Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 қарашадағы № 1310 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1518 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.11.30 № 1518 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 63-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (100.00-нысан);
2) декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (101.01-нысан);
3) декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасы есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (101.02-нысан);
4) резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны және оны жасау қағидалары (101.03-нысан);
5) резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп нысаны және оны жасау қағидалары (101.04-нысан);
6) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (110.00-нысан);
7) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (130.00-нысан);
8) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (140.00-нысан);
9) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (150.00-нысан);
10) Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (200.00-нысан);
11) міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (қоса есептелген) сомалары, есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша есептің нысаны және оны жасау қағидалары (201.00-нысан);
12) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (210.00-нысан);
13) жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (220.00-нысан);
14) жеке табыс салығы және мүлік бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (230.00-нысан);
15) жеке табыс салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (240.00-нысан);

Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2011 года № 1310. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1518
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.11.2012 № 1518 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с пунктом 2 статьи 63 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 100.00);
2) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, и правила ее составления (форма 101.01);
3) форму расчета суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, и правила ее составления (форма 101.02);
4) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента, и правила ее составления (форма 101.03);
5) форму расчета по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента, и правила ее составления (форма 101.04);
6) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 110.00);
7) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 130.00);
8) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 140.00);
9) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 150.00);
10) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан и правила ее составления (форма 200.00);
11) форму расчета по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам обязательных пенсионных взносов, по начисленным социальным отчислениям и правила ее составления (форма 201.00);
12) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства и правила ее составления (форма 210.00);
13) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и правила ее составления (форма 220.00);
14) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу и правила ее составления (форма 230.00);
15) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу и правила ее составления (форма 240.00);

16) қосылған құн салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (300.00-нысан);
17) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (320.00-нысан);
18) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш және оны толтыру және табыс ету қағидалары (328.00-нысан);
19) акциз бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (400.00-нысан);
20) құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (421.00-нысан);
21) құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (431.00-нысан);
22) роялти бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (500.00-нысан);
23) қол қойылатын бонус бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (510.00-нысан);
24) коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (520.00-нысан);
25) өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (530.00-нысан);
26) үстеме пайда салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (540.00-нысан);
27) өндіру бонусы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (550.00-нысан);
28) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есептің (есеп) нысаны және оны жасау қағидалары (551.00-нысан);
29) тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (560.00-нысан);
30) экспортқа рента салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (570.00-нысан);
31) өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (580.00-нысан);
32) пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (590.00-нысан);
33) автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары бойынша (641.00-нысан);
34) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдар бойынша есептің нысаны және оны жасау қағидалары (651.00-нысан);
35) көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (700.00-нысан);

16) форму декларации по налогу на добавленную стоимость и правила ее составления (форма 300.00);
17) форму декларации по косвенным налогам по импортированным товарам и правила ее составления (форма 320.00);
18) форму заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и правила ее заполнения и представления (форма 328.00);
19) форму декларации по акцизу и правила ее составления (форма 400.00);
20) форму расчета акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением, и правила ее составления (форма 421.00);
21) форму расчета акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением, и правила ее составления (форма 431.00);
22) форму декларации по роялти и правила ее составления (форма 500.00);
23) форму декларации по подписному бонусу и правила ее составления (форма 510.00);
24) форму декларации по бонусу коммерческого обнаружения и правила ее составления (форма 520.00);
25) форму декларации по доле Республики Казахстан по разделу продукции и правила ее составления (форма 530.00);
26) форму декларации по налогу на сверхприбыль и правила ее составления (форма 540.00);
27) форму декларации по бонусу добычи и правила ее составления (форма 550.00);
28) форму отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме и правила ее составления (форма 551.00);
29) форму декларации по платежу по возмещению исторических затрат и правила ее составления (форма 560.00);
30) форму декларации по рентному налогу на экспорт и правила ее составления (форма 570.00);
31) форму декларации по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющее деятельность по контракту о разделе продукции, и правила ее составления (форма 580.00);
32) форму декларации по налогу на добычу полезных ископаемых и правила ее составления (форма 590.00);
33) форму расчета отчислений пользователей автомобильных дорог и правила ее составления (форма 641.00);
34) форму расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий и правила ее составления (форма 651.00);
35) форму декларации по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество и правила ее составления (форма 700.00);

36) көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (701.00-нысан);
37) жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің нысаны және оны жасау қағидалары (701.01-нысан);
38) ойын бизнесі салығы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (710.00-нысан);
39) тіркелген салық бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (720.00-нысан);
40) аукциондардан алым бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (810.00-нысан);
41) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша есептің нысаны және оны жасау қағидалары (851.00-нысан);
42) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (860.00-нысан);
43) қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (870.00-нысан);
44) жалға беру (пайдалану) шарттары тізілімінің нысаны және оны жасау қағидалары (871.00-нысан);
45) кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (890.00-нысан);
46) шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (910.00-нысан);
47) патент алу үшін есептің нысаны және оны жасау қағидалары (911.00-нысан);
48) бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның нысаны және оны жасау қағидалары (920.00-нысан);
49) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кітабының нысаны және оны жасау қағидалары (1.1-нысан);
50) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кітабының нысаны және оны жасау қағидалары (1.2-нысан);
51) бухгалтерлік теңгерме нысаны және оны жасау қағидалары (1.3-нысан);
52) қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (1.4-нысан);
53) өндірілген және сатып алынған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қозғалысы туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (1.5-нысан);
54) өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өзіндік құнының нысаны және оны жасау қағидалары (1.6-нысан);
55) дебиторлық және кредиторлық берешектерді ажыратып жазу нысаны және оны жасау қағидалары (1.7-нысан);
56) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу кітабының нысаны және оны жасау қағидалары (2.1-нысан);
57) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу кітабының нысаны және оны жасау қағидалары (2.2-нысан);
58) қызмет көрсетулердің бухгалтерлік теңгермесінің нысаны және оны жасау қағидалары (2.3-нысан);
59) қызмет көрсетулердің табыстары мен шығыстары туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (2.4-нысан);

36) форму расчета текущих платежей по налогу на транспортные средства и правила ее составления (форма 701.00);
37) форму расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество и правила ее составления (форма 701.01);
38) форму декларации по налогу на игорный бизнес и правила ее составления (форма 710.00);
39) форму декларации по фиксированному налогу и правила ее составления (форма 720.00);
40) форму декларации по сбору с аукционов и правила ее составления (форма 810.00);
41) форму расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками и правила ее составления (форма 851.00);
42) форму декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников и правила ее составления (форма 860.00);
43) форму декларации по плате за эмиссии в окружающую среду и правила ее составления (форма 870.00);
44) форму реестра договоров аренды (пользования) и правила ее составления (форма 871.00);
45) форму декларации по плате за пользование судоходными водными путями и правила ее составления (форма 890.00);
46) форму упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса и правила ее составления (форма 910.00);
47) форму расчета для получения патента и правила ее составления (форма 911.00);
48) форму декларации для плательщиков единого земельного налога и правила ее составления (форма 920.00);
49) форму книги реализации товаров, работ, услуг и правила ее составления (форма 1.1);
50) форму книги покупок товаров, работ, услуг и правила ее составления (форма 1.2);
51) форму бухгалтерского баланса и правила ее составления (форма 1.3);
52) форму отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности и правила ее составления (форма 1.4);
53) форму отчета о движении произведенных и приобретенных товаров, выполненных работ, оказанных услуг и правила ее составления (форма 1.5);
54) форму себестоимости произведенной продукции, выполненных работ, оказанных услуг и правила ее составления (форма 1.6);
55) форму расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности и правила ее составления (форма 1.7);
56) форму книги реализации товаров, работ, услуг и правила ее составления (форма 2.1);
57) форму книги покупок товаров, работ, услуг и правила ее составления (форма 2.2);
58) форму бухгалтерского баланса услуг и правила ее составления (форма 2.3);
59) форму отчета о доходах и расходах услуг и правила ее составления (форма 2.4);

60) дебиторлық және кредиторлық берешекті ажыратып жазу нысаны және оны жасау қағидалары (2.5-нысан);
61) қызмет көрсетулердің зейнетақы активтері бойынша есептің нысаны және оны жасау қағидалары (3.1-нысан);
62) зейнетақы активтерін басқару бойынша есептің нысаны және оны жасау қағидалары (3.2-нысан);
63) бухгалтерлік теңгерме нысаны және оны жасау қағидалары (3.3-нысан);
64) табыстар және шығыстар туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (3.4-нысан);
65) сақтандыру қызметі туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (4.1-нысан);
66) бухгалтерлік теңгерме нысаны және оны жасау қағидалары (4.2-нысан);
67) табыстар және шығыстар туралы есептің нысаны және оны жасау қағидалары (4.3-нысан) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                          К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары
(100.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
мемлекеттік мекемелерді;
Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының тиісті шарттарына сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының тиісті шарттарына сай келетін дербес бiлiм беру ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды;

60) форму расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности услуг и правила ее составления (форма 2.5);
61) форму отчета по пенсионным активам услуг и правила ее составления (форма 3.1);
62) форму отчета по управлению пенсионными активами и правила ее составления (форма 3.2);
63) форму бухгалтерского баланса и правила ее составления (форма 3.3);
64) форму отчета о доходах и расходах и правила ее составления (форма 3.4);
65) форму отчета о страховой деятельности и правила ее составления (форма 4.1);
66) форму бухгалтерского баланса и правила ее составления (форма 4.2);
67) форму отчета о доходах и расходах и правила ее составления (форма 4.3).
2. Министерству финансов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по корпоративному подоходному налогу
(Форма 100.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 1) и  2) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;

Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3)4) және  5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының тиісті шарттарына сай келетін дербес бiлiм беру ұйымдарды;
110.00 немесе 150.00-нысан бойынша Декларацияны толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент заңды тұлғалар, резидент емес заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.09-ға дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және өзінің атауымен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөрі бар болған жағдайда, салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібімен қағаз тасығышта – нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Декларацияға қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

автономных организаций образования, указанных в подпунктах 3),  4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;
недропользователей, заполняющих Декларацию по форме 110.00 или по форме 150.00.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.09), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.

14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (100.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
Осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) қоса берілген қосымшалар.
Салық төлеуші Декларацияға табыс еткен қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар–жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.

14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 50 настоящих Правил;
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 51 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.

16. «Жылдық жиынтық табыс» бөлімінде:
1) 100.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 100.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.029 жолы көшіріледі;
3) 100.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар есепке ала отырып, туынды қаржы құралдары, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 100.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 100.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес айқындалатын, күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 100.00.006 жолында құрған провизиялар (резервтер) мөлшерін азайтудан түскен табыстар көрсетіледі:
Салық кодексінің 90-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын, лицензияның негізінде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестері) жүз пайызды ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар, микрокредиттік ұйымдар;
Салық кодексінің 90-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары;
7) 100.00.007 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес айқындалатын, талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында табыстардың мынадай түрлері көрсетіледі: Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17)18) және 20) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.011 жолында айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі. Бағамдық айырма сомасы қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалады;

16. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 100.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится строка 100.01.029;
3) в строке 100.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 100.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.006 указывается доход от снижения размеров созданных провизий (резервов):
банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии, национального управляющего холдинга или юридического лица, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, микрокредитной организации, определяемый в соответствии с пунктом 1 статьи 90 Налогового кодекса;
страховой, перестраховочной организации по договорам страхования, перестрахования, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 90 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования, определяемый в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указываются виды доходов: дивиденды, вознаграждения по депозиту, текущему счету, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 17)18) и  20)пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;

12) 100.00.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
13) 100.00.013 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
14) 100.00.014 жолында 100.00.001-ден 100.00.013-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.015 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.016 жолында Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.017 жолында 100.00.016 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.00.016 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.00.014 – 100.00.015) + (–) 100.00.016), 100.00.014 және 100.00.015 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған түзету есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
17. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 100.00.018 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі. 100.00.018 I – 100.00.018 II + 100.00.018 III + 100.00.018 IV + 100.00.018 V – 100.00.018 VI – 100.00.018 VII – 100.00.018 VIII – 100.00.018 IX ретінде айқындалады;
100.00.018 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
100.00.018 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолында оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.00.018 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;

12) в строке 100.00.012 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.013 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
14) в строке 100.00.014 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.013;
15) в строке 100.00.015 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемая в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.16 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемая в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.017 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.00.014 и 100.00.015, увеличенная на строку 100.00.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.00.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.00.014 - 100.00.015) + (-) 100.00.016).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.018 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.018 I - 100.00.018 II + 100.00.018 III + 100.00.018 IV + 100.00.018 V - 100.00.018 VI - 100.00.018 VII - 100.00.018 VIII - 100.00.018 IX;
в строке 100.00.018 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 100.00.018 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.018 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;

100.00.018 III жолында:
салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен ТМҚ, оның ішінде сатып алған, тегін алған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, және де басқа да негіздемемен келіп түскен;
тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.
Осы жолында келтірілген деректер Декларацияның 100.00.019 жолынан бастап 100.00.034 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 100.00.018 III А бастап 100.00.018 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (100.00.018 III А + 100.00.018 III B + 100.00.018 III C + 100.00.018 III D + 100.00.018 III E +100.00.018 III F + 100.00.018 III G + 100.00.018 III H):
100.00.018 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.018 III B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.018 III C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.018 III D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.018 III Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.018 III F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.018 III G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.018 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;
100.00.018 IV жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабында сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі:
100.00.024 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
100.00.018 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.018 VI жолында тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар болып танылған жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.018 VII тіркелген активтердің, преференция объектілерінің, амортизацияға жатпайтын, активтердің бастапқы құнына енетін, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 100.00.018 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных, полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами.
Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 100.00.019 по 100.00.034 Декларации. Определяется сложением значений строк с 100.00.018 III А по 100.00.018 III H (100.00.018 III А + 100.00.018 III B + 100.00.018 III C + 100.00.018 III D + 100.00.018 III E + 100.00.018 III F + 100.00.018 III G + 100.00.018 III H):
в строке 100.00.018 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.00.018 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.018 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.018 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.018 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.018 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.018 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 100.00.018 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 100.00.018 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 100.00.024 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 100.00.018 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.018 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами по фиксированным активам и арендуемым основным средствам;
в строке 100.00.018 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций, активов, не подлежащих амортизации;

100.00.018 VIII жолында 100.00.018 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.018 ІX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 100.00.019 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.020 жолында Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.021 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан, есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған және Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
5) 100.00.022 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.023 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.024 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 100.00.025 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 100.00.026 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 100.00.027 жолында резервтік қорларға аударымдар көрсетіледі:
Салық кодексінің 106-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы;
Салық кодексінің 116-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құратын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін құру бойынша шығыстар сомасы;
Салық кодексінің 106-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын микрокредиттік ұйымдар құрған резервтер бойынша шығыстар сомасы;
Салық кодексінің 106-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беру акцияларының (қатысу үлестері) жүз пайызы ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы;

в строке 100.00.018 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.018 VII;
в строке 100.00.018 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в отчетном налоговом периоде и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 100.00.019 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.021 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.022 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.023 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.024 указывается сумма компенсаций при служебных командировках, относимая на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.025 указывается сумма выплаченных сомнительных обязательств, относимая на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.026 указывается сумма сомнительных требований, относимая на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.027 указываются отчисления в резервные фонды:
сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии, относимая на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Налогового кодекса;
сумма расходов по созданию страховых резервов по договорам страхования, перестрахования, создаваемым страховыми, перестраховочными организациями, относимая на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 116 Налогового кодекса;
сумма расходов по резервам, создаваемым микрокредитными организациями, относимая на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Налогового кодекса;
сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым национальным управляющим холдингом, а также юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Налогового кодекса;

11) 100.00.028 жолында Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.029 жолында Салық кодексінің 109-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кепілдендіру жүйесіне қатысушының жарналарының сомасы көрсетіледі;
13) 100.00.030 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
14) 100.00.031 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы Заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.032 жолында Салық кодексінің 116-122-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.03.011 және
100.03.012 жолдарының сомасы көшіріледі.
100.00.032 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Инвестициялар туралы Заң) сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
16) 100.00.033 жолында Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Инвестициялар туралы Заңға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.034 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.034 I жолында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
18) 100.00.035 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 100.00.035 І жолы немесе 100.00.035 ІІ немесе 100.00.035 ІІІ жолы көшіріледі:

11) в строке 100.00.028 указывается сумма страховых премий, подлежащих уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимая на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.029 указывается сумма взносов участника системы гарантирования, относимая на вычет в соответствии со статьей 109 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.030 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.031 указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, относимая на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса, а также сумма расходов по приобретению разового талона, относимая на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета расходов по приобретению разового талона больше нуля;
15) в строке 100.00.032 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.03.011 и 100.03.012;
в строке 100.00.032 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (далее - Закон об инвестициях), налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.033 указываются сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям, определенная в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях, в виде части стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
17) в строке 100.00.034 указывается сумма прочих расходов, относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом:
в строке 100.00.034 I указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
18) в строке 100.00.035 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 100.00.035 I или строка 100.00.035 II или строка 100.00.035 III:

100.00.035 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.018-ден 100.00.034-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады. Декларацияны жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте салық салынуы тиіс табыстар алған кезде коммерциялық емес ұйымдар толтырған жағдайда 100.00.018-ден 100.00.034-ке дейінгі жолдарда жалпы коммерциялық емес ұйым бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.035 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 100.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін және есепке алудың бөлек әдісін қолданатын коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.029 жолы көшіріледі;
100.00.035 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.00.035 I және 100.06-нысанның I бағанының айырмашылығы ретінде айқындалады.
18. «Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 100.00.036 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес айқындалатын, табыстар мен шегерімдерді түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.036 І және 100.00.036 ІІ жолдарының сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады;
100.00.036 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.036 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
19. «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
100.00.037 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
100.00.038 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «минус» белгісінсіз толтырылады.
20. «Салық салынатын табысты есептеу»:
1) 100.00.039 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.062 жолы алына отырып, 100.00.017 – 100.00.035 + 100.00.036 + 100.00.037 + 100.00.038 ретінде айқындалады;
2) 100.00.040 жолында резидент-төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 100.00.040 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 100.00.040 І жолын да қамтиды:

в строке 100.00.035 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 100.00.018 по 100.00.034. При заполнении Декларации некоммерческими организациями при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, в строках с 100.00.018 по 100.00.034 указывается сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
в строке 100.00.035 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации представляющей одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00 и применяющей раздельный метод учета. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 100.00.035 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разница строки 100.00.035 I и итогового значения графы I формы 100.06.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 100.00.036 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131132Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.036 I и 100.00.036 II (100.00.036 I - 100.00.036 II):
в строке 100.00.036 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 131132 Налогового кодекса;
в строке 100.00.036 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании):
в строке 100.00.037 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 100.00.038 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "минус".
20. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.039 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.00.017 - 100.00.035 + 100.00.036 + 100.00.037 + 100.00.038;
2) в строке 100.00.040 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.00.040 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 100.00.040 I:

100.00.040 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.06-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 100.00.041 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.05-нысанның қорытынды мәні көшіріледі;
4) 100.00.042 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 100.00.040 I жолында көрсетілген сома салық салынатын табысқа қосуға жатады, салық салынатын табыстың болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидентiнiң залалын азайтады. 100.00.042 жолы 100.00.041 (100.00.039 + 100.00.040 I – 100.00.041) жолын алып тастаумен, 100.00.039 және 100.00.040 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 100.00.043 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.00.042 жолының теріс мәні болса, 100.00.043 жолы 100.00.042 жолының және 100.03.008 І, жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.042 жолының оң мәні болса, 100.00.043 жолына 100.03.008 I жолы көшіріледі;
6) 100.00.044 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.044 I және 100.00.044 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
100.00.044 I жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
100.00.044 ІІ жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 100.00.045 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.00.042 және 100.00.044 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады 100.00.042 – 100.00.044). Егер 100.00.044 жолы 100.00.042 жолынан артық болса, 100.00.045 жолында нөл көрсетіледі;
8) 100.00.046 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 100.00.047 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.00.045 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.00.045 және 100.00.046 жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.00.045 – 100.00.046). Егер 100.00.046 жолы 100.00.045 жолынан артық болса, 100.00.047 жолында нөл көрсетіледі.

в строке 100.00.040 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.06;
3) в строке 100.00.041 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 100.05;
4) в строке 100.00.042 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 100.00.040 I, подлежит включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 100.00.042 определяется как сумма строк 100.00.039 и 100.00.040 I за минусом строки 100.00.041 (100.00.039 + 100.00.040 I - 100.00.041);
5) в строке 100.00.043 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.00.042 имеет отрицательное значение, строка 100.00.043 определяется как сумма модуля строки 100.00.042 и строки 100.03.008 I. Если строка 100.00.042 имеет положительное значение, в строку 100.00.043 переносится строка 100.03.008 I;
6) в строке 100.00.044 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 100.00.044 I и 100.00.044 II;
в строке 100.00.044 I указываются расходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 100.00.044 II указываются доходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.042 и 100.00.044 (100.00.042 - 100.00.044). В случае если строка 100.00.044 больше строки 100.00.042, в строке 100.00.045 указывается ноль;
8) в строке 100.00.046 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 100.00.047 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.045 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 100.00.045 и 100.00.046 (100.00.045 - 100.00.046). Если строка 100.00.046 больше строки 100.00.045, в строке 100.00.047 указывается ноль.

21. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 100.00.048 жолында Салық кодексінің 147-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызбен көрсетіледі;
2) 100.00.049 жолында салық салынатын табыстың корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.047 және 100.00.048 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
3) 100.00.050 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.049, 100.00.050 I, 100.00.050 II, 100.00.050 III, 100.00.050 IV, 100.00.050 V (100.00.049 – 100.00.050 I – 100.00.050 II – 100.00.050 III – 100.00.050 IV – 100.00.050 V) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.00.050 I жолында нөл көрсетіледі;
100.00.050 I жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.06–нысаны К бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.050 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.050 III жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.050 IV жолында бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.00.050 V жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.051 жолында салық міндеттемесінің мөлшерін азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.050, 100.00.051 I, 100.00.051 II, 100.00.051 III, 100.00.051 IV, 100.00.051 V, 100.00.051 VI (100.00.050 – 100.00.051 I – 100.00.051 II – 100.00.051 III – 100.00.051 IV – 100.00.051 V – 100.00.051 VI) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
100.00.051 І жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Егер салық төлеуші тек Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, бұл жол 100.00.050 (100.00.050 х 70%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 70% ретінде айқындалады;

21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.048 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 100.00.049 указывается сумма корпоративного подоходного налога с налогооблагаемого дохода. Определяется как произведение строк 100.00.047 и 100.00.048;
3) в строке 100.00.050 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.049, 100.00.050 I, 100.00.050 II, 100.00.050 III, 100.00.050 IV, 100.00.050 V (100.00.049 - 100.00.050 I - 100.00.050 II - 100.00.050 III - 100.00.050 IV - 100.00.050 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.00.050 указывается ноль;
в строке 100.00.050 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы К формы 100.06;
в строке 100.00.050 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.050 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 100.00.050 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.00.050 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.051 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства. Определяемая как разница строк 100.00.050, 100.00.051 I, 100.00.051 II, 100.00.051 III, 100.00.051 IV, 100.00.051 V, 100.00.051 VI (100.00.050 - 100.00.051 I - 100.00.051 II - 100.00.051 III - 100.00.051 IV - 100.00.051 V - 100.00.051 VI):
в строке 100.00.051 I указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452 Налогового кодекса. В случае, если налогоплательщик применяет только специальный налоговый режим, предусмотренный статьями 448 - 452 Налогового кодекса, данная строка определяется как 70 процентов от значения, указанного по строке 100.00.050 (100.00.050 х 70 %);

100.00.051 ІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.08.010 жолы көшіріледі;
100.00.051 III жолында Қазақстан Республикасының Инвестициялар туралы Заңына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
100.00.051 IV жолында Салық кодексінің 151-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Салық кодексінің 150-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келетін және арнайы экономикалық аймақта қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 100.00.050 (100.00.050 х 100%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 100 пайыз ретінде айқындалады;
100.00.051 V жолында Салық кодексінің 135-1-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Салық кодексінің 135-1-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келетін және дербес бiлiм беру ұйымдары болып Салық кодексінің мақсаттары үшін танылған салық төлеушілер толтырады. 100.00.050 (100.00.050 х 100%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 100 пайыз ретінде айқындалады;
100.00.051 VI жолында Салық кодексінің 135-1-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. 100.00.050 (100.00.050 х 100%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 100 пайыз ретінде айқындалады;
5) 100.00.052 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.00.047 және 100.00.049 (100.00.047 – 100.00.049) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
6) 100.00.053 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.053 І жолында Салық кодексінің 139-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтiк табыс салығының есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.052 х 15%). Бұл ретте Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағында көзделген шарттарды сақтаған жағдайда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға кемітеді;

в строке 100.00.051 II указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям. В данную строку переносится строка 100.08.010;
в строке 100.00.051 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога, определяемая на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях;
в строке 100.00.051 IV указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон и соответствующими условиям, установленным статьей 150 Налогового кодекса. Определяется как 100 процентов от значения, указанного по строке 100.00.050 (100.00.050 х 100 %);
в строке 100.00.051 V указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 135-1 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, признанными для целей Налогового кодекса автономной организацией образования и соответствующими условиям, установленным статьей 135-1 Налогового кодекса. Определяется как 100 процентов от значения, указанного по строке 100.00.050 (100.00.050 х 100 %);
в строке 100.00.051 VI указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Определяется как 100 процентов от значения, указанного по строке 100.00.050 (100.00.050 х 100 %);
5) в строке 100.00.052 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.00.047 и 100.00.049 (100.00.047 - 100.00.049);
6) в строке 100.00.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.00.053 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, за исключением суммы корпоративного подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 139 Налогового кодекса и статьи 223 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.00.052 х 15 %). При этом в случае соблюдения условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса, юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, уменьшает сумму исчисленного корпоративного подоходного налога на чистый доход на 100 процентов;

100.00.053 ІІ жолында халықаралық шартта көзделген ставка бойынша Салық кодексінің 214-бабына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.00.053 ІІІ жол егер 100.00.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.053 ІV жол егер 100.00.050 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
100.00.053 V жолында Салық кодексінің 198-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. 100.00.052 x 15 пайыз ретінде айқындалады;
7) 100.00.054 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.051 + 100.00.053 I + 100.00.053 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. Салық кодексiнiң 448 – 452-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға белгіленген тәртібін және арнайы салық режимін бiр мезгілде қолданатын салық төлеушi, сондай-ақ корпоративтік табыс салығының 10 және 20 пайыздық ставкаларын бiр мезгілде қолданатын салық төлеушi жалпы бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде қызметтің барлық түрлері бойынша Декларацияны (100.00-нысан) және оған қосымшаларды (100.07-нысаннан басқа 100.01 – 100.09-нысандар) толтырады және егер мұндай формулалар мәнін қолдану осы Декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, онда Декларацияда (100.00-нысан) көзделген формуланы қолданбайды.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.001 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.014 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.001 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.001 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.002 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.015 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.003 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.016 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.004 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.017 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.005 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.018 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.005 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.035 I жолында көрсетіледі.

в строке 100.00.053 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 214 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.00.053 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 51 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.00.053 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.053 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
строка 100.00.053 V указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога на чистый доход за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Определяется как 100.00.052 x 15 процентов;
7) в строке 100.00.054 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как 100.00.051 + 100.00.053 I + 100.00.053 II.
22. Налогоплательщик, одновременно применяющий общеустановленный порядок налогообложения и специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, а также налогоплательщик, применяющий одновременно ставки корпоративного подоходного налога в размере 10 и 20 процентов, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.09, кроме формы 100.07) в целом по всем видам деятельности на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в Декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации.
Значения по строке 100.07.001 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.014.
Значения по строке 100.07.001 I всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.001.
Значения по строке 100.07.002 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.015.
Значения по строке 100.07.003 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.016.
Значения по строке 100.07.004 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.017.
Значения по строке 100.07.005 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.035 I.

100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.006 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 I жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.007 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.036 II жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.008 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.037 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.009 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.038 жолында көрсетіледі.
100.07.010 жолы бойынша мәндер 100.00.039 жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.07-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.039 жолы толтырылмайды.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.011 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.011 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.040 I жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.012 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.041 жолында көрсетіледі.
100.07.013 жолы бойынша мәндер 100.00.042 жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.07-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.039 жолы толтырылмайды.
100.07.010 жолы бойынша мәндер 100.00.039 жолына көшірілмейді, бұл ретте, 100.07-нысанды толтырған жағдайда, 100-нысанның 100.00.042 жолы толтырылмайды.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.014 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.043 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.015 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.044 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.016 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.045 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.017 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.046 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.018 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.047 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.020 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.049 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 I жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 II жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 III жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 IV жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 IV жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.021 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.050 V жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.022 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.051 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.022 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.051 I жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.022 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.051 II жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.022 III жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.051 III жолында көрсетіледі.

Значения по строке 100.07.006 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 I.
Значения по строке 100.07.007 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.036 II.
Значения по строке 100.07.008 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.037.
Значения по строке 100.07.009 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.038.
Значения по строке 100.07.010 не подлежат переносу в строку 100.00.039, при этом, в случае заполнения формы 100.07 строка 100.00.039 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.07.011 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040.
Значения по строке 100.07.011 I всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.040 I.
Значения по строке 100.07.012 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.041.
Значения по строке 100.07.013 не подлежат переносу в строку 100.00.042, при этом, в случае заполнения формы 100.07 строка 100.00.042 формы 100.00 не заполняется.
Значения по строке 100.07.014 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.043.
Значения по строке 100.07.015 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.044.
Значения по строке 100.07.016 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.045.
Значения по строке 100.07.017 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.046.
Значения по строке 100.07.018 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.047.
Значения по строке 100.07.020 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.049.
Значения по строке 100.07.021 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050.
Значения по строке 100.07.021 I всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050 I.
Значения по строке 100.07.021 II всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050 II.
Значения по строке 100.07.021 III всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050 III.
Значения по строке 100.07.021 IV всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050 IV.
Значения по строке 100.07.021 V всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.050 V.
Значения по строке 100.07.022 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.051.
Значения по строке 100.07.022 I всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.051 I.
Значения по строке 100.07.022 II всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.051 II.
Значения по строке 100.07.022 III всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.051 VI.

100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.023 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.052 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.024 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.053 жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.024 I жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.053 I жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.024 II жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.053 II жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.024 V жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.053 V жолында көрсетіледі.
100.07-нысанның барлық қосымшаларының 100.07.025 жолы бойынша мәндері қосылады және жиынтық сомасы 100.00.054 жолында көрсетіледі.
Бұл ретте 100.07 нысанда қайталанатын 100.00-нысанның басқа жолдары, қызметтің барлық түрлері бойынша салық төлеуші жалпы толтыруы тиіс.
Салық кодексiнiң 58-бабына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын есептеу, төлеу немесе ұстау, сондай-ақ мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы үшін салықтық нысандарды жасау және табыс ету жөніндегі салық міндеттемесі жүктелген жағдайда, және салық салу объектілері және салық салуға байланысты объектілер бойынша салық есебін бөлек жүргізуді жүзеге асыратын, өз қызметін және қызметін мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты шеңберінде жүзеге асыратын сенімгерлікпен басқарушы – салық төлеушi Декларацияны (100.00-нысан), бөлек салық есебі деректерiнiң негiзiнде және егер осындай формулаларды қолдану осы Декларацияда көрсетуге жататын мәндерін бұрмалауға әкеп соғатын болса, Декларацияда (100.00-нысан) көзделген формулалар мәнін қолданбайды.
23. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 354-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;

Значения по строке 100.07.023 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.052.
Значения по строке 100.07.024 I всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.053 I.
Значения по строке 100.07.024 II всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.053 II.
Значения по строке 100.07.024 V всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.053 V.
Значения по строке 100.07.025 всех приложений формы 100.07 складываются и итоговая сумма указывается в строке 100.00.054.
При этом другие строки формы 100.00, которые не дублируются в форме 100.07, подлежат заполнению налогоплательщиком в целом по всем видам деятельности.
Налогоплательщик-доверительный управляющий, на которого в соответствии со статьей 58 Налогового кодекса возложено исполнение налогового обязательства по исчислению, уплате или удержанию сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также составлению и представлению налоговых форм за учредителя доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя по иным основаниям возникновения доверительного управления, и осуществляющий ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, составляет Декларацию (форма 100.00) в целом по своей деятельности и деятельности, осуществляемым им в рамках договора доверительного управления имуществом, на основе данных раздельного налогового учета и не применяет формулы, предусмотренные в Декларации (форма 100.00), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;

7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Құн өсімінен табыс (залал) – 100.01-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 87-бабына сәйкес:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттілік үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде;
амортизацияға жатпайтын активтерді жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде;
қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде амортизацияға жатпайтын активтердің шығарылуы кезінде құн өсімінен түскен табысты айқындауға арналған.
25. «Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесін өткізу кезіндегі табыс (залал)» бөлімінде:
100.01.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды және қатысу үлесін өткізу құны көрсетіледі. 100.01.001 І-ден 100.01.001 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.001 І жолында заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларының және қатысу үлестерін сату құны бір мезгілде мынадай шарттарды орындағанда:
акцияларды немесе қатысу үлестерін сату күнінде салық төлеуші осы акциялар немесе үлестерге үш жылдан артық иелік етсе;
қатысу үлесі сатылатын заңды тұлға – эмитент немесе заңды тұлға, немесе осындай консорциумда қатысу үлесін сататын, консорциумға қатысушы жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайтын болса;
эмитент – заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның қатысу үлесі сатылатын активтер құнының немесе консорциумға қатысушылардың қатысу үлесі сатылатын активтер құнының 50 пайыздан артығын жер қойнауын пайдаланушы(лар) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса;
100.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
1) 100.01.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.002 І-ден 100.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.002 І жолында заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларының және қатысу үлестерін сатудың бастапқы құны бір мезгілде мынадай шарттарды орындағанда:
акцияларды немесе қатысу үлестерін сату күнінде салық төлеуші осы акциялар немесе үлестерге үш жылдан артық иелік етсе;
қатысу үлесі сатылатын эмитент заңды тұлға немесе заңды тұлға, немесе осындай консорциумда қатысу үлесін сататын, консорциумға қатысушы жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайтын болса;
эмитент заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның қатысу үлесі сатылатын активтер құнының немесе консорциумға қатысушылардың қатысу үлесі сатылатын активтер құнының 50 пайыздан артығын жер қойнауын пайдаланушы(лар) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса;
100.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
100.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 100.01 - Доход (убыток)
от прироста стоимости
24. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости (убытка) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса при:
реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передаче активов, не подлежащих амортизации, в качестве вклада в уставный капитал;
выбытии активов, не подлежащих амортизации, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
25. В разделе "Доход (убыток) при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия":
в строке 100.01.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.001 I по 100.01.001 III:
в строке 100.01.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица-эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 100.01.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
1) в строке 100.01.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.002 I по 100.01.002 III:
в строке 100.01.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица-эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;

2) 100.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін қоспағанда, бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. 100.01.003 І-ден 100.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.003 І жолында заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларының және қатысу үлестерін сатудың бастапқы құны бір мезгілде мынадай шарттарды орындағанда:
акцияларды немесе қатысу үлестерін сату күнінде салық төлеуші осы акциялар немесе үлестерге үш жылдан артық иелік етсе;
қатысу үлесі сатылатын эмитент заңды тұлға немесе заңды тұлға, немесе осындай консорциумда қатысу үлесін сататын, консорциумға қатысушы жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайтын болса;
эмитент заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның қатысу үлесі сатылатын активтер құнының немесе консорциумға қатысушылардың қатысу үлесі сатылатын активтер құнының 50 пайыздан артығын жер қойнауын пайдаланушы(лар) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса;
100.01.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІ жолы 100.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 ІІ мен 100.01.001 ІІ жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 В IX жолына көшіріледі;
100.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 III жол 100.01.002 III жолдан көп болса толтырылады. 100.01.003 І-ден 100.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалады:
3) 100.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.004 І-ден 100.01.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалады:
100.01.004 І жолында заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларының және қатысу үлестерін сатудың бастапқы құны бір мезгілде мынадай шарттарды орындағанда:
акцияларды немесе қатысу үлестерін сату күнінде салық төлеуші осы акциялар немесе үлестерге үш жылдан артық иелік етсе;
қатысу үлесі сатылатын эмитент заңды тұлға немесе заңды тұлға, немесе осындай консорциумда қатысу үлесін сататын, консорциумға қатысушы жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайтын болса;
эмитент заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның қатысу үлесі сатылатын активтер құнының немесе консорциумға қатысушылардың қатысу үлесі сатылатын активтер құнының 50 пайыздан артығын жер қойнауын пайдаланушы(лар) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 І жолы 100.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 І мен 100.01.001 І жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
100.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІ жолы 100.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 ІІ мен 100.01.001 ІІ жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
100.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІІ жолы 100.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.002 ІІІ жолы мен 100.01.001 ІІІ жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
4) 100.01.005 жолында сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін қоспағанда, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.

2) в строке 100.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.003 I по 100.01.003 III:
в строке 100.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица-эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.001 II больше, чем строка 100.01.002 II. Определяется как разница строк 100.01.001 II и 100.01.002 II;
в строке 100.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.001 III больше, чем строка 100.01.002 III. Определяется как разница строк 100.01.001 III и 100.01.002 III;
3) в строке 100.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.004 I по 100.01.004 III:
в строке 100.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица-эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.002 I больше, чем строка 100.01.001 I. Определяется как разница строк 100.01.002 I и 100.01.001 I;
в строке 100.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.002 II больше, чем строка 100.01.001 II. Определяется как разница строк 100.01.002 II и 100.01.001 II;
в строке 100.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.002 III больше, чем строка 100.01.001 III. Определяется как разница строк 100.01.002 III и 100.01.001 III;
в строке 100.01.005 указывается доход от прироста стоимости при реализации долей участия, за исключением долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые соответствуют следующим условиям:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем.

26. «Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде бағалы қағаздарды және қатысу үлесін беру кезіндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың және қатысу үлестерінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығарылуы кезіндегі табыс» бөлімінде:
1) 100.01.006 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде қатысу үлесін және бағалы қағаздарды берудегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.007 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесінің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
27. «Борыштық бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс (залал)» бөлімінде:
1) 100.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 100.01.008 І-ден 100.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.009 І-ден 100.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі.
100.01.010 І-ден 100.01.010 VІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;

26. В разделе "Доход при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких ценных бумаг и доли участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.006 указывается доход от прироста стоимости при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.007 указывается доход от прироста стоимости при выбытии ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
27. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 100.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.008 I по 100.01.008 IV:
в строке 100.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 100.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.009 I по 100.01.009 IV:
в строке 100.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 100.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;
3) в строке 100.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 100.01.010 I по 100.01.010 IV:
в строке 100.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 100.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 100.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;

4) 100.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 100.01.011 І-ден 100.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 І жолы 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 І жолының және 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.008 І – (100.01.009 І + 100.01.010 І)). Бұл жол 100.00.044 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІ жолы 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІ жолының және 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІ – (100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ)). Бұл жол 100.00.044 B III жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІІ жолы 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІІ жолының және 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІІ – (100.01.009 ІІІ + 100.01.010 ІІІ)). Бұл жол 100.00.044 B IV жолына көшіріледі;
100.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІV жолы 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІV жолының және 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.008 ІV – (100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV));
5) 100.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.012 І-ден 100.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы 100.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы мен 100.01.008 І жолының айырмашылығы ретінде айқындалады ((100.01.009 І + 100.01.010 І) – 100.01.008 І);
100.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІ жолының айырмашылығы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ) – 100.01.008 ІІ);
100.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІІ жолының айырмашылығы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІІ+ 100.01.010 ІІІ) – 100.01.008 ІІІ);
100.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы 100.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІV жолының айырмашылығы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV) – 100.01.008 ІV).

4) в строке 100.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.011 I по 100.01.011 IV:
в строке 100.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.008 I больше, чем сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I. Определяется как разница строки 100.01.008 I и суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I (100.01.008 I - (100.01.009 I + 100.01.010 I));
в строке 100.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 II больше, чем сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II. Определяется как разница строки 100.01.008 II и суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II (100.01.008 II - (100.01.009 II + 100.01.010 II));
в строке 100.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 100.01.008 III больше, чем сумма строка 100.01.009 III и 100.01.10 III. Определяется как разница строки 100.01.008 III и суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III (100.01.008 III - (100.01.009 III + 100.01.010 III));
в строке 100.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 IV больше, чем сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV. Определяется как разница строки 100.01.008 IV и суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV (100.01.008 IV - (100.01.009 IV + 100.01.010 IV));
5) в строке 100.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.012 I по 100.01.012 IV:
в строке 100.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I больше, чем строка 100.01.008 I. Определяется как разница суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I и строки 100.01.008 I ((100.01.009 I + 100.01.010 I) - 100.01.008 I);
в строке 100.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II больше, чем строка 100.01.008 II. Определяется как разница суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II и строки 100.01.008 II ((100.01.009 II + 100.01.010 II) - 100.01.008 II);
в строке 100.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 III и 100.01.010 III больше, чем строка 100.01.008 III. Определяется как разница суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III и строки 100.01.008 III ((100.01.009 III + 100.01.010 III) - 100.01.008 III);
в строке 100.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV больше, чем строка 100.01.008 IV. Определяется как разница суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV и строки 100.01.008 IV ((100.01.009 IV + 100.01.010 IV) - 100.01.008 IV).

