О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2005 года N 412
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
разграничения полномочий между уровнями
государственного управления
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 21 апреля 2005 г.):
1) статью 563 изложить в следующей редакции:
"Статья 563. Органы, осуществляющие государственный контроль
за использованием и охраной земель
Органы, осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 118, 119, 121, 250-254, 256-258 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители уполномоченных органов по управлению земельными ресурсами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения).";
2) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем следующего содержания:
"местных исполнительных органов (областей, городов республиканского значения, столицы) (статьи 342, 343, 345-352);".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердiң аражігін ажырату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 сәуірдегі N 412 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне мемлекеттік басқару деңгейлерi арасындағы өкiлеттіктердiң аражiгiн ажырату мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық
актілеріне мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында
өкілеттіктердiң аражiгін ажырату мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2001 ж. 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттap; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; 2005 жылғы сәуiрдегі "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы сәуiрдегi "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне мүгедектердi әлеуметтік қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырyлар енгiзу туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 563-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"563-бап. Жердi пайдалану мен қорғауды жүзеге асыратын
органдар
Жердi пайдалану мен қорғауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 118, 119, 121, 250-254, 256-258-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкілетті органдардың басшылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.";
2) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"(облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары (342, 343, 345-352-баптар);".

2. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.):
в части первой статьи 462 слова "расчетов, составленных" заменить словами "базовых ставок, утвержденных".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99):
1) в статье 2 слова "государственными органами" заменить словами "Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
2) в статье 8:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организацию зонирования земель на уровне города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) осуществляют соответствующие исполнительные органы города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения). Проект (схема) зонирования земель утверждается соответствующими представительными органами города республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения.
Классификатор целевого назначения земель разрабатывается на основе проектов (схем) зонирования земель и утверждается исполнительными органами города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).";
пункт 3 исключить;
в пункте 4 слова ", утверждается в порядке, предусмотренном пунктами 2 и 3 настоящей статьи," исключить;
в пункте 5 слова "средств местного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
3) в статье 9:
абзац первый части первой пункта 3 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) в пределах компетенции по представлению земельных участков";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Решение местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) о предоставлении земельного участка в качестве натурного гранта принимается, в пределах их компетенции по предоставлению земельных участков, на основании решения уполномоченного органа в области инвестиций.";

2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы (Салық кодексi)" 2001 ж. 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 153-құжат):
462-баптың бiрiншi бөлігіндегі "жасаған есептерден" деген сөздер "бекiткен базалық ставкалардан" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 2-баптағы "мемлекеттік органдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жердi аймақтарға бөлудi республикалық маңызы бар қала, астана, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) деңгейiнде ұйымдастыруды республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) тиiсті атқарушы органдары жүзеге асырады. Жердi аймақтарға бөлу жобасын (схемасын) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың тиiсті өкiлдi органдары бекiтедi.
Жердiң нысаналы мақсатының жiктемесi жерлердi аймақтарға бөлу жобаларының (схемаларының) негiзiнде әзiрленедi және оны республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдары бекiтедi.";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген тәртiппен бекiтiледi," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "жергілікті бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта:
3-тармақтың бiрiнші бөлiгiнiң бiрiншi абзацындағы "жергілiктi атқарушы органның" деген сөздер "жер учаскелерiн беру жөнiндегі құзыретi шегiнде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органының жер учаскесiн заттай грант ретiнде беру туралы шешiмi олардың жер учаскелерiн беру жөнiндегі құзыретi шегінде инвестициялар саласындағы уәкiлетті органның шешiмi негізiнде қабылданады.";

4) часть первую пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Кадастровая (оценочная) стоимость конкретного земельного участка определяется уполномоченным органом области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в пределах компетенции местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по предоставлению земельных участков в соответствии с базовыми ставками платы за земельные участки, предоставляемые на возмездной основе в частную собственность государством, с применением к ним поправочных (повышающих или понижающих) коэффициентов и оформляется актом определения кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка.";
5) часть первую пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Поправочные коэффициенты и границы зон в городских и сельских населенных пунктах утверждаются решением районного представительного органа по предложению местного исполнительного органа района, а в городах областного значения (городе республиканского значения, столицы) - областным (города республиканского значения, столицы) представительным органом по предложению местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы).";
6) в статье 12:
в подпункте 34) слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченным органом области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) решения местных исполнительных органов - правовые акты местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) о предоставлении права на земельный участок;";
дополнить подпунктами 40) и 41) следующего содержания:
"40) уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами - структурное подразделение местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), осуществляющее функции в области земельных отношений (далее - уполномоченный орган области (города республиканского значения), района (города областного значения);
41) центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области земельных отношений (далее - центральный уполномоченный орган).";
7) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Компетенция центрального уполномоченного органа
по управлению земельными ресурсами
К компетенции центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами относятся:

4) 10-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нақты жер учаскесiнің кадастрлық (бағалау) құнын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органдарының жер учаскелерiн беру жөнiндегі құзыретi шегінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілеттi органы мемлекеттiң жеке меншiкке өтеулi негізде беретін жер учаскелерi үшiн төлемақының базалық ставкаларына сәйкес оған түзету (арттыратын немесе кемiтетiн) коэффициенттерiн қолдана отырып белгiлейдi және жер учаскесiнiң кадастрлық (бағалау) құнын айқындау актiсiмен ресiмдейдi.";
5) 11-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Түзету коэффициенттерi мен аймақтардың шекаралары аудандық маңызы бар қалаларда, кенттер мен селолық елдi мекендерде - ауданның жергілікті атқарушы органының ұсынысы бойынша аудандық өкiлдi органның, ал облыстық маңызы бар қалаларда (республикалық маңызы бар қалада, астанада) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiкті атқарушы органының ұсынысы бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өкiлдi органының шешiмiмен бекітiледі.";
6) 12-бапта:
34) тармақшадағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органдардың" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының жер учаскесiне құқық беру туралы құқықтық актілерi";
мынадай мазмұндағы 40) және 41) тармақшалармен толықтырылсын:
"40) жер ресурстарын басқару жөнiндегі уәкілетті орган - жер қатынастары саласындағы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілiкті атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi (бұдан әрi - республикалық маңызы бар қаланың) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органы);
41) жер ресурстарын басқару жөнiндегі орталық өкiлеттi орган - жер қатынастары саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi - орталық уәкілетті орган).";
7) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық
уәкiлетті органның құзыреті
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның құзыретiне:

1) обобщение практики применения земельного законодательства и его совершенствование;
2) разработка и внесение на утверждение в Правительство Республики Казахстан проектов нормативных правовых актов в области регулирования земельных отношений;
3) осуществление контроля за правильностью ведения государственного земельного кадастра и мониторинга земель;
4) утверждение нормативных правовых актов по землеустройству и государственному земельному кадастру;
5) проведение экспертизы республиканских программ, схем и проектов, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
6) взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами по вопросам регулирования земельных отношений;
7) утверждение формы паспорта земельных участков сельскохозяйственного назначения;
8) установление структуры, состава, содержания и форм земельно-кадастровой документации;
9) организация ведения мониторинга земель;
10) организация ведения Государственного земельного кадастра Республики Казахстан и составление баланса земель Республики Казахстан на основании данных балансов земель областей (города республиканского значения, столицы);
11) подготовка проектов решений Правительства Республики Казахстан по вопросам предоставления и изъятия земель, перевода земель из одной категории в другую, входящим в его компетенцию.";
8) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Компетенция уполномоченных органов области
(города республиканского значения, столицы),
районов (городов областного значения)
1. К компетенции уполномоченного органа области относятся:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
2) выдача обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства;
3) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области земельного законодательства Республики Казахстан;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию земельных участков для целей недропользования и прокладки магистральных трубопроводов, строительства объектов переработки нефти и газа, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;
5) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
6) подготовка предложений по резервированию земель для создания особо охраняемых природных территорий;

1) жер заңнамасын қолдану және оны жетiлдiру тәжiрибесiн жинақтау;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу және Қазақстан Республикасы Үкiметінiң бекiтуiне енгiзу;
3) мемлекеттік жер кадастры мен жер мониторингін жүргізудiң дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру;
4) жерге орналастыру және мемлекеттік жер кадастры жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілердi бекiту;
5) жердi пайдалану және қорғау мәселелерiне қатысты қозғайтын республикалық бағдарламаларға, схемаларға және жобаларға сараптама жүргiзу;
6) орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен жер қатынастарын реттеу мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасау;
7) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерi паспортының нысанын бекiту;
8) жер-кадастрлық құжаттаманың құрылымын, құрамын, мазмұнын және нысандарын белгілеу;
9) жер мониторингiн жүргізудi ұйымдастыру;
10) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудi ұйымдастыру және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер баланстарының мәлiметтерi негізiнде Қазақстан Республикасының жер балансын жасау;
11) өз құзыретiне кiретiн жер учаскелерiн беру және алып қою, жерлердi бiр санаттан екiншi санатқа ауыстыру мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi шешiмдерiнiң жобаларын дайындау жатады.";
8) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар
қалалардың) уәкілетті органдарының құзыреті
1. Облыстың уәкiлеттi органының құзыретiне:
1) жердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
2) анықталған жер заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнiнде орындалуы мiндеттi нұсқамалар беру;
3) Қазақстан Республикасының жер заңнамасы саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау;
4) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану, магистральды құбырлар тарту, мұнай және газ өңдеу объектілерiн салу мақсатында жер учаскелерiн беру және алып қою, соның iшiнде сатып алу арқылы алып қою жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдер жобаларын дайындау;
5) облыстың жергілiктi атқарушы органының мемлекеттік ғылыми-зерттеу, оқу және басқа да ауыл шаруашылығы ғылыми ұйымдары мен олардың тәжiрибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттiк тұқым өсiру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерiн беру жөнiндегі ұсыныстарын дайындау;
6) аумақта ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру үшiн жердi резервтеу жөніндегi ұсыныстарды дайындау;

7) определение оценочной стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, определение делимости и неделимости земельных участков, при их предоставлении местным исполнительным органом области;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков, при предоставлении земельных участков местным исполнительным органом области;
9) организация разработки проектов зонирования земель районов (городов областного значения) и программ (проектов, схем) по рациональному использованию земель;
10) организация ведения земельного кадастра области и составление баланса земель области на основании данных районов (городов областного значения);
11) лицензирование производства землеустроительных работ;
12) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ, в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
13) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой.
2. К компетенции уполномоченного органа города республиканского значения, столицы и на территории, переданных в его административное подчинение относятся:
1) лицензирование производства землеустроительных работ;
2) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ, в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
3) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
4) подготовка предложений по резервированию земель для создания особо охраняемых природных территорий в пределах границ (черты) города республиканского значения и столицы и на территории, переданной в его административное подчинение;
5) организация ведения земельного кадастра и составление баланса земель города республиканского значения, столицы.
3. К компетенции уполномоченных органов районов (городов областного значения) в пределах границ района, границ (черты) города и на территории, переданной в его административное подчинение, относятся:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель;
2) рассмотрение дел об административных правонарушениях в области земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выявление земель неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
4) выдача обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства;

7) мемлекет жеке меншiкке сататын немесе жер пайдалануға беретiн нақты жер учаскелерiнiң бағалау құнын анықтау, оларды облыстың жергіліктi атқарушы органдарына беру кезiнде жер учаскелерiнiң бөлінетiндiгi мен бөлiнбейтiндiгiн айқындау;
8) облыстың жергіліктi атқарушы органдарының жер учаскелерiн беру кезiнде жерге орналастыруды жүргiзудi ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекiту;
9) жердi аймақтарға бөлу жобаларын және республикалық маңызы бар қала мен астананың жерлерiн ұтымды пайдалану жөнiндегі бағдарламаларды (жобаларды, схемаларды) әзiрлеудi ұйымдастыру;
10) облыстық жер кадастрын ұйымдастыру және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) деректемелерiнiң негiзiнде облыстың жер балансын құру;
11) жерге орналастыру жұмыстарының өндiрiсiн лицензиялау;
12) осы Кодекстің 71-бабына сәйкес республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының iздестіру жұмыстарын өткiзу үшін жер учаскелерiн пайдалануға рұқсат беруi бойынша ұсыныстар дайындау;
13) ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншісiне ауыстыру жөнiнде ұсыныстар дайындау жатады.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың және оның әкiмшiлік бағынысына берiлген аумақтың уәкілеттi органының құзыретiне:
1) жерге орналастыру жұмыстарының өндiрiсiн лицензиялау;
2) осы Кодекстің 71-бабына сәйкес республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының iздестіру жұмыстарын өткiзу үшiн жер учаскелерiн пайдалануға рұқсат беруi бойынша ұсыныстар дайындау;
3) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екiншісiне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
4) қала шекарасының (шегі) шебiнде және оның әкiмшiлiк бағыныстылығына берiлген аумақта ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру үшiн жерлердi резервтеу жөнiнде ұсыныстар дайындау;
5) жер кадастрын жүргізудi ұйымдастыру және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жер балансын жасау.
3. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), ауданның, қала (шебiнде) шекарасы және оның әкiмшiлiк бағынысына берiлген аумақ шегінде уәкiлетті органының құзыретiне:
1) жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының жер заңнамасы саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау;
3) пайдаланылмай жатқан жердi және Қазақстан Республикасының заңдарын бұза отырып пайдаланылып жүрген жердi анықтау;
4) анықталған жер заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнiнде орындалуы мiндетті нұсқамалар беру;

5) подготовка исков в судебные органы об изъятии земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
6) постановка на учет бесхозяйных земельных участков;
7) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
8) подготовка предложений по изъятию земельных участков для государственных надобностей;
9) определение делимости и неделимости земельных участков;
10) определение оценочной стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
11) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
12) организация разработки проектов зонирования земель и программ (проектов, схем) по рациональному использованию земель города республиканского значения и столицы;
13) организация разработки планов земельно-хозяйственного устройства территории населенных пунктов;
14) организация проведения земельных торгов (аукционов, конкурсов);
15) проведение экспертизы городских, районных программ, схем и проектов, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
16) составление баланса земель города республиканского значения, столицы и районов (городов областного значения);
17) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
18) организация ведения земельного кадастра и составление баланса земель районов (городов областного значения);
19) присвоение кадастровых номеров земельным участкам;
20) выдача правоудостоверяющих документов на земельный участок;
21) выдача справок о наличии или отсутствии земельных участков;
22) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
23) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования;
24) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на использование земельных участков для проведения изыскательских работ, в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
25) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой.";
9) подпункты 3) и 6) пункта 1 статьи 15 исключить;
10) в статье 16:
в пункте 1:
в подпункте 5) слова ", учебным и другим сельскохозяйственным научным" исключить;
подпункт 11) исключить;

5) сот органдарына пайдаланылмай жатқан жердi не Қазақстан Республикасының заңдарын бұза отырып пайдаланылып жүрген жер учаскелерiн алып қою туралы шағым дайындау;
6) иесiз жер учаскелерiн есепке алу;
7) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының жер учаскелерiн беру және олардың нысаналы пайдалануының өзгеруi жөнiнде ұсыныстар дайындау;
8) мемлекеттік қажеттер үшiн жер учаскелерiн алып қою жөнiнде ұсыныстар дайындау;
9) жер учаскелерiнiң бөлінетіндiгі мен бөлінбейтiндiгін айқындау;
10) мемлекет жеке меншiкке сататын нақты жер учаскелерiнiң бағалау құнын айқындау;
11) жерге орналастыруды жүргiзудi ұйымдастыру және жер учаскелерiн қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекiтудi ұйымдастыру;
12) жердi аймақтарға бөлу жобаларын және республикалық маңызы бар қала мен астананың жерлерiн ұтымды пайдалану жөнiндегі бағдарламаларды (жобаларды, схемаларды) әзiрлеудi ұйымдастыру;
13) елдi мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жоспарларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
14) жер сауда-саттығын (аукциондар, конкурстар) жүргiзуiн ұйымдастыру;
15) жердi пайдалану мен қорғау мәселелерiн қозғайтын қалалық, аудандық бағдарламалардың, схемалар мен жобалардың сараптамасын жүргiзу;
16) республикалық маңызы бар қаланың, астананың және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер балансын жасау;
17) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларды, сондай-ақ жер құқық қатынастарының басқа да субъектiлерiн есепке алуды жүргiзу;
18) жер кадастрын жүргізудi ұйымдастыру және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер балансын жасау;
19) жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер беру;
20) жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжаттар бepу;
21) жер учаскесiнiң бар немесе жоқтығы туралы анықтамалар беру;
22) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiнiң паспорттарын беру;
23) сауда-саттық шарты мен жалдау немесе жер учаскесiн уақытша өтеусiз пайдалану шартын жасасу;
24) осы Кодекстің 71-бабына сәйкес республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының iздестіру жұмыстарын өткiзу үшiн жер учаскелерiн пайдалануға рұқсат беруi бойынша ұсыныстар дайындау;
25) ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншiсiне ауыстыру жөнiнде ұсыныстар дайындау.";
9) 15-баптың 1-тармағының 3) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
10) 16-бапта:
1-тармақта:
5) тармақшадағы ", оқу және басқа да ауыл шаруашылығы ғылыми" деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақша алып тасталсын;

пункт 2 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) организация зонирования земель города республиканского значения, столицы и представление на утверждение проектов (схем) зонирования земель представительным органам города республиканского значения, столицы;
5) утверждение классификатора целевого назначения земель на основе проектов (схем) зонирования земель.";
11) в статье 17:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) организация зонирования земель района и представление на утверждение проектов (схем) зонирования земель представительному органу района;
9) утверждение классификатора целевого назначения земель на основе проектов (схем) зонирования земель.";
12) в статье 18:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) организация зонирования земель города областного значения и представление на утверждение проектов (схем) зонирования земель представительному органу города областного значения;
9) утверждение классификатора целевого назначения земель на основе проектов (схем) зонирования земель.";
13) подпункт 3) статьи 19 исключить;
14) в статье 32:
в пункте 2 слова "исполнительного органа" заменить словами "местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в пункте 3 после слов "исполнительным органом" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
15) в части первой пункта 3 статьи 37 и в части первой пункта 1 статьи 38 слова "территориального органа по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
16) в статье 43:
в подпункте 4) пункта 1 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в пункте 2:
в части первой после слов "исполнительными органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в части второй:
после слов "исполнительными органами" и "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
слова "территориальных органов по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченных органов";
в части первой пункта 3 после слов "исполнительный орган" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в пункте 4 слова "Территориальные органы по управлению земельными ресурсами по поручению исполнительного органа" заменить словами "Уполномоченные органы области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), по месту нахождения земельного участка";
в пункте 6 и части первой пункта 7 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в части второй пункта 7 после слов "исполнительный орган" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в части второй пункта 8 после слов "исполнительными органами" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в пределах компетенции по представлению земельных участков";
в абзаце первом части первой пункта 9 слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами," заменить словами "уполномоченными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
пункт 10 исключить;

