Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердің қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қарашадағы N 1942 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.12.2012 № 1653 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.02 N 1435 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы және "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.02 N 1435 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2) тауар биржалары, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлер қызметіне қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.02 N 1435 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 қарашадағы
N 1942 қаулысымен
бекітілген
Taуap биржалары саласындағы қызметті лицензиялау ережесі
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.12.02 N 1435 (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 қарашадағы
N 1942 қаулысымен
бекітілген
Тауар биржалары, биржалық брокерлер және биржалық дилерлер
қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
1. Тауар биржалары қызметіне қойылатын біліктілік талаптары мыналардың:
1) нақты уақыт режиміндегі биржалық сауда-саттықты және электронды биржалық сауда-саттықты өткізуге арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің;
2) құпиялылық (жасырын) режимін, сондай-ақ тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын, оның ішінде электрондық жеткізгіштердегі мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажетті құралдармен жарақталған құрылымдық бөлімшенің;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен биржа саудасының үлгі ережесі негізінде әзірленген биржа саудасы ережесінің;
4) тауар биржасында басшылық қызметпен айналысатын қызметкерлерде:
жоғары білімінің;
тауар биржалары саласында және/немесе қаржылық ұйымдарында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің;
тауар биржасында басшылық қызметпен айналыспайтын қызметкерлерде:
жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімінің;

Об утверждении квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 1942. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.12.2012 № 1653 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 02.12.2011 № 1435 (вводится в действие с 30.01.2012).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» и от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) исключен постановлением Правительства РК от 02.12.2011 № 1435 (вводится в действие с 30.01.2012);
2) квалификационные требования к деятельности товарных бирж,
биржевых брокеров и биржевых дилеров.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 1942
Правила
лицензирования деятельности в сфере товарных бирж
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 02.12.2011 № 1435 (вводится в действие с 30.01.2012).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 1942
Квалификационные требования к деятельности
товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров
1. Квалификационные требования к деятельности товарных бирж предусматривают наличие:
1) программного обеспечения, необходимого для проведения биржевых торгов в режиме реального времени и электронных биржевых торгов;
2) структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях;
3) правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных Правительством Республики Казахстан;
4) у сотрудников товарной биржи, занимающих руководящие должности:
высшего образования;
стажа работы в сфере товарных бирж и/(или) в финансовых организациях не менее трех лет;
у сотрудников товарной биржи, не занимающих руководящие должности:
высшего или послесреднего образования;

5) сауданы ұйымдастыру жөніндегі және клиенттермен жұмыс жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелердің;
6) клирингтік орталықтың не клирингтік орталық қызметтерін пайдалану туралы шарттың;
7) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.04 № 894 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен;
8) кемінде үш биржалық брокермен және/немесе биржалық дилермен ынтымақтастық немесе қызметтер көрсету туралы ниет шарттарының;
9) мына: тауар биржасы мүшелерінің бастапқы және жыл сайынғы, биржа мүлкін пайдаланғаны, сондай-ақ биржалық мәмілелерді, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсімдерді тіркегені және ресімдегені үшін бекітілген төлемдер мөлшерлерінің болуын көздейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.04 № 894 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Биржалық брокерлер (бұдан әрі - брокерлер) және (немесе) биржалық дилерлер (бұдан әрі - дилерлер) қызметіне қойылатын біліктілік талаптары мыналардың:
1) ұйымның бірінші басшысында:
жоғары білімінің;
ұйым қызметкерлерінде (биржалық саудамен айналысатын):
жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімінің;
2) брокерлік немесе дилерлік қызметтер көрсету туралы шарттардың бекітілген нысандарының;
3) клиенттерге брокерлік немесе дилерлік қызметтер көрсетудің бекітілген регламентінің болуын көздейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.04 № 894 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

5) структурных подразделений по организации торговли и по работе с клиентами;
6) клирингового центра, либо договора об использовании услуг клирингового центра;
7) исключен постановлением Правительства РК от 04.09.2010 № 894 (порядок введения в действие см. п. 2);
8) договоров намерения о сотрудничестве или оказании услуг с не менее чем с тремя биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами;
9) утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.09.2010 № 894 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Квалификационные требования к деятельности биржевых брокеров (далее - брокеров) и (или) биржевых дилеров (далее - дилеров) предусматривают наличие:
1) у первого руководителя организации:
высшего образования;
у сотрудников организации (занятых биржевой торговлей):
высшего или послесреднего образования;
2) утвержденных форм договоров об оказании брокерских или дилерских услуг;
3) утвержденного регламента оказания брокерских или дилерских услуг клиентам.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.09.2010 № 894 (порядок введения в действие см. п. 2).