28. «Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі табыс» бөлімінде:
1) 100.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
29. «Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) –  3)тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)» бөлімінде:
1) 100.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 100.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.015 жолы 100.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.015 және 100.01.016 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.015 – 100.01.016);
4) 100.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 100.01.016 жолы 100.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.016 және 100.01.015 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.016 – 100.01.015).
30. «Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс» бөлімінде:
1) 100.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 100.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
31. «Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс» бөлімінде:
1) 100.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7) – 8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Инвестициялар туралы заңға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

28. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
29. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 100.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 100.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 100.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.015 больше, чем строка 100.01.016. Определяется как разница строк 100.01.015 и 100.01.016 (100.01.015 - 100.01.016);
4) в строке 100.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.016 больше, чем строка 100.01.015. Определяется как разница строк 100.01.016 и 100.01.015 (100.01.016 - 100.01.015).
30. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
31. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 100.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

2) 100.01.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын.
32. «Есептеу» бөлімінде:
1) 100.01.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.003 ІІІ, 100.01.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.003 ІІІ + 100.01.011 IV);
2) 100.01.024 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 100.01.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі. 100.01.004 III, 100.01.012 IV (100.01.004 III + 100.01.012 IV) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.01.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасына азайтылған 100.01.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 100.01.023 жолы 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 100.01.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 100.01.027 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 100.01.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.017 және 100.01.027 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.01.017 – 100.01.027). Егер 100.01.017 жолы 100.01.027 жолынан кем немесе тең болса, 100.01.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.01.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 І, 100.01.003 ІІ, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 І, 100.01.011 ІІ, 100.01.011 ІІІ, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 І + 100.01.003 ІІ + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 І + 100.01.011 ІІ + 100.01.011 ІІІ + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Бұл жол 100.00.002 жолына көшіріледі;

2) в строке 100.01.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
32. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.01.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.01.003 III, 100.01.011 IV (100.01.003 III + 100.01.011 IV);
2) в строке 100.01.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов;
3) в строке 100.01.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 100.01.004 III, 100.01.012 IV (100.01.004 III + 100.01.012 IV);
4) в строке 100.01.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 100.01.023, уменьшенная на сумму строк 100.01.024 и 100.01.025. В случае если строка 100.01.023 меньше или равна сумме строк 100.01.024 и 100.01.025, в строке 100.01.026 указывается ноль;
5) в строке 100.01.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 100.01.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разница строк 100.01.017 и 100.01.027 (100.01.017 - 100.01.027). В случае если строка 100.01.017 меньше или равна строке 100.01.027, в строке 100.01.028 указывается ноль;
7) в строке 100.01.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 I, 100.01.003 II, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 I, 100.01.011 II, 100.01.011 III, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 I + 100.01.003 II + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 I + 100.01.011 II + 100.01.011 III + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Данная строка переносится в строку 100.00.002;

8) 100.01.018 жолында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасы 100.01.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 100.01.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 100.01.027 жолы 100.01.017 жолынан артық болғанда толтырылады;
10) 100.01.032 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залалдар көрсетіледі.
4. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары – 100.02-нысанын жасау
33. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
34. «Шығыстар» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің – контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес-сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
8) H бағанында қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі. Бұл ретте, «1» – егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың жалпыға белгіленген тәртіпте іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; «2» – егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың шығыстар (залалдар) Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес арнайы салық режимi шеңберiнде іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; «3» – егер шығыстар (залалдар) тек салық салудың шығыстар (залалдар) Салық кодексінің 448-452-баптарына сәйкес салық салудың жалпыға белгіленген тәртіпте және арнайы салық режимi шеңберiнде іске асатын қызметтi жүзеге асыру мақсаттарында ғана шеккенде; «4» – егер шығыстар (залалдар) шегерімдерге жатпайды.

8) в строке 100.01.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 100.01.024 и 100.01.025 больше строки 100.01.023;
9) в строке 100.01.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 100.01.027 больше строки 100.01.017;
10) в строке 100.01.032 указываются убытки, не подлежащие переносу на последующие налоговые периоды.
4. Составление формы 100.02 - Расходы налогоплательщиков,
не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
33. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
34. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика-контрагента;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика-контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента-контрагента согласно пункту 51 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента-контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг);
8) в графе H указывается признак вида деятельности. При этом отмечается "1", если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" - если затраты (расходы) понесены исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; "3" - если затраты (расходы) подлежат распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; "4" - если затраты (расходы) не относятся на вычеты.

5. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 100.03-нысанын жасау
35. Бұл нысан Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
36. «Тіркелген активтер бойынша шегерімдер» бөлімінде
1) 100.03.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.001 І-ден 100.03.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:100.03.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.03.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.03.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.03.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
2) 100.03.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.03.002 І-ден 100.03.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.002 І жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.002 ІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.002 ІІІ жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 100.03.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.03.003 І-ден 100.03.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.003 І жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.003 ІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.003 ІІІ жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІІІ–топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.03.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

5. Составление формы 100.03 - Вычеты по фиксированным активам
35. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
36. В разделе "Вычеты по фиксированным активам:
1) в строке 100.03.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.03.001 I по 100.03.001 IV:
в строке 100.03.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
2) в строке 100.03.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.03.002 I по 100.03.002 IV:
в строке 100.03.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.03.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.03.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.03.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 100.03.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.03.003 I по 100.03.003 IV:
в строке 100.03.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.03.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.03.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.03.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;

4) 100.03.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.03.004 І-ден 100.03.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.03.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.03.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.03.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.03.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.005 І-ден 100.03.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.03.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.03.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.03.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің аяғына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
6) 100.03.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.03.006 І-ден 100.03.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.03.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.03.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.03.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;

4) в строке 100.03.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.03.004 I по 100.03.004 IV:
в строке 100.03.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
5) в строке 100.03.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.03.005 I по 100.03.005 IV:
в строке 100.03.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.03.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 100.03.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 22-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.03.006 I по 100.03.006 IV:
в строке 100.03.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.03.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.03.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.03.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

7) 100.03.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.03.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.007 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес І топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.03.007 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІІ топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.03.007 ІIІ жолында ІIІ топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.03.007 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес ІV топтың тіркелген активтері бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.03.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.03.008 І-ден 100.03.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

7) в строке 100.03.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.03.007 I по 100.03.007 IV:
в строке 100.03.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.03.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.03.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.03.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
8) в строке 100.03.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.03.008 I по 100.03.008 IV:
в строке 100.03.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.03.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.03.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.03.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

9) 100.03.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.03.009 І-ден 100.03.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.03.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
10) 100.03.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.03.010 І-ден 100.03.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.03.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.03.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.03.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

9) в строке 100.03.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.03.009 I по 100.03.009 IV:
в строке 100.03.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.03.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.03.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.03.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;
10) в строке 100.03.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.03.010 I по 100.03.010 IV:
в строке 100.03.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.03.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

11) 100.03.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.03.011 І-ден 100.03.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.03.011 І жолында І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.03.006 І, 100.03.007 І, 100.03.009 І, 100.03.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.03.006 I + 100.03.007 I + 100.03.009 I + 100.03.010 I);
100.03.011 ІІ жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.03.006 ІІ, 100.03.007 ІІ, 100.03.008 ІІ, 100.03.009 ІІ, 100.03.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.03.006 II + 100.03.007 II + 100.03.008 II + 100.03.009 II + 100.03.010 II);
100.03.011 IІІ жолында ІIІ–топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.03.006 ІIІ, 100.03.007 IІІ, 100.03.008 ІIІ, 100.03.009 IIІ, 100.03.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.03.006 III + 100.03.007 III + 100.03.008 III + 100.03.009 III + 100.03.010 III);
100.03.011 ІV жолында ІV–топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.03.006 ІV, 100.03.007 ІV, 100.03.008 ІV, 100.03.009 ІV, 100.03.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.03.006 IV + 100.03.007 IV + 100.03.008 IV + 100.03.009 IV + 100.03.010 IV);
12) 100.03.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.03.008 І жолы 100.00.043 жолын айқындау кезінде ескеріледі. 100.03.011 және 100.03.012 жолдарының сомасы 100.00.032 жолына көшіріледі.
6. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 100.04-нысанын жасау
37. Бұл нысан Салық кодексінің 208 – 211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.
38. «Қосымша ақпарат» бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:

11) в строке 100.03.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.03.011 I по 100.03.011 IV:
в строке 100.03.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.03.006 I, 100.03.007 I, 100.03.009 I, 100.03.010 I (100.03.006 I + 100.03.007 I + 100.03.009 I + 100.03.010 I);
в строке 100.03.011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.03.006 II, 100.03.007 II, 100.03.008 II, 100.03.009 II, 100.03.010 II (100.03.006 II + 100.03.007 II + 100.03.008 II + 100.03.009 II + 100.03.010 II);
в строке 100.03.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.03.006 III, 100.03.007 III, 100.03.008 III, 100.03.009 III, 100.03.010 III (100.03.006 III + 100.03.007 III + 100.03.008 III + 100.03.009 III + 100.03.010 III);
в строке 100.03.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.03.006 IV, 100.03.007 IV, 100.03.008 IV, 100.03.009 IV, 100.03.010 IV (100.03.006 IV + 100.03.007 IV + 100.03.008 IV + 100.03.009 IV + 100.03.010 IV);
12) в строке 100.03.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 100.03.008 I учитывается при определении строки 100.00.043.
Сумма строк 100.03.011 и 100.03.012 переносится в строку 100.00.032.
6. Составление формы 100.04 - Управленческие
и общеадминистративные расходы нерезидента
37. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).
38. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:

А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициент(–тер)і (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициент(тер)інің мөлшері белгіленеді.
39. «Шығыстар» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі. СКТК пайдаланылған жағдайда оны есепке ала отырып;
4) D бағанында резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі. СКТК пайдаланылған жағдайда оны есепке ала отырып;
5) Е бағанында резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді. Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі:
7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік, оның ішінде Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме қызметі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығыстар есепке ала отырып, салық төлеуші шығысының жалпы сомасы көрсетіледі.
7. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс – 100.05-нысанын жасау

ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 51 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
39. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан. В случае использования ПКНП с его учетом;
в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 по формуле ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;
6) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, в том числе от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
7) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
7. Составление формы 100.05 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором

40. Бұл нысан Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған. Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта Салық кодекстегіден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
41. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
100.05-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 100.00.041 жолына көшіріледі.
8. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы – 100.06-нысанын жасау
42. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
43. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

40. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан. В соответствии с пунктом 5 статьи 2 Налогового кодекса, если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в Налоговом кодексе, применяются правила ратифицированного Республикой Казахстан международного договора.
41. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 52 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 51 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора;
6) Итоговое значение графы Е переносится в строку 100.00.041.
8. Составление формы 100.06 - Доходы из иностранных источников,
суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных
или расположенных в странах с льготным налогообложением.
Суммы уплаченного иностранного налога и зачета
42. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
43. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 51 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны - источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях - код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях - номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;

4) D бағанында осы Қағидалардың 54-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы немесе дауыс беретін акцияларының қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, пайыз түрінде;
7) G бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайданың сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) І бағанында резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан G-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан E-ге дейінгі, H-тан J-ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221222-баптарына сәйкес толтырылады. А-дан E, H, J, K F-ке дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
G бағанының жиынтық мәні 100.00.040 І жолына көшіріледі.
K бағанының жиынтық мәні 100.00.050 I жолына көшіріледі.
9. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 100.07-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабының 4-тармағына сәйкес оған қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Бұл нысанды қызмет түрлерінің әрбір белгісі бойынша жеке–жеке жүзеге асырылады. Мысалы, Салық кодексінің 448 – 452-баптарына көзделген арнайы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын және салық салуды салық жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүргізетін салық төлеуші 100.07-нысанды екі данада жасайды.

4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 49 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 50 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях - в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
9) в графе I указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
10) в графе J указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
11) в графе K указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по G заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по E, с H по J заполняются в соответствии со статьями 221222 Налогового кодекса. Графы с А по E, H, J, K заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G переносится в строку 100.00.040 I.
Итоговое значение графы K переносится в строку 100.00.050 I.
9. Составление формы 100.07 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по видам деятельности,
по которым предусмотрено ведение раздельного учета
44. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по видам деятельности, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного учета в соответствии со статьей 58 и (или) пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса.
Заполнение данной формы осуществляется в отдельности по каждому признаку видов деятельности. Например, налогоплательщик, одновременно осуществляющий деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, и деятельность, налогообложение которой производится в общеустановленном порядке, составляет два экземпляра формы 100.07.

Бұл ретте салық төлеуші 100.07-нысанды кем дегенде екі данасын және 100.07-нысанның көп дегенде төрт данасын толтырады.
4 жолында қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызметі түрлерінің тиісті торкөзі белгіленеді:
1–белгі – Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында және Енгізу туралы Заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 448 – 452-баптарына көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері;
2–белгі – Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығын есептеумен Салық кодексінің 448 – 452-баптарына көзделген арнайы салық режимі таралатын қызмет түрлері;
3–белгі – Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында көзделген ставка бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салық салуға жататын табыстары жүзеге асырудан түсетін қызмет түрлері;
4–белгі – Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте корпоративтік табыс салығын салық салуға жататын табыстары жүзеге асырудан түсетін қызмет түрлері.
45. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) 100.07.001 жолында жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
100.07.001 I жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 100.07.002 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 100.07.003 жолында Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
4) 100.07.004 жолында 100.07.001 және 100.07.002 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған, 100.07.003 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған кезде) немесе 100.07.003 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған кезде) (100.07.001 – 100.07.002) + (–) 100.07.003) түзету есепке ала отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 100.07.005 жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.07.005 І жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің өзіндік құны көрсетіледі;
100.07.005 ІІ жолында Салық кодексінің 116 – 117-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер және жалға алынған негізгі құралдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы;

При этом налогоплательщик может заполнить минимум два экземпляра формы 100.07 и максимум четыре экземпляра формы 100.07.
В строке 4 отмечается ячейка, соответствующая видам деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и  статьей 4 Закона о введении;
признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса;
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса;
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом в общеустановленном порядке по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса.
45. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.07.001 указывается совокупный годовой доход;
в строке 100.07.001 I указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 100.07.002 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
3) в строке 100.07.003 указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
4) в строке 100.07.004 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 100.07.001 и 100.07.002, увеличенная на строку 100.07.003 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.07.003 (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.07.001 - 100.07.002) + (-) 100.07.003);
5) в строке 100.07.005 указывается общая сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 100.07.005 I указывается себестоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 II указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;

6) 100.07.006 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
7) 100.07.007 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі;
8) 100.07.008 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
9) 100.07.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес жүргізілетін, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «-» белгісінсіз толтырылады;
10) 100.07.010 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.07.062 жолы алына отырып, 100.07.004 – 100.07.005 + 100.07.006 – 100.07.007 + 100.07.008 + 100.07.009 ретінде айқындалады;
11) 100.07.011 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 100.07.011 жолы анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 100.07.011 І жолын да қамтиды.
100.07.011 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі;
12) 100.07.012 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
13) 100.07.013 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 100.07.040 I жолында көрсетілген сома салық салынатын табысқа қосуға жатады, салық салынатын табыстың болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидентiнiң залалын азайтады. 100.07.013 жолы 100.07.012 жолын алып тастаумен (100.07.010 + 100.07.011 I – 100.07.012), 100.07.010 және 100.07.011 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
14) 100.07.014 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Бұл жол 100.03.008 I жолын есепке ала отырып, толтырылады;
15) 100.07.015 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі;
16) 100.07.016 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.07.013 және 100.07.015 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады (100.07.013 – 100.07.015). Егер 100.07.015 жолы 100.07.013 жолынан артық болса, 100.07.016 жолында нөл көрсетіледі;
17) 100.07.017 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
18) 100.07.018 жолында көшірілген залалдарды есепке ала отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.07.016 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.07.016 және 100.07.017 жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады (100.07.016 – 100.07.017). Егер 100.07.017 жолы 100.07.016 жолынан артық болса, 100.07.018 жолында нөл көрсетіледі.

6) в строке 100.07.006 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии со статьями 131132 Налогового кодекса;
7) в строке 100.07.007 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
8) в строке 100.07.008 указывается сумма корректировок доходов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строке 100.07.009 указывается сумма корректировок вычетов, производимых в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "минус";
10) в строке 100.07.010 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 100.07.004 - 100.07.005 + 100.07.006 - 100.07.007 + 100.07.008 + 100.07.009;
11) в строке 100.07.011 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 100.07.011 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 100.07.011 I:
в строке 100.07.011 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
12) в строке 100.07.012 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса;
13) в строке 100.07.013 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 100.07.011 I, подлежит включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 100.07.013 определяется как сумма строк 100.07.010 и 100.07.0011 I за минусом строки 100.07.012 (100.07.010 + 100.07.011 I - 100.07.012);
14) в строке 100.07.014 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Данная строка заполняется с учетом строки 100.03.008 I;
15) в строке 100.07.015 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса;
16) в строке 100.07.016 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.07.013 и 100.07.015 (100.07.013 - 100.07.015). В случае если строка 100.07.015 больше строки 100.07.013, в строке 100.07.016 указывается ноль;
17) в строке 100.07.017 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
18) в строке 100.07.018 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.07.016 отражено положительное значение. Данная строка определяется как разница строк 100.07.016 и 100.07.017 (100.07.016 - 100.07.017). Если строка 100.07.017 больше строки 100.07.016, в строке 100.07.018 указывается ноль;

19) 100.07.019 жолында Салық кодексінің 147-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызбен көрсетіледі;
20) 100.07.020 жолында салық салынатын табыстың корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.07.018 және 100.07.019 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
21) 100.07.021 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.07.049, 100.07.021 I, 100.07.021 II, 100.07.021 III, 100.07.021 IV, 100.07.021 V (100.07.049 – 100.07.021 I – 100.07.021 II – 100.07.021 III – 100.07.021 IV – 100.07.021 V) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 100.07.021 I жолда нөл көрсетіледі;
100.07.021 I жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
100.00. 021 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.07.021 III жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.07.021 IV жолында бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.07.021 V жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
22) 100.07.022 жолында 100.07.021, 100.07.022 I, 100.07.022 II, 100.07.022 III (100.07.021 – 100.07.022 I – 100.07.022 II – 100.07.022 III) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, салық міндеттемесінің мөлшерін азайтуды есепке ала отырып, салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.07.022 І жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Егер салық төлеуші тек Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимін қолданған жағдайда, бұл жол 100.07.050 (100.07.050 х 70%) жолы бойынша көрсетілген мәннен 70% ретінде айқындалады;

19) в строке 100.07.019 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 147 Налогового кодекса, в процентах;
20) в строке 100.07.020 указывается сумма корпоративного подоходного налога с налогооблагаемого дохода, которая определяется как произведение строк 100.07.018 и 100.07.019;
21) в строке 100.07.021 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 100.07.020, 100.07.021 I, 100.07.021 II, 100.07.021 III, 100.07.021 IV, 100.07.021 V (100.07.020 - 100.07.021 I - 100.07.021 II - 100.07.021 III - 100.07.021 IV - 100.07.021 V). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 100.07.021 указывается ноль;
в строке 100.07.021 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
в строке 100.07.021 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.07.021 III указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 100.07.021 IV указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 100.07.021 V указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
22) в строке 100.07.022 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период с учетом уменьшения налогового обязательства, определяемая как разница строк 100.07.021, 100.07.022 I, 100.07.022 II, 100.07.022 III (100.07.021 - 100.07.022 I - 100.07.022 II - 100.07.022 III):
в строке 100.07.022 I указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 70 процентов от значения, указанного по строке 100.07.021 (100.07.021 х 70 %);

100.07.022 ІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
100.07.022 III жолында Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілу сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.07.021 жолы бойынша көрсетілген мәннің 100 пайызы ретінде айқындалады;
23) 100.07.023 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.07.018 және 100.07.020 (100.07.018 – 100.07.020) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
24) 100.07.024 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.07.024 І жолында Салық кодексінің 139-бабы 2 және 3-тармақтарына және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтiк табыс салығының есебiне жатқызу жүзеге асырылатын сомасын қоспағанда, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыздық ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.07.023 х 15%). Бұл ретте Салық кодексінің 198-бабы 1-1-тармағында көзделген шарттарды сақтаған жағдайда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 пайызға кемітеді;
100.07.024 ІІ жолында халықаралық шартта көзделген ставка бойынша Салық кодексінің 214-бабына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.07.024 ІІІ жол егер 100.07.024 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.07.024 ІV жол егер 100.07.050 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
100.07.024 V жолында Салық кодексінің 198-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін таза табысқа есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. 100.07.023 x 15 пайыз ретінде айқындалады;

в строке 100.07.022 II указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям;
в строке 100.07.022 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 100 процентов от значения, указанного по строке 100.07.021 (100.07.021 х 100 %);
23) в строке 100.07.023 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Данная строка определяется как разница строк 100.07.018 и 100.07.020 (100.07.018 - 100.07.020);
24) в строке 100.07.024 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.07.024 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, за исключением суммы корпоративного подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 139 Налогового кодекса и статьи 223 Налогового кодекса, по ставке 15 процентов (100.07.023 х 15 %). При этом в случае соблюдения условий, предусмотренных пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса, юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, уменьшает сумму исчисленного корпоративного подоходного налога на чистый доход на 100 процентов;
в строке 100.07.024 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленная в соответствии со статьей 214 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.07.024 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.07.024 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 51 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
строка 100.07.024 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.07.024 II. В данной строке указывается наименование международного договора;
строка 100.07.024 V указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога на чистый доход за налоговый период в соответствии с пунктом 1-1 статьи 198 Налогового кодекса. Данная строка определяется как произведение суммы из строки 100.07.023 и 15 процентов (100.07.023 x 15 %);

25) 100.07.025 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.07.022 + 100.07.024 I + 100.07.024 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
10. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу – 100.08-нысанын жасау
46. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуіне арналған.
47. «Корпоративтік табыс салығы сомасының есебі» бөлімінде:
1) 100.08.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 100.08.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісімшарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.08.003 жолында салық кезеңіне қатынасы 100.08.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 100.08.004 жолында инфляция индексі есепке ала отырып,
100.08.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.08.001 және 100.08.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 100.08.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісімшарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 100.08.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісімшарт қолданысы айларының саны есепке ала отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.08.004 және 100.08.005 жолдарының туындысының 12–ге қатынасы ретінде айқындалады (100.08.004 х 100.08.005/12);
7) 100.08.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 100.08.008 жолында 100.08.007 және 100.08.004 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, келісімшарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (100.08.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.08.009 жолында келісімшартқа сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.08.010 жолында келісімшартқа сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.

25) в строке 100.07.025 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Данная строка определяется как 100.07.022 + 100.07.024 I + 100.07.024 II.
10. Составление формы 100.08 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
46. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
47. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.08.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.08.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.08.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.08.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 100.08.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.08.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 100.08.001 и 100.08.003;
5) в строке 100.08.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.08.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 100.08.004 и 100.08.005 к 12 (100.08.004 х 100.08.005 /12);
7) в строке 100.08.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик ведет раздельный учет;
8) в строке 100.08.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.08.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разница строк 100.08.007 и 100.08.004;
9) в строке 100.08.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.08.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.

100.08.010 жолы 100.00.051 ІІ жолына көшіріледі.
11. Жылдық қаржылық есептіліктің құрамдас бөліктері туралы мәліметтер – 100.09-нысанын жасау
48. Бұл нысан халықаралық стандарттарға және бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін әзірленген бухгалтерлік есептің деректері негізінде салық төлеуші толтырады.
12. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
49. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 – егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1018 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстары;
1031 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстары;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

Строка 100.08.010 переносится в строку 100.00.051 II.
11. Составление формы 100.09 -
Сведения о компонентах годовой финансовой отчетности
48. Данная форма составляется налогоплательщиком на основании данных бухгалтерского учета, подготовленных за отчетный налоговый период в соответствии с международными стандартами и законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
12. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
49. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай активтерінің құнының 50 пайыздан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1039 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1050 – резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмшарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1071 – резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмшарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы-резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
1100 – резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1110 – резидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1111 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 – резиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
1118 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 – Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 – Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық–талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1181 – жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) еңбек шартының (келісімшартының) негізінде немесе өзге де тұлға қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың негізінде шеккен, резидент емес жеке тұлғаны материалдық, әлеуметтік игіліктермен қамтамасыз етуге жұмсалған шығыстарды қоса алғанда, осындай жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оның балаларын оқу орындарында оқытуға жұмсалатын шығыстар, оның отбасы мүшелерінің демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
1211 – өзге тұлға еңбек шартының (келісімшартының) негізінде немесе өзге де тұлға қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың негізінде шеккен, резидент емес жеке тұлғаны материалдық, әлеуметтік игіліктермен қамтамасыз етуге жұмсалған шығыстарды қоса алғанда, осындай жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оның балаларын оқу орындарында оқытуға жұмсалатын шығыстар, оның отбасы мүшелерінің демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1218 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетін табыстар;
1240 – резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 – Қазақстан Республикасында тәуелсiз жеке (кәсiби) қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1180 – лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
1318 – тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 – әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге де жағдайларда пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыс;
1420 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
1430 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
2018 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайыздан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2044 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайыздан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 – талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2050 – резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiмшарттар (шарттар, келiсiмшарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiмшарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2081 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемелерін орындау жүктелмеген сенімгерлікпен басқарушы-резиденттен мүлікті сенімгерлікпен басқаруды тағайындау туралы акт бойынша алынған табыстар;
2100 – резидент еместен алынатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
2110 – резидент емес эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 – резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2118 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табысы;
2181 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісімшарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның табысы;
2190 – өздерiне резидентке қатысты жүктелген басқарушылық мiндеттердi орындауға байланысты басшының гонорарлары және (немесе) басқару органының (директорлар кеңесiнiң немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін нақты орындайтын орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісімшарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуін қоса алғанда, демалуға байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – қалайша және кімге төлем жүргізілетініне қарамастан, мәдениет және өнер қызметкеріне: театр, кино артистеріне, радио, теледидар қызметкеріне, музыкантқа, суретшіге, спортшыға Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен төленетін табыстар;
2240 – резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 – Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 – күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2180 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2318 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - ученые компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

50. Валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюталардың кодын пайдалану қажет.
51. Ел кодын толтыру кезінде Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшаға сәйкес елдердің кодын пайдалану қажет.
52. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – «Нұр-Мүбарак» ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – «Агросервистік қызметті қолдау» жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – «Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау» жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

50. Код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение).
51. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
52. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному
подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи
декларации, и налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых
платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей

Декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) және декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) жасау қағидалары (101.01 – 101.02-нысандар)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін (есебiн) және декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының салық есептілігін жасау қағидалары (101.01 – 101.02-нысандар) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігінің (есебінің) (бұдан әрі – Декларация тапсырылғанға дейінгі есеп және Декларация тапсырылғаннан кейінгі есеп) декларация тапсырылғанға дейінгі және декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған нысандарды жасау тәртібін айқындайды. Есептерді корпоративтік табыс салығын (бұдан әрі – КТС) төлеушілер Салық кодексінің 141-бабына сәйкес жасайды.
2. Декларация тапсырылғанға дейінгі және декларация тапсырылғаннан кейінгі есептерді толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың бірінші сол жақ торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
6. Декларация тапсырылғанға дейiнгi және декларация тапсырылғаннан кейінгі есептерді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.

уплате за период после сдачи декларации (Формы 101.01 - 101.02)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, и налоговой отчетности (расчета) суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период после сдачи декларации (Формы 101.01 - 101.02) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления форм налоговой отчетности (расчетов) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет до сдачи декларации и Расчет после сдачи декларации), предназначенных для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащей уплате за период до сдачи декларации и после сдачи декларации. Расчеты составляются плательщиками корпоративного подоходного налога (далее - КПН) в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки.
6. При составлении Расчетов до сдачи декларации и после сдачи декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.

7. Декларация тапсырылғанға дейінгі және декларация тапсырылғаннан кейінгі есептерге Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес Декларацияға салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Декларация тапсырылғанға дейінгі есепті және Декларация тапсырылғаннан кейінгі есепті берген кезде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен – нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) қағаз тасығышта хабарласы бар тапсырысты хатпен пошта бойынша – салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
9. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есептерді табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті жасау (101.01-нысан)
10. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (жыл) – Декларация тапсырылғанға дейін есеп тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларация тапсырылғанға дейiнгi есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызу ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация тапсырылғанға дейiнгi есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші A, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне немесе бірнешесіне жатқан жағдайда белгіленеді;

7. Расчеты до сдачи декларации и после сдачи декларации подписываются налогоплательщиком либо его представителем и заверяются печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
8. При представлении Расчета до сдачи декларации и Расчета после сдачи декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчетов:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Расчета до сдачи декларации (Форма 101.01)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет до сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета до сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления вида Расчета до сдачи декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, В, С;

8) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Декларация тапсырылғанға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеуші жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11. «Салық салу жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын салық төлеушілер, сондай-ақ салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимін (бұдан әрі –АСР) қолданатын салық төлеушілер алдыңғы салық кезеңі үшін декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының есебі» бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген салық төлеуші толтырады.
Бұл ретте бұл бөлімді бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін:
алдыңғы салық кезеңінде Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР қолданған;
9-жолдың «А» торкөзін белгілеген салық төлеуші толтырмайды.
Бұл бөлімде:
1) 101.01.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеуші есептеген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.002 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) 101.01.003 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының 70 пайызы мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдердің кемітілген сомасы көрсетіледі:
егер салық төлеуші қызметті Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес тек АСР шеңберінде жүзеге асырған жағдайда ғана декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төлеуі тиіс; немесе егер салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүзеге асырған жағдайда, Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне тиесілі бөлікте декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Бұл жолды тек 7-жолдың «А» торкөзін толтырған салық төлеуші ғана толтыруы тиіс;

8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет до сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
11. В разделе "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном порядке, а также налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим (далее - СНР) в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса с 1 января налогового периода" заполняется налогоплательщиком, исчислявшим и уплачивавшим в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по КПН, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса.
При этом данный раздел не заполняется налогоплательщиком, соответствующим одновременно следующим условиям:
применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;
отметившим ячейку "A" строки 9.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.001 указывается общая сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
3) в строке 101.01.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период до сдачи декларации, в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае, если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или)  статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка заполняется только налогоплательщиком, отметившим ячейку "А" строки 7;

4) 101.01.004 жолында декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының қорытынды сомасы көрсетіледі. Егер 7-жолдың «А» торкөзі белгіленген жағдайда, 101.01.004 жолы 101.01.003 жолы (101.01.002 – 101.01.003) ескеріле отырып айқындалады. Егер 7-жолдың «А» торкөзі белгіленбеген жағдайда, 101.01.005 жолына 101.01.002 жолының мәні көшіріледі;
5) 101.01.005 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз айлары үшін ай сайынғы аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.004 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.004/3).
12. «Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде АСР қолданған салық төлеушілер алдыңғы салық кезеңі үшін декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу» бөліміне Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген, бір мезгілде мына жағдайларға сәйкес:
салық төлеуші алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеген және төлеген;
салық төлеуші Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР қолданған;
салық төлеуші 7-жолдың «А» торкөзін белгілеген жағдайда (яғни мұндай салық төлеуші алдыңғы салық кезеңінде Салық кодексінің 448 –  452-баптарына сәйкес АСР қолданған) толтыруы тиіс.
Осы бөлімде:
1) 101.01.006 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 101.01.007 және 101.01.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. (101.01.007 + 101.01.008);
2) 101.01.007 жолында салық салынуы жалпыға орнатылған режимінде жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын (яғни Салық кодексінің 448 – 452-баптарының нормалары қолданылмайтын), алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
3) 101.01.008 жолында Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне жататын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
4) 101.01.009 жолында салық салушымен Салық кодексінің 141-бабы 4-тармағына сәйкес салық салу есептелген, Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР шеңберінде салық салу жүзеге асырылатын, алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде салық төлеушімен есептелген КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 101.01.008х100/30 ретінде айқындалады;

4) в строке 101.01.004 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае если отмечена ячейка "A" строки 7, строка 101.01.004 определяется с учетом строки 101.01.003 (101.01.002 - 101.01.003). В случае, если ячейка "A" строки 7 не отмечена, в строку 101.01.005 переносится значение строки 101.01.002;
5) в строке 101.01.005 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.004 (101.01.004/3).
12. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период налогоплательщиками, которые в предыдущем налоговом периоде применяли СНР в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса, соответствующим одновременно следующим условиям:
налогоплательщик исчислял и уплачивал в предыдущем налоговом периоде авансовые платежи по КПН;
налогоплательщик применял в предыдущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;
налогоплательщик отметил ячейку "A" строки 7 (то есть такой налогоплательщик применяет в текущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса).
В данном разделе:
1) в строке 101.01.006 указывается общая сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период. Значение данной строки определяется как сумма строк 101.01.007 и 101.01.008 (101.01.007 + 101.01.008);
2) в строке 101.01.007 указывается сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в общеустановленном режиме (то есть по которым нормы статей 448 - 452 Налогового кодекса не применяются);
3) в строке 101.01.008 указывается сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;
4) в строке 101.01.009 указывается сумма авансовых платежей по КПН по видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса, исчисленная налогоплательщиком в порядке, установленном пунктом 4 статьи 141 Налогового кодекса. Данная строка определяется как 101.01.008 х 100/30;

5) 101.01.010 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есебінде есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігі мөлшерінде айқындалатын, аванстық төлемдер сомаларынан декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл жол 101.01.007 және 101.01.009 жолдарының мәндерін ескереді, яғни салық төлеуші алдыңғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының есептерінде есептеген және Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған АСР шеңберінде салық салынатын қызмет түріне жататын КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы Салық кодексінің 451-бабында көзделген азайтылусыз ескеріледі;
6) 101.01.011 жолында 101.01.009 жолында көрсетілген (101.01.009/4) х 70%), алдыңғы салық кезеңі үшін 451-бабына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдердің жалпы сомасының төрттен бір бөлігінің 70 пайызы мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының азайтылғаны көрсетіледі;
7) 101.01.012 жолында декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдердің қорытынды сомасы көрсетіледі. 101.01.010 және 101.01.011 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (101.01.010 – 101.01.011);
8) 101.01.013 жолда салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.012 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады(101.01.012/3).
13. «Салық кодексінің 141-бабының 4-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін КТС бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеу» бөлімін Салық кодексінің 141-бабына сәйкес есепті салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептеу мен төлеу бойынша міндет жүктелген және Салық кодексінің 141-бабы 2-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңінде КТС бойынша аванстық төлемдерді есептемеген және төлемеген салық төлеуші толтырады.
Осы бөлімде:
1) 101.01.014 жолында есепті салық кезеңі үшін Салық кодексінің 139-бабы 1–тармағына сәйкес есептелген КТС болжанатын сомасы көрсетіледі;
2) 101.01.015 жолында есепті салық кезеңі үшін Салық кодексінің 199-бабына сәйкес есептелген, салық кезеңі үшін КТС болжанатын сомасы көрсетіледі;
3) 101.01.016 жолында декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 101.01.014 және 101.01.015 ((101.01.014 + 101.01.015)/4) жолдар сомасының төрттен бір бөлігі ретінде айқындалады;

5) в строке 101.01.010 указывается сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи декларации, определенная как одна четвертая от общей суммы авансовых платежей, исчисленной в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период. Данная строка учитывает значения строк 101.01.007 и 101.01.009, то есть сумма авансовых платежей по КПН, исчисленная налогоплательщиком в расчетах сумм авансовых платежей за предыдущий налоговый период и относящаяся к видам деятельности, налогообложение которых осуществляется в рамках СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, учитывается без уменьшения, предусмотренного статьей 451 Налогового кодекса;
6) в строке 101.01.011 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период до сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов одной четвертой от общей суммы авансовых платежей по КПН за предыдущий налоговый период, указанной в строке 101.01.009 ((101.01.009/4) х 70 %);
7) в строке 101.01.012 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. Определяется как разность строк 101.01.010 и 101.01.011 (101.01.010 - 101.01.011);
8) в строке 101.01.013 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.012 (101.01.012/3).
13. Раздел "Расчет суммы авансовых платежей по КПН за период до сдачи декларации за предыдущий налоговый период по пункту 4-1 статьи 141 Налогового кодекса" заполняется налогоплательщиком, на которого в отчетном налоговом периоде возложена обязанность по исчислению и уплате авансовых платежей по КПН в соответствии со статьей 141 Налогового кодекса и который в предыдущем налоговом периоде не исчислял и не уплачивал авансовые платежи по КПН в соответствии с пунктом 2 статьи 141 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 101.01.014 указывается предполагаемая сумма КПН, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса, за отчетный налоговый период;
2) в строке 101.01.015 указывается предполагаемая сумма КПН за налоговый период, исчисленного в соответствии со статьей 199 Налогового кодекса, за отчетный налоговый период;
3) в строке 101.01.016 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащих уплате за период до сдачи декларации. Определяется как одна четвертая от суммы строк 101.01.014 и 101.01.015 ((101.01.014 + 101.01.015)/4);

4) 101.01.017 жолда Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген, Салық кодексінің 451-бабына сәйкес аванстық төлемдер сомасының 70 пайызы мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының азайтылған сомасы көрсетіледі:
салық төлеушілер алдыңғы салық кезеңі үшін декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР қолданған жағдайда, декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.01.014 жолда 101.01.014 ((101.01.014/4) х 70%), көрсетілген; немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүзеге асырған жағдайда, Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне тиесілі бөлікте декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Бұл жолды:
7-жолдың «А» торкөзін белгілеген және алдыңғы салық кезеңінде Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР қолданбаған салық төлеуші толтыруы мүмкін;
5) 101.01.018 жолда декларация тапсырылғанға дейiнгi кезең үшін төленуі тиіс аванстық төлемдер сомасының азайтылғаны көрсетіледі. 7-жолдың «А» торкөзін белгіленген жағдайда, бұл жол 101.01.017 жолы ескеріле отырып айқындалады. (101.01.016 – 101.01.017). 7-жолдың «А» торкөзі белгіленбеген жағдайда, бұл жолға 101.01.016 жолының мәні көшіріледі. Егер 7-жолдың «А» торкөзі белгіленбеген жағдайда бұл жолға 101.01.016 жолдың мәні көшіріледі;
6) 101.01.019 жолында салық кезеңінің қаңтар, ақпан, наурыз, айлары үшін айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі 101.01.018 жолының үштен бір бөлігі ретінде айқындалады (101.01.018/3).
14. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Есептің салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларация тапсырылғанға дейiнгi Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі.
6) Есептің кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларация тапсырылғанға дейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

4) в строке 101.01.017 указывается сумма уменьшения авансовых платежей по КПН, подлежащих уплате за период до сдачи декларации, определяемая в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, исчисленному в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса:
подлежащей уплате за период до сдачи декларации и определяемой как одна четвертая от суммы, указанной в строке 101.01.014 ((101.01.014/4) х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или подлежащей уплате за период до сдачи декларации в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена налогоплательщиком:
отметившим ячейку "А" строки 7, и не применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса;
5) в строке 101.01.018 указывается итоговая сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период до сдачи декларации. В случае если отмечена ячейка "A" строки 7, данная строка определяется с учетом строки 101.01.017 (101.01.016 - 101.01.017). В случае если ячейка "А" строки 7 не отмечена, в данную строку переносится значение строки 101.01.016;
6) в строке 101.01.019 указывается ежемесячная сумма авансового платежа за январь, февраль, март месяцы налогового периода. Определяется как одна третья от строки 101.01.018 (101.01.018/3).
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета до сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет до сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета до сдачи декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета до сдачи декларации, присваиваемый налоговым органом;

7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Декларация тапсырылғаннан кейiнгі есепті жасау
(101.02-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация тапсырылғаннан кейінгі есепті салық кезеңі үшін тапсырылатын Есеп (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларация тапсырылғаннан кейiнгi есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша декларация тапсырылғаннан кейiнгi қосымша Есеп табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші A, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне немесе бірнешесіне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
Шешімге 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзі Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді.
В торкөзі Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Декларация тапсырылғанға дейiнгi Есеп Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес резиденттік еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолда резидент еместің резиденттік еліндегі резидент еместің салық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
16. «Алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасы» бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген және 101.02.001 I және 101.02.001 II жолдардың мәнін қосумен айқындалатын КТС сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.001 I жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген КТС сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.001 II жолында Салық кодексінің 199-бабына сәйкес КТС таза табысқа есептелген сомасы көрсетіледі;
17. «Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы бойынша Есеп» бөлімінде:
1) 101.02.002 жолында 101.02.001 жолында көрсетілген алдыңғы салық кезеңі үшін есептелген КТС сомасының төрттен үші бөлігі мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление Расчета после сдачи декларации (Форма 101.02)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет после сдачи декларации (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета после сдачи декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае предоставления дополнительного Расчета после сдачи декларации по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, В, С;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Расчет после сдачи декларации составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства нерезидента.
16. В разделе "Исчисленная сумма КПН за предыдущий налоговый период":
1) в строке 101.02.001 указывается сумма исчисленного за предыдущий налоговый период КПН, определяемая сложением строк 101.02.001 I и 101.02.001 II;
2) в строке 101.02.001 I указывается сумма исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса КПН;
3) в строке 101.02.001 II указывается сумма исчисленного в соответствии со статьей 199 Налогового кодекса КПН на чистый доход.
17. В разделе "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.002 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате за период после сдачи декларации, определенная в размере трех четвертых от указанной в строке 101.02.001 суммы исчисленного КПН за предыдущий налоговый период;

2) 101.02.003 жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының 70 пайызы мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылығаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдердің кемітілген сомасы көрсетіледі:
егер салық төлеуші қызметті Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес тек АСР шеңберінде жүзеге асырған жағдайда ғана декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.002 (101.02.002 х 70%) жолында көрсетілген; немесе
салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабына сәйкес салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүзеге асырған жағдайда, Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес салық салу жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне тиесілі бөлікте декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Бұл жолды:
7-жолдың «А» торкөзін белгілеген және алдыңғы салық кезеңінде Салық кодексінің 448452-баптарына сәйкес АСР қолданбаған салық төлеуші толтыруы мүмкін;
3) 101.02.004 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4-тоқсандары үшін төленуі тиіс ай сайынғы КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. 7-жолдың «А» торкөзі белгіленген жағдайда 101.02.004 жолы 101.02.003 жолын (101.02.002 – 101.02.003)/9) есепке алумен айқындалады. 7-жолдың «А» торкөзі белгіленбеген жағдайда 101.02.004 жолы 101.02.002 жолының (101.02.002/9) тоғыздан бір бөлігі ретінде айқындалады;
18. «Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп» бөліміңде:
1) 101.02.005 жолында есепті салық кезеңі үшін Салық кодексінің
139-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген болжанатын КТС сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.006 жолда есепті салық кезеңі үшін Салық кодексінің 199-бабына сәйкес есептелген КТС болжамды сомасы көрсетіледі;
3) 101.02.007 жолда ағымдағы салық кезеңі үшін болжанатын КТС сомасының төрттен үш бөлігі ретінде есептелген, декларацияны тапсырудан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі ((101.02.005 + 101.02.006) х (3/4);
4) 101.02.008 жолда Салық кодексінің 139-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген Салық кодексінің 451-бабына сәйкес КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының 70 пайызы мөлшерінде айқындалатын, декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасының азайтылғаны көрсетіледі:
егер салық төлеуші қызметін тек Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес АСР шеңберінде жүзеге асырған жағдайда декларация тапсырылғаннан кейінгі кезең үшін төленуі тиіс және 101.02.005 жолында көрсетілген соманың төрттен бірі ретінде ((101.02.005/4) х 70%) айқындалатын; немесе

2) в строке 101.02.003 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и указанной в строке 101.02.002 (101.02.002 х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР в соответствии со статьями 448452 Налогового кодекса; или
подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части, приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае, если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или)  статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена налогоплательщиком:
отметившим ячейку "А" строки 7, и не применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса;
3) в строке 101.02.004 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечена ячейка "А" 7, строка 101.02.004 определяется с учетом строки 101.02.003 ((101.02.002 - 101.02.003)/9). В случае, если ячейка "А" строки 7 не отмечена, строка 100.00.004 определяется как одна девятая строки 100.00.002 (100.02.002/9).
18. В разделе "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса":
1) в строке 101.02.005 указывается предполагаемая сумма КПН, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса, за отчетный налоговый период;
2) в строке 101.02.006 указывается предполагаемая сумма КПН, исчисленного в соответствии со статьей 199 Налогового кодекса, за отчетный налоговый период;
3) в строке 101.02.007 указывается сумма авансовых платежей по КПН, подлежащая уплате после сдачи декларации, исчисленная как три четвертых предполагаемой суммы КПН за текущий налоговый период ((101.02.005 + 101.02.006) х (3/4));
4) в строке 101.02.008 указывается уменьшение суммы авансовых платежей по КПН, подлежащей уплате за период после сдачи декларации, определяемое в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса в размере 70 процентов от суммы авансовых платежей по КПН, исчисленному в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса:
подлежащей уплате за период после сдачи декларации и определяемой как одна четвертая от суммы, указанной в строке 101.02.005 ((101.02.005/4) х 70 %), в случае если налогоплательщик осуществляет деятельность исключительно в рамках СНР в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; или

егер салық төлеуші Салық кодексінің 58-бабына және (немесе)448-бабына сәйкес салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алу жүргізуді жүзеге асырған жағдайда, салық салу Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес жүзеге асырылатын қызмет түрлеріне тиесілі бөлікте декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс.
Бұл жолды:
7-жолдың «А» торкөзін белгілеген және алдыңғы салық кезеңінде Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес АСР қолданбаған салық төлеуші толтыруы мүмкін;
5) 101.02.009 жолында есепті салық кезеңінің 2, 3 және 4-тоқсандары үшін төленуі тиіс ай сайынғы КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі. Егер 7-жолдың «А» торкөзі белгіленген жағдайда 101.02.009 жолы 101.02.008 жолы ескеріле отырып (101.02.007 – 101.02.008)/9) айқындалады. Егер 7-жолдың «А» торкөзі белгіленбеген жағдайда 101.02.009 жолы 101.02.007 жолының тоғыздан бірі ретінде (101.02.007/9) айқындалады.
19. Салық төлеуші Салық кодексінің 70-бабына сәйкес қосымша декларацияны тапсырған кезде, сондай-ақ тексеру нәтижелері бойынша КТС сомасы өзгерген кезде салық төлеуші төленуі тиіс аванстық төлем сомаларын түзете отырып, декларация тапсырылғаннан кейін қосымша Есеп тапсыруы қажет.
Салық кодексінің 141-бабының 8-тармағына сәйкес салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде декларация тапсырылғаннан кейін Есептің тиісті жолында (жолдарында) түзету сомаларын көрсете отырып, КТС бойынша аванстық төлемдерді төлеу мерзімдері басталмаған, есепті салық кезеңінің айлары үшін есепті салық кезеңі үшін табыстың болжамды сомасын ың негізінде декларация тапсырылғаннан кейін қосымша Есеп табыс етуге құқылы.
Мысалы декларация тапсырылғаннан кейiн кезекті Есепті тапсырған кезде «Салық кодексінің 141-бабы 6-тармағы бойынша Есеп» бөлімін толтырған салық төлеуші декларация тапсырылғаннан кейiн қосымша Есептің 101.02.004 жолында ай сайынғы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді. Декларация тапсырылғаннан кейiн кезекті Есепті тапсырған кезде «Салық кодексінің 141-бабы 7-тармағы бойынша Есеп» бөлімін толтырған салық төлеуші декларация тапсырылғаннан кейiн қосымша Есептің 101.02.009 жолында ай сайынғы аванстық төлемнің түзету сомасын көрсетеді.
Декларация тапсырылғаннан кейiнгі қосымша Есептерде көрсетілген түзетулер ескерілген, декларация тапсырылғаннан кейiнгi кезең үшін төленуі тиіс КТС бойынша аванстық төлемдер сомасы теріс мәнде бола алмайды.

