Сауда базарларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2003 жылғы 5 ақпан N 131. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 2 қазандағы № 633 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.10.2020 № 633 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Yкiметiнiң 25.02.2016 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2-7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Yкiметiнiң 25.02.2016 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қосымшаға сәйкес Сауда рыноктарының қызметiн ұйымдастыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкiмдерi 2003 жылдың 1 желтоқсанына дейiн жұмыс iстеп тұрған сауда рыноктарының қызметiн жоғарыда аталған Ережеге сәйкес келтiрсiн.
3. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнің
2003 жылғы 5 ақпандағы
№ 131 қаулысымен
бекiтiлген
Сауда базарларының қызметiн ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Yкiметiнiң 25.02.2016 № 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сауда базарларының қызметiн ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң) iске асыру мақсатында "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс), Қазақстан Республикасының "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы, "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы заңдарына сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан сауда базарларының қызметiн ұйымдастыру тәртібiн айқындайды.
Осы Қағидалар сауда базарының барлық субъектiлерiне қолданылады.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер қолданылады:
1) автодүкен – сауда жабдығымен жарақталған мамандандырылған автокөлiк құралы (тауарларды автодүкендер арқылы өткізген кезде мамандандырылған көлік құралы техникалық тұрғыдан жарамды болуға тиіс);

Об утверждении Правил организации деятельности торговых рынков
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2003 года N 131. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № 633 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.10.2020 № 633 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с постановление Правительства РК от 25.02.2016 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-7 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 25.02.2016 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила организации деятельности торговых рынков (далее - Правила) согласно приложению.
2. Акимам областей и городов Астана и Алматы до 1 декабря 2003 года привести деятельность действующих торговых рынков в соответствие с вышеназванными Правилами.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 февраля 2003 года N 131
Правила организации деятельности торговых рынков
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 25.02.2016 № 111 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности торговых рынков (далее – Правила) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон), в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), законами Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей", от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", и определяют порядок организации деятельности торговых рынков, расположенных на территории Республики Казахстан.
Настоящие Правила распространяются на всех субъектов торгового рынка.
2. В настоящих Правилах применяются следующие термины:
1) автолавка – оснащенное торговым оборудованием специализированное автотранспортное средство (при реализации товаров через автолавки специализированное транспортное средство должно быть технически исправным);

2) автомат – тауарларды сатуға арналған автоматтандырылған құрылғы;
3) базар әкiмшiлiгi – базар қызметiн тiкелей басқару үшiн базардың меншiк иесi (иегерi) құрған басқару аппараты;
4) бөлшек базар – қызмет көрсетудi және тұтынушылардың тiкелей өздерiне, тұрмыстық және отбасылық пайдалануына арналған тұтыну мақсатындағы тауарларды даналап немесе шамалы мөлшерде сатып алу-сату жүзеге асырылатын базар;
5) бөлшек сауда – сатып алушыға жеке, отбасылық, үй iшiнде немесе кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес өзге де пайдалануға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет;
6) дүкен – сауда, қосалқы, әкiмшiлiк-тұрмыстық үй-жайлармен, сондай-ақ тауарларды қабылдауға, сақтауға және сатуға дайындауға арналған үй-жайлармен қамтамасыз етiлген, күрделi стационарлық құрылыс немесе оның бiр бөлiгi;
7) дүңгiршек – бір немесе бірнеше сауда орнына есептелген, азық-түлік тауарларын сақтауға арналған сауда залы мен үй-жайлары жоқ, сауда жабдығымен жарақталған, тасымалданатын күрделi емес құрылыс;
8) жылжымалы сөре – арнайы белгіленген орынға орналастырылатын, сауда орнын білдіретін тасымалданатын уақытша құрылыс (конструкция);
9) коммуналдық базар – жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылатын, тұтынушылардың тiкелей өздерiне, тұрмыстық және отбасылық пайдалануына арналған азық-түлік тауарларын басымдықпен сатып алу-сату жүзеге асырылатын сауда базары;
10) көтерме базар – одан әрі өткiзу немесе өндiрiсте пайдалану мақсатында тауарларды партиялармен (көп мөлшерде) сатып алу-сату жүзеге асырылатын базар;
11) көтерме сауда – кейiннен сатуға немесе жеке, отбасылық, үй-iшiлiк және осындай өзге де пайдалануға байланысты емес өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткізу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет;
12) сауда базарының меншiк иесi (иегерi) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететiн, сауда қызметiн жүзеге асыру үшiн сауда орындарын беретін және басқа да қызмет түрлерiн көрсететін базардың мүлкiн иеленетін, пайдаланатын, оның ішінде меншік құқығында пайдаланатын дара кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға;
13) сауда базары – аумақта шаруашылық қызмет ету, басқару және күзет функциялары орталықтандырылған, тұрақты негізде жұмыс істейтін және өз аумағының шекарасы шегінде автокөлік құралдарын қою үшін алаңмен қамтамасыз етілген, сондай-ақ санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға, өрт қауіпсіздігі, сәулет-құрылыс талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де талаптарға сәйкес келетін сауда қызметіне арналған оқшауланған мүліктік кешен;

