Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 1300 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 1 наурыздағы N 190 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 7.1.1-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Регламентi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 1300 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 44, 443-құжат) мынадай өзгеріс енгізiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Регламентi осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бұрын қабылданған шешiмдерiн осы қаулыға сәйкес келтiру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы 2005 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 1 наурыздағы
N 190 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 10 желтоқсандағы
N 1300 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
РЕГЛАМЕНТI
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Yкiметi (бұдан әрi - Yкiмет) Қазақстан Республикасының атқарушы билiгiн жүзеге асырады, атқарушы органдардың жүйесiн басқарады және олардың қызметiне басшылық етедi.
2. Yкiметтiң қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясымен , "Қазақстан Республикасының Үкiметi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен , Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен және осы Регламентпен реттеледi.
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi (бұдан әрi - Премьер-Министр) мен Үкiметтің қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, құжаттамалық және өзге де қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесi (бұдан әрi - Кеңсе) жүзеге асырады.
4. Құпия және құпия емес iс қағаздарын ұйымдастыруды және жүргiзудi, Үкiметке немесе оның басшылығына арналған хат-хабарларды, соның iшiнде әртүрлi байланыс және деректер беру арналары бойынша келiп түсетiн хабарларды қабылдауды, өңдеу мен таратуды Кеңсе Үкiмет белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 1300
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2005 года N 190. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 355.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355.
В целях реализации пункта 7.1.1 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 1300 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 44, ст. 443) следующее изменение:
Регламент Правительства Республики Казахстан, утвержденный указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан принять меры по приведению ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2005 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2005 года N 190
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2002 года N 1300
РЕГЛАМЕНТ
Правительства Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство) осуществляет исполнительную власть Республики Казахстан, возглавляет систему исполнительных органов и руководит их деятельностью.
2. Деятельность Правительства регулируется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
3. Информационно-аналитическое, организационно-правовое, документационное и иное обеспечение деятельности Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Премьер-Министр) и Правительства осуществляет Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Канцелярия).
4. Организация и ведение секретного и несекретного делопроизводства, прием, обработка и распределение корреспонденции, адресованной Правительству или его руководству, в том числе сообщений, поступающих по различным каналам связи и передачи данных, осуществляются Канцелярией в порядке, установленном Правительством.

5. Соттарда Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша Yкiмет пен Премьер-Министрдiң мүдделерiн бiлдiрудi және қорғауды, сондай-ақ Премьер-Министрдiң тапсырмасы бойынша конституциялық iс жүргiзуге қатысуды талқылау мәнi болған мәселелер құзыретiне енетiн мемлекеттiк орган жүзеге асырады. Әдiлет министрлігі тиісті мемлекеттiк органға құқықтық және консультациялық көмек көрсетедi.
6. Үкiметтің нормативтiк құқықтық кесiмдерiне ресми түсiнiктеме берудi Үкіметтің немесе Премьер-Министрдiң тапсырмасы бойынша Әділет министрлiгi жүзеге асырады.
7. Үкiметтің құзыретiне енетiн кадр мәселелерiн шешу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кiрiс хат-хабарларын қарау
8. Үкіметке немесе оның басшылығына жолданған хат-хабарларды Кеңсе алдын ала қарайды.
Орталық және жергілiкті атқарушы немесе өзге де мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын және олар бойынша Yкiметтiң немесе Премьер-Министрдiң шешiмдер қабылдауын талап етпейтiн мәселелер бойынша Үкiметке немесе оның басшылығына жолданған заңды және жеке тұлғалардың хаттары мен өтiнiштерiн Кеңсе кейiннен авторына хабарлай отырып, мәселенің мән-жайы бойынша қарау үшiн тиiстi органға жiбередi.
Сондай-ақ Кеңсенiң қарауынсыз:
тиiстi атқарушы органдарға мемлекеттік органдардың, облыстар мен Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнiң немесе жекелеген шаруашылық жүргiзушi субъектілердiң Үкiмет немесе Премьер-Министр шешiмдерiнiң қабылдануын талап ететiн, оның iшiнде республикалық бюджеттен және Үкiметтiң резервiнен қаражат бөлу туралы, бiрақ өтiнiштерде көтерілетiн мәселелер құзыретіне енетiн орталық атқарушы органдарда пысықталмаған өтініштері;
облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне тиiсiнше аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар әкiмдерiнiң, Астана және Алматы қалаларының аудандары әкiмдерiнiң, аудандық маңызы бар қалалар аудандары әкiмдерінің, кенттер, ауылдар (селолар), ауылдық (селолық) округтер әкімдерінің олармен және тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсілмеген өтініштерi жiберiледi.
Кеңсе Үкiметке, Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған мемлекеттік органның (ұйымның) бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметке, Yкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға қол қойған құжаттарды қабылдайды. Өзге жолданған және басқа лауазымды тұлғалар қол қойған құжаттар қабылданбайды.

5. Представление и защита интересов Правительства и Премьер-Министра в судах по поручению Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Канцелярии, а также участие в конституционном производстве по поручению Премьер-Министра осуществляются тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом разбирательства. Министерство юстиции оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
6. Официальное толкование нормативных правовых актов Правительства осуществляется по поручению Правительства или Премьер-Министра Министерством юстиции.
7. Решение кадровых вопросов, входящих в компетенцию Правительства, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Рассмотрение входящей корреспонденции
8. Корреспонденция, адресованная Правительству или его руководству, предварительно рассматривается Канцелярией.
Письма и обращения юридических и физических лиц, адресованные Правительству или его руководству, по вопросам, относящимся к компетенции центральных и местных исполнительных или иных государственных органов и не требующим принятия по ним решений Правительства или Премьер-Министра, направляются Канцелярией соответствующему органу для рассмотрения по существу вопроса с последующим уведомлением автора.
Также Канцелярией без рассмотрения направляются:
соответствующим исполнительным органам обращения государственных органов, акимов областей и городов Астаны и Алматы или отдельных хозяйствующих субъектов, требующие принятия решений Правительства или Премьер-Министра, в том числе о выделении средств из республиканского бюджета и резерва Правительства, но не проработанные в центральных исполнительных органах, в компетенцию которых входят поднимаемые в обращениях вопросы;
акимам областей и городов Астаны и Алматы - соответственно обращения акимов районов и городов областного значения, акимов районов городов Астаны и Алматы, акимов районов городов районного значения, акимов поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов не согласованные с ними и соответствующими государственными органами.
Канцелярией принимаются адресованные Правительству, руководству Правительства и Канцелярии документы, подписанные первым руководителем государственного органа (организации) или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные Правительству, руководству Правительства и Канцелярии. Документы с иной адресацией и за подписью других должностных лиц не принимаются.

Кеңсе жабық конверттердегі хат-хабарларды (құпия, кадр мәселелерi бойынша және басқа қаладан келгендердi қоспағанда), сондай-ақ осы Регламенттің және "Кейбiр нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 168 қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың талаптарын бұза отырып дайындалған құжаттарды қабылдамайды.
9. Орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволары өздерiне келiп түсетiн хаттарды, өтiнiштердi және өзге де құжаттарды қарайды әрi өздерiнiң ережелерiне және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес олардың құзыретiне енетiн барлық мәселелер бойынша өз бетiнше шешiмдер қабылдайды.
Орталық атқарушы органдар олардың бiрлескен құзыретiне енетiн мәселелердi шешу үшiн қажет болған кезде белгіленген тәртiппен олардың басшылары қол қойған бiрлескен бұйрықтар түрiнде шешiмдер қабылдайды.
Орталық атқарушы органдардың өздерi дербес шешуi тиiс мәселелер бойынша Үкiметтiң қаулылары мен Премьер-Министрдiң өкiмдерi қабылданбайды.
Орталық атқарушы органдардың аумақтық органдары нормативтік құқықтық кесiмдер шығаруға құқылы емес.
10. Ведомстволар тиісті мемлекеттiк органның бiрiншi басшысының немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаның келiсiмi (ведомствоның хатында бұрыштамасы) болған кезде ғана, сондай-ақ Үкiмет немесе Кеңсе Басшылығының оларға берген тiкелей тапсырмаларына жауап жiберген кезде өз бетiнше Үкiметтiң атына өтінiш білдiре алады. Мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлiмшелерi Үкiметтiң атына өз бетiнше өтiнiш бiлдiруге құқылы емес.
11. Тиiстi шешiм қабылдау үшiн Үкiметтiң немесе оның басшылығының атына бастамашылық тәртiппен жiберiлетiн қызметтік хат-хабарды мемлекеттік органдар мынадай жағдайларда енгiзедi:
1) егер мәселенi шешу Үкiметтiң тiкелей құзыретiне енсе, енгiзіп отырған мемлекеттік орган оны өзiнiң өтiнiшiнде көрсетедi;
2) орталық атқарушы органдардың арасында қағидатты және еңсерiлмес келiспеушілiктер болған кезде;
3) егер мәселенi шешу ведомствоаралық үйлестiрудi талап етсе. Мұндай жағдайларда Үкiметтiң атына жолданған хат-хабар, әдетте, шешiм қабылдау үшiн мәселенiң мазмұнына қарай және Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Кеңсе Басшысы арасында мiндеттердi бөлуге сәйкес Премьер-Министрдiң тиiстi орынбасарына жiберілуi тиiс.
3. Үкiмет мәжiлiстерiн жоспарлау

Канцелярией не принимается корреспонденция в запечатанных конвертах (за исключением секретной, по кадровым вопросам и иногородней), а также документы, подготовленные с нарушением требований настоящего Регламента и Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 168 "Об утверждении некоторых инструкций".
9. Центральные исполнительные органы и их ведомства рассматривают поступающие к ним письма, обращения и иные документы и самостоятельно принимают решения по всем вопросам, входящим в их компетенцию, согласно своим положениям и иным нормативным правовым актам.
Центральные исполнительные органы для решения вопросов, входящих в их совместную компетенцию, принимают при необходимости в установленном порядке решения в виде совместных приказов, подписанных их руководителями.
По вопросам, которые должны решаться центральными исполнительными органами самостоятельно, постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра не принимаются.
Территориальные органы центральных исполнительных органов не вправе издавать нормативные правовые акты.
10. Ведомства могут обращаться в адрес Правительства только при наличии согласия (визы на письме ведомства) первого руководителя соответствующего государственного органа или лица, на которого официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, а также самостоятельно при ответах на прямые поручения в их адрес руководства Правительства или Канцелярии. Структурные подразделения государственных органов не вправе самостоятельно обращаться в адрес Правительства.
11. Служебная корреспонденция, направляемая в адрес Правительства или его руководства в инициативном порядке для принятия соответствующего решения, вносится государственными органами в следующих случаях:
1) если решение вопроса входит в непосредственную компетенцию Правительства, на что указывается вносящим государственным органом в его обращении;
2) при наличии принципиальных и непреодолимых разногласий между центральными исполнительными органами;
3) если решение вопроса требует межведомственной координации. В этих случаях корреспонденция, адресованная Правительству, как правило, должна направляться для принятия решения соответствующему Заместителю Премьер-Министра в зависимости от содержания вопроса и в соответствии с распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии.
3. Планирование заседаний Правительства

12. Үкiмет мәжілiстерiнде қарауға арналған мәселелер заңнамада белгіленген Yкiмет өкілеттiктерiн ескере отырып анықталады.
13. Үкiмет мәжiлiстерiнде қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тiзбесiн кезектi тоқсан басталғанға дейiн Yкiмет мүшелерiнің, агенттіктер төрағаларының, облыстар мен Астана және Алматы қалалары әкiмдерiнiң, Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының ұсыныстары бойынша Кеңсе жасайды. Үкiмет мәжілiстерiнде қарау жоспарланып отырған мәселелердiң тiзбесi Премьер-Министрдiң өкiмiмен бекiтіледi.
Жоспарланған мәселелердiң бекiтілген тiзбесi Үкiмет мүшелерiне, агенттіктердiң төрағаларына, облыстар мен Астана және Алматы қалаларының әкiмдеріне, Кеңсенің құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшыларына және қажет болған кезде Кеңсе Басшысының нұсқауы бойынша басқа да мемлекеттiк органдардың және өзге де ұйымдардың басшыларына жөнелтіледi.
Жоспарланған мәселенi қараудан алу немесе оны қарауды басқа мерзiмге ауыстыру туралы шешiмдi мәселенi дайындауға жауапты мемлекеттік органның немесе өзге де мүдделi органның (ұйымның) бiрiншi басшысы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға) қол қойған жазбаша өтiнiш не Кеңсенiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған қызметтік жазба негiзiнде Премьер-Министр не онымен келiсiм бойынша Кеңсе Басшысы қабылдайды. Көрсетілген шешiм туралы өзiнiң құзыретiне орай мүдделi мемлекеттік органдар хабардар етіледi.
4. Yкiмет мәжiлiстерiн дайындау және өткiзу тәртiбi
14. Үкiмет мәжiлiстерi Yкiмет мәжілiстерiнде қарауға арналған мәселелердiң тоқсан сайынғы тiзбесiне сәйкес немесе қажет болған кезде, бiрақ кемiнде айына бiр рет өткiзіледi және оны Премьер-Министр не Қазақстан Республикасының Президентi (бұдан әрi - Президент) шақырады.
15. Үкiмет мәжілiстерiнде Премьер-Министр, ал ол болмаған кезде Премьер-Министр белгілеген мiндеттердi бөлуге сәйкес Премьер-Министрдi алмастыратын не Премьер-Министр белгілеген тәртiппен Премьер-Министрдiң мiндетiн атқарушы Премьер-Министрдiң орынбасары төрағалық етедi.
Мәжілiстерге Президент қатысқан кезде Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министр төрағалық етедi.
Үкiмет мәжiлiстерi ашық болып табылады әрi мемлекеттік және орыс тілдерiнде жүргiзіледi. Президенттің не Премьер-Министрдiң бастамасы бойынша Үкiметтің жабық мәжілiстерi өткiзілуi мүмкiн.

12. Вопросы для рассмотрения на заседаниях Правительства определяются, исходя из полномочий Правительства, установленных законодательством.
13. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях Правительства составляется Канцелярией по предложениям членов Правительства, председателей агентств, акимов областей и городов Астаны и Алматы, руководителей структурных подразделений Канцелярии до начала очередного квартала. Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях Правительства, утверждается распоряжением Премьер-Министра.
Утвержденный перечень запланированных вопросов рассылается членам Правительства, председателям агентств, акимам областей и городов Астаны и Алматы, руководителям структурных подразделений Канцелярии и, при необходимости, руководителям других государственных органов и иных организаций по указанию Руководителя Канцелярии.
Решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок принимается Премьер-Министром либо по согласованию с ним Руководителем Канцелярии на основании письменного обращения, подписанного первым руководителем (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии) государственного органа, ответственного за подготовку вопроса, или иного заинтересованного органа (организации), либо служебной записки, подписанной руководителем соответствующего структурного подразделения Канцелярии. Об указанном решении информируются заинтересованные в силу своей компетенции государственные органы.
4. Порядок подготовки и проведения заседаний Правительства
14. Заседания Правительства проводятся в соответствии с ежеквартальными перечнями вопросов для рассмотрения на заседаниях Правительства или при необходимости, но не реже одного раза в месяц, и созываются Премьер-Министром либо Президентом Республики Казахстан (далее - Президент).
15. На заседаниях Правительства председательствует Премьер-Министр, а в его отсутствие - Заместитель Премьер-Министра, замещающий Премьер-Министра в соответствии с распределением обязанностей, установленным Премьер-Министром, либо исполняющий обязанности Премьер-Министра в порядке, установленном Премьер-Министром.
При участии в заседаниях Президента председательствует Президент или по его поручению Премьер-Министр.
Заседания Правительства являются открытыми и ведутся на государственном и русском языках. По инициативе Президента либо Премьер-Министра могут проводиться закрытые заседания Правительства.

16. Мәжілiс, егер оған Үкiмет мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысса, заңды болып саналады. Үкiмет мүшелерi мәжілiстерге алмастыру құқығынсыз қатысады.
Мәселенің Үкiмет мәжілiсiнде қаралу нәтижелерi бойынша қатысушы Үкiмет мүшелерінің көпшілiк дауысымен хаттамалық шешiм қабылданады, ал дауыстар тең болған кезде мәжілiсте төрағалық етушiнiң дауысы шешушi болып табылады.
17. Үкiмет мәжілiстерiне, әдетте, Премьер-Министрмен келiсілген тiзбе бойынша агенттіктердiң төрағалары, Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары қатысады.
Үкiмет мәжiлiстерiне Мемлекет басшысының кесiмдерiмен осындай құқық берiлген лауазымды тұлғалар да қатыса алады.
Кеңсенiң шақыруы бойынша Үкiмет мәжілiстерiне Парламент Сенаты мен Мәжілiсiнiң депутаттары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшылары, Кеңсенің қызметкерлерi мен басқа да адамдар қатыса алады.
Үкiмет мәжілiстерiне шақырылғандардың тiзiмiн анықтау немесе нақтылау жөнiндегi ұсынысты мәселенi дайындауға жауапты мемлекеттік орган талқыланатын мәселелерге қарай Кеңсемен келiсiм бойынша мәжілiске дейiн кемiнде екi жұмыс күнi бұрын енгiзедi.
Үкiмет мәжілiсiне шақырылғандардың тiзiмiне Кеңсе Басшысы қол қояды. Шақырылғандардың Yкiмет мәжілiсiне қатысуын Кеңсе қамтамасыз eтeдi.
18. Мемлекеттiк органдар Үкiмет мәжілiсiнде қарауға арналған мәселенi дайындау кезiнде мынадай талаптарды сақтайды:
1) Үкiмет мәжілiстерiнде қаралатын мәселелер бойынша хаттамалық шешiмдердiң жобаларына, анықтамаларға, ақпараттық (талдамалық) материалдарға мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға әр парағына алдын ала қол қояды және ол қол қойған ілеспе хатпен енгiзiледi;
2) әрбiр мәселе бойынша хаттамалық шешiм жобасының, анықтаманың, өзге де қажетті материалдардың тақырыбы бiрдей болуы және мәселенiң мәнiн толық көрсетуi тиiс. Әдетте, олардың көлемi 5 бет мәтiннен аспауы тиiс (мемлекеттiк және орыс тілдерiндегi мәтiндер үшiн N 14 мөлшерлi "TimesNewRoman" қарпi қолданылады);
3) Үкiмет мәжілiсiнде бейнелi ақпарат көрсету туралы мәселе мәселенi дайындауға жауапты мемлекеттiк органның бiрiншi басшысымен (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғамен не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлғамен), Кеңсе Басшысымен алдын ала келісілуi тиiс;

16. Заседание считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов Правительства. Члены Правительства участвуют в заседаниях без права замены.
По результатам рассмотрения вопроса на заседании Правительства большинством голосов присутствующих членов Правительства принимается протокольное решение, а при равенстве голосов решающим является голос председательствующего на заседании.
17. На заседаниях Правительства, как правило, присутствуют председатели агентств, руководители структурных подразделений Канцелярии по согласованному с Премьер-Министром перечню.
Присутствовать на заседаниях Правительства могут также должностные лица, которым такое право предоставлено актами Главы государства.
На заседаниях Правительства по приглашению Канцелярии могут присутствовать депутаты Сената и Мажилиса Парламента, акимы областей, городов Астаны и Алматы, руководители иных государственных органов и организаций, работники Канцелярии и другие лица.
Предложение по определению или уточнению списка приглашенных на заседания Правительства вносится в зависимости от обсуждаемых вопросов государственным органом, ответственным за подготовку вопроса, по согласованию с Канцелярией не менее чем за два рабочих дня до заседания.
Список приглашенных на заседание Правительства подписывается Руководителем Канцелярии. Участие приглашенных в заседании Правительства обеспечивается Канцелярией.
18. Государственные органы при подготовке вопроса к рассмотрению на заседании Правительства соблюдают следующие требования:
1) проекты протокольных решений, справки, информационные (аналитические) материалы по вопросам, рассматриваемым на заседаниях Правительства, полистно парафируются и вносятся сопроводительным письмом, подписанным первым руководителем государственного органа или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии;
2) проект протокольного решения, справка, иные необходимые материалы по каждому вопросу должны иметь идентичные заголовки и исчерпывающе отражать суть вопроса. Как правило, их объем не должен превышать 5 страниц текста (для текстов на государственном и русском языках используется шрифт "TimesNewRoman" размером N 14);
3) вопрос о демонстрации на заседании Правительства видеоинформации должен быть предварительно согласован первым руководителем государственного органа, ответственного за подготовку вопроса, (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии) с Руководителем Канцелярии;

