Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 31 қазандағы № 761 бұйрығы
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Әлназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2024 жылғы 31 қазандағы
№ 761 бұйрығымен бекітілген
"Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент
1-тарау . Қолдану аясы
1. Осы "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламент (бұдан әрі – техникалық регламент) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын, алкоголь өніміне қойылатын Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға және орындауға міндетті талаптарды, олармен байланысты өндіріс, сақтау, тасымалдау (тасымалдану), өткізу және қайта өңдеу процестеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ оның еркін қозғалысын қамтамасыз ету үшін алкоголь өнімін таңбалауға және буып-түюге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы техникалық регламент адам өмірі мен денсаулығын, мүлікті, қоршаған ортаны, жануарлар мен өсімдіктердің өмірі мен денсаулығын қорғау, алкоголь өнімін тұтынушыларды оның мақсаты мен қауіпсіздігіне қатысты жаңылыстыратын әрекеттердің алдын алу мақсатында әзірленген.

Об утверждении технического регламента "О безопасности алкогольной продукции"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 октября 2024 года № 761
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "О безопасности алкогольной продукции".
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 октября 2024 года № 761
Технический регламент "О безопасности алкогольной продукции"
Глава 1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "О безопасности алкогольной продукции" (далее – технический регламент) разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и устанавливает обязательные для применения и исполнения на территории Республики Казахстан требования к алкогольной продукции, выпускаемой в обращение на территории Республики Казахстан, связанные с ними требования к процессам производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации, а также требования к маркировке и упаковке алкогольной продукции для обеспечения ее свободного перемещения.
2. Настоящий технический регламент разработан в целях защиты жизни и здоровья человека, имущества, окружающей среды, жизни и здоровья животных и растений, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей алкогольной продукции относительно ее назначения и безопасности.

3. Осы техникалық регламент Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын алкоголь өніміне қолданылады.
4.Осы техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілері:
алкоголь өнімі;
алкоголь өніміне қойылатын талаптарға байланысты өндіріс, сақтау, тасымалдау (тасымалдау), сату және кәдеге жарату процестері болып табылады.
5. Осы техникалық регламент:
1) жануарлардан алынатын құрамында спирті бар тамақ өнімдерін (оның ішінде қымыз, қатық, айран, шұбат), сондай-ақ шөптер мен шарап материалдарының спиртті тұнбаларын пайдалана отырып дайындалған спиртті ашыту және алкогольсіз сусындар жолымен алынған квасты өндіруге және оның айналымына байланысты қызметке;
2) құрамында спирті бар мынадай азық-түлік емес өнімдерді өндіруге және олардың айналымына байланысты қызметке: дәрілік, жуу және дезинфекциялау құралдары, лак-бояу және парфюмерлік-косметикалық өнімдер, өзге де осындай тауарлар;
3) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүретін алкоголь өніміне;
4) ғылыми мақсатта өндірілген алкоголь өніміне, сондай-ақ зертханалық зерттеулер (сынақтар) үшін әкелінетін үлгілерге;
5) Қазақстан Республикасының аумағында кейіннен өткізу мақсатынсыз жеке тұлғалар жеке пайдалану үшін өндірген алкоголь өнімін;
6) осы техникалық регламентке 1-қосымшаға сәйкес тізбеге сәйкес құрамында этил спирті бар өнімдерге;
7) сыртқы сауда шарттары бойынша экспортқа Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жеткізілетін алкоголь өніміне қолданылмайды.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
6. Осы техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) алкоголь өнімі – осы техникалық регламенттің талаптары қолданылмайтын өнімді қоспағанда, тамақ шикізатынан өндірілген этил спиртін және (немесе) этил спиртінің көлемдік үлесі 0,5 пайыздан асатын құрамында спирті бар тамақ өнімдерін пайдаланбай немесе пайдалана отырып дайындалған тамақ өнімі.
Алкоголь өнімдері этил спирті, спирттік ішімдіктер, алкогольсіз сусындар, шарап өнімдері, дистилляттар, сыра қайнату өнімдері, бал өнімдері, құрамында спирті бар тамақ өнімдері сияқты түрлерге бөлінеді.
2) алкогольі аз сусындар – құрамында 7 пайыздан кем дайын өнімде этил спирті (күштілігі) бар, ректификацияланған этил спиртін және (немесе) құрамында спирті бар тамақ өнімдерін, дайындалған (түзетілген) суды немесе жалпы минералдануы 1 г/л-ден аспайтын минералды суды пайдаланбай немесе пайдалана отырып өндірілген, пайдаланылуы оған сәйкес алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) көзделген ингредиенттері бар, оның ішінде құрамында қант бар өнімдер, қышқылдар, көмірқышқыл газы, жемістердің (жемістердің, жидектердің) және астық шикізатының тұнбалары, сығындылары, шырындар, өсімдік шикізаты, сүт өнімдері, бал және ара шаруашылығының өзге де өнімдері (ұядағы балды қоса алғанда, прополис, забрус, аналық ара сүті), тұздар, өзге де спирттік ішімдіктер, тағамдық қоспалар және шарап жасау мен сыра қайнатуға жатпайтын өнім бар алкоголь өнімі;

3. Настоящий технический регламент распространяется на алкогольную продукцию, выпускаемую в обращение на территории Республики Казахстан.
4. Объектами технического регулирования настоящего технического регламента являются:
алкогольная продукция;
связанные с требованиями к алкогольной продукции процессы производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации.
5. Настоящий технический регламент не распространяется на:
1) деятельность, связанную с производством и оборотом спиртосодержащей пищевой продукции животного происхождения (в том числе кумыс, кефир, айран, шубат), а также кваса, полученного путем спиртового брожения и безалкогольных напитков, приготовленных с использованием спиртованных настоев трав и виноматериалов;
2) деятельность, связанную с производством и оборотом спиртосодержащих непищевых продуктов: лекарственные, моющие и дезинфицирующие средства, лакокрасочная и парфюмерно-косметическая продукция, иные подобные товары;
3) алкогольную продукцию, следующую транзитом через территорию Республики Казахстан;
4) алкогольную продукцию, произведенную в научных целях, а также образцы, ввозимые для лабораторных исследований (испытаний);
5) алкогольную продукцию, произведенную физическими лицами для личного пользования без цели ее последующей реализации на территории Республики Казахстан;
6) продукцию, содержащую этиловый спирт в соответствии с перечнем согласно приложению 1 к настоящему техническому регламенту.
7) алкогольную продукцию, поставляемую на экспорт по внешнеторговым договорам за пределы территории Республики Казахстан.
Глава 2. Термины и определения
6. В настоящем техническом регламенте применяются следующие термины и определения:
1) алкогольная продукция – пищевая продукция, изготовленная без использования или с использованием этилового спирта, произведенного из пищевого сырья, и (или) спиртосодержащей пищевой продукции с объемной долей этилового спирта более 0,5 процента, за исключением продукции, на которую не распространяются требования настоящего технического регламента.
Алкогольная продукция подразделяется на такие виды, как этиловый спирт, спиртные напитки, слабоалкогольные напитки, винодельческая продукция, дистилляты, пивоваренная продукция, медоваренная продукция, спиртосодержащая пищевая продукция.
2) слабоалкогольные напитки – алкогольная продукция с содержанием этилового спирта (крепостью) в готовой продукции менее 7 процентов, произведенная без использования или с использованием ректификованного этилового спирта и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, подготовленной (исправленной) воды или минеральной воды с общей минерализацией не более 1 г/л, содержащая ингредиенты, использование которых предусмотрено документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), в том числе сахаросодержащие продукты, кислоты, диоксид углерода, настои, экстракты фруктов (плодов, ягод) и зернового сырья, соки, растительное сырье, молочные продукты, мед и иные продукты пчеловодства (включая мед в сотах, прополис, забрус, маточное пчелиное молочко), соли, иные спиртные напитки, пищевые добавки, и не относящаяся к винодельческой и пивоваренной продукции;

3) алкогольі аз спиртті сусын – пайдаланылуы оған сәйкес алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) көзделген ингредиенттерді қоспай немесе қоса отырып, ауызсу немесе минералды суды, ректификацияланған этил спиртін және (немесе) дистилляттарды пайдалана отырып, оның ішінде құрамында қант және дәм-хош иісті заттар бар дайындалған алкогольі аз сусын;
4) алкогольі аз ашытылған сусын – суслоны спиртті ашыту, тұтас немесе ұсақталған жидектерді, жемістерді, балды, олардың суслоларын толық немесе толық емес спиртті ашыту жолымен дайындалған және этил спиртін қоспай, сондай-ақ этил спиртін және этил спиртін қосып дайындалған өнімдерді қоспай немесе қосып өндірілген, көміртегі диоксидін қосып немесе қоспай немесе суслоны ашыту нәтижесінде көміртегі диоксидімен қанықтыру арқылы, күші 6 пайыздан аспайтын алкогольі аз сусын;
5) алкоголь өнімінің бақылау үлгісі – тараптар арасындағы оның түпнұсқалығы мен осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігіне қатысты даулы мәселелерді шешу мақсатында айналысқа шығарылатын өнім партиясынан іріктелген өнім үлгісі;
6) аз алкогольді жартылай тәтті тұнбалар – 20-29 пайыздық тұнбалар, қанттың массалық концентрациясы 40-100 г/л, тағамдық ингредиенттерді қолдана отырып жартылай фабрикаттардан жасалған;
7) алкоголь өнімін айналымға шығару – коммерциялық қызмет барысында өтеусіз немесе өтеулі негізде тарату мақсатында алкоголь өнімін жеткізу немесе әкелу (оның ішінде дайындаушының қоймасынан жөнелту немесе қоймасыз жөнелту);
8) алма (кальвадос) (кальвадос) дистиллятынан жасалған күшті сусын – этил спиртінің көлемдік үлесі 38 пайыздан 40 пайызға дейін, емен ағашымен кемінде 6 ай ұстаған алма (кальвадос) дистиллятынан жасалған шарап жасау өнімі;
9) аперитив – құрамында қант 50-ден кем емес және 180 г/л-ден аспайтын, ащының жеңіл дәмін беретін тағамдық ингредиенттерді пайдалана отырып дайындалған, күштілігі 12 пайыздан 35 пайызға дейінгі ликер-арақ бұйымы;
10) арақ – ректификацияланған этил спирті және дайындалған (түзетілген) су негізінде өндірілген, белсендірілген көмірмен және/немесе кейіннен сүзгіден өткізе отырып, сорбенттермен сулы-спирт ерітіндісін (сұрыптай) өңдей отырып, тағамдық ингредиенттерді қосып немесе қоспай, жұмсақ, араққа тән дәмі мен арақтың хош иісі бар өзіне тән су-спиртінің түссіз ерітіндісі бар, күштілігі 37,5 пайыздан 56 пайызға дейінгі спиртті сусын.
Ішінде арағы бар бөтелкеге салмағы 3 грамнан аспайтын әртүрлі конфигурациядағы жапырақша алтын және/немесе күміс және/немесе ұсақ бұйымдар, түрлі дәнді дақылдардың арнайы дайындалған масақтарын және/немесе дәндерді енгізуге рұқсат етіледі;

3) слабоалкогольный спиртованный напиток – слабоалкогольный напиток, изготовленный с использованием питьевой или минеральной воды, ректификованного этилового спирта и (или) дистиллятов без добавления или с добавлением ингредиентов, использование которых предусмотрено документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), в том числе сахаросодержащих и вкусоароматических веществ;
4) слабоалкогольный напиток брожения – слабоалкогольный напиток крепостью не более 6 процентов, изготовленный путем спиртового брожения сусла, полного или неполного спиртового брожения целых или дробленых ягод, фруктов, меда, их сусел и произведенный без добавления этилового спирта, а также без применения этилового спирта и продуктов, изготовленных с добавлением этилового спирта, без добавления или с добавлением диоксида углерода либо с насыщением диоксидом углерода в результате брожения сусла;
5) контрольный образец алкогольной продукции ‒ образец продукции, отобранный от партии продукции, выпускаемой в обращение, в целях решения спорных вопросов между сторонами относительно ее подлинности и соответствия требованиям настоящего технического регламента;
6) слабоалкогольные полусладкие настойки 20-29 процентов настойки, массовая концентрация сахара 40-100 г/л, изготовленные из полуфабрикатов с использованием пищевых ингредиентов;
7) выпуск алкогольной продукции в обращение – поставка или ввоз алкогольной продукции (в том числе отправка со склада изготовителя или отгрузка без складирования) с целью распространения в ходе коммерческой деятельности на безвозмездной или возмездной основе;
8) крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного (кальвадосного) (кальвадос) – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 38 до 40 процентов, изготовленная из дистиллята, яблочного выдержанного (кальвадосного), выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее 6 месяцев;
9) аперитив – ликероводочное изделие крепостью от 12 до 35 процентов с содержанием сахара не менее 50 и не более 180 г/л, изготовленное с использованием пищевых ингредиентов, придающих легкий привкус горечи;
10) водка – спиртной напиток крепостью от 37,5 до 56 процентов, произведенный на основе ректификованного этилового спирта и подготовленной (исправленной) воды с обработкой водно-спиртового раствора (сортировки) активированым углем и/или другими сорбентами с последующей фильтрацией, с добавлением или без добавления пищевых ингредиентов, представляющий собой бесцветный водно-спиртовой раствор с мягким, присущим водке вкусом и характерным водочным ароматом.
Допускается в бутылку с водкой внесение пластинок сусального золота и/или серебра, и/или мелких изделий из золота и/или серебра различной конфигурации с массой не более 3 грамм, специально подготовленных колосьев и/или зерен различных злаковых культур;

11) айрықша арақ – дайын өнім көлемінің 37,5 пайыздан 45 пайызға дейінгі, тағамдық ингредиенттерді енгізу есебінен алынатын ерекше хош иісі мен дәмі бар және (немесе) хош иісті спирттер және (немесе), басқа да хош иісті компоненттер қосылған, астық шикізатынан ректификацияланған этил спиртін дайындалған (түзетілген) сумен араластыру жолымен дайындалған арақ осы су-спирт ерітіндісін белсенді көмірмен өңдеп, содан кейін гранулометриялық құрамы белгіленген кварц құмы арқылы толық тазарту үшін сүзгіден өткізеді. Арнайы арақ сезімталдық шегінде ерекше хош иіс пен дәмге ие;
12) арнайы сыра ‒ сыра қайнату уытынан, арнайы сыра қайнату уытынан, құлмақтан және (немесе) астық өнімдерінен, сыра қайнату құлмағынан және (немесе) дайындалған (түзетілген) судың құлмақ өнімдерінен, ашытқыны пайдалана отырып немесе оны қайта өңдемей, оны өзгертетін сырадан дайындалған сыра суслосын ашыту нәтижесінде алынған сыра процесінде түзілген этил спирті бар, сыраның органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштері, астықты, астық өнімдерін, жеміс-жидек, қант бар өнімдерді және (немесе) жеміс-жидек және өсімдік шикізатын қолдана отырып немесе қолданбай, және (немесе) оларды қайта өңдеу өнімдерін, табиғи хош иіс түзетін жеміс заттарын, құрамында қант бар өнімдерді және (немесе) дәм-хош иісті қоспаларды қамтитын сыра қайнату өнімі. Арнайы сыра қайнату уыты және (немесе) арнайы сыра қайнату уыты құрамында кемінде 50 пайыз, құрамында қант бар өнімдер сыра қайнату шикізаты массасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде болған жағдайда этил спиртін қоспай дайындалуы тиіс. Арнайы сырадағы сыраның мөлшері кемінде 80% болуы тиіс;
13) арнайы шарап – этил спиртінің көлемдік үлесі 15 пайыздан 22 пайызға дейін болатын, тағамдық шикізаттан тазартылған этил спиртін немесе шарап дистиллятын, шараптан жасалған құрамында қанты бар заттарды қосып, тұтас немесе ұсақталған жидектердің, жаңа піскен жүзімнің немесе жаңа жүзім шырынын толық немесе жартылай спиртпен ашыту нәтижесінде дайындалған шарап
14) арнайы жеміс шарабы – этил спиртінің көлемдік үлесі 15 пайыздан 22 пайызға дейін болатын, тағамдық шикізаттан тазартылған этил спиртін немесе тазартылған жеміс спиртін немесе жеміс дистиллятын, құрамында қанты бар заттарды қосып, ашытылған жеміс шырынынан дайындалған жеміс шарабы;
15) асхана шарабы – асхана шарабы — этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 15 пайызға дейін болатын, тұтас немесе ұсақталған жидектердің, жаңа піскен жүзімнің немесе жаңа жүзім шырынын толық немесе жартылай спиртпен ашыту нәтижесінде дайындалған шарап;

11) особая водка – водка крепостью от 37,5 до 45 процентов объема готовой продукции, с подчеркнуто специфическим ароматом и вкусом, получаемыми за счет внесения пищевых ингредиентов, и (или) с добавлением ароматных спиртов и (или), других ароматических компонентов, изготовленная путем смешивания ректификованного этилового спирта из зернового сырья со подготовленной (исправленной) водой с последующей обработкой этого водно-спиртового раствора активным углем и последующим фильтрованием для полной очистки через кварцевый песок с установленным гранулометрическим составом. Особая водка имеет специфический аромат и вкус на пороге чувствительности;
12) пиво специальное ‒ пивоваренная продукция с содержанием этилового спирта, образовавшегося в процессе пиво, полученное в результате брожения пивного сусла, изготовленная из пивоваренного солода, специального пивоваренного солода, хмеля и (или) зернопродуктов, пивоваренного хмеля и (или) хмелепродуктов подготовленной (исправленной) воды, с использованием дрожжей, или из пива без его переработки, изменяющей органолептические и физико-химические показатели пива, с применением или без применения зерна, зернопродуктов, фруктового, сахаросодержащих продуктов, и (или) плодово-ягодного и растительного сырья, и (или) продуктов их переработки, натуральных ароматообразующих фруктовых веществ, сахаросодержащих продуктов, и (или) вкусоароматических добавок. Пиво специальное должно быть приготовлено без добавления этилового спирта, при условии содержания пивоваренного солода и (или) специального пивоваренного солода в количестве не менее 50 процентов, сахаросодержащих продуктов не более 30 процентов от массы пивоваренного сырья. Содержание пива в пиве специальном должно быть не менее 80% об.;
13) специальное вино – вино с объемной долей этилового спирта от 15 до 22 процентов, изготовленное в результате полного или неполного спиртового брожения целых или дробленых ягод свежего винограда или свежего виноградного сусла с добавлением ректификованного этилового спирта из пищевого сырья или винного дистиллята, сахаросодержащих веществ виноградного происхождения;
14) специальное плодовое вино – плодовое вино с объемной долей этилового спирта от 15,0 до 22 процентов, изготовленное из сброженного плодового сусла с добавлением ректификованного этилового спирта из пищевого сырья или ректификованного плодового спирта или плодового дистиллята, сахаросодержащих веществ;
15) столовое вино – вино, с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 15 процентов, изготовленное в результате полного или неполного спиртового брожения целых или дробленых ягод свежего винограда или свежего виноградного сусла;

16) асханалық жеміс шарабы – ұсақталған жемістердің (бір түрдің немесе бірнеше түрдің) толық немесе толық ашытылмауынан немесе тәттілендірусіз немесе тәттілендірусіз жеміс сусласынан жасалған, этил спиртінің көлемді үлесі 6 пайыздан 15 пайызға дейінгі жеміс шарабы;
17) асханалық жеміс-жидек шарабы-этил спиртінің көлемдік үлесі 1,5-тен 15,0 пайызға дейінгі, құрамында қант бар заттар қосылған немесе қосылмаған ұсақталған жемістердің немесе жеміс сусласының толық немесе толық емес спирттік ашытуы нәтижесінде жасалған жеміс шарабы;
18) астық шикізатынан жасалған спиртті сусын – құрамында қант және басқа да қанты бар өнімдер, табиғи дәм-хош иісті заттар, қант колері, дайындалған (түзетілген) су қосылмай немесе қосып, астық дистилляттар (спирттелген тұнбалар, жеміс сусындары) негізінде дайындалған ликер-арақ өндірісінің жартылай дайындалған фабрикаттарын қосып немесе қоспай ұсталмаған немесе ұсталған астық дистилляттарынан дайындалған, ректификацияланған этил спирті қосылған, күштілігі 35 пайыздан 70 пайызға дейінгі спиртті сусын;
19) арнайы технологиямен күшейтілген жеміс шарабы – алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделген, шарапқа тән органолептикалық қасиеттер беретін технологиялық тәсілдерді пайдалана отырып өндірілген нығайтылған жеміс шарабы;
20) ащы тұнба – құрамында жалпы сығындысы 30 г/л аспайтын, ащы дәм беретін тағамдық ингредиенттерді пайдалана отырып дайындалған, күштілігі 25 пайыздан 60 пайызға дейінгі тұнбалар;
21) ашық түсті сыра – қалқыма бөлшектер мен ашытқылардың табиғи және жасанды бөлімі;
22) бал қосылған алкогольді сусыны – балдың хош иісі мен дәмі басым болатын көміртегімен диоксидпен қаныққан немесе қанықпаған, түсін түзету үшін ректификацияланған этил спирті, бал дистилляты, жеміс дистилляты, бал, концентрацияланған жеміс шырыны, карамельденген қант қосылған немесе қосылмаған бал суслосының толық немесе толық емес спирттік ашытуы нәтижесінде дайындалған, этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 35 пайызға дейінгі бал қайнатылған өнім. Жаңа піскен жемістердің, спирттелген жеміс шырындарының 30 пайызына дейін пайдалануға рұқсат етіледі;
23) бал қосылған алкогольді сусын шырыны – табиғи хош иісті заттар мен бал қосылған, дайын өнім көлемінен кемінде 30 пайыз бал ашытылған суслосы бар, бал ашытылған суслосы мен бал және (немесе) ректификацияланған этил спирті дистилляты қоспасын хош иістендіру жолымен дайындалған, күштілігі кемінде 22 пайыз балдың хош иісі басым спиртті сусын; тәттілендіру және хош иістендіру үшін сусын тек бал мен табиғи хош иісті заттар мен препараттарды қолдануға болады;

16) вино фруктовое столовое – вино фруктовое с объемной долей этилового спирта от 6 до 15 процентов, изготовленное в результате полного или неполного брожения дробленых фруктов (одного вида или нескольких видов) или сусла фруктового без подслащивания или с подслащиванием;
17) столовое вино – фруктовое вино, изготовленное в результате полного или неполного спиртового брожения измельченных фруктов или фруктового сусла с объемной долей этилового спирта от 1,5 до 15,0 процентов, с добавлением или без добавления сахаросодержащих веществ;
18) спиртной напиток из зернового сырья – спиртной напиток крепостью от 35 до 70 процентов, с добавлением ректификованного этилового спирта, изготовленный из невыдержанных или выдержанных зерновых дистиллятов без добавления или с добавлением сахара и других сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ, сахарного колера, подготовленной (исправленной) воды, с добавлением или без добавления полуфабрикатов ликероводочного производства, изготовленных на основе зерновых дистиллятов (спиртованных настоев, морсов);
19) вино фруктовое крепленое специальной технологии – вино фруктовое крепленое, произведенное с использованием предусмотренных документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), технологических приемов, придающих вину характерные органолептические свойства;
20) настойка горькая – настойка крепостью от 25 до 60 процентов с содержанием общего экстракта не более 30 г/л, изготовленная с использованием пищевых ингредиентов, придающих привкус горечи;
21) пиво осветленное – естественное или искусственное отделение взвешенных частиц и дрожжей.
22) алкогольный напиток медовый – медоваренная продукция с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 35 процентов, изготовленная в результате полного или неполного спиртового брожения сусла медового без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта, дистиллята медового, дистиллята фруктового, меда, концентрированного фруктового сока, карамелизованного сахара для корректировки цвета, с насыщением или без насыщения диоксидом углерода, имеющая преобладающие аромат и вкус меда.
Допускается использование до 30 процентов свежих сусел фруктовых, спиртованных фруктовых соков;
23) алкогольный напиток медовый нектар – спиртной напиток с преобладанием аромата меда крепостью не менее 22 процентов, изготовленный путем ароматизации смеси сброженного сусла медового и дистиллята медового и (или) ректификованного этилового спирта, содержащий не менее 30 процентов сброженного сусла медового от объема готового продукта, с добавлением натуральных вкусоароматических веществ и меда; для подслащивания и ароматизации напитка могут использоваться только мед и натуральные вкусоароматические вещества и препараты;

24) алкоголь өнімінің атауы – айналысқа шығарылатын алкоголь өнімін белгілеуге арналған алкоголь өнімінің санатын және (немесе) түрін қоса алғанда, сөз немесе сөздер тобы;
25) алкоголь өнімі шығарылған жердің қорғалған атауы (шығу тегі бойынша қорғалған атауы) – елдің, қалалық немесе ауылдық елді мекеннің, жердің немесе басқа да географиялық объектінің қазіргі немесе тарихи, ресми немесе бейресми, толық немесе қысқартылған атауын білдіретін не қамтитын белгі, сондай-ақ осындай атаудан туындайтын және оны пайдалану нәтижесінде белгілі болған белгі келесі талаптарды қанағаттандыратын алкоголь өніміне қатысты:
тиісті алкоголь өнімдерінің сипаттамалары мен сапасы негізінен немесе тек осы географиялық объектіге тән табиғи және (немесе) адами факторлармен байланысты;
алкоголь өнімі тек осы географиялық объектіде алкоголь өнімін өндіру үшін өсірілген және рұқсат етілген шикізаттан жасалады;
тиісті алкоголь өнімдерін өндіру осы географиялық объектімен шектеледі.
26) алкоголь өнімі шығарылған жердің атауына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық қорғау беріледі не ол халықаралық шарттарға байланысты қорғалады;
27) алкоголь өнімінің тұтынушылық қасиеттері – әртүрлі типтегі және атаудағы алкоголь өнімдерін бір-бірінен ажырататын, алкоголь өнімдеріне тән органолептикалық және физикалық-химиялық сипаттамалар;
28) алкоголь өнімінің партиясы – бір дайындаушы бір өңірлік (мемлекетаралық) немесе ұлттық стандарт және (немесе) ұйым стандарты және (немесе) бір мезгілде тапсыруға ұсынылған дайындаушының өзге де құжаттары бойынша өндірген, алкоголь өнімінің қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамамен қоса бірге тапсыру-қабылдауға ұсынылған бір атаудағы алкоголь өнімінің белгілі бір саны немесе көлемі (бір тираж, купаж және резервуар), бірдей оралған бір құю күні;
29) алкоголь өнімін қайта өңдеу – осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін алкоголь өнімін тікелей мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мақсатында түзетуге мүмкіндік беретін технологиялық операциялардың жиынтығы;
30) алма бренді үшін балғын алма дистилляты – этил спиртінің көлемді үлесі 62 пайыздан 70 пайызға дейінгі, құрғақ алма үстел шарабын құйып (шарап материалдарын) айдау арқылы жасалған, емен ағашымен байланыста болмайтын жеміс дистилляты;

24) наименование алкогольной продукции – слово или группа слов, включая категорию и (или) вид алкогольной продукции, предназначенные для обозначения алкогольной продукции, под которым она выпускается в обращение;
25) наименование места происхождения алкогольной продукции защищенное (защищенное наименование по происхождению) – обозначение, представляющее собой либо содержащее современное или историческое, официальное или неофициальное, полное или сокращенное наименование страны, городского или сельского поселения, местности или другого географического объекта, а также обозначение, производное от такого наименования и ставшее известным в результате его использования в отношении алкогольной продукции, которая удовлетворяет следующим требованиям:
характеристики и качество соответствующей алкогольной продукции главным образом или исключительно связаны с данным географическим объектом с присущими ему природными и (или) людскими факторами;
алкогольная продукция изготавливается только из сырья, выращенного и разрешенного для изготовления алкогольной продукции в данном географическом объекте;
изготовление соответствующей алкогольной продукции ограничено данным географическим объектом.
26) наименованию места происхождения алкогольной продукции предоставляется правовая охрана в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо оно охраняется в силу международных договоров.
27) потребительские свойства алкогольной продукции – присущие алкогольной продукции органолептические и физико-химические характеристики, отличающие алкогольную продукцию разных видов и наименований друг от друга;
28) партия алкогольной продукции – определенное количество или объем (одного тиража, купажа и резервуара) алкогольной продукции одного наименования, одной даты розлива, одинаково упакованной, произведенной одним изготовителем по одному региональному (межгосударственному) или национальному стандарту, и (или) стандарту организации, и (или) иным документам изготовителя, предъявленной к одновременной сдаче-приемке, сопровождаемой товаросопроводительной документацией, обеспечивающей движение алкогольной продукции;
29) переработка алкогольной продукции – совокупность технологических операций, позволяющих исправить не соответствующую требованиям настоящего технического регламента алкогольную продукцию в целях ее дальнейшего использования по прямому назначению;
30) дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди – дистиллят фруктовый с объемной долей этилового спирта от 62 до 70 процентов, изготовленный путем перегонки сухого яблочного столового вина наливом (виноматериалов), не подвергшийся выдержке в контакте с древесиной дуба;

31) араластыру – жаңа қасиеттер мен сипаттамаларды алу мақсатында алкоголь өнімдерінің бір немесе әртүрлі түрлерін және (немесе) компоненттерді араластырудың технологиялық әдісі;
32) арнайы дайындалған (түзетілген) су – тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар алкоголь өнімін өндіруде қолданылатын және зияткерлік меншік саласында белгіленген тәртіппен тіркелген технологияға сәйкес қосымша өңдеуден өткен дайындалған (түзетілген) су;
33) арнайы сыра қайнату уыты – уытта немесе сыра қайнату өнімінде ерекше қасиеттер мен сипаттамалардың пайда болуы мақсатында астықты өңдеудің, оның ішінде уыттанудың технологиялық тәсілдерін пайдалана отырып дайындалған сыра қайнату арпасынан немесе басқа астықтан жасалған уыт;
34) алкогольі аз ликер-арақ өнімдері – этил спиртінің көлемдік үлесі 15-29 пайыз, қанттың массалық концентрациясы 40-100 г/л болатын ликер-арақ өнімдері;
35) ассамбляж (блендинг, эгализация) – құрамы бойынша біртекті бір түрдегі алкоголь өнімін дайындау мақсатында физикалық-химиялық және (немесе) органолептикалық сипаттамаларында айырмашылықтары бар бір түрдегі алкоголь өнімін араластырудың технологиялық тәсілі;
36) ашыту қоспасы – кюве, тираждық (резервуарлық) ликер және резервуарлық тәсілмен қайталама ашытуды жүргізуге арналған таза дақыл ашытқысының таза өсіріндісін тарату қоспасы;
37) ашытылған-спиртті жемісті сусло – (жемісті ашытылған-спирттелген (шарап материалы)) – этил спиртінің көлемдік үлесі 16 пайыз болатын, жемісті немесе ұсақталған жемістердің суслосын табиғи ашытылған этил спиртінің көлемдік үлесіне дейін спирттік ашыту нәтижесінде кемінде 5 пайыз дайындалған, кейіннен ректификацияланған этил спиртін, ректификацияланған жеміс дистиллятын, жеміс дистиллятын қосып, дайын өнім ретінде тұтынушыға сатылмайтын шарап өнімдерінің әртүрлі түрлерін өндіруге арналған жартылай фабрикат;
38) ашыту суслоны – ашытқы қанттарын этил спиртіне, көмірқышқыл газына және ашытқының тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болатын басқа заттарға айналдырудың технологиялық әдісі;
39) ашытқы араластыру – ашытуға түсетін суслоның немесе езіндінің көмірсуларын ашыту үшін жеткілікті мөлшерде таза ашытқы өсіріндісінің белсенді жасушаларының биомассасы;
40) бальзам – құрамында дәрілік өсімдіктер мен қант түсін қамтуы мүмкін тағамдық ингредиенттер мен жартылай фабрикаттардан дайындалған, құрамында 50 г/дм3 кем емес жалпы сығындысы (құрғақ заттар) бар, қуаты кемінде 20 пайыз болатын, хош иісі бар қоңыр түстен қара қоңыр түске дейінгі ликер-арақ өнімі;

31) купажирование – технологический прием смешивания одного или разных видов алкогольной продукции и (или) компонентов в целях получения новых свойств и характеристик;
32) вода специально подготовленная (исправленная) ‒ вода подготовленная (исправленная), применяемая в производстве алкогольной продукции с защищенным наименованием места происхождения товара и прошедшая дополнительную обработку согласно технологии, зарегистрированной в установленном порядке в сфере интеллектуальной собственности;
33) специальный пивоваренный солод – солод из пивоваренного ячменя или другого зерна, изготовленный с использованием технологических приемов обработки зерна, в том числе солодоращения, в целях появления в солоде или пивоваренной продукции специфических свойств и характеристик;
34) слабоалкогольные ликероводочные изделия – ликероводочные изделия с объемной долей этилового спирта 15 - 29 процентов, массовой концентрацией сахара 40-100 г/л;
35) ассамбляж (блендинг, эгализация) – технологический прием смешивания алкогольной продукции одного и того же вида, имеющей различия в физико-химических и (или) органолептических характеристиках, с целью изготовления алкогольной продукции того же вида, однородной по составу;
36) бродильная смесь – смесь кюве, тиражного (резервуарного) ликера и разводки чистой культуры дрожжей чистой культуры, предназначенная для проведения вторичного брожения резервуарным способом;
37) сусло фруктовое сброженно-спиртованное (фруктовый сброженно-спиртованный вино-наливом (виноматериал)) – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта 16 процентов, изготовленный в результате спиртового брожения сусла фруктового или дробленых фруктов до объемной доли этилового спирта естественного брожения не менее 5 процентов с последующим добавлением ректификованного этилового спирта, дистиллята фруктового ректификованного, дистиллята фруктового, предназначенный для производства различных видов винодельческой продукции и не подлежащий реализации потребителю как готовый продукт;
38) сбраживание сусла – технологический прием преобразования сахаров сусла в этиловый спирт, диоксид углерода и другие вещества, образующиеся в результате жизнедеятельности дрожжей;
39) дрожжевая разводка – биомасса активных клеток чистой культуры дрожжей в количестве, достаточном для сбраживания углеводов сусла или мезги, поступающих на брожение;
40) бальзам – ликероводочное изделие крепостью не менее 20 процентов с содержанием общего экстракта (сухих веществ) не менее 50 г/дм3 от коричневого до темно-коричневого цвета с пряным ароматом, приготовленное из пищевых ингредиентов и полуфабрикатов, в состав которых могут входить лекарственные растения и сахарный колер;

41) байыту – ашытуға дейін жүзім суслосына қосу арқылы немесе концентрацияланған ректификацияланған жүзім суслосын ашыту кезінде немесе кері осмос не салқындату (мұздату) жолымен суслоны шоғырландыру арқылы, жеміс шарабында –сахароза, ақ қант, түйіршіктелген қант қосу арқылы, тазартылған қант, жеміс-жидек немесе концентрацияланған жеміс-жидек қосу арқылы шараптағы этил спиртінің табиғи көлемдік үлесін 4 пайыздан асырмай ұлғайтудың технологиялық әдісі;
42) бал қосылған десертті алкоголь сусыны –бал қосылған немесе бал қосылмаған бал суслосын толық немесе толық емес ашытылуы нәтижесінде жасалған немесе ректификацияланған этил спирті, жеміс дистилляты, бал дистилляты қосылған немесе концентрацияланған жеміс шырыны қосылған бал суслосынан жасалған, этил спиртінің көлемдік үлесі 15 пайыздан 17 пайызға дейін болатын бал қайнатылған өнім. 30 пайызға дейін жаңа піскен жеміс суслосын және (немесе) жеміс спиртінің шырынын және (немесе) ашытылған спирт шырынын және (немесе) қалпына келтірілген жеміс шырынын пайдалануға жол беріледі;
43) бал қосылған асханалық алкогольдік сусын – бал суслосын толық немесе толық емес спирттік ашыту нәтижесінде, кейіннен бал қосып немесе қоспай дайындалған балдан жасалған, этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 15 пайызға дейін болатын өнім. Бал суслосына 30 пайызға дейін жаңа піскен жеміс және (немесе) қалпына келтірілген жеміс шырындарын қосуға рұқсат етіледі;
44) бал қосылған арақ – балдың ашытылған суслосын дистилляциялау арқылы, содан кейін балды және (немесе) қант түсін қосу үшін балды және (немесе) қант түсін қоспай, балдың хош иісі мен дәмі бар, күштілігі 35 пайыздан 55 пайызға дейінгі алкоголь өнімі;
45) бал қосылған газдалған алкоголь сусыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 12,5 пайызға дейін, 20°С температурада бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы кемінде 300 кПа болатын, бал қосылған асханалық көміртегі диоксидінің шарап сусынымен жасанды қанықтыру жолымен жасалған бал қайнатылған өнімдер;
46) бал қайнатылған өнім – ректификацияланған этил спирті, қант, бал дистилляты, жеміс дистилляты, концентрацияланған жеміс шырыны, көміртегі диоксиді, жемістердің жаңа суслолары, спиртті жеміс шырындары, табиғи хош иісті заттар мен препараттар қосылмаған немесе қосылған балдан өндірілген және балдың хош иісі мен дәмі басым алкоголь өнімдері;
47) балғын шарап – 90 күн ішінде сатылатын шарап пен асхана шарабы;

41) обогащение – технологический прием увеличения натуральной объемной доли этилового спирта в вине не более чем на 4 процента путем добавления к суслу виноградному до брожения или во время брожения сусла виноградного концентрированного ректификованного или концентрирования сусла путем обратного осмоса либо охлаждения (вымораживания), во фруктовом вине – путем добавления сахарозы, белого сахара, сахара-песка, сахара-рафинада, сусла фруктового или сусла фруктового концентрированного;
42) алкогольный напиток медовый десертный – медоваренная продукция с объемной долей этилового спирта от 15 до 17 процентов, изготовленная в результате полного или неполного брожения сусла медового без добавления или с добавлением меда или изготовленная из сброженного сусла медового без добавления или с добавлением концентрированного фруктового сока, с добавлением ректификованного этилового спирта, дистиллята фруктового, дистиллята медового. Допускается использование до 30 процентов свежего сусла фруктового, и (или) сока фруктового спиртованного и (или) сброженно-спиртованного, и (или) восстановленного фруктового сока;
43) алкогольный напиток медовый столовый – медоваренная продукция с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 15 процентов, изготовленная в результате полного или неполного спиртового брожения сусла медового, с последующим добавлением меда или без его добавления. Допускается добавлять в сусло медовое до 30 процентов свежего сусла фруктового и (или) восстановленных фруктовых соков;
44) медовая водка – алкогольная продукция крепостью от 35 до 55 процентов, изготовленная путем перегонки сброженного сусла медового, с последующим добавлением или без добавления меда и (или) сахарного колера для усиления цвета, имеющая аромат и вкус меда;
45) алкогольный напиток медовый газированный – медоваренная продукция с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 12,5 процента, с давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20°С, изготовленная путем искусственного насыщения винного напитка медового столового диоксидом углерода;
46) медоваренная продукция – алкогольная продукция, произведенная из меда без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта, сахара, дистиллята медового, дистиллята фруктового, концентрированного фруктового сока, диоксида углерода, свежих сусел фруктовых, спиртованных фруктовых соков, натуральных вкусоароматических веществ и препаратов и имеющая преобладающие аромат и вкус меда;
47) вино молодое – вино и столовое вино, реализуемые в течение 90 суток

48) бал дистилляты – этил спиртінің 52 пайыздан 86 пайызға дейінгі көлемдік үлесі бар, балдың ашытылған суслосынан немесе бал құйылған асханалық шарап сусынынан немесе балмен күшейтілген шарап сусынынан айдау арқылы жасалған дистиллят;
49) бал суслосы – этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын балдың сулы ерітіндісі;
50) бес жылдық бренди – этил спиртінің көлемді үлесі кемінде 40 пайыз болатын, емен ағашымен кемінде 5 жыл ұсталған коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған шарап жасау өнімі;
51) бес жылдық коньяк – емен ағашымен кемінде бес жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк: емен бөшкелері, емен буттары немесе емен тойтармасы бар резервуарлар (эмальданған немесе тот баспайтын болаттан жасалған);
52) биттер – дәрілік өсімдіктерді, тамырларды және апельсин қабығын мацерациялау арқылы алынған табиғи және бірдей табиғи хош иісті заттармен және қоспалармен тағамдық шикізаттан этил спиртін хош иістендіру арқылы дайындалатын этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 15,0 пайыз болатын спиртті сусын;
53) брагоректификация – брагоректификациялау қондырғысының көмегімен ілеспе Ұшпа қоспалардан кейіннен тазарта отырып, брагореттелген этил спиртін брагоректификациялаудан алу процесі;
54) бренди – соңғы өнімдегі сусыз этил спирті мөлшерінің 50 пайызынан аспайтын мөлшерде коньякқа арналған шарап дистиллятынан (коньяк дистиллятынан) жасалған, соңғы өнімдегі сусыз этил спирті мөлшерінің 50 пайызынан аспайтын мөлшерде ректификацияланған шарап дистиллятын қоспай немесе қосып жасалған, емен ағашымен кемінде алты ай ұсталған этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 36 пайыз шарап жасау өнімі. Брендиде хош иістендіргіштер жоқ, түсін жақсарту үшін тек қант түсін қосуға рұқсат етіледі;
55) брендиге арналған шарап дистиллят (коньяк дистилляты) күшті сусыны -этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 40 пайыз, емен ағашымен байланыста болған коньяк дистилляттарынан кемінде 3 жыл дайындалған, құжатта белгіленгеннен дайындалған асханалық шарапты құю (шарап материалдарын) арқылы фракциялық дистилляциялау (айдау) жолымен алынған шарап жасау өнімі (алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат), жүзім сорттары дайындалған бренди;
56) брендиге арналған шарап дистилляты – брендиге арналған шарап дистилляты (коньяк дистилляты) этил спиртінің көлемдік үлесі 55 пайыздан 72,4 пайызға дейін, брендиге арналған жас шарап дистиллятын бүкіл ұстау кезеңінде емен ағашымен үнемі ұстау арқылы алынған;

48) дистиллят медовый – дистиллят с объемной долей этилового спирта от 52 до 86 процентов, изготовленный путем перегонки сброженного сусла медового, или винного напитка столового медового наливом, или винного напитка медового крепленого;
49) сусло медовое – водный раствор меда с объемной долей этилового спирта не более 1 процента;
50) бренди пятилетний – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в контакте с древесиной дуба не менее 5 лет;
51) коньяк пятилетний – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее пяти лет в контакте с древесиной дуба: дубовых бочках, дубовых бутах или резервуарах (эмалированных или из нержавеющей стали) с дубовой клепкой;
52) биттер – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 15 процентов, приготавливаемый путем ароматизации этилового спирта из пищевого сырья натуральными и идентичными натуральным вкусоароматическими веществами и добавками, полученными путем мацерации лечебных растений, корней и апельсиновых корок;
53) брагоректификация – процесс получения ректификованного этилового спирта из бражки с последующей его очисткой от сопутствующих летучих примесей при помощи брагоректификационной установки;
54) бренди – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта не менее 36 процентов, изготовленная из дистиллята винного для бренди (дистиллята коньячного) без добавления или с добавлением дистиллята винного ректификованного в количестве, не превышающем 50 процентов от количества безводного этилового спирта в конечном продукте, выдержанная в контакте с древесиной дуба не менее шести месяцев. Бренди не содержит ароматизаторов, допускается добавлять только сахарный колер для улучшения цвета;
55) винный дистиллят (коньячный дистиллят) крепкий напиток для бренди-виноделательная продукция (алкогольная продукция), полученная путем фракционной дистилляции (перегонки) через розлив (виноматериалы) столового вина, изготовленного из коньячных дистиллятов, контактировавших с дубовой древесиной, с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная не менее 3 лет стандарт, технические условия или иной документ), бренди, из которого изготовлены сорта винограда;
56) дистиллят винный выдержанный для бренди – дистиллят винный для бренди (дистиллят коньячный) с объемной долей этилового спирта от 55 до 72,4 процента, полученный путем выдержки дистиллята винного молодого для бренди в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки;

57) бөгде қосындылар – алкоголь өнімдеріне тән емес әртүрлі сипаттағы қосындылар (сырттан енгізілген сынықтар, қағаз қиықтары, отқабыршақ және басқа да бөгде заттар);
58) бурбон – жалпы санының кемінде 51 пайызы жүгері болып табылатын, этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 40 пайыз, одан кейін дистилляттың тұндыруымен, күштілігі 80 пайыздан аспайтын, сыйымдылығы 700 литрден аспайтын күйдірілген жаңа ағаш бөшкелердің ішінде кемінде 2 жыл ұстау және дайындалған (түзетілген) сумен араластыру арқылы астық шикізатынан дайындалған спиртті сусын;
59) вермут –органолептикалық қасиеттерге тән негізінен тұндыру және (немесе) мацерация арқылы алынған жусанның (Artemisia) құрамындағы заттарды пайдалану арқылы қол жеткізілетін хош иістендірілген шарап. Тәттілеу үшін тек карамельденген қант, ақ қант, түйіршіктелген қант, тазартылған түйіршіктелген қант, жүзім, шоғырланған жүзім пайдалнылады;
60) виски – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан кем емес, ерекше хош иісі, дәмі мен түсі бар, астық және/немесе уыт арпа дәнінен ашытылған суслоны және одан дайындалған уытты бір немесе бірнеше рет айдау арқылы дайындалған, кейіннен қуаты 94,8 пайыздан аспайтын емен ағашымен ұсталған 700 литрден аспайтын бөшкелерде дистиллятты спиртті сусын дайындалған (түзетілген) су қосылған немесе қосылмаған кемінде 3 жыл бойы ұстай отырып дайындалған спирт сусыны. Пайдаланылатын шикізатқа байланысты уыт, араласқан виски бөлінеді және оны дайындалған (түзетілген) сумен немесе онсыз араластырады; пайдаланылатын шикізатқа байланысты уыт, астық, бір уыт және бір дәнді және аралас виски бөлінеді. Сусынның түсін өзгерту үшін қант түсін қоспағанда, вискиге этил спирті мен хош иісті заттар қосылмайды;
61) виски дистилляты (ұсталған астық дистилляты) – этил спиртінің көлемдік үлесі 94,8 пайыздан аспайтын этил спиртінің көлемдік үлесі бар дистиллятты кейіннен сыйымдылығы 700 л асырмай емен бөшкесінде кемінде 3 жыл ұстай отырып, және (немесе) одан дайындалған уыттың астық өсірінділері дәнінен ашытылған суслоны бір немесе бірнеше рет айдау (дистилляциялау) және/немесе брагоректификациялау жолымен алынған дистиллят;
62) газдалған шарап – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20ºС температурада 300 кПа-дан кем емес, құйылған үстел шарабын (шарап материалын) немесе қант қосылған өнімдерді қоспай немесе (концентрацияланған жүзім сусласы, концентрацияланған, жүзім суслосы ректификацияланған, қант) қосып құйылған шарапты көміртегі диоксидімен жасанды қанықтырумен дайындалған шарап немесе асханалық шарап;

57) посторонние включения – включения различной природы, не свойственные алкогольной продукции (осколки, клочки бумаги, окалина и другие инородные предметы, внесенные извне);
58) бурбон – спиртной напиток, изготовленный из зернового сырья, не менее 51 процентов от общего количества которого составляет кукуруза, с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, c последующей выдержкой дистиллята, крепостью не более 80 процентов, в новых, обожженных внутри деревянных бочках, вместимостью не более 700 литров, в течение не менее 2-х лет и с купажированием подготовленной (исправленной) водой;
59) вермут – вино ароматизированное, в котором характерные органолептические свойства достигаются в основном с использованием веществ, содержащихся в полыни (Artemisia), полученных путем настаивания и (или) мацерации. Для подслащивания используются только карамелизованный сахар, белый сахар, сахар-песок, рафинированный сахар-песок, сусло виноградное, сусло виноградное концентрированное;
60) виски – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов со специфическим ароматом, вкусом и цветом, изготовленный одно или многократной перегонкой сброженного сусла из зерна злаковых и/или соложенного ячменя и приготовленного из него солода с последующей выдержкой дистиллята крепостью не более 94,8 процента в контакте с древесиной дуба вместимостью не более 700 литров в течение не менее 3 лет с добавлением или без добавления подготовленной (исправленной) воды. В зависимости от используемого сырья выделяют солодовый, купажированный виски и купажированием его с подготовленной (исправленной) водой или без такового; в зависимости от используемого сырья выделяются солодовый, зерновой, односолодовый, однозерновой и смешанный виски. В виски не добавляют этиловый спирт и вкусоароматические вещества, за исключением сахарного колера для изменения цвета напитка;
61) дистиллят виски (дистиллят зерновой выдержанный) – дистиллят, полученный путем одно – или многократной перегонки (дистилляции) и/или брагоректификации сброженного сусла из зерна злаковых культур и(или) приготовленного из него солода с последующей выдержкой дистиллята с объемной долей этилового спирта не более 94,8 процента в дубовой бочке вместимостью не более 700 л не менее 3 лет;
62) вино газированное – вино или вино столовое с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20оС, изготовленные искусственным насыщением диоксидом углерода столового вина наливом (виноматериала) или вина наливом без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов (сусла виноградного концентрированного, сусла виноградного концентрированного ректификованного, сахара);

63) газдалған інжу шарабы – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20°С температурада 100 кПа-ден 250 кПа-ға дейін болатын, қант қосылған өнімдерді қоспай немесе (концентрацияланған жүзім сусласы, концентрацияланған, жүзім суслосы ректификацияланған, қант) қосып көміртегі диоксидімен жасанды қанықтырумен дайындалған шарап немесе асханалық шарап;
64) газдалған жеміс шарабы – этил спиртінің көлемдік үлесі 6 пайызан 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20°С температурада 250 кПа кем емес, көмертіге диоксидімен жасанды қанықтыру жолымен жасалған жеміс асханасы шарабы;
65) газдалған шарап сусыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 12,5 пайызға дейін, құйылған шараптың көміртегі диоксидімен қаныққан, бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20°С температурада кемінде 300 кПа болатын шарап сусыны;
66) газдалған інжу шарап сусыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20°C температурада 100 кПа-дан 250 кПа-ға дейін газдалған шарап сусыны;
67) географиялық көрсеткіш – алкоголь өнімін осы аумақтың аумағынан немесе аймағынан, сондай-ақ алкоголь өнімінің белгілі бір сапасы, беделі немесе басқа сипаттамалары оның географиялық шығу тегімен айтарлықтай байланысты болатын әлемнің басқа аймақтарының өнімі ретінде анықтайтын белгі;
68) дайындаушы уәкілеттік берген тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оның аумағында тіркелген, дайындаушыдан (оның ішінде шетелдік дайындаушымен бірге) тиісті құжаттың негізінде алкоголь өнімінің айналысқа сәйкестігін бағалау және шығару кезінде осы дайындаушының атынан іс-әрекеттерді жүзеге асыратын, сондай-ақ алкоголь өнімінің Қазақстан Республикасы техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келмегені үшін жауапты болатын заңды тұлға;
69) дайындаушы – өз атынан өнімді өндіруді немесе өндіруді және өткізуді жүзеге асыратын және оның осы Техникалық регламентке қайшы келмейтін өнімді дайындаған елдің техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігі үшін жауапты заңды тұлға (оның ішінде шетелдік дайындаушы);
70) дайындалған (түзетілген) су ‒ жұмсартуға, минералсыздандыруға, дезодорациялауға, тұзсыздандыруға, майсыздандыруға, ауыз суды сүзуге және басқа тәсілдермен дайындауға ұшыраған минералды және органикалық заттардың деңгейі бар су. Суды дайындаудың әртүрлі тәсілдерін бір мезгілде пайдалануға жол беріледі;

63) вино газированное жемчужное – вино или вино столовое с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20 оС, изготовленные искусственным насыщением диоксидом углерода без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов (сусла виноградного концентрированного, сусла виноградного концентрированного ректификованного, сахара);
64) вино фруктовое газированное – вино фруктовое столовое с объемной долей этилового спирта от 6 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 250 кПа при температуре 20°С, изготовленное путем искусственного насыщения диоксидом углерода;
65) винный напиток, газированный – винный напиток с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 12,5 процента, с насыщением диоксидом углерода вина наливом, с давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20°С;
66) винный напиток газированный жемчужный – винный напиток, газированный с объемной долей этилового спирта от 8,5 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20°С.
67) географическое указание – обозначение, которое идентифицирует алкогольную продукцию как происходящую с территории либо региона или местности на этой территории, а также как продукцию других регионов мира, где определенное качество, репутация или другие характеристики алкогольной продукции в значительной степени связываются с ее географическим происхождением;
68) уполномоченное изготовителем лицо – зарегистрированное в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на его территории юридическое лицо, которое на основании соответствующего документа от изготовителя (в том числе с иностранным изготовителем) осуществляет действия от имени этого изготовителя при оценке соответствия и выпуске алкогольной продукции в обращение, а также несет ответственность за несоответствие алкогольной продукции требованиям технического регламента Республики Казахстан;
69) изготовитель – юридическое лицо (в том числе иностранный изготовитель), осуществляющее от своего имени производство или производство и реализацию продукции и ответственное за ее соответствие требованиям технических регламентов страны изготовления продукции, не противоречащий настоящему техническому регламенту;
70) вода подготовленная (исправленная) ‒ вода с уровнем содержания минеральных и органических веществ, подвергнутая умягчению, деминерализации, дезодорации, обессоливанию, обезжелезиванию, фильтрованию питьевой воды и подготовке другими способами. Допускается одновременное использование разных способов подготовки воды;

