Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істері министрінің 2015 жылғы 18 қарашадағы № 939 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 қаңтарда № 12834 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 қарашадағы № 758 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.11.2020 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 8-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ереже осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы басқармасының бастығы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3), және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года № 939. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2016 года № 12834. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2020 года № 758
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.11.2020 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения военно–врачебной экспертизы в органах внутренних дел, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение об органах военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Руководителю управления Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

4. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссиясы туралы ережені және оның құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 139 бұйрығының күші жойылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына (Н.Ш. Исабеков) жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ.Қасымов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________Т. Дүйсенова
2015 жылғы 3 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 18 қарашадағы
№ 939 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама (бұдан әрі - ӘДС) жүргізу тәртібін анықтайды.
3. ӘДС:
1) ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын адамдарды (бұдан әрі – қызметке қабылданатын адамдар) денсаулық жағдайы, дене шынықтыру және психикалық дамуы бойынша бөліністердегі қызметке және қызмет түрлеріне (лауазымы бойынша, мамандығы бойынша);
2) ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын (бұдан әрі – қатардағы және басшы құрамдағы адамдар) бөліністердегі қызметке және қызмет түрлеріне (лауазымы бойынша, мамандығы бойынша);
3) азаматтарды Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынышты білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) оқуға түсуге;
4) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды білім беру ұйымдарына оқуға түсуге;
5) азаматтардың ішкі істер органдарында денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамдылық санатын;
6) азаматтардың ішкі істер органдарынан босату сәтінде ішкі істер органдарында денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамдылық санатын;
7) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың мертігуінің (жарақаттар, контузиялар, жаралану) ауырлық дәрежесін анықтау кезінде;

4. Отменить приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 139 "Об утверждении состава и Положения о военно-врачебной комиссии органов внутренних дел Республики Казахстан".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора Бисенкулова Б.Б. и Центральную военно-врачебную комиссию Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Исабеков Н.Ш.).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"Согласовано"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________Т. Дуйсенова
3 декабря 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 ноября 2015 года № 939
Правила проведения военно-врачебной экспертизы в органах
внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения военно–врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящие Правила определяют порядок проведения военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел Республики Казахстан (далее – ВВЭ).
3. ВВЭ проводится при медицинском освидетельствовании:
1) поступающих на службу в органы внутренних дел (далее - поступающие на службу) по состоянию здоровья, физическому и психическому развитию в подразделения и виды деятельности (по должности, по специальности);
2) лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел (далее – лица рядового и начальствующего состава) по состоянию здоровья к службе в подразделениях и видах деятельности (по должности, по специальности);
3) граждан к поступлению в организации образования, подведомственных Министерству внутренних дел (далее – организации образования);
4) лиц рядового и начальствующего состава к поступлению в организации образования;
5) категории годности граждан к службе в органах внутренних дел по состоянию здоровья;
6) категории годности граждан к службе в органах внутренних дел по состоянию здоровья, на момент их увольнения из органов внутренних дел;
7) при определении степени тяжести увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава;

8) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және азаматтардың, оның ішінде Чернобыль АЭС-гі апаттың зардаптарын жою жөніндегі жұмыстарды орындауға тартылған, радиоактивті заттармен ластанған басқа да аумақтарда қызмет өткерген адамдардың ауруларының, мертігулерінің (жарақат, контузия, жаралану) себепті байланысын анықтау кезінде;
9) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың қызмет (әскери жиындар) кезеңінде және қызметтен босатылғаннан кейін бір жыл өткенге дейін өлімге әкеп соқтырған ауруларының, мертігулерінің (жарақат, контузия, жаралану) себепті байланысын анықтау кезінде;
10) білім беру ұйымдары курсанттары мен тыңдаушыларын одан әрі оқуға;
11) жиілігі 30 кГц-тен 300 гГц-ке дейінгі диапазонда электромагниттік өріс түзейтін көздермен жұмыс істейтін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды;
12) зақымдарының (жарақат, контузия, жаралану) себепті байланысы туралы мәселені шешу үшін бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, Ұлы Отан соғысына және басқа да әскери оқиғаларға қатысқандардың дене жарақаттарының анық зардаптарының сипатын және мерзімін анықтау кезінде медициналық куәландыру кезінде жүргізіледі.
2-тарау. Әскери-дәрігерлік сараптама өткізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Медициналық куәландыру:
1) қызметке қабылданатын адамдарға;
2) білім беру ұйымдарына оқуға түсетіндерге;
3) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға;
4) білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына;
5) радиоактивті заттармен, иондаушы сәулену көздерімен, зымыран отыны компоненттерімен, электромагниттік өріс көздерімен байланысты қызметке іріктеп алынатын және қызмет өткеретін ішкі істер органдарының қызметкерлеріне;
6) ұзақтығы 6 айдан астам оқуға немесе білімін жетілдіруге жіберілетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты жүргізіледі.
5. Тексерілетін адамды жалпы бағалау үшін маңызы бар қосымша ақпарат алу үшін медициналық куәландыру кезінде тек ерікті негізде полиграфты пайдалана отырып, арнайы психофизиологиялық зерттеу қолданылады.
6. Әскери-дәрігерлік комиссиялар (бұдан әрі – ӘДК) осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6175 болып тіркелген) бекітілген Адамдар денсаулығының Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы қызметке сәйкестігіне қойылатын талаптарға (бұдан әрі - Талаптар) сәйкес қорытынды және қаулы шығарады.

8) при определении причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава и граждан, в том числе привлекавшихся к выполнению работ по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской атомной электростанции, проходивших службу на других загрязненных радиоактивными веществами территориях;
9) при определении причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм), приведших лиц рядового и начальствующего состава к смерти в период службы (военных сборов) и до истечения 1 года после увольнения со службы;
10) курсантов и слушателей организаций образования к дальнейшему обучению;
11) лиц рядового и начальствующего состава с источниками, создающими электромагнитные поля в диапазоне частот от 30 кГц до 300 гГц;
12) при определении характера и давности явных последствий телесных повреждений у бывших лиц рядового и начальствующего состава, участников Великой Отечественной войны и других военных событий для решения вопроса о причинной связи увечий (ранений, контузий, травм).
Глава 2. Порядок проведения военно-врачебной экспертизы
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Медицинское освидетельствование проводится в отношении:
1) поступающих на службу;
2) кандидатов, поступающих в организации образования;
3) лиц рядового и начальствующего состава;
4) курсантов и слушателей организаций образования;
5) сотрудников органов внутренних дел, отбираемым для службы и проходящим службу, связанную с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучения, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей.
5. Для получения дополнительной информации, имеющей значение для общей оценки обследуемого лица, при медицинском освидетельствовании применяется специальное психофизиологическое исследование с использованием полиграфа, исключительно на добровольной основе.
6. Военно-врачебные комиссии (далее - ВВК) выносят заключения и постановления, в соответствии с настоящими Правилами и Требованиями, предъявляемыми к соответствию здоровья лиц для службы в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6175) (далее - Требования).

7. ӘДК-ге куәландыруға жолдауды ішкі істер органдарының кадр қызметтері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
Кадр қызметтері қызметке қабылданатын азаматтардың әскери билеттерін, тіркеу куәліктерін зерделейді және олар әскери қызметке жарамды немесе шамалы шектеулерімен жарамды болып әскери есепте тұрған жағдайда ғана оларды ӘДК-ге жібереді.
Бұған дейін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарынан, арнайы мемлекеттік органдарынан, Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан ауруы бойынша жұмыстан шығарылған, мерзімді әскери қызметтен ауруы бойынша қызметтен босатылған және жергілікті әскери басқармалардың органдарында әскери қызметке жарамсыз не болмаса шектеулі жарамды ретінде әскери есепте тұратын адамдар ӘДК-ге жіберілмейді.
Мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымында толық клиникалық тексеруден өткеннен кейін жергілікті әскери басқармалардың органдары есепке алу санатын өзгертеді.
Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке шектеулі жарамдылығы алынып тасталған адамдар міндетті түрде емдеу мекемелерінде жасалған және жергілікті әскери басқармалардың органдары жанындағы медициналық комиссияларда қаралған медициналық құжаттарын ұсына отырып, ӘДК-ге жіберіледі.
Бұған дейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – Қорғанысмині), Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) ӘДК-де әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдар медициналық куәландыруға жатпайды.
Медициналық куәландыруға берілген жолдамада ӘДК-де қаралуы тиіс куәландыру мақсаттары көрсетіледі:
қызметке қабылдау, қызмет бабымен ауысу немесе босату, болжамды лауазымға тағайындау;
ол бойынша куәландыру жүргізілуі тиіс Талаптардың бағандарын дұрыс анықтау үшін арнайы немесе әскери атақтарын көрсете отырып, бөліністе және қызмет түрі (лауазымы бойынша, мамандығы бойынша) бойынша қызмет өткеру;
еңбек сіңірген жылдарын (оның ішінде жеңілдікпен), босату себебін көрсете отырып, қызметтен босату, төтенше жағдайлар және әскери қақтығыстар кезінде, оның ішінде шетел мемлекеттерінің аумақтарында міндеттерді орындауға қатысу.
Сондай-ақ жолдамада бұрынғы ӘДК материалдарын пайдалану үшін соңғы куәландырудан өткен күні мен орны көрсетіледі.
Қызметке қабылданатын, бұған дейін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен Қорғаныс министрлігінің әскери құралымдарынан, Ұлттық қауіпсіздік комитетінен қызметтен босатылған, оның ішінде ауруы бойынша босатылған азаматтардың жолдамасында олардың қашан, қандай себеппен және жарамдық санатының қандай тұжырымы бойынша запасқа немесе отставкаға шығарылғаны көрсетіледі не қызметтен босату туралы бұйрықтың көшірмесі ұсынылады.
Білім беру ұйымдарына оқуға түсетін азаматтарға жолдамада оқу және әскери-оқу орнының атауы, оқыту нысаны (күндізгі, сырттай) және факультеттің атауы көрсетіледі.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды климаты қолайсыз жерлерде, радиоактивті заттармен зақымданған аумақтарда қызмет өткеруге жарамдығын анықтау үшін жіберген кезде жергілікті жер (мемлекет, облыс, қала, аудан) көрсетілуі тиіс.
Жолдамаға кадр қызметінің жауапты адамы қол қояды, мөрмен (фотосуретте) расталады, инспектордың телефон нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Жолдама ӘДК-де куәландыру үшін берілген күннен бастап бір ай ішінде жарамды.

7. Направление на освидетельствование в ВВК производится кадровыми службами органов внутренних дел по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Кадровые службы изучают военные билеты, приписные свидетельства граждан, поступающих на службу, и направляют их в ВВК, при условии состояния на воинском учете годными к воинской службе или годными с незначительными ограничениями.
Лица, ранее уволенные из органов внутренних дел, специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан по болезни, освобожденные от срочной воинской службы по болезни и состоящие на воинском учете в подразделениях по делам обороны, как негодные, либо ограниченно годные к воинской службе, на ВВК не направляются.
Изменяют категорию учета подразделения по делам обороны после полного клинического обследования в специализированной организации здравоохранения.
Лица, у которых сняты ограничения годности к воинской службе по состоянию здоровья, направляются на ВВК с предоставлением медицинских документов, составленных в организациях здравоохранения и рассмотренных в медицинских комиссиях при местных органах военного управления.
Медицинскому освидетельствованию не подлежат лица, признанные ранее ВВК Министерства внутренних дел, Министерства обороны (далее - МО), Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ) негодными к воинской службе с исключением с воинского учета.
В направлении на медицинское освидетельствование указываются цели освидетельствования, подлежащие к рассмотрению ВВК:
поступление на службу, перемещение по службе или увольнение, назначение на предполагаемую должность;
прохождение службы в подразделении и виде деятельности (по должности, по специальности) с указанием специального или воинского звания для правильного определения графы Требований, по которой следует проводить освидетельствование;
увольнение со службы с указанием выслуги лет (в том числе льготной), причина увольнения, участие в выполнении задач в условиях чрезвычайного положения и при вооруженных конфликтах, в том числе на территориях иностранных государств.
Также в направлении указывается дата и место последнего освидетельствования для использования предыдущих материалов ВВК.
Гражданам, поступающим на службу, ранее уволенным из органов внутренних дел и воинских формирований МО, КНБ Республики Казахстан, в том числе и по болезни, в направлении указываются, когда, по какой причине и с какой формулировкой категории годности они уволены в запас или отставку, либо предоставляется выписка из приказа об увольнении.
Гражданам, поступающим в организации образования, указывается наименование учебного и военно-учебного заведения, форма обучения (очная, заочная) и наименование факультета.
При направлении лиц рядового и начальствующего состава для определения годности к прохождению службы в местностях с неблагоприятными климатическими условиями, на территориях, подвергшихся радиоактивному загрязнению, следует указывать местность (государство, область, город, район).
Направление подписывается ответственным лицом кадровой службы, заверяется печатью (на фотографии), указывается телефон инспектора и дата выдачи.
Направление действительно для освидетельствования в ВВК в течение одного месяца со дня выдачи.

8. Ведомстволық медициналық немесе әскери-медициналық мекемеде, басқа да емдеу мекемелерінде емделіп жатқан қатардағы және басшы құрамдағы адамдардан ауыр созылмалы аурулар, функционалдық бұзушылықтары айқын көрінетін мертігу (контузия, жарақат, жаралану) зардаптары, қолайсыз болжанатын аурулар анықталған жағдайда, сондай-ақ емдеу тиімділігін бекіту үшін еңбек демалысы талап етілетін жағдайларда медициналық, әскери-медициналық мекемелердің бастықтары дәрігерлік-сараптамамен ауру нәтижесі анықталған кезде кадр қызметін көрсетілген адамдарды ӘДК-ге медициналық куәландыруға жіберудің мақсатқа сайлылығы туралы еркін нысандағы анықтамамен хабардар етеді.
Осындай анықтама кадрлар аппаратына жиі және ұзақ ауыртын адамдар туралы да жолданады.
9. ӘДК бір дәрігер-сарапшысының бір жұмыс күнінде куәландырған адамдарының саны тексеруден кейін оралғандарды қоса есептегенде бейбіт уақытта 25 адам, ал білім беру ұйымдарында соңғы рет куәландыру кезінде және соғыс уақытында – 50 адам.
10. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген адамдарды куәландыру ӘДК-де дәрігер-мамандардың: терапевтің, хирургтің, неврологтың, психиатрдың, офтальмологтың, оториноларингологтың, әйел жынысты адамдарды гинекологтың қарауымен; көрсетімі бойынша (білім беру ұйымдарына оқуға түсушілерді қоспағанда) – дерматовенерологтың және стоматологтың міндетті түрде тексеруімен жүргізіледі. Көрсетімі болған кезде куәландырылушы басқа мамандарға тексеруге (кеңес алуға) жіберіледі.
Кеуде клеткасы органдарын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу, қанның клиникалық толық талдауы, микроскопия әдісімен несептің жалпы талдауы, 1-тараудың 4-тармағының 3), 4) тармақшаларында көзделген адамдар санаты үшін адамның иммундық тапшылығы вирусына талдау және көрсетімі бойынша – мерезге серологиялық реакция, электрокардиографиялық зерттеу, білім беру ұйымдарына қабылданатын адамдарға бас сүйек қуысының рентгенографиясы, 40 жастан асқан адамдарға көз іші қысымын өлшеу, қанның құрамындағы қанттың мөлшерін анықтау, әйел жынысты адамдарға жұғынның тазалық сатысын зерттеу, қажет болған кезде ауруларды шынайы диагностикалау мақсатында басқа да функционалдық және зертханалық зерттеулер жүргізіледі.
11. Өзінің құрамында психологиялық-физиологиялық зертханасы (психологиялық тобы) бар ӘДК жетекші мамандықтардың сарапшы-дәрігерлері медициналық куәландырудан өткізгеннен кейін психодиагностикалық тексеру жүргізеді.
11-1. ӘДК-ның қорытынды отырысы барлық мамандардың тексерулері аяқталған соң не болмаса осы Қағидалардың 25-тармағында баяндалған негіздер бойынша медициналық куәландыру тоқтатылғаннан кейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей өткізіледі.

8. При выявлении у лиц рядового и начальствующего состава, находящихся на лечении в ведомственном медицинском или военно-медицинском учреждении, в других лечебных учреждениях тяжелого хронического заболевания, последствий увечья (контузии, ранения, травмы) с выраженными функциональными нарушениями, неблагоприятным прогнозом заболевания, при требовании отпуска по болезни, начальники медицинских, военно-медицинских учреждений информируют кадровые службы справкой в произвольной форме о целесообразности направления на медицинское освидетельствование в ВВК указанных лиц, при определившемся врачебно-экспертном исходе заболевания.
Аналогичная справка направляется кадровым службам о лицах часто и длительно болеющих.
9. Число освидетельствованных за рабочий день врачом-экспертом ВВК с учетом лиц, возвращающихся после обследований, в мирное время составляет 25 человек, а при окончательном освидетельствовании в организациях образования и в военное время - 50 человек.
10. Освидетельствование лиц, указанных в пункте 4 настоящих Правил, проводится ВВК с обследованием врачами-специалистами: терапевтом, хирургом, неврологом, психиатром, офтальмологом, оториноларингологом, лица женского пола осматриваются гинекологом, а дерматовенерологом и стоматологом – по показаниям (за исключением поступающих в организации образования). При наличии показаний освидетельствуемые направляются на обследование (консультацию) к другим специалистам.
Проводится флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки, клинический развернутый анализ крови, общий анализ мочи с микроскопией, анализ крови на вирус иммунодефицита человека (далее - ВИЧ) для категории лиц, предусмотренных подпунктами 3), 4) пункта 4 и по показаниям, серологические реакции на сифилис, электрокардиографическое исследование, лицам, принимаемым в организации образования, рентгенография придаточных пазух, измерение внутриглазного давления, сахар крови - лицам старше 40 лет, для лиц женского пола исследования мазка на степень чистоты, при необходимости и другие функциональные и лабораторные исследования, с целью достоверной диагностики заболеваний.
11. ВВК, имеющая в своем составе психофизиологическую лабораторию (психологическую группу), проводит психодиагностическое обследование (далее - ПДО) после медицинского освидетельствования экспертами-врачами ведущих специальностей.

Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Полиграфологиялық тексеру қызметке, оқуға түсуге жарамды деп танылған және психодиагностикалық тексеру нәтижелері бойынша ұсынылған адамдарға, ӘДК-де медициналық куәландыру аяқталған соң жүргізіледі.
Полиграфологиялық тексеруге жолдаманы ішкі істер органдарының кадр қызметтері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімдейді.
Полиграфологиялық тексеру қорытындысын іске асыру мерзімі – 12 ай.
13. Штаттық ӘДК-де медициналық куәландыру үшін:
қызметке қабылданатын азаматтарға, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға және қызмет бойынша, оның ішінде климаты қолайсыз жерлерге ауысу, ұзақ шетелдік іссапарларға шыққан кезде, білім беру ұйымдарының сырттай оқу нысанына түсуші, магистратураның, докторантураның және Академиялық курстардың күндізгі бөліміне түсуші қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың отбасы мүшелеріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес медициналық куәландыру актісі;
білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанына түсуші адамдарға, оқуға немесе ұзақтығы 6 айдан астам уақытқа білімін жетілдіруге жіберілетін адамдарға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымына оқуға түсушінің медициналық куәландыру картасы (бұдан әрі – медициналық куәландыру картасы) толтырылады.
1-параграф. Ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын
азаматтарды куәландыру
14. Кадр қызметінің ӘДК-ге медициналық куәландыру үшін берген жолдамасы бар кандидаттар:
1) амбулаторлық карталарды (025\у-нысаны), ерекше жағдайларда – аталған карталардың болмау себебі (жоғалу және тағы басқалар) көрсетілген анықтама; бақылау, жұмыс, оқу немесе қызмет орны бойынша медициналық мекемелердің учаскелік дәрігерінен кемінде соңғы 5 жылдағы денсаулық жағдайын сипаттайтын анықтаманың көшірмесі; Қарулы Күштерден, басқа әскерлер мен әскери құралымдардан қызметтен шығарылған адамдарға бір жыл ішінде – медициналық сипаттама;

Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Итоговое заседание ВВК проводится не позднее 3 рабочих дней после завершения обследования у всех специалистов либо приостановления медицинского освидетельствования по основаниям, изложенным в пункте 25 настоящих Правил.
12. Полиграфологическое обследование проводится после завершения медицинского освидетельствования ВВК, лицам признанным годными к службе, поступлению на учебу и рекомендованными по результатам ПДО.
Направление на полиграфологическое обследование оформляется кадровыми службами органов внутренних дел по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Для медицинского освидетельствования в штатных ВВК заполняется:
на граждан, поступающих на службу, лиц рядового и начальствующего состава и при перемещении по службе, в том числе в местности с неблагоприятными климатическими условиями, выезде в длительные загранкомандировки, лиц рядового и начальствующего состава, поступающих в организации образования на заочную форму обучения, поступающих в магистратуру, докторантуру в организации образования - акт медицинского освидетельствования, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на лиц, поступающих в организации образования на очную форму обучения, на лиц, направляемых на обучение или повышение квалификации продолжительностью свыше 6 месяцев - карта медицинского освидетельствования поступающего в организацию образования (далее - карта медицинского освидетельствования), по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Параграф 1. Освидетельствование граждан, поступающих
на службу в органы внутренних дел
14. Кандидаты с направлением кадровой службы для медицинского освидетельствования в ВВК предоставляют:
1) амбулаторные карты ((форма 025\у) утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697)), в исключительных случаях - справку с указанием причин отсутствия данных карт (утеря и т.д.), выписка, характеризующая состояние здоровья не менее, чем за 5 последних лет от участкового врача из медицинских учреждений по месту наблюдения, работы, учебы или службы, лицам, уволенным из Вооруженных сил, других войск и воинских формирований в течение одного года - медицинскую характеристику;

2) психоневрологиялық, наркологиялық (ағзасындағы есірткі заттары мен психотроптық заттарды анықтау тестісінің нәтижелері бар), туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық диспансерлерден, одан басқа, әйелдерге бақылау орны бойынша әйелдер консультациясынан диспансерлік есеп туралы анықтама;
3) басқа медициналық ұйымдардан:
азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын медициналық құжаттар (стационарлық науқастың медициналық картасынан көшірме-үзінді), рентгенограммалар (үлдірлер), зерттеулердің арнайы әдістер хаттамалары;
қанның клиникалық толық талдауы;
мерезге микрореакция (RW);
несептің жалпы талдауы (микроскопиясы бар);
электрокардиограмма (ЭКГ сипаттамасы бар);
сипаттамасы бар және өту мерзімі медициналық куәландыру күні үш айдан аспаған кеуде клеткасы органдарының флюорографиясы (рентгенографиясы);
40 жастан асқан адамдардың көз іші қысымын өлшеу және қанның құрамындағы қанттың талдауы;
өрт сөндірумен және апат-құтқару жұмыстарымен байланысты лауазымдарға қабылданушылар үшін электроэнцефалография (ЭЭГ) және спирография;
әйел жынысты адамдарға жұғынның тазалық деңгейін зерттеу нәтижесін ұсынады.
15. Анықтамалар, талдаулар және көшірме-үзінділер денсаулық сақтау мекемесінің бланкілерімен ресімделеді және мөрмен расталады.
Кеуде клеткасы органдарын флюорографиялық зерттеу және көрсетілген тармақта тізбеленген басқа да зерттеулер 3 ай ішінде, тек қанның және несептің жалпы талдаулары – 14 күнге жарамды болады.
Жоғарыда аталған мәліметтер болмаған жағдайда ӘДК қызметке қабылданатын адамды куәландыруға жібермейді.
Қызметке орналасатын азамат ұсынатын оның денсаулық жағдайын сипаттайтын немесе ауруларының бар-жоғы туралы медициналық құжаттар кандидатты ӘДК-де куәландырудан босатпайды. Медициналық бақылау және зертханалық, аспаптық зерттеулер нәтижелері туралы мәліметтердің дұрыстығы үшін ӘДК оларды қосымша сұрау салулар, қайта тексеру арқылы нақтылайды.
Медициналық куәландыру аяқталғаннан соң кандидатқа амбулаториялық карталары, қызметке қабылдауға жарамсыз деп танылған азаматтардың өтініші бойынша медициналық құжаттарының (анықтамалар, талдаулар) көшірмелері қайтарылады.
16. Жарамдылығы шектелмей әскери қызметтен босатылған әскери қызметшілер арасынан қызметке қабылданатын азаматтар ӘДК-де куәландырудан өту сәтіне дейін 3 айдан аспайтын мерзімде ұсынылған медициналық кітапшаларында, мерзімдік қызметтегі әскери қызметшінің медициналық сипаттамаларында не болмаса офицердің медициналық кітапшаларында осы Қағидадардың 14-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған медициналық бақылау туралы жеткілікті мәліметтер болған кезде, анықтамалар (ағзасынада есірткі құралдары мен психотроптық заттардың бар-жоғына жүргізілген тестілеудің нәтижелері бар наркодиспансердің анықтамасын қоспағанда) ұсынылмайды.
Медициналық көрсетімдері бойынша қосымша зерттеулер жүргізіледі.

2) справки о диспансерном учете из психоневрологических, наркологических (с результатами тестирования на наличие в организме наркотических средств и психотропных веществ), противотуберкулезных, кожно-венерологических диспансеров, женщинам, кроме того, из женских консультаций по месту наблюдения;
3) из медицинских организаций:
медицинские документы, характеризующие состояние здоровья граждан (выписки из медицинских карт стационарного больного), рентгенограммы (пленки), протоколы специальных методов исследования;
клинический развернутый анализ крови;
микрореакция на сифилис (RW);
общий анализ мочи (с микроскопией);
электрокардиограмма (ЭКГ с описанием);
флюорография (рентгенография) органов грудной клетки с описанием, и сроком давности не более 3-х месяцев на день медицинского освидетельствования;
измерение внутриглазного давления и анализ крови на сахар лицам старше 40 лет;
электроэнцефалография (ЭЭГ) и спирография для поступающих на должности, связанные с пожаротушением и аварийно-спасательными работами;
результат исследования мазка на степень чистоты лицам женского пола.
15. Флюорографическое исследование органов грудной клетки и другие исследования, перечисленные в указанном пункте, действительны в течение 3 месяцев, за исключением общих анализов крови и мочи - 14 календарных дней.
При отсутствии вышеперечисленных сведений, ВВК не допускает поступающего к освидетельствованию.
Для объективности сведений о медицинском наблюдении и результатах лабораторных и инструментальных исследований, ВВК уточняет их путем дополнительных запросов, повторных обследований.
Справки, анализы и выписки оформляются на бланках учреждений здравоохранения и заверяются печатями.
По окончанию медицинского освидетельствования кандидату возвращаются амбулаторные карты, по заявлению граждан, признанных негодными к поступлению на службу, возвращаются копии медицинских документов (справок, анализов).
16. Граждане, поступающие на службу из числа военнослужащих, уволенных с воинской службы без ограничения годности в срок не более 3-х месяцев до момента освидетельствования в ВВК, при наличии достаточных данных о медицинском наблюдении в представленных медицинских книжках, медицинских характеристиках военнослужащего срочной воинской службы либо офицерских медицинских книжках, перечисленные в подпунктах 1) и 2) пункта 14 настоящих Правил, справки не представляют (за исключением справки из наркодиспансера с результатом тестирования на наличие в организме наркотических средств и психотропных веществ).
По медицинским показаниям проводится необходимые дополнительные исследования.

17. Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды куәландырудан өтушінің ауруының дәл диагнозына негізделеді.
18. ӘДК-де куәландыру барысында қызметке қабылданатын азаматтар қосымша тексеруге және өздерінің келісімімен диагнозын анықтау немесе осы ауруын емдеу үшін медициналық мекемелерге емделуге жіберіледі.
Куәландырудан өтуші бас тартқан немесе бір ай ішінде медициналық тексеруді аяқтауға мүмкіндігі болмаған кезде, сондай-ақ тағайындалған қосымша медициналық зерттеулер нәтижелерін мерзімінде ұсынбаған жағдайда ӘДК: "Медициналық куәландыруға келмеуіне және немесе тексерудің аяқталмауына байланысты қорытынды шығарылған жоқ" деген қорытынды шығарады немесе болжамды диагноз негізінде "құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз" деген қорытынды шығарады.
19. Бұған дейін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарынан, ҚР ҰҰ (бұдан әрі – Ұлттық ұлан), ҰҚК, Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан, мерзімдік қызметтен ауруы бойынша босатылғандар қатарынан қызметке қабылданатындарды куәландыру кезінде оларға қатысты жергілікті әскери басқару органдары жанындағы медициналық комиссиялар жарамдылық санаты туралы қорытындыны қайта қарайды, ӘДК осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген ұсынылған әскери-есепке алу және медициналық сараптама құжаттарын зерделейді, қажет болған кезде жетіспейтін құжаттарды сұратады, қажетті қосымша зерттеулер, негізгі ауруы бойынша бейіні бойынша жетекші мамандардың консультациясын жүргізеді.
ӘДК нақтылы лауазымдағы қызметке жарамды деп таныған адамдарға қорытынды ресімделеді және тіркеледі. ӘДК-де қаралған медициналық куәландыру актісі барлық медициналық сараптамалық және әскери-есепке алу құжаттарымен бірге, сондай-ақ медициналық куәландыру анықтамасы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына (бұдан әрі – ҚР ІІМ ОӘДК) жіберіледі.
20. Фельдъегерлік қызмет бөліністеріне, автомотокөлік жүргізушілері лауазымына, жол-патрульдік қызметке, өрт сөндіру қызметіне қызметке қабылданатын, Талаптардың ІІ бағаны бойынша куәландырудан өтетін азаматтарға вестибулярлық аппаратпен зерттеу жүргізіледі.
21. Қызметке қабылданушыларға қатысты қорытынды Талаптарға қосымшалардың тармақтарына сәйкес, жолдамада көрсетілген қызмет түріне (лауазымы және мамандығы бойынша) сәйкес келетін бағандардың бірі бойынша, "қабылданушылар" бөлімі бойынша шығарылады.
Соғыс уақытында қызметке қабылданушылардың жарамдығы туралы қорытынды "қатардағы және басша құрам" бөлімі бойынша шығарылады.

17. По результатам медицинского освидетельствования вынесенное экспертное заключение основывается на точном диагнозе заболевания, увечья освидетельствуемого.
18. В ходе освидетельствования в ВВК граждане, поступающие на службу, направляются на дополнительное обследование и лечение в медицинские учреждения, с их согласия, для уточнения диагноза или излечения данного заболевания.
При отказе или невозможности завершения медицинского обследования освидетельствуемым, в течение одного месяца, а также не предоставлении в срок результатов назначенных дополнительных медицинских исследований, ВВК выносит заключение: "Заключение не вынесено в связи с неявкой на медицинское освидетельствование и/или незавершенным обследованием" или выносит решение "Не годен к службе в правоохранительных органах" на основании предполагаемого диагноза.
19. При освидетельствовании поступающих на службу из числа ранее уволенных из органов внутренних дел НГ РК (далее-Национальной гвардии), КНБ, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований по болезни, освобожденных от срочной службы по болезни, в отношении которых медицинскими комиссиями при местных органах военного управления пересмотрено заключение о категории годности, ВВК изучает представленные военно-учетные и медицинские экспертные документы, перечисленные в пункте 14 настоящих Правил, при необходимости запрашивает недостающие документы, проводит необходимые дополнительные исследования, консультации ведущих специалистов по профилю основного заболевания.
На указанных лиц, признанных ВВК годными к службе в конкретной должности, оформляется и регистрируется заключение. Акт медицинского освидетельствования со всеми медицинскими экспертными и военно-учетными документами, рассмотренными в ВВК, а также справка медицинского освидетельствования по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам направляются в Центральную военно-врачебную комиссию Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ЦВВК МВД РК) для утверждения.
20. Гражданам, поступающим на службу в подразделения фельдъегерской службы, на должности водителей автомототранспорта, дорожно–патрульной службы, пожарных, освидетельствуемых по графе II Требований, проводится исследование вестибулярного аппарата.
21. Заключения в отношении поступающих на службу выносятся в соответствии с пунктами приложений Требований по одной из граф, соответствующей указанному в направлении виду деятельности (по должности и специальности), по разделу "поступающие".
В военное время заключение о годности поступающих на службу выносятся по разделу "рядовой и начальствующий состав".

22. Қызметке қабылданатын азамат куәландыруға арналған жолдамада көрсетілген лауазымға, мамандық бойынша жарамсыз болған кезде, кадр қызметінің келісімі бойынша ӘДК бір уақытта, онда қызмет өткеру денсаулығына зиян келтірмейтін бөліністегі және қызмет түріндегі (лауазымы және мамандығы бойынша) қызметке жарамдығы туралы қорытынды шығарады.
23. Куәландыру нәтижелері бойынша ӘДК-нің соңғы қорытындысы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалар кітабына және медициналық куәландыру туралы анықтамаға жазылады. Куәландыру кезінде барлық анықталған аурулар мен дене кемшіліктері сараптамалық маңыздылығы тәртібімен көрсетіледі.
Жарамдылығы, жарамсыздығы туралы комиссияның қорытындысы кандидатқа комиссияның отырысында жарияланады.
24. ӘДК Талаптардың І, ІІ бағандары бойынша қызметке жарамды деп таныған қызметке қабылданушы азаматтар кез келген климаттық жағдайларда қызмет өткеруге жарамды.
25. Азаматтарда (азаматшаларда) ішкі істер органдарына қызметке қабылдауға кедергі келтіретін аурулар, мертігулер немесе жүктілік анықталған кезде одан әрі медициналық куәландыру тоқтатылады және ӘДК: "Құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз" (жолдамаға сәйкес) қорытынды шығарады. Уақытша еңбекке жарамсыздыққа әкеп соқтыратын жіті аурулар анықталған кезде ішкі істер органдарындағы қызметке уақытша жарамсыз деп танылған адамдарға қатысты осындай қорытынды шығарылады. Куәландыру барысында сарапшы-дәрігер, маман куәландырудан өтушіге ұсынылған емдеудің орындылығы, диамикалық бақылау мерзімі туралы түсініктеме береді.
26. ӘДК-де медициналық куәландыру туралы анықтама қорытынды шығарылған сәттен бастап 3 күннен кешіктірмей ресімделеді және медициналық куәландыру актісінің титул парағында белгі қойып (күні, қолы, тегі анық жазылған) кадр қызметінің қызметкеріне беріледі.
27. Кадр қызметінің қызметкерлері алынған медициналық мәліметтерді, куәландырылушыға жазылған психологиялық сипаттаманы тек қызметтік мақсатта қызметке кандидатты қабылдау мәселесін шешу үшін пайдаланады.
2-параграф. Ішкі істер органдарының білім беру ұйымдарына
оқуға түсуші азаматтарды куәландыру.
28. Күндізгі оқу нысанына азаматтардың мынадай санаттары жіберіледі:
1) әскери қызметшілер және қатардағы, басшы құрамдағы адамдар;
2) мерзімдік қызметтің аяқталуы бойынша запасқа шығарылған азаматтар;
3) азаматтық жастар арасындағы адамдар.
29. 17 жасқа толмағаны себепті тіркеу куәлігін алмаған адамдардан басқа тіркеу куәліктері немесе әскери билеттері жоқ азаматтық жастар арасындағы адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.

22. При негодности гражданина, поступающего на службу, в должности, по специальности, указанной в направлении на освидетельствование, по согласованию с кадровыми службами, ВВК одновременно выносит заключение о годности его к службе в подразделении и виде деятельности (по должности и специальности), прохождение службы в которой возможно без ущерба для здоровья.
23. По результатам освидетельствования итоговое заключение ВВК записывается в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и в справку о медицинском освидетельствовании. Указываются все выявленные при освидетельствовании заболевания и физические недостатки в порядке экспертной значимости.
Заключение комиссии о годности, негодности оглашается кандидату на заседании комиссии.
24. Граждане, поступающие на службу, признанные ВВК годными к службе по графам I, II Требований, годны к несению службы в любых климатических условиях.
25. При выявлении у гражданина заболевания, увечья или беременности у лиц женского пола, препятствующих поступлению на службу, в органы внутренних дел, дальнейшее медицинское освидетельствование прекращается, и ВВК выносит заключение (соответственно направлению): "Не годен к службе в правоохранительных органах". Такое же заключение выносится в отношении лиц, признанных временно не годными к службе в органах внутренних дел при выявлении острого заболевания вызывающего временную нетрудоспособность. В ходе освидетельствования эксперт-врач, специалист разъясняет целесообразность рекомендуемого лечения, сроки динамического наблюдения.
26. Справка о медицинском освидетельствовании оформляется в ВВК не позднее 3-х рабочих дней с момента вынесения заключения и выдается работнику кадровой службы отметкой на титульном листе акта медицинского освидетельствования.
27. Работники кадровых служб используют полученные медицинские сведения, описанную психологическую характеристику исключительно в служебных целях для решения вопроса зачисления кандидата на службу.
Параграф 2. Освидетельствование граждан, поступающих в
организации образования органов внутренних дел
28. На очную форму обучения направляются следующие категории граждан:
1) военнослужающие и лица рядового, начальствующего состава;
2) граждане, уволенные в запас по окончании срочной службы;
3) лица из числа гражданской молодежи.
29. Лица из числа гражданской молодежи, не имеющие приписных свидетельств или военных билетов, за исключением лиц, не получивших приписное свидетельство по причине не достижения 17 летнего возраста, на медицинское освидетельствование не направляются.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Білім беру ұйымдарына күндізгі оқу нысанына түсуші азаматтар, оның ішінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар және әскери қызметшілер алдын ала және соңғы медициналық куәландырудан өтеді.
Алдын ала медициналық куәландыру жүргізгеннен кейін жарамды деп танылғандардың медициналық куәландыру анықтамасы және медициналық куәландыру картасы ӘДК отырысының хаттамалары кітабына оларды бергені туралы белгі қоя отырып, кандидатты жіберген кадрлар қызметіне беріледі.
31. Алдын ала куәландыру басталғанға дейін ӘДК осы Қағидадардың 14 және 15-тармақтарында көрсетілген медициналық құжаттарды, одан басқа, медициналық картасын (026-у нысан), егу картасын (063-у нысан) зерделейді.
Білім беру ұйымдарына оқуға түсуші қатардағы және басшы құрамдағы адамдар амбулаторлық пациенттің медициналық картасын (медициналық кітапшалар) ұсынады.
32. Білім беру ұйымдарына оқуға түсуші адамдарды куәландыру ӘДК-де осы Қағидадардың 10-тармағына сәйкес жүргізіледі. Медициналық куәландыру басталғанға дейін:
кеуде клеткасы органдарының флюорографиясы (рентгенографиясы);
қанның клиникалық толық талдауы;
несептің жалпы талдауы (микроскопиямен);
мерезге серологиялық реакция;
АИТВ-ға қан талдауы;
электрокардиографиялық зерттеу;
электрэнцефалогия (бұдан әрі - ЭЭГ), спирография және өрт сөндіру қызметінің мамандарын даярлайтын факультетке оқуға түсетіндер үшін мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенографиясы;
ауруларды дәлелді диагностикалау үшін қажетті басқа да функционалдық және зертханалық зерттеулер жүргізіледі.
33. Осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес білім беру ұйымдарына оқуға түсуге кандидаттардың барлығына психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер жүргізіледі.
34. Алдын ала куәландыруды ІІМ ОӘДК, облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының Полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД) штаттық ӘДК оқуға қабылдау емтихандарынан 4 ай бұрын жүргізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13199 болып тіркелген) Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларына сәйкес оқу орындарына жеке істерді жіберудің соңғы мерзімінен кешіктірмей аяқталады.
ӘДК тіркеу бөлімі алдын ала куәландыруға жолдамаларды қабылдауды және оқуға түсуге кандидаттарға медициналық куәландыру карталарын беруді оқу орындарына жеке істерді жіберудің аяқталу мерзімінен 3 жұмыс күні бұрын тоқтатылады.
Соңғы куәландыруды білім беру ұйымының уақытша жұмыс істейтін ӘДК білім беру ұйымына қабылдау кезеңінде жүргізеді.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Граждане, поступающие в организации образования на очную форму обучения, в том числе лица рядового и начальствующего состава и военнослужащие, проходят предварительное и окончательное медицинское освидетельствование.
После проведения предварительного освидетельствования справка медицинского освидетельствования и карта медицинского освидетельствования признанных годными передается в кадровую службу направивший кандидата, с отметкой о выдаче их в книге протоколов заседаний ВВК.
31. До начала предварительного освидетельствования ВВК изучает медицинские документы, перечисленные в пунктах 14 и 15 настоящих Правил, кроме того, медицинскую карту (форма 026-у), прививочную (форма № 063/у) утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697).
Лица рядового и начальствующего состава, поступающие в организации образования предоставляют медицинские карты амбулаторного пациента (медицинские книжки).
32. Освидетельствование лиц, поступающих в организации образования, проводится ВВК согласно пункта 10 настоящих Правил. До начала медицинского освидетельствования производится:
флюорография (рентгенография) органов грудной клетки;
клинический развернутый анализ крови;
общий анализ мочи с микроскопией;
серологические реакции на сифилис;
анализ крови на ВИЧ;
электрокардиографическое исследование;
Электро-энцефалография (далее – ЭЭГ), спирография и рентгенография придаточных пазух носа поступающим на факультет готовящий специалистов службы пожаротушения;
другие функциональные и лабораторные исследования, необходимые для достоверной диагностики заболеваний.
33. Всем кандидатам, поступающим в организации образования проводится психофизиологическое и полиграфологическое исследование согласно настоящих Правил.
34. Предварительное освидетельствование проводится ЦВВК МВД, штатными ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения (далее – ДП) не раньше, чем за 4 месяца до вступительных экзаменов и завершается не позднее срока отправки личных дел в учебные заведения в соответствии с Правилами приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденными приказом министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13199).
Прием направлений на предварительное освидетельствование и выдача карт медицинского освидетельствования кандидатам на учебу регистратурой ВВК прекращается за 3 рабочих дня до завершения срока отправки личных дел в учебные заведения.
Окончательное освидетельствование проводится временно-действующими ВВК организаций образования в период проведения приема в организации образования.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Күндізгі оқыту нысанына оқуға түсушілерге ӘДК қорытындысы Талаптардың тиісті қосымшалары бойынша "оқуға түсушілер" бөлімі бойынша шығарылады:
II баған бойынша қорытынды өрт қауіпсіздігі, төтенше жағдайлардағы қорғаныс және азаматтық қорғаныс саласындағы мамандарды даярлайтын факультеттерге оқуға түсуге кандидаттарға шығарылады;
III баған бойынша қорытынды мемлекеттік өртке қарсы қадағалау мамандарын даярлайтын факультетке оқуға түсушілерге шығарылады;
I баған бойынша басқа факультеттерге оқуға түсуші кандидаттарға шығарылады.
36. Азаматтық жастар арасындағы адамдарда ауру немесе дене кемшіліктері белгіленген жағдайда Талаптардың "оқуға түсушілер" бөлімі бойынша қосымшаларында жарамдылығын жеке бағалау көзделеді, олар білім беру ұйымдарына оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.
37. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда Талаптардың "қатардағы және басшы құрам" бөлімі бойынша қосымшаларда саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылығы жеке көзделген аурулар болған кезде, олар білім беру ұйымдарының күндізгі оқыту нысанына оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.
38. Күндізгі оқу нысанының мемлекеттік өртке қарсы қадағалау мамандарын даярлайтын факультетке оқуға түсуші қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қорытынды Талаптардың "қатардағы және басшы құрам" бөлімі бойынша III бағаны бойынша шығарылады. Талаптардың қосымшалары бойынша саптағы немесе саптан тыс қызметке жарамдылығы жеке көзделген аурулар болған кезде, олар оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.
39. Соғыс уақытында азаматтық жастар арасынан білім беру ұйымдарына түсушілер Талаптардың І бағаны, "оқуға түсушілер" бөлімі бойынша, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ІІІ бағаны, "қатардағы және басшы құрам" бөлімі бойынша куәландырылады.
Азаматтық жастар арасындағы адамдарда ауру немесе дене кемшіліктері белгіленген жағдайда Талаптардың қосымшаларында жарамдылығын жеке бағалау, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың - саптағы немесе саптағы емес қызметке жарамдылығы жеке көзделеді, соғыс уақытында білім беру ұйымдарына оқуға түсуге жарамдылығы жеке қаралады.
40. Алдын ала куәландырудың қорытындылары әскери-дәрігерлік комиссияның хаттамалар кітабына жазылады. Оқуға түсуге жарамсыз деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың амбулаторлық науқастың медициналық картасына қосымша диагноздың негіздемесі және қорытынды жазылады.
Отырыс хаттамаларына комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды және мөрмен расталады. Ммедициналық куәландыру туралы анықтама ӘДК-де қорытынды шығарылған сәттен бастап 3 күннен кешіктірмей ресімделеді. Анықтама және куәландыру картасы кадр қызметінің қызметкеріне хаттамалар кітабына қол қойғыза отырып (күні, қолы, анық жазылған тегі) беріледі. Амбулаторлық карта кандидаттың қолында қалады, оқуға түсуге жарамды деп танылған жағдайда, ол оқуға түсу орны бойынша соңғы куәландырудан өту үшін жеке өзіне ұсынылады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Заключения ВВК поступающим на очную форму обучения выносятся по разделу "поступающие" по соответствующим приложениям Требований:
по II графе выносятся заключения на кандидатов, поступающих на факультеты, готовящие специалистов в области пожарной безопасности, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;
по III графе на факультет, готовящий специалистов государственного пожарного надзора;
по I графе на кандидатов, поступающих на все другие факультеты.
36. Когда у лиц из числа гражданской молодежи установлены заболевания или физические недостатки, при наличии которых приложениями Требований по разделу "поступающие" предусматривается индивидуальная оценка годности, они признаются негодными к поступлению в организации образования.
37. При наличии у лиц рядового и начальствующего состава заболеваний, которые по приложениям Требований по разделу "рядовой и начальствующий состав" предусматривают годность к службе в строю или вне строя индивидуально, они признаются негодными к поступлению в организации образования на очную форму обучения.
38. На лиц рядового и начальствующего состава поступающих на очную форму обучения на факультет, готовящий специалистов государственного пожарного надзора, заключения выносятся по графе III Требований по разделу "рядовой и начальствующий состав". При наличии заболеваний, которые по приложениям Требований предусматривают годность к службе в строю или вне строя индивидуально, они признаются годными к поступлению на учебу.
39. В военное время поступающие в организации образования из числа гражданской молодежи освидетельствуются по графе I Требований по разделу "поступающие", лица рядового и начальствующего состава - по графе III по разделу "рядовой и начальствующий состав".
При наличии у лиц из числа гражданской молодежи заболеваний или физических недостатков, предусматривающих приложениями Требований индивидуальную оценку годности, а у лиц рядового и начальствующего состава - годность к службе в строю или вне строя индивидуально, годность к поступлению в организации образования в военное время рассматривается индивидуально.
40. Заключения предварительного освидетельствования заносятся в книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии. На лиц рядового и начальствующего состава, признанных негодными к поступлению на учебу, в медицинскую карту амбулаторного больного, дополнительно указываются обоснование диагноза и заключение.
Протоколы заседаний подписываются председателем и членами комиссии и скрепляются печатью. Справка о медицинском освидетельствовании оформляется в ВВК не позднее 3-х рабочих дней с момента вынесения заключения. Справка и карта освидетельствования выдается работнику кадровой службы под роспись в книге протоколов (дата, роспись, фамилия разборчиво). Амбулаторная карта остается на руках кандидата, признанного годным к поступлению и предоставляется им лично на окончательное освидетельствование по месту поступления.