4) Үкiмет мәжiлiсiне құпия материалдар Кеңсеге Үкiметтің қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасында құпиялылық режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi нұсқаулықтың талаптарына сәйкес енгізіледi.
Yкiмет мәжілiстерiне материалдар дайындаған кезде орталық атқарушы органдардың ведомстволары осы Регламенттің 10-тармағының талаптарын сақтауы тиiс.
19. Үкiмет мәжілісінде қарауға дайындалған материалдар мемлекеттік және орыс тiлдерiнде мәжiлiске дейiнгi 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей Кеңсеге енгiзіледі. Кеңсе Премьер-Министрмен не оны алмастыратын тұлғамен келiсiм бойынша Кеңсе Басшысы бекiтетiн мәжілiстiң күн тәртiбiнiң жобасын жасайды, күн тәртiбiн тиiстi материалдармен бiрге Yкiмет мүшелерiне және Кеңсе Басшысы қол қойған мәжіліске шақырылғандардың тізіміне және онымен келісілген жөнелтім көрсеткішіне сәйкес басқа да лауазымды тұлғаларға дереу жолдайды.
Мемлекеттiк органдар Yкiмет мәжiлiсiне материалдарды уақтылы ұсынбаған жағдайда Кеңсе Басшысы бұл туралы Премьер-Министрге немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға баяндайды. Үкiмет мәжілістерiне материалдардың уақтылы ұсынылмағандығы үшiн жауапкершілiк осы органдардың бiрiншi басшыларына жүктеледi.
Премьер-Министрдiң тапсырмасы бойынша Үкiмет мәжiлiсi шұғыл түрде өткiзілетін айрықша жағдайларда материалдар Кеңсеге ол өткiзiлетiн күнi енгiзiлуi мүмкiн және Үкiмет мәжілiсiне қатысушыларға мәжiлiсте тiкелей жеткізіледi.
20. Мәжiлiске қатысып отырғандар олардың атына немесе олар білдiрiп отырған органдардың (ұйымдардың) атына тапсырмалар мен олардың орындалу мерзiмiнiң деректер жазбасын жүргiзуi тиiс.
Үкiмет мәжiлiсiнiң хаттамасын дайындау мақсатында, әдетте, Кеңсенiң тиiстi бөлiмшесiнiң мәжілiске қатысып отырған қызметкерi хаттамалық жазбалар жүргiзедi, онда талқыланып отырған мәселелердiң атауы мен мәнi, баяндамашылар және талқылау кезiнде сөз сөйлеушiлер, олардың сөйлеген сөздерінің, ескертулердiң негiзгi мазмұны және Үкiмет мүшелерi қабылдаған шешiмдер тiркеледi.
Әдетте, кейiннен фонограммалары толығымен жазылып және оларды басып шығарып, Yкiмет мәжілiстерiнiң дыбыстық жазбасы жүргiзiледi. Қажет болған кезде Кеңсе Басшысының нұсқауы бойынша мәжілiстiң бейне жазбасы жүргізілуі мүмкін.
Үкiмет мәжiлiсiнiң хаттамасын құзыретiне мәжілiсте қаралған мәселелер жататын Кеңсенің құрылымдық бөлiмшелерi дайындаған хаттамалық тапсырмалардың тұжырымдамалары негізiнде Кеңсенiң құжаттамалық қамтамасыз етуге жауапты бөлiмшесi мәжіліс аяқталған күнiнен бастап үш күн мерзiмде елтаңбалық бланкiге жасайды. Бұдан кейiн хаттамаға Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерінің басшылары (өздерiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша), мәжiлiске қатысқан Премьер-Министрдiң орынбасарлары, Кеңсе Басшысы немесе оның мiндетiн атқарушы тұлға бұрыштама соғады және мәжiлiске төрағалық етушi қол қояды.
Президенттің төрағалық етуiмен өткiзілетiн Үкiмет мәжілiстерiнiң хаттамалары Президент Әкiмшілiгiмен келiсіледi.

4) секретные материалы к заседанию Правительства вносятся в Канцелярию в соответствии с требованиями Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства.
При подготовке материалов к заседаниям Правительства ведомствами центральных исполнительных органов должны соблюдаться требования пункта 10 настоящего Регламента.
19. Подготовленные к рассмотрению на заседании Правительства материалы на государственном и русском языках вносятся в Канцелярию не позднее, чем за 5 календарных дней до заседания. Канцелярия составляет проект повестки дня заседания, который утверждается Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром либо лицом, его замещающим, незамедлительно рассылает повестку вместе с соответствующими материалами членам Правительства и другим должностным лицам в соответствии со списком приглашенных на заседание, подписанным Руководителем Канцелярии, и согласованным с ним указателем рассылки.
В случае несвоевременного представления государственными органами материалов к заседанию Правительства Руководитель Канцелярии докладывает об этом Премьер-Министру или лицу, исполняющему его обязанности. Ответственность за несвоевременное представление материалов к заседаниям Правительства возлагается на первых руководителей этих органов.
В исключительных случаях, когда заседания Правительства по поручению Премьер-Министра проводятся в экстренном порядке, материалы могут вноситься в Канцелярию в день его проведения и доводиться до участников заседания Правительства непосредственно на заседании.
20. Присутствующие на заседании должны вести запись данных в их адрес или в адрес представляемых ими органов (организаций) поручений и сроков их исполнения.
В целях подготовки протокола заседания Правительства, как правило, работником соответствующего подразделения Канцелярии, присутствующим на заседании, ведутся протокольные записи, в которых фиксируются названия и предметы обсуждаемых вопросов, докладчики и выступающие при обсуждении, основное содержание их выступлений, замечаний и принятые членами Правительства решения.
Как правило, ведется звукозапись заседаний Правительства с последующей расшифровкой фонограмм и их распечаткой. При необходимости по указанию Руководителя Канцелярии может вестись видеозапись заседания.
Протокол заседания Правительства составляется на гербовом бланке в трехдневный срок со дня завершения заседания подразделением Канцелярии, ответственным за документационное обеспечение, на основании формулировок протокольных поручений, подготовленных структурными подразделениями Канцелярии, к компетенции которых относятся рассмотренные на заседании вопросы. После этого протокол визируется руководителями структурных подразделений Канцелярии (по вопросам, относящимся к их компетенции), заместителями Премьер-Министра, присутствовавшими на заседании, Руководителем Канцелярии или лицом, исполняющим его обязанности, и подписывается председательствовавшим на заседании.
Протоколы заседаний Правительства, проводимых под председательством Президента, согласовываются с Администрацией Президента.

21. Үкiмет мәжілістерiнiң әрбiр хаттамасына кезегiмен күнтiзбелiк жылдың басынан бастап реттiк нөмiр беріледi. Хаттамалар немесе олардың үзiндi көшiрмелерi оларға қол қойылған күнi Үкiмет мүшелерiне, ал қажет болған кезде мәжілiстерде тиiстi тапсырмалар берiлген басқа да мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғаларға жөнелтiледi. Хаттамалар (үзiндi көшiрмелер) жөнелтiмінің көрсеткiшi Кеңсе Басшысымен келiсіледi.
Үкiмет мәжілiстерi хаттамаларының түпнұсқалары, оларға қоса берілетiн құжаттар, фонограммалардың басылып шыққандары, ауызекi ақпаратты магниттi жеткiзгіштер және бейне материалдар тұрақты сақтаудағы құжаттар тiзiмдемесiне енгiзіледi және Кеңсе мұрағатында сақталады.
5. Мемлекеттік органдардың Үкiмет қаулылары мен
Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобаларын дайындау
және ресiмдеу тәртiбi
22. Мемлекеттiк органдар Үкiмет қаулыларының жобаларын (бұдан әрi - қаулылардың жобалары) дайындауды Қазақстан Республикасы Конституциясының , заңдарының, Президент кесiмдерінің және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердің негiзiнде және оларды орындау үшiн жүзеге асырады. Қаулылардың жобаларын уәкілетті органдар өз бастамалары бойынша немесе егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша әзiрлейдi.
Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобаларын (бұдан әрi - өкiмдердiң жобалары) дайындау әкiмшілiк-өкiмдiк, жедел және жеке сипаттағы мәселелердi шешу үшiн жүзеге асырылады.
Орталық атқарушы органдар арасында қағидатты және еңсерілмес келiспеушiлiктер болған кезде келiсілген шешiмдер қабылдауды, сондай-ақ ведомствоаралық үйлестірудi талап ететiн мәселелер Үкiмет мәжілістерiнде не Премьер-Министрде, оның орынбасарларында немесе Кеңсе Басшысында өтетiн кеңестерде қаралуы мүмкiн.
23. Қаулылар мен өкiмдердiң жобаларын дайындауды мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының " Нормативтiк құқықтық актілер туралы ", " Қазақстан Республикасындағы тіл туралы " Заңдарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 168 қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 22 шiлдедегi N 678 қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен Премьер-Министр өкiмдерінің жобаларын ресiмдеу жөнiндегі нұсқаулықтың (заңдық техникасы) және осы Регламенттiң талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік және орыс тілдерiнде жүзеге асырады.
Қаулының (өкiмнің) жобасын әзiрлеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы (немесе бiрiншi басшысының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға) оның Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясына және Үкiмет Бағдарламасына сәйкес келуi, жобаның уақтылы, сапалы әзiрленуi және белгiлеген мерзiмдерде Үкiметке ұсынылуы, жобаның мемлекеттік және орыс тілдерiндегi, оның iшiнде магнитті жеткiзгiштердегi мәтiндерінің дәлме-дәл болуы, осы Регламент талаптарының сақталуы үшiн дербес жауап бередi.

21. Каждому протоколу заседаний Правительства последовательно присваивается порядковый номер с начала календарного года. Протоколы или выписки из них в день их подписания рассылаются членам Правительства, а при необходимости другим государственным органам и должностным лицам, которым на заседаниях даны соответствующие поручения. Указатель рассылки протоколов (выписок) согласовывается с Руководителем Канцелярии.
Подлинники протоколов заседаний Правительства, документы к ним, распечатки фонограмм, магнитные носители речевой информации и видеоматериалы включаются в описи документов постоянного хранения и хранятся в архиве Канцелярии.
5. Порядок подготовки и оформления государственными
органами проектов постановлений Правительства
и распоряжений Премьер-Министра
22. Подготовка проектов постановлений Правительства (далее - проекты постановлений) государственными органами осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и иных нормативных правовых актов. Проекты постановлений разрабатываются уполномоченными органами по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов, если иное не установлено законодательством.
Подготовка проектов распоряжений Премьер-Министра (далее - проекты распоряжений) осуществляется для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
Вопросы, требующие принятия согласованного решения при наличии принципиальных и непреодолимых разногласий между центральными исполнительными органами, а также межведомственной координации могут быть рассмотрены на заседаниях Правительства либо на совещаниях у Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Канцелярии.
23. Подготовка проектов постановлений и распоряжений осуществляется государственными органами на государственном и русском языках с соблюдением требований законов Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" , "О языках в Республике Казахстан" , Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 168, Инструкции по оформлению проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан (юридическая техника), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1998 года N 678, и настоящего Регламента.
Первый руководитель государственного органа (лицо, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя), осуществляющего разработку проекта постановления (распоряжения), несет персональную ответственность за его соответствие Стратегии развития Казахстана до 2030 года и Программе Правительства, своевременную, качественную разработку и представление проекта в установленные сроки в Правительство, аутентичность текстов проекта на государственном и русском языках, в том числе на магнитных носителях, соблюдение требований настоящего Регламента.

24. Экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң экспорты, импорты және транзитi мәселелерi бойынша қаулылардың жобаларын дайындауды Қазақстан Республикасы Экспорттық бақылау мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясының жұмыс органы жүзеге асырады. Көрсетілген қаулылар жобаларын келiсу мен енгізу мәселелерi осы Мемлекеттiк комиссия туралы Ережемен айқындалады.
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшыру мен зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары жөнiндегi қаулылардың жобаларын келiсу және енгiзу мәселелерi Үкiмет бекiтетiн тиiстi нұсқаулықпен айқындалады.
Кадр мәселелерi бойынша қаулылардың жобаларын дайындауды Кеңсе жүзеге асырады.
25. Қаулының (өкiмнің) жобасын әзiрлеушi, егер оны қабылдағаннан кейiн мұндай қажеттiлiк туындаса, жобада бiр мезгілде Yкiметтің және/немесе Премьер-Министрдiң бұрын қабылданған шешiмдерiн қаулының (өкiмнiң) жобасына сәйкес келтiру жөнiндегi нормаларды көздейдi.
26. Әзiрлеушi қаулының (өкiмінің) жобасына мынадай негізгі мәлiметтердi қамтуы тиiс Кеңсе Басшысы белгілеген нысан бойынша түсiндiрме жазбаны мiндетті түрде қоса бередi:
1) тиісті нормативтік құқықтық кесiмдерге жасалған сiлтеме бар жобаны қабылдауға негiздеме және/немесе оны қабылдау қажеттігінiң басқа да негiздемелерi;
2) жоба бойынша қаржылық шығындардың қажеттiгі және оның қаржылық қамтамасыз етілуi;
3) жоба қабылданған жағдайдағы болжамды салдарлар;
4) нақты мақсаттар мен күтілетiн нәтижелердiң мерзiмдерi;
5) жобада қаралатын мәселелер және оларды iске асыру нәтижелерi бойынша бұрын қабылданған Президенттің және/немесе Үкiметтің кесiмдерi туралы мәлiметтер;
6) енгiзілетiн жоба қабылданған жағдайда қолданыстағы заңнаманы оған сәйкес келтiру қажеттігі (басқа нормативтiк құқықтық кесiмдер қабылдау немесе қолданыстағы кесiмдерге өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу талап етілетіндігі көрсету) не мұндай қажеттіктiң болмауы;
7) жобада көрсетілген мәселелер құзыретiне енетiн мүдделi мемлекеттiк орган басшысы бұрыштамасының болмау себебi (мұндай факт болған кезде).
Қаулы (өкiм) жобаларының және оларға қосымшалардың әр парағына әзiрлеушi мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетін атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға алдын ала қол қояды, ал iлеспе хаттарға қол қояды.
Қаулы жобасында халықаралық шарттарға немесе өзге де құжаттарға (заңнамалық кесiмдерден, Президент, Үкiмет және Премьер-Министр кесiмдерiнен басқа) сiлтемелер болған кезде әзiрлеушi тиiсiнше Сыртқы iстер министрлiгi немесе жобаны әзiрлеушi куәландырған мемлекеттiк, орыс және өзге қол қойылған (әр түрлi оқылған кезде басымдықты болатын) тілдердегі осы құжаттардың көшiрмелерiн мiндеттi түрде жобаға қоса бередi.

24. Подготовка проектов постановлений по вопросам экспорта, импорта и транзита продукции, подлежащей экспортному контролю, осуществляется рабочим органом Государственной комиссии Республики Казахстан по вопросам экспортного контроля. Вопросы согласования и внесения указанных проектов постановлений определяются Положением о данной Государственной комиссии.
Вопросы согласования и внесения проектов постановлений по планам запусков космических аппаратов и испытательных запусков ракет с космодрома "Байконур" определяются соответствующей инструкцией, утверждаемой Правительством.
Подготовка проектов постановлений по кадровым вопросам осуществляется Канцелярией.
25. Разработчик проекта постановления (распоряжения) одновременно в проекте предусматривает нормы по приведению ранее принятых решений Правительства и/или Премьер-Министра в соответствие с проектом постановления (распоряжения), если такая необходимость возникнет после его принятия.
26. К проекту постановления (распоряжения) разработчиком в обязательном порядке прилагается пояснительная записка по форме, установленной Руководителем Канцелярии, которая должна содержать следующие основные сведения:
1) основания принятия проекта со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты и/или другие обоснования необходимости его принятия;
2) необходимость финансовых затрат по проекту и его финансовая обеспеченность;
3) предполагаемые последствия в случае принятия проекта;
4) конкретные цели и сроки ожидаемых результатов;
5) сведения об актах Президента и/или Правительства, принятых ранее по вопросам, рассматриваемым в проекте, и результатам их реализации;
6) необходимость приведения действующего законодательства в соответствие с вносимым проектом в случае его принятия (указать требуется ли принятие других нормативных правовых актов или внесение изменений и/или дополнений в действующие акты) либо отсутствие такой необходимости;
7) причина отсутствия визы руководителя заинтересованного государственного органа (при наличии такого факта), в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в проекте.
Проекты постановлений (распоряжений) и приложения к ним полистно парафируются, а сопроводительные письма подписываются первым руководителем государственного органа - разработчика или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии.
При наличии в проекте постановления ссылок на международные договоры или иные документы (кроме законодательных актов, актов Президента, Правительства и Премьер-Министра) разработчиком к проекту в обязательном порядке прилагаются копии этих документов на государственном, русском и иных языках подписания (имеющих приоритет при разночтениях), заверенные соответственно Министерством иностранных дел или разработчиком проекта.

27. Қаулылар мен өкiмдердiң жобалары олардың құзыретiне орай мүдделi мемлекеттiк органдармен мiндеттi түрде келiсіледi, бұл ретте жобаны келiсудегi мұндай мүдделілiк жобада қаралатын мәселелердiң мәнi негiзге алына отырып белгiленедi.
Кадрлық және ұйымдастырушылық сипаттағыны қоспағанда, қаулылардың жобалары мiндеттi түрде:
1) экономикалық орындылығы және жобаның мемлекеттік әлеуметтiк-экономикалық саясаттың негiзгi бағыттарына сәйкес келуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша, сондай-ақ бюджеттік жоспарлау шеңберiнде - жобаның қаржылық қамтамасыз етілуi, мемлекеттік кiрiстердiң ықтимал қысқартылуы және мемлекеттік шығыстардың арттырылуы мәселелерi бойынша - Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiмен;
2) жобаның Үкiметтiң құзыретiне сәйкестігi тұрғысында заңды сараптама жүргiзу және оның Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық кесiмдерiне, Президентiнiң, Үкiмет пен Премьер-Министрдiң кесiмдерiне сәйкестiгiн қамтамасыз ету мақсатында Әдiлет министрлігімен келiсiлуге тиiс.
Келiсушi мемлекеттiк органдарға оларда осы органдардың тiкелей құзыретiне жатпайтын немесе жобалардың мәтiндерiне ескертулер болған кезде қаулылардың (өкiмдердiң) жобаларын "ескертулермен" келiсуге (бұрыштама соғуға) тыйым салынады.
Оларды қабылдау экологиялық, соның iшiнде радиациялық қауiпсiздiкке, қоршаған ортаны қорғауға қауiп төндiруi мүмкiн зардаптар болжанып отырған қаулылардың жобалары мiндеттi түрде мемлекеттік экологиялық сараптама жасауға жатады. Жобаны әзiрлеушi жобаны заңнамада белгіленген тәртiппен экологиялық сараптама жүргiзудi қамтамасыз етедi, оның нәтижелерi жобаға қоса берiледi.
28. Халықаралық ұйымдарға кiру және олардан шығу, халықаралық шарттарға қосылу мәселелерi жөнiндегi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Әдiлет министрлiгiнде құқықтық сараптама жасауға жататын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау және күшiн жою мәселелерi жөнiндегі қаулылардың жобалары мүдделi мемлекеттiк органдармен алдын ала келiсілуге тиiс, ал құқықтық сараптама жүргiзiлгендерi Сыртқы iстер министрлiгiнде келiсуге жатады.
Көрсетілген жобаларға:
1) тиісті шет мемлекетпен (мемлекеттермен) немесе халықаралық ұйыммен келісілген әзiрлеуші органның бірінші басшысы (бірінші басшының міндетін атқару pecми түрде жүктелген тұлға не Yкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға) алдын ала қол қойған халықаралық шарттың жобасы не Сыртқы істер министрлiгi куәландырған оған сәйкес Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымға кiруi немесе одан шығуы не Қазақстан Республикасының шартқа қосылуы жоспарланып отырған көп жақты халықаралық шарттың мемлекеттiк, орыс және қол қойылған өзге тiлдердегi мәтiнi (әр түрлi оқылған жағдайды басымдығы бар);

