Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 286 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.31 № 1236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесі;
2) Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесі бекітілсін.
1-1. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы Даму жоспары бекітілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесінде белгіленген тәртіппен Мемлекеттік кәсіпорындардың және мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілімінің құрылымына қосу үшін даму жоспарларын ұсынуды қамтамасыз етсін.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 7 сәуірдегі
№ 286 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің
және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын
ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу,
бекіту және олардың іске асырылуын бағалау
ережесі
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 286. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2011 № 1236 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале;
2) Правила разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
1-1. Государственным органам, осуществляющим права владения и пользования государственными пакетами акций национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале, акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" в течение 5 рабочих дней со дня утверждения Плана развития, обеспечить представление планов развития для включения в структуру Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале в порядке, установленном Правилами разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с  постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2010 года № 286
Правила
разработки, утверждения и оценки реализации стратегий
развития национальных управляющих холдингов,
национальных холдингов и национальных компаний с
участием государства в уставном капитале
1. Общие положения

1. Осы Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын (бұдан әрі - Даму стратегиясы) әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес әзірленген және ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың (бұдан әрі - Компания) даму стратегияларын әзірлеудің, бекітудің және олардың іске асырылуын бағалаудың тәртібін айқындайды.
2. Компанияның Даму стратегиясы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының негізінде он жылға арналып әзірленеді.
3. Компанияның Даму стратегиясы оның бес жылға арналған Даму жоспарын әзірлеуге негіз болады.
4. Компанияның Даму стратегиясы оның стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын және қызметі нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды әрі акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалар қызметінің стратегиялық бағыттарын ескере отырып әзірленеді.
5. Компанияның Даму стратегиясы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, тиісті мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігіне келісіледі.
Компанияның Даму стратегиясы бюджеттік жоспарлау және бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органмен Әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігіне келісіледі.
Компанияның Даму стратегиясын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6. Компанияның Даму стратегиясының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауы, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістер және Компания қызметіне маңызды әсері бар ішкі және сыртқы орталардың өзгерістері Компанияның Директорлар кеңесінің Компанияның Даму стратегиясын түзету қажеттілігі туралы шешімі үшін негіз болып табылуы мүмкін.
2. Даму стратегиясының құрылымы
8. Даму стратегиясы мынадай бөлімдерден тұратын құжатты білдіреді:
1) ағымдағы жағдайды талдау;
2) миссиясы мен пайымдауы;
3) қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметінің түйінді көрсеткіштері мен олар бойынша межелі нәтижелер.
Компанияның Даму стратегиясы оған қажетті негіздемелерді және Компания қызметінің түйінді көрсеткіштеріне мақсатты мәндері бойынша есептеулерді қосатын қосымшаларды қамтуы тиіс.

1. Настоящие Правила разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале (далее - Стратегия развития) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" и определяют порядок разработки, утверждения и оценки реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале (далее - Компания).
2. Стратегия развития Компании разрабатывается на десять лет на основе стратегических и программных документов Республики Казахстан.
3. Стратегия развития Компании является основой для разработки ее Плана развития на пятилетний период.
4. Стратегия развития Компании определяет ее стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатывается с учетом стратегических направлений деятельности юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые юридическими лицами.
5. Стратегия развития Компании согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан, стратегических планах соответствующих государственных органов.
Стратегия развития Компании согласовывается с уполномоченным органом по бюджетному планированию и исполнению бюджета на соответствие бюджетным параметрам, указанным в Прогнозе социально-экономического развития.
Стратегия развития Компании утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Оценка реализации Стратегии развития Компании осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
7. Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменения, вносимые в документы системы государственного планирования, а также изменения внутренней и внешней среды, имеющие существенный эффект на деятельность Компании могут являться основой для решения Совета директоров Компании о необходимости корректировки Стратегии развития Компании.
2. Структура Стратегии развития
8. Стратегия развития Компании представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
1) анализ текущего состояния;
2) миссия и видение;
3) стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним.
Стратегия развития Компании должна содержать приложения, которые включают необходимые обоснования к Стратегии развития и расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности Компании.