2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың жерiн аймақтарға бөлудi ұйымдастыру және жердi аймақтарға бөлу жобасын (схемасын) республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкілетті органдарына бекiтуге ұсыну;
5) жердi аймақтарға бөлу жобалары (схемалары) негізiнде жерлердiң нысаналы мақсатының жiктемесiн бекiту.";
11) 17-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) ауданның жерiн аймақтарға бөлудi ұйымдастыру және жердi аймақтарға бөлу жобасын (схемасын) ауданның өкiлеттi органына бекiтуге ұсыну;
9) жердi аймақтарға бөлу жобалары (схемалары) негiзiнде жерлердiң нысаналы мақсатының жiктемесiн бекiту.";
12) 18-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) облыстық маңызы бар қаланың жерiн аймақтарға бөлуді ұйымдастыру және жердi аймақтарға бөлу жобасын (схемасын) облыстық маңызы бар қаланың өкiлеттi органына бекiтуге ұсыну;
9) жерлердi аймақтарға бөлудiң жобалары (схемалары) негізiнде жерлердiң нысаналы мақсатының жiктемесiн бекiту.";
13) 19-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
14) 32-бапта:
2-тармақтағы "атқарушы органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Жергiлiктi атқарушы орган" деген сөздер "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 37-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлігіндегі және 38-баптың  1-тармағының бiрiншi бөлiгіндегі "басқару жөнiндегі аумақтық органға" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 43-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "жергілiктi атқарушы органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "жергіліктi атқарушы органдар" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "жер ресурстарын басқару, сәулет және қала құрылысы аумақтық органдар" деген сөздер "уәкілетті сәулет және қала құрылысы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "жергілiктi атқарушы органға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органдар атқарушы органның тапсырмасы бойынша" деген сөздер "Жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "Жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздер "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiкті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "жергiлiктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың екiншi бөлігіндегі "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "жер учаскелерiн беру жөнiндегi құзыретi шегiнде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацындағы "Жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органдар" деген сөздер "Жер учаскесi орналасқан жердегi мемлекеттік кәсiпорындар" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ алып тасталсын;

17) в статье 44:
в пункте 1:
в части первой после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в части второй слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами (в населенных пунктах совместно с органами архитектуры и градостроительства)" заменить словами "уполномоченными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в части четвертой после слов "исполнительные органы" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в пределах их компетенции по предоставлению земель";
в части второй пункта 3 слова "определяются делимость и неделимость," исключить;
в пункте 4 слова "территориальным органом по управлению земельными ресурсами (в населенных пунктах совместно с органами архитектуры и градостроительства)" заменить словами "уполномоченным органом области (города республиканского значения), столицы, района (города областного значения) по месту нахождения земельных участков";
в абзаце первом пункта 7 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
в абзаце втором части первой пункта 8 слова "территориальным органом по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченным органом области, (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
18) в статье 45:
в пункте 1 слова "территориальный орган по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченный орган области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)"; слова "по поручению местного исполнительного органа" исключить;
в пункте 2 после слов "исполнительного органа" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
19) в статье 47:
в пункте 2 и части первой пункта 3 после слов "исполнительный орган" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
части третью и пятую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка идентифицирует земельный участок по кадастровой документации, определяет кадастровую (оценочную) стоимость земельного участка и готовит проект решения о предоставлении права частной собственности на земельный участок.";
"Уполномоченный орган области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка составляет и подписывает с покупателем договор купли-продажи земельного участка.";

17) 44-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органдар (елдi мекендерде сәулет және қала құрылысы органдарымен бiрлесе отырып)" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктегi "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "жер учаскелерiн беру жөнiндегi құзыретi шегiнде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екiншi бөлiгіндегi "нақтыланады; берілетiн жер учаскесінің бөлiнетіндiгi және бөлiнбейтiндiгi, сондай-ақ ауыртпалықтары мен сервитуттары анықталады" деген сөздер ", сондай-ақ ауыртпалықтары мен сервитуттары нақтыланады" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аумақтық органдар (елдi мекендерде сәулет және қала құрылысы органдарымен бiрлесе отырып)" деген сөздер "жер учаскелерi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың), астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың бiрiншi абзацындағы "жергiлiктi атқарушы орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың бiрiншi бөлігінiң екiншi абзацындағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық орган" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 45-бапта:
1-тармақтағы "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын; "атқарушы органның тапсырмасы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "туралы" деген сөзден кейiн "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен толықтырылсын; "орган" деген сөз "органы" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 47-бапта:
2-тармақтағы және 3-тармақтың бiрiншi бөлігіндегі "жергiлiктi атқарушы органға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың үшiншi және бесiншi бөлiктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органы жер учаскесiн кадастрлық құжаттама бойынша сәйкестендiредi, жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құнын белгiлейдi және жер учаскесiне жеке меншiк құқығын табыстау туралы шешiмнiң жобасын дайындайды.";
"Жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органы сатып алушымен жер учаскесiн сатып алу-сату шартын жасасады және қол қояды.";

20) в пункте 6 статьи 69 слово "местный" исключить;
21) в пункте 3 статьи 71 слова "территориальным органом по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченным органом области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
22) пункт 6 статьи 79 исключить;
23) в статье 94:
в пункте 1 слова "территориального органа по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
в части второй пункта 3 слова "территориальный орган по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченный орган области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
24) в пункте 7 статьи 97:
в части первой слова "средств республиканского бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Организацию работ по составлению паспорта земельного участка и его выдачу осуществляют уполномоченные органы области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка.";
25) в статье 98:
в пункте 3 слова "средств местного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в пунктах 7 и 8 слова "районный орган по управлению земельными ресурсами" и "Районный орган по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченный орган района" и "Уполномоченный орган области";
в пункте 9:
в абзаце первом слова "областной территориальный орган по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченный орган области";
в абзаце втором слова "районный исполнительный орган" заменить словами "уполномоченный орган района (города областного значения)";
в абзаце третьем слова "центральный" и "по управлению земельными ресурсами" исключить;
26) в пункте 2 статьи 99 слова "по предложению территориальных органов по управлению земельными ресурсами, сельского и водного хозяйств" заменить словами "области, (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
27) в пункте 5 статьи 103 слова "территориальным органом по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";

20) 69-баптың 6-тармағындағы "жергілiктi" деген сөз алып тасталсын;
21) 71-баптың 3-тармағындағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органмен" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 79-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
23) 94-бапта:
1-тармақтағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органның" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың екiншi бөлігіндегі "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық орган" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бap қаланың) уәкiлетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 97-баптың 7-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "республикалық бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесінің паспортын жасау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды және оны берудi жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілеттi органдары жүзеге асырады.";
25) 98-бапта:
3-тармақтағы "жергiлiктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
7 және 8-тармақтардағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аудандық органға" және "Жер ресурстарын басқару жөнiндегі аудандық орган" деген сөздер "аудандық уәкілеттi органына" және "Облыстың уәкілеттi органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегi облыстық аумақтық орган" деген сөздер "облыстың уәкілетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегi аудандық аумақтық орган" деген сөздер "ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші абзацтағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі орталық" деген сөздер алып тасталсын;
26) 99-баптың 2-тармағындағы "жер ресурстарын, ауыл және су шаруашылықтарын басқару жөнiндегi аумақтық органдардың ұсынысы бойынша жергілікті атқарушы орган" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 103-баптың 5-тармағындағы "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органы" деген сөздермен ауыстырылсын;

28) в части первой пункта 1 статьи 105 слово "республиканского" исключить;
29) в пункте 7 статьи 106 слова "территориального органа по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
30) в пункте 1 статьи 131 слово "республиканского" исключить;
31) пункт 1 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляют уполномоченные органы области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения).";
32) в статье 146:
подпункт 1) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
части первую и вторую исключить;
в части третьей слова "территориальных органов по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения)";
33) в статье 150:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Землеустройство проводится по решению исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) либо по ходатайству заинтересованных собственников земельных участков и землепользователей.";
в части второй слова "территориальный орган по управлению земельными ресурсами" заменить словами "местный исполнительный орган";
в пункте 4:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 2) слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), по месту нахождения земельного участка";
в подпункте 3) слова "соответствующим территориальным органом по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), по месту нахождения земельного участка";
34) в статье 152:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организацию ведения Государственного земельного кадастра Республики Казахстан осуществляет центральный уполномоченный орган.
Организацию ведения земельного кадастра области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) осуществляют уполномоченные органы области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения).";
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Формирование сведений государственного земельного кадастра обеспечивается проведением топографо-геодезических, аэрокосмических, картографических, землеустроительных работ, почвенных, геоботанических обследований и изысканий, работ по мониторингу земель количественного и качественного учета земель, составлением земельно-кадастрового дела на конкретный земельный участок, изготовлением земельно-кадастровых карт и правоудостоверяющего документа на земельный участок.";

28) 105-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлігіндегі "республикалық" деген сөз алып тасталсын;
29) 106-баптың 7-тармағындағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органның" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 131-баптың 1-тармағындағы "республикалық" деген сөз алып тасталсын;
31) 145-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдары жүзеге асырады.";
32) 146-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақта:
бiрiншi және екiншi бөлiктер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктегі "Жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органдардың" деген сөздер "Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 150-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жерге орналастыру облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органдарының шешiмi бойынша не жер учаскелерiнiң мүдделi меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың өтiнiмi бойынша жүргізiледi.";
екiншi бөлiктегi "жер ресурстарын басқару жөнiндегi тиiстi аумақтық" деген сөздер "тиiсті жергілiкті атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақшадағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органдармен" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "жер ресурстарын басқару жөнiндегі тиiсті аумақтық орган" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 152-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер кадастрын жүргізудi ұйымдастыруды облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлетті органдары жүзеге acырады.";
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік жер кадастрының мәлiметтерiн түзу топографиялық-геодезиялық, аэроғарыштық, картографиялық, жерге орналастыру, түгендеу бойынша, топырақты зерттеу, геоботаникалық бағалаушылық және өзге де зерттеулер мен iздестiрулер, жер мониторингі бойынша жұмыстар, жердi сандық және сапалық есепке алу жүргiзумен, нақты жер учаскесiне жер-кадастр iсiн жасаумен, жер-кадастр карталары мен жер учаскесiне құқықты растайтын құжат дайындаумен қамтамасыз етіледi.";

35) статью 153 изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Содержание государственного земельного кадастра
Государственный земельный кадастр включает:
1) учет количества и качества земель;
2) учет собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
3) учет земельных участков для целей государственной регистрации;
4) ведение земельно-кадастровых карт;
5) ведение земельно-кадастровой книги и единого государственного реестра земель.";
36) в пункте 3 статьи 155 слова "территориальными органами по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченными органами области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по месту нахождения земельного участка";
37) в статье 158:
пункт 4 исключить;
в пункте 5 слова ", государственные предприятия" исключить;
38) пункт 2 статьи 159 дополнить частью второй следующего содержания:
"Мониторинг земель является государственной монополией и ведется специализированными государственными предприятиями, по отношениям к которым уполномоченный орган является органом управления.";
39) пункт 2 статьи 162 исключить;
40) в пунктах 1 и 2 статьи 163 слова "средств республиканского бюджета", "средств соответствующего местного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
41) в части третьей пункта 2 статьи 170 слова "территориальных органов по управлению земельными ресурсами" заменить словами "уполномоченных органов района (города областного значения)".
4. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) статью 39 дополнить подпунктами 11), 12), 13) следующего содержания:
"11) лицензируют специальное водопользование;
12) реализуют мероприятия по субсидированию стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям и подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;
13) распределяют лимиты водопользования среди водопользователей.";
2) в пункте 1 статьи 76 слова "уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
3) пункт 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"2. Лимиты водопользования уточняются ежегодно с учетом водности года, экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов уполномоченным органом.
Распределение лимитов по месяцам для всех водопользователей на основании заявленных ими потребностей объемов забора и (или) сбросов воды осуществляется местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы).".

35) 153-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Мемлекеттiк жер кадастрын ұстау
Мемлекеттiк жер кадастры:
1) жердiң саны мен сапасын есепке алу;
2) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларды, сондай-ақ жер құқықтық қатынастардың басқа да субъектілерiн есепке алу;
3) мемлекеттік тiркеу мақсаттары үшiн жер учаскелерін есепке алу;
4) жер кадастры картасын жүргiзу;
5) жер кадастр кiтабын және жердiң бiрыңғай мемлекеттік тiзiлiмiн жүргiзу.";
36) 155-баптың 3-тармағындағы "жер ресурстарын басқару жөніндегi аумақтық органдар" деген сөздер "жер учаскесi орналасқан жердегi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 158-бапта:
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы ", мемлекеттік кәсiпорындар" деген сөздер алып тасталсын;
38) 159-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
Жер мониторингi мемлекеттік монополия болып табылады және оны мамандандырылған мемлекеттiк кәсiпорындар жүргiзедi, оларға қатысты уәкілеттi орган басқару органы болып табылады.";
39) 162-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
40) 163-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "республикалық бюджет қаражаты", "тиiсті жергіліктi бюджет қаражаты" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 170-баптың 2-тармағының үшiншi бөлігіндегі "жер ресурстарын басқару жөнiндегі аумақтық органдардың" деген сөздер "ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілеттi органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. Қазақстан Республикасының 2003 ж. 9 шiлдедегi Су  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 39-бап мынадай мазмұндағы 11), 12), 13) тармақшалармен толықтырылсын:
11) арнайы су пайдалануды лицензиялайды;
12) ауыл шаруашылығы тауар өндiрушілерiне су беру және ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын ерекше маңызды топтық сумен жабдықтау жүйелерiнен ауыз су беру жөнiндегi қызметтер құнын субсидиялау жөнiндегi iс-шараларды iске асырады;
13) су пайдаланушылар арасында су пайдалану лимиттерін бөледi;
2) 76-баптың 1-тармағындағы "cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлетті орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 82-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Су пайдалану лимиттерiн уәкiлетті орган жылдың сулылығын, су объектілерiнiң экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйiн ескере отырып, жыл сайын нақтылайды және олардан асыра алмайды.
Барлық су пайдаланушылар мәлiмдеген су алу және (немесе) су ағызу қажеттіліктерінің негізiнде лимиттердi олар үшiн айлар бойынша бөлудi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы жүзеге асырады.".

5. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142):
1) в статье 48:
абзац девятый подпункта 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) плата за продажу права аренды земельных участков.";
2) в статье 49:
абзац восьмой подпункта 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) плата за продажу права аренды земельных участков.";
3) в пункте 1 статьи 50:
в подпункте 8):
абзацы шестой, двадцать второй и двадцать третий исключить;
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"регулирование земельных отношений на республиканском уровне;";
абзац второй подпункта 10) дополнить словами ", а также технических средств регулирования дорожного движения на них";
абзац седьмой подпункта 11) изложить в следующей редакции:
"защита конкуренции и регулирование деятельности субъектов естественных монополий на республиканском уровне;";
4) в пункте 1 статьи 51:
абзац третий подпункта 5) дополнить словами ", кроме материального обеспечения детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому";
в подпункте 8):
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"регулирование отношений в области сельского хозяйства на областном уровне в соответствии с законами Республики Казахстан;";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"развитие семеноводства, племенного животноводства и птицеводства в соответствии с законами Республики Казахстан;";
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"оказание государственной поддержки производителям зерна в соответствии с законами Республики Казахстан;
субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям и подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"регулирование земельных отношений на областном уровне;";
абзац третий подпункта 10) дополнить словами ", а также технических средств регулирования дорожного движения на них";
в подпункте 11):
абзац второй исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"защита конкуренции и регулирование деятельности субъектов естественных монополий на областном уровне в соответствии с законами Республики Казахстан;";
5) в статье 52:
в пункте 1:
абзац восьмой подпункта 2) исключить;
в подпункте 8):
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"регулирование земельных отношений в городе республиканского значения, столице;";
абзацы одиннадцатый и двенадцатый исключить;
в абзаце третьем подпункта 10) слова "автомобильных дорог местного значения" заменить словами "улиц городов, а также технических средств регулирования дорожного движения на них";
подпункт 11) дополнить абзацем следующего содержания:
"защита конкуренции и регулирование деятельности субъектов естественных монополий на уровне города республиканского значения, столицы в соответствии с законами Республики Казахстан;";
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) обеспечение деятельности учреждений дошкольного воспитания;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) обеспечение деятельности учреждений культуры.";

5. Қазақстан Республикасының 2004 ж. 24 сәуiрдегі Бюджет  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 11-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар):
1) 48-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасының тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жер учаскелерiн жалдау құқығын сату үшiн төлем.";
2) 49-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасының сегiзiншi абзацы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жер учаскелерiн жалдау құқығын сату үшiн төлем.";
3) 50-баптың 1-тармағында:
8) тармақшаның алтыншы, жиырма бiрiншi, жиырма екiншi абзацтары алып тасталсын;
10) тармақшаның екiнші абзацы "жолдарын" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ онда жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшаның жетіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"республикалық деңгейде бәсекелестіктi қорғау және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметiн реттеу;";
4) 51-баптың 1-тармағында:
5) тармақшаның үшiнші абзацы "үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедектер балаларды материалдық қамтамасыз етуден басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшада:
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес облыстық деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы қатынастарды peттeу;";
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұқым шаруашылығын, асыл тұқым шаруашылығы мен құс шаруашылығын дамыту;";
мынадай мазмұндағы төртiншi және бесiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес астық өндiрушілерге мемлекеттiк қолдау көрсету";
"ауыл шаруашылығы тауар өндiрушілерiне су жеткiзіп беру және республикалық меншiктегі ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын ерекше маңызды топтық сумен жабдықтау жүйесiнен ауыз су беру бойынша көрсетілетiн қызметтердiң құнын субсидиялау;";
он үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық деңгейде жер қатынастарын реттеу;";
10) тармақшаның үшiншi абзацы "жолдарын" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ онда жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшада:
екiншi абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес облыстық деңгейде бәсекелестікті қорғау және табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметiн peттeу;";
5) 52-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшаның тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
8) тармақшада:
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар қалада, астанада жер қатынастарын реттеу;";
он бiрiншi абзацтағы "қаладағы аудандар шекарасын белгiлеу кезiнде жүргізiлетiн" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он екiншi абзацпен толықтырылсын:
"ауыл шаруашылығы мақсаттағы жер учаскелерiнiң паспорттарын жасау;";
10) тармақшаның үшiншi абзацындағы "жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдарын" деген сөздер "қалалар көшелерiн, сондай-ақ онда жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес республикалық маңызы бар қаланың деңгейде бәсекелестікті қорғау және табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметiн реттеу;";
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мектепке дейiнгі тәрбие беру мекемелерiнің қызметiн қамтамасыз ету;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"мәдениет мекемелерiнiң қызметiн қамтамасыз ету.";

