"Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 483 Қаулысы
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңына және "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары бекiтілсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2005 жылғы 20 мамырдағы
N 483 қаулысымен
бекiтiлген
"Астана халықаралық әуежайы"
жабық акционерлiк қоғамын
дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған
жоспары
1-тарау. "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ ұлттық компаниясының жай-күйі және даму перспективалары туралы баяндама
1. Кiрiспе
Осы Даму жоспары "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының макро-экономикалық болжамдарын ескере отырып әзiрлендi.
Миссиясы
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ миссиясы халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес әуе кемелерiне және жолаушыларға үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Құрылуының қысқаша тарихы
Астана қаласының әуежайы 1996 жылға дейiн Целиноград қаласының бiрiктiрiлген авиациялық жасағының құрамында қызмет еткен.
1996 жылы "Ақмолаавиа" АҚ құрамынан бөлiну арқылы "Ақмола әуежайы" акционерлiк қоғамы құрылды.
"Астана қаласындағы әуежайды қайта жаңарту мен салу жөнiндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 610  қаулысына сәйкес жолаушылар мен жүктердiң халықаралық тасымалын қамтамасыз ету үшін Астана қаласы әуежайының ерекше маңызын ескере отырып, "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны құрылды.
"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 27 қыркүйектегi N 1062  қаулысы "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлік қоғамын (бұдан әрі - Астана қаласының әуежайы) құрудың құқықтық негізi болып табылады, оған сәйкес 2003 жылдың 1 қаңтарынан бастап кәсiпорын жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ етiп қайта құрылды. 2003 жылдың 21 наурызы "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ мемлекеттiк тiркеуден өткен күнi.
Астана қаласының әуежайы өзiнiң қызметiнде мынадай негiзгi нормативтік құқықтық кесiмдердi басшылыққа алады:
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңы ;
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі  Заңы ;
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы  Заңы ;
2003 жылғы 14 сәуiрдегi Әуежайлық қызметке арналған бас мемлекеттік лицензия (Сериясы АД N 427).
Басқару құрылымы
Көп жағдайларда стандарттық басқару шешiмдерiн талап ететiн қазiргi уақыттағы азаматтық авиация саласының жай-күйiн, әуежайдың өлшемiн, сондай-ақ оның қызметін әртараптандырудың, филиалдары мен еншiлес компанияларының болмауын ескере отырып, Қоғамды басқару жүйесi сатылас үш деңгейлі функционалдық негізде (президент, вице-президенттер, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары) құрылған. Әуежай құрамында 28 қызмет пен бөлiм қызмет етедi. Басқарудың орташа нормасы 30 қызметкерге тең.
Әуежайдың қысқаша техникалық сипаттамасы және негiзгі функциялары

Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 483
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" на 2005-2007 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 мая 2005 года N 483
План развития закрытого акционерного общества
"Международный аэропорт Астана"
на 2005-2007 годы
Оглавление
Раздел 1.  Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании ЗАО "Международный аэропорт Астана"
1. Введение
Миссия
Краткая история создания
Структура  управления
Краткая техническая характеристика  и основные функции аэропорта
2. Анализ рынка (сферы деятельности)
Конкуренты и доля аэропорта г. Астана на общем рынке
Основные клиенты
3. Анализ производственно-финансовой деятельности за 2002-2004 годы
Итоги  финансово-экономической деятельности за 2002-2003 годы.
Ожидаемые результаты за 2004 год
Инвестиционная деятельность
4. Мероприятия, проводимые ЗАО "Международный аэропорт Астана" в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы
5. План развития на 2005-2007 годы
Цели и задачи
Выбор  путей достижения поставленных задач
Мероприятия , планируемые Обществом по реализации Стратегии, отраслевых и государственных программ.
Динамика  развития производства
Структура  себестоимости
Мероприятия  по охране окружающей среды, труда и техники безопасности
Тарифная  политика
Развитие социальной сферы
Финансовые результаты  и отношения с бюджетом
Раздел 2.  Инвестиционный план развития ЗАО "Международный аэропорт Астана" на 2005-2007 годы
1. Инвестиционная политика
2. Инвестиционная программа
Раздел 3.  Прогноз важнейших показателей развития
Формы 1-6
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании ЗАО "Международный аэропорт Астана"
1. Введение
Настоящий План развития разработан в соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" с учетом прогнозов макроэкономических показателей Республики Казахстан.
Миссия
Миссия ЗАО "Международный аэропорт Астана" заключается в обеспечении образцового, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров в соответствии с требованиями международных стандартов.
Краткая история создания
Аэропорт города Астаны до 1996 года функционировал в составе объединенного авиационного отряда города Целинограда.
В 1996 году было создано акционерное общество "Аэропорт Акмола" с выделением из состава АО "Акмолаавиа".
В соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 610 "О дополнительных мерах по реконструкции и строительству аэропорта в г. Астане", учитывая особое значение аэропорта г. Астаны для обеспечения международных перевозок пассажиров и грузов, создано Республиканское государственное предприятие "Международный аэропорт Астана".
Правовой основой создания закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана" (далее - аэропорт г. Астана) является  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2002 года N 1062 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана", в соответствии с которым с 1 января 2003 года предприятие преобразовано в ЗАО "Международный аэропорт Астана" со стопроцентным участием государства в уставном капитале. Дата государственной регистрации ЗАО "Международный аэропорт Астана" - 21 марта 2003 года.
В своей деятельности аэропорт г. Астана руководствуется следующими основными нормативными правовыми актами:
Закон  Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях";
Закон  Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации";
генеральная государственная лицензия на аэропортовскую деятельность от 14 апреля 2003 года (Серия АД N 427).
Структура управления
Учитывая состояние сферы гражданской авиации в настоящее время, требующего в большинстве случаев стандартных управленческих решений, размер аэропорта, а также отсутствие диверсификации его деятельности, филиалов и дочерних компаний, система управления Общества построена на вертикальной трехуровневой функциональной основе (президент, вице-президенты, руководители структурных подразделений). В составе аэропорта функционируют 28 служб и отделов. Средняя норма управляемости равна 30 работникам.
Краткая техническая характеристика и основные функции аэропорта

Бүгінгi күнi Астана қаласы әуежайының салмағына шектеу салмай, әуе кемелерiнiң барлық үлгiлерiн қабылдауға және оларға қызмет көрсетуге мүмкiндiгі бар. 2003 жылы жасанды ұшу-қону жолағын (ЖҰҚЖ) қайта жаңарту жүргiзiлдi, соның нәтижесiнде жасанды жамылғының берiктiк индексi (РСN) 76-дан 111-гe дейiн артты. ЖҰҚЖ Халықаралық Азаматтық Авиация Ұйымының (ИКАО) II санатының метеоминимумы бойынша, қонудың екі курсымен жарық сигнал беру жабдығымен, автоматтандырылған метеорологиялық бақылау жүйесiмен, PAPI әуе кемелерiн дәл қондыру жүйесiмен, сондай-ақ орнитологиялық қамтамасыз ету жүйесiмен және жолақтың мұздануы туралы алдын ала хабардар ету жүйесiмен қосымша жарақтандырылады, бұл күрделi ауа райы жағдайларында әуе кемелерінің кез келген үлгілерiнiң ұшып-қонуын қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Аэровокзалдың қауырт уақыттағы өткiзу қабiлетi 400 жолаушы. BNZ-350 өрт сигналын беру жүйесi, SYSTEM-2316 күзет сигналын беру жүйесі, ЕIVОХ бейнебақылау жүйесi қазiргі заманғы қауiпсiздiктiң барлық талаптарына сәйкес.
Қазiргi уақытта әуежай мыналармен жабдықталған:
әуе кемелерінің барлық үлгiлерiне қызмет көрсетуге арналған жабдықпен: тiркеп сүйрететiн - трактор-тартқыштар, жүк көтертгіштігі 8 тоннадан 30 тоннаға дейiнгі жүк тиегіштер, отын құйғыштар (көлемi 60 тоннаға дейiн), 2 телескоптық трап, ассенизациялық машина, су толтыруға арналған машина, қоректендiрудiң жердегі көздерi, экипаждарды, жолаушыларды, жүк пен багажды және т.б. тасымалдауға арналған автокөлiк;
әуеайлақты күтiп ұстауға арналған жабдықпен: қар жинайтын машиналар, мұздануға қарсы машиналар;
қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге арналған жабдықпен: өрт сөндiру машиналары, қазiргi рентген қондырғылары және "Рапискан" мен "Хайман" үлгiсiндегi арқалық темiр iздегіштер.
Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкiнiң (JBIC) заемын тарту есебiнен қаржыландырылатын "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасы шеңберiнде жаңа жолаушылар, жүк терминалын салу және әуежайдың әуе қатынастарының қазiргi заманғы халықаралық торабына кiрiгуiне арналған жұмыстардың тұтас кешенi енгiзiлдi. Кез келген жағдайда әуежайдың үздiксiз жұмысын қамтамасыз ететiн өрт сөндiру, отынмен жабдықтау, байланыс жүйесiндегi арнайы техника мен жабдықтың 27 түрi қосымша сатып алынады. Бұдан басқа, багажды қазiргi заманғы рентген аппараттарының түрлерiмен жүз пайыз тексеру, бейнебақылау жүйелерiнiң жабдығы, шекаралық және кеден қызметi мен әуежай бөлiмшелерiнiң жолаушылар мен жүк клиентурасына қызмет көрсетуi жөнiндегі автоматтандырылған технологиялық желiлер сияқты авиациялық қауiпсiздiктің жүйелерiн жабдықтауға ерекше назар аударылған.
Жалпы алғанда 58 объект қайта жаңартылады және салынады, олар ХААҰ стандарттарына сәйкес сертификатталады.
Әуежай қызметiн ұйымдастыру функциялары қазiргi уақытта негiзгi блоктарға бөлiнген: авиациялық қауiпсiздiк, өндiрiс (әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсету), әуежайды қайта жаңарту мен салу, қаржы және корпоративтiк даму.
Әуежайдың негізгi функциялары:
әуе кемесiнiң ұшу-қонуын қамтамасыз ету;
авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
әуе кемесiн қарсы алу-шығару;
әуе кемесiне техникалық қызмет көрсету;
жолаушыларға қызмет көрсету;
авиаЖЖМ қамтамасыз ету;
жүктi, почтаны және багажды өңдеу.