27. Проекты постановлений и распоряжений в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными, в силу их компетенции, государственными органами, при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов.
Проекты постановлений, за исключением кадровых и организационного характера, также подлежат обязательному согласованию:
1) с Министерством экономики и бюджетного планирования - по вопросам экономической целесообразности и обеспечения соответствия проекта основным направлениям государственной социально-экономической политики, а также, в рамках бюджетного планирования, - по вопросам финансовой обеспеченности проекта, возможного сокращения государственных доходов и увеличения государственных расходов;
2) с Министерством юстиции - в целях проведения юридической экспертизы на предмет соответствия проекта компетенции Правительства и обеспечения его соответствия Конституции, законодательным актам, актам Президента Республики Казахстан, Правительства и Премьер-Министра.
Согласующим государственным органам запрещается согласовывать (визировать) проекты постановлений (распоряжений) "с замечаниями" при наличии у них замечаний, не относящихся к непосредственной компетенции этих органов или текстам проектов.
Проекты постановлений, предполагаемые последствия принятия которых могут создать угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды, подлежат обязательной экологической экспертизе. Разработчик проекта обеспечивает проведение в установленном законодательством порядке экологической экспертизы проекта, результаты которой прилагаются к проекту.
28. Проекты постановлений по вопросам вступления в международные организации и выхода из них, присоединения к международным договорам, а также по вопросам заключения, исполнения и денонсации международных договоров Республики Казахстан, подлежащие в соответствии с законодательством правовой экспертизе в Министерстве юстиции, должны быть предварительно согласованы с заинтересованными государственными органами, а прошедшие правовую экспертизу - подлежат согласованию в Министерстве иностранных дел.
К указанным проектам прилагаются:
1) согласованный с соответствующим иностранным государством (государствами) или международной организацией проект международного договора, парафированный первым руководителем органа - разработчика (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), либо заверенный Министерством иностранных дел текст многостороннего международного договора на государственном, русском и иных языках подписания (имеющих приоритет при разночтениях), в соответствии с которым планируется вступление Республики Казахстан в международную организацию или выход из нее либо присоединение Республики Казахстан к договору;

2) Сыртқы iстер министрлiгi куәландырған халықаралық шарттардың көшiрмелерi және оларға жобада сiлтемелер бар жобаны әзiрлеушi куәландырған халықаралық сипаттағы өзге де құжаттар қоса берiледi.
Қол қойылған халықаралық шарттардың және халықаралық сипаттағы өзге де құжаттардың мемлекеттiк және орыс тілдерiндегi мәтiндерiнiң дәлме-дәлдігін тиiсiнше Сыртқы iстер министрлiгi және әзiрлеушi оларды Кеңсеге енгiзгенге дейiн қамтамасыз етедi.
29. Премьер-Министр не оның тапсырмасы бойынша Кеңсе Басшысы Үкiметтiң резервiнен қаражат бөлу және басқа да жедел мәселелердi шешу жөнінде қаулылардың (өкiмдердiң) жобаларын келiсудiң өзге де рәсiмiн айқындай алады.
30. Жобаны әзiрлеушi мемлекеттiк орган сонымен бiр мезгілде осы Регламенттiң 27-тармағына сәйкес тиiстi мемлекеттiк органдарға қаулы (өкiм) жобасының, оған түсiндiрме жазбаның және басқа да қажетті құжаттардың көшiрмелерін келiсуге жiбередi.
Қаулы (өкiм) жобасының көшiрмесiн келiсуге алған кезде мемлекеттік органдар оған басқа да мемлекеттік органдардың алдын ала бұрыштама соғуын талап етпеуi және желеу және өзге де негiзсiз себептер бойынша жобаны келiсуден бас тартпауы тиiс.
31. Қаулылардың (өкiмдердiң) жобаларын мемлекеттiк органдарда келiсу олар түскен күнiнен бастап мынадай мерзiмнен аспауы тиiс:
1) осы Регламенттің 64 және 65-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, қаулылардың жобалары, соның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентінің және Парламентінің қарауына енгiзу туралы тиiсiнше Президент кесiмдерінің жобалары мен заң жобалары - 10 жұмыс күнi;
2) Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобалары - 5 жұмыс күнi.
Премьер-Министрдiң оның орынбасарларының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмалары бойынша Yкiметтiң қаулыларын немесе Премьер-Министрдің өкiмдер жедел қабылдау қажет болған кезде нақты жобаларды мемлекеттiк органдарда келiсудiң неғұрлым қысқа мерзiмдерi белгіленуi мүмкiн. Мұндай жағдайда қаулының (өкiмнiң) жобасына мемлекеттік органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға Yкiмет басшылығында болған кеңесте немесе Үкiмет мәжілiсiнде бұрыштама соғуы мүмкін.
32. Қаулының (өкiмнiң) жобасын келiсушi мемлекеттік органда қарау және келiсу (бұрыштама соғу) осы Регламентте белгiленген мерзiмде және осы мемлекеттік органның құзыретi шеңберiнде жүзеге асырылуы тиiс.
Қаулының (өкiмнiң) жобасын қарау қорытындылары бойынша келiсушi мемлекеттік орган әзiрлеушiге жауаптың мынадай нұсқаларының бiрiн ұсынуға тиiс:

2) копии международных договоров, заверенные Министерством иностранных дел, и иные документы международного характера, заверенные разработчиком проекта, на которые имеются ссылки в проекте.
Аутентичность текстов подписанных международных договоров и иных документов международного характера на государственном и русском языках обеспечивает соответственно Министерство иностранных дел и разработчик до их внесения в Канцелярию.
29. Премьер-Министр либо по его поручению Руководитель Канцелярии могут определить иную процедуру согласования проектов постановлений (распоряжений) по выделению средств из резерва Правительства и решению других оперативных вопросов.
30. Государственный орган - разработчик проекта одновременно направляет на согласование копии проекта постановления (распоряжения), пояснительной записки к нему и других необходимых документов соответствующим государственным органам согласно пункту 27 настоящего Регламента.
При получении копии проекта постановления (распоряжения) на согласование государственные органы не должны требовать предварительного его визирования другими государственными органами и отказывать в согласовании проекта по формальным и иным необоснованным причинам.
31. Согласование проектов постановлений (распоряжений) в государственных органах не должно превышать следующие сроки со дня поступления:
1) проекты постановлений, в том числе о внесении на рассмотрение Президента и Парламента Республики Казахстан соответственно проектов актов Президента и законопроектов - 10 рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 64 и 65 настоящего Регламента;
2) проекты распоряжений Премьер-Министра - 5 рабочих дней.
При необходимости оперативного принятия постановления Правительства или распоряжения Премьер-Министра по поручениям Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Канцелярии могут устанавливаться более короткие сроки согласования конкретных проектов в государственных органах. В этом случае проект постановления (распоряжения) может быть завизирован первым руководителем государственного органа или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии, на совещании у руководства Правительства или на заседании Правительства.
32. Рассмотрение и согласование (визирование) проекта постановления (распоряжения) в согласующем государственном органе должно осуществляться в установленные настоящим Регламентом сроки и в рамках компетенции данного государственного органа.
По итогам рассмотрения проекта постановления (распоряжения) согласующий государственный орган должен представить разработчику один из следующих вариантов ответа:

1) жоба ескертулерсiз келiсiлдi (бiрiншi басшының немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаның не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкiлеттік берген тұлғаның жобадағы бұрыштамасы);
2) жоба ескертулермен келiсiлдi (бiрiншi басшының немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаның не Үкiметтiң және Кеңсенің басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлғаның жобадағы "ескертулермен" деген бұрыштамасы), бұл ретте ескертулер жобаға қоса берілетiн бiрiншi басшы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға) қол қойған хатта баяндалады, онда оларды жою жөнiндегi ұсыныстар мiндеттi түрде қамтылуы тиiс. Келiсу барысында жобаларды жұмыс тәртiбiмен пысықтауға жол беріледi;
3) жобаны келiсуден бас тартылды (жобаға бұрыштама соғылған жоқ), бұл ретте келiсуден бас тартуға уәждемесi бар бiрiншi басшы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкiлеттік берген тұлға) қол қойған хат қоса беріледi.
33. Егер қаулының (өкiмнiң) жобасы бойынша ескертулермен келiсiлген жағдайда, әзiрлеушi мемлекеттік орган өзi келiскен ескертулердi түзетедi, жобаның соңғы түпкiлiктi нұсқасын дайындайды және оны қайта келiсуге жiбередi. Қайта келiсу осы Регламенттiң 31-тармағында белгiленгендерге ұқсас мерзiмде жүзеге асырылады.
Әзiрлеушi келiспейтiн ескертулер бойынша ол мен келiсушi орган арасында келiспеушілiктер хаттамасы жасалады. Бұл ретте қаулының (өкiмнiң) жобасын әзiрлеушi бағандарында келiспеушілік туғызған жоба тармақтарының әзiрлеушi мен келiсушi орган ұсынатын редакциялары және олардың негіздемелерi қамтылуы тиiс кесте түрiндегi келiспеушілiктер хаттамасын дайындайды. Әзiрлеушi органның бiрiнші басшысы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға) қол қойған келiспеушіліктер хаттамасы жобаның түпкілікті нұсқасымен бiрге келiсушi органға жiберіледi және оның бiрiншi басшысы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға) қайтадан келiсу үшiн белгіленген мерзімде қол қоюы тиiс.
Келiспеушілiктер хаттамасы оны Кеңсеге енгізу кезiнде мiндеттi түрде қаулының (өкiмнiң) жобасына қоса тiркеледi.

1) проект согласован без замечаний (виза на проекте первого руководителя или лица, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лица, официально уполномоченного первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии);
2) проект согласован с замечаниями (виза на проекте "с замечаниями" первого руководителя или лица, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лица, официально уполномоченного первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), при этом замечания излагаются в прилагаемом к проекту письме, подписанном первым руководителем (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), которое в обязательном порядке должно содержать предложения по их устранению. В ходе согласования допускается доработка проектов в рабочем порядке;
3) в согласовании проекта отказано (проект не завизирован), при этом прилагается письмо, подписанное первым руководителем (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), с мотивировкой отказа в согласовании.
33. В том случае, если проект постановления (распоряжения) был согласован с замечаниями, государственный орган - разработчик устраняет замечания, с которыми он согласен, готовит окончательный вариант проекта и направляет его на повторное согласование. Повторное согласование осуществляется в сроки, аналогичные установленным пунктом 31 настоящего Регламента.
По замечаниям, с которыми разработчик не согласен, составляется протокол разногласий между ним и согласующим органом. При этом разработчик проекта постановления (распоряжения) готовит протокол разногласий в виде таблицы, графы которой должны содержать предлагаемые разработчиком и согласующим органом редакции вызвавших разногласия пунктов проекта и их обоснования. Протокол разногласий, подписанный первым руководителем органа - разработчика (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), направляется согласующему органу вместе с окончательным вариантом проекта и должен быть подписан его первым руководителем (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии) в установленные для повторного согласования сроки.
Протокол разногласий в обязательном порядке прикладывается к проекту постановления (распоряжения) при внесении его в Канцелярию.

34. Үкiметтiң қаулысы оның ұжымдық заңды пiкiрiн білдiруi тиiстiлiгiне байланысты қаулылардың жобалары, сондай-ақ заңдардың, Мемлекет басшысы кесiмдерінiң және Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкiметтің қорытындыларының жобалары бойынша Үкiмет мүшелерінiң дауыс беруi жүргiзіледi.
Дауыс берудi өткiзу мақсатында қаулы жобасының (заң, Мемлекет басшысы кесiмi, Үкiмет қорытындысы жобасының) түпкiлiктi нұсқасын Кеңсеге енгiзер алдында әзiрлеушi оның қағаз және/немесе магнитті ақпарат жеткiзгіштердегi мәтiнiнiң көшiрмелерiн не электрондық көшiрмесiн (құпия сипаттағы және кадр мәселелерi бойынша жобалардан басқа) электрондық почта арқылы Үкiмет мүшелерiнiң барлығына (Премьер-Министрдi, оның орынбасарларын және әзiрлеушi жобаны келiсудi жүргізген Yкiмет мүшелерiн қоспағанда) жiбередi. Жобаға қосымшалар Үкiмет мүшелерiне, тек оларға қатысты бөлігінде жіберiлуi мүмкiн.
Егер қаулының жобасы Кеңседе елеулi пысықтауға ұшыраған жағдайда, сондай-ақ пысықталған заң жобасы, Мемлекет басшысы кесiмiнiң жобасы немесе Парламент депутаттары бастамашылық жасаған, Кеңседе сараптама жүргiзiлген заң жобасына Үкiметтiң қорытындысы бойынша шұғыл дауыс берудi жүргiзу қажет болған кезде осындай жобалар бойынша дауыс берудi Кеңсе оның Басшысының нұсқауы бойынша ұйымдастырады, ол жобалардың (заң жобаларының, Мемлекет басшысының кесiмдерi, Үкiмет қорытындылары жобаларының) электронды көшiрмелерi бар хабарламаларды электронды почта арқылы не олардың қағаз жеткiзгiштердегі көшiрмелерiн фельдъегерлiк қызмет арқылы Үкiмет мүшелерiне жiбередi.
Үкiмет мүшелерiнің қаулылардың жобалары бойынша дауыс беру мерзiмi жобалар көшiрмелерi (электронды көшiрмелерi бар хабарламалар) жiберілген күнiнен бастап 3 жұмыс күнiнен аспауға тиiс. Дауыс беру мерзiмi аяқталғанға дейiн Үкiмет мүшелерi әзiрлеушiге жобалар бойынша өз пiкiрiн білдiрген жазбаша жауаптар жiбередi. Көрсетілген мерзiмде жазбаша жауап берiлмеген жағдайда, Үкiмет мүшесi жобаны ескертулерсiз қабылдауға дауыс бердi деп саналады. Қаулылардың жобалары бойынша дауыс берудi Yкiмет мүшелерi алмастыру құқығынсыз жүзеге асырады. Егер жоба бойынша Yкiмет мүшелерінiң кемiнде үштен екiсi дауыс берiп, олардың көпшілiгi жобаны қабылдауға пікір бiлдiрсе дауыс беру өткiзiлдi деп саналады. Олай болмаған жағдайда дауыс беру өткiзілмедi деп саналады және Кеңсе енгiзілген жобаны қабылдамайды.
Қаулының жобасы бойынша дауыс беру нәтижелерiн әзiрлеушi жобамен және Кеңсе белгілеген нысан бойынша оған басқа да материалдармен бiрге бiр мезгілде ұсынады.

34. В связи с тем, что постановление Правительства должно выражать его коллективное легитимное мнение по проектам постановлений, а также по проектам законов, актов Главы государства и заключений Правительства на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, проводится голосование членов Правительства.
В целях проведения голосования перед внесением окончательного варианта проекта постановления (проекта закона, акта Главы государства, заключения Правительства) в Канцелярию разработчик направляет копии его текста на бумажном и/или магнитном носителях информации либо электронную копию по электронной почте (кроме проектов секретного характера и по кадровым вопросам) всем членам Правительства (за исключением Премьер-Министра, его заместителей и тех членов Правительства, с которыми разработчиком производилось согласование проекта). Приложения к проекту могут направляться членам Правительства только в части, их касающейся.
В том случае, если проект постановления подвергся существенной доработке в Канцелярии, а также при необходимости проведения срочного голосования по доработанному законопроекту, проекту акта Главы государства или заключения Правительства на законопроект, инициированный депутатами Парламента, прошедшему экспертизу в Канцелярии, то голосование по таким проектам организует Канцелярия по указанию ее Руководителя, которая направляет членам Правительства сообщения с электронными копиями проектов (законопроектов, проектов актов Главы государства, заключений Правительства) по электронной почте либо их копии на бумажных носителях через фельдъегерскую службу.
Срок голосования членов Правительства по проектам постановлений не должен превышать 3 рабочих дней со дня рассылки копий (сообщений с электронными копиями) проектов. До окончания срока голосования члены Правительства направляют разработчику письменные ответы, в которых выражают свое мнение по проектам. В случае непредставления письменного ответа в указанный срок считается, что член Правительства проголосовал за принятие проекта без замечаний. Голосование по проектам постановлений осуществляется членами Правительства без права замены. Голосование считается состоявшимся, если по проекту проголосовало не менее двух третей членов Правительства, из которых большинство высказалось за принятие проекта. В противном случае голосование считается несостоявшимся и вносимый проект Канцелярией не принимается.
Результаты голосования по проекту постановления представляются разработчиком одновременно с проектом и другими материалами к нему по форме, установленной Канцелярией.

35. Ол бойынша Үкiмет мүшелерiнiң дауыс беруi өткiзілген қаулылардың және өкiмдердiң A4 форматындағы қағаздың жай парақтарындағы (мемлекеттiк және орыс тілдерiндегі мәтiндер үшiн N 14 мөлшерлi "TimesNewRoman" қарпi қолданылады, символдарды кодтау стандарты ҚP СТ 1048-2002 стандартына сәйкес) және ақпаратты магнитті жеткiзгiштегi мәтiндiк файлдар түрiндегi (бұдан әрi - магниттік жеткізгіш) жобаларын, сондай-ақ оған қажетті материалдарды әзiрлеушi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi өз қолымен Кеңсеге енгiзедi. Бұл ретте қаулылардың (өкiмдердiң) жобаларына ілеспе хаттарда тапсырманың нөмiрi мен берiлген күнi көрсетiле отырып, олардың не Yкімет немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша немесе Президент, Үкiмет немесе Премьер-Министр кесiмiнiң нақты тармағын орындау үшiн не бастамашылық жасау тәртiбiмен енгізілгендiгi көрсетiлуге тиiс. Почта арқылы келiп түскен жобаларды Кеңсе әзiрлеушiге қарамай және тiркемей қайтарады.
Кеңседе тiркелер алдында жобалар Кеңседе iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың және осы Регламенттiң талаптарына сәйкестігiне, сондай-ақ iрiктемелi түрде дәлме-дәлдiгіне тексеріледi. Жоба мәтiндерi осы талаптарға сәйкес келмеген немесе олардың мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде дәлме-дәл еместігі анықталған жағдайда жоба тiркелместен (құпия сипаттағы жобаларды қоспағанда) анықталған кемшiлiктердi жою үшін әзiрлеушінің өкiлiне қайтарылады.
Кеңсеге келiп түсетiн "Aca маңызды", "Өте құпия" және "Құпия" деген құпиялық белгiсi бар қаулылардың (өкiмдердiң) жобалары белгіленген тәртiппен тiркеледi және Кеңсе Басшысына баяндалады. Көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда бұл жобалар Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша әзiрлеушiге қайтарылады.
36. Кеңсеге мемлекеттік органның бiрiнші басшысының мiндетiн атқарушы тұлға (Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға) бұрыштама соққан қаулының (өкiмнiң) жобасы не ол қол қойған iлеспе және өзге де хаттар енгiзілген кезде жобаға оған бiрiншi басшының мiндетін атқару жүктелгенi туралы (оған Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы өкілеттік бергендігі туралы) кесiмнің көшiрмесi қоса беріледi.
37. Кеңседе қаулының (өкiмнiң) жобасы тiркелгеннен кейiн жобаның Кеңседе тiркелген күнiнен бастап есептелетiн, осы Регламенттiң 31-тармағында көрсетілгенге ұқсас мерзiмде оның қаржы-экономикалық, құқықтық және өзге де аспектілерiне сараптама (бұдан әрi - сараптама) жүргізіледi.
Сараптама қаулы (өкiм) жобасының дайындалу сапасын, негізділiгін, уақтылылығын бағалау, ықтимал терiс салдарларды айқындау үшiн, сондай-ақ жобаның жоғары деңгейдегi, Үкiмет пен Премьер-Министрдiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкестiгi және жобаның мемлекеттік және орыс тілдерiндегi мәтiндерiнiң дәлме-дәлдігі мәнiне жүргiзіледi. Жобалар сараптамасының нәтижелерi Премьер-Министр мен оның орынбасарлары, Кеңсе Басшысы үшiн олар тиiстi жобаларға қол қою немесе келiсу туралы шешімдер қабылдаған кезде ақпараттық-ұсынымдық сипатқа ие болады.
Кеңсенiң тиiстi жобаның өтуiне жауапты құрылымдық бөлiмшесi жүргiзілген сараптаманың нәтижелерi бойынша жобаға қорытынды дайындайды. Қорытынды мынадай ақпаратты қамтуға тиiс: жобаны қабылдау қажеттілігi неге негiзделдi, оны дайындау кезiнде осы Регламенттің талаптары сақталды ма, келiсушi мемлекеттік органдардың қандай қарсылықтары бар, жоба бойынша Үкiмет мүшелерiнiң дауыс беру қорытындылары, жоба сараптамасының нәтижелерi, оның iшiнде құқықтық сипаттағы және заңи техника бойынша ескертулер, жобаны пысықтау туралы мәлiметтер (ондай факт болған кезде), жоба бойынша өзге де қажетті мәлiметтер, жобаны қабылдау немесе қабылдамау мүмкiндiгi туралы ұсынымдар.