2) автомат – автоматизированное устройство, предназначенное для продажи товаров;
3) администрация рынка – аппарат управления, созданный собственником (владельцем) рынка для непосредственного управления его деятельностью;
4) розничный рынок – рынок, на котором осуществляются оказание услуг и купля-продажа товаров потребительского назначения поштучно или небольшими количествами непосредственно потребителю для личного, бытового и семейного пользования;
5) розничная торговля – предпринимательская деятельность по продаже покупателю товаров, предназначенных для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью;
6) магазин – капитальное стационарное строение или его часть, обеспеченные торговыми, подсобными, административно-бытовыми помещениями, а также помещениями для приема, хранения и подготовки товаров к продаже;
7) киоск – некапитальное переносное сооружение, оснащенное торговым оборудованием, не имеющее торгового зала и помещений для хранения продовольственных товаров, рассчитанное на одно или несколько торговых мест;
8) выносной прилавок – переносное временное сооружение (конструкция), представляющее собой торговое место, располагаемое на специально определенном месте;
9) коммунальный рынок – торговый рынок, создаваемый по решению местных исполнительных органов, на котором осуществляется купля-продажа преимущественно продовольственных товаров непосредственно потребителю для личного, бытового и семейного пользования;
10) оптовый рынок – рынок, на котором осуществляется купля-продажа товаров партиями (в большом количестве) с целью дальнейшей реализации или использования в производстве;
11) оптовая торговля – предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием;
12) собственник (владелец) торгового рынка – индивидуальный предприниматель и (или) юридическое лицо, владеющий, пользующийся, в том числе на праве собственности, имуществом рынка, который предоставляет торговые места и оказывает другие виды услуг для осуществления торговой деятельности, действующий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) торговый рынок – обособленный имущественный комплекс, предназначенный для торговой деятельности, с централизацией функций хозяйственного обслуживания территории, управления и охраны, действующий на постоянной основе и обеспеченный площадкой для стоянки автотранспортных средств в пределах границ своей территории, а также соответствующий санитарно-эпидемиологическим требованиям, требованиям пожарной безопасности, архитектурно-строительным и иным требованиям в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

14) сауда қызметi – жеке және заңды тұлғалардың тауарларды сатып алу-сатуды жүзеге асыруға бағытталған кәсiпкерлiк қызметi;
15) сауда қызметiнiң субъектiсi – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сауда қызметiн жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
16) сауда керек-жарағы – сауда қызметiн жүзеге асыруға арналған заттар;
17) сауда объектiсi – құрал-жабдықпен арнайы жарақтандырылған, тауарлар сату кезiнде тауарларды қоюға, көрсетуге, сатып алушыларға қызмет етуге және сатып алушылармен ақшалай есеп айырысуға арналған және пайдаланылатын ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi, құрылыс немесе құрылыстың бiр бөлiгi, сауда базары, автоматтандырылған құрылғы немесе көлiк құралы;
18) сауда орны – тауарлар сату кезінде тауарларды қоюға, көрсетуге, сатып алушыларға қызмет етуге және сатып алушылармен ақшалай есеп айырысуға арналған және пайдаланылатын құрал-жабдықпен жарақтандырылған орын;
19) сауда шағын базары (бұдан әрi – шағын базар) – сауда орындарының саны 25-тен аспайтын, тауарларды зауыттық орамда (ыдыста) даналап, ауылшаруашылық өнімін, сондай-ақ арнайы сақтау жағдайларын талап етпейтiн тауарларды сатуға арналған базар;
20) стационарлық емес сауда объектісі – инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылуының (технологиялық біріктірілуінің) болуына немесе болмауына қарамастан, жермен берік байланысы жоқ уақытша құрылыс немесе уақытша конструкция, оның ішінде автоматтандырылған құрылғы немесе көлiк құралы;
21) стационарлық сауда объектісі – жермен берік байланысқан және инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылған (технологиялық біріктірілген) ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай), құрылыс немесе құрылыстың бiр бөлiгі (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй жай);
22) тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi;
23) тауарлар тобы – функциялық мақсатында ұқсастығы бар тауарлар жиынтығы;
24) халықтың декреттелген тобы – халыққа қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін және айналасындағы адамдарға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыруда барынша қауіп төндіретін адамдар;
25) шатыр (павильон) – құрастырмалы-жинамалы конструкциялардан, бір немесе бірнеше сауда орындары үшін сауда жабдықтарымен жарақтандырылған сауда қорына арналған алаңы бар және арнайы белгіленген орынға орналастырылатын, жеңiл құрылатын құрылыс.

