Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1213 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1213 қаулысымен
бекітілген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ МИНИСТРЛІГІНІҢ 2009-2011 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН СТРАТЕГИЯЛЫҚ ЖОСПАРЫ
Астана қаласы - 2008 ж.
Мазмұны
1. Миссия және пайымдау
2. Ағымдағы жағдайға талдау
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыты, мақсаттары мен міндеттері және негізгі нысаналы индикаторлары
3.1. Мемлекеттік органдармен қол қоюға жоспарланған келісімдер негізінде ведомствоаралық өзара іс-қимылдар
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің функциялық мүмкіндіктері
6. Мүмкін болатын қауіптер
7. Нормативтік құқықтық актілер және Мемлекет басшысының тапсырмалары
8. Бюджеттік бағдарламалар
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің миссиясы:
Мемлекеттік саясатты әзірлеу, іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және денсаулық сақтау саласындағы қызметтерді ұсынуды мемлекеттік реттеу
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің пайымдауы:
Дені сау бәсекеге қабілетті ұлтты қалыптастыруға бағытталған тиімді денсаулық сақтау жүйесі
2. Ағымдағы жағдайға талдау
Халықтың денсаулық жағдайы мемлекеттің өз азаматтарының алдындағы оның жауапкершілік дәрежесін көрсететін әлеуметтік бағдарлылығының біріктірілген көрсеткіші болып табылады. Дамытудың, нығайтудың және азаматтар саулығының ұзақ мерзімді бағдарлары 2030 жылға дейін Қазақстанның даму стратегиясымен 1997 жылы бекітілген болатын. Қоғамның әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсарту сала алдына қол жетімді және тиімді денсаулық сақтау жүйесін құруға бағытталған ұстанымдық жаңа міндеттерді қоюға мүмкіндік берді.
2004 жылы Мемлекет Басшысының Қазақстан халқына 2004 жылғы 19 наурыздағы "Бәсекеге қабілетті Қазақстанға, бәсекеге қабілетті экономикаға, бәсекеге қабілетті ұлтқа" атты Жолдауын орындау үшін әзірленген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) қабылданды. Мемлекеттік бағдарлама Қазақстан Республикасында қолжетімді сапалы, әлеуметтік-бағдарланған және экономикалық тиімді жүйені дамытуға бағытталған қажетті шаралар жиынтығын белгіледі.
2007 жылы техникалық жаңғырту, инфрақұрылымды дамыту саласындағы көлемді инвестицияларға бағытталған Мемлекеттік бағдарламаның I кезеңін іске асыру аяқталды, бастапқы медициналық-санитарлық көмекті нығайту, салауатты өмір салтын қалыптастыру, медициналық қызметтің сапасын арттыру міндеттері шешілді.

О Стратегическом плане Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1213.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства здравоохранения Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1213
СТРАТЕГИЧЕСКИЙ ПЛАН
МИНИСТЕРСТВА ЗДРАВООХРАНЕНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
на 2009-2011 годы
г. Астана - 2008 г.
Содержание
1. Миссия и видение
2. Анализ текущей ситуации
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства здравоохранения Республики Казахстан и ключевые
целевые индикаторы
3.1. Межведомственное взаимодействие на основе соглашений
планируемых к подписанию с государственными органами
4. Соответствие стратегических направлений и целей Министерства
здравоохранения Республики Казахстан стратегическим целям
государства
5. Функциональные возможности Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
6. Возможные риски
7. Нормативные правовые акты и поручения Главы государства
8. Бюджетные программы
Миссия Министерства здравоохранения
Республики Казахстан:
Разработка, реализация государственной политики, осуществление межотраслевой координации и государственное регулирование предоставления услуг в области здравоохранения
Видение Министерства здравоохранения
Республики Казахстан:
Эффективная система здравоохранения, направленная на формирование здоровой конкурентоспособной нации
2. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.06.2009 № 829 .
Состояние здоровья населения является интегральным показателем социальной ориентированности государства, отражающим степень его ответственности перед своими гражданами. Долгосрочные ориентиры развития, укрепления и благополучия граждан были закреплены в 1997 году Стратегией развития Казахстана до 2030 года. Улучшение социально-экономического развития общества позволило поставить перед отраслью принципиально новые задачи, направленные на создание доступной и эффективной системы здравоохранения.
В 2004 году принята Государственная программа реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы (далее - Государственная программа), разработанная во исполнение Послания Главы государства народу Казахстана от 19 марта 2004 года "К конкурентоспособному Казахстану, конкурентоспособной экономике, конкурентоспособной нации". Государственная программа определила совокупность необходимых мер, направленных на развитие доступной, качественной, социально-ориентированной и экономически эффективной системы в Республике Казахстан.
В 2007 году завершена реализация I этапа Государственной программы, которая была направлена на масштабные инвестиции в отрасль: техническую модернизацию, развитие инфраструктуры, решались задачи укрепления первичной медико-санитарной помощи, формирования здорового образа жизни, повышения качества медицинских услуг.

Қазіргі таңда денсаулық сақтау ісін дамыту институционалдық қайта құрылу, кадр әлеуетін дамыту, сапалы медициналық қызмет ұсыну кезеңіне енеді. Аурулардың алдын алу және салауатты өмір салтын қалыптастыру басым бола бастайды, бұл Мемлекет Басшысының Қазақстан халқына 2008 жылғы 6 ақпандағы "Қазақстан азаматтарының әл-ауқатын арттыру - мемлекет саясатының басты мақсаты" атты Жолдауында көрсетілген.
Таяу арадағы үш жылда денсаулық сақтау саласын дамытуға мынадай болжамды үрдістер әсерін тигізетін болады:
Үрдістер мен бар өзгерістер
ДС жұмысына әсерін тигізетін факторлар
Демографиялық жағдай
Күтілетін туудың өсуі: 1 000 адамға 2007 ж. - 20,79; 2011 ж. - 24,0
Халықтың жалпы санындағы балалардың үлес салмағын ұлғайту: 2007 ж. - 23,9%; 2011 ж. - 24,5%
65 жастан асқан адамдардың үлес салмағын төмендету 2007 ж. - 7,7%; 2011 ж. - 6,86%
Еңбекке қабілетті халықтың саны* (2007 ж. - 9967,2 мың адам; 2011 ж. - 10050,0 мың адам)
Қала халқы санының өсуі*
(2007 ж. - 8265,9 мың адам; 2011 ж. - 9600,0 мың адам)
Ана мен баланы сақтау жөніндегі қызметке сұранысты ұлғайту
Медициналық қызметке сұраныстың өсуі, жоғары мамандандырылған медициналық көмектің (ЖММК)** жекелеген түрлеріне (кардиохирургия, трансплантология, нейрохирургия) арналған "күту парақтарының" пайда болу ықтималдығы
Халықаралық стандарттарға жауап беретін қазіргі заманғы денсаулық сақтау объектілеріне деген қажеттіліктің өсуі
Денсаулық жағдай
Таралған қауіп факторларының (қозғалыс белсенділігінің төмендігі, құнарсыз тамақтану, темекі шегу, алкоголь) халықтың денсаулық жағдайына жағымсыз әсері
"Өркениет ауруларымен" сырқаттанушылықтың өсуі:
- Қанайналым жүйесі аурулары 2007ж. - 100 мың адамға 1906,6; 2011 ж. - 2274,9
- онкосырқаттанушылық 2007 ж. - 496,9; 2011 ж. - 516,4
- қант диабеті 2007 ж. - 129,2; 2011 ж. - 162,1
Мультирезистенттік нысандар үлесінің ұлғаюы мен туберкулезден жалпы сырқаттанушылық пен өлім-жітімнің төмендеуі
АИТВ/ЖҚТБ-ның таралу үрдісін ұлғайту
Психикалық ауруларды жеткіліксіз анықтау кезінде халықтың психикалық денсаулығының нашарлауы
(психикалық және мінез-құлықтық бұзылулармен сырқаттану: 1992 жылы 1 618,5; 2007 жылы 1 897,4.)
Әлеуметтік елеулі аурулардың алдын алу, диагностикалау және емдеу жөніндегі медициналық қызметке деген сұранысты арттыру, ЖММК-ке* қажеттілікті ұлғайту 2007 ж. - 43,3 мың жағдай; 2011 ж. - 52,9 мың жағдай
Медициналық кадрларға (кардиохирургия, эндокринология, онкогематология) қажеттіліктің өсуі
Халықаралық стандарттарға жауап беретін қазіргі заманғы денсаулық сақтау объектілеріне деген қажеттіліктің өсуі
Мультирезистенттік нысандарды емдеу үшін хоспистері мен бөлімшелерге қажеттіліктің өсуіне байланысты туберкулезге қарсы мекемелерде (бөлімшелерде) стационарлық көмекті тұтынуды төмендету. Резервтік қатардағы препараттарға деген қажеттіліктің өсуі.
Шолушылық эпидемиологиялық қадағалауды күшейтудің және мінез-құлық қаупі топтарында есірткілерді тұтыну зиянын төмендету бағдарламасын енгізу қажеттілігі.
Психологтық-психиатриялық көмек қызметтеріне деген қажеттіліктің өсуі.
Психикалық бұзылулардың статистикалық есебін
жетілдіру қажеттілігі.
Медициналық қызмет нарығын кеңейту
Халықтың әл-ахуалының өсуі, сапалы медициналық қызметке және қазіргі заманғы дәрілік заттарға сұранысты ұлғайту
Медициналық қызметті жеткізушілердің арасындағы бәсекелестікті ұлғайту, ерікті медициналық сақтандыру нарығын дамыту
Қоршаған ортаның әсері
Табиғи және техногендік сипаттағы факторлар әсерлерінің салдарынан экологиялық жағдайдың нашарлауы
Қоршаған ортаның зиянды әсерлеріне байланысты ауруларды (тыныс алу органдарының аурулары, онкологиялық аурулар, аллергиялық аурулар және т.б.) диагностикалау және емдеу жөніндегі медициналық қызметке деген сұранысты ұлғайту.
Бұл үрдістер шешуді талап ететін қазіргі уақытта бар жүйелік проблемалармен өзара байланысты қарауы қажет:

В настоящее время развитие здравоохранения вступает в этап институциональных преобразований, развития кадрового потенциала, предоставления качественных медицинских услуг. Приоритетом становится профилактика заболеваний и формирование здорового образа жизни, что отражено в послании Главы государства народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики".
В ближайшие три года на развитие отрасли здравоохранения будут оказывать влияние следующие прогнозируемые тенденции:
Тенденции и существующие изменения
Факторы, влияющие на работу МЗ
Демографическая ситуация
Ожидаемый рост рождаемости:
2007 г. - 20,79; 2011 г. - 24,0 на
1 000 населения
Увеличение удельного веса детей в
общей численности населения:
2007 г. - 23,9 %; 2011 г. - 24,5 %
Снижение удельного веса лиц старше
65 лет: 2007 г. - 7,7 %; 2011 -
6,86 %
Рост числа населения
трудоспособного возраста*
(2007 г. - 9967,2 тыс. чел.;
2011 г. - 10050,0 тыс. чел.)
Рост числа городского населения*
(2007 г. - 8265,9 тыс. чел.;
2011 г. - 9600,0 тыс. чел.)
Увеличение спроса на услуги по
охране материнства и детства
Рост спроса на медицинские услуги,
вероятность образования "листов
ожидания" на отдельные виды
высокоспециализированной
медицинской помощи (ВСМП)**
(кардиохирургия, трансплантология,
нейрохирургия)
Рост потребности в современных
объектах здравоохранения,
отвечающих международным
стандартам
Состояние здоровья
Неблагоприятное влияние на
состояние здоровья населения
распространенных факторов риска
(низкая двигательная активность,
нерациональное питание, курение,
алкоголь)
Повышение спроса на медицинские
услуги по профилактике,
диагностике и лечению социально
значимых заболеваний, увеличение
потребности в ВСМП* 2007 г. - 43,3
тыс. случаев; 2011 г. - 52,9 тыс.
случаев
Рост заболеваемости "болезнями
цивилизации":
- болезни системы кровообращения
2007 г. - 1906,6 на 100 тыс.
населения; 2011 г. - 2274,9
- онкозаболеваемость 2007 г. -
496,9; 2011 г. - 516,4
- сахарный диабет 2007 г. - 129,2;
2011 г. - 162,1
Рост потребности в медицинских
кадрах (кардиохирурги,
эндокринологи, онкогематологи)
Рост потребности в современных
объектах здравоохранения,
отвечающих международным
стандартам
Снижение общей заболеваемости и
смертности от туберкулеза с
увеличением доли
мультирезистентных форм
Снижение потребления стационарной
помощи в противотуберкулезных
учреждениях (подразделениях), с
ростом потребности в хосписах и
отделениях для лечения
мультирезистентных форм. Рост
потребности в препаратах
резервного ряда.
Увеличение тенденции
распространения ВИЧ/СПИД
Необходимость усиления дозорного
эпидемиологического надзора и
внедрения программ снижения вреда
потребления наркотиков в группах
рискованного поведения.
Ухудшение психического здоровья
населения при недостаточном
выявлении психических болезней
(болезненность психическими и
поведенческими расстройствами:
1 618,5 в 1992 г.; 1 897,4 в
2007 г.)
Рост потребности в услугах
психолого-психиатрической помощи.
Необходимость совершенствования
статистического учета психических
расстройств.
Развитие рынка медицинских услуг
Рост благосостояния населения,
увеличение спроса на качественные
медицинские услуги и современные
лекарственные средства
Увеличение конкуренции среди
поставщиков медицинских услуг,
развитие рынка добровольного
медицинского страхования
Влияние окружающей среды
Ухудшение экологической обстановки
вследствие воздействия факторов
природного и техногенного характера
Увеличение спроса на медицинские
услуги по диагностике и лечению
болезней, связанных с воздействием
вредных факторов окружающей среды
(болезни органов дыхания,
онкологические заболевания,
аллергические болезни и т.д.)
Данные тенденции необходимо рассматривать во взаимосвязи с существующими в настоящее время системными проблемами, требующими решения:

1) Азаматтар денсаулығы деңгейінің төмендігі
Әйелдер мен балалар денсаулығының жеткіліксіз деңгейі, әлеуметтік елеулі аурулардың таралушылығы, қоғамдық денсаулық деңгейінің төмендігі және тегін медициналық көмектің кепілді көлемімен жеткіліксіз қамтамасыз ету тұтасымен азаматтар денсаулығы деңгейінің төмендігін айқындайды.
1-график. 2003-2007 жылдарда Қазақстан Республикасының демографиялық көрсеткіштерінің динамикасы (1000 адамға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Соңғы жылдары Қазақстанда халықтың туу деңгейінің 18,42-ден (2005 жылы) 20,79-ға дейін (2007 жылы) артуы, өлім-жітім көрсеткішінің тұрақтануы - 10,22 (2005 жылы - 10,37), халықтың табиғи өсуі коэффициентінің 1000 адамға 10,57 (8,05)-ге дейін ұлғаюы байқалады. Демографиялық жағдайда позитивті алға басуға қарамастан әйелдер мен балалар денсаулығының төменгі деңгейі сақталуда. Ұрпақты болу денсаулығы проблемасы өзекті күйінде қалып отыр, 16%-ға дейінгі неке ұрықсыз болып отыр. Аналар өлім-жітімінің көрсеткіші жоғары күйінде қалып отыр және соңғы жылдар бойы оның 100 000 тірі туғандарға (2003 жыл) 42,2-ден 46,8-ге (2007 жыл) дейін ұлғаю үрдісі байқалады. Мұның негізгі себептері аборттардың жоғары деңгейі мен сырқаттанушылықтың (жыныстық жолмен берілетін жұқпалы аурулар, анемия) салдарынан болатын акушерлік қан кетулер, гестоздар, экстрагениталдық патология болып табылады. Бұл жағдай медициналық қызмет сапасының нашарлығынан және тиісті стандарттардың жоқтығынан қиындай түседі.
2-график. 2003-2007 жылдарда Қазақстан Республикасының ана (100 000 тірі туылғандарға шаққанда) және нәресте өлім-жітімі көрсеткіштерінің динамикасы (1000 тірі туылғандарға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Нәрестелер өлім-жітімі көрсеткішінің төмендеу үрдісіне қарамастан 1 000 тірі туғандарға (2003 жыл) 15,3-тен 14,57 (2007 жыл) дейін төмендеуіне қарамастан, бұл көрсеткіш дамыған елдер мен ТМД-ның көптеген елдерінің ұқсас индикаторларынан артады. Ғаламдық бәсекеге қабілеттілік индексінде 1 (ҒБИ), Қазақстан нәрестелер өлім-жітімінің деңгейі бойынша 1 000 тірі туғандарға (2004 жыл) 63,0 көрсеткішпен 107 позицияны иеленеді, бұл ретте статистикалық мәліметтердің айырмашылығы тірі және өлі туудың халықаралық өлшемдерінің негізінде есептеулерді пайдаланумен түсіндіріледі. Нәрестелер өлім-жітімінің құрылымы осындай дамыған елдерге сәйкес келеді және алдын алуға болатын себептермен (асфиксия, туу жарақаттары мен жұқпалар) түсіндіріледі. Ағымдағы жылы республика шеңберінде тірі және өлі туудың халықаралық өлшемдері2 енгізілген Қазақстан Республикасындағы аналар мен балалар өлім-жітімін төмендетудің 2008-2010 жылдарға арналған салалық бағдарламасын іске асыру басталды. Бағдарламаны іске асыру босандыру және балалар ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсартады, жаңа перзентханалар мен балалар ауруханалары салынатын болады, перинатология саласында алдыңғы қатарлы технологиялар енгізілетін болады. Ана мен бала денсаулығын жақсарту мақсатында республиканың барлық аумағында Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) ұсынған бағдарламаларды енгізу жалғастырылатын болады: емшек сүтімен қоректендіруді қолдау және ынталандыру, ана болу қауіпсіздігі, перинаталдық көмекті өңірлендіру, бала жасындағы ауруларды сабақтас емдеу. Барлық жерлерде диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамалары енгізілетін болады, ағарту жұмыстары және халықты хабардар ету жандандырылады, ұрпақты болу денсаулығы саласында жұмыс істейтін мамандардың біліктілігі арттырылатын болады.

1) Низкий уровень здоровья граждан.
Недостаточный уровень здоровья женщин и детей, распространенность социально значимых заболеваний, низкий уровень общественного здоровья и недостаточное обеспечение гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи определяют в целом низкий уровень здоровья граждан.
График 1. Динамика демографических показателей (на 1000 человек населения) в Республике Казахстан в 2003-2007 годах
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
За последние годы в Казахстане отмечается повышение уровня рождаемости населения с 18,42 (2005 год) до 20,79 (2007 год), стабилизация показателя смертности - 10,22 (2005 год - 10,37), увеличение коэффициента естественного прироста населения до 10,57 (8,05) на 1 000 населения. Несмотря на позитивные сдвиги в демографической ситуации, сохраняется низкий уровень здоровья женщин и детей. Остается актуальной проблема репродуктивного здоровья, до 16 % браков являются бесплодными. Показатель материнской смертности остается высоким и на протяжении последних лет наблюдается тенденция ее увеличения с 42,1 на 100 000 родившихся живыми (2003 год) до 46,8 (2007 год). Основными причинами этого являются акушерские кровотечения, гестозы, экстрагенитальная патология, вследствие высокого уровня абортов и заболеваемости (инфекции, передаваемые половым путем, анемии). Данная ситуация усугубляется недостаточным качеством медицинских услуг и отсутствием должной ее стандартизации.
График 2. Динамика показателей материнской (на 100 тысяч живорожденных) и младенческой (на 1000 родившихся живыми) смертности в Республике Казахстан в 2003-2007 годах
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
Несмотря на тенденцию снижения показателя младенческой смертности с 15,3 на 1 000 родившихся живыми (2003 год) до 14,57 (2007 год), этот показатель превышает аналогичные индикаторы развитых стран и большинства стран СНГ. В Глобальном индексе конкурентоспособности 1 (ГИК), Казахстан занимает 87 позицию по уровню младенческой смертности с показателем 27,0 на 1 000 родившихся живыми (2007 год), при этом различия статистических данных обусловлены использованием расчетов на основе международных критериев живо- и мертворождения. Структура младенческой смертности соответствует таковой развивающихся стран и обусловлена предотвратимыми причинами (асфиксия, родовые травмы и инфекции). В текущем году в республике началась реализация отраслевой Программы по снижению материнской и детской смертности в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, в рамках которой введены международные критерии живорождения и мертворождения 2 . Реализация Программы улучшит материально-техническое оснащение родовспомогательных и детских организаций, будут построены новые родильные дома и детские больницы, будут внедрены передовые технологии в области перинатологии.
__________________________________
1 The Global Competitiveness Report 2008-2009 (World Economic Forum, 2008)
2 В соответствии с Конвенцией о правах ребенка, принятой Генеральной Ассамблеей ООН и ратифицированной Законом Республики Казахстан от 8 июня 1994 года.
В целях улучшения здоровья матери и ребенка на всей территории республики будет продолжено внедрение программ, рекомендованных Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ): поддержка и стимулирование грудного вскармливания, безопасное материнство, регионализация перинатальной помощи, интегрированное ведение болезней детского возраста. Будут повсеместно внедрены клинические протоколы диагностики и лечения, активизирована просветительская работа и информирование населения, повышена квалификация специалистов, работающих в области репродуктивного здоровья.