подлежащей уплате за период после сдачи декларации, в части приходящейся на виды деятельности, по которым налогообложение осуществляется в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса, в случае если налогоплательщик осуществляет ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 448 Налогового кодекса.
Данная строка может быть заполнена налогоплательщиком:
отметившим ячейку "А" строки 7, и не применявшим в предыдущем налоговом периоде СНР в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса;
5) в строке 101.02.009 указывается сумма ежемесячного авансового платежа по КПН, подлежащая уплате за 2, 3 и 4 кварталы отчетного налогового периода. В случае, если отмечена ячейка "А" строки 7, строка 101.02.009 определяется с учетом строки 101.02.008 ((101.02.007 - 101.02.008)/9). В случае, если ячейка "А" строки 7 не отмечена, строка 101.02.009 определяется как одна девятая строки 101.02.007 (101.02.007/9).
19. При представлении налогоплательщиком дополнительной декларации в соответствии со статьей 70 Налогового кодекса, а также при изменении суммы КПН по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет после сдачи декларации с корректировкой сумм авансовых платежей, подлежащих уплате.
В соответствии с пунктом 8 статьи 141 Налогового кодекса налогоплательщик вправе в течение отчетного налогового периода представить дополнительный Расчет после сдачи декларации исходя из предполагаемой суммы дохода за отчетный налоговый период за месяцы отчетного налогового периода, по которым не наступили сроки уплаты авансовых платежей по КПН, с указанием суммы корректировки в соответствующей строке (строках) Расчета после сдачи декларации.
Например, налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 6 статьи 141 Налогового кодекса", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.004 дополнительного Расчета после сдачи декларации. Налогоплательщик, заполнивший при сдаче очередного Расчета после сдачи декларации раздел "Расчет по пункту 7 статьи 141 Налогового кодекса", указывает сумму корректировки ежемесячного авансового платежа в строке 101.02.009 дополнительного Расчета после сдачи декларации.
Суммы авансовых платежей по КПН, подлежащих уплате за период после сдачи декларации, с учетом корректировок, указанных в дополнительных Расчетах после сдачи декларации, не могут иметь отрицательное значение.

20. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Декларация тапсырғаннан кейінгі Есептің салық органына тапсырылған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында декларация тапсырылғаннан кейiнгi Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген декларация тапсырылғаннан кейiнгi Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары
(101.03-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.03-нысан) (бұдан әрі – Қағидалары) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық агенті Салық кодексінің 143-бабында көрсетілген резиденттерге табыстарын төлеу кезінде, төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығын есептеу және уақтылы төлеуге, төлем көзінен салық салынатын табыстарды көрсетуге арналған Резиденттің табысына салынатын төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 144-бабына сәйкес салық агенті жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.03-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (101.03) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.

20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата подачи Расчета после сдачи декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника налогового органа, принявшего Расчет после сдачи декларации;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета после сдачи декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому
у источника выплаты с дохода резидента (Форма 101.03)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода резидента (Форма 101.03) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, при выплате доходов резидентам, указанным в статье 143 Налогового кодекса Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.03) и приложения к нему (101.03), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.

6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есеп Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен – нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық агенті почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Есептің «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (101.03-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларацияны тапсырғанға дейін Есеп тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);

6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" -плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Расчета (Форма 101.03)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный квартал налогового периода, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);

4) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның не жеке тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны тапсырғанға дейiнгi Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызылуы ескеріле отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияны тапсырғанға дейiнгi Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кедендік одақ Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген (бұдан әрі – Шешім) 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1 торкөзі тоқсанның бірінші айы үшін қосымша тапсырылған кезде белгіленеді;
2 торкөзі тоқсанның екінші айы үшін қосымша тапсырылған кезде белгіленеді;
3 торкөзі тоқсанның үшінші айы үшін қосымша тапсырылған кезде белгіленеді;
9) резиденттік белгісі.
А торкөзі Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзі Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
10) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Есеп Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте.
А жолында Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
16. «Есеп» бөлімінде:
1) 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін салық агенті төлейтін төлем көзінен салық салынатын табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.001 IV жолы 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ, 101.03.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдары төлем көзінен ұсталатын және салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.03.002 IV жолы 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

4) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами либо физического лица;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала;
9) признак резидентства:
ячейка А отмечается налоговым агентом, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налоговым агентом, который является нерезидентом Республики Казахстан;
10) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется если расчет составляется налоговым агентом-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А - указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В - указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента.
16. В разделе "Расчет":
1) строки 101.03.001 I, 101.03.001 II, 101.03.001 III предназначены для отражения суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III;
2) строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III предназначены для отражения суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, указанного в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.

17. «Салық агентiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырылған күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
18. Есепке қосымшада (101.03):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес төленген табыс түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында табыс алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында табыс алған салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында төлеген төлем көзінен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 147-бабы 3-тармағында немесе «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының  5-бабында сәйкес белгіленген төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында (F х G)/100 ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
Тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Е бағанының жиынтық сомалары 101.03.001 І, 101.03.001 ІІ және 101.03.001 ІІІ тиісті жолдарына, Н бағанның жиынтық сомалары – 101.03.002 І, 101.03.002 ІІ және 101.03.002 ІІІ тиісті жолдарына көшіріледі.
3. Табыс түрлерінің кодтары
19. Есеп толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1060 – эмитент резиденттерден алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыс;
1061 – борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыс;
1190 – резиденттер төлейтін ұтыстар.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Резидент еместің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары

17. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогового агента;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
18. Приложение к Расчету (101.03):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 19 настоящих Правил;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, получившего доход;
4) в графе D указывается бизнес идентификационный номер налогоплательщика, получившего доход;
5) в графе E указывается сумма выплачиваемого дохода, облагаемого у источника выплаты;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается ставка корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, установленная пунктом 3 статьи 147 Налогового кодекса или статьей 5 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
8) в графе H указывается сумма корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, определяемая как (FхG)/100.
Итоговые суммы графы E приложения за соответствующий месяц квартала переносятся в соответствующие строки 101.03.001 I, 101.03.001 II и 101.03.001 III, графы H - в соответствующие строки 101.03.002 I, 101.03.002 II и 101.03.002 III.
3. Коды видов доходов
19. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1060 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением долговых ценных бумаг;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности (расчета)
по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому

(101.04-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы резидент еместің кірісінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (101.04-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы сомаларын есептеуге, сондай-ақ халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылатын табыстардың сомаларын, шартты банк салымында орналастырылған сомаларды көрсетуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 196-бабына сәйкес салық агентi жасайды.
2. Есеп осы Есептің өзінен (101.04-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (101.04) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымша Есептегі тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке салық агенті қол қояды және Салық кодексінің 61-бабы  3-тармағына сәйкес салық агентінің мөрімен куәландырылады.
12. Есепті табыс ету кезінде:

у источника выплаты с дохода нерезидента (Форма 101.04)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента (Форма 101.04) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенной для исчисления суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты с дохода нерезидента, а также для отражения сумм доходов, освобожденных от налогообложения в соответствии с положениями международного договора, и сумм, размещенных на условном банковском вкладе. Расчет составляется налоговым агентом в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 101.04) и приложения к нему (101.04), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" -плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налоговым агентом и заверяется печатью налогового агента в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:

1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық агенті почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде – салық агенті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің салық есептілігін қабылдап не қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Есепке қосымшаның «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде осы Есептің «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Есепті жасау (101.04 – нысан)
15. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН/ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі).
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық агентінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
5) Есеп түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген Есепке қосымшалардың торкөздері белгіленеді:
1-торкөз тоқсанның бірінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
2-торкөз тоқсанның екінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді;
3-торкөз тоқсанның үшінші айы үшін қосымша берілген кезде белгіленеді.
16. «Есептік көрсеткіштер» бөлімінде:
1) 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ, 101.04.001 ІІІ жолдары салық кезеңінің әр айы үшін резидент емеске есептелген және төленген табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.001 IV жолы 101.04.001 І, 101.04.001 ІІ және 101.04.001 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын осы тармақшада көрсетілген салық кезеңі үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налоговому агенту с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налоговый агент получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" приложения к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Расчета (101.04)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогового агента.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) представленные приложения:
Отмечаются ячейки представленных приложений к Расчету:
ячейка 1 отмечается при представлении приложения за первый месяц квартала;
ячейка 2 отмечается при представлении приложения за второй месяц квартала;
ячейка 3 отмечается при представлении приложения за третий месяц квартала.
16. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных и выплаченных нерезиденту за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за налоговый период, указанных в настоящем подпункте, определяемой как сумма строк 101.04.001 I, 101.04.001 II и 101.04.001 III;

2) 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдары Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін бюджетке аударуға жататын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.002 IV жолы 101.04.002 І, 101.04.002 ІІ және 101.04.002 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 101.04.003 жолы салық агенті шегерімге жатқызған, есептелген, бірақ резидент еместерге төленбеген табыстардың сомасын көрсетуге арналған. 101.04.003 жолы Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады.
Резидент еместердің есептелген, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны танылады. 101.04.003 жолы есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін Есепте толтырылады;
4) 101.04.004 жолы резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген, салық агенті шегерімге жатқызған, Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бюджетке аударылуға жататын табыстарынан алынатын табыс салығының сомасын көрсетуге арналған. 101.04.004 жолы Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады;
5) 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдары Салық кодексінің 216-бабына сәйкес салық кезеңінің әр айы үшін шартты банк салымына аударылған табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және Есепке қосымшаның деректері негізінде толтырылады. 101.04.005 IV жолы 101.04.005 І, 101.04.005 ІІ және 101.04.005 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыс салығының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
17. «Салық агентiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің табыс етілген күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
«Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
4) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

2) строки 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 101.04.002 I, 101.04.002 II и 101.04.002 III;
3) строка 101.04.003 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты. Строка 101.04.003 заполняется на основании данных приложения к Расчету.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов нерезидентов, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 101.04.003 заполняется в Расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
4) строка 101.04.004 предназначена для отражения суммы подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 101.04.003, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса. Строка 101.04.004 заполняется на основании данных приложения к Расчету;
5) строки 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III предназначены для отражения суммы подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса за каждый месяц налогового периода, и заполняются на основании данных приложения к Расчету. Строка 101.04.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы подоходного налога за налоговый период, определяемой как сумма строк 101.04.005 I, 101.04.005 II и 101.04.005 III.
17. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указываются дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
4) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
6) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

18. Есепке қосымшада (101.04):
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында табыстар алушы шетел заңды тұлғасының (бұдан әрі – резидент емес) толық атауы;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік елінің коды.
Ел кодын толтыру кезінде «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес кодтауды пайдалану қажет;
4) D бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында салық агентінің жарғылық капиталындағы резидент еместің үлесі процентында көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 192-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент емес алған осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес табыс түрлерінің коды көрсетіледі;
7) G бағанында дивидендтер түріндегі табыстарды қоспағанда, оған сәйкес табыстар туындайтын резидент емес пен салық агентінің арасында жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) Н бағанында олар бойынша салықтарды ұстап қалу бойынша міндеттеме туындайтын есептелген және төленген, оның ішінде халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстаудан босатылған табыс сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда кірісті төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыстарды есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген және қоса есептелген табыстардың төленген сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында халықаралық шартта немесе Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуы тиіс есептелген және төленген табыстардан табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (табыс төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табысты төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда табысты есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген төлем көзінен табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Н – J бағандары резидент еместерге есептелген және төленген табыс сомалары бойынша толтырылады;
11) К бағанында салық агенті шегерімге жатқызған, салық кезеңі ішінде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген табыс сомасы көрсетіледі;
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда резидент еместің табысын шегерімге жатқызу күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген салық агенті шегерімге жатқызған, резидент еместердің төленбеген табыстарының сомасы көрсетіледі.
Резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген табыстан шегерімге жатқызу күні салық кезеңінің 31 желтоқсаны болып танылады;

18. Приложение к Расчету (101.04):
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование иностранного юридического лица-получателя доходов (далее - нерезидент);
3) в графе С указывается код страны резидентства нерезидента.
При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля нерезидента в уставном капитале налогового агента, в процентах;
6) в графе F указывается код вида доходов согласно пункту 19 настоящих Правил, полученных нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 192 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается номер и дата контракта (договора), заключенного между нерезидентом и налоговым агентом, в соответствии с которым возникают доходы, за исключением доходов в виде дивидендов;
8) в графе Н указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, по которым возникают обязательства по удержанию налогов, в том числе освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма начисленных и выплаченных доходов, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
9) в графе I указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога у источника выплаты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае выплаты предоплаты, на день начисления дохода.
Графы H - J заполняются по начисленным и выплаченным суммам доходов нерезидентам;
11) в графе K указывается сумма начисленных, но невыплаченных нерезидентам в течение налогового периода доходов, отнесенных налоговым агентом на вычеты.
При совершении операций в иностранной валюте в данной графе указывается сумма невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения дохода нерезидента на вычеты.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но невыплаченных доходов нерезидента признается 31 декабря налогового периода;

12) L бағанында халықаралық шартта және Салық кодексінің 194-бабында белгіленген төлем көзінен табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің 195-бабына сәйкес бюджетке аударылуға тиіс, салық агенті шегерімге жатқызған, есепті салық кезеңі ішінде есептелген, бірақ төленбеген резидент еместің кірістерінен алынатын табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда резидент еместің табысын шегерімге жатқызған күнге (салық кезеңінің 31 желтоқсанына) валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі.
К – М бағандары шегерімге жатқызылған кезде резидент еместерге есептелген, бірақ төленбеген табыстардың сомалары бойынша толтырылады және есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсаны үшін есепте толтырылады.
14) N бағанында халықаралық шартқа сәйкес салықтарды ұстап қалудан босатылған есептелген (төленген) табыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салықтарды ұстап қалудан босатылған деп халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төмендетілген салық ставкалары қолданылған сомалар да танылады. Операциялар (табыстар төлеу) шетел валютасында жасалған кезде бұл бағанда табыс төлеген күнге немесе алдын-ала төлеген жағдайда, табыс есептеген күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында N бағанында көрсетілген табысқа қатысты қолданылған осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
16) Р бағанында О бағанында 22 код көрсетілген кезде О бағанында көрсетілген халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
17) Q бағанында халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі. Q бағаны осы Қағидалардың 18-тармағы 3) тармақшасына сәйкес толтырылады.
N – Q бағандары егер салық төлеуші тіркелген мемлекетаралық немесе үкіметаралық шарт ережелерін қолданған жағдайда толтырылады;
18) R бағанында Шешіммен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес табыс салығын шартты банк салымына орналастыру валютасының сандық коды көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына орналастыру валютасында орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Табыс салығы ұлттық валютада орналастырылған жағдайда, бұл баған толтырылмайды;
20) Т бағанында Салық кодексінің 216-бабына сәйкес шартты банк салымына ұлттық валютада орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
Операциялар (салықтарды орналастыру) шетел валютасында жасалған кезде, бұл бағанда салықты шартты банк салымына аударған күнге валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
R – Т бағандары шартты банк салымында орналастырылған салық сомалары бойынша толтырылады;

12) в графе L указывается ставка подоходного налога у источника выплаты, установленная международным договором или статьей 194 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма подоходного налога с начисленных, но невыплаченных в течение отчетного налогового периода доходов нерезидентов, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащая перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
При совершении операций в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты дохода нерезидента (на 31 декабря налогового периода).
Графы K - M заполняются по начисленным, но не выплаченным суммам доходов нерезидентам при их отнесении на вычеты и заполняются в расчете за 4 квартал отчетного календарного года;
14) в графе N указывается сумма начисленных (выплаченных) доходов, освобожденных от удержания налогов в соответствии с международным договором. При этом под доходами, освобожденными от удержания налогов также понимаются суммы, к которым применены сниженные ставки налога в соответствии с положениями международных договоров. При совершении операций (выплаты дохода) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма дохода, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан с применением рыночного курса обмена валюты на день выплаты дохода или, в случае предоплаты, на день начисления дохода;
15) в графе O указывается код вида международного договора в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил, который был применен в отношении дохода, указанного в графе N;
16) в графе P указывается наименование международного договора, указанного в графе O, при отражении в графе O кода 22;
17) в графе Q указывается код страны, с которой заключен международный договор. Графа Q заполняется в соответствии с подпунктом 3) пункта 18 настоящих Правил.
Графы N - Q заполняются в случае, если налогоплательщик применяет положения ратифицированного межгосударственного или межправительственного договора;
18) в графе R указывается код валюты размещения подоходного налога на условном банковском вкладе в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением;
19) в графе S указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в валюте размещения. В случае размещения подоходного налога в национальной валюте данная графа не заполняется;
20) в графе T указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе в соответствии со статьей 216 Налогового кодекса, в национальной валюте.
При совершении операций (размещения налога) в иностранной валюте, в данной графе указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан по рыночному курсу обмена валюты на дату перечисления налога на условный банковский вклад;
R - T заполняются по суммам налога, размещенным на условном банковском вкладе;

Есепті тоқсанның тиісті айы үшін қосымшаның Н бағанының жиынтық сомалары 101.04.001А, 101.04.001В және 101.04.001С тиісті жолдарына көшіріледі;
J бағаныныкі – 101.04.002А, 101.04.002В және 101.04.002С тиісті жолдарына;
Т бағаныныкі – 101.04.005А, 101.04.005В және 101.04.005С тиісті жолдарына;
К бағанының қорытынды сомалары Есепке барлық қосымшалар бойынша жиынтық түрде 101.04.003 жолына, М бағаныныкі 101.04.004 жолына көшіріледі.
3. Табыс түрлерінің кодтары
19. Есеп толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану қажет.
Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерінің кодтары:        1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке;
егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 – егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан, жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстар;
1031 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстары;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыс;

итоговые суммы графы H приложения за соответствующий месяц отчетного квартала переносятся в соответствующие строки 101.04.001 А, 101.04.001 В и 101.04.001 С;
графы J - в соответствующие строки 101.04.002 А, 101.04.002 В и 101.04.002 С;
графы T - в соответствующие строки 101.04.005 А, 101.04.005 В и 101.03.005 С.
Итоговые суммы графы K в суммарном выражении по всем Приложениям к Расчету переносятся в строку 101.04.003, графа M в строку 101.04.004.
3. Коды видов доходов
19. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов доходов.
Коды видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан:
резиденту;
нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

4. Халықаралық шарт (келісім) түрлерінің кодтары
20. Есепті толтыру кезінде халықаралық шарттар (келісімдер) түрінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – «Нұр–Мүбарак» ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – «Агросервистік қызметті қолдау» жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – «Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау» жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары
(110.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (110.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі) және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заңы) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

4. Коды видов международных договоров (соглашений)
20. При заполнении Расчета необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по корпоративному подоходному налогу
(Форма 110.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 110.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее - контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса.

Декларацияны жер қойнауын пайдаланушылар, Салық кодексінің 308-1-бабының 1-тармағында көрсетілген, осындай келісімшарт жасалған кездегі қолданыста болған салық заңнамасының нормаларының және келісімшартта айқындалған салық режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, толтыруды жүзеге асырады. Осы Қағидаларда төменде көрсетілген Салық кодексінің нормаларына жасалынған сілтемелер:
– келісімшарттық қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында 2001 жылғы 12 маусымдағы № 209-ІІ Салық кодексіне не қолданылатын салық заңнамасының немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес;
– келісімшарттан тыс қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-ІV Салық кодексіне сәйкес келтірілген.
2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (110.01-ден 110.08-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен – екі данада толтырылып, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) қағаз тасығышта хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

Составление Декларации осуществляется недропользователями, указанными в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта. Нижеуказанные в настоящих Правилах ссылки на нормы Налогового кодекса приведены:
- в соответствии с Налоговым кодексом от 12 июня 2001 года № 209-II, либо соответствующими положениями применимого налогового законодательства или контрактов на недропользование в целях исчисления корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности;
- в соответствии с Налоговым кодексом от 10 декабря 2008 года № 99-IV в целях исчисления корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.08), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. Декларацияда (110.00-нысан) жер қойнауын пайдаланушының жалпы қызметі бойынша алған немесе шеккен есепті салық кезеңіндегі барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі. Бұл ретте 110.00 Декларациясының табыстары мен шығыстарының 110.00.001 – 110.00.058 жолдары 110.01 және 110.02 нысаны қосымшаларының осыған ұқсас жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша жалпы корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесінің есебі келісімшарттан тыс қызмет бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы мен жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы ретінде айқындалады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы 110.01 нысанында белгіленген тәртіпте айқындалады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттан тыс қызметі бойынша корпоративтік табыс салығының сомасын 110.02 нысанында белгіленген тәртіпте айқындайды.
15. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (110.00-нысан)
16. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы жасаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;

3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В Декларации (форма 110.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом строки 110.00.001 - 110.00.058 доходов и расходов Декларации 110.00 определяются как сумма аналогичных строк приложений формы 110.01 и 110.02.
Расчет налогового обязательства по корпоративному подоходному налогу в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 110.01.
Сумма корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем в порядке, определенном в форме 110.02.
15. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 110.00)
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;

6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
Осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 63-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар–жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
17. «Жылдық жиынтық табыс» бөлімінде:
1) 110.00.001 жолында 110.01.001 және 110.01.005 және 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден табыс көрсетіледі;
2) 110.00.002 жолында 110.01.002 және 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 110.00.003 жолында туынды қаржы құралдар, оның ішінде 110.02.003 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолында 110.01.03 және 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 110.00.005 жолында 110.01.004 және 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, күмәнді міндеттемелер бойынша (110.01.004+110.02.005);
6) 110.00.006 жолында 110.01.006 және 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 110.00.007 жолында 110.01.007 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында 110.01.008 және 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 62 настоящих Правил;
9) представленные приложения:
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан.
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 63 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
17. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.00.001 указывается доход от реализации товаров (работ, услуг), определяемый как сумма строк 110.01.001 и 110.01.005 и 110.02.001 (110.01.001 + 110.01.005 + 110.02.001);
2) в строке 110.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый как сумма строк 110.01.002. и 110.02.002 (110.01.002 + 110.02.002);
3) в строке 110.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.003;
4) в строке 110.00.004 указывается доход от списания обязательств, определяемый как сумма строк 110.01.003 и 110.02.004 (110.01.003 + 110.02.004);
5) в строке 110.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый как сумма строк 110.01.004 и 110.02.005 (110.01.004 + 110.02.005);
6) в строке 110.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый как сумма строк 110.01.006 и 110.02.006 (110.01.006 + 110.02.006);
7) в строке 110.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.007;
8) в строке 110.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 110.01.008 и 110.02.007 (110.01.008 + 110.02.007);

9) 110.00.009 жолында 110.01.010 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.010 жолында 110.01.009 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында 110.01.011 және 110.02.008 (110.01.011 + 110.02.008) жылдық жиынтық табысқа енгізілетін егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 220.00.012 жолында 110.01.012 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
13) 220.00.013 жолында 110.01.014, 110.01.016 және 110.01.018 және 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, дивидендтер, депозит бойынша сыйақы, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар көрсетіледі;
14) 110.00.014 жолында 110.01.013 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, өтеусіз алынған мүлік, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету түріндегі табыс көрсетіледі;
15) 110.00.016 жолында 110.01.017 және 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған, теріс бағамдық айырма сомасынан оң бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 110.00.016 жолында 110.01.015 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған табыс көрсетіледі;
17) 110.00.017 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланғаннан алған табыстар көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында 110.01.011 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;

9) в строке 110.00.009 указываются доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.010;
10) в строке 110.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.009;
11) в строке 110.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход, определяемый как сумма строк 110.01.011 и 110.02.008 (110.01.011 + 110.02.008);
12) в строке 110.00.012 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.012;
13) в строке 110.00.013 указываются дивиденды, вознаграждение по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, определяемый как сумма строк 110.01.014, 110.01.016 и 110.01.018 и 110.02.009 (110.01.014 + 110.01.016 + 110.01.018 + 110.02.009);
14) в строке 110.00.014 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, выполненные работы, предоставленные услуги, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.013;
15) в строке 110.00.015 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, определяемый как сумма строк 110.01.017 и 110.02.010 (110.01.017 + 110.02.010);
16) в строке 110.00.016 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.015;
17) в строке 110.00.017 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.020;
18) в строке 110.00.018 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.011;

19) 110.00.019 жолында 110.01.019 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) табыс көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында 110.01.021 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
21) 110.00.021 жолында 110.01.022 және 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің басқа да табыстары көрсетіледі;
22) 110.00.022 жолында 110.01.023 және 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013) жолдарын қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.00.023 жолында 110.01.024 және 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.00.024 жолында 110.01.015 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
25) 110.00.025 жолында 110.01.025 және 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
18. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 110.00.026 жолында 110.01.026 және 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017) шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
2) 110.00.027 жолында 110.01.036 және 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.028 жолында 110.01.019 жолда көрсетілген сомма көшірілетін, барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
4) 110.00.029 жолында 110.01.020 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
5) 110.00.030 жолында 110.01.021 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;

19) в строке 110.00.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.019;
20) в строке 110.00.020 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.021;
21) в строке 110.00.021 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом, определяемые как сумма строк 110.01.022 и 110.02.012 (110.01.022 + 110.02.012);
22) в строке 110.00.022 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк 110.01.023 и 110.02.013 (110.01.023 + 110.02.013);
23) в строке 110.00.023 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк 110.01.024 и 110.02.014 (110.01.024 + 110.02.014);
24) в строке 110.00.024 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.015;
25) в строке 110.00.025 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как сумма строк 110.01.025 и 110.02.016 (110.01.025 + 110.02.016).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.00.026 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.026 и 110.02.017 (110.01.026 + 110.02.017);
2) в строке 110.00.027 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.036 и 110.02.018 (110.01.036 + 110.02.018);
3) в строке 110.00.028 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.019;
4) в строке 110.00.029 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.020;
5) в строке 110.00.030 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.021;

6) 110.00.031 жолында 110.01.027 және 110.02.022 (110.01.027 + 110.02.022) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі (110.01.027+110.02.036);
7) 110.00.032 жолында 110.02.023 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.033 жолында 110.01.028 және 110.02.024 (110.01.028 + 110.02.024) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
9) 110.00.034 жолында 110.01.029 және 110.02.025 (110.01.029 + 110.02.025) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 110.00.035 жолында 110.01.030 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың сомасы көрсетiледi;
11) 110.00.036 жолында 110.01.032 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын әлеуметтік төлемдерге шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.037 жолында 110.01.033 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
13) 110.00.038 жолында 110.01.031 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, шегерімге жатқызылатын ғылыми–зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
14) 110.00.039 жолында 110.02.026 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
15) 110.00.040 жолында 110.01.034 және 110.02.027 (110.01.034 + 110.02.027) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 110.00.041 жолында 110.01.035 және 110.02.028 (110.01.035 + 110.02.028) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 110.00.042 жолында 110.01.037 және 110.02.029 (110.01.037 + 110.02.029) жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі;
18) 110.00.043 жолында 110.02.030 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;

6) в строке 110.00.031 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты, определяемая как сумма строк 110.01.027 и 110.02.022 (110.01.027 + 110.02.022);
7) в строке 110.00.032 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.023;
8) в строке 110.00.033 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет, определяемый как сумма строк 110.01.028 и 110.02.024 (110.01.028 + 110.02.024);
9) в строке 110.00.034 указываются сомнительные требования, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.029 и 110.02.025 (110.01.029 + 110.02.025);
10) в строке 110.00.035 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.030;
11) в строке 110.00.036 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.032;
12) в строке 110.00.037 указываются суммы расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователей, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.033;
13) в строке 110.00.038 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.031;
14) в строке 110.00.039 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.026;
15) в строке 110.00.040 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет, определяемое как сумма строк 110.01.034 и 110.02.027 (110.01.034 + 110.02.027);
16) в строке 110.00.041 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет, определяемые как сумма строк 110.01.035 и 110.02.028 (110.01.035 + 110.02.028);
17) в строке 110.00.042 указываются вычеты по фиксированным активам, определяемый как сумма строк 110.01.037 и 110.02.029 (110.01.037 + 110.02.029);
18) в строке 110.00.043 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.030;

19) 110.00.044 жолында 110.02.031 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
20) 110.00.045 жолында 110.01.038 және 110.02.032 (110.01.038 + 110.02.032) жолдарының сомасы ретінде айқындалады шегерімге жатқызуға тиіс сома көрсетіледі.
19. «Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шығыстарды түзету» бөлімінде:
1) 110.00.046 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.00.046 I және 110.00.046 II (110.00.046 I – 110.00.046 II) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.00.046 I жолында 110.02.033 I жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.046 II жолында 110.02.033 II жолының мәні көшіріледі, Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. «Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 110.00.047 жолында 110.01.039 және 110.02.034 (110.01.039 + 110.02.034) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.048 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «–» белгісінсіз толтырылады. 110.01.040 және 110.02.035 (110.01.040 + 110.02.035) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
21. «Салық салынатын табыс есебі» бөлімінде:
1) 110.00.049 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. (110.01.041 + 110.02.036);
2) 110.00.050 жолында 110.01.042 және 110.02.037 (110.01.042 + 110.02.037) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.051 жолында 110.01.043 және 110.02.038 (110.01.043 + 110.02.038) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.052 жолында 110.01.044 және 110.02.039 (110.01.044 + 110.02.039) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.053 жолында 110.01.045 жолда көрсетілген сома көшірілуге жатпайтын, алғаш рет пайдалануға енгізілген, тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарға жатқызуынан залал көрсетіледі;

19) в строке 110.00.044 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, переносится сумма, отраженная в строке 110.02.031;
20) в строке 110.00.045 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.01.038 и 110.02.032 (110.01.038 + 110.02.032).
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 110.00.046 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131132Налогового кодекса. Определяется как разность строк 110.00.046 I и 110.00.046 II (110.00.046 I - 110.00.046 II);
2) в строке 110.00.046 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.033 I;
3) в строке 110.00.046 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса, переносится значение строки 110.02.033 II.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 110.00.047 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании), определяется как сумма строк 110.01.039 и 110.02.034 (110.01.039 + 110.02.034);
2) в строке 110.00.048 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "-", определяется как сумма строк 110.01.040 и 110.02.035 (110.01.040 + 110.02.035).
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.049 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк (110.01.041 + 110.02.036);
2) в строке 110.00.050 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, определяемая как сумма строк 110.01.042 и 110.02.037 (110.01.042 + 110.02.037);
3) в строке 110.00.051 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно Налоговому кодексу, определяемая как сумма строк 110.01.043 и 110.02.038 (110.01.043 + 110.02.038);
4) в строке 110.00.052 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.01.044 и 110.02.039 (110.01.044 + 110.02.039);
5) в строке 110.00.053 указывается убыток от отнесения на вычеты амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию, не подлежащий переносу, переносится сумма, отраженная в строке 110.01.045;

6) 110.00.054 жолында көшірілуге жататын залал көрсетіледі. 110.01.046 және 110.02.040 (110.01.046 + 110.02.040) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
7) 110.00.055 жолында салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 110.01.048 және 110.02.041 (110.01.048 + 110.02.041) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 110.00.056 жолында 110.01.049 және 110.02.043 (110.01.049 + 110.02.043) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексіне сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі (110.01.047 + 110.02.058);
9) 110.00.057 жолында түзетуді және көшірілген залалдарды ескере отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. 110.01.050 және 110.02.044 (110.01.050 + 110.02.044) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 110.02.058 жолында корпоративтік табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 110.01.056 және 110.02.054 (110.01.056 + 110.02.054) ретінде айқындалады.
23. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның табыс етілген күні. Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды. Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолда Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өнімді бөлу туралы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.01-нысанын жасау
24. «Жылдық жиынтық табыс» бөлімінде:
1) 110.01.001 жолында есепті салық кезеңі ішінде салық төлеуші өткізген пайдалы қазбалар және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ бағалы қағаздарды қоса алғанда, амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен жалпы табыс сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында кредиторлардың салық төлеушінің міндеттемелерін есептен шығару нәтижесінде алынған табыстардың сомасы көрсетіледі. Осы жолда салық төлеушіні тарату кезінде тарату теңгермесін бекіту сәтіне кредиторлар талап етпеген міндеттемелер де көрсетіледі;

6) в строке 110.00.054 указывается убыток, подлежащий переносу. Определяется как сумма строк 110.01.046 и 110.02.040 (110.01.046 + 110.02.040);
7) в строке 110.00.055 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода. Определяется как сумма строк 110.01.048 и 110.02.041 (110.01.048 + 110.02.041);
8) в строке 110.00.056 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с Налоговым кодексом, определяемая как сумма строк 110.01.049 и 110.02.043 (110.01.049 + 110.02.043);
9) в строке 110.00.057 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 110.01.050 и 110.02.044 (110.01.050 + 110.02.044).
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.00.058 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 110.01.056 и 110.02.054 (110.01.056 + 110.02.054).
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление Формы 110.01 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по контракту на
недропользование о разделе продукции
24. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма стоимости реализованных полезных ископаемых и товаров (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги;
3) в строке 110.01.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств налогоплательщика кредиторами. В данной строке также отражаются обязательства, не востребованные кредиторами на момент утверждения ликвидационного баланса при ликвидации налогоплательщика;

4) 110.01.004 жолында салық төлеушінің күмәнді деп таныған кредиторлық қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.005 жолында келісімшарт қызметін жүзеге асыру үшін бұрын пайдаланылған мүлікті жалға беруден табыстың жиынтық сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.006 жолында берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.007 жолында кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.008 жолында 110.06.006 жолында көрсетілген сомма көшірілетін, кіші топтардың құндық балансынан шығарылған тіркелген активтердің құнынан табыстың сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.009 жолында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан табыстың сомасы көрсетіледі;
10) 110.01.010 жолында жалпы үлестік меншіктен табысты бөлу кезінде алынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.011 жолында егер бұл сома бұрын шегерімге жатқызылмаған болса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.012 жолында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар түрінде алынған табыстардың сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.013 жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші өтеусіз алған мүліктің (жұмыстардың, қызметтердің) жалпы құны көрсетіледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің Шешімі негізінде республикалық мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алған негізгі құралдардың құны, егер аталғандар жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің салық режимінде көзделген жағдайда 110.01.024 Е және 110.01.024 Ғ жолдары бойынша жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жатады;
14) 110.01.014 жолында салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.015 жолында таза табысты бөлу кезінде салық кезеңі ішінде алынған және әр құрылтайшының, қатысушының үлестерін сақтай отырып, резидент – заңды тұлғаның жарғылық капиталын өсіруге бағытталған табыс көрсетіледі;

4) в строке 110.01.004 указывается общая сумма кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной;
5) в строке 110.01.005 указывается итоговая сумма доходов от сдачи в аренду имущества, ранее использованных для осуществления контрактной деятельности;
6) в строке 110.01.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга;
7) в строке 110.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
8) в строке 110.01.008 указывается сумма дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы, переносится сумма, отраженная в строке 110.06.006;
9) в строке 110.01.009 указывается сумма дохода от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
10) в строке 110.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности;
11) в строке 110.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты;
12) в строке 110.01.012 указывается общая сумма доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам;
13) в строке 110.01.013 указывается общая стоимость безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 110.01.024Е и 110.01.024F, в случае если указанное предусмотрено налоговым режимом налогоплательщика-недропользователя;
14) в строке 110.01.014 указывается итоговая сумма дивидендов, полученных налогоплательщиком;
15) в строке 110.01.015 указывается доход, полученный в течение налогового периода при распределении чистого дохода и направленного на увеличение уставного капитала юридического лица-резидента с сохранением доли участия каждого учредителя, участника;

16) 110.01.016 жолында сыйлықақылар бойынша табыстың сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.017 жолында оң бағамдық айырманың немесе теріс бағамдық айырмадан оң бағамдық айырманың артуының жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.01.018 жолында салық төлеуші алуға жататын (алған) ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 110.01.019 жолында роялти түріндегі салық төлеуші алуға жататын (алған) табыс көрсетіледі;
20) 110.01.020 жолында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан табыстардың асу сомасы көрсетіледі;
21) 110.01.021 жолында 110.05.013 жолында көрсетілген геологиялық зерттеуге, барлау мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден табыстардың сомасы көрсетіледі;
22) 110.01.022 жолында 110.06.012 жолы салық төлеуші алуға тиіс (алған) Декларацияның 110.01.001 бастап 110.01.021 дейінгі жолдарында көрсетілмеген басқа табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
23) 110.01.023 жолында 110.01.001 – 110.01.022 (110.01.001 бастап + 110.01.022 бойынша) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі.
25. «Жылдық жиынтық табысты түзету» бөлімінде:
1) 110.01.024 жолында 110.01.024А – 110.01.024L (110.01.024А бастап + 110.01.024L) бойынша) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.025 жолында 110.01.023 және 110.01.024 (110.01.023 – 110.01.024) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын түзетулерді ескере отырып жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі.
26. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 110.01.026 жолында 110.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.01.027 жолында жолда шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі;
3) 110.01.028 жолында бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.029 жолында шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
5) 110.01.030 жолында шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.031 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қол қою (жасау) күніне қолданыстағы салық заңнамасына байланысты шегерімге жатқызылуға тиіс ғылыми-зерттеу және жобалық, iздестiрушi және тәжiрибелiк-конструкторлық немесе ғылыми-техникалық жұмыстарға шығыстардың сомасы көрсетіледі;

16) в строке 110.01.016 указывается итоговая сумма доходов по вознаграждениям;
17) в строке 110.01.017 указывается общая сумма положительной курсовой разницы или превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
18) в строке 110.01.018 указывается общая сумма выигрышей подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком;
19) в строке 110.01.019 указывается доход, подлежащий получению (полученный) налогоплательщиком в виде роялти;
20) в строке 110.01.020 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
21) в строке 110.01.021 указывается сумма доходов от корректировки расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, отраженная в строке 110.05.013, в случае если по данной строке отрицательное значение;
22) в строке 110.01.022 указывается общая сумма других доходов, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком и не отраженных в строках с 110.01.001 по 110.01.021 Декларации;
23) в строке 110.01.023 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.01.001 по 110.01.022 (сумма с 110.01.001 + по 110.01.022);
25. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.01.024 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с положениями применимого налогового законодательства, которая определяется суммой строк с 110.01.024А по 110.01.024L (сумма с 110.01.024А + по 110.01.024L);
2) в строке 110.01.025 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница строк 110.01.023 и 110.01.024 (110.01.023 - 110.01.024).
26. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.01.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.012;
2) в строке 110.01.027 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет;
3) в строке 110.01.028 указывается общая сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты;
4) в строке 110.01.029 указывается сумма сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты;
5) в строке 110.01.030 указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты;
6) в строке 110.01.031 указывается сумма расходов на научно-исследовательские и проектные, изыскательские и опытно-конструкторские или научно-технические работы в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование, подлежащей отнесению на вычеты;

7) 110.01.032 жолында әлеуметтік төлемдерге шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.033 жолында 110.05.015С, 110.05.019 және 110.05.020 (110.05.015С + 110.05.019 + 110.05.020) жолдарының сомасымен айқындалатын сома көшіріледі;
9) 110.01.034 жолында 110.09.001В немесе 110.09.002В жолдарында көрсетілген сома көшіріледі. Салық режимі салық салу мақсатында бағамдық айырманы ескеруді көздемейтін салық төлеушілер, аталған жолды толтырмайды;
10) 110.01.035 жолында жер қойнауын пайдалануға келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.036 жолында шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.037 жолында 110.01.037А – 110.01.037І (110.01.037А бастап + 110.01.037I бойынша) жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.037А жолында 110.06.004F және 110.06.008С (110.06.004F + 110.06.008С) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.01.037В жолға 110.06.005F жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.01.037С жолға 110.07.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.01.037D жолға 110.06.004J және 110.06.005H жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
17) 110.01.037Е жолында 110.06.004I және 110.06.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.01.037F жолында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 110.01.037G жолында 110.06.004G және 110.06.007I (110.06.004G + 110.06.007I) жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.01.037Н жолында 110.06.008D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 110.01.037І жолында 110.06.009С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
22) 110.01.038 жолында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Осы жолға 110.01.038В жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер осы жолды салық төлеуші толтырмаған жағдайда, 110.01.038А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
23) 110.01.038А жолында 110.01.026 бастап 110.01.037 дейінгі (110.01.026 бастап + 110.01.037 бойынша) жолдарының қосындысымен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 110.01.038В жолын Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелері бар резидендтер толтырады. Аталған жол бойынша сома 110.01.038А және 110.13.002 (110.01.038А + 110.03.002) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.

