үш жылда Тараптар осы баптың қолданысын қайта қарайды және қажет болған кезде осы Келісімнің 15.5-бабына сәйкес осы бапқа және осы Келісімге 2-қосымшаға өзгерістер енгізу жөнінде бірлескен шешімдер қабылдайды.
2.11-бап
Мемлекеттік сауда кәсіпорындары
Әрбір Тарап 1994 жылғы ГАТТ-тың XVII бабына және өзінің ДСҰ шеңберіндегі міндеттемелеріне сәйкес өзінің мемлекеттік сауда кәсіпорындарының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
2.12-бап
Тауарлар саудасы жөніндегі комитет
1. Тараптар осы арқылы әрбір Тараптың өкілдерінен тұратын Тауарлар саудасы жөніндегі комитетті (бұдан әрі – Тауарлар жөніндегі комитет) құрады.
2. Тауарлар жөніндегі комитет осы тараудың және 3-тараудың («Саудалық қорғау шаралары»), 4-тараудың («Шығу тегін айқындау қағидалары»), 5-тараудың («Кедендік әкімшілендіру және сауданы жеңілдету»), 6-тараудың («Саудадағы техникалық кедергілер») және 7-тараудың («Санитариялық және фитосанитариялық шаралар») Тараулардың ережелері шеңберінде туындайтын кез келген мәселелерді қарау үшін кез келген Тараптың сұрау салуы бойынша жиналуға тиіс.

3. Функции Комитета по товарам включают:
a) обзор и мониторинг выполнения и применения положений глав, указанных в пункте 2 настоящей статьи;
b) обзор и выработку соответствующих рекомендаций, в случае необходимости, для Совместного комитета по любым поправкам
к положениям настоящей главы и перечням тарифных обязательств в Приложении 1 к настоящему Соглашению в целях развития
и содействия упрощению доступа на рынок;
c) определение и представление рекомендаций в целях разрешения любых проблем, которые могут возникнуть;
d) передачу Совместному комитету результатов рассмотрения любых других вопросов, связанных с применением положений настоящей главы.
ГЛАВА 3
МЕРЫ ТОРГОВОЙ ЗАЩИТЫ
Статья 3.1 Компенсационные меры
1. Стороны применяют компенсационные меры в соответствии
с положениями статей VI и XVI ГАТТ 1994 и Соглашения СКМ.
2. Для целей проведения Вьетнамом компенсационных расследований и применения компенсационных мер государства – члены Евразийского экономического союза рассматриваются по отдельности, а не как Евразийский экономический союз в целом, за исключением случаев, когда имеются субсидии в понимании статьи XVI ГАТТ 1994
и Соглашения СКМ, которые доступны на уровне Евразийского экономического союза для всех государств – членов Евразийского экономического союза.
Статья 3.2 Антидемпинговые меры
1. Стороны применяют антидемпинговые меры в соответствии
с положениями статьи VI ГАТТ 1994 и Соглашения ВТО по применению статьи VI Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, содержащегося в Приложении 1А к Соглашению ВТО.
2. Для целей проведения Вьетнамом антидемпинговых расследований и применения антидемпинговых мер государства – члены Евразийского экономического союза рассматриваются по отдельности, а не как Евразийский экономический союз в целом, за исключением случаев, когда обе Стороны договорятся об ином.
Статья 3.3 Специальные защитные меры
Стороны применяют специальные защитные меры в соответствии с положениями статьи XIX ГАТТ 1994 и Соглашения ВТО по специальным защитным мерам, содержащимся в Приложении 1А к Соглашению ВТО.
Статья 3.4 Двусторонние защитные меры
1. Если в результате снижения или отмены таможенной пошлины в соответствии с настоящим Соглашением какой-либо товар, происходящий из одной Стороны, импортируется на территорию другой Стороны в таких возросших количествах, в абсолютных показателях или относительно внутреннего производства и на таких условиях, что это является существенной причиной серьезного ущерба или угрозы его причинения отечественной отрасли экономики, производящей аналогичные или непосредственно конкурирующие товары на территории импортирующей Стороны, то импортирующая Сторона может применить двустороннюю защитную меру в течение переходного периода в отношении такого товара в размере, необходимом для устранения или предотвращения серьезного ущерба или угрозы его причинения, в соответствии с положениями настоящей статьи.

3. Тауарлар жөніндегі комитеттің функциялары:
a) осы баптың 2-тармағында көрсетілген тараулар ережелерінің орындалуы мен қолданылуына шолу мен мониторинг жүргізуді;
b) қажет болған жағдайда нарыққа қолжетімділікті дамыту және жеңілдетуге жәрдемдесу мақсатында Бірлескен комитет үшін осы тараудың ережелеріне және осы Келісімге 1-қосымшадағы тарифтік міндеттемелер тізбесіне кез келген түзетулер бойынша тиісті ұсынымдарды шолуды және тұжырымдауды;
c) пайда болуы мүмкін кез келген проблемаларды шешу мақсатында ұсынымдарды айқындауды және ұсынуды;
d) осы тараудың ережелерін қолдануға байланысты кез келген басқа да мәселелерді қарау нәтижелерін Бірлескен комитетке беруді қамтиды.
3-ТАРАУ
САУДАЛЫҚ ҚОРҒАУ ШАРАЛАРЫ 3.1-бап
Өтемақы шаралары
1. Тараптар 1994 жылғы ГАТТ-тың VI және XVI баптарының және СӨШ Келісімінің ережелеріне сәйкес өтемақы шараларын қолданады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше барлық мемлекеттер үшін Еуразиялық экономикалық одақ деңгейінде қолжетімді болып табылатын, 1994 жылғы ГАТТ-тың XVI бабының және СӨШ Келісімінің түсінігіндегі субсидиялар бар болған жағдайларды қоспағанда, Вьетнамның өтемақы тергеп-тексерулерін жүргізуі және өтемақы шараларын қолдануы мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер тұтас Еуразиялық экономикалық одақ ретінде емес, жеке-жеке қаралады.
3.2-бап
Демпингке қарсы шаралар
1. Тараптар 1994 жылғы ГАТТ-тың VI бабының және ДСҰ келісіміне 1А Қосымшада қамтылған 1994 жылғы Тарифтер және сауда жөніндегі бас келісімнің VI бабын қолдану жөніндегі ДСҰ келісімінің ережелеріне сәйкес демпингке қарсы шараларды қолданады.
2. Егер екі Тарап өзге туралы уағдаласқан жағдайларды қоспағанда, Вьетнамның демпингке қарсы тергеп-тексерулер жүргізуі және демпингке қарсы шараларды қолдануы мақсатында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер тұтас Еуразиялық экономикалық одақ ретінде емес, жеке–жеке қаралады.
3.3-бап
Арнайы қорғау шаралары
Тараптар 1994 жылғы ГАТТ-тың ХІХ бабының және ДСҰ келісіміне 1А қосымшада қамтылған арнайы қорғау шаралары жөніндегі ДСҰ келісімінің ережелеріне сәйкес, арнайы қорғау шараларын қолданады.
3.4-бап
Екіжақты қорғау шаралары
1. Егер, осы Келісімге сәйкес кедендік бажды азайту немесе оның күшін жою нәтижесінде бір Тараптан шығатын қандай да бір тауар басқа Тараптың аумағына осындай өскен мөлшерде, абсолютті көрсеткіштерде немесе ішкі өндіріске қатысты және бұл импорттаушы Тараптың аумағына ұқсас немесе тікелей бәсекелесетін тауарларды өндіретін отандық экономика саласына елеулі залалдың немесе оны келтіру қаупінің негізгі себебі болып табылатындай жағдайларда импортталса, онда импорттаушы Тарап осындай тауарға қатысты өтпелі кезең ішінде осы баптың ережелеріне сәйкес елеулі залалды немесе оны келтіру қаупін жою немесе оның алдын алу үшін қажетті мөлшерде екіжақты қорғау шарасын қолдана алады.

2. Двусторонняя защитная мера применяется только после того, как будут показаны очевидные доказательства того, что возросший импорт является существенной причиной серьезного ущерба или угрозы его причинения.
3. Сторона, намеревающаяся применить двустороннюю защитную меру в соответствии с данной статьей, незамедлительно и в любом случае до введения такой меры, уведомляет об этом другую Сторону и Совместный комитет. Уведомление должно содержать всю относящуюся к делу информацию, которая должна включать в себя доказательства наличия серьезного ущерба или угрозы его причинения, обусловленного возросшим импортом, точное описание товара и предлагаемой меры, а также предполагаемую дату ее введения, ожидаемый срок действия и, если уместно, график ее постепенной отмены.
4. Стороне, которая может быть затронута мерой, должна быть предложена компенсация в виде, в существенной степени эквивалентной торговой либерализации в отношении импорта из такой Стороны. Эта Сторона в течение 30 дней с даты уведомления, указанного в пункте 3 настоящей статьи, должна изучить предоставленную информацию с целью содействия взаимоприемлемому решению вопроса. В отсутствие такого решения импортирующая Сторона может применить двустороннюю защитную меру для решения проблемы и, в отсутствие взаимно согласованной компенсации, та Сторона, в отношении товара которой применяется двусторонняя защитная мера, может применить компенсирующую меру. О применении двусторонней защитной мере и компенсирующей мере незамедлительно уведомляется другая Сторона. Компенсирующая мера, как правило, представляет собой приостановление уступок, имеющих в значительной степени эквивалентное воздействие на торговлю, и/или приостановление уступок, существенно эквивалентных значению дополнительных пошлин, ожидаемых от применения двусторонней защитной меры. Компенсирующая мера применяется в течение минимального срока, необходимого для достижения в значительной степени эквивалентного воздействия на торговлю, и в любом случае только в течение срока действия двусторонней защитной меры, принятой в соответствии с пунктом 5 данной статьи.
5. В случае выполнения условий, определенных в пункте 1 настоящей статьи, импортирующая Сторона может применить двустороннюю защитную меру в форме:
a) приостановления дальнейшего снижения какой-либо применимой ставки таможенной пошлины, предусмотренной настоящим Соглашением для рассматриваемого товара; или
b) повышения применимой ставки таможенной пошлины в отношении рассматриваемого товара до необходимого уровня, не превышающего базовую ставку, определенную в Приложении 1 к настоящему Соглашению.

2. Екіжақты қорғау шарасы өскен импорт елеулі залалдың немесе оны келтіру қаупінің айтарлықтай себебі болып табылатыны туралы айқын дәлелдемелер көрсетілгеннен кейін ғана қолданылады.
3. Осы бапқа сәйкес екіжақты қорғау шарасын қолдануға ниеттенетін Тарап дереу және осындай шара енгізілгенге дейін кез келген жағдайда бұл туралы басқа Тарапты және Бірлескен комитетті хабардар етеді. Хабарламада іске қатысты барлық ақпарат қамтылуға тиіс, онда өскен импортқа байланысты елеулі залалдың немесе оны келтіру қаупінің болу дәлелдемелері, тауардың және ұсынылған шараның дәлме-дәл сипаттамасы, сондай-ақ оны енгізудің болжамды күні, күтілетін қолданылу мерзімі және егер орынды болған жағдайда, оның күшін біртіндеп жою графигі қамтылуға тиіс.
4. Өзіне осы шара қатысты болуы мүмкін Тарапқа осындай Тараптан жасалатын импортқа қатысты саудалық ырықтандыруға елеулі дәрежеде балама болатындай түрде өтемақы ұсынылуға тиіс. Бұл Тарап осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабардар ету күнінен бастап 30 күн ішінде мәселені өзара қолайлы түрде шешуге жәрдемдесу мақсатында ұсынылған ақпаратты зерделеуге тиіс. Мұндай шешім болмаған кезде импорттаушы Тарап проблеманы шешу үшін екіжақты қорғау шарасын қолдана алады және өзара келісілген өтемақы болмаған кезде тауарына қатысты екіжақты қорғау шарасы қолданылатын Тарап өтемдік шараны қолдана алады. Басқа Тарап екіжақты қорғау шарасының және өтемдік шараның қолданылуы туралы дереу хабардар етіледі. Өтемдік шара, әдетте, саудаға елеулі дәрежеде балама әсері бар жеңілдіктерді тоқтата тұруды және/немесе екіжақты қорғау шарасын қолданудан күтілетін қосымша баждардың мәніне айтарлықтай баламалы болатын жеңілдіктерді тоқтата тұруды білдіреді. Өтемдік шара саудаға елеулі дәрежеде баламалы әсер етуге қол жеткізу үшін қажетті ең аз мерзім ішінде және кез келген жағдайда, осы баптың 5-тармағына сәйкес қабылданған екіжақты қорғау шарасының қолданылу мерзімі ішінде ғана қолданылады.
5. Осы баптың 1-тармағында айқындалған шарттар орындалған жағдайда, импорттаушы Тарап екіжақтықорғау шарасын:
a) қарастырылатын тауар үшін осы Келісімде көзделген кедендік баждың қандай да бір қолданылатын мөлшерлемесін одан әрі азайтуды тоқтата тұру; немесе
b) қарастырылатын тауарға қатысты кедендік баждың қолданылатын мөлшерлемесін осы Келісімге 1-қосымшада айқындалған базалық мөлшерлемеден аспайтын қажетті деңгейге дейін арттыру нысанында қолдана алады.

6. Стороны могут применять двусторонние защитные меры в течение следующих сроков:
a) в случае товара, для которого таможенная пошлина достигает уровня окончательного снижения в течение трех лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения, Сторона может применить двустороннюю защитную меру на срок, не превышающий двух лет. Сторона не может применять в отношении одного и того же товара двустороннюю защитную меру повторно в течение одного года с даты истечения срока действия предыдущей двусторонней защитной меры. Никакая двусторонняя защитная мера не может быть применена в отношении одного и того же товара более двух раз.
b) в случае товара, для которого таможенная пошлина достигает уровня окончательного снижения по истечении трех лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения, Сторона может применить двустороннюю защитную меру на срок, не превышающий двух лет. Срок действия двусторонней защитной меры может быть продлен не более, чем на один год, при наличии доказательств, что это необходимо для устранения или предотвращения серьезного ущерба или угрозы его причинения и что отрасль адаптируется. Сторона не применяет повторно в отношении одного и того же товара двустороннюю защитную меру в течение срока, равного сроку, в течение которого предыдущая двусторонняя защитная мера была применена. Никакая двусторонняя защитная мера не может быть применена в отношении одного и того же товара более двух раз.
7. По окончании действия двусторонней защитной меры ставка таможенной пошлины устанавливается на уровне, который действовал бы на дату окончания действия меры.
8. Ни одна из Сторон не может применять в отношении одного и того же товара одновременно:
a) двустороннюю защитную меру; и
b) меру, предусмотренную статьей XIX ГАТТ 1994 и Соглашением ВТО по защитным мерам, содержащимся в Приложении 1А к Соглашению ВТО.
9. Под отечественной отраслью, указанной в пункте 1 настоящей статьи, понимаются в совокупности производители аналогичных или непосредственно конкурирующих товаров, осуществляющие деятельность на территории Стороны, или те производители, чье совокупное производство аналогичных или непосредственно конкурирующих товаров составляет большую часть, но не менее 25 процентов от общего производства такого товара внутри страны.
10. Под переходным периодом, указанным в пункте 1 настоящей статьи в отношении отдельных товаров, в отношении которых применяется двусторонняя защитная мера, понимается:
a) период с даты вступления в силу настоящего Соглашения до семи лет с даты завершения процесса отмены или снижения таможенной пошлины в случае товара, для которого таможенная пошлина достигает уровня окончательного снижения в течение трех лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения;
b) период с даты вступления в силу настоящего Соглашения до пяти лет с даты завершения процесса отмены или снижения таможенной пошлин в случае товара, для которого таможенная пошлина достигает уровня окончательного снижения по истечении трех лет, но до истечения пяти лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения; и
c) период, с даты вступления в силу настоящего Соглашения до трех лет с даты завершения отмены или снижения таможенной пошлины в случае товара, для которого таможенная пошлина достигает уровня окончательного снижения по истечении пяти лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 3.5 Уведомления

6. Тараптар екіжақты қорғау шараларын мынадай мерзімдер ішінде қолдана алады:
a) өзі үшін кедендік баж осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш жыл ішінде түпкілікті азаю деңгейіне жететін тауар жағдайында Тарап екіжақты қорғау шарасын екі жылдан аспайтын мерзімге қолдана алады. Тарап алдыңғы екіжақты қорғау шарасының қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде бір тауарға қатысты екіжақты қорғау шарасын қайталап қолдана алмайды. Ешқандай да екіжақты қорғау шарасы бір тауарға қатысты екі реттен астам қолданыла алмайды.
b) өзі үшін кедендік баж осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш жыл өткен соң түпкілікті азаю деңгейіне жететін тауарларға қатысты Тарап екіжақты қорғау шарасын екі жылдан аспайтын мерзімге қолдана алады. Екіжақты қорғау шарасының қолданылу мерзімі, егер бұл елеулі залалды немесе оны келтіру қаупін жоюға немесе болдырмауға қажет екендігіне және саланың бейімделіп жатқанына дәлелдемелер бар болса, бір жылдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Тарап алдыңғы екіжақты қорғау шарасы қолданылған мерзімге тең мерзім ішінде бір тауарға қатысты екіжақты қорғау шарасын қайталап қолданбайды. Ешқандай да екіжақты қорғау шарасы бір тауарға қатысты екі реттен астам қолданыла алмайды.
7. Екіжақты қорғау шарасын қолдану аяқталған соң кедендік баждың мөлшерлемесі шараны қолдану аяқталған күні қолданыста болған деңгейде белгіленеді.
8. Тараптардың ешқайсысы бір тауарға қатысты бір мезгілде:
a) екіжақты қорғау шарасын; және
b) 1994 жылғы ГАТТ-тың ХІХ бабында және ДСҰ келісіміне 1А Қосымшада қамтылған қорғау шаралары жөніндегі ДСҰ Келісімінде көзделген шараны қолдана алмайды.
9. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген отандық сала деп Тараптың аумағында өз қызметін жүзеге асыратын, ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауарларды өндірушілердің жиынтығы немесе ұқсас немесе бәсекелес тауарларды жиынтық өндіруі ел ішінде осындай тауарды жалпы өндірудың басым бөлігін, бірақ кемінде 25 пайызын құрайтын өндірушілер түсіндіріледі.
10. Өздеріне қатысты екіжақты қорғау шарасы қолданылатын жекелеген тауарларға қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілген ауыспалы кезең деп:
a) өзі үшін кедендік баж осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш жыл ішінде түпкілікті азаю деңгейіне жететін тауар жағдайында осы Келісім күшіне енген күннен басталатын кедендік баждың күшін жою немесе оны азайту процесі аяқталатын күннен бастап жеті жылға дейінгі кезең;
b) өзі үшін кедендік баж осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш жыл өткен соң, бірақ бес жыл өткенге дейін түпкілікті азаю деңгейіне жететін тауар жағдайында осы Келісім күшіне енген күннен басталатын кедендік баждың күшін жою немесе оны азайту процесі аяқталатын күннен бастап бес жылға дейінгі кезең;
c) өзі үшін кедендік баж осы Келісім күшіне енген күннен бастап бес жыл өткен соң түпкілікті азаю деңгейіне жететін тауар жағдайында осы Келісім күшіне енген күннен басталатын кедендік баждың күшін жою немесе оны азайту процесі аяқталатын күннен бастап үш жылға дейінгі кезең түсініледі.
3.5-бап
Хабарламалар

1. Официальные коммуникации и обмен всеми документами между Сторонами по вопросам, подпадающим под действие настоящей главы, осуществляются между соответствующими органами, уполномоченными на инициирование и проведение расследований в соответствии с положениями настоящей главы (далее – органы, проводящие расследования). Если Вьетнам намеревается применить меру в соответствии с настоящей главой, другая Сторона может определить иной уполномоченный орган, о чем должна уведомить Вьетнам.
2. В течение 30 дней с даты вступления в силу настоящего Соглашения Стороны обмениваются информацией о названиях и контактных данных органов, проводящих расследования. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга о любых изменениях, касающихся органов, проводящих расследования.
3. Сторона, намеревающаяся применить специальную защитную меру, незамедлительно направляет другой Стороне письменное уведомление, содержащее всю необходимую информацию в отношении начала расследования, а также предварительных и окончательных выводов расследования.
ГЛАВА 4
ПРАВИЛА ОПРЕДЕЛЕНИЯ ПРОИСХОЖДЕНИЯ
РАЗДЕЛ I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 4.1 Сфера действия
Правила определения происхождения, предусмотренные настоящей главой, применяются исключительно для целей предоставления преференциального тарифного режима в соответствии с настоящим Соглашением.
Статья 4.2 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "аквакультура" – разведение водных организмов, в том числе рыбы, моллюсков, ракообразных, других водных беспозвоночных и водных растений, из исходного материала, такого как яйца, мальки, сеголетки и личинки, путем воздействия на процессы развития и роста в целях увеличения производства, например, посредством регулярного зарыбления, кормления или защиты от хищников;
b) "уполномоченный орган" – компетентный орган, назначенный Стороной с целью выдачи сертификатов о происхождении товара для целей настоящего Соглашения;
c) "стоимость на условиях поставки CIF" – стоимость импортированных товаров, включающая в себя стоимость фрахта и страхования до порта или места ввоза в страну импорта;
d) "партия" – товары, которые отправляются одновременно по одному или нескольким транспортным документам в адрес одного грузополучателя от одного грузоотправителя, а также товары, пересылаемые по одной почтовой накладной или перемещаемые в качестве багажа одним лицом, пересекающим границу;
e) "экспортер" – лицо, зарегистрированное на территории той Стороны, откуда таким лицом экспортируются товары;
f) "стоимость на условиях поставки FOB" – стоимость товаров на условиях "свободен на борту", включающая стоимость транспортировки до порта или места окончательной отгрузки за рубеж;
g) "импортер" – лицо, зарегистрированное на территории той Стороны, в которую таким лицом импортируются товары;
h) "материал" – любое вещество или субстанция, включая ингредиенты, сырье, компоненты или части, используемые или потребляемые при производстве товара, физически включенные в товар или подвергаемые обработке при производстве другого товара;
i) "непроисходящие товары" или "непроисходящие материалы" – товары или материалы, которые не отвечают критериям происхождения, изложенным в настоящей главе;
j) "происходящие товары" или "происходящие материалы" – товары или материалы, которые отвечают критериям происхождения, изложенным в настоящей главе;
k) "производитель" – лицо, осуществляющее производство товаров на территории Стороны;
l) "производство" – способы получения товаров, включающие выращивание, добычу, сбор урожая, разведение, извлечение, сбор, ловлю, рыболовство и охоту, изготовление, переработку или сборку таких товаров; и
m) "верифицирующий орган" – компетентный правительственный орган, назначаемый Стороной для осуществления процедур по верификации.
Статья 4.3 Критерии происхождения
Для целей настоящей главы товары считаются происходящими из данной Стороны, если они:
a) полностью получены или произведены в такой Стороне в соответствии со статьей 4.4 настоящего Соглашения; или
b) полностью произведены в одной или обеих Сторонах исключительно из материалов из одной или обеих Сторон; или
c) произведены на территории Стороны с использованием непроисходящих материалов и удовлетворяют требованиям особых критериев происхождения, приведенным в Приложении 3 к настоящему Соглашению.
Статья 4.4 Полностью полученные или произведенные товары
Для целей применения статьи 4.3 настоящего Соглашения полностью полученными или произведенными в Стороне считаются следующие товары:
a) растения и продукты растительного происхождения, включая фрукты, ягоды, цветы, овощи, деревья, водоросли, грибы и живые растения, выращенные или собранные на территории Стороны;
b) живые животные, родившиеся и выращенные на территории Стороны;
c) продукты, полученные от живых животных на территории Стороны;
d) продукты, полученные в результате сбора, охоты, ловли, рыболовства, выращивания, разведения и аквакультур на территории Стороны;
e) минералы и другие полезные ископаемые, извлеченные или добытые из воздуха, почвы, воды, морского дна или недр на территории Стороны;
f) продукты морского рыболовного промысла и другие продукты морского промысла, полученные в открытом море в соответствии с нормами международного права судном, зарегистрированным или приписанным в Стороне и ходящим под ее флагом;
g) продукты, полученные исключительно из продуктов, указанных в подпункте f) настоящей статьи, на борту перерабатывающего судна, зарегистрированного или приписанного в Стороне и ходящего под ее флагом;
h) отходы и лом, полученные в результате производства и потребления на территории Стороны, при условии, что такие продукты пригодны только для переработки сырья;
i) бывшие в употреблении изделия, собранные на территории Стороны, при условии, что такие продукты пригодны только для переработки сырья;
j) продукты, полученные в открытом космосе на космических судах, зарегистрированных в Стороне;
k) товары, произведенные или полученные на территории Стороны исключительно из товаров, указанных в подпунктах a) – j) настоящей cтатьи.
Статья 4.5 Доля добавленной стоимости
Для целей применения настоящей главы и особых критериев происхождения, приведенного в Приложении 3 к настоящему Соглашению, формула для расчета доли добавленной стоимости (далее "VAC") должна выглядеть следующим образом:
a) стоимостью на условиях поставки CIF на момент ввоза материалов на территорию Стороны; или
b) самой ранней установленной уплаченной или подлежащей уплате ценой за эти непроисходящие материалы на территории той Стороны, в которой осуществлялась обработка и переработка товара.
Если производитель приобретает непроисходящие материалы на территории той Стороны, в которой будет произведена их дальнейшая переработка, то в стоимость таких материалов не должны включаться затраты на фрахт, страхование, упаковку и другие дополнительные расходы, связанные с поставкой этих материалов от поставщика до места производства.
Статья 4.6 Недостаточная обработка или переработка

1. Тараптар арасында осы тараудың қолданылу аясына кіретін мәселелер бойынша ресми коммуникациялар және барлық құжаттарды алмасу осы тараудың ережелеріне сәйкес тергеп-тексерулерге бастама жасауға және оларды жүргізуге уәкілеттік берілген тиісті органдар (бұдан әрі – тергеп-тексеру жүргізетін органдар) арасында жүзеге асырылады. Егер Вьетнам осы тарауға сәйкес шараны қолдануға ниет білдіретін болса, басқа Тарап өзге уәкілетті органды айқындай алады, ол туралы Вьетнамды хабардар етуге тиіс.
2. Осы Келісім күшіне енген күннен бастап 30 күн ішінде Тараптар тергеп-тексеру жүргізетін органдардың атаулары мен байланыс деректері туралы ақпарат алмасады. Тараптар тергеп-тексеру жүргізетін органдарға қатысты кез келген өзгерістер туралы бір-бірін дереу хабардар етеді.
3. Арнайы қорғау шарасын қолдануға ниет білдірген Тарап дереу басқа Тарапқа тергеп-тексерудің басталуына, сондай-ақ тергеп-тексерудің алдын ала және түпкілікті тұжырымдарына қатысты барлық қажетті ақпаратты қамтитын жазбаша хабарлама жібереді.
4-ТАРАУ
ШЫҒУ ТЕГІН АЙҚЫНДАУ ҚАҒИДАЛАРЫ
I БӨЛІМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
4.1-бап
Қолданылу саласы
Осы тарауда көзделген, шығу тегін айқындау қағидалары тек осы Келісімге сәйкес тарифтік преференция режимін ұсыну мақсаттары үшін ғана қолданылады.
4.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «акваөсіру» – өндірісті арттыру мақсатында, мысалы тұрақты балық жіберу, қоректендіру немесе жыртқыштардан қорғау арқылы даму мен өсу процестеріне әсер ету жолымен жұмыртқа, майда балықтар, шабақ және дернәсіл сияқты бастапқы материалдан су организмдерін, оның ішінде балықтарды, ұлуларды, шаян тәрізділерді, басқа су омыртқасыздарын және су өсімдіктерін өсіру;
b) «уәкілетті орган» – осы Келісімнің мақсаттары үшін тауардың шығу тегі туралы сертификаттар беру мақсатында Тарап тағайындайтын құзыретті орган;
c) «CIF берілім шарттарындағы құны» – импортталатын тауарлардың импорт еліне әкелу портына немесе орнына дейін жалдау және сақтандыру құнын қамтитын құны;
d) «партия» – бір жүк алушының мекенжайына бір жүк жөнелтушіден бір немесе бірнеше көлік құжаттары бойынша бір мезгілде жіберілетін тауарлар, сондай-ақ бір пошталық жүкқұжат бойынша жөнелтілетін немесе шекараны кесіп өтетін бір тұлға багаж ретінде алып өтетін тауарлар;
e) «экспорттаушы» – осы тұлға тауарларды экспорттайтын Тараптың аумағында тіркелген тұлға;
f) «FOB берілім шарттарындағы құны» – «борттағы бос» жағдайларындағы тауарлардың шетелге түпкілікті жүк түсіру портына немесе орнына дейін тасымалдау құнын қамтитын құны;
g) «импорттаушы» – осы тұлға тауарларды импорттайтын Тараптың аумағында тіркелген тұлға;
h) «материал» – ингредиенттерді, шикізатты, құрамдауыштарды немесе тауарды өндірген кезде пайдаланылатын немесе тұтынылатын, заттай түрде тауарға енгізілген немесе басқа тауарды өндірген кезде өңдеуге ұшырайтын бөліктерді қоса алғанда, кез келген зат немесе субстанция;
i) «шығарылмайтын тауарлар» немесе «шығарылмайтын материалдар» – осы тарауда жазылған, шығу тегінің өлшемшарттарына жауап бермейтін тауарлар немесе материалдар;
j) «шығарылатын тауарлар» немесе «шығарылатын материалдар» – осы тарауда жазылған шығу тегінің өлшемшарттарына жауап беретін тауарлар немесе материалдар;
k) «өндіруші» – Тараптың аумағында тауарлар өндіруді жүзеге асыратын тұлға;
l) «өндіріс» – өнім өсіруді, өндіруді, жинауды, молайтуды, алуды, жинауды, ұстауды, балық аулау мен аңшылықты, осындай тауарларды дайындауды, қайта өңдеуді, немесе құрастыруға қамтитын тауарларды алу тәсілдері;
m) «верификациялаушы орган» – Тарап верификациялау бойынша рәсімдерді жүзеге асыруға тағайындайтын құзыретті үкіметтік орган.
4.3-бап
Шығу тегінің өлшемшарттары
Осы Тараудың мақсаттары үшін тауарлар, егер олар:
a) осы Келісімнің 4.4-бабына сәйкес осындай Тарапта толық алынса немесе өндірілсе; немесе
b) Тараптардың біреуінде немесе екеуінде де тек қана бір немесе екі Тараптан шығарылатын материалдардан толықтай өндірілсе; немесе
c) шығарылмайтын материалдар пайдаланылып Тараптың аумағында өндірілсе және осы Келісімге 3-қосымшада келтірілген шығу тегінің ерекше өлшемшарттарының талаптарын қанағаттандырса, осы Тарапта шығарылған деп есептеледі.
4.4-бап
Толық алынған немесе өндірілген тауарлар
Осы Келісімнің 4.3-бабын қолдану мақсаттары үшін мына тауарлар Тарапта толық алынған немесе өндірілген тауарлар болып есептеледі:
a) Тараптың аумағында өсірілген немесе жиналған жемістерді, жидектерді, гүлдерді, көкөністерді, ағаштарды, балдырларды, саңырауқұлақтар мен тірі өсімдіктерді қоса алғанда, өсімдіктер мен өсімдік тектес өнімдер;
b) Тараптың аумағында туған және өсірілген тірі жануарлар;
c) Тараптың аумағында тірі жануарлардан алынған өнімдер;
d) Тараптың аумағында жинау, аңшылық, ұстау, балық аулау, өсіру, молайту және акваөсіру нәтижесінде алынған өнімдер;
e) Тараптың аумағында ауадан, топырақтан, судан, теңіз түбінен немесе жер қойнауынан алынған немесе өндірілген минералдар мен басқа да пайдалы қазбалар;
f) Тарапта тіркелген немесе жазылған және оның туын көтеріп жүзетін кеме халықаралық құқық нормаларына сәйкес ашық теңізде алған, теңіз балық аулау кәсібінің өнімдері және теңіз кәсібінің басқа да өнімдері;
g) Тарапта тіркелген немесе жазылған және оның туын көтеріп жүзетін қайта өңдейтін кеме бортында осы баптың f) тармақшасында көрсетілген өнімдерден ғана алынған өнімдер;
h) осындай өнімдер шикізатты қайта өңдеу үшін ғана жарамды болған жағдайда, Тараптың аумағында өндіру және тұтыну нәтижесінде алынған қалдықтар мен сынықтар;
i) осындай өнімдер шикізатты қайта өңдеу үшін ғана жарамды болған жағдайда, Тараптың аумағында құрастырылған, тұтынуда болған бұйымдар;
j) Тарапта тіркелген ғарыш кемелерінде ашық ғарышта алынған өнімдер;
k) Тараптың аумағында осы баптың a) – j) тармақтарында көрсетілген тауарлардан ғана өндірілген немесе алынған тауарлар.
4.5-бап
Қосылған құнның үлесі
Осы тарауды және осы Келісімге 3-қосымшада келтірілген шығу тегінің ерекше өлшемшарттарын қолдану мақсаттары үшін қосылған құнның үлесін есептеу формуласы (бұдан әрі «VAC») мынадай түрде болуға тиіс:
FOB берілім шарттарындағы құн – Шығарылмайтын материалдар құн
FOB берілім шарттарындағы құн
x100%
a) Тараптың аумағына материалдарды әкелу кезінде CIF берілу жағдайларындағы құн; немесе
b) тауарды өңдеу және қайта өңдеу жүзеге асырылған Тараптың аумағында осы шығарылмайтын материалдар үшін белгіленген, төленген немесе төленуге жататын ең ерте баға болып табылады.
Егер өндіруші шығарылмайтын материалдарды оларды кейіннен қайта өңдеу жүргізілетін Тараптың аумағында сатып алатын болса, онда осындай материалдардың құнына жалдауға, сақтандыруға, қаптауға арналған шығындар және осы материалдарды өнім берушіден өндіру орнына дейін беруге байланысты басқа да шығыстар қосылмауға тиіс.
4.6-бап
Жеткіліксіз өңдеу немесе қайта өңдеу

1. Следующие операции, осуществляемые по отдельности или в сочетании друг с другом, считаются недостаточными для выполнения требований статьи 4.3 настоящего Соглашения:
a) операции по обеспечению сохранения состояния товара во время его хранения или транспортировки;
b) заморозка и размораживание;
c) упаковка и переупаковка;
d) мойка, чистка, удаление пыли, окиси, масла, краски или других покрытий;
e) глажка или прессование текстиля;
f) покраска, полировка, лакирование, покрытие (пропитка) маслом;
g) шелушение, частичное или полное отбеливание, шлифовка
и полировка зерновых и риса;
h) окрашивание сахара или формирование кускового сахара;
i) шелушение и извлечение семян, снятие кожуры фруктов, овощей и орехов;
j) простое затачивание, шлифование, помол;
k) резка;
l) просеивание, отбор, сортировка, классификация;
m) разлив, фасовка в банки, флаконы, мешки, ящики, коробки, закрепление на поверхности и все другие простые операции по упаковке;
n) нанесение или печать торговых марок, логотипов, этикеток и других подобных отличительных знаков на продукцию или ее упаковку;
o) простое смешивание продуктов (компонентов), которое не приводит к существенному отличию полученного продукта от исходных компонентов;
p) простые операции по сборке товара из частей и разборке товара на части; и
q) убой животных, сортировка мяса.
2. Для целей применения пункта 1 настоящей статьи под "простой" операцией понимается операция, для осуществления которой не требуется применение специальных умений (навыков), машин, приборов или оборудования, специально предназначенных для данной операции.
Статья 4.7 Кумуляция происхождения
Без ущерба для положений статьи 4.3 настоящего Соглашения, товары или материалы, происходящие с территории одной из Сторон и используемые в производстве товара в другой Стороне, должны рассматриваться как происходящие в той Стороне, где выполнялись последние операции, за исключением указанных в пункте 1 статьи 4.6 настоящего Соглашения. Происхождение таких материалов должно подтверждаться сертификатом о происхождении товара (Форма EAV), выданным уполномоченным органом.
Статья 4.8 De Minimis
1. Товары, которые не удовлетворяют требованиям изменения тарифной классификации в соответствии с Приложением 3 к настоящему Соглашению, тем не менее, будут рассматриваться как происходящие товары, если:
a) стоимость всех непроисходящих материалов, которые используются в производстве товаров и не подвергаются необходимым изменениям тарифной классификации, не превышает 10 процентов стоимости таких товаров на условиях FOB; и
b) товары отвечают всем другим требованиям настоящей главы.

1. Жекелей немесе бір-бірімен ұштастырылып жүзеге асырылатын мына операциялар осы Келісімнің 4.3-бабының талаптарын орындау үшін жеткіліксіз деп есептеледі:
a) тауарды сақтау немесе тасымалдау кезінде оның жай-күйінің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар;
b) мұздату және мұзын ерту;
c) қаптау және қайта қаптау;
d) жуу, тазалау, шаңын, тотығын, майын, бояуын немесе басқа жамылғыларын кетіру;
e) тоқыманы үтіктеу немесе сығымдау;
f) бояу, жылтырату, лактау, маймен қаптау (май сіңіру);
g) дәнділер мен күріштің қабығын аршу, ішінара немесе толығымен ағарту, жылтылдату мен ажарлату;
h) қантты бояу немесе кесек қантты қалыптастыру;
i) дәндердің қабығын аршу және оларды шығарып алу, жемістердің, көкөністер мен жаңғақтардың қабығын алу;
j) қарапайым қайрау, жылтылдату, тарту;
k) кесу;
l) елеу, іріктеу, сұрыптау, сыныптау;
m) банкілерге, сауыттарға, қапшықтарға, жәшіктерге, қораптарға құю, салу, үстіңгі бетке бекіту және қаптау жөніндегі басқа да барлық қарапайым операциялар;
n) өнімге немесе оның қаптамасына сауда маркаларын, логотиптерді, заттаңбаларды және басқа ұқсас айырым белгілерін салу немесе басу;
o) алынған өнімнің бастапқы құрамдауыштардан айтарлықтай ерекшеленуіне әкеп соқпайтын өнімдерді (құрамдауыштарды) қарапайым араластыру;
p) тауарды бөлшектерден құрастыру және тауарды бөлшектерге бөлшектеу жөніндегі қарапайым операциялар;
q) малды сою, етті сұрыптау.
2. Осы баптың 1-тармағын қолдану мақсаттары үшін «қарапайым» операция деп жүзеге асырылуы үшін арнайы шеберлікті (дағдыны), машиналарды, аспаптарды немесе осы операцияға арналған арнайы жабдықты қолдану талап етілмейтін операция түсініледі.
4.7-бап
Шығу тегінің кумуляциясы
Осы Келісімнің 4.3-бабының ережелеріне залал келтірілместен, Тараптардың бірінің аумағынан шығатын және басқа Тарапта тауарды өндіруге пайдаланылатын тауарлар немесе материалдар осы Келісімнің 4.6-бабының 1-тармағында көрсетілгенді қоспағанда, соңғы операциялар орындалған Тарапта шығарылған болып қарастырылуға тиіс. Мұндай материалдардың шығуы уәкілетті орган берген тауардың шығу тегі туралы сертификатпен (EAV Нысан) расталуға тиіс.
4.8-бап
DeMinimis
1. Осы Келісімге 3-қосымшаға сәйкес тарифтік сыныптауды өзгерту талаптарын қанағаттандырмайтын тауарлар, соған қарамастан, егер:
a) тауарларды өндіруде пайдаланылатын және тарифтік сыныптаудың қажетті өзгерістеріне ұшырамайтын барлық шығарылмайтын материалдардың құны FOB шарттарында осындай тауарлар құнының 10 пайызынан аспайтын болса; және
b) тауарлар осы тараудың барлық басқа талаптарына жауап беретін болса, шығарылатын тауарлар ретінде қарастырылатын болады.

2. Стоимость материалов, указанных в подпункте а) пункта 1 настоящей статьи, должна быть включена в стоимость непроисходящих материалов для любого применимого требования в отношении доли добавленной стоимости.
Статья 4.9 Прямая поставка
1. Преференциальный тарифный режим в соответствии с настоящей главой предоставляется в отношении происходящих товаров при условии их прямой поставки с территории экспортирующей Стороны на территорию импортирующей Стороны.
2. Несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, происходящие товары могут перевозиться через территорию третьих стран при тех условиях, что:
a) транзит через территорию третьих стран обусловлен географическими или транспортными причинами;
b) товары не являлись объектом торговли или потребления;
c) товары не подвергались каким-либо операциям, за исключением операций по разгрузке, перегрузке, хранению и любых необходимых операций, направленных на обеспечение сохранности их состояния.
3. Декларант должен предъявить таможенным органам импортирующей Стороны соответствующие документальные подтверждения выполнения требований, установленных пунктом 2 настоящей статьи. Такие доказательства предоставляются в таможенные органы импортирующей Стороны путем подачи:
а) транспортных документов, удостоверяющих маршрут перемещения с территории одной Стороны на территорию другой Стороны, содержащих следующую информацию:
i. точное описание товаров;
ii. даты разгрузки и перегрузки товаров (если транспортные документы не содержат информацию о дате разгрузки и перегрузки товаров, то в дополнение к ним должны быть представлены иные документы, содержащие такую информацию); и
iii. где это применимо:
- названия судов или других используемых транспортных средств;
- номера контейнеров;
- условия, при которых товары находились в стране транзита в должном состоянии;
- отметки таможенных органов страны транзита; и
b) инвойсы (счета-фактуры) на соответствующие товары.
4. Декларант может представлять иные документы, подтверждающие выполнение требований пункта 2 настоящей статьи.
5. В случае невозможности предъявления транспортных документов должны быть представлены документы, выданные таможенными органами страны транзита и содержащие всю информацию, указанную в подпункте а) пункта 3 настоящей статьи.
6. Если декларант не может представить в таможенные органы импортирующей Стороны документальное подтверждение выполнения условий прямой поставки, преференциальный тарифный режим не предоставляется.
Статья 4.10 Непосредственная закупка
1. Импортирующая Сторона предоставляет преференциальный тарифный режим в отношении происходящих товаров в случаях, если инвойс выдан лицом, зарегистрированным в третьей стране, при условии, что все требования настоящей главы в отношении таких товаров выполнены.

2. Осы баптың 1-тармағының а) тармақшасында көрсетілген материалдардың құны қосылған құн үлесіне қатысты кез келген қолданылатын талаптар үшін шығарылмайтын материалдар құнына енгізілуге тиіс.
4.9-бап
Тікелей беру
1. Шығарылатын тауарлар импорттаушы Тараптың аумағынан экспорттаушы Тараптың аумағынан тікелей берілген жағдайда, оларға қатысты осы тарауға сәйкес тарифтік преференция режимі ұсынылады.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелеріне қарамастан, шығарылатын тауарлар, егер:
a) үшінші елдердің аумағы арқылы транзиттеу географиялық немесе көліктік себептерге байланысты болған;
b) тауарлар сауда немесе тұтыну объектісі болмаған;
c) тауарлар жүк түсіру, жүк арту, сақтау жөніндегі операцияларды және олардың жай-күйінің сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған кез келген қажетті операцияларды қоспағанда, қандай да бір операцияларға ұшырамаған жағдайда, үшінші елдердің аумағы арқылы тасымалдана алады.
3. Декларант импорттаушы Тараптың кеден органдарына осы баптың 2-тармағында белгіленген талаптардың орындалуына тиісті құжаттамалық растауларды ұсынуға тиіс. Осындай дәлелдемелер импорттаушы Тараптың кеден органдарына мыналарды:
a) бір Тараптың аумағынан басқа Тараптың аумағына алып өту маршрутын куәландыратын, мынадай ақпаратты:
i. тауарлардың нақты сипаттамасын;
ii. тауарларды түсіру және арту күнін (егер көлік құжаттары тауарларды түсіру мен арту туралы ақпаратты қамтымаса, онда оған қосымша ретінде осындай ақпаратты қамтитын өзге құжаттар ұсынылуға тиіс); және
iii. бұл қолданылатын жерде:
- кемелердің немесе басқа пайдаланылатын көлік құралдарының атауларын;
- контейнерлердің нөмірлерін;
- тауарлардың транзиттеу елінде тиісті күйде болу шарттарын;
- транзиттеу елдерінің кеден органдарының белгілерін қамтитын көлік құжаттарын;
b) тиісті тауарларға инвойстар (шот-фактуралар) беру арқылы ұсынылады.
4. Декларант осы баптың 2-тармағы талаптарының орындалуын растайтын өзге де құжаттарды ұсына алады.
5. Көлік құжаттарын ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, транзиттеу елінің кеден органдары берген және осы баптың 3-тармағының а) тармақшасында көрсетілген барлық ақпаратты қамтитын құжаттар ұсынылуға тиіс.
6. Егер декларант импорттаушы Тараптың кеден органдарына тікелей беру шарттарының орындалғанына құжаттамалық растауды ұсына алмаса, тарифтік преференция режимі ұсынылмайды.
4.10-бап
Тікелей сатып алу
1. Импорттаушы Тарап шығарылатын тауарларға қатысты, егер инвойсты үшінші елде тіркелген тұлға берген жағдайларда, осындай тауарларға қатысты осы тараудың барлық талаптары орындалған кезде, тарифтік преференция режимін ұсынады.

2. Несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, импортирующая Сторона не должна предоставлять преференциальный тарифный режим в случаях, если инвойс выдан лицом, зарегистрированным в третьей стране, включенной в перечень оффшорных стран, установленный совместным протоколом. Соответствующие компетентные органы Сторон уполномочены принять такой протокол на основе взаимного согласия и сделать его общедоступным.
3. Без ущемления положений пункта 2 настоящей статьи до принятия такого протокола применяется перечень оффшорных стран или территорий, приведенный в Приложении 4 к настоящему Соглашению.
Статья 4.11 Упаковочные материалы для розничной продажи
1. Если в качестве критерия достаточной переработки в соответствии с требованиями Приложения 3 к настоящему Соглашению выступает смена кода тарифной классификации, то упаковочные материалы и тара, предназначенные для розничной торговли товарами и классифицируемые вместе с данными товарами, не должны приниматься во внимание при определении происхождения.
2. Несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, при определении того, удовлетворяют ли товары требованию в отношении доли добавленной стоимости, стоимость упаковки, используемой для розничной торговли, будет учтена в качестве происходящих или непроисходящих материалов, в зависимости от ситуации, в целях расчета доли добавленной стоимости товаров.
Статья 4.12 Упаковочные материалы для перевозки
Упаковочные материалы и контейнеры, предназначенные исключительно для транспортировки товаров, не должны учитываться при определении происхождения товаров.
Статья 4.13 Приспособления, принадлежности, запасные части, инструменты, инструкции и другие информационные материалы
1. При определении того, выполняют ли товары требования изменения тарифной классификации, оговоренные в Приложении 3 к настоящему Соглашению, принадлежности, запасные части, инструменты, инструкции и другие информационные материалы, являющиеся неотъемлемой частью обычного оборудования и включенные в его стоимость на условиях поставки FOB, и на которые не были выставлены отдельные счета-фактуры, должны рассматриваться в качестве части рассматриваемых товаров и не должны приниматься во внимание при определении того, являются ли данные товары происходящими.
2. Несмотря на положения пункта 1 настоящей статьи, при определении того, выполняют ли товары требование в отношении доли добавленной стоимости, стоимость принадлежностей, запасных частей, инструментов, инструкций и других информационных материалов должна учитываться в качестве происходящих или непроисходящих материалов в зависимости от ситуации в целях расчета доли добавленной стоимости товаров.

2. Осы баптың 1-тармағының ережелеріне қарамастан, импорттаушы Тарап, егер инвойсты бірлескен хаттамада белгіленген оффшорлық елдер тізбесіне енгізілген үшінші елде тіркелген тұлға берген жағдайларда, тарифтік преференция режимін ұсынбауға тиіс. Тараптардың тиісті құзыретті органдары өзара келісім негізінде осындай хаттаманы қабылдауға және оны жалпыға қолжетімді етуге уәкілетті болады.
3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне залал келтірілместен, осындай хаттама қабылданғанға дейін осы Келісімге 4-қосымшада келтірілген оффшорлық елдердің немесе аумақтардың тізбесі қолданылады.
4.11-бап
Бөлшек саудада сатуға арналған қаптама материалдар
1. Егер осы Келісімге 3-қосымшаның талаптарына сәйкес жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты ретінде тарифтік сыныптау кодын ауыстыру көрсетілсе, онда тауарлардың бөлшек саудасына арналған және осы тауарлармен бірге сыныпталатын қаптама материалдар мен ыдыстар шығу тегін айқындау кезінде назарға алынбауға тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелеріне қарамастан, тауарлардың қосылған құн үлесіне қатысты талаптарды қанағаттандыратын-қанағаттандырмайтынын айқындаған кезде бөлшек сауда үшін пайдаланылатын қаптаманың құны тауарлардың қосылған құнының үлесін есептеу мақсатында, жағдайға қарай, шығарылатын немесе шығарылмайтын материалдар ретінде есепке алынатын болады.
4.12-бап
Тасымалдауға арналған қаптама материалдар
Тауарларды тасымалдауға ғана арналған қаптама материалдар мен контейнерлер тауарлардың шығу тегін айқындау кезінде есепке алынбауға тиіс.
4.13-бап
Құрылғылар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар,
нұсқаулықтар және басқа да ақпараттық материалдар
1. Тауарлардың осы Келісімге 3-қосымшада айтылған тарифтік сыныптаманы өзгерту талаптарын орындайтынын-орындамайтынын айқындаған кезде, қарапайым жабдықтың ажырамас бөлігі болып табылатын және оның FOB берілім шарттарындағы құнына қосылған және оларға жеке шот-фактуралар берілмеген керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер, құралдар, нұсқаулықтар және басқа да ақпараттық материалдар қарастырылатын тауарлардың бір бөлігі ретінде қарастырылуға тиіс және осы тауарлардың шығарылатын тауарлар болып табылатынын-табылмайтынын айқындаған кезде назарға алынбауға тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағының ережелеріне қарамастан, тауарлардың қосылған құн үлесіне қатысты талапты орындайтынын-орындамайтынын айқындаған кезде керек-жарақтардың, қосалқы бөлшектердің, құралдардың, нұсқаулықтардың және басқа да ақпараттық материалдардың құны тауарлардың қосылған құнының үлесін есептеу мақсатында, жағдайға қарай, шығарылатын және шығарылмайтын материалдар ретінде есепке алынуға тиіс.

3. Настоящая статья должна применяться только в случаях, когда:
a) на приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты, инструкции и информационные материалы, предназначенные для товаров, не выставлен отдельный от товара коммерческий счет; и
b) количество и стоимость приспособлений, принадлежностей, запасных частей и инструментов, инструкций и информационных материалов являются обычными для данного товара.
Статья 4.14 Наборы
Наборы продуктов, в соответствии Правилом 3 Основных правил интерпретации Гармонизированной системы, рассматриваются в качестве происходящих, если все продукты, являющиеся их компонентами, являются происходящими. Тем не менее, в случае если набор состоит как из происходящих, так и из непроисходящих продуктов, набор в целом должен считаться происходящим, при условии, что стоимость непроисходящих продуктов не превышает 15 процентов стоимости набора на условиях поставки FOB.
Статья 4.15 Косвенные материалы
Для целей определения происхождения товаров не учитывается происхождение следующих косвенных материалов, которые могут использоваться при производстве и не включаются в состав конечного продукта:
a) топливо и электрическая энергия;
b) инструменты, штампы и пресс-формы;
c) запасные части и материалы, используемые в техническом обслуживании оборудования и зданий;
d) смазочные материалы, присадки и другие материалы, используемые в производстве или при эксплуатации оборудования и зданий;
e) перчатки, очки, обувь, одежда, оборудование для обеспечения безопасности;
f) оборудование, устройства, используемые для тестирования или проверки товаров;
g) катализаторы и растворители; и
h) любые другие материалы, которые не включены в такие товары, но использование которых при изготовлении товаров может быть представлено в качестве части производственного процесса.
РАЗДЕЛ II. ДОКУМЕНТАЛЬНОЕ ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ПРОИСХОЖДЕНИЯ
Статья 4.16 Заявление о предоставлении преференциального тарифного режима
1. Для целей получения преференциального тарифного режима декларант обязан представить таможенному органу импортирующей Стороны сертификат о происхождении товара в соответствии с требованиями настоящего раздела.
2. Сертификат о происхождении товара, представляемый таможенным органам импортирующей Стороны, должен быть оригинальным, действительным, а также соответствовать формату, установленному Приложением 5 к настоящему Соглашению, и должен быть надлежащим образом заполнен согласно требованиям, установленным Приложением 5 к настоящему Соглашению.
3. Уполномоченный орган экспортирующей Стороны должен обеспечить, чтобы сертификаты о происхождении товара были надлежащим образом заполнены согласно требованиям, установленным Приложением 5 к настоящему Соглашению.

3. Осы бап, тек қана:
a) тауарларға арналған құрылғыларға, керек-жарақтарға, қосалқы бөлшектерге және құралдарға, нұсқаулықтар мен ақпараттық материалдарға тауардан бөлек коммерциялық шот ұсынылмаған; және
b) құрылғылардың, керек-жарақтардың, қосалқы бөлшектердің және құралдардың, нұсқаулықтар мен ақпараттық материалдардың саны мен құны осы тауар үшін әдеттегі болған жағдайларда қолданылуға тиіс.
4.14-бап
Жинақтар
Үйлестірілген жүйені интерпретациялаудың Негізгі қағидаларының 3 қағидасына сәйкес өнімдер жинақтары, егер олардың құрамдастары болып табылатын барлық өнімдер шығарылатын болса, олар шығарылатын болып қарастырылады. Соған қарамастан, егер жинақ шығарылатын, сондай-ақ шығарылмайтын өнімдерден құралса, жалпы жинақ, шығарылмайтын өнімдер құны жинақтың FOB берілім шарттарындағы құнының 15 пайызынан аспайтын жағдайда, шығарылатын болып есептелуге тиіс.
4.15-бап
Жанама материалдар
Тауарлардың шығу тегін айқындау мақсаттары үшін өндіру кезінде пайдаланылуы мүмкін мына жанама материалдардың шығу тегі есепке алынбайды және түпкілікті өнім құрамына қосылмайды:
a) отын және электр энергиясы;
b) құралдар, мөрлер мен баспасөз-қалыптары;
c) жабдықтар мен ғимараттарға техникалық қызмет көрсетуде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер мен материалдар;
d) өндірісте немесе жабдықтар мен ғимараттарды пайдалану кезінде пайдаланылатын жағармай материалдары, телімдер және басқа да материалдар;
e) қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған қолғаптар, көзілдірік, аяқ киім, киім, жабдық;
f) тауарларды тестілеу немесе тексеру үшін пайдаланылатын жабдық, құрылғылар;
g) катализаторлар және еріткіштер;
h) мұндай тауарларға қосылмаған, бірақ тауарларды дайындау кезінде оларды пайдалану өндірістік процестің бөлігі ретінде ұсынылуы мүмкін кез келген басқа материалдар.
II ТАРАУ. ШЫҒУ ТЕГІН ҚҰЖАТТЫҚ РАСТАУ
4.16-бап
Тарифтік преференция режимін беру туралы өтініш
1. Деклерант тарифтік преференция режимін алу мақсаттары үшін импорттаушы Тараптың кеден органына осы тараудың талаптарына сәйкес тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсынуға міндетті.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органына ұсынылатын тауардың шығу тегі туралы сертификат түпнұсқа, жарамды болуға, сондай-ақ осы Келісімге 5-қосымшада белгіленген форматқа сәйкес келуге тиіс және осы Келісімге 5-қосымшада белгіленген талаптарға сәйкес тиісті түрде толтырылуға тиіс.
3. Экспорттаушы Тараптың уәкілетті органы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың осы Келісімге 5-қосымшада белгіленген талаптарға сәйкес тиісті түрде толтырылуын қамтамасыз етуге тиіс.

