Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2014 - 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1587 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 112 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 112 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1587 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігінің 2014 – 2018 жылдарға арналған стратегиялық
жоспары
1-бөлім. Миссия және пайымы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) миссиясы – елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге және басым міндеттерді іске асыруға бағытталған тұтас және тиімді мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру, сондай-ақ сауда қызметін дамыту.
Пайымы:
Қазақстан Республикасының тиімді әлеуметтік-экономикалық саясаты.
Қолайлы инвестициялық ахуал.
Теңгерімді бюджеттік саясат пен жоспарлау.
Әлемдік шаруашылық байланыстар жүйесіне интеграцияланған ұлттық экономика.
Нәтижелі мемлекеттік сектор.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды және қызметтің тиісті салаларын
(аяларын) дамыту үрдістерін талдау
1-стратегиялық бағыт. Елдің тиімді әлеуметтік-экономикалық саясаты
Макроэкономикалық саясат саласы
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
1. Негізгі даму параметрлері
Сыртқы экономикалық конъюнктураның қолайсыздығына қарамастан, Қазақстан жалпы ішкі өнімінің (бұдан әрі – ЖІӨ) өсуі 2013 жылы 6 %-ды құрады және ішкі сұраныстың өсуі, жоғары инвестициялық белсенділік пен агроөнеркәсіптік кешенде, машина жасау мен құрылыс индустриясындағы жоғары өсу қарқыны есебінен қамтамасыз етілді.
Басқа елдермен салыстырғанда ЖІӨ өсімі Халықаралық валюта қорының бағалауы бойынша 2013 жылы: АҚШ-та – 1,9 %-ды Германияда – 0,5%-ды, Францияда – 0,2%-ды, Италияда – (-1,8 %-ды), Испанияда – (-1,2 %-ды), Қытайда – 7,7 %-ды, Жапонияда – 1,7 %-ды құрады. Бірыңғай экономикалық кеңістікке (бұдан әрі – БЭК) қатысушы елдерде ЖІӨ: Ресейде – 1,3 %-ды, Беларусьте – 0,9 %-ды құрады.
Сыртқы факторлардың нашарлауы жағдайларында экономиканың өсуі бірінші кезекте ішкі өсу көздері есебінен қамтамасыз етілді.

О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1587. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 112
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 112.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2014 – 2018 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1587
Стратегический план
Министерства экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан на 2014 - 2018 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее – Министерство) - формирование целостной и эффективной системы государственного планирования, ориентированной на достижение стратегических целей и реализацию приоритетных задач социально-экономического развития страны, а также развитие торговой деятельности.
Видение:
Эффективная социально-экономическая политика Республики Казахстан.
Благоприятный инвестиционный климат.
Сбалансированная бюджетная политика и планирование.
Национальная экономика, интегрированная в систему мировых хозяйственных связей.
Результативный государственный сектор.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Эффективная социально-экономическая политика страны
Сфера макроэкономической политики
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
1. Основные параметры развития
Несмотря на неблагоприятную внешнеэкономическую конъюнктуру, рост валового внутреннего продукта (далее – ВВП) Казахстана в 2013 году составил 6 % и был обеспечен за счет роста внутреннего спроса, высокой инвестиционной активности и высоких темпов роста в агропромышленном комплексе, машиностроении и строительной индустрии.
Для сравнения в других странах прирост ВВП по оценке Международного валютного фонда в 2013 году составил: в США – 1,9 %, в Германии – 0,5 %, во Франции – 0,2 %, в Италии – (-1,8 %), в Испании – (-1,2 %), в Китае – 7,7 %, в Японии – 1,7 %. ВВП в странах-участницах Единого экономического пространства (далее – ЕЭП) составил: в России – 1,3 %, в Беларуси – 0,9 %.
В условиях ухудшения внешних факторов рост экономики был обеспечен, в первую очередь, за счет внутренних источников роста.

2012 жылмен салыстырғанда елде инвестициялық белсенділіктің жандануы байқалады. 2013 жылы негізгі капиталға салынған инвестициялар 6,5 %-ға өсті, бұл 2009 жылғы дағдарыстан кейінгі ең жоғары өсу.
Үй шаруашылықтары тарапынан тұтынудың өсуі және көрсетілетін қызметтер саласының озыңқы қарқынмен өсуі байқалады. 2013 жылы көрсетілетін қызметтер саласындағы өсу 7,4 %-ды құрады, көрсетілетін қызметтер өндірісінің ЖІӨ өсіміне үлесі 65 %-ды құрады.
Сондай-ақ нақты секторда тұрақты өсу байқалады. 2013 жылы өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2,3 %-ға, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді игерудің 3,1 %-ға және өңдеу өнеркәсібінің 1,6 %-ға өсуі есебінен ұлғайды. 2013 жылы ауыл шаруашылығындағы өнімді өндіру өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндірудің 22,5 %-ға өсуі есебінен 10,8 %-ға өсті. Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру 1,1 %-ды құрады. Республикада барлығы 18,2 миллион тонна астық және бұршақ дақылдары жиналды, бұл 2012 жылға қарағанда 41,7 %-ға артық.
Тауарлар өндіру мен қызметтер көрсету көлемінің ұлғаюымен сипатталатын экономика салаларының дамуы жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етті.
2013 жылы инфляция деңгейі 4,8 %-ды құрады, бұл алдыңғы жылға қарағанда 1,2 пайыздық тармаққа төмен. Бұл азық-түлік тауарлары бағасының өсімі қарқынының 2012 жылы 5,3 %-дан 2013 жылы 3,3 %-ға дейін, тиісінше азық-түліктік емес тауарларға 3,5 %-дан 3,3 %-ға дейін, ақылы көрсетілетін қызметтерге 9,3 %-дан 8 %-ға дейін баяулауға негізделген.
Сыртқы экономикалық коньюнктураның тұрақсыздығы сыртқы сауда айналымы көлемдерін қысқартудың негізгі себебі болды. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректеріне сәйкес 2013 жылы Қазақстанның сыртқы сауда айналымы 133 миллиард АҚШ долларын құрады (2012 жылы 136 миллиард АҚШ доллары), бұл 2012 жылмен салыстырғанда 2,2 %-ға азайды, оның ішінде экспорт – 83,4 миллиард АҚШ доллары (4 %-ға төмендеді), импорт – 49,6 миллиард АҚШ долларын (1 %-ға ұлғайды) құрады. Тауар айналымының төмендеуі бірінші кезекте негізгі экспорттық тауарлар экспортының төмендеуіне байланысты.
Сауда теңгерімінің оң сальдосы 33,8 миллиард АҚШ долларын (2012 жылы – 37,9 миллиард АҚШ долларын) құрады.
2013 жылы Қазақстан мен Кеден одағына мүше басқа елдер арасындағы тауар айналымы 24,2 миллиард АҚШ долларын құрады және 2012 жылмен салыстырғанда 1,4 %-ға өсті, оның ішінде экспорт 5,9 миллиард АҚШ долларын құрап, 5,9 %-ға қысқарды, импорт 18,4 миллиард АҚШ долларын құрап, 4 %-ға өсті.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Әлемдік экономиканың әлсіз өсуіне қарамастан, 2013 жылы Қазақстанның ЖІӨ-нің өсу қарқыны жоспарланған 6 % деңгейінде қалыптасты.

По сравнению с 2012 годом отмечается оживление инвестиционной активности в стране. За 2013 год инвестиции в основной капитал выросли на 6,5 %, это самый высокий рост после кризиса 2009 года.
Наблюдается рост потребления со стороны домашних хозяйств и опережающий рост сферы услуг. За 2013 год рост в сфере услуг составил 7,4 %, вклад производства услуг в прирост ВВП – 65 %.
Также отмечается стабильный рост в реальном секторе. Объем производства промышленной продукции в 2013 году увеличился на 2,3 %, в том числе за счет роста горнодобывающей промышленности и разработки карьеров – на 3,1 % и обрабатывающей промышленности - на 1,6 %. В 2013 году в сельском хозяйстве выпуск продукции возрос на 10,8 % за счет роста производства продукции растениеводства на 22,5 %. Производство продукции животноводства составило 1,1 %. Всего в республике собрано 18,2 миллионов тонн зерновых и бобовых культур, что на 41,7 % больше, чем в 2012 году.
Развитие отраслей экономики, характеризующееся увеличением объемов производства товаров и предоставления услуг, способствовало росту занятости.
Уровень инфляции в 2013 году составил 4,8 %, что на 1,2 процентных пункта ниже значения предыдущего года. Это обусловлено замедлением темпов прироста цен на продовольственные товары с 5,3 % в 2012 году до 3,3 % в 2013 году, непродовольственные товары – с 3,5 % до 3,3 %, платные услуги – с 9,3 % до 8 %, соответственно.
Нестабильность внешнеэкономической конъюнктуры стала основной причиной сокращения объемов внешнеторгового оборота. Согласно данным Национального Банка Республики Казахстан в 2013 году внешнеторговый оборот Казахстана составил 133 миллиардов долларов США (в 2012 году – 136 миллиардов долларов США), что по сравнению с 2012 годом уменьшился на 2,2 %, в том числе, экспорт – 83,4 миллиардов долларов США (снизился на 4 %), импорт – 49,6 миллиардов долларов США (увеличился на 1 %). Снижение товарооборота, в первую очередь, связано со снижением экспорта основных экспортных товаров.
Положительное сальдо торгового баланса составило 33,8 миллиарда долларов США (в 2012 году – 37,9 миллиарда долларов США).
В 2013 году товарооборот между Казахстаном и остальными членами Таможенного союза составил 24,2 миллиарда долларов США и возрос по сравнению с 2012 годом на 1,4 %, в том числе экспорт – 5,9 миллиардов долларов США и сократился на 5,9 %, импорт – 18,4 миллиарда долларов США и возрос на 4 %.
2. Анализ основных проблем
Несмотря на слабый рост мировой экономики, темпы роста ВВП Казахстана в 2013 году сложились на запланированном уровне – 6 %.

Өңдеу өнеркәсібіндегі төмен көрсеткіштерге байланысты өнеркәсіптегі өсу 2,3 %-ды құрады (болжанатын өсу 4,0 % болғанда, ауытқу 1,7 пайыздық тармақты құрады).
Есепті кезеңде өңдеу өнеркәсібінде қазақстандық экспорт өнімдеріне, оның ішінде металлургия өнімдеріне әлемдік сұраныстың қысқаруы нәтижесінде болжанатын көрсеткіш 5,0 % болған кезде өсу 1,6 % болды. Металлургия өнеркәсібіндегі өндірістің нақты көлемінің индексі (бұдан әрі – НКИ) 95,1 %-ды құрады, бұл болжанатын деңгейден 7,4 п.т. төмен.
Тау-кен өнеркәсібінде өсу қарқыны 103,1 %-ды құрады және болжанатын деңгейден темір кенін өндірудің 1,4 %-ға төмендеуі есебінен 0,3 пайыздық тармаққа төмен болды, бұл болжанатын деңгейден 0,2 пайыздық тармаққа төмен.
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау НКИ 0,9 %-ға ұлғайды, бұл болжанатын көрсеткіштен 3,0 пайыздық тармаққа төмен. Бұған Қырғыз Республикасынан электр энергиясын қабылдау ықпал етті, оны сатып алу вегетациялық кезеңде Қазақстанның оңтүстік өңірлері үшін су жеткізумен өзара байланысты болып отыр.
3. Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Қазақстан экономикасы дамуының серпіні әлемдік экономикалық жүйенің құрамдас бөлігі ретінде көбінесе әлемдік экономиканың серпініне тәуелді. Осыған орай, АҚШ, Қытай, Жапония, Еуроаймақ елдерінің және Қазақстанның саудадағы басқа да негізгі әріптес елдерінің экономикасы өсуінің бәсеңдеуі әлемдік нарықта ел экспортының 80 %-дан астамын құрайтын мұнай мен металл бағаларының төмендеуіне алып келді. 2014 жылдың басынан бері әлемдік нарықта мұнай бағасы оң серпінге ие, сондай-ақ жыл басындағы олардың біршама өсуіне қарамастан, металдарға бағалардың төмендеуі байқалады. Халықаралық ұйымдардың деректері бойынша (ХВҚ, ХБ, БҚҰ) 2014 жылы Brent сұрыпты мұнайдың орташа әлемдік бағасының консенсус болжамы барреліне 105,1 долларды құрайды және 2013 жылмен салыстырғанда 3,5 %-ға төмендейді.
Министрліктің бағалауы бойынша 2014 жылы экономиканың өсуі, әлемдік экономикадағы тұрақсыздықтың теріс әсеріне қарамастан, 6 % деңгейінде тұрақты болады. Халықаралық валюта қорының деректері бойынша 2014 жылы әлемдік ЖІӨ-нің өсуі 3,7 %-ды құрады. Осылайша, бірқатар проблемаларды еңсерудегі прогреске қарамастан, позицияларды қалпына келтіру үрдістерін кез келген сәтте нашарлатды мүмкін тәуекелдер сақталуда.
2014 жылы Қазақстан экономикасының негізгі өсу факторы ішкі сұраныстың өсуі және экспорт үшін сыртқы жағдайлардың жақсаруы болады. Дамудың оң серпіні машина жасау, мұнай мен табиғи газды өндіру салаларында, көрсетілетін қызметтер саласында күтілуде.
Экономикада ішкі сұранысты қолдау үшін экономиканың және жұмыспен қамтудың өсуіне неғұрлым мультипликативті әсер беретін мемлекеттік және салалық бағдарламаларды басым қаржыландыру қамтамасыз етілетін болады.
Сыртқы жағдайлардың салдарын нивелирлеу мақсатында ішкі көздер мен резервтер есебінен экономикалық өсуге ерекше назар аударылатын болады.
Бұдан басқа, экономиканың дамуына әсіресе экономиканың шикізаттық емес секторларына сыртқы және ішкі инвестициялардың өсуі ықпал ететін болады.

Рост в промышленности составил 2,3 % (при прогнозируемом росте в 4,0 %, отклонение составило – 1,7 процентных пункта) из-за низких показателей в обрабатывающей промышленности.
В обрабатывающей промышленности в отчетном периоде произошел рост на 1,6 %, при прогнозируемом показателе 5,0 % в результате сокращения мирового спроса на казахстанскую экспортную продукцию, в том числе продукцию металлургии. Индекс физического объема (далее – ИФО) производства в металлургической промышленности составил 95,1 %, что ниже прогнозируемого уровня на 7,4 п.п.
В горнодобывающей промышленности темпы роста составили 103,1 % и оказались ниже прогнозируемого уровня на 0,3 процентных пункта за счет снижения добычи железной руды на 1,4 %, что ниже прогнозируемого уровня на 0,2 процентных пункта.
ИФО электроснабжения, подачи газа, пара и воздушного кондиционирования увеличился на 0,9 %, что ниже прогнозируемого показателя на 3,0 процентных пункта. Этому способствовал прием электроэнергии из Кыргызской Республики, покупка которой взаимоувязана с поставкой воды в вегетационный период для южных регионов Казахстана.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Динамика развития казахстанской экономики, как составляющая мировой экономической системы, во многом зависит от динамики мировой экономики. И в этой связи замедление роста экономики США, Китая, Японии, стран Еврозоны и других стран основных торговых партнеров Казахстана привело к снижению цен на нефть и металлы на мировом рынке, на которые приходится более 80 % экспорта страны. С начала 2014 года на мировом рынке цена на нефть имеет положительную динамику, также отмечается снижение цен на металлы, несмотря на некоторый их рост в начале года. По данным международных организаций (МВФ, ВБ, ООН) консенсус-прогноз средней мировой цены на нефть сорта Brent в 2014 году составит 105,1 доллара за баррель и по сравнению с 2013 годом снизится на 3,5 %.
По оценкам Министерства, рост экономики в 2014 году будет устойчивым на уровне 6 %, несмотря на негативное влияние нестабильности в мировой экономике. По данным Международного валютного фонда в 2014 году рост мирового ВВП составил 3,7 %. Таким образом, несмотря на прогресс в преодолении ряда проблем, сохраняются риски, способные в любой момент ухудшить тенденции восстановления позиций.
Основным фактором роста экономики Казахстана в 2014 году станут рост внутреннего спроса и улучшение внешних условий для экспорта. Положительная динамика развития ожидается в отрасли машиностроения, добыче нефти и природного газа, в сфере услуг.
Для поддержки внутреннего спроса в экономике будет обеспечено приоритетное финансирование государственных и отраслевых программ, которые дают наибольший мультипликативный эффект на рост экономики и занятость.
В целях нивелирования последствий внешних условий, особый акцент будет уделяться экономическому росту за счет внутренних источников и резервов.
Кроме этого, развитию экономики будет способствовать рост внешних и внутренних инвестиций, особенно в несырьевые сектора экономики.

2014 жылдың қорытындылары бойынша инфляция 6,0-8,0 % дәліз шеңберінде қалыптасады, осы мақсатта Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің инфляцияға қарсы іске асырылатын үйлестірілген саясаты жалғастырылатын болады.
Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалының саласы
1. Негізгі даму параметрлері
Қазақстан Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің (бұдан әрі – ДЭФ ЖБИ) рейтингісінде «Тікелей шетелдік инвестицияларға реттеу әсері» көрсеткіші бойынша 2012 жылдың қорытындыларына сәйкес 91-орын алады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бизнесті жүргізу және инвестициялық қызметке қолайлы жағдайлар жасау, сондай-ақ Қазақстанда тікелей шетелдік инвестицияларды орналастыру үшін инвестициялық бизнес-ахуалдың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Осылайша, Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама әзірленіп қолданылуда.
Сонымен қатар, қарыз қаражатты есебінен қаржыландыруды 2 есеге (123 337 миллион теңге) және шетел инвестициялары есебінен (31 019 миллион теңге) 3 есеге ұлғайтуға байланысты экономиканың шикізаттық емес секторларына отандық және шетелдік инвестициялар 2012 жылы 504 570 миллион теңгені құрады, бұл 2011 жылмен салыстырғанда 33,2 %-ға артық (359 774 миллион теңге).
Бұдан басқа, Үкімет Қазақстанның инвестициялық мүмкіндіктерімен таныстыру үшін бизнес-форумдар мен конференциялар өткізу, шетелдік инвесторлармен жүйелі жұмыс жасау, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту жолымен отандық және шетелдік инвесторлар үшін инвестициялық ахуалды одан әрі жақсарту бойынша жұмыс жүргізуде, бұл елдің экономикасына тікелей шетелдік инвестициялар ағымының, оның ішінде шикізаттық емес секторға елеулі ұлғаюына ықпал ететін болады, бұл Қазақстанның әлемдік аренадағы бәсекеге қабілеттілігін арттырады.
Бүгінгі күні Қазақстан инвестицияларды өзара қорғау және көтермелеу туралы 48 халықаралық келісімге қол қойды.
1993 жылдан бастап 2012 жылдың 31 желтоқсанын қоса алғанға дейінгі кезеңде ел экономикасына 171,2 миллиард АҚШ доллары тікелей шетелдік инвестициялар тартылды. 2012 жылы Қазақстан экономикасына шамамен 22,5 миллиард АҚШ доллары тікелей шетелдік инвестициялар тартылды, бұл 2011 жылға (21 миллиард АҚШ доллары) қарағанда 7 %-ға көп.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстанның инвестициялық бизнес-ахуалының бәсекеге қабілеттілігіне және инвестициялық тартымдылығына теріс әсер ететін түйінді проблемалар: бүгінгі күні әлемдік нарықтардан алшақтауы мен географиялық жағдайы, ішкі нарық сыйымдылығының аздығы, ашықтығының жеткіліксіздігі және Қазақстанның реттеу жүйесінің болжамдалуы, шетелдік инвесторларға әкімшілік және сыбайлас жемқорлық жүктемесі, ұлттық нарыққа шетелдік инвесторлардың шығуын тиімді сүйемелдеудің жеткіліксіздігі, көлік-логистика инфрақұрылымының дамымауы, жалпы заңнамалық базаның тұрақсыздығы, іскерлік ақпарат нарығының дамымауы, қаржылық және іскерлік инфрақұрылымның шетелдік фирмалардың қажеттіліктеріне сәйкессіздігі.

Инфляция по итогам 2014 года сложится в рамках коридора 6,0-8,0 %, с этой целью будет продолжена реализуемая скоординированная антиинфляционная политика Правительства и Национального Банка Республики Казахстан.
Сфера инвестиционного климата Республики Казахстан
1. Основные параметры развития
Казахстан в рейтинге Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного Экономического Форума (далее – ГИК ВЭФ) по показателю «Эффект регулирования на прямые иностранные инвестиции» по итогам 2012 года занимает 91 место.
Правительство Республики Казахстан принимает меры по созданию благоприятных условий для инвестиционной деятельности и ведения бизнеса, а также обеспечению конкурентоспособности инвестиционного бизнес-климата для размещения прямых иностранных инвестиций в Казахстане. Так, была разработана и действует Программа по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы.
Вместе с тем, отечественные и иностранные инвестиции в несырьевые сектора экономики в 2012 году составили 504 570 миллионов тенге, что на 33,2 % больше по сравнению с 2011 годом (359 774 миллиона тенге), в связи с увеличением в 2 раза финансирования за счет заемных средств (123 337 миллионов тенге) и в 3 раза за счет иностранных инвестиций (31 019 миллионов тенге).
Кроме того, Правительством ведется работа по дальнейшему улучшению инвестиционного климата для отечественных и иностранных инвесторов, путем проведения бизнес-форумов и конференций для ознакомления с инвестиционными возможностями Казахстана, построения системной работы с иностранными инвесторами, развития специальных экономических зон, что будет способствовать значительному увеличению потока прямых иностранных инвестиций в экономику страны, в том чиле и в несырьевой сектор, что повысит конкурентоспособность Казахстана на мировой арене.
На сегодняшний день Казахстаном подписано 48 международных соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций.
За период с 1993 года по 31 декабря 2012 года в экономику страны было привлечено 171,2 миллиардов долларов США прямых иностранных инвестиций. За 2012 год в экономику Казахстана привлечено около 22,5 миллиардов долларов США прямых иностранных инвестиций, что на 7% больше чем за 2011 год (21 миллиард долларов США).
2. Анализ основных проблем
Ключевыми проблемами, оказывающими негативное влияние на инвестиционную привлекательность и конкурентоспособность инвестиционного бизнес-климата Казахстана, на сегодняшний день остаются: географическое положение и удаленность от мировых рынков, небольшая емкость внутреннего рынка, недостаточная прозрачность и предсказуемость регулятивной системы Казахстана, административная и коррупционная нагрузка на иностранных инвесторов, недостаточно эффективное сопровождение выхода иностранных инвесторов на национальный рынок, неразвитость транспортно-логистической инфраструктуры, нестабильность законодательной базы в целом, неразвитость рынка деловой информации, несоответствие деловой и финансовой инфраструктуры потребностям иностранных фирм.

3. Ішкі және сыртқы негізгі факторларды бағалау
Сыртқы факторларға әлемдік экономика коньюнктурасы мен интеграциялық және жаһандандыру процестері жатады. Мысалы, әлемдік қаржылық дағдарыстың салдары, еуропалық нарықтарға балама ретінде инвестициялар үшін жаңа дамушы нарықтарды қарайтын әлемдік нарықтарда капиталдың болуын және әлемдік экономикада өсу қарқынының баяулауын білдіреді. Кеден одағы жиынтық нарығының 170 миллион адамға дейін ұлғаюымен қатар, Кеден одағына мүше елдердің инвестицияларды тарту бәсекесін күшейтеді.
Оң ішкі факторларға: табиғи ресурстардың болуы, инвестицияларды қолдаудың мемлекеттік саясаты мен инвестициялық және кәсіпкерлік қызметті ынталандырудың дәйектілігі жатады. Сонымен қатар, инфрақұрылымның дамымауы, білікті кадр ресурстарының жеткіліксіздігі, нашар қаржы нарығы сияқты теріс ішкі факторлар сақталады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін дамыту саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
«Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау арқылы концессия тетігін қолдана отырып, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жеке секторға қаржылық және технологиялық ресурстарды инвестициялауға мүмкіндік беретін құқықтық негіз салынды.
Қазіргі уақытта 3 объект іске асырылу сатысында, олардың жалпы құрылыс құны – 45,6 миллиард теңге.
Үкімет Орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылатын объектілер тізбесін қалыптастырды.
Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 21–жалпы отырысында атап өткендей, мемлекеттік қолдау шараларын жүйелендіру, жергілікті деңгейде жобаларды іске асыру кезінде, әсіресе әлеуметтік және тұрғын үй-коммуналдық сала объектілерінің құрылысы кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік құралдарын ілгерілету маңызды болып табылады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті (бұдан әрі – МЖӘ) дамыту саласындағы негізгі проблемалар концессиялық заңнаманың жетілдірілмегендігі, МЖӘ жобаларын дайындау рәсімдерінің ұзақтығы және күрделiлiгi, жобалардың төмен инвестициялық тартымдылығы, МЖӘ әртүрлі келісімшарттарын қолдану мүмкіндігінің болмауы, МЖӘ бойынша нашар салааралық үйлестiру және мемлекет пен инвесторлардың мүдделерін қорғау мәселелерінің пысықталмауы болып табылады.
Сондай-ақ, жобаларға бастамашы мемлекеттік органдардың төмен белсенділігі байқалуда. Мемлекеттік және жергілікті органдар кадрлар мен жергілікті бюджеттердің инвестициялық мүмкіндігінің болмауына байланысты (ұзақ мерзімді концессиялық міндеттемелерді қабылдау) инвестициялық жобаларды МЖӘ (концессия) тетігін пайдалану арқылы іске асыруға толықтай мүдделі емес.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
К внешним факторам относятся конъюнктура мировой экономики и интеграционные и глобализационные процессы. Так, последствия мирового финансового кризиса выражаются в замедлении темпов роста мировой экономики и в наличии капитала на мировых рынках, рассматривающего новые развивающиеся рынки для инвестиций в качестве альтернативы европейским рынкам. Таможенный союз, наряду с увеличением совокупного рынка до 170 миллионов человек, усиливает конкуренцию стран-членов Таможенного союза за привлечение инвестиций.
К положительным внутренним факторам относятся наличие природных ресурсов, последовательность государственной политике поддержки инвестиций и стимулирования инвестиционной и предпринимательской деятельности. Вместе с тем сохраняются отрицательные внутренние факторы, такие как неразвитость инфраструктуры, недостаточно квалифицированные кадровые ресурсы, слабый финансовый рынок.
Сфера развития механизмов государственно-частного партнерства
1. Основные параметры развития
С принятием Закона Республики Казахстан «О концессиях» заложено правовое поле, позволяющее частному сектору инвестировать финансовые и технологические ресурсы для реализации инвестиционных проектов с использованием механизма концессии.
В настоящее время на стадии реализации 3 объекта с общей стоимостью строительства объектов 45,6 миллиардов тенге.
Правительством сформирован Перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период.
Как отметил Глава государства на 21-м пленарном заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республике Казахстан, важно систематизировать меры государственной поддержки, продвигать инструменты государственно-частного партнерства при реализации проектов на местном уровне, особенно при строительстве объектов социальной и жилищно-коммунальной сфер.
2. Анализ основных проблем
Основными проблемами в области развития государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) являются несовершенство концессионного законодательства, длительность и сложность процедур подготовки проектов ГЧП, низкая инвестиционная привлекательность проектов, отсутствие возможности применения различных контрактов ГЧП, слабая межотраслевая координация по ГЧП и непроработанность вопросов защиты интересов государства и инвесторов.
Также наблюдается низкая активность государственных органов – инициаторов проектов. Государственные и местные органы не в полной мере заинтересованы в реализации инвестиционных проектов путем использования механизма ГЧП (концессии), в связи с отсутствием кадров и долгосрочной инвестиционной возможности местных бюджетов (принятие долгосрочных концессионных обязательств).

