О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и предпринимательской деятельности
Закон Республики Казахстан от 5 января 2021 года № 407-VI ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.119; № 24, cт.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст.99, 106; № 24-I, ст.118, 119; 2020 г., № 9, ст.31; № 10, ст.39, 44; № 11, ст.54; № 12, ст.61, 63; № 14, ст.68, 75; № 16, ст.77):
в статье 22:

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және кәсіпкерлік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 5 қаңтардағы № 407-VI ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б.қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 121, 124-құжаттар; № 21-ІІ, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 99, 106-құжаттар; № 24-І, 118, 119-құжаттар; 2020 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 39, 44-құжаттар; № 11, 54-құжат; № 12, 61, 63-құжаттар; № 14, 68, 75-құжаттар; № 16, 77-құжат):
22-бапта:

пункт 2 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) поступлений от продажи организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, активов, приобретенных в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 39-2 настоящего Кодекса;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К организациям нефтяного сектора относятся:
1) юридические лица, занимающиеся добычей сырой нефти, газового конденсата;
2) юридические лица, заключившие контракты на разведку сырой нефти, газового конденсата;
3) получатель от имени государства полезных ископаемых, переданных недропользователем в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме.
Перечень организаций нефтяного сектора на следующий финансовый год утверждается к 20 декабря текущего финансового года совместно центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и компетентным органом, осуществляющим реализацию государственной политики в сфере недропользования, заключения и исполнения нефтяных контрактов.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-І, 23-II, ст.110; 2018 г., № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 24-І, ст.118; 2020 г., № 10, ст.39; № 12, ст.61; № 13, ст.67):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 168 изложить в следующей редакции:
"Статья 168. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев складов хранения собственных товаров";
дополнить заголовком статьи 416-1 следующего содержания:
"Статья 416-1. Недействительность таможенной проверки, проведенной с грубым нарушением требований по организации и проведению таможенной проверки";
заголовки главы 55 и статей 505, 512, 519 и 526 изложить в следующей редакции:
"Глава 55. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки";
"Статья 505. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев складов временного хранения";
"Статья 512. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев таможенных складов";
"Статья 519. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев свободных складов";
"Статья 526. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли";
дополнить заголовком статьи 571 следующего содержания:

2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның осы Кодекстің 39-2-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сатып алынған активтерді сатуынан түсетін түсімдерден;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұнай секторы ұйымдарына:
1) шикі мұнайды, газ конденсатын өндірумен айналысатын заңды тұлғалар;
2) шикі мұнайды, газ конденсатын барлауға келісімшарттар жасасқан заңды тұлғалар;
3) жер қойнауын пайдаланушы салықтық міндеттемені орындау есебіне заттай нысанда берген пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушы жатады.
Келесі қаржы жылына мұнай секторы ұйымдарының тізбесін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жер қойнауын пайдалану, мұнай келісімшарттарын жасасу және орындау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын құзыретті орган бірлесе отырып, ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына қарай бекітеді.".
2. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-І, 23-ІІ, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-І, 118-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат; № 12, 61-құжат; № 13, 67-құжат):
1) мазмұнында:
168-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"168-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
мынадай мазмұндағы 416-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"416-1-бап. Кедендік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды өрескел бұза отырып жүргізілген кедендік тексерудің жарамсыздығы";
55-тараудың және 505, 512, 519 және 526-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"55-тарау. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі";
"505-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
"512-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
"519-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
"526-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
мынадай мазмұндағы 571-баптың тақырыбымен толықтырылсын:

"Статья 571. Переходные положения по правоотношениям, возникающим по уведомлениям об устранении нарушений по результатам камеральных таможенных проверок";
2) пункт 2 статьи 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) разрабатывает и утверждает правила проведения экспертиз, не предусмотренных главой 54 настоящего Кодекса, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган;";
3) статью 4 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Таможенные правоотношения, связанные с порядком осуществления административных процедур, регулируются Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан в части, не урегулированной настоящим Кодексом.";
4) пункт 2 статьи 12 дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) осуществление классификации товаров в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
5) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) проводить экспертизы, не предусмотренные главой 54 настоящего Кодекса, для решения задач, возложенных на уполномоченный орган;";
6) в статье 45:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"К заявлению о принятии предварительного решения о классификации товара, поданному в виде электронного документа, прилагаются электронные либо сканированные копии документов, подтверждающих сведения и информацию, указанные в частях первой, четвертой и пятой настоящего пункта.";
в части первой пункта 3 слово "десяти" заменить словом "пяти";
7) часть первую пункта 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"1. Предварительное решение о классификации товара принимается не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара. При этом по товарам, в отношении которых ранее принимались предварительные решения о классификации товара с таким же наименованием (коммерческое наименование, фирменное наименование (товарный знак), включающим ту же марку, модель, артикул и модификацию, предварительное решение о классификации товара принимается не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации в таможенном органе заявления о принятии предварительного решения о классификации товара.";
8) в статье 49:
в пункте 1 слова "письменного заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель)" заменить словами "заявления лица (далее в настоящей главе – заявитель) в виде электронного документа или документа на бумажном носителе";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. К заявлению о принятии решения о классификации товара в несобранном виде, поданному на бумажном носителе, прилагаются документы на бумажном носителе, а поданному в виде электронного документа, – электронные либо сканированные копии следующих документов:";
часть вторую пункта 6 после слова "уведомления" дополнить словами "либо уведомления в электронной форме";

"571-бап. Камералдық кедендік тексерулердің нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламалар бойынша туындайтын құқықтық қатынастар жөніндегі өтпелі ережелер";
2) 2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін осы Кодекстің 54-тарауында көзделмеген сараптамаларды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 4-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Әкімшілік рәсімдерді жүзеге асыру тәртібіне байланысты кедендік құқықтық қатынастар осы Кодексте реттелмеген бөлігінде Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексімен реттеледі.";
4) 12-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тауарларды сыныптауды жүзеге асыру;";
5) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) уәкілетті органға жүктелген міндеттерді шешу үшін осы Кодекстің 54-тарауында көзделмеген сараптамаларды жүргізу;";
6) 45-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Электрондық құжат түрінде берілген тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтінішке осы тармақтың бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде көрсетілген мәліметтер мен ақпаратты растайтын құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелері қоса беріледі.";
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 46-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім кеден органында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады. Бұл ретте бұрын дәл сол бір марканы, модельді, артикул мен модификацияны қамтитын нақ сол бір атауы (коммерциялық атау, фирмалық атау (тауар белгісі) бар тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімдер қабылданған тауарлар бойынша тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім кеден органында тауарды сыныптау туралы алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады.";
8) 49-бапта:
1-тармақтағы "жазбаша өтініші негізінде" деген сөздер "электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі өтініші негізінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау туралы қағаз жеткізгіште берілген өтінішке – қағаз жеткізгіштегі құжаттар, ал электрондық құжат түрінде берілгеніне мынадай құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелері:";
6-тармақтың екінші бөлігі "хабардар етілген" деген сөздерден кейін "не электрондық нысанда хабардар етілген" деген сөздермен толықтырылсын;

9) в части первой пункта 1 статьи 50 слово "тридцати" заменить словом "двадцати";
10) подпункт 3) части первой пункта 3 статьи 51 после слова "письменно" дополнить словами "либо в электронной форме";
11) в абзаце первом пункта 2 статьи 54 слова "письменном обращении" заменить словами "заявлении о продлении срока действия решения о классификации товара в несобранном виде, поданном";
12) пункт 3 статьи 89 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"в соответствии со статьей 250 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и статьей 427 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета.";
13) в части восьмой пункта 6 статьи 92 слова "и 3" исключить;
14) подпункт 3) пункта 2 статьи 96 исключить;
15) пункт 8 статьи 101 изложить в следующей редакции:
"8. Таможенный орган не позднее трех рабочих дней со дня оформления залога регистрирует договор залога имущества в качестве обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов.";
16) подпункты 1), 2), 3) и 4) пункта 6 статьи 106 исключить;
17) в части первой пункта 1 статьи 107:
в подпункте 1) слова "органам юстиции – не позднее пяти" заменить словами "регистрирующему органу – не позднее трех";
в подпункте 2) слова "органов юстиции, для которых" заменить словами "регистрирующего органа, для которого";
18) в пункте 5 статьи 110 слово "десяти" заменить словом "пяти";
19) в пункте 2 статьи 111 слово "десяти" заменить словом "пяти";
20) в абзаце первом пункта 3 статьи 112 слово "десяти" заменить словом "пяти";
21) в части третьей статьи 115 слово "десяти" заменить словом "пяти";
22) в пункте 2 статьи 117:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Уведомление о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов направляется плательщику не позднее пяти рабочих дней со дня:";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 4) слова "и уведомления об устранении нарушений" исключить;
23) в статье 125:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика производится путем вынесения распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика в следующих случаях:
1) непогашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов – в течение десяти рабочих дней, следующих за днем вручения уведомления о погашении задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
2) неисполнения уведомления об устранении нарушений – в течение пяти рабочих дней со дня истечения срока исполнения уведомления об устранении нарушений, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3-5 статьи 417 настоящего Кодекса;
3) необоснованного отказа в доступе должностных лиц, указанных в части первой пункта 4 статьи 420 настоящего Кодекса, на объект проверяемого лица, кроме случаев отказа в доступе на объект проверяемого лица, предусмотренных пунктом 3 статьи 420 настоящего Кодекса, – в течение пяти рабочих дней со дня составления протокола об отказе в доступе должностных лиц;
4) возврата почтовой или иной организацией связи направленного уведомления об устранении нарушений, уведомления о результатах проверки и (или) уведомления о не уплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, пеней, процентов в связи с отсутствием плательщика по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, – в течение пяти рабочих дней со дня возврата.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика распространяется на все расходные операции плательщика, а в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи, в пределах указанных сумм таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, кроме:";

9) 50-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 51-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы "жазбаша түрде" деген сөздерден кейін "не электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 54-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "жазбаша өтініштерінде" деген сөздер "берілген құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 89-баптың 3-тармағының үшінші абзацындағы "қолданылған, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі бес жылды құрайды." деген сөздер "қолданылған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 250-бабына және 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 427-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленген, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кеден органдарының және төлеушілердің талаптары бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі бес жылды құрайды.";
13) 92-баптың 6-тармағының сегізінші бөлігіндегі "1 және 3-тармақтарында" деген сөздер "1-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 96-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
15) 101-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кеден органы кепіл ресімделген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің орындалуын қамтамасыз ету ретінде мүлік кепілі шартын тіркейді.";
16) 106-баптың 6-тармағының бірінші абзацындағы "органы:" деген сөз "органы есептеген кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың, оның ішінде кедендік баждар, кедендік алымдар, салықтар, өсімпұлдар, пайыздар сомасының ұлғайтылуын немесе азайтылуын қамтитын сомасы кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың есепке жазылған сомасы болып табылады." деген сөздермен ауыстырылып, 1), 2), 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
17) 107-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "әділет органына", "бес" деген сөздер тиісінше "тіркеуші органға", "үш" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "әділет органдарын" деген сөздер "тіркеуші органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 110-баптың 5-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 111-баптың 2-тармағындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 112-баптың 3-тармағының үшінші абзацындағы "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 115-баптың үшінші бөлігіндегі "он" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
22) 117-баптың 2-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, пайыздарды өтеу туралы хабарлама төлеушіге:";
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақшадағы "және бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымды қараудың қорытындылары туралы хабарлама жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні өткеннен кейін, бірақ он бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге" деген сөздер "шағымды қарау қорытындылары туралы хабарлама жіберілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 125-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру мынадай жағдайларда:
1) кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешек, өсімпұлдар, пайыздар өтелмеген жағдайда – кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, пайыздарды өтеу туралы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі он жұмыс күні ішінде;
2) бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмаған жағдайда – осы Кодекстің 417-бабының 3-5-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) осы Кодекстің 420-бабының 3-тармағында көзделген, тексерілетін тұлғаның объектісіне кіруден бас тарту жағдайларынан басқа, осы Кодекстің 420-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде аталған лауазымды адамдардың тексерілетін тұлғаның объектісіне кіруінен негізсіз бас тартылған жағдайда – лауазымды адамдардың кіруінен бас тарту туралы хаттама жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
4) төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жерінде болмауына байланысты, пошта немесе өзге де байланыс ұйымы жіберілген: бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны, тексеру нәтижелері туралы хабарламаны және (немесе) кедендік баждардың, салықтардың, өсімпұлдардың, пайыздардың белгіленген мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламаны қайтарған жағдайда – қайтарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығару арқылы жүргізіледі.";
2-тармақтың бірінші абзацындағы "Банктік шоттар" деген сөздер "Төлеушінің банктік шоттары" деген сөздермен ауыстырылып, 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті, өсімпұлдарды, пайыздарды өтеу бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша алып қою жағдайларынан басқа, төлеушінің барлық шығыс операцияларына, ал осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың көрсетілген сомалары шегінде қолданылады.";

24) статью 147 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Особенности совершения таможенных операций в отношении отдельных категорий товаров, предусмотренных настоящей статьей, устанавливаются уполномоченным органом.";
25) в пункте 3 статьи 150:
в части второй:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) пересмотре требования и (или) решения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) пересмотре таможенной стоимости товара, ранее подтвержденной в соответствии с пунктами 10 и 19 статьи 410 настоящего Кодекса, при условии, если установлен факт неверного определения и (или) подтверждения таможенной стоимости товара должностным лицом таможенного органа;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) самостоятельном устранении нарушений в сроки, предусмотренные уведомлением об устранении нарушений, уведомлением о результатах проверки или уведомлением о не уплаченных в установленный срок суммах таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов, в случае согласия с указанными уведомлениями;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) возникновении ошибок в работе информационной системы по таможенному декларированию в электронной форме, подтвержденных уполномоченным органом, повлекших неисполнение обязанностей по совершению таможенных операций, связанных с таможенным декларированием в электронной форме, в сроки и порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан.
При этом срок подтверждения факта возникновения ошибок уполномоченным органом не должен превышать пять рабочих дней со дня обращения декларанта о возникновении ошибок в работе информационной системы по таможенному декларированию в электронной форме.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения части второй настоящего пункта распространяются на таможенного представителя и уполномоченного экономического оператора.";
26) в пункте 5 статьи 154:
абзац первый после слов "прибытии товаров" дополнить словами ", за исключением товаров, перевозимых железнодорожным транспортом,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В отношении товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, таможенные операции, предусмотренные частью первой настоящего пункта, совершаются в течение времени, установленного технологическим процессом работы железнодорожной станции, согласованным с таможенным органом, осуществляющим таможенный контроль в месте их прибытия.";