3. Даму стратегиясының бөлімдерін қалыптастыру
9. «Ағымдағы жағдайды талдау» бөлімі мынадай кіші бөлімдерден тұруы тиіс:
Сыртқы ортаны талдау.
Бұл кіші бөлім ағымдағы ахуалды және компания қызмет ететін, компанияның мақсаттарына қол жеткізуге әсер ететін құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және басқа да жиынтықтағы сыртқы ортаның жаһандық факторларының әсерін талдауды қамтуы тиіс.
Ішкі ортаны талдау.
Бұл кіші бөлім компания қызметіндегі қуатты және әлсіз жақтарды талдауды қамтиды. Сондай-ақ кіші бөлім қазіргі және әлеуетті қатерлер мен тәуекелдерді талдауды және Компанияның мақсатына жету үшін мүмкіндіктерді айқындауды қамтиды.
10. Миссия мемлекет Компания алдына қойған міндеттерге сәйкес болуы және мемлекет қойған міндеттердің, ол орындайтын функциялардың, қызмет, бағыттарының және саланы (экономиканың секторын), өңірді дамыту тұрғысынан Компанияның негізгі мақсатын қамтуы тиіс.
11. Пайымдау болжамды кезеңнің соңында Компания орындайтын функциялар тұрғысынан оның ұстанымдарын айқындайды.
12. Даму стратегиялары шеңберінде Компания қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметінің түйінді көрсеткіштері көрсетілуі тиіс.
Қызметтің стратегиялық бағыттары миссияға сүйене отырып айқындалады және Компания тиісті әлеуметтік-экономикалық міндеттерді шешуге барынша әсер ететін қызмет салаларын білдіреді.
Әрбір стратегиялық бағыт үшін мақсаттар - жиынтығында Компанияның жалпы мақсаттарына қол жеткізуге алып келетін қызметтің нақты, өлшенетін бағдарлары әзірленуі тиіс.
Әрбір мақсатты іске асыру шеңберінде шешілуі тиіс мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті әрі жеткілікті жағдай болуы тиіс міндеттерді айқындау, сондай-ақ олар бойынша қол жеткізу бағаланатын Компания қызметінің түйінді көрсеткіштерінің тізбесін әзірлеу қажет. Бұл ретте аталған көрсеткіштердің саны әрбір мақсат бойынша 3-тен аспауы тиіс.
Әрбір стратегиялық бағыт үшін Даму стратегиясының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жөніндегі межелі нәтижелерге сипаттама берілуі тиіс.
Компанияның даму стратегиясы Компанияның қаржылық тұрақтылығының, соның ішінде жиынтық борышының деңгейін және валюта позицияларын сипаттайтын көрсеткіштерін қамтуға тиіс
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
13. Даму стратегиясына қосымшалар негізгі құжатқа қажетті негіздемелерді және түсіндірмелерді, схемаларды (стратегиялық карталарды), кестелерді, осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген Компания түйінді қызмет көрсеткіштеріне мақсатты мәндер бойынша есептеулерді қамтуы тиіс.

3. Формирование разделов Стратегии развития
9. Раздел "Анализ текущего состояния" должен содержать следующие подразделы:
Анализ внешней среды.
Данный подраздел должен содержать анализ текущей ситуации и влияния глобальных факторов внешней среды - совокупности правовых, политических, хозяйственных, демографических, технологических и других, в которых функционирует Компания, и которые могут влиять на достижение целей Компании;
Анализ внутренней среды.
Данный подраздел включает в себя анализ сильных и слабых сторон в деятельности Компании. Также подраздел включает в себя анализ существующих и потенциальных угроз и рисков и определение возможностей для достижения целей Компании.
10. Миссия должна соответствовать задачам, которые ставит перед Компанией государство, и содержать основное предназначение Компании в контексте поставленных государством задач, выполняемых им функций, направлений деятельности и развития отрасли (сектора экономики), региона.
11. Видение определяет позиционирование Компании к концу прогнозного периода в контексте выполняемых ею функций.
12. В рамках Стратегии развития должны быть отражены стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности Компании и ожидаемые результаты по ним.
Стратегические направления деятельности определяются исходя из миссии и представляют собой те области деятельности, где Компания имеет наибольшее воздействие на решение соответствующих социально-экономических задач.
Для каждого стратегического направления должны быть разработаны цели - конкретные, измеримые ориентиры деятельности, приводящие в совокупности к достижению общих целей Компании.
В рамках реализации каждой цели необходимо определить задачи, решение которых должно быть необходимым и достаточным условием для достижения соответствующей цели, а также разработать перечень ключевых показателей деятельности Компании, по которым будет оцениваться их достижение. При этом количество указанных показателей должно быть не более 3 по каждой цели.
Для каждого стратегического направления должны быть описаны результаты, ожидаемые по достижении поставленных целей и задач Стратегии развития.
Стратегия развития Компании должна включать показатели финансовой устойчивости, в том числе характеризующие уровень совокупного долга и валютной позиции Компании.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
13. Приложения к Стратегии развития должны содержать необходимые обоснования и пояснения к основному документу, схемы (стратегические карты), таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности Компании, указанным в пункте 12 настоящих Правил.

