Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қаңтардағы № 39 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 қаңтардағы
№ 39 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы: бәсекеге қабілеттілікті және тұрақты әлеуметтік-экономикалық өсуді қамтамасыз ететін білім және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
Пайымдауы: жоғары білімді, бәсекеге қабілетті, интеллектуалды ұлт
2. Ағымдағы жай-күйді талдау
Қазақстанда 5 жастан 24 жасқа дейінгі халықтың 85 % білім беру бағдарламаларымен қамтылған. 4,5 млн. дерлік адам білім алуда. Білім және ғылым саласында 500 мыңға жуық оқытушы мен ғалым жұмыс істейді. Білім және ғылым жүйесімен республика халқының 30 %-ға жуығы қамтылған.
Республика халқының 99,6 % - сауатты.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасының деректері бойынша, Қазақстан 2009 жылы адам дамуының индексі бойынша 82-орынға ие болып, адам әлеуеті дамуының жоғары деңгейлі елдерінің қатарына кірді.
Барлық білім беру деңгейлері тиісті ұйымдар желісімен институционалды қамтамасыз етілген. Сонымен бірге, білім беру жүйесінің жай-күйіне Қазақстанда жүріп жатқан демографиялық процестер өзінің елеулі әсерін тигізуде.
Қазақстан Республикасындағы туылу үрдісі
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Орын алған бала-бақшалар санының төмендеу үрдісіне 2000 жылы түбегейлі өзгеріс жасалды. Қазіргі уақытта мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының саны жыл сайын өсуде. Соңғы жылдары республикамызда мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы тәрбиеленушілер санының өсуі байқалуда. 2009 жылы 1 қазанда ол 2000 жылғы 133,2 мың балаға қарағанда 356,0 мың баланы құрап отыр.
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбие
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
2009 - 2010 оқу жылында жалпы саны 2486, 3 мың оқушыны қамтыған 7576 күндізгі жалпы білім беретін мектеп жұмыс істеді. Олардың ішінде 4288 мектеп - шағын кешенді мектептер (40 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын бастауыш мектеп, 100 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын негізгі мектеп және 280 оқушыға дейінгі контингентті құрайтын орта мектеп).

Об утверждении Стратегического плана Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2010 года № 39.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2010 года № 39
Стратегический план
Министерства образования и науки Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Миссия: формирование и реализация государственной политики в области образования и науки, обеспечивающей конкурентоспособность и устойчивый социально-экономический рост.
Видение: высокообразованная, конкурентоспособная, интеллектуальная нация.
2. Анализ текущего состояния
В Казахстане 85 % населения в возрасте от 5 до 24 лет охвачены образовательными программами. Обучаются почти 4,5 млн. человек. Работают в образовании и науке около 500 тыс. педагогов и ученых. Системой образования и науки охвачено почти 30 % населения республики. 99,6 % населения республики - грамотное.
По данным Программы развития Организации Объединенных Наций в 2009 году Казахстан, занимая 82 место по индексу человеческого развития, вошел в число стран с высоким уровнем развития человеческого потенциала.
Все уровни образования институционально обеспечены сетью соответствующих организаций. Вместе с тем, на состояние системы образования оказывают серьезное влияние происходящие в Казахстане демографические процессы.
Динамика рождаемости в Республике Казахстан
Имевшая место тенденция уменьшения количества детских садов переломлена в 2000 году. В настоящее время идет ежегодный рост числа дошкольных организаций образования. За последние годы в республике наблюдается увеличение численности воспитанников дошкольных организаций. На 1 октября 2009 года она составила 356,0 тыс. детей против 133,2 тыс. детей в 2000 году.
Дошкольное воспитание и обучение
В 2009-2010 учебному году функционировало 7576 дневных общеобразовательных школ с общей численностью 2486,3 тыс. детей. Из них 4288 школ - малокомплектные (начальная школа с контингентом до 40 учащихся, основная школа - до 100 учащихся и средняя школа - до 280 учащихся.

Қазақстан Республикасында 866 техникалық және кәсіптік білім беретін (бұдан әрі - ТжКБ) оқу орны жұмыс жасайды, оның ішінде 324-і кәсіптік лицей, 542-сі колледж. Олардың 171 ТжКБ оқу орындары (немесе 19,7 %) ауылдық жерде орналасқан, оның ішінде 137 кәсіптік лицей мен 34 колледж.
ТжКБ оқу орындарында 610,4 мың адам білім алады, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша - 194,4 мың адам (немесе 31,8 %).
Сапасыз білім беретін жоғары оқу орындарының артық желісі 2007 - 2008 жылдары 176-дан 144-ке дейін қысқарды.
Білім және ғылымды дамыту үшін мынадай стратегиялық құжаттар қабылданды:
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңы;
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасында ғылымды дамытудың 2007 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
2007 - 2011 жылдарға арналған «Қазақстан балалары» бағдарламасы.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2009 жылғы 1 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Парламентінің төртінші шақырылымының III сессиясының ашылымында берген тапсырмасын және Мемлекет басшысының қатысуымен өткен кеңестің 2009 жылғы 4 қыркүйектегі № 01-7.12 хаттамасының 1.2 тармағын орындау үшін «Ғылым туралы» жаңа Қазақстан Республикасының Заңы әзірленуде.
Білім беру құрылымы ЮНЕСКО-97 халықаралық стандарттық жіктеуішіне сәйкес келтірілді. 12 жылдық мектепті енгізу үшін жағдай жасалынып жатыр. Техникалық және кәсіптік білім беру қайта құрылды. Мамандарды даярлаудың үш деңгейі енгізілді: бакалавр - магистр - PH.D докторы. 2009 жылы мамандықтардың үлкейтілген топтарынан тұратын Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші бекітілді.
Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі құрылды. Оған тәуелсіз сырттан бағалаудың бүкіл элементтері кіреді (лицензиялау, аттестаттау, аккредиттеу, рейтинг, ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ), мемлекеттік аралық бақылау (бұдан әрі - МАБ), талапкерлерді кешенді тестілеу және басқалары).
Республиканың барлық өңірлерінде білім сапасын бағалаудың облыстық жүйесін енгізу басталды.
Ғылымның дамуы 6 басым бағытқа шоғырланған: нанотехнологиялар мен жаңа материалдар; биотехнологиялар; көмірсутекті және тау-кен-металлургиялық секторларға арналған технологиялар және олармен байланысты сервистік салалар; ядролық технологиялар және жаңарған энергетика технологиялары; ақпараттық және ғарыштық технологиялар; ұлттық идея тұрақты дамудың негізі ретінде.

В Республике Казахстан функционируют 866 учебных заведений технического и профессионального образования (далее - ТиПО), в том числе 324 профессиональных лицея, 542 колледжа. Из них 171 учебное заведение ТиПО (или 19,7 %) расположено в сельской местности, в том числе 137 профессиональных лицеев и 34 колледжа.
В учебных заведениях ТиПО обучаются 610,4 тыс. чел., в том числе по государственному заказу 194,4 тыс. чел. (или 31,8 %).
Избыточная сеть вузов, дающих некачественное образование, сокращена в 2007-2008 годах с 176 до 144.
Для развития образования и науки приняты следующие стратегические документы:
Закон Республики Казахстан "Об образовании";
Государственная программа развития технического и профессионального образования на 2008-2012 годы;
Государственная программа развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы;
Государственная программа развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы;
Программа "Дети Казахстана" на 2007-2011 годы.
Во исполнение поручения Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева, данного на открытии III сессии Парламента Республики Казахстан четвертого созыва 1 сентября 2009 года, и пункта 1.2 протокола совещания с участием Главы государства от 4 сентября 2009 года № 01-7.12 разрабатывается новый Закон Республики Казахстан "О науке".
Структура образования приведена в соответствие с международной стандартной классификацией ЮНЕСКО - 97. Создаются условия для введения 12-летней школы. Реструктурировано техническое и профессиональное образование. Введена трехуровневая подготовка специалистов: бакалавр - магистр - доктор Ph.D. В 2009 году утвержден Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан, содержащий укрупненные группы специальностей.
Создана Национальная система оценки качества образования. Она включает все элементы независимого внешнего оценивания (лицензирование, аттестация, аккредитация, рейтинг, единое национальное тестирование (далее - ЕНТ), промежуточный государственный контроль (далее - ПГК), комплексное тестирование абитуриентов и другие).
Начато внедрение областных систем оценки качества образования во всех регионах республики.
Развитие науки сконцентрировано на 6 приоритетных направлениях: нанотехнологии и новые материалы; биотехнологии; технологии для углеводородного и горно-металлургического секторов и связанных с ними сервисных отраслей; ядерные технологии и технологии возобновляемой энергетики; информационные и космические технологии; национальная идея как основа устойчивого развития.

Елдің ірі өңірлік ғылыми ұйымдары мен жоғары оқу орындары қатарында қазіргі заманғы жабдықтармен қамтамасыз етілетін ғылым дамуының басымдықтарына сәйкес келетін сындық технологиялар бойынша ұжымдық пайдаланымдағы 5 ұлттық ғылыми зертхана мен инженерлік бейінді 15 университеттік зертхана құрылды.
Ғылым мен білімді интеграциялау мақсатында 6 инновациялық-білім беру консорциумы құрылды.
Қазақстан құс тұмауына қарсы меншікті вакцинасы бар 13 елдің бірі болды. 2009 жылы республикада мемлекеттік тапсырыс бойынша құс тұмауына қарсы N5H1 вакцинасын 7,7 млн. дозада шығару басталды.
Қазақстан Республикасы A/N1H1 тұмауына қарсы сапасы дүниежүзілік әлемдік баламалар қатарындағы инабелсенді технологияны әзірлеген 5-інші мемлекет болып табылады. Технология NIBRG-121хр рекомбинантты штамм негізінде Refiuvac атауымен әзірленді және қазіргі уақытта оның клиникалыққа дейінгі сынағы табысты аяқталуда. Әзірлеушілердің болжауынша, вакцинаның бағасы шетелдік баламаға қарағанда шамамен 40-50 пайызға арзан болады.
Ғылыми ұйымдар желісі кеңеюде. Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Мемлекет тарихы институты құрылды.
Жүргізілген зерттеулердің өзектілігі мен жаңалығы көрсеткіштерінің бірі елдегі патенттеу және жалпы басылымдардың мүмкіндігі мен деңгейі болып табылады.
1 млн. тұрғынға берілген патенттік өтінімдер саны
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Тек соңғы үш жыл ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің жаратылыстану-ғылыми бейіндегі ғылыми ұйымдары 281 патентке ие болды, халықаралық басылымдарда 754 мақала, халықаралық конференция еңбектерінің жинақтарындағы баяндамалардың 1957 тезисі жарияланды.
2009 жылы Қазақстан Республикасы ғалымдарының шетел басылымдарындағы үлесі бүкіл әлемдік ағынында 0,018 %-ға тең, бұл орта әлемдік деңгейге сәйкес келеді.
Қазақстан ғалымдарының жұмыстарын үлгі етіп алудың 2001 жылдан бері 3 есеге артқан тұрақты өсуі байқалуда. Бұл ғылыми зерттеулердің өзектілігін және қазақстан ғылымына деген қызығушылықтың артқанын көрсетеді. Біз 10 000 ғалымға шаққандағы патенттер саны бойынша да орта әлемдік деңгейге жетуге жақынбыз. Жоғарыда көрсетілген көрсеткіштердің жақсаруына елдің ғылыми-техникалық саласын басқарудың жаңа үлгісін іске асыру нәтижелері ықпал етті.
Ғылыми зерттеулер нәтижелері бойынша 2008 жылы ғылыми ұйымдар 33 патентке, 173 алдына ала патентке ие болды, қорғаныс құжатын алу үшін 84 өтініш берілді, 77 монография, 3287 жарияланым, оның ішінде 516 халықаралық басылымдарда 230 жинақ (кітаптар, брошюралар) шығарылды.
Республикамыздың барлық өңірлерінде балалардың құқықтарын қорғау органдары жұмыс істейді. Балалар үйлеріндегі балалар санын азайту, қадағалаусыз және қорғансыз қалған балалардың пайызын төмендету, жасөспірімдер үйлерінің желісін кеңейту жолымен балалар үйлері түлектерінің тұрғын үй проблемаларын шешу үшін жағдай жасалған.

В ряде крупных региональных научных организациях и вузах страны созданы 5 национальных научных лабораторий коллективного пользования и 15 университетских лабораторий инженерного профиля по критическим технологиям, соответствующим приоритетам развития науки, которые будут обеспечены современным оборудованием.
В целях интеграции науки и образования созданы 6 инновационно-образовательных консорциумов.
Казахстан стал одной из 13 стран, имеющих собственную вакцину против гриппа птиц. В 2009 году в республике начато производство 7,7 млн. доз вакцины против птичьего гриппа H5N1 по государственному заказу.
Республика Казахстан является 5 страной, разработавшей технологию изготовления инактивированной вакцины против гриппа A/H1N1, не уступающую по качеству мировым аналогам. Технология разработана на основе рекомбинантного штамма NTBRG-121хр под названием Refluvac и в настоящее время ее доклинические испытания успешно завершаются. Разработчики предполагают, что цена вакцины будет примерно на 40 - 50 % ниже, чем цена зарубежных аналогов.
Расширяется сеть научных организаций. Согласно поручению Главы государства создан Институт истории государства.
Одним из показателей актуальности и новизны проводимых исследований является возможность и уровень патентования в стране и публикаций в целом.
Количество патентных заявок на 1 млн. населения
Только за последние три года научными организациями естественнонаучного профиля Министерства образования и науки получен 281 патент, опубликованы 754 статьи в международных изданиях и 1957 тезисов докладов в сборниках трудов международных конференций.
Доля зарубежных публикаций ученых Республики Казахстан в общемировом потоке равна 0,018 % в 2009 году, что соответствует среднемировому уровню.
Наблюдается устойчивый рост цитируемости работ казахстанских ученых, которая возросла более чем в 3 раза с 2001 года. Это указывает на актуальность научных исследований и повышение интереса к казахстанской науке. Близки мы к среднемировому уровню и по количеству патентов на 10 000 ученых. Улучшению вышеуказанных показателей способствовали результаты реализации новой модели управления научно-технической сферой страны.
По результатам научных исследований подведомственными научными организациями за 2008 год получены 33 патента, 173 предпатента, поданы 84 заявки на получение охранных документов, опубликованы 77 монографий, 3287 публикаций, в т.ч. 516 в международных изданиях, выпущены 230 сборников (книг, брошюр).
Во всех регионах республики действуют органы по защите прав детей. Созданы условия для сокращения числа детей в детских домах, снижения процента безнадзорных и беспризорных детей, решения жилищных проблем выпускников детских домов путем расширения сети домов юношества.

Жастар саясаты белсенді іске асырылуда. Жастардың мүдделері мен қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз етуге танылған мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің өзара іс-қимылының қажетті құқықтық негізі қаланды. Жыл сайын қоғамдық іс-шаралар мен патриоттық акциялардың, студенттік құрылыс жасақтарының және «Жасыл ел» жасақтары сарбаздарының, іске асырылған әлеуметтік маңызды жобалардың саны артуда. Қазақстан студенттерінің альянсы 50 мың адамды біріктіреді. Жастар ұйымдарының саны 700-ден асады, олардың қызметіне елдің 1,2 млн. астам жасы қатысады.
Мектептерді компьютерлендіру аяқталды. 1 компьютерге 20 оқушыдан, ауыл мектептерінде 1 компьютерге 18 оқушыдан келетін арақатынасқа қол жеткізілді. Мектептердің 98 %-ы Интернет желісіне қосылды. Мектептердің 98 %-ы, ауыл мектептердің - 97 %-ы телефон желісіне тартылды. Қазақстандық білім беру порталы (www.eduport.kz) тәжірибелік пайдалануға берілді. 2011 - 2016 ж.ж. электронды оқу жүйесін құруға техно-экономикалық негіздеме әзірленді.
Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесін жаңғыртуға ықпал ететін түйінді бастамашыл жобалардың бірі «Нұрсұлтан Назарбаевтың 20 Интеллектуалды мектебі» жобасы болып табылады. Аталған мектептер балабақшалар, мектепалды топтар, 12 жылдық оқытудың білім беру бағдарламалары үшін оқу-тәрбие бағдарламаларын әзірлеу, енгізу және сынақтан өткізу бойынша бастапқы алаңдар болып табылады. Аталған бағдарламалар Қазақстандық білім берудің үздік дәстүрлерінің әлемдік педагогикалық практиканың алдыңғы қатарлы тәжірибелерімен үндесетін, физика-математикалық және химия-биологиялық бағыттағы пәндерді бейімдеуді қайта қарайтын, көптілді ортаны қалыптастыруға ықпал ететін болады. Бір мектепте халықаралық бакалавриаттың принциптері мен философиясына сәйкес бағдарламалар енгізілетін және авторландырылатын болады. 2014 жылы Қазақстан Республикасының аумағында 20 мектеп жұмыс жасайтын болады.
Қазақстан оқушыларының Халықаралық олимпиадаларда жеңіп алған медальдарының саны жыл сайын өсуде. Тек 2008 жылы 104 алтын, 111 күміс және 120 қола медаль жеңіп алынды.
2009 жылдың 10 айында республиканың құрама командалары 392 медаль және 19 грамота, оның ішінде 88 алтын, 150 күміс, 154 қола медальды жеңіп алды.
Бұдан басқа, қазақстандық оқушылар 2004 жылдан бері «Қашықтықтан Азия-Тынық мұхиты математикалық олимпиадасы» және «Жібек жолы» қашықтықтан математикалық олимпиадасы атты қашықтықтан болатын халықаралық олимпиадаға қатысып келеді.
Санкт-Петербург информатикалық технологиялар, механика және оптика университетімен жасалған шартқа сәйкес 2009 жылы Информатикадан бірінші Евразиялық интернет-олимпиада өткізілді.

Активно реализуется молодежная политика. Создана необходимая правовая основа взаимодействия государственных органов, общественных объединений, призванных обеспечивать реализацию интересов и потребностей молодежи. Ежегодно растет число общественных мероприятий и патриотических акций, количество бойцов студенческих строительных отрядов и отрядов "Жасыл Ел", реализованных социально-значимых проектов. Альянс студентов Казахстана объединяет 50 тысяч человек. Количество молодежных организаций составляет более 700, в их деятельности принимают участие более 1,2 млн. молодежи страны.
Завершена компьютеризация школ. Достигнуто соотношение 20 школьников на 1 компьютер, в сельских школах - 18. К сети Интернет подключены 98 % школ, 98 % школ телефонизированы, в сельской местности - 97 %. Сдан в опытную эксплуатацию Казахстанский образовательный портал (www.eduportal.kz). Разработано технико-экономическое обоснование на создание системы электронного обучения на 2011-2016 годы.
Одним из ключевых проектов, способствующих модернизации системы среднего образования Республики Казахстан, является проект "Нұрсұлтан Назарбаевтың 20 Интеллектуалды мектептері". Данные школы будут являться стартовыми площадками по разработке, внедрению и апробации учебно-воспитательных программ для детского сада, предшколы и образовательных программ 12-летнего обучения. Данные программы будут сочетать лучшие традиции казахстанского образования с передовым опытом мировой педагогической практики, предусматривать профилизацию по предметам физико-математического и химико-биологического направлений, способствовать созданию полиязычной среды. В одной школе будут внедрены и авторизованы программы, соответствующие принципам и философии Международного бакалавриата. К 2014 году на территории Республики Казахстан будут функционировать 20 школ.
Ежегодно растет число медалей, завоеванных школьниками Казахстана на международных олимпиадах. Только в 2008 году завоевано 104 золотых, 110 серебряных и 120 бронзовых медалей. За 10 месяцев 2009 года сборные команды республики завоевали 392 медалей и 19 грамот, из них золото - 88, серебро - 150, бронза - 154.
Кроме того, казахстанские школьники с 2004 года участвуют в дистанционных международных олимпиадах "Дистанционная Азиатско-Тихоокеанская математическая олимпиада" и "Дистанционная математическая олимпиада Шелковый путь".
Согласно договору с Санкт-Петербургским Университетом Информационных технологий, механики и оптики проведена первая Евразийская интернет-олимпиада по информатике.