Нәтижесінде бұл 2011 жылға қарай аналар өлім-жітімінің деңгейін 40,0-ге дейін және нәрестелер өлім-жітімінің деңгейін 24,0-ге дейін төмендетеді.
________________
1 The Global Competitiveness Report 2007 - 2008 (Word Economic Forum, 2007)
2 The Global Competitiveness Report 2007 - 2008 (Word Economic Forum, 2007)
3-график. 2003-2007 жылдарда Қазақстан Республикасында күтілетін өмір сүру ұзақтығы
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Әлеуметтік елеулі аурулар айтарлықтай экономикалық шығын әкеледі және күтілетін өмір сүру ұзақтығын төмендетеді, 2007 жылы өмір сүру ұзақтығының деңгейі 66,38 жасты құрады (ҒБИ рейтингінде Қазақстан өмір сүру ұзақтығы 64 жас көрсеткішімен 101 позицияны иеленеді, 2004 жылғы мәлімет). Қанайналым жүйесінің аурулары, қатерлі ісіктер, туберкулез бен АИТВ/ЖҚТБ мәні зор болып отыр.
Жалпы өлім-жітім құрылымында барынша үлкен үлес салмақ (51,7%) қанайналым жүйесінің ауруларына (ҚЖА) келеді. Қазақстан Республикасының Статистика агенттігінің мәліметтері бойынша 2007 жылы ҚЖА-дан қайтыс болғандардың саны 81 793 адамды құрады, бұл ретте еңбекке қабілетті адамдардың жасы (16-62 жас) 27%-дан аса құрады. ҚЖА-дан өлім-жітімді төмендету мақсатында шеңберінде 3 өңірлік кардиохирургиялық орталықты салуды аяқтау, 13 кардиохирургиялық бөлімше ашылу есебінен тиімді қызмет құрылатын, 2011 жылға қарай кардиохирургиялық операциялардың саны 16 200-нан кем болмайтын (2005 жылы - 838) Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы әзірленді.
Қатерлі ісіктермен сырқаттанушылық көрсеткішінің кейбір төмендеуіне қарамастан (19,5-тен 184,73) асқынған нысанға (57%) ие болады, ал өлім-жітім жалпы өлім-жітім құрылымында үшінші позицияны иеленеді. Жағдайды жақсарту жөніндегі шаралардың қатарында қатерлі ісіктерді анықтаудың скринингтік бағдарламасын жалғастыру, онкологиялық қызмет ұйымдарын ресурстық жарақтандыру, қазіргі заманғы химиялық препараттарды сатып алудың көлемін ұлғайту, жұлынды трансплантаттау орталығын құру қажет.
______________
3 Мұнда және одан әрі мәтін бойынша сырқаттанушылық көрсеткіші 100 000 адамға
4-график. Қазақстан Республикасында 2003-2007 жылдарда туберкулезден сырқаттанушылығы және өлім-жітімі көрсеткіштерінің динамикасы (100 000 адамға шаққанда)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Өткен үш жылда туберкулезден сырқаттанушылық пен өлім-жітім көрсеткіші (тиесінше 100 000 адамға 147,3-тен 126,4-ке дейін және 20,8-ден 18,1-ге дейін) төмендеуі белгіленді, алайда, эпидемиологиялық жағдай қиын күйінде қалып отыр. ҒБИ рейтингінде Қазақстан туберкулезбен сырқаттанушылық бойынша 96 орында тұр (2005 жылғы көрсеткіш бойынша 144,0) және бизнестегі туберкулезді анықтау бойынша 107 позицияны иеленеді. Жүргізілген жаппай құрылыс салуға (соңғы үш жылдағы 19 туберкулезге қарсы мекеме) DОТS-плюс туберкулезді емдеу бағдарламасын іске асыруға қарамастан туберкулездің таралуына эпидемиологиялық қадағалау, дәрі-дәрмектік тұрақтылықты дамыту, туберкулезден өлім-жітім мәселелері өзекті болып қалуда. Бұл проблеманы шешу үшін туберкулезге қарсы қызмет жұмысының аудиті өткізілетін және туберкулезді диагностикалау стандарттарын, туберкулезге қарсы препараттардың сапасына қойылатын талаптарды, эпидемиологиялық мониторинг шараларын, материалдық-техникалық жарақтандыру стандарттарын қамтитын ведомствоаралық кешенді шаралар әзірленетін болады. Бастапқы медициналық санитарлық көмектің (БМСК) туберкулезді ерте анықтаудағы (ерте анықтауға арналған стимулдарды енгізу) рөлі артатын болады. Бұдан басқа 2009 жылы туберкулездің мультирезистентті түрлерімен ауыратын сырқат адамдарды мәжбүрлеп емдеу және оқшаулау бойынша шаралар күшейтілетін болады. 2009 жылдан бастап толық көлемді талдау, аса қауіпті әлеуметтік елеулі ауруларға қарсы іс-қимылдар бойынша халықаралық ұсынымдарды біріктіру және енгізу жұмыстары жүргізілетін болады.
ДДҰ деректері бойынша Қазақстан АИТВ/ЖҚТБ індетінің шоғырланған сатысында тұр (1,1% орта әлемдік көрсеткіште халық 0,2%). 2008 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 9378 АИТВ жұқтырған адам тіркелді, олардың саны жыл сайын 10-13%-ға ұлғаюда. ҒБИ рейтингінде Қазақстан АИТВ таралушылығы бойынша 25 орында тұр және бизнестегі АИТВ-ны анықтау бойынша 87 позицияны иеленеді. Індеттің шоғырланған сатысында АИТВ жұқпасының таралуын тұрақтандыру мақсатында алдын алу іс-шараларын кеңейтуді, сондай-ақ оған ЖҚТБ-мен ауыратын сырқаттар мұқтаж вирусқа қарсы терапияның толық көлемін қамтамасыз етуді көздейтін 2010 жылға дейін Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі бағдарламаны іске асыру жалғастырылатын болады.
Жарақаттардан, жазатайым оқиғалардан және уланулардан болатын өлім-жітім Қазақстан Республикасы халқының өлім-жітім себептерінің ішінде екінші орында тұр. Жарақаттанушылықты төмендету үшін жарақаттану кезінде медициналық көмек көрсету стандарттарын әзірлеу, жедел медициналық жәрдем қызметінің, магистралдық жолдардың бойында орналасқан ауруханалардың материалдық-техникалық базасын нығайту қажет. Одан басқа, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ өндірістегі еңбек қауіпсіздігін сақтауды күшейту проблемалары бойынша көлік-коммуникациялық кешен қызметтерімен бірлесіп іс-қимылды үйлестіруді күшейту қажет.

В итоге это снизит уровень материнской смертности до 40,0 и младенческой смертности до 24,0 к 2011 году.
График 3. Ожидаемая продолжительность жизни при рождении в Республике Казахстан в 2003-2007 годах
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
Социально-значимые болезни наносят существенный экономический урон и снижают ожидаемую продолжительность жизни, уровень которой в 2007 году составил 66,38 лет (в рейтинге ГИК Казахстан занимает 101 позицию с показателем продолжительности жизни в 64 года, данные за 2007 год). Наибольшую значимость представляют болезни системы кровообращения, злокачественные новообразования, туберкулез и ВИЧ/СПИД.
Наибольший удельный вес (51,7 %) в структуре общей смертности приходится на болезни системы кровообращения (БСК). По данным Агентства Республики Казахстан по статистике, в 2007 году число умерших от БСК составило 81 793 человек, при этом доля лиц трудоспособного возраста (16-62 года) составила более 27 %. В целях снижения смертности от БСК разработана Программа развития кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан на 2007-2009 годы, в рамках которой будет создана эффективная служба за счет: завершения строительства 3-х региональных кардиохирургических центров, 13 кардиохирургических отделений, число кардиохирургических операций в 2011 году составит не менее 16 200 (2005 год - 838).
Несмотря на некоторое снижение показателя заболеваемости злокачественными новообразованиями (с 192,5 до 184,7 3 ), преобладают запущенные формы (57 %), а смертность занимает третью позицию в структуре причин общей смертности. В числе мер по улучшению ситуации необходимо продолжить скрининговые программы выявления злокачественных новообразований, ресурсное оснащение организаций онкологической службы, увеличение объема закупа современных химиопрепаратов, создание центра трансплантации костного мозга.
__________________________________
3 Здесь и далее по тексту показатель заболеваемости на 100 000 населения
График 4. Динамика показателей заболеваемости и смертности от туберкулеза (на 100 тысяч населения) в Республике Казахстан в 2003-2007 годах
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
За истекшие три года отмечается снижение показателей заболеваемости и смертности от туберкулеза (со 147,3 до 126,4 и с 20,8 до 18,1 на 100 000 населения соответственно), однако, эпидемиологическая ситуация остается напряженной. В рейтинге ГИК Казахстан занимает 94 место по заболеваемости туберкулезом (показатель за 2007 год 130,0) и 111 позицию по влиянию туберкулеза на бизнес. Несмотря на проводимое масштабное строительство, реализацию программы лечения туберкулеза DOTS-плюс, актуальными остаются вопросы эпидемиологического надзора за распространением туберкулеза, развития лекарственной устойчивости, смертности от туберкулеза. Для решения этой проблемы будет проведен аудит деятельности противотуберкулезной службы и разработан межведомственный комплекс мер, включающий стандарты диагностики туберкулеза, требования к качеству противотуберкулезных препаратов, критерии госпитализации, меры эпидемиологического мониторинга, стандарты материально-технического оснащения. Будет расширена роль первичной медико-санитарной помощи (ПМСП) в раннем выявлении туберкулеза (внедрение стимулов за раннее выявление). Кроме того, в 2009 году будут усилены меры по принудительному лечению и изоляции больных мультирезистентными формами туберкулеза. Начиная с 2009 года будет проведен полномасштабный анализ, консолидация и внедрение международных рекомендаций по противодействию особо опасным социально значимым заболеваниям.
По данным ВОЗ, Казахстан находится в концентрированной стадии эпидемии ВИЧ/СПИДа (0,2 % населения при среднемировом показателе 1,1 %). По состоянию на 1 января 2008 года зарегистрировано 9378 ВИЧ-инфицированных, их число ежегодно увеличивается на 10-13 %. В рейтинге ГИК Казахстан занимает 23 место по распространенности ВИЧ и 95 позицию по влиянию ВИЧ на бизнес. В целях стабилизации распространения ВИЧ-инфекции на концентрированной стадии эпидемии будет продолжена реализация Программы по противодействию эпидемии СПИД в Республике Казахстан до 2010 года, предусматривающей расширение профилактических мероприятий, а также обеспечение в полном объеме антиретровирусной терапией нуждающихся в ней больных СПИД.
Смертность от травм, несчастных случаев и отравлений занимает второе место среди причин смертности населения Республики Казахстан. Для снижения травматизма необходима разработка стандартов оказания медицинской помощи при травмах, укрепление материально-технической базы службы скорой медицинской помощи, больниц, расположенных вдоль магистральных дорог. Кроме того, необходимо усилить координацию действий со службами транспортно-коммуникационного комплекса по проблемам обеспечения безопасности движения, а также усиление охраны безопасности труда на производстве.

Санитарлық-эпидемиологиялық жағдайды одан әрі тұрақтандыру және қоғамдық денсаулық сақтауды жақсарту өзекті міндет күйінде қалып отыр. 2005 жылы қызылша мен қызамыққа қарсы 2,7 млн. адам жаппай иммундау нәтижесінде қызылшамен сырқаттанушылық деңгейін 100 еседен аса төмендетуге және оның деңгейін 2007 жылы 100 мың адамға шаққандағы көрсеткіштердегі 0,08-ге дейін жеткізуге қол жеткізілді. Осы кезеңде халықтың обамен және тырысқақпен сырқаттанушылығы тіркелген жоқ; оба бойынша энзоотикалық аумақтарды эпизоотологиялық тексеру ауданы 27,8 мың шаршы км-ға (5%), жүргізілген дала дезинсекциясының мөлшерін 275,2 шаршы км (44%) ұлғайтылды. Сонымен қатар, сальмонеллезбен (2004 жылғы 14,7-тен 2007 жылғы 20,8-ге дейін) және "А" вирусты гепатитпен (2004 жылғы 63,7-ден 2007 жылғы 69,6-ға дейін) сырқаттанушылықтың өсуі белгіленді. Аса қауіпті және бұрқ етулері шекараларда тіркелетін басқа да жұқпалы аурулардың (атипиялық пневмония, құс тұмауы, 71 үлгідегі энтеровирусты жұқпа және басқалар) әкеліну қаупіне байланысты эпидемиологиялық жағдайлардың асқыну қаупі сақталуда. Мынадай мінез-құқықтық қауіп факторларының таралушылығы жоғары деңгейде қалып отыр: темекі шегу (22,8%), артық дене салмағы (36,9%), алкогольді шектен тыс тұтыну (18,1%). Бұл проблемаларды шешу үшін осы жылдан бастап гемофилдік жұқпаға қарсы 2 жасқа дейінгі балаларды вакцинациялаумен толықтырылатын халықты иммундық алдын алу жалғасатын болады, тамақ өнімдеріндегі геномотапшылық объектілерін анықтау жөніндегі өңірлік зертханаларды кеңейту басталады.
ДДҰ деректері бойынша адам денсаулығының 50% өмір сүру салтына, көптеген созылмалы жұқпалы ауруларға (жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары, қант диабеті және т.б.) тәуелді болады, сондай-ақ адамның өмір сүру салтына байланысты болады. Соған байланысты қазақстандықтардың салауатты өмір салтын қалыптастыру және дене шынықтыруды дамыту маңызды болып отыр. Сол мақсатта шеңберінде денсаулық сақтау бюджетінен салауатты өмір салты бағдарламасын қаржыландыру ұлғайатын 2008-2016 жылға арналған "Салауатты өмір салтын қалыптастыру" бағдарламасын іске асыру басталды. Саланың профилактикалық бағыттылығы күшейтетін, халықтың жекелеген санаттарын алдын алу тексерулерімен қамту ұлғаятын болады, азаматтардың және оның ішінде балалардың дене шынықтыру белсенділігін арттыру жөніндегі шаралар іске асырылатын болады. Әлеуметтік тапсырысты орналастырудың арқасында үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастық кеңейтілетін болады. Одан басқа, азаматтардың денсаулығын нығайту үшін сапалы тамақтану және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласында стратегия қабылданатын болады.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру саласында шараларды іске асыру сектораралық өзара іс-қимылды күшейтуге, әсіресе алкогольдік және темекі өнімдерін сатуды шектеу, жол қозғалысы қауіпсіздігі сияқты мәселелерге ықпалын тигізетін болады.
Ең үздік нәтижелерге жету үшін денсаулықты нығайту жөніндегі барлық ведомствоаралық бағдарламаларды біріктіруді, жетілдіруді және тиімді іске асыруды, тиісті салалық бағдарламалардың профилактикалық бағытын күшейту жағынан қайта қарауды қамтамасыз ету қажет. Мемлекеттік бағдарламамен бекітілген БМСК басым түрде дамыту бойынша қажетті шаралармен қамтамасыз ету қажет, оның ішінде: азаматтардың дәрігерді еркін түрде таңдауға құқықтарын іске асыру, жалпы дәрігерлік практиканы дамыту, БМСК кадрларын дамытудың экономикалық уәжі, осы секторда бәсекелестікті дамыту және басқалар. Соның ішінде оларды түпкілікті нәтижеге жетуге бағыттау және әлеуметтік елеулі ауруларды азайту бойынша бағдарламаларды іске асыруда БМСК деңгейінде пациентке бағдарланған көмек (үйдегі патронажды дамыту, үй, күндізгі "стационарлар", амбулаториялардағы "жедел" желілер) қағидаттарын енгізу қажет.
Нәтижесінде орташа өмір сүру ұзақтығы ұлғаяды, аурулардың ауыртпалығы мен мінез-құлықтық қауіп факторлары төмендейді.

Актуальной задачей остается дальнейшая стабилизация санитарно-эпидемиологической ситуации и улучшение общественного здоровья. В 2005 году в результате массовой иммунизации против кори и краснухи 2,7 млн. человек, удалось снизить уровень заболеваемости корью более чем в 100 раз и довести ее уровень в 2007 году до 0,08 в показателях на 100 тысяч населения. За этот период не зарегистрировано заболеваний населения чумой и холерой; площадь эпизоотологического обследования энзоотичной по чуме территории увеличена на 27,8 тыс. кв. км (5 %), объем проведенной полевой дезинсекции - на 275,2 кв. км (44 %). Вместе с тем, отмечается рост заболеваемости сальмонеллезом (с 14,7 в 2004 году до 20,8 в 2007 году) и вирусным гепатитом "А" (с 63,7 в 2004 году до 69,6 в 2007 году). Сохраняется риск осложнения эпидемиологической ситуации, связанной с угрозой завоза особо опасных и других инфекционных заболеваний, вспышки которых регистрируются в приграничных (атипичная пневмония, птичий грипп, энтеровирусная инфекция 71 типа и др.). На высоком уровне остаются распространенность поведенческих факторов риска: табакокурение (22,8 % ), избыточная масса тела (36,9 %), злоупотребление алкоголем (18,1 %). Для решения этой проблемы будет продолжена иммунопрофилактика населения, которая с этого года дополнится вакцинацией детей в возрасте до 2 лет против гемофильной инфекции, начнется развертывание региональных лабораторий по определению геномодифицированных объектов в пищевых продуктах.
По данным ВОЗ здоровье человека на 50 % зависит от образа жизни, развитие большинства хронических неинфекционных болезней (болезни сердечно-сосудистой системы, сахарный диабет и др.) также связано с образом жизни человека. В этой связи становится важным формирование здорового образа жизни казахстанцев и развитие физической культуры. С этой целью начата реализация Программы "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы, в рамках которой будет увеличено финансирование программ здорового образа жизни. Будет усилена профилактическая направленность отрасли, увеличится охват отдельных категорий населения профилактическими осмотрами, будут реализованы меры по повышению физической активности граждан и в первую очередь детей. Благодаря размещению социального заказа будет расширено сотрудничество с неправительственными организациями. Кроме того, для укрепления здоровья граждан будет принята стратегия в области здорового питания и безопасности пищевых продуктов.
Реализации мер в области формирования здорового образа жизни будет способствовать усиление межсекторального взаимодействия, особенно в таких вопросах как ограничение реализации алкогольной и табачной продукции, безопасности дорожного движения.
Для достижения наилучших результатов необходимо обеспечить консолидацию, усовершенствование и эффективную реализацию всех межведомственных программ по укреплению здоровья, пересмотр соответствующих отраслевых программ в сторону усиления профилактической направленности. Следует обеспечить необходимые меры по приоритетному развитию ПМСП, утвержденные Государственной программой, в том числе: реализация права граждан на свободный выбор врача, развитие общеврачебной практики, экономическая мотивация развития кадров ПМСП, развитие конкуренции в этом секторе и другие. Необходимо внедрение принципов пациент-ориентированной помощи на уровне ПМСП (развитие патронажа на дому, домашние, дневные "стационары", "горячие" линии в амбулаториях), реализация программ по снижению социально значимых заболеваний, а также достижение конечных результатов.
В итоге увеличится средняя продолжительность жизни, снизится бремя болезней и распространенность поведенческих факторов риска.

2) Денсаулық сақтауды басқару тиімділігінің жеткіліксіздігі
Денсаулық сақтауға арналған мемлекеттік шығыстардың ұлғаюына қарамастан (2003 жылғы 89,9 млрд. теңгеден 2007 жылғы 299,4 млрд. теңгеге дейін) ІЖӨ деңгейі - 2007 жылғы 2,3% денсаулық сақтау ісін тұрақты дамыту үшін жеткіліксіз болып отыр (ДДҰ мәліметі бойынша ІЖӨ-ден кемінде 5%). Соңғы жылдарда жан басына шаққандағы денсаулық сақтау шығыстары белгілі өсімге ие: 2003 жылғы 6026 теңгеден 2007 жылы 20196 теңгеге дейін, сонымен бірге, бұл Ресей, Беларусь, Балтия елдері сияқты бұрынғы кеңес одағы елдеріндегі орташа шығыстан аз. Жағдай өңірлер бойынша ресурстарды тепе-тең бөлмеуге байланысты қиындауда, осылайша 2007 жылы бір тұрғынға есептелген ТМККК-не арналған шығыстарды бөлу 8 437 теңгеден 15 979 теңгеге дейін құрайды. Жыл сайын ұлғайтуға қарамастан (2003 жылғы 64,8 млрд.теңгеден 2007 жылғы 195,3 млрд. теңгеге дейін) ТМККК қаржылдандыру сондай-ақ қосымша шығыстарды қажет етеді. Бағалау деректері бойынша нормативтердің шегінде қамтамасыз етілмеген көлем 114,0 млрд. теңгеден аса құрайды.
5-график. 2007 жылы 1 адамға шаққандағы денсаулық сақтау саласына кеткен шығындар (орташа аймақтық деңгейден ауытқуы, теңгемен)
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Қаржыландырудың (қор ұстау, тарификатор, екі компонентті жан басына шаққандағы норматив (ДКПН), клиникалық шығын топтары (КЗГ) тиімді тетіктерін жеткіліксіз пайдалану, негізгі қорларды жаңартуды қоспайтын қолданыстағы тариф құру жүйесі, мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының нашар дербестігі және білікті менеджерлердің жоқтығы саладағы бәсекелестікті дамытуды тежейді. Медицина қызметкерлеріне еңбек ақы төлеу деңгейі өте-мөте төмен күйінде қалып отыр, бұл ұсынылатын қызметтің сапасынан байқалады. Осы проблемаларды шешу үшін денсаулық сақтауға арналған шығыстар ТМККК-не өңірлер аралық шығыстардың айырмашылығын кезең-кезеңмен азайта отырып ұлғаятын болады. Өңірлік денсаулық сақтау әлеуетін дамыту үшін экономикалық преференциялар жүйелері мен өңірлер үшін стимулдар (трансферттік саясат) енгізілетін болады. Амортизациялық аударым тарифіне енгізу арқылы ТМККК қызметіне тариф құру жүйесі жетілдірілетін болады, негізгі қорларды пайдаланудың тиімділігі артатын болады, мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына басқару шешімдерін қабылдауда үлкен дербестік берілетін болады. Одан басқа, кәсіби менеджерлер институтын және денсаулық сақтауды басқарудың транспаренттік нысандарын кезең-кезеңмен енгізу басталды, мемлекеттік медициналық ұйымдардың дербестігі арттырылады, олар нығайтылады, денсаулық сақтау саласындағы басқару ұйымдары құрылады, мемлекеттік медициналық ұйымдарды басқаруға жеке компаниялар тартылады, қазіргі заманғы басқару технологиялары енгізілетін болады. Денсаулық сақтау саласындағы менеджментті жақсарту мақсатында денсаулық сақтау менеджерлерін даярлаудың жаңа жүйесі (Ұлттық медициналық холдинг пен Еуразия Ұлттық Университетінің базасында МВА бағдарламасы) әзірленіп, енгізілетін болады.
6-график. ЖІӨ-ге %-пен шаққандағы денсаулық сақтау саласының мемлекеттік шығындары
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Денсаулық сақтау саласында саясатты іске асырудың тиісті тетіктерінің болмауы және денсаулық сақтауды қаржыландырудың жетілмеуі басқару тиімділігінің жеткіліксіздігінен болып отыр. Қазіргі таңда денсаулық сақтау саласында саясатты іске асыруды толығымен денсаулық сақтау бюджетінің қаражатын 60% аса әкімші болатын жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады, денсаулық сақтау департаменттерінің басшылары министрліктермен келіспей тағайындалады, бұл бюджетті ұтымды жоспарлаудың бірыңғай саясатын іске асыру, қаржыландыру ресурстарын біркелкі бөлу, қаражатты тиімді пайдалану кезінде іс-қимылдарды келісуде қиындық туғызады. Бұл жағдай нормативтік құқықтық базалардың жетілмеуінен қиындай түседі. Осы проблемаларды шешу үшін "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) жобасы әзірленіп, Парламент Мәжілісінің қарауына енгізілді. Кодекс қабылданғаннан кейін оны жүзеге асыру үшін халықаралық құқық нормаларымен үйлескен денсаулық сақтау стандарттары, нормативтер мен өзге де заңға тәуелді актілер жиынтығы әзірленетін болады. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау жүйесінің вертикалі қалпына келтірілетін болады. Сондай-ақ заңмен Министрлікке денсаулық сақтауды басқару басқарудың жергілікті органдары басшыларының кандидатураларын және фармацевтикалық және медициналық өнеркәсіпті мемлекеттік реттеу жөніндегі өкілеттікті келісу құқығы бекітіліп берілді. Одан басқа, Министрлік пен Әкімдіктердің арасында денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын іске асыру негізі болып табылатын меморандумдар жасалатын болады. Жүргізіліп жатқан әкімшілік реформаның шеңберінде денсаулық сақтау саласында қайталауды болдырмау, сондай-ақ бақылау функцияларын жеңілдету және әкімшілік кедергілерді төмендету мақсатында аумақтық бөлімшелерімен денсаулық сақтау саласындағы бақылау жөніндегі бірыңғай органды құру қаралатын болады. Денсаулық сақтауды басқарудың өңірлік органдарының стратегиялық және операциялық жоспарларын, денсаулық сақтау объектілерінің өңірлік желілерінің регламенттерін бірлесіп әзірлеу мен бекіту, денсаулық сақтау басқармалары қызметкерлерінің негізгі лауазымдарын тағайындау, заң бұзушылықтар мен кемшіліктерді анықтау және жою жөніндегі шешімдерді қабылдау жүзеге асырылатын болады.
Денсаулық сақтауды басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының перспективалық мақсатына сәйкес келетін денсаулық сақтаудың жаңа үлгісі әзірленетін болады. 2010 жылдан бастап кезең кезеңмен денсаулық сақтау жүйесінде денсаулық сақтау саласының қолданыстағы бюджеттік моделі негізінде ТМККК медициналық қызметтерін Орталықтандырылған мемлекеттік сатып алушыны енгізу мәселесі қарастырылады.. ТМККК қаржыландыруды жетілдіру мақсатында өңірлер бойынша ТМККК-ні жан басына шағып қаржыландырудың бірыңғай көлемдері айқындалатын болады. Денсаулық сақтау саласындағы бюджеттерді бағдарламалық шоғырландыру жүзеге асырылады. ТМККК-ні жетілдіру оны нақтылау мен оңтайландыру (объективті өлшемдер негізінде) және БМСК көлемдерін кеңейту жағына медициналық көмек көрсету мен мамандандырылған көмек көлемдерін оңтайландыру деңгейлері арасындағы қаржыландыруда қайта бөлу жолымен жүзеге асырылатын болады.
Денсаулық сақтау саласындағы бәсекелестік пен жеке секторды дамыту мақсатында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік (Дүниежүзілік банкпен қаржыландырылатын бірлескен жоба шеңберінде), объектілерді, мүліктерді, жабдықтарды жалға беру, жеке компанияларды сенімді басқару кеңінен пайдаланылатын болады. Ынталандыратын тарифтік саясат енгізіледі. Әкімшілік кедергілер жойылатын болады, корпоративтік медициналық ұйымдар мен қызметтерге қолдау көрсетіліп, ынталандырылатын болады.
Сонымен қатар қазіргі уақытта денсаулық сақтау саласындағы орындаушылық және қаржылық тәртіп бұзушылық орын алған. Бұл проблеманы шешу үшін көрсетілген бұзушылықтарға жол бермеу бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы, профилактикалық іс-шаралар кешені әзірленетін болады, ол Денсаулық сақтау министрлігінде ғана емес, денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарының құрылымында да штаттық саны лимиті шегінде ішкі аудит қызметін құруды қамтитын болады.
БМСК қызметінің жеткіліксіз тиімділігі, ауруханалық сектор қызметінің жеткіліксіздігі, денсаулық сақтауды ақпараттандыру деңгейінің төмендігі саланың инфрақұрылым тиімділігінің аздығын айқындайды.
Қазіргі таңда денсаулық сақтау желісі 999 ауруханалық және 2 615 амбулаториялық-емханалық ұйымдардан (оның ішінде 2 207 БМСК ұйымдар) тұрады. Ауруханалық төсектердің саны 2003 жылғы 101 168-ден 2007 жылғы 106 321-ға дейін ұлғайды, тиісінше 10 000 адамға есептегенде төсекпен қамтамасыздық көрсеткіші 67,7-ден 68,3-ке дейін өсті. Жыл сайын шамамен елдің 18% халқы стационарларға емдеуге жатқызылады, оның сараптық бағалау бойынша 30%-ға дейінгі сырқаттар стационарлық емдеуді қажет етеді; жедел медициналық жәрдемді (2003 жылғы 4 559 298-дан 2007 жылғы 4 917 390-ға дейін), оның ішінде нәтижесіз және негізсіз шақырулар саны ұлғаюда (тиісінше 135 579-дан 194 953-ке дейін). Бұл жағдайды жақсарту үшін ауруханаларды нормалау және типтеу арқылы ауруханалық секторды қайта құрылымдау жүргізілетін болады. "100 мектеп пен 100 аурухана салу" жобасы шеңберінде салынып жатқан жаңа денсаулық сақтау объектілері төсек орнын тиімді пайдалануға мүмкіндік береді. Болашақ моделдің негізін көп профильді ауруханалар қалайды. Одан басқа, Астана қаласында өңірде жоғары мамандандырылған көмек көрсету үшін ғылыми, практикалық база, медицина кадрларын даярлау және қайта даярлау орталығы болатын Ұлттық медициналық холдинг дамитын болады. Мыналардың есебінен бастапқы буынды нығайту жүргізілетін болады: жалпы практика дәрігерлерін даярлау, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық ұйымдардағы шұғыл көмекке мұқтаж емделушілердің мекенжайын өзгерте отырып, жедел медициналық жәрдемді қайта құру.