4. Даму стратегиясын әзірлеу және бекіту тәртібі
14. Компанияның Даму стратегиясын әзірлеу және бекіту мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компания осы Ережеге сәйкес Даму стратегиясының жобасын дербес әзірлеуді және оны жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамын қоспағанда, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органның қарауына енгізуді қамтамасыз етеді;
2) жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші шілдесінен кешіктірмей Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы осы Ережеге сәйкес Компанияның Даму стратегиясының жобасын белгіленген тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді;
3) жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегіне дейін Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына қатысты Компанияның Директорлар кеңесі мақұлдаған, ал Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына қатысты - Директорлар кеңесі және «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Компанияның Даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.02 № 209 Қаулысымен.
15. Осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген жағдайларда Компанияның Даму стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компанияның Директорлар кеңесінің Даму стратегиясына өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы шешімінен кейін бір айдан кешіктірмей, Компания түзетілген Даму стратегиясының жобасын әзірлеуді және оны «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамын қоспағанда, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органның қарауына енгізуді қамтамасыз етеді;
2) Компанияның Директорлар кеңесінің Даму стратегиясына өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы шешімінен кейін екі айдан кешіктірмей, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы түзетілген Даму стратегиясының жобасын белгіленген тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді;

4. Порядок разработки и утверждения Стратегии развития
14. Разработка и утверждение Стратегии развития Компании осуществляется в следующем порядке:
1) Компания в соответствии с настоящими Правилами самостоятельно обеспечивает разработку проекта Стратегии развития и не позднее первого июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, внесение его на рассмотрение в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
2) не позднее первого июля года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, а также акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" в соответствии с настоящими Правилами обеспечивают в установленном порядке внесение проекта Стратегии развития Компании на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию;
3) до первого сентября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, в том числе уполномоченный орган по государственному планированию в отношении акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" обеспечивают в установленном порядке внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении Стратегии развития Компании, одобренного Советом директоров Компании, а в отношении акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" - одобренного Советом директоров и Советом по управлению Фондом национального благосостояния "Самрук-Қазына".
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.03.2011 № 209.
15. В случаях, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в Стратегию развития Компании осуществляется в следующем порядке:
1) не позднее одного месяца после решения Совета директоров Компании о необходимости внесения изменений в Стратегию развития, Компания обеспечивает разработку проекта скорректированной Стратегии развития и внесение его на рассмотрение в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
2) не позднее двух месяцев после решения Совета директоров Компании о необходимости внесения изменений в Стратегию развития государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, а также акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" обеспечивают в установленном порядке внесение проекта скорректированной Стратегии развития Компании на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию;

3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Компанияның түзетілген Даму стратегиясының жобасын алған сәттен бастап, бір ай ішінде Даму стратегиясының жобасын қарастырады;
4) Даму стратегиясының жобасы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілгеннен кейін бір айдан кешіктірмей, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамына қатысты Компанияның Даму стратегиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
5. Даму стратегиясының іске асырылуын бағалау
16. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мен бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін мониторингілеу және бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген түйінді қызмет көрсеткіштерінің мақсатты мәндеріне қол жеткізу тұрғысынан Компанияның Даму стратегиясын іске асыру нәтижелерін бағалауды жүзеге асырады.
17. Компания өз акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға аудиттелген жеке қаржылық есептілікті және шоғырландырылған қаржылық есептілікті ескере отырып, жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың бірінші шілдесінен кешіктірмей, Даму стратегиясының іске асырылуы туралы есепті Даму стратегиясын іске асыруды бағалауды жүргізу үшін есептік ақпаратты беру нысанын қамтитын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мен бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін мониторингілеу және бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес табыс етеді.
Алдыңғы есепті кезеңдегі аудиттелген жеке қаржылық есептілік пен шоғырландырылған қаржылық есептілік болмаған жағдайда, есепті жылдың бірінші шілдесіне аудиттелген жеке қаржылық есептілікті және шоғырландырылған қаржылық есептілікті Компания өз акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға осы есептілікті Компанияның жоғары басқару органы бекіткеннен кейін бір айдан кешіктірмей ұсынады.