4. Сертификат о происхождении товара должен быть действителен в течение 12 месяцев с момента выдачи и должен быть представлен таможенным органам импортирующей Стороны в течение этого периода, но не позднее момента подачи импортной таможенной декларации, за исключением случаев, определенных пунктом 2 статьи 4.20 настоящего Соглашения.
5. В случае разработки и внедрения центральными таможенными органами и уполномоченными органами Сторон Электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров (далее – ЭССВП), указанной в статье 4.29 настоящего Соглашения, таможенные органы импортирующей Стороны, согласно своему соответствующему национальному законодательству и нормативным актам, могут не требовать представления оригинала сертификата о происхождении товара на бумажном носителе, если таможенная декларация подана в электронной форме. В этом случае дата и номер такого сертификата о происхождении товара должны быть указаны в таможенной декларации. В случае если у таможенного органа импортирующей Стороны имеются обоснованные сомнения в происхождении того товара, в отношении которого был затребован преференциальный тарифный режим, и/или было выявлено несоответствие информации, содержащейся в ЭССВП, таможенный орган импортирующей Стороны может потребовать представления оригинала сертификата о происхождении товара на бумажном носителе.
Статья 4.17 Обстоятельства, при которых представление сертификата о происхождении товара не требуется
Представление сертификата о происхождении товара для целей получения преференциального тарифного режима не требуется при коммерческом или некоммерческом импорте происходящих товаров, таможенная стоимость которых не превышает 200 долл. США или эквивалентную сумму в валюте импортирующей Стороны, или такую большую сумму, какую такая импортирующая Сторона может установить, при условии, что данная поставка не является частью одной или нескольких партий, что может обоснованно рассматриваться как способ уклонения от представления сертификата о происхождении товара.
Статья 4.18 Выдача сертификата о происхождении товара
1. Производитель или экспортер товаров или их уполномоченный представитель обращаются к уполномоченному органу экспортирующей Стороны в письменной форме или посредством электронных средств связи для выдачи сертификата о происхождении товара.
2. Сертификат о происхождении товара выдается уполномоченным органом экспортирующей Стороны производителю или экспортеру товаров или их уполномоченному представителю до или в момент экспорта товаров во всех случаях, когда экспортируемые товары могут считаться происходящими с территории Стороны в понимании настоящей главы.

4. Осы Келісімнің 4.20-бабының 2-тармағында айқындалған жағдайларды қоспағанда, тауардың шығу тегі туралы сертификат, берілген кезінен бастап 12 айдың ішінде жарамды болуға тиіс және осы кезеңнің ішінде, бірақ импорттық кеден декларациясын беру кезінен кешіктірілмей, импорттаушы Тараптың кеден органдарына ұсынылуға тиіс.
5. Тараптардың кеден органдары мен уәкілетті органдары осы Келісімнің 4.29-бабында көрсетілген Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесін (бұдан әрі – ТСВЭЖ) әзірлеген және енгізген жағдайда, импорттаушы Тараптың кеден органдары өзінің тиісті ұлттық заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес, егер кедендік декларация электрондық нысанда берілген болса, тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасын қағаз жеткізгіште ұсынуды талап ете алмайды. Бұл жағдайда тауардың шығу тегі туралы мұндай сертификаттың күні мен нөмірі кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс. Егер импорттаушы Тараптың кеден органында өзіне қатысты тарифтік преференция режимі талап етілген тауардың шығу тегі жөнінде негізді күмән бар болса және/немесе ТСВЭЖ-жа қамтылған ақпараттың сәйкессіздігі анықталған болса, импорттаушы Тараптың кеден органы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасын қағаз жеткізгіште ұсынуды талап ете алады.
4.17-бап
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсыну
талап етілмейтін мән-жайлар
Кедендік құны 200 АҚШ долларынан немесе импорттаушы Тараптың валютасындағы соған балама сомадан немесе осындай импорттаушы Тарап белгілей алатын сондай үлкен сомадан аспайтын шығарылатын тауарлардың коммерциялық немесе коммерциялық емес импорты кезінде, осы жеткізіп берілім бір немесе бірнеше партияның бір бөлігі болып табылмаса, тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсынудан жалтару тәсілі ретінде негізді түрде қарастырыла алатын болса, тарифтік преференция режимін алу мақсаттары үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсыну талап етілмейді.
4.18-бап
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру
1. Тауарларды өндіруші немесе экспорттаушы немесе олардың уәкілетті өкілі тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру үшін экспорттаушы Тараптың уәкілетті органына жазбаша нысанда немесе электрондық байланыс құралдары арқылы өтініш жасайды.
2. Экспортталатын тауарлар осы тараудың түсінігінде Тараптың аумағынан шығарылған деп есептеле алатын барлық жағдайларда экспорттаушы Тараптың уәкілетті органы тауарлардың өндірушісіне немесе экспорттаушысына немесе олардың уәкілетті өкіліне тауарлар экспортына дейін немесе оның кезінде тауардың шығу тегі туралы сертификатты береді.

3. Сертификат о происхождении товара выдается на одну партию товаров.
4. Каждый сертификат о происхождении товара должен иметь уникальный регистрационный номер, присвоенный отдельно уполномоченным органом.
5. Если все товары, указанные в сертификате о происхождении товара, не могут быть перечислены на одной странице, используются дополнительные листы, предусмотренные Приложением 5 к настоящему Соглашению.
6. Сертификат о происхождении товара должен быть выполнен на бумажном носителе и должен состоять из одного оригинала и двух копий.
7. Одна копия сертификата должна остаться у уполномоченного органа экспортирующей Стороны. Другая копия должна храниться у экспортера.
8. Без ущерба для пункта 4 статьи 4.16 настоящего Соглашения, в исключительных случаях, когда сертификат о происхождении товара не был выдан до или в момент экспорта товара, он может быть выдан после вывоза товара, при этом в сертификате указывается отметка "ВЫДАН ВПОСЛЕДСТВИИ" ("ISSUED RETROSPECTIVELY").
9. Представленные оригиналы сертификатов о происхождении товара должны храниться таможенными органами импортирующей Стороны, за исключением случаев, предусмотренных соответствующими национальными законодательствами и нормативными актами.
Статья 4.19 Незначительные расхождения
1. Если происхождение товара не вызывает сомнений, обнаружение незначительных расхождений между информацией, содержащейся в сертификате о происхождении товара, и информацией, содержащейся в документах, представленных таможенному органу импортирующей Стороны, не должно являться, само по себе, основанием для признания сертификата о происхождении товара недействительным, если сведения, указанные в нем, фактически соответствуют представленным товарам.
2. Если в сертификате о происхождении товара заявлено несколько товаров, то урегулирование проблемы, возникшей в отношении одного из перечисленных товаров, не должно затрагивать или приводить к задержке в предоставлении преференциального тарифного режима в отношении остальных товаров, указанных в сертификате о происхождении товара.
Статья 4.20 Особые случаи выдачи сертификата о происхождении товара
1. В случае кражи, утери или уничтожения сертификата о происхождении товара производитель или экспортер товаров или их уполномоченный представитель вправе обратиться в уполномоченный орган экспортирующей Стороны с заявлением о выдаче официально заверенного дубликата сертификата о происхождении товара с указанием причин подачи такого заявления. Дубликат должен быть сделан на основе ранее выданного сертификата о происхождении товара и сопроводительных документов. Заверенный дубликат должен содержать слова "ДУБЛИКАТ СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР__ ДАТА__" ("DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_"). Заверенный дубликат сертификата о происхождении товара действителен не более 12 месяцев с даты выдачи оригинала сертификата о происхождении товара.

3. Тауардың шығу тегі туралы сертификат тауарлардың бір партиясына беріледі.
4. Тауардың шығу тегі туралы әрбір сертификатта уәкілетті орган жеке-жеке беретін бірегей тіркеу нөмірі болуға тиіс.
5. Егер тауардың шығу тегі туралы сертификатта көрсетілген барлық тауарлар бір парақта санамалана алмайтын болса, осы Келісімге 5-қосымшада көзделген қосымша парақтар қолданылады.
6. Тауардың шығу тегі туралы сертификат қағаз жеткізгіште орындалуға тиіс және бір түпнұсқа мен екі көшірмеден тұруға тиіс.
7. Сертификаттың бір көшірмесі экспорттаушы Тараптың уәкілетті органында қалуға тиіс. Басқа көшірмесі экспорттаушыда сақталуға тиіс.
8. Осы Келісімнің 4.16-бабының 4-тармағына залал келтірілместен, тауардың шығу тегі туралы сертификат тауарды экспорттағанға дейін немесе оның кезінде берілмеген айрықша жағдайларда, ол тауарды әкеткеннен кейін берілуі мүмкін, бұл ретте сертификатта «СОҢЫНАН БЕРІЛДІ» ("ISSUED RETROSPECTIVELY") белгісі көрсетіледі.
9. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың ұсынылған түпнұсқалары тиісті ұлттық заңнамаларда және нормативтік актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, импорттаушы Тараптың кеден органдарында сақталуға тиіс.
4.19-бап
Болмашы алшақтықтар
1. Егер тауардың шығу тегі күмән туғызбаса, тауардың шығу тегі туралы сертификатта қамтылған ақпарат пен импорттаушы Тараптың кеден органына ұсынылған құжаттарда қамтылған ақпарат арасында болмашы алшақтықтың табылуы, егер онда көрсетілген мәліметтер ұсынылған тауарларға іс жүзінде сәйкес келсе, өздігінен-өзі тауардың шығу тегі туралы сертификатты жарамсыз деп тану үшін негіз болып табылмауға тиіс.
2. Егер тауардың шығу тегі туралы сертификатта бірнеше тауар мәлімделген болса, санамаланған тауарлардың біреуіне қатысты туындаған проблеманы реттеу тауардың шығу тегі туралы сертификатта көрсетілген қалған тауарларға қатысты тарифтік преференция режимін беруді қозғамауға немесе оны кідіртпеуге тиіс.
4.20-бап
Тауардың шығу тегі туралы сертификатты берудің ерекше жағдайлары
1. Тауардың шығу тегі туралы сертификат ұрланған, жоғалған немесе жойылған жағдайда, тауарларды өндіруші немесе эскпорттаушы немесе олардың уәкілетті өкілі экспорттаушы Тараптың уәкілетті органына осындай өтініш беру себептерін көрсете отырып, тауардың шығу тегі туралы сертификаттың ресми куәландырылған телнұсқасын беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы. Телнұсқа тауардың шығу тегі туралы бұрын берілген сертификаттың және ілеспе құжаттардың негізінде жасалуға тиіс. Куәландырылған телнұсқа «ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ТЕЛНҰСҚАСЫ НӨМІРІ__КҮНІ__» («DUPLICATE OF THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER_DATE_») деген сөздерді қамтуға тиіс. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың куәландырылған телнұсқасы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасы берілген күннен бастап 12 айдан аспайтын мерзімге жарамды.

2. В случае случайных ошибок или упущений, сделанных в оригинале сертификата о происхождении товара, уполномоченный орган должен выдать новый сертификат о происхождении товара взамен существующего. В этом случае сертификат о происхождении товара должен содержать отметку: "ВЫДАН ВЗАМЕН СЕРТИФИКАТА О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА НОМЕР___ ДАТА___" ("ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER___DATE___"). Срок применения такого сертификата не может превышать 12 месяцев с даты выдачи оригинала сертификата о происхождении товара.
Статья 4.21 Изменения в сертификате о происхождении товара
В сертификате о происхождении товара не допускается наличие ни помарок, ни исправлений. Любое изменение вносится посредством вычеркивания ошибочных данных и впечатывания любой требуемой дополнительной информации. Такое изменение должно быть заверено лицом, уполномоченным подписывать сертификат о происхождении товара, и официальной печатью соответствующего уполномоченного органа.
Статья 4.22 Требования в отношении хранения документов
1. Производитель и/или экспортер товаров должны хранить не менее трех лет с момента выдачи сертификата о происхождении товара всю документацию и копии документов, представленных для выдачи сертификата о происхождении товара.
2. Импортер, которому был предоставлен преференциальный тарифный режим, должен хранить копию того сертификата о происхождении товара, на основании которого был предоставлен преференциальный тарифный режим, не менее трех лет с даты предоставления такого преференциального режима.
3. Заявление о выдаче сертификата о происхождении товара и все документы, относящиеся к такому обращению, должны храниться уполномоченным органом не менее трех лет с даты выдачи сертификата о происхождении товара.
РАЗДЕЛ III. ПРЕФЕРЕНЦИАЛЬНЫЙ ТАРИФНЫЙ РЕЖИМ
Статья 4.23 Предоставление преференциального тарифного режима
1. Преференциальный тарифный режим в рамках настоящего Соглашения должен применяться в отношении происходящих товаров, которые удовлетворяют требованиям настоящей главы.
2. Таможенные органы импортирующей Стороны предоставляют преференциальный тарифный режим товарам, происходящим из экспортирующей Стороны, при выполнении следующих условий:
a) импортируемый товар отвечает критериям происхождения, указанным в статье 4.3 настоящего Соглашения;
b) декларант демонстрирует соблюдение требований настоящей главы;
c) таможенным органам импортирующей Стороны представлен действительный и заполненный в соответствии с требованиями раздела II "Документальное подтверждение происхождения" настоящей главы оригинал сертификата о происхождении товара. Если Стороны внедрили ЭССВП, предусмотренную пунктом 5 статьи 4.16 настоящего Соглашения, оригинал сертификата о происхождении товара может не требоваться.

2. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасында жол берілген кездейсоқ қателер немесе жаңсақтықтар жағдайында, уәкілетті орган тауардың шығу тегі туралы қолданыстағы сертификаттың орнына жаңасын беруге тиіс. Бұл жағдайда тауардың шығу тегі туралы сертификатта «ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ СЕРТИФИКАТТЫҢ ОРНЫНА БЕРІЛДІ НӨМІРІ ___ КҮНІ___» («ISSUED IN SUBSTITUTION FOR THE CERTIFICATE OF ORIGIN NUMBER___DATE___») белгісі болуға тиіс. Осындай сертификатты қолдану мерзімі тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасын берілген күннен бастап 12 айдан аспайды.
4.21-бап
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттағы өзгерістер
Тауардың шығу тегі туралы сертификатта жөндеуге не түзетулерге жол берілмейді. Кез келген өзгеріс енгізу қате деректерді сызып тастау және талап етілетін қосымша ақпаратты басып шығару жолымен енгізіледі. Мұндай өзгерістер тауардың шығу тегі туралы сертификатқа қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғалармен және тиісті уәкілетті органның ресми мөрімен куәландырылуға тиіс.
4.22-бап
Құжаттарды сақтауға қатысты талаптар
1. Тауарды өндіруші және/немесе экспорттаушы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру үшін ұсынылған барлық құжаттаманы және құжаттардың көшірмесін тауардың шығу тегі туралы сертификат берілген кезден бастап кемінде үш жыл сақталуға тиіс.
2. Тарифтік преференция режимі ұсынылған импорттаушы, тауардың шығу тегі туралы сертификаттың негізінде тарифтік преференция режимі берілген тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесін тарифтік преференция режимі берілген күннен бастап кемінде үш жыл сақтауға тиіс.
3. Тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру туралы өтінішті және осындай жүгінуге жататын барлық құжаттарды уәкілетті орган тауардың шығу тегі туралы сертификат берілген күннен бастап кемінде үш жыл сақтауға тиіс.
III БӨЛІМ. ТАРИФТІК ПРЕФЕРЕНЦИЯ РЕЖИМІ
4.23-бап
Тарифтік преференция режимін беру
1. Осы Келісім аясында тарифтік преференция режимі осы Тараудың талаптарын қанағаттандыратын тауарлардың шығу тегіне қатысты қолданылуға тиіс.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органдары мынадай талаптарды орындалған жағдайда:
a) импортталатын тауар осы Келісімнің 4.3-бабында көрсетілген, шығу тегінің өлшемшарттарына сәйкес келсе;
b) декларант осы тарау талаптарының сақталғанын көрсетсе;
c) импорттаушы Тараптың кеден органдарына жарамды және осы тараудың «Шығу тегін құжаттамалық растау» ІІ бөлімнің талаптарына сәйкес толтырылған, тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасы ұсынылған кезде экспорттаушы Тараптан шығарылатын тауарларға тарифтік преференция режимін ұсынады. Егер Тараптар осы Келісімнің 4.16-бабының 5-тармағында көзделген ШТВЭЖ-ны енгізген кезде тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасы талап етілмеуі мүмкін.

3. Несмотря на положения пункта 2 настоящей статьи, если таможенные органы импортирующей Стороны имеют обоснованные сомнения в происхождении товара, в отношении которого затребован преференциальный тарифный режим, и/или в достоверности представленного сертификата о происхождении товара, то такие таможенные органы могут отказать или приостановить применение преференциального тарифного режима к соответствующим товарам. Тем не менее, товары могут быть выпущены в соответствии с требованиями национального законодательства и нормативных актов такой Стороны по данным вопросам.
Статья 4.24 Отказ в предоставлении преференциального тарифного режима
1. В случае, если товары не соответствуют требованиям настоящей главы или если импортер или экспортер товаров не обеспечивают соблюдение положений настоящей главы, таможенный орган импортирующей Стороны может отказать в предоставлении преференциального тарифного режима и взыскать неуплаченные таможенные пошлины в соответствии с национальным законодательством и нормативными актами.
2. Таможенные органы импортирующей Стороны вправе отказать в предоставлении преференциального тарифного режима, если:
a) товары не отвечают требованиям настоящей главы, что не позволяет рассматривать их как товар, происходящий из экспортирующей Стороны, и/или
b) не выполняются другие требования настоящей главы, в том числе:
i. требования статьи 4.9 настоящего Соглашения;
ii. требования статьи 4.10 настоящего Соглашения;
iii. представленный Сертификат о происхождении товара не заполнен в соответствии с требованиями по оформлению Сертификата о происхождении товара, установленными в Приложении 5 к настоящему Соглашению;
c) процедуры верификации, осуществленные согласно статьям 4.30 и 4.31 настоящего Соглашения, не позволяют установить происхождение товаров или свидетельствуют о несоответствии товаров критериям происхождения;
d) верифицирующий орган экспортирующей Стороны подтвердил, что сертификат о происхождении товара не выдавался (т.е. является поддельным) либо был аннулирован (отозван);
e) таможенными органами импортирующей Стороны в течение шести месяцев с даты направления верификационного запроса не был получен ответ проверяющего органа экспортирующей Стороны, либо полученный ответ не содержит сведений, достаточных для определения того, происходит ли товар из этой Стороны; или
f) таможенный орган импортирующей Стороны в течение 60 дней с момента отправки уведомления, предусмотренного пунктом 2 статьи 4.31 настоящего Соглашения, не получил от верифицирующего органа письменного согласия в соответствии с пунктом 5 статьи 4.31 настоящего Соглашения для проведения выездной проверки или получил отказ в проведении такой выездной проверки.

3. Осы баптың 2-тармағының ережелеріне қарамастан, егер импорттаушы Тараптың кеден органдары оған қатысты тарифтік преференция режимі талап етілген тауардың шығу тегіне және/немесе тауардың шығу тегі туралы ұсынылған сертификаттың дұрыстығына қатысты негізді күмәні болса, онда мұндай кеден органдары тиісті тауарларға тарифтік преференция режимінен бас тарта алады немесе оның қолданысын тоқтата алады. Дегенмен, тауарлар мұндай Тараптың ұлттық заңнамасының және осы мәселелер бойынша нормативтік актілердің талаптарына сәйкес шығарылуы мүмкін.
4.24-бап
Тарифтік преференция режимін беруден бас тарту
1. Егер тауарлар осы тараудың талаптарына сәйкес келмеген немесе егер тауарларды импорттаушы немесе экспорттаушы осы тараудың ережелерінің сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, импорттаушы Тараптың кеден органы тарифтік преференция режимін беруден бас тарта алады және ұлттық заңнама мен нормативтік актілерге сәйкес төленбеген кеден баждарын өндіре алады.
2. Импорттаушы Тараптың кеден органдары, егер:
a) тауарлар осы тарау талаптарына сәйкес келмесе, бұл оларды экспорттаушы Тараптан шығарылған тауар ретінде қарауға мүмкіндік бермесе, және (немесе);
b) осы тараудың басқа талаптары орындалмаса, оның ішінде:
i. осы Келісімнің 4.9-бабының талаптары;
ii. осы Келісімнің 4.10-бабының талаптары;
iii. тауардың шығу тегі туралы ұсынылған сертификат осы Келісімнің 5-қосымшасында белгіленген, Тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу жөніндегі талаптарға сәйкес толтырылмаса;
c) осы Келісімнің 4.30 және 4.31-баптарына сәйкес жүзеге асырылған верификация рәсімдері тауардың шығу тегін анықтауға мүмкіндік бермесе немесе тауарлардың шығу тегінің өлшемшарттарына сәйкес келмейтінін айғақтаса;
d) экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы тауардың шығу тегі туралы сертификат берілмегенін (яғни жалған болып табылатынын) немесе күші жойылғанын (қайтарылғанын) растаса;
e) импорттаушы Тараптың кеден органдары верификациялық сұрау салу жолданған күннен бастап алты ай ішінде экспорттаушы Тараптың тексеруші органынан жауап алмаса немесе алынған жауаптың тауардың осы тараптан шыққанын анықтауға жеткілікті мәліметтер болмаса; немесе
f) импорттаушы Тараптың кеден органы осы Келісімнің 4.31-бабының 2-тармағында көзделген хабарламаны жолдаған сәттен бастап 60 күн ішінде верификациялаушы органнан Келісімнің 4.31-бабының 5-тармағына сәйкес көшпелі тексеруді жүргізу үшін жазбаша келісімді алмаса немесе осындай көшпелі тексеру жүргізуден бас тартуды алса тарифтік преференция режимін ұсынудан бас тартуға құқылы.

3. Если импортирующая Сторона в ходе процедур верификации установила, что экспортер или производитель товаров предоставляет ложные и/или неполные сведения для целей получения сертификатов о происхождении товара, таможенные органы импортирующей Стороны могут отказать в предоставлении преференциального тарифного режима в отношении идентичных товаров, указанных в сертификатах о происхождении товара, выданных такому экспортеру или производителю согласно соответствующему национальному законодательству и нормативным актам.
4. В случаях, изложенных в подпункте b) пункта 2 настоящей статьи и пункте 1 статьи 4.25 настоящего Соглашения, таможенные органы импортирующей Стороны не обязаны направлять верификационный запрос, предусмотренный статьей 4.30 настоящего Соглашения, в адрес уполномоченного органа для целей принятия решения об отказе в предоставлении преференциального тарифного режима.
Статья 4.25 Временное приостановление предоставления преференциального тарифного режима
1. Если Сторона выявила:
a) систематические нарушения при затребовании преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения в отношении товаров, экспортируемых или произведенных лицом другой Стороны; или
b) что другая Сторона систематически и необоснованно отказывается выполнять обязательства, предусмотренные статьями 4.30 и/или 4.31 настоящего Соглашения;
такая Сторона в исключительных случаях может временно приостановить предоставление преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения.
2. Временное приостановление предоставления преференциального тарифного режима в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи может применяться в отношении товаров, связанных:
a) с лицом экспортирующей Стороны, если импортирующая Сторона пришла к заключению, что данное лицо причастно к совершению систематических нарушений в отношении затребования преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения;
b) с лицом, фигурирующим в рамках верификационного запроса или запроса на проведение выездной проверки, указанной в подпункте b) пункта 1 настоящей статьи.
3. В случае если импортирующая Сторона пришла к заключению, что действующие меры по приостановлению предоставления преференциального тарифного режима в соответствии с подпунктом а) пункта 2 настоящей статьи не привели к прекращению систематических нарушений при затребовании преференциального тарифного режима в соответствии с настоящим Соглашением, то эта Сторона может временно приостановить предоставление преференциального тарифного режима в отношении идентичных товаров, классифицируемых в тех же тарифных линиях на уровне 8-10-го знака национальных товарных номенклатур внешнеэкономической деятельности Сторон.

3. Егер импорттаушы Тарап верификациялау рәсімі барысында тауарларды экспорттаушы немесе өндіруші тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу мақсатында жалған және/немесе толық емес мәліметтер ұсынғанын анықтаса, импорттаушы Тараптың кеден органдары тиісті ұлттық заңнамаға және нормативтік актілерге сәйкес осындай экспорттаушыларға немесе өндірушілерге берілген шығу тегі туралы сертификаттарда көрсетілгенге ұқсас тауарларға қатысты тарифтік преференция режимін беруден бас тарта алады.
4. Осы баптың 2-тармағының b) тармақшасында және осы Келісімнің 4.25-бабының 1-тармағында баяндалған жағдайларда, импорттаушы Тараптың кеден органдары тарифтік преференция режимін беруден бас тарту туралы шешім қабылдау мақсатында уәкілетті органның атына осы Келісімнің 4.30-бабында көзделгендей верификациялық сұрау салуды жіберуге міндетті емес.
4.25-бап
Тарифтік преференция режимін беруді уақытша тоқтата тұру
1. Егер Тарап:
a) басқа Тараптың тұлғасы экспортталатын немесе өндірілетін тауарларға қатысты осы Келісім аясында тарифтік преференция режиміне сұрау салу кезінде жүйелі бұзушылықтарды; немесе
b) басқа Тараптың осы Келісімнің 4.30 және/немесе 4.31-баптарында көзделген міндеттерді орындаудан жүйелі және негізсіз бас тартқанын анықтаса;
осындай Тарап ерекше жағдайларда осы Келісім аясында тарифтік преференция режимін беруді уақытша тоқтата алады.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес тарифтік преференция режимін беруді уақытша тоқтата тұру мынадай тауарларға қатысты:
a) экспорттаушы Тарап тұлғасына байланысты, егер импорттаушы Тарап осы тұлғаның осы Келісім аясында тарифтік преференция режимінде сұрау салуға қатысты жүйелі бұзушылықтарды жасауға қатысты деген қорытындыға келсе;
b) осы баптың 1-тармағының b) тармақшасында көрсетілген верификациялық сұрау салу немесе көшпелі тексеруді өткізуге сұрау салу шеңберінде қатысатын тұлғалармен байланысты қолданылады.
3. Егер импорттаушы Тарап осы баптың 2-тармағының а) тармақшасына сәйкес тарифтік преференция режимін ұсынуды тоқтата тұру жөнінде қолданылған шаралар осы Келісімге сәйкес тарифтік преференция режиміне сұрау салу кезінде жүйелі бұзушылықтарды тоқтатуға әкелмеді деген қорытындыға келген жағдайда, онда бұл Тарап Тараптардың сыртқы экономикалық қызметі ұлттық тауар номенклатурасы белгісінің ұқсас тауарлары 8-10-шы деңгейінде нақ сол желілерде жіктелетін, ұқсас тауарларға қатысты тарифтік преференция режимін ұсынуды уақытша тоқтата алады.

4. Для целей настоящей Статьи:
a) заключение о систематических нарушениях может быть сделано, если Стороной по итогам расследования на основе объективных, убедительных и достоверных данных выявлено, что лицо другой Стороны систематически предоставляет ложные или неточные сведения для целей получения преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения;
b) под систематическим и необоснованным отказом соблюдать требования статей 4.30 и/или 4.31 настоящего Соглашения подразумевается систематический отказ от выполнения проверки происхождения соответствующих товаров и/или от осуществления выездных проверок по запросу Стороны или отсутствие ответа на верификационные запросы и запросы на проведение выездной проверки;
c) под идентичными товарами подразумеваются товары, обладающие одинаковыми физическими характеристиками, качеством и репутацией.
5. Сторона, пришедшая к заключению в соответствии с пунктами 1 и 3 настоящей статьи, должна:
a) уведомить другую Сторону и предоставить информацию и доказательства, на которых основывается это заключение;
b) участвовать в консультациях с другой Стороной с целью принятия взаимоприемлемого решения.
6. Если Стороны не приняли взаимоприемлемого решения в течение 30 дней в рамках консультаций, предусмотренных подпунктом b) пункта 5 настоящей статьи, то Сторона, сделавшая заключение, передает вопрос на рассмотрение Совместного комитета.
7. Если Совместный комитет не принял решение по данному вопросу в течение 60 дней, то Сторона, сделавшая такое заключение, может в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи временно приостановить предоставление преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения. Сторона, принявшая решение о временном приостановлении предоставления преференциального тарифного режима, должна немедленно уведомить об этом другую Сторону и Совместный комитет. Временное приостановление предоставления преференциального тарифного режима не распространяется на товары, вывезенные с территории экспортирующей Стороны на дату вступления в силу такого временного приостановления. Датой отправки товаров должна считаться дата, указанная в транспортном документе, выданном перевозчиком.
8. Временное приостановление преференциального тарифного режима в соответствии с настоящей статьей может применяться до момента предоставления экспортирующей Стороной убедительных доказательств способности удовлетворить требованиям настоящей главы и обеспечить выполнение всех положений настоящей главы экспортерами или производителями товаров, но не может длиться свыше четырех месяцев, который может быть продлен на срок не более чем три месяца.

4. Осы баптың мақсаты үшін:
a) егер Тарап нақты, дәлелді және анық деректер негізінде тексеру қорытындылары бойынша, басқа Тараптың тұлғасы осы Келісім аясында тарифтік преференция режимін алу мақсатында жалған немесе дәл емес мәліметтерді үнемі ұсынып келгені анықталса жүйелі бұзушылықтар туралы қорытынды жасалуы мүмкін;
b) осы Келісімнің 4.30 және 4.31-баптарының талаптарын сақтаудан жүйелі және негізсіз бас тарту деп сәйкес тауарлардың шығу тегіне тексеруді орындаудан және/немесе Тараптың сұрау салуына сәйкес көшпелі тексерулерді жүзеге асырудан жүйелі бас тарту немесе верификациялық сұрау салуларға және көшпелі тексерулер өткізу үшін сұрау салуларға жауаптың болмауы тұспалданады.
c) ұқсас тауарлар деп бірдей физикалық сипаттамаларды, сапаны және беделді иеленетін тауарлар түсініледі.
5. Осы баптың 1 және 3-тармақтарына сәйкес қорытындыға келген Тарап:
a) басқа Тарапқа осы қорытындыға негізделген ақпарат пен дәлелдерді ұсынуға және хабардар етуге;
b) өзара тиімді шешім қабылдау мақсатында басқа Тараптың консультацияларына қатысуға тиіс.
6. Егер Тараптар 30 күн ішінде осы баптың 5-тармағының b) тармақшасында көзделген консультациялар аясында өзара тиімді шешім қабылдамаса, онда қорытынды жасаған Тарап мәселені Бірлескен комитет қарауына тапсырады.
7. Егер Бірлескен комитет 60 күн ішінде осы мәселе бойынша шешім қабылдамаса, онда қорытынды жасаған Тарап осы баптың 2 және  3-тармақтарынасәйкес осы Келісім аясында тарифтік преференция режимін ұсынуды уақытша тоқтата алады. Тарифтік преференция режимін ұсынуды уақытша тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған Тарап басқа Тарапты және Бірлескен комитетті дереу хабардар етуге тиіс. Тарифтік преференция режимін ұсынуды уақытша тоқтата тұру уақытша тоқтата тұру күшіне енген күні экспорттаушы Тараптың аумағынан әкетілген тауарларға қолданылмайды. Тасымалдаушы берген көлік құжатында көрсетілген күн тауарды жіберген күн болып саналуға тиіс.
8. Осы бапқа сәйкес тарифтік преференция режимін уақытша тоқтата тұру экспорттаушы Тарап осы тараудың талаптарын қанағаттандыру қабілетіне бұлтартпайтын дәлелдерді ұсынған сәтке дейін қолданылады және экспорттаушылардың немесе өндірушілердің осы тараудың барлық ережелерін орындауын қамтамасыз етеді, бірақ төрт айдан аспауы тиіс, ол кемінде үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.

9. Любое приостановление предоставления преференциального тарифного режима согласно настоящей статье, а также любое продление приостановления предоставления преференциального тарифного режима являются предметом периодических консультаций между Сторонами с целью разрешения вопроса.
РАЗДЕЛ IV. АДМИНИСТРАТИВНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО
Статья 4.26 Язык административного сотрудничества
Любые уведомления и взаимодействие между Сторонами в рамках настоящего раздела должны осуществляться через соответствующие органы на английском языке.
Статья 4.27 Уполномоченный и верифицирующий органы
Правительства Сторон назначат или сохранят уполномоченный и верифицирующий органы.
Статья 4.28 Уведомления
1. До выдачи уполномоченным органом каких-либо сертификатов о происхождении товара в соответствии с настоящим Соглашением каждая из Сторон направит друг другу, через Евразийскую экономическую комиссию и Министерство промышленности и торговли Вьетнама, соответственно, информацию о наименованиях и адресах всех уполномоченных и верифицирующих органов вместе с оригинальными и разборчивыми образцами оттисков используемых ими печатей, а также образец бланка сертификата о происхождении товара, который должен будет использоваться, и сведения об особенностях защиты сертификата о происхождении товара.
2. Вьетнам направит в Евразийскую экономическую комиссию исходную информацию, указанную в пункте 1 настоящей статьи, в шести экземплярах. Евразийская экономическая комиссия может обратиться к Вьетнаму с запросом о предоставлении дополнительных экземпляров указанной информации.
3. Евразийская экономическая комиссия и Вьетнам должны опубликовать в сети Интернет информацию о наименованиях и адресах уполномоченного и верифицирующего органов каждой из Сторон.
4. Любые изменения информации, предусмотренной в настоящей статье, должны быть заблаговременно в таком же порядке сообщены Евразийской экономической комиссией и Министерством промышленности и торговли Вьетнама.
Статья 4.29 Развитие и внедрение Электронной системы сертификации и верификации происхождения
1. Стороны будут стремиться внедрить ЭССВП не позднее, чем в течение двух лет с момента вступления в силу настоящего Соглашения.
2. Целью ЭССВП является создание базы данных в сети Интернет, содержащей сведения о всех сертификатах о происхождении товара, выданных уполномоченными органами, доступную таможенным органам другой Стороны для целей проверки действительности и содержания любого выданного сертификата о происхождении товара.
3. Для этой цели Стороны должны создать рабочую группу, которая будет стремиться разработать и внедрить ЭССВП.
Статья 4.30 Проверка происхождения

9. Осы бапқа сәйкес тарифтік преференция режимін ұсынуды кез келген тоқтата тұру, сондай-ақ тарифтік преференция режимін тоқтата тұруды кез келген ұзарту мәселені шешу мақсатында Тараптар арасында жүйелі консультациялар нысаны болып табылады.
IV БӨЛІМ. ӘКІМШІЛІК ЫНТЫМАҚТАСТЫҚ
4.26-бап
Әкімшілік ынтымақтастық тілі
Осы тарау шеңберінде Тараптар арасындағы кез келген хабарлама және өзара іс-қимыл тиісті органдар арқылы ағылшын тілінде жүзеге асырылуға тиіс
4.27-бап
Уәкілетті және верификациялаушы органдар
Тараптар Үкіметтері уәкілетті және верификациялаушы органдарды тағайындайды немесе сақтайды.
4.28-бап
Хабарлама
1. Уәкілетті орган осы Келісімге сәйкес тауардың шығу тегі туралы қандай да бір сертификатты бергенге дейін, Тараптардың әрқайсысы бір-біріне тиісінше Еуразия экономикалық комиссия және Вьетнамның Өнеркәсіп және сауда министрлігі арқылы барлық уәкілетті және верификациялаушы органдардың атаулары мен мекенжайлары туралы ақпаратты өздері пайдаланатын мөрлерінің бедерлерінің түпнұсқасымен және түсінікті үлгілерімен бірге, сондай-ақ тауардың шығу тегі туралы сертификаттың пайдалануға болатын бланкісінің үлгісін және тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қорғау ерекшеліктері туралы мәліметтерді жолдайды.
2. Вьетнам Еуразия экономикалық комиссияға осы баптың 1-тармағында көрсетілген бастапқы ақпаратты алты дана етіп жолдайды. Еуразия экономикалық комиссия Вьетнамға көрсетілген ақпараттың қосымша даналарын беру туралы сұрау салумен жүгіне алады.
3. Еуразия экономикалық комиссия және Вьетнам Тараптардың әрқайсысының уәкілетті және верификациялаушы органдарының атаулары мен мекенжайлары туралы ақпаратты интернет желісінде жариялауға тиіс.
4. Осы баптың 1-тармағында көзделген ақпараттың кез келген өзгерістері нақ осындай тәртіппен алдын ала Еуразия экономикалық комиссияға және Вьетнамның өнеркәсіп және сауда министрлігіне хабарлануға тиіс.
4.29-бап
Сертификаттаудың және шығу тегін верификациялаудың
электрондық жүйесін дамыту және енгізу
1. Тараптар осы Келісім күшіне енген кезден бастап екі жылдан кешіктірмей ШТВЭЖ-ны енгізуге ұмтылатын болады.
2. ШТВЭЖ-дың мақсаты тауардың шығу тегі туралы уәкілетті орган берген барлық сертификаттар туралы мәліметтерді қамтитын және кез келген берілген сертификаттың жарамдылығы мен мазмұнын тексеру мақсаттары үшін басқа Тараптың кеден органдарына қолжетімді интернет желісіндегі деректер базасын жасау болып табылады.
3. Осы мақсат үшін Тараптар ШТВЭЖ-ны әзірлеуге және енгізуге ұмтылатын жұмыс тобын құруға тиіс.
4.30-бап
Шығу тегін тексеру

1. В случае возникновения обоснованных сомнений относительно достоверности сертификата о происхождении товара и/или соответствия товаров, заявленных в сертификате о происхождении товара, критериям происхождения, установленным в статье 4.3 настоящего Соглашения, а также при осуществлении простой выборочной проверки таможенные органы импортирующей Стороны могут обратиться в уполномоченный или верифицирующий орган экспортирующей Стороны с просьбой подтвердить достоверность сертификата о происхождении товара и/или соответствие товаров критериям происхождения, и/или предоставить, по запросу, документальные доказательства со стороны экспортера и/или производителя товаров.
2. Все верификационные запросы должны сопровождаться информацией, достаточной для идентификации рассматриваемых товаров. Запрос в верифицирующий орган должен включать сведения об обстоятельствах и причинах его инициирования, а также содержать копию сертификата о происхождении товара.
3. Получатель (уполномоченный или верифицирующий орган) данного запроса согласно пункту 1 настоящей статьи, должен предоставить ответ таможенным органам импортирующей Стороны в течение шести месяцев с даты такого запроса о верификации.
4. В ответ на запрос согласно пункту 1 настоящей статьи верифицирующий орган экспортирующей Стороны должен четко указать, является ли сертификат о происхождении товара подлинным и/или можно ли считать товары происходящими с территории такой Стороны, включая предоставление запрашиваемых документальных доказательств, полученных от экспортера и/или производителя товаров. До получения ответа на верификационный запрос могут применяться положения пункта 3 статьи 4.23 настоящего Соглашения. Уплаченные в этом случае таможенные пошлины должны быть возвращены, если полученные результаты верификационного запроса подтвердят и ясно укажут, что данные товары квалифицируются как оригинальные и что они удовлетворяют всем другим требованиям настоящей главы.
Статья 4.31 Выездная проверка
1. В случае, если таможенные органы импортирующей Стороны не удовлетворены результатами верификационного запроса, указанного в статье 4.30 настоящего Соглашения, они могут, в исключительных обстоятельствах, направить экспортирующей Стороне запрос на проведение выездной проверки с целью изучения записей, указанных в статье 4.22 настоящего Соглашения, и/или для осмотра объектов, используемых при производстве товаров.
2. До проведения выездной проверки согласно пункту 1 настоящей Статьи таможенные органы импортирующей Стороны должны направить письменное уведомление о своем намерении провести такую проверку проверяющему органу той Стороны, на территории которой такая проверка должна быть осуществлена.

1. Тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың дұрыстығына және/немесе Тауарлардың шығу тегі туралы сертификатта мәлімделген тауарлардың осы Келісімнің 4.3-бабында белгіленген, шығу тегінің өлшемшарттарына сәйкестігіне қатысты негізді күмән туындаған жағдайда, сондай-ақ қарапайым іріктеп тексеруді жүзеге асырған кезде импорттаушы Тараптың кеден органдары экспорттаушы Тараптың уәкілетті немесе верификациялаушы органдарына шығу тегі туралы сертификаттың дұрыстығын және/немесе тауарлардың шығу тегінің өлшемшарттарына сәйкестігін растау, тауарларды экспорттаушы және/немесе өндіруші тарапқа құжаттамалық дәлелдемерді жолдау жөнінде өтінішпен жүгіне алады.
2. Барлық верификациялық сұрау салуларға тауарларды сәйкестендіру үшін жеткілікті ақпарат қоса жіберілуге тиіс. Верификациялаушы органға сұрау салуда оған бастамашылық жасаудың мән-жайлары мен себептері туралы туралы мәліметтер қамтылуға, сондай-ақ шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесі болуға тиіс.
3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес осы сұрау салуды алушы (уәкілетті немесе верификациялаушы орган) осындай сұрау салу алынған күннен бастап алты ай ішінде импорттаушы Тараптың кеден органдарына жауап ұсынуға тиіс.
4. Осы баптың 1-тармағына сәйкес сұрау салуға жауапты экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы тауардың шығу тегі туралы сертификат түпнұсқалы болып табыла ма және/немесе экспорттаушыдан немесе өндірушіден алынған, сұратылған құжаттамалық дәлелдерді беруді қоса алғанда, тауар осындай Тарап аумағынан шыққан болып табыла ма, соны нақты көрсетуге тиіс. Верификациялық сұратуға жауап алынғанға дейін осы Келісімнің 4.23-бабының 3-тармағының ережелері қолданылады. Бұл жағдайда, егер верификациялық сұрау салудан алынған нәтижелер осы тауарлардың түпнұсқалы ретінде жіктелетінін және олар осы тараудың басқа да талаптарының барлығын қанағаттандыратынын растаса және айқын көрсетсе, төленген кеден баждары қайтарылуға тиіс.
4.31-бап
Көшпелі тексеру
1. Егер импорттаушы Тараптың кеден органдары осы Келісімнің
4.30-бабында көрсетілген верификациялық сұрау салу нәтижелеріне қанағаттанбаған жағдайда, олар айрықша жағдайларда экспорттаушы Тарапқа осы Келісімнің 4.22-бабында көрсетілген жазбаларды зерделеу мақсатында және/немесе тауарларды шығару кезінде пайдаланылатын объектілерді тексеріп қарау үшін көшпелі тексеру жүргізуге арналған сұрау салуды жібере алады.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес көшпелі тексеру жүргізілгенге дейін импорттаушы Тараптың кеден органдары осындай тексеру жүзеге асырылуға тиіс аумақтағы Тараптың тексеруші органына өзінің осындай тексеру жүргізу ниеті туралы жазбаша хабарлама жіберуге тиіс.

3. Письменное уведомление, указанное в пункте 2 настоящей статьи, должно быть максимально полным и включать в себя, помимо прочего:
a) наименование таможенных органов Стороны, направившей уведомление;
b) наименование производителя и/или экспортера, чьи помещения должны быть посещены;
c) предполагаемые даты выездной проверки;
d) объем предлагаемой выездной проверки, включая сведения о товарах, являющихся предметом проверки, и сомнениях, связанных с их происхождением;
e) имена или должности официальных лиц, проводящих выездную проверку.
4. Верифицирующий орган экспортирующей Стороны должен запросить у производителя и/или экспортера товаров письменное согласие на проведение выездной проверки и направить его запрашивающей Стороне в течение 60 дней с даты отправки им уведомления согласно пункту 2 настоящей статьи.
5. В случае, если письменное согласие верифицирующего органа не получено в течение 60 дней с даты отправки им уведомления, указанного в пункте 2 настоящей статьи, или если получен отказ в проведении выездной проверки, то Сторона, направившая уведомление, отказывает в предоставлении преференциального тарифного режима в отношении товаров, указанных в том сертификате (сертификатах) о происхождении товара, в отношении которого(ых) осуществляется проверка.
6. Любая выездная проверка должна быть начата в течение 60 дней с даты получения письменного согласия и закончена в разумный срок.
7. Орган, производящий выездную проверку, должен не позднее 90 дней с первого дня проведения выездной проверки предоставить производителю и/или экспортеру товаров, чьи товары и помещения являются предметом проведения выездной проверки, а также верифицирующему органу экспортирующей Стороны письменное решение о результатах такой проверки.
8. Выездная проверка, включающая фактическую проверку и определение того, являются ли затронутые товары происходящими или нет, должна быть проведена и результаты ее проведения направлены уполномоченному органу в срок, не превышающий 210 дней. До получения результатов проверки могут применяться положения пункта 3 статьи 4.23 настоящего Соглашения.
9. Приостановленный или отмененный преференциальный тарифный режим должен быть восстановлен на основании письменного решения, свидетельствующего о том, что данные товары квалифицируются как оригинальные и что соблюдены определенные критерии происхождения товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
10. Проверяющая группа формируется центральным таможенным органом импортирующей Стороны согласно соответствующему национальному законодательству и нормативным актам.

3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жазбаша хабарлама барынша толық болуға және басқасымен бірге мыналар:
a) хабарламаны жіберген Тараптың кеден органдарының атауы;
b) үй-жайлары тексеріп-қаралуға тиіс өндірушінің және/немесе экспорттаушының атауы;
c) көшпелі тексерудің болжамды күні;
d) тексеру нысанасы болып табылатын тауарлар және олардың шығу тегіне байланысты күдіктер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ұсынылатын көшпелі тексеру көлемі;
e) көшпелі тексеруді жүргізетін ресми адамдардың аты-жөні немесе лауазымы қамтылуға тиіс.
4. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы өндірушіден және/немесе экспорттаушыдан көшпелі тексеру жүргізу үшін жазбаша келісімін сұратуға және оны сұрау салушы Тарапқа осы баптың
2-тармағына сәйкес оларға хабарлама жіберілген күннен бастап 60 күн ішінде жіберуге тиіс.
5. Егер верификациялаушы органның жазбаша келісімі осы баптың 2-тармағында көрсетілген хабарлама оларға жолданған күннен бастап 60 күн ішінде алынбаса немесе көшпелі тексеру жүргізуден бас тарту алынған болса, онда хабарламаны жіберген Тарап тексеру жүзеге асырылатын тауардың шығу тегі туралы сертификатта (сертификаттарда) көрсетілген, сол тауарларға қатысты тарифтік преференция режимін беруден бас тартады.
6. Кез келген көшпелі тексеру жазбаша келісім алынған күннен бастап 60 күн ішінде басталуға және ақылға қонымды мерзімде аяқталуға тиіс.
7. Көшпелі тексеруді жүргізетін орган көшпелі тексеру жүргізген алғашқы күннен бастап 90 күннен кешіктірмей, өндірушіге және/немесе экспорттаушыға кімнің тауарлары және үй-жайлары көшпелі тексеру жүргізудің нысанасы болып табылатынын, сондай-ақ экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органына осындай тексерудің нәтижелері туралы жазбаша шешімді беруге тиіс.
8. Нақты тексеруді және сөз болып отырған тауарлардың шығу тегінің бар немесе жоқ екендігін анықтайтын көшпелі тексеру жүргізілуге тиіс және оны өткізу нәтижелері 210 күннен аспайтын мерзімде уәкілетті органға жіберілуге тиіс. Тексеру нәтижелері алынғанға дейін осы Келісімнің 4.23-бабы 3-тармағының ережелерін қолдануға болады.
9. Тоқтатыла тұрған немесе жойылған тарифтік преференция режимі бұл тауарлардың түпнұсқалығы болып жіктелетінін және осы тарау ережелеріне сәйкес тауарлардың шығу тегінің белгілі бір өлшемшарттарының сақталғанын айғақтайтын жазбаша шешім негізінде қалпына келтірілуге тиіс.
10. Тексеруші топты импорттаушы Тараптың орталық кеден органдары тиісті ұлттық заңнамаға және нормативтік актілерге сәйкес қалыптастырады.

11. Верифицирующий орган или уполномоченный орган экспортирующей Стороны должен оказывать содействие в проведении выездной проверки таможенными органами импортирующей Стороны.
12. Производитель и/или экспортер товаров, давший согласие на проведение выездной проверки, должен оказывать содействие в ее реализации, обеспечить доступ к производственным помещениям, финансовым (бухгалтерским) и иным производственным документам, относящимся к предмету выездной проверки, а также, при необходимости, должен предоставить любую дополнительную информацию и/или документы.
13. Если во время проведения выездной проверки со стороны органов или организаций проверяемой Стороны создаются препятствия для проведения выездной проверки, которые делают невозможным проведение такой проверки, импортирующая Сторона имеет право отказать в предоставлении соответствующим товарам преференциального тарифного режима.
14. Все затраты, связанные с проведением выездной проверки, должны быть оплачены импортирующей Стороной.
Статья 4.32 Конфиденциальность
Вся информация, предоставляемая в соответствии с настоящей главой, должна рассматриваться Сторонами в качестве конфиденциальной согласно своим соответствующим национальным законодательствам и нормативным актам. Такая информация не должна раскрываться без разрешения лица или органа Стороны, предоставившей такую информацию.
Статья 4.33 Штрафы и другие меры борьбы с мошенническими действиями
Каждая из Сторон предусматривает меры уголовной или административной ответственности за нарушение своего соответствующего законодательства и нормативных актов, относящихся к настоящей главе.
Статья 4.34 Подкомитет по правилам определения происхождения
1. Для целей эффективного внедрения и реализации положений настоящей главы Стороны настоящим создают Подкомитет по правилам определения происхождения (далее – Подкомитет по правилам происхождения).
2. К Подкомитету по правилам происхождения относятся следующие функции:
a) рассмотрение и принятие соответствующих рекомендаций Совместного комитета и Комитета по товарам по:
i. пересмотру Приложения 3 к настоящему Соглашению в части, касающейся номенклатуры пересмотренной ГС после внесения периодических изменений в ГС. Такой пересмотр должен осуществляться своевременно и без ущерба существующим обязательствам;
ii. применению и действию настоящей главы, в том числе в отношении предложений по установлению правил ее применения;
iii. невыполнению одной из Сторон обязательств, определенных настоящим разделом;
iv. техническим поправкам к настоящей главе;
v. внесению изменений в Приложение 3 к настоящему Соглашению;
vi. спорам, возникающим между Сторонами в ходе реализации настоящей главы; и
vii. любым поправкам к положениям настоящей главы и Приложений 3, 4 и 5 к настоящему Соглашению;
b) рассмотрение любых других вопросов, относящихся к настоящей главе, предложенных любой из Сторон;
c) представление отчетов Подкомитета по правилам происхождения Комитету по товарам; и

11. Экспорттаушы Тараптың верификациялаушы органы немесе уәкілетті органы импорттаушы Тараптың кеден органдарына көшпелі тексеру жүргізуге жәрдемдесуге тиіс.
12. Көшпелі тексеруге келісім берген өндіруші және/немесе экспорттаушы оны іске асыруға жәрдемдесуге, өндірістік үй-жайларға, қаржылық (бухгалтерлік) және көшпелі тексеру нысанасына жататын өзге де құжаттарға қол жеткізілуін қамтамасыз етуге тиіс, сондай-ақ қажет болған кезде кез келген басқа да ақпаратты және/немесе құжаттарды беруге тиіс.
13. Егер көшпелі тексеру жүргізу кезіңде тексерілетін Тараптың органдары немесе ұйымдары тарапынан көшпелі тексеруді жүргізуге тексеру жүргізуге мүмкіндік бермейтіндей кедергі келтірсе, импорттаушы Тараптың тарифтік преференция режимін беруден бас тартуға құқығы бар.
14. Көшпелі тексеруді жүргізуге байланысты барлық шығындарды импорттаушы Тарап төлеуге тиіс.
4.32-бап
Құпиялылық
Осы тарауға сәйкес берілетін барлық ақпаратты Тараптар өздерінің тиісті ұлттық заңнамаларына және нормативтік актілеріне сәйкес құпия ретінде қарауға тиіс. Мұндай ақпаратты берген Тарап тұлғасының немесе органының рұқсатынсыз ақпарат ашылмауға тиіс.
4.33-бап
Алаяқтық әрекеттерге қатысты айыппұлдар және басқа да шаралар
Тараптардың әрқайсысы осы тарауға жататын тиісті заңнаманы және нормативтік актілерді бұзғаны үшін қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылық шараларын көздейді.
4.34-бап
Шығу тегін анықтау қағидалары жөніндегі кіші комитет
1. Осы тараудың ережелерін тиімді енгізу және іске асыру мақсатында Тараптар осымен шығу тегі қағидаларын анықтау жөніндегі кіші комитет (бұдан әрі – Шығу тегі қағидалары жөніндегі кіші Комитет) құрады.
2. Шығу тегі қағидалары жөніндегі кіші комитеттің функцияларына:
a) Бірлескен комитеттің және Тауарлар жөніндегі комитеттің:
i. осы Келісімнің қайта қаралған ҮЖ номенклатурасына қатысты
3-қосымшаны ҮЖ-ге дүркін-дүркін өзгерістер енгізілгеннен кейін қайта қарау және қабылдау жатады. Мұндай қайта қарау уақтылы және бар міндеттемелерге нұқсан келтірілмей жүзеге асырылуға тиіс.
ii. осы тараудың, оның ішінде оны қолдану қағидаларын бекіту жөніндегі ұсыныстарға қатысты қолданылуы және қолданысы;
iii. Тараптардың бірінің осы тарауда белгіленген міндеттемелерді орындамауы;
iv. осы тарауға техникалық түзетулер;
v. осы Келісімнің 3-Қосымшасына өзгерістер енгізу;
vi. осы тарауды іске асыру барысында Тараптар арасында туындайтын даулар; және
vii. осы тараудың ережелеріне және осы Келісімнің 34 және
5-Қосымшаларына кез келген түзетулер енгізу жөніндегі тиісті ұсынымдарын қарау және қабылдау жатады;
b) кез келген Тарап ұсынған, осы тарауға жататын кез келген басқа да мәселелерді қарау;
c) Шығу тегі қағидалары жөніндегі кіші комитеттің есептерін Тауарлар жөніндегі комитетке ұсыну; және

d) исполнение других функций, которые могут быть переданы Совместным комитетом в соответствии со статьей 1.5 настоящего Соглашения.
3. Подкомитет по правилам происхождения состоит из представителей Сторон и по взаимному согласию Сторон может привлекать к обсуждению вопросов представителей иных организаций Сторон, обладающих необходимой компетенцией.
4. Подкомитет по правилам происхождения созывается в срок и в месте, определенным по договоренности Сторон, но не реже одного раза в год.
5. Предварительная повестка дня каждого заседания направляется Сторонам, как правило, не позднее, чем за один месяц до заседания.
РАЗДЕЛ V. ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 4.35 Товары при транспортировке или хранении
Преференциальный тарифный режим должен предоставляться в отношении происходящих товаров, которые находились в процессе транспортировки из экспортирующей Стороны в импортирующую Сторону или на временном хранении на таможенных складах в импортирующей Стороне на протяжении периода, не превышающего один год до вступления Соглашения в силу, если такие товары ввозятся на момент или после вступления в силу настоящего Соглашения при условии представления таможенным органам импортирующей Стороны сертификата о происхождении товара, выданного впоследствии, а также с учетом необходимости соблюдения соответствующего национального законодательства и нормативных актов или административных процедур импортирующей Стороны.
ГЛАВА 5
ТАМОЖЕННОЕ АДМИНИСТРИРОВАНИЕ
И УПРОЩЕНИЕ ТОРГОВЛИ
Статья 5.1 Сфера действия
Настоящая глава применяется в отношении мер таможенного администрирования и совершения таможенных операций, необходимых для выпуска товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами, в целях содействия:
a) транспарентности таможенных процедур и таможенных формальностей;
b) упрощению торговли и гармонизации таможенных операций; и
c) таможенному сотрудничеству, в том числе, информационному обмену между центральными таможенными органами Сторон.
Статья 5.2 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "таможенное администрирование" – организационно-управленческая деятельность таможенных органов Сторон, а также деятельность, осуществляемая в рамках нормативно-правовой базы при достижении целей в сфере таможенного дела;
b) "таможенное законодательство и нормативные акты" – любые нормы и положения, применяемые таможенными органами Сторон, включая законы, постановления, указы, распоряжения, правила и др.;
c) "экспресс-грузы" – товары, поставляемые посредством высокоскоростных транспортных систем любого типа транспорта с использованием электронной системы управления информацией и отслеживания перемещения для целей доставки груза получателю в соответствии с отдельным платежным документом в минимально возможный или фиксированный период времени, за исключением товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
d) "переработка на таможенной территории" – таможенная процедура, при которой иностранные товары могут быть ввезены на таможенную территорию Стороны с условным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов при условии, что такие товары предназначены для переработки или ремонта и последующего вывоза с таможенной территории такой Стороны в течение оговоренного периода времени;
e) "переработка вне таможенной территории" – таможенная процедура, при которой товары, находящиеся в свободном обращении на таможенной территории Стороны, могут быть временно экспортированы для проведения операций по переработке за рубежом, а затем реимпортированы с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов; и
f) "временный ввоз" – таможенная процедура, при которой иностранные товары могут быть ввезены на таможенную территорию Стороны с полным или частичным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов, при условии, что такие товары должны быть реэкспортированы в течение определенного периода времени в соответствии с таможенным законодательством и нормативными актами такой Стороны.
Статья 5.3 Упрощение мер таможенного администрирования

d) осы Келісімнің 1.5-бабына сәйкес Бірлескен комитет беруі мүмкін басқа да функцияларды орындау жатады.
3. Шығу тегі қағидалары жөніндегі кіші комитет Тараптардың өкілдерінен тұрады және Тараптардың өзара келісімі бойынша Тараптардың талқыланатын мәселелерге қатысты қажетті құзыреттері бар басқа да ұйымдар өкілдері тартылуы мүмкін.
4. Шығу тегі қағидалары жөніндегі кіші комитет Тараптардың уағдаласуы бойынша айқындалған мерзімде және орында, бірақ кемінде жылына бір рет шақырылады.
5. Әрбір отырыстың алдын ала күн тәртібі әдетте, отырысқа дейін кемінде бір ай бұрын Тараптарға жіберіледі.
V БӨЛІМ. ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
4.35-бап
Тасымалдау немесе сақтау кезіндегі тауарлар
Тарифтік преференция режимі, экспорттаушы Тараптан импорттаушы Тарапқа тасымалдау процесінде немесе импорттаушы Тараптың кеден қоймаларында осы Келісім күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезең ішінде уақытша сақтауда болған тауарлардың шығу тегіне қатысты, егер мұндай тауарлар осы Келесім күшіне енген кезеңде немесе енгеннен кейін тауардың шығу тегі туралы соңынан берілген сертификат табыс етілген жағдайда, сондай-ақ импорттаушы Тараптың тиісті ұлттық заңнамасын және нормативтік актілердің немесе әкімшілік рәсімдердің сақталу қажеттігі ескеріле отырып, әкелінсе берілуге тиіс.
5-ТАРАУ
КЕДЕН ӘКІМШІЛІГІН ЖҮРГІЗУ ЖӘНЕ САУДАНЫ ОҢАЙЛАТУ
5.1-бап
Қолданылу аясы
Осы тарау Тараптар арасында сауда айналымындағы тауарларды шығару үшін қажет кеден әкімшілігін жүргізу және кеден операцияларын жасау шараларына қатысты:
a) кедендік рәсімдердің және кедендік бейресмиліктің транспаренттілігіне;
b) сауданы оңайлатуға және кеден операцияларын үйлестіруге; және
c) кедендік ынтымақтастыққа, оның ішінде Тараптардың орталық кеден органдары арасында ақпарат алмасуына жәрдемдесу мақсатында қолданылады.
5.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «кеден әкімшілігін жүргізу» – Тараптардың кеден органдарының ұйымдық-басқарушылық қызметі, сондай-ақ кеден ісі саласында мақсаттарға жеткен кезде нормативтік-құқықтық база шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет;
b) «кеден заңнамасы және нормативтік актілер» – Тараптардың кеден органдары заңдарды, қаулыларды, жарлықтарды, өкімдерді, қағидаларды және т.б. қоса алғанда, қолданатын кез келген нормалар және ережелер;
c) «экспресс-жүктер» – халықаралық пошта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларды қоспағанда, барынша мүмкін болатын немесе белгіленген уақыт кезеңінде жекелеген төлем құжатына сәйкес жүкті алушыға жеткізу мақсаты үшін ақпаратты басқарудың және орын ауыстыруды байқап отырудың электрондық жүйесі пайдаланылып, көліктің кез келген үлгісінің жоғары жылдамдықты көлік жүйесі арқылы берілетін тауарлар;
d) «кеден аумағында қайта өңдеу» – шетелдік тауарлардың мұндай тауарлар ескерілген уақыт кезеңінде қайта өңдеуге немесе жөндеуге және кейін Тараптардың кеден аумағынан шығаруға арналған жағдайда, кеден баждарын, салықтарды төлеуден шартты түрде босатыла отырып, Тараптардың кеден аумағына әкелінуі мүмкін болатын кедендік рәсім;
e) «кеден аумағынан тыс жерде қайта өңдеу» – Тараптардың кеден аумағында еркін айналыста болатын тауарлардың шетелде қайта өңдеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін уақытша экспортқа шығарылуы, одан кейін кеден баждарын және салықтарды төлеуден толық босатыла отырып, кері импортталуы мүмкін болатын тауарлардың кедендік рәсімі;
f) «уақытша әкелу» – шетелдік тауарлар Тараптың кеден заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес белгілі бір уақыт ішінде кері экспортталуы тиіс болатын жағдайда кеден баждарын және салықтарды төлеуден толық немесе ішінара шартты түрде босатыла отырып, осындай тауарлардың мұндай Тараптың кеден аумағына әкелінуі мүмкін кедендік рәсім.
5.3-бап
Кеден әкімшілігін жүргізу шараларын оңайлату

1. Каждая Сторона обеспечивает, чтобы меры таможенного администрирования, применяемые таможенными органами этой Стороны, были предсказуемы, последовательны и транспарентны.
2. Меры таможенного администрирования каждой Стороны должны, по мере возможности и в пределах, допускаемых таможенным законодательством и нормативными актами такой Стороны, основываться на стандартах и рекомендуемых практиках Всемирной таможенной организации.
3. Центральные таможенные органы каждой из Сторон будут стремиться к пересмотру своих мер таможенного администрирования, направленному на их упрощение, в целях содействия упрощению торговли.
Статья 5.4 Выпуск товаров
1. Каждая Сторона устанавливает или продолжает осуществлять таможенные процедуры и операции для эффективного выпуска товаров в целях упрощения торговли между Сторонами. Это не обязывает Сторону осуществлять выпуск товаров в случаях, когда требования к выпуску таких товаров не были соблюдены.
2. В соответствии с пунктом 1 настоящей cтатьи каждая Сторона:
a) обеспечивает выпуск товаров в течение периода времени, не превышающего 48 часов с момента регистрации таможенной декларации, за исключением случаев, предусмотренных таможенным законодательством и нормативными актами Сторон; и
b) стремится установить или сохранить возможность электронного представления и обработки предварительной таможенной информации до прибытия товаров для ускорения выпуска товаров по их прибытии.
Статья 5.5 Управление рисками
Таможенные органы Сторон должны применять систему управления рисками, позволяющую сосредоточить процедуры инспекции на товарах с высоким уровнем риска и упростить совершение таможенных операций в отношении товаров с низким уровнем риска посредством системной оценки рисков.
Статья 5.6 Таможенное сотрудничество
1. C целью содействия эффективной реализации настоящего Соглашения центральные таможенные органы Сторон укрепляют взаимное сотрудничество по ключевым вопросам в сфере таможенного дела, оказывающим влияние на товары, находящиеся в торговом обороте между Сторонами.
2. Если центральный таможенный орган Стороны в соответствии с ее соответствующим законодательством и нормативными актами имеет обоснованное подозрение относительно незаконной деятельности, центральный таможенный орган такой Стороны вправе обратиться с запросом в центральный таможенный орган другой Стороны с целью получения конкретной конфиденциальной информации, обычно собираемой в отношении экспорта и/или импорта товаров.
3. Запрос Стороны, осуществляемый в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, должен быть выполнен в письменной форме, содержать цель, для которой запрашивается эта информация, а также содержать сведения, достаточные для идентификации тех товаров, в отношении которых осуществляется такой запрос.