6) в статье 53:
в пункте 1:
абзац четвертый подпункта 2) исключить;
подпункт 4) дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;";
в подпункте 7):
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"организация обязательного страхования в растениеводстве;";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"регулирование земельных отношений на районном (городе областного значения) уровне;";
абзацы пятый, шестой и седьмой исключить;
абзац второй подпункта 8) дополнить словами ", а также технических средств регулирования дорожного движения на них";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) регулирование экономической деятельности:
поддержка предпринимательской деятельности;";
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) обеспечение деятельности учреждений дошкольного воспитания;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обеспечение деятельности учреждений культуры;";
дополнить подпунктами 16) и 17) следующего содержания:
"16) обеспечение занятости населения;
17) государственная адресная социальная помощь.".
6. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. "О безопасности дорожного движения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 273; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 54; N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.):
1) в статье 1:
предложение первое абзаца седьмого изложить в следующей редакции:
"дорога - автомобильные дороги общего пользования, хозяйственные автомобильные дороги, улицы городов и населенных пунктов, подлежащие государственному учету и представляющие комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения транспортных средств;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"технические средства регулирования дорожного движения - дорожные знаки, дорожная разметка, светофоры (включая оборудование, определяющее программу их работы), а также дорожные ограждения и направляющие устройства.";
2) в статье 7:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"организация и осуществление государственного контроля за обеспечением безопасности дорожного движения;";
абзацы восьмой и десятый исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"координация деятельности по обеспечению безопасности дорожного движения;
участие в работе комиссий по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, линий городского электрического транспорта.";

6) 53-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшаның төртiншi абзацы алып тасталсын;
4) тармақша мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету;";
7) тармақшада:
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"өсiмдiк шаруашылығында мiндетті сақтандыруды ұйымдастыру;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық (қалалық) деңгейде жер қатынастарын реттеу;";
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетiншi абзацтармен толықтырылсын:
"жерге орналастыру;";
"ауыл шаруашылығы мақсаттағы жер учаскелерiнiң паспорттарын жасау;";
8) тармақшаның екiншi абзацы "сондай-ақ онда жол қозғалысын реттеудiң техникалық құралдарын сақтау;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) экономикалық қызметті реттеу;
кәсiпкерлiк қызметтi қолдау;";
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мектепке дейінгі тәрбие беру мекемелерiнiң қызметiн қамтамасыз ету;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мәдениет мекемелерінің қызметiн қамтамасыз ету.";
мынадай мазмұндағы 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
17) мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек.".
6. "Жол жүрiсi қауiпсiздігі туралы" 1996 ж. 15 шілдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 273-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат, N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
жетінші абзацтың бiрiнші сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"жол - жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары, мемлекеттік есепке алуға жататын және көлiк құралдарының қозғалысына арналған инженерлiк құрылыс кешенiн қамтитын шаруашылық автомобиль жолдары, қалалар мен елдi мекендердiң көшелерi.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жол жүрiсiн реттеудiң техникалық құралдары - жол белгiлерi, жол таңбалары, бағдаршамдар (олардың жұмыс бағдарламасын айқындайтын жабдықтарды қоса алғанда), сондай-ақ жол қоршаулары мен бағыттаушы құрылғылар.";
2) 7-бапта:
жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздiгiн мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;";
сегізiншi және оныншы абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметті үйлестiру;
жол жүрiсiне механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердiң жекелеген түрлерiн жiберудi жүзеге асыру;
механикалық көлiк құралдары мен олардың тiркемелерiн мемлекеттiк техникалық байқауды өткiзу тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлеу;
жол жүрiсiн реттеу тәртiбiн айқындау;
автомобиль жолдарын, жол құрылыстарын, темiр жол өтпелерін қалалық электр көлігі желілерiн пайдалануға қабылдау жөнiндегi комиссиялардың жұмысына қатысу кiреді.";

3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Компетенция государственного уполномоченного
органа в области автомобильных дорог
В компетенцию государственного уполномоченного органа в области автомобильных дорог входит:
управление дорожной деятельностью на автомобильных дорогах международного и республиканского значения;
обеспечение выполнения работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах международного и республиканского значения.";
4) в статье 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция областных (города республиканского
значения, столицы) и районных (городов областного
значения) представительных и исполнительных
органов в сфере обеспечения безопасности
дорожного движения";
в пункте 1:
в абзаце первом слова "местных представительных органов районов (городов)" заменить словами "областных (города республиканского значения, столицы) и районных (городов областного значения) представительных органов";
в абзаце третьем слово "местных" заменить словами "областных (города республиканского значения, столицы) и районных (городов областного значения)";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"К ведению областных (города республиканского значения, столицы) и районных (городов областного значения) исполнительных органов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения относятся:";
абзацы второй и четвертый исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"обеспечение выполнения работ по строительству, реконструкции, ремонту, внедрению и содержанию технических средств регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах общего пользования областного и районного значения, улицах населенных пунктов;";
абзацы восьмой, девятый, десятый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"управление дорожной деятельностью на автомобильных дорогах общего пользования областного и районного значения, улицах населенных пунктов.";
5) в статье 15:
в пункте 4 слова "уполномоченными Правительством Республики Казахстан органами" заменить словами "уполномоченным органом"; слова "государственными комитетами" исключить;
пункт 6 исключить;
6) в статье 18:
в пункте 2 слова "уполномоченными Правительством Республики Казахстан органами" заменить словами "уполномоченным органом в области технического регулирования, стандартизации, сертификации и аккредитации";
в пункте 3:
в части первой слова "уполномоченными Правительством Республики Казахстан органами" заменить словами "уполномоченным органом";
подпункт 4) части третьей исключить;

3) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік
уәкілеттi органның құзыретi
Автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттiк уәкілетті органның құзыретіне:
халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарындағы жол қызметiн басқару;
халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жол жүрiсiн реттеудің техникалық құралдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу, енгiзу және ұстау жөнiндегi жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету кiреді.";
4) 8-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар
қалалардың) өкілдi және атқарушы органдардың жол
жүрiсi қауiпсiздiгін қамтамасыз ету саласындағы
құзыреті";
1-тармақта:
бiрiншi абзац "аудандардың (қалалардың) жергiлiктi өкiлдi органдарының" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) өкiлдi органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "жергілікті" деген сөз "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жол жүрiсi қауiпсiздігін қамтамасыз ету саласында облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) атқарушы органдардың қарауына мыналар жатады:";
екiншi және төртiншi абзацтар алып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық және аудандық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарында, елдi мекендердiң көшелерiнде жол жүрiсiн реттеудiң техникалық құралдарын салу, қайта жаңарту, жөндеу, енгізу және ұстау жөнiндегі жұмыстардың орындалуын қамтамасыз ету;";
сегізiншi, тоғызыншы абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"облыстық және аудандық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарындағы, елдi мекендердiң көшелерiндегi жол қызметiн басқару.";
5) 15-бапта:
4-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген органдар" деген сөздер "уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын; "мемлекеттік комитеттермен" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
6) 18-бапта:
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлдiк берген органдар" деген сөздер "техникалық реттеу, стандарттау, сәйкестiгін растау және аккредиттеу саласындағы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiнші бөлiктегi "Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттік берген органдар" деген сөздер "уәкілеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiнші бөлiктiң 4) тармақшасы алып тасталсын;

7) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Находящиеся в эксплуатации на территории Республики Казахстан и зарегистрированные в уполномоченном органе механические транспортные средства и прицепы к ним подлежат обязательному государственному техническому осмотру.";
пункт 2 исключить;
8) в пункте 4 статьи 24 слова "уполномоченные органы," исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2004 г., N 10, ст. 57; N 23, ст. 137, 142; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.):
1) в статье 8:
в подпункте 4) слова ", определяет расчетные ставки платы за загрязнение окружающей среды" исключить;
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) утверждает базовые ставки платы за загрязнение окружающей среды.";
2) в статье 10:
в части второй пункта 1 слова "расчетов, составленных" заменить словами "базовых ставок, утвержденных";
пункт 2 дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) следующего содержания:
"10) осуществляют реализацию государственной политики в области охраны окружающей среды;
11) рассчитывают ставки платы за загрязнение окружающей среды, но не ниже базовых ставок, утвержденных уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
12) разрабатывают и представляют уполномоченному органу инвестиционные проекты в области охраны окружающей среды;
13) предоставляют информацию об использовании природных ресурсов в уполномоченный орган в рамках Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
14) обеспечивают предоставление экологической информации по запросам физических и юридических лиц;
15) принимают решения о предоставлении природных ресурсов в природопользование;
16) по согласованию с уполномоченным органом и иными исполнительными органами Республики Казахстан, осуществляющими функции охраны окружающей среды выдает решение на складирование, уничтожение и захоронение отходов;
17) совместно с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы и уполномоченным органом обеспечивают контроль за содержанием населенных пунктов.";

7) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын және уәкiлетті органда тiркелген механикалық көлiк құралдары мен олардың тіркемелерi міндетті мемлекеттiк техникалық байқаудан өткiзiлуге тиiс.";
2-тармақ алып тасталсын;
8) 24-баптың 4-тармағындағы "уәкілдiк берiлген органдарға," деген сөздер алып тасталсын.
7. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 ж. 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 10, 57-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 жылғы 28 сәуiрдегi "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 23 сәуiрдегi "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне лицензиялау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 15 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 8-бапта:
4) тармақшадағы "қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемнiң есептік ставкаларын айқындайды" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) қоршаған ортаны ластағаны үшiн базалық төлем ставкаларын бекiтедi.";
2) 10-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "жасаған есептеулерден" деген сөздер "бекiткен базалық ставкалардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды жүзеге асырады;
11) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті орган бекiткен базалық ставкалардан кем болмайтындай етiп негiзінде қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем ставкаларын есептейдi;
12) уәкілетті органға қоршаған ортаны қорғау саласындағы инвестициялық жобаларды әзiрлейдi және ұсынады;
13) Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингiнiң бiрыңғай мемлекеттiк жүйесi шеңберінде уәкiлеттi органға табиғи ресурстарды пайдалану жөніндегi ақпаратты ұсынады;
14) жеке және заңды тұлғалардың сұрауы бойынша экологиялық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етедi;
15) табиғи ресурстарды табиғат пайдалануға беру туралы шешiм қабылдайды;
16) уәкiлетті органмен және Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау функцияларын жүзеге асыратын өзге де атқарушы органдарымен келiсiм бойынша, қалдықтарды қоймаға жинауға, жоюға және көмуге шешiм бередi;
17) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен және уәкiлетті органмен бiрлесiп, елдi мекендердiң күтiп-ұсталуын бақылауды қамтамасыз етедi.";

в подпункте 1) пункта 2 после слова "органа" дополнить словами "и местного исполнительного органа,".
11. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 220; 2001 г., N 23, ст. 318; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
в подпункте 3) слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" и слова ", за исключением физических и юридических лиц по оказанию услуг по определению племенной ценности племенной продукции (материала)" исключить;
в подпунктах 7) и 17) слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области";
в подпункте 18) слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 19) слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области";
в подпункте 29) слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области";
2) в статье 10:
подпункты 6), 7) и 9) исключить;
в подпункте 11) слова "государственный регистр племенных животных и" исключить;
дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17) следующего содержания:
"14) разрабатывает и утверждает правила ведения государственной книги племенных животных и государственного регистра племенных животных;
15) осуществляет признание действия сертификата соответствия (племенного свидетельства), выданного на импортированную племенную продукцию (материал) официальными органами стран-экспортеров;
16) разрабатывает и утверждает формы учета племенной продукции (материала);
17) определяет породный и количественный состав производителей в племенных центрах совместно с научными организациями в рамках программы развития племенного животноводства.";
3) в статье 10-1:
подпункт 2) исключить;

2-тармақтың 1) тармақшасындағы "органның" деген сөзден кейiн "және жергiлікті атқарушы органның" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 ж. 9 шiлдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 220-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақшадағы "асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнiнде қызмет көрсететiн жеке және заңды тұлғаларды қоспағанда, асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлетті мемлекеттік орган" деген сөздер алып тасталсын;
7) және 17) тармақшалардағы "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк" деген сөздер "облыстың жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) тармақшадағы "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілеттi мемлекеттік" деген сөздер "облыстың жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) тармақшада "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк" деген сөздер "саладағы жергілiкті атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-бапта:
6), 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) асыл тұқымды мал зауыттардың аттестаттауын жүргізедi;
7) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңының нормаларын бұзған жағдайда асыл тұқымды мал зауытының қызметiн тоқтата тұрады, қайталап бұзылған жағдайда аттестаттан айыру туралы талап қойып сотқа жүгiнедi;";
9) тармақшадағы ", олардың нысаналы пайдаланылуын бақылайды" деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақшадағы "асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiн және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) асыл тұқымды малдың мемлекеттік кiтабы және асыл тұқымды малдың мемлекеттік тiркелiмiн жүргізу ережесiн әзiрлейдi және бекiтедi;
15) экспорттаушы елдердiң ресми органдары импортталған асыл тұқымды өнiмге (материалға) берген сәйкестiк сертификатын (асыл тұқымдық куәлiктiң) жарамдығын растауды жүзеге асырады;
16) асыл тұқымды өнiмдi (материалды) есептеу нысандарын әзiрлейдi және бекiтедi;
17) асыл тұқымды малдың, соның iшiнде шектеулi тектiк қоры бар тұқымдардың тектік қорын сақтауға және қалпына келтiруге бағытталған iс-шараларды субсидиялауды жүзеге асырады;
18) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламасының шеңберiнде ғылыми ұйымдармен бiрлесе отырып, малды асылдандырушы орталықтарындағы тұқымдық малдың тұқым және сан құрамын айқындайды.";
3) 10-1-бапта:
тақырыбындағы және бiрiншi абзацтағы "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшадағы "облыстық (аймақтық)" деген сөздер "аймақтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) следующего содержания:
"3) проводит аттестацию субъектов в области племенного животноводства с выдачей аттестата, за исключением физических и юридических лиц, по оказанию услуг по оценке племенной ценности племенной продукции (материала);
4) приостанавливает действие аттестата в случае нарушения норм законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве, при повторном нарушении обращается в суд с иском о лишении аттестата;
5) ведет и издает государственный регистр племенных животных;
6) реализует субсидии на каждый вид племенной продукции (материала), осуществляемых за счет бюджетных средств;
7) ведет учет данных в области племенного животноводства по утвержденным формам;
8) определяет ежегодные квоты реализуемой племенной продукции (материала), подлежащей субсидированию по каждому виду и в разрезе каждого субъекта в области племенного животноводства, в пределах средств, предусмотренных в бюджете на указанные цели;
9) обобщает данные о бонитировке и информирует заинтересованных лиц о ее результатах в целях стимулирования эффективного использования высокоценных племенных животных;
10) осуществляет субсидирование мероприятий, направленных на сохранение и восстановление генофонда племенных животных, в том числе пород с ограниченным генофондом.";
4) в подпункте 5) пункта 2 статьи 11 слово "уполномоченный государственный орган" заменить словами "местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы)";
5) часть третью статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Присвоение статуса племенного завода, племенного хозяйства, племенного центра, дистрибьютерного центра, а также физическим и юридическим лицам по оказанию услуг по воспроизводству животных производится решением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы).";
6) в статье 13:
в части четвертой слова "уполномоченному государственному органу в области племенного животноводства" заменить словами "местному исполнительному органу области";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Ведение и издание государственной книги племенных животных и государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в производстве, осуществляет уполномоченный орган.";
7) в статье 21 слова "Уполномоченный государственный орган в области племенного животноводства" заменить словами "Местный исполнительный орган области";

мынадай мазмұндағы 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшалармен толықтырылсын:
3) аттестат берумен асыл тұқымды мал зауытының, малды асылдандырушы шаруашылықтың, малды асылдандырушы орталық пен дистрибьютерлiк орталықтың және малды өз төлiнен өсiру жөнiнде және асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) асыл тұқымды құндылығын айқындау жөніндегi қызмет көрсетумен айналысатын жеке және заңды тұлғалардың аттестаттауын жүргiзедi, аттестат бередi;
4) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңының нормаларын бұзған жағдайда аттестаттың қызметiн тоқтата тұрады, қайталап бұзылған жағдайда аттестаттан айыру туралы талап қойып сотқа жүгінедi;
5) асыл тұқымды малдардың мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзедi және шығарады;
6) орталық уәкілетті орган белгiлеген нормативтер шеңберiнде бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) әрбiр түрiне субсидияны iске асырады;
7) бекiтілген нысандар бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы мәлiметтердi есепке алуды жүргiзедi;
8) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiнің әрбiр түрi бойынша және әрбiр субъектіге орай субсидиялануға тиiстi сатылатын асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) жыл сайынғы квотасын аталған мақсаттарға арнап бюджетте көзделген қаражат шегiнде белгiлейдi;
9) бағалау туралы деректердi жинақтап қорытады және жоғары бағалы асыл тұқымды малды тиiмдi пайдалануды ынталандыру мақсатында оның нәтижелерi туралы мүдделі тұлғаларды хабардар етедi;
4) 11-бапта:
5) тармақшадағы "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілеттi мемлекеттік" деген сөздер "жергiлiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 12-баптың үшіншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды мал зауыты мәртебесiн беру ведомствоаралық сараптама комиссиясының қорытындысы негiзiнде, ал малды асылдандырушы шаруашылыққа, малды асылдандырушы орталыққа, дистрибьютерлік орталыққа, сондай-ақ малды өз төлiнен өсiру бойынша қызмет көрсету жөнiндегi жеке және заңды тұлғаларға жергілікті атқарушы органның шешiмiмен жүргізiледі.";
6) 13-бапта:
төртiншi бөлiктегі "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлетті мемлекеттік органға" деген сөздер "облыстың жергілiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды малдың мемлекеттік кiтабын және өндiрiсте пайдалануға рұқсат етілген селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттік тiркелiмiн жүргізудi және басып шығаруды республикалық уәкiлетті орган жүзеге асырады.";
7) 21-баптағы "Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік" деген сөздер "Жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в части третьей статьи 22 слова "отчетность по формам" заменить словами "отчетность в местные исполнительные органы областей по формам".
12. В Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в тексте слова "районного (городского) исполнительного органа", "районным (городским) исполнительным органом", "районные (городские) исполнительные органы", "районными (городскими) исполнительными органами" заменить словами "местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)", "местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)", "местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)", "местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
2) статью 1 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) орган опеки и попечительства - местный исполнительный орган, осуществляющий функции по опеке и попечительству.";
3) в статье 106:
пункт 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), осуществляют свои функции по опеке и попечительству через местные уполномоченные органы образования, а акимы города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа осуществляют эти функции самостоятельно.";
4) статью 164 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931; 2002 г., N 4, ст. 30; 2003 г., N 15, ст. 121; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 7:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в подпункте 3) слова "и согласовывает" заменить словом ", утверждает";
2) статью 9-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 9-1. Компетенция местных исполнительных органов
областей (города республиканского значения,
столицы)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
1) ведут учет распространения карантинных объектов и представляют информацию уполномоченному органу и заинтересованным лицам;
2) организуют и проводят разъяснительные работы среди населения в области защиты растений, а также оказание методической помощи по проведению фитосанитарного мониторинга по вредным организмам, на основании методических документов, утвержденных уполномоченным органом;