3) уполномоченный орган по государственному планированию с момента получения проекта скорректированной Стратегии развития Компании рассматривает проект Стратегии развития в течении одного месяца;
4) не позднее одного месяца после согласования проекта Стратегии развития с уполномоченным органом по государственному планированию государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, в том числе уполномоченный орган по государственному планированию в отношении акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", обеспечивают в установленном порядке внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в Стратегию развития Компании.
5. Оценка реализации Стратегии развития
16. Уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет оценку результатов реализации Стратегии развития Компании в соответствии с Методическими рекомендациями по мониторингу и оценке эффективности управления государственной собственностью, утвержденными уполномоченным органом по государственному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на предмет достижения целевых значений ключевых показателей деятельности, указанных в Стратегии развития Компании.
17. Компания представляет в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании и уполномоченный орган по государственному планированию, отчет о реализации Стратегии развития с учетом данных аудированной отдельной финансовой отчетности и консолидированной финансовой отчетности ежегодно не позднее первого июля года следующего за отчетным периодом, в соответствии с Методическими рекомендациями по мониторингу и оценке эффективности управления государственной собственностью, утвержденными уполномоченным органом по государственному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, которая включает формат предоставления отчетной информации для проведения оценки реализации Стратегии развития.
В случае отсутствия аудированной отдельной финансовой отчетности и консолидированной финансовой отчетности за предшествующий отчетный период, до первого июля отчетного года аудированная отдельная финансовая отчетность и консолидированная финансовая отчетность представляется Компанией в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании и уполномоченный орган по государственному планированию, не позднее одного месяца после утверждения данной отчетности высшим органом управления Компании.

18. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі бірінші қыркүйектен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметін Компанияның Даму стратегиясының іске асырылуы туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 7 сәуірдегі
№ 286 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің
және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын
ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу,
бекіту және олардың іске асырылуын бағалау
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму жоспарларын (бұдан әрі - Даму жоспары) әзірлеу, бекіту және олардың іске асырылуын бағалау ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес әзірленген және ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың (бұдан әрі - Компания) даму жоспарларын әзірлеудің, бекітудің және олардың іске асырылуын бағалаудың тәртібін айқындайды.
2. Компанияның Даму жоспары оның Даму стратегиясын іске асыру мақсатында бес жыл мерзімге әзірленеді.
3. Компанияның Даму жоспары акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалардың даму жоспарларын ескере отырып әзірленеді және мақсаттарын, міндеттерін, нәтижелер көрсеткіштерін және инвестицияларды, кірістерді, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтерді, қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері мен басқа да мәліметтерді қоса алғанда, қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткіштерін қамтиды.
Компанияның даму жоспарында қолданылатын қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерінің толық тізбесі мен нысаналы мәндерін, соның ішінде акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалар борышының деңгейін Компания айқындайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
4. Компанияның Даму жоспары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, тиісті мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге, Әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджет параметрлеріне сәйкестігі бойынша келісіледі және оны директорлар кеңесі бекітеді.

18. Уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно не позднее первого сентября, следующего за отчетным периодом, информирует Правительство Республики Казахстан о реализации Стратегии развития Компаниями.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2010 года № 286
Правила
разработки, утверждения и оценки реализации планов
развития национальных управляющих холдингов,
национальных холдингов и национальных компаний с
участием государства в уставном капитале
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале (далее - План развития) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" и определяют порядок разработки, утверждения и оценки реализации планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале (далее - Компания).
2. План развития Компании разрабатывается сроком на пять лет в целях реализации ее Стратегии развития.
3. План развития Компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, и содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды, показатели финансовой устойчивости и другие сведения.
Полный перечень и целевые значения, используемые в Плане развития Компании показателей финансовой устойчивости, в том числе уровня долга юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, определяются Компанией.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
4. План развития Компании согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан, и бюджетным параметрам, указанным в Прогнозе социально-экономического развития и утверждается ее советом директоров.

