Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 маусымдағы N 519 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдары Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн және жыл сайын 30 маусым мен 30 желтоқсанға дейiн Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiн хабардар етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi жыл сайын 20 қаңтар мен 20 шiлдеге дейiн Қазақстан Республикасының Үкiметiн Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы хабардар етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрi К.Қ.Мәсiмовке жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 7 маусымдағы
N 519 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын
дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасы
Астана - 2006
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кiрiспе
3. Телекоммуникация саласының қазiргi кездегi жай-күйiн талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiктерi
5.1. Телекоммуникация саласын мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру
5.1.1. Телекоммуникация саласын одан әрi дамыту жөнiндегi
зерттеулер
5.1.2. Байланыс операторларын қосу
5.1.3. Тiркелген және ұялы байланысты дамыту
5.1.4. Интернеттi дамыту
5.1.5. Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн ұсыну
5.2. Телекоммуникация саласын инновациялық-технологиялық және
техникалық қамтамасыз ету
5.2.1. Телекоммуникация саласын инновациялық дамыту
5.2.2. Нөмiрлеудiң телекоммуникациялық ресурсын бөлу
5.2.3. Радиожиiлiк спектрiн бөлудi жетiлдiру
5.2.4. Ұлттық жерсерiктiк байланысты дамыту
5.2.5. Стандарттаудың және сертификаттаудың салалық жүйесiн
жетiлдiру
5.2.6. Телекоммуникация саласында кадрлар даярлау мен қайта
даярлау жүйесiн ұйымдастыру
5.2.7. Телекоммуникация желiлерiнде жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзудi қамтамасыз ету
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары

Об утверждении Программы развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2006 года N 519
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным и иным государственным органам Республики Казахстан обеспечить своевременное исполнение мероприятий предусмотренных Программой и ежегодно, до 30 июня и 30 декабря, информировать Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи.
3. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи ежегодно, до 20 января и 20 июля, информировать Правительство Республики Казахстан о ходе реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Масимова К.К.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
7 июня 2006 года N 519
Программа
развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан
на 2006-2008 годы
Астана - 2006
Содержание
1.    Паспорт Программы
2.    Введение
3.    Анализ современного состояния отрасли телекоммуникаций
4.    Цель и задачи Программы
5.    Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1.  Совершенствование государственного регулирования отрасли телекоммуникаций
5.1.1. Исследования по дальнейшему развитию отрасли телекоммуникаций
5.1.2. Присоединение операторов связи
5.1.3. Развитие фиксированной и сотовой связи
5.1.4. Развитие Интернета
5.1.5. Предоставление универсальных услуг телекоммуникаций для населения
5.2.  Инновационно-технологическое и техническое обеспечение отрасли телекоммуникаций
5.2.1. Инновационное развитие отрасли телекоммуникаций
5.2.2. Распределение телекоммуникационного ресурса нумерации
5.2.3. Совершенствование распределения радиочастотного спектра
5.2.4. Развитие национальной спутниковой связи
5.2.5. Совершенствование отраслевой системы стандартизации и сертификации
5.2.6. Организация системы подготовки и переподготовки кадров в отрасли телекоммуникаций
5.2.7. Обеспечение проведения оперативно-розыскных мероприятий на сетях телекоммуникаций
6.    Необходимые ресурсы и источники финансирования
7.    Ожидаемые результаты от реализации Программы
8.    План мероприятий по реализации Программы

1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарлама-
ның атауы
Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу
үшін
негіздеме
Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын орындаудың желілік кестесінің 48-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзірленді.
Негізгі
әзірлеуші
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі
Бағдарлама-
ның мақсаты
мен
міндеттері
Бағдарламаның мақсаты 2012 жылға қарай әлемнің бәсекеге барынша қабілетті 50 елінің қатарына кіру үшін акпараттық-технологиялық алғышарттар жасауға мүмкіндік беретін Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың шарттары мен тетіктерін жасау болып табылады.
Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай бірінші кезектегі міндеттерді орындау қажет.
1. Мына салаларда телекоммуникация саласын мемлекеттік реттеуді жетілдіру:
телекоммуникация саласын одан әрі дамыту жөніндегі зерттеулер;
байланыс операторларын қосу;
тіркелген және ұялы байланысты дамыту;
Интернетті дамыту;
халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін ұсыну.
2. Телекоммуникация саласын инновациялық-технологиялық және техникалық қамтамасыз ету:
телекоммуникация саласын инновациялық дамыту;
нөмірлеудің телекоммуникациялық ресурсын бөлу;
радиожиілік спектрін бөлуді жетілдіру;
ұлттық жерсеріктік байланысты дамыту;
стандарттаудың және сертификаттаудың салалық жүйесін жетілдіру;
телекоммуникация саласының кадрларын даярлау мен қайта даярлау жүйесін ұйымдастыру;
телекоммуникация желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу.
Іске асыру
мерзімі
2006-2008 жылдар
Қажетті
ресурстар
және
қаржыландыру
көздері
Қаржыландыру көздері:
222,3 млн. теңге сомасындағы республикалық бюджеттің қаражаты:
2006 жылы - 25,3 млн. теңге;
2007 жылы - 153 млн. теңге;
2008 жылы - 44 млн. теңге.
Республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі тиісті жылға арналған бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады
Бағдарламаны
іске
асырудан
күтілетін
нәтиже
Ақпараттық қоғамның технологиялық негізі ретінде телекоммуникация қызметтері нарығының оңтайлы құрылымы, тиімді және дамыған телекоммуникациялық инфрақұрылым.
Бағдарламаны іске асыру 2008 жылдың соңына қарай мынадай мақсатты көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталатын болады:

1. Паспорт Программы
Наименование
Программы
Программа развития отрасли
телекоммуникаций Республики Казахстан на
2006-2008 годы
Основание для
разработки
Программа развития отрасли
телекоммуникаций Республики Казахстан на
2006-2008 годы (далее - Программа)
разработана в соответствии с пунктом 48
Сетевого графика исполнения
Общенационального плана мероприятий по
реализации Послания Президента Республики
Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006
года и Программой Правительства Республики
Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 31 марта 2006 года N 222
Основной
разработчик
Агентство Республики Казахстан по
информатизации и связи
Цель и задачи
Программы
Целью Программы является создание
условий и механизмов развития отрасли
телекоммуникаций Республики Казахстан,
позволяющих создать информационно-
технологические предпосылки для вхождения в
число 50-ти наиболее конкурентоспособных
стран мира к 2012 году.
Для достижения указанной цели необходимо
выполнение следующих первоочередных задач.
1. Совершенствование государственного
регулирования отрасли телекоммуникаций в области:
исследования по дальнейшему развитию
отрасли телекоммуникаций;
присоединения операторов связи;
развития фиксированной и сотовой связи;
развитие Интернета;
предоставления универсальных услуг
телекоммуникаций для населения.
2. Инновационно-технологическое и
техническое обеспечение отрасли
телекоммуникаций:
инновационное развитие отрасли
телекоммуникаций;
распределение телекоммуникационного
ресурса нумерации;
совершенствование распределения
радиочастотного спектра;
развитие национальной спутниковой связи;
совершенствование отраслевой системы
стандартизации и сертификации;
организация системы подготовки и
переподготовки кадров отрасли
телекоммуникаций;
проведение оперативно-розыскных
мероприятий на сетях телекоммуникаций
Сроки
реализации
2006-2008 годы
Необходимые
ресурсы и
источники
финансирования
Источники финансирования:
средства республиканского бюджета в
сумме 222,3 млн. тенге:
в 2006 году - 25,3 млн. тенге;
в 2007 году - 153 млн. тенге;
в 2008 году - 44 млн. тенге.
Объемы финансирования из
республиканского бюджета будут уточняться
при формировании бюджетов на соответствующий
год
Ожидаемый
результат от
реализации
Программы
Оптимальная структура рынка услуг
телекоммуникаций, эффективная и развитая
телекоммуникационная инфраструктура, как
технологическая основа информационного
общества.
Реализация Программы к концу 2008 года
будет направлена на достижение следующих
целевых индикаторов:
плотность фиксированных телефонных

тіркелген телефон желілерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 23;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 50;
Интернетті пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 10;
жергілікті телекоммуникация желілерін цифрландыру деңгейі - 80 %;
байланыс операторлары кірістерінің көлемі - жалпы ішкі өнімнің 4-5 %;
бір тұрғынға телекоммуникация қызметінен түсетін кірістер 150-200 АҚШ доллары;
бір тұрғынға телекоммуникация саласына инвестициялар 70-100 АҚШ доллары
2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөніндегі iс-шаралар жоспарын орындаудың желiлiк кестесінің 48-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
2004 жылы "Байланыс туралы" жаңа Заңды (бұдан әрi - Заң) қабылдағаннан бастап ашық және мөлдір бәсекелестік ортаны қалыптастыру үшін жағдай жасала отырып, телекоммуникация нарығын толық ырықтандыруға бағытталған телекоммуникация саласын дамытудың кезекті кезеңі басталды.
Қазіргі кезде Қазақстанда саланың оның жаңа жағдайда жұмыс істеуін қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық базасы құрылды, сондай-ақ республиканың телекоммуникация нарығын ырықтандырудың дайындық сатысы мен ішінара ырықтандыру кезеңінде телекоммуникация саласының дамуын айқындаған бірінші кезектегі бірқатар жүйелік іс-шаралар іске асырылды.
Ырықтандырудың ағымдағы процесi саланың дамуындағы өтпелi кезең ретiнде саланы басқарудың ұйымдастыру-құқықтық құрылымын, нарық субъектiлерiнiң өзара және мемлекетпен арадағы өзара iс-қимыл жасау, телекоммуникациялық инфрақұрылымды техникалық-технологиялық дамыту ережелерiн жетiлдiру жөнiндегi оңтайлы шешiмдердi тұрақты түрде iздестiрумен қатар жүредi.
Осыған байланысты алдағы кезеңде телекоммуникация саласын ырықтандыруды толығымен аяқтау және оны әлемдiк ашық бәсекелес нарық жағдайында серпiндi дамуға дайындауды қамтамасыз ету көзделеді. Бұл ретте телекоммуникация саласы республика дамуының жекелеген әлеуметтік-экономикалық мiндеттерiн шешуге тиiс.
Саланы дамытудың маңызды шарты мемлекет пен қоғамның мүдделерiн қамтамасыз ету болып табылады. Телекоммуникация желілерін пайдалана отырып, қылмыстық және қоғамға қарсы қызметті анықтау мен оның жолын кесу құралдарын дамыту жөнінде бірқатар іс-шараларды орындау қажеттiгi бар.
Осыған байланысты телекоммуникация саласын одан әрі дамытуға, бәсекелестiк туғызуға, инвестициялар тартуға ықпал ететін жаңа бағдарламаны әзiрлеу қажеттiгi пiсiп жетілді, бұл 2012 жылға қарай әлемнің бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елінің қатарына кіруге мүмкіндік береді.

линий - 23 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 50
на 100 жителей страны;
плотность пользователей Интернета - 10
на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей
телекоммуникаций - 80 %;
объем доходов операторов связи 4-5 % от
валового внутреннего продукта;
доходы от услуг телекоммуникаций на
одного жителя 150-200 долларов США;
инвестиции в отрасль телекоммуникаций на одного жителя 70-100 долларов США
2. Введение
Программа развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2006-2008 годы разработана в соответствии с пунктом 48 Сетевого графика исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программой Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222.
С принятием нового Закона "О связи" в 2004 году (далее - Закон) начался очередной этап развития отрасли телекоммуникаций, направленный на полную либерализацию телекоммуникационного рынка с созданием условий для формирования открытой и прозрачной конкурентной среды.
В настоящее время в Казахстане создана нормативная правовая база отрасли, обеспечивающая ее функционирование в новых условиях, а также реализован ряд первоочередных системных мероприятий, определивших развитие отрасли телекоммуникаций в период подготовительного этапа и частичной либерализации телекоммуникационного рынка республики.
Текущий процесс либерализации, как переходный период в развитии отрасли, сопровождается постоянным поиском оптимальных решений по совершенствованию организационно-правовой структуры управления отраслью, правил взаимодействия субъектов рынка между собой и государством, технико-технологического развития телекоммуникационной инфраструктуры.
В связи с этим в предстоящем периоде предусматривается полностью завершить либерализацию отрасли телекоммуникаций и обеспечить ее подготовку к динамичному развитию в условиях открытого мирового конкурентного рынка. При этом отрасль телекоммуникаций должна решать отдельные социально-экономические задачи развития республики.
Важным условием развития отрасли является обеспечение интересов безопасности государства и общества. Существует необходимость выполнения ряда мероприятий по развитию средств выявления и пресечения преступной и антиобщественной деятельности с использованием сетей телекоммуникаций.
В этой связи назрела необходимость в разработке новой Программы, которая будет способствовать дальнейшему развитию отрасли телекоммуникаций, созданию конкуренции, привлечению инвестиций, что позволит стране войти в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира к 2012 году.

3. Телекоммуникация саласының қазiргi кездегi жай-күйiн
талдау
Қазiргi уақытта телекоммуникация саласы әлемдегi ең серпiндi дамушы салалардың бiрi болып табылады, телекоммуникациялық инфрақұрылым арқылы берiлетiн ақпарат көлемi әр 2-3 жыл сайын екi еселенiп отырады.
Батыс елдерiнде телекоммуникация саласына инвестициялардың өсу қарқыны қайта өңдеу және өндiру салаларына инвестициялардың өсу қарқынынан асып түседi.
Телекоммуникация саласынан түсетiн ЖIӨ құрамындағы кiрiстердiң үлесi, сондай-ақ онда жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң саны тұрақты түрде өсiп отырады.
Ақпараттық индустрияның жаңа салалары пайда болып, табысты дамуда, нарық субъектiлерiнiң экономикалық белсендiлiгiнiң ақпараттық құрауышы және қоғамның тiршiлiк ету қызметiнде ақпараттық ресурстардың айрықша рөлiн өзектi ете отырып, ақпараттық технологиялардың ғылыми-техникалық, зияткерлiк әлеуетке әсерi елеулi түрде өсiп отыр.
Республиканың телекоммуникациялық секторының дамуына әсер ететiн факторлар:
1) ұлттық нарықтың ауқымы.
Көбiне ел экономикасының жай-күйiмен айқындалатын тұтынушылардың төлемге қабiлеттi сұранысы телекоммуникациялық қызметтер нарығын дамытудың негiзгi факторы болып табылады.
Қазiргi кезде Қазақстан халықтың ел аумағында бiркелкi бөлiнбеуiнен клиенттiк базаны кеңейтудiң жеткiлiктi әлеуетiн иеленбей отыр.
Жергiлiктi телефон байланысының ағымдағы көлемi 2,6 млн. желiден асады, бұл жергiлiктi телефон байланысы қызметтерi нарығының ең көп сыйымдылығының - барлық ықтимал тұтынушылардың олардың төлем қабiлеттiлiгiн ескерместен санын сипаттайтын және 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шамамен 4 млн. желiнi құрайтын көрсеткiштiң 65 %-ын құрайды.
2008 жылдың аяғына қарай негiзгi телефон аппараттарының жалпы санын шамамен 3,4-3,5 млн-ға жеткiзу болжанып отыр.
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң телекоммуникация нарығын ырықтандыруға арналған бағытын iске асыру.
2004 жылдың аяғында басталған телекоммуникациялық қызметтер нарығында кезең-кезеңмен ырықтандыру нәтижесiнде нақты бәсекелестiк ортаны дамыту үшiн алғы шарттар жасалды. Телекоммуникация нарығын ырықтандыру барысында тарифтердi қайта теңгерiмдеу және тоғыспалы субсидиялаудың шарттарын жою жөнiндегi, телекоммуникация қызметтерi нарығының әрбiр сегментiнде, оның iшiнде ауылда да бәсекелестiктi дамытудың экономикалық стимулдарын жасау жөнiндегi iс-шаралар жүзеге асырылады.
3) Дүниежүзiлiк сауда ұйымына (бұдан әрi - ДСҰ) кiру жөнiндегi iс-шаралар.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруiне дайындық және осы ұйым регламенттейтiн қағидаттары нарықты реттеу жүйесiн қалыптастыру, телекоммуникация қызметтерi нарығына қол жетiмдiлiк кедергiлерiн алып тастау, сыртқы бәсекелестiк үшiн нарықтың ашықтығы. Бұл iс-шаралар Қазақстанның телекоммуникация қызметтерi нарығына жаңа қатысушылардың шығуына ықпал ететiн болады, бұл бәсекелестiктiң күшеюiне әкеп соғады.
Қазақстанның ДСҰ-ға мүшелiгiнен күтiлетiн нәтижелерге қол жеткiзу көбiне осы ұйымға кiретiн шарттарға және тауарлар мен қызметтердiң отандық нарықтарына қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету жөнiнде Қазақстан қабылдайтын мiндеттемелердiң деңгейiне байланысты болады. Телекоммуникация секторында ел қабылдайтын мiндеттемелер оның одан әрi дамуына ықпал етуге тиiс, оның мiндеттi факторларының бiрi қызметтер мен тауарларды отандық өндiрушiлердiң мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.

3. Анализ современного состояния отрасли телекоммуникаций
Телекоммуникационная отрасль в настоящее время является одной из самых динамично развивающихся в мире, объем информации передаваемой через телекоммуникационную инфраструктуру, удваивается каждые 2-3 года.
Темпы роста инвестиций в телекоммуникационную отрасль в западных странах превышают темпы роста инвестиций в перерабатывающие и добывающие отрасли.
Постоянно растет доля доходов от телекоммуникационной отрасли в составе ВВП, а также количество работников занятых в ней.
Появляются и успешно развиваются новые отрасли информационной индустрии, существенно возрастает информационная составляющая экономической активности субъектов рынка и влияние информационных технологий на научно-технический, интеллектуальный потенциал, актуализируя особую роль информационных ресурсов в жизнедеятельности общества.
Факторы, влияющие на развитие телекоммуникационного сектора республики:
1) масштабы национального рынка.
Основополагающим фактором развития рынка услуг телекоммуникаций является платежеспособный спрос потребителей, который во многом определяется состоянием экономики страны.
В настоящее время Казахстан не обладает достаточным потенциалом расширения клиентской базы из-за неравномерного распределения населения на территории страны.
Текущий объем местной телефонной связи превышает 2,6 млн. линий, что составляет 65 % от максимальной емкости рынка услуг местной телефонной связи, показателя, характеризующего количество всех потенциальных потребителей без учета их платежеспособности и составившего по состоянию на 1 января 2006 года порядка 4 млн. линий.
К концу 2008 года прогнозируется достижение общего количества основных телефонных аппаратов порядка 3,4-3,5 млн.
2) реализация курса Правительства Республики Казахстан на либерализацию телекоммуникационного рынка.
В результате начавшейся в конце 2004 года поэтапной либерализации на рынке телекоммуникационных услуг созданы предпосылки для развития реальной конкурентной среды. В ходе либерализации рынка телекоммуникаций осуществляются мероприятия по ребалансированию тарифов и устранению условий перекрестного субсидирования, по созданию экономических стимулов развития конкуренции в каждом сегменте рынка услуг телекоммуникаций, в том числе и на селе.
3) мероприятия по вступлению во Всемирную торговую организацию (далее - ВТО).
Подготовка к вхождению Казахстана в ВТО и формирование системы регулирования рынка на принципах, регламентируемых данной организацией, снятие барьеров доступа на рынок услуг телекоммуникаций, открытость рынка для внешней конкуренции. Эти мероприятия будут способствовать выходу на рынок услуг телекоммуникаций Казахстана новых участников, что приведет к усилению конкуренции.
Достижение результатов, ожидаемых от членства Казахстана в ВТО, будет во многом зависеть от условий, на которых состоится вступление в эту организацию и уровня принимаемых Казахстаном обязательств по обеспечению доступа на отечественные рынки товаров и услуг. Принимаемые страной обязательства в телекоммуникационном секторе должны способствовать его дальнейшему развитию, одним из обязательных факторов которого является обеспечение защиты интересов отечественных производителей услуг и товаров.