7) в строке 110.01.032 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты;
8) в строке 110.01.033 переносится сумма, определяемая суммой строк 110.05.015С, 110.05.019 и 110.05.020 (110.05.015С + 110.05.019 + 110.05.020);
9) в строке 110.01.034 указывается сумма отрицательной курсовой разницы или превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей, подлежащей отнесению на вычеты. Налогоплательщики, налоговый режим которых не предусматривает учет курсовой разницы в целях налогообложения, данную строку не заполняют;
10) в строке 110.01.035 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах, начисленных в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом на недропользование;
11) в строке 110.01.036 указывается суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты;
12) в строке 110.01.037 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.01.037А по 110.01.037I (сумма с 110.01.037А + по 110.01.037I);
13) в строку 110.01.037А переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004F и 110.06.008С (110.06.004F + 110.06.008С);
14) в строку 110.01.037В переносится сумма, отраженная в строке 110.06.005F;
15) в строку 110.01.037С переносится сумма, отраженная в строке 110.07.001В;
16) в строку 110.01.037D переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004J и 110.06.005H (110.06.004J + 110.06.005H);
17) в строку 110.01.037E переносится сумма, отраженная в строках 110.06.004I и 110.06.005G;
18) в строке 110.01.037F указывается стоимость основных средств, относимая на вычеты по инвестиционным налоговым преференциям;
19) в строку 110.01.037G переносятся суммы, отраженные в строках 110.06.004G и 110.06.007I (110.06.004G + 110.06.007I);
20) в строку 110.01.037Н переносится сумма, отраженная в строке 110.06.008D;
21) в строку 110.01.037I переносится сумма, отраженная в строке 110.06.009C;
22) в строке 110.01.038 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038В. В случае если данная строка не заполняется налогоплательщиком, то переносится сумма, отраженная в строке 110.01.038А;
23) в строке 110.01.038А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.01.026 по 110.01.037 (сумма с 110.01.026 + по 110.01.037);
24) строка 110.01.038В заполняется резидентами, имеющими постоянные учреждения за пределами Республики Казахстан. Сумма по данной строке определяется как разница сумм строк 110.01.038А и 110.03.002 (110.01.038А + 110.03.002).

27. «Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 110.01.039 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі.
28. «Салық салынатын табыстың есебі» бөлімінде:
1) 110.01.041 жолында 110.01.025 және 110.01.038, 110.01.039 және 110.01.040 (110.01.025 – 110.01.038 + 110.01.039 110.01.040) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.042 жолында 110.08001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.01.043 жолында 110.01.041А және 110.01.043В (110.01.043А + 110.01.043В) жолдарын қосумен айқындалатын халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың (залалдың) сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.043А жолында қосарланған салықты болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың сомасы көрсетіледі;
5) 110.01.043В жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын табыстың сомасы көрсетіледі;
6) 110.01.044 жолында 110.01.041, 110.01.042 және 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 – 110.01.043) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыстың (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
7) 110.01.045 жолында, 110.01.044 жолында залал шеккен кезде, Салық кодексінің 124-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің 110-бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.01.037С жолы бойынша сома 110.01.041 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.01.045 жолында 110.01.041 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.01.037С жолы бойынша сома 110.01.041 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.01.045 жолында 110.01.037 С жолының сомасы көшіріледі;
8) 110.01.046 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
9) 110.01.047 жолында 110.01.048А, 110.01.048В, 110.01.048С, 110.01.048D (%) жолдары бойынша оны шығыстар сомасына түзету жасаған кездегі салық салынатын табыстан шекті пайыз көрсетіледі.

27. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с  Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.01.039 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.01.040 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "-".
28. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.01.041 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.025 и 110.01.038, 110.01.039 и 110.01.040 (110.01.025 - 110.01.038 + 110.01.039 110.01.040);
2) в строку 110.01.042 переносится сумма, отраженная в строке 110.08.001;
3) в строке 110.01.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, определяемая сложением строк 110.01.043А и 110.01.043В (110.01.043А + 110.01.043В);
4) в строке 110.01.043А указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения;
5) в строке 110.01.043В указывается сумма налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
6) в строке 110.01.044 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница суммы строк 110.01.041, 110.01.042 и 110.01.043 (110.01.041 + 110.01.042 - 110.01.043);
7) в строке 110.01.045 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.01.044. При этом, если сумма по строке 110.01.037С больше или равна сумме строки 110.01.041, то в строке 110.01.045 отражается сумма, указанная в строке 110.01.041. Если сумма по строке 110.01.037С меньше суммы по строке 110.01.041, в строку 110.01.045 переносится сумма строки 110.01.037С;
8) в строке 110.01.046 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности;
9) в строке 110.01.047 указывается предельный процент от налогооблагаемого дохода при его корректировке на сумму расходов по строкам 110.01.048А, 110.01.048В, 110.01.048С, 110.01.048D(%).

Салық кодексінің 122-бабына сәйкес осы жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қол қойылған (жасалған) күнге қолданыста болған салық заңнамасына байланысты 2% немесе 3% көрсетілуге тиіс;
10) 110.01.048 жолында 110.01.044 х 110.01.047 және (110.01.048Е бастап 110.01.048F дейінгі сома) – 110.01.048G) шегінде (110.01.048А бастап 110.01.048D дейінгі сома) Салық кодексінің 122-бабына сәйкес салық салынатын табыстан (табысқа) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (табыстардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 110.01.048 А жолында Салық кодексінің 122-бабы 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстауға арналған нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) 110.01.048 В жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші коммерциялық емес ұйымдарға өтеусiз негізде берілген мүліктердің сомасы көрсетіледі;
13) 110.01.048 С жолында салық кезеңі ішінде салық төлеуші көрсеткен демеушілік көмектің сомасы көрсетіледі;
14) 110.01.048 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмектің сомасы көрсетіледі;
15) 110.01.048 Е жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
16) 110.01.048 F жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
17) 110.01.048 G жолында Салық кодексінің 122-бабы 5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолда пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін технологиялық жабдықтарды сату кезінде аталған жабдықтардың шегерімге жатқызылған сомасы көрсетіледі.
Егер 110.01.048А – 110.01.048D жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын табыстың үш (екі) пайызынан кемінің сомасын құраса (110.01.044), онда салық салынатын табыстан алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын табыстың үш (екі) пайызынан астамын құраған жағдайда, онда салық салынатын табыстың үш (екі) пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;

В соответствии со статьей 122 Налогового кодекса в данной строке следует указывать 2 % или 3 % в зависимости от налогового законодательства, действовавшего на дату подписания (заключения) контракта на недропользование;
10) в строке 110.01.048 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 110.01.048А по 110.01.048D) в пределах суммы 110.01.044 х 110.01.047 и (сумма c 110.01.048Е по 110.01.048F) - 110.01.048G);
11) в строке 110.01.048A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
12) в строке 110.01.048B указывается сумма безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям, налогоплательщиком в течение налогового периода;
13) в строку 110.01.048С указывается сумма оказанной спонсорской помощи налогоплательщиком в течение налогового периода;
14) в строке 110.01.048D указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
15) строка 110.01.048E заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
16) в строке 110.01.048F указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
17) в строке 110.01.048G сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса. В данной строке также отражается стоимость технологического оборудования, отнесенная на вычеты при реализации указанного оборудования до истечения трехлетнего периода эксплуатации.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 110.01.048A по 110.01.048D, составляет сумму, меньшую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода (110.01.044), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем три (два) процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере трех (двух) процентов налогооблагаемого дохода;

18) 110.01.049 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі;
19) 110.01.050 жолында 110.01.044, 110.01.048 және 110.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 110.01.046 жолда көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады.
29. «Салық міндеттемелерінің есебі» бөлімінде:
1) 110.01.051 жолында корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
2) 110.01.052 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған табыс бойынша табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.053 жолында есепті салық кезеңі үшін шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 110.01.054 жолында тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі;
5) 110.01.055 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
110.01.055 І жолында 110.01.054 жолдан 15% ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
110.01.055 ІІ жолында 110.01.054 халықаралық шарт ережесінде көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
110.01.055 ІІІ жолы егер 110.02.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.01.055 ІV жолы егер 110.01.055 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
6) 110.01.056 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.01.053 + 110.01.055 I немесе 110.01.055II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
4. Келісімшарттан тыс қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 110.02-нысанын жасау

18) в строке 110.01.049 указывается сумма убытка, перенесенная с предыдущих налоговых периодов;
19) в строке 110.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.01.044, 110.01.048 и 110.01.049. Если сумма, указанная в строке 110.01.046 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной.
29. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.01.051 указывается ставка корпоративного подоходного налога;
2) в строке 110.01.052 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, исчисленного с дохода из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
3) в строке 110.01.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога за отчетный налоговый период.
Определяется как разница произведения строк 110.01.050 и 110.01.051 и строки 110.01.052 (110.01.050х110.01.051 - 110.01.052);
4) в строке 110.01.054 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
5) в строке 110.01.055 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 110.01.055 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного по ставке 15 % от строки 110.01.054;
в строке 110.01.055 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный по ставке, предусмотренной международным договором, от строки 110.01.054. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 110.01.055 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.01.055 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.01.055 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
6) в строке 110.01.056 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как (110.01.053 + 110.01.055 I или 110.01.055 II).
4. Составление формы 110.02 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по
внеконтрактной деятельности

30. Бұл нысан жер қойнауын пайдаланушының Салық кодексінің 310-бабының ережелерін ескере отырып, келісімшарттық емес қызмет бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
31. «Жылдық жиынтық табыс» бөлімінде:
1) 110.02.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 110.02.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 110.02.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 110.02.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 110.02.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 110.02.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 110.02.007 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 110.02.008 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
9) 110.02.009 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы, Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер көрсетіледі;
10) 110.02.010 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
11) 110.02.011 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;

30. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности, с учетом положений статьи 310 Налогового кодекса.
31. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 110.02.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 110.02.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 110.02.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.009 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

12) 110.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа қосылатын салық төлеушінің басқа да табысы көрсетіледі;
13) 110.02.013 жолында 110.02.001-ден 110.02.012-ге дейінгі жолдардың айырмашылығы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.02.014 жолында Салық кодексінің 99-бабына немесе Енгізу туралы Заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 110.02.015 жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 110.02.016 жолында 110.02.013 пен 110.02.014 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 110.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) (110.02.013 – 110.02.014 + 110.02.015) немесе 110.02.015 жолына кемітілген түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
32. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 110.02.017 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес және 110.02.017 I алу 110.02.017 II қосу 110.02.017 III қосу 110.02.017 IV қосу 110.02.017 V алу 110.02.017 VI алу 110.02.017 VII алу 110.02.017 VIII алу 110.02.017 IX (110.02.017 I – 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V – 110.02.017 VI – 110.02.017 VII – 110.02.017 VIII – 110.02.017 IX) ретінде айқындалатын шегерімге жатқызылатын сатылған (пайдаланған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі:
110.02.017 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
110.02.017 IІ жолында салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.02.017 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 110.02.017 III А жолдан бастап 110.02.017 III С жолға дейінгі жолдардың (110.02.017 III А бастап + 110.02.017 III H бойынша сома) сомалары ретінде айқындалады:
110.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 110.02.018 жолынан бастап 110.02.0318 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 110.02.017 III А жолдан бастап 110.02.017 III H жолға дейінгі жолдардың (110.02.017 III А бастап + 110.02.017 III H бойынша сома) сомалары ретінде айқындалады:
110.02.017 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ D консультация қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі.
110.02.017 IІІ Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
110.02.017 IV жолында:

12) в строке 110.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 110.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 110.02.001 по 110.02.012;
14) в строке 110.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
15) в строке 110.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
16) в строке 110.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 110.02.013 и 110.02.014, увеличенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 110.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное) (110.02.013 - 110.02.014 + или - 110.02.015).
32. В разделе "Вычеты":
1) в строке 110.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса и определяемая как 110.02.017 I минус 110.02.017 II плюс 110.02.017 III плюс 110.02.017 IV плюс 110.02.017 V минус 110.02.017 VI минус 110.02.017 VII минус 110.02.017 VIII минус 110.02.017 IX (110.02.017 I - 110.02.017 II + 110.02.017 III + 110.02.017 IV + 110.02.017 V - 110.02.017 VI - 110.02.017 VII - 110.02.017 VIII - 110.02.017 IX);
в строке 110.02.017 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 110.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 110.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 110.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 110.02.018 по 110.02.031 Декларации. Определяется как сумма строк с 110.02.017 III А по 110.02.017 III H (сумма с 110.02.017 III А + по 110.02.017 III H):
в строке 110.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 110.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 110.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 110.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг; в строке 110.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 110.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 110.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 110.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 110.02.017 IV указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

110.02.023 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің бастапқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын:
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің бастапқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
110.02.017 V жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VI жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VII жолында жұмыстар мен қызметтердің құны, амортизацияға жатпайтын преференциялар объектілері мен активтердің бастапқы құнына енетін, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 VIII жолында 110.02.017 VI жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
110.02.017 IX жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
2) 110.02.018 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.02.019 жолында барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және Салық кодексінің 150-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
4) 110.02.020 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және Салық кодексінің 150-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
5) 110.02.021 жолында Салық кодексінің 150-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 110.02.022 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;

отражаемых по строке 110.02.023 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 V указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 110.02.017 VI указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.017 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, включаемые в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций и активов, не подлежащих амортизации;
в строке 110.02.017 VIII указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 110.02.017 VI;
в строке 110.02.017 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
2) в строке 110.02.018 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 110.02.019 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 110.02.020 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.021 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.022 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;

7) 110.02.023 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 110.02.024 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер, оның ішінде Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 110.02.025 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 110.02.026 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
11) 110.02.027 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
12) 110.02.028 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
13) 110.02.029 жолында Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.
110.02.029 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-бабының 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
14) 110.02.030 жолында Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы Заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
15) 110.02.031 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі.
110.02.031 жолына оның ішінде Салық кодексiнiң 107, 111 және 112-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдiк балшықты өндіру жөніндегі келiсiмшарттар шеңберiнде, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға кеткен шығындар қосылады.

7) в строке 110.02.023 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 110.02.024 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
9) в строке 110.02.025 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 110.02.026 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
11) в строке 110.02.027 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
12) в строке 110.02.028 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
13) в строке 110.02.029 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 110.02.029 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (далее - Закон об инвестициях), налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
14) в строке 110.02.030 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
15) в строке 110.02.031 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
в строку 110.02.031 включаются, в том числе расходы, понесенные в рамках контрактов на добычу и (или) разведку общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, относимые на вычеты в соответствии со статьями 107111 и 112 Налогового кодекса.

Бұл жол өзіне 110.02.031 I жолын да қамтиды, онда резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
16) 110.02.032 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі;
110.02.032 I жолында шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. 110.02.017 – 110.02.031 бойынша (110.02.017 бастап + 110.02.031 бойынша сома) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.032 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 110.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі;
110.02.032 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі.
33. «Табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 110.02.033 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.02.033 І және 110.02.033 ІІ жолдары (110.02.033 I – 110.02.033 II) сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
110.02.033 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
110.02.033 ІІ жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
34. «Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 110.02.034 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
2) 110.02.035 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «–» белгісінсіз толтырылады.
35. «Салық салынатын табыс есебі» бөлімінде:
1) 110.02.036 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 110.02.033, 110.02.034 және 110.02.035 (110.02.016 – 110.02.032 + 110.02.033 + 110.02.034 + 110.02.035) жолдарына ұлғайтылған 110.02.016 және 110.02.032 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 110.02.037 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 110.01.037 жолы ақпараттық сипатта болады. Бұл жол өзіне 110.02.037 І жолын да қамтиды:
110.02.037 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі;
110.01.037 I жолдың көрсеткіші салық салынатын табыстың есептеуiне қосылады;

Данная строка включает в себя также строку 110.02.031 I, в которой указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
16) в строке 110.02.032 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты;
в строке 110.02.032 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 110.02.017 по 110.02.031 (сумма с 110.02.017 + по 110.02.031);
в строке 110.02.032 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 110.02.032 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
33. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 110.02.033 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.033 I и 110.02.033 II (110.02.033 I - 110.02.033 II);
в строке 110.02.033 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131132 Налогового кодекса;
в строке 110.02.033 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
34. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании:
1) в строке 110.02.034 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 110.02.035 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "-".
35. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.02.036 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разница строк 110.02.016 и 110.02.032 увеличенная на строки 110.02.033, 110.02.034 и 110.02.035 (110.02.016 - 110.02.032 + 110.02.033 + 110.02.034 + 110.02.035);
2) в строке 110.02.037 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 110.02.037 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 110.02.037 I:
в строке 110.02.037 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 110.02.037 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;

3) 110.02.038 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212,  213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 110.02.039 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 110.02.059 жолы алына отырып, 110.02.036 және 110.02.037 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (110.02.036 + 110.02.037 I – 110.02.038);
5) 110.02.040 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 110.02.041 жолында Салық кодексінің 133-бабы және Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 110.02.041 А және 110.02.041 В (110.02.041 А + 110.02.041 В) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
110.02.041 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
110.02.041 В жолында Салық кодексінің 133-бабы және Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 110.02.042 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 110.02.039 және 110.02.041 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (110.02.039–110.02.041). Егер 110.02.041 жолы 110.02.039 жолынан артық болса, 110.02.042 жолда нөл көрсетіледі;
8) 110.02.043 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы Заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 110.02.044 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 110.02.042 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 110.02.042 және 110.02.043 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (110.02.042 – 110.02.043). Егер 110.02.043 жолы 110.02.042 жолынан артық болса, 110.02.059 жолында нөл көрсетіледі.
36. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 110.02.045 жолында Енгізу туралы Заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі;
2) 110.02.046 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;

3) в строке 110.02.038 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212213 Налогового кодекса;
4) в строке 110.02.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 110.02.036 и 110.02.037 I за минусом строки 110.02.038 (110.02.036 + 110.02.037 I - 110.02.038);
5) в строке 110.02.040 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.041 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 110.02.041 А и 110.02.041 В (110.02.041 А + 110.02.041 В);
в строке 110.02.041А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 110.02.041В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении;
7) в строке 110.02.042 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разница строк 110.02.039 и 110.02.041. В случае если строка 110.02.041 больше строки 110.02.039, в строке 110.02.042 указывается ноль (110.02.039 - 110.02.041);
8) в строке 110.02.043 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 110.02.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 110.02.042 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 110.02.042 и 110.02.043. Если строка 110.02.043 больше строки 110.02.042, в строке 110.02.044 указывается ноль (110.02.042 - 110.02.043).
36. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.02.045 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 110.02.046 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;

3) 110.02.047 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 110.02.044 және 110.02.045 жолдарының және 110.02.046 (110.02.044 х 110.02.045 – 110.02.046) жолының туындысы ретінде айқындалады;
4) 110.02.048 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 110.02.049 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
110.02.049 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 110.02.050 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес төлем көзінен есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 110.02.051 жолында 110.02.051 I және 110.02.051 II және 110.02.051 III және 110.02.051 IV және 110.02.051 V (110.02.051 I – 110.02.051 II – 110.02.051 III – 110.02.051 IV – 110.02.051 V) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
110.02.051 І жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі 110.02.047, 110.02.048, 110.02.049 I, 110.02.049 II, 110.02.050 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер айырма нөлге тең болса, онда 110.02.051 I жолында нөл көрсетіледі (110.02.047 – 110.02.048 – 110.02.049 I – 110.02.049 II – 110.02.050);
110.02.051 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 110.02.051 I (110.02.051 I х 70%) жолынан 70 пайызы ретінде айқындалады;
110.02.051 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

3) в строке 110.02.047 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разница произведения строк 110.02.044 и 110.02.045 и строки 110.02.046 (110.02.044 х 110.02.045 - 110.02.046);
4) в строке 110.02.048 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 110.02.049 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 110.02.049 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 110.02.050 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 110.02.051 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разница строк 110.02.051 I и 110.02.051 II и 110.02.051 III и 110.02.051 IV и 110.02.051 V (110.02.051 I - 110.02.051 II - 110.02.051 III - 110.02.051 IV - 110.02.051 V);
в строке 110.02.051 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.047, 110.02.048, 110.02.049 I, 110.02.049 II, 110.02.050. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 110.02.051 I указывается ноль (110.02.047 - 110.02.048 - 110.02.049 I - 110.02.049 II - 110.02.050);
в строке 110.02.051 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 110.02.051 I (110.02.051 I х 70 %);
в строке 110.02.051 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям;

110.02.051 ІV жолында Инвестициялар туралы заңға сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
110.02.051 V жолында 110.02.051 I (110.02.051 I х 100%) жолынан 100 % ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 151-бабына сәйкес кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 110.01.052 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 10.02.044 және 110.02.051 (110.02.044 – 110.02.051) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
9) 110.02.053 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
110.02.053 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 110.02.052 (110.02.052 х 15%) жолының 15 % ретінде айқындалатын 15 пайыз ставкасы бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
110.02.053 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
110.02.053 ІІІ жолы егер 110.02.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
110.02.053 ІV жолы егер 110.02.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 110.02.054 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. (110.02.051 + 110.02.053 I немесе 110.02.053II) ретінде айқындалады.
5. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстар – 110.03–нысанын жасау
37. Осы нысан қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт қағидаларын (бұдан әрі – халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

в строке 110.02.051 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях;
в строке 110.02.051 V указывается сумма уменьшение корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса, определяемая как 100 % от строки 110.02.051 I (110.02.051 I х 100 %);
8) в строке 110.02.052 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 110.02.044 и 110.02.051 (110.02.044 - 110.02.051);
9) в строке 110.02.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 110.02.053 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15 % от строки 110.02.052 (110.02.052 х 15 %);
в строке 110.02.053 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 110.02.053 III заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 110.02.053 IV заполняется в случае, если заполнена строка 110.02.053 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
в строке 110.02.054 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как (110.02.051 + 110.02.053 I или 110.02.053 II).
5. Составление формы 110.03 -
Управленческие и общеадминистративные расходы
37. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

38. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық кодексінің 196 немесе 197-баптарына сәйкес көрсетілген шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі;
2) Салық кодексінің 196-бабына сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
3) Халықаралық шартты жасасқан елдің коды. Осы Қағидалардың 305-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
4) резиденттік елдегі резидент емес салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
5) ССКТК – резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);
6) ТМСКТК – тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің бара-бар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
39. ССКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шегеруге жататын резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына ара-қатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық кезеңге 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі дейін 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар – 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.

38. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты в соответствии со статьями 196 или 197 Налогового кодекса;
2) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со статьей 196 Налогового кодекса;
3) Код страны, с которой заключен международный договор. Указывается код страны согласно пункту 305 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период налогоплательщика-нерезидента в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
5) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
6) ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае неприменения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
39. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года - декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.

40. ТМСКТК Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде барабар бөлу әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек–желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар – тамыз, тиісінше, ТМСКТК1–4/12; ТМСКТК2 – 8/12 енеді.
41. «Шығыстар» бөлімінде:
1) 110.10.001 жолы резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.10.002 жолы барабар бөлу әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 110.10.003 жолы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда 110.10.003А жолының шамасы 110.10.001А және 110.10.002А жолдарының туындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданған кезде 110.03.003В жолда резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу мақсатында тікелей шеккен және Салық кодексінің 197-бабына сәйкес құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. 110.03.003В жолында көрсетілген шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте резидент еместің есеп саясаты қоса тіркеледі.
110. 03.003 жолының шамасы 110.04.006 жолына көшіріледі.

40. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196 Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
41. В разделе "Расходы":
1) строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
2) строка 110.03.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения;
3) строка 110.03.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 110.03.003А определяется как произведение показателей строк 110.03.001А и 110.03.002А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 110.03.003В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально согласно статье 197 Налогового кодекса. Сумма расходов, указанная в строке 110.03.003В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента.
Величина строки 110.03.003 переносится в строку 110.04.006.

6. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар – 110.04-нысанын жасау
42. Бұл нысан шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтен бойынша шығыстар сомасын және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жылдық жиынтық табысқа (табыстан) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен түскен табыс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі –ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
43. «Шығыстар» бөлімінде:
1) 110.04.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 110.04.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған кірістер есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында тауарлық-материалдық қорлардың қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.04.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.04.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 110.04.003А, 110.04.003В, 110.04.003С, 110.04.003D, 110.04.003E, 110.04.003F, 110.04.003H, 110.04.003І, 110.04.003K, 110.04.003L, 110.04.003M, 110.04.003N, 110.04.003O, 110.04.003Р, 110.04.003Q, 110.04.003R, жолдарының сомаларын қосумен айқындалады;

6. Составление формы 110.04 -
Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)
42. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты, и суммы дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-го) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
43. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.04.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.04.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 110.04.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках товарно-материальных запасов на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в отчетном налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.04.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 110.04.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.04.003А, 110.04.003B, 110.04.003C, 110.04.003D, 110.04.003E, 110.04.003F, 110.04.003H, 110.04.003I, 110.04.003K, 110.04.003L, 110.04.003M, 110.04.003N, 110.04.003O, 110.04.003P, 110.04.003Q, 110.04.003R;

4) 110.04.004 жолы қолданылатын салық режиміне және жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады. 110.04.004А, 110.04.004В, 110.04.004С және 110.04.004D жолдарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалады (110.04.004А және 110.04.004В және 110.04.004С – 110.04.004D);
5) 110.04.004А жолында қызметкерлерге есептелген еңбекақы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 110.04.004В жолында 110.04.004А жолында көрсетілген еңбекақы төлемдерін қоспағанда, Салық кодексінің 149-бабына сәйкес айқындалатын қызметкерлердің табыстары көрсетіледі;
7) 110.04.004С жолында 110.04.004А және 110.04.004В жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақылары бойынша шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер;
8) 110.04.004D жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
9) 110.04.005 жолында 110.04.005А, 110.04.005F және 110.04.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 110.04.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомалары көрсетіледі;
10) 110.04.005А жолында 110.04.005В-дан 110.04.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005В жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005С жолында бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.04.005D және 110.04.005E жолдарында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалған сәтте қолданыста болған салық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шегінде Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары іссапарлар бойынша тәуліктік төленетін тиісті сома көрсетіледі;
11) 110.04.005 F жолында нақты жүргізілген өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 110.04.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жататын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

4) строка 110.04.004 предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды. Определяется как разница сумм строк 110.04.004А, 110.04.004В, 110.04.004С и 110.04.004D (110.04.004А и 110.04.004В и 110.04.004С-110.04.004D);
5) в строке 110.04.004А указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам;
6) в строке 110.04.004В указываются доходы работников, определяемые в соответствии со статьей 149 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.04.004А;
7) в строке 110.04.004С указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.04.004А и 110.04.004В. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников;
8) в строке 110.04.004D указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
9) в строке 110.04.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 110.04.003, определяемая как сумма строк 110.04.005А, 110.04.005F и 110.04.005G;
10) в строке 110.04.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.04.005В по 110.04.005Е. В строке 110.04.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь. В строке 110.04.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь. В строках 110.04.005D и 110.04.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в соответствии с налоговым законодательством, действовавшим на момент заключения контракта на недропользование;
11) в строке 110.04.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов;
12) в строке 110.04.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.

110.04.003 – 110.04.005 жолдарында келтірілген деректер 110.01.026 –110.01.037 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
13) 110.04.006 жолында Салық кодексінің 195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын резидент емес салық төлеушінің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомалары көрсетіледі және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқығы бар Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес салық төлеуші толтырады. Көрсетілген сома 110.03.003 жолынан көшіріледі;
14) 110.04.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (110.04.001 – 110.04.002) және 110.04.003 – 110.04.006 аралығындағы жолдардың сомасы көрсетіледі;
15) 110.04.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
16) 110.04.009 жолында аяқталмаған құрылысқа жіберілген ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны көрсетіледі;
17) 110.04.010 жолында жылдық жиынтық кірісті алу мақсатында емес пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі;
18) 110.04.011 жолында салық кезеңінің соңына алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
19) 110.04.012 жолында 110.04.007 жолының сомасынан 110.04.008, 110.04.009 және 110.04.010 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
20) 110.04.013А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
21) 110.04.013В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
22) 110.04.014 жолында 110.04.013C жолының сомасынан 110.04.013D жолының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (залал) сомасы көрсетіледі.
110.04.012 жолының шамасы 110.01.026 жолына көшіріледі.
110.04.014 жолының шамасы 110.01.024G жолына көшіріледі.
7. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары – 110.05-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін геологиялық зерттеу мен барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын немесе Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (өнімді бөлу туралы келісімшарт) ережелеріне сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын шығыстарын айқындауға арналған.

Данные, приводимые в строках с 110.04.003 по 110.04.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 110.01.026 по 110.01.037;
13) в строке 110.04.006 указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-нерезидента, относимых на вычеты в соответствии со статьями 195-197 Налогового кодекса, и заполняется налогоплательщиком-нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения. Данная сумма переносится из строки 110.03.003;
14) в строке 110.04.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (110.04.001 - 110.04.002) и сумма строк с 110.04.003 по 110.04.006;
15) в строке 110.04.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113 Налогового кодекса;
16) в строке 110.04.009 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, направленных в незавершенное строительство;
17) в строке 110.04.010 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
18) в строке 110.04.011 указывается сумма расходов будущих периодов на конец налогового периода;
19) в строке 110.04.012 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 110.04.008, 110.04.009 и 110.04.010 из суммы строки 110.04.007 (110.04.007 - 110.04.008 - 110.04.009 - 110.04.010);
20) в строке 110.04.013А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода. Ячейка, предназначенная для отражения оценки себестоимости по методу "ЛИФО", не подлежит заполнению;
21) в строке 110.04.013В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
22) в строке 110.04.014 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.04.013D из суммы строки 110.04.013С (110.04.013D - 110.04.013С).
Величина строки 110.04.012 переносится в строку 110.01.026.
Величина строки 110.04.014 переносится в строку 110.01.024G.
7. Составление формы 110.05 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
44. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса, либо в соответствии положениями контрактов на недропользование.

45. «Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар» бөлімінде:
1) 110.05.001 жолы геологиялық зерттеуге шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.105.002 жолы бағалау және орналастыру кезеңінде барлау мен пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.05.003 жолы жалпы әкімшілік шығыстардың сомасын көрсетуге көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.05.004А жолында қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.004В жолында коммерциялық табылудың төленген бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 110.05.004С жолын жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 110.05.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар (өнімді бөлу туралы келісімшарт) жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 110.05.006 жолында өндірілген пайдалы қазбаларды сату бойынша шығыстардан басқа Салық кодексінің 101-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге шығыстар көрсетіледі;
9) 110.05.007 жолында 110.05.001 – 110.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
10) 110.05.008 жолында коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейін табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісімшарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.05.008А жер қойнауын пайдалану құқығын беруден түскен табыстар сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
12) 110.05.009 жолында 110.05.007 жолында көрсетілген шығыстар сомасына азайтылмайтын 110.05.008 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 110.05.010 және 110.05.011 жолдарының сомалары ретінде айқындалады;
13) 110.05.010 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
14) 110.05.011 жолында жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.011А – 110.05.011F жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

45. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) строка 110.05.001 предназначена для отражения суммы расходов на геологическое изучение;
2) строка 110.05.002 предназначена для отражения суммы расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства;
3) строка 110.05.003 предназначена для отражения суммы общих административных расходов;
4) в строке 110.05.004А указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
5) в строке 110.05.004В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
6) строка 110.05.004С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 110.05.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 110.05.006 указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии с пунктом 1 статьи 101 Налогового кодекса, кроме расходов по реализации добытых полезных ископаемых;
9) в строке 110.05.007 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 110.05.001 по 110.05.006;
10) в строке 110.05.008 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
11) в строке 110.05.008А указывается сумма доходов от передачи права недропользования;
12) в строке 110.05.009 указывается сумма доходов из строки 110.05.008, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 110.05.007. Определяется как сумма строк 110.05.010 и 110.05.011;
13) в строке 110.05.010 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых;
14) в строке 110.05.011 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода. Определяется как сумма строк с 110.05.011А по 110.05.011J;

15) 110.05.012 жолында 110.05.007 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.05.008 және 110.05.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
16) 110.05.013 жолында 110.05.007 және 110.05.012 жолдарының оң айырмасы ретінде алынған, шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.05.013 жолы бойынша теріс бағам алынған болса, көрсетілген сома табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарына түзетулерден түскен кірістер деп танылады.
46. «Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар» бөлімінде:
1) 110.05.014 жолы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған. 110.18.014А және 110.18.014В жолдарының қосындысымен айқындалады;
2) 110.05.014А жолы негізгі құралдар сатып алуға шыққын шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.05.014В жолы жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуды қоса алғанда, материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
46. «Геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар » бөлімінде:
1) 110.05.015А жолында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына, негізгі және материалдық емес активтерді сатып алуға шыққан шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісімшарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 110.05.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне – бұрынғы салық кезеңі үшін 110.04.013, 110.05.014, 110.05.016 жолдарында айқындалған сома көшіріледі;
2) 110.05.015ВІ жолында 25 пайыз мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
3) 110.05.015ВІІ жолында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
4) 110.05.015С жолында тиісінше 110.05.015А және
110.05.015ВІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) 110.05.016 жолында 110.05.015А және 110.05.015С жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі.
47. «Қазақстандық кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар» бөлімін Жер қойнауын пайдалануға келісімшарт талаптары мен заң нормаларына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар толтырады:

15) в строке 110.05.012 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 110.05.007. Определяется как разница строк 110.05.008 и 110.05.009;
16) в строке 110.05.013 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты, полученная как положительная разница строк 110.05.007 и 110.05.012.
В случае если по строке 110.05.013 получено отрицательное значение, указанная сумма признается доходом от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей.
46. В разделе "Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) строка 110.05.014 предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств и нематериальных активов. Определяется сложением сумм строк 110.05.014А и 110.05.014В;
2) строка 110.05.014А предназначена для отражения сумм расходов на приобретение основных средств;
3) строка 110.05.014В предназначена для отражения сумм расходов на приобретение нематериальных активов, включая расходы на приобретение права недропользования.
47. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов":
1) в строке 110.05.015А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, приобретение основных средств и нематериальных активов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 110.05.013, в последующие налоговые периоды - сумма строк 110.05.013, 110.05.014 и 110.05.016 за предыдущий налоговый период;
2) в строках 110.05.015ВI указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
3) в строках 110.05.015ВII указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
4) в строках 110.05.015С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 110.05.015А и 110.05.015ВII;
5) в строках 110.05.016 указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 110.05.015А и 110.05.015С.
48. Раздел "Расходы на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы", заполняется недропользователем в соответствии с условиями контракта на недропользование и нормами законодательства:

1) 110.05.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісімшарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 110.05.018 жолында есепті салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізілген шығыстардың соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 110.05.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.05.017 және 110.05.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады;
4) 110.05.020 жолында инфрақұрылымды дамытуға шығыстарды қоса алғанда, өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі.
110.05.013 жолының шамасы 110.05.013 жолы бойынша теріс мән көрсетілген жағдайда 110.01.021 жолына көшіріледі.
110.05.015С, 110.05.019 бен 110.05.020 жолдарының шамасы
110.01.033 жолына көшіріледі.
8. Тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер – 110.06-нысанын жасау
49. Бұл нысан салық салу мақсатында тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісімшарттың ережелеріне сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан тіркелген активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
50. «Ғимараттар, құрылыстар» бөлімінде:
110.06.001 жолы ғимараттар, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
51. «Құрылыстар» бөлімінде:
110.06.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
52. «Негізгі құралдардың қалған шағын топтары» бөлімінде:
110.06.003 жолы негізгі құралдардың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
53. «Негізгі құралдар бойынша барлығы» бөлімінде:
110.06.004 жолы негізгі құралдар бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 110.19.001, 110.19.002, 110.19.003 тиісті олдарының сомасы ретінде айқындалады.
54. «Ғимараттар, құрылыстар», «Құрылыстар», «Негізгі құралдардың қалған шағын топтары» және «Негізгі құралдар бойынша барлығы» бөлімдерінде 110.06.008 жолында көрсетілетін сатып алынған технологиялық жабдықтардың құны есепке алынбайды.
55. «Материалдық емес активтер» бөлімінде:
1) 110.06.005А жолында өткен салық кезеңі үшін 110.06.005I жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;

1) в строке 110.05.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов определенных в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) строка 110.05.018 предназначена для отражения суммы фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период;
3) в строке 110.05.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов подлежащих отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 110.05.017 и 110.05.018;
4) в строке 110.05.020 указывается сумма прочих расходов, включая расходы на развитие инфраструктуры.
Величина строки 110.05.013 переносится в строку 110.01.021 в случае отражения по строке 110.05.013 отрицательного значения.
Величина строк 110.05.015С, 110.05.019 и 110.05.020 переносится в строку 110.01.033.
8. Составление формы 110.06 - Амортизационные отчисления,
расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам
49. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме реализации активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
50. В разделе "Здания, строения":
строка 110.06.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям.
51. В разделе "Сооружения":
строка 110.06.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям.
52. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 110.06.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств.
53. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 110.06.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 110.06.001, 110.06.002, 110.06.003.
54. В разделах "Здания, строения", "Сооружения", "Оставшиеся подгруппы основных средств" и "Всего по основным средствам" не учитывается стоимость приобретенного технологического оборудования, которая указывается в строке 110.06.008.
55. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 110.06.005А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 110.06.005I за предыдущий налоговый период;

2) 110.06.005В жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес шағын топтың материалдық емес құралдарының қайта бағалау сомасы көрсетіледі;
3) 110.06.005С жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің 106-бабына сәйкес айқындалады. Бұл бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;
4) 110.06.005D жолында жарғылық капиталға салым ретінде материалдық емес активтерді сатудан алынған және/немесе алынуға жататын, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ материалдық емес активтерді есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
5) 110.06.005Е жолында есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (110.06.005А және 110.06.005В және 110.06.005С – 110.06.005D);
6) 110.06.005 F жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (110.06.005Е х 110.06.005К);
7) 110.06.005 G жолында Салық кодексінің 111-бабының 2-тармағына сәйкес 300 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
8) 110.06.005Н жолында Салық кодексінің 111-бабының 1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 110.06.005Е жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны немесе қолданылатын салық режимі мен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісімшарттың ережелеріне сәйкес көрсетіледі;
9) 110.06.005І жолында Салық кодексінің 108-бабының 2-тармағында көзделген түзету есебімен (110.06.005E – 110.06.005F – 110.06.005G – 110. 06.005Н) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі;

2) в строке 110.06.005В отражается сумма переоценки нематериальных средств подгруппы, в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
3) в строке 110.06.005С отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса;
4) в строке 110.06.005D указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере;
5) в строке 110.06.005E определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода, (110.06.005А и 110.06.005В и 110.06.005C-110.06.005D);
6) в строке 110.06.005F указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период (110.06.005E х 110.06.005K);
7) в строке 110.06.005G отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 300 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
8) в строке 110.06.005H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.06.005E, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса или в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование;
9) в строке 110.06.005I отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса, (110.06.005E - 110.06.005F - 110.06.005G - 110.06.005H);

10) 110.06.005J жолында амортизацияның шекті нормалары пайызда көрсетіледі;
11) 110.06.005К жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 110.19.005J жолында көрсетілген шектен жоғары емес пайызда көрсетіледі.
56. «Басқалары» бөлімінде:
1) 110.06.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 110.06.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 110.19.005D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 110.06.007 жолы Салық кодексінің 113-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісімшартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 110.06.008 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (өнімді бөлу туралы келісімшарт) ережелеріне сәйкес белгіленген амортизация нормасының шегінде өндірістік мақсатта пайдаланатын сатып алған технологиялық жабдықтардың құны сомасын көрсетуге арналған;
4) 110.06.009 жолы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы заң актісі мен Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген пайдалану мерзімімен өз құрылысы бойынша шығыстарды көрсетуге арналған.
110.06.004F және 110.6 06.008C жолдарының шамасы 110.01.037А жолына көшіріледі.
110.06.005F жолының шамасы 110.01.037В жолына көшіріледі.
110.06.004J және 110.06.005H жолдарының шамасы 110.01.037D жолына көшіріледі.
110.06.004I және 110.06.005G жолдарының шамасы 110.01.037Е жолына көшіріледі.
110.06.004G және 110.06.007I жолдарының шамасы 110.01.037G жолына көшіріледі.
110.06.006 жолының шамасы 110.01.008 жолына көшіріледі.
110.06.008D жолының шамасы 110.01.037Н жолына көшіріледі.
110.06.009С жолының шамасы 110.01.037I жолына көшіріледі.
9. Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар – 110.07-нысанын жасау
57. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға енгізілген және қолданылатын салық режиміне және Жер қойнауын пайдалануға келісімшарт ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің 110-бабының 2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

10) в строке 110.06.005J указывается предельная норма амортизации в процентах;
11) в строке 110.06.005K указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 110.06.005J.
56. В разделе "Прочие":
1) строка 110.06.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
2) строка 110.06.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 113 Налогового кодекса;
3) строка 110.06.008 предназначена для отражения сумм стоимости приобретенного технологического оборудования, используемого в производственных целях, в пределах норм амортизации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование;
4) строка 110.06.009 предназначена для отражения расходов по собственному строительству со сроком эксплуатации, установленном в соответствии с законодательным актом о налогах и других обязательных платежах в бюджет и положениями контрактов на недропользование.
Величина строк 110.06.004F и 110.06.008С переносится в строку 110.01.037А.
Величина строки 110.06.005F переносится в строку 110.01.037В.
Величина строк 110.06.004J и 110.06.005H переносится в строку 110.01.037D.
Величина строк 110.06.004I и 110.06.005G переносится в строку 110.01.037E.
Величина строк 110.06.004G и 110.06.007I переносится в строку 110.01.037G.
Величина строки 110.06.006 переносится в строку 110.01.008.
Величина строки 110.06.008D переносится в строку 110.01.037Н.
Величина строки 110.06.009С переносится в строку 110.01.037I.
9. Составление формы 110.07 - Амортизационные отчисления по
фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
57. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с применяемым налоговым режимом и положениями контракта на недропользование.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

58. «Алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар» бөлімінде:
110.07.001 жолы алғаш рет пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
110.07.001В жолының шамасы 110.01.037С жолына көшіріледі.
10. Салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыс – 110.08-нысанын жасау
59. Осы нысан резидент салық төлеушінің Салық кодексінің 130-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын табысына қосатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес заңды тұлғалардың пайдаларының жалпы сомаларын айқындауына арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елді айқындау Салық кодексінің 130-бабының 2-тармағында көзделген.
60. «Есептік көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталында салық төлеуші–резиденттің үлесі 10%–тен көп үлесті құрайтын резидент емес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес В бағанында көрсетілген резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес салық төлеушінің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент салық төлеушінің В бағанында көрсетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
6) F бағанында осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес резидент еместің пайда сомасы айқындалған валюта коды көрсетіледі;
7) G бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның оның шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалған шоғырландырылған пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі. В бағанында көрсетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы осы Декларацияға қоса берілген сол сияқты резидент еместің шоғырландырылған қаржылық есептілігімен расталады;
8) Н бағанында 100% ((GхЕ)/100%) G және Е бағандарының деректерінің туындысына қатынасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының салық төлеуші–резидентінің салық салынатын кірісіне қосылатын пайда сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
9) I бағанында В бағанында көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген Н бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі.
11. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары

58. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 110.07.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан.
Величина строки 110.07.001В переносится в строку 110.01.037С.
10. Составление формы 110.08 -
Доход, полученный в стране с льготным налогообложением
59. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком-резидентом общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика -резидента в соответствии со статьей 130 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 2 статьи 130 Налогового кодекса.
60. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в стране с льготным налогообложением, доля налогоплательщика-резидента в уставном капитале которого составляет более 10 %;
3) в графе С указывается код страны резидентства налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, согласно пункту 62 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер налоговой регистрации налогоплательщика-нерезидента, указанного в графе В, в стране резидентства;
5) в графе Е указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе В, в процентах;
6) в графе F указывается код валюты согласно пункту 61 настоящих Правил, по которой определена сумма прибыли нерезидента;
7) в графе G указывается общая сумма консолидированной прибыли юридического лица нерезидента, указанного в графе В, определенной по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте. Общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе В, подтверждается консолидированной финансовой отчетностью такого нерезидента, прилагаемой к данной Декларации;
8) в графе H указывается сумма прибыли, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента Республики Казахстан, которая определяется как отношение произведения данных графы G и E к 100 % ((GхE)/100 %), в иностранной валюте;
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанной в графе H, пересчитанной в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на последний день налогового периода юридического лица-нерезидента, указанного в графе В.
11. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

1. Жалпы ережелер
1. Осы корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (130.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
акционерлік қоғамдарды, мекемелерді және пәтерлер (үй-жайлар) иелері кооперативтерінен басқа тұтыну кооперативтерін қоспағанда Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдар;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 134-бабының 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабының 1-тармағының шарттарына сай келетін дербес білім беру ұйымдары жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (130-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (130.01-ден 130.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 130.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется:
некоммерческими организациями, соответствующими условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений);
автономными организациями образования, указанными в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующими условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 130.00) и приложений к ней (формы с 130.01 по 130.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.

11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (130.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолында сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолында сенімгерлікпен басқарушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;

11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 130.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалар торкөздері белгіленеді;
10) 100.00-нысаны бойынша декларация.
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрcетілген қызметтен жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстар болған жағдайда белгіленеді;
11) жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салынуға тиіс табыстарды алу кезінде шығыстарды шегерімге жатқызу әдісі. Таңдаған әдісіне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
«Барабар» торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімге жатқызудың барабарлық әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
«Бөлек есептеу» торкөзі егер салық төлеуші шығыстарды шегерімге жатқызудың бөлек есептеу әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
16. «Табыстар» бөлімінде:
1) 130.00.001 жолында депозиттер бойынша сыйақы түрінде алынған табыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 130.00.002 жолында грант түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.00.003 жолында өтеусіз мүлік түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.004 жолында кіру жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.005 жолында мүшелік жарналар түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.006 жолында кондоминиум қатысушыларының жарналары түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.007 жолында қайырымдылық көмек түрінде алған табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.008 жолында демеушілік көмек түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.009 жолында өтеусіз негізде аударымдар түрінде алған ақшаның сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.010 жолында қайырмалдық түрінде алған табыстарының сомасы көрсетіледі;
11) 130.00.011 жолында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша алған табыстың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.012 жолында 130.00.001-ден 130.00.011-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 130.00.013 жолға Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрсетілген қызметтен түскен табыстар болған жағдайда 100.00.013 жолында көрсетілген басқа табыстардың сомасы көшіріледі;
14) 130.00.014 жолында 130.00.012 және 130.00.013. жолдарының сомасы ретінде айқындалатын табыстардың жиынтық сомасы көрсетіледі.

7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
10) декларация по форме 100.00
Отмечается при наличии доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
11) метод отнесения на вычеты расходов при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке. В зависимости от выбранного метода отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения расходов на вычеты.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения расходов на вычеты.
16. В разделе "Доходы":
1) в строке 130.00.001 указывается сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам;
2) в строке 130.00.002 указывается сумма полученных доходов в виде гранта;
3) в строке 130.00.003 указывается сумма полученных доходов в виде безвозмездно полученного имущества;
4) в строке 130.00.004 указывается сумма полученных доходов в виде вступительных взносов;
5) в строке 130.00.005 указывается сумма полученных доходов в виде членских взносов;
6) в строке 130.00.006 указывается сумма полученных доходов в виде взносов участников кондоминиума;
7) в строке 130.00.007 указывается сумма полученных доходов в виде благотворительной помощи;
8) в строке 130.00.008 указывается сумма полученных доходов в виде спонсорской помощи;
9) в строке 130.00.009 указывается сумма денег, полученная в виде отчислений на безвозмездной основе;
10) в строке 130.00.010 указывается сумма полученных доходов в виде пожертвований;
11) в строке 130.00.011 указывается сумма дохода, полученного по договору на осуществление государственного социального заказа;
12) в строке 130.00.012 указывается общая сумма доходов, определяемая как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.011;
13) в строку 130.00.013 переносится сумма других доходов, отраженная в строке 100.00.013, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
14) в строке 130.00.014 указывается итоговая сумма доходов, определяемая как сумма строк 130.00.012 и 130.00.013.

17. «Шығыстар» бөлімінде:
1) 130.00.015 жолында коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.02.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 130.00.016 жолында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 130.00.017 жолында ақпараттық материалдарды әзірлеу және орналастыру бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.018 жолында шарт талаптарына сәйкес салық төлеуші салық кезеңі үшін төлеген (төлеуге жататын) сыйақының сомасы көрсетіледі;
5) 130.00.019 жолында қайырымдылық көмек түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 130.00.020 жолында демеушілік көмек түріндегі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.021 жолында кіру жарналары түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 130.00.022 жолында мүшелік жарналар түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
9) 130.00.023 жолында заңды және жеке тұлғаларға тегін берген мүлік бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 130.00.024 жолында өтеусіз негізде аударымдар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 130.00.025 жолында заңды және жеке тұлғаларға қайырмалдық түріндегі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 130.00.026 жолында 130.00.015-тен 130.00.025-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
18. «Барабар әдісі бойынша шегерімдерді есептеу» бөлімінде:
1) 130.00.027 жолында 130.00.013 жолдың сомасы мен 130.00.014 жолдың сомасының қатынасы ретінде айқындалатын табыстардың жалпы сомасында Салық кодексінің 134-бабы 4-тармағына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салық салуға жататын табыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
2) 130.00.028 жолға Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда 100.00.035 I жолда көрсетілген сомасы көшіріледі;
3) 130.00.029 жолында Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда (100.00-нысан) көрcетілген қызметтен табыстар болған жағдайда шегерімдерге жатқызуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.00.027 және 130.00.028 жолдардың туындысы ретінде айқындалады.
19. 130.00.029 жолының шамасы 100.00.035 ІI жолына көшіріледі.
20. «Бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерді есептеу» бөлімінде:
130.00.030 жолында бөлек есептеу әдісі бойынша шегерімдерге жатқызуларға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.026 жолдың сомасы көшіріледі.
21. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;

17. В разделе "Расходы":
1) в строке 130.00.015 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.02.004;
2) в строке 130.00.016 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.03.001;
3) в строке 130.00.017 указывается сумма расходов по подготовке и размещению информационных материалов;
4) в строке 130.00.018 указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за налоговый период согласно условиям договора;
5) в строке 130.00.019 указывается сумма расходов в виде благотворительной помощи;
6) в строке 130.00.020 указывается сумма расходов в виде спонсорской помощи;
7) в строке 130.00.021 указывается сумма расходов в виде вступительных взносов;
8) в строке 130.00.022 указывается сумма расходов в виде членских взносов;
9) в строке 130.00.023 указывается сумма расходов по безвозмездно переданному имуществу юридическим и физическим лицам;
10) в строке 130.00.024 указывается сумма расходов по отчислениям на безвозмездной основе;
11) в строке 130.00.025 указывается сумма расходов в виде пожертвований юридическим и физическим лицам;
12) в строке 130.00.026 указывается общая сумма расходов, определенная как сумма строк с 130.00.015 по 130.00.025.
18. В разделе "Исчисление вычетов по пропорциональному методу":
1) в строке 130.00.027 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4 статьи 134 Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 130.00.013 и суммы строки 130.00.014;
2) в строку 130.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035 I, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00);
3) в строке 130.00.029 указываются расходы, подлежащие отнесению на вычеты, в случае наличия доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00). Определяется как произведение строк 130.00.027 и 130.00.028.
19. Величина строки 130.00.029 переносится в строку 100.00.035 II.
20. В разделе "Исчисление вычетов по раздельному методу":
В строке 130.00.030 указывается сумма расходов, подлежащих отнесению на вычеты по раздельному методу. В данную строку переносится сумма строки 130.00.026.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;

2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өтеусіз алынған (берілген) мүлік (қайырымдылық көмек, демеушілік көмек, қайырмалдық, өтеусіз негіздегі аударымдар), мүшелік және кіру жарналары – 130.01-нысанын жасау
22. Осы нысан коммерциялық емес ұйымдардың табыс сомаларын айқындауға арналған.
23. «Есеп» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі – заң немесе жеке тұлға тегін берген (алған) мүліктің, алған (төлеген) мүшелік немесе кіру жарналары көрсетіледі;
3) С бағанында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмірі немесе В бағанында көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендiру нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында мүлікті өтеусіз берген (алған), мүшелік не кіру жарналарын алған (төлеген) резидент еместің резиденттік еліндегі тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында өтеусіз алынған (тапсырылған) мүлік түрінің, алынған (төленген) мүшелік не кіру жарналарының коды көрсетіледі. Декларацияны толтыру кезінде өтеусіз алынған (берілген) мүлік түрлерінің, алынған (төленген) мүшелік не кіру жарналарының мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1 – қайырымдылық көмек;
2 – демеушілік көмек;
3 – қайырмалдық;
4 – өтеусіз негіздегі аударымдар;
5 – өзге де өтеусіз алынған мүлік;
6 – кіру жарналары;
7 – мүшелік жарналар;
8 – мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша табыстар, депозиттер бойынша сыйақы және кондоминиумға қатысушылардың жарналары;
7) G бағанында осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес өтеусіз алынған мүліктің коды көрсетіледі. Бұл баған өтеусіз негіздегі аударымдар алынған жағдайда толтырылмайды;

2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 130.01 - Безвозмездно полученное
(переданное) имущество (благотворительная помощь, спонсорская
помощь, пожертвования, отчисления на безвозмездной основе),
членские и вступительные взносы
22. Данная форма предназначена для определения суммы доходов некоммерческой организации.
23. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- юридического либо физического лица, безвозмездно передавших (получивших) имущество, получивших (выплативших) членские либо вступительные взносы;
3) в графе С указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица либо индивидуальный идентификационный номер физического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 30 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается регистрационный номер нерезидента в стране его резидентства, безвозмездно передавшего (получившего) имущество, получившего (выплатившего) членские либо вступительные взносы;
6) в графе F указывается код вида безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов безвозмездно полученного (переданного) имущества, полученных (выплаченных) членских либо вступительных взносов:
1 - благотворительная помощь;
2 - спонсорская помощь;
3 - пожертвования;
4 - отчисления на безвозмездной основе;
5 - прочее безвозмездно полученное имущество;
6 - вступительные взносы;
7 - членские взносы;
8 - доходы по договору на осуществление государственного социального заказа, вознаграждение по депозитам и взносы участников кондоминиума;
7) в графе G указывается код имущества, полученного безвозмездно, согласно пункту 31 настоящих Правил. Данная графа не заполняется в случае получения отчислений на безвозмездной основе;

8) Н бағанында мүліктің өтеусіз алынғанын (берілгенін), мүшелік не кіру жарналарының алынғанын (төленгенін) растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетіледі;
9) І бағанында өтеусіз алынған мүліктің, алынған мүшелік не кіру жарналарының сомасы (құны) көрсетіледі;
10) J бағанында өтеусіз берілген мүліктің, төленген мүшелік не кіру жарналарының сомасы (құны) көрсетіледі.
4. Коммерциялық емес ұйымды ұстау – 130.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымның шығыстары сомасын айқындауға арналған.
25. «Коммерциялық емес ұйымды ұстау» бөлімінде:
1) 130.02.001 жолында 130.02.001 І-ден 130.02.001 XVІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 130.02.001 І жолында электр энергиясына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 130.02.001 ІІ жолында жылулық энергиясына кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
4)130.02.001 ІІІ жолында қаржылық қызметтерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 130.02.001 ІV жолында жалдау төлемі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 130.02.001 V жолында көліктік қызметтерге шығыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 130.02.001 VІ жолында байланыс қызметтеріне шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) 130.02.001 VІІ жолында аудиторлық (консультациялық) қызметтерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 130.02.001 VІІІ жолында күзет қызметтеріне шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 130.02.001 ІX жолында адвокаттық қызметтерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) 130.02.001 X жолында нотариалдық қызметтерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) 130.02.001 XІ жолында негізгі құралдарды жөндеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
13) 130.02.001 XІІ жолында салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар және өсімпұлдар сомасы көрсетіледі;
14) 130.02.001 XІІІ жолында Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
15) 130.02.001 XІV жолында айыппұлдардың, өсімпұлдардың, тұрақсыздық айыптарының сомасы көрсетіледі;
16) 130.02.001 XV жолында сақтандыруға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 130.02.001 XVІ жолында жарнамаға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
18) 130.02.001 XVІІ жолында өзге де шығыстардың сомасы көрсетіледі;
19) 130.02.002 жолында 130.02.002 І және 130.02.002 ІІ жолдарының қосындысымен айқындалатын қызметкерлерге еңбекақы төлеуге және әлеуметтік төлемдерге және оқытуға кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
20) 130.02.002 І жолында еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығыстардың сомасы көрсетіледі;
21) 130.02.002 ІІ жолында әлеуметтік төлемдерге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;

8) в графе Н указываются номер и дата документа, подтверждающего безвозмездное получение (передачу) имущества, получение (выплату) членских либо вступительных взносов;
9) в графе I указывается сумма (стоимость) безвозмездно полученного имущества, полученных членских либо вступительных взносов;
10) в графе J указывается сумма (стоимость) безвозмездно переданного имущества, выплаченных членских либо вступительных взносов.
4. Составление формы 130.02 -
Содержание некоммерческой организации
24. Данная форма предназначена для определения суммы расходов некоммерческой организации.
25. В разделе "Содержание некоммерческой организации":
1) в строке 130.02.001 указывается сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая как сумма строк с 130.02.001 I по 130.02.001 XVII;
2) в строке 130.02.001 I указывается сумма расходов на электрическую энергию;
3) в строке 130.02.001 II указывается сумма расходов на тепловую энергию;
4) в строке 130.02.001 III указывается сумма расходов на финансовые услуги;
5) в строке 130.02.001 IV указывается сумма расходов на арендную плату;
6) в строке 130.02.001 V указывается сумма расходов на транспортные услуги;
7) в строке 130.02.001 VI указывается сумма расходов на услуги связи;
8) в строке 130.02.001 VII указывается сумма расходов на аудиторские (консультационные) услуги;
9) в строке 130.02.001 VIII указывается сумма расходов на охранные услуги;
10) в строке 130.02.001 IX указывается сумма расходов на адвокатские услуги;
11) в строке 130.02.001 X указывается сумма расходов на нотариальные услуги;
12) в строке 130.02.001 XI указывается сумма расходов на ремонт основных средств;
13) в строке 130.02.001 XII указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, штрафы и пени;
14) в строке 130.02.001 XIII указывается сумма отчислений в Государственный фонд социального страхования;
15) в строке 130.02.001 XIV указывается сумма штрафов, пеней, неустоек;
16) в строке 130.02.001 XV указывается сумма расходов на страхование;
17) в строке 130.02.001 XVI указывается сумма расходов на рекламу;
18) в строке 130.02.001 XVII указывается сумма прочих расходов;
19) в строке 130.02.002 указываются расходы на оплату труда работников и на социальные выплаты и обучение, определяемые сложением строк 130.02.002 I и 130.02.002 II;
20) в строке 130.02.002 I указывается сумма расходов на оплату труда;
21) в строке 130.02.002 II указывается сумма расходов на социальные выплаты;

22) 130.02.003 жолында 130.02.001 жолында ескерілмеген және 130.02.003 І, 130.02.003 VІІ, 130.02.003 VІІІ жолдарының қосындысымен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға кеткен барлық басқа да шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) 130.02.003 І жолында 130.02.003 ІІ-ден 130.02.003 VІ-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын іссапар шығындарының жалпы сомасы көрсетіледі;
24) 130.02.003 ІІ жолында бронь үшін төлеуді қоса алғанда, іссапар орны мен кері жол жүруге іс жүзінде жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
25) 130.02.003 ІІІ жолында бронь үшін төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың сомасы көрсетіледі;
26) 130.02.003 ІV және 130.02.003 V жолдарында Қазақстан Республикасы шегінде және одан тыс жерлердегі іссапарлар бойынша төленетін тәуліктік төлемдердің тиісті сомасы көрсетіледі;
27) 130.02.003 VІ жолында салық төлеуші кіру визасын ресімдеу кезінде (виза құны, консулдық қызметтер, міндетті медициналық сақтандыру) жұмсаған шығыстарының сомасы көрсетіледі;
28) 130.02.003 VІІ жолында өкілдік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
29) 130.02.003 VІІІ жолында салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы көрсетіледі;
30) 130.02.004 жолында 130.02.001, 130.02.002 және 130.02.003 жолдарының қосындысымен айқындалатын коммерциялық емес ұйымды ұстауға шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
31) 130.02.005 І жолында салық кезеңі ішіндегі іссапарлардың жалпы саны көрсетіледі;
32) 130.02.005 ІІ жолында салық кезеңі ішіндегі іссапарлар күндерінің жалпы саны көрсетіледі.
26. 130.02.004 жолының шамасы 130.00.015 жолына көшіріледі.
5. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу – 130.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымның қызметіне байланысты әр түрлі іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу бойынша шығыстар сомасын айқындауға арналған.
28. «Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу» бөлімінде:
130.03.001 жолында іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 130.03.001 І-ден 130.04.001 XІ-ге дейінгі жолдарда іс-шаралар түрлері бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі.
29. 130.03.001 жолының шамасы 130.00.016 жолына көшіріледі.
6. Елдердің кодтары
30. Резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктемесі» қосымшаға сәйкес елдердің кодталуын пайдалану қажет.
7. Мүлік кодтары
31. Мүлік кодын толтыру кезінде мынадай кодтауды пайдалану қажет:
01 – ақша;
02 – қаржы инвестициялары;
03 – тауарлық-материалдық қорлар;
04 – негізгі құралдар;
05 – материалдық емес активтер;
06 – қызмет көрсетулер;
07 – жұмыстар;
08 – өзгелері.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары

22) в строке 130.02.003 указывается сумма всех других расходов на содержание некоммерческой организации, не учтенных в строке 130.02.001, и определяемая сложением строк 130.02.003 I, 130.002.003 VII, 130.02.003 VIII;
23) в строке 130.02.003 I указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 130.02.003 II по 130.02.003 VI;
24) в строке 130.02.003 II отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
25) в строке 130.02.003 III отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату за бронь;
26) в строках 130.02.003 IV и 130.02.003 V отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан;
27) в строке 130.02.003 VI указывается сумма расходов, произведенных налогоплательщиком при оформлении въездной визы (стоимость визы, консульских услуг, обязательного медицинского страхования);
28) в строке 130.02.003 VII указывается сумма представительских расходов;
29) в строке 130.02.003 VIII указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы налогового периода;
30) в строке 130.02.004 указывается общая сумма расходов на содержание некоммерческой организации, определяемая сложением строк 130.02.001, 130.02.002 и 130.02.003;
31) в строке 130.02.005 I указывается общее количество командировок за налоговый период;
32) в строке 130.02.005 II указывается общее количество дней командировок за налоговый период.
26. Величина строки 130.02.004 переносится в строку 130.00.015.
5. Составление формы 130.03 -
Организация и проведение мероприятий
27. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по организации и проведению различных мероприятий, связанных с деятельностью некоммерческой организации.
28. В разделе "Организация и проведение мероприятий":
в строке 130.03.001 указывается сумма расходов по организации и проведению мероприятий. В строках с 130.03.001 I по 130.04.001 XI указываются суммы расходов по видам мероприятий.
29. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.016.
6. Коды стран
30. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
7. Коды имущества
31. При заполнении кода имущества необходимо использовать следующую кодировку:
01 - деньги;
02 - финансовые инвестиции;
03 - товарно-материальные запасы;
04 - основные средства;
05 - нематериальные активы;
06 - услуги;
07 - работы;
08 - прочее.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по корпоративному подоходному налогу

(140.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (140.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3)4) және  5)тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдары жасайды.
2. Декларация осы Декларацияның өзінен (140.00-нысаны) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
6. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

(Форма 140.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 140.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется:
организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса;
автономными организациями образования, указанными в подпунктах 3)4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 140.00).
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
10. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (140.00-нысан)
11. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
9) Декларацияны шарттарға сәйкес келетін салық төлеуші жасайды:
«А» торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің, мүгедек қызметкерлердің жалпы саны және мүгедек қызметкерлердің жалпы қызметкерлер санындағы үлес салмағы көрсетіледі;
«В» торкөзінде салық кезеңі үшін қызметкерлер, мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айырылған мүгедек қызметкерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу бойынша жалпы шығыстар сомасы және мүгедек қызметкерлерінің еңбекақысын төлеу бойынша жалпы шығыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
«С» торкөзі егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болып табылған жағдайда белгіленеді;
«D» торкөзін:

3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 140.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика- доверительного управляющего.
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес идентификационный номер доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
9) Декларация составляется налогоплательщиком, соответствующим условиям:
в ячейке "А" указывается общая численность работников, работников-инвалидов за отчетный налоговый период и удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников;
в ячейке "В" указывается сумма общих расходов по оплате труда работников, работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период и удельный вес общих расходов по оплате труда работников-инвалидов;
ячейка "С" отмечается в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения;
ячейка "D" отмечается:

1) Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар:
01 – косметологиялық, санаториялық-курорттықтарды қоспағанда, медициналық қызметтер;
02 – қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру жөнінде қызметтер көрсету;
03 – ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызмет;
04 – кітапханалық қызмет көрсету;
2) Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3)4) және  5)тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдары белгілейді:
01 – косметологиялық, санаториялық–курорттықтарды қоспағанда, медициналық қызметтер;
02 – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру жөнінде қызметтер көрсету;
03 – ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда) саласындағы қызмет;
12. «Негізгі қызметтен түскен табыстар» бөлімінде:
Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3)4) және
5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдарының табыстары көрсетіледі:
1) 140.00.001 жолында салық кезеңі ішінде косметологиялық және санаториялық–курорттық қызмет көрсетулерді қоспағанда медициналық қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.002 жолында салық кезеңі ішінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі:
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялары бойынша жүзеге асырылатын техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру және қосымша білім беру бойынша қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы;

1) организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, соответствующими условиям пункта 2 статьи 135 Налогового кодекса:
01 - медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 - услуги по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;
03 - деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
04 - библиотечное обслуживание;
2) автономными организациями образования, указанными в подпунктах 3)4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса:
01 - медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 - услуги по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию  и дополнительному образованию;
03 - деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности).
12. В разделе "Доходы от основной деятельности" указываются доходы:
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих  условиям пункта 2 статьи 135 Налогового кодекса;
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 3)4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса:
1) в строке 140.00.001 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания медицинских услуг, за исключением косметологических и санаторно-курортных;
2) в строке 140.00.002 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода:
от оказания услуг по дошкольному воспитанию и обучению; начальному, основному среднему, общему среднему образованию; техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности, и дополнительному образованию;

Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген, лицензиясыз қызметін жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымдары табыстарының жалпы сомасы;
3) 140.00.003 жолында салық кезеңі ішінде ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпараттар мен насихаттарды таратуды қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асырудан алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 140.00.004 жолында салық кезеңі ішінде кітапханалық қызмет көрсету саласында қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.005 жолында салық кезеңі ішінде өтеусіз алынған мүлік (оның ішінде гранттар, қайырымдылық көмек, өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар) түрінде алынған табыс көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолында салық кезеңі ішінде депозиттер бойынша сыйақылар түрінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.007 жолында негізгі қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001-ден 140.00.006-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
13. «Негізгі емес қызметтен түскен табыстар» бөлімінде мынадай табыстар көрсетіледі:
Салық кодексінің 135-бабының 2-тармағында ескерілмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған, Салық кодексінің 135-бабы 1 және
2-тармақтарының талаптарына сәйкес болып табылатын ұйымдардың табыстары;
Салық кодексінің 135-бабы 3-тармақтарының талаптарына сәйкес болып табылатын ұйымдардың табыстары;
Салық кодексінің 135-бабының 2-тармағында ескерілмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған, Салық кодексінің 135-бабының талаптарына сәйкес болып табылатын, Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3)4) және 5) тармақшаларында көрсетілген ұйымдардың табыстары:
1) 140.00.008 жолында салық кезеңі ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.009 жолында салық кезеңі ішінде амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде құн өсімінен, сонымен қатар Салық кодексінің 87 және 92-баптарында айқындалған тіркелген активтерді шығарудан алынған табыстар сомасы көрсетіледі;

автономной организацией образования, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса, осуществляющей деятельность без лицензии;
3) в строке 140.00.003 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от осуществления деятельности в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
4) в строке 140.00.004 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг в сфере библиотечного обслуживания;
5) в строке 140.00.005 указывается доход, полученный в течение налогового периода в виде безвозмездно полученного имущества (в том числе гранты, благотворительная помощь, отчисления и пожертвования на безвозмездной основе);
6) в строке 140.00.006 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода в виде вознаграждений по депозитам;
7) в строке 140.00.007 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.006.
13. В разделе "Доходы от неосновной деятельности" указываются доходы:
организаций, соответствующих условиям пунктов 1 и 2 статьи 135 Налогового кодекса, от осуществления видов деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
организаций, соответствующих условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса;
организаций, указанных в подпунктах 3)4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса, от осуществления видов деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
1) в строке 140.00.008 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от реализации товаров (работ, услуг);
2) в строке 140.00.009 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, а также от выбытия фиксированных активов, которые определены статьями 87 и 92 Налогового кодекса;

3) 140.00.010 жолында салық кезеңі ішінде Салық кодексінің 88-бабында белгіленген міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясы жасау кезінде осы жол бойынша заңды тұлғаны тарату кезіндегі кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс те көрсетіледі;
4) 140.00.011 жолында салық кезеңі ішінде мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.012 жолында егер сома Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 14) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.013 жолында салық кезеңі ішінде алынған дивидендтердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.014 жолында салық кезеңі ішінде алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 140.00.015 жолында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан арту сомасы көрсетіледі;
9) 140.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабының 1-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.017 жолында 140.011-ден 140.00.019-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 140.00.018 жолында негізгі емес қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.008-ден 140.00.017-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
14. «Табыстардың барлығы» бөлімінде:
1) 140.00.019 жолында 140.00.007 және 140.00.018 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын негізгі және негізгі емес қызмет бойынша табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.020 жолында 140.00.007/140.00.019х100 формуласы бойынша айқындалатын жалпы кірістердегі негізгі қызметтен алынған кірістердің үлес салмағы көрсетіледі.
15. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаты.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;

3) в строке 140.00.010 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода в результате списания обязательств и определенных статьей 88 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 140.00.011 указывается сумма дохода, полученного в течение налогового периода от сдачи в аренду имущества;
5) в строке 140.00.012 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
6) в строке 140.00.013 указывается общая сумма дивидендов, полученных в течение налогового периода;
7) в строке 140.00.014 указывается общая сумма вознаграждения, полученного в течение налогового периода;
8) в строке 140.00.015 указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
9) в строке 140.00.016 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.017 указывается общая сумма других доходов, не указанных в строках 140.00.008 по 140.00.016;
11) в строке 140.00.018 указывается общая сумма доходов, полученных от не основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.008 по 140.00.017.
14. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 140.00.019 указывается общая сумма доходов по основной и не основной деятельности, определяемая как сумма строк 140.00.007 и 140.00.018;
2) в строке 140.00.020 указывается удельный вес доходов, полученных от основной деятельности, в общих доходах, определяемый по формуле: 140.00.007/140.00.019х100.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;

7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары
(150.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (150.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны:
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушыларды;
тек кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіруді, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жер асты ғимараттарының құрылысын және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (150.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (150.01-ден 150.10-ға дейінгі нысандар) тұрады;
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді;
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по корпоративному подоходному налогу
(Форма 150.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 150.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется недропользователями, за исключением:
недропользователей, указанных в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса;
недропользователей, исключительно осуществляющих разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.10), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" -равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

3) 150.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 150.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
7) 150.00.007 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
8) 150.00.008 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
9) 150.00.009 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
10) 150.00.010 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
11) 150.00.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;
12) 150.00.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер және Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17), 18) және  20)тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 150.00.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
14) 150.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;

3) в строке 150.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 150.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.008 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.009 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.010 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.011 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.012 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.013 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.014 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

15) 150.00.015 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
16) 150.00.016 жолында жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 150.00.017 жолында Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы заңының 3–1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 150.00.018 жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
19) 150.00.019 жолында 150.00.016 жолы мен 150.00.017 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.00.018 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 150.01.018 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (150.00.016 – 150.00.017 + 150.00.018) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
18. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 150.00.020 жолында 150.00.020 I алу 150.00.020 II қосу 150.00.020 III қосу 150.00.020 IV қосу 150.00.020 V алу 150.00.020 VI алу 150.00.020 VII алу 150.00.020 VIII алу 150.00.020 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.00.020 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.00.020 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 150.00.020 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
150.00.020 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен ТМҚ, оның ішінде сатып алған, тегін алған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, және де басқа да негіздемемен келіп түскен, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 150.00.020 жолынан бастап 150.00.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.00.020 III А бастап 150.00.020 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады:
150.00.020 III А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
150.00.020 III B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.00.020 III D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.020 III Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.020 III F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.020 III G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
150.00.020 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;

15) в строке 150.00.015 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
16) в строке 150.00.016 указывается общая сумма совокупного годового дохода;
17) в строке 150.00.017 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
18) в строке 150.00.018 указывается положительная или отрицательная положительная курсовая разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
19) в строке 150.00.019 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.00.016 и 150.00.017, увеличенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.00.018 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.00.016 - 150.00.017) ± 150.00.018).
18. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.00.020 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса, определяемая как 150.00.020 I минус 150.00.020 II плюс 150.00.020 III плюс 150.00.020 IV плюс 150.00.020 V минус 150.00.020 VI минус 150.00.020 VII минус 150.00.020 VIII минус 150.00.020 IX;
в строке 150.00.020 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствоват;
строка 150.00.020 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.00.020 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.00.020 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.00.021 по 150.00.038 Декларации. Определяется, как сумма строк с 150.00.020 III А по 150.00.020 III H:
в строке 150.00.020 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.00.020 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.00.020 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.00.020 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.00.020 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.00.020 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.00.020 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.00.020 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

6) 150.00.025 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.026 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.027 жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.00.028 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.00.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.00.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
12) 150.00.031 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы
1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.00.032 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi;
14) 150.00.033 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
15) 150.00.034 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
16) 150.00.035 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.00.036 жолында Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.00.036 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Инвестициялар туралы Заң) сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;

6) в строке 150.00.025 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;
7) в строке 150.00.026 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса;
11) в строке 150.00.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
12) в строке 150.00.031 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
13) в строке 150.00.032 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
14) в строке 150.00.033 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
15) в строке 150.00.034 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
16) в строке 150.00.035 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
17) в строке 150.00.036 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.00.036 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (далее - Закон об инвестициях), налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

18) 150.00.037 жолында Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
19) 150.00.038 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.00.038 І жолын да қамтиды:
150.00.038 I жолында резидент емес заңды тұлға басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
20) 150.00.039 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.00.035 І жолы немесе 150.00.039 ІІ немесе 150.00.039 ІІІ жолы көшіріледі:
150.00.039 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.020-дан 150.00.038-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
150.00.039 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысан бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін және есепке алудың бөлек әдісін қолданатын коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 130.00.029 жолы көшіріледі;
150.00.039 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстардың сомасы көрсетіледі;
19. «Табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
150.00.040 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.040 І және 150.00.040 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.00.040 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.00.040 ІІ жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
20. «Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
150.00.041 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
150.00.042 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «-» белгісінсіз толтырылады.
21. «Салық салынатын табысты есептеу» бөлімінде:
1) 150.00.043 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.042 және 150.02.036 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 150.00.044 жолында резидент – салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 150.00.044 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 150.00.044 І жолын да қамтиды:

18) в строке 150.00.037 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
19) в строке 150.00.038 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.00.038 I:
в строке 150.00.038 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
20) в строке 150.00.039 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 150.00.039 I, или строка 150.00.039 II, или строка 150.00.039 III:
в строке 150.00.039 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 150.00.020 по 150.00.038;
в строке 150.00.039 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 150.00.039 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное (-ые) учреждение (-я) за пределами Республики Казахстан.
19. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.00.040 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.00.056 I и 150.00.056 II:
в строке 150.00.040 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131132 Налогового кодекса;
в строке 150.00.040 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
20. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.00.041 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с законодательством Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строке 150.00.042 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "-".
21. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.00.043 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.02.036;
2) в строке 150.00.044 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.00.044 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.00.044 I:

150.00.044 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 150.08-нысаны G бағанының қорытынды мәні көшіріледі.
150.00.044 І жолының мәні салық салынатын табысты есептеуге қосылады;
3) 150.00.045 жолында Салық кодексінің 212213-баптарына, 2-баптың 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.046 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.045 және 150.02.039 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 150.00.047 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.00.048 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.00.048 А және 150.00.048 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.048 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.00.048 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.00.049 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.048 және 150.02.042 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 150.00.050 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.00.051 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.050 және 150.02.044 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;22. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 150.00.052 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.00.053 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;

в строке 150.00.044 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 150.08.
Значение строки 150.00.044 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.00.045 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212213 Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.046 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.045 и 150.02.039;
5) в строке 150.00.047 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.048 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.00.048 А и 150.00.048 В;
в строке 150.00.048 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.00.048 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.00.049 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.01.048 и 150.02.042;
8) в строке 150.00.050 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.00.051 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как сумма строк 150. 01.050 и 150.02.044.
22. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.00.052 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.00.053 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы K формы 150.08;

3) 150.00.054 жолда шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 150.00.055 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.056 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.056 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.00.057 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.058 жолында салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.00.058 және 150.00.051 жолдарының туындысы ретінде айқындалады:
150.00.058 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. (150.01.057 + 150.02.051 II) жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.00.058 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 150.02.051 ІІ жолының мәні ретінде айқындалады;
150.00.058 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.058 IV жолында Қазақстан Республикасының Инвестициялар туралы Заңына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
150.00.058 V жолында Салық кодексінің 151-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Салық кодексінің 150-бабында белгіленген шарттарға сәйкес келетін және арнайы экономикалық аймақта қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолға 150.02.051 V жолының мәні көшіріледі;

3) в строке 150.00.054 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога;
4) в строке 150.00.055 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.056 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.00.056 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.057 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.058 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. Определяется, как сумма строк 150.01.057 и 150.02.051:
в строке 150.00.058 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется, как сумма строк (150.01.058 + 150.02.051 II);
в строке 150.00.058 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448452Налогового кодекса. Определяется, как значение строки 150.02.051 II;
150.00.058 III указывается сумма, на которую налогоплательщик может уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям;
150.00.058 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик может уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях;
150.00.058 V указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон и соответствующими условиям, установленным статьей 150 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение строки 150.02.051 V;

8) 150.00.059 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі;
9) 150.00.060 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.00.060 І жолында 150.00.052 х 15% жолының туындысы ретінде айқындалатын 15 пайыздық ставка бойынша Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.00.060 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
150.00.060 ІІІ жолы егер 150.00.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.00.060 ІV жолы егер 150.01.060 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.00.061 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.060 және 150.02.054 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
23. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолда Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 150.01-нысанын жасау

8) в строке 150.00.059 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.060 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.00.060 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как произведение строки 150.00.059 х 15 %;
в строке 150.00.060 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.00.060 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.00.060 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.00.060 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.00.061 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, определяемая как сумма строк 150.01.060 и 150.02.054.
23. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 150.01 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений,
части месторождения)

24. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі принциптерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеуі бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілері туралы мәліметін көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісімшарт бойынша жеке толтырылады.
25. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) келісімшарттың нөмірі мен күні. А бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі, В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу күні көрсетіледі;
2) кен орындарының атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес кен орындарының атауы көрсетіледі;
26. «Жылдық жиынтық табыс» бөлімінде:
1) 150.01.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес тауарларды өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
2) 150.01.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 150.01.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
4) 150.01.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
5) 150.01.005 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
6) 150.01.006 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
7) 150.01.007 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс көрсетіледі;
8) 150.01.008 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін табыс көрсетіледі;
9) 150.01.009 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады. Бұл жолға осы келісімшарт бойынша
100.05 нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

24. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) номер и дата контракта. В графе А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, в графе В указывается дата регистрации контракта на недропользование;
2) наименование месторождения - наименование месторождения согласно контракта на недропользование.
26. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 150.01.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 150.01.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 150.01.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
5) в строке 150.01.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 150.01.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
8) в строке 150.01.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
9) в строке 150.01.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов;

10) 150.01.010 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолда Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт аясында алынған сыйақылар бойынша табыс көрсетіледі;
11) 150.01.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17), 18) және 20 тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 150.01.012 жолында оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі түріндегі тартылған жалпы және жанама табыстардың сомасы көрсетіледі. Бағамдық айырма Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысты қамтитын қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
13) 150.01.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
14) 150.01.014 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
15) 150.01.015 жолында 150.01.001-ден 150.01.014-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын, жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.016 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің сомасы көрсетіледі;
17) 150.01.017 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырмасы көрсетіледі;
18) 150.01.018 жолында 150.01.015 жолы мен 150.01.016 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.01.017 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 150.01.017 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (150.01.015 – 150.01.016 + 150.01.017) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
27. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 150.01.019 жолында 150.01.019 I алу 150.01.019 II қосу 150.01.019 III қосу 150.01.019 IV қосу 150.01.019 V алу 150.01.019 VI алу 150.01.019 VII алу 150.01.019 VIII алу 150.01.019 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.