5. Компанияның Даму жоспарының іске асырылуын бағалауды оның
директорлар кеңесі жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауы, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына енгізілетін өзгерістер және Компания қызметіне маңызды әсері бар ішкі және сыртқы орталардың өзгерістері Компанияның Даму жоспарын түзетуге негіз болып табылуы мүмкін.
2. Даму жоспары бөлімдерінің құрылымы
7. Бес жылға арналған Даму жоспары мынадай бөлімдерді қамтитын құжатты білдіреді:
7.1 Компания туралы жалпы мәліметтер:
1) Компанияның құрылуы туралы ақпарат;
2) Компанияны корпоративтік басқару құрылымы (акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) мөлшерін көрсете отырып, Компанияның акциялары (қатысу үлестері) өзіне тиесілі заңды тұлғаларға қатысуы;
3) Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (қызметкерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы;
4) қызмет салаларын, аясын және тиісті нарықтардағы Компанияның бәсекелестік жағдайын талдау.
7.2 Өткен екі жылдағы және ағымдағы жылдың бірінші жарты жылдығына қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептері негіздемесімен бірге мыналарды:
1) Компанияның негізгі өндірістік көрсеткіштерін;
2) Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерін (кірістерді, шығыстарды, инвестицияларды және басқа да мәліметтерді);
3) акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтер түрінде бюджетке түсетін түсімдерді (Компанияның таза кірісіне ақшалай және пайыздық мәнде);
4) осы Ереженің 8-тармағына сәйкес айқындалатын Компанияның Даму жоспары көрсеткіштерінің тізбесінде көрсетілген негізгі салықтар мен төлемдер бөлінісінде салықтар мен бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдер түсімдерін (жанама салықтарды қоспағанда);
5) мыналар:
негізгі борыш сомалары бойынша;
борышқа қызмет көрсетуге арналған шығыстар сомалары бойынша;
қарыз алу үлгілері бойынша бөліп көрсетілген ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде тиісті есепті күнге қарызға алынған қаражаттың жалпы теңгерімі;
5-1) борыш деңгейін сипаттайтын мынадай көрсеткіштерді:
қаржылық левередж коэффициентін;
ағымдағы өтімділік коэффициентін;
пайыздардың өтелу коэффициентін;
қарыз/EBITDA коэффициентін (экономиканың нақты секторының компаниялары үшін) міндетті түрде көрсете отырып, Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалардың негізгі қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері;

5. Оценка реализации Плана развития Компании осуществляется ее советом директоров.
6. Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, и изменения, вносимые в документы системы государственного планирования, а также изменения внутренней и внешней среды, имеющие существенный эффект на деятельность Компании могут являться основой для корректировки Плана развития Компании.
2. Структура разделов Плана развития
7. План развития на пять лет представляет собой документ, содержащий следующие разделы:
7.1 Общие сведения о Компании:
1) информация о создании Компании;
2) корпоративная структура управления Компании (участие Компании в юридических лицах, акции (доли участия) которых ей принадлежат с указанием размера пакета акций (доли участия);
3) организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание;
4) анализ отраслей, сфер деятельности и конкурентного положения Компании на соответствующих рынках.
7.2 Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности за предыдущие два года и первое полугодие текущего года, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
1) основные производственные показатели Компании;
2) основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами (доходы, расходы, инвестиции и другие сведения);
3) поступления в бюджет в виде дивидендов на государственный пакет акций (в денежном и процентном выражении к чистому доходу Компании);
4) поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет в разрезе основных налогов и платежей (за исключением косвенных налогов), указанных в перечне показателей Плана развития Компании, определяемом в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
5) общий баланс заимствованных средств на соответствующую отчетную дату в разрезе внутреннего и внешнего заимствования с разбивкой:
по суммам основного долга;
по суммам расходов на обслуживание долга;
по типам заимствования;
5-1) Основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием следующих показателей, характеризующих уровень долга:
коэффициент финансового левереджа;
коэффициент текущей ликвидности;
коэффициент покрытия процентов;
коэффициент долга/EBITDA (для компаний реального сектора экономики);

6) кадр саясатының көрсеткіштерін талдау (орташа жылдық қызметкерлер саны, орташа айлық жалақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақсыздық деңгейі).
Ескерту. 7-2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
7.3 Жылдар бойынша бөліп көрсетілген бес жылдық кезеңге арналған мақсаттар мен міндеттер, оның ішінде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың, қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері.
7.4 Даму жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлайтын, оның ішінде:
өндірістік нәтижелерге қол жеткізу;
борыштың орнықты жай-күйінің қамтамасыз етілуін есепке ала отырып, қарыздарды тарту және олардың негіздемесі;
дивидендтік саясат және олардың негіздемесі;
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі;
қазақстандық қамтуды ұлғайту жөніндегі іс-шаралар.
Ескерту. 7-4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
7.5 Компания мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалар қызметінің негізгі бағыттары бойынша баға (тариф) саясаты.
7.6 Әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемесімен бірге болжам.
7.7 Бюджетпен қарым-қатынас:
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен және жергілікті бюджеттерден жоспарланып отырған түсімдер;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жоспарланып отырған, осы Ереженің 8-тармағына сәйкес айқындалатын Компанияның Даму жоспарының көрсеткіштер тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді төлеу;
жоспарланып отырған акциялардың мемлекеттік пакетіне дивидендтерді төлеу.
7.8 Компания мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың инвестициялары мен капитал салымдарының қызмет бағыттары бойынша және мынадай түрлер:
жаңа жобаларға, оның ішінде жеке инновациялық жобаларға капитал салымдары;
қолданыстағы жобаларға, оның ішінде жеке инновациялық жобаларға капитал салымдары;
қаржы инвестициялары бойынша бөлінген жалпы көлемі.
7.9 Уақытша бос ақша қаражатын басқару, оларды орналастыру саясаты.
7.10 Компанияның кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа айлық еңбекақы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақсыздық деңгейі).
7.11 Қоршаған ортаны қорғау, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы.
7.12 Компанияның жекелеген түйінді көрсеткіштерінің, сондай-ақ Компанияның негізгі шоғырландырылған және шоғырландырылмаған көрсеткіштерінің және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы (кірістер, шығыстар, инвестициялар, дивидендтер, қаржылық нәтиже, қарыздар мен басқа мәліметтер).