24) 147-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы бапта көзделген тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктерін уәкілетті орган белгілейді.";
25) 150-баптың 3-тармағында:
екінші бөлікте:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) егер кеден органы лауазымды адамының тауардың кедендік құнын қате айқындау және (немесе) растау фактісі анықталған болса, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы талап және (немесе) шешім қайта қаралған және (немесе) осы Кодекстің 410-бабының 10 және 19-тармақтарына сәйкес бұрын расталған тауардың кедендік құны қайта қаралған;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) көрсетілген хабарламалармен келіскен жағдайда, бұзушылықтарды жою туралы хабарламада, тексеру нәтижелері туралы хабарламада немесе кедендік баждардың, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының, өсімпұлдардың, пайыздардың белгіленген мерзімде төленбеген сомалары туралы хабарламада көзделген мерзімдерде бұзушылықтарды өз бетінше жойған;";
7) тармақшадағы "төлеген жағдайларда тартылмайды." деген сөздер "төлеген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) электрондық нысанда кедендік декларациялау жөніндегі ақпараттық жүйенің жұмысында уәкілетті орган растаған, электрондық нысанда кедендік декларациялауға байланысты кедендік операцияларды жасау жөніндегі міндеттердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен орындалмауына алып келген қателер туындаған кезде тартылмайды.
Бұл ретте уәкілетті органның қателердің туындау фактісін растау мерзімі декларант электрондық нысанда кедендік декларациялау жөніндегі ақпараттық жүйенің жұмысында қателердің туындағаны туралы өтініш жасаған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері кеден өкіліне және уәкілетті экономикалық операторға қолданылады.";
26) 154-баптың 5-тармағында:
бірінші абзац "өзге де тұлғалар" деген сөздерден кейін "теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген кедендік операциялар тауарлар келетін жерде кедендік бақылауды жүзеге асыратын кеден органымен келісілген теміржол станциясы жұмысының технологиялық процесінде белгіленген уақыт ішінде жасалады.";

27) в статье 166:
в пункте 2 слова "помещений или открытых площадок юридическое лицо представляет заявление по форме, утвержденной уполномоченным органом," заменить словами "юридическое лицо подает заявление посредством информационной системы таможенных органов";
пункты 4 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров.";
"7. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 3 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
28) в статье 168:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 168. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев складов хранения собственных товаров";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение о приостановлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

27) 166-бапта:
2-тармақтағы "Үй-жайларды немесе ашық алаңдарды өз", "уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша" деген сөздер тиісінше "Өз", "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"7. Заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
28) 168-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"168-бап. Өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтата тұру туралы хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров не допускается.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для возобновления деятельности в качестве владельца склада хранения собственных товаров юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров.
Деятельность юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров.";
пункт 4 исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца склада хранения собственных товаров территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров, а также проводит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения таких причин и заявленных сведений в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";

"2-1. Осы баптың 2-тармағында көзделген өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлға өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы өз тауарларын сақтау қоймасы иесі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.";
4-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Өз тауарларын сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қараған кезде заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ мұндай себептердің жойылғанын және осы баптың 1-тармағына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";

29) в статье 169:
подпункт 6) пункта 1 дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 7) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов хранения собственных товаров, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.
3. При исключении юридического лица из реестра владельцев складов хранения собственных товаров хранящиеся в них товары не позднее тридцати календарных дней со дня вступления в силу решения об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, должны быть размещены на складе временного хранения либо помещены под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом.
4. При исключении юридического лица из реестра владельцев складов хранения собственных товаров по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев складов хранения собственных товаров рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

29) 169-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасы "иесінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.
3. Заңды тұлға өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тасталған кезде, оларда сақталатын тауарлар осы баптың 2-тармағында көзделген өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей уақытша сақтау қоймасына орналастырылуға не осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдермен орналастырылуға тиіс.
4. Заңды тұлға осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тасталған кезде өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Со дня вступления в силу решения об исключении владельца склада хранения собственных товаров из реестра владельцев складов хранения собственных товаров, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца склада хранения собственных товаров не допускается.";
30) в статье 202:
часть первую пункта 3 после слова "выпуск" дополнить словами "в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи";
в подпункте 1) пункта 9 цифру "3" заменить цифрой "4";
31) в части первой пункта 6 статьи 253 слова "Евразийского экономического союза" исключить;
32) в части первой пункта 9 статьи 264 слова "окончания срока переработки" заменить словами "истечения срока действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории";
33) в части первой пункта 5 статьи 277 слова "окончания срока переработки" заменить словами "истечения срока действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления";
34) пункт 10 статьи 415 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом акт таможенного осмотра помещений и территорий, проведенного в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, составляется и направляется лицу, помещения и (или) территории которого осматривались, посредством информационной системы таможенных органов.";
35) статью 416 дополнить пунктами 6-1, 11 и 12 следующего содержания:
"6-1. Проверяемое лицо в течение трех рабочих дней со дня принятия решения о ликвидации письменно сообщает об этом таможенному органу по месту своего нахождения с одновременным представлением заявления о проведении таможенной проверки в связи с подачей документов на ликвидацию.
При этом таможенная проверка должна быть начата не позднее десяти рабочих дней после получения таможенным органом по месту нахождения проверяемого лица заявления о проведении таможенной проверки в связи с подачей документов на ликвидацию.";
"11. Документы, предусмотренные пунктом 12 настоящей статьи, а также статьями 417, 418 и 419 настоящего Кодекса, направляются таможенным органом или вручаются под роспись.
При этом документы, направленные одним из нижеперечисленных способов, считаются врученными в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом:
с даты доставки документа в веб-приложение.
Указанный способ распространяется на плательщика:
зарегистрированного в качестве пользователя информационной системы таможенного органа в порядке, определенном уполномоченным органом;
зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
с даты доставки документа в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Указанный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства".

"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген өз тауарларын сақтау қоймасының иесін өз тауарларын сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның өз тауарларын сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
30) 202-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Шартты" деген сөз "Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шартты" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың 1) тармақшасындағы "3" деген цифр "4" деген цифрмен ауыстырылсын;
31) 253-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында" деген сөздер "кедендік аумақта" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 264-баптың 9-тармағының бірінші бөлігіндегі "қайта өңдеу мерзімі аяқталған" деген сөздер "кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 277-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі "қайта өңдеу мерзімі аяқталған" деген сөздер "ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі өткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 415-баптың 10-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы баптың 3-тармағына сәйкес жүргізілген үй-жайлар мен аумақтарды кедендік қарап-тексеру актісі жасалады және үй-жайлары және (немесе) аумақтары қарап-тексерілген тұлғаға кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы жіберіледі.";
35) 416-бап мынадай мазмұндағы 6-1, 11 және 12-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Тексерілетін тұлға тарату туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өзінің орналасқан жеріндегі кеден органына таратуға құжаттардың берілуіне байланысты кедендік тексеру жүргізу туралы өтінішті бір мезгілде ұсына отырып жазбаша хабарлайды.
Бұл ретте кедендік тексеру тексерілетін тұлғаның орналасқан жеріндегі кеден органы таратуға құжаттардың берілуіне байланысты кедендік тексеру жүргізу туралы өтінішті алғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей басталуға тиіс.";
"11. Осы баптың 12-тармағында, сондай-ақ осы Кодекстің 417, 418 және 419-баптарында көзделген құжаттарды кеден органы жібереді немесе қолын қойғызып табыс етеді.
Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірі арқылы жіберілген құжаттар мынадай жағдайларда:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жіберілгенде – пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойылған күннен бастап;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
құжат веб-қосымшаға жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Көрсетілген тәсіл:
уәкілетті орган айқындаған тәртіппен кеден органының ақпараттық жүйесін пайдаланушы ретінде тіркелген;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен электрондық салық төлеуші ретінде тіркелген төлеушіге қолданылады;
құжат "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Көрсетілген тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады.

12. В случае возникновения солидарной обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов таможенный орган, проводивший таможенную проверку, составляет выписку из уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки для направления таможенному представителю.
При этом в случае возникновения солидарной обязанности более чем у одного таможенного представителя выписка составляется отдельно для каждого таможенного представителя.
Форма выписки из уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки утверждается уполномоченным органом.
При этом выписка из уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки направляется или вручается таможенному представителю одновременно с направлением проверяемому лицу уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки.
В случае возврата оператором почты или оператором связи выписки из уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки по причине отсутствия таможенного представителя по месту нахождения, указанному в его регистрационных данных, таможенный орган в течение пяти рабочих дней со дня возврата выписки из уведомления о результатах проверки и акта таможенной проверки проводит обследование по месту нахождения таможенного представителя с привлечением двух понятых.
В акте обследования указываются следующие сведения:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт обследования;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченного понятого;
наименование таможенного представителя, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых могут быть приглашены совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и таможенного представителя. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов Республики Казахстан и работников, учредителей (участников) таможенного представителя.
В случае установления в результате обследования фактического отсутствия таможенного представителя по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения выписки является дата составления акта обследования.";

12. Кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу бойынша ынтымақты міндет туындаған жағдайда кедендік тексеруді жүргізген кеден органы кеден өкіліне жіберу үшін тексеру нәтижелері туралы хабарламадан және кедендік тексеру актісінен үзінді көшірме жасайды.
Бұл ретте біреуден артық кеден өкілінде ынтымақты міндет туындаған жағдайда үзінді көшірме әрбір кеден өкілі үшін бөлек жасалады.
Тексеру нәтижелері туралы хабарламадан және кедендік тексеру актісінен үзінді көшірменің нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Бұл ретте тексеру нәтижелері туралы хабарламадан және кедендік тексеру актісінен үзінді көшірме кеден өкіліне тексерілетін тұлғаға тексеру нәтижелері туралы хабарламаны және кедендік тексеру актісін жіберумен бір мезгілде жіберіледі немесе табыс етіледі.
Пошта операторы немесе байланыс операторы кеден өкілінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жерінде болмауы себебінен тексеру нәтижелері туралы хабарламадан және кедендік тексеру актісінен үзінді көшірмені қайтарған жағдайда кеден органы тексеру нәтижелері туралы хабарламадан және кедендік тексеру актісінен үзінді көшірме қайтарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде екі куәгерді тарта отырып, кеден өкілінің орналасқан жерінде зерттеп-қарау жүргізеді.
Зерттеп-қарау актісінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жасалған орны, күні және уақыты;
зерттеп-қарау актісін жасаған кеден органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
кеден өкілінің атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат.
Кеден органының лауазымды адамы мен кеден өкілі әрекеттерінің нәтижесіне мүдделі емес, саны кемінде екі адам болатын кәмелетке толған әрекетке қабілетті азаматтар куәгерлер ретінде шақырылуы мүмкін. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары мен кеден өкілі жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының (қатысушыларының) куәгерлер ретінде қатысуына жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде кеден өкілінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жерінде іс жүзінде болмауы анықталған жағдайда зерттеп-қарау актісі жасалған күн үзінді көшірмені табыс ету күні болып табылады.";

36) дополнить статьей 416-1 следующего содержания:
"Статья 416-1. Недействительность таможенной проверки,
проведенной с грубым нарушением требований
по организации и проведению таможенной проверки
1. Таможенная проверка признается недействительной, если она проведена таможенными органами с грубым нарушением требований по организации и проведению таможенной проверки, установленным пунктом 2 настоящей статьи.
2. К грубым нарушениям требований по организации и проведению таможенной проверки относятся:
нарушение сроков проведения таможенной проверки, установленных настоящим Кодексом;
ненаправление или невручение проверяемому лицу предварительного акта таможенной проверки;
завершение камеральной таможенной проверки, по результатам которой выявлены факты нарушения требований таможенного законодательства Евразийского экономического союза и (или) таможенного законодательства Республики Казахстан, связанные с отсутствием документов и (или) сведений и (или) их непредставлением проверяемым лицом, до истечения установленного таможенным органом срока представления таких документов и (или) сведений.
3. Признание таможенной проверки недействительной является основанием для отмены уполномоченным органом и (или) судом акта таможенной проверки и уведомления о результатах проверки.";
37) в статье 417:
в пункте 2:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В случае, предусмотренном пунктом 3-1 настоящей статьи, уведомление о начале проведения камеральной таможенной проверки и требование по представлению документов и (или) сведений не направляются проверяемому лицу.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Срок проведения камеральной таможенной проверки не должен превышать шестьдесят календарных дней со дня направления проверяемому лицу уведомления, предусмотренного частью второй настоящего пункта. В указанный срок не включается период времени между датой направления требований по представлению документов и (или) сведений, предварительного акта камеральной таможенной проверки, запросов в другие государственные органы Республики Казахстан, банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, иные организации, государственные органы и иные организации другого государства-члена Евразийского экономического союза или государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза, и датой получения документов и (или) сведений, письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки.";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:

36) мынадай мазмұндағы 416-1-баппен толықтырылсын:
"416-1-бап. Кедендік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі
талаптарды өрескел бұза отырып жүргізілген
кедендік тексерудің жарамсыздығы
1. Егер кедендік тексеруді кеден органдары осы баптың 2-тармағында белгіленген, кедендік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды өрескел бұза отырып жүргізсе, ол жарамсыз деп танылады.
2. Кедендік тексеруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі талаптарды өрескел бұзушылықтарға мыналар жатады:
осы Кодексте белгіленген кедендік тексеру жүргізу мерзімдерін бұзу;
тексерілетін тұлғаға кедендік тексерудің алдын ала актісін жібермеу немесе табыс етпеу;
нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақ кеден заңнамасының және (немесе) Қазақстан Республикасы кеден заңнамасының талаптарын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің болмауына және (немесе) тексерілетін тұлғаның оларды ұсынбауына байланысты бұзу фактілері анықталған камералдық кедендік тексеруді осындай құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткенге дейін аяқтау.
3. Кедендік тексеруді жарамсыз деп тану уәкілетті органның және (немесе) соттың кедендік тексеру актісі мен тексеру нәтижелері туралы хабарламаның күшін жоюы үшін негіз болып табылады.";
37) 417-бапта:
2-тармақта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 3-1-тармағында көзделген жағдайда, камералдық кедендік тексеруді жүргізудің басталғаны туралы хабарлама және құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну жөніндегі талап тексерілетін тұлғаға жіберілмейді.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Камералдық кедендік тексеруді жүргізу мерзімі тексерілетін тұлғаға осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген хабарлама жіберілген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспауға тиіс. Көрсетілген мерзімге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну жөніндегі талаптарды, камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін, Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттік органдарына, екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, өзге де ұйымдарға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарына сұрау салуларды жіберу күні мен құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты алу күні арасындағы уақыт кезеңі қосылмайды.";
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:

"1-1) результаты применения системы управления рисками;";
подпункт 3) дополнить словами ", а также данные, полученные в результате информационного обмена с налоговыми, таможенными и правоохранительными органами иностранных государств";
подпункты 4) и 5) исключить;
подпункт 7) дополнить словами ", а также неисполнение уведомления об устранении нарушений";
дополнить пунктами 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6 и 3-7 следующего содержания:
"3-1. При проведении камеральной таможенной проверки по основанию, предусмотренному подпунктом 1-1) пункта 3 настоящей статьи, таможенным органом направляется или вручается проверяемому лицу уведомление об устранении нарушений с приложением описания выявленных нарушений по форме, установленной уполномоченным органом.
Уведомление об устранении нарушений направляется или вручается проверяемому лицу с целью предоставления права самостоятельного устранения выявленных нарушений путем внесения изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию и (или) уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
Уведомление об устранении нарушений направляется или вручается проверяемому лицу в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.
В случае возврата оператором почты или оператором связи уведомления об устранении нарушений по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в его регистрационных данных, таможенный орган в течение пяти рабочих дней со дня возврата такого уведомления проводит обследование по месту нахождения такого лица с привлечением двух понятых.
В акте обследования указываются следующие сведения:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица таможенного органа, составившего акт обследования;
наименование таможенного органа;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченного понятого;
наименование проверяемого лица, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых могут быть приглашены совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица таможенного органа и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов Республики Казахстан и работников, учредителей (участников) проверяемого лица.
В случае установления в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения уведомления является дата составления акта обследования.
Срок исполнения уведомления об устранении нарушений составляет двадцать рабочих дней со дня, следующего за днем вручения проверяемому лицу такого уведомления.