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Оң сыртқы факторларға мынадай мән-жайларды жатқызуға болады:
1) халықаралық инвесторлар ірі инвестициялық жобаларға қатысу үшін жаңа дамып келе жатқан нарықтарды іздейді, олар Қазақстандағы МЖӘ жобалары болуы мүмкін;
2) дамыған елдерде МЖӘ жобаларының көп болуы;
3) шетелдік ноу-хау және МЖӘ жобаларымен жұмыс істеудің үлкен тәжірибесінің болуы;
Сыртқы теріс факторлар 2007 – 2009 жылдары болған әлемдік дағдарыстың салдары, Қазақстандағы инвестициялық мүмкіндіктерді жеткілікті түсінбеу және білмеу болып табылады.
Ішкі оң факторларға: әлеуметтік инфрақұрылым және халық пен мемлекеттің тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін құру және реконструкциялаудағы мұқтаждығы және қазақстандық экономиканың тұрақты өсуі жатады.
Институционалды инвесторлар санының азаюы теріс ішкі фактор ретінде бағаланады.
Салық саясатының саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қалыптасу кезінде, сондай-ақ соңғы бірнеше жыл ішінде Қазақстан Республикасында салық саясатының негізгі бағыттары: салық жүктемесін азайту, әкімшілік кедергілерді жою, салық төлеушілер қызметінің барлық салаларында салықтық әкімшілендіруді жетілдіру болып табылды.
2001 жылдан бастап салық реформаларын Үкімет бірнеше бағыттарда жүзеге асырды. Шағын бизнеске, жер қойнауын пайдаланушыларға салық салу тетіктері, негізінен өндірістердің жаңасын құру және ескісін жаңарту үшін жағдайларды ынталандыру мақсатында амортизация және өзге де корпоративтік табыс салығының құрамдас бөлігі жаңғырту мен жетілдіруге жатты.
Қазақстан – бұл нарықтық экономикасы бар әлеуметтік-бағдарланған мемлекет. Халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру бойынша міндеттемелер көлемін мемлекетке сақтай отырып, салық жүктемесінің деңгейі ЕО-ның жоғары дамыған елдерімен, Жапония, АҚШ және Канадамен салыстырғанда елеусіз болып қалады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазіргі салық жүйесі озық әлемдік тәжірибені ескере отырып құрылған.
Бұл ретте әлемде қалыптасып отырған экономикалық жағдайды, яғни жаһандық экономикалық және қаржылық дағдарыстың әсерін ескере отырып, Қазақстан салық жүктемесін елеулі азайтуды көздей отырып, алға озды.
Тұтастай алғанда, Қазақстанның салық заңнамасын жетілдіру бойынша тұрақты жүргізілетін жұмыс экономикалық белсенділікті ынталандыруға ықпал етеді және әлемдік экономикалық және қаржылық дағдарыс жағдайларында Қазақстан экономикасын тұрақтандыру бағдарламасында маңызды болып табылады.
3. Ішкі және сыртқы негізгі факторларды бағалау
Мемлекет басшысының және Үкіметтің тапсырмасын ескере отырып, салық заңнамасын жетілдіру бойынша жұмыстар жүргізілуде.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
К положительным внешним факторам можно отнести следующие обстоятельства:
1) международные инвесторы ищут новые развивающиеся рынки для участия в крупных инвестиционных проектах, которыми могут послужить ГЧП проекты в Казахстане;
2) избыток проектов ГЧП в развитых странах;
3) наличие зарубежного ноу-хау и большого опыты работы с ГЧП проектами.
Негативными внешними факторами являются последствия мирового кризиса 2007-2009 годов, недостаточное знание и понимание инвестиционных возможностей в Казахстане.
К положительным внутренним факторам относятся: необходимость населения и государства в создании и реконструкции объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, и стабильный рост казахстанской экономики.
Уменьшение количества институциональных инвесторов расценивается как негативный внутренний фактор.
Сфера налоговой политики
1. Основные параметры развития
На протяжении становления, а также последних нескольких лет основными направлениями налоговой политики в Республике Казахстан являлись: снижение налоговой нагрузки, устранение административных барьеров, совершенствование налогового администрирования во всех сферах деятельности налогоплательщиков.
Начиная с 2001 года, налоговые реформы осуществлялись Правительством в нескольких направлениях. Модернизации и совершенствованию подлежали механизмы налогообложения малого бизнеса, недропользователей, амортизации и прочие составляющие корпоративного подоходного налога, в основном в целях стимулирования условий для создания новых и обновления старых производств.
Казахстан – это социально-ориентированное государство с рыночной экономикой. Сохраняя за государством объем обязательств по удовлетворению потребностей населения, уровень налоговой нагрузки по сравнению с высокоразвитыми странами ЕС, Японии, США и Канады остается незначительным.
2. Анализ основных проблем
Существующая налоговая система построена с учетом успешной мировой практики.
При этом учитывая складывающуюся экономическую ситуацию в мире, а именно влияние глобального экономического и финансового кризиса, Казахстан сработал на опережение, предусмотрев значительное снижение налоговой нагрузки.
В целом, постоянно проводимая работа по совершенствованию налогового законодательства Казахстана способствует стимулированию экономической активности и является важным в Программе стабилизации экономики Казахстана в условиях мирового экономического и финансового кризиса.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Учитывая поручения Главы государства и Правительства, проводятся работы по совершенствованию налогового законодательства.

2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңымен Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілді, оларда мыналар көзделеді:
1) сән-салтанат бұйымдарына салық салу бөлігінде мүлік салығының және көлік салығының фискалдық функциясын күшейту;
2) алкогольге, темекі бұйымдарына акциздерді және мұнай өнімдеріне акциздер ставкаларын арттыру;
3) игерілмейтін жерлерге салынатын салық ставкаларын арттыру.
Салық заңнамасын жетілдіру бойынша жүргізілген жұмыс қорытындыларының бірі ретінде инвесторлар мен бизнес үшін салықтардың ауыртпалығын, сондай-ақ салық жүктемесінің деңгейін көрсететін Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі көрсеткіштерінің жақсаруы болып табылады.
Кеден саясаты саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Кедендік реттеу саласындағы халықаралық келісімдерді Еуразиялық экономикалық одақ туралы келісіммен байланыста кодификациялауды қамтамасыз ету қажеттілігіне байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің жобасын әзірлеу байланысты жұмысы басталды. Осы жұмыс кеден заңнамасын жетілдіруді де қамтиды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын жетілдіру бойынша жұмысты жүзеге асырудың негізгі себептері ретінде мыналарды атап өткен жөн:
1) кеден заңнамасының айқындылық, транспаренттілік, төрешілдік рәсімдерді азайту бақылаудың қазіргі заманғы автоматтандырылған нысаны мен әдістерін барынша қолдану қағидаттарына сәйкестігінің қажеттілігі;
2) кеден органдарының тәжірибелік қызметі және кеден заңнамасының қолданыстағы ережелерін талдау қолданыстағы Кеден одағының Кеден кодексінің бірқатар елеулі кемшіліктерін анықтады;
3) халықаралық келісімшарттарды имплементациялау қажеттілігі.
3. Ішкі және сыртқы негізгі факторларды бағалау
Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу Кеден одағының кеден заңнамасына, ал мұндай заңнамамен реттелмеген бөлікте Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден одағының кеден заңнамасына өзгерістер енгізу кезінде Кеден одағына басқа қатысушы мемлекеттермен қандай да бір нормаларды келісу қажеттілігі туындайды.
Ішкі сауда саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Сауда саласы отандық экономиканың негізгі секторларының бірі болып табылады. Осылайша, бүгінгі күні сауда саласында 1,2 миллион адам немесе экономикалық белсенді халықтың шамамен 13,4 %-ы жұмыспен қамтылған. Бұл ауыл шаруашылығынан (2,2 миллион адам) кейінгі екінші нәтиже.

Законом Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения» предусмотрены:
1) усиление фискальной функции налога на имущество и налога на транспорт в части налогообложения предметов роскоши;
2) повышение акцизов на алкоголь, табачные изделия и ставок акцизов на нефтепродукты;
3) повышение ставок налога на земли, которые не осваиваются.
Одним из итогов проведенной работы по совершенствованию налогового законодательства является улучшение показателей Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума, отражающих обременительность налогов для инвесторов и бизнеса, а также уровень налоговой нагрузки.
Сфера таможенной политики
1. Основные параметры развития
В связи с необходимостью обеспечения кодификации международных договоров в сфере таможенного регулирования в увязке с Договором о Евразийском экономическом союзе, начата работа по подготовке проекта Таможенного кодекса Евразийского экономического союза. Данная работа также включает в себя совершенствование таможенного законодательства.
2. Анализ основных проблем
Основными причинами осуществления работы по совершенствованию таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан следует назвать:
1) необходимость соответствия таможенного законодательства принципам определенности, транспарентности, минимизации бюрократических процедур максимального использования современных автоматизированных форм и методов контроля;
2) практическая деятельность таможенных органов и анализ действующих положений таможенного законодательства обнаружили ряд существенных недостатков действующего Таможенного кодекса Таможенного союза, в том числе неоднозначное толкование различных норм таможенного законодательства;
3) необходимость имплементации международных договоров.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Таможенное регулирование в Республике Казахстан осуществляется в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза, а в части, не урегулированной таким законодательством – таможенным законодательством Республики Казахстан.
При внесении изменений в таможенное законодательство Таможенного союза возникает необходимость согласования каких-либо норм с другими государствами-участниками Таможенного союза.
Сфера внутренней торговли
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
1. Основные параметры развития
Отрасль торговли является одним из ключевых секторов отечественной экономики. Так, на сегодня в торговой сфере занято более 1,2 миллиона человек или около 13,4 % от экономически активного населения. Это второй результат после сельского хозяйства (2,2 миллиона человек).

ЖІӨ құрылымындағы ішкі сауда үлесі тұрақты деңгейде және 15,2 %-ды (немесе 4,6 трлн. теңгені) құрайды.
Ішкі сауда құрылымында базарлардағы (жеке кәсіпкерлердің саудасын қоса алғанда) сауда көлемінің жоғары үлесі сақталуда, ол барлық тауар айналымының 46,3 % құрайды. Бұл ретте сауданың қазіргі заманғы форматтарының үлесі 4 %-дан аспайды, ал дамыған елдерде ол 70-ға жетеді (ал сауда нарықтарының үлесі 15 %-дан аспайды).
Соңғы жылдары ішкі сауда саласында бірқатар заңдар қабылданды, олар сала дамуына қосымша серпін беруге мүмкіндік берді, оны статистиканың ресми деректері куәландырады.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2012 жылы бөлшек сауда айналымы 4567,7 миллиард теңгені құрады немесе 2011 жылмен салыстырғанда 13,4%-ға ұлғайды. Республиканың көтерме сауда айналымы 11832,5 миллиард теңгені құрады, 2011 жылмен салыстырғанда 13,6-ға көп.
2012 жылы республикада 13 тауар биржасы жұмыс істеді, оларда спот-тауар бойынша 179474 мәміле жасалды. 2012 жылы биржалық мәмілелердің жалпы көлемі 1 447,2 миллиард теңгені құрады және 2011 жылмен салыстырғанда 3,1 есеге ұлғайды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Ішкі сауда дамуының оң үрдістері бірқатар проблемалардың сақталуымен сүйемелденеді.
Бөлшек сауда саласы әлі ішкі нарықтағы азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандырудың пәрменді институты бола алған жоқ.
Әлемнің экономикалық дамыған елдерімен салыстырғанда отандық сауда нарығы әлі де тиімсіз және бәсекеге қабілетсіз болып қала береді. Стихиялық нарықтардағы (базарлар, барахолка) сауда басым болады, олардың үлесіне бөлшек сауда айналымы көлемінің 51 %-ы және сауда алаңдарының 67 %-ы келеді.
Бөлшек сауданың қазіргі заманғы форматтарының нашар дамуы бөлшек сауда секторындағы елеулі операциялық шығыстарға әкеп соғады. Еуропа елдерінің тәжірибесін қарастыратын болсақ, мұнда ірі сауда форматтарының үлесі бөлшек сауданың жалпы көлемінде кіші сауда форматтарынан әлдеқайда көп. Орталық және Шығыс Еуропа елдерінде ірі сауда форматтарының ең көп шоғырлануы Австрияда байқалады, онда барлық сауда алаңдарының 75 %-ын сауда алаңы 3 000 шаршы метрден астам гипермаркеттер сияқты сауда форматтары, сондай-ақ супермаркеттер (сауда алаңы 400 – 2 500 шаршы метр) және дискаунттер (1 000 – 2 000 шаршы метр) алады.
Дәл осындай форматтар пайдасыз делдалдар қызметіне мықты тосқауыл қояды және қазіргі заманғы көтерме инфрақұрылымын қалыптастырады. Соңғы 4 жылда Қазақстанға бір де бір ірі шетелдік ритейл «келмегенін» атап өту керек.
Шаруашылық қатынастардың биржалық сауда саласын қалыптастыру кезеңіне және заңнамада заманауи тауарлық биржалық нарықты дамыту талаптарына сай келетін нормаларды жетілдіру қажеттілігіне негізделген осы саланы жүзеге асыру тетігінің бірқатар проблемалы мәселелері бар.
Биржалық сауданың неғұрлым маңызды проблемалы мәселелеріне дауыс беруші биржалық сауда-саттықтармен айла-шарғы жасау есебінен биржалық сауда-саттық пен олардың нәтижелерінің беделін түсіру, сондай-ақ нарықта биржалық сауданы дамытуға экономикалық мүдделіліктің болмауы жатады. Тауар биржаларының тауар айналымы бойынша нақты көлемдерді ұсынбау үрдісі байқалады, осыған байланысты бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша шығындар сақталады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.

Доля внутренней торговли в структуре ВВП находится на стабильном уровне и составляет 15,2 % (или 4,6 триллионов тенге).
В структуре внутренней торговли сохраняется высокая доля объема торговли на рынках (включая торговлю индивидуальными предпринимателями) 46,3 % от всего товарооборота. При этом доля современных форматов торговли не превышает 4 %, тогда как в развитых странах она достигает 70 % (а доля торговых рынков не превышает 15 %).
За последние годы в сфере внутренней торговли приняты ряд законов, которые позволили дать дополнительный импульс развитию отрасли, о чем свидетельствуют официальные данные статистики.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике за 2012 год оборот розничной торговли составил 4567,7 миллиарда тенге или увеличился по сравнению с 2011 годом на 13,4 %. Оборот оптовой торговли республики составил 11832,5 миллиарда тенге или на 13,6 % больше, чем в 2011 году.
В 2012 году в республике действовало 13 товарных бирж, на которых было заключено 179474 сделок со спот-товаром. За 2012 год общий объем биржевых сделок составил 1447,2 миллиарда тенге и увеличился в 3,1 раз по сравнению с 2011 годом.
2. Анализ основных проблем
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются сохранением ряда проблем.
Сфера розничной торговли еще не стала действенным институтом стабилизации цен на продовольственные товары на внутреннем рынке.
По сравнению с экономически развитыми странами мира отечественный рынок торговли все еще остается неэфективным и неконкурентоспособным. Превалирует торговля на стихийных рынках (базарах, барахолках), на долю которых приходится 51 % всего объема розничного товарооборота и 67 % всех торговых площадей.
Слабая развитость современных форматов розничной торговли, ведет к значительным операционным издержкам розничного сектора. Если рассматривать опыт стран Европы то здесь доля крупных торговых форматов в общем объеме розничной торговли значительно больше, чем малых торговых форматов. В странах Центральной и Восточной Европы наибольшее распределение крупных торговых форматов наблюдается в Австрии – здесь 75% от всех торговых площадей занимают такие торговые форматы, как гипермаркеты, с торговой площадью более 3 000 квадратных метров, а также супермаркеты (торговая площадь 400-2500 квадратных метров) и дискаунтеры (1000–2000 квадратных метров).
Именно такие форматы устанавливают мощный заслон деятельности непродуктивных посредников и в целом формируют современную оптовую инфраструктуру. Следует отметить, что за последние 4 года в Казахстан «не пришел» ни один крупный иностранный ритейл.
Существует ряд проблемных вопросов механизма осуществления биржевой торговли, который обусловлен этапом формирования данной сферы хозяйственных отношений и необходимостью совершенствования в законодательстве норм, отвечающих условиям развития современного товарного биржевого рынка.
К наиболее существенным проблемным вопросам биржевой торговли относятся дискредитация биржевых торгов и их результатов за счет манипуляций с голосовыми биржевыми торгами, а также отсутствие у рынка экономической заинтересованности в развитии биржевой торговли. Наблюдается тенденция к непредоставлению товарными биржами реальных объемов по товарообороту, в связи с чем, сохраняются потери по налоговым поступлениям в бюджет.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Министрлік қызметінің басым бағыттарының бірі ішкі нарықты қорғау және отандық өнімді сыртқы нарықтарға, оның ішінде Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің жұмыс істеуі шеңберінде ілгерілету болып табылады.
Қазіргі уақытта Кеден одағына мүше мемлекеттердің кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу, сондай-ақ арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану саласындағы ұлттық өкілеттіктері Еуразиялық экономикалық комиссияға берілді.
Тергеу жүргізу жөніндегі өкілеттіктердің Еуразиялық экономикалық комиссияға берілгеніне қарамастан, Министрлік қорғаудың жаңа шараларына бастамашылық ету, сондай-ақ отандық бизнес-құрылымдар мен салалық қауымдастықтарға консультациялық қолдау көрсету мақсатында тауарлардың ішкі нарығына дербес талдау жүргізу жолымен қазақстандық бизнес мүдделерін қорғау бойынша жұмысты жалғастырып, жандандырды, бұл бизнес пен мемлекет арасында белсенді диалог құруға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта экономикасы дамыған мемлекеттерде жетекші биржа тұғырнамаларындағы қазіргі заманғы биржа саудасын дамытуда электрондық түрдегі биржалық сауда-саттық арта түсуде, себебі бұл бірқатар мүмкіндіктерді береді: іс-жүзінде жедел ден қою, клиенттерді жоғары деңгейде қолдау, мәмілелерді адал жасасу және тиімділіктің, сенімділік пен жұмыс істеу деңгейлерін үздіксіз арттыру.
Қазіргі заманғы заңнамада биржа саудасының дамуына, биржалық сауда-саттықты жүргізудің тиімділігі мен ашықтығына кері әсер ететін ақаулықтар бар.
Министрлік Қазақстан Республикасында бөлшек саудасының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, отандық ауыл шаруашылығы құрылымдарын ынталандыруға, сауда жүйесіндегі пайдасыз делдалдарды азайтуға және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыруды қамтамасыз етуге баса назар аударады. Заманауи талаптар мен халықаралық тәжірибені ескере отырып, биржа саудасын, сондай-ақ сауда саласын заңнамалық жетілдіру іске асырылады.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясат саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазақстан БЭФ ЖБИ рейтингінде «Монополияға қарсы саясаттың тиімділігі» көрсеткіші бойынша 2011 жылдың қорытындылары бойынша 91-орынды иеленді.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларындағы тиімді саясатты қамтамасыз ету мақсатында тиісті нормативтік құқықтық база құрылуда.
Осылайша, қолданыстағы заңнамаға электр станцияларының, табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің инвестициялық қызметінің ашықтығын, олардың инвестициялық міндеттерді орындаудағы жауапкершілігін арттыруға, сондай-ақ қуат нарығын енгізу арқылы Қазақстан экономикасының электр энергиясы мен қуатына қажеттіліктерін қамтамасыз етуге бағытталған өзгерістер енгізілді.
Сондай-ақ, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамаға енгізілетін өзгерістерде мемлекеттің экономикаға араласуын қысқарту және мемлекеттік монополияны ұлттық қауіпсіздікті, мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігін, қоғамдық тәртіпті қорғау, адам құқығы мен бостандығын, ел тұрғындарының денсаулығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттің қатысуын талап ететін айрықша жағдайларда ғана енгізу; БЭК құру шеңберінде монополияға қарсы заңнаманы үндестіру, нарық субъектілерінің монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілігін күшейту көзделген.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Одним из приоритетных направлений деятельности Министерства является защита внутреннего рынка и продвижение отечественной продукции на внешние рынки, в том числе в рамках функционирования Таможенного союза и Единого экономического пространства.
В настоящее время национальные полномочия государств-членов Таможенного союза в сфере таможенно-тарифного и нетарифного регулирования, а также применение специальных защитных, антидемпенговых и компенсационных мер переданы Евразийской экономической комиссии.
Несмотря на передачу полномочий по проведению расследований в Евразийскую экономическую комиссию, Министерством продолжена и активизирована работа по защите интересов казахстанского бизнеса путем проведения собственного анализа внутреннего рынка товаров с целью инициирования новых мер защиты, а также оказания консультационной поддержки отечественным бизнес-структурам и отраслевым ассоциациям, что позволит создать активный диалог между бизнесом и государством.
В настоящее время все большую популярность в развитии современной биржевой торговли на ведущих биржевых платформах в экономически развитых государствах приобретают биржевые торги в электронном виде, так как это дает целый ряд возможностей: практически мгновенное реагирование, первоклассную поддержку клиентов, добросовестность заключения сделок и непрерывное повышение уровней эффективности, надежности и функциональности.
В современном законодательстве существуют пробелы, которые негативно отражаются на развитии биржевой торговли, эффективности и прозрачности проведения биржевых торгов.
Министерство акцентирует внимание на повышении конкурентоспособности розничной торговли в Республике Казахстан, стимулировании отечественных сельхозформирований, минимизации непродуктивных посредников в системе торговли и обеспечении стабилизации цен на важнейшие социально значимые продовольственные товары. Законодательное совершенствовании как биржевой торговли, так и сферы торговли в целом, осуществляется с учетом современных требований и международного опыта.
Сфера политики в областях государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
1. Основные параметры развития
Казахстан в рейтинге ГИК ВЭФ по показателю «Эффективность антимонопольной политики» по итогам 2012 года занимает 91 место.
В целях обеспечения эффективной политики в сферах естественных монополий и регулируемых рынков создается соотвествующая нормативная правовая база.
Так в действующее законодательство внесены изменения, направленные на повышение прозрачности инвестиционной деятельности электростанций, субъектов естественных монополий и регулируемого рынка, их ответственности за выполнение инвестиционных обязательств, а также на обеспечение потребности экономики Казахстана в электрической энергии и мощности за счет внедрения рынка мощности.
Также изменениями в законодательстве в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности предусмотрены сокращение государственного вмешательства в экономику и введение государственной монополии только в исключительных случаях, требующих участия государства в целях обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья населения страны; гармонизация антимонопольного законодательства в рамках формирования ЕЭП; снижение административных барьеров для субъектов рынка; усиление ответственности субъектов рынка за нарушение антимонопольного законодательства.