35. Проекты постановлений, по которым состоялось голосование членов Правительства, и распоряжений на обычных листах бумаги формата А4 (для текстов на государственном и русском языках с использованием шрифта "TimesNewRoman" размером N 14, стандарт кодирования символов в соответствии со стандартом СТ РК 1048-2002) и в виде текстовых файлов на магнитном носителе информации (далее - магнитный носитель), а также необходимые материалы к нему вносятся в Канцелярию представителями государственных органов - разработчиков лично. При этом в сопроводительных письмах к проектам постановлений (распоряжений) должно быть указано, что они вносятся либо по поручению Руководства Правительства или Канцелярии с указанием номера и даты поручения или во исполнение конкретного пункта акта Президента, Правительства или Премьер-Министра, либо в инициативном порядке. Проекты, поступившие по почте, возвращаются Канцелярией разработчику без рассмотрения и регистрации.
Перед регистрацией в Канцелярии проекты проверяются на соответствие требованиям Инструкции по делопроизводству в Канцелярии и настоящего Регламента, а также выборочно на аутентичность. В случае несоответствия этим требованиям или выявления неаутентичности текстов проекта на государственном и русском языках проект возвращается без регистрации (за исключением проектов секретного характера) представителю разработчика для устранения выявленных недостатков.
Проекты постановлений (распоряжений) с грифами секретности "Особой важности", "Совершенно секретно" и "Секретно", поступающие в Канцелярию, регистрируются и докладываются Руководителю Канцелярии в установленном порядке. В случае несоответствия указанным требованиям эти проекты возвращаются разработчику по поручению Руководителя Канцелярии.
36. При внесении в Канцелярию проекта постановления (распоряжения), завизированного лицом, исполняющим обязанности первого руководителя государственного органа, (лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии) либо подписанных им сопроводительных и иных писем, к проекту прилагается копия акта о возложении на него исполнения обязанностей первого руководителя (об уполномочии его первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии).
37. В Канцелярии после регистрации проекта постановления (распоряжения) проводится экспертиза его финансово-экономических, правовых и иных аспектов (далее - экспертиза) в сроки, аналогичные указанным в пункте 31 настоящего Регламента, исчисляемые со дня регистрации проекта в Канцелярии.
Экспертиза проводится для оценки качества подготовки, обоснованности, своевременности проекта постановления (распоряжения), определения возможных отрицательных последствий, а также на предмет соответствия проекта нормативным правовым актам вышестоящего уровня, Правительства и Премьер-Министра и аутентичности текстов проекта на государственном и русском языках. Результаты экспертизы проектов носят информационно- рекомендательный характер для Премьер-Министра и его заместителей, Руководителя Канцелярии при принятии ими решений о подписании или согласовании соответствующих проектов.
По результатам проведенной экспертизы структурным подразделением Канцелярии, ответственным за прохождение соответствующего проекта, готовится заключение к проекту. Заключение должно содержать следующую информацию: чем обусловлена необходимость принятия проекта, соблюдены ли требования настоящего Регламента при его подготовке, какие имеются возражения согласующих государственных органов, итоги голосования членов Правительства по проекту, результаты экспертизы проекта, в том числе имеющиеся замечания правового характера и по юридической технике, сведения о доработке проекта (при наличии такого факта), иные необходимые сведения по проекту, рекомендации о возможности принятия или отклонения проекта.

38. Кеңсе сараптама жүргiзу барысында немесе оның нәтижелерi бойынша жобаны мемлекеттiк органға мынадай негiздер бойынша:
1) оның жоғары деңгейдегi нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес келмеуi анықталғанда;
2) жобаның мемлекеттiк және орыс тілдерiндегі мәтiндерiнiң дәлме-дәл еместiгi анықталғанда;
3) Үкiмет бекiткен Кеңседе iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықтың, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен Премьер-Министрi өкiмдерiнiң жобаларын ресiмдеу (заңды техника) жөнiндегі нұсқаулықтың және осы Регламенттің талаптарының бұзылғаны анықталғанда пысықтауға қайтаруға құқылы.
Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң өзге де аспектiлер бойынша терiс сараптамалық қорытындысы да Үкiмет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының жобаны қайтаруы үшiн себеп болуы мүмкiн.
39. Жоба пысықтауға мынадай түрде қайтарылуы мүмкiн:
1) мемлекеттік органдар бiрiншi басшыларының не олар өкілеттік берген тұлғалардың қатысуымен өткен Yкiмет мәжілiсiнiң немесе Үкiмет басшылығында немесе Кеңсе Басшысында өткен кеңестiң хаттамасы негiзiнде;
2) Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң жоба сараптамасының нәтижелерi бойынша қорытындысы негiзiнде Премьер-Министрдiң жобада қаралатын мәселелер құзыретiне жататын орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының не оның мiндетін атқарушы тұлғаның жазбаша тапсырмасы бойынша;
3) жобаны әзiрлеушi орган не оның өкілi (өкілетті тұлғасы) Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң ескертулерiмен келiскен кезде Кеңсе Басшысының рұқсатымен әзiрлеушi өкіл (өкілетті тұлға) жобаның келiсу парағына қол қойып жұмыс тәртiбiмен. Әзiрлеушiнiң жобаны жұмыс тәртiбiмен пысықтау мерзiмi 7 жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
Егер қайтарылатын жобаларға тапсырмаларда өзге мерзiм көрсетілмесе, жобаларды пысықтауды, қайтадан дауыс беру өткiзудi және енгiзудi әзiрлеушiлер қайтарылған күнiнен бастап бiр айдан аспайтын мерзiмде жүзеге асырады (жұмыс тәртiбiмен пысықталатын жағдайларды қоспағанда). Пысықтау мерзiмi аяқталғаннан кейiн әзiрлеушi Кеңсеге пысықталған жоба мен ол бойынша дауыс беру нәтижелерiн (Кеңсе белгiлеген нысан бойынша) не жобаны қараудан алу туралы жазбаша өтiнiштi ұсынуы тиiс.
Жоба пысықталғаннан кейiн Кеңсеге қайта енгiзілген кезде оған сараптама жүргiзудiң және қорытынды дайындаудың жаңа мерзiмi белгіленедi.
40. Ведомстволардың санын, министрлiктердiң, агенттіктердiң және ведомстволардың штат санын, олардың басшы лауазымды тұлғаларын өзгертудi (ұлғайтуды немесе қысқартуды) көздейтiн қаулылардың жобалары бойынша Үкiмет мұндай өзгерiске Мемлекет басшысының немесе оның уәкілеттігi бойынша Президент Әкiмшілiгiнiң жазбаша келiсiмiн алуы тиiс.

38. Канцелярия в ходе проведения экспертизы или по ее результатам вправе возвратить проект государственному органу на доработку по следующим основаниям:
1) выявления несоответствия его нормативным правовым актам вышестоящего уровня;
2) выявления неаутентичности текстов проекта на государственном и русском языках;
3) выявления нарушений требований Инструкции по делопроизводству в Канцелярии, Инструкции по оформлению проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан (юридическая техника), утвержденных Правительством, и настоящего Регламента.
Отрицательное экспертное заключение структурных подразделений Канцелярии по иным аспектам также может служить причиной для возврата проекта руководством Правительства или Руководителем Канцелярии.
39. Проект может быть возвращен на доработку следующим образом:
1) на основании протокола заседания Правительства или совещания у руководства Правительства или Руководителя Канцелярии с участием первых руководителей государственных органов либо уполномоченных ими лиц;
2) по письменному поручению Заместителя Премьер-Министра, к компетенции которого относятся рассматриваемые в проекте вопросы, или Руководителя Канцелярии либо лица, исполняющего его обязанности, на основании заключения структурных подразделений Канцелярии по результатам экспертизы проекта;
3) в рабочем порядке при согласии органа - разработчика проекта либо его представителя (полномочного лица) с замечаниями структурных подразделений Канцелярии с разрешения Руководителя Канцелярии под роспись представителя разработчика (полномочного лица) в листе согласования проекта. Срок доработки разработчиком проекта в рабочем порядке не должен превышать 7 рабочих дней.
Доработка, проведение повторного голосования и внесение проектов осуществляются разработчиками не более чем в месячный срок со дня возврата (за исключением случаев доработки в рабочем порядке), если в поручениях к возвращаемым проектам не указан иной срок. По окончании срока доработки разработчик должен представить в Канцелярию доработанный проект и результаты голосования по нему (по установленной Канцелярией форме) либо письменное ходатайство о снятии проекта с рассмотрения.
При повторном внесении в Канцелярию после доработки проекта устанавливается новый срок проведения его экспертизы и подготовки заключения.
40. По проектам постановлений, предусматривающих изменение (увеличение или сокращение) количества ведомств, штатной численности министерств, агентств и ведомств, их руководящих должностных лиц, Правительство должно получить письменное согласие на такое изменение Главы государства или, по его уполномочию, Администрации Президента.

41. Кеңседе сараптама жүргізiлгеннен, жоба пысықталғаннан (осындай факт болған кезде) және қорытынды дайындалғаннан кейiн жоба Кеңседе iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес тиiстi қорғалған елтаңбалық бланкiге көшiріледi, оған: орындаушы мен жобаның өтуiне жауапты құрылымдық бөлiмшенiң басшысы; жобаға сараптама жүргiзген құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары; жоба мәтiндерiнiң дәлме-дәлдiгiн және олардың мемлекеттiк және орыс тілдерiнiң ережелерiне сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырған қызметкерлер бұрыштама соғады. Егер жоба және/немесе оған қосымшалар Кеңседе пысықтауға ұшыраса, онда пысықталған жобаға және/немесе оған қосымшаларға не олардың өзгертілген бөлiктерiне әзiрлеушi органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға әр парағына алдын ала қол қоюға тиiс.
42. Қаулылардың жобаларын Премьер-Министрдiң орынбасарларында келiсу Премьер-Министр, оның орынбасарлары мен Кеңсе Басшысы арасында мiндеттердi бөлуге сәйкес жүзеге асырылады. Премьер-Министрдiң орынбасарларында қаулылардың жобалары бойынша ескертулер мен ұсыныстар болған кезде олар кеңестер өткiзуi мүмкiн. Кеңестерде қабылданған шешiмдер кеңестердiң хаттамалары түрiнде ресiмделедi.
Мемлекеттік органдардың арасында қаулы жобасын келiсу процесiнде түзетiлмеген қағидатты келiспеушіліктер болған кезде, Премьер-Министрдiң орынбасарлары, Кеңсе Басшысы жоба бойынша келiспеушілiктердi реттеу мақсатында нәтижелерi хаттамалар түрiнде ресiмделетiн кеңестер өткiзуi мүмкiн. Егер талқыланып отырған мәселе бойынша өзара қолайлы шешiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, кеңесті өткiзуші Премьер-Министрдiң орынбасары немесе Кеңсе Басшысы бұл туралы түпкілiктi шешім қабылдау үшiн Премьер-Министрге хабардар етедi.
Қаулының жобасы бойынша Үкiмет мүшелерiнiң көпшiлiгiнiң ескертулерi және/немесе қарсылықтары болған кезде Премьер-Министр, Премьер-Министрдiң орынбасарлары және Кеңсе Басшысы Үкiмет мүшелерiнiң көпшілiгiмен келiсiлген шешiм шығару үшін кеңес өткiзуi мүмкiн. Келiсiлген ұстанымға қол жеткiзiлмеген кезде Үкiметтiң қаулысы қабылданбайды, ол кеңес хаттамасында тiркелуi тиiс.
Қажет болған кезде Премьер-Министрдiң орынбасарлары, Кеңсе Басшысы жобаны тиiстi мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қосымша келiсуге жiберуi мүмкiн.
Өкiмдердiң жобалары Премьер-Министрдiң орынбасарларымен Премьер-Министр, оның орынбасарлары мен Кеңсе Басшысы арасында мiндеттердi бөлумен айқындалатын құзыретке сәйкес олардың мүдделілiгi анықталған жағдайда келiсіледi.

41. В Канцелярии после проведения экспертизы, доработки проекта (при наличии такого факта) и подготовки заключения проект в соответствии с Инструкцией по делопроизводству в Канцелярии переносится на соответствующий защищенный гербовый бланк, визируется: исполнителем и руководителем структурного подразделения, ответственного за прохождение проекта; руководителями структурных подразделений, проводивших экспертизу проекта; работниками, осуществлявшими проверку аутентичности текстов проекта и их соответствия правилам государственного и русского языков. Если проект и/или приложения к нему подверглись доработке в Канцелярии, то доработанные проект и/или приложения к нему либо их измененные части должны быть полистно парафированы первым руководителем органа - разработчика или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии.
42. Согласование проектов постановлений у заместителей Премьер-Министра осуществляется в соответствии с распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии. При наличии у заместителей Премьер-Министра замечаний и предложений по проектам постановлений ими могут проводиться совещания. Принятые на совещаниях решения оформляются в виде протоколов совещаний.
При наличии принципиальных разногласий между государственными органами, которые не были устранены в процессе согласования проекта постановления, заместителями Премьер-Министра, Руководителем Канцелярии могут проводиться совещания в целях урегулирования разногласий по проекту, результаты которых оформляются в виде протоколов. В случае, если взаимоприемлемого решения по обсуждаемому вопросу достичь не удалось, проводивший совещание Заместитель Премьер-Министра или Руководитель Канцелярии информирует об этом Премьер-Министра для принятия окончательного решения.
При наличии по проекту постановления замечаний и/или возражений большинства членов Правительства Премьер-Министром, заместителями Премьер-Министра и Руководителем Канцелярии может быть проведено совещание для выработки согласованного большинством членов Правительства решения. При недостижении согласованной позиции постановление Правительства не принимается, что должно быть зафиксировано в протоколе совещания.
При необходимости заместители Премьер-Министра, Руководитель Канцелярии могут направить проект на дополнительное согласование в соответствующие государственные органы и организации.
Проекты распоряжений согласовываются с заместителями Премьер-Министра в случае установления их заинтересованности в соответствии с компетенцией, определенной распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии.

43. Премьер-Министрдiң тиiстi орынбасарларының келiсiмiнен (бұрыштама соғуынан) кейiн қаулының (өкiмнiң) жобасына Кеңсе Басшысы бұрыштама соғады және оны жоба бойынша шешiм қабылдау үшiн Премьер-Министрге не Премьер-Министрдiң мiндетiн атқарушы тұлғаға баяндайды.
Премьер-Министр қаулының (өкiмнiң) жобасын қажет болған кезде пысықтау және/немесе қосымша келiсу үшiн тиiстi мемлекеттiк органға жiберуi мүмкін.
44. Үкiметтің қаулылары мен Премьер-Министрдiң өкiмдерiне Премьер-Министр қол қояды. Премьер-Министр болмаған кезде Үкiметтiң қаулылары мен Премьер-Министрдiң өкiмдерiне Премьер-Министр белгілеген тәртiппен Премьер-Министрдiң мiндетiн атқаратын оның орынбасарларының бiрi қол қоя алады.
Қаулының (өкiмнiң) түпнұсқасына оған қол қойылғаннан кейiн түзетулер енгiзуге тыйым салынады.
45. Үкiметтің қаулылары мен Премьер-Министрдiң өкiмдерiн тiркеу және есепке алу Кеңсе белгілеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Қол қойылған Үкiметтің қаулылары мен Премьер-Министрдiң өкiмдерiне Кеңсенiң тиiстi бөлiмшесi:
1) құпия емес қаулылар үшiн - күнтiзбелiк жылдың басынан бастап есепке алу реттiк нөмiрiнен, өкiмдер үшін - дефис арқылы "ө" әрпін қойып, күнтiзбелiк жылдың басынан бастап есепке алу реттік нөмiрiнен;
2) "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісi бар таралуы шектеулi қаулылар мен өкiмдер үшiн - құпия емес қаулылар (өкiмдер) үшiн кезектi peттік нөмiрден және "қбү" кiшi әрiптерiнен;
3) аса маңызды, өте құпия және құпия қаулылар мен өкiмдер үшiн - құпия қаулының (өкiмнiң) кезектi есепке алу нөмiрiн сызықша арқылы берілген құпиялық белгісiне сәйкес "аса м" - "Аса маңызды", "өқ" - "Өте құпия", "қ" - "Құпия" кiшi әрiптерiмен бiрге қойып, құпия емес қаулыларға (өкiмдерге) арналған кезекті реттік нөмiрден;
4) бекiтілген бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу көзделетiн қаулылар үшiн - әлiпбилiк тәртiппен берілетiн әрiптiк литерi (литерлерi) бар бастапқы қаулының реттiк нөмiрiнен тұратын тiркеу нөмiрлерiн бередi.
Кеңсе Басшысының нұсқауы бойынша қаулыларға (өкiмдерге) жоғарыда көрсетілген тәртiппен құпия емес қаулыларға (өкiмдерге) арналған кезектi реттік нөмiрден кейiн дефис арқылы қойылатын сандық литерi бар тiркеу нөмiрлерi берілуi мүмкiн.

43. После согласования (визирования) соответствующими заместителями Премьер-Министра проект постановления (распоряжения) визирует Руководитель Канцелярии и докладывает его Премьер-Министру либо лицу, исполняющему обязанности Премьер-Министра, для принятия решения по проекту.
Премьер-Министром при необходимости проект постановления (распоряжения) может быть направлен соответствующему государственному органу для доработки и/или дополнительного согласования.
44. Постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра подписываются Премьер-Министром. При отсутствии Премьер-Министра постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра могут подписываться одним из его заместителей, исполняющим обязанности Премьер-Министра в порядке, установленном Премьер-Министром.
В подлинник постановления (распоряжения) после его подписания запрещается внесение исправлений.
45. Регистрация и учет постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра осуществляются в порядке, определяемом Канцелярией.
Подписанным постановлениям Правительства и распоряжениям Премьер-Министра соответствующим подразделением Канцелярии присваиваются регистрационные номера, состоящие:
1) для несекретных постановлений - из порядкового учетного номера с начала календарного года, для распоряжений - из порядкового учетного номера с начала календарного года с проставлением через дефис буквы "р";
2) для постановлений и распоряжений ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" - из очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений) и строчных букв "дсп";
3) для особой важности, совершенно секретных и секретных постановлений и распоряжений - из очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений) с проставлением через тире очередного учетного номера секретного постановления (распоряжения) со строчными буквами, соответствующими присвоенному грифу секретности: "ов" - "Особой важности", "сс" - "Совершенно секретно", "с" - "Секретно";
4) для постановлений, которыми предусматривается внесение изменений и/или дополнений в утвержденные паспорта бюджетных программ - из порядкового номера первоначального постановления с буквенной литерой (литерами), присваиваемой в алфавитном порядке.
По указанию Руководителя Канцелярии постановлениям (распоряжениям) могут присваиваться в указанном выше порядке регистрационные номера с цифровой литерой, проставляемой через дефис после очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений).

46. Үкiмет қаулыларының және Премьер-Министр өкiмдерінің түпнұсқалары тұрақты сақталатын құжаттарға жатады және Кеңседе кемiнде 15 жыл сақталады, осы мерзiм өткеннен кейiн олар Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттiк мұрағатына мемлекеттiк сақтауға берiледi.
47. Үкiмет қаулыларының және Премьер-Министр өкiмдерінің куәландырылған көшiрмелерiн уақтылы шығаруды және таратуды Кеңсе жүзеге асырады. Қажет болған кезде қаулылардың (өкiмдердiң) қосымша даналары Кеңсе Басшысының рұқсатымен ғана беріледi. Құпия сипаттағы қаулылар мен өкімдердің куәландырылған көшiрмелерi немесе олардың үзiндi көшiрмелерi белгiленген тәртiппен адресаттардың шектеулi санына жiберiледi.
Оларда техникалық қателер анықталған кезде Үкiметтiң құпия емес қаулылары мен Премьер-Министр өкiмдерiнiң бұрын жiберілген даналарын ауыстыру Кеңсе Басшысының рұқсатымен жүргiзіледi. Бұл ретте бастапқы жiберiлген даналарды алғандарға "Бұрынғы жiберілгеннiң орнына" ("Взамен ранее разосланного") мөртаңбасы басылып, қаулылардың (өкiмдердiң) түзетілген нұсқалары жiберіледi. Адресаттар көрсетілген мөртаңбасы бар түзетілген нұсқаны алғаннан кейiн олар қаулылардың (өкiмдердiң) бұрын жiберілген даналарын Кеңсеге дереу қайтаруға тиiс.
Қаулыларды (өкiмдердi) қайтарып алу Кеңсе Басшысының нұсқауы бойынша жүзеге асырылады.
Аса маңызды, өте құпия және құпия қаулылар (өкiмдер) Кеңсе Басшысының хатымен ресми түрде қайтарылып алынады.
48. Жобалары осы Регламенттің талаптарын бұзып енгiзілген Yкiметтің және Премьер-Министрдiң қабылданған шешiмдерiндегi қателерге жобаны әзiрлеушi жауапты болады.
49. Үкiметтiң нормативтiк қаулысы қабылданғаннан кейiн министрлiктер мен олардың ведомстволары, агенттіктер, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдар бiр ай мерзiмде өздерiнің кесiмдерiн Yкiмет қабылдаған қаулыға сәйкес келтiруге және қажет болған кезде оны iске асыру мақсатында тиісті кесiмдер шығаруға мiндеттi.
Осы тармақтың орындалуын бақылауды Әдiлет министрлігі жүзеге асырады.
50. Нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылдаған орган таратылған, қайта ұйымдастырылған немесе қайта құрылған жағдайда, оның кесiмдерiнiң күші жойылды деп тану, оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы мәселелердi оның құқықтық мирасқоры немесе жоғары тұрған орган шешедi.
6. Yкiмет енгізетiн Президент
кесiмдерiнiң жобаларын дайындау
51. Үкiмет енгiзетiн Президент кесiмдерiнiң жобаларын дайындауды қолданыстағы заңнамаға және осы Регламентке сәйкес тиiстi орган жүзеге асырады.
Президент кесiмдерiнiң жобалары Үкiмет қаулыларымен не Премьер-Министрдiң немесе оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлғаның хаттарымен Президент Әкiмшілiгiне енгiзіледi. Бұл ретте, әдетте, хаттармен Президент Әкiмшілiгi бұрын пысықтау үшiн қайтарған жобалар қайта енгізіледi.
Президент кесiмдерiнiң жобаларын келiсу кесiм жобасы мәтiнiнiң түпнұсқаларына (мемлекеттiк және орыс тілдерiндегi) қол қойып (бұрыштама соғып) бекiтуден және/немесе оның келiсу парағына бұрыштама соғудан көрiнедi.