На сегодняшний день аэропорт г. Астаны имеет возможность принимать и обслуживать все типы воздушных судов без ограничений в весе. В 2003 г. проведена реконструкция искусственной взлетно-посадочной полосы (ИВПП), в результате которой повышен индекс прочности искусственного покрытия (PCN) с 76 до 111. ИВПП дополнительно оснащается светосигнальным оборудованием по метеоминимуму II-ой категории Международной Организации Гражданской Авиации (ИКАО) с двух курсов посадки, системой автоматизированного метеорологического контроля, системой точной посадки воздушных судов PAPI, а также системой орнитологического обеспечения и системой раннего оповещения обледенения полосы делает возможным обеспечить взлет-посадку любых типов воздушных судов при сложных погодных условиях.
Пропускная способность аэровокзала в час-пик 400 пассажиров. Система пожарной сигнализации BNZ - 350, охранной сигнализации SYSTEM-2316, система видеонаблюдения ELVOX соответствуют всем современным требованиям безопасности.
В настоящее время аэропорт оснащен:
оборудованием для обслуживания всех типов воздушных судов - буксировочные тракторы-тягачи, перегружатели грузоподъемностью от 8 до 30 тонн, топливозаправщики (объемом до 60 тонн), 2 телескопических трапа, ассенизационная машина, машина для заправки воды, наземные источники питания, автотранспорт для перевозки экипажей, пассажиров, грузов и багажа и т.д.;
оборудованием для содержания аэродрома: снегоуборочные машины, антиобледенительные машины;
оборудованием для обеспечения безопасности: пожарные машины, современные рентгеновские установки и арочные металлоискатели типа "Рапискан" и "Хайман".
В рамках проекта "Реконструкция Международного аэропорта г. Астана", финансируемого за счет привлечения займа Японского Банка Международного Сотрудничества (JB1C), включено строительство нового пассажирского, грузового терминала и целый комплекс работ для интеграции аэропорта в современный международный узел воздушных сообщений. Будет приобретено дополнительно 27 видов спецтехники и оборудования в системе пожаротушения, топливоснабжения, связи, обеспечивающие бесперебойную работу аэропорта в любых ситуациях. Кроме того, особое внимание уделено оснащению системам авиационной безопасности, таких как стопроцентная проверка багажа современными видами рентгенаппаратов, оборудование систем видео наблюдения, автоматизированными технологическими линиями по обслуживанию пассажиров и грузовой клиентуры пограничными и таможенными службами и подразделениями аэропорта.
В общей сложности реконструируются и будут возведены 58 объектов, которые будут сертифицированы в соответствии со стандартами ИКАО.
Функции организации деятельности аэропорта в настоящее время подразделены на основные блоки: авиационная безопасность, производство (обслуживание воздушных судов и пассажиров), реконструкция и строительство аэропорта, финансы и корпоративное развитие.
Основные функции аэропорта:
обеспечение взлет-посадки воздушного судна;
обеспечение авиационной безопасности;
встреча-выпуск воздушного судна;
техническое обслуживание воздушного судна;
обслуживание пассажиров;
обеспечение авиаГСМ;
обработка груза, почты и багажа.

2. Рынокты (қызмет саласын) талдау
Жалпы рыноктағы Астана қаласы әуежайының бәсекелестерi мен үлесi
Қазақстанның авиациялық рыногы авиакөлiк инфрақұрылымының тиiстi жұмысын қамтамасыз ететiн әуе тасымалдаушылардан, әуежайлардан, навигациядан тұратын күрделі, тармақталған жүйе болып табылады.
Республикада 22 әуежай жұмыс iстейдi, олардың екеуi - Астана және Алматы қалаларындағы ИКАО-ның 2 санатына сәйкес келедi.
Қазақстанның авиациялық рыногы әуежайлар арасында мынадай тәртiпте бөлiнген:

2. Анализ рынка (сферы деятельности)
Конкуренты и доля аэропорта г. Астана на общем рынке
Авиационный рынок Казахстана является сложной, разветвленной системой, состоящей из воздушных перевозчиков, аэропортов, навигации, обеспечивающих надлежащую работу авиатранспортной инфраструктуры.
В республике действует 22   аэропорта, из которых два соответствуют 2-ой категории ИКАО - в городах Астана и Алматы.
Авиационный рынок Казахстана между аэропортами распределен в следующем порядке:

"Алматы халықаралық әуежайы" ААҚ рыноктың негiзгі үлесiн алып отыр. Әуежайдан республика бойынша жалпы көлемнен ұшақ ұшудың 28 %, жолаушылар жөнелтудiң 50 % және жүкте, почта мен багажды өңдеудiң 68 % орындалады;
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ Қазақстанның авиарыногында екiншi орынды алып отыр: жалпы көлемнен жөнелтiлген жолаушылардың 18 %, рейстердi жөнелтудiң 12 % және өңделген жүк, почта және багаждың 6 %;
Рыноктың қалған үлесiн республиканың басқа қалалары мен облыс орталықтарының әуежайлары өз арасында бөлiп алады.
Өңiр iшiнде iшкi және халықаралық маршруттарда (республика әуежайларында қонулармен) әуе кемелерiне әуежайлық қызмет көрсету монополиялық қызмет болып табылады.
Сонымен бiрге, елiмiздiң географиялық орналасуы авиатасымалдар рыногында және әсiресе, Еуропа - Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерi бағытының маршруттарында бәсекелестiк ортаны құрайды. Нарықтық экономика жағдайында Астана қаласының әуежайы көрсетiлген транзиттік маршруттарға қатысты қатаң бәсекелестік ортада болып отыр. Әуежайлық және навигациялық қызметтер көрсетуге шегерiмдер мен жеңiлдiктер бepу мүмкiндiгі, көршiлес елдер қалаларының (Ташкент, Мәскеу, Новосибирск, Омбы) әуежайларындағы авиациялық отынның неғұрлым төмен құны Еуропадан Азияға транзиттiк тасымалдаушылар үшін анағұрлым тартымды болып табылады.
Негiзi клиенттер
Қазiргi уақытта "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ қызмет көрсетулерiнiң негізгi клиенттерi тұрақты рейстер орындайтын авиакомпаниялар болып табылады. Отандық авиатасымалдаушылардан - "Эйр Астана" ЖАҚ, "Скат" АҚ, "Еуро-Азия-Эйр" АҚ, шетелдiк авиакомпаниялардан - Трансаэро, Пулково, Гамбург авиажелiлерi, Polar Air Саrgо.
Астана қаласының әуежайынан қызмет көрсетiлген рейстер мен жолаушылардың жалпы көлемiндегі негiзгі авиакомпаниялардың үлесi
Авиакомпаниялар
Қызмет көрсетiлген
рейстер, %
Қызмет көрсетiлген
жолаушылар, %
2003 жыл
2004 жыл
2003 жыл
2004 жыл
Эйр Қазақстан
30
2
21
1
Эйр Астана
22
31
56
62
Eуро-Азия-Эйр
10
10
6
5
Скат
10
15
7
11
Трансаэро
3
7
5
6
Polar Air Саrgо
2
Барлығы
100
100
100
100
Астана қаласының әуежайы арқылы қызмет көрсетілген рейстер мен жолаушылардың жалпы көлемiндегi негiзгi үлестi 31 % және тиiсiнше 62 %-ды 2003 жылдан бастап iшкi және халықаралық маршруттарда ұшуларды орындайтын "Эйр Астана" ЖАҚ авиакомпаниясы алып отыр.
Әуежайдың трансазиялық маршрутта орналасуын ескере отырып, ұшу әуе жолдары Астана қаласының әуе қозғалысына қызмет көрсету ауданы үстiнен өтетiн көптеген шетелдiк авиакомпаниялар ықтимал клиенттер болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген трафиктiң жай-күйiне жүргізiлген талдау негiзгi әлеуеттi тасымалдаушылар - Антей, Атлант-Союз, Аэрофрахт, Атран, Башқұрт авиажелілерi, Волга-Днепр, Домодедов авиажелiлерi, Истлайн, British Airways, Lufthansa, Virsin Аir, Аir France, КLМ, Cathay Pacific Airways, Swiss Аir, Сhina Аirlinеs, Mahan Airlines (Iran) екенiн көрсеттi. Осы авиакомпаниялар Астананың әуе кеңiстігі арқылы айына 700-ден астам рейс орындайды.

ОАО "Международный аэропорт Алматы" занимает основную долю рынка. Из аэропорта выполняется 28 % самолето-вылетов, 50 % отправок пассажиров и 68 % обработки груза, почты и багажа от общего объема по республике;
ЗАО "Международный аэропорт Астана" занимает вторую позицию на авиарынке Казахстана: 18 % отправленных пассажиров, 12 % отправок рейсов и 6 % обработанного груза, почты и багажа от общего объема.
Другие аэропорты городов и областных центров республики распределяют между собой остальные доли рынка.
Аэропортовое обслуживание воздушных судов на внутренних и международных маршрутах (с посадками в аэропортах республики) внутри региона является монопольной деятельностью.
Вместе с тем, географическое расположение нашей страны создает конкурентную среду на рынке авиаперевозок, и особенно на маршрутах направления Европа - страны Юго-Восточной Азии. В условиях рыночной экономики аэропорт г. Астаны находится в жесткой конкурентной среде по отношению к указанным транзитным маршрутам. Возможность предоставления скидок и льгот на аэропортовые и навигационные услуги, более низкая стоимость авиационного топлива в аэропортах городов соседних стран (Ташкента, Москвы, Новосибирска, Омска) являются более привлекательными для транзитных перевозчиков из Европы в Азию.
Основные клиенты
Основными клиентами услуг ЗАО "Международный аэропорт Астана" в настоящее время являются авиакомпании, выполняющие регулярные рейсы. Из отечественных авиаперевозчиков - ЗАО "Эйр Астана", АО "Скат", АО "Евро-Азия Эйр", из иностранных авиакомпаний - Трансаэро, Пулково, Гамбургские авиалинии, Polar Air Cargo.
Доли основных авиакомпаний в общем объеме обслуженных
рейсов и пассажиров из аэропорта г. Астаны
Авиакомпании
Обслужено рейсов, %
Обслужено пассажиров, %
2003 г.
2004 г.
2003 г.
2004 г.
Эйр Казахстан
30
2
21
1
Эйр Астана
22
31
56
62
Евро Азия Эйр
10
10
6
5
Скат
10
15
7
11
Трансаэро
3
7
5
6
Polar Air Cargo
2
Всего
100
100
100
100
Основную долю в общем объеме обслуженных рейсов и пассажиров из аэропорта города Астаны 31 % и 62 % соответственно занимает авиакомпания ЗАО "Эйр Астана", выполняющая полеты на внутренних и международных маршрутах с 2003 года.
Учитывая расположенность аэропорта на трансазиатском маршруте, потенциальными клиентами являются многочисленные иностранные авиакомпании, воздушные пути следования которых, проходят над районом обслуживания воздушного движения г. Астана.
Проведенный анализ состояния вышеуказанного трафика показал, что основными потенциальными перевозчиками стали - Антей, Атлант-Союз, Аэрофрахт, Атран, Башкирские Авиалинии, Волга-Днепр, Домодедовские Авиалинии, Истлайн, British Airways, Lufthansa, Virsin Air, Air France, KLM, Cathay Pacific Airways, Swiss Air, China Airlines, Mahan Airlines (Iran). Данными авиакомпаниями через воздушное пространство Астаны выполняются в месяц более 700 рейсов.