1. Әрбір Тарап, осы Тараптың кеден органдары қолданатын кеден әкімшілігін жүргізу шараларының болжамды, дәйекті және транспарентті болуын қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тараптың кеден әкімшілігін жүргізу шаралары осындай Тараптың мүмкіндігіне қарай және олардың кеден заңнамасында және нормативтік актілерінде жол берілетін шектерде Дүниежүзілік кеден ұйымының стандарттарына және ұсынылатын практикасына негізделуге тиіс.
3. Тараптардың әрқайсысының орталық кеден органдары сауданы оңайлатуға жәрдемдесу мақсатында кеден әкімшілігін жүргізуде оны оңайлатуға бағытталған өздерінің шараларын қайта қарауға ұмтылатын болады.
5.4-бап
Тауарларды шығару
1. Тараптар арасында сауданы оңайлату мақсатында тауарларды тиімді шығару үшін Әрбір Тарап кедендік рәсімдерді және операцияларды белгілейді немесе оларды жүзеге асыруды жалғастырады. Бұл, тауарларды шығаруға қойылатын талаптар сақталмаған жағдайда, Тарапты мұндай тауарларды шығаруды жүзеге асыруға міндеттемейді.
2. Осы Баптың 1-тармағына сәйкес әрбір Тарап:
a) Тараптардың кеден заңнамасында және нормативтік актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден декларациясы тіркелген кезден бастап 48 сағаттан аспайтын уақыт кезеңі ішінде тауарларды шығаруды қамтамасыз етеді; және
b) тауарлар келген бойда оларды шығаруды жеделдету үшін тауарлар келгенге дейін алдын ала кедендік ақпаратты электрондық табыс ету және өңдеу мүмкіндігін орнатуға немесе сақтауға ұмтылады.
5.5-бап
Тәуекелдерді басқару
Тараптардың кеден органдары тәуекел деңгейі жоғары тауарларға инспекциялау рәсімін шоғырландыруға және тәуекелдерді жүйелік бағалау арқылы тәуекел деңгейі төмен тауарларға қатысты кеден операцияларын жасауды оңайлатуға мүмкіндік беретін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануға тиіс.
5.6-бап
Кедендік ынтымақтастық
1. Осы Келісімнің тиімді іске асырылуына жәрдемдесу мақсатында Тараптардың орталық кеден органдары Тараптар арасындағы сауда айналымындағы тауарларға ықпал ететін кеден ісі саласындағы басты мәселелер жөнінде өзара ынтымақтастықты нығайтады.
2. Егер Тараптың орталық кеден органы өзінің тиісті заңнамасына және нормативтік актісіне сәйкес заңсыз қызметке қатысты негізделген күдігі болса, осындай Тараптың орталық кеден органы, әдетте, тауарлар экспорты және/немесе импортына қатысты жиналатын белгілі бір құпия ақпаратты алу мақсатында басқа Тараптың орталық кеден органына сұрау салумен жүгінуге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын Тараптың сұрау салуы жазбаша нысанда орындалуға, сұратылған құпия ақпараттың мақсатын қамтуға, сондай-ақ осындай сұрау салу жүзеге асырылатын тауарларды сәйкестендіру үшін жеткілікті мәліметтерді қамтуға тиіс.

4. Сторона, которой адресуется запрос в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, предоставляет письменный ответ, содержащий запрашиваемую информацию.
5. Центральный таможенный орган Стороны, которой адресуется запрос, стремится предоставить центральному таможенному органу запрашивающей Стороны любую иную информацию, которая может оказать содействие этому центральному таможенному органу в установлении соответствия импортных или экспортных поставок в/из такой Стороны требованиям ее соответствующего законодательства и нормативных актов.
6. Центральные таможенные органы Сторон принимают меры для установления или поддержания каналов связи для таможенного сотрудничества, включая создание контактных пунктов, которые будут способствовать ускоренному и безопасному информационному обмену и улучшению координации по вопросам таможенного дела.
Статья 5.7 Информационный обмен
1. В целях упрощения совершения таможенных операций, ускорения выпуска товаров и предотвращения нарушений таможенного законодательства и нормативных актов центральные таможенные органы Сторон в течение пяти лет с момента вступления в силу настоящего Соглашения создадут и обеспечат применение между собой электронного информационного обмена на регулярной основе (далее – электронный информационный обмен).
2. От лица Евразийского экономического союза Евразийская экономическая комиссия обеспечивает координацию процесса создания электронного информационного обмена и способствует его применению.
3. Для целей настоящей статьи под "информацией" понимаются соответствующие достоверные сведения из таможенных деклараций и транспортных документов.
4. В течение одного года с даты вступления в силу настоящего Соглашения центральные таможенные органы государств – членов Евразийского экономического союза, при содействии Евразийской экономической комиссии, и центральный таможенный орган Вьетнама приступят к консультациям в целях разработки системы электронного информационного обмена в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящей статьи.
5. Все требования и технические условия, необходимые для функционирования электронного информационного обмена, а также состав передаваемых сведений будут определены в отдельных протоколах между центральными таможенными органами Сторон. Такая информация должна быть достаточной для идентификации перемещаемых товаров и осуществления эффективного таможенного контроля.
6. Внедрение электронного информационного обмена должно быть разделено на следующие этапы:
a) не позднее двух лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения указанные выше органы организуют экспериментальный электронный информационный обмен между отдельными таможенными органами Сторон, ответственными за таможенное оформление отдельных видов товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами. Такие отдельные таможенные органы и товары будут определены центральными таможенными органами Сторон в протоколе, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи;
b) не позднее трех лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения электронный информационный обмен будет осуществляться в отношении товаров, торговый оборот которых между Сторонами увеличится более чем на 20 процентов с даты вступления в силу настоящего Соглашения;
c) не позднее пяти лет с даты вступления в силу настоящего Соглашения центральные таможенные органы Сторон обеспечат осуществление электронного информационного обмена между всеми таможенными органами, которых это касается, в отношении всех товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами.

4. Осы баптың 2-тармағына сәйкес сұрау салу жолданатын Тарап сұрау салынған ақпаратты қамтитын жазбаша жауап береді.
5. Сұрау салу жолданатын Тараптың орталық кеден органы сұрау салушы Тараптың орталық кеден органына осындай Тараптан жіберілетін (әкелінетін) импорттық немесе экспорттық жеткізілімінің өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілері талаптарына сәйкестігін анықтауға, осы Тараптың орталық кеден органына жәрдемдесе алатын кез келген ақпаратты беруге ұмтылады.
6. Тараптардың орталық кеден органдары кеден ісі мәселелері жөніндегі шұғыл және қауіпсіз ақпарат алмасу мен үйлестіруді жақсартуға жәрдемдесетін байланыс пункттерін құруды қоса алғанда, кедендік ынтымақтастық үшін байланыс арналарын белгілеу немесе қолдау үшін шаралар қабылдайды.
5.7-бап
Ақпарат алмасу
1. Кеден операцияларын жасауды оңайлату, тауарлардың шығарылуын жеделдету және кеден заңнамасы мен нормативтік актілердің бұзылуын болғызбау мақсатында Тараптардың орталық кеден органдары осы Келісім күшіне енген кезден бастап бес жыл ішінде тұрақты негізде өзара электрондық ақпарат алмасуды (бұдан әрі – электрондық ақпарат алмасу) жасайды және оны қолдануды қамтамасыз етеді.
2. Еуразиялық экономикалық одақ атынан Еуразиялық экономикалық комиссия электрондық ақпарат алмасуды жасау үдерісін үйлестіруді қамтамасыз етеді және оның қолданылуына жәрдемдеседі.
3. Осы баптың мақсаты үшін «ақпарат» ретінде кеден декларациясынан және көлік құжаттарынан алынған тиісті дәйекті мәліметтер түсініледі.
4. Осы Келісім күшіне енген күннен бастап бір жыл ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың жәрдемімен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары және Вьетнамның орталық кеден органы осы баптың 6-тармағында көзделген тәртіппен электрондық ақпарат алмасу жүйесін әзірлеу мақсатында консультация беруге кіріседі.
5. Электрондық ақпарат алмасудың жұмыс істеуіне қажетті барлық талаптар және техникалық шарттар, сондай-ақ берілетін мәліметтер құрамы Тараптардың орталық кеден органдары арасындағы жекелеген хаттамаларда айқындалатын болады. Осындай ақпарат алып өтетін тауарларды сәйкестендіру және тиімді кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін жеткілікті болуы тиіс.
6. Электрондық ақпарат алмасуды ендіру мынадай кезеңдерге бөлінуге тиіс:
a) осы Келісім күшіне енген күннен бастап екі жылдан кешіктірмей жоғарыда аталған органдар Тараптар арасындағы сауда айналымында жүрген жекелеген тауарлардың түрлерін кедендік ресімдеуге жауапты Тараптардың жекелеген кеден органдары арасында эксперименттік электрондық ақпарат алмасуды ұйымдастырады. Мұндай жекелеген кеден органдарын және тауарларды осы баптың 5-тармағында көзделген хаттамада Тараптардың орталық кеден органдары айқындайтын болады;
b) осы Келісім күшіне енген күннен бастап үш жылдан кешіктірмей электрондық ақпарат алмасу осы Келісім күшіне енген күннен бастап Тараптар арасындағы сауда айналымы 20 пайыздан асатын тауарларға қатысты жүзеге асырылатын болады;
c) осы Келісім күшіне енген күннен бастап бес жылдан кешіктірмей Тараптардың орталық кеден органдары Тараптар арасындағы сауда айналымында жүрген барлық тауарларға қатысты барлық кеден органдары арасында электрондық ақпарат алмасуды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.

7. Вся информация, передаваемая в соответствии с положениями настоящей статьи, должна расцениваться как конфиденциальная и использоваться только для таможенных целей.
8. Осуществление электронного информационного обмена не препятствует применению или установлению любого иного информационного обмена, основанного на международных обязательствах Сторон.
Статья 5.8 Публикация
1. Компетентные органы каждой Стороны публикуют в сети Интернет или посредством любых других подходящих средств массовой информации сведения, касающиеся таможенного законодательства и нормативных актов такой Стороны.
2. Компетентные органы каждой из Сторон создадут или сохранят один или несколько контактных пунктов для рассмотрения запросов заинтересованных лиц по таможенным вопросам и опубликуют в сети Интернет информацию о таких контактных пунктах.
3. Компетентные органы Сторон направляют друг другу контактную информацию о созданных контактных пунктах.
4. По мере возможности, каждая Сторона заблаговременно публикует предложенное к принятию законодательство и нормативные акты общего применения, регулирующие таможенные вопросы, и предоставляет возможность заинтересованным лицам комментировать их до принятия.
Статья 5.9 Предварительные решения
1. Таможенные органы Сторон предоставляют в письменном виде любому заявителю, зарегистрированному в импортирующей Стороне, предварительные решения о тарифной классификации, о происхождении товаров, а также о любых дополнительных вопросах, которые Сторона считает относящимися к делу. Стороны прилагают усилия для создания или сохранения возможности для выдачи предварительных решений в отношении применения метода определения таможенной стоимости товаров.
2. Каждая Сторона создаст или сохранит механизмы принятия предварительных решений, которые:
a) предусматривают, что заявитель может обратиться за предварительным решением до импорта товаров;
b) требуют, чтобы заявитель в целях получения предварительного решения заблаговременно предоставлял подробное описание товаров и другую соответствующую информацию, необходимую для выдачи такого предварительного решения;
c) предусматривают, что таможенный орган Стороны может в течение 30 дней с даты подачи заявления потребовать у заявителя предоставления дополнительной информации в оговоренный срок;
d) предусматривают, что любое предварительное решение основывается на фактах и обстоятельствах, представленных заявителем, а также на иной информации, имеющейся в распоряжении таможенных органов;
e) предусматривают, что предварительное решение выдается заявителю в кратчайшие сроки или, в любом случае, не позднее 90 дней с момента подачи заявления или 60 дней с момента получения всей необходимой дополнительной информации.

7. Осы баптың ережелеріне сәйкес берілетін барлық ақпарат құпия болып бағалануға және тек кеден мақсаты үшін қолданылуға тиіс.
8. Электрондық ақпарат алмасуды жүзеге асыру Тараптардың халықаралық міндеттемелеріне негізделген кез келген өзге де ақпарат алмасуды қолдануға немесе белгілеуге кедергі келтірмейді.
5.8-бап
Жарияланым
1. Әрбір Тараптың құзыретті органдары Интернет желісінде немесе басқа да кез келген тиісті бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мұндай Тараптың кеден заңнамасына немесе нормативтік актілеріне қатысты мәліметтерді жариялайды.
2. Әрбір Тараптың құзыретті органдары кеден мәселелері бойынша мүдделі тұлғалардың сұрау салуларын қарау үшін бір немесе бірнеше байланыс пункттерін құрады немесе сақтайды және осындай байланыс пункттері туралы ақпаратты Интернет желісінде жариялайды.
3. Тараптардың құзыретті органдары бір-біріне құрылған байланыс пункттері туралы байланыс ақпаратын жолдайды.
4. Мүмкіндігіне қарай әрбір Тарап кеден мәселелерін реттейтін, қабылдауға ұсынылған жалпы қолданыстағы заңнаманы және нормативтік актіні алдын-ала жариялайды және мүдделі тұлғаларға олар қабылданғанға дейін түсіндірме беруге мүмкіндік береді.
5.9-бап
Алдын ала шешімдер
1. Тараптардың кеден органдары импорттаушы Тарапта тіркелген кез келген өтінім берушіге жазбаша түрде тауарларды тарифтік сыныптау туралы, тауарлардың шығу тегі туралы, сондай-ақ Тарап іске қатысты деп санайтын кез келген қосымша мәселелер туралы алдын ала шешімдерді ұсынады. Тараптар тауарлардың кедендік құнын анықтау әдісін қолдануға қатысты алдын ала шешімдерді беру үшін мүмкіндік жасауға немесе сақтауға күш салады.
2. Әрбір Тарап алдын ала шешімдерді қабылдаудың тетіктерін жасайды немесе сақтайды, олар:
a) өтінім берушінің тауарлардың импортына дейін алдын ала шешімді алу үшін жүгіне алатындығын көздейді;
b) өтінім беруші алдын ала шешімді алу мақсатында тауарлардың егжей-тегжейлі сипаттамасын және мұндай алдын ала шешімнің берілуі үшін қажетті басқа да тиісті ақпараттың уақытында ұсынылуын талап етеді;
c) Тараптың кеден органы өтініш берілген күннен бастап 30 күннің ішінде өтінім берушіден уағдаласқан белгілі мерзімде қосымша ақпаратты беруін талап ете алатындығын көздейді;
d) кез келген алдын ала шешім өтінім беруші ұсынған фактілер мен мән-жайларға, сондай-ақ кеден органдарының иелігіндегі өзге де ақпаратқа негізделетіндігін көздейді;
e) алдын ала шешім өтінім берушіге қысқа мерзімде немесе қандай жағдайда да өтініш берілген кезден бастап 90 күннен кешіктірілмей немесе барлық қажетті қосымша ақпарат алынған кезден бастап 60 күннен кешіктірілмей берілетіндігін көздейді.

3. Таможенный орган Стороны может отказать в выдаче предварительного решения в случае, если дополнительная информация, запрошенная им в соответствии с подпунктом с) пункта 2 настоящей статьи, не была предоставлена в указанный срок.
4. Предварительное решение действует, по меньшей мере, три года с момента выдачи или в течение другого периода времени, превышающего указанный, если это установлено таможенным законодательством и нормативными актами Сторон.
5. Таможенный орган может изменить или отозвать предварительное решение:
a) если установлено, что предварительное решение основано на ложных или неточных сведениях;
b) если были внесены изменения в таможенное законодательство или нормативные акты, соответствующие настоящему Соглашению; или
c) если существенные факты или обстоятельства, на которых основывалась выдача предварительного решения, претерпели изменения.
6. Таможенные органы Сторон публикуют предварительные решения в соответствии с требованиями конфиденциальности.
Статья 5.10 Определение таможенной стоимости
Таможенная стоимость товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами, определяется в соответствии с таможенным законодательством и нормативными актами импортирующей Стороны, которые основываются на положениях статьи VII ГАТТ 1994 и Соглашения о применении положений статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, содержащегося в Приложении 1А к Соглашению ВТО.
Статья 5.11 Тарифная классификация
Стороны применяют в отношении товаров, находящихся в торговом обороте между Сторонами, товарные номенклатуры, основанные на текущей редакции Гармонизированной системы описания и кодирования товаров.
Статья 5.12 Транзит товаров
Стороны могут взаимно признавать средства идентификации и документы, применяемые Сторонами и необходимые для контроля товаров и судов, а также иных транспортных средств при транзите.
Статья 5.13 Экспресс-грузы
1. Таможенные органы Сторон обеспечивают ускоренную таможенную очистку экспресс-грузов, сохраняя при этом соответствующий уровень таможенного контроля.
2. Экспресс-грузы должны помещаться под таможенную процедуру в ускоренном порядке в соответствии с таможенным законодательством и нормативными актами соответствующей Стороны.
Статья 5.14 Временный ввоз товаров
В соответствии с международными стандартами таможенные органы Сторон стремятся упрощать совершение таможенных операций в отношении товаров в рамках таможенной процедуры временного ввоза товаров.
Статья 5.15 Переработка на таможенной территории и вне таможенной территории
В соответствии с международными стандартами таможенные органы Сторон стремятся упрощать совершение таможенных операций для временного импорта или экспорта товаров для переработки внутри страны или для переработки за рубежом.
Статья 5.16 Конфиденциальность
Вся информация, предоставляемая в соответствии с настоящей главой, за исключением статистики, должна рассматриваться Сторонами в качестве конфиденциальной в соответствии с законодательством и нормативными актами Сторон. Информация не должна раскрываться компетентными органами Сторон без разрешения лица или органа Стороны, предоставившей такую информацию.
Статья 5.17 Таможенные агенты (представители)
Таможенное законодательство и нормативные акты Сторон должны обеспечивать декларантам право самостоятельно представлять таможенные декларации, не требуя обязательного обращения к услугам таможенных агентов (представителей).
Статья 5.18 Автоматизация

3. Егер, осы баптың 2-тармағының с) тармақшасына сәйкес сұрау салынған қосымша ақпарат көрсетілген мерзімде ұсынылмаған жағдайда Тараптың кеден органы алдын ала шешімді беруден бас тарта алады.
4. Алдын ала шешім берілген кезден бастап кемінде үш жыл немесе егер бұл Тараптардың кеден заңнамасында және нормативтік актілерінде белгіленсе көрсетілген мерзімнен асатын басқа да кезең ішінде қолданыста болады.
5. Кеден органы:
a) егер алдын ала шешім жалған немесе анық емес мәліметтерге негізделгені анықталса;
b) егер осы Келісімге сәйкес келетін кеден заңнамасына немесе нормативтік актілерге өзгерістер енгізілген болса; немесе
c) егер алдын ала шешімді беру негізделген елеулі фактілер немесе мән-жайлар өзгерістерге ұшыраса алдын ала шешімді өзгертуі немесе кері қайтарып алуы мүмкін.
6. Тараптардың кеден органдары алдын ала шешімдерді құпиялылық талаптарына сәйкес жариялайды.
5.10-бап
Кедендік құнын айқындау
Тараптар арасындағы сауда айналымында жүрген тауарлардың кедендік құны ДСҰ Келісіміне 1А-қосымшада қамтылған 1994 жылғы ГАТТ VII бабының ережелеріне және 1994 жылғы Тарифтер және сауда жөніндегі бас келісімнің VII бабының ережелерін қолдану туралы келісімге негізделген импорттаушы Тараптың кеден заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес айқындалады.
5.11-бап
Тарифтік сыныптау
Тараптар арасындағы сауда айналымында жүрген тауарларға қатысты Тараптар Тауарлар сипаттамасы мен кодталуының үйлестірілген жүйесінің ағымдағы редакциясына негізделген тауар номенклатурасын қолданады.
5.12-бап
Тауарлар транзиті
Тараптар қолданатын және транзит кезінде тауарлар мен кемелерді, сондай-ақ басқа көлік құралдарын бақылау үшін қажетті сәйкестендіру құралдарын және құжаттарын Тараптар өзара тануы мүмкін.
5.13-бап
Экспресс-жүктер
1. Тараптардың кеден органдары кедендік бақылаудың тиісті деңгейін сақтай отырып, экспресс-жүктердің жеделдетілген кедендік тазалауын қамтамасыз етеді.
2. Экспресс-жүктер тиісті Тараптың кеден заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес жеделдетілген тәртіппен кедендік рәсіммен орналастырылуға тиіс.
5.14-бап
Тауарларды уақытша әкелу
Халықаралық стандарттарға сәйкес Тараптардың кеден органдары тауарларды уақытша әкелудің кедендік рәсімі шеңберінде тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасауды оңайлатуға ұмтылады.
5.15-бап
Кеден аумағында және кеден аумағынан тыс қайта өңдеу
Халықаралық стандарттарға сәйкес Тараптардың кеден органдары мемлекет ішінде қайта өңдеу немесе шетелде қайта өңдеу үшін тауарлардың уақытша импорты немесе экспорты үшін кедендік операцияларды жасауды оңайлатуға ұмтылады.
5.16-бап
Құпиялылық
Тараптар, статистиканы қоспағанда, осы тарауға сәйкес ұсынылатын барлық ақпаратты Тараптардың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес құпия ретінде қарауы тиіс. Ақпарат осы ақпаратты ұсынған Тарап тұлғасының немесе органының рұқсатынсыз Тараптардың құзыретті органдарымен жария етілмеуге тиіс.
5.17-бап
Кеден агенттері (өкілдері)
Тараптардың кедендік заңнамасы және нормативтік актілері декларанттарға кеден агенттері (өкілдері) көрсететін қызметтерге міндетті жүгінудін талап етпей, кеден декларацияларын өздігінен ұсыну құқығын қамтамасыз етуге тиіс.
5.18-бап
Автоматтандыру

1. Таможенные органы Сторон обеспечивают возможность осуществления таможенных операций с использованием информационных систем и информационных технологий, в том числе основанных на электронных средствах связи.
2. Центральные таможенные органы Сторон предоставляют декларантам возможность электронного декларирования товаров.
Статья 5.19 Пересмотр и обжалование
Каждая Сторона обеспечивает возможность административного пересмотра решений, принимаемых таможенными органами и затрагивающих права заинтересованных лиц, и возможность судебного обжалования таких решений в соответствии с законодательством и нормативными актами соответствующей Стороны.
Статья 5.20 Штрафы
Каждая Сторона принимает или сохраняет меры, предполагающие наложение административных штрафов за нарушение ее таможенного законодательства и нормативных актов при ввозе или вывозе товаров, включая положения о тарифной классификации, определении таможенной стоимости, определении страны происхождения и получении преференциального тарифного режима в рамках настоящего Соглашения.
ГЛАВА 6
ТЕХНИЧЕСКИЕ БАРЬЕРЫ В ТОРГОВЛЕ
Статья 6.1 Цели
Целями настоящей главы является упрощение торговли между Сторонами посредством:
a) развития сотрудничества в области разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия в целях устранения излишних технических барьеров в торговле, сокращения, где это возможно, излишних расходов, которые несут экспортеры;
b) развития взаимного понимания стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия каждой из Сторон;
c) развития обмена информацией между Сторонами в области разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия;
d) укрепления сотрудничества между Сторонами в ходе работы международных органов в области стандартизации и оценки соответствия;
e) обеспечения основы для достижения данных целей; и
f) развития сотрудничества по вопросам, связанным с техническими барьерами в торговле.
Статья 6.2 Сфера действия
1. Настоящая глава применяется ко всем стандартам, техническим регламентам и процедурам оценки соответствия Сторон, которые могут, прямо или косвенно, повлиять на торговлю товарами между Сторонами, за исключением:
a) закупочных спецификаций, подготавливаемых правительственными органами в целях закупок для нужд производства и потребления правительственных органов; и
b) санитарных и фитосанитарных мер, как они определены в главе 7 ("Санитарные и фитосанитарные меры") настоящего Соглашения.

1. Тараптардың кеден органдары ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды, оның ішінде электрондық байланыс құралдарына негізделген технологияларды пайдалана отырып кедендік операцияларды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
2. Тараптардың орталық кеден органдары декларанттарға тауарларды электрондық декларациялауға мүмкіндік береді.
5.19-бап
Қайта қарау және шағымдану
Әрбір Тарап кеден органдары қабылдаған және мүдделі тұлғалардың құқықтарын қозғайтын шешімдерді әкімшілік қайта қарау мүмкіндігін және Тараптардың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес осындай шешімдерге сотқа шағымдану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
5.20-бап
Айыппұлдар
Әрбір Тарап осы Келісім шеңберінде тарифтік сыныптау туралы ережені кедендік құнын айқындауды, шығарылған елін айқындауды және тарифтік преференция режимін алуды қоса алғанда, тауарларды әкелу немесе әкету кезінде оның кеден заңнамасын және нормативтік актілерін бұзғаны үшін әкімшілік айыппұлдар салуды көздейтін шараларды қабылдайды немесе сақтайды.
6-ТАРАУ.
САУДАДАҒЫ ТЕХНИКАЛЫҚ КЕДЕРГІЛЕР
6.1-бап
Мақсаттар
Осы Тараудың мақсаттары Тараптар арасында:
a) саудада артық техникалық кедергілерді жою, экспортаушылардың артық шығыстарын мүмкіндігінше қысқарту мақсатында стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестігін бағалау рәсімдерін әзірлеу, қабылдау және қолдану саласындағы ынтымақтастықты дамыту;
b) әрбір Тараптың стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін өзара түсінуін дамыту;
c) Тараптар арасында стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеу, қабылдау және қолдану саласындағы ақпарат алмасуды дамыту;
d) Тараптар арасында стандарттау және сәйкестікті бағалау саласындағы халықаралық органдардың жұмысы барысында ынтымақтастықты нығайту;
e) осы мақсаттарға қол жеткізу үшін негізді қамтамасыз ету; және
f) саудадағы техникалық кедергілерге байланысты мәселелер бойынша ынтымақтастықты дамыту арқылы сауданы оңайлату болып табылады.
6.2-бап
Қолданылу аясы
1. Осы тарау:
a) өндіріс қажеттілігі және үкіметтік органдардың тұтынуы үшін сатып алу мақсатында үкіметтік органдар дайындайтын сатып алу ерекшелігін; және
b) осы Келісімнің («Санитариялық және фитосанитариялық шаралар») 7-тарауында айқындалған санитариялық және фитосанитариялық шараларды қоспағанда, Тараптар арасында тауар саудасына тікелей немесе жанама әсер етуі мүмкін, Тараптардың барлық стандарттарына, техникалық регламенттеріне және сәйкестікті бағалау рәсімдеріне қолданылады.

2. В соответствии с настоящей главой и Соглашением ТБТ каждая Сторона имеет право разрабатывать, принимать и применять стандарты, технические регламенты и процедуры оценки соответствия.
Статья 6.3 Определения
Для целей настоящей главы применяются определения, изложенные в Приложении 1 к Соглашению ТБТ, mutatis mutandis.
Статья 6.4 Включение Соглашения ТБТ
Если иное не установлено в настоящей главе, Соглашение ТБТ применяется между Сторонами и настоящим инкорпорировано в настоящее Соглашение и составляет его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
Статья 6.5 Транспарентность
1. Стороны признают важность транспарентности в отношении разработки, принятия и применения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия.
2. Каждая Сторона предоставляет период для комментариев, по меньшей мере, в 60 дней после публикации уведомления, предусмотренного статьями 2.9 и/или 5.6 Соглашения ТБТ, за исключением случаев возникновения или наличия угрозы возникновения для Сторон неотложных проблем обеспечения безопасности, здоровья, охраны окружающей среды или национальной безопасности.
3. Каждая Сторона предусматривает не менее 180 дней между принятием технического регламента и/или процедуры оценки соответствия и его/ее вступлением в силу, за исключением случаев, когда неотложные проблемы обеспечения безопасности, здоровья, охраны окружающей среды или национальной безопасности возникают или угрожают возникнуть для Сторон.
4. Стороны в наибольшей возможной степени стремятся обмениваться информацией на английском языке.
Статья 6.6 Маркировка и этикетирование
Стороны отмечают, что, в соответствии с пунктом 1 Приложения 1 к Соглашению ТБТ, технический регламент может включать или исключительно содержать требования к маркировке или этикетированию и соглашаются в случаях, когда такой технический регламент содержит обязательные требования к маркировке или этикетированию, действовать в соответствии с принципами, содержащимися в статье 2.2 Соглашения ТБТ, в соответствии с которыми технические регламенты не должны разрабатываться, приниматься и применяться таким образом, чтобы создавать или приводить к созданию излишних препятствий в международной торговле и оказывать на торговлю более ограничивающее воздействие, чем это необходимо для достижения законных целей.
Статья 6.7 Консультации
1. В случаях, когда повседневное применение стандартов, технических регламентов или процедур оценки соответствия затрагивает торговлю между Сторонами, Сторона может запросить о консультациях с целью разрешения этого вопроса. Запрос о консультациях должен быть направлен в контактный пункт другой Стороны, установленный в соответствии со статьей 6.9 настоящего Соглашения.

2. Осы тарауға және СТК жөніндегі келісімге сәйкес әрбір Тараптың стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеуге, қабылдауға және қолдануға құқығы бар.
6.3-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаты үшін СТК келісіміне 1-қосымшада мазмұндалған анықтамалар қолданылады, mutatis mutandis.
6.4-бап
СТК келісімін қосу
Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, СТК келісімі Тараптар арасында қолданылады және осы келісімге инкорпорацияланады және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
6.5-бап
Транспаренттілік
1. Тараптар стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеуге, қабылдауға және қолдануға қатысты транспаренттіліктің маңыздылығын мойындайды.
2. Тараптар үшін қауіпсіздікті, денсаулықты, қоршаған ортаны қорғау немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде шұғыл мәселелер туындаған немесе туындау қаупі болған жағдайларды қоспағанда, әрбір Тарап СТК келісімінің 2.9 және/немесе 5.6-баптарында көзделген, хабарлама жариялағаннан кейін түсіндірмелер беру үшін кемінде 60 күндік кезең ұсынады.
3. Тараптар үшін қауіпсіздікті, денсаулықты, қоршаған ортаны қорғау немесе ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде шұғыл мәселелер туындаған немесе туындау қаупі болған жағдайларды қоспағанда, әрбір Тарап техникалық регламентті және/немесе сәйкестікті бағалау рәсімін қабылдау және/немесе олардың күшіне енуі арасында кемінде 180 күннің болуын көздейді.
4. Тараптар барынша мүмкін деңгейде ағылшын тілінде ақпарат алмасуға ұмтылады.
6.6-бап
Таңбалау және этикеттеу
Тараптар СТК келісіміне 1-қосымшадағы 1-тармаққа сәйкес техникалық регламент таңбалау немесе этикеттеуге қойылатын талаптарды қамтуы немесе ерекше қамтуы мүмкін екенін атап өтеді және осындай техникалық регламент таңбалауға немесе этикеттеуге қойылатын міндетті талаптарды қамтыған жағдайда СТК келісімінің 2.2-бабында қамтылған қағидаттарға сәйкес әрекет етуге келіседі, оған сәйкес техникалық регламенттер халықаралық саудада артық кедергілерді жасауға немесе оларды жасауға әкеп соғатындай және саудада заңды мақсатқа қол жеткізуге қажетті шектеулі ықпал ететіндей әзірленбеуге, қабылданбауға және қолданылмауға тиіс.
6.7-бап
Консультациялар
1. Стандарттарды, техникалық регламенттерді немесе сәйкестікті бағалау рәсімдерін күнделікті қолдану Тараптар арасындағы сауданы қозғаған жағдайда, Тарап бұл мәселені шешу мақсатында консультациялар туралы сұрау салуы мүмкін. Консультация туралы сұрау салу осы Келісімнің 6.9-бабына сәйкес белгіленген басқа Тараптың байланыс пунктіне жолдануға тиіс.

2. Каждая Сторона прилагает все усилия, чтобы быстро и положительно рассмотреть любой запрос другой Стороны о консультациях по вопросам, связанным с осуществлением настоящей главы.
3. В случаях, когда вопрос, относящийся к настоящей главе, не может быть разъяснен или разрешен посредством консультаций, Стороны могут создать рабочую группу ad hoc с целью выработки приемлемого и практического решения, которое упростит торговлю. В состав рабочей группы входят представители Сторон.
4. Если Сторона отклоняет просьбу другой Стороны о создании рабочей группы, то она, по запросу, разъясняет причины своего решения.
Статья 6.8 Сотрудничество
1. В целях обеспечения того, чтобы стандарты, технические регламенты и процедуры оценки соответствия не создавали излишних препятствий в торговле товарами между Сторонами, Стороны, по возможности, сотрудничают в области стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия.
2. Сотрудничество согласно пункту 1 настоящей статьи может включать следующее:
a) проведение совместных семинаров в целях улучшения взаимного понимания стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия каждой из Сторон;
b) обмен должностными лицами Сторон в целях повышения квалификации;
c) обмен информацией о стандартах, технических регламентах и процедурах оценки соответствия;
d) укрепление сотрудничества на международных форумах, в том числе в рамках международных органов по стандартизации и процедурам оценки соответствия, а также в Комитете ВТО по техническим барьерам в торговле, в областях, представляющих взаимный интерес;
e) поддержка сотрудничества органов, ответственных за стандарты, технические регламенты и процедуры оценки соответствия в каждой из Сторон, по вопросам, представляющим взаимный интерес;
f) обеспечение научно-технического сотрудничества с целью повышения качества технических регламентов;
g) эффективное использование нормативно-правовых возможностей.
3. Осуществление пункта 2 настоящей статьи зависит от наличия выделенных средств и от соответствующего законодательства и нормативных актов каждой из Сторон.
4. Сотрудничество в сфере технических барьеров в торговле может осуществляться, в том числе, путем диалога через соответствующие каналы, совместные проекты и техническую поддержку.
5. Стороны могут осуществлять совместные проекты, техническую поддержку и сотрудничество по вопросам стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия в отдельных областях по взаимному согласию.
6. Стороны договорились обмениваться мнениями по связанным с техническими барьерами в торговле вопросам, касающимся надзора за рынком и правоприменительной практики в данной области в части, касающейся технических барьеров в торговле.

2. Әрбір Тарап осы тарауды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша басқа Тараптың консультациялар туралы кез келген сұрау салуын тез және оң тұрғыда қарау үшін барлық күш-жігерін салады.
3. Осы тарауға қатысты мәселені консультация арқылы түсіндіру немесе шешу мүмкін болмаған жағдайда, Тараптар сауданы оңайлататын тиімді және практикалық шешімді әзірлеу мақсатында ad hoc жұмыс тобын құруы мүмкін. Жұмыс тобының құрамына Тараптардың өкілдері кіреді.
4. Егер Тарап жұмыс тобын құру туралы басқа Тараптың өтінішінен бас тартса, онда ол сұрау салуда өз шешімінің себептерін түсіндіреді.
6.8-бап
Ынтымақтастық
1. Стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері Тараптар арасындағы тауарлар саудасында артық кедергілерді жасамауды қамтамасыз ету мақсатында Тараптар мүмкіндігінше стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері саласындағы ынтымақтастық жасайды.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес ынтымақтастық мыналарды:
a) әрбір Тараптың стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін өзара түсінуін жақсарту мақсатында бірлескен семинарлар өткізуді;
b) біліктілікті арттыру мақсатында Тараптардың лауазымды адамдары алмасуды;
c) стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері туралы ақпаратпен алмасуды;
d) халықаралық форумдарда, оның ішінде стандарттау және сәйкестікті бағалау рәсімдері жөніндегі халықаралық органдар аясында, сондай-ақ ДСҰ-ның саудадағы техникалық кедергілер жөніндегі комитетінде мүддені білдіретін салаларда ынтымақтастықты нығайтуды;
e) өзара мүддені білдіретін мәселелер бойынша әрбір Тараптың стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері үшін жауапты органдарының ынтымақтастығын қолдауды;
f) техникалық регламенттердің сапасын арттыру мақсатында ғылыми-техникалық ынтымақтастықты қамтамасыз етуді;
g) нормативтік-құқықтық мүмкіндіктерді тиімді пайдалануды қамтуы мүмкін.
3. Осы баптың 2-тармағын жүзеге асыру бөлінген қаражатқа және әрбір Тараптың тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне  байланысты болады.
4. Саудадағы техникалық кедергілер саласындағы ынтымақтастық тиісті арналар, бірлескен жобалар және техникалық қолдау арқылы диалог жолымен де жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Тараптар өзара келісім бойынша жекелеген салаларда стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері мәселелері бойынша бірлескен жобаларды, техникалық қолдауды және ынтымақтастықты жүзеге асыра алады.
6. Тараптар саудадағы техникалық кедергілерге қатысты бөлікте осы саладағы нарықты қадағалау және құқық қолдану тәжірибесіне қатысты, саудадағы техникалық кедергілерге байланысты мәселелер бойынша пікір алмасуға уағадаласты.

7. По запросу Сторона уделяет должное внимание предложениям по сотрудничеству в рамках настоящей главы, которые вносит другая Сторона.
8. В целях содействия развитию сотрудничества в рамках настоящей главы Стороны могут заключать соглашения ad hoc по охватываемым ею вопросам.
Статья 6.9 Компетентные органы и контактные пункты
1. Стороны назначают компетентные органы и контактные пункты, а также обмениваются информацией, содержащей названия назначенных компетентных органов и контактных пунктов, а также контактные данные соответствующих должностных лиц в этих организациях, в том числе телефон, факс, электронную почту и другие данные.
2. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга о любых изменениях, связанных с компетентными органами или контактными пунктами, а также об изменении информации о соответствующих должностных лицах.
3. Функции контактного пункта включают:
a) содействие обмену информацией между Сторонами о стандартах, технических регламентах и процедурах оценки соответствия в ответ на все обоснованные запросы о предоставлении такой информации от другой Стороны;
b) передачу запросов другой Стороны соответствующим регулирующим органам.
4. Функции компетентных органов включают:
a) мониторинг осуществления настоящей главы;
b) содействие сотрудничеству, если это уместно, в соответствии со статьей 6.8 настоящего Соглашения;
c) оперативное решение любого вопроса другой Стороны, связанного с разработкой, принятием, применением и обеспечением соблюдения стандартов, технических регламентов и процедур оценки соответствия;
d) содействие, по запросу Стороны, проведению консультаций по любым вопросам, возникающим в рамках настоящей главы;
e) выполнение любых других действий, которые, с точки зрения Сторон, помогут им в осуществлении настоящей главы; и
f) исполнение других функций, которые могут быть делегированы Совместным комитетом.
ГЛАВА 7
САНИТАРНЫЕ И ФИТОСАНИТАРНЫЕ МЕРЫ
Статья 7.1 Цели
Целью настоящей главы является упрощение торговли товарами между Сторонами посредством:
a) поиска решения вопросов, относящихся к санитарным и фитосанитарным мерам при защите жизни и здоровья людей, животных и растений на территориях Сторон;
b) укрепления взаимодействия между Сторонами и их компетентными органами, в том числе при разработке и применении санитарных и фитосанитарных мер, как определено в Соглашении СФС;
c) упрощения обмена информацией в сфере санитарных и фитосанитарных мер и повышения уровня знаний и понимания системы контроля (надзора) каждой из Сторон.
Статья 7.2 Сфера действия
Настоящая глава применяется в отношении санитарных и фитосанитарных мер Сторон, которые могут, прямо или косвенно, оказывать воздействие на торговлю между Сторонами.
Статья 7.3 Определения
Для целей настоящей главы:
a) применяются определения, содержащиеся в Приложении А к Соглашению СФС, mutatis mutandis; а также
b) соответствующие определения, разработанные международными организациями: Комиссией Codex Alimentarius, Всемирной организацией здравоохранения животных (далее – МЭБ) и международными и региональными организациями, действующими в рамках Международной конвенции по защите растений (далее – МКЗР), используются при применении настоящей главы, mutatis mutandis.
Статья 7.4 Инкорпорация Соглашения СФС
Если иное не установлено в настоящей главе, Соглашение СФС применяется между Сторонами и настоящим инкорпорировано в настоящее Соглашение и составляет его неотъемлемую часть, mutatis mutandis.
Статья 7.5 Эквивалентность

7. Тарап сұрау салу бойынша, осы тарау шеңберінде басқа Тарап енгізетін ынтымақтастық жөнінде ұсыныстарға тиісінше назар аударады.
8. Осы тарау шеңберінде ынтымақтастықты дамытуға жәрдем көрсету мақсатында Тараптар онда қамтылған мәселелер бойынша ad hoc келісімін жасай алады.
6.9-бап
Құзыретті органдар және байланыс пункттері
1. Тараптар құзыретті органдарды және байланыс пункттерін тағайындайды, сондай-ақ тағайындалған құзыретті органдардың және байланыс пункттерінің атауын, сондай-ақ осы ұйымдардағы тиісті лауазымды адамдардың байланыс деректерін, оның ішінде телефон, факс, электронды пошта және басқа деректерді қамтитын ақпаратпен алмасады.
2. Тараптар құзыретті органдарға немесе байланыс пункттеріне байланысты кез келген өзгерістер туралы, сондай-ақ тиісті лауазымды адамдар туралы ақпараттың өзгеруі туралы дереу бір-бірін хабардар етеді.
3. Байланыс пунктінің функциясы:
a) басқа Тараптан осындай ақпаратты алу туралы барлық негізделген сауалдарға жауап ретінде стандарттар, техникалық регламенттер және сәйкестікті бағалау рәсімдері туралы Тараптар арасында ақпарат алмасуға жәрдемдесуді;
b) басқа Тараптың сұрауын тиісті реттеуші органдарға тапсыруды қамтиды.
4. Құзыретті органдардың функциясы:
a) осы тарауды жүзеге асыру мониторингін;
b) осы Келісімнің 6.8-бабына сәйкес, егер ол орынды болса ынтымақтастыққа жәрдемдесуді;
c) стандарттарды, техникалық регламенттерді және сәйкестікті бағалау рәсімдерін әзірлеумен, қабылдаумен, қолданумен және сақтауды қамтамасыз етумен байланысты басқа Тараптың кез келген мәселесін жедел шешуді;
d) Тараптың сұрау салуы осы тарау шеңберінде туындайтын кез келген мәселелер бойынша консультациялар өткізу бойынша жәрдемдесуді;
e) Тараптардың көзқарасы бойынша оларға осы тарауды жүзеге асыруды көмектесетін кез келген басқа іс әрекеттерді орындауды;
f) Бірлескен комитет беруі мүмкін басқа да функцияларды орындауды қамтиды.
7-ТАРАУ
САНИТАРИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ ШАРАЛАР
7.1-бап
Мақсаттары
Осы тараудың мақсаты Тараптар арасында тауарлар саудасын:
a) Тараптардың аумағында адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктерді қорғау кезінде санитариялық және фитосанитариялық шараларға қатысты мәселелердің шешімін іздеу;
b) Тараптар және олардың құзыретті органдары арасында өзара
іс-қимылды, оның ішінде СФК келісімінде айқындалғандай санитариялық және фитосанитариялық шараларды әзірлеу және қолдану кезінде өзара іс-қимылды нығайту;
c) санитариялық және фитосанитариялық шаралар саласындағы ақпаратпен алмасуды оңайлату және әрбір Тараптың білім деңгейін арттыру және бақылау (қадағалау) жүйесін түсіну арқылы жеңілдету болып табылады.
7.2-бап
Әрекет ету саласы
Осы тарау Тараптар арасында саудаға тікелей немесе жанама ықпал етуі мүмкін Тараптардың санитариялық және фитосанитариялық шараларына қатысты қолданылады.
7.3-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) СФК келісімінің А-қосымшасында қамтылған анықтамалар қолданылады, mutatis mutandis сондай-ақ;
b) халықаралық ұйымдар: Codex Alimentarius комиссиясы, Дүниежүзілік жануарлар саулығын сақтау ұйымы (одан әрі – ХЭБ) және Өсімдіктерді қорғау жөнінде халықаралық конвенция (одан әрі - ӨҚХК) шеңберінде қолданылатын халықаралық және аймақтық ұйымдар әзірлеген тиісті анықтамалар осы тарауды іске асыру кезінде қолданылады, mutatis mutandis.
7.4-бап
СФК келісімін инкорпорациялау
Егер осы тарауда өзгеше белгіленбесе, СФК келісімі Тараптар арасында қолданылады және осымен осы Келісімге инкорпорацияланады және оның ажырамас бөлігін құрайды, mutatis mutandis.
7.5-бап
Баламалылық

1. Стороны признают, что эквивалентность является важным средством упрощения торговли.
2. Стороны могут признавать эквивалентность меры, группы мер или системы в той степени, в которой это выполнимо и допустимо.
Статья 7.6 Адаптация к региональным условиям
1. Стороны признают концепцию адаптации к региональным условиям, включая зоны, свободные от вредителей или заболеваний, и зоны с незначительным распространением вредителей или заболеваний как важное средство упрощения торговли.
2. При определении таких зон Стороны рассматривают такие факторы, как информация Сторон, подтверждающая статус зон, свободных от вредителей или заболеваний, и зон с незначительным распространением вредителей или заболеваний, результаты аудита, результаты инспекционного мониторинга, информация, предоставленная МЭБ и МКЗР, а также другие факторы.
Статья 7.7 Аудит и инспекции
1. Каждая Сторона может проводить аудит и/или проверки в целях обеспечения безопасности продуктов (товаров).
2. Стороны соглашаются расширять свое дальнейшее сотрудничество в сфере аудита и проверок.
3. При проведении аудита и/или инспектирования каждая Сторона принимает во внимание соответствующие международные стандарты, руководства и рекомендации.
4. Сторона, проводящая аудит или проверки, предоставляет проверяемой Стороне возможность представлять замечания по результатам аудита и/или проверок.
5. Расходы, понесенные Стороной, проводящей аудит или проверки, несет Сторона, проводящая аудит или проверки, если Стороны не договорились иначе.
Статья 7.8 Документы, подтверждающие безопасность
1. Если для подтверждения безопасности продуктов (товаров), торговля которыми осуществляется между Сторонами, требуется предоставление какого-либо документа, экспортирующая Сторона обеспечивает выполнение требований импортирующей Стороны. Импортирующая Сторона обеспечивает, чтобы требования к документам, подтверждающим безопасность продукции (товаров), торговля которыми осуществляется между Сторонами, применялись только в пределах, необходимых для защиты жизни или здоровья людей, животных или растений.
2. Стороны принимают во внимание соответствующие международные стандарты, руководства и рекомендации при разработке документов, подтверждающих безопасность продукции (товаров).
3. Стороны могут договориться о разработке двусторонних документов для подтверждения безопасности определенного продукта (товара) или групп продуктов (товаров), торговля которыми осуществляется между Сторонами.
4. С целью упрощения торговли Стороны содействуют применению электронных технологий при разработке документов, подтверждающих безопасность продуктов (товаров).
Статья 7.9 Экстренные меры

1. Тараптар сауданы жеңілдетудің маңызды құралы баламалылық болып табылады деп таниды.
2. Тараптар орындалатын және рұсқат етілетін дәрежеде шаралардың, шаралар тобының немесе жүйенің баламалалығын тани алады.
7.6-бап
Өңірлік жағдайларға бейімделу
1. Тараптар зиянкестерден немесе аурулардан бос аймақтарды және зиянкестердің немесе аурулардың аз таралған аймақтарды қоса алғанда, өңірлік жағдайларға бейімделу тұжырымдамасын сауданы жеңілдетудің маңызды құралы ретінде таниды.
2. Тараптар мұндай аймақтарды анықтау кезінде Тараптардың зиянкестерден немесе аурулардан бос аймақтар және зиянкестердің немесе аурулардың аз таралған аймақтар мәртебесін растайтын ақпараты, аудит нәтижесі, инспекциялық мониторинг нәтижелері, ХЭБ және ӨҚХК ұсынған ақпарат сияқты факторларды, сондай-ақ басқа да факторларды қарастырады.
7.7-бап
Аудит және инспекциялар
1. Әрбір Тарап өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында аудит және/немесе инспекциялау жүргізе алады.
2. Тараптар аудит және инспекциялау саласында ынтымақтастықты одан әрі кеңейтуге келіседі.
3. Аудит және/немесе инспекциялауды жүргізген кезде әрбір Тарап тиісті халықаралық стандарттарды, басшылықты және ұсыныстарды назарға алады.
4. Аудит немесе тексеруді жүргізетін Тарап тексеруші Тарапқа аудит және/немесе тексеру нәтижелері бойынша ескертулер беруге мүмкіндік береді.
5. Аудит немесе тексерулер жүргізген Тарап жұмсаған шығыстарды, егер Тараптар өзгеше уағадаласпаса, аудит немесе тексеру жүргізген Тарап мойнына алады.
7.8-бап
Қауіпсіздікті растайтын құжаттар
1. Егер Тараптар арасында жүзеге асырылатын саудада өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін растау үшін қандай да бір құжатты ұсыну талап етілетін болса, экспорттаушы Тарап импорттаушы Тараптың талаптарын орындауды қамтамасыз етеді. Импорттаушы Тарап Тараптар арасында жүзеге асырылатын саудада өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптар тек қана адамдардың өмірін немесе денсаулығын, жануарларды немесе өсімдіктерді қорғау үшін қажетті шектерде қолданылуын қамтамасыз етеді.
2. Тараптар өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарды әзірлеген кезде тиісті халықаралық стандарттарды, басшылықтарды және ұсыныстарды назарға алады.
3. Тараптар арасында жүзеге асырылатын саудада өнімдердің (тауарлардың) немесе өнімдердің (тауарлардың) тобының қауіпсіздігін растау үшін Тараптар екіжақты құжаттарды әзірлеу туралы келісе алады.
4. Тараптар сауданы жеңілдету мақсатында өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарды әзірлеген кезде электронды технологияларды қолдануға жәрдемдеседі.
7.9-бап
Шұғыл шаралар

1. Если Сторона вводит экстренные меры, необходимые для защиты жизни или здоровья людей, животных или растений, то такая Сторона
в возможно короткие сроки уведомляет о таких мерах другую Сторону. Сторона, которая ввела такие экстренные меры, должна учитывать соответствующую информацию, предоставленную другой Стороной.
2. По запросу любой из Сторон в возможно короткие сроки проводятся консультации соответствующих компетентных органов по вопросам экстренных мер, если иное не согласовано Сторонами.
Статья 7.10 Контактные пункты и обмен информацией
1. Стороны уведомляют друг друга о контактных пунктах для направления информации в соответствии с положениями настоящей главы, а также об уполномоченных компетентных органах, ответственных за вопросы, относящиеся к настоящей главе, и о распределении между ними обязанностей.
2. Стороны информируют друг друга о всех изменениях контактных пунктов и о всех существенных изменениях в структуре или компетенции своих компетентных органов.
3. Стороны через свои контактные пункты своевременно направляют друг другу письменные уведомления относительно:
a) любых существенных вопросов безопасности пищевых продуктов или изменений, касающихся жизни или здоровья животных или растений, или состояния заболеваемости или распространения вредителей на их территории; и
b) любых изменений в законодательстве или других санитарных или фитосанитарных мерах.
4. Стороны информируют друг друга через свои контактные пункты о случаях систематического или существенного несоблюдения санитарных и фитосанитарных мер, а также обмениваются соответствующими документами, подтверждающими такое несоблюдение.
Статья 7.11 Сотрудничество
1. Стороны соглашаются сотрудничать с целью содействия реализации настоящей главы.
2. Стороны изучают возможности для расширения сотрудничества, взаимодействия и информационного обмена по вопросам санитарных и фитосанитарных мер, представляющих взаимный интерес, в соответствии с положениями настоящей главы. К таким возможностям могут относиться инициативы по упрощению торговли и техническая поддержка.
3. Стороны стремятся к совместной работе на международных форумах, в том числе в международных организациях, по вопросам, представляющим взаимный интерес.
4. Для развития взаимодействия в рамках настоящей главы Стороны могут достигать соглашения ad hoc по вопросам санитарных и фитосанитарных мер.
Статья 7.12 Консультации
1. Если Сторона сочтет, что какая-либо санитарная или фитосанитарная мера влияет на ее торговлю с другой Стороной, она может запросить консультации через соответствующий контактный пункт с целью разрешения данного вопроса.