6) анализ показателей кадровой политики (среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров).
Сноска. Пункт 7.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
7.3 Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам.
7.4 Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
достижению производственных результатов;
привлечению займов и их обоснование с учетом обеспечения устойчивого состояния долга;
дивидендной политике и их обоснование;
реструктуризации активов и их обоснование;
увеличению казахстанского содержания.
Сноска. Пункт 7.4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
7.5 Ценовая (тарифная) политика по основным направлениям деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
7.6 Административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения.
7.7 Отношения с бюджетом:
планируемые поступления из республиканского бюджета и местных бюджетов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана развития Компании, определяемом в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций.
7.8 Общий объем инвестиций и капитальных вложений Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по направлениям деятельности и следующим видам:
капитальные вложения в новые проекты, в том числе отдельно в инновационные проекты;
капитальные вложения в существующие проекты, в том числе отдельно в инновационные проекты;
финансовые инвестиции.
7.9 Управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения.
7.10 Кадровая политика Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров).
7.11 Охрана окружающей среды, охрана труда и техника безопасности.
7.12 Прогноз отдельных ключевых показателей Компании, а также основных консолидированных и неконсолидированных показателей Компании и консолидированных показателей юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами (доходы, расходы, инвестиции, дивиденды, финансовый результат, займы и другие сведения).

7.13 Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару.
3. Даму жоспары көрсеткіштерінің нысандары мен тізбесі
8. Компанияның Даму жоспарының нысандары мен көрсеткіштер тізбесін олардың құрамын қоса алғанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып айқындайды.
Әдіснамалық, оның ішінде Даму жоспарының тиісті бөлімдерін қалыптастыру жөніндегі басшылықты және Даму жоспарын әзірлеу жөніндегі жұмысты үйлестіруді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Даму жоспары мынадай тәртіппен:
1) бірінші жылы: қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштерінің мәнін аша отырып (өрістетілген түрде), кейінгі жылдары біріктірілген (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөле отырып;
2) екінші жылы: бірінші жылды бағалау, екінші жыл өрістетілген түрде, кейінгі жылдары біріктірілген (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөле отырып;
3) үшінші жылы: бірінші - екінші жылдарды бағалау, үшінші жыл өрістетілген түрде, кейінгі жылдары біріктірілген (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөле отырып;
4) төртінші жылы: бірінші - үшінші жылдарды бағалау, төртінші жылы өрістетілген түрде, кейінгі жылдары біріктірілген (жиынтық) түрде жылдар бойынша бөле отырып;
5) бесінші жылы: бірінші - төртінші жылдарды бағалау, бесінші жылы өрістетілген түрде әзірленеді және күнтізбелік жыл қорытындылары бойынша түзетіледі.
10. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган орталық және жергілікті атқарушы органдардан, сондай-ақ өзге мемлекеттік органдардан Даму жоспарын келісу үшін қажетті ақпараттық-статистикалық материалдарды сұратады.
Егер сұратылатын ақпарат коммерциялық құпия болып табылатын және жариялауға жатпайтын жағдайда уәкілетті органға бұл туралы хабарланады.
Коммерциялық құпияның бар екендігі туралы мәліметтер расталғаннан кейін ақпаратты пайдалану және беру «қызмет бабында пайдалану үшін» белгісімен жүзеге асырылады, бұл ретте қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны пайдаланудың белгіленген режимін сақтау үшін уәкілетті орган жауапты болады.
4. Даму жоспарын әзірлеу және бекіту тәртібі
11. Компанияның Даму жоспарын әзірлеу және бекіту мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компания осы Ережеге сәйкес Даму жоспарының жобасын дербес әзірлеуді және оны жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қыркүйегінен кешіктірмей, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамын қоспағанда, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органның қарауына енгізуді қамтамасыз етеді;