2) Недостаточная эффективность управления здравоохранением.
Несмотря на увеличение государственных расходов на здравоохранение (с 89,8 млрд. тенге в 2003 году до 299,4 млрд. тенге в 2007 году), уровень к ВВП - 2,3 % в 2007 году остается недостаточным для устойчивого развития здравоохранения (не менее 5 % от ВВП по данным ВОЗ). Расходы здравоохранения на душу населения за последние годы также имеют определенный рост: с 6 026 тенге в 2003 году до 20 196 тенге в 2007 году, вместе с тем, это меньше, чем средние расходы в таких постсоветских странах как Россия, Беларусь, страны Балтии. Ситуация усугубляется неравномерным распределением ресурсов по регионам, так в 2007 году разброс расходов на гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (ГОБМП) в расчете на одного жителя составлял от 8 437 до 15 979 тенге. Финансирование ГОБМП, несмотря на ежегодное увеличение (с 64,8 млрд. тенге в 2003 году до 195,3 млрд. тенге в 2007 году) также нуждается в дополнительных расходах. По оценочным данным необеспеченный объем, в пределах нормативов, составляет свыше 114,0 млрд. тенге.
График 5. Варьирование расходов на здравоохранение в расчете на 1 жителя в 2007 году (отклонение от среднерегионального уровня, в тенге)
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
Недостаточное использование эффективных механизмов финансирования (фондодержание, тарификатор, двухкомпонентный подушевой норматив (ДКПН), клинико-затратные группы (КЗГ), существующая система тарифообразования, не включающая обновление основных фондов, низкая самостоятельность государственных организаций здравоохранения и отсутствие квалифицированных менеджеров тормозят развитие конкуренции в отрасли. Остается крайне низким уровень оплаты труда медицинских работников, что отражается на качестве предоставляемых услуг. Для решения этой проблемы будут увеличены расходы на здравоохранение с поэтапным сокращением разницы в расходах на ГОБМП между регионами. Для развития потенциала регионального здравоохранения будут внедрены системы экономических преференций и стимулов для регионов (трансфертная политика). Будет усовершенствована система тарифообразования на услуги ГОБМП путем включения в тариф амортизационных отчислений, повышена эффективность использования основных фондов, государственным организациям здравоохранения будет предоставлена большая самостоятельность в принятии управленческих решений. Кроме того, начнется поэтапное внедрение института профессиональных менеджеров и транспарентных форм управления здравоохранением, будет повышена автономность государственных медицинских организаций, их укрупнение, создание управляющих организаций в здравоохранении, привлечение частных компаний к управлению государственными медицинскими организациями, внедрены современные управленческие технологии. В целях улучшения менеджмента в здравоохранении будет разработана и внедрена новая система подготовки менеджеров здравоохранения (программы МВА на базе Национального медицинского холдинга и Евразийского Национального Университета).
График 6. Динамика государственных расходов на здравоохранение в % к ВВП
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант.
Отсутствие надлежащих механизмов реализации политики в области здравоохранения и несовершенство финансирования здравоохранения обуславливают недостаточную эффективность управления. Сегодня реализация политики в области здравоохранения полностью осуществляется местными исполнительными органами, которые администрируют свыше 60 % средств бюджета здравоохранения, руководители департаментов здравоохранения назначаются без согласования с министерством, что затрудняет согласованность действий при реализации единой политики рационального планирования бюджета, равномерного распределения финансовых ресурсов, эффективного использования средств. Эта ситуация усугубляется несовершенством нормативной правовой базы. Для решения этой проблемы был разработан и внесен на рассмотрение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проект Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс). С принятием Кодекса в его реализацию будут разработаны стандарты здравоохранения, нормативы и иные подзаконные акты, гармонизированные с нормами международного права. Будет восстановлена вертикаль системы государственного санитарно-эпидемиологического надзора. Также будет законодательно закреплены за Министерством право согласования кандидатур руководителей местных органов управления здравоохранением и полномочия по государственному регулированию фармацевтической и медицинской промышленности. Кроме того, будут заключены меморандумы между министерством и акиматами, которые будут являться основой реализации стратегических направлений государственной политики в области здравоохранения. В рамках проводимой административной реформы в отрасли здравоохранения в целях исключения дублирования, а также упрощения контрольных функций и снижения административных барьеров будет рассмотрено создание единого органа по контролю в сфере здравоохранения с территориальными подразделениями. Будут осуществляться совместные разработка и утверждение стратегических и операционных планов региональных органов управления здравоохранением, регламентов региональных сетей объектов здравоохранения, назначение ключевых должностных работников управлений здравоохранения, принятие решений по устранению и выявлению нарушений и недостатков.
В целях повышения эффективности управления здравоохранением будет разработана новая модель здравоохранения, соответствующая перспективным целям социально-экономического развития страны. Будет рассмотрен вопрос о поэтапном введении в системе здравоохранения начиная с 2010 года Централизованного государственного покупателя медицинских услуг ГОБМП, на основе существующей бюджетной модели здравоохранения. В целях совершенствования финансирования ГОБМП будут определены единые объемы подушевого финансирования ГОБМП по регионам. Будет осуществлена программная консолидация бюджетов в здравоохранении. Совершенствование ГОБМП будет осуществляться путем его конкретизации и оптимизации (на основе объективных критериев) и перераспределения финансирования между уровнями оказания медицинской помощи в сторону расширения объемов ПМСП и оптимизации объемов специализированной помощи.
В целях развития конкуренции и частного сектора в здравоохранении будет широко использовано государственно-частное партнерство (в рамках совместного проекта, финансируемого Всемирным Банком), передача объектов, имущества, оборудования в аренду, доверительное управление частным компаниям. Внедрена стимулирующая тарифная политика. Будут устранены административные барьеры, поддержание и стимулирование корпоративных медицинских организаций и служб.
Вместе с тем в настоящее время имеют место нарушения исполнительской и финансовой дисциплины в сфере здравоохранения. Для решения данной проблемы будет разработан комплекс антикоррупционных, профилактических мер по недопущению указанных нарушений, который будет включать в себя создание службы внутреннего аудита не только в Министерстве здравоохранения, но и в структуре местных органов управления здравоохранением в пределах лимита штатной численности.
Недостаточная эффективность деятельности ПМСП, неэффективность деятельности больничного сектора, низкий уровень информатизации здравоохранения определяют малоэффективность инфраструктуры отрасли.
Сегодня сеть здравоохранения представлена 999 больничными и 2 615 амбулаторно-поликлиническими организациями (в т.ч. 2 207 организаций ПМСП). Число больничных коек увеличилось со 101 168 в 2003 году до 106 321 в 2007 году, соответственно возрос показатель обеспеченности койками с 67,7 до 68,3 на 10 000 населения. Ежегодно порядка 18 % населения страны госпитализируются в стационары, из которых, по экспертным оценкам, до 30 % больных не нуждаются в стационарном лечении; увеличивается число вызовов скорой медицинской помощи (с 4 559 298 в 2004 году до 4 917 390 в 2007 году), в т.ч. безрезультатных и необоснованных (со 135 579 до 194 953 соответственно). Для улучшения этой ситуации будет проведена реструктуризация больничного сектора, путем нормирования и типизации больниц. Введение в эксплуатацию новых объектов здравоохранения, строящихся в рамках проекта "Строительство 100 школ и 100 больниц" позволит рационализировать имеющуюся коечную мощность. Основой будущей модели станут многопрофильные больницы. Кроме того, в городе Астана будет развиваться Национальный медицинский холдинг, который станет научной, практической базой для оказания высокоспециализированной помощи в регионе, центром подготовки и переподготовки медицинских кадров. Будет проведено укрепление первичного звена за счет: подготовки врачей общей практики, а также преобразования скорой медицинской помощи, путем переадресации пациентов нуждающихся в неотложной помощи в амбулаторно-поликлинические организации.

Оқу бітірушілердің клиникалық даярлығының сапасын арттыру үшін 2008 жылдан бастап 4 медициналық жоғары оқу орны үшін университеттік клиникаларды салу басталады, оку-зертханалық жабдықтарды сатып алу жалғасады. Медициналық ЖОО-на қабылдау ұлғаятын болады, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар оқу бітірушілердің саны өседі, үздіксіз кәсіби даму жүйесі енгізілетін болады.
Денсаулық сақтау саласының кадр ресурстарын дамыту мақсатында денсаулық сақтау жүйесіндегі кадр ресурстарын болжаудың, жоспарлаудың және басқарудың сапалы бағдарламасы әзірленетін болады, кадр әлеуетін пайдаланудың тиімділігі, кейбір медициналық қызметтерді орындау үшін медициналық білімі жоқ қызметкерлерді жүйелі тарту көбейеді. келісім-шарт негізінде денсаулық сақтау мамандарын даярлауға, соның ішінде жеке инвестициялар және спонсорлық көмекті тарту жолымен жергілікті атқару органдарының мақсатты тапсырыстарын қалыптастыра отырып, салаға, әсіресе ауылға кадрларды бекіту жүйесі құрылатын болады.
Медицина ғылымы саласы халықаралық стандарттардан айтарлықтай артта қалып отыр: сондай-ақ, соңғы жылдары жоғары білікті мамандардың кетуі байқалады: егер 2003 жылы ғылыми-педагогикалық қызметкерлердің саны 3 824-ті құраса, 2006 жылы - 3 693-ті құрады. Одан басқа басқару жүйесі мен ғылымды қаржыландыру тетіктері тиімсіз, бұл ретте дәлелді медицина принциптері пайдаланылмайды, ғылыми зерттеулерді этикалық бағалау институты дамымаған. Ғылыми жұмыста онсыз зерттеу нәтижесі дүние жүзінде танылмайтын тиісті халықаралық стандарттар қолданылмайды. Соның салдарынан ғылыми зерттеулердің нәтижелері практикада талап етілмейді, халықаралық рецензияланатын журналдарда жарияланбайды, яғни бәсекеге қабілетсіз. Ғылыми ұйымдардың басқару принциптерінен түпкілікті нәтижеге бағдарланған ғылыми зерттеуді басқару принциптеріне өту, тиісті ғылыми практиканың халықаралық стандарттарын енгізу, дәлелді медицина орталықтарын құру, ғылыми зерттеулер менеджменті бойынша ғылыми кадрларды даярлау, тиісті инфрақұрылым құру осы проблеманың шешімі болып табылады.
Жүргізілген талдау мен анықталған проблемалардың негізінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қызметтің бағыттарын белгіледі.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі қызметінің стратегиялық бағыты, мақсаттары мен міндеттері және негізгі нысаналы индикаторлары
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
3. Кадр ресурстарын және медицина ғылымын дамыту
Мақсаттары
Міндеттері
Мақсатты индикаторлары/
Міндеттер көрсеткіштері
1-Стратегиялық бағыт. Азаматтардың денсаулығын нығайту

Для повышения качества клинической подготовки выпускников с 2008 года начнется строительство университетских клиник для 4 медицинских вузов, продолжится приобретение учебно-лабораторного оборудования. Будет увеличен прием в медицинские вузы, вырастет число выпускников с высшим и послевузовским образованием, будет внедрена система непрерывного профессионального развития.
В целях развития кадровых ресурсов здравоохранения будет разработана качественная программа прогнозирования, планирования и управления кадровыми ресурсами в системе здравоохранения, повышена эффективность использования кадрового потенциала, системное привлечение работников с немедицинским образованием для выполнения некоторых медицинских услуг. Будет создана система закрепления кадров в отрасли, особенно на селе, в том числе с формированием целевых заказов местных исполнительных органов на подготовку специалистов здравоохранения на основе соглашений путем привлечения частных инвестиций и спонсорских средств.
Сфера медицинской науки существенно отстает от международных стандартов; к тому же, в последние годы наблюдается отток высококвалифицированных специалистов: если в 2003 году число научно-педагогических работников составляло 3 824, то в 2006 году - 3 693. Кроме того, система управления и механизмы финансирования науки не эффективны, при этом не используются принципы доказательной медицины, не развит институт этической оценки научных исследований. В научной работе не применяются надлежащие международные стандарты, без которых результаты исследований не могут быть признаны в мире. Как следствие, результаты научных исследований не востребованы в практике, не публикуются в международных рецензируемых журналах, т.е. не конкурентоспособны. Решением этой проблемы станет переход от принципов управления научными организациями к управлению научными исследованиями, ориентированными на конечный результат, внедрение международных стандартов надлежащей научной практики, создание центров доказательной медицины, подготовка научных кадров по менеджменту научных исследований, создание соответствующей инфраструктуры.
На основании проведенного анализа и выявленных проблем Министерством здравоохранения Республики Казахстан определены направления деятельности.
3. Стратегические направления, цели и задачи деятельности
Министерства здравоохранения Республики Казахстан и ключевые
целевые индикаторы
1. Укрепление здоровья граждан
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
3. Развитие кадровых ресурсов и медицинской науки
Цели
Задачи
Целевые индикаторы/
Показатели задач
Стратегическое направление 1. Укрепление здоровья граждан

1. Ана мен бала денсаулығын сақтау
1.1.1. Әйелдердің денсаулығын нығайту
001, 008, 010, 027, 030 ББ
Сүт бездерінің және жатыр мойнағының ерте сатыларында (І-ІІ) анықтауды көбейту (республикалық орташа көрсеткіші, %)* (2007 ж - 66,5/66,9; 2009 ж - 67/67,3; 2011 ж. - 67,6/67,9)
Аборттар санын азайту (ұрпақты болу жасындағы 1 000 әйелге шаққанда (2007 ж. - 29,5; 2009 ж. - 29,0; 2011 ж. - 28,0)
Ана өлім-жітімін азайту*
(100000 тірі туғандарға шаққанда 2007 ж. - 46,8; 2009 ж. - 42,5; 2011 ж. - 38,0)
1.1.2. Балалардың денсаулығын нығайту
001, 008, 010, 027, 030 ББ
Тек қана кеудемен қоректенетін 6 айға дейінгі балалардың үлесін көбейту (%) (2007 ж. - 75,8%; 2009 ж. - 76%; 2011 ж. - 77%)
Сәбилер өлім-жітімін тұрақтандыру және азайту* (ДДҰ ұсынған 2008 жылы енгізілген тірі және өлі туу өлшемдерін ескере отырып, 1000 тірі туғандарға шаққанда 2007 ж. - 14,57; 2009 - 28,0; 2011 ж. - 24,0)
5 жасқа дейінгі балалардың өлім-жітімін азайту * (ДДҰ ұсынған тірі және өлі туу өлшемдерін ескере отырып, 1000 тірі туғандарға 2007 ж. - 17,1; 2009 ж. - 31,0; 2011 ж. - 27,0)
2. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
1.2.1. Жүрек-тамырлар жүйесінің ауруларында медициналық көмекке және дәрілік заттарға кол жеткізуді қамтамасыз ету
001, 008, 010, 027, 030 ББ
Жүректің ишемиялық ауруынан болған өлім-жітімді азайту*
(100 000 адамға шаққанда 2007 ж. - 237,3; 2009 ж. - 228,6; 2011 ж.- 219,5)
1.2.2. Онкологиялық ауруларды ерте анықтау және уақтылы емдеу
001, 008, 010, 028, 030 ББ
5 және одан аса қатерлі ісікпен ауыратын сырқаттардың үлес салмағын көбейту*
(2007 ж. - 46,6%; 2009 ж. - 47,2%; 2011 ж. - 47,8%)
Негізгі көрініп тұратын қатерлі ісіктерді ерте сатыларда (І-ІІ) анықтауды көбейту (республика бойынша орташа көрсеткіш, %)*
(2007 ж. - 43,4; 2009 ж. - 44,4; 2011 ж. - 45,4)
1.2.3. Фтизиатриялық көмекті жетілдіру
001, 008, 028, 030 ББ
Туберкулезбен сырқаттанушылық көрсеткішін төмендету*
(2007 ж. - 126,4; 2009 ж. - 121,3; 2011 ж. - 113,0 - 100 000 адамға шаққанда)
БК+* Алғаш рет анықталған туберкулезбен ауыратындар арасында емделгендердің үлес салмағын көбейту (%) (2007 ж. - 70,7; 2009 ж. - 72,1; 2011 ж. - 73,5)
Туберкулезден өлім-жітімді азайту* (100 000 адамға шаққанда 2007 ж. - 18,1; 2009 ж. - 17,1; 2011 ж. - 15,6)
1.2.4. ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимылдар
001, 008, 010, 030 ББ
15-49 жастағы топтарда 0,5%* аспайтын деңгейде АҚТҚ - жұқпасының таралуын тоқтату (2007 ж. - 0,2%; 2009 ж. - 0,3%; 2011 ж. - 0,4%)**
3. Жарақаттану ауыртпалығын азайту
1.3.1. Жарақаттану кезінде уақтылы медициналық көмек көрсету

1. Охрана
здоровья матери
и ребенка
1.1.1 Укрепление
здоровья женщин
БП 001, 008,
010, 027, 030
Увеличение выявляемости рака молочной
железы и шейки матки на ранних (I-II)
стадиях (среднереспубликанский
показатель, %)*
(2007 г. - 66,5/66,9; 2009 г. -
67/67,3; 2011 г. - 67,6/67,9)
Снижение числа абортов (на 1 000
женщин репродуктивного возраста)
(2007 г. - 29,5; 2009 г. - 29,0;
2011 г. - 28,0)
Снижение материнской смертности*
(2007 г. - 46,8; 2009 г. - 42,5;
2011 г. - 38,0 на 100 000
живорожденных)
1.1.2 Укрепление
здоровья детей
БП 001, 008,
010, 027, 030
Увеличение доли детей в возрасте до
6-ти месяцев находящихся на
исключительно грудном вскармливании
(%)
(2007 г. - 75,8 %; 2009 г. - 76 %;
2011 г. - 77 %)
Стабилизация и снижение младенческой
смертности*
(2007 г. - 14,57; 2009 - 28,0;
2011 г. - 24,0 на 1 000 родившихся
живыми**, с учетом внедренных с 2008
года критериев живо- и
мертворождения, рекомендованных ВОЗ)
Снижение смертности детей в возрасте
до 5 лет*
(2007 г. - 17,1; 2009 г. - 31,0;
2011 г. - 27,0 на 1 000 с учетом
внедренных с 2008 года критериев
живо- и мертворождения,
рекомендованных ВОЗ)
2. Снижение
бремени
социально
значимых
заболеваний
1.2.1 Обеспече-
ние доступности
медицинской
помощи и
лекарственных
средств при
заболеваниях
сердечно-
сосудистой
системы
БП 001, 008,
010, 027, 030
Снижение смертности от ишемической
болезни сердца*
(2007 г. - 237,3; 2009 г. - 228,6;
2011 г. - 219,5 на 100 000 населения)
1.2.2 Раннее
выявление и
своевременное
лечение
онкологических
болезней
БП 001, 008,
010, 028, 030
Увеличение удельного веса больных
злокачественными новообразованиями,
живущих 5 и более лет*
(2007 г. - 46,6 %; 2009 г. - 47,2 %;
2011 г. - 47,8 %)
Увеличение выявляемости
злокачественных новообразований
основных визуальных локализаций на
ранних (I—II) стадиях, (среднереспуб-
ликанский показатель, %)*
(2007 г. - 43,4; 2009 г. - 44,4;
2011 г. - 45,4)
1.2.3 Совершен-
ствование
фтизиатрической
помощи
БП 001, 008,
028, 030
Снижение показателя заболеваемости
туберкулезом*
(2007 г. - 126,4; 2009 г. - 121,3;
2011 г. - 113,0 на 100 000 населения)
Увеличение удельного веса излеченных
среди впервые выявленных больных
туберкулезом с БК+*
(%) (2007 г. - 70,7; 2009 г. - 72,1;
2011 г. - 73,5)
Снижение смертности от туберкулеза*
(2007 г. - 18,1; 2009 г. - 17,1;
2011 г. - 15,6 на 100 000 населения)
1.2.4 Противо-
действие
эпидемии СПИД
БП 001, 008,
010, 030
Удержание распространенности
ВИЧ-инфекции в возрастной группе
15-49 лет на уровне не более 0,5 %*
(2007 г. - 0,2 %; 2009 г. - 0,3 %;
2011 г. - 0,4 %)**
3. Снижение
бремени
травматизма
1.3.1 Оказание
своевременной
медицинской
помощи при
травмах