3. 2002-2004 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметті талдау
2002-2003 жылдардағы қаржылық-экономикалық қызметiнiң қорытындысы
Әуежайдың өндiрiстiк қызметi әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң екi негізгі көрсеткiшi негізiнде қаралған: рейстер мен жолаушыларға қызмет көрсету саны бойынша.
Көрсеткіштер атауы
2002 жыл
2003 жыл
Қызмет көрсетілген
рейстер
10160
11574
алдыңғы жылға %-бен
115
114
Қызмет көрсетілген
жолаушылар

3. Анализ производственно-финансовой деятельности за 2002-2004 годы
Итоги финансово-экономической деятельности за 2002-2003 годы.
Производственная деятельность аэропорта рассмотрена на основе двух основных показателей объема движения через аэропорт: по количеству обслуживания рейсов и пассажиров.
Наименование показателей
2002 год
2003 год
Обслужено рейсов
10 160
11 574
в % к предыдущему году
115
114
Обслужено пассажиров,

322298
397316
алдыңғы жылға %-бен
117
123
Қызмет көрсетiлген рейстер санының даму үрдiсi, алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 2002 жылы 15 %-ға және 2003 жылы 14 %-ға өсумен сипатталады. Тиiсiнше қызмет көрсетiлген жолаушылардың саны да 17 %-ға және 23 %-ға өстi. Көрсетiлген көрсеткiштер жөнiндегі орташа тәуліктік деректер 2002 жылы - әуе кемелерiнiң 28 ұшып-қонуын және қызмет көрсетiлген 883 жолаушыларды, 2003 жылы - тиiсiнше 32 және 1088 құрады.
Осы үрдiстiң анықтаушы факторы қазiргi бағыттарда рейстер жиiлiгiн арттыру мен жаңа бағыттарды ашу болып табылады. 2002-2003 жылдары Астана қаласының әуежайында қызмет көрсетiлген рейстер мен жолаушылардың жалпы көлемiнде iшкi авиатасымалдар негiзгi үлесте (75 %) құрайтынын атап өткен жөн, бұл Қазақстанның барлық iрi қалаларының елордамен байланысын қамтамасыз ету үшiн iшкi әуе желiлерiнiң жүйесін кеңейтуге байланысты.
Әуежайдағы өндiрiс көлемi өсуiнiң жалпы оң үрдiсi қаржылық көрсеткiштер үрдiсiне де әсер етті.
Көрсеткіштер
2002
жыл
2003
жыл
жоспар
2003
жыл
нақты
Ауытқушылық
2002
жылдан
%
Жоспар-
дан %
Кiрiстер, (млн.
теңге)
1 435
1 589
3 754
262
236
операциялық
қызметтен, (млн.
теңге)
1 398
1 549
1 825
131
118
операциялық емес
қызметтен, (млн.
теңге)
36
40
1 929
5 358
4 823
Шығыстар, (млн.
теңге)
1 718
1 891
3 034
177
160
операциялық
қызметтен, (млн.
теңге)
1 608
1 805
2 034
126
113
операциялық емес
қызметтен, (млн.
теңге)
109
86
1 001
919
1 162
Қаржылық нәтиже,
(млн.теңге)
-282
-301
720
Астана қаласы әуежайының кірiсі 2003 жылы 3 754 млн.теңгенi құрады, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 162 %-ға (2 319 млн.теңге) және жоспар деңгейiнен 136 %-ға (2 165 млн.теңгеге) артты. Қоғамның операциялық емес қызметiнен кiрiстердiң 1 899 млн.теңгеге өсуi кiрістердiң айтарлықтай өсуiнiң анықтаушы факторы болып табылады. 2003 жылы N 700 бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде 1 515 млн.теңге сомасында республикалық бюджеттің қаражатынан әуежайдың ұшу-қону жолағы қайта жаңартылды, ол 2003 жылғы 22 желтоқсандағы мемлекеттiк комиссияның актісi негізiнде пайдалануға қабылданған болатын. Бағдарламаның әкiмшiсi - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлігінiң Азаматтық авиация комитетi көрсетiлген жобаның шығындар құнын "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ-қа 2003 жылғы 31 желтоқсанда тапсырды. 2002 жылғы деңгейден операциялық қызметтен кiрiстердiң 30 %-ға (425 млн.теңгеге) өсуi авиатасымалдар көлемiнiң 15 %-ға өсуiнiң және әуежайдың реттелетiн қызметтер көрсетуге тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) 2003 жылдың екiншi тоқсанынан бастап өсуiнiң салдарынан болды. Алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 2003 жылы тарифтер деңгейiнiң едәуiр ұлғаюы бұрын табиғи монополияларды реттеу жөнiндегі мемлекеттiк уәкiлеттi органның тұрақты iшкi әуе тасымалдар үшiн әуежайларда қызметтер көрсетуiне арналған тарифтердi теңгеге қайта есептеудi ҚР Ұлттық Банкi 1999 жылдың 1 сәуiрiне (87,5 теңге) АҚШ долларының белгiленген бағамы бойынша жүзеге асырылғандығымен түсiндiріледi.

322 298
397 316
в % к предыдущему году
117
123
Тенденция развития количества обслуженных рейсов в сравнении с предыдущим периодом характеризуется увеличением на 15 % в 2002 году и на 14 % в 2003 году. Соответственно количество обслуженных пассажиров также возросло на 17 % и 23 %. Среднесуточные данные по указанным показателям составили в 2002 году - 28 взлет-посадок воздушных судов и 883 обслуженных пассажира, в 2003 году - 32 и 1088 соответственно.
Определяющим фактором данной тенденции является увеличение частоты рейсов на существующих маршрутах и открытие новых. Следует отметить, что в общем объеме обслуженных рейсов и пассажиров в аэропорту г. Астаны в 2002-2003 годы основную долю составляют внутренние авиаперевозки (75 %), обусловленное расширением сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи всех крупных городов Казахстана со столицей.
Общая положительная динамика роста объемов производства в аэропорту отразилась и на тенденции финансовых показателей.
Показатели
2002 год
2003 план
2003 факт
Отклонения
От 2002 года %
от плана %
Доходы, (млн. тенге)
1 435
1 589
3 754
262
236
от операц. деятельности, (млн. тенге)
1 398
1 549
1 825
131
118
от неоперац. деятельности, (млн. тенге)
36
40
1 929
5 358
4 823
Расходы, (млн. тенге)
1 718
1 891
3 034
177
160
от операционной деятельности, (млн. тенге)
1 608
1 805
2 034
126
113
от неоперац. деятельности, (млн. тенге)
109
86
1 001
919
1 162
Финансовый результат, (млн. тенге)
-283
-301
720
Доходы аэропорта г. Астаны в 2003 году составили 3 754 млн. тенге, что превысило уровень 2002 года на 162 % (2 319 млн. тенге) и уровень плана на 136 % (2 165 млн. тенге). Определяющим фактором значительного роста доходов явилось увеличение доходов от неоперационной деятельности Общества на 1 899 млн. тенге. В 2003 году в рамках бюджетной программы N 700 произведена реконструкция взлетно-посадочной полосы аэропорта из средств республиканского бюджета в сумме 1 515 млн. тенге, которая была принята в эксплуатацию на основании акта государственной комиссии от 22 декабря 2003 года. Администратором программы - Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, стоимость затрат указанного проекта передана ЗАО "Международный аэропорт Астана" 31 декабря 2003 года. Увеличение доходов от операционной деятельности на 30 % (425 млн. тенге) от уровня 2002 года произошло вследствие увеличения объема авиаперевозок на 15 % и повышения уровня тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги аэропорта со второго квартала 2003 года. Значительное увеличение уровня тарифов в 2003 году в сравнении с предыдущим периодом объясняется тем, что ранее государственным уполномоченным органом по регулированию естественных монополий пересчет тарифов на услуги аэропортов в тенге для регулярных внутренних воздушных перевозок был осуществлен по фиксированному курсу доллара США, установленному Национальным банком РК на 1 апреля 1999 года (87,5 тенге).

2003 жылы әуежайдың шығыстары 3 034 млн.теңгенi құрады, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 77 %-ға немесе 1 316 млн.теңгеге артты және жоспарланып отырған көлеммен 60 %-ға (1 143 млн.теңгеге) артады.
Қоғам шығыстарының ұлғаюының негізгi себебi әуежайдың операциялық емес қызметi бойынша шығыстардың 892 млн.теңгеге ұлғаюы, мұнда "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ республикалық мемлекеттiк кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Мемлекеттiк мүлік және жекешелендiру комитетiнiң 2003 жылғы 21 қаңтардағы N 20 бұйрығына сәйкес әуежай мүлкінің құнын растау үшін негiзгi құралдарды қайта бағалауға (тозудың тиiстi түзетулерімен - 570 млн.теңге) және бағамдық айырмашылық бойынша шығыстарға байланысты шығыстар негiзгi үлестi құрайды.

Расходы аэропорта в 2003 году составили 3 034 млн. тенге, что превысило уровень 2002 года на 77 % или 1 316 млн. тенге и от планируемого объема увеличились на 60 % (1 143 млн. тенге).
Основной причиной увеличения расходов Общества послужило увеличение расходов от неоперационной деятельности аэропорта на 892 млн. тенге, где основную долю составляют расходы, связанные с переоценкой основных средств (с соответствующей корректировкой износа - 570 млн. тенге) для подтверждения стоимости имущества аэропорта в соответствии с приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 21 января 2003 года N 20 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана", а также расходы по курсовой разнице.

515
52
56
Қаржылық нәтиже,
(млн.теңге)
720
386
718
100
386
2004 жылы болжанып отырған өндiрiстік көрсеткiштер қызмет көрсетiлген 13 196 рейс және қызмет көрсетiлген 494 685 жолаушы мөлшерiнде күтілуде, бұл алдыңғы жылдың деңгейiнен 14 %-ға және тиiсiнше 25 %-ға артып, жоспарланған көлемге сәйкес болады.
Жалпы көлемдегі бағыттар бойынша жолаушылар тасымалы рыноктарының үлесi алдыңғы кезең деңгейiнде сақталуда және iшкi желiлер үшiн 78 %-ды және халықаралық тасымалдар үшiн 22 %-ды құрайды.