8) 22-баптың үшiншi бөлiгiндегі "есептiлiктi" деген сөзден кейiн "облыстардың жергiлiктi атқарушы органдарына" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Неке және отбасы туралы" 1998 ж. 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат):
1) мәтiндегі "аудандық (қалалық) атқарушы органның", "аудандық (қалалық) атқарушы органнан", "аудандық (қалалық) атқарушы органдар" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органының", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органынан", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) қорғаншы және қамқоршы орган - қорғаншы және қамқоршы жөніндегі мiндеттердi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы орган.";
3) 106-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергілiктi атқарушы органдары өздерiнiң қорғаншылық және қамқоршылық жөнiндегi мiндеттерiн бiлiм берудiң жергіліктi уәкілетті органдары арқылы жүзеге асырады, ал аудандық маңызы бap қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтың әкiмдерi бұл міндеттердi дербес жүзеге асырады.";
4) 164-бап алып тасталсын.
13. "Өсiмдiктер карантинi туралы" 1999 ж. 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат; N 15, 121-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 7-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
3) тармақшада "және оларды келіседi" деген сөздер ", бекiтедi" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 9-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті мемлекеттік басқару
органдарының құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті мемлекеттiк басқару органдары:
1) карантиндi объектiнің есебiн жүргiзедi және уәкілетті орган мен мүдделілік танытқан тұлғаларға ақпарат ұсынады;
2) халық арасында өсiмдiктердi қорғау саласында түсiндiру жұмысын ұйымдастыру мен жүргiзу, сондай-ақ зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық мониторинг жүргiзу жөнiндегі әдiстемелiк көмек көрсету;

3) организуют и обеспечивают представление заинтересованным лицам информации о нормативных правовых актах в области защиты растений и фитосанитарных мероприятиях;
4) в карантинных зонах на железнодорожных станциях, в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, автовокзалах (автостанциях), на рынках, в организациях почтовой связи и на иных объектах организуют проведение карантинных мероприятий физическими и юридическими лицами владельцами этих объектов, а также органами государственного управления.".
14. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111; N 23, ст. 142):
1) пункт 3 статьи 23 исключить;
2) в статье 31:
в пункте 3:
подпункт 6) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования, за исключением общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исправительной системы и дошкольных организаций образования;";
подпункт 21) дополнить словами ", за исключением дошкольных";
в пункте 4:
в подпункте 3) слова "дошкольного и" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций образования, за исключением общеобразовательных и профессиональных школ в исправительных учреждениях уголовно-исправительной системы, организаций образования, дающих начальное профессиональное и среднее профессионального образование, специальных, специализированных и дошкольных организаций образования;";
подпункт 11) дополнить словами ", за исключением дошкольных";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Аким района в городе, города областного, районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа:
1) организует учет детей дошкольного возраста;
2) обеспечивает дошкольное воспитание и обучение.";
3) в пункте 2 статьи 35-1 слова "государственными органами управления образованием" заменить словами "исполнительными органами";

3) уәкілеттi орган бекiткен әдiстемелiк құжаттар негiзiнде мүдделi адамдарға өсiмдiктердi қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актiлер және фитосанитариялық iс-шаралар туралы ақпарат табыс етудi ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;
4) темiр жол станцияларындағы, теңiз және өзен порттарындағы (пристаньдарындағы) аэропорттардағы, автовокзалдардағы (автостанциялардағы) базарлардағы, почта байланысы ұйымдарындағы және өзге де объектілердегі карантиндi аймақтарда осы объектілердiң иелерi жеке және тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттiк басқару органдарының карантиндiк iс-шаралар өткiзуiн ұйымдастырады.".
14. "Бiлiм туралы" 1999 ж. 7 маусымдағы N 389 Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 23-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
2) 31-бапта:
3-тармақта:
6) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелерiндегi жалпы бiлiм беретiн және кәсiптiк мектептердi және мектепке дейiнге бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда мемлекеттік бiлiм беру ұйымдарына қолдау көрсетедi және оларды материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;
21) тармақшада "Қазақстан" деген сөздiң алдынан "мектепке дейiнгі бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
3) тармақшадағы "мектеп жасына дейiнгi және" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қылмыстық-атқару жүйесiнiң түзеу мекемелерiндегi бастауыш кәсiптiк және орта кәсiптiк бiлiм беретiн жалпы және кәсіптік мектептердi, арнайы, мамандандырылған және мектепке дейінгі бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда мемлекеттік бiлім беру ұйымдарына қолдау көрсетедi және оларды материалдық-техникалық қамтамасыз етуге жәрдемдеседi;";
11) тармақшада "Қазақстан" деген сөздiң алдынан "мектепке дейінгі бiлiм беру ұйымдарын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаладағы ауданның, облыстық, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкiмi:";
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы 1), 2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1) мектеп жасына дейінгі балаларды есепке алуды ұйымдастырады;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен бiлiм берудi қамтамасыз етеді.";
3) 35-1-баптың 2-тармағында "Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы, бiлiм берудi басқарудың" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын; "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;

4) в части первой пункта 10 статьи 36 после слов "исполнительных органов" дополнить словами "области (города республиканского значения, столицы)".
15. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 771; 2001 г., N 10, ст. 122; 2003 г., N 24, ст. 175):
1) подпункт 19) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"19) уполномоченный орган в области средств массовой информации - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации (далее - уполномоченный орган).";
2) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Государственное регулирование в области средств
массовой информации
Статья 4-1. Государственное регулирование в области средств
массовой информации
1. Государственное регулирование в области средств массовой информации осуществляется путем правового обеспечения, лицензирования деятельности по организации телевизионного и (или) радиовещания, контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информации.
2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации осуществляется уполномоченным органом и другими государственными органами в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Статья 4-2. Компетенция Правительства Республики Казахстан
в области средств массовой информации
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает и обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в области средств массовой информации;
2) определяет порядок осуществления учета иностранных средств массовой информации, распространяемых в Республике Казахстан;
3) утверждает порядок лицензирования деятельности по организации телевизионного и (или) радиовещания.
Статья 4-3. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) обеспечивает формирование и реализацию государственной политики в области средств массовой информации;
2) осуществляет постановку на учет средств массовой информации;
3) утверждает правила проведения конкурсов на получение права на наземное телерадиовещание;
4) организует проведение открытых конкурсов по распределению номиналов радиочастот для телевизионного и (или) радиовещания;
5) осуществляет лицензирование деятельности по организации телевизионного и (или) радиовещания в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляет контроль за соблюдением лицензиаром условий, указанных в лицензии, и принимает решение о приостановлении действия лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

4) 36-баптың 10-тармағының бiрiншi бөлiгінде "жергіліктi атқарушы органдардың" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шiлдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 771-құжат; 2001 ж., N 10, 122-құжат; 2003 ж., N 24, 175-құжат):
1) 1-баптың 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлетті орган - бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрi - уәкiлетті орган).";
2) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1-тарау. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы
мемлекеттік реттеу
4-1-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы
мемлекеттік реттеу
1. Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік реттеу теледидар және (немесе) радио тарату хабарларын ұйымдастыру жөнiндегі қызметті құқықтық қамтамасыз ету, лицензиялау, Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнаманың сақталуын бақылау арқылы жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау құзыреті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шеңберде уәкiлеттi орган мен басқа да мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
4-2-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметінiң бұқаралық ақпарат
құралдары саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етедi;
2) Қазақстан Республикасында таратылатын шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алуды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
4-3-бап. Уәкілетті органның құзыретi
Уәкілетті орган:
1) бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен iске асыруды қамтамасыз етедi;
2) бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алуды жүзеге асырады;
3) жер үстіндегі радио хабарлар тарату құқығын алу үшiн конкурстарды өткiзу ережесiн бекiтедi;
4) теледидар және (немесе) радио тарату хабарлары үшін радио жиiлiктер номиналын бөлу жөніндегі ашық конкурстарды өткiзудi ұйымдастырады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен теледидар және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялауын жүргізедi;
6) лицензиардың лицензияда көрсетiлген шарттардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешiм қабылдайды;

7) формирует, размещает и контролирует осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет международное сотрудничество в области средств массовой информации;
9) ведет Единый реестр учета иностранных средств массовой информации, распространяемых на территории Республики Казахстан;
10) реализует государственные и отраслевые (секторальные) программы в области средств массовой информации;
11) определяет порядок хранения записей, имеющих историческую или культурную ценность;
12) утверждает правила аккредитации журналистов;
13) координирует деятельность местных исполнительных органов на предмет осуществления контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информации;
14) координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов по вопросам в области средств массовой информации.
Статья 4-4. Компетенция местных исполнительных органов
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
1) реализуют государственную информационную политику через региональные средства массовой информации;
2) осуществляют учет иностранных средств массовой информации, распространяемых на территории области (города республиканского значения, столицы);
3) утверждают порядок расположения специальных стационарных помещений и правила продажи в них периодической печати продукции, публикующей материалы эротического характера;
4) формируют, размещают и контролируют осуществление государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) осуществляют контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан средствами массовой информации на соответствующей административно-территориальной единице;
6) представляют в уполномоченный орган статистические данные, информацию по учету иностранных средств массовой информации, а также сведения по соблюдению законодательства Республики Казахстан.";
3) пункт 4 статьи 10 исключить;
4) в части первой пункта 5 статьи 13 и в пункте 1 статьи 16 слова "по делам средств массовой информации" исключить;
5) пункт 5 статьи 22 исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142):

7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен республикалық деңгейде мемлекеттік ақпарат саясатын жүргізу жөнiндегі мемлекеттiк тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және жүзеге асыруын үйлестіредi;
8) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алудың бiрыңғай тiзілiмiн жүргiзедi;
10) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламаларды iске асырады;
11) тарихи немесе мәдени құндылығы бар жазылымдарды сақтау тәртiбiн айқындайды;
12) журналистердi аккредиттеу ережесiн бекiтедi;
13) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру тұрғысынан жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестiредi;
14) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мәселелер бойынша орталық және жергілiктi атқарушы органдардың қызметiн үйлестіредi.
4-4-бап. Жергілікті атқарушы органдардың құзыреті
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiкті атқарушы органдары:
1) өңiрлiк бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты iске асырады;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында таратылатын шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алуды жүзеге асырады;
3) арнайы стационарлық үй-жайларды орналастыру тәртiбi және онда эротикалық сипаттағы материалдарды жариялайтын мерзiмдi баспасөз өнiмiн сату ережесiн бекiтедi;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өңiрлiк деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргiзу жөнiндегі мемлекеттiк тапсырысты қалыптастырады, орналастырады және оның жүзеге асырылуын бақылайды;
5) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте бұқаралық ақпарат құралдарының Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
6) уәкiлеттi органға статистикалық деректердi, шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарын есепке алу жөнiндегі мәлiметтердi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау жөнiндегі мәлiметтердi ұсынады.";
3) 10-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
4) 13-баптың 5-тармағындағы және 16-баптың 1-тармағындағы "бұқаралық ақпарат құралдары iстерi жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
5) 22-баптың 5-тармағы алып тасталсын.
16. "Астық туралы" 2001 ж. 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):

1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
В компетенцию уполномоченного органа входят:
1) обеспечение формирования и реализации государственной политики в области зернового рынка, координация и регулирование деятельности его участников;
2) разработка квалификационных требований, предъявляемых к юридическим лицам, осуществляющим лицензируемую деятельность по хранению зерна;
3) контроль за соблюдением хлебоприемными предприятиями правил: по ведению количественно-качественного учета зерна; хранения зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок:
по зерну государственных ресурсов - ежеквартально на основании графиков проверок сохранности зерна государственных ресурсов, утвержденных начальниками областных территориальных органов уполномоченного органа, а также при наличии официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);
по зерну иных владельцев - на основании официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);
4) выдача предписаний о нарушении законодательства Республики Казахстан о зерне, рассмотрение дел об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) осуществление мониторинга зернового рынка, включающего:
анализ данных мониторинга по Республике Казахстан на основании данных местных исполнительных органов областей и агента по управлению государственными ресурсами зерна, согласно формам, утвержденным уполномоченным органом, и представление данных два раза в месяц - в Правительство Республики Казахстан и ежемесячно - в Администрацию Президента Республики Казахстан;
6) государственный контроль качества зерна, включающий:
контроль за определением показателей качества зерна при приемке на хлебоприемные предприятия и отгрузке на основании официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);
контроль количественно-качественного состояния зерна, в том числе: по зерну государственных ресурсов - ежеквартально на основании графиков проверок сохранности зерна государственных ресурсов, утвержденных начальниками областных территориальных органов уполномоченного органа, а также при наличии официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);
по зерну иных владельцев - на основании официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);
7) контроль за деятельностью аккредитованных лабораторий по экспертизе качества зерна на предмет соблюдения ими порядка экспертизы качества зерна и выдачи сертификата качества зерна, установленного уполномоченным органом, и требований Государственной системы технического регулирования, совместно с уполномоченным органом в области технического регулирования и его территориальными подразделениями - ежегодно на основании графиков, утвержденных уполномоченным органом в области технического регулирования, а также
при наличии официальных обращений (жалоб) участников зернового рынка (за исключением анонимных);

1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Уәкiлетті органның құзыретi
Уәкiлеттi органның құзыретіне мыналар кiредi:
1) астық рыногы саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен iске асыруды қамтамсыз ету, оған қатысушылардың қызметiн үйлестiру және реттеу;
2) астықты сақтау жөнiндегі лицензияланған қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қызметтiң осы түрi бойынша біліктілiк талаптарын әзiрлеу;
3) астық қабылдау кәсiпорындарының астықтың сандық-сапалық есебiн жүргiзу, астықты сақтау, астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және оларды өтеу жөнiндегі ережелердi сақтауын бақылау;
мемлекеттік ресурстар астығы бойынша - уәкiлетті органның облыстық аумақтық органдарының басшылары бекiткен мемлекеттік ресурстар астығының сақ болуын тексеру кестелерi негізiнде тоқсан сайын, сондай-ақ астық рыногы қатысушыларының ресми өтiнiмдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда);
өзге де иегерлер астығы бойынша - астық рыногы қатысушыларының ресми өтiнiмдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда);
4) Қазақстан Республикасының астық туралы заңдарын бұзу туралы нұсқамаларды беру, Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдарына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау;
5) астық рыногының мониторингiн жүзеге асыру, оған жататындар:
облыстардың жергіліктi атқарушы органдарының және мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөнiндегi агенттің мәліметтерi негiзiнде, уәкілетті орган бекiткен үлгiлерге сәйкес Қазақстан Республикасы бойынша мониторинг мәлiметтерiн талдау мен әр он күндiк сайын мәліметтердi Қазақстан Республикасының Үкiметiне және әр ай сайын - Қазақстан Республикасының Президентi Әкімшілігіне беру;
6) астық сапасын мемлекеттік бақылау, оған жататындар:
астық қабылдау кәсiпорнына қабылдау және астық рыногы қатысушыларының ресми өтiнiмдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда) түсiру кезiнде астықтың сапасы көрсеткiштерiн айқындауды бақылау;
астықтың сандық-сапалық жай-күйiн бақылау, оның iшiнде:
мемлекеттік ресурстар астығы бойынша - уәкілеттi органның облыстық аумақтық органдарының басшылары бекiткен мемлекеттік ресурстар астығының сақ болуын тексеру кестелерi негiзiнде тоқсан сайын, сондай-ақ астық рыногы қатысушыларының ресми өтінімдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда);
өзге де иегерлер астығы бойынша - астық рыногы қатысушыларының ресми өтiнiмдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда);
7) уәкiлеттi орган бекiткен астықтың сапасына сараптама жасау және астықтың сапасына сертификат беру тәртiбiн және Техникалық реттеудiң мемлекеттік жүйесi талаптарын сақтау тұрғысына, техникалық реттеу саласындағы уәкілеттi органмен және оның аумақтық бөлiмшелерiмен бiрлесе отырып астықтың сапасына сараптама жасау жөнiндегi аккредиттелген зертханалардың қызметiн бақылау - жыл сайын техникалық peттeу саласындағы уәкiлетті орган бекiткен кестелер негiзiнде, сондай-ақ астық рыногы қатысушыларының ресми өтiнiмдерi (шағымдары) болған жағдайда (жасырындыларды қоспағанда);

8) наложение запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 28 настоящего Закона;
9) разработка программ по организации лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования, развитию селекции и семеноводства, технологии возделывания зерновых культур, сохранению плодородия почв, защите и карантину растений;
10) разработка требований к порядку экспертизы качества зерна и выдаче сертификата качества зерна по согласованию с уполномоченным органом в области технического регулирования;
11) внесение предложений по совершенствованию стандартов, технических условий, других нормативных документов по качеству зерна (семян);
12) разработка и утверждение нормативных правовых актов по количественно-качественному учету; хранению зерна; выдаче, обращению и погашению зерновых расписок; проведению мониторинга зернового рынка; проведению временного управления хлебоприемным предприятием; типовых форм отчетности хлебоприемных предприятий; положения о государственных зерновых инспекторах;
13) разработка и утверждение правил лицензирования деятельности по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях;
14) разработка антидемпинговых мер в защиту производителей зерна;
15) установление требований к бланкам, на которых выписывается зерновая расписка, порядка их выпуска, приобретения, хранения, обращения, погашения и уничтожения, а также требований к образцу зерновых расписок;
16) инспектирование (проверка) деятельности хлебоприемных предприятий на предмет соблюдения требований по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;
17) применение к хлебоприемному предприятию видов ответственности в случаях обнаружения нарушений нормативных правовых актов по вопросам хранения, количественно-качественного учета зерна, а также по выдаче, обращению и погашению зерновых расписок, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц хлебоприемных предприятий, которые могут угрожать интересам держателей зерновых расписок, выданных данным хлебоприемным предприятием;
18) принятие решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием, а также о досрочном завершении временного управления в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 33 настоящего Закона;
19) контроль за управлением государственными ресурсами зерна в пределах полномочий, определяемых Правительством Республики Казахстан;
20) контроль за отгрузкой и перевозкой (перемещением) государственных ресурсов зерна.";