001, 008, 030 ББ
Жарақаттанудан өлім-жітімді азайту (100 мың адамға шаққанда 2007 ж. - 145,2; 2011 ж. - 115)
Жарақаттардан болған мүгедектікті азайту (10 мың адамға шаққанда 2007 ж. - 5,0; 2011 ж. - 4,6)
4. Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету
1.4.1. Аса қауіпті жұқпаларымен және басқа да жұқпалы аурулармен сырқаттанушылықтың алдын алу және азайту
001, 006, 008 ББ
100 мың адамға шаққанда 0,03-тен аспайтын деңгейде обамен сырқаттанушылық көрсеткішін тоқтату
Сальмонеллезбен сырқаттанушылық көрсеткішін 100 мың адамға шаққанда 20,8 деңгейінде тұрақтандыру
1.4.2. Вакцинамен басқарылатын жұқпалардың алдын алу 001, 006, 008, 028 ББ
100 мың адамға шаққанда 0,08-0,1 деңгейде қызылшамен сырқаттанушылық көрсеткішін тоқтату.
Жіті В* вирустық гепатитімен сырқаттанушылық көрсеткішін төмендету (100 мың адамға 2007 ж. - 5,4; 2009 ж. - 5,4; 2011 ж. - 5,0)
Жіті А вирусты гепатитімен сырқаттану көрсеткішін төмендету* (100 мың адамға шаққанда 2007 ж. - 69,5; 2009 ж. - 67,0; 2011 ж. - 65,0)
1.4.3. Ауыз су қауіпсіздігіне мониторинг жүргізу 001, 008 ББ
Қауіпсіз ауыз сумен қамтамасыз етілген халықтың үлес салмағын көбейту (2007 ж. - 79,3%; 2009 - 79,7%; 2011 ж. - 79,9%)
5. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және салауатты тамақтану
Күтілетін өмір ұзақтығын ұлғайту *
1.5.1. Тәуекелдің мінез-құлық факторларының таралуын азайту
001, 010, 030 ББ
Тәуекелдің мінез-құлық факторларының таралуын азайту*
- темекі шегу
(2007 ж. - 22,8%; 2009 ж. - 21,4%; 2011 ж. - 18,6%)
- алкогольді теріс пайдалану
(2007 ж. - 18,1%; 2009 ж. - 16,9%; 2011 ж. - 14,0%)
- дене салмағының ауырлығы
(2007 ж. - 36,9%; 2009 ж. - 35,3%; 2011 ж. - 33,7%)
2-Стратегиялық бағыт. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
2.1.1. Денсаулық сақтау саласының бюджеттік моделінің ең үздік стандарттарына (Ұлы Британия, Жаңа Зеландия, Австралия) кезең-кезеңімен жету
001, 010, 029 ББ
1 адамның орташа республикалық көрсеткішіне есептегенде денсаулық сақтау саласының ТМКК-на мемлекеттік шығыстар айырмашылығы деңгейін төмендету (2007 ж. - 33%; 2011 ж. - 21%)
Медициналық қызметтерді өнім берушілер арасында бәсекелестікті ынталандыратын тарифті қалыптастыру тетіктерін кезең-кезеңімен енгізу; жетілдірілген клиникалық-шығындық топтарды енгізу
Жергілікті деңгейде барлық денсаулық сақтау ұйымдарында 2011 жылға дейін қор ұстауды және ДКПН енгізу
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
001, 013, 015, 017, 019, 021, 022, 023, 029, 116 ББ
Өңірлердің денсаулық сақтау басқармалары органдарының бірінші басшылары кандидатураларын Денсаулық сақтау министрлігімен (2009 жыл) келісу
Меморандум жасасу негізінде Денсаулық сақтау министрі мен әкімдер арасында келісім-шарттық қатынастарды орнату
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың вертикалдық жүйесін құру (2009 жыл)
2010 жылға қарай денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті
органдарының құрылымында ішкі аудит қызметін құру
Денсаулық сақтау саласын басқарудың барлық деңгейлерінде менеджерлер институтын кезең-кезеңімен енгізу; денсаулық сақтау ұйымдарында басқарудың транспаренттік нысандарды енгізу
Денсаулық сақтау менеджменті саласында даярланған мамандардың санын көбейту
(2007 ж. - 350; 2009 ж. - кем дегенде 400; 2011 ж. - кем дегенде 900)
Денсаулық сақтау ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы
кәсіпорындар етіп қайта құру: 2011 жылғы дейін кем дегенде 35 ұйым
Медицина ұйымдарында Бірыңғай ақпараттық жүйені енгізу
(2007 ж. - 20; 2009 ж. - 160; 2011 ж. - 223 ұйым)
Ұлттық медициналық холдингты дамыту (холдинг құрамына Кардиохирургия ҒЗИ енгізу)
2.1.3. Медициналық қызметтер сапасын арттыру
001 ББ
Аккредиттеуден өткен медицина ұйымдарының санын (аккредиттеуден өтуге өтініш берген ұйымдар санының %) 2011 жылға дейін 80% көбейту (2007 ж. - 0; 2009 ж. - 60%; 2011 ж. - 80%)
Клиникалық нұсқаулықтарды және диагностика мен емдеудің хаттамаларын тәжірибеде қолдануды 2011 жылға дейін ұйымдардың 90% дейін кеңейту (тексерілген ұйымдар санынан) (2007 ж. - 0; 2009 ж. - 70%; 2011 ж. - 80 %)
Тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізілген медициналық ұйымдардың қызметін сараптау үлесін көбейту (2007 ж. - 0%; 2009 ж. - 5%; 2011 ж. - 25%)

БП 001, 008, 030
Снижение смертности от травм
(2007 г. - 145,2; 2011 г. - 115 на
100 тысяч населения)
Снижение инвалидизации от травм
(2007 г. - 5,0; 2011 г. - 4,6 на 10
тысяч населения)
4. Обеспечение
санитарно-
эпидемиологи-
ческого
благополучия
1.4.1 Профилак-
тика и снижение
заболеваемости
особо опасными
инфекциями и
другими
инфекционными
заболеваниями
БП 001, 006, 008
Удержание показателя заболеваемости
чумой* на уровне не более 0,03 на 100
тысяч населения
Стабилизация показателя
заболеваемости сальмонеллезом на
уровне 20,8 на 100 тысяч населения*
1.4.2 Профилак-
тика вакцино-
управляемых
инфекций
БП 001, 006,
008, 028
Удержание показателя заболеваемости
корью* на уровне 0,08-0,1 на 100 000
населения
Снижение показателя заболеваемости
острым вирусным гепатитом В*
(2007 г. - 5,4; 2009 г. - 5,4;
2011 г. - 5,0 на 100 тысяч населения)
Снижение показателя заболеваемости
острым вирусным гепатитом А*
(2007 г. - 69,5; 2009 г. - 67,0;
2011 г. - 65,0 на 100 тысяч населения)
1.4.3 Мониторинг
за безопасностью
питьевой воды
БП 001, 008
Увеличение удельного веса населения,
обеспеченного безопасной питьевой
водой (2007 г. - 79,3 %; 2009 -
79,7 %; 2011 г. - 79,9 %)
5. Формирование
здорового
образа жизни и
здоровое
питание
Увеличение ожидаемой
продолжительности жизни*
1.5.1 Снижение
распространен-
ности
поведенческих
факторов риска
БП 001, 010, 030
Снижение распространенности
поведенческих факторов риска*:
- табакокурения (2007 г. - 22,8 %;
2009 г. - 21,4 %; 2011 г. - 18,6 %)
- злоупотребления алкоголем
(2007 г. - 18,1 %; 2009 г. - 16,9 %;
2011 г. - 14,0 %)
- избыточной массы тела
(2007 г. - 36,9 %; 2009 г. - 35,3 %;
2011 г. - 33,7 %)
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности управления
системой здравоохранения
1. Совершен-
ствование
системы
управления и
финансирования
2.1.1 Поэтапное
достижение
лучших
стандартов
бюджетной модели
здравоохранения
(Великобритания,
Новая Зеландия,
Австралия)
БП 001, 010, 029
Снижение уровня соотношения
государственных расходов на
здравоохранение на ГОБМП по областям
в расчете на 1 жителя к среднему
республиканскому показателю
(2007 г. - 33 %; 2011 г. - 25 %)
Поэтапное внедрение механизмов
тарифообразования, стимулирующих
развитие конкуренции среди
поставщиков медицинских услуг;
внедрение усовершенствованных
клинико-затратных групп
Внедрение фондодержания и ДКПН в
организациях здравоохранения на
местном уровне к 2011 году
2.1.2 Совершен-
ствование
системы
управления
БП 001, 013,
015, 017, 019,
021, 022, 023,
029, 116
Согласование кандидатур первых
руководителей органов управления
здравоохранением регионов с
Министерством здравоохранения
(2009 г.)
Установление контрактных отношений
между министерством
здравоохранения и акиматами на основе
заключенных меморандумов
Создание вертикальной системы
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора (2009 г.)
Создание службы внутреннего аудита в
структуре местных органов управле-
ния здравоохранением к 2010 году
Поэтапное внедрение института
менеджеров на всех уровнях управления
здравоохранением; внедрение
транспарентных форм управления в
организациях здравоохранения
Увеличение количества подготовленных
специалистов в области менеджмента
здравоохранения
(2007 г. - 350; 2009 г. - не менее
400; 2011 г. - не менее 900)
Преобразование организации
здравоохранения в государственные
предприятия на праве хозяйственного
ведения: не менее 35 организаций к
2011 году
Внедрение Единой информационной
системы здравоохранения в медицинских
организациях
(2007 г. - 20; 2009 г. - 160;
2011 г. - 223 организаций)
Развитие Национального медицинского
холдинга (включение в состав холдинга
НИИ кардиохирургии)
2.1.3 Повышение
качества
медицинских
услуг
БП 001
Увеличение числа медицинских
организаций, прошедших аккредитацию
(% от числа организаций, подавших
заявку на прохождение аккредитации)
до 80 % к 2011 году
(2007 г. - 0; 2009 г. - 60 %;
2011 г. - 80 %)
Расширение практического применения
клинических руководств и
протоколов диагностики и лечения до
90 % организаций к 2011 году (от
числа проверенных организаций)
(2007 г. - 0; 2009 г. - 70 %;
2011 г. - 80 %)
Увеличение доли экспертиз
деятельности медицинских организаций,
проведенных с привлечением
независимых экспертов
(2007 г. - 0 %; 2009 г. - 5 %;
2011 г. - 25 %)

2. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
2.2.1. БМСК басым түрде дамыта отырып, денсаулық сақтау саласы желісін оңтайландыру
001, 005, 016, 023, 026, 038, 062 ББ
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің нормативтерін жетілдіру және оларды жоспарлау мен жобалауға жаңа тәсілдерді енгізу
БМСК дәрігерлерінің жалпы санынан жалпы практика дәрігерлерінің үлес салмағын ұлғайту* (2007 ж. - 20%; 2009 ж. - 30%; 2011 ж. - 45%)
БМСК ұйымдарының жұмыс сағаттары кезінде жедел жәрдем шақыру санын азайту* (2007 ж. - 35,0%; 2009 ж. - 32,9%; 2011 ж. - 30,9%)
Көп бағдарлы стационарлардың басымдығымен аурухана секторын қайта
құрылымдау
Халықтың стационарлық көмекті тұтынуын төмендету (100 адамға шаққанда төсек күн саны, 2007 ж. - 2200; 2009 ж. - 1900; 2011 ж. - 1500)
3. Дәрілік көмектің сапасы мен оған қол жеткізуді арттыру
2.3.1. Дәрілік қамтамасыз етудің жаңа моделін енгізу
001 ББ
Ауылдық елді мекендерде фармацевтикалық қызмет ұйымдарының санын көбейту (2007 ж. - 64,0%; 2009 ж. - 70%; 2011 ж. - 90.0%)
2009 жылы дәрілік заттардың формулярлық жүйесін құру
Дистрибуция жүйесімен реттелетін ТМКК шеңберінде дәрілік заттар шығындарының үлесі 2011 жылы кемінде 60%-ды құрайды
Халықты тегін амбулаторлық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету кезінде тегін/жеңілдікті рецептілер бойынша дәрілік заттарды босатуды жүзеге асыратын БМСК объектілері мен дәріханалық ұйымдар санын көбейту (2007 ж. - 2482; 2009 ж. - 3000; 2011 ж. - 3500)
2.3.2. Дәрілік заттардың сапасын арттыру
001 ББ
Тіркелген дәрілік заттардың ішінен GМР стандарты бойынша жасалған дәрілік заттар үлесін көбейту (2007 ж. - 60,0%; 2009 ж. - 70,0%; 2011 ж. - 80,0%)
Мемлекеттік стандарттарды енгізген фармацевтикалық объектілер санын арттыру былтырғы жылмен салыстырғанда %,) (2007 ж. - 0%; 2009 ж. - 4,0%; 2011 ж. - 15,0%)
3-Стратегиялық бағыт. Кадр ресурстары жүйесін және медициналық ғылымды дамыту
1. Саланы қоғамның қажеттілігіне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Дәрігерлік кадрлар тапшылығын азайту: барлығы/ауылдарда (2007 ж. - 5789 /2123; 2009 ж. - 5639/2048; 2011 ж. - 5489 /1973 адам)
Өте қажетті мамандықтар бойынша кадрлар қажеттілігін азайту (шетелде оқыту және шетелдік мамандарды тарту есебінен) (2007 ж. - 1,75%; 2009 ж. - 3,95%; 2011 ж. - 6,9%)
3.1.1. Кәсіптік даярлаудың тиімді жүйесін құру
001, 002, 004, 018, 020, 043, 063 ББ
Медициналық ЖОО студенттерінің аралық мемлекеттік бақылаудың орташа баллын көбейту (2007 ж. - 91,5; 2009 ж. - 95; 2011 ж. - 97 балл)
Университеттік клиникалар санын көбейту (2007 ж. - 2; 2009 ж. - 2; 2011 ж. - 7)

2. Совершен-
ствование
инфраструктуры
здравоохране-
ния, обеспечи-
вающей равный
доступ
населения к
медицинским
услугам
2.2.1 Рационали-
зация сети
здравоохранения
с приоритетным
развитием ПМСП
БП 001, 005,
016, 023, 026,
038, 062
Совершенствование нормативов сети
организаций здравоохранения и
внедрение новых подходов к их
планированию и проектированию
Увеличение удельного веса врачей
общей практики от числа врачей
ПМСП* (2007 г. - 20 %; 2009 г. -
30 %; 2011 г. - 45 %)
Снижение количества вызовов скорой
помощи в часы работы организаций
ПМСП* (2007 г. - 35,0 %; 2009 г. -
32,9 %; 2011 г. - 30,9 %)
Реструктуризация больничного сектора
с приоритетом многопрофильных
стационаров
Снижение потребления населением
стационарной помощи (число койко-дней
на 1000 населения, 2007 г. - 2200;
2009 г. - 1900; 2011 г. - 1500)
3. Повышение
доступности и
качества
лекарственной
помощи
2.3.1 Внедрение
новой модели
лекарственного
обеспечения
БП 001
Увеличение числа организаций
фармацевтической деятельности в
сельских населенных пунктах
(2007 г. - 64,0 %; 2009 г. - 70 %;
2011 г. - 90,0 %)
Создание в 2009 году формулярной
системы лекарственных средств
Доля расходов лекарственных средств в
рамках ГОБМП, регулируемых через
систему дистрибуции к 2011 году
составит не менее 60 %
Увеличение числа аптечных организаций
и объектов ПМСП, осуществляющих
отпуск лекарственных средств по
бесплатным/льготным рецептам при
амбулаторном лекарственном
обеспечении населения (2007 г. -
2482; 2009 г. - 3000; 2011 г. - 3500)
2.3.2 Повышение
качества
лекарственных
средств
БП 001
Увеличение доли лекарственных
средств, произведенных по стандарту
GMP из числа зарегистрированных
(2007 г. - 60,0 %; 2009 г. - 70,0 %;
2011 г. - 80,0 %)
Повышение прироста объектов
фармацевтической деятельности,
внедривших государственные стандарты
(%, от предыдущего года)
(2007 г. - 0 %; 2009 г. - 4,0 %;
2011 г. - 15,0 %)
Стратегическое направление 3. Развитие системы кадровых ресурсов и
медицинской науки
1. Обеспечение
отрасли
квалифицирован-
ными кадрами,
отвечающими
потребностям
общества
Снижение дефицита во врачебных
кадрах: всего/на селе (2007 г. -
5789/2123; 2009 г. - 5639/2048;
2011 г. - 5489/1973 человек)
Снижение потребности в кадрах по
остродефицитным специальностям (за
счет обучения за рубежом и
привлечения специалистов из-за
рубежа) (2007 г. - на 1,75 %; 2009 г.
- на 3,95 %; 2011 г. - на 6,9 %)
3.1.1 Создание
эффективной
системы
профессиональной
подготовки
БП 001, 002,
004, 018, 020,
043, 063
Увеличение среднего балла
промежуточного государственного
контроля студентов медвузов
(2007 г. - 91,5; 2009 г. - 95;
2011 г. - 97 баллов)
Увеличение числа университетских
клиник (2007 г. - 2; 2009 г. - 2;
2011 г. - 6)
Внедрение системы аккредитации

Медициналық ЖОО аккредиттеу жүйесін енгізу (2011 жылға дейін 3 ЖОО)
3.1.2. Үздіксіз кәсіптік білім берудің (ЖОО кейінгі және қосымша білім) тиімді жүйесін құру
001, 003, 004, 014, 018, 020, 024, 025 ББ
Ел ішінде біліктілігін арттырған мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәрігерлердің үлесін көбейту (2007 ж. - 24,1%; 2009 ж. - 25,9%; 2011 ж. - 26,1%)
2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Халықаралық басылымдарда жарияланымдар үлесін көбейту (2007 ж. - 5%; 2009 ж. - 6%; 2011 ж. - 7%), соның ішінде рецензияланатын халықаралық журналдарда (2007 ж. - 0%; 2009 ж. - 5% 2011 ж. - 10%)
ISO стандарттары бойынша сертификатталған сапа менеджменті жүйесін енгізген медициналық ғылыми ұйымдарының үлесін арттыру (2007 ж. - 0%; 2009 ж. - 25%; 2011 ж. - 50%)
Шетелдік мамандарды тарта отырып, ғылыми зерттеулер стандарттары мен менеджментке оқытылған ғылыми кадрлардың үлесін көбейту (2007 ж. - 1%; 2009ж. - 10%; 2011 ж. - 30,0%)
Халықаралық патенттер үлесін көбейту (2007 ж. 0%; 2009ж. - 2%; 2011 ж. - 5%)
3.2.1. Медициналық ғылымды басқарудың және оны практикалық денсаулық сақтау саласымен және біліммен ықпалдастырудың тиімді жүйесін құру
001, 009, 018, 020, 029 ББ
Дәлелді медицина орталықтары санын көбейту (2009 ж. - 15; 2011 ж. - 29)
Бейінді ғылыми-практикалық кластерлер құрамында білім және ғылым ұйымдары үлесін көбейту (2007 ж. - 0%; 2009 ж. - 3,5%; 2011 ж. - 46,0%)
Медициналық ЖОО орындайтын ғылыми-техникалық бағдарламалар үлесін көбейту (2007 ж. - 7,2%; 2009 ж. - 9,5%; 2011 ж. - 13,2%)
* - деңгейлері жергілікті атқарушы органдар қабылдайтын шараларға байланысты көрсеткіштер, сондықтан осы көрсеткіштер министр мен әкімдер арасындағы меморандумдарда көрсетілетін болады.
** - Жаһандық бәсекелестік индексімен байланысты көрсеткіштер.
3.1. Мемлекеттік органдармен қол қоюға жоспарланған келісімдер негізінде ведомствоаралық өзара іс-қимылдар
1.1-мақсат. Ана мен бала денсаулығын сақтау
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Ана мен бала өлім-жітімін азайту бағдарламасы мониторингі.
- Дәлелді медицина принциптері негізінде ауруларды емдеу және диагностикасын жасау стандарттарын әзірлеу.
- Әйелдер мен балаларды профилактикалық тексеру мониторингі
- Тиімді перинаталдық технологиялар енгізу мониторингі (ДДҰ ұсынған).
- Жүкті әйелдерді, балалар мен жасөспірімдерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету тізбесін әзірлеу және мониторингін жүргізу
- Туа біткен даму кемістіктерінің генетикалық скринингі тиімділігінің мониторингі.
- Медицина қызметкерлерінің сараланған еңбегі қызметтері тізбесіне неонатологтарды енгізу
МАМ - әйелдердің аурулар белгілері туралы хабардар болуын, медициналық есепке алу қажеттілігін арттыру.
БҒМ, МАМ - Оқушылардың өмірдің салауатты өмір салты дағдылары туралы хабардар болуын арттыру (денелік белсенділікті арттыру, оқу процесіне валеология және СӨС қалыптастыру бойынша мәселелерді енгізу).
БҒМ - білім беру процесінде санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау (бастапқы сынып оқушылары үшін ыстық тамақ ұйымдастыру, мектеп жиһазының бой-жастық ерекшеліктеріне сәйкес келуі, оқу жүктемесін тиімді жоспарлау).
ЕХӘҚМ - әлеуметтік қолдау жүйесін дамыту (жүктілік кезінде әйелдер үшін жәрдемақы көлемін, бала күту жәрдемақысы көлемін ұлғайту).
АШМ, ИСМ - тамақ өнімдерін микроэлементтермен және дәрумендермен қамтамасыз ету.
ТСМ, ЖАО - балалар-жасөспірімдер мектептерінің, дене шынықтыру-спорт клубтарының, спорт секцияларының желісін кеңейту және балалар, жасөспірімдер мен жастар үшін олардың қолжетімділігін қамтамасыз ету

медицинских вузов (3 вуза к 2011 году)
3.1.2 Создание
эффективной
системы
непрерывного
профессионально-
го образования
(послевузовское
и дополнительное
образование)
БП 001, 003,
004, 014, 018,
020, 024, 025
Увеличение доли врачей в
государственных организациях
здравоохранения, повысивших
квалификацию внутри страны
(2007 г. - 24,1 %; 2009 г. - 25,9 %;
2011 г. - 26,1 %)
2. Повышение
качества
научных
исследований в
области
здравоохранения
Увеличение доли публикаций в
международных изданиях (2007 г. -
5 %; 2009 г. - 6 %; 2011 г. - 7 %) из
них: в международных рецензируемых
журналах (2007 г. - 0 %; 2009 г. -
5 % 2011 г. - 10 %)
Увеличение доли организаций
медицинской науки, внедривших систему
менеджмента качества,
сертифицированных по стандартам ISO
(2007 г. - 0 %; 2009 г. - 25 %;
2011 г. - 50 %)
Увеличение доли научных кадров,
обученных менеджменту и стандартам
научных исследований с привлечением
зарубежных специалистов (2007 г. -
1 %; 2009 г. - 10 %; 2011 г. - 30,0 %)
Увеличение доли международных
патентов (2007 г. - 0 %;
2009 г. - 2 %; 2011 г. - 5 %)
3.2.1 Создание
эффективной
системы
управления
медицинской
наукой и ее
интеграции с
образованием и
практическим
здравоохранением
БП 001, 009,
018, 020, 029
Увеличение количества центров
доказательной медицины (2009 г. - 15;
2011 г. - 29)
Увеличение доли организаций науки и
образования в составе профильных
научно-образовательно-практических
кластеров (2007 г. - 0 %; 2009 г. -
3,5 %; 2011 г. - 46,0 %)
Увеличение доли научно-технических
программ, выполняемых медицинскими
вузами (2007 г. - 7,2 %; 2009 г. -
9,5 %; 2011 г. - 9,5 %)
* - показатели, уровень которых зависит от мер, принимаемых местными исполнительными органами, в связи с этим, данные показатели будут отражены в меморандумах между министром и акимами.
** - показатели, связанные с Глобальным индексом конкурентоспособности.
3.1. Межведомственное взаимодействие на основе планируемых к
подписанию соглашений с государственными органами
Цель 1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Мониторинг Программы по
снижению материнской и
детской смертности.
Разработка стандартов
диагностики и лечения
заболеваний на принципах
доказательной медицины.
Мониторинг профилактических
осмотров женщин и детей.
Мониторинг внедрения
эффективных перинатальных
технологий (рекомендованных
ВОЗ).
Разработка перечня и
мониторинг лекарственного
обеспечения беременных
женщин, детей и подростков.
Мониторинг эффективности
генетического скрининга
врожденных пороков развития.
Введение неонатологов в
перечень должностей
дифференцированной оплаты
труда медицинских работников.
МКИ - повышение информирован-
ности женщин о симптомах заболе-
ваний, необходимости медицинского
учета беременных женщин.
МОН, МКИ - повышение
информированности учащихся о
навыках здорового образа жизни
(повышение физической активности,
включение в учебный процесс
вопросов по валеологии и
формированию ЗОЖ).
МОН - соблюдение санитарно-
гигиенических требований в
образовательном процессе
(организация горячего питания
для учащихся начальных классов,
соответствие школьной мебели
росто-возрастным особенностям,
рациональное планирование
учебной нагрузки).
МТСЗН - развитие системы
социальной поддержки (увеличение
размеров пособий для женщин во
время беременности).
МТС, МИО - расширение сети
детско-юношеских школ,
физкультурно-спортивных клубов,
спортивных секций и обеспечение их
доступности для детей, подростков
и молодежи

1.2-мақсат. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын азайту
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Салалық бағдарламалардың мониторингі.
- Дәлелді медицина принциптері негізінде ауруларды емдеу және диагностикасын жасау стандарттарын әзірлеу.
- Скринингтік бағдарламаларды әзірлеу және профилактикалық тексеру мониторингі
- Туберкулезге қарсы қызметтің аудиті және туберкулезбен сырқаттанушылық пен өлім-жітімді азайту жөніндегі кешенді шаралар әзірлеу
- Онкологиялық және онкогематологиялық аурулар кезінде химиотерапияның қазіргі заманғы стандарттарын енгізу.
- Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді жетілдіру
- Жаңа технологияларды енгізу, ЖММК дамыту
- Кардиохирургиялық орталықтар ашу
- Кадрларды аса қажетті мамандықтар бойынша оқыту.
МАМ - халықтың СӨС жүргізу дағдыларына хабардар болуын арттыру (электрондық және баспа БАҚ СӨС және денсаулық сақтау бойынша іс-шаралар санын көбейту).
ӘдМ (ҚАЖК) - тергеліп жатқан және сотталғандардың профилактикасын, диагностикасын және емдеудің сапасын арттыру
ӘдМ (ҚАЖК), ЖАО - туберкулезден ауыру мен өлім-жітімді азайту бойынша ведомствоаралық шаралар кешенін әзірлеу
ІІМ - есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын бақылауды күшейту
ҚОҚМ - халықтың денсаулығына қоршаған ортаның тигізетін қолайсыз әсерін азайту.
ЕХӘҚМ - халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына арналған жәрдемақыларды ұлғайту.
ЖАО - босандыру және балалар ұйымдарын медициналық жабдықпен жарақтандыруға қаражат бөлу.
ЖАО - туберкулезбен ауыратын сырқаттарды мәжбүрлеп емдеуге арналған бөлімшелер құру, клиникалық нұсқаулар енгізу; паллиативтік мекемелер (хоспистер, мейірбикелік күтім ауруханалары) желісін кеңейту; туберкулезбен ауырған балалар мен жасөспірімдерді санаторийлік-курорттық емдеуді қамтамасыз ету.
1.3-мақсат. Жарақаттану ауыртпалығын азайту
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Санитарлық авиацияны дамыту.
- Реанимобильдер сатып алу.
- Дәлелді медицина принциптері негізінде жарақаттар мен уланудан болған ауруларды емдеу және диагностикасын жасау стандарттарын әзірлеу.
- Жарақаттану кезінде мамандандырылған және жоғары мамандандырылған көмек көрсетуді жетілдіру
- Астана қаласында Травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институтының жаңа корпусының құрылысын бастау
ІІМ - жол полициясы мамандарын алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларына оқытып-үйрету; жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
ТЖМ - төтенше жағдайларда медициналық көмекті уақтылы көрсету.
ЕХӘҚМ - өндірісте еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету; мүгедектерді медициналық-әлеуметтік оңалту.
ККМ - жол салу және жөндеу.
ЖАО - магистралдық жолдар маңында орналаскан ауруханалардың, жедел медициналық жәрдем қызметтерінің материалдық-техникалық базасын нығайту; жергілікті маңызы бар жолдарды салу және жөндеу.

