"Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі N 935 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 935 қаулысымен
бекітілген
"Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу аясы
1. Осы "Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының " Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы және " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына (бұдан әpi - Заң) сәйкес әзірленген.
2. Осы Техникалық регламент балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне, оларды өндіру және айналымы үдерістеріне қойылатын талаптарды белгілейді және Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әpi - КО СЭК, ТН) 0402, 0406, 1103, 1602, 1604, 1704, 1806, 1901, 2005, 2007, 2008, 2009, 2104, 2201 тауар позициясына кіретін тамақ өнімдеріне қолданылады.
3. Осы Техникалық регламенттің талаптары:
жас балаларға арналған балалар тағамдарына;
диеталық және емдік-профилактикалық тағамдарға қолданылмайды.
4. Балалар мен жасөспірімдердің денсаулығы үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында азайтылуы қажет балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тіршілік циклі үдерісінде туындайтын факторларға (тәуекелдерге) мыналар жатады: тамақ өнімдерінің жекелеген түрі үшін техникалық регламенттер немесе санитариялық ережелер талаптарымен белгіленген, құрамындағы уытты элементтердің, микоуыттардың, пестицидтердің, антибиотиктердің, радионуклидтердің, тағамдық қоспалардың, витаминдердің, микроэлементтердің және басқа да нормаланбайтын контаминанттардың артуы, өнімнің механикалық және микробиологиялық ластануы.

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2010 года № 935. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 сентября 2010 года № 935
Технический регламент
"Требования к безопасности пищевой продукции,
предназначенной для детей и подростков"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании" и от 21 июля 2007 года " О безопасности пищевой продукции" (далее - Закон).
2. Настоящий Технический регламент устанавливает требования к безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, процессам их производства и оборота и распространяется на пищевую продукцию входящую в товарную позицию 0402, 0406, 1103, 1602, 1604, 1704, 1806, 1901, 2005, 2007, 2008, 2009, 2104, 2201 Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза (ЕТН ВЭД ТС).
3. Требования настоящего Технического регламента не распространяются на:
продукты детского питания, предназначенные для детей раннего возраста;
диетическое и лечебно-профилактическое питание.
4. К опасным факторам (рискам), возникающим в процессе жизненного цикла пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, которые необходимо минимизировать с целью обеспечения безопасности для здоровья детей и подростков относятся: превышение содержания токсичных элементов, микотоксинов, пестицидов, антибиотиков, радионуклидов, пищевых добавок, витаминов, микроэлементов и других, ненормируемых контаминантов, механическое и микробиологическое загрязнение продукции, установленных требованиями технических регламентов или санитарных правил для отдельного вида пищевой продукции.

5. Мүмкін болатын тәуекелдер балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тіршілік циклдерінің мынадай сатылары (үдерістері) кезінде туындайды:
балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін әзірлеу (жасау);
қоймаларды, өндірістік үй-жайларды, машиналарды, жабдықтарды, көлік құралдарын, қосалқы материалдарды дайындау;
өндіріске негізгі және қосымша шикі заттарды, оның ішінде тағамдық қоспаларды және ингредиенттерді қабылдау және дайындау;
балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін өндіру (дайындау);
сақтау, тасымалдау, өткізу.
6. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тәуекелін бағалау кезінде қазіргі заманғы өңдеу әдістері, инспекциялаудың, ішінара бақылаудың, зертханалық зерттеулердің әдістері пайдаланылады.
7. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін бағалау:
өндіру кезінде қолданылатын шикізаттар мен материалдардың қауіпсіздігімен;
құрамының артуы организмге зиянды әсер ететін химиялық және биологиялық ксенобиотиктер (уытты элементтер, пестицидтер, микоуыттар, антибиотиктер, радионуклидтер, тағамдық, қоспалар) бойынша өнімнің сипатын анықтау жолымен;
анықталған тәуекелдің әрқайсысының балалар мен жасөспірімдердің организміне әсерін және оның салдарларын талдау жолымен;
анықталған тәуекелдерді шектеу бойынша ic-шараларды белгілеумен айқындалады.
8. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін сәйкестендіру оны осы Техникалық регламента пайдалану саласына жатқызу және олардың атаулар мен сәйкестендіру көрсеткіштерінің, осы Техникалық регламентін, талаптарына сәйкестігін белгілеу және (немесе) ықтимал бұрмалауды анықтау мақсатында жүргізіледі.
Сәйкестендіру үшін мына әдістердің бірі немесе олардың үйлесімі пайдаланылуы мүмкін:
құжаттама;
аспаптық;
органолептикалық;
көзбен қару;
өнімді сынау.
9. Егер, ілеспе құжаттардағы және зат таңбалардағы балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері туралы ақпарат осы Техникалық регламентте белгіленген атауларға және (немесе) сәйкестендіру көрсеткіштерге сәйкес келмесе немесе дұрыс болмаса, балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері бұрмаланған деп танылады және мәжбүрлеп кepi қайтаруға жатады.
2. Терминдер мен анықтамалар
10. Осы Техникалық регламентте тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамамен белгіленген ұғымдар, сондай-ақ мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тамақ өнімдерінің биологиялық құндылығы - тамақ өнімдерінің құнарлығы, құрамында белоктар, майлар, көмipcyлap, витаминдер, макро- және микроэлементтер қамтылатын сипаттамасы;

5. Вероятные риски возникают при следующих стадиях (процессах) жизненного цикла пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков:
разработка (создание) пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков;
подготовка складских, производственных помещений, машин, оборудования, транспортных средств, вспомогательных материалов;
приемка и подготовка основного и вспомогательного сырья, в том числе пищевых добавок и ингредиентов к производству;
производство (изготовление) пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков;
хранение, транспортировка, реализация.
6. При оценке риска пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков используются современные методы обработки, методы инспектирования, выборочного контроля, лабораторных исследований.
7. Оценка безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, определяется:
безопасностью сырья и материалов, применяемых при производстве;
путем выявления характеристик продукции по химическим и биологическим ксенобиотикам (токсичные элементы, пестициды, микотоксины, антибиотики, радионуклиды, пищевые добавки), превышение содержания которых оказывает вредное воздействие на организм;
путем анализа воздействия каждого из выявленного риска на организм детей и подростков и его последствий;
определением мер по ограничению выявленных рисков.
8. Для идентификации может быть использован один из следующих методов или их сочетание:
по документации;
инструментальный;
органолептический;
визуальный;
испытания продукции.
9. В случае, если содержащаяся в сопроводительных документах и на этикетках информация о пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков не соответствует наименованиям и (или) показателям идентификации, установленным настоящим Техническим регламентом, или является недостоверной, пищевая продукция, предназначенная для детей и подростков признается фальсифицированной и подлежит принудительному отзыву.
2. Термины и определения
10. В настоящем Техническом регламенте используются понятия, установленные законодательством в области безопасности пищевой продукции, а также следующие термины и определения:
1) биологическая ценность пищевой продукции - характеристика пищевой продукции, включающая в себя калорийность, содержание белков, жиров, углеводов, витаминов, макро- и микроэлементов;

2) тамақ өнімі - 3 жастан 18 жасқа дейінгі балаларды тамақтандыруға арналған және олардың тиісті сіңімділігін қамтамасыз ететін және баланың денсаулығына зиян келтірмейтін, балалар организмінің тиімді физиологиялық қажеттіліктеріне жауап беретін тамақ өнімі;
3) тағамдық құндылығы — бала организмін энергетикалық құндылығымен, құрамымен және дәмдік қасиеттерімен айқындалатын қоректік заттармен қанағаттандыру дәрежесі.
3. Қазақстан Республикасының нарығындағы айналым шарттары
11. Қазақстан Республикасы аумағында айналымдағы, оның ішінде әкелінетін (импортталатын) балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері мақсаты бойынша пайдаланылуы кезінде бip жыл ішінде адамның өмipi мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтірмеуі және олардың қауіпсіздігін растайтын құжаттармен ( сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларация) қоса жүруі тиіс.
12. Осы Техникалық регламенттің талаптарына сай келмейтін балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімін өткізуге жол берілмейді және "Адамның өмipi мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 наурыздағы № 285 қаулысымен белгіленген талаптарға сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.
4. Өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
13. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері балалар мен жасөспірімдердің қажетті заттар мен энергияға физиологиялық қажеттілігін қанағаттандыруы мен органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштер бөлігінде тамақ өніміне әдетте қойылатын талаптарға жауап бepyi және химиялық, биологиялық активті заттардың және олардың қоспаларының, микроорганизмдердің және басқа да қазіргі және келешек ұрпақтың денсаулығы үшін қауіп төндіретін биологиялық организмдердің рұқсат етілген құрамына тамақ өнімінің жекелеген түpi үшін белгіленген техникалық регламенттер немесе санитариялық ережелердің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімдер жасқа байланысты мынадай балалар үшін бөлінеді:
1) мектепке дейін жастағы - 3 жастан 6 жасқа дейін;
2) мектеп жасындағы - 6 жастан 18 жасқа дейін.
14. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері (органолептикалық, санитариялық-гигиеналық, санитариялық-химиялық, биохимиялық, микробиологиялық, уытты, паразитологиялық, радиологиялық, энергетикалық және тамақ құндылығы) тамақ өнімінің жекелеген түрі үшін белгіленген техникалық регламенттер мен санитариялық ережелердің талаптарына сәйкес болуы тиіс.

2) пищевая продукция - пищевая продукция, предназначенная для питания детей в возрасте от 3 до 18 лет и отвечающая соответствующим физиологическим потребностям детского организма, обеспечивающая эффективную их усвояемость и не причиняющая вред здоровью ребенка;
3) пищевая ценность - степень удовлетворения детского организма в питательных веществах, определяемая их энергетической ценностью, составом и вкусовыми достоинствами.
3. Условия обращения на рынке Республики Казахстан
11. Пищевая продукция, предназначенная для детей и подростков, находящаяся в обращении на территории Республики Казахстан, в том числе ввозимая (импортируемая), при использовании по назначению в течение срока годности не должна причинять вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде и должна сопровождаться документами, подтверждающими их безопасность ( сертификат соответствия или декларация о соответствии).
12. Пищевая продукция, предназначенная для детей и подростков, не отвечающая требованиям настоящего Технического регламента к реализации не допускается и утилизируется или уничтожается в соответствии с требованиями установленными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2008 года № 285 "Об утверждении Правил утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде".
4. Требования к безопасности продукции
13. Пищевые продукты, предназначенные для детей и подростков должны удовлетворять физиологические потребности детей и подростков в необходимых веществах и энергии, отвечать обычно предъявляемым к пищевым продуктам требованиям в части органолептических и физико-химических показателей и соответствовать требованиям технических регламентов или санитарных правил установленных для отдельного вида пищевой продукции к допустимому содержанию химических, биологически активных веществ и их соединений, микроорганизмов и других биологических организмов, представляющих опасность для здоровья нынешних и будущих поколений.
Продукты, предназначенные для детей и подростков в зависимости от возраста подразделяются для детей:
1) дошкольного возраста - в возрасте от 3 до 6 лет;
2) школьного возраста - от 6 до 18 лет.
14. Гигиенические показатели безопасности пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков (органолептические, санитарно-гигиенические, санитарно-химические, биохимические, микробиологические, токсикологические, паразитологические, радиологические, энергетическая и пищевая ценность) должны соответствовать требованиям технических регламентов или санитарных правил установленных для отдельного вида пищевой продукции.

15. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін өндіру үшін мыналарды:
жасанды және табиғи бірдей хош иістендіргіштерді, бояғыштарды, тұрақтандырғыштарды;
қант диабетімен ауыратын балалар үшін арнайы тағайындалатын тамақ өнімдерінен басқа жасанды тәттілендіру заттарын (қанталмастырғыштар);
гендік түрлендірілген өсімдіктер мен жануарлардан алынған тағамдық қоспалар мен ингредиенттерді;
балаларға арналған тамақ өнімдері және (немесе) оларды өндіруге арналған шикізат (ингредиенттер) ретінде генетикалық түрлендірілген объектілерді;
қайта мұздатылуға жатқызылған сойылған жануарлар мен құстардың етін;
балаларға арналған тамақ өнімдерін өндіруге арналған (барлық жастағы топ үшін, оның ішінде ұйымдастырылған балалар ұжымдары үшін) салқындатылғаннан басқа құс етін, механикалық жолмен жаншылған құс етін және құрамында коллаген бар шикізатты;
сіңірлі сиыр етін, шошқа етінен мұздатылған блоктарды, сондай-ақ жарамдылық мерзімі 6 айдан астам субөнімдерді;
үшінші және төртінші санаттағы сиыр етін;
майлы тіндерінің массалық үлесі 20 %-дан жоғары болатын бірінші және екінші санаттағы сиыр етін;
дәнекер және майлы тіндерінің массалық үлесі 12 %-дан жоғары болатын ciңірлі шұжық сиыр етін;
дәнекер және майлы тіндерінің массалық үлесі 12 %-дан жоғары болатын сиыр етінен жасалған котлет етін;
майлы тіндерінің массалық үлесі 60 %-дан жоғары болатын шошқа етін;
майлы тіндерінің массалық үлесі 50 %-дан жоғары болатын бірінші және екінші санаттағы сіңірлі шошқа етін;
дәнекер және майлы тіндердің массалық үлесі 60 %-дан жоғары болатын сіңірлі шұжық шошқа етін;
майлы тіндердің массалық үлесі 9 %-дан жоғары болатын қой етін;
бауырды, жүректі, тілді қоспағанда, субөнімдерді пайдалануға жол берілмейді.
16. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің құрамында:
миқуыт, оның өнімде диоксин;
бенз(а)пирен;
0,8 %-дан жоғары тағамдық ас тұзы;
натрий нитраты;
ащы қоспалар;
алкоголь, табиғи кофе, өрік сүйегінің дәні, аспаздық және кондитерлік майлар, натрий пиросульфаты - кондитерлік өнімдер болмауы тиіс.
17. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдеріне бензой қышқылын, сорбин қышқылын, калий немесе натрий сорбатын енгізуге жол берілмейді.
18. Тамақ өнімдерінің бөгде иістері, дәмдері, өнімнің, бұзылғандығы туралы куәландыратын түсінің, иісінің және консистенциясының езгерістері болмауы тиіс. Тамақ өнімдерінің органолептикалық қасиеттері сақтау, тасымалдау (көлікпен тасымалдау) кезінде және өткізу үдерісінде өзгермеуі тиіс.
19. Әр түрлі жастағы және жынысы бөлек балалар мен жасөспірімдерге арналған майларды, белоктарды және көмірсуларды тұтыну нормалары осы Техникалық регламентке 1-қосымшада белгіленген.