4) Қазақстан Республикасының телекоммуникация қызметтерi нарығын дамытудан күтiлетiн технологиялық үрдiстер.
Қазақстан Республикасының телекоммуникация қызметтерiнiң нарығы жалпы әлемдiк телекоммуникация кешенiнiң бөлiгi ретiнде мынадай негiзгi үстем үрдiстердiң әсерiмен дамып келедi:
жылжымалы байланысты, жерсерiктiк және кабелдi теледидарды, дауыстарды, бейне және пакеттiк технологиялар негiзiндегi деректердi беру бойынша конвергирленген шешiмдердi белсендi түрде дамыту;
дәстүрлi желiлердi дамытудан шешiмдер негiзiнде жаңа буын желiлерiн дамытуға көшу;
телекоммуникациялық және ақпараттық технологиялардың конвергенциясы.
Ағымдағы үрдiстерде ХХI ғасырдың басы даму қарқыны өзiнiң тиiмдi дамуы үшiн тұтастай экономиканың даму қарқынына қатысы бойынша озық болуға тиiс жаhандық телекоммуникациялық инфрақұрылым құруды ықпал ететiн ақпараттық қоғам дәуiрi ретiнде қарастырылады.
Дамыған және дамушы елдерде экономикалық өсiмнiң 1 %-ын қамтамасыз ету үшiн телекоммуникация саласының өсiмiнiң кемiнде 3 %-на қол жеткiзу қажет.
Осы жағдайда дамыған және дамушы елдердiң экономикалық көрсеткiштерiнде телекоммуникация саласының мәнi оның жалпы iшкi өнiмдегi (бұдан әрi - ЖIӨ) үлесiнiң үнемi өсiп отырғанынан байқалады. Өнеркәсiбi дамыған елдерде телекоммуникация қызметтерiнiң көлемi ЖIӨ-нiң 5-8 % дейiн жетедi, ТМД елдерi бойынша осы көрсеткiш өсу қарқынының жоғарлығына қарамастан орта есеппен ЖIӨ-нiң 2,8 %-ын құрайды (Қазақстанда - 2,9 %).
Жоғарыда көрсетiлген статистиканы негiзге ала отырып, Қазақстанға телекоммуникация саласын дамыту үшiн жалпы әлемдiк өсу үрдiсi тән деп қорытынды жасауға болады.
Республикада соңғы бес жылда телекоммуникация саласының серпiндi дамуы байқалады, әрi оның даму қарқыны елдiң ЖIӨ-нiң өсу қарқынынан асып түседi және жыл сайын орта есеппен 25-30 %-ды құрайды.
Сала дамуының сақталып отырған оң серпiнi қоғамның дамуы мен ел қауiпсiздiгiн нығайтуға ықпал етiп қана қоймай, сонымен бiрге тұрақты экономикалық өсудiң аса маңызды көзi де болатындығын атап өту қажет.
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2005-2007 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспарының болжамдарына сәйкес ЖIӨ-нiң орташа жылдық өсiмi 8,1 %-ды, нақты еңбек ақының өсiмi 4,6 % құрайтынын, яғни халықта ұтқыр, Интернет және т.б. сияқты байланыс қызметтерi түрлерiн сатып алу мүмкiндiгi пайда болатындығын ескерсек, алдағы уақытта байланыс қызметтерi өскелең сұранысқа ие болады.
Бұдан басқа таяудағы үш жылда саланың орташа жылдық өсу қарқыны 31 %-ды құрайды, бұл мынадай бiрнеше маңызды факторлармен: жергiлiктi байланысқа тарифтердiң қайта теңгерiмделуiмен, тарифтердiң қалааралық (iшкi аймақтық) телефон байланысына теңестiрiлуiмен және байланыстың осы түрiне трафиктiң өсуiмен және ұялы байланыс қызметтерi, басқа да жоғары кiрiстi қызметтер үлесiнiң ұлғаюымен және телекоммуникация қызметтерiнiң жаңа түрлерiнiң, оның iшiнде отандық жерсерiктiк байланыстың пайда болуымен түсiндiрiледi.

4) ожидаемые технологические тенденции развития рынка услуг телекоммуникаций Республики Казахстан.
Рынок услуг телекоммуникаций Республики Казахстан, как часть общемирового телекоммуникационного комплекса, развивается под влиянием основных доминирующих тенденций:
активное развитие подвижной связи, спутникового и кабельного телевидения, конвергированных решений по передаче голоса, видео и данных на основе пакетных технологий;
переход развития от традиционных сетей к развитию на основе решений сетей нового поколения;
конвергенция телекоммуникационных и информационных технологий.
В текущих тенденциях начало XXI века рассматривается как эра информационного общества, требующего для своего эффективного развития создание глобальной телекоммуникационной инфраструктуры, темпы развития которой должны быть опережающими по отношению к темпам развития экономики в целом.
В развитых и развивающихся странах для того, чтобы обеспечить 1 % экономического роста необходимо достичь роста отрасли телекоммуникации не менее 3-х процентов.
В данной ситуации значение телекоммуникационной отрасли в экономических показателях развитых и развивающихся государств, проявляется в постоянном увеличении ее доли в валовом внутреннем продукте (далее - ВВП). В промышленно развитых странах объем услуг телекоммуникаций доходит до 5 - 8 % от ВВП, в среднем по странам СНГ данный показатель, несмотря на высокие темпы роста, составляет 2,8 % от ВВП (в Казахстане - 2,9 %).
Исходя из вышеуказанной статистики, можно сделать вывод, что для развития отрасли телекоммуникаций в Казахстане присущи общемировые тенденции роста.
За последние пять лет в республике наблюдается динамичное развитие отрасли телекоммуникаций, причем темпы ее развития превышают темпы роста ВВП страны и составляют в среднем от 25 до 30 % ежегодно.
Следует отметить, что сохраняющаяся положительная динамика развития отрасли будет способствовать не только развитию общества и укреплению безопасности страны, но и станет важнейшим источником стабильного экономического роста.
В дальнейшем услуги связи будут пользоваться растущим спросом, учитывая, что согласно прогнозам Среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на 2005-2007 годы среднегодовой рост ВВП составит 8,1 %, а рост реальной заработной платы 4,6 %, т.е. у населения появится возможность приобретать такие виды услуг связи, как мобильная, Интернет и др.
Кроме того, в ближайшие три года среднегодовые темпы роста отрасли составят 31 %, что обусловлено несколькими важными факторами: ребалансированием тарифов на местную связь, выравниванием тарифов на междугородную (внутризоновую) телефонную связь и ростом трафика на этот вид связи и увеличению доли услуг сотовой связи, других высокодоходных услуг и появлением новых видов услуг телекоммуникаций, в том числе отечественной спутниковой связи.

2005 жылы телекоммуникация саласының кiрiсi 216704 млн. теңгенi құрады және өткен жылдың көрсеткiшiнен 27 %-ға асып түстi. Бұл ретте баламалы байланыс операторлары кiрiстерiнiң өсуi байқалады. Егер 2003 жылы "Қазақтелеком" АҚ дәстүрлi операторының үлесiне барлық телекоммуникация кiрiстерiнiң 51 %-ы келсе, 2005 жылы осы оператордың жалпы кiрiстегi үлесi 48 %-ға дейiн төмендедi, қалааралық және халықаралық телефон байланысы қызметтерiн ұсыну бойынша "Қазақтелеком" АҚ бұрынғыдай үстемдiкке ие.
Саланың техникалық дамуы жоспарында ұлттық экономиканы көтерудiң, қоғамның iскерлiк және зияткерлiк белсендiлiгi өсуiнiң, елдiң халықаралық қоғамдастықтағы беделiнiң нығаюының аса маңызды факторы ретiнде ақпараттандыру процестерiн қолдау, осы заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және оны басқа мемлекеттердiң инфрақұрылымдарымен бiрiктiру үшiн цифрлы көлiктiк орта жасау республикадағы негiзгi мiндеттердiң бiрi болып табылады.
2005 жылдың соңында қалалық байланысты цифрландыру деңгейi 77,01 % болғанда, ауылдық байланысты цифрландыру деңгейi 52,64 %-ды құрайды.
Сонымен бiрге, 100 адамға телефон аппараттарының саны бойынша Қазақстан (17,7 телефон аппараты) телефон тығыздығы 100 тұрғынға 60-тан 70-ке дейiнгi телефон аппаратын құрайтын жоғары дамыған - Дания, Норвегия, Швейцария, АҚШ, Германия сияқты елдерден 4 есе артта қалып отыр. ТМД аумағында осы көрсеткiш орта есеппен 21,4-ды құрайды.
Салаға инвестициялар өсуiнiң қалыптасқан қарқыны орта есеппен кiрiстiң 25 % - 52 %-ына дейiн құрайды, бұл саланың инвестициялық тартымдылығының ұлғайғандығы және бизнес-сектор тарапынан телекоммуникациялық қызметтерге сұраныстың өскендiгi туралы куәландырады. Инвестициялардың өсуi жаңа қызметтердi дамыту және оларға сұранысты қанағаттандыру мақсатында байланыс желiлерiн, моральдық және физикалық тұрғыдан тозған телекоммуникация жабдықтарын жаңғырту қажеттiлiгiмен түсiндiрiледi. Сол сияқты Қазақстандағы шетел инвесторларының өсiп отырған қызығушылығына қарамастан, капиталдық салымдар құрылымында компанияның меншiктiк қаржысы инвестицияларды қаржыландырудың негізгі көзі болып қалып отыр. Сонымен бірге Әзербайжанда, Арменияда, Тәжікстанда және Өзбекстанда инвестицияның 50% астамы шетелдік инвестициялар.
Ұйымдастыру-құқықтық шарттарды құра отырып, ТМД-ның көпшілік елдері жүргізіп жатқан және дамыған елдерде жүзеге асырылған республиканың телекоммуникациялық нарығын ырықтандыру шеңберінде нарық құрылымын оңтайландыру жүруде, байланыс қызметтерін тұтынуда үйлесімсіздікті азайту жөніндегі мәселелер шешілуде және нарықтың ішінде де, сондай-ақ оның сегменттерінің арасында да шынайы бәсекелестік байқалады.

Доходы отрасли телекоммуникаций за 2005 год составили 216704 млн. тенге и превысили показатель прошлого года на 27 %. При этом наблюдается рост доходов альтернативных операторов связи. Если в 2003 году на долю традиционного оператора АО "Казахтелеком" приходилось 51 % всех телекоммуникационных доходов, то в 2005 году доля данного оператора в общих доходах снизилась до 48 %, по предоставлению услуг междугородней и международной телефонной связи АО "Казахтелеком" по-прежнему доминирует.
В плане технического развития отрасли, одной из основных задач в республике является создание цифровой транспортной среды для поддержки процессов информатизации, развития современной телекоммуникационной инфраструктуры и ее интеграции с инфраструктурой других государств, как важнейшего фактора подъема национальной экономики, роста деловой и интеллектуальной активности общества, укрепления авторитета страны в международном сообществе.
На конец 2005 года уровень цифровизации сельской связи составляет 52,64 %, тогда как уровень цифровизации городской связи 77,01 %.
Вместе с тем, по количеству телефонных аппаратов на 100 человек (17,7 телефонных аппаратов) Казахстан в 4 раза отстает от уровня высокоразвитых стран Дании, Норвегии, Швейцарии, США, Германии, где уровень телефонной плотности составляет от 60 до 70 телефонных аппаратов на 100 жителей. На территории СНГ данный показатель составляет в среднем 21,4.
Сложившиеся темпы роста инвестиций в отрасль составляют в среднем от 25 % до 52 % от дохода, что свидетельствует об увеличении инвестиционной привлекательности отрасли и росте спроса на телекоммуникационные услуги со стороны бизнес-сектора. Рост инвестиций обусловлен необходимостью модернизации сетей связи, морально и физически устаревшего телекоммуникационного оборудования в целях развития новых услуг и удовлетворения спроса на них. В то же время, несмотря на возрастающий интерес зарубежных инвесторов в Казахстане, в структуре капитальных вложений основным источником финансирования инвестиций остаются собственные средства компаний. Вместе с тем в Азербайджане, Армении, Таджикистане и Узбекистане более 50 % инвестиций это иностранные инвестиции.
В рамках процесса либерализации телекоммуникационного рынка республики, который проводится большинством стран СНГ и осуществлен в развитых странах, с созданием организационно-правовых условий происходит оптимизация структуры рынка, решаются вопросы по снижению диспропорций в потреблении услуг связи и проявляется реальная конкуренция как внутри, так и между сегментами рынка.

Қазiргi уақытта республикада телекоммуникация қызметтерi нарығының мынадай негiзгi сегменттерi қалыптасты: ұялы байланыс, жергiлiктi телефон байланысы, қалааралық және халықаралық байланыс, деректер беру (Интернеттi қоса алғанда). 2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдайы бойынша байланыс кәсiпорындары кiрiстерiнiң көлемiн: сымсыз байланыс (48,7 %), қалааралық, халықаралық телефон байланысы (27,3%), жергiлiктi телефон байланысы (12,9 %) құрады.
Салынған капиталға кiрiстiң жоғары деңгейi тiркелдi. Ұялы және тiркелген байланыс қызметтерiне сұраныс азаймай отыр.
Қазақстандағы байланыс қызметтерi нарығының
және бәсекелестiктiң ағымдағы жай-күйiнiң сипаттамасы
Қызметтер
нарығының
сегменті
Опера-
торлар-
дың
саны
Операторлар-
дың атауы
Қызмет
көрсету
аумағы
Бәсекелес-
тік
сипаты
Ұялы
байланыс
4
"GSM Қазақстан"
ЖШС
"Қазақтелеком"
ААҚ
"Кар-тел"» ЖШС
"Алтел" АҚ
"Мобайл-Телеком-
Сервис" ЖШС
Қазақстан
Республикасы
ҮБН
Жергілікті
телефон
байланысы
135
Жаңа операторлар
және
"Қазақтелеком"»АҚ
Қазақстан
Республика-
сының
жекелеген
өңірі
ҮБН-халыққа
арналған
қызметтер,
ҮБН-ұйымдар-
ға арналған
қызметтер
Қалааралық
және
халықаралық
байланыс
7
"Қазақтелеком" АҚ
"Транстелеком" АҚ
"KazTransCom"»АҚ
"Арна" АҚ
"Нұрсат" АҚ
"Astel" АҚ
"TNS-Plus" АҚ
Қазақстан
Республикасы
ҮБН
Деректер
беру
(Интернетті
қоса
алғанда)
62
«"Қазақтелеком"
АҚ-тың жаңа
операторлары
Қазақстан
Республика-
сының
жекелеген
өңірі
ҮБН-халыққа
арналған
қызметтер,
ҮБН-ұйымдар-
ға арналған
қызметтер
Қазақстандық ұялы байланыс нарығының негiзгi сипаттамалары мынадай: онда 4 байланыс операторы жұмыс iстейдi, бұл ретте радиожиiлiк ресурсы сыйымдылығының жетiспеушiлiгiнен нарыққа кiру кедергiсi өте жоғары. Қазақстанның ұялы байланыс нарығы мынадай ерекшелiктерiмен сипатталады: барлық ұялы байланыс операторларында ұсынылатын қызметтер тiзбесi iс жүзiнде бiрдей, компаниялар - байланыс операторлары көрсетiлетiн қызметтерге арналған тарифтер бөлiгiнде өзара бәсекелеседi. 2004 жылмен салыстырғанда ұялы байланыс абоненттерiнiң саны 2,5 есеге ұлғайды.
Ұялы байланыс абоненттерiнiң саны тiркелген байланыс абоненттерiнiң санынан асты. Тiркелген абоненттердiң саны шамамен 2,5 млн-ды, ұтқыр байланыс абоненттерiнiң саны 5,5 млн-нан астамды құрайды. "GSM Казахстан" ЖШС "Қазақтелеком" ААҚ абоненттердiң барынша көп санын-шамамен 3,3 млн-ды иеленедi, "Кар-Тел" ЖШС абоненттерiнiң саны 2 млн-нан астам адамды құрайды.
Осы стратегиялық маңызды және жылдам өсетiн нарықта шетелдiк компаниялардың үстемдiк етiп отырғандығын атап өту қажет - ұялы байланыс нарығының iрi компанияларында түрiк және ресей капиталдары ұсынылған.
Осы сегмент үшiн серпiндi өсу тән, алайда бәсекелестiк сипатын орташа деп бағалауға болады. Нарықтың жаңа қатысушыларының пайда болуы есебiнен бәсекелестiктiң дамуы негiзiнде осы байланыс түрiне тарифтердiң төмендеуi шартымен ұялы байланыс нарығының өсу әлеуетiн жоғары деп бағалауға болады.

В настоящее время в республике сформировались следующие основные сегменты рынка услуг телекоммуникаций: сотовая связь, местная телефонная связь, междугородняя и международная связь, передача данных (включая Интернет). По состоянию на 1 января 2006 года объемы доходов предприятий связи составили: беспроводная связь (48,7 %), междугородная, международная телефонная связь (27,3 %), местная телефонная связь (12,9 %).
Зафиксирован высокий уровень доходности на вложенный капитал. Спрос на услуги и сотовой, и фиксированной связи не снижается.
Характеристика текущего состояния рынка услуг связи
и конкуренции в Казахстане
Сегмент
рынка
услуг
Коли-
чество
опера-
торов
Наименование операторов Территория
оказания
услуг
Характер
конкуренции
Сотовая
связь
4
ТОО "GSM Казахстан
ОАО "Казахтелеком",
ТОО "Кар-тел",
АО "Алтел",
ТОО "Мобайл-Телеком-Сервис"
Республика
Казахстан
КРД
Местная
телефонная
связь
135
Новые операторы и АО
"Казахтелеком"
определен-
ный регион
Республики
Казахстан
услуги для
населения -
КРД, услуги
для
организаций
- КРД
Междуго-
родная и
междуна-
родная
связь
7
АО "Казахтелеком",
АО "Транстелеком",
АО "KazTransCom",
АО "Арна",
АО "Нурсат",
АО "Astel",
АО "TNS-Plus"
Республика
Казахстан
КРД
Передача
данных
(включая
Интернет)
62
Новые операторы АО
"Казахтелеком"
определен-
ный регион
Республики
Казахстан
услуги для
населения -
КРД, услуги
для
организаций
- КРД
Основные характеристики казахстанского рынка сотовой связи таковы: на нем работают 4 оператора связи, при этом из-за недостаточной емкости радиочастотного ресурса барьер вхождения на рынок очень высокий. Сотовый рынок Казахстана характеризуется следующими особенностями: перечень предоставляемых услуг практически одинаковый у всех операторов сотовой связи, компании - операторы связи конкурируют между собой в части тарифов на оказываемые услуги. По сравнению с 2004 годом количество абонентов сотовой связи увеличилось в 2,5 раза.
Количество абонентов сотовой связи превысило количество абонентов фиксированной связи. Число фиксированных абонентов составляет около 2,5 млн., а количество абонентов мобильной связи более 5,5 млн. Наибольшее количество абонентов имеет ТОО "GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком" - около 3,3 млн., количество абонентов ТОО "Кар-Тел" составляет свыше 2 млн. человек.
Необходимо отметить доминирование иностранных компаний на этом стратегически важном и быстро растущем рынке - в крупнейших компаниях рынка сотовой связи представлены турецкий и российский капиталы.
Для данного сегмента характерен динамичный рост, однако характер конкуренции можно оценить как средний. Потенциал роста рынка сотовой связи можно оценить как высокий, при условии снижения тарифов на данный вид услуги на основе развития конкуренции за счет появления новых участников рынка.