Цель 1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Мониторинг отраслевых
программ.
Разработка стандартов
диагностики и лечения
заболеваний на принципах
доказательной медицины.
Разработка скрининговых
программ и мониторинг
профилактических осмотров.
Аудит противотуберкулезной
службы и разработка
комплекса мер по снижению
заболеваемости и смертности
от туберкулеза.
Внедрение современных
стандартов химиотерапии при
онкологических и
онкогематологических
заболеваниях.
Совершенствование
лекарственного обеспечения.
Внедрение новых технологий,
развитие ВСМП.
Открытие кардиохирургических
центров.
Обучение кадров по
остродефицитным
специальностям.
МКИ - повышение
информированности населения навыкам
ведения ЗОЖ (увеличение числа
мероприятий по ЗОЖ и охране
здоровья в электронных и печатных
СМИ).
МЮ (КУИС) - повышение качества профилактики, диагностики и лечения
подследственных и осужденных
МЮ (КУИС), МИО - разработка
межведомственного комплекса мер
по снижению заболеваемости и
смертности от туберкулеза
МВД - усиление контроля за
оборотом наркотических,
психотропных веществ и прекурсоров.
МООС - усиление мероприятий по
уменьшению неблагоприятного
воздействия окружающей среды на
здоровье населения.
МТСЗН - увеличение пособий для
социально уязвимых слоев населения.
МИО - выделение средств на
оснащение медицинским
оборудованием организаций
родовспоможения и детства.
МИО - внедрение клинических
руководств, создание отделений для
принудительного лечения больных
туберкулезом; расширение сети
паллиативных учреждений (хосписы,
больницы сестринского ухода);
обеспечение санаторно-курортного
лечения детей и подростков,
переболевших туберкулезом.
Цель 1.3. Снижение бремени травматизма
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Развитие санитарной авиации.
Приобретение реанимобилей.
Разработка стандартов
диагностики и лечения травм
и отравлений заболеваний
на принципах доказательной
медицины.
Совершенствование оказания
специализированной и высоко
специализированной при
травмах.
Начало строительства нового
корпуса Научно-
исследовательского института
травматологии и ортопедии в
г. Астана.
МВД - обучение специалистов
дорожной полиции навыкам оказания
первой медицинской помощи;
обеспечение безопасности дорожного
движения.
МЧС - своевременное оказание
медицинской помощи в условиях
чрезвычайных ситуаций.
МТСЗН - обеспечение безопасности
труда на производстве; медико-
социальная реабилитация инвалидов.
МТК - строительство и ремонт
дорог.
МИО - укрепление материально-
технической базы службы скорой
медицинской помощи, больниц,
расположенных вдоль магистральных
дорог; строительство и ремонт дорог
местного значения.

1.4-мақсат. Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Оба бойынша жағдайы нашар
(энзоотикалық) аумақтарда зерттеумен қамтуды ұлғайту
- Аса қауіпті жұқпалар табиғи ошақтарында профилактикалық іс-шараларды жүргізу
Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету саласында нормативтік құжаттарды жетілдіру.
- Санитарлық-эпидемиологиялық сараптама кезінде зертханалық зерттеулер жүргізу
АШМ - зооантропоздық жұқпаларды анықтау бойынша ауыл шаруашылық малдарын профилактикалық іс-шаралармен және диагностикалық зерттеулермен қамтуды ұлғайту; халықты қауіпсіз сумен қамтамасыз етуді ұлғайту.
ҚМ (КБК) - мемлекеттік шекараны өту пунктілерінде санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды күшейту
ИСМ - стандарттау саласындағы нормативтік құжаттарды бекіту.
ҚОҚМ - экологиялық мониторингті жүзеге асыру.
ЖАО - декреттік жастағы балаларды профилактикалық егумен қамтуды ұлғайту; су құбыры және тазарту құрылыстарын салу
1.5-мақсат. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және сапалы
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- "Салауатты өмір салты" салалық бағдарламасының іске асырылуына мониторинг жүргізу
Сапалы тамақ және тағам өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы стратегияны әзірлеу.
МАМ - халықтың СӨС жүргізу дағдыларына хабардар болуын арттыру (электрондық және баспа БАҚ тарта отырып, СӨС бойынша іс-шаралар санын көбейту).
БҒМ - Оқушылардың өмірдің салауатты өмір салты дағдылары туралы хабардар болуын арттыру (денелік белсенділікті арттыру оқу процесіне валеология және СӨС қалыптастыру бойынша мәселелерді енгізу).
АШМ - тамақ өнімдерін микроэлементтермен және дәрумендермен байыту.
ТСМ - дене шынықтыру-спорт клубтары мен секциялар желісіне қол жеткізуді арттыру, ауру деңгейін төмендету және алдын алу, сауықтыру іс-шараларының сапасын жақсарту және барлық халыққа емдеу -алдын алу қызметтерінің көлемін ұлғайту.
ІІМ - алкоголь және темекі өнімдерін сатуды шектеу.
ЖАО-СӨС насихаттау жөніндегі іс-шараларға қаражат бөлу.
2.1-мақсат. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Тарифті қалыптастыру механизмдерін әзірлеу.
- Денсаулық сақтау менеджерлерін даярлау.
- Денсаулық сақтау ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар етіп кезең-кезеңімен ауыстыру әдістемесін әзірлеу
- Аккредиттеу жөніндегі тәуелсіз орган құру
- Ауруларды емдеу және диагностика жасау хаттамаларын, клиникалық нұсқауларды әзірлеу
- Денсаулық сақтау саласын ақпараттандыру ұлттық орталығын құру
ҚМ - қазынашылық шараларды реформалау (жеңілдету).
ЖАО - тарифті қалыптастыру, қор ұстау және екі компонентті жан басына шаққандағы тетіктерін енгізу; оқытылған денсаулық сақтау менеджерлерін бас дәрігерлер қызметіне тағайындау; денсаулық сақтау ұйымдарын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар етіп ауыстыру; ауруларды емдеу және диагностика жасау хаттамаларын, клиникалық нұсқауларды енгізу
ББА, ЕХӘҚМ, ІІМ - ведомстволық ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылдары регламенттерін бекіту

Цель 1.4. Обеспечение санитарно-эпидемиологического
благополучия
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Увеличение охвата
обследованием неблагополучной
(энзоотичной) по чуме
территории.
Проведение профилактических
мероприятий в природных
очагах особо опасных
инфекций.
Совершенствование нормативных
документов в области
обеспечения санитарно-
эпидемиологического
благополучия.
Проведение лабораторных
исследований при санитарно-
эпидемиологических
экспертизах.
МСХ - увеличение охвата
профилактическими мероприятиями и
диагностическими исследованиями
сельскохозяйственных животных по
выявлению зооантропонозных
инфекций; увеличение охвата
населения безопасным
водоснабжением.
МФ (КТК) - усиление санитарно-
эпидемиологического контроля в
пунктах пересечения
государственной границы.
МИТ - утверждение нормативных
документов в области
стандартизации.
МООС - осуществление
экологического мониторинга.
МИО - увеличение охвата детей
профилактическими прививками в
декретированном возрасте;
строительство водопроводных и
очистных сооружений.
Цель 1.5. Формирование здорового образа жизни и
здоровое питание
Мероприятия,
реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Мониторинг реализации
отраслевой Программы
"Здоровый образ
жизни".
Разработка стратегии
в области здорового
питания и безопасности
пищевых продуктов.
МКИ - повышение информированности
населения о навыках ведения ЗОЖ
(увеличение числа мероприятий по ЗОЖ с
привлечением электронных и печатных СМИ).
МОН - повышение информированности
учащихся о навыках здорового образа жизни
(повышение физической активности,
внедрение в учебный процесс программ по
валеологии и формированию ЗОЖ).
МСХ - обогащение продуктов питания
микроэлементами и витаминами.
МТС - увеличение доступности сети
физкультурно-спортивных клубов и секций,
профилактика и снижение уровня
заболеваемости, улучшение качества
оздоровительных мероприятий и расширение
объема лечебно-профилактических услуг
всему населению.
МВД - ограничение реализации
алкогольной и табачной продукции.
МИО - выделение средств на реализацию
мероприятий по пропаганде ЗОЖ.
Цель 2.1. Совершенствование системы управления и
финансирования
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Разработка механизмов
тарифообразования.
Подготовка менеджеров
здравоохранения.
Разработка методики
поэтапного перевода
организаций здравоохранения в
государственные предприятия
на праве хозяйственного
ведения.
Создание независимого органа
по аккредитации.
Разработка клинических
руководств, протоколов
диагностики и лечения
заболеваний.
Создание национального
центра информатизации
здравоохранения.
МФ - реформирование (упрощение)
казначейских процедур.
МИО - внедрение механизмов
тарифообразования, фондодержания и
двухкомпонентного подушевого
норматива; назначение на должности
главных врачей обученных
менеджеров здравоохранения;
перевод организаций
здравоохранения в государственные
предприятия на праве
хозяйственного ведения; внедрение
клинических руководств, протоколов
диагностики и лечения заболеваний.
АИС, МТСЗН, МВД - утверждение
регламентов информационного
взаимодействия ведомственных
информационных систем.

2.2-мақсат. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласы инфрақұрылымын жетілдіру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Денсаулық сақтау ұйымдарының желісі нормативтерін жетілдіру.
ИСМ - типтік жобаларды әзірлеу, жобаларды ведомстводан тыс сараптамасын жүргізу.
ЖАО - ауруханалық секторды қайта құру, көп бейінді стационарлар құру; БМСК дәрігерлерінің жалпы санында жалпы практикалық дәрігерлер үлесін ұлғайту.
2.3-мақсат. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету сапасын және оған қол жеткізуді арттыру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің жаңа моделін әзірлеу.
- Қажетті практика мемлекеттік
стандарттарын енгізу.
ИСМ - отандық фармацевтикалық рыноктың дамуына қолдау көрсету.
ҚМ (КБК) - ҚР әкелінетін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бақылауды күшейту арқылы дәрілік заттар айналымы саласындағы сыртқы экономикалық қызметті реттеу
ЖАО - БМСК объектілеріне дәрілік заттарды босатуға рұқсат беру.
3.1-мақсат. Саланы қоғам қажеттілігіне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Медициналық ЖОО қабылдауға оқытуға талаптарды күшейту.
- Медициналық ЖОО білім беру қызметтері сапасын арттыру.
- Білім беру процесінің тиімділігін материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету.
- Соның ішінде ауылдық жерлерде медициналық кадрлардағы қажеттілік пен тапшылықты азайту.
- Шетелдерде білім алған медицина кадрларының санын көбейту.
БҒМ - медициналық ЖОО-ларға қабылдаудың шекті баллын белгілеу кезінде жекелеген талаптарды ескере отырып, нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу; медициналық білім беру ұйымдарын институттық және мамандандырылған аккредиттеудің ұлттық стандарттары мен өлшемдерін бекіту.
ЕХӘҚМ - бюджеттік сала қызметкерлерінің еңбегін төлеу жүйесін кезең-кезеңімен жетілдіру шеңберінде медицина қызметкерлерінің жалақы деңгейін арттыру.
АШМ - ауылдық жерлерге жұмысқа жіберілген медициналық ЖОО бітірушілердің әлеуметтік пакетін беру.
ІІМ - көпшілікпен танылған шетелдік ұйымдарды іріктеу және келісім-шарт жасасуда қолдау көрсету.
ЖАО - жеке инвестициялар және спонсорлық көмекті тарту жолымен келісім-шарт негізінде денсаулық сақтау мамандарын даярлауға жергілікті атқару органдарының мақсатты тапсырыстарын қалыптастыру, кадрларды ел ішінде және шетелде білім алуға жіберу, ЖОО бітірушілерін жұмысқа орналастыру.

Цель 2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения,
обеспечивающей равный доступ населения к медицинским услугам
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Совершенствование
нормативов сети
организаций
здравоохранения.
МИТ - разработка типовых проектов,
проведение вневедомственной
экспертизы проектов.
МИО - реструктуризация больничного
сектора, создание многопрофильных
стационаров; увеличение доли врачей
общей практики в общем количестве
врачей ПМСП.
Цель 2.3. Повышение доступности и качества
лекарственной помощи
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Разработка новой
модели лекарственного
обеспечения.
Внедрение
государственных
стандартов надлежащей
практики.
МИТ - содействие развитию
отечественного фармацевтического рынка.
МФ (КТК) - регулирование
внешнеэкономической деятельности в
сфере обращения лекарственных средств
путем усиления контроля за ввозимыми в
РК лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской
техники.
МИО - выдача разрешений объектам ПМСП
на реализацию лекарственных средств.
Цель 3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами,
отвечающими потребностям общества
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Повышение качества
представления
образовательных услуг в
медицинских вузах.
Материально-техническое
обеспечение эффективности
образовательного процесса.
Снижение потребности и
дефицита в медицинских
кадрах, в том числе в
сельской местности.
Увеличение числа
медицинских кадров,
обучавшихся за рубежом.
МОН - внесение изменений и
дополнений в нормативные правовые
акты с учетом отдельных требований
при установлении порогового балла
приема в медицинские вузы;
утверждение национальных стандартов
и критериев институциональной и
специализированной аккредитации
медицинских организаций образования.
МТСЗН - повышение уровня
заработной платы медицинских
работников.
МСХ - предоставление социального
пакета выпускникам медицинских
вузов, направленных на работу в
сельскую местность.
МИД - содействие в подборе
признанных зарубежных организаций и
в заключении контрактов.
МИО - формирование целевых
заказов местных исполнительных
органов на подготовку специалистов
здравоохранения на основе соглашений
путем привлечения частных инвестиций
и спонсорских средств, направление
кадров на обучение внутри страны и
за рубежом, трудоустройство
выпускников.

3.2-мақсат. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулер сапасын арттыру
ДСМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
- Денсаулық сақтау саласында ғылыми зерттеулердің басым бағыттарын айқындау
- Денсаулық сақтау саласында қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша өнім берушіні сапалы таңдауды қамтамасыз ету және зерттеу нәтижелері сапасын бағалау
- Ғылыми зерттеулерді әлемдік стандарттар талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз ету
- Кадрларды шетелде оқыту
- Медициналық ғылым ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруды жақсарту
БҒМ - басым ғылыми бағыттарды таңдаудың бірыңғай өлшемдерін әзірлеу; жоспарланған жобалар мен аяқталған ғылыми-техникалық бағдарламаларды мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамасын жүргізу кезінде тәуелсіз халықаралық сарапшыларды тарту; медицина саласындағы іргелі зерттеулерге бөлінетін қаражат көлемін кеңейту; халықаралық талаптар негізінде ғылыми зерттеулер менеджментінің бірыңғай ұлттық стандарттарын әзірлеу; барлық деңгейдегі білім беру ұйымдарын және басқа салалардың ғылым ұйымдарын медициналық ғылымның, білімнің және практикалық денсаулық сақтау саласының ықпалдасу процесіне тартуға қолдау көрсету; медициналық ғылым ұйымдары қызметкерлерінің алдыңғы қатарлы шетелдік ғылыми орталықтарында тағылымданудан өтуін ұйымдастыру.
ИСМ - мемлекеттік стандарттарды және технологиялық регламенттерді бекіту.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның қызметін іске асыруға бағытталған мемлекеттің
стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1
2
3
Стратегиялық бағыттар 1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
1.1-мақсат. Әйел мен баланың денсаулығын сақтау
"4-ұзақ мерзімді басымдық. Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты". "Ана мен баланың денсаулығын қорғау біздің мемлекетіміздің, денсаулық сақтау органдарының, жұртшылықтың тікелей назарында болуға тиіс".
Ел Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы.
"4.3.4 Медициналық қызмет көрсетулердің жоғары сапасын қамтамасыз ету. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
"Ана мен бала өлімін азайту".
"Қазақстан Республикасында ана мен бала өлім-жітімін азайту жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1325 қаулысы.
"Ұрпақты болу денсаулығын жақсарту.".
"Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1677 Жарлығы.

Цель 3.2. Повышение качества научных исследований в области
здравоохранения
Мероприятия, реализуемые МЗ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Определение приоритетных
направлений научных
исследований в области
здравоохранения
Обеспечение качественного
отбора выбора поставщика
услуг по прикладным научным
исследованиям в области
здравоохранения и оценка
качества результатов
исследования
Обеспечение соответствия
научных исследований
требованиям мировых
стандартов
Обучение научных кадров за
рубежом
Улучшение материально-
технического оснащения
организаций медицинской
науки
МОН - разработка единых критериев
отбора приоритетных научных
направлений; привлечение независимых
международных экспертов при
проведении государственной научно-
технической экспертизы планируемых
проектов и завершенных научно-
технических программ; расширение
объема выделяемых средств на
выполнение фундаментальных
исследований в области медицины;
разработка единых национальных
стандартов менеджмента научных
исследований на основе международных
требований; содействие в привлечении
организаций образования всех уровней
и организаций науки других отраслей
в процесс интеграции медицинской
науки, образования и практического
здравоохранения; организация
стажировки в ведущих зарубежных
научных центрах сотрудников
организаций медицинской науки.
МИТ - утверждение государственных
стандартов и технологических
регламентов.
4. Соответствие стратегических направлений и целей
Министерства здравоохранения Республики Казахстан
стратегическим целям государства
Стратегические
направления
и цели
государственного
органа
Стратегические цели
государства, на реализацию
которых направлена
деятельность
государственного органа
Наименование
стратегического
документа, нормативного
правового акта
1
2
3
Стратегическое направление 1. Укрепление здоровья граждан
Цель 1.1 Охрана
здоровья матери
и ребенка
"Долгосрочный приоритет 4.
Здоровье, образование и
благополучие граждан
Казахстана". "Охрана
здоровья матери и ребенка
должна стоять в центре
внимания нашего государства,
органов здравоохранения,
общественности.".
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 10 октября 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.
Решение социально значимых
проблем здравоохранения".
"Для решения социально
значимых проблем
здравоохранения
предусматривается реализация
комплекса мер по:
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
снижению материнской и
младенческой
смертности...;".
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 28 декабря
2007 года № 1325 "Об
утверждении Программы по
снижению материнской и
детской смертности в
Республике Казахстан на
2008-2010 годы".
"Улучшение репродуктивного
здоровья.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
29 ноября 2005 года
№ 1677 "Об утверждении
Стратегии гендерного
равенства в Республике
Казахстан на 2006-2016
годы".

1.2-мақсат. Әлеуметтік елеулі аурулардың ауыртпалығын азайту
"5.5. Әлеуметтік жағынан елеулі аурулардың алдын алуды, диагностикалауды, емдеуді және оңалтуды жетілдіру". "Халықтың әлеуметтік жағынан елеулі аурулары қашанда мемлекеттің жіті назарында болуға тиіс".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
"4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу". "Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамыту...;
"Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 13 ақпандағы N 102 қаулысы.
халықты туберкулезден қорғау...;
"Қазақстан Республикасында халықты туберкулезден қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1263 қаулысы.
қан қызметін жетілдіру.
"Қазақстан Республикасында қан қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1251 қаулысы.
АҚТҚ/ЖҚТБ-мен сырқаттану қарқынын азайту;
"Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі 2006-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы N 1216 қаулысы;
1.3-мақсат. Жарақаттанудың ауыртпалығын азайту
1.4-мақсат. Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету
"4-ұзақ мерзімді басымдық. Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты" "Аурулардың алдын алу дегеніміз таза су мен кенеулі асты пайдалануды, тазарту жүйелерінің болуын, қоршаған ортаны ластайтын және экологиялық зиян келтіретін объектілерді қысқартуды, басқа да қауіпті факторларды төмендету жөніндегі осыған ұқсас шараларды білдіреді"; "Жеткілікті құралдар болмай тұрған жағдайда ауруларға қарсы күрес пен денсаулықты нығайту жөніндегі біздің стратегиямыз азаматтарымызды салауатты өмір салтына әзірлеуден басталады.".
Ел Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы.

Цель 1.2
Снижение бремени
социально
значимых
заболеваний
"5.5. Совершенствование
профилактики, диагностики,
лечения и медицинской
реабилитации социально
значимых заболеваний".
"Социально значимые
заболевания населения должны
находиться под пристальным
вниманием государства".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года №
1438 "О Государственной
программе реформирования
и развития здравоохране-
ния Республики Казахстан
на 2005-2010 годы".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.
Решение социально значимых
проблем здравоохранения".
"Для решения социально
значимых проблем
здравоохранения
предусматривается реализация
комплекса мер по:
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
развитию кардиологической и
кардиохирургической
помощи...;
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 13 февраля
2007 года № 102 "Об
утверждении Программы по
развитию кардиологичес-
кой и кардиохирургичес-
кой помощи в Республике
Казахстан на 2007-2009
годы".
защите населения от
туберкулеза...;
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 21 декабря
2007 г. № 1263 "О мерах
защиты населения от
туберкулеза в Республике
Казахстан".
совершенствованию службы
крови...;
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 21 декабря
2007 г. № 1251 "Об
утверждении Программы о
мерах по совершенствова-
нию службы крови в
Республике Казахстан на
2008-2010 годы".
снижения темпа роста
заболеваемости ВИЧ/СПИД;
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 15 декабря
2006 г. № 1216 "Об
утверждении Программы по
противодействию эпидемии
СПИДа в Республике
Казахстан на 2006-2010
годы".
Цель 1.3
Снижение бремени
травматизма
Цель 1.4
Обеспечение
санитарно-
эпидемиологи-
ческого
благополучия
"Долгосрочный приоритет 4.
Здоровье, образование и
благополучие граждан
Казахстана". "Предотвращение
заболеваний подразумевает
использование чистой воды и
здоровой пищи, наличие
очистительных систем,
сокращение объектов, загряз-
няющих окружающую среду и
наносящих экологический
вред, аналогичные меры по
снижению других факторов
риска."; "Наша стратегия по
борьбе с болезнями и
укреплению здоровья в
условиях отсутствия
достаточных средств начнется
с подготовки наших граждан к
ведению здорового образа
жизни.".
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 10 октября 1997 года
"Казахстан - 2030.
Процветание,
безопасность и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев".