46. Подлинники постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра относятся к документам постоянного хранения и хранятся в Канцелярии не менее 15 лет, по истечении которых они передаются на государственное хранение в Центральный государственный архив Республики Казахстан.
47. Своевременный выпуск и рассылку заверенных копий постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра осуществляет Канцелярия. При необходимости, дополнительные экземпляры постановлений (распоряжений) выдаются только с разрешения Руководителя Канцелярии. Заверенные копии постановлений и распоряжений секретного характера или выписки из них рассылаются ограниченному количеству адресатов в установленном порядке.
Замена ранее разосланных экземпляров несекретных постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра, при обнаружении в них технических ошибок, производится с разрешения Руководителя Канцелярии. При этом получателям первоначально разосланных экземпляров рассылаются исправленные варианты постановлений (распоряжений) со штампом "Бурынгы жiберiлгеннiн орнына" ("Взамен ранее разосланного"). После получения адресатами исправленного варианта с указанным штампом ранее разосланные экземпляры постановлений (распоряжений) должны быть незамедлительно возвращены ими в Канцелярию.
Отзыв постановлений (распоряжений) осуществляется по указанию Руководителя Канцелярии.
Особой важности, совершенно секретные и секретные постановления (распоряжения) официально отзываются письмом Руководителя Канцелярии.
48. Ответственность за ошибки в принятых решениях Правительства и Премьер-Министра, проекты которых были внесены с нарушением требований настоящего Регламента, несет разработчик проекта.
49. После принятия нормативного постановления Правительства министерства и их ведомства, агентства, а также местные исполнительные органы обязаны в месячный срок привести свои акты в соответствие с принятым постановлением Правительства и, при необходимости, издать соответствующие акты в целях его реализации.
Контроль за исполнением данного пункта осуществляет Министерство юстиции.
50. В случае ликвидации, реорганизации или преобразования органа, принявшего нормативные правовые акты, вопросы о признании его актов утратившими силу, внесении в них изменений и дополнений решаются его правопреемником или вышестоящим органом.
6. Подготовка проектов актов Президента,
вносимых Правительством
51. Подготовка проектов актов Президента, вносимых Правительством, осуществляется соответствующим органом, согласно действующему законодательству и настоящему Регламенту.
Проекты актов Президента вносятся в Администрацию Президента постановлениями Правительства либо письмами Премьер-Министра или лица, его замещающего (исполняющего его обязанности). При этом письмами, как правило, повторно вносятся проекты, ранее возвращенные Администрацией Президента для доработки.
Согласование проектов актов Президента выражается в скреплении подписью (визировании) подлинников (на государственном и русском языках) текста проекта акта и/или в визировании листа согласования к нему.

52. Үкiмет Президент Әкiмшiлiгiне енгiзетiн мемлекеттiк және орыс тілдерiнде дайындалған Президент кесiмдерiнiң жобалары мыналарды қамтуға тиiс:
1) Президент кесiмiнiң жобасын енгiзу туралы Үкiмет қаулысының белгiленген тәртiппен Yкiмет мөрiмен куәландырылған көшiрмесi немесе Премьер-Министрдiң не оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлғаның Президентке жолданған хатының түпнұсқасы;
2) Премьер-Министр немесе оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлға, Кеңсе Басшысы, жобаны әзiрлеушi мемлекеттiк органның және Әділет министрлiгiнiң бiрiншi басшылары (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғалар не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлғалар) бұрыштама соққан тиiстi бланкiдегi Президент кесiмiнiң жобасы. Жобаны әзiрлеушi мемлекеттік органның бiрiншi басшысы не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға Президент кесiмiнiң жобасы мен оған қосымшаның әр парағына алдын ала қол қоюы тиiс. Басқа да келiсушi органдардың бiрiншi басшылары (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғалар не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлғалар) жобаға келiсу парағына бұрыштама соғады. Премьер-Министр немесе оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлға және Кеңсе Басшысы (оның мiндетiн атқарушы тұлға) бұрыштама соққан тиiстi бланкiдегi Президент кесiмiнiң жобасына әзiрлеушi орган және Әділет министрлiгі бiрiншi басшыларының (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғалардың не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлғалардың) бұрыштамасы бар жай қағаздың парақтарында ұсынылған, Үкiметке енгiзілген Президент кесiмiнiң жобасын қоса тiркеуге рұқсат етіледi;
3) Премьер-Министр немесе оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлға қол қойған көлемi 3 парақтан, ал күрделi мәселелер бойынша 5 парақтан аспайтын түсiндiрме жазба, онда мәселенiң мәнiсi мен Президент кесiмiн қабылдау қажеттілігінің, оның iшiнде қаржы-экономикалық негiздемесi, осы мәселе бойынша Президент кесiмдерiнiң бұрын қабылданған тiзбесi және олардың орындалуы туралы ақпарат, осы жобаны қабылдаудан күтілетiн салдарлардың болжамы жазылады;

52. Вносимые Правительством в Администрацию Президента проекты актов Президента, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать:
1) копию постановления Правительства о внесении проекта акта Президента, заверенную в установленном порядке печатью Правительства, или подлинник письма Премьер-Министра либо лица, его замещающего (исполняющего его обязанности), адресованного Президенту;
2) проект акта Президента на соответствующем бланке, завизированный Премьер- Министром или лицом, его замещающим (исполняющим его обязанности), Руководителем Канцелярии, первыми руководителями государственного органа - разработчика проекта и Министерства юстиции (лицами, на которых официально возложено исполнение обязанностей первых руководителей, либо лицами, официально уполномоченными первыми руководителями подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии). Проект акта Президента и приложения к нему должны быть полистно парафированы первым руководителем государственного органа - разработчика проекта или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии. Первые руководители (лица, на которые официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лица, официально уполномоченные первыми руководителями подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии) других согласующих органов ставят визы на листе согласования к проекту. К проекту акта Президента на соответствующем бланке, завизированному Премьер-Министром или лицом, его замещающим (исполняющим его обязанности), и Руководителем Канцелярии (лицом, исполняющим его обязанности), допускается прикладывать внесенный в Правительство проект акта Президента, представленный на обычных листах бумаги, с визами первых руководителей органа - разработчика и Министерства юстиции (лиц, на которых официально возложено исполнение обязанностей первых руководителей, либо лиц, официально уполномоченных первыми руководителями подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии);
3) пояснительную записку, подписанную Премьер-Министром или лицом, его замещающим (исполняющим его обязанности), объемом не более 3 листов, а по сложным вопросам - 5 листов, в которой излагаются суть вопроса и обоснование необходимости принятия акта Президента, в том числе финансово-экономическое, перечень ранее принятых актов Президента по данному вопросу и информация об их исполнении, прогноз ожидаемых последствий принятия данного проекта;

4) егер Президент кесiмiнiң енгiзілетiн жобасымен Президенттiң қолданыстағы кесiмдерiне өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу көзделетiн болса, әзiрлеушi мемлекеттік орган бiрiншi басшысының немесе бiрiншi басшының мiндеттерiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаның не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлғаның әр парағына алдын ала қолы қойылған және қолы қойылған Президент кесiмiнiң бұрынғы және жаңа редакциясының салыстырма кестесi;
5) Президент Әкiмшілiгi белгілеген нысан бойынша жасалған Президент кесiмi жобасының келiсу парағы;
6) өзге де қажетті материалдар.
53. Премьер-Министр немесе оны алмастыратын (оның мiндетін атқарушы) тұлға не Кеңсе Басшысы (оның мiндетiн атқарушы тұлға) Үкiметке тапсырмасы бар Президент кесiмi күшiне енген күнiнен бастап 3 жұмыс күнiнен кешiктiрмейтін мерзiмде осы тапсырмалардың орындалуы үшiн жауапкершiлiк жүктелетiн лауазымды тұлғалар мен мемлекеттiк органдарды айқындайды.
7. Yкiметтің заң шығару қызметi
54. Үкiметтің заң шығару қызметi Үкiметтiң заң жобалау жұмыстарының жоспарына (бұдан әрi - Жоспар) сәйкес жүзеге асырылады.
55. Үкiметтің заң жобалау жұмыстарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын қалыптастыру Президенттiң тапсырмалары, Үкiметтiң Бағдарламасы, мемлекеттік бағдарламалар мен Үкiмет бекiтетiн бағдарламалар, мемлекеттік бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары, сондай-ақ Премьер-Министрдiң шешiмдерi ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Жоспар заң жобаларының, оның iшiнде заң жобаларын әзiрлеушi мемлекеттік органдарды, нақты заң жобаларын Әдiлет министрлiгiне, Үкiметке және Қазақстан Республикасының Парламентiне (бұдан әрi - Парламент) енгізу мерзiмдерi, сондай-ақ заң жобаларын әзiрлеу мен енгiзу үшiн жауапты лауазымды тұлғалар көрсетіле отырып, қолданыстағы заңнамалық кесiмдерге өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгізудi көздейтiн заң жобаларының тiзбесiн бiлдiредi.
56. Алдағы жылға арналған Жоспардың жобасын Әділет министрлiгi мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Заң жобалау қызметi мәселелерi жөнiндегi ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi - Ведомствоаралық комиссия) ұсыныстарының негiзiнде жасайды және жыл сайын 1 қарашаға дейiн Үкiмет қаулыларының жобаларын енгiзу үшiн белгіленген тәртiппен Үкiметке ұсынады. Бұл ретте Әділет министрлiгi Жоспардың жобасына енгізілген әрбiр заң жобасын әзiрлеу қажеттiлiгiнiң негіздемесiн қамтитын анықтаманы қоса тiркейдi.
Ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы Жоспарға сол немесе өзге заң жобасын енгізу үшiн мiндетті шарт болып табылады.

4) сравнительную таблицу прежней и новой редакции акта Президента, если вносимым проектом акта Президента предусматривается внесение изменений и/или дополнений в действующие акты Президента, полистно парафированную и подписанную первым руководителем государственного органа - разработчика или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии;
5) лист согласования проекта акта Президента, составленный по форме, установленной Администрацией Президента;
6) иные необходимые материалы.
53. Премьер-Министр или лицо, его замещающее (исполняющее его обязанности), либо Руководитель Канцелярии (лицо, исполняющее его обязанности) в срок не позднее 3 рабочих дней со дня вступления в силу акта Президента, содержащего поручения Правительству, определяет должностных лиц и государственные органы, на которых возлагается ответственность за выполнение данных поручений.
7. Законотворческая деятельность Правительства
54. Законотворческая деятельность Правительства осуществляется в соответствии с Планом законопроектных работ Правительства (далее - План).
55. Формирование текущих и перспективных планов законопроектных работ Правительства осуществляется с учетом поручений Президента, Программы Правительства, государственных программ и программ, утверждаемых Правительством, планов мероприятий по реализации государственных программ, а также решений Премьер-Министра.
План представляет собой перечень законопроектов, в том числе предусматривающих внесение изменений и/или дополнений в действующие законодательные акты, с указанием государственных органов - разработчиков законопроектов, сроков внесения конкретных законопроектов в Министерство юстиции, Правительство и Парламент Республики Казахстан (далее - Парламент), а также должностных лиц, ответственных за разработку и внесение законопроектов.
56. Проект Плана на предстоящий год формируется Министерством юстиции на основании предложений государственных органов и Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее - Межведомственная комиссия) и представляется в Правительство ежегодно до 1 ноября в порядке, установленном для внесения проектов постановлений Правительства. При этом Министерством юстиции к проекту Плана прикладывается справка, содержащая обоснование необходимости разработки каждого законопроекта, включенного в проект Плана.
Обязательным условием для включения в План того или иного законопроекта является положительное заключение Межведомственной комиссии.

57. Жоспарды Президентпен келiсу Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентiмен және Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжілiсiне Үкiмет енгiзетiн заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен келiсу ережелерiн бекiту туралы" 2002 жылғы 17 мамырдағы N 873 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылады.
58. Жоспарда көзделген заң жобаларын ұсыну мерзiмдерiн ауыстыру туралы, сондай-ақ заң жобаларын ағымдағы жылдың Жоспарынан алып тастау немесе оған толықтырулар енгiзу туралы мәселелер заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттiк органның өтiнiшi бойынша Ведомствоаралық комиссияның отырысында алдын ала қаралады. Мемлекеттік орган Жоспарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Үкiмет қаулысының жобасын енгiзген кезде түсiндiрме жазбада мiндеттi түрде Ведомствоаралық комиссияның осы мәселе бойынша негіздемесi мен шешiмi көрсетіледi.
Мемлекеттiк және өзге де бағдарламалар, тұжырымдамалар, Yкiметтiң iс-шаралары жобаларының нормалары (ережелерi) заң жобаларын қамтамасыз ету бөлiгiнде Ведомствоаралық комиссиямен келiсiледi.
Мемлекеттік және өзге де бағдарламаларға қоғамдық қатынастарды заңнамалық реттеудiң жаңа тетiктерiн енгiзу перспективалық Жоспарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзумен қатар жүргiзілуге тиiс.
Заң жобалау жұмыстарының қабылданған жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстер және (немесе) толықтырулар Мемлекет басшысымен не оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен мiндеттi түрде келiсілуге жатады.
59. Перспективалық және ағымдағы жоспарлардың орындалуын жалпы бақылауды Әділет министрлiгi жүзеге асырады.
Әдiлет министрлiгi ай сайын Yкiметтiң заң жобалау қызметiнiң барысын қорытады және есептіден кейiнгi айдың 1-күніне ағымдағы Жоспардың орындалу барысы туралы есепті, оның iшiнде жоспарланған заң жобаларының мемлекеттiк органдар мен Парламентте өтуi туралы ақпаратты ұсынады.
Жоспарланған заң жобаларын әзiрлеу мерзiмi бұзылған кезде Кеңсе Әдiлет министрлiгi ақпаратының негiзiнде Премьер-Министрге заң жобаларын әзiрлеу мерзiмiнiң бұзылуына кiнәлi лауазымды тұлғаларды жауапкершілiкке тарту туралы ұсыныстар енгiзе алады.
60. Халықаралық шарттарды бекiту мен күшiн жою және оларға қосылу туралы заң жобаларынан басқа, жоспардан тыс заң жобалары Ведомствоаралық комиссиямен алдын ала келiсiлуге жатады, оның оң қорытындысы заң жобаларын белгiленген тәртiппен Үкiметке енгiзу үшiн негiздеме болады.

57. Согласование Плана с Президентом осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан".
58. Вопросы о переносе предусмотренных Планом сроков представления законопроектов, а также об исключении законопроектов из Плана текущего года или внесении в него дополнений предварительно рассматриваются по ходатайству государственного органа - разработчика законопроекта на заседании Межведомственной комиссии. При внесении государственным органом проекта постановления Правительства о внесении изменений и дополнений в План в пояснительной записке в обязательном порядке указываются обоснование и решение Межведомственной комиссии по данному вопросу.
С Межведомственной комиссией согласовываются нормы (положения) проектов государственных и иных программ, концепций, мероприятий Правительства в части законопроектного обеспечения.
Включение в государственные и иные программы новых механизмов законодательного регулирования общественных отношений должно сопровождаться внесением изменений и дополнений в перспективный План.
Вносимые изменения и (или) дополнения в принятые планы законопроектных работ подлежат обязательному согласованию с Главой государства либо по его поручению с Администрацией Президента Республики Казахстан.
59. Общий контроль за выполнением перспективных и текущих планов осуществляет Министерство юстиции.
Министерство юстиции ежемесячно обобщает ход законопроектной деятельности Правительства и представляет к 1 числу месяца, следующего за отчетным, отчет о ходе выполнения текущего Плана, в том числе информацию о прохождении запланированных законопроектов в государственных органах и Парламенте.
При нарушении сроков разработки запланированных законопроектов Канцелярия на основании информации Министерства юстиции может вносить Премьер-Министру предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки законопроектов.
60. Внеплановые законопроекты, кроме законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров и о присоединении к ним, предварительно подлежат согласованию с Межведомственной комиссией, положительное заключение которой служит основанием для внесения законопроектов в установленном порядке в Правительство.

61. Заң жобаларын әзiрлеудің және ұсынудың сапасы, уақтылылығы үшiн Жоспарда көрсетiлген лауазымды тұлғалар жеке жауапкершілiкте болады.
62. Жоспардың негiзiнде заң жобаларын әзiрлеушi мемлекеттiк органдар белгiленген мерзiмде заң жобаларын Кеңсеге осы заң жобаларын Парламенттiң Мәжілiсiне енгiзу туралы Үкiмет қаулыларының жобаларымен бiрге енгiзедi.
Көрсетілген жобаларды дайындау, ресiмдеу, келiсу, оларға дауыс беру және енгізу, сондай-ақ олар бойынша келiспеушілiктердi қарау тәртiбi "Нормативтiк құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында , Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң Регламентiнде және осы Регламентте көзделген ерекшелiктермен бiрге Үкiмет қаулыларының жобаларын енгiзу үшiн белгіленген тәртiпке ұқсас.
Парламенттің қарауына Yкiмет енгiзетiн заң жобалары (халықаралық шарттарды бекiту мен күшiн жою және оларға қосылу туралы заң жобаларын қоспағанда) бойынша "Норма шығармашылығы қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 30 мамырдағы N 698 қаулысымен бекiтілген Заң жобаларына ғылыми сараптама жүргiзу ережесiне сәйкес заң жобасымен реттелетiн құқықтық қатынастарға қарай тиiстi ғылыми сараптама (құқықтық, экономикалық, экологиялық, қаржы және басқа) жүргiзу мiндетті. Бұл ретте оларды қабылдаудан экологиялық, оның iшiнде радиациялық қауіпсiздiкке, қоршаған ортаны қорғауға қатер туғызуы мүмкiн зардаптарды болжайтын заңнамалық кесімдердiң жобалары мiндеттi экологиялық сараптама жүргiзуге жатады.
Заң жобасын әзiрлеушi жобаға тиiстi ғылыми сараптама жүргiзудi қамтамасыз етедi, оның нәтижелерi бойынша қорытынды ұсынымдық сипатқа ие болады (барлық заңды және жеке тұлғалар орындау үшін мiндеттi мемлекеттiк экологиялық сараптаманың қорытындысын қоспағанда). Әзiрлеушi көрсетілген қорытындыларды мiндеттi түрде заң жобасының басқа материалдарымен бiрге мемлекеттiк және орыс тілдерiнде Кеңсеге енгізедi. Ғылыми сараптаманың терiс қорытындысы кезінде (мемлекеттік экологиялық сараптаманы, оның нәтижелерi бойынша заң жобасында мiндеттi түрде жойылуы тиiс ескертулердi қоспағанда) заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттiк орган сараптамалық қорытындының ұсыныстарына сәйкес заң жобасын пысықтау, сондай-ақ қайтадан немесе қосымша сараптама жүргiзу туралы өз бетiмен шешiм қабылдайды. Заң жобасы бойынша сараптамалық қорытындыдағы ұсынымдар қабылданбаған жағдайда, әзiрлеушi заң жобасына ілеспе хатта қабылдамау себептерiнiң дәлелдi негiздемесiн келтiруi тиiс.

61. Персональную ответственность за качество, своевременность разработки и представления законопроектов несут должностные лица, указанные в Плане.
62. На основании Плана государственные органы - разработчики проектов законов в установленные сроки вносят законопроекты в Канцелярию совместно с проектами постановлений Правительства о внесении этих законопроектов в Мажилис Парламента.
Порядок подготовки, оформления, согласования, голосования и внесения указанных проектов, а также рассмотрения разногласий по ним аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Регламентом Мажилиса Парламента Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
По законопроектам (за исключением законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров и о присоединении к ним), вносимым Правительством на рассмотрение Парламента, обязательно проведение соответствующей научной экспертизы (правовой, экономической, экологической, финансовой и других) в зависимости от правоотношений, регулируемых законопроектом, согласно Правилам проведения научной экспертизы законопроектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года N 598 "О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности". При этом обязательной экологической экспертизе подлежат проекты законодательных актов, предполагаемые последствия принятия которых могут создать угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды.
Разработчик законопроекта обеспечивает проведение соответствующей научной экспертизы проекта, заключение по результатам которой носит рекомендательный характер (за исключением заключения государственной экологической экспертизы, обязательного для исполнения всеми юридическими и физическими лицами). Указанные заключения в обязательном порядке вносятся разработчиком в Канцелярию на государственном и русском языках вместе с другими материалами к законопроекту. При отрицательном заключении научной экспертизы (за исключением государственной экологической экспертизы, замечания по результатам которой обязательно должны быть устранены в законопроекте) государственный орган - разработчик законопроекта самостоятельно принимает решение о доработке законопроекта в соответствии с предложениями экспертного заключения, а также проведении повторной или дополнительной экспертизы. В случае непринятия рекомендаций, содержащихся в экспертном заключении по законопроекту, разработчик должен привести в сопроводительном письме к законопроекту аргументированное обоснование причин непринятия.

63. Парламент Мәжілiсiне Үкiмет енгiзетiн заң жобаларын Президент Әкiмшiлiгiмен келiсу Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң заң жобалау жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентiмен және Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжілiсiне Yкiмет енгiзетiн заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілiгiмен келiсу ережелерiн бекiту туралы" 2002 жылғы 17 мамырдағы N 873 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылады.
Президент Әкiмшілiгiмен:
1) Парламентте қаралуы Президент атынан шұғыл немесе басымдықты деп жариялау жоспарланатын заң жобалары. Президенттiң заң жобаларын шұғыл немесе басымдықты деп, оның iшiнде Үкiметтiң бастамасы бойынша жариялауы Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 29 сәуiрдегi N 1074 Жарлығымен бекiтілген Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгілеу, сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау ережесiне сәйкес жүзеге асырылады;
2) Президенттің тапсырмасы бойынша Үкiмет әзiрлеген және Парламент Мәжілiсiне енгiзуi тиiс заң жобалары;
3) конституциялық заңдардың, кодекстердің жобалары, сондай-ақ қолданыстағы конституциялық заңдар мен кодекстердi өзгертуге және толықтыруға бағытталған заң жобалары;
4) жергілiктi мемлекеттiк басқаруды және жергілiкті өзiн-өзi басқаруды, елдiң саяси және сайлау жүйелерiн жетілдiруге бағытталған заң жобалары;
5) қорғаныс және ұлттық қауiпсiздiк саласындағы құқықтық қатынастарды регламенттейтiн заң жобалары мiндеттi түрде алдын ала келiсілуге тиiс.
Президент Әкiмшілiгiнiң онымен келiсілетiн заң жобалары бойынша ескертулерi толық ескерілмейтiн жағдайда, Кеңсе бұл туралы Президент Әкiмшілiгiне хабардар етедi.
64. Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы жолдауымен басымдықты деп айқындалған заң жобаларын (бұдан әрi - басымдықты заң жобалары) әзiрлеушi мемлекеттiк органдар осы Регламентке сәйкес келiсiлген заң жобаларын Кеңсеге заң жобасы басымдықты деп айқындалған күнiнен бастап 20 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей енгiзуi тиiс. Бұл ретте басымдықты заң жобаларын мемлекеттiк органдардың келiсу мерзiмi олар түскен күнiнен бастап 5 күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен келiсілгеннен кейiн Үкiмет басымдықты заң жобаларын 10 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмейтiн мерзiмде Парламент Мәжілiсiнiң қарауына енгiзедi.
65. Шұғыл деп жариялау жоспарланған заң жобаларын әзiрлеушi мемлекеттік органдар осы Регламентке сәйкес келiсiлген заң жобаларын Кеңсеге Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 29 сәуiрдегi N 1074 Жарлығымен бекiтiлген Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу, сондай-ақ заң жобасының қаралуын шұғыл деп жариялау ережесiнiң 1-тармағына сәйкес Үкiметке немесе тиiстi мемлекеттік органға хабарлама келіп түскеннен кейiн 10 күнтiзбелiк күннен кешiктірмей енгiзуi тиiс. Бұл ретте шұғыл деп жариялау жоспарланған заң жобаларын мемлекеттік органдармен келiсу мерзiмi олар келiп түскен күнiнен бастап 3 күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкiмшiлiгiмен келiсiлгеннен кейiн шұғыл деп жариялау жоспарланған заң жобасын Үкiмет 7 күнтiзбелік күннен кешiктiрмейтін мерзiмде Парламент Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзедi.

63. Согласование с Администрацией Президента проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента, осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан".
Предварительному согласованию с Администрацией Президента обязательно подлежат:
1) законопроекты, рассмотрение которых в Парламенте планируется от имени Президента объявить срочными или приоритетными. Объявление Президентом законопроектов срочными или приоритетными, в том числе по инициативе Правительства, осуществляется в соответствии с Правилами определения приоритетности рассмотрения проектов законов, а также объявления рассмотрения проекта закона срочным, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 1074;
2) законопроекты, разработанные и подлежащие внесению Правительством в Мажилис Парламента по поручению Президента;
3) проекты конституционных законов, кодексов, а также законопроекты, направленные на изменение и дополнение действующих конституционных законов и кодексов;
4) законопроекты, направленные на совершенствование местного государственного управления и местного самоуправления, политической и избирательной систем страны;
5) проекты законов, регламентирующие правоотношения в сфере обороны и национальной безопасности.
В случае, когда замечания Администрации Президента по согласуемым с ней законопроектам учитываются не полностью, Канцелярия информирует об этом Администрацию Президента.
64. Государственные органы - разработчики проектов законов, определенных Президентом Республики Казахстан специальным посланием приоритетными (далее - приоритетные законопроекты), должны внести согласованные в соответствии с настоящим Регламентом законопроекты в Канцелярию не позднее 20 календарных дней со дня определения проекта закона приоритетным. При этом срок согласования государственными органами приоритетных законопроектов не должен превышать 5 календарных дней со дня их поступления.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан Правительство вносит приоритетные законопроекты на рассмотрение Мажилиса Парламента в срок не позднее 10 календарных дней.
65. Государственные органы - разработчики проектов законов, которые запланировано объявить срочными, должны внести согласованные в соответствии с настоящим Регламентом законопроекты в Канцелярию не позднее 10 календарных дней после поступления извещения согласно пункту 1 Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов, а также объявления рассмотрения проекта закона срочным, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 1074, в Правительство или соответствующий государственный орган. При этом сроки согласования государственными органами законопроектов, которые запланировано объявить срочными, не должны превышать 3 календарных дней со дня их поступления.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан Правительство вносит проект закона, который планируется объявить срочным, на рассмотрение Мажилиса Парламента в срок не позднее 7 календарных дней.

66. Қазақстан Республикасының Президентi шұғыл деп жариялаған заң жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң арнайы жолдауы Парламентте жария етілгеннен немесе осы жолдау Парламентке жолданғаннан кейiнгi келесi күннен кешiктiрмей Парламент Мәжілiсiнiң қарауына енгiзіледi.
67. Кеңседе өту мерзiмi 10 күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс (жобаның тiркелген күнiнен бастап қол қойылған құжатты шығаруға тапсырғанға дейiн) басымдықты заң жобалары мен шұғыл деп жариялау жоспарланып отырған заң жобаларынан басқа, заң жобаларына сараптама және Кеңседе олар бойынша қорытындылар дайындау Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 10 жұмыс күннен аспайтын мерзiмде жүзеге асырылады. Осы Регламентте көзделген негiздемелер бойынша заң жобаларын Кеңсе заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттiк органға пысықтауға, оның iшiнде қажет болған кезде қосымша ғылыми сараптама жүргiзу үшiн қайтаруы мүмкiн.
68. Кеңсеге заң жобасы бойынша енгiзілетiн материалдар мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде дайындалған:
1) заң жобасын, ал қажет болған кезде қолданыстағы заңнамалық кесiмдерге өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзу туралы не негiзгi жобаның қабылдануына байланысты заңнамалық кесiмдердiң күшi жойылды деп тану туралы заң жобаларын да (оның iшiнде магнитті жеткiзгiштердегi) және заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттік органның бiрiншi басшысы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенің басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға) әр парағына алдын ала қол қойған, Үкiмет қаулылары үшiн осы Регламенттiң 27-тармағында белгіленген тәртiппен келiсiлген (бұрыштама соғылған) осы заң жобасын (заң жобаларын) Парламент Мәжілiсiне енгiзу туралы Үкiмет қаулысының жобасын;
2) осы Регламенттiң 26-тармағының талаптарына сәйкес дайындалған Үкiмет қаулысының жобасына түсiндiрме жазбаны;
3) заң жобасы мақсаттарының, мiндеттерi мен негiзгi ережелерiнiң жан-жақты сипаттамасымен бiрге жобаны қабылдау қажеттігінiң негіздемесi, жобаны қабылдаудың ықтимал салдарының болжамы бар, қажет болған кезде заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттік органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтің және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға) әр парағына алдын ала қол қойған қаржы-экономикалық есептер мен статистикалық деректер қоса берiлген заң жобасына (заң жобаларына) түсiндiрме жазбаның (жазбалардың) жобасын, оның iшiнде магниттi жеткiзгiштегiнi;

66. Проект закона, объявленный Президентом Республики Казахстан срочным, вносится на рассмотрение Мажилиса Парламента не позже следующего дня после оглашения специального послания Президента Республики Казахстан в Парламенте или направления этого послания в Парламент.
67. Экспертиза законопроектов и подготовка заключений по ним в Канцелярии осуществляются в срок не более 10 рабочих дней со дня регистрации в Канцелярии, кроме приоритетных законопроектов и законопроектов, которые планируется объявить срочными, сроки прохождения которых в Канцелярии не должны превышать 10 календарных дней (от дня регистрации проекта до сдачи подписанного документа на выпуск). По основаниям, предусмотренным настоящим Регламентом, проекты законов могут быть возвращены Канцелярией государственному органу - разработчику законопроекта на доработку, в том числе для проведения, при необходимости, дополнительной научной экспертизы.
68. Вносимые в Канцелярию материалы по законопроекту должны содержать подготовленные на государственном и русском языках:
1) проект закона, а при необходимости и проекты законов о внесении изменений и/или дополнений в действующие законодательные акты либо о признании утратившими силу законодательных актов в связи с принятием основного проекта (в том числе на магнитных носителях), и проект постановления Правительства о внесении этого законопроекта (законопроектов) в Мажилис Парламента, полистно парафированные первым руководителем государственного органа - разработчика законопроекта (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), согласованные (завизированные) в порядке, установленном пунктом 27 настоящего Регламента для постановлений Правительства;
2) пояснительную записку к проекту постановления Правительства, подготовленную согласно требованиям пункта 26 настоящего Регламента;
3) проект пояснительной записки (записок) к законопроекту (законопроектам), в том числе на магнитном носителе, с обоснованием необходимости принятия проекта с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений законопроекта, прогнозом возможных последствий принятия проекта с приложением, при необходимости, финансово-экономических расчетов и статистических данных, полистно парафированный первым руководителем государственного органа - разработчика законопроекта (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии);

4) заң жобасын (заң жобаларын) мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсу парағын (парақтарын);
5) заң жобасының (заң жобаларының) ғылыми сараптамасының нәтижелерi бойынша қорытындыны (қорытындыларды);
6) заң жобасын (заң жобаларын) әзiрлеушi мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы немесе бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлға қол қойған iлеспе хатты, бұл ретте Үкiмет қаулысының әрбiр жобасы жеке ілеспе хатпен енгізіледi;
7) қолданыстағы заңнамалық кесiмдерге өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзудi көздейтiн заң жобасына заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттік берген тұлға) әр парағына алдын ала қол қойған және қол қойған қолданыстағы заңнамалық кесiмнiң бұрынғы және жаңа редакциядағы салыстырма кестесi қоса тiркеледi;
8) Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарды бекiтуге Парламентке енгізу туралы заң жобасына Сыртқы iстер министрлiгi куәландырған, мемлекеттік, орыс және әртүрлi оқылуы кезiнде басымдығы болатын оларға қол қойылған өзге де тілдердегi бекітуге енгiзiлетiн құжаттардың көшiрмелерi қоса тiркеледi;
9) белгіленген нысандағы анықтама парақты қамтуға тиiс.
Кеңсеге енгізілген, олар бойынша мемлекеттiк органдардың ескертулерi бар заң жобалары Премьер-Министрдiң осы мәселелерге жетекшілiк ететiн орынбасарында өтетiн кеңесте мiндеттi түрде қаралады, оның нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi. Кеңестерде талқыланатын мәселе бойынша келiсiмге қол жеткiзілмеген кезде Премьер-Министрдiң орынбасары заң жобасы бойынша түпкілiкті шешiм қабылдау үшiн бұл туралы Премьер-Министрге хабардар етедi.
69. Заң жобаларын әзiрлеушi мемлекеттiк органдар оларды Үкiметке енгiзу кезiнде нақты заң жобасын басымдықты деп қарауды айқындау немесе оны қарауды шұғыл деп жариялау туралы бiр уақытта ұсыныс енгiзуге құқылы. Бұл ретте заң жобасына түсiндiрме жазба, оның iшiнде оны басымдықты деп айқындау немесе шұғыл деп жариялау қажеттілiгiнiң негiздемесiн қамтуы тиiс.
Үкiмет өзi әзiрлейтiн заң жобаларына қатысты Президентке нақты заң жобасын басымдықты деп қарауды айқындау немесе оны қарауды шұғыл деп жариялау туралы ұсыныс енгiзедi. Бұл ретте Үкiметтің ұсынысына тиісті заң жобасы және заң жобасын Парламенттің басымдықты деп қарауды айқындауы немесе оны қарауды шұғыл деп жариялауы қажеттілiгiнiң негiздемесiн қамтитын және заң жобасының нақты мақсаттарын ашатын түсiндiрме жазба және ол шешетiн мiндеттер қоса берілуi тиiс.

4) лист (листы) согласования законопроекта (законопроектов) с заинтересованными государственными органами;
5) заключение (заключения) по результатам научной экспертизы законопроекта (законопроектов);
6) сопроводительное письмо, подписанное первым руководителе государственного органа - разработчика законопроекта (законопроектов) или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии, при этом каждый проект постановления Правительства вносится отдельным сопроводительным письмом;
7) к законопроекту, предусматривающему внесение изменений и/или дополнений в действующие законодательные акты, прикладывается сравнительная таблица прежней и новой редакции действующего законодательного акта, полистно парафированная и подписанная первым руководителем государственного органа - разработчика законопроекта (лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, либо лицом, официально уполномоченным первым руководителем подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии);
8) к законопроекту о внесении в Парламент на ратификацию международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, прикладываются заверенные Министерством иностранных дел копии документов, вносимых на ратификацию, на государственном, русском и иных языках их подписания, имеющих приоритет при разночтениях;
9) справочный лист установленной формы.
Внесенные в Канцелярию законопроекты, по которым имеются замечания государственных органов, в обязательном порядке рассматриваются на совещании у курирующего данные вопросы Заместителя Премьер-Министра, результаты которого оформляются протоколом. При недостижении согласия на совещаниях по обсуждаемому вопросу Заместитель Премьер-Министра информирует об этом Премьер-Министра для принятия окончательного решения по законопроекту.
69. Государственные органы - разработчики законопроектов при их внесении в Правительство вправе одновременно вносить предложение об определении рассмотрения конкретного проекта закона приоритетным или объявлении его рассмотрения срочным. При этом пояснительная записка к законопроекту должна содержать, в том числе, обоснование необходимости определения его приоритетным или объявления срочным.
Правительство в отношении разрабатываемых им законопроектов вносит Президенту предложение об определении рассмотрения конкретного законопроекта приоритетным или объявлении его рассмотрения срочным. При этом к предложению Правительства должны прилагаться соответствующий законопроект и пояснительная записка, содержащая обоснование необходимости определения рассмотрения Парламентом законопроекта приоритетным или объявления его рассмотрения срочным и раскрывающая конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.

70. Кеңседе заң жобасы бойынша сараптама жүргiзілгеннен және қорытынды дайындалғаннан, сондай-ақ ол Премьер-Министрiнiң тиiстi орынбасарларында келiсiлгеннен кейiн заң жобасы Үкiметтiң кезектi мәжілiсiнiң қарауына енгізiлуi мүмкiн. Қажет болған кезде заң жобасын Кеңсе осы Регламенттiң 34-тармағында көзделген тәртiппен Үкiмет мүшелерiне дауыс беруге жiберуi мүмкiн.
71. Үкiметтiң бастамашылығы бойынша Парламент Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлетiн заң жобаларының түпнұсқаларына мiндетті түрде: заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттік органның және Әдiлет министрлiгінiң бiрiншi басшылары (бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғалар не Үкiметтiң және Кеңсенiң басшылығына арналған құжаттарға қол қоюға бiрiншi басшы ресми түрде өкілеттiк берген тұлғалар), Кеңсе Басшысы не Кеңсе Басшысы белгілеген тәртiппен Кеңсе Басшысының мiндетiн атқарушы оның орынбасарларының бiрi, Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Кеңсе Басшысы арасында мiндеттердi бөлуге сәйкес заң жобасында қаралатын мәселелерге жауап беретiн Премьер-Министрдiң тиiстi орынбасары және Премьер-Министр не Премьер-Министр белгілеген тәртiппен Премьер-Министрдiң мiндетiн атқарушы оның орынбасарларының бiрi бұрыштама соғуы тиiс. Үкiмет бланкiсiне шығарылған заң жобасына түсiндiрме жазбаға Кеңсе Басшысы бұрыштама соғады және Премьер-Министр не оның мiндетiн атқарушы тұлға қол қояды. Заң жобаларының түпнұсқаларымен бiрге Парламент Мәжiлiсiне олардың магниттi жеткiзгiштердегi көшiрмелерi енгiзіледi.
72. Үкiмет енгiзген заң жобасын Парламент Мәжiлiсiнiң Аппараты тiркемей қайтарған жағдайда осы заң жобасы мен оны қайтару негiздемесi Кеңсе Басшысына баяндалады, ол Парламент Мәжiлiсi Аппаратының уәждемесiн қарайды және тиiстi шешiм қабылдайды.
Егер Кеңсе Басшысы заң жобасын пысықтау қажеттілігi туралы шешiм қабылдаған жағдайда, заң жобасы Парламент Мәжілiсiнiң Аппараты анықтаған кемшілiктердi жою үшiн әзiрлеушi мемлекеттiк органға жiберіледi. Бұл peттe әзiрлеушінің заң жобасын пысықтау мерзiмi қайтарылған заң жобасы Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 15 күннен аспауы тиiс.
Егер Кеңсе Басшысы Парламент Мәжiлiсi Аппаратының заң жобасын қайтаруға себеп болған уәждемесiн негiзсiз деп таныған жағдайда, заң жобасын Кеңсе тiркемейдi және оны заңнамада белгiленген тәртiппен парламент депутаттарының қарауы үшiн Парламент Мәжiлiсiнiң Аппаратына қайтарады.

70. После проведения в Канцелярии экспертизы и подготовки заключения по законопроекту, а также его согласования у соответствующих заместителей Премьер-Министра, законопроект может быть внесен на рассмотрение очередного заседания Правительства. При необходимости законопроект может направляться Канцелярией членам Правительства на голосование в порядке, предусмотренном пунктом 34 настоящего Регламента.
71. Подлинники законопроектов, вносимых на рассмотрение Мажилиса Парламента по инициативе Правительства, должны быть в обязательном порядке завизированы: первыми руководителями государственного органа - разработчика законопроекта и Министерства юстиции (лицами, на которых официально возложено исполнение обязанностей первых руководителей, либо лицами, официально уполномоченными первыми руководителями подписывать документы, адресованные руководству Правительства и Канцелярии), Руководителем Канцелярии либо одним из его заместителей, исполняющим обязанности Руководителя Канцелярии в порядке, установленном Руководителем Канцелярии, соответствующим Заместителем Премьер-Министра, отвечающим за рассматриваемые в законопроекте вопросы в соответствии с распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии, и Премьер-Министром либо одним из его заместителей, исполняющим обязанности Премьер-Министра в порядке, установленном Премьер-Министром. Пояснительная записка к законопроекту на бланке Правительства визируется Руководителем Канцелярии и подписывается Премьер-Министром либо лицом, исполняющим его обязанности. Вместе с подлинниками законопроектов в Мажилис Парламента вносятся их копии на магнитных носителях.
72. В случае возврата без регистрации Аппаратом Мажилиса Парламента внесенного Правительством законопроекта этот законопроект и обоснование его возврата докладываются Руководителю Канцелярии, который рассматривает доводы Аппарата Мажилиса Парламента и принимает соответствующее решение.
В том случае, если Руководителем Канцелярии принято решение о необходимости доработки законопроекта, то законопроект направляется государственному органу - разработчику для устранения выявленных Аппаратом Мажилиса Парламента недостатков. При этом срок доработки законопроекта разработчиком не должен превышать 15 дней со дня регистрации возвращенного законопроекта в Канцелярии.
В том случае, если Руководителем Канцелярии доводы Аппарата Мажилиса Парламента, послужившие причиной возврата законопроекта, признаны необоснованными, то законопроект Канцелярией не регистрируется и возвращается в Аппарат Мажилиса Парламента для рассмотрения его депутатами Парламента в установленном законодательством порядке.

73. Парламент депутаттары бастамашылық жасаған, оның iшiнде мемлекеттiк кiрiстердi қысқартуды немесе мемлекеттiк шығыстарды арттыруды көздейтiн заң жобалары бойынша Үкiмет Парламентке мемлекеттiк және орыс тілдерiнде қорытынды ұсынады.
Парламент депутаттары бастамашылық жасаған, Үкiметке келiп түскен заңнамалық кесiмдердiң жобалары Ведомствоаралық комиссияның отырысында қаралуға тиiс. Ведомствоаралық комиссия заң жобасы Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 15 күн мерзiмде не Премьер-Министрдiң немесе оның орынбасарының тапсырмасында белгіленген неғұрлым қысқа мерзiмде депутаттар бастамашылық жасаған заң жобасын оң не өзгеше бағалау жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi.
Үкiмет қорытындысының жобасын Ведомствоаралық комиссияның ұсыныстарын ескере отырып, заң жобасында реттелетiн қатынастар құзыретiне енетiн мемлекеттiк орган әзiрлейдi. Қорытындының жобасы мемлекеттiк және орыс тілдерiнде форматы A4 жай парақта дайындалады және мiндеттi түрде Әділет, Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiктерiмен келiсіледi (олардың басшылары бұрыштама соғады). Қажет болған кезде қорытындының жобасына әзiрлеушi мемлекеттік кiрiстердi қысқарту немесе мемлекеттiк шығыстарды арттыру бөлiгiндегі қаржы-экономикалық есептердi қоса тiркейдi. Қорытындының дайындалуына жауапты мемлекеттiк орган осы Регламенттiң 34-тармағында белгіленген тәртiппен қорытындының жобасы бойынша Yкiмет мүшелерiнiң дауыс беруiн жүргiзуге және, егер Премьер-Министрдiң немесе оның орынбасарының тапсырмасында өзге неғұрлым қысқа мерзiм белгiленбесе, Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобасы Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 20 күн мерзiмнен кешiктiрмей Кеңсеге оның келiсілген жобасын, оның iшiнде магнитті жеткiзгiшпен енгізуге тиiс.
Егер Премьер-Министрдiң немесе оның орынбасарының тапсырмасында қоса орындаушы мемлекеттік органдар көрсетілген жағдайда, осы органдар Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобасы Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 15 күн мерзiмнен кешiктiрмей қорытындының дайындалуына жауапты мемлекеттiк органға өздерiнің ұсыныстарын беруге мiндеттi.
74. Үкiмет қорытындысының жобасына Кеңседе сараптама жүргiзiлгеннен кейiн оның түпкiлiктi нұсқасын Кеңсе Премьер-Министрдiң немесе оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қолымен Үкiмет бланкiсiне шығарып ресiмдейдi. Үкiмет қорытындысы Үкiмет қаулысымен немесе Yкiмет мәжілісiнің хаттамасымен мақұлдануы да мүмкiн.
75. Үкiмет енгiзген заң жобаларын Парламентте ұсынушы өкілетті тұлғаларға оларды Парламент қараған кезде заңның тұжырымдамасына немесе оның құқықтық мазмұнын өзгертуге байланысты, сондай-ақ мемлекеттiк кiрiстердi қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды арттыруды көздейтiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге Үкiметтің рұқсатынсыз келiсiм білдiруге тыйым салынады. Бұл ретте Парламентте тиісті заң жобаларын ұсынушы мемлекеттік органдардың бiрiншi басшылары Кеңсеге көрсетілген өзгерiстер мен толықтырулар туралы дереу жазбаша хабарлауға мiндеттi.
Парламентте тиiстi заң жобаларын ұсынушы мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшылары Үкiметтің келiсуiнсiз көрсетілген өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзуге келiскенi үшiн жауапты болады.
Парламент депутаттары Үкiметпен келiсілмеген көрсетiлген өзгерiстер мен толықтыруларды дауысқа салған жағдайда заң жобаларын ұсынушы тұлғалар мәжілістің стенограммасында өздерiнiң қарсылықтарын тiркеудi талап етуге және Кеңсеге осы өзгерiстер немесе толықтырулар туралы дереу хабарлауға мiндетті. Үкiмет бастамашылық жасаған заң жобасына Парламент енгiзген тұжырымдамалық өзгерiстер мен толықтыруларды заң жобасын әзiрлеушi салыстырмалы кесте түрiнде қысқаша түйiнiмен Кеңсеге жiбередi, оларды Кеңсе осы өзгерiстер мен толықтырулар бойынша Үкiмет бiрыңғай ұстанымды анықтау үшiн Әдiлет, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiктерiне, сондай-ақ басқа да мүдделi мемлекеттiк органдарға жiбередi.

73. По законопроектам, инициированным депутатами Парламента, в том числе предусматривающим сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, Правительством представляется в Парламент заключение на государственном и русском языках.
Поступившие в Правительство проекты законодательных актов, инициированные депутатами Парламента, подлежат рассмотрению на заседании Межведомственной комиссии. Межведомственной комиссией в 15-дневный срок со дня регистрации законопроекта в Канцелярии либо в более короткий срок, установленный в поручении Премьер-Министра или его заместителя, вырабатываются предложения по положительной либо иной оценке инициированного депутатами законопроекта.
Проект заключения Правительства разрабатывается тем государственным органом, в чью компетенцию входят регулируемые законопроектом отношения, с учетом предложений Межведомственной комиссии. Проект заключения готовится на обычных листах формата А4 на государственном и русском языках и в обязательном порядке согласовывается с министерствами юстиции, экономики и бюджетного планирования (визируется их руководителями). При необходимости к проекту заключения разработчиком прикладываются финансово-экономические расчеты в части сокращения государственных доходов или увеличения государственных расходов. Государственный орган, ответственный за подготовку заключения, должен провести голосование членов Правительства по проекту заключения в порядке, установленном пунктом 34 настоящего Регламента, и внести в Канцелярию его согласованный проект, в том числе на магнитном носителе, не позднее 20-дневного срока со дня регистрации в Канцелярии инициированного депутатами Парламента законопроекта, если в поручении Премьер-Министра или его заместителя не установлены иные - более короткие сроки.
В том случае, если в поручении Премьер-Министра или его заместителя указаны государственные органы - соисполнители, то эти органы обязаны представить свои предложения государственному органу, ответственному за подготовку заключения, не позднее 15-дневного срока со дня регистрации инициированного депутатами Парламента законопроекта в Канцелярии.
74. После экспертизы проекта заключения Правительства в Канцелярии его окончательный вариант оформляется Канцелярией на бланке Правительства за подписью Премьер-Министра или лица, исполняющего его обязанности. Заключение Правительства также может быть одобрено постановлением Правительства или протоколом заседания Правительства.
75. Уполномоченным лицам, представляющим в Парламенте проекты законов, внесенные Правительством, при их рассмотрении Парламентом запрещается без разрешения Правительства выражать согласие на внесение изменений и дополнений, связанных с концепцией закона или изменением его правового содержания, а также предусматривающих сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов. При этом первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие законопроекты обязаны незамедлительно письменно информировать Канцелярию об указанных изменениях и дополнениях.
Ответственность за согласие на внесение указанных изменений и дополнений без согласования с Правительством несут первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие законопроекты.
В случаях вынесения на голосование депутатами Парламента указанных изменений и дополнений, не согласованных с Правительством, лица, представляющие проекты законов, обязаны требовать фиксации в стенограмме заседания своих возражений и незамедлительно информировать Канцелярию об этих изменениях или дополнениях. Внесенные Парламентом в инициированный Правительством законопроект концептуальные изменения и дополнения направляются разработчиком законопроекта в Канцелярию в виде сравнительной таблицы с кратким резюме, которые Канцелярией направляются министерствам юстиции, экономики и бюджетного планирования, а также другим заинтересованным государственным органам для определения Правительством единой позиции по данным изменениям и дополнениям.

76. Үкiмет енгiзген заң жобаларын Парламентте ұсынушы өкілеттi тұлғаны (заң жобасы бойынша баяндамашыны) ауыстыру қажет болған кезде Парламентке Премьер-Министрдiң не қаралып отырған заң жобасы құзыретiне жататын оның орынбасарының қолымен тиiстi хат жiберіледi. Бұл ретте осындай хаттардың жобаларын заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттiк орган дайындайды және заң жобасы Парламенттің тиiстi Палатасының жалпы отырысында қаралғанға дейiн үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей Кеңсеге енгiзiледi.
77. Парламентте Үкiметтің шешiм жасауына бақылауды Парламенттің тиiстi палаталарындағы Үкiметтiң өкiлдiктерi (бұдан әрi - өкiлдiктер) жүзеге асырады.
Өкілдiктер Премьер-Министрдi, оның орынбасарларын және Кеңсе Басшысын Үкiмет енгiзген заң жобаларының өтуi және Парламент қарайтын әрi Yкiметтің қызметiне қатысы бар басқа да мәселелер туралы үнемi хабардар етiп отырады.
78. Үкiметтiң Парламенттен заң жобасын қайтарып алуы Үкiметтің қаулысымен жүзеге асырылады, оның жобасын осы Регламентте белгіленген тәртiппен заң жобасын әзiрлеушi енгiзедi.
79. Парламент қабылдаған және Премьер-Министрге қолын қойып бекiтуге жiберілетiн барлық заңдар бойынша заң жобасын әзiрлеушi мемлекеттік орган (немесе оның құзыретiне орай) Әділет, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiктерiмен келiсiм бойынша заң қабылданған күнiнен бастап үш күн мерзiмде қорытынды дайындайды және Кеңсеге жiбередi, онда мынадай:
1) Үкiмет бастамашылық жасаған заң жобасын Парламентте қарау кезiнде депутаттар енгiзген өзгерiстер мен толықтырулар туралы;
2) қабылданған заңда Қазақстан Республикасының Конституциясына, қолданыстағы заңнамалық кесiмдерге қарама-қайшылықтардың бар екендiгi туралы және оған байланысты қосымша қаржы шығыстары, экономикалық және құқықтық салдарлар туралы;
3) заңды Премьер-Министрдің қолымен бекiтудiң мүмкiндiгі туралы ақпарат айтылады. Осы тармақта көзделген рәсiмдердiң орындалуын бақылауды Кеңсе жүзеге асырады.
80. Жобаны әзiрлеушi мемлекеттiк орган (немесе оның құзыретiне орай) заңнамалық кесiм күшiне енген күнiнен бастап 15 жұмыс күннен аспайтын мерзiмде Кеңсеге белгіленген тәртiппен келiсілген мыналарды:
1) мемлекеттік органды (мемлекеттік органдарды) қабылдануы осы заңнамалық кесiмге негiзделген нормативтiк құқықтық кесiмдердiң жобаларын әзiрлеу жөнiндегi жауапты орындаушы (жауапты орындаушылар) етiп белгілеудi;

76. При необходимости замены уполномоченного лица, представляющего в Парламенте проекты законов, внесенные Правительством, (докладчика по законопроекту) в Парламент направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра либо его заместителя, к компетенции которого относится рассматриваемый законопроект. При этом проекты таких писем готовятся государственным органом - разработчиком законопроекта и вносятся в Канцелярию не позднее, чем за три рабочих дня до рассмотрения законопроекта на пленарном заседании соответствующей Палаты Парламента.
77. Контроль за проведением решения Правительства в Парламенте осуществляют представительства Правительства в соответствующих палатах Парламента (далее - представительства).
Представительства регулярно информируют Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии о прохождении законопроектов, внесенных Правительством, и других вопросах, рассматриваемых Парламентом и имеющих отношение к деятельности Правительства.
78. Отзыв законопроекта Правительством из Парламента осуществляется постановлением Правительства, проект которого вносится разработчиком законопроекта в установленном настоящим Регламентом порядке.
79. По всем законам, принятым Парламентом и направляемым Премьер-Министру на скрепление подписью, государственным органом - разработчиком законопроекта (или в силу его компетенции) по согласованию с министерствами юстиции, экономики и бюджетного планирования в трехдневный срок со дня принятия закона готовится и направляется в Канцелярию заключение, в котором излагается следующая информация:
1) об изменениях и дополнениях, внесенных депутатами при рассмотрении в Парламенте законопроекта, инициированного Правительством;
2) о наличии в принятом законе противоречий Конституции Республики Казахстан, действующим законодательным актам и о связанных с ним дополнительных финансовых расходах, экономических и правовых последствиях;
3) о возможности скрепления закона подписью Премьер-Министра. Контроль за исполнением процедур, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляет Канцелярия.
80. Государственный орган - разработчик проекта (или в силу его компетенции) в срок не более 15 рабочих дней со дня вступления в силу законодательного акта вносит в Канцелярию проект распоряжения Премьер-Министра, согласованный в установленном порядке, предусматривающий:
1) определение государственного органа (государственных органов) ответственным исполнителем (ответственными исполнителями) по разработке проектов нормативных правовых актов, принятие которых обусловлено данным законодательным актом;

2) заңнамалық кесiм күшiне енген күнiнен бастап екi айдан аспауы тиiс нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу мен енгiзудiң нақты мерзiмдерiн және өкiмнiң жобасында қамтылатын өзге де тапсырмалардың орындалуын;
3) заңға тәуелдi кесiмдердi қабылдау және/немесе қабылданған заңнамалық кесiмге сәйкес келтiру туралы тапсырманы көздейтiн Премьер-Министр өкiмiнiң жобасын енгiзедi.
81. Заңнамалық кесiммен реттелiп қойылған қатынастар бойынша заң жобаларын әзiрлеу туралы ұсыныстар кейiннен Yкiметтің мәжiлiсiнде қаралатын болып Ведомствоаралық комиссияның мәжілiсiнде алдын ала қаралады.
8. Прокурорлық ден қою актiлерiн қарау кезiнде орталық
атқарушы органдардың өзара iс-қимыл жасау тәртiбi
82. Премьер-Министрдiң немесе оның орынбасарының тапсырмасы бойынша Үкiметтiң атына жiберілген прокурорлық ден қою актілерiн қарауды прокурорлық ден қою актiсiнің мәнi болған мәселелер құзыретiне енетiн мемлекеттік орган жүзеге асырады. Әдiлет министрлiгi тиiстi мемлекеттік органға құқықтық және консультациялық көмек көрсетедi.
83. Прокурорлық ден қою актісiн қарау тапсырылған мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына (бұдан әрi - Бас прокуратура) Үкiмет жауабының жобасын және қажет болған жағдайда Yкiмет шешiмдерiнiң жобаларын дайындайды, прокурорлық ден қою актiсiнен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
Yкiметтің Бас прокуратураға жауабының жобасын жобаны әзiрлеушi мемлекеттiк орган мiндеттi түрде Әділет министрлігімен, сондай-ақ прокурорлық ден қою актiсiн қарау туралы тапсырмада көрсетілген өзге де мемлекеттік органдармен келiседi.
Үкiмет жауабының жобасын келiсу оған тиiстi мемлекеттiк орган басшысының бұрыштама соғуы не ескертулер мен ұсыныстардың жоқтығы туралы хат жiберу жолымен жүзеге асырылады.
84. Прокурорлық ден қою актілерiне Үкiметтiң келісілген жауаптарының жобалары "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген көрсетілген актілерге жауап беру мерзiмi аяқталғанға дейiн 5 күннен кешіктiрмей Кеңсеге ұсынылады.
9. Үкiметтiң кесiмдерiн жариялау тәртiбi
85. Азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты Үкiметтiң кесiмдерi мiндетті түрде ресми жариялануға тиiс.
86. Мемлекеттік құпияларды және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәлiметтерi бар Үкiметтiң кесiмдерi жариялануға жатпайды.
87. Үкiметтiң қаулылары Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасының Үкiметi кесiмдерiнiң жинағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын және заңнамада белгіленген тәртiппен Yкiметтің қаулыларын ресми жариялауды жүзеге асыру құқығын алған мерзімдi баспа басылымдарында жарияланады және теледидар мен радио бойынша халыққа жеткiзiлуi мүмкiн.
Үкiметтiң Web-сайтын ақпараттық қамтамасыз ету және Үкiмет қабылдайтын шешiмдер туралы ақпаратты тарату мақсатында Internet (Интернет) жаһандық желiсiн пайдалану жекелеген ережелермен регламенттеледi.

2) конкретные сроки разработки и внесения нормативных правовых актов, которые не должны превышать двух месяцев со дня вступления в силу законодательного акта, и исполнения иных поручений, содержащихся в проекте распоряжения;
3) поручение о принятии и/или приведении в соответствии с принятым законодательным актом подзаконных актов.
81. Предложения о разработке законопроектов по отношениям, уже урегулированным законодательным актом, предварительно рассматриваются на заседании Межведомственной комиссии с последующим рассмотрением на заседании Правительства.
8. Порядок взаимодействия центральных исполнительных органов
при рассмотрении актов прокурорского реагирования
82. Рассмотрение актов прокурорского реагирования, направленных в адрес Правительства, по поручению Премьер-Министра или его заместителя, осуществляется тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом акта прокурорского реагирования. Министерство юстиции оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
83. Государственный орган, которому поручено рассмотрение акта прокурорского реагирования, готовит проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (далее - Генеральная прокуратура) и, в случае необходимости, проекты решений Правительства, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского реагирования.
Проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру в обязательном порядке согласовывается государственным органом - разработчиком проекта с Министерством юстиции, а также иными государственными органами, указанными в поручении о рассмотрении акта прокурорского реагирования.
Согласование проекта ответа Правительства осуществляется путем его визирования руководителем соответствующего государственного органа либо направления письма об отсутствии замечаний и предложений.
84. Согласованные проекты ответов Правительства на акты прокурорского реагирования представляются в Канцелярию не позднее, чем за 5 дней до истечения сроков ответа на указанные акты, установленных Законом Республики Казахстан "О Прокуратуре".
9. Порядок опубликования актов Правительства
85. Акты Правительства, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат обязательному официальному опубликованию.
86. Не подлежат публикации акты Правительства, содержащие сведения, составляющие государственные секреты и иную, охраняемую законом тайну.
87. Постановления Правительства публикуются в Собрании актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и получивших в установленном законодательством порядке право на осуществление официального опубликования постановлений Правительства, и могут быть обнародованы по телевидению и радио.
Информационное обеспечение Web-сайта Правительства и использование глобальной сети Internet (Интернет) в целях распространения информации о принимаемых Правительством решениях регламентируются отдельными правилами.