15. Для производства пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков не допускается использование:
искусственных и идентичных натуральным ароматизаторов, красителей, стабилизаторов;
искусственных подслащивающих веществ (сахарозаменителей), кроме пищевой продукции специального назначения для детей страдающих сахарным диабетом;
пищевых добавок и ингредиентов, полученных из генно-модифицированных растений и животных;
генетически модифицированных объектов в качестве продуктов детского питания и (или) сырья (ингредиентов) для их производства;
мясо убойных животных и птицы, подвергнутое повторному замораживанию;
мяса птицы, кроме охлажденного, мяса птицы механической обвалки и коллагенсодержащего сырья из мяса птицы для производства продуктов детского питания (для всех возрастных групп, в том числе для организованных детских коллективов);
блоки замороженные из жилованного мяса говядины, свинины, а также субпродукты со сроками годности более 6 месяцев;
говядина третьей и четвертой категории;
говядина первой и второй категории с массовой долей жировой ткани свыше 20 %;
говядина жилованная колбасная с массовой долей соединительной и жировой ткани свыше 12 %;
говяжье котлетное мясо с массовой долей соединительной и жировой ткани свыше 12 %;
свинина с массовой долей жировой ткани свыше 60 %;
свинина жилованная первой и второй категории с массовой долей жировой ткани свыше 50 %;
свинина жилованная колбасная с массовой долей соединительной и жировой ткани свыше 60 %;
баранина с массовой долей жировой ткани свыше 9 %;
субпродукты, за исключением печени, сердца, языка.
16. Пищевая продукция, предназначенная для детей и подростков не должна содержать:
микотоксины, в том числе диоксины;
бенз(а)пирен;
соли пищевой поваренной свыше 0,8 %;
нитрит натрия;
жгучих специй;
алкоголя, кофе натурального, ядер абрикосовой косточки, кулинарных и кондитерских жиров, пиросульфата натрия - в кондитерских изделиях.
17. В пищевую продукцию, предназначенную для детей и подростков, не допускается внесение бензойной кислоты, сорбиновой кислоты, сорбата калия или натрия.
18. Пищевые продукты не должны иметь посторонних запахов, привкусов, включений, изменений цвета, запаха и консистенции, свидетельствующих о порче продукта. Органолептические свойства пищевых продуктов не должны изменяться при хранении, транспортировке (перевозке) и в процессе реализации.
19. Нормы потребление жиров, белков и углеводов для детей и подростков разного пола и возраста установлены в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.

20. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін өндіру кезінде қолданылатын витаминдер мен микроэлементтердің тізбесі осы Техникалық регламентке 2-қосымшада көрсеткіштен нормаларға сәйкес болуы тиіс.
21. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін өндіру үшін осы Техникалық регламентке 3-қосымшада көрсетілген дәрілік өсімдік шикізатының, түрлері пайдаланылады. Балалар мен жасөспірімдерде қарсы айғақтар мен аллергиялар болған жағдайда дәрілік өсімдік шикізатынан дайындалған тамақ өнімін қолдану тек дәрігердің консультациясынан кейін ғана жүргізіледі.
22. Шикізатпен және дайын өніммен жанасатын жабдық, аппаратура және ыдыстар өнімнің осы түрімен жанасуға рұқсат етілген материалдардан дайындалады және "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдеден Заңының талаптарына сай келуі тиіс.
23. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің нақты түрлерінің қамтамасыз ету үшін технологиялық үдерістердің кезеңділігін және тиімділігін бақылау әдістерін өндірістік бақылау бағдарламасында өнім өндіруші белгілейді.
24. Ыдыстарға құйылған ауыз судың макро- және микроэлемент құрамы бойынша физиологиялық толымдылық нормативтері осы Техникалық регламентке 4-қосымшада көрсетілген және "Ыдыстарға құйылған ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 9 маусымдағы № 551 қаулысымен бекітілген Техникалық регламенттің талаптарына сай келуі тию.
25. Балалар мен жасөспірімдерге арналған ыдыстарға құйылған ауыз судың физиологиялық толымдылығы, атап айтқанда судың адам организміне әcepi, оның диуретикалық және ас қорыту функциялары, биологиялық активті элементтер жеткіліксіздігін қалпына келтіру денсаулық сақтау саласында медициналық сараптама жүргізу жолымен белгілену және заңнамада белгіленген тәртіппен берілген медициналық қорытындымен расталуы тиіс.
26. Үй-жайлардың көлемдік-жоспарлау және конструкторлық шешімдері шикізаттардың, шикі жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің, лас және таза ыдыстардың жалпы, қарама-қарсы және қиылысатын ағындарын болдырмайтын өндірістік үдерістердің ағымдылығы ескеріле отырып, персонал мен шикізаттың кіру үшін жеке кіретін есіктерді көздейді.
27. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің өндіру кeзiндe пайдаланылатын технологиялық жабдыққа және мукәммалға мынадай талаптар қойылады:
тамақ өніммен жанасатын жабдық және мукәммал жасалған материалдар ластау (контаминация) көздері болмауы тиіс;
жабдық және мукәммал жарамды күйде ұсталуы тиіс;
жабдық, аппаратура және құбырлар іштерін өнімнен, жуу және дезинфекциялау ерітінділерін толығымен босатуға қол жеткізілетіндей етіп құрастырылуы тиіс;
балалар мен жасөспірімдерге арналған шикізатты, компоненттерді және дайын өнімді дайындауға және сақтауға арналған резервуарлар тығыз жабылатын қақпақтармен жабдықталады;
қорғаныш ілдірігі жоқ шыны термометрлерді пайдалануға жол берілмейді. Қолданылатын өлшеу құралдары жөнделген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келуі тиіс.

