Об утверждении Положения о государственной лесной охране
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года № 291. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 18-1/429.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственной лесной охране.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 апреля 1994 года N 421 "Об утверждении Положения о государственной лесной охране Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 19, ст. 188);
2) пункт 1 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2001 года N 454 "О ликвидации Казахского института повышения квалификации руководящих работников и специалистов лесного хозяйства" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 13, ст. 158).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 марта 2004 года N 291
Положение
о государственной лесной охране
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная лесная охрана (далее - государственная лесная охрана) состоит из работников лесных учреждений, ведающих вопросами охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесопользования.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Мемлекеттiк орман күзетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 наурыздағы N 291 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 18-1/429 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегі Орман кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман күзеті туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк орман күзетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 21 сәуiрдегi N 421 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1994 жыл, N 19, 188-құжат);
2) "Қазақ орман шаруашылығы басшы қызметкерлерi мен мамандарының бiлiктілiгiн арттыру институтын тарату туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 6 сәуiрдегi N 454 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлген өзгерiстердiң 1-тармағының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2001 жыл, N 13, 158-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 291 қаулысымен
бекiтілген
Мемлекеттік орман күзеті туралы ереже
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк орман күзетi (бұдан әрi – мемлекеттік орман күзетi) ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман пайдалану мәселелерiмен айналысатын орман мекемелерiнiң қызметкерлерiнен тұрады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

2. Государственная лесная охрана в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан наделяется правами по пресечению и предупреждению нарушений правил охраны и защиты государственного лесного фонда, установленного порядка осуществления лесных пользований, использования земель государственного лесного фонда в соответствии с их целевым назначением, а также по пресечению и предупреждению других действий, причиняющих вред лесу.
2. Задачи государственной лесной охраны
3. Основными задачами государственной лесной охраны являются:
1) организация и проведение мероприятий по предупреждению лесных пожаров, своевременному их обнаружению и ликвидации;
2) обеспечение соблюдения всеми работающими и расположенными на территории государственного лесного фонда организациями, а также находящимися в лесу физическими лицами правил пожарной безопасности и санитарных правил в лесах;
3) охрана лесов от незаконных порубок, повреждений, хищений и других нарушений лесного законодательства Республики Казахстан , а также охрана земель государственного лесного фонда;
4) обеспечение выполнения лесопользователями правил отпуска древесины на корню и правил других видов лесопользования;
5) своевременное выявление очагов вредителей и болезней леса, прогнозирование их развития и борьба с ними;
6) проведение биотехнических мероприятий;
7) обеспечение соблюдения правил охоты и рыболовства на территории государственного лесного фонда;
8) другие действия, обеспечивающие охрану, защиту государственного лесного фонда, воспроизводство, рациональное использование лесов и лесоразведение.
3. Организация государственной лесной охраны
4. В состав государственной лесной охраны входят работники:
1) в государственных учреждениях лесного хозяйства – директора – главные лесничие, заместители директоров – заместители главных лесничих, инженеры лесного хозяйства всех категорий, охотоведы, начальники лесопитомников, начальники лесных пожарных станций, лесничие, помощники лесничих, мастера леса, лесники (егери);
2) в структурных подразделениях по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов - руководители и специалисты, ведающие вопросами охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