71) дән шикізатынан жасалған спиртті дәнді дистилденген сусын – құрамында қант және басқа да қант қосылған өнімдер, табиғи дәм-хош иісті заттар, қант колері, дайындалған (түзетілген) су қосылмаған немесе қосылған дәнді дистилляттардан жасалған, күштілігі 35 пайыздан 60 пайызға дейінгі спиртті сусын;
72) десертті сусын – құрамында қант мөлшері 140 г/л-ден кем емес және 300 г/л-ден артық емес, тағамдық ингредиенттер қосылған жартылай фабрикаттардан жасалған, күштілігі 12 пайыздан 16 пайызға дейінгі ликер-арақ өнімі;
73) дистилляттар негізіндегі спиртті ішімдік – құрамында қант мөлшері 100 г/л аспайтын, ұсталмаған немесе ұсталған дистилляттардан жасалған, құрамында қант және басқа да қант бар өнімдер, табиғи дәм-хош иісті заттар, қант колері, дайындалған (түзетілген) су қосылмаған немесе қосылған ректификацияланған этил спирті қосылған 35-тен 60 процентке дейінгі спиртті ішімдік;
74) дәнді дистилляттарға негізделген спирттік ішімдік – қант пен басқа да қанты бар өнімдерді, табиғи дәм-хош иісті заттарды, қант колерін, дайындалған (түзетілген) суды қоспай немесе қосып, ұсталмаған немесе ұсталған дәнді дистилляттардан (оның ішінде виски ұсталған дистилляттардан) жасалған, күштілігі 35 пайыздан 70 пайызға дейінгі спиртті ішімдік астық дистилляттарының (спирттелген тұнбалар, жеміс сусындары) негізінде дайындалған ликер-арақ өндірісінің жартылай фабрикаттары;
75) десертті ликер – құрамында қант мөлшері 100 г/л кем емес, күштілігі 35 пайыздан кем ликер;
76) джин – күштілігі кемінде 96,2 пайыз этил спирті қоспасын және дайындалған (түзетілген) суды бір немесе бірнеше рет айдау арқылы алынған немесе қант, бояғыштар және басқа да тағамдық қоспалар қосылған немесе қосылмаған табиғи хош иісті заттар қосылған немесе қосылмаған, аршаның басым дәмі мен хош иісі бар күштілігі кемінде 37,5 пайыз спирт сусыны. Қант мөлшері 70 г/л аспайды;
77) дистиллденген джин – кейіннен дайындалған (түзетілген) сумен сұйылтылған (қажет болған жағдайда), бояғыштар, тәттілендіргіштер және басқа да тағамдық қоспалар қосылмаған немесе қосылған күштілігі кемінде 96,2 пайыз этил спирті қоспасын және дайындалған (түзетілген) суды бір немесе бірнеше рет айдау арқылы алынған немесе қант, бояғыштар және басқа да тағамдық қоспалар қосылған немесе қосылмаған табиғи хош иісті заттар қосылмаған, аршаның басым дәмі мен хош иісі бар күштілігі кемінде 37,5 пайыз джин;

71) спиртной зерновой дистиллированный напиток из зернового сырья – спиртной напиток крепостью от 35 до 60 процентов, изготовленный из невыдержанных или выдержанных зерновых дистиллятов без добавления или с добавлением сахара и других сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ, сахарного колера, подготовленной (исправленной) воды;
72) напиток десертный – ликероводочное изделие крепостью от 12 до 16 процентов с содержанием сахара не менее 140 и не более 300 г/л, изготовленное из полуфабрикатов с добавлением пищевых ингредиентов;
73) спиртной напиток на основе дистиллятов – спиртной напиток крепостью от 35 до 60 процентов с содержанием сахара не более 100 г/л, изготовленный из невыдержанных или выдержанных дистиллятов, c добавления ректификованного этилового спирта, без добавления или с добавлением сахара и других сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ, сахарного колера, подготовленной (исправленной) воды;
74) спиртной напиток на основе зерновых дистиллятов – спиртной напиток крепостью от 35 до 70 процентов, изготовленный из невыдержанных или выдержанных зерновых дистиллятов (в том числе висковых выдержанных дистиллятов) без добавления или с добавлением сахара и других сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ, сахарного колера, подготовленной (исправленной) воды, с добавлением или без добавления полуфабрикатов ликероводочного производства, изготовленных на основе зерновых дистиллятов (спиртованных настоев, морсов);
75) ликер десертный – ликер крепостью менее 35 процентов с содержанием сахара не менее 100 г/л;
76) джин – спиртной напиток с крепостью не менее 37,5 процента с преобладающим вкусом и ароматом можжевельника, полученный одно– или многократной дистилляцией смеси этилового спирта крепостью не менее 96,2 процента и подготовленной (исправленной) воды с добавлением или без добавления натуральных вкусоароматических веществ, с добавлением или без добавления сахара, красителей и других пищевых добавок. Допускается содержание сахара не более 70 г/л;
77) дистиллированный джин – джин крепостью не менее 37,5 процента с преобладающим вкусом и ароматом можжевельника, полученный одно– или многократной дистилляцией смеси этилового спирта крепостью не менее 96,2 процента и подготовленной (исправленной) воды с добавлением плодов можжевельника, без добавления или с добавлением другого растительного сырья и (или) натуральных вкусоароматических веществ, без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта, с последующим разбавлением (при необходимости) подготовленной (исправленной) водой, без добавления или с добавлением красителей, подсластителей и других пищевых добавок;

78) дистиллят – этил спиртінің көлемдік үлесі 52 пайыздан 86 пайызға дейінгі, ашытылған суслоны, құйылған шарапты (шарап материалдарын), құрамында спирті бар ашытқы тұнбаларын, қою тұнбаларын, құрамында спирті бар сығындыларды, құрамында спирті бар өзге де тамақ өнімдерін қарапайым немесе фракцияланған дистилляция (айдау) немесе ректификациялау арқылы алынған алкоголь өнімі. Дистиллят алкоголь өнімдерін, оның ішінде шарап өнімдерін өндіру үшін қолданылады және ол дайындалған шикізат немесе сусын атауы болуы мүмкін;
79) шарап өнімдері – алкоголь өнімі:
жаңа піскен жүзімнің тұтас немесе ұсақталған жидектерінің немесе жемістердің, жүзім суслосының, жеміс суслосының толық алкогольдік ашытуы нәтижесінде жасалған;
ашыту өнімдерін кейіннен айдау және ұстау арқылы немесе ұстамай жасалған
жаңа піскен жүзімнің тұтас немесе ұсақталған жидектерін, жемістерді не жүзім суслосын, мынадай: тамақ шикізатынан алынған ректификацияланған этил спирті, жүзім тектес дистиллят, шарап дистилляты, жеміс дистилляты, оның ішінде ректификацияланған, құрамында қант бар өнімдер, дәмдік заттар, алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) көрсетілген тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер, көміртегі диоксиді, су (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе басқа құжат) өнімдердің біреуін немесе одан да көбін қоса отырып, жеміс суслосын толық немесе толық емес спирттік ашыту нәтижесінде жасалған алкоголь өнімдері;
80) жартылай тәтті тұнбалар – құрамында қант мөлшері 40 г/л кем емес және 100 г/л-ден артық емес, күштілігі 20 пайыздан 40 пайызға дейінгі тұнба;
81) шымырлы жүзім шампан шарабы – мүше мемлекеттердің аумақтарында өндірілген, этил спиртінің көлемдік үлесі 10,5 пайыздан 13 пайызға дейін және бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы 20 оС температурада кемінде 350 кПа болатын, тізбесін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары белгілеген жүзім сорттарының ішінен арнайы технология бойынша дайындалған шараптарды (шарап материалдарын) құю арқылы герметикалық ыдыстарда қайталама ашыту нәтижесінде көмірқышқыл газымен қаныққан шымырлы шарап;
82) жеміс қосылған бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 37,5 пайыз болатын, жеміс қосылған асханалық құрғақ құйылған шарапты немесе жеміс қосылған асханалық құрғақ құйылған шарапты дистилляциялау жолымен жасалған, аттас жеміс дистиллятын қосып не емен ыдысында және (немесе) емен ағашымен кемінде алты ай бойы ұсталған, емен ыдысында және (немесе) емен ағашымен ұсталған жеміс дистиллятынан жасалған, содан кейін қант пен қант колері қосылған шарап жасау өнімі;

78) дистиллят – алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта от 52 до 86 процентов, полученная простой или фракционированной дистилляцией (перегонкой) или ректификацией сброженного сусла, вина наливом (виноматериалов), спиртосодержащих дрожжевых осадков, гущевых осадков, спиртосодержащих выжимок, иной спиртосодержащей пищевой продукции. Дистиллят применяется для производства алкогольной продукции, в том числе винодельческой продукции, и может иметь наименование сырья или напитка, для которого он изготовлен;
79) винодельческая продукция – алкогольная продукция:
изготовленная в результате полного спиртового брожения целых или дробленных ягод свежего винограда либо фруктов, сусла виноградного, сусла фруктового;
изготовленная с последующей перегонкой продуктов брожения и выдержкой или без выдержки;
изготовленная в результате полного или неполного спиртового брожения целых или дробленных ягод свежего винограда, фруктов либо сусла виноградного, сусла фруктового с добавлением одного или более из следующих продуктов: ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, дистиллята виноградного происхождения, дистиллята винного, дистиллята фруктового, в том числе ректификованных, сахаросодержащих продуктов, вкусовых веществ, пищевых добавок, ароматизаторов, диоксида углерода, воды, указанных в документе (документах), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ);
80) настойка полусладкая – настойка крепостью от 20 до 40 процентов с содержанием сахара не менее 40 и не более 100 г/л;
81) вино игристое виноградное шампанское – произведенное на территориях государств-членов вино игристое с объемной долей этилового спирта от 10,5 до 13 процентов и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 350 кПа при температуре 20 оС, насыщенное диоксидом углерода в результате вторичного брожения в герметичных сосудах вин наливом (виноматериалов), изготовленных по специальной технологии из сортов винограда, перечень которых установлен уполномоченными органами государств-членов;
82) бренди фруктовый – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта не менее 37,5 процента, изготовленная путем дистилляции сухого вина фруктового столового наливом или сухого вина фруктового столового наливом с добавлением одноименного дистиллята фруктового либо изготовленная из дистиллята фруктового, выдержанных в дубовой таре и (или) в контакте с древесиной дуба в течение как минимум полугода, с последующим добавлением сахара и сахарного колера;

83) жеміс қосылған коллекциялық бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 37,5 пайыз болатын, емен ағашымен кемінде 6 жыл ұсталған жеміс дистиллятынан жасалған және қосымша емен ыдысында кемінде 3 жыл бойы араласқаннан кейінгі тынықтыруды есепке алмай ұсталған жеміс қосылған бренди;
84) жеміс қосылған көбікті інжу шарабы – 20°C температурада бөтелкедегі көміртегі диоксидінің 100 кПа-дан 250 кПа-ға дейінгі қысымы бар жеміс қосылған көбікті шарап;
85) жеміс қосылған газдалған інжу шарабы – 20ºС температурада бөтелкедегі көміртегі диоксидінің 100 кПа-дан 250 кПа-ға дейінгі қысымы бар жеміс қосылған газдалған шарап;
86) жеміс дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 52 пайыздан 86 пайызға дейінгі, жеміс-жидек асханасының құрғақ құйылған шарабын (шарап материалдарын), ашытылған жеміс сығындыларын, ашытқы тұнбаларын, қою тұнбаларды айдау жолымен жасалған дистиллят. Жеміс дистилляты өз атауында ол жасалған жеміс түрінің атауын қамтуы мүмкін (мысалы, қара өрік дистилляты);
87) жеміс – жидек дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 52,0 пайыз болатын, ашытылған жеміс сусынын, шикі жеміс спиртін, жеміс сығындыларын немесе ашытқы және қалың жауын-шашынды айдау арқылы дайындалған өнім.
88) бабына келген ашытқы – судан, этил спиртінен, оған ілеспе қалқыма қоспалардан және ашытқы метаболизмінің өнімдерінен тұратын крахмал немесе қант бар шикізаттан ашытқымен ашыту процесінде алынған, одан әрі айдау (айдау) немесе брагоректификациялау үшін пайдаланылатын көп компонентті қоспа;
89) жеміс сидрі – құрамында қант бар өнімдерді қоспай немесе қосып, көміртегі диоксидімен қанықтырмай немесе қанықтырып не бөтелкедегі көміртегі диоксидінің 100 кПа кем емес қысымына дейін жеміс суслосын ашыту нәтижесінде көміртегі диоксидімен қанықтырып не қанықтырмай жеміс және (немесе) ашытылған қалпына келтірілген жеміс шырынының ашытылған суслосынан дайындалған, 2ºС температурада ашытылған күштілігі 6 пайыздан аспайтын алкогольі аз сусын;
90) жеміс шарабы – жеміс спиртінің табиғи көлемдік үлесін 5 пайызға дейін арттыра отырып, жеміс спиртінің табиғи көлемдік үлесін 5 пайызға дейін арттыра отырып, жеміс спиртінің сусынын (спирт жеміс шырынын), жеміс немесе ректификацияланған этил спиртінің дистиллятын қоса отырып, қант бар өнімдерді қосу арқылы қант қосылған өнімдерді қосу арқылы бір түрдегі немесе бірнеше түрдегі ұсақталған жаңа піскен жемістерді не ішінара ашытылған жеміс суслосындағы этил спиртінің табиғи көлемдік үлесін арттыра отырып, жеміс суслосын толық немесе толық ашытпау нәтижесінде, сондай-ақ ашыту жағдайындағы балғын шарапта өндірілген этил спиртінің көлемдік үлесі 6 пайыздан 22 пайызға дейінгі шарап жасау өнімі. Жаңа піскен жемістерді немесе жеміс суслосын спиртпен ашыту есебінен қамтамасыз етілетін этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 2 пайыз болуға тиіс;

83) бренди фруктовый коллекционный– бренди фруктовый с объемной долей этилового спирта не менее 37,5 процента, изготовленный из дистиллята фруктового, выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее 6 лет, и дополнительно выдержанный в дубовой таре не менее 3 лет без учета послекупажного отдыха;
84) вино фруктовое игристое жемчужное – вино фруктовое игристое с давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20°С.
85) вино фруктовое газированное жемчужное – вино фруктовое газированное с давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20ºС;
86) дистиллят фруктовый – дистиллят с объемной долей этилового спирта от 52 до 86 процентов, изготовленный путем перегонки сухого вина фруктового столового наливом (виноматериалов), сброженных фруктовых выжимок, дрожжевых осадков, гущевых осадков. Дистиллят фруктовый может содержать в своем наименовании наименование вида фрукта, из которого он изготовлен (например, дистиллят сливовый);
87) фруктово – ягодный дистиллят – продукт, приготовленный путем перегонки сброженного фруктового напитка, спирта-сырца, экстрактов фруктов или дрожжей и густых осадков с объемной долей этилового спирта не менее 52,0 процента.
88) зрелая бражка – многокомпонентная смесь, используемая для дальнейшей перегонки (дистилляции) или брагоректификации, полученная в процессе сбраживания дрожжами сусла из крахмало- или сахаросодержащего сырья, состоящая из воды, этилового спирта, сопутствующих ему летучих примесей и продуктов метаболизма дрожжей;
89) сидр фруктовый – слабоалкогольный напиток брожения крепостью не более 6 процентов, изготовленный из сброженного сусла фруктового и (или) сброженного восстановленного фруктового сока без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода либо с насыщением диоксидом углерода в результате брожения сусла фруктового до давления диоксида углерода в бутылке не менее 100 кПа при температуре 20оС;
90) вино плодовое – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 6 до 22 процентов, произведенная в результате полного или неполного брожения дробленых свежих фруктов одного вида или нескольких видов либо сусла фруктового с повышением натуральной объемной доли спирта этилового в сусле фруктовом, подвергшемся частичному брожению, а также в вине молодом, находящемся в состоянии брожения, до 5 процентов посредством добавления сахаросодержащих продуктов либо из вина фруктового столового наливом (виноматериалов) или сусла фруктового сброженно-спиртованного (фруктового сброженно-спиртованного сока) с повышением натуральной объемной доли этилового спирта до 5 процентов посредством добавления сусла фруктового спиртованного (спиртованного фруктового сока), сахаросодержащих продуктов с добавлением дистиллята фруктового или ректификованного этилового спирта. Объемная доля этилового спирта, обеспечиваемая за счет спиртового брожения свежих фруктов либо сусла фруктового, должна быть не менее 2 процентов;

91) жеміс қосылған шарап сусыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 9 пайыздан 22 пайызға дейін, көміртегі диоксидімен қанықпаған немесе қаныққан, құрамында жеміс қосылған құйылған шараптың (шарап материалдарының) кемінде 30 пайызы және (немесе) ашытылған-спирттелген жеміс сусыны (жеміс ашытылған-спирттелген шарап материалы) және (немесе) қалпына келтірілген ашытылған-спирттелген жеміс сусыны бар (жеміс ашытылған-спирттелген шарап материалы), жеміс спирттелген (шырын), ректификацияланған этил спирті, жеміс дистилляты, ректификацияланған жеміс дистилляты қосылмаған немесе қосылған, құрамында қант бар өнімдер, бояғыштар, табиғи хош иісті заттар бар шарап жасау өнімі;
92) жеміс арағы – құрамында қант бар өнімдер дистилляты жеке-жеке немесе бірге қосылған, пайдаланылатын шикізаттың хош иісі мен дәмі бар, ректификацияланған жеміс дистиллятынан жасалған, күштілігі кемінде 37,5 пайыз шарап жасау өнімі;
93) жеміс қосылған ашытылған құйылған шарап (шарап материалдары) – жеміс целлюлозасын немесе жеміс суслосын жаңа піскен жемістерден ашытпай немесе қант қосып ашыту арқылы жасалған, құрамында 5 пайыздан 8,5 пайызға дейінгі алкоголь бар тамақ өнімдері;
94) жеміс суслосы – этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын, жемістерден өздігінен немесе ұсақтаудың, ағызудың, престеудің физикалық тәсілдерін пайдалана отырып алынатын жартылай фабрикат. Табиғи ашытылған этил спиртінің ең аз көлемдік үлесін қамтамасыз ету үшін қант қосуға рұқсат етіледі – 5 пайыз;
95) жұмыртқа ликері – құрамында дистилляттан және (немесе) алкогольдік сусыннан жасалған, құрамында жұмыртқаның сарысы (дайын өнім үшін кемінде 140 г/л), жұмыртқаның ақуызы, 150 г/л қант немесе бал бар, құрамында қант мөлшері кемінде 15 пайыз болатын, тек табиғи хош иісті заттар қосылуы мүмкін ликер;
96) жоғары сапалы бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан 42 пайызға дейінгі, емен ыдысында кемінде 6 жыл ұсталған коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған бренди;
97) жоғары сапалы көп жылдық бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан 45 пайызға дейін, емен ыдысында кемінде 8 жыл ұсталған коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған бренди;
98) жоғары сапалы көп жылдық ескі бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан 57 пайызға дейін, емен ыдысында кемінде 10 жыл ұсталған коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттары) жасалған бренди;

91) винный напиток фруктовый – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 9 до 22 процентов, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода, содержащая не менее 30 процентов вина фруктового наливом (виноматериалов), и (или) сусла фруктового сброженно-спиртованного (фруктового сброженно-спиртованного виноматериала), и (или) восстановленного сусла фруктового сброженно-спиртованного (фруктового сброженно-спиртованного вина-наливом ( виноматериала)), без добавления или с добавлением сусла фруктового спиртованного (сока), ректификованного этилового спирта, дистиллята фруктового, дистиллята фруктового ректификованного, сахаросодержащих продуктов, красителей, натуральных вкусоароматических веществ;
92) фруктовая водка – винодельческая продукция крепостью не менее 37,5 процента, изготовленная из дистиллята, фруктового ректификованного с добавлением в отдельности или в сочетании дистиллята фруктового, сахаросодержащих продуктов, имеющая аромат и вкус используемого сырья;
93) фруктовые сброженные вина-наливом (виноматериалы) – спиртосодержащая пищевая продукция крепостью от 5 процентов до 8,5 процента, изготовленная путем сбраживания фруктовой мезги или сусла фруктового из свежих фруктов без добавления или с добавлением сахара.
94) сусло фруктовое – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта не более 1 процента, получаемый из фруктов самопроизвольно или с использованием физических приемов дробления, стекания, прессования. Допускается добавление сахара для обеспечения минимальной объемной доли этилового спирта естественного брожения – 5 процентов;
95) ликер яичный – ликер крепостью не менее 15 процентов с содержанием сахара не менее 150 г/л, изготовленный из дистиллята и (или) спиртного напитка, в состав которых входят желтки яиц (не менее 140 г/л для готового продукта), белки яиц, сахар или мед, с возможным добавлением только натуральных вкусоароматических веществ;
96) бренди высокого качества – бренди с объемной долей этилового спирта от 40 до 42 процентов, изготовленный из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в дубовой таре не менее 6 лет;
97) бренди высокого качества выдержанный – бренди с объемной долей этилового спирта от 40 до 45 процентов, изготовленный из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в дубовой таре не менее 8 лет;
98) бренди высокого качества старый – бренди с объемной долей этилового спирта от 40 до 57 процентов, изготовленный из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в дубовой таре не менее 10 лет;

99) жоғары сапалы өте көп жылдық бренди – этил спиртінің көлемді үлесі 40 пайыздан 57 пайызға дейінгі бренди, кемінде 20 жыл бойы емен ыдысында ұсталған коньяк шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттары) жасалған бренди;
100) жоғары сапалы коллекциялық бренди – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан 45 пайызға дейінгі, брендиге арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған, кемінде 6 жыл ұсталған және дайындаушы емен ыдысында қосымша 3 жылдан кем емес араласқаннан кейінгі тынықтыруды есепке алмай ұсталған бренди;
101) жүзім арағы (шарап дистилляты немесе жүзім тектес дистилляттан жасалған күшті сусын) – бір немесе одан да көп компоненттерден (оның ішінде шарап дистилляты, жүзім дистилляты, ректификацияланған шарап дистилляты, ректификацияланған және құрамында қант бар өнімдерден алынған жүзім дистиллятынан) дайындалған, пайдаланылатын шикізаттың хош иісі мен дәмі бар, күштілігі кемінде 37,5 пайыз шарап жасау өнімі;
102) жүзім – Vitis vinifera түріне жататын немесе Vitis Vinifera түрінің жүзім сорттарын Vitis тұқымдасының басқа түрлерінің сорттарымен будандастырудан туындайтын, техникалық жетілу кезеңінде шарап өнімдерін жасау үшін пайдаланылатын немесе аздап қурап қалған, спиртті ашытуға қабілетті жүзім жидектері;
103) жүзім дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 52 пайыздан 86 пайызға дейінгі, жеке айдау арқылы немесе ашытылған жүзім помадасы, ашытқы тұнбасы, қою тұнбасы, мейіз комбинациясы арқылы жасалған дистиллят;
104) жүзімді суслосы – этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын, өздігінен немесе ұсақтаудың, ағаштарын бөліп алудың, ағызудың, престеудің физикалық тәсілдерін пайдалана отырып, жаңа піскен жүзімнен алынатын жартылай фабрикат;
105) жүзім суслосы – шарап жасау өнімін өндіруге арналған және құрамында 1 пайыздан аспайтын этил спирті мөлшерінің көлемдік үлесі бар, тек қана жаңа піскен жүзімнен өздігінен немесе ұсақтаудың, ағаштарын бөліп алудың, ағызудың, престеудің, өзге де рұқсат етілген технологиялық тәсілдердің физикалық тәсілдерін пайдалана отырып алынған шарап жасау өнімі; жүзім сорттарының түрлері: балғын, шоғырланған, консервіленген және концентрацияланған ректификацияланған;
106) кальвадос дистилляты – этил спиртінің 55 -70 пайызға дейінгі көлемдік үлесі бар, ашытылған алма суслосын фракциялық айдау арқылы жасалған және ұстаудың барлық кезеңінде емен ағашымен тұрақты ұсталған немесе емен ағашымен ұсталмаған жеміс дистилляты;

99) бренди высокого качества очень старый – бренди с объемной долей этилового спирта от 40 до 57 процентов, изготовленный из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в дубовой таре не менее 20 лет;
100) бренди высокого качества коллекционный – бренди с объемной долей этилового спирта от 40 до 45 процентов, изготовленный из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных не менее 6 лет, и дополнительно выдержанный изготовителем в дубовой таре не менее 3 лет без учета послекупажного отдыха;
101) виноградная водка (крепкий напиток из дистиллята винного или дистиллята виноградного происхождения) – винодельческая продукция крепостью не менее 37,5 процента, изготовленная из одного или более компонентов (в том числе из дистиллята винного, дистиллята виноградного происхождения, дистиллята винного ректификованного, дистиллята виноградного происхождения ректификованного и сахаросодержащих продуктов), имеющая аромат и вкус используемого сырья;
102) виноград – ягоды виноградной лозы, относящиеся к виду Vitis vinifera или происходящие от скрещивания сортов винограда вида Vitis vinifera с сортами других видов рода Vitis, используемые для изготовления винодельческой продукции в стадии технической зрелости или слегка увяленные, способные к спиртовому брожению;
103) дистиллят виноградного происхождения – дистиллят с объемной долей этилового спирта от 52 до 86 процентов, изготовленный путем перегонки в отдельности или в сочетании сброженных виноградных выжимок, дрожжевых осадков, гущевых осадков, изюма;
104) сусло виноградное – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта не более 1 процента, получаемый из свежего винограда самопроизвольно или с использованием физических приемов дробления, отделения гребней, стекания, прессования;
105) виноградное сусло – винодельческая продукция, полученная исключительно из свежего винограда самопроизвольно или с использованием физических приемов дробления, отделения гребней, стекания, прессования, иных разрешенных технологических приемов, предназначенная для производства продукции виноделия и объемная доля содержания этилового спирта в которой не превышает 1 процента; виды виноградного сусла: свежее, концентрированное, консервированное и концентрированное ректификованное;
106) кальвадосный дистиллят – плодовый дистиллят с объемной долей этилового спирта от 55 до 70 процентов, изготовленный фракционной перегонкой сброженного яблочного сусла и находившийся в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки или не находившийся в контакте с древесиной дуба;

107) коллекциялық көбікті шарап – классикалық әдіспен (бөтелкедегі шарапты (шарап материалдарын) құю арқылы қайталама ашыту) жасалған және қайталама ашыту аяқталғаннан кейін кемінде 3 жыл ұсталған жоғары сапалы көбікті шарап;
108) коллекторлық шарап – міндетті ұстау мерзімі аяқталғаннан кейін дайындаушы бөтелкеде кемінде 3 жыл қосымша ұстаған шарап;
109) коллекциялық шампан – бөлшек саудада сату кезінде қаптама ыдыстарда қайталап ашыту аяқталғаннан кейін кемінде 36 ай ұсталған шампан;
110) коктейль – құрамында қант мөлшері 240 г/л-ден аспайтын, тағамдық ингредиенттер қосылған күштілігі 20 пайыздан 40 пайызға дейінгі ликер-арақ өнімі;
111) коньяк – этил спиртінің көлемдік үлесі (бекінісі) кемінде 40 пайыз, дайындалған (түзетілген) суды және/немесе қантты ықтимал пайдалана отырып, емен ағашымен кемінде үш жыл ұсталған коньяк дистиллятынан жасалған шарап жасау өнімі;
112) консервіленген жүзім суслосы – этил спирті құрамының жалпы көлемдік үлесі 0,5 пайыздан асатын, рұқсат етілген технологиялық тәсілдердің бірін қолдану нәтижесінде өздігінен спиртті ашыту қабілетін жоғалтқан жаңа піскен жүзім суслосы;
113) концентрацияланған жүзім суслосы – құрамында кемінде 50,9 пайыз құрғақ заттар бар және этил спирті құрамының жалпы көлемдік үлесі 0,5 пайыздан асатын, тікелей қыздыруды қоспағанда, рұқсат етілген әдіспен орындалған жүзім суслосын ішінара сусыздандыру жолымен алынған карамелденбеген жүзім суслосы;
114) коньяк дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 55 - 70 пайызға дейінгі, Vitis vinifera түрінің жүзімінен өндірілген, ұстаудың барлық кезеңінде емен ағашымен тұрақты ұсталған немесе емен ағашымен ұсталмаған асхана шарап материалын фракцияланған дистилляциялау (айдау) нәтижесінде алынған шарап дистилляты;
115) көбікті шарап – қысыммен герметикалық ыдыстарда жүзімнің жаңа суслосын толық немесе толық емес спирттік ашыту немесе құйылған шарапты (асханалық шарап материалын) қайталап ашыту нәтижесінде көміртегі диоксидімен қаныққан экспедициялық ликер қосылған немесе қосылмаған, 20°С температурада бөтелкедегі көміртегі диоксидінің 300 кПа кем емес қысымын қоспағанда, этил спиртінің көлемдік үлесі 7,5 пайыздан 13,5 пайызға дейінгі шарап жасау өнімі. Көбікті шараптар бөтелкедегі классикалық әдіспен, резервуар әдісімен – жеке үлкен контейнерлерде немесе үлкен резервуарлар жүйесінде жасалады. Тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар көбікті шараптардың этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 6 пайызды құрауы мүмкін;

107) вино коллекционное игристое – вино игристое высокого качества, изготовленное классическим методом (вторичное брожение вина наливом (виноматериалов) в бутылке) и выдержанное после окончания вторичного брожения не менее 3 лет;
108) вино коллекционное – вино выдержанное, которое после окончания срока обязательной выдержки дополнительно выдерживается изготовителем в бутылках не менее 3 лет;
109) шампанское коллекционное – шампанское, выдержанное не менее 36 месяцев после окончания вторичного брожения в емкостях, являющихся упаковкой при их розничной реализации;
110) коктейль – ликероводочное изделие крепостью от 20 до 40 процентов с содержанием сахара не более 240 г/л, изготовленное с добавлением пищевых ингредиентов;
111) коньяк - винодельческая продукция с объемной долей (крепостью) этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная из коньячного дистиллята, выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее трех лет с возможным использованием подготовленной (исправленной) воды и/или сахара;
112) консервированное виноградное сусло – свежее виноградное сусло, которое утратило способность к самопроизвольному спиртовому брожению в результате применения одного из разрешенных технологических приемов, с общей объемной долей содержания этилового спирта более 0,5 процента;
113) концентрированное виноградное сусло – некарамелизированное виноградное сусло, которое получено путем частичной дегидрации виноградного сусла, выполненной разрешенным методом, за исключением прямого нагрева, с содержанием сухих веществ не менее 50,9 процента и общей объемной долей содержания этилового спирта более 0,5 процента;
114) дистиллят коньячный – винный дистиллят с объемной долей этилового спирта от 55 до 70 процентов, полученный фракционированной дистилляцией (перегонкой) столового вина-наливом (виноматериала), произведенного из винограда вида Vitis vinifera, находившийся в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки или не находившийся в контакте с древесиной дуба;
115) вино игристое – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 7,5 до 13,5 процента за исключением и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20°С, насыщенная диоксидом углерода в результате полного или неполного спиртового брожения свежего сусла виноградного или вторичного брожения вина наливом (столового виноматериала) в герметичных сосудах под давлением без добавления или с добавлением экспедиционного ликера. Вина игристые производятся классическим методом в бутылках, резервуарным методом – в отдельных крупных емкостях или системе крупных резервуаров. Вина игристые с защищенным наименованием места происхождения товара могут иметь объемную долю этилового спирта не менее 6 процентов;

116) шарап дистилляты (коньяк дистилляты) коньякқа арналған күшті сусын – құйылған үстел шарабын (шарап материалдарын) фракциялық дистилляциялау (айдау) жолымен алынған, этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 40 пайыз, емен ағашымен кемінде 3 жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан (шарап материалдарынан) жасалған, белгіленген шараптан жасалған шарап өнімдері;
117) көбікті інжу шарабы – этил спиртінің көлемдік үлесі 9 пайыздан 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көміртегі диоксидінің қысымы 20ºС температурада 100 кПа-дан 250 кПа-ға дейін, жүзім суслосының толық немесе толық емес ашытылуы немесе құйылған шарапты (шарап материалдарын) қайталап ашыту нәтижесінде көміртегі диоксидімен қаныққан шарап өндірісі;
118) көбікті шараптар бөтелкедегі классикалық әдіспен, резервуар әдісімен – жеке үлкен контейнерлерде немесе үлкен резервуарлар жүйесінде жасалады. Тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар көбікті шараптардың этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 6 пайызды құрауы мүмкін;
119) күшейтілген жеміс шарабы – этил спиртінің көлемдік үлесі 15-тен 22 пайызға дейінгі жеміс шарабы, құрамында қант бар жеміс-жидек немесе ұсақталған жаңа піскен жемістердің (бір түрдегі немесе бірнеше түрдегі) жаңа піскен не құйылған жеміс-жидек асханасының шарабынан (шарап материалдарын) немесе ашытылған-спирттелген жеміс шырыны (ашытылған-спирттелген жеміс материалы, спирттелген жеміс шырыны) спирттеп ашыту нәтижесінде дайындалған жеміс дистилляты және (немесе) жеміс спирті (спирттелген жеміс шырыны) немесе тағамдық шикізаттан алынған ректификацияланған этил спирті қосылған өнімдер, немесе ректификацияланған жеміс дистиллятынан жасалған шарап;
120) "КК" көп жылдық коньяк – емен бөшкелерінде немесе емен буттарында кемінде он жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк;
121) "ӨКК" өте көпжылдық коньяк – кемінде жиырма жыл бойы емен бөшкелерінде немесе емен бөшкелерінде ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк;
122) коньякқа арналған шарап дистилляты (коньяк дистилляты) қорғалған географиялық көрсеткіші бар күшті сусын (ұлттық коньяк) – өндірісі белгілі бір географиялық объектімен шектелген, этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 40 пайыз, құрғақ шарапты құймамен фракцияланған дистилляциялау (айдау) жолымен алынған, Vitis vinifera түрінің белгіленген жүзім сорттарынан жасалған, өсіп-өнетін және қайта өңделген брендиге арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған шарап жасау өнімі тән органолептикалық қасиеттері бар белгілі бір географиялық объектінің шекаралары, негізінен осы географиялық объектінің топырақ-климаттық ерекшеліктеріне байланысты, агротехникалық және технологиялық әдістер қолданылады;

116) винный дистиллят (коньячный дистиллят) крепкий напиток для коньяка – виноделная продукция из установленного вина, полученная путем фракционной дистилляции (перегонки) налитого столового вина (виноматериалов), изготовленная из коньячных дистиллятов (виноматериалов) с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, контактировавших с дубовой древесиной не менее 3 лет;
117) вино игристое жемчужное – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 9 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20оС, насыщенная диоксидом углерода в результате полного или неполного брожения сусла виноградного или вторичного брожения вина наливом (виноматериалов);
118) вина игристые производятся классическим методом в бутылках, резервуарным методом – в отдельных крупных емкостях или системе крупных резервуаров. Вина игристые с защищенным наименованием места происхождения товара могут иметь объемную долю этилового спирта не менее 6 процентов;
119) вино фруктовое крепленое – вино фруктовое с объемной долей этилового спирта от 15 до 22 процентов, изготовленное в результате спиртового брожения свежего сусла фруктового или дробленых свежих фруктов (одного вида или нескольких видов) либо из вина фруктового столового наливом (виноматериалов) или сусла фруктового сброженно-спиртованного (фруктового сброженно-спиртованного виноматериала, спиртованного фруктового сока), сахаросодержащих продуктов с добавлением дистиллята фруктового и (или) сусла фруктового спиртованного (спиртованного фруктового сока), или ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, или дистиллята фруктового ректификованного;
120) коньяк старый "КС" – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее десяти лет в дубовых бочках или дубовых бутах;
121) коньяк очень старый "ОС" – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее двадцати лет в дубовых бочках или дубовых бутах;
122) крепкий напиток из дистиллята винного для бренди (дистиллята коньячного) с защищенным географическим указанием (национальный коньяк) – винодельческая продукция, производство которой ограничено определенным географическим объектом, с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная из выдержанных дистиллятов винных для бренди (выдержанных дистиллятов коньячных), полученных путем фракционированной дистилляции (перегонки) сухого вина наливом (виноматериалов), изготовленного из установленных сортов винограда вида Vitis vinifera, произрастающего и переработанного в границах определенного географического объекта, обладающая характерными органолептическими свойствами, преимущественно обусловленными почвенно-климатическими особенностями этого географического объекта, используемыми агротехническими и технологическими приемами;

123) кремді – ликер құрамында қант мөлшері 250 г/л кем емес, тағамдық ингредиенттер (сүт өнімдерін қоспағанда) қосылған жеміс (жеміс – жидек) шикізатынан жасалған, күші кемінде 15 пайыз;
124) көбікті жеміс шарабы – 6-дан 12,5 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемдік үлесі және 20°С температурада кемінде 300 кПа бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы бар, құрамында қант бар өнімдерді қосып, жеміс-жидек асханасының шарабын құюмен (шарап материалдарын) спирттік ашыту немесе қайталама ашыту нәтижесінде көмірқышқыл газымен қаныққан жеміс шарабы;
125) күшті жүзім сусыны – құрамында қант бар өнімдерді, табиғи дәм-хош иісті заттарды қоспай немесе жүзім тектес дистилляттан және (немесе) ректификацияланған жүзім тектес дистилляттан және (немесе) шарап дистиллят тектес этил спиртінің көлемдік үлесі 22-ден 55 пайызға дейінгі шарап жасау өнімі;
126) күшті шарап сусыны (коньяк дистиллят) – 35-тен 45 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемдік үлесі бар, кем дегенде 3 жыл емен ағашымен байланыста болған шарап дистиллятын (коньяк дистиллятын) және қант, лимон қышқылы, емен сығындысы қосылған ректификацияланған этил спиртін араластыру және одан кейін дайын өнімді кемінде 1 ай ұстау (демалу) жолымен жасалған. Дайын өнім қоспасының жалпы санындағы шарап дистиллят (коньяк дистилляты) үлесі кемінде 35 пайыз болуы тиіс;
127) күшті жеміс сусыны – 22-ден 55 пайызға дейінгі беріктігі бар, жеміс дистилляттарынан жасалған немесе құрамында қант бар өнімдер қосылған, қолданылатын шикізаттың хош иісі мен дәмі бар шарап өнімдері;
128) күшейтілген бал алкогольдік сусыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 17-ден 22 пайызға дейінгі, бал қосылмаған немесе бал қосылмаған бал шырыны толық немесе толық ашытпау нәтижесінде жасалған не балдың шырыны қосылмаған немесе концентрацияланған жеміс шырынын қосып, ректификацияланған этил спирті, жеміс дистилляты, бал дистилляты қосылған бал қайнатылған өнім. 30 пайызға дейін жаңа піскен жеміс шырыны және (немесе) жеміс спиртінің немесе ашытылған-спиртінің шырынын және (немесе) қалпына келтірілген жеміс шырынын пайдалануға жол беріледі;
129) күшті бал сусыны – балдың дәмі мен балдың басым хош иісі бар, бал дистилляты, ректификацияланған этил спирті қосылған, бал дистилляты қосылған, дайын өнім көлемінің кемінде 30 пайызын құрайтын бал шырынын ашыту нәтижесінде дайындалған, күші 22-ден 55 пайызға дейінгі бал қайнатылған өнім;

123) крем – ликер крепостью не менее 15 процентов с содержанием сахара не менее 250 г/л, изготовленный из фруктового (плодово-ягодного) сырья с добавлением пищевых ингредиентов (за исключением молочных продуктов);
124) вино фруктовое игристое – вино фруктовое с объемной долей этилового спирта от 6 до 12,5 процента и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20°С, насыщенное диоксидом углерода в результате спиртового брожения сусла фруктового или вторичного брожения вина фруктового столового наливом (виноматериалов) с добавлением сахаросодержащих продуктов;
125) напиток виноградный крепкий – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 22 до 55 процентов, изготовленная из дистиллята виноградного происхождения, и (или) дистиллята виноградного происхождения ректификованного, и (или) дистиллята винного, без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ;
126) напиток винный крепкий (из дистиллята коньячного) ‒ винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 35 до 45 процентов, изготовленная путем купажирования дистиллята винного (дистиллята коньячного), выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее 3 лет, и ректификованного этилового спирта с добавлением сахара, лимонной кислоты, дубового экстракта и последующей выдержкой (отдыхом) готового продукта в течение не менее 1 месяца. Доля дистиллята винного (дистиллята коньячного) в общем количестве купажа готового продукта должна быть не менее 35 процентов;
127) напиток фруктовый крепкий – винодельческая продукция крепостью от 22 до 55 процентов, изготовленная из дистиллятов фруктовых без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, имеющая аромат и вкус используемого сырья;
128) алкогольный напиток медовый крепленый – медоваренная продукция с объемной долей этилового спирта от 17 до 22 процентов, изготовленная в результате полного или неполного брожения сусла медового без добавления или с добавлением меда либо изготовленная из сброженного сусла медового без добавления или с добавлением концентрированного фруктового сока, с добавлением ректификованного этилового спирта, дистиллята фруктового, дистиллята медового. Допускается использование до 30 процентов свежего сусла фруктового, и (или) сока фруктового спиртованного или сброженно-спиртованного, и (или) восстановленного фруктового сока;
129) напиток медовый крепкий – медоваренная продукция крепостью от 22 до 55 процентов, изготовленная в результате брожения сусла медового, составляющего не менее 30 процентов от объема готового продукта, с добавлением дистиллята медового, ректификованного этилового спирта, без добавления или с добавлением меда, натуральных вкусоароматических веществ, имеющая вкус меда и преобладающий аромат меда;

130) көкгүл спирті (gentian) – этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 37,5 пайыз болатын, көкгүлдің ашытылған тамырларының дистилляты түрінде дайындалған спиртті сусын;
131) көмірқышқыл газының мацерациясы – жабық аппаратта көмірқышқыл газының атмосферасына бірнеше күн бойы тұтас жүзім жидектерін, жемістерді орналастырудың технологиялық әдісі;
132) көбікті шараптарды өндірудің классикалық әдісі – үстелдің шарап материалын қайталама ашыту және бөтелкедегі кювенің шығарылымнан кейінгі ұстау арқылы көбікті шараптарды өндіру;
133) көбікті шараптарды өндірудің резервуарлық тәсілі-герметикалық резервуарларда ашытылған жүзім шырынын және (немесе) асхана шарап материалдарын қайталама ашыту арқылы көбікті шараптарды өндіру;
134) қант қамысынан жасалған дистиллят – этил спиртінің көлемдік үлесі 96 пайыздан аспайтын, қант қамысынан ашытылған шырынын айдау жолымен жасалған дистиллят. Қант қамысы дистилляты емен бөшкесінде ұстамай мүмкін (ұсталмаған) немесе емен бөшкесінде ұсталған (ұсталған) дистиллят;
135) қант түсі (колер)-түйіршіктелген қантты термиялық өңдеудің өнімі;
136) қазақстандық кальвадос – Қазақстан Республикасында этил спиртінің көлемдік үлесі 38 – 40 пайызға дейін өндірілген, емен ағашымен кемінде алты ай байланыста болған Кальвадос дистиллятынан жасалған спиртті сусын;
137) қазақстандық коньяк – Қазақстан Республикасында емен бөшкелерінде немесе емен тойтармасын,емен буттарында пайдалана отырып немесе эмальданған резервуарларда кемінде үш жыл ұсталған коньяк дистиллятынан дайындалған коньяк;
138) қазақстандық сидр –100 кПа-дан кем емес бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымына дейін жеміс сусынының ашыту нәтижесінде қант бар өнімдерді қоспай немесе қосқанда, қанықпай немесе көмірқышқыл газымен қанықтыра отырып не көмірқышқыл газымен қанықтыра отырып, ашытылған жеміс сусынынан дайындалған, 6 пайыздан аспайтын күштілікпен 20оС температурада ашытылған алкогольі аз сусын;
139) қазақстандық шампан – Қазақстан Республикасында этил спиртінің көлемдік үлесі 10,5-тен 12,5 пайызға дейін және бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы 350 килоПаскаль кем емес, Қазақстан Республикасында белгіленген арнайы технология бойынша жүзім сорттарынан дайындалған, Қазақстан Республикасында өндірілген көбікті шарап;
140) құйма алкоголь өнімі – өндірістік немесе көліктік ыдысқа (сыйымды жабдыққа, оның ішінде бөшкелерге, резервуарларға, теміржол және автомобиль цистерналарына, алкоголь өнімін экспорттау үшін ғана пайдаланылатын флекситанкаларға және әртүрлі көлік түрлерімен тасымалдауға (тасымалдауға) арналған ұқсас жабдыққа) орналастырылған, тұтыну қаптамасына құюға немесе алкоголь өнімінің не өзге де өнімнің басқа түрлерін өндіруге арналған және өзге де өнімдерге жатпайтын алкоголь өнімі басқа алкоголь өнімін не өзге де өнімді өндіру кезінде оны құюға немесе қайта өңдеуге дейін дайын өнім ретінде тұтынушыға өткізуге арналған алкоголь өнімі;

130) спиртной напиток на горечавке (gentian) – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 37,5 процентов, приготовленный на дистилляте сброженных корней горечавки;
131) мацерация углекислотная – технологический прием помещения целых ягод винограда, фруктов на несколько дней в атмосферу диоксида углерода в закрытом аппарате;
132) классический метод производства игристых вин – производство игристых вин путем вторичного брожения столового вина-наливом (виноматериала) и послетиражной выдержки кюве в бутылках;
133) резервуарный способ производства вин игристых – производство игристых вин путем вторичного брожения сброженного виноградного сусла и (или) столовых вин-наливом (виноматериалов) в герметичных резервуарах;
134) дистиллят из сахарного тростника – дистиллят с объемной долей этилового спирта не более 96 процентов, изготовленный путем перегонки сброженного сусла из сахарного тростника. Дистиллят из сахарного тростника может быть без выдержки в дубовой бочке (невыдержанный) или с выдержкой в дубовой бочке (выдержанный);
135) сахарный колер – продукт термической обработки сахара-песка;
136) казахстанский кальвадос – спиртной напиток, произведенный в Республике Казахстан с объемной долей этилового спирта от 38 до 40 процентов, изготовленный из кальвадосного дистиллята, выдержанного в контакте с древесиной дуба не менее шести месяцев;
137) казахстанский коньяк - коньяк, приготовленный в Республике Казахстан из коньячного спирта дистиллята, выдержанного не менее трех лет в дубовых бочках, дубовых бутах или эмалированных резервуарах с использованием дубовой клепки;
138) казахстанский сидр – слабоалкогольный напиток брожения крепостью не более 6 процентов, изготовленный из сброженного сусла фруктового без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода либо с насыщением диоксидом углерода в результате брожения сусла фруктового до давления диоксида углерода в бутылке не менее 100 кПа при температуре 20оС;
139) казахстанское шампанское – игристое вино, произведенное в Республике Казахстан, с объемной долей этилового спирта от 10,5 до 12,5 процентов и давлением двуокиси углерода в бутылке не менее 350 килоПаскаль при температуре плюс 20ºС, изготовленное из установленных в Республике Казахстан сортов винограда по специальной технологии;
140) алкогольная продукция наливом – алкогольная продукция, помещенная в производственную или транспортную тару (в емкостное оборудование, в том числе бочки, резервуары, железнодорожные и автомобильные цистерны, флекситанки, используемые исключительно для экспорта алкогольной продукции, и аналогичное оборудование, предназначенное для перевозки (транспортирования) различными видами транспорта), предназначенная для розлива в потребительскую упаковку или производства других видов алкогольной продукции либо иной продукции и не подлежащая реализации потребителю как готовый продукт до ее розлива или переработки при производстве другой алкогольной продукции либо иной продукции;

141) құю – құрамында қант мөлшері 250-ден кем емес және 400 г/л-ден аспайтын, спирттелген шырындардан және (немесе) азық-түлік ингредиенттері қосылған морстарынан жасалған, күші 18-ден 20 пайызға дейінгі ликер-арақ өнімі;
142) құрамында спирті бар тамақ өнімдері – азық-түлік шикізатынан өндірілген этил спиртінің 0,5 пайыздан астам көлемдік үлесі бар, алкоголь өнімін өндіруге арналған құрамында спирті бар жартылай фабрикаттар болып табылатын алкоголь өнімі, оның ішінде жеміс ашытылған шарап материалдары, жеміс ашытылған-спирттелген шарап материалдары, жүзім шырыны, спирттелген жеміс шырыны, спирттелген шырыны, спирттелген шырындар, спирттелген тұнбалар, алкогольді жеміс сусындары, хош иісті спирттер, су-спирт сығындылары, шоғырланған тамақ негіздері, тағамдық хош иістендіргіштер, өзге де жартылай фабрикаттар;
143) құрамында қант бар өнімдер – түйіршіктелген қант, тазартылған қант, ақ қант, қант шәрбаты, сахароза, декстроза, фруктоза, глюкоза, крахмал мелассасы, концентрацияланған жүзім шырыны, концентрацияланған жеміс шырыны, ректификацияланған концентрацияланған жүзім шырыны, карамелденген қант, бал;
144) құйылған шарап (шарап материалы) – құрамында этил спиртінің көлемдік үлесі 22,5 пайыздан аспайтын, хош иісті және дәмдік қоспалар қосылмаған, тағамдық шикізаттан және (немесе) дистилляттардан өндірілген этил ректификацияланған спирт қосылмаған немесе қосылмаған жүзімді, жүзім шырынын не жеміс немесе жидек шырынын спиртпен ашыту нәтижесінде алынған, құрамында спирті бар тамақ өнімі, ол шарап және спирт өнімдерін, тікелей немесе екі рет айдау арқылы алынған этил спиртін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланылады;
145) құрғақ джин – хош иісі этил спиртін дәстүрлі тәсілмен қайта дистилляциялау жолымен ғана алынған, бояғыштарды қоспай, негізінен арша (дистиллят Джин) жемістерімен хош иістендіру жолымен алынған барлық табиғи өсімдік материалдары (шикізаты) болған кезде, бояғыштарды қоспай, кемінде 70 пайыз күші бар, құрамында 0,1 г/л-ден аспайтын қант бар дистилденген джин;
146) құрамында спирті бар табиғиланбаған өнім - құрамында бояғыш қоспалар немесе арнайы заттар бар, олардың болуы алкоголь және құрамында спирті бар өнімдерді, сондай-ақ медициналық қажеттіліктер үшін өндіруге оны пайдалануды болдырмайтын өнім;
147) қорғалған географиялық көрсеткіші бар жоғары сапалы бренди – Vitis Vinifera түрінің белгіленген жүзім сорттарынан дайындалған құрғақ шарапты (шарап материалдарын) құю арқылы фракцияланған дистилляциялау жолымен алынған, кемінде 85 пайызы атауында көрсетілген белгілі бір географиялық объектінің шекарасында өсірілген және қайта өңделген брендиге арналған шараптың (коньяк дистилляттарының) ескі дистилляттарынан жасалған, белгілі бір географиялық объект шегінде өндірілетін бренди тән органолептикалық қасиеттері бар бренди, алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) дайындалған құжатта (құжаттарда) көрсетілген агротехникалық және технологиялық тәсілдермен пайдаланылатын осы географиялық объектінің топырақ-климаттық ерекшеліктеріне негізделеді;

141) наливка – ликероводочное изделие крепостью от 18 до 20 процентов с содержанием сахара не менее 250 и не более 400 г/л, изготовленное из спиртованных соков, и (или) морсов с добавлением пищевых ингредиентов;
142) спиртосодержащая пищевая продукция – алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта более 0,5 процента, произведенного из пищевого сырья , представляющая собой спиртосодержащие полуфабрикаты для производства алкогольной продукции, в том числе фруктовые сброженные виноматериалы, фруктовые сброженно-спиртованные виноматериалы, сусло виноградное, сусло фруктовое спиртованное, сусла спиртованные, спиртованные соки, спиртованные настои, спиртованные морсы, ароматные спирты, водно-спиртовые экстракты, концентрированные пищевые основы, пищевые ароматизаторы, иные полуфабрикаты;
143) сахаросодержащие продукты – сахар-песок, сахар-рафинад, белый сахар, сахарные сиропы, сахароза, декстроза, фруктоза, глюкоза, крахмальная патока, сусло виноградное концентрированное, сусло фруктовое концентрированное, сусло виноградное концентрированное ректификованное, карамелизованный сахар, мед;
144) вино наливом – спиртосодержащая пищевая продукция с объемной долей этилового спирта не более 22,5 процентов, полученная в результате спиртового брожения винограда, виноградного сусла либо плодового или ягодного сока без добавления ароматических и вкусовых добавок, без добавления или с добавлением этилового ректификованного спирта, произведенного из пищевого сырья, и (или) дистиллятов, которая используется в качестве сырья для производства винодельческой и ликероводочной продукции, этилового спирта, полученного путем прямой или двойной перегонки;
145) сухой джин – дистиллированный джин с содержанием сахара не более 0,1 г/л, аромат которого получен исключительно путем повторной дистилляции этилового спирта традиционным способом при наличии всех используемых натуральных растительных материалов (сырья), полученного путем ароматизации преимущественно плодами можжевельника (дистиллята джина) крепостью не менее 70 процентов без добавления красителей;
146) спиртосодержащая денатурированная продукция – продукция, содержащая добавки красителя или специальные вещества, наличие которых исключает ее использование в производстве алкогольной и спиртосодержащей пищевой продукции, а также для медицинских нужд;
147) бренди высокого качества с защищенным географическим указанием – бренди, производство которого осуществляется в пределах определенного географического объекта, изготовленный из выдержанных дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), полученных путем фракционированной дистилляции сухого вина наливом (виноматериалов), изготовленного из установленных сортов винограда вида Vitis vinifera, не менее 85 процентов которого выращено и переработано в границах определенного географического объекта, указываемого в наименовании бренди, обладающий характерными органолептическими свойствами, преимущественно обусловленными почвенно-климатическими особенностями этого географического объекта, используемыми агротехническими и технологическими приемами, указанными в документе (документах), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ);