"5.2.3. Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету." "Референс-зертханалар желісінің негізінде орталықтанған, көп функциялы зертханалық қызмет құрылатын болады, мұның өзі зертханалық зерттеулер сапасының елеулі түрде артуын қамтамасыз етеді. Ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға қарсы күрес, аумақтарды санитарлық қорғау және биологиялық лаңкестіктің зардаптарын жою халықтың ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға шалдығуының алдын алуға және оларға жол бермеуге бағытталатын болады.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
1.5-мақсат. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану
"ІІІ. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру." "Екінші. Ауруды емдеуден гөрі оның алдын алудың арзанға түсетінін есепке ала отырып, басымдықты аурудың алдын алуға, яғни ең озық әдістерді енгізу арқылы алдын ала диагностика жүргізу, ауруды анықтау мен емдеу сияқты қолданыстағы бағдарламаларды қайта саралауға бағыттаған жөн.".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
"4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу". "Денсаулық сақтаудың әлеуметтік елеулі проблемаларын шешу үшін мынадай шаралар кешенін іске асыру көзделеді:
халықтың медициналық және санитарлық сауаттылық деңгейін арттыру...;
"2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1260 қаулысы.
2-стратегиялық бағыт. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
2.1-мақсат. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
"Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.".
"Біріншіден, денсаулық сақтау саласындағы басқару, қаржыландыру, үйлестіру мен бақылау тетіктерін қайта саралау арқылы медициналық қызметтің нәтижелілігі мен сапасын арттыруға жету керек деп санаймын. Сонымен қатар медицина мекемелерінің қоғам алдындағы ашық есептілігі жүйесін де, әрі ішкі бақылау мен сыртқы аудит жүйесін де енгізген жен.".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
"4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.". "Үкімет сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу принципі негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету, мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін пысықтайтын болады...".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).

"5.2.3. Обеспечение
санитарно-эпидемиологическо-
го благополучия." "Будет
создана централизованная,
многофункциональная лабора-
торная служба на основе сети
референс-лабораторий, что
обеспечит существенное
повышение качества лабора-
торных исследований. Борьба
с особо опасными инфекциями,
санитарная охрана территорий
и ликвидация последствий
биологического терроризма
будут направлены на
профилактику и недопущение
заболеваемости населения
особо опасными инфекциями.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Цель 1.5
Формирование
здорового образа
жизни и здоровое
питание
"III. Повышение
благосостояния народа
Казахстана."
"Второе. Учитывая, что
профилактика заболеваний
обходится дешевле лечения,
следует сделать акцент на
профилактике заболеваний,
переоценить действующие
программы ранней
диагностики, методы
выявления и лечения
заболеваний, внедряя самые
прогрессивные методы.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от
6 февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана — главная
цель государственной
политики".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских услуг.
Решение социально значимых
проблем здравоохранения".
"Для решения социально
значимых проблем здравоохра-
нения предусматривается
реализация комплекса мер по:
повышению уровня медицинской
и санитарной грамотности
населения...".
постановление
Правительства Республики
Казахстан от 21 декабря
2007 г. № 1260 "Об
утверждении программы
"Здоровый образ жизни"
на 2008-2016 годы".
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности управления
системой здравоохранения
Цель 2.1 Совер-
шенствование
системы
управления и
финансирования
"Двадцать первое
направление - Улучшение
качества медицинских услуг и
развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"Во-первых, считаю
необходимым добиться
результативности и повышения
качества медицинских услуг
путем пересмотра механизмов
управления, финансирования,
координации и контроля в
сфере здравоохранения.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг.". "Правительством
будут проработаны вопросы
централизации бюджетных
средств в сфере здравоохра-
нения, их распределения на
основе подушевого принципа
с учетом региональных
коэффициентов...".
Указ Президента
Республики Казахстан
от 6 апреля 2007 года
№ 310 "О дальнейших
мерах по реализации
Стратегии развития
Казахстана до 2030
года".
(Программа Правительства
Республики Казахстан
на 2007-2009 годы).

"5.3.3. Денсаулық сақтау жүйесінде бәсекені дамыту".
"...басқарушылық шешімдер қабылдауда, медициналық ұйымдардың мәртебесін шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға өзгерту және оларды қайта ұйымдастыру мүмкіншілігін беру жолымен олардың дербестігін күшейту қажет...".
"5.3.4. Қаржыландыру жүйесін жетілдірудің негізгі қағидаттары.".
"Медициналық көмекті ұсынушыларды қаржыландыру әдістері әртүрлі деңгейдегі өнім берушілер үшін дұрыс стимулдарды: стационарлар үшін - қызметтерге ақы төлеуді, БМСК үшін - медициналық ұйымдар қызметінің профилактикалық бағыттылығын ынталандыруды қамтамасыз етуі тиіс.
"Түрлі өңірлердегі халықтың ақысыз медициналық көмектің кепілдендірілген көлеміне тең қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін 2010 жылға қарай тиісті қаржылық қамтамасыз етумен бірге ауру құрылымы мен басқа да объективті факторлар ескеріле отырып, ұқсас медициналық қызметтер көрсеткені үшін тарифтерді аймақаралық теңестіру аяқталатын болады.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
"Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.".
"Екіншіден, орташа өмір жасының ұзақтығы деңгейін арттыру, ана мен бала өлімі көрсеткіштерін төмендету, туберкулезбен сырқаттану және АҚТҚ/ЖҚТБ дертіне шалдығудың етек алуын тежеуге бағытталған бағдарламалар әзірлеу керек.".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
"5.3.6. Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі".
ДБАЖ-ды дамыту үшін мынадай міндеттер шешілетін болады:
басқарушылық шешімдер қабылдау мен...
медициналық көмек көрсетудің сапасын басқаруды автоматтандыру; қолда бар ведомстволық ақпараттық жүйелерді жетілдіру мен біріктіру және оларды материалдық-техникалық сүйемелдеу; ведомстволық, статистикалық және медициналық-технологиялық ақпараттық жүйе әзірлеп, енгізу және оларды материалдық-техникалық сүйемелдеу; емделушілердің медициналық-электрондық картасын енгізу. Денсаулық сақтауды ақпараттық қамтамасыз етуді дамыту мақсатында денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органға ведомстволық бағынысты ақпараттық-талдау орталығы (бұдан әрі - АТО) құрылады.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.

"5.3.3. Развитие конкуренции
в системе здравоохранения".
"...необходимо усилить их
самостоятельность в принятии
управленческих решений путем
изменения статуса
государственных организаций
и реорганизации...".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"5.3.4. Основные подходы к
совершенствованию системы
финансирования.". "Методы
финансирования поставщиков
медицинской помощи должны
обеспечивать правильные
стимулы для поставщиков
различных уровней: для
стационаров - оплачивать
услуги, для ПМСП - стимули-
ровать профилактическую
направленность деятельности
медицинских организаций.".
"Для обеспечения населению
различных регионов равного
доступа к получению ГОБМП к
2010 г. будет завершено
межрегиональное выравнивание
тарифов.".
"Двадцать первое
направление - Улучшение
качества медицинских услуг и
развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"Во-вторых, государство
должно оказать помощь
органам здравоохранения в
развитии системы высокока-
чественных информационных
технологий, в том числе
создав национальную
электронную медицинскую
картотеку пациентов.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"5.3.6. Единая информацион-
ная система здравоохране-
ния". Для развития ЕИСЗ...
будут решаться следующие
задачи: автоматизация
процесса принятия управлен-
ческих решений и управления
качеством оказания медицин-
ской помощи...; модернизация
и объединение существующих
ведомственных информационных
систем и их материально-
техническое сопровождение;
разработка и внедрение
ведомственных, статистичес-
ких и медико-технологических
информационных систем и их
материально-техническое
сопровождение; внедрение
медицинских электронных карт
пациентов. В целях развития
информационного обеспечения
здравоохранения будет создан
информационно-аналитический
центр (далее - ИАЦ),
подведомственный
уполномоченному органу в
области здравоохранения.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".

"4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.". "... нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін әзірлеу және енгізу;...
олардың дербестігін кезең-кезеңімен арттыру......".
"Үкімет сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу принципі негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету, мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін пысықтайтын болады.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
"5.3.3. Денсаулық сақтау жүйесінде бәсекені дамыту."
"Осы жағдайларды іске асыру үшін басқарушылық шешімдер қабылдауда, медициналық ұйымдардың мәртебесін шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге, акционерлік қоғамдарға өзгерту және оларды қайта ұйымдастыру мүмкіншілігін беру жолымен олардың дербестігін күшейту қажет.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
2.2-мақсат. Медициналық қызметтерге халықтың тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау инфрақұрылымын жетілдіру
"Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту.".
"Төртіншіден, таяудағы үш жылдың өзінде мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігін пайдалану арқылы Қазақстан өңірлерінде 100 аурухана салынатын болады.". "Біз осымен бір мезгілде халықтың қалың топтарының қолы жететін жоғары технологиялық денсаулық сақтау жүйесін жасақтауға кірісуге тиіспіз.".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.
"III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру."
"Бірінші. Үкімет денсаулық сақтау нысандарын қалпына келтіру мен дамыту жөніндегі жұмысты жандандыруы қажет."
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
"4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.".
"Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді: бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының желісін мемлекеттік нормативке сәйкес келтіру...;... аурухана секторын... қайта құрылымдау;... 100 денсаулық сақтау объектісін салу".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы).

"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг.". "Разработка и
внедрение целевых индика-
торов...; создание системы
подготовки менеджеров
здравоохранения...;
повышение самостоятельности
организаций
здравоохранения....".
"Правительством будут
проработаны вопросы...
создания единой структуры
управления здравоохранением
с разделением ответственнос-
ти между министерством и
местными исполнительными
органами за предоставление
медицинской помощи, функцио-
нирование государственных
объектов здравоохранения.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
"5.3.3. Развитие конкуренции
в системе здравоохранения."
"Для реализации данных
условий необходимо усилить
их самостоятельность в
принятии управленческих
решений путем предоставления
возможности изменения
статуса государственных
организаций и реорганизации
их в государственные
предприятия на праве
хозяйственного ведения,...".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Цель 2.2 Совер-
шенствование
инфраструктуры
здравоохранения,
обеспечивающей
равный доступ
населения к
медицинским
услугам
"Двадцать первое
направление - Улучшение
качества медицинских услуг и
развитие высокотехнологичной
системы здравоохранения.".
"В-четвертых, уже в
ближайшие три года надо
построить с использованием
механизма государственно-
частного партнерства 100
больниц в регионах
Казахстана.". "Мы должны
одновременно приступить к
созданию доступной для
широких слоев населения
высокотехнологичной системы
здравоохранения.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".
"III. Повышение
благосостояния народа
Казахстана."
"Первое. Правительству
следует активизировать
работу по восстановлению и
развитию объектов
здравоохранения."
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана — главная
цель государственной
политики".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг.". "Для повышения
доступности и качества и
доступности медицинской
помощи предусматриваются:
приведение сети организаций
ПМСП в соответствие с госу-
дарственным нормативом...;
реструктуризация больничного
сектора...; строительство...
100 объектов
здравоохранения...".
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).

"5.2.1. БМСК-ні реформалау - денсаулық сақтау жүйесінің қызмет ету тиімділігінің негізі." "Алдын алу бағытын күшейту және БСМК-ні нығайту жөнінде жүргізілетін реформалардың нәтижесі стационарлық медициналық көмек қызметін ұтымды ету, төсек-орынға бағдар жасаудан бас тарту болады. Болашақта мамандандырылған бөлімшелері бар көп бейінді ауруханалар құрылатын болады. Туберкулезге қарсы диспансерлер, жұқпалы және басқа да ауруханалардың ерекшеліктері ескеріле отырып, күшейтіледі және жұмыс істейтін болады.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
2.3-мақсат. Дәрілік көмектің қол жетімділігі мен сапасын арттыру
"III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру."
"Төртінші. Ерекше назар халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуге аударылуы тиіс. Елге әкелінетін медициналық препараттардың сапасына қатаң бақылау орнатып, белсенді түрде отандық фармацевтикалық фабрикаларды құруға қажетті инвестиция тарту қажет.".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
"4.3.4 Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету... Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді:... үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, дәрілік препараттардың қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын арттыруға бағытталған дәрілік қамтамасыз етудің жаңа моделін әзірлеу және енгізу.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы. (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
"5.3.5. Дәрілік заттар айналымы саласын мемлекеттік реттеудің тиімділігін арттыру.". "Екінші кезеңде, 2008-2010 жылдары, дәрілік заттар айналымы саласында фармацевтика секторының халықаралық стандарттар сапасына кезең-кезеңімен көшу жоспарын жүзеге асыру көзделеді.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
3-стратегиялық бағыт. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
3.1-мақсат Саланы қоғамның қажеттіліктеріне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
"Жиырма бірінші бағыт". "Жетіншіден, дәрігерлер мен медицина қызметкерлерін оқыту, аттестациялау мен даярлаудың халықаралық стандарттарына жедел қарқынмен көшу қажет. Сонымен қатар біліктілік санатының деңгейіне, мамандығының түріне және жүктелетін міндетінің ауқымына қарай медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеудің ынталандырушы жүйесін енгізуді де дәйекті ойластырған дауыс".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы.

"5.2.1. Реформирование
ПМСП - основа эффективности
функционирования системы
здравоохранения."
"Следствием проводимых
реформ по усилению профилак-
тической направленности и
укреплению ПМСП станут
рационализация службы
стационарной медицинской
помощи, отход от ориентации
на койко-место. В перспекти-
ве будут создаваться
многопрофильные больницы со
специализированными
отделениями.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Цель 2.3
Повышение
доступности и
качества
лекарственной
помощи
"III. Повышение
благосостояния народа
Казахстана." "Четвертое.
Особое внимание должно быть
уделено лекарственному
обеспечению населения.
Необходимо установить жест-
кий контроль за качеством и
стоимостью ввозимых в страну
медицинских препаратов.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от
6 февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана — главная
цель государственной
политики".
"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг... Для повышения
качества и доступности
медицинской помощи
предусматривается...
разработка с учетом лучшего
международного опыта и
внедрения новой модели
лекарственного обеспечения,
направленной на повышение
доступности, эффективности,
безопасности и качества
лекарственных препаратов.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
"5.3.5. Повышение эффектив-
ности государственного
регулирования сферы обраще-
ния лекарственных средств.".
"На втором этапе в 2008-2010
годы предусматривается
осуществление плана
поэтапного перехода
фармацевтического сектора к
международным стандартам
качества в сфере обращения
лекарственных средств.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
Стратегическое направление 3. Развитие системы кадровых ресурсов и
медицинской науки
Цель 3.1
Обеспечение
отрасли квали-
фицированными
кадрами,
отвечающими
потребностям
общества
"Двадцать первое
направление". "В-седьмых,
необходимо ускоренными
темпами перейти на
международные стандарты
обучения, аттестации и
подготовки врачей и
медицинских работников.
Также необходимо продумать
внедрение стимулирующей
системы оплаты труда
медицинских работников в
зависимости от уровня их
квалификационной категории,
вида специальности и
нагрузки.".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире".

"4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.". "медициналық және фармацевтикалық білім беруді реформалау тұжырымдамасын іске асыру; мемлекеттік жаңа стандарттарын енгізу; үздіксіз кәсіптік білім беру... тетіктерін...".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
"5.6. Денсаулық сақтау кадрларын даярлау және қайта даярлау.".
"...дәрігерлерді даярлау бағдарламалары қайта қаралады және
жоғары медициналық білімі бар медицина кадрларын
бакалавриатта, магистратурада оқыту басталады, базалық
экономикалық білімі бар денсаулық сақтау менеджерлері мен
экономистері бакалавриат пен магистратурада даярланады;
медициналық білім беру сапасына тәуелсіз бақылау жүйесі
енгізіледі.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.
"III. Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру."
"Үшінші. Денсаулық сақтау, Білім және ғылым министрліктеріне бірлесе отырып ауруханалардың медициналық қызметкерлерінің, соның ішінде медицина қызметкерлерін қосымша даярлау мен қайта даярлау, оларды сертификаттау мен лицензиялау жолымен біліктілігін арттыру бағдарламасын әзірлеуді тапсырамын".
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы.
3.2-мақсат. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
"5.5.1. Медицина ғылымын дамыту." "Медицина ғылымы мынадай бағыттар бойынша дамиды: әлеуметтік жағынан елеулі аурулардың алдын алудың, ерте анықтаудың, емдеудің және оңалтудың озық технологияларын басым әзірлеу және қолданысқа енгізу; іргелі және қолданбалы медицина ғылымының, оның негізгі даму бағыттарын қалыптастыруға және іргелі медициналық зерттеулер бағдарламаларына әкімшілік етуге Денсаулық сақтау министрлігінің қатысуын қамтамасыз ете отырып, сабақтастығы; медицина ғылымының өндіріспен және практикамен байланысын нығайту, практикалық денсаулық сақтауға отандық және тәжірибе алмасудан алынған ғылыми әзірлемелер енгізу; қазақстандық медицина ғылымының халықаралық ғылыми-зерттеу ұйымдарына интеграциялануын, халықаралық серіктестікті дамыту; медицина ғылымының, білім мен клиникалық практиканың интеграциясы; азаматтардың денсаулығын қорғау саласында жоспарланатын және қабылданатын шаралардың экономикалық және әлеуметтік тиімділігін ғылыми бағалау және негіздеу; медицина ғылымы саласында айғақтау медицинасы принциптерін енгізу.".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы.

"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг.". "Реализация
концепции реформирования
медицинского и фармацевти-
ческого образования; внедре-
ние новых государственных
стандартов...; механизмов
непрерывного профессиональ-
ного образования...".
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
"5.6. Подготовка и
переподготовка кадров
здравоохранения.". "...
будут пересмотрены программы
подготовки врачей, начато
обучение медицинских кадров
с высшим медицинским
образованием и экономисты
здравоохранения, в
бакалавриате и магистратуре;
внедрена система независимо-
го контроля качества
медицинского образования.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".
"III. Повышение
благосостояния народа
Казахстана." "Третье.
Поручаю министерствам
здравоохранения, образования
и науки совместно
разработать программу
повышения квалификации
медицинского персонала".
Послание Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от
6 февраля 2008 года
"Повышение
благосостояния граждан
Казахстана — главная
цель государственной
политики".
Цель 3.2
Повышение
качества научных
исследований в
области
здравоохранения
"5.5.1. Развитие медицинской
науки." "Медицинская наука
будет развиваться по
следующим направлениям:
приоритетная разработка и
внедрение передовых
технологий профилактики,
раннего выявления, лечения
и реабилитации социально
значимых заболеваний;
преемственность
фундаментальной и прикладной
медицинской науки...;
укрепление связи медицинской
науки с производством и
практикой, внедрение
собственных и заимствованных
научных разработок в
практическое
здравоохранение; интеграция
казахстанской медицинской
науки с международными
научно-исследовательскими
организациями, развитие
международного партнерства;
интеграция медицинской
науки, образования и
клинической практики;
научная оценка и обоснование
экономической и социальной
эффективности планируемых и
предпринимаемых мер в
области охраны здоровья
граждан; внедрение принципов
доказательной медицины в
сфере медицинской науки.".
Указ Президента
Республики Казахстан от
13 сентября 2004 года
№ 1438 "О Государствен-
ной программе
реформирования и
развития здравоохранения
Республики Казахстан на
2005-2010 годы".

"4.3.4. Медициналық қызметтердің жоғары сапасын қамтамасыз ету.". "... денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді". "... медициналық жоғары оқу орындарын ұлттық аккредиттеу жүйесін енгізу; медициналық жоғары оқу орындарын халықаралық аккредиттеуді...;... медицина ғылымын реформалау тұжырымдамасын әзірлеу;... медицина ғылымын реформалау тұжырымдамасын әзірлеу;... жаңа ғылыми технологиялардың трансфертін жүзеге асыру...".
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы).
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің функциялық мүмкіндіктері
Стратегиялық жоспарды іске асыруға ықпал ететін министрліктің функциялық мүмкіндіктері:
1. Денсаулық сақтау министрлігінің жүргізіп жатқан әкімшілік реформасы, ол жергілікті атқарушы органдармен іс-қимылдың Денсаулық сақтау министрлігінің үйлестіруші және реттеуші рөлін күшейтуді көздейтін жаңа моделін жасауға мүмкіндік береді. Бұған бюджетаралық қатынастардың және түпкілікті нәтижеге бағыттылығы бар бюджеттеудің жетілдірілген тетіктерін енгізу ықпал ететін болады.
2. Денсаулық сақтау министрлігінің құрылымы Стратегиялық жоспардың бағыттарына, мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келтірілетін болады.
3. Орталық аппараттың, ведомстволар мен аумақтық бөлімшелердің қызметкерлерін менеджмент және қоғамдық денсаулық сақтау мәселелері бойынша оқыту негізінде Денсаулық сақтау министрлігінің кадрлық әлеуетін дамыту.
4. Денсаулық сақтауды басқарудың аумақтық органдары қызметінің тиімділігін арттыру. 2009 жылдан бастап санитарлық-эпидемиологиялық бақылау қызметіне тіке басқару қалпына келтірілетін болады.
5. Қызметкерлерді оқыту, әлемдік ғылыми және білім беру кеңістігіне ықпалдасу, Денсаулық сақтауды дамыту институты мен құрылатын ұлттық медициналық холдингтің ресурстарын басқарушылық, ғылыми және медициналық технологиялар трансферті үшін тиімді пайдалану жолымен ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдарының (ғылыми-зерттеу институттары мен ғылыми орталықтары) әлеуетін арттыру.
6. Сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды, әсіресе денешынықтыру мен спортты, мектеп жасындағы балалардың денсаулығын дамыту, бұқаралық ақпарат құралдарында салауатты өмір салтын насихаттау, жол қозғалыс қауіпсіздігі, темекі мен алкогольдің таратылуын құқықтық шектеу сияқты мәселелерде күшейту.

"4.3.4. Обеспечение высокого
качества медицинских
услуг.". "Для повышения
качества... научных
исследований в области
здравоохранения
предусматриваются".
"Внедрение системы
национальной аккредитации
медвузов...; международной
аккредитации медвузов...;
разработка концепции
реформирования медицинской
науки...; осуществление
трансферта новых научных
технологий...".
Указ Президента
Республики Казахстан от
6 апреля 2007 года № 310
"О дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Казахстана до
2030 года". (Программа
Правительства Республики
Казахстан на 2007-2009
годы).
5. Функциональные возможности Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Функциональными возможностями Министерства, способствующими реализации Стратегического плана являются:
1. Проводимая административная реформа Министерства здравоохранения, которая позволит выстроить новую модель взаимодействия с местными исполнительными органами, предусматривающую усиление координирующей и регулирующей роли Министерства. Этому будут способствовать внедрение усовершенствованных механизмов межбюджетных отношений и бюджетирования с направленностью на конечный результат.
2. Структура Министерства будет приведена в соответствие с направлениями, целями и задачами Стратегического плана. Будут усилены подразделения по методологическому сопровождению стратегического планирования, совершенствования финансирования, развития первичной медико-санитарной помощи, региональной и межсекторальной координации.
3. Развитие кадрового потенциала Министерства на основе обучения сотрудников центрального аппарата, ведомств и территориальных подразделений по вопросам менеджмента и общественного здравоохранения.
4. Повышение эффективности деятельности территориальных органов управления здравоохранением. С 2009 года будет восстановлена вертикаль службы санитарно-эпидемиологического контроля.
5. Повышение потенциала подведомственных организаций здравоохранения (научно-исследовательских институтов и научных центров) путем обучения сотрудников, интеграции в мировое научное и образовательное пространство, эффективного использования ресурсов Института развития здравоохранения и создаваемого Национального медицинского холдинга для трансферта управленческих, научных и медицинских технологий.
6. Усиление межсекторального и межведомственного взаимодействия, особенно в таких вопросах как развитие физической культуры и спорта, здоровья детей школьного возраста, пропаганда здорового образа жизни в средствах массовой информации, безопасность дорожного движения, правовое ограничение распространении табака и алкоголя.