2. Негізгі проблемаларды талдау
Табиғи монополиялар саласындағы және бәсекелестікті қорғау саласындағы саясатты қалыптастыруды талдау бірқатар проблемаларды анықтауға мүмкіндік береді:
1) мемлекеттік органдардың бәсекелестікті дамыту негізінде нарықтық қатынастарды қалыптастыру бойынша шараларды жеткілікті түрде қабылдамауы және монополистік қызмет пен жосықсыз бәсекені шектеу бойынша шараларды жетілдірудің қажеттілігі;
2) табиғи монополиялар субъектілері активтерінің тозуы, салдарында реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің өсуі.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы саясаттың тиімділігіне институционалдық, экономикалық және әлеуметтік факторлар әсер етеді.
Осылайша, институционалдық сипаттағы факторларға табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы нормативтік құқықтық базаның жетілдірілуі жатады.
Бизнесті жүргізуге экономикалық жағдайлардың қаншалықты әсер ететінін айқындайтын экономикалық фактор табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тарифтер мен бағалардың деңгейі, сондай-ақ бәсекелестікті қорғаудың және монополистік қызметті шектеу деңгейі, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің өнімділігі, инновациялық технологияларды қолдануды қамтиды.
Әлеуметтік факторларға өндірілген өнімнің сапасын жақсартудан көрініс табатын кәсіпкерлік белсенділікті, бәсекелестікті адвокаттандырудың (насихаттаудың) маңыздылығын жатқызуға болады.
Негізгі сыртқы әсер етуші факторлардың тобына әлемдік экономиканың жаһандануы, монополияға қарсы, сондай-ақ салалық заңнаманы жетілдіруге және үндестіруге мүмкіндік беретін ТМД, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық, Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберіндегі интеграциялық процестердің дамуы жатады.
Халықтың көші-қоны аясындағы саясат саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қөші-қон жағдайларын талдау Қазақстан Республикасында көші-қон процестеріне жоғары дәрежелі белсенділік тән екенін куәландырады.
Алдағы кезеңде Қазақстан Республикасының мемлекеттік көші-қон саясатының міндеттері:
1) ішкі көші-қонды дамытуға – азаматтардың экономикалық даму аймақтарына ерікті көшуіне жәрдемдесу;
2) шетелде тұрып жатқан отандастардың, эмигранттардың және шетел азаматтарының жеке санаттарының республикаға тұрақты тұруға көшуі үшін жағдайлар жасау және ынталандыру;
3) шетелдік жұмыс күшін тарту, іріктеу және пайдаланудың сараланған тетіктерін әзірлеу;
4) білім көші-қонына жәрдемдесу және академиялық ұтқырлықты қолдау;

2. Анализ основных проблем
Анализ формирования политики в сфере естественных монополий и в области защиты конкуренции позволяет выделить несколько проблем:
1) недостаточное принятие мер государственными органами по формированию рыночных отношений на основе развития конкуренции и необходимость совершенствования мер по ограничению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции;
2) наличие износа активов субъектов естественных монополий, и как следствие рост тарифов на регулируемые услуги.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
На эффективность политики в сферах естественных монополий и защиты конкуренции влияют институциональные, экономические и социальные факторы.
Так к факторам институционального характера следует отнести совершенствование нормативной правовой базы в сферах естественных монополий и защиты конкуренции.
Экономический фактор, который отражает, насколько экономические условия способствуют ведению бизнеса, включает в себя уровень действующих тарифов и цен на услуги субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, а также степень защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, производительность товаров и услуг, применение инновационных технологий.
К социальным факторам можно отнести предпринимательскую активность, которая выражается в улучшении качества произведенной продукции, значимости адвокатирования (пропаганды) конкуренции.
К группе основных внешних факторов воздействия относятся глобализация мировой экономики, развитие интеграционных процессов в рамках СНГ: Евразийского экономического сообщества, Единого экономического пространства, которые позволят усовершенствовать и гармонизировать как антимонопольное, так и отраслевые законодательства.
Сфера политики в области миграции населения
1. Основные параметры развития
Анализ миграционной ситуации свидетельствует, что для процессов миграции в Республике Казахстан характерна высокая степень активности.
Задачами государственной миграционной политики Республики Казахстан на предстоящий период являются:
1) содействие развитию внутренней миграции – добровольному переезду граждан в точки экономического роста;
2) создание условий и стимулов для переселения в республику на постоянное место жительства соотечественников, проживающих за рубежом, эмигрантов и отдельных категорий иностранных граждан;
3) разработка дифференцированных механизмов привлечения, отбора и использования иностранной рабочей силы;
4) содействие образовательной миграции и поддержка академической мобильности;

5) көшіп-қонушылардың бейімделуіне, көшіп-қонушылар мен қабылдайтын қоғамдастық арасындағы сындарлы өзара іс-қимылдың қалыптасуына жәрдемдесу;
6) заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл болып табылады.
Сыртқы көші-қонның негізгі ағыны Оңтүстік Қазақстан, Маңғыстау, Алматы, Шығыс Қазақстан облыстарына, сондай-ақ Алматы мен Астана қалаларына келеді.
Ішкі көші-қонның тартылыс өңірлері Алматы мен Астана қалалары, Ақтөбе мен Маңғыстау облыстары болып табылады.
Кету Ақмола, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қостанай, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан және Оңстүстік Қазақстан облыстарында байқалады. Басқа өңірлерде өніраралық көші-қон теңгерімі тұрақтандырылған.
Еңбекші көшіп-қонушыларының көпшілігін ер адамдар құрайды және 50 %-дан астамы біліксіз мамандар болып табылады, олар ауыр жұмыс істейді.
Ішкі еңбек нарығын қорғау мақсатында республикаға шетелдік мамандарды тарту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын квота белгілейді.
2013 жылға республиканың экономикалық белсенді халқына 1,2 % мөлшерінде квота белгіленген, ол 108,1 мың бірлікті құрайды.
Соңғы үш жыл ішінде шетелден тартылатын шетелдік жұмыс күші санының төмен үрдісі байқалады. Осылайша, 2009 жылы – 30,9 мың адам, 2010 жылы – 29,2 мың адам, 2011 жылы – 27,1 мың адам, 2012 жылы – 22,0 мың адам тартылған.
Жергілікті жұмыс күшінің сапалы құрамын арттыруға байланысты 2008 жылдан бастап (54 мың адам) шетелден тартылған жұмыс күшінің саны екі есеге қысқартылды.
Бұдан басқа, 2012 жылғы 7 маусымда Астана қаласында Ресей Федерациясының аумағында Қазақстан Республикасы азаматтарының және Қазақстан Республикасының аумағында Ресей Федерациясы азаматтарының болу тәртібі туралы келісімге қол қойылды, оған сәйкес екі мемлекеттің азаматтары сапар мақсатына тәуелсіз екінші Тараптың аумағында тіркеусіз 30 күнтізбелік күнге дейін бола алады.
Шетелдіктерді дербес есепке алу қамтамасыз етілген, ол нақты уақыт режимінде жағдайды қадағалауға, рұқсат етілген болу мерзімі өткеннен кейін елден кетпеген шетелдіктерді уақтылы анықтауға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, ішкі көші-қонды реттеуге ерекше назар аударылады.
Ішкі көші-қон мониторингі шамамен 80 % облысішілік көші-қонға және 17-20 % облысаралыққа жататынын куәландырады.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазіргі уақыттағы негізгі проблема визасыз елдер азаматтарының тиісті рұқсатсыз жұмыс істеуі болып табылады, тіркеу кезінде олар сапарын жеке мақсаттағы деп көрсетеді және бірқатар жағдайларда жалған мекенжайлар бойынша тіркеледі, бұл олардың болуын бақылауды қиындатады, сыбайлас жемқорлыққа жағдайлар жасайды, сондай-ақ еңбек көші-қоны саласының қылмыстылығына ықпал етеді.
Заңды көшіп келу үшін жағдайларды жеңілдетумен бірге, заңсыз көші-қонның жолын кесу бойынша шаралар қолданылады.
Сегіз елмен реадмиссия туралы шарттарға қол қойылды (ГФР, Швейцария, Норвегия, Чехия, Латвия, Литва, Ресей, Өзбекстан), тағы 13 мемлекетпен тиісті жұмыс жүргізілуде.
Сонымен бірге, көші-қонды бақылау тиімділігіне кері әсер ететін, әсіресе, еңбек көші-қоны саласында заңсыз көші-қон проблемаларының бірі тексерулерді ұйымдастырудың қолданыстағы тәртібі болып табылады.
Шетелдік жұмысшыларды заңсыз тартуды кез келген заңды немесе жеке тұлға жүзеге асыра алатынын ескере отырып, көші-қон заңнамасын сақтау тұрғысынан тексеруге жататын субъектілердің санын алдын ала анықтау мүмкін емес.
Құжаттары жоқ еңбекші көшіп-қонушылар бейресми ақша аударымдары ағымының көзі болып табылады. Қазақстан Республикасы экономикасының тез дамуына байланысты еңбекші көшіп-қонушылардың танымал баратын жері болып табылады. Жыл сайынғы квоталар білікті жұмыс күшіне баса назар аударады, бұл ретте біліксіз жұмыс күшіне сұраныс елеулі болып қала береді. Бұдан басқа, шетелдік жұмысшыларды жалдау процесі мен рәсімдері ауыртпалық түсіреді, уақыт пен қаражаттың көп жұмсалуын талап етеді және бұл факторлар жұмыс берушілер мен жұмысшылардың ресми рәсімдерді ұстануын ынтыландырмайды. Бұл, өз кезегінде, Қазақстан Республикасында бейресми еңбекші көшіп-қонушылар санының ұлғаюына әкелді. Көшіп-қонушылардың құжаттандырылмаған мәртебесі оларды ресми ақша аудару арналарын айналып өтуіне мәжбүрлейді.

5) содействие адаптации мигрантов, формированию конструктивного взаимодействия между мигрантами и принимающим сообществом;
6) противодействие незаконной миграции.
Основной приток внешней миграции приходится на: Южно-Казахстанскую, Мангистаускую, Алматинскую, Восточно-Казахстанскую области, а также в города Алматы и Астаны.
Регионами притяжения внутренней миграции являются города Алматы и Астана, Актюбинская и Мангистауская области.
Отток происходит из Акмолинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Костанайской, Кызылординской, Северо-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей. В других регионах баланс межрегиональной миграции стабилизирован.
Большинство трудовых мигрантов составляют мужчины, и более 50 % являются неквалифицированными специалистами, выполняют физическую работу.
В целях защиты внутреннего рынка труда Правительством Республики Казахстан ежегодно устанавливается квота на привлечение в республику иностранных специалистов.
На 2013 год квота установлена в размере 1,2 процента к экономически активному населению республики, что составляет 108,1 тысяч единиц.
В последние три года наблюдается тенденция снижения количества привлекаемой иностранной рабочей силы из-за рубежа. Так в 2009 году привлечено – 30,9 тысяч человек, 2010 году – 29,2 тысяч человек, 2011 году – 27,1 тысяч человек и в 2012 году – 22,0 тысяч человек.
Ввиду повышения качественного состава местной рабочей силы с 2008 года (54 тысячи человек) количество привлекаемой иностранной рабочей силы сократилось в два раза.
Кроме того, 7 июня 2012 года в городе Астана подписано Соглашение о порядке пребывания граждан Республики Казахстан на территории Российской Федерации и граждан Российской Федерации на территории Республики Казахстан, в соответствии с которым граждане двух государств независимо от цели поездки могут пребывать без регистрации на территории другой Стороны до 30 календарных дней.
Обеспечен персональный учет иностранцев, что позволило отслеживать ситуацию в режиме реального времени, своевременно выявлять иностранцев, не выехавших из страны по истечению разрешенного срока пребывания.
Также особое внимание уделяется регулированию внутренней миграции.
Мониторинг внутренней миграции свидетельствует, что около 80% приходится на внутриобластную и 17-20% - на межобластную миграцию.
2. Анализ основных проблем
Основной проблемой на данный момент является то, что граждане безвизовых стран работают без соответствующих разрешений, при регистрации указывают частную цель поездки и, в ряде случаев, регистрируются по фиктивным адресам, что затрудняет контроль за их пребыванием, создает условия для коррупции, а также способствует криминализации сферы трудовой миграции.
Наряду с облегчением условий для легальной иммиграции, принимаются меры по пресечению незаконной миграции.
Подписаны договоры о реадмиссии с восемью странами (ФРГ, Швейцария, Норвегия, Чехия, Латвия, Литва, Россия, Узбекистан), соответствующая работа ведется еще с 13 государствами.
Вместе с тем, одной из проблем незаконной миграции, негативно влияющих на эффективность миграционного контроля, особенно в сфере трудовой миграции, является действующий порядок организации проверок.
Учитывая, что незаконное привлечение иностранных рабочих может быть осуществлено любым юридическим или физическим лицом, заранее определить число субъектов, подлежащих проверкам на предмет соблюдения миграционного законодательства, не представляется возможным.
Недокументированные трудовые мигранты являются источником неформальных потоков денежных переводов. Республика Казахстан является популярным пунктом назначения для трудовых мигрантов по причине его быстро растущей экономики. Ежегодные квоты делают упор на квалифицированную рабочую силу, при этом остается существенный спрос на неквалифицированную рабочую силу. Кроме того, процесс и процедуры найма иностранных рабочих обременительны, требуют больших затрат времени и средств, и эти факторы не предоставляют стимулов для того, чтобы как работодатели, так и рабочие следовали официальным процедурам. Это, в свою очередь, привело к тому, что в Республике Казахстан увеличивается количество неофициальных трудовых мигрантов. Недокументированный статус мигрантов вынуждает их обходить формальные каналы денежных переводов.

Бейресми бағалау бойынша Қазақстан Республикасында еңбек маусымы нағыз қызып тұрған кезде бейресми еңбекші көшіп-қонушылардың саны 300 мыңнан 1 миллионға адамға дейін құрайды. Сондай-ақ, орташа есеп бойынша әрбір еңбекші көшіп-қонушы жылына шамамен 1350 АҚШ долларын аударғаны туралы ақпарат келтіріледі.
Соның нәтижесінде ең алдымен, соңғы он жылдың ішінде ақшаны елден тысқары аударудың тіркелген көлемі елеулі өсті және қазір Қазақстан Республикасына сырттан ақша аударудың көлемінен он есе артады.
Сонымен қатар, ақша аударымдары көлемінің ұлғаюы әлеуетті қауіп төндіреді. Қаржылық мекемелер талап ететін жеке куәлігі әрқашан бола бермейтін еңбекші көшіп-қонушылар, сондай-ақ салықтар мен кеден баждарын төлеуден жалтарғысы келетін жеке және заңды тұлғалар, шекара арқылы қолма-қол ақшаны іс жүзінде тасымалдау сияқты бейресми ақша аударымдарының арналарын пайдаланады.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Заңды көшіп-келушілердің келуі мен тіркелуі тәртібін жеңілдететін, бірқатар халықаралық келісімдер жасалды:
1) Ресей Федерациясының азаматтары Қазақстан Республикасында тіркелусіз 30 тәулік бойы болады (Азаматтардың өзара сапарлары туралы келісім);
2) Кеден одағының (Ресей мен Беларусь) азаматтарын тіркеу олар жасаған еңбек шартының қолданылу мерзіміне ресімделеді (еңбекші көшіп-қонушылар және олардың отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі туралы келісім);
3) Қырғызстан азаматтарын тіркеу 90 тәулікке ресімделеді және сол мерзімге ұзартылуы мүмкін (Азаматтардың келу тәртібі туралы келісім).
Шетелдіктердің келуін және шығуын бақылау бойынша «Бүркіт» Бірыңғай ақпараттық жүйесінің (БАЖ) мүмкіндіктері кеңейтілді.
48 экономикалық дамыған және саяси тұрақты елдің азаматтарына визаларды беру және тіркеуді ресімдеу қолайлы режимде жүргізіледі (виза шетелдіктің жеке өтініші бойынша қазақстандық қабылдаушы тараптың шақыруынсыз, ал тіркеу – 90 тәулікке дейінгі мерзімге халықаралық әуежайларда шекараны кесіп өткен кезде ресімделеді).
«Жасыл экономика» саласы
1. Негізгі даму параметрлері
Экономикалық өсудің жасыл бағытына көшу мақсатында тұжырымдаманы қабылдау бұрын соңды болмаған өзекті мәселе болып отыр.
Біріншіден, таяу арадағы 20 жылда Қазақстанда инфрақұрылымның елеулі жаңаруы мен дамуы орын алатын болады: 2030 жылға қарай осы активтердің жалпы көлемінен ғимараттардың 55 %-ы және электр станцияларының 40 %-ы жаңадан салынатын болады. Ресурстарды тиімді пайдаланатын жаңа инфрақұрылымды құрудың бірегей мүмкіндігі жасалады.
Екіншіден, «жасыл» технологиялардың бәсекеге қабілеттілігі тез өседі – баламалы энергетиканың ең жаңа технологияларының жақын арада дәстүрлі көздермен салыстырғанның өзінде электр энергиясын өндірудің шығыны аз тәсілдерін ұсынуға әлеуеті бар.
Қорыта айтқанда, бүгінгі күні мемлекеттік саясат саласында қайта құрудың жоғары қарқыны байқалды. «Қазақстан – 2050» Стратегиясы мынадай амбициялық мақсаттарды алға қояды:

По неофициальным оценкам, количество неофициальных трудовых мигрантов в Республике Казахстан составляет от 300 тысяч до 1 миллиона человек в разгар трудового сезона. Также, приводится информация, что в среднем каждый трудовой мигрант за год перевел около 1350 долларов США.
Главным образом, в результате этого зарегистрированный объем переводов денег за пределы страны значительно вырос за последнее десятилетие и теперь в десять раз превышает объем переводов в Республику Казахстан извне.
В то же время, увеличение объема денежных переводов создает потенциальную угрозу. Трудовые мигранты, у которых не всегда есть удостоверения личности, требуемые финансовыми учреждениями, а также физические и юридические лица, которые хотят избежать уплаты налогов и таможенных пошлин, используют неофициальные каналы денежных переводов, такие как физическая транспортировка наличных денег через границу.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Заключен ряд международных Соглашений, упрощающих порядок въезда и регистрации легальных иммигрантов:
1) граждане Российской Федерации находятся в Республике Казахстан без регистрации в течение 30 суток (Соглашение о взаимных поездках граждан);
2) регистрация граждан Таможенного союза (Россия и Беларусь) оформляется на срок действия заключенного ими трудового договора (Соглашение о правовом статусе трудящихся-мигрантов и членов их семей).
3) регистрация граждан Кыргызстана оформляется на 90 суток и может быть продлена на такой же срок (Соглашение о порядке пребывания граждан).
Расширяются возможности Единой информационной системы (ЕИС) «Беркут» по контролю за въездом и пребыванием иностранцев.
Гражданам 48 экономически развитых и политически стабильных стран выдача виз и оформление регистрации производится в комфортном режиме (виза оформляется по личному заявлению иностранца без приглашения казахстанской принимающей стороны, регистрация на срок до 90 суток – при пересечении границы в международных аэропортах).
Сфера «зеленой экономики»
1. Основные параметры развития
Принятие Концепции с целью перехода на «зеленый курс» экономического роста актуально как никогда прежде.
Во-первых, в течение ближайших 20 лет в Казахстане произойдет существенное обновление и развитие инфраструктуры: 55 % зданий и 40 % электростанций из общего объема данных активов к 2030 году будут построены с нуля. Создается уникальная возможность создать новую инфраструктуру, которая будет эффективно использовать ресурсы.
Во-вторых, конкурентоспособность «зеленых» технологий быстро растет - новейшие технологии альтернативной энергетики имеют потенциал уже в ближайшем будущем предложить менее затратные способы производства электроэнергии даже по сравнению с традиционными источниками.
Наконец, на сегодняшний день уже задан высокий темп преобразований в сфере государственной политики. Стратегия «Казахстан – 2050» ставит амбициозные цели:

1) электр энергетикасында: баламалы және жаңартылатын электр энергиясының үлесі 2050 жылға қарай 50 %-ға жету;
2) энергия тиімділігінде 2010 жылғы бастапқы деңгеймен салыстырғанда, ЖІӨ энергия сыйымдылығын 2015 жылға қарай 10 %-ға және 2020 жылға қарай 25 %-ға азайту;
3) су ресурстары бойынша 2020 жылға қарай халықты ауыз сумен қамтамасыз ету және 2040 жылға қарай ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз ету проблемаларын шешу;
4) ауыл шаруашылығында 2020 жылға қарай жер ресурстарының өнімділігін 2-3 есеге көтеру.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Шикізат ресурстары Қазақстанның экономикалық дамуында маңызды рөл атқаруын жалғастырғанымен, елдің «жасыл» экономикаға көшуін жүзеге асырудың пайдасына бірқатар маңызды экономикалық, экологиялық және әлеуметтік дәлелдер бар. «Жасыл» экономикаға көшу алғышарттарының қатарында мыналарды атап өтуге болады:
1) энергия және жер ресурстарын тиімсіз пайдалану бірқатар бағалау бойынша Қазақстанда 2011 жылғы бағалармен ЖІӨ-нің кемінде 4-8 % құрады;
2) көрші мемлекеттер экономикасының өсуі жағдайында өзендердің трансшекаралық ағындарының болжамды азаюына байланысты Қазақстанның ұлттық қауіпсіздігі тәуекелге ұшырап отыр;
3) жер және су ресурстарының одан әрі сарқылуы мен нашарлауы өңірлік дамуда теңгерімсіздікке әкелуі мүмкін, бұл ең алдымен Қазақстанның неғұрлым аз қамтылған өңірлеріне әсер етеді;
4) әлемдік қоғамдастық Қазақстаннан Орталық Азия өңірінде орнықты дамуға жәрдемдесу үшін «Болашақ энергиясы» деп аталатын ЭКСПО-2017 көрмесі мен «Жасыл көпір» әріптестік бағдарламасы сияқты маңызды жобалардың табысты іске асырылуын күтеді. Қазақстанның әлемдік қоғамдастық қолдаған тағы бір бастамасы Ғаламдық экологиялық стратегия болды. Еліміз өзіне және әлемге амбициялық және сұранысқа ие бастамалармен қатар, оларды табысты іске асырып, өңірде экономикалық дамудың «жасыл бағытына» көшуде пионер бола отырып басқа елдерге үлгі болуға тиіс;
5) Қазақстанның экономикасы сыртқы шикізат нарығындағы бағалардың күрт ауытқуларының ықпалына ұшырап отыр.
Екінші жағынан Қазақстанның ірі мұнай-газ кен орындары 2030 және 2040 жылдар аралығындағы кезеңде өндіру шыңына шығады. Елімізге мұнай-газ секторынан тұрақты кірістер түсіп тұрған кезде, экономиканы әртараптандыру және оның тұрақтылығын арттыру бойынша неғұрлым батыл шаралар қажет.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Қазақстанда «жасыл экономиканың» дамуына белсенді әсер ететін бірқатар ішкі және сыртқы факторлар бар.
Сыртқы факторларға мыналар жатады:

1) в электроэнергетике: доля альтернативной и возобновляемой электроэнергии должна достичь 50 % к 2050 году;
2) в энергоэффективности стоит задача по снижению энергоемкости ВВП на 10 % к 2015 году и на 25 % к 2020 году по сравнению с исходным уровнем 2010 года;
3) по водным ресурсам стоит задача по решению проблем с обеспечением питьевой водой населения к 2020 году и обеспечением водой сельского хозяйства к 2040 году;
4) в сельском хозяйстве стоит задача поднять урожайность земельных ресурсов в 2-3 раза к 2020 году.
2. Анализ основных проблем
Хотя сырьевые ресурсы будут продолжать играть важную роль в экономическом развитии Казахстана, существует ряд веских экономических, экологических и социальных доводов в пользу осуществления страной перехода к «зеленой экономике». В числе предпосылок к переходу к «зеленой экономике» можно выделить следующие:
1) неэффективное использование энергетических и земельных ресурсов по ряду оценок обходится Казахстану в не менее 4-8% ВВП в ценах 2011 года;
2) национальная безопасность Казахстана подвергается риску, из-за ожидаемого сокращения трансграничных притоков рек на фоне роста экономик соседних государств;
3) дальнейшее истощение и ухудшение качества земельных и водных ресурсов может привести к дисбалансу в региональном развитии, что больше всего затронет наименее обеспеченные регионы Казахстана;
4) мировое сообщество ожидает от Казахстана успешной реализации знаковых проектов: выставка ЭКСПО-2017 под названием «Энергия Будущего» и Программа Партнерства «Зеленый мост» для содействия устойчивому развитию в Центрально-Азиатском регионе. Другой инициативой Казахстана, которую поддержало мировое сообщество, была Глобальная Экологическая Стратегия. Страна должна продемонстрировать себе и миру, что она не только может выходить с амбициозными и востребованными инициативами, но и успешно их реализовывать и служить примером для других стран, став пионером по переходу на «зеленый курс» экономического развития в регионе;
5) экономика Казахстана подвержена воздействию резких колебаний цен на внешних сырьевых рынках.
С другой стороны крупнейшие нефтегазовые месторождения Казахстана выйдут на пик добычи в период между 2030 и 2040 годами. Нужны более решительные меры по диверсификации и повышению устойчивости экономики, пока страна получает стабильные доходы от нефтегазового сектора.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Имеется целый ряд внешних и внутренних факторов активно влияющих на развитие «зеленой экономики» в Казахстане.
К внешним факторам относятся:

1) «жасыл технологиялардың» бәсекеге қабілеттілігі өсуінің жылдам қарқыны – балама энергетиканың жақын арада жаңа технологияларының дәстүрлі көздерімен салыстырғанда электр энергиясын өндірудің шығыны аз тәсілдерін ұсынуға әлеуеті бар;
2) Қазақстанның халықаралық имиджін қолдау және көмірқышқыл газының шығарындыларын қысқарту бойынша міндеттемелерді орындау қажеттілігі. Әлемдік қоғамдастық Қазақстаннан Орталық Азия өңірінде орнықты дамуға жәрдемдесу үшін «Болашақ энергиясы» деп аталатын ЭКСПО-2017 көрмесі мен «Жасыл көпір» әріптестік бағдарламасы сияқты маңызды жобалардың табысты іске асырылуын күтеді. Қазақстанның әлемдік қоғамдастық қолдаған тағы бір бастамасы Ғаламдық экологиялық стратегия болды. Еліміз өзіне және әлемге амбициялық және сұранысқа ие бастамалармен қатар, оларды табысты іске асырып, өңірде экономикалық дамудың «жасыл бағытына» көшуде пионер бола отырып, басқа елдерге үлгі болуға тиіс;
3) жақындап келе жатқан Үшінші индустриялық революция.
4) Білім экономикасына ауысу.
Ішкі факторлар мыналарды қамтиды:
1) жақын арада инфрақұрылымды елеулі жаңарту және дамыту: осы активтердің жалпы көлемінен ғимараттардың 55 %-ы және электр станцияларының 40 %-ы 2030 жылға қарай жаңадан салынатын болады. Ресурстарды тиімді пайдаланатын жаңа инфрақұрылымды құрудың бірегей мүмкіндігі құрылады;
2) елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды жақсартуға бағытталған мемлекеттік бағдарламалардың бірқатары:
- Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 елінің тізіміне кіруі жөніндегі тұжырымдама;
- Су ресурстарын басқару жөніндегі мемлекеттік бағдарлама;
- Агробизнес 2020 бағдарламасы;
- Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарлама;
3) энергияны және жер ресурстарын тиімсіз пайдалануды азайту қажеттілігі (бірқатар бағалау бойынша Қазақстанға 2011 жылғы бағалар кемінде ЖІӨ 4-8 % келеді);
4) көрші мемлекеттер экономикасының өсуі жағдайында өзендердің трансшекаралық ағындарының болжамды азаюына байланысты Қазақстанның ұлттық қауіпсіздігі тәуекелін азайту қажеттілігі;
5) жер және су ресурстары сапасының жұтаңдануын және нашарлауын тоқтату қажеттілігі өңірлік дамудың теңгерімсіздігіне әкелуі мүмкін, бұл бәрінен бұрын Қазақстанның неғұрлым аз қамтамасыз етілген өңірлеріне әсер етеді;
6) Қазақстан экономикасының сыртқы шикізат нарықтарындағы бағалардың ауытқуына тәуелділігін азайту қажеттілігі.
2-стратегиялық бағыт. Бюджет саясаты және жоспарлау
Бюджет саясаты саласы