"1-1) тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері;";
3) тармақша ", сондай-ақ шет мемлекеттердің салық, кеден және құқық қорғау органдарымен ақпарат алмасу нәтижесінде алынған деректер" деген сөздермен толықтырылсын;
4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақша ", сондай-ақ бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындамау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6 және 3-7-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 3-тармағының 1-1) тармақшасында көзделген негіз бойынша камералдық кедендік тексеруді жүргізу кезінде кеден органы тексерілетін тұлғаға анықталған бұзушылықтардың сипаттамасын қоса бере отырып, уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жібереді немесе табыс етеді.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға анықталған бұзушылықтарды кедендік декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу және (немесе) кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу арқылы өз бетінше жою құқығын беру мақсатында жіберіледі немесе табыс етіледі.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе табыс етіледі.
Пошта операторы немесе байланыс операторы тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жерінде болмауы себебінен бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны қайтарған жағдайда, кеден органы мұндай хабарлама қайтарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде екі куәгерді тарта отырып, осындай тұлғаның орналасқан жерінде зерттеп-қарау жүргізеді.
Зерттеп-қарау актісінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
жасалған орны, күні және уақыты;
зерттеп-қарау актісін жасаған кеден органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
кеден органының атауы;
тартылған куәгердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат.
Кеден органының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлға әрекеттерінің нәтижесіне мүдделі емес, саны кемінде екі адам болатын кәмелетке толған әрекетке қабілетті азаматтар куәгерлер ретінде шақырылуы мүмкін. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлға жұмыскерлерінің, құрылтайшыларының (қатысушыларының) куәгерлер ретінде қатысуына жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жерінде іс жүзінде болмауы анықталған жағдайда зерттеп-қарау актісі жасалған күн хабарламаны табыс ету күні болып табылады.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі тексерілетін тұлғаға осындай хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.

3-2. Исполнением уведомления об устранении нарушений признается:
1) в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями – устранение выявленных нарушений, содержащихся в уведомлении об устранении нарушений, путем внесения изменений и (или) дополнений в таможенную декларацию и (или) уплаты таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов;
2) в случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями – представление проверяемым лицом пояснения по выявленным нарушениям в виде электронного документа или документа на бумажном носителе с приложением подтверждающих документов, в том числе сведений, заявленных в таможенной декларации.
В пояснении должны быть указаны:
дата подписания пояснения проверяемым лицом;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование проверяемого лица, представившего пояснение, его место жительства (место нахождения);
идентификационный номер проверяемого лица;
наименование таможенного органа, направившего уведомление об устранении нарушений;
номер и дата уведомления об устранении нарушений, на которое представляется пояснение;
обстоятельства, являющиеся основаниями и доказательствами несогласия проверяемого лица, представившего пояснение.
К пояснению, представленному в виде электронного документа, прилагаются электронные либо сканированные копии документов, указанных в подпункте 2) части первой настоящего пункта.
3-3. При согласии с представленным проверяемым лицом пояснением таможенный орган в течение десяти рабочих дней с даты получения такого пояснения извещает об этом проверяемое лицо по форме, утвержденной уполномоченным органом.
При признании уведомления об устранении нарушений не исполненным таможенный орган выносит решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным по форме, установленной уполномоченным органом, и направляет или вручает его проверяемому лицу:
не позднее десяти рабочих дней со дня представления проверяемым лицом пояснения и документов;
не позднее двух рабочих дней со дня истечения срока исполнения уведомления об устранении нарушений в случае, когда проверяемым лицом не представлены пояснение и документы.
При этом уведомление об устранении нарушений, извещение или решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным направляются или вручаются проверяемому лицу в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.
Обжалование проверяемым лицом в уполномоченный орган или суд решения о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным осуществляется в течение пяти рабочих дней со дня его вручения с направлением копии жалобы (заявления) в таможенный орган, вынесший решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным.
В случае пропуска по уважительной причине установленного срока подачи жалобы срок подачи жалобы восстанавливается уполномоченным органом по ходатайству проверяемого лица.
В качестве уважительной причины признается временная нетрудоспособность лица, которому направлено решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным, а также руководителя и (или) главного бухгалтера (при его наличии) проверяемого лица.
Положения настоящего пункта применяются к физическим лицам, которым направлено решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным, а также к проверяемым лицам, организационная структура которых не предусматривает наличия лиц, замещающих вышеуказанных лиц во время их отсутствия.
При этом проверяемым лицом к ходатайству о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы должны быть приложены документ, подтверждающий период временной нетрудоспособности лиц, указанных в настоящем пункте, и документ, устанавливающий организационную структуру проверяемого лица.
Ходатайство проверяемого лица о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы удовлетворяется уполномоченным органом при условии, что проверяемым лицом жалоба и ходатайство поданы не позднее десяти рабочих дней со дня окончания периода временной нетрудоспособности лиц, указанных в настоящем пункте.

3-2. Мыналар бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның орындалуы болып танылады:
1) хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда – бұзушылықтарды жою туралы хабарламада қамтылған анықталған бұзушылықтарды кедендік декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу және (немесе) кедендік төлемдерді, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеу арқылы жою;
2) хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – тексерілетін тұлғаның анықталған бұзушылықтар бойынша растайтын құжаттарды, оның ішінде кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді қоса бере отырып, электрондық құжат немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде түсінік ұсынуы.
Түсінікте мыналар көрсетілуге тиіс:
тексерілетін тұлға түсінікке қол қойған күн;
түсінік ұсынған тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
тексерілетін тұлғаның сәйкестендіру нөмірі;
бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жіберген кеден органының атауы;
түсінік ұсынылып отырған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның нөмірі мен күні;
түсінік ұсынған тексерілетін тұлғаның келіспеу негіздері мен дәлелдемелері болып табылатын мән-жайлар.
Электрондық құжат түрінде ұсынылған түсінікке осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық не сканерленген көшірмелері қоса беріледі.
3-3. Тексерілетін тұлға ұсынған түсінікпен келіскен кезде кеден органы мұндай түсінікті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тексерілетін тұлғаға хабар береді.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмады деп танылған кезде кеден органы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім шығарады және оны тексерілетін тұлғаға:
тексерілетін тұлға түсінік пен құжаттарды ұсынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей;
тексерілетін тұлға түсінік пен құжаттарды ұсынбаған жағдайда, бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді немесе табыс етеді.
Бұл ретте бұзушылықтарды жою туралы хабарлама, хабархат немесе бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе табыс етіледі.
Тексерілетін тұлға уәкілетті органға немесе сотқа бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешімге шағым жасауды ол табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде шағымның (арыздың) көшірмесін бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім шығарған кеден органына жібере отырып жүзеге асырады.
Шағым берудің белгіленген мерзімі дәлелді себеппен өткізіп алынған жағдайда уәкілетті орган тексерілетін тұлғаның өтінішхаты бойынша шағым беру мерзімін қалпына келтіреді.
Бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім жіберілген тұлғаның, сондай-ақ тексерілетін тұлға басшысының және (немесе) бас бухгалтерінің (ол болған кезде) еңбекке уақытша қабілетсіздігі дәлелді себеп ретінде танылады.
Осы тармақтың ережелері бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім жіберілген жеке тұлғаларға, сондай-ақ ұйымдық құрылымы жоғарыда аталған адамдар болмаған кезде оларды алмастыратын адамдардың болуын көздемейтін тексерілетін тұлғаларға қолданылады.
Бұл ретте тексерілетін тұлға шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхатқа осы тармақта аталған адамдардың еңбекке уақытша қабілетсіздік кезеңін растайтын құжатты және тексерілетін тұлғаның ұйымдық құрылымын белгілейтін құжатты қоса беруге тиіс.
Тексерілетін тұлғаның шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхатын уәкілетті орган шағым мен өтінішхатты тексерілетін тұлға осы тармақта аталған адамдардың еңбекке уақытша қабілетсіздік кезеңі аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей берген жағдайда қанағаттандырады.

3-4. Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений влечет приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса.
3-5. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика не осуществляется при подаче им жалобы (заявления) на решение о признании уведомления об устранении нарушений не исполненным, предусмотренное частью второй пункта 3-3 настоящей статьи:
1) со дня принятия жалобы уполномоченным органом – до вынесения письменного решения уполномоченным органом;
2) со дня принятия судом заявления к производству – до вступления в законную силу судебного акта.
При подаче жалобы (заявления) на уведомление об устранении нарушений в уполномоченный орган или суд течение срока исполнения уведомления об устранении нарушений приостанавливается:
1) со дня принятия жалобы уполномоченным органом – до вынесения письменного решения уполномоченным органом;
2) со дня принятия судом заявления к производству – до вступления в законную силу судебного акта.
3-6. При неисполнении уведомления об устранении нарушений таможенный орган вправе назначить и провести камеральную таможенную проверку в порядке, предусмотренном настоящей статьей, за исключением пунктов 3-1, 3-2, 3-3, 3-4 и 3-5 настоящей статьи.
3-7. При неисполнении уведомления об устранении нарушений на сумму более 5000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, таможенный орган вправе назначить выездную таможенную проверку.";
в части второй пункта 4 цифры "3), 4), 5), 6)" заменить цифрой "7)";
в пункте 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Срок представления документов и (или) сведений не должен превышать десять рабочих дней со дня, следующего за днем вручения требования по представлению документов и (или) сведений. При необходимости срок представления документов, заявленных в таможенной декларации, может быть продлен таможенным органом исходя из мотивированного обращения проверяемого лица до двадцати календарных дней со дня истечения установленного таможенным органом срока представления документов и (или) сведений.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Срок, на который продлевается представление иных документов и (или) сведений, определяется таможенным органом исходя из мотивированного обращения проверяемого лица, но не должен превышать два месяца со дня истечения установленного таможенным органом срока представления документов и (или) сведений.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"При этом исчисление таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин осуществляется в порядке, установленном статьей 399 настоящего Кодекса.";
в пункте 8:
в части первой слова "в уведомлении об устранении нарушений" заменить словами "в уведомлении о результатах проверки";
в частях второй и третьей слова "уведомления об устранении нарушений по результатам камеральной таможенной проверки" заменить словами "уведомления о результатах проверки";
в пункте 9:
в части первой слова "выносится уведомление об устранении нарушений" заменить словами "выносится уведомление о результатах проверки";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Первый экземпляр акта камеральной таможенной проверки приобщается к материалам камеральной таможенной проверки, второй экземпляр акта не позднее пяти календарных дней с даты завершения камеральной таможенной проверки направляется или вручается проверяемому лицу в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.";

3-4. Бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау осы Кодекстің 125-бабына сәйкес төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға алып келеді.
3-5. Төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру ол осы баптың 3-3-тармағының екінші бөлігінде көзделген бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешімге шағым (арыз) берген кезде:
1) уәкілетті орган шағымды қабылдаған күннен бастап – уәкілетті орган жазбаша шешім шығарғанға дейін;
2) сот арызды іс жүргізуге қабылдаған күннен бастап сот актісі заңды күшіне енгенге дейін жүзеге асырылмайды.
Уәкілетті органға немесе сотқа бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым (арыз) берілген кезде бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау мерзімінің өтуі:
1) уәкілетті орган шағымды қабылдаған күннен бастап – уәкілетті орган жазбаша шешім шығарғанға дейін;
2) сот арызды іс жүргізуге қабылдаған күннен бастап сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
3-6. Бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмаған кезде кеден органы осы баптың 3-1, 3-2, 3-3, 3-4 және 3-5-тармақтарын қоспағанда, осы бапта көзделген тәртіппен камералдық кедендік тексеруді тағайындауға және жүргізуге құқылы.
3-7. Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 5000 еселенген айлық есептік көрсеткіштен астам сомаға бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмаған кезде кеден органы көшпелі кедендік тексеру тағайындауға құқылы.";
4-тармақтың екінші бөлігіндегі "3), 4), 5), 6)" деген цифрлар "7)" деген цифрмен ауыстырылсын;
5-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну мерзімі құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну жөніндегі талап табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде кеден органы кедендік декларацияда мәлімделген құжаттарды ұсыну мерзімін тексерілетін тұлғаның уәжді өтінішін негізге ала отырып, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап күнтізбелік жиырма күнге дейін ұзарта алады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өзге құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну ұзартылатын мерзімді кеден органы тексерілетін тұлғаның уәжді өтінішін негізге ала отырып айқындайды, бірақ ол құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынудың кеден органы белгілеген мерзімі өткен күннен бастап екі айдан аспауға тиіс.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын есептеу осы Кодекстің 399-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
8-тармақта:
бірінші бөліктегі "бұзушылықтарды жою туралы хабарламадағы" деген сөздер "тексеру нәтижелері туралы хабарламада қамтылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктердегі "Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны", "Камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның" деген сөздер тиісінше "Тексеру нәтижелері туралы хабарламаны", "Тексеру нәтижелері туралы хабарламаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші бөліктегі "бұзушылықтарды жою туралы хабарлама" деген сөздер "тексеру нәтижелері туралы хабарлама" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Камералдық кедендік тексеру актісінің бірінші данасы камералдық кедендік тексеру материалдарына қоса тігіледі, актінің екінші данасы камералдық кедендік тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей тексерілген тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе табыс етіледі.";

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. До составления акта камеральной таможенной проверки, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи, таможенным органом направляется или вручается проверяемому лицу предварительный акт камеральной таможенной проверки в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.
Для целей настоящего Кодекса под предварительным актом камеральной таможенной проверки понимается документ о предварительных результатах камеральной таможенной проверки, составленный таможенным органом.
Предварительный акт камеральной таможенной проверки составляется по форме, утвержденной уполномоченным органом.
При этом проверяемое лицо вправе представить письменное возражение к предварительному акту камеральной таможенной проверки.
Порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта камеральной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту камеральной таможенной проверки, а также рассмотрения такого возражения утверждаются уполномоченным органом.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Уведомление о результатах проверки направляется или вручается проверяемому лицу одновременно с актом камеральной таможенной проверки в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.";
в части первой пункта 11 слова "в пунктах 9 и 10 настоящей статьи" заменить словами "в настоящей статье";
пункт 12 исключить;
38) в статье 418:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Таможенным органом, осуществляющим выездную таможенную проверку, является таможенный орган по месту нахождения проверяемого лица.
При этом положения части второй настоящего пункта не распространяются на случаи проведения выездных таможенных проверок по поручению уполномоченного органа.";
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) комплексная выездная таможенная проверка.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Комплексная выездная таможенная проверка проводится на основе системы управления рисками.
Порядок выбора проверяемых лиц с применением системы управления рисками для назначения комплексных выездных таможенных проверок определяется уполномоченным органом.
Комплексные выездные таможенные проверки проводятся по полугодовому графику комплексных выездных таможенных проверок.
Периодичность комплексных выездных таможенных проверок, проводимых на основе системы управления рисками, в отношении проверяемого лица не должна быть чаще одного раза в год.
Форма полугодовых графиков комплексных выездных таможенных проверок определяется уполномоченным органом.
Внесение изменений в полугодовые графики комплексных выездных таможенных проверок не допускается.
Уполномоченный орган размещает график комплексных выездных таможенных проверок на своем интернет-ресурсе:
на первое полугодие – до 25 декабря года, предшествующего году проведения комплексных выездных таможенных проверок;
на второе полугодие – до 25 мая текущего календарного года проведения комплексных выездных таможенных проверок.
Таможенные органы не менее чем за тридцать календарных дней до начала проведения комплексной выездной таможенной проверки направляют или вручают извещение о проведении комплексной выездной таможенной проверки, форма которого установлена уполномоченным органом, проверяемому лицу.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Копия предписания о проведении таможенной проверки направляется или вручается проверяемому лицу должностным лицом таможенного органа в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.";
в части третьей пункта 18:
слова "под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением направляется" заменить словами "направляется или вручается";
после слов "возобновлении проверки" дополнить словами "в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса,";
в пункте 20:
часть первую:
после слов "таможенного органа" дополнить словами "направляет или";
дополнить словами "в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения утверждаются уполномоченным органом.";
в части третьей пункта 21:
слово "вручается" заменить словами "направляется или вручается";
слова "или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении" заменить словами "в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса";
в пункте 27:
в части первой слова "настоящем пункте" заменить словами "настоящей статье";
часть вторую исключить;

мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Осы баптың 9-тармағында көзделген камералдық кедендік тексеру актісі жасалғанға дейін кеден органы тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жібереді немесе табыс етеді.
Осы Кодекстің мақсаттары үшін камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісі деп кеден органы жасаған камералдық кедендік тексерудің алдын ала нәтижелері туралы құжат түсініледі.
Камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісі уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалады.
Бұл ретте тексерілетін тұлға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсынуға құқылы.
Тексерілетін тұлғаға камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның камералдық кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ мұндай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган бекітеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен камералдық кедендік тексеру актісімен бір мезгілде жіберіледі немесе табыс етіледі.";
11-тармақтың бірінші бөлігіндегі "Осы баптың 9 және 10-тармақтарында" деген сөздер "Осы бапта" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ алып тасталсын;
38) 418-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Тексерілетін тұлғаның орналасқан жеріндегі кеден органы көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын кеден органы болып табылады.
Бұл ретте осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері уәкілетті органның тапсырмасы бойынша көшпелі кедендік тексерулер жүргізу жағдайларына қолданылмайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) кешенді көшпелі кедендік тексеру.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Кешенді көшпелі кедендік тексеру тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде жүргізіледі.
Кешенді көшпелі кедендік тексерулерді тағайындау үшін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, тексерілетін тұлғаларды таңдау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Кешенді көшпелі кедендік тексерулер кешенді көшпелі кедендік тексерулердің жартыжылдық графигі бойынша жүргізіледі.
Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде жүргізілетін кешенді көшпелі кедендік тексерулердің мерзімділігі тексерілетін тұлғаға қатысты жылына бір реттен жиі болмауға тиіс.
Кешенді көшпелі кедендік тексерулердің жартыжылдық графиктерінің нысанын уәкілетті орган айқындайды.
Кешенді көшпелі кедендік тексерулердің жартыжылдық графиктеріне өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Уәкілетті орган кешенді көшпелі кедендік тексерулердің графигін өзінің интернет-ресурсында:
бірінші жартыжылдыққа – кешенді көшпелі кедендік тексерулер жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін;
екінші жартыжылдыққа – кешенді көшпелі кедендік тексерулер жүргізілетін ағымдағы күнтізбелік жылдың 25 мамырына дейін орналастырады.
Кеден органдары кешенді көшпелі кедендік тексеруді жүргізу басталардан кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тексерілетін тұлғаға нысанын уәкілетті орган белгілеген кешенді көшпелі кедендік тексеру жүргізу туралы хабархатты жібереді немесе табыс етеді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органының лауазымды адамы кедендік тексеру жүргізу туралы нұсқаманың көшірмесін тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жібереді немесе табыс етеді.";
18-тармақтың үшінші бөлігінде:
"хабарлама" деген сөз "хабархат" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қолын қойдырып тапсырылады немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі" деген сөздер "осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе табыс етіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақта:
бірінші бөлік:
"актісін" деген сөзден кейін "осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"табыс етеді" деген сөздердің алдынан "жібереді немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган бекітеді.";
21-тармақтың үшінші бөлігінде:
"тексерілетін тұлғаға" деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі" деген сөздер алып тасталсын;
27-тармақта:
бірінші бөліктегі "Осы тармақта" деген сөздер "Осы бапта" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;

39) в статье 419:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уведомление о результатах проверки направляется или вручается проверяемому лицу в порядке, установленном статьей 416 настоящего Кодекса.";
пункт 8 исключить;
40) пункты 3, 5 и 6 статьи 437 изложить в следующей редакции:
"3. Электронное таможенное сопровождение осуществляется национальным оператором информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок, определяемым Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, путем обеспечения возможности отслеживания, контроля перемещения транспортного средства, на котором установлено техническое оборудование системы спутниковой навигации, позволяющее определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи.";
"5. В случае принятия таможенным органом решения о применении электронного таможенного сопровождения таможенный орган информирует декларанта, перевозчика и национального оператора информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок о принятии такого решения и организует электронное таможенное сопровождение не позднее двадцати четырех часов с момента принятия такого решения.
6. Порядок применения электронного таможенного сопровождения транспортных средств, а также взаимодействия таможенного органа, декларанта, национального оператора информационной системы отслеживания международных автомобильных перевозок и перевозчика при электронном таможенном сопровождении определяется уполномоченным органом.";
41) пункт 2 статьи 450 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) критерии степени риска – совокупность признаков, по которым производится оценка лиц, совершающих таможенные операции, для целей применения форм таможенного контроля и (или) мер, обеспечивающих проведение таможенного контроля;";
42) пункты 2 и 5 статьи 452 изложить в следующей редакции:
"2. В целях дифференцированного применения мер по минимизации рисков таможенные органы могут осуществлять категорирование лиц, совершающих таможенные операции, путем отнесения их к категориям низкого, среднего или высокого уровня риска на основании критериев степени риска.
Критерии степени риска определяются таможенным органом и являются конфиденциальной информацией, доступ к которой ограничен законодательством Республики Казахстан.
Не являются конфиденциальной информацией критерии степени риска, определяемые уполномоченным органом.";
"5. Информация, содержащаяся в профилях и индикаторах рисков, является конфиденциальной, за исключением информации о:

39) 419-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тексеру нәтижелері туралы хабарлама тексерілетін тұлғаға осы Кодекстің 416-бабында белгіленген тәртіппен жіберіледі немесе табыс етіледі.";
8-тармақ алып тасталсын;
40) 437-баптың 3, 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Электрондық кедендік алып жүруді Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасына сәйкес айқындайтын халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы байланыс арналары бойынша сигнал беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындауға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесінің техникалық жабдығы орнатылған көлік құралын қадағалау, оның жүріп-тұруын бақылау мүмкіндігін қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырады.";
"5. Кеден органы электрондық кедендік алып жүруді қолдану туралы шешім қабылдаған жағдайда, кеден органы декларантты, тасымалдаушыны және халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторын осындай шешім қабылдағаны туралы хабардар етеді және осындай шешім қабылданған кезден бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірмей электрондық кедендік алып жүруді ұйымдастырады.
6. Көлік құралдарын электрондық кедендік алып жүруді қолдану, сондай-ақ кеден органының, декларанттың, халықаралық автомобиль тасымалдарын қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен тасымалдаушының электрондық кедендік алып жүру кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
41) 450-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары – кедендік бақылау нысандарын және (немесе) кедендік бақылау жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды қолдану мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды бағалау жүргізілетін белгілер жиынтығы;";
42) 452-баптың 2 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды саралап қолдану мақсатында кеден органдары кедендік операцияларды жасайтын тұлғаларды тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары негізінде төмен, орташа немесе жоғары тәуекел деңгейінің санаттарына жатқызу арқылы оларды санаттауды жүзеге асыра алады.
Тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын кеден органы айқындайды және ол Қазақстан Республикасының заңнамасында қолжетімділігі шектелген құпия ақпарат болып табылады.
Уәкілетті орган айқындайтын тәуекел дәрежесінің өлшемшарттары құпия ақпарат болып табылмайды.";
"5. Тәуекелдердің бейіндері мен индикаторларында қамтылған ақпарат:

1) фактах привлечения к уголовной и (или) административной ответственности за нарушение таможенного законодательства Республики Казахстан;
2) наличии задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов;
3) методике формирования стоимостных индикаторов рисков, используемых при контроле таможенной стоимости товаров, утверждаемой уполномоченным органом;
4) методике формирования ценовой информации, используемой при контроле таможенной стоимости товаров, утверждаемой уполномоченным органом.";
43) в статье 461:
пункт 2 дополнить словами "посредством информационной системы таможенных органов";
подпункт 3) пункта 3 исключить;
в части первой пункта 4:
абзац первый после слов "К заявлению" дополнить словами "в электронном виде";
в абзаце втором слова "(оригиналы либо нотариально засвидетельствованные их копии)" исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"договор страхования ответственности заявителя за причинение вреда другим лицам, который заключается в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Представление документов, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем государственных органов Республики Казахстан, организаций и (или) из формы сведений.";
пункт 6 исключить;
в пункте 7:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Решение о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Решение о включении объектов интеллектуальной собственности в таможенный реестр вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.";
в части шестой:
в предложении первом слова "в письменной или электронной форме" заменить словами "посредством информационной системы таможенных органов";
предложение второе исключить;
44) в статье 463:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению правообладателя или иного лица, представляющего интересы правообладателя, поданному посредством информационной системы таможенных органов;";
в части второй подпункта 5) слова "письменной или" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және (немесе) әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілері;
2) кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешектің, өсімпұлдардың, пайыздардың болуы;
3) уәкілетті орган бекітетін, тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдердің құндық индикаторларын қалыптастыру әдістемесі;
4) уәкілетті орган бекітетін, тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын бағалық ақпаратты қалыптастыру әдістемесі туралы ақпаратты қоспағанда, құпия болып табылады.";
43) 461-бапта:
2-тармақ "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "Өтінішке" деген сөз "Электрондық түрдегі өтінішке" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "(түпнұсқалар не олардың нотариат куәландырған көшірмелері)" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасалатын өтініш иесінің басқа тұлғаларға зиян келтіргені үшін жауапкершілікті сақтандыру шарты қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы баптың 4-тармағында көзделген құжаттарда қамтылатын ақпаратты Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда оларды ұсыну талап етілмейді.";
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімге енгізу туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімге енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.";
алтыншы бөлікте:
бірінші сөйлемдегі "жазбаша немесе электрондық нысанда" деген сөздер "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
44) 463-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құқық иеленушінің немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаның кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші бойынша;";
5) тармақшаның екінші бөлігіндегі "жазбаша немесе" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Решение об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в уполномоченном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи.
Решение уполномоченного органа об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении объектов интеллектуальной собственности из таможенного реестра уведомляет правообладателя или иное лицо, представляющее интересы правообладателя, посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
45) заголовок главы 55 изложить в следующей редакции:
"Глава 55. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки";
46) в пункте 1 статьи 475 слова "и (или) уведомления об устранении нарушений" исключить;
47) в статье 485:
в части второй пункта 1 слова "не позднее двух рабочих дней, следующих за днем принятия соответствующего приказа" заменить словами "в день вступления в силу соответствующего решения";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Формы заявлений о включении юридических лиц в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, за исключением заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, утверждаются уполномоченным органом.";
48) в статье 486:
в пункте 13:
слова "части первой" исключить;
после слова "пунктами" дополнить цифрами "10, 11,";
слова ", 19, 20 и 21" заменить словами "и 19";
в пункте 15:
часть первую:
после слова "поручителю" дополнить словами ", и (или) страховой организации";
после слова "поручительства" дополнить словами ", и (или) договором страхования";
часть вторую дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"страховой организацией – в течение двух рабочих дней со дня получения такого требования.";
в части третьей:
после слова "уровня" дополнить словами ", страховая организация";
слово "несет" заменить словом "несут";

"2. Зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімнен алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш уәкілетті органда тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Уәкілетті органның зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімнен алып тастау туралы шешімі кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган зияткерлік меншік объектілерін кедендік тізілімнен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей құқық иеленушіні немесе құқық иеленушінің мүдделерін білдіретін өзге тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
45) 55-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"55-тарау. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі";
46) 475-баптың 1-тармағындағы "және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға" деген сөздер алып тасталсын;
47) 485-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "тиісті бұйрық қабылданған күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірілмей" деген сөздер "тиісті шешім күшіне енген күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті қоспағанда, заңды тұлғаларды кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың тізіліміне енгізу туралы өтініштердің нысандарын уәкілетті орган бекітеді.";
48) 486-бапта:
13-тармақта:
"496-бабының 1-тармағы бірінші бөлігінің" деген сөздер "496-бабы 1-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"535-бабының" деген сөздерден кейін "10, 11," деген цифрлармен толықтырылсын;
", 19, 20 және 21-тармақтарына" деген сөздер "және 19-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақта:
бірінші бөлік:
"кепілгерге" деген сөзден кейін "және (немесе) сақтандыру ұйымына" деген сөздермен толықтырылсын;
"шартында" деген сөзден кейін "және (немесе) сақтандыру шартында" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік үшінші абзацындағы "кепілгердің бұлжытпай және міндетті орындауына жатады." деген сөздер "– кепілгердің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"мұндай талапты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде сақтандыру ұйымының бұлжытпай және міндетті орындауына жатады.";
үшінші бөлікте:
"банк" деген сөзден кейін ", сақтандыру ұйымы" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

49) статью 489 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр таможенных представителей.";
50) в статье 490:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление в уполномоченный орган о включении в реестр таможенных представителей подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов.";
в пункте 2:
абзац первый после слова "документы" дополнить словами "в электронном виде";
подпункт 2) дополнить словами ", который заключается в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций";
пункты 3, 5 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Представление документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них, из информационных систем государственных органов Республики Казахстан, организаций и (или) из формы сведений.";
"5. Решение о включении в реестр таможенных представителей принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр таможенных представителей вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр таможенных представителей уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр таможенных представителей.";
"7. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр таможенных представителей уполномоченный орган в течение срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
51) в статье 491:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление таможенного представителя о приостановлении им деятельности в качестве таможенного представителя, поданное посредством информационной системы таможенных органов;";
в подпункте 3) слова "и пунктом 4 статьи 137" заменить словами ", пунктом 4 статьи 137 и пунктом 4 статьи 353";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:

49) 489-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";
50) 490-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті органға кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
2-тармақта:
бірінші абзац "растайтын" деген сөзден кейін "электрондық түрдегі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "азаматтық-құқықтық" деген сөздердің алдынан "сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасалатын" деген сөздермен толықтырылсын;
3, 5 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарда қамтылатын ақпаратты Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда оларды ұсыну талап етілмейді.";
"5. Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"7. Заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда уәкілетті орган осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
51) 491-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеден өкілінің кеден өкілі ретінде қызметін тоқтата тұру туралы кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші;";
3) тармақшадағы "және 137-бабының 4-тармағына" деген сөздер ", 137-бабының 4-тармағына және 353-бабының 4-тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Решение о приостановлении деятельности таможенного представителя принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в уполномоченном органе в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности таможенного представителя вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности таможенного представителя уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.
4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности таможенного представителя, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя не допускается.
5. Для возобновления деятельности в качестве таможенного представителя юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в уполномоченный орган одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших такое приостановление.
Деятельность юридического лица в качестве таможенного представителя возобновляется на основании решения о возобновлении деятельности таможенного представителя, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности таможенного представителя и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности таможенного представителя уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности таможенного представителя.

"3. Кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш уәкілетті органда тіркелген;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес кеден органы мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген кеден өкілінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
5. Заңды тұлға кеден өкілі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін уәкілетті органға кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, мұндай тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметі кеден өкілінің қызметін қайта бастау туралы шешім негізінде қайта басталады, ол кеден өкілінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган кеден өкілінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кеден өкілі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.