8) осы Заңның 28-бабының 2-тармағында көзделген негiздер болған жағдайда астық қабылдау кәсiпорнынан астықты көлiктiң кез келген түрiмен тиеп-жөнелтуге тыйым салу;
9) ауыл шаруашылық техникасының және жабдықтарының лизингiн ұйымдастыру, селекция және тұқым шаруашылығын, дәндi дақылдарды өсiру, топырақ құнарлылығын сақтау, өсiмдiктердi қорғау мен олардың карантинінiң технологиясын дамыту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеу;
10) техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша астықтың сапасына сараптама жасау және астықтың сапасына сертификат беру тәртiбiне талаптар әзiрлеу;
11) астықтың (тұқымның) сапасы бойынша стандарттарды, техникалық жағдайларды жетiлдiру жөнiндегі ұсыныстарды, басқа да нормативтiк құжаттарды енгiзу;
12) астықтың сандық-сапалық есепке алынуы, сақталуы жөнiндегі; астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және оларды өтеу; астық рыногының мониторингін жүргізу; астық қабылдайтын кәсiпорынның уақытша басқаруын жүргiзу жөнiндегі нормативтiк құқықтық актiлердi; астық қабылдау кәсіпорындары есеп беруiнiң үлгі нысандарын, мемлекеттiк астық инспекторы туралы ереженi әзiрлеу және бекiту;
13) астық өндiрушiлердi қорғау жөнiнде демпингке қарсы шаралар әзiрлеу;
14) астық қолхаты жазылатын бланкiлерге қойылатын талаптарды, оларды шығару, сатып алу, сақтау, айналымы, өтеу және жою тәртiбiн, сондай-ақ астық қолхаттарының үлгiсiне қойылатын талаптарды белгілеу;
15) астық сақтау жөнiндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, сондай-ақ астықтың сандық-сапалық есебiн жүргізу және астықтың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды сақтау тұрғысынан астық қолхаттары тiзiлiмiнiң мәлiметтерiне сәйкес астық қабылдау кәсiпорындарының қызметін инспекциялау (тексеру);
16) астықты сақтау, сандық-сапалық есепке алу мәселелерi жөнiндегi, сондай-ақ астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және оларды өтеу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілердiң бұзылғаны байқалған, астық қабылдау кәсiпорындарының лауазымды адамдарының сол астық қабылдау кәсiпорны берген астық қолхаттарын ұстаушылардың мүдделерiне қатер төндiруi мүмкін заңсыз әрекеттерi немесе әрекетсiздігі анықталған жағдайда астық қабылдау кәсiпорнына жауапкершілік түрлерiн қолдану;
17) астық қабылдау кәсiпорнына уақытша басқаруды енгізу, сондай-ақ уақытша басқарудың мерзiмiнен бұрын аяқталуы туралы шешiм қабылдау;
18) Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын өкiлеттiктің шегiнде мемлекеттiк астық ресурстарын басқаруды бақылау;
19) астықтың мемлекеттік ресурстарын тиеудi және тасымалдауды (араластыруды) бақылау.";

2) дополнить статьями 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-1. Компетенция местного исполнительного органа
области
В компетенцию местного исполнительного органа области входят:
1) реализация программ по развитию селекции и семеноводства, технологии возделывания зерновых культур, сохранению и восстановлению плодородия почв;
2) лицензирование деятельности по хранению зерна;
3) осуществление мониторинга зернового рынка в соответствии с правилами, утверждаемыми уполномоченным органом, включающего:
сбор данных мониторинга посредством составления два раза в месяц информации по наличию и движению зерна с учетом его остатков у участников зернового рынка по формам, утвержденным уполномоченным органом и уполномоченным органом по статистике;
сбор данных мониторинга на хлебоприемных предприятиях посредством представления хлебоприемными предприятиями информации по письменному запросу местного исполнительного органа области по формам, утверждаемым уполномоченным органом и уполномоченным органом по статистике;
обработку данных мониторинга по каждой области и представление два раза в месяц данных в уполномоченный орган;
обработку и анализ данных мониторинга на основании сведений, получаемых на договорной безвозмездной основе от территориальных подразделений национальной компании - перевозчика - об объемах отгрузки зерна по железной дороге, территориальных подразделений уполномоченного органа в области таможенного регулирования - по экспорту зерновых культур, аккредитованных организаций - по сертификационным испытаниям качества зерна, агента по управлению государственными ресурсами зерна - по объемам, качеству и движению государственных ресурсов зерна;
4) внесение предложений по совершенствованию стандартов, технических условий, других нормативных документов по качеству зерна (семян);
5) оптимизация структуры зернового производства с учетом природно-климатических условий и рыночной конъюнктуры, совершенствование технологии производства, хранения и реализации зерна;

2) мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-баптармен толықтырылсын:
"6-1-бап. Облыстың жергілікті атқарушы органының құзыреті
Облыстың жергілiктi атқарушы органының құзыретiне мыналар кiредi:
1) селекция және тұқым шаруашылығын, дәндi дақылдарды өсiру технологиясын дамыту, топырақтардың өнiмдiлігін қалпына келтiру жөнiндегі бағдарламаларды iске асыру;
2) астықты сақтау жөнiндегi қызметтi лицензиялау:
астықты қабылдау кәсіпорнын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен бiлiктiлiк талаптарына сай келу тұрғысынан лицензиялау алдындағы тексеру;
астықты қабылдау кәсіпорнының бiлiктiлiк талаптарына сай келуi туралы анықтама беру;
уәкілетті орган бекiткен астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау жөнiндегi қызметті лицензиялаудың ережесiнде белгiленген тiзбеге сәйкес өтiнiш берушiден құжаттар қабылдау;
астықты сақтау жөнiндегі қызметтi лицензиялау жөнiндегі үнемi қызмет ететін комиссия құру;
комиссияның құжаттарды қарауы, бас (мерзiмсiз) лицензия беру туралы шешiм қабылдау;
бас (мерзiмсiз) лицензияны рәсiмдеу және беру;
3) уәкілетті орган бекiтетiн ережеге сәйкес астық рыногының мониторингін жүзеге асыру, оған жататындар:
астық рыногына қатысушылардағы астықтың қалдығын ecкe ала отырып, олардың қолда бар астық және оның қозғалысы туралы ақпараттарын әр онкүндiк сайын уәкілетті орган және статистика жөнiндегі уәкiлетті орган бекіткен нысандар бойынша құрастыру арқылы мониторинг мәлiметтерiн жинау;
астық қабылдау кәсіпорындарында жергілікті атқарушы органның жазбаша сұрауы бойынша астық қабылдау кәсіпорындарының уәкілетті орган және статистика жөнiндегі уәкілетті орган бекiткен үлгiдегi ақпараттарды тапсыруы арқылы мониторинг мәліметтерiн жинау;
әр облыс бойынша мониторинг мәлiметтерiн жасауды және әр онкүндiк сайын уәкілеттi органға ақпарат беру;
"Қазақстан темiр жолы" АҚ аумақтық бөлiмшелерiнен - темiр жол бойынша артылған астық мөлшерi жөнiнде, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендiк бақылау комитетiнiң аумақтық бөлiмшелерiнен дәндi дақылдардың экспорты бойынша, аккредиттелген ұйымдардан - астықтың сапасын сертификациялық сынау жөнiнде, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөнiндегi агенттен - астықтың мемлекеттік ресурстарының мөлшерi, сапасы және қозғалысы жөнiнде ақысыз келiсiм-шарт негiзiнде алынатын мәлiметтер негiзiнде мониторинг мәлiметтерiн жинау және талдау;
4) астықтың (тұқымның) сапасы бойынша стандарттарды, техникалық жағдайларды жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды, басқа да нормативтiк құжаттарды енгiзедi;
5) табиғи-климаттық жағдайларды және рынок конъюнктурасын ескере отырып, астық өндiру құрылымын оңтайландыру, астықты өндiру, сақтау мен сату технологиясын жетiлдiру;

6) внедрение новых прогрессивных технологий производства и хранения зерна;
7) создание условий для эффективного обращения зерновых расписок;
8) осуществление удешевления отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям стоимости минеральных удобрений, протравителей семян и гербицидов в соответствии с бюджетными программами;
9) принятие необходимых мер по своевременному обеспечению потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах;
10) принятие мер по созданию в регионах конкурентной среды по оказанию сертификационных услуг производителям зерна;
11) контроль за хлебоприемными предприятиями, включающий:
постлицензионное ежегодное обследование хлебоприемных предприятий и готовность к приему зерна нового урожая в соответствии с утвержденными графиками;
оформление актов обследований хлебоприемных предприятий;
12) приостановление действия лицензии на право осуществления деятельности по хранению зерна в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев по основаниям, установленным статьей 26 настоящего Закона.
Статья 6-2. Функции агента по управлению государственными
ресурсами зерна
Агент по управлению государственными ресурсами зерна осуществляет следующие функции:
1) осуществление закупа зерна в государственные ресурсы зерна у отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей по рыночным ценам;
2) выбор в установленном порядке хлебоприемных предприятий для хранения государственных ресурсов зерна;
3) выдача семенных и фуражных ссуд отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям из государственных ресурсов семян и государственных ресурсов фуражного зерна.";
3) подпункт 12) статьи 10 исключить;
4) в абзаце первом пункта 3 статьи 13 слова "уполномоченного органа" исключить;
5) абзац первый статьи 17 изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения соответствия хлебоприемных предприятий квалификационным требованиям при лицензировании деятельности по хранению зерна, защиты интересов владельцев зерна регулирование деятельности хлебоприемных предприятий осуществляется посредством:";
6) в статье 24-1:
в пункте 2:
подпункты 3) и 5) исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственный зерновой инспектор уполномоченного органа осуществляет следующие функции:
1) контроль за определением качества зерна на хлебоприемных предприятиях;
2) контроль количественно-качественного состояния зерна, в том числе зерна государственных ресурсов;
3) участвует в проведении ежегодного обследования хлебоприемных предприятий на предмет соответствия их квалификационным требованиям для подтверждения генеральных лицензий;
4) вносит предложения в местный исполнительный орган области о приостановлении действия и (или) отзыве лицензии на право осуществления деятельности по хранению зерна;
5) вносит предложение по введению временного управления хлебоприемным предприятием;
6) осуществляет контроль за деятельностью аккредитованных лабораторий по экспертизе качества зерна;
7) направляет держателям зерновых расписок уведомление о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием;

6) астықты өндiру мен сақтаудың жаңа озық технологияларын енгiзу;
7) астық қолхаттарының тиiмдi айналысы үшiн жағдай жасау;
8) бюджеттік бағдарламаларға сәйкес отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге минералдық тыңайтқыштар мен жанар-жағар май материалдарының құнын арзандатуды жүзеге асыру;
9) iшкi рыноктың мұнай өнiмдерiне деген қажеттерiн дер кезiнде қамтамасыз ету жөнiнде қажетті шаралар қолдану;
10) өңiрлерде астық өндiрушiлерге сертификаттық қызмет көрсету жөнiнде бәсекелестік орта құру үшін шаралар қолдану;
11) астық қабылдау кәсiпорындарын бақылау, оған:
астықты қабылдау кәсiпорындарын бiлiктілік талаптарына сай келу және жаңа егіннiң астығын қабылдауға дайындығы тұрғысынан уәкiлетті орган бекiткен, астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау жөнiндегі қызметті лицензиялаудың ережесi негізiндегi белгіленген тiзбеге сәйкес лицензиялаудан кейiнгi жыл сайынғы зерттеу;
уәкiлеттi орган бекiткен, астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау жөнiндегі қызметті лицензиялаудың ережесi негізiнде бекiтiлген кестелерге сәйкес астықты қабылдау кәсiпорындарын лицензиядан кейінгі жыл сайынғы зерттеу және жаңа егіннiң астығын қабылдауға дайындығы;
астықты қабылдау кәсiпорындарын зерттеу актiлерiн рәсiмдеу және оларды уәкiлетті органға табыс ету жатады;
12) осы Заңның 27-бабында белгiленген негiздер бойынша астықты сақтау жөнiндегі операцияларды жүргiзуге арналған лицензияны заңнамада белгiленген тәртiппен қайтып алу;
13) уақытша басқару астық жөнiндегі қолхат мiндеттемесiн орындау қабiлеттiлiгiн қалпына келтiрмеген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртiппен лицензияны қайтып алу және астықты қабылдау кәсiпорындарын жою;
14) осы Заңның 26-бабында белгіленген негiздемелер бойынша астық сақтау жөнiндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тұтас алғанда немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзiмге тоқтата тұру.
6-2-бап. Мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөнiндегі
агенттің функциялары
Мемлекеттiк астық ресурстарын басқару жөнiндегі агенттіктiң құзыреті:
1) отандық ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерiнен мемлекеттік астық ресурстарына астықты нарықтық бағамен сатып алуды жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк астық ресурстарын сақтау үшiн белгіленген тәртiппен астық қабылдау кәсiпорнын таңдайды;
3) отандық ауыл шаруашылық тауар өндiрушілерiне мемлекеттік тұқым ресурстарынан және жемдiк астықтың мемлекеттiк ресурстарынан тұқымдық және жемдiк астықтық несие бередi.";
3) 10-баптың 12) тармақшасы алып тасталсын;
4) 13-баптың 3-тармағының бiрiншi абзацындағы "Уәкiлетті органның тиiстi" деген сөздер "Тиiстi" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 17-баптың бiрiншi абзацындағы "уәкiлеттi орган" деген сөздер алып тасталсын; "реттеудi" деген сөз "peттeу" деген сөзбен ауыстырылсын; 3) тармақшасындағы "жүзеге асырады" деген сөздер "жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-1-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "кедергiсiз" деген сөздер алып тасталсын;
3) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкілетті органның мемлекеттік астық инспекторы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) астық қабылдау кәсiпорындарында астық сапасын анықтауды бақылау;
2) астықтың сандық-сапалық жай-күйiн, оның iшiнде мемлекеттік ресурстарының астығын бақылау;
3) бас лицензияларды растау үшiн астықты қабылдау кәсiпорындарын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келу тұрғысынан жыл сайынғы зерттеу жүргiзуге қатысады, жаңа егiннің астығын қабылдауға дайындығы актілерiн сапалы рәсiмдеудi және уәкілетті органның облыстық аумақтық органына уақтылы берудi қамтамасыз етедi;
4) астық сақтау жөнiндегi қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) қайтарып алу туралы облыстың жергiлiктi атқарушы органына ұсыныстар енгiзедi;
5) астық қабылдау кәсiпорнында уақытша басқаруды енгiзу жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
6) астық сапасын сараптау жөнiндегi аккредиттелген зертханалардың қызметiн бақылауды жүзеге асырады;
7) астық қабылдау кәсiпорнын уақытша басқару жөнiндегі комиссия құрамына қосу үшiн кандидатураларды ұсыну жөнiнде ескертудi астық қолхаттарын ұстаушыларға жiбередi;

8) в случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о зерне выдает хлебоприемным предприятиям предписание по форме, утвержденной уполномоченным органом;
9) составляет протоколы об административных правонарушениях по форме, установленной уполномоченным органом, и вносит предложения о наложении на хлебоприемные предприятия и их должностных лиц штрафа за нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне и его взыскании, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
7) в статье 25:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в пункте 2 слово "уполномоченного органа" исключить;
8) в пункте 1 статьи 30 после слова "органа," дополнить словами "местного исполнительного органа области";
9) в пункте 3 статьи 33 слова "отзывает лицензию" заменить словами "вносит предложение об отзыве лицензии";
10) в статье 39:
в подпункте 1) пункта 3 слово "уполномоченным" заменить словами "местным исполнительным органам области";
в пункте 8 слова "уполномоченный орган" заменить словами "местный исполнительный орган области";
в пункте 9 слова "уполномоченному органу" заменить словами "местному исполнительному органу области".
17. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 23 апреля 2005 г.):
1) в тексте слова "территориальных подразделений центральных исполнительных органов", "территориальное подразделение центрального исполнительного органа", "территориального подразделения центрального исполнительного органа", "территориальным подразделением центрального исполнительного органа" заменить словами "территориальных подразделений центральных государственных органов", "территориальное подразделение центрального государственного органа", "территориального подразделения центрального государственного органа", "территориальным подразделением центрального государственного исполнительного органа";
2) в подпункте 11) статьи 1 слова "исполнительного" заменить словами "государственного";
3) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждение региональных программ в области защиты государственных секретов;";

8) Қазақстан Республикасының астық туралы заңын бұзу тәркіленген жағдайда, уәкілетті орган белгiлеген нұсқа бойынша астық қабылдау кәсiпорындарына нұсқама бередi;
9) уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасайды және астық қабылдау кәсiпорындарына, олардың лауазымды адамдарына Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзғаны үшiн айыппұл салу және оны Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес өндiрiп алу туралы ұсыныстар енгiзеді.";
7) 25-бапта:
1-тармақтағы "уәкiлетті" деген сөз "жергілікті атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
2-тармақтағы "уәкiлетті" деген сөз "жергiлiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 30-баптың 1-тармағында "астық қабылдау" деген сөздiң алдынан "облыстың жергілiкті атқарушы органының," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 33-баптың 3-тармағындағы "қайтарып алады" деген сөздер "қайтарып алу туралы ұсыныс енгiзедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 39-бапта:
3-тармағының 1) тармақшасындағы "уәкiлетті" деген сөздер "жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы "уәкiлеттi органға" деген сөздер "және облыстың жергілiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "уәкiлетті органға" деген сөздер "және облыстың жергілiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Қазақстан Республикасындағы жергілiкті мемлекеттік басқару туралы" 2001 ж. 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат):
1) мәтiндегі "орталық атқарушы органдарының аумақтық бөлiмшелерiнiң", "орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесi", "орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесiнiң" деген сөздер "орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелерiнiң", "орталық мемлекеттiк органның аумақтық бөлiмшесi", "орталық мемлекеттік органның аумақтық бөлiмшесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-баптың 11) тармақшасында "атқарушы" деген сөз "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттiк құпияларды қорғау саласындағы өңiрлiк бағдарламаларды бекiту;";

4) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) осуществляет регулирование водных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 16) слова "и реализует" исключить;
в подпункте 19-1):
после слова "лимита" дополнить словами "и нормативов";
слово "утвержденного" заменить словом "утвержденных";
в подпункте 22) после слова "лимита" дополнить словами "и нормативов", слово "утверждаемой" заменить словом "утверждаемых";
подпункт 22-2) изложить в следующей редакции:
"22-2) организует работу по выдаче разовых талонов, в соответствии с Налоговым кодексом, и обеспечивает полноту сбора сумм от их реализации в порядке, установленном местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы);"
в подпункте 22-3) после слова "лицензирование" дополнить словами "проводит государственную аттестацию";
в подпункте 22-5) слова "законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях" заменить словами "законодательными актами";
в подпункте 22-6) слова "антимонопольным законодательством Республики Казахстан" заменить словами "законодательными актами";
5) в пункте 3 статьи 30 второе предложение исключить;
6) в статье 31:
в пункте 1:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществляет регулирование земельных отношений в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 13) слова "участвует в реализации" заменить словами "организует реализацию";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) решает вопросы социальной защиты населения, охраны материнства и детства, координирует оказание благотворительной помощи социально уязвимым слоям населения;";
подпункт 20) дополнить словами "и нормативов, установленных Правительством Республики Казахстан;";
7) в статье 33:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и территориального подразделения исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета" исключить;
слово "ими" заменить словом "им";
8) в статье 35:
в пункте 1:.
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) выявляет малообеспеченных лиц, обеспечивает занятость, оказывает адресную социальную помощь уязвимым слоям населения, организует обслуживание одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) обеспечивает содержание дошкольных организаций, учреждений культуры;".
18. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 21 апреля 2005 г.):

4) 27-баптың 1-тармағында:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес су қатынастарын реттеудi жүзеге асырады;";
16) тармақшадағы "және iске асырады" деген сөздер алып тасталсын;
19-1) тармақшада:
"лимитiн" деген сөзден кейiн "және нормативтерiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"бекiткен" деген сөз өзгерiссiз қалдырылсын;
22) тармақшада "лимитін" деген сөзден кейiн "және нормативтерiн" деген сөзбен толықтырылсын;
22-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2) Салық кодексiне сәйкес бiржолғы талондар беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы белгiлеген тәртiппен оларды сатудан алған соммалардың толық жиналуын қамтамасыз етедi.";
1-тармағының 22-3) тармақшасы "жүзеге асырады," деген сөздерден кейiн "мемлекеттік аттестацияны өткiзедi;" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ өзгерiссiз қалдырылсын;
5) 29-баптың 2-тармағы өзгерiссiз қалдырылсын;
6) 30-баптың 3-тармағындағы екiншi сөйлем алып тасталсын;
7) 31-бапта:
1-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер қатынастарын реттеудi жүзеге асырады;";
13) тармақшадағы "асыруға қатысады" деген сөздер "iске асыруды ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) халықты әлеуметтік қорғау, ана мен баланы қорғау мәселелерiн шешеді, халықтың әлеуметтік жағынан дәрменсiз топтарына қайырымдылық көмек көрсетудi үйлестiредi;";
20) тармақшасында "органмен" деген сөзден кейiн "және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн нормативтерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ өзгерiссiз қалдырылсын;
8) 33-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "және облыстық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның аумақтық бөлiмшесінің" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ өзгерiссiз қалдырылсын;
9) 35-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) табысы аз адамдарды анықтайды, еңбекпен қамтуды қамтамасыз етедi, халықтың әлеуметтiк жағынан дәрменсiз топтарына атаулы әлеуметтік көмек көрсетуi жөнiнде ұсыныс енгізедi, жалғызiлiктi қарттарға және еңбекке жарамсыз азаматтарға үйінде қызмет көрсетудi ұйымдастырады;";
1-тармақтың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) мектепке дейінгi ұйымдарды, мәдениет мекемелерiн ұстауды қамтамасыз етедi;";
2-тармақ өзгерiссiз қалдырылсын.
18. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 ж. 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат):

1) в тексте слова "уполномоченный", "уполномоченных", "уполномоченному", "уполномоченным", "уполномоченного", "уполномоченном", "Уполномоченный", "Уполномоченным" и "Уполномоченные" заменить словами "местный уполномоченный", "местных уполномоченных", "местному уполномоченному", "местным уполномоченным", "местного уполномоченного", "местном уполномоченном", "Местный уполномоченный", "Местным уполномоченным" и "Местные уполномоченные";
2) в статье 1:
в подпункте 7) слова "уполномоченных органов по вопросам занятости" заменить словами "местного уполномоченного органа";
в подпункте 14) после слова "оказываемое" дополнить словом "местным";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) местный уполномоченный орган в сфере занятости населения - структурное подразделение местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы, городов областного значения, аппарат акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне (далее - местный уполномоченный орган)";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) центральный уполномоченный орган в сфере занятости населения - центральный государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере занятости населения (далее - центральный уполномоченный орган);";
3) в подпункте 12) пункта 2 статьи 4 слова ", и осуществление контроля за их выполнением" исключить;
4) в части третьей пункта 2 статьи 5 после слова "органы" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
5) заголовок главы 2 исключить;
6) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает и обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в сфере занятости населения;
2) устанавливает квоту на привлечение иностранной рабочей силы;
3) определяет условия и порядок определения квоты, выдачи разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы;
4) определяет условия и порядок выдачи лицензии на деятельность, связанную с привлечением иностранной рабочей силы и вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу;
5) утверждает программы занятости населения;
6) устанавливает порядок профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных;
7) определяет порядок организации и финансирования общественных работ.";

1) мәтiндегі "уәкілетті" деген сөздердiң алдынан "жергілікті", "Жергілікті" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-бапта:
7) тармақшадағы "жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті органдардың" деген сөздер "жергілiктi уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "делдалдығы -" деген сөзден кейiн "жергіліктi" деген сөзбен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
"халықты жұмыспен қамту саласындағы жергiлiктi атқарушы орган - халықты жұмыспен қамту мен өңiрлiк деңгейдегi жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергіліктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмiнiң аппараты (бұдан әрi - жергiлiктi уәкiлеттi орган)";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) халықты жұмыспен қамту саласындағы орталық уәкiлеттi орган - халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган (бұдан әрi - орталық уәкiлетті орган);";
3) 4-баптың 2-тармағының 12) тармақшасындағы "және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыруға" деген сөздер алып тасталсын;
4) 5-баптың 2-тармағының үшiншi бөлiгi "Жергiлiкті" деген сөздiң алдынан "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 2-тараудың тақырыбы алып тасталсын;
6) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етеді;
2) шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған квотаны белгiлейдi;
3) квотаны айқындау, жұмыс берушiлерге шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат беру шарттары мен тәртiбiн айқындайды;
4) шетелдiк жұмыс күшiн тартумен және Қазақстан Республикасынан шетелге жұмыс күшiн шығарумен байланысты қызметке лицензия беру шарттары мен тәртiбiн айқындайды;
5) халықты жұмыспен қамту бағдарламаларын бекiтедi;
6) кәсiби даярлық, бiліктілiктi арттыру және жұмыссыздарды қайта даярлау тәртiбiн белгiлейдi;
7) қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен қаржыландыру тәртiбiн айқындайды.";

15) в пункте 1 статьи 18 слова "исполнительным органом" заменить словами "местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
16) в статье 19:
в пункте 1 слово "Уполномоченный" заменить словами "Местный уполномоченный";
в пункте 2 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
17) в статье 20:
в пункте 1 слова "средств республиканского и местных бюджетов" заменить словами "бюджетных средств";
в абзаце первом пункта 5 после слова "органов" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)";
пункт 7 исключить;
18) в статье 21:
в пункте 3 слово "Уполномоченные" заменить словами "Местные уполномоченные";
в пункте 4 слово "Уполномоченные" заменить словами "Местные исполнительные"; слово "исполнительный" заменить словом "уполномоченный";
19) в статье 22 слова "центральным исполнительным и уполномоченным органами по вопросам занятости и их службами" заменить словами "центральным уполномоченным органом".
19. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243; 2004 г., N 23, ст. 142; Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 21 апреля 2005 г.):
1) в подпункте 5) статьи 19 после слов "города республиканского значения" дополнить словами ", городов областного значения, являющихся административными центрами областей";
2) в статье 20:
в подпункте 8) после слова "столицы," дополнить словами "городов областного значения, являющихся административными центрами областей";
в подпункте 14) слова "местных органов архитектуры и градостроительства," исключить;
дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) установление порядка аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль.";
3) в подпункте 3) статьи 21 слова "с населением до ста тысяч жителей" заменить словами "за исключением городов областного значения, являющихся административными центрами областей";

15) 18-баптың 1-тармағындағы "атқарушы орган" деген сөздер "ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 19-бапта:
1-тармақтағы "уәкілеттi" деген сөзде "жергiлiктi уәкiлетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 20-бапта:
1-тармақта:
"орталық" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын; "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздер "бюджет" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың бiрiншi абзацындағы "Жергілікті" деген сөз "Аудандардың (қалалардың) жергiлiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
18) 21-бапта:
3-тармақтағы "Уәкiлетті" деген сөз "Жергіліктi уәкілеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Уәкілетті" деген сөз "Жергіліктi уәкілеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"атқарушы" деген сөз "уәкілетті" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 22-бапта "орталық атқарушы орган және жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті орган мен олардың қызметтерi" деген сөздер "орталық атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" 2001 ж. 16 шiлдедегі N 242 Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 19-баптың 5) тармақшасы "республикалық маңызы бар қаланың" деген сөздерден кейiн "облыстардың әкiмшiлiк орталықтары болып табылатын облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 20-бапта:
тақырыбы мен бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Уәкiлетті органның құзыретi
Уәкiлеттi органның құзыретiне:";
1) тармақшадағы "жүргiзу" деген сөз "қалыптастыруды қамтамасыз ету және iске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша "астананың" деген сөзден кейiн "облыстардың әкiмшiлiк орталықтары болып табылатын облыстық маңызы бар қалалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақшадағы "сәулет және қала құрылысының жергілiктi органдарының," деген сөздер алып тасталсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) құрылыс салудың аумақтық ережесiн әзiрлеу тәртiбiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы жаңа 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау тәртiбiн белгілейді.";
3) 21-баптың 3) тармақшасында "облыстық" деген сөздiң алдынан "облыстардың әкiмшiлiк орталықтары болып табылатын облыстық маңызы бар қалаларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 24:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "с численностью населения до ста тысяч жителей" заменить словами ", за исключением городов областного значения, являющихся административными центрами областей";
подпункт 8) исключить;
дополнить подпунктами 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) следующего содержания:
"10) реализация градостроительных проектов, разрабатываемых для развития утвержденных генеральных планов (комплексной схемы градостроительного планирования, проектов планировки) населенных пунктов;
11) принятие решений о строительстве, расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также об инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строительства незавершенных объектов, проведении комплекса работ по постутилизации объектов областного значения;
12) организация работ по приемке и регистрации в установленном законодательством порядке объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
13) обеспечение государственного контроля за:
соблюдением норм законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
соблюдением государственных нормативов и утвержденной в установленном порядке архитектурной, градостроительной, строительной и иной проектной документации при градостроительном освоении территории административно-территориальной единицы;
соблюдением градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины;
реализацией проектов строительства в соответствии с утвержденной градостроительной документацией;
соблюдением территориальных правил застройки;
качеством строительства на соответствующей территории;
руководство системой архитектурно-строительного контроля;
14) ведение государственного градостроительного кадастра областного уровня;
15) осуществление лицензирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
16) организация и проведение комплексной градостроительной экспертизы проектов генеральных планов городов областного значения, за исключением областных центров;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Руководители структурных подразделений местных исполнительных органов областей, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, по должности являются главными архитекторами области.";
5) в статье 25:
перед словами "К компетенции" дополнить цифрой "1";
дополнить подпунктом 1) следующего содержания:
"1) проведение государственной архитектурной, градостроительной и строительной политики на подведомственной территории;";
подпункт 1) считать подпунктом 1-1);
подпункты 7) и 13) исключить;

4) 24-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшада "xалық саны жүз мың тұрғынға дейiнгі" деген сөздер "облыстардың әкiмшiлiк орталықтар болып табылатын облыс орталықтарын қоспағанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) елдi мекендердiң бекiтiлген бас жоспарларын (қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемасын, жоспарлау жобаларын) дамыту үшiн әзiрленiп жатқан қала құрылысы жобаларын iске асыру;
11) құрылыстарды, үйлердi, ғимараттарды, инженерлiк және көлiк коммуникацияларын салу, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтiру және күрделi жөндеу туралы, сондай-ақ аумақты инженерлiк жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, аяқталмаған объектілер құрылысын тоқтатып қою, облыстық маңызы бар объектілердi кейiннен кәдеге жарату жөнiндегі жұмыстар кешенiн жүргiзу туралы шешiмдер қабылдау;
12) пайдалануға берiлетін объектілердi (кешендердi) заңдарда белгiленген тәртiппен қабылдау және тiркеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
13) әкiмшілік-аумақтық бiрлiк аумағында қала құрылысын игеру кезiнде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы заңдар нормаларының;
мемлекеттік нормативтердің және белгiленген тәртiппен бекiтiлген сәулет, қала құрылысы, құрылыс құжаттамасы мен өзге де жобалау құжаттамасының сақталуына;
қала құрылысы тәртiбiнiң сақталуына;
бекiтілген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес құрылыс жобаларының iске асырылуына;
құрылыс салудың аумақтық ережелерiнің сақталуына;
тиiсті аумақтағы құрылыстың сапасына;
сәулет-құрылыс бақылауы жүйесiне басшылыққа мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
14) облыстық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргiзу;
15) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн лицензиялауды жүзеге асыру;
16) облыс орталықтарын қоспағанда, облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарлары жобаларының кешендi қала құрылысы сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сәулет, қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстардың жергілікті атқарушы органдары құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары лауазымы бойынша облыстың бас сәулетшісi болып табылады.";
5) 25-бапта:
бiрiншi абзац 1-тармақ болып есептелсiн;
мынадай мазмұндағы 1) тармақшамен толықтырылсын:
"1) ведомстволық бағыныстағы аумақта мемлекеттік сәулет, қала құрылысы және құрылыс саясатын жүргізу;";
7) және 13) тармақшалар алып тасталсын;

дополнить подпунктами 17), 18), 19) следующего содержания:
"17) обеспечение государственного контроля за:
соблюдением норм законодательства об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
соблюдением государственных нормативов и утвержденной в установленном порядке архитектурной, градостроительной, строительной и иной проектной документации при градостроительном освоении территории административно-территориальной единицы;
соблюдением градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины;
реализацией проектов строительства в соответствии с утвержденной градостроительной документацией;
соблюдением территориальных правил застройки;
качеством строительства на соответствующей территории;
руководство системой архитектурно-строительного контроля;
18) ведение государственного градостроительного кадастра города республиканского значения, столицы уровня;
19) осуществление лицензирования в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Руководители структурных подразделений местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, по должности являются главными архитекторами города республиканского значения, столицы.";
6) статью 27 исключить;
7) в статье 31:
в пункте 1:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган в части координации деятельности в области контроля за соблюдением градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины, качеством строительства на территории Республики Казахстан;
2) местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы);";
дополнить пунктами 6, 7, 8, 9 и 10 следующего содержания:
"6. Государственный архитектурно-строительный контроль включает в себя контроль за качеством строительства объектов производственного и непроизводственного назначения.
Государственному архитектурно-строительному контролю не подлежат:
1) строительство индивидуальных жилых домов, кроме строительства в зонах повышенной сейсмической опасности или с иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при их реализации;
2) возведение временных строений, располагаемых на собственных приусадебных участках или участках садовых и огородных товариществ, а также жилых и (или) хозяйственно-бытовых помещений для сезонных работ и отгонного животноводства;
3) реконструкция (перепланировка, переоборудование) жилых и нежилых помещений в жилых зданиях (домах), не требующая отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не связанная с изменениями несущих конструкций, инженерных систем и коммуникаций, не ухудшающая архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающая вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации;

мынадай мазмұндағы 17), 18), 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) әкiмшілік-аумақтық бірлік аумағында қала құрылысын игеру кезiнде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы заңдар нормаларының;
мемлекеттiк нормативтердiң және белгiленген тәртiппен бекiтiлген сәулет, қала құрылысы, құрылыс құжаттамасы мен өзге де жобалау құжаттамасының сақталуына;
қала құрылысы тәртiбiнiң сақталуына; бекiтiлген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес құрылыс жобаларының iске асырылуына;
құрылыс салудың аумақтық ережелерiнің сақталуына;
тиiстi аумақтағы құрылыстың сапасына;
сәулет-құрылыс бақылауы жүйесiне басшылыққа мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
18) республикалық маңызы бар қалалық, астаналық деңгейде мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргiзу;
19) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн лицензиялауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы функцияларды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiкті атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары лауазымы бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас сәулетшiсi болып табылады.";
6) 27-бап алып тасталсын;
7) 31-бапта:
1-тармақта:
1), 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қала құрылысы және сәулет-құрылыс тәртiбiн сақтауды, Қазақстан Республикасының аумағындағы құрылыс сапасын бақылау саласындағы қызметті үйлестіру бөлігiндегі уәкiлеттi орган;
2) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары;";
мынадай мазмұндағы 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтармен толықтырылсын:
6) Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы өндiрiстік және өндiрiстік емес мақсаттағы объектiлер құрылысының сапасын бақылауды қамтиды.
Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауына:
1) сейсмикалық қауіптілігі жоғары аймақта немесе iске асыру кезiнде арнаулы жобалық шешiмдер мен iс-шараларды талап ететiн өзге де ерекше геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайларда салынған құрылысты қоспағанда, жеке тұрғын үйлер құрылысы;
2) жеке үй жанындағы учаскелерде немесе бау-бақша серiктестiктерiнiң учаскелерiнде орналастырылатын уақытша құрылыстар, сондай-ақ маусымдық жұмыстар мен шалғайдағы мал шаруашылығы үшiн тұрғын және (немесе) шаруашылық-тұрмыстық үй-жайлар тұрғызу;
3) қосымша жер учаскесiн (аумақтың телiмiн) бөлiп берудi талап етпейтiн, тiреу конструкциялары, инженерлiк жүйелер мен коммуникациялар келтiретін өзгерiстерге байланысы жоқ, сәулеттiк-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитариялық сапаны нашарлатпайтын, пайдаланылған кезде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтiн тұрғын және тұрғындық емес үй-жайларды тұрғын ғимараттар (үйлер) етiп реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау);

4) изменения других технически не сложных строений, предназначенных для личного пользования граждан.
7. При проведении государственного архитектурно-строительного контроля осуществляется:
1) выдача (обоснованный отказ в выдаче) разрешений на производство строительно-монтажных работ (на начало строительства) и их ежегодная пролонгация по переходящим стройкам;
2) мониторинг строящихся (намечаемых к строительству) объектов и государственный контроль за ходом и качеством строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) на территории Республики Казахстан объектов и комплексов;
3) участие в установленном законодательством порядке в работе комиссий по приемке объектов строительства в эксплуатацию;
4) принятие установленных законодательством мер по отношению к юридическим и физическим лицам, допустившим неустраняемые нарушения либо не устранившим в установленные нормативные сроки допущенные нарушения.
8. При выявлении допущенных нарушений государственных нормативов и (или) отклонений от утвержденных проектов (проектных решений) могут приниматься решения (выдаваться предписания):
1) о запрещении применения строительных материалов, изделий, конструкций и оборудования, не соответствующих государственным стандартам и техническим условиям;
2) об устранении заказчиком (застройщиком) и (или) подрядной строительно-монтажной организацией (предприятием) допущенных нарушений в установленные сроки;
3) о приостановлении строительно-монтажных работ.
9. Порядок ведения мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и государственного контроля за ходом и качеством строительства устанавливается местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы).
10. Руководитель структурного подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего функции в сфере архитектурно-строительного контроля, является главным государственным строительным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы.";
8) в пункте 2 статьи 32:
после слова "местными" дополнить словом "исполнительными";
слова "архитектуры, градостроительства и строительства" заменить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
9) статью 33 исключить;
10) в пункте 1 статьи 39:
в части второй:
слово "государственным" и "акиматов областей (города республиканского значения, столицы) исключить;
слова "местный орган" заменить словом "исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере";