7.13 Корпоративное управление в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
3. Формы и перечень показателей Плана развития
8. Формы и перечень показателей Плана развития Компании, включая их состав, определяются уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Методологическое руководство, в том числе по формированию соответствующих разделов Плана развития, и координация работы по разработке Плана развития осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
9. План развития разрабатывается и по итогам календарного года корректируется в следующем порядке:
1) первый год: с расшифровкой основных показателей финансово-хозяйственной деятельности (в развернутом виде), последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам;
2) второй год: оценка первого года, второй год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам;
3) третий год: оценка первого-второго годов, третий год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам;
4) четвертый год: оценка первого-третьего годов, четвертый год в развернутом виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам;
5) пятый год: оценка первого-четвертого годов, пятый год в развернутом виде.
10. Уполномоченный орган по государственному планированию запрашивает от центральных и местных исполнительных органов, а также от иных государственных органов информационно-статистические материалы, необходимые для согласования Плана развития.
В случае, если запрашиваемая информация является коммерческой тайной и не подлежит разглашению, уполномоченный орган уведомляется об этом.
После подтверждения сведений о наличии коммерческой тайны использование и представление информации осуществляется под грифом "для служебного пользования", при этом уполномоченный орган несет ответственность за соблюдение установленного режима ее использования в соответствии с действующим законодательством.
4. Порядок разработки и утверждения Плана развития Компании
11. Разработка и утверждение Плана развития Компании осуществляется в следующем порядке:
1) Компания в соответствии с настоящими Правилами самостоятельно обеспечивает разработку проекта Плана развития и не позднее первого сентября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, внесение его на рассмотрение в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";

2) жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың он бесінші қарашасынан кешіктірмей, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» ұлттык әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы Компанияның Даму жоспарының жобасын белгіленген тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді;
3) жоспарланып отырған бес жылдық кезеңнің алдындағы жылдың жиырмасыншы желтоқсанына дейін Компания Даму жоспарының жобасын Директорлары кеңесінің бекітуін қамтамасыз етеді.
11-1. Компаниялардың бекітілген даму жоспарларын Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар тізілімінің (бұдан әрі - Тізілім) құрылымына косу үшін ұсыну мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Компания «Ақпарат алмасуды қамтамасыз ету және мемлекеттік меншік жөніндегі деректердің ақпараттық базасын жүргізу жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 наурыздағы № 246 қаулысына сәйкес анықталған Тізілімді ұстаушы (бұдан әрі - тізілім ұстаушы) әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Даму жоспарларын дайындайды. Бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу нәтижесінде Компанияның даму жоспары бар электронды есеп (бұдан әрі - электронды есеп) қалыптастырылады, оған ұлттық куәландырушы орталық берген Компанияның электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылуы кажет;
2) Даму жоспары бекітілген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде Компания Директорлар кеңесінің оны бекіту туралы сканерленген шешімін электронды есепке тіркеп, электронды есепті тізілім ұстаушыға жібереді;
3) тізілім ұстаушы Компанияның электронды есебі түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның электронды мекенжайына электронды есептің Тізілімге қосылғаны немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарландыру жібереді. Осы Ережеде көрсетілген талаптарды Компанияның орындамауы тізілім ұстаушының электронды есепті қабылдаудан бас тартуына негіз болып табылады;
4) қарыз алу туралы келісім жасасу барысында Компаниялар 5 жұмыс күні ішінде Тізілім жүйесінде осы Ереженің 7.2-тармағының 5-1) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштер бойынша ақпаратты көрсетеді.
Ескерту. 4-бөлім 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
12. Осы Ереженің 6-тармағында көзделген жағдайларда Компанияның Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