41. Соңғы куәландыру білім беру ұйымының штаттан тыс уақытша әрекет ететін ӘДК-де жүргізіледі.
42. Күндізгі оқыту нысанына оқуға түсушілер, көрсетімдері болған кезде, сарапшы-дәрігердің қорытындысы бойынша қосымша тексеруге және емделуге жіберіледі.
Ұзақ зерттеуді қажет ететін ауру диагнозы белгіленген кезде, кандидат болжамды диагнозға негіздеме бере отырып, білім беру ұйымына оқуға түсуге жарамсыз деп танылады.
Медициналық куәландыру картасын толтыру кезінде патологиясы болмаса, объективтік зерттеулердің сипаттамасында қысқартуларға жол беріледі.
43. Уақытша әрекет ететін ӘДК-нің білім беру ұйымына оқуға түсуге жарамсыз деп танылған адамдарға беретін қорытындысына төрағаның қолымен және штаттық аумақтық ӘДК-нің мөрімен бекітіледі және осыдан кейін білім беру ұйымы ӘДК отырысының хаттамалар кітабына, ал оқуға түсуге жарамсыз деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, одан басқа, амбулаторлық науқастың медициналық картасына диагнозын негіздейтін деректер мен қорытындыеы көрсете отырып енгізіледі.
44. Білім беру ұйымының уақытша әрекет ететін ӘДК төрағалары абитуриенттерді куәландыру аяқталғаннан кейін күнтізбелік 5 күн ішінде ҚР ІІМ ОӘДК-ге соңғы медициналық куәландырудың өткізілгені туралы есепті (білім беру ұйымының уақытша әрекет ететін ӘДК құру туралы бұйрықтың нөмірі және шығарылған күні, куәландырушылар құрамы және ұйымы, жүргізілген қосымша зерттеулер көлемі, республиканың облыстары бойынша куәландырудан өткендердің жалпы саны, себептерін көрсете отырып, аяқталмаған куәландырулар саны, оқуға түсуге жарамсыздар саны, алдын ала куәландыру және медициналық құжаттаманы ресімдеу бойынша ескертпелер мен ұсыныстар және т.б.), осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес оқу, оқу, әскери оқу орнының ӘДК денсаулық жағдайы бойынша оқуға түсуге жарамсыз деп таныған кандидаттардың тізімін жібереді.
Білім беру ұйымдарына оқуға түсуге жарамсыз деп танылғандардың медициналық куәландыру карталары да осы мерзімдерде ҚР ІІМ ОӘДК-ге жіберіледі.
45. Білім беру ұйымдарынан қайтарылған карталар бойынша талдаулар нәтижелерін алдын ала куәландыру жүргізген ӘДК ҚР ІІМ ОӘДК-ге жылдық есепте ұсынады.
3-параграф. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы
құрамдағы адамдарын куәландыру
46. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар куәландыруға медициналық картасынан үзіндімен (медициналық сипаттамасымен) және қызметтік мінездемесімен жіберіледі. Көшірмеде (медициналық сипаттамада) медициналық динамикалық және диспансерлік бақылау нәтижелері, соңғы 5 жылды ауырған аурулары, соңғы 12 айдағы еңбекке жарамсыз күндерінің саны көрсетіледі.
Көрсетімдері белгіленген жағдайда, ішкі істер органдарынан шығарылған, 25 және одан көп жыл қызмет өткерген адамдарға стационарлық зерттеу жүргізіледі. Психикалық, онкологиялық және басқа да ауыр аурулармен ауыртындар адамдар, сондай-ақ аурудың нәтижесі анықталмаған кезде анағұрлым ұзақ зерттелуі мүмкін.
Стационарлық зерттеу нәтижелері куәландырылушыны жіберген ӘДК үшін стационарлық науқастың медициналық картасынан (ауру тарихынан) толық үзіндімен ресімделеді.

41. Окончательное освидетельствование проводится в нештатных временно действующих ВВК организаций образования.
42. Поступающие на очную форму обучения, при наличии показаний, по заключению эксперта – врача, направляются на дополнительное обследование и лечение.
При установлении диагноза заболевания, требующего длительного обследования, кандидат признается негодным к поступлению в организации образования с обоснованием предполагаемого диагноза.
При заполнении карты медицинского освидетельствования допускаются сокращения в описании объективного исследования в отсутствии патологии.
43. Заключения временно действующей ВВК на лиц, признанных негодными к поступлению в организации образования, утверждаются подписью председателя и печатью штатной территориальной ВВК и после этого заносятся в книгу протоколов заседаний ВВК организации образования, а на лиц рядового и начальствующего состава, признанных негодными к поступлению на учебу, в медицинскую карту амбулаторного больного с указанием данных, обосновывающих диагноз и заключение.
44. Председатели временно действующей ВВК организации образований по завершении освидетельствования абитуриентов, в течение 5-ти календарных дней направляют в ЦВВК МВД РК отчет о проведении окончательного освидетельствования (номер и дата приказа о создании временно действующей ВВК организации образования, состав и организация освидетельствования, объем проведенных дополнительных исследований, общее количество освидетельствованных по областям республики, число незавершенных освидетельствований с указанием причин, число негодных к поступлению на учебу, замечания и предложения по предварительному освидетельствованию и оформлению медицинской документации и др.), список кандидатов, признанных ВВК учебного, военно-учебного заведения по состоянию здоровья негодными к поступлению на учебу по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Карты медицинского освидетельствования признанных негодными к поступлению в организации образования направляются в ЦВВК МВД РК.
45. Результаты анализа, проведенного по возвращенным из организации образования картам, ВВК, проводившая предварительное освидетельствование, представляет в ЦВВК МВД РК в годовом отчете.
Параграф 3. Освидетельствование лиц рядового
и начальствующего состава органов внутренних дел
46. Лица рядового и начальствующего состава направляются на освидетельствование с выпиской из медицинской карты (медицинской характеристикой) и служебной характеристикой. В выписке (медицинской характеристике) указываются результаты медицинского динамического и диспансерного наблюдения, перенесенные заболевания за последние 5 лет и количество дней нетрудоспособности за последние 12 месяцев.
При установлении показаний, лицам, увольняемым из органов внутренних дел, прослужившим 25 и более лет, проводится стационарное обследование. Более длительно обследуются лица, страдающие психическими, онкологическими и хроническими тяжелыми заболеваниями, а также при неопределившемся исходе заболевания.
Результаты стационарного обследования оформляются для ВВК, направившей освидетельствуемого, подробной выпиской из медицинской карты стационарного больного. При необходимости в ВВК представляется медицинская карта (история болезни) стационарного больного.

47. Қызметтік мінездемеде қатардағы және басшы құрамдағы адамның денсаулық жағдайының олар атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауына тигізетін әсері туралы мәліметтер, басшылығының оны қызметте қалдырудың мақсатқа сайлығы туралы пікірі және басқа лауазымға ауыстыру мүмкіндігі көрсетіледі.
Қызметтік мінездемені ішкі істер органының көрсетілген қызметкер қызмет өткеретін бөлінісінің басшысы әзірлейді.
48. ішкі істер органдарының қызмет өткеру кезінде мертіккен қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға кадр қызметі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ӘДК-ге жеке істегі мертігу (жарақат, контузия, жаралану) жағдайлары туралы актіні, әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес мертігуі (жарақат, контузия, жаралану) туралы анықтаманы ұсынады, ал олар болмаған кезде Жеке құрам жөніндегі инспекцияның бөліністері қызметтік тергеу жүргізеді. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың мертігу (жарақат, контузия, жаралану) жағдайлары туралы мәліметтері бар басқа да құжаттар жіберіледі.
49. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда, курсанттар мен тыңдаушыларда бетпе-бет куәландыруға кедергі жасайтын ауыр созылмалы, онкологиялық, психикалық аурулар анықталған, ұзақ аурулар немесе дәрігерлік-сараптаманың қолайсыз нәтижесімен анықталған жарақат зардаптары ұзақ байқалған кезде, сондай-ақ бетпе-бет медициналық куәландырудан бас тартқан кезде, кадр қызметі ӘДК-ге жолдамаға жаза отырып, көрсетілген адамның жарамдылық санаты және ауруының, мертігудің себепті байланысы туралы қорытынды шығаруға ұсыным жасайды.
50. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыруды ӘДК осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жүргізеді.
51. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру кезінде ӘДК мүшелері куәландырудан өтетін адамның медициналық құжаттарын зерделейді, клиникалық-сараптамалық анамнез жинайды, денсаулық сақтау ұйымдарынан жетіспейтін медициналық құжаттарды сұратады.
Қажет болған кезде кадр қызметтерінен және ішкі істер органдарының, әскери құралымдардың, басқа мекемелер мен ұйымдардың арнайы мемлекеттік мұрағаттарының бөліністерінен жеке (зейнеткерлік) істерін, медициналық құжаттарын, қызметтік тексеру, әкімшілік тергеу, анықтау, қылмыстық істер материалдарын, мінездемесін, мұрағаттық анықтамаларын, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділерді және басқа да құжаттарды сұратады. Сараптамалық қорытынды шығару кезінде ескерілетін аталған құжаттардағы мәліметтерге талдау жүргізеді.
Амбулаторлық карталары жоқ қатардағы және басшы құрамдағы адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді, ал оны ұсыну мүмкін болмаған жағдайда тереңдетілген медициналық тексеру жүргізуге жатады.

47. В служебной характеристике отражаются сведения о влиянии состояния здоровья лица рядового и начальствующего состава на исполнение им служебных обязанностей по занимаемой должности, мнение руководства о целесообразности сохранения его на службе и возможности перемещения на другую должность.
Служебную характеристику готовит руководитель подразделения органов внутренних дел, в которых указанный сотрудник проходит службу.
48. На лиц рядового и начальствующего состава, получивших в период прохождения службы в органах внутренних дел увечья, кадровая служба предоставляет в ВВК имеющиеся в личном деле акт об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы) по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, военнослужащим справка об увечье (ранении, контузии, травме) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, а при их отсутствии подразделениями Инспекции по личному составу проводится служебное расследование. Так же предоставляются и другие документы, в которых содержатся сведения об обстоятельствах получения лицом рядового и начальствующего состава увечья (ранения, контузий, травмы).
49. При выявлении у лица рядового и начальствующего состава, курсанта и слушателя тяжелого хронического, онкологического, психического заболеваний, препятствующего проведению очного освидетельствования, при длительных заболеваниях или длительных проявлениях последствий травм при определившемся неблагоприятном врачебно-экспертом исходе, а также при отказе от очного медицинского освидетельствования, кадровая служба ходатайствует о вынесении заключения о категории годности и причинной связи заболевания, увечья указанного лица с записью в направлении на ВВК "прошу освидетельствовать заочно".
50. Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава проводится ВВК согласно пункта 10 настоящих Правил.
51. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава члены ВВК изучают медицинские документы освидетельствуемого, собирают клинико-экспертный анамнез, запрашивают недостающие медицинские документы из организаций здравоохранения.
При необходимости запрашиваются из кадровых служб и подразделений специальных государственных архивов органов внутренних дел, воинских формирований, других учреждений и организаций личные (пенсионные) дела, медицинские документы, материалы служебных проверок, административного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы. Проводится анализ содержащихся в перечисленных документах сведений, которые учитываются при вынесении экспертного заключения.
Лица рядового и начальствующего состава без амбулаторной карты на медицинское освидетельствование не допускаются, а в случаях невозможности ее предоставления подлежат углубленному медицинскому обследованию.

52. ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың жарамдылық санаты туралы қорытындыны Талаптардың тиісті бағаны, "қатардағы және басшы құрам" бөлімі бойынша бөлінісін және қызмет түрін ескере отырып шығарады.
Талаптарға сәйкес жарамдылық санатын "В-жеке" жеке бағалау көзделетін, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда бірін-бірі ауырлататын үш және одан да көп аурулары (зақымдары) болған және қолайсыз болжам кезде оған қатысты "әскери қызметке шектеулі жарамды" қорытынды қабылданады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Куәландыру сәтіне зейнеткерлікке шығу құқығы жоқ қызметкерлерді Талаптардың І және ІІ бағандары бойынша куәландыру кезінде және "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды" не болмаса "әскери қызметке шектеулі жарамды" қорытындысын шығарған кезде ӘДК Талаптардың III, IV бағандары бойынша олардың жарамдылық мүмкіндіктерін қарастырады.
Осы қызметкерлерге Талаптардың III, IV бағандары бойынша жолдама ұсынған және көрсетілген бағандар бойынша "әскери қызметке шектеулі жарамды" қорытындысын шығарған кезде, ӘДК нақты ұсынылған лауазымға жарамдылығын анықтау мақсатында, егер атқаратын немесе ұсынылған лауазымдардағы қызмет аурудың (закымдардың) ағымына кері әсерін тигізбейтін жағдайда және қызметкер денсаулық жағдайы бойынша жүтелетін функцияларды іске асыруға қабілетті болса, қосымша " ____ қызметке жарамды" (нақтылы лауазымын көрсетіп) қорытындыңы шығарады.
Нақты лауазымға жарамдылығын анықтау үшін осындай қосымша қорытындылар лауазымдардағы қызметті жалғастырушы немесе Талаптардың III, IV бағандары бойынша лауазымдарға тағайындалатын қызметкерлерді куәландыру кезінде, "әскери қызметке шектеулі жарамды" қорытындысын шығару кезінде шығарылады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін медициналық куәландыруды штаттық ӘДК жүргізеді.
55. Медициналық куәландыру кезінде ӘДК осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық қарсы көрсетулер тізбесін басшылыққа алады.

52. Заключение о категории годности лица рядового и начальствующего состава ВВК выносит с учетом подразделения и вида деятельности по соответствующей графе Требований по разделу "рядовой и начальствующий состав".
При наличии у лиц рядового и начальствующего состава, отягощающих друг друга трех и более заболеваний (увечий), по которым в соответствие с Требованиями предусматривается индивидуальная оценка категории годности "В-инд", и неблагоприятном прогнозе в его отношении принимается заключение "ограниченно годен к воинской службе".
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При освидетельствовании по графам I и II Требований сотрудников, не имеющих на момент освидетельствования права выхода на пенсию, и вынесении заключения "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время" либо "ограниченно годен к воинской службе", ВВК рассматривает возможность их годности на должности по графам III, IV Требований.
При предоставлении данными сотрудниками направления на должности по графам III, IV Требований и вынесении по данным графам заключения "ограниченно годен к воинской службе" ВВК, с целью уточнения годности к конкретной предложенной должности, выносит дополнительно заключение "Годен к службе ____" (с указанием конкретной должности) - при условии, если служба на занимаемой или предложенной должности не окажет негативного влияния на течение заболевания (увечий) и сотрудник будет способен по состоянию здоровья осуществлять возлагаемые функции.
Такие же дополнительные заключения для уточнения годности к конкретной должности выносятся при освидетельствовании сотрудников, продолжающих службу на должностях или назначаемых на должности по графам III, IV Требований при вынесении заключения "ограниченно годен к воинской службе".
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава для определения возможности прохождения службы, (проживания) в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан производится штатными ВВК.
55. При медицинском освидетельствовании ВВК руководствуются Перечнем медицинских противопоказаний к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

56. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеретін қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер кадр қызметінің, білім беру ұйымдары бастықтарының жолдамалары бойынша осы жерлерде қызмет өткеру мүмкіндігін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтеді.
57. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеру (тұру) үшін жіберілетін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, білім беру ұйымдарының тыңдаушыларын медициналық куәландыру кезінде ӘДК тек Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық қарсы көрсетулер тізбесіндегі медициналық қарсы көрсетулердің бар екенін немесе жоқ екенін анықтайды.
58. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеретін қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер және осы жерлерде қызмет өткеруіне кедергі келтіретін ауруының бар екені туралы белгіленген тәртіппен мәлімдеген адамдар медициналық куәландыруға жіберіледі. ӘДК олардың көрсетілген жерлерде қызмет өткеру мүмкіндігі туралы мәселені, егер олар медициналық куәландыру кезінде әскери қызметке жарамды немесе "әскери қызметке шектеулі жарамды" деп танылған жағдайда ғана шешеді.
Әскери қызметке жарамсыз деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға сырқаты туралы куәлік ресімделеді және кадр қызметіне беріледі.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Ішкі істер органдарының кадр қызметтері Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеретін қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, әскери қызметшілерге медициналық куәландыруға жолдамалар берудің дұрыстығы мен негізділігі үшін жауап береді.
60. Ішкі істер органдарының кадр қызметінің жолдамасында қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру мақсаты – оның нақты лауазымда қызметке, әскери қызметке жарамдылығын және денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының нақты жерінде қызмет өткеру мүмкіндігін анықтау.
61. ӘДК-ға жодамамен бірге амбулаторлық науқастың медициналық картасы (медициналық кітапша) және денсаулық сақтау ұйымдары дәрігерлерінің онда бар аурулары, олардың ағымының ерекшеліктері, жүргізіліп жатқан емдеудің тиімділігі туралы толық қорытындылары ұсынылады.

56. Лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие проходят медицинское освидетельствование ВВК для определения возможности прохождения службы в этих местностях по направлениям кадровых служб, начальников организаций образования.
57. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава, слушателей организаций образования, направляемых для прохождения службы (проживания) в местности с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, ВВК определяет только наличие или отсутствие медицинских противопоказаний перечнем медицинских противопоказаний к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан.
58. Лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие, проходящие службу в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, и заявившие о наличии у них заболеваний, препятствующих службе в этих местностях, направляются на освидетельствование. Вопрос о возможности прохождения ими службы в указанных местностях решается ВВК в том случае, если при освидетельствовании они будут признаны годными к воинской службе или "ограниченно годными к воинской службе".
На лиц рядового и начальствующего состава, признанных негодными к воинской службе, оформляется свидетельство о болезни и передается в кадровую службу.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Кадровые службы органов внутренних дел несут ответственность за правильность и обоснованность выдачи направлений на медицинское освидетельствование лицам рядового и начальствующего состава, военнослужащим в местности с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан.
60. В направлении кадровой службы органов внутренних дел, указывается цель медицинского освидетельствования лица рядового и начальствующего состава - определение годности его к службе, воинской службе в конкретной должности и возможности прохождения службы по состоянию здоровья в конкретной местности Республики Казахстан.
61. В ВВК лицам рядового и начальствующего состава с направлением представляются медицинская карта амбулаторного больного (медицинская книжка) и подробные заключения врачей организаций здравоохранения об имеющихся у него заболеваниях, особенностях их течения, эффективности проводимого лечения.

62. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерде қызмет өткеруге осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген медициналық қарсы көрсетулердің бар-жоғы туралы ӘДК-нің қорытындысы денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек көрсетудің барлық мүмкіндіктері таусылған және қатардағы және басшы құрамдағы адамды ауыстыру немесе оның отбасы мүшесін Қазақстан Республикасының басқа жеріне көшіру олардың денсаулығын сақтау шарасы болып танылған жағдайларда ғана шығарылады.
63. Ішкі істер органдарында, нақты әскери қызметке болудың шекті жасына жеткен және өзінің денсаулық жағдайы бойынша басқа жерге ауыстыру туралы мәселе көтерген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар медициналық куәландыруға жіберілмейді.
64. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру кезінде ӘДК:
1) денсаулық жағдайы бойынша жолдамада көрсетілген ауданда тұру үшін медициналық қарсы көрсетулердің бар-жоғын;
2) қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ауыстырылатын немесе қызмет өткеретін жерлерде жоқ мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ емделу және бақылау, арнайы оқу орнында оқытудың, тәрбиелеудің қажеттілігін;
3) оларды тасымалдау мүмкіндігін (қашықтығына және көлік түріне қарамастан, науқасты тасымалдау оның денсаулығының күрт нашарлауына немесе өлімге әкеп соғуы мүмкін ағза функцияларының бұзылуы науқасты тасымалдамау туралы қорытынды шығару үшін негіз болып табылады);
4) мамандандырылған медициналық көмек көрсетілетін облысты, қаланы;
5) отағасын ауыстырудың шұғылдығын (1-3 айдың ішінде, қысқы немесе жазғы оқу кезеңі аяқталғаннан кейін) анықтайды.
65. Медициналық куәландыру нәтижесінде ӘДК қызмет өткеруге (тұруға) қарсы көрсетулер болмаған кезде мынадай қорытынды шығарады:
"Денсаулық жағдайы бойынша _______________________(облысты, ауданды көрсету қажет) ішкі істер органдарында қызмет, әскери қызмет өткеруге, тұруға қарсы көрсетулер жоқ."
66. Медициналық куәландыру нәтижесінде ішкі істер органында қызмет өткеруге (тұруға) қарсы көрсетулер болған кезде ӘДК мынадай қорытындылард шығарады:
1) "Медициналық қарсы көрсетулер тізбесінің _____ тармағы, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20____ жылғы _____________ № ____ бұйрығы негізінде _________________________________ ішкі істер
(облысты, ауданды көрсету қажет)
органында қызмет өткеруге, тұруға қарсы көрсетілімдер бар.*";
2) "Медициналық қарсы көрсетулер тізбесінің _____ тармағы, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20____ жылғы _____________ № ____
бұйрығы негізінде _________________________________ ішкі істер
(облысты, ауданды көрсету қажет)
органында қызмет өткеруге, тұруға қарсы көрсетілімдер бар.
_________________________________
* Қорытынды осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерге ауыстыру жоспарланған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты қабылданады.
___________________________________ ішкі істер органында қызмет
(облысты, ауданды көрсету қажет)
өткеру, тұру ұсынылады.

62. Заключение ВВК о наличии у лица рядового и начальствующего состава медицинских противопоказаний к прохождению службы (проживанию) в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, указанных в приложении 12 к Правилам, выносится лишь в тех случаях, когда исчерпаны все возможности оказания медицинской помощи в организациях здравоохранения и когда перемещение лица рядового и начальствующего состава в другие местности Республики Казахстан признается мерой сохранения их здоровья.
63. Лица рядового и начальствующего состава, достигшие предельного возраста состояния на службе в органах внутренних дел, действительной военной службе и ставящие вопрос о перемещении их в другую местность по состоянию своего здоровья на медицинское освидетельствование не направляются.
64. При медицинском освидетельствовании лиц рядового и начальствующего состава ВВК определяет:
1) наличие или отсутствие медицинских противопоказаний для проживания по состоянию здоровья в районе указанном направлении;
2) нуждаемость в длительном лечении и наблюдении в специализированных организациях здравоохранения, в обучении, воспитании в специальном учебном заведении, отсутствующем в тех районах, куда перемещается или где проходит службу лица рядового и начальствующего состава;
3) их транспортабельность (основанием для принятия заключения о не транспортабельности является такое нарушение функции организма, когда транспортировка больного, независимо от расстояния и вида транспорта, может повлечь за собой резкое ухудшение состояния здоровья или смертельный исход);
4) область, город, где оказывется специализированная медицинская помощь;
5) срочность перемещения главы семьи (в течение 1-3 месяцев, по окончании зимнего или летнего периода обучения).
65. В результате медицинского освидетельствования ВВК выносит следующее заключение при отсутствии противопоказаний к прохождению службы (проживанию):
"По состоянию здоровья противопоказаний к прохождению службы в правоохранительных органах, воинской службы, проживанию_______нет".
(указать область, район)
66. В результате медицинского освидетельствования ВВК выносит следующее заключение при наличии противопоказаний к прохождению службы в органах внутренних дел (проживанию):
1) "На основании пункта _____ Перечня медицинских противопоказаний приказа МВД РК от __________20____ г. № ____ прохождение службы в правоохранительных органах, проживание_______________________________________________________
(указать область, район) противопоказано*";
2) "На основании пункта _______ Перечня медицинских противопоказаний приказа МВД РК от________20____г. №_____ прохождение службы в правоохранительных органах, проживание_______________________________________________________
(указать область, район)
противопоказано._________________________________________________
* Заключение принимается в отношении лиц рядового и начальствующего состава, планируемых к перемещению в местности с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан, указанные в приложении 12 к настоящим Правилам.
Рекомендуется прохождение службы в правоохранительных органах, проживание______________________________________________________.
(указать область, район)

3) "________________________________ мамандандырылған денсаулық
ақтау ұйымдарында (облысты, ауданды көрсету қажет) ұзақ емделуге, бақылауға және тұруға мұқтаж.
Отағасын ауыстыруды 1-3 ай ішінде, қысқы және жазғы оқу кезеңі аяқталғаннан кейін жүзеге асыру мақсатқа сай болып табылады".
4) Тасымалдау мүмкін болмауына байланысты
"_______________________________ қоныс аударуға қарсы көрсетулер бар.
(облысты, ауданды көрсету қажет)".
67. Іске асырылуы қатардағы және басшы құрамдағы адамның басқа жерге ауысуына әкеп соғатын, қатардағы және басшы құрамдағы адамға қатысты ӘДК-нің қорытындысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалары кітабында тіркеліп, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сырқаты туралы куәлікпен ресімделеді және осы куәлік Қазақстан Республикасы ІІМ-нің ОӘДК-да, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (тиесілігі бойынша) ӘДК-да бекітілуге жатады.
Қалған барлық жағдайларда ӘДК-нің қорытындысы бекітілуге жатпайтын, медициналық куәландыру туралы анықтамамен ресімделеді.
ӘДК-нің қорытындысы куәландырылған амбулаторлық науқастың медициналық картасына (медициналық кітапшасына) жазылады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамды ӘДК-ға жіберген кадр қызметіне, командирге (бастыққа) немесе кадр органына анықтама немесе жоғары тұрған ӘДК бекіткен сырқаты туралы куәлік беріледі.
Жоғары тұрған ӘДК-нің қорытындысымен бекітілмеген сырқаты туралы куәлік оның бекітілмеу себептері мен тиісті нұсқауларды баяндай отырып, оны жасаған комиссияға қайтарылады.
68. Қажет болған жағдайларда жоғары тұрған ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды бақылау зерттеу және медициналық куәландыруды іске асыруы мүмкін.
69. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың денсаулық жағдайы бойынша климаты қолайсыз ыстық шет елдерде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін медициналық куәландыруды штаттық ӘДК жүргізеді.
Қажет болған жағдайда, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар ведомстволық медициналық, әскери-медициналық мекемелерде, денсаулық сақтау мекемелерінде стационарлық зерттеуден кейін куәландырылады.
70. Куәландырудан өтетін адамдарға қан мен несеп зерттеу жүргізіледі, қанның тобы мен резус-тиесілігі анықталады, адамның иммунитет тапшылығы вирусына қан талдауы (белгіленген сертификат бере отырып), кеуде қуысы органдарын рентгенологиялық зерттеу, электркардиография (қажет болған кезде жүктеме сынақтар жүргізе отырып), қандағы қантты зерттеу, көздің ішкі қан қысымын өлшеу (40 жастан асқан адамдарға), сондай-ақ көрсетулер бойынша басқа да зерттеулер (рентгенологиялық, зертханалық, аспаптық және өзге де) жүргізіледі.

3) "Нуждается в длительном лечении, наблюдении в специализированных (указать область, район)
Перемещение главы семьи целесообразно осуществить в течение 1-3 месяцев, по окончании зимнего (летнего) периода обучения".
4) "Переезд_________________________________________________
(указать область, район) из-за не транспортабельности противопоказан".
67. Заключение ВВК в отношении лица рядового и начальствующего состава, реализация которого влечет за собой перемещение лица рядового и начальствующего состава в другую местность, регистрируется в книге протоколов заседаний военно-врачебной комиссии по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, оформляется свидетельством о болезни по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, которое подлежит утверждению в ЦВВК МВД РК, ВВК, НГ РК (по принадлежности).
Во всех остальных случаях заключение ВВК оформляется справкой о медицинском освидетельствовании, которая утверждению не подлежит.
Заключение ВВК записывается в медицинскую карту амбулаторного больного (медицинскую книжку) освидетельствуемого. Кадровой службе, командиру (начальнику) или кадровому органу, направившему лицо рядового и начальствующего состава в ВВК, передается справка или утвержденное вышестоящей ВВК свидетельство о болезни.
Свидетельство о болезни с неутвержденным заключением вышестоящей ВВК возвращается в составившую его комиссию с изложением мотивов, по которым оно не утверждено, и с соответствующими указаниями.
68. В необходимых случаях вышестоящей ВВК может быть проведено контрольное обследование и медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава.
69. Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава для установления возможности прохождения службы (проживания) по состоянию здоровья в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом производится штатными ВВК.
При необходимости лица рядового и начальствующего состава освидетельствуются после стационарного обследования в ведомственных медицинских, военно-медицинских учреждениях, учреждениях здравоохранения.
70. Освидетельствуемым проводятся исследования крови и мочи, определяется группа и резус-принадлежность крови, анализ крови на вирус иммунодефицита человека (с выдачей установленного сертификата), рентгенологическое исследование органов грудной клетки, электрокардиография (при необходимости с нагрузочными пробами), исследование сахара в крови, измерение внутриглазного давления (лицам старше 40 лет), а также по показаниям другие исследования (рентгенологические, лабораторные, инструментальные и пр.).

71. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер ӘДК-ға психоневрологиялық, туберкулезге қарсы және тері-венерологиялық диспансерлерден анықтамалар ұсынады. Көрсетілген анықтамаларсыз медициналық куәландыру жүргізілмейді. Анықтамалар ӘДК-да сақталады.
72. Медициналық куәландыру кезінде ӘДК осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес Климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар үшін медициналық қарсы көрсетулер тізбесін басшылыққа алады.
73. Медициналық куәландыру нәтижелері медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалар кітабына енгізіледі және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша климаты қолайсыз ыстық шет елге шығатын адамның денсаулық жағдайы туралы анықтамамен ресімделеді. Шығу ісіне арналған анықтама екі данада толтырылады және кадр қызметіне жіберіледі.
74. Штаттық ӘДК-нің жоғары басшы құрамдағы адамдарға, генералдарға климаты қолайсыз ыстық шет елде қызмет өткеруге жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы қорытындысы Қазақстан Республикасы ІІМ-нің ОӘДК-де бекітілуге жатады. Мұндай жағдайда ӘДК-нің қорытындысы климаты қолайсыз ыстық шет елге шығатын адамның денсаулық жағдайы туралы 3 данадағы анықтамамен ресімделеді. Бұл ретте көрсетілген анықтаманың 3 данасы медициналық куәландыру актісімен және басқа да медициналық сараптамалық құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ОӘДК-ге жіберіледі.
75. Климаты қолайсыз ыстық шет елге тікелей шығар алдында кадр қызметінің жолдамасы бойынша терапевт-дәрігер, ал қажет болған жағдайда іссапарға шығатын адамның денсаулық жағдайын нақтылау үшін ведомстволық емдеу-алдын алу мекемесінің басқа маман-дәрігерлері медициналық зерттеу жүргізеді.
76. Климаты қолайсыз шет елдерге 6 айдан астам мерзімге ұзақ іссапарға балаларымен бірге шығатын адамдар ӘДК-ға баланы бақылау жері бойынша денсаулық сақтау мекемелерінен өткізілген профилактикалық егулер мен күнтізбелік шығатын жылда жоспарланған егулерді көрсете отырып, профилактикалық егу картасын ұсынады.
77. Қазақстан Республикасында қолданыстағы егулер күнтізбесінде белгіленген мерзімде профилактикалық егу жасалмаған, сондай-ақ медициналық қарсы көрсетулері бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, әскери қызметшілерге қатысты ӘДК климаты қолайсыз ыстық шет елдерде тұруға жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.

71. Лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие представляют в ВВК справки из психоневрологического, противотуберкулезного и кожно-венерологического диспансеров. Без указанных справок медицинское освидетельствование не производится. Справки хранятся в ВВК.
72. При медицинском освидетельствовании ВВК руководствуются Перечнем медицинских противопоказаний для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, выезжающих в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
73. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии и оформляются справкой о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Справка для выездного дела составляется в двух экземплярах и передается в кадровую службу.
74. Заключение штатной ВВК на лиц высшего начальствующего состава, генералов о годности или негодности к службе в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом подлежат утверждению в ЦВВК МВД РК. Заключение ВВК в этом случае оформляется справкой о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом в 3-х экземплярах. При этом 3 экземпляра указанной справки, вместе с актом медицинского освидетельствования и другими медицинскими экспертными документами направляются в ЦВВК МВД РК.
75. Непосредственно перед выездом в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом по направлению кадровой службы проводится медицинское обследование врачом-терапевтом, а при необходимости другими врачами-специалистами ведомственного лечебно-профилактического учреждения с целью уточнения состояния здоровья лиц, выезжающих в командировку.
76. Лица, выезжающие в длительную свыше 6-ти месяцев командировку в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом с детьми, представляют в ВВК из учреждения здравоохранения по месту наблюдения ребенка карту профилактических прививок с указанием проведенных профилактических прививок и планируемых прививок в календарном году выезда.
77. В отношении лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащего, которым не сделаны профилактические прививки в сроки, установленные действующим в Республике Казахстан календарем прививок, а также имеющих медицинские противопоказания, ВВК выносит заключение о негодности к проживанию в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом.

78. Климаты қолайсыз шет елге шығатын адамға профилактикалық егу жүргізу тәртібі сол елдегі өзгеріп отыратын эпидемиологиялық жағдаймен айқындалады, ол туралы мәліметтер аумақтық денсаулық сақтау органының эпидемиологиялық бөлімінде әрқашан нақтыланып отырады.
Карантиндік ауруларға қарсы жүргізілген қажетті профилактикалық егулер куәландырылатын адамға берілетін егулер туралы халықаралық сертификатпен ресімделеді.
Куәландырылатын адамға карантиндік ауруларға қарсы профилактикалық егулер жүргізу үшін қарсы көрсету болып табылатын ауру (сары безгек, оба және т.б.) болған кезде, ӘДК климаты қолайсыз ыстық шет елде қызмет өткеруге (тұруға) жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.
79. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру нәтижесінде қарсы көрсетулер болмаған кезде ӘДК мынадай мазмұндағы қорытындылар шығарады:
"Денсаулық жағдайы бойынша климаты қолайсыз ыстық шетелге жіберуге қарсы көрсетілім жоқ".
80. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру нәтижесінде қарсы көрсетулер болған кезде ӘДК мынадай мазмұндағы қорытындылар шығарады:
"Медициналық қарсы көрсетулер тізбесінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 20____ жылғы _____________ № ____ бұйрығының негізінде климаты қолайсыз ыстық шет елге жіберуге қарсы көрсетулер бар".
81. Қатардағы және басшы құрамдағы адамның климаты қолайсыз ыстық шет елге шығу мүмкіндігі туралы ӘДК қорытындысы медициналық куәландыру күнінен бастап 6 ай ішінде жарамды. Егер көрсетілген мерзім ішінде куәландырылған адам шықпаса немесе медициналық куәландыру уақытына қарамастан, шыққанға дейін оның денсаулығында өзгерістер болса, медициналық куәландыру қайта жүргізілуі тиіс.
82. Климаты қолайсыз ыстық шет елді қоспағанда, басқа мемлекетке 6 айға дейінгі мерзімге шығатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыруды ведомстволық денсаулық сақтау ұйымдары жүргізеді, ал штатта қажетті маман болмаған жағдайда, олар Шет елге ұзақ, қысқа мерзімді іссапарлар мен туристік сапарларға шығатын және оларды медициналық көрсетулер бойынша шетелден ісспарға жіберген кезде қатардағы және басшы құрамдағы адамдар үшін қарсы көрсетулер тізбесінің негізінде денсаулық сақтау ұйымдарынан тартылады.
83. Білім беру ұйымының курсанттары мен тыңдаушыларын аумағында білім беру ұйымы орналасқан ПД-ның штаттық ӘДК куәландырады.
Білім беру ұйымы медициналық бөлімінің бастығы ӘДК-ге қажетті медициналық және қызметтік құжаттарды ұсынуды қамтамасыз етеді.

78. Порядок проведения профилактических прививок лицу, выезжающему в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом определяется меняющейся эпидемической обстановкой в этой стране, сведения о которой каждый раз уточняются в эпидемическом отделе территориального органа здравоохранения.
Проведенные необходимые профилактические прививки против карантинных заболеваний оформляются международным сертификатом о прививках, который выдается освидетельствуемому.
При наличии у освидетельствуемого заболеваний, являющихся противопоказанием для проведения профилактических прививок против карантинных заболеваний (желтая лихорадка, холера и др.), ВВК выносит заключение о негодности к службе (проживанию) в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом.
79. В результате медицинского освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава ВВК при отсутствии противопоказаний принимается заключение следующего содержания:
"По состоянию здоровья противопоказаний к направлению в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом нет";
80. В результате медицинского освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава ВВК при наличии противопоказаний принимается заключение следующего содержания:
"На основании Перечня медицинских противопоказаний приказа МВД РК от____________20___г. №___ направление в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом противопоказано".
81. Заключение ВВК о возможности выезда лица рядового и начальствующего состава в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом действительно в течение 6-ти месяцев со дня медицинского освидетельствования. Если в течение указанного срока выезд освидетельствованного не состоялся или до выезда, независимо от времени медицинского освидетельствования, в состоянии его здоровья произошли изменения, медицинское освидетельствование проводится повторно.
82. Освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава, выезжающих в другие государства сроком до 6-ти месяцев, кроме зарубежных стран с неблагоприятным жарким климатом, проводится ведомственными организациями здравоохранения, а в случае отсутствия в штате необходимого специалиста, они привлекаются из организации здравоохранения, на основании Перечня медицинских противопоказаний для лиц, выезжающих за рубеж в длительные, краткосрочные командировки и туристические поездки и при откомандировании их из-за рубежа по медицинским показаниям.
83. Курсанты и слушатели организации образования освидетельствуются штатными ВВК ДП, на территории которых располагаются организации образования.
Начальник медицинской части организации образования обеспечивают предоставление в ВВК необходимых медицинских и служебных документов.

Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Білім беру ұйымының курсанттары мен тыңдаушыларына қорытынды барлық оқу мерзімі ішінде (мемлекеттік өртке қарсы қадағалау мамандарын даярлайтын Академияның және факультеттердің тыңдаушыларынан басқа):
1) өрт қауіпсіздігі мамандарын даярлайтын білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына – Талаптардың II бағаны бойынша;
2) қалған білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына - Талаптардың I бағаны бойынша қорытынды шығарылады.
85. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар арасынан Академия тыңдаушыларының қызметке жарамдығы туралы шешім Талаптардың ІІІ бағаны, "қызметкерлер" бөлімі бойынша шығарылады.
86. Бірінші жыл оқитын курсанттар мен тыңдаушыларда медициналық куәландыру нәтижелері бойынша Талаптардың қосымшаларының тиісті бөлімдері бойынша жарамдылығын жеке бағалау көзделген аурулар анықталған жағдайда, олар оқуға жарамсыз деп танылады.
Оқытудың бірінші жылында одан әрі оқуға жарамсыз деп танылған білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына, ӘДК бір уақытта осы Қағидалардың 58-тармағында көрсетілген Талаптардың бағандары бойынша олардың қызметке жарамдығы туралы мәселені қарайды.
Бірінші курстың курсанттары мен тыңдаушыларының денсаулық жағдайындағы уақытша сипаттағы өзгерістер кезінде ӘДК Талаптардың І және ІІ бағандары бойынша тек қызметтен босатудың немесе демалыс берудің қажеттігі туралы қорытынды шығарады. Олардың одан әрі оқуға жарамдығы туралы және Талаптардың І және ІІ бағандары бойынша қызметке жарамдығы туралы қорытынды негіз болған кезде, денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босату, ауруы бойынша демалысының мерзімі өткеннен кейін шығарылады.
Курсанттарды екінші жылдан (курстан) бастап медициналық куәландыру кезінде ӘДК білім беру ұйымының және факультеттің бейініне қарай Талаптардың І, ІІ, ІІІ бағандары бойынша қызметке жарамдығы туралы мәселені шешеді. Олар І, ІІ, ІІІ бағандар бойынша әскери қызметке немесе саптан тыс қызметке жарамды деп танылған жағдайда, бір уақытта білім беру ұйымы мен факультеттің бейініне сәйкес келетін Талаптардың тиісті бағандары бойынша одан әрі оқуға жарамдығы туралы қорытынды шығарылады.
87. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, курсанттар мен тыңдаушыларды медициналық куәландыру және ӘДК қорытындысының нәтижелері медициналық куәландыру актісіне, әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хаттамалар кітабына, ал олар жарамсыз деп танылған кезде – амбулаторлық науқастың медициналық картасына, медициналық кітапшасына жазылады. Қорытынды осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық куәландыру туралы анықтамамен немесе ауруы туралы куәлікпен ресімделеді. Анықтама ӘДК-де қорытынды шығарылған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, медициналық куәландыру туралы куәлік қорытынды шығарылған сәттен бастап күнтізбелік 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей ресімделеді.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды басқа лауазымға жіберген кезде, шешім қабылданғаннан кейін, егер дәрігерлердің тексеру жүргізуді бастаған және тексеру деректері басталған сәттен бастап алты ай ішінде денсаулық жағдайында маңызды өзгерістер болмаса (мәліметтер жоқ) осы актіде хаттамалар кітабына тіркей отырып, қайта қорытынды қабылдауға жол беріледі.

Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Заключения на курсантов и слушателей организации образования в течение всего периода обучения (кроме слушателей Академии и факультетов, готовящих специалистов государственного пожарного надзора) выносятся:
1) по графе II Требований - на курсантов и слушателей организации образования, готовящих специалистов пожарной безопасности;
2) по графе I Требований - на курсантов и слушателей остальных организации образования.
85. Решение о годности к службе слушателей Академии из числа лиц рядового и начальствующего состава выносится по графе III Требований по разделу "сотрудники".
86. При выявлении по результатам медицинского освидетельствования у курсантов и слушателей первого года обучения заболеваний, при наличии которых приложениями Требований по соответствующим разделам предусматривается индивидуальная оценка годности, они признаются негодными к обучению.
На курсантов и слушателей организаций образования, признанных на первом году (курсе) обучения негодными к дальнейшему обучению, ВВК одновременно рассматривают вопрос о годности их к службе по графам Требований, указанным также в пункте 58 настоящих Правил.
При изменениях временного характера в состоянии здоровья курсантов и слушателей первого курса ВВК выносит заключение только о нуждаемости в освобождении от службы или отпуске по болезни по графам I и II Требований. Заключение о годности их к дальнейшему обучению и заключение о годности к службе по графам I и II Требований выносится, при наличии оснований, по истечении срока освобождения от службы по состоянию здоровья, отпуска по болезни.
При медицинском освидетельствовании курсантов, начиная со второго года (курса) обучения, ВВК решает вопрос о годности к службе по графам I, II, III Требований в зависимости от профиля организации образования и факультета. В случае признания их годными к воинской службе или службе вне строя по графам I, II, III одновременно выносится заключение о годности к дальнейшему обучению по графе Требований, соответствующей профилю организации образования и факультета.
87. Результаты медицинского освидетельствования и заключения ВВК лиц рядового и начальствующего состава, курсантов и слушателей записываются в акт медицинского освидетельствования, книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии, а когда они признаются негодными - в медицинскую карту амбулаторного больного, медицинскую книжку. Заключение оформляется справкой о медицинском освидетельствовании или свидетельством о болезни по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Справка оформляется в ВВК не позднее 3-х рабочих дней, свидетельство о медицинском освидетельствовании не позднее 5-ти календарных дней с момента вынесения заключения.
При направлении лица рядового и начальствующего состава на другую должность, после принятия решения, в течении шести месяцев с момента начала проведения исследований и данных осмотров врачей допускается принятие повторного заключения в том же акте с регистрацией в книге протоколов если за этот период не произошло (нет сведений) существенных изменений в состоянии здоровья.

88. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың ауруы бойынша демалысқа немесе қызметтік міндеттерін орындаудан босатуға мұқтаждығы туралы қорытынды Талаптарда көзделген жағдайларда шығарылады. Ауруы бойынша демалысты қалпына келтіру емінің соңғы сатысы ретінде қарау керек.
89. Соғыс уақытында қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды емдеу медициналық мекемеде жүргізіледі және аяқталады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды қызмет міндеттерін орындауға кірісу мерзімінің өтуі 3 айдан аспаған жағдайда, ӘДК денсаулық сақтау ұйымында емді жалғастырудың қажеттігі туралы қорытынды шығарады. Егер, бұл мерзім 3 айдан асса, ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамның қызметке уақытша жарамсыздығы, 3-6 айдан кейін қайта куәландыру туралы қорытынды шығарады.
90. Тыңдаушыларға (курсанттарға) академиялық демалыс білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен ӘДК-нің қорытындысы негізінде Осы Қағидаларға сәйкес беріледі.
Психикалық, ауыр созылмалы аурулар, жарақат зардаптары анықталған жағдайда ӘДК "Әскери қызметке шектеулі жарамды", "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды", "Әскери есептен шығара отырып, қызметке жарамсыз" тұжырымдамасымен қорытынды шығарылса, академиялық демалыс ұсынылмайды.
ӘДК-нің "Әскери қызметке шектеулі жарамды. Білім беру ұйымында оқуға жарамсыз" деген қорытындысы негізінде оқудан шығарылған бітіруші курстардың тыңдаушылары (курсанттар) ішкі істер органдары бөліністерінің жедел емес лауазымдарында қызметін жалғастыруы және ӘДК-де міндетті түрде медициналық куәландырудан өту шартымен білім беру ұйымының сырттай оқыту нысаны бойынша оқуға қайта қабылдануы мүмкін.
Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. ӘДК ауруының, зақымының сипаты және ауырлығына қарай демалыстың ұзақтығын белгілейді.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға бейбіт уақытта ауруы бойынша демалыс Талаптарының жекеленген баптарында көзделген жағдайларда 30 тәулікке беріледі және болжамы негізделген, еңбекке қабілеттігінің қалпына келуіне кепілдік берілетін жағдайда кадр қызметінің келісімі бойынша 30 тәуліктен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
92. Қызметтік міндеттерін орындау мүмкіндігі қалпына келмейтіні туралы ұйғарым даусыз негізді болған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамның ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы немесе оның қызметке уақытша жарамсыздығы туралы ӘДК-нің қорытындысы шығарылмайды, қызметке жарамдылық санаты туралы мәселе шешіледі.

88. Заключение о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава в отпуске по болезни или освобождении от исполнения служебных обязанностей выносится в случаях, предусмотренных Требованиями. Отпуск по болезни следует рассматривать как завершающий этап восстановительного лечения.
89. В военное время лечение лиц рядового и начальствующего состава проводится и заканчивается в медицинском учреждении. Когда срок, по истечении которого лицо рядового и начальствующего состава приступает к исполнению служебных обязанностей, не превышает 3-х месяцев, ВВК выносит заключение о нуждаемости в продолжении лечения в организации здравоохранения. При превышении срока более 3-х месяцев, ВВК выносит заключение о временной негодности лица рядового и начальствующего состава к службе с повторным освидетельствованием через 3-6 месяцев.
90. Академический отпуск предоставляется слушателям (курсантам) приказом начальника организации образования на основания заключения ВВК в соответствии с настоящими Правилами.
В случаях, когда при выявлении психических, тяжелых хронических заболеваний, последствий травм, ВВК выносит заключение в формулировках "Ограниченно годен к воинской службе", "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время", "Не годен к службе с исключением с воинского учета", академический отпуск не предоставляется.
Слушателям (курсантам) выпускных курсов, отчисленных на основании заключения ВВК "Ограниченно годен к воинской службе. Не годен к обучению в организации образования", возможно продолжение службы на неоперативных должностях в подразделениях органов внутренних дел и восстановление в организацию образования по заочной форме обучения при условии обязательного медицинского освидетельствования в ВВК.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. ВВК устанавливает продолжительность отпуска в зависимости от характера и тяжести заболевания, увечья.
В мирное время отпуск по болезни, предусмотренный отдельными статьями Требований, лицу рядового и начальствующего состава предоставляется на 30 суток и продлевается при обоснованном прогнозе, гарантирующем восстановление трудоспособности, не более, чем на 30 суток по согласованию с кадровыми службами.
92. При наличии бесспорных оснований полагать, что возможность исполнять служебные обязанности не восстановится, заключение ВВК о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава в отпуске по болезни или о его временной негодности к службе не выносится, а решается вопрос о категории годности к службе.