2007 жылғы еліміздің жас интеллектуалдарының халықаралық математика олимпиадаларындағы жеңістері әлемнің 95-тен астам елдері өкілдерінің құрамында 2010 жылы математика пәнінен 51-ші Халықаралық олимпиаданы ұйымдастырушы ел ретінде Қазақстанның кандидатурасын халықаралық ұйымдастыру комитетінің бірауыздан қолдауына ықпал етті. 2009 жылы Қазақстан ТМД елдерінің арасында алғашқы боп Германияда өткен 50-ші Халықаралық Математика олимпиадасында мәртебелі интеллектуалдық жарыстың эстафеталық жалауын қабылдап алды.
Қазақстан әлемнің 43 елімен бірге математика және жаратылыстану бойынша 4-сынып оқушыларының білімін бағалау бойынша TIMSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) халықаралық саластырмалы зерттеудің қатысушысы болды. Зерттеуге 141 мектептен 3,99 мың оқушы қатысты. Қазақстанның нәтижелері (549 балл) төрт елдің нәтижесінен төмен, бірақ орташа халықаралық балдан жоғары.
15 жастағы оқушылардың оқу, математика және жаратылыстану саласындағы сауаттылығын бағалау мақсатында Қазақстан алғаш рет PISA (Programme for International Student Asseessment) 2009 Халықаралық зерттеуіне қатысты. Зерттеуге 200 білім беру ұйымынан 5,59 мың оқушы қатысты.
Студенттердің академиялық ұтқырлығы өсуде. Республиканың жоғары оқу орындарында 10 мыңға жуық шетел азаматтары оқиды, шетелдерде 20 мыңнан астам қазақстандық оқиды. 3000-ға жуық «Болашақ» стипендиясының иегері әлемнің 27 елінде оқиды.
Білім және ғылым саласында 130-дан астам халықаралық шарт жасалды. 150-ден астам білім беру және ғылым ұйымдары шетелдік әріптестерімен тікелей байланыстар орнатуда.
Білімді сипаттайтын бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексінің (бұдан әрі - БЖИ) 11 құрамдас бөлігінің тек бір «Жоғары оқу орындарына қабылданған студенттер саны» индикаторы бойынша ғана біз 50 үздік ел қатарына кіріп отырмыз.
Қазақстанның білімінің және ғылымының бәсекеге қабілеттілігін тежейтін бірқатар жүйелік проблемалар бар:
1) Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізу қамтамасыз етілмеген
2009 жылдың бірінші жартыжылдығында республикадағы балалардың 36,9%-ы мектепке дейінгі ұйымдармен қамтылған. Бұл бізге жақын көршілерден (Ресей - 64,5%) гөрі едәуір төмен.
1 мен 6 жас арасындағы 600 мыңдай бала ұйымдастырылған мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамтылмаған.
Мектепке дейінгі оқытумен және тәрбиемен, мектепалды даярлықпен қамтудың төмен көрсеткіші БЖИ-дің «Бастауыш біліммен қамту» индикаторына әсер етеді (133-тен 86-орын).
2) Мектептегі білімнің инфрақұрылымы мен мазмұны мемлекет ұсынған бірдей сапалы білім беру қызметтерін және 12 жылдық мектепке көшуді қамтамасыз етпейді

В 2007 году победы юных интеллектуалов страны на международных математических олимпиадах способствовали единогласной поддержке международного оргкомитета, в составе представителей более 95 стран мира, кандидатуры Казахстана как страны - организатора 51-й Международной олимпиады по математике в 2010 году. В 2009 году Казахстан - первая среди стран СНГ на юбилейной 50-ой международной математической олимпиаде в Германии примет эстафету самого престижного интеллектуального состязания.
Казахстан вместе с 43 странами мира стал участником международного сравнительного исследования TIMSS-2007 (Third International Mathematics and Science Study) по оценке знаний школьников 4 классов по математике и естествознанию. В исследовании приняло участие 3,99 тыс. учеников из 141 школы. Результаты Казахстана (549 баллов) ниже результатов четырех стран, однако значимо выше среднего международного балла.
В целях оценки грамотности в области чтения, математики и естествознания 15-летних учащихся Казахстан впервые принял участие в Международном исследовании PISA (Programme for International Student Assessment) 2009. В исследовании приняли участие 5,59 тыс. обучающихся 200 организаций образования.
Растет академическая мобильность студентов. В вузах республики обучается свыше 10 тысяч иностранных граждан, за рубежом обучаются более 20 тыс. казахстанцев. Около 3000 стипендиатов "Болашак" обучаются в 27 странах мира.
Заключено более 130 международных договоров в области образования и науки. Более 150 организаций образования и науки имеют прямые связи с зарубежными партнерами.
Из 11 составляющих глобального индекса конкурентоспособности (далее - ГИК), характеризующих образование, лишь по одному индикатору "Количество студентов, принятых в высшие учебные заведения" мы вошли в число 50 лучших стран.
Имеется ряд системных проблем, сдерживающих конкурентоспособность образования и науки Казахстана:
1) Не обеспечен равный доступ к дошкольному образованию
Охват детей дошкольными организациями в республике в первом полугодии 2009 года составил 36,9 %. Это намного ниже, чем даже у наших ближайших соседей (Россия - 64,5 %).
Не охвачены организованным дошкольным воспитанием и обучением около 600 тыс. детей в возрасте от 1 до 6 лет.
Низкие показатели охвата детей дошкольным обучением и воспитанием, предшкольной подготовкой сказываются на индикаторе ГИК "Охват начальным обучением" (86 место из 133).
2) Инфраструктура и содержание школьного образования не обеспечивают предоставление государством равных качественных образовательных услуг и переход на 12-летнюю школу

«Бастауыш білімнің сапасы» (133-тен 67-орын), «Білім беру жүйесінің сапасы» (66-орын), «Математикалық және ғылыми білімнің сапасы» (72-орын) БЖИ индикаторында білім беру ұйымдары желісінің жетіспеушілігі, олардың нашар материалдық базасы, жетілмеген білім беру мазмұны және тағы басқалар байқалады.
Қазіргі жалпы білім беретін мектептер базасының материалдық-техникалық жай-күйі қазіргі заманның талаптарға әлі де жауап бере алмай отыр: жалпы саны 7576 мектептің 64,6 %-ы типтік ғимараттарда, 35,4 %-ы бейімделген, 201 мектеп авариялық жағдайда тұр. Мектептің 22,7 %-ы күрделі жөндеуді қажет етеді. Мектепің 85,0 %-ы 1990 жылға дейін салынған. Мектептің 62,7 %-ы екі, ал 70-і үш ауысымда жұмыс істейді. Еліміздің өңірлерінде білім берудің бюджетін қалыптастыру кезінде мектептердің оқу-материалдық базасының мазмұны мен дамуына қажеттілігі іс жүзінде дұрыс есепке алынбайды, нәтижесінде авариялық жағдайда тұрған мектептердің саны азаймай отыр. Ауылдық мектептердің көпшілігі бейімделген ғимараттарда орналасқан. Республикамызда 2000 - 2007 жылдары бұл үлес өзгермей отыр және 2009 жылда ол мектептердің жалпы санының 41,7 %-ын құрап отыр.
2009 жылы оқушы орындарының жетіспеушілігі - 78 629 бірлікті құрады. Республика өңірлеріндегі 195,8 млрд. теңгені құрайтын 259 мектептің құрылысы орын тапшылығын азайтады, бірақ барлық мәселені толық шешпейді:
Жаңа объектілер енгізуді ескере отырып, оқушы орнының ташпылығы
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
Оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың сапасын, оқушылар білімінің, іскерлігінің, дағдысының деңгейін көтеруді қамтамасыз ететін маңызды факторлардың бірі - мектептерде пәндік кабинеттердің болуы. 1970 - 1990 жылдары сатып алынған мектеп жиһаздары моральдық және табиғи тұрғыдан ескірген және балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес келмейді. 2009 жылы мектептердің тиісті пәндік кабинеттермен қамтамасыз етілуі облыстар бойынша айтарлықтай өзгеруде. 2009 жылы мектептердің оқу кабинеттермен орташа қамтамасыз етілуі олардың жалпы санының: физика - 78,87 %-ын, химия - 71,6 %-ын, биология - 66,67 %-ын, ЛМК - 40,6 %-ын құрап отыр.
Оқулықтардың сапасын жақсарту мақсатында сараптама жүзеге асырылады. 2009 жылдың бірінші жартыжылдығында 1381 оқулық пен ОӘК сараптамадан өткізілді: мектепке дейінгі білім беру үшін - 62 оқу құралы, орта білім үшін - 905, техникалық және кәсіптік білім беру үшін - 96, жоғары білім беру үшін - 29 және электрондық білім беру басылымдары үшін - 289. Сараптама қорытындысының нәтижесі бойынша 2009 жылы 831 оқулық пен ОӘК оқу үдерісіне пайдалануға ұсынылып, 332 оқу басылымы жан-жақты пысықталып қайтадан сараптамаға жіберілген, 119 оқулық пен ОӘК оқу үдерісіне пайдалануға ұсынылмаған болса, 99 басылым сараптамаға жіберілмеген.
12 жылдық білім беру шеңберінде мектепке баратын алты жасар балалар үшін Қазақстан мектептерінде ойын және демалыс бөлмелерін жабдықтау, ыстық тамақпен және витаминдендірілген киселмен қамтамасыз ету қажет.

На индикаторах ГИК "Качество начального образования" (67 место из 133), "Качество образовательной системы" (66 место), "Качество математического и научного образования" (72 место) сказывается недостаточная сеть организаций образования, их слабая материальная база, несовершенство содержания образования и прочее.
Материально-техническое состояние базы существующих общеобразовательных школ еще не отвечает современным требованиям: из общей численности 7576 школ, 64,6 % расположены в типовых зданиях, 35,4 % - в приспособленных, 201 школа находится в аварийном состоянии. Капитального ремонта требует 25,1 % школ. 85 % школ построены до 1990 года. 65,7 % школ работают в две смены, а 70 школ - в три. В регионах страны при формировании бюджета образования плохо учитывается фактическая потребность школ на содержание и развитие учебно-материальной базы, в результате чего не уменьшается число аварийных школ. Большинство сельских школ расположены в приспособленных зданиях. Эта доля за 2000-2007 годы в республике существенно не изменилась, и на 2009 год она составляет 41,7 % от общего числа.
Дефицит ученических мест в 2009 году составил 78629 единиц. Строительство 259 школ на сумму 195,8 млрд. тенге в регионах республики уменьшит дефицит мест, но не решит полностью проблему.
Дефицит ученических мест с учетом ввода новых объектов
Одним из значительных факторов, обеспечивающих качество организации учебно-воспитательного процесса, повышение уровня знаний, умений, навыков учащихся является наличие предметных кабинетов в школах. Школьная мебель, приобретенная в 1970-1990 годах, морально и физически устарела и не соответствует возрастным особенностям детей. Обеспеченность школ в 2009 году соответствующими кабинетами значительно варьируется по областям. Средняя обеспеченность школ учебными кабинетами в 2009 году составила: физики - 78,87 %, химии - 71,6 %, биологии - 66,67 %, лингафонные мультимедийные кабинеты (далее - ЛМК) - 40,6 % от их общего числа.
В целях улучшения качества учебников осуществляется экспертиза. В первом полугодии 2009 года проведена экспертиза 1381 учебника и учебно-методического комплекса (далее - УМК): для дошкольного образования - 62 учебных пособия, 905 - для среднего образования, 96 - для технического и профессионального образования, 29 - для высшего образования и 289 образовательных электронных изданий. По итогам экспертизы в 2009 году 831 учебник и УМК рекомендованы к использованию в учебном процессе, 332 учебных издания направлены на серьезную доработку с последующей повторной экспертизой, 119 учебников и УМК не рекомендованы к использованию в учебном процессе, 99 изданий не допущены к экспертизе.
Для шестилетних детей, которые пойдут в школу в рамках 12-летнего образования, необходимо оборудовать в школах Казахстана игровые комнаты и комнаты отдыха, обеспечить горячее питание и витаминизированные кисели.

Білім беруді қаржыландыру 10 жыл ішінде 7 есеге ұлғайды.
Соңғы жылдары Қазақстанда оң үрдіс байқалуда - мемлекеттік бюджеттен білім беру жүйесін қаржыландырудың абсолюттік мәнінде едәуір өсуі. Егер 2000 жылы бір оқушыға мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту шығындары 25,8 мың теңгені құраса, онда 2009 жылы - 106,2 мың теңге, ал орта білім алатын бір оқушыға жұмсалатын шығын 18,8-ден 117,99 мың теңгеге дейін құрап отыр.
Бірақ қаржыландыру құрылымында жалақы 82 %-ды құрайды. Күрделі жөндеуге және негізгі құралдарды сатып алуға барлығы мектепке жұмсалған қаражаттан 3 %-ды құрайды.
Оқушыларды тамақтандыру мен тасымалдау шығыстарын ескере отырып, жан басына шаққандағы қаржыландыру тетігі жоқ. Мектептерде балаларды сапалы және теңестірілген тамақтандыру жүйесі дамымай отыр. Бұл ретте елімізде мектептік тамақтандырудың қазіргі заманға сай, жоғары технологиялық және электр қуатын үнемдейтін комбинаттары жоқ. Нәтижесінде ыстық тамақпен оқушылардың 63,7 %-ы ғана қамтылған.
Республикада 5368 оқушы үшін, оның ішінде мектептері жоқ елді мекендерде тұратын 2827 оқушы үшін жеткізу ұйымдастырылмаған. Тасымалдау ұйымдастырылған жерде тасымалдаудың қауіпсіздігі мен жабдықталуына қатысты проблемалар бар. Автобустардың техникалық жағдайы, жанар-жағар май және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету мәселелері жүйелі түрде шешілмеген.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің деректері бойынша соңғы бес жылда балалар мен жасөспірімдер арасында аурудың өсу үрдісі бар. Балалар арасында ауру 2008 жылы 100 мың халыққа 99170,9 (2007 ж. - 99729,3); жасөспірімдер арасында 100 мың халыққа - 77375,5 (2007 ж. - 77403,5) құрады. Оқушылар денсаулығының жағдайына мінез-құлық факторлары әсер етеді. Жасөспірімдердің 21 %-ы шылым шегеді. Диспансерлік есепте нарколог-дәрігерлердің бақылауында 3,8 мыңнан астам жасөспірім тұр.
3) Техникалық және кәсіптік білім еңбек нарығының қажеттілігінен алшақ
БЖИ көрсеткіші бойынша «Орта білім берумен қамту» 133 орынның ішінде Қазақстан 51-орын алады.
Техникалық және еңбек қызметін көрсетудің білікті мамандарын даярлау 149 кәсіп пен 217 мамандық бойынша жүзеге асырылады.
Бүгінгі күні еңбек нарығында таңда ішкі және сыртқы бәсекеге өсуде. Білікті жұмыс кадрларына деген сұраныс әлі де бар. Жыл сайын ТжКБ оқу орындарынан 45 мың мамандар шығарылады. Соның өзінде еңбек нарығындағы сұраныс 30-40%-га ғана қанағаттандырылады. ТжКБ жүйесі кәсіпорындарға қажетті мамандарды даярлауға бейімді болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі тарапынан кәсіпорын қызметіндегі жаңа енгізілімдерді, сонымен қатар бизнесті дамыту стратегиясын есепке ала отырып, экономика саласында кадрларға деген объективті қажеттілік болжамы жүргізілмейді.
Еңбекті ұйымдастыру және мамандықтардың мазмұны өзгеруде. Қазіргі таңда қойылған біліктілік талаптар жұмыс берушілердің сұранысына сәйкес емес. Сондықтан қойылған біліктілік талаптарды үнемі жаңарту керек, себебі кадрларды даярлау экономика талабынан қалыспауы қажет.
- Кадрлар даярлау жөніндегі өңірлік және өңіраралық кеңестер;
- жергілікті жерде - ТжКБ-ны дамыту жөніндегі өңірлік кеңестер құруды тездету қажет.
ТжКБ-нің жүйесінің дамуына бизнес-құрылымдарының қатысуының нормативтік құқықтық жағдайын жетілдіру мақсатында ТжКБ-ны дамытуды қолдау қорын құру қажет.
Жұмыс берушілердің жаңа немесе олардың қолданыстағы салалық біліктілік талаптарын әзірлеулері қажет және кәсіптік стандарттар әзірлеуге, емтихандық тапсырмаларды әзірлеуге, біліктілікті бағалауға қатысулары қажет.
Салада кадрлар даярлаудың сапасын басқарудың негізгі тіректерінің бірі - жұмыс берушілердің біліктілікті тәуелсіз бағалау, яғни мамандарды сертификаттау.
Әр салада қызметкерлердің біліктілігін сертификаттау жүйесін, оның ішінде халықаралық сертификаттау агенттіктерін тарта отырып, құру қажет. Жоғары білікті инженер-педагогикалық кадрлар еңбек ақының төмендігінен өндірістерге кетуде.
Өндірістегі тағылымдар және оқытушылардың біліктілігін арттыру жүйесі қазіргі талапқа сай емес.
Қаржыландыру көлемі төмен қалпында сақталуда. Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын жоспарлау тетігін жетілдіру қажет.
Іс жүзінде барлық ТжКБ оқу орындары ескірген құрал-жабдықтарды қолдануда. Бұл ретте ескірген жабдықтармен қамтамасыз етілу орта есеппен 54%-ды құрайды. Ауылды жерлерде техникалық және кәсіптік білім ұйымдарының желісі дамытылуы тиіс.

Финансирование образования за 10 лет увеличилось в 7 раз.
За последние годы в Казахстане наблюдается позитивная тенденция - значительный рост финансирования системы образования из государственного бюджета в абсолютном выражении. Если в 2000 году затраты на одного обучающегося в дошкольном воспитании и обучении составили 25,8 тыс. тенге, то в 2009 году - 106,2 тыс. тенге, а затраты на одного обучающегося в среднем образовании составили от 18,8 до 117,99 тыс. тенге.
Но в структуре финансирования 82 % составляет зарплата. На капитальный ремонт и приобретение основных средств тратится всего по 3 % от всех затрат на школу.
Отсутствует механизм подушевого финансирования с учетом расходов на питание и подвоз учащихся. Не развивается система качественного и сбалансированного питания детей в школах. При этом в стране нет современных, высокотехнологичных и энергосберегающих комбинатов школьного питания. В результате горячим питанием охвачено лишь 63,7 % учащихся.
В республике не организован подвоз для 5368 учащихся, в том числе для 2827 учащихся, проживающих в населенных пунктах, где нет школ. Там, где подвоз организован школьными автобусами, есть проблемы безопасности и комфорта перевозки. Не решаются на системной основе вопросы технического состояния автобусов, обеспечения горюче-смазочными и расходными материалами.
По данным Министерства здравоохранения Республики Казахстан за последние пять лет заболеваемость среди детей и подростков имеет тенденцию к росту. Так, заболеваемость среди детей в 2008 году составила 99170,9 на 100 тыс. населения (2007 год - 99729,3); среди подростков - 77375,5 на 100 тыс. населения (2007 год - 77403,5). На состояние здоровья школьников оказывают поведенческие факторы. 21 % подростков курят. На диспансерном учете под наблюдением врачей-наркологов состоят более 3,8 тыс. подростков.
3) Техническое и профессиональное образование оторвано от потребностей рынка труда
По показателю ГИК "Охват средним образованием" Казахстан занимает 51 место из 133.
Подготовка квалифицированных специалистов технического и обслуживающего труда осуществляется по 149 профессиям и 217 специальностям.
Сегодня растет конкуренция на внутреннем и внешнем рынках труда. Существует спрос на квалифицированные кадры рабочих специальностей. Ежегодно организациями ТиПО выпускается более 45 тысяч специалистов. При этом потребность рынка труда в них удовлетворяется лишь на 30-40 %. Система ТиПО должна стать адаптивной и готовить специалистов, в которых нуждается промышленность.
Министерством труда и социальной защиты населения РК не проводится объективный прогноз потребности отраслей экономики в кадрах с учетом нововведений в деятельности предприятий, перспективных проектов, а также стратегий развития бизнеса.
Меняется содержание профессий и организация труда. Существующие квалификационные требования не соответствуют запросам работодателей. Нужно постоянно обновлять требования к квалификациям для того, чтобы подготовка кадров не отставала от требований экономики.
Необходимо ускорить создание:
- отраслевых и межотраслевых советов по подготовке кадров;
- на местах - региональных советов по развитию ТиПО.
С целью совершенствования нормативных правовых условий участия бизнес-структур в развитии системы ТиПО - создать фонд поддержки развития ТиПО.
Работодателям необходимо разработать новые или обновить действующие отраслевые квалификационные требования, участвовать в разработке профессиональных стандартов, в разработке экзаменационных заданий, оценке квалификации.
Один из основных рычагов управления качеством подготовки кадров в отрасли - независимая оценка квалификаций самими работодателями, т.е. сертификация специалистов.
В каждой отрасли необходимо создать систему сертификации квалификаций работников, в том числе с привлечением ведущих международных сертификационных агентств.
Инженерно-педагогические кадры высокой квалификации из-за низкой платы труда уходят на производство.
Система стажировки на производстве и повышения квалификации преподавателей не отвечают современным требованиям.
Сохраняется низкий объем финансирования. Необходимо усовершенствовать механизм планирования государственного образовательного заказа на подготовку кадров технического и обслуживающего труда.
Практически все учебные заведения ТиПО работают с использованием устаревшего оборудования. При этом обеспеченность устаревшим оборудованием составляет в среднем 54 %. В сельской местности должна быть развита сеть организаций технического и профессионального образования.

4) Жоғары білімі бар бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау жөнінде ұсынылатын қызмет сапасының төмендігі
БЖИ көрсеткіші бойынша Қазақстан «Жоғары біліммен қамту» бойынша 134 орынның ішінде 45-орынға ие. Сонымен қатар «Мектеп менеджментінің сапасы» бойынша - 97; «Зерттеу және тренингтік қызмет көрсетудің жергілікті қол жетімділігі» бойынша - 68-орында.
Қазақстандық жоғары оқу орындарын басқару жүйесі еліміздің экономикасының озық дамуын қамтамасыз етуде оларға әлуетті мүмкіндіктерін іске асыруға мүмкіндік бермейді.
Мемлекеттік тапсырыс көлемінің 50 % ғана экономика салаларының қажеттілігін қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымдарын бітірушілердің небары 10 % мемлекеттік тапсырыс бойынша оқуға талаптана алады, бұл тегін жоғары білім алуға мүмкіндікті азайтады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруіне және ЕҚЫҰ-ға төрағалық етуіне байланысты халықаралық құқық, халықаралық экономика және басқа түрлі бағыттар бойынша халықаралық саладағы мамандарды даярлауды кеңейтудегі қажеттілік қанағаттандырылмаған.
Жоғары оқу орындарының көрсететін білім беру қызметі сапасының төмендігі қазақстандық жастардың шетелде оқуын таңдауға ықпал етеді. Қазіргі уақытта шетелдік жоғары оқу орындарында 20 мыңдай адам білім алуда.
Бірде-бір қазақстандық жоғары оқу орны халықаралық институционалды аккредитациядан өтпеген және университеттердің халықаралық академиялық рейтингісіне қатыспаған.
Әлеуметтік әріптестік нашар дамыған. Ғылым мен өндіріс арасындағы байланыс әлсіз. Бітірушілерді жұмыспен қамту, жоғары білім беру стандарттарын жасау, мамандарды даярлау және аттестаттау үрдісіне жұмыс берушілерді тарту тетіктері жоқ.
Нәтижесінде жоғары оқу орындарын бітірушілердің алған мамандығы бойынша жұмысқа орналасу деңгейі төмен.
Мемлекеттік жоғары оқу орындары жатақханаларының 77 % алынғанына 25 жылдан астам уақыт өткен. Олар бойынша соңғы ағымдағы жөндеуден өткізілген мерзім 1 жылдан 5 жылға дейін уақытты құрайды.
Республикалық бюджетті әзірлеу кезінде жоғары оқу орындарының күрделі жөндеуге 3 млрд. теңге сомасындағы жыл сайынғы өтінімі 20 %-ға қанағаттандырылады.
Қазіргі уақытта студенттерді жатақханамен қамтамасыз ету өткір проблема күйінде қалып отыр. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2008 - 2009 оқу жылында:
- республика бойынша басқа қалалық студенттердің жалпы саны -
127 189 адамды құрады;
- жатақхананы қажет ететін студенттердің саны - 73 061 адам,
оның ішінде 53 464 адам жатақханада тұрады, осылайша, 19 579
адам (26,8 %) жатақханамен қамтамасыз етілмеген.
Профессорлық-оқытушылар құрамының біліктілігін арттыру жүйесі дамымаған. Нәтижесінде - оқытушылардың кәсіби шеберлігі деңгейінің төмендігі. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының әлсіздігі, қазіргі заманға сай жабдықталған зертханалардың болмауы.
Диссертациялық зерттеулер шеңберінде орындалатын ғылыми зерттеулер мен қолданбалы әзірлемелердің тиімділігінің және нәтижелігінің төмендігі.