515
52
56
Финансовый результат,
(млн. тенге)
720
386
718
100
386
В 2004 году прогнозируемые производственные показатели ожидаются в количестве 13 196 обслуженных рейсов и 494 685 обслуженных пассажиров, что соответствует запланированным объемам, с превышением от уровня предыдущего года на 14 % и 25 % соответственно.
Доли рынков пассажирских перевозок по направлениям в общем объеме сохраняются на уровне предыдущего периода и составят 78 % - для внутренних линий и 22 % - для международных перевозок.

Астана қаласы әуежайының кiрiсi 2004 жылы 3 821 млн.теңге сомасында болжануда, бұл 2003 жылдың деңгейi мен жоспардан 2 %-ға (60 млн.теңге) артады.
Кiрiстер өсуiнiң негiзгі факторы мыналар болып табылады: көлемнiң өсуiне байланысты әуежайлық қызметтердi ұсынудан кiрiстердiң ұлғаюы, сондай-ақ "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыруға байланысты Қоғамның операциялық емес қызметiнен кiрiстің ұлғаюы.
2004 жылы әуежайдың шығыстары 3 103 млн. теңгені құрайды, бұл 2003 жылдың деңгейiн 2 %-ға немесе 64 млн. теңгеге артады, ал жоспарланып отырған көлеммен 17%-ға (658 млн. теңге) азаяды.
2004 жылғы Қоғам қызметін алдын ала бағалау нәтижесiнде 718 млн.теңге сомадағы оң қаржылық нәтижемен сипатталады.
Инвестициялық қызмет
Астана қаласы әуежайының инвестициялық қызметi 2004 жылы екі негiзгі бағытта: "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды салу" жобасын iске асыру, сондай-ақ меншiктi қаражат есебiнен негiзгі қорларды (арнайы техниканы, жабдықты және тағы басқаларды) ауыстыру арқылы жүзеге асырылды.
1) "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды салу" жобасы халықаралық қаржы ұйымдарының заемын тарту есебiнен қаржыландыруға ұсынылған басым инвестициялық бағдарламалар мен жобалардың тiзбесiнде көзделген.
Жобаны іске асыру "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 611  қаулысына сәйкес жүргiзiлуде.
Жобаның мақсаты: Астана қаласы әуежайының объектiлерiн жетілдiру, оның өткiзу қабiлетiн арттыру, әуе кемелеріне, жолаушыларға қызмет көрсетудiң қауiпсiздiк деңгейiн арттыру және багажды халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес өңдеу, елорда әуе қақпасының барлық инфрақұрылым кешенiн дамыту.
Жобаның техника-экономикалық негiздемесiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тапсырмасы бойынша 1997 жылы СН2М HILL Консалтингтiк компаниясы әзiрлеген болатын.
Жобаның кредиторы - Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JBIC).
Заем сомасы 22 млрд. 122 млн. жапон йенi мөлшерiнде белгiленген. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес осы жоба бойынша Атқарушы агенттiк (түпкiлiктi қарыз алушы) болып "Астана халықаралық әуежайды" ЖАҚ, ал қадағалаушы агенттiк болып - Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгi белгiлендi.

Доходы аэропорта г. Астаны в 2004 году предполагаются в сумме 3 821 млн. тенге, что превысит уровень 2003 года и плана  на  2  %  (60 млн. тенге).
Основными факторами роста доходов явились: увеличение доходов от предоставления аэропортовых услуг, связанное с ростом объема, а также с увеличением доходов от неоперационной деятельности Общества, связанного с реализацией проекта "Реконструкция международного аэропорта в городе Астане".
Расходы аэропорта в 2004 году составят 3 103 млн. тенге, что превысит уровень 2003 года на 2 %, или 64 млн. тенге, а от планируемого объема уменьшится на 17 % (658 млн. тенге).
По предварительной оценке итоги деятельности Общества за 2004 год характеризуются положительным финансовым результатом в сумме 718 млн. тенге.
Инвестиционная деятельность
Инвестиционная деятельность аэропорта г. Астаны в 2004 году осуществлялась по двум основным направлениям: реализация проекта "Строительство международного аэропорта г. Астаны", а также замена основных фондов (спецтехника, оборудование и другие) за счет собственных средств.
1) Проект "Строительство международного аэропорта в г. Астане" предусмотрен перечнем приоритетных инвестиционных программ и проектов, предлагаемых к финансированию за счет привлечения займов международных финансовых организаций.
Реализация проекта производится согласно  постановлению  Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 611 "О реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана".
Цель проекта: совершенствование объектов аэропорта г. Астана, увеличение его пропускной способности, повышение уровня безопасности обслуживания воздушных судов, пассажиров и обработки багажа в соответствии с требованиями международных стандартов, развитие всего инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы.
Технико-экономическое обоснование проекта было разработано по поручению Правительства Республики Казахстан в 1997 году Консалтинговой компанией СН2М HILL.
Кредитором проекта выступает Японский Банк Международного Сотрудничества (JBIC).
Сумма займа определена в размере 22 млрд. 122 млн. японских йен. В соответствии с решением Правительства Республики Казахстан Исполнительным агентством (конечный заемщик) по данному проекту определено ЗАО "Международный аэропорт Астана", а надзорным агентством - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

Көрсетiлген соманың 20 %-ы әуежайға кредит ретiнде (салықтарды, кедендiк төлемдердi және тағы басқа шығындарды өтеуге), қалған 80 %-ы мемлекеттiк бюджеттен субсидиялар ретiнде (құрылыс және консалтинг) беріледi.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен әуежай арасындағы 2001 жылғы 15 тамыздағы N ЯПО-001П кредиттiк келiсiмге сәйкес 4 424 400 000 жапон йенi сомасындағы қаражат 2,2 N жылдық сыйақы ставкасы бойынша 7 жыл жеңiлдiк кезеңiмен 2028 жылға дейiнгi мерзiмге беріледi.
Құрамында мынадай компаниялар бар консорциум жобаның Бас мердiгерi болып табылады: Siemens (Германия)/ Marubeni Corp (Жапония)/ John Laing (Ұлыбритания)/ Аlаrkо (Түркия).
Жобаны iске асыру кезеңi 32 айға есептелген.
Жобаның мiндеттерi:

20 % от указанной суммы предоставляются аэропорту в качестве кредита (возмещение налогов, таможенных платежей и прочие затраты), остальные 80 % - в качестве субсидии из государственного бюджета (строительство и консалтинг).
В соответствии с кредитным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и аэропортом от 15 июня 2001 года N ЯПО-001П средства в сумме 4 424 400 000 японских йен предоставляются сроком до 2028 года с льготным периодом 7 лет по ставке вознаграждения в 2,2 % годовых.
Генеральным подрядчиком проекта выступает консорциум в составе следующих компаний: Siemens (Германия)\Маrubeni Corp. (Япония)\ John Laing (Великобритания)\Аlагко (Турция).
Период реализации проекта рассчитан на 32 месяца.
Задачи проекта:

сағатына 600 жолаушы өткiзу қабiлетi бар - ауданы 24 365 шаршы метр-жолаушылар терминалын, ауданы 2 000 шаршы метр жүк терминалын салу, әуе қатынасының қазiргi заманғы халықаралық торабына әуежайдың кiрiгуiне байланысты, тұтас кешендi жұмыстар. 1964 жылдан берi жаңарту жүргiзiлмеген, ескiрген инфрақұрылымды жаңарту жұмыстары жүргізiлуде: жылумен-сумен жабдықтау және электрмен жабдықтаудың жаңа желiлерi, байланыстың оптикалық-талшықты желiсi, қазiргі заманғы қазандық, энергиямен жабдықтаудың орталық тарату пунктi, периметр бойындағы жол және оның қоршауы, отын құбыры.
Жүк тасымалын дамытуға ерекше назар бөлiнуде. Осы мақсатта мамандандырылған жүк терминалы мен жүк перронының құрылысы жүзеге асырылуда. Айтарлықтай жұмыс көлемi ауданы 150 мың шаршы метр әуеайлақ бөлігін қайта жаңартуды қамтиды: магистралдық және қосымша рульдеу жолдарын салу, қолданыстағы перронды үш есе күшейту және кеңейту. Сондай-ақ жарық техникалық, метеорологиялық және навигациялық жабдықтарды, электрмен қамтамасыз етудiң резервтiк көздерiн ауыстыру жүргізіледi. Әуежайдың тыныс-тiршілігін қамтамасыз ететiн бiрқатар объектілердi: әуе қозғалысын басқару ғимаратын, ЖЖМ қоймасы мен зертханасын, қазандықты, авариялық құтқару бригадаларының және әуеайлақ-техникалық сервисiнiң ғимаратын, сорғы станциясын салу көзделген. Арнайы қар жинайтын техниканы, өрт сөндiру жабдығын, жердегі техника және ЖЖМ жабдығын сатып алу көзделген. Авиациялық қауiпсiздiк жүйесiмен жабдықтауға, багажды рентген аппараттарының қазiргі заманғы түрлерiмен жүз пайыз тексеру, бейнебақылау жүйелерiмен, шекара, кеден қызметтерi және әуежай бөлiмшелерi жолаушылар мен жүк клиентурасына қызмет көрсету жөнiндегі автоматтандырылған технологиялық желiлерiмен жабдықтау сияқты авиациялық қауiпсiздiктiң жүйелерiмен жарақтандыруға ерекше назар аударылған.

строительство пассажирского терминала - площадью 24 365 кв.м. с пропускной способностью - 600 пассажиров в час, грузового терминалов площадью 2 000 кв.м, целый комплекс работ, связанных с интеграцией аэропорта в современный международный узел воздушных сообщений. Производится модернизация устаревшей инфраструктуры, обновление которой не производилось с 1964 года: новые линии тепло-водоснабжения и электроснабжения, оптико-волоконная линия связи, современная котельная, центральный распределительный пункт энергоснабжения, дорога вдоль периметра и его ограждение, топливный трубопровод.
Особое внимание уделяется развитию грузовых перевозок. В этих целях осуществляется строительство специализированного грузового терминала и грузового перрона. Значительный объем работ включает реконструкцию аэродромной части площадью 150 тыс. кв.м: строительство магистральной и дополнительных рулежных дорожек, усиление и расширение существующего перрона в три раза. Также будет произведена замена светотехнического, метеорологического и навигационного оборудования, резервного источника электроснабжения. Предусмотрено строительство ряда объектов жизнеобеспечения аэропорта: здание управления воздушного движения, склад и лаборатория ГСМ, котельная, здания аварийно-спасательных бригад и аэродромно-технического сервиса, насосная станция. Предусмотрено приобретение специальной снегоуборочной техники, пожарного оборудования, наземной техники и оборудования ГСМ. Особое внимание уделено оснащению системами авиационной безопасности, таких как, стопроцентная проверка багажа современными типами рентген аппаратов, оборудование системами видео наблюдения, автоматизированными технологическими линиями по обслуживанию пассажиров и грузовой клиентуры, пограничными, таможенными службами и подразделениями аэропорта.