Жергiлiктi телефон байланысын "Қазақтелеком" АҚ-тың дәстүрлi байланыс операторлары және 130-ға жуық байланыс операторлары қамтамасыз етедi. Алайда жергiлiктi байланыс қызметтерi нарығындағы жаңа операторлардың үлесi тұтастай алғанда республика бойынша төмен болып отыр және 9-дан 10% дейiн құрайды. Осы байланыс қызметтерi нарығында "Қазақтелеком" АҚ дәстүрлi операторларының үлесi 90 % құрайды.
Қалалардағы жергiлiктi байланыс нарығында бәсекелестiктi дамытудың әлемдiк тәжiрибесiн ескере отырып, тұтынушыға дейiн жеткiзудiң "соңғы милi" мәселесiн шешу үшiн Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) 2004-2005 жылдары 5,2-5,9 ГГц жиiлiк диапазондарында сымсыз радиожетiмдiлiктiң кеңжолақты жүйелерiн пайдалану жөнiнде пилоттық жоба өткiздi.
Жобаның нәтижелерi бойынша 11 байланыс операторына көрсетiлген жиiлiк диапазонын Астана қаласы бойынша пайдалануға рұқсат берiлдi.
Iшкi тоғыспалы субсидиялауды мемлекеттiк субсидиялаудың ашық тетiгiне ауыстырудың нәтижесiнде қазiргi кезде ауылдық жерлерде жергiлiктi телефон байланысын дамыту жөнiндегi қызмет экономикалық жағынан тиiмдi болып отыр. Бұл ретте субсидиялаудың мемлекеттiк қорын қалыптастыру жөнiндегi жүктеменiң қалааралық және халықаралық байланыс операторларына жүктелетiнiн атап айту қажет.
Республикада ауылдық елдi мекендердiң (бұдан әрi - АЕМ) жалпы саны 7400-ге жуық. 2006 жылғы 1 қаңтарда 50-ден астам халқы бар 650-ге жуық ауылдық елдi мекенге телефон тартылмаған.
Ауылдағы телекоммуникация қызметтерiн негiзiнен 500 мың абоненттерге қызмет көрсететiн "Қазақтелеком" АҚ ұсынады, басқа байланыс операторлары 8 мыңнан астам абоненттердi қамтамасыз етедi. Олардың iшiндегi ең iрiсi "Транстелеком" АҚ - 4 мыңнан астам абонент, "Қазақмыс" АҚ - 1300 абонент, қалғандары - "Арғын" ЖШС, "Мұнайтелеком" ЖШС, "KazTransCom" АҚ және "Арна" АҚ.
2005 жылғы 1 желтоқсанда 7880 мектептiң 6760 мектебi (85,8 %) телефондандырылды, оның iшiнде 6030 ауылдық мектептiң 4986 мектебi телефондандырылды (82,7 %), мектептердiң 82,2 %-ының, оның iшiнде ауылдық мектептердiң 80,1 %-ының Интернет желiсiне қолжетiмдiлiгi бар.
Ауылдарды дәстүрлi тәсiлмен телефондандыру жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 10 шiлдедегi N 1149 Жарлығымен бекiтiлген Ауылдық аумақтарды дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрi - Мемлекеттiк бағдарлама) шеңберiнде айқындалған.
Атап айтқанда, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 20 тамыздағы N 838 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi 2004-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарында республикалық бюджет не "Қазақтелеком" АҚ-ның жай акциялары бойынша дивидендтердi қайта инвестициялау есебiнен 2006 жылы 540,1 млн. теңге бөлу көзделген.

Местная телефонная связь обеспечивается традиционным оператором связи АО "Казахтелеком" и около 130 операторами связи. Однако доля новых операторов на рынке услуг местной связи в целом по республике остается низкой и составляет от 9 до 10 %. Доля традиционного оператора АО "Казахтелеком" на рынке данных услуг связи составляет почти 90 %.
С учетом мирового опыта развития конкуренции на рынке местной связи в городах, для решения вопроса "последней мили" доступа до потребителя Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи (далее - Агентство) в 2004-2005 годах проведен пилотный проект по использованию широкополосных систем беспроводного радиодоступа в диапазонах частот 5,2-5,9 ГГц.
По результатам проекта 11 операторам связи выданы разрешения на использование указанного диапазона частот по городу Астана.
В результате замены внутреннего перекрестного субсидирования прозрачным механизмом государственного субсидирования деятельность по развитию местных телефонных сетей в сельской местности в настоящее время становится экономически эффективной. Следует отметить при этом, что нагрузка по формированию государственного фонда субсидирования ложится на операторов междугородной и международной связи.
Общее количество сельских населенных пунктов (далее - СНП) в республике насчитывается около 7400. На 1 января 2006 года нетелефонизированными являются около 650 сельских населенных пунктов с населением более 50-ти человек.
Услуги телекоммуникаций на селе в основном предоставляет АО "Казахтелеком", которое обслуживает почти 500 тысяч абонентов, другие операторы связи обеспечивают более 8 тысяч абонентов. Самый крупный из них это АО "Транстелеком" - более 4 тысяч абонентов, ТОО "Казахмыс" - 1 300 абонентов, остальные - ТОО "Аргын", ТОО "Мунайтелеком", АО "KazTransCom" и АО "Арна".
На 1 декабря 2005 года, из 7880 школ телефонизировано 6760 школ (85,8 %), в том числе из 6030 сельских школ телефонизировано 4986 школ, (82,7 %), доступ к сети Интернет имеют 82,2 % школ, в том числе 80,1 % сельских школ.
Финансирование мероприятий по телефонизации села традиционным способом определено в рамках Государственной программы развития сельских территорий на 2004-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1149 (далее - Госпрограмма).
В частности, Планом мероприятий на 2004-2006 годы по реализации Госпрограммы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 838, предусмотрено выделение в 2006 году 540,1 млн. тенге за счет республиканского бюджета либо реинвестирования дивидендов по простым акциям АО "Казахтелеком".

"Қазақтелеком" АҚ-ы телефондалмаған АЕМ-дердi телефондандырумен бiр мезгiлде ауылдық байланысты жаңғырту мен дамытуды жүзеге асыратынын атап өту қажет, бұл қолданыстағы аналогтық АТС-тердi цифрлыға ауыстыруды, қосушы желiлердi цифрландыруды, әуе байланысы желiлерiн радио релелi және талшықты-оптикалық байланыс желiлерiне (бұдан әрi - ТОБЖ) айырбастауды көздейдi. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 22 маусымдағы N 690 қаулысымен бекiтiлген "Қазақтелеком" акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарына сәйкес бұл мақсаттарға 2006 жылы - 1300 млн. теңге бөлу жоспарланып отыр.
Бұл ауылдық байланыстың цифрландыру деңгейiн арттыруға мүмкiндiк бередi. Мәселен, егер 2004 жылы аудан орталықтарын цифрландыру деңгейi 66 %-ды құраса, 2005 жылы - 77 %-ды, 2006 жылы - 82 %-ды, 2007 жылы - 88 %-ды және 2008 жылы - 100 %-ды құрайды.
Қазақстанның телекоммуникация саласын ырықтандыру жөнiндегi iс-шаралар шеңберiнде ауылдық байланыстың экономикалық тартымдылығын қамтамасыз ету үшiн ауылдық жерлерде телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсететiн байланыс операторларына шығындарын өтеуге қаражат бөлу жүргiзiледi.
Қазiргi кезде Қазақстанның барлық қалааралық және халықаралық трафигiнiң 90 % жуығын өткiзетiн "Қазақтелеком" АҚ қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерi нарығында бұрынғыдай үстемдiк етуде. Бұл қызмет нарығы сегментiнде "Қазақтелеком" АҚ үлесi бәсекелестiк жағдайында бiртiндеп төмендейтiн болады. Қызметтердiң осы түрiн көрсетуге лицензия алған жаңа байланыс операторларына ("Транстелеком" АҚ, "KazTransCom" АҚ, "Арна" АҚ, "Нұрсат" АҚ, "Аstel" АҚ, "TNS-Plus" АҚ) баға саясаты саласында "Қазақтелеком" АҚ-мен бәсекелесу мүмкiндiгi берiлiп отыр.
Жаңғырту процесi ұлттық телекоммуникация желiсiнiң барлық деңгейлерi мен құрамдас элементтерiн қозғады. Соңғы жылдар iшiнде желiнi толық ауқымда жаңарту мен кеңейтуге негiз болған елеулi өзгерiстер болып өттi.
"Қазақтелеком" АҚ-тың Ұлттық ақпараттық супер магистралының құрылысы (бұдан әрi - ҰАСМ) жалғасуда. ҰАСМ-ның Астана - Өскемен - Талдықорған шығыс тармағын пайдалануға енгiзу жүзеге асырылды. Атырау - Орал, Мақат - Құлсары - Теңiз цифрлы радиорелелi желiлерiн, Ақтөбе қаласында Халықаралық коммутация орталығын пайдалануға тапсыру жүзеге асырылды, Петропавл - Қостанай - Ақтөбе Солтүстiк ТОБЖ құрылысы аяқталды.
Сыйымдылығы 276 станцияны құрайтын DАМА Ұлттық жерсерiктiк желiнiң құрылысы жалғасуда.
"Транстелеком" АҚ "Астана - Алматы" ТОБЖ құрылысын аяқтады және бұдан әрi қарай Алматы - Достық, Алматы - Петропавл бағыты бойынша жаңа магистралды желiлерiнiң құрылысын одан әрi жүргiзудi жоспарлап отыр.
"KazTransCom" АҚ Атырау - Ақтау ТОБЖ-ын салды. Атасу - Алашаңқу желiсiнiң құрылысы жүрiп жатыр.

Необходимо отметить, что одновременно с телефонизацией нетелефонизированных СНП АО "Казахтелеком" осуществляет модернизацию и развитие сельской связи, что предполагает замену существующих аналоговых АТС на цифровые, цифровизацию соединительных линий, замену воздушных линий связи на радиорелейные и волоконно-оптические линии связи (далее - ВОЛС). Согласно Плану развития акционерного общества "Казахтелеком" на 2004-2006 годы, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2004 года N 690, на эти цели планируется выделение в 2006 году - 1300 млн. тенге.
Это позволит повысить уровень цифровизации сельской связи. Так, если в 2004 году уровень цифровизации райцентров составил 66 %, то в 2005 году составляет 77 %, 2006 году - 82 %, 2007 году - 88 % и в 2008 году - 100 %.
Для обеспечения экономической привлекательности сельской связи, в рамках мероприятий по либерализации телекоммуникационной отрасли Казахстана, проводится выделение средств на компенсацию убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций в сельской местности.
В настоящее время на рынке услуг междугородной и международной связи по прежнему доминирует АО "Казахтелеком", которое пропускает около 90 % всего междугородного и международного трафика Казахстана. В условиях конкуренции доля АО "Казахтелеком" в этом сегменте рынка услуг будет постепенно снижаться. Новым операторам связи (АО "Транстелеком", АО "KazTransCom", АО "Арна", АО "Нурсат", АО "Astel", АО "TNS-Plus"), получившим лицензию на оказание данного вида услуг, предоставлена возможность конкурировать с АО "Казахтелеком" в области ценовой политики.
Процесс модернизации затронул все уровни и составные элементы национальной сети телекоммуникаций. За последние годы произошли существенные изменения, заложившие основу полномасштабного обновления и расширения сети:
Продолжается строительство Национальной информационной супермагистрали (далее - НИСМ) АО "Казахтелеком". Осуществлен ввод в эксплуатацию восточной ветки НИСМ Астана - Усть-Каменогорск - Талдыкорган. Осуществлена сдача в эксплуатацию цифровых радиорелейных линий Атырау - Уральск, Макат - Кульсары - Тенгиз, Международного центра коммутации в г. Актобе, завершено строительство Северной ВОЛС Петропавловск - Костанай - Актобе.
Продолжается строительство Национальной спутниковой сети DAMA, емкость которой составляет 276 станций.
АО "Транстелеком" завершил строительство ВОЛС "Астана - Алматы" и планирует дальнейшее строительство новых магистральных линий по направлению Алматы - Достык, Алматы - Петропавловск.
АО "KazTransCom" построил ВОЛС Атырау - Актау. Ведется строительство линии Атасу - Алашанькоу.

Қазіргi кезде деректер беру (Интернеттi қоса алғанда) жөнiндегi нарық сегментiнде 379 лицензия берiлдi. 2005 жылы қызметтердiң осы түрi бойынша өткен жылдың осындай кезеңiмен салыстырғанда ең жоғары өсу қарқыны тiркелдi - 85 %. Деректер беру қызметтерiне тән жоғары өсу қарқыны нарықтың осы сегментiн телекоммуникациялық нарықтың барынша жылдам дамитын сегментi ретiнде сипаттайды.
2004 жылы тарифтiк саясатта өзгерiстер болды. Мәселен, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 тамыздағы N 884 қаулысымен бекiтiлген Телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерiне арналған тарифтердi қайта теңдестiру жоспарына сәйкес 2004 жылғы 1 қазаннан бастап қалалық жердегi жеке тұлғалар үшiн абоненттiк төлем 20 пайызға жоғарылады. Тарифтердi қайта теңгерiмдеуге байланысты тiркелген телефон үшiн жергiлiктi қалалық телекоммуникация желiсiне қосылған әлеуметтiк қорғалатын азаматтарға тұрғын үй жәрдемақысы құрамында өтемақы төлеу жүргiзiлуде. Тарифтердi қайта теңгерiмдеу шеңберiнде халықаралық байланыс қызметтерiне тарифтердi төмендету жөнінде қосымша iс-шаралар жүргiзiлдi, мәселен, 2004 жылғы 1 қазаннан бастап халықаралық шығыс қосылыстарына тарифтер орта есеппен 20 %-ға және 2005 жылғы 1 сәуiрден бастап тиiсiнше 13,1 %-ға төмендедi. Халықаралық қосылыстарға тарифтердi одан әрi төмендету жергiлiктi телефон байланысы қызметтерiне тарифтердi қайта теңгерiмдеу жүргiзiлгеннен және экономикалық негiзделген шығындардың өтелуiн және тарифтер рентабельдiлiктiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ететiн деңгейде белгiленгеннен кейiн қаралатын болады.
2005 жылғы 30 қаңтардан бастап енгiзiлген қалааралық сөйлесулердiң 10 секундтық қадаммен секундтық тарифтеу тетiгi тұтынушылардың барлық топтары үшiн телекоммуникациялық қызметтер құнының төмендеуiне (орта есеппен қалааралық байланыс қызметтерi көлемiнiң 15-17%-ына) ықпал еттi.
"Электрондық үкiмет" құру жөнiндегi бағдарлама шеңберiндегi iс-шараларды iске асыру және халықтың нақты кiрiстерiнiң өсу үрдiсi компьютерлiк жабдықты кеңiнен пайдалануға мүмкiндiк бередi, бұл өз кезегiнде әртүрлi технологиялар пайдаланыла отырып ұсынылатын Интернет қызметiнiң қалған түрлерiне тарифтердiң төмендеуiне әкелуi мүмкiн. Бұл ретте қазақстандық "контенттiң" баяу дамуы байқалады, соның салдарынан Интернеттi пайдаланушылардың негiзгi бөлiгi ресейлiк сайттарға шығады.
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты елге 2012 жылға қарай әлемнiң бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елiнiң қатарына кiру үшiн база құруға мүмкiндiк беретiн Қазақстанның бәсекелi экономикасының одан әрi қалыптасуының негiзгi шарттарының бiрi ретiндегi Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын одан әрi дамытуға бағытталған шарттар мен тетiктердi жетiлдiру болып табылады.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мынадай бiрiншi кезектегi мiндеттердi орындау қажет.

На сегменте рынка по передаче данных (включая Интернет) в настоящее время выдано 379 лицензий. В 2005 году по данному виду услуг зафиксирован самый высокий темп роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года - 85 %. Высокие темпы роста, присущие для услуг передачи данных, характеризуют этот сегмент рынка, как наиболее быстро развивающийся сегмент телекоммуникационного рынка.
В 2004 году произошли изменения в тарифной политике. Так в соответствии с Планом ребалансирования тарифов и тарифов на универсальные услуги телекоммуникаций, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2004 году N 884, с 1 октября 2004 года абонентская плата для физических лиц в городской местности повышена на 20 %. В связи с ребалансированием тарифов проводится выплата компенсаций социально уязвимым гражданам за фиксированный телефон, подключенный к местной городской сети телекоммуникаций, в составе жилищных пособий. Дополнительно в рамках ребалансирования тарифов были проведены мероприятия по снижению тарифов на услуги международной связи, так с 1 октября 2004 года снижены тарифы на исходящие международные соединения в среднем на 20 % и, с 1 апреля 2005 года на 13,1 % соответственно. Дальнейшее снижение тарифов на международные соединения будет рассматриваться после проведения ребалансирования тарифов на услуги местной телефонной связи и установления тарифов на уровне, обеспечивающем возмещение экономически обоснованных затрат и необходимый уровень рентабельности.
Введенный с 30 января 2005 г. механизм посекундной тарификации с 10-ти секундным шагом междугородных разговоров способствовал снижению стоимости телекоммуникационных услуг для всех групп потребителей (в среднем на 15 - 17 % от объема услуг междугородной связи).
Реализация мероприятий в рамках программы по созданию "электронного Правительства" и имеющиеся тенденции роста реальных доходов населения позволят шире использовать компьютерное оборудование, что в свою очередь может привести к снижению тарифов на остальные виды услуг Интернета, предоставляемых с использованием различных технологий. При  этом отмечается слабое развитие казахстанского "контента", вследствие чего основная часть пользователей Интернет выходит на российские сайты.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является совершенствование условий и механизмов, направленных на дальнейшее развитие отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан, как одного из основных условий дальнейшего формирования конкурентной экономики Казахстана, позволяющих стране создать базу для вхождения в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира к 2012 году.
Для достижения указанной цели необходимо выполнение следующих первоочередных задач.

1. Мына салаларда телекоммуникация саласын мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру:
телекоммуникация саласын одан әрi дамыту жөнiндегi зерттеулер;
байланыс операторларын қосу;
тiркелген және ұялы байланысты дамыту;
Интернеттi дамыту;
халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн көрсету.
2. Саланы инновациялық-технологиялық дамыту және оның техникалық базасын қамтамасыз ету:
саланы инновациялық дамыту;
нөмiрлеудiң телекоммуникациялық ресурсын бөлу;
радиожиiлiк спектрiн бөлудi жетiлдiру;
ұлттық жерсерiктiк байланысты дамыту;
стандарттаудың және сертификаттаудың салалық жүйесiн жетiлдiру;
телекоммуникация саласында кадрларды даярлау мен қайта даярлау жүйесiн ұйымдастыру;
телекоммуникация желiлерiнде жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзудi қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiктерi
5.1. Телекоммуникация саласын мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру
5.1.1. Телекоммуникация саласын одан әрi дамыту жөнiндегi
зерттеулер
Телекоммуникация саласын одан әрi дамыту мен мемлекеттiк реттеудi қамтамасыз ету мақсатында нормативтiк құқықтық база жүйесiн жетiлдiру жөнiнде бiрқатар iс-шаралар жүзеге асырылатын болады.
Телекоммуникация қызметтерiне арналған тарифтер деңгейiн әлемдiк орташа деңгейге дейiн келтiру үшiн тарифтеу, телекоммуникация қызметтерiнiң әр алуан түрлерiн ұсынатын байланыс операторларының желiлерi арасында трафикті қосу және өткiзу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлер жетiлдiрiлетiн болады.
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi төрағасының 2004 жылғы 12 шiлдедегi N 145-ө бұйрығымен бекiтiлген, қалааралық және халықаралық байланыс операторларының (АМТС - АМТС, АМТС - МЦК, МЦК - МЦК) өзара қосылуларын қамтамасыз етуге бағытталған Телекоммуникация желiлерiн Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосу және ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсi бойынша трафиктi өткiзудi реттеу ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу қажет.
Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерiне бағаны төмендету үшiн жергiлiктi деңгейде қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiлерi арқылы трафиктi өткiзгенi үшiн тарифтердi есептеуге арналған әдiстеме әзiрлеу қажет.
Ырықтандыру жағдайында телекоммуникация саласын мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру проблемалары мен жолдарын зерттеу жүргiзiлетiн болады, оның барысында жүргiзiлген реформалардың тиiмдiлiгi зерделенiп, оларды түзету бойынша ұсынымдар берiлетiн болады.
Республиканың тиiмдi геосаяси жағдайын, сондай-ақ Еуропамен, Ресеймен, Қытаймен және Оңтүстiк-Шығыс Азияның басқа да елдерiмен арадағы ақпарат ағындарымен алмасу саласындағы жаhандық үрдiстердi ескере отырып, операторлардың желiлерi бойынша транзиттiк трафиктi өсiруге бағытталған тұтас стратегияны әзiрлеу қажет.