1. Егер Тарап адамдардың өмірін немесе денсаулығын, жануарларды немесе өсімдіктерді қорғау үшін қажетті шұғыл шараны енгізетін болса, онда мұндай Тарап барынша қысқа мерзімде осындай шаралар туралы басқа Тарапты хабардар етеді. Мұндай шұғыл шараны енгізген Тарап басқа Тарап ұсынған тиісті ақпаратты назарға алады.
2. Егер Тараптармен өзгеше келісілмесе, кез келген Тараптың сұрау салуы бойынша барынша қысқа мерзімде шұғыл шаралар мәселелері жөнінде тиісті құзыретті органдардың консультациясы өтеді.
7.10-бап
Байланыс пункттері және ақпарат алмасу
1. Тараптар осы тараудың ережелеріне сәйкес ақпарат жолдау үшін байланыс пункттері туралы, сондай-ақ осы тарауға қатысты мәселелер үшін жауапты уәкілетті құзыретті органдар туралы және олардың арасындағы міндеттерді бөлу туралы бір-бірін хабардар етеді.
2. Тараптар байланыс пункттерінің қандай да бір өзгерістері туралы және құрылымда немесе олардың құзыретті органдарының құзыретіндегі қандай да бір елеулі өзгерістер туралы бір-бірін хабардар етеді.
3. Тараптар өздерінің байланыс пункттері арқылы:
a) азық-түлік өнімдері қауіпсіздігінің кез келген елеулі мәселелері немесе жануарлар немесе өсімдіктер тіршілігі немесе саулығына немесе олардың аумағында сырқаттаушылық жағдайлары немесе зиянкестердің таралуына қатысты өзгерістерге; және
b) заңнамада немесе басқа санитариялық немесе фитосанитариялық шаралардағы кез келген өзгерістерге қатысты бір-біріне уақытылы жазбаша хабарлама жолдайды.
4. Тараптар санитариялық және фитосанитариялық шаралардың жүйелі немесе елеулі сақталмау жағдайлары туралы өздерімен байланыс пункттері арқылы бір-бірін хабардар етеді, сондай-ақ осындай сақтамауды растайтын тиісті құжаттармен алмасады.
7.11-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар осы тарауды іске асыруға жәрдемдесу мақсатында ынтымақтасуға келіседі.
2. Тараптар осы тараудың ережелеріне сәйкес өзара мүддені білдіретін санитариялық және фитосанитариялық шаралар мәселелері бойынша ынтымақтастықты, өзара әрекеттесуді және ақпарат алмасуды кеңейту үшін мүмкіндіктерді зерттейді. Осындай мүмкіндіктерге сауданы оңайлату бойынша бастамалар және техникалық қолдау жатады.
3. Тараптар халықаралық форумдарда, оның ішінде халықаралық ұйымдарда өзара мүддені білдіретін мәселелер жөнінде бірлескен жұмысқа ұмтылады.
4. Осы тарау аясында өзара әрекеттесуді дамыту үшін Тараптарға санитариялық және фитосанитариялық шаралар мәселелері бойынша ad hoc келісімін жасауға қол жеткізе алады.
7.12-бап
Консультациялар
1. Егер Тарап санитариялық және фитосанитариялық шаралар оның басқа Тараппен саудасына әсер етеді деп тапса, ол осы мәселені шешу мақсатында тиісті байланыс пункті арқылы консультация сұрата алады.

2. Сторона должна рассмотреть возможность проведения консультаций в рамках настоящей главы по запросу другой Стороны с целью разрешения вопросов, возникающих по настоящей главе.
3. Если какая-либо из Сторон сочтет, что такой вопрос не может быть решен путем консультаций в соответствии с настоящей статьей, эта Сторона имеет право прибегнуть к процедуре разрешения споров в соответствии с главой 14 ("Разрешение споров") настоящего Соглашения.
ГЛАВА 8
ТОРГОВЛЯ УСЛУГАМИ, КАПИТАЛОВЛОЖЕНИЯ
И ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ
РАЗДЕЛ 1. "ГОРИЗОНТАЛЬНЫЕ" ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 8.1 Цели
Целями данной главы являются поддержание эффективности, конкурентоспособности и экономического роста Сторон путем способствования расширению торговли услугами, учреждения, капиталовложений и перемещения физических лиц Сторон настоящей главы в рамках транспарентной и стабильной правовой системы, при том условии, что признаются права Сторон настоящей главы на правовое регулирование для осуществления целей национальной политики.
Статья 8.2 Сфера действия
1. Настоящая глава применяется только между Российской Федерацией и Вьетнамом, далее для целей настоящей главы именуемыми "Стороны настоящей главы".
2. Настоящая глава применяется к мерам Сторон настоящей главы, затрагивающим торговлю услугами, учреждение, капиталовложения и перемещение физических лиц.
3. В отношении авиатранспортных услуг настоящая глава не применяется к мерам, затрагивающим права воздушной перевозки, как бы они ни были предоставлены, и к мерам, влияющим на услуги, непосредственно относящиеся к реализации прав воздушной перевозки, за исключением мер, затрагивающих ремонт и техническое обслуживание воздушных судов, продажу и маркетинг авиатранспортных услуг, услуги компьютерной системы резервирования, как предусмотрено пунктом 6 Приложения по авиатранспортным услугам к Генеральному соглашению ВТО по торговле услугами. Определения, содержащиеся в пункте 6 Приложения по авиатранспортным услугам к Генеральному соглашению ВТО по торговле услугами, инкорпорируются в настоящую главу и становятся ее частью.
4. Настоящая глава не применяется к:
a) государственным закупкам, регулируемым главой 10 настоящего Соглашения;
b) мерам, затрагивающим физические лица, которые стремятся к доступу на рынок занятости Стороны настоящей главы; или
c) мерам, относящимся к гражданству, месту пребывания или трудоустройству на постоянной основе.
5. Настоящая глава не препятствует Стороне настоящей главы применять меры для регулирования въезда физических лиц другой Стороны настоящей главы на свою территорию или их временного пребывания на ней, включая меры, необходимые для защиты целостности ее границ и обеспечения упорядоченного перемещения физических лиц через ее границы, при условии, что указанные меры не применяются таким образом, чтобы аннулировать или сократить выгоды, возникающие у другой Стороны настоящей главы в соответствии с условиями какого-либо специфического обязательства. Сам по себе факт требования наличия визы у физических лиц Стороны настоящей главы, но не у лиц какого-либо другого третьего государства, не считается аннулированием или сокращением выгод в соответствии с обязательствами, принятыми в настоящей главе.
Статья 8.3 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "торговля услугами" означает поставку услуг:
i. с территории одной Стороны настоящей главы на территорию другой Стороны настоящей главы;
ii. на территории одной Стороны настоящей главы потребителю услуг другой Стороны настоящей главы;
b) "поставка услуг" включает производство, распределение, маркетинг, продажу и доставку услуги;
c) "услуги" включает любую услугу в любом секторе, за исключением услуг, поставляемых ни на коммерческой основе, ни на условиях конкуренции с одним или несколькими поставщиками услуг;
d) "поставщик услуг" означает любое лицо, которое поставляет услугу;
e) "потребитель услуги" означает любое лицо, которое получает или использует услугу;
f) "лицо" означает как юридическое, так и физическое лицо;
g) "физическое лицо Стороны настоящей главы" означает физическое лицо, которое, в соответствии с законодательством и нормативными актами этой Стороны настоящей главы, является гражданином такой Стороны настоящей главы;
h) "юридическое лицо" означает любое юридическое лицо, должным образом учрежденное или иным образом организованное в соответствии с законами и нормативными актами.
Юридическое лицо:
"принадлежит" лицам Стороны настоящей главы, если более чем 50-процентной долей участия в нем фактически владеют лица такой Стороны настоящей главы;
"контролируется" лицами Стороны настоящей главы, если такие лица уполномочены назначать большинство его директоров или иным образом законно направлять его деятельность.
i) "юридическое лицо Стороны настоящей главы" означает юридическое лицо, учрежденное или иным образом созданное в соответствии с законодательством и нормативными актами такой Стороны;
j) "соглашения об экономической интеграции" означает международные соглашения, соответствующие требованиям статьи V и/или статьи Vbis ГАТС;
k) "мера" означает любую меру Стороны настоящей главы, будь то в форме закона, постановления, правила, процедуры, решения, административного действия или в любой другой форме;
l) "мера Стороны настоящей главы" означает меры, принятые:
i. центральными, региональными или местными правительствами и иными органами власти такой Стороны настоящей главы, и
ii. неправительственными органами во исполнение полномочий, переданных центральными, региональными или местными правительствами и иными органами власти такой Стороны настоящей главы.
m) "меры Сторон настоящей главы, затрагивающие торговлю услугами" включают меры в отношении:
i. покупки, оплаты или использования услуги;
ii. доступа к услугам и использования, в связи с поставкой услуг, услуг, в отношении которых Сторонами настоящей главы установлены требования широкого публичного предложения.
n) "меры Сторон настоящей главы, затрагивающие учреждение, коммерческое присутствие и деятельность" включают меры
в отношении учреждения и коммерческого присутствия юридических лиц одной Стороны настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы или меры в отношении их деятельности;
o) "учреждение" означает:
i. учреждение (или создание) и/или приобретение юридического лица (участие в капитале существующего юридического лица) любой организационно-правовой формы и формы собственности, предусматриваемой законодательством и нормативными актами той Стороны настоящей главы, на территории которой такое лицо учреждается, создается или приобретается;
ii. приобретение контроля над юридическим лицом Стороны настоящей главы путем законного определения, прямо или косвенно, решений такого юридического лица, в том числе посредством голосующих акций (долей), участия в управляющих органах такого юридического лица (включая совет директоров, наблюдательный совет и т.д.); или
iii. создание филиала; или
iv. создание представительства,
для целей поставки услуги и/или осуществления экономической деятельности в секторах, не относящихся к услугам;
p) "коммерческое присутствие" означает учрежденные, созданные, приобретенные или контролируемые юридические лица и/или филиалы либо представительства, созданные для целей поставки услуги и/или осуществления экономической деятельности в отличных от услуг секторах. Для целей настоящего Раздела учрежденное, образованное, приобретенное, контроируемое или созданное коммерческое присутствие в дальнейшем именуется "учрежденное коммерческое присутствие";
q) "деятельность" означает деятельность промышленного, коммерческого или профессионального характера юридических лиц, филиалов, представительств, указанных в подпункте o) настоящей cтатьи, за исключением деятельности, осуществляемой ни на некоммерческой основе, ни на условиях конкуренции с одним или несколькими лицами, занятыми такой же деятельностью.
Статья 8.4 Прочие международные соглашения
Если международное соглашение, в котором участвуют обе Стороны настоящей главы, включая Соглашение ВТО, предусматривает более благоприятный режим в отношении вопросов, охватываемых настоящей главой, для их лиц (поставщиков услуг) и/или их коммерческого присутствия, услуг или капиталовложений, то настоящее Соглашение не влияет на такой более благоприятный режим.
Статья 8.5 Внутреннее регулирование

2. Тарап осы тарау жөнінде туындайтын мәселелерді шешу мақсатында басқа Тараптың сұрау салуы бойынша осы тарау шеңберінде консультация жүргізу мүмкіндігін қарастыруға тиіс.
3. Егер Тараптың бірі осы бапқа сәйкес осындай мәселе консультациялар арқылы шешілуі мүмкін емес деп санаса, бұл Тарап осы Келісімнің 14-тарауына сәйкес («Дауларды шешуі») дауларды шешу режимінде жүгінуге құқығы бар.
8-ТАРАУ.
ҚЫЗМЕТТЕР КӨРСЕТУ САУДАСЫ, КАПИТАЛ САЛУ ЖӘНЕ ЖЕКЕ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ОРНЫН АУЫСТЫРУЫ
1-БӨЛІМ. «ДЕҢГЕЙЛЕС» ЕРЕЖЕЛЕР
8.1-бап
Мақсаттар
Осы тараудың мақсаттары транспарентті және тұрақты құқықтық жүйе шеңберінде Тараптардың қызметтер көрсету саудасын кеңейтуге, капитал салу және осы тарау Тараптарының жеке тұлғаларының орын ауыстыруы арқылы Тараптардың тиімділігін, бәсекеге қабілеттілігін және экономикалық өсуін қолдау болып табылады, бұл ретте Тараптардың ұлттық саясаттың мақсаттарын жүзеге асыру үшін құқықтық реттеуге құқықтары мойындалады.
8.2-бап
Қолданылу аясы
1. Осы тарау Ресей Федерациясы мен Вьетнам арасында ғана қолданылады, бұдан әрі осы тараудың мақсаттары үшін олар «осы тараудың Тараптары» деп аталады.
2. Осы тарау қызметтер көрсету саудасын, капитал салуды, құруды және жеке тұлғалардың орын ауыстыруын қозғайтын осы тарау Тараптарының шараларына қолданылады.
3. Авиакөліктік қызметтер көрсетуге қатысты осы тарау қалай көрсетілгеніне қарамастан әуе тасымалы құқығына әсер ететін шараларға қолданылмайды және ДСҰ-ның көрсетілетін қызметтер саудасы жөніндегі бас келісіміне Авиакөлік қызметтері жөнінде қосымшаның 6-тармағында көзделген әуе кемелерін жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге, авиакөлік қызметтерін сатуға және олардың маркетингіне, резервілеудің компьютерлік жүйесінің көрсетілетін қызметтеріне қатысты шараларды қоспағанда, әуе тасымалы құқықтарын іске асыруға тікелей қатысы бар көрсетілетін қызметтерге әсер ететін шараларға қолданылмайды. ДСҰ-ның қызметтер көрсету саудасы жөніндегі Бас келісіміне Авиакөлік қызметтері жөнінде қосымшаның 6-тармағында қамтылған анықтамалар осы тарауға қосылады және оның бір бөлігі болады.
4. Осы тарау мыналарға:
a) осы Келісімнің 10-тарауын реттейтін мемлекеттік сатып алуларға;
b) Тараптың осы тараудың жұмыспен қамту нарығына қол жеткізуге ұмтылатын жеке тұлғаларға қатысы бар шараларына;
c) азаматтыққа, тұрақты негіздегі келу орны мен жұмыспен қамтуға қатысты шараларға қолданылмайды.
d) Осы тарау осы тараудың Тарапына өзінің шекарасының тұтастығын қорғау және жеке тұлғалардың өзінің шекарасы арқылы реттелген өтуін қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қоса алғанда, осы тараудың екінші Тарапының жеке тұлғаларының өз аумағына кіруін немесе олардың сонда уақытша болуын реттеуге арналған шараларды көрсетілген шаралар осы тараудың екінші Тарапында қандай да бір айрықша міндеттемеге сәйкес туындайтын пайданы жоятын немесе қысқартатындай етіп қолданылмайтын жағдайда қолдануға кедергі жасамайды. Қандай да бір басқа үшінші мемлекеттің тұлғаларынан емес, осы тарау Тарапының жеке тұлғаларынан визаның болуын талап ету фактісінің өзі осы тарауда қабылданған міндеттемелерге сәйкес пайданы жою немесе қысқарту болып есептелмейді.
8.3-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «көрсетілетін қызметтер саудасы»:
i. осы тараудың бір Тарапының аумағынан осы тараудың екінші Тарапының аумағына;
ii. осы тараудың бір Тарапының аумағында осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтерін тұтынушыға көрсетілетін қызметтер беруді білдіреді;
b) «көрсетілетін қызметтерді беру» көрсетілетін қызметті өндіруді, бөлуді, оның маркетингін, сатуды және жеткізуді қамтиды;
c) «көрсетілетін қызметтер» коммерциялық негізде, бір немесе бірнеше көрсетілетін қызметтерді берушілермен бәсекелестік жағдайларында берілетін көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, кез келген сектордағы кез келген көрсетілетін қызметті қамтиды;
d) «көрсетілетін қызметтерді беруші» көрсетілетін қызметті беретін кез келген тұлғаны білдіреді;
e) «көрсетілетін қызметті тұтынушы» көрсетілетін қызметті алатын немесе пайдаланатын кез келген тұлғаны білдіреді;
f) «тұлға» заңды тұлғаны да және жеке тұлғаны білдіреді;
g) «осы тарау Тарапының жеке тұлғасы» осы тарау Тарапының заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес осы тараудың осындай Тарапының азаматы болып табылатын жеке тұлғаны білдіреді;
h) «заңды тұлға» заңдарға және нормативтік актілерге сәйкес тиісінше құрылған немесе өзгеше түрде ұйымдастырылған кез келген заңды тұлғаны білдіреді.
Заңды тұлға:
егер оған қатысу үлесінің 50%-ынан астамын іс жүзінде осы тараудың осындай Тарапының тұлғалары иеленсе, осы тарау Тарапының тұлғаларына «тиесілі» болады;
егер осы тарау Тарапының тұлғалары оның директорларының көпшілігін тағайындауға немесе өзгеше түрде оның қызметін заңды бағыттауға уәкілетті болса, осындай тұлғалар “бақылайды”.
і) «осы тарау Тарапының заңды тұлғасы» осындай Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес құрылған немесе өзгеше түрде құрылған заңды тұлғаны білдіреді;
j) «экономикалық интеграция туралы келісімдер» ГАТС-тың V-бабының және/немесе Vbis-бабының талаптарына сай келетін халықаралық келісімдерді білдіреді;
k) «шара» осы тарау Тарапының заң, қаулы, қағида, рәсім, шешім, әкімшілік әрекет нысанындағы немесе кез келген басқа нысандағы кез келген шарасын білдіреді;
l) «осы тарау Тарапының шарасы» мынадай:
і) осы тараудың осындай Тарапының орталық, өңірлік немесе жергілікті үкіметтері және өзге де билік органдары, және
іі) осы тараудың осындай Тарапының орталық, өңірлік немесе жергілікті үкіметтері және өзге де билік органдары берген өкілеттіктерді орындау үшін үкіметтік емес органдар қабылдаған шараларды білдіреді.
m) «осы тараудың Тараптарының көрсетілетін қызметтер саудасына әсер ететін шаралары» мыналарға:
і. көрсетілетін қызметті сатып алуға, оған төлем жасауға немесе пайдалануға;
іі. осы тараудың Тараптары оларға қатысты кең ауқымды жария ұсыныс талабын белгілеген көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге және көрсетілетін қызметтерді беруге байланысты көрсетілетін қызметтерді пайдалануға қатысты шараларды қамтиды.
n) «осы тараудың Тараптарының құруға, коммерциялық қатысуға және қызметке әсер ететін шаралары» осы тараудың бір Тарапының заңды тұлғаларын осы тараудың екінші Тарапының аумағында құруға және коммерциялық қатысуына қатысты шараларды немесе олардың қызметіне қатысты шараларды қамтиды;
o) «құру»:
көрсетілетін қызметті жеткізу және/немесе көрсетілетін қызметтерге қатысы жоқ секторларда экономикалық қызметті жүзеге асыру мақсаттары үшін:
i. аумағында осындай заңды тұлға құрылатын немесе сатып алынатын осы тарау Тарапының заңнамасында кезделетін кез келген ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы және меншік нысанындағы заңды тұлғаны құруды және/немесе сатып алуды (бар заңды тұлғаның капиталына қатысу);
ii. осы тарау Тарапының заңды тұлғасы қабылдайтын шешімдерді тікелей немесе жанама түрде заңдық тұрғыдан айқындау жолымен, оның ішінде дауыс беруші акциялар (үлестер), осындай заңды тұлғаның басқарушы органдарына (директорлар кеңесін, бақылау кеңесін және т.б. қоса алғанда) қатысу арқылы осындай заңды тұлғаны бақылауды иемденуді; немесе
iii. филиал құруды; немесе
iv. өкілдік құруды білдіреді.
p) «коммерциялық қатысу» көрсетілетін қызметтерден басқа секторларда көрсетілетін қызметті беру және/немесе экономикалық қызметті жүзеге асыру мақсатында құрылған, құрылған, сатып алынған немесе бақыланатын заңды тұлғаларды және/немесе филиалдарды не өкілдіктерді білдіреді. Осы Бөлімнің мақсаттары үшін құрылған, түзілген, сатып алынған, бақыланатын немесе қалыптастырылған коммерциялық қатысу бұдан әрі «құрылған коммерциялық қатысу» деп аталады;
q) «қызмет» коммерциялық емес негізде, өнеркәсіптік, коммерциялық немесе кәсіби сипаттағы қызметпен айналысатын бір немесе бірнеше тұлғалармен бәсекелестік жағдайларында жүзеге асырылатын қызметті қоспағанда, осы баптың о) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардың, филиалдардың, өкілдіктердің осындай қызметін білдіреді.
8.4-бап
Басқа халықаралық келісімдер
Егер ДСҰ-ның Келісімін қоса алғанда, осы тараудың екі Тарапы да қатысатын халықаралық келісімде олардың тұлғалары (көрсетілетін қызметтерді берушілері) және/немесе олардың коммерциялық қатысуы, көрсетілетін қызметтер немесе қаражат салымдары үшін осы тарауда қамтылатын мәселелерге қатысты мейлінше қолайлылық режимі көзделсе, онда осы Келісім мұндай мейлінше қолайлылық режиміне әсер етпейді.
8.5-бап
Ішкі реттеу

1. Статья VI ГАТС применяется между Сторонами настоящей главы, mutatis mutandis.
2. Без ущерба для права Стороны настоящей главы на установление и применение процедур и требований лицензирования, касающихся секторов услуг, в отношении которых такая Сторона приняла специфические обязательства в соответствии с разделом II ("Торговля услугами") настоящей главы, а также касающихся учреждения и деятельности, охватываемых разделом III ("Учреждение, коммерческое присутствие и деятельность") настоящей главы, такая Сторона должна обеспечить, что:
a) ее порядок лицензирования, как таковой, не будет являться ограничением для учреждения, деятельности или поставки услуги, и ее лицензионные требования, непосредственно относящиеся к приемлемости для целей поставки услуги, как таковые, не будут являться неоправданным препятствием для поставки такой услуги;
b) ее уполномоченные органы власти принимают решение о выдаче/отказе в выдаче лицензии без неоправданной задержки и в пределах срока, указанного в соответствующем законодательстве и нормативных актах такой Стороны;
c) любая плата, взимаемая связи с подачей и рассмотрением заявки на получение лицензии, как таковая, не будет являться ограничением для поставки услуг, учреждения или деятельности;
d) по истечении любого периода рассмотрения заявки на лицензию, установленного законодательством и нормативными актами такой Стороны, и по запросу заявителя компетентные органы власти такой Стороны информируют заявителя о статусе и полноте его заявки. Если такие органы будут требовать дополнительную информацию от заявителя, они без неоправданной задержки уведомят заявителя и уточнят, какая дополнительная информация требуется для полного оформления заявки. Заявители должны иметь возможность предоставить запрошенную дополнительную информацию и внести технические исправления в заявку. Заявка не будет считаться полной до получения всей информации и документов, предусмотренных соответствующим законодательством и нормативными актами такой Стороны;
e) по письменному запросу заявителя, чья заявка была отклонена, уполномоченный орган, отклонивший заявку, письменно информирует заявителя о причинах отклонения заявки. Однако настоящее положение не подразумевает требования о раскрытии информации надзорным органом, если такое раскрытие препятствует правоприменению или иным образом противоречит общественным интересам или существенным интересам безопасности;
f) в случае отклонения заявки заявитель имеет право подать новую заявку с целью решения любых предыдущих проблем с получением лицензии.
Статья 8.6 Контактные пункты
Каждая Сторона настоящей главы должна определить свои национальные контактные пункты в целях упрощения взаимодействия между Сторонами настоящей главы по вопросам, охватываемым настоящей главой, а также обмениваться информацией по таким контактным пунктам с другой Стороной настоящей главы. Стороны настоящей главы должны незамедлительно уведомлять друг друга о любых изменениях в информации о своих контактных пунктах.
Статья 8.7 Отказ в предоставлении выгод
Сторона настоящей главы может отказать в предоставлении выгод, предусмотренных настоящим разделом, лицу другой Стороны настоящей главы, если первая Сторона устанавливает, что такое лицо является юридическим лицом, которое не осуществляет существенных деловых операций на территории другой Стороны настоящей главы и принадлежит или контролируется лицами:
a) любого третьего государства; или
b) первой Стороны.
Статья 8.8 Ограничения в целях защиты платежного баланса

1. ГАТС-тың VI бабы осы тараудың Тараптары арасында қолданылады, mutatis mutandis.
2. Осы тараудың II бөліміне («Көрсетілетін қызметтер саудасы») сәйкес осы тараудың Тарапы ерекше міндеттемелер қабылдаған көрсетілетін қызметтер секторларына қатысы бар, сондай-ақ осы тараудың ІІІ бөлімінде («Құру, коммерциялық қатысу және қызмет») қамтылған құруға және қызметке қатысы бар лицензиялау рәсімдері мен талаптарын белгілеуге және қолдануға осындай Тараптың құқығы үшін нұқсан келтірмей, мұндай Тарап:
a) лицензиялау тәртібінің құру, қызмет немесе көрсетілетін қызметті беруге шектеу болмайтынын және көрсетілетін қызметті беру мақсаттары үшін тиімділікке тікелей қатысты лицензиялық талаптары осындай көрсетілетін қызметті беруге қисынсыз кедергі болмайтынын;
b) уәкілетті билік органдары қисынсыз кедергісіз және осындай Тараптың тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінде көрсетілген мерзім шегінде лицензия беру/беруден бас тарту туралы шешім қабылдайтынын;
c) лицензия алуға өтінімді берумен және оны қараумен байланысты алынатын кез келген төлем көрсетілетін қызметті беруге, құруға немесе қызметке шектеу болып табылмайтынын;
d) осындай Тараптың заңнамасы мен нормативтік актілерінде белгіленген лицензияға өтінімді қараудың кез келген кезеңі өткеннен кейін және өтініш берушінің сұрау салуы бойынша осындай Тараптың құзыретті билік органдарының өтініш берушіге оның өтінімінің мәртебесі мен толықтығы туралы ақпарат беруін қамтамасыз етуге тиіс. Егер мұндай органдар өтініш берушіден қосымша ақпарат талап ететін болса, олар қисынсыз кідіртусіз өтініш берушіні хабардар етіп, өтінімді толық ресімдеу үшін қандай қосымша ақпарат қажет екенін нақтылайды. Өтініш берушілердің сұратылған қосымша ақпаратты ұсыну және өтінімге техникалық түзетулер енгізу мүмкіндігі болуға тиіс. Өтінім осындай Тараптың тиісті заңнамасында және нормативтік актілерінде көзделген барлық ақпарат пен құжаттар алынғанға дейін толық деп есептелмейді;
e) өтінімі қабылданбаған өтініш берушінің жазбаша сұрау салуы бойынша өтінімді қабылдамай тастаған уәкілетті органның өтінімді қабылдамаудың себептері туралы өтініш берушіге жазбаша ақпарат беруін қамтамасыз етуге тиіс. Алайда осы ереже, егер қадағалау органының ақпаратты жария етуі құқық қолдануға кедергі келтірсе немесе қоғамдық мүдделерге немесе қауіпсіздіктің елеулі мүдделеріне өзгеше түрде қайшы келсе, мұндай жария ету туралы талапты білдірмейді;
f) өтінім қабылданбаған жағдайда өтініш берушінің лицензия алумен байланысты кез келген алдыңғы проблемаларды шешу мақсатында жаңа өтінім беруге құқығы бар екенін қамтамасыз етуге тиіс.
8.6-бап
Байланыс пункттері
Осы тараудың әрбір Тарапы осы тарауда қамтылатын мәселелер бойынша осы тараудың Тараптары арасындағы өзара іс-қимылды оңайлату мақсатында өздерінің ұлттық байланыс пункттерін айқындауға, сондай-ақ осы тараудың екінші Тарапымен осындай байланыс пункттері бойынша ақпарат алмасуға тиіс. Осы тараудың Тараптары өздерінің байланыс пункттері туралы ақпараттағы кез келген өзгерістер туралы бір-бірін дереу хабардар етуге тиіс.
8.7-бап
Пайда беруден бас тарту
Осы тараудың Тарапы осы бөлімде көзделген пайданы осы тараудың екінші Тарапының тұлғасына беруден, егер бірінші Тарап мұндай тұлға осы тараудың екінші Тарапының аумағында елеулі іскерлік операцияларды жүзеге асырмайтын және:
а) кез келген үшінші мемлекетке, немесе
b) бірінші Тарапқа тиесілі немесе солардың тұлғалары бақылайтын заңды тұлға болып табылатынын анықтаса, бас тарта алады.
8.8-бап
Төлем теңгерімін қорғау мақсатындағы шектеулер

1. Несмотря на положения статей 8.18 и 8.37 настоящего Соглашения, каждая Сторона настоящей главы может устанавливать и сохранять ограничения по торговле услугами, учреждению и капиталовложениям, в отношении которых такая Сторона приняла обязательства в соответствии с настоящей главой, включая платежи или переводы по операциям, относящимся к таким обязательствам, упомянутым в статьях 8.18 и 8.37 настоящего Соглашения, в случае серьезных затруднений с платежным балансом и внешних финансовых трудностей или угрозы этого, при условии, что такие ограничения:
a) применяются на основе режима наибольшего благоприятствования;
b) соответствуют статьям Соглашения о Международном валютном фонде;
c) должны избегать нанесения излишнего ущерба коммерческим, экономическим и финансовым интересам другой Стороны настоящей главы;
d) не выходят за пределы необходимости при обстоятельствах, изложенных в этом пункте;
e) должны быть временными и постепенно устраняться по мере улучшения положения, указанного в настоящем пункте.
2. Сторона настоящей главы, вводящая ограничение в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, должна незамедлительно уведомить другую Сторону настоящей главы о такой мере.
3. При определении сферы действия таких ограничений Стороны настоящей главы могут отдать предпочтение поставкам услуг, которые являются более важными для их экономических программ или программ развития. Однако такие ограничения не должны устанавливаться и сохраняться с целью защиты определенного сектора услуг.
4. Никакие положения настоящего Соглашения не должны оказывать влияние на права и обязанности Стороны настоящей главы, являющейся членом Международного валютного фонда, согласно статьям Соглашения о Международном валютном фонде, включая применение мер, связанных с обменом валют, соответствующих статьям Соглашения о Международном валютном фонде, при условии, что такая Сторона настоящей главы не будет применять ограничения, которые не соответствуют условиям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи.
5. К настоящей статье не будут применяться процедуры разрешения споров, предусмотренные статьей 8.38 настоящего Соглашения.
Статья 8.9 Присоединение
1. Несмотря на статью 15.2 настоящего Соглашения, любое государство – член Евразийского экономического союза может присоединиться к настоящей главе на условиях, согласованных между таким государством – членом Евразийского экономического союза и Вьетнамом в отношении Перечней специфических обязательств и Перечней изъятий.
2. В случае присоединения государства – члена Евразийского экономического союза к настоящей главе, положения настоящей главы не должны ни применяться между Сторонами настоящей главы, являющимися государствами – членами Евразийского экономического союза, ни предоставлять Вьетнаму какие-либо права и привилегии, предоставляемые государствами – членами Евразийского экономического союза исключительно друг другу.
Статья 8.10 Внесение изменений

1. Осы Келісімнің 8.18 және 8.37-баптарының ережелеріне қарамастан, осы тараудың әрбір Тарапы төлем теңгерімімен байланысты едәуір қиындықтар және сыртқы қаржылық қиындықтар немесе осындай қауіп-қатер жағдайында, осы Келісімнің 8.18 және 8.37-баптарында айтылған осындай міндеттемелерге қатысты операциялар бойынша төлемдерді немесе аударымдарды қоса алғанда, осы тарауға сәйкес осындай Тарап міндеттемелер қабылдаған көрсетілетін қызметтер саудасы, құру және каражат салымдары бойынша шектеулерді, мұндай шектеулер:
a) мейлінше қолайлылық режимі негізінде қолданылатын;
b) Халықаралық валюта қоры туралы келісімнің баптарына сәйкес келетін;
c) осы тараудың екінші Тарапының коммерциялық, экономикалық және қаржылық мүдделеріне артық нұқсан келтіруді болғызбауға тиіс;
d) осы тармақта жазылған мән-жайлар орын алған кезде қажеттілік шектерінен шықпайтын;
e) уақытша болуға тиіс және осы тармақта көрсетілген жағдай жақсарған сайын біртіндеп жойылуға тиіс жағдайларда белгілей және сақтай алады.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес шектеу енгізетін осы тараудың Тарапы осы тараудың екінші Тарапын осындай шара туралы дереу хабардар етуге тиіс.
3. Осындай шектеулердің қолданылу аясын айқындау кезінде осы тараудың Тараптары өздерінің экономикалық бағдарламалары немесе даму бағдарламалары үшін неғұрлым маңызды болып табылатын көрсетілетін қызметтерді беруге артықшылық бере алады. Алайда мұндай шектеулер көрсетілетін қызметтердің белгілі бір секторын қорғау мақсатында белгіленуге және сақталуға тиіс емес.
4. Осы Келісімнің ешбір ережелері Халықаралық валюта қорының мүшесі болып табылатын осы тарау Тарапының осы баптың 1-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмейтін шектеулерді қолданбайтыны жағдайында, Халықаралық валюта қоры туралы келісімнің баптарына сәйкес келетін валюта айырбастаумен байланысты шараларды қолдануды қоса алғанда, Халықаралық валюта қоры туралы келісімнің баптарына сәйкес осы тараудың осындай Тарапының құқықтары мен міндеттеріне әсер етпеуге тиіс.
5. Осы бапқа дауларды шешудің осы Келісімнің 8.38-бабында көзделген рәсімдері қолданылмайды.
8.9-бап
Қосылу
1. Осы Келісімнің 15.2-бабына қарамастан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше кез келген мемлекет Ерекше міндеттемелер тізбелеріне және Алып қоюлар тізбелеріне қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше осындай мемлекет пен Вьетнам арасында келісілген шарттарда осы тарауға қосыла алады.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет осы тарауға қосылған жағдайда, осы тараудың ережелері Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болып табылатын осы тараудың Тараптары арасында қолданылмауға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бір-біріне беретін қандай да бір құқықтар мен артықшылықтарды Вьетнамға бермеуге тиіс.
8.10-бап
Өзгерістер енгізу

1. Несмотря на положения статьи 15.5 настоящего Соглашения, в настоящую главу могут быть внесены изменения с обоюдного письменного согласия Сторон настоящей главы.
2. Внесение изменений в настоящую главу, возникающих в результате присоединения государства – члена Евразийского экономического союза, должно осуществляться с обоюдного письменного согласия Сторон настоящей главы и государства – члена Евразийского экономического союза, присоединяющегося к настоящей главе.
Статья 8.11 Консультации
1. По запросу любой из Сторон настоящей главы Стороны настоящей главы должны проводить консультации по вопросам толкования или применения положений настоящей главы.
2. Консультации, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, могут проводиться Совместным комитетом, учрежденным в соответствии со статьей 1.4 настоящего Соглашения.
3. Для целей настоящей главы Совместный комитет должен работать под совместным председательством представителей Сторон настоящей главы, и любое из решений Совместного комитета по вопросам, на которые распространяет свое действие настоящая глава, должны приниматься на основе консенсуса только Сторонами настоящей главы.
Статья 8.12 Разрешение споров между Сторонами настоящей главы
1. Положения главы 14 ("Разрешение споров") настоящего Соглашения должны применяться в отношении разрешения споров между Сторонами настоящей главы по вопросам толкования или применения настоящей главы с изменениями, установленными в пункте 2 настоящей статьи.
2. Для целей настоящей главы:
a) термин "Сторона спора", указанный в главе 14 настоящего Соглашения, будет означать "Сторона настоящей главы";
b) запрос на консультации, указанные в пункте 2 статьи 14.6 настоящего Соглашения, должен подаваться в письменной форме Стороне – ответчику через ее контактные пункты, назначенные в соответствии со статьей 8.6 настоящего Соглашения;
c) запрос об учреждении Панели арбитров, указанный в пункте 3 статьи 14.7 настоящего Соглашения, должен подаваться в письменной форме Стороне – ответчику через ее контактные пункты, назначенные в соответствии со статьей 8.6 настоящего Соглашения; и
d) приостановление применения выгод, указанных в статье 14.15 настоящего Соглашения, может применяться только в отношении выгод, предусмотренных настоящей главой.
Статья 8.13 Перечни обязательств
"Перечень специфических обязательств в соответствии с разделом II (Торговля услугами)", "Перечень изъятий в соответствии с разделом III (Учреждение, коммерческое присутствие и деятельность)", "Перечень специфических обязательств в соответствии с разделом IV (Перемещение физических лиц)" и "Перечень изъятий из режима наибольшего благоприятствования в соответствии со статьями 8.15 и 8.22 настоящего Соглашения" должны быть подписаны в форме Протокола № 1 между Российской Федерацией и Социалистической Республикой Вьетнам
к Соглашению о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами – членами, с одной стороны,
и Социалистической Республикой Вьетнам, с другой стороны (ниже именуемого в настоящей главе "Протокол № 1"), в день подписания настоящего Соглашения. Протокол № 1 должен составлять неотъемлемую часть настоящего Соглашения и должен налагать обязательства только на Российскую Федерацию и на Вьетнам.
РАЗДЕЛ II. ТОРГОВЛЯ УСЛУГАМИ
Статья 8.14 Сфера действия

1. Осы Келісімнің 15.5-бабының ережелеріне қарамастан, осы тарауға осы тараудың Тараптарының екіжақты жазбаша келісімімен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
2. Осы тарауға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің қосылуы нәтижесінде туындайтын өзгерістер енгізу осы тараудың Тараптары мен осы тарауға қосылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің екіжақты жазбаша келісімімен жүзеге асырылуға тиіс.
8.11-бап
Консультациялар
1. Осы тараудың кез келген Тарапының сұрау салуы бойынша осы тараудың Тараптары осы тараудың ережелерін түсіндіру немесе қолдану мәселелері бойынша консультациялар өткізуге тиіс.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген консультацияларды осы Келісімнің 1.4-бабына сәйкес құрылған Бірлескен комитет өткізе алады.
3. Осы тараудың мақсаттары үшін Бірлескен комитет осы тараудың Тараптары өкілдерінің бірлескен төрағалығымен жұмыс істеуге тиіс және Бірлескен комитеттің осы тараудың күші қолданылатын мәселелер бойынша шешімдерінің кез келгені осы тараудың Тараптарымен ғана консенсус негізінде қабылдануға тиіс.
8.12-бап
Осы тараудың Тараптары арасындағы дауларды шешу
1. Осы Келісімнің 14-тарауының («Дауларды шешу») ережелері осы баптың 2-тармағында белгіленген өзгерістерімен осы тарауды түсіндіру немесе қолдану мәселелері бойынша осы тараудың Тараптары арасындағы дауларды шешуге қатысты қолданылуға тиіс.
2. Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) осы Келісімнің 14-тарауында көрсетілген «даудың Тарапы» термині «осы тараудың Тарапы» дегенді білдіреді;
b) осы Келісімнің 14.6-бабының 2-тармағында көрсетілген консультацияларға сұрау салу жауапкер Тарапқа осы Келісімнің 8.6-бабына сәйкес тағайындалған оның байланыс пункттері арқылы жазбаша нысанда берілуге тиіс;
c) осы Келісімнің 14.7-бабының 3-тармағында көрсетілген Төрешілер панелін құру туралы сұрау салу жауапкер Тарапқа осы Келісімнің 8.6-бабына сәйкес тағайындалған оның байланыс пункттері арқылы жазбаша нысанда берілуге тиіс; және
d) осы Келісімнің 14.15-бабында көрсетілген пайданы қолдануды тоқтата тұру осы тарауда көзделген пайдаға қатысты ғана қолданылуы мүмкін.
8.13-бап
Міндеттемелер тізбелері
«ІІ бөлімге («Көрсетілетін қызметтер саудасы») сәйкес Ерекше міндеттемелер тізбесіне», ІІІ бөлімге («Құру, коммерциялық қатысу және қызмет») сәйкес Алып қоюлар тізбесіне, «ІV бөлімге («Жеке тұлғалардың жүріп-тұруы») сәйкес Ерекше міндеттемелер тізбесіне» және «осы Келісімнің 8.15 және 8.22-баптарына сәйкес Мейлінше қолайлылық режимінен алып қоюлар тізбесіне» осы Келісімге қол қойылған күні Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ және оған мүше мемлекеттер мен екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы Еркін сауда туралы келісімге Ресей Федерациясы мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы № 1 Хаттама (осы тарауда бұдан әрі «№ 1 Хаттама» деп аталатын) нысанында қол қойылуға тиіс. № 1 Хаттама осы Келісімнің ажырамас бөлігін құрауға тиіс және Ресей Федерациясы мен Вьетнамға ғана міндеттемелер жүктеуге тиіс.
II БӨЛІМ. КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТТЕР САУДАСЫ
8.14-бап
Қолданылу аясы

1. Настоящий раздел применяется к любым мерам Сторон настоящей главы, влияющим на торговлю услугами.
2. Настоящий раздел не применяется к предоставлению субсидий или иных форм государственной или муниципальной поддержки поставщиков услуг или их услуг.
Статья 8.15 Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении любой меры, охватываемой настоящим разделом, каждая Сторона настоящей главы незамедлительно и безусловно предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны настоящей главы режим не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет аналогичным услугам и поставщикам услуг любой третьей страны.
2. Сторона настоящей главы может сохранять меру, не соответствующую пункту 1 настоящей статьи, при условии, что такая мера указана в индивидуальном национальном Перечне в Приложении 1 к Протоколу № 1.
3. Положения настоящего раздела не должны толковаться как препятствующие Стороне настоящей главы передавать или предоставлять преимущества с целью облегчения торговли услугами, в пределах приграничных территорий, которые и поставляются и используются
в рамках таких территорий.
4. Никакие положения настоящего Соглашения не подразумевают обязательств Стороны настоящей главы предоставлять услугам или поставщикам услуг другой Стороны настоящей главы выгоды или преимущества, которые первая Сторона предоставляет или будет предоставлять в будущем:
a) в соответствии с соглашениями об экономической интеграции первой Стороны; или
b) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по налоговым вопросам.
Статья 8.16 Доступ на рынок
1. В отношении доступа на рынок посредством способов поставки, определенных в статье 8.3 настоящего Соглашения, каждая Сторона настоящей главы предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны настоящей главы режим не менее благоприятный, чем режим, предоставляемый в соответствии с условиями, ограничениями и положениями, согласованными и предусмотренными в своем Перечне в Приложении 2 к Протоколу № 1.1
2. В секторах, где взяты обязательства по доступу на рынок, меры, которые Сторона настоящей главы не сохраняет или не устанавливает в рамках регионального деления или на всей своей территории, если иное не указано в ее Перечне в Приложении 2 к Протоколу № 1, определяются как:
a) ограничения числа поставщиков услуг в форме количественных квот, монополий, эксклюзивных поставщиков услуг или в форме требований теста на экономическую целесообразность;
b) ограничения общей стоимости сделок по услугам или активов в форме количественных квот или требований теста на экономическую целесообразность;
c) ограничения общего числа операций с услугами или общего объема производства услуг, выраженных в виде установленных количественных единиц измерения в форме квот или требований теста на экономическую целесообразность.
_________________________
1 Если Сторона принимает на себя обязательство по доступу на рынок в отношении поставки услуги с территории одной Стороны на территорию другой Стороны и, если трансграничное движение капитала является существенной частью самой услуги, такая Сторона обязуется разрешить такое движение капитала.
Статья 8.17 Национальный режим

1. Осы бөлім осы тарау Тараптарының көрсетілетін қызметтер саудасына әсер ететін кез келген шараларына қолданылады.
2. Осы бөлім субсидияларды немесе көрсетілетін қызметтерді берушілерді немесе олардың көрсетілетін қызметтерін мемлекеттік немесе муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарын ұсынуға қолданылмайды.
8.15-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Осы бөлім қамтитын кез келген шараға қатысты осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне кез келген үшінші елдің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді дереу және сөзсіз ұсынады.
2. Осы тараудың Тарапы мұндай шара № 1 Хаттамаға 1-қосымшадағы жеке ұлттық Тізбеде көрсетілген жағдайда, осы баптың 1-тармағына сәйкес келмейтін шараны сақтай алады.
3. Осы бөлімнің ережелері шекара маңындағы аумақтар шегінде осындай аумақтар шеңберінде жеткізілетін және пайдаланылатын көрсетілетін қызметтер саудасын оңайлату мақсатында осы тараудың Тарапына артықшылық беруге немесе ұсынуға кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
4. Осы Келісімнің ешбір ережелері осы тарау Тарапының осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтеріне немесе көрсетілетін қызметтерді берушілеріне бірінші Тарап:
а) бірінші Тараптың экономикалық интеграция туралы келісімдеріне сәйкес; немесе
b) қосарланған салық салуды болғызбау туралы келісімдер немесе салық мәселелері бойынша өзге де уағдаластықтар негізінде ұсынатын немесе келешекте ұсынатын пайда немесе артықшылық беру міндеттемелерін білдірмейді.
8.16-бап
Нарыққа қол жеткізу
1. Осы Келісімнің 8.3-бабында айқындалған беру тәсілдері арқылы нарыққа қол жеткізуге қатысты осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне № 1 Хаттамаға 2-қосымшадағы өз Тізбесінде келісілген және көзделген шарттарға, шектеулерге және ережелерге сәйкес ұсынылатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.1
2. Нарыққа қол жеткізу бойынша міндеттемелер қабылдаған секторларда, егер № 1 Хаттамаға 2-қосымшадағы Тізбесінде өзгеше көрсетілмесе, осы тараудың Тарапы өңірлік бөлініс шеңберінде немесе өзінің бүкіл аумағында сақтамайтын немесе белгілемейтін шаралар:
а) көрсетілетін қызметтерді берушілер санын сандық квоталар, монополиялар, көрсетілетін қызметтерді эксклюзивті берушілер нысанында немесе экономикалық орындылыққа арналған тест талаптары нысанында шектеу;
b) сандық квоталар немесе экономикалық орындылыққа арналған тест талаптары нысанында көрсетілетін қызметтер бойынша мәмілелердің немесе активтердің жалпы құнын шектеу;
с) квоталар немесе экономикалық орындылыққа арналған тест талаптары нысанында белгіленген сандық өлшем бірліктері түрінде көрініс табатын көрсетілетін қызметтермен операциялардың жалпы санын немесе көрсетілетін қызметтерді өндірудің жалпы көлемін шектеу ретінде айқындалады.
8.17-бап
Ұлттық режим

1. В секторах, включенных в ее Перечень в Приложении 2 к Протоколу № 1, и в соответствии с условиями и требованиями, оговоренными в них, каждая Сторона настоящей главы предоставляет услугам и поставщикам услуг другой Стороны настоящей главы в отношении всех мер, влияющих на поставку услуг, режим, не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет своим собственным аналогичным услугам и поставщикам услуг.2
2. Сторона настоящей главы может выполнять требование пункта 1 настоящей статьи путем предоставления услугам и поставщикам услуг другой Стороны настоящей главы либо формально такого же режима, либо режима, формально отличающегося от того, который она предоставляет своим собственным аналогичным услугам и поставщикам услуг.
3. Формально такой же или формально отличающийся режим считается менее благоприятным, если он меняет условия конкуренции в пользу услуг или поставщиков услуг Стороны настоящей главы, по сравнению с аналогичными услугами или поставщиками услуг другой Стороны настоящей главы.
_________________________
2 специфические обязательства, принятые в соответствии с настоящей статьей, не должны толковаться, как требование к Стороне настоящей главы компенсировать потерю конкурентных преимуществ, возникающие в силу иностранного характера услуг или поставщиков услуг.
Статья 8.18 Платежи и переводы
1. За исключением случаев, указанных в статье 8.8 настоящего Соглашения, Сторона настоящей главы не будет применять ограничения в отношении международных переводов и платежей по текущим операциям, относящимся к ее специфическим обязательствам в соответствии с настоящим разделом.
2. Ничто в настоящей главе не затрагивает прав и обязательств Сторон настоящей главы, как членов Международного валютного фонда в соответствии со статьями Соглашения о Международном валютном фонде, включая проведение валютных операций, которые совместимы со статьями Соглашения о Международном валютном фонде, при условии, что Сторона настоящей главы не устанавливает ограничений на какие либо операции с капиталом, несовместимые с ее специфическими обязательствами, принятыми в соответствии с настоящим разделом и касающимися таких операций, за исключением тех, что предусмотрены статьей 8.8 настоящего Соглашения, или по просьбе Международного валютного фонда.
Статья 8.19 Признание
Положения статьи VII ГАТС применяются между Сторонами настоящей главы, mutatis mutandis.
РАЗДЕЛ III. УЧРЕЖДЕНИЕ, КОММЕРЧЕСКОЕ ПРИСУТСТВИЕ
И ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
Статья 8.20 Сфера действия

1. № 1 Хаттамаға 2-қосымшадағы Тізбесіне енгізілген секторларда және оларда ескерілген шарттар мен талаптарға сәйкес осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтері мен көрсетілетін қызметтерді берушілеріне көрсетілетін қызметтерді беруге әсер ететін барлық шараларға қатысты өзінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.2
2. Осы тараудың Тарапы осы баптың 1-тармағының талабын осы тараудың екінші Тарапының көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне не формальды түрде дәл осындай режимді, не өзінің осыған ұқсас көрсетілетін қызметтеріне және көрсетілетін қызметтерді берушілеріне ұсынатын режимнен формальды түрде ерекшеленетін режимді ұсыну жолымен орындай алады.
3. Формальды түрде дәл осындай немесе формальды түрде ерекшеленетін режим, егер ол осы тараудың екінші Тарапының осыған ұқсас көрсетілетін қызметтерімен немесе көрсетілетін қызметтерді берушілерімен салыстырғанда, бәсекелестік шарттарын осы тарау Тарапының көрсетілетін қызметтері немесе қызметті берушілері пайдасына өзгерсе, қолайлылығы төмен деп есептеледі.
___________________
1Егер Тарап бір Тараптың аумағынан екінші Тараптың аумағына көрсетілетін қызметтерді беруге қатысты нарыққа қол жеткізу бойынша міндеттемені өзіне алса және егер капиталдың трансшекаралық қозғалысы көрсетілетін қызметтің елеулі бөлігі болып табылса, мұндай Тарап капиталдың осындай қозғалысын шешуге міндеттенеді.
2Осы бапқа сәйкес қабылданған арнайы міндеттемелер көрсетілетін қызметтердің немесе көрсетілетін қызметтерді берушілердің шетелдік сипатына байланысты туындайтын бәсекелестік артықшылықтарды жоғалтуды өтеуге орай осы тараудың Тарапына қойылатын талап ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
8.18-бап
Төлемдер мен аударымдар
1. Осы Келісімнің 8.8-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, осы тараудың Тарапы осы бөлімге сәйкес өзінің ерекше міндеттемелеріне жататын ағымдағы операциялар бойынша халықаралық аударымдар мен төлемдерге қатысты шектеулерді қолданбайды.
2. Осы тарауда ештеңе де осы тараудың Тарапы капиталмен қандай да бір операцияларға осы Келісімнің 8.8-бабында көзделгендерді қоспағанда немесе Халықаралық валюта қорының сұрауы бойынша осы бөлімге сәйкес қабылданған және осындай операцияларға қатысты өзінің ерекше міндеттемелерімен үйлеспейтін шектеулер белгілемеген жағдайда, Халықаралық валюта қоры Келісімінің баптарымен үйлесетін валюта операцияларын жүргізуді қоса алғанда, Халықаралық валюта қоры туралы Келісімнің баптарына сәйкес Халықаралық валюта қорының мүшелері ретінде осы тарау Тараптарының құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
8.19-бап
Тану
ГАТС-тың VII бабының ережелері осы тараудың Тараптары арасында қолданылады, mutatis mutandis.
III БӨЛІМ. ҚҰРУ, КОММЕРЦИЯЛЫҚ ҚАТЫСУ ЖӘНЕ ҚЫЗМЕТ
8.20-бап
Қолданылу аясы

1. Настоящий раздел применяется к любым мерам Сторон настоящей главы, воздействующим на учреждение, коммерческое присутствие и деятельность.
2. Положения настоящего раздела применяются к коммерческому присутствию, учрежденному лицом одной Стороны настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы на дату или после даты вступления в силу настоящего Соглашения.
3. Настоящий раздел не применяется к предоставлению субсидий или иных форм государственной или муниципальной поддержки лиц и их коммерческого присутствия в связи с учреждением и/или деятельностью.
Статья 8.21 Национальный режим
1. В отношении учреждения и в соответствии с оговорками, зафиксированными в ее индивидуальном национальном Перечне, отраженном в Приложении 3 к Протоколу № 1, каждая Сторона настоящей главы предоставляет на своей территории лицам другой Стороны настоящей главы режим, не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах своим собственным лицам.
2. В отношении деятельности и в соответствии с оговорками, зафиксированными в ее индивидуальном национальном Перечне, отраженном в Приложении 3 к Протоколу № 1, каждая Сторона настоящей главы предоставляет коммерческому присутствию, учрежденному лицом другой Стороны настоящей главы на территории первой Стороны, режим, не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах коммерческому присутствию своих собственных лиц, учрежденных на ее территории.
Статья 8.22 Режим наибольшего благоприятствования
1. В отношении учреждения и в соответствии с оговорками, зафиксированными в ее индивидуальном национальном Перечне, отраженном в Приложении 1 к Протоколу № 1, каждая Сторона настоящей главы предоставляет лицам другой Стороны настоящей главы режим, не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах лицам любого третьего государства.
2. В отношении деятельности и в соответствии с оговорками, зафиксированными в ее индивидуальном национальном Перечне, отраженном в Приложении 1 к Протоколу № 1, каждая Сторона настоящей главы предоставляет коммерческому присутствию, учрежденному лицом другой Стороны настоящей главы на территории первой Стороны, режим, не менее благоприятный, чем тот режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах коммерческому присутствию лиц любого третьего государства.
3. В целях избежания разночтений настоящая статья не применяется к таким процедурам или механизмам разрешения международных споров, как те, что предусмотрены в статье 8.38 настоящего Соглашения.