2. Мемлекеттік орман күзетiне Қазақстан Республикасының Орман  кодексiне сәйкес мемлекеттік орман қорын күзету мен қорғау ережесiн, орман пайдалануды жүзеге асырудың, мемлекеттiк орман қоры жерлерiнiң нысаналы мақсатына сәйкес оларды пайдаланудың белгiленген тәртiбiн бұзуды тыю және оның алдын алу жөнiнде, сондай-ақ орманға зиян келтiретiн басқа да iс-әрекеттердi тыю және олардың алдын алу жөнiнде құқықтар беріледi.
2. Мемлекеттiк орман күзетiнiң мiндеттерi
3. Мемлекеттік орман күзетiнiң негiзгi мiндеттерi:
1) орман өрттерiнiң алдын алу, оларды дер кезiнде байқау және жою жөнiнде iс-шаралар ұйымдастыру және жүргiзу;
2) мемлекеттiк орман қорының аумағындағы барлық жұмыс iстеушiлердiң және онда орналасқан ұйымдардың, сондай-ақ орманда жүрген жеке тұлғалардың ормандардағы өрт қауiпсiздiгi ережесi мен  санитарлық ереженi сақтауын қамтамасыз ету;
3) ормандарды заңсыз ағаш кесуден, зақымданудан, талан-таражыға салудан және Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудың басқа да әрекеттерiнен күзету, coндай-ақ мемлекеттік орман қоры жерлерiн күзету;
4) орман пайдаланушылардың сүректi түбiрiмен босату ережесiн және орман пайдаланудың басқа да түрлерiнің ережелерiн орындауын қамтамасыз ету;
5) орман зиянкестерi мен ауруларының ошақтарын дер кезiнде анықтау, олардың таралуына болжам жасау және олармен күресу;
6) биотехникалық iс-шаралар жүргiзу;
7) мемлекеттiк орман қopы аумағында аң және балық аулау ережелерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
8) мемлекеттiк орман қорын күзетудi, қорғауды, ормандарды молықтыруды, ұтымды пайдалануды және орман өсiрудi қамтамасыз ететiн басқа да iс-әрекеттер болып табылады.
3. Мемлекеттік орман күзетiн ұйымдастыру
4. Мемлекеттiк орман күзетiнiң құрамына мына қызметкерлер:
1) орман шаруашылығы мемлекеттiк мекемелерiнде – директорлар – бас орман күтушілер, директорлардың орынбасарлары – бас орман күтушілердің орынбасарлары, барлық санаттағы орман шаруашылығы инженерлерi, аңтанушылар, орман питомниктерiнiң бастықтары, орман өрт сөндiру станцияларының бастықтары, орман күтушілер, орман күтушілердің көмекшiлерi, орман шеберлері, орманшылар (қорықшылар);
2) облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшелерiнде – басшылары және орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру мәселелерiмен айналысатын мамандар енедi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 N 1102 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. К работникам государственной лесной охраны приравниваются работники специализированных подведомственных организаций, входящих в систему уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее - уполномоченный орган), ведающие вопросами охраны, защиты, пользования лесным фондом воспроизводства лесов и лесоразведения.
6. Директор - главный лесничий лесного учреждения (далее - директор) назначается и освобождается от должности приказом уполномоченного органа или структурного подразделения по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов в зависимости от ведомственной принадлежности лесного учреждения.
7. Директор организует и руководит работой лесного учреждения и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на лесное учреждение задач и осуществление им своих функций.
8. При осуществлении своей деятельности директор в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) представляет интересы лесного учреждения во всех организациях;
2) заключает договора;
3) выдает доверенности;
4) открывает банковские счета;
5) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников лесного учреждения;
6) принимает на работу и увольняет с работы работников лесного учреждения, кроме назначаемых уполномоченным органом или структурным подразделением по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов;
7) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников лесного учреждения;
8) определяет перспективы развития лесного учреждения и направления его технического оснащения;
9) обеспечивает ведение государственного учета лесного фонда, государственного мониторинга лесов, государственного учета животного мира, участвует в работах по ведению государственного лесного кадастра и кадастра животного мира;
10) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулирует лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в ведении лесного учреждения;
11) организовывает разработку и реализацию выполнения мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории лесного учреждения;
12) выдает лесорубочные билеты;
13) принимает меры по предупреждению и пресечению правонарушений в области лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
14) создает резерв горюче-смазочных материалов на пожароопасный сезон для тушения пожаров на территории лесного учреждения;

5. Орман шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) жүйесiне енетiн, орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру мәселелерiмен айналысатын мамандандырылған ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметкерлерi мемлекеттік орман күзетiнiң қызметкерлерiне теңестiрiледi.
6. Орман мекемесiнiң директоры - бас орманшысы (бұдан әрi - директор) орман мекемесiнiң ведомстволық тиесілілiгiне байланысты уәкiлеттi органның немесе облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшесiнiң бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
7. Директор орман мекемесiнiң жұмысын ұйымдастырады әрi оған басшылық етедi және орман мекемесiне жүктелген мiндеттердi орындау және оның өзiнiң функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауапкершілiкте болады.
8. Директор өзiнiң қызметiн жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) барлық ұйымдарда орман мекемесiнiң мүдделерiн бiлдiредi;
2) шарттар жасасады;
3) сенiмхаттар бередi;
4) банк шоттарын ашады;
5) орман мекемесiнiң барлық қызметкерлерiне мiндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
6) уәкiлетті орган немесе облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшесi тағайындайтындардан басқа, орман мекемесiнiң қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
7) орман мекемесiнiң қызметкерлерiне ынталандыру шаралары мен тәртiптiк жаза қолданады;
8) орман мекемесiнiң даму перспективаларын және оны техникамен жарақтандыру бағыттарын айқындайды;
9) орман қорының мемлекеттiк есебiн, мемлекеттiк орман мониторингiн, жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк есебiн жүргiзудi қамтамасыз етедi, мемлекеттік орман кадастры мен жануарлар дүниесiнiң кадастрын жүргiзу жөнiндегi жұмыстарға қатысады;
10) ормандарды күзетудi, қорғауды, молықтыруды және орман өсiрудi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi, орман мекемесiнiң қарауындағы мемлекеттiк орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейдi;
11) орман мекемесiнiң аумағында орман өрттерiнiң алдын алу және олармен күресу жөнiндегi iс-шараларын әзiрлеудi және олардың орындалуын iске асыруды ұйымдастырады;
12) ағаш кесу билеттерiн бередi;
13) Қазақстан Республикасының орман заңнамасы, Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы заңнамасы саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу және тыю жөнiнде шаралар қолданады;
14) орман мекемесiнiң аумағындағы өрттердi сөндiру үшiн өрт қауiпi бар маусымға жанар-жағармай материалдарының резервiн жасайды;

15) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
9. Заместитель директора - заместитель главного лесничего лесного учреждения назначается и освобождается от должности приказом уполномоченного органа или структурного подразделения по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов в зависимости от ведомственной принадлежности лесного учреждения.
10. При осуществлении своей деятельности заместитель директора в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) участвует в разработке и выполнении программ охраны, защиты и пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
2) организовывает мероприятия по охране, защите, воспроизводству лесов и лесоразведению, содержанию постоянных лесосеменных участков и лесосеменных плантаций, заготовке, обработке и хранению лесных семян;
3) определяет в соответствии с лесоустроительными проектами места и объемы лесопользования;
4) организовывает подготовку материалов для выставления лесных ресурсов на тендеры и обеспечивает рациональное их использование ;
5) обеспечивает ведение документации по государственному учету лесного фонда и государственному лесному кадастру;
6) руководит работой инженеров, охотоведов, лесничих;
7) координирует работу служб наземной и авиационной охраны лесов;
8) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Инженеры лесного хозяйства всех категорий (старшие лесничие) ведут работу по охране, защите, воспроизводству лесов и лесопользованию.
12. Инженер по охране и защите леса в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) организовывает работу лесничеств по охране и защите леса;
2) разрабатывает и осуществляет мероприятия по противопожарной профилактике в лесах, охране лесов от незаконных порубок и других видов лесонарушений, защите леса от вредных насекомых и болезней;
3) организовывает взаимодействие служб наземной и авиационной охраны лесов;
4) организовывает противопожарную пропаганду, регулярное освещение в средствах массовой информации вопросов о сбережении лесов, выполнении правил пожарной безопасности на территории лесного учреждения;
5) планирует и осуществляет ревизию обходов;
6) отвечает за содержание в исправном состоянии лесных кордонов и других построек и сооружений, связанных с охраной леса, а также за соблюдение правил хранения и содержания оружия и боеприпасов, обеспечение форменным обмундированием, клеймами, нагрудными знаками, служебными удостоверениями и оружием лесников (егерей);

15) оған Қазақстан Республикасының заңнамасы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
9. Орман мекемесi директорының орынбасары - бас орманшының орынбасары орман мекемесiнiң ведомстволық тиесілілігiне байланысты уәкілеттi органның немесе облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшесiнiң бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
10. Директордың орынбасары өзiнiң қызметiн жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) орман қорын күзету, қорғау және пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру бағдарламаларын әзiрлеуге және оларды орындауға қатысады;
2) ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман өсiру, тұрақты орман тұқымдары учаскелерi мен ағаш тұқымдары плантацияларын күтiп ұстау, ағаш тұқымдарын дайындау, өңдеу және сақтау жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырады;
3) орман орналастыру жобаларына сәйкес орман пайдалану орындары мен көлемдерiн айқындайды;
4) орман ресурстарын тендерлерге қою үшiн материалдар әзiрлеудi ұйымдастырады және олардың ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
5) орман қорының мемлекеттік есебi мен мемлекеттік орман кадастры бойынша құжаттаманың жүргiзілуiн қамтамасыз етедi;
6) инженерлердiң, аңшылық мамандарының, орманшылардың жұмысына басшылық жасайды;
7) ормандарды жерден және авиациямен күзету қызметтерiнiң жұмысын үйлестiредi;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
11. Орман шаруашылығының барлық санаттағы инженерлерi (аға орманшылар) ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман пайдалану жөнiндегi жұмысты жүргiзедi.
12. Орман күзету және қорғау жөнiндегi инженер Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) орманшылықтардың орман күзету мен қорғау жөнiндегi жұмысын ұйымдастырады;
2) ормандардағы өрттің алдын алу, ормандарды заңсыз ағаш кесуден және орман тәртібiн бұзудың басқа да түрлерiнен күзету, ормандарды зиянды жәндiктер мен аурулардан қорғау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады;
3) ормандарды жерден және авиациямен күзету қызметтерiнiң өзара iс-қимыл жасауын ұйымдастырады;
4) өртке қарсы насихатты, ормандарды сақтау, орман мекемесi аумағында өрт қауiпсiздiгi ережесiн орындау туралы мәселелердiң бұқаралық ақпарат құралдарында жүйелi түрде көрiнiс тауып тұруын ұйымдастырады;
5) айналымдар ревизиясын жоспарлайды және жүзеге асырады;
6) орман кордондарының және орман күзетiмен байланысты басқа да құрылыстар мен ғимараттардың ақаусыз күйде күтіп ұсталуына, сондай-ақ қару-жарақ пен оқ-дәрiнi сақтау және күтiп ұстау ережесiнiң сақталуына, орман күтушілердiң (қорықшылардың) нысандық киiммен, таңбалармен, омырауға тағатын белгiлермен, қызмет куәлiктерiмен және қарумен қамтамасыз етiлуiне жауап бередi;