В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного представителя является заявление таможенного представителя о возобновлении им деятельности в качестве таможенного представителя, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 6 исключить;
52) в статье 492:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
в подпункте 7) слова "за административные правонарушения в соответствии со статьей 551" заменить словами "по статьям 536 и 551";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями таможенных представителей в рамках деятельности юридических лиц в качестве таможенных представителей.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении таможенного представителя из реестра таможенных представителей принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в уполномоченном органе в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении таможенного представителя из реестра таможенных представителей вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении таможенного представителя из реестра таможенных представителей уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова "указанного лица о включении в соответствующий реестр рассматривается уполномоченным органом по истечении одного года со дня принятия приказа об исключении лица из такого реестра" заменить словами "о включении в реестр таможенных представителей рассматривается уполномоченным органом по окончании одного года со дня вступления в силу решения об исключении таможенного представителя из реестра таможенных представителей";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кеден өкілінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген кеден өкілі ретіндегі қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші кеден өкілінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
6-тармақ алып тасталсын;
52) 492-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "өкілінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "551-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін" деген сөздер "536 және 551-баптары бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) заңды тұлғалардың кеден өкілдері ретіндегі қызметі шеңберінде кеден өкілдерінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеден өкілін кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтініш уәкілетті органда тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кеден өкілін кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган кеден өкілін кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "аталған тұлғаның тиісті тізілімге енгізу туралы қайта берген өтінішін уәкілетті орган тұлғаны осындай тізілімнен алып тастау туралы бұйрық қабылданған күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды" деген сөздер "кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті уәкілетті орган кеден өкілін кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Со дня вступления в силу решения об исключении таможенного представителя из реестра таможенных представителей, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного представителя не допускается.";
53) в пункте 5 статьи 494:
в подпункте 4) слова ", уполномоченного государственного органа (должностного лица) Республики Казахстан" исключить;
дополнить подпунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
"5) пересмотром требования и (или) решения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в таможенной декларации, и (или) пересмотром таможенной стоимости товара, ранее подтвержденной в соответствии с пунктами 10 и 19 статьи 410 настоящего Кодекса, при условии, если установлен факт неверного определения и (или) подтверждения таможенной стоимости товара должностным лицом таможенного органа;
6) изменением кода товаров при пересмотре решений по классификации товаров после их выпуска в случае, когда установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 3 статьи 51 настоящего Кодекса;
7) изменением кода товаров, указанных в предварительных решениях, как до, так и после выпуска товаров в случае, когда установлен факт неверной классификации товаров должностным лицом таможенного органа, выдавшим предварительное решение, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 3 статьи 47 настоящего Кодекса.";
54) пункт 3 статьи 495 исключить;
55) пункт 1 статьи 496 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр таможенных перевозчиков.";
56) в статье 497:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление в территориальный таможенный орган о включении в реестр таможенных перевозчиков подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов.";
в пункте 2:
абзац первый части первой после слова "документы" дополнить словами "в электронном виде";
в части второй слова "из государственных информационных систем" заменить словами "из информационных систем государственных органов Республики Казахстан, организаций";

"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген кеден өкілін кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның кеден өкілі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
53) 494-баптың 5-тармағында:
4) тармақшадағы ", Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органының (лауазымды адамының)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) егер кеден органы лауазымды адамының тауардың кедендік құнын қате айқындау және (немесе) растау фактісі анықталған болса, кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы талапты және (немесе) шешімді қайта қарауға және (немесе) осы Кодекстің 410-бабының 10 және 19-тармақтарына сәйкес бұрын расталған тауардың кедендік құнын қайта қарауға;
6) осы Кодекстің 51-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, кеден органы лауазымды адамының тауарларды қате сыныптау фактісі анықталған жағдайда, тауарлар шығарылғаннан кейін оларды сыныптау жөніндегі шешімдерді қайта қарау кезінде тауарлардың кодын өзгертуге;
7) осы Кодекстің 47-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, алдын ала шешімді берген кеден органы лауазымды адамының тауарларды қате сыныптау фактісі анықталған жағдайда, тауарлар шығарылғанға дейін де, шығарылғаннан кейін де алдын ала шешімдерде көрсетілген тауарлардың кодын өзгертуге байланысты жағдайларды қоспағанда, кеден өкілі осындай міндетті өзі өкілдік ететін тұлғамен ынтымақты түрде орындайды.";
54) 495-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
55) 496-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";
56) 497-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аумақтық кеден органына кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
2-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы "растайтын" деген сөзден кейін "электрондық түрдегі" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "мемлекеттік ақпараттық жүйелерден" деген сөздер "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о включении в реестр таможенных перевозчиков принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр таможенных перевозчиков вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр таможенных перевозчиков уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр таможенных перевозчиков.";
"6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр таможенных перевозчиков территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 3 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
57) в статье 498:
подпункт 1) пункта 1 дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о приостановлении деятельности таможенного перевозчика принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности таможенного перевозчика вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности таможенного перевозчика уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.";
в пункте 4 слова "принятия приказа, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи" заменить словами "вступления в силу решения о приостановлении деятельности таможенного перевозчика, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для возобновления деятельности в качестве таможенного перевозчика юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, одно из следующих заявлений о:

4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"6. Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
57) 498-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы "кедендік тасымалдаушының" деген сөздерден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.";
4-тармақтағы "Осы баптың 3-тармағында көзделген бұйрық қабылданған" деген сөздер "Осы баптың 3-тармағында көзделген кедендік тасымалдаушының қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заңды тұлға кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:

возобновлении деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших такое приостановление.
Деятельность юридического лица в качестве таможенного перевозчика возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, о возобновлении деятельности таможенного перевозчика, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности таможенного перевозчика и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности таможенного перевозчика уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности таможенного перевозчика.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности таможенного перевозчика является заявление таможенного перевозчика о возобновлении им деятельности таможенного перевозчика, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 7 исключить;
58) в статье 499:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) привлечение в течение одного календарного года таможенного перевозчика более двух раз к административной ответственности по статьям 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 533, 534, 549, 550, 555 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за исключением случаев неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 2) и 4) статьи 500 настоящего Кодекса;

осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда мұндай тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кедендік тасымалдаушы қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кедендік тасымалдаушының осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші кедендік тасымалдаушының қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
7-тармақ алып тасталсын;
58) 499-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "тасымалдаушының" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Кодекстің 500-бабының 2) және 4) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау жағдайларын қоспағанда, кедендік тасымалдаушыны күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 533, 534, 549, 550, 555 және 558-баптары бойынша екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту;

8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями таможенных перевозчиков в рамках деятельности юридических лиц в качестве таможенных перевозчиков.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае исключения юридического лица из реестра таможенных перевозчиков по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр таможенных перевозчиков рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Со дня вступления в силу решения об исключении таможенного перевозчика из реестра таможенных перевозчиков, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве таможенного перевозчика не допускается.";
59) пункт 4 статьи 501 исключить;

8) заңды тұлғалардың кедендік тасымалдаушылар ретіндегі қызметі шеңберінде кедендік тасымалдаушылардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңды тұлға кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша алып тасталған жағдайда, кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген кедендік тасымалдаушыны кедендік тасымалдаушылардың тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның кедендік тасымалдаушы ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
59) 501-баптың 4-тармағы алып тасталсын;

60) в пункте 1 статьи 503:
абзацы второй и шестой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"наличие систем контроля въезда транспортных средств на территорию склада временного хранения и выезда с территории, входа лиц на территорию склада временного хранения и (или) в помещения и выхода с территории склада временного хранения и (или) из помещений (где находятся документы, товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю), оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, предоставляющими возможность удаленного доступа органу государственных доходов к просмотру видеоинформации в режиме реального времени, накопления и осуществления просмотра видеоинформации о произошедших событиях в течение тридцати календарных дней на территории склада временного хранения;";
"наличие мест для досмотра товаров, в том числе крытых площадок, оснащенных электрическим освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующими в круглосуточном режиме, предоставляющими возможность удаленного доступа органу государственных доходов к просмотру видеоинформации в режиме реального времени, накопления и осуществления просмотра видеоинформации в течение тридцати календарных дней. При этом место досмотра должно быть обозначено по периметру краской желтого цвета или клейкой лентой и исключать наличие непросматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев складов временного хранения.";
61) в статье 504:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление о включении в реестр владельцев складов временного хранения подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов с приложением договора страхования гражданско-правовой ответственности владельца склада временного хранения, который заключается в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций, в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается склад временного хранения.";
часть четвертую пункта 3 исключить;

60) 503-баптың 1-тармағында:
1) тармақшаның екінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"тәулік бойы режимінде жұмыс істейтін, мемлекеттік кірістер органының нақты уақыт режимінде бейнеақпаратты қарауға қашықтықтан қол жеткізуіне, уақытша сақтау қоймасының аумағында күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейнеақпаратты жинақтауға және қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бейнебайқау құралдарымен жабдықталған, көлік құралдарының (кедендік бақылауға жататын құжаттар, тауарлар мен көлік құралдары тұрған) уақытша сақтау қоймасының аумағына кіруін және аумақтан шығуын, адамдардың уақытша сақтау қоймасының аумағына және (немесе) үй-жайларға кіруін және уақытша сақтау қоймасының аумағынан және (немесе) үй-жайлардан шығуын бақылау жүйелерінің болуы;";
"электр жарығымен жарақтандырылған және тәулік бойы режимде жұмыс істейтін, мемлекеттік кірістер органының нақты уақыт режимінде бейнеақпаратты қарауға қашықтықтан қол жеткізуіне, күнтізбелік отыз күн ішінде бейнеақпаратты жинақтауға және қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бейнебайқау құралдарымен жабдықталған, тауарларды жете тексеруге арналған орындардың, оның ішінде жабық алаңдардың болуы. Бұл ретте жете тексеру орны периметрі бойынша сары түсті бояумен немесе жабысқақ таспамен белгіленуге және бейнебайқау құралдарына көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауға тиіс;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";
61) 504-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға қызмет аймағында уақытша сақтау қоймасы құрылатын аумақтық кеден органына сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасалатын уақытша сақтау қоймасы иесінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын қоса бере отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
3-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;

пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о включении в реестр владельцев складов временного хранения принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр владельцев складов временного хранения вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр владельцев складов временного хранения уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр владельцев складов временного хранения.";
"6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр владельцев складов временного хранения территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
62) в статье 505:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 505. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев складов временного хранения";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца склада временного хранения с указанием причин приостановления деятельности склада временного хранения, поданному посредством информационной системы таможенных органов;";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.

4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"6. Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
62) 505-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"505-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уақытша сақтау қоймасы иесінің уақытша сақтау қоймасының қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші бойынша;";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.

4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения не допускается.";
в пункте 5 слова "со дня принятия приказа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи," заменить словами "со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца склада временного хранения, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи,";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Для возобновления деятельности в качестве владельца склада временного хранения юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца склада временного хранения.
Деятельность юридического лица в качестве владельца склада временного хранения возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности владельца склада хранения временного хранения.

4. Осы баптың 3-тармағында көзделген уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақтағы "осы баптың 2-тармағында көзделген бұйрық қабылданған күннен бастап" деген сөздер "осы баптың 3-тармағында көзделген уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңды тұлға уақытша сақтау қоймасы иесі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасы иесі ретіндегі қызметі заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы уақытша сақтау қоймасының иесі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.

В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца склада временного хранения является заявление владельца склада временного хранения о возобновлении им деятельности в качестве владельца склада временного хранения, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.
7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца склада временного хранения территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения, а также проводит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения таких причин и заявленных сведений в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
пункт 8 исключить;
63) в статье 506:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) привлечение в течение одного календарного года владельца склада временного хранения более двух раз к административной ответственности по статьям 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за исключением случая неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом 3) пункта 1 статьи 507 настоящего Кодекса;
8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями складов временного хранения в рамках деятельности юридических лиц в качестве владельцев складов временного хранения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасы иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда уақытша сақтау қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
7. Уақытша сақтау қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ мұндай себептердің жойылғанын және осы баптың 1-тармағына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";
8-тармақ алып тасталсын;
63) 506-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "иесінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Кодекстің 507-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген міндетті орындамау жағдайын қоспағанда, уақытша сақтау қоймасының иесін күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 539, 540, 555 және 558-баптары бойынша екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту;
8) заңды тұлғалардың уақытша сақтау қоймаларының иелері ретіндегі қызметі шеңберінде уақытша сақтау қоймаларының басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:

регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае исключения юридического лица из реестра владельцев складов временного хранения по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев складов временного хранения рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения.";
в пункте 5 слова "принятия приказа" заменить словами "вступления в силу решения об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Со дня вступления в силу решения об исключении владельца склада временного хранения из реестра владельцев складов временного хранения, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца склада временного хранения не допускается.";
64) пункт 4 статьи 508 исключить;
65) пункт 1 статьи 510 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев таможенных складов.";

осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңды тұлға осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тасталған жағдайда, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
5-тармақтағы "бұйрық қабылданған" деген сөздер "уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 2-тармағында көзделген уақытша сақтау қоймасының иесін уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның уақытша сақтау қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
64) 508-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
65) 510-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";

66) в статье 511:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление о включении в реестр владельцев таможенных складов подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов с приложением договора страхования гражданско-правовой ответственности владельца таможенного склада, который заключается в электронной форме с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций, в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается таможенный склад.";
часть четвертую пункта 3 исключить;
пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о включении в реестр владельцев таможенных складов принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр владельцев таможенных складов вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр владельцев таможенных складов уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр владельцев таможенных складов.";
"6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр владельцев таможенных складов территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
67) в статье 512:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 512. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев таможенных складов";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца таможенного склада с указанием причин приостановления деятельности таможенного склада, поданному посредством информационной системы таможенных органов;";
пункты 3, 4, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о приостановлении деятельности владельца таможенного склада принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;

66) 511-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға қызмет аймағында кеден қоймасы құрылатын аумақтық кеден органына сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасалатын кеден қоймасы иесінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын қоса бере отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
3-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"6. Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
67) 512-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"512-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеден қоймасы иесінің кеден қоймасының қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші бойынша;";
3, 4, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;

выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца таможенного склада вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности владельца таможенного склада уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.
4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца таможенного склада, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада не допускается.";
"6. Для возобновления деятельности в качестве владельца таможенного склада юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца таможенного склада.
Деятельность юридического лица в качестве владельца таможенного склада возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, о возобновлении деятельности владельца таможенного склада, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности владельца таможенного склада и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности владельца таможенного склада уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности владельца таможенного склада.

кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
"6. Заңды тұлға кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы кеден қоймасының иесі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.

В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца таможенного склада является заявление владельца таможенного склада о возобновлении им деятельности в качестве владельца таможенного склада, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 1 статьи 514 настоящего Кодекса, деятельность владельца таможенного склада возобновляется без подачи заявления владельцем таможенного склада о таком возобновлении через десять календарных дней со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца таможенного склада.
7. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца таможенного склада территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада, а также проводит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения таких причин и заявленных сведений в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
пункт 8 исключить;
68) в статье 513:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункт 8) изложить в следующей редакций:
"8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями таможенных складов в рамках деятельности юридических лиц в качестве владельцев таможенных складов.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:

Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда кеден қоймасы иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Осы Кодекстің 514-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау нәтижесінде заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, кеден қоймасы иесінің қызметі кеден қоймасының иесі мұндай қайта бастау туралы өтініш бермей кеден қоймасы иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік он күннен кейін қайта басталады.
7. Кеден қоймасы иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ мұндай себептердің жойылғанын және осы баптың 1-тармағына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";
8-тармақ алып тасталсын;
68) 513-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "иесінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) заңды тұлғалардың кеден қоймаларының иелері ретіндегі қызметі шеңберінде кеден қоймаларының басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:

регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.
3. В случае исключения юридического лица из реестра владельцев таможенных складов по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев таможенных складов рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Со дня вступления в силу решения об исключении владельца таможенного склада из реестра владельцев таможенных складов, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца таможенного склада не допускается.";
69) пункт 3 статьи 515 исключить;
70) пункт 1 статьи 517 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев свободных складов.";
71) в статье 518:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление о включении в реестр владельцев свободных складов подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается свободный склад.";
часть третью пункта 3 исключить;
пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:

осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.
3. Заңды тұлға осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тасталған жағдайда, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген кеден қоймасының иесін кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның кеден қоймасының иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
69) 515-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
70) 517-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";
71) 518-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға қызмет аймағында еркін қойма құрылатын аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
3-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Решение о включении в реестр владельцев свободных складов принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр владельцев свободных складов вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр владельцев свободных складов уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр владельцев свободных складов.";
"6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр владельцев свободных складов территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";
72) в статье 519:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 519. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев свободных складов";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца свободного склада с указанием причин приостановления деятельности свободного склада, поданному посредством информационной системы таможенных органов;";
пункты 3, 4, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о приостановлении деятельности владельца свободного склада принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца свободного склада вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности владельца свободного склада уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.
4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца свободного склада, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада не допускается.";

"4. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"6. Заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда, аумақтық кеден органы осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";
72) 519-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"519-бап. Еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еркін қойма иесінің еркін қойманың қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші бойынша;";
3, 4, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";

"7. Для возобновления деятельности в качестве владельца свободного склада юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца свободного склада.
Деятельность юридического лица в качестве владельца свободного склада возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, о возобновлении деятельности владельца свободного склада, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности владельца свободного склада и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности владельца свободного склада уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности владельца свободного склада.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца свободного склада является заявление владельца свободного склада о возобновлении им деятельности в качестве владельца свободного склада, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада в результате неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, деятельность владельца свободного склада возобновляется без подачи заявления владельцем свободного склада о таком возобновлении через десять календарных дней со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца свободного склада.

"7. Заңды тұлға еркін қойманың иесі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін қайта бастау;
осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметі заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы еркін қойма иесі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда еркін қойма иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.
Осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындамау нәтижесінде заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда, еркін қойма иесінің қызметі еркін қойманың иесі мұндай қайта бастау туралы өтініш бермей еркін қойма иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік он күннен кейін қайта басталады.

8. При рассмотрении заявления о возобновлении деятельности владельца свободного склада территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, проверяет документы, подтверждающие устранение причин, повлекших приостановление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада, а также проводит таможенный осмотр помещений и территорий заявителя в целях подтверждения устранения таких причин и заявленных сведений в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.";
пункт 9 исключить;
73) в статье 520:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями свободных складов в рамках деятельности юридических лиц в качестве владельцев свободных складов;
8) наличие неисполненного постановления по делу об административном правонарушении по статьям 521, 528, 532, 533, 534, 538, 539, 540, 544, 551, 552, 555 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и неустранение причин, повлекших указанное нарушение таможенного законодательства Республики Казахстан, за исключением случая неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев свободных складов, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:

8. Еркін қойма иесінің қызметін қайта бастау туралы өтінішті қарау кезінде заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды тексереді, сондай-ақ мұндай себептердің жойылғанын және осы баптың 1-тармағына сәйкес мәлімделген мәліметтерді растау мақсатында өтініш иесінің үй-жайлары мен аумақтарын кедендік қарап-тексеруді жүргізеді.";
9-тармақ алып тасталсын;
73) 520-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша "иесінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) заңды тұлғалардың еркін қоймалардың иелері ретіндегі қызметі шеңберінде еркін қоймалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
8) осы Кодекстің 521-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндетті орындамау жағдайын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 521, 528, 532, 533, 534, 538, 539, 540, 544, 551, 552, 555 және 558-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша орындалмаған қаулының болуы және Қазақстан Республикасы кеден заңнамасының көрсетілген бұзушылығына алып келген себептердің жойылмауы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В случае исключения юридического лица из реестра владельцев свободных складов по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев свободных складов рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Со дня вступления в силу решения об исключении владельца свободного склада из реестра владельцев свободных складов, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца свободного склада не допускается.";
74) пункт 3 статьи 522 исключить;
75) пункт 1 статьи 524 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) отсутствие непогашенной судимости по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года у физических лиц, являющихся руководителями юридических лиц, претендующих на включение в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.";
76) в статье 525:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли подается юридическим лицом посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, в зоне деятельности которого учреждается магазин беспошлинной торговли.";
часть четвертую пункта 3 исключить;
пункты 4 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли принимается территориальным таможенным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.";
"6. В случае отказа юридическому лицу о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли территориальный таможенный орган в течение срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, уведомляет его посредством информационной системы таможенных органов с указанием причин отказа.";

"4. Заңды тұлға еркін қоймалар иелерінің тізілімінен осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша алып тасталған жағдайда, еркін қоймалар иелерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 2-тармағында көзделген еркін қойманың иесін еркін қоймалар иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның еркін қойманың иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
74) 522-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
75) 524-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілуге үміткер заңды тұлғалардың басшылары болып табылатын жеке тұлғаларда 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша өтелмеген сотталғандықтың болмауы.";
76) 525-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті заңды тұлға қызмет аймағында бажсыз сауда дүкені құрылатын аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы береді.";
3-тармақтың төртінші бөлігі алып тасталсын;
4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешімді аумақтық кеден органы қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
"6. Заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізуден бас тартылған жағдайда аумақтық кеден органы осы баптың 2-тармағында белгіленген мерзім ішінде оны бас тарту себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы хабардар етеді.";

77) в статье 526:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 526. Основания и порядок приостановления и возобновления деятельности лиц, включенных в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли";
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) по заявлению владельца магазина беспошлинной торговли с указанием причин приостановления деятельности магазина беспошлинной торговли, поданному посредством информационной системы таможенных органов;";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
Решение о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.
4. Со дня вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли не допускается.";
в пункте 5 слова "принятия приказа" заменить словами "вступления в силу решения о приостановлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для возобновления деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли юридическое лицо подает посредством информационной системы таможенных органов в территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, одно из следующих заявлений о:
возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, необходимых для возобновления (при необходимости);

77) 526-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"526-бап. Бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізілген тұлғалардың қызметін тоқтата тұру және қайта бастау негіздері мен тәртібі";
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бажсыз сауда дүкені иесінің бажсыз сауда дүкенінің қызметін тоқтата тұру себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген өтініші бойынша;";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешімді заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақтағы "бұйрық қабылданған" деген сөздер "бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңды тұлға бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметті қайта бастау үшін заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органына кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы мынадай:
осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда қайта бастау үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып (қажет болған кезде), заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметін қайта бастау;

возобновлении деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли в случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли в соответствии с подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи с приложением документов, подтверждающих устранение причин, повлекших приостановление деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
Деятельность юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли возобновляется на основании решения территориального таможенного органа, включившего юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, о возобновлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли, которое формируется в информационной системе таможенных органов в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления о возобновлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли и вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении деятельности владельца магазина беспошлинной торговли.
В случае приостановления деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, основанием для возобновления деятельности владельца магазина беспошлинной торговли является заявление владельца магазина беспошлинной торговли о возобновлении им деятельности в качестве владельца магазина беспошлинной торговли, поданное посредством информационной системы таможенных органов до истечения срока, установленного частью первой пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 8 исключить;
78) в статье 527:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) привлечение в течение одного календарного года владельца магазина беспошлинной торговли более двух раз к административной ответственности по статьям 522, 528, 531, 532, 535, 538, 544, 551 и 555 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за исключением случая неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 1 статьи 528 настоящего Кодекса;

осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметін қайта бастау туралы өтініштердің бірін береді.
Заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметі заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органының бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау туралы шешімі негізінде қайта басталады, ол бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау туралы өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы бажсыз сауда дүкені иесі қызметінің қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген, заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметі тоқтатыла тұрған жағдайда бажсыз сауда дүкені иесінің осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткенге дейін кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметін қайта бастайтыны туралы өтініші бажсыз сауда дүкені иесінің қызметін қайта бастау үшін негіз болып табылады.";
8-тармақ алып тасталсын;
78) 527-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "иесінің" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Кодекстің 528-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндетті орындамау жағдайын қоспағанда, бажсыз сауда дүкенінің иесін күнтізбелік бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 522, 528, 531, 532, 535, 538, 544, 551 және 555-баптары бойынша екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту;

8) вступление в законную силу решения суда о привлечении к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года физических лиц, являющихся руководителями магазинов беспошлинной торговли в рамках деятельности юридических лиц в качестве владельцев магазинов беспошлинной торговли.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Решение об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли принимается территориальным таможенным органом, включившим юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения в течение трех рабочих дней со дня:
регистрации заявления в территориальном таможенном органе, включившем юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
выявления таможенным органом обстоятельств в соответствии с подпунктами 1), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи.
Решение об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Территориальный таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае исключения юридического лица из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 6), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи, повторное заявление о включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли рассматривается территориальным таможенным органом по истечении одного года со дня вступления в силу решения об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Со дня вступления в силу решения об исключении владельца магазина беспошлинной торговли из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве владельца магазина беспошлинной торговли не допускается.";

8) заңды тұлғалардың бажсыз сауда дүкендерінің иелері ретіндегі қызметі шеңберінде бажсыз сауда дүкендерінің басшылары болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 258, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бажсыз сауда дүкенінің иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешімді заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде:
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес өтініш заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органында тіркелген;
кеден органы осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
Бажсыз сауда дүкенінің иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізген аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкенінің иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңды тұлға осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тасталған жағдайда, бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізіліміне енгізу туралы қайта берілген өтінішті аумақтық кеден органы бажсыз сауда дүкенінің иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап бір жыл өткен соң қарайды.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 2-тармағында көзделген бажсыз сауда дүкенінің иесін бажсыз сауда дүкендері иелерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның бажсыз сауда дүкенінің иесі ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";

79) в статье 532:
в пункте 1:
абзац второй подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"за административные правонарушения по статьям 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 548, 549, 550, 551, 552 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
абзац второй подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) нахождение в собственности не менее пяти автотранспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
10) соответствие установленному уполномоченным органом пороговому значению коэффициента налоговой нагрузки за последние три года на день регистрации заявления в уполномоченном органе.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) условия, указанные в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 10) пункта 1 настоящей статьи;";
80) в статье 533:
часть первую пункта 1 дополнить словами "посредством информационной системы таможенных органов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4.Решение о выдаче свидетельства первого, второго или третьего типа принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.
Решение о выдаче свидетельства первого, второго или третьего типа вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о выдаче такого свидетельства уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о включении в реестр уполномоченных экономических операторов.";
в части второй пункта 7 слова "в письменной или электронной форме не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения" заменить словами "с указанием причин отказа не позднее одного рабочего дня, следующего за днем принятия соответствующего решения";
81) в статье 534:
абзац первый подпункта 11) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"11) возбуждение в Республике Казахстан уголовного дела в отношении физических лиц, являющихся акционерами, имеющими десять и более процентов акций юридических лиц, включенных в реестр уполномоченных экономических операторов, учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами таких юридических лиц, по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
пункт 2 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Решение о приостановлении действия свидетельства принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин приостановления.
Решение о приостановлении действия свидетельства вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о приостановлении действия такого свидетельства уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о приостановлении с указанием причин.";
часть вторую пункта 3 исключить;

79) 532-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 548, 549, 550, 551, 552 және 558-баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін;";
6) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша;";
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) кедендік пломбалары және мөрлері салынған тауарларды тасымалдау үшін жарамды кемінде бес автокөлік құралының меншігінде болуы;
10) өтініш уәкілетті органда тіркелген күнге соңғы үш жылдағы салықтық жүктемесі коэффициентінің уәкілетті орган белгілеген шекті мәніне сәйкес келуі.";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көрсетілген шарттар;";
80) 533-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі "органға" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бірінші, екінші немесе үшінші типтегі куәлікті беру туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Бірінші, екінші немесе үшінші типтегі куәлікті беру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган осындай куәлікті беру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілгені туралы хабардар етеді.";
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша немесе электрондық нысанда" деген сөздер "бас тарту себептерін көрсете отырып, тиісті шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
81) 534-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар акцияларының он және одан көп пайызына ие акционерлері, мұндай заңды тұлғалардың құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасында 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық іс қозғау;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол тоқтата тұру себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган мұндай куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы тоқтатыла тұрғаны туралы хабардар етеді.";
3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Со дня вступления в силу решения о приостановлении действия свидетельства, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве уполномоченного экономического оператора не допускается.";
в пункте 5:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Решение о возобновлении действия свидетельства принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов.";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Решение о возобновлении действия свидетельства вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения о возобновлении действия свидетельства уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов о возобновлении действия свидетельства.";
в пункте 7:
подпункт 1) дополнить словами ", поданное посредством информационной системы таможенных органов";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) вступление в силу решения суда или иного уполномоченного органа (должностного лица), подтверждающего факт привлечения юридического лица более двух раз к административной ответственности в течение одного года по статьям 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552 и 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
абзац первый подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"6) вступление в силу приговора суда за совершение уголовного правонарушения, подтверждающего факт привлечения физических лиц, являющихся акционерами этого юридического лица, имеющими десять и более процентов акций юридического лица, имеющего свидетельство, его учредителями (участниками), руководителями, главными бухгалтерами, к уголовной ответственности по статьям 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 и 312 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, а также по статьям 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 и 367 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года;";
пункт 8 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Решение об исключении уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов принимается уполномоченным органом и формируется в информационной системе таможенных органов с указанием причин исключения.
Решение об исключении уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов вступает в силу со дня его регистрации в информационной системе таможенных органов.
Уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня со дня регистрации решения об исключении уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов уведомляет юридическое лицо посредством информационной системы таможенных органов об исключении с указанием причин.";
в пункте 9:
слова "уполномоченного экономического оператора" заменить словами "юридического лица";
слова "такого лица" заменить словами "юридического лица";
дополнить словами "посредством информационной системы таможенных органов";
часть вторую пункта 10 исключить;
дополнить пунктом 11 следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 2-тармағында көзделген куәліктің қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
5-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Куәліктің қолданылуын қайта бастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Куәліктің қолданылуын қайта бастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган куәліктің қолданылуын қайта бастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы куәліктің қолданылуы қайта басталғаны туралы хабардар етеді.";
7-тармақта:
1) тармақша "оператордың" деген сөзден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы берілген" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) соттың немесе өзге де уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңды тұлғаны бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 275, 277, 280, 280-1, 522, 527, 528, 533, 534, 543, 548, 549, 550, 551, 552 және 558-баптары бойынша екі реттен көп әкімшілік жауаптылыққа тарту фактісін растайтын шешімінің күшіне енуі;";
6) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) куәлігі бар заңды тұлға акцияларының он және одан көп пайызына ие осы заңды тұлғаның акционерлері, оның құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары, бас бухгалтерлері болып табылатын жеке тұлғаларды 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190, 192-1, 193, 209, 213, 214, 218, 233, 233-1, 250, 259, 311 және 312-баптары бойынша, сондай-ақ 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 214, 216, 218, 234, 235, 236, 241, 245, 255, 256, 286, 297, 366 және 367-баптары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту фактісін растайтын, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін сот үкімінің күшіне енуі;";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Уәкілетті экономикалық операторды уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды және ол алып тастау себептері көрсетіле отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады.
Уәкілетті экономикалық операторды уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастау туралы шешім кеден органдарының ақпараттық жүйесінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Уәкілетті орган уәкілетті экономикалық операторды уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастау туралы шешім тіркелген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлғаны себептерін көрсете отырып, кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы алып тасталғаны туралы хабардар етеді.";
9-тармақта:
"Уәкілетті экономикалық оператор" деген сөздер "Заңды тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мұндай тұлға" деген сөздер "заңды тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өткеннен кейін" деген сөздерден кейін "кеден органдарының ақпараттық жүйесі арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:

"11. Со дня вступления в силу решения уполномоченного органа об исключении уполномоченного экономического оператора из реестра уполномоченных экономических операторов, предусмотренного пунктом 8 настоящей статьи, осуществление деятельности юридического лица в качестве уполномоченного экономического оператора не допускается.";
82) часть первую пункта 4 статьи 535 изложить в следующей редакции:
"4. Исполнение обязанности уполномоченного экономического оператора обеспечивается способами, указанными в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 97 настоящего Кодекса.";
83) статью 543 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 150 настоящего Кодекса";
84) дополнить статьей 571 следующего содержания:
"Статья 571. Переходные положения по правоотношениям,
возникающим по уведомлениям об устранении
нарушений по результатам камеральных
таможенных проверок
Установить, что на правоотношения, возникающие по уведомлениям об устранении нарушений по результатам камеральных таможенных проверок, вынесенным таможенными органами до 1 марта 2021 года, распространяются положения настоящего Кодекса, применяемые к уведомлениям о результатах проверок, выносимым по результатам камеральных таможенных проверок.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст.112; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст.37; № 23, ст.103; № 24-II, ст.124; 2020 г., № 12, ст.61; № 13, ст.67):
1) часть третью пункта 4 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Нерудные твердые полезные ископаемые, используемые в естественном состоянии или с незначительной обработкой и очисткой в строительных и иных хозяйственных целях и имеющие широкое распространение в недрах, признаются общераспространенными. К общераспространенным полезным ископаемым относятся:
метаморфические породы, в том числе мрамор, кварцит, кварцево-полевошпатовые породы;
магматические горные породы, в том числе граниты, сиениты, диориты, габбро, риолиты (липариты), андезиты, диабазы, базальты, вулканические туфы, шлаки, пемзы, вулканические стекла и стекловидные породы (перлит, обсидиан);
осадочные горные породы, в том числе галечники и гравий, гравийно-песчаная (песчано-гравийная) смесь, пески и песчаники, глины и глинистые породы (суглинки, алевролиты, аргиллиты, глинистые сланцы), соль поваренная, гипсовые породы, мергели, известняки, в том числе ракушечники, меловые породы, доломиты, известняково-доломитовые породы, кремнистые породы (трепел, опока, диатомит), природные пигменты, торф;
лечебные грязи.";

"11. Осы баптың 8-тармағында көзделген уәкілетті органның уәкілетті экономикалық операторды уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімінен алып тастау туралы шешімі күшіне енген күннен бастап заңды тұлғаның уәкілетті экономикалық оператор ретіндегі қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";
82) 535-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті экономикалық оператор міндетін орындау осы Кодекстің 97-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен қамтамасыз етіледі.";
83) 543-баптың "оператор" деген сөзден кейін "осы Кодекстің 150-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
84) мынадай мазмұндағы 571-баппен толықтырылсын:
"571-бап. Камералдық кедендік тексерулердің нәтижелері
бойынша бұзушылықтарды жою туралы
хабарламалар бойынша туындайтын құқықтық
қатынастар жөніндегі өтпелі ережелер
Кеден органдары 2021 жылғы 1 наурызға дейін шығарған камералдық кедендік тексерулердің нәтижелері бойынша бұзушылықтарды жою туралы хабарламалар бойынша туындайтын құқықтық қатынастарға осы Кодекстің камералдық кедендік тексерулердің нәтижелері бойынша шығарылатын тексерулердің нәтижелері туралы хабарламаларға қолданылатын ережелері қолданылады деп белгіленсін.".
3. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-ІV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-ІІ, 124-құжат; 2020 ж., № 12, 61-құжат; № 13, 67-құжат):
1) 12-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылыс және өзге де шаруашылық мақсаттарында табиғи күйінде немесе болмашы өңделумен және тазартыла отырып пайдаланылатын және жер қойнауында кең таралған кендік емес пайдалы қатты қазбалар кең таралған деп танылады. Кең таралған пайдалы қатты қазбаларға мыналар жатады:
метаморфтық жыныстар, оның ішінде мәрмәр, кварциттер, кварцты-далалық шпат жыныстары;
магмалық тау жыныстары, оның ішінде граниттер, сиениттер, диориттер, габбро, риолиттер (липариттер), андезиттер, диабаздар, базальттар, вулкандық туфтар, шлактар, пемзалар, вулкандық шынылар және шыны тектес жыныстар (перлит, обсидиан);
шөгінді тау жыныстары, оның ішінде ұсақ жұмыр тастар мен қиыршық тастар, қиыршық тас-құм (құмды-қиыршық тас) қоспа, құмдар және құмдауықтар, саздақ және саздақты жыныстар (суглинкілер, алевролиттер, аргиллиттер, балшықты тақтатастар), ас тұзы, гипстік жыныстар, мергельдер, әктастар, оның ішінде ұлутастар, бор жыныстары, доломиттер, әктасты-доломит жыныстары, кремний жыныстары (трепел, опока, диатомит), табиғи пигменттер, торф;
емдік балшықтар.";

2) пункт 4 статьи 188 изложить в следующей редакции:
"4. Если в результате применения положений пунктов 2 и 3 настоящей статьи блоки формируют два и более подлежащих предоставлению в пользование раздельных участка недр, которые соответствуют требованиям пункта 2 статьи 19 настоящего Кодекса, компетентный орган выдает отдельные лицензии на каждый из таких участков недр.";
3) в пункте 12 статьи 278:
в части восьмой слова "бюджетного планирования по согласованию с компетентным органом" заменить словами "государственного планирования";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"По общераспространенным полезным ископаемым порядок проведения экономической экспертизы определяется местным исполнительным органом области.".
4. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 22, ст.408; 2001 г., № 8, ст.52; № 9, ст.86; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 5, ст.31; № 10, ст.51; № 11, ст.56, 67; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 11-12, ст.66; № 15, ст.86; № 16, ст.91; № 23, ст.140; 2005 г., № 7-8, ст.24; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.16, 18, 21; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 12, ст.111; № 13, ст.116; № 14, ст.117; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 13, ст.91; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-II, ст.130; № 21-ІІІ, ст.137; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІІ, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.65; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.21; № 13, ст.45; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.119; 2020 г., № 9, ст.31, 33; № 12, ст.61, 63; № 13, ст.67; № 14, ст.75):
в пункте 2 статьи 5-1:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:

2) 188-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелерін қолдану нәтижесінде блоктар осы Кодекстің 19-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін, жер қойнауының пайдалануға беруге жататын екі және одан да көп жеке учаскесін қалыптастырса, құзыретті орган осындай жер қойнауы учаскелерінің әрқайсысына жеке лицензиялар береді.";
3) 278-баптың 12-тармағында:
сегізінші бөліктегі "құзыретті органмен келісу бойынша бюджеттік жоспарлау" деген сөздер "мемлекеттік жоспарлау" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Кең таралған пайдалы қазбалар бойынша экономикалық сараптама жүргізу тәртібін облыстың жергілікті атқарушы органы айқындайды.".
4. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-І, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-І, 119-құжат; 2020 ж., № 9, 31, 33-құжаттар; № 12, 61, 63-құжаттар; № 13, 67-құжат; № 14, 75-құжат):
5-1-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе осуществлять следующие виды деятельности, при реализации которых возможно возникновение убытков:";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) проводить реструктуризацию задолженности по правам требования, приобретенным у банков и юридических лиц, ранее являвшихся банками, списывать основной долг и (или) вознаграждение полностью или частично, отменять полностью или частично неустойку (штрафы, пени), при осуществлении которых возможно возникновение убытков;";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, вправе привлекать коллекторские агентства для взыскания и уступки прав требований по банковским займам с просрочкой исполнения обязательства по договору банковского займа свыше девяноста последовательных календарных дней, а также обращать взыскание в бесспорном порядке на деньги, находящиеся на банковских счетах заемщика, путем предъявления платежного требования в соответствии с пунктом 2 статьи 36 настоящего Закона.".
5. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст.720; 2004 г., № 5, ст.27; № 23, ст.140, 142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 2, ст.18; № 12, ст.88; 2009 г., № 17, ст.82; 2010 г., № 15, ст.71; № 22, ст.128; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72; 2014 г., № 10, ст.52; № 11, ст.65; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 19-I, ст.101; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 24, ст.94; 2019 г., № 8, ст.45; № 19-20, ст.86; 2020 г., № 13, ст.67):
1) в статье 1:
подпункт 7) дополнить словами ", и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок, водок особых и водок с защищенным наименованием места происхождения товара";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за движением этилового спирта и (или) алкогольной продукции;";
подпункт 22) исключить;
в подпункте 24) слова "и идентификации учетно-контрольных марок" заменить словами ", идентификации учетно-контрольных марок и объемах потребляемой электроэнергии при производстве водок, водок особых и водок с защищенным наименованием места происхождения товара";

"2. Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым іске асырылуы кезінде залалдар туындауы ықтимал мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға:";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) жүзеге асырылуы кезінде залалдар туындауы ықтимал банктерден және бұрын банктер болып табылған заңды тұлғалардан сатып алынған талап ету құқықтары бойынша берешекті қайта құрылымдауды жүргізуге, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны толық немесе ішінара есептен шығаруға, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдардың, өсімпұлдардың) толық немесе ішінара күшін жоюға;";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым банктік қарыз шарты бойынша міндеттемені орындау мерзімін қатарынан күнтізбелік тоқсан күннен асырған банктік қарыздар бойынша өндіріп алу және талап ету құқықтарын басқаға беру үшін коллекторлық агенттіктерді тартуға, сондай-ақ осы Заңның 36-бабының 2-тармағына сәйкес төлем талабын ұсыну арқылы қарыз алушының банктік шоттарындағы ақшаға даусыз тәртіппен өндіріп алуды қолдануға құқылы.".
5. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 19-І, 101-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат):
1) 1-бапта:
7) тармақша "сәйкестендіру" деген сөзден кейін "және арақтарды, айрықша арақтарды және тауардың шығарылған жерінің атауы қорғалған арақтарды өндіру кезінде тұтынылатын электр энергиясының көлемдері" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) тауарларға ілеспе жүкқұжат – этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің қозғалысын бақылауға арналған құжат;";
22) тармақша алып тасталсын;
24) тармақшадағы "және есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру" деген сөздер ", есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру және арақтарды, айрықша арақтарды және тауардың шығарылған жерінің атауы қорғалған арақтарды өндіру кезінде тұтынылатын электр энергиясының көлемдері" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) подпункт 8) пункта 2 статьи 4 исключить;
3) в статье 9:
подпункт 6) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"6) без наличия прибора идентификации учетно-контрольных марок.
Положение настоящего подпункта не распространяется на лицензиатов, деятельность которых осуществляется в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Запрещаются оборот и перемещение этилового спирта и алкогольной продукции без наличия сопроводительных накладных на товары, а также с нарушением правил оформления.";
4) статью 12-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Условия транспортировки этилового спирта и алкогольной продукции
При реализации (отпуске) и транспортировке этилового спирта и алкогольной продукции обязательно оформляются сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).".
6. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст.406; 2003 г., № 11, ст.56; № 12, ст.85; № 15, ст.139; 2004 г., № 11-12, ст.66; 2005 г., № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 3, ст.22; № 4, ст.25; № 8, ст.45; № 13, ст.85; № 16, ст.99; 2007 г., № 2, ст.18; № 4, ст.28, 33; № 8, ст.52; № 18, ст.145; 2008 г., № 17-18, ст.72; № 20, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.15; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.94; № 21, ст.122; № 22, ст.131; 2015 г., № 8, ст.45; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-І, ст.143; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 13, ст.41; № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67; № 21-22 ст.90; № 23 ст.106; 2020 г., № 13, ст.67):
подпункт 6) пункта 4 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"6) иные лица в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;".
7. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст.88; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 23, ст.141; 2007 г., № 2, ст.18; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 22, ст.116; 2018 г., № 19, ст.62; 2020 г., № 16, ст.77):

2) 4-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
3-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру аспабы болмаса, сақтауға және өткізуге тыйым салынады.
Осы тармақшаның ережесі қызметі жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ жерлерде жүзеге асырылатын лицензиаттарға қолданылмайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары жоқ, сондай-ақ ресімдеу қағидаларын бұза отырып, этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымына және орнын ауыстыруға тыйым салынады.";
4) 12-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1-бап. Этил спирті мен алкоголь өнімін тасымалдау шарттары
Этил спирті мен алкоголь өнімін өткізу (босату) және тасымалдау кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген тәртіппен міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді.".
6. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат):
80-баптың 4-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіппен өзге де тұлғалар;".
7. "Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 88-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат; 2020 ж., № 16, 77-құжат):

1) в статье 1:
подпункт 1-2) исключить;
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за перемещением табачных изделий;";
2) в статье 5:
подпункт 5-3) изложить в следующей редакции:
"5-3) определяет порядок маркировки табачных изделий акцизными марками;";
подпункт 5-4) исключить;
3) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Лица, осуществляющие импорт и (или) оптовую реализацию табачных изделий, обязаны представлять уполномоченному органу декларации об остатках и (или) обороте табачных изделий.";
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"5) нарушения правил маркировки табачных изделий акцизными марками.";
5) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. При обороте табачных изделий в обязательном порядке оформляются сопроводительные накладные на товары. Порядок оформления сопроводительных накладных на товары устанавливается Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Запрещаются оборот и перемещение табачных изделий без наличия сопроводительных накладных на товары, а также с нарушением правил оформления сопроводительных накладных на товары.";
6) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Табачные изделия неустановленного происхождения, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан и требованиям технических регламентов и (или) санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям, а также реализуемые без акцизных марок, подлежат изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст.19; 2008 г., № 23, ст.114; 2010 г., № 5, ст.23; № 17-18, ст.101; 2011 г., № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.14; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 10-11, ст.56; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 15, ст.78; № 22-І, ст.143; № 22-V, ст.156, 158; 2016 г., № 22, ст.116; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37; № 21-22, ст.90; 2020 г., № 10, ст.39):
подпункт 4) пункта 4 статьи 3 изложить в следующей редакции:

1) 1-бапта:
1-2) тармақша алып тасталсын;
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) тауарларға ілеспе жүкқұжат – темекі өнімдерінің орын ауыстыруын бақылауға арналған құжат;";
2) 5-бапта:
5-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-3) темекі өнімдерін акциз маркаларымен таңбалау тәртібін айқындайды;";
5-4) тармақша алып тасталсын;
3) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Темекі өнімдерін импорттауды және (немесе) көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар уәкілетті органға темекі өнімдерінің қалдықтары және (немесе) айналымы туралы декларациялар ұсынуға міндетті.";
4) 10-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) темекі өнімдерін акциз маркаларымен таңбалау қағидалары бұзылған жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұра алады.";
5) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Темекі өнімдерінің айналымы кезінде міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді. Тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу тәртібі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленеді.
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары жоқ, сондай-ақ тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу қағидаларын бұза отырып, темекі өнімдерінің айналымына және орнын ауыстыруына тыйым салынады.";
6) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шығарылған жері белгіленбеген, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және техникалық регламенттердің талаптарына және (немесе) санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға сәйкес келмейтін, сондай-ақ акциз маркаларынсыз өткізілетін темекі өнімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алып қоюға және жоюға жатады.".
8. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 21-22, 90-құжат; 2020 ж., № 10, 39-құжат):
3-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) осуществлении платежей и переводов денег, в том числе при перечислении обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также исполнении налоговых обязательств, за исключением осуществления платежей и переводов денег иностранцами и лицами без гражданства;".
9. В Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 22, ст.127; 2011 г., № 1, ст.2; 2012 г., № 15, ст.97; № 23-24, ст.125; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 19-20, ст.86):
1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"15) сопроводительная накладная на товары – унифицированный документ, необходимый для оформления операций по отпуску и приему биотоплива.";
2) подпункт 7) статьи 7 исключить;
3) пункты 2 и 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Реализация биотоплива должна осуществляться с оформлением сопроводительных накладных на товары.
3. Транспортировка биотоплива допускается при наличии сопроводительных накладных на товары на всем пути его следования.";
4) в статье 10:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) оформлять и представлять в уполномоченный орган в области оборота биотоплива сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) оформлять и представлять сопроводительные накладные на товары при обороте биотоплива.";
5) подпункт 11) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"11) реализация биотоплива без оформления сопроводительных накладных на товары.";
6) в статье 21 слово "накладных" заменить словами "накладных на товары".
10. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст.113; 2012 г., № 2, ст.14; № 11, ст.80; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 4, ст.21; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 20-IV, ст.113; № 23-І, ст.169; 2016 г., № 8-II, ст.66; № 22, ст.116; № 24, ст.124; 2017 г., № 22-III, ст.109; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 24-II, ст.124):

"4) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруын қоспағанда, төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару, сондай-ақ салықтық міндеттемелерді орындау;".
9. "Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 22, 127-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 19-20, 86-құжат):
1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) тауарларға ілеспе жүкқұжат – биоотынды босату мен қабылдау жөніндегі операцияларды ресімдеу үшін қажетті біріздендірілген құжат.";
2) 7-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Биоотынды өткізу тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдей отырып жүзеге асырылуға тиіс.
3. Биоотынды тасымалдауға оның бүкіл жүру жолында тауарларға ілеспе жүкқұжаттар болған кезде жол беріледі.";
4) 10-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген тәртіппен тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеуге және биоотын айналымы саласындағы уәкілетті органға ұсынуға;";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) биоотын айналымы кезінде тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеуге және ұсынуға міндетті.";
5) 11-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) биоотынды тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдемей өткізуге тыйым салынады.";
6) 21-баптағы "ілеспе жүкқұжаттарды" деген сөздер "тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 66-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 24-ІІ, 124-құжат):

1) в статье 1:
в подпункте 3) слово "накладной" заменить словами "накладной на товары";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) сопроводительная накладная на товары – документ, предназначенный для контроля за оборотом нефтепродуктов и необходимый для оформления операций по отпуску и приему нефтепродуктов, а также операций по передаче нефтепродуктов поставщикам нефти;";
слова "28) конечный потребитель" заменить словами "29) конечный потребитель";
2) подпункт 6) статьи 8 исключить;
3) в пункте 2 статьи 16:
слова "накладных и" заменить словами "накладных на товары и";
дополнить словами "на товары";
4) пункт 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. При оптовой и розничной реализации нефтепродуктов, а также экспорте и импорте нефтепродуктов оформляются сопроводительные накладные на товары в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Запрещаются приобретение и (или) хранение нефтепродуктов без сопроводительных накладных на товары.";
5) в статье 20:
пункт 1 исключить;
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. При реализации и (или) отгрузке, а также осуществлении операций по транспортировке нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом в обязательном порядке оформляются сопроводительные накладные на товары.
При импорте нефтепродуктов на территорию Республики Казахстан сопроводительная накладная на товары оформляется получателем.
Для целей настоящего пункта получателем признается:
1) юридическое лицо, являющееся покупателем нефтепродуктов, филиал данного юридического лица, указанный им в качестве получателя;
2) юридическое лицо, его филиал, являющиеся получателями нефтепродуктов при внутреннем перемещении;
3) физическое лицо, являющееся покупателем нефтепродуктов, в том числе при внутреннем перемещении нефтепродуктов.
Внутренним перемещением признается перемещение, связанное с транспортировкой нефтепродуктов внутри объектов деятельности одного физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность, или юридического лица.
Сопроводительная накладная на товары оформляется в электронном виде посредством интернет-ресурса.
3. Документы, связанные с транспортировкой сырой нефти, газового конденсата, продуктов переработки и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом, должны соответствовать требованиям, установленным для перевозки опасных грузов для каждого вида транспорта.

1) 1-бапта:
3) тармақшадағы "ілеспе жүкқұжатта", "көтерме" деген сөздер тиісінше "тауарларға ілеспе жүкқұжатта", "мұнай өнімдерін көтерме" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) тауарларға ілеспе жүкқұжат – мұнай өнімдерінің айналымын бақылауға арналған және мұнай өнімдерін босату мен қабылдап алу жөніндегі операцияларды, сондай-ақ мұнай берушілерге мұнай өнімдерін беру жөніндегі операцияларды ресімдеу үшін қажетті құжат;";
"28) түпкі тұтынушы" деген сөздер "29) түпкі тұтынушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
3) 16-баптың 2-тармағында:
"ілеспе жүкқұжаттардың" деген сөздер "тауарларға ілеспе жүкқұжаттардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ілеспе жүкқұжаттар" деген сөздер "тауарларға ілеспе жүкқұжаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мұнай өнімдерін көтерме және бөлшек сауда арқылы өткізу, сондай-ақ мұнай өнімдерінің экспорты және импорты кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген тәртіппен тауарларға ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді.
Тауарларға ілеспе жүкқұжаттары жоқ мұнай өнімдерін сатып алуға және (немесе) сақтауға тыйым салынады.";
5) 20-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мұнай өнімдерін өткізу және (немесе) тиеп-жөнелту, сондай-ақ құбыржолмен, теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті түрде тауарларға ілеспе жүкқұжаттар ресімделеді.
Мұнай өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде тауарларға ілеспе жүкқұжатты алушы ресімдейді.
Осы тармақтың мақсаттары үшін:
1) мұнай өнімдерін сатып алушы болып табылатын заңды тұлға, осы заңды тұлға алушы ретінде көрсеткен оның филиалы;
2) ішкі тасымалдау кезінде мұнай өнімдерін алушылар болып табылатын заңды тұлға, оның филиалы;
3) мұнай өнімдерін сатып алушы, оның ішінде мұнай өнімдерін ішкі тасымалдау кезінде сатып алушы болып табылатын жеке тұлға алушы деп танылады.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын бір жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның қызмет объектілерінің ішінде мұнай өнімдерін тасуға байланысты тасымалдау ішкі тасымалдау деп танылады.
Тауарларға ілеспе жүкқұжат интернет-ресурс арқылы электрондық түрде ресімделеді.
3. Шикі мұнайды, газ конденсатын, қайта өңдеу өнімдерін және мұнай өнімдерін құбыржолмен, теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдауға байланысты құжаттар қауіпті жүктерді тасымалдау үшін көліктің әрбір түріне белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.

4. Конструкция и условия эксплуатации средств хранения и транспортировки сырой нефти, газового конденсата и нефтепродуктов трубопроводом, железнодорожным, автомобильным, морским, внутренним водным и воздушным транспортом должны соответствовать требованиям технических регламентов.";
6) в статье 22:
в пункте 1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Допускается реализация (отгрузка) нефтепродуктов владельцем автозаправочной станции любого вида по договору поручения в интересах розничного реализатора нефтепродуктов.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Обязанность по оформлению, отправке, подтверждению, отклонению, отзыву, возврату и аннулированию сопроводительных накладных на товары в таком случае возлагается на доверителя.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций контейнерного типа допускается в населенных пунктах с численностью населения до десяти тысяч человек.
Розничная реализация нефтепродуктов с автозаправочных станций передвижного типа допускается только в следующих случаях:
на землях сельскохозяйственного назначения в местах сосредоточения сельскохозяйственной техники на полевых работах;
при заправке морского, внутреннего водного или воздушного транспорта.".
11. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103, 108; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 12, ст.61; № 14, ст.68, 72, 75; № 16, ст.77):
1) в статье 31:
часть третью изложить в следующей редакции:
"При выдаче приложений к лицензии, за исключением подвидов деятельности в сфере углеводородов, дубликатов приложений к лицензии лицензионный сбор не взимается.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В сфере углеводородов ставка лицензионного сбора взимается за право занятия отдельными подвидами деятельности.";

4. Шикі мұнайды, газ конденсаты мен мұнай өнімдерін сақтау және құбыржолмен, теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су және әуе көлігімен тасымалдау құралдарының конструкциясы және пайдалану шарттары техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келуге тиіс.";
6) 22-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кез келген түрдегі автожанармай құю станциясын иеленушінің мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізушінің мүддесінде тапсырма шарты бойынша мұнай өнімдерін өткізуіне (тиеп-жөнелтуіне) жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мұндай жағдайда тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу, жөнелту, растау, қабылдамау, кері қайтарып алу, қайтару және күшін жою жөніндегі міндет сенім білдірушіге жүктеледі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тұрғындарының саны он мың адамға дейінгі елді мекендерде контейнерлік үлгідегі автожанармай құю станцияларынан мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізуге жол беріледі.
Жылжымалы үлгідегі автожанармай құю станцияларынан мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізуге мынадай жағдайларда ғана:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерде дала жұмыстарындағы ауыл шаруашылығы техникасы жиналған орындарда;
теңіз, ішкі су немесе әуе көлігіне май құю кезінде жол беріледі.".
11. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-ІІ, 120-құжат; 2020 ж., № 12, 61-құжат; № 14, 68, 72, 75-құжаттар; № 16, 77-құжат):
1) 31-бапта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутектер саласындағы кіші қызмет түрлерін қоспағанда, лицензияға қосымшаларды, лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын беру кезінде лицензиялық алым алынбайды.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көмірсутектер саласында лицензиялық алымның мөлшерлемесі жекелеген кіші қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алынады.";

2) строку 8 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
Лицензирование деятельности в сфере углеводородов
8.
Лицензия на работы и услуги в сфере углеводородов
1. Промысловые исследования при разведке и добыче углеводородов.
2. Сейсморазведочные работы при разведке и добыче углеводородов.
3. Геофизические работы при разведке и добыче углеводородов.
4. Прострелочно-взрывные работы в скважинах при разведке и добыче углеводородов.
5. Бурение скважин на суше, на море и на внутренних водоемах при разведке и добыче углеводородов.
6. Подземный ремонт, испытание, освоение, опробование, консервация, ликвидация скважин при разведке и добыче углеводородов.
7. Цементация скважин при разведке и добыче углеводородов.
8. Повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин при разведке и добыче углеводородов.
9. Работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на море.
10. Эксплуатация нефтегазохимических производств.
11. Составление базовых проектных документов для месторождений углеводородов и анализ разработки месторождений углеводородов.
12. Составление технических проектных документов для месторождений углеводородов.
13. Эксплуатация магистральных трубопроводов.
Неотчуждаемая; класс 1
".
12. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118; 2020 г., № 9, ст.33; № 12, ст.63; № 14, ст.72, 75):
1) в статье 32:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Право бенефициара на предъявление платежного требования устанавливается в договоре между отправителем денег и банком отправителя денег, за исключением случаев предъявления банками, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса платежного требования для взыскания просроченной задолженности по займу.";
части первую и вторую пункта 4 изложить в следующей редакций:
"4. Для взыскания просроченной задолженности по займу в соответствии с заключенным договором займа, соглашением об открытии кредитной линии или иным документом, подтверждающим факт заемной операции либо выдачи гарантии, допускается использование банками, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса платежного требования.
Платежное требование предъявляется банками, организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, по уступленным ей правам требования по договорам банковского займа, ипотечными организациями, дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в банк отправителя денег на основании документа, содержащего согласие отправителя денег на изъятие денег с его банковского счета.";

2) 1-қосымшаның 8-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
Көмірсутектер саласындағы қызметті лицензиялау
8.
Көмірсутектер саласындағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге лицензия
1. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі кәсіпшілік зерттеулер.
2. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі сейсмикалық барлау жұмыстары.
3. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезіндегі геофизикалық жұмыстар.
4. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымалардағы атқылау-жару жұмыстары.
5. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарында ұңғымаларды бұрғылау.
6. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды жер астында жөндеу, сынау, игеру, сынамалау, консервациялау, жою.
7. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде ұңғымаларды цементтеу.
8. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезінде мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту.
9. Теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар.
10. Мұнай-газ-химия өндірістерін пайдалану.
11. Көмірсутектер кен орындарына арналған базалық жобалау құжаттарын жасау және көмірсутектер кен орындарын игеруді талдау.
12. Көмірсутектер кен орындарына арналған техникалық жобалау құжаттарын жасау.
13. Магистральдық құбыржолдарды пайдалану.
Иеліктен шығарыл-майтын; 1-сынып
".
12. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-І, 118-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 12, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
1) 32-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктердің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымдардың, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін төлем талабын қою жағдайларын қоспағанда, бенефициардың төлем талабын қою құқығы ақша жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасындағы шартта белгіленеді.";
4-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жасалған қарыз шартына, кредиттік желіні ашу туралы келісімге немесе қарыз операциясы не кепілдікті беру фактісін растайтын өзге де құжатқа сәйкес қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу үшін банктердің, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымның, ипотекалық ұйымдардың, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының төлем талабын пайдалануына жол беріледі.
Банктер, банктік қарыз шарттары жөнінде өзіне берілген талап ету құқықтары бойынша екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйым, ипотекалық ұйымдар, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары төлем талабын ақша жөнелтушінің банкіне ақша жөнелтушінің өз банктік шотынан ақшаны алып қоюға келісімін қамтитын құжаттың негізінде қояды.";

2) подпункт 2) пункта 1 статьи 52 после слова "комплекса," дополнить словами "в том числе договором банковского займа, по которому права требования уступлены организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня,".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев пятого – десятого пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
2) абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 1), подпунктов 2), 3) и 4) пункта 5, пунктов 7, 9 и 10 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
3) абзацев седьмого, двенадцатого и тринадцатого подпункта 1), абзацев четвертого и пятого подпункта 22), абзацев четырнадцатого – двадцать седьмого подпункта 35), абзацев двенадцатого – пятьдесят восьмого, шестьдесят седьмого – восемьдесят первого подпункта 37), абзацев седьмого – семнадцатого, двадцать седьмого и двадцать восьмого подпункта 38), подпунктов 45), 46) и 84) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 марта 2021 года;
4) подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2021 года;
5) абзацев второго и шестого подпункта 1) пункта 5 и пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

2) 52-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "шартқа" деген сөзден кейін ", оның ішінде талап ету құқықтары екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға берілген банктік қарыз шартына" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап.
Осы Заң:
1) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының бесінші – оныншы абзацтарын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағы 1) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 2), 3) және 4) тармақшаларын, 7, 9 және 10-тармақтарын;
3) 2021 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасының жетінші, он екінші және он үшінші абзацтарын, 22) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 35) тармақшасының он төртінші – жиырма жетінші абзацтарын, 37) тармақшасының он екінші – елу сегізінші, алпыс жетінші – сексен бірінші абзацтарын, 38) тармақшасының жетінші – он жетінші, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтарын, 45), 46) және 84) тармақшаларын;
4) 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасын;
5) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағы 1) тармақшасының екінші және алтыншы абзацтарын және 11-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