1. Осы бөлім осы тарау Тараптарының құруға, коммерциялық қатысуға және қызметке әсер ететін кез келген шараларына қолданылады.
2. Осы бөлімнің ережелері осы тараудың бір Тарапының тұлғасы осы тараудың екінші Тарапының аумағында осы Келісім күшіне енген күніне немесе одан кейін құрған коммерциялық қатысуға қолданылады.
3. Осы бөлім құруға және/немесе қызметке байланысты тұлғаларға және олардың коммерциялық қатысуына субсидиялар беруге немесе мемлекеттік немесе муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарына қолданылмайды.
8.21-бап
Ұлттық режим
1. Құруға қатысты және № 1 Хаттамаға 3-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде бекітілген ескертпелерге сәйкес осы тараудың әрбір Тарапы өз аумағында осы тараудың екінші Тарапының тұлғаларына осыған ұқсас мән-жайларда өз тұлғаларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
2. Қызметке қатысты және № 1 Хаттамаға 3-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде бекітілген ескертпелерге сәйкес осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының тұлғасы бірінші Тараптың аумағында құрған коммерциялық қатысуға осыған ұқсас мән-жайларда өз аумағында құрылған өз тұлғаларының коммерциялық қатысуына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
8.22-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Құруға қатысты және № 1 Хаттамаға 1-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде бекітілген ескертпелерге сәйкес осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының тұлғаларына осыған ұқсас мән-жайларда кез келген үшінші мемлекеттің тұлғаларына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
2. Қызметке қатысты және № 1 Хаттамаға 1-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде бекітілген ескертпелерге сәйкес осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының тұлғасы бірінші Тараптың аумағында құрған коммерциялық қатысуға осыған ұқсас мән-жайларда кез келген үшінші мемлекет тұлғаларының коммерциялық қатысуына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
3. Әртүрлі түсінуді болғызбау мақсатында осы бап осы Келісімнің 8.38-бабында көзделгендей халықаралық дауларды шешудің осындай рәсімдеріне немесе тетіктеріне қолданылмайды.

4. Ничто в настоящем Соглашении не подразумевает обязательств Стороны настоящей главы предоставлять лицам или коммерческому присутствию лиц другой Стороны настоящей главы выгоды или преимущества, которые первая Сторона предоставляет или будет предоставлять в будущем:
a) в соответствии с соглашениями об экономической интеграции первой Стороны; или
b) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по налоговым вопросам.
Статья 8.23 Доступ на рынок
В отношении учреждения и/или деятельности ни одна из Сторон настоящей главы не сохраняет и не применяет к лицам другой Стороны настоящей главы и/или их учрежденному коммерческому присутствию на территории первой Стороны, соответственно, ограничения в отношении:
a) формы коммерческого присутствия, включая организационно-правовую форму лица;
b) общего числа учрежденных единиц коммерческого присутствия;
c) максимального процентного ограничения размера доли лиц другой Стороны настоящей главы в капитале юридического лица первой Стороны или степени контроля над таким юридическим лицом;
d) сделок/операций, осуществляемых коммерческим присутствием, учрежденным лицом другой Стороны настоящей главы, в процессе своей деятельности, в форме квоты или требования теста на экономическую целесообразность;
за исключением ограничений, предусмотренных индивидуальным национальным Перечнем первой Стороны, отраженным в Приложении 3
к Протоколу № 1.
Статья 8.24 Требования к деятельности
1. В соответствии с изъятиями, зафиксированными в ее индивидуальном национальном Перечне, отраженном в Приложении 3 к Протоколу № 1, ни одна из Сторон настоящей главы не будет, в связи с учреждением и/или деятельностью, налагать или принудительно осуществлять в отношении коммерческого присутствия лиц другой Стороны настоящей главы, учрежденных на территории первой Стороны, соответственно, никакие требования:
a) экспортировать какой-либо определенный объем или долю товаров или услуг;
b) закупать, использовать товары, произведенные на ее территории, или предоставлять преимущества таким товарам;
c) устанавливать каким-либо образом зависимость объема или стоимости импорта от объема или стоимости экспорта или от суммы поступлений иностранной валюты в связи с таким учреждением и/или такой деятельностью;
d) ограничивать продажи товаров или услуг на ее территории, которые производит или поставляет такое коммерческое присутствие, путем соотнесения таких продаж, тем или иным образом, с объемом или стоимостью его экспорта или выручки в иностранной валюте;
e) передавать определенную технологию, производственный процесс или иную являющуюся собственностью информацию лицам на территории первой Стороны; или
f) поставлять исключительно с территории первой Стороны товары, которые ею производятся, или услуги, которые ею поставляются, на определенный региональный рынок или на мировой рынок.

4. Осы Келісімде ештеңе де осы тарау Тарапының осы тараудың екінші Тарапының тұлғаларына немесе тұлғалардың коммерциялық қатысуына бірінші Тарап:
а) бірінші Тараптың экономикалық интеграция туралы келісімдеріне сәйкес; немесе
b) қосарланған салық салуды болғызбау туралы келісімдер немесе салық мәселелері бойынша өзге де уағдаластықтар негізінде ұсынған немесе келешекте ұсынатын пайданы немесе артықшылықты беру міндеттемелерін білдірмейді.
8.23-бап
Нарыққа қол жеткізу
Құруға және/немесе қызметке қатысты осы тарау Тараптардың бірде-бірі осы тараудың екінші Тарапының тұлғаларына және/немесе олардың бірінші Тараптың аумағында құрылған коммерциялық қатысуына, бірінші Тараптың № 1 Хаттамаға 3-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде көзделген шектеулерді қоспағанда, тиісінше мыналарға:
a) тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, коммерциялық қатысу нысанына;
b) коммерциялық қатысудың құрылған бірліктерінің жалпы санына;
c) осы тараудың екінші Тарапы тұлғаларының бірінші Тараптың заңды тұлғасының капиталындағы үлесінің мөлшерін немесе осындай заңды тұлғаны бақылау дәрежесін барынша пайыздық шектеуге;
d) осы тараудың екінші Тарапының тұлғасы құрған коммерциялық қатысу өз қызметі процесінде жүзеге асыратын, квота немесе экономикалық орындылыққа арналған тест талаптары нысанындағы мәмілелерге/операцияларға қатысты шектеулерді сақтамайды және қолданбайды.
8.24-бап
Қызметке қойылатын талаптар
1. № 1 Хаттамаға 3-қосымшада көрсетілген жеке ұлттық Тізбесінде бекітілген алып қоюларға сәйкес осы тарау Тараптарының бірде-бірі құруға және/немесе қызметке байланысты осы тараудың екінші Тарапы тұлғаларының бірінші Тараптың аумағында құрылған коммерциялық қатысуына қатысты, тиісінше, мынадай ешбір талаптарды:
a) қандай да бір белгілі бір көлемді немесе тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің үлесін экспорттауды;
b) оның аумағында өндірілген тауарларды сатып алуды, пайдалануды немесе осындай тауарларға артықшылықтар беруді;
c) импорт көлемінің немесе құнының экспорттың көлеміне немесе құнына немесе осындай құруға және/немесе осындай қызметке байланысты шетелдік валюта түсімдерінің сомасына тәуелділігін кез келген түрде белгілеуді;
d) оның аумағында осындай коммерциялық қатысу өндіретін немесе беретін тауарларды немесе көрсетілетін қызметтерді сатуды осындай сатулардың дәл сондай немесе өзге де түрде оның экспортының немесе шетелдік валютада түскен түсімінің көлеміне немесе құнына арақатынасы арқылы шектеуді;
e) белгілі бір технологияны, өндірістік процесті немесе меншік болып табылатын өзге де ақпаратты бірінші Тараптың аумағындағы тұлғаларға беруді; немесе
f) ол өндіретін тауарларды немесе белгілі бір өңірлік нарыққа немесе әлемдік нарыққа ол беретін көрсетілетін қызметтерді бірінші Тараптың аумағынан ғана беруді қолданбайды немесе мәжбүрлеп жүзеге асырмайды.

2. Ни одна из Сторон настоящей главы не будет обусловливать получение или продолжение получения преимущества в связи с учреждением и/или деятельностью коммерческого присутствия лиц другой Стороны настоящей главы, учрежденных на территории первой Стороны, соблюдением каких-либо из следующих требований:
a) закупать, использовать товары, произведенные на территории первой Стороны, или предоставлять преимущества таким товарам;
b) устанавливать каким-либо образом зависимость объема или стоимости импорта от объема или стоимости экспорта, или от суммы поступлений иностранной валюты в связи с таким учреждением и/или деятельностью;
c) ограничивать продажи товаров или услуг на ее территории, которые производит или поставляет такое коммерческое присутствие, путем соотнесения, тем или иным образом, таких продаж с объемом или стоимостью его экспорта или выручки иностранной валюты.
3. Ничто в пункте 2 настоящей статьи не должно толковаться как препятствующее Стороне настоящей главы обусловливать получение или продолжение получения преимущества в связи с учреждением и/или деятельностью лиц другой Стороны настоящей главы и/или коммерческим присутствием таких лиц, учрежденным на территории первой Стороны, соблюдением требования локализации производства, поставки услуги, обучения или найма работников, строительства или расширения каких-либо производственных мощностей или проведения исследований и разработок на территории первой Стороны.
4. В целях избежания разночтений ничто в пункте 1 настоящей статьи не должно толковаться как препятствующее Стороне настоящей главы применять или принудительно осуществлять какие-либо требования, в связи с коммерческим присутствием лиц другой Стороны настоящей главы, в отношении найма или обучения работников на ее территории, при условии, что такой найм или обучение не требуют передачи определенной технологии, производственного процесса или ноу-хау лицу на этой территории.
5. Подпункт е) пункта 1 настоящей статьи не применяется:
a) если Сторона настоящей главы разрешает использование права на интеллектуальную собственность в соответствии со статьей 31 Соглашения ТРИПС, или к мерам, требующим раскрытия частной информации, которые подпадают под действие или соответствуют статье 39 Соглашения ТРИПС; или
b) если требование применяется или принудительно осуществляется судебным или иным соответствующим органом в соответствии
с законодательством о конкуренции и нормативными актами той Стороны настоящей главы, которая применяет или принудительно осуществляет такое требование.

2. Тараптардың ешқайсысы мынадай:
a) бірінші Тараптың аумағында өндірілген тауарларды сатып алу, пайдалану немесе осындай тауарларға артықшылықтар беру;
b) импорт көлемінің немесе құнының экспорттың көлеміне немесе құнына немесе осындай құруға және/немесе қызметке байланысты шетелдік валюта түсімдерінің сомасына тәуелділігін қандай да бір түрде белгілеу;
c) оның аумағында осындай коммерциялық қатысу өндіретін немесе беретін тауарларды немесе көрсетілетін қызметтерді сатуды осындай сатулардың дәл сондай немесе өзге де түрде оның экспортының немесе шетелдік валютада түскен түсімінің көлеміне немесе құнына арақатынасы арқылы шектеу талаптарының кез келгенінің сақталуымен, құруға және/немесе осы тараудың екінші Тарапының тұлғалары бірінші Тараптың аумағында құрған коммерциялық қатысу қызметіне байланысты артықшылық алуға немесе алуды жалғастыруға негіз болмайды.
3. Осы баптың 2-тармағында ештеңе де осы тараудың Тарапына құруға және/немесе осы тараудың екінші Тарапы тұлғаларының қызметіне және/немесе бірінші Тараптың аумағында құрылған осындай тұлғалардың коммерциялық қатысуына, өндірісті оқшаулау, көрсетілетін қызметті беру, жұмыскерлерді оқыту немесе жалдау, қандай да бір өндірістік қуаттылықтарды салу немесе кеңейту немесе бірінші Тараптың аумағында зерттеулер мен әзірлемелер жүргізу талаптарын сақтауға байланысты артықшылық алуға немесе алуды жалғастыруға негіз болатын кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
4. Әртүрлі түсіндіруді болғызбау мақсатында осы баптың 1-тармағында ештеңе де осы тараудың Тарапына осы тараудың екінші Тарапы тұлғаларының коммерциялық қатысуына байланысты, оның аумағында жұмыскерлерді жалдауға немесе оқытуға қатысты, осындай жалдау немесе оқыту осы аумақта белгілі бір технологияны, өндірістік процесті немесе ноу-хауды тұлғаға беруді талап етпейтін жағдайда, қандай да бір талаптарды қолдануға немесе мәжбүрлеп жүзеге асыруға кедергі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
5. 1-тармақтың е) тармақшасы:
a) егер осы тараудың Тарапы ТРИПС Келісімінің 31-бабына сәйкес зияткерлік меншік құқығын пайдалануға рұқсат берсе немесе ТРИПС Келісімінің 39-бабының қолданылу аясына жататын немесе соған сәйкес келетін жеке ақпаратты жария етуді талап ететін шараларға; немесе
b) егер осындай талапты қолданатын немесе мәжбүрлеп жүзеге асыратын осы тарау Тарапының бәсекелестік туралы заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес талапты сот немесе өзге де тиісті орган қолданса немесе мәжбүрлеп жүзеге асырса, қолданылмайды.

6. Подпункты а) и b) пункта 1 настоящей статьи и подпункт а) пункта 2 настоящей статьи не применяются к квалификационным требованиям к товарам или услугам в отношении продвижения экспорта и программ помощи иностранным государствам.
7. Настоящая статья не влияет на правила происхождения, применяемые Сторонами настоящей главы и являющиеся предметом главы 4 ("Правила определения происхождения").
Статья 8.25 Высшее руководство, совет директоров
В связи с учреждением и/или деятельностью и в соответствии с ограничениями, предусмотренными индивидуальным национальным Перечнем первой Стороны в Приложении 3 к Протоколу № 1, а также в соответствии с условиями и ограничениями, приведенными в разделе IV ("Перемещение физических лиц") настоящей главы, ни одна из Сторон настоящей главы не будет требовать, чтобы юридическое лицо такой Стороны назначало на высшие руководящие должности физических лиц определенного гражданства.
РАЗДЕЛ IV. ПЕРЕМЕЩЕНИЕ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ
Статья 8.26 Сфера действия
1. Настоящая глава применяется к мерам, влияющим на временный въезд и пребывание физических лиц одной Стороны настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы в отношении категорий таких физических лиц, которые указаны в Перечне такой другой Стороны в Приложении 4 к Протоколу № 1. Указанные категории физических лиц могут включать:
a) деловых посетителей;
b) внутрифирменный перевод;
c) монтажников или обслуживающий персонал;
d) инвесторов;
e) поставщиков контрактных услуг.
Настоящий раздел не применяется к предоставлению субсидий или иных форм государственной или муниципальной поддержки поставщиков услуг или их услуг, охватываемых настоящим разделом.
2. Настоящая глава не применяется к мерам, влияющим на физических лиц Стороны настоящей главы, которые ищут доступ на рынок занятости другой Стороны настоящей главы, а также к мерам, касающимся гражданства, подданства, постоянного места проживания или найма на постоянной основе.
3. В целях избежания разночтений ничто в настоящем Соглашении не должно толковаться как обязательство Стороны настоящей главы в отношении каких-либо требований или процедур, относящихся к выдаче виз физическим лицам другой Стороны настоящей главы.
4. В целях настоящей главы "временный въезд или пребывание" означают въезд или пребывание физического лица одной Стороны настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы без намерения постоянного проживания.
5. За исключением того, что предусмотрено в ее Перечне в Приложении 4 к Протоколу № 1, ни одна из Сторон настоящей главы не может налагать или сохранять в силе какие-либо количественные ограничения или требования теста на экономическую целесообразность в отношении временного въезда или пребывания физических лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 8.27 Признание
Положения статьи VII ГАТС применяются между Сторонами настоящей главы, mutatis mutandis.
РАЗДЕЛ V. КАПИТАЛОВЛОЖЕНИЯ
Статья 8.28 Определения
В целях настоящего раздела приведенные ниже термины означают:
a) "капиталовложения" – любой вид имущественных ценностей, вложенных инвестором одной Стороны настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы в соответствии с законодательством и нормативными актами последней Стороны, которые обладают квалификацией капиталовложения, включая такие признаки, как инвестиционные обязательства в отношении капитала или иных ресурсов, ожидаемая прибыль и принятие на себя риска, включая, помимо прочего:
i. движимое и недвижимое имущество, а также любые имущественные права, такие как право залога или ипотечные права;
ii. акции, вклады и любые иные формы участия в капитале юридического лица;
iii. облигации и иные долговые обязательства;
iv. права требования по денежным средствам или по договорам, имеющим экономическую ценность3, связанным с капиталовложениями;
v. права на интеллектуальную собственность;
vi. деловую репутацию;
vii. права на осуществление предпринимательской деятельности, обладающие экономической ценностью, предоставляемые на основе закона или договора, включая, в частности, права на строительство, производство, соглашения о распределении доходов и концессионные соглашения, связанные, в частности, с разведкой, разработкой, добычей и эксплуатацией природных ресурсов.
Никакое изменение формы инвестированных или реинвестированных имущественных активов не влияет на квалификацию в качестве капиталовложений. Такое изменение осуществляется в соответствии с законодательством и нормативными актами той Стороны настоящей главы, на территории которой были осуществлены капиталовложения.
b) "инвестор Стороны настоящей главы" - любое физическое или юридическое лицо такой Стороны настоящей главы в соответствии с ее законодательством и нормативными актами, которое осуществило капиталовложения на территории другой Стороны настоящей главы;
c) "доходы" – средства, полученные от капиталовложений, включая, помимо прочего, прибыль, дивиденды, проценты, доходы от прироста капитала, роялти и другие вознаграждения; и
d) "свободно конвертируемая валюта" означает свободно конвертируемую валюту по определению Международного валютного фонда в соответствии со статьями Соглашения о Международном валютном фонде.
_________________________
3 В целях избежания разночтений термин "капиталовложения" не означает прав требования по денежным средствам, возникающих исключительно в силу:
a. коммерческих контрактов купли-продажи товаров или услуг, или
b. предоставления кредита в связи с такими коммерческими контрактами.
Статья 8.29 Сфера действия

6. Осы баптың 1-тармағының а) және b) тармақшалары және осы баптың 2-тармағының а) тармақшасы экспортты ілгерілетуге және шет мемлекеттерге көмек бағдарламаларына қатысты тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қойылатын біліктілік талаптарына қолданылмайды.
7. Осы бап осы тараудың Тараптары қолданатын және 4-тараудың («Шығарылуын айқындау қағидалары») нысанасы болып табылатын шығарылу қағидаларына әсер етпейді.
8.25-бап
Жоғары басшылық, директорлар кеңесі
Құруға және/немесе қызметке байланысты және № 1 Хаттамаға 3-қосымшада бірінші Тараптың жеке ұлттық Тізбесінде көзделген шектеулерге сәйкес, сондай-ақ осы тараудың IV бөлімінде («Жеке тұлғалардың жүріп-тұруы») келтірілген шарттар мен шектеулерге сәйкес осы тарау Тараптарының бірде-бірі осындай Тараптың заңды тұлғасынан жоғары басшылық лауазымдарына белгілі бір азаматтығы бар жеке тұлғаларды тағайындауды талап етпейтін болады.
IV БӨЛІМ
ЖЕКЕ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ЖҮРІП-ТҰРУЫ
8.26-бап
Қолданылу аясы
1. Осы тарау № 1 Хаттамаға 4-қосымшада осындай екінші Тараптың Тізбесінде көрсетілген осындай жеке тұлғалардың санаттарына қатысты осы тараудың бір Тарапының жеке тұлғаларының осы тараудың екінші Тарапының аумағына уақытша келуіне және онда болуына әсер ететін шараларға қолданылады. Жеке тұлғалардың көрсетілген санаттары мыналарды:
a) іскер келушілерді;
b) фирмаішілік ауыстыруды;
с) монтажшыларды немесе қызмет көрсетуші персоналды;
d) инвесторларды;
e) келісімшартпен көрсетілетін қызметтерді берушілерді қамтуы мүмкін.
Осы бөлім осы бөлімде қамтылатын көрсетілетін қызметтерді берушілерге немесе олардың көрсетілетін қызметтеріне субсидиялар беруге немесе мемлекеттік немесе муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарын ұсынуға қолданылмайды.
2. Осы тарау осы тараудың екінші Тарапының жұмыспен қамту нарығына қол жеткізуді іздестіріп жүрген осы тарау Тарапының жеке тұлғаларына әсер ететін шараларға, сондай-ақ азаматтыққа, бодандыққа, тұрақты тұрғылықты жерге немесе тұрақты негізде жалдауға қатысты шараларға қолданылмайды.
3. Әртүрлі түсіндіруді болғызбау мақсатында осы Келісімде ештеңе де осы тараудың екінші Тарапының жеке тұлғаларына визалар беруге қатысты қандай да бір талаптарға немесе рәсімдерге қатысты осы тарау Тарапының міндеттемесі ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
4. Осы тараудың мақсатында «уақытша келу немесе болу» осы тараудың бір Тарапының жеке тұлғасының осы тараудың екінші Тарапының аумағына тұрақты тұру ниетінсіз келуін немесе онда болуын білдіреді.
5. № 1 Хаттамаға 4-қосымшадағы Тізбесінде көзделгенді қоспағанда, осы тарау Тараптарының бірде-бірі осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлғалардың уақытша келуіне немесе болуына қатысты қандай да бір сандық шектеулерді немесе экономикалық орындылығына тест талаптарын қоя алмайды немесе күшінде сақтай алмайды.
8.27-бап
Тану
ГАТС-тың VII бабының ережелері осы тараудың Тараптары арасында қолданылады, mutatis mutandis.
V БӨЛІМ. ҚАРАЖАТ САЛЫМДАРЫ
8.28-бап
Анықтамалар
Осы бөлімнің мақсатында төменде келтірілген терминдер мыналарды білдіреді:
a) «қаражат салымдары» - осы тараудың бір Тарапының инвесторы осы тараудың екінші Тарапының аумағына соңғы Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес салған мүліктік құндылықтардың кез келген түрі, олар қаражатқа немесе басқа ресурстарға қатысты инвестициялық міндеттемелер, күтілетін пайда және тәуекелге бел байлау сияқты белгілерді қоса алғанда, сондай-ақ мыналарды:
i. жылжымалы және жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ кепіл құқығы немесе ипотекалық құқық сияқты кез келген мүліктік құқықтарды;
ii. акцияларды, салымдарды және заңды тұлға капиталына қатысудың өзге де нысандарын;
iii. облигацияларды және өзге де борыштық міндеттемелерді;
iv. ақша қаражаты бойынша немесе қаражат салымымен байланысты экономикалық құндылығы3 бар шарттар бойынша талап ету құқығын;
v. зияткерлік меншік құқығын;
vi. іскерлік беделді;
vii. экономикалық құндылығы бар, құқық, оның ішінде, атап айтқанда, құрылыс салуға, өндіріске, кірісті бөлу туралы келісімдерге және атап айтқанда, табиғи ресурстарды барлауға, игеруге, өндіруге және пайдалануға байланысты концессиялық келісімдерге құқықтарды қоса алғанда, заң немесе шарт негізінде берілетін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру құқықтарын қоса алғанда, қаражат салымының біліктілігіне ие болады.
Инвестицияланған немесе қайта инвестицияланған мүліктік активтер нысанының ешбір өзгерісі қаражат салымдары ретінде біліктілікке әсер етпейді. Мұндай өзгеріс аумағында қаражат салымы жүзеге асырылған осы тарау Тарапының заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
b) «осы тарау Тараптының инвесторы» - осы тараудың екінші Тарапының аумағында соның заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес қаражат салымын жүзеге асырған осы тараудың осындай Тарапының кез келген жеке немесе заңды тұлғасы;
с) «кірістер» - пайданы, дивидендтерді, пайыздарды, капитал өсімінен түскен кірістерді, роялтиді және басқа да сыйақыларды қоса алғанда, қаражат салымдарынан алынған қаражат; және
d) «еркін айырбасталатын валюта» Халықаралық Валюта қоры туралы келісімнің баптарына сәйкес Халықаралық Валюта Қорының ұйғарымы бойынша еркін айырбасталатын валютаны білдіреді.
________________
3Әртүрлі түсіндіруді болғызбау мақсатында "қаражат салымдары"  термині:
а) тауарларды немесе көрсетілетін қызметтерді сатудың-сатып алудың коммерциялық келісімшарттарына, немесе
b) осындай коммерциялық келісімшарттарға байланысты кредит беруге орай туындайтын ақша қаражаты бойынша талап ету құқықтарын білдірмейді.
8.29-бап
Қолданылу аясы

1. Положения настоящего раздела применяются ко всем капиталовложениям, осуществленным инвесторами одной из Сторон настоящей главы на территории другой Стороны настоящей главы после 19 июня 1981 года и существующим на дату вступления в силу настоящего Соглашения, но не применяются ни к какому действию или факту, имевшему место, и ни к какой ситуации или спору, которые возникли или прекратились до вступления в силу настоящего Соглашения.
2. Капиталовложения инвесторов одной Стороны настоящей главы, осуществленные на территории другой Стороны настоящей главы в форме учреждения и коммерческого присутствия, как они определены и регулируются разделом III ("Учреждение, коммерческое присутствие и деятельность") настоящей главы, не подпадают под сферу действия статей 8.30, 8.31, 8.32 и 8.33 настоящего Соглашения.
3. Настоящий раздел не применяется к предоставлению субсидий или иных форм государственной или муниципальной поддержки инвесторов и их капиталовложений, за исключением субсидий и иных форм государственной или муниципальной поддержки инвесторов и их капиталовложений, предусмотренных статьей 8.34 настоящего Соглашения.
Статья 8.30 Поощрение и допуск капиталовложений
Каждая Сторона настоящей главы поощряет инвесторов другой Стороны и создает для них благоприятные условия для осуществления капиталовложений на своей территории и допускает капиталовложения инвесторов другой Стороны настоящей главы в соответствии с законодательством и нормативными актами первой Стороны.
Статья 8.31 Справедливый и равноправный режим и полная защита и безопасность
1. Каждая Сторона настоящей главы предоставляет капиталовложениям инвесторов другой Стороны настоящей главы справедливый и равноправный режим, а также полную защиту и безопасность.
2. "Справедливый и равноправный режим", как указывается в пункте 1 настоящей статьи, требует, в частности, от каждой Стороны настоящей главы не отказывать в правосудии в любых судебных или административных разбирательствах.
3. "Полная защита и безопасность", как указывается в пункте 1 настоящей статьи, требует, чтобы каждая Сторона настоящей главы принимала такие меры, которые могут быть обоснованно необходимы для обеспечения защиты и безопасности капиталовложений инвестора другой Стороны настоящей главы.
4. В отношении капиталовложений инвестора другой Стороны настоящей главы на территории первой Стороны концепции "справедливый и равноправный режим" и "полная защита и безопасность", как указывается в пункте 1 настоящей статьи, не требуют предоставления режима более благоприятного, чем режим, предоставленный собственным инвесторам первой Стороны и/или инвесторам любого третьего государства в соответствии с ее законодательством и нормативными актами.

1. Осы бөлімнің ережелері осы тарау Тараптарының бірінің инвесторлары 1981 жылғы 19 маусымнан кейін осы тараудың екінші Тарапының аумағында жүзеге асырған және осы Келісім күшіне енген күні болатын қаражат салымдарының барлығына қолданылады, бірақ осы Келісім күшіне енгенге дейін орын алған ешбір әрекетке немесе фактіге және туындаған немесе тоқтатылған ешбір оқиғаға немесе дауға қолданылмайды.
2. Осы тараудың бір Тарапы инвесторларының осы тараудың екінші Тарапының аумағында жүзеге асырған, осы тараудың ІІІ бөлімінде («Құру, коммерциялық қатысу және қызмет») айқындалғандай және реттелетіндей, құру және коммерциялық қатысу нысанындағы қаражат салымдары осы Келісімнің 8.308.318.32 және 8.33-баптарының қолданылу аясына жатпайды.
3. Осы Бөлім осы Келісімнің 8.34-бабында көзделген субсидияларды және инвесторлар мен олардың қаражат салымдарын мемлекеттік немесе муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарын қоспағанда, субсидиялар беруге немесе инвесторлар мен олардың қаражат салымдарын мемлекеттік немесе муниципалдық қолдаудың өзге де нысандарын ұсынуға қолданылмайды.
8.30-бап
Қаражат салымдарын ынталандыру және оларға рұқсат беру
Осы тараудың әрбір Тарапы екінші Тараптың инвесторларын ынталандырып, қаражат салымдарын жүзеге асыру үшін өз аумағында оларға қолайлы жағдайлар жасайды және бірінші Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес осы тараудың екінші Тарапы инвесторларының қаражат салымдарына рұқсат береді.
8.31-бап
Әділ және тең құқықты режим және толық қорғау мен қауіпсіздік
1. Осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапы инвесторларының қаражат салымдарына әділ және тең құқықты режимді, сондай-ақ толық қорғау мен қауіпсіздікті ұсынады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілгендей, «әділ және тең құқықты режим», атап айтқанда, осы тараудың әрбір Тарапынан кез келген сот немесе әкімшілік талқылауларда сот төрелігінен бас тартпауды талап етеді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілгендей, «толық қорғау мен қауіпсіздік» осы тараудың әрбір Тарапынан екінші Тарап инвесторының қаражат салымдарын қорғау мен олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін негізделген қажетті шаралар қабылдауды талап етеді.
4. Осы тараудың екінші Тарапы инвесторының бірінші Тараптың аумағындағы қаражат салымдарына қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілгендей, «әділ және тең құқықты режим» және «толық қорғау мен қауіпсіздік» тұжырымдамалары бірінші Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес оның өз инвесторларына және/немесе кез келген үшінші мемлекеттің инвесторларына ұсынылған режимнен неғұрлым қолайлырақ режимді ұсынуын талап етпейді.

5. Выявление факта нарушения иного положения настоящего Соглашения или отдельного международного соглашения не означает наличие нарушения настоящей статьи.
Статья 8.32 Национальный режим
1. Каждая Сторона настоящей главы предоставляет инвесторам другой Стороны настоящей главы и капиталовложениям инвесторов другой Стороны настоящей главы режим, не менее благоприятный, чем режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах своим собственным инвесторам и их капиталовложениям на своей территории.
2. Каждая Сторона настоящей главы сохраняет за собой право, в соответствии со своим законодательством и нормативными актами, применять и вводить изъятия из национального режима, указанного в пункте 1 настоящей статьи, применительно к иностранным инвесторам и их капиталовложениям, включая повторные капиталовложения.
Статья 8.33 Режим наибольшего благоприятствования
1. Каждая Сторона настоящей главы предоставляет инвесторам другой Стороны настоящей главы и капиталовложениям инвесторов другой Стороны настоящей главы режим, не менее благоприятный, чем режим, который она предоставляет в аналогичных обстоятельствах инвесторам любого третьего государства и их капиталовложениям на своей территории.
2. В целях избежания разночтений настоящая статья не применяется к таким процедурам или механизмам разрешения международных споров, как те, что предусмотрены в статье 8.38 настоящего Соглашения.
3. Ничто в настоящем разделе не должно толковаться как обязательство Стороны настоящей главы предоставлять инвесторам другой Стороны настоящей главы или их капиталовложениям выгоды или преимущества, которые первая Сторона предоставляет или будет предоставлять в будущем:
a) в соответствии с соглашениями об экономической интеграции первой Стороны; или
b) на основе соглашений об избежании двойного налогообложения или иных договоренностей по налоговым вопросам.
Статья 8.34 Компенсация ущерба
Каждая Сторона настоящей главы предоставляет инвесторам другой Стороны настоящей главы и капиталовложениям инвесторов другой Стороны настоящей главы в отношении мер, которые она устанавливает или сохраняет, относящихся к ущербу, нанесенному капиталовложениям таких инвесторов на ее территории в связи с военными действиями или иными вооруженными конфликтами, мятежами, восстаниями, революциями, бунтами, гражданскими волнениями или беспорядками, режим не менее благоприятный, чем она предоставляет в аналогичных обстоятельствах:
a) своим собственным инвесторам и их капиталовложениям; или
b) инвесторам любого третьего государства и их капиталовложениям.
Статья 8.35 Экспроприация и компенсация
1. Ни одна из Сторон настоящей главы не подвергает национализации, экспроприации или иным мерам, эквивалентным по последствиям национализации или экспроприации, капиталовложения инвестора другой Стороны настоящей главы (далее – экспроприация), за исключением случаев, когда экспроприация осуществляется:
a) в общественных интересах;
b) в порядке, установленном в соответствии с законодательством и нормативными актами первой Стороны;
c) на недискриминационной основе; и
d) с выплатой быстрой, адекватной и эффективной компенсации в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.

5. Осы Келісімнің немесе жекелеген халықаралық келісімнің өзге де ережелерінің бұзу фактісінің анықталуы осы бапты бұзу орын алды дегенді білдірмейді.
8.32-бап
Ұлттық режим
1. Осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының инвесторларына және осы тараудың екінші Тарапы инвесторларының қаражат салымдарына осыған ұқсас мән-жайларда ол өз аумағында өздерінің инвесторлары мен олардың қаражат салымдарына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
2. Осы тараудың әрбір Тарапы өз заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес шетелдік инвесторларға және қайталама қаражат салымдарын қоса алғанда, олардың қаражат салымдарына қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілген ұлттық режимнен алып қоюларды қолдану және енгізу құқығын өзінде қалдырады.
8.33-бап
Барынша қолайлылық режимі
1. Осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының инвесторларына және осы тараудың екінші Тарапы инвесторларының қаражат салымдарына осыған ұқсас мән-жайларда ол өз аумағында кез келген үшінші мемлекеттің инвесторлары мен олардың қаражат салымдарына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
2. Әртүрлі түсіндіруді болғызбау мақсатында осы бап осы Келісімнің 8.38-бабында көзделгендей халықаралық дауларды шешудің осындай рәсімдеріне немесе тетіктеріне қолданылмайды.
3. Осы бөлімде ештеңе де осы тарау Тарапының осы тараудың екінші Тарапының инвесторларына немесе олардың қаражат салымдарына бірінші Тарап:
a) бірінші Тараптың экономикалық интеграция туралы келісімдеріне сәйкес; немесе
b) қосарланған салық салуды болғызбау туралы келісімдер немесе салық мәселелері бойынша өзге уағдаластықтар негізінде ұсынатын немесе келешекте ұсынатын пайданы немесе артықшылықты беру міндеттемесі ретінде түсіндірілмейді.
8.34-бап
Нұқсанды өтеу
1. Осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының инвесторларына және осы тараудың екінші Тарапы инвесторларының қаражат салымдарына әскери іс-қимылдарға немесе өзге де қарулы қақтығыстарға, бас көтерулерге, көтерілістерге, революцияларға, бүліктерге, азаматтық толқуларға немесе тәртіпсіздіктерге байланысты осындай инвесторлардың өз аумағындағы қаражат салымдарына келтірілген нұқсанға жатқызылатын өзі белгілейтін немесе сақтайтын шараларға қатысты осыған ұқсас мән-жайларда:
a) өзінің инвесторлары мен олардың қаражат салымдарына; немесе
b) кез келген үшінші мемлекеттің инвесторларына және олардың қаражат салымдарына өзі ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
8.35-бап
Экспроприация және өтемақы
1. Осы тарау Тараптарының ешқайсысы экспроприация:
a) қоғамдық мүдделер үшін;
b) бірінші Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес белгіленген тәртіппен;
c) кемсітпеушілік негізде; және
d) осы баптың 3-тармағына сәйкес жылдам, барабар және тиімді өтемақы төлеп отырып жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, осы тараудың екінші Тарапы инвесторының қаражат салымдарын мемлекет меншігіне алуға, экспроприацияға немесе мелекет меншігіне алу немесе экспроприация салдарына тепе-тең болатын өзге де шараларға (бұдан әрі - экспроприация) ұшырамайды.

2. Установление того, являются ли результатом такой меры или ряда таких мер какой-либо из Стороны настоящей главы последствия, эквивалентные национализации или экспроприации, требует изучения каждого отдельного случая на основе фактов, которое будет учитывать, среди прочего:
a) экономическое воздействие меры или ряда мер, хотя сам факт того, что мера или ряд мер любой Стороны настоящей главы оказывают неблагоприятное воздействие на экономическую ценность капиталовложений, не является установлением того, что экспроприация имела место;
b) характер меры или ряда мер каждой из Сторон настоящей главы.
3. Компенсация, предусмотренная подпунктом d) пункта 1 настоящей статьи:
a) выплачивается без неоправданной задержки;
b) должна быть эквивалентна справедливой рыночной стоимости экспроприированных капиталовложений, рассчитанной на дату, когда о фактической или предстоящей экспроприации было публично объявлено, в зависимости от того, что наступит раньше;
c) выплачивается в свободно конвертируемой валюте или, с согласия инвестора, в валюте Стороны настоящей главы, осуществившей экспроприацию, и свободно переводится в соответствии с положениями статьи 8.37 настоящего Соглашения. С даты экспроприации до даты выплаты компенсации на сумму компенсации будут начисляться проценты по коммерческой ставке, устанавливаемой на рыночной основе.
4. Настоящая статья не применяется к выдаче принудительных лицензий, выдаваемых в связи с правами на интеллектуальную собственность в соответствии с Соглашением ТРИПС.
5. Несмотря на положения пунктов 1 - 4 настоящей статьи, экспроприация земли на территории одной из Сторон настоящей главы должна осуществляться в соответствии с законодательством и нормативными актами такой Стороны в целях, установленных в соответствии с вышеуказанным законодательством и нормативными актами, и с выплатой компенсации, которая оценивается с должным учетом рыночной стоимости и выплачивается без неоправданной задержки в соответствии с законодательством и нормативными актами такой Стороны.
Статья 8.36 Суброгация
1. Если Сторона настоящей главы или уполномоченное ею агентство осуществили платеж инвестору такой Стороны на основании гарантии, договора страхования или иной формы гарантийного возмещения убытков в связи с некоммерческими рисками, которые она предоставила в связи с капиталовложениями, другая Сторона настоящей главы признает суброгацию или передачу любого права или требования инвестора в связи с такими капиталовложениями первой Стороне или назначенному ею агентству. Уступленное по суброгации или переданное право или требование не должно превышать первоначальное право или требование инвестора. В целях избежания разночтений такое право или требование должно осуществляться в соответствии с законодательством и нормативными актами последней Стороны, но без ущерба для статей 8.21, 8.22, 8.23, 8.24 и 8.25 настоящего Соглашения.

2. Мемлекет меншігіне алуға және экспроприацияға тепе-тең салдарлар осы тараудың қандай да бір Тарапының осындай шарасының немесе бірқатар осындай шараларының нәтижесі болып табылатын не болып табылмайтынын анықтау басқалармен қатар, мыналарды:
a) осы тараудың кез келген Тарапының шарасы немесе бірқатар шаралары қаражат салымдарының экономикалық құндылығына теріс әсер етуі фактісінің өзі экспроприация орын алды дегенді анықтау болып табылмаса да, осындай шараның немесе бірқатар шаралардың экономикалық әсерін;
b) осы тараудың әрбір Тарапы шарасының немесе бірқатар шараларының сипатын ескеретін фактілердің негізінде әрбір жекелеген жағдайды зерделеуді талап етеді.
3. Осы баптың 1-тармағының d) тармақшасында көзделген өтемақы:
a) қисынсыз кідіртусіз төленеді;
b) қайсысы бұрын болатынына қарай, іс жүзіндегі немесе алдағы экспроприация туралы жария етілген күнге есептелген экспроприацияланған қаражат салымдарының әділ нарықтық құнына тепе-тең болуға тиіс;
c) еркін айырбасталатын валютада немесе инвестордың келісімімен экспроприацияны жүзеге асырған осы тарау Тарапының валютасында төленеді және осы Келісімнің 8.37-бабының ережелеріне сәйкес еркін аударылады. Экспроприация күнінен бастап өтемақыны төлеу күніне дейін өтемақы сомасына нарықтық негізде белгіленетін коммерциялық мөлшерлеме бойынша пайыздар есептелетін болады.
4. Осы бап ТРИПС Келісіміне сәйкес зияткерлік меншік құқығына байланысты берілетін мәжбүрлі лицензияларды беруге қолданылмайды.
5. Осы баптың 14-тармақтарының ережелеріне қарамастан, осы тарау Тараптарының бірінің аумағындағы жерді экспроприациялау осындай Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес, жоғарыда аталған заңнамаға және нормативтік актілеріне сәйкес белгіленген мақсатта және нарықтық құнын тиісті түрде есепке ала отырып бағаланатын және осындай Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес қисынсыз кідіртусіз төленетін өтемақыны төлей отырып жүзеге асырылуға тиіс.
8.36-бап
Суброгация
1. Егер осы тараудың Тарапы немесе ол уәкілеттік берген агенттік осындай Тараптың инвесторына төлемді кепілдік, сақтандыру шарты немесе қаражат салымдарына байланысты ол ұсынған коммерциялық емес тәуекелдерге байланысты залалды кепілді өтеудің өзге нысандары негізінде жүзеге асырса, осы тараудың екінші Тарапы бірінші Тарапқа немесе ол тағайындаған агенттікке осындай қаражат салымдарына байланысты суброгацияны немесе кез келген құқықты немесе инвестордың талабын беруді таниды. Суброгация бойынша басқа біреуге берілген немесе берілген құқық немесе талап инвестордың бастапқы құқығынан немесе талабынан аспауға тиіс. Әртүрлі түсіндіруді болғызбау мақсатында мұндай құқық немесе талап соңғы Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес, бірақ осы Келісімнің 8.218.228.238.24 және 8.25-баптарына нұқсан келтірместен жүзеге асырылуға тиіс.

2. Если Сторона настоящей главы или уполномоченное ею агентство осуществили платеж инвестору такой Стороны и получили права и требования инвестора, такой инвестор не должен использовать указанные права и требования против другой Стороны настоящей главы, за исключением случаев, когда он уполномочен действовать от имени такой Стороны или от имени уполномоченного ею агентства, осуществляющего такой платеж.
Статья 8.37 Перевод платежей
1. За исключением случаев, предусмотренных статьей 8.8 настоящего Соглашения, каждая Сторона настоящей главы гарантирует инвесторам другой Стороны настоящей главы, при условии выполнения ими всех налоговых и прочих обязательств в соответствии с законодательством и нормативными актами первой Стороны, свободный перевод за границу платежей, относящихся к их капиталовложениям, в частности:
a) доходов;
b) средств на погашение ссуд и кредитов, признаваемых каждой Стороной настоящей главы в качестве капиталовложений, а также накопленных процентов;
c) поступлений от продажи или полной или частичной ликвидации капиталовложений;
d) компенсации, предусмотренной в статьях 8.34 и 8.35 настоящего Соглашения;
e) заработной платы и иного вознаграждения, полученного инвестором и физическими лицами другой Стороны настоящей главы, получившими разрешение на работу в связи с капиталовложениями на территории первой Стороны.
2. Перевод платежей осуществляется без неоправданной задержки в свободно конвертируемой валюте по обменному курсу, действительному на дату перевода, в соответствии с положениями валютного законодательства и нормативных актов той Стороны настоящей главы, на территории которой были осуществлены капиталовложения.
Статья 8.38 Разрешение споров между Стороной настоящей главы и инвестором другой Стороны настоящей главы
1. Споры между Стороной настоящей главы и инвестором другой Стороны настоящей главы, возникающие в связи с заявленным нарушением обязательства первой Стороны согласно настоящей главе в связи с капиталовложением, осуществленным инвестором на территории первой Стороны, по возможности, разрешаются дружественным путем посредством переговоров. Такие переговоры могут включать использование не имеющих обязательной силы процедур с участием третьей стороны, таких как добрые услуги, согласительная процедура и посредничество.
2. Письменный запрос на проведение переговоров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, поданный инвестором, должен включать:
a) имя и адрес инвестора, являющегося стороной спора;
b) по каждому иску – конкретные положения в соответствии с настоящей главой, которые, предположительно, были нарушены;
c) юридическое и фактологическое обоснование каждого требования;
d) исковые требования и приблизительный размер заявленного ущерба.

2. Егер осы тараудың Тарапы немесе ол уәкілеттік берген агенттік осындай Тараптың инвесторына төлемді жүзеге асырса және инвестордың құқықтары мен талаптарын алса, мұндай инвестор осындай төлемді жүзеге асыратын осындай Тараптың атынан немесе ол өкілеттік берген агенттіктің атынан әрекет етуге уәкілетті болған жағдайларды қоспағанда, көрсетілген құқықтар мен талаптарды осы тараудың екінші Тарапына қарсы пайдаланбауға тиіс.
8.37-бап
Төлемдерді аудару
1. Осы Келісімнің 8.8-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы тараудың әрбір Тарапы осы тараудың екінші Тарапының инвесторларына бірінші Тараптың заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес олар барлық салықтық және басқа да міндеттемелерді орындаған жағдайда, олардың қаражат салымдарына жататын төлемдерді, атап айтқанда:
a) кірістерін;
b) осы тараудың әрбір Тарапы қаражат салымдары ретінде танитын несиелер мен кредиттерді өтеуге арналған қаражатты, сондай-ақ жиналған пайыздарды;
c) саудадан немесе қаражат салымдарын толық немесе ішінара жоюдан түскен түсімдерді;
d) осы Келісімнің 8.34 және 8.35-баптарында көзделген өтемақыны;
e) бірінші Тараптың аумағындағы қаражат салымдарына байланысты жұмысқа рұқсат алған осы тараудың екінші Тараптың инвесторы және жеке тұлғалары алған жалақыны және өзге сыйақыны шетелге еркін аударуға кепілдік береді.
2. Төлемдерді аудару аумағында қаражат салымдары жүзеге асырылған осы тарау Тарапының валюталық заңнамасының және нормативтік актілерінің ережелеріне сәйкес аудару күні қолданылатын айырбастау бағамы бойынша еркін айырбасталатын валютамен қисынсыз кідіртусіз жүзеге асырылады.
8.38-бап
Осы тараудың Тарапы мен осы тараудың екінші Тарапының
инвесторы арасындағы дауларды шешу
1. Осы тараудың Тарапы мен осы тараудың екінші Тарапының инвесторы арасында бірінші Тараптың аумағында инвестор жүзеге асырған қаражат салымына байланысты осы тарауға сәйкес бірінші Тарап міндеттемесінің мәлімделген бұзылуына байланысты туындайтын даулар, мүмкіндігінше, келіссөздер жүргізу арқылы бейбіт жолмен шешіледі. Мұндай келіссөздер үшінші тараптың қатысуымен, игілікті қызмет көрсетулер, келісу рәсімі және делдалдық сияқты міндетті күші жоқ рәсімдерді пайдалануды қамтуы мүмкін.
2. Осы баптын 1-тармағында көрсетілген келіссөздерді жүргізуге инвестор берген жазбаша өтінімде:
a) даудың тарапы болып табылатын инвестордың аты мен мекенжайы;
b) әрбір талап қою бойынша – осы тарауға сәйкес, бұзылды деп топшыланатын нақты ережелер;
c) әрбір талаптың заңды және фактологиялық негіздемесі;
d) талап арыздар мен мәлімделген нұқсанның болжамды мөлшері қамтылуға тиіс.

3. Если спор не может быть разрешен мирно путем переговоров в течение шести месяцев с даты получения Стороной, являющейся стороной спора, письменного запроса инвестора другой Стороны настоящей главы, такой спор передается по выбору инвестора на рассмотрение в:
a) компетентный суд Стороны настоящей главы, на территории которой были осуществлены капиталовложения; или
b) арбитражный суд ad hoc в соответствии с Арбитражным регламентом Комиссии ООН по праву международной торговли; или
c) Международный центр по урегулированию инвестиционных споров, созданный в соответствии с Конвенцией по разрешению инвестиционных споров между государствами и гражданами других государств, открытой для подписания в Вашингтоне 18 марта 1965 года (Конвенция ICSID), при условии, что спорящая Сторона и Сторона, инвестор которой участвует в споре, является стороной Конвенции ICSID; или
d) арбитраж в соответствии с Дополнительной процедурой ICSID, при условии, что либо спорящая Сторона, либо Сторона, инвестор которой участвует в споре, является стороной Конвенции ICSID; или
e) при согласии сторон спора, любое другое арбитражное учреждение или в соответствии с любыми другими правилами арбитража.
4. Выбор учреждения, указанного в пункте 3 настоящей cтатьи, является окончательным.
5. Любое решение арбитража является окончательным и обязательным для обеих сторон спора. Каждая Сторона настоящей главы обязуется привести в исполнение указанное решение в соответствии со своим законодательством и нормативными актами.
6. Никакие иски не могут передаваться в арбитраж в соответствии с настоящим разделом, если с даты, когда истец впервые узнал или когда обоснованно должен был впервые узнать о предполагаемом нарушении в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, прошло более трех лет.
7. Физическое лицо, являвшееся гражданином Стороны настоящей главы на дату осуществления капиталовложений, не имеет права подавать иск против такой Стороны в соответствии с настоящей статьей.
ГЛАВА 8 BIS
ПРЕДПРИЯТИЯ, НАХОДЯЩИЕСЯ В СОБСТВЕННОСТИ ГОСУДАРСТВА,
КОНТРОЛИРУЕМЫЕ ГОСУДАРСТВОМ И ПРЕДПРИЯТИЯ СО СПЕЦИАЛЬНЫМИ
ИЛИ ИСКЛЮЧИТЕЛЬНЫМИ ПРИВИЛЕГИЯМИ
Статья 8 BIS.1 Сфера действия
Настоящая глава применяется только между Российской Федерацией и Вьетнамом.
Статья 8 BIS.2 Предприятия, находящиеся в собственности государства, контролируемые государством и предприятия со специальными или исключительными привилегиями
Российская Федерация и Вьетнам обеспечивают, что деятельность их предприятий, находящихся в собственности государства, контролируемых государством и предприятий со специальными или исключительными привилегиями будет соответствовать их соответствующим обязательствам в рамках ВТО, содержащимся в Протоколе о присоединении к ВТО Российской Федерации и Вьетнама, соответственно.

3. Егер дау осы даудың тарапы болып табылатын Тарап осы тараудың екінші Тарапы инвесторының жазбаша сұрау салуын алған күннен бастап алты ай ішінде келіссөздер жүргізу арқылы бейбіт жолмен шешілмесе, мұндай дау инвестордың таңдауы бойынша:
a) аумағында қаражат салымдары жүзеге асырылған осы тарау Тарапының құзыретті сотының; немесе
b) БҰҰ-ның Халықаралық сауда құқығы жөніндегі комиссиясының Төрелік регламентіне сәйкес төрелік сотының ad hoc; немесе
c) дауласушы Тарап және инвесторы дауға қатысатын Тарап
ICSID конвенциясының тарапы болған жағдайда, 1965 жылғы
18 наурызда Вашингтонда қол қою үшін ашық Мемлекеттер мен басқа мемлекеттердің азаматтары арасындағы инвестициялық дауларды шешу жөніндегі конвенцияға (ICSID конвенциясы) сәйкес құрылған Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталықтың; немесе
d) не дауласушы Тарап, не инвесторы дауға қатысатын Тарап
ICSID конвенциясының тарапы болған жағдайда, ICSID Қосымша рәсіміне сәйкес төреліктің; немесе
e) даудың тараптары келіскен кезде кез келген басқа төрелік мекемесінің қарауына немесе төреліктің кез келген басқа да қағидаларына сәйкес қарауға беріледі.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мекемені таңдау түпкілікті болып табылады.
5. Төреліктің кез келген шешімі түлкілікті және даудың екі тарапы үшін де міндетті болып табылады. Осы тараудың әрбір Тарапы көрсетілген шешімді өз заңнамасы мен нормативтік актілеріне сәйкес орындауға міндеттенеді.
6. Егер осы баптың 1-тармағына сәйкес ықтимал бұзушылық туралы талапкер алғаш рет білген немесе негізделген түрде алғаш рет білуге тиіс болған күннен бастап үш жылдан астам уақыт өтсе, осы бөлімге сәйкес ешбір талап арыз төрелікке жіберілмейді.
7. Қаражат салымдарын жүзеге асыру күні осы тарау Тарапының азаматы болып табылатын жеке тұлғаның осы бапқа сәйкес мұндай Тарапқа қарсы талап арыз беруге құқығы жоқ.
8 BIS-ТАРАУ
МЕМЛЕКЕТ МЕНШІГІНДЕГІ, МЕМЛЕКЕТ БАҚЫЛАЙТЫН КӘСІПОРЫНДАР ЖӘНЕ
АРНАЙЫ НЕМЕСЕ ЕРЕКШЕ АРТЫҚШЫЛЫҚТАРЫ БАР КӘСІПОРЫНДАР
8 BIS.1-бап
Қолданылу аясы
Осы тарау Ресей Федерациясы мен Вьетнам арасында ғана қолданылады.
8 BIS.2-бап
Мемлекет меншігіндегі, мемлекет бақылайтын кәсіпорындар
және арнайы немесе ерекше артықшылықтары бар
кәсіпорындар
Ресей Федерациясы мен Вьетнам мемлекет меншігіндегі, мемлекет бақылайтын өз кәсіпорындары мен арнайы немесе ерекше артықшылықтары бар кәсіпорындары қызметінің тиісінше Ресей Федерациясының және Вьетнамның ДСҰ-ға қосылуы туралы Хаттамада қамтылған ДСҰ шеңберіндегі өздерінің тиісті міндеттемелеріне сай болуын қамтамасыз етеді.