1. Совершенствование государственного регулирования отрасли телекоммуникаций в области:
исследования по дальнейшему развитию отрасли телекоммуникаций;
присоединения операторов связи;
развития фиксированной и сотовой связи;
развития Интернет;
предоставления универсальных услуг телекоммуникаций для населения.
2. Инновационно-технологическое развитие и обеспечение технической базы отрасли:
инновационное развитие отрасли;
распределение телекоммуникационного ресурса нумерации;
совершенствование распределения радиочастотного спектра;
развитие национальной спутниковой связи;
совершенствование отраслевой системы стандартизации и сертификации;
организация системы подготовки и переподготовки кадров в отрасли телекоммуникаций;
обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий на сетях телекоммуникаций.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
5.1. Совершенствование государственного регулирования отрасли телекоммуникаций
5.1.1. Исследования по дальнейшему развитию отрасли телекоммуникаций
В целях обеспечения дальнейшего развития и государственного регулирования отрасли телекоммуникаций будет осуществляться ряд мероприятий по совершенствованию системы нормативной правовой базы.
Для приведения уровня тарифов на услуги телекоммуникаций до среднемирового уровня, будут совершенствоваться нормативные правовые акты по вопросам тарификации, присоединения и пропуска трафика между сетями операторов связи, предоставляющих разные виды услуг телекоммуникаций.
Необходимо внести изменения и дополнения в Правила присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан, утвержденные приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 12 июля 2004 года N 145-п, направленные на обеспечение присоединения операторов междугородной и международной связи между собой (АМТС - АМТС, АМТС - МЦК, МЦК - МЦК).
Для снижения цен на услуги междугородной и международной связи необходимо разработать методику для расчета тарифов за пропуск трафика через сети телекоммуникаций общего пользования операторов междугородной и (или) международной связи на местном уровне.
Будут проведены исследования проблем и путей совершенствования государственного регулирования отрасли телекоммуникаций в условиях либерализации, в ходе которых будет изучена эффективность проводимых реформ и даны рекомендации по ее корректировке.
Необходимо выработать целостную стратегию, направленную на рост транзитного трафика по сетям операторов с учетом выгодного геополитического положения Республики, а также глобальных тенденций в сфере обмена информационными потоками между Европой, Россией, Китаем и другими странами Юго-Восточной Азии.

5.1.2. Байланыс операторларын қосу
Байланыс операторларын қосуды қамтамасыз ету үшiн қосудың стандартты нүктелерi айқындалатын және жарияланатын болады.
Телекоммуникация желiлерiн Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосу және ортақ пайдаланымдағы телекоммуникация желiсi бойынша трафиктi өткiзудi реттеу ережесiнiң қалааралық және халықаралық байланыс операторларына қатысты бөлiгiне толықтырулар әзiрленетiн және бекiтiлетiн болады.
Пайдаланушылардың ұялы байланыс қызметтерiне шығындарын азайту және ұялы байланыс операторларының "Қазақтелеком" АҚ коммутациялық алаңын айналып өтiп өзара қосылуын қамтамасыз ету мақсатында телекоммуникация желiлерiн үстемдiк етушi байланыс операторының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосуға арналған үлгi шарттың құрылымы бекiтiлетiн болады.
5.1.3. Тiркелген және ұялы байланысты дамыту
Қазақстанның әлемнiң бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елiнiң қатарына кiруi туралы мiндеттi iске асыру мақсатында телекоммуникация саласында осы елдерге тән басты көрсеткiштерге қол жеткiзу жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Дауысты және деректердi бiр мезгiлде беру үшiн Қазақстан Республикасының телекоммуникация желiлерiн дамытуға арналған жер үстiндегi инфрақұрылымы жоқ негiзгi облыс орталықтарында жаңа технологиялар негiзiнде сымсыз қолжетiмдiлiк желiлерiн салу көзделiп отыр.
Тарифтердi қайта теңгерiмдеу жөнiндегi iс-шаралар жалғасатын болады. Келешекте телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiне арналған тарифтер телекоммуникация қызметтерiнiң түрлерi бойынша шығындарды бөлек есепке алу қағидаты негiзге алына отырып есептелiнетiн болады. Бұл ретте мемлекеттiк реттеу халық үшiн жергiлiктi байланыс қызметтерiнiң тарифтерiн арттыруға ғана емес, сондай-ақ абоненттердiң әртүрлi санаттары үшiн қалааралық тарифтердi төмендетуге және байланыс операторларының тоғыспалы субсидиялаудың алдын алу жөнiндегi экономикалық әлеуетiн құруға да бағытталатын болады. Осы кезеңдегi тарифтiк саясаттың тағы бiр ерекшелiгi - тарифтердi бiрдейлендiру, тарифтер мөлшерiнiң қашықтыққа тәуелдiлiгiн азайту, олардың деңгейiн телекоммуникация қызметтерi нарығының конъюнктурасын негiзге ала отырып белгiлеу және пайдаланушылардың барлық топтары үшiн тең жағдай жасау.
Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерiне арналған тарифтердi төмендету үшiн жағдай жасалатын болады.
Қалааралық және халықаралық байланыс нарығында бәсекелестiктi дамыту мақсатында IР-телефондама операторларын жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiне қосуды қамтамасыз ету қажет.
Қалааралық және халықаралық байланыс операторларын қолдау жөнiндегi iс-шаралар отандық компанияларға қаржыландыру көздерiне қолжетiмдiлiк алу және сыртқы байланыс нарықтарына шығуға мүмкiндiк бередi.
Қазiргi кезде ұтқыр байланыс нарығында "Қазақтелеком" ААҚ "GSM Казахстан" ЖШС және "Кар-тел" ЖШС сияқты GSM стандартының екi операторы жұмыс iстейдi.

5.1.2. Присоединение операторов связи
Для обеспечения присоединения операторов связи будут определены и опубликованы стандартные точки присоединения.
Будут разработаны и утверждены дополнения в Правила присоединений сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования и регулирования пропуска трафика по сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан в части, касающейся операторов междугородной и международной связи.
С целью снижения затрат пользователей на услуги сотовой связи и обеспечения присоединения операторов сотовой связи между собой, минуя коммутационное поле АО "Казахтелеком", будет утверждена структура типового договора на присоединение сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования доминирующего оператора связи.
5.1.3. Развитие фиксированной и сотовой связи
В целях реализации задачи о вхождении Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира, будут предприняты меры по достижению ключевых показателей в области телекоммуникаций, характерных для данных стран.
Для передачи голоса и данных одновременно предусматривается построение сетей беспроводного доступа на основе новых технологий в основных областных центрах Республики Казахстан, в которых отсутствует наземная инфраструктура для развития сетей телекоммуникаций.
Будут продолжены мероприятия по ребалансированию тарифов. В будущем тарифы на универсальные услуги телекоммуникаций будут рассчитываться исходя из принципа раздельного учета затрат по видам услуг телекоммуникаций. При этом государственное урегулирование будет направлено не только на повышение тарифов местных услуг связи для населения, но и на снижение междугородных тарифов для различных категорий абонентов, и созданию экономического потенциала операторов связи по предотвращению перекрестного субсидирования. Другое отличие тарифной политики на данном этапе - унифицирование тарифов, уменьшение зависимости размера тарифов от расстояния, установление их уровня исходя из конъюнктуры рынка услуг телекоммуникаций и создания равных условий для всех групп пользователей.
Будут созданы условия для снижения тарифов на услуги междугородной и международной связи.
В целях развития конкуренции на рынке междугородной и международной связи необходимо обеспечить подключение к сети телекоммуникаций общего пользования операторов IP-телефонии.
Мероприятия по поддержке операторов междугородной и международной связи позволят отечественным компаниям получить доступ к источникам финансирования и выйти на внешние рынки связи.
В настоящее время на рынке мобильной связи работают два оператора стандарта GSM, такие как ТОО "GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком" и ТОО "Кар-тел".

Ұтқыр байланыс нарығы жедел қарқынмен дамуда, абоненттерiнiң саны 5,5 млн. астам абоненттердi құрайды, бiрақ бәсекелестiктiң аздығынан және ұялы байланыс операторларын тiкелей қосудың болмауынан жоғары тарифтер әлi де сақталуда. Бұл үшiн 2006 жылғы бiрiншi тоқсанда "Қазақтелеком" АҚ-тың коммутациялық алаңын айналып өтiп, ұялы байланыс операторларына тiкелей қосуды қамтамасыз ету қажет.
Ұялы байланыстың ену деңгейiн арттыру мақсатында ұялы байланыс қызметтерiне есептiк ставкаларды теңестiру және төмендету арқылы тарифтердi азайту қамтамасыз етiлетiн болады.
5.1.4. Интернеттi дамыту
Болжанып отырған кезеңде Интернет желiсiне жаппай, кеңжолақты қол жетiмдiлiктi дамыту, Интернеттiң қазақстандық контентiн дамыту жоспарлануда.
Metro Ethernet технологиясының базасында ("Қазақтелеком" АҚ) деректер беру желiсiн дамыту халық үшiн кеңжолақты қолжетiмдiлiк қызметтерiне тарифтердi кемiнде 30 %-ға төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Тарифтiк реттеу қағидаттары мен тетiктерiн, оның iшiнде Интернет желiсiне және ұялы байланыс қызметтерiне қол жетiмдiлiктi жетiлдiру бойынша оларды төмендету мақсатында жұмыстар жалғастырылатын болады.
Бiрқатар маңызды мемлекеттiк және әлеуметтiк мiндеттердi ("электрондық үкiметтi" қалыптастыру, мектептердi интернеттендiру) iске асыру қажеттiгiн ескере отырып, сондай-ақ нарықтың дамуына жаңа серпiлiс беру мақсатында халық үшiн де, бiлiм беру жүйесiнің ұйымдары үшiн де Интернет желiсiнiң (бұдан әрi - Желi) кейбiр қызметтерiне тарифтердi төмендету бойынша жұмыстар жүргiзiлетiн болады. Интернетке тарифтердiң жоғары болуының елеулi маңызды себептерiнiң бiрi Интернеттiң әлемдiк ресурстары үшiн қазақстандық провайдерлердiң шығыстарының жоғарылығына байланысты. Ресей пайдаланушылары 80 % жағдайда провайдерге өте арзанға түсетiн Желiнiң iшкi ресейлiк ресурстарын пайдаланады. Қазақстандық пайдаланушылар 90 % астам жағдайда Желiнiң қазақстаннан тыс сыртқы ресурстарын пайдаланады. Сөйтiп Қазақстанда Интернет құнының жоғарылығы проблемасы Интернеттiң iшкi ақпараттық құрауышын (контент) дамыту қажеттiлiгiне теңеседi.
Қатардағы пайдаланушылар үшiн оның тартымдылығын арттыру мақсатында Қазақстандық контенттi толықтыру мәселесi ең бастылардың бiрi болып табылады және мемлекет тарапынан ерекше назар аударуды талап етедi.
Қазақстандық сарапшылардың пiкiрi бойынша бiздiң елiмiзде Интернеттiң дамуын тежейтiн объективтi себептер бар. Бұл қазақстандық ақпараттық контентаның дамымауы және халықты компьютерлендiрудiң нашарлығы.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 20 қазандағы N 1077 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының почта-жинақтау жүйесiн дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған бағдарламасына және Үкiметтiң 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 1286 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында "электронды үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес "Қазпочта" АҚ өзiнiң телекоммуникациялық жүйесiн дамыту жөнiнде iс-шаралар жоспарлады.
Осы iс-шаралар телекоммуникациялық инфрақұрылымды дәйектi дамытуды және "Қазпочта" АҚ ауылдық бөлiмшелерiнiң базасында Интернеттiң әлемдiк желiсiне ұжымдық қолжетiмдiлiк пункттерiн ашуды қамтиды.
Бағдарламаны табысты iске асыру Интернет - коммерция (Е-commerce), электрондық әмиян (Е-cash) сияқты жаңа қызметтердi енгiзу мен дамытуға, сондай-ақ микропроцессорлық карточкалардың көмегiмен ақпараттық ресурстар мен қызметтердiң әр алуан түрлерiне (медициналық сақтандыру карточкасы; электрондық жеке куәлiк; көлiктiк карта; бонустық карталар және т.б.) қол жеткiзуге ықпал ететiн болады.

Рынок мобильной связи продолжает развиваться ускоренными темпами, численность абонентов составляет более 5,5 млн. абонентов, но все еще удерживаются высокие тарифы, из-за малой конкуренции и отсутствия прямого присоединения операторов сотовой связи. Для этого в первом квартале 2006 года необходимо обеспечить прямое присоединение, операторам сотовой связи, минуя коммутационное поле АО "Казахтелеком".
В целях повышения уровня проникновения сотовой связи будет обеспечено снижение тарифов на услуги сотовой связи посредством выравнивания и снижения расчетных ставок.
5.1.4. Развитие Интернета
В прогнозируемом периоде предполагается развитие массового, широкополосного доступа к сети Интернет, развитие казахстанского контента Интернета.
Развитие сети передачи данных на базе технологии Metro Ethernet (АО "Казахтелеком") позволит снизить тарифы на услуги широкополосного доступа для населения не менее чем на 30 %.
Будет продолжаться работа по совершенствованию принципов и механизмов тарифного регулирования, в т.ч. на услуги доступа к сети Интернет и услуги сотовой связи, с целью их снижения.
С учетом необходимости реализации ряда важных государственных и социальных задач (формирования "электронного правительства", интернетизации школ), а также в целях придания нового импульса развитию рынка будет проведена работа по снижению тарифов на некоторые услуги сети Интернет (далее - Сеть), как для населения, так и для организации системы образования. Одна из наиболее значимых причин высоких тарифов на Интернет связана с высокими расходами казахстанских провайдеров за мировые ресурсы Интернет. Российские пользователи в 80 % случаев пользуются внутренними российскими ресурсами Сети, которые обходятся провайдеру очень дешево. Казахстанские пользователи в более чем 90 % случаев пользуются внешними, внеказахстанскими ресурсами Сети. Таким образом, проблема высокой стоимости Интернета в Казахстане почти приравнивается к необходимости развития внутренней информационной составляющей (контента) Интернета.
Вопрос наполняемости казахстанского контента в целях повышения его привлекательности для рядовых пользователей является одним из ключевых и требует особого внимания со стороны государства.
По мнению казахстанских экспертов, существуют объективные причины, сдерживающие развитие Интернета в нашей стране. Это неразвитость казахстанского информационного контента и слабая компьютеризация населения.
Согласно Программы развития почтово-сберегательной системы Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2004 года N 1077, и Плана мероприятий по реализации Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденного постановлением Правительства от 8 декабря 2004 года N 1286, АО "Казпочта" запланированы мероприятия по развитию собственной телекоммуникационной системы.
Данные мероприятия включают последовательное развитие телекоммуникационной инфраструктуры и открытие пунктов коллективного доступа к всемирной сети Интернет на базе сельских отделений АО "Казпочта".
Успешная реализация Программы будет способствовать внедрению и развитию таких новых услуг как Интернет-коммерция (E-commerce), электронный кошелек (E-cash), а также доступа с помощью микропроцессорных карточек к различным видам информационных ресурсов и услуг (карточка медицинского страхования; электронные удостоверения личности; транспортная карта; бонусные карты и др.).

2005-2010 жылдар кезеңiнде мынадай жаңа жоғары технологиялы сервистермен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесiн едәуiр ұлғайту жоспарланып отыр:
жерсерiктiк телефондама;
ұтқыр телефондама;
Интернетке қолжетiмдiлiк;
ұтқыр Интернет.
5.1.5. Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiн ұсыну
Осы заманғы телекоммуникация нарығындағы қатаң бәсекелестiк және дәстүрлi телефон байланысы көлемiнiң төмендеуi жағдайында жаңа буындағы әртүрлi қызметтер ұсыну басымдық болып табылады. Жылдам және ең аз шығындармен жаңа, барынша жетiлдiрiлген сервистердi енгiзу мүмкiндiгi, сондай-ақ клиенттердiң әртүрлi топтары үшiн сараланған қызметтер пакеттерiн қалыптастыру - байланыс нарығында берiк ұстанымды құрудың кiлтi.
2007 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының аумағында телефондандырылмаған АЕМ-да 450 МГц жиiлiк диапазонында радиожиiлiк спектрiн пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнiң тiзбесiнде көзделген байланыс қызметтерiнiң көлемiнен аз емес көлемдегi телекоммуникация қызметтерiн ұсыну жоспарлануда.
Телефондандырудың осы тәсiлi кезiнде 50 адамнан астам тұрғыны бар АЕМ-де тұратын халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерiнiң барлық спектрiн алу және құрылатын "электрондық үкiмет" қызметтерi мүмкiндiктерiн пайдалану мүмкiндiгi берiлетiн болады.
5.2. Телекоммуникация саласын инновациялық-технологиялық
және техникалық қамтамасыз ету
5.2.1. Телекоммуникация саласын инновациялық дамыту
2005 жылғы 18 ақпандағы Президенттiң Қазақстан халқына Жолдауында Мемлекет басшысы экономиканы әртараптандыруды, оның шикiзаттық бағытынан арылуды қамтамасыз ету мiндетiн қойды. Телекоммуникация қызметтерiнiң ЖIӨ-нiң жалпы көлемiндегi үлесiн арттыру үшiн салаға инвестициялардың өсуiн және жаңа технологияларды уақтылы енгiзудi қамтамасыз ету қажет.
Телекоммуникация саласы жоғары технологиялық салалардың бiрi болып табылады, соның салдарынан саланың дамуы негiзiнен байланыс операторларына пайдаланушыларға жоғары сападағы қызметтердiң барлық жаңа түрлерiн ұсыну, телекоммуникация желiлерiн ұстауға жұмсалатын шығындарды азайту мүмкiндiгiн беретiн жаңа технологиялардың пайда болуы мен оларды енгiзу есебiнен жүзеге асырылады.
Осылайша, Қазақстан Республикасында телекоммуникацияны одан әрi дамыту үшiн телекоммуникация саласын инновациялық-технологиялық дамытудың 2007-2012 жылдарға арналған тұжырымдамасы әзiрленетiн болады, ол ең жаңа ақпараттық технологияларды енгiзу және пайдалану есебiнен әр тарапты экономиканы қалыптастыруға, жаңа технологияларды дамытуға бағытталады.

В период 2005-2010 годы планируется значительно расширить перечень оказываемых услуг новыми высоко технологичными сервисами:
спутниковая телефония;
мобильная телефония;
доступ в Интернет;
мобильный Интернет.
5.1.5. Предоставление универсальных услуг телекоммуникаций для населения
В условиях жесткой конкуренции на современном рынке телекоммуникаций и снижения объема традиционной телефонной связи, приоритетом является предоставление разнообразных услуг нового поколения. Возможность быстро и с минимальными затратами внедрять новые, более совершенные сервисы, а также формировать дифференцированные пакеты услуг для различных групп клиентов - ключ к созданию прочной позиции на рынке связи.
Планируется с 1 января 2007 года предоставлять услуги телекоммуникаций с использованием радиочастотного спектра в диапазоне частот 450 МГц в нетелефонизированных СНП на территории Республики Казахстан в объеме, не менее объема услуг связи, предусмотренных в перечне универсальных услуг телекоммуникаций, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При данном способе телефонизации населению, проживающему в СНП с населением более 50-ти человек, будет предоставлена возможность получать весь спектр универсальных услуг телекоммуникаций и использовать возможности услуг создаваемого "электронного правительства".
5.2. Инновационно-технологическое и техническое обеспечение отрасли телекоммуникаций
5.2.1. Инновационное развитие отрасли телекоммуникаций
В Послании Президента народу Казахстана от 18 февраля 2005 года Глава государства поставил задачу обеспечения диверсификации экономики, отхода от ее сырьевой направленности. Для повышения доли от услуг телекоммуникаций в общем объеме ВВП, необходимо обеспечить рост инвестиций в отрасль и своевременное внедрение новых технологий.
Отрасль телекоммуникаций является одной из высокотехнологических отраслей, вследствие чего, в основном, развитие отрасли осуществляется за счет появления и внедрения новых технологий, которые позволяют операторам связи предлагать пользователям все новые виды услуг высокого качества, снижать затраты на содержание сетей телекоммуникаций.
Таким образом, для дальнейшего развития телекоммуникаций в Республике Казахстан будет разработана концепция инновационно-технического развития отрасли телекоммуникаций на 2007-2012 годы, которая будет направлена на формирование диверсифицированной экономики, на развитие новых технологий за счет внедрения и использования новейших информационных технологий.