4) азаматтардың жеке пайдалануына арналған техникалық жағынан күрделi емес басқа да құрылыстардың өзгерiстерi жатпайды.
7. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүргiзген кезде:
1) құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзуге (құрылыстың басталуына) рұқсат беру (рұқсат беруден негiздi бас тарту) және өтпелі құрылыстар бойынша жыл сайын олардың мерзiмiн ұзартып отыру;
2) салынып жатқан (салынбақшы болып белгiленген) объектілердiң мониторингi және Қазақстан Республикасының аумағында салынып (реконструкцияланып, кеңейтiлiп, жаңғыртылып, күрделi жөндеуден өткiзіліп) жатқан объектілер мен кешендердiң барысына және сапасына мемлекеттік бақылау жасау;
3) заңдарда белгiленген тәртiппен құрылыс объектілерiн пайдалануға қабылдау жөнiндегi комиссияның жұмысына қатысу;
4) жойылмайтын жолсыздықтарға жол берген не жол берiлген жолсыздықтарды белгiленген нормативтiк мерзiмде жоймаған заңды және лауазымды тұлғаларға қатысты заңдарда белгiленген шараларды қолдану жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттiк нормативтердi бұзуға және (немесе) бекiтiлген жобалардан (жобалық шешiмдерден) ауытқуға жол берiлгендiгi анықталған жағдайда:
1) мемлекеттiк стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкес келмейтiн құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен жабдықтарын қолдануға тыйым салу туралы;
2) жол берiлген бұзушылықтарды тапсырысшының (құрылыс салушының) және (немесе) мердiгерлiк құрылыс-монтаж ұйымының (кәсіпорнының) белгiленген мерзiмде жоюы туралы;
3) құрылыс-монтаж жұмыстарын тоқтата тұру туралы шешiм қабылдануы (нұсқама берiлу) мүмкiн.
9. Салынып жатқан (салынбақшы болып белгiленген) объектілерге мониторинг енгiзу және құрылыстың барысы мен сапасына мемлекеттiк бақылау жасау тәртiбiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы белгілейдi.
10. Сәулет-құрылыс бақылауы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілiктi атқарушы органның құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы тиiсті әкiмшілiк-аумақтық бiрлiктiң Бас мемлекеттік құрылыс инспекторы болып табылады.";
8) 32-баптың 2-тармағында "жергіліктi" деген сөзден кейiн "атқарушы" деген сөзбен толықтырылсын; "сәулет, қала құрылысы және құрылыс жөнiндегi" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 33-бап алып тасталсын;
10) 39-баптың 1-тармағында:
екiншi бөлiкте:
"облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкiмдiктерiнiң", "мемлекеттік" деген сөздер алып тасталсын;
"жергілiкті сәулет, қала құрылысы және құрылыс органы" деген сөздер "сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілiкті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) в подпункте 1) пункта 2 статьи 40 слова "местные органы архитектуры и градостроительства, жилищного и жилищно-коммунального хозяйства,", ", архитектурно-строительного контроля" исключить;
12) в пункте 2 статьи 60:
в части первой слова "органами архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительными органами города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)";
в части второй слова "органами (службами) архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительными органами";
13) в подпункте 3) пункта 2 и в пункте 3 статьи 62 слова "органов архитектуры и градостроительства" и "органом (службой) архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" и "местным исполнительным органом областей (города республиканского значения, столицы)";
14) в подпункте 3) пункта 3 статьи 63 слова "органов архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)";
15) в подпункте 1) пункта 2 и в абзаце первом пункта 3 статьи 64 слова "органов архитектуры и градостроительства" и "органами (службами) архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительных органов областей (города республиканского значения,
столицы)" и "исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы)";
16) в пункте 8 статьи 68 слова "органы архитектуры и градостроительства" заменить словами "исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы)".
20. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 246; 2004 г., N 23, ст. 142; Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 апреля 2005 г. и "Казахстанская правда" 21 апреля 2005 г.):
1) в пункте 3 статьи 7:
после слова "соответствующего" дополнить словом "местного";
слово "территориальными" заменить словами "уполномоченными";
2) в пункте 4 статьи 8 после слова "соответствующим" дополнить словом "местным";
3) в подпункте 10) пункта 2 статьи 12 слова "местного" заменить словами "областного и районного";
4) в статье 13:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К ведению областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов в области дорожной деятельности относятся:
1) разработка и реализация планов и программ развития автомобильных дорог областного (города республиканского значения, столицы) значения общего пользования, улиц в городах республиканского значения, столицы;
2) организация работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного (города республиканского значения, столицы) значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;

11) 40-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "жергілiктi сәулет және қала құрылысы, тұрғын үй және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық органдары,", ", сәулет-құрылыс бақылауын" деген сөздер алып тасталсын;
12) 60-баптың 2-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "Жергілiктi сәулет және қала құрылысы" деген сөздер "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшаның екiншi бөлігінде "сәулет және қала құрылысы органдарымен" деген сөздер "атқарушы органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 62-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасында және 3-тармақта "жергілiкті сәулет және қала құрылысы" және "сәулет және қала құрылысы органымен (қызметiмен)" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы" және "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 63-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасында "жергілiктi сәулет және қала құрылысы" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы сәулет және қала құрылысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "және техникалық қадағалау" деген сөздер "байқау және тапсырыс берушілердiң өз бақылауын (инженердiң қызмет әрекетiн, құрылыстарды техникалық қатар алып жүруiн)" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 64-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасында және 3-тармақтың бiрiншi абзацында "жергiлiктi сәулет және қала құрылысы" және "сәулет және қала құрылысы органдарының (қызметтерінің)" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы" және "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының (қызметтерінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сараптамаға жататын, бiрақ оның оң қорытындысын алмаған жобалар бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарын өндiруге (құрылысты бастауға) рұқсат беруге тең құрылысты жүргiзу әкiмшiлiк құқық бұзушылық деп танылады, ал осы бұзушылықтарға кiнәлi тұлғаларға әкімшілiк құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген шаралар қолданылады.";
10-тармақта "мемлекеттiк" деген сөз алып тасталсын;
16) 68-бапта:
8-тармақтағы "Жергілікті сәулет және қала құрылысы" деген сөздер "облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақ алып тасталсын;
29) 70-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. сәулет-құрылыс бақылауы, авторлық байқауы мен тапсырыс берушiлердiң өз бақылауы (инженердiң қызмет әрекетi, құрылыстарды техникалық қатар алып жүруi);";
30) 78 және 79-баптарда "қадағалау" деген сөз "бақылау" деген сөзбен ауыстырылсын.
20. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 ж. 17 шілдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 246-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 7-баптың 3-тармағында:
"тиiстi" деген сөзден кейiн "жергiлікті" деген сөзбен толықтырылсын;
"аумақтық" деген сөздер "уәкiлетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 4-тармағындағы "тиiстi" деген сөзден кейiн "жергіліктi" деген сөзбен толықтырылсын;
3) 12-баптың 2-тармағының 10) тармақшасындағы "жергілікті" деген сөз "облыстық және аудандық" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы жаңа 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1) Жол қызметi саласындағы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) жергіліктi атқарушы органының қарауына:
1) тиiстi аумақ шегінде облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, елдi мекендердегі көшелердi дамыту жоспарлары мен бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыру;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңдарына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын реконструкциялау, жөндеу және күтiп ұстау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;

3) управление сетью автомобильных дорог областного (города республиканского значения, столицы) значения общего пользования, улиц населенных пунктов;
4) управление дорогами и дорожными предприятиями, находящимися в коммунальной собственности области, (города республиканского значения, столицы);
5) осуществление государственного контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог областного значения.";
в пункте 2:
слова "областных (города республиканского значения, столицы) и" исключить;
в подпункте 1):
слова "областного (города республиканского значения, столицы)," исключить;
слова "в населенных пунктах в пределах соответствующей территории" заменить словами "городах областного значения и иных населенных пунктах в пределах районов";
в подпункте 2) слова "областного и," исключить;
в подпункте 3) слова "во взаимодействии с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам" и "областного и" исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) управление дорогами и дорожными предприятиями находящимися в коммунальной собственности районов (города республиканского значения);";
дополнить подпунктами 6) следующего содержания:
"6) осуществление государственного контроля при производстве работ по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог районного (городского областного значения) значения.";
5) в части второй пункта 2 статьи 15 слова "области, районов и городов" заменить словами "области, (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения)".
21. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в тексте слова "уполномоченный", "уполномоченным", "уполномоченного" и "уполномоченному" заменить словами "местный уполномоченный", "местным уполномоченным", "местного уполномоченного" и "местному уполномоченному";
2) в статье 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) местный уполномоченный орган - аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, исполнительный орган города областного значения, финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере социальной защиты населения (далее - уполномоченный орган).";

3) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары желiсiн, елді мекендердiң көшелерiн басқару;
4) коммуналдық меншiктегi жолдарды, коммуналдық жол кәсiпорындарын басқару жатады;
5) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) маңызы бар автомобиль жолдарының тiзбесiн уәкiлетті органмен келiсе отырып бекiтедi;";
2-тармақта:
"облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшада:
"облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер алып тасталсын;
"тиiстi аумақ шегінде" деген сөздер алып тасталсын;
"елдi мекендердегi" деген сөздердiң алдынан "облыстық маңызы бар қалалар мен өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "облыстық және" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы "автомобиль жолдары жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттік органмен өзара iс-әрекет жасай отырып" және "облыстық және" деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аудандардың (республикалық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жолдарды және жол кәсiпорындарын басқару;";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) маңызы бар автомобиль жолдарының тiзбесiн бекiту;";
5) 15-баптың 2-тармағының екiншi бөлігіндегі "облыстың, аудандар мен қалалардың" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын, "авторлық қадағалау" деген сөздер "авторлық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын.
21. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 ж. 17 шілдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 247-құжат):
1) Заңның барлық мәтiнi бойынша "уәкiлетті" деген сөздiң алдынан "жергілікті" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 1-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жергілікті уәкiлетті орган - жергiлiктi бюджет есебiнен қаржыландырылатын, атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмiнiң аппараты, облыстық маңызы бар қаланың атқарушы органы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық уәкiлетті орган - халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрi - уәкiлетті орган);";

3) дополнить статьями 1-1, 1-2 и 1-3 следующего содержания:
"Статья 1-1. Компетенция Правительства Республики Казахстан
в сфере социальной защиты населения
В компетенцию Правительства Республики Казахстан в сфере социальной защиты населения входят:
1) разработка и обеспечение реализации основных направлений государственной политики в сфере социальной защиты населения;
2) утверждение правил назначения и выплаты адресной социальной помощи;
3) утверждение правил исчисления совокупного дохода.
Статья 1-2. Компетенция уполномоченного органа
В компетенцию уполномоченного органа входят:
1) обеспечение формирования и реализации государственной политики в сфере социальной защиты населения;
2) разработка правил назначения и выплаты адресной социальной помощи;
3) разработка правил исчисления совокупного дохода.
Статья 1-3. Компетенция местного уполномоченного органа
1. В компетенцию местного уполномоченного органа входит:
1) назначение и выплата адресной социальной помощи;
2) запрос в соответствующих органах сведений, подтверждающих право заявителя на назначение адресной социальной помощи;
3) информирование населения через средства массовой информации о порядке и условиях оказания адресной социальной помощи;
4) направление поручений участковым комиссиям для проведения обследования материального положения домохозяйства.";
3) в части второй пункта 1 статьи 2 слова "уполномоченных органах по вопросам занятости" заменить словами "местном уполномоченном органе";
4) пункт 2 статьи 3 исключить;
5) в статье 4:
в пункте 1:
слово "сумм" исключить;
слова "соответствующим бюджетом" заменить словами "бюджетных средств";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 и в пункте 4 слова "и акимов поселка, аула (села), аульного (сельского) округа", "и заключениями участковых комиссий" и "и аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа" исключить;
в пункте 5 после слова "запрашивает" дополнить словами "у заявителя и (или)";
в пункте 7 слова "и получатель имеют" заменить словом "имеет";
6) в статье 5:
пункт 1 исключить;
в пункте 2 слово "уполномоченных" заменить словом "государственных";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Участковые комиссии по поручению местного уполномоченного органа проводят обследование материального положения домохозяйств, готовят заключения, подписывают их и представляют местному уполномоченному органу.
Участковые комиссии по поручению местного уполномоченного органа могут выборочно перепроверить представленные документы.";

3) мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2 және 1-3-баптармен толықтырылсын:
"1-1-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметінің халықты
әлеуметтік қорғау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң халықты әлеуметтік қорғау саласындағы құзыретiне:
1) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлеу мен iске асыруды қамтамасыз ету;
2) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу ережесiн бекiту;
3) жалпы кiрiсті есептеу ережесiн бекiту кiредi.
1-2-бап. Уәкiлетті органның құзыреті
Уәкілеттi органның құзыретіне:
1) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру мен iске асыруды қамтамасыз ету;
2) атаулы әлеуметтiк көмек тағайындау және төлеу тәртiбiн әзiрлеу;
3) жиынтық кiрiсті есептеу ережесiн әзiрлеу кiредi.
1-3-бап. Жергiлiктi уәкiлеттi органның құзыреті
1. Жергiлiктi уәкілетті органның құзыретіне:
1) атаулы әлеуметтік көмектi тағайындау және төлеу;
2) тиiстi органдардан өтiнiш берушінің атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауға құқығын растайтын мәлiметтер сұрау;
3) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халықты атаулы әлеуметтік көмек көрсетудiң тәртiбi мен шарттары туралы хабардар ету;
4) үй шаруашылығының материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшін учаскелiк комиссияларға тапсырмалар жiберу кiреді.";
3) 2-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiнде "жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органдарда" деген сөздер "жергiлiктi уәкілетті органда" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
5) 4-бапта:
1-тармақта:
"арналған тиiсті бюджетте көзделген сома" деген сөздер "көзделген бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы және 4-тармақтағы "және кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмдерiнен", "және учаскелiк комиссиялардың қорытындыларымен" және "және кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмi" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ "жағдайда" деген сөзден кейiн "өтiнiш берушіден және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта "мен алушы" деген сөздер алып тасталсын;
6) 5-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақтағы "уәкiлетті" деген сөз "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Учаскелiк комиссиялар жергiлiктi уәкiлетті органның тапсырмасы бойынша адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзедi, қорытындылар әзiрлейдi, оларға қол қойып, жергіліктi уәкілетті органға табыс етедi.
Учаскелiк комиссиялар жергілiктi уәкiлетті органның тапсырмасы бойынша табыс етілген құжаттарды iрiктеп қайта тексеруi мүмкiн.";

7) в части первой пункта 1 статьи 6 слова "центральным исполнительным органом" заменить словами "уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения";
8) в статье 7:
в пункте 2 слова ", а в сельской местности акима поселка, аула (села), аульного (сельского) округа" исключить;
пункт 4 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 11 марта 2002 г. "Об охране атмосферного воздуха" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) координация деятельности местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по вопросам охраны атмосферного воздуха;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) утверждение базовых ставок платы за загрязнение атмосферного воздуха.";
2) в статье 8:
в подпункте 1-1) пункта 1 слова "расчетных, определенных" заменить словами "базовых, утвержденных";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова ", а также соблюдения территориальных лимитов выбросов" исключить;
дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7), 8) следующего содержания:
"4) предоставляют доступ к экологической информации и информируют население о состоянии атмосферного воздуха, его загрязнении и выполнении программ улучшения качества атмосферного воздуха и соответствующих мероприятий;
5) осуществляют государственное управление в области охраны атмосферного воздуха;
6) осуществляют меры по уменьшению выбросов вредных (загрязняющих) веществ в атмосферный воздух при эксплуатации транспортных и иных передвижных средств;
7) выделяют места размещения отходов производства и потребления, загрязняющих атмосферный воздух по согласованию с местными представительными органами областей (города республиканского значения, столицы), территориальными подразделениями уполномоченного органа и уполномоченным органом в области охраны здоровья граждан;
8) определяют и регулируют выбросы вредных (загрязняющих) веществ в атмосферный воздух в градостроительстве с учетом розы ветров и в периоды неблагоприятных метеорологических условий.";
3) в пункте 2 статьи 22 слова ", его территориальные подразделения и местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы)" исключить;
4) в статье 24:
в пункте 1 слова "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" исключить;
в пункте 2 "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) принятые в пределах их полномочий," исключить;
5) в абзаце первом статьи 25 слова "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" исключить;

7) 6-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгіндегі "орталық атқарушы орган" деген сөздер "халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкiлетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 7-бапта:
2-тармақтағы ", ал селолық жерлерде - кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмiн" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын.
22. "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" 2002 ж. 11 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 7-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдарының атмосфералық ауаны қорғау мәселелерi жөнiндегi қызметін үйлестiру;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) атмосфералық ауаны ластағаны үшiн төлемнiң базалық ставкасын бекiту;";
2) 8-бапта:
1-тармақтың 1-1) тармақшасында "айқындаған eceптік" деген сөздер "бекiткен базалық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы ", сондай-ақ шығарындылардың аумақтық лимиттерін сақтау" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7), 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) экологиялық ақпаратқа жол ашып бередi және атмосфералық ауаның жай-күйі, оның ластануы және атмосфералық ауа сапасын жақсарту бағдарламалары мен тиiстi iс-шаралардың орындалуы туралы халыққа хабарлап отырады;
5) атмосфералық ауаны қорғау саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асырады;
6) көлiк құралдары немесе өзге де жылжымалы құралдарды пайдалану кезiнде атмосфералық ауаға зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларын азайту жөнiндегi шараларды жүзеге асырады;
7) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдарымен, уәкілетті органның аумақтық бөлiмшелерiмен және азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша атмосфералық ауаны ластайтын өндiрiс және тұтыну қалдықтарын орналастыратын жер бөледi;
8) желдiң бағытын ескерiп қала құрылысында және қолайсыз метеорологиялық жағдайлар кезеңдерiнде атмосфералық ауаға зиянды (ластаушы) заттардың шығарылуын айқындап, реттеп отырады;";
3) 22-баптың 2-тармағындағы "оның аумақтық бөлiмшелерi және" деген сөздер алып тасталсын;
4) 24-бапта:
1-тармақтағы "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздер алып тасталсын;
5) 25-баптың бiрiншi абзацындағы "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздер алып тасталсын;