1) быстрый темп роста конкурентоспособности «зеленых технологий» - новейшие технологии альтернативной энергетики имеют потенциал уже в ближайшем будущем предложить менее затратные способы производства электроэнергии даже по сравнению с традиционными источниками;
2) необходимость поддерживать международный имидж Казахстана и выполнять обязательства по сокращению выбросов углекислого газа. Мировое сообщество ожидает от Казахстана успешной реализации знаковых проектов: выставка ЭКСПО-2017 под названием «Энергия Будущего» и Программа Партнерства «Зеленый мост» для содействия устойчивому развитию в Центрально-Азиатском регионе. Другой инициативой Казахстана, которую поддержало мировое сообщество, была Глобальная Экологическая Стратегия. Страна должна продемонстрировать себе и миру, что она не только может выходить с амбициозными и востребованными инициативами, но и успешно их реализовывать и служить примером для других стран, став пионером по переходу на «зеленый курс» экономического развития в регионе;
3) надвигающаяся Третья Индустриальная Революция;
4) переход к Экономике знаний.
Внутренние факторы включают:
1) существенное обновление и развитие инфраструктуры в ближайшем возрасте: 55 % зданий и 40 % электростанций из общего объема данных активов к 2030 году будут построены с нуля. Создается уникальная возможность создать новую инфраструктуру, которая будет эффективно использовать ресурсы;
2) целый ряд государственных программ, направленных на улучшение социально-экономического положения в стране:
- Концепция по вхождению Казахстана в список 30 наиболее развитых стран мира;
- Государственная программа по управлению водными ресурсами;
- Программа Агробизнес 2020;
- Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию;
3) необходимость минимизировать неэффективное использование энергетических и земельных ресурсов (по ряду оценок обходится Казахстану в не менее 4-8 % ВВП в ценах 2011 года);
4) необходимость минимизировать риски Национальной безопасности Казахстана, вызванная ожидаемым сокращением трансграничных притоков рек на фоне роста экономик соседних государств;
5) необходимость прекратить истощение и ухудшение качества земельных и водных ресурсов может привести к дисбалансу в региональном развитии, что больше всего затронет наименее обеспеченные регионы Казахстана;
6) необходимость минимизировать зависимость экономики Казахстана от колебаний цен на внешних сырьевых рынках.
Стратегическое направление 2. Бюджетная политика и планирование
Сфера бюджетной политики

1. Негізгі даму параметрлері
Мемлекеттік борышты қалыпты деңгейде ұстау және мемлекеттік қаржының тұрақтылығы үшін бюджет тапшылығын және ЖІӨ қатысты мұнай емес тапшылықты төмендету жоспарлануда.
Қазақстан 2012 жылғы қорытындыларға сәйкес «Мемлекеттік бюджет теңгерімі (профицит/тапшылық)» көрсеткіші бойынша ДЭФ ЖБИ рейтингінде 13-орынды иеленді, 2012 жылғы қорытындыларға сәйкес «Мемлекеттік шығыстардағы ысырапшылдық» көрсеткіші бойынша 31-орынды иеленді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстандағы бюджет саясатының тиімділігіне орта және ұзақ мерзімді кезеңде теріс әсер етуі мүмкін проблемалар бар.
Бірнеше жылдар бойы мемлекеттің ағымдағы шығыстары мен міндеттемелерінің ұлғаю үрдісі байқалуда.
Бұл ретте кіріс базасының өсуімен сүйемелденбейтін салық салу саясаты перспективада ұлғайып бара жатқан міндеттемелерге сәйкес болмауы мүмкін. Ұзақ мерзімді кезеңде бұл мемлекеттік қаржының теңгерімсізденуіне алып келуі мүмкін.
Құрылымдық реформалардың аяқталмауына және жалғасуына байланысты Қазақстанда орта мерзімді бюджеттік жоспарлаудың тұрақтылығын қамтамасыз ету өте қиын.
Бұдан басқа, қазіргі бюджет жүйесіне тән орталықтандыру бюджет жүйесіндегі теңгерімсіздікке әкеледі. Сүйемелдейтін (теңестіретін) сипатты ғана орындауға арналған өңірлерге берілетін нысаналы трансферттер жүйесі «екінші жергілікті бюджетке» айналды.
Нәтижесінде өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму міндеттерін шешуде жергілікті органдар дербестігі мен жұмысының тиімділігі төмендейді.
Мемлекеттік бюджет шығыстарының жыл сайынғы өсуіне қарамастан, олардың нәтижелілігі төмендейді.
Жеке инвестициялар мемлекеттік инвестициялармен алмастырылады, бұл да олардың тиімділігін төмендеуде.
Бюджеттік ресурстарды тиімді басқаруды іске асыруға әртүрлі мемлекеттік органдарға бекітілген бағдарламалар санының көп болуы да қиындата түседі. Қаржыландыру бағыттары мен бағдарламаларды іске асыру құралдарының қайталануы орын алып отыр.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
ЖІӨ өсуіне және республикалық бюджетке түсетін түсімдерге әсер ететін ішкі фактор елдегі іскерлік белсенділіктің төмендеуі немесе ұлғаюы болып табылады.
Қазақстан экономикасына әсер ететін негізгі сыртқы фактор әлемдік нарықтағы мұнай мен металдар бағасының серпіні болып табылады.
Әлемдік экономикадағы экономикалық жағдайдың нашарлауы немесе жақсаруы республикалық бюджетке түсетін түсімдер деңгейіне, Ұлттық қорға және бюджет шығыстарының құрылымына әсер ететін айқындаушы сыртқы фактор болып табылады.
Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатының саласы

1. Основные параметры развития
Для поддержания государственного долга на умеренном уровне и стабильности государственных финансов планируется снижение дефицита бюджета и ненефтяного дефицита относительно ВВП.
Казахстан в рейтинге ГИК ВЭФ по показателю «Баланс государственного бюджета (профицит/дефицит)» по итогам 2012 года занимает 13 место, по показателю «Расточительность в государственных расходах» по итогам 2012 года занял 31 место.
2. Анализ основных проблем
Существуют проблемы, которые в средне и долгосрочном периоде могут негативно отразиться на эффективности бюджетной политики в Казахстане.
В течение нескольких лет наблюдается тенденция увеличения текущих расходов и обязательств государства.
При этом политика налогообложения, не сопровождающаяся ростом доходной базы, в перспективе может не соответствовать возрастающим обязательствам. В долгосрочном периоде это может привести к разбалансировке государственных финансов.
В связи с незавершенностью и продолжением структурных реформ достаточно сложно обеспечить в Казахстане стабильность среднесрочного бюджетного планирования.
Кроме того, характерная для нынешней бюджетной системы централизация приводит к дисбалансам в бюджетной системе. Система целевых трансфертов регионам, призванная выполнять только поддерживающий (выравнивающий) характер, превратилась во «второй местный бюджет».
В результате снижается самостоятельность и эффективность работы местных органов в решении задач социально-экономического развития регионов.
Несмотря на ежегодный рост расходов государственного бюджета, их результативность снижается.
Частные инвестиции замещаются государственными, что также снижает их эффективность.
Эффективное управление бюджетными ресурсами затрудняется также большим количеством программ, реализация которых закреплена за различными государственными органами. Имеет место дублирование направлений финансирования и инструментов реализации программ.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренним фактором, влияющим на рост ВВП и на поступления в республиканский бюджет, является снижение или увеличение деловой активности в стране.
Основным внешним фактором, оказывающим влияние на экономику Казахстана, является динамика цен на нефть и металлы на мировом рынке.
Ухудшение или улучшение экономической ситуации в мировой экономике является определяющим внешним фактором, который влияет на уровень поступлений в республиканский бюджет и Национальный фонд, структуру бюджетных расходов.
Сфера политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора

1. Негізгі даму параметрлері
Соңғы төрт жыл ішінде мемлекеттік борышқа жүргізілген талдау мемлекеттік борыштың абсолюттік және салыстырмалы көрсеткіштерінің өсуін көрсетеді. Айталық, мемлекеттік борыштың ЖІӨ-ге қатынасы 2009 жылы – 12,3 % құрады, 2010 жылы – 14,4 % дейін төмендеуі байқалды, ол ЖІӨ-нің күрт өсуі арқылы қалыптасты, 2011 жылы 11,8 %, 2012 жылы – 12,7 % құрады.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік борыштың құрылымында ең қомақты үлес Үкіметтің борышына тиесілі – 99,6 %, қалған бөлігі Ұлттық Банктің 0,1 % және жергілікті атқарушы органдардың 0,3 % борышына тиесілі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес үкіметтік қарыз алу республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру мақсатында іске асырылады. Жыл сайын үкіметтік борыш бағамдық айырмашылықты ескере отырып, қарыз алу есебінен тапшылықты қаржыландыру сомасына ұлғаяды.
Жалпы, үкіметтік борыш мөлшерінің шектен тыс өсуіне тыйым салу мақсатында жоспарланған кезеңге Республикалық бюджет туралы заңда жыл сайын үкіметтік борышқа шектеу қойылады.
Бұдан әрі үкіметтік борышты қауіпсіз деңгейде ұстау мақсатында республикалық бюджет тапшылығының мөлшерін азайту жоспарлануда.
Әлемдік тәжірибеде мемлекеттік борыш орнықтылығының жиі қолданылатын көрсеткіші борыштың ЖІӨ-ге қатынасы болып табылады.
Бірыңғай экономикалық кеңістік елдерінің арасында қол қойылған Келісілген макроэкономикалық саясат туралы келісімге сәйкес мемлекеттік борыш ЖІӨ-нің 50 %-нан аспауға тиіс.
Бүгінгі күнде қалыптасқан мемлекеттік борыш қолайлы деңгейде және оның шегінен шығуы елдің дамуына және экономиканың орнықтылығына қауіп туғызатын шектерден аспайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Әлемдік экономикалық жүйенің құрамдас бөлігі ретінде Қазақстан экономикасын дамыту серпіні көбінесе әлемдік экономика серпініне байланысты.
Қазақстанда коллекторлық қызметтің заңнамалық базасын құру үшін мынадай проблемаларды атап өтуге болады: коллекторлық агенттіктерді аккредиттеудің болмауы; персоналға қойылатын біліктілік талаптарының болмауы; заңсыз қызметке борышкерлердің шағымдары кезінде коллекторлық агенттіктер қызметкерлерінің мінез-құлқын бағалау мүмкіндіктерінің болмауы.
Контракция тәуекелдерін тәуелсіз бағалау институттарын (рейтингтік агенттіктерді, кредиттік бюроларды) және коллекторлық агенттіктерді одан әрі дамыту тұжырымдамасын іске асыру мақсатында 2014 жылы «Коллекторлық қызмет туралы» Заң жобасы әзірленеді.
Банктер активтері сапасының төмендігі проблемаларын шешу мақсатында шаралар кешені іске асырылуда, сондай-ақ еншілес «Проблемалық кредиттер қоры» АҚ-ның жұмыс істейді.
Сондай-ақ, соңғы жылдары ондаған мың құрылыс объектілерінің, оның ішінде ғимараттар мен тұрғын үй құрылыстарының бұзылуына әкеп соққан табиғи апаттар жиілеп кетті.
Табиғи катаклизмдерді ескере отырып, қазіргі уақытта табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан сақтандыру жүйесін енгізу бөлігінде заңнамалық актілерге өзгерістер енгізуді көздейтін заң жобасы әзірленеді.
Мемлекет басшысының 2013 жылдың соңына дейін банктер капиталынан шығуы жөніндегі тапсырмасын орындау үшін Министрлік қайта құрылымдауды жүзеге асырған екінші деңгейдегі банктерді одан әрі дамыту мәселелері жөніндегі Заң жобасын әзірледі, ол сондай-ақ және екінші деңгейдегі банктерді қайта ұйымдастыру процесін реттейтін заңнамалық базаны жетілдіруге бағытталған.
Заң жобасы қаржы секторын шоғырландыру, Қазақстан Республикасы мемлекетінің қайта құрылымдауды жүзеге асырған банктерге қатысуын оңтайландыру, сондай-ақ ілеспе қосымша шығыстарды қысқарту мақсатында акционерлік қоғамдар, бағалы қағаздар нарығы мен банк қызметі мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру қажеттілігіне негізделген.

1. Основные параметры развития
Проведенный анализ государственного долга показывает рост абсолютных и относительных показателей государственного долга на протяжении последних четырех лет. Так, отношение государственного долга к ВВП составило в 2009 году – 12,3 %, в 2010 году – 14,4 %, в 2011 году наблюдалось снижение до 11,8 %, которое сложилось за счет резкого роста ВВП, в 2012 году – 12,7 %.
По состоянию на 1 января 2014 года в структуре государственного долга наибольшую долю занимает долг Правительства – 99,6 %, оставшаяся часть приходится на долг Национального Банка – 0,1 % и местных исполнительных органов – 0,3 %.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан правительственное заимствование осуществляется в целях финансирования дефицита республиканского бюджета. Ежегодно правительственный долг увеличивается на сумму финансирования дефицита за счет заимствования с учетом курсовой разницы.
В целом, в целях недопущения чрезмерного увеличения размера правительственного долга ежегодно в Законе о республиканском бюджете на планируемый период устанавливается лимит правительственного долга.
В дальнейшем с целью удержания правительственного долга на безопасном уровне планируется сокращение размера дефицита республиканского бюджета.
В мировой практике одним из часто используемых показателей устойчивости государственного долга является отношение долга к ВВП.
В соответствии с Соглашением о согласованной макроэкономической политике, подписанным между странами Единого экономического пространства, государственный долг не должен превышать 50 % ВВП.
Сложившийся на сегодня уровень государственного долга находится на приемлемом уровне и не выходит за пределы, превышение которых создает угрозу развитию страны и устойчивости экономики.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
2. Анализ основных проблем
Динамика развития казахстанской экономики как составляющей мировой экономической системы во многом зависит от динамики мировой экономики.
Для создания законодательной базы коллекторской деятельности в Казахстане можно выделить следующие проблемы: отсутствие аккредитации коллекторских агентств; отсутствие квалифицированных требований к персоналу; отсутствие возможностей для оценки поведения сотрудников коллекторских агентств при жалобах должников на незаконную деятельность.
В целях реализации Концепции дальнейшего развития институтов независимой оценки рисков контракции (рейтинговых агентств, кредитных бюро) и коллекторских агенств в 2014 году будет разработан проект Закона «О коллекторской деятельности».
В целях решения проблемы низкого качества активов банков реализуется комплекс мер, а также функционирование дочернего АО «Фонд проблемных кредитов».
Также в последние годы участились природные катаклизмы, подвергшие разрушению десятки тысяч объектов строения, в том числе здания и жилые сооружения.
Учитывая природные катаклизмы, в настоящее время разрабатывается законопроект, предусматривающий внесение изменений в законодательные акты в части внедрения системы страхования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Во исполнение поручения Главы государства по выходу из капитала банков до конца 2013 года Министерством разработан проект Закона по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию, который направлен на совершенствование законодательной базы и регулирующий процесс реорганизации банков второго уровня.
Проект Закона обусловлен необходимостью совершенствования законодательства Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ, рынка ценных бумаг и банковской деятельности в целях консолидации финансового сектора, оптимизации участия государства Республики Казахстан в банках, осуществивших реструктуризацию, а также сокращения сопутствующих дополнительных расходов.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
2012 жылы ЖІӨ өсу қарқыны әлемдік экономиканың нашар өсуі жағдайларында жоспарланған параметрлерден біраз төмен қалыптасты.
Мұнайға және металдарға әлемдік нарықтағы бағалардың серпіні Қазақстанның экономикасына әсер ететін негізгі сыртқы фактор болып табылады.
Экономика өсуінің қолайлы қарқынын қамтамасыз етуге мүмкіндік берген түйінді ішкі фактор, мемлекеттік және жеке секторларды тұтынудың өсуі есебінен тұтыну нарығындағы сұраныстың ұлғаюы болып табылады.
Сыртқы жағдайлардың салдарын нивелирлеу мақсатында ішкі көздер мен резервтер есебінен экономикалық өсуге басты назар аударылатын болады.
Бұдан басқа, экономиканың дамуына, әсіресе экономиканың шикізат емес секторына, ішкі және сыртқы инвестициялардың өсуіне ықпал етеді.
3-стратегиялық бағыт. Халықаралық экономикалық интеграция және сыртқы сауда қызметі
Халықаралық экономикалық интеграция және сыртқы сауда қызметінің саласы
1. Негізгі даму параметрлері
Бүгінгі таңда маңызды интеграциялық серпілістердің бірі 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының Кеден одағын іс жүзінде іске асыру болып табылады, ол Кеден одағына кірмейтін үшінші елдерге қатысты бірыңғай сауда саясаты мен бірыңғай кеден тарифін қолдана отырып, тауарлардың еркін сауда аймағы режимін іске асыруды білдіреді.
2012 жылы қызметтер көрсетуге, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін жағдайлар жасауға, ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіпті қолдаудың бірыңғай қағидаттары мен қағидаларын белгілеуге, тең бәсекелес жағдайлар жасауға және сыртқы нарықтарға қолжетімділіктің қолайлы жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған Бірыңғай экономикалық кеңістік – интеграцияның неғұрлым тереңдетілген нысанының негізі болып табылатын базалық келісімдер күшіне енді.
Қазіргі уақытта Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 29 шешімімен бекітілген БЭК-ті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің күнтізбелік жоспарында көзделген қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру бойынша жұмыс жалғасуда.
2011 жылғы 18 қарашада қол қойылған Еуразиялық экономикалық интеграция туралы декларацияға сәйкес Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберіндегі интеграцияны одан әрі дамыту бағыты Еуразиялық экономикалық одақты қалыптастыру болып табылады.
Еуразиялық экономикалық одақтың 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында 2012 жылы Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын кодификациялау жұмысы басталды.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
В условиях слабого роста мировой экономики темпы роста ВВП в 2012 году сложились несколько ниже запланированных параметров.
Основным внешним фактором, оказывающим влияние на экономику Казахстана, является динамика цен на нефть и металлы на мировом рынке.
Ключевым внутренним фактором, позволившим обеспечить благоприятные темпы роста экономики, является увеличение спроса на потребительском рынке за счет роста потребления государственного и частного секторов.
В целях нивелирования последствий внешних условий, особый акцент будет уделяться экономическому росту за счет внутренних источников и резервов.
Кроме этого, развитию экономики будет способствовать рост внешних и внутренних инвестиций, особенно в несырьевые сектора экономики.
Стратегическое направление 3. Международная экономическая интеграция и внешнеторговая деятельность
Сфера международной экономической интеграции и внешнеторговой деятельности
1. Основные параметры развития
На сегодня одним из значимых интеграционных прорывов является практическая реализация с 1 января 2010 года Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, которая представляет собой реализацию режима зоны свободной торговли товарами с применением единого таможенного тарифа и единой торговой политики в отношении третьих стран, не входящих в Таможенный союз.
В 2012 году вступили в силу базовые соглашения, являющиеся основой более углубленной формы интеграции – Единого экономического пространства, направленные на создание условий для свободного движения услуг, капитала и рабочей силы, установление единых принципов и правил поддержки промышленности и сельского хозяйства, создание равных конкурентных условий и обеспечение благоприятных условий доступа на внешние рынки.
В настоящее время продолжается работа по реализации достигнутых договоренностей, в том числе и предусмотренных Календарным планом, разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих ЕЭП, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2012 года № 29.
Дальнейшим направлением развития интеграции в рамках Таможенного союза и Единого экономического пространства в соответствии с Декларацией о евразийской экономической интеграции, подписанной 18 ноября 2011 года, является формирование Евразийского экономического союза.
В 2012 году начата работа по кодификации договорно-правовой базы Таможенного союза и Единого экономического пространства в целях обеспечения начала функционирования Евразийского экономического союза с 1 января 2015 года.

Қазақстан «Сауда кедергілерінің шамасы» көрсеткішіне сәйкес ДЭФ ЖБИ рейтингінде 2012 жылғы қорытындылар бойынша 48-орынға, «Сауда баждары (мөлшерлемелер көлемі) %» көрсеткішіне сәйкес 2012 жылғы қорытындылар бойынша 104-орынға, «Халықаралық дистрибуцияны бақылау» көрсеткішіне сәйкес 2012 жылғы қорытындылар бойынша 101-орынға ие болды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Кеден одағы елдеріне қазақстандық экспортты қысқарту нәтижесінде Қазақстанның Кеден одағы елдерімен сауда теңгерімінің теріс сальдосының өсуі байқалады. Егер 2010 жылы алдыңғы жылмен салыстырғанда Кеден одағы елдерімен сауда теңгерімінің теріс сальдосы 18,9 %-ға ұлғайса, онда 2011 жылы теріс сальдоның өсуі 31 % құрады. Өз кезегінде, 2012 жылы сауда теңгерімінің сальдосы - 10,9 миллиард АҚШ долл. құрады, алайда оның өсімі қысқарды (2011 жылмен салыстырғанда теріс сальдо 24,1 %-ға өсті).
3. Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Жалпы Еуразиялық экономикалық қауымдастық (бұдан әрі – ЕурАзЭҚ) шеңберіндегі интеграциялық процестер елдің экономикалық әлеуетін ашу, бірлескен, өзара толықтырылатын өндірістерді құру жолымен бәсекеге қабілеттілігі жоғары әлемдік нарыққа шығу, сондай-ақ неғұрлым тиімді шарттарда өзара сауданы жүзеге асыру үшін жаңа мүмкіндіктерді ашуда.
ЕурАзЭқ шеңберінде интеграциялық процестерді тиісті үйлестіру және мазмұнды пысықтау интеграциялық бастамалардың тиімді іске асырылуына қол жеткізуде Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін кешенді есепке алуды қамтамасыз ететін маңызды құрал болып табылады.
Қазақстан үшін Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі – ДСҰ) кіру болжамды сауда және инвестициялық режимдегі мемлекет ретінде тани отырып, халықаралық сауда жүйесіне интеграциялану тұрғысынан аса маңызды болып табылады, ұлттық экономиканы әртараптандыру мақсатында инвестицияларды тарту үшін қажет.
Осылайша, біздің мемлекетіміз үшін ДСҰ-ға кіру сыртқы экономикалық басымдықтардың бірі болып табылады.
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстанның ДСҰ-ға экономикалық пайдалы шарттарда кіруі жөніндегі жұмысты жалғастыруда.
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Кеден одағын тәжірибелік іске асыру басталуымен, ДСҰ-ға кіру жөніндегі келіссөз процесі кейбір өзгерістерге ұшырады, олар ең алдымен мүше елдер ДСҰ-ға кіргеннен кейін Кеден одағының толыққанды жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау қажеттілігіне байланысты.
Осы мақсаттарда біздің елдер ДСҰ-ға қосылу жөніндегі келіссөздерді Еуразиялық экономикалық комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша үйлестірілген ұстаным негізінде жүргізеді.
Бүгінгі күні Қазақстан тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің қазақстандық нарығына қолжетімділік бойынша ДСҰ-ға 29 мүше елмен екіжақты келіссөздерді аяқтап, тиісті хаттамаларға қол қойды.
Жақын уақытта сондай-ақ Қазақстан және Ресейдің импорттық баждары бойынша міндеттемелерін үйлестіру жағдайлары жөніндегі келіссөздерді, Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі көпжақты келіссөздерді, оның ішінде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі келіссөздерді аяқтау жоспарланып отыр.
Қазақстан заңнамасын ДСҰ-ның міндетті келісімшарттарының ережелеріне толық сәйкестендіру бойынша жұмыс жалғасуда.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздер процесі аяқталу сатысында, оның шеңберінде Үкімет Қазақстанның Кеден одағы шеңберінде қабылдаған міндеттемелерін ескере отырып, ДСҰ-ға кіргеннен кейін ұлттық экономиканы одан әрі дамыту үшін барынша тиімді жағдайларды қорғауда.
Сондай-ақ, Қазақстан Республикасының экономикалық дамуының оң нәтижелеріне қол жеткізуде сыртқы сауда қызметін кедендік-тарифтік, тарифтік емес реттеу шараларын қолдану маңызды атқарады.

Казахстан в рейтинге ГИК ВЭФ по показателю «Величина торговых барьеров» по итогам 2012 года занял 48 место, по показателю «Торговые пошлины (размер ставок), %» по итогам 2012 года занимает 104 место, по показателю «Контроль международной дистрибуции» по итогам 2012 года занял 101 место.
2. Анализ основных проблем
Наблюдается рост отрицательного сальдо торгового баланса Казахстан со странами Таможенного союза в результате сокращения казахстанского экспорта в страны Таможенного союза. Если в 2010 году по сравнению с предыдущим годом отрицательное сальдо торгового баланса со странами Таможенного союза увеличилось на 18,9 %, то в 2011 году рост отрицательного сальдо уже составил 31 %. В свою очередь, в 2012 году сальдо торгового баланса составило – 10,9 миллиардов долларов США, однако его прирост сократился (отрицательное сальдо выросло на 24,1 % по сравнению с 2011 годом).
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
В целом, интеграционные процессы в рамках Евразийского экономического сообщества (далее – ЕврАзЭС) открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Надлежащая координация и содержательная проработка интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС является важным средством, обеспечивающим комплексный учет национальных интересов Республики Казахстан в достижении эффективной реализации интеграционных инициатив.
Вступление во Всемирную торговую организацию (далее – ВТО) для Казахстана является весьма важным с точки зрения интеграции в международную торговую систему, признания в качестве страны с предсказуемым торговым и инвестиционным режимом, что необходимо для привлечения инвестиций с целью диверсификации национальной экономики.
Таким образом, для нашего государства вступление в ВТО является одним из внешнеэкономических приоритетов.
В связи с чем, Правительством Республики Казахстан продолжается работа по вступлению Казахстана в ВТО на экономически выгодных условиях.
С началом практической реализации Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации переговорный процесс по вступлению в ВТО претерпел некоторые изменения, которые, прежде всего, связаны с необходимостью создания условий для полноценного функционирования Таможенного союза после вступления стран-членов в ВТО.
В этих целях нашими странами переговоры по присоединению к ВТО проводятся на основе гармонизированной позиции по тем вопросам, которые относятся к компетенции Евразийской экономической комиссии.
На сегодня Казахстан завершил двусторонние переговоры по доступу на казахстанский рынок товаров и услуг с 29 странами-членами ВТО с подписанием соответствующих протоколов.
В ближайшее время также планируется завершение переговоров по условиям гармонизации обязательств по импортным пошлинам Казахстана и России, многосторонних переговоров по вступлению Казахстана в ВТО, в том числе и переговоры по вопросам сельского хозяйства.
Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО.
Переговорный процесс по вступлению Казахстана в ВТО находится на завершающей стадии, в рамках которого Правительством отстаиваются максимально выгодные условия для дальнейшего развития национальной экономики после вступления в ВТО, с учетом обязательств Казахстана, принятых в рамках Таможенного союза.
Также немаловажную роль в достижении положительных результатов экономического развития Республики Казахстан занимает применение мер таможенно-тарифного, нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности, а также применения защитных мер.