7) ведет учет и установленную отчетность по охране и защите леса;
8) ведет дела по нарушениям лесного законодательства и контролирует своевременность взыскания административных штрафов, исков;
9) представляет по поручению директора в судебных органах интересы лесного учреждения по делам о нарушениях лесного законодательства и лесных пожарах.
13. Инженер по воспроизводству лесов и лесоразведению в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) организовывает работу лесничеств по заготовке лесных семян, выращиванию посадочного материала, посадке лесных культур;
2) осуществляет проверку производства лесных, культур, контролирует агротехнические сроки и качество выполнения лесокультурных работ;
3) составляет рабочий план посадки лесных культур;
4) ведет учет и установленную отчетность по воспроизводству лесов и лесоразведению.
14. Инженер по лесопользованию в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) организовывает работу лесничеств по лесопользованию в соответствии с лесоустроительными проектами;
2) ведет работу за рациональным использованием государственного лесного фонда, соблюдением правил рубок и отпуска леса на корню, очистки мест рубок на территории лесного учреждения;
3) проверяет качество отвода лесосек и ведение соответствующей документации;
4) организовывает учет и хранение разрешительных документов на лесопользование;
5) ведет документацию по отводу лесосечного фонда и побочному лесопользованию;
6) представляет по поручению директора в судебных органах интересы лесного учреждения по вопросам лесопользования и землепользования.
15. Инженер-лесопатолог в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) организовывает работу по защите лесов от вредных насекомых и болезней;
2) осуществляет работы по выявлению вредителей и болезней леса, их видовому составу, численности и распространению, ведет систематический учет очагов вредных насекомых и болезней;
3) проводит текущие, экспедиционные, аэровизуальные и другие лесопатологические обследования, определяет санитарное состояние леса;
4) организовывает проведение предупредительных мероприятий против вредных насекомых и болезней во всех лесных насаждениях, а также в лесных питомниках;
5) обрабатывает материалы наблюдений, составляет сводные ведомости очагов вредителей и болезней леса, ведомости проектируемых санитарно-оздоровительных мероприятий и проводит по ним необходимые расчеты для проведения наземной и авиационной обработки очагов вредителей леса.

7) орманды күзету және қорғау жөнiнде есеп пен белгіленген есептеме берудi жүргiзедi;
8) орман заңнамасын бұзушылықтар бойынша iстердi жүргiзедi және әкiмшiлiк айыппұлдардың, талап-арыздардың дер кезiнде өндiрiп алынуын бақылайды;
9) орман заңнамасын бұзушылықтар мен орман өрттерi туралы iстер бойынша сот органдарында директордың тапсырмасы бойынша орман мекемесiнiң мүдделерiн бiлдiредi.
13. Ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi инженер Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртіппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) орманшылықтардың ағаш тұқымдарын дайындау, отырғызу материалын өсiру, орман дақылдарын отырғызу жөнiндегi жұмысын ұйымдастырады;
2) орман дақылдарын өндiрудi тексередi, орман дақылдарын өсiру жұмыстарын орындаудың агротехникалық мерзiмi мен сапасын бақылайды;
3) орман дақылдарын отырғызудың жұмыс жоспарын жасайды;
4) ормандарды молықтыру және орман өсiру бойынша есеп пен белгiленген есептеме берудi жүргiзедi.
14. Орман пайдалану жөнiндегi инженер Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) орманшылықтардың орман орналастыру жобаларына сәйкес орман пайдалану жөнiндегi жұмысын ұйымдастырады;
2) орман мекемесi аумағындағы мемлекеттiк орман қорының ұтымды пайдаланылуына, ағаш кесу және ағашты түбiрiмен босату, ағаш кесiлген орындарды тазалау ережелерiнiң сақталуына қадағалау жұмыстарын жүргiзедi;
3) кеспеағаштар iрiктеу сапасын және тиiстi құжаттаманың жүргiзiлуiн тексередi;
4) орман пайдалануға рұқсат беретiн құжаттардың есебi мен сақталуын ұйымдастырады;
5) кеспеағаш қорын iрiктеу және орманды ілеспе пайдалану жөнiндегi құжаттаманы жүргiзедi;
6) орман пайдалану және жер пайдалану мәселелерi бойынша сот органдарында директордың тапсырмасы бойынша орман мекемесiнiң мүдделерiн бiлдiредi.
15. Инженер-орман патологы Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) ормандарды зиянды жәндiктер мен аурулардан қорғау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) орман зиянкестерi мен ауруларын, олардың түр құрамын, санын және таралуын анықтау жөнiндегi жұмысты жүзеге асырады, зиянды жәндiктер мен аурулар ошақтарының жүйелi есебiн жүргiзедi;
3) орманның ағымдағы, экспедициялық, аэровизуальдық және басқа да орман патологиялық тексерулерiн жүргiзедi, оның санитарлық жай-күйiн анықтайды;
4) барлық орман екпелерiнде, сондай-ақ орман питомниктерiнде зиянды жәндiктер мен ауруларға қарсы алдын алу iс-шараларын жүргiзудi ұйымдастырады;
5) байқау материалдарын өңдейдi, орман зиянкестерi мен аурулары ошақтарының жиынтық ведомостарын, жобаланатын санитарлық-сауықтыру iс-шараларының ведомостарын жасайды және олар бойынша орман зиянкестерiнiң ошақтарын жерден және авиациямен өңдеудi жүргiзу үшiн қажеттi есептер жүргiзедi.

16. Охотовед в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) организовывает работу по охране, воспроизводству и рациональному использованию ресурсов животного мира;
2) обеспечивает выполнение биотехнических и охотхозяйственных мероприятий;
3) организовывает и обеспечивает борьбу с нарушителями законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) разрабатывает мероприятия по улучшению использования охотничьих угодий;
5) ведет отчетность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) представляет по поручению директора в судебных органах интересы лесного учреждения по вопросам охраны и использования животного мира.
17. Лесничий в своей работе непосредственно осуществляет руководство лесничеством.
18. Лесничий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) обеспечивает выполнение плановых заданий по эффективному использованию материальных, трудовых и финансовых ресурсов, внедрению передовой техники и технологии в лесохозяйственном производстве;
2) руководит на территории лесничества работами по охране лесов от пожаров, незаконных порубок и других нарушений лесного законодательства, защите лесов от вредных насекомых и болезней, а также работами по воспроизводству лесов и лесоразведению, лесопользованию и охране диких животных;
3) организовывает в соответствии с лесоустроительным проектом и утвержденными планами проведение рубок леса;
4) проводит освидетельствование мест рубок и отпуск заготовленной древесины;
5) ведет работу за выполнением всеми лесопользователями установленных правил отпуска древесины на корню и правил пожарной безопасности;
6) проверяет правильность составления поступающих в лесничество протоколов о нарушениях лесного законодательства, определяет ущерб от незаконно вырубленной или поврежденной древесины;
7) руководит тушением лесных пожаров на территории лесничества;
8) оказывает помощь при выполнении лесоустроительных и проектно-изыскательских работ, контролирует их качество;
9) организует обучение работников государственной лесной охраны лесничеств по ведению лесохозяйственных, лесокультурных, лесозащитных, противопожарных и биотехнических работ, а также обучение и инструктаж по охране труда и технике безопасности, соблюдению трудового законодательства;
10) представляет по поручению директора в судебных органах интересы лесного учреждения по вопросам деятельности лесничества.

16. Аңшылық маманы Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) жануарлар дүниесiнiң ресурстарын қорғау, өсiмiн молайту және ұтымды пайдалану жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) биотехникалық және аңшылық шаруашылығы iс-шараларының орындалуын қамтамасыз етедi;
3) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзушыларға қарсы күрестi ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
4) аң ауланатын жерлердi пайдалануды жақсарту жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi;
5) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында есеп берудi жүргiзедi;
6) директордың тапсырмасы бойынша сот органдарында жануарлар дүниесiн қорғау және пайдалану мәселелерi бойынша орман мекемесiнiң мүдделерін білдіреді.
17. Орманшы өзiнiң жұмысында орманшылыққа басшылықты тiкелей жүзеге асырады.
18. Орманшы Қазақстан Республикасының заңнамасы белгiлеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиiмдi пайдалану, орман шаруашылығы өндiрiсiнде озық техника мен технологияны енгiзу жөнiндегi жоспарлы тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз етедi;
2) орманшылық аумағында ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман заңнамасының басқа да бұзушылықтарынан күзету, ормандарды зиянды жәндiктер мен аурулардан қорғау жөнiндегi жұмыстарға, сондай-ақ ормандарды молықтыру мен орман өсiру, орман пайдалану және жабайы жануарларды қорғау жөнiндегi жұмыстарға басшылық жасайды;
3) ағаш кесудiң орман орналастыру жобасына және бекiтiлген жоспарларға сәйкес жүргiзiлуiн ұйымдастырады;
4) ағаш кесу орындарына және дайындалған сүректiң босатылуына куәландыру жүргiзедi;
5) барлық орман пайдаланушылардың сүректi түбiрiмен босатудың белгiленген ережесiн және өрт қауiпсiздiгi ережесiн орындауын iске асырады;
6) орманшылыққа келiп түсетiн орман заңнамасын бұзушылықтар туралы хаттамалардың жасалу дұрыстығын тексередi, сүректі заңсыз кесуден немесе оның бүлiнуiнен болған залалды айқындайды;
7) орманшылық аумағындағы орман өрттерiн сөндiрудi басқарады;
8) орман орналастыру мен жобалау-iздестiру жұмыстарын орындау кезiнде көмек көрсетедi, осы жұмыстардың сапасын бақылайды;
9) орманшылықтардың мемлекеттiк орман күзетi қызметкерлерiнiң орман шаруашылығы, орман дақылдарын өсiру, орманды қорғау, өртке қарсы және биотехникалық жұмыстарды жүргiзу жөнiндегi оқуын, сондай-ақ еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы, еңбек заңдарын сақтау жөнiндегi оқуы мен оларға нұсқама берілуiн ұйымдастырады;
10) директордың тапсырмасы бойынша орманшылық қызметiнiң мәселелерi бойынша сот органдарында орман мекемесiнiң мүдделерiн білдіредi.

19. Помощник лесничего в своей работе подчиняется непосредственно лесничему.
20. Помощник лесничего в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) проводит по поручению лесничего проверку состояния охраны, защиты и воспроизводства лесов, находящихся во временном долгосрочном лесопользовании;
2) наблюдает за своевременным и точным исполнением мастерами леса, лесниками (егерями), временными пожарными сторожами и пожарными командами возложенных на них обязанностей и инструктирует их;
3) проверяет правильность составления поступающих в лесничество актов о нарушениях лесного законодательства, определяет ущерб от незаконно вырубленной или поврежденной древесины;
4) проводит ревизию обходов и участков;
5) контролирует выполнение всеми лесопользователями правил отпуска древесины на корню и правил пожарной безопасности;
6) непосредственно занимается проведением предупредительных противопожарных мероприятий на территории лесничества, а при возникновении лесных пожаров руководит их тушением до прибытия лесничего;
7) ведет техническую документацию, учет и отчетность выполненных лесохозяйственных работ в лесничестве, систематически вносит текущие изменения в материалы лесоустройства.
21. Мастер леса в своей работе подчиняется непосредственно лесничему и его помощнику.
22. Мастер леса в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) руководит работой и инструктирует лесников (егерей) своего участка, а также осуществляет контроль за исполнением ими своих служебных обязанностей;
2) проводит ревизию обходов, наблюдает за надлежащим содержанием кордонов, за сохранностью оружия и всего вверенного лесникам и егерям имущества;
3) при возникновении лесных пожаров непосредственно принимает меры к их ликвидации с одновременным извещением об этом лесничего;
4) направляет в лесничество (или в лесное учреждение) не позднее чем в двухдневный срок составленные по участку протоколы о нарушениях лесного законодательства;
5) участвует в отводе лесосек, а также площадей под сенокосы, пастбища и другие лесные пользования;
6) участвует в освидетельствовании мест рубок, отпуске лесоматериалов, приемке выполненных на участке лесохозяйственных мероприятий;
7) руководит работами по посадке, посеву и содействию естественному возобновлению леса, сбору лесных семян, рубкам ухода за лесом.

19. Орманшының көмекшiсi өзiнiң жұмысында тiкелей орманшыға бағынады.
20. Орманшының көмекшiсi Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) орманшының тапсырмасы бойынша уақытша ұзақ мерзiмдi орман пайдаланудағы ормандарды күзетудiң, қорғаудың және молықтырудың жай-күйіне тeкcepу жүргiзедi;
2) орман мастерлерiнiң, орман күтушiлердiң (қорықшылардың), уақытша өрт қарауылдары мен өрт сөндiрушілер командаларының оларға жүктелген мiндеттердi уақтылы және дәлме-дәл орындауын қадағалайды және оларға нұсқау бередi;
3) орманшылыққа келiп түсетiн орман заңнамасын бұзушылықтар туралы актiлердiң жасалу дұрыстығын тексередi, сүректi заңсыз кесуден немесе оның бүлiнуiнен болған залалды айқындайды;
4) айналымдар мен учаскелердiң ревизиясын жүргiзедi;
5) барлық орман пайдаланушылардың сүректi түбiрiмен босату ережесiн және өрт қауiпсiздiгi ережесiн орындауын бақылайды;
6) орманшылық аумағында өртке қарсы алдын алу iс-шараларын жүргiзумен тiкелей айналысады, ал орман өрттерi пайда болған жағдайда орман күтушi келгенше оларды сөндiруге басшылық жасайды;
7) орманшылықта орындалған орман шаруашылығы жұмыстарының техникалық құжаттамасын, есебiн және есеп берілуiн жүргiзедi, орман орналастыру материалдарына ағымдағы өзгерiстердi жүйелi түрде енгiзiп отырады.
21. Орман мастерi өзiнiң жұмысында тiкелей орманшыға және оның көмекшiсiне бағынады.
22. Орман мастерi Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) өз учаскесi орман күтушілерiнiң (қорықшыларының) жұмысына басшылық жасайды және оларға нұсқау бередi, сондай-ақ олардың өз мiндеттерiн орындауына бақылау жасауды жүзеге асырады;
2) айналымдарға ревизия жүргiзедi, кордондардың тиiстi дәрежеде күтiп ұсталуын, қарудың және орманшылар мен қорықшыларға тапсырылған бүкіл мүлiктiң аман сақталуын қадағалайды;
3) орман өрттерi пайда болған жағдайда бұл туралы орман күтушiнi бiр мезгілде хабардар ете отырып, тiкелей оларды жоюға шаралар қолданады;
4) орман заңнамасын бұзушылық туралы учаске бойынша жасалған хаттамаларды екi күн мерзiмде орманшылыққа (немесе орман мекемесiне) жiбередi;
5) кеспеағаштар, сондай-ақ шабындықтар, жайылымдар және басқа да орман пайдалану алқаптарын iрiктеуге қатысады;
6) ағаш кесу орындарын куәландыруға, ағаш материалдарын босатуға, учаскеде орындалған орман шаруашылығы iс-шараларын қабылдауға қатысады;
7) ағаш отырғызу, ағаш тұқымдарын себу және орманның табиғи жолмен қалпына келуiне жәрдемдесу, ағаш тұқымдарын жинау, орманды күтiп-баптау мақсатында кесу жөнiндегi жұмыстарға басшылық жасайды.

23. Лесник (егерь) осуществляет непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и вверенного ему имущества. В своей работе он подчиняется мастеру леса.
24. Лесник (егерь) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) принимает меры по пресечению незаконной рубки леса, пастьбы скота и других нарушений лесного законодательства Республики Казахстан;
2) в случае возникновения лесного пожара принимает меры к его ликвидации с одновременным извещением о пожаре вышестоящих работников государственной лесной охраны;
3) ведет работу за соблюдением всеми работающими и расположенными на территории обхода организациями, а также находящимися в лесу физическими лицами правил пожарной безопасности и санитарных правил в лесах, немедленно сообщает мастеру леса о всех нарушениях этих правил, а при необходимости составляет об этом протокол об административных правонарушениях в области лесного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира и особо охраняемых природных территориях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) следит в своем обходе за сохранностью мостов, пожарных вышек, телефонной сети, межевых, лесоустроительных и лесохозяйственных знаков;
5) сообщает мастеру леса или в лесничество об обнаруженных при обходе очагах вредных насекомых, болезнях леса, ветровале, буреломе, усыхания древостоев и других явлениях, которые могут нанести ущерб лесному хозяйству;
6) проверяет документы на право заготовки древесины, пастьбы скота, сенокошения и других видов лесных пользований, наблюдает за выполнением установленных правил лесных пользований;
7) задерживает лиц, виновных в возникновении лесных пожаров, и доставляет их в соответствующие органы внутренних дел.
25. Леснику выдаются план и паспорт обхода с перечнем вверенного ему под охрану участка государственного лесного фонда и имущества.
4. Деятельность государственной лесной охраны
26. На работу в государственную лесную охрану (кроме лесников и егерей) принимаются лица, окончившие высшие или средние лесохозяйственные, лесотехнические учебные заведения.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
27. При приеме на работу лесники (егери), имеющие общее среднее образование, проходят в лесных учреждениях в обязательном порядке обучение по программе, утвержденной уполномоченным органом или структурными подразделениями по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов в зависимости от ведомственной принадлежности лесного учреждения, и сдают технический минимум по вопросам охраны, защиты лесов и животного мира.

23. Орман күтушi (қорықшы) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн және өзiне тапсырылған мүлiктi тiкелей күзетудi, қорғауды жүзеге асырады. Өзiнiң жұмысында ол орман мастерiне бағынады.
24. Орман күтушi (қорықшы) Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртiппен және өзiнiң құзыретi шегiнде:
1) заңсыз ағаш кесудi, мал жаюды және Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудың басқа да түрлерiнiң жолын кесу жөнiнде шаралар қолданады;
2) орман өртi пайда болған жағдайда бiр мезгілде мемлекеттiк орман күзетiнiң жоғары тұрған қызметкерлерiне өрт туралы хабарлап, оны жоюға шаралар қолданады;
3) айналым аумағындағы барлық жұмыс iстеушілер мен онда орналасқан ұйымдардың, сондай-ақ орманда жүрген жеке тұлғалардың ормандардағы өрт қауiпсiздiгi ережесi мен санитарлық ереженi сақтау жұмысын жүргiзедi, осы ережелердi бұзудың барлық көрiнiстерi жайында орман мастерiне дереу хабарлайды, ал қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының орман заңнамасы , жануарлар дүниесiн қорғау , өсiмiн молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы осы жайында хаттама жасайды;
4) өзiнiң айналымында көпiрлердiң, өрт мұнараларының, телефон желiсiнiң, шектеушi, орман орналастыру және орман шаруашылығы белгілерiнiң сақталуын қадағалайды;
5) айналымда байқалған зиянды жәндiктердiң ошақтары, орман аурулары, жел сұлатпасы, дауыл құлатқан ағаштар, бiтiк өскен ағаштардың қурауы және орман шаруашылығына нұқсан келтiруi мүмкiн басқа да құбылыстар жайында орман мастерiне немесе орманшылыққа хабарлайды;
6) сүрек дайындау, мал жаю, шөп шабу және орман пайдаланудың басқа түрлерi құқығына берiлген құжаттарды тексередi, орман пайдаланудың белгiленген ережесiнiң орындалуын қадағалайды;
7) орман өрттерiнiң пайда болуына кiнәлi тұлғаларды ұстап, оларды тиiстi iшкi iстер органдарына жеткiзедi.
25. Орман күтушiге оған күзетуге берiлген мемлекеттiк орман қоры учаскесi мен мүлiктiң тiзбесi бар айналым жоспары мен паспорты берiледi.
4. Мемлекеттiк орман күзетiнiң қызметi
26. Мемлекеттiк орман күзетiне жұмысқа (орманшылар мен қорықшылардан басқа) орман шаруашылығы, орман-техникалық жоғары немесе орта оқу орындарын бiтiрген тұлғалар қабылданады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
27. Жалпы орта білiмi бар орман күтушілер (қорықшылар) жұмысқа қабылданған кезде орман мекемесiнiң ведомостволық тиесілілiгiне байланысты уәкілетті орган немесе облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшесi бекiткен бағдарлама бойынша орман мекемелерiнде мiндетті түрде оқиды және ормандар мен жануарлар дүниесiн күзету, қорғау мәселелерi бойынша техникалық минимум тапсырады.

28. На должность лесника (егеря) принимаются лица, достигшие 18 лет, пригодные по состоянию здоровья, отвечающие требованиям, устанавливаемым уполномоченным органом - по согласованию с Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
29. К работникам государственной лесной охраны за образцовую работу, проявление инициативы, находчивость и самоотверженность в борьбе с лесными пожарами и лесонарушениями применяются меры поощрения в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
30. За проступки по работе на работников государственной лесной охраны могут быть наложены взыскания в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
31. Должностные лица государственной лесной охраны в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечиваются форменным обмундированием, специальными средствами защиты и служебными земельными наделами.
32. В целях контроля за отводом лесосек, правильностью проведения рубок, отпуска леса на корню, фиксирования незаконных порубок, а также для учета древесины при ее вывозке с лесосеки или верхних складов мастерам леса, лесничим, инженерам по охране и защите леса - выдаются клейма.
33. Лесникам (егерям) на время работы в государственной лесной охране могут представляться служебные помещения (кордоны).
34. Работникам государственной лесной охраны для исполнения своих служебных обязанностей в установленном порядке предоставляются транспортные средства.
35. При смене лесников и мастеров леса составляется акт приема-передачи обхода, мастерского участка и закрепленного за обходом и участком имущества.
При сдаче обхода обязательно присутствие мастера леса, а при сдаче мастерского участка - инженера по охране и защите леса и лесничего.
36. При смене лесничего приказом директора лесного учреждения создается комиссия по приему-передаче участков государственного лесного фонда, технической документации, основных средств и закрепленного за лесничеством имущества.
37. При смене директора лесного учреждения приказом уполномоченного органа или структурного подразделения по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов, в зависимости от ведомственной принадлежности лесного учреждения, создается комиссия по приему-передаче участков государственного лесного фонда и другого закрепленного за лесным учреждением имущества.
5. Вооружение государственной лесной охраны
38. Должностным лицам государственной лесной охраны разрешаются хранение, ношение и применение служебного оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

28. Орман күтушi (қорықшы) қызметiне 18 жасқа толған және денсаулық жайы уәкілеттi орган - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен келiсiм бойынша белгілейтiн талаптарға сай келетiн тұлғалар қабылданады.
29. Мемлекеттiк орман күзетiнiң қызметкерлерiне үлгілi жұмысы, орман өрттерiмен және орман тәртiбiн бұзушылықтармен күресте бастамашылық, тапқырлық және жанқиярлық танытқаны үшiн Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес марапаттау шаралары қолданылады.
30. Жұмыстағы терiс қылықтары үшiн мемлекеттiк орман күзетi қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жаза қолданылуы мүмкін.
31. Мемлекеттiк орман күзетiнiң лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен нысандық киiммен, арнайы қорғаныс құралдарымен және қызмет бабында пайдаланылатын жер телiмдерiмен қамтамасыз етіледi.
32. Кеспеағаштардың iрiктелуiне, ағаш кесудiң, ағашты түбiрiмен босатудың дұрыстығын бақылау, заңсыз ағаш кесудi тiркеу, сондай-ақ сүректi кеспеағаштан немесе жоғарғы жақтағы қоймалардан тасып әкету кезiнде оның есебiн жүргiзу үшiн орман мастерлерiне, орман күтушілерге, орман күзету және қорғау жөнiндегi инженерлерге таңбалар беріледi.
33. Мемлекеттiк орман күзетiнде жұмыс iстеу кезiнде орман күтушілерге (қорықшыларға) қызмет бабында пайдаланылатын үй-жайлар (кордондар) берiлуi мүмкiн.
34. Мемлекеттiк орман күзетiнің қызметкерлерiне өздерiнiң қызмет мiндеттерiн орындауы үшiн белгiленген тәртiппен көлiк құралдары беріледi.
35. Орманшылар мен орман мастерлерi ауысқан кезде айналымды, мастер учаскесiн және айналым мен мастер учаскесiне бекiтiп берiлген мүлiктi қабылдау-тапсыру актiсi жасалады.
Айналымды тапсыру кезiнде орман мастерiнiң қатысуы, ал мастер учаскесiн тапсыру кезiнде - орман күзету және қорғау жөнiндегi инженер мен орманшының қатысуы мiндеттi.
36. Орманшыны ауыстырған кезде орман мекемесi директорының бұйрығымен мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн, техникалық құжаттаманы, негiзгi құрал-жабдықтарды және орманшылыққа бекiтiлген мүлiктi қабылдау-тапсыру жөнiнде комиссия құрылады.
37. Орман мекемесiнiң директорын ауыстырған кезде уәкілеттi органның немесе облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi құрылымдық бөлiмшесiнiң бұйрығымен орман мекемесiнiң ведомстволық тиесілілiгiне байланысты мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн және орман мекемесiне бекiтiлген басқа да мүлiкті қабылдау-тапсыру жөнiнде комиссия құрылады.
5. Мемлекеттiк орман күзетiнiң қару-жарағы
38. Мемлекеттiк орман қорының лауазымды тұлғаларына Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiлеген тәртiппен қызмет қаруын сақтауға, алып жүруге және қолдануға рұқсат етіледi.

39. В случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, должностные лица государственной лесной охраны имеют право применять физическую силу, специальные средства защиты и служебное оружие.

39. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда мемлекеттiк орман күзетiнiң лауазымды тұлғаларының дене күшiн, арнайы қорғаныс құралдарын және қызмет қаруын қолдануға құқығы бар.