7. Халықаралық ұйымдармен (ДДҰ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, Дүниежүзілік Банк, ЮСАИД және т.б.) Бұған Дүниежүзілік Банкпен бірлескен денсаулық сақтау секторындағы технологияларды беру мен институттық реформа жүргізу жобасын тиімді іске асыру қолдау болады.
8. Медициналық көмекті стандарттауды дамытуға, дәлелдеу медицинасының қағидаттарын енгізуге, сондай-ақ адам капиталын қалыптастыруға бағытталған институттық қайта құрулар жүргізу. Денсаулық сақтау саласында ғылыми негізделген басқару шешімдерін қабылдауға ықпал ететін эконометриялық зерттеулер жүргізу.
9. Қолданыстағы ақпараттық ресурстарды (емделіп шыққан сырқаттардың ұлттық тіркелімдері; жекелеген аурулардың түрлері бойынша есепте тұрған сырқаттардың тіркелімдері; денсаулық сақтаудың ұлттық шоттары) дамыту және жетілдіру. Саланы басқарудың тиімділігін арттыруға осы саланың ақпараттық ресурстары мен базасын ықпалдастыратын Денсаулық сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін дамыту ықпал ететін болады.
6. Мүмкін болатын қауіптер
Министрліктің өз қызметі барысында бірқатар қауіптерге (мақсаттарға қол жетуге кедергі болуы мүмкін жағдайларға) немесе Стратегиялық жоспардың мақсаттарына жетуге кедергі болуы мүмкін Министрлік тарапынан бақылауға көнбейтін сыртқы факторларға кездесуі мүмкін.
Стратегиялық жоспар
мақсаттарының атауы
Қауіптер
Қарсы іс-қимыл
тетіктері мен шаралары
1
2
3
Ана мен баланың денсаулығын сақтау
Жергілікті атқарушы органдардың ана мен баланың денсаулығын
сақтау бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол
жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Жергілікті атқарушы органдармен ана өлім-жітімнің статистикалық көрсеткіштерін бұрмалау.
Ана өлім-жітімінің құпия аудитін жүргізу.
Әлеуметтік елеулі аурулардың таралуын және олардан болатын өлім жетімді азайту
Жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік елеулі аурулардың
таралуын және олардан болатын өлім-жітімді төмендету
бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу
бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Техногендік және экологиялық апаттардың (ауыртпалықтардың)
салдарынан түрлі жарақаттармен аурулардың (мұның ішінде
жұқпалы) жаппай өршуі.
Төтенше жағдайлар кезінде уақтылы медициналық қызмет көрсету.
Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету.
Жергілікті атқарушы органдардың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықты қамтамасыз ету мен қоғамдық денсаулықтың деңгейін арттыру бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Халықты қауіпсіз ауыз сумен қамтамасыз етудің нашарлауына
байланысты жұқпалы аурулардың бұрқ ету қаупі.
Елді мекендерді қауіпсіз сумен жабдықтауды қамтуды ұлғайту.
Ел аумағына әртүрлі (оның ішінде аса қауіпті) жұқпалардың келу жағдайлары.
(Індеттер, әскери іс-қимылдар, экологиялық және техногендік апаттар, халықтың көшіп-қонуы, трансшекаралық жүктерді тасымалдау).
Мемлекеттік шекарадан өтетін пункттерде санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды күшейту.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану
Жергілікті атқарушы органдардың салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Парламенттің тиісті заңнамалық актіні қабылдамау қаупі.
Экономикалық өсу қарқынының төмендеуі.
Денсаулық сақтаудың секвестрлеу бағдарламаларын шектеу.
Бюджет шығыстарының қысқаруы.
Жергілікті атқарушы органдардың медициналық қызметтердің сапасын арттыру бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Жергілікті атқарушы органдармен өкілді органдардың денсаулық сақтау ұйымдарының желісін қайта құрылымдау (оңтайландыру) барысындағы ықтимал қарсы іс-әрекеті.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Денсаулық сақтау жүйесін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау жүйесін білікті кадрлармен қамтамасыз ету бойынша Стратегиялық жоспардың индикаторларына қол жеткізу бөлігіндегі жеткіліксіз жұмысы.
Тиісті облыстың (қаланың) әкімдігімен меморандум жасасу.
Медицина қызметкерлер еңбекақысының төмен деңгейіне байланысты медицина кадрларының кетуі.
Еңбекақы деңгейін арттыру.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Зияткерлік меншік туралы заңнаманың бұзылуы.
Зияткерлік меншік туралы заңнаманы сақтау саласында бақылауды күшейту.

7. Углубление сотрудничества с международными организациями (ВОЗ, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, Всемирный Банк, ЮСАИД и т.д.). Поддержкой этому станет эффективная реализация совместного с Всемирным Банком проекта передаче технологий и проведению институциональной реформы в секторе здравоохранения.
8. Проведение институциональных преобразований, направленных на развитие стандартизации медицинской помощи, внедрение принципов доказательной медицины, а также формирование человеческого капитала. Проведение эконометрических исследований в области здравоохранения способствующих принятию научно обоснованных управленческих решений.
9. Развитие и совершенствование действующих информационных ресурсов (национальные регистры пролеченных больных; регистры больных, состоящих на учете по отдельным видам заболеваний; национальные счета здравоохранения). Повышению эффективности управления отраслью будет способствовать интеграция существующих в отрасли информационных ресурсов и разработка новых инструментов с национальными базами данными в рамках развития Единой информационной системы здравоохранения.
6. Возможные риски
В ходе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением ряда рисков (обстоятельств, которые могут помешать достижению целей) или внешних факторов, не поддающихся контролю со стороны Министерства, которые могут препятствовать достижению целей Стратегического плана.
Наименование цели
Стратегического
плана
Риск
Механизмы и меры
противодействия
1
2
3
Охрана здоровья
матери и ребенка
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по охране
здоровья матери и ребенка, в
части достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение
меморандума
с акиматом
соответствующей
области (города).
Искажение статистических
показателей материнской
смертности местными
исполнительными органами.
Проведение
конфиденциального
аудита материнской
смертности.
Снижение распрос-
траненности и
смертности от
социально
значимых
заболеваний
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
снижению распространенности и
смертности от социально значимых
заболеваний, в части достижения
индикаторов Стратегического
плана.
Заключение
меморандума
с акиматом
соответствующей
области (города).
Массовое развитие различных
травм и болезней (в т.ч.
инфекционных) вследствие
техногенных и экологических
катастроф (бедствий).
Своевременное
оказание медицин-
ской помощи в
условиях чрезвычай-
ной ситуации.
Обеспечение
санитарно-
эпидемиологичес-
кого благополучия
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
обеспечению санитарно-
эпидемиологического благополучия
и повышение уровня общественного
здоровья, в части достижения
индикаторов Стратегического
плана.
Заключение
меморандума
с акиматом
соответствующей
области (города).
Угроза вспышек инфекционных
болезней, связанных с ухудшением
обеспечения населения безопасной
питьевой водой.
Усиление санитарно-
эпидемиологического
надзора за обеспе-
чением населения
безопасной питьевой
водой
Случаи завоза на территорию
страны различных (в т.ч. особо
опасных) инфекций. (Эпидемии,
военные действия, экологические
и техногенные катастрофы,
миграция населения, трансгранич-
ная транспортировка грузов).
Усиление санитарно-
эпидемиологического
контроля на пунктах
пересечения
государственной
границы.
Формирование
здорового образа
жизни и здоровое
питание
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
формированию здорового образа
жизни и здоровому питанию, в
части достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение
меморандума
с акиматом
соответствующей
области (города).
Совершенствование
системы
управления и
финансирования
Риск непринятия Парламентом
соответствующего
законодательного акта.
Снижение темпов экономического
роста.
Ограничение
секвестрирования
программ
здравоохранения.
Сокращение бюджетных расходов.
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по
повышению качества медицинских
услуг, в части достижения инди-
каторов Стратегического плана.
Заключение
меморандума с
акиматом
соответствующей
области (города).
Возможное противодействие
местных исполнительных и
представительных органов в ходе
реструктуризации (оптимизации)
сети организаций здравоохранения.
Заключение
меморандума с
акиматом
соответствующей
области (города).
Обеспечение
системы
здравоохранения
квалифицированны-
ми кадрами
Недостаточная работа местных
исполнительных органов по обес-
печению системы здравоохранения
квалифицированными кадрами, в
части достижения индикаторов
Стратегического плана.
Заключение
меморандума с
акиматом
соответствующей
области (города).
Отток медицинских кадров в связи
с низким уровнем заработной
платы медицинских работников.
Совершенствование
системы оплаты
труда.

7. Нормативтік құқықтық актілер және Мемлекет басшысының тапсырмалары
1. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясы;
2. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Заңы;
3. "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңы;
4. "Дәрілік заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы Заңы;
5. "Азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңы;
6. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438 Жарлығы;
7. "Қазақстан Республикасында 2006-2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1677 Жарлығы;
8. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы;
9. Ел Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты 1997 жылғы 10 қазандағы Жолдауы;
10. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы" атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауы;
11. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Жолдауы;
12. Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына арнаған "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы;
12-1. Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.06.05 N 829 Қаулысымен.
13. "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 қазандағы N 1050 қаулысы;
14. "Қазақстан Республикасының медициналық және фармацевтикалық білім беру ісін реформалау тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 317 Қаулысы;
15. "Қазақстан Республикасында ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл жөніндегі 2006-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы N 1216 қаулысы;

7. Нормативные правовые акты и поручения Главы государства
1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года;
2. Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения";
3. Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения";
4. Закон Республики Казахстан от 13 января 2004 года "О лекарственных средствах";
5. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об охране здоровья граждан";
6. Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 1438 "О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы";
7. Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677 "Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы";
8. Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года". (Программа Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы);
9. Послание Президента страны народу Казахстана от 10 октября 1997 года "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев";
10. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира. Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии";
11. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 28 февраля 2007 года "Новый Казахстан в новом мире";
12. Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 6 февраля 2008 года "Повышение благосостояния граждан Казахстана - главная цель государственной политики";
12-1. Послание Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию";
Сноска. Раздел 7 дополнен пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.06.2009 № 829 .
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2004 года № 1050 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы";
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года № 317 "Об утверждении Концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан";
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 1216 "Об утверждении Программы по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2006-2010 годы";

16. "Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 13 ақпандағы N 102 қаулысы;
17. "2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1260 қаулысы;
18. "Қазақстан Республикасында қан қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы 2008-2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1251 қаулысы;
19. "Қазақстан Республикасында халықты туберкулезден қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1263 қаулысы;
20. "Қазақстан Республикасында ана мен бала өлім-жітімін азайту жөніндегі 2008 - 2010 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1325 қаулысы;
20-1. "2009 — 2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 1184 қаулысы";
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.06.05 N 829 Қаулысымен.
21. Мемлекет Басшысының қатысуымен өткен 2008 жылғы 8 мамырдағы N 01.-7.10 және 7 қарашадағы N 01-7.18 кеңес хаттамасы.
8. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.01.30 № 49 Қаулыcымен.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігінің бюджеттік бағдарламасы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 "Денсаулық сақтау саласындағы саясатты және қызмет көрсетулерді мемлекеттік реттеуді үйлестіру жөніндегі қызметтер"
Сипаттама
Министрлік пен оның аумақтық органдарының аппараттарын ұстау; қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес мемлекеттік қызметшілердің кәсіби білімі мен дағдыларын жаңарту және тереңдету; денсаулық сақтауды басқару жүйесін жетілдіру; медициналық қызметтер көрсетудің сапасын бақылау; денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеу; тәуелсіз сараптама институтын дамыту; біліктілік санатын беру жүйесін және кәсіби біліктілік құзыреттілігіне аттестаттау жүйесін жетілдіру; лицензиялауды жүргізу; дәрілік заттар мен фармацевтикалық қызметтер көрсетудің сапасын, тиімділігі мен қауіпсіздігін арттыру; бақылаудағы объектілерді мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды қамтамасыз ету, шекараны жұқпалы және паразиттік аурулардың әкелінуі мен таралуынан санитарлық қорғау; азаматтардың өтініштерін қарау; Министрліктің веб-ресурстарының ақпараттық жүйесін сүйемелдеу және пайдалану, денсаулық сақтау жүйесінің есептеу техникасын, жергілікті есептеу желілерінің жүйелі әрі техникалық күтімін қамтамасыз ету, ДСҰ-ның Еуропа өңірлік бюросымен және басқа да халықаралық ұйымдармен ақпараттық байланысты және ақпарат алмасуды қолдау

16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2007 года № 102 "Об утверждении Программы по развитию кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан на 2007-2009 годы";
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 1260 "Об утверждении программы "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы";
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1251 "Об утверждении Программы о мерах по совершенствованию службы крови в Республике Казахстан на 2008-2010 годы";
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1263 "О мерах защиты населения от туберкулеза в Республике Казахстан";
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1325 "Об утверждении Программы по снижению материнской и детской смертности в Республике Казахстан на 2008-2010 годы";
20-1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года № 1184 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы";
Сноска. Раздел 7 дополнен пунктом 20-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.06.2009 № 829 .
21. Протоколы совещания с участием Главы государства от 8 мая 2008 года № 01-7.10 и от 7 ноября 2008 года № 01-7.18.
8. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 8 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2010 № 49.
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 "Услуги по координации политики и государственному регулированию
предоставления услуг в области здравоохранения"
Описание
Содержание аппаратов Министерства и его территориальных органов;
обновление и углубление профессиональных знаний и навыков государствен-
ных служащих в соответствии с предъявляемыми квалификационными
требованиями; совершенствование системы управления здравоохранением;
контроль качества оказания медицинских услуг; аккредитация субъектов
здравоохранения; развитие института независимой экспертизы; совершенст-
вование системы присвоения квалификационных категорий и системы аттес-
тации на профессиональную компетентность; проведение лицензирования;
повышение качества, эффективности и безопасности лекарственных средств
и фармацевтических услуг; обеспечение государственного санитарно-
эпидемиологического надзора за подконтрольными объектами, санитарная
охрана границ от завоза и распространения инфекционных и паразитарных
заболеваний; рассмотрение обращений граждан; сопровождение и эксплуа-
тация информационных систем веб-ресурсов Министерства; обеспечение
системного и технического обслуживания вычислительной техники, локаль-
ных вычислительных сетей системы здравоохранения, поддержка информа-
ционной связи и обмена информацией с организациями здравоохранения, с
Европейским региональным бюро ВОЗ и другими международными
организациями

1. Стратегиялық жоспарлау, мониторинг, үйлестіру, адам ресурстарын дамыту және халықаралық ынтымақтастық (СДД, ҒАРДД)
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
3. Кадр ресурстары мен медицина ғылымын дамыту
Мақсаты
1.1. Ана мен бала денсаулығын сақтау
1.2. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын азайту
1.3. Жарақаттану ауыртпалығын азайту
1.5. Салауатты өмір салтын қалыптастыру және дұрыс тамақтану
2.1. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
3.1. Саланы қоғамның қажеттіліктеріне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
3.2. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
Міндеттері
1.1.1 Әйелдердің денсаулығы нығайту
1.1.2 Балалардың денсаулығын нығайту
1.2.1 Жүрек-қан тамыр жүйесінің ауруларында медициналық көмекке және дәрілік заттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.2 Онкологиялық ауруларды ерте анықтау және уақтылы емдеу
1.2.3 Фтизиатриялық көмекті жетілдіру
1.2.4 ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл
1.3.1. Жарақаттану кезінде уақтылы көмек көрсету

1. Стратегическое планирование, мониторинг, координация, развитие человеческих
ресурсов и международное сотрудничества (ДСР, ДНЧР)
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
3. Развитие кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.3. Снижение бремени травматизма
1.5. Формирования здорового образа жизни и здоровое питание
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам
3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами, отвечающими
потребностям общества
3.2. Повышение качества научных исследований в области здравоохранения
Задача
1.1.1 Укрепление здоровья женщин
1.1.2 Укрепление здоровья детей
1.2.1 Обеспечение доступности медицинской помощи и лекарственных
средств при заболеваниях сердечно-сосудистой системы
1.2.2 Раннее выявление и своевременное лечение онкологических болезней
1.2.3 Совершенствование фтизиатрической помощи
1.2.4 Противодействие эпидемии СПИД
1.3.1 Оказание своевременной помощи при травмах

2.1. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
2.3. Дәрілік көмектің сапасы мен оған қол жеткізуді арттыру
Міндеттері
2.1.1 Денсаулық сақтаудың бюджеттік моделінің озық стандарттарына кезең-кезеңмен қол жеткізу
2.1.2 Басқару жүйесін жетілдіру
2.2.1 БМСК-ні басымдықпен дамыта отырып, денсаулық сақтау желісін үйлестіру

2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам
2.3. Повышение доступности и качества лекарственной помощи
Задача
2.1.1 Поэтапное достижение лучших стандартов бюджетной модели
здравоохранения
2.1.2 Совершенствование системы управления
2.2.1 Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП

3. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты
1.2. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын азайту
1.4. Санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылықта қамтамасыз ету
Міндеттері
1.2.4 ЖҚТБ індетіне қарсы іс-қимыл
1.4.1 Аса қауіпті жұқпалармен және басқа да жұқпалы аурулармен сырқаттанудың алдын алу және оны төмендету

3. Обеспечение государственного контроля в области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения (КГСЭН)
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.4. Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия
Задача
1.2.4 Противодействие эпидемии СПИД
1.4.1 Профилактика и снижение заболеваемости особо опасными инфекциями и другими инфекционными заболеваниями

61 765
67 633
96 510
129 341
171 540
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
003 "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлау"
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласында жоғарғы және оқу орнынан кейінгі білімі бар білікті кадрларды дайындауды қамтамасыз ету, медициналық мамандық бойынша запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша жоғарғы оқу орны студенттерінің әскери дайындығын қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
3. Кадр ресурстары жүйесі мен медицина ғылымын дамыту
Мақсаты

61 765
67 633
96 510
129 341
171 540
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 "Подготовка специалистов с высшим и послевузовским образованием"
Описание
Обеспечение подготовки квалифицированных кадров отрасли
здравоохранения с высшим и послевузовским образованием, обеспечение
военной подготовки студентов высших учебных заведений по программе
офицеров запаса по медицинским специальностям
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель

1 177 488
1 337 303
2 094 386
3 431 194
5 146 281
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға, Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне денсаулық сақтау объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейтуге берілетін нысаналы даму трансферттері"
Сипаттама
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау объектілерін салу және қайта жөндеуді жүргізу үшін жергілікті бюджеттерді қаржылық қолдау
Стратегиялық бағыт

1 177 488
1 337 303
2 094 386
3 431 194
5 146 281
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов
здравоохранения и областному бюджету Алматинской области и бюджету
города Алматы для сейсмоусиления объектов здравоохранения"
Описание
Финансовая поддержка местных бюджетов для осуществления строительства и
реконструкции объектов здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. БМСК басымдықпен дамитын денсаулық сақтау торабын үйлестіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Салынған объектілер саны
бірлік
17
18
18
Сейсмикалық күшейтілген объектілер саны
бірлік
6
3
4
3
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
23 695 624
45 153 013

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ к медицинским услугам
Задачи
2.2.1. Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Кол-во построенных
объектов
ед.
17
18
18
Количество
сейсмоусиленных
объектов
ед.
6
3
4
3
2
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
23 695 624
45 153 013

64 612 883
94 182 642
66 185 825
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
006 "Республикалық деңгейде халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету"
Сипаттама
Халықтың ауруларының пайда болу, таралу және инфекциялық, паразиттік және кәсіби төмендеуінің, оның ішінде аса қауіпті инфекциялармен ауырудың алдын алу, шекараны инфекциялық және аса қауіпті аурулардың келуі мен таралуынан қорғау
Стратегиялық бағыт

64 612 883
94 182 642
66 185 825
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
006 "Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения
на республиканском уровне"
Описание
Профилактика возникновения, распространения и снижение инфекционной, паразитарной и профессиональной заболеваемости населения, в том числе особо опасными инфекциями, охрана границ от завоза и распространения инфекционных и особо опасных заболеваний
Стратегическое
направление

1 742 257
1 894 764
7 035 897
8 483 519
10 437 757
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
008 "Арнайы медицина резервін сақтау"
Сипаттама
Жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі денсаулық сақтау органдары мен мекемелерге республикалық масштабта әдістемелік және практикалық көмек көрсету. Құрылатын мекемелер мен құрамаларды жинақтау үшін әскери міндеттілерді есепке алу мен брондауды ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтауының жұмылдыру резервін жинақтау, сақтау және мүліктерді ауыстыру
Стратегиялық бағыт

1 742 257
1 894 764
7 035 897
8 483 519
10 437 757
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
008 "Хранение специального медицинского резерва"
Описание
Оказание в масштабах республики методической и практической помощи
органам и учреждениям здравоохранения по обеспечению мобилизационной
готовности. Организация учета и бронирования военнообязанных,
предназначенных для укомплектования создаваемых учреждений, и
формирований. Накопление, хранение, освежение и замена имущества
мобилизационного резерва здравоохранения Республики Казахстан
Стратегическое
направление

917 025
973 993
1 069 716
1 069 716
1 069 716
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
010 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаттама
Облыстық бюджеттерге, Астана мен Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің тізбесіне енбеген және қаржымен қамтамасыз етілмеген медициналық қызметтер көрсетуге ағымдағы трансферттер бөлу
Стратегиялық бағыт

917 025
973 993
1 069 716
1 069 716
1 069 716
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на предоставление медицинских услуг,
входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской
помощи и необеспеченных финансами
Стратегическое
направление

2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2010 ж.
Сан көрсеткіштері
Болжанған ғимарат саны*
бірлік
3
-
0
13
6
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Аумақтық органдардың әкімшілік ғимараттарының пайдалану мерзімін ұзарту күрделі жөндеуден өткен сәтінен бастап кемінде 5 жылға беріледі.
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
32 491
3 900
0
329 144

2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество отремонтированных
зданий*
ед.
3
-
0
13
6
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Продление срока эксплуатации административных зданий территориальных
органов не менее чем на 5 лет с момента проведения капитального
ремонта.
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
32 491
3 900
0
329 144

63 035
* болжанған ғимарат санына облыстар, Астана және Алматы қалалардың мемлекеттік сан-эпидемиологиялық департаменттары қосылған
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 "Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау"
Сипаттама
Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары медициналық және фармацевтикалық кадрларының кәсіби деңгейін арттыру, практикалық денсаулық сақтау ісінің талаптарына сәйкес олардың кәсіби білімдері мен дағдыларын тереңдету
Стратегиялық бағыт

63 035
* в общее число подлежащих ремонту организаций здравоохранения включены департаменты государственного санэпиднадзора областей, городов Астана и Алматы
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
014 "Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций здравоохранения"
Описание
Повышение профессионального уровня медицинских и фармацевтических
кадров государственных организаций здравоохранения, углубление их
профессиональных знаний и навыков в соответствии с современными
требованиями практического здравоохранения
Стратегическое
направление

1 113 173
1 016 051
1 109 683
1 226 414
1 316 526
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
015 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігін материалдық-техникалық жарақтандыру"
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің материалдық-техникалық базасын нығайту, ақпараттық жүйенің қызметін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдарды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт

1 113 173
1 016 051
1 109 683
1 226 414
1 316 526
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
015 "Материально-техническое оснащение Министерства здравоохранения
Республики Казахстан"
Описание
Укрепление материально-технической базы Министерства здравоохранения
Республики Казахстан; обеспечение функционирования информационных
систем и информационно-техническое обеспечение государственных органов
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау ісі инфрақұрылымының тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жарақтандыратын ұйымдардың саны*
бірлік
49
27
16
10
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Орталық атқарушы органды, оның ведомостволарын және аумақтық органдарын компьютерлік және кеңсе техникасымен, жиһазбен, лицензиялы бағдарламалық өнімдермен кемінде 90% қамтамасыз ету. Моральды және нақты ескірген компьютер жабдығын әрбір 4 жылда, кеңсе техникасын әрбір 10 жылда ауыстыру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
50 789
50 276
119 686
263 017
260 183
* Жарақтандыратын ұйымдардың санына облыстар, Астана және Алматы қалалардың мемлекеттік сан-эпидемиологиялық департаменттары қосылған
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Күрделі шығындар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 "Денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау"
Сипаттама
Халықаралық стандарттарға сәйкес келетін республикалық деңгейдегі объектілерді салу және қайта жаңарту жолымен инфрақұрылымды құру, жоғары білікті медициналық көмек көрсету бойынша халыққа жағдай жасау
Стратегиялық бағыт

2. Повышение эффективности инфраструктуры здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество оснащаемых
организаций*
ед.
49
27
16
10
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Обеспечение центрального исполнительного органа, его ведомств и
территориальных органов компьютерной и офисной техникой, мебелью,
лицензионными программными продуктами не менее 90 %. Замена морально и
физически устаревшего компьютерного оборудования каждые 4 года, офисной
техники каждые 10 лет.
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
50 789
50 276
119 686
263 017
260 183
* В общее число оснащаемых организаций здравоохранения включены департаменты государственного сан-эпиднадзора областей, городов Астана и Алматы
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Капитальные расходы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
016 "Строительство и реконструкция объектов здравоохранения"
Описание
Формирование инфраструктуры путем строительства и реконструкции объектов
республиканского уровня соответствующее международным стандартам,
создание условий для населения по оказанию высококвалифицированной
медицинской помощи
Стратегическое
направление