20. Перечень витаминов и микроэлементов, применяемых при производстве пищевой продукции указаны в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
21. Для производства пищевой продукции предназначенной для детей и подростков используются виды лекарственного растительного сырья, указанные в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту. Применение пищевой продукции изготовленной из лекарственного растительного сырья при наличии у детей и подростков противопоказаний и аллергии, проводится только после консультации врача.
22. Оборудование, аппаратура и емкости, контактирующие с сырьем и готовой продукцией, изготавливаются из материалов, разрешенных для контакта с данным видом продукции и должны отвечать требованиям Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности машин и оборудования".
23. Периодичность и методы контроля эффективности технологических процессов для обеспечения безопасности конкретных видов пищевой продукции для детей и подростков устанавливаются производителем продукции в программе производственного контроля.
24. Нормативы физиологической полноценности по макро- и микроэлементному составу питьевой воды, расфасованной в емкости, указаны в приложении 4 к настоящему Техническому регламенту и должны отвечать требованиям Технического регламента утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2008 года № 551 "О безопасности питьевой воды, расфасованной в емкости".
25. Физиологическая полноценность питьевой воды, расфасованной в емкости, предназначенной для детей и подростков, в частности, воздействие воды на организм человека, его диуретические и пищеварительные функции, восполнение дефицита биологически активных элементов, должна устанавливаться путем проведения медицинской экспертизы в области здравоохранения и подтверждаться медицинским заключением, выданным в установленном законодательством порядке.
26. Объемно-планировочные и конструкторские решения помещений предусматриваются с учетом поточности производственных процессов, исключающие общие, встречные и перекрестные потоки сырья, сырых полуфабрикатов и готовой продукции, загрязненной и чистой тары, отдельные входы для персонала и поступления сырья.
27. К технологическому оборудованию и инвентарю, используемому при производстве пищевой продукции для детей и подростков, предъявляются следующие требования:
материалы, из которых изготовлено оборудование и инвентарь, контактирующие с пищевой продукцией не должны быть источниками загрязнения (контаминации);
оборудование и инвентарь должны содержаться в исправном состоянии;
оборудование, аппаратура и трубопроводы монтируются таким образом, чтобы было достигнуто полное их освобождение от продукции, моющих и дезинфицирующих растворов;
резервуары для изготовления и хранения сырья, компонентов и готовой продукции для детей и подростков снабжаются плотно закрывающимися крышками;
не допускается использование стеклянных термометров без защитной оправы. Применяемые средства измерений должны быть исправны и соответствовать требованиям законодательства в области обеспечения единства измерений.

28. Өнім дайындаушы балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға, мақсатына сәйкес келетіндей және осы Техникалық регламентте айқындалған мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп өндіреді.
29. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тиісті қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін дайындаушы адал өндірістік практиканың мынадай қағидаттары мен ережелерін басшылыққа алады:
балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін дайындау технологиясы мен рецептурасын әзірлеу кезеңде тәуекелдерді талдау жүзеге асырылады, өндірістік үдерістердің қиын-қыстау кезеңдері (тәуекелдер) және өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына жағымсыз әсер етуі мүмкін технологиялардың өзгерістерін анықтау үшін бақылау нүктелері айқындалады;
кәсіпорындағы қауіпсіздік пен сапаны бақылау бақылаудың қажетті нақтылығы мен толықтығын қамтамасыз ететін құралдармен және ic-шаралармен жүзеге асырылады;
өндіру және бақылау бойынша барлық технологиялық операциялар өнім дайындаушы бекітетін өндірістік бақылау бағдарламаларында мұқият құжатталады, және өзге де ұйымдардың міндетті сараптаманы және келісімін қажет етпейді, өндірістік үдерістер регламенттеледі және жинақталған тәжірибе ескеріле отырып мезгіл-мезгіл қайта қаралып отырады;
шикізатқа, технологиялық құралдарға және қосалқы материалдарға, сондай-ақ технологиялық үдерістің аралық сатыларындағы өнімдерге және өнімге қажет кіріс бақылауы жүргізіледі;
бақылау нәтижелері қолмен жазу тәсілмен және (немесе) техникалық құралдарды пайдалану арқылы жасалатын хаттамалар, журналдар, актілер түрінде құжатталады, олар техникалық құжаттамада көзделген барлық операциялардың өткізілгенін, сондай-ақ дайындалған өнімнің қауіпсіздігі мен сапасының белгіленген талаптарға сәйкес келетінін құжаттамамен растайды;
техникалық құжаттамада белгіленген нормалардан ауытқулар құжатталады және толық көлемде тексеріледі. Тексеру нәтижелері бойынша түзету ic-шаралары әзірленеді және жүзеге асырылады;
өнім партиясын қадағалау қамтамасыз етіледі;
лауазымдық нұсқаулық шеңберінде өндіріске және оны басқаруға қатысатын персоналдың жауапкершілігі мен өкілеттілігі айқындалады;
персонал оқытылған және аттестаттаудан өткен;
дайындаушының шарттарына сәйкес оның таралуы және айналысы кезіндегі барлық жарамдылық мерзімі ішінде өнімнің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ететін кешенді ic-шаралар жүзеге асырылады;
өзін-өзі инспекциялау және (немесе) аудит жүйесі пайдаланылады;
өнімді, ыдысты, өнеркәсіптік қаптаманы тиісті кәдеге жарату жүргізіледі;
тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдардың рекламацияларын, ұйғарымдары мен хабарламаларын, сапасыз не қауіпті өнім партиясының айналысын қайтаруды немесе шектеуді қабылдауды және тексеруді қамтамасыз ететін рәсім айқындалады.

28. Изготовитель продукции производит пищевую продукцию для детей и подростков таким образом, чтобы она соответствовала предназначению, требованиям к безопасности, и обеспечивала достижение целей, определенных настоящим Техническим регламентом.
29. Для обеспечения надлежащей безопасности и качества пищевой продукции для детей и подростков, изготовитель следует принципам и правилам добросовестной производственной практики:
при разработке технологий и рецептур изготовления пищевой продукции для детей и подростков осуществляется анализ рисков, определяются критические стадии (риски) производственных процессов и контрольные точки для выявления изменений технологии, которые могут негативным образом влиять на безопасность и качество продукции;
контроль безопасности и качества на предприятии осуществляется средствами и мероприятиями, обеспечивающими необходимую достоверность и полноту контроля;
все технологические операции по производству и контролю тщательно документируются в программах производственного контроля, которые утверждаются изготовителем продукции и не требуют обязательной экспертизы и согласования иными организациями, производственные процессы регламентируются и периодически пересматриваются с учетом накопленного опыта;
проводится необходимый входной контроль сырья, технологических средств и вспомогательных материалов, а также продуктов на промежуточных стадиях технологического процесса и готовой продукции;
результаты контроля документируются в форме протоколов, журналов, актов, составляемых рукописным способом и (или) с использованием технических средств, которые документально подтверждают, что действительно проведены все предусмотренные технической документацией операции, а также, что количество, безопасность и качество изготовленной продукции соответствуют установленным требованиям;
отклонения от норм, установленных в технической документации, документируются и расследуются в полном объеме. По результатам расследования разрабатываются и осуществляются корректирующие мероприятия;
обеспечивается прослеживаемость партий продукции;
в рамках должностных инструкций определяются ответственность и полномочия персонала, участвующего в производстве и его управлении;
персонал обучен и аттестован;
осуществляются комплексные мероприятия, обеспечивающие безопасность и качество продукции в течение всего срока годности при ее распространении и обращении согласно условиям изготовителя;
используется система самоинспекции и (или) аудита;
проводится надлежащая утилизация продукции, тары, промышленной упаковки;
определяется процедура, обеспечивающая прием и расследование рекламаций, предписаний и уведомлений уполномоченных органов в области безопасности пищевой продукции, отзыв или ограничение обращения партии некачественной или небезопасной продукции.