4) Низкое качество предоставления услуг по подготовке конкурентоспособных кадров с высшим образованием
По показателю ГИК "Охват высшим образованием" Казахстан занимает 45 место из 134. В то же время по "Качеству менеджмента школ" - 97, "Местной доступности исследовательских и тренинговых услуг" - 68. Система управления казахстанскими высшими учебными заведениями не позволяет им реализовать потенциальные возможности в обеспечении опережающего развития экономики страны.
Объем госзаказа только на 50 % обеспечивает потребности отраслей экономики.
Всего 10 % выпускников организаций образования могут претендовать на обучение по госзаказу, что снижает доступность получения бесплатного высшего образования.
Не удовлетворены потребности в расширении подготовки специалистов-международников по различным направлениям: международное право, международная экономика и др. в связи с предстоящим вступлением Казахстана в ВТО и председательством в ОБСЕ.
Невысокое качество предоставляемых образовательных услуг вузами способствует выбору казахстанской молодежью обучения за рубежом. Около 20 тыс. человек в настоящее время обучаются в зарубежных вузах.
Ни один казахстанский вуз не имеет международную институциональную аккредитацию и не участвует в международных академических рейтингах университетов.
Слабо развито социальное партнерство. Слабая связь с наукой и производством. Отсутствуют механизмы трудоустройства выпускников, привлечения работодателей к процессу создания стандартов высшего образования, подготовки и аттестации специалистов.
В результате - низкий уровень трудоустройства выпускников вузов по полученной специальности.
77 % общежитий государственных вузов имеют срок постройки свыше 25 лет. Последний срок проведения текущего ремонта по ним составляет от 1 года до 5 лет.
Ежегодная заявка вузов при разработке республиканского бюджета на капитальный ремонт в сумме более 3 млрд. тенге удовлетворяется на 20 %.
В настоящее время остро стоит проблема с обеспеченностью студентов вузов общежитиями. По данным Агентства Республики Казахстан по статистике в 2008-2009 учебном году:
- общая численность иногородних студентов по республике составляла 127 189 человек;
- численность студентов, нуждающихся в общежитии 73 061 человек, из них проживает в общежитиях 53 464 человек, таким образом, не обеспечено общежитиями 19 597 человек (26,8 %).
Неразвита система повышения квалификации профессорско-преподавательского состава. Как результат - недостаточно высокий уровень профессионального мастерства преподавателей. Слабая материально-техническая база вузов, отсутствие лабораторий, оснащенных современным оборудованием.
Низкая эффективность и результативность научных исследований и прикладных разработок, выполняемых в рамках диссертационных исследований.

Ғылым салалары бойынша диссертациялардың ең көп саны гуманитарлық ғылымдарға келеді - мысалы, 2008 жылы қорғалған диссертациялардың жалпы санынан 51,5 %. Жаратылыстану және нақты ғылымдар бойынша 16,6 % құрайды, техникалық және қолданбалы ғылымдар бойынша - 31,9 %. Бұл гуманитарлық саланың жетекші болып қалып отырғанын көрсетеді - негізінде, бұлар экономика, педагогика және филология салалары.
Қазіргі уақытта Ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатурасында бекітілген 400-ден астам мамандықтың 227-сі ғана Қазақстан Республикасының диссертациялық кеңестерімен қамтылған. Диссертациялық кеңестерді құру кезінде республикаға жаңа және сирек мамандықтар бойынша кадрлардың қажеттілігі ескеріледі.
Мысалы, соңғы жылдары басым ғылыми бағыттар бойынша қажетті диссертациялық кеңестер ашылды: «Биотехнология»; «Вирусология»; «Скважиналарды бұрғылау және игеру технологиясы» «Мұнай және газ кен орындарын игеру мен пайдалану»; «Қара, түсті және сирек металдар металлургиясы»; «Атом ядросы мен элементті бөлшектер физикасы», 2008 жылы тағы да бірқатар жаңа мамандықтар ашылды: «Ақпараттық жүйелер мен процестер, ақпараттанудың құқықтық аспектілері»; «Өнімдердің сапасын стандарттау және басқару»; «Инженерлік геометрия және компьютерлік графика»; «Халықаралық қатынастар мен ғаламдық дамудың саяси проблемалары».
Әлеуметтік сұраудың нәтижелері респондерттердің 64 % мемлекеттік жоғары оқу орындарын жемқорлыққа аса бейім деп санайды, 54 %-ы жоғары оқу орындарында жемқорлықтың деңгейін жоғары деп бағалайды, 28 %-ы дипломдарды «сатып алу» фактілерін көрсетеді.
5) Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды дамыту әлемдік стандарттардан артта қалуда
Компьютерлік техниканы оның физикалық және моральдық тозуын ескере отырып жыл сайын жаңартып отыру қажет. Бүгінгі таңда мектептердегі 29 664 (24 %) компьютер ауыстыруды қажет етеді. Әлемдік көрсеткіштерге (1 компьютерге 5-6 оқушыдан) жету үшін мектептер қосымша 396 500 компьютер алуы керек, яғни қазіргі кездегі көрсеткіштен 3,2 есе көп. 2010 - 2016 ж.ж. электрондық оқу жүйесінің техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес 296 444 бірлік компьютер мен ноутбуктер сатып алу көзделіп отыр, бұл аталған көрсеткішті күрт өзгертіп, 2016 жылдың аяғына қарай компьютермен қамтамасыз етілуді 1 компьютерге 7-8 оқушыға дейін жеткізеді.
2016 жылғы қарай электрондық оқу жүйесінің техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес білім беру ұйымдарының 90 %-ы Интернеттің кең жолақты желісіне (қосылу жылдамдығы 4-10 Мб/сек) қосылады. Маңызды мәселе мектептердің Интернет желісіне шығуының құны болып табылады. Төмендетілген тарифтерге қарамастан Интернет өте қымбат болып отыр.
Электрондық оқу жүйесі барлық білім беру ұйымдарына, оқытушылар мен оқушыларға, олардың білім ортасындағы даму динамикасына қатысты ақпаратты сақтайды. Білім беру қызметтеріне тең түрде қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін жүйе қазіргі ақпараттық-коммуникациялық технологияларға негізделеді. Электрондық оқу жүйесі e-learning халықаралық шешім стандартын қолдайтын болады.
2016 жылдың соңына қарай 25 800 сандық білім беру интернет-ресурстары құрылады, соның ішінде орта білім беру жүйесі үшін - 5 520 және кәсіптік мектептер үшін - 9150, колледждер үшін - 11 130. Сондай-ақ, сандық білім беру ресурстарын (электрондық оқулықтар, мультимедиалық оқыту бағдарламалары, бағдарламалар тесті және тағы басқалар) сараптау бойынша сараптама кеңестерінің жұмысы жалғастырылады.
Жоғары білім беру жүйесіне арналған 2 380-нен астам электрондық оқулықтар мен оқыту бағдарламаларын жасау қажет. Сонымен қатар, сандық білім беру ресурстарын, (электрондық оқулықтар, мультимедиалық оқыту бағдарламалары, бағдарламалар тесті және тағы басқалар) сараптау бойынша сараптама кеңестерінің жұмысын жалғыстыру қажет.
Білім беруді ақпараттандырудың тиімділігі көбінесе педагог кадрларды білім беру процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) жүйелі түрде пайдалануға даярлауға байланысты.

По отраслям наук наибольшее количество диссертаций приходится на гуманитарные науки - 51,5 % от общего количества диссертаций, защищенных, например, за 2008 год. По естественным и точным наукам представлено 16,6 %, по техническим и прикладным - 31,9 %. Как видно, гуманитарная область остается лидирующей, в основном, это сферы экономики, педагогики и филологии.
В настоящее время из более 400 специальностей Номенклатуры специальностей научных работников диссертационными советами Республики Казахстан охвачены только 227 специальностей. При формировании сети диссертационных советов учитываются потребности республики в кадрах по новым и редким специальностям. Так в последние годы были открыты диссертационные советы по приоритетным научным направлениям: "Биотехнология"; "Вирусология"; "Технология бурения и освоения скважин", "Разработка и эксплуатация нефтяных и газовых месторождений"; "Металлургия черных, цветных и редких металлов"; "Физика атомного ядра и элементарных частиц". В 2008 году открыт еще ряд новых специальностей: "Информационные системы и процессы, правовые аспекты информатики"; "Стандартизация и управление качеством продукции"; "Инженерная геометрия и компьютерная графика"; "Политические проблемы международных отношений и глобального развития".
Результаты соцопроса показали, что 64 % респондентов считают наиболее подверженными коррупции государственные вузы, 54 % оценивают уровень коррупции в вузах как высокий, 28 % отмечают факт "покупки" дипломов.
5) Развитие информационно-коммуникационных технологий отстает от мировых стандартов
Необходимо ежегодное обновление компьютерной техники с учетом ее физического и морального износа. На сегодняшний день 29664 (24 %) компьютеров в школах требует замены. Для достижения мировых показателей (5-6 человек на 1 компьютер) обеспеченности компьютерной техникой школ необходимо приобрести дополнительно 396500 компьютеров, т.е. в 3,2 раза больше, чем имеется на данный момент. Согласно технико-экономическому обоснованию системы электронного обучения на 2011-2016 годы планируется закупить около 296 444 единиц ПК и ноутбуков, что существенно изменит показатель и к концу 2016 года обеспеченность компьютерной техникой школ будет доведена до 7-8 учащихся на 1 ПК.
Согласно технико-экономическому обоснованию система электронного обучения к 2016 году около 90 % организаций образования будут подключены к широкополосной сети Интернет (скорость подключения от 4 до 10 Мб/сек).
Существенной проблемой является стоимость выхода школ в сеть Интернет. Даже при сниженных тарифах Интернет является слишком дорогим.
Система электронного обучения будет хранить информацию о всех организациях образования, учителях и учащихся, динамике их развития в образовательной среде. Для создания равных условий доступа к образовательным услугам всех участников учебного процесса система будет основываться на современных информационно-коммуникационных технологиях. Система электронного обучения будет поддерживать международные стандарты решений e-learning.
К концу 2016 года будет создано 25800 цифровых образовательных интернет-ресурсов, в т.ч. для общеобразовательных школ - 5520, профессиональных школ - 9150, колледжей - 11130. Также будет продолжена работа экспертных советов по экспертизе цифровых образовательных ресурсов (электронных учебников, мультимедийных обучающих программ, тест-программы и т.д.).
Необходимо создать более 2380 электронных учебников и обучающих программ для системы высшего образования. Кроме того, необходимо продолжить работу экспертных советов по экспертизе цифровых образовательных ресурсов (электронных учебников, мультимедийных обучающих программ, тест программ и т.д.).
Эффективность информатизации образования зависит во многом от подготовки педагогических кадров к системному использованию информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в образовательном процессе.

Соңғы 5 жылда білім беруді ақпараттандыру бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыруға арналған мемлекеттік тапсырыс бойынша 11 мыңнан астам информатика пәні мұғалімдері және пән мүғалімдері даярланды. 2006 жылы 3979 адам, 2007 жылы - 4000 мұғалім, 2008 жылы - 4200 педагог оқытылды.
Соңғы жылдары жабдықтарды жеткізу кезінде мұғалімдерді қоса даярлау үрдісі байқалды. Сонымен қатар бұл білім беруді ақпараттандырудың ең төмен көрсеткіштерінің бірі.
6) Әлеуметтік жетімдік, балалардың қараусыз және қадағалаусыз қалу фактілері, балалардың өмір сүру сапасы кепілдігінің жеткіліксіз қамтамасыз етілуі
Әлі күнге дейін әлеуметтік жетімдік құбылыс ретінде сақталып отыр. 46 мыңнан астам жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың ішінде, 16 мыңнан астам бала мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерде тәрбиеленіп отыр. Оның ішінде 83,8 %-ы әлеуметтік жетімдер.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға
арналған ұйымдарда жетім және әлеуметтік жетімдердің ара қатынасы
(диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз)
2005 жылмен салыстырғанда жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың саны 13 мекемеге дейін қысқарды.
Тиісінше жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мемлекеттік ұйымдарда тәрбиеленетін балалар санының 1776 балаға азаюы байқалады, бұл 13,4 %-ды құрайды.
Орта есеппен алғанда жыл сайын 10 мың панасыз және қараусыз қалған балаларды анықтау үрдісі қалып отыр. Республикада 13 мыңнан астам жайсыз отбасылар бар. 2009 жылдың өзінде 923 ата-ана ата-аналық құқығынан айырылды. Отбасы және балалар қолайсыздығын анықтаудың бірыңғай критерийлері жоқ.
2005 жылдағыдай балаларды орналастырудың ерекше нысаны 2009 жылы да отбасыға орналастыру, яғни қамқоршылыққа (қорғаншылыққа), асырап алуға, патронаттық тәрбиеге беру болып қалып отыр.
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды жетілдіру қажет. Аталған санаттағы балаларды толық және нақты есепке алу, оларды қазақстандық азаматтардың отбасыларына тәрбиелеуге беруге ықпал жасау үшін осы санаттағы балаларды есепке алудың ақпараттық жүйесін құру қажет.
28 мыңнан астам бала қорғаншылар мен қамқоршылардың отбасыларында тұрып жатқанына қарамастан, қорғаншылар мен қамқоршыларды материалдық қолдау тетіктері жоқ. Балалар үйлеріндегі жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың санын қысқарту үшін аталған санаттағы балаларды тәрбиелеуге алған қазақстандық азаматтарды материалдық жағынан ынталандыру қажет. Осыған байланысты қолданыстағы заңнамаға қамқоршыларға (қорғаншыларға) ай сайын берілетін жәрдемақы түріндегі және асырап алушыларға берілетін біржолғы жәрдемақы түріндегі материалдық ынталандыру нормасын енгізу қажет.
Жетім балалар ішіндегі түлектерді жұмыспен қамту тетігі жоқ. Ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың жеке және мүліктік құқықтарын қорғау тетігі жұмыс істемейді. Олардың 10 %-ының ғана тіркелген тұрмыстық үйлері бар.

По государственному заказу на повышение квалификации педагогических кадров за последние 5 лет по информатизации образования было подготовлено более 11 тыс. учителей информатики и учителей-предметников. В 2006 году обучение прошло 3979 человек, в 2007 году - 4000, в 2008 году - 4200.
За последние годы наметилась тенденция параллельной подготовки учителей во время поставки оборудования. Вместе с тем это один из самых слабых показателей информатизации образования.
6) Социальное сиротство, факты детской беспризорности и безнадзорности, недостаточное обеспечение гарантий качества жизни детей
До сих пор сохраняется социальное сиротство как явление. Из более 46 тыс. детей, оставшихся без попечения родителей, свыше 16 тыс. детей воспитываются в государственных и негосударственных учреждениях. Из них 83,8 % - социальные сироты.
Соотношение сирот и социальных сирот в учреждениях для
детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
В сравнении с 2005 годом число организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, сократилось на 13 учреждений.
Соответственно наблюдается сокращение числа детей, воспитывающихся в государственных организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на 1776 детей, что составляет 13,4 %.
Тенденцией остается ежегодное выявление в среднем около 10 тыс. безнадзорных и беспризорных детей. В республике свыше 13 тыс. неблагополучных семей. Только в 2009 году 923 родителя лишены родительских прав. Отсутствуют единые критерии выявления семейного и детского неблагополучия.
Преимущественной формой устройства как в 2005 году, так и в 2009 году остается устройство в семью, то есть под опеку (попечительство), усыновление (удочерение), патронат.
Требует совершенствования ведение учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей. Для полного и достоверного учета детей данной категории, оказании содействия в их устройстве на воспитание в семьи казахстанских граждан необходимо создать информационную систему учета детей этой категории.
Отсутствует механизм материальной поддержки опекунов и попечителей, хотя более 28 тыс. детей живут в семьях опекунов и попечителей. Для сокращения числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, воспитывающихся в детских домах, необходимо материально стимулировать казахстанских граждан, принявших на воспитание детей этой категории. В связи с этим необходимо ввести в действующее законодательство норму материального стимулирования в виде ежемесячного пособия опекунов (попечителей) и в виде единовременного пособия усыновителей (удочерителей).
Нет механизма трудоустройства выпускников из числа детей-сирот. Не работают механизмы защиты личных и имущественных прав детей, оставшихся без попечения родителей. Лишь 10 % из них имеют закрепленное жилье.

7) Ғылымды басқару жүйесі одан әрі жетілдіруді талап етеді
Бүкіләлемдік экономикалық форумның есебіне сәйкес Қазақстан 2009 жылы бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық рейтингісінде «Инновациялық даму» индексі бойынша 64-орын (2007 жылы - 75, 2008 жылы - 62) алды. Атап айтқанда, «Инновацияларға қабілеттілік» индикаторы бойынша - 50 (2008 жылы - 50), «Цатент» индикаторы бойынша - 85 (2008 жылы - 74), «Жоғары оқу орындары ынтымақтастығы және зерттеулер өндірісі» индикаторы бойынша - 77 (2008 жылы - 64), «Ғалымдар мен инженерлерге қол жетімділік» индикаторы бойынша — 74 (2008 жылы - 83), «Ғылыми-зерттеу институттарының сапасы» - 80 (2008 жылы - 58).
Осы нәтижелерге ғылымды аз мөлшерде қаржыландырудың өзінде қол жеткізілгенін атап өткен жөн. Жеке салынымдарды қосқанның өзінде, ғылымға бөлінген қаражат, яғни ішкі жалпы өнімнен АҚШ-та - 2,84 %, Финляндияда - 4,0 %, Ресейде - 1,2 % құраса, бізде 0,22 % (бюджеттік қаржыландыру үлесі -ішкі жалпы өнімнен 0,11 %) құрайды.
Тәуелсіз сарапшылардың пікірі бойынша, егер 5-7 жыл ішінде ғылыми зерттеулерге жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 1 %-ынан аспайтын болса, онда елдің ғылыми-техникалық әлеуеті қайтымсыз күйреуі мүмкін.
Соңғы жылдары, 2006 жылдан 2009 жылға дейін ғылымды қаржыландыру абсолюттік көлемде 20 %-ға өссе де, ЖІӨ-нің үлесі төмендеді (2006 ж. - 0,15 %; 2009 ж. - 0,11 %).
2009 жылғы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша ғылымды қаржыландыру мына үлгіде көрінеді: БҒМ - 58 %; АШМ - 14 %; ИСМ - 3 %; ЭМРМ - 5 %; ДСМ - 9 % және басқалары - 11 %.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар (ҒЗТКЖ) нәтижелерін жасандылықтан және плагиаттан қорғайтын GLP (Good Labolatоry Practice - тиісті зертханалық практика), GMP (өнім өндірісіне қатысты ережелер мен нұсқаулар нормаларының жүйесі),  GPS (Good Sсientific Practice - тиісті ғылыми практика стандарттары) халықаралық стандарттары енгізілмеген. Ғылыми практикада осы стандарттардың болмауы қазақстандық ғалымдар жасаған ғылыми жұмыстардың нәтижелерін әлемдік аналогтармен салыстыруда қиындық туғызады. Оларды 2010 - 2012 жылдарға арналған іргелі зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыру мен іске асыру кезінде енгізу қажет.
Ғалым мәртебесі төмен күйінде қалып отыр, бұл талантты жастарды ғылымға тартуға кедергі келтіреді.
8) Жастардың әлеуметтік құқықтары мен мемлекеттік кепілдіктерін толық іске асыру қамтамасыз етілмеген
Жастар халықтың 1/3 бөлігін құрайды. 2008 жылы 15 жастан 24 жасқа дейінгі жастардың жұмыссыздығы 7,4 %-ды құрады, бұл жалпы жұмыссыздық деңгейінен 2,4 %-ға жоғары.

7) Требует дальнейшего совершенствования система управления наукой
В соответствии с отчетом Всемирного экономического форума в 2009 году Казахстан в рейтинге глобальной конкурентоспособности по индексу "Инновационное развитие" занял 64 место (2007 год - 75, 2008 год - 62). В частности, по индикаторам "Способность к инновациям" - 50 (2008 год - 50), "Патенты" - 85 (2008 год - 74), "Сотрудничество вузов и промышленности в исследованиях" - 77 (2008 год - 64), "Доступность ученых и инженеров" - 74 (2008 год - 83), "Качество научно-исследовательских институтов" - 80 (2008 год - 58).
Необходимо подчеркнуть, что данные результаты достигнуты при невысоком финансировании науки. С учетом частных вложений затраты на науку составляют 0,22 % от ВВП (доля бюджетного финансирования составляет 0,11 % от ВВП), тогда как в США - 2,84 %, в Финляндии - 4,0 %, России - 1,2 % соответственно.
Вместе с тем, по мнению независимых экспертов, если расходы от ВВП на научные исследования в течение 5-7 лет стабильно не превышают 1 %, может наступить необратимое разрушение научно-технического потенциала страны.
За последние годы, хотя финансирование науки увеличилось с 2006 года по 2009 год в абсолютном объеме на 20 %, доля к ВВП снизилась (2006 год - 0,15 %; 2009 год - 0,11 %).
В 2009 году финансирование науки по администраторам бюджетных программ выглядит следующим образом: Министерство образования и науки - 58 %; Министерство сельского хозяйства - 14 %; Министерство индустрии и торговли - 3 %; Министерство энергетики и минеральных ресурсов - 5 %; Министерство здравоохранения - 9 % и другие - 11 %.
Остается невысоким статус ученого, что препятствует вовлечению в науку талантливой молодежи.
8) Не обеспечена полнота реализации социальных прав и государственных гарантий молодежи
Молодежь составляет 1/3 часть населения. Уровень безработицы граждан в возрасте от 15 до 24 лет в 2008 году составил 7,4 %, что на 2,4 % выше уровня общей безработицы.