1 516,6
3. "АХӘ РМК Жарғылық
капиталын ұлғайту"
республикалық бюджет
қаражаты есебiнен
241,6
2) Негізгi қорларды жаңғырту шеңберiнде әуежайдың меншiктi қаражатынан көрсетiлген жобаларға кiрмеген, 100 млн.теңге сомасына негізгi құралдарды жөндеу мен ауыстыру (арнайы техника, жабдық, әуе кемелерiнiң тұрақ орындарын жөндеу ж.т.б.) жұмыстары жүргізiлдi.
4. Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясына сәйкес "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ өткiзетін iс-шаралар
"Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" (бұдан әрi - Стратегия) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 11 мамырдағы N 1096  Жарлығымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасын Индустриялық-инновациялық дамыту стратегиясында анықталған міндеттер шеңберiнде көлiк саласындағы басты мiндет көлiк инфрақұрылымын дамыту факторын шектейтiн жағдайларды болдырмау мақсатында елдiң жедел экономикалық дамуына сәйкес жүктер мен жолаушылар ағынын кеңейту мен жетілдiрудi қамтамасыз ету болып табылады. Елдiң транзиттiк-көлiк әлеуетiн барынша дамыту басқа да маңызды мiндет болып табылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 2 тамыздағы N 814  қаулысымен бекiтiлген "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ-ты дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарында көзделген, Астана қаласы әуежайының транзиттiк әлеуетiн iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес 2004 жылы мынадай iс-шаралар жүзеге асырылды:
негiзiнен жүк тасымалдаушы ӘК үшiн, отын құюға Астана әуежайына транзиттiк техникалық қонулар жасау үшiн клиенттер ретiнде шетел авиакомпанияларын тарту бойынша жұмыстар жүргізiлдi;
аптасына 3 рет жиілiкпен Азиядан Еуропаға тұрақты транзиттік рейстердi орындайтын "Роlаr Air Cargo" АҚШ-тың iрi жүк авиакомпаниясының B747-400F әуе кемелерiне 2004 жылдың наурыз айынан бастап келiсiм-шарт негізiнде әуежайда қызмет көрсетiледi, сол жылдың желтоқсан айынан бастап аптасына 3 рет жиiлiкпен Авиа Стар Ту авиакомпаниясының ұшулары орындалуда;
Singapur Air Саrgо авиакомпаниясының әуежайында қызмет көрсету бойынша техникалық сипаттағы мәселелер әзiрленуде;
Қазақстан Республикасындағы шетел дипломатиялық миссиялары мен шетел авиакомпаниялары үшiн жаңа әуежайлық кешеннiң тұсаукесерi өткiзiлдi;
2004 жылғы 26-28 қыркүйек аралығында Астана қаласы әуежайының маршруттарын дамыту жөнiндегi Форум шеңберiнде Мадрид қаласында мынадай компанияларға: "Аir China Cargo", "Аlitаliа", "Cargolux Аirlinеs International", "China Eastern", "Coyne Аirwауs", "DHL", "FеdЕх Express", "Lufthansa", "Turkish Airlines", "UPS" тұсаукесер өткiзiлдi;

1516,6
3. "Увеличение Уставного капитала РГП МАА" за счет средств республиканского бюджета
241,6
2) В рамках модернизации основных фондов произведены ремонт и замена основных средств из собственных средств аэропорта (спецтехника, оборудование, ремонт мест стоянок воздушных судов и т.д.), не включенные в вышеуказанные проекты, на сумму 100 млн. тенге.
4. Мероприятия, проводимые ЗАО "Международный аэропорт Астана" в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы
В рамках задач, определенных  Стратегией  индустриально-инновационного развития Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096 "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы" (далее - Стратегия) главной задачей в сфере транспорта является обеспечение расширения и совершенствования грузо- и пассажиропотоков в соответствии с быстрым экономическим ростом страны с целью предотвращения ситуации, в которой транспортная инфраструктура стала бы ограничивающим фактором развития. Другой важной задачей является максимальное развитие транзитно-транспортного потенциала страны.
В соответствии с Планом мероприятий по реализации транзитного потенциала аэропорта г. Астаны, предусмотренного в Плане развития ЗАО "Международный аэропорт Астана" на 2004-2006 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2004 года N 814, в 2004 году осуществлены следующие мероприятия:
проведена работа по привлечению иностранных авиакомпаний в качестве клиентов для совершения транзитных технических посадок в аэропорту Астана на дозаправку, в основном для грузовых ВС;
с начала марта 2004 г. на договорной основе в аэропорту обслуживаются воздушные суда B747-400F крупной грузовой авиакомпании США "Polar Air Cargo", совершающей регулярные транзитные рейсы из Азии в Европу с частотой 3 раза в неделю, с декабря т.г. выполняются полеты авиакомпании Авиа Стар Ту с частотой 3 раза в неделю;
прорабатываются вопросы технического характера по обслуживанию в аэропорту авиакомпании Singapur Air Cargo;
проведена презентация нового аэропортового комплекса для дипломатических миссий иностранных государств в Республике Казахстан и иностранных авиакомпаний;
26-28 сентября 2004 года в рамках Форума по развитию маршрутов аэропорта г. Астана в Мадриде проведены презентации для следующих компаний: "Air China Cargo", "Alitalia", "Cargolux Airlines International", "China Eastern", "Coyne Airways", "DHL", "FedEx Express", "Lufthansa", "Turkish Airlines", "UPS";

инвестициялық қызмет шеңберiнде республикалық бюджет қаражаты есебiнен құны 1 516 млн.теңге ұшу-қону жолағын (ҰҚЖ) қайта жаңарту жобасын әуежай iске асырды. Бүгiнгі күнi Астана қаласының әуежайы ИКАО II санатының метеоминимумы бойынша, қонудың екі курсымен жарық сигнал беру жабдығымен және "Вайсала" фин фирмасының жаңа метеожабдығымен жабдықталған, Қазақстандағы жалғыз әуежай болып табылады, бұл әуе кемелерiнiң барлық үлгiлерiн күрделi ауа райы жағдайларында ұшу салмағына шектеу салмай қабылдауға мүмкiндiк бередi.
5. 2005-2007 жылдарға арналған даму жоспары
Мақсаттары мен мiндеттерi
Болжанып отырған кезеңде әуежайдың мақсаты әуежайдың кiрiсiн ұлғайту болып табылады.
Болжанып отырған кезеңге негізгі мақсаттар мыналар болып табылады:
авиациялық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету деңгейiн арттыру;
транзиттiк әлеуеттi пайдалану;
халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежайдың инфрақұрылымын құру және әуежайдың техникалық жарақтануын арттыру;
әуе кемелерiне және жолаушыларға қызмет көрсетуде сапаның жоғары стандарттарына қол жеткiзу.
Қойылған мiндеттерге қол жеткiзу жолдарын таңдау
Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында мынадай негiзгi бағыттар белгiлендi:
1) Оңтүстiк-Шығыс-Батыс бағыттарында ұшуларды орындайтын шетел авиакомпанияларын Астанаға тарту;
2) әуежайдың инфрақұрылымын құру және халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежайды техникалық жарақтандыруды арттыру;
3) ұсынылатын авиациялық, сондай-ақ авиациялық емес қызмет көрсетулерді үнемi жетiлдiру, қосымша табыс әкелетiн жоғары технологиялық қызмет көрсетулердiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және ұсыну.
Стратегияны, салалық және мемлекеттік бағдарламаларды iске асыру бойынша Қоғам жоспарлайтын iс-шаралар.
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2003 жылғы 5 желтоқсандағы N 350-1 бұйрығымен бекiтiлген транзиттік-көлiк әлеуетiн дамыту жөнiндегі стратегияға, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1351  қаулысымен бекiтiлген Транзиттік-көлiк әлеуетi бағдарламасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 2 тамыздағы N 814  қаулысымен бекiтiлген Астана қаласы әуежайының транзиттiк әлеуетiн дамыту жөнiндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының басымдылық инвестициялық жобалары тiзбесiнде көзделген "Астана халықаралық әуежайын қайта жаңарту" жобасы шеңберiнде қол жеткiзетiн елорда әуежайының жаңа қуаттарын барынша пайдалануды қамтамасыз ету болжанып отырған кезеңдер әуежайдың басты бағыты болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген мiндеттердi тиiмдi iске асыру үшiн болжанып отырған кезеңде мынадай iс-шаралар көзделген:
тұрақты ұшулар үшiн Астана қаласының әуежайын мiндеттi қону пунктi ретiнде пайдалану, сондай-ақ Астана қаласының әуежайында техникалық қонғысы келетін авиакомпаниялардың ұшулары бойынша белгiленген тәртiпте әуе қатынасы туралы үкiметаралық келiсiмге тиiстi өзгертулердi енгiзу жөнiнде Азаматтық авиация комитетiмен бiрлесiп іс-шараларды өткiзу;
жерде қызмет көрсету жөнiндегі Әуе көлігiнiң халықаралық қауымдастығының (авиатасымалдаушылар) - ИАТА Кеңесiне кiру бойынша iс-шараларды жүргізу;