2004 жылдың деректерi бойынша Қазақстанда телекоммуникация саласына инвестициялар елдiң бiр тұрғынына шаққанда 9,03 АҚШ долларын құрайды. Салыстыру үшiн, осы инвестициялар Ресейде бiр тұрғынға шаққанда 21,41, Украинада - 16,53, Ұлыбританияда - 227,3, АҚШ-та - 104 АҚШ долларын құрайды.
Байланыс операторларының меншiктi және қарызға алған қаржылары инвестицияның негiзгi көзi болып табылады. Сонымен бiрге, телекоммуникация саласы кiрiстерiнiң елдiң ЖIӨ-дегi аздаған үлесiн (саланың ел ЖIӨ-дегi үлесi 2,9 %-ға тең) ескерсек, қолда бар инвестициялар перспективада телекоммуникация саласының тұрақты озық дамуын қамтамасыз ете алмайды.
2006-2008 жылдары республика байланыс операторларының инвестициялық саясаты байланыс құралдарын әлемдiк жетекшi өндiрушiлердiң жаңа технологиялары базасында осы заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруға және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпараттық ағындар транзитiн ұлғайтуға бағытталатын болады.
Телекоммуникация желiсiн жаңғырту мен дамытудың мынадай басым бағыттарын iске асыру көзделедi:
ҰАСМ салуды жалғастыру;
жергiлiктi телекоммуникация желiсiн жаңғырту және дамыту;
деректер беру желiсiн дамыту;
ұялы байланысты дамыту;
жаңа буындағы желiнi дамыту.
Саланың инновациялық технологиялық қайта құрылуларының негiзiн құрайтын iрi, жүйе құрушы жобалардың бiрi ҰАСМ салу болып табылады. Осы жобаның тұжырымдамасы DWDM және SDH жабдығын пайдалана отырып, аналогтық магистралды желiлердi жердегi талшықты-оптикалық жоғары жылдамдықтағы цифрлы магистралды желiлерге толығымен ауыстыру қажеттiлiгiне негiзделген. Нәтижесiнде республиканың барлық өңiрлерiнiң бүкiл әлемдiк телекоммуникация желiсiне кемiнде үш бағытта шыға алатын үш iрi сақина нысанында оңтайлы қосылуы болады. ҰАСМ салу магистралды желiнi пайдаланудың арзандауын, қосылулар сапасының артуын туғызады, сондай-ақ жоғары сапалы цифрлы байланыс арналарын, көлiктiк ортаны ұсыну негiзiнде республикада телекоммуникация нарығының дамуын қамтамасыз етедi және технологиялық жағынан озуға және елдiң ұзақ мерзiмдi бәсекелiк артықшылығын қамтамасыз етуге арналған техникалық база құруға ықпал ететiн болады.
2007 жылы әлемдiк телекоммуникация нарығында ұлттық бәсекелестiк қабiлетiн қамтамасыз ету жөнiндегi алғы шарттарды жасайтын ҰАСМ құрылысын толық аяқтау жоспарланып отыр. Цифрлы магистралды құру барлық деңгейдегi телекоммуникацияны дамытуға да, олар арқылы ТОБЖ өтетiн өңiрлердiң ақпараттандыру және iскерлiк белсендiлiгiнiң артуына да ықпал етедi, Ресей желiсiне екiншi қуатты тәуелсiз шлюз ұйымдастырылатын болады.

По данным 2004 года инвестиции в отрасль телекоммуникаций в Казахстане составляют 9,03 доллара США на одного жителя страны. Для сравнения, в России данные инвестиции составляют 21,41 долларов США на одного жителя, Украине - 16,53, Великобритании - 227,3, США - 104.
Основным источником инвестиций являются собственные и заемные средства операторов связи. Вместе с тем, учитывая небольшую долю доходов отрасли телекоммуникаций в ВВП страны (доля отрасли в ВВП страны равна 2,9 %), имеющиеся инвестиции не могут обеспечить в перспективе устойчивого опережающего развития отрасли телекоммуникаций.
В 2006-2008 годах инвестиционная политика операторов связи республики будет направлена на формирование современной телекоммуникационной инфраструктуры на базе новейших технологий ведущих мировых производителей средств связи и увеличение транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан.
Предполагается реализация следующих приоритетных направлений модернизации и развития сети телекоммуникаций:
продолжение строительства НИСМ;
модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
развитие сети передачи данных;
развитие сотовой связи;
развитие сети нового поколения.
Одним из крупнейших, системообразующих проектов, составляющих основу инновационных технологических преобразований отрасли, является строительство НИСМ. Концепция данного проекта базируется на необходимости полной замены аналоговой магистральной сети на наземные волоконно-оптические высокоскоростные цифровые магистральные сети с использованием оборудования DWDM и SDH. В результате произойдет оптимальное соединение всех регионов республики в форме трех крупных колец, имеющих не менее трех выходов во всемирную телекоммуникационную сеть. Строительство НИСМ вызовет удешевление эксплуатации магистральной сети, повышение качества соединений, а также обеспечит развитие рынка телекоммуникаций в республике на основе предоставления высококачественных цифровых каналов связи, транспортной среды и будет способствовать технологическому опережению и созданию технической базы для обеспечения долгосрочных конкурентных преимуществ страны.
Полное завершение строительства НИСМ планируется завершить в 2007 году, что создаст предпосылки по обеспечению национальной конкурентоспособности на мировом телекоммуникационном рынке. Создание цифровой магистрали будет способствовать как развитию телекоммуникаций на всех уровнях, так и повышению информатизации и деловой активности регионов, через которые проходит ВОЛС, будет организован второй мощный независимый шлюз на сеть России.

Халықты "электрондық үкiмет" қызметтерiмен қамтамасыз ету, халықтың барлық жiгiнiң ақпараттың электрондық құралдарына қол жеткiзу құқықтарын қамтамасыз ету мақсатында желiлердi 100 %-дық цифрландыруға ұмтылу қажет. Ол үшiн байланыс операторларының мүмкiндiгiн ескере отырып, жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiн цифрландырудың және ақпараттық қоғамның негiздерiн қалыптастыру қажеттiлiгiн қамтамсыз етудiң 2007-2012 жылдарға арналған тұжырымдамасын әзiрлеу қажет.
Телекоммуникация желiсi дамуының жай-күйiне талдау жүргiзу, келешекте ақпараттық қоғамға өту қажеттiлiгiн ескере отырып, цифрландыруды дамытудың талап етiлетiн деңгейiн айқындау және цифрландыру деңгейiнiң шығыстарын оңтайлы тұрғыда анықтау осы жобаны iске асырудың мақсаты болып табылады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының облыс орталықтарының, облыстық бағыныстағы iрi қалаларының және барлық аудан орталықтарының жергiлiктi желiлерiн цифрландыру жолымен жаңғырту және дамыту жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады. Қалалық телекоммуникация желiлерiн жаңғырту нәтижесiнде, 2008 жылға қарай қалалық телекоммуникация желiлерi бойынша цифрландыру деңгейi 85 %-ға жетедi, табиғи тозған және моральдық жағынан ескiрген коммутациял жабдығын айырбастау жүзеге асырылады, сондай-ақ халыққа телекоммуникация қызметтерiнiң сапасын жақсартуға және оларды кеңейтуге әкелетiн телекоммуникацияның жаңа қызметтерiн ұсыну басталатын болады.
Жаңа телекоммуникациялық технологияларды енгiзу жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады, бұл ретте Интернеттi деректер берудi пайдаланушылар үшiн сервистi жақсартатын кеңжолақты байланысты дамытуға елеулi түрде назар аударылатын болады.
Қазақстан Республикасының телекоммуникациялық секторын дамытуға ұсынылатын өнiмдердi ұдайы жаңарту мен әртараптандыру, әр түрлi технологияларды конвергенциялау едәуiр дәрежеде ықпал етедi.
Бүгiнде телекоммуникациялық сала үшiн жабдық шығару жөнiндегi өз кәсiпорнының болуының басым маңызы бар. Әлемдегi Қазақстанда жоғары қосылған құнды өнiмдер өндiру жөнiндегi ақпараттық технологияларды жетекшi әзiрлеушiлердiң бірі ақпараттық технология саласында озық жоғары технологияларды енгiзген және бiрқатар бiрлескен жобаларды iске асырған "НК "Казахстан инжиниринг" ААҚ мен "Technologies Engineering Ltd" компаниясымен бiрлескен кәсiпорын құру бойынша пәрмендi шаралар қабылдау қажет.
Орта мерзiмдi перспективада телекоммуникация саласын жаңғырту мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 18 тамыздағы N 1166 Жарлығымен құрылған "Ақпараттық технологиялар паркi" Арнайы экономикалық аймағының (бұдан әрi - "АТП" АЭА) аумағында озық телекоммуникациялық технологиялар өндiрiсiнiң инвестициялық жобаларын iске асыру үшiн ақпараттық технологиялар саласындағы отандық және шетелдiк көшбасшы компанияларды тартуды жандандыру қажет.
Қазiргi кезде "АТП" АЭА басқару жyйесi құрылған, Парктi дамытудың басым бағыттары айқындалған, инфрақұрылымы жасалуда, технопарктiң 1-кезектегi құрылысы аяқталуда.

В целях обеспечения доступа населения к услугам "электронного Правительства", обеспечения прав всех слоев населения на доступ к электронным средствам информации необходимо стремиться к 100 % цифровизации сетей. Для этого необходимо разработать концепцию цифровизации сетей телекоммуникаций общего пользования с учетом возможностей операторов связи и обеспечения потребности формирования основ информационного общества на 2007-2012 годы.
Целью реализации данного проекта является проведение анализа состояния развития сетей телекоммуникаций, определение требуемого уровня развития цифровизации с учетом необходимости перехода в будущем к информационному обществу и определение оптимального с точки зрения затрат уровня цифровизации.
Кроме того, будет продолжена работа по модернизации и развитию местной сети телекоммуникаций путем цифровизации местных сетей областных центров, крупных городов областного подчинения и всех районных центров Республики Казахстан. Предполагается, что в результате модернизации городских сетей телекоммуникаций к 2008 году уровень цифровизации по городским телефонным сетям достигнет 85 %, будет осуществлена замена физически изношенного и морально устаревшего коммутационного оборудования, а также будет начато предоставление населению новых услуг телекоммуникаций, что приведет к улучшению качества предоставляемых услуг телекоммуникаций и их расширению.
Будут продолжены работы по внедрению новых телекоммуникационных технологий, при этом значительное внимание будет уделено развитию широкополосной связи, которая улучшит сервис для пользователей Интернета и передачи данных.
Развитию телекоммуникационного сектора Республики Казахстан в значительной степени способствует постоянное обновление и диверсификация предлагаемых продуктов, конвергенция различных технологий.
Приоритетное значение на сегодня имеет создание собственного предприятия по производству оборудования для телекоммуникационной отрасли. Необходимо принять действенные меры по созданию совместного предприятия ОАО "НК "Казахстан инжиниринг" и компании "Technologies Engineering Ltd" - одного из ведущих в мире разработчиков информационных технологий, по производству в Казахстане продукции с высокой добавленной стоимостью, внедряющего передовые высокие технологии и реализовывающего ряд совместных проектов в сфере информационных технологий.
В среднесрочной перспективе в целях модернизации телекоммуникационной отрасли следует наращивать привлечение отечественных и зарубежных лидирующих компаний в области информационных технологий для реализации инвестиционных проектов производства передовых телекоммуникационных технологий на территории Специальной экономической зоны "Парк информационных технологий" (далее - СЭЗ "ПИТ"), созданной Указом Президента Республики Казахстан от 18 августа 2003 года N 1166.
В настоящее время создана система управления СЭЗ "ПИТ", определены приоритетные направления развития Парка, создается инфраструктура, завершается строительство объектов 1-ой очереди технопарка.

5.2.2. Нөмiрлеудiң телекоммуникациялық ресурсын бөлу
3аңға сәйкес нөмiрлеу ресурстарын таратудың және нөмiрлердi бөлудiң тәртiбiн, сондай-ақ телефон қызметтерiн көрсетуге арналған Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiнде телефон байланысының нөмiрлерiн пайдалану ерекшелiктерiн байланыс саласындағы уәкiлеттi орган айқындайды.
Заң қолданысқа енгiзiлгеннен кейiн "Қазақтелеком" АҚ нөмiрлеу ресурсын бөлу және оны пайдалануды реттеу жөнiндегi өкiлеттiгiнен айырылды.
Нөмiрлеу ресурсы Қазақстан Республикасының ұлттық ресурсының бөлiгi ретiнде иелiктен шығарылмайтын болып табылады (сатылмайды, жалға берiлмейдi, байланыс саласында қызметтi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектiсiнiң қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы нәтижесiнде құқықтық мирасқорға берiлмейдi). Байланыс операторлары өздерiне бөлiнген нөмiрлеу ресурсын өзiнiң клиент-абоненттерi арасында ғана бөледi.
Тұтастай алғанда, республика бойынша байланыс операторларына нөмiрлеу ресурсын беруде кедергiлер жоқ.
Алайда Алматы қаласындағы нөмiрлеу ресурсының шектелуi республиканың осы iрi телекоммуникациялық торабында бәсекелестiктiң дамуын тежеушi фактор болып табылады. Жергiлiктi байланыс нарығында бәсекелестiктi дамыту қажеттiлiгiне байланысты нөмiрлеу сыйымдылығын ұлғайту жөнiнде бiрқатар iс-шараларды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
"Алматы қаласының телекоммуникация желiсiн жаңа нөмiрлеу жоспарына ауыстыру туралы" Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi төрағасының 2005 жылғы 31 мамырдағы N 159-ө бұйрығына сәйкес Алматы қаласында жетi мәндi нөмiрлеуге көшу жүзеге асырылатын болады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желiсiн нөмiрлеудiң жаңа жоспарына ауыстыру жоспарланып отыр. Қазақстан мен Ресейдiң нөмiрлеудiң жетi елдiк аймағына бiрлесiп кiретiндiгiне байланысты, бұл процесс Ресей Федерациясының Ақпараттық технологиялар және байланыс министрлiгiмен келiсiлген мерзiмде жүзеге асырылатын болады.
5.2.3. Радиожиiлiк спектрiн бөлудi жетiлдiру
Қазақстанда перспективада жылжымалы байланыстың үшiншi және одан кейiнгi буындары стандарттарын таңдау және енгiзу жөнiндегi жұмыс басталады, олар беру жылдамдығы 8 кбит/с бастап 2 Мбит/с дейiнгi шектерде жататын бiрнеше әр түрлi қызметтердi бiр арнада ұйымдастыруға мүмкiндiк бередi. Бұдан басқа, сөздi және деректердi нақ сол терминалға берудi талап ететiн нақты мультимедиялы ақпаратты беру қамтамасыз ете отырып, пакеттер коммутациясы қызметтерiнен сигналдар нақ сол арнада берiлуi мүмкiн. Қазiрдiң өзiнде Қазақстанда 3-буынға өтпелi стандарттарды (2,5 стандарттар деп аталатын) енгiзу мүмкiндiгi қарастырылып жатқанына қарамастан, жиiлiктердiң қажеттi диапазондарын бөлу проблемалары өте баяу шешiлуде.
Тiркелген байланыс желiлерiнде сымсыз жүйелердi пайдалану мәселесi бос радиожиiлiктердiң болмауына байланысты өткiр күйiнде қалып отыр. Бұл ауылдық байланыстың дамуын және ауылдық елдi мекендерде соңғы мильдi (желi жабдығынан абоненттiк қондырғыға дейiнгi қол жеткiзу желiсi) ұйымдастыруға жұмсалатын шығындарды арзандату процесiн тежейдi.
Азаматтық және үкiметтiк мақсаттағы радиоқызметтердiң арасында бiрлескен жиiлiк жолағының ара жiгiн айқын ажыратушылықтың болмауы әскери басқарманың орталық атқарушы органдарымен азаматтық радиожиiлiктердi келiсудi жүргiзудi талап етедi.
Әлеуеттi министрлiктер мен ведомстволардың радиоэлектронды құралдарының (бұдан әрi - РЭҚ) сол жиiлiк ауқымын жаңа байланыс технологияларының да пайдалануына байланысты жаңа технологияларды енгiзу тежелуде. Азаматтық пайдалануға жиiлiк ресурсын босату үшiн конверсия тетiгi қажет.
Бағдарламада көтерiлiп отырған проблемаларды шешуге бағытталған бiрқатар iс-шараларды орындау көзделедi.

5.2.2. Распределение телекоммуникационного ресурса нумерации
В соответствии с Законом порядок распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также особенности использования номеров телефонной связи на сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан, предназначенных для оказания телефонных услуг, определяются уполномоченным органом в области связи.
После введения в действие Закона АО "Казахтелеком" лишено полномочий по распределению и регулированию использования ресурса нумерации.
Ресурс нумерации, как часть национального ресурса Республики Казахстан, является не отчуждаемым (не может продаваться, сдаваться в аренду, передаваться правопреемнику в результате реорганизации или ликвидации хозяйствующего субъекта, осуществляющего деятельность в области связи). Операторы связи распределяют выделенный им ресурс нумерации только среди своих клиентов-абонентов.
В целом по республике отсутствуют препятствия в выдаче операторам связи ресурсов нумерации.
Однако ограниченность ресурса нумерации в г. Алматы является сдерживающим фактором развития конкуренции в данном крупном телекоммуникационном узле республики. В связи с необходимостью развития конкуренции на рынке местной связи, планируется осуществить ряд мероприятий по увеличению нумерационной емкости.
В соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 31 мая 2005 года N 159-п "О переводе сети телекоммуникаций г. Алматы на новый план нумерации" будет осуществлен перевод на семизначную нумерацию в г. Алматы.
Кроме этого планируется переход сетей телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан на новый план нумерации. В связи с тем, что Казахстан и Россия совместно входят в седьмую страновую зону нумерации, данный процесс будет осуществляться в сроки, согласованные с Министерством информационных технологий и связи Российской Федерации.
5.2.3. Совершенствование распределения радиочастотного спектра
В перспективе в Казахстане начнется работа по выбору и внедрению стандартов третьего и последующих поколений подвижной связи, которые позволяют в одном канале организовать несколько различных служб, скорость передачи которых лежит в пределах от 8 кбит/с до 2 Мбит/с. Кроме того, в одном и том же канале могут передаваться сигналы от служб коммутации пакетов, обеспечивая передачу действительно мультимедийной информации, требующей передачи речи и данных на один и тот же терминал. Несмотря на то, что уже сейчас рассматривается возможность внедрения в Казахстане переходных к 3-му поколению стандартов (так называемых стандартов 2,5), проблемы выделения необходимых диапазонов частот решаются очень медленно.
Остро стоит вопрос использования беспроводных систем на фиксированных сетях связи из-за отсутствия свободных радиочастот. Это сдерживает развитие сельской связи и процесс удешевления затрат на организацию последней мили (линия доступа от оборудования сети до абонентской установки) в сельских населенных пунктах.
Отсутствие четкого разграничения совместных полос частот между радиослужбами гражданского и правительственного назначения требует проведения согласований гражданских радиочастот с центральными исполнительными органами военного управления.
Внедрение новых технологий сдерживается в связи с тем, что новые технологии связи используют те же диапазоны частот, что и радиоэлектронные средства (далее - РЭС) силовых министерств и ведомств. Для высвобождения частотного ресурса в гражданское пользование необходим механизм конверсии.
Программой предусматривается выполнение ряда мероприятий, направленных на решение поднятых проблем.