Жастардың психикаға әсер ететін заттарды қолдануы үлкен проблемаға айналып отыр. Жеткіншектер мен жастардың темекі (22,8 %) мен алкогольді (18,1 %) қолдануы біршама жоғары деңгейде қалып отыр, бұл ретте темекі шегудің таралу көрсеткіші, әсіресе, қыздардың арасында өсіп келеді.
Жұмыспен қамтылған жастардың 21,5 %-ның табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен. Жастардың 41,5 %-ының орташа айлық табысы орташа номиналды табыстың деңгейінен төмен.
Жастар ұйымдары санының өсуі жалғасуда және олардың саны 2008 жылы 720-дан астам ұйымға жетті. Олардың қызметіне қатысатын жастар үлесі жастардың жалпы санынан 22 %-ды құрайды.
Қоғамдық-саяси процестерге 70 %-дан астам студент жастар белсене қатысады. Бағдарлама іске асырылған кезеңде жастардың патриоттық қозғалыстарға қатысуға деген ұмтылысы 35,5 %-дан 63,9 %-ға өсті.
Жастардың арасында патриотизм деңгейі сараптамалық бағалау бойынша орташа есеппен 67 %-ды құрайды.
Бұл көрсеткішке әсер ететін негізгі фактор жастарға партриоттық тәрбие беру мәселелерімен айналысатын жастар ұйымдары санының өсуі болып табылады.
Мемлекеттік жастар саясатын іске асыру саласында тігінен басқару бұзылған. Орталық деңгейде жастар саясатының дамуын қалыптастырумен және іске асырумен Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, жергілікті деңгейде Министрліктің құрылымдық бөлімшелері болып табылмайтын облыстардың, Астана қаласының ішкі саясат басқармалары, Алматы қаласының жастар саясаты басқармасы айналысады, бұл өңірлік деңгейде жастар саясатының іске асырылуын тиімді үйлестіруге мүмкіндік бермейді. Жастар саясатын іске асыруды кадрлық, ғылыми және ақпараттық қамтамасыз ету жеткіліксіз. Халықаралық жастар алмасуы дамымаған.
9) Білім беру жүйесін басқарудың жетілмегендігі мен қаржыландырудың жетілмегендігі
Білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының сақталуына бірыңғай бақылаудың болмауы өңірлер бойынша білім сапасын айтарлықтай дифференциациялау алғышарттарын жасайды. Бұл мемлекеттің интеллектуалды әлеуетін төмендетеді және елдің ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндіреді («Ұлттық қауіпсіздік туралы» ҚР Заңының 5-бабы).
Мұндай бақылаудың жүзеге асырылуы бастапқы деректердің үлкен көлемінің жан-жақты өңделуін және талдануын, өңірлік білім беру жүйесінің ашық көрсеткіштері мен индикаторларының көрсетілуін талап етеді.
Ақпараттық қажеттіліктерді зерттеу білім беру жүйесінің өлшем нәтижелері болжау үшін 20-25%-ға және бақылау үшін 35-40%-ға қолданылып, бұдан арғы ақпараттың қажетсіз қалатынын көрсетті.
Бүгінгі күні республикада сараптау және білім сапасын бағалау (статисттер, тестологтар және т.б.) саласында білікті мамандар жоқ, ақпаратты жинаудың, айырбастаудың, сақтаудың және деректерді (есептер) өңдеудің орталықтандырылған тетігі жасалмаған.
Өңірлік деңгейде білім беру ұйымдарының өздері қамтамасыз ететін білім беру сапасына кепілдік беретін ішкі тетіктерді жетілдіруге қажеттілік бар (әр оқушының оқу жетістіктері мен оқу жағдайының сыртқы және ішкі бағалауын жүргізу, педагогикалық кадрлар мен білім беру ұйымдарының кәсіби қызметінің тиімділігін бағалау, барлық тұтынушылар үшін деректердің шектелген мүмкіндігі, білім беру жүйесі туралы облыстық баяндаманы жазу тәжірибесінің жоқтығы).
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының білім басқармаларының, аудандық білім бөлімдерінің жанында білім беру сапасын бағалаудың облыстық жүйесін енгізу жөніндегі жұмыстың тиімділігі үшін Республикада әрбір білім беру ұйымында білім беру сапасын бағалау қызметін (БСБҚ) құру қажеттілігі туындайды.
Бұл білім беру статистикасының және білім беру сапасы көрсеткіштерінің қазіргі заманғы әдістемесіне негізделген ауқымды білім беру мониторингін жүргізу үшін негіз болады.
Білім беру сапасын бағалау қызметін құру білім беру жүйесінің тиімділігі туралы объективті ақпарат алуға, оның даму стратегиясын жоспарлауға, білім беру басқармаларының барлық деңгейлеріндегі оқытудың нәтижелері үшін жауапкершілікті арттыруға мүмкіндік береді. Білім беру сапасын бағалаудың инфрақұрылымының жұмыс істеуі білім беру жүйесін басқарудың барлық деңгейінде менеджменттің жаңа принциптерін енгізуге мүмкіндік береді:
Білім беру жүйесінің жай-күйін талдау мен қадағалауға арналған орталықтандырылған деректер банкін құру;
- білім беру статистикасының деректерін алмасу, өңдеу, сақтау және ұсыну тетігіне ақпараттық технологияларды енгізу;
- басқару шешімдерін қабылдау рәсімін ақпараттық қамтамасыз етуді іске асыру;
- білім беру сапасын бағалау мен бақылаудың объективтілігін, облыстағы, аудандағы, білім беру ұйымдарындағы білім берудің жағдайы туралы жан-жақты ақпаратты алуды арттыру.

Употребление молодежью психоактивных веществ также представляет собой серьезную проблему. Потребление табака (22,8 %) и алкоголя (18,1 %) подростками и молодыми людьми продолжает оставаться на достаточно высоком уровне, при этом показатели распространенности курения особенно возрастают среди девушек.
Уровень дохода 21,5 % занятой молодежи ниже уровня прожиточного минимума. 41,5 % молодежи имеет среднемесячный доход ниже среднего номинального дохода.
Продолжается увеличение количества молодежных организаций, которое составило более 720 в 2008 году. Доля молодежи, принимающей участие в их деятельности, составляет 22 % от общей численности. В общественно-политических процессах активно принимает участие свыше 70 % студенческой молодежи. За период реализации программ стремление молодежи к участию в патриотическом движении возросло с 35,5 % до 63,9 %. Уровень патриотизма среди молодежи по экспертным оценкам составляет в среднем 67 %.
Основным фактором, влияющим на данный показатель, является увеличение численности молодежных организаций, занимающихся вопросами патриотического воспитания молодежи.
В сфере реализации государственной молодежной политики нарушена вертикаль управления. На центральном уровне формированием и реализацией молодежной политики занимается Министерство образования и науки Республики Казахстан, на местном уровне - управления внутренней политики областей, города Астаны, управление по вопросам молодежной политики г. Алматы, не являющиеся структурными подразделениями Министерства, что не позволяет эффективно координировать реализацию молодежной политики на региональном уровне. Недостаточно кадровое, научное и информационное обеспечение реализации молодежной политики. Не развиты международные молодежные обмены.
9) Несовершенство управления системой образования и несовершенство финансирования
Отсутствие единого контроля за соблюдением государственных общеобязательных стандартов образования создает предпосылку для значительной дифференциации качества образования по регионам. Это снижает интеллектуальный потенциал государства и представляет угрозу национальной безопасности страны (ст. 5 Закона РК "О национальной безопасности").
Осуществление такого контроля требует проведение тщательной обработки и анализа большого объема исходных данных, трансляции открытых показателей и индикаторов региональной системы образования.
Исследование информационных потребностей показало, что результаты измерения системы образования используются на 20-25 % для прогнозирования и на 35-40 % для контроля, оставляя дальнейшую информацию невостребованной.
Сегодня в республике нет квалифицированных кадров в области анализа и оценки качества образования (статисты, тестологи и др.), не отработаны механизмы централизованного информационного сбора, обмена, хранения и обработки данных (отчетов).
На региональном уровне существует потребность в совершенствовании внутренних механизмов гарантирования качества образования, обеспечиваемых самими организациями образования (проведение внешней и внутренней оценки образовательных достижений и условий обучения каждого учащегося, оценки эффективности профессиональной деятельности педагогических кадров и организаций образования, ограниченный доступ данных для широкого круга потребителей, отсутствие опыта написания областных докладов о системе образования).
Для эффективной работы по внедрению областной системы оценки качества образования в республике, при областных, г.г. Астаны, Алматы управлениях образования, районных отделах образования, в каждой организации образования возникает необходимость создания служб оценки качества образования (далее - СОКО).
Это станет плацдармом для проведения полномасштабного образовательного мониторинга, основанного на современных подходах к образовательной статистике и показателям качества образования.
Создание служб оценки качества образования позволит получить объективную информацию об эффективности системы образования, планировать стратегию ее развития, повысить ответственность за результаты обучения на всех уровнях управления образованием.
Функционирование инфраструктуры оценки качества образования позволит внедрить новые принципы менеджмента на всех уровнях управления системой образования:
- создать централизованный банк данных для анализа и контроля состояния системы образования,
- внедрить информационные технологии в механизмы обмена, обработки, хранения и предоставления данных образовательной статистики,
- реализовать информационное обеспечение процедуры принятия управленческих решений,
- повысить объективность контроля и оценки качества образования, получения всесторонней информации о состоянии образования в области, районе, организации образования.

Қоғамның әл-ауқатының өсуіне байланысты білім беру жүйесіне деген талаптары да өсуде. ЮНЕСКО-ның ұсынымдарына сәйкес орнықты даму үшін білім беруге жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 6-7%-ын құрауы тиіс. Қазақстанның шығыстары ЖІӨ-нің 4%-ынан аспайды.
Қазақстандағы бір оқушыға жұмсалатын шығыстар Қытай, Түркия, Ресей сияқты 3-топтағы елдердің (ЖІӨ жан басына шаққанда 10 мың АҚШ долларынан кем елдер) орташа шығысынан да төмен.

С ростом благосостояния общества растут и требования к системе образования. В соответствии с рекомендациями ЮНЕСКО для устойчивого развития расходы на образование должны составлять 6-7 % от ВВП. Расходы же Казахстана не превышают 4 % от ВВП.
Расходы на одного учащегося в Казахстане меньше, чем средние расходы стран 3 группы (страны с ВВП менее 10 тыс. долларов США на душу населения) таких как Китай, Турция, Россия.

Екінші топтағы елдердегі - Испания, Корея, Чехия, Израиль (ЖІӨ жан басына шаққанда 10-нан 20 мың АҚШ долларына дейін елдер) және бірінші топтағы елдердегі - АҚШ, Жапония, Люксембург, Австралия (ЖІӨ жан басына шаққанда 20 мың АҚШ долларынан артық елдер) шығыстардағы неғұрлым едәуір айырма.
Қазақстандық мұғалімнің жалақысының жан басына шаққандағы ЖІӨ-ге арақатынасы ЭЫДҰ елдеріндегіден едәуір төмен және Ресеймен салыстырғанда аз қалпында қалуда.
Жүргізілген талдау мен анықталған проблемалардың негізінде Білім және ғылым министрлігі қызметінің мынадай бағыттарын белгіледі:

Более значительная разница в расходах со странами второй группы (страны с ВВП от 10 до 20 тыс. долларов США на душу населения) - Испания, Корея, Чехия, Израиль, и странами первой группы (страны с ВВП свыше 20 тыс. долларов США на душу населения) - США, Япония, Люксембург, Австралия.
Соотношение зарплаты казахстанского учителя к ВВП на душу населения остается значительно ниже, чем в странах ОЭСР и меньше, чем в России.
На основании проведенного анализа и выявленных проблем Министерством образования и науки определены следующие направления деятельности:

3.1. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның қызметін іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.1-мақсат
Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
«Кішкентай бүлдіршіндердің дамуына ықпал ететін үздіксіз білім берудің алғашқы сатысы ретіндегі мектепке дейінгі білім беруге баса назар аударған жөн»
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақдандағы «Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
1.2-мақсат
Мектептегі білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
«4. Төртінші басымдық: Осы заманғы білім беруді дамыту, кадрлардың біліктілігі мен оларды қайта даярлауды ұдайы арттыру және Қазақстан халқы мәдениетінің одан әрі гүлденуі»
Мемлекет басшысының 2006 жылғы 1 наурыздағы «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында. Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«2. Білім беру реформасының стратегиясы
2.1. Мақсат - Халықтың қалың топтарын сапалы (әлемдік деңгейдегі) білім беру бағдарламаларымен қамтамасыз ететін білім берудің тиімді жұмыс істейтін жүйесін құру»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
3.3. Қоғамның орнықты дамуы
Білім және ғылым.
«Оқушылардың түрлі санаттарының толыққанды білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ету, жоғары сынып оқушыларын олардың жеке қабілеттері мен білім алуды жалғастыруға қатысты ынта-ниеттеріне, еңбек нарығында өзін көрсете білуіне және өз орнын табуына сәйкес оқыту үшін жағдай жасау»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы № 216 Жарлығымен мақұлданған Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы
Міндеттері: «Халықтың барлық топтарының сапалы білімге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесін құру»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы № 1459 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
1.3-мақсат
Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
«Үкіметке, мемлекеттік холдингтерге әкімдермен бірлесе отырып кәсіптік-техникалық білім беруді одан әрі дамыту бағдарламасын әзірлеп, іске асыруды тапсырамын»
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына жолдауы
«Бағдарламаның міндеттері:
Техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігі мен тартымдылығын қамтамасыз ету;
техникалық қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлау мен бәсекеге қабілеттілік сапасын көтеру;
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін басқару мен қаржыландыру тиімділігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі № 626  Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы

3.1. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели государства, на
реализацию которых направлена
деятельность государственного органа
Наименование
стратегического
документа, нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.1.
Обеспечение равного
доступа к дошкольному
образованию
"Особое внимание должно быть уделено
системе дошкольного образования как
первой ступени непрерывного обучения,
стимулирующего развитие детей раннего
возраста"
Послание Главы государства
народу Казахстана от
6 февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
Цель 1.2.
Обеспечение
доступности школьного
образования и
повышение его
качества
Четвертый приоритет "Развитие
современного образования, непрерывное
повышение квалификации и
переквалификации кадров и дальнейшее
процветание культуры народа
Казахстана"
Послание Президента страны
народу Казахстана от
1 марта 2006 года
"Казахстан на пороге
нового рывка вперед в
своем развитии. Стратегия
вхождения Казахстана в
число 50 наиболее
конкурентоспособных стран
мира"
"2. Стратегия реформы образования
2.1. Цель - Создание эффективно
действующей системы
образования, обеспечивающей широкие
слои населения качественными (на
мировом уровне) образовательными
программами"
Стратегический план
развития Республики
Казахстан до 2010 года,
утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 4 декабря
2001 года № 735
3.3 Устойчивое развитие общества
Образование и наука.
"Обеспечение равного доступа к
полноценному образованию разным
категориям обучающихся, создания
условий для обучения старшеклассников
в соответствии с их индивидуальными
способностями и намерениями
относительно продолжения образования,
самореализации и обретения своего
места на рынке труда"
Концепция перехода
Республики Казахстан к
устойчивому развитию на
2007-2024 годы, одобренная
Указом Президента
Республики Казахстан от
14 ноября 2006 года № 216
Задачи: "Обеспечение доступности
качественного образования для всех
слоев населения; Создание национальной
системы оценки качества образования"
Государственная программа
развития образования в
Республике Казахстан на
2005-2010 годы,
утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 11 октября
2004 года № 1459
Цель 1.3.
Удовлетворение
потребностей отраслей
экономики
квалифицированными и
конкурентоспособными
специалистами
технического и
обслуживающего труда
"Правительству, государственным
холдингам совместно с акимами поручаю
разработать и реализовать программу
дальнейшего развития профессионального
технического образования"
Послание Главы государства
народу Казахстана от 6
февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
"Задачи Программы:
Обеспечение доступности и привлека-
тельности технического и профессио-
нального образования; повышение
качества подготовки и конкурентоспо-
собности кадров технического
обслуживающего труда;
Государственная программа
развития технического и
профессионального
образования в Республике
Казахстан на 2008-2012
годы, утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 июля 2008
г. № 626

1.4-мақсат
Ішкі еңбек нарығының талаптарына және халықаралық талаптарға жауап беретін жоғары білікті кәсіби және ғылыми мамандар даярлау
«Алтыншы міндет - осы заманғы білім беру мен кәсіптік қайта даярлау, "парасатты экономиканың" негіздерін қалыптастыру, жаңа технологияларды, идеялар мен көзқарастарды пайдалану, инновациялық экономиканы дамыту.
Біз бүкіл елімізде сапалы білім беру қызметіне қол жеткізуге тиіспіз.
Бізге халықаралық стандарттар деңгейінде оқу орындарын аккредиттеу мен аттестаттаудың пәрменді жүйесін жасау керек.
Жоғары білім беру саласында дәл және инженерлік ғылымдарды басымдықпен дамыту - бұл дамуымыздың жаңа кезеңінің міндетті шарты»
Мемлекет басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына жолдауы
««2. Білім беру реформасының стратегиясы
2.1. Мақсат - Халықтың қалың жіктерін сапалы (әлемдік деңгейдегі) білім беру бағдарламаларымен қамтамасыз ететін білім берудің тиімді жұмыс істейтін жүйесін құру»
2.3. Стратегиялық міндеттер
Білім беру жүйесіндегі басты стратегиялық міндет халықтың барлық деңгейлер мен сатыларда сапалы білім алуына қол жетімділігін кеңейтумен айқындалады.
2.4. Іс-қимыл стратегиясы
2.4.3. Білім беру жүйесінде серіктестікті дамыту үшін жағдайлар жасау
Білім беру жүйесі, қысқа және орта мерзімді қажеттіктерге сәйкес ел экономикасын жоғары білікті мамандармен қамтамасыз ету функциясын орындай отырып, алдын ала сипаттағы міндеттемелерге де ие болуға тиіс. Бұл арада экономикалық өсудің кадрмен қамтамасыз ету сапасына қойылатын талапты қамтитын стратегияның және білім беру саласындағы әлеуметтік әріптестіктің атқаратын рөлінің маңызы аз емес»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары
«Міндеттері:
экономиканың барлық салалары үшін жоғары білікті және бәсекеге қабілетті кадрларды даярлаудың сапасын арттыру;
әлемдік білім кеңістігіне ықпалдасу»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы № 1459 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
«4.7.4. Білім беруді дамыту және кадрлар даярлау
Инновациялық дамудың басым және индустриялануы жағдайында білім саласындағы негізгі бағыт жоғары білікті кадрларды мамандықтарына сәйкес даярлау болып табылады»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы № 1092 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003 - 2015 жылдарға арналған стратегиясы
2-стратегиялық бағыт. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету

Цель 1.4.
Подготовка профессио-
нальных и научных
кадров высшей квали-
фикации, отвечающих
потребностям внутрен-
него рынка труда и
международным
требованиям
"Шестая задача - современное
образование и профессиональная
переподготовка, формирование основ
"умной экономики", использование новых
технологий, идей и подходов, развитие
инновационной экономики.
Мы должны добиться предоставления
качественных услуг образования по всей
стране.
Необходимо создать действенную систему
аккредитации и аттестации учебных
заведений на уровне международных
стандартов.
Приоритетное развитие точных и
инженерных наук в сфере высшего
образования - это обязательное условие
нового этапа развития".
Послание Главы государства
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
"2. Стратегия реформы образования
2.1. Цель - Создание эффективно
действующей системы образования,
обеспечивающей широкие слои населения
качественными (на мировом уровне)
образовательными программами"
2.3. Стратегические задачи
В системе образования главной
стратегической задачей определяется
расширение доступа населения к
качественному образованию всех уровней
и ступеней
2.4. Стратегия действий
2.4.3. Создать условия для развития
партнерства в системе образования
Система образования, выполняя функции
обеспечения экономики страны
высококвалифицированными специалистами
в соответствии с кратко- и
среднесрочными потребностями, должна
также иметь обязательства опережающего
характера. Немаловажную роль здесь
будут играть программы экономического
роста и профессиональное социальное
партнерство в сфере образования"
Стратегический план
развития Республики
Казахстан до 2010 года,
утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 4 декабря
2001 года № 735
"Задачи:
повышение качества подготовки
высококвалифицированных и
конкурентоспособных кадров для всех
отраслей экономики;
интеграция с мировым образовательным
пространством"
Государственная программа
развития образования в
Республике Казахстан на
2005-2010 годы,
утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 11 октября
2004 года № 1459
"4.7.4. Развитие образования и
подготовка кадров в условиях
индустриализации и приоритетности
инновационного развития основным
направлением в образовательной сфере
будет подготовка высококвалифициро-
ванных кадров соответствующих
специальностей"
Стратегия индустриально-
инновационного развития
Республики Казахстан на
2003-2015 годы,
утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 17 мая 2003
года № 1096
Стратегическое направление 2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых
отраслей экономики и социальной сферы