в рамках инвестиционной деятельности аэропортом реализован проект по реконструкции взлетно-посадочной полосы (ВПП) стоимостью 1 516 млн. тенге из средств республиканского бюджета. На сегодня аэропорт г. Астана является единственным аэропортом в Казахстане, оснащенным светосигнальным оборудованием по метеоминимуму II категории ИКАО с двух курсов посадки и новейшим метео оборудованием финской фирмы "Вайсала", что позволяет принимать все типы воздушных судов без ограничений в весе, в сложных погодных условиях.
5. План развития на 2005-2007 годы
Цели и задачи
Целью аэропорта в прогнозируемом периоде является увеличение доходности аэропорта.
Основным задачами на планируемый период являются:
повышение уровня обеспечения авиационной безопасности;
использование транзитного потенциала;
создание инфраструктуры аэропорта и повышение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
достижение высоких стандартов качества в обслуживании воздушных судов и пассажиров.
Выбор путей достижения поставленных задач
В целях реализации поставленных задач, основными направлениями определены:
1) привлечение в Астану иностранных авиакомпаний, совершающих полеты в направлении Юго-Восток-Запад;
2) создание инфраструктуры аэропорта и повышение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
3) постоянное совершенствование предоставляемых авиационных, а также неавиационных услуг, разработка и предоставление новых видов высокотехнологичных услуг, приносящих дополнительный доход.
Мероприятия, планируемые Обществом по реализации Стратегии, отраслевых и государственных программ.
В соответствии со Стратегией по развитию транзитно-транспортного потенциала Республики, утвержденного приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 декабря 2003 года N 350-I, Программы развития транзитно-транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1351, а также с Планом мероприятий по развитию транзитного потенциала аэропорта г. Астана, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2004 года N 814, основным направлением аэропорта на планируемый период является обеспечение максимального использования новых мощностей столичного аэропорта, достигаемых в рамках проекта "Реконструкция Международного аэропорта г. Астана", предусмотренного перечнем приоритетных инвестиционных проектов Республики Казахстан.
Для эффективной реализации вышеуказанных задач в прогнозируемом периоде предусмотрены следующие мероприятия:
проведение мероприятий совместно с Комитетом гражданской авиации по внесению соответствующих изменений в межправительственные соглашения о воздушном сообщении в установленном порядке по использованию аэропорта г. Астана обязательным пунктом посадки для регулярных полетов, а также по пролету авиакомпаний, желающих осуществить техническую посадку в аэропорту г. Астана;
проведение мероприятий по вступлению в Совет по наземному обслуживанию Международной Ассоциации воздушного транспорта (авиаперевозчиков) - ИАТА;

ISO 9001-9000 және Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымының (ИКАО) стандарттары бойынша Астана қаласы әуежайын сертификаттау және сапа менеджментiнiң жүйелерi бойынша кешендi iс-шараларды әрi қарай енгiзу;
жоғары технологиялық электронды жабдықпен жабдықталған әуежайды қайта жаңарту шеңберiнде жаңа объектiлердiң пайдалануға енгiзiлуiн ескере отырып, халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес мамандарды сертификаттаудан өткiзiп, әуежай персоналын оқыту.
Өндiрiстiк даму серпіні

дальнейшее внедрение комплекса мероприятий по системе менеджмента качества и сертификации аэропорта г. Астаны по стандартам ISO 9001-9000 и Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
обучение персонала аэропорта с последующей сертификацией специалистов, соответствующих требованиям международных стандартов с учетом введения в эксплуатацию новых объектов в рамках реконструкции аэропорта, оснащенных высокотехнологичным электронным оборудованием.
Динамика развития производства

Астана қаласының әуежайы арқылы өтетiн авиатасымалдардың жоспарланған көрсеткiштерi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Азаматтық авиация комитетiнiң 2004-2006 жылдарға арналған Астана қаласы әуежайының транзиттiк әлеуетiнiң бағдарламасын iске асыруды ескере отырып, бүкiл әлемдiк авиацияның соңғы болжамдарына негізделген.
ИКАО болжамы бойынша, дүниежүзiнде жолаушылар тасымалдарының тұрақты орташа жылдық өсу қарқыны 1999 жылдан бастап 2005 жылға дейiн 5,3 % өседi, ал Еуропа мен АТР елдерi арасындағы бұл өсу орташа алғанда жылына 7,5 %-ды құрайды.
Бұл дүниежүзiнде жолаушылар тасымалы өсуiнiң өте жоғары пайызы, бұл Қиыр Шығыс және Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерi экономикасының жоғары қарқынмен дамуымен, олардың инвестициялық тартымдылығымен, сондай-ақ Еуропаның Азияға деген қызығушылығының өсуiмен түсiндiрiледi.

Планируемые показатели авиаперевозок через аэропорт г. Астана основаны на последних прогнозах в отношении всемирной авиации и с учетом реализации программы транзитного потенциала аэропорта г. Астана на 2004-2006 годы Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
По прогнозам ИКАО, среднегодовой темп роста регулярных пассажирских перевозок в мире с 1999 года по 2005 год возрастет на 5,3 %, а между Европой и странами АТР этот рост будет составлять в среднем 7,5 % в год.
Это самый высокий процент роста пассажирских перевозок в мире, что объясняется высоким темпом развития экономики стран Дальнего Востока и Юго-Восточной Азии, их инвестиционной привлекательностью, а также ростом интереса Европы к Азии.

Халықаралық Әуежайлар Кеңесi ХӘК жариялаған 1999-2020 жылдар кезеңiне әуежайлардың дүниежүзiлiк трафигiнiң болжамдары бойынша, мынадай негiзгi көрсеткiштер бойынша әуежай трафигінiң жыл сайын өсуi күтiлуде: қызмет көрсетiлген рейстердің саны, қызмет көрсетiлген жолаушылардың саны және өңделген жүктердiң саны.
Осы болжамдар негiзiнде техникалық қонуды орындайтын шетел компанияларының әуе кемелерiне қолайлы режим жасаған кезде Астана қаласының әуежайын транзит ретiнде пайдалануға үлкен мүмкiншiлiк туады.
Астана қаласының әуежайы арқылы авиатасымалдар болжамы
Көрсеткiштер атауы
2004
жыл
2005
жыл
2006
жыл
2007
жыл
1. Рейстерге қызмет
көрсету

По прогнозам всемирного трафика аэропортов за период 1999-2020 годы, опубликованного Международным Советом Аэропортов ACI, ожидается ежегодное увеличение аэропортового трафика по основным показателям: количество обслуженных рейсов, количество обслуженных пассажиров и количество обработанного груза.
На основании этих прогнозов возникает большая вероятность использования аэропорта г. Астаны в качестве транзитного, при условии создания режима благоприятствования воздушным судам иностранных компаний, совершающим техническую посадку.
Прогноз авиаперевозок через аэропорт г. Астана
Наименование показателей
2004 год
2005 год
2006 год
2007
год
1. Обслуживание рейсов

2588
3558
6 195
6537
Oпeрациялық емес
қызметтен
515
515
515
515
Қаржылық көрсеткiштердiң динамикасы болжанған кезеңдегі өндiрiстiк көрсеткiштер үрдiсiнiң тиiсiнше өсуiмен сипатталады.
2005 жылы кiрiстердiң күтілетiн көлемi 4 432 млн.теңгенi құрайды, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 611 млн.теңгеге немесе 16 %-ға артып отыр.
2006 жылы кiрiстер сомасы 4 895 млн.теңге мөлшерiнде болжануда, бұл 2005 жылдың деңгейiнен 10 %-ға немесе 463 млн.теңгеге артады.
Өзiндiк құн құрылымы
Кiрiстердiң өсу қарқынына сәйкес 2005 жылы шығыстар 31 %-ға (970 млн.теңге) өседi деп болжануда бұл "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасының шеңберiнде көлiктi, арнайы жабдықты теңгерiмге қабылдауға байланысты төменде көрсетiлген шығындардың ұлғаюынан туындайды:

2588
3558
6195
6537
От неоперационной деятельности
515
515
515
515
Динамика финансовых показателей характеризуются соответствующей тенденцией роста производственных показателей в прогнозируемом периоде.
Ожидаемый объем доходов в 2005 году составит 4 432 млн. тенге, что превышает уровень 2004 года на 611 млн. тенге или на 16 %.
В 2006 году сумма доходов предполагается в размере 4 895 млн. тенге, что превысит уровень 2005 года на 10 % или на 463 млн. тенге.
Структура себестоимости
Соответственно темпам роста доходов, в 2005 году предполагается увеличение расходов на 31 % (970 млн. тенге) к уровню 2004 года, что будет вызвано увеличением указанных ниже затрат, связанных с принятием на баланс транспорта, спецоборудования в рамках проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астане":

амортизациялық аударымдар 110 млн.теңге немесе 36 %, бұл материалдар құнын есепке алмағандағы әуежайдың операциялық шығыстарының жалпы сомасынан 12%-ды (415 млн.теңге) құрайды;
коммуналдық қызмет көрсетулер мен ғимаратты күтiп ұстау бойынша шығыстар 84 млн.теңге немесе 49 %, шығыстардың жалпы көлемiндегі үлесi - 4% (150 млн.теңге);
еңбекақы төлеу шығыстары 318 млн.теңге немесе 86 %, әуежай шығыстарындағы үлесi 27 %-ды (688 млн.теңге) құрайды. ISO 9001-2000 сериясының халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежайдың технологиялық процесс карталары iске енгiзiледi, әуежай қызметiнде шұғылдық пен сапаны қамтамасыз ету мақсатында тиiстi лауазымдар бойынша мiндеттердi бөлу олардың негізгi параметрi болып табылады, бұл қызметкерлер санының 2004 жылғы 815 адамнан 2005 жылы 1436 қызметкер санына дейiн өсуiне әкеледi.
2006 жылы шығыстар 6 710 млн.теңге сомасына болжануда, өткен жылмен салыстырғандағы өсуi 165 %-ды немесе 2 673 млн.теңгенi құрайды. Осы үрдiс "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасы бойынша жұмыстардың аяқталуымен және әуежайлық кешеннiң жаңа объектілерiн (30-дан астам), арнайы жабдықты (54 бiрлiк) және көлiктi теңгерiмге қабылдаумен белгiлендi, бұл оларды күтіп ұстау бойынша эксплуатациялық шығындардың, тозуға, салыққа шығыстардың көбеюiне әкеп соғады. Бұл ретте әуежайдың өткiзу қуаты жалпы алғанда екі eceгe ұлғаяды.
Қоршаған ортаны қорғау, еңбек және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi іс-шаралар
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi  Заңына сәйкес әуежай қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың, оның сапа нормативтерiнiң және экологиялық талаптарының орындалуы жүктелетін табиғатты пайдаланушы болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi бағдарламаның шеңберiнде әуежай мынадай iс-шаралардан тұратын, қоршаған ортаның мониторингiн жүргізедi:
жыл сайынғы іс-шаралар жоспарын құрастыра отырып, қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың жай-күйін бақылау; шығарындылардың, тастамалардың және қалдықтардың шығу көздерiне түгендеу жүргізу арқылы өзгерiстердi болжау; Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес экологиялық сақтандыру; әуежайды қайта жаңарту шеңберiнде жаңа енгізілетін объектiлерге экологиялық паспортты әзiрлеу және бекiту.
Есептік кезеңдегі нақты деректер және Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi басқарма белгілеген қоршаған ортаның ластануына келiсiлген лимиттер бойынша әуежай қоршаған ортаны қорғау қорына төлемдер жүргізеді.
Қоғамдағы еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi негізгi іс-шараларды ұйымдастыру, техникалық, әдiстемелiк, өндiрiстiк және санитарлық-гигиеналық жұмыстардың кешеніне бағдарланған.
Тарифтік саясат