5.2.4. Ұлттық жерсерiктiк байланысты дамыту
2006 жылы "Ғарыштық байланыс және радиоэлектрондық құралдарды электромагниттiк үйлестiру республикалық орталығы" АҚ тұлғасында Қазақстанға халықаралық жерсерiктiк байланыс операторларының аренасына кiруге мүмкiндiк беретiн қазақстандық "KAZSAT" байланыс және хабар тарату жерсерiгiн ұшыру жоспарланып отыр.
Қазақстандық жерсерiктiк желiлер өз жерсерiгiнiң пайда болуымен сөзсiз "KAZSAT" жерсерiгi арқылы жұмыс iстейтiн болады. Қазiргi жерсерiктiк байланыс операторларының "KAZSAT"-қа көшуi ақпараттық қауiпсiздiкке, қаражатты үнемдеуге, Қазақстан Республикасының барлық салалары үшiн жерсерiктiк байланыс қызметтерiнiң серпiндi дамуына ықпал ететiн болады. Қазақстандық байланыс операторлары үшiн ұлттық геостационарлық жерсерiктiк байланыс және хабар тарату сыйымдылығын жалдау, мысалы, Intelsat сияқты басқа жерсерiктердегi сыйымдылықты жалдаудан едәуiр арзан болады деп болжануда. Бұдан басқа, ТМД елдерiнiң операторларына да жерсерiктiк байланыс арналарын жалға беру жоспарланып отыр.
5.2.5. Стандарттаудың және сертификаттаудың салалық
жүйесiн жетiлдiру
Ағымдағы сәтте салада стандарттау және сертификаттау саласындағы жұмыс iс жүзiнде жүргiзiлiп отырған жоқ. Техникалық сәйкестiгiне сертификаттаудан өтпеген жабдықты пайдалануға тыйым нормативпен бекiтiлмеген. Осындай техникалық құралдарды немесе тек қауiпсiздiк параметрлерi бойынша сертификатталған құралдарды пайдалану салада төменгi сападағы жабдықты пайдалануына әкеп соқтырады.
Халықаралық тәжiрибенi жан-жақты зерделеуге негiзделген стандарттау мен сертификаттаудың салалық жүйесiн құруға бағытталған жұмысты жандандыру қажет: осы салада бар стандарттар бойынша ақпарат жинауды және талдауды жүргiзу, басым бағыттарды айқындау, жаңа стандарттарды әзiрлеу кезiнде мүмкiндiгiнше халықаралық деңгейден өңiрлiкке өту.
Қазақстан үшiн стандарттау мен сертификаттау жүйесiн жетiлдiру ДСҰ-на кiру жолы бойынша iлгерiлеуге ықпал ететiн болады. Халықаралық қағидаттарды пайдалану шет мемлекеттердiң қазақстандық сынақ зертханаларын, зертханаларда алынған сынақ нәтижелерiн, қазақстандық сәйкестiк сертификаттары мен белгiлерiн мойындауы проблемасына оң әсерiн тигiзедi.
5.2.6. Телекоммуникация саласында кадрлар даярлау мен
қайта даярлау жүйесiн ұйымдастыру
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасында телекоммуникация саласы елдiң орташа даму қарқынынан асатын, жылына 28 % - 34 %-ға жуық жедел қарқынмен дамуда. Салада жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң саны тұрақты түрде өсiп отыр. Телекоммуникациялық технологиялардың қарқынды дамуы, жаңа техникалық және бағдарламалық өнiмдердiң пайда болуы қызметкерлерден бiлiктiлiгi мен өз бетiнше бiлiм алуын ұдайы көтерудi талап етедi.
Жоғары технологиялық өндiрiстi дамыту мен экономиканың шикiзаттық бағытынан арылу қажеттiлiгiн ескерсек, Қазақстан Республикасында телекоммуникация саласын дамытуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн ақпараттандыру және телекоммуникация саласында кадрлар даярлаудың бiрыңғай жүйесiн құру проблемасы өткiр қойылады.

5.2.4. Развитие национальной спутниковой связи
В 2006 году планируется запустить казахстанский спутник связи и вещания "KAZSAT", который позволит Казахстану, в лице АО "Республиканский центр космической связи и электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств", войти на арену международных операторов спутниковой связи.
С появлением собственного спутника казахстанские спутниковые сети, несомненно, будут работать посредством спутника "KAZSAT". Переход существующих операторов спутниковой связи на "KAZSAT" будет способствовать информационной безопасности, экономии средств, динамичному развитию услуг спутниковой связи для всех отраслей Республики Казахстан. Предполагается, что аренда емкости национального геостационарного спутника связи и вещания для казахстанских операторов связи будет значительно дешевле, чем аренда емкости на других спутниках, например, таких как Intelsat. Кроме того, планируется предоставлять в аренду каналы спутниковой связи и операторам стран СНГ.
5.2.5. Совершенствование отраслевой системы стандартизации и сертификации
На текущий момент в отрасли практически не проводится работа в области стандартизации и сертификации. Нормативно не закреплен запрет на использование оборудования, не прошедшего сертификацию на техническое соответствие. Использование таких технических средств или средств, сертифицированных только по параметрам безопасности, приводит к использованию в отрасли оборудования низкого качества.
Необходимо активизировать работу, направленную на создание отраслевой системы стандартизации и сертификации, основанной на всестороннем изучении международного опыта: провести сбор и анализ информации по имеющимся в данной области стандартам, определить приоритетные направления, по возможности при выработке новых стандартов идти от международного уровня к региональному.
Для Казахстана совершенствование системы стандартизации и сертификации будет способствовать продвижению по пути вступления в ВТО. Использование международных принципов положительно скажется на проблеме признания зарубежными государствами казахстанских испытательных лабораторий, результатов испытаний, полученных в лабораториях, казахстанских сертификатов и знаков соответствия.
5.2.6. Организация системы подготовки и переподготовки кадров в отрасли телекоммуникаций
В настоящее время отрасль телекоммуникаций в Республике Казахстан развивается ускоренными темпами, около 28-34 % в год, превышающими средние темпы развития страны. Постоянно растет число работников, занятых в отрасли. Бурное развитие телекоммуникационных технологий, появление новых технических и программных продуктов требует от работников постоянного повышения квалификации и самообразования.
С учетом необходимости развития высокотехнологичных производств и отхода от сырьевой направленности экономики остро встает проблема создания единой системы подготовки кадров в области информатизации и телекоммуникаций, которая позволит обеспечить развитие отрасли телекоммуникаций в Республике Казахстан.

Осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласының озық дамуын ғылыми және бiлiммен қамтамасыз ету жүйесiн қалыптастырудың 2007-2012 жылдарға арналған тұжырымдамасын әзiрлеу қажет.
Осы тұжырымдама Қазақстанның ақпараттық технологиялар саласындағы жоғары бiлiктi кадрларға қажеттiлiгiн айқындауға, ғылыми-техникалық прогресс пен жаңа технологияларды енгiзудi ескере отырып, мамандар даярлаудың критерийлерiн әзiрлеуге және елдiң телекоммуникациялық саласын озық дамытуды ғылыми және бiлiммен қамтамасыз ету жүйесiн құру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеуге бағытталуы тиiс.
5.2.7. Телекоммуникация желiлерiнде жедел-iздестiру
iс-шараларын жүргiзудi қамтамасыз ету
Абоненттердiң соңғы терминалдарының сәйкестендiру деректерi туралы қызметтiк ақпаратты телекоммуникация желiсi бойынша беру тетiгi жеткiлiктi реттелмеген. Әртүрлi байланыс операторлары желiлерiнiң қиылысуларындағы керi нөмiрлердi трансляциялауда көптеген проблемалар бар. Барлық түрдегi байланыстың транзиттiк желiлерiнде абоненттер терминалдарының қызметтiк сәйкестендiру деректерiн трансляциялау мен есепке алу жөнiндегi техникалық шешiмдердi iске асыру және осы талаптарды байланыс операторларының желiлерiн қосу кезiнде мiндеттi шарт ретiнде ұсыну қажет.
Телекоммуникациялық жабдықты жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзудi қамтамасыз ететiн құралдармен жарақтандыруды осы салада қолданылатын стандарттарға және өзге де нормативтiк құжаттарға сәйкес кеңейту қажет.
Қылмыстық және қоғамға қарсы қызметтiң жолын кесуге арналған жағдайларды жетiлдiру мақсатында абоненттердiң жеке деректерiн тiркеу мен сәйкестендiрудi ұйымдық және техникалық қамтамасыз ету мәселелерiн регламенттейтiн нормативтiк кесiмдер әзiрленетiн болады.
Нормативтiк талаптардың негiзiнде алдын ала төлеу карточкаларын және қоғамдық байланыс пункттерiнiң қызметтерiн пайдаланатын абоненттердi байланыс операторларының есепке алуы жөнiндегi ұйымдастыру шараларын қолданысқа енгiзу қажет. Пайдаланушылардың соңғы терминалдарының деректерiн сәйкестендiрудi техникалық қамтамасыз ету мақсатында тиесiлiгiне қарамастан барлық түрдегi байланыстың транзиттiк желiлер бойынша керi нөмiрлер туралы қызметтiк ақпаратты трансляциялау бойынша нормативтiк талаптарды қолданысқа енгiзу қажет.
Пакеттiк деректер беру желiлерiнде жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзудi техникалық қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды қолданысқа енгiзу жоспарланып отыр.
Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi бөлiмшелердi одан әрi кеңейту iске асырылатын болады.
6. Қажеттi ресурстар және қаржыландыру көздерi
Бағдарламаның iс-шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiлетiн болады.

В этих целях необходимо разработать концепцию формирования системы научного и образовательного обеспечения опережающего развития телекоммуникационной отрасли Республики Казахстан на 2007-2012 годы.
Данная концепция должна быть направлена на определение потребности Казахстана в высококвалифицированных кадрах в сфере информационных технологий, выработке критериев подготовки специалистов с учетом научно-технического прогресса и внедрения новых технологий и выработке рекомендаций по созданию системы научного и образовательного обеспечения опережающего развития телекоммуникационной отрасли страны.
5.2.7. Обеспечение проведения оперативно-розыскных мероприятий на сетях телекоммуникаций
Недостаточно урегулирован механизм передачи по сетям телекоммуникаций служебной информации об идентификационных данных оконечных терминалов абонентов. Наибольшие проблемы с трансляцией обратных номеров на стыках сетей разных операторов связи. Необходимо реализовать технические решения по трансляции и учету служебных идентифицирующих данных терминалов абонентов на транзитных сетях связи всех видов и предъявить данные требования, как обязательное условие при присоединении сетей операторов связи.
Необходимо расширить оснащение телекоммуникационного оборудования средствами обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий в соответствии с действующими в данной области стандартами и иными нормативными документами.
В целях совершенствования условий для пресечения преступной и антиобщественной деятельности будут разработаны нормативные акты, регламентирующие вопросы организационного и технического обеспечения регистрации и идентификации личных данных абонентов.
Следует на основе нормативных требований ввести в действие организационные меры по учету операторами связи абонентов, пользующихся карточками предоплаты и услугами общественных пунктов связи. В целях технического обеспечения идентификации данных оконечных терминалов пользователей необходимо ввести в действие нормативные требования по трансляции служебной информации об обратных номерах по транзитным сетям связи всех видов, независимо от принадлежности.
Планируется ввести в действие требования по техническому обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий на сетях пакетной передачи данных.
Будет реализовано дальнейшее расширение подразделений по защите государственных секретов.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование мероприятий Программы будет производиться за счет средств республиканского бюджета.

Бағдарламаны орындау үшiн 2006-2008 жылдары шамамен 222,3 млн. теңгеге баламалы сомадағы қаражатты игеру талап етiледi. Талап етiлетiн қаражат республикалық бюджеттiң кiрiс бөлiгiне байланысты әр жыл бойынша жеке қаралуға тиiс.
Республикалық бюджет қаражатынан Бағдарламаны iске асыруға қажеттi қаржыландыру көлемi 2006 жылы - 25,3 млн. теңге, 2007 жылы - 153 млн. теңге, 2008 жылы - 44 млн. теңге. 2007-2008 жылдарға арналған мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын iс-шаралар бойынша шығыстар көлемi тиiстi қаржы жылына белгiленетiн (нақтыланатын) болады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Телекоммуникация қызметтерi нарығының оңтайлы құрылымы, тиiмдi және дамыған телекоммуникациялық инфрақұрылым ақпараттық қоғамның технологиялық негiзi сияқты.
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде Қазақстанда мыналар болады:
мемлекеттiк реттеу жүйесiн жетiлдiру, халыққа арналған байланыс қызметтерiне қол жетiмдiлiк, мемлекеттiк ақпараттық қауiпсiздiк, телекоммуникация саласында ұлттық бәсекеге қабiлеттiлiк үшiн терiс салдарларсыз телекоммуникацияның толық бәсекелестiк нарығына көшу;
телекоммуникация салаларының үздiксiз жұмыс iстеуiнiң қамтамасыз етiлуi;
телекоммуникацияның базалық қызметiне халықтың қол жетiмдiлiгiнiң кеңеюi;
телекоммуникацияның ұсынылатын қызметтерi спектрiнiң кеңеюi;
Орталық Азия өңiрiнiң телекоммуникация саласында Қазақстан Республикасының көшбасшылық ұстанымының қамтамасыз етiлуi. Қазақстан Оңтүстiк Шығыс Азия - Еуропа және Орталық Азия - Ресей бағыттарында елеулi ақпараттық ағындарды қамтамасыз ету жөнiнде халықаралық транзит торабы болады;
телекоммуникациялар саласында мемлекеттiк реттеудiң тиiмдiлiгiн арттыруды қамтамасыз ететiн телекоммуникация саласындағы нормативтiк құқықтық базаның құрылуы;
телекоммуникациялық инфрақұрылымға қысқа мерзiмдi де, ұзақ мерзiмдi де кезеңге инвестициялау үшiн тартымды жағдайдың жасалуы;
телекоммуникациялар нарығында бәсекелестiк ортаның қалыптасуы, жергiлiктi желiлерге қол жетiмдiлiктi және байланыс қызметтерiнiң жаңа түрлерi нарығын дамытуға арналған мүмкiндiктер өседі;
саланың жұмыс тиiмдiлiгiнiң артуы және байланыс қызметтерiн тұтынудың құрылымдық үйлесiмсiздiгiнiң азаюы;
саланың серпiндi дамуы жағдайында телекоммуникация саласындағы кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесiнiң құрылуы.
2008 жылдың аяғына қарай Бағдарламаны iске асыру мынадай мақсатты көрсеткiштерге қол жеткiзуге бағытталатын болады:
тiркелген телефон желiлерiнiң тығыздығы - елдiң 100 тұрғынына 23;
ұялы байланыс абоненттерiнiң тығыздығы - елдiң 100 тұрғынына 50;

Для исполнения Программы в 2006-2008 годах требуется освоить средства в сумме, эквивалентной ориентировочно 222,3 млн. тенге. Требуемые средства должны рассматриваться индивидуально по каждому году в зависимости от доходной части республиканского бюджета.
Объем необходимого финансирования на реализацию Программы из средств республиканского бюджета в 2006 году - 25,3 млн. тенге, в 2007 году - 153 млн. тенге, 2008 году - 44 млн. тенге. Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств государственного бюджета на 2007-2008 годы, будут определяться (уточняться) на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Оптимальная структура рынка услуг телекоммуникаций, эффективная и развитая телекоммуникационная инфраструктура, как технологическая основа информационного общества.
В результате реализации Программы в Казахстане будет:
усовершенствована система государственного регулирования, переход к полностью конкурентному рынку телекоммуникаций без негативных последствий для доступности услуг связи для населения, государственной информационной безопасности, национальной конкурентоспособности в сфере телекоммуникаций;
обеспечено бесперебойное функционирование отрасли телекоммуникаций;
расширен доступ населения к базовым услугам телекоммуникаций;
расширен спектр предоставляемых услуг телекоммуникаций;
обеспечены лидирующие позиции Республики Казахстан в отрасли телекоммуникаций Центрально-азиатского региона. Казахстан станет международным транзитным узлом по обеспечению значительных информационных потоков на направлениях Юго-Восточная Азия - Европа и Центральная Азия - Россия;
создана нормативная правовая база в области телекоммуникаций, обеспечивающая повышение эффективности государственного регулирования в сфере телекоммуникаций;
созданы привлекательные условия для инвестирования в телекоммуникационную инфраструктуру, как в краткосрочном, так и в долгосрочном периоде;
сформирована конкурентная среда на рынке телекоммуникаций, возрастут возможности для развития местных сетей доступа и рынка новых видов услуг связи;
повышена эффективность работы отрасли и снижены структурные диспропорции потребления услуг связи;
создана система подготовки и переподготовки кадров в сфере телекоммуникаций в условиях динамичного развития отрасли.
Реализация Программы будет направлена на достижение к концу 2008 году следующих целевых индикаторов:
плотность фиксированных телефонных линий - 23 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 50 на 100 жителей страны;

Интернеттi пайдаланушылар тығыздығы - елдiң 100 тұрғынына 10;
жергiлiктi телекоммуникация желiлерiн цифрландыру деңгейi - 80 %;
байланыс операторлары кiрiстерiнiң көлемi - жалпы iшкi өнiмнiң 4-5 %-ы;
бiр тұрғынға телекоммуникация қызметiнен түсетiн кiрiстер 150-200 АҚШ доллары;
бiр тұрғынға телекоммуникация саласына инвестициялар 70-100 АҚШ доллары.
Бағдарламаны iске асыру кезiнде 2012 жылға қарай әлемнiң бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елiне тән мынадай басты көрсеткiштерге қол жеткiзу үшiн жағдай жасалатын болады:
100 тұрғынға 40 телефон желiсi (2005 жылы - 17),
100 тұрғынға 90 ұялы байланысты пайдаланушы (2005 жылы - 36),
100 тұрғынға 40 Интернеттi пайдаланушы (2004 жылы - 1,34).
8. Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын
дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2007.10.29 N 1003 , 2008.10.04 N 917 Қаулыларымен.
Р/с
N
Іс-шаралар Аяқтау
нысаны
Орын-
дауға
(іске
асыру-
ға)
жауап-
тылар
Орындау
(іске
асыру)
мерзімі
Болжа-
нып
отырған
шығыс-
тар
млн.
теңге
Қаржы-
ландыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Телекоммуникация саласын мемлекеттік реттеуді жетілдіру
1.1. Телекоммуникация саласын одан әрі дамыту жөніндегі
зерттеулер
1.1.1
ДСҰ жағдайында
телекоммуника-
ция саласының
жұмыс істеу
бойынша, оның
ішінде инвес-
тициялық тар-
тымдылығын
көтеру бойынша
ұсыныстар
дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,ӨҰҚК
2007
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.1.2
Реттелетін
қызметтер түр-
лері бойынша
шығындарды
бөлек есепке
алуды ұйымдас-
тыру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
ИСМ
жыл
сайын
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.1.3
Ырықтандыру
жағдайында
телекоммуника-
ция саласын
мемлекеттік
реттеуді же-
тілдіру проб-
лемалары мен
жолдарын
зерттеу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ
2007
жылғы
20
шілде
2006
жыл - 4
РБ
қаража-
ты
1.1.4
Телекоммуника-
ция саласын
ырықтандыру
бойынша бұдан
әрі жүргізіле-
тін іс-шаралар
туралы ұсыныс-
тар дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
байланыс
опера-
торлары
2007
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.1.5
Мемлекеттік
органдардың
телекоммуника-
ция қызметте-
ріне арналған
шығыстарын
оңтайландыру
бойынша іс-
шаралар жоспа-
рын әзірлеу
Үкіметке
ақпарат
ЭБЖМ
(жинақ-
тау),
АБА
2007
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.1.6
Транзиттік
телекоммуника-
циялық әлеует-
ті дамыту және
отандық байла-
ныс оператор-
ларының шетел-
дік нарыққа
шығару жөнінде
ұсыныстар
дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ
2008
жылғы
20
шілде
2007
жыл - 10*
РБ
қаража-
ты
1.1.7
Байланыс қыз-
меттерін пай-
даланушыларды
тіркеу әдісте-
ріне зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
ҰҚК