6) в пункте 3 статьи 26 слова "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" исключить;
7) в подпункте 12) статьи 27 слова "и местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы)" исключить.
23. В Закон Республики Казахстан от 12 марта 2002 г. "О пчеловодстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 55; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в подпункте 8) статьи 1 слова "уполномоченным государственным органом в области племенного животноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
2) подпункты 3), 5), 6) и 7) статьи 14 исключить;
3) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Компетенция местных исполнительных органов
областей (города республиканского значения,
столицы)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) осуществляют:
1) контроль за развитием и охраной пчеловодства на соответствующей территории;
2) координацию селекционно-племенной работы и организацию государственной поддержки племенного дела в пчеловодстве в соответствии с законодательством о племенном животноводстве;
3) координацию деятельности по подготовке и переподготовке специалистов в области пчеловодства.".
24. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 г. "О защите растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 140; 2004 г., N 17, ст. 98; N 23, ст. 142):
1) в статье 6:
в пункте 1:
подпункты 10), 13), 19) и 20) исключить;
дополнить подпунктами 22), 23), 24) следующего содержания:
"22) установление норматива запаса по видам пестицидов (ядохимикатов) и порядка их использования;
23) определение порядка обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля;
24) утверждение методов, методик, рекомендаций, регламентирующих порядок, способы осуществления фитосанитарных мероприятий, организация, координация и контроль за проведением прикладных научных исследований в области защиты растений, а также согласование программ обучения (учебных программ) по подготовке и повышению квалификации специалистов по защите растений.";
пункт 2 дополнить словами "в пределах его компетенции";
2) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция местных исполнительных органов
областей (города республиканского значения,
столицы) в области защиты растений
В компетенцию местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) в области защиты растений входят:

6) 26-баптың 3-тармағындағы "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздер алып тасталсын;
7) 27-баптың 12) тармақшасындағы "және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергіліктi атқарушы органдары" деген сөздер алып тасталсын.
23. "Бал ара шаруашылығы туралы" 2002 ж. 12 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 5, 55-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-баптың 8) тармақшасындағы "асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттiк орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-баптың 3), 5), 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергілікті атқарушы органдарының
құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары:
1) тиiсті аумақта бал ара шаруашылығын дамыту мен қорғауды бақылауды;
2) селекциялық - асыл тұқымды жұмысты үйлестірудi және асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасына сәйкес бал ара шаруашылығындағы асыл тұқымды iстердi мемлекеттiң қолдауын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
3) бал ара шаруашылығы саласындағы мамандарды даярлау мен қайта даярлау жөнiндегі қызметтi үйлестірудi жүзеге асырады.".
24. "Өсiмдiктердi қорғау туралы" 2002 ж. 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 140-құжат; 2004 ж., N 17, 98-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 6-бапта:
1-тармақта:
10), 13), 19) және 20) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 22), 23), 24) тармақшалармен толықтырылсын:
"22) пестицидтердiң (улы химикаттардың) түрлерi бойынша запастың нормативiн және оларды пайдалану тәртібiн белгілеу;
23) пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру тәртібiн уәкiлеттi орган мемлекеттік экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып айқындау;
24) өсiмдiктердi қорғау саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізудi ұйымдастырады, үйлестіредi және бақылайды, фитосанитариялық iс-шараларды жүзеге асырудың тәртiбi мен тәсiлдерiн регламенттейтiн зерттеулер нәтижесiнде әзiрленген әдiстердi, әдiстемелердi, ұсыныстарды бекiту.";
2-тармақ "оларға" деген сөзден кейiн "өзiнiң құзыретi шегінде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергілiктi атқарушы органдарының
өсiмдiктердi қорғау саласындағы құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының құзыретiне:

1) организация работ по обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) по согласованию с органами государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля;
2) организация и проведение разъяснительной работы среди населения в области защиты растений, а также оказание методической помощи физическим и юридическим лицам по проведению фитосанитарного мониторинга по вредным организмам;
3) организация и обеспечение представления заинтересованным лицам информации о нормативных правовых актах в области защиты растений и фитосанитарных мероприятиях;
4) строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников);
5) лицензирование деятельности по производству (формуляции), реализации и применению пестицидов (ядохимикатов).";
3) пункт 4 статьи 16, пункт 1 статьи 18 и статью 19 исключить.
25. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) подпункты 5), 12) и 15) статьи 8 исключить;
2) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Компетенция представительных и местных
исполнительных органов областей (города
республиканского значения, столицы)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В компетенцию местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) входят:
1) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с органами здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
2) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных в двух и более районах, расположенных на территории области;
3) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарного инспектора соответствующей территории после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных, возникших в двух и более районах, расположенных на территории данной области.";
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) строительство скотомогильников (биотермической ямы) и обеспечение их содержания в соответствии с ветеринарными нормативами;";
дополнить подпунктами 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) следующего содержания:
"4) организация и обеспечение представления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях, установленных ветеринарных правилах и нормативах, других нормативных правовых актах Республики Казахстан в области ветеринарии;

1) мемлекеттiк экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық бақылау органдарымен келiсе отырып, пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
2) халық арасында өсiмдiктердi қорғау саласында түсiндiру жұмысын ұйымдастыру мен жүргiзу, сондай-ақ зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық мониторинг жүргiзу жөнiнде жеке және заңды тұлғаларға әдiстемелiк көмек көрсету;
3) мүдделi адамдарға өсiмдiктердi қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актiлер және фитосанитариялық iс-шаралар туралы ақпарат табыс етудi ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;
4) арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) салу, тиiстi жағдайда ұстау;
5) пестицидтердi (улы химикаттарды) өндiру (формуляциялау), өткізу және қолдану жөнiндегi қызметті лицензиялау кiреді.";
3) 16-баптың 4-тармағы, 18-баптың 1-тармағы және 19-бап алып тасталсын.
25. "Ветеринария туралы" 2002 ж. 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 16, 148-құжат):
1) 8-баптың 5), 12) және 15) тармақшалары алып тасталсын;
2) 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) өкілді және жергілікті атқарушы органдарының құзыретi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) денсаулық сақтау органдарымен бiрлесе отырып, халықтың денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыру және өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
2) жануарлардың жұқпалы аурулары туындаған жағдайда тиiсті аумақтың бас мемлекеттiк ветеринариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантин режимiн және шектеу iс-шараларын енгiзе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимiн белгiлеу туралы шешiм қабылдау;
3) ветеринариялық iс-шаралар кешенiн жүргізген жағдайда, тиiстi аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық инспекторының ұсынуы бойынша шектеу iс-шараларын немесе карантиндi тоқтату туралы шешiм қабылдау кiредi.";
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аса қауiптi аурулармен ауыратын жануарлар ауруының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу жөнiндегі iс-шараларды ұйымдастыру мен қамтамасыз ету, сонымен қатар мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырлар) салуды ұйымдастыру және ветеринариялық нормативтерге сәйкес оларды күтіп ұстауды қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы 4), 5), 6), 7), 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды, сақтауды, тасымалдауды (жеткiзудi) және пайдалануды ұйымдастыру;

5) организация и проведение ветеринарной просветительной работы среди населения;
6) организация комиссий по приему в эксплуатацию животноводческих объектов и организаций по производству, заготовке (убою) животных, переработке продуктов и сырья животного происхождения;
7) изъятие и уничтожение либо обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продуктов и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека;
8) возмещения владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продуктов и сырья животного происхождения;
9) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных на территории района;
10) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарного инспектора соответствующей территории после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на территории района.";
3) статью 27 исключить.
26. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 16; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
в подпункте 18) слова "уполномоченным государственным органом в области семеноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
в подпункте 26) слова "уполномоченным государственным органом в области семеноводства" заменить словами "местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы)";
2) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 26), 27) следующего содержания:
26) запрашивает необходимую информацию в области семеноводства сельскохозяйственных растений от местных исполнительных органов;
27) составляет баланс семян по республике.";
3) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Компетенция местных исполнительных органов
областей (города республиканского значения,
столицы)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы):
1) оказывают содействие уполномоченному органу в проведении работ по семеноводству в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) разрабатывают и представляют на утверждение местным представительным органам соответствующие программы развития семеноводства, а также обеспечивают их исполнение;

5) жүргiзіліп жатқан ветеринариялық іс-шаралар, белгiленген ветеринариялық ережелер мен нормативтер, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актiлерi туралы мүдделi тұлғаларға ақпарат берудi қамтамасыз ету және ұйымдастыру;
6) халықтың арасында ветеринариялық ағарту жұмысын ұйымдастыру әрi жүргізу;
7) жануарлардың және адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою және жою немесе залалсыздандыру (зарарсыздандыру) алып қоюсыз өңдеу;
8) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың иелерiне олардың құнын өтеу;
9) аудан аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болғанда тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының ұсынысы бойынша карантиндiк режим және шектейтiн iс-шаралар енгiзумен карантиндi аймақтың ветеринарлық режимiн белгілеу туралы шешiм қабылдау;
10) аудан аумағында жануарлардың жұқпалы ауруларын жою жөнiндегі кешендi ветеринарлық iс-шаралар өткiзгеннен кейiн тиістi аумақтың бас мемлекеттiк ветеринарлық инспекторының ұсынысы бойынша шектейтiн iс-шараларды немесе карантиндi алып тастау туралы шешiм қабылдау;";
3) 27-бап алып тасталсын.
26. "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 ж. 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 16-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-бапта:
18) тармақшадағы "уәкiлеттi мемлекеттік орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) тармақшасындағы "тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттi мемлекеттік орган" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағында:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26), 27) тармақшалармен толықтырылсын:
"26) жергіліктi атқарушы органдардан ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң ауыл шаруашылығы саласындағы қажеттi ақпарат сұратады;
27) республика бойынша тұқымдар балансын жасайды.";
3) мынадай мазмұндағы жаңа 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының
құзыретi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлетті органға тұқым шаруашылығы жөнiндегі жұмыстар жүргiзуде жәрдем етедi;
2) жергіліктi өкiлдi органдарға тиiсті тұқым шаруашылығын дамыту бағдарламаларын әзiрлейдi және оларды бекiтуге бередi, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз етедi;

3) вносят на рассмотрение в уполномоченный орган предложения по объемам производства и реализации элитно-семеноводческими хозяйствами элитных семян;
4) проводят аттестацию субъектов семеноводства с выдачей соответствующего свидетельства;
5) распределяют квоты производства и реализации семян первой, второй и третьей репродукций среди семеноводческих хозяйств;
6) составляют балансы семян по области;
7) обеспечивают представление в уполномоченный орган в сфере сельского хозяйства необходимой информации в области семеноводства сельскохозяйственных культур;
8) содействуют в пределах своей компетенции формированию сельскохозяйственными товаропроизводителями страховых и переходящих фондов семян;
9) реализуют программы субсидирования в сфере семеноводства.";
4) в подпункте 6) пункта 2 статьи 8 слова "уполномоченный государственный орган в области семеноводства" заменить словами "местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы)";
5) в пункте 2 статьи 10 первое предложение исключить;
6) в статье 11:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы);".
27. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 17; N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 142):
подпункты 5), 6) пункта 2 статьи 8 исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2003 г. "О сельском потребительском кооперативе водопользователей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 6, ст. 35):
1) подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) местный уполномоченный орган - исполнительный орган, осуществляющий регулирование в сфере водопользования на соответствующей территории.";
2) в пункте 2 статьи 5:
слова "Уполномоченный орган и местные исполнительные органы" заменить словами "Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы)";
в пункте 3 слова "Уполномоченный орган" заменить словами "Центральные государственные";
3) в подпункте 1) статьи 7 после слов "водопотребление в" дополнить словом "местном";
4) в пункте 4 статьи 12 после слова "согласия" дополнить словом "местного".
29. В Закон Республики Казахстан от 14 октября 2003 г. "О профилактике йододефицитных заболеваний" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 19-20, ст. 149):

3) уәкiлеттi органға элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарының элиталық тұқымдарды өндiру мен сату көлемi жөнiнде ұсыныстарды қарауға енгiзедi;
4) бiрiншi, екiнші және үшiншi көбейтiлген тұқымдар өндiрушiлердi (тұқым өсiру шаруашылығын) аттестациялауды жүргізедi;
5) жаппай өсiрiп-өндiру тұқым өсiру шаруашылығы арасындағы бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқымдар өндiрiсi мен сату квотасын бөледi;
6) облыстар бойынша тұқымдар балансын жасайды;
7) ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға ауыл шаруашылық дақылдарының тұқым шаруашылығы саласындағы қажетті ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етедi;
8) өз құзыретi шегiнде ауыл шаруашылық тауар өндiрушiлерінің тұқымдардың сақтық және ауыспалы қорларын қалыптастыруына жәрдем етедi;
9) тұқым шаруашылығы саласында субсидиялау бағдарламаларын iске асырады.";
4) 8-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "уәкілеттi мемлекеттiк органға" деген сөздер "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 10-баптың 2-тармағының бiрiншi сөйлемi алып тасталсын;
6) 11-баптa:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары;".
27. "Почта туралы" 2003 ж. 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 17-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
8-баптың 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын.
28. "Cу пайдаланушылардың селолық тұтыну кооперативі туралы" 2003 жылғы 8 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 6, 35-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жергiлiктi уәкілетті орган - тиiстi аумақтың су пайдалану саласында реттеудi жүзеге асыратын атқарушы органы.";
2) 5-баптың 2-тармағында:
"Уәкілетті орган мен жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Уәкiлетті органның" деген сөздер "Мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-баптың 1) тармақшасындағы "уәкілеттi" деген сөздiң алдынан "жергілікті" деген сөзбен толықтырылсын;
12-баптың 4-тармақшасындағы "уәкiлеттi" деген сөздiң алдынан "жергіліктi" деген сөзбен толықтырылсын.
29. "Йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы" 2003 жылғы 14 қазандағы N 489 Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 19-20, 149-құжат):

1) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Государственный контроль в области профилактики
йододефицитных заболеваний
Государственный контроль в области профилактики йододефицитных заболеваний осуществляется уполномоченным органом и местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы).";
2) в статье 8:
после слов "исполнительных органов", "исполнительные органы" и "представительные органы" дополнить словами "областей (города республиканского значения, столицы)";
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
в подпункте 4) слова "содействуют в обеспечении" заменить словами "организуют обеспечение";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет отбор проб йодированной соли и других, обогащенных соединениями йода, пищевых продуктов в соответствии с требованиями нормативных документов.".
30. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 24, ст. 179):
в пункте 1 статьи 5 слова "уполномоченный орган" заменить словами "областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган".
31. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 г. "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 5, ст. 26):
1) в тексте после слов "местный исполнительный орган", "местного исполнительного органа", "местным исполнительным органом" дополнить словами "района (города)";
2) пункты 2, 3 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган в области растениеводства:
1) осуществляет государственную политику в области растениеводства;
2) разрабатывает и участвует в реализации государственных и иных программ в области растениеводства;
3) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области растениеводства;
4) совершенствует правовые и экономические условия для развития растениеводства;
5) изучает ситуацию состояния отрасли растениеводства в республике и за рубежом;
6) осуществляет контроль за деятельностью агента, соблюдением им законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании в растениеводстве;

1) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы
мемлекеттік бақылау
Йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы мемлекеттiк бақылауды уәкiлетті орган және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi атқарушы органдары жүзеге асырады.";
2) 8-бапта:
"Жергiлiктi өкiлдi органдар", "Жергiлiктi атқарушы органдар", "жергілiктi атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілiктi өкілді органдары", "Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақта:
"қамтамасыз етуге жәрдемдеседi" деген сөздер "қамтамасыз етудi ұйымдастырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) йодталған тұздың және йод қосындыларымен байытылған басқа да тамақ өнiмдерiнiң сынамаларын нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес iрiктеудi жүзеге асырады.".
30. "Туроператордың және турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру туралы" 2003 ж. 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат):
5-баптың 1-тармағындағы "уәкiлетті органға" деген сөздер "облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы органға" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндетті сақтандыру туралы" 2004 ж. 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 5, 26-құжат):
1) мәтiндегі "жергілікті атқарушы орган", "жергілiкті атқарушы органның" деген сөздер "ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органы", "ауданның (қаланың) жергiлiктi атқарушы органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2) және 3) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган:
1) өсiмдiк шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырады;
2) өсiмдiк шаруашылығы саласындағы мемлекеттік және өзге де бағдарламаларды әзiрлейдi және iске асыруға қатысады;
3) Қазақстан Республикасының өсiмдiк шаруашылығы саласындағы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
4) өсiмдiк шаруашылығын дамыту үшiн құқықтық және экономикалық жағдайларды жетілдiредi;
5) республикадағы және шетелдердегі өсiмдiк шаруашылығы саласындағы жай-күйi ахуалын зерделейдi;
6) агенттiң қызметiн, оның өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;

7) рассматривает дела об уклонении от заключения договоров обязательного страхования страхователями;
8) рассматривает дела об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
3. Местный исполнительный орган района (города):
1) организует обязательное страхование хозяйствующими субъектами;
2) запрашивает и получает от участников страхового рынка и агента информацию и документы, необходимые для осуществления им своих контрольных функций.".
32. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 г. "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 44):
1) в тексте после слов "местных исполнительных органов", "местным исполнительным органом", "местными исполнительными органами" дополнить словами "города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения";
2) в подпункте 4) статьи 8 после слова "организацию" дополнить словом "местных";
3) в пункте 1 статьи 28 слова "центральными исполнительными органами, их структурными подразделениями" заменить словами "уполномоченным органом";
4) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Контроль за осуществлением торговой деятельности
Контроль за осуществлением торговой деятельности на территории Республики Казахстан проводится местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года, за исключением пункта 3, подпунктов 2), 3), 4) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

7) сақтандырушылардың мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасудан жалтаруы туралы iстерiн қарайды;
8) Қазақстан Республикасының әкiмшілiк құқық бұзушылық кодексiне сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды және әкiмшiлiк жазаға тартады.
3. Ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы:
1) шаруашылық жүргiзушi субъектілердi мiндеттi сақтандыруды ұйымдастырады;
2) сақтандыру рыногына қатысушылар мен агенттен олардың бақылау функцияларын жүзеге асыру үшiн қажетті ақпарат пен құжаттарды сұратады және алады.".
32. "Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 ж. 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат):
1) мәтiндегi "жергілікті атқарушы органдардың", "жергiлiктi атқарушы органдар", "жергiлiктi атқарушы органдармен", "жергілікті атқарушы органдардың" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергіліктi атқарушы органдарымен", "республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 4) тармақшасы "көрмелер" деген сөздiң алдынан "жергіліктi" деген сөзбен толықтырылсын;
3) 28-баптың 1-тармағындағы "орталық атқарушы органдардың, олардың құрылымдық бөлімшелерінің" деген сөздер "уәкілеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Сауда қызметiн жүзеге асыруды бақылау
Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметінің жүзеге асырылуын бақылауды республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергіліктi атқарушы органы жүргiзедi.".
2-бап. Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 3-тармағын, 9-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларын қоспағанда, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi