Қосымша кәсiптiк бiлiмнiң білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгi ережесi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 3 ақпандағы N 94 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 № 499 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі).
"Білiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берілiп отырған Қосымша кәсіптік білiмнiң білiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгі ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2005 жылғы 3 ақпандағы
N 94 қаулысымен
бекiтiлген
Қосымша кәсіптік білімнің беру бағдарламаларын іске
асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгі
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Ереже) сәйкес қосымша кәсiптiк білiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметінің тәртiбiн айқындайды.
2. Қосымша кәсiптiк білім берудi білім беру ұйымдары, ғылыми ұйымдар мен қосымша білім беру ұйымдары, сондай-ақ мәнi бiлiм беру қызметi болып табылатын тиiстi құрылымдық бөлiмшелерi бар өзге де заңды тұлғалар iске асырады (бұдан әрi - Ұйымдар).
3. Ұйымдар өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, осы Ереженi, ұйымның Жарғысын және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi басшылыққа алады.
4. Ұйымдардың негiзгі мiндеттерi:
технологияда және өндiрiсте болатын өзгерiстерге байланысты жұмысшыларға, қызметкерлерге, мамандарға қойылатын талаптардың үнемi артуын ескере отырып, олардың біліктілігін арттыру;
кадрларды қайта даярлау;
кәсiптiк бiлiмдерін, дағдылары мен іскерліктерін тереңдету;
еңбек рыногы құрылымының өзгеруіне байланысты қосымша бiлiктілiк алу жолымен кәсiби мүмкіндіктерін кеңейту болып табылады.
5. Ұйымдар "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, осы ережеге, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерге сәйкес өзiнiң Жарғысын әзiрлейдi.

Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного профессионального образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года № 94. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного профессионального образования.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2005 года N 94
Типовые правила деятельности организаций образования,
реализующих образовательные программы дополнительного
профессионального образования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного профессионального образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее - Правила).
2. Дополнительное профессиональное образование реализуется организациями образования, научными организациями и организациями дополнительного образования, а также иными юридическими лицами, имеющими соответствующие структурные подразделения, предметом которых является образовательная деятельность (далее - Организации).
3. Организации в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об образовании", настоящими правилами, Уставом организации и иными нормативными правовыми актами.
4. Основными задачами организаций являются:
повышение квалификации рабочих, служащих, специалистов с учетом постоянного повышения предъявляемых к ним требований в связи с изменениями, происходящими в технологиях и производстве;
переподготовка кадров;
углубление профессиональных знаний, навыков и умений;
расширение профессиональных возможностей путем получения дополнительных квалификаций в связи с изменениями структуры рынка труда.
5. Организации разрабатывают свой Устав в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об образовании", настоящими правилами, а также иными нормативными правовыми актами.

2. Ұйымның негiзгі функциялары
6. Ұйымдардың негізгі функциялары:
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен кадрлардың білiктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды қамтамасыз ету;
бiлiм беру процесi мен білім беру технологияларының әдiстемелерiн пайдалану және жетiлдiру;
оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, оқу процесiнiң күнтiзбелiк кестелерiн әзiрлеу және бекiту;
тыңдаушылардың контингентiн қалыптастыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған және ұйымның жарғысында көзделген өзге де қызметтi жүзеге асыру болып табылады.
3. Ұйымдардың бiлiм беру қызметi
7. Ұйымда бiлiм беру қызметiн жүргізу құқығы лицензия алған сәттен бастап туындайды және оның мерзiмi өткен, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен ол қайтарылып алынған немесе жарамсыз деп танылған сәттен бастап тоқтатылады.
8. Ұйымдардың оқу процесі оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады. Оқу процесiндегi оқу жоспарлары мен бағдарламаларын, күнтiзбелiк кестелердi ұйымдар бекiтедi.
9. Тыңдаушылардың бiлiм деңгейiн қорытынды бағалауды олардың құрамын ұйымның басшысы бекiтетiн емтихан комиссиясы жүргiзедi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
10. Тыңдаушы оқу жоспарының талаптарын орындамаған және ұйымның Жарғысын бұзған жағдайда ол ұйым басшысының бұйрығымен тыңдаушылар құрамынан шығарылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.09.28.  N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
11. Кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және оларды қайта даярлау кәсiпорындармен (бiрлестiктермен), ұйымдармен, мекемелермен және мемлекеттiк жұмыспен қамту қызметiмен, сондай-ақ басқа да заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар негізiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
12. Қосымша кәсiптiк бiлiм алған тұлғаларға сертификат беріледі.
13. Ұйымдарға қабылдау тыңдаушының өтiнiші немесе кәсiпорынның, мекеменiң, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың жолдамасы негiзiнде жүзеге асырылады.
14. Мамандардың білiктiлігін арттырудан өту кезеңдiлігін "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, тапсырыс беруші белгілейдi.
4. Бiлiм беру процесiнiң субъектілерi

2. Основные функции организации
6. Основными функциями организаций являются:
обеспечение повышения квалификации и переподготовки кадров в порядкеустановленном законодательством Республики Казахстан;
использование и совершенствование методик образовательного процесса и образовательных технологий;
разработка и утверждение учебных планов и программ, календарных графиков учебного процесса;
формирование контингента слушателей;
осуществление иной деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан и предусмотренной уставом организации.
3. Образовательная деятельность организаций
7. Право на ведение образовательной деятельности возникает у организации с момента получения лицензии и прекращается с момента истечения ее срока, отзыва или признания ее недействительной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Учебный процесс организаций осуществляется в соответствии с учебными планами и программами. Учебные планы и программы, календарные графики учебного процесса утверждаются организациями.
9. Итоговая оценка уровня знаний слушателей проводится экзаменационными комиссиями, состав которых утверждается руководителем организации.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. При невыполнении слушателем требований учебного плана и нарушении им Устава организации он отчисляется из состава слушателей приказом руководителя организации.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Повышение квалификации и переподготовка кадров осуществляется на основе договоров, заключаемых с предприятиями (объединениями), организациями, учреждениями и государственной службой занятости, а также с другими юридическими и физическими лицами.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Лицам, получившим дополнительное профессиональное образование выдается сертификат.
13. Прием в организации осуществляется на основании заявления слушателя или направления предприятия, учреждения, а также других юридических лиц.
14. Периодичность прохождения специалистами повышения квалификации устанавливается заказчиком, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об образовании".
4. Субъекты образовательного процесса

15. Тыңдаушылар контингентiн қалыптастыру мемлекеттік тапсырыстар мен заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар негiзiнде жүзеге асырылады.
Оқуға қабылдау ұйым басшысының бұйрығымен жүргiзiледi.
Тыңдаушыға оқып жүрген уақытында оның осы ұйымға оқуға келу мерзiмi туралы куәландыратын анықтама берiледi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
16. Шет мемлекеттер азаматтарының қосымша кәсiби бiлiм алу тәртiбi халықаралық келiсiмдермен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен анықталады.
17. Қосымша кәсіптік бiлiм беру бюджет қаражаты есебiнен сияқты, ақылы негiзде де жүзеге асырылуы мүмкін.
Ақылы негiзде оқу құнын ұйым анықтайды.
18. Ұйымдар тыңдаушыларының:
бiлiм беру бағдарламаларының мазмұнын анықтауға қатысуға;
қосымша білім беру бағдарламасын игеру үшін қажетті қолда бар нормативтік және нұсқаулық құжаттарды, оқу және оқу-әдістемелік
материалдарды, сондай-ақ кітапхана мен ақпараттық қорларды, басқа да бөлiмшелердің қызметтерін пайдалануға;
конференциялар мен ғылыми семинарларға қатысуға;
өз рефераттарын, еңбектерi мен басқа да материалдарын ұйымдардың басылымдарында жариялауға құқығы бар.
19. Профессорлық-оқытушылық құрам саны штаттық кестеге сәйкес белгіленеді.
Профессорлық-оқытушылық құрам, әдiскерлер мен басқа персоналдың штаттарын, ұйымның құрылымын ұйымның басшысы бекiтедi.
5. Ұйымды басқару
20. Ұйымды басқару Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне, осы ережеге және ұйымның Жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Ұйымды тiкелей басқаруды құрылтайшы тағайындаған басшы жүзеге асырады.
Басшы осы ұйымның барлық санаттағы қызметкерлерi мен тыңдаушылары орындауы үшiн мiндетті бұйрықтар шығарады және қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады.
22. Ұйым басшысы ұйымның атынан әрекет етедi және оның мүдделерiн қорғайды.
6. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметi
23. Ұйымды қаржыландыру:
бюджет қаражаты;
ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша тыңдаушының оқуы үшін алынған қаражат;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.

15. Формирование контингента слушателей осуществляется на основе государственных заказов и договоров с юридическими и физическими лицами.
Зачисление на обучение производится приказом руководителя организации.
Слушателю на время обучения выдается справка, свидетельствующая о сроках его пребывания на учебе в данной организации.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
16. Порядок получения дополнительного профессионального образования гражданами иностранных государств определяется международными соглашениями и действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Дополнительное профессиональное образование может осуществляться как за счет бюджетных средств, так и на платной основе.
Стоимость обучения на платной основе определяется организацией.
18. Слушатели организаций имеют право:
участвовать в определении содержания образовательных программ;
пользоваться имеющимися нормативными и инструктивными документами, учебными и учебно-методическими материалами, необходимыми для освоения дополнительных образовательных программ, а также библиотечным и информационным фондом, услугами других подразделений;
принимать участие в конференциях и научных семинарах, публиковать в изданиях организаций свои рефераты, труды и другие материалы.
19. Численность профессорско-преподавательского состава устанавливается в соответствии со штатным расписанием.
Штаты профессорско -преподавательского состава, методистов и другого персонала, структура организации утверждаются руководителем организации.
5. Управление организацией
20. Управление организацией осуществляется в соответствии с  нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящими правилами и Уставом организации.
21. Непосредственное руководство организацией осуществляет руководитель, назначаемый учредителем.
Руководитель издает приказы, обязательные для исполнения всеми категориями работников и слушателей, принимает и освобождает от занимаемой должности работников данной организации.
22. Руководитель организации действует от имени организации и защищает ее интересы.
6. Финансово-хозяйственная деятельность организации
23. Финансирование организации осуществляется за счет:
бюджетных средств;
средств, получаемых за обучение слушателей по Договорам с организациями, юридическими и физическими лицами;
других источников, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

24. Ұйымдар өздерінің жарғысында, сондай-ақ қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен мүліктеріне иелік етуге және пайдалануға құқылы.
7. Ұйымның қызметiн бақылау
25. Ұйымдардың қызметiн мемлекеттiк бақылау "Білiм туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына және қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Есепке алу және есеп беру
26. Ұйымдар жедел және бухгалтерлiк есепке алуды жүзеге асырады, белгiленген нысан бойынша статистикалық бухгалтерлiк есеп берудi жүргiзедi, белгiленген тәртiппен тоқсандық және жылдық бухгалтерлiк статистикалық есептi ұсынады.
27. Ұйымның лауазымды тұлғалары осы ұйымға бекiтiлiп берiлген меншiктiң сақталуы және тиiмдi пайдаланылуы үшiн мемлекеттік статистикалық есептi бұрмалағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жауаптылықта болады.

24. Организации имеют право владеть и пользоваться имуществом в порядке, определенном их уставом, а также действующим законодательством.
7. Контроль за деятельностью организации
25. Государственный контроль за деятельностью организаций осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и действующими нормативными правовыми актами.
8. Учет и отчетность
26. Организации осуществляют оперативный и бухгалтерский учет, ведут статистическую бухгалтерскую отчетность по установленной форме , представляют в установленном порядке квартальную и годовую бухгалтерскую статистическую отчетность.
27. Должностные лица организации несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность за сохранность и эффективное использование закрепленной за этой организацией собственности, за искажение государственной статотчетности.