148) қорғалған географиялық көрсеткіші бар шарап – Vitis Vinifera түрінің жүзім сорттарының немесе Vitis Vinifera түрінің жүзім сорттарының Vitis тұқымдас жүзімнің басқа түрлерінің сорттарымен қиылысуынан туындайтын жүзім сорттарының қоспасының өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) дайындалған немесе құжатта (құжаттарда) көзделген шараптан шарап өндіру үшін пайдаланылатын жүзімнің жалпы мөлшерінің кемінде 85 пайызы белгілі бір географиялық объектінің шекарасында өседі, өңделеді және бөтелкеге құйылады, осы географиялық объектінің топырақ-климаттық ерекшеліктерімен және алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделген пайдаланылатын агротехникалық және технологиялық тәсілдермен айқындалатын атауында көрсетілген шарапты және өзіне тән органолептикалық қасиеті бар шарапты көрсетуге жол беріледі;
149) купаж – әртүрлі компоненттерді араластыру арқылы жасалған белгіленген құрамдар мен қасиеттердің өнімі;
150) қамтамасыз ету – алкоголь өнімінің биологиялық төзімділігін арттыру мақсатында оны сүзудің технологиялық әдісі;
151) көмекші материалдар – өнімнің құрамына кірмейтін, бірақ оны өндіруде технологиялық мақсаттарда қолданылатын материалдар;
152) ликер-арақ өндірісінің жартылай фабрикаты – заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген қолданыстағы технологиялық құжаттамаға (технологиялық регламенттерге, технологиялық нұсқаулықтарға) сәйкес дайындалатын спиртті тұнбалар, спиртті шырындар, сығындылар, спиртті жеміс сусындары, сондай-ақ хош иісті этил спирттері, қант шәрбаты және қант колері түріндегі ликер-арақ өндірісінің құрамдас бөлігі;
153) ингредиенттер – ауыл шаруашылығынан алынатын өнімдер, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген табиғи тағамдық қоспалар (хош иістендіргіштер, бояғыштар), ликер-арақ бұйымдарының хош иісін, дәмі мен түсін анықтайтын Өсімдік шикізатынан алынған сығындылар;
154) импорттаушы - резидент емеспен алкоголь өнімін беруге сыртқы сауда шартын жасасқан резидент – импортер алкоголь өнімін өткізуді жүзеге асырады және оның осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі үшін жауапты болады;
155) ликер – дистилляттар қосылған немесе қосылмаған ректификацияланған этил спиртінен немесе құрамында қант бар өнімдерді, ауыл шаруашылығынан алынатын өнімдерді немесе шие дистиллятынан жасалған шие ликері үшін құрамында кемінде 70 г/л немесе жалғыз хош иісті шикізат болып табылатын гентианнан немесе ұқсас өсімдіктерден жасалған ликер үшін кемінде 80 г / л, сондай-ақ су қосылған немесе қосылмаған басқа ликерлер үшін кемінде 100 г/л қант бар тамақ өнімдерін (оның ішінде сүт және сүт өнімдері, шарап, хош иісті заттар) қосылған, спиртті ішімдіктерден дайындалған, күштілігі кемінде 15 пайыз арақ-ликер бұйымы.
Хош иісті заттар қарақат, шие, таңқурай, бүлдірген, көкжидек, цитрус жемістері, тұт, арктикалық Қарақат, бұлт, көкжидек, лингонберри, теңіз шырғаны, Ананас жеміс ликерлеріне, сондай-ақ жалбыз, гентиан, анис, альпілік жусан, жара, дәрілік шөптерден жасалған өсімдік ликерлеріне қолданылмайды;

148) вино с защищенным географическим указанием – вино, изготовленное из винограда определенного сорта или предусмотренной документом (документами), в соответствии с которым изготовлена продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), смеси сортов винограда вида Vitis vinifera или сортов винограда, происходящих от скрещивания сортов винограда вида Vitis vinifera с сортами других видов винограда рода Vitis, в котором не менее 85 процентов от всего количества используемого для производства вина винограда произрастает, перерабатывается и бутилируется в границах определенного географического объекта, допускается указывать указываемого в наименовании вина, и обладающее характерными органолептическими свойствами, которые определяются почвенно-климатическими особенностями этого географического объекта и используемыми агротехническими и технологическими приемами, предусмотренными документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ);
149) купаж – продукт установленных состава и свойств, изготавливаемый путем смешивания различных компонентов;
150) обеспложивание – технологический прием фильтрования алкогольной продукции в целях повышения ее биологической стойкости;
151) материалы вспомогательные – материалы, не входящие в состав продукции, но используемые при ее производстве в технологических целях;
152) полуфабрикат ликероводочного производства – составная часть продукции ликероводочного производства в виде спиртованных настоев, спиртованных соков, экстрактов, спиртованных морсов, а также ароматных этиловых спиртов, сахарного сиропа и сахарного колера, изготавливаемых в соответствии с действующей технологической документацией (технологическими регламентами, технологическими инструкциями), утвержденной в порядке, установленном законодательством;
153) ингредиенты – продукты сельскохозяйственного происхождения, натуральные пищевые добавки (ароматизаторы, красители), разрешенные к применению в Республике Казахстан, экстракты из растительного сырья, обуславливающие аромат, вкус и цвет ликероводочных изделий;
154) импортер – резидент, который заключил с нерезидентом внешнеторговый договор на передачу алкогольной продукции, осуществляет реализацию алкогольной продукции и несет ответственность за ее соответствие требованиям настоящего технического регламента;
155) ликер – ликероводочное изделие крепостью не менее 15 процентов, изготовленное из ректификованного этилового спирта с добавлением или без добавления дистиллятов или из спиртных напитков с добавлением сахаросодержащих продуктов, продуктов сельскохозяйственного происхождения или пищевых продуктов (в том числе молока и молочной продукции, вина, вкусоароматических веществ), с содержанием сахара не менее 70 г/л для вишневого ликера, изготовленного из вишневого дистиллята, или не менее 80 г/л для ликера из горечавки или подобных растений, которые являются единственным ароматическим сырьем, а также не менее 100 г/л для других ликеров с добавлением или без добавления воды.
Вкусоароматические вещества не используются для фруктовых ликеров из черной смородины, вишни, малины, ежевики, черники, цитрусовых, шелковицы, арктической ежевики, морошки, голубики, брусники, облепихи, ананаса, а также для растительных ликеров из мяты, горечавки, аниса, альпийской полыни, язвенника, лекарственных трав;

156) ликер-арақ өнімдері – құрамында 600 г/л-ден аспайтын қант бар этил спиртінің көлемдік үлесі 7-ден 60 пайызға дейінгі спирттік ішімдіктер, олар ректификацияланған этил спиртінің, дайындалған (түзетілген) судың, түрлі спиртті шырындардың және/немесе морстардың және/немесе тұнбалардың және/немесе жемісті (жеміс-жидек) өңдеу жолымен алынатын хош иісті спирттердің қоспасы болып табылады) және дистилляттар, қант шәрбаты, эфир майлары, шарап өнімдері және/немесе спирттік ішімдіктер, лимон қышқылы және басқа да тағамдық компоненттер (оның ішінде көмірқышқыл газы) қосылған немесе қосылмаған хош иісті өсімдік шикізаты, және кейіннен ұстап немесе ұстамай және қоспаны сүзгісіз араластыру арқылы дайындалады.
Ликер-арақ өнімдері бар бөтелкелерде рецептурада көзделген өсімдіктердің, жемістер мен жидектердің жекелеген бөліктерінің болуына жол беріледі;
157) балшырын – құрамында кемінде 8 пайыз бал бар, тәттілендіруге арналған балды және ара шаруашылығының өзге де өнімдерін (бал ұясындағы балды, прополисті, забрусты, аналық ара сүтін және т. б. қоса алғанда), өсімдік шикізатын қоспай немесе қоспай, құрамында кемінде 8 пайыз бал бар шырыны алкогольмен ашыту жолымен дайындалған, күші 1,5-тен 6 пайызға дейінгі аз алкогольді ашыту сусыны құрамында қант бар табиғи заттар қосылған, қанықпаған немесе бал шырынын ашыту нәтижесінде көмірқышқыл газымен қаныққан алкольі аз сусын;
158) мацерация – еріткішпен еритін заттарды алу мақсатында сұйық еріткіштерде (су, май, этил спирті, су-спирт қоспасы) өсімдік тіндерін (әдетте өсімдіктер, тұтас немесе ішінара) тұндырудың технологиялық әдісі;
159) мацерация және дистилляция арқылы өндірілген спирттік сусын – этил спиртінің көлемдік үлесі 37,5 пайыздан асатын, ашытылған жемістер мен жидектерді мацерациялау және дистилляциялау жолымен дайындалған спиртті сусын; мацерацияны таңбалауда міндетті түрде көрсете отырып;
160) мезга – шырын алуға немесе мацерациялауға арналған ұсақталған жүзім немесе жеміс массасы;
161) меласса – қант өндірісінің жанама өнімі, құрамында 75 пайыздан кем емес құрғақ заттар бар және ашытылатын қант сомасының массалық үлесі 46 пайыздан кем емес, ерекше иісі бар қара-қоңыр түсті сироп тәрізді сұйықтық;
162) мейізден жасалған спирттік сусын – этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 37,5 пайыз болатын, тек қана қуаты кемінде 94,5 пайыз құрғақ мейіздің ашытылған сығындысы дистиллятынан жасалған, бастапқы шикізаттың хош иісі мен дәмі бар, түсін өзгертуге арналған қант түсін қоспағанда, этил спирті мен хош иісті қоспалар қосылмаған спиртті сусын;

156) ликероводочные изделия – спиртные напитки с объемной долей этилового спирта от 7 до 60 процентов с содержанием сахара не более 600 г/л, представляющие собой смесь ректификованного этилового спирта, подготовленной (исправленной) воды, различных спиртованных соков и/или морсов и/или настоев и/или ароматных спиртов, получаемых путем переработки фруктового (плодово-ягодного) и ароматического растительного сырья с добавлением или без добавления дистиллятов, сахарного сиропа, эфирных масел, винодельческой продукции и/или спиртных напитков, лимонной кислоты и других пищевых компонентов (в том числе диоксида углерода), и приготовленные путем купажирования с последующей выдержкой или без выдержки и фильтрования купажа.
Допускается наличие в бутылках с ликероводочными изделиями отдельных частей растений, плодов и ягод, предусмотренных рецептурой;
157) медовуха – слабоалкогольный напиток брожения крепостью от 1,5 до 6 процентов, изготовленный путем спиртового брожения сусла, содержащего не менее 8 процентов меда, без использования или с использованием меда для подслащивания и иных продуктов пчеловодства (включая мед в сотах, прополис, забрус, маточное пчелиное молочко и др.), растительного сырья, без добавления или с добавлением натуральных сахаросодержащих веществ, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода в результате брожения сусла медового;
158) мацерация – технологический прием настаивания растительных тканей (обычно растений, целиком или частично) в жидких растворителях (воде, маслах, этиловом спирте, водно-спиртовой смеси) с целью экстрагирования растворимых веществ растворителем;
159) спиртной напиток, произведенный мацерацией и дистилляцией – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта более 37,5 процентов, изготовленный путем мацерации и дистилляции сброженных фруктов и ягод; с обязательным указанием на маркировке мацерации;
160) мезга – измельченная виноградная или фруктовая масса, предназначенная для извлечения сока или мацерации;
161) меласса – побочный продукт сахарного производства, сиропообразная жидкость темно-бурого цвета со специфическим запахом, с содержанием сухих веществ не менее 75 процентов и массовой долей суммы сбраживаемых сахаров не менее 46 процентов;
162) спиртной напиток из изюма – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 37,5 процентов, изготовленный исключительно из дистиллята сброженного экстракта сухого изюма крепостью не менее 94,5 процентов, с ароматом и вкусом исходного сырья, без добавления этилового спирта и вкусоароматических добавок за исключением сахарного колера для изменения цвета;

163) күшейтілген (ликер) шарап – тұтас немесе ұсақталған жаңа піскен жүзімді немесе жаңа піскен жүзім шырынын толық немесе толық ашыту нәтижесінде дайындалған, оны дайындау кезінде шарап дистиллятын және (немесе) шарап спиртін және (немесе) дәнді этил спиртін қосу тек қана жаңа піскен жүзім ашыту процесін тоқтата тұру немесе тоқтату мақсатында ғана жүзеге асырылатын шарап жасау өнімін емен ыдысында ұстауға жол беріледі (қартайған шараптар үшін) немесе стационарлық резервуарларда термиялық өңдеу және реттелетін оттегі режимі жағдайында ұстау, олар мыналарға бөлінеді:
десертті – этил спиртінің көлемдік үлесі 12-ден 16 пайызға дейінгі диапазонда болатын, оның ішінде табиғи ашытылған спирт (этил спиртінің табиғи көлемдік үлесі) кемінде 1,2 пайыз, қанттардың массалық концентрациясы текше дециметрге 120-дан 350 грамға дейін болатын күшейтілген шараптар;
күшті ликер-құрамында қант мөлшері 250 г/л кем емес, күші кемінде 35 пайыз болатын ликер;
164) қазақстандық өндірістің сырасын, сыра сусынын, сидрін құю – өнімді тасымалдауды және сақтауды көздемейтін бөлшек саудада өткізу тәсілі;
165) пленка астындағы шарап – шарап, асханашарабы, ликер шарабы, жеміс шарабы (жеміс), оны өндірудің технологиялық процесі шырынын толық ашытқаннан кейін шараптың бетінде арнайы шырынымен пленка түзе отырып, ауамен немесе оттегімен ұстау қамтамасыз етеді. Шарап дистилляты немесе жеміс дистилляты, концентрацияланған жүзім шырыны, ректификацияланған концентрацияланған жүзім шырыны қосылған жағдайда этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 15 пайызды құрайды;
166) пунш – құрамында қант мөлшері 300-ден кем емес және 400 г/л-ден аспайтын, спирттелген шырындар, жеміс (жеміс-жидек) шикізатынан жасалған морс, эфир майы шикізаты мен тағамдық ингредиенттердің спирттелген тұнбалары қосылған ректификацияланған этил спиртінен жасалған, күштілігі 15 пайыздан 20 пайызға дейінгі ликер-арақ бұйымы;
167) пуаре – ашыған алмұрт суслосынан және (немесе) құрамында қант бар өнімдерді қоспай немесе қосқанда, қанықпай немесе көмірқышқыл газымен қанықтырумен не алмұрт суслосын ашыту нәтижесінде көмірқышқыл газымен қанықтырумен, бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы кемінде 100 кПа алынғанға дейін ашытылған алмұрт суслосынан және (немесе) ашытылған қалпына келтірілген алмұрт шырынынан жасалған, күші 6 пайыздан аспайтын, 20С температурада дайындалған алкогльі аз сусын;
168) ректификацияланған жүзім тектес дистиллят – этил спиртінің көлемдік үлесі 86-дан 96 пайызға дейінгі, ашытылған жүзім сығындыларын, шырыны жауын-шашынын, қалың жауын-шашынды, жүзім тектес дистиллятты дистилляциялау және (немесе) ректификациялау жолымен дайындалған дистиллят;

163) крепленное (ликерное) вино – винодельческая продукция, которая изготовлена в результате полного или неполного брожения целого или дробленого свежего винограда или свежего виноградного сусла, при изготовлении которой добавление винного дистиллята, и (или) винного спирта, и (или) зернового этилового спирта осуществляется исключительно в целях приостановки или прекращения процесса брожения свежего виноградного сусла, допускается выдержка в дубовой таре (для выдержанных вин) или тепловая обработка в стационарных резервуарах и выдержка в условиях регулируемого кислородного режима, которые подразделяются на:
десертные – крепленые вина, объемная доля этилового спирта в которых находится в диапазоне от 12 до 16 процентов, в том числе спирта естественного брожения (натуральная объемная доля этилового спирта) не менее 1,2 процента, массовая концентрация сахаров от 120 до 350 граммов кубический дециметр;
крепкий ликер – ликер с содержанием сахара не менее 250 г/л, крепостью не менее 35 процентов;
164) розлив пива, напитка пивного, сидра казахстанского производства – способ розничной реализации продукции, не предусматривающий его транспортировку и хранение;
165) вино под пленкой – вино, столовое вино, вино ликерное, вино фруктовое (плодовое), технологическим процессом производства которых после полного сбраживания сусла предусмотрено старение в контакте с воздухом или кислородом с образованием пленки специальными дрожжами на поверхности вина. В случае добавления дистиллята винного или дистиллята фруктового, сусла виноградного концентрированного, сусла виноградного концентрированного ректификованного, объемная доля этилового спирта составляет не менее 15 процентов;
166) пунш – ликероводочное изделие крепостью от 15 до 20 процентов с содержанием сахара не менее 300 и не более 400 г/л, изготовленное из ректификованного этилового спирта с добавлением спиртованных соков, морсов из фруктового (плодово-ягодного) сырья, спиртованных настоев эфиромасличного сырья и пищевых ингредиентов;
167) пуаре – слабоалкогольный напиток брожения крепостью не более 6 процентов, изготовленный из сброженного грушевого сусла и (или) сброженного восстановленного грушевого сока без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода либо с насыщением диоксидом углерода в результате брожения грушевого сусла до получения давления диоксида углерода в бутылке не менее 100 кПа при температуре 20оС;
168) дистиллят виноградного происхождения ректификованный – дистиллят с объемной долей этилового спирта от 86 до 96 процентов, изготовленный путем дистилляции и (или) ректификации сброженных виноградных выжимок, дрожжевых осадков, гущевых осадков, дистиллята виноградного происхождения;

169) ректификацияланған жеміс дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 86 пайыздан асатын, жеке дистилляциялау (айдау) немесе ректификациялау жолымен немесе ашытылған жеміс целлюлозасын, жаңа піскен жемістерден ашытылған жеміс шырыны (құйылған жеміс асханасының құрғақ шарабын (шарап материалдарын)), ашытылған жеміс сығындыларын, шырыны жауын-шашынын, қалың жауын-шашынды, жеміс дистиллятын біріктіріп дайындалған дистиллят;
170) ректификацияланған шарап дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 86 пайыздан асатын, құрғақ шарапты (шарап материалдарын) құю арқылы дистилляциялау (айдау) және (немесе) ректификациялау жолымен немесе этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 7,5 пайыз құрғақ ашытылған жүзім шырынын немесе шарап дистиллятын дистиллят;
171) ректификация – бір-біріне қатысты қозғалатын заттар ағындарының көп сатылы булануы және конденсациясы арқылы әр түрлі қайнау температурасы бар ұшпа заттарды бөлудің технологиялық әдісі;
172) ректификацияланған этил спирті – құрамында қант және крахмал бар шикізатты спиртті ашыту әдісімен өндірілген, кейіннен ашытқыларды брагоректификациялау немесе шикі этил спиртін, сондай-ақ тамақ шикізатынан және тамақ шикізатынан, арақтардан этил спиртін өндіру кезінде түзілетін этил спиртінің бас фракциясын ректификациялау арқылы өндірілген, күші кемінде 96 пайыз; құрамында ұшпа қоспалар бар этил спирті.
Тазарту дәрежесіне байланысты ректификацияланған этил спирті спирттерге бөлінеді: жоғары тазарту, "Экстра", "Люкс", "Альфа":
спирт "Альфа" бидайдан, қара бидайдан немесе бидай мен қара бидай қоспасынан өндіріледі;
"Люкс" және "Экстра" спирттері әртүрлі арақатынастағы астық пен астық қоспасынан және картоптан өндіріледі; қоспадағы картоп крахмалының мөлшері "Люкс" спиртін өндіру кезінде 35 пайыздан және "Экстра" спиртін өндіру кезінде 60 пайыздан аспауға тиіс;
жоғары тазартылған алкоголь астықтан, картоптан, мелассадан немесе астық, картоп, қант қызылшасы мен меласса қоспасынан, шикі қанттан және құрамында қант пен крахмал бар басқа шикізаттан, тамақ шикізатынан спирт өндіру кезінде алынған этил спиртінің бас фракциясынан алынады. Жасыл уыт немесе ферменттік препараттар, уытты алмастырғыштар құрамында қант пен крахмал бар тағамдық шикізатты қанттандыру құралы ретінде қолданылады. Арақ пен ликер арақ өнімдерін өндіру үшін этил спиртінің бас фракциясынан өндірілетін этил ректификацияланған спиртті пайдалануға жол берілмейді;

169) дистиллят фруктовый ректификованный – дистиллят с объемной долей этилового спирта более 86 процентов, изготовленный путем дистилляции (перегонки) или ректификации в отдельности или в сочетании сброженной плодовой мезги, сброженного сусла фруктового из свежих плодов (сухого вина фруктового столового наливом (виноматериалов)), сброженных плодовых выжимок, дрожжевых осадков, гущевых осадков, дистиллята фруктового;
170) дистиллят винный ректификованный – дистиллят с объемной долей этилового спирта более 86 процентов, изготовленный путем дистилляции (перегонки) и (или) ректификации сухого вина наливом (виноматериалов), или сброженного насухо сусла виноградного с объемной долей этилового спирта не менее 7,5 процента, или дистиллята винного;
171) ректификация – технологический прием разделения летучих веществ, имеющих различную температуру кипения, путем многоступенчатого испарения и конденсации потоков веществ, движущихся относительно друг друга;
172) ректификованный этиловый спирт – этиловый спирт крепостью не менее 96 процентов, произведенный методом спиртового брожения сахаро – и крахмалосодержащего сырья с последующей брагоректификацией бражки или ректификацией этилового спирта-сырца, а также головной фракции этилового спирта, изготовленной из пищевого сырья, и продуктов переработки, образующихся при производстве этилового спирта из пищевого сырья, водок, ликероводочных изделий, и содержащий сопутствующие летучие примеси.
В зависимости от степени очистки ректификованный этиловый спирт подразделяют на спирты: высшей очистки, "Экстра", "Люкс", "Альфа":
спирт "Альфа" вырабатывается из пшеницы, ржи или из смеси пшеницы и ржи;
спирты "Люкс" и "Экстра" вырабатываются из различных видов зерна и смеси зерна в различных соотношениях, и картофеля; количество крахмала картофеля в смеси не превышает 35 процентов при выработке спирта "Люкс" и 60 процентов – при выработке спирта "Экстра";
спирт высшей очистки вырабатывается из зерна, картофеля, мелассы, или смеси зерна, картофеля, сахарной свеклы и мелассы, сахара-сырца и другого сахаро – и крахмалосодержащего сырья в различных соотношениях, из головной фракции этилового спирта, полученной при выработке спирта из пищевого сырья. В качестве осахаривающих средств сахаро - и крахмалосодержащего пищевого сырья используется зеленый солод или ферментные препараты, заменители солода. Использование ректификованного этилового спирта, вырабатываемого из головной фракции этилового спирта для производства водок и ликероводочных изделий не допускается;

173) ром негізіндегі спиртті сусын – құрамында қант мөлшері 100 г/л-ден аспайтын, күштілігі 30 пайыздан кем емес спиртті сусын, ол хош иістендіргіштерді, тағамдық қоспаларды, бояғыштарды және басқа тағамдық компоненттерді қосу немесе қоспау арқылы ұсталған және/немесе ұсталмаған ром дистилляттарының және/немесе ромның, қант немесе құрамында қант бар басқа да өнімдер қосылған немесе қосылмаған дайындалған (түзетілген) судың қоспасы болып табылады. Егер ром негізіндегі алкоголь сусынын өндіруде дәмдеуіштер және (немесе) татымды қоспалар пайдаланылса, атау "татымды" деген сөзбен толықтырылуы мүмкін;
174) пастерлеу – алкоголь өнімдерін термиялық өңдеудің технологиялық әдісі, оның жарамдылық мерзімін ұзартады;
175) портвейн – күшейтілген (ликерлі) шарап, оның өндірісінде типтік органолептикалық сипаттамаларға қол жеткізу шарап материалдарын емен ыдысында (ескі порттар үшін) ұзақ уақыт ұстау немесе стационарлық резервуарларда термиялық өңдеу және реттелетін оттегі режимі жағдайында ұстау арқылы қамтамасыз етіледі;
176) ром – ром дистиллятын дайындалған (түзетілген) суды ұстамай сұйылту арқылы немесе оны емен ыдысында қоспай немесе қант түсін қосу арқылы жасалған, белгілі бір хош иісі мен дәмі бар, кемінде 37,5 пайыз күшті спиртті сусын. Құрамында қант бар өнімдерді 20 г/л-ден аспайтын мөлшерде инвертті қантқа қосу арқылы ромды тәттілендіруге рұқсат етіледі;
177) ром қосылған пунш – спирт шырындары, жеміс-жидек (жеміс-жидек) шикізатынан жасалған жеміс сусындары, эфир майы шикізаты мен хош иісті заттар қосылған ромнан жасалған ликер-арақ өнімі;
178) ром дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 96 пайыздан аспайтын, қант қамысын қайта өңдеу өнімдерінен ашытылған шырыны айдау жолымен жасалған дистиллят;
179) сидр – ашытылған алма шырынынан және (немесе) құрамында қант бар өнімдерді қоспай немесе қосқанда, қанықпай немесе көмірқышқыл газымен қанықтырумен не алма суслосын бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымына дейін 100 кПа кем емес ашыту нәтижесінде көмірқышқыл газымен қанықтырумен ашытылған алма суслосынан және (немесе) ашытылған қалпына келтірілген алма шырынынан жасалған, 1,5-тен 8 пайызға дейінгі күштілікпен 20С температурада ашытылған алкогольі аз сусын;
180) спирттік ішімдіктер – тамақ шикізатынан және (немесе) құрамында спирті бар тамақ өнімдерінен және (немесе) басқа да алкоголь өнімдерінен ректификацияланған этил спиртін пайдалана отырып өндірілген және ішетін этил спиртіне, шарап пен сыраға жатпайтын алкоголь өнімі;

173) спиртной напиток на основе рома – спиртной напиток, крепостью не менее 30 процентов, с содержанием сахара не более 100 г/л, представляющий собой смесь выдержанных и/или невыдержанных ромовых дистиллятов и/или рома, воды подготовленной (исправленной), с добавлением или без добавления сахара или других сахаросодержащих продуктов, с добавлением или без добавления ароматизаторов, пищевых добавок, красителей и других пищевых компонентов. Наименование может быть дополнено словом "пряный" в случае, если при производстве напитка спиртного на основе рома использовались специи и (или) пряности;
174) пастеризация – технологический прием тепловой обработки алкогольной продукции, увеличивающий срок ее годности;
175) портвейн – крепленое (ликерное) вино, при производстве которого достижение типичных органолептических характеристик обеспечивается путем длительной выдержки вино-наливом (виноматериалов) в дубовой таре (для выдержанных портвейнов) или тепловой обработки в стационарных резервуарах и выдержки в условиях регулируемого кислородного режима;
176) ром – спиртной напиток крепостью не менее 37,5 процента со специфическими ароматом и вкусом, изготовленный путем разбавления дистиллята ромового подготовленной (исправленной) водой без выдержки или с выдержкой его в дубовой таре без добавления или с добавлением сахарного колера. Допускается подслащивание рома путем добавления сахаросодержащих продуктов в количестве не более 20 г/л в пересчете на инвертный сахар;
177) пунш с ромом – ликероводочное изделие, изготовленное из рома с добавлением спиртованных соков, морсов из фруктового (плодово-ягодного) сырья, настоев эфиромасличного сырья и вкусоароматических веществ;
178) дистиллят ромовый – дистиллят с объемной долей этилового спирта не более 96 процентов, изготовленный путем перегонки сброженного сусла из продуктов переработки сахарного тростника;
179) сидр – слабоалкогольный напиток брожения крепостью от 1,5 до 8 процентов, изготовленный из сброженного яблочного сусла и (или) сброженного восстановленного яблочного сока без добавления или с добавлением сахаросодержащих продуктов, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода либо с насыщением диоксидом углерода в результате брожения яблочного сусла до давления диоксида углерода в бутылке не менее 100 кПа при температуре 20оС;
180) спиртные напитки – алкогольная продукция, произведенная с использованием ректификованного этилового спирта из пищевого сырья и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, и (или) другой алкогольной продукции и не относится к питьевому этиловому спирту, вину и пиву;

181) сыра қайнату өнімі – сыра қайнату шикізатынан және (немесе) сырадан жеміс және өзге де өсімдік шикізатын, оларды қайта өңдеу өнімдерін, хош иістендіргіштерді қоспай немесе қосып, этил спиртін қоспай өндірілген алкоголь өнімі;
182) сусыз спирт – есептеулерде қолданылатын шартты ұғым ретінде пайдаланылатын, құрамында суы жоқ жүз пайыз спирт немесе абсолютті алкоголь;
183) сортты шарап – жүзімнен жасалған шарап, оның кемінде 85 пайызы Vitis Vinifera түрінің бір сортына жатады;
184) сыра – сыра қайнату уытынан, арнайы сыра қайнату уытынан, құлмақтан және (немесе) құлмақты қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнімдерден (құлмақ өнімдерінен), сыра шырынын пайдалана отырып дайындалған (түзетілген) судан, уыт сығындысын пайдалана отырып немесе пайдаланбай дайындалған сыра шырынын ашыту процесінде түзілген этил спирті бар сыра қайнату алкоголь өнімі және (немесе осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 8-кестесінде көрсетілгендерді қоспағанда, құрамында қант бар өнімдер, этил спирті, хош иістендіргіштер мен тағамдық қоспалар қосылмаған, сыра қайнататын уыттың және (немесе) арнайы сыра қайнататын уыттың құрамында кемінде 50 пайыз, ал құрамында қант бар өнімдер сыра қайнататын шикізат массасының 10 пайызынан аспайтын мөлшерде болған жағдайда. Сыра қайнатылған уытты астықпен және (немесе) оны қайта өңдеу өнімдерімен (астық өнімдерімен) ішінара ауыстыруға жол беріледі, егер олардың жиынтық массасы алмастырылатын уыт массасының 50 пайызынан аспаса, ал құрамында қант бар өнімдердің массасы уыт, астық және астық өнімдері массасының 5 пайызынан аспаса;
185) спирт шырындары – құрамында спирт бар тамақ өнімдері 25 пайыз, спирт-арақ бұйымдарын жасауға арналған, 16 пайыз – алкогольсіз сусындар жасауға арналған және 20 пайыз – ректификацияланған этил спирті қосылған жеміс шырынынан дайындалған құлпынайдан (құлпынайдан) спирт шырынын жасауға арналған құрамында спирті бар өнім;
186) спиртті морс – 24 және 60 пайыз аралығындағы су-спирт ерітіндісімен жаңа піскен немесе кептірілген жемістерден еритін заттарды алу жолымен дайындалған, құрамында кемінде 24 пайыз (мүкжидек морзасы үшін кемінде 11 пайыз) күші бар спирті бар тамақ өнімдері;
187) спирттелген тұнба – құрамында спирті бар тамақ өнімдері, айналымның 40-тан 90 процентіне дейінгі беріктігі бар, еритін заттарды сулы-спиртті ерітіндімен экстракциялау жолымен жаңа немесе кептірілген ащы-хош иісті және (немесе) хош иісті емес өсімдік шикізатынан немесе басқа да тағамдық шикізаттан дайындалған жартылай фабрикат;

181) пивоваренная продукция – алкогольная продукция, произведенная из пивоваренного сырья и (или) пива без добавления или с добавлением плодового и иного растительного сырья, продуктов их переработки, ароматизаторов, без добавления этилового спирта;
182) безводный спирт – стопроцентный спирт или абсолютный алкоголь, не содержащий воды, используемый как условное понятие, применяемое в расчетах;
183) вино сортовое – вино, изготовленное из винограда, не менее 85 процентов которого относится к одному сорту вида Vitis Vinifera;
184) пиво – пивоваренная алкогольная продукция с содержанием этилового спирта, образовавшегося в процессе брожения пивного сусла, изготовленная из пивоваренного солода, специального пивоваренного солода, хмеля и (или) полученных в результате переработки хмеля продуктов (хмелепродуктов), подготовленной (исправленной) воды с использованием пивных дрожжей, с использованием или без использования солодового экстракта, и (или) сахаросодержащих продуктов, без добавления этилового спирта, ароматизаторов и пищевых добавок, за исключением указанных в таблице 8 приложения 4 к настоящему техническому регламенту, при условии содержания пивоваренного солода и (или) специального пивоваренного солода в количестве не менее 50 процентов, а сахаросодержащих продуктов не более 10 процентов от массы пивоваренного сырья. Допускается частичная замена пивоваренного солода зерном и (или) продуктами его переработки (зернопродуктами) при условии, что их совокупная масса не превышает 50 процентов массы заменяемого солода, а масса сахаросодержащих продуктов – не более 5 процентов массы солода, зерна и зернопродуктов;
185) спиртованные соки – спиртосодержащая пищевая продукция крепостью 25 процентов, предназначенная для изготовления ликероводочных изделий, крепостью 16 процентов – для изготовления безалкогольных напитков и 20 процентов – для изготовления спиртованного сока из земляники (клубники), приготовленная из фруктового сока с добавлением ректификованного этилового спирта;
186) спиртованный морс – спиртосодержащая пищевая продукция крепостью не менее 24 процентов (не менее 11 процентов – для морса из клюквы), изготовленная путем экстрагирования растворимых веществ из свежих или сушеных фруктов водно-спиртовым раствором крепостью от 24 и до 60 процентов;
187) спиртованные настои – спиртосодержащая пищевая продукция, полуфабрикат крепостью от 40 до 90 процентов оборота, приготовленный изготовленный из свежего или сушеного пряно-ароматического и (или) неароматического растительного сырья или другого пищевого сырья путем экстрагирования растворимых веществ водно-спиртовым раствором;

188) спиртті жүзім шырыны (мистель) – құрамында этил спиртінің көлемдік үлесі 12-ден 25 пайызға дейінгі, құрамында қант мөлшері жүзім спирті (мистель шырыны көлемінің кемінде 14 пайызын құрайтын, ректификацияланған этил спирті және (немесе) шарап дистилляты қосылған, құрамында этил спиртінің көлемдік үлесі 12-ден 25 пайызға дейінгі спирті бар тамақ өнімдері;
189) спиртті жеміс шырыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 15-тен 25 пайызға дейінгі, ректификацияланған этил спирті және (немесе) жеміс дистилляты және (немесе) ректификацияланған жеміс дистилляты қосылған жеміс шырынынан жасалған жартылай фабрикат;
190) сыра ашытқысы-Saccharomyces cerevisiae тұқымдасына жататын сыра ашытқысын ашыту үшін қолданылатын ашытқы;
191) сыра шырыны – сыра қайнату шикізатынан алынған суда еритін экстрактивті заттардың суло ерітіндісі;
192) сыра қайнату шикізаты – сыра (сыра сусындары) негізінде дайындалатын сыра және (немесе) сусындар, оның ішінде сыра қайнату уыты, арнайы сыра қайнату уыты, сыра шырыны концентраты, уыт сығындысы, астық өнімдері, құлмақ, құлмақ өнімдері, құрамында қант бар өнімдер жасау үшін пайдаланылатын тамақ өнімдері;
193) сыра уыты – сыра қайнатылған арпадан немесе бидайдан жасалған уыт;
194) сыра қайнататын арпа – сыра қайнататын уыт пен алкоголь өнімдерін жасау үшін қолданылатын белгілі бір аудандастырылған сорттардың арпасы;
195) сыра қайнатпасының концентраты – сыра қайнатпасын шоғырландыру (сусыздандыру, қоюландыру) арқылы жасалған өнім;
196) сыра (сыра сусындары) негізінде жасалатын сусындарға арналған шырын концентраты – сыра (сыра сусындары) негізінде жасалатын сусындарға арналған шырынын шоғырландыру (сусыздандыру, қоюлату) жолымен жасалған өнім;
197) сыра негізінде дайындалатын сыра сусындары (сыра сусындары) – ашыту процесінде пайда болған этил спиртінің көлемдік үлесі бар және сыра қайнату уытынан, сыра шырынынан және (немесе) арнайы сыра қайнату уытынан және (немесе) бидай уытынан және (немесе) астықтан және (немесе) астық өнімдерінен жасалған, сыра шырынынан дайындалған сыра қайнату өнімі 7 пайыздан аспайды (құрамында шикізат массасының 30 пайызынан кем емес уыт бар), дайындалған (түзетілген) су, шырынды пайдалана отырып, этил спиртін қоспай, сыраны және (немесе) арнайы сыраны және (немесе) бидай сырасын қоса отырып немесе қоспай, Кеден одағының техникалық регламентіне сәйкес сыраға қолдануға рұқсат етілген арнайы бидай және (немесе) уыт сығындысы, астық өнімдері, құрамында қант бар өнімдер, құлмақ және (немесе) құлмақ өнімдері, жеміс (жеміс-жидек) және өзге де өсімдік шикізаты, оларды қайта өңдеу өнімдері, хош иістендіргіштер, тағамдық қоспалар КО 029/2012, этил спиртін қоспай дайындалады;

188) сусло виноградное спиртованное (мистель) – спиртосодержащая пищевая продукция с объемной долей этилового спирта от 12 до 25 процентов, изготовленная из сусла виноградного, с содержанием сахара не менее 14 процентов от объема сусла виноградного спиртованного (мистеля) с добавлением ректификованного этилового спирта и (или) дистиллята винного;
189) сусло фруктовое спиртованное – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта от 15 до 25 процентов, изготовленный из сусла фруктового с добавлением ректификованного этилового спирта, и (или) дистиллята фруктового, и (или) дистиллята фруктового ректификованного;
190) дрожжи пивные – дрожжи, применяемые для сбраживания пивного сусла, относящиеся к семейству Saccharomyces cerevisiae;
191) пивное сусло – водный раствор водорастворимых экстрактивных веществ, извлеченных из пивоваренного сырья;
192) пивоваренное сырье – пищевая продукция, используемая для изготовления пива и (или) напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков), в том числе пивоваренный солод, специальный пивоваренный солод, концентрат пивного сусла, солодовый экстракт, зернопродукты, хмель, хмелепродукты, сахаросодержащие продукты;
193) пивоваренный солод – солод, изготовленный из пивоваренного ячменя или пшеницы;
194) пивоваренный ячмень – ячмень определенных районированных сортов, применяемый для изготовления пивоваренного солода и алкогольной продукции;
195) концентрат пивного сусла – продукция, изготовленная путем концентрирования (обезвоживания, сгущения) пивного сусла;
196) концентрат сусла для напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков) – продукция, изготовленная путем концентрирования (обезвоживания, сгущения) сусла для напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков);
197) напитки пивные, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки) – пивоваренная продукция с содержанием с объемной долей этилового спирта, образовавшегося в процессе брожения, и изготовленная из пивоваренного солода, пивного сусла , и (или) специального пивоваренного солода, и (или) пшеничного солода, и (или) зерна, и (или) зернопродуктов, не более 7 процентов, изготовленная из пивного сусла (с содержанием солода не менее 30 процентов массы сырья), подготовленной (исправленной) воды, с использованием дрожжей, без добавления этилового спирта, с добавлением или без добавления пива, и (или) пива специального, и (или) пива пшеничного, и (или) пива пшеничного специального, и (или) солодового экстракта, зернопродуктов, сахаросодержащих продуктов, хмеля и (или) хмелепродуктов, фруктового (плодово-ягодного) и иного растительного сырья, продуктов их переработки, ароматизаторов, пищевых добавок, разрешенных к применению для пива в соответствии ТР ТС 029/2012, без добавления этилового спирта;

198) сатушы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген, дара кәсіпкер ретінде тіркелген, өнімді сатып алушыға (тұтынушыға) өткізетін заңды немесе жеке тұлға;
199) спирттеу – ректификацияланған этил спиртін, шарап дистиллятын, жеміс дистиллятын, бал дистиллятын, ректификацияланған шарап дистиллятын, ректификацияланған жеміс дистиллятын, жүзім тектес дистиллятты қосудың технологиялық тәсілі;
200) шырын – этил спиртін, сыраны, мидті, аз алкогольді ашыту сусындарын өндіруде қолданылатын шикізаттың экстрактивті заттарының сулы ерітіндісі;
201) сығынды – өсімдік шикізатының экстрактивті және (немесе) хош иісті заттары бар және өсімдік шикізатын экстракциялау тәсілімен алынған өнім;
202) тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар арақ-37,5-тен 56 пайызға дейінгі беріктігі жұмсақ, араққа тән дәмі бар түссіз су-спирт ерітіндісі болып табылатын, астық шикізатынан ректификацияланған этил спиртін арнайы дайындалған (түзетілген) сумен араластыру арқылы алынған, осы су-спирт ерітіндісін кейіннен белсенді көмірмен өңдеусіз немесе өңдеусіз алынған арақ құрғақ майсыздандырылған сүтпен өңдеумен, содан кейін белгіленген гранулометриялық құрамы бар кварц құмы арқылы сүзу. Ащы-хош иісті, жемісті (жемісті) және өсімдік және тамақ шикізатының басқа да түрлерінен алынатын хош иісті спирттер мен спиртті тұнбаларға, өсімдік шикізатының сығындыларына, эфир майларына, хош иісті табиғи заттарға, тағамдық қоспаларға, кешенді тағамдық қоспаларға және басқа да тағамдық ингредиенттерге жол беріледі;
203) тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар шарап – алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат) дайындалған белгілі бір сортты жүзімнен немесе құжаттармен (құжаттармен) регламенттелген шараптан, белгілі бір географиялық объектінің шекарасында өсетін, қайта өңделетін және бөтелкеге құйылатын Vitis vinifera түріндегі жүзім сорттарының қоспасынан жасалған шарапты атауында көрсетілген шарапты, және осы географиялық объектіге тән табиғи жағдайлармен және (немесе) адам факторымен анықталатын қасиеттерге ие, алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделген пайдаланылатын агротехникалық және технологиялық тәсілдермен алынатын шарап (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе өзге де құжат);

198) продавец – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя, реализующие продукцию приобретателю (потребителю);
199) спиртование – технологический прием добавления ректификованного этилового спирта, дистиллята винного, дистиллята фруктового, дистиллята медового, дистиллята винного ректификованного, дистиллята фруктового ректификованного, дистиллята виноградного происхождения ректификованного;
200) сусло – водный раствор экстрактивных веществ сырья, используемый в производстве этилового спирта, пива, медовухи, слабоалкогольных напитков брожения;
201) экстракт – продукт, содержащий экстрактивные и (или) вкусоароматические вещества растительного сырья и полученный способом экстрагирования растительного сырья;
202) водка с защищенным наименованием места происхождения товара – водка, представляющая собой бесцветный водно-спиртовой раствор крепостью от 37,5 до 56 процентов с мягким, присущим водке вкусом, получаемая путем смешивания ректификованного этилового спирта из зернового сырья со специально подготовленной (исправленной) водой с последующей обработкой этого водно-спиртового раствора активным углем, без обработки или с обработкой сухим обезжиренным молоком, с последующим фильтрованием через кварцевый песок с установленным гранулометрическим составом. Допускаются ароматные спирты и спиртованные настои, получаемые из пряно-ароматического, фруктового (плодового) и других видов растительного и пищевого сырья, экстракты растительного сырья, эфирные масла, вкусоароматические натуральные вещества, пищевые добавки, комплексные пищевые добавки и другие пищевые ингредиенты;
203) вино с защищенным наименованием места происхождения товара – вино, изготовленное из винограда определенного сорта или регламентированной документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), смеси сортов винограда вида Vitis vinifera, который произрастает, перерабатывается и бутилируется в границах определенного географического объекта, допускается указывать указываемого в наименовании вина, и обладающее свойствами, которые определяются характерными для данного географического объекта природными условиями и (или) человеческим фактором, используемыми агротехническими и технологическими приемами, предусмотренными документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ);

204) тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар виски (қазақстандық виски) – этил спиртінің көлемдік үлесі 40 пайыздан кем емес, ерекше хош иісі, дәмі мен түсі бар, қазақстандық уытталған ұсталған дистилляттардан, ұсталған және/немесе ұсталмаған вискалық қазақстандық дәнді дистилляттардан немесе дайындалған (түзетілген) су, кейіннен емен бөшкелерінде ұсталған немесе ұсталмаған спиртті сусын. Қазақстандық виски дистилляттарын өндіру кезінде микробтық текті препараттарды қолдануға (пайдалануға) жол берілмейді.
205) тәтті тұнбалар – құрамында қант мөлшері 80-ден кем емес және 300 г/л-ден аспайтын 16 пайыздан 29 пайызға дейінгі тұнбалар;
206) тәттілендіру – алкоголь өніміне сахароза, ақ қант, сары қант, тазартылған қант, декстроза (глюкоза), глюкоза сиропы, глюкоза-фруктоза сиропы, крахмал мелассасы, мальтоза немесе жоғары қантталған меласса, сұйық қант, инвертті қант, инвертті қант сиропы, фруктоза, концентрацияланған жүзім шырынын, ректификацияланған, концентрацияланған жүзім, қант түсі, бал, кератония (кароб) жемістерінен алынған сироп, ұқсас қасиеттері бар кез-келген табиғи көмірсулар қосудың технологиялық әдісі. Шарап өнімдерін өндіруде түйіршіктелген қант, тазартылған қант, ақ қант, сахароза, декстроза, фруктоза, глюкоза, жүзім шырыны, концентрацияланған жүзім шырыны, концентрацияланған жүзім шырыны, ректификацияланған жүзім шырыны, жеміс шырыны немесе концентрацияланған жеміс шырыны, карамелденген қант, бал, шарап өндірісінде-концентрацияланған жүзім шырыны қосу арқылы жүзеге асырылады, жеміс шарабын өндіруде шоғырланған ректификацияланған жүзім шырыны – түйіршіктелген қантты, тазартылған қантты, ақ қантты, сахарозаны, декстрозаны, фруктозаны, глюкозаны, жеміс шырыны немесе концентрацияланған жеміс шырыны қосу арқылы тәттілендіру;
207) текила – белгілі бір дәмі мен хош иісі бар, этил спиртінің көлемдік үлесі 35,0-55,0 пайызды құрайтын, тек алкогольді ашыту және көгілдір агаваның өзегінен алынған, алдын ала немесе кейіннен гидролизденген немесе термиялық өңдеуден өткен, сондай-ақ мәдени және/немесе мәдени емес ашытқылардың көмегімен алкогольді ашыту арқылы жасалған спирттік сусын. Шырын тотықсыздандырғыш қанттардың жалпы санының 49% - нан аспайтын пропорцияда қантпен қанықтыруға жол беріледі, бұл ретте оларды суық күйінде араластыруға жол берілмейді. Текила пісу процесінде түс ала алады, сонымен қатар өндіруші елдің қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін тағамдық қоспаларды қосуға рұқсат етіледі.
Сусынның ағаш бөшкедегі ұстау мерзіміне байланысты екі айдан үш жылға дейін және одан да көп жыл ішінде текиланың келесі түрлері бөлінеді: күміс, алтын, демалған, ұстау, қосымша ұстау, ультра ұстау:
күміс (күміс) – мөлдір, міндетті түрде түссіз, қоспасыз текила, оның ұстау процесі екі айдан аз уақыт ішінде емен немесе Энсино емен контейнерлерімен жанасады;
алтын (Gold) – ұсталған күміс текиланы, қосымша немесе ультра ұсталған текиламен араластыру нәтижесінде алынған текила;
ұсталған – кемінде екі ай бойы Энсино емен немесе емен ағашымен тікелей жаансқан текила;
экстра – ұсталған-контейнерлердің максималды сыйымдылығы 600 литр болатын Энсино емен немесе емен ағашымен тікелей жаансқан кемінде бір жыл ұсталған текила;
ультра ұсталған текила, кемінде үш жыл бойы емен немесе Энсино емен ағашымен тікелей жанасқан, контейнерлердің максималды сыйымдылығы 600 литр;

204) виски с защищенным наименованием места происхождения товара (казахстанский виски) – спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов со специфическим ароматом, вкусом и цветом, изготовленный из казахстанских висковых солодовых выдержанных дистиллятов, висковых казахстанских зерновых выдержанных и/или невыдержанных дистиллятов или их купажа с добавлением или без добавления подготовленной (исправленной) воды и сахарного колера с последующей выдержкой или без выдержки в дубовых бочках. При производстве висковых казахстанских дистиллятов не допускается применение (использование) препаратов микробного происхождения.
205) настойка сладкая – настойка крепостью от 16 до 29 процентов с содержанием сахара не менее 80 и не более 300 г/л;
206) подслащивание – технологический прием добавления в алкогольную продукцию сахарозы, белого сахара, желтого сахара, сахара-рафинада, декстрозы (глюкозы), глюкозного сиропа, глюкозо-фруктозного сиропа, крахмальной патоки, мальтозной или высоко-осахаренной патоки, жидкого сахара, инвертного сахара, сиропа инвертного сахара, фруктозы, сусла виноградного концентрированного ректификованного, сусла виноградного концентрированного, сахарного колера, меда, сиропа из плодов цератонии (рожкового дерева), любых натуральных углеводов, имеющих аналогичные свойства. При производстве винодельческой продукции подслащивание осуществляется путем добавления сахара-песка, сахара-рафинада, белого сахара, сахарозы, декстрозы, фруктозы, глюкозы, сусла виноградного, сусла виноградного концентрированного, сусла виноградного концентрированного ректификованного, сусла фруктового или сусла фруктового концентрированного, карамелизованного сахара, меда, при производстве вина – путем добавления сусла виноградного концентрированного, сусла виноградного концентрированного ректификованного, при производстве вина фруктового – путем добавления сахара-песка, сахара-рафинада, белого сахара, сахарозы, декстрозы, фруктозы, глюкозы, сусла фруктового или сусла фруктового концентрированного;
207) текила – спиртной напиток со специфическим вкусом и ароматом, с объемной долей этилового спирта 35,0-55,0 процентов, изготавливаемый исключительно путем спиртового брожения и дистилляции сусла, полученного из сердцевины голубой агавы, предварительно или впоследствии гидролизованных или подвергнутых термической обработке, а также алкогольной ферментации с помощью культивированных и/или некультивированных дрожжей. Допускается насыщение сусла сахарами в пропорции не превышающей 49 процентов от общего количества восстановительных сахаров, при этом их смешивание в холодном виде недопустимо. Текила может приобретать цвет в процессе созревания, также допускается добавление пищевых добавок, соответствующих требованиям действующего законодательства страны-изготовителя.
В зависимости от срока выдержки напитка в деревянной бочке от двух месяцев до трех и более лет выделяют следующие типы текилы:
серебряная, золотая, отдохнувшая, выдержанная, экстра выдержанная, ультра-выдержанная:
серебряная (Silver) – прозрачная, не обязательно бесцветная текила без добавок, процесс выдержки которой составляет менее двух месяцев в контакте с тарой из дуба или дуба Энсино;
золотая (Gold) – текила, полученная в результате смешивания серебряной текилы с выдержанной, экстра-выдержанной или ультра-выдержанной текилой.
выдержанная – текила, выдержанная в течение не менее двух месяцев в прямом контакте с древесиной дуба или дуба Энсино;
экстра-выдержанная – текила, выдержанная в течение не менее одного года в прямом контакте с древесиной дуба или дуба Энсино с максимальной вместимостью контейнеров 600 литров;
ультра-выдержанная – текила, выдержанная не менее трех лет в прямом контакте с древесиной дуба или дуба Энсино с максимальной вместимостью контейнеров 600 литров;

208) тұнық шарап – көмірқышқыл газымен қанықпай жасалған шарап, асхана шарабы, ликер шарабы, жеміс шарабы. Тұнық шараптағы көмірқышқыл газының концентрациясы атмосфералық қысымға тепе-теңдік концентрациясынан аспайды;
209) төрт жылдық коньяк – емен ағашымен байланыста кемінде төрт жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк: емен бөшкелері, немесе емен тойтармасы бар резервуарлар (эмальданған немесе тот баспайтын болаттан жасалған);
210) тұтынушылық қаптама (ыдыс) – түпкілікті тұтынушыға сатылатын өнімді сатуға немесе бастапқы буып-түюге арналған қаптама.
211) тұнбалар – құрамында қант мөлшері 300 г/л-ден аспайтын, тағамдық ингредиенттерді пайдалана отырып дайындалған, күштілігі 16 пайыздан 60 пайызға дейінгі ликер-арақ бұйымы;
212) төрт жылдық бренди – этил спиртінің көлемді үлесі кемінде 40 пайыз болатын, емен ағашымен кемінде 4 жыл байланыста болған коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған шарап өнімдері;
213) таза дақылдың ашытқысы – бір жасушадан оқшауланған және алкоголь өнімдерінің белгілі бір түрлерін өндіру үшін селекция арқылы арнайы таңдалған ашытқы;
214) термиялық өңдеу – өндіріс сатысында алкоголь өнімдерін жылумен және (немесе) суықпен өңдеу;
215) технологиялық қосындылар – алкоголь өнімін (сүзгі материалдарының талшықтары, қыртыс шаңы, полимер шаңы) ұстау (сақтау), сүзу және (немесе) жабу нәтижесінде пайда болатын қосындылар;
216) тираж – бөтелкедегі тираж қоспасын құюды, бөтелкелерді тығындауды және тығынды бекітуді қамтитын көбікті шараптарды, жүзім шампанының көбікті шараптарын және бөтелкедегі көбікті інжу шараптарын өндірудің технологиялық процесі;
217) тираждық қоспасы – классикалық тәсілмен көбікті шарап,көбікті жүзім шампан шарабы, бөтелкедегі тәсілмен көбікті інжу шарабы өндірісінде қайталама ашытуға арналған және сүзгіден өткен құйылған өңделген шарап қоспаларының кювесінен, тираждық (резервуарлық) ликерден және таза мәдениет ашытқысының таза өсірінділері мен жабысқақ заттардан дайындалған жартылай фабрикат;
218) тираждық (резервуарлық) ликер – жарқыраған шараптарды, жарқыраған жүзім шампан шараптарын, жарқыраған меруерт шараптарын өндіруде қайталама ашытуға арналған және сүзгіден өткен құйылған өңделген шарап қоспаларынан жасалған, қант және (немесе) концентрацияланған жүзім шырыны қосылған кюведен, өндірісте қолданылатын жарқыраған шарапта концентрацияланған ректификацияланған жүзім шырынынан тұратын жартылай фабрикат. Тираждық (резервуарлық) ликерді лимон қышқылымен қышқылдандыруға жол беріледі;

208) вино тихое – вино, столовое вино, вино ликерное, вино фруктовое, изготовленное без насыщения диоксидом углерода. Концентрация диоксида углерода в вине тихом не превышает концентрации, равновесной атмосферному давлению;
209) коньяк четырехлетний – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее четырех лет в контакте с древесиной дуба: дубовых бочках, дубовых бутах или резервуарах (эмалированных или из нержавеющей стали) с дубовой клепкой;
210) потребительская упаковка (тара) – упаковка, предназначенная для продажи или первичной упаковки продукции, реализуемой конечному потребителю;
211) настойка – ликероводочное изделие крепостью от 16 до 60 процентов с содержанием сахара не более 300 г/л, изготовленное с использованием пищевых ингредиентов;
212) бренди четырехлетний – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в контакте с древесиной дуба не менее 4 лет;
213) дрожжи чистой культуры – дрожжи, выделенные из одной клетки и специально подобранные путем селекции для производства определенных видов алкогольной продукции;
214) термообработка – обработка алкогольной продукции теплом и (или) холодом на стадии производства;
215) технологические включения – включения, образующиеся в результате выдержки (хранения), фильтрации и (или) укупорки алкогольной продукции (волокна фильтровальных материалов, корковая пыль, полимерная пыль);
216) тираж – технологический процесс производства вин игристых вин, вин игристых вин виноградных шампанских и вин игристых жемчужных бутылочным способом, включающий розлив тиражной смеси в бутылки, укупорку бутылок и закрепление пробки;
217) тиражная смесь – полуфабрикат, предназначенный для вторичного брожения при производстве получении вина игристого вина классическим способом, вина игристого виноградного шампанского, вина игристого жемчужного бутылочным способом и приготовленный из кюве обработанных купажей вина наливом, прошедших фильтрацию, из тиражного (резервуарного) ликера и разводки чистой культуры дрожжей чистой культуры и оклеивающих веществ;
218) тиражный (резервуарный) ликер – полуфабрикат, предназначенный для вторичного брожения при производстве вин игристых, вин игристых виноградных шампанских, вин игристых жемчужных и приготовленный из обработанных купажей вина наливом, прошедших фильтрацию, состоящий из кюве с добавлением сахара и (или) концентрированного виноградного сусла, концентрированного ректификованного виноградного сусла в используемой в производстве игристого вина при его вторичном брожении. Допускается подкисление тиражного (резервуарного) ликера лимонной кислотой;

219) уыт – дәнді сіңдіру, өну (алкоголь өндірісі үшін) және кептіру (сыра қайнату өндірісі үшін) арқылы жасалған өнім;
220) уыт сығындысы – сыра қайнататын уыттан және (немесе) арнайы сыра қайнататын уыттан экстрактивтік заттарды экстракциялау (алу) және экстрактивтік заттар ерітіндісін шоғырландыру жолымен өндірілген өнім;
221) "ҰК" ұсталған коньяк – емен бөшкелерінде немесе емен буттарында кемінде алты жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк;
222) "ҰКҰК" ұсталған коньяк – емен бөшкелерінде немесе емен буттарында кемінде сегіз жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк;
223) ұсталған шарап – контейнерлерде (емен ыдысынан басқа) 12 айдан кем емес немесе емен ыдысында 6 айдан кем емес құюға дейін міндетті түрде ұсталған шарап, кемінде 18 ай ыдыстарда құюға дейін міндетті түрде ұсталған ликер шарабы немесе жеміс шарабы, резервуар әдісімен дайындалған және одан кейін ескірген жоғары сапалыкөбікті немесе көбікті шарап резервуардағы ашытқыдағы қайталама ашытудың аяқталуы кемінде 6 ай, классикалық әдіспен жасалған және бөтелкеде кемінде 9 ай ұсталған жоғары сапалы көбікті немесе көбікті шарап;
224) ұстау, жетілу – алкоголь өнімін технологиялық нұсқаулықтарда белгіленген уақыт кезеңі ішінде реттелетін жағдайларда сақтаудың технологиялық әдісі, оның барысында физикалық-химиялық, биохимиялық немесе микробиологиялық өзгерістердің ағымы қамтамасыз етіледі, нәтижесінде алкоголь өнімі жаңа қасиеттер мен сипаттамаларға ие болады;
225) ұсталған алма дистилляты (кальвадос) – этил спиртінің көлемдік үлесі 55-тен 70 пайызға дейінгі алма дистилляты, жас алма дистиллятын бүкіл ұстау кезеңінде емен ағашымен тұрақты байланыста ұстау арқылы алынған дистиллят;
226) ұсталған шампан – бөлшек саудада сату кезінде қаптама болып табылатын ыдыстарда қайталама ашыту аяқталғаннан кейін кемінде 9 ай ұсталған шампан;
227) ұсталған коньяк дистилляты-этил спиртінің көлемдік үлесі 55,0% - дан 70,0% - ға дейінгі, бүкіл ұстау кезеңінде емен ағашымен тұрақты байланыста болған коньяк дистилляты;
228) ұсталмаған виски дистилляты – күші 94,8% аспайтын дәнді, бастапқы шикізаттың дәмі мен хош иісі бар дәнді дақылдардан (арпа, және/немесе қара бидай, және/немесе бидай, және/немесе жүгері және/немесе басқа да түрлер) ашытылған дәнді және/немесе уыт шырынын бір немесе бірнеше рет айдау арқылы өндірілген дистиллят. Виски дистилляттарды өндіру кезінде микробтық шыққан препараттарды қолдануға (пайдалануға) жол берілмейді;

219) солод – продукция, изготовленная из зерна путем его замачивания, проращивания (для спиртового производства) и сушки (для пивоваренного производства);
220) солодовый экстракт – продукция, произведенная путем экстрагирования (извлечения) экстрактивных веществ из пивоваренного солода и (или) специального пивоваренного солода и концентрирования раствора экстрактивных веществ;
221) коньяк, выдержанный "КВ" – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее шести лет в дубовых бочках или дубовых бутах;
222) коньяк выдержанный "КВВК" – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее восьми лет в дубовых бочках или дубовых бутах;
223) вино выдержанное – вино с обязательной выдержкой до розлива в емкостях (кроме дубовой тары) не менее 12 месяцев или в дубовой таре не менее 6 месяцев, вино ликерное или вино фруктовое с обязательной выдержкой до розлива в емкостях не менее 18 месяцев, вино игристое или вино игристое высокого качества, изготовленные резервуарным методом и выдержанные после окончания вторичного брожения на дрожжах в резервуаре не менее 6 месяцев, вино игристое или вино игристое высокого качества, изготовленные классическим методом и выдержанные в бутылках не менее 9 месяцев;
224) выдержка, созревание – технологический прием хранения алкогольной продукции в регулируемых условиях в течение периода времени, установленного в технологических инструкциях, в течение которого обеспечивается протекание физико-химических, биохимических или микробиологических превращений, в результате которых алкогольная продукция приобретает новые свойства и характеристики;
225) дистиллят яблочный выдержанный (кальвадосный) – дистиллят яблочный с объемной долей этилового спирта от 55 до 70 процентов, полученный путем выдержки дистиллята яблочного молодого в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки;
226) шампанское выдержанное – шампанское, выдержанное не менее 9 месяцев после окончания вторичного брожения в емкостях, являющихся упаковкой при их розничной реализации;
227) дистиллят коньячный выдержанный – коньячный дистиллят с объемной долей этилового спирта от 55 процентов до 70 процентов, находившийся в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки;
228) дистиллят висковый невыдержанный – зерновой дистиллят крепостью не более 94,8% об., изготовленный одно- или многократной дистилляцией сброженного зернового и/или солодового сусла из зерна злаковых культур (ячмень, и/или рожь, и/или пшеница, и/или кукуруза, и/или других видов), имеющий вкус и аромат исходного сырья. При производстве висковых дистиллятов не допускается применение (использование) препаратов микробного происхождения;

229) үш жылдық коньяк – емен ағашымен жанасқан кемінде үш жыл ұсталған коньяк дистилляттарынан жасалған коньяк: емен бөшкелері, емен буттары немесе емен тойтармасы бар резервуарлар (эмальданған немесе тот баспайтын болаттан жасалған);
230) үш жылдық бренди – этил спиртінің көлемді үлесі кемінде 40 пайыз болатын, емен ағашымен кемінде 3 жыл жанасқан коньякқа арналған шарап дистилляттарынан (коньяк дистилляттарынан) жасалған шарап жасау өнімі;
231) хош иістендірілген шарап – этил спиртінің көлемдік үлесі 14,5 пайыздан 22 пайызға дейінгі, ректификацияланған шарап дистилляты, шарап дистилляты немесе ректификацияланған этил спирті, сондай-ақ құрамында қант бар және табиғи дәм-хош иісті заттар қосылған ликерлі шараптан және (немесе) шараптан дайындалған шарап жасау өнімі;
232) хош иісті сидр – табиғи хош иісті заттар қосылған сидр;
233) хош иісті жеміс сидрі – табиғи хош иісті заттар қосылған жемісті сидр;
234) хош иісті шарап – 14,5-тен 22 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемдік үлесі бар, ректификацияланған шарап дистилляты, шарап дистилляты немесе ректификацияланған этил спирті, сондай-ақ құрамында қант бар және табиғи хош иісті заттар қосылған ликер шарабынан және (немесе) шараптан жасалған шарап жасау өнімі;
235) жемісті нығайтылған хош иістендірілген шарап - құрамында қант бар заттар қосылған немесе қосылмаған, табиғи хош иісті заттар немесе хош иісті препараттар қосылған жемісті нығайтылған шарап.
236) хош иістендірілген шарап сусыны – 7-ден 22 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемдік үлесі бар шарап сусыны, шарап дистилляты, тағамдық шикізаттан алынған ректификацияланған этил спирті немесе ректификацияланған жүзім тектес дистиллят, ректификацияланған шарап дистилляты, құрамында қант бар өнімдер, табиғи дәм-хош иісті заттар қосылған шарап-құйылған (шарап материалдары) асханалық шараптан жасалған сусын;
237) хош иісті жемісті шарап сусыны-табиғи хош иісті заттар қосылған этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 15 пайыз болатын жемісті шарап сусыны;
238) хош иістендіру – хош иісті заттар мен препараттарды, оның ішінде табиғи заттарды қосу арқылы алкоголь өнімдеріне белгілі бір хош иіс берудің технологиялық әдісі;
239) хош иісті спирт – құрамында хош иісті хош иісті заттар бар, құрамында 60-тан 80 пайызға дейінгі күші бар ликер-арақ өндірісінің жартылай фабрикаты болып табылатын, сулы-спиртті ерітіндіні эфир-майлы шикізатпен немесе өсімдік шикізатының спиртті инфузияларын, спиртті шырындарды және жеміс-жидек (жеміс-жидек)шикізатынан немесе басқа да хош иісті шикізаттан айдау жолымен дайындалған спиртті құрамында тамақ өнімі шикізат, эфир майларының, балдың, прополистің, эфир майының және басқа да дәм-хош иісті шикізаттың сулы-спиртті ерітінділері;

229) коньяк трехлетний – коньяк, изготовленный из коньячных дистиллятов, выдержанных не менее трех лет в контакте с древесиной дуба: дубовых бочках, дубовых бутах или резервуарах (эмалированных или из нержавеющей стали) с дубовой клепкой;
230) бренди трехлетний – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта не менее 40 процентов, изготовленная из дистиллятов винных для бренди (дистиллятов коньячных), выдержанных в контакте с древесиной дуба не менее 3 лет;
231) вино ароматизированное – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 14,5 до 22 процентов, изготовленная из вина и (или) вина ликерного с добавлением дистиллята винного ректификованного, дистиллята винного или ректификованного этилового спирта, а также сахаросодержащих и натуральных вкусоароматических веществ;
232) сидр ароматизированный – сидр, изготовленный с добавлением натуральных вкусоароматических веществ;
233) сидр фруктовый ароматизированный – сидр фруктовый, изготовленный с добавлением натуральных вкусоароматических веществ;
234) вино ароматизированное – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 14,5 до 22 процентов, изготовленная из вина и (или) вина ликерного с добавлением дистиллята винного ректификованного, дистиллята винного или ректификованного этилового спирта, а также сахаросодержащих и натуральных вкусоароматических веществ;
235) вино фруктовое крепленое ароматизированное – вино фруктовое крепленое, произведенное с добавлением натуральных вкусоароматических веществ или вкусоароматических препаратов, без добавления или с добавлением сахаросодержащих веществ;
236) винный напиток, ароматизированный – винный напиток с объемной долей этилового спирта от 7 до 22 процентов, изготовленный из столового вина наливом (виноматериалов) с добавлением дистиллята винного, ректификованного этилового спирта из пищевого сырья или дистиллята виноградного происхождения ректификованного, дистиллята винного ректификованного, сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ;
237) винный напиток фруктовый ароматизированный – винный напиток фруктовый с объемной долей этилового спирта не менее 15 процентов, изготовленный с добавлением натуральных вкусоароматических веществ;
238) ароматизация – технологический прием придания определенного аромата алкогольной продукции путем добавления вкусоароматических веществ и препаратов, в том числе натуральных;
239) ароматный спирт – спиртосодержащая пищевая продукция, представляющая собой полуфабрикат ликероводочного производства крепостью от 60 до 80 процентов, содержащий вкусоароматические ароматические вещества, изготовленный получаемый путем перегонки водно-спиртованного раствора с эфирно-масличным сырьем, или спиртованных настоев растительного сырья, спиртованных соков и морсов или другого ароматического сырья, из фруктового (плодово-ягодного) сырья, водно-спиртовых растворов эфирных масел, меда, прополиса, эфиромасличного и другого вкусоароматического сырья;

240) шараптағы жемістер (жеміс шарабындағы жемістер) – этил спиртінің көлемдік үлесі 15-тен 22 пайызға дейін, құрамында шарапқа (жеміс шарабына) құйылған, массалық үлесі 20-дан 60 пайызға дейінгі жемістер бар шарап жасау өнімі;
241) шампан – 10,5-тен 13 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемді үлесі және 20оС температурада кемінде 350 кПа бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы бар көбікті шарап, қысыммен тығыздалған ыдыстарда жүзімнің белгілі бір сорттарынан жасалған шарапты (шарап материалын) құю арқылы қайталама ашыту нәтижесінде өндіріледі;
242) шарап сусыны жемісті газдалған-этил спиртінің көлемдік үлесі 9-дан 12,5 пайызға дейінгі жеміс-жидек сусыны, жеміс-жидек асханасының шарабынан жасалған, көмірқышқыл газымен қаныққан, бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы 20ºС температурада кемінде 300 кПа;
243) шарап сусыны – құрамында кемінде 50 пайыз шарап және (немесе) жүзім шырыны бар, тамақ шикізатынан, шарап дистиллят, ректификацияланған шарап дистилляты, жүзім спирті шырыны қосылған немесе қосылмаған этил спиртінің көлемдік үлесі 7-ден 22 пайызға дейінгі көміртегі диоксидімен қаныққан немесе қанықпаған (мистель), құрамында қант бар өнімдер, табиғи хош иісті заттар, тағамдық бояғыштары бар шарап жасау өнімі;
244) шарап – этил спиртінің көлемдік үлесі 8,5 пайыздан (қорғалған географиялық көрсеткіші бар шарапты немесе тауар шығарылған жерінің қорғалған атауы бар шарапты қоспағанда) 22 пайызға дейін (үстел шарабын қоспағанда), жаңа піскен жүзім жидектерін, ректификацияланған этил спиртін қоспай жүзім шырыны толық немесе толық ашытпау нәтижесінде дайындалған, сондай-ақ жүзімнің шоғырланған және (немесе) шоғырланған ректификацияланған жүзімнің тұнбасын (асханалық шарапты қоспағанда) қоспай жасалған шарап жасау өнімі. Қорғалған географиялық көрсеткіші бар шарапта немесе тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар шарапта дайын өнім көлемінің кемінде 4,5 пайызы этил спиртінің көлемдік үлесі болуы мүмкін. Асханалық шараптағы этил спиртінің көлемдік үлесі дайын өнім көлемінің 17 пайызынан аспауға тиіс. Байытуға немесе тәттілендіруге тек асханалық шарап өндірісінде рұқсат етіледі. Байыту немесе тәттілендіру кезінде концентрацияланған жүзім шырыны және (немесе) концентрацияланған ректификацияланған жүзім шырыны қосу дайын өнімдегі этил спиртінің көлемдік үлесін 4 пайыздан аспайтын мөлшерде жүзеге асырылады. Үстел шарабын өндіру кезінде байыту толық ашытылмаған жүзім шырынына немесе ашыту процесі аяқталмаған шарапқа, ал тәттілендіру – құю сәтіне дейін технологиялық процестің кез келген сатысында-шоғырланған жүзім шырыны және (немесе) шоғырланған ректификацияланған жүзім шырыны қосу жолымен жүзеге асырылады;

240) фрукты в вине (фрукты в вине фруктовом) – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 15 до 22 процентов, содержащая фрукты, массовая доля которых составляет от 20 до 60 процентов, залитые вином (вином фруктовым);
241) шампанское – игристое вино с объемной долей этилового спирта от 10,5 до 13 процентов и давлением диоксида углерода в бутылке не менее 350 кПа при температуре 20оС, произведенное в результате вторичного брожения вина наливом (виноматериала), изготовленного из определенных сортов винограда, в герметичных сосудах под давлением;
242) винный напиток фруктовый газированный – винный напиток фруктовый с объемной долей этилового спирта от 9 до 12,5 процента, изготовленный из вина фруктового столового наливом с насыщением диоксидом углерода, с давлением диоксида углерода в бутылке не менее 300 кПа при температуре 20ºС;
243) винный напиток – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 7 до 22 процентов с насыщением или без насыщения диоксидом углерода, содержащая не менее 50 процентов вина и (или) сусла виноградного, изготовленная без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, дистиллята винного, дистиллята винного ректификованного, сусла виноградного спиртованного (мистеля), сахаросодержащих продуктов, натуральных вкусоароматических веществ, пищевых красителей;
244) вино – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 8,5 процента (за исключением вина с защищенным географическим указанием или вина с защищенным наименованием места происхождения товара) до 22 процентов (за исключением столового вина), изготовленная в результате полного или неполного брожения ягод свежего винограда, сусла виноградного без добавления ректификованного этилового спирта, а также без добавления (за исключением столового вина) сусла виноградного концентрированного и (или) сусла виноградного концентрированного ректификованного. Вино с защищенным географическим указанием или вино с защищенным наименованием места происхождения товара может иметь объемную долю этилового спирта не менее 4,5 процента объема готовой продукции. Объемная доля этилового спирта в столовом вине не должна превышать 17 процентов объема готовой продукции. Обогащение или подслащивание допускается только при производстве столового вина. При обогащении или подслащивании добавление сусла виноградного концентрированного и (или) сусла виноградного концентрированного ректификованного осуществляется в количестве, которое может увеличить объемную долю этилового спирта в готовой продукции не более чем на 4 процента. При производстве столового вина обогащение осуществляется путем добавления сусла виноградного концентрированного и (или) сусла виноградного концентрированного ректификованного в сусло виноградное, подвергшееся неполному брожению, или вино, в котором процесс брожения не окончен, а подслащивание – на любой стадии технологического процесса до момента розлива;

245) шарап коктейлі – 2,5-тен 8,5 пайызға дейінгі этил спиртінің көлемдік үлесі бар, құрамында 50 пайыздан кем емес құйылған шарап (шарап материалдары) бар, тағамдық шикізаттан ректификацияланған этил спирті және (немесе) жүзім спирті (мистель) және (немесе) ректификацияланған шарап дистилляты қосылған немесе қосылмаған және (немесе) құрамында қант бар өнімдер және (немесе) хош иістендіргіштер, бояғыштар және (немесе) су, қанықпаған немесе көмірқышқыл газымен қаныққан, бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы 20ºС температурада 100-ден 250 кПа-ға дейін болатын шарап жасау өнімі;
246) шараптарды қант құрамы бойынша белгілеу-шарап өнімдерінің қант құрамын көрсететін шараптар атауының бөлігі;
247) шараптардың түсі бойынша белгіленуі шарап атауының оның түсін көрсететін бөлігі болып табылады;
248) шарап спирті – шарапты немесе шарап дистиллятын айдау (айдау) арқылы өндірілген этил спиртінің көлемдік үлесі 86 пайыздан асатын шарап жасау өнімі;
249) шарап дистилляты – этил спиртінің көлемдік үлесі 52-ден 86 пайызға дейінгі, құрғақ шарапты құйып (асхана шарап материалын) немесе шикі жүзім спиртін немесе жүзім сығындысын немесе шырын мен қалың жауын-шашынды құйып айдау жолымен дайындалған, пайдаланылатын шикізаттың хош иісі мен дәмі бар шарап дистилляты немесе ректификацияланған шарап дистилляты қосылған дистиллят;
250) шикі - этил спирті – ректификацияланған этил спиртін өндіруге арналған және ілеспе ұшпа қоспалары бар жетілген ашытқыны айдау арқылы жасалған, күші 96 пайыздан аз этил спирті;
251) шикі этил спиртін ректификациялау – ректификациялау немесе брагоректификациялау қондырғысының көмегімен шикі этил спиртінен ректификацияланған этил спиртін алу;
252) шоғырланған ректификацияланған жүзім шырыны – этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын, жүзім шырынын сусыздандыру нәтижесінде алынатын, рефрактометрде 20°С температурада айқындалатын құрғақ заттардың массалық үлесі 61,7 пайыздан кем емес, соған сәйкес алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) көрсетілген жартылай фабрикат (техникалық регламент, стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар немесе басқа құжат), қантты қоспағанда, артық қышқылдар мен басқа компоненттерді кетіру арқылы өңдеу;
253) шоғырланған жемісті шырын – 20оС температурада рефрактометрде айқындалатын құрғақ заттардың массалық үлесі кемінде 50,9 пайыз болатын жеміс шырынын сусыздандыру нәтижесінде алынатын (тікелей қыздыру әдісін қоспағанда) этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын жартылай фабрикат;

245) коктейль винный – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта от 2,5 до 8,5 процента, содержащая не менее 50 процентов вина наливом (виноматериалов), изготовленная без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, и (или) сусла виноградного спиртованного (мистеля), и (или) дистиллята винного ректификованного, и (или) сахаросодержащих продуктов, и (или) ароматизаторов, красителей, и (или) воды, без насыщения или с насыщением диоксидом углерода, с давлением диоксида углерода в бутылке от 100 до 250 кПа при температуре 20ºС;
246) обозначение вин по содержанию сахара – часть наименования вин, указывающая на содержание сахара в винодельческой продукции;
247) обозначение вин по цвету – часть наименования вина, указывающая на его цвет;
248) винный спирт – винодельческая продукция с объемной долей этилового спирта более 86 процентов, изготовленная дистилляцией (перегонкой) вина или винного дистиллята;
249) дистиллят винный – дистиллят с объемной долей этилового спирта от 52 до 86 процентов, изготовленный путем перегонки сухого вина наливом (столового виноматериала) или виноградного спирта-сырца или виноградных выжимок или дрожжевых и гущевых осадков с добавлением дистиллята винного или дистиллята винного ректификованного, имеющий аромат и вкус используемого сырья;
250) этиловый спирт - сырец – этиловый спирт крепостью менее 96 процентов, изготовленный перегонкой зрелой бражки, предназначенный для производства ректификованного этилового спирта и содержащий сопутствующие летучие примеси.
251) ректификация этилового спирта-сырца – получение ректификованного этилового спирта из этилового спирта-сырца с помощью ректификационной или брагоректификационной установки;
252) сусло виноградное концентрированное ректификованное – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта не более 1 процента, получаемый в результате обезвоживания сусла виноградного, с массовой долей сухих веществ, определяемой на рефрактометре при температуре 20°С, не менее 61,7 процента, подвергшийся указанной в документе (документах), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (технический регламент, стандарт, стандарт организации, технические условия или иной документ), обработке путем удаления избытка кислот и других компонентов, за исключением сахара;
253) сусло фруктовое концентрированное – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта не более 1 процента, получаемый в результате обезвоживания сусла фруктового (за исключением метода прямого нагревания), с массовой долей сухих веществ, определяемой на рефрактометре при температуре 20оС, не менее 50,9 процента;

254) шоғырланған жүзімді шырын -20°С температурада рефрактометрде айқындалатын құрғақ заттардың массалық үлесі 50,9 пайыздан кем емес, жүзім шырыны сусыздандыру нәтижесінде алынатын (тікелей қыздыру әдісін қоспағанда) этил спиртінің көлемдік үлесі 1 пайыздан аспайтын жартылай фабрикат;
255) ішуге жарамды этил спирті – дайын өнім көлемінің 95 пайызынан аспайтын этил спирті бар түзетілген сумен ректификацияланған этил спиртінің қоспасы;
256) эмульсиялық ликер – құрамында кемінде 150 г/л қант бар, мөлдір емес, бөгде қосындылары жоқ, тамақ өнімдерін (оның ішінде сүт, кілегей, жұмыртқа) және тағамдық ингредиенттерді қосып немесе қоспай дайындалған, күші кемінде 15 пайыз ликер;
257) этил спиртінің бас фракциясы – құрамында ұшпа органикалық қоспалардың жоғары концентрациясы бар шикі этил спиртін брагоректификациялау немесе ректификациялау кезінде түзілетін спирт өндірісінің жанама өнімі;
258) этил спиртінің табиғи көлемдік үлесі-байытуға дейінгі өнімдегі этил спиртінің жалпы көлемдік үлесі;
259) этил спиртінің көлемдік үлесі, беріктігі – өнімдегі этил спирті көлемінің 20°С температурада өнімнің жалпы көлеміне қатынасының пайызбен көрсетілген көрсеткіші;
260) этил спиртінің жалпы көлемдік үлесі – этил спиртінің көлемдік үлесі (беріктігі) және этил спиртінің әлеуетті көлемдік үлесі көрсеткіштерінің сомасы;
261) этил спиртінің әлеуетті көлемдік үлесі-көрсетілген температурада ашытылатын өнімнің 100 көлемінде болатын қанттарды толық ашыту нәтижесінде алынуы мүмкін 20°С температурадағы этил спирті көлемдерінің саны;
262) экспедициялық ликер – дайын өнімнің физика-химиялық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін көбікті шараптар мен көбікті інжу шараптарын өндіруде пайдаланылатын, құйылған өңделген шараптан (шарап материалынан) немесе құйылған шараптардың қоспасынан, қант пен лимон қышқылын қосып, қосылмаған немесе коньяк үшін ұсталған шарап дистилляты қосылған жартылай фабрикат;
263) этил спирті – құрамында ұшпа қоспалары бар, сондай - ақ этил спиртінің бас фракциясынан алынған, кейіннен ашытқыны айдау және (немесе) брагоректификациялау немесе шикі этил спиртін ректификациялау арқылы құрамында қант және крахмал бар шикізатты (жемісті қоспағанда) спиртті ашыту әдісімен өндірілген, этанолдың сулы ерітіндісі болып табылатын, кемінде 88 пайыз күші бар өнім, этил спиртін, арақтарды, ликер-арақ бұйымдарын өндіру кезінде түзілетін тамақ шикізатынан және қайта өңдеу өнімдерінен жасалған.
Этил спирті шикі этил спирті және ректификацияланған этил спирті болып бөлінеді.

254) сусло виноградное концентрированное – полуфабрикат с объемной долей этилового спирта не более 1 процента, получаемый в результате обезвоживания сусла виноградного (за исключением метода прямого нагревания), с массовой долей сухих веществ, определяемой на рефрактометре при температуре 20°С, не менее 50,9 процента;
255) питьевой этиловый спирт – смесь ректификованного этилового спирта с исправленной водой с содержанием этилового спирта не более 95 процентов объема готовой продукции;
256) ликер эмульсионный – ликер крепостью не менее 15 процентов с содержанием сахара не менее 150 г/л, непрозрачный, без посторонних включений, изготовленный с добавлением пищевых продуктов (в том числе молока, сливок, яиц) и пищевых ингредиентов или без них;
257) головная фракция этилового спирта – побочный продукт спиртового производства, образующийся при брагоректификации бражки или ректификации этилового спирта-сырца, содержащий повышенные концентрации летучих органических примесей;
258) натуральная объемная доля этилового спирта – общая объемная доля этилового спирта в продукте до обогащения;
259) объемная доля этилового спирта, крепость – показатель отношения содержащегося в продукции объема этилового спирта к общему объему продукции при температуре 20°С, выраженный в процентах;
260) общая объемная доля этилового спирта – сумма показателей объемной доли этилового спирта (крепости) и потенциальной объемной доли этилового спирта;
261) потенциальная объемная доля этилового спирта – число объемов этилового спирта при температуре 20°С, которые могут быть получены в результате полного сбраживания сахаров, содержащихся в 100 объемах сбраживаемого продукта при указанной температуре;
262) экспедиционный ликер – полуфабрикат, используемый при производстве вин игристых и вин игристых жемчужных для достижения физико-химических показателей готовой продукции, изготовленный из обработанного вина наливом (виноматериала) или из купажа вин наливом, с добавлением сахара и лимонной кислоты, без добавления или с добавлением дистиллята винного выдержанного для бренди;
263) этиловый спирт – продукция крепостью не менее 88 процентов, представляющая собой водный раствор этанола, произведенный методом спиртового брожения сахаро- и крахмалосодержащего сырья (за исключением фруктового) с последующей перегонкой и (или) брагоректификацией бражки или ректификацией этилового спирта-сырца, содержащий сопутствующие летучие примеси, а также полученный из головной фракции этилового спирта, изготовленной из пищевого сырья, и продуктов переработки, образующихся при производстве этилового спирта, водок, ликероводочных изделий.
Этиловый спирт подразделяется на этиловый спирт-сырец и ректификованный этиловый спирт.

3-тарау. Алкоголь өнімі айналымының қағидалары
7. Алкоголь өнімін айналымға шығаруға ол осы техникалық регламенттің, сондай-ақ Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 16 тамыздағы № 769 шешімімен (бұдан әрі – КО ТР 005/2011) бекітілген "Қаптаманың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламенттерінің (КО ТР 005/2011) және Кеден одағының "Тағамдық қоспалар қауіпсіздігінің талаптары" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келген кезде жол беріледі (КО ТР 029/2012), Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 58 (бұдан әрі –КО ТР 029/2012) шешімімен қабылданған.
8. Айналымдағы алкоголь өнімі осы өнімнің қозғалысын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамамен сүйемелденеді.
9. Осы техникалық регламенттің және (немесе) оған қолданылатын Кеден одағының басқа да техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін алкоголь өнімі, оның ішінде жарамдылық мерзімі өткен алкоголь өнімі тиісті емес (тиісінше емес) өнімді (тауарды) алып қоюды және кері қайтарып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес алып қоюға және (немесе) кері қайтарып алуға жатады) Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің және (немесе) бірыңғай санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарының талаптарына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34650 болып тіркелген) бекітілген.
10. Мынадай алкоголь өнімін өткізуге және оның айналымына тыйым салынады:
1) сәйкестікті бағалау (растау) рәсімінен өтпеген;
2) осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін;
3) жарамдылық мерзімі өткен;
4) қаңылтыр ыдыста (сыра қайнату өнімдері мен алкогольсіз сусындардан басқа);
5) пластикалық ыдыста (сыра қайнату өнімін түпкілікті тұтынушыға құюды қоспағанда);
6) КО ТР 005/2011 техникалық регламентте белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін ыдыста және қаптамада;
7) есепке алу-бақылау маркасы жоқ, сондай-ақ белгіленбеген үлгідегі және (немесе) сәйкестендіруге келмейтін маркасы бар есепке алу-бақылау маркасымен таңбалануға жатады;
8) жапсырмасы жоқ бөтелкелердегі;
9) тиісті таңбалаусыз (тұтынушы үшін ақпарат);
10) іске асырудың тиісті шарттары болмаған кезде.
4-тарау. Алкоголь өніміне қойылатын қауіпсіздік талаптары
11. Белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде айналымдағы алкоголь өнімі мақсатына сай пайдаланылған кезде қауіпсіз және адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтірмейтін болып табылады.

Глава 3. Правила обращения алкогольной продукции
7. Выпуск алкогольной продукции в обращение допускается при ее соответствии требованиям настоящего технического регламента, а также технических регламентов Таможенного союза "О безопасности упаковки" (ТР ТС 005/2011), утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 16 августа 2011 года № 769 (далее - ТР ТС 005/2011) и "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июля 2012 года № 58 (далее –ТР ТС 029/2012).
8. Алкогольная продукция, находящаяся в обращении сопровождается товаросопроводительной документацией, обеспечивающей движение данной продукции.
9. Алкогольная продукция, не соответствующая требованиям настоящего технического регламента и (или) других технических регламентов Таможенного союза, действие которых на нее распространяется, в том числе алкогольная продукция с истекшим сроком годности, подлежит изъятию и (или) отзыву в соответствии с Правилами осуществления изъятия и отзыва продукции (товара), не соответствующей (не соответствующего) требованиям технических регламентов и (или) единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям Евразийского экономического союза, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34650).
10. Не допускается к реализации и обороту алкогольная продукция:
1) не прошедшая оценку (подтверждение) соответствия;
2) не соответствующая требованиям настоящего технического регламента;
3) с истекшим сроком годности;
4) в жестяной таре (кроме пивоваренной продукции и слабоалкогольных напитков);
5) в пластиковой емкости (за исключением розлива пивоваренной продукции конечному потребителю);
6) в таре и упаковке, не соответствующей требованиям ТР ТС 005/2011;
7) подлежащая маркировке учетно-контрольной маркой, без учетно-контрольной марки, а также с маркой неустановленного образца и (или) не поддающейся идентификации;
8) в бутылках без этикеток;
9) без соответствующей маркировки (информации для потребителя);
10) при отсутствии надлежащих условий реализации.
Глава 4. Требования безопасности к алкогольной продукции
11. Алкогольная продукция, находящаяся в обращении в течение установленного срока годности, при использовании по назначению является безопасной и не наносящей вреда жизни и здоровью человека, и окружающей среде.

12. Алкоголь өнімін өндіру (дайындау), сақтау, тасымалдау (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процестеріне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 қарашадағы № ҚР ДСМ- 123 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 қарашада № 25366 болып тіркелген) Алкоголь өнімдерін, алкогольсіз өнімдерді және ыдыстарға құйылған ауыз суды өндіру объектілеріне, алкоголь өнімдерін, алкогольсіз өнімдерді және ыдыстарға құйылған ауыз суды өндіру және сақтау шарттарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларында белгіленген.
13. Алкоголь өнімдерінің тиісті қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін өндіруші мынадай қағидаттар мен ережелерді сақтайды:
1) алкоголь өнімін дайындаудың рецептуралары мен технологияларын әзірлеу кезінде тәуекелдерді талдау жүзеге асырылады, өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына теріс әсер етуі мүмкін технологияның өзгерістерін анықтау үшін өндірістік процестердің сыни кезеңдері (тәуекелдері) және бақылау нүктелері айқындалады;
2) кәсіпорындағы қауіпсіздік пен сапаны бақылау бақылаудың қажетті дұрыстығы мен толықтығын қамтамасыз ететін құралдармен және іс-шаралармен жүзеге асырылады;
3) өндіріс және бақылау жөніндегі барлық технологиялық операциялар алкоголь өнімін дайындаушы бекітетін және міндетті сараптаманы және өзге ұйымдардың келісуін талап етпейтін өндірістік бақылау бағдарламаларында мұқият құжатталады, өндірістік процестер жинақталған тәжірибені ескере отырып регламенттеледі және кезең-кезеңімен қайта қаралады;
4) шикізатқа, технологиялық құралдар мен қосалқы материалдарға, сондай-ақ технологиялық процестің және дайын өнімнің аралық сатыларында өнімдерге қажетті кіріс бақылауы жүргізіледі;
5) бақылау нәтижелері хаттамалар, журналдар, қолжазба тәсілімен және/немесе техникалық құралдарды пайдалана отырып жасалатын актілер нысанында құжатталады, олар техникалық құжаттамада көзделген барлық операциялар шынымен жүргізілгенін, сондай-ақ дайындалған алкоголь өнімінің саны, қауіпсіздігі мен сапасы белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігін растайды;
6) техникалық құжаттамада белгіленген нормалардан кез келген ауытқулар толық көлемде құжатталады және тексеріледі. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша түзету шаралары әзірленеді және жүзеге асырылады;
7) өнім партияларының қозғалысы қамтамасыз етіледі;
8) лауазымдық нұсқаулықтар шеңберінде өндіріске және оны басқаруға қатысатын персоналдың жауапкершілігі мен өкілеттіктері айқындалады;

12. Требования к процессам производства (изготовления), хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации алкогольной продукции установлены в санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам производства алкогольной продукции, безалкогольной продукции и питьевой воды, расфасованной в емкости, условиям производства и хранения алкогольной продукции, безалкогольной продукции и питьевой воды, расфасованной в емкости", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2021 года № ҚР ДСМ – 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 25366).
13. Для обеспечения надлежащей безопасности и качества алкогольной продукции изготовитель следует следующим принципам и правилам:
1) при разработке рецептур и технологий изготовления алкогольной продукции осуществляется анализ рисков, определяются критические стадии (риски) производственных процессов и контрольные точки для выявления изменений технологии, которые могут негативным образом влиять на безопасность и качество продукции;
2) контроль безопасности и качества на предприятии осуществляется средствами и мероприятиями, обеспечивающими необходимую достоверность и полноту контроля;
3) все технологические операции по производству и контролю тщательно документируются в программах производственного контроля, которые утверждаются изготовителем алкогольной продукции и не требуют обязательной экспертизы и согласования иными организациями, производственные процессы регламентируются и периодически пересматриваются с учетом накопленного опыта;
4) проводится необходимый входной контроль сырья, технологических средств и вспомогательных материалов, а также продуктов на промежуточных стадиях технологического процесса и готовой продукции;
5) результаты контроля документируются в форме протоколов, журналов, актов, составляемых рукописным способом и/или с использованием технических средств, которые подтверждают, что действительно проведены все предусмотренные технической документацией операции, а также, что количество, безопасность и качество изготовленной алкогольной продукции соответствуют установленным требованиям;
6) любые отклонения от норм, установленных в технической документации, документируются и расследуются в полном объеме. По результатам расследования разрабатываются и осуществляются корректирующие мероприятия;
7) обеспечивается движение партий продукции;
8) в рамках должностных инструкций определяются ответственность и полномочия персонала, участвующего в производстве и его управлении;

9) персоналды оқыту және аттестаттау жүргізіледі;
10) дайындаушының шарттарына сәйкес алкоголь өнімінің таралуы мен айналымы кезінде оның жарамдылық мерзімі ішінде оның қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ететін кешенді іс-шаралар жүзеге асырылады;
11) өзін-өзі тексеру және (немесе) аудит жүйесі пайдаланылады;
12) Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 29 мамырдағы № 373-НҚ бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 маусымда № 22884 болып тіркелген) бекітілген Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді кері қайтарып алу қағидаларына сәйкес өнімді, ыдысты, өнеркәсіптік қаптаманы кәдеге жарату жүргізіледі;
13) қадағалау органдарының жарнамаларын, нұсқамалары мен хабарламаларын қабылдауды және тексеруді, сапасыз немесе қауіпті өнім партиясының айналысын кері қайтарып алуды немесе шектеуді қамтамасыз ететін рәсім айқындалады;
14. Адал өндірістік практиканың қағидаттары мен қағидаларын іске асыру кәсіпорынды таңдау бойынша ұлттық, өңірлік, халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес сапа менеджменті жүйесін және /немесе тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесін енгізу және қолдау жолымен жүзеге асырылады.
15. Адал өндірістік практика қағидаттарын ұстану өндірісті ұйымдастыру деңгейінің осы Техникалық регламенттің мақсаттары мен талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді және шығарылатын алкоголь өнімінің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұсынылатын шарты болып табылады.
16. Мыналарға:
1) алкоголь өнімінде алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар (бар болса) немесе өзге де құжат) дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделмеген ингредиенттерді қолдануға;
2) егер алкоголь өнімі (стандарт, ұйым стандарты, техникалық шарттар (бар болса) немесе өзге де құжат)дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделмеген жағдайларда жүзім сорттарын ауыстыру немесе оларды алкоголь өнімінде араластыруға;
3) алкоголь өніміне тағамдық емес шикізаттан этил спиртін қосуға рұқсат етілмейді.
3) жүзім шараптарын өндіру кезінде:
шарапқа немесе сусынға су, пикет қосуға;
басқа өсімдіктердің жемістері мен жидектерінен жасалған шырындар мен шараптарды қолдануға;
жүзім шараптарын хош иістендірілген бір өндірістік үй-жайда дайындауға, өңдеуге және сақтауға (дайын өнімді құю және сақтау учаскелерінен басқа);

9) проводится обучение и аттестация персонала;
10) осуществляются комплексные мероприятия, обеспечивающие безопасность и качество алкогольной продукции в течение всего срока годности при ее распространении и обращении согласно условиям изготовителя.
11) используется система самоинспекции и (или) аудита;
12) проводится утилизация продукции, тары, промышленной упаковки, в соответствии с Правилами отзыва продукции, несоответствующей требованиям технических регламентов, утвержденных приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 мая 2021 года № 373-НҚ (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2021 года № 22884);
13) определяется процедура, обеспечивающая прием и расследование рекламаций, предписаний и уведомлений надзорных органов, отзыв или ограничение обращения партии некачественной или небезопасной продукции.
14. Реализация принципов и правил добросовестной производственной практики осуществляется путем внедрения и поддержания по выбору предприятия системы менеджмента качества и/или системы менеджмента безопасности пищевой продукции в соответствии с требованиями национальных, региональных, международных стандартов.
15. Следование принципам добросовестной производственной практики обеспечивает соответствие уровня организации производства целям и требованиям настоящего технического регламента и является рекомендуемым условием обеспечения безопасности выпускаемой алкогольной продукции.
16. Не допускается:
1) применение в алкогольной продукции ингредиентов, не предусмотренных документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия (при наличии) или иной документ);
2) замена сортов винограда или их смешение в алкогольной продукции в случаях, если это не предусмотрено документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (стандарт, стандарт организации, технические условия (при наличии) или иной документ);
3) производство алкогольной продукции (кроме вина-наливом (виноматериала) без оснащения технологических линий оборудованием для водоподготовки в случае несоответствия воды требованиям безопасности;
4) использование при производстве алкогольной продукции:
этилового спирта, выработанного из непищевого сырья;
пищевых добавок и ароматизаторов, не разрешенных к применению ТР ТС 029/2012;
ректификованного этилового спирта, вырабатываемого из головной фракции этилового спирта;
генетически модифицированных видов зернового сырья;
зернового сырья, зараженного вредителями и эффектом Гашинга;
5) при производстве виноградных вин:
добавление к вину или суслу воды, пикета;
использование соков и вин, приготовленных из плодов и ягод других растений;
приготовление, обработка и хранение виноградных вин в одном производственном помещении с ароматизированными (кроме участков розлива и хранения готовой продукции);

шарап зауыттарында 2,5 г/л-ден астам қалқыма қышқылдары бар шараптарды сақтауға;
шараптың осы түріне сәйкес келмейтін иістер мен хош иістері бар, сондай-ақ бұлтты, ауру немесе бөгде заттар бар шараптарды шығаруға рұқсат етілмейді.
17. Өндірісте қолданылатын шикізат пен материалдар қауіпсіз болып табылады және адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтірмейді.
18. Алкоголь өнімдерін өндіруде тек тамақ шикізатынан өндірілген этил ректификацияланған спирті қолданылады.
19. Осы техникалық регламентке 2-қосымшада этил спиртінің, спирттік ішімдіктердің, алкогольсіз сусындардың және құрамында спирті бар тамақ өнімдерінің қауіпсіздік талаптары мен сәйкестендіру көрсеткіштері белгіленген.
20. Алкоголь өнімін өндіруде пайдаланылатын ректификацияланған этил спиртінің түпнұсқалығы мен сәйкестендірілуі газ-хроматографиялық әдіспен белгіленеді.
21. Этил спирті алкогольді талдау хроматограммасында мынадай улы микроқоспалар немесе олардың біреуі: этил эфирі, ацетон, 2-бутанол, 2-бутанон, кротональдегид, 1-пентанол, 1-гексанол, бензил спирті, бензальдегид, 2-фенилэтанол болған жағдайда тағамдық емес және алкоголь өнімін өндіруге жарамсыз деп анықталады. Диэтилфталат болған кезде алкоголь денатуратталған және алкоголь өнімін өндіруге жарамсыз болып табылады.
22. Этил спиртін өндіру үшін осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 2-кестесінде белгіленген тізбеге сәйкес тамақ шикізаты пайдаланылады.
23. Кәсіпорынға келіп түсетін шикізат пен қосалқы материалдарда олардың қауіпсіздігін және нормативтік құжаттарға сәйкестігін растайтын сапа куәлігі, сәйкестік сертификаттары және (немесе) сәйкестік туралы декларациялар болуға тиіс.
24. Ликер-арақ өнімдерін өндіруде КО ТР 029/2012 талаптарына сәйкес келетін тағамдық қоспаларды пайдалануға рұқсат етіледі.
25. Ликерлерді дайындау кезінде жануарлардан алынатын тамақ өнімдерін (оның ішінде сүт, кілегей, жұмыртқа) қосуға жол беріледі.
26. Арақ, тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар арақ, айрықша арақ және ликер-арақ бұйымдарын өндіруде этил спиртінің бас фракциясынан ректификацияланған этил спиртін және ликер-арақ өндірісінің қалдықтарын пайдалануға тыйым салынады.
27. Зиянкестерден зардап шеккен шикізат немесе жартылай фабрикаттар оқшауланады және қайта сұрыпталады. Сұрыпталған шикізатты өңдеуге жол беріледі, зардап шеккен шикізат жойылады.
28. Алкоголь өнімінде адам денсаулығына қауіп төндіретін инфекциялық, паразиттік аурулардың қоздырғыштарының, олардың токсиндерінің болуына жол берілмейді.

хранение на винодельческих предприятиях вин, содержащих летучие кислоты более 2,5 г/л;
выпуск некондиционных вин, а в равной степени мутных, больных или обладающих посторонними и не соответствующими данному типу вина запахами и привкусами.
17. Сырье и материалы, используемые в производстве являются безопасными и не наносят вреда жизни и здоровью человека, и окружающей среде.
18. В производстве алкогольной продукции используется ректификованный этиловый спирт, произведенный только из пищевого сырья.
19. Требования безопасности и показатели идентификации этилового спирта, спиртных напитков, слабоалкогольных напитков и спиртосодержащей пищевой продукции установлены приложении 2 к настоящему техническому регламенту.
20. Подлинность и идентификация ректификованного этилового спирта, используемого в производстве алкогольной продукции, устанавливается газохроматографическим методом.
21. Этиловый спирт идентифицируется как непищевой и непригодным для производства алкогольной продукции в случае присутствия на хроматограмме анализа спирта следующих токсичных микропримесей или одного из них: этиловый эфир, ацетон, 2-бутанол, 2-бутанон, кротональдегид, 1-пентанол, 1-гексанол, бензиловый спирт, бензальдегид, 2-фенилэтанол. При наличии диэтилфталата спирт является денатурированным и непригодным для производства алкогольной продукции.
22. Для производства этилового спирта используется пищевое сырье согласно перечня, установленного в таблице 2 приложения 2 к настоящему техническому регламенту.
23. Поступающие на предприятие сырье и вспомогательные материалы имеют удостоверение качества, сертификаты соответствия и (или) декларации о соответствии, подтверждающих их безопасность и соответствие нормативным документам.
24. В производстве ликероводочных изделий допускается использовать пищевые добавки, соответствующие требованиям ТР ТС 029/2012.
25. При изготовлении ликеров допускается добавление пищевых продуктов животного происхождения (в том числе молока, сливок, яиц).
26. В производстве водок, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, особых водок и ликероводочных изделий не допускается использование ректификованного этилового спирта из головной фракции этилового спирта и отходов ликероводочного производства.
27. Пораженное вредителями сырье или полуфабрикаты изолируются и пересортировываются. Отсортированное сырье допускается в переработку, пораженное сырье уничтожается.
28. Не допускается наличие в алкогольной продукции, возбудителей инфекционных, паразитарных заболеваний, их токсинов, представляющих опасность для здоровья человека.

29. Шарап өнімдерін өндіру үшін осы техникалық регламентке 3-қосымшаның 10-кестесінде белгіленген технологиялық операциялар мен технологиялық құралдарды пайдалануға рұқсат етіледі.
30. Алкоголь өнімін дайындау үшін пайдаланылатын судың көрсеткіштері осы техникалық регламентке 2-қосымшаның 6-кестесінде белгіленген.
31. Алкоголь өніміндегі улы микроқоспалардың, химиялық элементтердің, радионуклидтер мен микроорганизмдердің құрамын бақылау тәртібі мен кезеңділігін, сондай-ақ этил спиртінің түпнұсқалығын айқындауды дайындаушы өндірістік бақылау бағдарламасында анықталады.
32. Этил спиртін сақтау белгіленген тәртіппен бекітілген этил спиртін қабылдау, сақтау, босату, тасымалдау және есепке алу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады. Этил спиртін сақтау мерзімі шектелмейді.
33. Алкоголь өнімі нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес сақталады.
Алкоголь өнімінің жарамдылық мерзімі мен сақтау шарттарын дайындаушы белгілейді.
Егер өндіруші жарамдылық мерзімін белгілемесе, онда мұндай өнімдердің жарамдылық мерзімі шектелмейді.
34. Алкоголь өнімдерімен жанасатын бұйымдарды жасау үшін пайдаланылатын материалдар КО ТР 005/2011 талаптарына сәйкес келеді.
35. Осы техникалық регламентте және КО ТР 029/2012 айқындалған алкоголь өнімінде (шарапты, нығайтылған шарапты,көбікті шарап пен коньякты, сондай-ақ жүзім суслосы мен коньяк дистиллятын қоспағанда) хош иістендіргіштердің (дәм-хош иісті заттар мен препараттардың) және (немесе) табиғи хош иістендіргіштердің (табиғи дәм-хош иісті заттар мен препараттардың) тағамдық қоспаларының болуына жол беріледі.
5-тарау. Алкоголь өнімін сәйкестендіру
36. Алкоголь өнімін сәйкестендіру мақсатында:
1) алкоголь өнімін осы техникалық регламентті қолдану саласына жатқызу;
2) алкоголь өнімінің, оның ішінде олардың атаулары мен сәйкестендіру көрсеткіштерінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі белгіленген;
3) ықтимал бұрмалануды анықтау жүргізіледі;
37. Сәйкестендіру көрсеткіштері:
1) өнімнің атауы;
2) органолептикалық көрсеткіштер: дәмі, иісі, хош иісі, букеті, түсі (түсі), мөлдірлігі, сұйықтығы, тұнбасы;
3) физикалық-химиялық көрсеткіштер: осы техникалық регламенттің және алкоголь өнімінің нақты түріне арналған нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес қанттың, жалпы сығындының беріктігі, массалық концентрациясы, лимон қышқылына қайта есептегенде спирттік ішімдіктерге арналған ұшпа заттардың қышқылдардың құрамы және басқа да көрсеткіштер;

29. Для производства винодельческой продукции разрешается использование технологических операций и технологических средств, установленных в таблице 10 приложения 3 к настоящему техническому регламенту.
30. Показатели воды, используемой для изготовления алкогольной продукции установлены в таблице 6 приложения 2 к настоящему техническому регламенту.
31. Порядок и периодичность контроля за содержанием в алкогольной продукции токсичных микропримесей, химических элементов, радионуклидов и микроорганизмов, а также определения подлинности этилового спирта устанавливает изготовитель в программе производственного контроля.
32. Хранение этилового спирта осуществляется в соответствии с инструкцией по приемке, хранению, отпуску, транспортированию и учету этилового спирта, утвержденной в установленном порядке. Срок годности хранения этилового спирта не ограничен.
33. Алкогольная продукция хранится в соответствие с требованиями нормативной документации.
Сроки годности и условия хранения алкогольной продукции устанавливаются изготовителем.
Если изготовителем срок годности не установлен, то срок годности на такую продукцию не ограничен.
34. Материалы, используемые для изготовления изделий, контактирующих с алкогольной продукцией соответствуют требованиям ТР ТС 005/2011.
35. Допускается наличие в алкогольной продукции (за исключением вина, крепленого вина, игристого вина и коньяка, а также виноградного сусла и коньячного дистиллята) ароматизаторов (вкусоароматических веществ и препаратов) и (или) пищевых добавок натуральных ароматизаторов (натуральных вкусоароматических веществ и препаратов), определенных и настоящим техническим регламентом и ТР ТС 029/2012.
Глава 5. Идентификация алкогольной продукции
36. Идентификация алкогольной продукции проводится в целях:
1) отнесения алкогольной продукции к области применения настоящего технического регламента;
2) установления соответствия алкогольной продукции, в том числе их наименований и идентификационных показателей требованиям настоящего технического регламента;
3) выявления возможной фальсификации.
37. Идентификационными показателями являются:
1) наименование продукции;
2) органолептические показатели: вкус, запах, аромат, букет, цвет (окраска), прозрачность, текучесть, осадок;
3) физико-химические показатели: крепость, массовая концентрация сахара, общего экстракта, содержание летучих веществ для спиртных напитков кислот в пересчете на лимонную кислоту, и другие показатели в соответствии с требованиями настоящего технического регламента и нормативной документации на конкретный вид алкогольной продукции;

4) гигиеналық көрсеткіштер: осы техникалық регламенттің және алкоголь өнімінің нақты түріне арналған нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес улы элементтердің, радионуклидтердің, микрофлораның, метил спиртінің құрамы және басқа да көрсеткіштер;
5) спирттік ішімдіктерге арналған ұшпа заттардың құрамы;
6) азық-түлік шикізатынан арақ пен этил спирті үшін уытты микроқоспалар бойынша түпнұсқалылық көрсеткіштері;
7) тағамдық (энергетикалық) құндылығы (сыра үшін);
8) құюдың толықтығы.
9) қаптамаға қойылатын талаптар;
10) таңбалауға қойылатын талаптар.
38. Сәйкестендіру әдістермен:
1) көзбен шолып қарау;
2) КО СЭҚ БТН кодтарына тиесілігін айқындау;
3) терминологияға және тұтынушылық (топтық, көліктік) қаптамада ұсынылған ақпаратқа енгізілген тән белгілерді бағалау;
4) алкоголь өнімінің органолептикалық, физика-химиялық және гигиеналық көрсеткіштерінің нормативтік, техникалық және өзге де ілеспе құжаттаманың немесе өнімнің нақты түрлерін жеткізуге арналған шарт-келісімшарттардың талаптарына сәйкестігін бағалау;
5) газохроматографиялық әдіспен улы микроқоспалардың құрамы бойынша тамақ шикізатынан алынған арақ пен этил спиртінің түпнұсқалығын бағалау жүзеге асырылады.
39. Алкоголь өнімін осы техникалық регламент қолданылатын техникалық реттеу объектілеріне жатқызу мақсатында:
1) өтініш беруші;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген сертификаттау жөніндегі орган және (немесе) сынақ зертханасы (орталығы);
3) уәкілетті орган – осы техникалық регламент талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде;
4) өзге де мүдделі тұлғалар алкоголь өнімін сәйкестендіруді жүзеге асырады.
40. Алкоголь өнімін сәйкестендіру көрсеткіштері осы техникалық регламентке 5-қосымшада белгіленген.
6-тарау. Алкоголь өнімін буып-түюге қойылатын талаптар
41. Алкоголь өнімі үшін оның қауіпсіздігін және жарамдылық мерзімі ішінде айналысқа түскен кезде алкоголь өнімінің тұтынушылық қасиеттерін сақтауды қамтамасыз ететін және осы техникалық регламенттің және "Қаптаманың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 005/2011) талаптарына сәйкес келетін тұтыну қаптамасы (ыдыс) қолданылады.
42. Алкоголь өнімін (шараптарды, қорғалған географиялық көрсетілімі бар шараптарды қоспағанда, тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар шараптарды, коллекциялық шараптарды, көбікті шараптарды, жеміс асханаларының шараптарын және жемісті көбікті шараптарды, коньяктарды, брендиді) шыны айналым ыдысына құюға жол беріледі.
43. Тығындау құралдары сақтау шарттарын сақтай отырып, жарамдылық мерзімі ішінде тұтыну қаптамасының герметикалығын және алкоголь өнімінің тұтыну қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.

4) гигиенические показатели: содержание токсичных элементов, радионуклидов, микрофлоры, метилового спирта, и другие показатели в соответствии с требованиями настоящего технического регламента и нормативной документации на конкретный вид алкогольной продукции;
5) содержание летучих веществ для спиртных напитков;
6) показатели подлинности по токсичным микропримесям для водки и этилового спирта из пищевого сырья;
7) пищевая (энергетическая) ценность (для пива);
8) полнота налива;
9) потребительская упаковка;
10) маркировка.
38. Идентификация проводится методами:
1) визуального осмотра;
2) определения принадлежности к кодам ТН ВЭД ТС;
3) оценки характерных признаков, включенных в терминологию и информацию, представленную на потребительской (групповой, транспортной) упаковке;
4) оценки соответствия органолептических, физико-химических и гигиенических показателей алкогольной продукции требованиям нормативной, технической и иной сопроводительной документации или договоров-контрактов на поставку конкретных видов продукции;
5) оценки подлинности водки и этилового спирта из пищевого сырья по содержанию токсичных микропримесей газохроматографическим методом.
39. В целях отнесения алкогольной продукции к объектам технического регулирования, в отношении которых применяется настоящий технический регламент, идентификация алкогольной продукции осуществляется:
1) заявителем;
2) органом по сертификации и (или) испытательной лаборатории (центра), аккредитованных в национальной системе аккредитации Республики Казахстан;
3) уполномоченным органом – при осуществлении государственного контроля (надзора) за соблюдением требований настоящего технического регламента;
4) иными заинтересованными лицами.
40. Показатели идентификации алкогольной продукции установлены в приложении 5 к настоящему техническому регламенту.
Глава 6. Требования к упаковке алкогольной продукции
41. Для алкогольной продукции применяется потребительская упаковка (тара), обеспечивающая ее безопасность и сохранение потребительских свойств алкогольной продукции при обращении ее в течение срока годности и соответствующая требованиям настоящего технического регламента и ТР ТС 005/2011.
42. Допускается розлив алкогольной продукции в стеклянную оборотную тару (за исключением вин, вин с защищенным географическим указанием, вин с защищенным наименованием места происхождения товара, вин коллекционных, вин игристых, вин фруктовых столовых и вин фруктовых игристых, коньяков, бренди).
43. Укупорочные средства обеспечивают герметичность потребительской упаковки и сохранность потребительских свойств алкогольной продукции в течение срока годности при соблюдении условий хранения.

44. Тұтыну қаптамасы (ыдыстары) герметикалығы бұзылған кезде алкоголь өнімін алкоголь өнімінің меншік иесі (иесі) болып табылатын шаруашылық жүргізуші субъект өз бетінше не тиісті мемлекеттік бақылау (қадағалау) уәкілетті органдарының нұсқамасы бойынша айналымнан алынып тасталуға тиіс.
7-тарау. Алкоголь өнімін таңбалауға қойылатын талаптар
45. Алкоголь өнімін таңбалау осы Техникалық регламенттің және Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 348-НҚ бұйрығымен бекітілген "Өнімді таңбалауға қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келуге тиіс (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №22836 болып тіркелген).
46. Алкоголь өнімдерін таңбалау мынадай ақпаратты қамтиды:
1) алкоголь өнімінің атауы. Алкоголь өнімінің атауы латын әліпбиінің әріптерімен қосымша көрсетілуі мүмкін ("шампан", "коньяк" және "кальвадос" сөздерін қоспағанда). "Шампан", "коньяк" және "кальвадос" сөздерін латын әліпбиінің әріптерімен тек тиісті географиялық аймақтардың алкоголь өнімдерін өндірушілер ғана көрсете алады;
2) дайындаушының және Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген және тұтынушылардан алкоголь өніміне (бар болса), сондай-ақ импорттаушы ұйымға (Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін алкоголь өнімі үшін) қатысты талаптарды қабылдауға дайындаушы уәкілеттік берген ұйымның атауы мен орналасқан жері (заңды тұлғалардың мекенжайы) (мемлекет көрсетіле отырып). Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан алкоголь өнімін дайындаушының орналасқан жері туралы ақпаратты латын әліпбиінің әріптерімен және араб цифрларымен немесе алкоголь өнімін дайындаушының орналасқан жерінің мемлекеттік тілінде (осы мемлекеттің атауы мемлекеттік және орыс тілдерінде көрсетілген кезде) көрсетуге жол беріледі;
3) этил спиртінің көлемдік үлесі (бекініс) (% туралы). Сыра қайнату және шарап жасау өнімдері үшін "кем емес" бекіністің төменгі шегі көрсетілуі мүмкін);
4) тұтыну қаптамасының бірлігіндегі өнім көлемі (л, дм3, см, мл, см3);
5) қанттардың массалық концентрациясы (г/дм3, г/л, г/100 см3). Ащы және бальзам тұнбалары үшін қанттың, қанттың массалық концентрациясы бойынша жіктелген шарап жасау өнімінің (экстра брют, брют құрғақ, жартылай құрғақ, жартылай тәтті, тәтті), этил спиртінің көлемдік үлесі 36 пайыздан асатын шарап жасау өнімінің және егер қант рецептурада көзделмесе, басқа алкоголь өнімі үшін қанттың массалық концентрациясын көрсетпеуге жол беріледі. Бальзамдар үшін жалпы сығындының массалық концентрациясы көрсетіледі. Сыра қайнату өнімдері үшін қанттың массалық концентрациясын көрсету қажет емес.

44. При нарушении герметичности потребительской упаковки (тары) алкогольная продукция изымается из обращения хозяйствующим субъектом, являющимся собственником (владельцем) алкогольной продукции, самостоятельно либо по предписанию соответствующих уполномоченных органов государственного контроля и надзора.
Глава 8. Требования к маркировке алкогольной продукции
45. Маркировка алкогольной продукции соответствует требованиям настоящего технического регламента и технического регламента "Требования к маркировке продукции", утвержденного приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 348-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22836).
46. Маркировка алкогольной продукции содержит следующую информацию:
1) наименование алкогольной продукции. Наименование алкогольной продукции может быть дополнительно указано буквами латинского алфавита (за исключением слов "шампанское", "коньяк" и "кальвадос"). Слова "шампанское", "коньяк" и "кальвадос" могут быть указаны буквами латинского алфавита только изготовителями алкогольной продукции соответствующих географических регионов;
2) наименования и места нахождения (адреса юридических лиц) (с указанием государства) изготовителя и организации, зарегистрированной на территории Республики Казахстан и уполномоченной изготовителем на принятие от потребителей претензий в отношении алкогольной продукции (при наличии), а также организации-импортера (для алкогольной продукции, ввозимой на территорию Республики Казахстан).
Информацию о месте нахождения изготовителя алкогольной продукции, расположенного за пределами территории Республики Казахстан, допускается указывать буквами латинского алфавита и арабскими цифрами или на государственном языке государства места нахождения изготовителя алкогольной продукции (при указании наименования этого государства на государственном и русском языках);
3) объемная доля этилового спирта (крепость) (% об.). Для пивоваренной и винодельческой продукции может указываться нижний предел крепости "не менее");
4) объем продукции в единице потребительской упаковки (л, дм3, см, мл, см3);
5) массовая концентрация сахаров (г/дм3, г/л, г/100 см3).
Допускается не указывать массовую концентрацию сахаров для настоек горьких и бальзамов, винодельческой продукции, которая классифицирована по массовой концентрации сахаров (экстра брют, брют, сухое, полусухое, полусладкое, сладкое), винодельческой продукции с объемной долей этилового спирта более 36 процентов и для другой алкогольной продукции, если сахар не предусмотрен рецептурой. Для бальзамов указывается массовая концентрация общего экстракта. Для пивоваренной продукции указание массовой концентрации сахаров не требуется.

6) құрамы (шикізаттың бір түрінен дайындалған шараптарды, ликерлі шараптарды, жарқыраған шараптарды, жарқыраған інжу шараптарын, сода шараптарын, жеміс шараптарын, коньяктарды, брендиді, оның ішінде жеміс брендиін, вискиді, ромды және алкоголь өнімін қоспағанда, олардың массалық үлестерін азайту тәртібімен компоненттердің тізбесі). Сортты шараптар үшін олар жасалған жүзімнің сорты көрсетіледі. Арақтар мен айрықша арақтар үшін бірінші болып пайдаланылатын ректификацияланған этил спиртінің сорты және қосымша ‒ арақтардың хош иісі мен дәміне әсер ететін компоненттер тізбесі көрсетіледі;
7) жеміс шараптары, жеміс шарап сусындары, жеміс және жеміс арақ сидрлері, жеміс коньяктары үшін-олар жасалған жеміс түрі;
8) ұзінді шараптар мен коллекциялық шараптар үшін-егін жинау жылы, коллекциялық жарқыраған шараптар мен жоғары сапалы жарқыраған шараптар үшін-таралым айы мен жылы;
9) жоғары сапалы жарқыраған шараптар үшін (жарқыраған жүзім шампан шараптары) – өндіріс әдісі (классикалық немесе резервуарлық);
10) коньяк, бренди, жоғары сапалы бренди, кальвадос, жеміс бренди, виски, ром үшін-дистилляттардың ұзінді мерзімі;
11) сыра (сыра сусындары) негізінде дайындалатын сыра мен сусындар үшін – түрі (ашық, қараңғы), өңдеу тәсілі, сүзілмегені туралы мәліметтер, экстрактивтілігі (пайызбен) (сыра үшін), жарамды сығындысы (пайызбен) (сыра сусындары үшін);
12) өндіру (құю, дайындау, ресімдеу) күні және жарамдылық мерзімі. Оған қатысты дайындаушы шектеусіз жарамдылық мерзімін белгілейтін алкоголь өнімін таңбалау мынадай: "Сақтау шарттары сақталған кезде жарамдылық мерзімі шектелмейді" деген жазумен толықтырылады.
13) сақтау шарттары. 63. Егер алкоголь өнімін бүлінуден қорғайтын қаптаманы ашқаннан кейін өнімнің сапасы мен қауіпсіздігі өзгермесе, ашқаннан кейін сақтау шарттарын көрсетпеуге жол беріледі;
14) барынша үлкен көлемдегі жеңіл оқылатын қаріппен бас әріптермен жазылатын және контрэтикетканың, затбелгінің немесе тұтыну ыдысының ауданының кемінде 3 мм алатын контрастты ескерту жазуы: "Алкогольді шамадан тыс қолдану денсаулығыңызға зиян";
15) тамақ қоспаларын өндіру процесінде пайдаланылған атаулар (дайын алкоголь өнімінің құрамына кірмейтін тағамдық қоспаларды өндірістік процесс үшін функционалдық қажетті қоспағанда), гендік-инженерлік-модификацияланған организмдерді қолдана отырып алынған компоненттердің болуы туралы ақпарат;
16) алкогольсіз сусындар үшін – тұтынушылық қаптама көлеміндегі этил спиртінің құрамы туралы ақпарат; "аз алкогольді" ұғымын және оның нұсқаларын этил спиртінің көлемдік үлесі 7 пайыз немесе одан да көп алкогольді ішімдіктер үшін пайдалануға тыйым салынады;

6) состав (перечень компонентов в порядке уменьшения их массовых долей, за исключением вин, вин ликерных, вин игристых, вин игристых жемчужных, вин газированных, вин фруктовых, коньяков, бренди, в том числе бренди фруктового, виски, рома и алкогольной продукции, изготовленной из одного вида сырья). Для вин сортовых указывается сорт винограда, из которого они изготовлены. Для водок и особых водок первым указывается сорт используемого ректификованного этилового спирта и дополнительно ‒ перечень компонентов, оказывающих влияние на аромат и вкус водок;
7) для вин фруктовых, винных напитков фруктовых, сидров фруктовых и фруктовых водок, бренди фруктового – вид фруктов, из которых они изготовлены;
8) для вин, выдержанных и вин коллекционных – год урожая, для вин коллекционных игристых и вин игристых высокого качества ‒ месяц и год тиража;
9) для вин игристых высокого качества (вин игристых виноградных шампанских) – метод производства (классический или резервуарный);
10) для коньяка, бренди, бренди высокого качества, кальвадоса, бренди фруктовых, виски, рома – срок выдержки дистиллятов;
11) для пива и напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков) – тип (светлое, темное), способ обработки, сведения о нефильтровании, экстрактивность (в процентах) (для пива), действительный экстракт (в процентах) (для пивных напитков);
12) дата производства (розлива, изготовления, оформления) и срок годности. Маркировка алкогольной продукции, в отношении которой изготовителем устанавливается неограниченный срок годности, дополняется следующей надписью: "Срок годности не ограничен при соблюдении условий хранения";
13) условия хранения. Допускается не указывать условия хранения после вскрытия, если качество и безопасность продукции не изменяются после вскрытия упаковки, защищавшей алкогольную продукцию от порчи;
14) контрастная предупредительная надпись, которая наносится прописными буквами легкочитаемым шрифтом высотой 3 мм на контрэтикетку, или этикетку, или потребительскую упаковку: "Чрезмерное употребление алкоголя вредит Вашему здоровью";
15) наименования, использованных в процессе производства пищевых добавок (за исключением функционально необходимых для производственного процесса пищевых добавок, не входящих в состав готовой алкогольной продукции), информация о наличии компонентов, полученных с применением генно-инженерно-модифицированных организмов;
16) для слабоалкогольных напитков – информация о содержании этилового спирта в объеме потребительской упаковки. Понятие "слабоалкогольные" и его варианты не допускается использовать для алкогольных напитков с объемной долей этилового спирта 7 процентов и более;

17) спирттік ішімдіктер мен 95% спирт ішуге арналған:
виски таңбалауында алкогольдің ұсталған жылы көрсетіледі;
виски таңбалауында спирттің жасы, алкоголь импортталған ел көрсетіледі;
арақтың таңбалауында ректификацияланған этил спиртін өндіруде қолданылатын негізгі тамақ шикізатының атауы көрсетіледі, мысалы, "дәнді ректификацияланған этил спиртінен жасалған";
айрықша арақтың таңбалауында басым хош иістің атауы жазылуы мүмкін;
коньяк спирттерінің ең төменгі жасы (арнайы атаудағы коньяктар мен маркалы коньяктар үшін);
18) тұтынушылық қаптама (ыдыс) үшін: "Алкогольді шамадан тыс қолдану денсаулығыңызғы зиян. Жасы 21-ге толмаған адамдарға, жүкті әйелдерге және емізулі балалары бар әйелдерге, орталық жүйке жүйесі ауруларымен сырқаттанатын, бүйрегі, бауыры және ас қорыту ағзасы ауыратын адамдарға алкогольдің қарсы көрсетілімі бар" деген жазу.
47. Ақпарат оның анық оқылуын қамтамасыз ететін кез келген тәсілмен жазылады. Бұл ретте жазулар, белгілер мен таңбалар таңбалау жазылған фонға қарама-қарсы болуы тиіс.
48. Алкоголь өнімін таңбалау сонымен қатар алкоголь өнімі және оны дайындаушы туралы қосымша ақпаратты, оның ішінде пиктограммалар, суреттер, белгілер, символдар, өзге де белгілер және (немесе) олардың комбинациялары түрінде қамтуы мүмкін.
49. Тұтынушыға арналған ақпарат тасымалдау (тасымалдауну) үшін пайдаланылатын және алкоголь өнімі оралған топтық қаптамалардың мөлдір қорғаныш полимерлі материалдарына жазылмайды.
50. Құюмен сатылатын алкоголь өнімін таңбалау кезінде тауарға ілеспе құжаттардағы ақпарат мыналарды қамтиды:
1) дайындаушының (дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның) атауы және орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы);
2) алкоголь өнімінің атауы;
3) өнім көлемі туралы мәліметтер;
4) партия нөмірі;
5) осы техникалық регламенттің 47-тармағының 3-13), 15-16) тармақшаларында көрсетілген ақпарат.
51. Тұтыну ыдысына салынбаған шарап, ликер шарабы, жеміс шарабы (құйма) "шарап материалы" ретінде көрсетуге жол беріледі.
52. Шетелдік өндірушілердің алкоголь өнімі үшін осы техникалық регламенттің 48-тармағында көзделген ақпарат тиісті үшінші мемлекеттің мемлекеттік тілінде қарсы затбелгіде және (немесе) кольереткада қайталануы мүмкін.
53. Осы техникалық регламенттің 48-тармағының 1), 12-14) тармақшаларында көзделген мәліметтер тұтынушылық қаптамаға және (немесе) затбелгіге және (немесе) қарсы затбелгіге және (немесе) тұтынушылық қаптамадан алып тастау қиынға соғатын кольереткаға салынады.
Тармақшаларда көзделген мәліметтер 2), 4), 6), 15) және 16) осы техникалық регламенттің 48-тармағының тұтынушылық қаптамасына және (немесе) затбелгіге (қарсы затбелгіге, коллиереткаға) және (немесе) әрбір орау бірлігіне орналастырылатын не әрбір орау бірлігіне қоса берілетін қосымша бірлікке параққа салынады.

17) для спиртных напитков и питьевого 95 процентного спирта:
на маркировке виски указывается возраст спирта;
на маркировке водки указывается наименование основного пищевого сырья, применяемого в производстве ректификованного этилового спирта, например, "изготовлена из зернового ректификованного этилового спирта";
на маркировке особой водки может наноситься наименование преобладающего аромата;
средний минимальный возраст коньячных спиртов (для коньяков специальных наименований и марочных коньяков);
18) для потребительской упаковки (тары) – надпись:
"Алкоголь противопоказан лицам, не достигшим 21 года, беременным и кормящим женщинам, лицам с заболеваниями центральной нервной системы, почек, печени и органов пищеварения".
47. Информация наносится любым способом, обеспечивающим ее четкое прочтение. При этом надписи, знаки и символы являются контрастными фону, на который нанесена маркировка.
48. Маркировка алкогольной продукции может содержать дополнительную информацию об алкогольной продукции и ее изготовителе, в том числе в виде пиктограмм, рисунков, знаков, символов, иных обозначений и (или) их комбинаций.
49. Информация для потребителя не наносится на прозрачные защитные полимерные материалы групповых упаковок, которые используются для перевозки (транспортирования) и в которые упакована алкогольная продукция.
50. При маркировке алкогольной продукции наливом информация в товаросопроводительных документах содержит:
1) наименование и место нахождения (адрес юридического лица) изготовителя (уполномоченного изготовителем лица);
2) наименование алкогольной продукции;
3) сведения об объеме продукции;
4) номер партии;
5) информацию, указанную в подпунктах 3-13), 15-16) пункта 47 настоящего технического регламента.
51. Вино, вино ликерное, вино фруктовое, не упакованные в потребительскую тару (наливом) допускается указывать как "виноматериал".
52. Для алкогольной продукции иностранных производителей, предусмотренная пунктом 48 настоящего технического регламента информация может быть дублирована на контрэтикетке и (или) кольеретке на государственном языке соответствующего государства.
53. Сведения, предусмотренные подпунктами 1), 12-14) пункта 48 настоящего технического регламента, наносятся на потребительскую упаковку, и (или) на этикетку, и (или) на контрэтикетку, и (или) на кольеретку, удаление которых с потребительской упаковки затруднено.
Сведения, предусмотренные подпунктами 2), 4), 6), 15) и 16) пункта 48 настоящего технического регламента, наносятся на потребительскую упаковку, и (или) на этикетку (контрэтикетку, кольеретку), и (или) на листок-вкладыш, помещаемый в каждую упаковочную единицу либо прилагаемый к каждой упаковочной единице.

54. Алкоголь өнімін таңбалау кезінде алкоголь өнімін тасымалдау (тасымалдау), сақтау және өткізу кезінде оның сақталуын қамтамасыз ететін ақпарат жазудың құралдары мен тәсілдері пайдаланылады.
55. Алкоголь өнімі үшін қосымша таңбалауда мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) құю күні немесе ресімдеу күні (бөтелке тәсілімен алынған шампан үшін) – затбелгінің артқы немесе алдыңғы жағында немесе қаптаманың басқа элементтерінде немесе тікелей оқуға ыңғайлы жерлерде тұтыну ыдысында және құюды жүзеге асыратын ұйымның атауы;
2) ликер-арақ өнімдеріне арналған қанттың массалық концентрациясы (егер қант рецептурада көзделсе);
3) құю күні (жапсырманың артқы немесе алдыңғы жағында көрсетіледі). Оны оқуға ыңғайлы жерлерде қақпақтарда және қарсы жапсырмаларда немесе тікелей тұтынушылық қаптамада (ыдыста) көрсетуге жол беріледі;
4) шыққан жерінің атауы;
5) медальдар мен айырмашылықтар, егер олар осы салада танылған ұйымдастырушылар белгілеген нормалар мен өлшемдерге сәйкес конкурстарда берілсе;
6) құжаттамалық растау (наградалар, куәліктер және басқалар);
7) шарап партиясының көлемі, айырым мәні немесе ресми бақылау нөмірі (партия нөмірі);
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келген жағдайда жазылатын басқа да мәліметтер.
56. Осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін, сәйкестікті бағалау (растау) рәсімінен өткен алкоголь өнімі сәйкестік белгісімен таңбалануы тиіс. Өнімді сәйкестік белгісімен таңбалауды Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық реттеу тізілімінде тіркелген сәйкестік құжатының негізінде дайындаушы, импорттаушы, дайындаушы уәкілеттік берген тұлға, сатушы жүзеге асырады.
8-тарау. Алкоголь өнімінің сәйкестігін қамтамасыз ету
57. Алкоголь өнімінің осы техникалық регламентке сәйкестігі оның талаптарын тікелей орындау жолымен не қолданылу нәтижесінде осы техникалық регламенттің алкоголь өніміне қолданылатын талаптарының ерікті негізде сақталуы қамтамасыз етілетін өзара байланысты стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттардың талаптарын орындау жолымен қамтамасыз етіледі.
58. Алкоголь өнімін зерттеу (сынау) және өлшеу әдістері осы техникалық регламенттің талаптарын қолдану және орындау және алкоголь өнімінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістері, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидалары қамтылған стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттарда белгіленеді.

54. При маркировке алкогольной продукции используются средства и способы нанесения информации, обеспечивающие ее сохранность при перевозке (транспортировании), хранении и реализации алкогольной продукции.
55. Дополнительно для алкогольной продукции на маркировке указывается следующая информация:
1) дата розлива или дата оформления (для шампанского, полученного бутылочным способом) – на оборотной или лицевой стороне этикетки, или других элементах упаковки, или непосредственно на потребительской таре в местах, удобных для прочтения и наименование организации, осуществляющей розлив;
2) массовая концентрация сахара для ликероводочных изделий (если сахар предусмотрен рецептурой);
3) дата розлива (указывают на оборотной или лицевой стороне этикетки). Допускается указывать ее на колпачках и контрэтикетках или непосредственно на потребительской упаковке (таре) в местах, удобных для прочтения;
4) наименование места происхождения;
5) медали и отличия, если они были присуждены на конкурсах в соответствии с нормами и критериями, установленными признанными организаторами в этой области;
6) документальное подтверждение (награды, свидетельства и иные);
7) объем партии вина, предмет отличия или номер официального контроля (номер партии);
8) другие сведения, которые наносятся при условии, что они соответствуют законодательству Республики Казахстан.
56. Алкогольная продукция, соответствующая требованиям настоящего технического регламента, прошедшая процедуру оценки (подтверждения) соответствия маркируется знаком соответствия. Маркирование продукции знаком соответствия осуществляет изготовитель, импортер, уполномоченное изготовителем лицо, продавец, на основании документа соответствия, зарегистрированного в реестре технического регулирования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Глава 8. Обеспечение соответствия алкогольной продукции
57. Соответствие алкогольной продукции настоящему техническому регламенту обеспечивается путем выполнения его требований непосредственно либо путем выполнения требований стандартов, включенных в перечень взаимосвязанных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента, действие которых распространяется на алкогольную продукцию.
58. Методы исследований (испытаний) и измерений алкогольной продукции устанавливаются в стандартах, включенных в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований настоящего технического регламента и осуществления оценки соответствия алкогольной продукции.

59. Техникалық регламент талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін қолдану нәтижесінде өзара байланысты стандарттардың тізбесі, сондай-ақ зерттеулер (сынақтар) мен өлшеулердің қағидалары мен әдістері, оның ішінде техникалық регламент талаптарын қолдану және орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидалары бар стандарттардың тізбесі тиісінше мыналарда көрсетілген осы Техникалық регламентке 6 және 7-қосымшаларда.
9-тарау. Сәйкестікті растау
60. Алкоголь өнімінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растау мынадай нысандарда жүргізіледі:
1) декларациялау нысанындағы сәйкестікті растау (жаңа түрдегі алкоголь өнімін қоспағанда);
2) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына сәйкес алкоголь өнімінің жаңа түрін мемлекеттік тіркеу (нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30407 болып тіркелген).
61. Алкоголь өнімінің сәйкестігін бағалау кезінде дайындаушы немесе сатушы (импорттаушы) не уәкілетті дайындаушы тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға немесе жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде өтініш беруші бола алады.
62. Алкоголь өнімінің сәйкестігін декларациялау мынадай схемалардың бірі бойынша жүзеге асырылады:
жаппай шығарылатын алкоголь өнімі үшін;
алкоголь өнімдерінің партиясы үшін.
Алкоголь өнімінің сәйкестігін декларациялау схемасын таңдауды өтініш беруші жүзеге асырады.
63. Алкоголь өнімінің сәйкестігін декларациялау кезінде өтініш беруші:
1) сериялық шығарылатын алкоголь өнімін декларациялау кезінде-дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға);
2) алкоголь өнімінің партиясын декларациялау кезінде – дайындаушы (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға), сатушы (импорттаушы).
64. Шығарылатын алкоголь өнімінің сәйкестігін декларациялауды Қазақстан Республикасының Ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген сертификаттау жөніндегі органның және (немесе) сынақ зертханасының (орталығының) қатысуымен алынған дәлелдемелер негізінде өтініш беруші сериялық түрде жүзеге асырады.
65. Сәйкестік туралы декларацияны қабылдауға негіз болған құжаттар жиынтығы мыналарды қамтиды:
1) сериялық өндіріс өнімдері үшін:
өнімнің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында өнімнің негізгі параметрлері мен сипаттамаларын, сондай-ақ оның сипаттамасын қамтитын өнімге арналған технологиялық құжаттаманың көшірмесі;
стандарттардың тізімі (олардың белгілері мен атаулары, сондай-ақ бөлімдер (тармақтар, тармақшалар) көрсетіле отырып, егер техникалық регламент талаптарының сақталуы қолданумен қамтамасыз етілуі мүмкін болса;
стандарттар тізбесіне енгізілген стандарттардың жекелеген бөлімдері (тармақтары, тармақшалары) (өтініш беруші оларды қолданған жағдайда);
техникалық регламент талаптарының орындалуын растайтын қабылданған технологиялық шешімдер мен тәуекелдерді бағалау нәтижелерінің сипаттамасы, егер оларды қолдану нәтижесінде техникалық регламент талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар болмаса немесе қолданылмаса (қажет болған жағдайда);
Қазақстан Республикасының аумағына жеткізілетін өнімнің техникалық регламент талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуді және мұндай өнімнің көрсетілген талаптарға (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға үшін) сәйкес келмеуі үшін жауапкершілікті көздейтін дайындаушымен (оның ішінде шетелдік дайындаушымен) шарт (сәйкестікті декларациялау схемасында көзделген жағдайларда);
менеджмент жүйесінің сәйкестік сертификаты (бар болса);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлғаны немесе жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін өтініш берушінің тіркеу немесе есепке алу (дара, сәйкестендіру) нөмірі туралы мәліметтер;
өнім үлгілерін (сынамаларын) зерттеу (сынау) және өлшеу хаттамалары (бар болса);
сәйкестік туралы декларацияны (бар болса)қабылдауға негіз болған өтініш берушінің таңдауы бойынша өзге де құжаттар;

59. Перечень взаимосвязанных стандартов, в результате применения, которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента, а также перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции указаны соответственно в приложениях 6 и 7 к настоящему техническому регламенту.
Глава 9. Оценка (подтверждение) соответствия
60. Оценка (подтверждение) соответствия алкогольной продукции требованиям настоящего технического регламента проводится в следующих формах:
1) подтверждение соответствия в форме декларирования (за исключением алкогольной продукции нового вида);
2) государственная регистрация алкогольной продукции нового вида в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30407).
61. При оценке (подтверждении) соответствия алкогольной продукции заявителем могут быть зарегистрированные на территории Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, являющиеся изготовителем или продавцом (импортером) либо уполномоченным изготовителем лицом.
62. Декларирование соответствия алкогольной продукции осуществляется по одной из следующих схем:
для алкогольной продукции, выпускаемой серийно;
для партии алкогольной продукции.
Выбор схемы декларирования соответствия алкогольной продукции осуществляется заявителем.
63. При декларировании соответствия алкогольной продукции заявителем является:
1) при декларировании алкогольной продукции, выпускаемой серийно – изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо);
2) при декларировании партии алкогольной продукции – изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо), продавец (импортер).
64. Декларирование соответствия алкогольной продукции, выпускаемой серийно осуществляется заявителем на основании доказательств, полученных с участием органа по сертификации и (или) испытательной лаборатории (центра), аккредитованных в национальной системе аккредитации Республики Казахстан.
65. Комплект документов, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии, включает в себя:
1) для продукции серийного производства:
копию технологической документации на продукцию, содержащей основные параметры и характеристики продукции, а также ее описание, в целях оценки соответствия продукции требованиям технического регламента;
список стандартов (с указанием их обозначений и наименований, а также разделов (пунктов, подпунктов), если соблюдение требований технического регламента может быть обеспечено применением;
отдельные разделы (пунктов, подпунктов) стандартов, включенных в перечень стандартов (в случае их применения заявителем);
описание принятых технологических решений и результатов оценки рисков, подтверждающих выполнение требований технического регламента, если стандарты, в результате применения, которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента, отсутствуют или не применялись (при необходимости);
договор с изготовителем (в том числе с иностранным изготовителем), предусматривающий обеспечение соответствия поставляемой на территорию Республики Казахстан продукции требованиям технического регламента и ответственность за несоответствие такой продукции указанным требованиям (для уполномоченного изготовителем лица) (в случаях, предусмотренных схемой декларирования соответствия);
сертификат соответствия системы менеджмента (при наличии);
сведения о регистрационном или учетном (индивидуальном, идентификационном) номере заявителя, присваиваемом при государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
протоколы исследований (испытаний) и измерений образцов (проб) продукции (при наличии);
иные документы по выбору заявителя, послужившие основанием для принятия декларации о соответствии (при наличии);

2) өнім партиясы немесе бір бұйым үшін:
келісімшарттың (жеткізу шартының) көшірмесі және өнім партиясын немесе бір бұйымды сәйкестендіретін тауарға ілеспе құжаттар, оның ішінде мөлшері;
егер техникалық регламент талаптарының сақталуы стандарттар тізбесіне енгізілген (өтініш беруші оларды қолданған жағдайда) стандарттардың тізімі (олардың белгілері мен атаулары, сондай-ақ бөлімдер (тармақтар, тармақшалар) көрсетіле отырып, егер техникалық регламент талаптарының сақталуы осы стандарттардың жекелеген бөлімдерін (тармақтарын, тармақшаларын) қолданумен қамтамасыз етілуі мүмкін);
ҚР заңнамасына сәйкес заңды тұлғаны немесе жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін өтініш берушінің тіркеу немесе есепке алу (дара, сәйкестендіру) нөмірі туралы мәліметтер;
Өнімнің үлгілерін (сынамаларын) зерттеу (сынау) және өлшеу хаттамалары (бар болса);
Сәйкестік туралы декларацияны (бар болса) қабылдауға негіз болған өтініш берушінің таңдауы бойынша өзге де құжаттар;
66. Алкоголь өнімі сериясының сәйкестігін декларациялау кезінде өтініш беруші:
1) сәйкестік туралы декларацияны қабылдау үшін негіз болған құжаттар мен мәліметтер жиынтығын қалыптастырады және талдайды, оған мыналар кіреді:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлғаны немесе жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін өтініш берушінің тіркеу немесе есепке алу (дара, сәйкестендіру) нөмірі туралы мәліметтер;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесінің сертификаты (сертификаттың көшірмесі) (өндірушіде енгізілген менеджмент жүйесі болған кезде сериялық шығарылатын өнім үшін);
келісім-шарттың (жеткізу шартының) көшірмесі және өнім партиясын сәйкестендіретін тауарға ілеспе құжаттар (аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) қатысуымен алынған дәлелдемелер және өтініш берушінің өз дәлелдемелері негізінде сәйкестікті декларациялау кезінде өнім партиясы немесе бір бұйым үшін (бар болса));
Қазақстан Республикасының аумағына жеткізілетін алкоголь өнімінің осы Техникалық регламенттің, сондай-ақ оған қолданылатын одақтың (Кеден одағының) өзге де техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуді көздейтін дайындаушымен (оның ішінде шетелдік дайындаушымен) жасалған шарт және мұндай өнімнің көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі үшін жауапкершілік (дайындаушы уәкілеттік берген тұлға үшін);
сәйкестік туралы декларацияны қабылдауға негіз болған өтініш берушінің таңдауы бойынша өзге де құжаттар.
Шет тілінде жасалған көрсетілген құжаттар мемлекеттік тілге және қажет болған жағдайда орыс тіліне аудармамен қоса беріледі.

2) для партии продукции или единичного изделия:
копию контракта (договора поставки) и товаросопроводительные документы, идентифицирующие партию продукции или единичное изделие, в том числе размер;
список стандартов (с указанием их обозначений и наименований, а также разделов (пунктов, подпунктов), если соблюдение требований технического регламента может быть обеспечено применением отдельных разделов (пунктов, подпунктов) этих стандартов, а не стандартов в целом), включенных в перечень стандартов (в случае их применения заявителем);
сведения о регистрационном или учетном (индивидуальном, идентификационном) номере заявителя, присваиваемом при государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством РК.
протоколы исследований (испытаний) и измерений образцов (проб) продукции (при наличии);
иные документы по выбору заявителя, послужившие основанием для принятия декларации о соответствии (при наличии).
66. При декларировании соответствия серии алкогольной продукции заявитель:
1) формирует и анализирует комплект документов и сведений, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии, который включает в себя:
сведения о регистрационном или учетном (индивидуальном, идентификационном) номере заявителя, присваиваемом при государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
сертификат (копию сертификата) системы менеджмента безопасности пищевой продукции (для серийно выпускаемой продукции при наличии у изготовителя внедренной системы менеджмента);
копию контракта (договора поставки) и товаросопроводительные документы, идентифицирующие партию продукции (для партии продукции или единичного изделия при декларировании соответствия на основании доказательств, полученных с участием аккредитованной испытательной лаборатории (центра), и собственных доказательств заявителя (при наличии));
договор с изготовителем (в том числе с иностранным изготовителем), предусматривающий обеспечение соответствия поставляемой на территорию Республики Казахстан алкогольной продукции требованиям настоящего технического регламента, а также иных технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, и ответственность за несоответствие такой продукции указанным требованиям (для уполномоченного изготовителем лица);
иные документы по выбору заявителя, послужившие основанием для принятия декларации о соответствии.
Указанные документы, составленные на иностранном языке, сопровождаются переводом на государственный язык и в случае необходимости на русский язык.

2) осы техникалық регламенттің 5-тарауына сәйкес алкоголь өнімін сәйкестендіруді жүргізу, алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) іріктеу үшін, сондай-ақ сынақ зертханасында (орталығында) зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер жүргізуді ұйымдастыру үшін (сертификаттау жөніндегі органға жүгінген кезде)сертификаттау жөніндегі органға немесе сынақ зертханасына (орталығына) жүгінеді;
3) өндірістік бақылау жүргізуді қамтамасыз етеді және өндіріс процесі алкоголь өнімінің осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуі үшін (аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) қатысуымен алынған дәлелдемелер және өтініш берушінің өз дәлелдемелері (бар болса) негізінде және сериялық шығарылатын өнім үшін сәйкестікті декларациялау кезінде сериялық шығарылатын өнім үшін) барлық қажетті шараларды қабылдайды өндірушіде енгізілген менеджмент жүйесі болған жағдайда);
4) алкоголь өнімін сәйкестендіруді, алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) іріктеуді, алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) осы техникалық талаптарға сәйкестігін зерттеуді (сынауды) және өлшеуді жүргізуді қамтамасыз етеді;
5) енгізілген және сертификатталған сапа және қауіпсіздік менеджменті жүйесінің жұмыс істеу тұрақтылығын, сондай-ақ осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келетін алкоголь өнімін дайындау үшін өндіріс жағдайларын (дайындаушыда енгізілген менеджмент жүйесі болған кезде сериялық шығарылатын өнім үшін) қамтамасыз ету жөнінде барлық қажетті шараларды қабылдайды;
6) алкоголь өнімінің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы декларацияны қабылдайды, ол "Сәйкестікті бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 шілдеде № 23364 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген нысан бойынша ресімделеді (бұдан әрі – Ережелер) және оны ережелерге сәйкес тіркейді;
7) алкоголь өнімін сәйкестік белгісімен таңбалауды қамтамасыз етеді;
8) сәйкестікті растау рәсімдері аяқталғаннан кейін алкоголь өнімінің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растайтын сәйкестік туралы декларацияны қабылдау үшін негіз болған дәлелдемелік материалдар жиынтығын қалыптастырады және сақтайды, оған мыналар кіреді:
осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттар;
сертификаттау жөніндегі орган немесе сынақ зертханасы (орталығы)жүргізген алкоголь өнімінің үлгілерін іріктеу актісі; сынақ зертханасында (орталықта)жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың) және өлшеулердің хаттамасы (хаттамалары) ;
тіркелген сәйкестік туралы декларация.

2) обращается в орган по сертификации или испытательную лабораторию (центр) для проведения идентификации алкогольной продукции в соответствии с главой 5 настоящего технического регламента, отбора образца (образцов) алкогольной продукции, а также (при обращении в орган по сертификации) для организации проведения исследований (испытаний) и измерений в испытательной лаборатории (центре);
3) обеспечивает проведение производственного контроля и принимает все необходимые меры для того, чтобы процесс производства обеспечивал соответствие алкогольной продукции требованиям настоящего технического регламента (для серийно выпускаемой продукции при декларировании соответствия на основании доказательств, полученных с участием аккредитованной испытательной лаборатории (центра), и собственных доказательств заявителя (при наличии) и для серийно выпускаемой продукции при наличии у изготовителя внедренной системы менеджмента);
4) обеспечивает проведение идентификации алкогольной продукции, отбора образца (образцов) алкогольной продукции, исследований (испытаний) и измерений образца (образцов) алкогольной продукции на соответствие требованиям настоящего технического регламента;
5) принимает все необходимые меры по обеспечению стабильности функционирования внедренной и сертифицированной системы менеджмента качества и безопасности, а также условий производства для изготовления алкогольной продукции, соответствующей требованиям настоящего технического регламента (для серийно выпускаемой продукции при наличии у изготовителя внедренной системы менеджмента);
6) принимает декларацию о соответствии алкогольной продукции требованиям настоящего технического регламента, которая оформляется по форме утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ "Об утверждении Правил оценки соответствия" (далее – Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23364) и регистрирует ее согласно Правилам;
7) обеспечивает нанесение маркировки алкогольной продукции знаком соответствия;
8) формирует и хранит после завершения процедур подтверждения соответствия комплект доказательственных материалов, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии, подтверждающих соответствие алкогольной продукции требованиям настоящего технического регламента, который включает в себя:
документы, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта;
акт отбора образцов алкогольной продукции, проведенного органом по сертификации или испытательной лабораторией (центром);
протокол (протоколы) исследований (испытаний) и измерений, проведенных в испытательной лаборатории (центре);
зарегистрированную декларацию о соответствии.

67. Сертификаттау жөніндегі орган немесе сынақ зертханасы (орталығы) өтініш беруші жүгінген кезде:
1) осы техникалық регламенттің 5-тарауына сәйкес алкоголь өнімін сәйкестендіруді және алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) іріктеуді жүргізеді және алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) іріктеу актісінде сәйкестендіру және іріктеу нәтижелерін көрсетеді, онда алкоголь өнімінің үлгісін (үлгілерін) іріктеу орны мен күні, Алкоголь өнімін сақтау шарттары және оны сәйкестендіру нәтижелері көрсетіледі.
2) зерттеулер (сынақтар) жүргізу мақсатында осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растайтын алкоголь өнімінің көрсеткіштерін (сипаттамаларын) көрсете отырып, алкоголь өнімін зерттеу (сынау) және өлшеу бағдарламасын жасайды.
3) алкоголь өнімін зерттеу (сынау) және өлшеу бағдарламасын және алкоголь өнімінің іріктелген үлгісін (үлгілерін) зерттеу (сынау) және өлшеу жүргізу үшін сынақ зертханасына (орталыққа) жібереді (егер өтініш беруші сертификаттау жөніндегі органға жүгінген жағдайда).
68. Қазақстан Республикасының Ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) алкоголь өніміне зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер жүргізеді, зерттеулер (сынақтар) мен өлшеулер хаттамасын ресімдейді және оны өтініш берушіге жібереді.
69. Жаппай шығарылатын алкоголь өнімінің сәйкестігі туралы декларацияның қолданылу мерзімі:
аккредиттелген сынақ зертханасының (орталығының) қатысуымен алынған дәлелдемелер және өтініш берушінің өз дәлелдемелері (бар болса) негізінде сәйкестікті декларациялау кезінде сериялық шығарылатын өнім үшін – 2 жылдан аспайды;
өндірушіде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджментінің енгізілген жүйесі болған кезде сериялық шығарылатын өнім үшін – 3 жылдан аспайды.
Алкоголь өнімінің партиясы үшін сәйкестік туралы декларацияның қолданылу мерзімін өтініш беруші белгілейді, бірақ алкоголь өнімінің жарамдылық мерзімінен аспауға тиіс.
Егер алкоголь өнімінің жарамдылық мерзімі дайындаушымен шектелмеген жағдайда, алкоголь өнімінің партиясы үшін сәйкестік туралы декларацияның қолданылу мерзімін белгілемеуге жол беріледі.
70. Сериялық шығарылатын және осы техникалық регламенттің техникалық реттеу объектісі болып табылатын алкоголь өнімінің сәйкестігі туралы тіркелген декларация зерттеу (сынау) және өлшеуден өткен алкоголь өнімінің іріктелген үлгілері дайындалған күннен бастап дайындалған осы өнімге қолданылады.
71. Осы техникалық регламенттің 73-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген дәлелдемелік материалдар жиынтығы өтініш берушіде сақталады:

67. Орган по сертификации или испытательная лаборатория (центр) при обращении заявителя:
1) проводит идентификацию алкогольной продукции в соответствии с главой 5 настоящего технического регламента и отбор образца (образцов) алкогольной продукции и отражает результаты идентификации и отбора в акте отбора образцов алкогольной продукции, в котором указываются в том числе место и дата отбора образца (образцов) алкогольной продукции, условия хранения алкогольной продукции и результаты ее идентификации.
2) составляет программу исследований (испытаний) и измерений алкогольной продукции (с указанием показателей (характеристик) алкогольной продукции, подтверждающих соответствие требованиям настоящего технического регламента с целью проведения исследований (испытаний).
3) направляет программу исследований (испытаний) и измерений алкогольной продукции и отобранный образец (образцы) алкогольной продукции в испытательную лабораторию (центр) для проведения исследований (испытаний) и измерений (в случае если заявитель обращается в орган по сертификации).
68. Испытательная лаборатория (центр), аккредитованная в национальной системе аккредитации Республики Казахстан, проводит исследования (испытания) и измерения алкогольной продукции, оформляет протокол исследований (испытаний) и измерений и направляет его заявителю.
69. Срок действия декларации о соответствии алкогольной продукции, выпускаемой серийно, составляет:
для серийно выпускаемой продукции при декларировании соответствия на основании доказательств, полученных с участием аккредитованной испытательной лаборатории (центра), и собственных доказательств заявителя (при наличии) – не более 2 лет;
для серийно выпускаемой продукции при наличии у изготовителя внедренной системы менеджмента безопасности пищевой продукции – не более 3 лет.
Срок действия декларации о соответствии для партии алкогольной продукции устанавливается заявителем, но не может превышать срок годности алкогольной продукции.
Допускается не устанавливать срок действия декларации о соответствии для партии алкогольной продукции в случае, если срок годности алкогольной продукции не ограничен изготовителем.
70. Зарегистрированная декларация о соответствии алкогольной продукции, выпускаемой серийно и являющейся объектом технического регулирования настоящего технического регламента, распространяется на данную продукцию, изготовленную с даты изготовления отобранных образцов алкогольной продукции, прошедших исследования (испытания) и измерения.
71. Комплект доказательственных материалов, указанный в подпункте 8) пункта 73 настоящего технического регламента, хранится у заявителя:

1) сериялық шығарылатын алкоголь өнімінің сәйкестігі расталған кезде - сәйкестік туралы декларацияның қолданылуы аяқталған күннен бастап кемінде 10 жыл ішінде;
2) алкоголь өнімі партиясының сәйкестігі расталған кезде – партиядан соңғы бұйым өткізілген күннен бастап кемінде 5 жыл ішінде, ал егер сәйкестік туралы декларацияның қолданылу мерзімі органикалық болмаса, ол тіркелген күннен бастап кемінде 10 жыл ішінде жүзеге асырылады.
72. Осы техникалық регламенттің 73-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген дәлелдемелік материалдар жиынтығы олардың талабы бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік қадағалау мен бақылаудың уәкілетті органдарына ұсынылады.
73. Осы техникалық регламент күшіне енген күнге дейін берілген немесе қабылданған сәйкестікті бағалау туралы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін, бірақ осы техникалық регламент күшіне енген күннен бастап 2 жылдан кешіктірілмей жарамды.
Ескертпе: л – литр; дм3 – текше дециметр; мл – миллиметр; см3 – текше сантиметр; г/дм3 – текше дециметрге грамм; г/л – литріне грамм; г/100 см3 – 100 текше сантиметрге грамм; см – сантиметр.
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентке
1-қосымша
"Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенттің талаптары қолданылмайтын, құрамында этил спирті бар өнімдердің тізбесі
1. Қантты кондитерлік өнімдер.
2. Ұннан жасалған кондитерлік өнімдер.
3. Алкогольсіз сусындар/ашытылған сусындар.
4. Квас.
5. Сүт қышқылы өнімдері.
6. Шикілей ысталған және шикілей қақталған шұжықтар.
7. Этил спиртінің көлемдік үлесі 0,5 пайыздан аспайтын сыра және сыра сусындары.
8. Жүзім суслосы, шоғырланған жүзім суслосы, шоғырланған жеміс суслосы, ректификацияланған шоғырланған жүзім суслосы, бал суслосы, жеміс суслосы.
9. Табиғи хош иістендіргіштер мен жеміс-жидек немесе көкөніс заттары, оның ішінде еріткіш ретінде тағамдық этил спиртін пайдаланбай алынған концентрацияланған заттар
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
2-қосымша
Этил спиртіне, спирттік ішімдіктерге, алкогольсіз сусындарға және құрамында спирті бар тамақ өнімдеріне қойылатын талаптар
1-кесте
Алкоголь өніміне қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары
Өнім тобы
Көрсеткіштер
Өлшем бірліктері
Рұқсат етілген деңгейлер, артық емес
Арақ, шығу тегі бойынша қорғалған атауы бар арақ, ерекше арақ
метил спирті
%
(сусыз спирт бойынша көлемдік үлес)

1) при подтверждении соответствия алкогольной продукции, выпускаемой серийно, - в течение не менее 10 лет со дня окончания действия декларации о соответствии;
2) при подтверждении соответствия партии алкогольной продукции – в течение не менее 5 лет со дня реализации последнего изделия из партии, а если срок действия декларации о соответствии не органичен, – не менее 10 лет с даты ее регистрации.
72. Комплект доказательственных материалов, указанный в подпункте 8) пункта 73 настоящего технического регламента, предоставляется уполномоченным органам государственного надзора и контроля Республики Казахстан по их требованию.
73. Документы об оценке соответствия, выданные или принятые до даты вступления в силу настоящего технического регламента, действительны до окончания срока их действия, но не позднее 2 лет с даты вступления в силу настоящего технического регламента.
Примечание: л – литр; дм3 – кубический дециметр; мл – миллиметр; см3– кубический сантиметр; г/дм3 – грамм на кубический дециметр; г/л – грамм на литр; г/100 см3– грамм на 100 кубический сантиметр; см – сантиметр.
Приложение 1
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Перечень продукции, содержащей этиловый спирт, на которую не распространяются требования технического регламента "О безопасности алкогольной продукции"
1. Изделия кондитерские сахаристые.
2. Изделия кондитерские мучные.
3. Напитки безалкогольные/брожения.
4. Квасы.
5. Продукты кисломолочные.
6. Колбасы сырокопченые и сыровяленые.
7. Пиво и пивные напитки с объемной долей этилового спирта не более 0,5 процентов.
8. Сусло виноградное, сусло виноградное концентрированное, сусло фруктовое концентрированное, сусло виноградное концентрированное ректификованное, сусло медовое, сусло фруктовое.
9. Натуральные ароматообразующие и фруктовые или овощные вещества, в том числе концентрированные, полученные без использования пищевого этилового спирта в качестве растворителя.
Приложение 2
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Требования к этиловому спирту, спиртным напиткам, слабоалкогольным напиткам и спиртосодержащей пищевой продукции
Таблица 1
Гигиенические требования безопасности к спиртным напиткам
Группа продуктов
Показатели
Единицы измерения
Допустимые уровни, не более
Водка, водка с защищенным наименованием по происхождению, особая водка
метиловый спирт
% (объемная доля в пересчете на безводный спирт)

0,05
Текила
метил спирті
%
(сусыз спирт бойынша көлемдік үлес)
0,3
2-кесте
Этил спиртін өндіру үшін пайдаланылатын азық-түлік шикізатының тізімі*
1. Дәнді және дәнді емес дақылдардың жемістері (тұқымдары) және бұршақ дақылдарының тұқымдары (бұдан әрі – дән)
2. Картоп
3. Қант қызылшасы, топинамбур, шикі қант, меласса, тапиока (маниок) және (жемістерден (жемістер мен жидектерден) басқа) құрамында қант пен крахмал бар басқа да тағамдық шикізаттар

0,05
Текила
метиловый спирт
%
(объемная доля в пересчете на безводный спирт)
0,3
Таблица 2
Перечень пищевого сырья, используемого для производства этилового спирта*
1. Плоды (семена) злаковых и незлаковых культур и семена зернобобовых культур (далее – зерно)
2. Картофель
2. Сахарная свекла, топинамбур, сахар-сырец, меласса, тапиока (маниока) и другое сахаросодержащее и крахмалсодержащее продовольственное сырье (за исключением фруктового (плодово-ягодного))

4. Дәннің, картоптың, қант қызылшасы мен мелассаның, шикі қанттың және (жемістерден (жемістер мен жидектерден) басқа) құрамында қант пен крахмал бар басқа да тағамдық шикізаттың шикізат құрамдары (қоспалары)
5. Астық өңдеу өнімдері: ұн, жарма, күріш ұнтағы
6. (Жемістерден (жемістер мен жидектерден) басқа) құрамында қант және крахмал бар өзге де тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты
7. Осы кестенің 1 – 6-тармақтарында көрсетілген этил спиртін өндіру кезінде түзілген қайта өңдеу өнімдері, арақ, ликерлер өнімдері*

4. Сырьевые композиции (смеси) зерна, картофеля, сахарной свеклы и мелассы, сахара-сырца и другого сахаросодержащего и крахмалсодержащего продовольственного сырья (за исключением фруктового (плодово-ягодного))
5. Продукты переработки зерна: мука, крупа, мучка
6. Другие сахаросодержащие и крахмалсодержащие пищевые продукты и продовольственное сырье (за исключением фруктового (плодово-ягодного))
7. Продукты переработки, образующиеся при производстве спирта этилового, указанного в пунктах 1 – 6 настоящего перечня таблицы, водок, ликероводочных изделий*

8. Осы кестенің 1 – 6-тармақтарында көрсетілген шикі спирт, этил спиртінің бас фракциясы*
*Арақтарды, шығу тегі қорғалған белгісі бар арақтарды, айрықша арақтар мен алкоголь өнімдерін өндіруде этил спиртінің бас фракциясынан түзетілген этил спиртін және алкоголь өнімінің қалдықтарын пайдалануға жол берілмейді.
3-кесте
Алкоголь өнімін өндіру үшін пайдаланылатын судың көрсеткіштері
Параметр
Өлшем бірлігі
Өндіріс үшін стандартты мәндер
арақтар мен айрықша арақтар ликерлер мен сусындар коньяк сыра және сусындар, өндірілген сыраға негізделген (сыра сусындары). алкогольдіксусындар
Жалпы қаттылық
ГГрад. ж

8. Спирт-сырец, головная фракция этилового спирта, указанного в пунктах 1 – 6 настоящего перечня*
*При производстве водок, водок с защищенным наименованием по происхождению, особых водок и ликероводочных изделий не допускается использование ректификованного этилового спирта из головной фракции этилового спирта и отходов ликероводочного производства.
Таблица 3
Показатели воды, используемой для изготовления алкогольной продукции
Показатель
ЕЕд. измерения
Нормативные значения для производства
водок и особых водок
ликероводочных изделий, коньяка
пива и напитков, изготавливаемых на основе пива (пивных напитков)
слабоалкогольных напитков
Жесткость общая
ГГрад. ж

0,005
нормаланбайды
1,0
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Жүзім мен жемістерден жасалған шарап өнімдеріне, ұн өнімдері мен алкогольі аз ашытылған сусындарға, құрамында спирті бар тамақ өнімдеріне қойылатын талаптар
1-кесте
Шарап өнімдеріне, ұннан жасалған өнімдерге және алкогольі аз ашытылған сусындарға қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары
Өнімнің атауы Көрсеткіштер Өлшем бірліктері Рұқсат етілген деңгейлер, артық емес
1 2 3 4
Шарап, жарқыраған шарап, хош иістендірілген шарап сусындары, жеміс-жидек үстелі шарабы, алкоголь мөлшері 15,0% дейін шарап сусындары, алкогольдендірілген жүзім шырыны (мистел)
микотоксиндер
Охротоксин А
мг/кг
0,002
Алма шырынын, сидрді, жеміс сидрін, жаңғақ өнімдерін, ашытылған жемістерді және алмадан ашытылған алкогольді шарап материалдарын пайдалана отырып жасалған
микотоксиндер:
патулин
мг/кг
0,05
Коньяк, жоғары сапалы бренди, алма қосылған коньяк, бал арағы
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
2,0
Жоғары сапалы брендиге арналған шарап дистилляты, алма брендиіне арналған алма дистилляты
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
2,0
Ректификацияланған жүзім шыққан дистиллят
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
1,0
Ректификацияланған жеміс дистилляты, ректификацияланған шарап дистилляты, шарап дистилляты, жүзім дистилляты, бал дистилляты, бренди, күшті жүзім сусыны, жүзім арағы, күшті бал сусыны, бал арағы
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
2,0
Жеміс дистилляттары (сүйегі бар жемістерден алынған жеміс дистилляттарынан басқа), жеміс коньягы, жеміс спирті, жеміс арағы
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
2,0
Сүйегі бар жеміс шарабы өнімдері: жеміс дистилляты, күшті жеміс сусыны, жеміс бренди
метил спирті
г/дм3 сусыз этил спирті
3,0
Сүйегі бар жемісті шарап өнімдері: ректификацияланған жеміс дистилляты, жеміс дистилляты
көгерткіш қышқыл
мг/дм3 сусыз этил спирті
1 мг/% алкогольдік сусындардағы күш
Жеміс арағы, күшті жеміс сусыны, жеміс коньягы
көгерткіш қышқыл
мг/дм3
35
2- кесте
Ашыту алкогольі аз сусындарының микробиологиялық қауіпсіздік стандарттары
Өнім тобы МАжФАМС* КОЕ**/см3,
артық емес
Өнімнің көлемі (масса), см3 (г), ІТТБ*** (колиформа) рұқсат етілмейді ашытқы және көгеру,
КҚБС **/см3 (г), артық емес
Сүзілмеген:
кегтерде
нормаланбайды
3,0
нормаланбайды
нормаланбайды
1,0
нормаланбайды
құю
нормаланбайды
Сүзілген:
нормаланбайды
3,0
нормаланбайды
кегтерде
нормаланбайды
1,0
нормаланбайды
Қамтамасыз ететін сүзу немесе пастерлеу арқылы жасалған
10
10,0
100
* КМАФАнМ - мезофильді аэробты және факультативті-анаэробты микроорганизмдердің саны.
** КҚБС - Колонияны құрайтын бірліктердің саны.
*** ІТТБ – ішек таяқша тобының бактериялары.
3- кесте
Шарап өнімдерінің, бал өнімдерінің және ашытылған алкогольсіз сусындардың кейбір санаттарындағы қанттың жіктелуі және рұқсат етілген деңгейлері
Қант құрамы бойынша жіктеу, г/дм3
құрғақ жарытлай құрғақ жартылай тәтті тәтті экстра құрғақ брют экстра брют
1 2 3 4 5 6 7 8
Шарап, асханалық шарап, газдалған шарап, газдалған інжу шарап

0,005
не нормируется
1,0
Приложение 3
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Требования к винодельческой продукции, медоваренной продукции и слабоалкогольным напиткам брожения, спиртосодержащей пищевой продукции из винограда и фруктов
Таблица 1
Гигиенические требования безопасности к винодельческой продукции, медоваренной продукции и слабоалкогольным напиткам брожения
Наименование продукци
Показатели
Единицы измерения
Допустимые уровни, не более
Вино, игристое вино, напитки винные ароматизированные, вино фруктовое столовое, винные напитки с содержанием спирта до 15,0 % об., сусло виноградное спиртованное (мистель)
микотоксины
охратоксин А
мг/кг
0,002
Столовое яблочное вино, винные напитки с содержанием спирта до 15,0 % об., изготовленные с использованием яблочного сока, сидр, сидр фруктовый, медоваренная продукция, фруктовые сброженные и сброженно-спиртованные вино-наливом (виноматериалы) из яблок
микотоксины:
патулин
мг/кг
0,05
Коньяк, бренди высокого качества, яблочный бренди, медовая водка
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
2,0
Винный дистиллят для бренди высокого качества, яблочный дистиллят для яблочного бренди
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
2,0
Дистиллят виноградного происхождения ректификованный
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
1,0
Ректификованный фруктовый дистиллят, дистиллят винный ректификованный, винный дистиллят, виноградный дистиллят, медовый дистиллят, бренди, крепкий виноградный напиток, виноградная водка, крепкий медовый напиток, медовая водка
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
2,0
Фруктовый дистиллят (за исключением фруктовых дистиллятов из косточковых фруктов), фруктовый бренди, крепкий фруктовый напиток, фруктовая водка
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
2,0
Винодельческая продукция из косточковых фруктов: фруктовый дистиллят, крепкий фруктовый напиток, фруктовый бренди
метиловый спирт
г/дм3 безводного этилового спирта
3,0
Винодельческая продукция из косточковых фруктов: ректификованный фруктовый дистиллят, фруктовый дистиллят
синильная кислота
мг/дм3 безводного этилового спирта
1 мг/% крепости в алкогольных напитках
Фруктовая водка, крепкий фруктовый напиток, фруктовый бренди
синильная кислота
мг/дм3
35
Таблица 2
Микробиологические нормативы безопасности слабоалкогольных напитков брожения
Группа продуктов
КМАФАнМ* КОЕ**/см3,
не более
Объем (масса) продукта, см3 (г),
в котором не допускаются
БГКП*** (колиформы)
Дрожжи и плесени,
КОЕ**/см3 (г), не более
Нефильтрованные
в кегах
не нормируется
3,0
не нормируется
разливные
не нормируется
1,0
не нормируется
Фильтрованные:
в кегах
не нормируется
3,0
не нормируется
разливные
не нормируется
1,0
не нормируется
Изготовленные с применением обеспложивающей фильтрации или пастеризации
10
10,0
100
* КМАФАнМ – количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов
** КОЕ – количество колониеобразующих единиц
*** БГКП – бактерии группы кишечных палочек
Таблица 3
Классификация и допустимые уровни содержания сахара в некоторых категориях винодельческой продукции, медоваренной продукции и слабоалкогольных напитках брожения
Классификация по содержанию сахара, г/дм3
сухое
полусухое
полусладкое
сладкое
экстра сухое
брют
экстра брют
1
2
3
4
5
6
7
8
Вино, столовое вино, вино газированное, вино газированное жемчужное

4,0 артық емес
4,0 артық 4 және 18,0 кем
18,0 кем емес және 45,0 кем
45,0 кем емес
белгі қолданылмайды
белгі
белгі қолданылмайды
Асханалық жеміс шарабы
4,0 артық емес
4,0 артық және 30,0 кем
30,0 кем емес және 80,0 кем
80,0 кем емес
белгі қолданылмайды
қолданылмайды
қолданылмайды
Көбікті інжу шарабы, көбікті жеміс шарабы, көбікті жеміс қосылған інжу шарабы, жеміс қосылған газдалған шарап, жеміс қосылған газдалған інжу шарабы
15,0 кем емес 25,0 кем
25,0 кем емес және 40,0 кем
40,0 кем емес және 55,0 кем
ке мінде 55,0 70,0 кем
белгі
қолданылмайды
15,0 кем
белгі
қолданылмайды
Жоғары сапалы көбікті шарап, жүзім қосылған көбікті шампан шарабы
15,0 артық емес және 25,0 кем
25,0 артық емес және 40,0 кем
40,0 артық емес және 55,0 кем
55,0 артық емес және 70,0 кем
белгі
қолданылмайды
6,0 артық емес және 15,0 кем
6,0 кем
Хош иісті шарап
30,0 кем емес және 50,0 кем
50,0 кем емес және 90,0 кем
90,0 кем емес және 130,0 артық
130,0 артық
30,0 кем
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
Алкогольді сусын бал, алкогольді сусын бал газдалған
5,0 артық емес
15 – 25
30 – 50
55 – 80
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
Бал қосылған күшейтілген алкоголь сусыны
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
30 – 90
100 – 160
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
Сидр, пуаре
4,0 артық емес
4,0 артық және 30,0 кем
30,0 артық емес және 50,0 кем
50,0 кем емес және 80,0 артық емес
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
белгі
қолданылмайды
4- кесте
Шарап өнімдерінің физикалық-химиялық көрсеткіштерінің нормативтері
Шарап өнімдері тобы Шарап қышқылына қайта есептегенде титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы
(г/дм3)
Лимон қышқылының массалық концентрациясы (г/дм3), артық емес Берілген сығындының массалық концентрациясы (г/дм3), артық емес Сірке қышқылына есептегенде ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы (г/дм3), артық емес Жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
1 2 3 4 5 6
Асхана шарабы

не более 4,0
более 4,0 и менее 18,0
не менее 18,0 и менее 45,0
не менее 45,0
обозначение не применяется
Обозначение не применяется
обозначение не применяется
Вино фруктовое столовое
не более 4,0
более 4,0 и менее 30,0
не менее 30,0 и менее 80,0
не менее 80,0
обозначение не применяется
Обозначение не применяется
обозначение не применяется
Вино игристое жемчужное, вино фруктовое игристое, вино фруктовое игристое жемчужное, вино фруктовое газированное, вино фруктовое газированное жемчужное
не менее 15,0 и менее 25,0
не менее 25,0 и менее 40,0
не менее 40,0 и менее 55,0
не менее 55,0 и менее 70,0
обозначение не применяется
менее 15,0
обозначение не применяется
Вино игристое высокого качества, вино игристое виноградное шампанское
не менее 15,0 и менее 25,0
не менее 25,0 и менее 40,0
не менее 40,0 и менее 55,0
не менее 55,0 и менее 70,0
обозначение не применяется
не менее 6,0 и менее 15,0
менее 6,0
Вино ароматизированное
не менее 30,0 и менее 50,0
не менее 50,0 и менее 90,0
не менее 90,0 и не более 130,0
более 130,0
менее 30,0
Обозначение не применяется
обозначение не применяется
Алкогольный напиток медовый, алкогольный напиток медовый газированный
не более 5,0
15 – 25
30 – 50
55 – 80
Обозначение не применяется
Обозначение не применяется
Обозначение не применяется
Алкогольный напиток медовый крепленый
Обозначение не применяется
обозначение не применяется
30 – 90
100 – 160
обозначение не применяется
Обозначение не применяется
обозначение не применяется
Сидр, пуаре
не более 4,0
более 4,0 и менее 30,0
не менее 30,0 и менее 50,0
не менее 50,0 и не более 80,0
обозначение не применяется
Обозначение не применяется
Обозначение не применяется
Таблица 4
Нормативы физико-химических показателей винодельческой продукции
Группа винодельческой продукции
Массовая концентрация титруемых кислот в пересчете на винную кислоту (г/дм3)
Массовая концентрация лимонной кислоты (г/дм3), не более
Массовая концентрация приведенного экстракта (г/дм3), не менее
Массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту (г/дм3), не более
Массовая концентрация общего диоксида серы (мг/дм3), не более
1
2
3
4
5
6
Столовое вино

2. Бөтелкедегі көмірқышқыл газының қысымы жоғары сапалы көбікті шараптар үшін 20 °C температурада – кемінде 350 кПа, көбікті шараптар үшін – кемінде 300 кПа, көбікті інжу шараптары үшін – 100 – 250 кПа.
3. Шараптардың қант құрамы бойынша жіктелуі осы қосымшаның 3-кестесінде келтірілген.
5-кесте
Жеміс қсылған шараптардың физикалық-химиялық көрсеткіштері
Шарап тобы Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы алма қышқылына қайта есептегенде (г/дм3) Қалдық сығындының массалық концентрациясы (г/дм3), кем емес Сірке қышқылына (г/дм3) есептегенде ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы, артық емес Жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
1 2 3 4 5
Жеміс шарабы,
жеміс қосылған асхана шарабы
кемінде 4
мүкжидектен, итбүлдіргеннен -6;
бүлдіргеннен, таңқурайдан, қара өріктен-12; шиеден, көкжидектен, қаражидектен, шетеннен - 15;
қара жемісті шетеннен-20;
алмадан-8;
сары өріктен, анардан - 7
1,2
250
Күшейтілген жеміс шарабы
кемінде 4
мүкжидектен, итбүлдіргеннен -6;
бүлдіргеннен. таңқурайдан, қара өріктен-12; шиеден, көкжидектен, шетеннен – 15; қара жемісті шетеннен - 20;
алмадан-10;
сары өріктен, анардан - 7 7
1,2
200
Ескерту. Ескерту. Жемістердің бірнеше түрінен тұратын жеміс шараптарындағы қалдық сығындының массалық концентрациясы қалдық сығындының массалық концентрациясын және купажда пайдаланылатын жеміс шараптарының (шарап материалдарының) мөлшерін ескере отырып, осындай шараптардың (шарап материалдарының) санына сәйкес есептеу жолымен айқындалады.
6- кесте
Шарап өнімдерін өндіруге рұқсат етілген технологиялық операциялар мен технологиялық құралдардың тізбесі
1. Жүзімді жиналмас бұрын жүзім өсіру тәсілдерінің көмегімен оның табиғи қант құрамын арттыру.
2. Таңдау: Піскен шоқ жүзімдерді, шоқ жүзім бөліктерін және жүзім жемістерін іріктеу және піспеген, зақымдалған немесе шіріген жүзімдерді бөлу
3. Өте піскен шоқ жүзімдерді, шоқ жүзімдердің бөліктері мен жүзім жемістерін таңдау көмегімен кептіру, криоэкстркция арқылы жиналған жүзімдегі қанттың құрамын арттыру.
4. Жемістердің қанттылығын арттыру мақсатында оларды ішінара сусыздандыру.
5. Жүзім немесе жеміс суслосын кері осмоспен шоғырландыру.
6. Вакуумда немесе атмосфералық қысымда жүзім немесе жеміс суслосын ішінара сусыздандыру.
7. Көмірқышқыл макерациясы: жабық резервуарда көміртегі диоксидінің атмосферасына бірнеше күн бойы жүзім жемістерін орналастыру.
8. Ұсақтау: жүзім жемістерін немесе жидектерінің қабығын ашу, шырын алу үшін оларды ұсақтау.
9. Ашыту басталғанға дейін жүзімді собығынан ішінара немесе толық бөліп алу.

2. Давление диоксида углерода в бутылке при температуре 20 °С для игристых вин высокого качества – не менее 350 кПа, для игристых вин – не менее 300 кПа, для игристых жемчужных вин – 100 – 250 кПа
3. Классификация вин по содержанию сахара приведена в таблице 3 настоящего приложения
Таблица 5
Физико-химические показатели фруктовых вин
Группа вин
Массовая концентрация титруемых кислот в пересчете на яблочную кислоту (г/дм3)
Массовая концентрация остаточного экстракта (г/дм3), не менее
Массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту (г/дм3), не более
Массовая концентрация общего диоксида серы (мг/дм3), не более
1
2
3
4
5
Вино фруктовое,
вино фруктовое столовое
не менее 4
из клюквы, брусники – 6;
из земляники, малины, сливы – 12; из вишни, голубики, ежевики, рябины – 15;
из черноплодной
рябины – 20;
из яблок – 8;
из абрикосов, гранатов – 7
1,2
250
Вино фруктовое крепленое
не менее 4
из клюквы, брусники – 6;
из земляники, малины, сливы – 12;
из вишни, голубики, ежевики, рябины – 15;
из черноплодной
рябины – 20;
из яблок – 10;
из абрикосов, гранатов – 7
1,2
200
Примечание. Массовая концентрация остаточного экстракта в винах фруктовых, состоящих из нескольких видов фруктов, определяется расчетным путем с учетом массовой концентрации остаточного экстракта и количества используемых в купаже фруктовых вин-наливом (виноматериалов) в соответствии с количеством таких вин-наливом (виноматериалов).
Таблица 6
Перечень технологических операций и технологических средств, разрешенных для производства винодельческой продукции
1. Увеличение естественного содержания сахара в винограде до его сбора с помощью виноградарских приемов
2. Выборка: отбор здоровых зрелых гроздей или отдельных ягод винограда, фруктов и отделение недозрелых, поврежденных или гнилых
3. Увеличение содержания сахара в собранном винограде увяливанием, криоэкстракцией с помощью отбора наиболее зрелых гроздей, частей грозди и ягод винограда
4. Частичное обезвоживание фруктов в целях повышения их сахаристости
5. Концентрирование сусла виноградного или фруктового обратным осмосом
6. Частичное обезвоживание сусла виноградного или фруктового под вакуумом или при атмосферном давлении
7. Углекислотная мацерация: помещение целых ягод винограда на несколько дней в атмосферу диоксида углерода в закрытом резервуаре
8. Дробление: разрыв кожицы ягод винограда или фруктов и их дробление для извлечения сока
9. Частичное или полное отделение гребней от винограда до начала брожения

10. Жүзім немесе жеміс суслосын езіндіде ұстау.
11. Ағуы: престеуге дейін шырынды езіндіден бөліп алу.
12. Престеу.
13. Физикалық әдістерді пайдалану арқылы ағарту.
14. Келесі технологиялық құралдардың біреуін немесе бірнешеуін пайдалану арқылы ағарту:
1) альбумин және (немесе) лактальбумин
2) бентонит және саз-сорбенттер
3) триэтиленгликоль сополимерінің диметакрил эфирі бар N-винилпирролидон (дайын өнімдегі қалдық мөлшері рұқсат етілмейді)
4) каолин
5) калий мен натрий казеині мен казеинаты
6) кизельгур
7) гель немесе коллоидты ерітінді түріндегі кремний диоксиді
8) перлит
9) тағамдық желатин
10) балық желімі
11) өсімдік ақуыздары
12) танин
13) белсенді өсімдік көмірі
14) фитин
15) фосфор қышқылы
16) 3-алмастырылған натрий ортофосфаты
17) бета-глюконаза ферменттік препараты
18) пектолитикалық, пектопротеолитикалық ферменттер
19) цеолит (клиноптилолит)
15. Спиртті ашыту
16. Шарап ашытқысын пайдалану
17. Ашытқының өсуін жеделдету мақсатында мынадай технологиялық құралдардың бірін немесе бірнешеуін пайдалану:
1) диаммоний фосфаты немесе аммоний сульфаты
2) аммоний сульфиті немесе аммоний бисульфиті
3) тиамин дихлоргидраты
18. Ашытқы қабықшаларынан препараттарды пайдалану
19. Шөгінділерден тазарту
20. Ұстау (пісу)
21. Толып кету
22. Толықтыру
23. Күкірт диоксиді, калий бисульфиті немесе калий метабисульфитін пайдалану . Өнімдегі жалпы күкірт диоксидінің максималды мөлшері: жүзім шараптарында – 300 мг/дм3, жеміс шараптарында және бал қосылған алкогольдік сусындарда – 200 мг/дм3, этил спиртінің көлемдік үлесі 22,0% - дан асатын өнімдерді қоспағанда, қалған шарап өнімдерінде-200 мг/дм3.
24. Күкірт диоксидін физикалық әдістерді пайдалану арқылы жою.
25. Аэрация немесе оттегі қосу.
26. Термиялық өңдеу.
27. Егер оны пайдалану кезінде өңделетін өнімде қалдық қалмаса центрифугалау және инертті сүзгі қоспасын пайдалану арқылы немесе қолданбай сүзу.
28. Көміртегі диоксидін немесе аргонды немесе азотты жеке немесе инертті атмосфераны құру және ауаға қол жеткізбестен өнімді өңдеу (сақтау) мақсатында пайдалану.
29. Микробиологиялық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін құрамында қант бар этил спиртінің көлемдік үлесі 15,0% - дан аз шарап өнімдерін құю алдында диметилдикарбонатты пайдалану.
30. Ашыту сатысындағы ақ суслолар мен балғын ақ шараптарды, ақ шараптарды, белсендірілген ағаш көмірімен концентрацияланған ректификацияланған жүзім суслосын дайындауға арналған жүзім суслосын өңдеу
31. Сорбин қышқылын немесе калий сорбатын пайдалану. Өнімдегі сорбин қышқылының максималды құрамы – 200 мг/дм3

10. Настаивание виноградного или фруктового сусла на мезге
11. Стекание: отделение сока от мезги до прессования
12. Прессование
13. Осветление с использованием физических методов
14. Осветление с использованием одного или нескольких из следующих технологических средств:
1) альбумин и (или) лактальбумин
2) бентонит и глин-сорбенты
3) N-винилпирролидон с диметакриловым эфиром триэтиленгликоля сополимера (остаточное количество в готовой продукции
не допускается)
4) каолин
5) казеин и казеинат калия и натрия
6) кизельгур
7) диоксид кремния в виде геля или коллоидного раствора
8) перлит
9) пищевой желатин
10) рыбный клей
11) растительные белки
12) танин
13) угли активные растительные
14) фитин
15) фосфорная кислота
16) ортофосфат натрия 3-замещенного
17) ферментный препарат бета-глюконаза
18) ферменты пектолитические, пектопротеолитические
19) цеолит (клиноптилолит)
15. Спиртовое брожение
16. Использование винных дрожжей
17. Использование с целью ускорения роста дрожжей одного или нескольких из следующих технологических средств:
1) диаммоний фосфат или сульфат аммония
2) сульфит аммония или бисульфит аммония
3) дихлоргидрат тиамина
18. Использование препаратов из дрожжевых оболочек
19. Снятие с осадка
20. Выдержка (созревание)
21. Переливка
22. Доливка
23. Использование диоксида серы, бисульфита калия или метабисульфита калия. Максимальное содержание общего диоксида серы в продукте: в виноградных винах – 300 мг/дм3, в фруктовых винах и алкогольных напитках медовых – 200 мг/дм3, в остальных винодельческих продуктах, за исключением продуктов с объемной долей этилового спирта более 22,0 %, – 200 мг/дм3
24. Удаление диоксида серы с использованием физических методов
25. Аэрация или добавление кислорода
26. Термическая обработка
27. Центрифугирование и фильтрование с использованием или без использования инертной фильтрующей добавки при условии, что при ее использовании не остается остатков в обрабатываемом продукте
28. Использование диоксида углерода, или аргона, или азота в отдельности или в сочетании с целью создания инертной атмосферы и обработки (хранения) продукта без доступа воздуха
29. Использование диметилдикарбоната перед розливом винодельческих продуктов с объемной долей этилового спирта менее 15,0 %, содержащих сахар, для обеспечения их микробиологической стабильности
30. Обработка белых сусел и молодых белых вин в стадии сбраживания, белых вин, сусла виноградного, предназначенного для приготовления сусла виноградного концентрированного ректификованного, древесным активированным углем
31. Использование сорбиновой кислоты или сорбата калия. Максимальное содержание сорбиновой кислоты в продукте – 200 мг/дм3

32. Шарап қышқылына қайта есептегенде шараптың қышқылдығын 2,5 г/дм3 артық емес арттыру мақсатында қышқылдандыру үшін шарап қышқылын пайдалану
33. Қышқылды төмендету үшін келесі заттардың біреуін немесе бірнешеуін пайдалану:
1) бейтарап калий тартраты
2) калий бикарбонаты
3) кальций карбонаты, оның құрамында аз мөлшерде кальций қос тұзы (L+) шарап қышқылы және (L -) алма қышқылы болуы мүмкін
4) кальций тартраты немесе шарап қышқылы
5) біркелкі жұқа дисперсті шарап қышқылы препараты және кальций карбонаты тең пропорцияда
6) ауыз су – жеміс шараптары үшін
34. Биологиялық қышқылды қалпына келтіру үшін Schizosaccharamyces тұқымдасының ашытқысын пайдалану
35. Поливинилполипирролидонды пайдалану
36. Поливинилимидазол-поливинилпирролидон сополимерін пайдалану
37. Сүт қышқылы бактерияларын шарап суспензиясы түрінде пайдалану
38. Лизоцимнің қосылуы
39. Ион алмастырғыш шайырларды пайдалану
40. Құрғақ шараптарда 5%-дан аспайтын мөлшерде, құрғақ шараптарды өндіру кезінде алынған жаңа, сапалы және сұйылтылмаған ашытқы шөгінділерін пайдалану.
41. Аргон немесе азот көмегімен көпіршіктену
42. Көміртегі диоксидінің қосылуы
43. Мочевина құрамын азайту үшін уреазамен өңдеу
44. L-аскорбин қышқылын қосу. Өнімдегі аскорбин қышқылының максималды құрамы 250 мг/дм3 құрайды
45. Тұрақтандыру немесе қышқылдандыру мақсатында лимон қышқылын қосу. Шараптағы лимон қышқылының максималды құрамы 1,0 г/дм3 құрайды
46. ​​Шарап өнімдерін лайлылыққа дейін тұрақтандыру мақсатында келесі технологиялық құралдардың біреуін немесе бірнешеуін пайдалана отырып өңдеу:
1) калий ферроцианиді немесе кальций фитаты. Олардың шарап өнімдерінде қалдық болуына жол берілмейді
2) метавин қышқылы
3) гуммиарабик
4) артық кальцийді тұндыру мақсатында DL-шарап қышқылы (рацем қышқылы) немесе оның бейтарап калий тұзы
5) калий битартраты, кальций тартраты – шарап тасының тұнбасын тездету үшін
6) тартратты тұрақтандыруға арналған электродиализ
47. Дәм немесе иіс ақауларын жою үшін мыс сульфатын пайдалану. Өнімдегі мыстың максималды құрамы -1,0 мг/дм3
48. Түсті күшейту үшін карамельденген қант қосу
49. Байыту: шараптағы немесе құйылған шараптағы жаңа піскен жүзімге немесе ашыту сатысында немесе ашыту сатысында концентратталған жүзім суслосын немесе қоюландырылған ректификатталған жүзім суслосын қосу арқылы немесе кері осмос немесе мұздату арқылы шарап ішінара концентрациясын пайдалана отырып жүзім суслосын ішінара қоюландыру арқылы этил спиртінің табиғи көлемдік үлесін 4 %-дан аспайтын арттыру;
жеміс шарабы үшін – құрамында қант бар заттарды қосу арқылы этил спиртінің табиғи көлемдік үлесін арттыру:

32. Использование винной кислоты для подкисления с целью повышения кислотности вина не более чем на 2,5 г/дм3 в пересчете на винную кислоту
33. Использование для кислотопонижения одного или нескольких из следующих веществ:
1) нейтральный тартрат калия
2) бикарбонат калия
3) карбонат кальция, который может содержать незначительное количество двойной соли кальция (L+) винной кислоты и (L-) яблочной кислоты
4) тартрат кальция или винная кислота
5) однородный тонкодиспергированный препарат винной кислоты и карбонат кальция в равных пропорциях
6) питьевая вода – для фруктовых вин
34. Использование дрожжей рода Schizosaccharamyces для биологического кислотопонижения
35. Использование поливинилполипирролидона
36. Использование сополимера поливинилимидазол-поливинилпирролидона
37. Использование молочнокислых бактерий в виде винной суспензии
38. Добавление лизоцима
39. Использование ионообменных смол
40. Использование в сухих винах в количествах, не превышающих 5 %, свежих, доброкачественных и неразбавленных дрожжевых осадков, полученных при производстве сухих вин
41. Барботирование с использованием аргона или азота
42. Добавление диоксида углерода
43. Обработка уреазой для снижения содержания мочевины
44. Добавление L-аскорбиновой кислоты. Максимальное содержание аскорбиновой кислоты в продукте – 250 мг/дм3
45. Добавление лимонной кислоты с целью стабилизации или подкисления. Максимальное содержание лимонной кислоты в вине – 1,0 г/дм3
46. Обработка винодельческой продукции с целью стабилизации к помутнениям с использованием одного или нескольких из следующих технологических средств:
1) ферроцианид калия или фитат кальция. Остаточное содержание их в винодельческой продукции не допускается
2) метавинная кислота
3) гуммиарабик
4) DL-винная кислота (рацемическая кислота) или ее нейтральная соль калия с целью осаждения излишка кальция
5) битартрат калия, тартрат кальция – для ускорения выпадения в осадок винного камня
6) электродиализ для виннокислой стабилизации
47. Использование сульфата меди для устранения дефекта вкуса или запаха. Максимальное содержание меди в продукте – 1,0 мг/дм3
48. Добавление карамелизованного сахара с целью усиления цвета
49. Обогащение: увеличение не более чем на 4 % натуральной объемной доли этилового спирта в вине или в вине наливом за счет добавления сусла виноградного концентрированного или сусла виноградного концентрированного ректификованного к свежему винограду или суслу виноградному до брожения или на стадии сбраживания либо за счет частичного концентрирования сусла виноградного с использованием обратного осмоса или частичного концентрирования вина путем вымораживания;
для вина фруктового – повышение натуральной объемной доли этилового спирта за счет добавления сахаросодержащих веществ:

жеміс қосылған асхана шарабы үшін – 10%-дан асырмай, жеміс қосылған күшейтілген шарап үшін – 5%-дан аспайды. Байытуға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының рұқсаты бойынша жүзімнің пісуі үшін қолайсыз жылдары ғана жол беріледі.
50. Спирттеу: тағамдық шикізаттан алынған ректификатталған этил спиртін немесе түзетілген шарап дистиллятын немесе ректификатталған жүзім дистиллятын немесе ректификатталған жеміс дистиллятын, немесе шарап дистиллятын, жеміс дистиллятын немесе бал дистиллятын жеке немесе біріктіріп қосу.
51. Шарапты ішінара алкогольсіздендіру: шараптағы этил спиртінің көлемдік үлесін вакуумды булану немесе басқа физикалық әдістерді пайдалану арқылы 2%-дан аспайтын азайту.
52. Блендинг (эгализация, ассамбляж): бір типті, бірақ құрамы бойынша біртекті шарап өнімдерін алу мақсатында физикалық-химиялық және (немесе) органолептикалық көрсеткіштері бойынша кейбір айырмашылықтары бар бір типтегі құйылатын шарап өнімдерін араластыру.
1053. Араластыру: жүзімнің әртүрлі сорттарынан немесе жемістердің немесе балдың әртүрлі түрлерінен, бір жылдағы немесе жиналған әр жылдарынан жасалған құйылатын шарап өнімдерінің бір түрін немесе әртүрлі түрлерін араластыру немесе жүзімнің әртүрлі түрлерінің суслоларын немесе әртүрлі жемістер немесе бал түрлерін араластыру.
54. Тәттілеу.
55. Хош иістендіргіштер. Өсімдік шикізатынан алынған хош иістендіргіш заттар мен сығындыларды пайдаланған кезде шарап өнімдерінде биологиялық белсенді заттардың ең жоғары деңгейі: сафрол және изосафрол – этил спиртінің көлемдік үлесі 25%-дан аспайтын өнімдерде 2 мг/кг болуы керек. Иланг-иланг өсімдігі немесе камфора ағашы және өнімде 15 мг/кг, мускат жаңғағы арқылы жасалған; бадам, өрік, шие және Prunus тұқымдас өсімдіктердің басқа да жемістері мен жапырақтарын пайдалана отырып жасалған өнімдердегі этил спиртінің көлемдік үлесінің әрбір пайызы үшін 1 мг циан қышқылы; тужон – этил спиртінің көлемдік үлесі 25%-дан аспайтын өнімдерде 5 мг/кг, пижмы, жусан, туя, мыңжапырақ және фармацевтикалық шалфей негізіндегі препараттары бар өнімдерде 25 мг/кг пайдалану арқылы жасалған; бета-асарон – еуропалық және үнділік каламусты және (немесе) еуропалық тұяқты шөптерді пайдаланып жасалған өнімдерде 1 мг/кг болуы керек.
56. Құйма шарапты (шарап материалдарын) немесе құйылатын ликер шарабын немесе ашытқы қабықшасының астындағы құйылатыны күшейтілген жеміс шарабын дайындау.
57. Үздіксіз ағынмен классикалық әдіспен, мерзімді цистерналық әдіспен немесе цистерналық әдіспен өндіру кезінде көбікті жүзім шарабы, жоғары сапалы көбікті шарап, көбікті інжу шарабы, жеміс қосылған көбікті шарап, жеміс қосылған інжу шарабының көбікті қасиеттерін қалыптастыру.

для столового фруктового – не более чем на 10 %, для фруктового крепленого – не более чем на 5 %. Обогащение допускается только в неблагоприятные для созревания винограда годы по разрешению уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза
50. Спиртование: добавление ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, или дистиллята винного ректификованного, или ректификованного виноградного дистиллята, или ректификованного фруктового дистиллята, или винного дистиллята, или фруктового дистиллята, или медового дистиллята в отдельности или в сочетании
51. Частичная дезалкоголизация вина: понижение объемной доли этилового спирта в вине не более чем на 2 % путем вакуумного выпаривания или с использованием других физических методов
52. Блендинг (эгализация, ассамбляж): смешивание винодельческой продукции наливом одного и того же вида, имеющей некоторые различия в физико-химических и (или) органолептических характеристиках, с целью изготовления винодельческой продукции одного и того же вида, но однородной по составу
53. Купажирование: смешивание одного вида или разных видов винодельческой продукции наливом, изготовленных из разных сортов винограда, или разных видов фруктов или меда, разного происхождения, одного года или разных лет урожая или смешивание сусел разных сортов винограда или разных видов фруктов или меда
54. Подслащивание
55. Ароматизация. При использовании вкусоароматических веществ и экстрактов из растительного сырья максимальный уровень биологически активных веществ в винодельческой продукции должен составлять: сафрола и изосафрола – 2 мг/кг в продукции с объемной долей этилового спирта не более 25 %, изготовленной с использованием растения иланг-иланг или камфорного дерева, и 15 мг/кг в продукции, изготовленной с использованием мускатного ореха; синильной кислоты 1 мг на каждый процент объемной доли этилового спирта в продукции, изготовленной с использованием миндаля, абрикоса, вишни и других плодов и листьев растений рода Prunus; туйона – 5 мг/кг в продукции с объемной долей этилового спирта не более 25 %, изготовленной с использованием пижмы, полыни, туи, тысячелистника, и 25 мг/кг в продукции, содержащей препараты на основе аптечного шалфея; бета-азарона – 1 мг/кг в продукции, изготовленной с использованием аира европейской и индийской разновидностей и (или) копытня европейского
56. Приготовление вина наливом (виноматериалов), или вина ликерного наливом, или вина фруктового крепленого наливом под дрожжевой пленкой
57. Формирование пенистых и игристых свойств вина игристого виноградного, вина игристого высокого качества, вина игристого жемчужного, вина фруктового игристого, вина фруктового игристого жемчужного при их изготовлении классическим методом, периодическим резервуарным методом или резервуарным методом в непрерывном потоке

58. Құйма шарапты айдау (дистилляция) және (немесе) шарап дистиллятымен, ашытылған бал суслосымен, сығындысымен, ашытқымен және ұнтақталған, ашытылған мейізбен спирттелген құйылатын шарапты ректификациялау.
59. Жоғары сапалы бренди үшін шарап дистиллятын дайындау мақсатында құйма шарапты фракциялық айдау.
60. Жеміс дистилляттарын дайындау мақсатында жеміс қосылған асханалық құйма шарапты фракциялық айдау.
61. Алма брендиі үшін алма дистиллятын дайындау мақсатында алма қосылған құйма шарапты фракциялық айдау.
62. Шарап өнімдерін өндіруде емен ағашын пайдалану, оған ерекше органолептикалық қасиеттер беру.
63. Жеміс арақтарын өндіруде оған ерекше органолептикалық қасиет беру үшін тиісті ағаш түрлерінен ағашты пайдалану.
64. Трансваза – шампан шарабын бөтелкеден резервуарға сығудың технологиялық әдісі.
65. Егер бұл өндіріс технологиясында көзделсе, дайындалған (түзетілген) суды шарап өнімдерін араластыру сатысында пайдалану,.
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентке
4-қосымша
Сыра қайнату өнімдері мен оларды өндіруге арналған шикізатқа қойылатын талаптар
1- кесте
Сыра қайнату өнімдері мен оларды өндіруге арналған шикізатқа қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары
Өнім тобы
Көрсеткіштер
Рұқсат етілген деңгейлер
Ескертпелер
1 2 3 4
1. Сыра, пастерленген және пастерленбеген сыра сусындары
N-нитрозаминдер: NDMA1 және NDEA2 суммасы
0,003 мг/кг кем емес
2. Сыра қайнатылған уыт³
N-нитрозаминдер: NDMA1 және NDEA2 қосындысы арамшөптер қоспасы
0,015 мг/кг артық емес
0,5 % артық емес
рұқсат етілмейді
жоғары сапалы уыт үшін
зеараленон
1,0 мг/кг
арпа, бидай
бенз(а)пирен
0,001 мг/кг
3. Сыра қайнатуға арналған арпа
ылғалдылық
сорттық тазалық
үлкендігі (електен 2,5 х 20 мм)
ұсақ дәндер (2,2 х 20 мм електен өту)
арамшөптер қоспасы
астық қоспасы
ақуыз өміршеңдігі
өну қабілеті
нан қорының зиянкестерімен ластану
нан қорының зиянкестерімен ластану
14,5 % артық емес
92 % кем емес
85 % кем емес, 5% артық емес
1% артық емес, 7,0 % артық емес
9,5 % кем емес
12% артық емес
95 % кем емес
95 % кем емес
ластанудың жалпы тығыздығы – рұқсат етілмейді
15,0 дана/кг артық емес
4. Сыра суслосы концентраты, уыт сығындысы
улы элементтер:
қорғасын
мышьяк
кадмий
сынап
1,0 мг/кг
1,0 мг/кг
0,2 мг / кг
0,03 мг / кг
микотоксиндер:
афлатоксин В1
дезоксиниваленол
зеараленон
0,005 мг/кг
1,0 мг/кг
1,0 мг/кг
пестицидтер:
гексахлорциклогексан
(альфа, бета, гамма изомерлері)
ДДТ 5 және оның метаболиттері
2,4-Д қышқылы 6, оның тұздары мен эфирлері
0,5 мг/кг
0,02 мг/кг
рұқсат етілмейді
радионуклидтер:
цезий-137
стронций-90
80 Бк/кг
100 Бк/кг

58. Перегонка (дистилляция) вина наливом и (или) ректификация вина наливом, спиртованного дистиллятом винным, сброженного сусла медового, выжимок, дрожжевых и гущевых осадков, сброженного изюма
59. Фракционная перегонка вина наливом с целью изготовления дистиллята винного для бренди высокого качества
60. Фракционная перегонка вина фруктового столового наливом с целью изготовления дистиллята фруктового
61. Фракционная перегонка вина яблочного наливом с целью изготовления дистиллята яблочного для яблочного бренди
62. Использование древесины дуба в производстве винодельческой продукции для придания ей специфических органолептических свойств
63. Использование древесины соответствующих пород деревьев в производстве фруктовых водок для придания ей специфических органолептических свойств
64. Трансваза – технологический прием передавливания шампанизированного вина из бутылки в резервуар
65. Использование воды подготовленной (исправленной) на этапе купажирования винодельческой продукции, если это предусмотрено технологией производства.
Приложение 4
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Требования к пивоваренной продукции и сырью для ее производства
Таблица 1
Гигиенические требования безопасности к пивоваренной продукции и сырью для ее производства
Группа продуктов
Показатели
Допустимые уровни
Примечания
1
2
3
4
1. Пиво, пивные напитки пастеризованные и непастеризованные
N-нитрозамины: сумма НДМА1 и НДЭА2
не более
0,003 мг/кг
2. Солод пивоваренный3
N-нитрозамины: сумма НДМА1 и НДЭА2
сорная примесь
не более
0,015 мг/кг
не более 0,5 %
не допускается
для солода высокого качества
зеараленон
1,0 мг/кг
ячмень, пшеница
бенз(а)пирен
0,001 мг/кг
3. Ячмень для пивоварения
влажность
сортовая чистота
крупность (сход с сита 2,5 х 20 мм)
мелкие зерна (проход через сито 2,2 х 20 мм)
сорная примесь
зерновая примесь
белок жизнеспособность
способность прорастания
зараженность вредителями хлебных запасов загрязненность вредителями хлебных запасов
не более 14,5 %
не менее 92 %
не менее 85 %
не более 5 %
не более 1 %
не более 7,0 %
не менее 9,5 %
не более 12 %4
не менее 95 %
не менее 95 %
не допускается
суммарная плотность загрязненности –
не более 15,0 экз/кг
4. Концентрат пивного сусла, солодовый экстракт
токсичные элементы:
свинец
мышьяк
кадмий
ртуть
1,0 мг/кг
1,0 мг/кг
0,2 мг/кг
0,03 мг/кг
микотоксины:
афлатоксин В1
дезоксиниваленол
зеараленон
0,005 мг/кг
1,0 мг/кг
1,0 мг/кг
пестициды:
гексахлорциклогексан
(альфа-, бета-, гамма-изомеры)
ДДТ5 и его метаболиты
0,5 мг/кг
0,02 мг/кг
2,4-Д кислота6, ее соли и эфиры
не допускается
радионуклиды:
цезий-137
стронций-90
80 Бк/кг
100 Бк/кг

1. NDMA-нитрозодиметиламиндер.
2. NDEA-нитродиэтиаминдер.
3. Уыттағы улы элементтердің, микотоксиндердің, пестицидтердің құрамы оны өндіруге арналған шикізаттың (арпа, бидай, қара бидай) құрамын ескере отырып нормаланады.
4. Қолайсыз климаттық жағдайларда және сыра қайнату сапасындағы арпа болмаған кезде құрамында ақуыз мөлшері 12% - дан жоғары арпаны уытқа өңдеуге жол беріледі.
5. ДДТ-1, 1-Ди (4 – хлорфенил) – 2,2,2-трихлорэтан-пестицид.

1. НДМА – нитрозодиметиламины.
2. НДЭА – нитродиэтиамины.
3. Содержание токсичных элементов, микотоксинов, пестицидов в солоде нормируется с учетом содержания их в сырье для его производства (ячмень, пшеница, рожь).
4. При неблагоприятных климатических условиях и при отсутствии ячменя пивоваренного качества допускается переработка на солод ячменя с содержанием белка выше 12 %.
5. ДДТ – 1, 1-Ди (4-хлорфенил) – 2,2,2 – трихлорэтан-пестицид.

3,6 ‒ 4,8
Түсі (с. бірлік)
ақшыл сыра үшін
0,2-ден 2,5-ке дейін қоса алғанда
қоңыр сыра үшін
2,5-тен жоғары
Түсі (ЕВС бірлігі)
ақшыл сыра үшін
3,4-тен 31-ге дейін
қоңыр сыра үшін
31-ден жоғары
Көмірқышқыл газының массалық үлесі ( % ), кем емес
0,30
Көбіктену:
1) көбік биіктігі (мм), кем емес
40
2) көбікке төзімділік (мин), кем емес
4
Ескертпелер:
1. Көмірқышқыл газының массалық үлесі бөтелкелер мен банкаларға құйылған сырада анықталады.
2. Бастапқы сусло экстрактивтілігінің рұқсат етілген ауытқуы ± 0,3 %.
3. "Қышқылдық" немесе "РН" көрсеткіштерінің бірін анықтауға рұқсат етіледі.
4. Көрсетілген бірліктердің бірінде "түс" көрсеткішін көрсетуге рұқсат етіледі.
8-кесте
Сыра өндірісінде пайдалануға рұқсат етілген тағамдық қоспалар*
Тағамдық қоспалар
Құрамының максималды деңгейі
1
2
E150s бар қант түсі
50 г/кг
Қант түсі d E150d
50 г/кг
Кармин Е120
100 мг/кг
Каротин Е160а, бета-каротин Е160а (ii), өсімдік көмірі Е153
600 мг/кг
Этилендиаминтетраацетат E386
25 мг/кг
Полидиметилсилоксан E900
10 мг/кг
Поливинилпирролидон E1201
10 мг/кг
Сульфиттер: калий гидросульфиті (бисульфиті) e228, кальций гидросульфиті e227, натрий гидросульфиті e222, калий пиросульфиті E224, натрий пиросульфиті e223, калий сульфиті E225, кальций сульфиті E226, натрий сульфиті E221
50 мг/кг
* Технологиялық функцияларды орындайтын өзге де тағамдық қоспалар Кеден одағының "Тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық қосалқы құралдар қауіпсіздігінің талаптары" техникалық регламентіне сәйкес қолданылады (КО ТР 029/2012).
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
5-қосымша
Алкоголь өнімінің сәйкестендіру көрсеткішілері
1-кесте
Ректификацияланған этил спиртің сертификаттық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Индикатор мәні
Органолептикалық сипаттамалары
шикізатқа қатысты бөгде бөлшектері, бөгде дәмі мен иісі жоқ мөлдір түссіз сұйықтық
Физикалық және химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі (%), кем емес

3,6 ‒ 4,8
Цвет (ц. ед.):
для светлого пива
от 0,2 до 2,5 включительно
для темного пива
свыше 2,5
Цвет (ед. ЕВС):
для светлого пива
от 3,4 до 31 включительно
для темного пива
свыше 31
Массовая доля диоксида углерода (%), не менее
0,30
Пенообразование:
высота пены (мм), не менее
40
пеностойкость (мин), не менее
4
Примечания:
1. Массовая доля диоксида углерода определяется в пиве, разлитом в бутылки и банки.
2. Допустимое отклонение экстрактивности начального сусла ± 0,3 %.
3. Допускается определять один из показателей "Кислотность" или "pH".
4. Допускается выражать показатель "Цвет" в одной из указанных единиц.
Таблица 8
Пищевые добавки*, допустимые к использованию при производстве пива
Пищевая добавка
Максимальный уровень содержания
1
2
Сахарный колер с Е150с
50 г/кг
Сахарный колер d Е150d
50 г/кг
Кармин Е120
100 мг/кг
Каротин Е160a, бета-каротин Е160а (ii), уголь растительный Е153
600 мг/кг
Этилендиаминтетраацетат E386
25 мг/кг
Полидиметилсилоксан E900
10 мг/кг
Поливинилпирролидон E1201
10 мг/кг
Сульфиты: гидросульфит (бисульфит) калия E228, гидросульфит кальция E227, гидросульфит натрия E222, пиросульфит калия E224, пиросульфит натрия E223, сульфит калия E225, сульфит кальция E226, сульфит натрия E221
50 мг/кг
*Иные пищевые добавки, выполняющие технологические функции, применяются согласно техническому регламенту Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012).
Приложение 5
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Показатели идентификации алкогольной продукции
Таблица 1
Показатели идентификации ректификованного этилового спирта
Показатели
Значение показателя
Органолептические показатели
прозрачная бесцветная жидкость без посторонних частиц, посторонних привкусов и запахов по отношению к исходному сырью
Физико-химические показатели:
объемная доля этилового спирта (%), не менее

96,2
бос қышқылдардың массалық концентрациясы (CO2 жоқ) сусыз спиртке қайта есептегенде (мг/дм3), артық емес
15
сусыз спиртке (мг/дм3) есептегенде күрделі эфирлердің (метилацетат, этилацетат)массалық концентрациясы,
артық емес
13
сусыз спиртке есептегенде сірке альдегидінің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
4
жоғары спирттердің (сивуш майының) массалық концентрациясы (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, изобутил спирті (2-метилпропанол-1), амил изо спирті
(3-метилбутанол-1)) сусыз спиртке (мг/дм3) қайта есептегенде, артық емес
6
сусыз спиртке қайта есептегенде метил спиртінің көлемдік үлесі ( % ), артық емес
0,03
этил спиртінде фурфуролдың болуы
рұқсат етілмейді
2- кесте
Шығарылған жерінің қорғалған атауы бар арақ, айрықша арақ* өндіру үшін пайдаланылатын ректификатталған этил спиртінің сәйкестендіру көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Көрсеткіш мәні
1
2
Органолептикалық сипаттамалары
шикізатқа қатысты бөгде бөлшектері, бөгде дәмі мен иісі жоқ мөлдір түссіз сұйықтық
Физикалық және химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі (%), кем емес
96,3
20ºС кезінде тотығуға сынама (мин), кем емес
15
сусыз спирт бойынша сірке альдегидінің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
4

96,2
массовая концентрация свободных кислот (без CO2) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
15
массовая концентрация сложных эфиров (метилацетат, этилацетат) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
13
массовая концентрация уксусного альдегида в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
4
массовая концентрация высших спиртов (сивушного масла) (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, спирт изобутиловый (2-метилпропанол-1), спирт изоамиловый
(3-метилбутанол-1)) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
6
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,03
наличие фурфурола в этиловом спирте
не допускается
Таблица 2
Показатели идентификации ректификованного этилового спирта, используемого для производства водки с защищенным наименованием по происхождению, особой водки*
Показатели
Значение показателя
Органолептические характеристики
прозрачная бесцветная жидкость без посторонних частиц, посторонних привкусов и запахов по отношению к исходному сырью
Физико-химические показатели:
объемная доля этилового спирта (%), не менее
96,3
проба на окисляемость (мин) при 20ºС, не менее
15
массовая концентрация уксусного альдегида в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
4

сусыз спирт бойынша фузель майының (1-пропанол, 2-пропанол, изобутил спирті, изоамил спирті, 1-бутанол сусыз спирт бойынша) массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
5
сусыз спирт бойынша (мг/дм3) күрделі эфирлердің (метилацетат, этилацетат) массалық концентрациясы, артық емес
10
бос қышқылдардың массалық концентрациясы (СО2 жоқ) сусыз спирт бойынша (мг/дм3), артық емес
15
сусыз спирт бойынша метил спиртінің көлемдік үлесі (%), артық емес
0,02
сусыз спирт бойынша құрғақ қалдықтың массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
15
азот бойынша ұшқыш азотты негіздердің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
1,0
фурфуролдың болуы
рұқсат етілмеген
* Арақ және ликер өнімдерін дайындауға арналған спирт өндірісі кезінде құрамында спирті бар ликер-арақ және шарап өндірісінің қалдықтарын пайдалануға жол берілмейді.
3- кесте
Ректификацияланған этил спиртін дайындау үшін пайдаланылатын шикі спирттің идентификациялық көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Көрсеткіш мәні
1
2
Органолептикалық сипаттамалары:
сыртқы түрі
бөгде бөлшектері жоқ мөлдір сұйықтық
түс
түссіз сұйықтық
дәм және иіс
бөтен заттардың дәмі мен иісі жоқ, тиісті шикізаттан өндірілген шикі этил спиртіне тән
Физикалық және химиялық көрсеткіштер:
шикізаттың барлық түрлерінен (мелассадан басқа) немесе олардың қоспаларынан
Физикалық және химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі (%), кем емес
88
88
альдегидтердің сусыз спирттегі сірке альдегиді бойынша массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес

массовая концентрация сивушного масла (1-пропанол, 2-пропанол, спирт изобутиловый, спирт изоамиловый, 1-бутанол в пересчете на безводный спирт) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
5
массовая концентрация сложных эфиров (метилацетат, этилацетат) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
10
массовая концентрация свободных кислот (без СО2) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
15
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,02
массовая концентрация сухого остатка в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
15
массовая концентрация азотистых летучих оснований в пересчете на азот (мг/дм3), не более
1,0
наличие фурфурола
не допускается
* Не допускается использование спиртосодержащих отходов ликероводочного и винодельческого производства при производстве спирта, предназначенного для приготовления водок и ликероводочных изделий.
Таблица 3
Показатели идентификации спирта-сырца, используемого для приготовления ректификованного этилового спирта
Показатели
Значение показателя
Органолептические показатели:
внешний вид
прозрачная жидкость без посторонних частиц
цвет
бесцветная жидкость
вкус и запах
характерные для этилового спирта-сырца, выработанного из соответствующего сырья, без привкуса и запаха посторонних веществ
Физико-химические показатели:
из всех видов сырья (за исключением мелассы) или их смесей
из мелассы
объемная доля этилового спирта (%), не менее
88
88
массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид в безводном спирте (мг/дм3), не более

300
500
сусыз спирттегі этилацетат бойынша күрделі эфирлердің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
500
700
сусыз спирт бойынша метил спиртінің көлемдік үлесі (%), артық емес
0,13
нормаланбайды
изоамил және изобутил спирттерінің (3:1) сусыз спирттегі (мг/дм3) қоспасы бойынша сивуха майының массалық концентрациясы, артық емес
5 000
5 000
4-кесте
Арақтарды, айрықша арақтарды, ликер өнімдерін, спиртті сусындарды және алкогольі аз сусындарды сәйкестендіру көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Көрсеткіш мәні
1
2
Арақ және айрықша арақ
Органолептикалық сипаттамалары:
бөтен қоспалар мен тұнбаларсыз мөлдір, түссіз сұйықтық, жұмсақ, тән арақ дәмі және өзіне тән арақ хош иісі бар, бөгде дәмі немесе хош иісі жоқ.
Физикалық-химиялық көрсеткіш
күш (%)

300
500
массовая концентрация сложных эфиров в пересчете на уксусно-этиловый эфир в безводном спирте (мг/дм3), не более
500
700
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,13
не нормируется
массовая концентрация сивушного масла в пересчете на смесь изоамилового и изобутилового спиртов (3:1) в безводном спирте (мг/дм3), не более
5 000
5 000
Таблица 4
Показатели идентификации водки, особой водки, ликероводочных изделий, спиртных напитков и слабоалкогольных напитков
Показатели
Значение показателя
Водка и особая водка
Органолептические показатели
прозрачная бесцветная жидкость без посторонних включений и осадка, имеющая мягкий, присущий водке вкус и характерный водочный аромат, без постороннего привкуса и аромата
Физико-химические показатели:
крепость (%)

37,5-ден 56-ға дейін*
сілтілік – 100 см3 арақты титрлеуге жұмсалған концентрациясы 0,1 моль/дм3 тұз қышқылының көлемі (см3), артық емес
3,0
сусыз спирт бойынша сірке альдегидінің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
8
сусыз спирт бойынша жоғарырақ спирттердің (сивуха майы) (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, изобутил спирті (2-метилпропанол-1), изоамил спирті (3-метилбутанол-1)) массалық концентрациясы ( мг /дм3), артық емес
5
сусыз спирт бойынша (мг/дм3) күрделі эфирлердің (метилацетат, этилацетат) массалық концентрациясы, артық емес
13
сусыз спиртке қайта есептегенде метил спиртінің көлемдік үлесі ( % ), артық емес
0,02
Ликерлер мен ликер- арақ өнімдері
Органолептикалық сипаттамалары, жалпы сығындының массалық концентрациясы, қанттың массалық концентрациясы (бар болса), лимон қышқылына есептегенде қышқылдардың массалық концентрациясы, күштілігі
Әрбір спиртті сусынның тұтынушылық сипаттамалары спиртті сусынның нақты атауына арналған техникалық құжаттарда көзделген көрсеткіштерге сәйкес келуі керек
0,05
Басқа спиртті сусындар, алкогольі аз сусындар
Органолептикалық сипаттамалары, күштілігі, физикалық-химиялық көрсеткіштері
Әрбір спиртті сусынның тұтынушылық сипаттамалары спиртті сусынның нақты атауына арналған техникалық құжаттарда көзделген көрсеткіштерге сәйкес келуі керек
Сусыз спиртке қайта есептегенде метил спиртінің көлемдік үлесі ( % ), артық емес
0,05

от 37,5 до 56*
щелочность – объем соляной кислоты с концентрацией 0,1 моль/дм3, израсходованный на титрование 100 см3 водки (см3), не более
3,0
массовая концентрация уксусного альдегида в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
8
массовая концентрация высших спиртов (сивушного масла) (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, спирт изобутиловый (2-метилпропанол-1), спирт изоамиловый (3-метилбутанол-1)) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
5
массовая концентрация сложных эфиров (метилацетат, этилацетат) в пересчете на безводный спирт (мг/дм3), не более
13
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,02
Ликеры и ликероводочные изделия
Органолептические характеристики, массовая концентрация общего экстракта, массовая концентрация сахара (при наличии), массовая концентрация кислот
в пересчете на лимонную кислоту, крепость
потребительские характеристики каждого спиртного напитка должны соответствовать показателям, предусмотренным техническими документами для конкретного наименования спиртного напитка
Объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,05
Другие спиртные напитки, слабоалкогольные напитки
Органолептические характеристики, крепость, физико-химические показатели
потребительские характеристики каждого спиртного напитка должны соответствовать показателям, предусмотренным техническими документами для конкретного наименования спиртного напитка
Объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%), не более
0,05

170 – 500
альдегидтердің сірке альдегидіндегі массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт)
5 – 50
темірдің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
1,5
метил спиртінің массалық концентрациясы (г/дм3 сусыз спирт), артық емес
2
этилацетат бойынша орташа күрделі эфирлердің массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт)
50 – 270
сірке қышқылы бойынша ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт), артық емес

170 – 500
массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид (мг/100 см3 безводного спирта)
5 – 50
массовая концентрация железа (мг/дм3), не более
1,5
массовая концентрация метилового спирта (г/дм3 безводного спирта), не более
2
массовая концентрация средних эфиров в пересчете на уксусно-этиловый спирт (мг/100 см3 безводного спирта)
50 – 270
массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту (мг/100 см3 безводного спирта), не более

200
берілген экстракттың массалық концентрациясы (г/дм3), ескіру кезеңі бар коньяктар үшін кем емес:
3, 4 және 5 жастағы балаларға арналған
0,5
5 жылдан астам
0,6
7-кесте
Күшті шарап сусындарының сәйкестендіру көрсеткіштері мен сипаттамалары (коньяк дистилляттарынан)
Көрсеткіш атауы
Норма
Органолептикалық сипаттамалары:
сыртқы түрі
тұнбасыз және бөгде қоспаларсыз мөлдір сұйықтық
түсі
алтын түстестен қоңыр кәріптасқа дейін
дәм мен букет
Шоколад пен ванильдің иісі бар нәзік гүлді және жеміс реңі және емен ағашымен жанастырып ұсталған реңі бар кешен
Физикалық-химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі, %
30,0-ден 50,0-ге дейін
қанттың инвертті қант бойынша массалық концентрациясы (г/дм3), артық емес
5,0-ден 25,0-ге дейін
жоғары спирттердің массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт)
20,0-ден 220,0-ге дейін
альдегидтердің сірке альдегидіндегі массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт)
5,0-ден 30,0-ге дейін
темірдің массалық концентрациясы (мг/дм3), артық емес
1,0
метил спиртінің массалық концентрациясы (г/дм3 сусыз спирт), артық емес
2
этилацетат бойынша орташа күрделі эфирлердің массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт)
10,0-ден 150,0-ге дейін
сірке қышқылы бойынша ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы (мг/100 см3 сусыз спирт), артық емес
150,0
Ескертулер:
1. Белгілі бір сусын атауы үшін белгіленген физикалық-химиялық көрсеткіштерден рұқсат етілген ауытқулар:
этил спиртінің көлемдік үлесі бойынша ± 0,3%;
Қанттың массалық концентрациясы бойынша ± 2,0 г/дм3.
2. Белгілі бір атаудағы сусынның физикалық-химиялық сипаттамаларын өндіруші осы сусынның технологиялық нұсқауларын және рецептурасын белгілейді.
8- кесте
Жеміс қосылған арақтарының сәйкестендіру көрсеткіштері мен сипаттамалары
Көрсеткіш атауы
Норма
Органолептикалық сипаттамалары:
сыртқы түрі
тұнба немесе бөгде заттарсыз мөлдір сұйықтық
түсі
түссізден кәріптасқа дейін (немесе ашық сабан)
дәм мен букет
таза, жанғыш, қолданылатын шикізатқа тән
Физикалық-химиялық көрсеткіштер:
күштілігі (%)

200
массовая концентрация приведенного экстракта (г/дм3), не менее для коньяков со сроком выдержки:
для 3-, 4- и 5-летнего
0,5
более 5 лет
0,6
Таблица 7
Показатели идентификации и характеристики напитков винных крепких (из дистиллятов коньячных)
Наименование показателя
Норма
Органолептические показатели
внешний вид
прозрачная жидкость, без осадка и посторонних включений
цвет
от золотистого до темно-янтарного
вкус и букет
сложный с тонкими цветочно-фруктовыми тонами с шоколадно-ванильными оттенками и тонами выдержки в контакте с древесиной дуба
Физико-химические показатели
объемная доля этилового спирта, %
от 30,0 до 50,0
массовая концентрация сахаров в пересчете на инвертный сахар (г/дм3), не более
от 5,0 до 25,0
массовая концентрация высших спиртов (мг/100 см3 безводного спирта)
от 20,0 до 220,0
массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид (мг/100 см3 безводного спирта)
от 5,0 до 30,0
массовая концентрация железа (мг/дм3), не более
1,0
массовая концентрация метилового спирта (г/дм3 безводного спирта), не более
2
массовая концентрация средних эфиров в пересчете на уксусно-этиловый спирт (мг/100 см3 безводного спирта)
от 10,0 до 150,0
массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту (мг/100 см3 безводного спирта), не более
150,0
Примечания:
1. Допустимые отклонения от установленных физико-химических показателей для конкретного наименования напитка должны быть не более:
± 0,3 % по объемной доле этилового спирта;
± 2,0 г/дм3 по массовой концентрации сахара.
2. Физико-химические показатели напитка конкретного наименования устанавливает изготовитель технологической инструкции и рецептуре на данный напиток.
Таблица 8
Показатели идентификации и характеристики фруктовых водок
Наименование показателя
Норма
Органолептические показатели
внешний вид
прозрачная жидкость без осадка и посторонних включений
цвет
от бесцветного до янтарного (или светло-соломенного)
вкус и аромат
чистый, жгучий, характерный для используемого сырья
Физико-химические показатели
крепость (%)

ГОСТ 5962-2013
Тағамдық шикізаттан алынған, тазартылып-айрылған этил спирті. Техникалық шарттар
2
шикі этил спирті
ГОСТ 131-2013
Тағамдық шикізаттан алынған шикі-этил спирті. Техникалық шарттар
3
бренди
ҚР СТ 2105-2011
Қазақстандық бренди. Техникалық шарттар
4
бренди
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
5
кальвадос
ҚР СТ 2314-2023
Қазақстандық кальвадос. Техникалық шарттар"
6
жеміс арағы
ҚР СТ 2311-2013
Жеміс арағы. Техникалық шарттар
7
жүзім арағы
ҚР СТ 2315-2013
Жүзім арағы. Техникалық шарттар.
8
арақ
ГОСТ 12545-81
Арақтар мен ерекше арақтар. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
9
арақ
ГОСТ 12712-2013
Арақтар мен ерекше арақтар. Жалпы техникалық ережелер
10
арақ
ГОСТ 32098-2013
Арақтар мен ерекше арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
11
арақ
ҚР СТ 2311-2013
Жеміс арағы Техникалық шарттар.
12
арақ
ҚР СТ ГОСТ Р 51355-2010
Арақтар мен ерекше арақтар. Жалпы техникалық шарттар
13
коньяк
ГОСТ 31732-2014
Коньяк. Жалпы техникалық шарттар
14
коньяк
ГОСТ 31732-2021
Коньяк. Жалпы техникалық шарттар
15
коньяк
ҚР СТ 2104-2011
Қазақстандық коньяк. Техникалық талаптар
16
коньяк
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
17
джин
ГОСТ 34149-2017
Джин. Техникалық шарттар
18
виски
ГОСТ 33281-2015
Виски. Техникалық талаптар
19
ром
ГОСТ 33458-2015
Ром. Техникалық талаптар
20
астық шикізатынан жасалған алкогольді сусын
ГОСТ 33301-2015
Дистилляцияланған астық спиртті ішімдіктері. Жалпы техникалық шарттар
21
ликерлер, аперитив, коктейль, бальзам, пуанч, ром-пунч, ликер, ликер, ащы, жартылай тәтті ликер, тәтті ликер, десертті сусын
ГОСТ 7190-2013
Ликер-арақ бұйымдары. Жалпы техникалық шарттар
22
ликерлер, аперитив, коктейль, бальзам, пунч, ром-пунч, ликер, ликер, ащы, жартылай тәтті ликер, тәтті ликер, десертті сусын
ГОСТ 32098-2013
Арақтар мен ерекше арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
23
ликер, күшті ликер, десертті ликер, эмульсиялық ликер , жұмыртқа ликері, крем
ГОСТ 32071-2013
Алкоголь өнімі. Ликерлер. Жалпы техникалық шарттар
24
ликер, күшті ликер, десерті ликер, эмульсиялық ликер, жұмыртқа ликері, крем
ГОСТ 32098-2013
Арақтар мен ерекше арақтар, ликер-арақ бұйымдары мен ликерлер. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
25
Жеңіл алкогольді алкогольді сусын
ГОСТ 34793-2021
Алкоголі аз спиртті ішімдіктер. Жалпы техникалық шарттар
26
Медовуха, жеңіл алкогольді алкогольді сусын

ГОСТ 5962-2013
Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Технические условия
2
Этиловый спирт-сырец
ГОСТ 131-2013
Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Технические условия
3
Бренди
СТ РК 2105-2011
Казахстанский бренди. Технические условия
4
Бренди
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
5
Кальвадос
СТ РК 2314-2023
Казахстанский кальвадос. Технические условия
6
Фруктовая водка
СТ РК 2311-2013
Водка фруктовая. Технические условия
7
Виноградная водка
СТ РК 2315-2013
Виноградная водка. Технические условия
8
Водка
ГОСТ 12545-81
Водки и водки особые. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
9
Водка
ГОСТ 12712-2013
Водки и водки особые. Общие технические условия
10
Водка
ГОСТ 32098-2013
Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
11
Водка
СТ РК 2311-2013
Водка. Правила приемки и методы анализа
12
Водка
СТ РК ГОСТ Р 51355-2010
Водки и водки особые. Общие технические условия
13
Коньяк
ГОСТ 31732-2014
Коньяк. Общие технические условия
14
Коньяк
ГОСТ 31732-2021
Коньяк. Общие технические условия
15
Коньяк
СТ РК 2104-2011
Казахстанский коньяк. Технические условия
16
Коньяк
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
17
Джин
ГОСТ 34149-2017
Джин. Технические условия
18
Виски
ГОСТ 33281-2015
Виски. Технические условия
19
Ром
ГОСТ 33458-2015
Ром. Технические условия
20
Спиртной напиток из зернового сырья
ГОСТ 33301-2015
Напитки спиртные зерновые дистиллированные. Общие технические условия
21
Ликероводочные изделия, аперитив, коктейль, бальзам, пунш, пунш с ромом, наливка, настойка, настойка горькая, настойка полусладкая, настойка сладкая, напиток десертный
ГОСТ 7190-2013
Изделия ликероводочные. Общие технические условия
22
Ликероводочные изделия, аперитив, коктейль, бальзам, пунш, пунш с ромом, наливка, настойка, настойка горькая, настойка полусладкая, настойка сладкая, напиток десертный
ГОСТ 32098-2013
Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
23
Ликер, ликер крепкий, ликер десертный, ликер эмульсионный, ликер яичный, крем
ГОСТ 32071-2013
Продукция алкогольная. Ликеры. Общие технические условия
24
Ликер, ликер крепкий, ликер десертный, ликер эмульсионный, ликер яичный, крем
ГОСТ 32098-2013
Водки и водки особые, изделия ликероводочные и ликеры. Упаковка, маркировка транспортирование и хранение
25
Слабоалкогольный спиртованный напиток
ГОСТ 34793-2021
Напитки слабоалкогольные спиртованные. Общие технические условия
26
Медовуха, слабоалкогольный напиток брожения

ГОСТ 34794-2021
Медовуха. Жалпы техникалық шарттар
27
Сидр казақстандық
ҚР СТ 3856-2023
Қазақстандық сидр. Жалпы техникалық шарттар
28
Сидр, алкогольі аз ашытылған сусын
ГОСТ 31820-2015
Сидрлер. Жалпы техникалық шарттар
29
шарап, ескі шарап, коллекциялық шарап, жас шарап
ГОСТ 32715-2014
Ликерлік шараптар, қорғалған географиялық белгісі бар ликерлік шараптар, шығарылған жерінің қорғалған атауы бар ликерлік шараптар. Жалпы техникалық шарттар
30
шарап, ескі шарап, коллекциялық шарап, жас шарап
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
31
қорғалатын географиялық белгісі бар шарап, шыққан жерінің қорғалған атауы бар шарап, ескірген шарап
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
32
шарап сусыны, хош иісті шарап сусыны, газдалған шарап сусыны, хош иісті шарап
ГОСТ 31729-2015
Шарап сусындары. Жалпы техникалық шарттар
33
шарап сусыны, хош иісті шарап сусыны, газдалған шарап сусыны, хош иісті шарап
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
34
ескі шарап, ликер шарабы, газсыз шарап
ГОСТ 32715-2014
Ликерлік шараптар, қорғалған географиялық белгісі бар ликерлік шараптар, шығарылған жерінің қорғалған атауы бар ликерлік шараптар. Жалпы техникалық шарттар
35
ескі шарап, ликер шарабы, газсыз шарап
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
36
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы
ГОСТ 33336-2015
Шымырлайтын шараптар. Жалпы техникалық шарттар
37
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы
ГОСТ 33311-2015
Шымырлайтын шараптар. Өндірудің негізгі қағидалары
38
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы
ГОСТ 33311-2015
Шымырлайтын шараптар. Өндірудің негізгі қағидалары
39
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы
ГОСТ 32061-2013
Шарап жасау өнімі. Орау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
40
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы
ГОСТ 13918-88
Кеңес шампаны. Техникалық шарттар
41
жарқыраған шарап, інжу жарқыраған шарап, жоғары сапалы жарқыраған шарап, коллекциялық жарқыраған шарап, жарқыраған жүзім шампан шарабы

ГОСТ 34794-2021
Медовухи. Общие технические условия
27
Сидр казахстанский
СТ РК 3856-2023
Сидр казахстанский. Общие технические условия
28
Сидр, слабоалкогольный напиток брожения
ГОСТ 31820-2015
Сидры. Общие технические условия
29
Вино,
вино выдержанное,
вино коллекционное,
вино молодое
ГОСТ 32715-2014
Вина ликерные, вина ликерные с защищенным географическим указанием, вина ликерные с защищенным наименованием места происхождения товара. Общие технические условия
30
Вино, вино выдержанное, вино коллекционное,
вино молодое
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
31
Вино с защищенным географическим указанием, вино с защищенным наименованием места происхождения товара, вино выдержанное
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
32
Винный напиток, винный напиток ароматизированный, винный напиток газированный, вино ароматизированное
ГОСТ 31729-2015
Напитки винные. Общие технические условия
33
Винный напиток, винный напиток ароматизированный, винный напиток газированный, вино ароматизированное
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
34
Вино выдержанное, вино ликерное, вино тихое
ГОСТ 32715-2014
Вина ликерные, вина ликерные с защищенным географическим указанием, вина ликерные с защищенным наименованием места происхождения. Общие технические условия
35
Вино выдержанное, вино ликерное, вино тихое
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
36
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское
ГОСТ 33336-2015
Вина игристые. Общие технические условия
37
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское
ГОСТ 33311-2015
Вина игристые. Основные правила производства
38
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское
ГОСТ 33311-2015
Вина игристые. Основные правила производства
39
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское
ГОСТ 32061-2013
Продукция винодельческая. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
40
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское
ГОСТ 13918-88
Советское шампанское. Технические условия
41
Вино игристое, вино игристое жемчужное, вино игристое высокого качества, вино коллекционное игристое, вино игристое виноградное шампанское

ҚР СТ 1011-2016
Қазақстан шампаны. Жалпы техникалық шарттар
42
жеміс шарабы, жеміс-жидек үстелі шарабы
ГОСТ 33806-2016
Асханалық жеміс шараптары және асханалық шарап материалдары. Жалпы техникалық шарттар
43
жеміс шарабы, жеміс-жидек үстелі шарабы
ҚР СТ 2835-2016
Шымырлайтын және шымырлайтын маржанды жеміс шарабы. Техникалық шарттар
44
нығайтылған жеміс шарабы, хош иістендірілген нығайтылған жеміс шарабы, арнайы технологиямен күшейтілген жеміс шарабы
ҚР СТ 2834-2016
Күшейтілген және арнайы технологиямен күшейтілген жеміс шарабы. Техникалық шарттар
45
шарап дистилляты
ГОСТ 31493-2012
Шарап дистилляті. Техникалық шарттар
46
брендиге арналған шарап дистилляты (коньяк дистилляты), брендиге арналған ескі шарап дистилляты, брендиге арналған жас шарап дистилляты
ГОСТ 31728-2014
Коньяк дистилляті. Техникалық шарттар
47
түзетілген шарап дистилляты, шарап өнімдері, хош иістендірілген шарап, ликер шарабы, бренди, жүзім арағы, шарап коктейлі, шарап сусыны, шарап дистилляты, алкоголизация
ГОСТ 31763-2012
Шарап спирті. Техникалық шарттар
48
виски дистилляты, виски
ГОСТ 33281-2015
Виски. Техникалық талаптар.
49
астық дистилляты, астық шикізатынан жасалған алкогольді сусын
ГОСТ 33723-2016
Астық дистилляті. Техникалық шарттар
50
ром дистилляты, ром
ГОСТ 33458-2015
Ром. Техникалық талаптар.
51
жеміс дистилляттары, шарап өнімдері, май өнімдері, ликер (шие дистиллятын пайдалану тұрғысынан), "пленка астындағы" шарап, жеміс шарабы, нығайтылған жеміс шарабы, жеміс коньягы, коллекциялық жеміс коньягы, жеміс арағы, жеміс шарабы сусыны, күшті жеміс-жидек сусыны, ректификацияланған жеміс-жидек дистилляты, алма брендиіне арналған жас алма дистилляты, бал алкогольдік сусыны, байытылған бал алкогольдік сусыны, десертті бал алкогольдік сусыны, ашытылған-алкогольді жеміс сусыны, алкогольдендірілген жеміс сусласы, алкоголизация
ГОСТ 32160-2013
Жеміс дистилляты (жидек). Техникалық шарттар
52
жеміс дистилляттары, шарап өнімдері, май өнімдері, ликер (шие дистиллятын пайдалану тұрғысынан), "пленка астындағы" шарап, жеміс шарабы, нығайтылған жеміс шарабы, жеміс коньягы, коллекциялық жеміс коньягы, жеміс арағы, жеміс шарабы сусыны, күшті жеміс-жидек сусыны, ректификацияланған жеміс-жидек дистилляты, алма брендиіне арналған жас алма дистилляты, бал алкогольдік сусыны, байытылған бал алкогольдік сусыны, десертті бал алкогольдік сусыны, ашытылған-алкогольді жеміс сусыны, алкогольдендірілген жеміс сусласы, алкоголизация

СТ РК 1011-2016
Казахстанское шампанское. Общие технические условия
42
Вино фруктовое, вино фруктовое столовое
ГОСТ 33806-2016
Вина фруктовые столовые и виноматериалы фруктовые столовые. Общие технические условия
43
Вино фруктовое, вино фруктовое столовое
СТ РК 2835-2016
Вино фруктовое игристое и игристое жемчужное. Технические условия
44
Вино фруктовое крепленое, вино фруктовое крепленое ароматизированное, вино фруктовое крепленое специальной технологии
СТ РК 2834-2016
Вино фруктовое крепленое и крепленое специальной технологии. Технические условия
45
Дистиллят винный
ГОСТ 31493-2012
Дистиллят винный. Технические условия
46
Дистиллят винный для бренди (дистиллят коньячный), дистиллят винный выдержанный для бренди, дистиллят винный молодой для бренди
ГОСТ 31728-2014
Дистилляты коньячные. Технические условия
47
Дистиллят винный ректификованный, винодельческая продукция, вино ароматизированное, вино ликерное, бренди, виноградная водка, коктейль винный, винный напиток, дистиллят винный, спиртование
ГОСТ 31763-2012
Спирт винный. Технические условия
48
Дистиллят виски, виски
ГОСТ 33281-2015
Виски. Технические условия
49
Дистиллят зерновой, спиртной напиток из зернового сырья
ГОСТ 33723-2016
Дистиллят зерновой. Технические условия
50
Дистиллят ромовый, ром
ГОСТ 33458-2015
Ром. Технические условия
51
Дистиллят фруктовый, винодельческая продукция, медоваренная продукция, ликер (в части использования вишневого дистиллята), вино "под пленкой", вино фруктовое, вино фруктовое крепленое, бренди фруктовый, бренди фруктовый коллекционный, фруктовая водка, винный напиток фруктовый, напиток фруктовый крепкий, дистиллят фруктовый ректификованный, дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди, алкогольный напиток медовый, алкогольный напиток медовый крепленый, алкогольный напиток медовый десертный, сусло фруктовое сброженно-спиртованное, сусло фруктовое спиртованное, спиртование
ГОСТ 32160-2013
Дистиллят фруктовый (плодовый). Технические условия
52
Дистиллят фруктовый, винодельческая продукция, медоваренная продукция, ликер (в части использования вишневого дистиллята), вино "под пленкой", вино фруктовое, вино фруктовое крепленое, бренди фруктовый, бренди фруктовый коллекционный, фруктовая водка, винный напиток фруктовый, напиток фруктовый крепкий, дистиллят фруктовый ректификованный, дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди, алкогольный напиток медовый, алкогольный напиток медовый крепленый, алкогольный напиток медовый десертный, сусло фруктовое сброженно-спиртованное, сусло фруктовое спиртованное, спиртование

ҚР СТ 2635-2015
Жеміс дистилляті. Техникалық шарттар
53
ректификацияланған жеміс дистилляты, шарап өнімдері, нығайтылған жеміс шарабы, жеміс арағы, жеміс шарабы сусыны, ашытылған-алкогольді жеміс сусласы, алкогольдендірілген жеміс сусласы, алкоголизация
ГОСТ 32782-2014
Жеміс (жидек) спирті. Техникалық шарттар
54
ескі алма дистилляты (Кальвадос), ескі алма дистиллятынан жасалған күшті сусын
ҚР СТ 2312-2013
Кальвадос дистилляты Техникалық шарттар.
55
алма брендиіне арналған жас алма дистилляты, ескі алма дистиллятынан күшті сусын
ҚР СТ 2312-2013
Кальвадосты дистиллят. Техникалық шарттар
56
сыра, бидай сырасы, сыра қайнату өнімдері
ГОСТ 31711-2012
Сыра. Жалпы техникалық шарттар
57
сыра, бидай сырасы, сыра қайнату өнімдері
ҚР СТ 10-2006
Сыра. Жалпы техникалық шарттар
58
сырадан жасалған сусындар (сыра сусындары), сыра қайнату өнімдері
ГОСТ 34796-2021
Сыра сусындары. Жалпы техникалық шарттар
59
бал алкогольді сусыны, газдалған бал алкогольді сусыны, байытылған бал алкогольдік сусыны, десертті бал алкогольдік сусыны
ГОСТ 32033-2021
Балды сусындар. Жалпы техникалық шарттар
60
алкогольді шырындар, ұн өнімдері, құрамында алкоголь бар тамақ өнімдері, алкогольдік сусындар, пуанч, ром қосылған пуанч, ликер, жеміс шарабы, күшейтілген жеміс шарабы, жеміс шарабы, бал алкогольдік сусыны, байытылған бал алкогольдік сусыны, бал алкогольдік сусыны
ГОСТ 28539-90
Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар
61
"ашытылған-спирттелген жеміс-жидек суслосы (ашытылған-спирттелген жеміс шарабы материалы)", "ашытылған жеміс шарабы материалдары", "құрамында алкоголь бар азық-түлік өнімдері", "жеміс шарабы", "фортификацияланған жеміс шарабы", "шарап сусыны" ұғымдарына қатысты , "бал алкогольдік сусыны" нығайтылған", "десертті бал алкогольдік сусыны"
ГОСТ 32027-2013
Ашытылған және ашытылған-спиртті жеміс (жидек) шарап материалы. Техникалық шарттар
62
"этил спиртінің бас фракциясы", "этил спирті", "түзетілген этил спирті", "алкогольді сусындар" ұғымдарына қатысты
ГОСТ 131-2013
Тағамдық шикізаттан жасалған шикі-этил спирті. Техникалық шарттар
63
"этил спиртінің бас фракциясы", "этил спирті", "түзетілген этил спирті", "алкогольді сусындар" ұғымдарына қатысты
ҚР СТ 999-2008
Бас этил спиртінің фракциясы. Техникалық шарттар
64
"қайнату уыты" түсінігіне қатысты
ГОСТ 29294-2014
Сыра ашыту сөлі. Техникалық шарттар
65
"арпа" концепциясына қатысты
ГОСТ 5060-86
Сыра ашыту арпасы. Техникалық шарттар
66
"малт", "мамандандырылған сыра қайнату уыты" ұғымдарына қатысты

СТ РК 2635-2015
Дистиллят фруктовый. Технические условия
53
Дистиллят фруктовый ректификованный, винодельческая продукция, вино фруктовое крепленое, фруктовая водка, винный напиток фруктовый, сусло фруктовое сброженно-спиртованное, сусло фруктовое спиртованное, спиртование
ГОСТ 32782-2014
Спирт фруктовый (плодовый). Технические условия
54
Дистиллят яблочный выдержанный (кальвадосный), крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного
СТ РК 2312-2013
Кальвадосный дистиллят. Технические условия
55
Дистиллят яблочный молодой для яблочного бренди, крепкий напиток из дистиллята яблочного выдержанного
СТ РК 2312-2013
Кальвадосный дистиллят. Технические условия
56
Пиво, пиво пшеничное, пивоваренная продукция
ГОСТ 31711-2012
Пиво. Общие технические условия
57
Пиво, пиво пшеничное, пивоваренная продукция
СТ РК 10-2006
Пиво. Общие технические условия
58
Напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки), пивоваренная продукция
ГОСТ 34796-2021
Напитки пивные. Общие технические условия
59
Алкогольный напиток медовый, алкогольный напиток медовый газированный, алкогольный напиток медовый крепленый, алкогольный напиток медовый десертный
ГОСТ 32033-2021
60
Спиртованные соки, медоваренная продукция, спиртосодержащая пищевая продукция, ликероводочные изделия, пунш, пунш с ромом, наливка, вино фруктовое, вино фруктовое крепленое, винный напиток фруктовый, алкогольный напиток медовый, алкогольный напиток медовый крепленый, алкогольный напиток медовый
ГОСТ 28539-90
Соки плодово-ягодные спиртованные. Технические условия
61
Сусло фруктовое сброженно-спиртованное (фруктовый сброженно-спиртованный виноматериал), фруктовые сброженные виноматериалы, спиртосодержащая пищевая продукция, вино фруктовое, вино фруктовое крепленое, винный напиток, алкогольный напиток медовый крепленый, алкогольный напиток медовый десертный
ГОСТ 32027-2013
Виноматериалы фруктовые (плодовые) сброженные и сброженно-спиртованные. Технические условия
62
В части понятий "головная фракция этилового спирта", "этиловый спирт", "ректификованный этиловый спирт", "ликероводочные изделия"
ГОСТ 131-2013
Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Технические условия
63
В части понятий "головная фракция этилового спирта", "этиловый спирт", "ректификованный этиловый спирт", "ликероводочные изделия"
СТ РК 999-2008
Фракция головного этилового спирта. Технические условия
64
Пивоваренный солод
ГОСТ 29294-2014
Солод пивоваренный. Технические условия
65
В части понятия "пивоваренный ячмень"
ГОСТ 5060-86
Ячмень пивоваренный. Технические условия
66
В части понятий "солод", "специализированный пивоваренный солод"

ГОСТ 29272-92
Құрғақ қара бидай сөлі. Техникалық шарттар
67
"малт", "мамандандырылған сыра қайнату уыты" ұғымдарына қатысты
ГОСТ 29294-2014
Сыра ашыту сөлі. Техникалық шарттар
68
"арпа" концепциясына қатысты
ГОСТ 28672-90
Арпа. Дайындау мен жеткізу кезіндегі талаптар
69
"арпа" концепциясына қатысты
ГОСТ 28672-2019
Арпа. Техникалық шарттар
"Алкоголь өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
7-қосымша
Техникалық регламенттің талаптарын пайдалану және орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажетті зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістері, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидалары бар стандарттардың тізбесі
N п/п
Техникалық регламенттің элементтері
Стандартты белгілеу
Стандартты атау
Ескерту
1
2
3
4
5
Тамақ шикізатынан алынған этил спирті
II бөлім, 5-тармақ, 2-қосымшаның 3 және 4-кестелері
1.
Органолептикалық көрсеткіштер
ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдісі
2.
Физикалық-химиялық көрсеткіштер
ГОСТ 31496-2012
Тазартылып-айрылған этил спирті. Сәйкестендірудің спектральды-люминесцентті әдісі
ГОСТ 31685-2012
Тамақ шикізатынан жасалған тазартылып-айрылған этил спирті. Құрғақ қалдықтың массалық концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 31810-2012
Тамақ шикізатынан жасалған тазартылып-айрылған этил спирті. Капиллярлық электрофорез әдісімен азотты ұшпа негіздердің массалық концентрациясын анықтау
ГОСТ 32013-2012
Этил спирті. Фурфуролдың болуын анықтау әдісі
ГОСТ 32036-2013
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 32930-2014
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі
ГОСТ 31497-2012
Этил спирті. Денатураттаушы қоспалардың (битрекс, керосин, бензин) болуын анықтаудың спектрлі-фотометрикалық әдісі
ГОСТ 3639-79
Сулы-спиртті ерітінділер, этил спиртінің концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 32070-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі
II бөлім, 5-тармақ, 2-қосымшаның 5кестесі
3.
Органолептикалық көрсеткіштер
ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері
4.
Физикалық-химиялық көрсеткіштер
ГОСТ 31684-2012
Тағамдық шикізаттан жасалған шикі-этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған шикі- этил спирті. Ұшпа органикалық қоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық әдісі

ГОСТ 29272-92
Солод ржаной сухой. Технические условия
67
В части понятий "солод", "специализированный пивоваренный солод"
ГОСТ 29294-2014
Солод пивоваренный. Технические условия
68
В части понятия "пивоваренный ячмень"
ГОСТ 28672-90
Ячмень. Требования при заготовках и поставках
69
В части понятия "пивоваренный ячмень"
ГОСТ 28672-2019
Ячмень. Технические условия
Приложение 7
к техническому регламенту
"О безопасности
алкогольной продукции"
Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции
п/п
Элементы технического регламента
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
Этиловый спирт из пищевого сырья
Пункт 5 раздел II, таблицы 3 и 4 приложения 2
1.
Органолептические показатели
ГОСТ 33817-2016
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
2.
Физико-химические показатели
ГОСТ 31496-2012
Спирт этиловый ректификованный. Спектрально-люминесцентный метод идентификации
ГОСТ 31685-2012
Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Метод определения массовой концентрации сухого остатка
ГОСТ 31810-2012
Спирт этиловый ректификованный из пищевого сырья. Определение массовой концентрации азотистых летучих оснований методом капиллярного электрофореза
ГОСТ 32013-2012
Спирт этиловый. Метод определения наличия фурфурола
ГОСТ 32036-2013
Спирт этиловый из пищевого сырья. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 32930-2014
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола
ГОСТ 31497-2012
Спирт этиловый. Спектрофотометрический метод определения содержания денатурирующих добавок (битрекса, керосина, бензина)
ГОСТ 3639-79
Растворы водно-спиртовые. Методы определения концентрации этилового спирта
ГОСТ 32070-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола
Пункт 5 раздела II, таблица 5 приложения 2
3.
Органолептические показатели
ГОСТ 33817-2016
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
4.
Физико-химические показатели
ГОСТ 31684-2012
Спирт этиловый-сырец из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих органических примесей

ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
5.
II бөлімнің 5-тармағы ("этил спирті", "ректификацияланған этил спирті", "этил спирті-шикі", "этил спиртінің бас фракциясы" ұғымдары бөлігінде)
IV бөлімнің 18, 20, 29, 39-тармақтары
ГОСТ 30536-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі
ГОСТ 32070-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі
Алкоголь өнімдерін жасау үшін пайдаланылатын су
II бөлімнің 5 - тармағы және № 2 қосымшаның 6-кестесі
6.
Сынама алу
ГОСТ 32689.3-2014
Өсімдіктен жасалған тамақ өнімі. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 3-бөлік. Сәйкестендіру және нәтижелердің дұрыстығын қамтамасыз ету
ГОСТ 31861-2012
Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар
ГОСТ 31862-2012
Ауыз су. Сынамаларды алу
ҚР СТ ГОСТ Р 51592-2003
Су. Сынамаларды алуға қойылатын жалпы талаптар
ҚР СТ ГОСТ Р 51232-2003
Су. Сапаны бақылауды ұйымдастыру және оның әдістеріне қойылатын жалпы талаптар
ГОСТ 3351-74
Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі
7.
Қаттылық жалпы
ГОСТ 31954-2012
Ауыз су. Қаттылықты анықтау әдісі
8.
Сілтілік
ҚР СТ ИСО 9963-1-2008
Судың сапасы. Сілтілікті анықтау. 1-бөлік. Жалпы және құрамдас сілтілікті анықтау
ГОСТ 31957-2012
Карбонаттар мен гидрокарбонаттарды сілтілігі мен массалық концентрациясын анықтау әдісі
9.
Перманганаттың тотығуы
ГОСТ 34925-2023
Судың сапасы. Перманганатты тотығуды анықтау
Қазақстан Республикасының аумағында енгізілгеннен кейін қолданылады
ҚР СТ 1498-2006
Судың сапасы. Перманганатты тотығуды анықтау
10.
Құрғақ қалдық
ГОСТ 18164-72
Ауыз су. Құрғақ қалдықтың болуын анықтау әдісі
11.
сутегі көрсеткіші
ГОСТ ISO 10523-2017
Судың сапасы. РН анықтау
ГОСТ 23268.5-78
Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Кальций мен магний иондарын анықтау әдістері
ГОСТ 31869-2012
Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ГОСТ 31724-2012
Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау
12.
Магний

ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
5.
Пункт 5 раздела II (в части понятий "этиловый спирт", "ректификованный этиловый спирт", "этиловый спирт-сырец", "головная фракция этилового спирта")
пункты 18, 20, 29, 39 Раздела IV
ГОСТ 30536-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей
ГОСТ 32070-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола
Вода, используемая для изготовления алкогольной продукции
пункт 5 раздела II и таблица 6 приложения 2
6.
Отбор проб
ГОСТ 32689.3-2014
Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 3. Идентификация и обеспечение правильности результатов
ГОСТ 31861-2012
Вода. Общие требования к отбору проб
ГОСТ 31862-2012
Вода питьевая. Отбор проб
СТ РК ГОСТ Р 51592-2003
Вода. Общие требования к отбору проб
СТ РК ГОСТ Р 51232-2003
Вода. Общие требования к организации и методам контроля качества
ГОСТ 3351-74
Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности
7.
Жесткость общая
ГОСТ 31954-2012
Вода питьевая. Методы определения жесткости
8.
Щелочность
СТ РК ИСО 9963-1-2008
Качество воды. Определение щелочности. Часть 1. Определение общей и композитной щелочности
ГОСТ 31957-2012
Методы определения щелочности и массовой концентрации карбонатов и гидрокарбонатов
9.
Окисляемость перманганатная
ГОСТ 34925-2023
Качество воды. Определение перманганатной окисляемости
Применяется после введения в действие на территории РК
СТ РК 1498-2006
Качество воды. Определение перманганатной окисляемости
10.
Сухой остаток
ГОСТ 18164-72
Вода питьевая. Метод определения содержания сухого остатка
11.
Водородный показатель
ГОСТ ISO 10523-2017
Качество воды. Определение pH
ГОСТ 23268.5-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
ГОСТ 31724-2012
Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза
12.
Магний

ГОСТ 23268.5-78
Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Кальций мен магний иондарын анықтау әдістері
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ 31954-2012
Ауыз су. Қаттылықты анықтау әдісі
ГОСТ 31724-2012
Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау
ГОСТ 31869-2012
Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
13.
Темір
ГОСТ 4011-72
Ауыз су. Жалпы темірдің массалық концентрациясын өлшеу әдістері
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Микротолқынды ажыраудан кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың және темірдің болуын анықтау
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ГОСТ 34924-2023
Судың сапасы. Графитті пештің көмегімен атомдық абсорбциялық спектрометрия арқылы микроэлементтердің құрамын анықтау
Қазақстан Республикасының аумағында енгізілгеннен кейін қолданылады
ҚР СТ 2318-2013
Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау
14.
Натрий/калий
ГОСТ 23268.6-78
Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Натрий иондарын анықтау әдістері
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ 31724-2012
Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау
ГОСТ 26449.1-85
Дистилляциондық стационарлы тұщыту қондырғылары. Ащы суларды химиялық талдау әдістері
ГОСТ 31869-2012
Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ ГОСТ Р 51309-2003
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
15.
Марганец

ГОСТ 23268.5-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ 31954-2012
Вода питьевая. Методы определения жесткости
ГОСТ 31724-2012
Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
13.
Железо
ГОСТ 4011-72
Вода питьевая. Методы измерения массовой концентрации общего железа
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомной абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
ГОСТ 34924-2023
Качество воды. Определение содержания микроэлементов методом атомно- абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи
Применяется после введения в действие на территории РК
СТ РК 2318-2013
Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией
14.
Натрий/калий
ГОСТ 23268.6-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов натрия
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ 31724-2012
Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза
ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
15.
Марганец

ГОСТ 4974-2014
Ауыз су. Фотометрикалық әдістермен марганецтің болуын анықтау
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ 31866-2012
Ауыз су. Инверсиондық вольтамперометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ 2214-2012
Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен микроэлементтердің болуын анықтау
ҚР СТ 2318-2013
Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ ГОСТ Р 51309-2003
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
16.
Алюминий
ГОСТ 18165-2014
Су. Алюминийдің болуын анықтау әдісі
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ 2214-2012
Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен микроэлементтердің болуын анықтау
ҚР СТ 2318-2013
Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ ГОСТ Р 51309-2003
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
17.
Мыс
ГОСТ 4388-72
Ауыз су. Мыстың массалық концентрациясын анықтау әдістері
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Судың сапасы. Индуктивті плазмамен байланысты масс-спектрометрияны қолдану. 2-бөлік. Уран изотопын қоса алғанда, кейбір элементтерді анықтау
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Микротолқынды ажыраудан кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың және темірдің болуын анықтау
ҚР СТ EN 14082-2013
Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау
ГОСТ 31866-2012
Ауыз су. Инверсиондық вольтамперометрия әдісімен элементтердің болуын анықтау
ГОСТ 31870-2012
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
ГОСТ 33537-2015
Судың сапасы. Кобальтың, никелдің, мыстың, мырыштың, кадмийдің және қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомды-абсорбциондық спектрометрикалық әдістер

ГОСТ 4974-2014
Вода питьевая. Определение содержания марганца фотометрическими методами
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ 31866-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методом инверсионной вольтамперометрии
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
СТ РК 2214-2012
Качество воды. Определение содержания микроэлементов методом атомной абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи
СТ РК 2318-2013
Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
16.
Алюминий
ГОСТ 18165-2014
Вода. Методы определения содержания алюминия
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
СТ РК 2214-2012
Качество воды. Определение содержания микроэлементов методом атомной абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи
СТ РК 2318-2013
Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
17.
Медь
ГОСТ 4388-72
Вода питьевая. Методы определения массовой концентрации меди
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ ISO 17294-2-2019
Качество воды. Применение масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой. Часть 2. Определение некоторых элементов, включая изотопы урана
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомной абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
СТ РК EN 14082-2013
Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления
ГОСТ 31866-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методом инверсионной вольтамперометрии
ГОСТ 31870-2012
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
ГОСТ 33537-2015
Качество воды. Определение содержания кобальта, никеля, меди, цинка, кадмия и свинца. Пламенные атомно-абсорбционные спектрометрические методы

ҚР СТ 2214-2012
Судың сапасы. Графитті пешті пайдалана отырып, атомды-абсорбциондық спектрометрия әдісімен микроэлементтердің болуын анықтау
ҚР СТ 2318-2013
Су. Электрлі-термикалық атомизация арқылы атомды-абсорбциондық әдіспен элементтердің болуын анықтау
ҚР СТ ИСО 8288-2005
Судың сапасы. Кобальтың, никелдің, мыстың, мырыштың, кадмийдің және қорғасынның болуын анықтау. Жалынды атомды-абсорбциондық спектрометрикалық әдістер
ҚР СТ ГОСТ Р 51309-2003
Ауыз су. Атомды спектрометрия әдістерімен элементтердің болуын анықтау
18.
Нитраттар
ГОСТ 31867-2012
Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау
ГОСТ 31724-2012 305
Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Сұйық ион алмасу хроматографиясы арқылы еріген аниондардың құрамын анықтау. 1-бөлім. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттардың, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың құрамын анықтау
ГОСТ 33045-2014
Су. Азотты заттарды анықтау әдісі.
ҚР СТ 2730-2015
Су сапасы. Нитрат иондарын анықтау әдісі
ГОСТ 34923-2023
Судың сапасы. Нитрат иондарын анықтау әдісі
Қазақстан Республикасының аумағында енгізілгеннен кейін қолданылады
19.
Нитриттер
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау
ГОСТ 33045-2014
Су. Құрамында азот бар заттарды анықтау әдісі
20.
Хлоридтер
ГОСТ 4245-72
Ауыз су. Хлоридтердің болуын анықтау әдісі
ГОСТ 31867-2012
Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау
ҚР СТ ИСО 9297-2008
Судың сапасы. Хлоридтердің болуын анықтау. Хроматты индикатор бар күміс нитратымен титрлеу
21.
Сульфаттар
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау
ГОСТ 31867-2012
Ауыз су. Хроматография және капиллярлы электрофорез әдісімен аниондардың болуын анықтау

СТ РК 2214-2012
Качество воды. Определение содержания микроэлементов методом атомной абсорбционной спектрометрии с применением графитовой печи
СТ РК 2318-2013
Вода. Определение содержания элементов атомно-абсорбционным методом с электротермической атомизацией
СТ РК ИСО 8288-2005
Качество воды. Определение содержания кобальта, никеля, меди, цинка, кадмия и свинца. Пламенные атомно-абсорбционные спектрометрические методы
СТ РК ГОСТ Р 51309-2003
Вода питьевая. Определение содержания элементов методами атомной спектрометрии
18.
Нитраты
ГОСТ 31867-2012
Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза
ГОСТ 31724-2012
Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза (в части, не противоречащей техническому регламенту)
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
ГОСТ 33045-2014
Вода. Методы определения азотсодержащих веществ
СТ РК 2730-2015
Качество воды. Метод определения нитрат-ионов
ГОСТ 34923-2023
Качество воды. Метод определения нитрат-ионов
Применяется после введения в действие на территории РК
19.
Нитриты
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
ГОСТ 33045-2014
Вода. Методы определения азотсодержащих веществ
20.
Хлориды
ГОСТ 4245-72
Вода питьевая. Методы определения содержания хлоридов
ГОСТ 31867-2012 "
Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
СТ РК ИСО 9297-2008
Качество воды. Определение содержания хлорида. Титрование нитратом серебра с хроматным индикатором (метод Мора)
21.
Сульфаты
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
ГОСТ 31867-2012 "
Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза

ГОСТ 31940-2013
Ауыз су. Сульфаттардың болуын анықтау әдістері
ГОСТ 4389-72
Ауыз су. Сульфаттардың болуын анықтау әдістері
22.
Гидрокарбонаттар
ГОСТ 31957-2012
Су. Карбонаттар мен гидрокарбонаттарды сілтілігі мен массалық концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 23268.3-78
Минеральды ішетін емдік, емдік-асхана және табиғи асхана сулары. Гидрокарбонат-иондарды анықтау әдістері
ҚР СТ 2726-2015
Судың сапасы. Гидрототықтарды, карбонаттар мен гидрокарбонаттарды анықтау әдістері
23.
Ортофосфаттар
ГОСТ 18309-2014
Су. Құрамында фосфор бар заттарды анықтау әдістері
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Сұйықты ионалмасу хроматография әдісімен еріген аниондардың болуын анықтау. 1-бөлік. Бромидтердің, хлоридтердің, фторидтердің, нитраттердің, нитриттердің, фосфаттардың және сульфаттардың болуын анықтау
24.
Полифосфаттар
ГОСТ 18309-2014
Су. Құрамында фосфор бар заттарды анықтау әдістері
25.
Аммиак
ГОСТ 33045-2014
Су. Құрамында азот бар заттарды анықтау әдісі
ГОСТ 31869-2012
Су. Капиллярды электрофорезді пайдалана отырып, катиондардың (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) болуын анықтау әдістері
ҚР СТ ИСО 5664-2006
Судың сапасы. Аммонийдің болуын анықтау. Дистилляциялау және титрлеу әдісі
ГОСТ ISO 7150-1-2023
Судың сапасы. Аммонийдің болуын анықтау. 1-бөлік. Қолдай спектрометрлік әдіс
Қазақстан Республикасының аумағында енгізілгеннен кейін қолданылады
26.
Күкіртсутек
27.
Иісі
ГОСТ 3351-74
Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі
28.
Дәмі мен дәмі
ГОСТ 3351-74
Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі
29.
Хроматтылық
ГОСТ 31868-2012
Су. Түсті анықтау әдістері
30.
Лайлылық
ГОСТ 3351-74
Ауыз су. Дәмін, иісін, түсі мен бұлдырлығын анықтау әдісі
Спиртті ішімдіктер
II бөлімнің 5-тармағы ("спиртті ішімдіктер" ұғымы бөлігінде)
II бөлімнің 5-тармағы,№ 2 қосымшаның 1-кестесі
31.
Метил спирті
ГОСТ 30536-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі
32.
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
Хинин
33.
Көгерткіш қышқыл
34.
№2 қосымшаның 7-кестесі органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер: күштілігі мен сілтілігі 100 см3 арақты титрлеуге жұмсалған, концентрациясы 0,1 моль / дм3 тұз қышқылының көлемі сусыз спиртке қайта есептегенде сірке альдегидінің массалық концентрациясы жоғары спирттердің (сивуш майының) массалық концентрациясы (1-пропанол, 2-пропанол, 1-бутанол, изобутилді спирт ((2-метилпропанол-1), амил изо спирті (3-метилбутанол-1)) сусыз спиртке қайта есептегенде күрделі эфирлердің массалық концентрациясы (метилацетат, этилацетат) сусыз спиртке қайта есептегенде сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі

ГОСТ 31940-2013
Вода питьевая. Методы определения содержания сульфатов
ГОСТ 4389-72
Вода питьевая. Методы определения содержания сульфатов
22.
Гидрокарбонаты
ГОСТ 31957-2012
Вода. Методы определения щелочности и массовой концентрации карбонатов и гидрокарбонатов
ГОСТ 23268.3-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения гидрокарбонат-ионов
СТ РК 2726-2015
Качество воды. Метод определения гидроксидов, карбонатов и гидрокарбонатов
23.
Ортофосфаты
ГОСТ 18309-2014
Вода. Методы определения фосфорсодержащих веществ
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
24.
Полифосфаты
ГОСТ 18309-2014
Вода. Методы определения фосфорсодержащих веществ
25.
Аммиак
ГОСТ 33045-2014
Вода. Методы определения азотсодержащих веществ
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
СТ РК ИСО 5664-2006
Качество воды. Определение содержания аммония. Метод дистилляции и титрования
ГОСТ ISO 7150-1-2023
Качество воды. Определение содержания азота аммонийного. Часть 1. Ручной спектрометрический метод
Применяется после введения в действие на территории РК
26.
Сероводород
27.
Запах
ГОСТ 3351-74
Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности
28.
Вкус и привкус
ГОСТ 3351-74
Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности
29.
Цветность
ГОСТ 31868-2012
Вода. Методы определения цветности
30.
Мутность
ГОСТ 3351-74
Вода питьевая. Методы определения вкуса, запаха, цветности и мутности
Спиртные напитки
пункт 5 (в части понятия "спиртные напитки") раздела II
Пункт 5 раздела II, таблица 1 приложения 2
31.
Метиловый спирт
ГОСТ 30536-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
32.
Хинин
33.
Синильная кислота
34.
Таблица 7 приложения 2
органолептические показатели
физико-химические показатели:
крепость и щелочность
объем соляной кислоты с концентрацией 0,1 моль/дм3, израсходованный на титрование 100 см3 водки
массовая концентрация уксусного альдегида в пересчете на безводный спирт
массовая концентрация высших спиртов (сивушного масла) (1-пропанол,
2-пропанол, 1-бутанол, спирт изобутиловый
(2-метилпропанол-1), спирт изоамиловый
(3-метилбутанол-1)) в пересчете на безводный спирт
массовая концентрация сложных эфиров (метилацетат, этилацетат) в пересчете на безводный спирт
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт

ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері
ГОСТ 4828-83
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері
ГОСТ 32080-2013
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 5363-93
Арақ. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 3639-79
Сулы-спиртті ерітінділер, Этил спиртінің концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 30536-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Тағамдық шикізаттан жасалған арақ және этил спирті. Улы микроқоспалардың құрамын анықтаудың газохроматографиялық экспресс-әдісі
ГОСТ 31497-2012
Этил спирті. Денатураттаушы қоспалардың (битрекс, керосин, бензин) болуын анықтаудың спектрлі-фотометрикалық әдісі
ГОСТ 31641-2012
Арақтар және ерекше арақтар. Иондық хроматографияны қолдана отырып, силикаттарды анықтау әдісі
ГОСТ 31670-2012
Арақтар және ерекше арақтар. Спиртті сәйкестендірудің спектрлік-люминесценттік әдісі
ГОСТ 31724-2012
Арақтар, ерекше арақтар мен оларды дайындауға арналған су. Катиондардың, аминдердің, анионтардың, органикалық емес қышқылдардың массалық концентрациясын капиллярлы электрофорез әдісімен анықтау
ГОСТ 32035-2013
Арақтар және ерекше арақтар. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 32039-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Түпнұсқалықты анықтаудың газохроматографиялық әдісі
ГОСТ 32070-2013
Арақ және тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Ұшпа қышқылдар мен фурфуролдың болуын анықтаудың газды-хроматографикалық әдісі
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
35.
ІІ бөлімнің 5-тармағы, №2 қосымшаның 7-кестесі ликер-арақ өнімдерін сәйкестендіру көрсеткіштері:
органолептикалық сипаттамалар жалпы сығындының массалық концентрациясы қанттың массалық концентрациясы (болған жағдайда)
лимон қышқылына қайта есептелген қышқылдардың массалық концентрациясы күштілігі сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі
ГОСТ 3626-73
Сүт және сүт өнімдері. Ылғал мен құрғақ заттарды анықтау әдістері
ГОСТ 32037-2013
Алкогольсіз және алкоголі аз сусындар, квастар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі
ГОСТ 32080-2013
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 4828-83
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері

ГОСТ 33817-2016
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
ГОСТ 4828-83
Изделия ликеро-водочные. Правила приемки и методы испытаний
ГОСТ 32080-2013
Изделия ликеро-водочные. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 5363-93
Водка. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 3639-79
Растворы водно-спиртовые. Методы определения концентрации этилового спирта
ГОСТ 30536-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический экспресс-метод определения содержания токсичных микропримесей
ГОСТ 31497-2012
Спирт этиловый. Спектрофотометрический метод определения содержания денатурирующих добавок (битрекса, керосина, бензина)
ГОСТ 31641-2012
Водки и водки особые. Метод определения силикатов с применением ионной хроматографии
ГОСТ 31670-2012
Водки и водки особые. Спектрально-люминесцентный метод идентификации спирта
ГОСТ 31724-2012
Водки, водки особые и вода для их приготовления. Определение массовой концентрации катионов, аминов, анионов неорганических и органических кислот методом капиллярного электрофореза
ГОСТ 32035-2013
Водки и водки особые. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 32039-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения подлинности
ГОСТ 32070-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола"
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта"
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
35.
Пункт 5 раздела II,
таблица 7 приложения 2
Показатели идентификации ликероводочных изделий:
органолептические характеристики
массовая концентрация общего экстракта
массовая концентрация сахара (при наличии)
массовая концентрация кислот в пересчете на лимонную кислоту
крепость
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт
ГОСТ 3626-73
Молоко и молочные продукты. Методы определения влаги и сухого вещества
ГОСТ 32037-2013
Напитки безалкогольные и слабоалкогольные, квасы. Метод определения двуокиси углерода
ГОСТ 32080-2013
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 4828-83
Изделия ликеро-водочные. Правила приемки и методы испытаний
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 33817-2016 "
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа

ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
36.
№2 қосымшаның 7-кестесі басқа спирттік ішімдіктерді сәйкестендіру көрсеткіштері:
органолептикалық көрсеткіштер күштілігі физика-химиялық көрсеткіштер
сусыз спиртке қайта есептегендегі метил спиртінің көлемдік үлесі
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 32930-2014
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі
ГОСТ 33407-2015
Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен фенол және фуран қосылыстарының құрамын анықтау
ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері
ГОСТ 4828-83
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
37.
II бөлімнің 5-тармағы ("джин", "дистилденген джин" ұғымдары бөлігінде)
ГОСТ 32080-2013
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 4828-83
Ликер-арақ бұйымдары. Қабылдау қағидалары пен сынау әдістері
ГОСТ 33817-2016
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Органолептикалық талдау әдістері
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
38.
II бөлімнің 5-тармағы
("виски", "астық шикізатынан жасалған спирттік сусыұғымдары бөлігінде)
ГОСТ 13195-73
Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері, Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ 32036-2013
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті. Қабылдау қағидалары мен талдау әдістері
ГОСТ 32080-2013
Ликер-арақ өнімдері. Қабылдау қағидасы және талдау әдістері
ГОСТ 32930-2014
Тамақ шикізатынан жасалған этил спирті, спиртті ішімдіктер. Фурфуролдың массалық концентрациясының болуын анықтаудың спектрлі-фотометрлік әдісі
ГОСТ 4828-83
Арақ-шарап өнімдері. Қабылдау ережелері және сынақ әдістері
ГОСТ 33817-2016
Тағам шикізатынан этил спирті, спиртті сусындар. Органолептикалық
ГОСТ 33833-2016
Спиртті сусындар. Метил спиртінің көлемік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
ГОСТ 32070-2013
Азық-түлік шикізатынан арақ және этил спирті. Ұшқыш қышқылдар мен фурфуролдың құрамын анықтаудың газды хроматографиялық әдісі
39.
II бөлімнің 5-тармағы ("ром" ұғымы бөлігінде)

ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
36.
Таблица 7 приложения 2
Показатели идентификации других спиртных напитков:
органолептические характеристики
крепость
физико-химические показатели
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 32930-2014
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола
ГОСТ 33407-2015
Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания фенольных и фурановых соединений методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 33817-2016
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
ГОСТ 4828-83
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
37.
Пункт 5 раздела II (в части понятий "джин", "дистиллированный джин")
ГОСТ 32080-2013
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа"
ГОСТ 4828-83 "
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний
ГОСТ 33817-2016
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
38.
Пункт 5 раздела II
(в части понятий "виски", "спиртной напиток из зернового сырья")
ГОСТ 13195-73
Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ 32036-2013
Спирт этиловый из пищевого сырья. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 32080-2013
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы анализа
ГОСТ 32930-2014
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Спектрофотометрический метод определения содержания массовой концентрации фурфурола
ГОСТ 4828-83
Изделия ликероводочные. Правила приемки и методы испытаний
ГОСТ 33817-2016 "
Спирт этиловый из пищевого сырья, напитки спиртные. Методы органолептического анализа
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
ГОСТ 32070-2013
Водка и спирт этиловый из пищевого сырья. Газохроматографический метод определения содержания летучих кислот и фурфурола
39.
Пункт 5 (в части понятия "ром") раздела II

ГОСТ 6687.3-87
Алкогольсіз газдалған сусындар мен нан шикізатынан жасалған сусындар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі
42
II бөлімнің 5-тармағы, № 2 қосымшаның 7-кестесі алкогольсіз сусындарды сәйкестендіру көрсеткіштері бөлігінде:
органолептикалық
сипаттамалары
бекініс
физика-химиялық көрсеткіштер
сусыз спиртке қайта есептегенде метил спиртінің көлемдік үлесі (%)
ГОСТ 6687.0-86
Алкогольсіз өнім өнеркәсібі. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері
ГОСТ 6687.5-86
Алкогольсіз өнім өнеркәсібі. Органолептикалық көрсеткіштер мен өнім көлемін анықтау әдістері
ГОСТ 8756.9-2016
Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Шөгіндіні анықтау әдісі
ГОСТ 12258-79
Кеңес шампаны, шымырлайтын және көпіршікті шараптар. Шишалардағы көміртек қостотығының қысымын анықтау әдісі
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
ГОСТ 31730-2012
Шарап жасау өнімдері. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері
ГОСТ 32051-2013
Шарап жасау өнімі. Органолептикалық талдау әдістері
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 32037-2013
Алкогольсіз және алкоголі аз сусындар, квастар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі
ГОСТ 33410-2015
Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау
ГОСТ 6687.3-87
Алкогольсіз газдалған сусындар мен нан шикізатынан жасалған сусындар. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі
II бөлімнің 5-тармағы, № 3 қосымшаның 1-кестесі ашытудың алкоголі аз сусындарына (сидр, жеміс сидрі) қойылатын қауіпсіздіктің гигиеналық талаптары бөлігінде
43
микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013
Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Патулин микотоксинін анықтау әдісі
ГОСТ 31100.1-2002 (ИСО 8128-1:1993)
Алма шырыны, қоюландырылған алма шырыны және құрамында алма шырыны бар сусындар. Жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен патулиннің болуын анықтау әдісі
II бөлімнің 5-тармағы, № 3 қосымшаның 2 кестесі ашыту аз алкогольді ішімдіктер қауіпсіздігінің микробиологиялық нормативтері бөлігінде
44
сынамаларды іріктеу, сынама дайындау
ГОСТ ISO 7218-2015
Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Микробиологиялық зерттеулер бойынша жалпы талаптар мен ұсынымдар
ГОСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81)
Тамақтық және дәмдік өнімдер. Микробиологиялық талдаулар үшін сынамаларды дайындау
ГОСТ 26670-91
Тамақ өнімдері. Микроорганизмдерді өңдеу әдістері
ГОСТ 31904-2012
Тамақ өнімдері. Микробиологиялық сынақтар үшін сынамалар алу әдістері
45
КМАФАнМ

ГОСТ 6687.3-87
Напитки безалкогольные газированные и напитки из хлебного сырья. Метод определения двуокиси углерода
42.
Пункт 5 раздела II,таблица 7 приложения 2 в части показателей идентификации слабоалкогольных напитков:
Органолептические характеристики
крепость
физико-химические показатели
объемная доля метилового спирта в пересчете на безводный спирт (%)
ГОСТ 6687.0-86
Продукция безалкогольной промышленности. Правила приемки и методы отбора проб
ГОСТ 6687.5-86
Продукция безалкогольной промышленности. Методы определения органолептических показателей и объема продукции
ГОСТ 8756.9-2016
Продукты переработки плодов и овощей. Метод определения осадка
ГОСТ 12258-79
Советское шампанское, игристые и шипучие вина. Метод определения давления двуокиси углерода в бутылках
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
ГОСТ 31730-2012
Продукция винодельческая. Правила приемки и методы отбора проб
ГОСТ 32051-2013
Продукция винодельческая. Методы органолептического анализа
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 32037-2013
Напитки безалкогольные и слабоалкогольные, квасы. Метод определения двуокиси углерода
ГОСТ 33410-2015
Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 6687.3-87
Напитки безалкогольные газированные и напитки из хлебного сырья. Метод определения двуокиси углерода
Пункт 5 раздела II, таблица 1 приложения 3 в части гигиенических требований безопасности к слабоалкогольным напиткам брожения (сидр, сидр фруктовый)
43.
Микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013
Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения микотоксина патулина
ГОСТ 31100.1-2002 (ИСО 8128-1:1993)
Сок яблочный, сок яблочный концентрированный и напитки, содержащие яблочный сок. Метод определения содержания патулина с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии
Пункт 5 раздела II, таблица 2 приложения 3 в части микробиологических нормативов безопасности слабоалкогольных напитков брожения
44.
Отбор проб, подготовка проб
ГОСТ ISO 7218-2015
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Общие требования и рекомендации по микробиологическим исследованиям
ГОСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81)
Продукты пищевые и вкусовые. Подготовка проб для микробиологических анализов
ГОСТ 26670-91
Продукты пищевые. Методы культивирования микроорганизмов
ГОСТ 31904-2012
Продукты пищевые. Методы отбора проб для микробиологических испытаний"
45.
КМАФАнМ

ГОСТ 10444.15-94
Тамақ өнімдері. Мезофильді аэробты және факультативті-анаэробты микроорганизмдердің санын анықтау әдістері
46
БГКП (колиформы)
ГОСТ 31747-2012
Тамақ өнімдері. Ішек таяқшалары тобындағы бактерияларды (колиформды бактериялар) анықтау және санын анықтау әдістері
47
Ашытқы мен зең
ГОСТ ISO 21527-2-2013
Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Ашытқы және зең саңырауқұлақтарын есептеу әдісі. 2-бөлік. Судың белсенділігі 0,95-тен аз немесе оған тең өнімдердегі колонияларды есептеу әдісі
ГОСТ 10444.12-2013
Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарының санын анықтау және есептеу әдістері
ГОСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002)
Тамақ өнімдері. Salmonella тектес бактерияларды анықтау әдісі
48
II бөлімнің 5-тармағы,
№ 3 қосымшаның 3 кестесі ашытылған алкогольсіз сусындардың кейбір санаттарындағы қант құрамының рұқсат етілген деңгейлері бөлігінде
ГОСТ 13192-73
Шараптар, шарап материалдары мен коньяктар. Қанттарды анықтау әдісі
ГОСТ 32710-2014
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. Шараптар мен ашытқыштардағы спирттер мен қанттардың 13c/12c изотоптарының қатынасын анықтау әдісі
Шарап өнімдері
49
II бөлімнің 5-тармағы
ГОСТ EN 12857-2015
Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
ГОСТ 28539-90
Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар
ГОСТ 32051-2013
Шарап жасау өнімі. Органолептикалық талдау әдістері
ГОСТ 32081-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Салыстырмалы тығыздықты анықтау әдісі
ГОСТ 32095-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін анықтау әдісі
ГОСТ 32710-2014
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. Шараптар мен ашытқыштардағы спирттер мен қанттардың 13c/12c изотоптарының қатынасын анықтау әдісі
ГОСТ 33409-2015
Алкогольді және шырынды өнім. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен көмертегі мен глицериннің болуын анықтау
ГОСТ 33410-2015
Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау
ГОСТ 33834-2016
Шарап жасау өнімдері және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа компонентердің массалық концентрациясын анықтаудың газохроматографикалық әдісі
ГОСТ 32713-2014
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Сәйкестендіру. D-Мали қышқылының массалық концентрациясын анықтаудың ферментативті әдісі
ГОСТ 31765-2012
Шарап және шарап материалдары. Капиллярлық электрофорез әдісімен синтетикалық бояғыштарды анықтау

ГОСТ 10444.15-94
Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов
46.
БГКП (колиформы)
ГОСТ 31747-2012
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)
47.
Дрожжи и плесени
ГОСТ ISO 21527-2-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета дрожжевых и плесневых грибов. Часть 2. Методика подсчета колоний в продуктах, активность воды в которых меньше или равна 0,95
ГОСТ 10444.12-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества дрожжей и плесневых грибов
ГОСТ 31659-2012(ISO 6579:2002)
Продукты пищевые. Метод выявления бактерий рода Salmonellа
48.
Пункт 5 раздела II,
таблица 3 приложения 3 в части допустимых уровней содержания сахара в некоторых категориях слабоалкогольных напитках брожения
ГОСТ 13192-73
Вина, виноматериалы и коньяки. Метод определения сахаров
ГОСТ 32710-2014
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Метод определения отношения изотопов 13C/12C спиртов и сахаров в винах и суслах
Винодельческая продукция
49.
Пункт 5 раздела II
ГОСТ EN 12857-2015
Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 28539-90
Соки плодово-ягодные спиртованные. Технические условия
ГОСТ 32051-2013
Продукция винодельческая. Методы органолептического анализа
ГОСТ 32081-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения относительной плотности
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 32710-2014
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Метод определения отношения изотопов 13C/12C спиртов и сахаров в винах и суслах
ГОСТ 33409-2015
Продукция алкогольная и соковая. Определение содержания углеводов и глицерина методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 33410-2015
Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 33834-2016
Продукция винодельческая и сырье для ее производства. Газохроматографический метод определения массовой концентрации летучих компонентов
ГОСТ 32713-2014
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Идентификация. Ферментативный метод определения массовой концентрации D-яблочной кислоты
ГОСТ 31765-2012
Вина и виноматериалы. Определение синтетических красителей методом капиллярного электрофореза

ГОСТ 33406-2015
Алкоголь, алкогольсіз және шырын өнімдері, дәмді хош иісті қоспалар. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен синтетикалық бояғыштардың болуын анықтау
№ 3 қосымшаның 1-кестесі шарап өнімдеріне қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары бөлігінде
50
А охратоксин микотоксині
ГОСТ 33287-2015
Шарап және шарап материалдары. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен А охратоксинінің құрамын анықтау
ГОСТ EN 14133-2017
Тамақ өнімі. Шарап пен сырадағы А охратоксинінің құрамын анықтау. Иммуноаффинді бағанда тазарта отырып, тиімділігі жоғары сұйық хроматография (HPLC) әдісі
51
микотоксин патулин
ГОСТ 32114-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері
52
№ 3 қосымшаның 3-кестесі шарап өнімдерінің кейбір санаттарындағы қант құрамының рұқсат етілген деңгейі бөлігінде
ГОСТ 13192-73
Шараптар, шарап материалдары мен коньяктар. Қанттарды анықтау әдісі
№ 3 қосымшаның 4-кестесі шарап жасау өнімінің физика-химиялық көрсеткіштері бөлігінде
53
шарап қышқылына қайта есептегенде титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы (г/дм3)
ГОСТ 32114-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері
54
лимон қышқылының массалық концентрациясы
ГОСТ 32113-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Лимон қышқылының массалық концентрациясын анықтаудың ферментативті әдісі
ГОСТ 33410-2015
Алкогольсіз, алкоголі аз, шарап жасау және шырын өнімдері. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен органикалық қышқылдардың болуын анықтау
55
берілген сығындының массалық концентрациясы
ГОСТ 32000-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Келтірілген экстраттың массалық концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 33815-2016
Шарап жасау өнімдері және оны өндіруге арналған шикізат. Жалпы және келтірілген сығындының массалық концентрациясын анықтау әдісі
56
Ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы
ГОСТ 13193-73
Шараптар, шарап материалдары және коньяк спирттері, Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері
57
ГОСТ 32001-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі
58
жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы
ГОСТ
34633-2020
Тамақ өнімі. Индуктивті байланысқан плазмасы бар масс-спектрометрия әдісімен хром, темір, никель, мыс, мырыштың массалық үлесін анықтау
ГОСТ 32115-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі
Темірдің массалық концентрациясы (жарқыраған жүзім шампан шараптары, жарқыраған шараптар, ақ шараптар, қызыл шараптар үшін)

ГОСТ 33406-2015
Продукция алкогольная, безалкогольная и соковая, добавки вкусоароматические. Определение содержания синтетических красителей методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
Таблица 1 приложения 3 в части гигиенических требований безопасности к винодельческой продукции
50.
Микотоксин охратоксин А
ГОСТ 33287-2015
Вино и виноматериалы. Определение содержания охратоксина А методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ EN 14133-2017
Продукция пищевая. Определение содержания охратоксина А в вине и пиве. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии (ВЭЖХ) с очисткой на иммуноаффинной колонке
51.
Микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013
Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения микотоксина патулина
52.
Таблица 3 приложения 3 в части допустимого уровня содержания сахара в некоторых категориях винодельческой продукции
ГОСТ 13192-73
Вина, виноматериалы и коньяки. Метод определения сахаров
Таблица 4 приложения 3 в части физико-химических показателей винодельческой продукции
53.
Массовая концентрация титруемых кислот в пересчете на винную кислоту (г/дм3)
ГОСТ 32114-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот
54.
Массовая концентрация лимонной кислоты
ГОСТ 32113-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Ферментативный метод определения массовой концентрации лимонной кислоты
ГОСТ 33410-2015
Продукция безалкогольная, слабоалкогольная, винодельческая и соковая. Определение содержания органических кислот методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
55.
Массовая концентрация приведенного экстракта
ГОСТ 32000-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации приведенного экстракта
ГОСТ 33815-2016
Продукция винодельческая и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации общего и приведенного экстракта
56.
Массовая концентрация летучих кислот
ГОСТ 13193-73
Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот
ГОСТ 32001-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот
57.
Массовая концентрация общего диоксида серы
ГОСТ 32115-2013 (ГОСТ Р 51655-2000)
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы
58.
Массовая концентрация железа (для вин игристых виноградных шампанских, игристых вин, белых вин, красных вин)

ГОСТ 13195-73
Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері. Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау
ҚР СТ EN 14082-2013
Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау
ГОСТ 34633-2020
Тамақ өнімі. Хром, темір, никель, мыстың массалық үлесін анықтау, индуктивті байланысқан плазмамен масс-спектрометрия әдісімен мырыш
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
59
көмірқышқыл газының қысымы
ГОСТ 12258-79
Кеңес шампаны, шымырлайтын және көпіршікті шараптар. Шишалардағы көміртек қостотығының қысымын анықтау әдісі
60
бояғыштар
ГОСТ 33406-2015
Алкоголь, алкогольсіз және шырын өнімдері, дәмді хош иісті қоспалар. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен синтетикалық бояғыштардың болуын анықтау
ГОСТ 32073-2013
Тамақ өнімдері. Алкоголь өніміндегі синтетикалық бояғыштарды сәйкестендіру және олардың массалық үлесін анықтау әдісі
№ 3 қосымшаның 5-кестесі жеміс шараптарына арналған физика-химиялық көрсеткіштер бөлігінде
61
титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясы
ГОСТ 32114-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері
62
қалдық сығындының массалық концентрациясы
ГОСТ 32000-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Келтірілген экстраттың массалық концентрациясын анықтау әдісі
63
Ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы
ГОСТ 13193-73
Шараптар, шарап материалдары мен коньяк спирттері, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері
ГОСТ 32001-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдісі
64
Жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы
ГОСТ 32115-2013
Алкоголь өнімдері және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі
65
№ 3 қосымша 1 және 6-кестелер коньяк, жеміс, шарап және шарап тазартылып, айрылған дистилляттарды сәйкестендіру және сипаттау көрсеткіштері анықтау бөлігіндегі:
органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі жоғары спирттердің массалық концентрациясы
сірке альдегидіне қайта есептелген альдегидтердің массалық концентрациясы
сірке-этил эфиріне қайта есептегендегі орташа эфирлердің массалық концентрациясы сірке қышқылына қайта есептелген ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы фурфуролдың массалық концентрациясы;
мыстың массалық концентрациясы; темірдің массалық концентрациясы
жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясы метил спиртінің массалық концентрациясы

ГОСТ 13195-73
Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
СТ РК EN 14082- 2013
Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления
ГОСТ 34633-2020
Продукция пищевая. Определение массовой доли хрома, железа, никеля, меди, цинка методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
59.
Давление диоксида углерода
ГОСТ 12258-79
Советское шампанское, игристые и шипучие вина. Метод определения давления двуокиси углерода в бутылках
60.
Красители
ГОСТ 33406-2015
Продукция алкогольная, безалкогольная и соковая, добавки вкусоароматические. Определение содержания синтетических красителей методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 32073-2013
Продукты пищевые. Методы идентификации и определения массовой доли синтетических красителей в алкогольной продукции
Таблица 5 приложения 3 в части физико-химических показателей для фруктовых вин
61.
Массовая концентрация титруемых кислот
ГОСТ 32114-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот
62.
Массовая концентрация остаточного экстракта
ГОСТ 32000-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации приведенного экстракта
63.
Массовая концентрация летучих кислот
ГОСТ 13193-73
Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот
ГОСТ 32001-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот
64.
Массовая концентрация общего диоксида серы
ГОСТ 32115-2013 (ГОСТ Р 51655-2000)
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы
65.
Таблицы 1 и 6 приложение 3 в части определения показателей идентификации и характеристики коньячных, фруктовых, винных и винных ректификованных дистиллятов:
органолептические показатели физико-химические показатели:
объемная доля этилового спирта массовая концентрация высших спиртов массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид массовая концентрация средних эфиров в пересчете на уксусно-этиловый эфир массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту массовая концентрация фурфурола;
массовая концентрация меди; массовая концентрация железа массовая концентрация общего диоксида серы
массовая концентрация метилового спирта

ГОСТ 32001-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 33407-2015
Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен фенол және фуран қосылыстарының құрамын анықтау
ГОСТ 33408-2015
Коньяктар, коньяк дистилляттары, бренди. Газды хроматография әдісімен альдегидтердің, эфирлер мен спирттердің құрамын анықтау
ГОСТ 12280-75
Шараптар, шарап материалдары, коньяк және жеміс спирттері. Альдегидтерді анықтау әдісі
ГОСТ 13193-73
Шараптар, шарап материалдары және коньяк спирттері, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері
ГОСТ 13194-74
Коньяк және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі
ГОСТ 13195-73
Шараптар, шарап материалдары, коньяктар мен коньяк спирттері. Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Темірді анықтау әдісі
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау
ГОСТ 34633-2020
Тамақ өнімі. Хром, темір, никель, мыстың массалық үлесін анықтау, индуктивті байланысқан плазмамен масс-спектрометрия әдісімен мырыш
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
ҚР СТ EN 14082-2013
Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау
ГОСТ 14138-2014
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Жоғары спирттің массалық концентрациясын анықтаудың спектрофотометрикалық әдісі
ГОСТ 14138-76
Коньяк және жеміс спирттері. Жоғары спирттерді анықтау әдісі
ГОСТ 14139-76
Коньяк және жеміс спирттері. Орташа эфирлерді анықтау әдісі
ГОСТ 14352-73
Коньяк спирттері. Фурфуролды анықтау әдісі
ГОСТ 32115-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі
66
7-9-кестелер № 3 қосымша брендиге арналған шарап дистиллятынан (коньяк дистиллятынан (коньяк дистиллятынан), күшті шарап сусындарынан (коньяк дистилляттарынан) және жеміс арақтарынан алынған күшті сусын үшін сәйкестендіру көрсеткіштері мен сипаттамалары бөлігінде
органолептикалық көрсеткіштер физика-химиялық көрсеткіштер:
этил спиртінің көлемдік үлесі инвертті қантқа қайта есептегенде қанттың массалық концентрациясы жоғары спирттердің массалық концентрациясы
сірке альдегидіне қайта есептелген альдегидтердің массалық концентрациясы
темірдің массалық концентрациясы метил спиртінің массалық концентрациясы сірке-этил спиртіне қайта есептегендегі орташа эфирлердің массалық концентрациясы сірке қышқылына қайта есептелген ұшпа қышқылдардың массалық концентрациясы келтірілген сығындының массалық концентрациясы ұшпа заттардың массалық концентрациясы

ГОСТ 32001-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот
ГОСТ 33407-2015
Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания фенольных и фурановых соединений методом высокоэффективной жидкостнойхроматографии
ГОСТ 33408-2015
Коньяки, дистилляты коньячные, бренди. Определение содержания альдегидов, эфиров и спиртов методом газовой хроматографии
ГОСТ 12280-75
"Вина, виноматериалы, коньячные и плодовые спирты. Метод определения альдегидов
ГОСТ 13193-73
Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот
ГОСТ 13194-74
Коньяки и коньячные спирты. Метод определения метилового спирта"
ГОСТ 13195-73
Вина, виноматериалы, коньяки и коньячные спирты. Соки плодово-ягодные спиртованные. Метод определения железа
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
ГОСТ 34633-2020
Продукция пищевая. Определение массовой доли хрома, железа, никеля, меди, цинка методом масс-спектрометрии с индуктивно связанной плазмой
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
СТ РК EN 14082- 2013
Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления
ГОСТ 14138-76
Коньячные и плодовые спирты. Метод определения высших спиртов
ГОСТ 14138-2014
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Спектрофотометрический метод определения массовой концентрации высших спиртов
ГОСТ 14139-76
Коньячные и плодовые спирты. Метод определения средних эфиров
ГОСТ 14352-73
Коньячные спирты. Метод определения фурфурола
ГОСТ 32115-2013 (ГОСТ Р 51655-2000)
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы
66.
Таблицы 7 – 9 приложения 3 в части показателей идентификации и характеристик для крепкого напитка из дистиллята винного для бренди (дистиллята коньячного (коньяка), напитков винных крепких (из дистиллятов коньячных) и фруктовых водок органолептические показатели физико-химические показатели:
объемная доля этилового спирта массовая концентрация сахаров в пересчете на инвертный сахар массовая концентрация высших спиртов массовая концентрация альдегидов в пересчете на уксусный альдегид массовая концентрация железа массовая концентрация метилового спирта
массовая концентрация средних эфиров в пересчете на уксусно-этиловый спирт
массовая концентрация летучих кислот в пересчете на уксусную кислоту
массовая концентрация приведенного экстракта
массовая концентрация летучих веществ

№ 4 қосымшаның 1-кестесі сыра қайнату өнімі бөлігінде
68
Сынамаларды іріктеу, сынама дайындау
ГОСТ 13586.3-2015
Астық. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері
ГОСТ ISO 24333-2017
Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Сынамаларды іріктеу
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ҚР СТ EN 14082-2013
Тамақ өнімдері. Трассирлі элементтерді анықтау. Құрғақ көктетуден кейін атомды-абсорбция әдісімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың, темірдің және хромның болуын анықтау
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтердің болуын анықтау үшін минералдандыру
ГОСТ 31671-2012
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Жоғары қысым кезінде сынамаларды минералдану әдісімен дайындау
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Микротолқынды ажыраудан кейін атомды-абсорбциондық спектрометрияның көмегімен қорғасынның, кадмийдің, мырыштың, мыстың және темірдің болуын анықтау
ГОСТ EN 14083-2013
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қорғасын, кадмий, хром және молибденді атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен жоғары қысым кезінде сынаманың алдын ала минералдануымен графитті пеште атомизациялаумен анықтау
ГОСТ 34427-2018
Тамақ өнімдері және жануарлар үшін жем-шөп. Зееман әсері негізінде сынапты атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен анықтау
бөлігінде № 4 қосымшаның 1-кестесі, сыра қайнататын уыттың қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері
69
арамшөптер қоспасы
ГОСТ 30483-97
Астық. Арамшөптер мен астық қоспаларының жалпы және фракциялық құрамын анықтау әдістері; ұсақ дәндер мен іріліктердің құрамы; Тасбақа кенесімен зақымдалған бидай дәндерінің құрамы; металл магниттік қоспаның құрамы
70
Микотоксин зеараленон
ГОСТ 28001-88
Жемдік астық, оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Микотоксиндерді анықтау әдістері: Т-2 токсин, зеараленон (Ф-2) және А охратоксині
ГОСТ 34140-2017
Тамақ өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекциямен жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен микотоксиндерді анықтау әдісі
ГОСТ 31691-2012
Астық және оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен зеараленон құрамын анықтау
71
Бенз(а)пирен
№ 4 қосымшаның 1-кестесі, сыра қайнатуға арналған арпа қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері бөлігінде
72
Ылғалдылық
ГОСТ 13586.5-2015
Астық. Ылғалдылықты анықтау әдісі
73
сорттық тазалық
ГОСТ 12037-81
Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары. Тұқымның тазалығы мен қалдығын анықтау әдістері
74
Ірі, ұсақ дәндер, арамшөп қоспасы, астық қоспасы

Таблица 1 приложения 4 в части пивоваренной продукции
68.
Отбор проб, подготовка проб
ГОСТ 13586.3-2015
Зерно. Правила приемки и методы отбора проб
ГОСТ ISO 24333-2017
Зерно и продукты его переработки. Отбор проб
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
СТ РК EN 14082- 2013
Пищевые продукты. Определение трассирующих элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома спектрометрическим методом атомной абсорбции после сухого озоления
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения содержания токсичных элементов
ГОСТ 31671-2012
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Подготовка проб методом минерализации при повышенном давлении
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомной абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
ГОСТ EN 14083-2013
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии с атомизацией в графитовой печи с предварительной минерализацией пробы при повышенном давлении
ГОСТ 34427-2018
Продукты пищевые и корма для животных. Определение ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии на основе эффекта Зеемана
Таблица 1 приложения 4 в части гигиенических показателей безопасности солода пивоваренного
69.
Сорная примесь
ГОСТ 30483-97
Зерно. Методы определения общего и фракционного содержания сорной и зерновой примесей; содержания мелких зерен и крупности; содержания зерен пшеницы, поврежденных клопом-черепашкой; содержания металломагнитной примеси
70.
Микотоксин зеараленон
ГОСТ 28001-88
Зерно фуражное, продукты его переработки, комбикорма. Методы определения микотоксинов: Т-2 токсина, зеараленона (Ф-2) и охратоксина А
ГОСТ 34140-2017
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием
ГОСТ 31691-2012
Зерно и продукты его переработки, комбикорма. Определение содержания зеараленона методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
71.
Бенз(а)пирен
Таблица 1 приложения 4 в части гигиенических показателей безопасности ячменя для пивоварения
72.
Влажность
ГОСТ 13586.5-2015
Зерно. Метод определения влажности
73.
Сортовая чистота
ГОСТ 12037-81
Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения чистоты и отхода семян
74.
Крупность, мелкие зерна, сорная примесь, зерновая примесь

ГОСТ 30483-97
Астық. Арамшөптер мен астық қоспаларының жалпы және фракциялық құрамын анықтау әдістері; ұсақ дәндер мен ірілікт құрамы; тасбақа кенесімен зақымдалған бидай дәндерінің құрамы; металл магниттік қоспаның құрамы
75
ақуыз
ГОСТ 10846-91
Астық және оны қайта өңдеу өнімдері. Ақуызды анықтау әдісі
76
өміршеңдік
ГОСТ 12039-82
Ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдары. Өміршеңдікті анықтау әдістері
77
өну қабілеті
ГОСТ 10968-88
Астық. Өсіру энергиясы мен өну қабілетін анықтау әдістері
78
Нан қорының зиянкестерімен зақымдану
ГОСТ 13586.4-83
Астық. Зиянкестермен залалдануды және зақымдануды анықтау әдістері
ГОСТ 26312.3-84
Жарма. Астық қорларының зиянкестермен залалдануын анықтау әдісі
ГОСТ 13586.6-93
Астық. Зиянкестермен залалдануды анықтау әдістері
79
нан қорының зиянкестерімен зақымдану
ГОСТ 34165-2017
Дәнді, дәнді-бұршақты және оларды қайта өңдеу өнімдері. Жәндіктер зиянкестерімен ластануды анықтау әдістері
№ 4 қосымшаның 1-кестесі, сыра сусласы концентраты, уыт сығындысы қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері бөлігінде
80
Улы элементтер:
қорғасын
ГОСТ 26929-94
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтерді анықтауға арналған минералдандыру
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ EN 14083-2013
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қорғасын, кадмий, хром және молибденді атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен жоғары қысым кезінде сынаманың алдын ала минералдануымен графитті пеште атомизациялаумен анықтау
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау
ГОСТ 33824-2016
Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. Уытты элементтердің (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш) құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперометрлік әдісі)
81
Мышьяк
ГОСТ 26930-86
Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтау әдісі
ГОСТ 31266-2004
Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланы анықтаудың атомдық-абсорбциялық әдісі
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005)
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қысым сынамасының алдын ала минералдануымен гидридтерді генерациялай отырып, атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен жалпы күшәла мен селенді анықтау
ГОСТ 33411-2015
Шикізат және тамақ өнімдері. Күшәланың массалық үлесін гидридтер генерациясымен атомдық абсорбция әдісімен анықтау
82
Кадмий

ГОСТ 30483-97
Зерно. Методы определения общего и фракционного содержания сорной и зерновой примесей; содержания мелких зерен и крупности; содержания зерен пшеницы, поврежденных клопом-черепашкой; содержания металломагнитной примеси
75.
Белок
ГОСТ 10846-91
Зерно и продукты его переработки. Метод определения белка
76.
Жизнеспособность
ГОСТ 12039-82
Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения жизнеспособности
77.
Способность прорастания
ГОСТ 10968-88
Зерно. Методы определения энергии прорастания и способности прорастания
78.
Зараженность вредителями хлебных запасов
ГОСТ 13586.4-83
Зерно. Методы определения зараженности и поврежденности вредителями
ГОСТ 26312.3-84
Крупа. Метод определения зараженности вредителями хлебных запасов
ГОСТ 13586.6-93
Зерно. Методы определения зараженности вредителями
79.
Загрязненность вредителями хлебных запасов
ГОСТ 34165-2017
Зерновые, зернобобовые и продукты их переработки. Методы определения загрязненности насекомыми-вредителями
Таблица 1 приложения 4 в части гигиенических показателей безопасности концентрата пивного сусла, солодового экстракта
80.
Токсичные элементы:
свинец
ГОСТ 26929-94
Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб. Минерализация для определения токсичных элементов
ГОСТ 26932-86
Сырье и продукты пищевые. Методы определения свинца
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ EN 14083-2013
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии с атомизацией в графитовой печи с предварительной минерализацией пробы при повышенном давлении
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
ГОСТ 33824-2016
Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения содержания токсичных элементов (кадмия, свинца, меди и цинка)
81.
Мышьяк
ГОСТ 26930-86
Сырье и продукты пищевые. Метод определения мышьяка
ГОСТ 31266-2004
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения мышьяка
ГОСТ 31707-2012 (EN 14627:2005)
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение общего мышьяка и селена методом атомно-абсорбционной спектрометрии с генерацией гидридов с предварительной минерализацией пробы под давлением
ГОСТ 33411-2015
Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли мышьяка методом атомной абсорбции с генерацией гидридов
82.
Кадмий

ГОСТ 26932-86
Шикізат және тамақ өнімдері. Қорғасынды анықтау әдістері
ГОСТ 26933-86
Шикізат және тамақ өнімдері. Кадмийді анықтау әдістері
ГОСТ EN 14083-2013
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Қорғасын, кадмий, хром және молибденді атомды-абсорбциялық спектрометрияның көмегімен жоғары қысым кезінде сынаманың алдын ала минералдануымен графитті пеште атомизациялаумен анықтау
ГОСТ EN 14084-2014
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Микротолқынды ыдырағаннан кейін атом сіңіру спектрометриясының көмегімен қорғасын, кадмий, мырыш, мыс және темір құрамын анықтау
ГОСТ 30178-96
Шикізат және тамақ өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциондық әдісі
ГОСТ 33824-2016
Тамақ өнімдері және азық-түлік шикізаты. Уытты элементтердің (кадмий, қорғасын, мыс және мырыш) құрамын анықтаудың инверсиялық-вольтамперометрлік әдісі)
83
Сынап
ГОСТ 26927-86
Шикізат және тамақ өнімдері. Сынапты анрықтау әдістері
ГОСТ 33412-2015
Шикізат және тамақ өнімдері. Жалынсыз атомдық абсорбция әдісімен сынаптың массалық үлесін анықтау
ГОСТ 34427-2018
Тамақ өнімдері мен жануарлар үшін жем. Зееман әсерінің негізінде сынапты атомдық-абсорбциялық спектрометрия әдісімен анықтау
84
микотоксины:
афлотоксин В1
ГОСТ 34140-2017
Тамақ өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекциямен жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен микотоксиндерді анықтау әдісі
ГОСТ 33780-2016
Тамақ өнімдері, жем, құрама жем. Алюминий оксидінде тазартуды қолдана отырып, тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен афлатоксин В1 құрамын анықтау
ГОСТ 30711-2001
Тамақ өнімдері. "B1 және M1 афлатоксиндерінің құрамын анықтау және анықтау әдістері
ГОСТ 31748-2012
Тамақ өнімдері. Афлатоксинді B1 және дәнді дақылдардағы, жаңғақтардағы және оларды қайта өңдеу өнімдеріндегі B1, B2, G1 және G2 афлатоксиндерінің жалпы құрамын анықтау. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісі
85
дезоксиниваленол
ГОСТ 34140-2017
Тамақ өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекциямен тиімділігі жоғары сұйық хроматография көмегімен микотоксиндерді анықтау әдісі
ГОСТ EN 15891-2013
Тамақ өнімдері. Азық-түлік астығында, оны қайта өңдеу өнімдерінде және емшектегі балалар мен ерте жастағы балаларды тамақтандыруға арналған астық негізіндегі өнімдерде дезоксиниваленолды анықтау. Экстракты иммуноаффинді колононды тазартуды және спектрдің ультракүлгін аймағында спектрофотометриялық анықтауды қолдана отырып, ВЭЖХ әдісі
86
зеараленон
ГОСТ 34140-2017
Тамақ өнімдері, жем, азық-түлік шикізаты. Масс-спектрометриялық детекциямен жоғары тиімді сұйық хроматография көмегімен микотоксиндерді анықтау әдісі

ГОСТ 26932-86
Сырье и продукты пищевые. Методы определения свинца
ГОСТ 26933-86
Сырье и продукты пищевые. Методы определения кадмия
ГОСТ EN 14083-2013
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение свинца, кадмия, хрома и молибдена с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии с атомизацией в графитовой печи с предварительной минерализацией пробы при повышенном давлении
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
ГОСТ 33824-2016
Продукты пищевые и продовольственное сырье. Инверсионно-вольтамперометрический метод определения содержания токсичных элементов (кадмия, свинца, меди и цинка)
83.
Ртуть
ГОСТ 26927-86
Сырье и продукты пищевые. Методы определения ртути
ГОСТ 33412-2015
Сырье и продукты пищевые. Определение массовой доли ртути методом беспламенной атомной абсорбции
ГОСТ 34427-2018
Продукты пищевые и корма для животных. Определение ртути методом атомно-абсорбционной спектрометрии па основе эффекта Зеемана
84.
Микотоксины:
афлотоксин В1
ГОСТ 34140-2017
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием
ГОСТ 33780-2016
Продукты пищевые, корма, комбикорма. Определение содержания афлатоксина B1 методом высокоэффективной жидкостной хроматографии с применением очистки на оксиде алюминия
ГОСТ 30711-2001
Продукты пищевые. "Методы выявления и определения содержания афлатоксинов B1 и M1
ГОСТ 31748-2012
Продукты пищевые. Определение афлатоксина B1 и общего содержания афлатоксинов B1, B2, G1 и G2 в зерновых культурах, орехах и продуктах их переработки. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии
85.
Дезоксиниваленол
ГОСТ 34140-2017
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием
ГОСТ EN 15891-2013
Продукты пищевые. Определение дезоксиниваленола в продовольственном зерне, продуктах его переработки и продуктах на зерновой основе для питания грудных детей и детей раннего возраста. Метод ВЭЖХ с применением иммуноаффинной колоночной очистки экстракта и спектрофотометрического детектирования в ультрафиолетовой области спектра
86.
Зеараленон
ГОСТ 34140-2017
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения микотоксинов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием

ГОСТ 31691-2012
Астық және оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен зеараленон құрамын анықтау
87
пестицидтер:
гексахлорциклогексан (альфа-, бета-, гамма-изомерлер);
ДДТ және оның метаболиттері
ГОСТ 31481-2012
Құрама жем, құрама жем шикізаты. Хлорорганикалық пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау әдісі
ГОСТ 32689.1-2014
Өсімдіктен жасалған тамақ өнімі. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 1-бөлік. Жалпы ережелер
ГОСТ 32689.2-2014
Өсімдіктен жасалған тамақ өнімі. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 2-бөлік. Экстракция және тазалау әдістері
ГОСТ 32689.3-2014
Өсімдіктен жасалған тамақ өнімі. Пестицидтердің қалдықтарын газохроматографиялық анықтауға арналған мультиәдістер. 3-бөлік. Сәйкестендіру және нәтижелердің дұрыстығын қамтамасыз ету
ГОСТ 30349-96
"Жемістер, көкөністер және оларды қайта өңдеу өнімдері. Хлорорганикалық пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау әдістері
88
2,4-Д қышқылы, оның тұздары мен эфирлері
ГОСТ 34050-2017
Су, топырақ, жемшөп, өсімдіктер мен жануарлардан алынатын тамақ өнімдері. 2,4-Д (2,4-дихлорфенокси сірке қышқылы) хроматографиялық әдістермен анықтау
цезий-137, Стронций-90 радионуклидтері
ГОСТ 32161-2013
Тамақ өнімдері. Цезий CS-137 болуын анықтау әдісі
ГОСТ 32163-2013
Тамақ өнімдері. Стронций SR-90 болуын анықтау әдісі
№ 4 қосымшаның 2 және 3- кестелері
89
сынама алу, сынама дайындау
ГОСТ 31904-2012
Тамақ өнімдері. Микробиологиялық сынақтар үшін сынамалар алу әдістері
ГОСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81)
Тамақтық және дәмдік өнімдер. Микробиологиялық талдаулар үшін сынамаларды дайындау
90
КМАФАнМ
ГОСТ 10444.15-94
Тамақ өнімдері. Мезофильді аэробты және факультативті-анаэробты микроорганизмдердің санын анықтау әдістері
91
БГКП (колиформы)
ГОСТ 31747-2012
Тамақ өнімдері. Ішек таяқшалары тобындағы бактерияларды (колиформды бактериялар) айқындау және санын анықтау әдістері
92
Ашытқы және зең
ГОСТ 10444.12-2013
Жануарларға арналған тамақ өнімдері мен жемдердің микробиологиясы. Ашытқы мен зең саңырауқұлақтарының санын анықтау және есептеу әдістері
93
Сальмонелла
ГОСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002)
Тамақ өнімдері. Salmonella тектес бактерияларды анықтау әдісі
94
№ 4 қосымшаның 4 – 7 кестелері сынамаларды іріктеу
ГОСТ 12786-2021
Сыра қайнату өнімі. Қабылдау қағидалары және сынамаларды алу әдістері
95
№ 4 қосымшаның 4-кестесі
сыраның органолептикалық көрсеткіштері бөлігінде: мөлдірлік, хош иіс, дәм
ГОСТ 30060-93
Сыра. Органолептикалық көрсеткіштер мен өнім көлемін анықтау әдістері
96

ГОСТ 31691-2012
Зерно и продукты его переработки, комбикорма. Определение содержания зеараленона методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
87.
Пестициды:
гексахлорциклогексан (альфа-, бета-, гамма-изомеры);
ДДТ и его метаболиты
ГОСТ 31481-2012
Комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения остаточных количеств хлорорганических пестицидов
ГОСТ 32689.1-2014
Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 1. Общие положения
ГОСТ 32689.2-2014
Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 2. Методы экстрации и очистки
ГОСТ 32689.3-2014
Продукция пищевая растительного происхождения. Мультиметоды для газохроматографического определения остатков пестицидов. Часть 3. Идентификация и обеспечение правильности результатов
ГОСТ 30349-96
Плоды, овощи и продукты их переработки. Методы определения остаточных количеств хлорорганических пестицидов
88.
2,4-Д кислота, ее соли и эфиры
ГОСТ 34050-2017
Вода, почва, фураж, продукты питания растительного и животного происхождения. Определение 2,4-Д (2,4-дихлорфеноксиуксусной кислоты) хроматографическими методами
Радионуклиды цезий-137, стронций-90
ГОСТ 32161-2013
Продукты пищевые. Метод определения содержания цезия Cs-137
ГОСТ 32163-2013
Продукты пищевые. Метод определения содержания стронция Sr-90
Таблицы 2 и 3 приложения 4
89.
Отбор проб, подготовка проб
ГОСТ 31904-2012
Продукты пищевые. Методы отбора проб для микробиологических испытаний
ГОСТ 26669-85 (СТ СЭВ 3014-81)
Продукты пищевые и вкусовые. Подготовка проб для микробиологических анализов
90.
КМАФАнМ
ГОСТ 10444.15-94
Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов
91.
БГКП (колиформы)
ГОСТ 31747-2012
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)
92.
Дрожжи и плесени
ГОСТ 10444.12-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества дрожжей и плесневых грибов
93.
Сальмонеллы
ГОСТ 31659-2012 (ISO 6579:2002)
Продукты пищевые. Метод выявления бактерий рода Salmonella
94.
Таблицы 4 – 7 приложения 4 отбор проб
ГОСТ 12786-2021
Продукция пивоваренная. Правила приемки и методы отбора проб
95.
Таблица 4 приложения 4
в части органолептических показателей пива: прозрачность, аромат, вкус
ГОСТ 30060-93
Пиво. Методы определения органолептических показателей и объема продукции
96.

сыраның физика-химиялық көрсеткіштері бөлігінде № 4 қосымшаның 5 – 7 кестелері
97
бастапқы сусланың экстрактивтілігі
ГОСТ 12787-2021
Сыра қайнату өнімі. Этил спиртінің көлемдік үлесін, нақты сығындының массалық үлесін анықтау әдістері және бастапқы ашытқының экстрактивтілігін есептеу
98
Этил спиртінің көлемдік үлесі
ГОСТ 31711-2012
Сыра. Жалпы техникалық шарттар
ҚР СТ 10-2006
Сыра. Жалпы техникалық шарттар
99
қышқылдық
ГОСТ 12788-87
Сыра. Қышқылдықты анықтау әдістері
100
рН
ГОСТ 31764-2012
Сыра. pH анықтау әдістері
101
түсі
ГОСТ 12789-87
Сыра. Түсін анықтау әдістері
102
көмірқышқыл газының массалық үлесі
ГОСТ 32038-2012
Сыра. Көміртегінің қостотығын анықтау әдісі
103
көбіктену: көбік биіктігі, көбікке төзімділік
ГОСТ 30060-93
Сыра. Органолептикалық көрсеткіштер мен өнім көлемін анықтау әдістері
104
105
II бөлімнің 5-тармағы ("сыра", "бидай сырасы"ұғымдары бөлігінде)
ГОСТ 12787-2021
Сыра қайнату өнімі. Этил спиртінің көлемдік үлесін, нақты сығындының массалық үлесін анықтау әдістері және бастапқы ашытқының экстрактивтілігін есептеу
5-тармақ
("арнайы сыра", "сыра" негізінде жасалған сусындар (сыра сусындары) ұғымдары бөлігінде) II бөлім
ГОСТ EN 12856-2015
Тамақ өнімі. Калий ацесульфамын, аспартамды және сахаринді тиімділігі жоғары сұйық хроматография әдісімен анықтау
ГОСТ EN 12857-2015
Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
ГОСТ 12787-2021
Сыра қайнату өнімі. Этил спиртінің көлемдік үлесін, нақты сығындының массалық үлесін анықтау әдістері және бастапқы ашытқының экстрактивтілігін есептеу
Бал өнімдері
106
ІІ бөлімнің 5-тармағы
ГОСТ EN 12857-2015
Тамақ өнімі. Жоғары тиімді сұйық хроматография әдісімен цикламатты анықтау
ГОСТ 32001-2012
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі
ГОСТ 32114-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Титрленетін қышқылдардың массалық концентрациясын анықтау әдістері
ГОСТ 32115-2013
Алкоголь өнімі және оны өндіруге арналған шикізат. Бос және жалпы күкірт диоксидінің массалық концентрациясын анықтау әдісі
№ 3 қосымшаның 1 кестесі бал өнімдеріне қойылатын гигиеналық қауіпсіздік талаптары бөлігінде
107
микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013
Жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері. Патулин микотоксинін анықтау әдісі
108
метил спирті (бал сусындағы, бал арақтағы)
ГОСТ 13194-74
Коньяк және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі

Таблицы 5 – 7 приложения 4 в части физико-химических показателей пива
97.
Экстрактивность начального сусла
ГОСТ 12787-2021
Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла
98.
Объемная доля этилового спирта
ГОСТ 31711-2012
Пиво. Общие технические условия
СТ РК 10-2006
Пиво. Общие технические требования
99.
Кислотность
ГОСТ 12788-87
Пиво. Методы определения кислотности
100.
рН
ГОСТ 31764-2012
Пиво. Метод определения pH
101.
Цвет
ГОСТ 12789-87
Пиво. Методы определения цвета
102.
Массовая доля диоксида углерода
ГОСТ 32038-2012
Пиво. Метод определения двуокиси углерода
103.
Пенообразование: высота пены, пеностойкость
ГОСТ 30060-93
Пиво. Методы определения органолептических показателей и объема продукции
104.
Пункт 5 (в части понятий "пиво", "пиво Пшеничное) раздела II
ГОСТ 12787-2021
Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла
105.
Пункт 5
(в части понятий "пиво специальное", "напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки)") раздела II
ГОСТ EN 12856-2015
Продукция пищевая. Определение ацесульфама калия, аспартама и сахарина методом высокоэффективной жидкостнойхроматографии
ГОСТ EN 12857-2015
Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
ГОСТ 12787-2021
Продукция пивоваренная. Методы определения объемной доли этилового спирта, массовой доли действительного экстракта и расчет экстрактивности начального сусла
Медоваренная продукция
106.
Пункт 5 раздела II
ГОСТ EN 12857-2015
"Продукция пищевая. Определение цикламата методом высокоэффективной жидкостной хроматографии"
ГОСТ 32001-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот"
ГОСТ 32114-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Методы определения массовой концентрации титруемых кислот"
ГОСТ 32115-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации свободного и общего диоксида серы"
Таблица 1 приложения 3 в части гигиенических требований безопасности к медоваренной продукции
107.
Микотоксин патулин
ГОСТ 28038-2013
"Продукты переработки плодов и овощей. Методы определения микотоксина патулина"
108.
Метиловый спирт (в медовом напитке, медовой водке)
ГОСТ 13194-74
Коньяки и коньячные спирты. Метод определения метилового спирта
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта

ГОСТ 31671-2012
Тамақ өнімдері. Із элементтерін анықтау. Жоғары қысым кезінде минералдау әдісімен сынамаларды дайындау
ГОСТ 26931-86
Шикізат және тамақ өнімдері. Мысты анықтау әдісі
ГОСТ 13193-73
Шарап, шарап материалдары және коньяк спирты, спирттелген жеміс-жидек шырындары. Ұшпа қышқылдарды анықтау әдістері
ГОСТ 32001-2012
Алкогольді өнім және оны өндіруге арналған шикізат. Ұшпа қышқылдарының массалық концентрациясын анықтау әдісі
112
№ 2 қосымшаның 2-кестесінің 1 – 6-тармақтары этил спиртін өндіру кезінде түзілетін қайта өңдеу өнімдері бөлігінде
ГОСТ 13194-74
Коньяктар және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі
ГОСТ 32095-2013
Алкогольді өнім және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін айқындау әдісі
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі
113
№ 3 қосымшаның 6-кестесі коньяк, жеміс, шарап және тазартылып, айрылған шарап дистилляттарындағы метил спиртін анықтау бөлігінде
ГОСТ 13194-74
Коньяктар және коньяк спирттері. Метил спиртін анықтау әдісі
ГОСТ 32095-2013
Алкогольді өнім және оны өндіруге арналған шикізат. Этил спиртінің көлемдік үлесін айқындау әдісі
ГОСТ 33833-2016
Спиртті ішімдіктер. Метил спиртінің көлемдік үлесін анықтаудың газохроматографиялық әдісі

ГОСТ 31671-2012
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Подготовка проб методом минерализации при повышенном давлении
ГОСТ 26931-86
Сырье и продукты пищевые. Методы определения меди
ГОСТ 13193-73
Вина, виноматериалы и коньячные спирты, соки плодово-ягодные спиртованные. Методы определения летучих кислот"
ГОСТ 32001-2012
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения массовой концентрации летучих кислот
112.
Пункты 1 – 6 таблицы 2 приложения 2 в части продуктов переработки, образующихся при производстве спирта этилового
ГОСТ 13194-74 "
Коньяки и коньячные спирты. Метод определения метилового спирта
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта
113.
Таблица 6 приложения 3
в части определения метилового спирта в коньячных, фруктовых, винных и винных ректификованных дистиллятах
ГОСТ 13194-74
Коньяки и коньячные спирты. Метод определения метилового спирта
ГОСТ 32095-2013
Продукция алкогольная и сырье для ее производства. Метод определения объемной доли этилового спирта
ГОСТ 33833-2016
Напитки спиртные. Газохроматографический метод определения объемной доли метилового спирта