2.1-мақсат
Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алудың жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
«Біз жоғары технологияларды енгізу мен инновацияларды қолдауға бағытталған бірыңғай мемлекеттік стратегия жүргізетін боламыз.
Білім беру бағдарламаларын іске асыру мен ғылыми қолданбалы зерттеулер жүргізу үшін инновациялық білім беру консорциумдарын құруға тікелей қолдау көрсету міндет»
Мемлекет басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«Міндеттер: Ғылыми-техникалық саланы басқару жүйесін жетілдіру;
ғылыми-техникалық инфрақұрылымды жаңғырту;
жоғары білікті ғылыми және инженерлік кадрларды даярлау және оларды зерттеу қызметіне ынталандыру»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 348 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2007 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат
Балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
2-тарау.
Балалар мүддесін көздейтін мемлекеттік саясат «Балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету, оларды кемсітушілікке жол бермеу;
балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің негізгі кепілдіктерін нығайту, сондай-ақ құқықтары бұзылған жағдайларда оларды қалпына келтіру; бала құқықтары кепілдіктерінің құқықтық негіздерін қалыптастыру, баланың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі тиісті органдар мен ұйымдар құру; балалардың өмірін жақсартуға бағытталған мемлекеттік ең төменгі әлеуметтік стандарттарды белгілеу және сақтау»
«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңы
3-бап. Білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың принциптері «Әрбір адамның зияткерлік дамуы, психикалық-физиологиялық және жеке ерекшеліктері ескеріле отырып, халықтың барлық деңгейдегі білімге қолжетімділігі»
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы
30-бап. Азаматтардың мемлекеттік оқу орындарында тегін орта білім алуына кепілдік беріледі. Орта білім алу міндетті.
Қазақстан Республикасының Конституциясы
1998 жылға Қазақстан Республикасы Үкіметіне тапсырма - балалардың мектепке баруын толықтай қамтамасыз ету
Қазақстан Президентінің 1997 жылғы 11 қазандағы «Қазақстан-2030: Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына Жолдауы

Цель 2.1.
Достижение
конкурентоспособности
и сбалансированности
системы науки,
обеспечивающей
получение, генериро-
вание и передачу
знаний, востребован-
ных для устойчивого
инновационного
развития страны
"Мы будем проводить единую
государственную стратегию,
направленную на внедрение высоких
технологий и поддержку инноваций"
"Оказывать прямую поддержку в создании
инновационно-образовательных
консорциумов для реализации
образовательных программ и проведения
научно-прикладных исследований"
Послание Главы государства
народу Казахстана от 28
февраля 2007 года "Новый
Казахстан в новом мире"
"Задачи:
Совершенствование системы управления
научно-технической сферой;
модернизация научно-технической
инфраструктуры;
подготовка высококвалифицированных
научных и инженерных кадров и их
стимулирование к исследовательской
деятельности"
Государственная программа
развития науки Республики
Казахстан на 2007-2012
годы, утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 20 июня
2007 года № 348
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи,
вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель 3.1.
Обеспечение
социальных и правовых
гарантий качества
жизни детей
Глава 2. Государственная политика в
интересах детей
"Обеспечение прав и законных интересов
детей, недопущение их дискриминации;
упрочение основных гарантий прав и
законных интересов детей, а также
восстановление их прав в случаях
нарушений; формирование правовых
основ, гарантий прав ребенка, создание
соответствующих органов и организаций
по защите прав и законных интересов
ребенка; установление и соблюдение
государственных минимальных социальных
стандартов, направленных на улучшение
жизни детей"
Закон Республики Казахстан
"О правах ребенка в
Республике Казахстан"
от 8 августа 2002 года
Статья 3. Принципы государственной
политики в области образования
"Доступность образования всех уровней
для населения с учетом интеллектуаль-
ного развития, прихофизиологических и
индивидуальных особенностей каждого
лица"
Закон Республики Казахстан
"Об образовании" от
27 июля 2007 года
Статья 30. Гражданам гарантируется
бесплатное среднее образование в
государственных учебных заведениях.
Среднее образование обязательно.
Конституция Республики
Казахстан
8 поручение Правительству Республики
Казахстан на 1998 год - обеспечить
полную посещаемость детьми школы.
Послание Президента страны
народу Казахстана от
11 октября 1997 года
"Казахстан - 2030:
Процветание, безопасность
и улучшение благосостояния
всех казахстанцев"

8-бап. Білім беру саласындағы мемлекеттік кепілдіктер Мемлекет тегін мектепалды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім алуды қамтамасыз етеді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы
8-бап. Баланың денсаулық сақтауға құқығы
Баланың денсаулық сақтауға құқығы балалар үшін сапасы тиісті деңгейдегі тағам өнімдерінің өндірілуіне және сатылуына бақылау жасау арқылы қамтамасыз етіледі.
15-бап. Баланың білім алуға құқығы
Әрбір баланың білім алуға құқығы бар және оған тегін орта білім алуға кепілдік беріледі.
«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңы
Орта білім жүйесін одан әрі реформалау және оқушылардың мектепке толық баруын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 28 тамыздағы № 812 қаулысы
3.2-мақсат Жастардың әлеуметтік құқықтарын және мемлекеттік кепілдіктерін іске асыруды қамтамасыз ету
3-бап, 1 т. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты жастардың рухани, мәдени, білім алуы, кәсіби қалыптасуы мен дене тәрбиесін дамытуы үшін әлеуметтік-экономикалық, құқықтық, ұйымдастырушылық жағдайлар мен кепілдіктер жасау, бүкіл қоғам мүддесі үшін олардың шығармашылық әлеуетін ашу мақсатында жүзеге асырылады»
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңы
ІІ-бөлім, 2-т. «Еңбек, білім беру және денсаулық сақтау саласындағы жастардың әлеуметтік құқықтарын қамтамасыз ету»
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 28 тамыздағы № 73  Өкімімен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жастар саясатының тұжырымдамасы
4-стратегиялық бағыт. Білім және ғылым жүйесін тиімді басқарудың және қаржыландырудың тиімділігін арттыру
4.1-мақсат
Білім және ғылым жүйесін басқаруды және қаржыландыруды жетілдіру
Саяси және мемлекеттік құрылыстың қазақстандық моделін жетілдірудің төртінші жолы: «Үкімет әкімшілік реформада көзделген Қазақстанның мемлекеттік басқару жүйесін үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, нәтижелілік, ашықтық және қоғам алдындағы есептілік негізінде дамыту жөніндегі шараларды жедел қарқынмен іске асыруға тиіс.
Әкімшілік реформаның басты мақсаты басқарушы аппарат жұмысының тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру болуға тиіс. Яғни, халыққа қызмет етуі шарт»
Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы «Қазақстан халқының әл-ауқаттын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
«2.3. Стратегиялық міндеттер
Білім беру реформасының стратегиясы мынадай міндеттерді шешуді көздейді:
- білім беру ісін басқару жүйесін жетілдіру;
- қаржыландыру жүйесінің тиімділігін арттыру»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
«Бағдарламаның міндеттері:
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін басқару мен қаржыландыру тиімділігін қамтамасыз ету»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі № 626  Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
«Міндеттер:
Ғылыми-техникалық саланы басқару жүйесін жетілдіру»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 348 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2007 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы

Статья 8. Государственные гарантии в
области образования
Государство обеспечивает получение
бесплатного предшкольного, начального,
основного среднего и общего среднего
образования.
Закон Республики Казахстан
"Об образовании" от
27 июля 2007 года
Статья 8. Право ребенка на охрану
здоровья
Право ребенка на охрану здоровья
обеспечивается контролем за
производством и продажей продуктов
питания для детей надлежащего
качества.
Статья 15. Право ребенка на
образование
Каждый ребенок имеет право на
образование и ему гарантируется
получение бесплатного среднего
образования.
Закон Республики Казахстан
"О правах ребенка в
Республике Казахстан"
от 8 августа 2002 года
Дальнейшее реформирование системы
среднего образования и обеспечение
полной посещаемости учащимися школ
Постановление
Правительства Республики
Казахстан от 28 августа
1998 года № 812
Цель 3.2.
Обеспечение
реализации социальных
прав и государствен-
ных гарантий молодежи
п. 1 ст. 3 "Государственная молодежная
политика в Республике Казахстан
осуществляется в целях создания
социально-экономических, правовых,
организационных условий и гарантий
для духовного, культурного, образова-
тельного, профессионального становле-
ния и физического развития молодежи,
раскрытия ее творческого потенциала
в интересах всего общества"
Закон Республики Казахстан
"О государственной
молодежной политике в
Республике Казахстан"
п. 2 раздела II "Обеспечение социальных
прав молодежи в области труда,
образования и охраны здоровья"
Концепция государственной
молодежной политики
Республики Казахстан,
утвержденная Распоряжением
Президента Республики
Казахстан от 28 августа
1999 года № 73
Стратегическое направление 4. Повышение эффективности управления и финансирования
системы образования и науки
Цель 4.1.
Совершенствование
управления и
финансирования
системы образования
и науки
Четвертый путь совершенствования
казахстанской модели политического и
государственного устройства:
"Правительство должно ускоренными
темпами реализовать предусмотренные
административной реформой меры по
развитию системы государственного
управления Казахстана на принципах
результативности, прозрачности и
подотчетности обществу с учетом
лучшего международного опыта.
Главной целью административной реформы
должно стать повышение эффективности
и результативности работы
управленческого аппарата".
Послание Главы государства
народу Казахстана от 6
февраля 2008 года "Рост
благосостояния граждан
Казахстана - главная цель
государственной политики"
"2.3. Стратегические задачи
Стратегия реформы образования
предполагает решение следующих задач:
- совершенствовать систему управления
образованием;
- повысить эффективность системы финансирования"
Стратегический план
развития Республики
Казахстан до 2010 года,
утвержденный Указом
Президента Республики
Казахстан от 4 декабря
2001 года № 735
"Задачи Программы:
обеспечение эффективности управления и
финансирования системы технического и
профессионального образования"
Государственная программа
развития технического и
профессионального
образования в Республике
Казахстан" на 2008-2012
годы, утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 1 июля
2008 года № 626
"Задачи:
Совершенствование системы управления
научно-технической сферой"
Государственная программа
развития науки Республики
Казахстан на 2007-2012
годы, утвержденная Указом
Президента Республики
Казахстан от 20 июня
2007 года № 348

4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері
Стратегиялық даму жоспарын іске асыруға ықпал ететін Білім және ғылым министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері:
1. Құрылымдық бөлімшелер арасында стратегиялық, іске асыру, реттеуші және бақылау функцияларын бөлуге мүмкіндік беретін Министрлік өткізіп отырған әкімшілік реформа.
2. Жеткілікті кадр әлеуетінің болуы.
3. Аумақтық білім беруді басқару органдарының болуы.
4. Министрліктің ведомостволық бағыныстағы ұйымдарының белгілі бір әлеуетінің болуы (Қазақстан Республикасының Ұлттық биотехнологиялар орталығы, Биологиялық зерттеулер орталығы, қоғамдық-гуманитарлық бейіндегі ғылыми ұйымдар, Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы, Орталық ғылыми кітапхана, Ұлттық тестілеу орталығы, Ұлттық аккредиттеу орталығы, Ұлттық білім беру сапасын бағалау орталығы, Халықаралық бағдарламалар орталығы, «Дарын» РҒПО, «Оқулық» РҒПО, «Балалық шақ» РҒПО, «Бөбек» ҰҒПСО және басқалары).
5. Халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық (Дүниежүзілік банк, Британ Кеңесі, АКСЕЛС, АЙРЕКС, ЮСАИД, Еуроодақ, БҰҰ, БҰҰДБ, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, АДБ, ЕРДБ, ИБР, МВФ, ТАСИС/ТЕМПУС, ГААҚ, ГТЦ, КОІСА, ЛСА, ШЫҰ, КАТЕV)
5. Ықтимал қатерлер
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.25 N 187 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі өз қызметінің барысында мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіретін бірқатар қатерлерге тап болуы мүмкін.
Қатердің атауы
Дер кезінде шаралар қабылдамаған және (немесе) уақтылы ден қойған жағдайда мүмкін болатын салдарлар
Басқару тетіктері мен шаралары
1
2
3
Жүйелі қатерлер (институционалдық)
Білім сапасының нашарлауы
Елдің ұлттық қауіпсіздігіне қатер төну
Білім беру жүйесін басқаруды, білім мазмұнын, кадрлар даярлауды жетілдіру
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органның Стратегиялық жоспарын іске асыруға мүдделі болмауы
Стратегиялық жоспардың мақсаттар индикаторлары мен міндеттер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен облыс, Астана, Алматы қаласы әкімдері арасында меморандум жасасу мүмкіндігін қарастыру
Мектеп жасындағы балаларды оқумен қамту мәселесі жөніндегі жергілікті органдардың әлсіз ведомствоаралық үйлесімділігі
Стратегиялық жоспардың мақсаттар мен индикаторлары міндеттері көрсеткіштерінің қол жеткізбеу
Ведомствоаралық үйлестіруді күшейту, білім беру органдары мен ұйымдары жетекшілерінің жауапкершілігін арттыру
Мүдделі тұлғалар тарапынан білімді сырттай бағалау (ҰБТ, МАБ мектептерде және жоғары оқу орындарында), талапкерлерді кешенді тестілеу рәсіміне араласуы
ҰБТ, МАБ нәтижелерін тұтасымен алғанда білім сапасын бағалауды бұрмалау
Тестілеу жүргізу рәсімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Саладағы еңбекақы төлеу деңгейі мен елдегі орташа еңбекақы деңгейі арасындағы сәйкессіздікке байланысты білім және ғылым жүйесінен кадрлардың кетуі
Кәсіби мүмкіндіктердің күрт төмендеуі және білім және ғылымның «қауқарсыздығы»
Еңбекақы деңгейін арттыру
Әртүрлі мемлекеттік және жеке құрылымдарға Білім және ғылым министрлігінің ғылыми ұйымдарын беру үрдісі
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды дамыту базасы болып табылатын іргелі зерттеулерге кері әсерін тигізеді
Іргелі бейіндегі ғылыми ұйымдарды Білім және ғылым министрлігінің қарамағына қайтару. Акционерленген ұйымдарға мемлекеттік кәсіпорындар мәртебесін қайтару. Іргелі бейіндегі ғылыми ұйымдардың акционерленуіне тыйым салатын норманы заңнамамен бекіту.

4. Функциональные возможности Министерства
Функциональными возможностями Министерства образования и науки, способствующими реализации Стратегического плана развития являются:
1. Проводимая административная реформа Министерства, которая позволит распределить между структурными подразделениями стратегические, реализационные, регулятивные и контрольные функции.
2. Наличие достаточного кадрового потенциала.
3. Наличие территориальных органов управления образованием.
4. Наличие определенного потенциала подведомственных организаций Министерства (Национальный центр биотехнологий Республики Казахстан, Центр биологических исследований, научные организации общественно-гуманитарного профиля, Национальная Академия образования им. Ы. Алтынсарина, Центральная научная библиотека, Национальный центр тестирования, Национальный аккредитационный центр, Национальный центр оценки качества образования, Центр международных программ, РНПЦ "Дарын", РНПЦ "Учебник", ННПООЦ "Бобек" и др.).
5. Сотрудничество с международными организациями (Всемирный банк, Британский Совет, АКСЕЛС, АЙРЕКС, ЮСАИД, Евросоюз, ООН, ПРООН, ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ, ЮНФПА, АБР, ЕБРР, ИБР, МВФ, ТАСИС/ТЕМПУС, ДААД, ГТЦ, KOICA, JIСА, ШОС, KATEV)
5. Возможные риски
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.02.2011 № 187.
В ходе своей деятельности Министерство образования и науки Республики Казахстан может столкнуться с возникновением ряда рисков, которые могут препятствовать достижению целей.
Наименование риска
Возможные последствия
в случае непринятия и
(или) своевременных
мер реагирования
Механизмы и меры
управления
1
2
3
Системные риски (институциональные)
Ухудшение качества
образования
Угроза национальной
безопасности страны
Совершенствование:
управления системой
образования содержания
образования, подготовки
кадров
Незаинтересованность местных
исполнительных органов в
реализации Стратегического
плана государственного органа
Недостижение индикаторов
целей и показателей задач
Стратегического плана
Рассмотрение возможности
заключения меморандума между
Правительством Республики
Казахстан и Акимом области,
гг. Астана, Алматы
Слабая межведомственная
координация местных органов
по вопросу охвата обучением
детей школьного возраста
Недостижение индикаторов
целей и показателей задач
Стратегического плана
Усиление межведомственной
координации, повышения
ответственности руководителей
органов и организаций
образования.
Вмешательство со стороны
заинтересованных лиц в
процедуры внешнего оценивания
знаний (ЕНТ, ПГК в школах и
вузах), комплексное
тестирование абитуриентов
Фальсификация результатов
ЕНТ, ПГК, оценки качества
образования в целом
Обеспечение безопасности
процедур тестирования
Отток кадров из системы
образования и науки,
вызванный несоответствием
между уровнем оплаты труда в
отрасли и средним уровнем
заработной платы в стране
Резкое снижение
профессиональных
возможностей и угроза
"несостоятельности"
образования и науки
Повышение уровня оплаты
труда
Тенденция передачи в
различные государственные и
частные структуры научных
организаций Министерства
образования и науки
Негативно сказывается
на фундаментальных
исследованиях, которые
являются базой для развития
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских
работ
Возвратить научные
организации фундаментального
профиля в ведение
Министерства образования и
науки. Акционированным
организациям вернуть статус
государственных предприятий.
Законодательно закрепить
норму, запрещающую акциониро-
вание научных организаций
фундаментального профиля.

6. Сектораралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.28 № 489 Қаулысымен.
Міндеттердің атаулары
Іс-шаралар
Мемлекеттік органдар - қоса атқарушылар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1.2-мақсат: мектептегі білім берудің қолжетімдігін және оның сапасын арттыруды қамтамасыз ету
Салауатты өмір салтына, оқушылардың денсаулығын нығайтуға, денсаулық мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету
1. Дене тәрбиелік-бұқаралық және сауықтыру жұмыстарын қамыту.
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
2. Білім алушылардың денсаулығын сақтау және нығайту, салауатты өмір салтын қалыптастыру мақсатында бүкіл оқу жылы бойы балалардың денсаулығының мониторингін жүргізу
ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Қосымша білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету
1. Аула клубтары желісін, спорт секцияларын дамыту
ТСМ, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
2. Бірлесіп қосымша білім беру ұйымдар желісін көбейту
Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың білімге қол жетімділігін қамтамасыз ету
1. Балалар мүгедектігінің алдын алу мақсатында психофизикалық дамуында кемшіліктері бар балаларды ерте анықтау және скрингі бойынша жұмыстар жүргізу
ДСМ, Еңбекмині
2. Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды оқытудың жеке арнайы техникалық және компенсаторлық құралдармен қамтамасыз ету
ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
3. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың әлеуметтенуі бойынша мемлекет пен қоғам қызметінің мемлекеттік ақпараттық тапсырысы шеңберінде аясында ақпараттық-бұқаралық хабар тарату жөніндегі жұмыс
БАМ
Сыртқы бағалау жүйесін дамыту
1. Басқа мемлекеттік органдардың өкілдерін рәсімдердің әділдігін, ашықтығын және жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында сыртқы рәсімдеу жүргізуге тарту
ІІМ, БАМ, ККМ, ҰҚК, жергілікті атқарушы органдар
1.3-мақсат: экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттіліктерін қанағаттандыру
Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде сапа мен тиімділікті арттыру
1. Сабақтастықты қамтамасыз ету мақсатында экономика салаларының мамандықтары мен кәсіптеріне қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу
ИЖТМ, ДСМ, Қаржымині, ККМ, МГМ, АШМ, ІІМ, Әділетмині, Еңбекмині
2-стратегиялық бағыт. Экономиканың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
2.1-мақсат: елдің инновациялық дамуы үшін талап етілетін білім алуды, жинақтауды және беруді қамтамасыз ететін ғылым жүйесінің бәсекеге қабілеттілігіне және теңгерімділігіне қол жеткізу
Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылым құру

6. Межсекторальное взаимодействие
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.05.2010 № 489.
Наименование задачи
Мероприятия
Государственные
органы-
соисполнители
1
2
3
Стратегическое направление 1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель 1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его качества
Содействие здоровому
образу жизни, укреплению
здоровья учащихся,
формированию культуры
здоровья
1. Развитие физкультурно-массовой и
оздоровительной работы
2. Проведение мониторинга здоровья
детей в течение всего учебного года в
целях сохранения и укрепления здоровья
обучающихся, формирования здорового
образа жизни
МТС, МЗ, местные
исполнительные
органы
МТС, МЗ, местные
исполнительные
органы
Обеспечение доступности
дополнительного
образования
1. Развитие сети дворовых клубов,
спортивных секций
2. Увеличение сети организаций
дополнительного образования совместно
МТС, МЗ, местные
исполнительные
органы
Обеспечение доступности
образования детям с
ограниченными
возможностями в развитии
1. Проведение работы по раннему
выявлению, скринингу детей с
нарушениями психофизического развития в
целях профилактики детской инвалидности
2. Обеспечение детей с ограниченными
возможностями в развитии индивидуаль-
ными специальными техническими и
компенсаторными средствами обучения
3. Работа по информационно-
пропагандистскому освещению в рамках
государственного информационного заказа
деятельности государства и общества по
социализации детей с ограниченными
возможностями в развитии
МЗ, МТСЗН
МЗ, местные
исполнительные
органы
МСИ
Развитие системы внешней
оценки
1. Привлечение представителей других
государственных органов в проведении
процедур внешней оценки с целью
обеспечения объективности, прозрачности
и гласности процедур
МВД, МСИ, МТК,
КНБ, местные
исполнительные
органы
Цель 1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Повышение качества и
эффективности системы
технического и
профессионального
образования
1. Разработка квалификационных
требований к специальностям и
профессиям отраслей экономики с целью
обеспечения преемственности
МИНТ, МЗ, МФ, МТК,
МНГ, МСХ, МВД,
МЮ, МТСЗН
Стратегическое направление 2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых
отраслей экономики
Цель 2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы науки,
обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний, востребованных для
устойчивого инновационного развития страны
Создание современной
научной инфраструктуры

1. Болашаққа арнап ғылыми зерттеулер басымдықтарын айқындау, форсайтты зерттеулер жүргізу
ИЖТМ, МГМ, АШМ, ДСМ
Ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру
1. Басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулер бағдарламаларын іске асыру, оның ішінде ғылыми қамтамасыз ету: биологиялық, химиялық қауіпсіздік, сумен қамтамасыз ету, жер сілкінісін болжау, энергетиканы, оның ішінде жаңарған энергетиканы дамыту және нәтижелерді әлеуетті тұтынушыларға беру
ДСМ, АШМ, ТЖМ, ИЖТМ, МГМ
3-стратегиялық бағыт. Балалар мен жастарды дамыту үшін жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
3.1-мақсат: балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу және ескерту
1. Алдын алу іс-шараларын өткізу, тұрмысы нашар отбасыларын ерте анықтау
ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, жергілікті атқарушы органдар
Оқушыларды мектепке және мектептен үйге жайлы және қауіпсіз тасып жеткізумен қамтамасыз ету
1. Өңірлік ерекшеліктеріне қарай жаңа бейімделген мектеп автобустарымен қамтамасыз ету
ИЖТМ, жергілікті атқарушы органдар
Балалардың мектепке толық баруын қамтамасыз ету
Қараусыз және панасыз балаларды анықтау және оларды мектепке қайтаруы:
Баланың білім алуға кепілдендірілген құқығын бұзған ата-аналарды, заңды өкілдерді және басқа тұлғаларды жауапкершілікке тарту.
ІІМ, жергілікті атқарушы органдар
Жалпы білім беретін мектеп оқушыларының сапалы тамақтануын ұйымдастыру
1. Мектеп оқушыларының мониторингін жүзеге асыру
ДМ, жергілікті атқарушы органдар
2. Тиісті белгіленген стандарттарға сәйкес жаңа технологиялық жабдықтармен жабдықталған және мектептік тамақтандыру комбинаттарының мектеп асханаларын құрылысының жобаларын әзірлеу
ИЖТМ, жергілікті атқарушы органдар
3.2-мақсат: жастардың әлеуметтік құқықтарын және мемлекеттік кепілдіктерін іске асыруды қамтамасыз ету
Азаматтарды патриоттық тәрбиелеу
1. Патриоттық іс-шаралар өткізу
БАМ, ММ, Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, жергілікті атқарушы органдар
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БҒМ
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ТСМ
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Қорғанысмині
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ММ
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
БАМ
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
ИЖТМ
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
АШМ
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
МГМ
Мұнай және газ министрлігі
Әділетмині
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
МҚА
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі

1. Определение приоритетов научных
исследований на перспективу, проведение
форсайтных исследований
МИНТ, МНГ, МСХ, МЗ
Повышение качества
научных исследований
1. Реализация программ научных исследо-
ваний по приоритетным направлениям, в
т.ч. научное обеспечение:
биологической, химической безопасности,
водообеспечения, прогнозирования
землетрясений, развития энергетики, в
т.ч. возобновляемой, и передача
результатов потенциальным потребителям
МЗ, МСХ, МЧС, МИНТ,
МНГ
Стратегическое направление 3. Создание условий для развития детей и молодежи,
вовлечения их в социально-экономическое развитие страны
Цель 3.1. Обеспечение социальных и правовых гарантий качества жизни детей
Профилактика и
предупреждение
социального сиротства
1. Проведение профилактических
мероприятий, ранее выявление семейного
неблагополучия
МВД, МТСЗН, МЗ,
местные
исполнительные
органы
Обеспечение качественного
и комфортного подвоза
детей к школе и из школы
домой
1. Обеспечение школ новыми,
приспособленными к региональным
особенностям школьными автобусами
МИНТ, местные
исполнительные
органы
Обеспечение полной
посещаемости детьми школ
1. Выявление беспризорных, безнадзорных
детей и возвращение их в школу.
2. Привлечение к ответственности
родителей, законных представителей и
других лиц, нарушающих гарантированное
право на получение образования.
МВД, местные
исполнительные
органы
Организация качественного
питания учащихся
общеобразовательных школ
1. Осуществление мониторинга охвата
учащихся школ питанием.
2. Разработка проектов строительства
комбинатов школьного питания, типовых
школьных столовых, соответствующих
установленным стандартам и оснащенных
новым технологическим оборудованием
МЗ, местные
исполнительные
органы
МИНТ, местные
исполнительные
органы
Цель 3.2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий молодежи
Патриотическое воспитание
граждан
1. Проведение патриотических
мероприятий
МСИ, МК, МО, МВД,
МЧС, местные
исполнительные
органы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
МЧС
Министерство чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МК
Министерство культуры Республики Казахстан
МСИ
Министерство связи и информации Республики Казахстан
МИНТ
Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МНГ
Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
МТК
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АС
Агентство Республики Казахстан по статистике

7. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2009
- 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары әзірленуге негіз
болған бағдарламалық құжаттар мен нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Қазақстан Президентінің 1997 жылғы 11 қазандағы «Қазақстан-2030: Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына Жолдауы.
2. 1989 жылғы 20 қарашадағы Бала құқықтары туралы конвенция (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 8 маусымдағы қаулысымен ратификацияланған).
3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
4. «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 2 желтоқсандағы № 219-IV Заңы.
5. «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы.
6. «Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы.
7. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңы.
8. «Қазақстан Республикасындағы баланың құқығы туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңы.
9. «Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды әлеуметтік және түзету-педагогикалық қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңы.
10. «Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңы.
11. «Отбасы үлгісіндегі балалар ауылдары мен жасөспірімдер үйлері туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Заңы.
12. «Неке және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Заңы.
13. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы.
14. «Техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі № 626 Жарлығы.
15. «Ғылым және техника, әдебиет және өнер саласында Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйақылары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 тамыздағы № 381 Жарлығы.
16. «Қазақстан Республикасында 2007 - 2012 жылдарға арналған ғылымды дамыту мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 348 Жарлығы.
17. «Мемлекеттік басқару жүйелерін жаңарту шаралары» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы № 273 Жарлығы.

7. Перечень программных документов и нормативных правовых
актов, на основе которых разработан Стратегический план
Министерства образования и науки Республики Казахстан
на 2010-2014 годы
1. Послание Президента страны народу Казахстана от 11 октября 1997 года "Казахстан - 2030: Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев";
2. Конвенция о правах ребенка от 20 ноября 1989 года (ратифицирована постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 8 июня 1994 года);
3. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
4. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 219-IV "О республиканском бюджете на 2010 - 2012 годы";
5. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
6. Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждений детской безнадзорности и беспризорности";
7. Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан";
8. Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан";
9. Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
10. Закон Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке";
11. Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества";
12. Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 года "О браке и семье";
13. Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
14. Указ Президента Республики Казахстан от 1 июля 2008 года № 626 "О государственной программе развития технического и профессионального образования в Республике Казахстан на 2008-2012 годы";
15. Указ Президента Республики Казахстан от 13 августа 2007 года № 381 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники, литературы и искусства";
16. Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 348 "О Государственной программе развития науки Республики Казахстан на 2007-2012 годы";
17. Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года № 273 "О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан";

18. «Қазақстан Республикасында 2005 - 2010 жылдарға арналған білімді дамыту мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 11 қазандағы № 1459 Жарлығы.
19. «2030 жылға дейін Қазақстанда Стратегия дамуының байлығы іске асыру шамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы.
20. «Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 1332 қаулысы.
21. «Нәтижелерге бағытталған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1297 қаулысы.
22. «2007 - 2011 жылдарға арналған «Қазақстан балалары» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1245 қаулысы.
23. «2008 - 2010 жылдарға арналған «Жасыл ел» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2007 жылғы 16 қазандағы № 958 қаулысы.
24. «Жастардың бәсекеге қабілеттілігін қолдау мен дамытудың 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 маусымдағы № 516 қаулысы.
25. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 мамырдағы № 415 қаулысы.
26. «Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап-бағуға арналған ақша қаражатын төлеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 наурыздағы № 306 қаулысы.
27. «Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар мен жетімдер ішінен білім беру ұйымдарының түлектерін жұмыс және баспанамен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2002 жылғы 22 желтоқсандағы № 1882 қаулысы.
28. «Шетелде кадрларды дайындау үшін ҚР Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясын құру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1993 жылғы 5 қарашадағы № 1394 қаулысы.
8. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.28 № 489, 2010.06.07 № 532, 2011.02.25 N 187 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
001 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім және ғылым саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру жөніндегі қызметтер
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің орталық аппаратын және оның аумақтық органдарын ұстау; білім беру саласында азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету; білім беру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты іске асыру; білім беру сапасын басқаруды жүзеге асыру; білім және ғылым саласында нысаналы және халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру; Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасының сақталуына бақылау жүргізу, білім беру ұйымдарында мемлекеттік аттестаттау жүргізу, ғылыми атақ беру жөніндегі аттестаттау істерін сараптамадан өткізу жұмысын (қызметін) орындағаны үшін ақы төлеу; ғылыми мекемелерді аттестаттау және аккредиттеу; мемлекеттік аттестаттау рәсімін өткізу үшін аттестаттау комиссиясының қызметіне ақы төлеу. Мемлекеттік үлгідегі құжаттар мен медальдарды дайындау және беру жөніндегі қызметтерді сатып алу. Мемлекеттік гранттар тағайындау. Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі іс-шараларын өткізу.

18. Указ Президента Республики Казахстан от 11 октября 2004 года № 1459 "О Государственной программе развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы";
19. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы";
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты";
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1245 "Об утверждении Программы "Дети Казахстана" на 2007-2011 годы";
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2007 года № 958 "Об утверждении Программы "Жасыл ел" на 2008-2010 годы";
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2007 года № 516 "О Концепции поддержки и развития конкурентоспособности молодежи на 2008-2015 годы";
25. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2007 года № 415 "О создании Межведомственной комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав при Правительстве Республики Казахстан";
26. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2004 года № 306 "Об утверждении правил выплаты денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям";
27. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2000 года № 1882 "О трудоустройстве и обеспечении жильем выпускников организаций образования из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
28. Постановление Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1993 года № 1394 "Об учреждении международных стипендий Президента Республики Казахстан "Болашак" для подготовки кадров за рубежом".
8. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.05.2010 № 489; от 07.06.2010 № 532; от 25.02.2011 № 187.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
001
Услуги по формированию и реализации государственной политики в
области образования и науки
Описание
Содержание центрального аппарата Министерства образования и науки и
его территориальных органов; обеспечение соблюдения конституционных
прав и свобод граждан в области образования; реализация единой
государственной политики в области образования; осуществление
управления качеством образования; разработка и реализация целевых и
международных программ в области образования и науки; проведение
контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об
образовании, проведение государственной аттестации в организациях
образования, оплата за выполнение работ (услуг) по экспертизе
аттестационных дел по присуждению ученых степеней; аттестация и
аккредитация в научных учреждениях; оплата услуг аттестационных
комиссий для проведения процедуры государственной аттестации.
Приобретение услуг по изготовлению и выдаче документов
государственного образца и медалей. Присуждение государственных
грантов. Проведение мероприятий по охране прав детей.

2. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, кәсіптік техникалық, орта, мектепке дейінгі білім беру және жастар саясаты салаларындағы мониторинг, ұйлестіру, стратегиялық, әдістемелік және әдіснамалық қамтамасыз ету (ДСД, ОБД, ТКБД, ЖСД)
Стратегиялық бағыты
1.Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсаты
1.4. Ішкі еңбек нарығының қажеттілігі мен халықаралық талаптарға жауап беретін кәсіби және жоғары білікті ғылыми кадрларды даярлау
Міндеттері
1.4.1. Бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін білім беру бағдарламаларын жетілдіру
1.4.2. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базаларын дамыту
1.4.3. Жоғары оқу орындарының кадрлық әлеуетін қайта даярлау және біліктілігін артыру, тағылымдамалардан өткізу арқылы күшейту
1.4.6. ЮНЕСКО-ның Лиссабон Конвенциясының және Болон процесінің талаптарына сай келетін кадрларды даярлау
1.4.7. Мемлекеттік-жекеменшік серіктестікті дамыту
Стратегиялық бағыты
3. Балалар мен жастарды дамыту үшін жағдай жасау, оларды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты
3.2. Жастардың әлеуметтік құқықтары мен мемлекеттік кепілдіктерін іске асыруды қамтамасыз ету
Міндеттері
3.2.1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
3.2.2. Әлеуметтік-экономикалық саладағы жастар қажеттіліктерін қанағаттандыру деңгейін анықтау
3.2.3 Азаматтарды патриоттық тәрбиелеу
Стратегиялық бағыты

2. Мониторинг, координация, стратегическое, методическое и методологическое
обеспечение в сфере высшего, послевузовского, профессионального технического,
среднего, дошкольного образования и молодежной политики (ДВПО, ДСО, ДПТО, ДМП)
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей
квалификации, отвечающих потребностям внутреннего рынка труда
и международным требованиям
Задачи
1.4.1. Совершенствование образовательных программ, обеспечивающих
подготовку конкурентоспособных кадров
1.4.2. Развитие материально-технической базы вузов
1.4.3. Усиление кадрового потенциала вузов путем переподготовки и
повышения квалификации, стажировок
1.4.6. Подготовка кадров, соответствующих требованиям Лиссабонской
Конвенции ЮНЕСКО и Болонского процесса
1.4.7. Развитие государственно-частного партнерства
Стратегическое
направление
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель
3.2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных
гарантий молодежи
Задача
3.2.1.Обеспечение государственной поддержки молодежи
3.2.2. Выявление уровня удовлетворенности потребностей молодежи в
социально-экономической сфере
3.2.3. Патриотическое воспитание граждан
Стратегическое
направление

3. Елдегі бірыңғай мемлекеттік ғылыми және ғылыми-техникалық саясатты іске асыру және ғылыми-техникалық қызметті үйлестіру жөніндегі қызметтер (Ғылым комитеті)
Стратегиялық бағыты
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Мақсаты
2.1. Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
Міндеттері

3. Услуги по реализации единой государственной научной и научно-технической политики
и координации научно-технической деятельности в стране (Комитет науки)
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей
экономики и социальной сферы
Цель
2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи

Қоғамдық бақылау жүйесімен қамтылған білім беру ұйымдарының үлесі 2011 жылға қарай 100 %-ды құрайды
5. Балалардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамаларды жетілдіру, қызметіне мониторинг жүргізу, үйлестіру, халықаралық ынтымақтастық жасау
Стратегиялық бағыты
3. Балалар мен жастардың дамуына жағдай жасау, оларды елдіміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты
3.1. Балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
Міндеттері
3.1.1. Әлеуметтік жетімдіктің алдын алу және болдырмау

общественного контроля к 2011 году составит 100 %
5. Совершенствование законодательства, мониторинг, координация деятельности,
международное сотрудничество в сфере охраны прав детей
Стратегическое
направление
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель
3.1. Обеспечение социальных и правовых гарантий качества жизни детей
Задачи
3.1.1. Профилактика и предупреждение социального сиротства

1 574 474,9
1 854 006
2 224 394
2 408 582
2 663 157
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
002 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқып жатқандарға әлеуметтік қолдау көрсету
Сипаттамасы
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларға стипендия мен жол жүруге арналған өтемақыларды төлеу
Стратегиялық бағыты

1 574 474,9
1 854 006
2 224 394
2 408 582
2 663 157
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 002
Оказание социальной поддержки обучающимся по программам технического и
профессионального, послесреднего образования
Описание
Выплата стипендий и компенсаций на проезд обучающимся по программам
технического и профессионального, послесреднего образования
Стратегическое
направление

2. Экономиканың базалық салалары мен әлеуметтік саланы ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Мақсаты
2.1. Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
Міндеттері
2.1.1. Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылымды құру
2.1.3. Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарымен бірлесіп ғылыми зерттеулер жүргізу.

2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей экономики и
социальной сферы
Цель
2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
2.1.1. Создание современной научной инфраструктуры
2.1.3. Проведение совместных научных исследований с ведущими научными
центрами мира

2.1.4. Шетелдік ғалымдарды тарту
2.1.8. Ғылыми-техникалық салада мемлекеттік-жеке әріптестік жүйесін дамыту
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Жеке сектормен келісімдердің жоспарлы саны
дана
1
2
3
Шетелде технологияларды коммерцияландыру бойынша білім алған мамандардың шамамен алғандағы саны (ұзақ мерзімді практикалық курстар)
адам
2
8
10
Қазақстанда технологияларды коммерцияландыру бойынша білім алған мамандардың шамамен алғандағы саны (қысқа мерзімді курстар)
адам
5
5
50
60
Озық технологиялар орталығында жұмыс істейтін және дамыған елдерден тартылған ғалымдардың шамамен алғандағы саны
адам
3
9
11
Отандық технологиялар мен ғылыми-техникалық деңгейдегі әзірлемелерді іске асыруға қаражат жұмсайтын жеке сектор компанияларының саны
компаниялар
1
2
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Халықаралық нарыққа бағдарланып құрылған кіші инновациялық кәсіпорындардың шамамен алғандағы саны
компаниялар
1
3
6
Инновациялық инфрақұрылымның барлық элементтерінің өзара әрекеттесуі жөніндегі ақпараттық жүйелерді құру, технологиялар трансфертінің халықаралық желісіне қосылу
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

2.1.4. Привлечение зарубежных ученых
2.1.8. Развитие системы государственно-частного партнерства в научно-
технической сфере
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Планируемое количество
контрактов с частным
сектором
шт.
1
2
3
Ориентировочное количество
специалистов, обученных
коммерциализации технологий
за рубежом (долгосрочные
практические курсы)
чел
2
8
10
Ориентировочное количество
специалистов, обученных
коммерциализации технологий
в Казахстане (краткосрочные
курсы)
чел
5
5
50
60
Ориентировочное количество
ученых, работающих в Центре
передовых технологий и
привлеченных из развитых
стран
чел
3
9
11
Ориентировочное количество
компаний частного сектора,
вкладывающих средства в
реализацию отечественных
технологий и разработок
научно-технического уровня
ком-
паний
1
2
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Предполагаемое количество
созданных малых
инновационных предприятий,
ориентированных на
международный рынок
ком-
паний
1
3
6
Создание информационных систем по взаимодействию всех элементов
инновационной инфраструктуры, включение в международные сети трансферта
технологий
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

600 000
2 048
214 499
176 230
190 213
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
005 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім және ғылым объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасының ғылымы мен білімінің дамуы, экономиканың барлық салаларына арналған жоғары білікті және бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау сапасын арттыру және жеке тұлға мен қоғамның қажеттіліктерін қанағаттандыру
Стратегиялық бағыты
Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты

600 000
2 048
214 499
176 230
190 213
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 005
Строительство и реконструкция объектов образования и науки
Описание
Развитие науки и образования Республики Казахстан, повышение качества
подготовки высококвалифицированных и конкурентоспособных кадров для всех
отраслей экономики и удовлетворения потребностей личности и общества.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель

1.2. Мектептегі білімге қол жетімділікті қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1.2.1. Мектеп желілерін дамыту
1.2.9. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалардың білім алуға қол жетімділігін қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қол жетімділікті ұлғайту
Мақсаты
1.4. Ішкі еңбек нарығының қажеттілігіне және халықаралық талаптарға сәйкес жоғары білікті кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау
Міндеттері
1.4.2. Жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының дамуы
Стратегиялық бағыты

1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
1.2.1. Развитие сети школ.
1.2.9. Обеспечение доступности образования детям с ограниченными
возможностями в развитии
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда.
Задачи
1.3.1. Расширение доступности технического и профессионального
образования
Цель
1.4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда и международным
требованиям
Задачи
1.4.2. Развитие материально-технической базы вузов
Стратегическое
направление

11 107 897,4
16 064 760
10 793 636
7 113 867
0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
006 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Ғылыми, ғылыми-техникалық және ғылыми-педагогикалық ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз ету
Сипаттамасы
Қазақстанның ғылыми қауымдастығының ақпараттық инфрақұрылымын дамыту Республика азаматтарының білімге деген сұраныстарын қанағаттандыру және отандық ғылымның жетістіктерін насихаттауға арналған ақпараттық кеңістікке қол жетімділікті қамтамасыз ету. Ғылым мен техниканың жаңа жетістіктерін тәжірибелік қызметке практикалық енгізуге қолдау көрсету. Ғалымдардың үздік жетістікті қызметінің ақпараттық өрісін кеңейтуді күшейту
Стратегиялық бағыты
2. Экономиканың базалық салалары мен әлеуметтік саланы ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Мақсаты
2.1. Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
Міндеттері
2.1.7. Республиканың ғылыми жұртшылығының әлемдік және отандық ғылымның қазіргі жетістіктері туралы ақпаратқа деген қажеттілігін қанағаттандыру үшін ғылыми-техникалық ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету, оның жетістіктерін насихаттау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Кітапханалардың қызметін пайдаланған азаматтардың межелі саны
адам

11 107 897,4
16 064 760
10 793 636
7 113 867
0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 006
Обеспечение доступности научной, научно-технической и научно-
педагогической информации
Описание
Развитие информационной инфраструктуры научного сообщества Казахстана.
Обеспечение доступа граждан республики к информационному пространству
для удовлетворения образовательных потребностей и пропаганды
достижений отечественной науки.
Содействие практическому внедрению новых достижений науки и техники в
практическую деятельность. Усиление информационного поля деятельности
выдающихся достижений ученых.
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей экономики
и социальной сферы
Цель
2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
2.1.7. Обеспечение доступа научной общественности республики к
научно-технической информации для удовлетворения потребностей в
информации о современных достижениях мировой и отечественной науки,
пропаганда ее достижений
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Ожидаемое количество
граждан, воспользовавшихся
услугами библиотек
чел.

0,019
0,02
Ғылыми еңбектің мәртебесін арттыру, ғылыми-техникалық қызметті материалдық ынталандыру
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
67 911,9
91 877
82 380
105 207
96 147
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
008 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және байқаудан өткізу, білім беру саласында қызмет көрсететін республикалық ұйымдар және шетелдегі қазақ диаспорасы үшін оқу әдебиетін шығару және жеткізу
Сипаттамасы
Білім беру саласында, оның ішінде «Өзін-өзі тану» пәні бойынша қызмет көрсетуші республикалық ұйымдар және шет елдегі қазақ диаспорасы үшін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді басып шығару, қайта басу және тасымалдау. Арнаулы (түзету) білім беру мекемелері үшін перспективалық оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерін жасау және аудару. Қазақстан Республикалық стандартпен сәйкес ресейлік оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді адаптация (өңдеу). 12 жылдық мектептерге оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу, басып шығару, тәжірибеден өткізу және тасымалдау. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мекемелерге оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін жасау. Оқу әдебиеттеріне сараптама жасау. «Өзін өзі тану» пәні бойынша оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу. Электрондық оқулықтарды әзірлеу
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.2. Мектептік білімге қол жетімділікті қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1.2.4. Тендерлік аспектілерді ескеріп, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді есепке ала отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
12 жылдық мектептерге, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мекемелерге, «Өзін өзі тану» пәні бойынша (соның ішінде электрондық оқулықтар) оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеген, электрондық оқулықтар және оқу-әдістемелік кешендерді атаудың жоспарлы саны
бірл.

0,019
0,02
Повышение престижности научного труда, материальное стимулирование
научно-технической деятельности
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
67 911,9
91 877
82 380
105 207
96 147
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
008
Разработка и апробация учебников и учебно-методических комплексов для
организаций образования, издание и доставка учебной литературы для
республиканских организаций, предоставляющих услуги в области
образования, и казахской диаспоры за рубежом
Описание
Издание, переиздание и транспортировка учебников и учебно-методических
комплексов для республиканских организаций, предоставляющих услуги в
области образования, в том числе по предмету "Самопознание", и
казахской диаспоры за рубежом. Разработка, перевод перспективных
учебников и учебно-методических комплексов для специальных
(коррекционных) организаций образования. Адаптация (переработка)
российских учебников и учебно-методических комплексов в соответствии
со стандартами Республики Казахстан. Разработка, издание, апробация и
транспортировка учебников и учебно-методических комплексов для
12-летней школы. Разработка учебников и учебно-методических комплексов
для технического и профессионального, послесреднего образования.
Экспертиза учебной литературы. Разработка учебников и
учебно-методических комплексов по предмету "Самопознание".
Разработка электронных учебников.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1.2.4. Методологическое обеспечение системы образования с учетом
общемировых тенденций в образовании с учетом гендерных аспектов
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Планируемое количество
наименований разработанных
учебников и учебно-
методических комплексов для
организаций технического и
профессионального,
послесреднего образования,
по предмету "Самопознание"
(в том числе электронные),
электронных учебников и
учебно-методических
комплексов, учебно-
методического материала для
12-летней школы
ед.

151 288,9
317 239
355 499
318 823
323 765
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
009 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасының әр түрлі облыстарынан келген дарынды және жетім балаларды оқыту. Оқушыларды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі бекіткен бағдарламалар бойынша бейіндік пәндерді енгізу арқылы тереңдете даярлау. Адамның жеке бейімділігін, шығармашылық қабілетін дамыту және азаматтыққа тәрбиелеу. Дарынды балаларды анықтауға қажетті жағдайлар жасау. Оқушыларды олимпиадаларға қатысуға, жоғары оқу орындарына түсуге іріктеу және даярлау. Оқушылардың терең және жоғары деңгейде білім алуына халықты қанағаттандыру үшін республиканың интеллектуалдық әлеуетін қалыптастыру
Стратегиялық бағыты

151 288,9
317 239
355 499
318 823
323 765
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
009
Обучение и воспитание одаренных детей
Описание
Обучение одаренных детей из различных регионов Республики Казахстан,
детей-сирот. Углубленная подготовка учащихся путем введения
профилирующих дисциплин по программам, утвержденным Министерством
образования и науки Республики Казахстан. Развитие индивидуальных
склонностей, творческих способностей личности и воспитание
гражданственности. Создание необходимых условий для выявления одаренных
детей. Подбор и подготовка учащихся к участию в олимпиадах, поступлению
в высшие учебные заведения. Формирование интеллектуального потенциала
республики для удовлетворения населения в получении углубленного и
повышенного уровня знаний обучающихся.
Стратегическое
направление

1 443 690,9
2 375 258
4 531 846
12 427 472
13 318 458
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
010 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Республикалық мектеп олимпиадаларын, конкурстар, республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шаралар өткізу
Сипаттамасы
Республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шараларды ұйымдастыру, дене тәрбиесі саласында практикалық жұмыстарды жүзеге асыру, мектеп жасындағы балалар, оқушы жастар арасында дене тәрбиесін жетілдіру; республикалық іс-шараларды ұйымдастыру, жеке адамның дербес бейімділігін, шығармашылық қабілетін дамыту және азаматтыққа тәрбиелеу; дарынды білім алушыларды анықтау; республикалық конкурстар, көрмелер, кешенді спорттық іс-шаралар өткізу; халықаралық спорттық универсиадаларға қатысу; балалардың мәдени демалысын ұйымдастыру
Стратегиялық бағыты

1 443 690,9
2 375 258
4 531 846
12 427 472
13 318 458
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 010
Проведение республиканских школьных олимпиад, конкурсов, внешкольных
мероприятий республиканского значения
Описание
Организация проведения внешкольных мероприятий республиканского
значения, осуществление практической работы в области физического
воспитания, совершенствование физической культуры среди детей школьного
возраста, учащейся молодежи; организация республиканских мероприятий;
развитие индивидуальных склонностей, творческих способностей личности
и воспитание гражданственности; выявление одаренных обучающихся;
проведение республиканских конкурсов, выставок, комплексных спортивных
мероприятий; участие в международных спортивных универсиадах;
организация отдыха и культурного досуга детей
Стратегическое
направление

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.1. Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
Міндеттері
1.1.1. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісін арттыру
1.2.9. Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға білімнің қол жетімділігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы және толық аудару
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
8 549 489
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
012 бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне білім беру объектілерін салуға және реконструкциялауға, Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне білім беру объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейту үшін берілетін нысаналы даму трансферттері
Сипаттамасы
Нысаналы даму трансферттері
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.1. Мектепке дейінгі білімге тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
Міндеттері
1.1.1. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының желісін арттыру
Мақсаты

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.1. Обеспечение равного доступа к дошкольному образованию
Задачи
1.1.1 Увеличение сети дошкольных организаций
1.2.9. Обеспечение доступности образования детям с ограниченными
возможностями в развитии
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астана и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
8 549 489
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
012
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов образования
и областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы для
сейсмоусиления объектов образования
Описание
Целевые трансферты на развитие
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.1. Обеспечение равного доступа к дошкольному образованию
Задачи
1.1.1. Увеличение сети организаций дошкольного образования
Цель

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қол жетімділікті кеңейту
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасын және тиімділігін арттыру
1.3.3. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын білікті инженерлік-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдермен белгіленген
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы және толық аудару
%
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
187 200
233 220
234 000
234 000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
014 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер
Сипаттамасы
Білім беру жүйесінің теориялық-методологиялық негіздерін, даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды түзеу-педагогикалық және әлеуметтік қолдаудың ғылыми-әдістемелік негіздерін жетілдіру, оқыту мен тәрбиенің инновациялық әдістері мен технологияларын әзірлеу және енгізу, ғылыми-педагогикалық қамтамасыз ету, білімді дамытуды реформалау, қолдау және жұмыс істеу процесін ғылыми және ғылыми-әдістемелік алып жүру, педагогикалық ғылымның жемісті ұйытқысын сақтау, білімді жаңғырту жағдайында біліктілік пен кәсіптік қайта даярлаудың теориялық-әдістемелік негіздері және ғылыми-әдістемесін қамтамасыз ету, әрі дамыту, оның республикалық әлеуметтік-экономикалық дамуындағы рөлін көтеру
Стратегиялық бағыты
2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету
Мақсаты

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда
Задачи
1.3.1. Расширение доступности технического и профессионального
образования.
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
1.3.3. Обеспечение организаций технического и профессионального
образования квалифицированными инженерно-педагогическими кадрами
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
187 200
233 220
234 000
234 000
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 014
Прикладные научные исследования в области образования
Описание
Совершенствование теоретико-методологических основ системы образования,
научно-методических основ коррекционно-педагогической и социальной
поддержки детей с ограниченными возможностями в развитии, разработка и
внедрение инновационных методов и технологий обучения и воспитания,
разработка научно-педагогического обеспечения, научное и научно-
методическое сопровождение процесса реформирования, поддержки и функцио-
нирования развития образования, сохранение и развитие продуктивного ядра
педагогической науки, теоретико-методологические основы и научно-
методическое обеспечение квалификации и профессиональной переподготовки
кадров в условиях модернизации образования, повышение ее роли в
социально-экономическом развитии республики.
Стратегическое
направление
2. Научное и научно-техническое обеспечение базовых отраслей экономики
и социальной сферы
Цель

1 730 720,9
2 194 844
2 801 284
3 435 092
3 814 741
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
018 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Ұшқыштарды бастапқы даярлауды қамтамасыз ету
Сипаттамасы
Азаматтық авиация академиясында, басқа да мемлекеттердің авиациялық оқу орындарында әрі қарай дайындау үшін Қазақстанның азаматтық авиациясындағы ұшқыштар құрамының және Қазақстан Республикасы әуе қорғаныс күштерінің әскери институтындағы әскерге дейінгі тұлғалардың бастапқы дайындығының сапасын жоғарылату
Стратегиялық бағыты

1 730 720,9
2 194 844
2 801 284
3 435 092
3 814 741
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 018
Обеспечение первоначальной подготовки пилотов
Описание
Осуществление первоначальной подготовки летного состава для
гражданской авиации Казахстана с дальнейшим обучением в академии
гражданской авиации, авиационных учебных заведениях других
государств, и лиц допризывного возраста для военного института сил
воздушной обороны Республики Казахстан
Стратегическое
направление

26 041 440
31 747 055
38 053 446
46 195 838
51 033 318
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
022 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Үкіметаралық келісім бойынша міндеттемелердің орындалуы («Нұр-Мүбарак» ислам мәдениеті Египет университеті)
Сипаттамасы
Қазақстан тарапынан тағайындалатын университет қызметкерлеріне жалақы төлеуді қамтамасыз ету, үкіметаралық келісім шеңберінде коммуналдық шығыстарды жабу және ғимараттарды күтіп ұстау
Стратегиялық бағыты

26 041 440
31 747 055
38 053 446
46 195 838
51 033 318
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 022
Выполнение обязательств по межправительственному соглашению (Египетский
университет исламской культуры "Нур-Мубарак")
Описание
Обеспечение выплаты заработной платы работникам университета,
назначаемых казахстанской стороной, покрытие коммунальных расходов
и содержание зданий в рамках межправительственного соглашения
Стратегическое
направление

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.4. Ішкі еңбек нарығының сұранысына және халықаралық талаптарға жауап беретін жоғарғы білікті кәсіби және ғылыми мамандар даярлау
Міндеттері
1.4.6. ЮНЕСКО-ның Лиссабон Конвенциясының және Болон процесінің талаптарына сай келетін кадрлар даярлау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Қазақстан тарапы тағайындаған қызметкерлердің жоспарлы саны
адам
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жоғары білім саласындағы халықаралық ынтымақтастықты нығайту. Қазақстан жағының "Нұр-Мүбарак" Египет ислам мәдениеті университеті туралы" үкіметаралық келісім бойынша міндеттемелерін орындауы
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
25 274
33 869
40 819
50 895
50 895
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
023 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Мемлекеттік білім беру ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау
Сипаттамасы
Өңірлік білім беру жүйелері мен оқу орындарын басқарудың сапасын арттыру мектепті 12 жылдық оқуға көшіру үшін кадрлар даярлау, білім ұйымдарында мұғалімдер мен оқытушылардың жұмысқа кәсіптік және психологиялық дайындық сапасын арттыру Ұйымдардың, білім басқармалары басшыларының, білім берудің барлық деңгейдегі педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Стратегиялық бағыты

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда и международным
требованиям
Задачи
1.4.6. Подготовка кадров, соответствующих требованиям Лиссабонской
Конвенции ЮНЕСКО и Болонского процесса
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Планируемая численность
работников, назначенных
казахстанской стороной
чел
60
60
60
60
60
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Укрепление международного сотрудничества в сфере высшего образования.
Выполнение обязательств казахстанской стороной по
межправительственному соглашению "О Египетском университете исламской
культуры "Нур-Мубарак".
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
25 274
33 869
40 819
50 895
50 895
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 023
Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных
организаций образования
Описание
Повышение качества управления региональными системами образования и
учебными заведениями, переподготовка кадров к переходу на 12-летнее
школьное обучение, повышение качества профессиональной и психолого-
педагогической готовности учителей и преподавателей к работе в
организациях образования. Повышение квалификации руководителей
организаций и управлений образования, педагогического персонала всех
уровней образования.
Стратегическое
направление

184 775,3
219 894
248 410
286 977
316 539
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
025 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз ету және білім беру қызметтерінің сапасын талдау
Сипаттамасы
Білім берудегі жалпы әлемдік үрдістерді ескере отырып, білім беру жүйесін әдістемелік қамтамасыз етуді жетілдіруді білім беруді басқару жүйесін жетілдіру. Білім беру ұйымдары беретін оқу материалдарының сапасы мен қабылдау деңгейін өлшеу, білім беру ұйымдарында оқу материалдарын оқытылу сапасын анықтау, оқушы контингенттерін құру тетігін жетілдіру Кәсіптік білім бағдарламаларын аккредиттеуді өткізу. Техникалық және қызмет көрсету еңбегінің мамандары мен жұмысшы кадрларының біліктілігін растау және беру, кәсіби даярлық сапасын тәуелсіз бағалау жүйесін жүргізу. Білім жүйесінің жай-күйіне мониторинг жасау, TIMSS, PSIA халықаралық бағдарламалары бойынша білім сапасына зерттеу жүргізу, жыл сайын ұлттық бірыңғай тестілеу, аралық мемлекеттік бақылау және кешенді тестілеудің нәтижесін талдау; білім мониторингінің дистанциялық үлгісін әзірлеу және енгізу, білім беру жай-күйінің жаңа көрсеткіштер мен индикаторларын байқаудан өткізу және енгізу, білім сапасын басқару бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірлеу, білім жүйесі мекемелері мен ұйымдарының білім статистикасының ақпараттық ресурстарын бірыңғай дерекқорға біріктіру, жыл сайын Қазақстан Республикасындағы білім берудің жай-күйі мен дамыту туралы ұлттық баяндаманы дайындау Халықаралық аккредиттеу агенттіктерінің қызметтерін, сол елдерге бару арқылы (Еуропа, АҚШ, Австралия) зерттеу жоғары кәсіптік білімді қамтамасыз етудің халықаралық желісінің жұмысына, тәуелсіз мемлекеттер достастығы мен Балтық елдерінің білім сапасын қамтамасыз етудің Еуразиялық желісіне, Еуропалық консорциумның сапаны қамтамасыз ету жөніндегі Еуропалық қауымдастығының OECD конференциясына қатысу. Балалар құқығын қорғау саласын әдістемелік қамту жөніндегі шараларды өткізу.
Стратегиялық бағыты

184 775,3
219 894
248 410
286 977
316 539
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 025
Методологическое обеспечение системы образования и анализ качества
образовательных услуг
Описание
Совершенствование методического обеспечения системы образования с
учетом общемировых тенденций в образовании, совершенствование системы
управления образования. Измерение качества и степени усвоения учебного
материала, предоставляемого организациями образования, определение
качества преподавания учебного материала в организациях образования,
совершенствование механизмов формирования контингентов обучающихся.
Проведение аккредитации профессиональных образовательных программ.
Проведение независимой оценки профессиональной подготовленности,
подтверждения и присвоения квалификации рабочих кадров и специалистов
технического и обслуживающего труда. Осуществление мониторинга состояния
системы образования, проведение исследований качества образования по
международной программе TIMSS, PISA, анализ ежегодных результатов
единого национального тестирования, промежуточного государственного
контроля и комплексного тестирования, разработка и внедрение
дистанционной формы образовательного мониторинга, апробация и внедрение
новых показателей и индикаторов состояния образования, разработка
методических рекомендаций по управлению качеством образования,
объединение информационных ресурсов образовательной статистики
учреждений и организаций системы образования в единую базу данных,
ежегодная подготовка Национального доклада о состоянии и развитии
образования в Республике Казахстан. Изучение деятельности международных
аккредитационных агентств с посещением их стран (Европа, США,
Австралия), участие в работе Международной сети обеспечения качества
высшего образования, Евразийской сети обеспечения качества образования
стран содружества независимых государств и Балтии, конференций OECD
Европейской Ассоциации по обеспечению качества Европейского консорциума.
Проведение мероприятий по методологическому обеспечению в сфере защиты
прав детей.
Стратегическое
направление

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.2. Мектептегі білімге қол жетімділікті қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1.2.4. Тендерлік аспектілерді ескеріп, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді есепке ала отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасын және тиімділігін арттыру
Мақсаты
1.4. Ішкі еңбек нарығының талаптарына сәйкес біліктілігі жоғарғы кәсіби және ғылыми мамандарды даярлау
Міндеттері
1.4.4. Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі шеңберінде білім беру қызметінің сапасын бақылау тетіктер жасау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Мониторингтік зерттеулер жүргізу, жыл сайынғы білім берудің дамуы туралы ұлттық баяндаманы басып шығару
Педагогикалық, техникалық, инженерлік және жаратылыстану мамандықтарына арнап стандарттар, мамандандырылған аккредиттеу критерийлерін әзірлеу
Жұмысшы кадрлар мен техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарының кәсіби даярлығын тәуелсіз бағалау, біліктілігін растау және беру жүйесін дайындау және жүргізу
Мамандықтар бойынша әзірленген стандарттардың, кіріктірілген білім беру оқу бағдарламаларының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің арнайы пәндері бойынша типтік оқу бағдарламаларының болжамды саны
бірл.

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1.2.4. Методологическое обеспечение системы образования с учетом
общемировых тенденций в образовании с учетом гендерных аспектов.
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда.
Задачи
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
Цель
1.4. Подготовка профессиональных и научных кадров высшей квалификации,
отвечающих потребностям внутреннего рынка труда и международным
требованиям.
Задачи
1.4.4. Создание механизмов контроля качества образовательных услуг в
рамках национальной системы оценки качества образования
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Мониторинговые исследования,
публикация ежегодного
Национального доклада о
развитии образования
Разработка стандартов,
критериев специализированной
аккредитации для педагоги-
ческих, технических,
инженерных и естественных
специальностей
Подготовка и проведение
независимой оценки профес-
сиональной подготовленности,
подтверждения и присвоения
квалификации рабочих кадров
и специалистов технического
обслуживающего труда
Предполагаемое количество
разработанных стандартов по
специальностям, интегриро-
ванных образовательных
учебных программ, типовых
учебных программ по спе-
циальным дисциплинам
технического и профессио-
нального, послесреднего
образования
ед.

19 002 282
21 924 974
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
030 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша білім алушыларға әлеуметтік қолдау көрсету
Сипаттамасы
Жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысанында мемлекеттік білім тапсырысы бойынша оқып жатқандардың жекелеген санаттарына мемлекеттік стипендиялар мен қысқы және жазғы демалыс кезеңінде жол жүруге ақшалай өтемақы төлеу
Стратегиялық бағыты

19 002 282
21 924 974
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
030
Оказание социальной поддержки обучающимся по программам высшего и
послевузовского образования
Описание
Выплата государственных стипендий и денежных компенсаций на проезд в
период зимних и летних каникул отдельным категориям обучающихся в
высших учебных заведениях по государственному образовательному заказу
по очной форме обучения
Стратегическое
направление

1.2. Мектептегі білімге кол жеткізуді қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1.2.1. Мектеп желілерін дамыту
1.2.8. Қосымша білім беруге кол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
Мақсаты

1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества.
Задачи
1.2.1. Развитие сети школ.
1.2.8. Обеспечение доступности дополнительного образования.
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда.
Задачи
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
Цель

1.2.2. Мектептерді лингафондық, мультимедиалық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен, Интернетпен жарақтандыру
1.2.8. Қосымша білім беруге қол жеткізуді қамтамасыз ету
1.2.9. Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға білімнің қол жетімділігін қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті әрі бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
Мақсаты

1.2.2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом.
1.2.8. Обеспечение доступности дополнительного образования.
1.2.9. Обеспечение доступности образования детям с ограниченными
возможностями в развитии.
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики
квалифицированными и конкурентоспособными специалистами технического
и обслуживающего труда.
Задачи
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
Цель

1.2.1. Мектеп желілерін дамыту
1.2.2. Мектептерді лингафондық, мультимедиалық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен және Интернетпен жабдықтау
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Әзірленген жобалау-сметалық құжаттаманың шамамен алғандағы саны
дана
6
8
Пайдалануға берілетін салынып жатқан объектілердің шамамен алғандағы саны
дана
14
Оқу жабдықтарымен жарақталған объектілердің шамамен алғандағы саны
дана
3
14
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жарғылық капиталды толтыру үшін қаражатты уақытылы және толық аудару
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
7 534 745

1.2.1. Развитие сети школ
1.2.2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и
предметными кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Ориентировочное количество
разработанной проектно-
сметной документации
шт.
6
8
Ориентировочное количество
строящихся объектов
вводимых в эксплуатацию
шт.
14
Ориентировочное количество
объектов, оснащенных
учебным оборудованием
шт.
3
14
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление средств для
пополнения уставного
капитала
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
7 534 745

12 717 461
8 800 000
0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
040 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу жөнінде іс-шаралар жүргізу
Сипаттамасы
Жастар саясатын іске асыру жөніндегі нормативтік және әдіснамалық базаны жетілдіру, жастар арасындағы жағдайларға талдау жүргізу; жастардың өзекті проблемалары мен оларды шешу жолдарын анықтау, жастар саясатын іске асыру мониторингі, әлеуметтік зерттеулер; жастар саясатын және патриоттық тәрбиелеуді іске асыруды ғылыми-әдістемелік, ақпараттық және консультативтік сүйемелдеу; жастарды елдің қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуына тартуға бағытталған іс-шаралар кешенін өткізу; республикалық және облыстық деңгейлерде жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталықтардың қызметін қамтамасыз ету; жастар ұйымдарының әлеуметтік маңызды жобалары конкурсын өткізуді қамтамасыз ету, жобаларды іске асыруды әдістемелік сүйемелдеу, жобаларды іске асыру сапасының мониторингі, жастардың еңбек жасақтарын құру; халықаралық жастар ынтымақтастығын кеңейту; талантты жастарды қолдау, көпшілік іс-шаралар өткізу және әдістемелік және публицистикалық іс-шаралар әзірлеу арқылы патриоттық тәрбие беру
Стратегиялық бағыты

12 717 461
8 800 000
0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 040
Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотическому
воспитанию граждан
Описание
Совершенствование нормативной и методологической базы по реализации
молодежной политики, проведение анализа ситуации в молодежной среде,
определение актуальных проблем молодежи и путей их решения; социологи-
ческие исследования, мониторинг реализации молодежной политики;
научно-методическое, информационное и консультативное сопровождение
реализации молодежной политики и патриотического воспитания; проведение
комплекса мероприятий, направленных на вовлечение молодежи в
общественно-политическое и социально-экономическое развитие страны;
обеспечение деятельности ресурсных центров для молодежных организаций
на республиканском и областном уровне, обеспечение проведения конкурса
социально-значимых проектов молодежных организаций, методическое
сопровождение реализации проектов, мониторинг качества реализации
проектов, формирование молодежных трудовых отрядов, расширение междуна-
родного молодежного сотрудничества; поддержка талантливой молодежи,
патриотическое воспитание через проведение массовых мероприятий и
разработку методических и публицистических мероприятий.
Стратегическое
направление

2.1. Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу
Міндеттері
2.1.1. Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылымды құру
2.1.3. Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарымен бірлесіп ғылыми зерттеулер жүргізу
2.1.4. Шетелдік ғалымдарды тарту
2.1.5. Ғылыми зерттеулер сапасын арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Халықаралық деңгейдегі жаңа, беделді Түркі академиясын дамыту
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Түркі әлемінің мәдениетін дамытуға жарғылық капиталды толықтыру үшін қаражатты уақтылы және толық аудару
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
70 650,0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
048 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелердегі физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне физика, химия, биология кабинеттерін оқу жабдығымен жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты

2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
2.1.1. Создание современной научной инфраструктуры
2.1.3. Проведение совместных научных исследований с ведущими
научными центрами мира
2.1.4. Привлечение зарубежных ученых
2.1.5. Повышение качества научных исследований
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Развитие новой престижной Тюркской академии международного уровня
ед.
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление средств для
пополнения уставного
капитала на развитие
культуры тюркского мира
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
70 650,0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 048
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны
и Алматы на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии,
биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего
среднего образования
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на оснащение
учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель

1.2. Мектептегі білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету және оның сапасын арттыру
Міндеттері
1.2.2. Мектептерді лингафондық, мультимедиалық (ЛМК) және пәндік кабинеттермен, Интернетпен жарақтандыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді толық және уақтылы аудару
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
2 412 400
2 320 129
2 330 625
3 019 489
3 019 489
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
050 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Сенім білдірілген агенттердің білім беру кредиттерін қайтару жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
Сипаттамасы
Сенім білдірілген агентке мемлекеттік білім беруге және білім алуға студенттік кредиттерді қайтару және қызмет көрсету бойынша жасалған жұмыс үшін сыйақы төлеу
Стратегиялық бағыты

1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1.2.2. Оснащение школ лингафонными, мультимедийными (ЛМК) и предметными
кабинетами, Интернетом
Показатели
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Полное и своевременное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 412 400
2 320 129
2 330 625
3 019 489
3 019 489
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 050
Оплата услуг поверенным агентам по возврату образовательных кредитов
Описание
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за проводимую работу по
возврату и обслуживанию государственных образовательных и
государственных студенческих кредитов
Стратегическое
направление

64 060
62 741
61 059
59 087
56 818
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
055 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер
Сипаттамасы
Жаңа білімдер туралы, табиғи және әлеуметтік жүйелер туралы ғылыми зерттеулерді әкімдестіру, экономиканың, қоғамның орнықты дамуының, ғылымның жүйелі қайта өзгерулерінің ғылыми негіздерін әзірлеу; ТМД-ға қатысушы елдердің және әлемдік ғылыми еңбек бөлінісіндегі жалпы ғылыми-технологиялық кеңістік аясында қазақстандық ғылымның ұстанымдарын нығайту. "Қазақстанның қазіргі заманғы әлеуметтік-саяси тарихын жүйелі жинақтау және қоғамдық тәжірибеге енгізу" бағдарламасын іске асыру көзделуде
Стратегиялық бағыты

64 060
62 741
61 059
59 087
56 818
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 055
Фундаментальные и прикладные научные исследования
Описание
Администрирование научных исследований о новых знаниях, о природных и
социальных системах, разработка научных основ системных преобразований
экономики, устойчивого развития общества, науки; укрепление позиции
казахстанской науки в рамках общего научно-технологического пространства
государств, участников СНГ и в мировом разделении научного труда.
Предусмотрена реализация программы "Системное обобщение и внедрение в
общественную практику современной социально-политической истории
Казахстана".
Стратегическое
направление

2. Экономика мен әлеуметтік саланың базалық салаларын ғылыми және ғылыми-техникалық қамтамасыз ету.
Мақсаты
2.1. Елдің орнықты инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеттері
2.1.1. Қазіргі заманғы ғылыми инфрақұрылымды құру
2.1.2. Жоғары біліктілікті ғылыми және инженер кадрларды даярлау

2. Научное и научно- техническое обеспечение базовых отраслей экономики
и социальной сферы
Цель
2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
2.1.1. Создание современной научной инфраструктуры
2.1.2. Подготовка высококвалифицированных научных и инженерных кадров

2 428 910
2 542 045
2 543 319
2 543 319
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
059 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандар даярлау
Сипаттамасы
Ел үшін маңызды ерекше мәні бар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі оқу орындарында мамандар даярлауға және қайта даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
Стратегиялық бағыты

2 428 910
2 542 045
2 543 319
2 543 319
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 059
Подготовка специалистов в организациях технического и профессиональ-
ного, послесреднего образования
Описание
Размещение государственного образовательного заказа на подготовку и
переподготовку специалистов в учебных заведениях технического и
профессионального, послесреднего образования, предоставляющих для
страны исключительно важное особое значение
Стратегическое направление

2.1. Елдің инновациялық дамуы үшін қажетті білім алуды, жинақтауды және білім беруді қамтамасыз ететін бәсекеге қабілеттілікке және ғылым жүйесін теңгеруге қол жеткізу.
Міндеттері
2.1.1. Қазіргі ғылыми инфрақұрылымды құру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Қолданысқа енгізуге көзделген жоғары білім беру объектілерінің болжалды саны (Назарбаев Университеті)
бірлігі
1
Сапа көрсеткіштері
Халықаралық деңгейдегі беделді жаңа университетті құрудың жоспарлануы
орын
4 000
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Білім беру, ғылым және өндірістің интеграциясының қазіргі заманға сай моделін құру
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5 000 000
18 000 000
16 982 026
0
0
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
071 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Өзін-өзі тану» кабинеттері үшін жабдықтарды сатып алуға арналған ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Өзін-өзі тану» кабинеттері үшін жабдықтарды сатып алуға ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты

2.1. Достижение конкурентоспособности и сбалансированности системы
науки, обеспечивающей получение, генерирование и передачу знаний,
востребованных для устойчивого инновационного развития страны
Задачи
2.1.1. Создание современной научной инфраструктуры
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Планируемое количество
вводимых новых объектов
высшего образования
(Назарбаев Университет)
ед.
1
Показатели
качества
Создание нового престижного
университета международного
уровня
мест
4 000
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Создание современной модели
интеграции образования,
науки и производства
ед.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5 000 000
18 000 000
16 982 026
0
0
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 071
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны
и Алматы на приобретение оборудования для кабинетов "Самопознания"
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы на приобретение
оборудования для кабинетов "Самопознания"
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель

1.3. Экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарының қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасын және тиімділігін арттыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана, Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы және толық аудару
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
14 518
14 700
14 700
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
072 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне «Өзін-өзі тану» пәні бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын, орта білім беру, техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын, біліктілікті арттыру институттарын оқу материалдарымен қамтамасыз етуге арналған ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын, орта, техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі білім беру мекемелерін, біліктілікті арттыру институттарын «Өзін-өзі тану» пәні бойынша оқу материалдарымен қамтамасыз етуге ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мақсаты

1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Задачи
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
14 518
14 700
14 700
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 072
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны
и Алматы на обеспечение учебными материалами дошкольных организаций
образования, организаций среднего, технического и профессионального,
послесреднего образования, институтов повышения квалификации по
предмету "Самопознание"
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны, Алматы на обеспечение
учебными материалами дошкольных организаций образования, организаций
среднего, технического и профессионального, послесреднего образования,
институтов повышения квалификации по предмету "Самопознание"
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель

1.2. Мектептік білімге және оның сапасын арттыруға қолжетімділікті қамтамасыз ету.
Міндеттері
1.2.4. Гендерлік аспектілерді ескеріп, білім берудегі жалпы әлемдік үдерістерді есепке ала отырып, білім беру жүйесін әдіснамалық қамтамасыз ету.
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана, Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы және толық аудару.
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0
1 519 609
1 519 609
1 519 609
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
074 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Техникалық және кәсіптік білімді жаңғырту
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметіне техникалық және қаржылық көмек көрсету үшін Дүниежүзілік банкпен бірлескен займды іске асыру
Стратегиялық бағыты
1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қолжетімділікті ұлғайту

1.2. Обеспечение доступности школьного образования и повышение его
качества
Задачи
1.2.4. Методологическое обеспечение системы образования с учетом
общемировых тенденций в образовании с учетом гендерных аспектов
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0
1 519 609
1 519 609
1 519 609
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 074
Модернизация технического и профессионального образования
Описание
Реализация займа совместно со Всемирным банком для предоставления
Правительству Республики Казахстан технической и финансовой помощи для
реализации Государственной программы развития технического и профессио-
нального, послесреднего образования в Республике Казахстан на 2008-2012
годы.
Стратегическое
направление
1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными
и конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего
труда
Задачи
1.3.1. Расширение доступности технического и профессионального
образования.

1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
1.3.3. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын білікті инженер-педагог кадрлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Жоба компоненттерін іске асыруға қатысатын сарапшылардың шамамен алғандағы саны
адам
0
271
340
Шетелден сатып алынатын стандарттардың шамамен алғандағы саны
дана
0
50
20
Техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламаларының шамамен алғандағы саны
бірл.
175
Оқу және модулдік бағдарламаларды әзірлеу бойынша курстардан өткен педагогтердің шамамен алғандағы саны
адам
350
350
Жоба компоненттерін іске асыру жөніндегі семинарларға оқытылатындардың шамамамен алғандағы саны
бірл.
0
35
40
Бағдарламаны енгізу үшін таңдап алынған техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының шамамен алғандағы саны
бірл.
175
Сапа көрсеткіштері
Ұлттық біліктілік жүйесінің негізін құру, жан басына шаққандағы қаржыландыру жүйесін әзірлеу және енгізу, ТжКБ оку орындарының әлеуетін, олардың жұмыс берушілермен өзара іс-қимылын күшейту, білім беру қызметтерінің сапасын арттыру
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Әзірленген кәсіби стандарттардың шамамен алғандағы саны
бірл.
0
50
20
Жоба компоненттерін іске асыруға қатысатын сарапшылардың шамамен алғандағы саны
бірл.
0
271
340
Техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламаларының шамамен алғандағы саны
бірл.
175
Оқу және модулдік бағдарламаларды әзірлеу бойынша курстардан өткен педагогтардың шамамен алғандағы саны
адам
350
350
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
0
0

1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
1.3.3. Обеспечение организаций технического и профессионального
образования квалифицированными инженерно-педагогическими кадрами
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Ориентировочное количество
экспертов, участвующих в
реализации компонентов
проекта
Чел
0
271
340
Ориентировочное количество
закупаемых зарубежных
стандартов
шт.
0
50
20
Ориентировочное количество
учебных программ техничес-
кого и профессионального
образования
ед.
175
Ориентировочное количество
педагогов, прошедших курсы
по разработке учебных и
модульных программ
чел.
350
350
Ориентировочное количество
обучающих семинаров по
реализации компонентов
проекта
ед.
0
35
40
Ориентировочное количество
организаций технического и
профессионального образова-
ния, отобранных для
внедрения программ
ед.
175
Показатели
качества
Создание основ Национальной квалификационной системы, разработка и
внедрение системы подушевого финансирования, усиление потенциала
учебных заведений ТиПО, их взаимодействие с работодателями, повышение
качества образовательных услуг
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ориентировочное количество
разработанных профессио-
нальных стандартов
ед.
0
50
20
Ориентировочное количество
экспертов, участвующих в
реализации компонентов
проекта
ед.
0
271
340
Ориентировочное количество
учебных программ техничес-
кого и профессионального
образования
ед.
175
Ориентировочное количество
педагогов, прошедших курсы
по разработке учебных и
модульных программ
чел.
350
350
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
0

270 000
375 000
4 335 000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
077 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендияларының мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормативке дейін жеткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер аудару
Стратегиялық бағыты

270 000
375 000
4 335 000
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 077
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны
и Алматы на увеличение размера стипендий обучающимся в организациях
технического и профессионального, послесреднего образования на основании
государственного образовательного заказа местных исполнительных органов
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы для доведения
размера стипендии, обучающимся в организациях технического и профессио-
нального, послесреднего образования на основании государственного заказа
местных исполнительных органов до установленного Правительством
Республики Казахстан норматива
Стратегическое
направление

1. Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Мақсаты
1.3. Экономика салаларының білікті және бәсекеге қабілетті техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарына қажеттілігін қанағаттандыру
Міндеттері
1.3.1. Техникалық және кәсіптік білім беруге қол жетімділікті кеңейту
1.3.2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің сапасы мен тиімділігін арттыру
1.3.3. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын білікті инженерлік-педагогикалық кадрлармен қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалған
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, Астана, Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді уақтылы және толық аудару
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
192 806
1 530 473
2 720 604
3 816 473
4 769 151
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
082 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.02.25 N 187 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
090 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Білім беру жүйесін жетілдіру саласындағы зерттеулер
Сипаттамасы
Әлеуметтік зерттеулер жүргізу
Стратегиялық бағыты
3. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты
3.1. Балалардың өмір сүру сапасын әлеуметтік және құқықтық кепілдіктермен қамтамасыз ету
Міндеттері
3.1.4. 2007-2011 жылдарға арналған «Қазақстан балалары» бағдарламасының шеңберінде балалардың құқықтарын қорғаудың құқықтық нормаларының сақталуын қамтамасыз ету жөнінде әлеуметтік зерттеулер жүргізу
Мақсаты
3.2. Жастардың әлеуметтік құқықтарын іске асыруды және мемлекеттік кепілдіктерін қамтамасыз ету
Міндеттері
3.2.1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
3.2.2. Әлеуметтік-экономикалық саладағы жастардың сұранысын қанағаттандыру деңгейін анықтау
3.2.3. Азаматтардың патриоттық тәрбиесі
3.2.4. Жастар саясатын іске асыруды ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеу
3.2.5. Жастар саясатын іске асыруды басқарудың тиімділігін арттыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Жастар саясаты бағдарламасын, патриоттық тәрбиені, ресурстық орталықтардың қызмет көрсету сапасын іске асыру тиімділігінің мониторингі
бірл.
2
2
2
Әлеуметтік-экономикалық салалардың түрлері бойынша жастардың қажеттіліктерін қанағаттандыру деңгейінің мониторингі
бірл.
1
1
1
Балалардың құқықтарын қорғаудағы құқықтық нормалардың сақталу мониторингі
бірл.
2
Сапа көрсеткіштері
Ресурстық орталықтардың қызмет көрсету сапасының деңгейін айқындау
Жастардың әлеуметтік-экономикалық саладағы қажеттіліктеріне қанағаттану деңгейін айқындау
Балалар құқықтарының сақталу деңгейін айқындау
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
2011 жылы республиканың білім беру ұйымдарында балалар құқықтарының сақталуын бағалау көрсеткіштерін енгізу. Балалардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру.
Талдамалық есептердің жоспарланып отырған саны
дана
2
Әдістемелік ұсынымдамалардың жоспарланып отырған саны
дана
2
Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

1. Обеспечение доступности качественного образования
Цель
1.3. Удовлетворение потребностей отраслей экономики квалифицированными и
конкурентоспособными специалистами технического и обслуживающего труда
Задачи
1.3.1. Расширение доступности технического и профессионального
образования.
1.3.2. Повышение качества и эффективности системы технического и
профессионального образования.
1.3.3. Обеспечение организаций технического и профессионального
образования квалифицированными инженерно-педагогическими кадрами
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Количественные показатели определены соглашениями о результатах,
заключенными с акимами областей, городов Астаны и Алматы
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Своевременное и полное
перечисление целевых
текущих трансфертов из
республиканского бюджета
областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны,
Алматы
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
192 806
1 530 473
2 720 604
3 816 473
4 769 151
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 082
Исключена постановлением Правительства РК от 25.02.2011 № 187
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 090
Исследования в области совершенствования системы образования
Описание
Проведение социологических исследований
Стратегическое
направление
3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель
3.1. Обеспечение социальных и правовых гарантий качества жизни детей
Задачи
3.1.4. Проведение социологических исследований по обеспечению
соблюдения правовых норм защиты прав детей в рамках программы "Дети
Казахстана" на 2007-2011 годы
Цель
3.2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий
молодежи
Задачи
3.2.1. Обеспечение государственной поддержки молодежи
3.2.2. Выявление уровня удовлетворенности потребностей молодежи в
социально-экономической сфере
3.2.3. Патриотическое воспитание граждан
3.2.4. Информационно-методологическое сопровождение реализации
молодежной политики
3.2.5. Повышение эффективности управления реализацией молодежной
политики
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Мониторинг эффективности
реализации программы
молодежной политики,
патриотического воспитания,
качества услуг ресурсных
центров
ед
2
2
2
Мониторинг уровня
удовлетворенности
потребностей молодежи по
видам социально-
экономических сфер
ед
1
1
1
Мониторинг соблюдения
правовых норм защиты прав
детей
ед
2
Показатели
качества
Определение уровня качества услуг ресурсных центров
Определение уровня удовлетворенности потребностей молодежи в
социально-экономической сфере
Определение уровня соблюдения прав детей
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Введение показателя оценки соблюдения прав детей в организациях
образования республики к 2011 году.
Формирование информационной культуры детей
Планируемое количество
аналитических отчетов
шт.
2
Планируемое количество
методических рекомендаций
шт.
2
Улучшение условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

37 685
27 535
29 337
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
104 бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес
Сипаттамасы
Кәмелетке толмағандар мен жастар арасындағы нашақорлықтың әлеуметтік алдын алуға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асыру; салауатты өмір сүруді насихаттау, есірткіге тәуелді адамдарды сауықтыруға және оңалтуға бағытталған іс-шаралар өткізу
Стратегиялық бағыты

37 685
27 535
29 337
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма) 104
Борьба с наркоманией и наркобизнесом
Описание
Осуществление комплекса мер, направленных на социальную профилактику
наркомании среди несовершеннолетних и молодежи, пропаганда здорового
образа жизни, проведение мероприятий, направленных на оздоровление и
реабилитацию наркозависимых.
Стратегическое
направление

3. Балалар мен жастарды дамытуға жағдай жасау, оларды еліміздің әлеуметтік-экономикалық дамуына тарту
Мақсаты
3.2. Жастардың әлеуметтік құқықтарын іске асыруды және мемлекеттік кепілді қамтамасыз ету
Міндеттері
3.2.1. Жастарға мемлекеттік қолдау көрсетуді қамтамасыз ету
3.2.2 Әлеуметтік-экономикалық саладағы жастар қажеттіліктерін қанағаттандыру деңгейін анықтау
3.2.3. Азаматтарды патриоттық тәрбиелеу
3.2.4. Жастар саясатын іске асыруды ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеу
3.2.5 Жастар саясатын іске асыруды басқарудың тиімділігін арттыру
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
Сандық көрсеткіштері
Нашақорлықтың алдын алу іс-шараларын жоспарлы өткізу және салауатты өмір салты дағдыларын қалыптастыру
шара
5
5
7
5
5
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Оқушы жастар арасында нашақорлық деңгейін төмендету
%
2,3
2,5
2,7
2,7
2,7
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
7 442

3. Создание условий для развития детей и молодежи, вовлечения их в
социально-экономическое развитие страны
Цель
3.2. Обеспечение реализации социальных прав и государственных гарантий
молодежи
Задачи
3.2.1. Обеспечение государственной поддержки молодежи
3.2.2. Выявление уровня удовлетворенности потребностей молодежи в
социально-экономической сфере
3.2.3. Патриотическое воспитание граждан
3.2.4. Информационно-методологическое сопровождение реализации
молодежной политики
3.2.5. Повышение эффективности управления реализацией молодежной
политики
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
2012 г.
Показатели
количества
Планируемое проведение
мероприятий по профилактике
наркомании и привитие
навыков здорового образа
жизни
ме-
ропр.
5
5
7
5
5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Предполагаемое снижение
уровня наркомании среди
учащейся молодежи
%
2,3
2,5
2,7
2,7
2,7
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
7 442

6 334
7 261
7 261
7 242
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
(кіші бағдарлама) 120
Қолданбалы ғылыми зерттеулер
Сипаттамасы
Жаңа білімдер туралы, табиғи және әлеуметтік жүйелер туралы ғылыми зерттеулерді әкімшілендіру, экономиканың, қоғамның орнықты дамуының, ғылымның жүйелі қайта өзгерулерінің ғылыми негіздерін әзірлеу; ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің және әлемдік ғылыми еңбек бөлінісіндегі жалпы ғылыми-технологиялық кеңістік аясында қазақстандық ғылымның позициясын нығайту. «Қазақстанның қазіргі заманғы әлеуметтік-саяси тарихын жүйелі жинақтау және қоғамдық практикаға енгізу» бағдарламасын іске асыру көзделуде
Стратегиялық бағыты

6 334
7 261
7 261
7 242
Администратор
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
120
Прикладные научные исследования
Описание
Администрирование научных исследований о новых знаниях, о природных
и социальных системах, разработка научных основ системных
преобразований экономики, устойчивого развития общества, науки;
укрепление позиции казахстанской науки в рамках общего
научно-технологического пространства государств, участников СНГ и в
мировом разделении научного труда. Предусмотрена реализация
программы "Системное обобщение и внедрение в общественную практику
современной социально-политической истории Казахстана".
Стратегическое
направление