плотность пользователей Интернета - 10 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 80 %;
объем доходов операторов связи - 4-5 % от валового внутреннего продукта;
доходы от услуг телекоммуникаций на одного жителя 150-200 долларов США;
инвестиции в отрасль телекоммуникаций на одного жителя 70-100 долларов США.
При реализации Программы будут созданы условия для достижения к 2012 году следующих ключевых индикаторов, характерных для 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира:
40 телефонных линий на 100 жителей (в 2005 году - 17),
90 пользователей сотовой связи на 100 жителей (в 2005 году - 36),
40 пользователей Интернета на 100 жителей (в 2004 году - 1,34).
8. План мероприятий
по реализации Программы развития отрасли телекоммуникаций
Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29 октября 2007 г. N 1003 ; от 04.10.2008 N 917 .
N
п/п
Мероприятия Форма
завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
(реали-
зацию)
Срок
испол-
нения
(реа-
лиза-
ция)
Предпо-
лагаемые
расходы
млн.
тенге
Источник
финанси-
рования
1 2 3 4 5 6 7
1. Совершенствование государственного регулирования
отрасли телекоммуникаций
1.1. Исследования по дальнейшему развитию
отрасли телекоммуникаций
1.1.1
Подготовить
предложения по
функционированию
отрасли
телекоммуникаций
в условиях ВТО,
в том числе по
повышению
инвестиционной
привлекатель-
ности
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ,
КНБ
20
января
2007
года
не
требуется
1.1.2
Организовать
ведение
раздельного
учета затрат по
регулируемым
видам услуг
Информация в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
АРЕМ,
МИТ
20
января
еже-
годно
не требуется
1.1.3
Исследовать проблемы и пути совершенство-
вания государственного регулирования отрасли телекоммуникаций в условиях либерализации
Информация в Прави-
тельство
АИС (созыв), МЭБП
20 июля 2007 года
2006 год - 4
Средства РБ
1.1.4
Подготовить предложение о дальнейших мероприятиях по либерализации отрасли телекоммуникаций
Информация в Прави-
тельство
АИС (созыв), МИТ, опера-
торы связи
20 июля 2007 года
не требуется
1.1.5
Разработать план мероприятий
по оптимизации
расходов
государственных
органов на
услуги телеком-
муникаций
Информация в Прави-
тельство
МЭБП (созыв), АИС
20 июля 2007 года
не требуется
1.1.6
Провести исследование и
подготовить
предложения по
развитию тран-
зитного теле-
коммуникацион-
ного потенциала
и продвижения
отечественных
операторов связи
на зарубежные
рынки
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП
20 июля
2008
года
2007 год - 10*
Средства
РБ
1.1.7
Провести
исследование
способов
регистрации
пользователей
услуг связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП,
КНБ
20 июля

2008
жылғы
20
шілде
2007
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
1.1.8
Телекоммуника-
ция саласының
дамуына эконо-
микалық талдау
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
2008 -
2009
жж.
20
қаңтар
2007
жыл - 7*
2008
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
1.2. Байланыс операторларын қосу
1.2.1
Ұялы байланыс
операторлары-
ның қосылу
нүктелерін
келісу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ұялы
байланыс
опера-
торлары
2006
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.2.2
Жалпы пайдала-
нымдағы теле-
коммуникация
желісіне қала-
аралық және
халықаралық
байланыс опе-
раторлары же-
лілерінің
қосылуларын
ұйымдастыру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
"Самұ-
рық"
холдин-
гі" АҚ,
қалаара-
лық және
халықа-
ралық
байланыс
опера-
торлары
2007
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.2.3
Ұялы байланыс
операторлары-
ның "Қазақте-
леком" АҚ
желісінен тыс
қосылуларын
қамтамасыз ету
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ҰҚК,
ұялы
байланыс
опера-
торлары
2006
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.2.4
Ұялы байланыс
операторлары,
тіркелген және
ұялы байланыс
операторлары
арасындағы
өзара есеп
айырысуды ес-
кере отырып,
байланыс опе-
раторларының
қосылуларына
және трафикті
өткізуіне та-
рифтерді есеп-
теу әдістеме-
сін әзірлеу
Бұйрық
ТМРА
2007
жылғы
ІІІ
тоқсан
2007
жыл - 5*
РБ
қаража-
ты
1.2.5
Байланыс опе-
раторларының
қосылулары
бойынша дерек-
тер базасын
құру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ
2008
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.2.6
"Телекоммуни-
кация желіле-
рін жалпы пай-
даланымдағы
телекоммуника-
ция желісіне
қосу және
Қазақстан Рес-
публикасының
жалпы пайдала-
нымдағы теле-
коммуникация
желісі бойынша
трафикті өткі-
зуді реттеу
мәселелері жө-
нінде зерттеу-
лер жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА
2008
жылғы
20
қаңтар
2007
жыл - 12*
РБ
қаража-
ты
1.2.7
"Телекоммуни-
кация желіле-
рін жалпы пай-
даланымдағы
телекоммуника-
ция желісіне
қосу және
Қазақстан Рес-
публикасының
жалпы пайдала-
нымдағы теле-
коммуникация
желісі бойынша
трафикті өткі-
зуді реттеу
ережесін бекі-
ту туралы
Қазақстан
Республикасы
Ақпараттандыру
және байланыс
агенттігі төр-
ағасының 2004
жылғы 12 шіл-
дедегі N 145-ө
бұйрығына,
оның ішінде
кіріс қосылыс-
тарының нөмір-
лерін есепке
алуды және
трансляциялау-
ды қамтамасыз
ету бөлігіне
өзгерістер
мен толықтыру-
лар енгізу
Бұйрық
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
ИСМ,
ЭБЖМ,
ҰҚК
2008
жылғы
IV
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.3. Тіркелген және ұялы байланысты дамыту
1.3.1
"Қазақтелеком"
АҚ кәбілдік
канализациясын
байланыс опе-
раторы болып
табылмайтын
ұйымға беру
туралы ұсыныс
дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
"Самұ-
рық"
холдин-
гі" АҚ,
"Қазақ-
теле-
ком" АҚ
2006
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.3.2
ІР-телефондама
операторлары-
ның жалпы пай-
даланымдағы
телекоммуника-
ция желісіне
қосылуы мәсе-
лерін жетіл-
діру жөнінде
ұсыныстар беру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
ИСМ,
"Самұ-
рық"
холдин-
гі" АҚ,
"Қазақ-
теле-
ком" АҚ,
байланыс
опера-
торлары

2008
года
2007 год
- 7*
Средства
РБ
1.1.8
Провести
экономический
анализ развития
отрасли
телекоммуникаций
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП
20
января
2008-
2009
годы
2007 год - 7*
2008 год
- 7*
Средства
РБ
1.2. Присоединение операторов связи
1.2.1
Согласовать
точки
присоединения
операторов
сотовой связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
опера-
торы
сотовой
связи
20 июля
2006
года
не
требуется
1.2.2
Организовать
присоединение
сетей операторов
междугородной и
международной
связи к сети
телекоммуникаций
общего
пользования
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ, АО
"Холдинг
"Самрук", опера-
торы
междуго-
родной и
междуна-
родной
связи
20
января
2007
года
не
требуется
1.2.3
Организовать
присоединение
операторов
сотовой связи
минуя сети АО
"Казахтелеком"
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
КНБ,
опера-
торы
сотовой
связи
20 июля
2006
года
не
требуется
1.2.4
Разработать
Методику
расчета тарифов
на присоединение
и пропуск
трафика
операторами
связи с учетом
взаиморасчетов
между
операторами
сотовой связи,
операторами
фиксированной и
сотовой связи
Приказ
АРЕМ
III
квартал
2007
года
2007 год
- 5*
Средства
РБ
1.2.5
Создать базу
данных по
присоединениям
операторов связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ
20
января
2008
года
не
требуется
1.2.6
Провести
исследование по
вопросу
присоединения
сетей
телекоммуникаций
к сети
телекоммуникаций
общего
пользования и
регулирования
пропуска
трафика по сети
телекоммуникаций
общего
пользования
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
АИС
20
января
2008
года
2007 год
- 12*
Средства
РБ
1.2.7
Внести изменения
и дополнения в
приказ
Председателя
Агентства
Республики
Казахстан по
информатизации
и связи от 12
июля 2004 года
N 145-п "Об
утверждении
Правил
присоединения
сетей
телекоммуникаций
к сети
телекоммуникаций
общего
пользования и
регулирования
пропуска трафика
по сети теле-
коммуникаций
общего пользо-
вания Республики
Казахстан", в
том числе в
части
обеспечения
учета и
трансляции
номеров входящих
соединений
Приказ
АИС
(созыв),
АРЕМ,
МИТ,
МЭБП,
КНБ
IV
квартал
2008
года
не
требуется
1.3. Развитие фиксированной и сотовой связи
1.3.1
Подготовить
предложение о
передаче
кабельной
канализации АО
"Казахтелеком"
в организацию,
не являющуюся
оператором связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
АРЕМ, АО
"Холдинг
"Самрук", АО
"Казах-
телеком"
20 июля
2006
года
не
требуется
1.3.2
Представить
предложения по
совершенство-
ванию вопросов
присоединения к
сети телеком-
муникаций общего
пользования
операторов IP-
телефонии
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
АРЕМ,
МИТ, АО
"Холдинг
"Самрук"
, АО
"Казах-
телеком"
, опера-
торы
связи
20 июля

2007
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
1.3.3
Белгілі бір
тауар нарығын-
да үстем (мо-
нополиялық)
жағдайдағы
нарық субъек-
тісінің мемле-
кеттік тізі-
лімінде тұрған
операторлар
ұсынатын ұялы
байланыс қыз-
меттеріне та-
рифтерді қа-
лыптастыру
тәртібін және
оның негізді-
лігін тексеру
АБА-ға
ақпарат
ИСМ
2007
жылғы
30
шілде
талап
етілмей-
ді
1.3.4
Қалааралық
және халықара-
лық байланыс
кызметтеріне
тарифтерді
төмендету
бойынша ұсы-
ныстарды
дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
ТМРА,
"Самұ-
рық"
холдин-
гі" АҚ,
қалаара-
лық және
халықа-
ралық
байланыс
опера-
торлары
жыл
сайын,
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.3.5
"Байланыс опе-
раторларының
қалааралық қо-
суларды және
телекоммуника-
цияның өзара
әрекет етуші
желілерінің
арасындағы
трафикті
секундтық
тарифтеуді ен-
гізуі туралы"
Қазақстан
Республикасы
Ақпараттандыру
және байланыс
агенттігінің
2004 жылғы 21
сәуірдегі N
74-ө және
Қазақстан
Республикасы
Табиғи монопо-
лияларды рет-
теу агенттігі-
нің 2004 жылғы
14 мамырдағы
N 233-ОД бір-
лескен бұйры-
ғына өзгеріс-
тер мен толық-
тырулар енгізу
Бірлес-
кен
бұйрық
АБА, ТМРА,
ИСМ
2007
жылғы
І
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.3.6
"Жылдық ставка
негізінде қа-
лааралық және
(немесе) ха-
лықаралық бай-
ланысты ұсын-
ғаны үшін тө-
лемақыны есеп-
теу әдістеме-
сін бекіту ту-
ралы" Қазақс-
тан Республи-
касы Ақпарат-
тандыру және
байланыс аген-
ттігі төраға-
сының 2004
жылғы 22 қара-
шадағы N 261-ө
бұйрығына өз-
герістер мен
толықтырулар
енгізу
Бұйрық
АБА
2007
жылғы
І
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.3.7
"Телекоммуни-
кацияның әмбе-
бап қызметте-
ріне арналған
тарифтерді
қайта теңдес-
тіру жоспарын
және олардың
әмбебап қыз-
меттеріне ар-
налған тариф-
терді бекіту
туралы"
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 21
тамыздағы N
884 қаулысына өзгерістер мен
толықтырулар
енгізу
Үкімет
қаулысы-
ның
жобасы
ИСМ (жи-
нақтау),
ТМРА,
АБА
Қажет-
тілігі-
не
қарай
және
бөлек
есепке
алу де-
ректері
бойынша
талап
етілмей-
ді
1.3.8
Жылжымалы
радиобайланыс-
ты дамыту
тұжырымдамасын
әзірлеу
Үкіметке
ақпарат
АБА
2007
жылғы
IV
тоқсан
талап
етіл-
мейді
1.3.9
Қазақстан
Республика-
сында 3G
стандартты
ұялы ақпарат
байланыс
қызметтерін
ұсыну үшін
жиілік
белдеуін
пайдалануға
конкурс өткізу
Үкіметке
ақпарат
АБА
2008
жылғы
IV
тоқсан
талап
етіл-
мейді
1.4. Интернетті дамыту
1.4.1
"ҒБжЭМҮРО" АҚ
базасында
Интернеттің
баламалы пулын
ұйымдастыру
жөнінде ұсы-
ныстар дайын-
дау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
"ҒБжРЭҚ
ЭМҮ РО"
АҚ
2007
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.4.2
"Қазақтелеком"
АҚ-ның Интер-
нет қызметте-
ріне тарифте-
рін I жарты-
жылдықта 25%
және II жарты-
жылдықта 25%
төмендетуі
жөнінде ұсы-
ныстар беру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
"Самұ-
рық"
холдин-
гі" АҚ,
"Қазақ-
теле-
ком" АҚ
2006
жылғы
20
шілде,
2007
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.4.3
Қазақстандық
Интернет айма-
ғында ресейлік
Интернеттің
айналық сайт-
тарын құру ту-
ралы ұсыныс-
тар дайындау
АБА-ға
ақпарат
МАМ (жи-
нақтау),
байланыс
опера-
торлары

2007
года
не
требуется
1.3.3
Проверить
порядок
формирования и
обоснованности
тарифов на
услуги сотовой
связи
предоставляемой
операторами,
состоящими в
государственном
реестре
субъектов рынка,
занимающих
доминирующие
(монопольное)
положение на
определенном
товарном рынке
Информация
в АИС
МИТ
30 июня
2007
года
не
требуется
1.3.4
Подготовить
предложения по
снижению тарифов
на услуги
междугородной и
международной
связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ,
АРЕМ, АО
"Холдинг
"Самрук"
, опера-
торы
между-
городной
и между-
народной
связи
20
января
ежегодно
не
требуется
1.3.5
Внести изменения
и дополнения в
совместный
приказ
Агентства
Республики
Казахстан по
информатизации
и связи от 21
апреля 2004 года
N 74-п и
Агентства
Республики
Казахстан по
регулированию
естественных
монополий и
защиты
конкуренции от
14 мая 2004 года
N 233-ОД "О
введении
операторами
связи
посекундной
тарификации
междугородних
соединений и
трафика между
взаимодейству-
ющими сетями те-
лекоммуникаций"
Совместный
приказ
АИС,
АРЕМ,
МИТ
I
квартал
2007
года
не
требуется
1.3.6
Внести изменения
и дополнения в
приказ Агентства
Республики
Казахстан по
информатизации
и связи от 22
ноября 2004 года
N 261-п "Об
утверждении
Методики
исчисления платы
за предостав-
ление междуго-
родной и (или)
международной
связи на основа-
нии годовых
ставок"
Приказ
АИС
I квартал 2007 года
не требуется
1.3.7
Внести изменения
и дополнения в
постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 21
августа 2004
года N 884 "Об
утверждении
Плана
ребалансирования
тарифов и
тарифов на
универсальные
услуги телеком-
муникаций"
проект пос-
тановления
Правитель-
ства
МИТ
(созыв),
АРЕМ,
АИС
По мере
необхо-
димости
по дан-
ным раз-
дельного
учета
не
требуется
1.3.8
Разработать кон-
цепцию развития
подвижной радио-
связи
Информация в Прави-
тельство
АИС
IV
квартал
2007
года
не
требуется
1.3.9
Проведение кон-
курса на исполь-
зование полос
частот для
предоставления
услуг сотовой
связи стандарта
3G в Республике
Казахстан
Информация в Прави-
тельство
АИС
IV
квартал
2008
года
не
требуется
1.4. Развитие Интернета
1.4.1
Подготовить
предложение об
организации
альтернативного
пула Интернет
на базе АО
"РЦКСиЭМС"
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ, АО
"РЦКСи
ЭМС"
20
января
2007
года
не
требуется
1.4.2
Представить
предложения по
снижению тарифов
АО "Казахтеле-
ком" на услуги
Интернета в I-м
полугодии на 25
% и во II-м
полугодии на 25
% текущего года
Информация в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ, АО
"Холдинг
"Самрук"
, АО
"Казах-
телеком"
20 июля
2006
года,
20
января
2007
года
не
требуется
1.4.3
Подготовить
предложения о
создании
зеркальных
сайтов
российского
Интернета в зоне
казахстанского
Интернета
Информация
в АИС
МКИ
(созыв),
опера-
торы
связи
30
декабря

2006
жылғы
30 жел-
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.4.4
Халық үшін
компьютерлерге
қол жетімді
бағаны қамта-
масыз ету
АБА-ға
ақпарат
ИСМ
2006
жылғы
30 жел-
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.4.5
"Телефон бай-
ланысы қызмет-
терін көрсету
ережесін бекі-
ту туралы"
Қазақстан
Республикасы
Ақпараттандыру
және байланыс
агенттігі төр-
ағасының 2004
жылғы 29 қыр-
күйектегі N
204-ө бұйрығы-
на өзгерістер
мен толықтыру-
лар енгізу
Бұйрық
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
ИСМ,
ҰҚК
2006
жылғы
IV
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.4.6
Интернет желі-
сінің қазақс-
тандық сегмен-
ті контентінің
дамуы жөнінде
ұсыныстар
дайындау
АБА-ға
ақпарат
МАМ (жи-
нақтау),
ҰҚК,
байланыс
опера-
торлары
жыл сайын
30 жел-
тоқсан
талап
етілмей-
ді
1.5. Халыққа теллекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсету
1.5.1
50 астам тұр-
ғыны бар, те-
лефондандырыл-
маған ауылдық
елді мекендер-
ді телефондан-
дыру мүмкінді-
гін қарастыру
Үкіметке
ақпарат
АБА
2007
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
1.5.2
Телекоммуника-
цияның әмбебап
қызметтерінің
тізбесін бекі-
ту туралы"
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің 2004 жылғы 19 тамыздағы N 866 қаулысына өзгерістер мен
толықтырулар
енгізу
Үкіметі-
нің
қаулысы-
ның
жобасы
АБА (жи-
нақтау),
ТМРА,
ИСМ,
ҰҚК
2008
жылғы
IV
тоқсан
талап
етілмей-
ді
2. Саланы инновациялық-технологиялық дамыту және оның
техникалық базасын қамтамасыз ету
2.1. Теллекоммуникация саласын инновациялық дамыту
2.1.1
Байланыс опе-
раторларының
мүмкіндігін
және ақпарат-
тық қоғамның
техникалық не-
гізін қалып-
тастыру қажет-
тігін қамтама-
сыз етуді
есепке ала
отырып, жалпы
пайдаланымдағы
телекоммуника-
ция желісін
цифрландыру
деңгейінің
жай-күйін
зерттеу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ
2007
жылғы
20
қаңтар
2006 жыл - 3,6
РБ
қаража-
ты
2.1.2
Телекоммуника-
ция саласының
инновациялық-
техникалық да-
муына зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
ЭБЖМ,
БҒМ,
ҰҚК
2008
жылғы
20
шілде
2007 жыл - 10*
РБ
қаража-
ты
2.1.3
Телекоммуника-
циялық жабдық-
тар өндірісін
ұйымдастыру
жөнінде
ұсыныстар
дайындау
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ИСМ,
ЭБЖМ,
ҰҚК
2008
жылғы
20
шілде
талап
етілмей-
ді
2.2. Нөмірлеудің телекоммуникациялық ресурсын бөлу
2.2.1
Алматы қаласы-
ның 7 орынды
санмен нөмір-
леуге көшуін
қамтамасыз ету
Бұйрық
АБА
2006
жылғы
ІІІ
тоқсан
талап
етілмей-
ді
2.2.2
Нөмірлеу
ресурсының
электрондық
дерекқорын
құру
Элект-
рондық
дерекқор
құру
АБА
2008
жылғы
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
2.2.3
Қазақстан
Республикасы
телекоммуника-
ция желілері-
нің жаңа Нө-
мірлеу жоспа-
рына көшуін
ұйымдастыру
Бұйрық
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ
Ресей
Федера-
циясы
-мен
келіс-
сөздер
қоры-
тынды-
сы бой-
ынша
Қаржы-
ландыру
көлемі
көшу
кезеңін-
де
айқында-
латын
болады
РБ және
байла-
ныс
опера-
тор-
ларының
қаража-
ты
2.3. Радиожиілік спектрін бөлуді жетілдіру
2.3.1
Республиканың
радиожиілік
спектрінің
(бұдан әрі -
РЖС) тиімділі-
гін қамтамасыз
ету жөнінде
ұсыныстар
әзірлеп, оның
пайдаланылуына
кешенді талдау
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині,
ЭБЖМ