30. Кәсіпорынға келіп түсетін шикізаттың, қосалқы және ыдыс-қаптама материалдарының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы, ветеринариялық куәлігі, олардың қауіпсіздігін растайтын сәйкестік сертификаттары және (немесе) сәйкестік туралы декларациясы болуы тиіс.
31. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестік мақсатында осы өнімді өндіру саласындағы шаруашылық қызметіне қатысушылар мынадай қағидаттарға негізделген өндірістік бақылау жүйесі ұйымдастырады, қолданады және қолдайды:
балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін айналысқа шығаруға әкелуі мүмкін, осы Техникалық регламент талаптарына сәйкес келмейтін өндіріс үдерісіндегі кез келген қауіптерді айқындау;
өндіріс үдерісінде осы Техникалық регламентке сәйкес айқындалған қауіп болдырмау немесе жою үшін бақылау қажет қиын-қыстау бақылау нүктелерін айқындау (НАССР жүйесін қоса алғанда);
қиын-қыстау бақылау нүктелерінде айқындалатын және бақыланатын көрсеткіштердің шекті мәндерін белгілеу;
қиын-қыстау бақылау нүктелерінде бақыланатын көрсеткіштердің мониторингін жүргізу;
белгіленген қауіпсіздік ауытқыған жағдайда ic-қимылдар тәртібін белгілеу;
тиісті қауіпсіздік шараларын қолдануды белгілейтін құжаттаманы жүргізу.
5. Сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптар
32. Тамақ өнімдерін тасымалдау және сақтау кезінде тамақ өнімдерін ластаудың кез келген түрлеріне кедергі болатын және олардың бұзылуының алдын алатын шаралар сақталуы тиіс. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін сақтау шарттары олардың қауіпсіздігін қамтамасыз eтуi тиіс.
33. Сақтауда тұрған балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері қадағалауды қамтамасыз ететін құжаттармен, сондай-ақ сақтау шарттары, дайындалу күні, жарамдылық мерзімі туралы ақпаратпен қоса жүреді.
34. Балалар мен жасөсіпірімдерге арналған тамақ өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарының жүк бөлімдерінің, сондай-ақ контейнерлердің ішін әрлеу жуылатын және уытты емес материалдардан жасалады.
35. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін азық-түлік емес өнімдермен бірге тасымалдауға жол берілмейді. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін тамақ өнімдерінің басқа да түрлерімен бірге көлік құралдарының бір жүк бөлімінде "тауар көршілестігі" қағидаты сақталған жағдайда тасымалдауға жол беріледі.
36. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін сақтауға арналған үй-жайлар, оның ішінде тоңазыту камералары, көлік құралдарының жүк бөлімдері және тасымалдауға арналған контейнерлер үй-жайлар мен көлік құралдары тамақ өнімдерін ластау көзі болмауы үшін қажетті кезеңділікпен, жүйелі түрде санитариялық өңделуге, жуылуға және дезинфекциялануға, дезинсекциялануға және дератизациялануға жатқызылады.

30. Поступающие на предприятие сырье, вспомогательные и тароупаковочные материалы должны иметь санитарно-эпидемиологическое заключение, ветеринарное свидетельство, сертификаты соответствия и (или) декларации о соответствии, подтверждающие их безопасность.
31. В целях соответствия пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, требованиям настоящего Технического регламента, участники хозяйственной деятельности в сфере производства данной продукции организовывают, применяют и поддерживают систему производственного контроля, основанную на следующих принципах:
определение любых опасностей в процессе производства, которые могут привести к выпуску в обращение пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, не соответствующей требованиям настоящего Технического регламента;
определение критических контрольных точек в процессе производства, на которых необходим контроль, чтобы предотвратить или устранить опасность, определенную в соответствии с настоящим Техническим регламентом (включая систему НАССР):
установление предельных значений показателей, определяемых и контролируемых в критических контрольных точках;
ведение мониторинга показателей, контролируемых в критических контрольных точках;
установление порядка действий в случае отклонения установленных показателей безопасности;
ведение документации, фиксирующей применение соответствующих мер безопасности.
5. Требования к хранению и транспортировке
32. При транспортировке и хранении пищевых продуктов должны соблюдаться меры, препятствующие любому виду загрязнения пищевых продуктов и предупреждающие их порчу. Условия хранения пищевой продукции для детей и подростков должна обеспечивать их безопасность.
33. Пищевая продукция для детей и подростков, находящаяся на хранении, сопровождается документами, обеспечивающими прослеживаемость, а также информацией об условиях хранения, дате изготовления и сроке годности.
34. Внутренняя отделка грузовых отделений транспортных средств, а также контейнеры для перевозки пищевой продукции для детей и подростков выполняются из моющихся и нетоксичных материалов.
35. Перевозка пищевой продукции для детей и подростков вместе с непродовольственной продукцией не допускается. Перевозка в одном грузовом отделении транспортных средств пищевой продукции для детей и подростков и других видов пищевой продукции допускается, при условии соблюдения принципа "товарного соседства".
36. Помещения для хранения пищевой продукции для детей и подростков, в том числе холодильные камеры, грузовые отделения транспортных средств и контейнеры для перевозки подвергаются регулярной санитарной обработке, мойке и дезинфекции, дезинсекции и дератизации с периодичностью, необходимой для того, чтобы помещения и транспортные средства не могли являться источником загрязнения пищевой продукции.

37. Өндірістік үй-жайларды санитариялық өңдеу, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау, технологиялық жабдықты және мукаммалды санитариялық өңдеу және дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген жуу және тазалау құралдарын, балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдеріне олардың қалдық мөлшері болмаған жағдайда дезинфекциялаудың химиялық құралдарын пайдалануға рұқсат етіледі.
6. Қаптамаға және таңбалауға қойылатын талаптар
38. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін қаптау және таңбалау Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 277 қаулысымен бекітілген "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына, сондай-ақ, өнімнің жекелеген түрлеріне қойылатын талаптарға сай келуі тиіс.
39. Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімді қаптау зақымдануды болдырмау мақсатында контаминацияны (ластауды) азайту және таңбалауды орналастыру өнімін барлық жарамдылық мерзімі ішінде барабар қорғанышты қамтамасыз етуі тиіс.
40. Қаптама материалдары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан дайындалады.
41. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тұтынушы қаптамасының бүтіндігі бұзылған кезде осы өнімнің меншік иесі айналымнан жедел алып тастайды. Оны одан әpi пайдалану Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері, мынадай көлемдерден аспайтын қымталған қаптамада шығарылуы тиіс:
сұйық сүт және сүт қышқылы өнімдері - 1 литр;
паста тәрізді сүт өнімдері - 0,2 кг;
консервіленген ет және ет-өсімдік өнімдері - 0,35 кг;
жеміс, көкөніс және жеміс-жидек-көкөніс шырындары мен нектарлары - 2 литр.
43. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тұтынушы ыдысында мынадай таңбалау орналастырылуы тиіс:
дайындаушының және Қазақстан Республикасындағы аумағындағы тұтынушылардың талаптарын қабылдауға дайындаушы өкілеттік берген (бар болған кезде), (елді қоса алғанда заңды мекенжайы, ал заңды мекенжаймен сәйкес келмегенде кәсіпорынның мекенжайы) ұйымның атауы мен орналасқан жері;
өнімнің атауы;
өнімнің құрамы (тағамдық қоспаларды, витаминдерді, микронутриенттерді, хош истендіргіштерді міндетті түрде көрсете отырып, ингредиенттердің массалық үлесі азайту тәртібімен);
нетто массасы немесе көлемі;
құрамындағы витаминдерді, минералдық заттарды және энергетикалық құндылығын қоса алғанда, тағамдық құндылығы;
тұтыну қаптамасын ашқанға дейінгі және одан кейінгі сақтау шарттары;
тұтыну қаптамасын ашқанға дейінгі және одан кейінгі жарамдылық мерзімі;
дайындау тәсілі (қажеттілігіне қарай);
пайдалану жөніндегі ұсынымдар;
өнім соған сәйкес дайындалған және сәйкестендірілуі мүмкін нормативтік құжат.