14) торговая деятельность – предпринимательская деятельность физических и юридических лиц, направленная на осуществление купли-продажи товаров;
15) субъект торговой деятельности – физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, торговую деятельность;
16) торговый инвентарь – предметы, предназначенные для осуществления торговой деятельности;
17) торговый объект – здание или часть здания, сооружение или часть сооружения, торговый рынок, автоматизированное устройство или транспортное средство, специально оснащенные оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров;
18) торговое место – место, оснащенное оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров;
19) торговый мини-рынок (далее – мини-рынок) – рынок, количество торговых мест которого не превышает 25, предназначенный для продажи товаров штучно в заводской упаковке (таре), сельскохозяйственной продукции, а также товаров, не требующих специальных условий хранения товаров;
20) нестационарный торговый объект – временное сооружение или временная конструкция, не прочно связанные с землей вне зависимости от наличия или отсутствия подключения (технологического присоединения) к сетям инженерно-технического обеспечения, в том числе автоматизированное устройство или транспортное средство;
21) стационарный торговый объект – здание или часть здания (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), сооружение или часть сооружения (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), прочно связанные с землей и подключенные (технологически присоединенные) к сетям инженерно-технического обеспечения;
22) товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена;
23) класс товаров – совокупность товаров, имеющих аналогичное функциональное назначение;
24) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания населения и представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих людей инфекционными и паразитарными заболеваниями;
25) палатка (павильон) – легко возводимое строение из сборно-разборных конструкций, оснащенное торговым оборудованием для одного или нескольких торговых мест, имеющее площадь для торгового запаса и располагаемое на специально определенном месте.

3. Базарда тауарларды көтерме және бөлшек сату түрiндегі сауданы, сондай-ақ қызметтер көрсетуді базар аумақтарында орналасқан стационарлық және стационарлық емес сауда объектілері арқылы сауда қызметі субъектілері жүзеге асырады.
4. Сауда базарларын жобалау, салу және реконструкциялау сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қолданыстағы мемлекеттік нормативтерде көзделген талаптарға сәйкес және өз құзыретi шегiнде белгiленген тәртiппен тиiстi органдармен келiсiлген жобалар бойынша жүргiзiледi.
Объектіні қабылдаудың бекітілген актісі болмаса, базарды пайдалануға жол берілмейді.
5. Тауарлық-салалық белгiсi бойынша сауда базарының аумағын мамандандыруды және аймақтарға бөлуді, сондай-ақ базарда жүзеге асырылатын мәмілелердiң көлемi мен сипатына байланысты базардың түрін қолданыстағы нормативтерге сәйкес базар әкiмшiлiгi айқындайды.
6. Базарлар:
1) тауарлық мамандануы бойынша:
азық-түлiк тауарларын өткiзу бойынша – азық-түлiк;
өнеркәсiп тауарларын, тұрмыстық техниканы және тағы басқаларды өткізу бойынша – азық-түлiк емес;
2) өткізетін тауарларына байланысты:
мамандандырылған;
әмбебап;
3) мәмiлелердiң көлемi мен оларды жүзеге асыру тәсiлдерi бойынша:
бөлшек;
көтерме болып жiктеледi.
7-тармақ 01.01.2020 дейін қолданыста болды – ҚР Yкiметiнiң 25.02.2016 № 111 қаулысымен.
8. Әмбебап сауда базары сауда орындары әртүрлі топтағы тауарларды сатуды жүзеге асыруға арналған сауда базары болып табылады:
1) астананың, республикалық маңызы бар қаланың және облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы сауда базары, автодүкендерді қоспағанда, ішінде стационарлық емес сауда объектілері орналастыруға болатын бір және одан да көп стационарлық сауда объектілерінен тұрады;
2) аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың аумағындағы сауда базары стационарлық және (немесе) стационарлық емес сауда объектілерінен тұрады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Yкiметiнiң (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) 25.02.2016 № 111 қаулысымен.
9. Мамандандырылған сауда базары тауарлардың жалпы санының жетпіс және одан да көп пайызы бір топтағы тауарларды сатуды жүзеге асыруға арналған сауда базары болып табылады.
Мамандандырылған сауда базары стационарлық және (немесе) стационарлық емес сауда объектілерін білдіреді.
10. Сауда базарларының жұмыс режимiн базарлардың әкiмшілiгi белгілейдi.
2. Базар аумақтарын ұстауға, жабдықтауға және жарақтандыруға қойылатын талаптар
11. Базарды ұйымдастыру кезiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бекітілген "Тамақ өнімдерінің көтерме және бөлшек сауда объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының (бұдан әрі – санитариялық қағидалар), өрт қауіпсіздігі, сәулет, құрылыс, ветеринариялық, экологиялық және басқа да талаптар сақталуы тиiс.

3. Торговля в виде оптовой и розничной продажи товаров, а также оказание услуг на рынке осуществляются субъектами торговой деятельности через стационарные и нестационарные торговые объекты, расположенные на территории рынка.
4. Проектирование, строительство и реконструкция торговых рынков производятся в соответствии с требованиями, предусмотренными действующими государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, и по проектам, согласованным в установленном порядке с соответствующими органами в пределах их компетенции.
Эксплуатация рынка без утвержденного акта приемки объекта не допускается.
5. Специализация и зонирование территории торгового рынка по товарно-отраслевому признаку, а также тип рынка в зависимости от объема и характера осуществляемых на рынке сделок определяются администрацией рынка в соответствии с действующими нормативами.
6. Рынки классифицируются:
1) по товарной специализации:
продовольственные – по реализации продовольственных товаров;
непродовольственные – по реализации промышленных товаров, бытовой техники и другие;
2) в зависимости от реализуемых товаров:
специализированные;
универсальные;
3) по объемам сделок и способам их осуществления:
розничные;
оптовые.
7. Действовал до 01.01.2020 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.02.2016 № 111.
8. Универсальный торговый рынок является торговым рынком, на котором торговые места предназначены для осуществления продажи товаров разного класса:
1) на территории столицы, города республиканского значения и города областного значения торговый рынок состоит из одного и более стационарных торговых объектов, внутри которых могут располагаться нестационарные торговые объекты, за исключением автолавок;
2) на территории города районного значения, поселка, села торговый рынок состоит из стационарных и (или) нестационарных торговых объектов.
9. Специализированный торговый рынок является торговым рынком, на котором семьдесят и более процентов товаров от их общего количества предназначены для осуществления продажи товаров одного класса.
Специализированный торговый рынок представляет собой стационарные и (или) нестационарные торговые объекты.
10. Режим работы торговых рынков устанавливается администрацией рынков.
2. Требования к содержанию территории, оборудованию и оснащению рынка
11. При организации рынка должны быть соблюдены требования санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам оптовой и розничной торговли пищевой продукцией", утвержденных уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – санитарные правила), пожарной безопасности, архитектурные, строительные, ветеринарные, экологические и другие требования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