амортизационные отчисления на 110 млн. тенге или на 36 %, что составит 12 % (415 млн. тенге) от общей суммы операционных расходов аэропорта без учета стоимости материалов;
расходы по коммунальным услугам и содержанию зданий на 84 млн. тенге или на 49 %, доля в общем объеме расходов - 4 % (150 млн. тенге);
расходы на оплату труда на 318 млн. тенге или на 86 %, доля в расходах аэропорта составит 27 % (688 млн. тенге). Согласно требованиями международных стандартов серии ISO 9001-2000 вводятся в действие технологические карты процессов аэропорта, основным параметром которых является разделение функций по соответствующим должностям в целях обеспечения оперативности и качества в деятельности аэропорта, что повлечет увеличение численности работников с 815 человек в 2004 году до 1436 работников в 2005 году.
В 2006 году расходы прогнозируются в сумме 6 710 млн. тенге, увеличение к предыдущему году составит 165 % или 2 673 млн. тенге. Данная тенденция обусловлена завершением работ по проекту "Реконструкция международного аэропорта в г. Астане" и принятием на баланс новых объектов аэропортового комплекса (более 30), спецоборудования (54 единицы) и транспорт, что повлечет увеличение эксплутационных затрат по их содержанию, расходов на износ, налог и пр. При этом пропускная мощность аэропорта в целом увеличивается почти в 2 раза.
Мероприятия по охране окружающей среды, труда и техники безопасности
Согласно  Закону  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды", аэропорт является природопользователем, на которого возлагается соблюдение законодательства об охране окружающей среды, нормативов ее качества и экологических требований.
В рамках программы по охране окружающей среды аэропортом проводится мониторинг окружающей среды, который включает в себя следующие мероприятия:
контроль состояния окружающей среды и природных ресурсов с составлением ежегодного плана мероприятий; прогноз изменений путем проведения инвентаризации источников выделения выбросов, сбросов и отходов; экологическое страхование согласно законодательным актам Республики Казахстан; разработка и утверждение экологических паспортов на вновь вводимые объекты в рамках реконструкции аэропорта.
По фактическим данным за отчетный период и согласованным лимитам на загрязнение окружающей среды, установленным Управлением по охране окружающей среды, аэропортом производятся платежи в фонд охраны окружающей среды.
Основные мероприятия по охране труда и техники безопасности в Обществе ориентированы на комплекс организационных, технических, методических, производственных и санитарно-гигиенических работ.
Тарифная политика

"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегі  Заңына сәйкес әуежайлық қызмет жөнiндегi қызметтер көрсету табиғи монополия саласына жатқызылды.
"Мемлекеттiк реттелетiн бағалар қолданылатын қызметтердiң номенклатурасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1348  қаулысында әуежайдың реттелетiн қызметтерi белгiленген.
Әуежайдың тарифтiк саясатының негiзгі мақсаттары өңірде бәсекелестiк қабiлеттілiкке қол жеткiзу, өңiрдiң транзиттік әлеуетiн пайдалану шеңберiнде авиатасымалдаушыларды тарту болып табылады.
Қазақстан Республикасы және көршiлес елдер әуежайларының қызметтер көрсету рыногын талдау Астана қаласы әуежайының қызметтер көрсету тарифтерiнiң (ставкаларының, алымдарының) деңгейі республиканың және көршiлес елдердiң басқа әуежайлары тарифтерінің (ставкаларының, алымдарының) орташа деңгейiнен асып түсетiнiн көрсетедi. Осыған байланысты Қоғам болжанып отырған кезеңде әуежай алымдары мен тарифтерінің деңгейiн арттыруды жоспарламайды.

В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" услуги по аэропортовой деятельности отнесены к сфере естественных монополий.
Регулируемые услуги аэропорта определены  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1348 "Об утверждении номенклатуры услуг, на которые применяются регулируемые государством цены".
Основными целями тарифной политики аэропорта являются достижение конкурентоспособности в регионе, привлечение авиаперевозчиков в рамках использования транзитного потенциала региона.
Анализ рынка услуг аэропортов Республики Казахстан и соседних стран показывает, что уровень тарифов (ставок, сборов) на услуги аэропорта города Астана превышает средний уровень тарифов (ставок, сборов) в других аэропортах республики и соседних стран. В этой связи, увеличение уровня аэропортовых сборов и тарифов в прогнозируемом периоде Обществом не планируется.

Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияны реттеу агенттігiнiң 2004 жылғы 24 маусымдағы N 274-НҚ  бұйрығымен бекiтiлген әуежайлар мен аэронавигацияның қызметтер көрсету тарифтерiне (бағаларға, алымдар ставкаларына) уақытша төмендетілген коэффициенттердi дербес қолдану ережесiне сәйкес, икемдi тарифтік саясатты жүргізу мақсатында мемлекеттiк реттеуге жататын әуежайлық қызметтер көрсету тарифтерiне (ставкаларға, алымдарға) уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану көзделуде.
Әлеуметтiк саланы дамыту
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2003 жылғы 22 сәуiрдегi N 146-1 бұйрығына сәйкес "Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ-тың әлеуметтік шығыстарына қаржылар өткен жыл деңгейiнде 2005 жылы 2 млн.теңге сомасында көзделуде.
Әлеуметтiк мәселелердi шешу шегiнде мынадай іс-шаралар жоспарлануда:
жеңiлдiк бағалармен медициналық қызмет көрсетудi қамтамасыз ету, диспансерлiк есепте тұрған ауруларды профилактикалық емдеу (1 000 мың теңге) арқылы Қоғам қызметкерлерiнiң денсаулығын жақсарту; әуежай қызметкерлерi үшiн спорттық секцияларды ұйымдастыру (300 мың теңге); әуежайдың қызметкерлерiне (нәрестелi болғанда, жерлеуге) материалдық көмек көрсету (300 мың теңге); зейнетке шыққанда жәрдемақы (150 мың теңге); мәдени iс-шараларды ұйымдастыру (кино, театр, мұражай, демалу аймақтарына бару, кештердi ұйымдастыру және т.б.) - 100 мың теңге; мерейтойлармен құттықтау - 50 мың теңге.
Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынастар

Также, с целью проведения гибкой тарифной политики предполагается применение временных понижающих коэффициентов к тарифам (ставкам, сборам) на услуги аэропорта, подлежащих государственному регулированию, в соответствии с  Правилами  самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги аэропортов и аэронавигации, утвержденных Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 июня 2004 года N 274-ОД.
Развитие социальной сферы
В соотвествии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 апреля 2003 года N 146-I средства на социальные расходы ЗАО "Международный аэропорт Астана" в 2005 году предусмотрены на уровне прошлого года в сумме 2 млн. тенге.
В рамках решения социальных вопросов планируются следующие мероприятия:
улучшение здоровья работников Общества посредством обеспечения льготного медицинского обслуживания, профилактического лечения больных, состоящих на диспансерном учете (1 100 тыс. тенге); организация спортивных секций для работников аэропорта (300 тыс. тенге); оказание материальной помощи работникам аэропорта (при рождении ребенка, на погребение) (300 тыс. тенге); пособия при выходе на пенсию (150 тыс. тенге); организация культурных мероприятий (кино, театры, музеи, поездки в зоны отдыха, организация вечеров и т.д) - 100 тыс. тенге; чествование юбиляров - 50 тыс. тенге.
Финансовые результаты и отношения с бюджетом

2005 жылы негiзгi қызметтен кiрiс болжам бойынша 3 561,2 млн. теңгенi, ал 2006 жылы - 4 023,9 млн.теңгенi және 2007 жылы - 4 451,7 млн.теңгені құрайды.
2005 жылы таза кiрiс 251,6 млн.теңге сомада күтілуде. Жаңа әуежайлық кешен объектілерiнiң пайдалануға енгiзiлуiне байланысты шығыстардың айрықша өсуiне байланысты (салықтарды төлеу, әуежайды қайта жаңартуға тартылған кредит, амортизациялық аударымдар, коммуналдық қызмет көрсетуге шығыстар және т.б.) 2006 жылдан бастап әуежай қызметiнiң қаржылық нәтижесi шығындармен болжанады (1 815,7 млн.теңге және 2007 жылы 1 736,2 млн.теңге). 2006 жылы жалпы шығыстар 6 710,2 млн.теңге және 2007 жылы - 7 058,5 млн.теңге мөлшерiнде жоспарлануда.

Доходы от основной деятельности в 2005 году по прогнозу составят 3 561,2 млн.тенге, в 2006 году - 4 023,9 млн.тенге и в 2007 году - 4 451,7 млн.тенге.
Чистый доход в 2005 году ожидается в сумме 251,6 млн. тенге. В связи со значительным ростом расходов, связанных с введением в эксплуатацию объектов нового аэропортового комплекса (выплаты налогов, проценты за кредиты, привлеченные на реализацию реконструкции аэропорта, амортизационные отчисления, расходы на коммунальные услуги и пр.) с 2006 года финансовый результат деятельности аэропорта прогнозируется убытками (1 815,7 млн. тенге и 1 736,2 млн. тенге в 2007 году). Общие расходы в 2006 году запланированы в размере 6 710,2 млн. тенге и в 2007 году - 7 058,5 млн. тенге.

2005 жылы 697,7 млн.теңге мөлшерiнде бюджетке салық аудару жоспарлануда, соның iшiнде корпоративтік табыс салығы 107,7 млн.теңгені құрайды. Жоғарыда аталған факторларға байланысты 2006-2007 жылдары корпоративтік табыс салығын төлеу мен дивидендтер есептеу жоспарланбайды.
Бюджетке төленетін салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдер көлемiнiң болжамы
млн. теңге
2005 жыл
2006 жыл
2007 жыл
Салықтар, барлығы
697, 7

В 2005 году планируется перечислить в бюджет налогов в размере 697,7 млн. тенге, в том числе корпоративный подоходный налог составит 107,7 млн. тенге. В связи с изложенными выше факторами, выплат корпоративного подоходного налога и начисления дивидендов в 2006-2007 годы не прогнозируется.
Прогноз объема налогов и других обязательных платежей в бюджет
млн. тенге
2005 год
2006 год
2007 год
Налоги, всего
697, 7

1. Инвестициялық саясат
Әуежайдың инвестициялық саясаты Астана қаласы әуежайының объектілерiн жетілдiру, оның өткiзу қабiлетiн арттыру, әуе кемелерiне, жолаушыларға қауiпсiз қызмет көрсету деңгейiн арттыру және жүктi халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес өңдеу, елорда әуе қақпасының инфрақұрылым кешенiн дамыту болып табылады.
2. Инвестициялық бағдарлама
Астана қаласы әуежайының 2005-2007 жылдарға арналған инвестициялық бағдарламасы екi жоба бойынша қарастырылады: "Астана қаласында халықаралық әуежайды салу" жобасын одан әрi iске асыру және аяқтау, "Астана қаласының халықаралық әуежайын дамыту" жобасын iске асыру, сондай-ақ 350 млн.теңге сомадағы меншiктi қаражат есебiнен негізгi қорды ауыстыру.
1) "Астана қаласында халықаралық әуежайды салу" жобасын iске асыру.
Жобаны iске асыру "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 611  қаулысына сәйкес жүргiзiлуде.
Жобаның мақсаты: Астана қаласы әуежайының объектiлерiн жетiлдiру, оның өткiзу қабілетiн арттыру, әуе кемелерiне, жолаушыларға қызмет көрсетудiң қауiпсiздiк деңгейiн арттыру және багажды халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес өңдеу, елорда әуе қақпасының барлық инфрақұрылым кешенiн дамыту.
Жобаның техника-экономикалық негіздемесiн Қазақстан Республикасы Үкiметінiң тапсырмасы бойынша 1997 жылы СН2МНILL Консалтингтік компаниясы әзiрлеген болатын.
Жобаның мiндеттерi:
сағатына 600 жолаушыны өткiзу қабілеті бар - ауданы 24 365 шаршы метр - жолаушылар терминалын, әуе қозғалысын басқару ғимаратын, ауданы 2000 шаршы метр жүк терминалын, авиациялық-техникалық сервис ғимаратын, техникалық бригадалар, өрт-құтқару қызметiнiң, қазандықтың ғимараттарын, алаңнан тыс тарамдарды салу;
жанар-жағармай материалдар кешенiн, энергетикалық қосалқы станция, ауданы 150 мың шаршы метр әуеайлақ жамылғысын қайта жаңарту;
арнайы техника мен жабдықты сатып алу.
Жобаның қаржыландыру көздерi Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JBIC) заемының қаражаты және жобаны қоса қаржыландыруға бағытталған республикалық бюджеттiң қаражаты болып табылады. Қазақстан Республикасы мен Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi (JBIC) арасында жасалған 1998 жылғы 24 желтоқсандағы N ҚAЗ-PЗ заем туралы келiсiмге сәйкес заемның жалпы сомасы 22 миллиард 122 миллион жапон йенiн құрайды, оның 20 %-ы әуежайға кредит ретiнде, қалған 80 %-ы мемлекеттiк бюджеттен субсидиялар ретiнде ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен "Астана халықаралық әуежайы" республикалық кәсiпорны арасындағы 2001 жылғы 15 маусымдағы N ЯПО-0001П кредиттiк келiсiмге сәйкес 4 424 400 000 жапон йенi сомасындағы қаражат 7 жыл жеңiлдiк кезеңiмен 2,2 % құрайтын жылдық сыйақы ставкасы бойынша 2028 жылға дейiнгі мерзiмге ұсынылады.

1. Инвестиционная политика
Инвестиционная политика аэропорта заключается в совершенствовании объектов аэропорта города Астана, увеличении его пропускной способности, повышении уровня безопасности обслуживания воздушных судов и пассажиров, обработки багажа на уровне международных стандартов, развитии инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы.
2. Инвестиционная программа
Инвестиционная программа аэропорта г. Астана на 2005-2007 годы предусматривается по двум проектам: дальнейшая реализация и завершение проекта "Строительство международного аэропорта г. Астаны", реализация проекта "Развитие международного аэропорта в г. Астана", а также замена основных фондов за счет собственных средств аэропорта в сумме 350 млн. тенге.
1) Реализация проекта "Строительство международного аэропорта в г. Астана"
Реализация проекта производится согласно  постановлению  Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 611 "О реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта в г. Астана".
Цель проекта: совершенствование объектов аэропорта г. Астана, увеличение его пропускной способности, повышение уровня безопасности обслуживания воздушных судов, пассажиров и обработки багажа в соответствии с требованиями международных стандартов, развитие всего инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы.
Технико-экономическое обоснование проекта было разработано по поручению Правительства Республики Казахстан в 1997 году Консалтинговой компанией СН2М HILL.
Задачи проекта:
строительство пассажирского терминала - площадью 24 365 кв.м. с пропускной способностью - 600 пассажиров в час, здания управления воздушного движения, грузового терминала площадью 2 000 кв.м., здания авиационно-технического сервиса, здания технических бригад, пожарно-спасательных служб, котельной, внеплощадочных сетей;
реконструкция комплекса горюче-смазочных материалов, энергетической подстанции, аэродромных покрытий площадью 150 тыс. кв.м.;
закуп специальной техники и оборудования.
Источниками финансирования проекта являются средства займа Японского Банка Международного сотрудничества (JBIC) и средства республиканского бюджета, направляемые на софинансирование проекта. В соответствии с соглашением о займе от 24 декабря 1998 года N КАЗ-РЗ, заключенного между Республикой Казахстан и Японским Банком Международного Сотрудничества (JBIC), общая сумма займа составляет 22 миллиарда 122 миллионов японских йен. 20 % средств займа предоставляются аэропорту в качестве кредита, остальные 80 % займа и средства софинансирования из республиканского бюджета - в качестве субсидии из государственного бюджета.
В соответствии с кредитным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и Республиканским государственным предприятием "Международный аэропорт Астана" от 15 июня 2001 года N ЯПО-001П средства в сумме 4 424 400 000 японских йен предоставляются сроком до 2028 года с льготным периодом 7 лет по ставке вознаграждения, составляющей 2,2 % годовых.

2005-2006 жылдарға арналған инвестициялардың болжамды сомалары
(млн.теңге)
2005 жыл
2006 жыл
"Астана қаласында
халықаралық әуежайды
салу" жобасы
2805,135
288,158
оның ішінде:
JBIC заемы есебiнен
жобаны iске асыру
1779,890
286,986
Республикалық бюджеттен
қоса қаржыландыру
есебiнен жобаны iске
асыру
1025,245
0,172
2005 жылы әуежай құрылысының аяқталуымен халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес жердегi қызмет көрсетуге арналған қазiргi заманғы кешен пайдалануға берiледi, ол Қазақстан Республикасының әуе дәлiзiн пайдаланатын шетелдiк авиакомпанияларды әуежайға тартудың негізгi құралы болады.
2) "Астана қаласының халықаралық әуежайын дамыту" жобасын iске асыру
"Астана қаласындағы инфрақұрылымды дамыту және әуежайды қайта жаңарту жобасын қаржыландыру үшiн қаражат тарту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1998 жылғы 1 сәуiрдегi  N 278 және "Қазақстан Республикасының транзит-көлiк әлеуетiн дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы" 2003 жылғы 30 желтоқсандағы  N 1351 қаулыларына сәйкес 2005 жылы жобаны iске асыру көзделген.
Жобаның мақсаты: Астана қаласы әуежайының техникалық параметрлер сәйкестiгін қамтамасыз ету, халықаралық деңгейде жолаушыларға қызмет көрсету сервисiн арттыру, "Мабетекс Прожект Инжиниринг СА" фирмасы орындаған қосымша құрылыс жұмыстарына қарызды өтеу.
Жобаның мiндеттерi: ІІІ-В санатының метеоминимумы бойынша қонуға дәл отыру үшiн ұшу-қону жолағының жарық сигнал беру жабдықтарын жаңарту, Астана қаласы әуежайының жаңа жолаушылар терминалы ғимаратының аумағында 350 автомобильге арналған жабық автотұрақты салу, "Мабетекс Прожект Инжиниринг СА" фирмасы орындаған қосымша құрылыс жұмыстарына қарызды өтеу.
Қаржыландыру көздерi: 2005 жылғы республикалық бюджет қаражаты есебiнен 1 762 085 мың теңге сомасында
3-тарау. Дамудың аса маңызды көрсеткiштерiнің болжамы
1-6 нысандар
"Астана халықаралық әуежайы" ЖАҚ дамытудың
2005-2007 жылдарға арналған аса маңызды
көрсеткіштерінің болжамы
1-нысан
**
Көрсеткіштер
өлшем
бір-
лікте-
рі
2003 ж.
есеп
2004 ж.
бағалау

Предполагаемые суммы инвестиций на 2005-2006 годы
(млн. тенге)
2005 год
2006 год
Проект "Строительство международного аэропорта в г. Астана", всего
2805,135
288,158
в том числе:
- Реализация проекта за счет займа JBIC
1779,890
286,986
- Реализация проекта за счет софинансирования из республиканского бюджета
1025,245
0,172
С окончанием строительства аэропорта в 2005 году будет введен в эксплуатацию современный комплекс для предоставления услуг наземного обслуживания в соответствии с требованиями международных стандартов, который послужит основным инструментом привлечения в аэропорт иностранных авиакомпаний, пользующихся воздушным коридором Республики Казахстан.
2) Реализация проекта "Развитие международного аэропорта в г. Астана"
Реализация проекта предусмотрена в 2005 году в соответствии с постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1998 года  N 278  "О мерах по привлечению средств для финансирования проекта реконструкции аэропорта и развития инфраструктуры в г. Астане" и от 30 декабря 2003 года  N 1351  "Об утверждении Программы развития транзитно-
транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы".
Цели проекта: обеспечение соответствия технических параметров аэропорта в городе Астана, улучшение сервиса обслуживания пассажиров на международном уровне, погашение задолженности за выполненные дополнительные строительные работы фирме "Мабетекс Прожект Инжиниринг СА".
Задачи проекта: модернизация светосигнального оборудования взлетно-посадочной полосы для точного захода на посадку по метеоминимуму категории III - В, строительство крытой автостоянки на 350 автомобилей в районе здания нового пассажирского терминала аэропорта в г. Астана, оплата задолженности за выполненные дополнительные строительные работы фирме "Мабетекс Прожект Инжиниринг СА".
Источники финансирования: из средств республиканского бюджета 2005 года в сумме
1 762 085 тыс. тенге.
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Формы 1-6.
Прогноз важнейших показателей развития
ЗА О  "Международный аэропорт Астана"
на 2005-2007 годы
Форма - 1
***
Показатели
един.
измер.
2003 год
отчет
2004 год
оценка