37. Для санитарной обработки, дезинфекции, дезинсекции и дератизации производственных помещений, санитарной обработки и дезинфекции технологического оборудования и инвентаря, разрешается использовать зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан моющие и чистящие средства, химические средства дезинфекции, при условии отсутствия их остаточных количеств в пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков.
6. Требования к упаковке и маркировке
38. Упаковка и маркировка пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков должны отвечать требованиям Закона и Техническому регламенту утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277 "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", а также требованиям предъявляемых к отдельным видам продукции.
39. Упаковка продукции, предназначенной для детей и подростков должна обеспечивать адекватную защиту в течение всего срока годности продукции во избежание повреждений, для минимизации контаминации (загрязнения) и размещение маркировки.
40. Упаковочные материалы изготавливаются из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
41. Пищевая продукция, предназначенная для детей и подростков, при нарушении целостности потребительской упаковки немедленно изымается из оборота собственником этой продукции. Дальнейшее ее использование осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
42. Пищевая продукция, предназначенные для детей и подростков должны выпускаться в герметичной упаковке, не превышающей следующие объемы:
жидкие молочные и кисломолочные продукты - 1 литр;
пастообразные молочные продукты - 0,2 кг;
консервированные мясные и мясо - растительные продукты - 0,35 кг;
соки и нектары фруктовые, овощные и плодоовощные - 2 литра.
43. На потребительской таре пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, размещается следующая маркировка:
наименование и местонахождение изготовителя (юридический адрес, включая страну, а при несовпадении с юридическим адресом, адрес предприятия) и организации в Республике Казахстан, уполномоченной изготовителем на принятие претензий от потребителей на ее территории (при наличии);
наименование продукта;
состав продукции (в порядке уменьшения массовых долей ингредиентов с обязательным указанием пищевых добавок, витаминов, микронутриентов, ароматизаторов);
масса нетто или объем;
пищевую ценность, включая содержание витаминов, минеральных веществ и энергетическую ценность;
условия хранения до и после вскрытия потребительской упаковки;
срок годности до и после вскрытия потребительской упаковки;
способ приготовления (при необходимости);
рекомендации по использованию;
нормативный документ, в соответствии с которым изготовлен и может быть идентифицирован продукт.

44. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің тасымалдау қаптамасына оны тасымалдау үдерісі кезіндегі өнімнің қауіпсіздігі үшін қажетті белгілер мен жазбалар жазылады.
7. Сәйкестікті растау
45. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерінің сәйкестігін растау осы Техникалық регламенттің талаптарына, өнімнің нақты түріне арналған нормативтік құжаттарға сәйкестігін міндетті растау нысанында жүргізіледі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентімен белгіленген тәртіппен сәйкестік сертификатымен куәландырылады.

44. На транспортную упаковку пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, наносятся знаки и надписи, необходимые для обеспечения безопасности продукции в процессе ее перевозки.
7. Подтверждение соответствия
45. Подтверждение соответствия пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, проводится в форме обязательного подтверждения соответствия требованиям настоящего Технического регламента, нормативным документам на конкретный вид продукции и удостоверяется сертификатом соответствия в порядке, установленном техническим регламентом утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Процедуры подтверждения соответствия".

46. Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдері сәйкестігін растау схемаларын өнімнің көлемін, оның жарамдылық мерзімдерін есепке ала отырып, сәйкестікті растау жөніндегі органмен бірлесе отырып, өтініш беруші таңдайды.
8. Қолданысқа енгізу мерзімі мен шарттары
47. Осы Техникалық регламент алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Әртүрлі жастағы және жынысы бөлек балалар мен жасөспірімдердің энергияны қажет етуіне байланысты белоктарды, майларды және көмірсуларды (күніне/г) тұтыну нормалары
Жасы, жылы
Энергияның қажеттілігіне байланысты күніне/г белоктарды, майларды және көмірсуларды тұтыну нормалары
Ер балалар мен бозбалалар
Қыз балалар мен бойжеткендер
белоктар
майлар
көмірсулар
белоктар
майлар
көмірсулар
3-4
39
42

46. Схемы подтверждения соответствия пищевой продукции, предназначенной для детей и подростков, выбираются заявителем совместно с органом по подтверждению соответствия с учетом объемов продукции, сроков ее годности.
8. Сроки и условия введения в действие
47. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечению шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Нормы потребления белков, жиров
и углеводов (грамм/день) в зависимости от потребности детей и
подростков разного пола и возраста в энергии
Возраст,
лет
Нормы потребления белков, жиров и углеводов грамм/день
в зависимости от потребности в энергии
Мальчики и юноши
Девочки и девушки
белки
жиры
углеводы
белки
жиры
Углеводы
3-4
39
42