2006
года
не
требуется
1.4.4
Обеспечить
ценовую
доступность
компьютеров для
населения
Информация
в АИС
МИТ
30
декабря
2006
года
не
требуется
1.4.5
Внести изменения
и дополнения в
приказ
Председателя
Агентства
Республики
Казахстан по
информатизации
и связи от 29
сентября 2004
года N 204-п
"Об утверждении
Правил оказания
услуг телефонной
связи"
Приказ
АИС
(созыв),
АРЕМ,
МИТ, КНБ
IV
квартал
2006
года
не
требуется
1.4.6
Подготовить
предложения по
развитию
контента
казахстанского
сегмента сети
Интернет
Информация
в АИС
МКИ
(созыв),
КНБ,
опера-
торы
связи
30
декабря
ежегодно
не
требуется
1.5. Предоставление универсальных услуг телекоммуникаций
для населения
1.5.1
Предусмотреть
возможность
телефонизации
нетелефонизиро-
ванных сельских
населенных
пунктов с
населением
свыше 50 человек
Информация
в Прави-
тельство
АИС
20
января
2007
года
не
требуется
1.5.2
Внести изменения
и дополнения в
постановление
Правительства
Республики
Казахстан от 19
августа 2004
года N 866 "Об
утверждении
перечня
универсальных
услуг телеком-
муникаций"
проект пос-
тановления Правитель-
ства
АИС
(созыв),
АРЕМ,
МИТ, КНБ
IV
квартал
2008
года
не
требуется
2. Инновационно-технологическое развитие и
обеспечение технической базы отрасли
2.1. Инновационное развитие отрасли телекоммуникаций
2.1.1
Исследовать
состояние уровня
цифровизации
сетей
телекоммуникаций
общего
пользования с
учетом
возможностей
операторов
связи и
обеспечения
потребности
формирования
технических
основ
информационного
общества
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП
20
января
2007
года
2006 год
- 3,6
Средства
РБ
2.1.2
Провести
исследование
инновационно-
технического
развития отрасли
телекоммуникаций
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ,
МЭБП,
МОН, КНБ
20 июля
2008
года
2007 год
- 10*
Средства
РБ
2.1.3
Подготовить
предложения об
организации
производства
телекоммуни-
кационного
оборудования
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МИТ,
МЭБП,
КНБ
20 июля
2008
года
не
требуется
2.2. Распределение телекоммуникационного ресурса нумерации
2.2.1
Организовать
переход города
Алматы на 7-и
значную
нумерацию
Приказ
АИС
III
квартал
2006
года
не требуется
2.2.2
Создать
электронную
базу данных
ресурса
нумерации
Создание
электронной
базы данных
АИС
20 января 2008 года
не требуется
2.2.3
Организовать
переход сетей
телекоммуникаций
Республики
Казахстан на
новый План
нумерации
Приказ
АИС
(созыв),
МЭиБП
По
итогам
перего-
воров с
Россий-
ской Фе-
дерацией
Объемы
финанси-
рования
будут оп-
ределены
на этапе
перевода
Средства
РБ и
операторов
связи
2.3. Совершенствование распределения радиочастотного спектра
2.3.1
Провести
комплексный
анализ
использования
радиочастотного
спектра (далее
- РЧС)
Республики с
выработкой
рекомендаций по
обеспечению его
эффективности
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МО, МЭБП
20 июля

2007
жылғы
20
шілде
2006
жыл - 5,5
РБ
қаража-
ты
2.3.2
Жаңа телеком-
муникациялық
технологиялар-
ды енгізу
мақсатында
жиіліктің бо-
сатылу тетігін
зерттеу және
ғылыми негіз-
делген ұсыныс-
тар әзірлеу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині,
ЭБЖМ
2007
жылғы
20
шілде
2006
жыл - 5,5
РБ
қаража-
ты
2.3.3
Әлеуметтік
маңызы бар
міндеттерді
шешу және
коммерциялық
пайдалану үшін
РЖС-ны конвер-
сиялау бойынша
зерттеулер
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
Қорға-
нысмині
2008
жылғы
20
қаңтар
2006
жыл - 1,5
РБ
қаража-
ты
2.3.4
Үкіметке ар-
налған РЭҚ де-
рекқорын әзір-
леу жөнінде
зерттеулер
жүргізу
АБА-ға
ақпарат
Қорға-
нысмині
(жинақ-
тау),
ІІМ,
ТЖМ,
ЭБЖМ,
ҰҚК
2007
жылғы
30
желтоқ-
сан
2007
жыл - 30*
РБ
қаража-
ты
2.3.5
"Радио қызмет-
тері үшін
радиожиілік
белдеуін бөлу,
сондай-ақ
Қазақстан
Республикасы-
ның аумағында-
ғы барлық мақ-
саттағы радио-
электрондық
құралдарға ра-
дио жиіліктер-
ді (радиожиі-
лік арналарын)
бөлу және
иелікке беру
ережесін бекі-
ту туралы"
Қазақстан
Республикасы
Ақпараттандыру
және байланыс
агенттігі төр-
ағасының 2004
жылғы 15 шіл-
дедегі N
146-ө және
Қорғаныс
министрінің
2004 жылғы 30
шілдедегі N
413 бірлескен
бұйрығына
өзгерістер
енгізу
Бірлес-
кен
бұйрық
АБА,
Қорға-
нысмині,
ҰҚК
2007-
2008
жылдар
талап
етілмей-
ді
2.3.6
РЖС-ны конвер-
сиялау шығын-
дарының техни-
калық-экономи-
калық негізде-
месінің әдіс-
темесін әзір-
леу үшін зерт-
теулер жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
Қорға-
нысмині
2009 -
жылғы
20
қаңтар
2007
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
2.3.7
РЖС-ны конвер-
сиялау бойынша
іс-шаралар
өткізуге жұм-
салған шығын-
дарды өтеу
үшін зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
Қорға-
нысмині
2009 жылғы
20
қаңтар
2007
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
2.3.8
РЖС-ны пайда-
ланудың перс-
пективалық
жоспарын әзір-
леу жөнінде
зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині,
ЭБЖМ,
ҰҚК
2009 жылғы
20
қаңтар
2007
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
2.3.9
Жиілік-аумақ-
тық бөлу нор-
маларын және
азаматтық және
әскери радио
жүйелерінің
жалпы жиілік
белдеулерін
бірлесіп пай-
далану шартта-
рын әзірлеу
үшін зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
Қорға-
нысмині,
ҰҚК
2009 жылғы
20
қаңтар
2007
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
2.3.
10
Халықаралық
электр байла-
нысы одағының
ұсыныстарына,
халықаралық
келісімдерге
сәйкес РЖС-ны
конверсиялауды
жүргізу қоры-
тындылары бой-
ынша радиожи-
ілік спектрін
пайдалануды
үйлестіру жө-
нінде зерттеу
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині,ЭБЖМ
2009 жылғы
20
қаңтар
2007
жылы - 3*,
2008
жылы - 4*
РБ
қаража-
ты
2.3.
11
Үкіметтің
2000 жылғы 11
қыркүйектегі N 1379 қаулы-
сымен бекітіл-
ген Қазақстан
Республикасы-
ның радиоқыз-
меттері ара-
сында 3 кГц-
тен 400 ГГц
дейінгі жиі-
ліктер диапа-
зонындағы жиі-
ліктер белдеу-
лерін бөлудің
ұлттық кесте-
сіне өзгеріс-
тер мен толық-
тырулар енгізу
Үкімет
қаулысы-
ның
жобасы
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині

2007
года
2006 год
- 5,5
Средства
РБ
2.3.2
Исследовать
механизм
высвобождения
частот с целью
внедрения новых
телекоммуника-
ционных техноло-
гий и разрабо-
тать научно-
обоснованные
рекомендации
Информация
в Прави-
тельство
АИС (созыв), МО, МЭБП
20 июля 2007 года
2006 год - 5,5
Средства РБ
2.3.3
Провести
исследования по
конверсии РЧС
для решения
социально
значимых задач и для
коммерческого
использования
Информация
в Прави-
тельство
АИС (созыв), МЭБП, МО
20 января 2008 года
2006 год - 1,5
Средства РБ
2.3.4
Провести
исследование по
разработке базы
данных РЭС пра-
вительственного
назначения
Информация
в АИС
МО
(созыв),
МВД,
МЧС,
МЭБП,
КНБ
30
декабря
2007
года
2007 год - 30*
Средства РБ
2.3.5
Внести изменения
в совместный
приказ
Председателя
Агентства
Республики
Казахстан по
информатизации
и связи от 15
июля 2004 года
N 146-п и
приказ Министра
обороны от 30
июля 2004 года
N 413 "Об
утверждении
Правил
распределения
полос радиочастот для
радиослужб, а
также выделения
и присвоения
радиочастот
(радиочастотных
каналов)
радиоэлектронным
средствам всех назначений на территории Республики Казахстан"
Совместный приказ
АИС, МО, КНБ
2007-
2008
годы
не требуется
2.3.6
Провести
исследование
для разработки
методики
технико-экономи-
ческого обосно-
вания затрат
конверсии РЧС
Информация в Прави-
тельство
АИС (созыв), МЭБП, МО
20 января 2009
года
2007 год - 7*
Средства
2.3.7
Провести
исследование
по компенсации
затрат на
проведение
мероприятий по
конверсии РЧС
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП, МО
20
января
2009
года
2007 год
- 7*
Средства
РБ
2.3.8
Провести
исследование по
разработке
перспективных
планов
использования
РЧС
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МО,
МЭБП,
КНБ
20
января
2009
года
2007 год
- 7*
Средства
РБ
2.3.9
Провести
исследование для
разработки норм
частотно-
территориального
разноса и
условий
совместного
использования
общих полос
частот
гражданскими и
военными
радиосистемами
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП,
МО, КНБ
20
января
2009
года
2007 год
- 7*
Средства
РБ
2.3.10
По итогам
проведения
конверсии РЧС
провести
исследование по
гармонизации
использования
радиочастотного
спектра в
соответствии с
рекомендациями
международного
союза
электросвязи,
международными
соглашениями
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МО, МЭБП
20
января
2009
года
2007 год
- 3*,
2008 год
- 4*
Средства
РБ
2.3.11
Внести изменения
и дополнения в
национальную
Таблицу
распределения
полос частот
между радиослуж-
бами Республики
Казахстан в
диапазоне частот
от 3 кГц до
400 ГГц,
утвержденную
постановлением
Правительства от
11 сентября 2000
года N 1379
проект пос-
тановления
Правитель-
ства
АИС
(созыв),
МО
VI
квартал

2008
жылғы
IV
тоқсан
талап
етілмей-
ді
2.4. Ұлттық жерсеріктік байланысты дамыту
2.4.1
"KAZSAT" ұлт-
тық байланыс
және хабар та-
рату жерсері-
гін пайдала-
нуға енгізу
Үкіметке
ақпарат
АБА
2007 -
жылғы
20
қаңтар
2.4.2
Мемлекеттік
органдардың
жұмыс істеп
тұрған жерсе-
ріктік байла-
ныстың қазақс-
тандық желіле-
рін "KAZSAT"
ұлттық байла-
ныс және хабар
тарату жерсе-
рігіне көшіру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
БҒМ,
ЭМРМ,
Қорға-
нысмині,
ККМ,
МАМ,
ТЖМ,
ІІМ,
ҰҚК
жыл
сайын
20
қаңтар
Қаржы-
ландыру
көлемі
көшіру
кезең-
інде
анықта-
латын
болады
РБ
қаража-
ты
2.5. Стандарттаудың және сертификаттаудың салалық жүйесін
жетілдіру
2.5.1
Телекоммуника-
ция құралдары-
ның метроло-
гия, стандарт-
тау және сер-
тификаттау
бойынша нор-
мативтік құ-
қықтық базасын
жетілдіруді
қамтамасыз ету
Норма-
тивтік
техника-
лық құ-
жаттама
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ,
ҰҚК,
байланыс
құралда-
рын
сертифи-
каттау
жөнінде-
гі ор-
гандар
жыл
сайын
IV
тоқсан
2006 жыл - 1,5
2007
жыл - 7*
2008
жыл - 7*
РБ
қаража-
ты
2.5.2
Телекоммуника-
ция ұйымдарын-
да халықаралық
талаптарға
(9000 серияда-
ғы ISO) сәйкес
келетін сапа
менеджменті
жүйесін енгі-
зуге ықпал
ететін
іс-шаралар
жүргізуді
жалғастыру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
байланыс
құралда-
рын
серти-
фикаттау
жөнінде-
гі
органдар
жыл
сайын
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
2.6. Кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін ұйымдастыру
2.6.1
Қазақстан
Республикасы
телекоммуника-
ция саласының
дамуын қамта-
масыз ететін
ғылыми және
білім беру
жүйесінің
жай-күйіне
және оны
қалыптастыру
үрдісіне зерт-
теу жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
БҒМ,
ИСМ,
ЭБЖМ,
ҰҚК
2007
жылғы
20
шілде
2006
жыл - 3,7
РБ
қаража-
ты
2.6.2
Радиожиілік
спектрін бас-
қару, пайда-
лану және
оның монито-
рингі саласын-
да, сондай-ақ
жиілікті иеле-
нуді құқықтық
қорғау бойынша
халықаралық
рәсімдерді
орындау сала-
сында маман-
дардың білік-
тілігін көте-
руді ұйымдас-
тыру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
Қорға-
нысмині,
ЭБЖМ,
"ҒБжРЭҚ
ЭМҮ РО"
АҚ
2008-
2009
жылдар
20
қаңтар
2007
жыл - 15*
2008
жыл - 15*
РБ
қара-
жаты,
байла-
нысты
емес
грант-
тар
2.6.3
Қосылу, тра-
фикті өткізу,
дауларды шешу,
тарифтік рет-
теу саласында-
ғы мамандардың
біліктілігін
көтеруді
ұйымдастыру
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ЭБЖМ
2008-
2009
жылдар
20
қаңтар
2007
жыл - 15*
2008
жыл - 15*
РБ
қара-
жаты,
байла-
нысты
емес
грант-
тар
2.7. Телекоммуникация желілерінде жедел-іздестіру
іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз ету
2.7.1
Қосылулар
туралы (бил-
линг), сондай-
ақ байланыс
желісі абонен-
ттерінің ор-
нықтыру дерек-
тері туралы
статистикалық
деректер жи-
науды және
беруді қамта-
масыз ету жө-
нінде байланыс
операторлары-
ның жабдықта-
рына техника-
лық талаптар
әзірлеу
Бұйрық
АБА (жи-
нақтау),
ҰҚК
2006
жылғы
IV
тоқсан
талап
етілмей-
ді
2.7.2
Байланыс опе-
раторларының
кәсіпорында-
рында мемле-
кеттік құпия-
ларды қорғау
жөніндегі
бөлімшелерді
кеңейтуді жүр-
гізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ПМК,
ҰҚК,
байланыс
опера-
торлары
жыл
сайын
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді

2008
года
не
требуется
2.4. Развитие национальной спутниковой связи
2.4.1
Ввод в
эксплуатацию
национального
спутника связи и
вещания "KAZSAT"
Информация
в Прави-
тельство
АИС
20
января
2007
года
2.4.2
Перевести
действующие
казахстанские
сети спутниковой
связи
государственных
органов на
национальный
спутник связи и
вещания "KAZSAT"
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП,
МОН,
МЭМР,
МО, МТК,
МКИ,
МЧС, МВД, КНБ
20
января
ежегодно
Объемы
финанси-
рования
будут оп-
ределены
на этапе
перевода
Средства
РБ
2.5. Совершенствование отраслевой системы
стандартизации и сертификации
2.5.1
Провести совер-
шенствование
нормативной
правовой базы по
метрологии,
стандартизации и
сертификации
средств
телекоммуникаций
Нормативно-
техническая
докумен-
тация
АИС
(созыв),
МЭБП,
КНБ,
органы
по сер-
тифика-
ции
средств
связи
IV
квартал
ежегодно
2006 год
- 1,5
2007 год
- 7*
2008 год
- 7*
Средства
РБ
2.5.2
Продолжить
проведение
мероприятий,
способствующих
внедрению в
организациях
телекоммуникаций
систем
менеджмента
качества,
соответствующих
международным
требованиям
(ISO серии 9000)
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
органы
по сер-
тифика-
ции
средств
связи
20
января
ежегодно
не
требуется
2.6. Организация системы подготовки и переподготовки кадров
2.6.1
Провести
исследования
состояния и
тенденции
формирования
системы научного
и образователь-
ного обеспечения
развития телеко-
ммуникационной
отрасли
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МОН,
МИТ,
МЭБП,
КНБ
20 июля
2007
года
2006 год
- 3,7
Средства
РБ
2.6.2
Организовать
повышение
квалификации
специалистов в
сфере
управления,
использования и
мониторинга
радиочастотного
спектра, а
также в сфере
выполнения
международных
процедур по
правовой защите
частотных
присвоений
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МО,
МЭБП, АО
"РЦКСи
ЭМС"
20
января
2008 -
2009
годов
2007 год
- 15*
2008 год
- 15*
Средства
РБ,
несвязан-
ные гранты
2.6.3
Организовать
повышение
квалификации
специалистов в
области
присоединения,
пропуска
трафика,
разрешения
споров,
тарифного
регулирования
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
МЭБП
20
января
2008 -
2009
годов
2007 год
- 15*
2008 год
- 15*
Средства
РБ, несвязан-
ные гранты
2.7. Обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий
на сетях телекоммуникаций
2.7.1
Разработать
технические
требования к
оборудованию
операторов связи
по обеспечению
сбора и передачи
статистических
данных
(биллинга) о
соединениях, а
также
установочных
данных абонентов
сетей связи
Приказ
АИС
(созыв),
КНБ
IV
квартал
2006
года
не
требуется
2.7.2
Произвести
расширение
подразделений
по защите
госсекретов на
предприятиях
операторов связи
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
КПМ,
КНБ,
опера-
торы
связи
20
января
ежегодно
не
требуется

2.7.3
Байланыс опе-
раторларының
телекоммуника-
циялар желіле-
рінде жедел-
іздестіру
іс-шараларын
жүргізуді қам-
тамасыз ету
үшін жабдық-
тарды стандарт
талаптарына
сәйкес жаңғыр-
туын бақылау
жөніндегі
іс-шараларды
жүргізу
Үкіметке
ақпарат
АБА (жи-
нақтау),
ҰҚК
жыл
сайын
20
қаңтар
талап
етілмей-
ді
Жиыны:
2006 жыл - 25,3
2007
жыл - 153*
2008
жыл - 44*
РБ
қаража-
ты
Ескертпе:
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі;
ТМРА - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі;
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі;
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі;
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі;
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі;
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералды ресурстар министрлігі;
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі;
"Қазақтелеком" АҚ -»"Қазақтелеком" акционерлік қоғамы;
"ҒБжРЭҚ ЭМҮ РО" АҚ -»"Ғарыштық байланыс және радиоэлектрондық құрылғылардың электр магниттік үйлесімділігі республикалық орталығы»акционерлік қоғамы;
"Самұрық" холдингі" АҚ -»"Самұрық" Мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамы;
* - Іс-шаралар жоспарын іске асыру бойынша республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтылануға тиіс;
ҮБН - бір немесе бірнеше шаруашылық субъектілерінің жоғары деңгейдегі үстемдігі кезіндегі бәсекелестік нарығы;
РБ - республикалық бюджет.

2.7.3
Провести
мероприятия по
контролю за
модернизацией
оборудования, в
соответствии с
требованиями
стандартов,
операторами
связи для
обеспечения
проведения
оперативно-
розыскных
мероприятий на
сетях
телекоммуникаций
Информация
в Прави-
тельство
АИС
(созыв),
КНБ
20
января
ежегодно
не
требуется
Итого:
2006 год
- 25,3
2007 год
- 153*
2008 год
- 44*
Средства
РБ
Примечания:
АИС - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи;
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий;
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
МО - Министерство обороны Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
АО "Казахтелеком" - акционерное общество "Казахтелеком"
АО "РЦКСиЭМС" - акционерное общество "Республиканский центр космической связи и электромагнитной совместимости";
АО "Холдинг "Самрук" - акционерное общество "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук";
* - средства, выделяемые из республиканского бюджета по реализации Плана мероприятий, подлежат уточнению при формировании республиканского бюджета;
КРД - конкурентные рынки при высоком уровне доминирования одного или нескольких хозяйствующих субъектов;
РБ - республиканский бюджет.