ГЛАВА 9
ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНАЯ СОБСТВЕННОСТЬ
Статья 9.1 Цели
Стороны подтверждают свою приверженность сокращению барьеров для торговли и инвестиций за счет продвижения более глубокой экономической интеграции посредством создания интеллектуальной собственности и эффективного и адекватного использования, охраны и защиты прав на интеллектуальную собственность, принимая во внимание различия в их соответствующих законах и нормативных актах и уровнях экономического развития и возможностей, а также необходимость поддержания надлежащего баланса между правами владельцев интеллектуальной собственности и законными интересами пользователей в отношении объектов, охраняемых правами интеллектуальной собственности.
Статья 9.2 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "интеллектуальная собственность" означает объекты авторского права и смежных прав, товарные знаки, географические указания (включая наименования мест происхождения товаров), изобретения (включая полезные решения), полезные модели, промышленные образцы, топологии интегральных микросхем, сорта растений и нераскрываемую информацию;
b) "географическое указание" означает указание, которое идентифицирует товар как происходящий с территории Стороны, или из региона или местности на этой территории, если заданные качество, репутация или иные характеристики товара непосредственно относятся к его географическому происхождению, как это определено в статье 22 Соглашения ТРИПС;
c) "наименование места происхождения товара" означает географическое обозначение, представляющее собой или содержащее современное или историческое, официальное или неофициальное, полное или сокращенное наименование страны, региона или местности или другой географической зоны, ставшее известным в результате его использования в стране происхождения в отношении товаров, качество и свойства которых исключительно или главным образом определяются географической средой, включая природные и человеческие факторы;
d) "товары с неправомерно используемым товарным знаком" означают товары, включая их упаковку, маркированные без разрешения товарным знаком, который идентичен товарному знаку, законно зарегистрированному для таких товаров, или который по существенным признакам нельзя отличить от подобного товарного знака и который в силу этого нарушает права владельца данного товарного знака согласно законодательству и нормативным актам страны импорта. Определение товаров с неправомерно используемым товарным знаком, приведенное выше, применяется, mutatis mutandis, к товарам с неправомерно используемым географическим указанием или наименованием места происхождения товара; и
e) "товары, произведенные с нарушением авторских прав" означают товары, представляющие собой копии, созданные без согласия правообладателя или лица, должным образом уполномоченного правообладателем, в стране производства, и которые прямо или косвенно скопированы с такого предмета, в случае, если создание упомянутой копии явилось нарушением авторского или смежного права согласно законодательству и нормативным актам страны импорта.
Статья 9.3 Международные соглашения

9-ТАРАУ
ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК
9.1-бап
Мақсаттар
Тараптар тиісті занңамаларындағы және нормативтік актілердегі және экономикалық даму деңгейлеріндегі және мүмкіндіктерінің айырмашылықтарын, сондай-ақ зияткерлік меншік иелерінің құқықтары мен зияткерлік меншік құқықтары қорғалатын объектілерге қатысты пайдаланушылардың заңды мүдделері арасындағы тиісті теңгерімді қолдау қажеттігін назарға ала отырып, зияткерлік меншікті қалыптастыру және тиімді және зияткерлік меншік құқықтарын тепе-тең пайдалану, сақтау мен қорғау арқылы анағұрлым терең экономикалық интеграцияны ілгерілету есебінен сауда және инвестициялар үшін тосқауылдарды қысқартуға өздерінің құлшынысын растайды.
9.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «зияткерлік меншік» авторлық құқық пен сабақтас құқықтар объектілерін, тауар белгілерін, географиялық көрсетілімдерді (тауарлар шығарылған жерлердің атауын қоса алғанда), өнертабыстарды (пайдалы шешімдерді қоса алғанда), пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді, интегралдық микросхемалар топологияларын, өсімдіктер сұрыптарын және жария етілмейтін ақпаратты білдіреді;
b) «географиялық көрсетілім» егер тауардың берілген сапасы, беделі немесе өзге де сипаттамалары ТРИПС Келісімінің 22-бабында айқындалғандай, оның географиялық шығарылған жеріне тікелей байланысты болса, тауарды Тараптың аумағынан немесе осы аумақтағы өңірден немесе жергілікті жерден шығатын деп сәйкестендіретін көрсетілімді білдіреді;
c) «тауар шығарылған жердің атауы» табиғи және адами факторларды қоса алғанда, сапасы мен қасиеттері ерекше немесе ең бастысы географиялық ортасымен айқындалатын тауарларға қатысты шығарылған елде оны пайдалану нәтижесінде белгілі болған елдің, өңірдің немесе жергілікті жердің немесе басқа географиялық аймақтың қазіргі заманғы немесе тарихи, ресми немесе бейресми, толық немесе қысқартылған атауын білдіретін немесе оны қамтитын географиялық белгілемені білдіреді;
d) «тауар белгісі құқыққа сыйымсыз пайдаланылатын тауарлар» осындай тауарлар үшін заңды тіркелген тауар белгісіне осыған ұқсас немесе елеулі белгілері бойынша осыған ұқсас тауар белгісінен ажыратуға болмайтын және осыған орай импорттаушы елдің тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес аталған тауар белгісі иесінің құқықтарын бұзатын тауар белгісімен рұқсатсыз таңбаланған, қаптамасын қоса алғандағы тауарларды білдіреді. Жоғарыда келтірілген, тауар белгісі құқыққа сыйымсыз пайдаланылатын тауарларды анықтау географиялық көрсетілімі немесе тауар шығарылған жердің атауы құқыққа сыйымсыз пайдаланылатын тауарларға қолданылады mutatis mutandis; және
e) «авторлық құқықтарды бұза отырып өндірілген тауарлар» егер құқық иеленушінің немесе құқық иеленуші тиісті түрде уәкілеттік берген тұлғаның келісімінсіз жасалған көшірмені жасау импорттаушы елдің тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес авторлық немесе сабақтас құқықты бұзушылық болып табылса, өндірілген елде аталған көшірмелерді білдіретін және осындай заттан тікелей немесе жанама көшіріліп алған тауарларды білдіреді.
9.3-бап
Халықаралық келісімдер

1. Стороны, являющиеся участниками Соглашения ТРИПС, подтверждают свои обязательства, указанные в нем. Стороны, которые не являются участниками Соглашения ТРИПС, будут следовать принципам Соглашения ТРИПС. Стороны подтверждают свои обязательства, установленные в международных соглашениях по интеллектуальной собственности, участниками которых они являются, в частности, в таких, как:
a) Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года (в дальнейшем именуемая "Парижская конвенция");
b) Бернская конвенция об охране литературных и художественных произведений от 9 сентября 1886 года;
c) Международная конвенция об охране прав исполнителей, изготовителей фонограмм и вещательных организаций от 26 октября 1961 года (Римская конвенция);
d) Конвенция об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизведения их фонограмм от 29 октября 1971 года;
e) Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 года и Протокол к Мадридскому соглашению о международной регистрации знаков от 27 июня 1989 года; и
f) Договор о патентной кооперации от 19 июня 1970 года.
2. Стороны, которые не являются участниками одного или более международных соглашений, перечисленных ниже, принимают меры к тому, чтобы к ним присоединиться:
a) Договор ВОИС по исполнениям и фонограммам от 20 декабря 1996 года;
b) Договор ВОИС по авторскому праву от 20 декабря 1996 года;
c) Акт Международной конвенции по охране новых сортов растений от 19 марта 1991 года; и
d) Сингапурский договор о законах по товарным знакам от 27 марта 2006 года.
3. Стороны будут стремиться применять положения следующих международных соглашений:
a) Страсбургское соглашение о международной патентной классификации от 24 марта 1971 года;
b) Ниццкое соглашение о международной классификации товаров и услуг для регистрации знаков от 15 июня 1957 года; и
c) Локарнское соглашение о международной классификации промышленных образцов от 8 октября 1968 года.
Статья 9.4 Национальный режим
Каждая Сторона предоставляет гражданам другой Стороны режим не менее благоприятный, чем предоставляемый ею собственным гражданам
в отношении охраны интеллектуальной собственности, как предусмотрено статьями 3 и 5 Соглашения ТРИПС.
Статья 9.5 Режим наибольшего благоприятствования
Каждая Сторона предоставляет гражданам другой Стороны режим не менее благоприятный, чем предоставляемый ею гражданам любого другого государства в отношении охраны интеллектуальной собственности, как предусмотрено статьями 4 и 5 Соглашения ТРИПС.
Статья 9.6 Авторское право и смежные права

1. ТРИПС Келісіміне қатысушылар болып табылатын Тараптар сонда көрсетілген өз міндеттемелерін растайды. ТРИПС Келісіміне қатысушылар болып табылмайтын Тараптар ТРИПС Келісімінің қағидаттарын басшылыққа алады. Тараптар өздері атап айтқанда, мыналардың:
a) 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншікті қорғау жөніндегі Париж конвенциясының (бұдан әрі «Париж конвенциясы» деп аталатын);
b) 1886 жылғы 9 қыркүйектегі Әдеби және көркем туындыларды қорғау жөніндегі Берн конвенциясының;
c) 1961 жылғы 26 қазандағы Орындаушылардың, фонограмма дайындаушылардың және хабарлар тарату ұйымдарының құқықтарын қорғау туралы халықаралық конвенцияның (Рим конвенциясы);
d) 1971 жылғы 29 қазандағы Фонограмма жасаушылардың мүдделерін олардың фонограммаларын заңсыз көшіріп көбейтуден қорғау жөніндегі конвенцияның;
e) 1891 жылғы 14 сәуірдегі Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімінің және 1989 жылғы 27 маусымдағы Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісіміне Хаттаманың; және
f) 1970 жылғы 19 маусымдағы Патенттік кооперация туралы шарттың қатысушылары болып табылатын зияткерлік меншік жөніндегі халықаралық келісімдерде белгіленген өз міндеттемелерін растайды.
2. Төменде санамаланған халықаралық келісімдердің біреуінің немесе бірнешеуінің қатысушылары болып табылмайтын Тараптар оларға қосылу үшін шаралар қабылдайды:
a) 1996 жылғы 20 желтоқсандағы ДЗМҰ-ның орындаушылықтар мен фонограммалар жөніндегі шарты;
b) 1996 жылғы 20 желтоқсандағы ДЗМҰ-ның авторлық құқық жөніндегі шарты;
c) 1991 жылғы 19 наурыздағы Өсімдіктердің жаңа сұрыптарын қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияның Актісі; және
d) 2006 жылғы 27 наурыздағы Тауар таңбалары жөніндегі заңдар туралы Сингапур шарты.
3. Тараптар мынадай халықаралық келісімдердің ережелерін қолдануға ұмтылатын болады:
a) 1971 жылғы 24 наурыздағы Халықаралық патенттік жіктеме туралы Страсбург келісімі;
b) 1957 жылғы 15 маусымдағы Белгілерді тіркеу үшін тауарлар мен қызметтердің халықаралық жіктемесі туралы Ницца келісімі; және
c) 1968 жылғы 8 қазандағы Өнеркәсіптік үлгілердің халықаралық жіктемесі туралы Локарно келісімі.
9.4-бап
Ұлттық режим
ТРИПС Келісімінің 3 және 5-баптарында көзделгендей, әрбір Тарап екінші Тараптың азаматтарына зияткерлік меншікті қорғауға қатысты өздерінің азаматтарына ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
9.5-бап
Барынша қолайлылық режимі
ТРИПС Келісімінің 4 және 5-баптарында көзделгендей, әрбір Тарап екінші Тараптың азаматтарына зияткерлік меншікті қорғауға қатысты кез келген басқа мемлекеттің азаматтарына ол ұсынатын режимнен қолайлылығы кем болмайтын режимді ұсынады.
9.6-бап
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар

1. Без ущерба для обязательств, изложенных в международных соглашениях, участниками которых являются Стороны, каждая Сторона, согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, гарантирует и обеспечивает эффективную защиту интересов авторов, исполнителей, производителей фонограмм и вещательных организаций в отношении, соответственно, их произведений, исполнений, фонограмм и вещательных передач.
2. Каждая Сторона стремится обеспечить, чтобы ее соответствующее законодательство и нормативные акты гарантировали эффективную охрану и обеспечивали правоприменение в отношении авторских и смежных прав в цифровой среде.
Статья 9.7 Товарные знаки
Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную охрану товарных знаков в отношении товаров и услуг согласно ее соответствующему законодательству и нормативным актам, международным соглашениям, участником которых она является, и Соглашению ТРИПС, в частности, статьям 15 - 21.
Статья 9.8 Географические указания/Наименования мест происхождения товаров
1. Каждая Сторона обеспечивает на своей территории адекватную и эффективную правовую охрану географических указаний и/или наименований мест происхождения товаров согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, международным соглашениям, участником которых она является, и Соглашению ТРИПС, в частности, статьям 22 - 24.
2. Положения о наименованиях мест происхождения товаров в настоящей главе применяются к обозначению, которое позволяет идентифицировать товар как происходящий с территории определенной географической области и которое, хотя не содержит наименования этой области, стало известным в результате использования данного обозначения в отношении товаров, качество и свойства которых соответствуют требованиям, обозначенным в подпункте с) статьи 9.2 настоящего Соглашения.
3. Стороны признают, что любая Сторона может предоставлять географическим указаниям охрану посредством sui generis системы охраны наименований мест происхождения товаров согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам. Сторона, которая предоставляет такую систему охраны, не обязана предоставлять отдельную систему охраны для географических указаний. Стороны предоставляют в своем соответствующем законодательстве и нормативных актах другие правовые средства для охраны географических указаний отличных от наименований мест происхождения товаров, такие как коллективные знаки и/или сертификационные знаки. Определение наименования места происхождения товара, содержащееся в подпункте с) статьи 9.2 настоящего Соглашения и в пункте 2 настоящей статьи, применяется только в отношении Стороны, которая предоставляет sui generis систему охраны наименований мест происхождения товаров на момент вступления в силу настоящего Соглашения.

1. Тараптар қатысушылары болып табылатын халықаралық келісімдерде жазылған міндеттемелерге зиян келтірмей, әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасына және нормативтік актілеріне сәйкес, авторлардың, орындаушылардың, фонограмма жасаушылардың және хабарлар тарату ұйымдарының тиісінше олардың туындыларына, орындауларына, фонограммаларына және тарату хабарларына қатысты мүдделерін тиімді қорғауға кепілдік береді және оны қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінің цифрлық ортадағы авторлық және сабақтас құқықтарына қатысты тиімді қорғауға кепілдік беруі және құқық қолдануды қамтамасыз етуі үшін ұмтылады.
9.7-бап
Тауар белгілері
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне, өзі қатысушысы болып табылатын халықаралық келісімдерге және ТРИПС Келісіміне, атап айтқанда, 15 - 21-баптарға сәйкес, тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты тауар белгілерін барабар және тиімді қорғауды қамтамасыз етеді.
9.8-бап
Географиялық көрсетілімдер/Тауарлар шығарылған
жерлердің атаулары
1. Әрбір Тарап өз аумағында өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне, өзі қатысушысы болып табылатын халықаралық келісімдерге және ТРИПС Келісіміне, атап айтқанда, 22 - 24-баптарға сәйкес, географиялық көрсетілімдердің және/немесе тауарлар шығарылған жерлердің атауларын барабар және тиімді құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.
2. Осы тарауда тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы ережелер белгілі бір географиялық облыстың аумағынан шығарылған тауар ретінде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін және бұл облыстың атауын қамтымаса да, осы белгілемені сапасы мен қасиеттері осы Келісімнің 9.2-бабының с) тармақшасында белгіленген талаптарға сай келетін тауарларға қатысты пайдалану нәтижесінде белгілі болған белгілемеге қолданылады.
3. Тараптар өзінің тиісті заңамасына және нормативтік актілеріне сәйкес тауарлар шығарылған жерлердің атауларын қорғаудың sui generis жүйесі арқылы географиялық көрсетілімдерге қорғауды ұсына алатындығын мойындайды. Осындай қорғау жүйесін ұсынатын Тарап географиялық көрсетілімдер үшін қорғаудың жекелеген жүйесін ұсынуға міндетті емес. Тараптар өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінде ұжымдық белгілер және/немесе сертификациялық белгілер сияқты, тауарлар шығарылған жерлердің атауларынан ерекшеленетін географиялық көрсетілімдерді қорғау үшін басқа да құқықтық құралдарды ұсынады. Осы Келісімнің 9.2-бабының с) тармақшасында және осы баптың  2-тармағындақамтылған, тауар шығарылған жер атауының анықтамасы осы Келісім күшіне енген кезде тауарлар шығарылған жерлердің атауларын қорғаудың sui generis жүйесін ұсынатын Тарапқа ғана қолданылады.

4. В отношении географических указаний и/или наименований мест происхождения товаров Стороны предусматривают правовые меры, позволяющие заинтересованным лицам другой Стороны предотвращать:
a) использование каких-либо средств при обозначении или представлении товара, которые указывают или позволяют предположить, что этот товар происходит из географической области, отличной от настоящего места происхождения, таким образом, что это вводит потребителей в заблуждение относительно места происхождения товара;
b) любое использование, представляющее собой акт недобросовестной конкуренции по смыслу статьи 10 bis Парижской конвенции.
5. Ничто в настоящей главе не обязывает Сторону применять положения этой главы, касающиеся географических указаний и/или наименований мест происхождения товаров другой Стороны, в отношении товаров или услуг, для которых соответствующее обозначение является идентичным термину, который является общеупотребимым в качестве обиходного названия таких товаров или услуг на территории этой Стороны.
6. В целях защиты интересов своих производителей Стороны осуществляют обмен перечнями географических указаний и/или наименований мест происхождения товаров, зарегистрированных ими в отношении товаров, произведенных на их территориях. Стороны могут также договориться об обмене перечнями географических указаний, охраняемых другими правовыми средствами. Соответствующие процедуры для такого обмена будут определены уполномоченными органами Сторон способами, предусмотренными в статье 9.17 настоящего Соглашения. Стороны могут договориться вступить в переговоры по вопросу взаимной охраны географических указаний и/или наименований мест происхождения товаров с учетом своих соответствующих законодательств, нормативных актов и политики, наличия ресурсов и заинтересованности каждой из Сторон.
7. Каждая Сторона ex officio, если это позволяет ее законодательство и нормативные акты, или по запросу заинтересованного лица другой Стороны отказывает в регистрации или аннулирует регистрацию товарного знака, который включает в себя или представляет собой географическое указание и/или наименование места происхождения товара, относящееся к товарам, не происходящим с обозначенной территории, если использование такого обозначения в составе товарного знака в отношении таких товаров в первой Стороне способно ввести общественность в заблуждение в отношении действительного места происхождения.
Статья 9.9 Изобретения и полезные модели
1. Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную охрану изобретений согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, международным соглашениям, участником которых она является, и Соглашению ТРИПС, в частности, статьям 27 - 34.

4. Географиялық көрсетілімдерге және/немесе тауарлар шығарылған жерлердің атауларына қатысты Тараптар екінші Тараптың мүдделі тұлғаларына мыналарды:
a) тұтынушыларды тауар шығарылған жерге қатысты жаңылыстыруға әкеп соқтыратындай, нақты шығарылған жерден ерекшеленетін географиялық көрсетілімдерден шыққанын көрсететін немесе болжауға мүмкіндік беретін тауарды белгілеу немесе ұсыну кезінде қандай да бір құралдарды пайдалануды;
b) Париж конвенциясының 10bis-бабының мағынасы бойынша жосықсыз бәсеке актісін білдіретін кез келген пайдалануды болғызбауға мүмкіндік беретін құқықтық шараларды көздейді.
5. Осы тарауда ештеңе де Тарапты тиісті белгілеме осы Тараптың аумағында мұндай тауарлардың немесе көрсетілетін қызметтердің күнделікті атауы ретінде жалпы пайдаланылатын терминмен бірдей болып табылатын тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты осы тауардың екінші Тарап тауарларының географиялық көрсетілімдеріне және/немесе шығарылған жерлерінің атауларына қатысы бар ережелерін қолдануға міндеттемейді.
6. Өз өндірушілерінің мүдделерін қорғау мақсатында Тараптар өздерінің аумақтарында өндірілген тауарларға қатысты өздері тіркеген тауарлардың географиялық көрсетілімдері және/немесе шығарылған жерлерінің атаулары тізбелерімен алмасуды жүзеге асырады. Тараптар басқа құқықтық құралдармен қорғалатын географиялық көрсетілімдер тізбелерімен алмасу туралы да уағдаласа алады. Мұндай алмасу үшін тиісті рәсімдерді Тараптардың уәкілетті органдары осы Келісімнің
9.17-бабында көзделген тәсілдермен айқындайтын болады. Тараптар өздерінің тиісті заңнамаларын, нормативтік актілері мен саясатын, әрбір Тараптың ресурстарының болуын және мүдделілігін ескере отырып, тауарларының географиялық көрсетілімдерін және/немесе шығарылған жерлерінің атауларын өзара қорғау мәселесі бойынша келіссөздер жүргізуге уағдаласа алады.
7. Әрбір Тарап ex officio, егер өзінің заңнамасы мен нормативтік актілері мүмкіндік берсе немесе екінші Тараптың мүдделі тұлғасының сұрау салуы бойынша, егер тауар белгісінің құрамындағы мұндай белгілеме бірінші Тарапқа нақты шығарылған жерге қатысты жұртшылықты жаңылыстыруға әкеп соғуы ықтимал болса, белгіленген аумақтан шықпаған тауарларға жататын тауардың географиялық көрсетілімін және/немесе шығарылған жерінің атауын қамтитын немесе оларды білдіретін тауар белгісін тіркеуден бас тартады немесе оны тіркеудің күшін жояды.
9.9-бап
Өнертабыстар және пайдалы модельдер
1. Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне, өзі қатысушысы болып табылатын халықаралық келісімдерге және ТРИПС Келісіміне, атап атйқанда 27 – 34-баптарға сәйкес өнертабыстардың барабар және тиімді қорғалуын қамтамасыз етеді.

2. Полезные модели охраняются согласно соответствующему законодательству и нормативным актам Сторон и Парижской конвенции.
Статья 9.10 Промышленные образцы
Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную охрану промышленных образцов согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, международным соглашениям, участником которых она является, и Соглашению ТРИПС, в частности, статьям 25 и 26.
Статья 9.11 Топологии интегральных микросхем
Каждая Сторона предоставляет адекватную и эффективную охрану топологий интегральных микросхем согласно своему соответствующему законодательству и нормативным актам, международным соглашениям, участником которых она является, и Соглашению ТРИПС, в частности, статьям 35 - 38.
Статья 9.12 Новые сорта растений
Каждая Сторона признает важность предоставления в своем соответствующем законодательстве и нормативных актах системы охраны новых сортов растений и стремится к тому, чтобы обеспечить охрану всех родов и видов растений в соответствии с Актом Международной конвенции по охране новых сортов растений от 19 марта 1991 года и Соглашением ТРИПС.
Статья 9.13 Нераскрываемая информация
Каждая Сторона обеспечивает адекватную и эффективную охрану нераскрываемой информации в своем соответствующем законодательстве и нормативных актах в соответствии с Соглашением ТРИПС, в частности, статьей 39.
Статья 9.14 Защита от недобросовестной конкуренции
Каждая Сторона обеспечивает эффективную защиту от недобросовестной конкуренции в соответствии со своим соответствующим законодательством, нормативными актами и статьей 10 bis Парижской конвенции.
Статья 9.15 Правоприменение в отношении прав интеллектуальной собственности
Стороны предусматривают в своем соответствующем законодательстве и нормативных актах меры процедуры по обеспечению соблюдения прав интеллектуальной собственности на том же уровне, который предусмотрен в Соглашении ТРИПС, в частности, в статьях 41 - 50.
Статья 9.16 Пограничные меры
1. Каждая Сторона обеспечивает эффективное применение мер на границе в соответствии со статьями 51 - 57, 59 и 60 Соглашения ТРИПС, а также то, что дополнительные меры, процедуры и средства правовой защиты, которые охватываются ее соответствующим законодательством и нормативными актами по таможенным процедурам, позволяют эффективно противодействовать товарам с неправомерно используемым товарным знаком, товарам с неправомерно используемым географическим указанием и наименованием места происхождения товара, товарам, произведенным с нарушением авторских прав.

2. Пайдалы модельдер Тараптардың тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне және Париж конвенциясына сәйкес қорғалады.
9.10-бап
Өнеркәсіптік үлгілер
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне, өзі қатысушысы болып табылатын халықаралық келісімдерге және ТРИПС Келісіміне, атап айтқанда, 25 және 26-баптарға сәйкес өнеркәсіптік үлгілердің барабар және тиімді қорғалуын қамтамасыз етеді.
9.11-бап
Интегралдық микросхемалардың топологиялары
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілеріне, өзі қатысушысы болып табылатын халықаралық келісімдерге және ТРИПС Келісіміне, атап айтқанда, 35 – 38-баптарға сәйкес интегралдық микросхемалар топологияларының барабар және тиімді қорғалуын қамтамасыз етеді.
9.12-бап
Өсімдіктің жаңа сорттары
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінде өсімдіктердің жаңа сұрыптарын қорғау жүйесін ұсынудың маңыздылығын мойындайды және 1991 жылғы 19 наурыздағы Өсімдіктердің жаңа сұрыптарын қорғау жөніндегі халықаралық конвенция Актісіне және ТРИПС Келісіміне сәйкес өсімдіктердің барлық тұқымдастары мен түрлерін қорғауды қамтамасыз етуге ұмтылады.
9.13-бап
Ашылмайтын ақпарат
Әрбір Тарап ТРИПС Келісіміне, атап айтқанда 39-бапқа сәйкес өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінде ашылмайтын ақпараттың барабар және тиімді қорғалуын қамтамасыз етеді.
9.14-бап
Жосықсыз бәсекелестіктен қорғау
Әрбір Тарап өзінің тиісті заңнамасына, нормативтік актілеріне және Париж конвенциясының 10bis бабына сәйкес жосықсыз бәсекелестіктен тиімді қорғауды қамтамасыз етеді.
9.15-бап
Зияткерлік меншік құқықтарына қатысты құқық қолдану
Тараптар ТРИПС Келісімінде, атап айтқанда, 41 – 50-баптарда көзделген деңгейде өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінде зияткерлік меншік құқықтарының сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі рәсімдер шараларын көздейді.
9.16-бап
Шекаралық шаралар
1. Әрбір Тарап ТРИПС Келісімінің 51 – 57, 59 және 60-баптарына сәйкес шекарада шараларды тиімді қолдануды, сондай-ақ кедендік рәсімдер бойынша өзінің заңнамасымен және нормативтік актілерімен қамтылатын қосымша шаралардың рәсімдер мен құқықтық қорғау құралдарының, заңсыз қолданылатын тауар белгісі бар тауарларға, географиялық нұсқаулары мен тауардың шығарылған жерінің атауы заңсыз қолданылатын тауарларға, авторлық құқықтары бұзылып өндірілген тауарларға тиімді қарсы іс-қимылға мүмкіндік беретінін қамтамасыз етеді.

2. Каждая Сторона, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением, устанавливает процедуры, позволяющие правообладателю, который имеет веские основания подозревать, что осуществляется импорт или экспорт товаров с неправомерно используемым товарным знаком, товаров с неправомерно используемым географическим указанием и наименованием места происхождения товара, товаров, произведенных с нарушением авторских прав, подать заявление в таможенные органы с требованием применить меры защиты прав интеллектуальной собственности, при условии, что импорт или экспорт данных товаров нарушает права интеллектуальной собственности согласно законам и нормативным актам той страны, где обнаружены товары.
3. Без ущерба для защиты конфиденциальной информации таможенные органы должны быть уполномочены предоставлять правообладателю достаточную возможность провести осмотр любых товаров, задержанных таможенными органами, для того, чтобы обосновать требования правообладателя. Таможенные органы также должны быть уполномочены предоставлять импортеру равную возможность провести осмотр любых таких товаров. Таможенные органы должны предоставлять правообладателю информацию о наименованиях и адресах грузоотправителя, импортера и грузополучателя, а также о количестве соответствующего товара. Таможенные органы должны, по меньшей мере, предоставлять владельцу задержанного товара информацию о наименовании и адресе правообладателя.
4. Сторонам рекомендуется исключать из сферы применения вышеприведенных положений небольшие грузы некоммерческого характера, содержащиеся в личном багаже пассажиров.
Статья 9.17 Компетентные органы, контактные пункты и обмен информацией
1. Стороны уведомляют друг друга о компетентных органах, ответственных за выполнение процедур, предусмотренных в настоящей главе, и о контактных пунктах, определенных каждой Стороной с целью упрощения взаимодействия между Сторонами по любым вопросам, относящимся к настоящей главе.
2. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга о любых изменениях контактных пунктов или любых существенных изменениях в структуре или полномочиях своих уполномоченных органов.
3. Стороны через свои контактные пункты своевременно направляют друг другу письменные уведомления по любому существенному вопросу или о любых изменениях в правовой системе интеллектуальной собственности и, при необходимости, запрашивают проведение консультаций для разрешения любых проблем, связанных с данным вопросом.
4. С целью укрепления взаимосвязей по сотрудничеству Стороны договориваются взаимодействовать в письменной форме и/или незамедлительно проводить экспертные совещания по запросу любой из Сторон, принимая во внимание финансовые возможности Сторон, по вопросам, касающимся международных соглашений, упомянутых в настоящей главе, или будущих международных соглашений в сфере интеллектуальной собственности, членства в международных организациях, таких как Всемирная торговая организация и Всемирная организация интеллектуальной собственности, а также отношений Сторон с третьими странами по вопросам интеллектуальной собственности и другим вопросам, связанным с исполнением настоящей главы.

2. Егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, әрбір Тарап заңсыз қолданылатын тауар белгісі бар тауарлардың, географиялық нұсқаулары мен тауардың шығарылған жерінің атауы заңсыз қолданылатын тауарлардың, авторлық құқықтары бұзылып өндірілген тауарлардың импорты немесе экспорты жүзеге асырылып жатыр деп күдіктенуге қисынды негізі бар құқық иеленушіге бұл тауарлардың импорты немесе экспорты тауарлар табылған елдің заңдарына және нормативтік актілеріне сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын бұзады деген шартпен, зияткерлік меншік құқықтарын қорғау шараларын қолдану талабымен кеден органдарына өтініш беруге мүмкіндік беретін рәсімдерді белгілейді.
3. Құпия ақпаратты қорғауға нұқсан келтірместен, кеден органдары құқық иеленушінің талаптарын негіздеу үшін кеден органдары ұстаған кез келген тауарларға қарап-тексеру жүргізудің жеткілікті мүмкіндігін ұсынуға уәкілетті болуға тиіс. Кеден органдары импорттаушыға мұндай кез келген тауарларға қарап-тексеру жүргізудің бірдей мүмкіндігін ұсынуға да уәкілетті болуға тиіс. Кеден органдары құқық иеленушіге жүк жөнелтушінің, импорттаушы мен жүк алушының атаулары мен мекенжайлары, сондай-ақ тиісті тауардың саны туралы ақпаратты ұсынуға тиіс. Кеден органдары ұсталған тауардың иесіне кем дегенде құқық иеленушінің атауы мен мекенжайы туралы ақпаратты ұсынуға тиіс.
4. Тараптарға жолаушылардың жеке багажындағы коммерциялық емес сипаттағы кішігірім жүктерді жоғарыда келтірілген ережелердің қолданылу аясынан алып тастау ұсынылады.
9.17-бап
Құзыретті органдар, байланыс пункттері және ақпарат алмасу
1. Тараптар осы тарауда көзделген рәсімдерді орындауға жауапты құзыретті органдар туралы және осы тарауға жататын кез келген мәселелер бойынша Тараптар арасындағы өзара іс-қимылды оңайлату мақсатында әрбір Тарап аайқындаған байланыс пункттері туралы бір-бірін хабардар етеді.
2. Тараптар байланыс пункттерінің кез келген өзгерістері немесе өзінің уәкілетті органдарының құрылымындағы немесе өкілеттіктеріндегі кез келген елеулі өзгерістер туралы дереу бір-бірін хабардар етеді.
3. Тараптар өздерінің байланыс пункттері арқылы бір-біріне кез келген елеулі мәселе бойынша немесе зияткерлік меншіктің құқықтық жүйесіндегі кез келген өзгерістер туралы жазбаша хабарламаларды уақтылы жібереді және қажет болған жағдайда, осы мәселеге байланысты кез келген проблемаларды шешу үшін консультациялар өткізуді сұратады.
4. Ынтымақтастық бойынша өзара байланыстарды нығайту мақсатында Тараптар жазбаша нысанда өзара іс-қимыл жасауға және/немесе осы тарауда аталған халықаралық келісімдерге немесе зияткерлік меншік саласындағы болашақ халықаралық келісімдерге, Дүниежүзілік сауда ұйымы және Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы сияқты халықаралық ұйымдарға мүше болуға қатысты мәселелер бойынша Тараптардың қаржылық мүмкіндіктерін, сондай-ақ зияткерлік меншік мәселелері бойынша және осы тарауды орындауға байланысты басқа да мәселелер бойынша Тараптардың үшінші елдермен қарым-қатынастарын назарға ала отырып, Тараптардың кез келгенінің сұрау салуы бойынша дереу сараптама кеңестерін өткізуге уағдаласады.

ГЛАВА 10
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ЗАКУПКИ
Статья 10.1 Сотрудничество
1. Стороны признают важность сотрудничества в области государственных закупок согласно своим соответствующим законодательствам и нормативным актам и с учетом имеющихся ресурсов.
2. Стороны осуществляют сотрудничество в целях повышения прозрачности, развития справедливой конкуренции и применения электронных технологий в области государственных закупок.
3. Стороны в возможно короткие сроки информируют друг друга о любых существенных изменениях своих соответствующих законодательств и нормативных актов и/или процедур государственных закупок.
4. Сотрудничество включает обмен, когда это целесообразно, неконфиденциальной информацией, консультации, предусмотренные статьей 10.3 настоящего Соглашения, а также техническое содействие.
5. Стороны стремятся к сотрудничеству в следующем:
a) упрощение участия поставщиков в государственных закупках, в особенности, для малых и средних предприятий;
b) обмен опытом и информацией, например, по правовому регулированию, передовым практикам и статистическим данным;
c) разработка и расширение применения электронных средств в системах государственных закупок;
d) повышение квалификации государственных служащих в вопросах применения передовых методов государственных закупок;
e) укрепление институциональных структур для целей выполнения положений настоящей главы; и
f) расширение возможностей многоязычного доступа к процессам закупок.
6. Стороны развивают дальнейшее сотрудничество на основе обмена опытом в области государственных закупок, в том числе в части электронных форм закупок.
Статья 10.2 Информация о системе закупок
1. В целях обеспечения транспарентности Стороны обеспечивают публичный доступ к своим соответствующим законодательствам и нормативным актам, относящимся к государственным закупкам.
2. Стороны обмениваются перечнями информационных ресурсов, в которых Стороны публикуют информацию по государственным закупкам.
3. Стороны стремятся к созданию и поддержанию электронных способов публикации своих соответствующих законодательств и нормативных актов и информации по государственным закупкам, с учетом имеющихся ресурсов.
4. Каждая Сторона может расширять содержание информации о государственных закупках и объем услуг, предоставляемых в электронной форме.
Статья 10.3 Консультации
1. В случае разногласий в отношении применения положений настоящей главы Стороны прилагают все усилия для достижения взаимоприемлемого решения путем проведения консультаций.

10-ТАРАУ
МЕМЛЕКЕТТІК САТЫП АЛУ
10.1-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілеріне сәйкес және қолда бар ресурстарды есепке ала отырып, мемлекеттік сатып алу саласындағы ынтымақтастықтың маңыздылығын таниды.
2. Тараптар ашықтықты арттыру, әділетті бәсекелестікті дамыту және мемлекеттік сатып алу саласында электрондық технологияларды қолдану мақсатында ынтымақтастықты жүзеге асырады.
3. Тараптар өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілерінің және/немесе мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің кез келген елеулі өзгерістері туралы мүмкіндігінше қысқа мерзімде бір-бірін хабардар етеді.
4. Ынтымақтастық мақсатқа сай болғанда, осы Келісімнің 10.3-бабында көзделген құпия емес ақпарат алмасуды, консультацияны, сондай-ақ техникалық жәрдем көрсетуді қамтиды.
5. Тараптар мынадай жағдайларда ынтымақтастыққа ұмтылады:
a) өнім берушілердің мемлекеттік сатып алуға, әсіресе шағын және орта кәсіпорындар үшін қатысуын оңайлату;
b) тәжірибе және ақпарат алмасу, мысалы, құқықтық реттеу, озық тәжірибе және статистикалық мәліметтер бойынша;
c) мемлекеттік сатып алу жүйесінде электрондық құралдарды әзірлеу және қолдануды ұлғайту;
d) мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік сатып алудың озық әдістерін қолдану мәселелеріндегі біліктілігін арттыру;
e) осы тараудың ережелерін орындау мақсатында институционалдық құрылымдарды нығайту; және
f) сатып алу процестеріне көптілді қолжетімділік мүмкіндіктерін кеңейту.
6. Тараптар мемлекеттік сатып алу саласында тәжірибе алмасу негізінде, оның ішінде сатып алудың электрондық нысаны бөлігінде одан әрі ынтымақтастықты дамытады.
10.2-бап
Сатып алу жүйесі туралы ақпарат
1. Транспаренттілікті қамтамасыз ету мақсатында Тараптар мемлекеттік сатып алуға жататын өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілеріне жария қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
2. Тараптар ақпараттық ресурстар тізбесімен алмасады, онда Тараптар мемлекеттік сатып алу бойынша ақпаратты жариялайды.
3. Тараптар қолда бар ресурстарды есепке ала отырып, мемлекеттік сатып алу бойынша өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілерін және ақпаратты жариялаудың электрондық тәсілдерін жасауға және оларды ұстап тұруға ұмтылады.
4. Әрбір Тарап электрондық нысанда ұсынылатын мемлекеттік сатып алу туралы ақпараттың мазмұнын және көрсетілетін қызметтердің көлемін ұлғайта алады.
10.3-бап
Консультациялар
1. Осы тараудың ережелерін қолдануға қатысты келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар консультациялар өткізу арқылы өзара қолайлы шешімге қол жеткізу үшін барлық күш-жігерін салады.

2. Каждая Сторона благожелательно рассматривает и предоставляет адекватную возможность для консультаций по вопросам применения данной главы.
3. Запрос о проведении консультаций направляется контактному пункту Стороны, определенному в соответствии со статьей 10.5 настоящей главы. Если Стороны не договорятся об ином, они проводят консультации в течение 60 дней с даты получения такого запроса.
4. Консультации могут проводиться в форме личной встречи или посредством электронной почты, телеконференции, видеоконференции или другими способами, согласованными Сторонами.
Статья 10.4 Неприменение главы 14 ("Разрешение споров")
Любой вопрос, возникающий в связи с применением настоящей главы, не является предметом механизма разрешения споров, предусмотренного главой 14 ("Разрешение споров") настоящего Соглашения.
Статья 10.5 Контактные пункты
1. Каждая Сторона определяет контактный пункт в целях мониторинга осуществления положений настоящей главы. Контактные пункты работают в духе сотрудничества для того, чтобы облегчить осуществление положений настоящей главы.
2. Стороны предоставляют друг другу наименования (имена) и контактные данные своих контактных пунктов.
3. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга о любых изменениях их контактных пунктов.
Статья 10.6 Дальнейшие переговоры
Стороны, при необходимости, могут начать переговоры о либерализации своих соответствующих рынков государственных закупок и обсуждение вопросов доступа на потенциальные рынки, если это необходимо.
ГЛАВА 11
КОНКУРЕНЦИЯ
Статья 11.1 Основные принципы
1. Стороны признают значение свободной и неискаженной конкуренции в своих торговых отношениях и учитывают различия своих возможностей в области конкурентной политики.
2. Каждая Сторона, в соответствии со своим законодательством и нормативными актами, принимает меры, которые данная Сторона считает обоснованными, путем запрещения антиконкурентного делового поведения, в целях содействия эффективному функционированию своего соответствующего рынка и благосостоянию потребителей.
3. Меры, которые каждая Сторона принимает и сохраняет в целях запрещения антиконкурентного поведения, должны соответствовать принципам транспарентности, недискриминации и справедливости.
Статья 11.2 Антиконкурентное поведение
1. Стороны принимают все необходимые меры в соответствии со своим законодательством и нормативными актами с целью предупреждения и пресечения антиконкурентного поведения, которое оказывает влияние на торговлю между Сторонами. Особое внимание должно быть уделено следующим видам антиконкурентного поведения, которые несовместимы с нормальным действием настоящего Соглашения:
a) все соглашения между хозяйствующими субъектами, решения, принятые ассоциациями хозяйствующих субъектов, и согласованные действия между хозяйствующими субъектами, целью или результатом которых является недопущение, ограничение или искажение конкуренции;
b) злоупотребление доминирующим положением, совершенное одним хозяйствующим субъектом или большим количеством хозяйствующих субъектов;
c) недобросовестная конкуренция.

2. Әрбір Тарап осы тарауды қолдану мәселелері бойынша консультациялар үшін барабар мүмкіндікті тілектестікпен қарайды және береді.
3. Консультациялар өткізу туралы сұрау салу осы тараудың 10.5-бабына сәйкес белгіленген Тараптың байланыс пунктіне жіберіледі. Егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса, олар осындай сұрау салу алынған күннен бастап 60 күн ішінде консультациялар өткізеді.
4. Консультациялар жеке кездесу нысанында немесе элекрондық пошта, телеконференция, бейнеконференциялар арқылы немесе Тараптар келіскен басқа да тәсілдермен жүргізілуі мүмкін.
10.4-бап
14-тарауды («Дауларды шешу») қолданбау
Осы тарауды қолдануға байланысты туындайтын кез келген мәселе осы Келісімнің 14-тарауында («Дауларды шешу») көзделген дауларды шешу тетігінің нысанасы болып табылмайды.
10.5-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тараудың ережелерін жүзеге асыру мониторингі мақсатында байланыс пунктін анықтайды. Байланыс пункттері осы тараудың ережелерін жүзеге асыруды жеңілдету үшін ынтымақтастық рухында жұмыс істейді.
2. Тараптар өздерінің байланыс пункттерінің атауларын (аттарын) және байланыс деректерін бір-біріне ұсынады.
3. Тараптар өздерінің байланыс пунктерінің кез келген өзгерістері туралы дереу бір-бірін хабардар етеді.
10.6-бап
Одан арғы келіссөздер
Тараптар, қажет болған жағдайда, өздерінің тиісті мемлекеттік сатып алу нарықтарын ырықтандыру туралы келіссөздерді және егер қажет болса, әлеуетті нарықтарға қол жеткізу мәселелерін талқылауды бастай алады.
11-ТАРАУ
БӘСЕКЕЛЕСТІК
11.1-бап
Негізгі қағидаттар
1. Тараптар өздерінің сауда қатынастарындағы еркін және бұрмаланбаған бәсекелестіктің маңызын мойындайды және бәсекелестік саясат саласындағы өз мүмкіндіктерінің айырмашылығын ескереді.
2. Әрбір Тарап өз заңнамасы мен нормативтік актілеріне сәйкес өзінің тиісті нарығының тиімді жұмыс істеуіне және тұтынушылардың әл-ауқатына жәрдемдесу мақсатында осы Тарап бәсекеге қарсы іскерлік әрекетке тыйым салу арқылы негізделген деп санайтын шараларды қолданады.
3. Әрбір Тарап бәсекеге қарсы әрекетке тыйым салу мақсатында қабылдайтын және сақтайтын шаралар, транспаренттілік, кемсітпеушілік және әділдік қағидаттарына сәйкес келуге тиіс.
11.2-бап
Бәсекеге қарсы әрекет
1. Тараптар арасындағы саудаға әсер ететін бәсекеге қарсы әрекеттің алдын алу және жолын кесу мақсатында Тараптар өз заңнамасы мен нормативтік актілеріне сәйкес барлық қажетті шараларды қабылдайды. Осы Келісімнің қалыпты іс-қимылдарымен сыйыспайтын бәсекеге қарсы әрекеттердің мына түрлеріне ерекше көңіл бөлінуге тиіс:
a) мақсаты немесе нәтижесі бәсекелестікті болдырмау, шектеу немесе бұрмалау болып табылатын, шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы барлық келісімдер, шаруашылық жүргізуші субъектілер қауымдастықтары қабылдаған шешімдер және шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында келісілген іс-қимылдар;
b) бір шаруашылық жүргізуші субъекті немесе көптеген шаруашылық жүргізуші субъектілері жасаған үстеме жағдайды теріс пайдалану;
c) жосықсыз бәсеке.

2. Вопросы, касающиеся государственных монополий и предприятий, наделенных специальными и исключительными правами, не являются предметом настоящей главы.
Статья 11.3 Сотрудничество
1. Стороны признают важность сотрудничества в области применения законодательства о конкуренции и конкурентной политики. Сотрудничество осуществляется в соответствии с законодательством и нормативными актами Сторон и исходя из наличия необходимых ресурсов. Сотрудничество включает обмен неконфиденциальной информацией, консультации, сотрудничество при осуществлении правоприменительной деятельности, предусмотренное пунктом 2 настоящей статьи, и техническое сотрудничество, включающее:
a) обмен опытом в области продвижения и применения конкурентного права и политики;
b) проведение совместных семинаров в области законодательства о конкуренции и правоприменительной деятельности Сторон;
c) любые иные формы сотрудничества, согласованные Сторонами.
2. Сотрудничество в правоприменительной деятельности осуществляется следующим образом:
a) если одна из Сторон считает, что ее интересы затрагиваются на территории другой Стороны по смыслу статьи 11.2 настоящего Соглашения, она может запросить другую Сторону инициировать соответствующие правоприменительные действия. Такой запрос должен быть сделан, насколько это возможно, на ранней стадии антиконкурентного поведения, указанного в статье 11.2 настоящего Соглашения, и должен быть в достаточной степени детализирован;
b) сторона, которой адресован запрос, тщательно рассматривает возможность инициирования правоприменительных действий или расширения действующих правоприменительных действий в соответствии с требованиями своего законодательства и нормативных актов и информирует запрашивающую Сторону о результатах такого рассмотрения в кратчайшие сроки.
c) при инициировании или расширении правоприменительных действий Сторона, которой адресован запрос, информирует запрашивающую Сторону о результатах действий и, по возможности, о существенных промежуточных действиях.
d) ничто в настоящей главе не ограничивает свободу действий Стороны, которой адресован запрос, по принятию решения о совершении правоприменительных действий в отношении антиконкурентного поведения, указанного в запросе, равно как не препятствует запрашивающей Стороне отозвать свой запрос.
Статья 11.4 Консультации
1. Для укрепления взаимопонимания между Сторонами, или для решения отдельных вопросов, которые возникают в соответствии с настоящей главой, каждая Сторона, по запросу другой Стороны, вступает в консультации. Такие консультации не ограничивают право каждой Стороны обеспечивать правоприменение своего соответствующего законодательства и нормативных актов. В запросе о проведении консультаций Сторона, запрашивающая консультации, указывает, каким образом предмет консультаций затрагивает торговлю между Сторонами. Сторона, получившая такой запрос, незамедлительно организует консультации с целью достижения взаимных удовлетворяющих результатов в соответствии с положениями настоящей главы.

2. Арнайы және айрықша құқықтар берілген мемлекеттік монополияларға және кәсіпорындарға қатысты мәселелер осы тараудың нысанасы болып табылмайды.
11.3-бап
Ынтымақтастық
1. Тараптар бәсекелестік және бәсекелестік саясат туралы заңнаманы қолдану саласындағы ынтымақтастықтың маңыздылығын таниды. Ынтымақтастық Тараптардың заңнамасы мен нормативтік актілеріне сәйкес және қажетті ресурстың бар болуына негізделе отырып жүзеге асырылады. Ынтымақтастық құпия емес ақпарат алмасудан, консультациядан, осы баптың 2-тармағында көзделген құқық қолдану қызметін жүзеге асыру кезіндегі ынтымақтастықтан және мыналарды қамтитын техникалық ынтымақтастықтан тұрады:
a) бәсекелестік құқық пен саясатты ілгерілету және қолдану саласында тәжірибе алмасу;
b) Тараптардың бәсекелестік және құқық қолдану қызметі туралы заңнамасы саласында бірлескен семинарлар өткізу;
c) Тараптар келіскен ынтымақтастықтың кез келген өзге де нысандары.
2. Құқық қолдану қызметіндегі ынтымақтастық мынадай түрде жүзеге асырылады:
a) егер Тараптардың бірі осы Келісімнің 11.2-бабының мағынасы бойынша басқа Тараптың аумағында өз мүдделері қозғалды деп санаса, ол басқа Тарапқа тиісті құқық қолдану әрекеттеріне бастамашылық етуіне сұрау салу жасай алады. Мұндай сұрау салу, мүмкіндігінше осы Келісімнің 11.2-бабында көрсетілген бәсекеге қарсы әрекеттің бастапқы кезеңінде жасалуы тиіс және жеткілікті түрде нақтыланған болуы тиіс;
b) Сұрау салу жолданған Тарап құқық қолдану әрекеттеріне бастамашылық ету немесе қолданыстағы құқық қолдану әрекеттерінің өз заңнамасы мен нормативтік актілерінің талаптарына сәйкес кеңейтілу мүмкіндігін мұқият қарайды және сұрау салатын Тарапқа қысқа мерзімде осындай қарау нәтижесі туралы хабарлайды.
c) Сұрау салу жолданған Тарап бастамашылық ету немесе құқық қолдану әрекеттерін кеңейту кезінде сұрау салушы Тарапты әрекеттердің нәтижелері туралы және мүмкіндігіне қарай елеулі аралық әрекеттер туралы хабардар етеді.
d) бұл тарауда ештеңе сұрау салу жолданған Тараптың сұрау салуда көрсетілген бәсекеге қарсы әрекетке қатысты құқық қолдану әрекеттерін жасау туралы шешім қабылдау бойынша іс-қимылдар бостандығын шектемейді, сол сияқты сұрау салушы Тарапқа өз сауалын кері қайтарып алуға кедергі жасамайды.
11.4-бап
Консультациялар
1. Тараптар арасындағы өзара түсіністікті нығайту үшін немесе осы тарауға сәйкес туындайтын жекелеген мәселелерді шешу үшін әрбір Тарап басқа Тараптың сұрау салуы бойынша консультациялар жүргізеді. Мұндай консультациялар әрбір Тараптың өзінің тиісті заңнамасы мен нормативтік актілерінің құқықтық қолданылуын қамтамасыз ету құқықтарын шектемейді. Консультациялар жүргізу туралы сұрау салуда консультацияларға сұрау салушы Тарап консультацияның нысанасы Тараптар арасындағы сауданы қалай қозғайтынын көрсетеді. Мұндай сұрау салуды алған Тарап осы тараудың ережелеріне сәйкес өзара қанағаттандыратын нәтижелерге қол жеткізу мақсатында дереу консультациялар ұйымдастырады.

2. Во время консультаций, проводимых в соответствии с настоящей статьей, Сторона, которой адресован запрос, обеспечивает наиболее полное и всестороннее рассмотрение соответствующих аспектов вопроса, являющегося предметом консультаций, в разумный срок. Обе Стороны стремятся достичь консенсуса по вопросу путем проведения конструктивных диалогов.
3. Если Сторона считает, что ее интересы продолжают затрагиваться после проведения консультаций, предусмотренных настоящей статьей, она может запросить проведение консультаций в Совместном комитете.
Статья 11.5 Использование информации
1. Когда одна Сторона предоставляют информацию другой Стороне в целях осуществления настоящей главы, то такая информация используется другой Стороной только для этой цели и не должна раскрываться или передаваться иным организациям и/или физическим лицам без согласия Стороны, предоставляющей информацию.
2. Независимо от положений настоящей главы, ни одна из Сторон не обязана предоставлять другой Стороне информацию, если предоставление такой информации запрещено их соответствующими законодательствами и нормативными актами.
Статья 11.6 Неприменение главы 14 ("Разрешение споров")
Любой вопрос, возникающий в связи с применением настоящей главы, не является предметом механизма разрешения споров, предусмотренного главой 14 ("Разрешение споров") настоящего Соглашения.
Статья 11.7 Контактные пункты
1. Каждая Сторона определяет контактный пункт в целях мониторинга осуществления положений настоящей главы. Контактные пункты работают совместно в целях содействия применению положений настоящей главы.
2. Стороны предоставляют друг другу информацию о названии уполномоченной организации, которая является контактным пунктом, а также контактную информацию соответствующих должностных лиц в этой организации, в том числе номера телефона и факса, адрес электронной почты и другие соответствующие реквизиты.
3. Стороны незамедлительно уведомляют друг друга о любом изменении своих контактных пунктов или соответствующих контактных данных.
ГЛАВА 12
УСТОЙЧИВОЕ РАЗВИТИЕ
Статья 12.1 Цели
1. Стороны Соглашения договорились применять положения настоящей главы с соблюдением принципов охраны труда и защиты окружающей среды, а также рационального использования своих природных ресурсов. В связи с этим Стороны:
a) укрепляют сотрудничество по вопросам защиты окружающей среды и охраны труда;
b) поощряют применение принципов устойчивого развития.
2. Стороны признают, что экономическое развитие, социальное развитие и защита окружающей среды являются взаимосвязанными и взаимодополняющими компонентами устойчивого развития.

2. Осы бапқа сәйкес жүргізілетін консультациялар кезінде сұрау салу жолданған Тарап ақылға қонымды мерзімде консультациялар нысанасы болып табылатын мәселенің тиісті аспектілерінің неғұрлым толық және жан-жақты қаралуын қамтамасыз етеді. Екі Тарап сындарлы диалог жүргізу арқылы мәселе бойынша консенсусқа жетуге ұмтылады.
3. Егер осы бапта көзделген консультацияларды жүргізгеннен кейін Тарап өз мүдделерінің қозғалуы жалғасады деп есептесе, ол Бірлескен комитетте консультация жүргізуге сұрау салу жасай алады.
11.5-бап
Ақпаратты қолдану
1. Осы тарауды жүзеге асыру мақсатында бір Тарап басқа Тарапқа ақпарат берген жағдайда, мұндай ақпаратты басқа Тарап осы мақсатта ғана қолданады және ақпаратты берген Тараптың келісімінсіз оны ашуға немесе басқа ұйымдарға және (немесе) жеке тұлғаларға таратуға болмайды.
2. Осы тараудың ережелеріне қарамастан, егер өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілерінде мұндай ақпаратты ұсынуға тыйым салынған болса, онда Тараптардың ешқайсысы басқа Тарапқа ақпарат беруге міндетті емес.
11.6-бап
14-тарауды («Дауларды шешу») қолданбау
Осы тарауды қолдануға байланысты туындайтын кез келген мәселе осы Келісімнің 14-тарауында («Дауларды шешу») көзделген дауларды шешу тетігінің нысанасы болып табылмайды.
11.7-бап
Байланыс пункттері
1. Әрбір Тарап осы тараудың ережелерін жүзеге асыру мониторингі мақсатында байланыс пунктін айқындайды. Байланыс пункттері осы тараудың ережелерін қолдануға жәрдемдесу мақсатында бірлесіп жұмыс жасайды.
2. Тараптар байланыс пункті болып табылатын уәкілетті ұйымның аты туралы ақпаратты, сондай-ақ осы ұйымның тиісті лауазымды адамдарының байланыс ақпаратын, оның ішінде телефоны мен факсының нөмірлерін, электрондық пошта мекенжайын және басқа да тиісті деректемелерді бір-біріне ұсынады.
3. Тараптар өздерінің байланыс пункттерінің немесе тиісті байланыс деректерінің кез келген өзгерісі туралы бір-біріне дереу хабарлайды.
12-ТАРАУ
ОРНЫҚТЫ ДАМУ
12.1-бап
Мақсаттар
1. Келісім Тараптары еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау, сондай-ақ өздерінің табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану қағидаттарын сақтай отырып, осы тараудың ережелерін қолдануға уағдаласты. Осыған байланысты Тараптар:
a) қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау мәселелері бойынша ынтымақтастықты нығайтады;
b) орнықты даму қағидаттарының қолданылуын көтермелейді.
2. Тараптар экономикалық даму, әлеуметтік даму және қоршаған ортаны қорғау орнықты дамудың өзара байланысты және өзара толықтыратын құрамбөліктері болып табылатынын таниды.

3. Стороны подтверждают стремление развивать свои торговые взаимоотношения таким образом, чтобы, насколько это возможно, содействовать целям устойчивого развития.
Статья 12.2 Сфера действия
Настоящая глава применяется к принимаемым или сохраняемым Сторонами мерам, затрагивающим торговые аспекты вопросов защиты окружающей среды и охраны труда.
Статья 12.3 Общие принципы
1. Стороны признают важность и необходимость расширения возможностей для решения вопросов защиты окружающей среды и охраны труда, принимая во внимание уровни развития Сторон.
2. Стороны признают необходимость укрепления сотрудничества с целью решения вопросов защиты окружающей среды и охраны труда двустороннего, регионального и мирового значения.
3. Стороны признают суверенное право каждой из Сторон устанавливать свой собственный национальный уровень защиты окружающей среды и охраны труда, определять свою политику и приоритеты в сфере защиты окружающей среды и охраны труда, а также принимать или модифицировать надлежащим образом свои соответствующие законодательства, нормативные акты и политики в области защиты окружающей среды и охраны труда.
4. Стороны могут признавать важность использования научной, технической или иной информации, а также соответствующих общепризнанных международных стандартов в процессе подготовки и внедрения мер защиты окружающей среды и охраны труда, затрагивающих торговлю между Сторонами.
5. Положения настоящей главы не должны нарушать обязательства, зафиксированные в других главах настоящего Соглашения, в том числе в главе 8 ("Торговля услугами, капиталовложения и перемещение физических лиц").
Статья 12.4 Соблюдение уровней защиты
1. Стороны признают важность взаимно благоприятных политик и практик в области торговли, экологии и труда, а также усилий, направленных на улучшение защиты окружающей среды и охрану труда, а также на развитие торговли между Сторонами.
2. Стороны стремятся обеспечить, чтобы их законодательства, нормативные акты, политики и действия в области защиты окружающей среды и охраны труда не использовались в качестве торгового протекционизма.
3. Ни одна из Сторон не стремится поощрять или получить преимущество от торговли или капиталовложений в результате непрерывных или повторяющихся действий или бездействия, которые ведут к снижению уровня применения или к отказу применять или исполнять их законодательства, нормативные акты, политику, практику в области защиты окружающей среды и охраны труда, таким образом, что это затрагивает торговлю между Сторонами.
Статья 12.5 Сотрудничество в области защиты окружающей среды и охраны труда

3. Тараптар орнықты дамудың мақсаттарына барынша жәрдемдесетіндей, өздерінің өзара сауда қатынастарын дамытуға ұмтылысын растайды.
12.2-бап
Қолданылу саласы
Осы тарау Тараптар қабылдайтын немесе сақтайтын, қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау мәселелерінің сауда аспектілерін қозғайтын шараларға қатысты қолданылады.
12.3-бап
Жалпы қағидаттар
1. Тараптардың даму деңгейлерін назарға ала отырып, Тараптар қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау мәселелерін шешу үшін мүмкіндіктерді кеңейтудің маңыздылығы мен қажеттілігін таниды.
2. Тараптар қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау мәселелерін шешу мақсатында екіжақты, өңірлік және әлемдік маңызы бар ынтымақтастықты нығайту қажеттілігін таниды.
3. Тараптар қоршаған ортаны қорғаудың және еңбекті қорғаудың өзінің дербес ұлттық деңгейін белгілеу, қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы өзінің саясаты мен басымдықтарын анықтау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы өзінің тиісті заңнамасын, нормативтік актілерін және саясатты тиісті түрде қабылдау және түрлендіру жөніндегі Тараптардың әрқайсысының егеменді құқығын таниды.
4. Тараптар ғылыми, техникалық немесе өзге ақпаратты, сондай-ақ Тараптар арасындағы сауданы қозғайтын, қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау шараларын дайындау және енгізу процесіндегі тиісті көпшілік таныған халықаралық стандарттарды пайдалану маңыздылығын тануы мүмкін.
5. Осы тараудың ережелері осы Келісімнің басқа тарауларында, оның ішінде 8-тарауда («Қызметтер көрсету саудасы. Капитал салу. Жеке тұлғалардың орын ауыстыруы») белгіленген міндеттемелерді бұзбауға тиіс.
12.4-бап
Қорғау деңгейлерін сақтау
1. Тараптар сауда, экология және еңбек саласындағы өзара қолайлы саясаттар мен практикалардың, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауды жақсартуға және еңбекті қорғауға, сондай-ақ Тараптар арасындағы сауданы дамытуға бағытталған күш-жігердің маңыздылығын таниды.
2. Тараптар қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы өздерінің заңнамасы, нормативтік актілері, саясаты мен әрекеттері сауда протекционизмі ретінде қолданылмауын қамтамасыз етуге ұмтылады.
3. Тараптардың ешқайсысы Тараптар арасындағы сауданы қозғайтындай қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы, нормативтік актілерді, саясатты, практиканы қолдану деңгейін төмендетуге немесе оларды қолданудан немесе орындаудан бас тартуға әкелетін үздіксіз немесе қайталанып отыратын әрекеттер немесе әрекетсіздік нәтижесінде сауданы немесе капитал салымдарын көтермелеуге немесе одан артықшылық алуға ұмтылмайды.
12.5-бап
Қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы ынтымақтастық

1. Стороны признают важность расширения возможностей по защите окружающей среды и условий труда, а также по продвижению устойчивого развития в своих торговых и инвестиционных взаимоотношениях согласно своим соответствующим законодательствам и нормативным актам.
2. Стороны стремятся расширять сотрудничество на двусторонних, региональных и многосторонних уровнях по вопросам защиты окружающей среды и охраны труда, признавая, что такое сотрудничество будет способствовать достижению общих целей и задач в сферах экологии и охраны труда, в том числе развитию и повышению уровня защиты окружающей среды и охраны труда, действий и технологий.
3. Сотрудничество в соответствии с настоящей главой может осуществляться в следующих формах:
a) обмен знаниями и опытом;
b) обмен экспертами и исследователями;
c) организация совместных семинаров;
d) содействие сотрудничеству между профильными министерствами, научно-исследовательскими институтами и частными предприятиями; и
e) разработка и осуществление совместных исследований, проектов и других соответствующих работ, входящих в сферу общих интересов.
4. Стороны признают особую важность сотрудничества в следующих областях:
a) решение проблем защиты окружающей среды, имеющих отношение к торговле;
b) разработка политики в области охраны окружающей среды и институционального развития;
c) подготовка кадров и обучение по вопросам изменения окружающей среды и климата, а также защиты окружающей среды;
d) обмен опытом и информацией по разработке и применению законодательства, нормативных актов и политики в области занятости и охраны труда;
e) техническое содействие и осуществление совместных/ кооперационных проектов, направленных на развитие человеческих ресурсов и социальную защиту для создания достойных условий труда и на защиту окружающей среды;
f) другие взаимно согласованные вопросы согласно соответствующим законодательствам и нормативным актам Сторон;
g) обмен информацией, технологиями и опытом в сферах экологических стандартов и моделей, подготовки кадров
и обучения;
h) образование и подготовка в сфере охраны окружающей среды, направленные на повышение осведомленности населения; и
i) техническое содействие и совместные региональные исследовательские программы.
Статья 12.6 Консультации в области защиты окружающей среды и охраны труда
1. Каждая из Сторон может запросить консультацию у другой Стороны по любым вопросам, относящимся к настоящей главе, путем направления письменного запроса в контактный пункт, назначенный другой Стороной в соответствии со статьей 1.7 настоящего Соглашения. Запрос должен содержать подробную и достаточную информацию для предоставления ответа на него Стороной, получившей запрос. Если Сторонами не согласовано иное, консультации начинаются не позднее, чем через 30 дней с момента получения Стороной запроса о консультациях.