1. Витаминдер
А витамині
Ретинолацетат; ретинолпальмитат; бета-каротин
Д витамині
Д2 эргокальциферол; Д3 холекальциферол
Е витамині
Д-токоферол; ДL-альфа-токоферол; Д-альфа-токоферол
В1 витамині
Тиамина гидрохлорид; тиамина бромид; тиамина мононитрат; тиамина хлорид
В2 витамині
Рибофлавин; рибофлавин-5-фосфат, натрий
РР витамині (ниацин)
Никотинамил; никотин қышқылы
В6 витамині
Пиридоксин гидрохлорид; пиридоксин-5-фосфат; пиридоксин дипальмитат
Пантотен қышқылы
Кальций D-пантотенаты; натрий D-пантотенаты; дексантенол
В12 витамині
Цианкобаламин; гидроксокобаламин
Фоле қышқылы
Фоле қышқылы
С витамині
L-аскорбин қышқылы; натрий Lаскорбаты; кальций L-аскорбаты; 6-пальмитил- L-аскорбин қышқылы (аскорбилпальмитат); калий аскорбаты;
К витамині
Филлохинон (фитоменадион)
Биотин
Д-биотин
Холин
Холина хлорид, холина цитрат, холина битартрат
Инозит
Инозит
Карнитин
L-карнитин, L-карнитин хлоргидрат
2. Минералды тұздар
Кальций
Кальций көмір қышқылы (Е 170); үш алмастырылған кальций лимон қышқылы (Е 333); кальций глюконаты (Е 578); кальций
глицерофосфаты (Е 383); кальций лактаты (Е 327); ортофосфор қышқылының кальций тұзы (Е 341)
Натрий
Натрий цитраты; натрий хлоридд (Е 331)
Магний
Магний карбонаты (Е 504); лимон қышқылды қосалмастырылған магний (Е 345); магний хлориді (Е 511); магний глюконаты (Е 580); ортофосфор қышқылының магний тұзы (Е 343); магний сульфаты (Е 518); магний лактаты (Е 329)
Калий
Калий цитраты (Е 332); калий лактаты (Е 326); ГОСТ 2493 бойынша фосфор қышқылды қосалмастырылған калий
Teмip
Темір глюконаты (II) (Е 579); ГОСТ 4148 бойынша (II) күкірт қышқылы 7-сулы темір; темір лактат (II) (Е 585); темір фумараты (II); темір қосфосфаты (пирофосфаты) (II); қарапайым темір
Мыс
Мыс карбонаты; мыс цитраты; мыс глюконаты; мыс сульфаты (Е 519)
Қорғасын
Қорғасын ацетаты; қорғасын сульфаты; қорғасын хлориді
Марганец
Марганец карбонаты; марганец хлориді, марганец цитраты; марганец глюконаты; марганец сульфаты
Йод
Калий йодиды; калий йодаты
Техникалық регламентке
3-қосымша
Балалар мен жасөспірімдерге арналған тамақ өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын дәрілік өсімдік шикізатының түрлері
Дәрілік өсімдіктің атауы
Дәрілік өсімдіктің латынша атауы
Шикізаттың түрі
1
2
3
Кәдімгі анис
Anisum vulgare Gftrth сем. Umbelliferae
Анис жемістері (Anisi fructus)
Дәрілік жалбызтікен
Althaea oficinalis ceM.Malvacae
Жалбызтікеннің тамырлары (Althaeae radix)
Сүйел қайың
Betula verrucosa Ehrh. ceM.Betulaceae
Қайың жапырағы (Betulae folium)
Қотыр қайың
Betula pendula
Қайың жапырақтары (Betulae folium)
Гибискус
Hibiscus sadariffa L. сем.Malvaceae
Гибискус гүлдері (Hibisci flos)
Қызыл құлұқайыр
Hibiscus sadariffa L. ceм.Malvaceae
Гибискус гүлдері (Hibisci flos)
Кәдімгі жұпаргүл
Origanuv vulgare сем. Lamiaceae
Жұпаргүл шөбі (Origani herba)
Бүлдірген
Fragaria ceM.Rosaceae
Бүлдірген жапырақтары (Fragariae folium)
Дәрілік тырнақгүл
Calendula officinalis L. сем. Composite
Календула гүлдері (Calendulae flos)
Қосүйлі қалақай
Urtica diocia L. сем. Urtica L. сем. Urticaceae
Қалақай жапырағы (Urticae folium)
Қушықты лаванда
Lavandula angustifolia Mill. ceM.Lamiactat
Лаванда гулдері (Lavandulae flos)
Өзекті жөкеағаш
Tilia cordata Mill сем. Tiliaceae
Жөкеағаш гүлдері (Tiliae flous)
Кәдамгі таңқурай
Rubus ideaus L. сем. Rosaceae
Таңқурайдың жапырақтары (Rubi idaei folium)
Орман просвирнигі
Malva sylvestris L (syn.Malva Mauritiana ) сем. Malvaceae
Құлқайырдың гүлдері (Malvae flous)
Орман құлұқайыры
Malva sylvestris L ( syn.Malva Mauritiana) сем. Malvaceae
Құлұқайырдың гүлдері (Malvae flous)
Мелисса
Melissa officinalis ceM.Lamiaceae
Мелиссаның жапырақтары (Melissa folium)
Лимон жалбызы
Melissa officinalis ceм.Lamiaceae
Жалбызды жапырақтары
Бұрыш жалбыз
Melissa piperita ceM.Lamiaceae
Бұрыш жалбыздың жапырақтары (Menthae piperitae folium)
Шырғанақ
Hippophae rhamnides L. ceM.Elaeagnaceae
Шырғанақтың жапырақтары (Hyppophaes folium)
Үлкен бақа жапырақ
Plantago major L. сем. Plantaginaeae
Бақа жапырақтың жапырақтары (Plantaginis herba)
Орташа бақа жапырақ
Plantago madia L. сем. Plantaginaeae
Бақа жапырақтың жапырақтары (Plantaginis herba)
Ланцент тәріздес бақа жапырақ
Plantago lanceolate L. сем. Plantaginaeae
Бақа жапырақтың жапырақтары (Plantaginis herba)
Ащы померанец
Citrys aurantium сем. Rutaceae
Померанц қабығы
Дәрілік түймедақ
Matricaria recutita L. сем. (sen.Chamomilla L.)
Түймедақ гүлдері (Chamomillae flos)
Қара қарақат
Ribts nigrum L. сем. Saxifragaceae
Қарақат жапырақтары (Ribi nigri flos)
Хош иісті жебір шөп
Thymus vulgaris L. (Thymus marschallianus) ceM.Lamiaceae
Жeбip шөбі (Trymi herba)
Чабрец
Thymus serpyllum сем. Lamiaceae
Чабрец шөбі (Trymi herba)
Тасшөп жебір
Thymus serpyllum сем. Lamiaceae
Жeбip шөбі (Trymi herba)
Кәдімгі тмин
Carom carvi, сем. Umbellifere
Тмин жемістері (Can carvi fructus
Кәдімгі фенхель
Foeniculum vulgare Mill сем. Umbelliferae
Фенхель жемістері (Foeniculi fructus)
Дәрілік көкшөп
Foeniculum vulgare Mill сем. Umbelliferae
Көкшөп жeмicтepi
Үштармақ итошаған
Bidens tripartiye L. сем. Composite
Итошаған шөбі (Bidentis herba)
Қаражидек
Vaccinium myrtillus L. сем. Vacciniaceae
Қаражидек жемістері (Myrtilli fructus)
Ит бүлдірген
Vaccinium myrtillus L. сем. Vacciniaceae
Ит бүлдірген жемістері (Vaccini fructus)
Техникалық регламентке
4-қосымша
Ыдысқа құйылған ауыз судың макро- және микроэлемент құрамы бойынша физиологиялық толықтығының нормативтepi
Көрсеткіштер (негізгі биологиялық активті элементтер)
Судың физиологиялық толықтығы нормативтері, бастап-дейін
Су сапасының нормативтepi
Балалар тағамынан басқа, барлық сулар үшін, аспайтын
Балалар тағамы үшін, бастап-дейін
Минералдау, мг/л

1. Витамины
Витамин А
Ретинолацетат; ретинолпальмитат; бета-каротин
Витамин Д
Д2 эргокальциферол; Д3 холекальциферол
Витамин Е
Д-токоферол; ДL-альфа-токоферол; Д-альфа-токоферол
Витамин В1
Тиамина гидрохлорид; тиамина бромид;
тиамина мононитрат; тиамина хлорид
Витамин В2
Рибофлавин; рибофлавин-5-фосфат, натрий
Витамин РР
(ниацин)
Никотинамил; никотиновая кислота
Витамин В6
Пиридоксин гидрохлорид; пиридоксин-5-фосфат;
пиридоксин дипальмитат
Пантотеновая
кислота
D-пантотенат кальция; D-пантотенат натрия;
дексантенол
Витамин В12
Цианкобаламин; гидроксокобаламин
Фолевая кислота
Фолевая кислота
Витамин С
L-аскорбиновая кислота; Lаскорбат натрия;
L-аскорбат кальция; 6-пальмитил- L-аскорбиновая
кислота (аскорбилпальмитат); аскорбат калия;
Витамин К
Филлохинон (фитоменадион)
Биотин
Д-биотин
Холин
Холина хлорид, холина цитрат, холина битартрат
Инозит
Инозит
Карнитин
L-карнитин, L-карнитин хлоргидрат
2. Минеральные соли
Кальций
Кальций углекислый (Е 170); кальций лимоннокислый
трехзамещенный (Е 333); глюконат кальция (Е 578);
глицерофосфат кальция (Е 383); лактат кальция
(Е 327); кальциевая соль ортофосфорной кислоты (Е 341)
Натрий
Цитрат натрия; хлорид натрия (Е 331)
Магний
Карбонат магния (Е 504); магний лимоннокислый
двузамещенный (Е 345); хлорид магния (Е 511);
глюконат магния (Е 580); магниевые соли ортофосфорной
кислоты (Е 343); сульфат магния (Е 518);
лактат магния (Е 329)
Калий
Цитрат калия (Е 332); лактат калия (Е326);
калий фосфорнокислый двузамещенный по ГОСТ 2493
Железо
Глюконат железа (II) (Е 579); железо (II) сернокислое
7-водное по ГОСТ 4148; лактат железа (II) (Е 585);
фумарат железа (II); дифосфат (пирофосфат)
железа (II); элементарное железо
Медь
Карбонат меди; цитрат меди; глюконат меди;
сульфат меди (Е 519)
Цинк
Ацетат цинка; сульфат цинка; хлорид цинка
Марганец
Карбонат марганца; хлорид марганца; цитрат марганца;
глюконат марганца; сульфат марганца
Йод
Йодид калия; йодат калия
Приложение 3
к Техническому регламенту
Виды лекарственного растительного сырья, используемого
при производстве пищевой продукции, предназначенной детей и подростков
Название
лекарственного
растения
Латинское название
лекарственного растения
Вид сырья
1
2
3
Анис
обыкновенный
Anisum vulgare Gftrth сем. Umbelliferae
Плоды аниса (Anisi fructus)
Алтей
лекарственный
Althaea oficinalis ceм. Malvacae
Корни алтея (Althaeae
radix)
Береза
бородавчатая
Betula verrucosa Ehrh. ceм. Betulaceae
Листья березы (Betulae
folium)
Береза
повислая
Betula pendula
Листья березы (Betulae
folium)
Гибискус
Hibiscus sadariffa L. сем. Malvaceae
Цветки гибискуса (Hibisci
flos)
Красная мальва
Hibiscus sadariffa L. сем. Malvaceae
Цветки гибискуса (Hibisci
flos)
Душица
обыкновенная
Origanuv vulgare сем. Lamiaceae
Трава душицы (Origani
herba)
Земляника
Fragaria ceм. Rosaceae
Листья земляники (Fragariae
folium)
Ноготки
аптечные
Calendula officinalis L. сем. Composite
Цветки календулы
(Calendulae flos)
Крапива
двудомная
Urtica diocia L. сем. Urtica L. сем.
Urticaceae
Листья крапивы (Urticae
folium)
Лаванда
узколистная
Lavandula angustifolia Mill. ceм.
Lamiactat
Цветки лаванды (Lavandulae
flos)
Липа
сердцевидная
Tilia cordata Mill сем. Tiliaceae
Цветки липы (Tiliae flous)
Малина
обыкновенная
Rubus ideaus L. сем. Rosaceae
Листья малины (Rubi idaei
folium)
Просвирник
лесной
Malva sylvestris L (syn.Malva Mauriuana)
сем. Malvaceae
Цветки мальвы (Malvae
flous)
Мальва лесная
Malva sylvestris L (syn.Malva Mauritiana)
сем. Malvaceae
Цветки мальвы (Malvae
flous)
Мелисса
Melissa officinalis сем. Lamiaceae
Листья мелиссы (Melissa
folium)
Мята лимонная
Melissa officinalis сем. Lamiaceae
Листья мяты
Мята перечная
Melissa piperita сем. Lamiaceae
Листья мяты перечной
(Menthae piperitae folium)
Облепиха
Hippophae rhamnides L. ceм. Elaeagnaceae
Листья облепихи (Hyppophaes
folium)
Подорожник
большой
Plantago major L. сем. Plantaginaeae
Листья подорожника
(Plantaginis herba)
Подорожник
средний
Plantago madia L. сем. Plantaginaeae
Листья подорожника
(Plantaginis herba)
Подорожник
ланцетовидный
Plantago lanceolate L. сем. Plantaginaeae
Листья подорожника (Plantaginis herba)
Померанец
горький
Citrys aurantium сем. Rutaceae
Померанца корка
Ромашка
аптечная
Matricaria recutita L. сем.
(sen. Chamomilla L.)
Цветки ромашки (Chamomillae
flos)
Черная
смородина
Ribts nigrum L. сем. Saxifragaceae
Листья смородины (Ribi
nigri flos)
Тимьян
душистый
Thymus vulgaris L. (Thymus marschallianus)
ceм. Lamiaceae
Трава тимьяна (Trymi herba)
Чабрец
Thymus serpyllum сем. Lamiaceae
Трава чабреца (Trymi herba)
Тимьян
ползучий
Thymus serpyllum сем. Lamiaceae
Трава тимьяна (Trymi herba)
Тмин
обыкновенный
Carum carvi, сем. Umbellifere
Плоды тмина (Cari carvi
fructus
Фенхель
обыкновенный
Foeniculum vulgare Mill сем. Umbelliferae
Плоды фенхеля (Foeniculi
fructus)
Укроп аптечный
Foeniculum vulgare Mill сем. Umbelliferae
Плоды укропа
Череда
трехраздельная
Bidens tripartiye L. сем. Composite
Трава череды (Bidentis
herba)
Черника
Vaccinium myrtillus L. сем. Vacciniaceae
Плоды черники (Myrtilli
fructus)
Брусника
Vaccinium myrtillus L. сем. Vacciniaceae
Плоды брусники (Vaccini
fructus)
Шиповник
Rosa сем. Rosaceae
Плоды шиповника (Rosae
fructus)
Приложение 4
к Техническому регламенту
Нормативы
физиологической полноценности питьевой воды, расфасованной
в емкости, по макро- и микроэлементному составу
Показатели
(основные
биологически
активные
элементы)
Нормативы
физиологической
полноценности
воды, от - до
Нормативы качества воды
для всех вод
кроме детского
питания,
не более
для детского
питания,
от - до
Минерализация,
мг/л