12. Базар аумағында орналасқан құрылыстар да қауiпсiздiк техникасы, ветеринариялық, санитариялық-эпидемиологиялық, өрт қауіпсіздігі қағидаларына, құрылыс нормалары мен қағидаларына, сондай-ақ тиiстi бейiндегi (үлгідегі) объектiлер үшiн белгiленген басқа да талаптарға сай келуге тиiс.
13. Базар аумағында құрылыстар мен жабдықты орналастыру тұтынушылардың сауда орындарына еркiн келуiн, өрт қауiпсiздiгi талаптарының сақталуын және авариялық немесе төтенше жағдайларда адамдар мен материалдық құндылықтарды шұғыл эвакуациялау мүмкiндiгiн қамтамасыз етуі тиiс.
14. Базардың санитариялық жай-күйi санитариялық қағидалар талаптарына сәйкес болуға тиiс.
15. Сауда базарларында:
1) орналастыру схемасына сәйкес сауда орындары, әкімшілік-тұрмыстық, қойма үй-жайлары және жалпы пайдаланылатын орындар жабдықталуға;
2) шолуға арналған қолжетімді орындар жабдықталуға тиіс, онда:
сауда базарында сауда орындарын орналастыру схемасын қамтитын ақпарат;
авариялық немесе төтенше жағдайлар туындаған кезде эвакуациялау схемасы;
өрт шыққан кезде адамдарды қауіпсіз аймаққа қауіпсіз эвакуациялауды жүргізу, өртке қарсы қызметті шақыру және өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейін өртті сөндіруді ұйымдастыру жөніндегі ұйым қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібін қамтитын эвакуация жоспары;
сауда орындарын жалға беру (пайдалану) тәртібі мен шарттары туралы ақпарат, оның ішінде осы Қағидалардың 20-тармағының 12) тармақшасына сәйкес базарларда жеңiлдiктерi бар тұлғалардың тiзбесi;
бос сауда орындарының болуы-болмауы туралы ақпарат;
сауда орындарын жалға беру (пайдалану) жөніндегі келіссөздерді жүргізуге уәкілетті тұлғаның байланыс (телефон нөмірі және (немесе) электрондық мекенжайы) деректері;
Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында көзделген ақпарат;
бақылау өлшеу құралдарының, пiкiрлер мен ұсыныстар кітабының орналасқан орны;
базар жұмысына қатысты мәселелер туындаған жағдайда жүгіну қажет базар әкiмшiлігі, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері, ветеринария және өсiмдiктер карантинi жөнiндегi органдар iшкi iстер бөлiмi телефондарының нөмiрлерi;
санитариялық-ветеринариялық сараптама жүргiзу үшiн азық-түлік тауарларынан алынатын iрiктеу нормалары (мұндай ақпараттың ет және жемiс-көкөнiс павильондарында орналасуы мiндеттi) орналастырылады.
Коммуналдық базарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 145 қаулысымен бекітілген әлеуметтiк маңызы бар азық-түлiк тауарларының тiзбесiне сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының ағымдағы бөлшек бағалары туралы ақпараттық стендтер орнатылады. Сондай-ақ мұндай ақпараттық стендте өзге де азық-түлік тауарларының ағымдағы бөлшек бағалары туралы ақпарат қамтылуы мүмкін.
Базар аумағы сауда қатарларына (жемiс-көкөнiс, ет, сүт, тұрмыстық тауарлар, киiм, аяқ киiм және т.б.), қоғамдық тамақтану объектілеріне, бақылау өлшеу құралдарына, автобус аялдамаларына, шығуға және т.б. бағыттар сiлтемелерімен жарақтандырылады.
Базар қажеттi сауда керек-жарағымен, жабдықпен, оның iшiнде "Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қолдануға жол берiлген бақылау өлшеу құралдарымен жарақтандырылады.
Әрбiр азық-түлік сауда залында өлшеу бақылау құралдары орнатылады.

12. Сооружения, расположенные на территории рынка, также должны отвечать правилам техники безопасности, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим, пожарной безопасности, строительным нормам и правилам, а также другим требованиям, установленным для объектов соответствующего профиля (типа).
13. Размещение сооружений и оборудования на территории рынка должно обеспечивать потребителям свободный доступ к местам торговли, соблюдение требований пожарной безопасности и возможность экстренной эвакуации людей и материальных ценностей в случаях аварийных или чрезвычайных ситуаций.
14. Санитарное состояние рынка должно соответствовать требованиям санитарных правил.
15. На торговых рынках должны быть:
1) оборудованы торговые места в соответствии со схемой их размещения, административно-бытовые, складские помещения и места общего пользования;
2) оборудованы доступные для обозрения места, на которых размещаются:
информация, содержащая схему размещения на торговом рынке торговых мест;
схема эвакуации при возникновении аварийных или чрезвычайных ситуаций;
план эвакуации людей при возникновении пожара, содержащий порядок действий работников организации по проведению безопасной эвакуации людей в безопасную зону, вызову противопожарной службы и организации тушения пожара до прибытия пожарных подразделений;
информация о порядке и условиях предоставления торговых мест в аренду (пользование), в том числе перечень лиц, имеющих льготы на рынке в соответствии с подпунктом 12) пункта 20 настоящих Правил;
информация о наличии свободных торговых мест;
контактные данные (номер телефона и (или) электронный адрес) лица, уполномоченного вести переговоры по предоставлению торговых мест в аренду (пользование);
информация, предусмотренная законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей;
местонахождение контрольных средств измерения, книги отзывов и предложений;
номера телефонов администрации рынка, территориальных подразделений государственных органов, в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, органов по ветеринарии и карантину растений, отдела внутренних дел, куда необходимо обращаться в случае возникновения вопросов относительно работы рынка;
нормы выборки продовольственных товаров для проведения санитарно-ветеринарной экспертизы (размещение такой информации в мясных и плодоовощных павильонах обязательно).
На коммунальном рынке располагаются информационные стенды о текущих розничных ценах на социально значимые продовольственные товары согласно перечню социально значимых продовольственных товаров, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 145. Также такой информационный стенд может содержать информацию о текущих розничных ценах на иные продовольственные товары.
Территория рынка оснащается указателями направлений к торговым рядам (плодово-овощным, мясным, молочным, бытовых товаров, одежды, обуви и другим), объектам общественного питания, контрольным средствам измерения, автобусным остановкам, выходам и другим.
Рынок оснащается необходимым торговым инвентарем, оборудованием, в том числе контрольными средствами измерения, допущенными к применению в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
В каждом продовольственном торговом зале устанавливаются контрольные средства измерений.

16. Базар аумағында қоғамдық тамақтану, сауда, халыққа тұрмыстық қызметтер көрсету және әлеуметтік мақсаттағы объектiлерді орналастыру және жабдықтау санитариялық қағидалардың талаптарын сақтай отырып және Кодекстің 21-1-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
17. Азық-түлiк емес сауда залдарында заттарды (киiм, аяқ киiм) сату кезiнде оларды өлшеп, киiп көру үшiн жағдай жасалуы, ал ақаусыздығын тексерудi талап ететiн күрделi-техникалық және басқа да тауарлар үшiн – оны өткiзуге арналған жағдай жасалуға тиiс.
18. Базар аумағындағы сумен жабдықтау және су бұру санитариялық қағидалар талаптарына сай болуға тиiс.
19. Базарда тамақ және ауыл шаруашылығы өнімдерін, азық-түлік шикізатын, тауарларды сақтау және өткiзу санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Базар әкімшiлiгінiң жұмысын ұйымдастыру
20. Базар әкiмшiлігі:
1) Қазақстан Республикасының сауда қызметiн регламенттейтін қолданыстағы заңнамасына, осы Қағидаларға және базар субъектiлерiнiң өзара қатынастарының iшкі тәртiбiн айқындайтын базар регламентiне сәйкес базардың қалыпты жұмыс iстеуi және оның жұмысын ұйымдастыру үшін қажеттi жағдайларды қамтамасыз етедi;
2) базардың регламентiн әзiрлейдi, онда мiндеттi түрде:
жұмыс режимi және базарға сауда қызметi субъектiлерінің, сатып алушылардың және базар әкімшілігі қызметкерлерінің келу тәртібi;
базар ұсынатын қосымша қызметтер тiзбесi;
сауда қызметiнiң субъектiлеріне сауда орындарын беру тәртiбi, олардың сипаттамасы, жалға алу шарттары көрсетiледі;
3) базар аумағын уақтылы тазалауды және абаттандыруды қамтамасыз етедi;
4) базарда ай сайын кестеге сәйкес санитариялық күн өткiзедi;
5) базардың мамандануына байланысты энергиямен, сумен, жылумен жабдықтау бөлiгiнде базар аумағындағы сауда объектiлерi мен орындарына сервистік қызмет көрсетудi, сондай-ақ пайдалану шарттарына және оларға белгiленген талаптар мен санитариялық қағидаларға сәйкес келетін сауда керек-жарағының және бақылау таразыларының болуын қамтамасыз етедi;
6) қоғамдық тәртiптi, өрт қауiпсiздiгін сақтау, қарауылдық күзет ұйымдастыру және базарды абаттандыру бойынша iс-шараларды өткiзу бойынша шаралар қабылдайды;
7) осы Қағидаларға, құрылыс нормалары мен қағидаларына, санитариялық қағидаларға, өрт қауiпсiздiгi қағидаларына, экологиялық қағидаларға және қолданыстағы заңнамаға сәйкес басқа да талаптарға сәйкес базар жұмысын ұйымдастырады;
8) базар аумағына кiреберiске базардың түрін, мамандануын, атауын, жұмыс режимiн көрсете отырып маңдайша (мемлекеттiк және орыс тілдерiнде) орнатады;

16. Устройство и оборудование на территории рынка объектов общественного питания, торговли, бытового обслуживания населения и социального назначения производятся с соблюдением требований санитарных правил и в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 21-1 Кодекса.
17. В непродовольственных торговых залах при продаже вещей (одежда, обувь) должны быть созданы условия для их примерки, а для сложно-технических и других товаров, требующих проверки исправности, – условия для ее проведения.
18. На территории рынка водоснабжение и водоотведение должны отвечать требованиям санитарных правил.
19. Хранение и реализация на рынке пищевой и сельскохозяйственной продукции, продовольственного сырья, товаров осуществляются в соответствии с требованиями санитарных правил.
3. Организация работы администрации рынка
20. Администрация рынка:
1) обеспечивает необходимые условия для нормального функционирования рынка и организацию его работы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, регламентирующим торговую деятельность, настоящими Правилами и регламентом рынка, который определяет внутренний порядок взаимоотношений субъектов рынка;
2) разрабатывает регламент рынка, в котором в обязательном порядке указываются:
режим работы и порядок доступа на рынок субъектов торговой деятельности, покупателей и работников администрации рынка;
перечень дополнительных услуг, предоставляемых рынком;
порядок предоставления субъектам торговой деятельности торговых мест, их характеристика, условия аренды;
3) обеспечивает своевременную уборку и благоустройство территории рынка;
4) проводит ежемесячно в соответствии с графиком санитарный день на рынке;
5) обеспечивает сервисное обслуживание объектов и мест торговли на территории рынка в части энерго-, водо-, теплоснабжения, а также наличие торгового инвентаря и контрольных весов, соответствующих условиям эксплуатации и установленным к ним требованиям и санитарным правилам, в зависимости от специализации рынка;
6) принимает меры по поддержанию общественного порядка, пожарной безопасности, организации сторожевой охраны и проведению мероприятий по благоустройству рынка;
7) организует работу рынка в соответствии с настоящими Правилами, строительными нормами и правилами, санитарными правилами, правилами пожарной безопасности, экологическими и другими требованиями в соответствии с действующим законодательством;
8) устанавливает при входе на территорию рынка вывески (на государственном и русском языках) с указанием типа рынка, специализации, названия, режима работы;

9) мынадай нормативтiк құқықтық актілер:
"Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Сауда қызметiн реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
"Өлшем бiрлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
осы Сауда базарларының қызметiн ұйымдастыру қағидалары;
санитариялық қағидалар болуға тиiс.
Қажеттілiк туындаған жағдайда аталған нормативтiк құқықтық актілер сауда базарының барлық субъектiлерiне танысу үшiн беріледі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, базар көрсететін қызметтер үшін төлем мөлшерлемесін (сауда орындары мен үй-жайларды жалға алу, сондай-ақ басқа да қосымша көрсетілетін қызметтер) дербес белгiлейдi;
11) Заңға сәйкес сауда объектілерін, сауда объектілеріндегі, оның ішінде сауда базарларындағы сауда орындарын жалға бергенде (пайдаланғанда) жалдау (пайдалану) шарттарын жасауға міндетті (күнтізбелік ай шегінде үш күннен астам мерзімге шарт жасаған кезде – жазбаша түрде);
12) базар көрсететiн қызметтер бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына жеңілдiктер беру туралы шешiмді дербес қабылдайды (бұл ретте жеңілдiктер беру туралы хабарландыру мен тиiстi жеңiлдiктерi бар тұлғалардың тiзбесi жалпыға қолжетiмдi жерде орналастырылады);
13) шарт негізінде құқықтық тәртіпті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік емес ұйымдарға, ветеринариялық қадағалау органдарына тұрақты бекеттер орналастыру үшін қызметтік үй-жайлар береді;
14) сауда қызметінің субъектілерi үшiн ақылы қызметтер (тоңазытқыштарда, қоймаларда және басқа да қойма үй-жайларында тауарларды, өнiмдi, сондай-ақ сатушылардың жеке заттарын сақтау; ет шабу; жүктерді сауда орындарына тасу; автотұрақтарды пайдалану; радио арқылы хабарландырулар және басқалар) ұсынады.
21. Сауда базарының меншік иесі (иегерi) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық міндеттемені орындайды.
22. Базардың техникалық персоналы сауда базары аумағында шаруашылық қызметтi санитариялық киiм киіп жүзеге асырады, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтайды.
23. Коммуналдық базардың әкімшілігі облыстың, қаланың, ауданның жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша апта сайынғы негізде коммуналдық базарда сатылатын азық-түлік тауарларына ұсынылатын бөлшек бағаны белгілейді.
24. Коммуналдық базардың әкімшілігі облыстың, қаланың, ауданның жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша жыл сайынғы негізде тоқсанына бір реттен жиілетпей түзету мүмкіндігімен көрсетілетін қызметтердің барлық түрлері бойынша (сауда алаңдарын жалға беру, тауарларды сақтау, қоймаға қою, сұрыптау және буып-түю, сондай-ақ жүк және жеңіл автокөліктің кіруі және тұрағы) тіркелген тарифтерді белгілейді.

9) должна иметь в наличии следующие нормативные правовые акты:
Закон Республики Казахстан "О защите прав потребителей";
Закон Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
Закон Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений";
настоящие Правила организации деятельности торговых рынков;
санитарные правила.
При возникновении необходимости перечисленные нормативные правовые акты представляются для ознакомления всем субъектам торгового рынка;
10) самостоятельно устанавливает ставки платы за услуги, оказываемые рынком (аренда торговых мест и помещений, а также другие дополнительные услуги), за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) обязана заключать договора аренды (пользования) при предоставлении в аренду (пользование) торговых объектов, торговых мест в торговых объектах, в том числе на торговых рынках, в соответствии с Законом (при заключении договора на срок более трех дней в пределах календарного месяца – в письменном виде);
12) самостоятельно принимает решения о предоставлении льгот отдельным категориям граждан по услугам, оказываемым рынком (при этом объявление о предоставлении льгот и перечень лиц, имеющих соответствующие льготы, размещаются в общедоступном месте);
13) на договорной основе предоставляет служебные помещения для размещения постоянных пунктов негосударственным организациям, осуществляющим деятельность по охране правопорядка и пожарной безопасности, органам ветнадзора;
14) предоставляет платные услуги для субъектов торговой деятельности (хранение в холодильниках, хранилищах и других складских помещениях товаров, продукции, а также личных вещей торгующих; разруб мяса; перевозка грузов к местам торговли; пользование автостоянками; объявления по радио и другие).
21. Собственник (владелец) торгового рынка исполняет налоговое обязательство в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
22. Технический персонал рынка осуществляет хозяйственную деятельность на территории торгового рынка в санитарной одежде, а также соблюдает санитарно-гигиенические требования.
23. Администрацией коммунального рынка по согласованию с местными исполнительными органами области, города, района на еженедельной основе устанавливаются рекомендуемые розничные цены на продовольственные товары, реализуемые на коммунальном рынке.
24. Администрацией коммунального рынка по согласованию с местными исполнительными органами области, города, района на ежегодной основе устанавливаются фиксированные тарифы по всем видам предоставляемых услуг (аренда торговых площадей, хранение, складирование, сортировка и расфасовка товаров, а также въезд и стоянка грузового и легкового автотранспорта) с возможностью корректировки не чаще одного раза в квартал.

4. Базарлардың жұмысын бақылау
25. Осы Қағидалар талаптарының сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртiппен уәкiлетті мемлекеттiк органдар және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары өз құзыреттері шегінде жүзеге асырады.
26. Базар әкімшілігі уәкiлетті органдардың лауазымды тұлғаларына тексерулер жүргізуге жәрдем көрсетедi және осындай тексерулер барысында анықталған кемшiлiктер мен бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды.
27. Жүзеге асырылған тексерулер нәтижелерi бойынша, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының бұзылуы анықталған кезде, бақылаушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қабылдайды.
28. Базардың меншiк иесi (иегерi) және (немесе) әкімшілігі осы Қағидаларды бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.
5. Сауда процесiн ұйымдастыру
29. Сауда қызметiнiң субъектiлерi және халықтың декреттелген тобына жататын базар қызметкерлерi санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтауы, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес медициналық тексеруден өтуі тиіс.
30. Сауда қызметiнiң субъектiсi: өнiмдердiң сәйкестігі мен қауiпсiздiгiн куәландыратын құжаттарсыз және (немесе) тұтынушылардың өмiрi немесе денсаулығы үшiн қауiпсiздiк талаптарына сай келмейтін (оның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағына одан тысқары жерлерден әкелiнген) тауарларды сатқан, сондай-ақ тауарлардың қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiгiн куәландыратын ресми құжатты заңсыз пайдаланған; сатылатын тауардың сапасына қатысты сатып алушыларды алдаған; тұтынушыны артық өлшеу арқылы алдаған; санитариялық қағидалардың талаптарын бұзып тауарлар саудасын жасаған жағдайда "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген жауаптылықта болады.
31. Сауда қызметiнiң субъектiлерi тауарларды сату кезiнде:
1) базардағы сауда қағидалары мен базардың iшкi тәртiбiн сақтауы;
2) санитариялық-эпидемиологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауы;
3) жүкқұжаттардың түпнұсқалары мен нормативтiк актілерде көзделген басқа да тауардың iлеспе құжаттары; тауарлардың сәйкестігі мен қауiпсiздiгiн растайтын құжаттар болуы;
4) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық есебін жүргізуі қажет.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағының 3) тармақшасында аталған құжаттар сауда қызметiнiң субъектiсiнде бүкіл жұмыс уақытында сақталады және бақылаушы органдар мен базар әкiмшiлiгiнiң, сондай-ақ тұтынушылардың бiрiншi талап етуі бойынша берiледi.

4. Контроль за работой рынков
25. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил осуществляют уполномоченные государственные органы и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в пределах их компетенции в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
26. Администрация рынка оказывает содействие должностным лицам уполномоченных органов в проведении проверок и принимает меры по устранению недостатков и нарушений, выявленных в ходе таких проверок.
27. По результатам осуществленных проверок, при выявлении нарушений действующего законодательства Республики Казахстан, контролирующие органы принимают меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
28. Собственник (владелец) и (или) администрация рынка несут ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. Организация торгового процесса
29. Субъекты торговой деятельности и работники рынка, относящиеся к декретированной группе населения, должны соблюдать санитарно-гигиенические требования, а также проходить медицинские осмотры в соответствии с Правилами проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденных уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
30. Субъект торговой деятельности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных нарушениях" несет ответственность в случаях: продажи товаров (в том числе ввезенных на территорию Республики Казахстан из-за ее пределов) без документов, подтверждающих соответствие и безопасность продукции и (или) не отвечающих требованиям безопасности для жизни или здоровья потребителей, а равно неправомерное использование официального документа, удостоверяющего соответствие товаров требованиям безопасности; обмана покупателей относительно качества реализуемого товара; обвеса потребителя; торговли товарами в нарушение требований санитарных правил.
31. При реализации товаров субъектам торговой деятельности необходимо:
1) соблюдать правила торговли на рынке и внутренний распорядок рынка;
2) соблюдать санитарно-эпидемиологические требования и требования пожарной безопасности;
3) иметь оригиналы накладных и другие предусмотренные нормативными актами товаросопроводительные документы; документы, подтверждающие соответствие и безопасность товаров;
4) вести налоговый учет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
32. Документы, перечисленные в подпункте 3) пункта 31 настоящих Правил, хранятся у субъекта торговой деятельности в течение всего времени работы и предъявляются по первому требованию контролирующих органов и администрации рынка, а также потребителей.

33. Сауда орнын үшiншi тұлғаға беру тараптардың (сауда қызметiнiң субъектiсi мен базар әкiмшiлiгi) келiсiмi бойынша жүргiзiледi.
34. Сауда қызметiнiң субъектiлерi Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық міндеттемелерді орындайды.
35. Базарда сатуға тыйым салынған тамақ тауарларының тiзбесi санитариялық қағидалар талаптарында айқындалады.
36. Заңға сәйкес еркiн сатуға тыйым салынған тауарларды базарда сатуға тыйым салынады.
37. Базарларда ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу мiндетті болып табылады. Жануарлардан алынатын шикізаттарды ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізбей сатуға тыйым салынады.
38. Коммуналдық базарда азық-түлік тауарларын сатуға сауда орындарының кемінде 70 %, оның ішінде кемінде 10 % сауда орны өз өнімдерін сату үшін тікелей ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге беріледі.
Бұл ретте азық-түлік тауарларын сату үшін сауда орындарының нақты санын және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін сауда орындарының нақты санын айқындауды жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша коммуналдық базар әкімшілігі жүзеге асырады.
6. Сатылатын тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгi
39. Базарда айналымға техникалық реттеу, сондай-ақ тағам өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен олардың базардағы айналымының белгіленген қағидаларына сәйкес тауарлар (өнімдер) жіберіледі.
40. Сату уақытында сапасын жоғалтқан және сапасыз тауарлар разрядына өткен тауар сатудан алынады.
Өнiмдер мен тауарларды жою немесе одан әрі қайта өңдеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Уақытша сақтауға қойылған тауарлар ыдыста қатталуы тиiс. Сақтау үй-жайларында тауарлар тауарларды қатар орналастыру қағидаттары, қоймаға қою, режим мен сақтау нормалары сақтала отырып орналастырылады.
7. Сауда базарларының қызметiн тоқтату
41. Сауда базарының меншiк иесi базар қызметiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатады.

33. Передача торгового места третьему лицу производится по согласованию сторон (субъект торговой деятельности и администрация рынка).
34. Субъекты торговой деятельности исполняют налоговое обязательство в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
35. Перечень пищевых товаров, запрещенных к продаже на рынке, определяется требованиями санитарных правил.
36. Запрещается реализация на рынке товаров, запрещенных к свободной реализации в соответствии с Законом.
37. Проведение ветеринарно-санитарной экспертизы на рынках является обязательным. Реализация сырья животного происхождения без проведения ветеринарно-санитарной экспертизы запрещается.
38. На коммунальном рынке для реализации продовольственных товаров отводятся не менее 70 % торговых мест, из них не менее 10 % торговых мест предоставляются непосредственно сельскохозяйственным товаропроизводителям для реализации собственной продукции.
При этом определение конкретного количества торговых мест для реализации продовольственных товаров и конкретного количества торговых мест для сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется администрацией коммунального рынка по согласованию с местными исполнительными органами.
6. Качество и безопасность реализуемых товаров
39. К обращению на рынке допускаются товары (продукция) в соответствии с установленными правилами обращения их на рынке в порядке, установленном законодательством в области технического регулирования, а также безопасности пищевой продукции.
40. Товар, потерявший качество за время продажи и перешедший в разряд недоброкачественных, снимается с продажи.
Уничтожение или дальнейшая переработка продукции и товаров осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Товары, помещенные на временное хранение, должны быть упакованными в тару. В помещениях хранения товары размещаются с соблюдением принципов товарного соседства, норм складирования, режима и хранения.
7. Прекращение деятельности торговых рынков
41. Собственник торгового рынка прекращает деятельность рынка в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.