10. Орындалуын бақылау тәртiбi
88. Президент, Үкiмет, Премьер-Министр кесiмдерiнiң, сондай-ақ Президенттiң, Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының және Президент Әкiмшiлiгi мен Кеңсе басшыларының тапсырмалары бар құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасының Үкiметi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына , "Әкiмшілiк рәсiмдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , "Қазақстан Республикасы Президентiнiң актілерiн дайындау, келiсу, қол қоюға ұсыну және Республика Президентiнiң актілерi мен тапсырмаларының орындалуын бақылау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 2 қазандағы N 4097 Жарлығына , "Кейбiр нұсқаулықтарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 168 қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде, орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулыққа, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілген құжаттардың орындалуын бақылауды олардың орындалу барысы туралы Премьер-Министрге жүйелi түрде хабардар ететін Кеңсе жүзеге асырады.
89. Бақылау мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) қажетті ақпаратты талап ету;
2) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
3) тексеру және құжаттамалық тексерiстiң өзге де нысандары;
4) жергілікті жерге барып тексеру;
5) заңнамаға қайшы келмейтiн басқа да тәсiлдермен.
Бақылау:
1) мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалар қызметiнiң олардың алдына қойылған мiндеттерге сәйкестігi;
2) орындаудың уақтылығы мен толықтығы;
3) орындау кезiнде заңнама талаптарының сақталуы тұрғысында жүргiзiледi.
90. Мынадай, оның iшiнде құпия құжаттар бақылауға алынады (бұдан әрi - бақылаудағы құжаттар):
1) Үкiметке немесе оның басшылығына тапсырмалар берiлген Президенттің кесiмдерi;
2) мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға тапсырмалар бар Үкiметтің қаулылары, Үкiмет мәжілiстерiнiң хаттамалары, Премьер-Министрдiң өкiмдерi;
3) орындалу мерзiмi көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқаулар, "шұғыл", "баяндалсын", "ұсыныстар енгiзілсiн" деген белгілер бар Президенттің Үкiметке немесе оның басшылығына, Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының, Президент Әкiмшiлiгi басшылығының Кеңсенiң, Кеңсе Басшысының немесе оны алмастыратын (оның мiндетiн атқарушы) тұлғаның атына тапсырмалары (оның iшінде мәжілiстердiң хаттамаларында және iс-шаралардың жоспарларында қамтылатындар), сондай-ақ мазмұнынан оларды бақылауға қою қажеттігi туындайтын тапсырмалар. Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысының және оның орынбасарларының хаттамалық және өзге де тапсырмаларының нормативтiк-құқықтық сипаты болмайды;

10. Порядок контроля исполнения
88. Организация контроля исполнения актов Президента, Правительства, Премьер-Министра, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей и руководителей Администрации Президента и Канцелярии осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах", Указом Президента Республики Казахстан от 2 октября 1998 года N 4097 "Об утверждении Положения о порядке подготовки, согласования, представления на подпись актов Президента Республики Казахстан и контроля за исполнением актов и поручений Президента республики", Инструкцией по организации контроля исполнения документов в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органах, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 168 "Об утверждении некоторых инструкций", иным законодательством Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Контроль за исполнением указанных документов осуществляет Канцелярия, которая систематически информирует Премьер-Министра о ходе их исполнения.
89. Контроль осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации;
2) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) проверки с выездом на место;
5) другими, не противоречащими законодательству способами.
Контроль производится на предмет:
1) соответствия деятельности государственных органов и должностных лиц поставленным перед ними задачам;
2) своевременности и полноты исполнения;
3) соблюдения требований законодательства при исполнении.
90. На контроль берутся следующие, в том числе секретные, документы (далее - контрольные документы):
1) акты Президента, в которых даются поручения Правительству или его руководству;
2) постановления Правительства, протоколы заседаний Правительства, распоряжения Премьер-Министра в которых имеются поручения государственным органам и организациям;
3) поручения (в том числе содержащиеся в протоколах совещаний и планах мероприятий) Президента Правительству или его руководству, Премьер-Министра, его заместителей, руководства Администрации Президента в адрес Канцелярии, Руководителя Канцелярии либо лица, его замещающего (исполняющего его обязанности), в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, пометки "срочно", "доложить", "внести предложения", а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость их постановки на контроль. Протокольные и иные поручения Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии и его заместителей не носят нормативно-правового характера;

4) Парламент депутаттарының сауалдары, депутаттар бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкiметтiң қорытындысын беру жөнiндегi өтiнiшi бар Парламент палаталарының арнау хаттары.
91. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуын бақылауды Сыртқы iстер министрлігі жүзеге асырады.
92. Бақылаудағы құжаттардың уақтылы және сапалы орындалуы үшiн жауапкершілiк олар орындалуға жiберiлген мемлекеттік органдардың бiрiншi басшыларына (бiріншi басшылардың мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаларға) жүктеледi.
93. Президент кесiмдерiнiң орындалуына жауапты мемлекеттік органдар үш күн мерзiмде оларды iске асыру жөнiндегі ұйымдастыру iс-шараларының жоспарын жасайды.
94. Үкiмет пен Премьер-Министр кесiмдерінің орындалу мерзiмiн Премьер-Министр не нақты кесiмнiң орындалуын бақылау жүктелген оның орынбасары және Кеңсе Басшысы мемлекеттiк органның бiрiншi басшысының не бiрiншi басшының мiндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлғаның белгiленген тәртiппен енгiзілген жазбаша өтiнiшi негiзiнде ұзартуы мүмкiн. Орындалу мерзiмiн екi реттен асырмай ұзартуға жол беріледi.
Үкiмет пен Премьер-Министрдiң кесiмдерiн және тапсырмаларын бiрге орындаушы мемлекеттiк органдар, егер тиiстi тапсырмада өзгеше белгіленбесе, оған белгiленген орындалу мерзiмi аяқталғанға дейiн 3 күннен кешiктірмей, ал орындалу мерзiмi 5 күннен аз тапсырмалар бойынша - тапсырма келiп түскен күнiнен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде ұсыныстарды жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өз ұсыныстарын енгiзуге мiндеттi.
95. Бақылаудағы құжатты оған қол қойған немесе орындалуын бақылауды талап ететiн тапсырма берген лауазымды тұлға не оның мiндетiн атқарушы тұлға не оның тапсырмасы бойынша өзге тұлға бақылаудан алады.
Үкiметке және/немесе Кеңсеге тапсырмалары бар Президент кесiмдерiн бақылаудан алу және олардың орындалу мерзiмдерiн ұзарту мәселелерiн Президент Әкiмшiлiгi қарайды.
96. Президенттiң жеке тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалар, егер Президент өзгеше белгілемесе, тапсырма берiлген күнiнен бастап екi аптадан аспайтын мерзiмде орындауы тиiс.
97. Президенттің және Президент Әкiмшілігі басшылығының бақылаудағы тапсырмаларын оларға Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының қарарларымен бiрге орталық және жергілiктi атқарушы органдар, егер тапсырмаларда өзге мерзiм белгіленбесе, Президент және/немесе Президент Әкiмшілігінiң басшылығы тапсырған күнiнен бастап 25 күн мерзiмнен кешiктiрмей орындайды.

4) запросы депутатов Парламента, обращения палат Парламента с просьбой дать заключение Правительства на законопроекты, инициированные депутатами.
91. Контроль за выполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, осуществляется Министерством иностранных дел.
92. Ответственность за своевременное и качественное исполнение контрольных документов возлагается на первых руководителей (лиц, на которых официально возложено исполнение обязанностей первых руководителей) государственных органов, которым они направлены на исполнение.
93. Государственные органы, ответственные за исполнение актов Президента, в трехдневный срок составляют план организационных мероприятий по их реализации.
94. Срок исполнения актов Правительства и Премьер-Министра может быть продлен Премьер-Министром либо его заместителем, на которого возложен контроль исполнения конкретного акта, и Руководителем Канцелярии на основании письменного ходатайства первого руководителя государственного органа либо лица, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, внесенного в установленном порядке. Продление срока исполнения допускается не более двух раз.
Государственные органы - соисполнители актов и поручений Правительства и Премьер-Министра обязаны вносить свои предложения государственному органу, осуществляющему свод предложений, не позднее, чем за 3 дня до истечения установленного для него срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением, а по поручениям со сроком исполнения менее 5 дней - в течение одного рабочего дня со дня поступления поручения.
95. Контрольный документ снимается с контроля тем должностным лицом, которое его подписало или давало поручение, требующее контроля исполнения, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо иным лицом по его поручению.
Вопросы снятия с контроля и продления сроков исполнения актов Президента, содержащих поручения Правительству и/или Канцелярии, рассматриваются Администрацией Президента.
96. Личные поручения Президента подлежат исполнению всеми государственными органами и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня дачи поручения, если иное не установлено Президентом.
97. Контрольные поручения Президента и руководства Администрации Президента с резолюциями к ним Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии исполняются центральными и местными исполнительными органами не позднее 25-дневного срока со дня поручения Президента и/или руководства Администрации Президента, если в поручениях не установлены иные сроки.

98. Үкiмет мәжілiстерiнiң хаттамаларында және Президентте, Yкiмет пен Кеңсе басшылығында өткен кеңестердiң хаттамаларында қамтылатын хаттамалық тапсырмалардың орындалу мерзiмi мәжiлiс (кеңес) өткен күнiнен бастап есептеледi. Егер мәжiлiсте (кеңесте) нақты тапсырманың орындалу мерзiмi аталған жағдайда, атына тапсырма берiлген және өкілдерi мәжiлiске (кеңеске) қатысқан тиiстi мемлекеттiк органдар мәжілістен (кеңестен) кейiн бiрден, оларға мәжiлiс (кеңес) хаттамасының түсуiн күтпестен, тапсырмаларды орындауға кiрiсуге мiндеттi.
Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге мерзiм белгіленбесе, тапсырма берiлген күнiнен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей, ал "шұғыл" немесе "жеделдетiңiз" деген белгі болған кезде 10 күн мерзiмде орындалады.
Премьер-Министрдiң немесе оның орынбасарларының Парламент депутаттарының сауалдарына жауап және Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге неғұрлым қысқа мерзiм белгіленбесе, сауал (заң жобасы) Кеңседе тiркелген күнiнен бастап 25 күн (20 күн) мерзiмнен кешiктiрмей орындалады.
Егер Yкiметтің, Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының хаттамалық тапсырмаларында және Үкiмет пен Премьер-Министрдiң кесiмдерінде, сондай-ақ iс-шаралар жоспарларында нақты орындалу мерзiмi көрсетiлмеген және олардың мазмұнынан олардың орындалуы ұзақ уақытты (тұрақты, бiр жыл iшiнде және т.с.с.) талап ететiнi туындаған не олардың мазмұнынан орындалу мерзiмi туралы бiр мәндi қорытынды жасау қиын болған жағдайда, сондай-ақ даулы жағдайларда, осындай тапсырмаларды бақылауға алу қажеттігi, оларды орындаудың нақты мерзiмiн белгiлеудi Кеңсе айқындайды және орындалуына жауапты мемлекеттік органдарға дереу жеткiзіледi.
Егер тапсырманың белгiленген мерзiмде орындалуы мүмкiн болмаса, онда тапсырманың орындалуына жауапты мемлекеттік органның бiрiншi басшысы (бiрiншi басшының міндетiн атқару ресми түрде жүктелген тұлға) кешiктірiлуiнiң себептерi туралы хабарлауға және белгіленген тәртiппен оның орындалу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш жасауға тиiс. Тапсырманың орындалу мерзiмiн ұзартуға екi реттен артық жол берілмейдi. Белгiленген орындалу мерзiмiн ауыстыру туралы ұсыныстар қайтадан енгiзілген кезде мемлекеттік органдардың басшылары бiр уақытта жазалау туралы бұйрықтың көшiрмесiн қоса бере отырып, орындаудың ұзартылған мерзiмiн бұзуға жол берген лауазымды тұлғаларға қолданылған тәртiптiк жауапкершілiк шаралары туралы ақпарат ұсынуға тиiс.

98. Сроки исполнения протокольных поручений, содержащихся в протоколах заседаний Правительства и протоколах совещаний у Президента, руководства Правительства и Канцелярии исчисляются со дня проведения заседания (совещания). В том случае, если на заседании (совещании) был назван срок исполнения конкретного поручения, то соответствующие государственные органы, в адрес которых было дано поручение и представители которых присутствовали на заседании (совещании), обязаны приступить к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).
Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии исполняются не позднее месячного срока со дня дачи поручения, если в поручениях не установлены иные сроки, а при наличии пометки "срочно" или "ускорить" - в 10-дневный срок.
Поручения Премьер-Министра или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, исполняются не позднее 25-дневного (20-дневного) срока со дня регистрации запроса (законопроекта) в Канцелярии, если в поручениях не установлены иные более короткие сроки.
В том случае, если в протокольных поручениях Правительства, Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии и содержащихся в актах Правительства и Премьер-Министра, а также в планах мероприятий не указан конкретный срок исполнения, и из содержания которых вытекает, что их исполнение потребует длительного времени (постоянно, в течение года и т.п.), либо из содержания которых трудно сделать однозначный вывод о сроках исполнения, а также в спорных случаях, то необходимость взятия таких поручений на контроль, установление конкретных сроков их исполнения определяются Канцелярией и незамедлительно доводятся до государственных органов, ответственных за исполнение.
Если поручение не может быть выполнено в установленный срок, то первый руководитель (лицо, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя) государственного органа, ответственного за исполнение поручения, должен сообщить о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствовать о продлении срока исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз. При повторном внесении предложений о переносе установленных сроков исполнения руководители государственных органов одновременно должны представлять информацию о мерах дисциплинарной ответственности, принятых к должностным лицам, допустившим срыв продленных сроков исполнения, с приложением копии приказа о наказании.

Бақылаудағы құжаттарды орындаудың белгіленген мерзiмiн бұзу және оларды сапасыз орындау тәртiптiк терiс қылық болып табылады. Бақылаудағы құжаттарды орындаудың мерзiмiн бұзу және/немесе сапасыз орындау фактілерi бойынша орындалуына жауапты мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшыларының бұйрықтарымен Қазақстан Республикасы Президентінiң "Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшiлерiне тәртiптiк жаза қолдану ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 31 желтоқсандағы N 321 Жарлығымен белгіленген тәртіппен кiнәлi лауазымды тұлғалар тәртiптiк жауапкершілiкке тартылады.
99. Бақылаудағы, оның iшiнде құпия құжаттардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдар Кеңсеге:
1) бақылаудағы құжаттарды орындаудың белгiленген мерзiмi аяқталғаннан кейiн әрбiр бақылаудағы құжаттың не оның нақты тармақтарының орындалуы туралы есептi;
2) eceпті тоқсаннан кейiнгi айдың 5-күнiне атқарушылық тәртiптiң жай-күйi және жазалау туралы бұйрықтың көшірмесiн қоса бере отырып, бақылаудағы құжаттарды орындау мерзімінің бұзылуына кiнәлi нақты лауазымды тұлғаларды жауапкершілiкке тарту жөнiнде қабылданған шаралар немесе олардың сапасыз орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.
100. Мыналарды бақылаудан алу не орындалу мерзiмiн өзгерту туралы шешiм қабылдау:
1) Президенттің тапсырмалары, оның iшiнде Президенттiң кесiмдерiнде, оның қатысуымен өткен кеңестердiң (мәжілістердің) хаттамаларында және Президент немесе Президент Әкiмшілігінің Басшысы бекiткен iс-шаралар жоспарларында қамтылатын тапсырмалар тиiсiнше Президенттің немесе Президент Әкiмшiлiгi Басшысының не оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қарары бойынша;
2) Президент Әкiмшілiгi басшылығының тапсырмалары, оның iшiнде Президент Әкiмшілігінің басшылығында өткен кеңестердiң хаттамаларында және ол бекiткен iс-шаралар жоспарларында қамтылатын тапсырмалар Әкiмшілiк Басшысының немесе тапсырма берген тұлғаның қарары бойынша;
3) тапсырмалар, оның iшiнде Үкiмет пен Премьер-Министрдiң кесiмдерiнде, Yкiмет мәжілiстерiнiң және Премьер-Министрде өткен кеңестердiң хаттамаларында қамтылатын тапсырмалар - Премьер-Министрдiң немесе Кеңсе Басшысының не оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қарары бойынша;
4) Премьер-Министр орынбасарларының тапсырмалары, оның ішінде олар өткiзген кеңестердiң хаттамаларында және олар бекiткен iс-шаралар жоспарларында қамтылатын тапсырмалар - Премьер-Министрдiң тиiстi орынбасарының қарары бойынша;
5) Кеңсе Басшысының тапсырмалары, оның iшiнде Кеңсе Басшысында өткен кеңестердiң хаттамаларында және ол бекiткен iс-шаралар жоспарларында қамтылатын тапсырмалар - Кеңсе Басшысының не оның мiндетiн атқарушы тұлғаның қарары бойынша;

Срыв установленных сроков исполнения контрольных документов и их некачественное исполнение являются дисциплинарными проступками. По фактам срыва сроков и/или некачественного исполнения контрольных документов приказами первых руководителей государственных органов, ответственных за исполнение, в порядке, установленном Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года N 321 "Об утверждении Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих Республики Казахстан", виновные должностные лица привлекаются к дисциплинарной ответственности.
99. Государственные органы, ответственные за исполнение контрольных документов, в том числе секретных, представляют в Канцелярию:
1) по окончании установленного срока исполнения контрольных документов - отчет о выполнении каждого контрольного документа либо конкретных его пунктов;
2) к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, - информацию о состоянии исполнительской дисциплины и принятых мерах по привлечению к ответственности конкретных должностных лиц, виновных в срыве сроков исполнения контрольных документов или их некачественном исполнении, с приложением копии приказа о наказании.
100. Снятие с контроля либо принятие решения об изменении сроков исполнения осуществляются:
1) поручений Президента, в том числе содержащихся в актах Президента, протоколах совещаний (заседаний) с его участием и планах мероприятий, утвержденных Президентом или Руководителем Администрации Президента - соответственно по резолюции Президента или Руководителя Администрации Президента либо лица, исполняющего его обязанности;
2) поручений руководства Администрации Президента, в том числе содержащихся в протоколах совещаний у руководства Администрации Президента и утвержденных им планах мероприятий - по резолюции Руководителя Администрации или лица, дававшего поручение;
3) поручений, в том числе содержащихся в актах Правительства и Премьер-Министра, протоколах заседаний Правительства и совещаний у Премьер-Министра - по резолюции Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии либо лица, исполняющего его обязанности;
4) поручений заместителей Премьер-Министра, в том числе содержащихся в протоколах проведенных ими совещаний и утвержденных ими планах мероприятий - по резолюции соответствующего Заместителя Премьер-Министра;
5) поручений Руководителя Канцелярии, в том числе содержащихся в протоколах проведенных совещаний у Руководителя Канцелярии и утвержденных им планах мероприятий - по резолюции Руководителя Канцелярии либо лица, исполняющего его обязанности;

6) Кеңсе Басшысы орынбасарларының тапсырмалары - Кеңсе Басшысының тиiстi орынбасарының қарары бойынша жүзеге асырылады.
101. Бақылаудағы, оның iшiнде құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуына жауапты мемлекеттiк органдар Кеңсеге жiберетiн олардың орындалуы туралы есептерде белгіленген орындалу мерзiмiне сәйкес мiндетті түрде мыналар қамтылуы тиiс:
1) егер объективтi себептермен тапсырманың белгiленген мерзiмде орындалуы мүмкiн болмаса, жаңа нақты мерзiмiн көрсете отырып не орындау мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш;
2) егер тапсырма толық көлемде орындалған болса, не бақылаудан алу туралы өтiніш;
3) егер тиiстi кесiммен немесе тапсырмамен мерзiмдi ақпарат ұсыну көзделген болса, не құжаттың ақпарат беру тәртiбiмен енгiзілiп отырғаны туралы жазба.
102. Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының iс-шаралар жоспарлары мен тапсырмаларының, оның iшiнде Үкiмет қаулыларының және Премьер-Министр өкiмдерінің жобаларын енгізуді көздейтін хаттамалық тапсырмаларының нақты тармақтарын бақылаудан алу үшiн тиісті қаулы немесе өкiм қабылдау негiз болып табылады.
103. Премьер-Министрдiң орынбасарлары және Кеңсе Басшысы осы Регламенттің талаптарын, оның iшiнде бақылаудағы құжаттарды орындау тәртiбiн өрескел бұзу фактілерi бойынша Премьер-Министрге кiнәлi лауазымды тұлғаларды тәртiптiк жауапкершілiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзуi мүмкiн.
11. Қорытынды ережелер
104. Премьер-Министрдiң орынбасарлары, Кеңсе Басшысы және оның орынбасарлары осы Регламент талаптарының қатаң сақталуын қамтамасыз етеді.

6) поручений заместителей Руководителя Канцелярии - по резолюции соответствующего заместителя Руководителя Канцелярии.
101. В отчетах об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Канцелярию государственными органами, ответственными за их исполнение, в соответствии с установленными сроками исполнения, в обязательном порядке должны содержаться:
1) либо просьба о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам;
2) либо просьба о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме;
3) либо запись о том, что документ вносится в порядке информации, если соответствующим актом или поручением предусмотрено представление периодической информации.
102. Основанием для снятия с контроля конкретных пунктов планов мероприятий и поручений Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии, в том числе протокольных, предусматривающих внесение проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра, является принятие соответствующего постановления или распоряжения.
103. Заместители Премьер-Министра и Руководитель Канцелярии по фактам грубых нарушений требований настоящего Регламента, в том числе порядка исполнения контрольных документов, могут вносить Премьер-Министру предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
11. Заключительные положения
104. Заместители Премьер-Министра, Руководитель Канцелярии и его заместители обеспечивают строгое соблюдение требований настоящего Регламента.