1. Тараптар қоршаған ортаны және еңбек жағдайларын қорғау, сондай-ақ өздерінің тиісті заңнамалары мен нормативтік актілеріне сәйкес өздерінің сауда және инвестициялық өзара қатынастарындағы орнықты дамуды ілгерілету жөніндегі мүмкіндіктерді кеңейтудің маңыздылығын таниды.
2. Тараптар мұндай ынтымақтастық экология және еңбекті қорғау салаларындағы ортақ мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау деңгейін, әрекеттер мен технологияларды дамытуға және арттыруға ықпал ететінін тани отырып, қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау мәселелері бойынша екіжақты, өңірлік және көпжақты деңгейлерде ынтымақтастықты нығайтуға ұмтылады.
3. Ынтымақтастық осы тарауға сәйкес мынадай:
a) білім және тәжірибе алмасу;
b) сарапшылар және зерттеушілер алмасу;
c) бірлескен семинарлар ұйымдастыру;
d) бейінді министрліктер, ғылыми-зерттеу институттары және жеке кәсіпорындар арасындағы ынтымақтастыққа жәрдемдесу;
e) бірлескен зерттеулерді, жобаларды және ортақ мүдделер саласына кіретін басқа да тиісті жұмыстарды әзірлеу және жүзеге асыру нысандарында жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тараптар мынадай:
a) саудаға қатысы бар қоршаған ортаны қорғау проблемаларын шешу;
b) қоршаған ортаны қорғау және институционалдық даму саласындағы саясатты әзірлеу;
c) қоршаған ортаның және климаттың өзгеруі, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мәселелері бойынша кадрлар даярлау және оларды оқыту;
d) жұмыспен қамту және еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы, нормативтік актілерді және саясатты әзірлеу мен қолдану бойынша тәжірибе және ақпарат алмасу;
e) адам ресурстарын дамытуға және еңбектің лайықты жағдайын жасау үшін әлеуметтік қорғауға және қоршаған ортаны қорғауға бағытталған бірлескен/кооперациялық жобаларға техникалық жәрдемдесу және оларды жүзеге асыру;
f) Тараптардың тиісті заңнамалары мен нормативтік актілеріне сәйкес басқа да өзара келісілген мәселелер;
g) экологиялық стандарттар мен модельдер, кадрлар даярлау және оқыту салаларында ақпарат, технологиялар және тәжірибе алмасу;
h) қоршаған ортаны қорғау саласында халықтың хабардар болуын арттыруға бағытталған білім мен даярлық;
i) техникалық жәрдемдесу және бірлескен өңірлік зерттеу бағдарламалары салаларында ынтымақтастықтың ерекше маңыздылығын таниды.
12.6-бап
Қоршаған ортаны қорғау және еңбекті қорғау саласындағы консультациялар
1. Тараптардың әрқайсысы осы Келісімнің 1.7-бабына сәйкес екінші Тарап тағайындаған байланыс пунктіне жазбаша сұрау салу жіберу арқылы осы тарауға жататын кез келген мәселе бойынша екінші Тараптан консультация сұрата алады. Сұрау салу оны алған Тараптың сұрау салуға жауап беруі үшін толық және жеткілікті ақпаратты қамтуға тиіс. Егер Тараптар өзгеше келіспесе, Тарап консультациялар туралы сұрау салуды алған кезден бастап 30 күннен кейін кешіктірмей консультациялар басталады.

2. Целью консультаций является поиск взаимоприемлемого решения проблемы. Стороны прилагают все усилия для достижения взаимоприемлемого результата, включая рассмотрение возможности проведения совместных действий для решения проблемы. Стороны могут, по взаимному согласию, консультироваться с теми национальными экспертами, которых они сочтут подходящими.
3. Если одна из Сторон посчитает, что проблема требует дополнительного обсуждения, такая Сторона может вынести данный вопрос на обсуждение на Совместный комитет для достижения приемлемого решения этой проблемы.
Статья 12.7 Международные стандарты и соглашения об охране труда
1. Стороны вновь подтверждают свои обязательства, проистекающие из их членства в Международной организации труда (МОТ) и Декларации МОТ об основополагающих принципах и правах в сфере труда с соответствующими дополнениями, принятыми Международной конференцией труда на своей 86-й сессии в 1998 году.
2. Стороны вновь подтверждают свою приверженность, выраженную в Заявлении министров на сессии Экономического и Социального совета ООН об обеспечении полной занятости и достойной работы (2006 год), признанию полной и эффективной занятости и обеспечения достойного труда как основного элемента устойчивого развития для всех стран и как приоритетной цели международного сотрудничества, а также обязательству о поощрении развития международной торговли таким образом, который нацелен на полную и продуктивную занятость и достойные условия труда для всех.
Статья 12.8 Оценка влияния на устойчивое развитие
На заседаниях Совместного комитета Стороны периодически оценивают прогресс в достижении целей, определенных в настоящей главе, и могут, если это необходимо, рассматривать соответствующий международный опыт с целью определения сфер, в которых дальнейшие действия смогут содействовать поставленным целям.
Статья 12.9 Неприменение главы 14 ("Разрешение споров")
Любой вопрос, возникающий в связи с применением настоящей главы, не является предметом механизма разрешения споров, предусмотренного главой 14 ("Разрешение споров") настоящего Соглашения.
ГЛАВА 13
ЭЛЕКТРОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В ТОРГОВЛЕ
Статья 13.1 Сфера действия и охват
1. Стороны признают, что электронная торговля может существенно увеличить возможности для торговли и способствовать экономическому росту, а также подчеркивают важность развития электронных технологий в торговле для снижения затрат и упрощения торговой деятельности, как и значимость сотрудничества между Сторонами по вопросам электронной торговли в соответствии с настоящей главой.

2. Консультациялардың мақсаты проблеманың өзара тиімді шешімін іздеу болып табылады. Тараптар проблеманы шешу үшін бірлескен әрекеттер жүргізу мүмкіндігін қарауды қоса алғанда, өзара тиімді нәтижеге қол жеткізу үшін барлық күш-жігерін салады. Тараптар өзара келісім бойынша қажет деп есептейтін ұлттық сарапшылармен консультация өткізуі мүмкін.
3. Егер Тараптардың біреуі проблема қосымша талқылауды талап етеді деп есептесе, мұндай Тарап бұл проблеманың тиімді шешілуіне қол жеткізу үшін осы мәселені Бірлескен комитеттің талқылауына шығара алады.
12.7-бап
Еңбекті қорғау туралы халықаралық стандарттар мен келісімдер
1. Тараптар Халықаралық еңбек ұйымындағы (ХЕҰ) өз мүшелігінен және 1998 жылы Халықаралық еңбек конференциясының 86-сессиясында қабылданған тиісті толықтыруларымен бірге еңбек саласындағы негіз қалаушы қағидаттар мен құқықтар туралы ХЕҰ Декларациясынан туындайтын өзінің міндеттемелерін қайтадан растайды.
2. Тараптар БҰҰ-ның Экономикалық және әлеуметтік кеңесінің сессиясында Министрлердің толық жұмыспен қамту және лайықты жұмыспен қамтамасыз ету туралы мәлімдемесінде (2006 жыл) көрсетілген, барлық елдер үшін орнықты дамудың негізгі элементі ретінде және халықаралық ынтымақтастықтың басым мақсаты ретінде толық және тиімді жұмыспен қамтуды және лайықты еңбекті қамтамасыз етуді тануды, сондай-ақ толық және өнімді жұмыспен қамтуға және барлығы үшін лайықты еңбек жағдайларына бағытталған халықаралық сауданы дамытуды көтермелеу туралы міндеттемені ұстанатынын қайтадан растайды.
12.8-бап
Орнықты дамуға әсерді бағалау
Бірлескен комитеттің отырыстарында Тараптар осы тарауда айқындалған мақсаттарға қол жеткізудегі прогресті мерзімділікпен бағалайды және егер қажет болған жағдайда, одан әрі әрекеттер қойылған мақсаттарға жәрдемдесе алатын салаларды айқындау мақсатында тиісті халықаралық тәжірибені қарауы мүмкін.
12.9-бап
14-тарауды («Дауларды шешу») қолданбау
Осы тарауды қолдануға байланысты туындайтын кез келген мәселе
осы Келісімнің 14-тарауында («Дауларды шешу») көделген дауларды шешу тетігінің нысанасы болып табылмайды.
13-ТАРАУ
САУДАДАҒЫ ЭЛЕКТРОНДЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР
13.1-бап
Қолданылу саласы және қамту
1. Тараптар электрондық сауда сауда үшін мүмкіндіктерді айтарлықтай арттыра алатынын және экономикалық өсуге ықпал ететінін таниды, сондай-ақ осы тарауға сәйкес электрондық сауда мәселелері бойынша Тараптар арасындағы ынтымақтастықтың маңыздылығы сияқты шығындарды азайту және сауда қызметін оңайлату үшін саудадағы электрондық технологияларды дамытудың маңыздылығын атап өтеді.

2. Настоящая глава применяется к мерам, осуществляемым Стороной в отношении:
a) применения электронных документов в торговле между Сторонами с использованием электронной подписи и доверенной третьей стороны; и
b) электронной торговли, как это определено в пункте b) статьи 13.2 настоящего Соглашения.
3. Для целей пункта 2 настоящей статьи такие меры включают меры, осуществляемые:
a) центральными, региональными или местными правительствами и властями; и
b) неправительственными органами при осуществлении полномочий, делегированных центральными, региональными или местными правительствами или властями.
4. При выполнении обязательств в соответствии с настоящей главой каждая Сторона принимает такие обоснованные меры, которые могут быть ей доступны для обеспечения соблюдения обязательств региональными и местными правительствами и властями, а также неправительственными организациями на своей территории.
Статья 13.2 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "цифровой сертификат" означает электронный документ, выдаваемый уполномоченной организацией, содержащий сведения, подтверждающие, что конкретная цифровая подпись принадлежит определенному лицу;
b) "электронная торговля" означает торговлю с использованием электронных технологий;
c) "электронный документ" означает документ, в котором информация представлена в электронной форме и который может быть заверен с помощью цифровой подписи;
d) "цифровая подпись" означает информацию в электронной форме, полученную в результате криптографических методов с открытым ключом, которые заключаются в преобразовании информации с применением личного (закрытого) ключа подписи и ее проверки при помощи открытого ключа подписи, а также приложенную или присоединенную к другой информации в электронной форме (подписываемая информация) для подтверждения ее целостности и подлинности, и для исключения возможности отказа от авторства;
e) "электронные технологии" означают комбинацию программных и аппаратных средств, обеспечивающих взаимодействие между лицами Сторон с использованием электронных документов;
f) "электронная аутентификация" означает процесс подтверждения идентификационной информации пользователя, представленной в информационной системе в электронной форме; и
g) "доверенная третья сторона" означает организацию, наделенную в соответствии с национальным законодательством и нормативными актами каждой Стороны правами на подтверждение цифровых подписей в электронных документах, подписанных цифровым способом в определенный момент времени, в отношении автора и/или получателя электронного документа.
Статья 13.3 Электронная аутентификация
Стороны стремятся осуществлять работу, направленную на взаимное признание цифровых подписей при обмене электронными документами посредством услуг доверенной третьей стороны.
Статья 13.4 Использование электронных документов

2. Осы тарау мыналарға:
a) электрондық қолтаңбаны және сенім білдірілген үшінші тарапты пайдалана отырып, Тараптар арасындағы саудада электрондық құжаттарды қолдануға;
b) осы Келісімнің 13.2-бабының b) тармақшасында айқындалғандай, электрондық саудаға қатысты Тарап жүзеге асыратын шараларға қолданылады.
3. Осы баптың 2-тармағының мақсаттары үшін мұндай шаралар:
a) орталық, өңірлік немесе жергілікті үкіметтер мен биліктер; және
b) орталық, өңірлік немесе жергілікті үкіметтер немесе биліктер берген өкілеттіктерді жүзеге асыру кезінде үкіметтік емес ұйымдар жүзеге асыратын шараларды қамтиды.
4. Осы тарауға сәйкес міндеттемелерді орындау кезінде әрбір Тарап өңірлік және жергілікті үкіметтердің және биліктердің, сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың өз аумағында міндеттемелерді сақтауын қамтамасыз ету үшін өзіне қолжетімді бола алатын осындай негізді шараларды қабылдайды.
13.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «цифрлық сертификат» уәкілетті ұйым беретін, нақты цифрлық қолтаңба белгілі бір адамға тиесілі екенін растайтын мәліметтерді қамтитын электрондық құжатты білдіреді;
b) «электрондық сауда» электрондық технологиялар пайдаланыла отырып жасалатын сауданы білдіреді;
c) «электрондық құжат» ақпарат электрондық нысанда ұсынылған және цифрлық қолтаңбаның көмегімен куәландырылуы мүмкін құжатты білдіреді;
d) «цифрлық қолтаңба» қолтаңбаның жеке (жабық) кілтін қолдана отырып ақпаратты түрлендіруді білдіретін ашық кілтпен криптографиялық әдістер және оны қолтаңбаның ашық кілтінің көмегімен тексеру нәтижесінде алынған, сондай-ақ оның тұтастығы мен түпнұсқалығын растау және авторлықтан бас тарту мүмкіндігін болдырмау үшін электрондық нысандағы (қол қойылатын ақпарат) басқа ақпаратқа қоса берілген немесе қосылған электрондық нысандағы ақпаратты білдіреді;
e) «электрондық технологиялар» электрондық құжаттарды пайдалана отырып, Тараптардың тұлғалары арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін бағдарламалық және аппараттық құралдардың комбинациясын білдіреді;
f) «электрондық аутентификация» пайдаланушының ақпараттық жүйеде электрондық нысанда ұсынылған сәйкестендіру ақпаратын растау процесін білдіреді;
g) «сенім білдірілген үшінші тарап» әрбір Тараптың ұлттық заңнамасы мен нормативтік актілеріне сәйкес авторға және/немесе электрондық құжатты алушыға қатысты белгілі бір уақытта цифрлық тәсілмен қол қойылған электрондық құжаттардағы цифрлық қолтаңбаларды растауға құқықтар берілген ұйымды білдіреді.
13.3-бап
Электрондық аутентификация
Тараптар сенім білдірілген үшінші тараптың қызметтері арқылы электрондық құжаттар алмасу кезінде цифрлық қолтаңбаларды өзара тануға бағытталған жұмысты жүзеге асыруға ұмтылады.
13.4-бап
Электрондық құжаттарды пайдалану

1. Стороны стремятся:
a) не принимать и не оставлять в силе национальное законодательство и нормативные акты, содержащие требования подтверждать подлинность транзакций, выполняемых в электронном виде, путем предоставления документов на бумажном носителе; и
b) обеспечить предоставление документов, относящихся к торговым транзакциям, в компетентные органы Сторон в форме электронных документов с цифровой подписью.
2. Стороны стремятся обеспечить, чтобы в тех случаях, когда какой-либо документ требуется для осуществления ввоза товара, участник внешнеторговой сделки мог бы получить такой документ, подтверждающий, что товар импортируется в соответствии с требованиями страны-импортера, в электронном виде.
Статья 13.5 Защита личных данных
Стороны стремятся принимать и оставлять в силе меры, направленные на защиту личных данных участников электронной торговли.
Статья 13.6 Сотрудничество в области электронных технологий в торговле
1. Стороны обмениваются информацией и опытом в области законов, нормативных актов и программ в сфере электронных технологий в торговле, в частности, по вопросам защиты личных данных и повышения доверия со стороны потребителей.
2. Стороны признают необходимость сотрудничества на двустороннем, региональном и многостороннем уровнях по вопросам создания правовой базы, регулирующей электронную торговлю.
Статья 13.7 Развитие электронной торговли
Признавая глобальный характер электронной торговли и важность упрощения ее использования и развития, Стороны будут:
a) стремиться развивать правовую базу, регулирующую отношения в области электронной торговли, с использованием соответствующих международных стандартов по сбору данных и в соответствии с международными практиками, в том числе, где это возможно, с использованием решений по электронной торговле, принятых в рамках ВТО;
b) поощрять принятие мер саморегулирования в частном секторе, в том числе посредством кодексов поведения, образцов договоров, рекомендаций и механизмов воздействия, способствующих развитию электронной торговли;
c) содействовать принятию транспарентных и действенных мер по защите потребителей от мошеннической и вводящей в заблуждение коммерческой практики в электронной торговле;
d) поощрять взаимодействие между соответствующими национальными органами защиты потребителей по вопросам, связанным с трансграничной электронной торговли, с целью повышения благосостояния потребителей.
Статья 13.8 Механизм реализации
1. Компетентные органы Сторон могут заключать соглашения о механизме реализации любых договоренностей, входящих в сферу действия настоящей главы. В частности, соглашения о механизме реализации должны устанавливать принципы, разработанные в соответствии со статьями 13.3, 13.4 и 13.5 настоящего Соглашения.

1. Тараптар:
a) құжаттарды қағаз жеткізгіште ұсыну жолымен электрондық түрде орындалатын транзакциялардың түпнұсқалығын растау талаптарын қамтитын ұлттық заңнама мен нормативтік актілерді қабылдамауға немесе күшінде қалдырмауға;
b) цифрлық қолтаңбасы бар электрондық құжаттар нысанында Тараптардың құзыретті органдарына сауда транзакцияларына жататын құжаттарды ұсынуды қамтамасыз етуге ұмтылады.
2.  Тараптар қандай да бір құжат тауарды әкелуді жүзеге асыру үшін талап етілетін жағдайларда сыртқы сауда мәмілесіне қатысушы тауардың импорттаушы елдің талаптарына сәйкес импортталатынын растайтын мұндай құжатты электрондық түрде ала алатынын қамтамасыз етуге ұмтылады.
13.5-бап
Жеке деректерді қорғау
Тараптар электрондық саудаға қатысушылардың жеке деректерін қорғауға бағытталған шараларды қабылдауға және күшінде қалдыруға ұмтылады.
13.6-бап
Саудадағы электрондық технологиялар саласындағы ынтымақтастық
1. Тараптар саудадағы электрондық технологиялар саласындағы заңдар, нормативтік актілер мен бағдарламалар саласындағы, атап айтқанда жеке деректерді қорғау және тұтынушылар тарапынан сенімді арттыру мәселелері бойынша ақпарат пен тәжірибе алмасады.
2. Тараптар электрондық сауданы реттейтін құқықтық базаны құру мәселелері бойынша екіжақты, өңірлік және көпжақты деңгейлердегі ынтымақтастықтың қажеттігін мойындайды.
13.7-бап
Электрондық сауданы дамыту
Электрондық сауданың жаһандық сипатын және оны пайдалану мен дамытуды оңайлатудың маңыздылығын мойындай отырып, Тараптар:
a) деректерді жинау бойынша тиісті халықаралық стандарттарды пайдала отырып және халықаралық практикаға сәйкес, оның ішінде мүмкін болған жерде, ДСҰ шеңберінде қабылданған электрондық сауда бойынша шешімдерді пайдалана отырып, электрондық сауда саласындағы қатынастарды реттейтін құқықтық базаны дамытуға ұмтылатын;
b) жеке секторда өзін-өзі реттеу шараларын, оның ішінде электрондық сауданы дамытуға ықпал ететін өзін-өзі ұстау кодекстері, шарттар үлгілері, ұсыныстар мен әсер ету тетіктері арқылы қабылдауды көтермелейтін;
c) электрондық саудада тұтынушыларды алаяқтық пен жаңылысуға әкелетін коммерциялық практикадан қорғау бойынша транспаренттік және пәрменді шараларды қабылдауға жәрдемдесетін;
d) тұтынушылардың әл-ауқатын арттыру мақсатында трансшекаралық электрондық саудамен байланысты мәселелер бойынша тұтынушыларды қорғаудың тиісті ұлттық органдары арасындағы өзара іс-қимыл жасауды көтермелейтін болады.
13.8-бап
Іске асыру тетігі
1. Тараптардың құзыретті органдары осы тараудың қолданылу аясына кіретін кез келген уағдаластықтарды іске асырудың тетігі туралы келісім жасай алады. Атап айтқанда, іске асыру тетігі туралы келісім осы Келісімнің 13.3, 13.4 және 13.5-баптарына сәйкес әзірленген қағидаттарды белгілеуге тиіс.

2. Стороны через соответствующие компетентные органы осуществляют все необходимые действия для применения механизмов выполнения договоренностей в течение обоснованного периода времени, определяемого по взаимной договоренности Сторон.
ГЛАВА 14
РАЗРЕШЕНИЕ СПОРОВ
Статья 14.1 Цели
Целью настоящей главы является обеспечение эффективного и открытого процесса разрешения споров, возникающих в рамках настоящего Соглашения.
Статья 14.2 Определения
Для целей настоящей главы:
a) "Арбитражная группа" – третейская группа, создаваемая в соответствии со статьей 14.7 настоящего Соглашения;
b) "Стороны спора" – Сторона-истец и Сторона-ответчик. Государства – члены Евразийского экономического союза и Евразийский экономический союз могут выступать в качестве Стороны спора совместно или по отдельности. В последнем случае, если мера принимается государством – членом Евразийского экономического союза, то Стороной спора является такое государство – член Евразийского экономического союза, а если мера принимается Евразийским экономическим союзом, то Стороной спора является Союз.
Статья 14.3 Сфера действия и охват
1. Если иное не предусмотрено в настоящем Соглашении, настоящая глава должна применяться для разрешения споров между Сторонами в отношении толкования и/или применения настоящего Соглашения в случаях, когда Сторона полагает, что другая Сторона не выполняет свои обязательства в рамках данного Соглашения.
2. Споры по одному и тому же вопросу между одними и теми же Сторонами спора, возникающие одновременно в рамках настоящего Соглашения и Соглашения ВТО, могут разрешаться в рамках любого из предусмотренных указанными международными договорами способов разрешения спора по выбору Стороны-истца. Выбранный таким образом способ разрешения спора исключает использование другого способа.
3. Для целей настоящего Соглашения процедурные положения соответствующих статей Соглашения ВТО, инкорпорированные в настоящее Соглашение и относящиеся к разрешению споров, в случае их несоответствия или возможного нарушения, не применяются ни к какому государству – члену Евразийского экономического союза, не являющемуся членом ВТО.
4. Для целей пункта 2 настоящей статьи процедуры разрешения споров на основании Соглашения ВТО, считаются инициированными по запросу Стороны спора об учреждении третейской группы в соответствии со статьей 6 "Договоренности о правилах и процедурах, регулирующих разрешение споров" ВТО, в то время как процедуры разрешения споров в рамках настоящего Соглашения считаются инициированными по запросу на арбитражное рассмотрение спора в соответствии с пунктом 1 статьи 14.7 настоящего Соглашения.
Статья 14.4 Обмен информацией и amicus curiae

2. Тараптар тиісті құзыретті органдар арқылы Тараптардың өзара уағдаластықтары бойынша айқындалатын уақыттың негізді кезеңі ішінде уағдаластықтарды орындау тетіктерін қолдану үшін барлық қажетті әрекеттерді жүзеге асырады.
14-ТАРАУ
ДАУЛАРДЫ ШЕШУ
14.1-бап
Мақсаттар
Осы тараудың мақсаты осы Келісімн шеңберінде туындайтын дауларды шешудің тиімді және ашық процесін қамтамасыз ету болып табылады.
14.2-бап
Анықтамалар
Осы тараудың мақсаттары үшін:
a) «Төрелік топ» осы Келісімнің 14.7-бабына сәйкес құрылатын аралық топ;
b) «Дау Тараптары» талапкер Тарап және жауапкер Тарап. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер және Еуразиялық экономикалық одақ бірлесіп немесе жеке-жеке дау Тарапы ретінде әрекет ете алады. Соңғы жағдайда, егер шараны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет қабылдайтын болса, мұндай Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет дау Тарапы болып табылады, егер шараны Еуразиялық экономикалық одақ қабылдайтын болса, онда Одақ дау Тарапы болып табылады.
14.3-бап
Қолданылу саласы және қамту
1. Осы Келісімде өзгеше көзделмесе, осы тарау Тарап осы Келісім шеңберінде басқа Тарап өз міндеттемелерін орындамайды деп пайымдаған жағдайларда, осы Келісімді түсіндіруге және/немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы дауларды шешу үшін қолданылады.
2. Осы Келісім және ДСҰ Келісімі шеңберінде бір мезгілде туындайтын нақ сол дау Тараптары арасындағы нақ сол бірдей мәселе бойынша дауларды талапкер Тараптың таңдауы бойынша көрсетілген халықаралық шарттарда көзделген дауды шешу тәсілдерінің кез келгені шеңберінде шешуге болады. Дауды шешудің осылайша таңдап алынған тәсілі басқа тәсілді пайдалануды болдырмайды.
3. Осы Келісімнің мақсаттары үшін осы Келісімге жинақталған және дауларды шешуге қатысты ДСҰ Келісімінің тиісті баптарының рәсімдік ережелері олар сәйкес келмеген жағдайда немесе бұзылуы мүмкін жағдайда ДСҰ мүшесі болып табылмайтын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің ешқайсысына қолданылмайды.
4. Осы баптың 2-тармағының мақсаттары үшін ДСҰ Келісімі негізінде дауларды шешу рәсімдері ДСҰ-ның «Дауларды шешуді реттейтін қағидалар мен рәсімдер туралы уағдаластық» деген 6-бабына сәйкес аралық топ құру туралы дау Тараптарының сұрау салуы бойынша бастама жасалған болып есептеледі, ал осы Келісім шеңберінде дауларды шешу рәсімдері осы Келісімнің 14.7-бабының 1-тармағына сәйкес дауды төрелік қарауға сұрау салу бойынша бастама жасалған болып есептеледі.
14.4-бап
Ақпарат алмасу және amicus curiae

1. Распространение между государствами – членами Евразийского экономического союза и Евразийским экономическим союзом любых процессуальных документов, относящихся к процедуре разрешения спора, по любому из споров, возникающих в рамках настоящего Соглашения, не рассматривается как нарушение положений о конфиденциальности в соответствии с настоящим Соглашением и/или в соответствии с Соглашением ВТО.
2. Любое государство – член Евразийского экономического союза и Евразийский экономический союз, имеющий существенный интерес в отношении вопроса, рассматриваемого Арбитражной группой, имеет возможность выступать перед Арбитражной группой и предоставлять ей письменные заявления в качестве amicus curiae.
Статья 14.5 Добрые услуги, согласительная процедура и посредничество
1. Стороны спора могут в любое время договориться об использовании процедуры добрых услуг, согласительной процедуры или посредничества. Добрые услуги, согласительная процедура или посредничество могут быть начаты и прекращены в любое время по запросу любой Стороны спора.
2. Если Стороны спора договорятся об этом, добрые услуги, согласительная процедура и посредничество могут продолжаться после начала процедур работы Арбитражной группы, предусмотренных настоящей главой.
3. Разбирательства с использованием добрых услуг, согласительной процедуры и посредничества и, в частности, позиции Сторон спора, занятые ими в ходе этих разбирательств, являются конфиденциальными и не наносят ущерба правам любой из Сторон спора при любых дальнейших разбирательствах.
Статья 14.6 Консультации
1. Стороны прилагают все усилия, чтобы путем консультаций найти взаимоприемлемое решение по любому вопросу, возникающему в рамках настоящей главы.
2. Запрос о проведении консультаций представляется в письменной форме Стороне-ответчику через ее контактный пункт или контактные пункты, определенные в соответствии со статьей 1.7 настоящего Соглашения, а также Совместному комитету, с изложением основания запроса, включая указание всех мер или другого рассматриваемого вопроса и правового основания для жалобы.
3. В случае, когда Сторона-истец представляет запрос о проведении консультаций в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, Сторона-ответчик:
a) отвечает на запрос в письменном виде в течение 10 дней с даты получения запроса; и
b) добросовестно вступает в консультации в течение 30 дней, или 10 дней в срочных случаях, включая ситуации, когда речь идет о скоропортящихся товарах, с даты получения запроса, с целью прийти к скорейшему и взаимовыгодному решению данного вопроса.

1. Осы Келісім шеңберінде туындайтын даулардың кез келгені бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Еуразиялық экономикалық одақ арасында дауды шешу рәсіміне жататын кез келген процестік құжаттарды қолдану осы Келісімге сәйкес және/немесе ДСҰ Келісіміне сәйкес құпиялылық туралы ережелерді бұзу ретінде қаралмайды.
2. Төрелік топ қарайтын мәселеге қатысты айтарлықтай мүддесі бар кез келген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің және Еуразиялық экономикалық одақтың Төрелік топтың алдында сөз сөйлеуге және amicus curiae ретінде оған жазбаша өтініштерін ұсынуға мүмкіндігі болады.
14.5-бап
Игі қызметтер, келісу рәсімі және делдалдық
1. Дау Тараптары кез келген уақытта игі қызметтер рәсімдерін, келісу рәсімін немесе делдалдықты пайдалану туралы уағдаласа алады. Игі қызметтер, келісу рәсімі немесе делдалдық даудың кез келген Тарапының сұрау салуы бойынша кез келген уақытта басталуы және тоқтатылуы мүмкін.
2. Дау Тараптары бұл туралы уағдаласады, игі қызметтер, келісу рәсімі мен делдалдық осы тарауда көзделген Төрелік топтың жұмыс рәсімдері басталғаннан кейін жалғасуы мүмкін.
3. Игі қызметтері, келісу рәсімі мен делдалдық пайдаланыла отырып жүргізілетін талқылаулар және атап айтқанда, осы талқылаулар барысында дау Тараптарының олар ұстанған ұстанымдары құпия болып табылады және одан кейінгі кез келген талқылаулар кезінде дау Тараптарының кез келгенінің құқықтарына нұқсан келтірмейді.
14.6-бап
Консультациялар
1. Тараптар осы тарау шеңберінде туындайтын кез келген мәселе бойынша консультациялар жолымен өзара тиімді шешім табу үшін барлық күш-жігерін жұмсайтын болады.
2. Консультациялар өткізу туралы сұрау салу жауапкер Тарапқа осы Келісімнің 1.7-бабына сәйкес айқындалған оның байланыс пункті немесе байланыс пункттері арқылы, сондай-ақ Бірлескен комитетке барлық шараларды немесе қаралып отырған басқа да мәселені және шағымның құқықтық негіздерін көрсетуді қоса алғанда, сұрау салудың негіздерін жаза отырып жазбаша нысанда беріледі.
3. Талапкер Тарап осы баптың 2-тармағына сәйкес консультациялар өткізу туралы сұрау салу берген жағдайда, жауапкер Тарап:
a) сұрау салуды алған күннен бастап 10 күн ішінде жазбаша түрде сұрау салуға жауап береді; және
b) осы мәселенің жедел және өзара тиімді шешімін табу мақсатында сұрау салуды алған күннен бастап 30 күн ішінде немесе тез бұзылатын тауарлар туралы сөз болған жағдайды қоса алғанда, шұғыл жағдайда 10 күн ішінде консультацияға адал оймен кіріседі.

4. Сроки, указанные в пункте 3 настоящей статьи, могут изменяться по взаимной договоренности Сторон спора.
5. Консультации носят конфиденциальный характер и не наносят ущерба правам любой Стороны спора при любом дальнейшем разбирательстве.
6. Сторона спора может обратиться к другой Стороне спора с запросом о привлечении для консультаций экспертов из своих государственных органов или других органов власти, имеющих опыт по обсуждаемому вопросу.
Статья 14.7 Учреждение Арбитражной группы
1. Сторона-истец, направившая запрос о консультациях в соответствии со статьей 14.6 настоящего Соглашения, может обратиться с письменным запросом об учреждении Арбитражной группы:
a) если Сторона-ответчик не соблюдает сроки, предусмотренные пунктами 3 и 4 статьи 14.6 настоящего Соглашения;
b) если Стороны спора не смогли разрешить спор путем консультаций в течение 60 дней, или в течение 20 дней в срочных случаях, включая ситуации, когда речь идет о скоропортящихся товарах, с даты получения запроса о таких консультациях; или
c) если Стороны спора совместно придут к пониманию того, что консультации не привели к разрешению спора в течение срока, указанного в подпункте b) настоящего пункта.
2. В срочных случаях, включая ситуации, когда речь идет о скоропортящихся товарах, Стороны спора прилагают все усилия, чтобы, насколько это возможно, ускорить разбирательство.
3. Запрос об учреждении Арбитражной группы направляется в письменном виде Стороне-ответчику через ее контактные пункты, назначенные в соответствии со статьей 1.7 настоящего Соглашения, а также в Совместный комитет. В запросе указывается, проводились ли консультации, обозначаются конкретные меры по спорному вопросу и содержится краткое изложение правовой основы жалобы, достаточное для того, чтобы ясно представить проблему.
4. Требования и процедуры, указанные в настоящей статье, могут быть изменены по взаимному согласию Сторон спора.
Статья 14.8 Назначение арбитров
1. Арбитражная группа состоит из трех членов.
2. В течение 30 дней с момента получения Стороной-ответчиком запроса об учреждении Арбитражной группы Стороны спора назначают каждая по одному арбитру. В течение 15 дней с даты назначения второго арбитра, назначенные арбитры, по взаимному согласию, выбирают председателя Арбитражной группы, который не должен подпадать ни под один из следующих квалификационных критериев:
a) быть гражданином государства – члена Евразийского экономического союза или Вьетнама; или
b) постоянно проживать на территории государства – члена Евразийского экономического союза или Вьетнама.

4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзімдер дау Тараптарының өзара уағдаластығы бойынша өзгертілуі мүмкін.
5. Консультациялар құпия сипатта болады және одан кейінгі кез келген талқылаулар кезінде кез келген Тараптың құқықтарына нұқсан келтірмейді.
6. Дау Тарапы талқыланатын мәселе бойынша тәжірибесі бар өзінің мемлекеттік органдарынан немесе басқа да билік органдарынан консультациялар үшін сарапшылар тарту туралы сұрау салуымен даудың басқа Тарапына жүгіне алады.
14.7-бап
Төрелік топ құру
1. Осы Келісімнің 14.6-бабына сәйкес консультациялар туралы сұрау салу жолдаған талапкер Тарап:
a) егер жауапкер Тарап осы Келісімнің 14.6-бабының 3 және
4-тармақтарында көзделген мерзімдерді сақтамаса;
b) егер дау Тараптары осындай консультациялар туралы сұрау салуды алған күннен бастап дауды консультациялар жолымен 60 күн ішінде немесе тез бұзылатын тауарлар туралы сөз болған жағдайды қоса алғанда, шұғыл жағдайларда 20 күн ішінде шеше алмаса;
c) егер дау Тараптары консультациялар осы тармақтың b) тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде дауды шешуге әкелмегені туралы ортақ түсіністікке келген болса, Төрелік топ құру туралы жазбаша түрде сұрау салумен жүгіне алады.
2. Тез бұзылатын тауарлар туралы сөз болған жағдайды қоса алғанда, шұғыл жағдайларда дау Тараптары мүмкіндігінше талқылауларды жеделдетуге бар күш-жігерін салады.
3. Төрелік топты құру туралы сұрау салу жауапкер Тарапқа оның осы Келісімнің 1.7-бабына сәйкес тағайындалған байланыс пункттері арқылы, сондай-ақ Бірлескен комитетке жазбаша түрде жіберіледі. Сұрау салуда консультациялардың өткізілгені не өткізілмегені көрсетіледі, даулы мәселе бойынша нақты шаралар белгіленеді және проблеманы айқын көрсетуге жеткілікті шағымның құқықтық негізін қысқаша баяндау қамтылады.
4. Осы бапта көрсетілген талаптар мен рәсімдер дау Тараптарының өзара келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
14.8-бап
Төрешілерді тағайындау
1. Төрелік топ үш мүшеден тұрады.
2. Жауапкер Тарап Төрелік топты құру туралы сұрау салуды алған кезден бастап 30 күн ішінде дау Тараптарының әрқайсысы бір-бір төрешіден тағайындайды. Тағайындалған төрешілер екінші төреші тағайындалған күннен бастап 15 күн ішінде өзара келісім бойынша Төрелік топтың төрағасын таңдайды, ол мынадай біліктілік өлшемшарттарының ешқайсысына жатпауға тиіс:
a) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің немесе Вьетнамның азаматы болуы; немесе
b) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің немесе Вьетнамның аумағында тұрақты тұруы.

3. Если необходимые назначения не сделаны в указанные в пункте 2 настоящей статьи сроки, любая из Сторон спора может, если Стороны спора не договорятся об ином, пригласить Генерального секретаря Постоянной палаты третейского суда (далее "ППТС") в качестве назначающего лица. В случае если Генеральный секретарь ППТС является гражданином государства – члена Евразийского экономического союза или Вьетнама или не может осуществлять функцию назначающего лица, просьба о выполнении необходимых назначений адресуется заместителю Генерального секретаря ППТС или следующему по старшинству должностному лицу, которое не является гражданином государства – члена Евразийского экономического союза или Вьетнама и может осуществить функцию назначающего лица.
4. Все арбитры должны:
a) иметь достаточные знания и/или опыт в сфере права, международной торговли и в других вопросах, охватываемых настоящим Соглашением, или в урегулировании споров в рамках международных торговых соглашений;
b) избираться исключительно на основе объективности, беспристрастности, надежности и разумности суждений;
c) быть независимыми и не иметь никакой связи и не получать указаний ни от какой из Сторон;
d) информировать Стороны спора о любых прямых или косвенных конфликтах интересов в отношении рассматриваемого вопроса.
5. Не могут являться арбитрами по спорам физические лица, которые ранее имели отношение к рассматриваемому вопросу в любом ином качестве, в том числе в соответствии с положениями статьи 14.5 настоящего Соглашения.
6. Если арбитр, назначенный в соответствии с настоящей статьтьей, слагает с себя полномочия или не в состоянии их исполнять, его преемник назначается в течение 15 дней в соответствии с той же процедурой, которая применяется при назначении первоначального арбитра, при этом вновь назначенный арбитр имеет такие же полномочия и обязанности как первоначальный арбитр. Течение любых процессуальных сроков, применяемых в ходе рассмотрения спора, приостанавливается с момента сложения арбитром с себя полномочий или наступления обстоятельств, не позволяющих исполнять полномочия, и возобновляются с даты назначения его преемника.
7. Датой учреждения Арбитражной группы является дата назначения председателя Арбитражной группы.
8. Требования и процедуры, указанные в настоящей статье, могут изменяться по взаимному согласию Сторон спора.
Статья 14.9 Функции Арбитражной группы
1. Функции Арбитражной группы состоят в том, чтобы объективно рассмотреть представленный спор, включая объективную оценку фактических обстоятельств дела, применимость настоящего Соглашения и соответствие ему, и сформулировать выводы и решения, необходимые, по ее мнению, для разрешения переданного ей на рассмотрение спора, а также определить, по запросу Сторон спора, соответствие любых принимаемых мер и/или соответствующего приостановления выгод посредством окончательного доклада Арбитражной группы.

3. Егер қажетті тағайындаулар осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімде жасалмаса, дау Тараптарының кез келгені егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, тағайындаушы тұлға ретінде Аралық соттың тұрақты палатасының (бұдан әрі - «АСТП») Бас хатшысын шақыра алады. Егер АСТП-ның Бас хатшысы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің немесе Вьетнамның азаматы болған жағдайда немесе тағайындаушы тұлғаның функцияларын жүзеге асыра алмайтын болса, қажетті тағайындауларды орындау туралы өтініш АСТП Бас хатшысының орынбасарына немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің немесе Вьетнамның азаматы болып табылмайтын және тағайындаушы тұлғаның функцияларын жүзеге асыра алатын, шені жоғары келесі лауазымды тұлғаға жолданады.
4. Барлық төрешілер:
a) құқық, халықаралық сауда саласында және осы Келісімде қамтылатын басқа да мәселелерде немесе халықаралық сауда келісімдерін шеңберінде дауларды реттеуде жеткілікті білімі және/немесе тәжірибесі болуы;
b) талқылауда тек қана объективтілік, бейтараптылық, сенімділік және ақылға қонымды тұрғыдан сайлануы;
c) Тараптардың ешқайсысына тәуелді болмауы және олармен ешқандай байланысының болмауы немесе олардан ешқандай нұсқау алмауы;
d) дау Тараптарына қаралып жатқан мәселеге қатысты кез келген тікелей немесе жанама мүдделер қақтығысы туралы ақпарат беруге тиіс.
5. Бұрын қаралып отырған мәселеге кез келген түрде, оның ішінде осы Келісімнің 14.5-бабының ережелеріне сәйкес қатысы болған жеке тұлғалар даулар бойынша төреші бола алмайды.
6. Егер осы бапқа сәйкес тағайындалған төреші өзінен өкілеттіктерді алса немесе оларды орындай алмаса, оның мирасқоры алғашқы төрешіні тағайындау кезінде қолданылған рәсімге сәйкес 15 күн ішінде тағайындалады, бұл ретте жаңадан тағайындалған төрешінің де алғашқы төреші сияқты сондай өкілдіктері мен міндеттері болады. Дауды қарау барысында қолданылатын кез келген процестік мерзімдер барысы төреші өкілеттіктерді өзінен алған немесе өкілеттіктердің орындалуына мүмкіндік бермейтін мән-жайлар басталған кезден бастап тоқтатыла тұрады және оның мирасқоры тағайындалған күннен бастап қайта басталады.
7. Төрелік топтық құрылған күні Төрелік топ төрағасының тағайындалған күні болып табылады.
8. Осы бапта көрсетілген талаптар мен рәсімдер дау Тараптарының өзара келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
14.9-бап
Төрелік топтың функциялары
1. Төрелік топтың функциялары істің нақты мән-жайларын объективті түрде бағалауды, осы Келісімнің қолданылу мүмкіндігін және оған сәйкестікті қоса алғанда, оның алдына қойылған дауды объективті түрде қараудан және оның пікірі бойынша өзінің қарауына берілген дауды шешу үшін қажетті тұжырымдар мен шешімдерді тұжырымдаудан, сондай-ақ дау Тараптарының сұрау салуы бойынша кез келген қабылданатын шаралардың және/немесе Төрелік топтың түпкілікті баяндамасы арқылы пайданы тиісінше тоқтата тұрудың сәйкестігін айқындаудан тұрады.

2. Выводы и решения Арбитражной группы не могут увеличивать или уменьшать объем прав и обязательств Сторон, предусмотренных настоящим Соглашением.
Статья 14.10 Процедура работы Арбитражной группы
1. Работа Арбитражной группы проводится в соответствии с положениями настоящей главы.
2. В соответствии с пунктом 1 настоящей статьи Арбитражная группа по согласованию со сторонами спора разрабатывает свою собственную процедуру работы в отношении прав Сторон спора выступать перед Арбитражной группой и организации обсуждения Арбитражной группы. Стороны спора по согласованию с Арбитражной группой могут договориться о принятии дополнительных правил и процедур, не противоречащих положениям настоящей статьи.
3. После консультаций со Сторонами спора Арбитражная группа как можно скорее, по возможности, в течение 10 дней после ее учреждения, определяет график работы Арбитражной группы. График включает точные предельные сроки представления письменных заявлений Сторонами спора. Изменения в такой график могут вноситься по взаимной договоренности Сторон спора по согласованию с Арбитражной группой.
4. По запросу Стороны спора или по собственной инициативе Арбитражная группа может, по своему усмотрению, запросить информацию и/или технические консультации у любого лица или органа, которых она сочтет подходящими. Однако до того как Арбитражная группа запросит такую информацию и/или консультацию, она уведомляет об этом Стороны спора. Любая информация и/или технические консультации, полученные таким образом, передаются Сторонам спора для предоставления комментариев. Если Арбитражная группа принимает во внимание при подготовке своего доклада такую информацию и/или технические консультации, она также принимает во внимание любые комментарии Сторон спора по поводу такой информации и/или технических консультаций.
5. Арбитражная группа принимает процедурные решения, выводы и решения путем консенсуса, при условии, что если Арбитражная группа не сможет достичь консенсуса, то такие процедурные решения, выводы и решения могут быть приняты большинством голосов. Арбитражная группа не должна раскрывать информацию о том, как голосовали отдельные арбитры.
6. Заседания Арбитражной группы являются закрытыми. Стороны спора присутствуют на заседаниях только по приглашению Арбитражной группы.
7. Заседания Арбитражной группы являются закрытыми для публики, если Стороны спора не договорились об ином.
8. Сторонам спора предоставляется возможность присутствовать на любых презентациях, при внесении заявлений или при опровержении доказательств. Любая информация или письменные заявления, переданные одной Стороной спора в Арбитражную группу, включая любые комментарии, касающиеся описательной части предварительного доклада, и ответы на вопросы, поставленные Арбитражной группой, должны быть доступны для рассмотрения другой Стороной спора.

2. Төрелік топтың тұжырымдары мен шешімдері Тараптардың осы Келісімде көзделген құқықтары мен міндеттемелерінің көлемін ұлғайта немесе азайта алмайды.
14.10-бап
Төрелік топтың жұмыс рәсімі
1. Төрелік топтың жұмысы осы тараудың ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
2. Осы баптың 1-тармағына сәйкес Төрелік топ дау Тараптарымен келісу бойынша дау Тараптарының Төрелік топ алдында сөз сөйлеу құқығына және Төрелік топтың талқылауын ұйымдастыруға қатысты өзінің дербес жұмыс рәсімін әзірлейді. Дау Тараптары Төрелік топпен келісу бойынша осы баптың ережелеріне қайшы келмейтін қосымша қағидалар мен рәсімдерді қабылдау туралы уағдаласа алады.
3. Дау Тараптарымен консультациялар өткізгеннен кейін Төрелік топ мейлінше тез арада, құрылғанынан кейін мүмкіндігіне қарай 10 күн ішінде Төрелік топтың жұмыс кестесін айқындайды. Кестеде дау Тараптарының жазбаша өтініштерді ұсынуының шекті нақты мерзімдері қамтылады. Мұндай кестеге өзгерістер Төрелік топпен келісу бойынша дау Тараптарының өзара уағдаласуы бойынша енгізілуі мүмкін.
4. Төрелік топ дау Тараптарының сұрау салуы бойынша немесе жеке бастамасымен өз қалауы бойынша келген тұлғадан немесе органнан өзі қажет деп тапқан кез ақпаратты және/немесе техникалық консультацияларды сұрата алады. Алайда, Төрелік топ осындай ақпаратты және/немесе консультацияны сұратқанға дейін бұл туралы дау Тараптарын хабардар етеді. Осылайша алынған кез келген ақпарат және/немесе техникалық консультациялар дау Тараптарына түсіндірме ұсыну үшін беріледі. Егер Төрелік топ өзінің баяндамасын дайындаған кезде осындай ақпаратты және/немесе техникалық консультацияларды назарға алатын болса, ол дау Тараптарының осындай ақпаратқа және/немесе техникалық консультацияларға қатысты кез келген түсіндірмелерін де назарға алады.
5. Егер Төрелік топ консенсусқа қол жеткізе алмаса, рәсімдік шешімдер, тұжырымдар мен шешімдер көпшілік дауыспен қабылданады деген шартпен Төрелік топ мұндай рәсімдік шешімдерді, тұжырымдар мен шешімдерді консенсус арқылы қабылдайды. Төрелік топ жекелеген төрешілердің қалай дауыс бергені туралы ақпаратты ашпауға тиіс.
6. Төрелік топтың отырыстары жабық болып табылады. Дау Тараптары отырыстарға Төрелік топтың шақыртуымен ғана қатыса алады.
7. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, Төрелік топтың отырыстары көпшілік үшін жабық болып табылады.
8. Дау Тараптарына өтініштер енгізілген кезде немесе дәлелдемелер теріске шығарылған кезде кез келген тұсаукесерлерге қатысу мүмкіндігі беріледі. Алдын ала баяндаманың сипаттайтын бөлігіне қатысты кез келген түсіндірмелерді қоса алғанда, даудың бір Тарапы Төрелік топқа берген кез келген ақпарат немесе жазбаша өтініштер және Төрелік топ қойған сұрақтардың жауаптары даудың екінші Тарапының қарауы үшін қолжетімді болуға тиіс.

9. Обсуждения Арбитражной группы и переданные ей документы являются конфиденциальными.
10. Ничто в настоящей главе не препятствует Стороне спора раскрыть для всеобщего сведения свою собственную позицию. Сторона спора рассматривает в качестве конфиденциальной предоставленную другой Стороной спора в Арбитражную группу информацию, которую другая Сторона спора обозначила как конфиденциальную. Сторона спора, по запросу любой из Сторон, предоставляет также неконфиденциальное резюме информации, содержащейся в ее письменных заявлениях, которая может быть раскрыта для всеобщего сведения.
11. Место проведения слушаний выбирается по взаимному согласию Сторон спора. Если согласие не достигнуто, слушания проводятся поочередно в столицах Сторон спора, при этом первое слушание проводится в столице Стороны-ответчика.
Статья 14.11 Полномочия Арбитражной группы
Если Стороны спора не договорятся об ином в течение 20 дней с даты получения запроса об учреждении Арбитражной группы, определяются следующие полномочия:
"Изучить, в свете соответствующих положений настоящего Соглашения, вопрос, переданный на рассмотрение в запросе об учреждении Арбитражной группы в соответствии со cтатьей 14.7 настоящего Соглашения и сделать выводы и принять решения на основании закона и фактов, вместе с установлением причин, с целью разрешения данного спора".
Статья 14.12 Прекращение или приостановление разбирательства
1. Арбитражная группа прекращает свою работу по совместному запросу Сторон спора. В таком случае Стороны спора совместно извещают председателя Арбитражной группы и Совместный комитет.
2. Арбитражная группа на основании совместного запроса Сторон спора приостанавливает работу в любое время на срок, не превышающий 12 следующих друг за другом месяцев, начиная с даты получения такого совместного запроса. В таком случае Стороны спора совместно извещают председателя Арбитражной группы. В течение этого срока любая из Сторон спора может предоставить полномочия Арбитражной группе продолжить работу, известив об этом председателя Арбитражной группы и другую Сторону спора. В таком случае все соответствующие сроки, установленные в настоящей главе, продлеваются на тот срок времени, в течение которого была приостановлена работа. Если работа Арбитражной группы приостановлена на срок более 12 следующих друг за другом месяцев, Арбитражная группа прекращает свою работу. Право учреждения новой Арбитражной группы теми же Сторонами спора по тому же вопросу, указанному в первоначальном запросе об учреждении Арбитражной группы, теряет силу, если Стороны спора не договорятся об ином.
Статья 14.13 Доклады Арбитражной группы

9. Төрелік топтың талқылаулары және оған берген құжаттар құпия болып табылады.
10. Осы тарауда ештеңе де дау Тарапына жалпы жұрттың назары үшін өзінің дербес ұстанымын жария етуге кедергі болмайды. Дау Тарапы даудың екінші Тарапы құпия ретінде белгілеген, даудың екінші Тарапы Төрелік топқа ұсынған ақпаратты құпия ақпарат ретінде қарайды. Дау Тарапы Тараптардың кез келгенінің сұрау салуы бойынша жалпы жұрттың назары үшін жария етілуі мүмкін жазбаша өтініштерде қамтылған ақпараттың құпия емес түйіндемесін де ұсынады.
11. Тыңдаулар өткізу орны дау Тараптарының өзара келісімі бойынша таңдалады. Егер келісімге қол жеткізілмесе, тыңдаулар дау Тараптарының астаналарында кезекпен өткізіледі, бұл ретте алғашқы тыңдау жауапкер Тараптың астанасында өткізіледі.
14.11-бап
Төрелік топтың өкілеттіктері
Егер Төрелік топты құру туралы сұрау салу алынған күннен бастап 20 күн ішінде дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, мынадай өкілеттіктер айқындалады:
«Осы Келісімнің тиісті ережелері аясында осы Келісімнің 14.7-бабына сәйкес Төрелік топты құру туралы сұрау салуда қарауға берілген мәселені зерделеу және дауды шешу мақсатында себептерін анықтаумен біірге заң және фактілер негізінде тұжырым жасау және шешім қабылдау».
14.12-бап
Талқылауларды тоқтату немесе тоқтата тұру
1. Төрелік топ өз жұмысын дау Тараптарының бірлескен сұрау салуы бойынша тоқтатады. Мұндай жағдайда дау Тараптары Төрелік топтың төрағасын және Бірлескен комитетті бірлесіп хабардар етеді.
2. Төрелік топ дау Тараптарының бірлескен сұрау салуы негізінде осындай бірлескен сұрау салу алынған күннен бастап кез келген уақытта бірінен соң бірі келетін 12 айдан аспайтын мерзімге жұмысын тоқтатады. Мұндай жағдайда дау Тараптары Төрелік топтың төрағасын бірлесіп хабардар етеді. Осы мерзім ішінде Тараптардың кез келгені Төрелік топтың төрағасын және даудың екінші Тарапын хабардар ете отырып, Төрелік топқа жұмысты жалғастыру өкілеттігін бере алады. Мұндай жағдайда осы тарауда белгіленген барлық тиісті мерзімдер жұмыс тоқтатыла тұрған уақыт мерзіміне ұзартылады. Егер Төрелік топтың жұмысы бірінен соң бірі келетін 12 айдан асатын мерзімге тоқтатыла тұрған болса, Төрелік топ өз жұмысын тоқтатады. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, Төрелік топ құру туралы алғашқы сұрау салуда көрсетілген нақ сол мәселе бойынша нақ сол дау Тараптарының жаңа Төрелік топты құру құқығы күшін жоғалтады.
14.13-бап
Төрелік топтың баяндамалары

1. Проекты докладов Арбитражной группы составляются в отсутствие Сторон спора и основываются на соответствующих положениях настоящего Соглашения, заявлениях и аргументах Сторон спора и любой информации и/или технических консультациях, полученных в соответствии с пунктом 4 статьи 14.10 настоящего Соглашения.
2. Арбитражная группа должна представить предварительный доклад в течение 90 дней, или 60 дней в срочных случаях, включая ситуации, когда речь идет о скоропортящихся товарах, с даты учреждения Арбитражной группы. Предварительный доклад включает, inter alia, как описательные разделы, так и выводы и заключения Арбитражной группы.
3. В исключительных случаях, если Арбитражная группа считает, что она не сможет представить предварительный доклад в указанный в пункте 2 настоящей статьи срок, она в письменной форме информирует Стороны спора о причинах этой задержки и указывает, в какие сроки она предполагает представить свой предварительный доклад. Любая задержка не должна превышать дополнительный срок в 30 дней, если Стороны спора не договорятся об ином.
4. Сторона спора может представить свои письменные комментарии по предварительному докладу в Арбитражную группу в течение 15 дней с даты получения предварительного доклада, если Стороны спора не договорятся об ином.
5. После рассмотрения всех письменных комментариев Сторон спора и проведения дополнительного рассмотрения, которое она сочтет необходимым, Арбитражная группа направляет Сторонам спора окончательный доклад в течение 30 дней с даты направления предварительного доклада, если Стороны спора не договорятся об ином.
6. Если в своем окончательном докладе Арбитражная группа придет к выводу, что мера, принятая Стороной спора, не соответствуют настоящему Соглашению, она должна включить в свои выводы и решения требование об устранении несоответствия.
7. Стороны спора делают доступным окончательный доклад Арбитражной группы для всеобщего сведения в течение 15 дней с даты его направления, при условии защиты конфиденциальной информации, если не поступит возражений от какой-либо из Сторон спора. В этом случае окончательный доклад передается всем Сторонам настоящего Соглашения.
8. Окончательный доклад Арбитражной группы является окончательным и обязательным для Сторон спора в отношении конкретного спора.
Статья 14.14 Выполнение
1. Стороны спора незамедлительно выполняют решения Арбитражной группы. Если незамедлительное исполнение невозможно, Стороны спора выполняют такие решения в разумный срок. Разумный срок определяется по взаимному согласию Сторон спора. Если Стороны спора не могут определить разумный срок в течение 45 дней с момента направления окончательного доклада Арбитражной группой, любая из Сторон спора может передать этот вопрос на рассмотрение первоначальному составу Арбитражной группы, которая установит разумный срок после консультаций со Сторонами спора.