2) не позднее пятнадцатого ноября года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, а также акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", в соответствии с настоящими Правилами обеспечивают в установленном порядке внесение проекта Плана развития Компании на согласование в уполномоченные органы по государственному планированию и бюджетному планированию;
3) до двадцатого декабря года, предшествующего планируемому пятилетнему периоду, Компания обеспечивает утверждение проекта Плана развития советом директоров.
11-1 Представление утвержденных Планов развития Компаний для включения в структуру Реестра государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Реестр), осуществляется в следующем порядке:
1) Компания подготавливает Планы развития с использованием программного обеспечения, разработанного держателем Реестра, определенного в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 1998 года № 246 "О мерах по обеспечению информационного обмена и ведения информационной базы данных по государственной собственности" (далее - реестродержатель). В результате работы с программным обеспечением, формируется электронный отчет с Планом развития Компании (далее - электронный отчет), который необходимо подписать электронной цифровой подписью Компании, выданной национальным удостоверяющим центром;
2) Компания в течение 5 рабочих дней со дня утверждения Плана развития направляет электронный отчет реестродержателю, прикрепив к электронному отчету сканированное решение совета директоров об его утверждении;
3) реестродержатель в течение 5 рабочих дней с даты поступления электронного отчета Компании направляет на ее электронный адрес уведомление о включении электронного отчета в Реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа реестродержателем в принятии электронного отчета является несоблюдение Компанией требований, указанных в настоящих Правилах;
4) при заключении соглашения о заимствовании Компании в течение 5 рабочих дней отражают в системе Реестра информацию по показателям, указанным в подпункте 5-1) пункта 7.2 настоящих Правил.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
12. В случаях, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил внесение изменений и дополнений в План развития Компании осуществляются в следующем порядке:

1) осы Ереженің 6-тармағында көзделеген жағдайлар туындағаннан кейін екі аптадан кешіктірмей, Компания Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қамтамасыз етеді және оны «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамын қоспағанда, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік органның қарауына ұсынады;
2) осы Ереженің 6-тармағында көзделген жағдайлар туындағаннан кейін бір айдан кешіктірмей, Компания акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы Компанияның түзетілген Даму жоспарының жобасын белгіленген тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға келісуге енгізуді қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган түзетілген Компанияның Даму жоспарының жобасын бір ай ішінде қарайды;
4) түзетілген Даму жоспарының жобасы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілгеннен кейін бір айдан кешіктірмей, Компания Даму жоспарына өзгерістер мен толықтыруларды Директорлар кеңесінің бекітуін қамтамасыз етеді.
12-1. Компания түзетілген Даму жоспарын Тізілім құрылымына қосу үшін осы Ереженің 11-1-тармағында белгіленген тәртіппен ұсынады.
Ескерту. 4-бөлім 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.30 № 1482 Қаулысымен.
5. Даму жоспарының іске асырылуын бағалау
13. Компанияның Даму жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесі мыналарды қамтиды:
1) Компанияның Даму жоспарының орындалуын Компанияның Даму стратегиясына сәйкестігін бағалау;
2) Компания қызметінің өндірістік көрсеткіштерінің орындалуын бағалау;
3) Компания қызметінің қаржылық көрсеткіштерінің орындалуын бағалау;
4) инвестициялық (инновациялық) жобалардың іске асырылуын бағалау;
5) корпоративтік басқаруды бағалау
6) Компанияның бекітілген Даму жоспарында көрсетілген өзге мақсаттардың, міндеттердің орындалуын бағалау және болжанатын түйінді қызмет көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау.
14. Компанияның Даму жоспарының іске асырылуын бағалау осы Ереженің 13-тармағында айқындалған Компанияның Даму жоспарының іске асырылуын бағалау көрсеткіштерінің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.

1) не позднее двух недель после наступления случаев, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, Компания обеспечивает внесение изменений и дополнений в План развития и представляет его на рассмотрение в государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
2) не позднее одного месяца после наступления случаев, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил государственный орган, осуществляющий права владения и пользования государственным пакетом акций Компании, а также акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", обеспечивают в установленном порядке внесение проекта скорректированного Плана развития Компании на согласование в уполномоченный орган по государственному планированию;
3) уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает проект скорректированного Плана развития Компании в течении одного месяца;
4) не позднее одного месяца после согласования проекта скорректированного Плана развития с уполномоченным органом по государственному планированию Компания обеспечивает утверждение изменений и дополнений в План развития советом директоров.
12-1 Скорректированный План развития Компанией представляется для включения в структуру Реестра в порядке, установленном пунктом 11-1 настоящим Правил.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2010 № 1482.
5. Оценка реализации Плана развития
13. Перечень показателей оценки реализации Плана развития Компании включает в себя:
1) оценку выполнения Плана развития Компании на соответствие Стратегии развития Компании;
2) оценку выполнения производственных показателей деятельности Компании;
3) оценку выполнения финансовых показателей деятельности Компании;
4) оценку реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
5) оценку корпоративного управления;
6) оценку выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном Плане развития Компании.
14. Оценка реализации Плана развития Компании осуществляется Советом директоров Компании в соответствии с перечнем показателей оценки реализации Плана развития Компании, определенном в пункте 13 настоящих Правил.