10) в строке 150.01.010 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
11) в строке 150.01.011 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрышей включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктами 18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.013 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 150.01.014 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
15) в строке 150.00.015 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая как сумма строк с 150.01.001 по 150.01.014;
16) в строке 150.01.016 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в строке 150.01.017 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
18) в строке 150.01.018 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разница строк 150.01.015 и 150.01.016, увеличенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.01.017 (в случае если значение данной строки отрицательное) (150.01.015 - 150.01.016 ± 150.01.017).
27. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.01.019 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса, определяемая как 150.01.019 I минус 150.01.019 II плюс 150.01.019 III плюс 150.01.019 IV плюс 150.01.019 V минус 150.01.019 VI минус 150.01.019 VII минус 150.01.019 VIII минус 150.01.019 IX:

9) 150.01.027 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.01.028 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарының тарату қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 150.01.029 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
12) 150.01.030 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
13) 150.01.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісімшарт бойынша 150.03-нысанының АА және АС бағандарының мәні көшіріледі;
14) 150.01.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі (коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәттен бастап);
15) 150.01.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кету сомасы көрсетіледі;
16) 150.01.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
17) 150.01.035 жолында Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.01.035 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
18) 150.01.036 жолында Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;

9) в строке 150.01.027 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.01.028 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов;
11) в строке 150.01.029 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
12) в строке 150.01.030 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
13) в строке 150.01.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы AA и AC формы 150.03 по данному контракту;
14) в строке 150.01.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
15) в строке 150.01.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
16) в строке 150.01.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
17) в строке 150.01.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.01.035 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
18) в строке 150.01.036 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;

19) 150.01.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі. Бұл жол өзіне 150.01.037 І жолын да қамтиды:
150.01.037 I жолында резидент емес заңды тұлға басқару және жалпы әкімшілік шығыстары көрсетiледi;
20) 150.01.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 150.01.019-дан 150.01.037-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
28. «Шегерімдерді түзету» бөлімінде:
150.01.039 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.01.039 І және 150.01.039 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
150.01.039 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
150.01.039 ІІ жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.
29. «Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 150.01.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
2) 150.01.041 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын, шегерімдерді түзетудің сомасы көрсетіледі. Бұл жол «-» белгісінсіз толтырылады.
30. «Салық салынатын табысты есептеу» бөлімінде:
1) 150.01.042 жолында салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.018 алу 150.01.038 қосу 150.01.039 қосу 150.01.040 қосу 150.01.041 ретінде айқындалады.
Егер 150.01.042 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.042 жолына көшірілмейді;
2) 150.01.043 жолында резидент – салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. 150.01.043 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 150.01.043 І жолын да қамтиды:
150.01.043 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі.
150.01.043 І жолының мәні салық салынатын табысты есептеуге қосылады;
3) 150.01.044 жолында Салық кодексінің 2-баптың 5-тармағына,
212213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі;
4) 150.01.045 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.01.044 жолын алып тастаумен, 150.01.042 және 150.01.043 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.045 жолының теріс (залал) мәні болса, онда бұл жол бойынша мәні 150.00.046 жолына көшірілмейді;

19) в строке 150.01.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом. Данная строка включает в себя также строку 150.01.037 I:
в строке 150.01.037 I указываются управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента;
20) в строке 150.01.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 150.01.019 по 150.01.037.
28. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
в строке 150.01.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131132Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.039 I и 150.01.039 II:
в строке 150.01.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 150.01.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
29. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании":
1) в строке 150.01.040 указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 150.01.041 указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "-".
30. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 150.01.042 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как 150.01.018 минус 150.01.038 плюс 150.01.039 плюс 150.01.040 плюс 150.01.041;
Если строка 150.01.042 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.042;
2) в строке 150.01.043 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 150.01.043 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 150.01.043 I:
в строке 150.01.043 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Значение строки 150.01.043 I включается в расчет налогооблагаемого дохода;
3) в строке 150.01.044 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212213 Налогового кодекса;
4) в строке 150.01.045 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.01.042 и 150.01.043 I за минусом строки 150.01.044. Если строка 150.01.045 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 150.00.046;

5) 150.01.046 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.01.047 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салынатын табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.01.047 А және 150.01.047 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.01.047 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салынатын табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.01.047 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 3–2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салынатын табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.01.048 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.045 және 150.01.047 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.047 жолы 150.01.045 жолынан артық болса, 150.00.048 жолында нөл көрсетіледі;
8) 150.01.049 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.01.050 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.01.048 және 150.01.049 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.049 жолы 150.01.048 жолынан артық болса, 150.01.050 жолында нөл көрсетіледі.
31. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 150.01.051 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.01.052 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
3) 150.01.053 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 150.01.050 және 150.01.051 жолдары мен 150.01.052 жолы туындысының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 150.01.052 жолы 150.01.050 және 150.01.051 жолдарының туындысынан артық болса, 150.01.053 жолында нөл көрсетіледі;
4) 150.01.054 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.01.046 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.047 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 150.01.047 А и 150.01.047 В;
в строке 150.01.047 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.01.047 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.01.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.045 и 150.01.047. В случае если строка 150.01.047 больше строки 150.01.045, в строке 150.01.048 указывается ноль;
8) в строке 150.01.049 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.01.050 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разница строк 150.01.048 и 150.01.049. В случае если строка 150.01.049 больше строки 150.01.048, в строке 150.01.050 указывается ноль.
31. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.01.051 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.01.052 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 150.01.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разница произведения строк 150.01.050 и 150.01.051 и строки 150.01.052. Если строка 150.01.052 превышает произведение строк 150.01.050 и 150.01.051, то в строке 150.01.053 указывается ноль;
4) в строке 150.01.054 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

5) 150.01.055 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.01.055 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.01.056 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.01.057 жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 150.01.053, 150.01.054, 150.01.055 I, 150.01.055 II, 150.01.056 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.057 І жолына көшіріледі;
8) 150.01.058 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 150.01.050 және 150.01.057 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.058 жолына көшіріледі;
9) 150.01.059 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.01.059 І жолында 15 пайыз ставкасы бойынша Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (150.01.058 х 15%);
150.01.059 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
150.01.059 ІІІ жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.01.059 ІV жолы егер 150.01.059 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.01.060 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 150.01.057, 150.01.059 I және 150.01.059 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Бұл жолдың

5) в строке 150.01.055 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.01.055 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.01.056 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.01.057 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяемая как разница строк 150.01.053, 150.01.054, 150.01.055 I, 150.01.055 II, 150.01.056. Значение данной строки переносится в строку 150.00.057 I;
8) в строке 150.01.058 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.01.050 и 150.01.057. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058;
9) в строке 150.01.059 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.01.059 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (150.00.058 х 15 %);
в строке 150.01.059 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 150.01.059 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.01.059 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.01.059 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.01.060 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 150.01.057, 150.01.059 I и 150.01.059 II. Значение данной строки переносится в строку 150.00.061.

11) 150.02.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының
22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
12) 150.02.012 жолында Салық кодексіне сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін салық төлеушінің өзге де табыстары көрсетіледі;
13) 150.02.013 жолында 150.02.001-ден 150.02.012-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 150.02.014 жолында Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы заңының 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 150.02.015 жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
16) 150.02.016 жолында 150.02.013 жолы мен 150.02.014 жолы сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 150.02.015 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 150.01.015 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
34. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 150.02.017 жолда 150.02.017 I алу 150.02.017 II қосу 150.02.017 III қосу 150.02.017 IV қосу 150.02.017 V алу 150.02.017 VI алу 150.02.017 VII алу 150.02.017 VIII алу 150.02.017 IX ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
150.02.017 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
150.02.017 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 150.02.017 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
150.02.017 III жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында келіп түскен ТМҚ, оның ішінде сатып алған, тегін алған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған, және де басқа да негіздемемен келіп түскен, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 150.02.017 жолынан бастап 150.02.038 жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 150.02.017 III А бастап 150.02.017 III H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады:
150.02.017 III А жолында салық төлеуші есепті салық кезеңінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
150.02.017 III B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
150.02.017 III D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
150.02.017 III Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
150.02.017 III F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
150.02.017 III G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
150.02.017 III Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі;

11) в строке 150.02.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.012 указываются другие доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 150.02.013 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая, как сумма строк с 150.02.001 по 150.02.012;
14) в строке 150.02.014 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
15) в строке 150.02.015 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
16) в строке 150.02.016 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разница строк 150.02.013 и 150.02.014, увеличенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 150.02.015 (в случае если значение данной строки отрицательное).
34. В разделе "Вычеты":
1) в строке 150.02.017 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса и определяемая как 150.02.017 I минус 150.02.017 II плюс 150.02.017 III плюс 150.02.017 IV плюс 150.02.017 V минус 150.02.017 VI минус 150.02.017 VII минус 150.02.017 VIII минус 150.02.017 IX;
в строке 150.02.017 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 150.02.017 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 150.02.017 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
в строке 150.02.017 III указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 150.02.018 по 150.02.031 Декларации. Определяется как сумма строк с 150.02.017 III А по 150.02.017 III H:
в строке 150.02.017 III А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 150.02.017 III B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 150.02.017 III С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 150.02.017 III D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 150.02.017 III E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 150.02.017 III F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 150.02.017 III G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 150.02.017 III H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

6) 150.02.022 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 150.02.023 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 150.02.024 жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын, оның ішінде Салық кодексінің 104-бабының екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын, Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 150.02.025 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 150.02.026 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;
11) 150.02.027 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
12) 150.02.028 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
13) 150.02.029 жолында Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі:
150.02.029 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, Инвестициялар туралы Заңға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;
14) 150.02.030 жолында Салық кодексінің 123 – 125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
15) 150.02.031 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
150.02.031 жолына оның ішінде Салық кодексiнiң 107111 және  112-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдiк балшықты өндіру жөнiндегi келiсiмшарттар шеңберiнде, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға кеткен шығындар қосылады.

6) в строке 150.02.022 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;
7) в строке 150.02.023 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 150.02.024 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса, в том числе сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
9) в строке 150.02.025 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 150.02.026 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;
11) в строке 150.02.027 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
12) в строке 150.02.028 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
13) в строке 150.02.029 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса;
в строке 150.02.029 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии Законом об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
14) в строке 150.02.030 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
15) в строке 150.02.031 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
в строку 150.02.031 включаются, в том числе расходы, понесенные в рамках контрактов на добычу и (или) разведку общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей, относимые на вычеты в соответствии со статьями 107111 и 112 Налогового кодекса.

4) 150.02.039 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 150.02.035 жолын алып тастаумен, 150.02.036 және 150.02.037 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 150.02.040 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі;
6) 150.02.041 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 150.02.041 А және 150.02.041 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
150.02.041 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі;
150.02.041 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі;
7) 150.02.042 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 150.02.039 және 150.02.041 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады. Егер 150.02.041 жолы 150.02.039 жолынан артық болса, 150.00.042 жолда нөл көрсетіледі;
8) 150.00.043 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-1-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 150.00.044 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 150.02.042 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 150.02.042 және 150.00.043 жолдары сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер 150.02.043 жолы 150.02.042 жолынан артық болса, 150.02.044 жолда нөл көрсетіледі.
38. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 150.02.045 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 150.02.046 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
3) 150.02.047 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 150.02.044 және 150.02.045 жолдарының және 150.02.046 жолында туындысының айырмашылығы ретінде айқындалады;

4) в строке 150.02.039 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 150.02.036 и 150.02.037 I за минусом строки 150.02.038;
5) в строке 150.02.040 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.041 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 150.02.041 А и 150.02.041 В;
в строке 150.02.041 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 150.02.041 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении;
7) в строке 150.02.042 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разница строк 150.02.039 и 150.02.041. В случае если строка 150.02.041 больше строки 150.02.039, в строке 150.02.042 указывается ноль;
8) в строке 150.02.043 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса и статьей 15-1 Закона о введении;
9) в строке 150.02.044 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 150.02.042 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 150.02.042 и 150.02.043. Если строка 150.02.043 больше строки 150.02.042, в строке 150.02.044 указывается ноль.
38. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 150.02.045 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 150.02.046 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 150.02.047 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разница произведения строк 150.02.044 и 150.02.045 и строки 150.02.046;

4) 150.02.048 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 150.02.049 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.02.049 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 150.02.050 жолында Салық кодексінің 200-бабына сәйкес табыстың төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 150.02.051 жолында 150.02.051 I және 150.02.051 II және 150.02.051 III және 150.02.051 IV және 150.02.051 V жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
150.02.051 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. 150.02.047, 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.050 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 150.02.058 I жолда нөл көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.058 І жолына көшіріледі;
150.02.051 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448 – 452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 150.02.051 І жолының мәні ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.02.058 ІІ жолына көшіріледі;
150.02.051 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісімшартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.058 ІІІ жолына көшіріледі;
150.02.051 IV жолында Қазақстан Республикасының Инвестициялар туралы Заңына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі. Бұл жолға 150.02.058 IV жолының мәні көшіріледі;
150.02.051 V жолында 150.02.051 I жолынан 100% ретінде айқындалатын Салық кодексінің 151-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасының кемітілуі көрсетіледі. Бұл жолға 150.02.051 V жолының мәні көшіріледі;

4) в строке 150.02.048 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 150.02.049 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 150.02.049 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 150.02.050 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии со статьей 200 Налогового кодекса;
7) в строке 150.02.051 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разница строк 150.02.051 I и 150.02.051 II и 150.02.051 III и 150.02.051 IV и 150.02.051 V:
в строке 150.02.051 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.047, 150.02.048, 150.02.049 I, 150.02.049 II, 150.02.050. Если полученная разница меньше ноля, то в строке 150.02.051 I указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 I;
в строке 150.02.051 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 150.02.051 I. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 II;
в строке 150.02.051 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 III;
в строке 150.02.051 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058 IV;
в строке 150.02.051 V указывается сумма уменьшение корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 151 Налогового кодекса, определяемая как 100 % от строки 150.02.051 I. Значение данной строки переносится в строку 150.00.058V;

8) 150.02.052 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 150.02.044 және 150.02.051 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
9) 150.02.053 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
150.02.053 І жолында 150.02.052 жолының 15% ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.060 І жолына көшіріледі;
150.02.053 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні 150.02.060 ІІ жолына көшіріледі;
150.02.053 ІІІ жолы егер 150.02.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
150.02.053 ІV жолы егер 150.01.053 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 150.02.054 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. (150.02.051 + 150.02.053 I немесе 150.02.053II) ретінде айқындалады. Бұл жолдың мәні 150.00.061 жолына көшіріледі.
5. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары – 150.04-нысанын жасау
39. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты суларын, емдік балшықты өндіруді, сондай-ақ барлауды және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
40. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

8) в строке 150.02.052 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 150.02.044 и 150.02.051;
9) в строке 150.02.053 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 150.02.053 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов, определяемая как 15 % от строки 150.02.052. Значение данной строки переносится в строку 150.00.060 I;
в строке 150.02.053 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход. Значение данной строки переносится в строку 150.00.060 II;
строка 150.02.053 III заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается код страны согласно  пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 150.02.053 IV заполняется в случае, если заполнена строка 150.02.053 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 150.02.054 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как (150.02.051 + 150.02.053 I или 150.02.053II). Значение данной строки переносится в строку 150.00.061.
5. Составление формы 150.03 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче
природных ресурсов и другие расходы недропользователей
39. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса, в том числе в рамках контрактов на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод, лечебных грязей, а также строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
40. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісімшарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі; Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі;
11) К бағанында бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-дан G-ға дейінгі және J-ден N-ге дейінгі бағандарының сомасы ретінде айқындалады ((С-дан G-ға дейінгі сома) қосу (J-ден N-ға дейінгі сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына немесе Енгізу туралы заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісімшарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардің жалпы сомасы көрсетіледі. P-дан R-ға дейінгі бағандарының сомасы ретінде айқындалады;

2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта, за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;
11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G) плюс (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;

20) Т бағанында шығындар, шығарылған моментке дейiн жиналған салық кезеңдерiне сомасы көрсетiледi олжа саудалық табудан кейiн бастады. O және S бағандарының айырмасы ретінде айқындалады;
21) U бағанында салық кезеңiнiң басына жиналған шығындардың тобының құн балансы көрсетiледi;
22) V бағанында Салық кодексінің 116-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында салық кезеңiнiң ішінде жиналған шығындар тобынан кеткен активтерiнiң құны көрсетiледi;
24) Х бағанында W бағанын алып тастаумен U, Т және
V бағанындарының сомасы ретінде айқындалатын кейінгі шығыстарды ескергендегі амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте жолдардың сомасында теріс мән болса, 150.03 нысаны бойынша ары қарай есептеу тоқтатылады;
25) Y бағанында 25 пайыз мөлшерiнде Салық кодексiнiң 111-бабы 1-тармағында айқындалған амортизацияның шектi нормасы көрсетiлген;
26) Z бағанында Y бағаны көрcетiлген амортизацияға көбiрек шектi норма болуы керек болатын амортизацияның қолданылатын нормасы көрсетiледi;
27) АА бағанында шегерме әкетiлетiн сома көрсетiледi. Y және XZ бағандарының көбейтумен айқындалады;
28) AB бағанында шығындардың келесi салық кезең алып жүруге болатын сомасы көрсетiледi. X және AA жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
29) AС бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң шығыстары – 150.04-нысанын жасау
41. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
42. «Шығыстар» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында СТН көрсетіледі;
3) С бағанында контрагенттің БСН (ЖСН) көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;

20) в графе Т указывается сумма накопленных за налоговый период расходов, произведенных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как разница граф O и S;
21) в графе U указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода;
22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается стоимость выбывших активов из группы накопленных расходов, в течение налогового периода;
24) в графе Х указывается стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода. Определяется как сумма граф U, T и V за минусом графы W. При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 150.03 прекращается;
25) в графе Y указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
26) в графе Z указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Y;
27) в графе АА указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф Y и XZ;
28) в графе AB указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разница строк X и AA;
29) в графе AC указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
6. Составление формы 150.04 - Расходы налогоплательщиков,
не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
41. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
42. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается РНН;
3) в графе С указывается БИН (ИИН) - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 57 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;

6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 150.05-нысанын жасау
43. Бұл нысан Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (келісімшарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен және (немесе) келісімшарт және келісімшарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізгеннен кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша 150.01-нысанда келісімшарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде шегерімдер сомасы 150.02-нысанда көрсетіледі.
44. «Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер» бөлімінде:
1) 150.05.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.001 І-ден 150.05.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 150.05 - Вычеты по фиксированным активам
43. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 150.01 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в форме 150.02.
44. В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам":
1) в строке 150.05.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 150.05.001 I по 150.05.001 IV:
в строке 150.05.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.001 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

2) 150.05.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.002 І-ден 150.05.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.002 І жолында келіп түскен І топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІ жолында келіп түскен ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІІІ жолында келіп түскен ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.002 ІV жолында Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын, келіп түскен ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 150.05.003 жолында шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 150.05.003 І-ден 150.05.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.003 І жолында І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІ жолында ІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІІІ жолында ІІІ топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
150.05.003 ІV жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес айқындалатын, ІV топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 150.05.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.05.004 І-ден 150.05.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І–топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
150.05.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

2) в строке 150.05.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.002 I по 150.05.002 IV:
в строке 150.05.002 I указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 II указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 III указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 150.05.002 IV указывается общая стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 150.05.003 указывается общая стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 150.05.003 I по 150.05.003 IV:
в строке 150.05.003 I указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 II указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 III указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 150.05.003 IV указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 150.05.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.004 I по 150.05.004 IV:
в строке 150.05.004 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.004 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

5) 150.05.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.005 І-ден 150.05.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
150.05.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 150.05.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 22–1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 150.05.006 І-ден 150.05.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 22-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
150.05.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 150.05.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 150.05.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.007 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІ жолында ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІІІ жолында ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
150.05.007 ІV жолында ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

5) в строке 150.05.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 150.05.005 I по 150.05.005 IV:
в строке 150.05.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 II указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 III указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 150.05.005 IV указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 150.05.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 22-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.006 I по 150.05.006 IV:
в строке 150.05.006 I указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 II указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 III указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 150.05.006 IV указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 150.05.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.007 I по 150.05.007 IV:
в строке 150.05.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам IV группы;

8) 150.05.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.008 І-ден 150.05.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ–топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 150.05.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300–еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына оптың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 150.05.009 І-ден 150.05.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
150.05.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

8) в строке 150.05.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех общих и косвенных фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.008 I по 150.05.008 IV:
в строке 150.05.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) общих и косвенных фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 150.05.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 150.05.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 150.05.009 I по 150.05.009 IV:
в строке 150.05.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 150.05.009 II указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 150.05.009 III указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 150.05.009 IV указывается стоимостный баланс группы по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 150.05.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 150.05.010 І-ден 150.05.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
150.05.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
150.05.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
150.05.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 150.05.011 жолында жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.05.011 І-ден 150.05.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
150.05.011 І жолында І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 І, 150.05.007 І, 150.05.009 І, 150.05.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.006 І + 150.05.007 І + 150.05.009 І + 150.05.010 І);
150.05.011 ІІ жолында ІІ–топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.006 II + 150.05.007 II + 150.05.008 II + 150.05.009 II + 150.05.010 II);
150.05.011 ІІІ жолында ІІІ–топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (150.05.006 III + 150.05.007 III + 150.05.008 III + 150.05.009 III + 150.05.010 III);
150.05.011 ІV жолында ІV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 150.05.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.
8. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 150.06-нысанын жасау
45. Бұл нысан Салық кодексінің 208 – 211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

10) в строке 150.05.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 150. 09.010 I по 150.05.010 IV:
в строке 150.05.010 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 150.05.010 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 150.05.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 150.05.011 I по 150.05.011 IV:
в строке 150.05.011 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 I, 150.05.007 I, 150.05.009 I, 150.05.010 I;
в строке 150.05.0011 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 II, 150.05.007 II, 150.05.008 II, 150.05.009 II, 150.05.010 II;
в строке 150.05.011 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 III, 150.05.007 III, 150.05.008 III, 150.05.009 III, 150.05.010 III;
в строке 150.05.011 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 150.05.006 IV, 150.05.007 IV, 150.05.008 IV, 150.05.009 IV, 150.05.010 IV;
12) в строке 150.05.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
8. Составление формы 150.06 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
45. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, применяющие положения международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

46. «Қосымша ақпарат» бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (коэффициенттері) (бұдан әрі – СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (коэффициенттері) мөлшері белгіленеді.
47. «Шығыстар» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді;
Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

46. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 57 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
47. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком-нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика-нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3, в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (200.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалары) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) және «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы, «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын, әлеуметтік салықтарды есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына мiндетті зейнетақы жарналарының (бұдан әрі – мiндетті зейнетақы жарналары) сомаларын есептеуге, ұстауға (қоса есептеуге) және аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) сомаларын есептеуге және қоса есептеуге арналған жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) жасау тәртібін (бұдан әрі – Декларация) айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 6-бөлімінің 1819-тарауларына, 12-бөліміне сәйкес жеке тұлғаларға қатысты шаруа немесе фермер қожалықтары үшін және оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, салық агенттері жасайды.
Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімімен дербес әлеуметтік салық төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (200.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (200.01-ден 200.02-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті Декларацияның торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларация жолдарын толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда олар жасалмайды.

(Форма 200.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан (Форма 200.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее - обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее - социальные отчисления).
Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к физическим лицам согласно главам 1819 раздела 6, разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица самостоятельными плательщиками социального налога согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса, признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 200.00) и приложений к ней (формы с 200.01 по 200.02), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.

7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштер саны асып түскен жағдайда, Декларацияға қосымшалардың осындай тағы парағы толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық агенті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігінің қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі көрсетілген тиісті деректерді көрсетеді.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
15. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налоговым агентом либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налоговый агент получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налоговом агенте" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 200.00)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика- доверительного управляющего;

2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі).
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңдері кіретін есепті тоқсан;
4) салық агентінің атауы;
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенiмгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне Декларацияны жатқызу ескеріле отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларацияны табыс еткен жағдайда белгіленеді.
7) салық агентінің санаты.
Торкөз егер салық агенті А, B, C жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) қызметкерлердің (адам) саны;
Есепті тоқсанда табыстар есептелген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
9) резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің бар-жоғы;
Резидент заңды тұлғада жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда тиісті торкөз белгіленеді. Торкөздердің бірі міндетті түрде толтырылуы тиіс;
10) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етiлген қосымшалардың торкөздерi белгiленедi;
11) 200.01 қосымшаларының саны.
200.01-дің заңнамамен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасасқан келісімшарттар санымен сәйкес келетін қосымшаларының саны көрсетіледі;
12) 200.02 қосымшаларының саны.
Резидент заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенттері және әлеуметтік салық бойынша дербес төлеушілер болып танылмаған құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес келуі тиіс 200.02 қосымшаларының саны көрсетіледі.
16. «Жеке табыс салығын есептеу» бөлімінде;

2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный квартал, в который входят отчетные налоговые периоды;
4) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогового агента.
Ячейка отмечается, в случае если налоговый агент относится к одной из категории, указанных в строках А, B, C;
8) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в отчетном квартале;
9) наличие структурных подразделений, не признанных по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
При наличии у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу отмечается соответствующая ячейка. Обязательно для заполнения одной из ячеек;
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
11) количество приложений 200.01.
Указывается количество приложений 200.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
12) количество приложений 200.02.
Указывается количество приложений 200.02, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица- резидента, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу.
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога":

1) 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдары салық агентінің салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке тұлғаларға есептеген табыстарының, соның ішінде материалдық пайда түрінде алынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табыстарды қоса алғанда жұмысшының жұмыс берушіден ақшалай немесе заттай нысанда алған табыстары, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабында көрсетілген табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 IV жолы 200.00.001 I, 200.00.001 II және 200.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған. 200.00.001 IV жолы оның ішінде 200.00.001 А және 200.00.001 В жолдарының сомасын қамтиды;
200.00.001 V жолы есепті тоқсан үшін 200.00.001 IV жол мен ағымдағы жылдың алдындағы есепті тоқсаны үшін 200.00.001 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген табысты көрсетуге арналған;
200.00.001 В жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыстар сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдары есепті тоқсанның әр айы ішінде жеке тұлғаларға есептелген, табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.002 IV жол 200.00.002 I, 200.00.002 II және 200.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.00.003 жол міндетті, ерікті зейнетақы және кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, салық агентінің есептелген, бірақ есепті тоқсан соңында жеке тұлғаларға төленбеген табыстар бойынша берешектер сомасын көрсетуге арналған;
4) 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.00.004 IV жолы 200.00.004 I, 200.00.004 II және 200.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.004 V жолы есепті тоқсан үшін 200.00.004 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы есепті тоқсаны үшін 200.00.004 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
5) 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдары құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айында бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған (9 жолда «Жоқ» торкөзін толтырған жағдайда).

1) строки 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом физическим лицам за каждый месяц налогового периода, в том числе, доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса.
Строка 200.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.001 I, 200.00.001 II и 200.00.001 III. Строка 200.00.001 IV включает, в том числе, сумму строк 200.00.001 А и 200.00.001 В.
Строка 200.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.001 IV за отчетный квартал и 200.00.001 V за предыдущий отчетный квартал текущего года.
строка 200.00.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал;
строка 200.00.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за отчетный квартал;
2) строки 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.002 I, 200.00.002 II и 200.00.002 III;
3) строка 200.00.003 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец отчетного квартала, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
4) строки 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 200.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.004 I, 200.00.004 II и 200.00.004 III.
Строка 200.00.004 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.004 IV отчетного квартала и 200.00.004 V за предыдущий отчетный квартал текущего года;
5) строки 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала, для налогового агента, не имеющего структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с абзацем третьим пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).

200.00.005 IV жол 200.00.005 I, 200.00.005 II және 200.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.006, 200.00.007 жолдар резидент заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып танылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолда «Иә» торкөзін толтырған жағдайда);
7) 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында бас ұйымы үшін бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.006 IV жол 200.00.006 I, 200.00.006 II және 200.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
8) 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдары 200.02.001 I, 200.02.001 II, 200.02.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша бюджетке аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.007 IV жолы 200.00.007 I, 200.00.007 II және 200.00.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
17. «Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 200.00.019 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстар сомасын көрсетуге арналған.
200.00.008 IV жол 200.00.008 I, 200.00.008 II және 200.00.008 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдары құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің
161-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға міндетті зейнетақы жарналары сомасын көрсетуге арналған (9 жолда «Жоқ» торкөзді толтырған жағдайда).

Строка 200.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.005 I, 200.00.005 II и 200.00.005 III;
6) строки 200.00.006, 200.00.007 заполняются в случае наличия у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
7) строки 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.006 I, 200.00.006 II и 200.00.006 III;
8) строки 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 200.02.001 I, 200.02.001 II, 200.02.001 III по всем формам 200.02.
Строка 200.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.007 I, 200.00.007 II и 200.00.007 III.
17. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 200.00.008 I, 200.00.008 II и 200.00.008 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.00.008 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.008 I, 200.00.008II и 200.00.008 III;
2) строки 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан для налогового агента, не имеющего структурных подразделений, и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).

200.00.009 IV жол 200.00.009 I, 200.00.009 II және 200.00.009 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.00.010, 200.00.011 жолдары резидент заңды тұлғаның жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолда «Иә» торкөзін толтырған жағдайда);
4) 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін бас ұйымы үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.010 IV жол 200.00.010 I, 200.00.010 II және 200.00.010 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
5) 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдары 200.02 барлық нысандары бойынша 200.02.005 I, 200.02.005 II, 200.02.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылуға жататын, жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
200.00.011 IV жол 200.00.011 I, 200.00.011 II және 200.00.011 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
18. «Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақыларын төлеу бойынша шығыстар» бөлімі Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес болып келетін, тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдармен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.012 I, 200.00.012 II және 200.00.012 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 200.00.012 жол 200.00.024 жолының сомасын қамтиды;
2) 200.00.013 I, 200.00.013 II және 200.00.013 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің санын көрсетуге арналған;
3) 200.00.014 I, 200.00.014 II және 200.00.014 III жолдары тиісті 200.00.013 және 200.00.012 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлер санының жұмыскерлердің жалпы санындағы үлес салмағын көрсетуге арналған;

Строка 200.00.009 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.009 I, 200.00.009 II и 200.00.009 III;
3) строки 200.00.010, 200.00.011 заполняются в случае наличия у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.00.010 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.010 I, 200.00.010 II и 200.00.010 III;
5) строки 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, определяемой как сумма строк 200.02.002 I, 200.02.002 II, 200.02.002 III по всем формам 200.02.
Строка 200.00.011 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.011 I, 200.00.011 II и 200.00.011 III.
18. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 200.00.012 I, 200.00.012 II и 200.00.012 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала. Строка 200.00.012 включает в себя строку 200.00.013;
2) строки 200.00.013 I, 200.00.013 II и 200.00.013 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 200.00.014 I, 200.00.014 II и 200.00.014 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.013 и 200.00.012;

4) 200.00.015 I, 200.00.015 II және 200.00.015 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында еңбекақыны төлеу бойынша жалпы шығыстардың сомасын көрсетуге арналған. 200.00.015 жол 200.00.016 жолының сомасын қамтиды;
5) 200.00.016 I, 200.00.016 II және 200.00.016 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың сомасын көрсетуге арналған;
6) 200.00.017 I, 200.00.017 II және 200.00.017 III жолдары тиісті 200.00.016 және 200.00.015 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстардың еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардағы үлес салмағын көрсетуге арналған.
19. «Салық кодексінің 358-бабы 13-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолданумен есептелген әлеуметтік салық» бөлімі салық агенті болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларымен – резиденттерімен, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын резидент еместермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.018 І, 200.00.018 ІІ және 200.00.018 ІІІ жолдар есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салық салынатын объекті болып табылатын табыстарды көрсетуге арналған.
200.00.018 IV жол 200.00.018 I, 200.00.018 II және 200.00.018 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.018 V жол есепті тоқсанның 200.00.018 IV жолы мен ағымдағы жылдың алдындағы есепті тоқсаны үшін 200.00.018 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.019 І, 200.00.019 ІІ және 200.00.019 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамалық актілеріне сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған (9 жолда «Жоқ» торкөзін толтырған жағдайда).
Төленуге тиіс әлеуметтік салықтың есептелуі әрбір жұмысшы бойынша жүргізіледі.
200.00.019 IV жол 200.00.019 I, 200.00.019 II және 200.00.019 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдары жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар шеңберінде іске асатын қызмет бойынша есепті тоқсан үшін әрбір ай үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын және 200.01 нысандар бойынша 200.01.005 I, 200.01.005 II, 200.01.005 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

4) строки 200.00.015 I, 200.00.015 II и 200.00.015 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала. Строка 200.00.015 включает в себя строку 200.00.016;
5) строки 200.00.016 I, 200.00.016 II и 200.00.016 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
6) строки 200.00.017 I, 200.00.017 II и 200.00.017 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала, определяемого как отношение соответствующих строк 200.00.016 и 200.00.015.
19. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 13 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III предназначены для отражения доходов, являющихся объектом обложения социальным налогом за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.018 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.018 I, 200.00.018 II и 200.00.018 III.
Строка 200.00.018 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.018 IV отчетного квартала и 200.00.018 V за предыдущий отчетный квартал текущего года;
2) строки 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенного на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Исчисление социального налога, подлежащего уплате производится по каждому работнику.
Строка 200.00.019 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.019 I, 200.00.019 II и 200.00.019 III;
3) строки 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II, 200.01.003 III по всем формам 200.01.

200.00.020 IV жол 200.00.020 I, 200.00.020 II және 200.00.020 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4) 200.00.021, 200.00.022 жолдар заңды тұлғаның – резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолда «Иә» торкөзін толтырған жағдайда);
5) 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдары есепті тоқсан үшін әрбір айына бас ұйым үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.021 IV жол 200.00.021 I, 200.00.021 II және 200.00.021 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
6) 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдары 200.02 барлық нысандары бойынша 200.02.003 I, 200.02.003 II, 200.02.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.022 IV жол 200.00.022 I, 200.00.022 II және 200.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
7) Декларацияны ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалармен табыс етілген жағдайда бюджетке аударылуға жататын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, 200.00.023 жолында көрсетіледі (7 А торкөзін толтырған жағдайда).
200.00.023 I, 200.00.023 II және 200.00.023 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін заңды тұлға бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
200.00.023 IV жол 200.00.023 I, 200.00.023 II және 200.00.023 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
20. «Салық кодексінің 358-бабы 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып, әлеуметтік салықты есептеу» бөлімі арнайы салық режимдерін қолданушыларды, адвокаттарды, жекеше нотариустарды, жекеше сот орындаушыларын есептемегенде жеке кәсіпкерлермен толтырылады. Осы бөлімде:
1) 200.00.024 І, 200.00.024 ІІ және 200.00.024 ІІІ жолдары салық төлеуші есепті тоқсанның әрбір айында өзі үшін және есепті тоқсанның әрбір айында әрбір үшін төленетін, Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген, бюджетке төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.020 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.020 I, 200.00.020 II и 200.00.020 III;
4) строки 200.00.021, 200.00.022 заполняются в случае наличия у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
5) строки 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.021 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.021 I, 200.00.021 II и 200.00.021 III;
6) строки 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 200.02.003 I, 200.02.003 II, 200.02.003 III по всем формам 200.02.
Строка 200.00.022 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.022 I, 200.00.022 II и 200.00.022 III;
7) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц- производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению в бюджет, отражается в строке 200.00.023 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 7А).
Строки 200.00.023 I, 200.00.023 II и 200.00.023 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.023 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.023 I, 200.00.023 II и 200.00.023 III.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющие специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами, частными судебными исполнителями. В данном разделе:
1) строки 200.00.024 I, 200.00.024 II и 200.00.024 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.

200.00.024 IV жол 200.00.024 I, 200.00.024 II және 200.00.024 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
21. «Әлеуметтік аударымдарды есептеу» бөлімінде:
1) 200.00.025 І, 200.00.025 ІІ және 200.00.025 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңінің әрбір айында әскери қызметшілердің, ішкі істер органдарының қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқарушы жүйесі комитетінің, қаржы полициясы органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызметінің, жеке тұлғаның ақшалай табысы түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын қоса отырып, жеке тұлғаларға табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударым әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңымен бекітілген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.
200.00.025 IV жол 200.00.025 I, 200.00.025 II және 200.00.025 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.00.025 V жол есепті тоқсан үшін 200.00.025 IV жол мен ағымдағы жылдың алдындағы есепті тоқсаны үшін 200.00.025 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаның табысының қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 200.00.026 І, 200.00.026 ІІ және 200.00.026 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес айқындалатын, құрылымдық бөлімшелері жоқ салық агенттері және Салық кодексінің 161-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес салық агенті болып танылған құрылымдық бөлімшелері үшін есепті тоқсанның әрбір айындағы әлеуметтік аударымдардың жалпы сомасын көрсетуге арналған (9 жолда «Жоқ» торкөзін толтырған жағдайда).
200.00.026 IV жол 200.00.026 I, 200.00.026 II және 200.00.026 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.00.027, 200.00.028 жолдары заңды тұлғаның – резиденттің жеке табыс салығы бойынша салық агенті және әлеуметтік салық бойынша дербес салық төлеуші болып табылмаған құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады (9 жолда «Иә» торкөзін толтырған жағдайда);
4) 200.00.027 I, 200.00.027 II және 200.00.027 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айындағы бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.

Строка 200.00.024 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.024 I, 200.00.024II и 200.00.024 III.
21. В разделе "Исчисление социальных отчислений":
1) строки 200.00.025 I, 200.00.025 II и 200.00.025 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов физическим лицам денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом Республики Казахстан о республиканском бюджете.
Строка 200.00.025 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.025 I, 200.00.025 II и 200.00.025 III.
Строка 200.00.025 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов физических лиц с начала года, определяемой как сумма строк 200.00.025 IV отчетного квартала и 200.00.025 V за предыдущий отчетный квартал текущего года;
2) строки 200.00.026 I, 200.00.026 II, 200.00.026 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, для налогового агента, не имеющего структурных подразделений и структурных подразделений, признанных налоговыми агентами в соответствии с частью третьей пункта 3 статьи 161 Налогового кодекса (при заполнении ячейки "Нет" в строке 9).
Строка 200.00.026 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.026 I, 200.00.026 II и 200.00.026 III;
3) строки 200.00.027, 200.00.028 заполняются в случае наличия у юридического лица-резидента структурных подразделений, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу (при заполнении ячейки "Да" в строке 9);
4) строки 200.00.027 I, 200.00.027 II и 200.00.027 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по головной организации в каждом месяце отчетного квартала.

200.00.027 IV жол 200.00.027 I, 200.00.027 II және 200.00.027 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
5) 200.00.028 I, 200.00.028 II және 200.00.028 III жолдары 200.02.006 I, 200.02.006 II, 200.02.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айындағы филиалдар/өкілдіктер бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
200.00.028 IV жол 200.00.028 I, 200.00.028 II және 200.00.028 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардын қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. «Салық агентінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолда құрылтайшылық құжаттарға сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке кәсіпкер, қорғаушы, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы табыс еткен болса, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды – бенефициар жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша.
Салық агентінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Декларацияның қабылданған күн.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеу – 200.01-нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарымен бекітілген тәртіпте келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салығын есептеуге арналған (бұдан әрі – келісімшарт). Нысан әр келісімшарт бойынша жеке жасалады.

Строка 200.00.027 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.027 I, 200.00.027 II и 200.00.027 III;
5) строки 200.00.028 I, 200.00.028 II и 200.00.028 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце отчетного квартала, определяемой как сумма строк 200.02.004 I, 200.02.004 II, 200.02.004 III по всем формам 200.02.
Строка 200.00.028 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.028 I, 200.00.028 II и 200.00.028 III.
22. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом, частным судебным исполнителем указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 200.01 - Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту
23. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса (далее - контракты). Форма составляется по каждому контракту отдельно.

24. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) «Қызметкерлердің саны (адам), соның ішінде» жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер – шетелдік жұмысшылар ерекше белгіленіп; қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) «Келісімшарттың реквизиттері» жолында келісімшарттың реквизиттері көрсетіледі:
– келісімшарттың нөмірі;
– келісімшартқа қол қойылған күн;
25. «Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық» бөлімінде
Осы бөлім қызметкерлерге әлеуметтік салықты есептеуге арналған, шетелдік мамандарды және шет ел жұмысшылары – қызметкерлерді есептемегенде:
1) 200.01.001 І, 200.01.001 ІІ және 200.01.001 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шет ел жұмысшылары–қызметкерлерді есептемегенде есепті тоқсанның әрбір айына қызметкерлердің табыстарының сомасын көрсетуге арналған.
200.01.001 IV жол 200.01.001 I, 200.01.001 II және 200.01.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 200.01.002 І, 200.01.002 ІІ және 200.01.002 ІІІ жолдарында шетелдік мамандарды және шет ел жұмысшыларын – қызметкерлерді есептемегенде есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің табыстарына әлеуметтік салық салынбайтын сомасын көрсетуге арналған.
200.01.002 IV жол 200.01.002 I, 200.01.002 II және
200.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
3) 200.01.003 І, 200.01.003 ІІ және 200.01.003 ІІІ жолдарында
200.01.001 және 200.01.002 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айына шетелдік мамандарды және шет ел жұмысшыларын – қызметкерлерді есептемегенде есепті тоқсанның әрбір айына қызметкерлердің табысының қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
200.01.003 IV жол 200.01.003 I, 200.01.003 II және 200.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4. Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының сомасын және әлеуметтік салықты есептеу – 200.02-нысанын жасау
26. Осы нысан жеке табыс салығы және әлеуметтік салығы бойынша салық агенті ретінде танылмаған заңды тұлғаның филиалдар/өкілдіктер бойынша төлеуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың сомаларын, міндетті зейнетақы жарнасын есептеуге арналған. Нысан Салық кодексінің 161162362364-баптарына сәйкес әрбір филиал/өкілдік бойынша заңды тұлға жасайды.
27. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) салық агентінің СТН-і – салық агенті заңды тұлғаның тіркеу нөмірі.Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

24. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников, с выделением работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта.
25. В разделе "Социальный налог за работников".
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих:
1) строки 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III предназначены для отражения суммы облагаемых доходов работников, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.01.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.001 I, 200.01.001 II и 200.01.001 III;
2) строки 200.01.002 I, 200.01.002 II и 200.01.002 III предназначены для отражения размера ставки социального налога за работников, установленной в соответствии с контрактом;
3) строки 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала, за исключением работников-иностранных специалистов и иностранных рабочих, определяемой путем умножения соответствующих сумм строк 200.01.001 и 200.01.002.
Строка 200.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.01.003 I, 200.01.003 II и 200.01.003 III.
4. Составление формы 200.02 - Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога по
структурному подразделению
26. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом-налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству, не признанных налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу и самостоятельными плательщиками по социальному налогу. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161162362364 Налогового кодекса.
27. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН - регистрационный номер юридического лица-налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогового агента-доверительного управляющего;

2) БСН – салық агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) салық агентінің атауы;
Заңды тұлғаның атауы құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Заңды тұлғаның тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
6) түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
8) Филиалдың/өкілдіктің СТН – салық төлеуші филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі;
9) БСН – салық агентінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
28. «Есепті көрсеткіштер» бөлімінде:
1) 200.02.001 І, 200.02.001 ІІ және 200.02.001 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалар төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.001 IV жол 200.02.001 I, 200.02.001 II және 200.02.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
2) 200.02.002 І, 200.02.002 ІІ және 200.02.002 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айына филиалдың/өкілдіктің және жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.002 IV жол 200.02.002 I, 200.02.002 II және 200.02.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

2) БИН - бизнес-идентификационный номер юридического лица-налогового агента. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) РНН филиала/представительства - регистрационный номер налогоплательщика - филиала/представительства;
9) БИН - бизнес-идентификационный номер филиала/представительства;
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
28. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 200.02.001 I, 200.02.001 II и 200.02.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.02.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.001 I, 200.02.001 II, 200.02.001 III;
2) строки 200.02.002 I, 200.02.002II и 200.02.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 200.02.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.002 I, 200.02.002 II и 200.02.002 III;

3) 200.02.003 І, 200.02.003 ІІ және 200.02.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғаларға төленген және филиалдар/өкілдіктер бойынша есепті тоқсанның әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.003 IV жол 200.02.003 I, 200.02.003 II және 200.02.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
4) 200.02.003 І, 200.02.003 ІІ және 200.02.003 ІІІ жолдары дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі кірістерге есептеліп жеке тұлғалардың сенімгерлік басқарушылары төлеген және филиалдар/өкілдіктер бойынша есепті тоқсанның әрбір айына бюджетке аударуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
200.02.004 IV жол 200.02.004 I, 200.02.004 II және 200.02.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
29. «Салық агентінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
2) тапсырылған күні.
200.02 нысанының салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) «200.02 нысанын қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында 200.02 нысанын қабылдаған лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) қабылданған күн.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес 200.02 нысанының табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
салық органы беретін 200.02 нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (қоса есептелген) сомалары, есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (201.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер

3) строки 200.02.003 I, 200.02.003 II и 200.02.003 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.02.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.003 I, 200.02.003 II и 200.02.003 III;
4) строки 200.02.004 I, 200.02.004 II, 200.02.004 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 200.02.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.02.004 I, 200.02.004 II и 200.02.004 III.
29. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Ф.И.О Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 200.02 в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 200.02;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 200.02 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 200.02, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам
обязательных пенсионных взносов, начисленным социальным
отчислениям (Форма 201.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".