1. Төрелік топ баяндамаларының жобалары дау Тараптарының қатысуынсыз жасалады және осы Келісімнің тиісті ережелеріне, дау Тараптарының өтініштері мен дәлелдеріне және осы Келісімнің 14.10-бабының 4-тармағына сәйкес алынған кез келген ақпаратқа және/немесе техникалық консультацияларға негізделеді.
2. Төрелік топ Төрелік топтың құрылған күнінен бастап 90 күн ішінде немесе тез бүлінетін тауарлар туралы жағдайларды қоса алғанда, шұғыл жағдайларда 60 күн ішінде алдын ала баяндаманы ұсынуға тиіс. Алдын ала баяндамада inter alia сипаттамалық бөлімдерді де, сондай-ақ Төрелік топтың тұжырымдары мен қорытындылары да камтылады.
3. Ерекше жағдайларда, егер Төрелік топ осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімде алдын ала баяндаманы ұсына алмаймын деп есептесе, ол дау Тараптарын осы кідірістің себептері туралы жазбаша нысанда хабар етеді және өзінің алдын ала баяндамасын қандай мерзімдерде ұсынуды көздейтінін көрсетеді. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, кез келген кідіріс 30 күндік қосымша мерзімнен аспауға тиіс.
4. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, дау Тарапы алдын ала баяндама бойынша өзінің жазбаша түсіндірмелерін Төрелік топқа алдын ала баяндаманы алған күннен бастап 15 күн ішінде ұсына алады.
5. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, төрелік топ дау Тараптарының барлық жазбаша түсіндірмелері қаралғаннан кейін және өзі қажет деп санайтын қосымша қарау жүргізілгеннен кейін дау Тараптарына алдын ала баяндама жіберілген күннен бастап 30 күн ішінде түпкілікті баяндаманы ұсынады.
6. Егер өзінің түпкілікті баяндамасында Төрелік топ дау Тарапы қабылдаған шаралар осы Келісімге сәйкес келмейді деген тұжырымға келсе, ол өзінің тұжырымдары мен шешімдеріне сәйкессіздікті жою туралы талапты енгізуге тиіс.
7. Егер даудың қандай да бір Тарапының қарсылықтары келіп түспесе, құпия ақпарат қорғалған жағдайда, Төрелік топ түпкілікті баяндамасын дау Тараптары ол жіберілген күннен бастап 15 күн ішінде жалпы жұрттың назары үшін қолжетімді етеді. Бұл жағдайда түпкілікті баяндама осы Келісімнің барлық Тараптарына беріледі.
8. Төрелік топтың түпкілікті баяндамасы нақты дауға қатысты дау Тараптары үшін түпкілікті және міндетті болып табылады.
14.14-бап
Орындау
1. Дау Тараптары Төрелік топтың шешімдерін дереу орындайды. Егер дереу орындау мүмкін болмаса, дау Тараптары бұл шешімдерді ақылға қонымды мерзімде орындайды. Ақылға қонымды мерзім дау Тараптарының өзара келісімі бойынша айқындалады. Егер дау Тараптары ақылға қонымды мерзімді Төрелік топ түпкілікті баяндамасын жіберген кезден бастап 45 күн ішінде айқындай алмаса, даудың кез келген Тарапы бұл мәселені Төрелік топтың алғашқы құрамының қарауына бере алады, ол дау Тараптарымен консультациялар өткізгеннен кейін ақылға қонымды мерзімді белгілейді.

2. При возникновении разногласий между Сторонами спора по поводу того, устранила ли Сторона-ответчик несоответствие согласно докладу Арбитражной группы в течение разумного срока, предусмотренного настоящей статьей, другая Сторона спора может передать этот вопрос на рассмотрение первоначальному составу Арбитражной группы.
3. Арбитражная группа направляет свой доклад в течение 60 дней с даты представления на рассмотрение вопроса, предусмотренного пунктами 1 или 2 настоящей статьи. Доклад включает определение Арбитражной группы и обоснование причин ее учреждения. Если Арбитражная группа примет решение о невозможности предоставления доклада в течение этого периода времени, она в письменной форме информирует Стороны спора о причинах такой задержки и указывает, в какие сроки она предполагает представить свой доклад. Любая задержка не должна превышать дополнительный срок в 30 дней, если Стороны спора не договорятся об ином.
4. Стороны спора могут в любой момент продолжать поиск взаимоприемлемого решения по выполнению окончательного доклада Арбитражной группы.
Статья 14.15 Компенсации и приостановление выгод
1. Если Сторона спора не исполняет решение Арбитражной группы в течение разумного срока, предусмотренного в соответствии со статьей 14.14 настоящего Соглашения, или извещает другую Сторону спора о своем отказе от таких действий, и/или если первоначальный состав Арбитражной группы примет решение, что Сторона спора не исполнила решение Арбитражной группы в соответствии со статьей 14.14 настоящего Соглашения, то такая Сторона спора, по запросу другой Стороны спора, вступает в консультации с целью согласования взаимоприемлемой компенсации. Если такое соглашение не будет достигнуто в течение 20 дней после получения такого запроса, другая Сторона спора имеет право приостановить применение выгод, предоставляемых в рамках настоящего Соглашения, но только в эквивалентном объеме, который соответствует воздействию тех мер, которые Арбитражная группа признала несоответствующими настоящему Соглашению.
2. При рассмотрении вопроса о том, действие каких выгод следует приостановить, Сторона спора в первую очередь стремится приостанавливать выгоды в том же секторе или секторах, на которые оказали воздействие те меры, которые Арбитражная группа признала несоответствующими настоящему Соглашению. Если такая Сторона спора посчитает, что приостановление выгод в этом же секторе или секторах не осуществимо на практике или не эффективно, она вправе приостановить выгоды в других секторах.
3. Сторона спора извещает другую Сторону спора о том, какие выгоды она намерена приостановить, о причинах такого приостановления и о начале действия приостановления не позднее, чем за 30 дней до даты вступления в силу такого приостановления. В течение 15 дней с даты получения такого извещения другая Сторона спора может обратиться к первоначальному составу Арбитражной группы с запросом принять решение о том, эквивалентны ли выгоды, которые Сторона спора намерена приостановить, тем мерам, которые оказала мера, признанная несоответствующей данному Соглашению, и соответствует ли предлагаемое приостановление пунктам 1 и 2 настоящей статьи. Решение Арбитражной группы принимается в течение 45 дней с момента получения такого запроса, и оно является окончательным и обязательным для исполнения Сторонами спора. Выгоды не могут быть приостановлены до тех пор, пока Арбитражная группа не направит свое решение.

2. Жауапкер Тараптың осы бапта көзделген ақылға қонымды мерзім ішінде Төрелік топтың баяндамасына орай сәйкессіздікті жойғаны немесе жоймағаны туралы дау Тараптарының арасында келіспеушіліктер туындаған кезде даудың екінші Тарапы бұл мәселені Төрелік топтың алғашқы құрамының қарауына бере алады.
3. Төрелік топ өз баяндамасын осы баптың 1 немесе 2-тармақтарында көзделген мәселе қарауға ұсынылған күннен бастап 60 күн ішінде жібереді. Баяндамада Төрелік топтың анықтамасы және құрылу себептерінің негіздемесі қамтылады. Егер Төрелік топ осы уақыт кезеңі ішінде баяндаманы ұсыну мүмкін болмайтыны туралы шешім қабылдаса, ол осындай кідірістің себептері туралы дау Тараптарын жазбаша нысанда хабардар етеді және өзінің баяндамасын қандай мерзімде ұсынуды болжайтынын көрсетеді. Егер дау Тараптары өзгеше уағдаласпаса, кез келген кідіріс 30 күндік қосымша мерзімнен аспауға тиіс.
4. Дау Тараптары Төрелік топтың түпкілікті баяндамасын орындау бойынша өзара тиімді шешім іздеуді кез келген уақытта жалғастыра алады.
14.15-бап
Өтемақы және пайданы тоқтата тұру
1. Егер дау Тарапы осы Келісімнің 14.14-бабына сәйкес көзделген ақылға қонымды мерзім ішінде Төрелік топтың шешімін орындамаса немесе осындай әрекеттерден өзінің бас тартатыны туралы даудың екінші Тарапына хабарласа және/немесе Төрелік топтың алғашқы құрамы осы Келісімнің 14.14-бабына сәйкес Төрелік топтың шешімін дау Тарапы орындамады деген шешім қабылдаса, даудың мұндай Тарапы даудың екінші Тарапының сұрау салуы бойынша өзара қолайлы өтемақыны келісу мақсатында консультацияларға кіріседі. Егер осындай сұрау салуды алғаннан кейін 20 күн ішінде мұндай келісімге қол жеткізілмесе, даудың екінші Тарапының осы Келісім шеңберінде ұсынылатын пайданы қолдануды тоқтата тұру құқығы болады, бірақ ол Төрелік топ осы Келісімге сәйкес келмейді деп таныған шаралардың әсеріне сәйкес келетін барабар көлемде ғана болады.
2. Қандай пайданың қолданысын тоқтата тұру қажет екені туралы мәселе қаралған кезде дау Тарапы бірінші кезекте Төрелік топ осы Келісімге сәйкес келмейді деп таныған шаралар әсер еткен нақ сол секторда немесе секторларда пайданы тоқтата тұруға ұмтылады. Егер даудың осындай Тарапы осы секторда немесе секторларда пайданы тоқтата тұру практикада жүзеге асырылмайды немесе тиімді болмайды деп есептесе, ол басқа секторларда пайданы тоқтата тұруға құқылы.
3. Дау Тарапы қандай пайданы тоқтата тұруға ниетті екені туралы, осындай тоқтата тұрудың себептері туралы және тоқтата тұрудың қолданылуының басталғаны туралы даудың екінші Тарапын осындай тоқтата тұру күшіне енген күнге дейін 30 күннен кешіктірмей хабардар етеді. Даудың екінші Тарапы мұндай хабарламаны алған күннен бастап 15 күн ішінде дау Тарапы тоқтата тұруға ниет білдірген пайданың осы Келісімге сәйкес келмейді деп танылған шара әсер еткен шараларға барабар не барабар еместігі туралы және ұсынылатын тоқтата тұрудың осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес келетіні не келмейтіні туралы шешім қабылдау жөніндегі сұрау салумен Төрелік топтың алғашқы құрамына жүгіне алады. Төрелік топтың шешімі осындай сұрау салу алынған кезден бастап 45 күн ішінде қабылданады және ол түпкілікті әрі дау Тараптарының орындауы үшін міндетті болып табылады. Төрелік топ өз шешімін жібермейінше пайда тоқтатыла тұрмайды.

4. Компенсации и/или приостановление выгод носят временный характер и не применяются в качестве основной меры до полного устранения несоответствия, как это определено в окончательном докладе Арбитражной группы. Компенсации и/или приостановление выгод применяются Стороной спора только до тех пор, пока мера, признанная несоответствующей настоящему Соглашению, не будет отменена или изменена таким образом, чтобы соответствовать данному Соглашению, или пока Стороны спора не разрешат свой спор иным образом.
5. На основании запроса Стороны спора первоначальный состав Арбитражной группы принимает решение о соответствии своему окончательному докладу любой введенной меры, принятой после приостановления выгод, и, в свете такого решения, об отмене или изменении приостановления выгод. Арбитражная группа принимает решение в течение 30 дней с даты получения такого запроса.
Статья 14.16 Расходы
1. Если Стороны спора не договорятся об ином:
a) каждая Сторона спора несет расходы по назначенному ею арбитру, свои собственные расходы и судебные издержки;
b) оплата услуг председателя Арбитражной группы и другие расходы, связанные с проведением разбирательства, осуществляется Сторонами спора в равных частях.
2. По запросу одной из Сторон спора Арбитражная группа может принять решение о расходах, указанных в подпункте b) пункта 1 настоящей статьи, с учетом обстоятельств рассматриваемого дела.
Статья 14.17 Язык
1. Все слушания и документы, относящиеся к настоящей главе, должны быть на английском языке.
2. Любой документ, передаваемый для использования в ходе слушаний в соответствии с настоящей главой, представляется на английском языке. Если оригиналы документов не имеют перевода на английский язык, представляющая их Сторона спора обеспечивает перевод этих документов на английский язык.
ГЛАВА 15
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 15.1 Приложения
Приложения к настоящему Соглашению составляют неотъемлемую часть настоящего Соглашения.
Статья 15.2 Присоединение
1. Новое государство – член Евразийского экономического союза присоединяется к настоящему Соглашению по взаимному согласию Сторон в отношении такого присоединения. Такое присоединение осуществляется посредством дополнительного протокола к настоящему Соглашению.
2. Евразийская экономическая комиссия незамедлительно уведомляет Вьетнам о получении любым третьим государством статуса государства – кандидата на вступление в Евразийский экономический союз и о любом присоединении к Евразийскому экономическому союзу.
3. Без ущерба для вступления государства – кандидата в Евразийский экономический союз, в отношении положений, включенных в главу 8 ("Торговля услугами, капиталовложения и перемещение физических лиц") настоящего Соглашения, могут быть проведены переговоры между государством – кандидатом на вступление в Евразийский экономический союз, с одной стороны, и Вьетнамом, с другой стороны.

4. Өтемақы және/немесе пайданы тоқтата тұру уақытша сипатта болады және Төрелік топтың түпкілікті баяндамасында айқындалғандай, сәйкессіздіктер толық жойылғанға дейін негізгі шара ретінде қолданылмайды. Дау Тарапы өтемақыны және/немесе пайданы тоқтата тұруды осы Келісімге сәйкес келмейді деп танылған шараның күші жойылғанға дейін немесе осы Келісімге сәйкес келетіндей болып өзгертілгенге дейін немесе дау Тараптары өз дауын өзгеше түрде шешкенге дейін ғана қолданылады.
5. Дау Тарапының сұрау салуы негізінде осы Төрелік топтың алғашқы құрамы пайданы тоқтата тұрудан кейін қабылданған және пайданы тоқтата тұрудың күшін жою немесе өзгерту туралы шешім аясында кез келген енгізілген шараның өзінің түпкілікті баяндамасына сәйкестігі туралы шешім қабылдайды. Төрелік топ осындай сұрау салу алынған күннен бастап 30 күн ішінде шешім қабылдайды.
14.16-бап
Шығыстар
1. Егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса:
a) даудың әрбір Тарапы өзі тағайындаған төреші бойынша шығыстарды, өзінің жеке шығыстарын және сот шығындарын көтереді;
b) Төрелік топ төрағасының қызметтеріне ақы төлеуді және талқылаулар өткізумен байланысты басқа да шығыстарды төлеуді дау Тараптары тең бөліктермен жүзеге асырады.
2. Дау Тараптарының бірінің сұрау салуы бойынша Төрелік топ қаралатын істің мән-жайларын ескере отырып, осы баптың 1-тармағының b) тармақшасында көрсетілген шығыстар туралы шешім қабылдай алады.
14.17-бап
Тілі
1. Осы тарауға қатысты барлық талқылаулар және құжаттар ағылшын тілінде болуға тиіс.
2. Осы тарауға сәйкес тыңдаулар барысында пайдалану үшін берілетін кез келген құжат ағылшын тілінде ұсынылады. Егер құжаттардың түпнұсқаларының ағылшын тіліндегі аудармасы болмаса, оларды ұсынушы дау Тарапы осы құжаттарды ағылшын тіліне аударуды қамтамасыз етеді.
15-ТАРАУ
ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
15.1-бап
Қосымшалар
Осы Келісімге қосымшалар осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
15.2-бап
Қосылу
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше жаңа мемлекет осы Келісімге осындай қосылуға қатысты Тараптардың өзара келісімі бойынша қосылады. Мұндай қосылу осы Келісімге қосымша хаттама арқылы жүзеге асырылады.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия кез келген үшінші мемлекеттің Еуразиялық экономикалық одаққа кіруге кандидат мемлекет мәртебесін алуы туралы және Еуразиялық экономикалық одаққа кез келген қосылу туралы Вьетнамды дереу хабардар етеді.
3. Кандидат мемлекеттің Еуразиялық экономикалық одаққа кіруіне нұсқан келтірмей, осы Келісімнің 8-тарауына (Қызметтер көрсету саудасы, капитал салу және жеке тұлғалардың орын ауыстыруы) енгізілген ережелерге қатысты бір тараптан Еуразиялық экономикалық одаққа кіруге кандидат мемлекет пен екінші тараптан Вьетнам арасында келіссөздер жүргізілуі мүмкін.

4. Государство – кандидат на вступление в Евразийский экономический союз и Вьетнам приложат усилия, чтобы завершить переговоры, предусмотренные пунктом 3 настоящей статьи, до того, как государство – кандидат на вступление в Евразийский экономический союз станет государством – членом Евразийского экономического союза.
Статья 15.3 Выход и прекращение действия
1. Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, предварительно уведомив об этом другую Сторону в письменном виде за шесть месяцев.
2. Настоящее Соглашение прекращает свое действие для любого государства – члена Евразийского экономического союза, которое выходит из Договора о Союзе, со дня вступления в силу решения о выходе из Договора о Союзе. Вьетнам уведомляется в письменном виде Евразийским экономическим союзом за шесть месяцев до такого выхода.
Статья 15.4 Периодический обзор Соглашения
1. Стороны обязуются проводить обзор настоящего Соглашения с учетом будущих изменений в международных экономических отношениях, inter alia, в рамках ВТО, и в этом контексте и в свете учета любых значимых факторов изучать возможность дальнейшего развития и углубления сотрудничества в рамках настоящего Соглашения и расширения его на еще не охваченные сферы. Совместный комитет может, если сочтет целесообразным, давать Сторонам рекомендации, в частности, о начале переговоров.
2. Стороны обязуются проводить общий обзор настоящего Соглашения для содействия осуществлению закрепленных в Соглашении целей через три года после вступления настоящего Соглашения в силу, и в последующем каждые пять лет, если Стороны не договорятся об ином.
Статья 15.5 Внесение изменений
1. В настоящее Соглашение Сторонами по взаимному письменному согласию могут быть внесены изменения.
2. Изменения вступают в силу в соответствии с положениями статьи 15.6 настоящего Соглашения. Все изменения становятся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 15.6 Вступление в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу через 60 дней после получения последнего письменного уведомления о выполнении государствами – членами Евразийского экономического союза и Вьетнамом своих соответствующих внутригосударственных правовых процедур в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи. Обмен этими уведомлениями осуществляется между Евразийской экономической комиссией и Вьетнамом.
2. Отсутствие письменного уведомления, удостоверяющего, что Кыргызская Республика завершила свои соответствующие внутригосударственные правовые процедуры, упоминаемые в пункте 1 настоящей статьи, не препятствует вступлению в силу настоящего Соглашения между Евразийским экономическим союзом, Республикой Армения, Республикой Беларусь, Республикой Казахстан и Российской Федерацией, с одной стороны, и Вьетнамом, с другой стороны. Настоящее Соглашение вступает в силу для Кыргызской Республики через 60 дней с даты получения Вьетнамом письменного уведомления о том, что Кыргызская Республика завершила внутригосударственные правовые процедуры, необходимые для вступления в силу настоящего Соглашения, и не ранее, чем вступит в силу Договор о присоединении Кыргызской Республики к Договору о Союзе от 23 декабря 2014 года.
В ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ЧЕГО нижеподписавшиеся, имея на то все необходимые полномочия, подписали настоящее Соглашение.

4. Еуразиялық экономикалық одаққа кіруге кандидат мемлекет және Вьетнам Еуразиялық экономикалық одаққа кіруге кандидат мемлекет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болғанға дейін осы баптың 3-тармағында көзделген келіссөздерді аяқтау үшін күш-жігерін жұмсайды.
15.3-бап
Шығу және қолданылуын тоқтату
1. Әрбір Тарап екінші Тарапты алты ай бұрын жазбаша түрде алдын ала хабардар ете отырып, осы Келісімнен шыға алады.
2. Осы Келісім Одақ туралы шарттан шығатын кез келген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет үшін Одақ туралы шарттан шығу туралы шешім күшіне енген күннен бастап өзінің қолданылуын тоқтатады. Еуразиялық экономикалық одақ осындай шығудан алты ай бұрын Вьетнамды жазбаша түрде хабардар етеді.
15.4-бап
Келісімді мерзімділікпен шолу
1. Тараптар осы Келісімге халықаралық экономикалық қатынастарда, ДСҰ шеңберінде inter alia болашақтағы өзгерістерді ескере отырып, шолу жүргізуге және осы мәнмәтінде және кез келген маңызды факторларды есепке алу аясында осы Келісім шеңберіндегі ынтымақтастықты одан әрі дамыту мен тереңдету және оны әлі қамтылмаған салаларға кеңейту мүмкіндігін зерделеуге міндеттенеді. Бірлескен комитет, егер орынды деп санаса, Тараптарға ұсынымдар, атап айтқанда, келіссөздерді бастау туралы ұсынымдар беруі мүмкін.
2. Тараптар Келісімде бекітілген мақсаттарды жүзеге асыруға жәрдемдесу үшін, егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса, осы Келісім күшіне енгеннен кейін үш жылдан соң және содан кейін әрбір бес жыл сайын осы Келісімге жалпы шолу жүргізуге міндеттенеді.
15.5-бап
Өзгерістер енгізу
1. Тараптар осы Келісімге өзара жазбаша келісім бойынша өзгерістер енгізуі мүмкін.
2. Өзгерістер осы Келісімнің 15.6-бабының ережелеріне сәйкес күшіне енеді. Барлық өзгерістер осы Келісімнің ажырамас бөлігі болады.
15.6-бап
Күшіне енуі
1. Осы Келісім Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен Вьетнамның осы баптың 2-тармағына сәйкес өзінің тиісті мемлекетішілік құқықтық рәсімдерін орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынғаннан кейін 60 күннен соң күшіне енеді. Осы хабарламаларды алмасу Еуразиялық экономикалық одақ пен Вьетнам арасында жүзеге асырылады.
2. Қырғыз Республикасының осы баптың 1-тармағында аталған өзінің тиісті мемлекетішілік құқықтық рәсімдерін аяқтағанын куәландыратын жазбаша хабарламаның болмауы бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ, Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы және екінші тараптан Вьетнам арасында осы Келісімнің күшіне енуіне кедергі келтірмейді. Қырғыз Республикасы үшін осы Келісім Қырғыз Республикасының осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік құқықтық рәсімдерді аяқтағаны туралы жазбаша хабарламаны Вьетнам алған күннен бастап 60 күннен кейін және 2014 жылғы 23 желтоқсандағы Одақ туралы шартқа Қырғыз Республикасының қосылуы туралы шарт күшіне енгенге дейін күшіне енеді.
ОСЫНЫ РАСТАУ ҮШІН төменде қол қоюшылар, бұл үшін барлық қажетті өкілеттіктерге ие бола отырып, осы Келісімге қол қойды.

Совершено в Бурабай 29 мая 2015 года в двух подлинных экземплярах на английском языке, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику Армения
За Социалистическую Республику Вьетнам
За Республику Беларусь
За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику
За Российскую Федерацию
За Евразийский экономический союз
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
ПЕРЕЧНИ ТАРИФНЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Общие примечания
Для целей настоящего Приложения:
1. "Код ГС" и "Описание" означает соответствующую тарифную линию Стороны и соответствующее ей описание; и "Базовая ставка" означает ставку таможенной пошлины в соответствии с режимом наибольшего благоприятствования (РНБ), применяемую по состоянию на 11 августа 2013 года.

2015 жылғы 29 мамырда Бурабайда ағылшын тілінде төлнұсқа екі данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
Армения Республикасы үшін
Вьетнам Социалистік Республикасы үшін
Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Еуразиялық экономикалық одақ үшін
1-ҚОСЫМША
ТАРИФТІК МІНДЕТТЕМЕЛЕР ТІЗБЕЛЕРІ
Жалпы ескертпелер
Осы Қосымшаның мақсаттары үшін:
1. «ҮЖ коды» және «Сипаттамасы» Тараптың тиісті тарифтік желісін және оған сәйкес келетін сипаттаманы білдіреді; және «Базалық мөлшерлеме» 2013 жылғы 11 тамыздағы жағдай бойынша қолданылатын неғұрлым қолайлы жағдай жасау режиміне (НҚР) сәйкес кеден бажының мөлшерлемесін білдіреді.

2. Вступление Соглашения в силу означает дату вступления в силу настоящего Соглашения в соответствии со статьей 15.6 настоящего Соглашения.
3. “,” используется в качестве десятичной запятой в соответствующих перечнях тарифных обязательств Сторон.
4. В целях осуществления снижения и/или отмены таможенных пошлин, первое сокращение будет осуществлено с даты вступления настоящего Соглашения в силу, все последующие сокращения будут осуществляться 1 января каждого последующего года.

2. Келісімнің күшіне енуі осы Келісімнің 15.6-бабына сәйкес осы Келісімнің күшіне ену күнін білдіреді.
3. “,” Тараптардың тарифтік міндеттемелерінің тиісті тізбелерінде ондық үтір ретінде пайдаланылады.
4. Кеден баждарын төмендетуді және/немесе алып тастауды жүзеге асыру мақсатында бірінші қысқарту осы Келісім күшіне енген күннен бастап жүзеге асырылады, барлық кейінгі қысқартулар әрбір келесі жылдың 1 қаңтарында жүзеге асырылатын болады.

5. В год вступления настоящего Соглашения в силу первоначальное снижение или отмена тарифных пошлин будут осуществлены в соответствии с уровнем снижения или отмены, установленным для данного года в перечнях тарифных обязательств, содержащихся в настоящем Приложении.
6. Тарифные обязательства не распространяются на происходящие товары, отнесенные в соответствии с тарифными линиями к категории "U". Таможенные пошлины в отношении таких происходящих товаров применяются в соответствии с режимом наибольшего благоприятствования (РНБ) согласно статье 2.1 настоящего Соглашения с даты вступления в силу настоящего Соглашения.

5. Осы Келісім күшіне енген жылы тарифтік баждарды бастапқы төмендету немесе алып тастау осы Қосымшада қамтылған, осы жылға белгіленген тарифтік міндеттемелердің тізбелеріндегі төмендету немес алып тастау деңгейіне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
6. Тарифтік міндеттемелер тарифтік желілерге сәйкес «U» санатына жатқызылған шыққан тауарларға қолданылмайды. Осындай шыққан тауарларға қатысты кеден баждары осы Келісім күшіне енген күннен бастап осы Келісімнің 2.1-бабына сәйкес неғұрлым қолайлы жағдай жасау режиміне сәйкес қолданылады.

7. Происходящие товары, отнесенные в соответствии с тарифными линиями к категории "Т", освобождаются от таможенных пошлин, если таможенные пошлины на такие товары не применяются в соответствии со статьей 2.10 настоящего Соглашения.
8. Таможенные пошлины на товары, отнесенные в соответствии с тарифными линиями к категории "Q", применяются согласно соответствующим примечаниями каждой Стороны по тарифным квотам в настоящем Приложении.
Код
Наименование
Базова
я ставка
Вступление в силу

7. Тарифтік желілерге сәйкес «Т» санатына жатқызылған шыққан тауарлар, егер осы Келісімнің 2.10-бабына сәйкес мұндай тауарларға кеден баждары қолданылмайтын болса, кеден баждарынан босатылады.
8. Тарифтік желілерге сәйкес «Q» санатына жатқызылған тауарларға салынатын кеден баждары әрбір Тараптың осы Қосымшадағы тарифтік квоталар бойынша тиісті ескертпелерге сәйкес қолданылады.
Код
Атауы
Базалық мөлшерлеме
Оффер cанаты
Күшіне енуі

0208 90 100
– – домашних голубей
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
13,6, но не менее, чем 0,136 евро за 1 кг
12,3, но не менее, чем 0,123 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг
9,5, но не менее, чем 0,095 евро за 1 кг
8,2, но не менее, чем 0,082 евро за 1 кг
6,8, но не менее, чем 0,068 евро за 1 кг
5,5, но не менее, чем 0,055 евро за 1 кг
4,1, но не менее, чем 0,041 евро за 1 кг
2,7, но не менее, чем 0,027 евро за 1 кг
1,4, но не менее, чем 0,014 евро за 1 кг
0
0208 90 300
– – дичи, кроме кроликов или зайцев
20, но не менее, чем 0,2 евро за 1 кг
18,2, но не менее, чем 0,182 евро за 1 кг
16,4, но не менее, чем 0,164 евро за 1 кг
14,5, но не менее, чем 0,145 евро за 1 кг
12,7, но не менее, чем 0,127 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг
9,1, но не менее, чем 0,091 евро за 1 кг
7,3, но не менее, чем 0,073 евро за 1 кг
5,5, но не менее, чем 0,055 евро за 1 кг
3,6, но не менее, чем 0,036 евро за 1 кг
1,8, но не менее, чем 0,018 евро за 1 кг
0
0208 90 600
– – северных оленей
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
13,6, но не менее, чем 0,136 евро за 1 кг
12,3, но не менее, чем 0,123 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг
9,5, но не менее, чем 0,095 евро за 1 кг
8,2, но не менее, чем 0,082 евро за 1 кг
6,8, но не менее, чем 0,068 евро за 1 кг
5,5, но не менее, чем 0,055 евро за 1 кг
4,1, но не менее, чем 0,041 евро за 1 кг
2,7, но не менее, чем 0,027 евро за 1 кг
1,4, но не менее, чем 0,014 евро за 1 кг
0
0208 90 700
– – лягушачьи лапки
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
13,6, но не менее, чем 0,136 евро за 1 кг
12,3, но не менее, чем 0,123 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг
9,5, но не менее, чем 0,095 евро за 1 кг
8,2, но не менее, чем 0,082 евро за 1 кг
6,8, но не менее, чем 0,068 евро за 1 кг
5,5, но не менее, чем 0,055 евро за 1 кг
4,1, но не менее, чем 0,041 евро за 1 кг
2,7, но не менее, чем 0,027 евро за 1 кг
1,4, но не менее, чем 0,014 евро за 1 кг
0
0208 90 980
– – прочие
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
13,6, но не менее, чем 0,136 евро за 1 кг
12,3, но не менее, чем 0,123 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг

0208 90 100
– – үй көгершіндерінің
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 кг үшін  0,136 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 кг үшін  0,123 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 кг үшін  0,095 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 кг үшін  0,082 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 кг үшін  0,068 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 кг үшін  0,055 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 кг үшін  0,041 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 кг үшін  0,027 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 кг үшін  0,014 евродан кем емес
0
0208 90 300
– – үй қояндарын немесе қояндарды қоспағанда, жабайы құстардың
20, бірақ 1 кг үшін  0,2 евродан кем емес
C
18,2, бірақ 1 кг үшін  0,182 евродан кем емес
16,4, бірақ 1 кг үшін  0,164 евродан кем емес
14,5, бірақ 1 кг үшін  0,145 евродан кем емес
12,7, бірақ 1 кг үшін  0,127 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес
9,1, бірақ 1 кг үшін  0,091 евродан кем емес
7,3, бірақ 1 кг үшін  0,073 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 кг үшін  0,055 евродан кем емес
3,6, бірақ 1 кг үшін  0,036 евродан кем емес
1,8, бірақ 1 кг үшін  0,018 евродан кем емес
0
0208 90 600
– – солтүстік бұғыларының
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 кг үшін  0,136 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 кг үшін  0,123 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 кг үшін  0,095 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 кг үшін  0,082 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 кг үшін  0,068 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 кг үшін  0,055 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 кг үшін  0,041 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 кг үшін  0,027 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 кг үшін  0,014 евродан кем емес
0
0208 90 700
– – құрбақаның жарғақ саусақтары
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 кг үшін  0,136 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 кг үшін  0,123 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 кг үшін  0,095 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 кг үшін  0,082 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 кг үшін  0,068 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 кг үшін  0,055 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 кг үшін  0,041 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 кг үшін  0,027 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 кг үшін  0,014 евродан кем емес
0
0208 90 980
– – өзгелері
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 кг үшін  0,136 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 кг үшін  0,123 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес

0,109, евро за 1 кг
0,091, евро за 1 кг
0,073, евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,036, евро за 1 кг
0,018, евро за 1 кг
0
0808 10 800 1
– – – с 1 января по 31 марта
0,06 евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,049, евро за 1 кг
0,044, евро за 1 кг
0,038, евро за 1 кг
0,033, евро за 1 кг
0,027, евро за 1 кг
0,022, евро за 1 кг
0,016, евро за 1 кг
0,011, евро за 1 кг
0,005, евро за 1 кг
0
0808 10 800 2
– – – с 1 апреля по 30 июня
0,06 евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,049, евро за 1 кг
0,044, евро за 1 кг
0,038, евро за 1 кг
0,033, евро за 1 кг
0,027, евро за 1 кг
0,022, евро за 1 кг
0,016, евро за 1 кг
0,011, евро за 1 кг
0,005, евро за 1 кг
0
0808 10 800 3
– – – с 1 июля по 31 июля
0,06 евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,049, евро за 1 кг
0,044, евро за 1 кг
0,038, евро за 1 кг
0,033, евро за 1 кг
0,027, евро за 1 кг
0,022, евро за 1 кг
0,016, евро за 1 кг
0,011, евро за 1 кг
0,005, евро за 1 кг
0
0808 10 800 5
– – – – сорта Голден Делишес или Гренни Смит
0,2 евро за 1 кг
0,182, евро за 1 кг
0,164, евро за 1 кг
0,145, евро за 1 кг
0,127, евро за 1 кг
0,109, евро за 1 кг
0,091, евро за 1 кг
0,073, евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,036, евро за 1 кг
0,018, евро за 1 кг
0
0808 10 800 6
– – – – прочие
0,1 евро за 1 кг
0,091, евро за 1 кг
0,082, евро за 1 кг
0,073, евро за 1 кг
0,064, евро за 1 кг
0,055, евро за 1 кг
0,045, евро за 1 кг
0,036, евро за 1 кг
0,027, евро за 1 кг
0,018, евро за 1 кг
0,009, евро за 1 кг
0
0808 10 800 7
– – – – сорта Голден Делишес или Гренни Смит
0,2 евро за 1 кг
0,182, евро за 1 кг
0,164, евро за 1 кг

1 кг үшін 0,109 евро
1 кг үшін 0,091 евро
1 кг үшін 0,073 евро
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,036 евро
1 кг үшін 0,018 евро
0
0808 10 800 1
– – – 1қаңтардан бастап 31 наурызды қоса есептегенге дейін
1 кг үшін 0,06 евро
C
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,049 евро
1 кг үшін 0,044 евро
1 кг үшін 0,038 евро
1 кг үшін 0,033 евро
1 кг үшін 0,027 евро
1 кг үшін 0,022 евро
1 кг үшін 0,016 евро
1 кг үшін 0,011 евро
1 кг үшін 0,005 евро
0
0808 10 800 2
– – – 1 сәуірден бастап 30 маусымды қоса есептегенге дейін
1 кг үшін 0,06 евро
C
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,049 евро
1 кг үшін 0,044 евро
1 кг үшін 0,038 евро
1 кг үшін 0,033 евро
1 кг үшін 0,027 евро
1 кг үшін 0,022 евро
1 кг үшін 0,016 евро
1 кг үшін 0,011 евро
1 кг үшін 0,005 евро
0
0808 10 800 3
– – – 1 шілдеден бастап 31 шілдені қоса есептегенге дейін
1 кг үшін 0,06 евро
C
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,049 евро
1 кг үшін 0,044 евро
1 кг үшін 0,038 евро
1 кг үшін 0,033 евро
1 кг үшін 0,027 евро
1 кг үшін 0,022 евро
1 кг үшін 0,016 евро
1 кг үшін 0,011 евро
1 кг үшін 0,005 евро
0
0808 10 800 5
– – – –  Голден Делишес немесе Гренни Смит сұрыптары
1 кг үшін 0,2 евро
C
1 кг үшін 0,182 евро
1 кг үшін 0,164 евро
1 кг үшін 0,145 евро
1 кг үшін 0,127 евро
1 кг үшін 0,109 евро
1 кг үшін 0,091 евро
1 кг үшін 0,073 евро
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,036 евро
1 кг үшін 0,018 евро
0
0808 10 800 6
– – – – өзгелері
1 кг үшін 0,1 евро
C
1 кг үшін 0,091 евро
1 кг үшін 0,082 евро
1 кг үшін 0,073 евро
1 кг үшін 0,064 евро
1 кг үшін 0,055 евро
1 кг үшін 0,045 евро
1 кг үшін 0,036 евро
1 кг үшін 0,027 евро
1 кг үшін 0,018 евро
1 кг үшін 0,009 евро
0
0808 10 800 7
– – – –  Голден Делишес немесе Гренни Смит сұрыптары
1 кг үшін 0,2 евро
C
1 кг үшін 0,182 евро
1 кг үшін 0,164 евро

4,1, но не менее, чем 0,041 евро за 1 кг
2,7, но не менее, чем 0,027 евро за 1 кг
1,4, но не менее, чем 0,014 евро за 1 кг
0
1905 31 110
– – – – в первичных упаковках нетто–массой не более 85 г
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1905 31 190
– – – – прочее
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 300
– – – – содержащее 8 мас.% или более молочных жиров
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 910
– – – – – сухое печенье в виде сандвичей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 990
– – – – – прочее
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 32
– – вафли и вафельные облатки
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 40
– сухари, гренки и аналогичные обжаренные продукты
15, но не менее, чем 0,15 евро за 1 кг
13,6, но не менее, чем 0,136 евро за 1 кг
12,3, но не менее, чем 0,123 евро за 1 кг
10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг

4,1, бірақ 1 кг үшін  0,041 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 кг үшін  0,027 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 кг үшін  0,014 евродан кем емес
0
1905 31 110
– – – – таза салмағы бастапқы орамада 85 г аспайтын
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
A
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1905 31 190
– – – – өзгелері
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 300
– – – – құрамында 8 салм. %– дан немесе одан көп сүт майлары болатын
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 910
– – – – – сандвич түріндегі құрғақ печенье
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 31 990
– – – – – өзгелері
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 32
– – вафли және вафли қабықтары
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
1905 40
– кептірілген нан, кесіп қуырылған нан және ұқсас қуырылған өнімдер
15, бірақ 1 кг үшін  0,15 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 кг үшін  0,136 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 кг үшін  0,123 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес

10,9, но не менее, чем 0,109 евро за 1 кг
9,5, но не менее, чем 0,095 евро за 1 кг
8,2, но не менее, чем 0,082 евро за 1 кг
6,8, но не менее, чем 0,068 евро за 1 кг
5,5, но не менее, чем 0,055 евро за 1 кг
4,1, но не менее, чем 0,041 евро за 1 кг
2,7, но не менее, чем 0,027 евро за 1 кг
1,4, но не менее, чем 0,014 евро за 1 кг
0
1905 90 200
– – вафельные пластины, пустые капсулы, пригодные для использования в фармацевтических целях, вафельные облатки для запечатывания, рисовая бумага и аналогичные продукты

10,9, бірақ 1 кг үшін  0,109 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 кг үшін  0,095 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 кг үшін  0,082 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 кг үшін  0,068 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 кг үшін  0,055 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 кг үшін  0,041 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 кг үшін  0,027 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 кг үшін  0,014 евродан кем емес
0
1905 90 200
– – вафли пластиналары, фармацевтикалық мақсатта пайдалану үшін жарамды бос капсулалар, вафлидің мөр соғылатын қабықтары, күріш қағазы және соған ұқсас өнімдер

2009 11 190 8
– – – – – прочий
15, но не менее, чем 0,07 евро за 1 л.
13,6, но не менее, чем 0,064 евро за 1 л.
12,3, но не менее, чем 0,057 евро за 1 л.
10,9, но не менее, чем 0,051 евро за 1 л.
9,5, но не менее, чем 0,045 евро за 1 л.
8,2, но не менее, чем 0,038 евро за 1 л.
6,8, но не менее, чем 0,032 евро за 1 л.
5,5, но не менее, чем 0,025 евро за 1 л.
4,1, но не менее, чем 0,019 евро за 1 л.
2,7, но не менее, чем 0,013 евро за 1 л.

2009 11 190 8
– – – – – өзгелері
15, бірақ 1 литр үшін  0,07 евродан кем емес
C
13,6, бірақ 1 литр үшін  0,064 евродан кем емес
12,3, бірақ 1 литр үшін  0,057 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 литр үшін  0,051 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 литр үшін  0,045 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 литр үшін  0,038 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 литр үшін  0,032 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 литр үшін  0,025 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 литр үшін  0,019 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 литр үшін  0,013 евродан кем емес

10,9, но не менее, чем 0,051 евро за 1 л.
9,5, но не менее, чем 0,045 евро за 1 л.
8,2, но не менее, чем 0,038 евро за 1 л.
6,8, но не менее, чем 0,032 евро за 1 л.
5,5, но не менее, чем 0,025 евро за 1 л.
4,1, но не менее, чем 0,019 евро за 1 л.
2,7, но не менее, чем 0,013 евро за 1 л.
1,4, но не менее, чем 0,006 евро за 1 л.
0
2009 50 900 2
– – – концентрированный, с числом Брикса не менее 17, но не более 67, стоимостью, превышающей 30 евро за 100 кг нетто–массы, в бочках, цистернах, флекси–танках вместимостью более 40 кг

10,9, бірақ 1 литр үшін  0,051 евродан кем емес
9,5, бірақ 1 литр үшін  0,045 евродан кем емес
8,2, бірақ 1 литр үшін  0,038 евродан кем емес
6,8, бірақ 1 литр үшін  0,032 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 литр үшін  0,025 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 литр үшін  0,019 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 литр үшін  0,013 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 литр үшін  0,006 евродан кем емес
0
2009 50 900 2
– – – қойытылған, 17-ден кем болмайтын, бірақ 67-ден аспайтын Брикс санымен, бағасы таза салмағы 100 кг үшін 30 евродан аспайтын, бөшкелерде, цистерналарда, сыйымдылығы 40 кг астам флекси-сауыттарда

5,5, но не менее, чем 0,025 евро за 1 л.
4,1, но не менее, чем 0,019 евро за 1 л.
2,7, но не менее, чем 0,013 евро за 1 л.
1,4, но не менее, чем 0,006 евро за 1 л.
0
2009 79 990 1
– – – – – – концентрированный, стоимостью, превышающей 30 евро за 100 кг нетто–массы, в бочках, цистернах, флекси–танках вместимостью не менее 40 кг
10, но не менее, чем 0,05 евро за 1 л.
8,3, но не менее, чем 0,042 евро за 1 л.

5,5, бірақ 1 литр үшін  0,025 евродан кем емес
4,1, бірақ 1 литр үшін  0,019 евродан кем емес
2,7, бірақ 1 литр үшін  0,013 евродан кем емес
1,4, бірақ 1 литр үшін  0,006 евродан кем емес
0
2009 79 990 1
– – – – – – қойытылған, құны таза салмағы 100 кг үшін 30 евродан асатын, бөшкедегі, цистернадағы, сыйымдылығы 40 кг аспайтын флекси– сауыттарда
10, бірақ 1 литр үшін  0,05 евродан кем емес
B
8,3, бірақ 1 литр үшін  0,042 евродан кем емес

4011 10 000 1
– – с посадочным диаметром менее 15 дюймов
20, но не менее, чем 6,2 евро за 1 шт.
18,2, но не менее, чем 5,636 евро за 1 шт.
16,4, но не менее, чем 5,073 евро за 1 шт.
14,5, но не менее, чем 4,509 евро за 1 шт.
12,7, но не менее, чем 3,945 евро за 1 шт.
10,9, но не менее, чем 3,382 евро за 1 шт.
9,1, но не менее, чем 2,818 евро за 1 шт.
7,3, но не менее, чем 2,255 евро за 1 шт.
5,5, но не менее, чем 1,691 евро за 1 шт.

4011 10 000 1
– – отырғызу диаметрі кемінде 15 дюйм
20, бірақ 1 дана үшін  6,2 евродан кем емес
C
18,2, бірақ 1 дана үшін  5,636 евродан кем емес
16,4, бірақ 1 дана үшін  5,073 евродан кем емес
14,5, бірақ 1 дана үшін  4,509 евродан кем емес
12,7, бірақ 1 дана үшін  3,945 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 дана үшін  3,382 евродан кем емес
9,1, бірақ 1 дана үшін  2,818 евродан кем емес
7,3, бірақ 1 дана үшін  2,255 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 дана үшін  1,691 евродан кем емес

5702 39
– – из прочих текстильных материалов
20, но не менее, чем 0,5 евро за 1 м2
18,2, но не менее, чем 0,455 евро за 1 м2
16,4, но не менее, чем 0,409 евро за 1 м2
14,5, но не менее, чем 0,364 евро за 1 м2
12,7, но не менее, чем 0,318 евро за 1 м2
10,9, но не менее, чем 0,273 евро за 1 м2
9,1, но не менее, чем 0,227 евро за 1 м2
7,3, но не менее, чем 0,182 евро за 1 м2
5,5, но не менее, чем 0,136 евро за 1 м2

5702 39
– – өзге де тоқыма материалдардан
20, бірақ 1 м2 үшін  0,5 евродан кем емес
C
18,2, бірақ 1 м2 үшін  0,455 евродан кем емес
16,4, бірақ 1 м2 үшін  0,409 евродан кем емес
14,5, бірақ 1 м2 үшін  0,364 евродан кем емес
12,7, бірақ 1 м2 үшін  0,318 евродан кем емес
10,9, бірақ 1 м2 үшін  0,273 евродан кем емес
9,1, бірақ 1 м2 үшін  0,227 евродан кем емес
7,3, бірақ 1 м2 үшін  0,182 евродан кем емес
5,5, бірақ 1 м2 үшін  0,136 евродан кем емес

6102 90 900
– – куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия
10, но не менее, чем 3 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 10
– костюмы
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 22
– – из хлопчатобумажной пряжи
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 23
– – из синтетических нитей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 29 000
– – из прочих текстильных материалов
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 31
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 32
– – из хлопчатобумажной пряжи
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 33
– – из синтетических нитей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 39
– – из прочих текстильных материалов
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 41
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 42 000
– – из хлопчатобумажной пряжи
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 43 000
– – из синтетических нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 49 000
– – из прочих текстильных материалов
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 13
– – из синтетических нитей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 19
– – из прочих текстильных материалов
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 22
– – из хлопчатобумажной пряжи
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 23
– – из синтетических нитей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 29
– – из прочих текстильных материалов
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 31
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 32
– – из хлопчатобумажной пряжи
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 33
– – из синтетических нитей
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 39
– – из прочих текстильных материалов
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 41
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 42
– – из хлопчатобумажной пряжи
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 43
– – из синтетических нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 44
– – из искусственных нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 49
– – из прочих текстильных материалов
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 51
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 52
– – из хлопчатобумажной пряжи
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 53
– – из синтетических нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T

6102 90 900
– – күртешелер (шаңғылықтарды қоса алғанда), жұқа күртелер, қалың күртелер және ұқсас бұйымдар
10, бірақ 1 кг үшін  3 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 10
– костюмдер
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 22
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 23
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 29 000
– – өзге де тоқыма материалдарынан
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 31
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 32
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 33
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 39
– – өзге де тоқыма материалдарынан
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6103 41
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 42 000
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 43 000
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6103 49 000
– – өзге де тоқыма материалдарынан
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 13
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 19
– – өзге де тоқыма материалдарынан
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 22
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 23
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 29
– – өзге де тоқыма материалдарынан
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 31
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 32
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 33
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 39
– – өзге де тоқыма материалдарынан
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
6104 41
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 42
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 43
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 44
– – жасанды жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 49
– – өзге де тоқыма материалдарынан
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 51
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 52
– – мақта– мата иiрiмжiптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6104 53
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T

10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 52
– – из хлопчатобумажной пряжи
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 53
– – из синтетических нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 59
– – из прочих текстильных материалов
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 61
– – из шерстяной пряжи или пряжи из тонкого волоса животных
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 62
– – из хлопчатобумажной пряжи
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 63
– – из синтетических нитей
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 69
– – из прочих текстильных материалов
10, но не менее, чем 2,5 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6205
Рубашки мужские или для мальчиков
10, но не менее, чем 2 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6206
Блузки, блузы и блузоны женские или для девочек
10, но не менее, чем 2 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6207
Майки и нательные фуфайки прочие, кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия мужские или для мальчиков
10, но не менее, чем 2 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6208
Майки и нательные фуфайки прочие, комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия женские или для девочек
10, но не менее, чем 2 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T

10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 52
– – жүн иiрiмжiптен мақта– мата иірімжіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 53
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 59
– – өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 61
– – жүн иiрiмжiптен немесе жануарлардың жұқа қылынан жасалған иірімжіптен жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 62
– – жүн иiрiмжiптен мақта– мата иірімжіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 63
– – синтетикалық жіптерден жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6204 69
– – өзге де тоқыма материалдардан жасалғандар
10, бірақ 1 кг үшін  2,5 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6205
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған жейделер
10, бірақ 1 кг үшін  2 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6206
Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған блузалар, блузалар мен блузондар
10, бірақ 1 кг үшін  2 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6207
Ер адамдар немесе ұл балаларға арналған майкалар мен басқа да  іштен киетін фуфайкалар, дамбалдар, шолақ дамбалдар, түнгі іш көйлектер, пижамдар, суға түскенде киетін халаттар, үй халаттары мен ұқсас бұйымдар
10, бірақ 1 кг үшін  2 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
6208
Әйел адамдар немесе қыз балаларға арналған майкалар мен өзге де іштен киетін фуфайкалар, іш көйлектер, ішкі дембелшелер, қысқа дамбалдар, панталондар, түнгі іш көйлектер, пижамдар, пеньюарлар, суға түскенде киетін халаттар мен ұқсас бұйымдар
10, бірақ 1 кг үшін  2 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T

6308
Наборы, состоящие из тканей и пряжи или нитей с принадлежностями или без них, для изготовления ковров, гобеленов, вышитых скатертей или салфеток или аналогичных текстильных изделий, упакованные для розничной продажи
20, но не менее, чем 0,7 евро за 1 кг
18,2, но не менее, чем 0,636 евро за 1 кг
16,4, но не менее, чем 0,573 евро за 1 кг
14,5, но не менее, чем 0,509 евро за 1 кг
12,7, но не менее, чем 0,445 евро за 1 кг

6308
Бөлшек саудаға арналып буылған, кілемдер, гобелендер, кестеленген дастархандар немесе майлықтар немесе ұқсас тоқыма бұйымдар дайындауға арналған, керек– жарақтарымен қоса немесе оларсыз, маталардан мен иірілген жіптерден немесе жіптерден тұратын жиынтықтар
20, бірақ 1 кг үшін  0,7 евродан кем емес
C
18,2, бірақ 1 кг үшін  0,636 евродан кем емес
16,4, бірақ 1 кг үшін  0,573 евродан кем емес
14,5, бірақ 1 кг үшін  0,509 евродан кем емес
12,7, бірақ 1 кг үшін  0,445 евродан кем емес

8702 10 999 3
– – – – – с момента выпуска которых прошло более 7 лет
20, но не менее, чем 1,1 евро за 1 см3 объема двигателя
18,2, но не менее, чем 1 евро за 1 см3объема двигателя
16,4, но не менее, чем 0,9 евро за 1 см3 объема двигателя
14,5, но не менее, чем 0,8 евро за 1 см3 объема двигателя
12,7, но не менее, чем 0,7 евро за 1 см3 объема двигателя
10,9, но не менее, чем 0,6 евро за 1 см3 объема двигателя

8702 10 999 3
– – – – – – өндірілген мерзімдерінен 7 жылдан көп өткен
20, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  1,1 евродан кем емес
C
18,2, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  1 евродан кем емес
16,4, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,9 евродан кем емес
14,5, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,8 евродан кем емес
12,7, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,7 евродан кем емес
10,9, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,6 евродан кем емес

9,1, но не менее, чем 0,5 евро за 1 см3объема двигателя
7,3, но не менее, чем 0,4 евро за 1 см3объема двигателя
5,5, но не менее, чем 0,3 евро за 1 см3объема двигателя
3,6, но не менее, чем 0,2 евро за 1 см3объема двигателя
1,8, но не менее, чем 0,1 евро за 1 см3объема двигателя
0
8702 10 999 4
– – – – – с момента выпуска которых прошло более 5 лет, но не более 7 лет
20, но не менее, чем 1,1 евро за 1 см3 объема двигателя

9,1, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,5 евродан кем емес
7,3, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,4 евродан кем емес
5,5, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,3 евродан кем емес
3,6, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,2 евродан кем емес
1,8, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  0,1 евродан кем емес
0
8702 10 999 4
– – – – – – өндірілген мерзімдерінен 5 жылдан көп, бірақ 7 жылдан аз өткен
20, бірақ қозғалтқыш көлемінің 1 см3 үшін  1,1 евродан кем емес
C

9403 10
– мебель металлическая типа используемой в учреждениях
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 20
– мебель металлическая прочая
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 30
– мебель деревянная типа используемой в учреждениях
15, но не менее, чем 0,42 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 40
– мебель деревянная типа кухонной
15, но не менее, чем 0,45 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 50 000 1
– – стоимостью на условиях франко–границы страны ввоза, не превышающей 1,8 евро за 1 кг брутто–массы
0,75 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 50 000 9
– – прочая
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 100 1
– – – стоимостью на условиях франко–границы страны ввоза, не превышающей 1,8 евро за 1 кг брутто–массы
0,75 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 100 9
– – – прочая
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 300
– – мебель деревянная магазинная
15, но не менее, чем 0,8 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 900 1
– – – стоимостью на условиях франко–границы страны ввоза, не превышающей 1,8 евро за 1 кг брутто–массы
0,75 евро за 1 кг
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 900 9
– – – прочая
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 70 000
– мебель из пластмассы
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 81
– – из бамбука или ротанга
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 89
– – прочая
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 90
– части
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9404 10
– основы матрацные
20, но не менее, чем 2 евро за 1 кг
18,2, но не менее, чем 1,818 евро за 1 кг
16,4, но не менее, чем 1,636 евро за 1 кг
14,5, но не менее, чем 1,455 евро за 1 кг

9403 10
– мекемелерде пайдаланылатын үлгiдегi металл жиhазы
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 20
– өзге де металл жиhаз
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 30
– мекемелерде пайдаланылатын үлгiдегi ағаш жиhаз
15, бірақ 1 кг үшін  0,42 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 40
– асхана үлгiсіндегi ағаш жиhаз
15, бірақ 1 кг үшін  0,45 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 50 000 1
– – әкелінетін елдің франко–шекара шартымен 1 кг брутто салмағының құны 1,8 евродан аспайтын
1 кг үшін 0,75 евро
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 50 000 9
– – өзгелері
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 100 1
– – – әкелінетін елдің франко–шекара шартымен 1 кг брутто салмағының құны 1,8 евродан аспайтын
1 кг үшін 0,75 евро
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 100 9
– – – өзгелері
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 300
– – дүкендер ағаш жиhазы
15, бірақ 1 кг үшін  0,8 евродан кем емес
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 900 1
– – – әкелінетін елдің франко–шекара шартымен 1 кг брутто салмағының құны 1,8 евродан аспайтын
1 кг үшін 0,75 евро
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 60 900 9
– – – өзгелері
15
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
T
9403 70 000
– пластмассадан жасалған жиhаз
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 81
– – бамбуктан немесе ротангтан жасалған
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 89
– – өзгелері
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9403 90
– бөліктері
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
U
9404 10
– матрацтық негiздер
20, бірақ 1 кг үшін  2 евродан кем емес
C
18,2, бірақ 1 кг үшін  1,818 евродан кем емес
16,4, бірақ 1 кг үшін  1,636 евродан кем емес
14,5, бірақ 1 кг үшін  1,455 евродан кем емес