93. Жалпы алғанда бір ауру бойынша үздіксіз емдеуде болу уақыты, ауруы бойынша демалыста болуын қоса есептегенде үзіліссіз 4 айдан аспауы не болмаса 12 айдың ішінде үзілісі бар 5 айдан аспауы тиіс, ал туберкулезбен ауыратын адамдарға – 10 ай, осы мерзім өткеннен кейін ӘДК қызметкердің ішкі істер органдарындағы қызметке жарамдылық санатын анықтайды.
Қызметтік міндеттерін орындау кезінде зақым (жарақат, контузия, травма) алған қызметкерлерді ӘДК-де куәландыру тек денсаулық сақтау ұйымдарында емделу аяқталғаннан кейін ғана не болмаса тұрақты қолайсыз дәрігерлік-сараптама нәтиже анықталған кезде жүргізіледі.
Қызметтік міндеттерін орындау кезінде зақым алған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды медициналық куәландыру денсаулық сақтау ұйымдарында емделу аяқталғаннан кейін немесе нәтиже анықталғаннан кейін жүргізіледі, қызметкердің қызметтік міндеттерін және қызметтік борышын орындау кезінде алған зақымна байланысты емделуде болу уақыты шектелмейді.
Ішкі істер органының басшысы емдеу-алдын алу мекемесінің қатардағы және басшы құрамдағы адамның емдеуде болғаны туралы ақпаратын ескере отырып, одан әрі қызметке жарамдылығын анықтау үшін ӘДК-ге медициналық куәландыруға жіберу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды.
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар арасындағы әйелдерге жүктілігі және бала тууы бойынша демалыс олардың баянаты және әйелдер консультациясының медициналық құжаттары негізінде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімге беріледі.
Әйелдер – қатардағы және басшы құрамдағы адамдар жүктілігі белгіленген сәттен бастап декреттік демалысы аяқталғанға дейін ӘДК-ге медициналық куәландыруға жіберілмейді.
94. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметтен босатылан кезде ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы қорытынды шығарылмайды.
95. Соғыс уақытында қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы қорытынды шығарылмайды.
96. ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың емдеуді жалғастыруы үшін, бір медициналық мекемеден екіншісіне ауыстыру туралы қорытынды, сондай-ақ жалпы қызмет өткеру ұзақтығы 25 жыл және одан көп, қызметте болудың шекті жасына жетуі бойынша, денсаулық жағдайы немесе ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларға байланысты қызметтен босатылған орта, аға және жоғарғы басшы құрамдағы адамдардың, егер оның емдеу орнына көшуіне байланысты болса, стационарлық емдеуге мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады.
Жалпы қызмет өткеру ұзақтығы 25 жыл және одан көп, қызметте болудың шекті жасына жетуі бойынша, денсаулық жағдайы бойынша немесе ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларға байланысты қызметтен босатылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, орта, аға және жоғарғы басшы құрамдағы адамдар денсаулық сақтау саласының медициналық мекмелерге, ведомстволық медициналық, әскери-медициналық немесе санаторлық-курорттық мекемелерге емделуге бара жатқан кезде, ал қатардағы және басшы құрамдарғы адамдар, одан басқа ауруы бойынша демалысқа немесе тұрғылықты жеріне бара жатқан кезде алып жүруді қажет етсе, ӘДК бұл туралы қорытынды шығарады және олардың санын көрсетеді.

93. В общей сложности время непрерывного пребывания на лечении по одному заболеванию, включая пребывание в отпуске по болезни, не должно превышать 4 месяца непрерывно, либо 5 месяцев с перерывом в течение 12 месяцев, а для больных туберкулезом - 10 месяцев по истечению которых ВВК определяет категорию годности сотрудников к службе в органах внутренних дел.
Освидетельствование в ВВК сотрудников, получивших увечье (ранения, контузии, травмы) при исполнении служебных обязанностей производится только по окончании лечения в организации здравоохранения, либо при определившимся стойком неблагоприятном врачебно-экспертном исходе.
Медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава получивших увечья при исполнении служебных обязанностей, проводится по окончанию лечения в организации здравоохранения или определившемуся исходу, время нахождения на лечение сотрудников в связи с увечьями, полученными ими при исполнении служебных обязанностей и служебного долга сроком не ограничивается.
Руководитель органа внутренних дел с учетом информации лечебно-профилактического учреждения о пребывании лица рядового и начальствующего состава на лечении, принимает решение о возможности направления на медицинское освидетельствование в ВВК для определения годности к дальнейшей службе.
Женщинам из числа лиц рядового и начальствующего состава отпуск по беременности и родам предоставляется на основании их рапорта и медицинских документов женских консультаций на срок, установленный законодательством Республики Казахстан.
С момента установления беременности до окончания декретного отпуска женщины - лица рядового и начальствующего состава на медицинское освидетельствование в ВВК не направляются.
94. При увольнении со службы лиц рядового и начальствующего состава заключение о нуждаемости в отпуске по болезни не выносится.
95. В военное время заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в отпуске по болезни не выносится.
96. ВВК выносит заключение о нуждаемости лица рядового и начальствующего состава для продолжения лечения, переводе из одного медицинского учреждения в другое, а также заключение о нуждаемости лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава, уволенного со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья или в связи с организационно-штатными мероприятиями, при общей продолжительности службы 25 лет и более в стационарном лечении, если это связано с переездом его к месту лечения.
Лицо рядового и начальствующего состава, лицо среднего, старшего и высшего начальствующего состава, уволенное со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья или в связи с организационно-штатными мероприятиями, при общей продолжительности службы 25 лет и более при следовании на лечение в медицинские учреждения здравоохранения, ведомственные медицинские, военно-медицинские или санаторно-курортные учреждения, а лицо рядового и начальствующего состава, кроме того, и при следовании в отпуск по болезни или к месту жительства, нуждается в сопровождающих, ВВК выносит заключение об этом и указывает их количество.

97. Білім беру ұйымдарының салмағы төмен, дене массасының индексі (бұдан әрі - ДМИ) 18,5 кг/м2* кем, тегін тамақ алатын курсанттары мен тыңдаушыларына ӘДК үш айдан аспайтын мерзімге азық-түлік үлесі нормаларында көзделген норманың жартысы шегінде қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады. Тамақтандыру жағдайы Талаптарға 87-қосымшаны қолдануға түсініктемеге сәйкес анықталады.
Білім беру ұйымдарының бойы 190 см және одан жоғары курсанттары мен тыңдаушыларына ӘДК үш айдан аспайтын мерзімге азық-түлік үлесі нормаларында көзделген норманың жартысы шегінде қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады. Қажет болған кезде ӘДК көрсетім бойынша қосымша тамақтандыру мерзімін ұзарту туралы қорытынды шығаруы мүмкін. Көрсетілген қорытындыны шығаруға көрсетім өзін нашар сезінетініне шағымдану, аштықты сезіну, тамақтанғаннан кейін тойғанын сезінбеуі, сондай-ақ дене салмағының теріс динамикасы болып табылады.
98. Ішкі істер органдарында қызмет өткерген азамат ішкі істер органдарынан қызметтен босатылу сәтінде (қызметтен босатылу себебі мен уақытына қарамастан) қызметке жарамдылығы туралы ӘДК-нің қорытындысын белгілеу немесе қайта қарау туралы өтініш білдірсе, оның тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органының кадр қызметі әскери қызметке жарамдылық санаты туралы осы адамға қорытынды шығарған ІІМ ОӘДК, ПД ӘДК-ға оның өтінішін, жеке ісін, ал Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің зейнеткеріне оған қоса зейнеткер ісін, өтініш иесінің қолындағы немесе денсаулық сақтау ұйымдарынан алынған медициналық құжаттарын жібереді.
Психикалық ауытқу салдарынан денсаулық жағдайы бойынша қызметтен босатылған азаматқа одан басқа ол бойынша (ӘДК қорытындысы негізінде) қызметтен босатылған, бұрын анықталған психикалық ауытқу диагнозын өзгерту немесе алып тастау туралы мамандандырылған медициналық мекеменің қорытындысы ұсынылады.
Азаматтың өтінішін қанағаттандыру үшін негіздер болған кезде, ӘДК қорытындысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘДК хаттамасымен ресімделіп, оған комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және ӘДК ісінде сақталады. ӘДК отырысы хаттамасының көшірмесі мәлімет үшін ҚР ІІМ ОӘДК-ге жолданады.
ӘДК қаулысы 3 данада ресімделеді, оған ӘДК төрағасы қол қояды және азаматтың құжатын жолдаған кадр қызметіне беріледі.
Ескерту. 98-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

97. Курсантам и слушателям организации образования с пониженным весом при индексе массы тела (далее - ИМТ) менее 18,5 кг/м2*, которые получают бесплатное питание, ВВК выносит заключение о предоставлении дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок не более трех месяцев. Состояние питания определяется в соответствии с пояснениями к применению приложения 87 Требований.
Курсантам и слушателям организации образования, имеющим рост 190 см и выше, ВВК выносится заключение о предоставлении дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок не более трех месяцев. При необходимости ВВК, по показаниям, может вынести заключение о продлении предоставления дополнительного питания. Показанием для вынесения указанного заключения являются жалобы на ухудшение самочувствия, ощущение голода, отсутствие чувства насыщения после приема пищи, а также отрицательная динамика веса тела.
98. При обращении гражданина, проходившего службу в органах внутренних дел, об определении или пересмотре заключения ВВК о категории годности к службе на момент увольнения из органов внутренних дел (независимо от причины и времени увольнения), кадровая служба органа внутренних дел по месту его жительства направляет в ЦВВК МВД, ВВК ДП, выносившую заключение данному лицу о категории годности к воинской службе его заявление, личное, а на пенсионера МВД РК и пенсионное дело, медицинские документы, имеющиеся на руках заявителя, или полученные из организации здравоохранения.
На гражданина, уволенного со службы по состоянию здоровья вследствие психического расстройства, кроме того, представляется заключение специализированных организаций здравоохранения об изменении или снятии ранее установленного диагноза психического расстройства, по которому (на основании заключения ВВК) он был уволен со службы.
При наличии оснований для удовлетворения заявления гражданина, заключение ВВК оформляется протоколом заседания ВВК по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, подписывается председателем комиссии и членами, скрепляется гербовой печатью и хранится в делах ВВК. Копия протокола заседания ВВК направляется для сведения в ЦВВК МВД РК.
Постановление ВВК оформляется в 3-х экземплярах, подписывается председателем ВВК и передается в кадровую службу, направивший документы гражданина.
Сноска. Пункт 98 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

99. Куәландырылатын адамда Талаптарда көзделмеген ауру болған кезде ӘДК куәландырылатын адамның жағдайына және оның қызметке нақты жарамдылығына анағұрлым сәйкес келетін қосымша мен тармақ бойынша қорытынды шығарады. Бұл ретте қорытынды мынадай редакцияда шығарылады: "Талаптардың (№) бағанына (№) қосымшаға қатысты қолданылады."
100. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қызметке, білім беру ұйымдарына қабылданатындарды және ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Психофизиологиялық және психодиагностикалық зерттеу
102. Психофизиологиялық зерттеу психодиагностикалық және психофизиологиялық зерттеуді қамтиды, оның процесінде ішкі істер органдарындағы қызметке кәсіби психологиялық жарамдылыққа сараптама жүргізіледі.
103. Психофизиологиялық зертханада (бұдан әрі - ПФЗ) ӘДК мынадай контингентке:
1) қызметке қабылданатын азаматтарға;
2) білім беру ұйымдарына түсетін адамдарға;
3) қызмет бойынша ауысқан (оның ішінде жоғары тұрған лауазымға), шет елдерге ұзақ іссапарға шыққан және беделіне кір келтіруіне байланысты қызметтен босатылған кезде қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты психодиагностикалық зерттеу (бұдан әрі - ПДЗ) жүргізіледі.
Психофизиологиялық іріктеу жүргізу үшін:
1) ПФЗ кабинеті;
2) отырғызу жерлері жеткілікті топтық ПДЗ-ға арналған сынып;
3) жеке зерттеу үшін психологтың жеке кабинеті қажет.
104. Топтық ПДЗ-ға арналған сынып қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, қызметке қабылданатын және білім беру ұйымдарына түсетін азаматтарды жан-жақты психодиагностикалық зерттеуге арналған.
Зерттелетіндердің барлығына тест тапсырмалары мен нұсқаулықтар қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
105. Мыналар:
жеке тұлғаны жан-жақты зерттеу әдістемесі (ЖЖЗӘ) немесе шекті жасқа жеткен қызметкерлер үшін жеке тәртіппен жеке тұлғадан қысқартылған көпфакторлы сауалнама алу (ҚКЖС);
зерттелетін адамның зияткерлік нәтижелігін және ойлау ерекшеліктерін анықтауға мүмкіндік беретін Равеннің "Прогрессивті матрицалары" немесе Қысқа бағдарлау тесті (бұдан әрі – ҚБТ);
эмоциялық-жігерлік саланың ерекшеліктерін бағалауға мүмкіндік беретін Люшердің түстік тесті психодиагностикалық зерттеудің міндетті әдістері болып табылады.

99. При наличии у освидетельствуемого заболевания не предусмотренного Требованиями, ВВК выносит заключение по приложению и пункту, который наиболее соответствует состоянию освидетельствуемого и его фактической годности к службе. Заключение при этом выносится в редакции: "Применительно к Приложению (№) графы (№) Требований".
100. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Психофизиологическое и полиграфологическое исследование поступающих на службу, в организации образования и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Психофизиологическое и психодиагностическое
обследование
102. Психофизиологическое обследование включает в себя психодиагностическое и психофизиологическое исследования, в процессе которых проводится экспертиза профессиональной психологической пригодности к службе в органах внутренних дел.
103. В психофизиологической лаборатории (далее - ПФЛ) ВВК, проводится психодиагностическое исследование (далее - ПДИ) в отношении следующих контингентов:
1) гражданам, поступающим на службу;
2) лицам, поступающим в организации образования;
3) лицам рядового и начальствующего состава, военнослужащим при перемещении по службе (в том числе на вышестоящую должность), выезде в длительные загранкомандировки и увольнении по дискредитации.
Для проведения психофизиологического отбора необходимы:
1) кабинет ПФЛ;
2) класс для группового ПДИ с достаточным количеством посадочных мест;
3) отдельный кабинет психолога для индивидуального обследования.
104. Класс для группового ПДИ предназначен для всестороннего психодиагностического исследования личности лиц рядового и начальствующего состава, граждан поступающих на службу и в организации образования.
Всем обследуемым по желанию предоставляются тестовые задания и инструкции на государственном или русском языках.
105. Обязательными методиками психодиагностического обследования являются:
методика многостороннего исследования личности (ММИЛ) или в индивидуальном порядке для сотрудников, достигших предельного возраста сокращенный многофакторный опросник личности (далее СМОЛ);
методика "Прогрессивные матрицы" Равена или Краткий ориентировочный тест (далее-КОТ), позволяющие установить интеллектуальную продуктивность и особенности мышления обследуемого.
цветовой тест Люшера, позволяющий оценить особенности эмоционально-волевой сферы.

106. Сарапшы-дәрігердің, функционалдық диагоностика психологының психофизиологиялық зерттеуіне:
арнайы автокөліктің жүргізушілері лауазымына қабылданатын адамдар;
ашық ауадағы жедел қызметке қабылданатын адамдар;
Талаптардың II бағаны бойынша куәландырылатын адамдар жатады.
Назарды, есті, эмоциялық тұрақтылықты функционалдық диагоностикалау нәтижелері, сондай-ақ орталық жүйке жүйесінің функционалдық жағдайының басқа да ерекшеліктері кадр қызметі үшін психологиялық мінездемелерде көрсетілуі тиіс.
Психодиагностикалық зерттеудің мақсаты мынадай қасиеттерді:
тапсырылған іс үшін жауапкершілік сезімін, өзіне талапшылдықты, өзінің күшін, мүмкіндіктері мен мінез-құлқын объективті және сыни бағалай білуді,
жаңалыққа ұмтылуды, адамдарда жағымды пікір қалыптастыра білуді;
жұмысқа қабілеттілігі мен төзімділігін, қысылтаяң жағдайларда нақты және табанды әрекет ете білуді, өз бетінше дұрыс шешімдер қабылдай білуді;
логикалық ойлай білуді және бір қызмет түрінен екіншісіне ауыса білуді анықтау болып табылады.
Психологиялық мінездемелерде қызметке (оқуға) түсу себептері, зияткерлік деңгейі мен ерекшеліктері, өзін өзі бағалауы, коммуникативтік қасиеттері, эмоциялық-жігерлік қасиеттері, жеке тұлғаның бағыттылығы (әлеуметтік және мінез-құлықтық қағидалар), басқа да жеке қасиеттері (адамдармен қарым-қатынас жүйесі, әртүрлі жағдайлардағы мінез-құлық реакциялары) міндетті түрде жазылады.
107. Куәландырылатын адамдарды қайта психологиялық зерттеу алдынғы зерттеу өткізілгеннен кейін 6 айдан кейін өткізіледі. Қайта зерттеу жүргізу кезінде алдынғы зерттеулердің мұрағаттық деректері зерделенеді.
108. Психофизиологиялық зерттеу ӘДК сарапшы-дәрігер мамандары медициналық куәландырғаннан кейін, бірақ ӘДК психиатр-дәрігер маманы медициналық куәландырар алдында жүргізіледі.
109. Психофизиологиялық зерттеуге келген адамдарда өзімен бірге акті немесе медициналық зерттеу картасы және үміткерлерде жеке басты куәландыратын куәлік, әскери билет (жеке куәлік, тіркеу куәлігі), қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда – қызметтік куәлік болуы тиіс.
110. Психологиялық әдістемелердің барлық міндетті түрлері күннің бірінші жартысында жүргізіледі. Әңгімелесу, психофункциялық және тестілеудің қосымша түрлері күні бойы жүргізіледі.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

106. Психофизиологическому обследованию экспертом-врачом, психологом функциональной диагностики подлежат:
лица, поступающие на должности водителей спецавтотранспорта;
лица, поступающие на оперативную службу на открытом воздухе;
лица, освидетельствуемые по II графе Требований.
Результаты функциональной диагностики внимания, памяти, эмоциональной устойчивости, а также - другие особенности функционального состояния центральной нервной системы, должны отражаться в психологических характеристиках для кадровой службы.
Психодиагностическое обследование ставит целью определение следующих качеств:
чувство ответственности за порученное дело, требовательность к себе, умение объективно и критически оценивать свои силы, возможности и свое поведение;
стремление к новому, умение оказывать положительное впечатление на людей;
работоспособность и выносливость, способность действовать четко и решительно в экстремальных ситуациях, самостоятельно принимать правильные решения;
умение логически мыслить и переключаться с одного вида деятельности на другой.
В психологических характеристиках описываются мотивы поступления на службу (учебу), уровень и особенности интеллекта, самооценка, коммуникативные качества, эмоционально-волевые качества, направленность личности (социальные и поведенческие установки), другие личностные качества (систему интерперсональных отношений, поведенческие реакции в различных ситуациях).
107. Повторное психофизиологическое обследование освидетельствуемых, проводится через 6 месяцев после проведения предшествующего обследования. При проведении повторных обследований изучаются архивные данные предшествующих исследований.
108. Проведение психофизиологического исследования проводится после медицинского освидетельствования экспертами – врачами специалистами ВВК, но перед медицинским освидетельствованием экспертом – врачом психиатром ВВК.
109. Лица, прибывающие на психофизиологическое исследование должны иметь при себе акт или карту медицинского обследования и документ удостоверяющий личность кандидатам военный билет (удостоверение личности, приписное свидетельство), лицам рядового и начальствующего состава - служебное удостоверение.
110. Все обязательные виды психологических методик проводятся в первой половине дня. Собеседование, психофункциональное и дополнительные виды тестирования проводятся в течении дня.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

111. Ауыр соматикалық аурулары, созылмалы ауруының өршуінің айқын белгілері бар, мас күйдегі және басқа да заттармен уланған адамдар психофизиологиялық зерттеуге жатпайды. ПФЗ-ны тәуліктік, түнгі кезекшіліктен кейін жүргізуге тыйым салынады, мұндай жағдайларда психофизиологиялық зерттеу басқа күнге ауыстырылады.
112. Психофизиологиялық зерттеу мынаны:
негізгі психологиялық әдістемелерді пайдалана отырып, жеке тұлғаның психологиялық ерекшеліктері туралы қалыптастырылған деректерді алу мақсатында топтық психофизиологиялық зерттеуді қамтиды. ПФЗ тест бланкілерін өңдеумен және әрбір куәландырушы бойынша бастапқы материалдарды қалыптастырумен аяқталады;
нақты және толық ашылып көрсетілген психологиялық мінездемені алу мақсатында жеке психофизиологиялық зерттеуді және әңгімелесуді;
бейімделуді бұзушылық белгілері болған кезде қосымша тестілерді қолдануды қамтиды.
113. Куәландырылатын адамда қауіп-қатер факторлары болған кезде (мінез-құлық, эмоциялық-жігерлілік), бейімделу белгілерінің бұзылуы, зияткерлік және когнитивтік (танымдық) салалар көрсеткіштерінің төмендеуі, сондай-ақ барынша егжей-тегжейлі диагностикалау қажет болған кезде ол қосымша психофизиологиялық зерттеуге жіберіледі.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. ПФЗ қорытындысы ӘДК-нің дәрігер-психиатрына куәландырылатын адаммен мақсатты бағытталған және тереңдетілген клиникалық әңгімелесуді құруға, жасырын психикалық патологияны анықтауға және куәландырылатын адамның жеке тұлғасының психопатологиялық ерекшеліктері туралы қорытынды шығаруға мүмкіндік береді. Көрсетілген зерттеу қосалқы ақпарат беретінін ескеру қажет. Дәрігер-психиатр өзінің сараптамалық қорытындысын психодиагоностикалық зерттеу нәтижелеріне толық тәуелді қылмайды, себебі олардың шынайылығы мен сараптамалық маңыздылығы дәрежесі көптеген факторларға: зерттеуді жүргізген психологтың даярлық деңгейіне және практикалық тәжірбиесіне, алынған нәтижелерді мұқият өңдеуге, оларды түсінудің дұрыстығы мен басқа да себептерге байланысты болады.
115. Ішкі істер органдары бөліністерінің кадр қызметтері, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытындылар осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес қызметке, оқуға түсетін адамдарға, ішкі істер органдарына қызметке немесе осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес білім беру ұйымдарына түсуге жарамды деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға толтырылады. Қорытындылар ұсынымдық сипатқа ие, олар кандидаттың толық ашып көрсетілген психологиялық мінездемесін және оның нақты қызмет түріне кәсіби жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың біреуін қамтиды.
"Ұсынылады" деген қорытынды қызметінің немесе оқуының табыстылығы және мінез-құлқының ауытқуы (нормативсіз болуы) немесе кәсіби ауруының даму мүмкіндігінің төмендігі не бейімделу аяқталғаннан кейін кәсіби қызметі жеткілікті деңгейде тиімді әрі сенімді болып болжанатын адамдарға қатысты шығарылады. Оның жедел-қызметтік жұмыстағы тиімділігі мен сенімділігі негізінен кәсіби дайындық немесе тұрақты кәсіби дағдыларына байланысты айқындалады. Тұрақты кәсіби дағдыларды игеру – осы санаттағы кандидаттар үшін бейімделуінің бұзылуының немесе қысылтаяң жағдайларда мінез-құлқының ауытқуының алдын алудың маңызды бөлігі болып табылады.
"Ұсынылмайды" деген қорытынды:
жеке ерекшеліктері ұдайы шамадан тыс тырысуынан функциялық резервінің жылдам тозуына байланысты тіпті қызметке сапалы кәсіби даярлығы және жоғары уәждері болған кезде ұсынылып отырған лауазымдағы қызметінің немесе оқуының табыстылығын сенімді болжауға мүмкіндік бермейтін;
ауруының даму жоғары ықтималдылығы бар бейімделмеудің айқын белгілері, қызметке немесе оқуға қанағаттанарлықсыз уәжі, жағымсыз жеке ерекшеліктері, қоғамға қарсы мінез-құлық нысаны бар;
кәсіби маңызды психологиялық және психофизиологиялық қасиеттерінің төмен деңгейі, функционалдық жүйелерінің төмендетілген резерві бар адамдарға қатысты шығарылады.

111. Психофизиологическому обследованию не подлежат лица, имеющие тяжелые соматические заболевания, с явными признаками обострения хронических заболеваний, алкогольного опьянения и других интоксикаций. Запрещается проведение ПФИ после суточного, ночного дежурства в таких случаях, проведение психофизиологического обследования переносится на другой день.
112.Психофизиологическое обследование включает в себя:
групповое психофизиологическое обследование с целью получения формализованных данных о психологических особенностях личности с использованием основных психологических методик. ПФИ завершается обработкой бланков тестов и формированием пакета первичных материалов по каждому освидетельствуемому;
индивидуальное психофизиологическое обследование и собеседование с целью получения уточненной и развернутой психологической характеристики;
применение дополнительных тестов при наличии признаков нарушения адаптации.
113. При наличии у освидетельствуемого факторов риска (поведенческих, эмоционально-волевых), признаков нарушения адаптации, сниженных показателях интеллектуальной и когнитивной (познавательной) сфер, а также при необходимости более детальной диагностики, он направляется на дополнительные методы психофизиологического обследования.
Сноска. Пункт 113 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Заключение ПФЛ дает возможность врачу-психиатру ВВК целенаправленно и углубленно построить клиническое собеседование с обследуемым, выявить скрытую психопатологию и составить представление о психопатологических особенностях личности освидетельствуемого. Следует учитывать, что указанное обследование дает вспомогательную информацию. Врач-психиатр не ставит экспертное заключение в полную зависимость от результатов психодиагностического обследования, так как их достоверность и степень экспертной значимости зависят от многих факторов: уровня подготовки и практического опыта психолога, проводившего исследования, тщательности обработки полученных результатов, правильности их интерпретации и других причин.
115. Заключения по результатам психологического обследования для кадровых служб подразделений органов внутренних дел, организации образования подведомственных Министерству внутренних дел составляются на лиц, поступающих на службу, на учебу, на лиц рядового и начальствующего состава, признанных годными к службе в органах внутренних дел по фоме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам или к поступлению в организации образования по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Заключения носят рекомендательный характер, содержат развернутую психологическую характеристику кандидата и один из следующих выводов о его профессиональной пригодности к конкретному виду деятельности.
Вывод "рекомендуется" выносится в отношении лиц, у которых прогнозируется успешность службы или учебы и низкая вероятность развития отклоняющегося (ненормативного) поведения или профессиональных заболеваний, либо лиц, профессиональная деятельность которых после завершения адаптации прогнозируется как достаточно эффективная и надежная. Эффективность и надежность их оперативно-служебной деятельности в основном определяется уровнем существующей профессиональной подготовленности или выработкой устойчивых профессиональных навыков. Для данной категории кандидатов важным моментом профилактики нарушения адаптации или отклоняющегося поведения в экстремальных ситуациях является выработка устойчивых профессиональных навыков.
Вывод "не рекомендуется" выносится в отношении:
лиц, индивидуальные особенности которых не позволяют надежно прогнозировать успешность службы на предлагаемой должности или обучения даже при качественной профессиональной подготовке и высокой мотивации к службе в связи с быстром истощением функциональных резервов из за постоянного перенапряжения;
имеющих выраженные признаки дезадаптации с высокой вероятностью развития заболеваний, неудовлетворительную мотивацию к службе или учебе, негативные личностные особенности, асоциальные формы поведения;
имеющих низкий уровень профессионально значимых психологических и психофизиологических качеств, сниженные резервы функциональных систем.

116. Психологиялық мінездеме медициналық куәландыру туралы анықтамаға міндетті түрде енгізіледі және ПФЗ бастығының (сарапшы-психологтың) қолымен расталады.
Куәландырылатын адам "ұсынылды" деп танылған, бірақ қызметке бейімделу мерзімінде немесе есеңгіреген жағдайда ӘДК психологының пікірі бойынша уақытша психологиялық қолдау ұсынуға немесе түзетуге мұқтаж болғанда, психологиялық мінездеме мәтінінің мағынасына бақылау, түзету немесе қолдау қажеттілігі туралы ұсыныстар енгізуге немесе бөлініс психологының қолдауына жол беріледі.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Психофизиологиялық зертхана бастығы әрі бас сарапшы-психолог; жетекші сарапшы-психолог, аға сарапшы-психолог, сарапшы-психолог және функциялық диагностиканың сарапшы-психолог/дәрігері психология бойынша дайындығы бар жоғары психологиялық немесе медициналық білімі бар сарапшы-мамандар болып табылады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Полиграфологиялық зерттеу.
118. Зерттеуден өтудің негізгі мақсаты қосымша ақпарат алу және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында полиграфологиялық зерттеуден өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 маусымдағы № 683 қаулысына сәйкес ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына түсетін азаматтар хабарлайтын мәліметтердің шынайылығын тексеру болып табылады.
119. Ішкі істер органдарына қызметке қабылданатын, білім беру ұйымдарына түсетін азаматтар кадр бөлінісінің жолдамасы бойынша ӘДК-да зерттеуден өтеді.
120. Зерттеуден өтудің негізгі міндеттері:
қызметке, білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаған кезде;
мыналардың: тыйым салынған қоғамдық бірлестіктер қызметінің, қылмыстық және террористік ұйымдардың және басқалардың мүдделерінде қызметке, білім беру ұйымдарына оқуға келудегі құқыққа қайшы ниетін;
жүріс-тұрысындағы жасырын ауытқуларды, жағымсыз тәуелділігін, есірткі, психотроптық және психикалық және физикалық тәуелділік туғызатын өзге де психоактивті заттарды тұтынуды;
ішкі істер органдарында қызметті толық өткеруге кедергі келтіретін жасырылған сырқаттарды, өз-өзіне қол жұмсауға бейімділігін;
сауалнамалық деректерді, кірістер туралы, мүлкі және мүліктік сипаттағы міндеттемелер, қос азаматтығының бар екендігі, жалған құжаттарды пайдаланғаны туралы мәліметтерді жасыруды немесе бұрмалауды;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауының, бөгде адамдарға құпия немесе қызметтік ақпарат беруінің бұрын орын алған фактілерін;
тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылу фактілерін;
тыйым салынған қоғамдық бірлестіктермен, қылмыстық және террористік ұйымдармен байланыстарын немесе егер ол бұрын олардың қызметтік міндеттемелеріне кірмеген болса, коммерциялық құрылымдарға қатысуын;
қызметтік өкілеттіктерін теріс пайдалануын анықтайды.

116. Психологическая характеристика вносится в справку о медицинском освидетельствовании и заверяется подписью начальника ПФЛ (эксперта-психолога).
В случаях, когда освидетельствуемое лицо признается "рекомендованным", но в период адаптации к службе или стрессогенных состояний по мнению психолога ВВК нуждается в предоставление временной психологической поддержки или коррекции, в содержания текста психологической характеристики допускается включение рекомендации о необходимости наблюдения, коррекции или поддержки психологом подразделения.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Начальник психофизиологической лаборатории, он же главный эксперт – психолог; ведущий эксперт-психолог, старший эксперт-психолог, эксперт-психолог и эксперт-психолог/врач функциональной диагностики являются экспертами-специалистами с высшим психологическим или медицинским образованием с подготовкой по психологии.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Полиграфологическое исследование
118. Основной целью прохождения исследования является получение дополнительной информации и проверка достоверности сведений, сообщаемых гражданами, принимаемыми на службу в органы внутренних дел, поступающих в организации образования подведомственных Министерству внутренних дел согласно Правил прохождения полиграфологического исследования в органах внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2014 года № 683.
119. Граждане, принимаемые на службу в органы внутренних дел, на учебу в организации образования проходят исследования в ВВК по направлению кадрового подразделения.
120. Основными задачами прохождения исследования являются выявление:
при приеме на службу, на учебу в организации образования:
противоправных намерений поступления на службу, на учебу в организации образования: в интересах деятельности запрещенных общественных объединений, преступных и террористических организаций и других;
скрытых расстройств поведения, негативных зависимостей, употребления наркотических, психотропных и иных психоактивных веществ, вызывающих психическую и физическую зависимость;
скрываемых заболеваний, препятствующих полноценному прохождению службы в органах внутренних дел, суицидальных наклонностей;
сокрытия или искажения анкетных данных, сведений о доходах, об имуществе и обязательствах имущественного характера, наличия двойного гражданства, использования фальшивых документов;
ранее имевшихся фактов совершения коррупционных правонарушений, передачи посторонним лицам секретной или служебной информации;
фактов привлечения к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, в том числе за совершение коррупционных правонарушений;
контактов с запрещенными общественными объединениями, преступными и террористическими организациями или участия в коммерческих структурах, если это ранее не входило в их должностные обязанности;
злоупотребления должностными полномочиями.

121. Полиграфологиялық зерттеуден ӘДК-нің медициналық куәландыруы аяқталғаннан кейін қызметке, оқуға түсуге жарамды деп танылған және психофизиологиялық зерттеу нәтижелері бойынша ұсынылған адамдар өтеді.
Осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша полиграфологиялық зерттеуге алдын ала жазылу журналында күнін, уақыты мен полиграфологтың тегін көрсете отырып, ПГЗ өткізу жазбасы алдын ала жазылады.
Зерттеуді полиграфты пайдалана отырып, полиграфолог жүргізеді және бұл бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) зерттелетін адаммен тестілеу алдындағы әңгімелесу;
2) зерттелетін адамды тестілеу;
3) қорытынды шығару.
122. Зерттелетін адам тестіні осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы жабдықталған үй-жайларда өтеді. Зерттеу зерттелетін адамның қалауы бойынша мемлекеттік не орыс тілінде өткізіледі және зерттелетін адамда қорлау немесе тіл тигізу сезімінің туындауын болдырмайды. Қажет болған жағдайда аудармашы ұсынылады.
123. Полиграфолог зерттеу жүргізер алдында қолдағы материалдармен алдын ала танысады, қажет болған кезде зерттелетін адамның денсаулығының жай-күйі туралы медициналық құжаттарды зерделейді және медициналық мекеменің тиісті мамандарымен ақылдасады.
124. Зерттелетін адаммен жүргізілетін тестілеу алдындағы әңгімелесулер:
1) зерттелетін адамның құқықтарын, сондай-ақ зерттеудің міндеттерін түсіндіруді;
2) полиграфпен және оның жұмыс істеу қағидатымен танысуды;
3) сұрақтарды талқылауды және түзетуді;
4) жауаптан жалтаруды, тәртібі мен әңгімесіндегі күйгелектігін, іс-қимылының сәйкессіздігін анықтау мен тіркеуді көздейді.
125. Тестілеуді өткізу кезінде зерттелетін адам осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі бөліктен тұратын полиграфологиялық зерттеу туралы декларацияны (бұдан әрі – декларация) толтырады. Декларацияның бірінші бөлігі тестілеуді өткізгенге дейін, декларацияның екінші бөлігі тестілеуді өткізгеннен кейін толтырылады.
Тестілеу сәтінде көңіл-күйі нашарлаған зерттелетін адам бұл туралы тестілеуді жүргізу басталғанға дейін полиграфологқа хабарлайды және ол туралы декларацияда көрсетеді. Бұл жағдайда осындай адамдарды тестілеу осы күн ішінде басқа уақытта не басқа күні жүргізіледі, бұл ретте көңіл-күйінің нашарлау себебі бойынша тестілеуді ауыстыруға он күнтізбелік күн ішінде кемінде екі рет жол беріледі.
Сонымен қатар, зерттелетін адамды:
1) жүрек-қантамыры немесе тыныс алу қызметінің бұзылуына байланысты сырқаты күрт ушыққан жағдайда (зерттелетін адам тиісті медициналық қорытынды ұсынады);

121. Полиграфологическое обследование проводится после завершения медицинского освидетельствования ВВК лицам признанным годными к службе, поступлению на учебу и рекомендованными по результатам психофизиологического обследования.
Предварительно проводится запись на проведение ПГО с указанием даты, времени и указанием фамилии полиграфолога в журнале предварительной записи на полиграфологическое исследование по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Исследование проводит полиграфолог с использованием полиграфа и включает в себя ряд последовательных этапов:
1) предтестовую беседу с обследуемым лицом;
2) тестирование обследуемого лица;
3) вынесение заключения.
122. Обследуемое лицо проходит тестирование в специально оборудованных помещениях согласно приложению 18 к настоящим Правилам. Исследование проводится на государственном либо на русском языке по желанию обследуемого лица и исключает возникновение у обследуемого лица чувства унижения или оскорбления. В случае необходимости предоставляется переводчик.
123. Перед проведением исследования полиграфолог предварительно знакомится с имеющимися материалами, при необходимости изучает медицинские документы о состоянии здоровья обследуемого лица и консультируется с соответствующими специалистами организаций здравоохранения.
124. Предтестовая беседа с обследуемым лицом предусматривает:
1) разъяснение прав обследуемого лица, а также задач исследования;
2) ознакомление с полиграфом и принципом его работы;
3) обсуждение и корректировку вопросов;
4) выявление и фиксирование уклончивости в ответах, нервозности, неадекватности поведения и речи.
125. При проведении тестирования обследуемое лицо заполняет декларацию о полиграфологическом исследовании (далее – декларация) состоящую из двух разделов по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам. Первый раздел декларации заполняется до проведения тестирования, второй раздел декларации – после проведения тестирования.
Обследуемые лица, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом полиграфологу до начала проведения тестирования и указывают об этом в декларации. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день, при этом перенос по причине неудовлетворительного самочувствия допускается не более двух раз в течение десяти календарных дней.
Кроме того, обследуемое лицо не допускается к тестированию в случаях:
1) резкого обострения заболевания, связанного с нарушением сердечно-сосудистой или дыхательной системы (обследуемым лицом предоставляется соответствующее медицинское заключение);

2) зерттелетін адам алкогольге немесе есірткіге мас күйде болса немесе улануының қалдық құбылыстары болса;
3) жүктілігі туралы деректер болса тестілеуге жол берілмейді.
126. Зерттеу жүргізген кезде оны аудио және бейнеге жазып алу жүзеге асырылады, ол туралы зерттелетін адамға хабарланады.
127. Зерттелетін адамды үздіксіз тестілеудің ұзақтығы 120 минуттан аспауы тиіс. Жүктемені азайту үшін тестілеу барысында зерттелетін адамға ұзақтығы 15 минутқа дейінгі демалыс беріледі.
Бұл ретте, зерттеу жүргізген кезде бір полиграфологқа арналған жұмыс жүктемесі күніне екі адамнан аспауы тиіс.
128. Зерттеуден өту нәтижелері бойынша зерттелетін адамның қойған сұрақтарға берген жауаптарының дұрыстығы туралы тұжырымы бар қорытынды жасалады.
Қорытындыға жүргізілген зерттеулердің мәнін барынша анықтайтын қосымша мәліметтер жазылуы мүмкін.
129. Зерттеу барысында алынған ақпарат ықтималдық, ұсынымдық сипатқа, сондай-ақ қосалқы мәнге ие болады, кадр бөліністерінің қызметкерлері және білім беру мекемелерінің қабылдау комиссиялары, аттестаттау комиссиялары және өзіндік қауіпсіздік қызметтері (бұдан әрі – мүдделі бөліністер) қызметке, білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы мәселені шешкен кезде пайдаланады.
130. Дайындалып жатқан, жасалып отырған немесе жасалған құқық бұзушылықтарға зерттелетін адамның қатыстылығы туралы ақпарат зерттеу барысында анықталған кезде полиграфолог оны мүдделі бөліністердің бастықтарына (басшыларына) жеткізеді және ол заңнамада белгіленген тәртіппен тексеріледі.
131. Полиграфологиялық зерттеу нәтижелері бойынша қорытындыны осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша полиграфолог үш жұмыс күні ішінде дайындайды, содан кейін осы Қағидалардың 17-қосымшасына сәйкес кадр қызметтерінің инспекторларына Полиграфологиялық зерттеулер қорытындыларын беру журналына қол қойдырып беріледі. Қорытындының жарамдылық мерзімі - 12 ай.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Зерттеу материалдары қызмет бабында пайдалануға арналған құжаттарға жатқызылады.
133. Зерттеу материалдары (зерттеудің нәтижелері туралы қорытынды, полиграмм түрінде принтерден басып шығарылған психофизиологиялық реакциялар, аудио және бейне материалдар, сұрақнамалар және басқа да құжаттар) зерттеуге жолдаған бөліністің мұрағатында:
1) қызметке, білім беру ұйымдарына оқуға түскен және қабылданбаған азаматтарға қатысты бес жыл бойы;

2) нахождения обследуемого лица в состоянии алкогольного или наркотического опьянения или при наличии остаточных явлений интоксикации;
3) наличия данных о беременности.
126. При проведении исследования осуществляется его аудио и видеозапись, о чем сообщается обследуемому лицу.
127. Длительность непрерывного тестирования обследуемого лица не должна превышать 120 минут. Для снижения нагрузки в ходе тестирования, обследуемому лицу предоставляется отдых, продолжительностью до 15 минут.
При этом, рабочая нагрузка на одного полиграфолога при проведении исследований не должна составлять более двух человек в день.
128. По результатам прохождения исследования выносится заключение с выводом о достоверности ответов обследуемого лица на поставленные вопросы.
В заключении излагаются дополнительные сведения, максимально раскрывающие суть проведенного исследования.
129. Информация, полученная в ходе исследования, носит вероятностный, рекомендательный характер, а также вспомогательное значение и используется сотрудниками кадровых подразделений и приемными комиссиями организаций образования, аттестационными комиссиями и службами собственной безопасности (далее – заинтересованные подразделения) при решении вопроса о приеме на службу, на учебу в организации образования.
130. При выявлении в ходе исследования информации о причастности обследуемого лица к подготавливаемым, совершаемым или совершенным правонарушениям, она доводится полиграфологом до сведения начальников (руководителей) заинтересованных подразделений и проверяется в установленном законодательством порядке.
131. Заключение по результатам полиграфологического исследования готовится полиграфологом по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам в течение трех рабочих дней, после чего выдается инспекторам кадровых служб под роспись в Журнале выдачи заключений полиграфологического исследования, согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Срок действия заключения – 12 месяцев.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Материалы исследования относятся к документам для служебного пользования.
133. Материалы исследования (заключение о результатах исследования, распечатки психофизиологических реакций в виде полиграмм на принтере, аудио и видеоматериалы, вопросники и другие документы) хранятся в архиве подразделения, которое направляло на исследование в отношении:
1) граждан, поступавших и не принятых на службу, на учебу в организации образования хранятся в течение пяти лет;

2) қатардағы және басшы құрамның адамдарына қатысты жиырма бес жыл бойы сақталады.
134. Зерттеудің нәтижелерін жария еткені және бұрмалағаны үшін полиграфолог және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мүдделі бөліністерінің бастықтары (басшылары) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.
4-тарау. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, ішкі істер органдары білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарының, ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтардың ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, контузияларының, жарақаттарының) ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезеңімен (әскери қызметтің міндеттерімен) себепті байланысын анықтау
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Себепті байланыс – бұл қатардағы және басшы құрамдағы адамның, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарының немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтардың ауруының және мертігуінің уақытын және мән-жайын айқындайтын, оны штаттық әскери-дәрігерлік комиссия белгілейтін, сондай-ақ әлеуметтік көмектің түрлерін көрсету үшін медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясы (бұдан әрі – МӘСК) белгілейтін мүгедектік салдарынан болған себепті айқындайтын сараптамалық санат.
136. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарының немесе Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтардың ауруларының, мертігулерінің себепті байланысы айқындалады.
137. Ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезеңінде азамат ауру, қызмет өткерген (қызметтік міндеттерін атқару) кезеңінде алынған мертігу бойынша емдеуде болған және ӘДК-ға медициналық куәландыруға жолданбаған, азаматта соғыс қимылдарына қатысқан кезеңде алынған дене жарақаттарының анық салдары болған, сондай-ақ ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезеңінде азамат ауру, қызмет өткерген (қызметтік міндеттерін атқару) кезеңінде не ішкі істер органдарындағы жұмыс орнынан босатылғаннан кейін бір жыл өткенге дейін алынған мертігу салдарынан азаматтың мүгедектігі белгіленген немесе ол қайтыс болған жағдайларда аурудың, мертігудің себепті байланысын Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК анықтайды.
138. Медициналық куәландыру барысында сараптамалық диагноз қойылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына және әскери жиынға шақырылған адамдарға ӘДК осындай адамдар тергеуде болған жағдайларды қоспағанда, осындай адамдар алған аурулардың, мертігулердің себепті байланысын міндетті тәртіппен анықтайды.

2) лиц рядового и начальствующего состава в течение двадцати пяти лет.
134. За разглашение и искажение результатов исследований полиграфолог и начальники (руководители) заинтересованных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 4. Определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, курсантов и слушателей организаций образования органов внутренних дел, граждан, проходивших службу в органах внутренних дел с периодом прохождения службы (исполнением служебных обязанностей)
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Причинная связь - это экспертная категория, определяющая время и обстоятельство получения заболевания, увечья лицом рядового и начальствующего состава, курсантом и слушателем организации образования подведомственных Министерству внутренних дел или гражданином, проходившим службу в органах внутренних дел, которая устанавливается штатными военно-врачебными комиссиями, а также причину наступившей в последствии инвалидности, которая устанавливается медико-социальной экспертной комиссией (далее - МСЭК) для предоставления видов социальной помощи.
136. Причинная связь заболеваний, увечий определяется у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, курсантов и слушателей организаций образования подведомственных Министерству внутренних дел или граждан, проходивших службу в органах внутренних дел Республики Казахстан.
137. В случаях, если гражданин в период прохождения службы в органах внутренних дел находился на лечении по поводу заболевания, увечья, полученного в период прохождения службы (исполнения служебных обязанностей) и на медицинское освидетельствование в ВВК не направлялся, если у гражданина имеются явные последствия телесных повреждений, полученных в период участия в боевых действиях, а также, если вследствие заболевания, увечья полученного в период прохождения службы (исполнения служебных обязанностей) в органах внутренних дел либо до истечения одного года после увольнения из органов внутренних дел, гражданину была установлена инвалидность либо наступила смерть, причинную связь заболевания, увечья определяет ЦВВК МВД Республики Казахстан.
138. Лицам рядового и начальствующего состава, курсантам и слушателям организаций образования подведомственных Министерству внутренних дел и гражданам, призванным на воинские сборы, которым в ходе медицинского освидетельствования установлен экспертный диагноз, ВВК определяет причинную связь полученных этими лицами заболеваний, увечий, за исключением случаев, когда эти лица находятся под следствием.

139. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және оларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі № 2247 Қазақстан Республикасының Заңына, осы саладағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік актілеріне, сондай-ақ "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1999 жылғы 16 қарашадағы № 480-І Қазақстан Республикасының Заңына және "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы № 561-IV Қазақстан Республикасының Заңына, осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына және әскери жиынға шақырылған адамдарға олардың өтініштері, ішкі істер органдары кадр қызметтерінің, әскери бөлімдер командирлерінің, ҚІД, ҚІБ, ҚІб және халықты әлеуметтік қорғау органдарының қолдаухаттары бойынша, өтініш иесі, санамаланған органдар ұсынған не бұрынғы КСРО-ның Мемлекеттік мұрағаттарынан табылған, көрсетілген кезеңдегі аурулар, мертігу фактісін растайтын әскери-есептік және медициналық сараптама құжаттары бойынша мертігудің себепті байланысын анықтайды.
140. Қызмет өткергенін, Ұлы Отан соғысының майдандарында сол кездегі армияда болғанын, басқа да қарулы қақтығыстарға, жауынгерлік операцияларға қатысқанын, сондай-ақ мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) және ауру фактісін растайтын мұрағаттық құжаттарды іздеуді ішкі істер органдары арнайы мемлекеттік мұрағатының бөліністері және жергілікті әскери басқармалардың органдары жүргізеді.
141. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға мертігудің себепті байланысын анықтау туралы ӘДК қорытындысы мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) мән-жайлары туралы актінің немесе қызметтік тексеру материалдарының негізінде шығарылады.
142. Мертігуді алудың мән-жайлары туралы актіні азамат қызметін өткерген ішкі істер органдарының кадр қызметтері береді және акт мертіккен сәттен бастап бір айдан кешіктірмей ресімделеді, басқа жағдайларда қызметтік тексеру жүргізіледі және ресімделеді.
143. Мертігуді алудың мән-жайлары туралы актіде мертігуді алудың мән-жайлары және ішкі істер органдарында қызметтік міндеттерін атқарумен байланысы көрсетіледі.
144. Ішкі істер органдарының ӘДК-сы мертігуді алудың мән-жайлары туралы актіні және мертігуді алудың мән-жайлары көрсетілген растау құжаттарын және басқаларын қарау негізінде мертігудің себепті байлынысы туралы ӘДК қорытындысын шығарады.