2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Кеден одағы жұмыс істей бастады, оның негізгі міндеттерінің бірі үшінші елдерге қатысты бірыңғай сауда саясатын жүргізу болып табылады. Мәселен, Кеден одағына мүше елдердің кедендік-тарифтік, тарифтік емес реттеу және қорғау шараларын қолдану салаларындағы ұлттық өкілеттіктері Еуразиялық экономикалық комиссияға берілген.
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару жүйесін және квазимемлекеттік секторды дамыту
Мемлекеттік жоспарлау саласы
1. Негізгі даму параметрлері
Мемлекеттік басқарудың біртұтас және тиімді іске асырылуының жұмыс істеуі үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі – МЖЖ) жұмыс істейді. Мемлекеттік жоспарлау Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының деңгейін арттыруға, азаматтар әл-ауқатының өсуіне және елдің қауіпсіздігін нығайтуға бағытталған елдің даму процесінің мемлекеттік билік органдары мен өзге де қатысушылардың қызметін қамтиды.
Тиімді МЖЖ үшін оның құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау процестерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер бекітілді.
ДЭФ ЖБИ рейтингінде «Қабылданатын шешімдер ашықтығы» көрсеткіші бойынша Қазақстан 2012 жылғы қорытындылар бойынша 29-орынды иеленді.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Мемлекеттік жоспарлау саласындағы ағымдағы жағдай қолданыстағы МЖЖ одан әрі жетілдіруді талап ететін нақты негізгі проблемаларды көрсетеді, оның ішінде:
1. Олардың тиімді іске асырылуын тежейтін МЖЖ-нің көптеген қабылданған және іске асырылатын құжаттары.
2. МЖЖ әзірленетін құжаттарының саны және олардың іске асырылуының тиімділігі.
3. МЖЖ құжаттары мен көрсеткіштерінің қайталануы.
4. Стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлаудың әлсіз өзара байланысы.
5. Тәуекелдерді тиімсіз басқару.
6. Жоспарлау процесінде жұмыспен қамтылған кадрлардың біліктілік деңгейі.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
МЖЖ тиімді жұмысқа қабілеттілігіне әсер ететін сыртқы факторлар МЖЖ жетілдірудің үлкен әлеуеті және Қазақстан Республикасының тұрақты дамитын экономикасы болып табылады.
МЖЖ жұмыс істеуіне әсер ететін ішкі факторларға қойылған мақсаттар мен міндеттердің қол жетімсізділігі, мемлекеттік органдар қызметін тиімсіз басқару, бюджет қаражатын тиімсіз жұмсау және төрешілдіктің пайда болуы жатады.
Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру мен толыққанды жұмыс істеуінің саласы
1. Негізгі даму параметрлері
Тәуелсіздік алған сәттен бастап Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқару жүйесін кезең-кезеңмен жаңғырту жүзеге асырылып келеді.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында сапалы жаңа мемлекеттік басқару моделін корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізілуде.
Сонымен қатар, мемлекеттік басқару жүйесін орталықсыздандыру, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, мемлекеттік басқарудың ауылдық деңгейін нығайту бойынша жұмыс жалғасуда.
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында 2011 жылдан бастап жүйелі негізде «Жетекшілік ететін саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізіледі, сондай-ақ барлық бағыттар бойынша тиімділікті жалпы бағалау қалыптастырылады.

С 1 января 2010 года начал функционировать Таможенный союз, одним из основных обязательств которого является проведение единой торговой политики в отношении третьих стран. Так, национальные полномочия государств-членов Таможенного союза в сферах таможенно-тарифного, нетарифного регулирования и применения защитных мер переданы Евразийской экономической комиссии.
Стратегическое направление 4. Развитие системы государственного управления и квазигосударственного сектора
Сфера государственного планирования
1. Основные параметры развития
Для функционирования целостной и эффективной реализации государственного управления функционирует Система государственного планирования (далее – СГП). Государственное планирование охватывает деятельность органов государственной власти и иных участников процесса развития страны, направленное на повышение уровня социально-экономического развития Казахстана, рост благосостояния граждан и укрепление безопасности страны.
Для эффективной Системы государственного планирования утверждены нормативные правовые акты, регулирующие процессы разработки, реализации, мониторинга, оценки и контроля документов Системы государственного планирования.
Казахстан в рейтинге ГИК ВЭФ по показателю «Прозрачность принимаемых решений» по итогам 2012 года занял 29 место.
2. Анализ основных проблем
Текущая ситуация в области государственного планирования указывает на существующие основные проблемы, требующие дальнейшего совершенствования действующей СГП, включая:
1. Большое количество принятых и реализуемых документов СГП, затрудняющих их эффективную реализацию.
2. Качество разрабатываемых документов СГП и эффективность их реализации.
3. Дублирование документов и показателей СГП.
4. Слабая взаимосвязь стратегического, экономического и бюджетного планирования.
5. Неэффективное управление рисками.
6. Уровень квалификации кадров, занятых в процессе планирования.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешними факторами влияющими на эффективную работоспособность СГП являются большой потенциал совершенствования СГП и стабильная развивающаяся экономика Республики Казахстан.
Внутренними факторами, влияющими на функционирование СГП является недостижимость поставленных целей и задач, неэффективное управление деятельностью государственных органов, неэффективное расходование бюджетных средств и возникновение бюрократизма.
Сфера совершенствования и полноценного функционирования системы государственного управления, ориентированного на результат
1. Основные параметры развития
С момента обретения независимости в Республике Казахстан поэтапно осуществляется модернизация системы государственного управления.
В настоящее время в Республике Казахстан ведется работа по формированию качественно новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу.
Вместе с тем, продолжается работа по децентрализации системы государственного управления, развитию местного самоуправления, укреплению сельского уровня государственного управления.
В целях повышения эффективности деятельности государственных органов с 2011 года на системной основе проводится ежегодная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сфере/регионе», а также формирование общей оценки эффективности по всем направлениям.

Жетекшілік ететін саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша 2011 жылғы бағалау нәтижелері (83,37 балл) 2010 жылғы бағалау қорытындыларымен (69 балл) салыстырғанда мемлекеттік органдардың бағдарламалық құжаттарды жоспарлауы мен іске асыруының сапасындағы оң үрдістерді көрсетті. 2012 жылы аталған бағдар бойынша бағалау қорытындысына сәйкес орташа балл 84,21 құрады, бұл 2011 жылғы көрсеткіштен 0,84 балл жоғары.
Мемлекеттік аппараттың қызметін халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызметтер көрсету) сапасын арттыруға біртіндеп қайта бағдарлау бақыланады.
Осылайша, 2012 жылы жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік қызметтер көрсетудің жаңартылған тізілімі қабылданды, оған 566 мемлекеттік қызметтер енгізілді, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді стандарттау мен регламенттеу жұмысы тұрақты негізде жүргізіліп жатыр. 2012 – 2013 жылдар ішінде 480 көрсетілетін мемлекеттік қызметтер стандарты мен 3200 регламенті қабылданды.
Осылайша, 2012 жылы 206 мемлекеттік қызметтен 566 қызметке кеңейтілген Жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі қабылданды.
2013 жылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы қоғамдық қатынастарды реттеуге бағытталған «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) қабылданды.
Жоғарыда көрсетілген Заң Қазақстан Республикасында бірінші кезекте, өз тұтынушысына бағдарланған мемлекеттік қызметтер көрсетудің жаңа тәсілдерін көздейді.
Осыған байланысты, Заңды іске асыру үшін адамның тыныс-тіршілігінің әртүрлі салаларындағы 647 мемлекеттік қызмет көрсетуді көздейтін жаңартылған Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі қабылданды.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату жөніндегі реформаның өткен кезеңінің оң нәтижелеріне қарамастан, мемлекеттік органдардың фунциялары мен мемлекеттік басқару деңгейлерін нақты бөлу мәселесіне әлі де назар аударуды қажет етеді.
Осылайша, ықшамды үкімет құру тәсілі сақталмайды. 2012 жылы орталық атқарушы органдардың штат саны 71 511 бірлікті, ал жергілікті атқарушы органдардың штат саны 36 690 бірлікті құрады. Бұл ретте министрліктер мен агенттіктердің аумақтық органдарының саны 2007 жылы 1535-тен 2012 жылы 1749-ға дейін ұлғайды.
Стратегиялық жоспарлар және аумақтарды дамыту бағдарламаларындағы талдау нашар, оның ішінде өзекті емес статистикалық деректерді пайдалану, сапасыз жоспарлау, тәуекелдердің туындауы және тәуекелдерді айқындау жағдайында жоспарланған шаралардың ресми сипаты, «іс-шаралар – тікелей нәтижелер көрсеткіштері – нысаналы индикаторлар – түпкілікті нәтиже» деңгейлері арасында қисынды байланыстың болмауы орын алуда.
Бұдан басқа, орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша қызметінің ашықтығы деңгейінің төмендігі бақыланады, ол өз кезегінде қоғамның мемлекетке деген сенімінің деңгейін төмендетуге әкеледі.
Сонымен бірге, жұртшылықты мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін жетілдіру процесіне тарту бойынша жұмыс салыстырмалы түрде төмен қарқында жүргізілуде, көрсетілетін қызметті алушылармен «кері байланыс» тетігі нашар дамыған.
Осылайша, қазіргі уақытта мемлекеттік басқару саласында жетілдіру бойынша жүргізілетін жұмыс шеңберінде кешенді шешуді қажет ететін проблемалар бар.

По направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сферы/регионе» по сравнению с итогами оценки за 2010 год (69 баллов) результаты оценки за 2011 год (83,37 балла) показали положительные тенденции в качестве планирования и реализации программных документов государственных органов. В 2012 году общий средний балл по итогам оценки по данному направлению составил 84,21 балла, что на 0,84 балла выше, чем в 2011 году.
Наблюдается постепенная переориентация деятельности государственного аппарата на повышение качества оказания государственных услуг (далее – госуслуги) населению.
Так в 2012 году принят обновленный Реестр госуслуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, в который включено порядка 566 госуслуг. На постоянной основе ведется работа по стандартизации и регламентации госуслуг. За 2012 – 2013 годы принято порядка 480 стандартов и 3200 регламентов госуслуг.
Так в 2012 году принят Реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, который был расширен с 206 до 566 госуслуг.
В 2013 году принят Закон Республики Казахстан «О государственных услугах» (далее – Закон), направленный на регулирование общественных отношений в сфере оказания госуслуг.
Вышеуказанный Закон предусматривает новые подходы к оказанию госуслуг в Республике Казахстан, которые в первую очередь ориентированы на своего потребителя.
В связи с этим, в реализацию Закона принят обновленный Реестр государственных услуг, содержащий 647 государственных услуг в различных областях жизнедеятельности человека.
2. Анализ основных проблем
Несмотря на положительные результаты предыдущих этапов реформы по разграничению полномочий между уровнями государственного управления все еще требуют внимания вопросы четкого распределения функций государственных органов и уровней государственного управления.
Так не соблюдается подход к построению компактного Правительства. В 2012 году штатная численность центральных исполнительных органов составляла 71 511 единиц, когда как штатная численность местных исполнительных органов – 36 690 единиц. При этом количество территориальных органов министерств и агентств увеличилось с 1 535 в 2007 году до 1 749 в 2012 году.
В стратегических планах и программах развития территорий имеет место слабая аналитика, в том числе использование неактуальных статистических данных, некачественное планирование, формальный характер запланированных мер в случае наступления рисков и определения рисков, отсутствие логической связи между уровнями «мероприятия – показатели прямых результатов – целевые индикаторы – конечный результат».
Кроме того, наблюдается низкий уровень прозрачности деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов по вопросам оказания госуслуг, что в свою очередь приводит к снижению уровня доверия общества к государству.
Наряду с этим сравнительно низкими темпами проводится работа по вовлеченности общественности в процесс совершенствования порядка оказания госуслуг, слабо развит механизм «обратной связи» с услугополучателями.
Таким образом, в настоящее время существуют проблемы в сфере государственного управления, которые необходимо решать комплексно в рамках проводимой работы по совершенствованию системы государственного управления.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Мемлекеттік басқару саласының дамуына әсер ететін негізгі сыртқы факторларға елдегі саяси қайта құрулар жатады.
Негізгі ішкі факторларға жүргізілетін реформалар шеңберінде мемлекеттік басқару жүйесінің нормативтік құқықтық базасын жетілдіруге бағытталған іс-шараларды жатқызған жөн.
Мемлекеттік активтерді басқару саясаты саласы
1. Дамудың негізгі параметрлері
Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарлары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары болып табылады.
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің даму жоспарларын орындау бойынша есептерді әзірлеу мен берудің бірыңғай тәртібі қалыптастырылуда. Министрлік жыл сайын есептіліктің бекітілген нысандары негізінде мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті және заңды тұлғалардың жарғылық капиталында мемлекетке тиесілі акциялар мен қатысу үлестерін басқару жөніндегі қызметінің тиімділігіне байланысты мемлекеттік органдарға рейтингілік бағалау жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Стратегиялық объектілер жөніндегі комиссия шешімінің негізінде стратегиялық объектілерге үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салу және/немесе иеліктен шығаруға тұрақты негізде мониторинг жүргізіледі.
«Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау тәртібі айқындалған. Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардағы корпоративтік басқаруды бағалау қағидалары қабылданған және мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда корпоративтік басқаруға бағалау жүргізіледі.
2. Негізгі проблемаларды талдау
Бүгінгі күні стратегиялық объектілермен, оның ішінде иелігінде стратегиялық объектілер бар заңды тұлғалармен жасалатын мәмілелерді мониторингілеу және бақылау өзекті проблема болып табылады.
Осы міндетті орындау үшін стратегиялық объектілерге ауыртпалық салу және (немесе) иеліктен шығару бойынша жасалатын азаматтық-құқықтық мәмілелерге тұрақты бақылау қамтамасыз етілген.
Қолданыстағы заңнаманы талдау Экономикалық ынтымақтастық және дамыту ұйымдарының (бұдан әрі – ЭЫДҰ) корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан Қазақстанда мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда корпоративтік басқаруды енгізудің төмен деңгейі анықталғанын көрсетті.
Корпоративтік басқару деңгейін арттыру үшін нормативтік құқықтық база жетілдірілуде.

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним факторам, оказывающим влияние на развитие сферы государственного управления, относятся политические преобразования в стране.
К основным внутренним факторам следует отнести мероприятия, направленные на совершенствование нормативной правовой базы системы государственного управления, в рамках проводимых реформ.
Сфера политики управления государственными активами
1. Основные параметры развития
В соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан стратегии развития и планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых выступает государство, являются документами Системы государственного планирования.
Формируется единый порядок разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых выступает государство, а также планов развития государственных предприятий и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, контролируемых государством. Министерством ежегодно на основе утвержденных форм отчетности проводится рейтинговая оценка государственных органов в зависимости от эффективности их деятельности по управлению государственным имуществом, в том числе имуществом, закрепленным за государственными юридическими лицами, и принадлежащими государству акциями и долями участия в уставном капитале юридических лиц.
На основании решения Комиссии по стратегическим объектам при Правительстве Республики Казахстан на постоянной основе проводится мониторинг по обременению и/или отчуждению стратегических объектов правами третьих лиц.
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном имуществе» определен порядок оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах. Приняты Правила оценки корпоративного управления в контролируемых государством акционерных обществах и проводится оценка корпоративного управления в акционерных обществах с участием государства.
2. Анализ основных проблем
На сегодня актуальной проблемой является мониторинг и контроль совершаемых сделок со стратегическими объектами, в том числе юридическими лицами, в собственности которых находятся стратегические объекты.
Для выполнения данной задачи обеспечен постоянный контроль совершаемых гражданско-правовых сделок по обременению и (или) отчуждению стратегических объектов.
Анализ действующего законодательства на предмет соответствия принципам корпоративного управления Организаций Экономического сотрудничества и Развития (далее – ОЭСР) показал, что в Казахстане выявлен слабый уровень внедрения корпоративного управления в акционерных обществах с участием государства.
Для повышения уровня корпоративного управления совершенствуется нормативно-правовая база.

3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Саяси-құқықтық факторлар қалыптастыратын теріс өзгерістер (ішкі саяси жағдай, сыртқы қауіп-қатерлердің болуы, Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастарындағы проблемалар) мемлекет қатысатын компаниялар қызметіне кері әсерін тигізуі мүмкін.
Мемлекеттік активтер құрылымына мемлекет қатысатын 6 421 ұйым, оның ішінде 5 827 мемлекеттік кәсіпорын және 594 акционерлік қоғам мен жауапкершілігі шектеулі серіктестік кіреді. Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша мемлекеттік активтер құрылымында квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің тиімділігін төмендететін бейінді емес активтердің үлесі едәуір екені анықталды.
Мемлекеттік активтерді оңтайландыру бойынша жұмыс жалғасатын болады, оның нәтижесі 2014 жылы Жекешелендірудің 2014 – 2016 жылдарға арналған кешенді жоспарын (бұдан әрі – Кешенді жоспар) қабылдау болады.
Кешенді жоспарда мемлекеттік меншіктің құрамы мен құрылымын оңтайландыру, жекешелендіруді өткізу жолымен мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін арттыруға және жеке сектор әрекет ететін салаларда мемлекеттің қатысуын шектеуге бағытталған іс-шаралар көзделген.
Осы ұйымдарда активтерге қайта құрылымдауды жүргізу компаниялар қызметінің олардың негізгі қызметіне және шешуші құзыретіне шоғырландыруға, олардың операциялық және қаржылық тиімділігін арттыруға бағытталған.
Бұдан басқа, Министрлік жұмылдыру дайындығы саласында уәкілетті орган ретінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру іс-шараларын орындауға дайындығын арттыруға бағытталған жұмысты жалғастырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
1-стратегиялық бағыт. Елдің тиімді әлеуметтік-экономикалық
саясаты
1.1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009
жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын
қамтамасыз ету

3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Негативные изменения, формируемые политико-правовыми факторами (внутриполитической ситуации, наличие внешних угроз, проблемы в международных отношениях Республики Казахстан) могут оказать отрицательное влияние на деятельность компании с участием государства.
В структуру государственных активов входит 6421 организация с государственным участием, в том числе государственных предприятий – 5 827 и 594 акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью. По итогам проведенного анализа выявлено, что в структуре государственных активов имеется значительная доля непрофильных активов, что снижает эффективность деятельности субъектов квазигосударственного сектора.
Будет продолжена работа по оптимизации государственных активов, результатом которой будет принятие в 2014 году Комплексного плана приватизации на 2014-2016 годы (далее – Комплексный план).
В Комплексном плане предусмотрены мероприятия, направленные на повышение эффективности управления государственным имуществом путем оптимизации состава и структуры государственной собственности, проведения приватизации и ограничение участия государства в тех сферах, где представлен частный сектор.
Проведение реструктуризации активов в данных организациях нацелено на сосредоточение деятельности компаний на их основной деятельности и ключевой компетенции повышения их операционной и финансовой эффективности.
Кроме того, Министерство как уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки продолжит работу, направленную на повышение готовности государственных органов и организаций к выполнению мобилизационных мероприятий.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи,
целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Эффективная
социально-экономическая политика страны
Цель 1.1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики
к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по
отношению к уровню 2009 года

1) мыналарды:
- табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласында;
- бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу мәселелері бойынша заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
2) мыналарды:
- табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласында;
- бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу
3) мүдделі мемлекеттік органдардың, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, үкіметтік емес және халықаралық ұйымдардың қатысуымен монополияға қарсы саясатты жетілдіру мәселелері жөніндегі отырыстарды өткізу және оларға қатысу
Х
Х
Х
Х
Х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары және әдістері

1) Выработка предложений по совершенствованию законодательства:
- в сфере естественных монополий и регулируемых рынков;
- по вопросам защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
Х
Х
Х
Х
Х
2) Согласование проектов нормативных правовых и правовых актов:
- в сфере естественных монополий и регулируемых рынков;
- по вопросам защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
Х
Х
Х
Х
Х
3) Проведение и участие в совещаниях по вопросам совершенствования антимонопольной политики с участием заинтересованных государственных органов, объединений субъектов частного предпринимательства, неправительственных и международных организаций
Х
Х
Х
Х
Х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

1) Бюджет заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
2) Бюджет саясатының басымдықтары мен республикалық бюджет шығыстарын айқындау
Х
Х
Х
Х
Х
3) Бюджеттік параметрлерді орта мерзімді кезеңге әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
4) Үшжылдық кезеңге арналған «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
5) Әлеуметтік-экономикалық дамудың басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын айқындау
Х
Х
Х
Х
Х
6) Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағалау жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
7) «Үш жылдық кезеңге арналған республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттер көлемі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Х
8) Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін жетілдіру
Х
9) Жоспарлы кезеңге Республикалық бюджеттің ағымдағы және инвестициялық шығыстары бойынша лимиттерді айқындау
Х
Х
Х
Х
10) Тиісті жоспарлы кезеңге республикалық бюджет туралы заңдар жобаларын, республикалық бюджет туралы Заңды іске асыру бойынша қаулыны әзірлеу, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Х
Х
Х
Х
Х
11) Бюджет кодексін іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
12) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын, оны құру тәртібін, бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының ерекшелігінің құрылымын әзірлеу және бекіту
Х
Х
Х
Х
Х
13) Республикалық бюджет комиссиясының отырыстарын дайындау және өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
14) Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары және әдістері

1) Выработка предложений по совершенствованию бюджетного законодательства
Х
Х
Х
Х
Х
2) Определение приоритетов бюджетной политики и расходов республиканского бюджета
Х
Х
Х
Х
Х
3) Разработка бюджетных параметров на среднесрочный период
Х
Х
Х
Х
Х
4) Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан» на трехлетний период
Х
Х
Х
Х
Х
5) Определение новых инициатив по расходам, направленных на реализацию приоритетов социально-экономического развития
Х
Х
Х
Х
Х
6) Проведение оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов
Х
Х
Х
Х
Х
7) Разработка проекта Закона Республики Казахстан «Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областным бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на трехлетний период»
Х
8) Совершенствование методики расчетов трансфертов общего характера
Х
9) Определение лимитов по текущим и инвестиционным расходам республиканского бюджета на планируемый период
Х
Х
Х
Х
10) Разработка проектов законов о республиканском бюджете на соответствующий плановый период, постановления о реализации Закона о республиканском бюджете, внесение изменений и дополнений в них
Х
Х
Х
Х
Х
11) Разработка нормативных правовых актов в реализацию Бюджетного Кодекса;
Х
Х
Х
Х
Х
12) Разработка и утверждение Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, порядка ее составления, структуры специфики экономической классификации расходов бюджета
Х
Х
Х
Х
Х
13) Подготовка и проведение заседаний Республиканской бюджетной комиссии
Х
Х
Х
Х
Х
14) Проведение оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Х
Х
Х
Х
Х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

1) Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын тиісті жылға арналған үкіметтік қарыздар бойынша болжамды деректерді айқындау
Х
X
X
X
X
2) Үкіметтік борыш лимитін, мемлекеттік кепілдік пен мемлекеттік кепілгерлікті беру лимиттерін айқындау
Х
X
X
X
X
3) Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін анықтау
Х
X
X
X
X
4) Экономика мен қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 – 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын қамтамасыз ету үшін бөлінетін Ұлттық қор қаражатының пайдаланылуын бақылау жөніндегі есепті дайындау
Х
Х
Х
Х
Х
5) 2020 жылға дейін исламдық қаржыландыруды дамытудың жол картасын орындауды мониторингілеу
Х
X
X
X
X
6) Екінші деңгейдегі банктер активтерінің сапасын жақсарту жөніндегі қадамдық жоспардың орындалуын мониторингілеу
Х
X
7) Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан сақтандыру жүйесін енгізу бөлігінде заңнамалық актілерге өзгерістер енгізуді көздейтін заң жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізу
Х
8) «Коллекторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Х
9) Мемлекеттік борыштың деңгейін, оның ішінде бюджет тапшылығын ЖІӨ-ге қатысты 2013 жылғы 2,1 %-дан 2015 жылы 1,5 %-ға дейін төмендету есебінен бақылау
Х
Х
Х

1) Определение прогнозных данных по правительственным займам на соответствующий год, привлекаемым для финансирования дефицита республиканского бюджета
Х
X
X
X
X
2) Определение лимита правительственного долга, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Х
X
X
X
X
3) Определение лимита долга местных исполнительных органов
Х
X
X
X
X
4) Подготовка отчета по контролю за использованием средств Национального фонда, выделяемых для обеспечения Плана совместных действий по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009 – 2010 годы
Х
Х
Х
Х
Х
5) Проведение мониторинга исполнения Дорожной карты развития исламского финансирования до 2020 года
Х
X
X
X
X
6) Проведение мониторинга исполнения Пошагового плана по улучшению качества активов банков второго уровня
Х
X
7) Разработка и внесение в Мажилис Парламента проекта Закона, предусматривающего внесение изменений в законодательные акты в части внедрения системы страхования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
Х
8) Разработка проекта Закона «О коллекторской деятельности»
Х
9) Контроль за уровнем государственного долга, в том числе за счет снижения бюджетного дефицита относительно к ВВП с 2,1 % в 2013 году до 1,5 % в 2015 году
Х
Х
Х

1) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының жанындағы Консультативтік комитеттердің, Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің жұмыс топтарының Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру және Кеден одағының жұмыс істеу мәселелері жөніндегі отырыстарына қатысу
Х
Х
Х
Х
Х
2) Кеден одағының және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттарды кодификациялау мәселелері бойынша 2015 жылғы 1 қаңтарға қарай Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың жобасын пысықтау жөніндегі жұмыс топтарының отырыстарына қатысу
Х
3) Еуразиялық экономикалық комиссиямен өзара іс-қимыл және оның Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру мен Кеден одағының жұмыс істеуі мәселелері жөніндегі шешімдерін іске асыру бойынша мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру
Х
Х
Х
Х
Х
4) Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің Күнтізбелік жоспарының іске асырылу барысын мониторингілеу
Х
Х
5) Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдерін талдау және мониторингілеу
Х
Х
Х
Х
Х
6) Қазақстанның Бірыңғай экономикалық кеңістік және Кеден одағына қатысуы шеңберінде қазақстандық ұстанымды қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
7) Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу, сондай-ақ арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақылық шаралардың тетіктерін қолдану жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары және әдістері

1) Участие в заседаниях Консультативных комитетов при Коллегии Евразийской экономической комиссии, рабочих групп Совета Евразийской экономической комиссии по вопросам функционирования Таможенного союза и формирования Единого экономического пространства
Х
Х
Х
Х
Х
2) Участие в заседаниях рабочих групп по вопросам кодификации международных договоров, составляющих договорно-правовую базу Таможенного союза и Единого экономического пространства, по доработке проекта Договора о Евразийском экономическом союзе к 1 января 2015 года
Х
3) Координация деятельности государственных органов по взаимодействию с Евразийской экономической комиссией и реализации ее решений по вопросам функционирования Таможенного союза и формирования Единого экономического пространства
Х
Х
Х
Х
Х
4) Мониторинг хода реализации Календарного плана разработки документов в целях реализации Соглашений, формирующих Единое экономическое пространство
Х
Х
5) Мониторинг и анализ решений Евразийской экономической комиссии
Х
Х
Х
Х
Х
6) Выработка предложений по формированию казахстанской позиции в рамках участия Казахстана в Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве
Х
Х
Х
Х
Х
7) Выработка предложений по применению механизмов таможенно-тарифного и нетарифного регулирования, а также специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер
Х
Х
Х
Х
Х
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

1) Қазақстан Республикасының халықаралық көрмелерге, конференцияларға, форумдарға қатысуын ұйымдастыру
Х
Х
Х
Х
Х
2) Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің қазақстандық кәсіпорындардың өз тауарларын ресейлік нарықта ілгерілетуіне жәрдемдесуі
Х
Х
Х
Х
Х
3) Қазақстан экономикасына Ресейден инвестициялар мен заманауи технологияларды тарту бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің конференцияларды, тұсаукесерлерді ұйымдастыруы және өткізуі
Х
Х
Х
Х
Х
4) Өндірістік байланыстарды қалпына келтіру және халықаралық сауданы дамыту үшін Электрондық ақпараттық-маркетингтік орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
5) Астана қаласында ЭКСПО-2017 өткізуді қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды өткізу
Х
Х
Х
Х
6) ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастырудың және өткізудің 2013 – 2018 жылдарға арналған ұлттық жоспарын орындауды мониторингілеу
Х
Х
Х
Х
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару жүйесін және квазимемлекеттік секторды дамыту
4.1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
Бюджеттік бағдарламалар коды – 001, 012, 018, 020
Нысаналы индикаторлар
Ақпарат көзі
оның ішінде аралық мәнді көрсетумен
есепті кезең
жоспарлы кезең
Өлш. бірл.
2012
жыл
(есеп)
2013
жыл
(ағымдағы жоспар)
2014
жыл
2015
жыл
2016
жыл
2017
жыл
2018
жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1) Организация участия Республики Казахстан в международных выставках, конференциях, форумах
Х
Х
Х
Х
Х
2) Содействие Торговым представительством Республики Казахстан в Российской Федерации казахстанским предприятиям в продвижении своих товаров на российский рынок
Х
Х
Х
Х
Х
3) Организация и проведение конференций, презентаций Торговым представительством Республики Казахстан в Российской Федерации по привлечению инвестиций и современных технологий из России в экономику Казахстана
Х
Х
Х
Х
Х
4) Обеспечение функционирования Электронного информационно-маркетингового центра для возобновления производственных связей и развития международной торговли
Х
Х
Х
Х
Х
5) Проведение мероприятий по обеспечению проведения Экспо-2017 в городе Астане
Х
Х
Х
Х
6) Мониторинг исполнения Национального плана организации и проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО – 2017 на 2013 – 2018 годы
Х
Х
Х
Х
Стратегическое направление 4. Развитие системы
государственного управления и квазигосударственного сектора
Цель 4.1. Внедрение новой модели государственного
управления, на принципах корпоративного управления,
результативности, транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году
Сноска. Цель 4.1. с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
Коды бюджетных программ – 001, 012, 018, 019
Целевые индикаторы
Источник информации
В том числе с указанием промежуточного значения
В отчетном периоде
В плановом периоде
Ед. изм.
2012 год (отчет)
2013 год
(план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласындағы заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
X
X
X
X
X
2) Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жүйесінің әдістемелік негізін жетілдіру
X
X
X
X
X
3) Мемлекеттік билік пен жергілікті өзін-өзі басқару органдары деңгейлері арасындағы құзыретті тиімді және нақты бөлуді қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу
X
X
X
X
X
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингілеу және бағалау
X
X
X
X
X
5) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын олардың жоғары деңгейдегі Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан келісу
X
X
X
X
X
6) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі мәселелері бойынша семинарлар, дөңгелек үстелдер, кеңестер мен жұмыс кездесулерін өткізу
X
X
X
X
X
7) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингілеу процесін автоматтандыруды енгізу
X
X
X
X
X
8) Мемлекеттік органдардың өкілеттіктері мен жауапкершілігінің нақты шеңберін айқындау бөлігінде, оның ішінде мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлерінде заңнаманы оңтайландыру
X
X
X
X
X
9) «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу» бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бойынша жалпы бағалауды қалыптастыру
X
X
X
X
X
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары және әдістері

1) Выработка предложений по совершенствованию законодательства в области системы государственного планирования
X
X
X
X
X
2) Совершенствование методологической основы Системы оценки эффективности деятельности государственных органов
X
X
X
X
X
3) Выработка предложений по обеспечению рационального и четкого распределения компетенции между уровнями государственной власти и органов местного самоуправления
X
X
X
X
X
4) Мониторинг и оценка документов системы государственного планирования
X
X
X
X
X
5) Согласование проектов документов Системы государственного планирования, включая их соответствие документам Системы государственного планирования вышестоящего уровня
X
X
X
X
X
6) Проведение семинаров, круглых столов, совещаний и рабочих встреч по вопросам Системы государственного планирования
X
X
X
X
X
7) Внедрение автоматизации процесса мониторинга документов Системы государственного планирования
X
X
X
X
X
8) Оптимизация законодательства в части определения четкого круга полномочий и ответственности государственных органов, в том числе на различных уровнях государственного управления
X
X
X
X
X
9) Проведение оценки эффективности деятельности центральных государственных органов по направлению «Достижение стратегических целей и задач», формирование общей оценки по центральным государственным и местным исполнительным органам
X
X
X
X
X
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:

2017
жыл
2018
жыл
1
2
3
4
5
6
1) Мемлекеттік активтерді басқару саясаты саласында заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
2) Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігіне бағалау жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
3) Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарды корпоративтік басқарудың сапасын бағалауды жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
4) «Халықтық IPO» бағдарламасының міндеттері мен қатысу шарттары туралы тұрғындарға түсіндіру және оларды ақпараттандыру бойынша жұмыс жүргізу
Х
Х
5) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның еншілес компанияларының жарғылық капиталын арттыру
Х
6) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның жобаларын кредиттеу
Х
7) Жекешелендірудің 2014 – 2016 жылдарға арналған кешенді жоспарының жобасын әзірлеу және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу
Х
4.2-мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
Бюджеттік бағдарламалар кодтары – 001, 005
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Елдің тиімді әлеуметтік-экономикалық саясаты
1.1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
2-стратегиялық бағыт. Бюджеттік саясат және жоспарлау
2.1-мақсат. Мемлекеттік қаржының теңгерімділігін қамтамасыз ету және бюджеттік тиімділікті арттыру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды (бұдан әрі – АЭА) дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
3-стратегиялық бағыт. Халықаралық экономикалық интеграция және сыртқы сауда қызметі

2017
год
2018
год
1
2
3
4
5
6
1) Выработка предложений по совершенствованию законодательства в области политики управления государственными активами
Х
Х
Х
Х
Х
2) Проведение оценки эффективности управления государственным имуществом
Х
Х
Х
Х
Х
3) Проведение оценки качества корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
Х
Х
Х
Х
Х
4) Проведение работы по разъяснению и информированию населения о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
Х
Х
5) Увеличение уставного капитала дочерних компаний АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
6) Кредитование проектов АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
7) Разработка и внесение в Правительство Республики Казахстан проекта Комплексного плана приватизации на 2014-2016 годы
Х
Цель 4.2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно) Коды бюджетных программ – 001, 005
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Эффективная социально-экономическая политика страны
Цель 1.1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Стратегическое направление 2. Бюджетная политика и планирование
Цель 2.1. Обеспечение сбалансированности государственных финансов и повышение бюджетной эффективности
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Программа по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145;
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Стратегическое направление 3. Международная экономическая интеграция и внешнеторговая деятельность

3.1-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру, сондай-ақ сыртқы және ішкі сауданы дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару жүйесін және квазимемлекеттік секторды дамыту
4.1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары
4.2-мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 21 желтоқсандағы № 198 қ Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы.
«Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 127-1 Заңы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарының, мақсаттарының және міндеттерінің атауы
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралары
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының тиімді әлеуметтік-экономикалық саясаты
1.-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Экономиканың болжанатын параметрлер шегінде дамуын қамтамасыз ету
1.1.2-міндет. Шикізаттық емес және жоғары технологиялық өндірістерге инвестицияларды тарту үшін жағдайлар жасау
1.1.3-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін дамыту
1.1.4-міндет. Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған салық және кеден саясатын жүргізу
1.1.5-міндет. Ішкі сауданы дамыту
1.1.6-міндет. Табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясатты жетілдіру

Цель 3.1. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему, а также развитие внешней и внутренней торговли
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Стратегическое направление 4. Развитие системы государственного управления и квазигосударственного сектора
Цель 4.1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
Цель 4.2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан на 2012-2016 годы утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 21 декабря 2011 года № 198 с. Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года № 127-1 «О мобилизационной подготовке и мобилизации»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Эффективная социально-экономическая политика Республики Казахстан
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1.1 Обеспечение развития экономики в пределах прогнозируемых параметров
Задача 1.1.2. Создание условий для привлечения инвестиций в несырьевые и высокотехнологичные производства
Задача 1.1.3. Развитие механизмов государственно-частного партнерства
Задача 1.1.4. Проведение налоговой и таможенной политики, направленной на обеспечение достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Задача 1.1.5. Развитие внутренней торговли
Задача 1.1.6. Совершенствование политики в областях государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности

1.1.7-міндет. Көші-қон саясатын жүргізу
1.1.8-міндет. Жасыл экономиканы дамыту
2-стратегиялық бағыт. Бюджеттік саясат және жоспарлау
2.1-мақсат. Мемлекеттік қаржының теңгерімділігін қамтамасыз ету және бюджеттік тиімділікті арттыру
2.1.1-міндет. Фискалдық шектеулерді, даму басымдықтарын ескере отырып, бюджет саясатын қалыптастыру және мұнай кірістерінен тәуелділікті төмендету
2.1.2-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған мемлекеттің міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу
3-стратегиялық бағыт. Халықаралық экономикалық интеграция және сыртқы сауда қызметі
3.1-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру, сондай-ақ сыртқы сауданы дамыту
3.1.1-міндет. Кеден одағының жұмыс істеуін және Еуразиялық экономикалық кеңістікті қалыптастыруды қамтамасыз ету
3.1.2-міндет. Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру
3.1.3-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару жүйесін және квазимемлекеттік секторды дамыту
4.1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
4.1.1-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру мен оның толыққанды жұмыс істеуі.
4.1.2-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың қатысуын кеңейту.
4.1.3-міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру
4.2-мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
1. Министрлік әзірлеген және (немесе) қабылдаған нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг
Жартыжылдықта 1 рет
2. Министрлік қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
Тұрақты негізде
3. Кадрлар ағымының тұрақты серпінін қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
4. 2016 жылға қарай биліктегі әйелдердің шешім қабылдау деңгейіндегі 30 % өкілдігіне қол жеткізу бойынша шаралар қабылдау
Жыл сайын
5. Министрліктің қолданыстағы құрылымын талдау және Министрлік жүйесі ішіндегі міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатымен қажет болған жағдайда оны өзгерту
Тұрақты негізде
6. «Б» корпусының жоғары тұрған бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына министрлікте жұмыс істейтін жастарды тағайындау
Тұрақты негізде

Задача 1.1.7. Проведение миграционной политики
Задача 1.1.8. Развитие «зеленой экономики»
Стратегическое направление 2. Бюджетная политика и планирование
Цель 2.1. Обеспечение сбалансированности государственных финансов и повышение бюджетной эффективности
Задача 2.1.1. Формирование бюджетной политики с учетом фискальных ограничений, приоритетов развития и снижение зависимости от нефтяных доходов
Задача 2.1.2. Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Стратегическое направление 3. Международная экономическая интеграция и внешнеторговая деятельность
Цель 3.1. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему, а также развитие внешней торговли
Задача 3.1.1. Обеспечение функционирования Таможенного союза и формирования Единого экономического пространства
Задача 3.1.2. Вступление во Всемирную торговую организацию
Задача 3.1.3. Позиционирование на международных рынках достижений Республики Казахстан
Стратегическое направление 4. Развитие системы государственного управления и квазигосударственного сектора
Цель 4.1. Внедрение новой модели государственного управления, на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Задача 4.1.1. Совершенствование и полноценное функционирование системы государственного управления, ориентированного на результат
Задача 4.1.2. Расширение участия физических и юридических лиц по вопросам оказания государственных услуг
Задача 4.1.3. Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора
Цель 4.2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
1. Правовой мониторинг нормативных правовых актов, разработанных и (или) принятых Министерством
Раз в полугодие
2. Повышение квалификации работников Министерства
На постоянной основе
3. Обеспечение устойчивой динамики текучести кадров
На постоянной основе
4. Принятие мер по достижению 30 % представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году
Ежегодно
5. Анализ действующей структуры Министерства и при необходимости ее изменение с целью четкого
распределения обязанностей и
полномочий внутри системы
Министерства
На постоянной
основе
6. Назначение молодежи, работающей в Министерстве, на вышестоящие на вакантные административные государственные должности корпуса «Б»
На постоянной
основе

7. «Б» корпусының кадрлық резервінен бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға жастарды қабылдау
Тұрақты негізде
8. Халықаралық қаржылық ұйымдарымен, рейтингтік агенттіктермен, елдермен өзара іс-қимыл жасау
Тұрақты негізде
9. Ақпаратты жинау және пайдалану жүйесінің еңбек сыйымдылығын реттеу және қысқарту, Министрліктің қызметкерлерін интернетке, заң және ақпараттық базаларына қол жеткізумен қамту, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, ақпараттық жүйелер
Жыл сайын
10. Министрліктің интернет-ресурстарын жетілдіру, оның өзекті жаңартылуы, сондай-ақ оның ішінде азаматтардың Министрлік басшылығымен «жанды қатынасына» мүмкіндік беретін арнайы веб-парақтар ашу
Қажеттілігіне қарай
11. Ақпараттық ресурстарда Министрліктің қабылданатын шешімдерін жариялауды қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
12. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
13. Бюджеттік саясатты қалыптастыру және бюджетті жоспарлау кезінде мемлекеттік органдармен ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау
Тұрақты негізде
14. Инвестициялық тартымдылықты жақсарту және инвестициялық бизнес-ахуалдың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдармен ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау
Тұрақты негізде
15. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы, Еуразиялық экономикалық кеңес комиссиясы жанындағы Консультативтік комитеттердің, жұмыс топтарының отырыстарын өткізу
Тұрақты негізде
16. Мемлекеттік басқару саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Тұрақты негізде
17. Министрліктің мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне тартылған қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу қағидаларын оқыту
Жыл сайын
18. Министрлік басшыларының республикалық және өңірлік БАҚ өкілдерімен Министрлік қызметінің негізгі мәселелерін түсіндіру бойынша кездесулерді ұйымдастыру
Жыл сайын
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
Министрліктің таңдалған стратегиялық бағыттар бойынша алға қойған мақсаттарына қол жеткізу көбінесе басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылының тиімділігі дәрежесіне байланысты болады.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасау талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Елдің тиімді әлеуметтік-экономикалық саясаты

7. Принятие молодежи на вакантные административные государственные должности из кадрового резерва корпуса «Б»
На постоянной
основе
8. Взаимодействие с международными финансовыми организациями, рейтинговыми агентствами, странами
На постоянной
основе
9. Упорядочение и сокращение
трудоемкости системы сбора и
использования информации,
увеличение охвата сотрудников
Министерства доступом в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных, материально-техническое обеспечение, информационные системы
Ежегодно
10. Совершенствование интернет-ресурсов Министерства, его актуальное обновление, а также
открытие на нем специальных веб-страниц, позволяющих «живое общение» граждан с руководством Министерства
По мере необходимости
11. Обеспечение опубликования в информационных ресурсах принимаемых решений Министерства
На постоянной основе
12. Обеспечение информационной безопасности
На постоянной основе
13. Межведомственное взаимодействие с государственными органами при формирования бюджетной политики и планирования бюджета
На постоянной основе
14. Межведомственное взаимодействие с государственными органами по улучшению инвестиционной привлекательности и обеспечение конкурентоспособности инвестиционного бизнес-климата
на постоянной основе
15. Проведение заседаний рабочих групп, Консультативных комитетов при Коллегии Евразийской экономической комиссии, Совета Евразийской экономической комиссии.
На постоянной основе
16. Совершенствование нормативно-правовой базы в сфере государственного управления
На постоянной основе
17. Обучение сотрудников министерства, задействованных в процедурах государственных закупок, правилам государственных закупок товаров, работ, услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Ежегодно
18. Организация встреч руководителей Министерства с представителями республиканских и региональных СМИ по разъяснению основных вопросов деятельности Министерства
Ежегодно
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Эффективная социально-экономическая политика страны

1.1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1.1-міндет. Экономиканың болжанатын параметрлер шегінде дамуын қамтамасыз ету
1. Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің нысаналы көрсеткіштерінен ауытқуы
Салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету, оның ішінде:
АШМ
ауыл шаруашылығы саласын дамыту және ауыл шаруашылығы өнімінің жекелеген түрлерін экспорттау көрсеткіштері бойынша
ИЖТМ
өнімнің жекелеген түрлерін өнеркәсіптік өндіру және экспорттау салаларын дамыту көрсеткіштері бойынша
МАМ
ақпаратты дамыту көрсеткіштері бойынша
Еңбекмині
әлеуметтік саланы дамыту көрсеткіштері бойынша
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбаларды (табиғи сипаттағы) және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру және экспорттау көлемінің көрсеткіштері бойынша
ККМ
көлік саласын және байланысты дамыту көрсеткіштері бойынша
ҰБ
қаржылық секторды, ақша-кредит саясатын және төлем балансын дамыту көрсеткіштері бойынша
ӨДМ
құрылыс секторын дамыту көрсеткіштері бойынша
1.1.2.-міндет. Шикізаттық емес және жоғары технологиялық өндірістерге инвестицияларды тарту үшін жағдайлар жасау
1. ЖІӨ-дегі тікелей шетелдік инвестициялардың (ТШИ) үлесі
ИЖТМ, ӨДМ, МГМ, АШМ, басқа мүдделі мемлекетік органдар
1) Қазақстан Республикасының инвестициялық қызмет саласындағы нормативтік құқықтық базасын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының стандарттарына сәйкес үйлестіру шараларын қабылдау.
2) Инвестициялық бизнес-ахуалды одан әрі жақсарту шараларын қабылдау.
3) Экономиканың шикізаттық емес секторларына инвестицияларды тарту жағдайларын жетілдіру және инвестициялық қызметті мамандандырылған даму институттарының сүйемелдеуі бойынша шаралар қабылдау.
2. 2020 жылға қарай экономиканың шикізаттық емес секторларындағы шетелдік және отандық инвестициялар кемінде 30 %-ға ұлғаяды.
1.1.3-міндет. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін дамыту
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік келісімшарттарының жаңа түрлерін енгізу
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Концессиялық жобаның құжаттамасын әзірлеу;
2. Концессиялық жобаның құжаттамасын сараптау;
3. Концессионерді таңдау бойынша конкурс өткізу;
4. Концессия шартын жасасу;
5. Концессиялық жобаны іске асыру
1.1.4-міндет. Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған салық және кеден саясатын жүргізу
Қазақстан Республикасының заңнамасын кеден ісі бөлігінде Кеден одағының кеден заңнамасымен біріздендіру
Қаржымині
Кедендік әкімшілендіруді жетілдіру

Цель 1.1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1.1. Обеспечение развития экономики в пределах прогнозируемых параметров
1. Отклонение фактически сложившихся темпов роста экономики от целевых показателей роста ВВП
Обеспечение достижения прогнозных параметров развития отраслей, в частности по:
МСХ
показателям развития отрасли сельского хозяйства и экспорта отдельных видов сельхозпродукции
МИНТ
показателям развития отраслей промышленного производства и экспорта отдельных видов продукции
МКИ
показателям развития информации
МТСЗН
показателям развития социальной сферы
МНГ
показателям объемов добычи и экспорта топливно-энергетических полезных ископаемых (в натуральном выражении) и
продуктов нефтепереработки
МТК
показателям развития сферы транспорта и связи
НБ
показателям развития финансового сектора, денежно-кредитной политики и платежного баланса
МРР
показателям развития строительного сектора
Задача 1.1.2. Создание условий для привлечения инвестиций в несырьевые и высокотехнологичные производства
1. Доля прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в ВВП
МИНТ, МРР, МНГ, МСХ, МИО, другие заинтересованные государственые органы
1) Принятие мер по гармонизации нормативной правовой базы в сфере инвестиционной деятельности Республики Казахстан со стандартами Организации экономического сотрудничества и развития.
2) Принятие мер по дальнейшему улучшению инвестиционного бизнес-климата.
3) Принятие мер по совершенствованию условий привлечения инвестиций в несырьевые сектора экономики и сопровождения инвестиционной деятельности специализированными институтами развития.
2. Иностранные и отечественные инвестиции в несырьевые сектора экономики увеличатся не менее чем на 30 % к 2020 году
Задача 1.1.3. Развитие механизмов государственно-частного партнерства
Внедрение новых видов контрактов государственно-частного партнерства
Заинтересованные государственные органы
1. Разработка документации концессионного проекта;
2. Экспертиза документации концессионного проекта;
3. Проведение конкурса по выбору концессионера;
4. Заключение договора концессии;
5. Реализация концессионного проекта
Задача 1.1.4. Проведение налоговой и таможенной политики, направленной на обеспечение достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Унификация законодательства Республики Казахстан в части таможенного дела с таможенным законодательством Таможенного союза
МФ
Совершенствование таможенного администрирования

1.1.5-міндет. Ішкі сауданы дамыту
1. Бөлшек сауданың НКИ
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төменгі нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төменгі нормативтері бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру
СА
Статистикалық деректерді беру
2. Бөлшек тауар айналымының жалпы көлемінде заманауи сауда форматтарының үлесін ұлғайту
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Сауда инфрақұрылымын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жағдайлар әзірлеу және жасау.
2. Сауда қызметкерлерін дайындау, қайта дайындау және біліктілігін арттыру жүйесін дамытуға және жетілдіруге, кәсіби негізде еңбек нарығын қалыптастыруға жәрдемдесу.
3. Сауда қызметінің субъектілерін, оның ішінде отандық өндірістің азық-түлік тауарларымен сауданы жүзеге асыратын субъектілерді экономикалық ынталандыру шараларын қолдану.
4. Отандық сауда желілерін дамыту.
СА
Статистикалық деректерді беру
3. Баға белгілеудің ашықтығын арттыру мақсатында көтерме сауда айналымының жалпы көлемінде биржалар арқылы жасалатын сауда операциялары көлемінің үлесін ұлғайту
ИЖТМ, МГМ, БҚА, АШМ
Кейіннен Биржалық тауарлар және ұсынылатын партиялардың ең төменгі көлемінің тізбесіне енгізу үшін тауарлық биржалар арқылы өткізілетін тауарларға талдау жүргізу.
Қаржымині
1. Тауарлық биржалар арқылы мемлекеттік сатып алуды өткізу үшін жағдайлар жасау.
2. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің биржалық сауда-саттықтарға қатысуы бойынша оларға экономикалық ынталандыруды енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
СА
Статистикалық деректерді беру.
ТМРА, БҚА
Табиғи монополиялар мен реттелетін нарық субъектілерінің тауарларды биржаларда белгіленген бағалардан жоғары емес бағамен сатып алуына қатысты ұсыныстар әзірлеу.
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Халыққа әлеуметтік маңызы бар тауарларды тікелей сатуды ынталандыру мақсатында жәрмеңкелер өткізу.
АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Азық-түлік тауарлары бойынша республикалық және өңірлік теңгерімдерді жүргізу.
1.1.6-міндет. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясатты жетілдіру
Табиғи монополиялар және реттелетін нарық субъектілерінің көрсетілетін қызметтерінің күнтізбелік бір жылға арналған тарифтерінің (бағаларының, алым мөлшерлемелерінің) өзгеруінен инфляцияға салымның орындалуын қамтамасыз ету
ТМРА

Задача 1.1.5. Развитие внутренней торговли
1. ИФО розничной торговли
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1. Разработка предложений по минимальным нормативам обеспеченности населения торговой площадью.
2. Разработка и реализация мер по достижению минимального норматива обеспеченности населения торговой
площадью.
АС
Предоставление статистических данных
2. Увеличение доли современных торговых форматов в общем объеме розничного товарооборота
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1. Разработка и создание условий для реализации инвестиционных проектов, направленных на развитие торговой инфраструктуры.
2. Содействие развитию и
совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников торговли, формированию рынка труда на профессиональной основе.
3. Применение мер экономического стимулирования субъектов торговой деятельности, в том числе осуществляющих торговлю продовольственными товарами отечественного производства.
4. Развитие отечественных торговых сетей.
АС
Представление статистических данных.
3. Увеличение доли объема торговых операций через биржи в общем объеме оптового товарооборота в целях повышения прозрачного ценообразования
МИНТ, МНГ, АЗК, МСХ
Проведение анализа по товарам, реализуемым через товарные биржи, для дальнейшего внесения в перечень биржевых товаров и минимального размера представляемых партий.
МФ
1. Создание условий для проведения государственных закупок через товарные биржи.
2. Выработка предложений по внедрению экономических стимулов для хозяйствующих субъектов по их участию в биржевых торгах.
АС
Предоставление статистических данных.
АРЕМ, АЗК
Выработка предложений касательно покупки субъектами естественных монополий и регулируемого рынка товаров не выше цен, установленных на биржах.
Акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Проведение ярмарок с целью стимулирования прямых продаж социально-значимых товаров населению.
МСХ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
Ведение республиканского и региональных балансов по продовольственным товарам.
Задача 1.1.6. Совершенствование политики в областях государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
Обеспечение исполнения вклада в инфляцию от изменения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественных монополий и регулируемого рынка на календарный год
АРЕМ

1. ТМРА ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің болжамдық өсу есептерін талдау
2. Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсімінің инфляцияға жол берілетін салымының алдағы күнтізбелік жылға арналған болжамды есебін жүргізу.
1.1.8-міндет. «Жасыл экономиканы» дамыту
«Жасыл экономика» саласында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
Мүдделі мемлекеттік органдар
«Жасыл экономика» саласындағы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының «жасыл» экономикаға көшу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
ЭБЖМ, ҚОСРМ
«Жасыл экономика» саласындағы заңнаманы жетілдіру
Ғимараттардың энергия тиімділігін арттыруды ынталандыру үшін қаржылық қолдаудың тетіктері бойынша қолданылатын шараларды толықтыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
ӨДМ, ИЖТМ, ЭБЖМ
Гранттар, қарыздар, салықтық жеңілдіктер және пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау жүйесін әзірлеу т.б.
Қолданыстағы барлық субсидияларға талдау жүргізу және субсидиялаудың жақсартылған моделі бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҚОСРМ, АШМ, ИЖТМ, ӨДМ, ТМРА, ЭБЖМ
1. Тиімді су пайдалануға ықпал етпейтін субсидияларды жою.
2. Су пайдалануға квоталарды бөлудің ашық тетігін әзірлеу.
3. Коммуналды кәсіпорындарға және өзге пайдаланатын ұйымдарға су инфрақұрылымын салу және жаңғыртуға шығындарды өтеу бойынша мүмкіндіктерді ұсыну.
4. Тиімді су пайдаланудың технологияларына өтуді мемлекеттік қолдау
2-стратегиялық бағыт. Бюджеттік саясат және жоспарлау
2.1-мақсат. Мемлекеттік қаржының теңгерімділігін қамтамасыз ету және бюджет тиімділігін арттыру
2.1.1-міндет. Фискалды шектеулерді, даму басымдықтарын ескере отырып, бюджет саясатын қалыптастыру және мұнай табыстарына тәуелділікті төмендету
Республикалық бюджетке түсімдердің жалпы көлеміндегі кепілдендірілген трансферттің үлесі
Қаржымині, ҰБ
Ұлттық қордан жыл сайынғы кепілдендірілген трансферт көлемі бойынша ұсыныстар енгізу
ЖІӨ-ге қатысты мемлекеттік бюджет тапшылығының төмендеуі
Қаржымині
Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын тиісті жылға үкіметтік қарыздар бойынша болжамды деректерге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мұнай емес сектордан мемлекеттік бюджеттің ағымдағы шығыстарына кірістердің қатынасы
Қаржымині
Тиісті жылға арналған мұнай емес сектордан түсетін кірістер бойынша болжамды деректерге қол жеткізуді қамтамасыз ету
2.1.2-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ЖІӨ-ден 20 % мөлшерінде төмендетілмейтін қалдықтан кем емес ұстап тұру
Қаржымині, ҰБ
Елдің экономикасын келешектегі сыртқы қауіптерден нивелирлеу мақсатында Республиканың Ұлттық қорында қаражатты жинақтау саясатын одан әрі қамтамасыз ету
3-стратегиялық бағыт. Халықаралық экономикалық интеграция және сыртқы сауда қызметі

1. Анализ представленных АРЕМ расчетов прогнозного роста тарифов на регулируемые услуги.
2. Проведение прогнозного расчета допустимого вклада в инфляцию предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий на предстоящий календарный год.
Задача 1.1.8. Развитие «зеленой экономики»
Принятие нормативных правовых актов в сфере «зеленой экономики»
Заинтересованные госорганы
Совершенствование законодательства в сфере «зеленой экономики»
Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода Республики Казахстан к «Зеленой экономике».
МЭБП, МОСВР
Совершенствование законодательства в сфере «зеленой экономики»
Разработка предложений по дополнению существующих мер по механизмам финансовой поддержки для стимулирования повышения энергоэффективности в зданиях
МРР, МИНТ, МЭБП
Разработка системы грантов, займов, налоговых льгот и субсидирования процентных ставок и т. д.
Проведение анализа всех действующих субсидий и разработка предложений по улучшенной модели субсидирования
МОСВР, МСХ, МИНТ, МРР, АРЕМ, МЭБП
1. Устранение субсидий, не способствующих эффективному водопользованию.
2. Разработка прозрачного механизма выделения квот на использование воды.
3. Предоставление коммунальным предприятиям и прочим эксплуатирующим организациям возможностей по компенсации затрат на сооружение и модернизацию водной инфраструктуры.
4. Государственная поддержка перехода к технологиям эффективного водопользования.
Стратегическое направление 2. Бюджетная политика и планирование
Цель 2.1. Обеспечение сбалансированности государственных финансов и повышение бюджетной эффективности
Задача 2.1.1. Формирование бюджетной политики с учетом фискальных ограничений, приоритетов развития и снижение зависимости от нефтяных доходов
Доля гарантированного трансферта в общем объеме поступлений республиканского бюджета
МФ, НБ
Внесение предложений по ежегодному размеру гарантированного трансферта из Национального фонда
Снижение дефицита государственного бюджета по отношению к ВВП
МФ
Обеспечение достижения прогнозных данных по правительственным займам на соответствующий год, привлекаемым для финансирования дефицита республиканского бюджета
Отношение доходов от ненефтяного сектора к текущим расходам государственного бюджета
МФ
Обеспечение достижения прогнозных данных по доходам от ненефтяного сектора на соответствующий год
Задача 2.1.2. Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Удержание активов Национального фонда Республики Казахстан не менее неснижаемого остатка в размере 20 % от ВВП
МФ, НБ
Обеспечение дальнейшей политики накопления средств в Национальном фонде Республики Казахстан в целях нивелирования экономики страны от возможных будущих внешних угроз
Стратегическое направление 3. Международная экономическая интеграция и внешнеторговая деятельность

3.1-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру, сондай-ақ сыртқы сауданы дамыту
3.1.1-міндет. Кеден одағының жұмыс істеуін және Еуразиялық экономикалық кеңістікті қалыптастыруды қамтамасыз ету
Кеден одағына мүше елдердің (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы) импорттық кеден баждарының мөлшерлемесін біріздендіру
Қаржымині
1. Іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген іс-шараларды қаржыландыру.
2. Кеден статистикасын беру.
3. Кедендік-тарифтік және бейтарифтік реттеу мәселелері жөніндегі өзара іс-қимыл.
4. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасын жүргізу.
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық.
2. Келіссөз жүргізуші топтың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау.
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кеден одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктері шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды келісу
СА
Статистикалық деректерді беру
СІМ, Қаржымині, АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Қорғанысмині, ҚОСРМ, Еңбекмині, МГМ, ТЖМ, ӨДМ, ТМРА, БҚА, ҰБ, ҰҚК
1. Кеден одағының жұмыс істеуі және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің қалыптасуы бойынша келіссөздер ұстанымын қалыптастыру
2. Екіжақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
3. Түсіндіру жұмысын жүргізу
МАМ
Еуразиялық экономикалық комиссия, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы мен Кеңесі, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес қабылдаған шешімдерді және келіссөздер процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
3.1.2-міндет. Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру
Қазақстандық заңнаманы ДСҰ-ның түйінді келісімдерімен біріздендіру
Қаржымині
1. Кеден статистикасын беру
2. Кеден-тарифтік және бейтарифтік реттеу мәселелері жөніндегі өзара іс-қимыл жасау
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық
2. Келіссөздер жүргізуші команданың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды келісу
АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, ҚОСРМ, Еңбекмині, МГМ, МАМ, ҚҚА, ҰҚК, ТМРА, БҚА, ҰБ

Цель 3.1. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему, а также развитие внешней торговли
Задача 3.1.1. Обеспечение функционирования Таможенного союза и формирования Единого экономического пространства
Унификация ставок импортных таможенных пошлин стран-членов Таможенного союза (Республики Беларусь, Республики Казахстан, Российской Федерации)
МФ
1. Финансирование мероприятий, реализация которых предусмотрена за счет республиканского бюджета
2. Предоставление таможенной статистики
3. Взаимодействие по вопросам таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
4. Ведение Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения международных и республиканских мероприятий
2. Выделение финансовых средств на командирование переговорной команды, визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация по вопросам внешней политики, в том
числе в рамках таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, региональных торговых объединений, согласование двусторонних и многосторонних международных договоров
АС
Предоставление статистических данных
МИД, МФ, МСХ, МИНТ, МТК,
МОН, МВД, МЗ, МО,
МОСВР, МТСЗН, МНГ, МЧС, МРР, АРЕМ, АЗК, НБ, КНБ
1. Формирование переговорной позиции по функционированию Таможенного союза и формированию Единого экономического пространства
2. Взаимодействие по вопросам двустороннего и регионального сотрудничества
3. Проведение разъяснительной работы
МКИ
Освещение в средствах массовой информации принятых решений Евразийской экономической комиссии, Коллегии и Совета Евразийской экономической комиссии, Высшего Евразийского экономического совета и хода переговорного процесса
Задача 3.1.2. Вступление во Всемирную торговую организацию
Унификация казахстанского законодательства с ключевыми соглашениями ВТО
МФ
1. Предоставление таможенной статистики
2. Взаимодействие по вопросам таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения международных и республиканских мероприятий
2. Выделение финансовых средств на командирование переговорной команды, визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация по вопросам внешней политики, в том
числе в рамках Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, региональных торговых объединений, согласование двусторонних и
многосторонних международных договоров
МСХ, МИНТ, МТК,
МОН, МВД, МЗ,
МОСВР, МТСЗН, МНГ, МКИ, КНБ, АРЕМ, АЗК, НБ

1. Екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
2. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
МАМ
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі бойынша келіссөздер процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
3.1.3-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру
Экспорт географиясын кеңейтуге ықпал ету
СІМ, ИЖТМ, Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігі
Қазақстан Республикасының Халықаралық көрмелерге, конференцияларға, форумдарға қатысуын ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің қазақстандық кәсіпорындардың өз тауарларын ресейлік нарыққа ілгерілетуіне жәрдемдесуі
2. Қазақстанның экономикасына Ресейден инвестицияларды және қазіргі заманғы технологияларды тарту бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігімен конференциялар, таныстырылымдарды ұйымдастыру және өткізу
МАМ, Қаржымині
Өндірістік байланыстарды қалпына келтіру және халықаралық сауданы дамыту үшін электрондық ақпараттық-маркетингтік орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық
ҚОСРМ, ККМ, СІМ, ИЖТМ, БҒМ, МАМ, Астана қаласының әкімдігі («Астана ЭКСПО-2017» ҰК» АҚ)
Астана қаласында ЭКСПО-2017 өткізуді қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды уақтылы жүргізу
Ресей Федерациясына қазақстандық өнім экспортының өсуіне ықпал ету (мұнай мен газды жеткізу көлемдерін есепке алмағанда)
Қазақстан Республикасының Сауда өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің құзыретті өкілдері арқылы қазақстандық тауарлардың экспорттық ілгерілуі бойынша Ресей Федерациясының өңірлеріндегі жұмыс
2. Ресей Федерациясының Сауда-өнеркәсіптік палатасымен, Ресей нарығына қазақстандық тауарларды экспорттық ілгерілету бойынша қауымдастықтармен және ритейлорлармен жұмыс
АШМ
ауыл шаруашылығы өнімінің кейбір түрлерінің экспортын арттыру
ИЖТМ
өнеркәсіптік өнімінің экспорт көлемін арттыру
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбалардың (табиғи сипаттағы) және мұнайды қайта өңдеу өнімдерінің экспортын арттыру
ККМ
көлік саласын дамыту
4-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік басқару жүйесін және квазимемлекеттік секторды дамыту
4.1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
4.1.1-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және оның толыққанды жұмыс істеуі
Мемлекеттік аппараттың ұтымды және тиімді құрылымын қалыптастыру
Орталық мемлекеттік органдар
Мемлекеттік аппараттың ұтымды және тиімді құрылымын қалыптастыру бойынша ұсыныстар беру
«Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды орта тиімділік (89 %) деңгейіне дейін арттыру
ПӘ
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындылар ұсыну
ПМК
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытынды ұсыну
ӨДМ
Жергілікті атқарушы органдарға «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру» бағыты бойынша бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындылар ұсыну
Мемлекеттік органдар
Бағаланатын орталық мемлекеттік органдардың өткен жылдың қорытындылары бойынша стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу бойынша Министрлікке есепті ақпаратты ұсыну

1. Обеспечение своевременного согласования и подготовки двусторонних и многосторонних международных договоров и других соответствующих документов
2. Проведение разъяснительной работы
МКИ
1. Освещение в средствах массовой информации о членстве Республики Казахстан в ВТО
Задача 3.1.3. Позиционирование на международных рынках достижений Республики Казахстан
Содействие в расширении географии экспорта
МИД, МИНТ, Торговое Представительство Республики Казахстан в
Российской Федерации
Организация участия Республики Казахстан в международных выставках, конференциях, форумах
Торговое Представительство Республики Казахстан в
Российской Федерации, МИНТ
1. Содействие Торговым
представительством Республики Казахстан в Российской Федерации казахстанским предприятиям в продвижении своих товаров на российский рынок
2. Организация и проведение конференций, презентаций Торговым Представительством Республики Казахстан
в Российской Федерации по привлечению инвестиций и современных технологий из России в экономику Казахстана
МКИ, МФ
1. Сотрудничество по обеспечению функционирования Электронного информационно-маркетингового центра для возобновления производственных связей и развития международной торговли
МОСВР, МТК, МИД, МИНТ, МОН, МКИ,
Акимат города
Астана, (АО «НК «Астана ЭКСПО – 2017»)
1. Своевременное проведение мероприятий по обеспечению проведения Экспо – 2017 в городе Астане
Содействие росту экспорта казахстанской продукции в Российской Федерации (без учета объемов поставки нефти и газа)
Торговое представительство Республики Казахстан, МИНТ
1. Работа в регионах Российской Федерации по экспортопродвижению казахстанских товаров через уполномоченных представителей Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации
2. Работа с Торгово-промышленной палатой Российской Федерации, ассоциациями и ритейлорами по экспортопродвижению казахстанских товаров на российский рынок
МСХ
увеличение экспорта отдельных видов сельхозпродукции
МИНТ
увеличение объема экспорта промышленной продукции
МНГ
увеличение экспорта
топливно-энергетических полезных ископаемых (в натуральном выражении) и продуктов нефтепереработки
МТК
развитие сферы транспорта
Стратегическое направление 4. Развитие системы государственного управления и квазигосударственного сектора
Цель 4.1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Задача 4.1.1. Совершенствование и полноценное функционирование системы государственного управления, ориентированного на результат
Формирование оптимальной и эффективной структуры государственного аппарата
Центральные государственные органы
Предоставление предложений по формированию оптимальной и эффективной структуры государственного аппарата
Повышение оценки эффективности деятельности центральных госорганов по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач» до уровня средней эффективности (89 %)
АП
Проведение оценки эффективности центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач» и представление соответствующих заключений в Министерство
КПМ
Проведение оценки эффективности уполномоченного органа по государственному планированию по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач» и представление соответствующего заключения в Министерство
МРР
Проведение оценки местных исполнительных органов по направлению «Достижение и реализация стратегических целей и задач» и представление соответствующих заключений в Министерство
Государственные органы
Представление оцениваемыми центральными государственными органами отчетной информации по итогам предыдущего года в Министерство по достижению стратегических целей и задач.

4.1.2-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың қатысуын кеңейту
Мемлекеттік қызметтер стандарттарының әзірленген жобаларының санындағы мемлекеттік қызметтер стандарттары жобаларының өткізілген жария талқылауларының үлесі
Орталық мемлекеттік органдар
Белгіленген мерзімдерде жария талқылау үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының жобаларын орналастыруды қамтамасыз ету
4.1.3-міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру.
1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарды корпоративтік басқаруды енгізу деңгейі
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарды корпоративтік басқаруға бағалау жүргізу
2. «Халықтық IPO» бағдарламасына қатысудың міндеттері және шарттары туралы хабардар Қазақстан Республикасы халқының ақпарат алынған үлесі (сауалға қатысқандардың санынан)
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2. «Халықтық IPO» бағдарламасына қатысудың міндеттері және шарттары туралы халыққа ақпарат беру және түсіндіру жұмыстарын жүргізу
4.2-мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тәуекелдердің туындауымен бетпе-бет келуі мүмкін. Тәуекелдің түрі мен пайда болу көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және жағдаяттық арнайы шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтіріліп отыр.
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Мұнайдың әлемдiк бағаларының өсуi нәтижесiнде мұнай мен мұнай өнiмдерiне iшкi бағалардың өсуi
2. Мұнай экспорты көлемдерiнiң ұлғаюы нәтижесiнде iшкi нарықта мұнай мен мұнай өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Экономиканың шикiзаттық бағыттылығының және оның сыртқы нарыққа тәуелдiлiгiнiң күшеюi
4. Инфляция деңгейiнiң өсуi
5. Энергия ресурстарына бағалардың өсуiнен мультипликативтiк әсердiң есебiнен экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. Әлеуетті тәуекелдерді дер кезінде айқындау үшін, оның нәтижелерін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму қортытындысы туралы баяндаманы және басқа да талдамалық ақпаратты әзірлеу кезінде пайдалану үшін әлемдік экономиканың (АҚШ, ЕО, Жапония, Қытай, Кеден одағы және әлемнің басқа да дамушы экономикалары) негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерінің серпінін қадағалау, негізгі шикізат өнімдеріне (мұнай және мұнай өнімдері, газ, түсті және бағалы металдар, бидай), Қазақстандағы және әлемде болып жатқан экономикалық үдерістерге жедел мониторинг жүйесінде (ЖМЖ) ішкі нарықтағы мұнай өнімдеріне бағаның серпінін қадағалау.

Задача 4.1.2. Расширение участия физических и юридических лиц по вопросам оказания государственных услуг
Доля проведенных публичных обсуждений проектов стандартов государственных услуг от количества разработанных проектов стандартов государственных услуг
Центральные государственные органы
Обеспечение размещения проектов стандартов государственных услуг для публичного обсуждения в установленные сроки
Задача 4.1.3. Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора
1. Уровень внедрения корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
Заинтересованные государственные органы
1. Проведение оценки корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
2. Доля (из числа опрошенных) информированного населения Республики Казахстан о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
МИО
2. Проведение работы по разъяснению и информированию населения о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
Цель 4.2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
Раздел 6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством реализовываются стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Волатильность мировых цен на экспортируемые Казахстаном энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних цен на нефть и нефтепродукты в результате роста мировых цен на нефть.
2. Снижение объемов предложений нефти и нефтепродуктов на внутреннем рынке в результате увеличения объемов экспорта нефти 3. Усиление сырьевой направленности экономики и ее зависимости от внешнего рынка
4. Рост уровня инфляции 5. Замедление темпов роста экономики за счет мультипликативного эффекта от роста цен на энергоресурсы
1. Отслеживание динамики основных макроэкономических показателей мировой экономики (включая США, страны ЕС, Японию, Китай, страны Таможенного союза и другие развивающиеся экономики мира), мировых цен на основные сырьевые товары (нефть и нефтепродукты, газ, цветные и драгоценные металлы, пшеница), цен на нефтепродукты на внутреннем рынке в Системе оперативного мониторинга экономических процессов, происходящих в мире и Казахстане (СОМ) для своевременного выявления потенциальных рисков, использования его результатов при формировании Доклада об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан и другой аналитической информации.

2. Қолайсыз ахуал, оның ішінде ұлттық экономиканың баяулауы, рецессиясы немесе дағдарысы туындаған жағдайымен сипатталатын энергия ресурстарына әлемдік бағаның күрт ауытқуы салдарын Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспары (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 17 қыркүйектегі № 36 хаттама) қамтыған экономиканы тұрақтандырудың қажетті шараларын пайдалану жөніндегі мәселені ЭСК отырысына шығару. 3. Отандық экономиканың шикізаттық бағдарын төмендетуге (Қазақстанның сауда әріптестерін әртараптандыру, ҮИИДМБ-ні және басқа да мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру) бағытталған қолданылып жатқан шараларды іске асыру бойынша жұмысты күшейту.
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Мемлекеттiк бюджет пен Ұлттық қорға түсетiн түсiмдердiң қысқаруы
2. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiнiң қысқаруы
3. Экономиканың өсу қарқынының төмендеуi
Ауыл шаруашылығы шикiзатына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Iшкi нарықта азық-түлiк бағаларының өсуi
2. Iшкi нарықта азық-түлiк шикiзаты мен тамақ өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Инфляция деңгейiнiң өсуi
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Ауыл шаруашылығы саласында кiрiстiлiктiң және ауыл шаруашылығында өсу қарқынының төмендеуi
2. Мемлекеттiк бюджетке түсетiн түсiмдер көлемiнiң қысқаруы
1. Әлеуетті тәуекелдерді және жағымсыз үдерістерді дер кезінде анықтау, Қазақстан Республикасы Үкіметіне Қазақстан Республикасындағы инфляциялық үрдістер туралы талдамалық ақпаратты әзірлеу кезінде мониторинг қорытындыларын пайдалану үшін ЖМЖ-де ауыл шаруашылығының шикізатына әлемдік бағаның серпінін қадағалау.
2. Салық салынатын базаны кеңейту бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының тежелуі
1. ЖІӨ өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсімдердің қысқаруы
1. Әлемдік экономика дамуының қолайсыз деңгейіне (әлемдегі дағдарыстық үрдістер мен әлемдік экономика қарқынының, сондай-ақ шикізат тауарларына бағаның өзгеруі) байланысты ұлттық экономиканы тұрақтандырудың шараларын іске асыру бойынша мәселені тиісті Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспарының конъюнктуралық пакетін ЭСК отырысына шығару
2. Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басым емес шығыстарды секвестрлеу, бюджет тапшылығы көлемін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Қазақстан экономикасына инвестицияларды тарту шараларының тиімсіздігі
1. Қазақстан экономикасына инвестициялардың жоқтығы
1. Қазақстан экономикасына инвестициялық тартымдылықты және инвестициялық ахуалды жақсарту бойынша шаралар тиімділігінің мониторингі

2. Вынесение на заседание СЭП рассмотрение вопроса по применению необходимых мер стабилизации экономики, предусмотренных в Пошаговом плане многоуровневого антикризисного реагирования (протокол № 36 Правительства Республики Казахстан от 17.09.2013 г.) в случае наступления неблагоприятных ситуации, в том числе вследствие резких колебаний мировых цен на энергоресурсы, характеризующиеся замедлением, рецессией или кризисом национальной экономики.
3. Усиление работы по реализации предпринимаемых мер, направленных на снижение сырьевой направленности отечественной экономики (диверсификация торговых партнеров Казахстана, реализация ГПФИИР и других государственных программ.)
При снижении цен:
1. Сокращение поступлений в государственный бюджет и Национальный Фонд
2. Сокращение объема финансирования инвестиционных проектов
3. Снижение темпов роста
экономики
Волатильность мировых цен на сельскохозяйственное сырье
При увеличении цен:
1. Рост цен на продукты питания на внутреннем рынке
2. Снижение объемов предложений продовольственного сырья и продуктов питания на внутреннем рынке
3. Рост уровня инфляции
При снижении цен:
1. Снижение прибыльности в сельскохозяйственной отрасли и темпов роста в сельском хозяйстве
2. Сокращение объемов поступлений в государственный бюджет
1. Отслеживание динамики мировых цен на сельскохозяйственное сырье в СОМ для своевременного выявления потенциальных рисков и негативных тенденций, использование итогов мониторинга при разработке аналитической информации об инфляционных процессах в Республике Казахстан в Правительство Республики Казахстан.
2. Выработка предложений по расширению налогооблагаемой базы.
Замедление темпов роста мировой экономики
1. Снижение темпов роста ВВП
2. Сокращение поступлений в государственный бюджет и Национальный фонд
1. В зависимости от уровня неблагоприятного развития мировой экономики (зависящей от развития кризисных процессов в мире и изменения темпов роста мировой экономики, а также цен на сырьевые товары) вынесение на заседание СЭП вопроса по реализации мер стабилизации национальной экономики соответствующего конъюнктурного пакета Пошагового плана многоуровневого антикризисного реагирования.
2. Выработка предложений по оптимизации государственного бюджета и секвестру не приоритетных расходов, увеличению размера дефицита бюджета
Неэффективность мер по привлечению инвестиций в экономику Казахстана
1. Отсутствие инвестиций в экономику Казахстана
1. Мониторинг эффективности мер по улучшению инвестиционного климата и инвестиционной привлекательности экономики Казахстана;

2. Инвестициялық ахуалды жетілдіру бойынша озық әлемдік тәжірибелерді зерделеу
3. Қазақстан қатысушы болып табылатын интеграциялық және жаһандандыру процестерінің ықтимал теріс салдарын нивелирлеу және оң әсерін барынша қолдануды қамтамасыз ету
Концессиялық жобаларға қатысу үшін жеке және халықаралық капиталды тартудың мүмкін еместігі
1. Жобаларды іске асырмау
2. Концессионерді тартпау
1. Мемлекет пен концессионер арасындағы тәуекелдерді бөлу
2. Концессия бойынша келісімшарттарды мониторингілеу
Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің Күнтізбелік жоспарын уақтылы орындамау
Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастырудың созылуы
Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
Шетелдік мемлекеттің Қазақстанға қатысты ішкі нарықтағы жағдайды елеулі нашарлататын сауда шараларын қолдануы
Бағалардың тұрақсыздануы, тұтынушылар және отандық өндірушілер жағдайының нашарлауы
Сауда шараларын қолданған Тараппен келіссөздер жүргізу, жағдайды тұрақтандыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
Халықаралық нарықтарда Қазақстан Республикасын теріс қабылдау
Халықаралық ықпалдың және Қазақстан имиджінің төмендеуі
Халықаралық көрмелер, форумдар, дөңгелек үстелдер өткізу және/немесе қатысу жолымен халықаралық нарықтарда Қазақстан Республикасын позицияландыру
Экспорттық тауарлар бағаларының елеулі төмендеуі
Сыртқы сауда айналымының төмендеуі
Экспорт құрылымын әртараптандыруға жәрдемдесу
Жалпы әлемдік экономикалық конъюнктураның нашарлауы
Экономикалық ахуалдың нашарлауы
1. Әлемдік экономика дамуының қолайсыз деңгейіне (әлемдегі дағдарыстық үрдістер мен әлемдік экономика қарқынының, сондай-ақ шикізат тауарларына бағаның өзгеруі) байланысты ұлттық экономиканы тұрақтандырудың шараларын іске асыру бойынша мәселені тиісті Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспарының конъюнктуралық пакетін ЭСК отырысына шығару.
2. Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басым емес шығыстарды секвестрлеу, бюджет тапшылығы көлемін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Экономикалық дағдарыстың пайда болуы
Экономикалық ахуалының нашарлауы
1. Әлемдік экономика дамуының қолайсыз деңгейіне (әлемдегі дағдарыстық үрдістер мен әлемдік экономика қарқынының, сондай-ақ шикізат тауарларына бағаның өзгеруі) байланысты ұлттық экономиканы тұрақтандырудың шараларын іске асыру бойынша мәселені тиісті Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспарының конъюнктуралық пакетін ЭСК отырысына шығару
2. Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басым емес шығыстарды секвестрлеу, бюджет тапшылығы көлемін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
Ішкі тәуекелдер
Ресурстардың экономиканың салалары арасында бiрдей бөлiнбеуiнiң салдарынан экономиканың шикiзат секторына тәуелдiлiгiнiң күшеюi
Елде «голланд ауруының» дамуы

2. Изучение лучших мировых практик по совершенствованию инвестиционного климата;
3. Обеспечение максимального использования положительного влияния и нивелирования возможных негативных последствий интеграционных и глобализационных процессов, участником которых является Казахстан.
Невозможность привлечения частного и международного капитала для участия в концессионных проектах
1. Нереализация проектов
2. Непривлечение концессионера
1. Разделение рисков между государством и концессионером
2. Мониторинг контрактов по концессии
Несвоевременное выполнение Календарного плана, разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих Единое экономическое пространство
Затягивание формирования Единого экономического пространства
Координация процесса формирования Единого экономического пространства, проведение соответствующих переговоров
Применение иностранным государством торговых мер в отношении Казахстана, существенно ухудшающих положение на внутреннем рынке
Дестабилизация цен, ухудшение положения потребителей и отечественных производителей
Проведение переговоров со Стороной, применившей торговые меры, разработка комплекса мер, направленных на стабилизацию ситуации
Негативное восприятие Республики Казахстан на международных рынках
Снижение международного
влияния и имиджа Казахстана
Позиционирование Республики Казахстан на международных рынках, путем проведения международных выставок, форумов, круглых столов и/или участия в них
Существенное снижение цен на экспортные товары
Снижение внешнеторгового оборота
Содействие в диверсификации структуры экспорта
Ухудшение общей мировой экономической конъюнктуры
Ухудшение экономической ситуации
1. В зависимости от уровня неблагоприятного развития мировой экономики (зависящей от развития кризисных процессов в мире и изменения темпов роста мировой экономики, а также цен на сырьевые товары) вынесение на заседание СЭП вопроса по реализация мер стабилизации национальной экономики соответствующего конъюнктурного пакета Пошагового плана многоуровневого антикризисного реагирования.
2. Выработка предложений по оптимизации государственного бюджета и секвестру не приоритетных расходов, увеличению размера дефицита бюджета
Возникновение экономического кризиса
Ухудшение экономической ситуации
1. В зависимости от уровня неблагоприятного развития вынесение на заседание СЭП вопроса по реализации мер стабилизации национальной экономики соответствующего конъюнктурного пакета Пошагового плана многоуровневого антикризисного реагирования.
2. Выработка предложений по оптимизации государственного бюджета и секвестру не приоритетных расходов, увеличению размера дефицита бюджета
Внутренние риски
Усиление зависимости экономики от сырьевого сектора вследствие неравномерного распределения ресурсов между отраслями экономики
Развитие «голландской болезни» в стране

1. Қорларды құру және қайта өндірудің оңтайлы пропорцияларын қолдау есебінен тұтынуды, инвестициялық белсенділікті жандандыру.
2. Құрылымдық және инвестициялық саясаттың үйлестірілген фискалдық, ақша-кредит саясат құралдарының келісілуі.
Реттелетін тарифтерден инфляцияға үлес деңгейінің берілген параметрден асып кетуі және тауар нарықтарының тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторлардың пайда болуы
Макроэкономикалық тұрақтылықтың нашарлауына алып келуі мүмкін
Тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғау салаларындағы жұмыс сапасын бақылауды күшейту.
Мемлекеттік органдардың Кеден одағының жұмыс істеуі және Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру мәселелері жөніндегі Қазақстан тарапының ұстанымын сапалы және уақтылы әзірлемеуі
Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдер қабылдау процесін тежеу, ЕЭК-тің Қазақстан Республикасы мүдделеріне сәйкес келмейтін шешімдер қабылдауы
Қазақстан тарапының ұстанымын пысықтау процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
Мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру тиiмдiлiгiн бағалау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарды тиімді іске асырмауы
«Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу» бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың төмендеуі
Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру тиімділігін бағалау мәселелері бойынша семинарлар, конференциялар және дөңгелек үстелдер ұйымдастыру арқылы мемлекеттік органдар арасында түсіндіру жұмысын жүргізу
«Электрондық үкімет» веб-порталында, Интернет-ресурста және т.б. БАҚ-та жария талқылау үшін мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын орналастырмау
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібінің ашық болмауы
Жария талқылау үшін мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарының жобаларын орналастыруды мониторингілеу
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.05.2014 № 550 қаулысымен.
2014 – 2018 жылдарға арналып қалыптастырылған стратегиялық бағыттарға, мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін олардың сан, сапа, нәтиже мен бюджет көрсеткіштері көрсетіле отырып, 19 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалуының түпкілікті көрсеткіштері айқындық, салыстырмалық, экономикалық орындылық, бақыланушылық және тексерушілік қағидаттарына негізделіп қалыптастырылды.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер»
100 «Экономика және сауда саясаты, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесі саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету»
102 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында сараптамалық және консалтинг қызметтерін көрсету, зерттеулерді жүзеге асыру»
104 «Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдарды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету»
Сипаттама
Уәкілетті органның еңбеқақы төлеу қорына, кеңсе тауарларымен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз етуге, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеуге, негізгі құралдарды жөндеуге және өкілдік шығыстарға қарастырылған қызметін қамтамасыз ету; стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеу; «Экономикалық зерттеулер институты» АҚ-ны мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға тарту; заң жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу; экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы іс-шараларды талдамалық сүйемелдеу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің нысаналы көрсеткіштерінен ауытқуы
пайыздық тармақтар
-0,4
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
ЖІӨ-дегі тікелей шетел инвестицияларының (ТШИ) үлесі
%

1. Активизация потребления, инвестиционной активности за счет создания резервов и поддержания оптимальных пропорций воспроизводства.
2. Согласованность инструментов фискальной, денежно-кредитной политики в сочетании с мерами структурной и инвестиционной политики
Превышение уровня вклада в инфляцию от регулируемых тарифов над заданным параметром и появление факторов, препятствующих эффективному функционированию товарных рынков
Может привести к ухудшению макроэкономической стабильности
Усиление контроля за качеством работы в областях тарифной политики и защиты конкуренции.
Некачественная и несвоевременная выработка государственными органами позиции казахстанской Стороны по вопросам функционирования Таможенного союза и формирования Единого экономического пространства
Затормаживание процесса принятия решений Евразийской экономической комиссии, принятие ЕЭК решений, не соответствующих интересам Республики Казахстан
Координация процесса отработки позиции казахстанской Стороны, проведение соответствующих переговоров
Неэффективная реализация государственными органами рекомендаций, данных по итогам оценки эффективности достижения и реализации стратегических целей и задач
Снижение оценки эффективности деятельности центральных государственных органов по направлению «Достижение стратегических целей и задач»
Проведение разъяснительной работы среди государственных органов путем организации семинаров, конференций и круглых столов по вопросам оценки эффективности достижения и реализации стратегических целей и задач
Неразмещение на веб-портале «электронного правительства», Интернет-ресурсе и др. СМИ проектов стандартов государственных услуг для публичного обсуждения
Непрозрачность порядка оказания государственных услуг
Мониторинг размещения проектов стандартов государственных услуг для публичного обсуждения
Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.05.2014 № 550.
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2014 - 2018 годы определены 19 бюджетных программ с указанием показателей прямого и конечного результатов, качества, эффективности и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Бюджетная программа
001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления»
100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления»
102 «Проведение исследований, оказание аналитических и консалтинговых услуг в сфере экономики, торговли и государственного управления»
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственных органов»
Описание
Обеспечение деятельности уполномоченного органа, в которой предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, обеспечение канцелярскими товарами, услугами связи, на сопровождение информационных программ, содержание и ремонт основных средств и на представительские расходы; мониторинг стратегических и программных документов; привлечение АО «Институт экономических исследований» к оценке эффективности деятельности государственных органов; проведение научной экономической экспертизы законопроектов; аналитическое сопровождение мероприятий в сфере экономики, торговли и государственного управления.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отклонение фактически сложившихся темпов роста экономики от целевых показателей роста ВВП
процентные пункты
-0,4
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
± 3,0
Доля прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в ВВП
%

14 497
30 739
132 000
132 000
132 000
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуге болжанатын шығындар
мың теңге
0
0
212 000
106 000
106 000
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
594 155,3
339 412
694 000
588 000
588 000
*Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы 002 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
003 «Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу»
Сипаттама
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2017 жыл
Жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
2013 жыл
(жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу туралы есеп
есеп
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларды жоспарлаудың тиімділігін арттыру
%
100
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға толық мониторинг жүргізудің толықтығы
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде мониторингтің нәтижелерін қолдану
%
100
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге

14 497
30 739
132 000
132 000
132 000
Предполагаемые затраты на консультативное сопровождение концессионных проектов
тыс. тенге
0
0
212 000
106 000
106 000
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
594 155,3
339 412
694 000
588 000
588 000
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы», с 2013 года бюджетная программа 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 002 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов».
Бюджетная программа
003 «Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов»
Описание
Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отчет о проведении мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
отчет
2
Показатели конечного результата
Повышение эффективности планирования бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели качества
Полнота проведения мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели эффективности
Применение результатов мониторинга при формировании республиканского бюджета
%
100
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге

1 030 370
Бюджеттік бағдарлама
015 «Сауда саясатын іске асыру жөнiндегi қызметтер»*
100 «Сауда саясаты саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету»
101 «Шет елдегі сауда өкілдіктерінің қызметін қамтамасыз ету»
104 «Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін және ақпараттық техникалық қамтамасыз етілуінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету»
Сипаттамасы
Еңбеқақы төлеу қорының төлеміне, кеңсе тауарларымен, шығыс материалдарымен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз етуге, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеуге, негізгі құралдарды жөндеу мен ұстауға арналған шығыстар, іссапар шығыстары көзделген сауда саясаты саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету.
Еңбеқақы төлеу қорының төлеміне, коммуналдық қызметтерге, кеңсе тауарларымен, шығыс материалдарымен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз етуге, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеуге, негізгі құралдарды жөндеу мен ұстауға, үй-жайларды жалға алуға арналған шығыстар, іссапар шығыстары көзделген қазақстандық тауарларды экспортқа шығару үшiн шет елдегі сауда өкілдіктерінің қызметін қамтамасыз ету.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Бөлшек сауда айналымының НКИ
алдыңғы жылға қарағанда %-бен

1 030 370
Бюджетная программа
015 «Услуги по реализации торговой политики»*
100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области торговой политики»
101 «Обеспечение деятельности торговых представительств за рубежом»
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственного органа»
Описание
Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области торговой политики, в которой предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, обеспечение канцелярскими товарами, расходными материалами, услуги связи, сопровождение информационных программ, содержание и ремонт основных средств, командировочные расходы.
Обеспечение деятельности торговых представительств за рубежом для продвижения казахстанских товаров на экспорт, в которой предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, коммунальные услуги, обеспечение канцелярскими товарами, расходными материалами, услуги связи, сопровождение информационных программ, содержание и ремонт основных средств, аренду помещений, командировочные расходы
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
ИФО розничной торговли
% к предыдущему году

18,6
33
35
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
15 296,7
85 698
79 660
38 757
10 346
*Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 044 «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің күрделі шығыстары» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 044 «Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің күрделі шығыстары» бюджеттік бағдарламасы 017 «Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің күрделі шығыстары» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
018 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»*
Сипаттама

18,6
33
35
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
15 296,7
85 698
79 660
38 757
10 346
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 044 «Капитальные расходы Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы», с 2013 года бюджетная программа 044 «Капитальные расходы Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 017 «Капитальные расходы Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан».
Бюджетная программа
018 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»*
Описание

2014-2016 жылдарға арналған кейіннен жарғылық капиталды ұлғайтумен «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту:
1. «Балқаш ЖЭС салу» жобасы үшін «Самұрық-Энерго» АҚ;
2. «Жезқазған-Бейнеу теміржол желісін салу» жобасы үшін «Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ;
3. «Арқалық-Шұбаркөл теміржол желісін салу» жобасы үшін «Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсiлiне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлш. бiрл.
есепті кезең
жоспарлы кезең
жобаланатын 2017 жыл
жобаланатын 2018 жыл
2012 жыл
(есеп)
2013 жыл
(жоспар)
2014 жыл
2015 жыл
2016 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджетте көзделген қаражаттың шеңберінде «Самұрық-Қазына» АҚ еншілес компанияларын капиталдандыру жолымен электр энергетикасы, көлік, мұнай-газ салаларындағы рентабельділігі төмен жобаларды тиімді іске асыруды және әлеуметтік объектілер салуды қамтамасыз ету (Жарғылық капиталдарын ұлғайту болжанатын еншілес кәсіпорындардың саны)
бірлік
5
3
2
2
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Астана қ. қажеттілігін ұлғайту үшін трансформаторлық қуаттың артуы
МВА (Мега вольт- ампер)
250
«Бозой-Шымкент» учаскесінде газ құбырының желілік бөлігінің құрылысын аяқтау
км
1 166
Балқаш ЖЭС құрылысын жалғастыру
бірлік
1
Инфрақұрылымдық объектілер салу (құрылыс ауласы, уақытша ғимараттар, құрылысшылар кенті)
бас мердігермен жасалған келісім шарт құнының %-мен
20,94
Негізгі корпусты қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстар бойынша жалпы құрылыс жұмыстары. Жабдықтар беру (2015 жылдың соңы)
бас мердігермен жасалған келісімшарт құнының %-мен
19,43
Негізгі жабдықтарды монтаждау, іске қосу-жылыту қазандығын салу және беру, химиялық суларды тазарту жабдықтарын монтаждау, Балхаш ЖЭС теміржол станциясы, күлді жою жүйелері, пайдалану персоналының кенті
бас мердігермен келісімшарт құнының %-мен
25,34
Құрылыс-монтаж жұмыстарын аяқтау (қазан агрегаты ғимараттары мен құрылыстарын және түтін құбырларын салу, станция аумағында жол жұмыстары, ғимараттарды бояу, аумақты құрылыс күл-қоқысынан жинау), 1-блок объектілерін іске қосу-жөндеу, пайдалану персоналын жұмылдыру
бас мердігермен келісімшарт құнының %-мен
21,3
2-блокты іске қосу-жөндеу, станцияны пайдалануға беру
бас мердігермен келісімшарт құнының %-мен
3
Республиканың оңтүстік өңірінің қажеттілігін ұлғайту үшін трансформаторлық қуатының өсімі
МВ (мегаватт)

Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» с последующим увеличением уставного капитала на 2014-2016 годы:
1. АО «Самрук-Энерго» для проекта «Строительство Балхашской ТЭС»
2. АО «НК «Қазақстан темір жолы» для проекта «Строительство ж/д линии Жезказган–Бейнеу»
3. АО «НК «Қазақстан темір жолы» для проекта «Строительство ж/д линии Аркалык-Шубарколь»
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2017 год
Проектируемый 2018 год
2012 год (отчет)
2013 год (план текущего)
2014 год
2015 год
2016 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Обеспечение эффективной реализации низкорентабельных проектов в электроэнергетической, транспортной, нефтегазовой отраслях и строительство социальных объектов путем капитализации дочерних компаний АО «Самрук-Казына» в рамках предусмотренных в республиканском бюджете средств (Кол-во дочерних предприятий, у которых предполагается увеличение уставного капитала)
ед.
5
3
2
2
2
Показатели конечного результата
Прирост трансформаторной мощности для увеличения потребности г. Астаны
МВА (Мега-
вольт-
ампер)
250
Завершение строительства линейной части газопровода на участке «Бозой-Шымкент»
км
1 166
Продолжение строительства Балхашской ТЭС
ед.
1
Строительство инфраструктурных объектов (строй. двор, временные здания, поселок строителей)
в % от стоимости контракта с генеральным подрядчиком
20,94
Общестроительные работы по зданиям и сооружениям, включая основной корпус. Поставка обору*дования (конец 2015 г.)
в % от стоимости контракта с генеральным подрядчиком
19,43
Монтаж основного оборудования, строительство и ввод пускоотопительной котельной, монтаж оборудования химводоочистки, ж\д станции Балхашской ТЭС, систем золоудаления, поселок эксплуатационного персонала
в % от стоимости контракта с генеральным подрядчиком
25,34
Завершение строительно-монтажных работ (завершение строительства зданий и сооружений котлоагрегата и дымовой трубы, дорожные работы на территории станции, покраска зданий, уборка территории от строительного мусора) пуско-наладка объектов 1 блока, мобилизация эксплуатационного персонала
в % от стоимости контракта с генеральным подрядчиком
21,3
Пуско-наладка 2 блока, ввод в эксплуатацию станции
в % от стоимости контракта с генеральным подрядчиком
3
Прирост трансформаторной мощности для увеличения потребности южного региона Республики
МВ (мегаватт)

1320
«Жезқазған–Бейнеу темір жол желісін салу» жобасын іске асыруды жалғастыру:
км
988
Жалпы құнның жұмыстарын орындау (Жобалық-іздеу жұмыстары. Құрылыстың негізгі объектілерін салу бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының басталуы)
%
3
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалық-іздеу жұмыстары. Жолдың жоғарғы қабатын жайластыру бойынша жұмыстар, көмекші және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді, сыртқы желілер және сумен жабдықтау, кәріз, жылумен қамтамасыз ету құрылыстарын салу)
%
29
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалық-іздеу жұмыстары. Жолдың жоғарғы қабатын жайластыру, электрмен қамтамасыз ету бойынша жұмыстар, әлеуметтік мақсаттағы объектілерді, қызметтік-техникалық ғимараттар мен құрылыстарды салу)
%
36
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (электрмен жабдықтау бойынша жұмыстар, қызметтік-техникалық ғимараттар мен құрылыстарды, коммуникацияларды, әлеуметтік мақсаттағы объектілерді салу)
%
20
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (барлық жұмыстарды аяқтау)
%
13
«Арқалық-Шұбаркөл темір жол желісін салу» жобасын іске асыруды жалғастыру
км
214
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалық-іздеу жұмыстары. Негізгі құрылыс объектілерін тұрғызу бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының басталуы)
%
4
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалық-іздеу жұмыстары. Жолдың жоғарғы қабатын жайластыру бойынша жұмыстар, көмекші және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді, сыртқы желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау құрылыстарын салу)
%
27
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалау-іздестіру жұмыстары. Жолдың жоғары қабатын жайластыру жөніндегі жұмыстар, қосалқы және қызмет көрсететін мақсаттағы объектілерді салу).
%
43
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (барлық жұмыстарды аяқтау)
%
26
Сапа көрсеткіштері
Энергетикалық кешенді дамыту бойынша функцияларды уақтылы орындау («KEGOC» АҚ)
%
100
Бозой-Шымкент учаскесінде газ құбырының өткізу қабілеті
жылына млрд. текше м газ
2,5
Балқаш ЖЭС бойынша белгіленген қуаттылық
бірлік мВт
1320
Электр энергиясының тапшылығын жабу (Балқаш ЖЭС)
млн. КВтс.
9 920
Қазақстан Республикасының көлік инфрақұрылымын жақсарту («Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ)
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
1 жобаға бөлінетін бюджет қаражатының орташа сомасы
мың теңге
2 400 000
13 106 633

1320
Продолжение реализации проекта «Строительство железнодорожной линии Жезказган–Бейнеу»:
км
988
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Начало строительно-монтажных работ по возведению основных объектов строительства)
%
3
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Работы по устройству верхнего строения пути, строительство объектов подсобного и обслуживающего назначения, наружных сетей и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения)
%
29
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Устройство верхнего строения пути, работы по электроснабжению, строительство объектов социального назначения, служебно-технических зданий и сооружений.)
%
36
Выполнение работ от общей стоимости (Работы по электроснабжению, строительство служебно-технических зданий и сооружений, коммуникаций, объектов социального назначения.)
%
20
Выполнение работ от общей стоимости (завершение всех работ)
%
13
Продолжение реализации проекта «Строительство железнодорожной линии Аркалык-Шубарколь»
км
214
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Начало строительно-монтажных работ по возведению основных объектов строительства)
%
4
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Работы по устройству верхнего строения пути, строительство объектов подсобного и обслуживающего назначения, наружных сетей и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения)
%
27
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Работы по устройству верхнего строения пути, строительство объектов подсобного и обслуживающего назначения.
%
43
Выполнение работ от общей стоимости (завершение всех работ)
%
26
Показатели качества
Своевременное выполнение функций по развитию энергетического комплекса (АО «Кегок)
%
100
Пропускная способность газопровода на участке Бозой - Шымкент
млрд. куб.м газа/год
2,5
Установленная мощность по Балхашской ТЭС
ед.
мВт
1320
Покрытие дефицита электроэнергии (Балхашская ТЭС)
млн.
КВтЧ.
9 920
Улучшение транспортной инфраструктуры Республики Казахстан (АО «НК «Казахстан Темир Жолы»)
%
100
Показатель эффективности
Средняя сумма выделяемых бюджетных средств на 1 проект
тыс. тенге
2 400 000
13 106 633

18 306 039
55 259 000
45 168 500
Бюджеттік шығыстардың көлемі
мың теңге
12 000 000
39 319 901
54 918 117
110 518 000
90 337 000
*Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 051 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 051 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы 018 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
019 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру»*
Сипаттама
Кейіннен кредит беру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ға бюджеттік кредит беру:

18 306 039
55 259 000
45 168 500
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
12 000 000
39 319 901
54 918 117
110 518 000
90 337 000
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 051 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы», с 2013 года бюджетная программа 051 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 018 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики».
Бюджетная программа
019 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»*
Описание
Предоставление бюджетного кредита АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для последующего кредитования:

210
184
183
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Жолаушыларға қызмет көрсету****
мың адам
17 304
18 085
18 545
19 552
19 884
Сапа көрсеткіштері
Жолаушылар вагондары паркінің тозуын азайту
%
64
60
58
48
45
Тиімділік көрсеткіштері
1 жобаға берілген кредиттердің орташа сомасы
мың теңге
5 095 080
18 931 411
Бюджеттік шығыстар сомасы
мың теңге
15 285 239
18 931 411
*Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 – 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 052 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 052 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру» бюджеттік бағдарламасы 019 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
**2011 жылы алынған жеңілдік кредитті ескере отырып.
***келісімшарт бойынша көрсетілген вагондардың саны, бұл ретте жеңілдік кредит беру «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-дан жүзеге асырылды.

210
184
183
Показатели конечного результата
Обслуживание пассажиров****
тыс. чел
17 304
18 085
18 545
19 552
19 884
Показатели качества
Снижение износа парка пассажирских вагонов
%
64
60
58
48
45
Показатели эффективности
Средняя сумма предоставленных кредитов на 1 проект
5 095 080
18 931 411
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
15 285 239
18 931 411
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 052 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы, с 2013 года бюджетная программа 052 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 019 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики».
**с учетом льготного кредита полученного в 2011 году.
*** количество вагонов указано по контракту, при этом льготное кредитование осуществлялось из АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына».