Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2013 жылғы 29 мамырдағы № 35 шешіммен мақұлданған Кеден одағы мен Бірыңғай экономикалық кеңістікке мүше мемлекеттердің келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатының тұжырымдамасы;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 9 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттары.
Энергетика саласында:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 7 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 8 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру тұжырымдамасы.
Көлік саласында:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 13 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында орналасқан тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасындағы жүктердің автомобиль тасымалдарын
2016 – 2025 жылдар кезеңіне орындауын кезең-кезеңімен ырықтандыру бағдарламасы;
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 19 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен іске асырылу кезеңдері.
Макроэкономикалық саясат және қаржы саласында:
Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 16 қазандағы № 28 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың экономикалық дамуының негізгі бағыттары;
Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 1 қазандағы № 20 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ қаржы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы;
Технологиялар саласында:
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 1 шешімімен бекітілген Станок жасау жөніндегі еуразиялық инжиниринг орталығын құру тұжырымдамасы;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 23 шешімімен бекітілген Еуразиялық технологиялар трансфері желісін құру және оның жұмыс істеу тұжырымдамасы.
Цифрлық күн тәртібі бойынша:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 19 шешімімен бекітілген Сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бір терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;

Концепция согласованной (скоординированной) агропромышленной политики государств - членов Таможенного союза и Единого экономического пространства, одобренная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 29 мая 2013 г. № 35;
Основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза, утвержденные Решением Евразийского межправительственного совета от 8 сентября 2015 г. № 9.
В сфере энергетики:
Концепция формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза, утвержденная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 12;
Концепция формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза, утвержденная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2016 г. № 7;
Концепция формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, утвержденная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2016 г. № 8.
В сфере транспорта:
Программа поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств - членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства - члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы, утвержденная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 13;
Основные направления и этапы реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза, утвержденные Решением Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 г. № 19.
В сфере макроэкономической политики и финансов:
Основные направления экономического развития Евразийского экономического союза, утвержденные Решением Высшего Евразийского экономического совета от 16 октября 2015 г. № 28;
Концепция формирования общего финансового рынка Евразийского экономического союза, утвержденная Решением Высшего Евразийского экономического совета от 1 октября 2019 г. № 20.
В сфере технологий:
Концепция создания Евразийского инжинирингового центра по станкостроению, утвержденная Решением Евразийского межправительственного совета от 13 апреля 2016 г. № 1;
Концепция создания и функционирования евразийской сети трансфера технологий, утвержденная Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 30 марта 2018 г. № 23.
По цифровой повестке:
план мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности, утвержденный Решением Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 г. № 19;

Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2017 жылғы 11 қазандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың 2025 жылға дейінгі цифрлық күн тәртібін іске асырудың негізгі бағыттары;
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 9 тамыздағы № 7 шешімімен бекітілген Трансшекаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тұжырымдамасы.
Қызмет көрсету саласында:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2015 жылғы 16 қазандағы № 30 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде көрсетілетін қызметтердің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына (өтпелі кезең ішінде) сәйкес жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметтер секторларының (кіші секторларының) тізбесі.
Халықаралық ынтымақтастық саласында:
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 1 қазандағы № 19 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың 2020 жылға арналған халықаралық қызметінің негізгі бағыттары.
Мүше мемлекеттер осы Стратегиялық бағыттарда көзделген шаралар мен механизмдерді жүзеге асыру Декларацияның ережелерін толық көлемде іске асыруға мүмкіндік беретіндігін негізге алады.
ІІ. Стратегиялық бағыттарды іске асыру шаралары мен механизмдерінің тізбесі
1-бағыт. Одақтың ішкі нарығында тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың және жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін кедергілерді толық жою және алып қоюлар мен шектеулерді барынша қысқарту
1.1. Мүше мемлекеттердің қабылданған уағдаластықтарды орындауы.
1.1.1. Кедергілерді жою жөніндегі жұмысты жетілдіру:
Еуразиялық экономикалық Комиссия Алқасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 152 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ішкі нарығындағы кедергілерді тосқауылдарға, алып қоюларға және шектеулерге бөлу әдіснамасын жетілдіру;
тосқауылдарды жою тәртібін әзірлеу және бекіту.
1.1.2. Комиссия Алқасының арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану туралы шешімдеріне "вето" құқығын қолдану регламентін айқындау.
1.1.3. Мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдарының тығыз өзара іс-қимылы арқылы ынтымақтастықты тереңдету мақсатында жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын ырықтандырудың орындылығы мәселесін пысықтау.
1.2. Одақтың ішкі нарығындағы алып қоюлар мен шектеулерді қысқарту.
12.1. Алып қоюлар мен шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол карталарын") әзірлеу және іске асыру.
12.2. Шектеулерді қолдану бойынша туындайтын даулар бөлігінде Одақ құқығындағы құқықтық олқылықтарды анықтау.
12.3. Комиссияның құқық қолдану практикасына қатысты ұсынымдар әзірлеуі және мүше мемлекеттердің реттеуші органдарының ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуі.

Основные направления реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза до 2025 года, утвержденные Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 октября 2017 г. № 12;
Концепция трансграничного информационного взаимодействия, утвержденная Решением Евразийского межправительственного совета от 9 августа 2019 г. № 7.
В сфере услуг:
перечень секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование единого рынка услуг в рамках Евразийского экономического союза будет осуществлено в соответствии с планами либерализации (в течение переходного периода), утвержденный Решением Высшего Евразийского экономического совета от 16 октября 2015 г. № 30.
В сфере международного сотрудничества:
Основные направления международной деятельности Евразийского экономического союза на 2020 год, утвержденные Решением Высшего Евразийского экономического совета от 1 октября 2019 г. № 19.
Государства-члены исходят из того, что осуществление предусмотренных настоящими Стратегическими направлениями мер и механизмов позволит в полной мере реализовать положения Декларации.
II. Перечень мер и механизмов реализации Стратегических направлений
Направление 1. Полное устранение барьеров и максимальное сокращение изъятий и ограничений для свободного передвижения товаров, услуг, капитала и рабочей силы на внутреннем рынке Союза
1.1. Выполнение государствами-членами принятых договоренностей.
1.1.1. Совершенствование работы по устранению барьеров:
совершенствование Методологии разделения препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза на барьеры, изъятия и ограничения, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 ноября 2017 г. № 152;
разработка и утверждение порядка устранения барьеров.
1.1.2. Определение регламента применения права "вето" к решениям Коллегии Комиссии о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
1.1.3. Проработка вопроса целесообразности либерализации международных автомобильных перевозок грузов в целях углубления сотрудничества путем тесного взаимодействия уполномоченных органов государств-членов в сфере транспорта.
1.2. Сокращение изъятий и ограничений на внутреннем рынке Союза.
1.2.1. Разработка и реализация планов мероприятий ("дорожных карт") по сокращению изъятий и ограничений.
1.2.2. Выявление правовых пробелов в праве Союза в части возникающих споров по применению ограничений.
1.2.3. Разработка Комиссией рекомендаций в отношении правоприменительной практики и проведение регулирующими органами государств-членов информационно-разъяснительной работы.

1.2.4. Шарттың 29-бабында көрсетілген негіздер бойынша мүше мемлекеттер тауарлармен өзара саудада шектеулерді енгізу және алып тастау кезінде мүше мемлекеттер мен Комиссияның өзара іс-қимыл тәртібін әзірлеу және қабылдау
12.5. Одақ шеңберінде жеке тұлғалардың күшті әсер ететін заттарды трансшекаралық өткізу туралы халықаралық шартты әзірлеудің орындылығы туралы мәселені пысықтау.
1.3. Қызметтердің бірыңғай нарығын дамыту.
1.3.1. Одақ шеңберінде көрсетілетін қызметтердің бірыңғай нарығын қалыптастыру ырықтандыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметтер секторларының (кіші секторларының) тізбесін айқындау және толықтыру.
1.3.2. Көрсетілетін қызметтер секторларын бірыңғай нарыққа қосуды ескере отырып, ырықтандыру жоспарларын дайындау және іске асыру.
1.3.3. Мүше мемлекеттердегі (оның ішінде бірыңғай нарыққа енгізілген) көрсетілетін қызметтердің түйінді секторларын реттеуді үйлестірудің орындылығы мәселесін пысықтау.
1.4. Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ қаржы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасына сәйкес ортақ қаржы нарығын қалыптастыру.
1.4.1. Мүше мемлекеттердің қаржы нарығы саласындағы заңнамасын үйлестіру.
1.4.2. Стандартталған лицензия туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.4.3. Одақтың ортақ қаржы нарығын реттеу жөніндегі мемлекеттіктен жоғары органы туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.4.4. Мүше мемлекеттердің өзара есеп айырысуларында ұлттық валюталардың пайдаланылуын мониторингтеу және талдау және оларды пайдалануды кеңейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
1.4.5. Бір мүше мемлекеттің брокерлері мен дилерлеріне басқа мүше мемлекеттердің биржаларының ұйымдастырылған сауда-саттығына (сауда ұйымдастырушыларына) қатысуға рұқсат беру туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.4.6. Одақ шеңберінде кредиттік тарихтың құрамына кіретін мәліметтермен алмасу тәртібі туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.4.7. Мүше мемлекеттерде ұйымдастырылған сауда-саттықта бағалы қағаздарды орналастыруға және олардың айналымына өзара рұқсат беру туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.4.8. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы
1 қазандағы № 20 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ Қаржы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасына сәйкес ортақ төлем кеңістігін дамыту.
1.4.9. Ұлттық рейтингтік агенттіктерді өзара тану туралы мәселені пысықтау.
1.4.10. Одақта рейтингтік агенттік құру туралы мәселені пысықтау.
1.5. Жұмыс күшінің еркін қозғалысын қамтамасыз ету.
1.5.l. Мүше мемлекеттердегі еңбек нарығында неғұрлым талап етілетін кәсіптер бойынша қызметкерлердің кәсіптік біліктілігіне және оны растау тәртібіне қатысты ұсыныстар әзірлеу.

1.2.4. Разработка и принятие порядка взаимодействия государств- членов и Комиссии при введении и отмене государствами-членами ограничений во взаимной торговле товарами по основаниям, указанным в статье 29 Договора.
1.2.5. Проработка вопроса о целесообразности разработки международного договора о трансграничном перемещении физическими лицами сильнодействующих веществ в рамках Союза.
1.3. Развитие единого рынка услуг.
1.3.1. Определение и дополнение перечня секторов (подсекторов) услуг, по которым формирование единого рынка услуг в рамках Союза осуществляется в соответствии с планами либерализации.
1.3.2. Подготовка и реализация планов либерализации с учетом включения секторов услуг в единый рынок.
1.3.3. Проработка вопроса целесообразности гармонизации регулирования ключевых секторов услуг в государствах-членах (в том числе уже включенных в единый рынок).
1.4. Формирование общего финансового рынка в соответствии с Концепцией формирования общего финансового рынка Евразийского экономического союза.
1.4.1. Гармонизация законодательства государств-членов в сфере финансового рынка.
1.4.2. Разработка и заключение международного договора о стандартизированной лицензии.
1.4.3. Разработка и заключение международного договора о наднациональном органе по регулированию общего финансового рынка Союза.
1.4.4. Мониторинг и анализ использования национальных валют во взаимных расчетах государств-членов и разработка предложений по расширению их использования.
1.4.5. Разработка и заключение международного договора о допуске брокеров и дилеров одного государства-члена к участию в организованных торгах бирж (организаторах торговли) других государств-членов.
1.4.6. Разработка и заключение международного договора о порядке обмена сведениями, входящими в состав кредитных историй, в рамках Союза.
1.4.7. Разработка и заключение международного договора о взаимном допуске к размещению и обращению ценных бумаг на организованных торгах в государствах-членах.
1.4.8. Развитие общего платежного пространства в соответствии с Концепцией формирования общего финансового рынка Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 1 октября 2019 г. № 20.
1.4.9. Проработка вопроса о взаимном признании национальных рейтинговых агентств.
1.4.10. Проработка вопроса о создании рейтингового агентства в Союзе.
1.5. Обеспечение свободного движения рабочей силы.
1.5.1. Выработка предложений в отношении профессиональной квалификации работников по наиболее востребованным на рынке труда профессиям в государствах-членах и порядка ее подтверждения.

1.5.2. Еуразиялық электрондық еңбек биржасын құру туралы мәселені пысықтау және "Шекарасыз жұмыс" іздестірудің біріздендірілген жүйесін құру.
1.5.3. Басқа мүше мемлекеттің аумағында заңды түрде жүрген мүше мемлекеттің азаматтарына еңбек қызметін заңды түрде жүзеге асыру үшін осы мүше мемлекеттің шегінен шықпай келу мақсатын өзгерту үшін, егер мұндай міндет келу мемлекетінің заңнамасында белгіленсе, осы мемлекеттің көші-қон саласындағы құзыретті органдарына жүгінуге мүмкіндік беру.
1.5.4. 2019 жылғы 20 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің еңбекшілерін зейнетақымен қамсыздандыру туралы келісімнің күшіне енуін қамтамасыз ету және оны іске асыру.
1.5.5. Мүше мемлекеттер еңбекшілерінің ғылыми дәрежелері мен ғылыми атақтарын өзара тану туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
1.5.6. Егер жалдаушы басқа мүше мемлекеттің аумағында тіркелген болса, онда мүше мемлекетте жұмыстарды орындайтын қызметкерлердің құқықтық жағдайын Одақ құқығында реттеу туралы мәселені пысықтау,
1.6. Мемлекеттік сатып алуға қолжетімділікті қамтамасыз ету.
1.6.1. Банк кепілдіктерін өзара тануды қамтамасыз ету мүмкіндігін пысықтау.
1.6.2. Сатып алудың ақпараттық ашықтығы мен айқындығын қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар жоспарын, оның ішінде:
әрбір мүше мемлекеттің веб-порталын құру;
сатып алу туралы ақпаратты, жосықсыз өнім берушілер тізілімін веб-порталда жариялау (орналастыру) (оның ішінде орыс тілінде);
сатып алу саласындағы мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілерін веб-порталда жариялау (орналастыру) (оның ішінде орыс тілінде);
егер мүше мемлекеттің сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайда, электрондық сауда алаңдарының (электрондық алаңдардың) және (немесе) веб-порталдың шектеулі санын электрондық форматта сатып алу туралы ақпаратқа және осындай сатып алуға байланысты электрондық қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай орны ретінде айқындау;
сатып алу туралы ақпаратқа, жосықсыз өнім берушілер тізіліміне және мүше мемлекеттің веб-порталда жарияланатын (орналастырылатын) сатып алу саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне кедергісіз және тегін қол жеткізуді, сондай-ақ осындай ақпарат, тізілім және актілер бойынша мәліметтерді барынша кең іздеуді қамтамасыз етуді ұйымдастыру арқылы әзірлеу және бекіту.
1.6.3. Ұлттық режим шарттарында мемлекеттік сатып алу мақсаттары үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) өзара тануды қамтамасыз ету.
1.6.4. Мүше мемлекеттердегі мемлекеттік сатып алуды толыққанды цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу.

1.5.2. Проработка вопроса о создании Евразийской электронной биржи труда и создание унифицированной системы поиска "Работа без границ".
1.5.3. Предоставление возможности гражданам государства-члена, законно находящимся на территории другого государства-члена, обратиться в компетентные органы в сфере миграции этого государства- члена для изменения цели въезда без выезда за пределы этого государства-члена для законного осуществления трудовой деятельности, если такая обязанность установлена законодательством государства въезда.
1.5.4. Обеспечение вступления в силу и реализация Соглашения о пенсионном обеспечении трудящихся государств - членов Евразийского экономического союза от 20 декабря 2019 г.
1.5.5. Разработка и заключение международного договора о взаимном признании ученых степеней и ученых званий трудящихся государств-членов.
1.5.6. Проработка вопроса об урегулировании в праве Союза правового положения работников, выполняющих работы в государстве- члене, если наниматель зарегистрирован на территории другого государства-члена.
1.6. Обеспечение доступа к государственным закупкам.
1.6.1. Проработка возможности обеспечения взаимного признания банковских гарантий.
1.6.2. Разработка и утверждение плана мероприятий, направленных на обеспечение информационной открытости и прозрачности закупок, в том числе посредством:
создания каждым государством-членом веб-портала;
публикации (размещения) на веб-портале информации о закупках, реестра недобросовестных поставщиков (в том числе на русском языке);
публикации (размещения) на веб-портале нормативных правовых актов государства-члена в сфере закупок (в том числе на русском языке);
определения ограниченного числа электронных торговых площадок (электронных площадок) и (или) веб-портала в качестве единого места доступа к информации о закупках в электронном формате и к электронным услугам, связанным с такими закупками, в случае если это предусмотрено законодательством государства-члена о закупках;
организации беспрепятственного и бесплатного доступа к информации о закупках, реестру недобросовестных поставщиков и нормативным правовым актам государства-члена в сфере закупок, публикуемым (размещаемым) на веб-портале, а также обеспечения максимально широкого поиска сведений по такой информации, реестру и актам.
1.6.3. Обеспечение взаимного признания электронной цифровой подписи (электронной подписи) для целей государственных закупок на условиях национального режима.
1.6.4. Выработка комплекса мер по полноценной цифровизации государственных закупок в государствах-членах.

1.7. Кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесу.
1.7.1. Ең үздік халықаралық және ұлттық практикаларды ескере отырып, іскерлік және инвестициялық ахуалды жақсарту.
1.7.2. Кәсіпкерлікті дамыту, шағын және орта бизнестің әлеуетін ашу үшін қолайлы бәсекелестік ортаны қалыптастыру.
2-бағыт. Тауар нарықтарының жұмыс істеу тиімділігін арттыру
2.1. Одақта кедендік-тарифтік реттеудің біртұтастығын қамтамасыз ету, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінен алып тастауларды жою.
2.1.1. Мүше мемлекеттердің міндеттемелерін жақындастыру шеңберінде Дүниежүзілік сауда ұйымындағы (ДСҰ) Қазақстан Республикасының тарифтік келіссөздеріне ұсыныстар дайындау.
2.1.2. Қызметтің басым түрлерінде (экономика секторларында) инвестициялық жобаларды іске асыру үшін әкелінетін тауарларға қатысты тарифтік жеңілдікті қолдану тәртібін қабылдау.
2.1.3. Әкелінетін тауарларға қатысты кедендік тарифтік реттеудің келісілген тәсілдерін әзірлеу.
2.2. Одақтың ортақ биржалық тауар нарығын қалыптастыру.
2.2.1. Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын қалыптастыру тұжырымдамасын, оның ішінде базистік активі тауар болып табылатын туынды қаржы құралдары нарықтарын, сондай-ақ тараптар биржалық сауда-саттықта оларды өткізу уағдаластығына қол жеткізген тауарлармен биржалық сауда-саттықты дамыту бағдарламасын оған іс-шараларды, оның ішінде биржалық және биржадан тыс баға индикаторларын қалыптастыруға және пайдалануға бағытталған іс-шараларды қоса отырып әзірлеу және бекіту.
2.3. Одақтың энергетикалық ресурстарының ортақ нарықтарын қалыптастыру.
2.3.1. 2019 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттамада (Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру бөлігінде) көзделген уағдаластықтарды іске асыру арқылы Одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру, оның жұмыс істеуі және дамуы үшін құқықтық, экономикалық және технологиялық жағдайлар жасау.
2.3.2. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы
6 желтоқсандағы № 18 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасында көзделген іс-шараларды іске асыру жолымен Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру, оның жұмыс істеуі және дамуы үшін құқықтық, экономикалық және технологиялық жағдайлар жасау.
2.3.3. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы
6 желтоқсандағы № 23 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасында көзделген іс-шараларды іске асыру арқылы Одақтың Мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру, олардың жұмыс істеуі және дамуы үшін құқықтық, экономикалық және технологиялық жағдайлар жасау.

1.7. Содействие развитию предпринимательства.
1.7.1. Улучшение делового и инвестиционного климата с учетом наилучших международных и национальных практик.
1.7.2. Формирование благоприятной конкурентной среды для развития предпринимательства, раскрытия потенциала малого и среднего бизнеса.
Направление 2. Повышение эффективности функционирования рынков товаров
2.1. Обеспечение единства таможенно-тарифного регулирования в Союзе, устранение изъятий из Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза.
2.1.1. Подготовка предложений к тарифным переговорам Республики Казахстан во Всемирной торговой организации (ВТО) в рамках сближения обязательств государств-членов.
2.1.2. Принятие порядка применения тарифной льготы в отношении товаров, ввозимых для реализации инвестиционных проектов в приоритетных видах деятельности (секторах экономики).
2.1.3. Выработка согласованных подходов к таможенно-тарифному регулированию в отношении ввозимых товаров.
2.2. Формирование общего биржевого товарного рынка Союза.
2.2.1. Разработка и утверждение концепции формирования общего биржевого рынка товаров в рамках Союза, в том числе рынков производных финансовых инструментов, базисным активом которых является товар, а также программы развития биржевых торгов товарами, по которым сторонами достигнута договоренность их реализации на биржевых торгах, с включением в нее мероприятий, в том числе направленных на формирование и использование биржевых и внебиржевых индикаторов цен.
2.3. Формирование общих рынков энергетических ресурсов Союза.
2.3.1. Создание правовых, экономических и технологических условий для формирования, функционирования и развития общего электроэнергетического рынка Союза путем реализации договоренностей, предусмотренных Протоколом о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (в части формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза) от 29 мая 2019 года.
2.3.2. Создание правовых, экономических и технологических условий для формирования, функционирования и развития общего рынка газа Союза путем реализации мероприятий, предусмотренных Программой формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 18.
2.3.3. Создание правовых, экономических и технологических условий для формирования, функционирования и развития общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза путем реализации мероприятий, предусмотренных Программой формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 23.

2.3.4. Одақтың энергия ресурстарын өндіру және тұтыну теңгерімін әзірлеу.
2.3.5. Комиссияның мүше мемлекеттермен бірлесіп қызметтер көрсету, оның ішінде мүше мемлекеттердің ешқайсысымен ортақ шекарасы жоқ мүше мемлекеттердің табиғи монополиялар саласында қызметтер көрсету туралы мәселелерді пысықтауы.
2.4. Бәсекелестікті қорғау және монополияға қарсы реттеу.
2.4.1. Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтардың жолын кесу мақсатында, оның ішінде Комиссияның құқық қолдану практикасын ескере отырып, Одақ құқығын кезең-кезеңімен жетілдіру.
2.4.2. Шаруашылық жүргізуші субъектінің (нарық субъектісінің) Шарттың 76-бабының 3 – 5-тармақтарына сәйкес жол берілмейтін келісім жасасуы туралы, сол сияқты оған қатысу туралы ерікті өтініші кезінде жауапкершіліктен босату тәртібін бекіту.
2.4.3. ЭЫДҰ тарапынан бәсекелестік саласында сараптамалық шолу жүргізу.
2.4.4. Бәсекелестік және монополияға қарсы реттеу блогының қоғамдық қабылдау базасында Комиссия қызметінің түрлі мәселелері бойынша бизнес қауымдастықтармен, оның ішінде үшінші елдермен өзара іс-қимыл жасау құралдарын жетілдіру.
2.4.5. Қолайлы бәсекелестік ортаны қалыптастыру және мүше мемлекеттердің өзара мүдделерін есепке алу үшін трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу фактісі үшін Комиссия салатын айыппұл санкцияларын қолдануды жетілдіру мәселесін пысықтау.
3-бағыт. Одақ шеңберінде кедендік реттеуді жетілдіру
3.1. Одақ шеңберінде кедендік реттеуді жетілдіру.
3.1.1. Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексін қолдану практикасын ескере отырып жетілдіру және Одақ органдарының актілеріне тиісті өзгерістер енгізу.
3.1.2. Радиациялық бақылау, адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (тексеріп қарау), есірткі және жарылғыш заттарды іздеу және сәйкестендіру, телевизиялық бақылау жүйесін қоса алғанда, Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін жерлерде кедендік инфрақұрылым элементтерін техникалық жарақтандыруға қойылатын үлгілік талаптарды жетілдіру және біріздендіру.
3.1.3. Еуразиялық экономикалық одақтың Шартына және Кеден кодексіне және Одақ пен оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен және интеграциялық бірлестіктермен жасасқан халықаралық шарттарына сәйкес кеден органдары арасында ақпараттық өзара іс-қимылды және ақпарат алмасуды ұйымдастыру.
3.1.4. Кеден органдары мен сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында электрондық кедендік құжаттардың бірыңғай құрылымдары мен форматтарын айқындау санын ұлғайту, сондай-ақ Одақ құқығымен көзделген жағдайларда электрондық кедендік құжаттардың деректемелік құрамын қалыптастыру қағидаларын айқындау бөлігінде электрондық құжат айналымын біріздендіру.

2.3.4. Разработка баланса производства и потребления энергоресурсов Союза.
2.3.5. Проработка Комиссией совместно с государствами-членами вопросов об оказании услуг, в том числе в сфере естественных монополий государств-членов, не имеющих общей границы ни с одним из государств-членов.
2.4. Защита конкуренции и антимонопольное регулирование.
2.4.1. Поэтапное совершенствование права Союза в целях пресечения нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, в том числе с учетом правоприменительной практики Комиссии.
2.4.2. Утверждение порядка освобождения от ответственности при добровольном заявлении о заключении хозяйствующим субъектом (субъектом рынка) соглашения, недопустимого в соответствии с пунктами 3-5 статьи 76 Договора, а равно об участии в нем.
2.4.3. Проведение экспертного обзора в сфере конкуренции со стороны ОЭСР.
2.4.4. Совершенствование инструментов взаимодействия с бизнес- сообществами, в том числе третьих стран, по различным вопросам деятельности Комиссии на базе общественной приемной блока по конкуренции и антимонопольному регулированию.
2.4.5. Проработка вопроса совершенствования применения штрафных санкций, налагаемых Комиссией за факт нарушения общих правил конкуренции на трансграничных рынках, для формирования благоприятной конкурентной среды и учета взаимных интересов государств-членов.
Направление 3. Совершенствование таможенного регулирования в рамках Союза
3.1. Совершенствование таможенного регулирования в рамках Союза.
3.1.1. Совершенствование Таможенного кодекса Евразийского экономического союза с учетом практики его применения и внесение соответствующих изменений в акты органов Союза.
3.1.2. Совершенствование и унификация типовых требований к техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, включая системы радиационного контроля, осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади, поиска и идентификации наркотических и взрывчатых веществ, телевизионного наблюдения.
3.1.3. Организация информационного взаимодействия и обмена информацией между таможенными органами в соответствии с Договором и Таможенным кодексом Евразийского экономического союза и международными договорами, заключенными Союзом и его государствами-членами с третьими странами и интеграционными объединениями.
3.1.4. Унификация электронного документооборота между таможенными органами и участниками внешнеэкономической деятельности в части увеличения количества определения единых структур и форматов электронных таможенных документов, а также определения правил формирования реквизитного состава электронных таможенных документов в случаях, предусмотренных правом Союза.

3.1.5. Мүше мемлекеттердің кеден органдары мен рұқсат құжаттарын электрондық түрде беруге уәкілетті мемлекеттік органдар арасындағы трансшекаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
3.1.6. 2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартта Одақтың кедендік реттеу саласындағы құқық талаптарын сақтамағаны үшін жауапкершілікті белгілеуге барлық қағидаттар мен тәсілдер үшін ортақ айқындау.
3.1.7. Одақтың кедендік аумағынан әкетілетін тауарлардың шығарылған елін айқындаудың үйлестірілген жүйесі туралы халықаралық шартты әзірлеу және жасасу.
3.1.8. Одақта тауарлар транзитінің бірыңғай жүйесін, оның ішінде мынадай негізгі бағыттар бойынша дамыту:
Одақ транзитінің бірыңғай жүйесі туралы халықаралық шартты әзірлеу және қабылдау;
Одақтың жалпы процестері шеңберінде заңды мәні бар электрондық құжаттармен алмасу арқылы тауарлар транзиті кезінде мүше мемлекеттер кеден қызметтерінің ақпараттық өзара іс-қимылын іске асыру;
тауарлар транзиті кезінде кепілдік механизмдерін жетілдіру, оның ішінде кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету берілмейтін және (немесе) мұндай қамтамасыз ету ішінара берілетін жағдайларды айқындау;
Одақ транзитінің бірыңғай жүйесінің Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің транзиттік жүйелерімен өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін іске асыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу;
мүше мемлекеттер кеден органдарының тауарларды кедендік транзиттеу кезінде тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі шараларды қолдануға тәсілдерін біріздендіру;
Одақ шеңберінде, оның ішінде транзиттік тасымалдаудың барлық маршрутында бір электрондық навигациялық пломбаны пайдалану мүмкіндігін, электрондық навигациялық пломбаларды салу (алу) тәртібі мен шарттарын айқындауды, сондай-ақ оларды қолдану жағдайларын, оның ішінде тауарлардың өткізілуін бақылаудың басқа да рәсімдері бойынша кезең-кезеңімен кеңейту мүмкіндігін көздейтін, электрондық навигациялық пломбаларды пайдалана отырып, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды қадағалау жүйесін құру.
3.1.9. Одақтың кедендік аумағында әкелінетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау орындарында үйлестірілген кедендік бақылау жүргізу мәселесін пысықтау.
3.2. Одақта кедендік операцияларды жасаудың, кедендік бақылауды жүргізудің, ақпарат алмасудың, тәуекелдерді басқару жүйелерін біріздендірудің және имплементациялаудың бірыңғай стандартын қамтамасыз ету.

3.1.5. Обеспечение трансграничного взаимодействия между таможенными органами государств-членов и органами государств- членов, уполномоченными на выдачу разрешительных документов в электронном виде.
3.1.6. Определение в Договоре об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств-членов таможенного союза от 5 июля 2010 года общих для всех принципов и подходов к установлению ответственности за несоблюдение требований права Союза в сфере таможенного регулирования.
3.1.7. Разработка и заключение международного договора о гармонизированной системе определения страны происхождения товаров, вывозимых с таможенной территории Союза.
3.1.8. Развитие единой системы транзита товаров в Союзе, в том числе по следующим основным направлениям:
разработка и принятие международного договора о единой системе транзита Союза;
реализация информационного взаимодействия таможенных служб государств-членов при транзите товаров посредством обмена юридически значимыми электронными документами в рамках общих процессов Союза;
совершенствование гарантийных механизмов при транзите товаров, в том числе определение случаев, когда обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов не предоставляется и (или) когда такое обеспечение предоставляется частично;
выработка комплекса мер, направленных на реализацию возможности взаимодействия единой системы транзита Союза с транзитными системами государств, не являющихся членами Союза;
унификация подходов таможенных органов государств-членов к применению мер по минимизации рисков при таможенном транзите товаров;
создание в рамках Союза системы отслеживания товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита, с использованием электронных навигационных пломб, предусматривающей в том числе возможность использования одной электронной навигационной пломбы на всем маршруте транзитной перевозки, определение порядка и условий наложения (снятия) электронных навигационных пломб, а также возможность поэтапного расширения случаев их применения, в том числе по другим процедурам контроля за перемещением товаров.
3.1.9. Проработка вопроса проведения скоординированного таможенного контроля в местах совершения таможенных операций на таможенной территории Союза в отношении ввозимых товаров.
3.2. Обеспечение единого стандарта совершения таможенных операций, проведения таможенного контроля, обмена информацией, унификации и имплементации систем управления рисками в Союзе.

3.3. Одақтың электрондық навигациялық пломбаларын пайдалана отырып тасымалдауды бақылауды ескере отырып, бір мүше мемлекеттің (немесе оның бір бөлігінің) аумағынан мүше мемлекеттердің ешқайсысымен ортақ шекарасы жоқ басқа мүше мемлекеттің (немесе оның бір бөлігінің) аумағына Одақ тауарларының кедергісіз өткізілуін қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және іске асыру.
4-бағыт. Айналыстағы тауарлар сапасының, қауіпсіздігінің кепілдіктерін және тұтынушылардың құқықтарын тиісінше қорғауды қамтамасыз ету
4.1. Одақ шеңберінде реттелетін өнімге қойылатын бірыңғай міндетті талаптарды белгілеу және мүше мемлекеттерде Одақтың техникалық регламенттерін қолдануға бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету.
4.1.1. Көрсетілген Бірыңғай тізбеге енгізілген өнімнің жекелеген түрлеріне қатысты Одақтың техникалық регламенттерін әзірлеудің орындылығын ескере отырып, Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 28 қаңтардағы № 526 шешімімен бекітілген Кеден одағы шеңберінде міндетті талаптар белгіленетін өнімнің бірыңғай тізбесіне өзекті сипат беру.
4.1.2. Одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу және қабылдау рәсімдерін жетілдіруді қамтамасыз ететін Одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу тәртібіне өзгерістер енгізу, сондай-ақ ДСҰ-дағы міндеттемелерді ескере отырып, оларға өзгерістер енгізу рәсімдерін ретке келтіру.
4.1.3. Одақ органдарының техникалық реттеу саласындағы актілерінің орындалуына мониторинг жүргізу тәртібін қабылдау.
4.1.4. Кезеңділігін және оларға стандарттардың тізбесін айқындай отырып, Одақтың техникалық регламенттерінің ғылыми-техникалық деңгейіне бағалау жүргізу тәртібін қабылдау.
4.1.5. Одақтың техникалық регламенттерін түсіндіруге және қолдануға бірыңғай тәсілді қамтамасыз ету механизмін қабылдау.
4.1.6. Техникалық реттеу саласындағы бақылаудағы объектілердің және ветеринариялық, санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шаралардың сәйкестігін бағалау талаптары мен рәсімдерінің қайталануын жою мақсатында Одақ құқығын жетілдіру.
4.1.7. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2017 жылғы 25 қазандағы № 4 шешімімен бекітілген Одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде бастамаларды пысықтау тәртібіне сәйкес Одақта техникалық реттеу саласында цифрлық сервистер жүйесін құру жөніндегі бастамаларды қарау.
4.2. Өнімнің сәйкестігін бағалау деген жаңа тәсілдерге көшу.
4.2.1. Сәйкестікті бағалау саласындағы рұқсат беру құжаттарының электрондық нысандарына көшу туралы нормаларды белгілеу.
4.2.2. Шетелдік өндірістің сериялы шығарылатын өнімінің сәйкестігін бағалау механизмдерін әзірлеу.

3.3. Разработка и реализация плана мероприятий по созданию условий для обеспечения беспрепятственного перемещения товаров Союза с территории одного государства-члена (или его части) на территорию другого государства-члена (или его часть), не имеющего общей границы ни с одним из государств-членов, с учетом контроля перевозки с использованием электронных навигационных пломб Союза.
Направление 4. Обеспечение гарантий качества, безопасности обращаемых товаров и надлежащей защиты прав потребителей
4.1. Установление единых обязательных требований к продукции, регулируемой в рамках Союза, и обеспечение единообразного подхода в государствах-членах к применению технических регламентов Союза.
4.1.1. Актуализация Единого перечня продукции, в отношении которой устанавливаются обязательные требования в рамках Таможенного союза, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 28 января 2011 г. № 526, с учетом целесообразности разработки технических регламентов Союза в отношении отдельных видов продукции, включенной в указанный Единый перечень.
4.1.2. Внесение изменений в порядок разработки технических регламентов Союза, обеспечивающих совершенствование процедур разработки и принятия технических регламентов Союза, а также упорядочивание процедур внесения изменений в них с учетом обязательств в ВТО.
4.1.3. Принятие порядка проведения мониторинга исполнения актов органов Союза в сфере технического регулирования.
4.1.4. Принятие порядка проведения оценки научно-технического уровня технических регламентов Союза с определением ее периодичности и перечней стандартов к ним.
4.1.5. Принятие механизма обеспечения единообразного подхода к толкованию и применению технических регламентов Союза.
4.1.6. Совершенствование права Союза в целях устранения дублирования требований и процедур оценки соответствия подконтрольных объектов в сферах технического регулирования и ветеринарных, санитарных и карантинных фитосанитарных мер.
4.1.7. Рассмотрение инициатив по созданию системы цифровых сервисов в сфере технического регулирования в Союзе в соответствии с Порядком проработки инициатив в рамках реализации цифровой повестки Союза, утвержденным Решением Евразийского межправительственного совета от 25 октября 2017 г. № 4.
4.2. Переход к новым подходам к оценке соответствия продукции.
4.2.1. Установление норм о переходе на электронные формы разрешительных документов в сфере оценки соответствия.
4.2.2. Разработка механизмов оценки соответствия серийно выпускаемой продукции иностранного производства.

4.2.3. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдану арқылы рұқсат беру құжаттарын беру саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді интеграциялау.
4.3. Өнім сапасын қамтамасыз ету жүйесін дамыту.
4.3.1. Өнім сапасының инфрақұрылымын дамытуды көздейтін өнім сапасын қамтамасыз етудің еуразиялық жүйесін құру тұжырымдамасын қабылдау.
4.4. Одақ шеңберінде стандарттау және метрология саласын дамыту.
4.4.1. Стандарттау жөніндегі жұмыстарды жүйелі жоспарлауды, прогрессивті халықаралық және өңірлік стандарттарды қолдануды қамтамасыз ететін нормаларды қабылдау.
4.4.2. Стандарттау және метрология саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.
4.5. Аккредиттелген ұйымдар (сәйкестікті бағалау жөніндегі органдар) қызметінің нәтижелеріне сенім деңгейін арттыруды және олардың жұмысының тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4.5.1. Қолданылатын рәсімдердің тең мәнділігіне қол жеткізу мақсатында аккредиттеу жөніндегі органдардың өзара салыстырмалы бағалауын тұрақты негізде жүргізу.
4.5.2. Одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізілімін жүргізу, оның ішінде сәйкестікті бағалау жөніндегі ұлттық деңгейде аккредиттелген органдарды көрсетілген тізілімге енгізу және одан сәйкестікті бағалау жөніндегі жосықсыз органдарды алып тастау механизмін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4.6. Өнімге қойылатын міндетті талаптарды, сәйкестікті міндетті бағалауды жүргізу қағидалары мен рәсімдерін бұзғаны үшін жауапкершілікті белгілеу бөлігінде мемлекеттік органдардың заңнамасын үйлестіруді қамтамасыз ету.
4.6.1. Өнімге қойылатын міндетті талаптарды, сәйкестікті міндетті бағалауды жүргізу қағидалары мен рәсімдерін бұзғаны үшін жауапкершілікті белгілеу бөлігінде мүше мемлекеттердің ұқсас (салыстырмалы) заңнамасын белгілеу мақсатында Одақтың құқығын құрайтын, жалпы қағидаттар мен тәсілдерді айқындайтын актіні әзірлеу.
4.7. Одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуын бақылау іс-шараларын жүзеге асыру шеңберінде мүше мемлекеттер органдарының тиімді үйлестірілген өзара іс-қимылын ұйымдастыру.
4.7.1. Одаққа қауіпті өнімді айналымға шығаруды және айналысқа шығаруды болдырмау мақсатында мүше мемлекеттердің мемлекеттік бақылау органдарының, кеден органдары мен аккредиттеу жөніндегі органдардың өзара іс-қимыл тәртібін белгілеу.
4.7.2. Мүше мемлекеттерде референттік зертханалар жүйесін құру үшін негіздерді қалыптастыру.
4.7.3. Одақтың техникалық регламенттері талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау (қадағалау) шеңберінде мүше мемлекеттер арасында туындайтын даулы мәселелерді қарау және реттеу механизмін әзірлеу.

4.2.3. Интеграция национальных информационных систем в сфере выдачи разрешительных документов посредством применения интегрированной информационной системы Союза.
4.3. Развитие систем обеспечения качества продукции.
4.3.1. Принятие концепции создания евразийской системы обеспечения качества продукции, предусматривающей в том числе развитие инфраструктуры качества продукции.
4.4. Развитие сферы стандартизации и метрологии в рамках Союза.
4.4.1. Принятие норм, обеспечивающих системное планирование работ по стандартизации, применение прогрессивных международных и региональных стандартов.
4.4.2. Проведение научно-исследовательских работ в области стандартизации и метрологии.
4.5. Обеспечение повышения уровня доверия к результатам деятельности аккредитованных организаций (органов по оценке соответствия) и повышения эффективности их работы.
4.5.1. Проведение на постоянной основе взаимных сравнительных оценок органов по аккредитации с целью достижения равнозначности применяемых процедур.
4.5.2. Выработка предложений по совершенствованию механизма ведения единого реестра органов по оценке соответствия Союза, в том числе включения аккредитованных на национальном уровне органов по оценке соответствия в указанный реестр и исключения из него недобросовестных органов по оценке соответствия.
4.6. Обеспечение гармонизации законодательства государств- членов в части установления ответственности за нарушение обязательных требований к продукции, правил и процедур проведения обязательной оценки соответствия.
4.6.1. Разработка акта, составляющего право Союза, определяющего общие принципы и подходы с целью установления сходного (сопоставимого) законодательства государств-членов в части установления ответственности за нарушение обязательных требований к продукции, правил и процедур проведения обязательной оценки соответствия.
4.7. Организация эффективного скоординированного взаимодействия органов государств-членов в рамках осуществления контрольных мероприятий за соблюдением требований технических регламентов Союза.
4.7.1. Установление порядка взаимодействия органов государственного контроля государств-членов, таможенных органов и органов по аккредитации в целях предотвращения выпуска в обращение и обращения в Союзе опасной продукции.
4.7.2. Формирование основ для создания в государствах-членах системы референтных лабораторий.
4.7.3. Разработка механизма рассмотрения и урегулирования спорных вопросов, возникающих между государствами-членами в рамках государственного контроля (надзора) за соблюдением требований технических регламентов Союза.

4.8. Сан мен сапа параметрлерін өлшеуге қойылатын метрологиялық талаптарды біріздендіру (үйлестіру) негізінде Одақтың энергетикалық ресурстарының ортақ нарықтарын қалыптастыру кезінде метрологиялық қамтамасыз етудің бірыңғай қағидаттарын белгілеу.
4.8.1. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік шекараларындағы мемлекетаралық қималарда Одақтың ортақ электр энергетикалық нарығында электр энергиясының саудасын жүзеге асыру кезінде электр энергиясының көрсеткіштеріне қойылатын талаптарды белгілеу.
4.9. Энергия тиімділігін арттыру және ресурсты үнемдеу мақсатында Одақ шеңберінде техникалық реттеуге циркулярлық экономика (тұйық цикл экономикасы) модельдерін енгізу.
4.9.1. Одақтың техникалық регламенттеріне өнімді кәдеге жаратудың, оның ішінде оның рециклингінің жалпы тәсілдерімен оларды мемлекеттік заңнамада белгіленген тәртіппен толықтыру бөлігінде өзгерістер енгізудің орындылығы жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
4.10. Одақ шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ортақ нарықтарының тиімді жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау.
4.10.1. Одақ шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың ортақ нарықтарын одан әрі дамыту тұжырымдамасын қабылдау.
4.11. Ветеринария және фитосанитария саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді Одақтың белгіленген талаптарына сәйкес келетін өнімді еркін өткізу үшін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы өнімді бақылау кезінде қалыптастыру және интеграциялау.
4.11.1. Одақтың кедендік аумағына әкелінген және Одақтың кедендік аумағы бойынша еркін өткізу үшін өткізілетін карантинге жатқызылған өнімді Одақтың белгіленген талаптарына сәйкес келетін қадағалаудың ұлттық жүйелерін әзірлеу, енгізу және интеграциялау.
4.11.2. "Фермадан сөреге дейін" жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді қадағалаудың ұлттық жүйесін әзірлеу және енгізу.
4.11.3. мүше мемлекеттердің Халықаралық эпизоотиялық бюроның мәртебесін тану туралы сертификаттар алуы (қажет болған жағдайда).
4.11.4. Фитосанитариялық бақылау шеңберінде үшінші елдерден әкелінетін және мүше мемлекеттер арасында өткізілетін карантинге жатқызылған өнімді бақылау тәртібін әзірлеу.
4.11.5. Халықаралық эпизоотиялық бюро мәртебесін тану туралы сертификаттарды мемлекеттердің алуы кезінде тараптардың уәкілетті органдары арасында өзара іс-қимыл механизмін әзірлеу.
4.11.6. Одақтың белгіленген талаптарына сәйкес келетін өнімді еркін өткізу мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы Одақтың кедендік аумағына әкелінген және Одақтың кедендік аумағы бойынша өткізілетін карантинге жатқызылған өнімді бақылау кезінде фитосанитария саласындағы ұлттық ақпараттық жүйелерді интеграциялау.

4.8. Установление единых принципов метрологического обеспечения при формировании общих рынков энергетических ресурсов Союза на основе унификации (гармонизации) метрологических требований к измерениям количества и параметров качества.
4.8.1. Установление требований к показателям электрической энергии при осуществлении торговли электрической энергией на общем электроэнергетическом рынке Союза на межгосударственных сечениях на государственных границах государств-членов.
4.9. Внедрение моделей циркулярной экономики (экономики замкнутого цикла) в техническое регулирование в рамках Союза в целях повышения энергоэффективности и ресурсосбрежения.
4.9.1. Выработка предложений по целесообразности внесения изменений в технические регламенты Союза в части их дополнения общими подходами к утилизации продукции, в том числе ее рециклинга, в порядке, установленном законодательством государств- членов.
4.10. Создание условий для эффективной работы общих рынков лекарственных средств и медицинских изделий в рамках Союза.
4.10.1. Принятие концепции дальнейшего развития общих рынков лекарственных средств и медицинских изделий в рамках Союза.
4.11. Формирование и интеграция национальных информационных систем в сфере ветеринарии и фитосанитарии при прослеживаемости продукции посредством интегрированной информационной системы Союза для свободного перемещения продукции, соответствующей установленным требованиям Союза.
4.11.1. Разработка, внедрение и интеграция национальных систем прослеживаемости подкарантинной продукции, ввезенной на таможенную территорию Союза и перемещаемой по таможенной территории Союза, для ее свободного перемещения, соответствующей установленным требованиям Союза.
4.11.2. Разработка и внедрение национальной системы прослеживаемости животных и продукции животного происхождения "от фермы до прилавка".
4.11.3. Получение государствами-членами сертификатов о признании статусов Международного эпизоотического бюро (при необходимости).
4.11.4. Разработка порядка прослеживаемости подкарантинной продукции, ввозимой из третьих стран и перемещаемой между государствами-членами, в рамках фитосанитарного контроля.
4.11.5. Выработка механизма взаимодействия между уполномоченными органами сторон при получении государствами- членами сертификатов      о признании статусов Международного эпизоотического бюро.
4.11.6. Интеграция национальных информационных систем в сфере фитосанитарии при прослеживаемости подкарантинной продукции, ввезенной на таможенную территорию Союза и перемещаемой по таможенной территории Союза, посредством интегрированной информационной системы Союза в целях свободного перемещения продукции, соответствующей установленным требованиям Союза.

4.11.7. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі арқылы жануарлар мен жануарлардан алынатын өнімдерді қадағалау кезінде ұлттық ақпараттық жүйелерді интеграциялау.
4.12. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау.
4.12.1. Мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасын әзірлеу, қабылдау және іске асыру.
4.12.2. Бөлшек сауда саласындағы тұтынушыларға қатысты шаруашылық жүргізуші субъектілер қолданатын адал іскерлік тәжірибенің жалпы өлшемдерін әзірлеу.
4.12.3. Одақ құқығын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындау, адал практикалардың жалпы критерийлерін әзірлегеннен кейін Одақ шеңберінде тұтыну тауарлары, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер нарықтарына қатысушылар арасындағы өзара іс-қимылдың адал практикасы кодекстерінің жобаларын әзірлеу.
4.12.4. Электрондық саудада тұтынушылардың құқықтарын қорғауға мүше мемлекеттердің ортақ тәсілдерін қалыптастыру.
4.12.5. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың ұлттық механизмдері мен рәсімдерін жақындастыру жөнінде ұсынымдар дайындау, тұтынушылардың құқықтарын сотқа дейінгі тәртіппен тиімді қорғауды қамтамасыз ететін жалпы базалық ережелерді қалыптастыру, тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің қызметін қолдау.
4.12.6. Кейіннен үздік әлемдік практикаға негізделген ұсынымдарды тұжырымдай отырып, тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер сапасына тәуелсіз сараптама институттарын қалыптастыру және олардың қызметі саласындағы мүше мемлекеттердің әлемдік тәжірибесі мен практикасына салыстырмалы талдау жүргізу.
4.12.7. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың жалпы тәсілдерін әзірлеуді талап ететін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тұтыну нарығының салаларын айқындау.
4.13. Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласындағы актілерді бұзғаны үшін жауапкершілікті айқындау жөніндегі жалпы қағидаттар мен тәсілдерді белгілеу.
4.13.1. Одақтың құқығын құрайтын, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану саласындағы актілерді бұзғаны үшін жауапкершілікті айқындау жөніндегі жалпы қағидаттар мен тәсілдерді белгілейтін актіні әзірлеу.
4.14. Халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып, тәуекелдерді талдау негізінде санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану бөлігінде Одақтың құқығын жетілдіру.
4.14.1. Халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып, тәуекелдерді талдау негізінде санитариялық және ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану бөлігінде Одақтың құқығын жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау.

4.11.7. Интеграция национальных информационных систем при прослеживаемости животных и продукции животного происхождения посредством интегрированной информационной системы Союза.
4.12. Защита прав потребителей.
4.12.1. Разработка, принятие и реализация программы совместных действий государств-членов в сфере защиты прав потребителей и обеспечения качества товаров и услуг.
4.12.2.      Разработка общих критериев добросовестной деловой практики, применяемых хозяйствующими субъектами в отношении потребителей в сфере розничной торговли.
4.12.3. Подготовка предложений по совершенствованию права Союза, разработка проектов кодексов добросовестных практик взаимодействия между участниками рынков потребительских товаров, работ и услуг в рамках Союза после разработки общих критериев добросовестных практик.
4.12.4. Формирование общих подходов государств-членов к защите прав потребителей в электронной торговле.
4.12.5. Подготовка рекомендаций по сближению национальных механизмов и процедур защиты прав потребителей, формирование общих базовых положений, обеспечивающих эффективную защиту прав потребителей в досудебном порядке, поддержку деятельности общественных объединений потребителей.
4.12.6. Проведение сравнительного анализа мирового опыта и практики государств-членов в области формирования и деятельности институтов независимой экспертизы качества потребительских товаров и услуг с последующей выработкой рекомендаций, основанных на лучшей мировой практике.
4.12.7. Определение сфер потребительского рынка товаров и услуг, требующих выработки общих подходов к защите прав потребителей.
4.13. Установление общих принципов и подходов по определению ответственности за нарушение актов в сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер.
4.13.1. Разработка акта, составляющего право Союза, устанавливающего общие принципы и подходы по определению ответственности за нарушение актов в сфере применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер.
4.14. Совершенствование права Союза в части применения санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер на основе анализа рисков с учетом международных стандартов и рекомендаций.
4.14.1. Подготовка предложений по совершенствованию права Союза в части применения санитарных и ветеринарно-санитарных мер на основе анализа рисков с учетом международных стандартов и рекомендаций.

4.14.2. Халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып, фитосанитариялық тәуекелді талдау негізінде карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану бөлігінде Одақтың құқығын жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау.
4.14.3. Ғылыми зерттеулер, оның ішінде мекендеу ортасы факторларының адам организміне зиянды әсер ету қаупін талдау негізінде өнім қауіпсіздігінің санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарына өзекті сипат беру.
5-бағыт. Одақтың цифрлық кеңістігін, цифрлық инфрақұрылымдар мен экожүйелерді қалыптастыру
5.1. Одақ шеңберінде тауарларды таңбалау және қадағалау жүйесін жетілдіру.
5.1.1. Одақтың кедендік аумағына әкелінетін және мүше мемлекеттер арасында өткізілетін тауарлардың бақылануын қамтамасыз ету.
5.1.2. Мүше мемлекеттердің ұлттық каталогтарын интеграциялау негізінде Одақ тауарларының бірыңғай цифрлық каталогын әзірлеу.
5.2. Трансшекаралық сенім кеңістігін, ақпараттық өзара іс-қимылды және электрондық құжат айналымын дамыту.
5.2.1. Мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарымен шаруашылық жүргізуші субъектілердің ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ету механизмдеріне қойылатын талаптарды белгілеу бөлігінде трансшекаралық сенім кеңістігін құру, дамыту бойынша Одақ органдарының актілерін әзірлеу және қабылдау.
5.2.2. Трансшекаралық сенім кеңістігін айқындауды нақтылау бөлігінде шартқа өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
5.2.3. Мүше мемлекеттер айқындаған салалардағы трансшекаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) тану және электрондық құжаттардың заңдық күшін қамтамасыз ету жөніндегі Одақ органының актісін әзірлеу және қабылдау.
5.2.4. Тауарларды Одақта еркін өткізу мақсатында тауарға ілеспе құжаттардағы мәліметтердің анықтығын бақылау механизмін әзірлеуді және үшінші елдерден әкелінген өзара саудадағы тауарлар бойынша тәуекелдің баға индикаторларының дерекқорын қалыптастыруды қоса алғанда, Одақ шеңберінде электрондық тауарға ілеспе құжаттарды енгізу және өзара тану және олардан өзара мәліметтер алмасу механизмін пысықтауды жүзеге асыру.
5.3. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құруды аяқтау және оның толық форматты жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
5.3.1. Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске қосу мерзімдерінің бұзылу себептерін анықтау, тиімділігін бағалау және оны арттыру жөнінде шешімдер әзірлеу мақсатында Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне кешенді талдау жүргізу.
5.3.2. Одақ шеңберінде өзектілігі жойылған және (немесе) пысықтауға жататын жалпы процестерді оңтайландыру, Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін жетілдіруді қамтамасыз ету үшін қажетті тиісті іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") дайындау.

4.14.2. Подготовка предложений по совершенствованию права Союза в части применения карантинных фитосанитарных мер на основе анализа фитосанитарного риска с учетом международных стандартов и рекомендаций.
4.14.3. Актуализация санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований безопасности продукции на основе научных исследований, в том числе анализа риска вредного воздействия на организм человека факторов среды обитания.
Направление 5. Формирование цифрового пространства Союза, цифровых инфраструктур и экосистем
5.1. Совершенствование системы маркировки и прослеживаемости товаров в рамках Союза.
5.1.1. Обеспечение прослеживаемости товаров, ввозимых на таможенную территорию Союза и перемещаемых между государствами-членами.
5.1.2. Разработка единого цифрового каталога товаров Союза на основе интеграции национальных каталогов государств-членов.
5.2. Развитие трансграничного пространства доверия, информационного взаимодействия и электронного документооборота.
5.2.1. Разработка и принятие актов органов Союза по созданию, развитию трансграничного пространства доверия в части установления требований к механизмам обеспечения информационного взаимодействия хозяйствующих субъектов с органами государственной власти государств-членов.
5.2.2. Разработка предложений по внесению изменений в Договор в части уточнения определения трансграничного пространства доверия.
5.2.3. Разработка и принятие акта органа Союза по признанию электронной цифровой подписи (электронной подписи) в электронном документе и обеспечению юридической силы электронных документов при трансграничном информационном взаимодействии в определенных государствами-членами сферах.
5.2.4. В целях свободного перемещения товаров в Союзе осуществить проработку механизма внедрения и взаимного признания электронных товаросопроводительных документов в рамках Союза и взаимного обмена сведениями из них, включая выработку механизма контроля достоверности сведений, содержащихся в товаросопроводительных документах, и формирования базы данных ценовых индикаторов риска по товарам во взаимной торговле, ввезенным из третьих стран.
5.3. Завершение создания и обеспечение полноформатного функционирования интегрированной информационной системы Союза.
5.3.1. Проведение комплексного анализа интегрированной информационной системы Союза в целях выявления причин нарушения сроков запуска общих процессов в рамках Союза, оценки эффективности и выработки решений по ее повышению.
5.3.2. Оптимизация общих процессов в рамках Союза, в отношении которых утрачена актуальность и (или) которые подлежат доработке, подготовка соответствующих планов мероприятий ("дорожных карт"), необходимых для обеспечения совершенствования функционирования интегрированной информационной системы Союза.

5.3.3. Одақ шеңберінде жалпы процестерді іске қосу мерзімдерін бұзу себептерін жоюға бағытталған іс-шаралар жоспарын "жол картасын") қабылдау.
5.3.4. Ұлттық сегменттер мен интеграциялық компоненттерді қамтитын Одақтың аумақтық бөлінген цифрлық платформасының тұжырымдамасын әзірлеу және бекіту.
5.4. Еуразиялық цифрлық экожүйелерді, оның ішінде Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып қалыптастыру.
5.4.1. Одақта цифрлық трансформация шеңберінде кросс-салалық цифрлық экожүйелерді құру (атап айтқанда, өнеркәсіптік кооперация, Көлік және логистика, жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту саласында және т.б.).
5.4.2. Одақтағы деректер айналымы туралы халықаралық шартты (оның ішінде дербес деректерді қорғау туралы) пысықтау.
5.4.3. Одақтың цифрлық жобаларын іске асыру кезінде "реттеуші құмсалғыштар" механизмін пайдалану мүмкіндігін пысықтау.
5.4.4. Цифрлық инфрақұрылымдар мен экожүйелерді қалыптастыру үшін мемлекеттердің жетекші ІТ-парктерінің әлеуетін пайдалану.
5.5. Одақ шеңберіндегі зияткерлік меншік саласындағы цифрлық трансформациялау.
5.5.1. Мүше мемлекеттерде қорғалатын Өнеркәсіптік меншік объектілері туралы ақпаратты онлайн режимінде іздеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін сервистер құру.
5.5.2. Одақ шеңберінде ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі зияткерлік меншік объектілеріне құқықтарды бұзуға қарсы күреске келісілген тәсілдерді әзірлеу.
5.6. Одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауға ортақ тәсілдерді тұжырымдау.
5.6.1. Одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") әзірлеу және қабылдау.
5.7. Жаһандық және өңірлік деңгейдегі цифрлық ынтымақтастық.
5.7.1. Жаһандық және өңірлік деңгейлерде цифрлық ынтымақтастық жобаларын іске асыру.
5.8. Оператораралық шарттар негізінде, сондай-ақ желілердің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, транзиттік трафикті қоса алғанда, интернет-трафикті кедергісіз өткізуді қамтамасыз ету механизмін әзірлеу.
5.9. Транспаренттілік, алқалылық, нақтылық және басымдық қағидаттарын іске асыруды қоса алғанда, Одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберінде бастамаларды пысықтау және жобаларды іске асыру механизмдерін жетілдіру.
6-бағыт. Экономикалық дамуға нысаналы жәрдемдесудің икемді механизмдерін әзірлеу
6.1. Мүше мемлекеттердің экономикалық дамуына нысаналы жәрдемдесудің икемді механизмдерін әзірлеу.
6.1.1. Мүше мемлекеттердің экономикалық дамуына жәрдемдесу механизмдерін қалыптастыруға тұжырымдамалық тәсілдерді әзірлеу.

5.3.3. Принятие плана мероприятий ("дорожной карты"), направленных на устранение причин нарушения сроков запуска общих процессов в рамках Союза.
5.3.4. Разработка и утверждение концепции территориально распределенной цифровой платформы Союза, включающей национальные сегменты и интеграционные компоненты.
5.4. Формирование евразийских цифровых экосистем, в том числе с использованием интегрированной информационной системы Союза.
5.4.1. Создание кросс-отраслевых цифровых экосистем в рамках цифровой трансформации в Союзе (в частности, в сфере промышленной кооперации, транспорта и логистики, трудоустройства и занятости и др.).
5.4.2. Проработка международного договора об обороте данных в Союзе (в том числе о защите персональных данных).
5.4.3. Проработка возможности использования механизма "регулятивных песочниц" при реализации цифровых проектов Союза.
5.4.4. Использование потенциала ведущих IT-парков государств- членов для формирования цифровых инфраструктур и экосистем.
5.5. Цифровая трансформация в сфере интеллектуальной собственности в рамках Союза.
5.5.1. Создание сервисов, позволяющих осуществлять в режиме онлайн поиск информации об объектах промышленной собственности, охраняемых в государствах-членах.
5.5.2. Выработка в рамках Союза согласованных подходов к борьбе с нарушениями прав на объекты интеллектуальной собственности в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
5.6. Выработка общих подходов к созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Союза.
5.6.1. Разработка и принятие плана мероприятий ("дорожной карты") по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Союза.
5.7. Цифровое сотрудничество на глобальном и региональном уровнях.
5.7.1. Реализация проектов цифрового сотрудничества на глобальном и региональном уровнях.
5.8. Разработка механизма обеспечения беспрепятственного пропуска интернет-трафика, включая транзитный, на основании межоператорских договоров, а также с учетом технических возможностей сетей.
5.9. Совершенствование механизмов проработки инициатив и реализации проектов в рамках цифровой повестки Союза, включая реализацию принципов транспарентности, коллегиальности, конкретности и приоритетности.
Направление 6. Выработка гибких механизмов целевого содействия экономическому развитию
6.1. Выработка гибких механизмов целевого содействия экономическому развитию государств-членов.
6.1.1. Выработка концептуальных подходов к формированию механизмов содействия экономическому развитию государств-членов.

6.1.2. Мүше мемлекеттердің экономикалық даму деңгейлерін жақындастыру механизмдерін қоса алғанда, инклюзивті экономикалық дамуды қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттер экономикаларының дамуын қолдау қағидаттары мен критерийлерін айқындау.
6.1.3. Осы мемлекет үшін әлеуметтік және стратегиялық маңызы бар экономика саласына залал келтірілген жағдайда мүше мемлекеттің ішкі нарығын қорғау механизмін құру туралы мәселені пысықтау.
6.1.4. Өңіраралық сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамытуды жандандыру.
6.1.5. Басым интеграциялық инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін айқындау.
6.1.6. Экономикалық даму деңгейі мен халықтың табысы бойынша мүше мемлекеттердің конвергенциясы үшін алғышарттар жасау.
6.1.7. ДСҰ нормалары мен қағидаларына сәйкес ерекше жағдайларда мүше мемлекеттің ішкі нарығын жосықсыз сауда практикасынан қорғау шараларын қолдану мәселелерін зерделеу.
6.1.8. Жұмыс істеп тұрған даму институттары шеңберінде мүше мемлекеттер өңірлерінің қуып жетуші экономикаларын дамыту үшін негізделген нысаналы қаржыландырудың механизмдері мен бағдарламаларын, оның ішінде қаржыландырудың қолда бар тәсілдерін толықтыру арқылы енгізу мәселесін пысықтау.
6.2. Шарт шеңберінде стратегиялық жоспарлау жүйесін қалыптастыру.
6.2.1. Мүше мемлекеттердің 2035 жылға дейінгі экономикалық дамуының негізгі бағыттарын әзірлеу және олардың іске асырылу барысы туралы есептер дайындау.
6.2.2. Біріккен Ұлттар Ұйымының (ФАО) азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымы әдіснамасының қағидаттары мен тәсілдері негізінде азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары мен тәсілдерін әзірлеу.
6.2.3. Одақта негізгі ауыл шаруашылығы және азық-түлік тауарларын өндіру мен тұтынудың теңгерімін әзірлеу.
6.2.4. Экономиканың дамуын болжау әдіснамасын жетілдіру бойынша, оның ішінде макроэкономикалық саясат саласында қабылданатын шешімдердің трансшекаралық салдарын ескере отырып, ұсынымдар әзірлеу.
6.25. Одақтың ғылыми-техникалық дамуының ұзақ мерзімді болжамын әзірлеу және ғылыми-техникалық дамудың басымдықтары мен нысаналы бағдарламаларын негіздеу.
6.2.6. Одақтың кеңістіктік даму болжамын әзірлеу.
6.2.7. Одақта өнеркәсіпті, ауыл шаруашылығын және инфрақұрылымды дамытудың жалпы стратегиясын қалыптастырудың орындылығын жан-жақты бағалау.
6.2.8. Одақтағы өнеркәсіпті мемлекеттік қолдау құралдары мен деңгейін бағалау және оларды жақындастырудың ықтимал бағыттарын пысықтау.
6.3. Одақтың статистика саласындағы интеграцияны дамытудың
2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасын әзірлеу, бекіту және іске асыру.

6.1.2. Определение принципов и критериев поддержки развития экономик государств-членов в целях обеспечения инклюзивного экономического развития, включая механизмы сближения уровней экономического развития государств-членов.
6.1.3. Проработка вопроса о создании механизма защиты внутреннего рынка государства-члена в случае нанесения ущерба отрасли экономики, имеющей социальное и стратегическое значение для этого государства.
6.1.4. Активизация развития межрегионального торгово- экономического сотрудничества.
6.1.5. Определение перечня приоритетных интеграционных инфраструктурных проектов.
6.1.6. Создание предпосылок для конвергенции государств-членов по уровню экономического развития и доходов населения.
6.1.7. Изучение вопросов применения мер защиты внутреннего рынка государства-члена от недобросовестной торговой практики в исключительных случаях в соответствии с нормами и правилами ВТО.
6.1.8. Проработка вопроса внедрения механизмов и программ обусловленного целевого финансирования для развития догоняющих экономик регионов государств-членов в рамках действующих институтов развития, в том числе путем дополнения имеющихся подходов в финансировании.
6.2. Формирование системы стратегического планирования в рамках Договора.
6.2.1. Разработка основных направлений экономического развития государств-членов до 2035 года и подготовка отчетов о ходе их реализации.
6.2.2. Разработка общих принципов и подходов обеспечения продовольственной безопасности на основе принципов и подходов методологии Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО).
6.2.3. Разработка балансов производства и потребления основных сельскохозяйственных и продовольственных товаров в Союзе.
6.2.4. Разработка рекомендаций по совершенствованию методологии прогнозирования развития экономики, в том числе с учетом трансграничных последствий принимаемых решений в области макроэкономической политики.
6.2.5. Разработка долгосрочного прогноза научно-технического развития Союза и обоснование приоритетов и целевых программ научно-технического развития.
6.2.6. Разработка прогноза пространственного развития Союза.
6.2.7. Всесторонняя оценка целесообразности формирования общей стратегии развития промышленности, сельского хозяйства и инфраструктуры в Союзе.
6.2.8. Оценка инструментов и уровня государственной поддержки промышленности в Союзе и проработка возможных направлений их сближения.
6.3. Разработка, утверждение и реализация программы развития интеграции в сфере статистики Союза на 2021 - 2025 годы.

6.3.1. Халықаралық статистикалық стандарттарды ескере отырып, статистика салалары бойынша әдіснамалар мен көрсеткіштерді жетілдіру және үйлестіру.
6.3.2. Халықаралық сыныптамалармен (стандарттармен) үйлестіру негізінде Одақтың статистикалық сыныптамалар жүйесін жетілдіру.
6.3.3. Одақтың статистика саласындағы цифрлық күн тәртібін іске асыру.
6.3.4. Одақ шеңберіндегі интеграция бағыттары бойынша статистиканың құқықтық негіздерін жетілдіру.
6.3.5. Одақта қолданылатын тауарлармен өзара сауда статистикасын, оның ішінде мәліметтердің біріздендірілген жиынтығын қамтитын форматтар бойынша ұсыну тәртібін жетілдіру, сондай-ақ мемлекеттердің ұлттық заңнамасына сәйкес статистикалық деректерді ұсынбағаны үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету.
6.3.6. Одақта қолданылатын көрсетілетін қызметтермен өзара сауда статистикасын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің сыртқы саудасы статистикасы жөніндегі халықаралық ұсынымдар негізінде көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтердің біріздендірілген жиынтығын қамтитын форматтар бойынша ұсыну тәртібін жетілдіру, сондай-ақ мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес статистикалық деректерді ұсынбағаны үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету.
6.3.7. Кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттарын және Еуразиялық экономикалық интеграция процестерін сипаттайтын түйінді көрсеткіштер мен индикаторлар жүйесін құру.
6.3.8. Одақтағы интеграциялық процестердің мүше мемлекеттер экономикаларының дамуына әсеріне талдау және бағалау жүргізу әдіснамасын әзірлеу.
6.4. Бірлескен мақсатты жобаларды әзірлеу және іске асыру.
6.4.1. Одақтың экономикалық дамуының мақсатты бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру бойынша әдістемелік ұсынымдар дайындау.
6.4.2. Еуразиялық кеңістікте маңызды инфрақұрылымдық жобаларды бірлесіп іске асыру, көлік дәліздерін, оның ішінде трансконтиненталдық және мемлекетаралық дәліздерді құру, Одақтың транзиттік және логистикалық әлеуетін іске асыру мақсатында жолаушылар және жүк тасымалдарын ұлғайту.
6.4.3. Мүше мемлекеттердің Еуразиялық интеграцияның нышандары болуға қабілетті бірлескен ауқымды жоғары технологиялық жобаларды іске асыруы.
6.4.4. Бірлескен кооперациялық жобаларды басқарудың және оларды қаржыландырудың тиімді жүйесін, оның ішінде Еуразиялық даму банкінің, Еуразиялық тұрақтандыру және Даму қорының және Одақта қызметін жүзеге асыратын өзге де даму институттарының, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының әлеуетін пайдалану арқылы құру.
6.4.5. Одақтың "негіздемелік" сипаттағы ұзақ мерзімді кезеңге арналған ғылыми-техникалық дамуының стратегиялық бағдарламасын әзірлеу және іске асыру.

6.3.1. Совершенствование и гармонизация методологии и показателей по отраслям статистики с учетом международных статистических стандартов.
6.3.2. Совершенствование системы статистических классификаций Союза на основе гармонизации с международными классификациями (стандартами).
6.3.3. Реализация цифровой повестки Союза в сфере статистики.
6.3.4. Совершенствование правовых основ статистики по направлениям интеграции в рамках Союза.
6.3.5. Совершенствование применяемого в Союзе порядка представления статистики взаимной торговли товарами, в том числе по форматам, содержащим унифицированный набор сведений, а также обеспечение ответственности за непредставление статистических данных в соответствии с национальным законодательством государств- членов.
6.3.6. Совершенствование применяемого в Союзе порядка представления статистики взаимной торговли услугами, в том числе по форматам, содержащим унифицированный набор сведений по услугам, на основе международных рекомендаций по статистике внешней торговли услугами, а также обеспечение ответственности за непредставление статистических данных в соответствии с законодательством государств-членов.
6.3.7. Создание системы ключевых показателей и индикаторов, характеризующих условия ведения предпринимательской деятельности и процессов евразийской экономической интеграции.
6.3.8. Разработка методологии проведения анализа и оценки влияния интеграционных процессов в Союзе на развитие экономик государств-членов.
6.4. Разработка и реализация совместных целевых проектов.
6.4.1. Подготовка методических рекомендаций по разработке и реализации целевых программ экономического развития Союза.
6.4.2. Совместная реализация значимых инфраструктурных проектов на евразийском пространстве, создание транспортных коридоров, в том числе трансконтинентальных и межгосударственных, увеличение пассажирских и грузовых перевозок с целью реализации транзитного и логистического потенциала Союза.
6.4.3. Реализация государствами-членами совместных масштабных высокотехнологичных проектов, способных стать символами евразийской интеграции.
6.4.4. Выстраивание эффективной системы управления совместными кооперационными проектами и их финансирования, в том числе путем использования потенциала Евразийского банка развития, Евразийского фонда стабилизации и развития и иных институтов развития, осуществляющих деятельность в Союзе, а также Международного финансового центра "Астана".
6.4.5. Разработка и реализация стратегической программы научно- технического развития Союза на долгосрочный период, имеющей "рамочный" характер.

6.4.6. Импортты алмастыру бойынша бірлескен жобаларды іске асыру.
6.4.7. Бірлескен инфрақұрылымдық жобаларды, инвестициялық және ғылыми-технологиялық консорциумдарды іске асыру механизмін құру.
6.5. Келісілген макроэкономикалық саясатты іске асыру.
6.5.1. Баға тұрақтылығын қолдау, жұмыспен қамтуды арттыру, әлеуметтік кепілдіктер беру, сондай-ақ тұрақты және теңгерімді экономикалық өсудің негізгі факторы ретінде адами әлеуетті дамыту.
6.5.2. Мүше мемлекеттердің экономикаларындағы макроэкономикалық теңгерімсіздіктердің алдын алу және реттеу жөніндегі ұлттық шараларды мүше мемлекеттердің әзірлеуі.
7-бағыт. Бірлескен кооперациялық жобаларды басқарудың және оларды қаржыландырудың тиімді жүйесін құру, экономиканың өнімділігі жоғары, оның ішінде экспортқа бағдарланған секторларын құру және дамыту
7.1. Экономиканың жоғары өнімді секторларын дамыту үшін жағдайлар жасау.
7.1.1. Одақ шеңберіндегі өнеркәсіптік ынтымақтастықтың кезекті кезеңге арналған негізгі бағыттарын әзірлеу.
7.1.2. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 2 шешімімен көзделген "Өнеркәсіптік кооперацияның, субконтрактацияның және технологиялар трансферінің еуразиялық желісі" жобасын іске асыру.
7.1.3. Трансшекаралық кедергілерді азайту және өндірістік кооперация үшін жағдайлар қалыптастыру.
7.1.4. Инвестициялық белсенділікті ынталандыру және мүше мемлекеттерде инвестициялық жобаларды іске асыру үшін қаржыландыруды тарту мақсатында Одақта қызметін жүзеге асыратын халықаралық қаржы даму институттарының, сондай-ақ мүше мемлекеттердің қаржы орталықтарының әлеуетін пайдалану.
7.1.5. Мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік, ауыл шаруашылығы және көлік саясатын дамыту элементтерінің бірі ретінде ортақ энергетикалық нарықтарды жедел қалыптастыру.
7.2. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқым шаруашылығы саласындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
7.2.1. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынау және тұқым шаруашылығы салаларындағы заңнамасын Одақ құқығына сәйкес біріздендіру.
7.2.2. Тұқым және (немесе) отырғызу материалы импортына өте тәуелді мүше мемлекеттердің аумақтарында ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тізбесін қалыптастыру.
7.2.3. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын өндірушілердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру.
7.3. Мүше мемлекеттердің аумақтарында асыл тұқымды мал шаруашылығының тиімділігін арттыру.
7.3.1. Қажет болған кезде мүше мемлекеттердің асыл тұқымдық ресурстардың импортына елеулі тәуелділігі бар мал шаруашылығының кіші салаларында асыл тұқымдық өнімді импортты алмастыруға бағытталған шараларды іске асыруы.

6.4.6. Реализация совместных проектов по импортозамещению.
6.4.7. Создание механизма реализации совместных инфраструктурных проектов, инвестиционных и научно-технологических консорциумов.
6.5. Реализация согласованной макроэкономической политики.
6.5.1. Поддержание ценовой стабильности, повышение занятости, предоставление социальных гарантий, а также развитие человеческого потенциала как основного фактора устойчивого и сбалансированного экономического роста.
6.5.2. Выработка государствами-членами национальных мер по предупреждению и урегулированию макроэкономических дисбалансов в экономиках государств-членов.
Направление 7. Выстраивание эффективной системы управления совместными кооперационными проектами и их финансирования, создание и развитие высокопроизводительных, в том числе экспортоориентированных секторов экономики
7.1. Создание условий для развития высокопроизводительных секторов экономики.
7.1.1. Разработка основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Союза на очередной период.
7.1.2. Реализация проекта "Евразийская сеть промышленной кооперации, субконтрактации и трансфера технологий", предусмотренного Решением Евразийского межправительственного совета от 30 апреля 2019 г. № 2.
7.1.3. Снижение трансграничных барьеров и формирование условий для производственной кооперации.
7.1.4. Использование потенциала международных финансовых институтов развития, осуществляющих деятельность в Союзе, а также финансовых центров государств-членов в целях стимулирования инвестиционной активности и привлечения финансирования для реализации инвестиционных проектов в государствах-членах.
7.1.5. Ускоренное формирование общих энергетических рынков как одного из элементов развития промышленной, сельскохозяйственной и транспортной политик государств-членов.
7.2. Повышение конкурентоспособности государств-членов в сфере семеноводства сельскохозяйственных растений.
7.2.1. Унификация законодательства государств-членов в сферах испытания сортов и семеноводства сельскохозяйственных растений в соответствии с правом Союза.
7.2.2. Формирование перечня сельскохозяйственных растений на территориях государств-членов, имеющих критическую зависимость от импорта семян и (или) посадочного материала.
7.2.3. Формирование в рамках интегрированной информационной системы Союза единого реестра производителей семян сельскохозяйственных растений.
7.3. Повышение эффективности племенного животноводства на территориях государств-членов.
7.3.1. Реализация при необходимости государствами-членами мер, направленных на импортозамещение племенной продукции в подотраслях животноводства, имеющих существенную зависимость от импорта племенных ресурсов.

7.3.2. Мүше мемлекеттердің аумақтарында асыл тұқымдық істі ұйымдастырудың тиімділігін арттыру факторы ретінде жануарларды есепке алу жөніндегі Халықаралық комитеттің жалпыға бірдей танылған ұсынымдары мен әдістемелерін мүше мемлекеттердің енгізуі.
7.3.3. Мүше мемлекеттерде жүргізілетін асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты үйлестіру және талдамалық қамтамасыз ету тәртібін қабылдау.
7.4. Маңызды инфрақұрылымдық жобаларды әзірлеу және іске асыру.
7.4.1. Мүше мемлекеттердің аумақтарында "Шығыс – Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында, оның ішінде Қытайдың "Бір белдеу – бір жол" бастамасымен ұштасу шеңберінде көлік инфрақұрылымын құру және дамыту.
7.5. Өнеркәсіптік кооперацияны ынталандыру және өндірушілер өнімінің экспортын арттыруға жәрдемдесу механизмдерін құру.
7.5.1. Кооперацияны дамыту және өнімді бірлесіп өндіру жөніндегі жобаларды қолдау механизмдерін әзірлеу және енгізу.
7.5.2. Кооперация мен бірлесіп дайындалатын өнім өндірісін кредиттеу механизмін әзірлеу және енгізу.
7.6. Экспортты дамыту бойынша бірлескен шараларды іске асыру.
7.6.1. Бірлесіп өндірілген өнімді экспорттау кезінде, сондай-ақ үшінші елдердің нарықтарында бірлескен жобаларды іске асыру кезінде ұлттық деңгейде қолданылатын кредиттік-сақтандыру және өзге де қаржылық қолдау шараларын ұштастыру.
7.6.2. Мүше мемлекеттердің өздерінің шетелдік экспорттық инфрақұрылымын бірлесіп дамыту және пайдалану практикасын кеңейту.
7.6.3. Мүше мемлекеттердің компанияларын ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге және үшінші елдердің нарықтарына ілгерілетуге бағытталған бірлескен іс-шараларды іске асыру.
7.7. Мүше мемлекеттердің кәсіпорындары арасындағы кооперациялық байланыстарды дамыту үшін қосылған құнның өңірлік өндірістік-технологиялық тізбектерін құратын өндірістерді ынталандыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
7.8. Мүше мемлекеттердің интеграциялық құрамдас бөлігі бар (кооперациялық) жобаларды, оның ішінде мынадай салаларда іске асыруы:
ауыл шаруашылығы өндірісі және машина жасау;
автомобиль жасау;
станок жасау;
авиақұрылыс және ғарыш қызметі;
жеңіл өнеркәсіп;
химия өнеркәсібі;
ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар өндірісі;
энергетикалық машина жасау және электротехникалық өнеркәсіп;
электромобильдер және зарядтау инфрақұрылымы;
теміржол көлігіне арналған өнеркәсіптік өнім;
қара және түсті металлургия;
құрылыс материалдарын өндіру;
зергерлік өнеркәсіп;
фармацевтика өнеркәсібі;
ядролық және радиациялық технологиялар.
8-бағыт. Бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуді ынталандыру үшін күш-жігерді біріктіру

7.3.2. Внедрение государствами-членами общепризнанных рекомендаций и методик Международного комитета по учету животных как фактора повышения эффективности организации племенного дела на территориях государств-членов.
7.3.3. Принятие порядка координации и аналитического обеспечения селекционно-племенной работы в области племенного животноводства, проводимой в государствах-членах.
7.4. Разработка и реализация значимых инфраструктурных проектов.
7.4.1. Создание и развитие транспортной инфраструктуры на территориях государств-членов в направлениях "Восток - Запад" и "Север - Юг", в том числе в рамках сопряжения с китайской инициативой "Один пояс - один путь".
7.5. Создание механизмов стимулирования промышленной кооперации и содействия повышению экспорта продукции производителей.
7.5.1. Разработка и внедрение механизмов поддержки проектов по развитию кооперации и совместному производству продукции.
7.5.2. Разработка и внедрение механизма кредитования кооперации и производства совместно изготавливаемой продукции.
7.6. Реализация совместных мер по развитию экспорта.
7.6.1. Сопряжение применяемых на национальном уровне мер кредитно-страховой и иной финансовой поддержки при экспорте совместно произведенной продукции, а также при реализации совместных проектов на рынках третьих стран.
7.6.2. Расширение практики совместного развития и использования государствами-членами их зарубежной экспортной инфраструктуры.
7.6.3. Реализация совместных мероприятий, направленных на обеспечение информационной поддержки и продвижение компаний государств-членов на рынки третьих стран.
7.7. Разработка предложений по стимулированию производств, создающих региональные производственно-технологические цепочки добавленной стоимости для развития кооперационных связей между предприятиями государств-членов.
7.8. Реализация государствами-членами (кооперационных) проектов с интеграционной составляющей, в том числе в следующих отраслях:
сельскохозяйственное производство и машиностроение;
автомобилестроение;
станкостроение;
авиастроение и космическая деятельность;
легкая промышленность;
химическая промышленность;
обработка древесины и производство изделий из дерева; энергетическое машиностроение и электротехническая промышленность;
электромобили и зарядная инфраструктура;
промышленная продукция для железнодорожного транспорта;
черная и цветная металлургия;
производство строительных материалов;
ювелирная промышленность;
фармацевтическая промышленность;
ядерные и радиационные технологии.
Направление 8. Объединение усилий для стимулирования проведения совместных научно-исследовательских работ

8.1. Ғылыми-технологиялық ынтымақтастық бойынша ұсыныстар қалыптастыру.
8.1.1. Ғылыми-техникалық даму бойынша ұсыныстар әзірлеу.
8.1.2. Халықаралық даму институттары – Еуразиялық даму банкі мен Еуразиялық тұрақтандыру және даму қорын тарта отырып, мүше мемлекеттермен келісілген бірлескен бағдарламалар мен жоғары технологиялық жобаларды іске асыру.
8.1.3. Инновациялық компаниялардың технологиялық әзірлемелерінің мониторингі және озық технологиялық негізде мүше мемлекеттердің экономикаларын дамытуды ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында технологиялық болжаудың қазіргі заманғы әдістерін енгізу.
8.2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуді ынталандыру.
8.2.1. Ғылыми-техникалық прогрестің бірлесіп айқындалатын басымдықтары негізінде мүше мемлекеттердің ғылыми-технологиялық және инновациялық даму саласында бірлескен зерттеулер жүргізуі.
8.2.2. Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы жоспарлар туралы өзара хабардар ету.
8.2.3. Өзара қызығушылық тудыратын салаларда бірлескен зерттеулер мен инновациялық жобаларды ұйымдастыру критерийлерін айқындау.
8.2.4. Зерттеушілердің (магистранттарды, аспиранттарды қоса алғанда) біліктілігін арттыру бағдарламасын мүше мемлекеттердің ғылыми ұйымдары мен жоғары оқу орындарында өзара тағылымдамадан өту арқылы іске асыру.
8.2.5. Ғылым, оның ішінде технологиялар бойынша бірыңғай мемлекетаралық кодификатор бойынша ақпараттың ұлттық дерекқорын қалыптастыру.
8.3. "Жасыл" технологиялар және қоршаған ортаны қорғау саласындағы экономикалық ынтымақтастықты дамыту.
8.3.1. Энергия және ресурс үнемдейтін технологияларды қолдануды ынталандыру үшін Еуразиялық даму банкі мен Еуразиялық тұрақтандыру және даму қорының құралдарын пайдалану.
8.3.2. "Ақылды" энергия тиімді технологияларды тарату.
8.3.3. Бір реттік пластикті, оның ішінде пакеттерді әкелуге және өндіруге кезең-кезеңмен тыйым салуды енгізу туралы мәселені зерделеу.
8.3.4. "Жасыл" экономика бағдарламаларының тұрақты дамуы мен дамуын қамтамасыз ету бойынша практикалық жұмыс әдістері туралы озық тәжірибемен және ақпаратпен алмасу.
8.3.5. "Жасыл" технологиялар конкурсының қорытындыларын шығара отырып, мемлекеттік билік органдары, мүше мемлекеттердің бизнес-қоғамдастықтары, халықаралық ұйымдар (ең алдымен БҰҰ) мен қорлар өкілдерінің қатысуымен тұрақты 44 даму мақсаттарында көзделген тақырып бойынша жыл сайынғы іс-шараны өткізу туралы мәселені зерделеу және пысықтау.
8.3.6. Мүше мемлекеттердің энергия үнемдеу, энергия тиімділігі, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзара іс-қимылы.

8.1. Формирование предложений по научно-технологическому сотрудничеству.
8.1.1. Разработка рекомендаций по научно-техническому развитию.
8.1.2. Реализация согласованных государствами-членами совместных программ и высокотехнологичных проектов с привлечением международных институтов развития - Евразийского банка развития и Евразийского фонда стабилизации и развития.
8.1.3. Мониторинг технологических разработок инновационных компаний и внедрение современных методов технологического прогнозирования в целях информационного обеспечения развития экономик государств-членов на передовой технологической основе.
8.2. Стимулирование проведения научно-исследовательских работ.
8.2.1. Проведение совместных исследований государств-членов в сфере научно-технологического и инновационного развития на основе совместно определяемых приоритетов научно-технического прогресса.
8.2.2. Взаимное информирование о планах в области фундаментальных и прикладных научных исследований.
8.2.3. Определение критериев организации совместных исследований и инновационных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес.
8.2.4. Реализация программы повышения квалификации исследователей (включая магистрантов, аспирантов) посредством взаимных стажировок в научных организациях и вузах государств- членов.
8.2.5. Формирование национальных баз данных информации по науке, в том числе технологий, по единому межгосударственному кодификатору.
8.3. Развитие экономического сотрудничества в сфере "зеленых" технологий и защиты окружающей среды.
8.3.1. Использование инструментов Евразийского банка развития и Евразийского фонда стабилизации и развития для стимулирования применения энерго- и ресурсосберегающих технологий.
8.3.2. Распространение "умных" энергоэффективных технологий.
8.3.3. Изучение вопроса о введении поэтапного запрета на ввоз и производство одноразового пластика, в том числе пакетов.
8.3.4. Обмен передовым опытом и информацией о методах практической работы по обеспечению устойчивого развития и развития программ "зеленой" экономики.
8.3.5. Изучение и проработка вопроса о проведении ежегодного мероприятия по тематике, предусмотренной Целями устойчивого развития, с участием представителей органов государственной власти, бизнес-сообществ государств-членов, международных организаций (прежде всего ООН) и фондов с подведением итогов конкурса "зеленых" технологий.
8.3.6. Взаимодействие государств-членов в области энергосбережения, энергоэффективности, использования возобновляемых источников энергии и охраны окружающей среды.

8.3.7. Одақта "жасыл" экономика қағидаттарын енгізу тұжырымдамасын әзірлеу.
9-бағыт. Қабылданған уағдаластықтардың орындалуына кепілдік беретін Одақтың барынша пәрменді институционалдық жүйесін қамтамасыз ету
9.1. Комиссия қызметінің тиімділігін арттыру.
9.1.1. Комиссия Алқасына мүше мемлекеттердің Одақ құқығын сақтауына мониторингті жүзеге асыру жөнінде өкілеттіктер беру.
9.1.2. Комиссия Алқасы мүшелерінің және Комиссияның лауазымды тұлғаларының Одақ құқығын сақтамағаны және Одақ органдарының актілерін орындамағаны үшін жауаптылығын көздейтін механизм құру.
9.1.3. Комиссия Алқасына Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуі шеңберінде мүше мемлекеттердің міндеттемелерді орындауына қатысты бөлігінде Одақ органдарының шешімдері орындалмаған кезде Одақтың Сотына жүгіну құқығын беру.
9.1.4. Комиссия Алқасына қажетті шаралар қабылдау мақсатында ішкі нарықтың жұмыс істеуі шеңберінде мүше мемлекеттердің міндеттемелерді орындауына қатысты мәселелер бойынша Одақ Сотының шешімі орындалмаған жағдайда Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске жүгіну құқығын беру.
9.1.5. Комиссия қызметкерлерін мерзімді келісімшарттарға ауыстыру.
9.1.6. Одақ органдары актілерінің нормативтік құқықтық сипаты бар Кәсіпкерлік қызметті жүргізу жағдайларына нақты әсерін бағалау механизмін енгізу.
9.1.7. Реттеуші әсерді бағалау рәсімін жүргізу шеңберінде Комиссия актілерінің жобаларын жария талқылау үшін ақпараттық портал құру.
9.1.8. Комиссияның лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарын жетілдіру және Комиссияның кадрлық құрамын қалыптастыру рәсімдерінің тиімділігін арттыру.
9.1.9. Комиссияның қаржы-шаруашылық қызметіне аудит жүргізу рәсімін жетілдіру.
9.1.10. Одақ құқығына сәйкес Комиссия Алқасы мүшелері қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін әзірлеу.
9.1.11. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің өтініштері бойынша дауларды қарау үшін Одақ шеңберінде халықаралық төрелік құру туралы бастаманы пысықтау.
9.1.12. Онлайн-трансляциялар өткізу арқылы Комиссия Алқасы отырыстарын өткізудің ашықтығын арттыру.
9.1.13. Комиссияның этикалық кодексін әзірлеу.
9.1.14. Комиссияның Одақтағы өзара сауда, тауарлар айналымы және қызметтер көрсету мәселелерін қозғайтын мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына Одақ құқығының бұзылуы тұрғысынан мониторинг жүргізуі.
9.1.15. Кәсіпкерлік қызметті жүргізу талаптарына әсер етуі мүмкін Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді бағалау рәсімін Одақта жүргізу үшін құқықтық негізді қалыптастыру.

8.3.7. Разработка концепции внедрения принципов "зеленой" экономики в Союзе.
Направление 9. Обеспечение максимально действенной институциональной системы Союза, гарантирующей выполнение принятых договоренностей
9.1. Повышение эффективности деятельности Комиссии.
9.1.1. Наделение Коллегии Комиссии полномочиями по осуществлению мониторинга соблюдения государствами-членами права Союза.
9.1.2. Создание механизма, предусматривающего ответственность членов Коллегии Комиссии и должностных лиц Комиссии за несоблюдение ими права Союза и неисполнение актов органов Союза.
9.1.3. Наделение Коллегии Комиссии правом обращаться в Суд Союза при неисполнении решений органов Союза в части, касающейся выполнения государствами-членами обязательств в рамках функционирования внутреннего рынка Союза.
9.1.4. Наделение Коллегии Комиссии правом обращаться в Высший Евразийский экономический совет в случае неисполнения решения Суда Союза по вопросам, касающимся выполнения государствами-членами обязательств в рамках функционирования внутреннего рынка, с целью принятия необходимых мер.
9.1.5. Перевод сотрудников Комиссии на срочные контракты.
9.1.6. Внедрение механизма оценки фактического воздействия актов органов Союза, имеющих нормативно-правовой характер, на условия ведения предпринимательской деятельности.
9.1.7. Создание информационного портала для публичного обсуждения проектов актов Комиссии в рамках проведения процедуры оценки регулирующего воздействия.
9.1.8. Совершенствование квалификационных требований к должностным лицам и сотрудникам Комиссии и повышение эффективности процедур формирования кадрового состава Комиссии.
9.1.9. Совершенствование процедуры аудита финансово-хозяйственной деятельности Комиссии.
9.1.10. Разработка методики оценки эффективности деятельности членов Коллегии Комиссии в соответствии с правом Союза.
9.1.11. Проработка инициативы о создании в рамках Союза международного арбитража для рассмотрения споров по заявлениям хозяйствующих субъектов.
9.1.12. Повышение прозрачности проведения заседаний Коллегии Комиссии путем проведения онлайн-трансляций.
9.1.13. Разработка этического кодекса Комиссии.
9.1.14. Проведение Комиссией мониторинга проектов нормативно-правовых актов государств-членов, затрагивающих вопросы взаимной торговли, обращения товаров и оказания услуг в Союзе на предмет нарушения права Союза.
9.1.15. Формирование правовой основы для проведения в Союзе процедуры оценки регулирующего воздействия в отношении проектов международных договоров в рамках Союза, которые могут оказать влияние на условия ведения предпринимательской деятельности.

9.2. Одақтың сот жүйесінің тиімділігін арттыру.
9.2.1. Дауларды сотқа дейін реттеу мақсатында (мүше мемлекеттер арасында экономикалық даулар туындаған жағдайда) мүше мемлекеттердің комиссияға жүгіну мүмкіндігін пысықтау.
9.2.2. Одақ Соты шешімдерінің міндетті орындалуын қамтамасыз ету механизмін құру.
9.2.3. Одақ Сотының судьяларын іріктеу және тағайындау механизмін жетілдіруге, сондай-ақ одақ сотының судьяларына, Одақ Соты аппаратының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлеріне қойылатын біліктілік талаптарын жетілдіруге қатысты мәселелерді пысықтау.
9.3. Халықтың Одақ туралы ақпаратқа кеңінен қол жеткізуін қамтамасыз ету, комиссия қызметінің ашықтығын арттыру.
9.4. Комиссияның мүше мемлекеттермен бірлесіп сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бір терезе" механизмін іске асырудың басым құралдарын әзірлеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуі.
9.5. Мүше мемлекеттердің азаматтарын, қоғамдық бірлестіктері мен бизнес-қоғамдастықтарын Одақтың жұмыс істеу процестеріне кеңінен тарту және олардың еуразиялық интеграцияны дамытудың одан арғы бағыттарын айқындауға қатысуы.
10-бағыт. Білім беру, денсаулық сақтау, туризм және спорт саласындағы экономикалық ынтымақтастықты кеңейту
10.1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыру кезінде өзара іс-қимылдың желілік нысандарын дамыту және білім туралы ресми құжаттардың ақпараттық қолжетімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ қазіргі заманғы еңбек нарығы үшін кадрлар даярлау мақсатында қашықтықтан білім беру бағдарламаларын дамыту.
10.1.1. Қашықтықтан білім беруді дамыту, оның ішінде:
кейіннен танымал жаһандық білім беру платформаларында (Coursera, edX және т.б.) орналастыра отырып, онлайн-бағдарламаларды бірлесіп әзірлеу;
мүше мемлекеттердің әріптес жоғары оқу орындарының жекелеген бағдарламалары бойынша ЖОО студенттерін қашықтықтан оқыту және (немесе) оқу (ғылыми) практикасы мүмкіндігін зерделеу.
10.1.2. Ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі бейінді порталдарға білім туралы мемлекеттік құжаттар (мемлекеттік құжаттарға теңестірілген білім туралы құжаттар) туралы, сондай-ақ осындай құжаттарды иеленушілердің академиялық және кәсіптік құқықтары туралы ресми материалдарды орналастыру туралы мәселені пысықтау.
10.1.3. Мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне білім беру мекемелері (білім беру саласындағы ұйымдар) берген білім туралы құжаттардың түпнұсқалығын қашықтықтан тексеру механизмін құру туралы мәселені пысықтау.
10.1.4. Одақ шеңберінде еңбек ресурстары нарығының жұмыс істеу тиімділігін арттыру үшін мүше мемлекеттердің кәсіптік қызметтің әртүрлі (оның ішінде медициналық, педагогикалық, заңгерлік және фармацевтикалық білім беру саласындағы) мамандарының біліктіліктерін дәйекті жақындастыру қажеттілігі туралы мәселені пысықтау.

9.2. Повышение эффективности судебной системы Союза.
9.2.1. Проработка возможности обращения государств-членов в Комиссию в целях досудебного урегулирования споров (в случае возникновения экономических споров между государствами-членами).
9.2.2. Создание механизма обеспечения обязательного исполнения решений Суда Союза.
9.2.3. Проработка вопросов, касающихся совершенствования механизма отбора и назначений судей Суда Союза, а также совершенствования квалификационных требований к судьям Суда Союза, должностным лицам и сотрудникам Аппарата Суда Союза.
9.3. Обеспечение широкого доступа населения к информации о Союзе, повышение открытости деятельности Комиссии.
9.4. Ведение Комиссией совместно с государствами-членами работ по выработке приоритетных инструментов реализации механизма "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности.
9.5. Широкое вовлечение граждан, общественных объединений и бизнес-сообществ государств-членов в процессы функционирования Союза и их участие в определении дальнейших направлений развития евразийской интеграции.
Направление 10. Расширение экономического сотрудничества в области образования, здравоохранения, туризма и спорта
10.1.Развитие сетевых форм взаимодействия при реализации образовательных программ высшего образования и обеспечение информационной доступности официальных документов об образовании, а также развитие дистанционных образовательных программ в целях подготовки кадров для современного рынка труда.
10.1.1.      Развитие дистанционного образования, в том числе:
совместная разработка онлайн-программ с последующим размещением на популярных глобальных образовательных платформах (Coursera, edX и др.);
изучение возможности дистанционного обучения и (или) учебной (научной) практики студентов вузов по отдельным программам партнерских вузов государств-членов.
10.1.2. Проработка вопроса о размещении на профильных порталах в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" официальных материалов о государственных документах об образовании (документах об образовании, приравненных к государственным), а также об академических и профессиональных правах обладателей таких документов.
10.1.3. Проработка вопроса о создании механизма дистанционной проверки подлинности документов об образовании, выданных учреждениями образования (организациями в сфере образования) трудящимся государств-членов.
10.1.4. Проработка вопроса о необходимости последовательного сближения государствами-членами квалификаций специалистов различных видов профессиональной деятельности (в том числе в сфере медицинского, педагогического, юридического и фармацевтического образования) для повышения эффективности функционирования рынка трудовых ресурсов в рамках Союза.

10.2. Одақтың білім беру саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйесін құру.
10.2.1. Мүше мемлекеттердің ұлттық білім беру стандарттары мен негізгі жалпы білім беру бағдарламалары туралы мәліметтерді қамтитын білім беру саласында бірыңғай ақпараттық портал құру туралы мәселені пысықтау.
10.2.2. Еңбек және көрсетілетін қызметтер нарығын дамытуға бағытталған ұсынымдарды әзірлеу мақсатында мүше мемлекеттердің білім беру жүйелері мен бағдарламаларының салыстырмалылығына талдау жүргізу.
10.3. Денсаулық сақтау саласындағы экономикалық ынтымақтастықты дамыту.
10.3.1. Мүше мемлекеттердің азаматтары үшін денсаулық сақтау саласындағы қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету бөлігінде Денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық жөніндегі іс-шаралар бағдарламасын әзірлеу және қабылдау.
10.3.2. Мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне және олардың отбасы мүшелеріне жұмысқа орналасу мемлекетінде медициналық көмек көрсету саласында өзара іс-қимыл жасау тәсілдерін әзірлеу.
10.3.3. Озық әдістер мен мамандандырылған білімге қол жеткізуді жеңілдету үшін денсаулық сақтау саласындағы өзекті мәселелер бойынша халықаралық форумдарды ұйымдастыруға және өткізуге қатысты мәселелерді зерделеу.
10.3.4. Одақтың цифрлық күн тәртібі шеңберінде мүше мемлекеттер үшін өзара қызығушылық тудыратын фармацевтика саласындағы бірлескен бастамалар мен жобаларды пысықтау және іске асыру.
10.3.5. Озық технологияларды пайдалана отырып, кооперациялық негізде медициналық оңалту орталықтарын дамыту туралы мәселені зерделеу.
103.6. Темекіге, алкогольге және есірткіге тәуелділікке қарсы күресте халықаралық тәжірибені қолдану туралы мәселені зерделеу.
10.3.7. Одақ шеңберінде қызметін жүзеге асыратын халықаралық қаржы даму институттарының құралдарын пайдалана отырып, денсаулық сақтау саласындағы бірлескен бастамалар мен кооперациялық жобаларды (ең алдымен, инфекциялық аурулардың профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу жөніндегі ғылыми зерттеулер мен инновациялық әзірлемелерді енгізу саласында) қолдау мен қаржыландырудың тиімді механизмдерін құру.
10.3.8. Эпидемиялық әлеуеті бар инфекциялық ауруларды диагностикалау, олардың алдын алу және оларға ден қою үшін ғылыми-практикалық және кадрлық әлеуетті арттыру саласында жәрдем көрсетуге бағытталған бірлескен жобаларды мүше мемлекеттердің іске асыруы.
10.3.9. Қазіргі заманғы оқыту технологияларын пайдалана отырып, мүше мемлекеттердің үздіксіз медициналық және фармацевтикалық білім беру саласындағы ынтымақтастығын дамыту.
10.3.10. Инфекциялық аурулар қоздырғыштарының жаңа түрлері туралы ғылыми деректермен алмасу үшін өзара іс-қимыл жасау және инфекциялық аурулардың алдын алуға, диагностикалауға және емдеуге инновациялық тәсілдерді әзірлеу саласында бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу.

10.2. Создание единой информационной системы Союза в образовательной сфере.
10.2.1. Проработка вопроса о создании единого информационного портала в сфере образования, включающего в себя сведения о национальных образовательных стандартах и основных общеобразовательных программах государств-членов.
10.2.2. Проведение анализа сопоставимости систем и программ образования государств-членов в целях выработки рекомендаций, направленных на развитие рынка труда и услуг.
10.3. Развитие экономического сотрудничества в области здравоохранения.
10.3.1. Разработка и принятие программы мероприятий по сотрудничеству в области здравоохранения в части обеспечения доступности современных достижений в сфере здравоохранения для граждан государств-членов.
10.3.2. Выработка подходов к взаимодействию в области оказания медицинской помощи трудящимся государств-членов и членам их семей в государстве трудоустройства.
10.3.3. Изучение вопросов, касающихся организации и проведения международных форумов по актуальным вопросам в сфере здравоохранения для облегчения доступа к передовым методам и специализированным знаниям.
10.3.4. Проработка и реализация в рамках цифровой повестки Союза совместных инициатив и проектов в сфере фармацевтики, представляющих взаимный интерес для государств-членов.
10.3.5. Изучение вопроса о развитии на кооперационной основе медицинских реабилитационных центров с использованием передовых технологий.
10.3.6. Изучение вопроса о применении международного опыта в борьбе с табачной, алкогольной и наркотической зависимостью.
10.3.7. Создание эффективных механизмов поддержки и финансирования совместных инициатив и кооперационных проектов в сфере здравоохранения (прежде всего в области научных исследований и внедрения инновационных разработок по профилактике, диагностике и лечению инфекционных заболеваний) с использованием инструментов международных финансовых институтов развития, осуществляющих деятельность в рамках Союза.
10.3.8. Реализация государствами-членами совместных проектов, направленных на оказание содействия в области наращивания научно- практического и кадрового потенциала для диагностики, профилактики инфекционных болезней с эпидемическим потенциалом и реагирования на них.
10.3.9. Развитие сотрудничества государств-членов в сфере непрерывного медицинского и фармацевтического образования с использованием современных технологий обучения.
10.3.10. Взаимодействие для обмена научными данными о новых видах возбудителей инфекционных заболеваний и проведение совместных научных исследований в области разработки инновационных подходов к профилактике, диагностике и лечению инфекционных заболеваний.

10.4. Еңбек көші-қоны саласында денсаулық сақтау мен медициналық қызмет көрсетудің ортақ тәсілдерін жетілдіру.
10.4.1. Әлеуметтік қауіпті аурулардың (туберкулез, АИТВ-инфекциясы, көбінесе жыныстық жолмен берілетін инфекциялар) таралуына қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттердің медициналық және эпидемиологиялық қызметтерінің трансшекаралық өзара іс-қимылының тиімді механизмдерін құру.
10.5. Жұмысқа орналастырушы мемлекетте мүше мемлекеттердің еңбекшілері мен олардың отбасы мүшелері үшін медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру үшін жағдайлар жасау.
10.5.1. Мүше мемлекеттердің еңбекшілеріне және олардың отбасы мүшелеріне жұмысқа орналастырушы мемлекетте тегін медициналық көмек көрсету шеңберінде медициналық қызметтердің ең төменгі стандартты жиынтығын айқындау туралы мәселені пысықтау.
10.5.2. Халықтың тұрақты тұратын мемлекеттен тыс жоғары білікті мамандардың қызметтеріне қол жеткізуін кеңейту, медицина мамандарының онлайн-консилиумдарын қалыптастыру мақсатында телемедицина технологияларын пайдалану мүмкіндігін зерделеу.
10.5.3. Мүше мемлекеттердің азаматтарға жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету саласындағы ынтымақтастығын жүзеге асыру.
10.6. Қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттердің туризм және спорт саласындағы экономикалық ынтымақтастығын кеңейту.
10.6.l. Бірлескен еуразиялық туристік бағыттарды әзірлеу. Туристік маршруттар мен объектілер туралы бірыңғай ақпараттық ресурс құру туралы мәселені пысықтау.
10.6.2. Туристік қызмет көрсету сапасының стандарттары бойынша ұсыныстар әзірлеу.
10.6.3. Азаматтар үшін осы саладағы қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттердің спорт саласындағы ынтымақтастығының негізгі бағыттарын әзірлеу және қабылдау.
10.6.4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру кезіндегі өзара іс-қимыл мүмкіндіктерін зерделеу.
10.6.5. Одақ шеңберінде туризмді дамыту тұжырымдамасын әзірлеу.
11-бағыт. Одақты қазіргі заманғы әлемнің неғұрлым маңызды даму орталықтарының бірі ретінде қалыптастыру
11.1. Одақ жанындағы байқаушы мемлекет институтының әлеуетін пайдалану.
11.1.1. Одақ жанындағы байқаушы мемлекет мәртебесін алған мемлекеттермен диалогты дамыту, Одақтағы мүшелікті және Одақ жанындағы байқаушы мемлекет мәртебесін алуды танымал ету.
11.2. Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші тараптармен халықаралық шарттарын имплементациялау.
11.2.1. Одақтың үшінші елдермен сауда келісімдерінде, сондай-ақ Одақ органдарының актілерінде көзделген құралдарды Одақ тарапынан сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың мүдделерін қорғау және ілгерілету мақсатында мүше мемлекеттердің үшінші елдердің нарықтарына кіруін қамтамасыз ету үшін пайдалану.

10.4. Совершенствование общих подходов к охране здоровья и медицинскому обслуживанию в сфере трудовой миграции.
10.4.1. Создание эффективных механизмов трансграничного взаимодействия медицинских и эпидемиологических служб государств- членов по противодействию распространению социально опасных заболеваний (туберкулеза, ВИЧ-инфекции, инфекций, передающихся преимущественно половым путем).
10.5. Создание условий для повышения качества и доступности медицинских услуг для трудящихся государств-членов и членов их семей в государстве трудоустройства.
10.5.1. Проработка вопроса об определении минимального стандартного набора медицинских услуг в рамках оказания бесплатной медицинской помощи трудящимся государств-членов и членам их семей в государстве трудоустройства.
10.5.2. Изучение возможности использования технологий телемедицины в целях расширения доступа населения к услугам высококвалифицированных специалистов за пределами государства постоянного проживания, формирования онлайн-консилиумов медицинских специалистов.
10.5.3. Осуществление сотрудничества государств-членов в области оказания высокотехнологичной медицинской помощи гражданам.
10.6. Расширение экономического сотрудничества государств- членов в области туризма и спорта в целях обеспечения доступности современных достижений.
10.6.1. Разработка совместных евразийских туристических маршрутов. Проработка вопроса о создании единого информационного ресурса о туристических маршрутах и объектах.
10.6.2. Разработка рекомендаций по стандартам качества предоставления туристических услуг.
10.6.3. Разработка и принятие основных направлений сотрудничества государств-членов в области спорта в целях обеспечения для граждан доступности современных достижений в данной сфере.
10.6.4. Изучение возможностей взаимодействия при подготовке, переподготовке и повышении квалификации специалистов в области физической культуры и спорта.
10.6.5. Разработка концепции развития туризма в рамках Союза.
Направление 11. Формирование Союза как одного из наиболее значимых центров развития современного мира
11.1. Использование потенциала института государства - наблюдателя при Союзе.
11.1.1. Развитие диалога с государствами, получившими статус государства - наблюдателя при Союзе, популяризация членства в Союзе и получения статуса государства - наблюдателя при Союзе.
11.2. Имплементация международных договоров Союза и его государств-членов с третьими сторонами.
11.2.1. Использование инструментов, предусмотренных торговыми соглашениями Союза с третьими странами, а также актами органов Союза, для обеспечения доступа государств-членов на рынки третьих стран в целях защиты и продвижения интересов участников внешнеэкономической деятельности со стороны Союза.

11.2.2. Тауарлардың шығарылуын верификациялау мен сертификаттаудың электрондық жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін Одақтың ақпараттық ресурстарын пайдалану.
11.3. Преференциялық сауда режимдерін қалыптастыру, сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту және жан-жақты тереңдету мәселелері бойынша Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен және олардың интеграциялық бірлестіктерімен шарттық-құқықтық базасын одан әрі қалыптастыру.
11.3.1. Египет Араб Республикасымен және Израиль мемлекетімен келіссөздерді аяқтау және еркін сауда аймақтарын құру (Одақтың үшінші тараппен халықаралық шарттарын жасасу).
11.3.2. Үндістан Республикасымен еркін сауда аймағын құру туралы келіссөздер жүргізу.
11.3.3. Одақтың негізгі серіктестерімен 2025 жылға дейінгі орта мерзімді перспективаға арналған сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту тәсілдерін айқындайтын стратегиялық құжатты бекіту.
11.3.4. Еркін сауда туралы келісімдер бойынша жаңа әріптестерді айқындау, еркін сауда туралы келісімдер жасасудың орындылығын зерделеу үшін олармен бірлескен зерттеулер жүргізу, олармен келісімдер жасасу туралы келіссөздер жүргізу.
11.3.5. Шарттың 38-бабы шеңберінде мүше мемлекеттерді үйлестіруге жәрдемдесу мақсатында мүдделі мүше мемлекеттердің бастамасы бойынша олардың көрсетілетін қызметтер саудасы және инвестициялар режимі бойынша шет мемлекетпен (шет мемлекеттер одағымен) келіссөздеріне комиссия тарту.
11.4. Ынтымақтастық механизмдері белгіленген немесе Одақпен өзара іс-қимыл жасауға қызығушылық танытатын үшінші елдермен өзара іс-қимыл, оның ішінде ынтымақтастық туралы меморандумдарды іске асыру.
11.4.1. Негізгі экономикалық іс-шаралар шеңберінде Комиссия желісі бойынша ұйымдастырылатын еуразиялық мәселелер бойынша жария іс-шараларға шетелдік әріптестерді қатысуға тарту.
11.4.2. Еуразиялық экономикалық одақтың Іскерлік кеңесі желісі бойынша үшінші елдердің іскерлік топтарымен бизнес-диалогты күшейту, оның ішінде:
Еуразиялық экономикалық одақтың Іскерлік кеңесі шеңберінде Одақ пен өзара іс-қимылдың орнықты механизмдері бар немесе Одақпен ынтымақтастыққа мүдделілік танытатын үшінші елдер арасында бизнес-байланыстарды дамыту механизмдерін қалыптастыру; комиссияның құзыретін ескере отырып, салалық ынтымақтастықты жандандыру мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың Іскерлік кеңесінің желісі бойынша мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында тікелей іскерлік байланыстарды жолға қою.
11.5. Шартта айқындалған салаларда ТМД-ға қатысушы мемлекеттермен экономикалық ынтымақтастық механизмдерін дамыту.

11.2.2. Использование информационных ресурсов Союза для обеспечения функционирования электронных систем верификации и сертификации происхождения товаров.
11.3. Дальнейшее формирование договорно-правовой базы Союза и его государств-членов с третьими странами и их интеграционными объединениями по вопросам формирования преференциальных торговых режимов, развития и всестороннего углубления торгово- экономического сотрудничества.
11.3.1. Завершение переговоров и создание зон свободной торговли с Арабской Республикой Египет и Государством Израиль (заключение международных договоров Союза с третьей стороной).
11.3.2. Проведение переговоров о создании зоны свободной торговли с Республикой Индией.
11.3.3. Утверждение стратегического документа, определяющего подходы к развитию торгово-экономического сотрудничества с основными партнерами Союза на среднесрочную перспективу до 2025 года.
11.3.4. Определение новых партнеров по соглашениям о свободной торговле, проведение с ними совместных исследований для изучения целесообразности заключения соглашений о свободной торговле, проведение с ними переговоров о заключении соглашений.
11.3.5. Привлечение Комиссии по инициативе заинтересованных государств-членов к их переговорам с иностранным государством (союзом иностранных государств) по торговле услугами и режиму инвестиций с целью содействия координации государств-членов в рамках статьи 38 Договора.
11.4. Взаимодействие с третьими странами, с которыми установлены механизмы сотрудничества или которые проявляют интерес к взаимодействию с Союзом, в том числе реализация меморандумов о сотрудничестве.
11.4.1. Привлечение зарубежных партнеров к участию в публичных мероприятиях по евразийской проблематике, организуемых по линии Комиссии в рамках ключевых экономических мероприятий.
11.4.2. Интенсификация бизнес-диалога с деловыми кругами третьих стран по линии Делового совета Евразийского экономического союза, в том числе:
формирование в рамках Делового совета Евразийского экономического союза механизмов развития бизнес-контактов между Союзом и третьими странами, с которыми существуют устойчивые механизмы взаимодействия или проявляющими интерес к сотрудничеству с Союзом;
налаживание по линии Делового совета Евразийского экономического союза прямых деловых контактов между государствами-членами и третьими странами с целью активизации отраслевого сотрудничества с учетом компетенции Комиссии.
11.5. Развитие механизмов экономического сотрудничества с государствами - участниками СНЕ в сферах, определенных Договором.

11.5.1. Комиссия мен ТМД Атқарушы комитеті өкілдерінің өз құзыреті шегінде Одақ және ТМД жұмыс органдарының отырыстарына қатысуы.
11.5.2. ТМД-ға қатысушы мемлекеттермен тәжірибе және ақпарат алмасу, өзара мүдделілік білдірілген мәселелер бойынша консультациялар өткізу.
11.5.3. Тауарлар нарықтарының жұмыс істеу тиімділігін, айналыстағы тауарлардың қауіпсіздігін арттыру, тұтынушылардың құқықтарын хабардар ету және тиісінше қорғау мақсатында Одақтың ТМД-ға қатысушы мемлекеттермен өзара іс-қимылы.
11.6. өңірлік жетекші экономикалық бірлестіктермен жүйелі диалогты дамыту.
11.6.1. Үздік интеграциялық тәжірибелерді талдау және пайдалану.
11.6.2. Еуропалық одақпен диалог орнату:
техникалық реттеу, санитариялық және ветеринариялық шараларды қолдану, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, бәсекелестік, сауда саясатының кейбір аспектілері салаларында, сондай-ақ Одақ қызметінің басқа да бағыттары бойынша Комиссия мен Еуропалық комиссия арасындағы диалогты дамыту (Еуропалық одақтың мамандандырылған органдарымен өзара іс-қимылды қоса алғанда);
Комиссия өзара іс-қимылды ресімдеген Еуропалық одақ елдерінің үкіметтерімен, сондай-ақ Комиссиямен өзара іс-қимылды дамытуға мүдделі Еуропалық одақ елдерінің үкіметтерімен диалогты дамыту;
мүше мемлекеттер мен Одақ және Еуропалық одақ органдары өкілдерінің қатысуымен халықаралық конференциялар мен басқа да іс-шаралар өткізу.
11.6.3. Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығымен сауда-экономикалық ынтымақтастықты тереңдету:
іскерлік форумдар өткізуді және басқа да бірлескен іс-шараларды жүзеге асыруды, өзара мүдделі салаларда ақпарат пен тәжірибе алмасуды көздейтін Оңтүстік-Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығымен бірлесіп жұмыс бағдарламаларын әзірлеу.
11.6.4. Шартта айқындалған салаларда Шанхай ынтымақтастық ұйымымен диалогты дамыту:
ресми және іскер топтар өкілдерінің, сондай-ақ мүше мемлекеттер мен Шанхай ынтымақтастық ұйымы елдерінің сарапшылық қоғамдастығы өкілдерінің қатысуымен жария іс-шаралар өткізу мақсатында Ресей Федерациясы, Қазақстан Республикасы және Қырғыз Республикасының Шанхай ынтымақтастық ұйымындағы төрағалық ету алаңдарының әлеуетін пайдалану.
11.6.5. Оңтүстік Американың ортақ нарығымен (МЕРКОСУР), Тынық мұхит Альянсымен және Анды қоғамдастығымен, оның ішінде экономикалық ынтымақтастықты неғұрлым тиімді ішкі дамыту және тереңдету үшін іскер топтарға тікелей байланыстар орнатуға және тәжірибе алмасуға жәрдемдесу мақсатында бірлескен бизнес-форумдар ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты тереңдету.

11.5.1. Участие представителей Комиссии и Исполнительного комитета СНГ в пределах своей компетенции в заседаниях рабочих органов Союза и СНГ.
11.5.2. Обмен опытом и информацией с государствами - участниками СНГ, проведение консультаций по вопросам, представляющим взаимный интерес.
11.5.3. Взаимодействие Союза с государствами - участниками СНГ в целях повышения эффективности функционирования рынков товаров, безопасности обращаемых товаров, информированности и надлежащей защиты прав потребителей.
11.6. Развитие системного диалога с ведущими региональными экономическими объединениями.
11.6.1. Анализ и использование лучших интеграционных практик.
11.6.2. Установление диалога с Европейским союзом:
развитие диалога между Комиссией и Европейской комиссией (включая взаимодействие со специализированными органами Европейского союза) в сферах технического регулирования, применения санитарных и ветеринарных мер, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, конкуренции, некоторых аспектов торговой политики, а также по другим направлениям деятельности Союза;
развитие диалога с правительствами стран Европейского союза, с которыми Комиссия формализовала взаимодействие, а также с правительствами стран Европейского союза, которые проявляют заинтересованность в развитии взаимодействия с Комиссией;
проведение международных конференций и других мероприятий с участием представителей государств-членов и органов Союза и Европейского союза.
11.6.3. Углубление торгово-экономического сотрудничества с Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии:
разработка рабочих программ совместно с Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии, предполагающих проведение деловых форумов и осуществление других совместных мероприятий, обмен информацией и опытом в сферах, представляющих взаимный интерес.
11.6.4. Развитие диалога с Шанхайской организацией сотрудничества в сферах, определенных Договором:
использование потенциала площадок председательств Российской Федерации, Республики Казахстан и Кыргызской Республики в Шанхайской организации сотрудничества с целью проведения публичных мероприятий с участием представителей официальных и деловых кругов, а также экспертного сообщества государств-членов и стран Шанхайской организации сотрудничества.
11.6.5. Углубление сотрудничества с Южноамериканским общим рынком (МЕРКОСУР), Тихоокеанским альянсом и Андским сообществом, в том числе посредством организации совместных
бизнес-форумов с целью оказания      содействия деловым кругам в установлении прямых контактов и обмена опытом для более эффективного внутреннего развития и углубления экономического сотрудничества.

11.6.6. Африка одағымен өзара іс-қимылды дамыту:
инфрақұрылым және ауыл шаруашылығы, сауда, инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту, өңірлік экономикалық интеграция саласындағы өзара іс-қимылды жандандыру;
іскер топтар өкілдерінің арасында тікелей байланыстар орнатуға жәрдемдесу және тәжірибе алмасу.
11.6.7. Латын Америкасы, Азия, Африка және Таяу Шығыстың жетекші өңірлік экономикалық интеграциялық бірлестіктерімен диалог орнату.
11.7. Жаһандық экономика саласындағы халықаралық ұйымдармен және талдау орталықтарымен өзара іс-қимылды тереңдету.
11.7.1. Одақтың БҰҰ Бас Ассамблеясы жанындағы байқаушы мәртебесін алуы. Мүше мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволарымен өзара іс-қимылда БҰҰ Бас Ассамблеясы жанындағы байқаушы мәртебесін алу туралы БҰҰ-ның қарарын қабылдауға бағытталған шараларды тиісті штат саны бар өкілдікті құрмай іске асыру.
11.7.2. Одақтың БҰҰ жүйесінің өңірлік экономикалық комиссиялары мен ұйымдарында және олардың жұмыс органдарында өкілдігін қамтамасыз ету:
көлік құралдары саласындағы қағидаларды келісу үшін Дүниежүзілік форумға байқаушы ретінде Одақтың қатысу мүмкіндігін пысықтау
(WP.29 БҰҰ ЕЭК);
бірлескен іс-шаралар мен көпжақты кездесулер өткізу.
11.7.3. Комиссиямен тиісті меморандумдар шеңберінде БҰҰ-ның Еуропалық экономикалық комиссиясымен, БҰҰ-ның Азия мен Тынық мұхитқа арналған экономикалық және әлеуметтік комиссиясымен, БҰҰ-ның Латын Америкасы мен Кариб бассейніне арналған экономикалық комиссиясымен өзара іс-қимылды дамыту.
11.7.4. БҰҰ Сауда және даму жөніндегі конференциясымен ынтымақтастықты дамыту:
инклюзивті және орнықты даму, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау бағыттары бойынша өзара іс-қимыл жасау;
мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасын үйлестіру жөніндегі ұсыныстарды дайындау кезінде әлемдік тәжірибені пайдалану;
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнама және саясат мәселелері бойынша үкіметаралық сарапшылар тобының жұмысына қатысу;
бірлескен іс-шараларды, көпжақты кездесулерді, оның ішінде БҰҰ бәсекелестік жөніндегі кешенінің F секциясына сәйкес басшылық қағидаттар мен рәсімдер шеңберінде өткізуді, бірлескен талдамалық жұмыстарды жүргізуді қоса алғанда, бәсекелестік саласындағы ынтымақтастықты дамыту.
11.7.5. Дүниежүзілік кеден ұйымымен (ДКҰ) ынтымақтастықты дамыту:
Одақтың ДКҰ-ға мүше мәртебесін алуына бағытталған мүше мемлекеттермен бірлескен іс-қимылдарды жүзеге асыру;
ДКҰ-ның негіз қалаушы құжаттарына Одақтың қосылу мүмкіндігін пысықтау.
11.7.6. 2019 жылғы 7 мамырдағы Еуразиялық экономикалық комиссия мен Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы арасындағы өзара түсіністік туралы меморандум шеңберінде Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымымен ынтымақтастықты дамыту (ақпарат алмасу, іс-шараларға қатысу).

11.6.6. Развитие взаимодействия с Африканским союзом:
активизация взаимодействия в сфере инфраструктуры и сельского хозяйства, торговли, инвестиций и развития предпринимательства, региональной экономической интеграции;
содействие установлению прямых контактов между представителями деловых кругов и обмен опытом.
11.6.7. Установление диалога с ведущими региональными экономическими интеграционными объединениями Латинской Америки, Азии, Африки и Ближнего Востока.
11.7. Углубление взаимодействия с международными организациями и аналитическими центрами в сфере глобальной экономики.
11.7.1. Получение Союзом статуса наблюдателя при Генеральной Ассамблее ООН. Реализация во взаимодействии с внешнеполитическими ведомствами государств-членов мер, направленных на принятие резолюции ООН о получении статуса наблюдателя при Генеральной Ассамблее ООН без создания представительства с соответствующей штатной численностью.
11.7.2. Обеспечение представленности Союза в региональных экономических комиссиях и организациях системы ООН и их рабочих органах:
проработка возможности участия Союза в качестве наблюдателя во Всемирном форуме для согласования правил в области транспортных средств (WP.29 ЕЭК ООН);
проведение совместных мероприятий и многосторонних встреч.
11.7.3. Развитие взаимодействия с Европейской экономической комиссией ООН, Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана, Экономической комиссией ООН для Латинской Америки и Карибского бассейна в рамках соответствующих меморандумов с Комиссией.
11.7.4. Развитие сотрудничества с Конференцией ООН по торговле и развитию:
взаимодействие по направлениям инклюзивного и устойчивого развития, а также защиты прав потребителей;
использование мирового опыта при подготовке предложений по гармонизации законодательства государств-членов в сфере защиты прав потребителей;
участие в работе Межправительственной группы экспертов по вопросам законодательства и политики в сфере защиты прав потребителей;
развитие сотрудничества в сфере конкуренции, включая проведение совместных мероприятий, многосторонних встреч, в том числе в рамках Руководящих принципов и процедур в соответствии с Секцией F Комплекса по конкуренции ООН, проведение совместных аналитических работ.
11.7.5. Развитие сотрудничества с Всемирной таможенной организацией (ВТамО):
осуществление совместных с государствами-членами действий, направленных на получение Союзом статуса члена во ВТамО;
проработка возможности присоединения Союза к основополагающим документам ВТамО.
11.7.6. Развитие сотрудничества с Всемирной организацией интеллектуальной собственности в рамках Меморандума о взаимопонимании между Евразийской экономической комиссией и Всемирной организацией интеллектуальной собственности от 7 мая 2019 года (обмен информацией, участие в мероприятиях).

11.7.7. ДСҰ-мен ынтымақтастықты жандандыру:
Комиссия Кеңесі бекітетін тізбе бойынша Одақтың ДСҰ-ның жекелеген органдарында байқаушы мәртебесін алуы үшін ДСҰ Хатшылығымен және ДСҰ-ның тиісті жұмыс органдарымен өзара іс-қимыл жасау.
11.7.8. Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форуммен, Зертханаларды аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйыммен, Аккредиттеу жөніндегі еуропалық ұйыммен, Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйыммен, Халықаралық электротехникалық комиссиямен және Халықаралық заңнамалық метрология ұйымымен ынтымақтастықты қамтамасыз ету.
11.7.9. Еуропа Кеңесінің дәрілік заттардың сапасы және денсаулық сақтау жөніндегі Еуропалық директоратымен, медициналық қолдануға арналған дәрілік препараттарды тіркеуге қойылатын техникалық талаптарды үйлестіру жөніндегі халықаралық кеңеспен және Медициналық бұйымдарды реттеушілердің халықаралық форумымен ынтымақтастықты қамтамасыз ету.
11.7.10. ЭЫДҰ жаһандық форумдарының жұмысына, басқа да іс-шараларға және ЭЫДҰ құрылымдарының жұмысына қатысу:
Одақ құқығына ЭЫДҰ халықаралық стандарттарын имплементациялау және халықаралық алаңда жаһандық проблемаларды шешуге Одақ тәсілдерін ілгерілету мақсатында Комиссия мен ЭЫДҰ ынтымақтастығының ықтимал форматтарын әзірлеу және кейіннен іске асыру;
мүше мемлекеттердің ЭЫДҰ-мен өзара іс-қимылы мәселелері жөніндегі комиссия алаңында ынтымақтастығын дамыту;
ЭЫДҰ бәсекелестік жөніндегі жаһандық форумының жұмысына, басқа да іс-шараларға және ЭЫДҰ құрылымдарының бәсекелестік саласындағы жұмысына қатысу;
ЭЫДҰ бәсекелестік жөніндегі өңірлік орталығының оқыту бағдарламаларына қатысу.
11.7.11. Мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің экспортын қолдау институттарының өзара іс-қимыл форматтарын дамыту.
11.7.12. Халықаралық ұйымдармен және бірлестіктермен, оның ішінде ТМД-мен, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымымен, Еуропалық Одақпен, Оңтүстік Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығымен, Африка одағымен, сондай-ақ Халықаралық электр байланысы одағымен және т.б. цифрлық трансформациялау мәселелері бойынша өзара іс-қимыл процесін жандандыру және ресмилендіру.
11.8. Үлкен еуразиялық әріптестік идеясы шеңберінде экономикалық өзара іс-қимыл бөлігінде еуразиялық кеңістікте интеграциялық процестерді ұштастыру мәселелері бойынша үйлестірілген жұмыс жүргізу.
11.8.1. Одақты Қытайдың "Бір белдеу – бір жол" бастамасымен ұштастыру, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымымен, Оңтүстік Шығыс Азия мемлекеттерінің қауымдастығымен өзара іс-қимылды нығайту, Еуропалық Одақпен және Азия мен Еуропаның басқа да көпжақты бірлестіктері мен мемлекеттерімен диалог орнату арқылы үлкен Еуразиялық әріптестіктің интеграциялық контурын қалыптастыру орталықтарының бірі ретінде позициялау.

11.7.7. Активизация сотрудничества с ВТО:
взаимодействие с Секретариатом ВТО и соответствующими рабочими органами ВТО для получения Союзом статуса наблюдателя в отдельных органах ВТО по перечню, утверждаемому Советом Комиссии.
11.7.8. Обеспечение сотрудничества с Международным форумом по аккредитации, Международной организацией по аккредитации лабораторий, Европейской организацией по аккредитации, Международной организацией по стандартизации, Международной электротехнической комиссией и Международной организацией законодательной метрологии.
11.7.9. Обеспечение сотрудничества с Европейским директоратом по качеству лекарственных средств и здравоохранению Совета Европы, Международным советом по гармонизации технических требований к регистрации лекарственных препаратов для медицинского применения и Международным форумом регуляторов медицинских изделий.
11.7.10. Участие в работе глобальных форумов ОЭСР, в других мероприятиях и в работе структур ОЭСР:
выработка и последующая реализация возможных форматов сотрудничества Комиссии и ОЭСР в целях имплементации международных стандартов ОЭСР в право Союза и продвижения подходов Союза к решению глобальных проблем на международной площадке;
развитие сотрудничества государств-членов на площадке Комиссии по вопросам их взаимодействия с ОЭСР;
участие в работе Глобального форума по конкуренции ОЭСР, в других мероприятиях и в работе структур ОЭСР в сфере конкуренции;
участие в обучающих программах Регионального центра по конкуренции ОЭСР.
11.7.11. Развитие форматов взаимодействия институтов поддержки экспорта государств-членов и третьих стран.
11.7.12. Активизация и формализация процесса взаимодействия по вопросам цифровой трансформации с международными организациями и объединениями, в том числе с СНГ, Шанхайской организацией сотрудничества, Европейским союзом, Ассоциацией государств Юго- Восточной Азии, Африканским союзом, а также с Международным союзом электросвязи и др.
11.8. Проведение скоординированной работы по вопросам сопряжения интеграционных процессов на евразийском пространстве в части экономического взаимодействия в рамках идеи Большого Евразийского партнерства.
11.8.1. Позиционирование Союза как одного из центров формирования интеграционного контура Большого Евразийского партнерства путем сопряжения с китайской инициативой "Один пояс - один путь", укрепления взаимодействия с Шанхайской организацией сотрудничества, Ассоциацией государств Юго-Восточной Азии, установления диалога с Европейским союзом и другими многосторонними объединениями и государствами Азии и Европы.

11.8.2. Одақты Қытайдың "Бір белдеу – бір жол" бастамасымен ұштастыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасын") әзірлеу және қабылдау, оны мүше мемлекеттер мен Қытай Халық Республикасымен келісу және жұмыс жоспары ретінде бекіту.
11.8.3. 2018 жылғы 17 мамырдағы бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Қытай Халық Республикасы арасындағы Сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімде көзделген Одақ пен Қытай Халық Республикасы арасындағы ынтымақтастық жөніндегі бірлескен комиссияның жұмыс істеуін қамтамасыз ету. Осы комиссия шеңберінде сауданы реттеу саласындағы салалық ынтымақтастық және өзара іс-қимыл жөніндегі кіші комитеттер құру.
11.8.4. 2018 жылғы 17 мамырдағы бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Қытай Халық Республикасы арасындағы Сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімде көзделген салалық ынтымақтастықтың күн тәртібін іске асыру.
11.8.5. Одақ пен Қытайдың "Бір белдеу – бір жол" бастамасының Үлкен Еуразиялық әріптестікті қалыптастырудың негізгі элементі ретіндегі ұштасуын назарға ала отырып, Одақтың "Бір белдеу – бір жол" бастамасын ұштастыруға тәсілдерін үйлестірудің тұрақты жұмыс істейтін механизмін құру.
11.8.6. 2018 жылғы 17 мамырдағы бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Қытай Халық Республикасы арасындағы Сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімді іске асыру нәтижелерінің бірі ретінде Одақтың Қытайдың "Бір белдеу – бір жол" бастамасымен ұштасуы шеңберінде іске асырылатын және іске асырылуы жоспарланатын салалық ынтымақтастықтың басым жобаларының (интеграциялық жобалардың деректер банкі) тізбесін қалыптастыру және жүргізу. Көрсетілген деректер банкіне екі және одан да көп мүше мемлекеттердің Қытай Халық Республикасымен жобалары және осы мүше мемлекеттің Комиссияға тиісті өтініші жіберілген кезде бір мүше мемлекеттің Қытай Халық Республикасымен екіжақты жобалары енгізіледі.

11.8.2. Разработка и принятие плана мероприятий ("дорожной карты") по сопряжению Союза с китайской инициативой "Один пояс - один путь", его согласование государствами-членами и Китайской Народной Республикой и утверждение в качестве рабочего плана.
11.8.3. Обеспечение функционирования Совместной комиссии по сотрудничеству между Союзом и Китайской Народной Республикой, предусмотренной Соглашением о торгово-экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, от 17 мая 2018 года. Создание в рамках этой комиссии подкомитетов по отраслевому сотрудничеству и взаимодействию в сфере регулирования торговли.
11.8.4. Реализация предусмотренной Соглашением о торгово- экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, от 17 мая 2018 года повестки отраслевого сотрудничества.
11.8.5. Создание постоянно действующего механизма координации подходов Союза к сопряжению с китайской инициативой "Один пояс - один путь", принимая во внимание сопряжение Союза и китайской инициативы "Один пояс - один путь" как ключевой элемент формирования Большого Евразийского партнерства.
11.8.6. Формирование и ведение перечня имеющих интеграционную направленность и отвечающих задачам укрепления Союза приоритетных проектов отраслевого сотрудничества (банка данных интеграционных проектов), реализуемых и планируемых к реализации в рамках сопряжения Союза с китайской инициативой "Один пояс - один путь", как одного из результатов реализации Соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, от 17 мая 2018 года. В указанный банк данных включаются проекты двух и более государств-членов с Китайской Народной Республикой и двусторонние проекты одного государства-члена с Китайской Народной Республикой при направлении соответствующего обращения этого государства-члена в Комиссию.