139. ЦВВК МВД РК в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", законодательных и иных нормативных актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в этой области, а также в соответствии с Законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и Законом Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих", настоящими Правилами, устанавливает причинную связь заболеваний, увечий бывшим лицам рядового и начальствующего состава, курсантам и слушателям организаций образования подведомственных Министерству внутренних дел и лицам, призывавшимся на воинские сборы, по их заявлениям, ходатайствам кадровых служб органов внутренних дел, командиров войсковых частей, местных органов военного управления и органов социальной защиты населения, по военно-учетным и медицинским экспертным документам, представленным заявителем, перечисленными органами, либо найденным в Государственных архивах бывшего СССР, подтверждающих факт заболеваний, увечий в указанный период.
140. Розыск архивных документов, подтверждающих прохождение службы, пребывание в действующей армии на фронтах Великой Отечественной войны, участие в других вооруженных конфликтах, боевых операциях, а также факт увечья (ранения, контузии, травмы) и заболевания производят подразделения специального государственного архива органов внутренних дел и в подразделениях по делам обороны.
141. Заключение ВВК об установлении причинной связи увечья лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел, выносится на основании акта об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы) или материалов служебного расследования.
142. Акт об обстоятельствах получения увечья выдается кадровыми службами органов внутренних дел, в которых гражданин проходил службу и оформляется в срок не позднее одного месяца с момента получения увечья, в остальных случаях проводится и оформляется служебное расследование.
143. В акте об обстоятельствах получения увечья указываются обстоятельства получения увечья и связь с исполнением служебных обязанностей в органах внутренних дел.
144. ВВК органов внутренних дел выносит заключение ВВК
о причинной связи увечья на основании рассмотрения акта об обстоятельствах получения увечья и подтверждающих документов, отражающих обстоятельства получения увечья и других.

145. Ауру, мертігу туралы жаңадан ашылған мән-жайлар және олардың ішкі істер органдарында қызмет өткеру (қызметтік міндеттерді орындау) кезеңімен байланысы болған кезде аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысы сырттай (құжаттар бойынша) қайта қаралады.
Штаттық және штаттан тыс ӘДК-лардың аурулардың, мертігулердің, қаза табудың (қайтыс болудың) себепті байланысы туралы қорытындылары бір данада, қолдану мерзімі шектелмей бір рет беріледі.
146. Аурулардың, мертігулердің себепті байланысын анықтау азаматтардың, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөліністерінің, зейнетақымен қамсыздандыруды жүзеге асыратын органдардың, ішкі істер органдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеі, басқа әскерлері мен әскери құралымдары кадр қызметтерінің өтініші негізінде жүргізіледі.
147. Ауру туралы куәлікте, анықтамда немесе басқа да медициналық құжаттарда аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысы болмаған кезде, көрсетілген құжаттар дұрыс ресімделмеген, азамат аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК-ның қорытындысымен келіспеген кезде, сондай-ақ ішкі істер органдарында қызмет өткергенін куәландыратын құжаттарда ішкі істер органдарындағы қызметтен "ауру бойынша" немесе "денсаулық жағдайы бойынша" босатылғаны туралы жазулар болған кезде құжаттар Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК-сына қарауға жолданады.
148. Құжаттарды қарау нәтижелері және ішкі істер органдарының штаттық ӘДК-сының аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы қорытындысы ӘДК отырысының хаттамасымен ресімделеді және сараптамалық қорытынды шығарылады.
149. Ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтың құжаттарында аурудың диагнозы көрсетілмеген жағдайда, бірақ медициналық куәландырудан өткен сәтте қолданыста болған талаптардың (аурулар кестесінің) тармағы көрсетілген жағдайда ішкі істер органдарының штаттық ӘДК-сы аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы өзінің қорытындысында талаптардың (аурулар кестесінің) көрсетілген тармағында көзделген аурулардың атауларын көрсетеді.
150. Егер ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтардың әртүрлі жағдайларда пайда болған (алған) бірнеше аурулары, мертігулері немесе олардың салдары анықталса, себепті байланыс туралы ӘДК қорытындысы бөлек шығарылады.
151. Құжатта себепті байланыс туралы ӘДК қорытындысының бұрын шығарылған аурудың, мертігудің диагнозы нақты көрсетілмесе, ішкі істер органдарының штаттық ӘДК-сы тұжырымын өзгертпей, алғашқы диагнозды көрсетеді, одан кейін аурудың, мертігудің нақтыланған диагнозын көрсетеді және ол бойынша себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысын шығарады.

145. При наличии вновь открывшихся обстоятельств о получении заболевания, увечья и их связи с периодом прохождения службы (исполнением служебных обязанностей) в органах внутренних дел заключение ВВК о причинной связи заболевания, увечья пересматривается заочно (по документам).
Заключения штатных и нештатных ВВК о причинной связи заболеваний, увечий, гибели (смерти) выдаются в единственном экземпляре, один раз без ограничения срока действия.
146.Определение причинной связи заболеваний, увечий проводится
на основании обращения граждан, территориальных подразделений центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения, органов, осуществляющих пенсионное обеспечение, кадровых служб органов внутренних дел, а также Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, судов.
147. При отсутствии в свидетельстве о болезни, справке или других медицинских документах заключения ВВК о причинной связи заболевания, увечья, при неправильном оформлении указанных документов, несогласии гражданина с имеющимся заключением ВВК о причинной связи заболевания, увечья, а также при наличии в документах, удостоверяющих прохождение службы в органах внутренних дел, записей об увольнении со службы
из органов внутренних дел "по болезни" или "по состоянию здоровья", документы направляются на рассмотрение в ЦВВК МВД Республики Казахстан.
148. Результаты рассмотрения документов и заключение штатной ВВК органов внутренних дел о причинной связи заболевания, увечья оформляются протоколом заседания ВВК по форме, согласно Приложения 11 настоящих Правил и выносится экспертное заключение.
149. Когда в документах гражданина, проходившего службу
в органах внутренних дел, не указан диагноз заболевания, но указан пункт требований (расписания болезней), действовавший на момент медицинского освидетельствования, штатная ВВК органов внутренних дел в своем заключении ВВК о причинной связи заболевания, увечья указывает наименования болезней, которые предусматривались указанным пунктом требований (расписания болезней).
150. Если у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или граждан, проходивших службу в органах внутренних дел, выявлено несколько заболеваний, увечий или их последствий, возникших (полученных) при различных обстоятельствах, заключение ВВК о причинной связи выносится раздельно.
151. В случае, когда в документе неточно указан диагноз заболевания, увечья, по которым ранее было вынесено заключение ВВК о причинной связи, штатная ВВК органов внутренних дел указывает первоначальный диагноз, не меняя его формулировки, а затем указывает уточненный диагноз заболевания, увечья и выносит по ним заключение о причинной связи.

152. Азаматтың медициналық куәландыру нәтижелері туралы құжаттары болмаған немесе оған медициналық куәландыру жүргізілмеген кезде аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы ӘДК қорытындысын шығару үшін негіздеме ауру тарихындағы, медициналық кітапшадағы, медициналық анықтамадағы, мұрағат анықтамасындағы жазбалар болып табылады.
153. Егер оларға қатысты себепті байланыс анықталып жатқан адамдардың медициналық құжаттарында аурудың жекелеген симптомдары ғана көрсетілсе, онда ӘДК осы аурудың себепті байлынысы мәселесін шешуге құқылы.
154. Бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында, әскери қызметшілерде осы Қағидалардың 164-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда алған дене жарақатының айқын көрінетін зардаптары (аяқ-қолының болмауы, сүйек кемістігі, жарақаттан кейінгі көлемді тыртықтар, бөгде денелердің болуы) бар болған кезде, егер көрсетілген оқиғаларға жататын кезеңдерде дене жарақатын алудың жанама фактісінің болуын растайтын әскери-есептік және медициналық құжаттар ұсынылған болса, ӘДК-ға құжаттарды жіберген кадр қызметтері, ҚІД, ҚІБ, ҚІб не оларды қарастырушы ӘДК жарақаттану сипатын, ескілігін және дәл орнын анықтау үшін сот-медициналық сараптаманың куәландыруына жібереді.
Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК ерекше жағдайларда айқын көрінетін дене жарақаттарының сипаты мен ескілігін анықтау үшін комиссиялық тексеру жүргізеді, деректер хаттамаға енгізіледі және оған оны жүргізген адамдар қол қояды.
155. Басындағы, мойнындағы жарақатты немесе бір уақытта алған кез келген жердегі көптеген жарқыншақ жарақаттарды көрсететін деректер бар болған кезде ӘДК бір уақытта бар контузия бойынша қорытынды шығарады.
156. Куәгерлік айғақтар бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда ауырған аурулары немесе контузиялары фактісін анықтау үшін негіз бола алмайды.
Куәгерлік айғақтар ішкі істер органы бастығының, әскери бөлім командирінің нұсқауымен мертігу фактісі бойынша қызметтік тергеу жүргізілген кезде ғана ескерілуі мүмкін.
157. Егер ӘДК қараған құжаттарда аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысы туралы қаулы шығару үшін қажетті мәліметтер болмаса, тиісті мекемелер мен мұрағаттардан әскери-есептік, медициналық сараптама құжаттары қосымша сұратылады.
158. Аурулардың, мертігулердің (контузиялардың, жарақаттанулардың, жараланулардың) себепті байланысын анықтау үшін осы Қағидалардың 139-тармағында санамаланған адамдарға ОӘДК-да мынадай құжаттар қарауға жатады:
1) іс жүзінде әскери қызметті өткеру кезеңінде немесе Қарулы Күштерден босатылу кезінде ӘДК-ның куәландыру нәтижелері туралы деректері бар әскери-есептік құжаттар (әскери билет, қызыл армия кітапшасы, әскери міндеттен босату туралы куәлік, тіркеу куәлігі, емделуге кету туралы бұйрықтан үзінді және т.б.);

152. При отсутствии документов о результатах медицинского освидетельствования гражданина или медицинского освидетельствования его не проводилось, основанием для вынесения заключения ВВК о причинной связи заболевания, увечья являются записи в истории болезни, медицинской книжке, медицинской справке, справке архива.
153. При указании в медицинских документах лиц, в отношении которых определяется причинная связь, только отдельных симптомов заболевания, ВВК рассматривает вопрос причинной связи этого заболевания.
154. При наличии у бывших лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих явных последствий телесных повреждений (отсутствие конечности, дефекты костей, обширные рубцы после ранений, наличие инородных тел), полученных при обстоятельствах указанных в подпунктах 1), 3) пункта 164 настоящих Правил, если представлены военно-учетные и медицинские документы, подтверждающие хотя бы косвенно факт получения телесного повреждения в период, относящийся к указанным событиям, кадровые службы, местных органов военного управления, направившие в ВВК документы, либо ВВК рассматривающая их, направляет для установления характера, давности и точной локализации повреждений на освидетельствование судебно-медицинским экспертом.
ЦВВК МВД РК, в исключительных случаях, для определения характера и давности явных последствий телесных повреждений проводит комиссионный осмотр, данные заносятся в протокол и подписываются лицами, проводившими его.
155. При наличии данных, указывающих на ранение в области головы, шеи или одновременно полученных множественных осколочных ранений любой локализации, ВВК выносит одновременно постановление по имеющейся контузии.
156. Свидетельские показания не служат основанием для установления у бывших лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих факта перенесенного заболевания или контузии.
Свидетельские показания учитываются только при проведении по указанию начальника органа внутренних дел, командира войсковой части служебного расследования по факту увечья.
157. При отсутствии в документах рассмотренных ВВК сведений, необходимых для вынесения постановления о причинной связи заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы), запрашиваются дополнительно военно-учетные, медицинские экспертные документы из соответствующих учреждений и архивов.
158. Для установления причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) лицам, перечисленным в пункте 139 настоящих Правил, подлежат рассмотрению в ЦВВК следующие документы:
1) военно-учетные документы, в которых имеются данные о результатах освидетельствовании ВВК в период прохождения действительной военной службы или при увольнении из Вооруженных Сил (военный билет, красноармейская книжка, свидетельство об освобождении от воинской обязанности, проходное свидетельство, выписка из приказа об убытии на лечение и др.);

2) мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) және ауру фактісін растайтын әскери-медициналық құжаттар (ауру туралы куәлік, мертігу туралы анықтама, мертігу мән-жайлары туралы акт, әскери-емдеу мекемелердегі емделу фактісі және нәтижелері туралы мұрағаттардың анықтамалары);
3) Қарулы Күштерде қызмет өткергенін, емделуде болғанын, әскери-дәрігерлік комиссия куәландыруын тікелей немесе жанама растайтын басқа да құжаттар;
4) мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) және ауру фактісін жанама растайтын құжаттар (бөлім бойынша бұйрықтардан үзінділер, жауынгерлік, қызметтік, партиялық мінездемелердің, аттестаттаулардың, наградтау парақтарының, сот материалдарының көшірмелері);
5) өтініш білдірген уақыты мен себептерін көрсете отырып, әскери қызметшінің, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамының медициналық көмек көрсетуге өтініш білдіргенін растайтын әскери және азаматтық емдеу мекемелерінің құжаттары;
6) МӘС бөлімінде осы уақыттағы және мұрағаттық куәландыру материалдары;
7) арнайы тексерістердің материалдары бойынша мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) туралы деректер.
Ескерту. 158-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. ОӘДК құжаттарды қарап, әрбір нақты жағдайда:
1) мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) мен аурудың себепті байланысы туралы қаулыны ресімдеу;
2) қосымша материалдар сұрату;
3) ҚІД, ҚІБ, ҚІб медициналық комиссиясында медициналық тексеру, сот-медициналық сараптама, куәландыру жүргізу;
4) мәселенің мәні бойынша түсіндірме беру;
5) тиесілігі бойынша құжаттарды жіберу туралы шешім қабылдайды.
160. Жараланудың, контузияның, жарақаттанудың, мертігудің және аурудың себепті байланысын жан-жақты негіздей отырып, құжаттарды қарау нәтижелері әскери-дәрігерлік комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, сырттай қорытындылар кітабына енгізіледі, комиссияның төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
161. Әскери-есептік құжаттардан басқа ӘДК қаулысын негіздеуде пайдаланылған құжаттар мұрағатта сақтауға жатады.
162. МӘС бөлімі үшін қаулы қабылданған шешімді негіздейтін құжаттар көрсетіліп, себепті байланысты анықтаған ӘДК-нің бланкісінде нысан бойынша жалғыз данада ресімделеді, ӘДК бастығы қол қояды, ал ол болмаған жағдайда олардың орынбасары қол қояды, ол елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Қаулы аталған адамға мүгедектікті белгілейтін МӘС бөліміне жіберіледі (беріледі). ӘДК-ға қарау үшін құжаттарын жолдаған органдар мен азаматтарға (халықты әлеуметтік қорғау органдарын қоспағанда) нақты МӘС бөліміне қаулы жолданғаны туралы хабардар етіледі, оларға әскери-есептік құжаттар қайтарылады.

2) военно-медицинские документы, подтверждающие факт увечья (ранения, контузии, травмы) и заболевания (свидетельство о болезни, справка об увечье, акт об обстоятельствах получения увечья, справки архивов о факте и результатах лечения в военно-лечебных учреждениях);
3) документы, прямо или косвенно подтверждающие прохождение службы в Вооруженных Силах, пребывание на лечении, освидетельствование военно-врачебной комиссией;
4) документы, косвенно подтверждающие факт увечья (ранения, контузии, травмы) и заболевания (выписки из приказов по части, копии боевых, служебных, партийных характеристик, аттестаций, наградных листов, материалы судов);
5) документы военных и гражданских лечебных учреждений, подтверждающие обращение военнослужащего, лица рядового и начальствующего состава за медицинской помощью, с указанием времени и причин обращения;
6) материалы освидетельствования в отделе МСЭ настоящего времени и архивные;
7) данные об увечье (ранении, контузии, травме) и заболевании по материалам спецпроверки.
Сноска. Пункт 158 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. ЦВВК, рассмотрев документы, в каждом конкретном случае принимает решение:
1) оформить постановление о причинной связи увечья (ранения, контузии, травмы) и заболевания;
2) запросить дополнительные материалы;
3) провести медицинское обследование, судебно-медицинскую экспертизу, освидетельствование в медицинской комиссии местных органов военного управления;
4) дать разъяснение по существу вопроса;
5) направить документы по принадлежности.
160. Результаты рассмотрения документов с подробным обоснованием причинной связи ранения, контузии, травмы, увечья и заболевания оформляются протоколом заседания военно-врачебной комиссии, заносятся в книгу заочных постановлений, подписываются председателем и членами комиссии и скрепляются гербовой печатью.
161. Документы, кроме военно-учетных, использованные в обосновании постановления ВВК подлежат длительному хранению в делах комиссии.
162. Для отдела МСЭ оформляется постановление по форме на бланке ВВК определившей причинную связь, в единственном экземпляре, с указанием обосновывающих принятое решение документов, за подписью начальника ВВК, а в отсутствии их - заместителей, которая заверяется гербовой печатью.
Постановление высылается (передается) в отдел МСЭ, устанавливающий инвалидность данному лицу. Органы и граждане, направившие в ВВК документы для рассмотрения (кроме органов социальной защиты населения), уведомляются о направлении постановления в конкретный отдел МСЭ, им же возвращаются военно-учетные документы.

Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Аурулар болған кезде ӘДК мынадай редакцияда себепті байланыс туралы қаулы қабылдайды:
1) "Ауру құқық қорғау органдарында қызмет өткеру кезінде алынған" деген қаулы, егер ол куәландырылатын адамда ішкі істер органдарында әскери қызмет өткеру кезеңінде туындаса немесе көрсетілген кезеңде ішкі істер органдарындағы әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетін ауырлық дәрежесіне жеткен болса, сондай-ақ әскери қызметтен босатылғаннан кейін бір жыл ішінде диагнозы қойылған созылмалы баяу үдемелі науқастанулар кезінде, науқастанудың басталуын ішкі істер органдарындағы әскери қызмет өткеру кезеңіне жатқызса, аурудың басталуын көрсетілген кезеңге жатқызуға мүмкіндік беретін медициналық құжаттар болған кезде ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында әскери қызмет өткерген азаматтарға шығарылады;
2) "Ауру құқық қорғау органдарында қызметтік міндеттерін орындау кезінде алынған" деген қаулы, егер ол аса қауіпті инфекцияның эпидемиялық ошағында қызметтік міндеттерін орындағанда жұқтырып алынса, сондай-ақ қызметкерлер туберкулезбен, АИТВ-инфекциясымен ауырған жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесінің медициналық мекемелерінде тікелей істейтін не болмаса арнайы вагондармен этаппен алып жүретін және сотталған науқастармен тікелей қатынастағы қызметшілерге шығарылады;
3) "Ауғанстанда немесе жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызмет өткерумен байланысты ауру" деген қаулы; егер қатардағы және басшы құрамдағы адамдар және бұрынғы КСР Одағы үкіметтік органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттердің аумағында жауынгерлік іс-қимылдарға қатысқан әскери қызметшілер, оқу жиындарына шақырылған және жауынгерлік іс-қимылдар жүргізіліп жатқан кезінде басқа мемлекеттерге жіберілген (зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын жеңілдікті есептеген жағдайда – қызметтің 1 айы 3 айға), бұрынғы КСР Одағының республикаларында бейбітшілік пен құқық тәртібін орнату бойынша аралас күштердің құрамында, бірақ 1992 жылғы 4 шілдеден ерте емес уақытта болып ауырған болса, шығарылады.
Аталған қаулы егер аурудың басталуын көрсетілген оқиғаларға қатысу кезеңіне жатқызуға мүмкіндік беретін медициналық құжат болған кезде жоғарыда санамаланған адамдарға жауынгерлік іс-қимылдар жүргізіліп жатқан шет мемлекеттердің аумағынан кеткеннен кейін алғашқы 5 жыл ішінде белгіленіп, созылмалы, ақырын асқынған аурулар болған кезде шығарылады.

Сноска. Пункт 162 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. При заболеваниях военно-врачебными комиссиями принимаются постановления о причинной связи в следующей редакции:
1) "Заболевание получено в период прохождения службы в правоохранительных органах" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходивших службу в органах внутренних дел, если оно возникло у освидетельствуемого в период прохождения службы в органах внутренних дел либо достигло в указанный период степени тяжести, которая изменяет категорию годности к службе в органах внутренних дел, а также при хронических медленно прогрессирующих заболеваниях, если начало заболевания можно отнести к периоду прохождения службы в органах внутренних дел при наличии медицинских документов, позволяющих отнести начало заболевания к указанному периоду;
2) "Заболевание получено при исполнении служебных обязанностей в правоохранительных органах" выносится, если оно получено при инфицировании при исполнении служебных обязанностей в эпидемическом очаге особо опасной инфекции, а также в случае заболевания туберкулезом, ВИЧ-инфекцией сотрудников, служащих непосредственно в медицинских учреждениях уголовно-исполнительной системы либо сопровождающих при этапировании в спецвагонах и имеющих непосредственный контакт с осужденными больными;
3) "Заболевание связано с прохождением воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия" - если оно получено лицами рядового и начальствующего состава и военнослужащими, которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств, военнообязанными, призывавшимися на учебные сборы и направлявшимися в другие государства в период ведения там боевых действий (при условии льготного исчисления выслуги лет для назначения пенсии - 1 месяц службы за 3 месяца), находились в составе смешанных сил по установлению мира и правопорядка в республиках бывшего Союза ССР, но не ранее, чем с 4 июля 1992 года.
Данное постановление выносится вышеперечисленным лицам при хронических, медленно прогрессирующих заболеваниях, установленных в первые 5 лет после убытия с территории зарубежных государств, где велись боевые действия, если имеются медицинские документы, позволяющие отнести начало заболевания к периоду участия в указанных событиях.

4) "Майданда болуына байланысты ауру" - егер ауру куәландырылатын адамның азаматтық және Ұлы отан соғыстарының жылдары әрекет ететін армияның құрамында, 1929 жылы Қытай-Шығыс темір жолында, 1938 жылы Хасан көліндегі және 1939 жылы Халхин-Гол өзеніндегі ұрыстарда, 1939 жылы Батыс Беларусьтағы және Батыс Украинадағы жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде, 1939-1940 жылдарғы совет-финляндия соғысы кезінде, Жапониямен соғыс кезінде, сондай-ақ 1944 жылғы 12 қаңтардан бастап 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Украина КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстон КСР аумақтарында майданда болған халықты қорғайтын жойғыш батальондар, взводтар мен отрядтар құрамында әскери операцияларда (соғысқа қатысушының куәлігі болған кезде), екінші әлемдік соғыс жылдары партизан отрядтарының, жасырын топтардың және басқа фашизмге қарсы құралымдардың құрамында фашистік Германияға және оның одақтастарына қарсы әскери іс-қимылдарда, тұтқында болған кезінде (егер тұтқындау ерікті болмағаны және әскери қызметші тұтқында болғанда Отанына қарсы қылмыс жасамағаны дәлелденсе), сондай-ақ егер көрсетілген оқиғаларға дейін болған ауру оларға қатысқан кезде ауырлаған деңгейге жетіп, әскери қызметке, ішкі істер органдарындағы, ҰҚК-дағы қызметке жарамдылығы санатын өзгертсе (оның ішінде уақытша), сондай-ақ егер аурудың басталуын аталған оқиғаларға қатысу кезеңіне жатқызуға мүмкіндік беретін медициналық құжаттар болса созылмалы, баяу асқынатын аурулар болса;
5) "Құқық қорғау органдарында қызметтік міндеттерге байланысты емес аурулар" деген қаулы егер ол куәландырылатын адамда ішкі істер органына қызметке кіргенге дейін және ішкі істер органында қызмет өткеру кезеңіне дейін куәландырылатын адамның ішкі істер органындағы қызметке жарамдылық санатын өзгерту дәрежесіне жетпесе шығарылады.
Ескерту. 163-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Мертігулер (контузиялар, жаралану, жарақаттар) кезінде әскери-дәргерлік комиссиялар себепті байланыс туралы қаулыны мынадай редакцияда қабылдайды:
1. "Қызметтік міндеттерді (әскери қызметтің міндеттерін) атқару кезіндегі мертігулер (контузиялар, жаралану, жарақаттар)" деген қаулы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға, егер ол куәландыратын адамда қызметтік міндеттерді атқару кезінде, сондай-ақ радиактивті заттардың әсерлері, иондаушы сәулелендірудің, ракетаның жанар-жағармайлары және өзге де жоғары уландырғыш заттар, электромагниттік өрістер және оптикалық кванттық генераторлар көздерінің әсеріне байланысты зақымдаулардың нәтижесінде болса шығарылады.
Осындай қаулы куәландырылатын адам мынадай жағдайларда мертігулер (контузиялар, жаралану, жарақаттар) алғанда қабылданады:

4) "Заболевание связано с пребыванием на фронте" - если оно получено в период пребывания освидетельствуемого в составе действующей армии в годы гражданской и Великой Отечественной войн, на Китайско-Восточной железной дороге в 1929 году, в боях у озера Хасан в 1938 году и на реке Халхин-Гол в 1939 году, в период боевых действий в Западной Белоруссии и Западной Украине в 1939 году, во время советско-финляндской войны 1939-1940 годов, во время войны с Японией, а также в боевых операциях в составе истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территориях Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР (при наличии удостоверения участника войны), в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований, во время пребывания в плену (если доказано, что пленение не было добровольным и военнослужащий, находясь в плену, не совершил преступления против Родины), а также если заболевание, возникшее до указанных событий, за период участия в них достигло степени тяжести, которое изменило категорию годности (в том числе временной) к воинской службе, службе в органах внутренних дел, КНБ, а также при хронических, медленно прогрессирующих заболеваниях, если имеются медицинские документы, позволяющие отнести начало заболевания к периоду участия в указанных событиях;
5) "Заболевание не связано с исполнением служебных обязанностей и службой в правоохранительных органах" выносится, если оно возникло у освидетельствуемого до поступления на службу в органы внутренних дел и в период прохождения службы в органах внутренних дел не достигло степени, которая изменяет категорию годности освидетельствуемого к службе в органах внутренних дел.
Сноска. Пункт 163 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. При увечье (ранение, контузия, травма) военно-врачебными комиссиями принимаются постановления о причинной связи в следующей редакции:
1. "Увечье (ранение, контузия, травма) получено при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы)" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел, если оно возникло у освидетельствуемого при исполнении служебных обязанностей в органах внутренних дел, а также в результате поражений, обусловленных воздействием радиоактивных веществ, источников ионизирующего излучения, компонентов ракетного топлива и иных высокотоксичных веществ, источников электромагнитного поля и оптических квантовых генераторов.
Такое же постановление принимается в случаях, когда увечье (ранение, контузия, травма) получено освидетельствуемым:

1) мемлекеттің меншігін күзету, қоғамдық құқықтық тәртіпті, әскери тәртіпті қолдау және сақтау, адам өмірін құтқару бойынша борышын өтеу кезінде;
2) егер зардап шегуші лауазымдық нұсқаулықтың, Қарулы Күштердің жалпы әскери жарғысының, бұйрықтар және директивалардың, тәлімгерлік пен басшылықтың, нұсқаулардың және басқа да басшылық алынатын құжаттардың талаптарын бұзбаса, қызметке келу немесе қызметтен қайту жолында, іссапарға бару кезінде, іссапар уақытындағы қызметтік сапарларда және қызмет орнына қайту кезінде;
3) егер зардап шегуші лауазымдық нұсқаулықтың, Қарулы Күштердің жалпы әскери жарғысының, бұйрықтар және директивалардың, тәлімгерлік пен басшылықтың, нұсқаулардың және басқа да басшылық алынатын құжаттардың талаптарын бұзбаса ішкі істер органының, әскери бөлімнің аумағында немесе жұмыстың, әскери қызметтің өзге орнында, белгіленген үзілісті қоса алғанда, жұмыс (оқу) уақыты ішінде сабақта;
4) егер сол жерде болуы қатардағы және басшылық құрам адамының, әскери қызметшінің күн міндеттеріне және тәртібіне немесе ол ішкі істер органы басшысының, тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен жіберілген болса, ішкі істер органының, әскери бөлімнің аумағынан тыс жерде;
5) осы тапсырмалар қызметпен байланысты болмаса да, мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындау кезінде, сондай-ақ арнайы тапсырмаларды орындау кезінде;
6) интернационалдық борышты орындау кезінде;
7) донорлық функцияларды орындауға байланысты.
2. "Қызметтік міндеттерді атқару кезіне байланысты емес, жазатайым жағдай нәтижесінде мертігулер (контузиялар, жаралану, жарақаттар)" деген қаулы, егер ол қызметтік міндеттерді атқаруға байланысты емес мән-жайлар кезінде алынса, сондай-ақ егер ол алкогольдік, уландырғыш, есірткіге мастану күйінде, құқық бұзушылық жасау салдарынан алынса немесе қызметтік, әкімшілік, қылмыстық тергеу нәтижесінде оларға қасақана зиян келтірілсе, көрсетілген адам қылмыстық жауапкершілікке тартылмаса немесе оған қатысты қылмыстық іс тоқтатылса, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға шығарылады.
3. "Бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде мертігу алу кезінде" - егер оны куәландырылатын адам азаматтық және Ұлы Отан соғыстары жылдары әрекет ететін армияның құрамында, 1929 жылы Қытай-Шығыс темір жолында, 1938 жылы Хасан көліндегі және 1939 жылы Халхин-Гол өзеніндегі ұрыстарда, 1939 жылы Батыс Беларусьтағы және Батыс Украинадағы жауынгерлік іс-қимылдар кезеңінде, 1939-1940 жылдарғы совет-финляндия соғысы кезінде, Жапониямен соғыс кезінде, сондай-ақ 1944 жылғы 12 қаңтардан бастап 1951 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде Украина КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстон КСР аумақтарында майданда болған халықты қорғайтын жойғыш батальондар, взводтар мен отрядтар құрамында әскери операцияларда (соғысқа қатысушының куәлігі болған кезде), екінші дүниежүзілік соғыс жылдары партизан отрядтарының, жасырын топтардың және басқа фашизмге қарсы құралымдардың құрамында фашистік Германияға және оның одақтастарына қарсы әскери іс-қимылдарда, тұтқында болған кезінде (егер тұтқындау ерікті болмағаны және әскери қызметші тұтқында болғанда Отанына қарсы қылмыс жасамағаны дәлелденсе), сондай-ақ бейбіт уақытта мемлекеттік шекараны күзету кезінде шығарылады.

1) при выполнении долга по охране государственной собственности, поддержании и охране общественного правопорядка, воинской дисциплины, спасению человеческой жизни;
2) в пути следования на службу или со службы, при следовании в командировку, в служебных поездках во время командировки и при возвращении к месту службы если при этом пострадавшим не были нарушены требования должностных инструкций, общевоинских уставов Вооруженных Сил, приказов и директив, наставлений и руководств, инструкций и других руководящих документов;
3) на территории органа внутренних дел, воинской части или в ином месте работы, воинской службы, занятий в течение рабочего (учебного) времени, включая и установленные перерывы, если при этом пострадавшим не были нарушены требования должностных инструкций, общевоинских уставов Вооруженных Сил, приказов и директив, наставлений и руководств, инструкций и других руководящих документов;
4) вне территории органа внутренних дел, воинской части, если нахождение там соответствовало обязанностям лица рядового и начальствующего состава, военнослужащего и распорядку дня или он был направлен туда по приказанию руководства органа внутренних дел, соответствующего командира (начальника);
5) при выполнении государственных или общественных обязанностей, а также при выполнении специальных заданий, хотя бы эти задания и не были связаны со службой;
6) при выполнении интернационального долга;
7) в связи с выполнением донорских функций.
2. "Увечье (ранение, контузия, травма) получено в результате несчастного случая, не связанного с исполнением служебных обязанностей" выносится, если оно получено лицом рядового и начальствующего состава или гражданином, проходившим службу в органах внутренних дел, при обстоятельствах, не связанных с исполнением служебных обязанностей, а также, если оно получено в состоянии алкогольного, токсического, наркотического опьянения, вследствие совершения правонарушения или причинено им умышленно, что установлено в результате служебного, административного, уголовного расследования, указанное лицо не привлекается к уголовной ответственности или уголовное дело в отношении его прекращено.
3. "Увечье получено при защите бывшего Союза ССР" - если оно получено в период пребывания освидетельствуемого в составе действующей армии в годы гражданской и Великой Отечественной войн, на Китайско-Восточной железной дороге в 1929 году, в боях у озера Хасан в 1938 году и на реке Халхин-Гол в 1939 году, в период боевых действий в Западной Белоруссии и Западной Украине в 1939 году, во время советско-финляндской войны 1939-1940 годов, во время войны с Японией, а также в боевых операциях в составе истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территориях Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР (при наличии удостоверения участника войны), в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований, во время пребывания в плену (если доказано, что пленение не было добровольным и военнослужащий, находясь в плену, не совершил преступления против Родины), а также в мирное время при охране государственной границы.

4. "Құқық қорғау органдарындағы қызметке байланысты емес мертігулер" - егер оны қатардағы және басшы құрамның адамы, ішкі істер органдарына қызметке түскенге дейін әскери жиынға шақырылған азаматтарға шығарылады.
165. ӘДК қорытындысы:
"Бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде алынған мертігу (жарақаттану, жаралану, контузия);
"Әскери қызметтік міндеттерді атқару кезінде алынған мертігу (жарақаттану, жаралану, контузия);
"Майданда болуға байланысты аурулар";
"Әскери қызметті соғыс жүріп жатқан Ауғаныстанда немесе басқа мемлекетерде өткізіп соған байланысты науқастанғандар";
"Әскери қызметті жауынгерлік іс-қимылдар жүріп жатқан Ауғанстанда немесе басқа мемлекеттерде әскери қызметтің міндеттерін орындау кезінде алған мертігу (жарақаттар, жаралану, контузия)" деген қаулы мәртбесі "Ұлы Отан соғысы мүгедектері және оларға теңестірілгендерді әлеуметтік қорғау және жеңілдіктер туралы" 1995 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған әскери қызмет өткерген әскери қызметшілерге және азаматтарға шығарылады".
Мертігу деп – еңбекке жарамдылықты немесе әскери қызметті атқару мүмкіндігінен жартылай немесе толық жоғалтуға әкелетін механикалық, химиялық (техникалық сұйықтықтармен, зымырандық отын компоненттерімен, газдармен, түтінмен, булармен және улы заттармен улану), термикалық, атмосфералық (қату, қалтырау, үсу), арнайы (электрлік, радиоактивті және иондаушы сәулелендіру, электрмагниттік өріс, оптикалық кванттық генераторлар әсері, лазерлер және радиотолқындар), барометрлік және акустикалық факторлар әсерінен тіндердің, органдардың және жүйелердің бұзылуы түсініледі.
166. Егер қызметтік міндеттерін (әскери қызметтің міндеттерін) атқару кезінде мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) алған қатардағы және басшы құрамның адамына, әскери жиыннан өтіп жатқан әскери қызметшіге, азаматқа амбулаторлық немесе стационарлық емдеуден кейін денсаулықтың зақымдану ауырлығының дәрежесі туралы анықтама берілмесе ӘДК көрсетілген адамдардың өтініші, сақтандыру органдарының, ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасы ҰҰ, ҚІД, ҚІБ, ҚІб бөліністерінің және басқалардың кадр қызметтерінің қолдаухаттары бойынша мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) ауырлығының дәрежесі туралы қаулыны осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘДК отырысының хаттамасын толтырады.
Осы жағдайда қаулы мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) алу фактісін және мән-жайларын растайтын амбулаторлық науқастың медициналық картасында (медициналық кітапшасында), стацинонарлық науқастың медициналық картасында, басқа да сараптамалық құжаттарда, ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасы ҰҰ бөліністері қызметкерлерінің жеке істерінен алынған актілерде және анықтамаларда тиісті жазбалар болған кезде шығарылады.
Қаулы емдеу мекемелерін және олардың әрқайсысында емделу мерзімдерін көрсете отырып, осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мертігудің ауырлық дәрежесі туралы анықтамамен ресімделеді. Анықтаманың нөмірі мен беру күні отырыс хаттамасындағы нөмірге және күніне сай келуі тиіс.

4. "Увечье не связано со службой в правоохранительных органах" - если оно получено лицом рядового и начальствующего состава, гражданином, призванным на воинские сборы до поступления на службу в органы внутренних дел.
165. Заключения ВВК:
"Увечье (ранение, контузия, травма) получено при защите бывшего Союза ССР";
"Увечье (ранение, контузия, травма) получено при исполнении обязанностей воинской службы";
"Заболевание связано с пребыванием на фронте";
"Заболевание связано с прохождением воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия";
"Увечье (ранение, контузия, травма) получено при исполнении обязанностей воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия" выносятся военнослужащим и гражданам, проходившим воинскую службу, статус которых определен Законом Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним".
Под увечьем понимается - повреждения тканей, органов и систем при внешнем воздействии механическими, химическими (отравление техническими жидкостями, компонентами ракетного топлива, газами, дымами и парами, ядовитыми веществами), термическими, атмосферными (замерзание, ознобление, отморожение), специфическими (электричество, радиоактивное и ионизирующее излучение, воздействие электромагнитных полей, воздействии оптических квантовых генераторов, лазеров и радиоволн), барометрическими и акустическими факторами, сопровождающиеся кратковременной частичной или полной утратой трудоспособности или способности к несению военной службы.
166. Если лицу рядового и начальствующего состава, военнослужащему, гражданину, проходившему воинские сборы, получившему при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы) увечье (ранение, контузию, травму), по окончании амбулаторного или стационарного лечения не выдавалась справка о степени тяжести повреждения здоровья, ВВК по заявлению указанных лиц, ходатайствам органов страхования, кадровых служб органов внутренних дел, подразделений НГ РК, местных органов военного управления и др., оформляет протоколом заседания ВВК согласно приложению 21 к настоящим к Правилам постановление о степени тяжести увечья (ранения, контузии, травмы).
Постановление в этом случае выносится при наличии соответствующих записей в медицинской карте амбулаторного больного (медицинской книжке), медицинской карте стационарного больного, в других медицинских экспертных документах, а также в актах и справках из личных дел сотрудников органов внутренних дел, подразделений НГ РК, подтверждающих факт и обстоятельства получения увечья (ранения, контузии, травмы).
Постановление оформляется справкой о степени тяжести увечья по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам, с указанием лечебных учреждений и сроков лечения в каждом из них. Номер и дата выдачи справки должны соответствовать номеру и дате протокола заседания.

167. Қатардағы және басшы құрам адамының, әскери қызметшінің қайтыс болуына әкеп соққан аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысы туралы қаулы шығарар алдында ӘДК мынадай материалдарды зерделейді: ведомстволық медициналық және әскери-медициналық мекемелердің, басқа министрліктер мен ведомстволардың медициналық мекемелерінің медициналық құжаттары, қызмет кезеңіне медициналық куәландырудың деректері, мертігу (жаралану, контузия, жарақаттану) алудың мән-жайлары туралы ішкі істер органдарының және Қазақстан Республикасы ҰҰ қызметтік тергеулерінің материалдары, сот-медициналық (патологоанатомиялық) зерттеу хаттамалары, қайтыс болғаны туралы куәлік, жеке құрамнің тізімінен алып шығару туралы ішкі істер органының (әскери бөлімнің) бұйрығының көшірмесі.
168. Қызмет мерзімі кезеңінде не қызметтен босатылғаннан кейін 1 жыл ішінде қатардағы және басшы құрам адамының, әскери қызметшінің қайтыс болуына әкеп соққан аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қаулысы сырттай қаулы шығару кітабында ӘДК отырысы хаттамасының нысаны бойынша ресімделеді, комиссия төрағасы және мүшелері қол қояды және елтаңбалы мөр қойылады.
Олардың негізінде аурудың, мертігудің себепті байланысы туралы қаулы шығарылған барлық құжаттар мен әскери-есептік құжаттардың көшірмелері сырттай куәландыру жүргізген ӘДК істерінде сақталады.
Қаулы бір данада комиссияның бланксінде басылады, оған бастық, ал ол болмаған жағдайда орынбасары қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Себепті байланысты анықтау туралы өтінішті жолдаған органға қаулы жолданады (жіберіледі).
169. Қатардағы және басшы құрам адамының, әскери қызметшінің қайтыс болуына әкеп соққан аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысын штаттық ӘДК ішкі істер органы бастығының, әскери бөлім командирінің, ішкі істер органы (Қазақстан Республикасы ҰҰ) кадр қызметінің, ҚІД, ҚІБ, ҚІб, прокуратура органдарының өтініші бойынша анықтайды.
170. Қатардағы және басшы құрам адамының, әскери қызметшінің қайтыс болуына әкеп соққан аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың) себепті байланысы туралы қаулы мынадай редакцияда шығарылады:
1) "Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қазаға (қайтыс болуға) әкеп соққан мертігу" егер қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған мертігу салдарынан немесе жұмыстан шыққаннан кейін бір жыл ішінде қаза (қайтыс) болса ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамының адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға шығарылады;

167. Перед вынесением постановления о причинной связи заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы), приведшего лицо рядового и начальствующего состава, военнослужащего к смерти, ВВК изучает следующие материалы: медицинские документы ведомственных медицинских и военно-медицинских учреждений, медицинских учреждений других министерств и ведомств, данные медицинского освидетельствования за период службы, справки (акты), материалы служебного расследования органов внутренних дел и НГ РК об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы), протоколы судебно-медицинского (патологоанатомического) исследования, копию свидетельства о смерти, выписку из приказа органа внутренних дел (воинской части) об исключении из списка личного состава.
168. Постановление военно-врачебной комиссии о причинной связи заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы), приведшего к смерти лицо рядового и начальствующего состава, военнослужащего в период службы либо в течение 1 года после увольнения со службы оформляется по форме протоколом заседания ВВК в книге заочных постановлений, подписывается председателем и членами комиссии и скрепляется гербовой печатью.
Все документы и копии военно-учетных документов, на основании которых вынесено постановление о причинной связи увечья, заболевания, хранятся в делах ВВК, проводивших заочное освидетельствование.
Постановление печатается на бланке комиссии в одном экземпляре, подписывается начальником, а в отсутствии его - заместителем, скрепляется гербовой печатью.
Постановление высылается (передается) в орган, направивший ходатайство об установлении причинной связи.
169. Причинную связь заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы), приведшего к смерти лица рядового и начальствующего состава, военнослужащего, штатная ВВК определяет по обращению начальника органа внутренних дел, командира воинской части, кадровой службы органа внутренних дел (НГ РК), местных органов военного управления, органов прокуратуры.
170. Постановление о причинной связи заболевания, увечья (ранения, контузии, травмы), приведшего лицо рядового и начальствующего состава, военнослужащего к смерти выносится в следующей редакции:
1) "Увечье, приведшее к гибели (смерти), получено при исполнении служебных обязанностей" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел, если вследствие увечья, полученного при исполнении служебных обязанностей или в течение одного года после увольнения, наступила гибель (смерть);

2) "Қызметтік міндеттерін атқару кезінде қазаға (қайтыс болуға) әкеп соққан ауру" - қызметкерді, әскери қызметшіні қызмет мерзімінде немесе жұмыстан шыққаннан кейін бір жыл ішінде өлімге әкеп соқтырған ауру осы Қағидалардың 163-тармағының 2) тармақшасымен көзделген жағдайларда алынған болса;
3) "Құқық қорғау органдарында қызмет өткерген кезеңде қазаға (қайтыс болуға) әкеп соққан ауру" егер ішкі істер органдарында қызмет өткерген кезеңде шалдыққан аурудың салдарынан немесе босатылғаннан кейін бір жыл ішінде қаза (қайтыс) болса, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға шығарылады;
Осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген қорытындылар қайтыс болу себебі (қайтыс болғаны туралы куәлікке сәйкес) мен әскери қызметтің міндеттерін орындау нәтижесінде алынған мертігу арасында тікелей себеп-салдарлы байланыс болған кезде шығарылады.
4) "Чернобыль АЭС-тегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы және ядролық сынақ объектілеріндегі басқа да радиациалық апаттар мен авариялардың әсеріне байланысты қазаға (қайтыс болуға) әкеп соққан ауру (мертігу)" егер, ішкі істер органдарында қызмет өркерген кезеңде шалдыққан ауру (мертігу) салдарынан немесе жұмыстан шыққаннан кейін бір жыл ішінде қаза (қайтыс) болса, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген азаматтарға шығарылады.
Қорытынды қайтыс болу себебі (қайтыс болғаны туралы куәлікке сәйкес) мен Чернобыль АЭС-тегі апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы және ядролық сынақ объектілеріндегі басқа да радиациалық апаттар мен авариялардың әсеріне байланысты ауру, мертігу арасында тікелей себеп-салдарлы байланыс болған кезде шығарылады.
Ескерту. 170-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Радиациялық әсерлерден зардап шеккен қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда, әскери қызметшілерде, бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда және әскери қызметшілерде аурулар мен мертігулердің себеп салдарлы байланысын айқындау тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Атомдық объектілердегі радиациялық апаттарға және олардың зардаптарына, сынақтарға, оқу-жаттығуларға және ядролық қару мен ғарыштық техниканы қоса алғанда, ядролық қондырғылардың кез келген түріне байланысты өзге де жұмыстарды жүргізуге, сондай-ақ радиациялық авария ретінде сараланған басқа жағдайларда (бұдан әрі - радиациялық әсер) алынған мертігулер мен аурулардың себепті байланысы "Семей сынақ ядролық полигонындағы ядролық сынақтардан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.

2) Заболевание, приведшее к гибели (смерти), получено при исполнении служебных обязанностей" - если заболевание, приведшее сотрудника, военнослужащего к смерти в период службы или в течение одного года после увольнения, получены при обстоятельствах, предусмотренных подпунктом 2) пункта 163 настоящих Правил;
3) "Заболевание, приведшее к гибели (смерти), получено в период прохождения службы в правоохранительных органах" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел, если вследствие заболевания, полученного в период прохождения службы в органах внутренних дел или в течение одного года после увольнения наступила гибель (смерть);
Заключения, указанные в подпунктах 1), 2) настоящего пункта выносятся при наличии прямой причинно-следственной связи между причиной смерти (согласно свидетельству о смерти) и увечьем, заболеванием, полученным в результате исполнения обязанностей воинской службы.
4) "Заболевание (увечье), приведшее к гибели (смерти), связано с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел, если вследствие заболевания (увечья), полученного в период прохождения службы в органах внутренних дел или в течение одного года после увольнения наступила гибель (смерть).
Заключение выносится при наличии прямой причинно-следственной связи между причиной смерти (согласно свидетельству о смерти) и заболеванием, увечьем, связанным с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний.
Сноска. Пункт 170 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок определения причинной связи увечий и заболеваний у лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, бывших лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, пострадавших от радиационных воздействий
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Причинная связь увечий, заболеваний с радиационными катастрофами на атомных объектах и их последствиями, испытаниями, учениями и проведением иных работ, связанных с любыми видами ядерных установок, включая ядерное оружие и космическую технику, а также в других случаях, квалифицированных как радиационная авария (в дальнейшем радиационное воздействие), определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 ноября 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" и Законом Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих".

172. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәргерлік комиссиясы, Қазақстан Республикасы ҰҰ ӘДК:
1) ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында және Қазақстан Республикасы ІІМ әскери қызметшілерінде;
2) ішкі істер органдарының бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарында және әскери қызметшілерінде;
3) ішкі әскерлердегі (Қазақстан Республикасы ҰҰ) арнайы жиындарға шақырылған және атомдық объектілердегі аварияларды және олардың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарға тартылған әскери міндеттілерде;
4) ішкі әскерлердегі (Қазақстан Республикасы ҰҰ) арнайы жиындарға бұрын шақырылған және атомдық объектілердегі аварияларды және олардың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарға бұрын тартылған әскери міндеттілерде аурулардың радиациялық әсерлермен себепті байланысын айқындайды.
173. Радиациялық әсерден зардап шеккен қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды және әскери қызметшілерді мертігудің, аурудың себепті байланысын анықтау үшін медициналық тексеруге және куәландыруға ішкі істер органдарының кадр қызметі, әскери бөлім командирі (кадр органы), ал бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мен әскери қызметшілерді кадр қызметі, ҚІД, ҚІБ, ҚІб, халықты әлеуметтік қорғау органдары жібереді. Мертігудің, аурудың себепті байланысы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскеи қызметшілердің, оның ішінде бұрынғылардың өтініштері бойынша айқындалады.
174. Мертігудің, аурулардың радиациялық әсерлермен себепті байланысы туралы Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК және Қазақстан Республикасы ҰҰ ӘДК қаулысы:
1) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда, әскери қызметшілер мен әскери міндеттілерде:
жеке куәлігі, әскери билеті;
амбулаторлық науқастың медициналық картасы, медициналық кітапшасы; стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінділер және амбулаторлық немесе стационарлық тексерудің деректері, диагнозы, қайталанудың жиілігі мен ұзақтығы көрсетілген ауру ағымының сипаты туралы мәліметтер;
радиоактивтік заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда (жоғарыда көрсетілген заңда белгіленген) орналасқан ішкі істер органдарында қызмет өткерудің, әскери бөлімдердегі нақты әскери қызметтің ұзақтығы көрсетілген кадр қызметі, әскери бөлім берген анықтамалар (актілер);
радиациялық авария ретінде сараланған жағдайларда қызметтік тергеудің материалдары;
иондаушы сәулелендіру көздерімен жұмыстың ұзақтығы мен мерзімдері, сәулелену мөлшері көрсетілген маманның еңбек жағдайының және жұмыс орнының санитарлық-гигиеналық сипаттамасының карталары;

172. Причинная связь заболеваний с радиационными воздействиями определяется Центральной военно-врачебной комиссией Министерства внутренних дел Республики Казахстан, ВВК НГ РК.
1) у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и военнослужащих МВД РК;
2) у бывших лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и военнослужащих;
3) у военнообязанных, призванных на специальные сборы во внутренних войсках (НГ РК) и привлеченных к выполнению работ, связанных с ликвидацией аварий на атомных объектах и их последствий;
4) у военнообязанных, ранее призывавшихся на специальные сборы во внутренние войска (НГ РК) и привлекавшихся к выполнению работ, связанных с ликвидацией аварий на атомных объектах и их последствий.
173. Лица рядового и начальствующего состава и военнослужащие, пострадавшие от радиационного воздействия, на медицинское обследование и освидетельствование для определения причинной связи увечья, заболевания направляются кадровыми службами органа внутренних дел, командиром воинской части (кадровым органом), а бывшие лица рядового и начальствующего состава и военнослужащие - кадровой службой органа внутренних дел, местных органов военного управления, органами социальной защиты населения. Причинная связь увечий, заболеваний определяется по заявлениям лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, в том числе и бывших.
174. Постановление ЦВВК МВД РК и ВВК НГ РК о причинной связи увечий, заболеваний с радиационными воздействиями принимается на основании:
1) у лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих и военнообязанных:
удостоверения личности, военного билета;
медицинской карты амбулаторного больного, медицинской книжки, выписок из медицинских карт стационарного больного, данными амбулаторного или стационарного обследования, сведениями о характере течения заболевания с указаниями диагноза, частоты и длительности рецидивов;
справки (акта), выданной кадровой службой, воинской частью с указанием продолжительности прохождения службы в органах внутренних дел, действительной военной службы в воинских частях, дислоцируемых на территориях (определены вышеуказанным законом), подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами;
материалов служебного расследования в случаях, квалифицированных как радиационная авария;
карты санитарно-гигиенической характеристики условий труда и рабочего места специалиста с указанием продолжительности и сроков работы с источниками ионизирующего излучения, дозы облучения;

2) бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда және әскери қызметшілерде, сондай-ақ бұрын арнайы жиындарға шақырылған әскери міндеттілерде:
әскери билеті, жеке ісі, зейнеткерлік ісі;
стационарлық, амбулаторлық науқастың медициналық карталарынан үзінділер;
радиоактивтік заттармен ластануға (мерзімін көрсете отырып) ұшыраған аумақтарда (жоғарыда көрсетілген заңда белгіленген) орналасқан ішкі істер органдарында қызмет өткеру, әскери бөлімдердегі нақты әскери қызмет (жиындар) фактісін растайтын құжаттар, сондай-ақ радиациялық авария ретінде сараланған жағдайды растайтын құжаттар;
иондаушы сәулелендіру көздерімен еңбек жағдайы мен жұмыс мерзімдерінің санитарлық-гигиеналық сипаттамасының карталары негізінде қабылданады.
175. Азаматты мертігудің, аурудың себепті байланысын анықтау үшін жіберген жауапты адам ӘДК-ға оның радиациялық әсері бар жағдайларда қызмет өткергенін (жиында болғанын) растайтын анықтама ұсынады.
176. Ядролық апаттар нәтижесінде пайда болған, сондай-ақ қашықтағы радиоактивтік әсерлердің салдарына байланысты жіті және созылмалы аурулардың диагноздары Қазақстан Республикасы ІІМ Орталық госпиталінде және Қазақстан Республикасы Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің госпиталі жанындағы Чернобыль АЭС-тегі аварияның зардаптарын жоюшыларға арналған Республикалық оңалту орталығында стационарлық тексеруден өткеннен кейін ғана белгіленеді.
Ішкі істер органдары денсаулық сақтау мекемелерінің штаттарында радиолог-токсиколог дәрігер болмаған жағдайда Отан соғысының мүгедектеріне арналған республикалық клиникалық госпиталь жанындағы Республикалық Орталық ведомствоаралық сарапшылар кеңесінің міндетті сараптамалық қорытындысы талап етіледі.
177. Қарастыруға жататын аурулардың тізбесі "Иондаушы сәулелендіру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесiн және иондаушы сәулелендiру әсерi бар аурулардың себептiк байланысын анықтау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қаңтардағы № 34 қаулысымен айқындалған.
178. Санамаланған адамдар санаттарының мертігуінің, ауруларының себепті байланысы туралы қаулы мынадай редакцияда қабылданады:
1) "Төтенше экологиялық жағдайлар салдарынан шалдыққан ауру" деген қаулы егер ауру апаттың салдарынан туындаған қолайсыз факторларынан пайда болса, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген және төтенше экологиялық жағдайлар зардаптарын, оның ішінде 1986-1990 жылдардағы Чернобыль АЭС-гі аварияны жою жөніндегі жұмыстарды орындауға тартылған азаматтарға шығарылады;

2) у бывших лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, а также военнообязанных, ранее призывавшихся на специальные сборы:
военного билета, личного дела, пенсионного дела;
выписок из медицинских карт стационарного, амбулаторного больного;
документов, подтверждающих факт прохождения службы в органах внутренних дел, действительной воинской службы (сборов) в воинских частях, дислоцированных на территориях (определены вышеуказанным законом), подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами (с указанием сроков), а также документов, подтверждающих случай, квалифицированный как радиационная авария;
карты санитарно-гигиенической характеристики условий труда и сроков работы с источниками ионизирующего излучения и дозы облучения.
175. Ответственное лицо, направившее гражданина для определения причинной связи увечий, заболеваний, представляет в ВВК заверенную справку, подтверждающую прохождение им службы (сборов) в условиях радиационного воздействия.
176. Диагнозы острых и хронических заболеваний, возникших в результате ядерных катастроф, а также связанных с отдаленными последствиями радиоактивного воздействия устанавливаются только после стационарного обследования в Центральном госпитале МВД РК и Республиканском реабилитационном центре для ликвидаторов последствий аварии на Чернобыльской АЭС при госпитале инвалидов Отечественной войны Республики Казахстан.
В отсутствии в штатах учреждений здравоохранения органов внутренних дел врача радиолога-токсиколога, требуется экспертное заключение Республиканского Центрального межведомственного экспертного Совета при Республиканском клиническом госпитале для инвалидов Отечественной войны.
177. Перечень заболеваний, подлежащих рассмотрению определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2004 года № 34 "Об утверждении перечня заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, и Правил установления причинной связи заболеваний с воздействием ионизирующих излучений".
178. Постановление о причинной связи увечий, заболеваний перечисленных категорий граждан принимается в редакции:
1) "Заболевание получено вследствие чрезвычайных экологических ситуаций" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел и привлекавшимся к выполнению работ по ликвидации последствий чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе аварии на Чернобыльской АЭС в 1986 – 1990 годах, если заболевания вызваны неблагоприятными факторами, возникшими вследствие катастрофы;

2) "Иондаушы сәулелендіру әсеріне байланысты ауру" деген қаулы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына немесе ішкі істер органдарында қызмет өткерген және 1949-1991 жылдары радиоактивті заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда ядролық қаруды сынауға қатысқан азаматтарға шығарылады.
179. Осы Қағидалардың 187-тармағының 1, 2) тармақшаларында көрсетілген азаматтар санаттарының ауруларының себепті байланысын анықтау кезінде ішкі істер органдарының штаттық ӘДК-сы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген иондаушы сәулелендіру әсеріне байланысты аурулар тізбесін, ішкі істер органдарында (Қарулы Күштерде) қызмет (әскери қызмет) өткеру туралы Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы қорғаныс министрліктерінің архивтік деректерін басшылыққа алады.
Созылмалы баяу өршитін (жалпы соматикалық) аурулар кезінде егер аурудың басталуын көрсетілген кезеңде ішкі істер органдарындағы қызмет өткеру кезеңіне немесе олардың апат зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарды тоқтатқаннан кейін бес жыл бойына жатқызуға болатын болса осы Қағидалардың 187-тармағының 1, 2) тармақшаларында көрсетілген ӘДК қорытындысы шығарылады.
180. Мертігулер мен аурулардың себепті байланысы туралы әскери-дәргерлік комиссияның қаулысы комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, сырттай қорытындылар кітабына енгізіледі, комиссия төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Олардың негізінде мертігудің, аурудың себепті байланысы туралы қаулы шығарылған барлық құжаттар мен әскери-есепке алу құжаттардың көшірмелері сырттай куәландыру жүргізген ӘДК-нің істерінде сақталады.
Қаулы комиссияның бланкісінде бір данада басылады, оған бастық, ал ол болмаған жағдайда орынбасары қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Қаулы осы адамның мүгедектігін бекітетін МӘС бөліміне жолданады (жіберіледі). Қарау үшін ӘДК-ға құжаттар жіберген органдар (халықты әлеуметтік қорғау органдарынан басқа) мен азаматтар қаулыны МӘС бөліміне жіберілгендігі туралы хабардар етіледі, оларға әскери-есепке алу құжаттары қайтарылады.
Ескерту. 180-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындыларын ресімдеу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша ӘДК мынадай қорытындылар шығарады:

2) "Заболевание связано с воздействием ионизирующих излучений" выносится лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел или гражданам, проходившим службу в органах внутренних дел и участвовавшим в испытании ядерного оружия в период 1949 – 1991 годы на территории, подвергшейся загрязнению радиоактивными веществами.
179. При установлении причинной связи заболеваний категориям граждан, указанных в подпунктах 1,2 пункта 178 настоящих Правил, штатная ВВК органов внутренних дел руководствуется перечнем заболеваний, связанных с воздействием ионизирующих излучений, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан, архивными данными министерств обороны Республики Казахстан и Российской Федерации о прохождении службы (воинской службы) в органах внутренних дел (Вооруженных силах).
При хронических медленно прогрессирующих (общесоматических) заболеваниях заключения ВВК, указанные в подпунктах 1, 2 пункта 178 настоящих Правил, выносятся, если начало заболевания можно отнести к периоду прохождения службы в органах внутренних дел в указанный период или в течение пяти лет после прекращения ими работ по ликвидации последствий катастрофы.
180. Постановление военно-врачебных комиссий о причинной связи увечий и заболеваний оформляется протоколом заседания комиссии, заносится в книгу заочных постановлений, подписывается председателем и членами комиссии и скрепляется гербовой печатью.
Все документы и копии военно-учетных документов, на основании которых вынесено постановление о причинной связи увечья, заболевания хранятся в делах ВВК, проводивших заочное освидетельствование.
Постановление печатается на бланке комиссии в одном экземпляре, подписывается начальником, а в отсутствии его - заместителем, скрепляется гербовой печатью.
Постановление высылается (передается) в отдел МСЭ, устанавливающий инвалидность данному лицу. Органы и граждане, направившие в ВВК документы для рассмотрения (кроме органов социальной защиты населения), уведомляются о направлении постановления в конкретный отдел МСЭ, им же возвращаются военно-учетные документы.
Сноска. Пункт 180 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Оформление заключений военно-врачебных комиссий
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По результатам медицинского освидетельствования ВВК выносит следующие заключения:

181. Ішкі істер органындарына қызметке қабылданатын азаматтарға қатысты:
1) "_____________________________ ретінде қызметке жарамды".
(лауазым көрсетілсін)
2) "_____________________________ретінде қызметке жарамсыз".
(лауазым көрсетілсін)
3) "Ішкі істер органдарындағы қызметке жарамсыз" (қабылданушыда Ішкі істер органдарындағы талаптардың барлық бағандары бойынша қызметке кедергі келтіретін ауру, мертігу табылғанда шығарылады).
4) "Қорытынды медициналық куәләндыруға келмеуіне немесе тексерудің аяқталмауына байланысты шығарылмаған".
182. Білім беру ұйымдарына түсетін және оларда оқитын адамдарға қатысты:
1) "_______________________________ түсуге жарамды".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
2) "_______________________________ түсуге жарамсыз".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
3) "Кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емдеуге) жатады".
4) "________________________________ оқуға жарамды".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
5) "_________________________________ оқуға жарамсыз".
(оқу орнының және факультеттің атауы көрсетілсін)
6) "Қорытынды медициналық куәләндыруға келмеуіне немесе тексерудің аяқталмауына байланысты шығарылмаған".
Оқуға жарамсыз деп танылған білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына қатысты, сонымен қатар 192-тармақтың 2 (курсанттар мен алғашқы оқу жылының тыңдаушыларынан басқа), 4, 5, 6, 7-тармақшалары бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылады.
Егер ондайлар болса және оларда даярланып жатқан мамандар Талаптардың әртүрлі бағандарына жататын болса.
183. Ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына қатысты:
1) "____________ қызметке жарамды";
(лауазымы көрсетілсін).
2) "____________ қызметке жарамсыз";
(лауазымы көрсетілсін).
3) "Әскери қызметке жарамды";
4) "Әскери қызметке шектеулі жарамды";
5) "Кейіннен куәландыра отырып, тексеруге (емделуге) жатады";
6) "Қызметтік міндеттерін (оқу) атқарудан босатуға ____________ мерзімде мұқтаж";
7) "Ауруы бойынша демалысқа ____________ мерзімде мұқтаж";
(демалыс мерзімі көрсетілсін);
8) "Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
9) "Әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

181. В отношении граждан, поступающих на службу в органы внутренних дел:
1) "Годен к службе в качестве________________________".
(указать должность)
2) "Не годен к службе в качестве_______________________".
(указать должность)
3) "Не годен к службе в правоохранительных органах" (выносится когда у поступающего обнаруживаются заболевания, увечья препятствующие службе по всем графам Требований в органах внутренних дел).
4) "Заключение не вынесено в связи с неявкой на медицинское освидетельствование и или не завершенным обследованием".
182. В отношении лиц, поступающих и обучающихся в организациях образования:
1) "Годен к поступлению в ___________________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет*)
2) "Не годен к поступлению в_________________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
3) "Подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием".
4) "Годен к обучению в ______________________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
5) "Не годен к обучению в ___________________________________".
(указать наименование учебного заведения и факультет)
6) "Заключение не вынесено в связи с неявкой на медицинское освидетельствование и или не завершенным обследованием".
В отношении курсантов и слушателей организаций образования, признанных негодными к обучению, кроме того, выносится заключение о категории годности к воинской службе по подпунктам - 2 (кроме курсантов и слушателей первого года обучения), 4, 5, 6, 7 пункта 183.
____________________________
Если таковые имеются и готовящиеся на них специалисты относятся к различным графам Требований.
183. В отношении лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел:
1) "Годен к службе _________________";
(указать должность).
2) "Негоден к службе _______________";
(указать должность).
3) "Годен к воинской службе";
4) "Ограниченно годен к воинской службе";
5) "Подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием";
6) "Нуждается в освобождении от выполнения служебных обязанностей (занятий) сроком на _____________________";
(указать срок освобождения)
7) "Нуждается в отпуске по болезни сроком на_______________";
(указать срок отпуска)
8) "Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
9) "Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета".
Сноска. Пункт 183 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

184. Әскери қызметшілерге, сондай-ақ әскери-оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына қатысты қорытынды "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидасын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери-дәрігерлік сараптама өткізу қағидаларын және Әскери-дәрігерлік, сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 ақпандағы № 118 бұйрығына сәйкес шығарылады.
185. Егер қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылса және денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығуды ресімдеу кезеңінде қызметтік міндеттерін атқара алмаса ӘДК біруақытта "Жұмыстан шығуды ресімдеуге қажет, бірақ 30 тәуліктен аспайтын мерзімге қызметтік міндеттерін (әскери қызметтің міндеттерін) атқарудан босатуды қажет етеді" деген тұжырымда қорытынды шығарады.
186. Егер куәләндырылатын адамда Талаптарда көзделмеген ауру болса, ӘДК куәләндырылатын адамның ауруына және оның қызметке іс жүзінде жарамдылығына барынша сәйкес бап бойынша қорытынды шығарады.
Қорытынды бұл ретте "Талаптардың _____ бағанының ______ қосымшасына қолданылады" деген редакцияда шығарылады.
187. Қызметке жарамдылықты жеке бағалауды (Д-жеке) көздейтін Талаптардың қосымшалары бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ӘДК мынадай тұжырымдардың біреуі бойынша қорытынды шығарады:
1) "әскери қызметке шектеулі жарамды";
2) "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды".
Қызметке жарамдылықты жеке бағалауды "В-жеке" көздейтін Талаптардың тармақтары бойынша куәландырылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға ӘДК мынадай тұжырымдардың біреуі бойынша қорытынды шығарады:
1) "әскери қызметке шектеулі жарамды";
2) "әскери қызметке жарамды" не болмаса " ____ қызметке жарамды" лауазымы көрсетілсін.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Әскери-дәргерлік комиссия осы Қағидалардың 3-параграфының
65, 66, 79, 80-тармақтарында баяндалған басқа да қорытындыларды шығарады.
7-тарау. Медициналық сараптамалық құжаттарды ресімдеу
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

184. В отношении военнослужащих, а также курсантов и слушателей военно-учебных заведений, заключение выносится в соответствие с приказом министра обороны от 2 июля 2015 года № 373 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан", и приказом Министра внутренних дел от 17 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы Национальной гвардии Республики Казахстан".
185. Если лица рядового и начальствующего состава, военнослужащие признаны негодными к воинской службе с исключением с воинского учета и в период оформления увольнения по состоянию здоровья не могут исполнять служебные обязанности, ВВК одновременно выносит заключение в формулировке: "Нуждается в освобождении от исполнения служебных обязанностей (обязанностей воинской службы) на срок, необходимый для оформления увольнения, но не более чем на 30 суток".
186. Если у освидетельствуемого имеется заболевание, не предусмотренное Требованиями, ВВК выносит заключение по статье, которая наиболее соответствует заболеванию освидетельствуемого и его фактической годности к службе.
Заключение при этом выносится в редакции: "Применительно к приложению ___ графы ____ Требований".
187. На лиц рядового и начальствующего состава, освидетельствуемых по приложениям Требований, предусматривающим индивидуальную оценку годности к службе (Д-инд), ВВК выносит заключение в одной из формулировок:
1) "ограниченно годен к воинской службе";
2) "не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время".
На лиц рядового и начальствующего состава, освидетельствуемых по пунктам Требований, предусматривающим категории годности к службе "В-инд." ВВК выносит заключение в одной из формулировок:
1) "ограниченно годен к воинской службе";
2) "годен к воинской службе" либо "годен к службе ____" с указанием должности.
Сноска. Пункт 187 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. Военно-врачебные комиссии выносят и другие заключения, оговоренные в пунктах 65,66, 79, 80 параграфа 3 настоящих Правил.
Глава 7. Оформление медицинских экспертных документов
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

189. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу кезінде әскери-дәргерлік комиссияларда мынадай құжаттар пайдаланылады:
штаттық әскери-дәрігерлік комиссияларда медициналық куәландыру актісі:
1) ішкі істер органдарындағы қызметке қабылданатын адамдарға;
2) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, сырттай оқу нысанында білім беру ұйымдарына; күндізгі оқу нысанында магистратураға, доктарантураға, Академиялық курстарға түсушілерге;
3) одан әрі қызметті, бөліністердегі және қызмет түрлеріндегі (нақты лауазымда, мамандық бойынша) қызметті өткеруге жарамдылығын анықтау кезінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға (оның ішінде сырттай куәландырылылатын адамдарға);
4) Қазақстан Республикасының қолайсыз климаттық жағдайлары бар жерлерінде денсаулық жағдайы бойынша және қолайсыз ыстық климатты шет елдерде қызмет өткеру (тұру) мүмкіндігін анықтау үшін жіберілген қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мен олардың отбасы мүшелеріне;
5) білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарына, сондай-ақ академиялық демалыстан кейін куәландырылылатын адамға ресімделеді.
Штаттан тыс әскери-дәрігерлік комиссиялар медициналық куәландыру актісін толтырмайды, сарапшы-дәрігерлер зерттеу деректерін науқастың (амбулаторлық) стационарлық медициналық картасына "ӘДК үшін" деген белгімен жазады.
Медициналық куәландыру актісінің паспорттық бөлігін барлық тармақтарды, Қарулы Күштердегі және ішкі істер органдарындағы қызмет мерзімдерінің басталу және аяқталу жылы мен айын көрсете отырып, куәландырылатын адам өзі толтырады, оның қолымен расталады. Паспорттық бөлікті толтырудың дұрыстығын ӘДК-нің медициналық тіркеушісі тексереді; содан соң әскери қызметке, әскери шенге жарамдылық санатын, күні мен берген орнын белгілеу арқылы әскери билеттегі мәліметтердің толық деректері және қызметкердің қызметтік куәлігіндегі мәліметтер де енгізеді және ӘДК медициналық тіркеушісінің қолымен расталады.
Медициналық куәландыру актісінің медициналық бөлігінің барлық бөлімдерін ӘДК мүшелері – дәрігер сарапшы-мамандар толтырады. Толық клиникалық-сараптамалық анамнез, объективті зерттеулердің деректері, қосымша зерттеулердің нәтижелері жазылады. Хаттамалардың, пленкалардың түпнұсқалары және белгіленген диагнозды негіздейтін басқа құжаттар медициналық куәландыру актісіне қоса тігіледі.
Медициналық куәландыру актісіне нөмір беріледі, оның астына отырыс хаттамаларының кітабында ӘДК қорытындысы тіркеледі. Келісілмеген түзетулер мен тазартуларға жол берілмейді.
190. Қатардағы және басшы құрамның адамдарына және білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқуға түсетін азаматтарға медициналық куәландыру карталарын штаттық ӘДК ресімдейді.

189. Акт медицинского освидетельствования в штатных военно-врачебных комиссиях оформляется:
1) лицам, поступающим на службу в органы внутренних дел;
2) лицам рядового и начальствующего состава, поступающим в организации образования на заочную форму обучения; в магистратуру, докторантуру, Академические курсы на очное обучение;
3) лицам рядового и начальствующего состава (в том числе освидетельствуемых заочно) при определении годности к дальнейшему прохождению службы, службе в подразделениях и видах деятельности (в конкретной должности, по специальности);
4) лицам рядового и начальствующего состава, направленных для определения возможности прохождения службы по состоянию здоровья в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан и в зарубежных странах с неблагоприятным жарким климатом;
5) слушателям и курсантам организации образования, а также освидетельствуемым после академических отпусков.
Нештатные военно-врачебные комиссии акт медицинского освидетельствования не оформляют, врачи-эксперты записывают данные обследования в медицинской карте стационарного (амбулаторного) больного с пометкой "для ВВК".
Паспортная часть акта медицинского освидетельствования заполняется лично освидетельствуемым с заполнением всех пунктов, сроки службы в Вооруженных Силах и в органах внутренних дел записываются с указанием года и месяца начала и окончания, заверяется его подписью. Правильность заполнения паспортный части проверяется медрегистратором ВВК; после чего заносятся подробные данные сведений из военного билета (приписного свидетельства) с отметкой категории годности к воинской службе, воинским званием, датой и местом выдачи; сведения из служебного удостоверения также, вносятся и заверяются подписью медрегистратора ВВК.
Все разделы медицинской части акта медицинского освидетельствования заполняются экспертами врачами-специалистами - членами ВВК. Записывается подробный клинико-экспертный анамнез, данные объективного исследования, результаты дополнительных исследований. Оригиналы протоколов, рентгенограммы, пленки и др. обосновывающие установленный диагноз приобщаются к акту медицинского освидетельствования.
Акту медицинского освидетельствования присваивается номер, под которым в книге протоколов заседаний регистрируется заключение ВВК.
190. Карта медицинского освидетельствования поступающего на учебу оформляется в штатных ВВК на лиц рядового и начальствующего состава и граждан поступающих в организации образования на очную форму обучения.

Талаптардың қосымшалары бойынша жарамсыз деп танылған адамдардың (оның ішінде білім беру ұйымынан қайтарылғандар) медициналық куәландыру карталары алдын ала медициналық куәландыру жүргізген ӘДК-де 3 жыл бойы сақталады және белгіленген тәртіпте жойылады. Медициналық куәландыру карталарын ресімдеу тәртібі 1-параграфта сипатталған. Келісілмеген түзетулер мен тазартуларға жол берілмейді.
191. "Әскери-дәрігерлік комиссия отырыстарының хатамалар кітабын хатшы (әдетте медтіркеуші, ал ол болмаған жағдайда коммисияның кез-келген мүшесі) жүргізеді, барлық штаттық және штаттан тыс ӘДК-да:
1) ішкі істер органдарына қызметке түсушілер;
2) қатардағы және басшы құрамның адамдары, олардың отбасы мүшелері, білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсантары;
3) азаматтық жас, қатардағы және басшы құрамның адамдары және әскери қызметшілер қатарынан білім беру ұйымдарына түсетін адамдар;
4) әскери қызметке келісімшарт бойынша түсушілер, әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелері, әскери-оқу мекемелерінің курсантары мен тыңдаушылары үшін бөлек жазылады.
ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабы медициналық куәландыру туралы статистикалық есептер жасау үшін пайдаланылады және 75 жыл бойы сақталады.
Әрбір хаттаманың ағымдағы жылдың басынан бастап есептелетін реттік нөмірі, оның басталған және аяқталған күні болады.
ӘДК хаттамалары кітабындағы жазбалар толық, белгіленген нысанға сәйкес болуы тиіс. Келісілмеген түзетулер мен тазалауға жол берлімейді. Штаттан тыс ӘДК нысанда белгіленгеннен басқа, госпитальдік (гарнизондық) ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында "ауру диагноздары және олардың себепті байланысы" бағанында стационарлық (амбулаторлық) науқастың медициналық картасының нөмірін көрсетеді.
Білім беру ұйымдарының уақытша әрекет ететін ӘДК отырыстарының хаттамалары кітабында қысқаша жазбалар жүргізуге рұқсат етіледі. ӘДК созылмалы аурулары және дене кемістігі бойынша білім беру ұйымдарына түсуге жарамсыз деп таныған адамдарға қатысты белгіленген диагноздан басқа, кандидатты алдын ала куәландырған ӘДК-нің атауы мен диагнозын көрсетілуі тиіс.
ӘДК отырысының хаттамасына комиссия төрағасы (комиссия отырысын өткізген адам), отырысқа қатысқан комиссияның барлық мүшелері (үшеуден кем емес) және комиссия хатшысы комиссия отырысы күні қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі, содан кейін хаттама заңды күші бар ресімделген құжат болып табылады.
Білім беру ұйымдарында хаттамаға комиссия төрағасы мен хатшысы қол қояды.

Карты медицинского освидетельствования лиц, признанных негодными по приложениям Требований (в том числе возвращенные из организации образования), хранятся в ВВК, проводившей предварительное медицинское освидетельствование в течение 3-х лет и уничтожаются в установленном порядке. Порядок оформления карт медицинского освидетельствования описан в параграфе 1. Неоговоренные исправления и подчистки не допускаются.
191. Книга протоколов заседаний военно-врачебной комиссии ведется секретарем (как правило, медрегистратор, а в его отсутствие любой член комиссии) во всех штатных и нештатных ВВК раздельно:
1) поступающим на службу в органы внутренних дел;
2) лицам рядового и начальствующего состава, курсантам и слушателям организации образования;
3) поступающим в организации образования лиц из числа гражданской молодежи, лицам рядового и начальствующего состава и военнослужащим;
4) поступающим на воинскую службу по контракту, военнослужащим и курсантам и слушателям военно- учебных заведений.
Книга протоколов заседаний ВВК используется для составления статистических отчетов о медицинском освидетельствовании и хранится в течении 75 лет.
Каждый протокол имеет порядковый номер, исчисляемый от начала текущего года и дату открытия и закрытия его.
Записи в книге протоколов ВВК должны быть полными, соответствовать установленной форме. Нештатные ВВК, кроме установленного формой, в графе "диагнозы заболеваний и их причинная связь" книги протоколов заседаний госпитальной (гарнизонной ВВК) указывают номер медицинской карты стационарного (амбулаторного) больного.
В книге протоколов заседаний ВВК поступающих в организации образования делается отметка о предварительном медицинском освидетельствовании, здесь же работники кадровых служб расписываются в получении карт.
В книге протоколов заседаний временно действующих ВВК организации образования разрешается вести краткие записи. В отношении лиц, признанных временно действующими ВВК негодными к поступлению в организации образования по хроническим заболеваниям и физическим недостаткам, необходимо указывать кроме установленного диагноза, диагноз и наименование ВВК освидетельствовавшей кандидата предварительно.
Протокол заседания ВВК подписывается председателем комиссии (лицом, проводившим заседание комиссии), всеми членами комиссии (не менее трех), принимавшими участие в заседании и секретарем комиссии в день заседания комиссии, скрепляется гербовой печатью, после чего протокол является оформленным документом, имеющим юридическую силу.
В организациях образования протокол подписывается председателем и секретарем комиссии.

Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
194. Медициналық куәландыру туралы анықтама медициналық куәландыру нәтижелері бойынша барлық басқа жағдайларда:
1) ӘДК нақты лауазымда, мамандықта қызметке жарамды; әскери қызметке шектеулі жарамды, әскери қызметке жарамды деп таныған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға;
2) ішкі істер органдарындағы қызметке түсетіндерге (жарамды, жарамсыз);
3) алдын ала куәландыру нәтижелері бойынша күндізгі және сырттай оқу нысанына білім беру ұйымдарына түсетіндерге, сондай-ақ академиялық демалыстардан кейін куәландырылатын адамдарға;
4) Қазақстан Республикасының қолайсыз климаттық жағдайлары бар жерлерінде қызмет өткеруге (тұруға) жарамды деп танылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға;
5) ауруы бойынша қызметтік міндеттерінен, әскери қызметтің міндеттерінен босатуға, демалыс алуға мұқтаж қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына ресімделеді.
ӘДК әскери қызметке жарамды деп таныған қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға анықтама 3 данада ресімделеді және тиісті кадр қызметіне: 1 данасы жеке іске, 2-ші данасы зейнеткерлік іске, 3-ші данасы әскери жеке іске тігу үшін жолданады.
Ауруы бойынша демалысқа, қызметтік міндеттерінен босатылуға, әскери қызмет міндеттерінен босатылуға мұқтаж адамдарға штаттан тыс ӘДК 2 данада анықтама толтырады. Екінші данасы жоғары тұрған аумақтық ӘДК-ге бақылау үшін жіберіледі.
Қалған жағдайларда анықтама 1 данада ресімделеді.
Өз құрамында психофизиологиялық зертханасы (психологиялық тобы) бар ӘДК осы Қағидалардың 112-тармағында көрсетілген адамдарға міндетті түрде медициналық куәландыру туралы анықтамаға психологиялық мінездемені енгізеді.
Соғыс уақытында әскери қызметке жарамды деп танылғандарға анықтама 2 данада, барлық басқа жағдайларда - 1 данада жасалады.
Соғыс уақытында штаттан тыс ӘДК анықтамаларын жоғары тұрған ӘДК-ге тексеруге жібермейді.
ӘДК-де анықтама отырыстар хаттамаларының кітабында қорытынды тіркелген күннен бастап 3 күн мерзімінде ресімделеді. Анықтаманы іске асыру мерзімі қызметке (оқуға) түсетін және қатардағы және басшы құрамдағы адамдар үшін 6 айды құрайды.
Егер куәландырылатын адамның денсаулық жағдайында айтарлықтай өзгерістер болса, медициналық куәландыру қайта жүргізіледі.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 193 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Справка о медицинском освидетельствовании оформляется во всех других случаях по результатам медицинского освидетельствования:
1) лицам рядового и начальствующего состава, признанными ВВК годными к службе в конкретной должности, специальности; ограниченно годными к воинской службе;
2) поступающим на службу в органы внутренних дел (годным, негодным);
3) поступающим в организации образования на очную и заочную форму обучения по результатам предварительного освидетельствования, а также освидетельствуемым после академических отпусков;
4) лицам рядового и начальствующего состава, признанным годными к прохождению службы в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан;
5) лицам рядового и начальствующего состава, курсантам и слушателям организации образования, нуждающимся в освобождении от служебных обязанностей, обязанностей воинской службы, отпуске по болезни.
На лиц рядового и начальствующего состава, признанных ВВК годными к воинской службе, справка оформляется в 3-х экземплярах и направляется в соответствующую кадровую службу для приобщения: 1 экземпляр - к личному делу, 2 экземпляр - к пенсионному делу, 3 экземпляр - к воинскому личному делу.
Нештатные ВВК на лиц, нуждающихся в отпуске по болезни, освобождении от служебных обязанностей, обязанностей воинской службы составляют справку в 2-х экземплярах. Второй экземпляр направляется в вышестоящую территориальную ВВК для контроля.
В остальных случаях справка оформляется в 1 экземпляре.
ВВК, имеющая в своем составе психофизиологическую лабораторию (психологическую группу), лицам, указанным в пункте 112 настоящих Правил, в обязательном порядке вносит в справку о медицинском освидетельствовании психологическую характеристику.
В военное время справка признанным годными к воинской службе составляется в 2-х экземплярах, во всех других случаях - в 1 экземпляре.
В военное время нештатные ВВК справки на контроль в вышестоящую ВВК не направляют.
Справка оформляется в ВВК в 3-дневный срок со дня регистрации заключения в книге протоколов заседаний. Срок реализации справки для поступающих на службу (учебу) и лиц рядового и начальствующего состава составляет 6 месяцев.
Если в состоянии здоровья освидетельствованного произошли существенные изменения, медицинское освидетельствование проводится вновь.
Сноска. Пункт 194 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

195. Денсаулыққа келген ауырлық дәрежесі туралы анықтама қызметтік міндеттерін, әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде алған мертігу (жаралану, контузия, жарақат) туралы анықтама (акті) ұсынған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға, әскери қызметшілерге, оқу, әскери-оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына, Қазақстан Республикасы ҰҰ-ның әскери жиындарына шақырылған азаматқа ем жүргізген ведомстволық денсаулық сақтау жүйесінің емдеу-профилактикалық мекемесінде беріледі. Денсаулыққа келген зақымның ауырлық дәрежесі туралы анықтама қызметкерлердің қызметтік міндеттерін (борышын) орындау кезінде алынған, мүгедектікке әкеп соқтырмаған мертігу (жаралану, жарақат, контузия) кезінде біржолғы өтемақы алу үшін беріледі.
Егер жоғарыда санамаланған адамдар ведомстволық емдеу-профилактикалық мекемелерінде емделу барысында қызметтік міндеттерін, әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алғаны туралы актіні (анықтаманы) ұсынбаса, соның салдарынан денсаулығына келтірілген зиянның ауырлық дәрежесі туралы анықтама ресімделмесе, ӘДК кадр қызметтерінің бағыттары бойынша қызметте тұруды жалғастырушы адамдарға медициналық куәландыру жүргізеді не қызметтен босатылған адамдардың оларды алу фактісін және мән-жайларын растайтын түпнұсқа медициналық және басқа да сараптамалық құжаттарды қарайды.
Нәтижелер тиісінше медициналық куәландыру актісіне жазылады не ӘДК отырысының хаттамасымен сырттай қаулылар кітабында ресімделеді.
Мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттың) ауырлық дәрежесі туралы қорытынды бойынша анықтама жалғыз данада ресімделеді. Анықтама нөмірі медициналық куәландыру актісінің тіркеу нөміріне не болмаса сырттай қаулылар кітабындағы хаттаманың нөміріне сәйкес келеді.
Анықтама жоғалған жағдайда азаматтың өтініші бойынша ӘДК анықтаманың оң жақ жоғарғы бұрышында "Жоғалғанның орнына телнұсқа" деген белгіні көрсете отырып, телнұсқа береді.
Қызметке (әскери қызметке) жарамдылық санаты туралы қорытынды осы мәселені кадр қызметі ӘДК-нің алдына қойған жағдайларда ғана шығарылады, бұл ретте акт толтырылып, толық медициналық куәландыру жүргізіледі.
196. Қолайсыз ыстық климатты шетелге шығатын адамның денсаулық жағдайы туралы анықтаманы штаттық ӘДК қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес толтырады.
Медициналық куәландыру нәтижелері бойынша қорытынды анықтамаға осы Қағидаларда көрсетілген тұжырымдарда жазылады.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

195. Справка о степени тяжести повреждения здоровья выдается, как правило, в лечебно-профилактическом учреждении ведомственного здравоохранения, проводившем лечение лица рядового и начальствующего состава, военнослужащего, курсанта и слушателя учебного, военно-учебного заведения, гражданина, призванного на военные сборы в НГ РК при условии предоставления справки (акта) об увечье (ранения, контузии, травмы) полученном при исполнении служебных обязанностей, обязанностей воинской службы. Справка о степени тяжести повреждения здоровья выдается для получения единовременной компенсации при увечье (травме, контузии ранении) не повлекшем инвалидности, полученном сотрудниками при исполнении служебных обязанностей (долга).
Если лица, перечисленные выше, в ходе лечения в ведомственных лечебно-профилактических учреждениях не представляли акт (справку) об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии, травмы) при исполнении служебных обязанностей, обязанностей воинской службы, вследствие чего справка о степени тяжести повреждения здоровья не оформлялась, ВВК по направлениям кадровых служб проводит медицинское освидетельствование лицам, продолжающим состоять на службе, либо рассматривает подлинные медицинские и другие экспертные документы, подтверждающие факт и обстоятельства их получения лицами, уволенными со службы.
Результаты записываются соответственно в акт медицинского освидетельствования либо оформляются протоколом заседания ВВК в книге заочных постановлений.
По заключению о степени тяжести увечья (ранения, контузии, травмы) в обоих случаях оформляется справка о степени тяжести увечья в единственном экземпляре. Номер справки соответствует регистрационному номеру акта медицинского освидетельствования либо протокола в книге заочных постановлений.
В случае утраты справки, по обращению гражданина, ВВК выдает дубликат с указанием в правом верхнем углу справки: "Дубликат взамен утраченной".
Заключение о категории годности к службе (воинской службе) выносится только в тех случаях, когда кадровая служба ставит перед ВВК этот вопрос, при этом проводиться полное медицинское освидетельствование с заполнением акта.
Сноска. Пункт 195 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Справка о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом составляется лицам рядового и начальствующего состава в штатных ВВК в соответствии с Приложением 14 к настоящим Правилам.
Заключение по результатам медицинского освидетельствования записывается в справку в формулировках, указанных в настоящих Правилах.
Сноска. Пункт 196 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197. ПД ӘДК және Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін ӘДК-сының қорытындысы Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК-де шағымдалады.
Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. Қазақстан Республикасының ІІМ ОӘДК-сының қорытындылары және қаулылары сот тәртібінде шағымдалады.
Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
1-қосымша
ЖОЛДАМА ТҮБІРТЕГІ
____________________________
(түсушінің тегі, аты
____________________________
әкесінің аты; қызметкердің
____________________________
арнаулы атағы)
____________________________
(жолдау мақсаты:
____________________________
әрі қарай қызметке;
____________________________
нақты лауазымға;
____________________________
жекеленген жердегі,
____________________________
оның ішінде шетелдегі)
анықтау үшін медициналық
куәландыруға жолданады.
Кадр аппаратының бастығы:
____________________________
(органның атауы
____________________________
арнаулы атағы,
____________________________
қолы, тегі, а.ә.)
____________________________
____________________________
20__ жылғы "____" __________.
20__ жылғы "____" __________
дейін созылды.
Кадр аппаратының бастығы
____________________________
(органның атауы
____________________________
арнаулы атағы,
____________________________
қолы, тегі, аты-жөні)
____________________________
____________________________
20__ ж. "____" ____________.
____________________________________
(жолдама берген органның атауы)
____________________________________
____________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Комиссияның мекенайы________________
№ ______ЖОЛДАМА
____________________________________
(жазылсын:
____________________________________
арнаулы атағы (түсуші);
____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(жолдау мақсаты: әрі қарай қызметке;
____________________________________
нақты лауазымға; жекеленген жердегі,
____________________________________
оның ішінде, шетелдегі қызметке,
оқуға; жарамдылығын)
анықтау үшін медициналық куәландыруға
жолданады.
Бұған дейін 20__ жылы ______________
№__ анықтама ӘДК-ден өткен, өтпеген.
(өткен жері)
____________________ себепті өткен.
Жолданушы адам комиссияға жеке
куәлігін, әскери-есептік құжаттарын,
қолында бар медициналық құжаттарын
(амбулаторлық, медициналық картасын,
диспансерлерден анықтамаларын,
талдаулардың, қажет болғанда, басқа
да зерттеулер мен консультациялардың
нәтижелері және т.б.) ұсынуы қажет
екендігі жөнінде ескертілді.
ФОТО
М.О.
Кадр аппаратының бастығы
____________________________________
(бөлімі, атағы, Т.А.Ж. көрсетілсін)
Орындаушы___________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ж. көрсетілсін)
Телефоны ___________________________
20___ жылғы "____" ____________.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Полиграфологиялық зерттеуге жолдама
№ ____жолдаманың
түбіртегі
_______________________
(зерттелетін адамның
аты-жөні)
_______________________
(зерттеудің негіздемесі
көрсетілсін)
полиграфологиялық зерттеуге жолданады
Кадр бөлінісінің басшысы
_________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.
көрсетілсін)
20___ж. "____" _________.
______________________________________
(жолдама берген органның атауы)
______________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның атауы)
Комиссияның мекенжайы:
______________________
№_______ ЖОЛДАМА
______________________________________
(зерттелетін адамның Т.А.Ә.)
______________________________________
(зерттеудің негіздемесі көрсетілсін)
полиграфологиялық зерттеуге жолданады
Фотосурет
М.О.
Кадр бөлінісінің басшысы
________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә. көрсетілсін)
20___ж. "_____" ______________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
3-қосымша
___________ данадан тұратын анықтаманы,
ауру туралы куәлікті (кажет емесі сызылып тасталсын) алдым
_____________/__________________________
(қолы, тегі түсінікті жазылсын)
20__ ж. "____" ___________________
_____________________________________________________________________
әскери-дәрігерлік комиссияның атауы
Жаңадан қабылданушы, Қызметкер
(қажет емесі сызылып тасталсын)
№______МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛАНДЫРУ АКТІСІ

Глава 8. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. Заключение ОВВК ДП и нештатной временно действующей ВВК организаций образования, подведомственных Министерству внутренних дел обжалуется в ЦВВК МВД Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 197 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Заключения и постановления ЦВВК МВД Республики Казахстан обжалуются в судебном порядке.
Сноска. Пункт 198 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
КОРЕШОК НАПРАВЛЕНИЯ
_____________________________
(фамилия, имя, отчество
_____________________________
поступающего; специальное
_____________________________
звание сотрудника)
Направляется на медицинское
освидетельствование для
определения _________________
(цель направления:
_____________________________
годности к дальнейшей службе;
_____________________________
конкретной должности;
_____________________________
в отдельной местности,
_____________________________
в том числе за рубежом)
Начальник кадрового аппарата
______________________________
(наименование органа
______________________________
специальное звание,
______________________________
подпись, фамилия, и.о.)
_______________________________
______________________________
"____" ____________ 20__ г.
Продлено по "__" ______ 20__ г.
Начальник кадрового аппарата
______________________________
(наименование органа
______________________________
специальное звание,
______________________________
подпись, фамилия, и.о.)
______________________________
______________________________
"____" ____________ 20__ г.
_____________________________________
(наименование органа, выдавшего направление)
_____________________________________
В ___________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Адрес комиссии ______________________
НАПРАВЛЕНИЕ № ______
Направляется на
медосвидетельствование ______________
(вписать:
_____________________________________
специальное звание (поступающий);
_____________________________________
фамилия, имя, отчество)
для определения _____________________
(цель направления: годности к дальнейшей
_____________________________________
службе; конкретной должности; службе в отдельной
_____________________________________
местности, в том числе за рубежом, на учебу)
До этого не проходил, проходил ВВК
_____________в 20__ году справка №___
(место прохождения)
По поводу ___________________________
Направляемый предупрежден, что ему необходимо представить в комиссию уд.личности, военно-учетные документы, имеющиеся у него медицинские
документы (медицинскую карту амбулаторного больного, справки из диспансеров, результаты анализов, других исследований и консультаций и т.п.
ФОТО
М.П.
Начальник кадрового аппарата
_____________________________________
(указать отдел, звание, фамилию и.о.)
Исполнитель _________________________
(указать должность, звание ф.и.о.)
телефон № ___________________________
"____" ____________ 20___ г.
Приложение 2
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Направление на полиграфологическое исследование
Корешок напревления №_____
Направляется на полиграфологическое исследование
_______________________________
(Ф.И.О. обследуемого)
_______________________________
(указать основание исследования)
Руководитель
кадрового подразделения
_______________________________
(указать должность, Ф.И.О.)
"___"_________________20__ г.
_________________________________
(наименование органа, выдавшего направление)
В _______________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Адрес комиссии: _________________
Направление №______
Направление на полиграфологическое исследование
______________________________
Ф.И.О. обследуемого)
_______________________________
(указать основание исследования)
Фотография
М.П.
Руководитель
кадрового подразделения
_______________________________
(указать должность, Ф.И.О.)
"___"_________________20__ г.
Приложение 3
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Справку, свидетельство о болезни (ненужное зачеркнуть)
в количестве ________экземпляров получил.
_____________/__________________________
(подпись, фамилия и инициалы разборчиво)
"____" ___________________ 20__ г.
_______________________________________________________________
наименование военно-врачебной комиссии
Вновь принимаемый, Сотрудник
(ненужное зачеркнуть)
АКТ МЕДИЦИНСКОГО ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯ №______

1. Тегі, аты, әкесінің аты_____________________________________
2. Туған жылы __________ 3. Білімі ____________________________
Азаматтық кәсібі, мамандығы ___________________________________
4. Қарулы күштерде (мерзімді қызмет) ____;_______бастап етті.
__________дейін қызмет (иә, жоқ)
айы, жылы
Қызметтен шығу себебі__________________________________________
5. *Құқық қорғау органдарында және әскерлерде (ІІМ, ҰҚК, ҚМ,
МТК, Прокуратура, ҚП, КК, МӨҚ, ІӘ) _______ бастап_______ дейін қызмет
етті айы, жылы айы, жылы
Куәландырудан өту/қызметтен шығу себебі________________________
6. *Арнаулы немесе әскери атағы________________________________
7. *Қазіргі жұмыс (қызмет) орны және лауазымы (толық жазыңыз)__
_______________________________________________________________
8. Соңғы 12 ай ішінде ауырған күндер саны______________________
Қашан және қайда емделді_______________________________________
Мүгедек болып танылды ма _____қандай топтағы_________._________
бастап______дейін
Қандай сырқат бойынша__________________________________________
9. Бұрын комиссиядан (ОӘДК, ӘДК, жергілікті әскери басқару
органдары) өткен бе _________________________________________________
қай жылы ___________, қайда ___________________________________
10. Өзімді ұсынылып отырған немесе әрі қарайғы қызметке ____деп
(жарамды, жарамсыз)
санаймын.
12. Мекен–жайы және телефон номері___________________________
13. ӘДК-ға әскери билетімді, қызметтік куәлігімді, жеке
куәлігімді және емделу, медициналық куәландырудан өту туралы қолымда
бар медициналық құжаттарымды ұсынуға міндеттенемін. Мен хабарлаған
мәліметтердің дұрыстығын өз қолыммен растаймын________________
"_____"____________20____ ж.
14. Қызметтік куәліктегі мәліметтер
№ ________ сериясы _____ Қайда берді ____________________
Атағы__________________ Күні _________________Лауазымы_______________
Әскери билеттегі (тіркеу куәлігіндегі) әскери қызметке
жарамдылығы туралы мәліметтер.
Әскери билет № _______________ Берілген күні_____________
Жарамдылық санаты _________________баптар _____ Бұйрықтың № _________
Қайда берілді________________________________Атағы___________________
Қызмет мерзімі_______________________________________________________
* 5, 6, 7-тармақтарды бұрынғы және қазіргі уақыттағы қызметкерлер
толтырады.
Күні 20___ж. "___" _________ ӘДК медициналық тіркеушісі тексерді_____
Объективті зерттеу деректері
1. Лор-дәрігері (отоларинголог). Шағымдар, анамнез __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сөйлеу дефектілері___________________________________________________
Жұтқыншақ, көмекей___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мұрын қуыстарының жағдайы____________________________________________
_____________________________________________________________________
Мұрынмен тыныс алу оң жақ ____________________сол жақ _______________
Иіс сезу оң жақ______________________сол жақ_________________________
Құлақтар. Дабыл жарғақтарының жағдайы________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сыбырлап сөйлегендегі есту өткірлігі оң жақ ________сол жақ _________
Құлақтың барофункциясы оң жақ _______________сол жақ_________________
Вестибулярлық аппараттың қызметі (ОС-ның айналуымен екі еселік
тәжірибе)_______
Диагнозы:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні_____________ Т.А.Ә.\қолы________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество __________________________________________
2. Год рождения _______ 3. Образование _____________________________
Гражданская профессия, специальность ________________________________
4. В Вооруженных Силах (срочная служба) служил _____с ______по ______
(да, нет) месяц, год
Причина увольнения _________________________________________________
5. *В правоохранительных органах и войсках (МВД, КНБ, МО, ГСК,
Прокуратура, ФП, ТК, ГПС, ВВ) служил с ____________ по ____________
месяц, год месяц, год
Причина освидетельствования/увольнения ______________________________
6. *Специальное или воинское звание _________________________________
7. *Настоящие место службы, должность (полностью) ___________________
_____________________________________________________________________
8. Сколько времени болел за последние 12 месяцев ____________________
Когда и где лечился _________________________________________________
Признавался ли инвалидом _____какой группы _______ с ________ по ____
По какому заболеванию _______________________________________________
9. Проходил ли ранее комиссию (ЦВВК, ОВВК, местных органов военного
управления) _______________
в каком году ___________, где _______________________________________
11. Считаю себя к предлагаемой или дальнейшей службе ________________
(годным, негодным)
12. Домашний адрес и телефон _______________________________________
13. Обязуюсь предоставить в ВВК военный билет, уд.личности, служебное
удостоверение и имеющиеся у меня медицинские документы о лечении,
прохождении медицинского освидетельствования. Правильность всех
сообщенных мною сведений подтверждаю собственной подписью
_________________ "_____" ____________20____ г.
14. Сведения из служебного удостоверения
№ ________ серия _____ Кем выдано ___________________
Звание _________________ Дата _____________ Должность _______________
Сведения из военного билета (приписного свидетельства) о годности к
воинской службе.
№ военного билета_______________ Дата выдачи_____________
категория годности _________________Статьи _____ № приказа _______
Кем выдан __________________________________Звание___________________
Сроки службы_________________________________________________________
* пункты 5, 6, 7 - заполняются действующими и бывшими сотрудниками
Дата "___" ___________ 20___г. Проверил медрегистратор ВВК _________
Данные объективного исследования
1. Лор-врач (отоларинголог). Жалобы, анамнез._______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дефекты речи ________________________________________________________
Зев, гортань ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Состояние носовых ходов _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Носовое дыхание справа ______________слева __________________________
Обоняние справа _________________слева ______________________________
Уши. Состояние барабанных перепонок _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Острота слуха на шепотную речь справа __________слева _______________
Барофункция уха справа_________________слева ________________________
Функция вестибулярного аппарата (двойной опыт с вращением ОР) _______
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата_____________ Ф.И.О\подпись _____________________________________

2. Офтальмолог. Шағымдар, анамнез ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Түстерді ажырату_____________________________________________________
Оң жақ көзі, Сол жақ көзі
Коррекциясыз көру өткірлігі _____________________ ___________________
Коррекциямен көру өткірлігі _____________________ ___________________
Скиаскопиялық рефракция
Анық көрудің ең жақын нүктесі ___________________ ___________________
Қозғалыс аппараты _______________________________ ___________________
Көз жасының жолдары _____________________________ ___________________
Қабағы мен конъюнктивасы ________________________ ___________________
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалмалылығы_________________________
Қарашықтары мен олардың реакциясы____________________________________
Оптикалық орта ______________________________________________________
Көздің түбі _________________________________________________________
_________________________________________________________
КІҚ
Көру аумағы__________________________________________________________
Бинокулярлық көру____________________________________________________
Диагноз______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні_____________ Т.А.Ә.\қолы________________________________________
3. Хирург.
Антропометриялық деректер: Бойы _____ см. Салмағы ______ кг.
Кеуде шеңбері: тыныш күйде ______, ауа жұтқанда______, ауа шығарғанда
________.
Динамометрия: оң жақ қол басы ______, сол жақ қол басы _______, тұлға
бойы_____________.
Шағымдары:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (жарақаттар, операциялар, қайда емделді)_____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жалпы дене дамуы_____________________________________________________
Тері және көзге көрінетін кілегейлі қабықшалар_______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Лимфа түйіні_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бұлшық ет жүйесі_____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сүйек жүйесі және буындары___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қалқанша безі _______________________________________________________
Шеткері қан тамырлары________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Несеп шығару жүйесі__________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ректальды____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагнозы:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Күні_____________ Т.А.Ә.\қолы________________________________________

2. Офтальмолог. Жалобы, анамнез ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Цветоощущение _______________________________________________________
Правый глаз Левый глаз
Острота зрения без коррекции _________________ ______________________
Острота зрения с коррекцией __________________ ______________________
Рефракция скиаскопически
Ближайшая точка ясного зрения ________________ ______________________
Двигательный аппарат ______________________ ________________________
Слезные пути ______________________ _________________________________
Веки и конъюктивы ______________________ ____________________________
Положение и подвижность глазных яблок _______________ _______________
Зрачки и их реакция ______________________ __________________________
Оптические среды ______________________ _____________________________
Глазное дно ______________________ __________________________________
_____________________________________________________________________
ВГД
Поля зрения _________________________________________________________
Бинокулярное зрение _________________________________________________
Диагноз _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата_____________ Ф.И.О\подпись _____________________________________
3. Хирург.
Антропометрические данные: Рост _____ см. Вес ______ кг.
Окружность груди: спокойно _________, вдох _______, выдох __________.
Динамометрия: правая кисть _____, левая кисть ______, становая _____.
Жалобы:______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Анамнез (травмы, операции, где лечился) _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Общее физическое развитие ___________________________________________
Кожные покровы и видимые слизистые __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Лимфатические узлы __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мышечная система ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Костная система и суставы ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Щитовидная железа ___________________________________________________
Периферические сосуды _______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мочеполовая система _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ректально____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата_____________ Ф.И.О\подпись______________________________________

1. Паспорттық деректер
1.1. Тегі, аты, әкесінің аты_________________________________________
(қатардағы және басшы құрамдағы адамдар,
_____________________________________________________________________
әскери қызметшілер арнаулы немесе әскери атағын көрсетсін)
1.2. Туған жылы _____________________________________________________
1.3. Тұрақты тұратын жері ___________________________________________
1.4. Әскери билеттегі (тіркеу куәлігіндегі) жарамдылық санаты туралы
белгі)_______________________________________________________________
ӘДК-нің медициналық тіркеушісі тексерді _____________________________
Анықтаманы алдым_____________________________________________________
(кадр аппараты қызметкерінің қолы, тегі, аты, әкесінің аты
түсінікті жазылуы тиіс)
20__ жылғы "____"_____________.
2. Картаның медициналық бөлімі
Алдын-ала іріктеу
Соңғы іріктеу
2.1
Шағымдар
2.2 Анамнез (о.і жарақаттанулар операциялар)
2.3. Антропометрия деректері
Бойы
Салмағы
Кеуде шеңбері
тыныш күйде-
тыныш күйде-
ауа жұтқанда-
ауа жұтқанда-
ауа шығарғанда-
ауа шығарғанда-
Динамометрия
оң жақ қол басы -
оң жақ қол басы -
сол жақ қол басы -
сол жақ қол басы -
тұлғалы-
тұлғалы
2.4. ЛОР-органдарын зерттеу деректері
Жұтқыншақ, көмекей
Сөйлеу
Мұрын тыныс алуы
Оң жақ–
Сол жақ-
Оң жақ–
Сол жақ–
Мұрынмен тыныс алу
Оң жақ–
Сол жақ–
Оң жақ–
Сол жақ–
Құлақтар. Дабыл жарғағының жағдайы
Сыбырлап сөйлегендегі есту өткірлігі
Оң жақ –
Сол жақ –
Оң жақ –
Сол жақ –
Құлақтың барофункциясы
Оң жақ–
Сол жақ–
Оң жақ–
Сол жақ –
Вестибулярлық аппараттың функциясы
Диагнозы
Күні, ЛОР-дәрігердің қолы
2.5 Көру органдарын зерттеу деректері
Түстерді ажырату
оң жақ көзі–
сол жақ көзі–
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Коррекциясыз көру өткірлігі:
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Коррекциямен:
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Скиаскопиялық рефракция:
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Бинокулярлық көру
Анық көрудің ең жақын нүктесі
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Көз жасының жолдары
Қабақтары мен конъюктивалары
Көз алмаларының орналасуы мен қозғалмалылығы
Қарашықтар мен олардың реакциялары
Оптикалық ортасы
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Көз түбі:
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
оң жақ көзі –
сол жақ көзі –
Диагноз
Күні, көз дәрігерінің қолы
2.6. Нерв жүйесін зерттеу деректері
Бас сүйегі – ми невртері
Қозғалыс саласы
Рефлекстер
Сезгіштігі
Вегетативтік нерв жүйесі
Диагнозы
Күні, неврологтың қолы
2.7 Хирургиялық зерттеу деректері
Жалпы дене дамуы
Дененің сыртқы қабаты
Лимфа түйіндері
Бұлшық ет жүйесі
Сүйек жүйесі, буындар
Шеткері қан тамырлары
Несеп жыныс жүйесі
Анус және тік ішек
Диагнозы
Күні, хирургтың қолы

1. Паспортные данные
1.1. Фамилия, имя, отчество _________________________________________
(лицам рядового и начальствующего состава,
_____________________________________________________________________
военнослужащим указать специальное или воинское звание)
1.2. Год рождения ___________________________________________________
1.3. Постоянное место жительства ____________________________________
1.4. Отметка о категории годности в военном билете (приписном свидетельстве)_______________________________________________________
Проверил медрегистратор ВВК _________________________________________
Справку получил _____________________________________________________
(подпись сотрудника кадрового аппарата, фамилия и.о.
разборчиво)
"____"_____________ 20___ г.
2. Медицинская часть карты
Предварительный отбор
Окончательный отбор
2.1
Жалобы
2.2 Анамнез (в т.ч. травмы, операции)
2.3. Данные антропометрии
Рост
Вес
Окружность груди
в покое-
в покое-
вдох-
вдох-
выдох-
выдох-
Динамометрия
правая кисть -
правая кисть -
левая кисть-
левая кисть-
становая-
становая-
2.4. Данные исследования ЛОР-органов
Зев, гортань
Речь
Носовое дыхание
справа –
слева -
справа –
слева –
Обоняние
справа –
слева –
справа –
слева –
Уши. Состояние барабанных
перепонок
Острота слуха на шепотную речь
Правое ухо –
Левое ухо –
Правое ухо –
Левое ухо –
Барофункция уха
справа –
слева –
справа –
слева –
Функция вестибулярного аппарата
Диагноз
Дата, подпись ЛОР-врача
2.5 Данные исследования органа зрения
Цветовое зрение
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза -
Острота зрения без коррекции:
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза -
С коррекцией:
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза -
левого глаза –
Рефракция скиаскопически
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза -
Бинокулярное зрение
Ближайшая точка ясного зрения
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза -
Слезные пути
Веки и коньюнктивы
Положение и подвижность глазных яблок
Зрачки и их реакции
Оптические среды
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза –
Глазное дно:
правого глаза –
левого глаза –
правого глаза –
левого глаза –
Диагноз
Дата подпись офтальмолога
2.6. Данные исследования нервной системы
Черепно-мозговые нервы
Двигательная сфера
Рефлексы
Чувствительность
Вегетативная нервная система
Диагноз
Дата, подпись невролога
2.7 Данные хирургического исследования
Общее физическое развитие
Покровы тела
Лимфатические узлы
Мышечная система
Костная система, суставы
Периферические сосуды
Мочеполовая система
Анус и прямая кишка
Диагноз
Дата, подпись хирурга

2.8. Ішкі органдарды зерттеу деректері
Тамақтану
Эндокриндік жүйе
Жүрек: шекаралары
Тондары
Функциялық сынақ
Тыныштықта
15 рет отырып тұрудан кейін
2 минуттан кейін
Тыныштықта
15 рет отырып тұрудан кейін
2 минуттан кейін
Пульс
Артериялық қысым
Тыныс алу органдары
Ас қорыту органдары
Бауыр
Көк бауыр
Бүйректер
Диагнозы
Күні, терапевтің қолы
2.9. Дерматовенерологиялық зерттеу деректері
Объективті деректер
Диагнозы
Күні, дерматовенерологтың қолы
2.10. Жақтарды және ауыз қуысын зерттеу деректері
Тіс түйісі
Ауыз қуысының кілегейлі қабықшасы, қызыл иектер
Тістері
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
Диагнозы
Күні, тіс дәрігерінің қолы
2.11. Гинекологиялық зерттеу деректері
Объективті деректер
Диагнозы
Күні, гинекологтың қолы
2.12. Психикалық жай-күйді зерттеу деректері
Жады, зейіні
Ойлауы
Интеллекті
Эмоционалдық ерік саласы
Диагнозы
Күні, психиатрдың қолы
2.13. Рентгенологиялық, зертханалық, басқа да зерттеулер
мен консультациялардың деректері:
3. Әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындысы
3.1. Алдын ала медициналық куәландыру
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссия атауы)
Диагнозы_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20____жылғы ____________ № __________ қорытынды
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің (ҚМ-нің) 20__жылғы ____№____бұйрығымен
бекітілген
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын талаптардың_______________бағанының
___________қосымшасы (лары) негізінде
________________________________________________________ оқуға түсуге
(оқу орнының атауы)
_____________________________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)
Төраға __________________________________________
М.О. Хатшы____________________________________________
1.2 Соңғы медициналық куәландыру
______________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссия атауы)
Диагнозы_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ӘДК 20 ____ жылғы "___" ____________№______ қорытындысы.
_____________________________________________________________________
(оқу орнының атауы)
20____жылғы _________ №_____бұйрықпен бекітілген Адамдардың ішкі
істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне
қойылатын талаптардың_______________бағанының ___________қосымшасы
(лары) негізінде________________________________________ оқуға түсуге
(оқу орнының атауы)
_____________________________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)
Төраға __________________________________________
М.О. Хатшы____________________________________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
5-қосымша
_______________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссия атауы)
Медициналық куәландыру туралы
№ _____ анықтама
_____________________________________________________________________
(қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің
арнаулы немесе әскери атағы; тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
_____________________________________________________________________
(әскери–дәрігерлік комиссияның атауы)
20____ жылғы "_____"___________________куәландырылды.
Аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттанудың,)
себепті байланысы туралы комиссияның диагнозы мен қаулысы:
20___ жылғы "___"_______________ №____ бұйрықпен бекітілген
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын талаптардың_______________бағанының
___________қосымшасы (лары) негізінде
ПФЗ қорытындысы:
Ескертпе:
Комиссия төрағасы: ______________ ___________________________________
(қолы) (арнаулы немесе әскери атағы, Т.А.Ә.)
ПФЗ бастығы (психолог): _________ ___________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Комиссия хатшысы: _______________ ___________________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
6-қосымша
_______________________________________
(комиссия атауы)
әскери-дәрігерлік комиссия отырыстары хаттамаларының
КІТАБЫ
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, арнаулы немесе әскери атағы, қызмет орны, лауазымы, медициналық куәландыруға кім жіберді
Диагноз және аурудың, мертігудің (аурулардың, жарақаттанудың, контузияның) себепті байланысы туралы ӘДК қаулысы (шағымдар, қысқаша анамнез, қажет болған жағдайда объективтік зерттеудің қысқаша деректері)
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың қосымшасы мен бағаны, нақты лауазымда әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды
1
2
3
4
Комиссия төрағасы ________________________________________
М.О. Комиссия мүшелері ________________________________________
20___ жылғы "____" _________________.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына 7-қосымша
__________________________________ (білім беру ұйымының атауы) оқу, әскери-оқу орнының әскери- дәрігерлік комиссиясы денсаулық жағдайы бойынша 20_____жылы оқуға түсуге жарамсыз деп танылған кандидаттардың
ТІЗІМІ

2.8. Данные исследования внутренних органов
Питание
Эндокринная система
Сердце: границы
тоны
Функциональная проба
В покое
После 15 приседаний
Через 2 мин.
В покое
После 15 приседаний
Через 2 мин.
пульс
АД
Органы дыхания
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Почки
Диагноз
Дата, подпись терапевта
2.9. Данные дерматовенерологического исследования
Объективные данные
Диагноз
Дата, подпись дерматовенеролога
2.10. Данные исследования челюстей и полости рта
Прикус
Слизистая полость рта, десны
Зубы
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1 1 2 3 4 5 6 7 8
Диагноз
Дата, подпись стоматолога
2.11. Данные гинекологического исследования
Объективные данные
Диагноз
Дата, подпись гинеколога
2.12. Данные исследования психического состояния
Память, внимание
Мышление
Интеллект
Эмоционально-волевая сфера
Диагноз
Дата, подпись психиатра
2.13. Данные рентгенологических, лабораторных, других
исследований и консультаций:
3. Заключения военно-врачебных комиссий
3.1. Предварительное медицинское освидетельствование
в____________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Диагноз______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение №_________ от _________________ 20___ г.
На основании Приложения (й) _____________________________ графы ____.
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел приказа МВД (МО) РК от "___" _________ 20__ г. № ___________________ к поступлению в ____________
(годен, не годен)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель ____________________________________
М.П. Секретарь _______________________________________
3.2. Окончательное медицинское освидетельствование
в____________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Диагноз _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение № _______от ______________20____г. ВВК ___________________
_____________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
На основании Приложения (й) ______________________ графы _____.
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц
для службы в органах внутренних дел, от "___" ________ 20__ г. № ___.
_________________ к поступлению в ___________________________________
(годен, не годен)
_____________________________________________________________________
Председатель _____________________________________
М.П. Секретарь ________________________________________
Приложение 5
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Справка № _____
о медицинском освидетельствовании
_____________________________________________________________________
(специальное или воинское звание лицам рядового и начальствующего
состава, военнослужащим; фамилия, имя, отчество, год рождения)
Освидетельствован ___________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
"_____"___________________ 20____ года.
Диагноз и постановление комиссии о причинной связи заболевания,
увечья (ранения, контузии, травмы):
На основании Приложения(й) _________графы ______
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц
для службы в органах внутренних дел приказ
от "_____"_______________ 20____года №________
Заключение ПФЛ:
Примечание:
Председатель комиссии: ________ _______________________________
(подпись) (специальное или воинское
звание, Ф.И.О.)
Начальник ПФЛ (психолог): _______ _____________________________
(подпись) (Ф.И.О)
Секретарь комиссии: _________________ _________________________
(подпись) (Ф.И.О)
Приложение 6
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
КНИГА
протоколов заседаний военно-врачебной комиссии
_______________________________________________
(наименование комиссии)
№ п\п
Фамилия, имя, отчество, год рождения, специальное или воинское звание, место службы, должность, кем направлен на медицинское освидетельствова ние
Диагноз и постановление ВВК о причинной связи заболевания увечья (ранения, контузии, травмы) (жалобы, краткий анамнез, краткие данные объективного исследования при необходимости)
Приложения и графа Требований предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, заключение о категории годности к воинской службе, в конкретной должности
1
2
3
4
Председатель комиссии _____________________________
М.П. Члены комиссии ____________________________________
"____"________________ 20___ г.
Приложение 7
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
СПИСОК
кандидатов, признанных военно-врачебной комиссией учебного,
военно-учебного заведения _______________________________________
(наименование организации образования)
по состоянию здоровья негодными к поступлению на учебу в 20__ году

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, арнаулы немесе әскери атағы
Алдын ала медициналық куәландыруды өткізген ІІМ, ПД, ПБ әскери-дәрігерлік комиссиясының атауы
Оқуға жіберу кезінде ІІМ, ПД, ПБ әскери-дәрігерлік комиссиясының диагнозы
Білім беру ұйымының ОӘДК толық жазылған диагнозы
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың қосымшасы мен бағаны (Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығы
1
2
3
4
5
6
Әскери-дәрігерлік комиссия төрағасы ________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
8-қосымша
Бекітемін
_______________________________________________________
(актіні бекітетін ішкі істер органы бастығының, әскери бөлім
________________________________________________________________
командирінің, арнаулы немесе әскери атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Елтаңбалы мөр
Мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттың)
мән-жайлары туралы
№ ___АКТІ
1. __________________________________________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты,
_____________________________________________________________________
туған жылы, лауазымы, ішкі істер органының атауы,
_____________________________________________________________________
әскери бөлімнің нөмірі)
2. Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алған орны__________________
_____________________________________________________________________
(мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алған орны, түрі, сипаты
_____________________________________________________________________
және оны оқшаулау көрсетілсін)
3. Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) ______ жылы ________ айында
__________ күні __________ сағат _________алды.
4. Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алудың мән-жайларының толық
сипаттамасы (еркін түрде)____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алудың себептері____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество, год рождения, специальное или воинское звание
Наименование военно-врачебной комиссии МВД, ДП, УП, проводившей предварительное медицинское освидетельствование
Диагноз военно-врачебной комиссии МВД, ДП, УП при направлении на учебу
Развернутый диагноз ВВВК организации образования
Приложения и графа Требований предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел (приказ МВД РК от "31" марта 2010 г. № 132
1
2
3
4
5
6
Председатель военно-врачебной комиссии ____________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"____" __________________ 20___ г.
Приложение 8
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________________________________________________
(должность, специальное или воинское звание, инициалы,
_____________________________________________________________________
фамилия и подпись начальника органа внутренних дел командира
воинской части утверждающего акт)
Гербовая печать
Акт №
об обстоятельствах получения увечья
(ранения, контузии, травмы)
1. __________________________________________________________________
(специальное или воинское звание, фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
год рождения, должность, наименование органа внутренних дел,
_____________________________________________________________________
номер воинской части)
2. Место получения увечья (ранения, контузии, травмы) _______________
_____________________________________________________________________
(указать место получения, вид, характер и
_____________________________________________________________________
локализацию увечья (ранения, контузии, травмы)
4. Увечья (ранение, контузия, травма) получено в _____часов ____числа
__________ месяца ________ года.
4. Подробное описание обстоятельств получения увечья (ранения,
контузии, травмы)
(в произвольной форме) ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Причины получения увечья (ранения, контузии, травмы) _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

6. Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) алудың мән-жайлары туралы
қорытынды:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мертігу мыналарда алынды:
а) қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) орындау кезінде:
_____________________________________________________________________
б) қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) орындаумен
байланысты емес жазатайым оқиғаның нәтижесінде – қажетін жазыңыз
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
9-қосымша
Мертігу (жаралану, контузия, жарақат) туралы
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________________
(жарақат алушының әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, туған күні)
20___ жылғы "____" ____________________
_____________________________________________________________________
(мертігу (жаралану, жарақат, контузия) алынған мән-жайлар
_____________________________________________________________________
және оны оқшаулару көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мертігу (жаралану, жарақат, контузия):
1) қызметтік міндеттерді атқару кезінде;
2) қызметтік міндеттерді атқарумен байланысы жоқ, жазатайым оқиға
нәтижесінде алынды. (қажеттінің астын сызыңыз)
Анықтама _______________________________________ ұсыну үшін берілді.
(анықтама ұсынылатын мекеменің, ұйымның атауы)
М.О. Бастық______________________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
10-қосымша
Ауру туралы № _______ куәлік
20___ жылғы "___"____________________________________________________
(әскери–дәрігерлік комиссия атауы)
______________________________________ жолдама бойынша куәландырылды.
1. Тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы_______________________________
2. Арнаулы және әскери атағы_________________________________________
кәсібі_______________________________________________________________
3. Қызмет орны, атқаратын лауазымы___________________________________
4. Қай уақыттан бастап Қарулы күштерде қызмет
атқарған_________бастап_________дейін;
ІІМ-де__________бастап______________ дейін.
5 Мерзімді әскери қызметке________________________________шақырылған

6. Заключение об обстоятельствах получения увечья (ранения, контузии,
травмы)____
_____________________________________________________________________
Увечье получено:
а) при исполнении служебных обязанностей (обязанностей военной
службы);
_____________________________________________________________________
б) в результате несчастного случая, не связанного с исполнением служебных обязанностей (обязанностей военной службы) - нужное записать
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 9
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Справка об увечье (ранении, травме, контузии)
_____________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество,
дата рождения получившего травму)
"____" ______________ 20___ г. ______________________________________
_____________________________________________________________________
(указать обстоятельства, при которых получено увечье
(ранение, травма, контузия)
_____________________________________________________________________
и его локализацию)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Увечье (ранение, травма, контузия) получено:
1) при исполнение служебных обязанностей;
2) в результате несчастного случая, не связанного с исполнением служебных обязанностей (нужное подчеркнуть)
Справка выдана для предоставления ____________________________
(наименование учреждения, организации,
куда предоставляется справка)
М.П. Начальник ____________________________
Приложение 10
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Свидетельство о болезни № _____
"___"________20___ г. _______________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
Освидетельствован по направлению ____________________________________
1. Фамилия, имя, отчество, год рождения _____________________________
2. Специальное или воинское звание __________________________________
профессия ___________________________________________________________
3. Место службы, занимаемая должность _______________________________
4. С какого времени состоял на службе в Вооруженных Силах с ________
по_________,
в МВД с ______________ по ____________________.
5. Призван на действительную воинскую службу ________________________

6. Бойы _________ см. Салмағы________ кг. Кеуде шеңбері _________ см.
7. Шағымдары:
8. Кысқаша анамнез:
9. Зерттелуде және емделуде болған: _________________________________
_____________________________________________________________________
10. Объективті зерттеу деректері:
11. Арнайы зерттеулердің (рентгенологиялық, зертханалық, аспаптық
және т.б. консультациялардың) нәтижелері:
12. _________________________________________________________________
аурудың, мертігудің (жараланудың, контузияның, жарақаттың)
себепті байланысы туралы)
______________________________диагнозы және қаулысы.
13. Қорытынды _______________________________________________________
әскери қызметке (ішкі істер органдарындағы қызметке),
әскери мамандық бойынша қызметке
_____________________________________________________________________
(лауазымдағы қызметке)және т.б.жарамдылық туралы
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің (ҚМ-нің) 20__жылғы _____№___бұйрығымен
бекітілген
Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын талаптардың_______________бағанының
___________қосымшасы (лары) негізінде
14. Ертіп жүруші адамды қажет етеді, қажет етпейді (керек емесін
сызып тастаңыз) __________
(саны)
М.О. Комиссия төрағасы __________________________________
Хатшы ______________________________________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама өткізу
қағидаларына
11-қосымша
Әскери-дәрігерлік комиссия отырысының
№ ________ хаттамасы
Ескерту. 11-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________
(комиссияның атауы)
20____ жылғы "____" ____________.
1. ________________________________ жолдама, хат, шағым, арыз қаралды
(құжаттың нөмірі мен датасы, құжат кімнен келіп түскені, қандай
мәселе бойынша екендігі көрсетіледі)
2. Мына құжаттар қаралды (олардың күнін, нөмірін және т.б. көрсете
отырып, аурудың, жараланудың, контузияның, жарақаттың, мертігудің
себепті байланысы туралы ӘДК-ның қаулысын шығару үшін сараптамалық
құндылығы бар нақты құжаттарды санамалау қажет):
1)___________________________________________________________________
(комиссияның нақты атауы көрсетілсін)
_____________________________ ӘДК-ның 20___ жылғы "____"_____________
№ _____медициналық куәландыру актісі.
2) __________________________________________________________________
(комиссияның атауы көрсетілсін)
ӘДК-ның 20___ жылғы "____"____________ № _____ ауру туралы куәлігі.

6. Рост ________ см. Вес тела _______ кг. Окружность груди ______ см.
7. Жалобы:
8. Краткий анамнез:
9. Находился на исследовании и лечении: _____________________________
_____________________________________________________________________
10. Данные объективного исследования:
11. Результаты специальных исследований (рентгенологических,
лабораторных, инструментальных и др. консультаций):
12. Диагноз и постановление _________________________________________
о причинной связи заболевания, увечья
(ранения, контузии, травмы)
_____________________________________________________________________
13. Заключение ______________________________________________________
о годности к воинской службе (службе в органах
внутренних дел),
____________________________________________________________________
службе по военной специальности (службе в должности) и др.
На основании Приложения (й) __________________ графы _______________
Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел приказа МВД (МО) РК
от ___________ 20____ г. № ____________________
14. В сопровождающем нуждается, не нуждается (ненужное зачеркнуть) _____________
(количество)
М.П. Председатель комиссии ___________________________
Секретарь _______________________________________
Приложение 11
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Протокол № ______
заседания военно-врачебной комиссии
Сноска. Приложение 11 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________
(наименование комиссии)
"____"____________ 20____ г.
1. Рассмотрено направление, письмо, жалоба, заявление _______________
(указать номер и дату документа, от кого
поступил документ, по какому вопросу)
2. Рассмотрены документы (перечислить конкретные документы, имеющие
экспертную ценность для вынесения постановления ВВК о причинной связи
заболевания, ранения, контузии, травмы, увечья с указанием их даты,
номера и т.п.):
1) акт медицинского освидетельствования ВВК _________________________
_____________________________________________________________________
(указать точное наименование комиссии)
от "____"_________ 20___ г. № _____
2) свидетельство о болезни ВВК ______________________________________
(указать наименование комиссии)
от "____"__________ 20___ г. №_____

3)____________________________________ 20____ жылғы "__" ____________
(атауы көрсетілсін)
№ _____ анықтамасы (медициналық куәландыру актісінен үзінді).
4) __________________________________________________________________
(медициналық немесе әскери-медициналық мекеменің, денсаулық сақтау
________________________амбулаторлық науқастың_________ жылдан бастап
мекемесінің атауы көрсетілсін)
_____жылға дейінгі № ____ медициалық картасы (медициналық кітапшасы).
5) __________________________________________________________________
(медициналық немесе әскери-медициналық мекеменің,
_____________________________________________________________________
денсаулық сақтау мекемесінің атауы көрсетілсін)
20___ жылғы "____"____________ № _____ауру тарихы немесе одан үзінді.
6) жараланудың (контузияның, жарақаттың, мертігудің) мән-жайлары
туралы ішкі істер органы бастығының (әскери бөлім командирінің)
20___ж. "____" ________ №___анықтамасы.
7) мұрағаттардың (әскери-медициналық құжаттардың, ҚМ Орталық
мұрағатының, наградалық мұрағаттардың, партия құжаттарының, армия
штабтарының, партизан құрамаларының және т.б.) 20___ жылғы
"____"__________№___ анықтамалары.
8) әскери міндеттен босату туралы куәлік, сериясы ___________________
№ ______ берілген күні ________________________________ (кім) берген.
9) 20___жылғы "___"_________ № ___________ қайтыс болу туралы куәлік.
10) 20__жылғы "___"_________(кім) _______________________ берген
қызыл әскер кітапшасы.
11) әскери билет, сериясы ___________________ № _____________________
20 ____ жылғы "_____" _____________________ әскери комиссары берген.
12) _______________________________________________№ ________ жеке іс
(ішкі істер органы, әскери бөлімнің нөмірі көрсетілсін)
13) әскери комиссариаттың №_______________ жеке әскери ісі
14) ___________________________
(зейнеткерлік органының, ІІМ-нің, ПД-нің, ПБ-нің _______________________________
қаржы бөлінісінің, әскери комиссариаттың, халықты_______ № _______ зейнеткерлік ісі.
әлеуметтік қорғау бөлімінің атауы көрсетілсін)
15) 20 __жылғы "__" _______ жауынгерлік мінездеме (көшірме).
16) 20 __жылғы. "__" _______ аттестаттау (көшірме).
17) ______________ орденіне (медаліне) наградтау парағының көшірмесі.
18) МӘС бөлімінің 20 __ жылғы "__" _____ сериясы_____ № ______ анықтамасы.
19) ______________ аудандық МӘС бөлімінің 20____ жылғы куәландыру актісі.
20____ жылғы куәландыру актісі.
20) басқа да медициналық, сот-медициналық, сараптамалық,
әскери-есептік құжаттардан, қызметтік тергеулердің қорытыныдыларынан
және т.б. мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3) справка (выписка из акта медицинского освидетельствования)
ВВК _______________________________ от "__" ______ 20____ г. № _____
(указать наименование)
4) медицинская карта амбулаторного больного (медицинская книжка) № __
_____________________________________________________________________
(указать наименование медицинского или военно-медицинского
учреждения,
__________________________________ с ___________ г. по ___________ г.
учреждения здравоохранения)
5) история болезни или выписка из нее _______________________________
(указать наименование медицинского или
_____________________________________________________________________
военно-медицинского учреждения, учреждения здравоохранения)
№ ____ от "___"____________ 20___ г.
6) справка начальника органа внутренних дел (командира воинской
части) об обстоятельствах получения ранения (контузии, травмы,
увечья) от "_____" ____________ 20____ г. № ______
7) справки архивов (Военно-медицинских документов, Центрального
архива МО, архивов наградных, партийных документов, штабов армий,
партизанских соединений и т.д.) от "___"__________ 20___ г.
8) свидетельство об освобождении от воинской обязанности, серия ___ №
____ дата выдачи _______ выдано (кем)
_____________________________________________________________________
9) свидетельство о смерти__________________________________ от "____"
__________ 20____ г.№ ________
10) красноармейская книжка за ________20___г., выдана (кем) _________
11) военный билет сер.____ № ______ выдан "__" _______ 20____ г.
__________________________________________________военным комиссаром
12) личное дело № __________________________________________________
(указать орган внутренних дел, номер воинской части)
13) личное воинское дело №_______________ военного комиссариата
14) пенсионное дело № _______________________________________
(указать наименование пенсионного органа: _______________________________________
финансовое подразделение МВД, ДП, УП, военного комиссариата, отдела
______________________________________
социальной защиты населения)
15) боевая характеристика (копия) от "____" _________ 20____ г.
16) аттестация (копия) от "_____"___ ________ 20____ г.
17) копия наградного листа к ордену (медали)__________________
18) справка отдела МСЭ сер. ___ № ____ от "___" _________ 20___ г.
19) акт освидетельствования отдела МСЭ________________________ района _____ за 201___ г.
20) сведения из других медицинских, судебно-медицинских экспертных,
военно-учетных документов, заключений служебных расследований и т.п.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

21) _________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Анықталды:
Тегі_________________________________ аты ___________________________
әкесінің аты ___________________________ туған жылы _________________
Арнаулы немесе әскери атағы__________________________________________
20_ж "__"____ әскери қызметке (келісімшарт бойынша қабылданды)
шақырылды.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(әскери комиссариат, облыс, қала, аудан, күні, жылы, айы көрсетілсін)
4. Әскери қызметті өткеру туралы деректер, әскери қызметтен босатылу уақыты мен себебі; ішкі істер органдарында қызмет өткеру туралы деректер;
майданда болғаны туралы деректер (әскери бөлімдерге, ішкі істер
органдарына, нақты әскердің құрамына ену уақытын көрсете отырып),
жауынгерлік іс-қимылдар жүргізілген елдерде болу, Чернобыль АЭС-тегі
аварияның зардабын жоюға қатысу, қашан, қандай негізде және кімнің
бұйрығы бойынша (бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетілсін) әскери
қызметтен (ішкі істер органдарынан) босатылған және т.б.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
(мекеменің атауы (нөмірі) және
_____________________________________________________________________
емдеуде болу мерзімі көрсетілсін)
ведомстволық медициналық және әскери-медициналық мекемеде емдеуде
болды.
6. __________________________________________________________________
(ӘДК-ның атауы, куәландыру күні және
_______________________________________________ ӘДК-да куәландырылды.
ӘДК-ның қорытындысы көрсетілсін)
7. Қаралатын мәселе бойынша ӘДК қаулысының негіздемесі_______________
_____________________________________________________________________
8. ӘДК-ның қаулысы___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері: "Қолдағандар"
-..., "Қарсы болғандар" - (Комиссия мүшелерінің ерекше пікірі
хаттамаға қоса беріледі).
Комиссия төрағасы______________________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тег, аты-жөні)
Комиссия мүшелері _____________________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
____________________________________________________ ӘДК отырысының
(атауы көрсетілсін)
___ парақтағы 20___жылғы "___" __________ № ________ хаттамасына
қосымша (қаралған құжаттардан үзінді)
_________________________________ӘДК-нің 20___жылғы "___" ___________
(атауы көрсетілсін)
______________________ № _____ қаулысы ______________________________
(кімге жіберілгені, мекенжайы, жіберілген күні және шығыс нөмірі
көрсетілсін)
__________________________________________________________ жіберілді.
_______________________
Құжаттар 20___ жылғы №_____ істің ____ томындағы ___ бетке тігілген №
Комиссия хатшысы ____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз
жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери
қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық
қарсы көрсетімдердің
ТІЗБЕСІ

21)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Установлено:
Фамилия _______________________ имя _________________________
отчество ______________________ год рождения _________________
Специальное или воинское звание ______________________________
призван (поступил по контракту) на военную службу "__"_____ 20___ г.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать военный комиссариат, область, город, район, число, год, месяц)
поступил на службу в органы внутренних дел "___" __________ 20___ г.
4. Данные о прохождении военной службы, время и причина
увольнения с военной службы; данные о прохождении службы в органах
внутренних дел;
данные о пребывании на фронте (с указанием времени вхождения
воинских частей, органов внутренних дел, в состав действующей армии),
пребывании в странах, где велись боевые действия, участии в
ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, когда, на каком основании и
чьим приказом (указать дату и номер приказа) уволен с военной службы
(органов внутренних дел) и др.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Находился на лечении в ведомственном медицинском и
военно-медицинском учреждении ______________________________________
(указать наименование (номер) учреждения и
____________________________________________________________________
срок пребывания на лечении)
6. Освидетельствован ВВК ___________________________________________
(указать наименование ВВК, дату
_____________________________________________________________________
освидетельствования и заключения ВВК)
7. Обоснование постановления ВВК по рассматриваемому вопросу ________
_____________________________________________________________________
8. Постановление ВВК ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Результаты голосования членов комиссии: "ЗА" -..., "ПРОТИВ" -...
(Особое мнение членов комиссии прилагается к протоколу).
Председатель комиссии ______________________________________________
(специальное или воинское звание, М.П. подпись,
фамилия, инициалы)
Члены комиссии ____________________________________________________
(специальное или воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Приложение к протоколу заседания ВВК ______________________________
(указать наименование)
от "___" __________ 20___ г. № ______ на _____ листах (выписки из рассмотренных документов).
Постановление ВВК _________________________________________________
(указать наименование)
от "___"________ 20___ г. № _____ отправлено _______________________
(указать кому отправлено, адрес,
____________________________________________________________________
дату отправки и исходящий номер)
Документы подшиты в дело № ______ том ____ с. _______ за 20___ г.
Секретарь комиссии ____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 12
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Перечень
медицинских противопоказаний к прохождению службы, военной
службы лицами рядового и начальствующего состава,
военнослужащими в местностях с неблагоприятными климатическими
условиями Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз
жерлері:
1) Ақмола облысында - Аршалы, Жарқайың, Есіл, Жақсы, Қорғалжын және Целиноград аудандары (Астана қаласын қоспағанда), Сілеті селолық округі және Степногор қаласы;
2) Ақтөбе облысында - Байғанин және Мұғалжар аудандары;
3) Алматы облысында - Жамбыл, Іле (Күрті селолық округін қоспағанда), Талғар, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ (Шелек селолық округін қоспағанда), Райымбек, Алакөл (Үйгентас селолық округін қоспағанда), Көксу, Сарқан, Талдықорған (Талдықорған қаласын қоспағанда), Панфилов, Қарасай, Балқаш, Кербұлақ, Қапшағай аудандары, Кербұлақ ауданының Гвардейск қала үлгісіндегі кенті, Текелі қаласы және Ақсу ауылы, Іле ауданының Күрті селолық округі, Еңбекшіқазақ ауданының Шелек селолық округі;
4) Атырау облысы;
5) Шығыс Қазақстан облысында – Қатонқарағай, Күршім, Аягөз, Жарма, Зайсан, Тарбағатай, Абай, Бесқарағай, Жаңа Семей, Таскескен аудандары, Үржар ауданының Мақаншы селолық округі, Семей және Курчатов қалалары;
6) Жамбыл облысында - Қордай, Мойынқұм, Талас, Байзақ және Шу аудандары және Жаңатас қаласы;
7) Батыс Қазақстан облысында - Жаңақала және Орда аудандары, Теректі аудандары, Тайпақ селолық округі;
8) Қарағанды облысында – Абай, Нұра, Шет, Ұлытау, Қарқаралы аудандары, Шет ауданының Ағадыр селолық округі, Ұлытау ауданының Жезді селолық округі, Қаражал қаласы және Жәйрем кенті, Сәтбаев, Жезқазған және Приозерск қалалары;
9) Қостанай облысында - Арқалық қаласы;
10) Қызылорда облысы;
11) Маңғыстау облысында – Қарақия, Бейнеу, Маңғыстау, Мұнайлы аудандары (Өмірзақ селосын, сондай-ақ бұрынғы Түпқараған ауданының жерлерін қоспағанда), Жаңаөзен, Форт-Шевченко және Ақтау қалалары;
12) Павлодар облысында - Май және Лебяжі аудандары;
13) Солтүстік Қазақстан облысында - Айыртау ауданы;
14) Оңтүстік Қазақстан облысында - Созақ, Сарыағаш (Келес селолық округін қоспағанда) аудандары және Түркістан және Сарыағаш қалалары;
15) Байқоңыр қаласы және "Байқоңыр" ғарыш айлағына іргелес аудандар.
2. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық қарсы көрсетімдер:
1) кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз;
2) тастардың болуымен немесе конкременттерсіз, бірақ жиі бүйрек шаншуы талмасымен несептасты ауру; бір бүйректің болмауы, бүйректің даму аномалиялары (таға тәрізді бүйрек, бүйрек түбекшесі мен несепағардың толықтай қосарлануы);

1. Местности Республики Казахстан с неблагоприятными климатическими условиями:
1) в Акмолинской области - Аршалынский, Жаркаинский, Есильский, Жаксынский, Коргальжинский и Целиноградский (за исключением г. Астана) районы, Селетинский сельский округ и г. Степногорск;
2) в Актюбинской области - Байганинский и Мугалжарский районы;
3) в Алматинской области - Жамбылский, Илийский(за исключением Куртинского сельского округа), Талгарский, Уйгурский, Енбекшиказахский (за исключением Чиликского сельского округа), Райымбекский, Алакольский (за исключением Уйгентасского сельского округа), Коксуйский, Саркандский, Талдыкорганский (за исключением г. Талдыкоргана), Панфиловский, Карасайский, Балхашский, Кербулакский, Капшагайский районы, п.г.т. Гвардейск Кербулакского района, г. Текели и с. Аксу, Куртинский сельский округ Илийского района, Чиликский сельский округ Енбекшиказахского района;
4) Атырауская область;
5) в Восточно-Казахстанской области - Катон-Карагайский, Курчумский, Аягузский, Жарминский, Зайсанский, Тарбагатайский, Абайский, Бескарагайский, Жанасемейский, Таскескенский районы, Маканчинский сельский округ Урджарского района, г. Семипалатинск и г. Курчатов;
6) в Жамбылской области – Кордайский, Мойынкумский, Таласский, Байзакский, Шуский районы и г. Жанатас;
7) в Западно-Казахстанской области – Джангалинский, Урдинский, Теректинский районы, Тайпакский сельский округ;
8) в Карагандинской области – Абайский, Нуринский, Шетский, Улытауский, Каркаралинский районы, Агадырский сельский округ Шетского района, Жездинский сельский округ Улытауского района, г. Каражал и поселок Жайрем, г. Сатпаев, г. Жезказган и г. Приозерск;
9) в Костанайской области - г. Аркалык;
10) Кызылординская область;
11) в Мангистауской области – Каракиянский, Бейнеуский, Мангистауский Мунайлинский районы (за исключением с. Умирзак, а также земель бывшего Тупкараганского района), г. Жана-Узень, г. Форт-Шевченко и г. Актау;
12) в Павлодарской области – Майский, Лебяжинский районы;
13) в Северо-Казахстанской области - Айыртауский районы;
14) в Южно-Казахстанской области - Сузакский, Сарыагашский (за исключением Келесского сельского округа) районы, г. Туркестан и г. Сарыагаш;
15) г. Байконыр и районы примыкающие к космодрому "Байконур".
2. Медицинские противопоказания к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан:
1) Тиреотоксикоз любой степени тяжести;
2) Мочекаменная болезнь с наличием камней или без конкрементов, но с частыми приступами почечной колики; отсутствие одной почки, аномалии развития почек (подковообразная почка, полное удвоение лоханки и мочеточника);

3) II сатыдағы гипертониялық ауру;
4) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан қатерлі ісіктер;
5) Фотодерматоздар, эритематоздық жегі;
6) Күрт байқалған созылмалы ларингофарингиттер;
7) Емдеудің әсері болмаған кезде үздіксіз қайталанатын аллергиялық аурулардың ауыр асқынған нысандары;
8) Жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері;
9) Климакспен немесе жатырдан қан кетулермен ілесе жүретін аналық бездердің дисфункциясы.
3. Қазақстан Республикасының климаттық жағдайлары қолайсыз жерлерінде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің тұруына медициналық қарсы көрсетімдер:
1) Жиі ұстамалары бар эпилепсия (ай сайын);
2) Мидың немесе жұлынның тамыр аурулары және параличтер немесе терең парездер болған кезде орталық нерв жүйесінің басқа да ауыр органикалық аурулары, гидроцефалия, сөйлеудің, көрудің бұзылулары, денесінің немесе жүрісінің бұзылуы; ми және жұлын ісіктері;
3) Эндокриндік жүйе ауруларының ауыр нысандары, кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз;
4) Коронарлық немесе жалпы қан айналымының ІІ немесе ІІІ дәрежелі бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары;
5) III сатыдағы гипертониялық ауру;
6) Коллагеноздар (ревматоидтық артрит, жүйелі қызылжегі, жүйелі склеродермия, түйінді периартериит, дерматомиозит);
7) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан қатерлі ісіктер;
8) тастардың болуымен немесе конкременттерсіз, бірақ жиі бүйрек шаншуы талмасымен несептасты ауру; бір бүйректің болмауы, бүйректің даму аномалиялары (таға тәрізді бүйрек, бүйрек түбекшесі мен несепағардың толықтай қосарлануы);
9) Кез келген этиологиядағы жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері;
4. Таулы жерлерде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің қызмет, әскери қызмет өткеруіне медициналық қарсы көрсетімдер: (теңіз деңгейінен 1500 метр және одан жоғары):
1) Ми қан айналысының ауыспалы бұзылуларымен мидың және жұлынның тамыр аурулары;
2) Кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз;
3) Функцияларының әлсіз бұзылуымен және сирек асқынулармен баяу өршитін қан өндіру жүйесінің аурулары;
4) Сыртқы тыныс алу функциясының бұзылуымен өкпенің созылмалы аурулары;
5) Жалпы және коронарлық қан айналысының бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары;
6) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан қатерлі ісіктер;
7) Кез келген дәрежеде көрінетін облитерациялайтын эндартериит;
5. Таулы жерлерде қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің тұруына медициналық қарсы көрсетімдер: (теңіз деңгейінен 1500 метр және одан жоғары):

3) Гипертоническая болезнь II стадии;
4) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
5) Фотодерматозы, эритематозная волчанка;
6) Резко выраженные хронические ларингофарингиты;
7) Тяжелые осложненные формы аллергических заболеваний, непрерывно рецидивирующие при отсутствии эффекта от лечения;
8) Опухоли матки, яичников или молочной железы;
9) Дисфункция яичников, сопровождающаяся климаксом или маточными кровотечениями.
3. Медицинские противопоказания к проживанию лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих в местностях с неблагоприятными климатическими условиями Республики Казахстан:
1) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно);
2) Сосудистые заболевания головного или спинного мозга и другие тяжелые органические болезни центральной нервной системы при наличии параличей или глубоких парезов, гидроцефалии, расстройства речи, зрения, нарушений статики или ходьбы; опухоли головного или спинного мозга;
3) Тяжелые формы болезней эндокринной системы, тиреотоксикоз любой степени; тяжести;
4) Болезни системы кровообращения с нарушением коронарного или общего кровообращения II или III степени;
5) Гипертоническая болезнь III стадии;
6) Коллагенозы (ревматоидный артрит, системная красная волчанка, системная склеродермия, узелковый периартериит, дерматомиозит);
7) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
8) Мочекаменная болезнь с наличием камней или без конкрементов, но с частыми приступами почечной колики; отсутствие одной почки, аномалии развития почек (подковообразная почка, полное удвоение лоханки и мочеточников);
9) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии.
4. Медицинские противопоказания к прохождению службы, военной службы лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими в высокогорных местностях (1500 метров и более над уровнем моря):
1) Сосудистые заболевания головного и спинного мозга с преходящими расстройствами мозгового кровообращения;
2) Тиреотоксикоз любой степени тяжести;
3) Болезни кроветворной системы, медленно прогрессирующие с умеренным нарушением функции и редкими обострениями;
4) Хронические заболевания легких с нарушением функции внешнего дыхания;
5) Болезни системы кровообращения с нарушением общего или коронарного кровообращения;
6) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
7) Облитерирующий эндартериит любой степени выраженности.
5. Медицинские противопоказания к проживанию лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих в высокогорных местностях (1500 метров и более над уровнем моря):

1) Олигофрения.
2) Жиі ұстамалары бар эпилепсия (ай сайын).
3) Аурудың жиі қайталанатын фазаларымен маниакальдық-депрессивтік психоз, шизофрения.
4) Гидроцефалиямен, параличтермен, парездермен, сөйлеудің, көрудің бұзылуымен ілесе жүретін орталық нерв жүйесінің органикалық аурулары, ми немесе жұлын ісіктері және ағзалардың функцияларын тұрақты бұзулары бар орталық нерв жүйесінің басқа да ауыр және жылдам өршитін аурулары.
5) Эндокриндік жүйе аурулары, кез келген ауырлық дәрежесіндегі тиреотоксикоз.
6) Өршу белгілері болған кездеа қанның жүйелік аурулары.
7) Сыртқы тыныс алу функциясының бұзылуымен тыныс алу органдарының созылмалы аурулары.
8) Жалпы немесе коронарлық қан айналымының ІІ және ІІІ дәрежелі бұзылуымен қан айналу жүйесінің аурулары.
9) II және III сатыдағы гипертониялық ауру.
10) Сатысы мен емдеу нәтижелеріне қарамастан қатерлі ісіктер.
11) Кез келген дәрежеде көрінетін облитерациялайтын эндартериит.
12) Кез келген этиологиядағы жатырдың, аналық бездің немесе сүт безінің ісіктері.
6. Шетелде уақытша қызмет өткеретін қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, уақытша шетелде орналасқан әскерлерде қызмет өткеретін әскери қызметшілердің шетелде тұруына қарсы көрсетімдер:
1) Психикалық аурулар, оның ішінде ремиссия немесе компенсация жағдайындағы.
2) Жиі ұстамалары бар (ай сайын) немесе тұлғаның өзгеруісі бар эпилепсия.
3) Мінез-құлықтың әлеуметке қарсы нысандары бар айқын психопатия.
4) Нашақорлық және созылмалы алкоголизм.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
13-қосымша
Қолайсыз ыстық климаттты шет елдерге шығатын қатардағы және
басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер үшін
медициналық қарсы көрсетімдер
ТІЗБЕСІ
1. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) барлық жіті аурулар (толық емделгенге дейін), асқыну сатысындағы созылмалы аурулар;
2) Психикалық аурулар, оның ішінде ремиссиялар немесе компенсациялар жағдайындағы аурулар;
3) Психопатия және айқын невротикалық жай-күй;
4) Созылмалы алкоголизм және нашақорлықтың барлық нысандары;.
5) Эпилепсия және түрлі генездегі пароксизмальдық жай-күй;
6) Мидың қан айналысының тұрақты бұзылуы кезіндегі мидың және жұлынның тамыр аурулары;
7) Орталық нерв жүйесінің жұқпалы-вирустық ауруларының зардаптары, функцияларының терең немесе әлсіз байқалатын бұзылулары кезінде мидың және жұлынның органикалық зақымдануы;

1) Олигофрения;
2) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно);
3) Маниакально-депрессивный психоз с часто повторяющимися фазами заболевания, шизофрения;
4) Органические болезни центральной нервной системы, сопровождающиеся гидроцефалией, параличами, парезами, расстройством речи, зрения, опухоли головного или спинного мозга и другие тяжелые и быстро прогрессирующие заболевания центральной нервной системы со стойкими нарушениями функции органов;
5) Болезни эндокринной системы, тиреотоксикоз любой степени тяжести;
6) Системные заболевания крови при наличии признаков прогрессирования;
7) Хронические заболевания органов дыхания с нарушением функции внешнего дыхания;
8) Болезни системы кровообращения с нарушением общего или коронарного кровообращения II и III степени;
9) Гипертоническая болезнь II или III стадии;
10) Злокачественные новообразования независимо от стадии и результатов лечения;
11) Облитерирующий эндартериит любой степени выраженности;
12) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии.
6. Противопоказаниями к проживанию за рубежом лиц рядового и начальствующего состава, временно проходящих службу за границей и военнослужащих, проходящих службу в войсках временно находящихся за границей, являются:
1) Психические заболевания, в том числе в состоянии ремиссии или компенсации;
2) Эпилепсия с частыми припадками (ежемесячно) или изменением личности;
3) Выраженные психопатии с антисоциальными формами поведения;
4) Наркомании и хронический алкоголизм.
Приложение 13
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
медицинских противопоказаний для лиц рядового и начальствующего
состава, военнослужащих, выезжающих в зарубежные страны с
неблагоприятным жарким климатом
1. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, являются:
1) Все острые заболевания (до полного излечения), хронические заболевания в стадии обострения;
2) Психические заболевания, в том числе в состоянии ремиссии или компенсации;
3) Психопатии и выраженные невротические состояния;
4) Хронический алкоголизм и все формы наркомании;
5) Эпилепсия и пароксизмальные состояния различного генеза;
6) Сосудистые заболевания головного и спинного мозга при стойких нарушениях мозгового кровообращения;
7) Последствия инфекционно-вирусных болезней центральной нервной системы, органические поражения головного и спинного мозга при глубоких или умеренно выраженных нарушениях функции;

8) Орталық нерв жүйесі функцияларының тұрақты бұзылуларымен бас сүйек-ми жарақатының зардаптары;
9) Қозғалыстың, сезгіштіктің және трофиканың айқын бұзылулары кезіндегі перифериялық нервтердің созылмалы аурулары мен жарақаттарының зардаптары;
10) Клиникалық сауыққан сәттен бастап вирустық тұмаудың, ішсүзектің, паратифтердің ауыр нысандарынан кейінгі жай-күй;
11) Эндокриндік жүйе аурулары: ауыр және орташа нысандары (қалқанша без функциясының бұзылуынсыз оның І және ІІ дәрежелі диффуздық үлкеюі шығуға қарсы көрсетім болып табылмайды). Асқынбаған ағымымен эндокриндік аурулардың жеңіл нысандары болған жағдайда, сондай-ақ диффуздық тиреотоксиндік зоб бойынша операциялық емдеуден кейін немесе түйінді зоб себебі бойынша операциядан кейін шығу туралы мәселе жеке шешіледі;
12) Қан және қан өндіруші ағзалардың аурулары (әлсіз темір жетіспеушілігі анемияларында – шығу туралы мәселе жеке шешіледі);
13) Өкпе және басқа ағзалар туберкулезінің белсенді нысандары (үш жылда процестің белсенділігі болмаған жағдайда шығуға қарыс көрсетім жоқ);
14) ІІ-ІІІ дәрежелі өкпе және өкпе-жүрек жеткіліксіздігі көріністерімен туберкулездік емес өкпенің созылмалы аурулары;
15) Бронх демікпесі және аурудың стационарлық емделуін қажет ететін жиі асқынуларымен аллергиялық аурулар;
16) Соңғы талма себебі бойынша емделу аяқталғаннан кейін бір жыл ішіндегі ревматизм (жүрек кемістігі);
17) Митраль қақпақшаның тұрақты компенсациялы жеткіліксіздігін қоспағанда, жүрек кемістігі;
18) II-III дәрежелі созылмалы коронарлық жеткіліксіздікпен созылмалы ишемиялық ауру, инфаркттан кейінгі кардиосклероз;
19) Жүрек ырғағының бұзылуымен пароксизмалы жиі (2 айда 1 реттен көп) немесе үнемі нысандары немесе II-III дәрежелі қан айналуының бұзылуы бар жүрек бұлшық етінің аурулары;
20) III сатыдағы гипертониялық ауру;
21) Клиникалық тексерудің деректерімен расталған соңғы асқынудан кейін 3 жылдың ішінде асқазанның, ұлтабардың ойықжара ауруы;
22) Асқазанның немесе ұлтабардың ойықжара ауруы себебі бойынша асқазанның резекциясынан кейінгі жай-күй,
23) Асқазанның немесе ішектің көптеген полиптері;
24) Функцияларының бұзылуымен бауырдың созылмалы аурулары;
25) Созылмалы холецистит, өттас аурулары;
26) Созылмалы панкреатит, энтероколит;
27) Аурудың стационарлық емделуін қажет ететін жыл сайын асқынулармен өтетін гастродуоденит;
28) Диспансерлік бақылаудың бір жыл бойы жіті холециститтен, жіті панкреатиттен кейінгі жай-күй;
29) Функцияларының бұзылуымен бүйрек аурулары;

8) Последствия черепно-мозговой травмы со стойкими нарушениями функции центральной нервной системы;
9) Хронические заболевания и последствия травм периферических нервов при выраженных нарушениях движения, чувствительности и трофики;
10) Состояния после тяжелой формы вирусного гепатита, брюшного тифа, паратифов с момента клинического выздоровления;
11) Болезни эндокринной системы: тяжелые и средние формы (диффузное увеличение щитовидной железы I и II степени без нарушения ее функции не является противопоказанием к выезду). При наличии легких форм эндокринных заболеваний с неосложненным течением, а также после оперативного лечения по поводу диффузного тиреотоксического зоба или после операции по поводу узлового зоба вопрос о выезде решается индивидуально;
12) Болезни крови и кроветворных органов (при умеренных железодефицитных анемиях - вопрос о выезде решается индивидуально);
13) Активные формы туберкулеза легких и других органов (при отсутствии активности процесса в течение трех лет выезд не противопоказан);
14) Хронические заболевания легких нетуберкулезного происхождения с явлениями легочной и легочно-сердечной недостаточности II-III степени;
15) Бронхиальная астма и аллергические заболевания с частыми обострениями, требующими стационарного лечения больного;
16) Ревматизм (без порока сердца) в течение одного года после окончания лечения по поводу последнего приступа;
17) Пороки сердца, за исключением стойко компенсированной недостаточности митрального клапана;
18) Хроническая ишемическая болезнь с хронической коронарной недостаточностью II-III степени, постинфарктный кардиосклероз;
19) Заболевания мышцы сердца с пароксизмальными частыми (более 1 раза в 2 месяца) или постоянными формами нарушения сердечного ритма или нарушением кровообращения II-III степени;
20) Гипертоническая болезнь III стадии;
21) Язвенная болезнь желудка, двенадцатиперстной кишки в течение 3 лет после последнего обострения, подтвержденного данными клинического обследования;
22) Состояние после резекции желудка по поводу язвенной болезни желудка или двенадцатиперстной кишки;
23) Множественные полипы желудка или кишечника;
24) Хронические болезни печени с нарушением функции;
25) Хронический холецистит, желчнокаменная болезнь;
26) Хронический панкреатит, энтероколит;
27) Гастродуоденит, протекающий с ежегодными обострениями, требующими стационарного лечения больного;
28) Состояние после острого холецистита, острого панкреатита в течение одного года диспансерного наблюдения;
29) Болезни почек с нарушением функции;

30) Коллагеноздар (ревматоидтық артрит, жүйелік қызылжегі, жүйелік склеродермия, түйінді периартериит, дерматомиозит);
31) Жиі жара болатын, қозғалысты шектейтін, аяқ киім, киім киюді және жарақтарды тағуды қиындататын терінің патологиялық тыртықтары;
32) Ағзалар мен жүйелердің функцияларының айқын және тұрақты бұзылуларымен кеуде немесе ішперде қуысының ағзалары зақымдарының, операциялық араласулардың зардаптары;
33) Жиі асқынатын немесе функцияларының айқын бұзылуларымен сүйектердің, шеміршектердің, бұлшық еттердің, буындардың созылмалы прогрессивтік аурулары мен зақымдануларының зардаптары;
34) Екі және одан көп ірі тамырдың анкилоздары, жамбас-сан буынының анкилозы;
35) Қолында, аяғында барлық саусақтардың болмауы, аяқ басының, кез келген деңгейде қолының немесе аяғының болмауы (қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер үшін); санды жоғарыдан ампутациялау;
36) Сатысына және емдеу нәтижелеріне қарамастан, қатерлі ісіктер;
37) Өсуге бейім, ағзалардың функцияларының бұзылуын тудыратын және қозғалысқа, аяқ киім, киім киюге және жарақтар тағуға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер;
38) Қан айналысы мен аяқ-қол функциялары бұзылған жағдайда перифериялық тамырлардың аурулары мен бұзылуларының зардаптары;
39) Операциялық емдеуге жататын шап, сан, диафрагмалық, операциядан кейінгі жарықтар;
40) тік ішектің ІІ сатыдағы түсуі (қатардағы және басшы құрамдағы адамдар мен әскери қызметшілер үшін);
41) Жиі асқынулары, қан кетулері, түйіндердің түсуі бар геморрой, созылмалы парапроктит, қуық түбі безінің ІІ-ІІІ дәрежелі гипертрофиясы, созылмалы қабынумен ушыққан эпителиялық құйымшақ жолдары, емдеуге жататын параректалдық шелмайдың дермоидтік кисталары;
42) Жиі ұстамалары мен несеп шығару жолдарының ілеспелі қабынуы бар несеп-тас ауруы;
43) Жиі қайталанатын созылмалы іріңді эпимезотимпаниттер, полипозды-іріңді синуиттер;
44) Стационарлық тексеру кезінде расталған Меньер ауруы немесе вестибулопатиялар;
45) Екі құлақта да есту қабілетінің күрт төмендеуі (отосклероздың, созылмалы кохлеарлық невриттің, адгезитік отиттің салдарынан сыбырлап сөйлеу бір метрден кем қашықтықта қабылданады);
46) Сөзді түсініксіз ететін кекештіктің, тіл мүкістігінің жоғарғы дәрежесі;
47) Афония, созылмалы ларингиттің салдарынан анық байқалатын дауыстың қарлығуы;
48) Күрт айқын байқалатын созылмалы ларингофарингиттер;
49) Озена;
50) Жоғарғы тыныс алу жолдары мен құлақ склеромасы;
51) Аурулардың немесе зақымданулардың салдарынан беттің және дененің басқа да ашық бөліктерінің тұрақты көріксізденуі;
52) Пародонтит; ауыр дәрежедегі генерализацияланған пародонтоз;

30) Коллагенозы (ревматоидный артрит, системная красная волчанка, системная склеродермия, узелковый периартериит, дерматомиозит);
31) Патологические рубцы кожи, часто изъязвляющиеся, ограничивающие движение, затрудняющие ношение обуви, одежды и снаряжения;
32) Последствия повреждений, оперативных вмешательств на органах грудной или брюшной полости с выраженными и стойкими нарушениями функции органов и систем;
33) Хронические прогрессирующие болезни и последствия повреждениий костей, хрящей, мышц, суставов, часто обостряющиеся или с выраженным нарушением функции;
34) Анкилозы двух и более крупных суставов, анкилоз тазобедренного сустава;
35) Отсутствие всех пальцев на руке, ноге, отсутствие стопы, верхней или нижней конечности на любом уровне (для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих); высокая ампутация бедра;
36) Злокачественные новообразования, независимо от стадии и результатов лечения;
37) Доброкачественные новообразования, склонные к росту, вызывающие расстройство функции органов и препятствующие движению, ношению обуви, одежды и снаряжения;
38) Заболевания и последствия повреждений периферических сосудов при нарушении кровообращения и функции конечности;
39) Грыжи паховые, бедренные, диафрагмальные, послеоперационные, подлежащие оперативному лечению;
40) Выпадение прямой кишки II стадии (для лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих);
41) Геморрой с частыми обострениями, кровотечениями, выпадением узлов, хронический парапроктит, гипертрофия предстательной железы II-III степени, эпителиальные копчиковые ходы, осложненные хроническим воспалением, дермоидные кисты параректальной клетчатки, подлежащие лечению;
42) Мочекаменная болезнь с частыми приступами и сопутствующим воспалением мочевыводящих путей;
43) Часто рецидивирующие хронические гнойные эпимезотимпаниты, полипозно-гнойные синуиты;
44) Болезнь Меньера или вестибулопатии, подтвержденные при стационарном обследовании;
45) Резкое снижение слуха на оба уха (шепотная речь воспринимается на расстоянии менее 1 метра вследствие отосклероза, хронического кохлеарного неврита, адгезивного отита);
46) Высокая степень заикания, косноязычие, делающие речь невнятной;
47) Афония, выраженная охриплость голоса вследствие хронического ларингита;
48) Резко выраженные хронические ларингофарингиты;
49) Озена;
50) Склерома верхних дыхательных путей и уха;
51) Стойкое обезображивание лица и других открытых частей тела вследствие заболеваний или повреждений;
52) Пародонтит; пародонтоз генерализованный тяжелой степени;

53) Созылмалы жаралы және қайталанатын афтоздық стоматиттер;
54) Ерін, ауыз қуысы сілемейлісінің лейкоплакиясы;
55) Хейлит, глоссит, глоссалгия, асқыну сатысындағы ауыз қуысының басқа да учаскелерінің парестезиясы;
56) Емдеуге жатпайтын конъюнктив пен жас жолдарының созылмалы аурулары;
57) Көздің мүйізгек, тор, тамырлы қабықшасының және склерінің созылмалы және жиі қайталанатын қабыну немесе дегенеративтік аурулары. Созылмалы иридоциклит, асқынған алыстан көрмеушілік (тор қабықшасының айқын дегенеративтік өзгерістері шыны тәрізді дененің деструкциясы, бастапқы катаракта),
58) Глаукома;
59) Көру нервісінің невриті және атрофиясы;
60) Әр көздің көргіштігі коррекциямен 0,3-тен төмен, 8,0 Д-дан жоғары емес аметропия.
61) Түрлі-түсті объектілерді ажырта білу және көлікте жұмыс істеу қажеттілігіне байланысты адамдар үшін түр-түсті сезіну және бинокулярлық көрудің бұзылуы;
62) Терінің кең таралған созылмалы жиі қайталанатын аурулары (экзема, псориаз, нейродермит);
63) Айыққанға дейін терінің жұқпалы аурулары;
64) Терінің және оның қосалқыларының таз аурулары, асқынған немесе жиі қайталанатын нысандары;
65) Фотодерматоздар;
66) Көптеген пигменттік меңдер мен сенильдік кератоздар;
67) Базалиома (айыққаннан кейін де);
68) Барлық сатыдағы сифилис, толық айыққанға дейін созылмалы гонорея.
2. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер арасындағы әйелдер үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) Жатырдың, аналық немесе сүт бездерінің кез келген этиологиядағы ісіктері, сондай-ақ мастопатияның кистозды және түйінді нысандары;
2) Жүйелі амбулаторлық немесе стационарлық емдеуді қажет ететін жыл сайынғы асқынуларымен әйелдердің жыныс ағзаларының созылмалы қабыну аурулары (аднекситтер, периаднекситтер, эндо-, пери-, параметриттер);
3) Аналық бездің дисфункциясы және функциялық жатыр қан кетулері;
4) Жүктіліктің екінші жартысы, сондай-ақ дағдылы түсік кезіндегі патологиялық ағымдағы және басқа да ауырлататын анамнезді жүктілік;
5) Ауыр өтетін климакс;
6) Операциядан кейін бір жыл ішінде әйелдің жыныс ағзаларына операциялық араласулардың зардаптары.
3. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің балалары үшін климаты қолайсыз ыстық шет елдерге шығуға қарсы көрсетімдер:
1) Қолданыстағы егулер күнтізбесіне сәйкес профилактикалық егулердің болмауы.
2) Диспансерлік бақылауда болуы тиіс аурулардың болуы.
4. Куәландырылатын адамда карантиндік ауруларға қарсы профилактикалық егулер жүргізу үшін қарсы көрсетімдер болып табылатын аурулар (сары қызба, тырысқақ және т.б.) болған кезде климаты қолайсыз ыстық шет елге шығуға қарсы көрсетім туралы қорытынды шығарылады.

53) Хронический язвенный и рецидивирующий афтозный стоматиты;
54) Лейкоплакия слизистой губ, полости рта;
55) Хейлит, глоссит, глоссалгия, парестезии других участков полости рта в стадии обострения;
56) Хронические заболевания конъюнктивы и слезных путей, не поддающиеся лечению;
57) Хронические и часто рецидивирующие воспалительные или дегенеративные заболевания роговой, сетчатой, сосудистой оболочки и склеры. Хронический иридоциклит, осложненная близорукость (выраженные дегенеративные изменения сетчатой оболочки, деструкция стекловидного тела, начальная катаракта);
58) Глаукома;
59) Неврит и атрофия зрительного нерва;
60) Острота зрения ниже 0,3 на каждый глаз с коррекцией аметропии не выше 8,0 Д;
61) Расстройство цветоощущения и бинокулярного зрения для лиц, связанных с необходимостью различать цветовые объекты и работы на транспорте;
62) Распространенные хронические часто рецидивирующие заболевания кожи (экзема, псориаз, нейродермит);
63) Заразные заболевания кожи до излечения;
64) Грибковые заболевания кожи и ее придатков, осложненные или часто рецидивирующие формы;
65) Фотодерматозы;
66) Множественные пигментные родимые пятна и сенильные кератозы;
67) Базалиома (даже после излечения);
68) Сифилис во всех стадиях, гонорея хроническая до полного излечения.
2. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для женщин из числа лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, кроме того, являются:
1) Опухоли матки, яичников или молочной железы любой этиологии, а также кистозная и узловая формы мастопатии;
2) Хронические воспалительные заболевания женских половых органов с ежегодными обострениями, требующими систематического амбулаторного или стационарного лечения (аднекситы, периаднекситы, эндо-, пери-, параметриты);
3) Дисфункция яичников и функциональные маточные кровотечения;
4) Беременность во второй половине, а также беременность с патологическим течением при привычных выкидышах и другим отягощенным анамнезом;
5) Климакс, тяжело протекающий;
6) Последствия оперативных вмешательств на женских половых органах в течение одного года после операции.
3. Противопоказаниями к выезду в зарубежные страны с неблагоприятным жарким климатом для детей лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих, кроме того являются:
1) Отсутствие профилактических прививок в соответствии с действующих календарем; прививок.
2) Наличие заболеваний, по поводу которых они должны находиться под диспансерным наблюдением.
4. При наличии у освидетельствуемого заболеваний, являющихся противопоказанием для проведения профилактических прививок против карантинных заболеваний (желтая лихорадка, холера и др.), выносится заключение о противопоказании к выезду в зарубежную страну с неблагоприятным жарким климатом.

5. Климаты қолайсыз ыстық шет елде науқастарға жүргізілген ем сәтсіз болғанда, осы Тізбеде көрсетілген аурулар ұдайы үдеген немесе жиі асқынған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамды, әскери қызметшіні оның денсаулық жағдайы бойынша қызметке жіберу туралы шешім дәрігерлер консилиумының негізінде шешіледі.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
14-қосымша
Әскери-дәрігерлік комиссияның
бұрыштама мөртаңбасы
Қолайсыз ыстық климатты шет елге шығатын адамның денсаулық
жағдайы туралы
АНЫҚТАМА
Тегі_________________________________________________________________
аты__________________________________________________________________
әкесінің аты_________________________________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Арнаулы немесе әскери атағы (қатардағы және басшы құрамдағы адамның,
әскери қызметшінің отбасы мүшесі_____________________________________
(керегі жазылсын)
Қызмет (жұмыс) орны__________________________________________________
_____________________________________________________________________
Шағымдар_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қысқаша анамнез______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ауырған аурулары мен жарақаттары_____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Профилактикалық егулер жасау үшін қарсы көрсетімдер__________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бар, жоқ)
Зерттеу нәтижелері:
Зертханалық__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рентгенологиялық (12 жастағы және жасы одан үлкен балалар үшін) _____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Электрофизиологиялық_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аспаптық және басқа да_______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қан тобы және резус-тиесілігі (қатардағы және басшы құрамдағы
адамдар, әскери қызметшілер үшін) ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мама-дәрігерлердің қорытындысы
Хирург: _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Терапевт: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Невролог:____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Психиатр:____________________________________________________________
(психоневрологиялық диспансердің анықтамасына сәйкес)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көз дәрігері:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оториноларинголог:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дерматовенеролог:____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тіс дәрігері:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Гинеколог (сүт бездерінің жағдайы көрсетілсін): _____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басқа мамандықтардың дәрігерлер (педиатр, уролог, эндокринолог) _____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысы (комиссияның тиеслігі
көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы _____________________________________________
(арнаулы немесе әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні)
М.О.
Хатшы ____________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20_____ жылғы "_____"____________
Комиссияның пошталық мекенжайы ______________________________________
Жоғары тұрған әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
15-қосымша
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссия атауы)
ПСИХОФИЗИОЛОГИЯЛЫҚ ЗЕРТХАНА
№ ҚОРЫТЫНДЫ
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды: ______________________
Психолог_____________________
(тегі, аты-жөні)
ПФЗ бастығы______________
(қолы)
Күні 20____ жылғы "____" _______
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
16-қосымша
_______________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссия атауы)
Психологиялық зерттеу нәтижелері бойынша
№ _______ ҚОРЫТЫНДЫ
______________________________________________________________ түсуші
(оқу орнының атауы)
кандидат ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
I. Зерттеу нәтижелері:
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0

5. При безуспешности проводимого в зарубежной стране с неблагоприятным жарким климатом лечения больных, неуклонном прогрессировании или частом обострении указанных в настоящем Перечне заболеваний решение об откомандировании лица рядового и начальствующего состава, военнослужащего по состоянию его здоровья решается на основании консилиума врачей.
Приложение 14
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
военно-врачебной комиссии
Справка
о состоянии здоровья лица, выезжающего в зарубежную
страну с неблагоприятным жарким климатом
Фамилия _____________________________________________________________
имя _________________________________________________________________
отчество ____________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Специальное или воинское звание (член семьи лица рядового и
начальствующего состава, военнослужащего) ___________________________
(нужное записать)
Место службы (работы) ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Жалобы ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Краткий анамнез _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Перенесенные заболевания и травмы ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Противопоказания для проведения профилактических прививок ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(имеет, не имеет)
Результаты исследований:
Лабораторных ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рентгенологических (для детей в возрасте 12 лет и старше) ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Электрофизиологических_______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Инструментальных и других ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Группа и резус-принадлежность крови (для лиц рядового и
начальствующего состава, военнослужащих) ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение врачей-специалистов
Хирург: _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Терапевт: _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Невропатолог:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Психиатр:____________________________________________________________
(в соответствии со справкой психоневрологического диспансера)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Окулист:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оториноларинголог:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дерматовенеролог:____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Стоматолог:__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Гинеколог (указать состояние молочных желез): _______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Врачи других специальностей (педиатр, уролог, эндокринолог) _________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Диагноз:_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение военно-врачебной комиссии (указать принадлежность
комиссии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии ____________________________
(специальное или воинское звание,
подпись, фамилия, инициалы)
М.П. Секретарь ________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"_____"____________ 20_____ г.
Почтовый адрес комиссии ______________________________________
Заключение вышестоящей военно-врачебной комиссии _____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 15
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
ПСИХОФИЗИОЛОГИЧЕСКАЯ ЛАБОРАТОРИЯ
ЗАКЛЮЧЕНИЕ №
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Вывод: _______________________
Психолог _____________________
(фамилия, инициалы)
Начальник ПФЛ _______________
(подпись)
Дата "____" _______ 20____ г.
Приложение 16
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование военно-врачебной комиссии)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № _____
по результатам психологического обследования
Кандидат ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
поступающего в _____________________________________________________
(наименование учебного заведения)
I. Результаты обследования:
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0

100
90
70
50
30
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
ЖАЖЗ: _____________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
Сома+К_______________________________________________________________
Равен тесті:_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Люшер тесті:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қосымша әдiстер: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Қорытындылар: ___________________________________________________
Психофизиологиялық зертхана бастығы _________________________________
Психолог ____________________________________________________________
Күні 20__ жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
17-қосымша
Полиграфологиялық зерттеу жүргізуге алдын ала тіркеу журналы
Полиграфологтың аты-жөні
Зерттеу күні
Зерттеу уақыты
Зерттелетін адамның аты-жөні
Ескертпе (жолдама №, берілген күні, жодаманы кім берді)
Лауазымы
Ескертпе
Полиграфологиялық зерттеуден өтудің қорытындысын беру журналы
Зерттелетін адамның Т.А.Ә., туған жылы
Кім берді (кадр бөлінісі қызметкерінің аты-жөні, лауазымы, кызметтік куәлік №)
Материалдарды беру күні және уақыты
Материалдарды алғаны туралы қолы
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
18-қосымша
Полиграфты қолдана отырып, зерттеуден өтуге арналған
үй-жайларға қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) ауданы кемінде 10 шаршы метр, төбесінің биіктігі кемінде 2,5 метр;
2) дыбыстан оқшаулаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ететін қабырғалары мен төбелерінің бейтарап және жағымды түсте болуы;
3) бөлмедегі ауаның тұрақты температурасы +20-дан +25 Со-ге дейін.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
19-қосымша
Полиграфологиялық зерттеу туралы
ДЕКЛАРАЦИЯ
1-бөлім (тестілеу өткізгенге дейін толтырылады)

100
90
70
50
30
L
F
K
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
ММИЛ:______________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
Сумма +К ____________________________________________________________
Тест Равена: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тест Люшера:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дополнительные методы: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Выводы: _________________________________________________________
Начальник психофизиологической лаборатории __________________________
Психолог ____________________________
Дата "___" ___________20__ год.
Приложение 17
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Журнал предварительной записи на
полиграфологическое исследования
ФИО полиграфолога
ДатаОбсл/ния
Время Обсл/ния
ФИО обследуемого
Примечание (№ направления, дата выдачи, кем выдано направление)
Должность
Примечание
Журнал выдачи заключений прохождения
полиграфологического исследования
Ф.И.О обследуемого, год рождения
Выдано (ФИО сотрудника кадрового подразделения, должность, № служебного удостоверения)
Дата и время передачи материалов
Роспись о получении материалов
Приложение 18
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Основными требованиями к помещениям для прохождения
обследование с применением полиграфа являются:
1) площадь не менее 10 квадратных метров, высота потолка не ниже 2,5 метров;
2) нейтральные и мягкие тона стен и потолка, обеспечивающие соответствующий уровень звукоизоляции;
3) постоянная температура воздуха в помещении от +20 до +25 Со.
Приложение 19
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Декларация
о полиграфологическом исследовании
Раздел 1 (заполняется до проведения тестирования)

1. Зерттелетін адамның Т.А.Ә.__________________________________
_____________________________________________________________________
Шағымдары:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көңіл-күйі:__________________________________________________________
Эмоциялық жай-күйі:__________________________________________________
Тестілеу сәтіндегі жалпы көңіл-күйі:_________________________________
Жүрек-қантамыр және тыныс алу қызметінің бұзылуына байланысты
сырқаттарының болуы туралы медициналық құжаттарының болуы:___________
2. Маған, полиграфологпен әңгімелесу барысында:
1) әңгімелескен және полиграфты қолдана отырып, тестілеу жүргізген
кезде аудиокөру қадағалауы мен жазба жүргізілетіні;
2) үздіксіз тестілеу ұзақтығы 120 минутты құрайтыны және қажет болған
кезде 15 минутқа дейін демалыс берілетіні хабарланды.
3) Сондай-ақ маған зерттеудің құқықтары мен міндеттері, полиграф
жұмысының қағидаты, тестілеу сұрақтарының тақырыбы түсіндірілді.
Зерттелетін адамның қолы_______________________________________
4) Алкогольге немесе есірткіге мас күйде емес екенімді растаймын.
Зерттелетін адамның қолы_______________________________________
5) Зерттеу жүргізу барысында аудармашының көмегі қажет емес.
Зерттелетін адамның қолы_______________________________________
Күні және уақыты 20___ ж. "___" ____________
"___" сағат "___" минут
2-бөлім (тестілеу өткізілген соң толтырылады)
Мен,_________________________________________________________________
(зерттелетін адамның Т.А.Ә.)
20__ ж. "___" _____ ___ сағат ___ минуттан ___ сағат __ минутқа дейін
(басталған уақыты) (аяқталған уақыты)
өткізілген полиграфологиялық зерттеулер шеңберінде тестілеуден соң,
__________________________________________________________байланысты,
(зерттеудің негіздемесі көрсетіледі)
мыналарды растаймын:
1) тестілеу уақытында маған алдын ала таныс болған тақырыптағы
сұрақтар қойылды;
2) сауал алу уақытында мен тестілеу рәсімдерін үзуге ниет білдірген
жоқпын;
3) зерттеу рәсімдері және сұрақтардың мазмұны менің адамгершілік
қадір-қасиетіме нұқсан келтірген жоқ және қорлаған жоқ;
4) маған қатысты қауіп, күш және әсер етудің өзге де заңсыз әдістері
пайдаланылған жоқ;
5) тестілеу жүргізілген соң менің психикалық және дене денсаулығым
нашарлаған жоқ.
Ерекше пікір:________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________/____________________
(қолы, Т.А.Ә.)
20__ж. "_____" ________________.
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
20-қосымша
"Қызмет бабында пайдалану үшін"
№ – 2 дана
Полиграфологиялық зерттеудің нәтижелері бойынша қорытынды
20__ жылғы "___" ___________ жолдама бойынша___________________
_______________________________________________________________
(бастамашының лауазымы, Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
(зерттелетін адамның Т.А.Ә., туған жылы)
полиграфологиялық зерттеу жүргізілді.
Зерттеу______________________________________________________________
(өткізу орны)
20__ ж. "___________" _____. ____ - ____полиграфолог_________________
(басталған уақыты) (аяқталған уақыты) (Т.А.Ә.)
Зерттеу ______________________________________ полиграфта жүргізілді.
(маркасы, сериялық нөмірі)
Зерттеудің негіздемесі:______________________________________________
_____________________________________________________________________
Анықталуы тиіс сұрақтар: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сұрақтардың мазмұны)
Алынған полиграммалар________________________бойынша бағаланды.
(әдістеме атауы)
Тестілеу барысында зерттелетін адамның жауаптары кезінде
мынадай сұрақтарға физиологиялық реакциялар алынды:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
Сондай-ақ, зерттелетін адам әңгімелесу процесінде
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(зерттелетін адамнан қандай да болмасын құқыққа қайшы әрекеттер
туралы алынған ақпарат көрсетіледі)
Зерттеудің нәтижелері мынадай қорытынды жасауға мүмкіндік береді: ___
_____________________________________________________________________
Полиграфолог: _______________________________________________________
(қолы, Т.А.Ж..)
20___жылғы "___" _________________
Қазақстан Республикасының
ішкі істер органдарында
әскери-дәрігерлік сараптама
өткізу қағидаларына
21-қосымша
Емдеу-профилактикалық мекемесінің
(әскери-дәрігерлік комиссияның)
бұрыштама мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Қызметтік міндеттерін орындау кезінде________________________________
(күні, айы, жылы)
_____________________________________________________________________
(денсаулықты ауыр, жеңіл зақымдау – жазбаша түрде көрсетіледі)
жаралану, контузия, жарақат, мертігу, ауру___________________________
(керек емесі сызып тасталсын)
_____________________________________________________________________
(жараланудың, контузияның, жарақаттанудың,
_____________________________________________________________________
мертігудің немесе аурудың сипаты мен оны оқшаулау көрсетілсін)
______________________________________________________________кезінде
(сақтандыру оқиғасының туындауының мән-жайлары көрсетіледі)
_______________________________________________________________алдым.

1. Ф.И.О. обследуемого лица ___________________________________
_____________________________________________________________________
Жалобы ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Настроение: _________________________________________________________
Эмоциональное состояние: ____________________________________________
Общее самочувствие на момент тестирования: __________________________
Наличие медицинских документов о имеющихся заболеваниях, связанных с
нарушением сердечно-сосудистой или дыхательной деятельности: ________
2. Мне, в ходе беседы с полиграфологом, извещено, что:
1) при беседе и проведении тестирования с применением полиграфа
ведется аудиовизуальное наблюдение и запись;
2) длительность непрерывного тестирования составляет 120 минут и при
необходимости может быть предоставлен отдых до 15 минут;
3) Также мне разъяснены права и задачи исследования, принцип работы
полиграфа, тематика вопросов тестирования;
Подпись обследуемого лица ______________________
4) Подтверждаю, что не нахожусь в состоянии алкогольного или
наркотического опьянения;
Подпись обследуемого лица ______________________
5) В услугах переводчика при проведении исследования не нуждаюсь.
Подпись обследуемого лица ______________________
Дата и время "___" ____________ 20___ г.
"___" часов "___" минут
Раздел 2 (заполняется после проведения тестирования)
Я,___________________________________________________________________
(Ф.И.О. обследуемого лица)
после тестирования в рамках полиграфологического исследования,
проведенного
"___" __________ 20___г. с _____ час. ____ мин. по ____ час. ___ мин.
(время начала) (время окончания)
в связи с
____________________________________________________________________,
(указывается основание исследования)
подтверждаю следующее:
1 во время тестирования мне задавались вопросы, с тематикой которых я
был(а) предварительно ознакомлен(а);
2) во время опроса я не выражал(а) желание прервать процедуру
тестирования;
3) процедура исследования и содержание вопросов не унижали и не
оскорбляли моего человеческого достоинства;
4) в отношении меня не использовались угрозы, насилие или иные
незаконные методы воздействия;
5) состояние моего психического и физического здоровья после
проведения тестирования не ухудшилось.
Особое мнение:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________/____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"_____" __________________ 20__г.
Приложение 20
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
"Для служебного пользования"
N – 2 экземпляра
Заключение
по результатам полиграфологического исследования
По направлению ________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. инициатора)
_____________________________________________________________________
от "___" _________ 20__ г. проведено полиграфологическое исследование
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., год рождения обследуемого лица)
Исследование проводилось ______________________________________
(место проведения)
с _______по ________"___"__________20__г. полиграфологом_____________
(время начала) (время окончания) (Ф.И.О.)
Исследование проведено на полиграфе ________________________________
(марка, серийный номер)
Основание исследования: _______________________________________
_____________________________________________________________________
Вопросы, которые подлежали выяснению: __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(содержание вопросов)
Полученные полиграммы оценивались по __________________________
(наименование методики)
В ходе тестирования, при ответах обследуемого лица получены
физиологические реакции на следующие вопросы:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
Также в процессе беседы обследуемое лицо дополнительно сообщило, что
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается информация, полученная от обследуемого
лица о каких-либо противоправных деяниях)
Результаты исследования позволяют сделать следующие выводы: _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Полиграфолог: _____________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___" _________________ 20___г.
Приложение 21
к Правилам
проведения военно-
врачебной экспертизы в
органах внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
лечебно-профилактического
учреждения
(военно-врачебной комиссии)
СПРАВКА
_____________________________________________________________________
_____________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество)
при исполнении служебных обязанностей _________________________
получил
(число, месяц, год)
_____________________________________________________________________
_____________________________________
(тяжелое, легкое повреждение здоровья - указывается прописью)
ранение, контузию, травму, увечье, заболевание
__________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть) (указывается характер и
_____________________________________________________________________
_____________________________________
локализация ранения, контузии, травмы, увечья или заболевания)
при
_____________________________________________________________________
(указываются обстоятельства наступления страхового
_____________________________________________________________________
события)

Осыған байланысты 201__жылғы "__"______ бастап 201__жылғы "__"______
аралығында
_____________________________________________________________________
(емдеу-профилактикалық мекемесінің атауы
______________________________________________________емдеуден өттім.
көрсетілсін)
Анықтама сақтандыру сомасын алу үшін берілді.
__________________________________
М.О. Әскери-дәрігерлік комиссияның
емдеу-профилактикалық мекемесі
бастығының қолы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 18 қарашадағы
№ 939 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ереже
1-тарау. Негізгі ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексіне, "Ішкі істер қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама органдарының (бұдан әрі – ӘДС) функциялары мен өкілеттіктерін айқындайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі – ҰҰ) әскери-дәрігерлік сараптама органдарының функциялары мен өкілеттіктері Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 ақпандағы № 118 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10337 болып тіркелген) бекітілген ҰҰ ӘДС органдары туралы ережемен регламенттелген.
2. ӘДС органдары ішкі істер органдарында ӘДС-ны ұйымдастыруға және өткізуге арналған.
3. ӘДС органдары - Ішкі істер министрлігі мен оның облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтық Полиция департаменттері (бұдан әрі - ПД) дербес құрылымдық бөліністері болып табылатын штаттық ӘДК.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әскери-дәрігерлік сараптама органдарының негізгі міндеттері:
1) ішкі істер органдарының білім беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушылары, ішкі істер органдарының қатардағы және басқарушы құрамындағы адамдардың, ішкі істер органдарына қызметке және Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына түсуші кандидаттардың ішкі істер органдарында қызметке жарамдылығын, Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы мен денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 60-бабына сәйкес, "Ішкі істер органдарында қызмет ету үшін адамдардың денсаулығы жағдайларының сәйкестілігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6175 болып тіркелген) сәйкес республиканың жекелеген жерлерде және шет елдерде, оның ішінде қолайсыз климат жағдайларында қызмет етуге жарамдылығын денсаулық жағдайы, физикалық және психикалық дамуы бойынша анықтау;

в связи с чем с "___"_________ 201___ г. по "___"_______ 201_____ г.
находился на лечении в
_____________________________________________________________________
(указывать наименование лечебно-профилактического
_____________________________________________________________________
учреждения)
Справка выдана для получения страховой суммы.
М.П. Подпись начальника
лечебно-профилактического учреждения
военно-врачебной комиссии
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 ноября 2015 года № 939
Положение
об органах военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел
Республики Казахстан
Глава 1. Основные положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", определяет функции и полномочия органов военно-врачебной экспертизы (далее - ВВЭ) в органах внутренних дел Республики Казахстан.
Функции и полномочия органов военно-врачебной экспертизы Национальной Гвардии Республики Казахстан (далее - НГ) регламентируются Положением об органах ВВЭ НГ, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 февраля 2015 года №118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10337).
2. Органы ВВЭ предназначены для организации и проведения ВВЭ в органах внутренних дел.
3. Органы ВВЭ - штатные ВВК, являющиеся самостоятельными структурными подразделениями Министерства внутренних дел и его территориальных Департаментов полиции областей, городов республиканского значения (далее - ДП).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основными задачами органов военно-врачебной экспертизы являются:
1) определение по состоянию здоровья, физическому и психическому развитию годности к службе в органах внутренних дел кандидатов, поступающих на службу в органы внутренних дел и обучение в организации образования подведомственных Министерству внутренних дел, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, курсантов и слушателей организаций образования подведомственных Министерству внутренних дел, прохождению службы в отдельных местностях республики и за рубежом, в том числе в условиях неблагоприятного климата в соответствии со статьей 60 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6175), (далее - Требования);

2) ӘДС материалдары бойынша ведомстволық медициналық және әскери-дәрігерлік мекемелерде емдік-диагностикалық жұмыстың ұйымдастырылуын, өткізілуін және нәтижелерін бақылау;
3) ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының Қазақстанның жекелеген жерлерінде және шет елдерде, оның ішінде жағымсыз климат жағдайларында өмір сүру мүмкіндігін, сондай-ақ ұзақ мерзімді мамандандырылған емдеу және медициналық қарау қажеттілігін денсаулығының жағдайы бойынша анықтау;
4) ішкі істер органдарына қызметке жаңадан қабылданатын, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына түсуші қызметкерлерді, кандидаттарды медициналық куәландырудың нәтижелерін бағалау және осы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5) ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, контузияларының, жарақаттарының) майданда болумен, қызмет өткерумен, қызметтік (әскери қызметтің) міндеттерін орындаумен себепті байланысын анықтау;
6) бұрынғы КСР Одағы үкімет органдарының шешіміне байланысты басқа мемлекеттер аумағындағы әскери іс-қимылдарға қатысқан, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының; әскери іс-қимылдар жүргізіп жатқан кезеңдегі басқа мемлекеттерге бағытталған және оқу даярлығына шақыртылған әскери міндетті адамдардың ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, контузияларының, жарақаттарының) себепті байланысын анықтау;
7) радиациялық апаттар мен Чернобыль АЭС-тегі және басқа да азаматтық немесе әскери объектілердегі, ядролық қаруды сынаудағы авариялардың зардаптарын жоюға байланысты жұмыстарды орындауға тартылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, контузияларының, жарақаттарының) себепті байланысын анықтау;
8) КСРО-ны қорғау кезінде немесе әскери қызметтің міндеттерін, қызметтік міндеттерінн орындау кезінде алған мертігулерінің (жаралануының, контузияларының, жарақаттарының) себепті байланысы туралы мәселені шешу үшін бұрынғы әскери қызметшілердің, Ұлы Отан соғысы мен басқа да қарулы қақтығыстарға қатысушылардың дене жарақаты айқын салдарының сипаты мен мезгілін анықтау;
9) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің қайтыс болуына әкеп соққан ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) себепті байланысын анықтау;
10) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды және әскери қызметшілерді емдеу қорытындыларын және медициналық куәландыру нәтижелерін талдау, қызмет жағдайларының денсаулық жағдайына әсерін бағалау және мамандығы бойынша қызмет ету мерзімін ұзарту не тиімді жұмысқа орналастыру мақсатында олардың денсаулығын нығайту бойынша ұсыныстар әзірлеу;

2) контроль по материалам ВВЭ за организацией, проведением и результатами лечебно-диагностической работы в ведомственных медицинских и военно-медицинских учреждениях;
3) определение по состоянию здоровья возможности проживания лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел в отдельных местностях Казахстана и за рубежом, в том числе в условиях неблагоприятного климата, а также необходимости в длительном специализированном лечении и медицинском наблюдении их;
4) оценка результатов медицинского освидетельствования вновь принимаемых на службу в органы внутренних дел, сотрудников, кандидатов, поступающих в организации образования подведомственных Министерству внутренних дел, и разработка предложений по совершенствованию этой работы;
5) определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, с пребыванием на фронте, прохождением службы, исполнением служебных обязанностей (воинской службы);
6) определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанных, призывавшихся на учебные сборы и направлявшихся в другие государства в период ведения боевых действий;
7) определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, принимавших участие в ликвидации последствий радиационных катастроф и аварий на Чернобыльской АЭС и других объектах гражданского или военного назначения, испытаниях ядерного оружия;
8) определение характера и давности явных последствий телесных повреждений у бывших военнослужащих, участников Великой Отечественной войны и других боевых действий для решения вопроса о причинной связи увечий (ранений, травм, контузий), полученных при защите СССР или при исполнении обязанностей воинской службы, исполнении служебных обязанностей;
9) определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий), приведших лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих к смерти;
10) анализ исходов лечения и результатов медицинского освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, оценка влияния условий службы на состояние здоровья и разработка предложений по укреплению их здоровья с целью продления сроков службы по специальности либо рационального их трудоустройства;

11) азаматтардың ішкі істер органдарынан, Қазақстан Республикасының ҰҰ-дан қызметтен босатылу сәтіне ішкі істер органдарындағы қызметке, әскери қызметке жарамдылығын анықтау;
12) әскери-дәрігерлік сараптама мамандарының біліктілігін арттыруды ұйымдастыру.
5. Бір дәрігер-маманның жұмыс күні қабылдайтын адамдар саны, зерттеуден кейін қайта келген адамдарды есепке ала отырып, бейбіт уақытта 25 адамнан, ал Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарындағы соңғы куәландыру кезінде және соғыс уақытында 50 адамнан аспауы тиіс.
6. Әскери-дәрігерлік сараптама органдарына сарапшы-мамандар лауазымдарына жоғары медициналық (әскери-медициналық) білімі, маман сертификаты, сондай-ақ орталық атқарушы органдардың және басқа да орталық мемлекеттік органдар мен өзге де орталық мемлекеттік органдардың медициналық (әскери-медициналық) мекемелерінде (ұйымдарында) клиникалық және (немесе) сараптамалық жұмыс тәжірибесі бар адамдар тағайындалады.
7. ӘДК қорытындысын комиссия мүшелерінің басым дауысымен алқалық түрде шығарады. Дауыс саны тең болған кезде ӘДК төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссия төрағасы немесе жекелеген мүшелері басқалардың ойымен келіспеген жағдайда олардың ерекше пікірі немесе негіздемесі куәландыру актісіне (картасына) және әскери-дәрігерлік комиссия хаттамасына жазылады. Ішкі істер органдарында қызметке жарамдылығы Талаптарға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының ұйымдастырушылық-штаттық құрылымын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі (бұдан әрі – Ішкі істер министрі) бекітеді.
2-тарау. Әскери-дәрігерлік комиссия құрамы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - ІІМ) Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының құрамы Ішкі істер министрі тағайындайтын Қазақстан Республикасы ІІМ Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясының (бұдан әрі – ОӘДК) бастығын (төрағасын) қоспағанда, Ішкі істер министрі орынбасарының бұйрығымен бекітіледі.
10. ӘДК мамандарының және қызметкерлерінің лауазымдары мен тегі көрсетілген ӘДК құрамы (тұрақты және уақытша жұмыс істейтін) ПД бастықтарының және Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары бастығының бұйрықтарымен анықталады.
ПД ӘДК құрамы алдын ала ОӘДК төрағасымен келісіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11) определение годности граждан к службе в органах внутренних дел, воинской службе на момент их увольнения из органов внутренних дел, НГ РК;
12) организация повышения квалификации специалистов по военно-врачебной экспертизе.
5. Число освидетельствованных за рабочий день одним врачом-специалистом ВВК с учетом лиц, возвращающихся после обследований, не должно превышать в мирное время 25 человек, а при окончательном освидетельствовании в организациях образования подведомственных Министерству внутренних дел и в военное время - 50 человек.
6. На должности экспертов-специалистов в органы военно-врачебной экспертизы назначаются лица, имеющие высшее медицинское (военно-медицинское) образование, сертификат специалиста, а также опыт клинической и (или) экспертной работы в медицинских (военно-медицинских) учреждениях (организациях) центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов.
7. Заключения ВВК принимают коллегиально большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя ВВК является решающим. При несогласии председателя или отдельных членов комиссии с мнением остальных членов, их особое мнение и его обоснование записывается в акт (карту) освидетельствования и протокол заседания военно-врачебной комиссии. Годность к службе в органах внутренних дел определяется в соответствии с Требованиями.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Организационно-штатная структура военно-врачебных комиссий органов внутренних дел утверждается Министром внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министром внутренних дел).
Глава 2. Состав военно-врачебных комиссий
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Состав Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД), утверждается приказом заместителя Министра внутренних дел, за исключением начальника (председателя) Центральной военно-врачебной комиссии МВД РК (далее – ЦВВК), который назначается Министром внутренних дел.
10. Составы ВВК (постоянно- и временно-действующие) с указанием должностей и фамилий специалистов и работников ВВК определяются приказами начальников ДП и начальником организаций образования подведомственных Министерству внутренних дел.
Состав ВВК ДП предварительно согласовывается с председателем ЦВВК.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020
№ 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. ӘДК (тұрақты және уақытша әрекет ететін) төрағалары және олардың орынбасарлары қызметке тағайындалғаннан кейін және әрі қарай әр жылдың басында ОӘДК-ға кадр қызметтері куәландырған қолтаңбаларының үлгісін ұсынады.
12. ӘДК-ның (тұрақты және уақытша әрекет ететін) қызметін бақылау, әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша әдістемелік қамтамасыз ету ОӘДК-ға жүктеледі.
3-тарау. Штаттық әскери-дәрігерлік комиссиялар, олардың құқықтары менміндеттері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ОӘДК, ПД ӘДК арнайы мақсаттағы медициналық (әскери-медициналық) сараптама-диагностикалық бөліністер болып табылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Арнайы мақсаттағы медициналық сараптама-диагностикалық бөліністер болып табылатын штаттық ӘДК ведомстволық әкімшілік ғимараттарда және медициналық мекемелерде орналасады.
15. Өз алдында тұрған мәселелерді шешуде штаттық ӘДК әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ӘДК-мен, басқа министрліктердің және ведомствалардың мекемелерімен, ұйымдарымен, әскери-медициналық, медициналық қызметтерімен, мемлекеттік және муниципалдық денсаулық сақтау жүйесінің медициналық мекемелерімен, сәйкес медициналық және әскери-медициналық мекемелермен, сонымен қатар Қазақстан Республикасы ІІМ-нің, ПД басшылығымен, ҰҰ қолбасшылығымен өзара іс-қимыл жасасады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Штаттық ӘДК қызметкерлерін әскери-дәрігерлік сараптамаға байланысты емес мәселелер мен міндеттерді шешу үшін тартуға тыйым салынады.
17. Штаттық ӘДК:
1) ОӘДК;
2) ПД ӘДК.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Егер комиссия төрағасының штатты лауазымы сан нормативтерінде көзделмесе, ПД ӘДК-сы толық емес құрамды бола алады. Осы жағдайда толық емес құрамды ӘДК-ның төрағасы болып негізгі дәрігерлік мамандықтардың бірі ПД ӘДК сарапшысы болып табылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. Председатели ВВК (постоянно- и временно-действующих) и их заместители, после назначения на должность, а в последующем ежегодно в начале отчетного периода представляют в ЦВВК образцы своих подписей, заверенными кадровыми службами.
12. Контроль за деятельностью ВВК (постоянно- и временно-действующих), методическое обеспечение по вопросам военно-врачебной экспертизы возлагается на ЦВВК.
Глава 3. Штатные военно-врачебные комиссии, их права и обязанности
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. ЦВВК, ВВК ДП являются медицинскими (военно-медицинскими) экспертно-диагностическими подразделениями специального назначения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Штатные ВВК, являющиеся медицинскими экспертно-диагностическими подразделениями специального назначения, размещаются в ведомственных административных зданиях и медицинских учреждениях.
15. Штатные ВВК при решении задач, стоящих перед ними, взаимодействуют по вопросам военно-врачебной экспертизы с ВВК, учреждениями, организациями, военно-медицинскими, медицинскими службами других министерств и ведомств, медицинскими учреждениями государственной и муниципальной систем здравоохранения, соответствующими медицинскими и военно-медицинскими учреждениями, а также руководством МВД РК, ДП, командованием НГ.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Привлекать работников штатных ВВК для решения вопросов и выполнения задач, не связанных с военно-врачебной экспертизой, запрещается.
17. Штатными ВВК являются:
1) ЦВВК;
2) ВВК ДП.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. ВВК ДП могут быть неполного состава, если нормативами численности штатная должность председателя комиссии не предусматривается. Председателем ВВК неполного состава в этом случае является эксперт ВВК ДП одной из основных врачебных специальностей.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Ішкі істер министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдарының
ӘДК-сы штаттан тыс уақытша әрекет ететін ӘДК болып табылады.
20. Штаттық ӘДК-да Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы және мемлекеттік тілде жазылған атауы бар мөрі, бекітілген үлгідегі мөртаңбалар мен бланкілері болады. Әскери-дәрігерлік сараптаманың штаттан тыс органдарының құжаттары өздері құрылған білім беру ұйымының елтаңбалы мөрімен бекітіледі.
21. ӘДК-да іс-қағаздары Қазақстан Республикасының Ішкі істер министінің "Ішкі істер органдары жүйесінде құжаттауды және құжаттаманы басқару қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 20 қаңтардағы № 33 және "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің жұмыс тәртібін бекіту туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы № 293 бұйрықтарына сәйкес жүргізіледі.
22. ӘДК қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
1-параграф. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы
23. ОӘДК Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің дербес құрылымдық бөлінісі болып табылады.
24. ОӘДК-ның құрылымы мен штаттарын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.
25. ОӘДК ішкі істер органдары жүйесінде әскери-дәрігерлік сараптаманың басқарушы бөлінісі болып табылады.
ОӘДК-ның әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша нұсқаулары ішкі істер органдарының барлық штаттық және штаттан тыс ӘДК (тұрақты және уақытша әрекет ететін) үшін міндетті болып келеді.
ОӘДК әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша осы бұйрықтың нормаларын, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Адамдардың ішкі істер органдарындағы қызметке денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2010 жылдың 31 наурыздағы № 132, "Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптамалар жүргізу кезіндегі зерттеу әдістемесі нұсқамасын бекіту жөніндегі" 2010 жылдың 30 маусымындағы № 256 бұйрықтарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңңамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
26. Әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ОӘДК-ның қорытындылары соңғы болып табылады және тек ОӘДК-ның өзі күшін жояды не қайта қарайды.
Әскери-дәрігерлік комиссия шешімімен келіспеген жағдайда азаматтардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқығы бар.
27. ОӘДК өзінің құрамында күндізгі және сырттай сараптама топтары, ұйымдастыру-әдістемелік кабинеті және психофизиологиялық зертханасы бар, ол ішкі істер органдарына психодиагностикалық іріктеу мәселелері бойынша басшылық ететін бөлініс және әдістемелік орталық болып табылады.

19. Нештатными временно действующими ВВК являются ВВК организации образования подведомственных Министерству внутренних дел.
20. Штатные ВВК имеют печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штампы и бланки установленного образца. Документы нештатных органов военно-врачебной экспертизы скрепляются гербовой печатью организации образования, при которых они созданы.
21. Делопроизводство в ВВК ведется в соответствии с приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 января 2012 года № 33 "Об утверждений Правил документирования и управления документацией в системе органов внутренних дел" и "Об утверждений регламента Министерства внутренних дел Республики Казахстан" от 30 июня 2010 года № 293.
22. Финансирование деятельности ВВК осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Параграф 1. Центральная военно-врачебная комиссия
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
23. ЦВВК является самостоятельным структурным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
24. Структура и штаты ЦВВК утверждаются Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
25. ЦВВК является руководящим подразделением военно-врачебной экспертизы в системе органов внутренних дел.
Указания ЦВВК по вопросам военно-врачебной экспертизы являются обязательными для всех штатных и нештатных (временно действующих) ВВК органов внутренних дел.
По вопросам военно-врачебной экспертизы ЦВВК руководствуется нормами настоящего приказа, приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6175), от 30 июня 2010 года № 256 "Об утверждении Инструкции по методике исследования при проведении военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел", а также законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
26.Заключения ЦВВК по вопросам военно-врачебной экспертизы являются окончательными и отменяются, либо пересматриваются только самой ЦВВК.
При несогласии с заключением военно-врачебной комиссии граждане имеют право обратиться в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
27. ЦВВК имеет в своем составе группы очной и заочной экспертизы, организационно-методический кабинет и психофизиологическую лабораторию, которая является руководящим подразделением и методическим центром по вопросам психодиагностического отбора в органы внутренних дел.

28. ОӘДК қызметін алқаластылықты, қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін аражігін ажыратуды есепке алып, өзінің функцияларын орындауға жеке жауапкершіліктерін бекіте отырып, Қазақстан Республикасы ІІМ Тыл департаментінің Медициналық басқармасымен (қызметімен), Кадр жұмысы және Қаржымен қатамасыз ету департаменттерімен өзара іс-қимылда жоспарлы негізде ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
29. ОӘДК-ға:
1) ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманы ұйымдастыру;
2) төмен тұрған ӘДК-ға басшылық ету, олардың жұмысын бақылау, және оларға әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
3) төмен тұрған ӘДК-да медициналық куәландыру жүргізуді бақылау;
4) ішкі істер органдары жүйесінің ведомствалық медициналық, білім беру ұйымдарында емдеу-диагностикалық жұмысын ұйымдастыруға, өткізуге және нәтижелеріне әскери-дәрігерлік сараптаманың материалдары бойынша бақылау;
5) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, әскери қызметшілерді және басқа да азаматтар контингентін куәландыру нәтижелерін бағалауды және талдауды ведомстволық денсаулық сақтаудың бас (жетекші) медициналық мамандарымен бірлесіп өткізу, әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша түсіндірулер мен ұсыныстар әзірлеу;
6) Нұр-Сұлтан қаласы аумақтық ПД-нің және Нұр-Сұлтан қаласында орналасқан ішкі істер органдары кадр қызметтерінің жолдамасы бойынша қатардағы және басшы құрамдағы қызметкерлерді, қызметке жаңадан түсушілерді медициналық куәландыру;
7) төмен тұрған ӘДК қорытындыларына шағым түскен кезде азаматтарды куәландыру немесе қайта куәландыру;
8) міндетті жеке сақтандыру бойынша сақтандыру сомасын төлеу үшін қатардағы және басшы құрамдағы адамның алған мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) ауырлығы туралы қорытынды жасау және төмен тұрған ӘДК шығарған қорытындылардың негізділігін бақылау;
9) бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, Ұлы Отан соғысына және басқа да әскери оқиғаларға қатысушы әскери қызметшілердің алған дене жарақаттары анық зардаптарының сипатын және ауырлығын анықтау;
10) бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) майданда болумен, басқа әскери іс-қимылдарға қатысқан, қызмет өткерумен, әскери қызметтің міндеттерін орындаумен, қызметтік (әскери қызмет) міндеттерін өтеумен, оның ішінде, ҚІб, ҚІБ, ҚІД халықты әлеуметтік қорғау органдарының ұсынымы, азаматтардың өтініші бойынша қайтыс болуға әкеп соққан себепті байланысын анықтау;
11) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша азаматтардың өтініштерін, ұсыныстарын, шағымдарын қарастыру және қабылдау, осы жұмыстын нәтижелерін талдау және жалпылау;

28. Деятельность ЦВВК организуется и осуществляется на плановой основе, во взаимодействии с Медицинским управлением (службами) Департаментами тыла, кадровой работы и финансового обеспечения МВД РК с учетом коллегиальности, разграничения должностных обязанностей работников и установлением персональной ответственности за выполнением своих функций.
29. На ЦВВК возлагается:
1) организация военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел;
2) руководство нижестоящими ВВК, контроль за их работой и оказание им методической и практической помощи;
3) контроль за проведением медицинского освидетельствования в нижестоящих ВВК;
4) контроль по материалам военно-врачебной экспертизы за организацией, проведением и результатами лечебно-диагностической работы в ведомственных медицинских, учебных заведениях системы органов внутренних дел;
5) проведение совместно с главными (ведущими) медицинскими специалистами ведомственного здравоохранения анализа и оценки результатов освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих и других контингентов граждан, разработка разъяснений и предложений по вопросам военно-врачебной экспертизы;
6) медицинское освидетельствование вновь поступающих, лиц рядового и начальствующего состава по направлениям кадровых служб территориального ДП города Нур-Султан и подразделений органов внутренних дел, дислоцированных в городе Нур-Султан;
7) освидетельствование и переосвидетельствование граждан в случае обжалования заключений нижестоящих ВВК;
8) вынесение заключений о тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного лицом рядового и начальствующего состава для выплаты страховых сумм по обязательному личному страхованию и контроль за обоснованностью заключений, вынесенных нижестоящими ВВК;
9) определение характера и давности явных последствий телесных повреждений у бывших лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих участников Великой Отечественной войны и других военных событий;
10) определение причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у бывших лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, с пребыванием на фронте, участвовавших в других боевых действиях, прохождением службы, исполнением обязанностей воинской службы, исполнением служебных обязанностей, в том числе приведших к смерти, по представлениям местных органов военного управления, органов социальной защиты населения, обращениям граждан;
11) рассмотрение заявлений, предложений, жалоб и прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализ и обобщение результатов этой работы;

12) төмен тұрған ӘДК мамандарының біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
13) төмен тұрған ӘДК жұмыс тәжірибесінің нәтижелерін талдау және жалпылау;
14) әскери-дәрігерлік сараптама бойынша нормативтік құқықтық және құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
15) ішкі істер органдарына қызметке, білім беру ұйымдарына түсушілерге, ішкі істер органында қызмет өткеретін азаматтардың денсаулық жағдайларына қойылатын талаптар әзірлеу;
16) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің қызметке аймақтарда, оның ішінде қолайсыз климаттық жағдайлардағы шет елдерде және радиоактивті ластануға ұшыраған аумақтарда тұруға жарамдылығын анықтау үшін олардың денсаулық жағдайларына қойылатын талаптар әзірлеу;
17) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері және оларды ішкі істер органдарында практикалық қолдану бойынша Қазақстан Республикасы ІІМ ведомстволық нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу;
18) әскери-дәрігелік сараптама мәселелері бойынша есептілігін және есептерінің тәртібін әзірлеу;
19) жоғары басшы құрамдағы адамдардың, Қазақстан Республикасы ІІМ номенклатурасына кіретін лауазымдарды атқаратын басшы құрамдағы басқа адамдардың сырқаттануы туралы куәліктерді қарау және бекіту;
20) бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, әскери қызметшілердің ішкі істер органдарынан босатылған кезеңдегі, көрсетілген кезеңнің медициналық сараптама құжаттары бойынша әскери қызметке жарамдылық санаты туралы ӘДК қорытындыларын шығару және қайта қарау;
21) ішкі істер органдарына қабылдауға байланысты ПД ӘДК-да куәландырылған бұрын ішкі істер органдарынан, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінен (бұдан әрі - ҰҚК), Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан ауруы бойынша босатылған, ауруы бойынша әскердегі мерзімді қызметтен босатылған адамдарға медициналық сараптамалық құжаттаманы қарау және қорытындыларды бекіту;
22) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестер, жиындар ұйымдастыру және өткізу жүктеледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. ОӘДК:
1) жарамдылық санаты туралы өздерінің және төмен тұрған ӘДК-ның қорытындыларын қарайды, бекітеді (бекітпейді), қайта қарайды немесе күшін жояды;
2) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша нұсқаулықтар, түсіндірулер, әдістемелік ұсынымдар шығарады;
3) ішкі істер органдарының медициналық мекемелеріне, басқа министрліктер мен ведомстволардың әскери-медициналық мекемелеріне және медициналық мекемелеріне куәландырылатын адамдарды стационарлық, амбулаторлық зерттеуге немесе емдеуге жібереді;

12) организация повышения квалификации специалистов нижестоящих ВВК;
13) анализ и обобщение результатов опыта работы нижестоящих ВВК;
14) разработка предложений по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые и правовые акты по военно-врачебной экспертизе;
15) разработка требований к состоянию здоровья граждан, поступающих на службу в органы внутренних дел, в организации образования, проходящих службу в органах внутренних дел;
16) разработка требований к состоянию здоровья лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих для определения годности к службе, к проживанию в местностях, в том числе за рубежом, с неблагоприятными климатическими условиями и на территориях, подвергшихся радиоактивному загрязнению;
17) разработка ведомственных нормативных правовых актов МВД РК по вопросам военно-врачебной экспертизы и их практическому применению в органах внутренних дел;
18) разработка порядка учета и отчетности по вопросам военно-врачебной экспертизы;
19) рассмотрение и утверждение свидетельств о болезни лиц высшего начальствующего состава, других лиц начальствующего состава, занимающих должности, входящие в номенклатуру МВД РК;
20) Вынесение и пересмотр заключений ВВК о категории годности к воинской службе бывшим лицам рядового и начальствующего состава и военнослужащим, на период увольнения их из органов внутренних дел, по медицинской экспертной документации указанного периода;
21) рассмотрение медицинской экспертной документации и утверждение заключений на лиц ранее уволенных из органов внутренних дел, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ), Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований по болезни, освобожденных от срочной службы в армии по болезни, освидетельствованных в ВВК ДП в связи с приемом в органы внутренних дел;
22) организация и проведение совещаний, сборов по вопросам военно-врачебной экспертизы.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. ЦВВК МВД:
1) рассматривает, утверждает (не утверждает), пересматривает или отменяет собственные заключения и заключения нижестоящих ВВК о категории годности;
2) издает инструкции, разъяснения и методические рекомендации по вопросам военно-врачебной экспертизы;
3) направляет освидетельствуемых на стационарное, амбулаторное обследование или лечение в медицинские учреждения системы органов внутренних дел, военно-медицинские учреждения и медицинские учреждения других министерств и ведомств;

4) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша төмен тұрған ӘДК жұмысын тексереді және оларға нұсқаулар береді;
5) Қазақстан Республикасы ІІМ-нің медициналық және әскери медициналық, білім беру ұйымдарында және әскери-оқу мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысының ұйымдастырылуын және жай-күйін әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша тексереді. Стационарлық науқастың медициналық картасын қоса алғанда, қажетті медициналық сараптамалық құжаттаманы сұратады;
6) ішкі істер органдарының кадр қызметтері мен мұрағаттық мекемелерінен, ҚІД, ҚІБ, ҚІб, әскери бөлімдерден, басқа мекемелер мен ұйымдардан жеке және зейнеткерлік істер, медициналық құжаттар, қызметтік тексерістер, әкімшілік тергеу, анықтау, қылмыстық іс материалдары, мінездемелер, мұрағаттық анықтамалар, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділер және сараптамалық қорытынды шығаруға қажетті басқа да құжаттарды сұратады;
7) ішкі істер органдарына қабылданатын, білім беру ұйымдарына түсуші адамдарға, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға қатысты, сондай-ақ ҚІД, ҚІБ, ҚІб, прокуратураның белгіленген тәртіптегі бағыттары бойынша ішкі істер органдары кадр қызметтерінің тиісті құжаттарын ресімдеу үшін заңды күші бар қорытындылар (қаулылар) шығарады;
8) ішкі істер органдары медициналық мекемелерінің, Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау мекемелерінің бас (жетекші) мамандарын әскери-дәрігерлік сараптаманың мәселелерін шешу үшін тартады.
9) төмен тұрған ӘДК-дан ағымдағы статистикалық деректерді, азаматтарды медициналық куәландырудың нәтижелері туралы нақтылайтын немесе толықтыратын есептерді сұратады;
10) осы бұйрықпен бекітілген Ереже мен Нұсқаулықтарды ішкі істер органдарында практикалық қолдану, әскери-дәрігерлік сараптаманың басқа да мәселелері бойынша ПД ӘДК-ға нұсқаулар және түсіндірулер береді;
11) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери-дәрігерлік комиссиясына әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша нұсқаулар береді;
12) ішкі істер органдарынан босатылған, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда, әскери қызметшілерде, оның ішінде қайтыс болуға әкеп соққан, ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) себепті байланысы туралы оның ішінде өзінің қаулыларының күшін жояды және қайта қарайды;
13) дәрігерлік-сараптау нәтижесінде ауру анықталған кезде емделуде жүрген, оның ішінде жиі және ұзақ ауыратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, әскери қызметшілерді кадр қызметтерімен келісім бойынша медициналық куәландыруға белгіленген тәртіпте бағыттайды.
Оны тексерудің және емдеудің нәтижелері ӘДК-ға жарамдылықты шектеу, әскери қызметке жарамсыздық, демалысқа, қызметтік, әскери қызметтің міндеттерін орындаудан босатуға мұқтаждық туралы қорытынды шығаруға негіз берген кездегі және одан әрі емдеу жарамдылық санатын өзгертуге әкеп соқпайтын кездегі денсаулық жағдайы дәрігерлік-сараптау нәтижесінде анықталған деп түсініледі.

4) проверяет работу нижестоящих ВВК и дает им указания по вопросам военно-врачебной экспертизы;
5) проверяет по материалам военно-врачебной экспертизы организацию и состояние лечебно-диагностической работы в медицинских и военно-медицинских учреждениях, организациях образования и военно-учебных заведениях МВД РК. Запрашивает необходимую медицинскую экспертную документацию, включая медицинские карты стационарного больного;
6) запрашивает из кадровых служб и архивных учреждений органов внутренних дел, местные органы военного управления воинских частей, других учреждений и организаций личные и пенсионные дела, медицинские документы, материалы служебных проверок, административного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы, необходимые для вынесения экспертного заключения;
7) выносит заключения (постановления), имеющие юридическую силу для оформления соответствующих документов кадровыми службами органов внутренних дел, в отношении лиц, принимаемых в органы внутренних дел, поступающих в организации образования, лиц рядового и начальствующего состава, а также по направлениям в установленном порядке местных органов военного управления, прокуратуры;
8) привлекает для решения вопросов военно-врачебной экспертизы главных (ведущих) специалистов медицинских учреждений системы органов внутренних дел; учреждений здравоохранения Республики Казахстан;
9) запрашивает текущие статистические данные из нижестоящих ВВК, а также сведения, дополняющие или уточняющие отчеты о результатах медицинского освидетельствования граждан;
10) дает указания ВВК ДП и разъяснения по практическому применению в органах внутренних дел Положений и Инструкций, утвержденных настоящим приказом и по другим вопросам военно-врачебной экспертизы;
11) дает указания военно-врачебной комиссии Национальной гвардии Республики Казахстан по вопросам военно-врачебной экспертизы.
12) отменяет и пересматривает, в том числе и собственные постановления о причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, лиц, уволенных из органов внутренних дел, в том числе приведших к смерти;
13) направляет по согласованию с кадровыми службами, в установленном порядке, на медицинское освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, находящихся на лечении, при определившемся врачебно-экспертном исходе заболевания, а также часто и длительно болеющих;
Под определившимся врачебно-экспертным исходом понимается такое состояние здоровья, когда результаты обследования и лечения его дают основание ВВК вынести заключение об ограничении годности, негодности к воинской службе, нуждаемости в отпуске, освобождении от выполнения служебных обязанностей, обязанностей воинской службы и когда дальнейшее лечение не приведет к изменению категории годности.

Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың ПД әскери-дәрігерлік комиссиясы
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. ПД ӘДК тиісті ПД-ның ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманың басшылық етуші бөлінісі болып табылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. ПД-ның штаттық ӘДК осы Ереженің 10-тармағында айтылған жүктемеге байланысты толық және толық емес құрамды бола алады.
ПД ӘДК-ның құрылымы мен штаттарын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі бекітеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. ПД ӘДК бастығы (төрағасы) азаматтардың, қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің әскери-дәрігерлік сараптамасы мәселелері бойынша ОӘДК бастығына бағынады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. ПД ӘДК әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша осы Ереже мен Қағидаларды басшылыққа алады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Арнайы мақсаттағы медициналық сараптама-диагностикалық бөлінісі болып табылатын ПД ӘДК ішкі істер органдарына қабылданатын, білім беру ұйымдарына түсетін адамдарға қатысты ПД кадр қызметтерінің, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға және әскери қызметшілерге қатысты халықты әлеуметтік қорғау органдарының, сақтандыру органдарының тиісті құжаттарын ресімдеу үшін заңды күші бар қорытынды (қаулы) шығарады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Военно-врачебная комиссия департаментов полиции областей, городов республиканского значения
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. ВВК ДП являются руководящим подразделением военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел соответствующего ДП.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Штатные ВВК ДП могут быть полного и неполного состава в зависимости от нагрузок, оговоренных пунктом 10 настоящего Положения.
Структура и штаты ВВК ДП утверждаются Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Начальник (председатель) ВВК ДП по вопросам военно-врачебной экспертизы граждан, лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих подчиняется начальнику ЦВВК.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. По вопросам военно-врачебной экспертизы ВВК ДП руководствуется настоящим Положением и Правилами.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. ВВК ДП, являющаяся медицинским экспертно-диагностическим подразделением специального назначения, выносит заключения (постановления), имеющие юридическую силу для оформления соответствующих документов кадровыми службами ДП в отношении лиц, принимаемых в органы внутренних дел, поступающих в организации образования, а лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих, кроме того, органами социальной защиты населения, органами страхования.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

36. Қазақстан Республикасы ІІМ номенклатурасына кіретін жоғары басшы құрамдағы адамдарға, бұрын ішкі істер органдарынан, ҰҚК-ден, Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан босатылған не ауруы бойынша әскердегі мерзімді қызметтен босатылған, бірақ кейіннен жарамды деп танылған азаматтарға қатысты ПД ӘДК-ның шешімі ішкі істер органдарына қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК-да бекітілуге жатады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. ІІД ӘДК-ға:
1) ПД әскери-дәрігерлік сараптаманы ұйымдастыру және қызметті жетілдіру бойынша жоғары тұрған органдарға ұсыныстар әзірлеу;
2) облыстың, қаланың аумағында орналасқан штаттан тыс ӘДК қызметіне басшылық ету және бақылау;
3) ішкі істер органдарына қабылданатын, білім беру ұйымдарына түсетін адамдарды, қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды ПД, ішкі істер органдары кадр қызметтерінің жолдамалары бойынша, сондай-ақ жергілікті әскери басқару органдарының, прокуратураның жолдамалары бойынша белгіленген тәртіпте куәландыру;
4) облыс, қала аумағында орналасқан ведомстволық медициналық мекемелердегі, білім беру ұйымдарындағы, сондай-ақ қатардағы және басшы құрамдағы адамдар тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін денсаулық сақтау мекемелердегі емдеу-диагностикалық жұмысын ұйымдастыруды, өткізуді және нәтижелерін әскери-дәрігерлік сараптаманың материалдары бойынша бақылау;
5) міндетті жеке сақтандыру бойынша сақтандыру сомасын төлеу үшін қатардағы және басшы құрамдағы адамдар, әскери қызметшілер алған мертігулердің (жараланудың, жарақаттың, контузиялардың) ауырлығы туралы қаулы шығару және штаттан тыс ӘДК (емдеу-профилактикалық мекемелері) шығарған қорытындылардың негізділігін бақылау;
6) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыру нәтижелерін талдауды және бағалауды ведомстволық денсаулық сақтаудың, денсаулық сақтау мекемелерінің бас (жетекші) медициналық мамандарымен бірлесіп өткізу, әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) өтініштерді, ұсыныстарды, шағымдарды қарау, әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша азаматтарды қабылдау, нәтижелерді талдау және жалпылау, алты ай мен жыл қорытындысы бойынша ОӘДК-ға мәліметтер ұсыну;
8) облыс, қала аумағында орнасқан Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарына түсетін кандидаттарды соңғы куәландыруға практикалық көмекті ұйымдастыру мен көрсетуді бақылау;
Білім беру ұйымының уақытша әрекет ететін комиссиясының жұмысы аяқталған күннен бастап 5 күннен аспайтын мерзімде соңғы медициналық іріктеудің нәтижелері туралы есепті жасауға практикалық көмек көрсету және оны ОӘДК-ға тиісінше ұсыну;

36. Решения ВВК ДП в отношении, лиц высшего начальствующего состава, входящих в номенклатуру МВД РК, граждан, ранее уволенных из органов внутренних дел, КНБ, Вооруженных Сил, других войск и других формирований, либо освобожденных от срочной действующей службы по болезни, но впоследствии признанных годными при приеме в органы внутренних дел подлежат утверждению в ЦВВК МВД РК.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. На ВВК ДВД возлагается:
1) организация военно-врачебной экспертизы в ДП и разработка предложений в вышестоящие органы по совершенствованию деятельности;
2) руководство и контроль за деятельностью нештатных ВВК дислоцированных на территории области, города;
3) освидетельствование по направлениям кадровых служб ДП органов внутренних дел, лиц, принимаемых на службу в органы внутренних дел, поступающих в организации образования, лиц рядового и начальствующего состава, а также по направлениям в установленном порядке местных органов военного управления, прокуратуры;
4) контроль по материалам военно-врачебной экспертизы за организацией, проведением и результатами лечебно-диагностической работы в ведомственном медицинском учреждении, организации образования, дислоцированном на территории области, города, а также учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование лица рядового и начальствующего состава;
5) вынесение постановлений о тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного лицами рядового и начальствующего состава, военнослужащими, для выплаты страховых сумм по обязательному личному страхованию и контроль за обоснованностью заключений, вынесенных нештатными ВВК (лечебно-профилактическими учреждениями);
6) проведение совместно с главными (ведущими) медицинскими специалистами ведомственного здравоохранения, учреждений здравоохранения анализа и оценки результатов освидетельствования лиц рядового и начальствующего состава, разработка предложений по вопросам военно-врачебной экспертизы;
7) рассмотрение заявлений, предложений, жалоб и прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализ и обобщение результатов и предоставление сведений в ЦВВК по итогам шести месяцев и года;
8) контроль за организацией и оказание практической помощи в окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в организации образования МВД РК, дислоцированные на территории области, города;
Оказание практической помощи в составлении отчета о результатах окончательного медицинского отбора, в срок не более 5 дней со дня окончания работы временно действующей комиссии организации образования и представление его соответственно в ЦВВК;

9) қала, облыс аумағында орналасқан Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен курсанттарын куәландыру;
10) бұрынғы қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындыларды және олардың ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) себепті байланысы туралы қаулыларды шығару үшін медициналық, әскери-медициналық, әскери-есептік, мұрағаттық және де басқа құжаттарды ОӘДК дайындау және ұсыну;
11) статистикалық жылдық есептерді және қажет жағдайларда медициналық куәландыру туралы ағымдағы статистикалық деректерді құру және ОӘДК-ға ұсыну жүктеледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. ПД ӘДК:
1) осы Ереже мен Қағидаларға, сондай-ақ Талаптарға сәйкес қорытынды шығарады;
2) штаттан тыс ӘДК қорытындыларын қарайды, бекітеді (бекітпейді), өзінің және штаттан тыс ӘДК қорытындыларын қайта қарайды немесе күшін жояды;
3) облыс аумағында орналасқан ведомстволық мекемелердегі және денсаулық сақтау мекемелеріндегі, әскери бөлімдердегі, білім беру ұйымдарындағы емдеу-диагностикалық жұмысын ұйымдастырудың және жай-күйінің әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша тексереді. Қажет болған жағдайда стационарлық науқастың медициналық карталарын қоса алғанда, медициналық сараптама құжаттамасын сұратады;
4) қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды, ішкі істер органдарына қызметке, ішкі істер органдарынының білім беру ұйымдарына түсетін азаматтарды станционарлық және амбулаторлық тексеру мен куәландыру үшін ведомтволық медициналық мекемелерге және денсаулық сақтау мекемелеріне жолдайды;
5) ПД, жергілікті әскери басқару органдарынан, басқа мекемелердің әскери бөлімдерінен жеке және зейнеткерлік істерді, медициналық құжаттар, қызметтік тексерістер, әкімшілік тергеу, анықтау, қылмыстық іс материалдарын, мінездемелерді, мұрағаттық анықтамаларды, бұйрықтардан, актілерден, хаттамалардан үзінділерді және қорытынды жасауға қажетті басқа да құжаттарды сұратады;
6) штаттан тыс ӘДК жұмысын тексереді, әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша оларға нұсқаулар мен түсіндірулер береді;
7) қаулылар шығарады, ал қажет болған жағдайда қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың және әскери қызметшілердің ауруларының, мертігулерінің (жаралануының, жарақаттарының, контузияларының) себепті байланысы туралы өзінің қаулыларын, штаттан тыс ӘДК-ның қаулыларын қайта қарайды;

9) освидетельствование курсантов и слушателей организации образования МВД РК, расположенных на территории области, города;
10) подготовка и представление в ЦВВК медицинских, военно-медицинских, военно-учетных, архивных и других документов для вынесения заключений о категории годности к военной службе и постановлений о причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) у бывших лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих;
11) Составление и представление в ЦВВК статистических годовых отчетов и, в необходимых случаях, текущих статистических данных о медицинском освидетельствовании.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. ВВК ДП:
1) выносит заключения в соответствии с настоящим Положением и Правилами, а так же Требованиями;
2) Рассматривает, утверждает (не утверждает) заключения нештатных ВВК, пересматривает или отменяет собственные заключения и заключения нештатных ВВК;
3) проверяет по материалам военно-врачебной экспертизы организацию и состояние лечебно-диагностической работы в ведомственных учреждениях и учреждениях здравоохранения, воинских частях, организациях образования, дислоцированных на территории области. Запрашивает по необходимости медицинскую экспертную документацию, включая медицинские карты стационарного больного;
4) направляет в ведомственные медицинские учреждения и учреждения здравоохранения на стационарное и амбулаторное обследование и освидетельствование лиц рядового и начальствующего состава, граждан, поступающих на службу в органы внутренних дел, организации образования органов внутренних дел;
5) запрашивает из ДП, местных органов военного управления, воинских частей других учреждений личные и пенсионные дела, медицинские документы, материалы служебных проверок, административного расследования, дознания, уголовного дела, характеристики, архивные справки, выписки из приказов, актов, протоколов и другие документы необходимые для оформления заключений;
6) проверяет работу нештатных ВВК и дает им указания и разъяснения по вопросам военно-врачебной экспертизы;
7) выносит постановления, а при необходимости пересматривает собственные постановления, постановления нештатных ВВК о причинной связи заболеваний, увечий (ранений, контузий, травм) лиц рядового и начальствующего состава и военнослужащих;

8) әскери-дәрігерлік сараптама мәселелерін шешу үшін медициналық бөліністердің бас (жетекші) мамандарын және ведомстволық денсаулық сақтау, әскери-медициналық мекемелер, денсаулық сақтау мекемелерінің дәрігер-мамандарын тартады;
9) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың, Қазақстан Республикасы ІІМ білім беру ұйымдарына түсетін кандидаттардың ішкі істер органдарында қызметке жарамдылық санаты туралы өзінің, штаттан тыс ӘДК-ның қорытындыларын қайта қарайды.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарының штаттан тыс уақытша жұмыс істейтін әскери-дәрігерлік комиссиясы
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2020 № 407 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Уақытша әрекет ететін ӘДК (бұдан әрі – УӘДК) жыл сайын барлық білім беру ұйымдарына түсетін кезеңде, білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен: төраға (медициналық санитарлық бөлім бастығы); төрағаның орынбасары (штаттық дәрігер-мамандар қатарынан); аумақтық штаттық ӘДК төрағасы; комиссия мүшелері: терапевт, психиатр, невролог, хирург, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, гинеколог; хатшы (орта медициналық персонал қатарынан) құрамында кандидаттарды соңғы куәландыру үшін жыл сайын құрылады. Осы бұйрықпен УӘДК жұмысының мерзімдері және тәртібі айқындалады. Комиссия мүшелеріне төлемдер білім беру ұйымдарының қаражаты есебінен жүргізіледі.
Сапалы кәсіби іріктеу мақсатында комиссия құрамына әдетте аумақтық штаттық ӘДК-ның дәрігер-сарапшылары, психологы және зертханашысы енгізіледі.
Білім беру ұйымдарының бастықтарына ӘДК-ны қосымша жасақтау үшін ішкі істер органдары жүйесінің медициналық мекемелерінен, денсаулық сақтау мекемелерінен тиісті мамандықтардың дәрігерлерін шақыруға рұқсат етіледі.
40. Білім беру ұйымының УӘДК төрағасы білім беру ұйымының төрағасына тікелей бағынады, ал әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша аумақтық штаттық ӘДК бастығына (төрағасына) бағынады.
41. Білім беру ұйымының уақытша әрекет ететін ӘДК өз жұмысында осы Ереже мен Қағидаларды басшылыққа алады.
42. Білім беру ұйымының УӘДК әдістемелік басшылығын, оның жұмысы мен куәландыру нәтижелерін уақтылы ресімдеуді бақылауды аумақтық штаттық ӘДК төрағасы жүзеге асырады.

8) привлекает для решения вопросов военно-врачебной экспертизы главных (ведущих) специалистов медицинских подразделений и врачей специалистов ведомственного здравоохранения, военно-медицинских учреждений; учреждений здравоохранения;
9) пересматривает собственные заключения, заключения нештатных ВВК о категории годности к службе в органах внутренних дел, лиц рядового и начальствующего состава, кандидатов, поступающих в организации образования МВД РК.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Нештатные временно действующие военно-врачебные комиссии организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2020 № 407 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Временно действующие ВВК (далее-ВВВК) создаются в период поступления во всех организациях образования ежегодно для окончательного освидетельствования кандидатов, приказом начальника организации образования в составе: председателя (начальник медсанчасти), заместителя председателя (из числа штатных врачей-специалистов), председателя штатной территориальной ВВК, членов комиссии: терапевта, психиатра, невролога, хирурга, офтальмолога, оториноларинголога, стоматолога, дерматовенеролога, гинеколога; секретарь (из числа среднего медицинского персонала). Этим же приказом определяются сроки и порядок работы ВВВК. Оплата членам комиссии производится за счет средств организации образования.
В целях качественного профессионального отбора в состав комиссии, как правило, включаются эксперты-врачи, психолог и лаборант штатной территориальной ВВК.
Начальникам организации образования для доукомплектования ВВК разрешается приглашать врачей соответствующих специальностей из медицинских учреждений системы органов внутренних дел, учреждений здравоохранения.
40. Председатель ВВВК организации образования подчиняется непосредственно начальнику организации образования, а по вопросам военно-врачебной экспертизы начальнику (председателю) территориальной штатной ВВК.
41. Временно действующие ВВК организаций образования в своей работе руководствуются настоящим Положением и Правилами.
42. Методическое руководство ВВВК организации образования контроль за ее работой и своевременным оформлением результатов освидетельствования осуществляет председатель штатной территориальной ВВК.

43. Білім беру ұйымының УӘДК-ға азаматтардың, қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың күндізгі оқу бөлімінің факультеттеріне түсуге жарамдылығын (жарамсыздығын) анықтау жүктеледі.
44. Білім беру ұйымының УӘДК санамаланған контингенттердің тек осы білім беру ұйымына түсуге жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы қорытынды шығаруға құқығы бар.
45. Білім беру ұйымының УӘДК-ның оқуға түсуге жарамсыздық туралы қорытындысы аумақтық штаттық ӘДК-да бекітілуге жатады.
46. Куәландырудың және білім беру ұйымдарының УӘДК қорытынды нәтижелері отырыстар хаттамалары кітабына енгізіледі, аумақтық штаттық ӘДК төрағасының қолымен бекітіледі.
47. Білім беру ұйымының УӘДК төрағасы оқуға түсуге жарамсыз деп танылғандарды келісу мен бекітуден кейін, комиссия жұмысы аяқталғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей ОӘДК-ға белгіленген нысан бойынша есеп пен денсаулық жағдайы бойынша оқуға түсуге жарамсыз деп танылған кандидаттардың медициналық куәландыру карталарын жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 18 қарашадағы
№ 939 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі № 325 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6407 болып тіркелген, 2010 жылғы № 15 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған (таралымның шыққан күні 2010 жылғы 25 қараша);
2) "Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 580 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8850 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2014 жылғы 9 қаңтардағы № 4 (27625) санында, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 9 қаңтардағы № 4 (28228) санында жарияланған);
3) "Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі № 325 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 601 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9813 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 169 (2737) санында, "Заң газеті" газетінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 169 (2563) санында жарияланған).

43. На ВВВК организаций образования возлагается определение годности (негодности) к поступлению на факультеты очного обучения граждан, лиц рядового и начальствующего состава.
44. ВВВК организаций образования имеют право выносить заключение только о годности (негодности) к поступлению перечисленных контингентов в данную организацию образования.
45. Заключение ВВВК организации образования о негодности к поступлению на учебу подлежат утверждению территориальной штатной ВВК.
46. Результаты освидетельствования и итогового заключения ВВВК организации образования заносятся в книгу протоколов заседания, утверждаются подписью председателя территориальной штатной ВВК.
47. Председатель ВВВК организации образования не позднее 5 календарных дней после окончания работы комиссии, после согласования и утверждения признанных негодными к поступлению на учебу высылает в ЦВВК отчет по установленной форме и карты медицинского освидетельствования кандидатов, признанных не годными к поступлению по состоянию здоровья.
Приложение 3
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 18 ноября 2015 года № 939
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра внутренних дел Республики Казахстан
1) Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325 "Об утверждении Инструкции по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6407, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 15, 2010 года (дата выхода тиража 25.11.2010);
2) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2013 года № 580 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325 "Об утверждении Инструкции по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8850, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 09.01.2014 года № 4 (27625), "Егемен Қазақстан" от 09.01.2014 года № 4 (28228);
3) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 601 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325 "Об утверждении Инструкции по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9813, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 07.11.2014 года № 169 (2737), "Заң газеті" от 07.11.2014 года № 169 (2563).