6 709 080
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
017 "Сот-медицина сараптамасы жөніндегі қызметтер"
Сипаттама
Қылмыстық, азаматтық іс жүргізу заңнамасымен, соттың уәждемеленген анықтамасымен қарастырылған қылмыстық, әкімшілік немесе азаматтық процестердің қатысушылары болып табылатын адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт

6 709 080
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
017 "Услуги по судебно-медицинской экспертизе"
Описание
Обеспечение прав и законных интересов лиц, являющихся участниками
уголовного, административного или гражданского процессов, предусмотрен-
ных уголовным, гражданским процессуальным законодательством,
мотивированным определением суда, проведение судебно-медицинской
экспертизы
Стратегическое
направление

3 400
Өткізілетін көрмелердің болжанған саны
бірлік
65
66
62
66
70
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
8 609
8 272
7 276
8 682
10 680
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарлама)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
019 "Денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін құру"
Сипаттама
Қазақстан Республикасы халқының сапалы медициналық көмек алуына тең мүмкіндік беруді, денсаулық сақтау ресурстарын ұтымды пайдалануды, саланы басқару деңгейін арттыруды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау ісінің ақпараттық құрылымын құру, ақпаратты жинау, сақтау және талдаудың бірыңғай жүйесін ұйымдастыруды, схемаларды оңтайландыруды және ақпарат беру мерзімін қысқартуды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау ісінің ақпараттық жүйесін дамыту, ақпаратқа жедел қолжетімділікті қамтамасыз ету; денсаулық сақтау ісінің ақпараттық жүйесін енгізу және пайдаланушыларды оқыту. Қан қызметі жұмысының барлық технологиялық кезеңдерінің бизнес-процесстерін, өндірістік цикльдің барлық кезеңдеріндегі қан қозғалысының және оның компоненттерінің мониторингін, өңірлерден алынатын мәліметтер жиынтығын, статистикалық және талдау есеп берудің мониторингін және құрастыруды автоматтандыруды қамтамасыз ететін қан қызметінің ақпараттық жүйесі құрамында Қазақстан Республикасы донорларының Ұлттық тізілімін құру.
Стратегиялық бағыт

3 400
Ориентировочное
количество проводимых
выставок
ед.
65
66
62
66
70
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
8 609
8 272
7 276
8 682
10 680
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
019 "Создание информационных систем здравоохранения"
Описание
Создание информационной структуры здравоохранения Республики Казахстан,
обеспечивающей предоставление равных возможностей в получении качест-
венной медицинской помощи населением Республики Казахстан, рациональное
использование ресурсов здравоохранения, повышение уровня управления
отрасли; развитие информационных систем здравоохранения, обеспечивающих
организацию единой системы сбора, хранения и анализа информации, рацио-
нализацию схем и сокращение сроков передачи информации, обеспечение
оперативного доступа к информации; внедрение и обучение пользователей
информационных систем здравоохранения. Создание Национального регистра
доноров Республики Казахстан в составе информационной системы службы
крови, обеспечивающих автоматизацию бизнес-процессов всех технологичес-
ких этапов работы службы крови, мониторинг движения крови и ее компо-
нентов на всех этапах производственного цикла, свод сведений с
регионов, мониторинг и формирование статистической и аналитической
отчетности
Стратегическое
направление

455 824
1 373 418
602 398
162 078
0
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызмет көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
020 "Республикалық маңызды кітапханаларда ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер"
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласындағы ақпаратқа қолжетімділікті кеңейту жолымен халықтың жан-жақтылық деңгейін арттыру, кітапхана қорын сақтау және кеңейту, халыққа кітапханалық және ақпараттың-библиографиялық қызмет көрсету
Стратегиялық бағыт

455 824
1 373 418
602 398
162 078
0
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
020 "Услуги по обеспечению доступа к информации в библиотеках
республиканского значения"
Описание
Повышение интеллектуального уровня населения путем расширения доступа
к информации в области здравоохранения, сохранение и расширение
библиотечного фонда, библиотечное и информационно-библиографическое
обслуживание населения
Стратегическое
направление

994 433
998 466
523 226
970 130
638 188
* болжанған ғимарат санына облыстар, Астана және Алматы қалалардың мемлекеттік сан-эпидемиологиялық департаменттары қосылған
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Күрделі шығыстар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
022 "Республикалық деңгейде мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыру"
Сипаттама
Медициналық көмек көрсету сапасын арттыру үшін жағдай жасау мақсатында денсаулық сақтау ұйымдары ғимараттарының техникалық жағдайын жақсарту, қазіргі заманғы зертханалық және медициналық жабдықтармен жабдықтау
Стратегиялық бағыт
2. Денсаулық сақтау ісінің инфрақұрылымының тиімділігін арттыру
Мақсаты

994 433
998 466
523 226
970 130
638 188
* - В общее число подлежащих ремонту организаций здравоохранения включены департаменты государственного санэпиднадзора областей, городов Астана и Алматы
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Капитальные расходы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
022 "Материально-техническое оснащение государственных организаций
здравоохранения на республиканском уровне"
Описание
Улучшение технического состояния зданий организаций здравоохранения
с целью создания условий для повышения качества оказания медицинских
услуг, дооснащение современным лабораторным и медицинским оборудованием
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности инфраструктуры здравоохранения
Цель

2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жарақтандыратын ұйымдардың саны*
бірлік
80
79
69
88
71
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5 917 851
6 680 970
2 500 000
6 736 971
4 593 332
* Жарақтандыратын ұйымдардың санына облыстар, Астана және Алматы қалалардың сан-эпидемиологиялық сараптама орталықтар қосылған
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарлама)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
023 "Ауылдық (селолық) жерлердегі денсаулық сақтауда ұтқыр және телемедицинаны дамыту"
Сипаттама
ауылдық медицина мекемелерінің диагностикалық және емдеу мүмкіндіктерін жақсарту, Қазақстанның ауыл тұрғындарының сапалы медициналық қызмет көрсетіліміне қол жетімділігін қамтамасыз ету; Қазақстан облыстары аудандарының аудандық орталық ауруханалар базасында телемедициналық кабинеттерді өрістету, телемедициналық кеңес беруді ұйымдастыру үшін облыстық және республикалық деңгейдегі ауруханалар базасында телемедициналық орталықтарды өрістету; телемедициналық кеңес жүргізу; телемедицинаны ұлттық деңгейде өрістету; мобильді телемедицинаны дамыту.
Стратегиялық бағыт

2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задача
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
количество оснащаемых
организаций*
ед.
80
79
69
88
71
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
5 917 851
6 680 970
2 500 000
6 736 971
4 593 332
* в общее число оснащаемых организаций здравоохранения включены Центры санитарно-эпидемиологической экспертизы областей, городов Астана и Алматы
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
023 "Развитие мобильной и телемедицины в здравоохранении аульной
(сельской) местности"
Описание
Улучшение диагностических и лечебных возможностей сельских медицинских
учреждений, обеспечение доступа сельских жителей Казахстана к
качественному медицинскому обслуживанию; развертывание на базе централь-
ных районных больниц районов областей Казахстана телемедицинских
кабинетов, развертывание на базе больниц областного и республиканского
уровней телемедицинских центров для организации телемедицинских
консультаций; проведение телемедицинских консультаций, развертывание
телемедицины национального уровня, развитие мобильной телемедицины
Стратегическое
направление

576 080
500 000
0
232 390
250 000
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Капиталды шығындар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
025 "Денсаулық сақтау жүйесінің мемлекеттік білім беру ұйымдарының ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу"
Сипаттама
сабақ беру сапасын көтеру үшін жағдай жасау мақсатында, оқу-клиникалық орталықтарды қазіргі күнгі зертханалық және медициналық құрал-жабдықпен жабдықтау үшін күрделі трансферттерді аудару арқылы медициналық жоғары оқу орындары ғимараттарының техникалық жабдықтау
Стратегиялық бағыт
3. Кадр ресурстары мен медицина ғылымы жүйесін дамыту
Мақсаты

576 080
500 000
0
232 390
250 000
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Капитальные расходы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
025 "Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений государственных
организаций образования системы здравоохранения"
Описание
Улучшение технического состояния зданий медицинских вузов с целью
создания условий для повышения качества преподавания, дооснащение
современным лабораторным и медицинским оборудованием учебно-клинических
центров путем перечисления капитальных трансфертов
Стратегическое
направление
3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель

3.1. Саланы қоғам талабына сәйкес білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Міндеттері
3.1.2. Үздіксіз кәсіптік даярлықтың нәтижелі жүйесін құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жөндеуден өткен ғимараттар саны
бірлік
11
7
5
2
3
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
383 565
382 927
376 774
111 424
175 750
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Күрделі шығыстар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
026 "Білім беру объектілерін салу және реконструкциялау"
Сипаттама
Денсаулық саласында мамандарды дайындау үшін жағдай жасап және оны жақсарту үшін білім беру объектілерін салу және жөндеуден өткізу арқылы инфрақұрылым құру
Стратегиялық бағыт
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың нәтижелігін көтеру
Мақсаты
2.2 Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. БМСК дамытумен денсаулық сақтау желісін үйлестіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Салынған және қайта жөнделген медициналық білім беру объектілерінің саны
бірлік
1
2
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
191 138
1 026 440
187 151
0
0
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
027 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаттама
Денсаулық сақтау саласында жаңадан іске қосылған объектілерді қамтамасыз етуге Астана және Алматы қалалары бюджетіне, облыс бюджеттеріне республикалық бюджеттен ағымдағы трансферттер бөлу
Стратегиялық бағыт
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты
1.1. Ана мен бала денсаулығын қорғау

3.1. Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами, отвечающими
потребности общества
Задача
3.1.2. Создание эффективной системы непрерывной профессиональной
подготовки
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество
отремонтированных
зданий
ед.
11
7
5
2
3
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
383 565
382 927
376 774
111 424
175 750
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Капитальные расходы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
026 "Строительство и реконструкция объектов образования".
Описание
Формирование инфраструктуры путем строительства и реконструкции объектов
образования для создания и улучшения условий для подготовки специалистов
в отрасли здравоохранения.
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.2. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ к медицинским услугам
Задачи
2.2.1. Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
кол-во построенных
и реконструированных
объектов медицинского
образования
ед.
1
2
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
191 138
1 026 440
187 151
0
0
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
027 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на оказание медицинской помощи во
вновь вводимых объектах
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка

1.2. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын азайту
Міндеттері
1.1.1. Әйелдердің денсаулығын нығайту
1.1.2. Балалардың денсаулығын нығайту
1.2.1. Жүрек-қан тамыр ауруларында медициналық көмек және дәрі-дәрмектің қол жетімдігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Денсаулық сақтау объектілерін іске қосу және қызмет етуі
объектілер
9
2
23
46
101
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
585 435
84 036
2 097 744
7 464 675

1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
Задачи
1.1.1. Укрепление здоровья женщин
1.1.2. Укрепление здоровья детей
1.2.1. Обеспечение доступности медицинской помощи и лекарственных
средств при заболеваниях сердечно-сосудистой системы
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Ввод и функциониро-
вание объектов
здравоохранения
объек-
тов
9
2
23
46
101
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
585 435
84 036
2 097 744
7 464 675

23 244 814
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
028 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаттама
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне халықты вакцинамен және басқа медициналық иммуно-биологиялық, туберкулезге қарсы, диабетке қарсы препараттармен және химиялық препараттармен қамтамасыз етуге республикалық бюджеттен ағымдағы трансферттерді бөлу
Стратегиялық бағыт
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты

23 244 814
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других
иммунобиологических препаратов"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на обеспечение населения вакцинами
и другими медицинскими иммунобиологическими, противотуберкулезными,
противодиабетическими препаратами и химиопрепаратами
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель

6 499 190
10 308 949
11 383 031
12 868 005
14 833 907
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
029 "Денсаулық сақтау жүйесін реформалау"
Сипаттама
Денсаулық сақтауды қаржыландыру және басқару жүйесін жаңғырту, көрсетілетін медициналық көмектің сапасын арттыру, медициналық, фармацевтикалық білімді және медицина ғылымын реформалау, денсаулық сақтау саласының, ақпараттық жүйесін дамыту, дәрілік заттардың сапасын арттыру және қолжеткізуін қамтамасыз ету, Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру шеңберінде азық-түлік өнімінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт

6 499 190
10 308 949
11 383 031
12 868 005
14 833 907
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
029 "Реформирование системы здравоохранения"
Описание
Модернизация системы финансирования и управления здравоохранением,
повышение качества предоставляемой медицинской помощи, реформирование
медицинского, фармацевтического образования и медицинской науки,
развитие информационной системы здравоохранения, улучшение качества
и доступности лекарственного обеспечения, обеспечение безопасности
пищевой продукции в рамках вступления Казахстана во Всемирную торговую
организацию
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жобаны іске асыру және ТЭН жобасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 198 846
3 337 750
4 162 849
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
030 "Республикалық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін көрсету"
Сипаттама
Республикалық ұйымдарда жоғары мамандандырылған, консультациялық-диагностикалық, ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету; ересектер мен балаларға санаториялық, сауықтыру-оңалту және қалпына келтіру көмегін көрсету; азаматтардың денсаулығын сақтау саласында диагностикалаудың, емдеудің, оңалтудың тиімді әдістерін енгізу; республика азаматтарын елден шеткері жерлерге емдеуге жіберу; өкпе аурулармен ауыратын адамдарға организм функцияларын бұзулуын қалпына келтіруіне қамтамасыз ететін емдеу-сауықтыру шараларын жүргізу, денсаулық сақтау жүйесінде есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мамандар үшін оқу семинарларын өткізу және оларға анықтамалықтар тарату, халықты сапалы қан препараттарымен қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
1. Азаматтардың денсаулығын нығайту
Мақсаты
1.1. Ана мен баланың денсаулығын қорғау
1.2. Әлеуметтік мәні бар аурулардың ауыртпалығын азайту
1.3. Жарақаттануды төмендету
Міндеттері
1.1.1. Әйелдердің денсаулығын нығайту

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
В соответствии с Планом
мероприятий по реализа-
ции проекта и ТЭО
проекта
Показатели
результата
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
2 198 846
3 337 750
4 162 849
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
030 "Оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
на республиканском уровне"
Описание
Оказание высокоспециализированной, консультативно-диагностической,
организационно-методической помощи в республиканских организациях;
оказание санаторной, реабилитационной и оздоровительной помощи
взрослым и детям; внедрение эффективных методов диагностики, лече-
ния, реабилитации в области охраны здоровья граждан, направление
граждан республики на лечение за пределами страны; проведение
лечебно-оздоровительных мероприятий больным с бронхолегочной пато-
логией, способствующих восстановлению нарушений функций организма;
проведение обучающих семинаров и распространение справочника для
специалистов, осуществляющих деятельность в сфере оборота
наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в системе
здравоохранения, обеспечение населения качественными препаратами
крови
Стратегическое
направление
1. Укрепление здоровья граждан
Цель
1.1. Охрана здоровья матери и ребенка
1.2. Снижение бремени социально значимых заболеваний
1.3. Снижение бремени травматизма
Задачи
1.1.1. Укрепление здоровья женщин

100%
Нәтиже көрсеткіштері
Жүргізілген емнен кейін қанағаттанарлық деңгейін арттыру
%
60
75
80
Пациенттердің көрсетілген қызметтермен қанағаттанарлығы деңгейін арттыру
%
60
80
85
Біріккен халықаралық комиссияны аккредиттеу
%
1 АБҰҒО
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
730 965
1 126 390
1 047 316
РЖМЖКҒО - Республикалық жедел медициналық көмек ғылыми орталығы
РНҒО - Республикалық нейрохирургия ғылыми орталық
РБОО - Республикалық балаларды оңалту орталық
РДО - Республикалық диагностикалық орталығы
АБҰҒО - Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
038 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаттама
Жергілікті деңгейдегі медициналық ұйымдарды материалдық-техникалық жарақтандыруға облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен ағымдағы трансферттер бөлу
Стратегиялық бағыт

100 %
Показатели
результата
Повышение уровня
удовлетворенности
пациентов после
проведенного лечения
%
60
75
80
Повышение уровня
удовлетворенности
пациентов предоставляе-
мыми сервисами
%
60
80
85
Аккредитация
Объединенной
международной комиссии
боль-
ница
1 ННЦМиД
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
730 965
1 126 390
1 047 316
РНЦНМП- Республиканский научный центр неотложной медицинской помощи
РНЦН - Республиканский научный центр нейрохирургии
РДРЦ - Республиканский детский реабилитационный центр
РДЦ - Республиканский диагностический центр
ННЦМиД - Национальный научный центр материнства и детства
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
038 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение медицинских
организаций здравоохранения на местном уровне"
Описание
Выделение текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам
областей, городов Астана и Алматы на материально-техническое оснащение
медицинских организаций на местном уровне
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2. Халықтың медициналық қызметтерге бірдей қол жеткізуін қамтамасыз ететін денсаулық сақтау саласының инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1. БМСК басым түрде дамытумен денсаулық сақтау желісін оңтайландыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жарақтандырылған ұйымдардың саны
бірлік

2. Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.2 Совершенствование инфраструктуры здравоохранения, обеспечивающей
равный доступ населения к медицинским услугам
Задачи
2.2.1 Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Кол-во оснащаемых
организаций
ед.

163 542
213 368
271 873
355 407
451 249
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Инвестициялық бағдарламалар)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
062 "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту"
Сипаттама
Денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты дамуын қамтамасыз ету, инфрақұрылымын жетілдіру мақсатында акцияларының мемлекеттік пакеттері "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ-ның орналастырылатын ақцияларын төлеуге берілетін заңды тұлғаларды тиімді басқару
Стратегиялық бағыт

163 542
213 368
271 873
355 407
451 249
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Инвестиционные программы)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
062 "Увеличение уставного капитала АО "Национальный медицинский холдинг"
Описание
Эффективное управление юридическими лицами, государственные пакеты
акций которых передаются в оплату размещаемых акций АО "Национальный
медицинский холдинг" в целях обеспечения устойчивого развития системы
здравоохранения, совершенствования инфраструктуры
Стратегическое
направление

2. Денсаулық сақтау жүйесін басқарудың тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Медициналық көмекке тең қол жеткізуді қамтамасыз ететін денсаулық сақтау инфрақұрылымын жетілдіру
Міндеттері
2.2.1 БМСК-ні басымдықпен дамыта отырып, денсаулық сақтау желісін үйлестіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Медициналық орталықтардың саны
бірлік
5
6
6
7
Тұрғын үймен қамтамасыз етілген қызметкерлер саны
бірлік
194
195
195
Сапа көрсеткіштері
Денсаулық сақтау жүйесінің тұрақты дамуын қамтамасыз ету, инфрақұрылымын жетілдіру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
270 620
4 186 296
2 812 280
2 473 289
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
063 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер"
Сипаттама
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік тапсырысы бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушы студенттерге стипендия көлемін көтеру жолымен әлеуметтік қолдау көрсету
Стратегиялық бағыт

2. Повышение эффективности управления системы здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование инфраструктуры здравоохранения обеспечивающий
равный доступ к медицинской помощи
Задачи
2.2.1 Рационализация сети здравоохранения с приоритетным развитием ПМСП
Показатели
Наименование
показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество медицинских
центров
ед.
5
6
6
7
Количество работников
обеспеченных жильем
ед.
194
195
195
Показатели
результата
Обеспечение устойчиво-
го развития системы
здравоохранения,
совершенствование
инфраструктуры.
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
270 620
4 186 296
2 812 280
2 473 289
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
063 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на увеличение размера стипендий обучающимся в организа-
циях технического и профессионального, послесреднего образования на
основании государственного образовательного заказа местных исполнитель-
ных органов"
Описание
Социальная поддержка обучающихся в период обучения в организациях
технического и профессионального, послесреднего образования в рамках
государственного заказа местных исполнительных органов путем увеличения
размера стипендий студентам
Стратегическое
направление

3. Кадр ресурстары мен медицина ғылымы жүйесін дамыту
Мақсаты
3.1. Саланы қоғамның қажеттіліктеріне сай келетін білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Міндеттері
3.1.2. Үздіксіз кәсіптік білім берудің (ЖОО кейінгі және қосымша білім) тиімді жүйесін құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Ел ішінде қайта даярлауға жіберілген медициналық білімі бар мамандардың саны*
адам
1 481
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
267 702
* - облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері мен Денсаулық сақтау министрінің арасындағы келісімдердің шеңберіндегі мамандар санының көрсеткіші
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(қызметтер көрсетуге бағытталған)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
116 "Халыққа ақпараттық-талдамалық қызметтер"
Сипаттама
Қазақстан Республикасы халқының жаһандық Интернет желісінің қазақстандық сегментінде орналастырылатын медициналық ақпаратқа қол жеткізуін қамтамсыз ету, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы Қазақстандағы денсаулық сақтау мен медицинаның міндеттерін көпшілікке тарату
Стратегиялық бағыт
2. Денсаулық сақтау құрылымының тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару мен қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері

3. Развитие системы кадровых ресурсов и медицинской науки
Цель
3.1. Обеспечение квалифицированными кадрами, отвечающими потребностям
общества
Задачи
3.1.2. Создание эффективной системы непрерывного профессионального
образования (послевузовское и повышение квалификации)
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества*
Количество специалистов с
медицинским образованием,
направленных на переподготов-
ку внутри страны*
чел.
1481
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге
267 702
* - показатели количества специалистов в рамках соглашений между акимами областей, гг. Астана, Алматы и Министром здравоохранения
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Направленная на предоставление услуг)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
116 "Информационно-аналитические услуги населению"
Описание
Обеспечение доступа населения Республики Казахстан к медицинской
информации, размещаемой на казахстанском сегменте глобальной сети
Интернет, популяризация задач здравоохранения и медицины в Казахстане
посредством информационно-коммуникационных технологий
Стратегическое
направление
2. Повышение эффективности инфраструктуры здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задача

2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Ақпараттық-танымдық веб-портал тасымалдағыштарының саны
келушілер
500
2 500
Сапа көрсеткіштері
Мемлекеттік органдар мен денсаулық сақтау ұйымдары электрондық түрде көрсететін қызметтерінің саны
қызмет
2
2
Тиімділік көрсеткіштері
Порталдың тіркелген пайдаланушыларының үлес салмағы, келушілер санының %-ы
%
3
5
Нәтиже көрсеткіштері
Порталды пайдаланушылардың қанағаттану дәрежесі, сұралғандардың %-ы
%
30
40
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество посетителей
информационно-познаватель-
ного веб-портала
посе-
тители
500
2 500
Показатели
качества
Количество услуг, оказы-
ваемых государственными
органами и организациями
здравоохранения в
электронном виде
услуга
2
2
Показатели
эффективности
Удельный вес
зарегистрированных
пользователей портала, %
от количества посетителей
%
3
5
Показатели
результата
Степень удовлетворенности
пользователей портала, %
от опрошенных
%
30
40
Расходы на реализацию программы
тыс.
тенге

88 382
18 382
2 500
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
бюджеттік бағдарламасы
(Трансферттер)
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
118 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта-даярлау стратегиясын іске асыру шеңберінде денсаулық сақтау объектілерін күрделі, ағымды жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттері"
Сипаттама
Жаңа жұмыс орындарын қалыптастыру және еңбекпен қамту, сондай-ақ медициналық қызмет көрсету сапасын жоғарылату үшін жағдай жасау мақсатында 2009 жылы денсаулық сақтау объектілерін күрделі және ағымдағы жөндеу, оның ішінде жылыту өңірлік еңбекпен қамту және мамандарды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шеңберінде (Жол картасы).
Стратегиялық бағыт
2. Денсаулық сақтау жүйесін басқару тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Басқару және қаржыландыру жүйесін жетілдіру
Міндеттері
2.1.2. Басқару жүйесін жетілдіру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Сан көрсеткіштері
Жөнделген ғимараттардың саны*
бірлік

88 382
18 382
2 500
Бюджетная программа Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
(Трансферты)
Администратор
бюджетной
программы
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Бюджетная
программа
118 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на капитальный, текущий ремонт объектов здравоохранения
в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки
кадров"
Описание
Капитальный и текущий ремонт, в том числе утепление объектов
здравоохранения в 2009 г. в рамках реализации Стратегии региональной
занятости и переподготовки кадров ("Дорожная карта") с целью создания
новых рабочих мест и обеспечение занятости, а также условий для
повышения качества оказания медицинских услуг.
Стратегическое
направление
Повышение эффективности управления системой здравоохранения
Цель
2.1. Совершенствование системы управления и финансирования
Задачи
2.1.2. Совершенствование системы управления
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Количество отремонтиро-
ванных зданий*
ед.