1. Осы міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (қоса есептелген) сомалары, есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (201.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) және «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
Қағидалар Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңда, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда белгіленген мөлшерлерде жеке кәсіпкерлердің (оңайлатылған декларация және патент негізінде шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда), жеке нотариустардың, адвокаттардың, сондай-ақ біржолғы талон негізіндегі салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер мен жеке тұлғалардың өз пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары) есептеуіне, ұсталған (қоса есептеуіне) және аударуына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) сомаларын есептеуіне және аударуына арналған осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (қоса есептелген) сомалары, есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша есепті (бұдан әрі – Есеп) тапсыру тәртібін көздейді.
Есеп Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 24-бабына және Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңның 18-бабына сәйкес жасалады.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Есепті жасаған кезде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
5. Есепке Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салымшы (төлеуші) не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салымшының (төлеушінің) мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам обязательных пенсионных взносов, начисленным социальным отчислениям (Форма 201.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законами Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
Правила предусматривают порядок составления Расчета по исчисленным, удержанным (начисленным) суммам обязательных пенсионных взносов, начисленным социальным отчислениям согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Расчет), предназначенного для исчисления, удержания (начисления) в свою пользу сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее - обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее - социальные отчисления) индивидуальными предпринимателями (за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств, на основе упрощенной декларации и патента), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, а также индивидуальными предпринимателями и физическими лицами, применяющими специальный налоговый режим на основе разового талона в размерах, установленных Законом о пенсионном обеспечении, Законом об обязательном социальном страховании.
Расчет составляется в соответствии со статьей 24 Закона о пенсионном обеспечении и статьей 18 Закона об обязательном социальном страховании.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
5. Расчет подписывается вкладчиком (плательщиком) либо его представителем и заверяется печатью вкладчика (плательщика) либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

6. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салымшыға (төлеушіге) қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз тасығышта – салымшы (төлеуші) хабарламаны пошта немесе өзге байланыс ұйымы арқылы алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
7. Қызметiн «Жеке кәсiпкерлiк туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына сәйкес бiрлескен кәсiпкерлiк түрiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер Есептiң тиiстi жолдарын толтырған кезде бiрлескен кәсiпкерлiкке барлық қатысушылар бойынша мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс сомасы, әлеуметтiк аударымдарды есептеу үшiн мәлiмделетін кіріс сомасы, сондай-ақ аударуға жататын мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдардың сомасы көрсетіледi.
8. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті тапсыру кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі міндетті толтырылуы тиіс.
9. «Салымшы (төлеуші) туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салымшы (төлеуші) мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жыл) – Есеп тапсырылатын есепті тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салымшының (төлеушінің) аты-жөні.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) салымшының (төлеушінің) санаты.
Торкөздер егер салымшы (төлеуші) A, В, C, D, E, F, G, H жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.

6. При представлении Расчета:
в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается вкладчику (плательщику) с отметкой налогового органа;
по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе -вкладчик (плательщик) получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
7. При заполнении соответствующих строк Расчета индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" в виде совместного предпринимательства, указывается общая по всем участникам совместного предпринимательства сумма заявляемого дохода для исчисления обязательных пенсионных взносов, сумма дохода, для исчисления социальных отчислений, а также сумма обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, подлежащих перечислению.
8. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
9. В разделе "Общая информация о вкладчике (плательщике)" вкладчик (плательщик) указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
3) период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный квартал, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. вкладчика (плательщика).
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) категория вкладчика (плательщика).
Ячейки отмечаются, в случае если вкладчик (плательщик) относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С, D, E, F, G, H.

10. «Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 201.00.001 I, 201.00.001 II, 201.00.001 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін мәлімделетін кіріс сомаларын көрсетуге арналған.
Мәлiмделетін табыс жинақтаушы зейнетақы қорларына өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін жеке кәсiпкер, адвокат және жеке нотариус дербес белгiлейтiн табыс болып табылады.
201.00.001 IV жолы 201.00.001 I, 201.00.001 II, 201.00.001 III жолдарының сомасы ретiнде айқындалатын есептi кезеңі үшін мәлiмделетін кірістің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
201.00.001 V жолы салық кезеңінің 201.00.001 IV жолының және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңі үшін 201.00.001 V жолының сомасы ретiнде анықталатын жылдың басынан бастап мәлiмделетін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 201.00.002 I, 201.00.002 II, 201.00.002 III жолдары салық кезеңінің әрбір айы үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын көрсетуге арналған.
201.00.002 IV жолы 201.00.002 I, 201.00.002 II, 201.00.002 III жолдарының сомасы ретінде анықталатын салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
201.00.002 V жолы салық кезеңінің 201.00.002 IV жолының және ағымдағы жылдың алдыңғы салық кезеңі үшін 201.00.002 V жолының сомасы ретінде айқындалатын жылдың басынан бастап міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
201.00.002 VI, 201.00.002 VII, 201.00.002 VIII жолдарын 7Е ұяшығын белгілеген тұлғалар толтырады.
201.00.002 VI, 201.00.002 VII, 201.00.002 VIII жолдары бір жолғы талондар сатып алынған отыз күннің бітетін күнді көрсетуге арналған.
11. «Әлеуметтік аударымдар» бөлімінде:
1) 201.00.003 I, 201.00.003 II, 201.00.003 III жолы салық кезеңінің әр айында әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін қолданылатын табыс сомасын көрсетуге арналған.
201.00.003 IV жолы 201.00.003 I, 201.00.003 II, 201.00.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
201.00.003 V жолы ағымдағы жылдың салық кезеңінің 201.00.003 IV және алдыңғы салық кезеңінің 201.00.003 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жылдың басынан бастап табыстың қорытынды сомасын көрсетуге арналған;
2) 201.00.004 I, 201.00.004 II, 201.00.004 III жолдары салық кезеңінің әр айы үшін әлеуметтік аударымдар сомасын көрсетуге арналған.
201.00.004 IV жолы 201.00.004 I, 201.00.004 II, 201.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.

10. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 201.00.001 I, 201.00.001 II, 201.00.001 III предназначены для отражения суммы заявляемого дохода за каждый месяц налогового периода.
Заявляемым доходом является доход, определяемый самостоятельно индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным судебным исполнителем и частным нотариусом, для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в свою пользу.
Строка 201.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода за налоговый период, определяемой как сумма строк 201.00.001 I, 201.00.001 II, 201.00.001 III.
Строка 201.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы заявляемого дохода с начала года, определяемой как сумма строк 201.00.001 IV налогового периода и 201.00.001 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 201.00.002 I, 201.00.002 II, 201.00.002 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в накопительный пенсионный фонд за каждый месяц налогового периода.
Строка 201.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за налоговый период, определяемой как сумма строк 201.00.002 I, 201.00.002 II, 201.00.002 III.
Строка 201.00.002 V предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов с начала года, определяемой как сумма строк 201.00.002 IV налогового периода и 201.00.002 V за предыдущий налоговый период текущего года.
Строки 201.00.002 VI, 201.00.002 VII, 201.00.002 VIII заполняются лицами, отметившими ячейку 7 Е.
Строки 201.00.002 VI, 201.00.002 VII, 201.00.002 VIII предназначены для отражения даты истечения тридцати календарных дней, на которые приобретались разовые талоны.
11. В разделе "Социальные отчисления":
1) строки 201.00.003 I, 201.00.003 II, 201.00.003 III предназначены для отражения суммы дохода, применяемого для исчисления социальных отчислений в каждом месяце налогового периода.
Строка 201.00.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы дохода за налоговый период, определяемой как сумма строк 201.00.003 I, 201.00.003 II, 201.00.003 III.
Строка 201.00.003 V предназначена для отражения итоговой суммы дохода с начала года, определяемой как сумма строк 201.00.003 IV налогового периода и 201.00.003 V за предыдущий налоговый период текущего года;
2) строки 201.00.004 I, 201.00.004 II, 201.00.004 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений за каждый месяц налогового периода.
Строка 201.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за налоговый период, определяемой как сумма строк 201.00.004 I, 201.00.004 II, 201.00.004 III.

201.00.004 V жолы ағымдағы жылдың салық кезеңінің 201.00.004 IV және алдыңғы салық кезеңінің 201.00.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жылдың басынан бастап әлеуметтік аударымдардың қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
12. «Салымшының (төлеушінің) жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салымшының (төлеушінің) аты-жөні» жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салымшының (төлеушінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен салымшының (төлеушінің) орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды көрсетіледі.
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің тапсырылған күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (210.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (210.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалары) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі), «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленген.
Қағидалар жеке табыс салығын, әлеуметтік салықты есептеуге, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары) есептеуге, ұстап қалуға (есептеуге) және аударуға, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомаларын (бұдан әрі – әлеуметтік аударымдар) қоса есептеуге арналған, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) жасау тәртібін (бұдан әрі – Декларация) айқындайды.

Строка 201.00.004 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 201.00.004 IV налогового периода и 201.00.004 V за предыдущий налоговый период текущего года.
12. В разделе "Ответственность вкладчика (плательщика)":
1) в поле "Ф.И.О. вкладчика (плательщика)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) вкладчика (плательщика), в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям по месту нахождения (жительства) вкладчика (плательщика), утвержденный уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по индивидуальному подоходному налогу и
социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства
(Форма 210.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства (Форма 210.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и Законами Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
Правила определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога, социального налога, а также для исчисления, удержания (начисления) и перечисления сумм обязательных пенсионных взносов в накопительный пенсионный фонд (далее - обязательные пенсионные взносы), начисления и перечисления сумм социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования (далее - социальные отчисления).

Декларацияны шаруа және фермер қожалықтарына және шағын бизнес субъектілеріне арналған оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, Салық кодексінің 6-бөлімі 1819-тарауларына, 7–бөлімі 25–тарауына, 12-бөліміне сәйкес шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қатысты салық агенттері жасайды.
Салық кодексінің 355-бабы 2-тармағына сәйкес заңды тұлғаның шешімі бойынша дербес әлеуметтік салық төлеуші деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Қағидалардың мақсаты үшін жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (210-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (210.01-ден 210.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалуы тиіс.
6. Декларацияға қосымшалар ашып көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидада мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақ торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті не оның өкілі қол қояды және салық агентінің не оның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар өкілінің мөрімен куәландырылуға тиіс.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;

Декларация составляется налоговыми агентами, за исключением применяющих специальные налоговые режимы для крестьянских или фермерских хозяйств и для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации, по отношению к иностранцам и лицам без гражданства согласно главам 1819 раздела 6, главе 25 раздела 7,  разделу 12 Налогового кодекса.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица согласно пункту 2 статьи 355 Налогового кодекса самостоятельными плательщиками социального налога, для целей настоящих Правил признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 210.00) и приложений к ней (формы с 210.01 по 210.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налоговым агентом либо его представителем и заверяется печатью налогового агента либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігінің қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (210.00-нысан)
15. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолында сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі).
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолында сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдеріне енетін тоқсан;
4) салық агентінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне Декларацияны жатқызу ескеріле отырып тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады.
7) салық агентінің санаты.
Торкөз егер төлеуші А, B, C жолдарда көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса белгіленеді;

3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налоговом агенте" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налоговом агенте" Декларации;
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 210.00)
15. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика- доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - квартал, в который входят отчетные налоговые периоды;
4) наименование налогового агента.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-доверительного управляющего;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогового агента.
Ячейки отмечаются, в случае если налоговый агент относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С;

8) қызметкерлердің саны (адам).
Есепті тоқсанда табыстар есептелінген қызметкерлердің саны көрсетіледі;
9) құрылымдық бөлімшелердің бар-жоғы.
Құрылымдық бөлімшелер болған жағдайда тиісті торкөздер белгіленеді;
10) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
11) 210.01 қосымшаларының саны.
210.01 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол Қазақстан Республикасымен заңнамада белгіленген тәртіпте жасалған келісімшарттардың санына сәйкес болуы тиіс;
12) 210.03 қосымшаларының саны.
210.03 қосымшаларының саны көрсетіледі, ол заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің санына сәйкес болуы тиіс;
16. «Қазақстан Республикасының шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу» бөлімінде. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылған шетел және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан салық кодексінің 167,  202-баптарынасәйкес жеке табыс салығын есептеледі:
1) 210.00.001 І, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдар салық агенті есепті тоқсанның әрбір айы үшін шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептеген табыстарды, оның ішінде материалдық пайда түрінде алынған табыстарды қоса алғанда, қызметкердің жұмыс берушіден ақшалай немесе натуральды нысанда алған табыстарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыскерлермен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісімшарттар бойынша, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексі  156-бабындакөрсетілген табыстарды көрсетуге арналған.
210.00.001 IV жолы есепті тоқсан үшін 210.00.001 І, 210.00.001 II және 210.00.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.001 V жолы есепті тоқсан үшін 210.00.001 IV және ағымдағы жылдың өткен есепті тоқсаны үшін 210.00.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 210.00.001 жол 210.00.002 жолының сомасын қамтиды;
210.00.001 А жолы есепті тоқсан үшін қызметкерлерге есептелген табыстарды көрсетуге арналған;
210.00.001 А жолы есепті тоқсан үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.002 І, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдар есепті тоқсанның әрбір айы үшін шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстардан, Салық кодексінің 167-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

8) численность работников (человек).
Указывается численность работников, которым начислены доходы в отчетном квартале;
9) наличие структурных подразделений.
При наличии структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
11) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
12) количество приложений 210.01.
Указывается количество приложений 210.01, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
13) количество приложений 210.03.
Указывается количество приложений 210.03, которое должно соответствовать количеству структурных подразделений юридического лица.
16. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства". Исчисление индивидуального подоходного налога производится в соответствии со статьями 167, 202 Налогового кодекса с доходов иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами Республики Казахстан:
1) строки 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III предназначены для отражения суммы доходов, начисленных налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства за каждый месяц отчетного квартала, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы, отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса.
Строка 210.00.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.001 I, 210.00.001 II и 210.00.001 III.
Строка 210.00.001 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.001 IV за отчетный квартал и 210.00.001 V за предыдущий отчетный квартал текущего года. Строка 210.00.001 включает в себя сумму строки 210.00.002.
Строка 210.00.001 А предназначена для отражения суммы доходов, начисленных работникам за отчетный квартал.
Строка 210.00.001 В предназначена для отражения суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за отчетный квартал;
2) строки 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного в соответствии со статьей 167 Налогового кодекса с доходов, начисленных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце отчетного квартала.

210.00.002 IV жол 210.00.002 І, 210.00.002 II және 210.00.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.003 жол міндетті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алмағанда, табыстар бойынша есептелген, бірақ есепті тоқсанның соңына салық агенті шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төлемеген берешектің сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.004 І, 210.00.004 II және 210.00.004 III жолдар шет ел азаматтарына және азаматтығы жоқ тұлғаларға есепті тоқсанның әрбір айында төленген табыстарының сомасын көрсетуге арналған. Бұл ретте Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстар осы жолында көрсетілмейді.
210.00.004 IV жол 210.00.004 І, 210.00.004 II және 210.00.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.004 V жол есепті тоқсанның 210.00.004 IV және ағымдағы жылдың өткен есепті тоқсаны үшін 210.00.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.005 І, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдар шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін бюджетке аударылуы тиіс табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.005 IV жол 210.00.005 І, 210.00.005 II және 210.00.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.006, 210.00.007 жолдар салық агентінің құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда толтырылады;
7) 210.00.006 І, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдар шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін бюджетке бас ұйым үшін аударылуы тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.006 IV жол 210.00.006 І, 210.00.006 II және 210.00.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
8) 210.00.007 І, 210.00.007 II және 210.00.007 III жолдар 210.03 барлық нысандары бойынша 210.03.001 І, 210.03.001 II, 210.03.001 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және бюджетке аударылуы тиіс есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиалдар/өкілдіктер бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.007 ІV жол 210.01.007 ІІ және 210.01.007 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін жиынтық соманы көрсетуге арналған.

Строка 210.00.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.002 I, 210.00.002 II и 210.00.002 III;
3) строка 210.00.003 предназначена для отражения суммы задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом иностранцам и лицам без гражданства на конец отчетного квартала, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
4) строки 210.00.004 I, 210.00.004 II и 210.00.004 III предназначены для отражения суммы доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце отчетного квартала. При этом доходы, не подлежащие налогообложению в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса, в данных строках не отражаются.
Строка 210.00.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.004 I, 210.00.004 II и 210.00.004 III.
Строка 210.00.004 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.004 IV отчетного квартала и 210.00.004 V за предыдущий отчетный квартал текущего года;
5) строки 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.005 I, 210.00.005 II и 210.00.005 III;
6) строки 210.00.006, 210.00.007 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
7) строки 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.006 I, 210.00.006 II и 210.00.006 III;
8) строки 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 210.03.001 I, 210.03.001 II, 210.03.001 III по всем формам 210.03.
Строка 210.00.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.007 I, 210.00.007 II и 210.00.007 III.

17. «Салық кодексінің 201202-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалар табысынан жеке табыс салығын есептеу» бөлімінде:
1) 210.00.008 жол салық агенті есептеген, бірақ резидент еместерге төленбеген, шегерімге жатқызған табыстардың сомаларын көрсетуге арналған және 210.02-нысанының деректері негізінде толтырылады.
Шетелдік және азаматтығы жоқ тұлғалардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарын шегерімге жатқызу күні болып есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны табылады. 210.00.008 жол есепті күнтізбелік жылдың 4-тоқсанының декларациясында толтырылады;
2) 210.00.009 жол Салық кодексінің 195-бабы 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бюджеттен аударуға жататын, 210.00.008 жолында көрсетілген, салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің табыстарына есептелген, бірақ төленбеген жеке табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған және 210.02-нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 210.00.010, 210.00.011 жолдар салық агентінің құрылымдық бөлімшілері болған жағдайда толтырылады;
4) 210.00.010 жол бас ұйым шегерімге жатқызған, бірақ төленбеген, резидент еместердің табыстарынан есептеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.011 жол 210.03 барлық нысандары бойынша 210.03.003 жолының сомалары ретінде айқындалатын, филиалдар/өкілдіктер бойынша шегерімге жатқызған, бірақ төленбеген, резидент еместердің табыстарынан есептеген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
18. «Міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 210.00.012 І, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдар есепті тоқсанның әрбір айы үшін шетелдік азаматтардың және азаматтығы жоқ тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) табыстарының сомаларды көрсетуге арналған.
210.00.012 IV жол 210.00.012 І, 210.00.012 II және 210.00.012 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті тоқсандағы табыстың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.013 І, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдар шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.013 IV жол 210.00.013 І, 210.00.013 II және 210.00.013 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

17. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 201, 202 Налогового кодекса":
1) строка 210.00.008 предназначена для отражения суммы доходов, начисленных, но невыплаченных нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты и заполняются на основании данных формы 210.02.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. Строка 210.00.008 заполняется в декларации за 4 квартал отчетного календарного года;
2) строка 210.00.009 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных налоговым агентом на вычеты, отраженных в строке 210.00.008, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 195 Налогового кодекса, и заполняются на основании данных формы 210.02;
3) строки 210.00.010, 210.00.011 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строка 210.00.010 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентов, отнесенных на вычеты головной организацией;
5) строка 210.00.011 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов нерезидентам, отнесенных на вычеты, по филиалам/представительствам, определяемого как сумма строк 210.03.003 по всем формам 210.03.
18. В разделе "Исчисление обязательных пенсионных взносов":
1) строки 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III предназначены для отражения суммы начисленных доходов иностранцев и лиц без гражданства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.012 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.012 I, 210.00.012 II и 210.00.012 III;
2) строки 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.00.013 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.013 I, 210.00.013 II и 210.00.013 III;

3) 210.00.013, 210.00.014 жолдар салық агентінің құрылымдық бөлімшелері бар болған жағдайда толтырылады;
4) 210.00.014 І, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдар Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айы үшін бас ұйым үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.014 IV жол 210.00.014 І, 210.00.014 II және 210.00.014 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.015 І, 210.00.015 II және 210.00.015 III жолдар 210.03 барлық нысандары бойынша 210.03.004 І, 210.03.004 II, 210.03.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және есепті тоқсанның әрбір айына филиалдар/өкілдіктер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.015 IV жол 210.00.015 І, 210.00.015 II және
210.00.015 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
19. «Мүгедек қызметкерлердің саны және еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар» бөлім Салық кодексінің 135-бабы 3-тармағының шарттарына сәйкес тірек-қимыл мүшесі бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар толтырады. Бұл бөлімде:
1) 210.00.016 І, 210.00.016 II және 210.00.016 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған. 210.00.016 жолы 210.00.025 жолының сомасын қамтиды;
2) 210.00.017 І, 210.00.017 II және 210.00.017 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санын көрсетуге арналған;
3) 210.00.018 І, 210.00.018 II және 210.00.018 III жолдарында 210.00.017 және 210.00.016 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір ай үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы санының үлес салмағын көрсетуге арналған;
4) 210.00.019 І, 210.00.019 II және 210.00.019 III жолдарында есепті тоқсанның әрбір ай үшін еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған. 210.00.019 жол 210.00.028 жолының сомасын қамтиды;
5) 210.00.020 І, 210.00.020 II және 210.00.020 III жолдарында есепті тоқсанның әрбір айы үшін мүгедек–қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған;

3) строки 210.00.014 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.00.014 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.014 I, 210.00.014 II и 210.00.014 III;
5) строки 210.00.015 I, 210.00.015 II и 210.00.015 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, определяемой как сумма строк 210.03.004 I, 210.03.004 II, 210.03.004 III по всем формам 210.03.
Строка 210.00.015 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.015 I, 210.00.015 II и 210.00.015 III.
19. Раздел "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов" заполняется специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующими условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса. В данном разделе:
1) строки 210.00.016 I, 210.00.016 II и 210.00.016 III предназначены для отражения общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала. Строка 210.00.016 включает в себя строку 210.00.017;
2) строки 210.00.017 I, 210.00.017 II и 210.00.017 III предназначены для отражения численности работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;
3) строки 210.00.018 I, 210.00.018 II и 210.00.018 III предназначены для отражения удельного веса численности работников-инвалидов в общей численности работников за каждый месяц отчетного квартала, определяемого как отношение соответствующих строки 210.00.017 и 210.00.016;
4) строки 210.00.019 I, 210.00.019 II и 210.00.019 III предназначены для отражения суммы общих расходов по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала. Строка 210.00.019 включает в себя строку 210.00.020;
5) строки 210.00.020 I, 210.00.020 II и 210.00.020 III предназначены для отражения суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за каждый месяц отчетного квартала;

6) 210.00.021 І, 210.00.021 II және 210.00.021 III жолдарында 210.00.020 және 210.00.019 жолдарына тиесілі ретте айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айына еңбекақы төлеу бойынша жалпы шығыстардан мүгедек-қызметкерлерге еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың үлес салмағын көрсетуге арналған.
20. «Салық кодексі 358-бабының 13-тармақтарында белгіленген ставкаларды қолдана отырып, әлеуметтік салықты есептеу» бөлімін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің 191-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемелер арқылы қызметтерін жүзеге асыратын салық агенті болып табылатын резидент еместер толтырады. Бұл бөлімде:
1) 210.00.022 І, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдары Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағы, 192-бабының 18) – 21) тармақшалары және 191-бабының 10-тармағында айқындалған, есепті тоқсанның әрбір айы үшін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға табыс түрінде төленген жұмыс беруші шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 IV жолы 210.00.022 І, 210.00.022 II және 210.00.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.022 V жол есепті тоқсанның 210.00.022 IV және ағымдағы жылдың өткен есепті тоқсаны үшін 210.00.022 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.023 І, 210.00.023 ІІ және 210.00.023 ІІІ жолдары Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген және Қазақстан Республикасының Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасына азайтылған әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
210.00.023 IV жолы 210.00.023 І, 210.00.023 II және 210.00.023 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін табыстардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.024 І, 210.00.024 ІІ және 210.00.024 ІІІ жолдары 210.01 барлық нысандары бойынша 210.01.007 І, 210.01.007 II, 210.01.007 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есептелген әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.024 IV жолы 210.00.024 І, 210.00.034 II және 210.00.024 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
4) 210.00.025, 210.00.026 жолдары салық агентінің құрылымдық бөлімшелері бар болған жағдайда толтырылады;

6) строки 210.00.021 I, 210.00.021 II и 210.00.021 III предназначены для отражения удельного веса расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за каждый месяц отчетного квартала, определяемого как отношение соответствующих строк 210.00.020 и 210.00.019.
20. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставок, установленных пунктами 13 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 191 Налогового кодекса, являющимися налоговыми агентами. В данном разделе:
1) строки 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III предназначены для отражения суммы расходов работодателя, выплаченной иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163, подпунктами 18)21) статьи 192 и пунктом 10 статьи 191 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.022 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.022 I, 210.00.022 II и 210.00.022 III.
Строка 210.00.022 V предназначена для отражения итоговой суммы доходов с начала года, определяемой как сумма строк 210.00.022 IV отчетного квартала и 210.00.022 V за предыдущий отчетный квартал текущего года;
2) строки 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса за каждый месяц отчетного квартала, и уменьшенные на сумму социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
Строка 210.00.023 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.023 I, 210.00.023 II и 210.00.023 III;
3) строки 210.00.024 I, 210.00.024 II и 210.00.024 III предназначены для отражения суммы социального налога, исчисленного по деятельности, осуществляемой в рамках контрактов на недропользование, за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 210.01.007 I, 210.01.007 II, 210.01.007 III по всем формам 210.01.
Строка 210.00.024 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.024 I, 210.00.024 II и 210.00.024 III;
4) строки 210.00.025, 210.00.026 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;

5) 210.00.025 І, 210.00.025 II және 210.00.025 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін бас ұйым үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.025 IV жол 210.00.025 І, 210.00.025 II және 210.00.025 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 210.00.026 І, 210.00.026 II және 210.00.026 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша 210.03 барлық нысандары бойынша 210.03.006 І, 210.03.006 II, 210.03.006 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын, есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.026 IV жолы 210.00.026 І, 210.00.026 II және 210.00.02 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
7) Декларацияны ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арналған арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғалар табыс еткен жағдайда, аударуға жататын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, 210.00.027 жолында көрсетіледі (7 А торкөзді толтырған жағдайда).
210.00.027 І, 210.00.027 II және 210.00.027 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.00.027 IV жолы 210.00.027 І, 210.00.027 II және 210.00.027 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жалпы жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
21. «Салық кодексі 358-бабының 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып әлеуметтік салықты есептеу» бөлімі арнайы салық режимдерін қолданатындарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлер, адвокаттар, нотариустарды қоспағанда, жеке кәсіпкерлер толтырады. Бұл бөлімде:
210.00.028 І, 210.00.028 ІІ және 210.00.028 ІІІ жолдары салық төлеуші есепті тоқсанның әрбір айында өзі үшін және есепті тоқсанның әрбір айында әрбір үшін төленетін, Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес есептелген, бюджетке төлеуге тиіс әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.028 IV жолы 210.00.028 І, 210.00.028 II және 210.00.028 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
22. «Әлеуметтік аударымдарды есептеу» бөлімінде:
1) 210.00.029 І, 210.00.029 ІІ, 210.00.029 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес есепті тоқсанның әрбір айында жұмыс берушінің әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқарушы жүйесінің комитеті, қаржы полициясы және мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерін ақшалай ұстауға шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға табыстар түрінде төленетін шығыстарына енгізе отырып, жұмыс берушінің шетелдік азаматтарға немесе азаматтығы жоқ тұлғаларға төлейтін табыстары түріндегі шығыстарын көрсетуге арналған.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңда белгіленген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданатын ай сайынғы табыс республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек.

5) строки 210.00.025 I, 210.00.025 II и 210.00.025 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога за головную организацию за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.025 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.025 I, 210.00.025 II и 210.00.025 III;
6) строки 210.00.026 I, 210.00.026 II и 210.00.026 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по филиалам/представительствам за каждый месяц отчетного квартала, определяемой как сумма строк 210.03.005 I, 210.03.005 II, 210.03.005 III по всем формам 210.03.
Строка 210.00.026 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.026 I, 210.00.026 II и 210.00.026 III;
7) в случае представления Декларации юридическими лицами, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц- производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов, общая сумма социального налога, подлежащего перечислению, отражается в строке 210.00.027 с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса (при заполнении ячейки 7 А).
Строки 210.00.027 I, 210.00.027 II и 210.00.027 III предназначены для отражения общей суммы исчисленного социального налога по юридическому лицу за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.00.027 IV предназначена для отражения итоговой общей суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.027 I, 210.00.027 II и 210.00.027 III.
21. Раздел "Исчисление социального налога с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 358 Налогового кодекса" заполняется индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, адвокатами, частными нотариусами, частными судебными исполнителями. В данном разделе:
1) строки 200.00.028 I, 200.00.028 II и 200.00.028 III предназначены для отражения суммы социального налога, подлежащего уплате в бюджет, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, уменьшенного на сумму социальных отчислений и уплачиваемого налогоплательщиком за себя и за работников за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 200.00.028 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 200.00.028 I, 200.00.028II и 200.00.028 III.
22. В разделе "Исчисление социальных отчислений":
1) строки 210.00.029 I, 210.00.029 II, 210.00.029 III предназначены для отражения расходов работодателя, выплачиваемых иностранцам и лицам без гражданства в виде доходов, с включением в расходы работодателя выплачиваемого в виде доходов иностранцам и лицам без гражданства денежного содержания военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и государственной противопожарной службы в каждом месяце отчетного квартала в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете.

210.00.029 IV жолы 210.00.029 І, 210.00.029 II және 210.00.029 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.00.030 І, 210.00.030 ІІ және 210.00.030 ІІІ жолдары Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңына сәйкес айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айында әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.030 IV жолы 210.00.030 І, 210.00.030 II және 210.00.030 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.00.031, 210.00.032 жолдар салық агентінің құрылымдық бөлімшелері бар болған жағдайда толтырылады;
4) 210.00.031 І, 210.00.031 II және 210.00.031 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында бас ұйым бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.031 IV жолы 210.00.031 І, 210.00.031 II және 210.00.031 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.00.032 І, 210.00.032 II және 210.00.032 III жолдары есепті тоқсанның әрбір айында филиалдар/өкілдіктер бойынша, 210.03 барлық нысандары бойынша 210.03.006 І, 210.03.006 II, 210.03.006 III жолдарының сомалары ретінде айқындалатын әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.00.032 IV жол 210.00.032 І, 210.00.032 II және 210.00.032 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
23. «Салық агентінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық агентінің атауы» жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Декларацияны жеке кәсіпкер, адвокат, жеке нотариус табыс етсе, оның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;

Строка 210.00.029 IV предназначена для отражения итоговой суммы доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.029 I, 210.00.029 II и 210.00.029 III;
2) строки 210.00.030 I, 210.00.030 II, 210.00.030 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.00.030 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.030 I, 210.00.030 II и 210.00.030 III;
3) строки 210.00.031, 210.00.032 заполняются в случае наличия у налогового агента структурных подразделений;
4) строки 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по головной организации в каждом месяце отчетного квартала.
Строка 210.00.031 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.031 I, 210.00.031 II и 210.00.031 III;
5) строки 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалам/представительствам в каждом месяце отчетного квартала, определяемой как сумма строк 210.03.006 I, 210.03.006 II и 210.03.006 III по всем формам 210.03.
Строка 210.00.032 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.00.032 I, 210.00.032 II и 210.00.032 III.
23. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем, адвокатом, частным нотариусом указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогового агента;

5) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Декларацияны қабылданған күні.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс етілген күні көрсетіледі;
7) кіріс құжатының нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе басқа байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Келісімшарт бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі – 210.01-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған өнім бөлу туралы келісімдер (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуіне арналған. Нысан әрбір келісімшарт бойынша бөлек жасалады.
25. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) «Қызметкерлердің саны (адам), оның ішінде» жолында шетелдік мамандар және қызметкерлер – шетелдік белгіленіп, қызметкерлердің саны көрсетіледі;
2) «Келісімшарттың деректемелері» жолында келісімшарттың деректемелері көрсетіледі:
А – келісімшарттың нөмірі;
В – келісімшарт жасалған күн.
26. «Шетелдік мамандар – қызметкерлер үшін әлеуметтік салық» бөлімінде:
1) 210.01.001 жолы қызметкерлер үшін келісімшартқа сәйкес белгіленген әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған.
2) 210.01.002 І, 210.01.002 ІІ және 210.01.002 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген шетелдік мамандар – қызметкер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.002 IV жолы 210.01.002 І, 210.01.002 II және 210.01.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.01.003 І, 210.01.003 ІІ және 210.01.003 ІІІ жолдары 210.01.002 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдар сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік мамандар-үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.003 IV жолы 210.01.003 І, 210.01.003 II және 210.01.003 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
27. «Шетелдік жұмысшы-үшін әлеуметтік салық» бөлімінде:
1) 210.01.004 жолы келісімшартқа сәйкес белгіленген қызметкерлер-жұмысшылар үшін әлеуметтік салық ставкасының мөлшерін көрсетуге арналған;

5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 210.01 - "Исчисление социального налога
налогоплательщиками, работающими по контракту"
24. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке в соответствии с пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса. Форма составляется по каждому контракту отдельно.
25. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) в строке "Численность работников (человек), в том числе" указывается численность работников-иностранных специалистов и работников-иностранных рабочих;
2) в строке "Реквизиты контракта" указываются реквизиты контракта:
А - номер контракта;
В - дата заключения контракта.
26. В разделе "Социальный налог за работников-иностранных специалистов":
1) строка 210.01.001 предназначена для отражения размера ставки социального налога за работников-иностранных специалистов, установленной в соответствии с контрактом;
2) строки 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников-иностранных специалистов, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.01.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.01.002 I, 210.01.002 II и 210.01.002 III;
3) строки 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников- иностранных специалистов, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.002 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.003 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.01.003 I, 210.01.003 II и 210.01.003 III №.
27. В разделе "Социальный налог за работников-иностранных рабочих":
1) строка 210.01.004 предназначена для отражения размера ставки социального налога за работников-иностранных рабочих, установленной в соответствии с контрактом;

2) 210.01.005 І, 210.01.005 ІІ және 210.01.005 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін есептелген шетелдік мамандар-қызметкерлер үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.005 IV жолы 210.01.005 І, 210.01.005 II және 210.01.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) 210.01.006 І, 210.01.006 ІІ және 210.01.006 ІІІ жолдары 210.01.005 жолында көрсетілген салықтардың сомасы мен Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға белгіленген мөлшерде айқындалған әлеуметтік аударымдардың сомаларының айырмасы ретінде айқындалған шетелдік мамандар-үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасын көрсетуге арналған.
210.01.006 IV жолы 210.01.006 І, 210.01.006 II және 210.01.006 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
28. «Әлеуметтік салық – барлығы» бөлімінде:
210.01.007 І, 210.01.007 ІІ және 210.01.007 ІІІ жолдарында 210.01.006 және 210.01.005 тиісті жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсанның әрбір айы үшін әлеуметтік салықтың сомасын көрсетуге арналған.
210.01.007 IV жолы 210.01.007 І, 210.01.007 II және 210.01.007 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
4. «Шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу» қосымшасын жасау
(210.02-нысаны)
29. Бұл нысан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығының сомасын салық агенті есептеу үшін арналған. Нысан Салық кодексінің 189190–баптарына сәйкес резидент еместер және резиденттер деп танылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты табыс етіледі.
30. «Қазақстан Республикасының шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу» бөлімінде:
1) А бағанда кезекті реттік нөмірі қойылады;
2) В бағанда есепті тоқсанда табыстар есептелген, төленген шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың тегі, инициалдары көрсетіледі;
3) С бағанда шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салық төлеушілерді тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанда шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Жолдар «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі болған кезде толтырылуы тиіс;
5) Е бағанда резиденттік белгісі көрсетіледі;
6) F бағанда Осы Қағидалардың 36-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік елінің коды көрсетіледі;

2) строки 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III предназначены для отражения суммы социального налога за работников-иностранных рабочих, исчисленного за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.01.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.01.005 I, 210.01.005 II и 210.01.005 III;
3) строки 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога за работников- иностранных рабочих, определяемого как разница сумм налогов, отраженных в строке 210.01.005 и сумм социальных отчислений, определенных в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.01.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.01.006 I, 210.01.006 II и 210.01.006 III.
28. В разделе "Социальный налог - всего":
Строки 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III предназначены для отражения общей суммы социального налога за каждый месяц отчетного квартала, определяемого как суммы соответствующих строк 210.01.003 и 210.01.006.
Строка 210.01.007 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.01.007 I, 210.01.007 II и 210.01.007 III.
4. Составление Форма 210.02 "Исчисление индивидуального
подоходного налога с доходов иностранцев
и лиц без гражданства"
29. Данная форма предназначена для исчисления налоговым агентом сумм индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства. Форма представляется в отношении иностранцев и лиц без гражданства, признанных резидентами и нерезидентами, в соответствии со статьями 189190 Налогового кодекса.
30. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства":
1) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
2) в графе В указываются фамилии, инициалы иностранцев и лиц без гражданства, которым были начислены, выплачены доходы в отчетном квартале;
3) в графе С указываются регистрационные номера налогоплательщиков иностранцев и лиц без гражданства;
4) в графе D указываются индивидуальные идентификационные номера иностранцев и лиц без гражданства.
Строки подлежат заполнению при наличии у иностранцев и лиц без гражданства индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом о национальных реестрах;
5) в графе Е указывается признак резидентства;
6) в графе F указывается код страны резидентства иностранцев и лиц без гражданства, согласно пункту 36 настоящих Правил;

7) G бағанында шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Осы баған шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың салықтық тіркеу нөмірі болған кезде толтырылады;
8) Н бағанда шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрінің коды, сондай-ақ осындай құжаттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі;
Декларацияны толтырған кезде шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 – шетел азаматының төлқұжаты;
02 – шетел азаматының жеке куәлігі;
03 – теңізшінің төлқұжаты;
04 – ықтияр хаты;
9) І бағанда осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларға төленетін табыс түрінің коды көрсетіледі;
10) J бағанда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есепке жазылған табыстар, оның ішінде ақшалай немесе натуралды түрде қызметкерлермен жұмыс берушіден алынған табыстар, материалдық пайда түрінде алынған табысты қоса есептегенде, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушімен жасалған азаматтық-құқықтық сипаттағы келісімшарттар бойынша, оның ішінде Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабында белгіленген табыстар көрсетіледі;
11) К бағанда Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына белгіленген салық шегерімі көрсетіледі;
12) L бағанда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
13) М бағанда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңына сәйкес және Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына енгізген ерікті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
14) N бағанда Салық кодексінің 166-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың өз пайдаларына енгізген сақтандыру сыйақыларының сомалары көрсетіледі;
15) O бағанда Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомалары көрсетіледі;

7) в графе G указывается номер налоговой регистрации иностранцев и лиц без гражданства в стране резидентства.
Данная графа заполняется при наличии у иностранцев и лиц без гражданства номера налоговой регистрации;
8) в графе Н указываются код вида документа, удостоверяющего личность иностранцев и лиц без гражданства, а также номер и дата выдачи такого документа.
При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов документов, удостоверяющих личность иностранцев и лиц без гражданства:
01 - паспорт иностранного гражданина;
02 - удостоверение личности иностранного гражданина;
03 - паспорт моряка
04- вид на жительство;
9) в графе I указывается код вида дохода, выплачиваемого иностранцу или лицу без гражданства, согласно пункту 35 настоящих Правил;
10) в графе J указывается начисленные доходы иностранцам и лицам без гражданства, в том числе доходы, полученные работником от работодателя в денежной или натуральной форме, включая доходы, полученные в виде материальной выгоды, а также по заключенным с работодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан по договорам гражданско-правового характера, в том числе доходы отраженные в статье 156 Налогового кодекса, за исключением доходов указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
11) в графе K указываются налоговый вычет, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
12) в графе L указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов иностранцев и лиц без гражданства, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
13) в графе М указываются суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу иностранцами или лицами без гражданства в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, и относимых на вычеты согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
14) в графе N указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу иностранцами и лицами без гражданства по договорам накопительного страхования и относимых на вычеты согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
15) в графе О указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным иностранцами и лицами без гражданства в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях, и относимые на вычеты согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;

16) P бағанда Салық кодексінің 166-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын және Салық кодексі 166-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар көрсетіледі;
17) Q бағанда шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салынбайтын табыстары көрсетіледі;
18) R бағанда есепті есепті тоқсан үшін шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі;
19) S бағанда Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есепті тоқсанда төлеген табыстар көрсетіледі;
20) T бағанда Салық кодексінің 156-бабының 1-тармағы 24) тармақшасында көрсетілген табыстарды және міндетті зейнетақы жарналарын қоспағанда, Салық кодексінің 357-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынбайтын табыстар көрсетіледі;
21) U бағанда әлеуметтік салық салынатын табыстардың барлығы көрсетіледі. Т бағаны жолдарының шамасы (J – L – T) формуласы бойынша анықталады;
22) V бағанда есепті есепті тоқсанда шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанда «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген әлеуметтік аударымдар есептелетін жұмыс берушінің шығыстары көрсетіледі;
24) X бағанда «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
210.00.001 IV жолына J бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.004 IV жолна S бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі. 210.00.002 IV жолына R бағанының 00000001 жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
5. «Құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығының және әлеуметтік салықтың сомасын есептеу» қосымшасын жасау
(210.03-нысаны)
31. Бұл нысан салық агенті заңды тұлғаның филиал/өкілдік бойынша төленуге жататын жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомаларын есептеуге арналған. Салық кодексінің 161162362364-баптарына сәйкес заңды тұлға нысанды әрбір филиал/өкілдік бойынша жасайды.
32. «Салық агенті туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда салық төлеушінің-сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

16) в графе Р указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса, и относимые на вычеты согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 166 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются доходы иностранцев и лиц без гражданства, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
18) в графе R указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
19) в графе S указываются выплаченные в налоговом периоде доходы иностранцам и лицам без гражданства, за исключением доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
20) в графе Т указываются доходы, не облагаемые социальным налогом в соответствии с пунктом 3 статьи 357 Налогового кодекса, за исключением обязательных пенсионных взносов и доходов, указанных в подпункте 24) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
21) в графе U указывается всего доходов, облагаемых социальным налогом. Величины строк графы U определяются по формуле (J - L - T);
22) в графе V указываются суммы социального налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства за отчетный квартал;
23) в графе W указываются расходы работодателя, с которых исчисляются социальные отчисления, определяемые в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
24) в графе X указываются суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Величина итоговой строки 00000001 графы J переносится в строку 210.00.001 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 210.00.004 IV. Величина итоговой строки 00000001 графы R переносится в строку 210.00.002 IV.
5. Составление формы 210.03 "Исчисление суммы индивидуального
подоходного налога и социального налога
по структурному подразделению"
31. Данная форма предназначена для исчисления юридическим лицом - налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, подлежащих уплате по филиалу/представительству. Форма составляется юридическим лицом по каждому филиалу/представительству в соответствии со статьями 161162362364 Налогового кодекса.
32. В разделе "Общая информация о налоговом агенте":
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика- доверительного управляющего;

2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық агентінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемелерін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде, осы жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды.
Заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (тоқсан, жыл) – есепті салық кезеңдері кіретін тоқсан (араб сандарымен көрсетіледі);
6) түрі.
Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөз белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
8) филиалдың/өкілдіктің СТН-і – салық төлеуші филиалдың/өкілдіктің тіркеу нөмірі;
9) БСН – филиалдың/өкілдіктің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
10) филиалдың/өкілдіктің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес филиалдың/өкілдіктің атауы көрсетіледі;
11) филиалдың/өкілдіктің тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
33. «Есепті көрсеткіштер» бөлімінде:
1) 210.03.001 І, 210.03.001 ІІ және 210.03.001 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептелген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударылуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.03.001 IV жолы 210.03.001 І, 210.03.001 II және 210.03.001 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
2) 210.03.002 жолы есепті тоқсанның әрбір айы үшін Салық кодексінің 195-бабына сәйкес шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан есептеген және филиал/өкілдік бойынша бюджетке аударуға тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
210.03.002 IV жол 210.03.002 І, 210.03.002 II және 210.03.002 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;

2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер налогоплательщика- доверительного управляющего;
3) наименование налогового агента.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего;
4) код налогового органа по месту регистрационного учета налогового агента.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета юридического лица;
5) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - квартал, в который входят отчетные налоговые периоды (указывается арабскими цифрами);
6) вид.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) РНН филиала/представительства - регистрационный номер налогоплательщика - филиала/представительства;
9) БИН - бизнес-идентификационный номер филиала/представительства;
10) наименование филиала/представительства.
Указываются наименование филиала/представительства в соответствии с учредительными документами;
11) код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
33. В разделе "Расчетные показатели":
1) строки 210.03.001 I, 210.03.001 II и 210.03.001 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, выплаченных иностранцам и лицам без гражданства, и подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.03.001 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.03.001 I, 210.03.001 II, 210.03.001 III;
2) строки 210.03.002 I, 210.03.002 II и 210.03.002 III предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных и выплаченных доходов иностранцам и лицам без гражданства, подлежащего перечислению в бюджет по филиалу/представительству, в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса, за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.03.002 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.03.002 I, 210.03.002II и 210.03.002 III;

3) 210.03.003 жолы Салық кодексінің 195-бабына сәйкес салық агенті шегерімге жатқызған, шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген, бірақ төленбеген табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.
Шетелдік азаматтарға және азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген, бірақ төленбеген табыстарды шегерімге жатқызу күні есепті күнтізбелік жылдың 31 желтоқсаны болып танылады. Операциялар (табысты төлеу) шетелдік валютада жасалған кезде, 210.03.003 жолында табыстарды төлеу күніне немесе алдын ала төлеген жағдайда, табысты төлеу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолданумен, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында қайта есептелген, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 210.03.004 І, 210.03.004 ІІ және 210.03.004 ІІІ жолдары Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес шетелдік азаматтардың немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың төленген табыстарына есептелген және есепті тоқсан үшін әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған.
210.03.004 IV жолы 210.03.004 І, 210.03.004 II және 210.03.004 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін міндетті зейнетақы жарналарының жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
5) 210.03.005 І, 210.03.005 ІІ, 210.03.005 ІІІ жолдары есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
210.03.005 IV жолы 210.03.005 І, 210.03.005 II және 210.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
6) 21.04.006 І, 210.03.005 ІІ, 210.03.005 ІІІ жолдары міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес анықталатын есепті тоқсанның әрбір айы үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік аударымдардың сомасын көрсетуге арналған.
210.03.005 IV жолы 210.03.005 І, 210.03.005 II және 210.03.005 III жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті тоқсан үшін әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
210.03.005 V жолы есепті тоқсанның 210.03.005 IV және өткен ағымдағы жылдың есепті тоқсан үшін 210.03.005 V жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
34. «Салық агентінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық агентінің атауы» жолында құрылтайшылық құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.

3) строка 210.03.003 предназначены для отражения суммы индивидуального подоходного налога с начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии со статьей 195 Налогового кодекса.
Датой отнесения на вычеты начисленных, но не выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, признается 31 декабря отчетного календарного года. При совершении операций в иностранной валюте, в строке 210.03.003 указывается сумма подоходного налога, пересчитанная в национальную валюту Республики Казахстан, с применением рыночного курса обмена валюты на день отнесения на вычеты доходов иностранцев и лиц без гражданства;
4) строки 210.03.004 I, 210.03.004 II и 210.03.004 III предназначены для отражения суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 210.03.004 IV предназначена для отражения итоговой суммы обязательных пенсионных взносов за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.03.004 I, 210.03.004 II и 210.03.004 III;
5) строки 210.03.005 I, 210.03.005 II и 210.03.005 III предназначены для отражения суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за каждый месяц отчетного квартала.
Строка 210.03.005 IV предназначена для отражения итоговой суммы налога за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.03.005 I, 210.03.005 II и 210.03.005 III;
6) строки 210.03.006 I, 210.03.006 II, 210.03.006 III предназначены для отражения суммы социальных отчислений по филиалу/представительству в каждом месяце отчетного квартала, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 210.03.006 IV предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений за отчетный квартал, определяемой как сумма строк 210.03.006 I, 210.03.006 II и 210.03.006 III.
Строка 210.03.006 V предназначена для отражения итоговой суммы социальных отчислений с начала года, определяемой как сумма строк 210.03.006 IV налогового периода и 210.03.006 V за предыдущий налоговый период текущего года.
34. В разделе "Ответственность налогового агента":
1) в поле "Наименование налогового агента" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления имуществом либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;

2) тапсырған күні.
210.03-нысанының салық органына тапсырылған күні көрсетіледі;
3) жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша бенефициар салық органының коды.
Салық агентінің тіркеу есебінің орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бенефициар салық органының коды.
Филиалдың/өкілдіктің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) «Нысанды қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында 210.03 нысаны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) қабылданған күн.
Салық кодексі 584-бабы 2-тармағына сәйкес 210.03-нысанының табыс етілген күні көрсетіледі;
7) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген 210.03-нысанының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
6. Табыс түрлерінің, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
35. Декларация толтыру кезінде мынадай Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек:
1006 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1009 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1012 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1013 – резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1014 – егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстар;
1023 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстар;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1025 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1026 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1027 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

2) дата подачи.
Указывается дата представления формы 210.03 в налоговый орган;
3) код налогового органа - бенефициара по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства;
4) код налогового органа - бенефициара по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) филиала/представительства;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего форму" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего форму 210.03;
6) дата приема.
Указывается дата представления формы 210.03 в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер формы 210.03, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
6. Коды видов доходов, стран и международных договоров
35. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан:
резиденту;
нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;

1. Осы жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (220.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 20-тарауы 183-бабына21-тарауына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар – жеке кәсіпкерлер, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес резидент емес жеке тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (220-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (220.01-ден 220.05-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық агенті не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық агентінің не оның өкілінің мөрімен куәландырылуға тиіс.

1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (Форма 220.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами-ндивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, в соответствии со статьей 183 главы 20,  главой 21 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен салық есептілігін қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (220.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы жасаған кезде жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес сенімгерлікпен басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;

12. При представлении Декларации:
в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 220.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;

8) валюта коды.
Осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) табыс етілген қосымшалар.
Салық төлеуші табыс еткен Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
16. «Салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы» бөлімінде:
1) 220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес айқындалатын, өткізуден табыс сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес айқындалатын, құн өсімінен табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.01.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.00.003 жолында 220.02.005 және 220.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалатын, соның ішінде бұған дейінгі салық кезеңдерінен көшірілген шығындарды есепке алумен, своп бойынша, туынды қаржы құралдары бойынша табыс сомасы көрсетіледі;
4) 220.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес айқындалатын, күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.006 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес айқындалатын, талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтердің шығып қалудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.008 жолында егер осы сомалар бұрын Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 14) тармақшасына сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін шегерiмдерге жатқызылмаған болса, негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, борышкерге салынған немесе ол мойындаған айыппұлдар, өсiмпұлдар және санкциялардың басқа да түрлерiнің сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.009 жолында табыстардың мынадай түрлері көрсетіледі: Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17)18) және 20) тармақшаларына сәйкес жылдық жиынтықпен табысқа енгізілетін дивидендтер, депозит, ағымдағы шот, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты, ұтыстар бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;

8) код валюты.
Указывается код валюты согласно пункту 41 настоящих Правил;
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 42 настоящих Правил;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
16. В разделе "Доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации, определяемый в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости, определяемый в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.029;
3) в строке 220.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе, свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в строке 220.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам, определяемый в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.006 указывается доход от уступки права требования, определяемый в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.007 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указываются виды доходов: дивиденды, вознаграждения по депозиту, текущему счету, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, выигрыши, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с подпунктом 17)18) и 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

10) 220.00.010 жолында оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi көрсетіледі. Бағамдық айырма халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалады;
11) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес айқындалатын исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
12) 220.00.012 жолында Салық кодексіне сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысына кіретін, ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.013 жолында 220.00.001-ден 220.00.012-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысының жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 156-бабына сәйкес салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағына сәйкес сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 99-бабы 2-тармағына сәйкес сәйкес салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкер табысын түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі;
17) 220.00.017 жолында салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке алына отырып, 220.00.013, 220.00.014, 220.00.015 (220.00.013 – 220.00.014 –220.00.015), жолдарының айырмасының 220.00.016 жолына қосылуы (егер осы жолдың мәні оң болса) немесе 220.00.016 жолына азаюы (егер осы жолдың мәні теріс болса) (220.00.013 – 220.00.014) – 220.00.015 + (–) 220.00.016) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған дара кәсіпкердің табысы көрсетіледі.
17. «Шегерімдер» бөлімінде:
1) 220.00.018 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алған және өтеусіз алған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар көрсетіледі. 220.00.018 I – 220.00.018 II + 220.00.018 III + 220.00.018 IV + 220.00.018 V – 220.00.018 VI – 220.00.018 VII – 220.00.018 VIII – 220.00.018 IX ретінде айқындалады;
220.00.018 I жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
220.00.018 II жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.00.018 II жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
220.00.018 III жолында:
салық кезеңінің барысында түскен ТМҚ, оның ішінде сатып алған, тегін алған, бірігу жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты алынған, жарғылық капиталға салым ретінде алынған және де басқа да негіздемемен келіп түскен;
тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі.

10) в строке 220.00.010 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
11) в строке 220.00.011 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.012 указывается другие доходы налогоплательщика, включаемые в доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период в соответствии с Налоговым кодексом;
13) в строке 220.00.013 указывается общая сумма дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определяемая как сумма строк с 220.00.001 по 220.00.012;
14) в строке 220.00.014 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.015 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.016 указывается сумма корректировки дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 99 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.017 указывается доход индивидуального предпринимателя, полученный совокупно за налоговый период с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разница строк 220.00.013, 220.00.014, 220.00.015 (220.00.013 - 220.00.014 -220.00.015), увеличенная на строку 220.00.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.013 - 220.00.014) - 220.00.015 + (-) 220.00.016).
17. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.018 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. Определяется как 220.00.018 I - 220.00.018 II + 220.00.018 III + 220.00.018 IV + 220.00.018 V - 220.00.018 VI - 220.00.018 VII - 220.00.018 VIII - 220.00.018 IX;
в строке 220.00.018 I указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, представляющего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать;
строка 220.00.018 II заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.018 II заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода: в строке 220.00.018 III указывается стоимость:
поступивших в течение налогового периода ТМЗ, в том числе приобретенных полученных безвозмездно, полученных в результате реорганизации путем присоединения, полученных в качестве вклада в уставный капитал, а также поступивших по иным основаниям;
выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами.

2) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағында белгіленген негіздер бойынша шегерімге жатқызылатын, есепке жатқызуға жатпайтын қосылған құн салығы көрсетіледі;
4) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына орын алған шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
5) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 220-бабы 14–1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.023 жолында Салық кодексінің 103-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 220.00.024 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
8) 220.00.025 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.026 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі;
10) 220.00.027 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
11) 220.00.028 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.029 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтер мен негізгі құралдар бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.03.011 және 220.03.012 жолдарының сомасы көшіріледі.
220.00.029 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1-тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін, «Инвестициялар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Инвестициялар туралы Заң) сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босатуды берумен келісімшарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;

2) в строке 220.00.019 указывается общая сумма штрафов, пеней, неустоек, относимая на вычет в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимая на вычеты по основаниям, установленным пунктом 12 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.021 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.022 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.023 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.024 указывается сумма компенсаций при служебных командировках, относимая на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.025 указываются сумма выплаченных сомнительных обязательств, относимая на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса:
9) в строке 220.00.026 указываются сумма сомнительных требований, относимая на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.027 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.028 указывается сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, относимая на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса, а также сумма расходов по приобретению разового талона, относимая на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что облагаемый доход индивидуального предпринимателя после вычета расходов по приобретению разового талона больше нуля;
12) в строке 220.00.029 указывается сумма вычетов по фиксированным активам и арендованным основным средствам, определяемая в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.03.011, 220.03.012;
в строке 220.00.029 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты индивидуального подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" (далее - Закон об инвестициях), налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

13) 220.00.030 жолында табыс есептелетін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бір жыл үшін салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген салық кезеңі үшін жиынтықпен алынған, дара кәсіпкер табысының салық салынбайтын мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс;
14) 220.00.031 жолында «Зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.032 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
16) 220.00.033 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі;
17) 220.00.034 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөніндегі iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомасы көрсетіледі;
18) 220.00.035 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі;
19) 220.00.036 жолында Салық кодексіне сәйкес сәйкес шегерімге жататын, басқа шығыстар сомасы көрсетіледі;
20) 220.00.037 жолында 220.00.018 бастап 220.00.036 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жалпы сомасы көрсетіледі.
18. «Салық кодексіне сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 220.00.038 жолында Салық кодексінің 131132-баптарына сәйкес өндірілетін табыстар мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.038 I және 220.00.038 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.038 I жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.00.038 II Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
19. «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес табыстар мен шегерімдерді түзету» бөлімінде:
1) 220.00.039 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын табыстарды түзету сомасы көрсетіледі;
2) 220.00.040 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалатын шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жол «-» белгісінсіз толтырылады.
20. «Дара кәсіпкердің салық салынатын табысы есебі» бөлімінде:

13) в строке 220.00.030 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном законом о республиканском бюджете, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.031 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
15) в строке 220.00.032 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
16) в строке 220.00.033 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
17) в строке 220.00.034 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
18) в строке 220.00.035 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.036 указываются сумма прочих расходов, относимая на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
20) в строке 220.00.037 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.018 по 220.00.036.
18. В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Налоговым кодексом":
1) в строке 220.00.038 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.038 I и 220.00.038 II:
в строке 220.00.038 I указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии со статьями 131132 Налогового кодекса;
в строке 220.00.038 II указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
19) В разделе "Корректировка доходов и вычетов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании):
1) в строке 220.00.039 указывается сумма корректировки доходов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 220.00.040 указывается сумма корректировки вычетов, определяемая в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании. Данная строка заполняется без знака "минус";
20) В разделе "Расчет облагаемого дохода индивидуального предпринимателя":

1) 220.00.041 жолында дара кәсіпкердің салық салынатын табысы (залал) көрсетіледі. 220.00.038 жолы ескеріле отырып, 220.00.017 – 220.00.037 + 220.00.038 + 220.00.039 + 220.00.040 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
2) 220.00.042 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. 220.00.042 жол анықтамалық сипатқа ие. Бұл жол өзіне 220.00.042 І жолын да қамтиды:
220.00.042 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.043 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.04-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі.
4) 220.00.044 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі есепке ала отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. Бұл ретте 220.00.040 I жолында көрсетілген сома салық салынатын табысқа қосуға жатады, салық салынатын табыстың болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидентiнiң залалын азайтады. 220.00.044 жол 220.00.043 (220.00.041 + 220.00.042 I– 220.00.043) жолдарын алып тастаумен, 220.00.041 және 220.00.042 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 220.00.045 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.044 жолының теріс мәні болса, 220.00.045 жолы 220.00.044 жолының және 220.03.008 І жолы модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.044 жолы оң мәнге ие болса, 220.00.045 жолына 220.03.008 I жолы көшіріледі;
6) 220.00.046 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.046 I және 220.00.046 II 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде:
220.00.046 I жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар шығыстар көрсетіледі.
220.00.046 II жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар табыстар көрсетіледі;
7) 220.00.047 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген, дара кәсіпкердің салық салынатын табысы көрсетіледі. 220.00.044 және 220.00.046 жолдарының айырмашылығы ретінде анықталады (220.00.044 – 220.00.046). Егер 220.00.046 жолы 220.00.044 жолынан артық болса, 220.00.047 жолында нөл көрсетіледі;

1) в строке 220.00.041 указывается облагаемый доход (убыток) индивидуального предпринимателя. Определяется как 220.00.017 - 220.00.037 + 220.00.038 + 220.00.039 + 220.00.040;
2) в строке 220.00.042 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Строка 220.00.042 носит справочный характер. Данная строка включает в себя также строку 220.00.042 I:
в строке 220.00.042 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.05;
3) в строке 220.00.043 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.04;
4) в строке 220.00.044 указывается сумма облагаемого дохода (убытка) индивидуального предпринимателя с учетом особенностей международного налогообложения. При этом сумма, указанная в строке 220.00.042I подлежит включению в облагаемый доход индивидуального предпринимателя, а в случае отсутствия облагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан. Строка 220.00.044 определяется как сумма строк 220.00.041 и 220.00.042I за минусом строки 220.00.043 (220.00.041 + 220.00.042 I - 220.00.043);
5) в строке 220.00.045 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.044 имеет отрицательное значение, строка 220.00.045 определяется как сумма модуля строки 220.00.044 и строки 220.03.008 I. Если строка 220.00.044 имеет положительное значение, в строку 220.00.045 переносится строка 220.03.008 I;
6) в строке 220.00.046 указывается сумма уменьшения облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 220.00.046 I и 220.00.046 II:
в строке 220.00.046 I указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить облагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 220.00.046 II указываются доходы, на которые налогоплательщик вправе уменьшить облагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.047 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом уменьшения, исчисленный в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.044 и 220.00.046 (220.00.044 - 220.00.046). В случае если строка 220.00.046 больше строки 220.00.044, в строке 220.00.047 указывается ноль;

8) 220.00.048 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 220.00.049 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 220.00.047 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.047, 220.00.048 (220.00.047 – 220.00.048) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.048 жолы 220.00.047 жолынан артық болса, 220.00.049 жолында нөл көрсетіледі.
21. «Салық міндеттемесінің есебі» бөлімінде:
1) 220.00.050 жолында Салық кодексінің 158-бабы 1-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызда көрсетіледі;
2) 220.00.051 жолында дара кәсіпкердің табысына салық салынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.049 және 220.00.050 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
3) 220.00.052 жолында Салық кодексінің 139-бабы 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.00.051, 220.00.052I. 220.00.052II, 220.00.052III, 220.00.052IY (220.00.051– 220.00.052I – 220.00.052II – 220.00.052III – 220.00.052IY) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады. Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда 220.00.052 I жолында нөл көрсетіледі;
220.00.052 I жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
220.00. 052 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.00.052 III жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.00.052 IV жолында бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін, Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес сыйақы түріндегі табыстан салық кезеңінде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

8) в строке 220.00.048 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 220.00.049 указывается облагаемый доход индивидуального предпринимателя с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае если в строке 220.00.047 отражено положительное значение. Определяется как разница строк 220.00.047, 220.00.048 (220.00.047 - 220.00.048). Если строка 220.00.048 больше строки 220.00.047, в строке 220.00.049 указывается ноль.
21. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.050 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.00.051 указывается сумма индивидуального подоходного налога с облагаемого дохода индивидуального предпринимателя. Определяется как произведение строк 220.00.049 и 220.00.050;
3) в строке 220.00.052 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса. Определяется как разница строк 220.00.051, 220.00.052I. 220.00.052II, 220.00.052III, 220.00.052IY (220.00.051- 220.00.052I - 220.00.052II - 220.00.052III - 220.00.052IY). Если полученная разница меньше ноля, то в строке 220.00.052 I указывается ноль;
в строке 220.00.052 I указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.05;
в строке 220.00.052 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;
в строке 220.00.052 III указывается сумма индивидуального налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, и перенесенная из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 220.00.052 IV указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, которая в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса уменьшает сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет;

1) 220.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 220.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
28. «Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)» бөлімінде:
1) 220.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)–3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 220.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)–3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 220.01.015 жолы 220.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.015 және 220.01.016 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады (220.01.015 – 220.01.016);
4) 220.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 220.01.016 жолы 220.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.016 және 220.01.015 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады (220.01.016 –220.01.015).
29. «Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс» бөлімінде:
1) 220.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 220.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 1)3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
30. «Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс» бөлімінде:
1) 220.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2-тармағының 7)8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Инвестициялар туралы заңға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісімшарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

1) в строке 220.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
20. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 220.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 220.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 220.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.015 больше, чем строка 220.01.016. Определяется как разница строк 220.01.015 и 220.01.016 (220.01.015 - 220.01.016);
4) в строке 220.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.016 больше, чем строка 220.01.015. Определяется как разница строк 220.01.016 и 220.01.015 (220.01.016 - 220.01.015).
21. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 220.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
22. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 220.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с Законом об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

8) 220.01.030 жолында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 220.01.024 және 220.01.025 жолдарының сомасы 220.01.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 220.01.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2-тармағының 1)–3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 220.01.027 жолы 220.01.017 жолынан артық болғанда толтырылады;
10) 220.01.029 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залалдар көрсетіледі.
4. ҚҚС төлеушi болып табылмайтын салық төлеушiлердiң өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстары – 220.02-нысанын жасау
32. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
33. «Шығыстар» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің – контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес-сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 – өзгелері;
G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі;
5. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.03-нысанын жасау
34. Бұл нысан Салық кодексінің 116 – 122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
35. «Тіркелген активтер бойынша шегерімдер» бөлімінде
1) 220.03.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.03.001 І-ден 220.03.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.03.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына І топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.03.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.03.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
220.03.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын салық кезеңнің басына ІV топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

8) в строке 220.01.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 220.01.024 и 220.01.025 больше строки 220.01.023;
9) в строке 220.01.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 220.01.027 больше строки 220.01.017;
10) в строке 220.01.032 указываются убытки, не подлежащие переносу на последующие налоговые периоды.
4. Составление формы 220.02 - Расходы налогоплательщиков,
не являющихся плательщиками НДС, по реализованным товарам,
выполненным работам, оказанным услугам
32. Данная форма заполняется лицами, не являющимся плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
33. В разделе "Расходы":
в графе А указывается порядковый номер строки;
в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика- контрагента;
в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика-контрагента;
в графе D указывается код страны резидентства нерезидента- контрагента согласно пункту 42 настоящих Правил;
в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента- контрагента в стране резидентства нерезидента. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
5. Составление формы 220.03 - Вычеты по фиксированным активам
34. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
35. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) в строке 220.03.001 общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.03.001 I по 220.03.001 IV:
в строке 220.03.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.03.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.03.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.03.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

8) 220.03.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV топтары) немесе залал деп танылатын (І тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.03.008 І-ден 220.03.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.03.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І–топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз берілгенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере отырып, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 220.03.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300–еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 220.03.009 І-ден 220.03.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.03.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300–еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300–еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
220.03.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген және салық кезеңінің соңғы күніне дейін күші бар айлық есептік көрсеткіштің 300–еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

8) в строке 220.03.008 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.03.008 I по 220.03.008 IV:
в строке 220.03.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.03.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.03.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 220.03.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 220.03.009 указывается общая сумма стоимостных балансов группы (подгруппы) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.03.009 I по 220.03.009 IV:
в строке 220.03.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 220.03.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 220.03.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 220.03.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете и действующего на последнее число налогового периода, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

10) 220.03.010 жолында қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын кейінгі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.03.010 І-ден 220.03.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.03.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.03.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.03.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.03.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 220.03.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңі шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.03.011 І-ден 220.03.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.03.011 І жолында І топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.03.006 І, 220.03.007 І, 220.03.009 І, 220.03.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.03.006 І + 220.03.007 І + 220.03.009 І + 220.03.010 І);
220.03.011 ІІ жолында ІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.03.006 ІІ, 220.03.007 ІІ, 220.03.008 ІІ, 220.03.009 ІІ, 220.03.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.03.006 ІІ + 220.03.007 ІІ + 220.03.008 ІІ + 220.03.009 ІІ + 220.03.010 ІІ);
220.03.011 ІІІ жолында ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.03.006 ІІІ, 220.03.007 ІІІ, 220.03.008 ІІІ, 220.03.009 ІІІ, 220.03.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.03.006 ІІІ + 220.03.007 ІІІ + 220.03.008 ІІІ + 220.03.009 ІІІ + 220.03.010 ІІІ);
220.03.011 ІV жолында IV топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.03.006 ІV, 220.03.007 ІV, 220.03.008 ІV, 220.03.009 ІV, 220.03.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.03.006 ІV + 220.03.007 ІV + 220.03.008 ІV + 220.03.009 ІV + 220.03.010 ІV);
12) 220.03.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегеруге жатқызылатын жалға алынатын негізгі құралдар бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
220.03.008 І жолы 220.00.045 жолын айқындау кезінде ескеріледі;
220.03.011 және 220.03.012 жолдарының сомасы 220.00.029 жолына көшіріледі.
6. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс – 220.04-нысанын жасау

10) в строке 220.03.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.03.010 I по 220.03.010 IV:
в строке 220.03.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.03.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.03.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.03.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 220.03.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.03.011 I по 220.03.011 IV:
в строке 220.03.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.03.006 I, 220.03.007 I, 220.03.009 I, 220.03.010 I (220.03.006 I + 220.03.007 I + 220.07.009 I + 220.07.010 I);
в строке 220.03.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.03.006 II, 220.03.007 II, 220.03.008 II, 220.03.009 II, 220.03.010 II (220.03.006 II + 220.03.007 II + 220.03.008 II + 220.03.009 II + 220.03.010 II);
в строке 220.03.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.03.006 III, 220.03.007 III, 220.03.008 III, 220.03.009 III, 220.03.010 III (220.03.006 III + 220.03.007 III + 220.03.008 III + 220.03.009 III + 220.03.010 III);
в строке 220.03.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.03.006 IV, 220.03.007 IV, 220.03.008 IV, 220.03.009 IV, 220.03.010 IV (220.03.006 IV + 220.03.007 IV + 220.03.008 IV + 220.03.009 IV + 220.03.010 IV);
12) в строке 220.03.012 указывается последующие расходы, по арендуемым основным средствам, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 220.03.008 I учитывается при определении строки 220.00.045.
Сумма строк 220.03.011 и 220.03.012 переносится в строку 220.00.029
6. Составление формы 220.04 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором

4) D бағанында осы Қағидалардың 44-тармағына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 41-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, пайыз түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ға F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты база (мекеме) арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставка қолданыла отырып, есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.

4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 44 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянной базой (учреждением);
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно подпункту 2) пункта 41 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 %, ((FхG)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянной базой (учреждением), в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны - источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.

41. Валюта кодын «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта кодтауды пайдалану қажет.
42. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – «Нұр-Мүбарак» ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – «Агросервистік қызметті қолдау» жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – «Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау» жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
44. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 – балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3002 – борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 – мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 – бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша табыстар;

41. При заполнении кода валюты необходимо использовать кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение).
42. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
43. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
44. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 - вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 - вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005 - дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006 - доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

3007 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 – әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3009 – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақыдан 50% пайыз шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген жалақы мөлшерiнде бюджет және (немесе) гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3011 – гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түріндегі төлемдерден басқа);
3012 – экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болған ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 55 еселенген мөлшері шегіндегі табыстар;
3014 – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3015 – өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3016 – бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбегіне ақы төлеу түріндегі төлемдерден басқа);
3017 – күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен жалақының 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3018 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3019 – шет мемлекеттiң мемлекеттік қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3020 – Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3021 – Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3022 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);
3023 – оқу, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау төлеміне нақты жүргізілген шығыстар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нормалар шеңберінде тұруға нақты жүргізілген шығыстар;
оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға түскен кезде оқу орнына және аяқталғаннан кейін кері жол жүруге нақты жүргізілген шығыстар;

3007 - дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 - выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3011 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 - доходы за год в пределах 55-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на начало соответствующего финансового года, для лиц, указанных в подпункте 13) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3014 - доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3015 - доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3016 - единовременные выплаты за счет средств бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);
3017 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3018 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3019 - официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3020 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3021 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3022 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3023 - расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, совершенные без оформления служебной командировки данного работника, в размере:
фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки;
фактически произведенных расходов на проживание в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
фактически произведенных расходов на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки;
суммы денег, назначенные работодателем к выплате работнику, в пределах:

тәулігіне – қызметкердің Қазақстан Республикасының шегінде оқудан, біліктілігін арттырудан немесе өту мерзімі ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6-еселенген мөлшерінің;
тәулігіне – қызметкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде оқудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өту мерзімі ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8-еселенген мөлшерінің шегінде жұмыс беруші қызметкерге төлеуге тағайындаған ақша сомасы мөлшерінде қызметтік іссапар ресімделмей жүргізілген, жұмыс берушінің өндірістік қызметіне байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерді оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кездегі жұмыс берушінің шығыстары;
3024 – жұмыс берушінің өндірістік қызметіне байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау мақсатында басқа елді мекенге қызметтік іссапарға қызметкерді жіберген кездегі жұмыс берушінің қызметкерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау төлеміне нақты жүргізген шығыстары;
3025 – Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген оқытуға бағытталған шығыстар;
3026 – Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3027 – бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3038 – жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сый немесе мұра түрінде алған мүліктің құны;
3029 – қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3030 – он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3031 – осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3032 – жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3033 – сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3034 – жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3035 – сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3036 – банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген пайызсыз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3037 – эмитент банк қаражаты есебінен эмитент банктің төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырған кезде төлем карточкасын ұстаушы есебіне аударатын сомасы;
3037 – Салық кодексінің 224-бабы 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген дивидендтер;
3039 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника за пределами Республики Казахстан;
3024 - фактически произведенные расходы работодателя на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника при направлении данного работника в служебную командировку в другую местность в целях обучения, повышения квалификации или переподготовки в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя;
3025 - расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3026 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3027 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3028 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3029 - стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3030 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3031 - страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3032 - страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3033 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3034 - добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3035 - чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3036 - материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3037 - сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
3038 - дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3039 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу

Жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (230.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы және мүлік бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 185-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары, соттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (230.00-нысан) және есептелген салық міндеттемесі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (230.01 – 230.03-нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
5. Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Декларацияға қосымша, міндетті толтыруға жатады.
6. Көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда Декларацияға қосымша жасалмайды.
7. Осы Қағидада мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
9. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
10. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші қол қояды.
11. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

(Форма 230.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (Форма 230.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу и имуществу (далее - Декларация). Декларация составляется в соответствии с пунктом 2 статьи 185 Налогового кодекса депутатами Парламента Республики Казахстан, судьями, а также физическими лицами, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан о выборах, борьбе с коррупцией и Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 230.00) и приложений к ней (Формы с 230.01 по 230.03), предназначенных для детального отражения информации о доходах и имуществе.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
9. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
10. Декларация подписывается налогоплательщиком в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. Қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (230.00-нысаны)
14. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (ай, жыл) – Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
егер Декларация табыс ету бойынша міндеттеме бір күнтізбелік жылдан аз болса, 3А торкөзінде ай саны көрсетіледі.
Декларация толық күнтізбелік жыл үшін табыс етілген жағдайда 3А торкөзі толтырылмайды.
3В торкөзінде Декларация табыс етілетін «жыл» көрсетіледі;
4) салық төлеушінің аты-жөні.
Жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Бұл жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C, D, E, F, G жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда, белгіленеді;
А – мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
В – мемлекеттік қызметтi атқаратын адам;
С – мемлекеттік қызметтi атқаратын адамның жұбайы (зайыбы);
D – жағымсыз себептер бойынша мемлекеттiк қызметтен босатылған адам және оның жұбайы (зайыбы);
Е – Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттары және оның жұбайлары;
F – Сайлау туралы заңнамаға сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген адамдар. Бұл торкөзді мынадай адамдар белгілейді:
Қазақстан Республикасының Президентіне үміткер болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутатына үміткер болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутатына үміткер болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
мәслихат депутатына үміткер болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
жергілікті өзін-өзі басқару органдарына мүшелікке үміткер болып табылатын адам және оның жұбайы (зайыбы);
G – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген жеке тұлғалардың басқа да санаттары;

3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
13. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН - индивидуальный идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 230.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика-доверительного управляющего;
2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
В ячейке 3А указывается количество месяцев, если обязательство по представлению Декларации составляет менее календарного года.
В случае представления Декларации за полный календарный год ячейка 3А не заполняется;
В ячейки 3В указывается "год", за который представляется Декларация;
4) Ф.И.О. налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанной в строках А, В, С, D, E, F, G:
А - лицо, являющееся кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруг (-а);
В - лицо, занимающее государственную должность;
С - супруг (-а) лица, занимающего государственную должность;
D - лицо, уволенное с государственной службы по отрицательным мотивам, и его супруг (-а);
E - депутаты Парламента Республики Казахстан и судьи, а также их супруги;
F - лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством о выборах. Данная ячейка отмечается следующими лицами:
лицом, являющимся кандидатом в Президенты Республики Казахстан, и его супругом (-ой);
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Сената Парламента Республики Казахстан, и его супругом (-ой);
лицом, являющимся кандидатом в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, и его супругом (-ой);
лицом, являющимся кандидатом в депутаты маслихата, и его супругом (-ой);
лицом, являющимся кандидатом в члены органов местного самоуправления, и его супругом (-ой);
G - прочие категории физических лиц, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

8) жұмыс орны.
Салық төлеуші жұмыс істейтін ұйымның атауы көрсетіледі. 7А торкөзін белгілеген тұлғалар Декларация табыс еткен жағдайда салық төлеуші жұмысқа орналасатын ұйымның атауы көрсетіледі;
9) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
5. «Табыс түрлері» бөлімінде:
1) 230.00.001 жолында салық агенттері берген құжаттар негізінде салық салынуы тиіс есептелген табыстардың жалпы сомасы анықтамалық түрде көрсетіледі;
2) 230.00.002 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.002 жолына 230.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 230.00.003 жолы 230.00.003 І, 230.00.003 ІI, 230.00.003 ІIІ және 230.00.003 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынбайтын табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған;
230.00.003 I жолы мүлiктiк табыстың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.003 I жолына 230.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
230.00.003 II жолы өзге де табыстардың жалпы сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.003 II жолына 230.02.010В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
230.00.003 III жолы 220.00.049 жолында (220.00-нысан), немесе арнаулы салық режимдері үшін белгіленген салық есептілігінде айқындалған кәсіпкерлік қызметтен түскен табыстың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.00.003 IV жолы 240.00.012 жолында (240.00-нысан) айқындалған жеке нотариустардың, жеке сот орындаушылар мен адвокаттардың табыстарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.00.004 жолы төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталған салықтың сомаларын көрсетуге арналған. 230.00.004 жолына 230.01.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 230.00.005 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.00.005 І жолы егер бұл сома 240.00.011 жолында (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын, мүліктік табыс бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған;
230.00.005 ІІ жолы егер бұл сома 240.00.011 жолында (240.00-нысан) көрсетілмеген жағдайда, Салық кодексінің 178-бабына сәйкес айқындалатын, өзге де табыстар бойынша есептелген салық сомасын көрсетуге арналған.
16. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) көрсетіледі;

8) место работы.
Указывается наименование организации, в которой работает налогоплательщик. В случае представления Декларации лицами, отметившими ячейку 7А, указывается наименование организации, в которую трудоустраивается налогоплательщик;
9) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
15. В разделе "Виды доходов":
1) в строке 230.00.001 справочно отражается общая сумма начисленных доходов, подлежащих налогообложению, на основании документов, выданных налоговыми агентами;
2) строка 230.00.002 предназначена для отражения общей суммы доходов, облагаемых у источника выплаты. В строку 230.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 B;
3) строка 230.00.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 230.00.003 I, 230.00.003 II, 230.00.003 III и 230.00.003 IV;
строка 230.00.003 I предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода. В строку 230.00.003 I переносится сумма, отраженная в строке 230.02.001;
строка 230.00.003 II предназначена для отражения общей суммы прочих доходов. В строку 230.00.003 II переносится сумма, отраженная в строке 230.02.010 В;
строка 230.00.003 III предназначена для отражения общей суммы дохода от предпринимательской деятельности, определенная в строке 220.00.049 (Форма 220.00), или в налоговой отчетности, установленной для специальных налоговых режимов;
4) строка 230.00.003 IV предназначена для отражения общей суммы дохода частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов, определенная в строке 240.00.012 (Форма 240.00);
5) строка 230.00.004 предназначена для отражения суммы удержанного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты. В строку 230.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 230.01.001 D;
6) строка 230.00.005 предназначена для отражения суммы исчисленного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
строка 230.00.005 I предназначена для отражения суммы исчисленного налога по имущественному доходу, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса, в случае, если данная сумма не отражена в строке 240.00.011 (Форма 240.00);
строка 230.00.005 II предназначена для отражения суммы исчисленного налога по прочим доходам, определяемой в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса в случае, если данная сумма не отражена в строке 240.00.011 (Форма 240.00).
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің тұрғылықты жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Төлем көзінен салық салынатын табыстар – 230.01 нысанын жасау
17. Бұл қосымша Салық кодексінің 160176-баптарына сәйкес төлем көзінен салық салынатын табыстарды декларациялауға арналған.
18. «Төлем көзінен салық салынатын табыстар» бөлімінде:
1) 230.01.001 В жолы 230.01.002 В-дан 230.01.006 В-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын табыстардың жалпы сомасын көрсетуге арналған (қызметкердің төлем көзінен салық салынатын табысы Салық кодексінің 156-бабында көзделген түзетулер ескеріле отырып, жұмыс беруші есептеген қызметкердің салық салынуы тиіс табысы мен Салық кодексінің 166-бабында көзделген салық шегерімдерінің сомасы арасындағы айырма ретінде айқындалады);
2) 230.01.001 С жолы 230.01.002 С-дан 230.01.006 С-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын есептелген табыстардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.01.001 D жолы 230.01.002 D-дан 230.01.006 D-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
4) 230.01.002 А-дан 230.01.006 А-ға дейінгі жолдары әрбір төлем көзі бойынша тізбесі Салық кодексінің 160-бабында белгіленген төлем көзінен салық салынатын алынған табыстардың түрлерін көрсетуге арналған;
5) 230.01.002 В-дан 230.01.006 В-ға дейінгі, 230.01.002 С-дан 230.01.006 С-ға дейінгі, 230.01.002 D-дан 230.01.006 D-ға дейінгі жолдары салық агенттері берген құжаттар негізінде төлем көзінен салық салынатын табыстардың, ұсталған міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомаларын көрсетуге арналған.
230.01.001 В жолының шамасы 230.00.002 жолына, 230.01.001 D жолының шамасы 230.00.004 жолына көшіріледі.
4. Мүліктік және басқа да табыстар – 230.02-нысанын жасау

2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту жительства налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 230.01 -
Доходы, облагаемые у источника выплаты
17. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями 160176Налогового кодекса.
18. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) строка 230.01.001 B предназначена для отражения общей суммы дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 B по 230.01.006 B (доход работника, облагаемый у источника выплаты, определяется как разница между начисленными работодателем доходами работника, подлежащими налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 Налогового кодекса, и суммой налоговых вычетов, предусмотренных статьей 166 Налогового Кодекса);
2) строка 230.01.001 C предназначена для отражения общей суммы удержанных обязательных пенсионных взносов, с начисленных доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк с 230.01.002 C по 230.01.006 C;
4) строка 230.01.001 D предназначена для отражения общей суммы налога, удержанного у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 230.01.002 D по 230.01.006 D;
5) строки с 230.01.002 А по 230.01.006 А предназначены для отражения видов полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, перечень которых установлен статьей 160 Налогового кодекса, по каждому источнику выплаты;
6) строки с 230.01.002 В по 230.01.006 В, с 230.01.002 С по 230.01.006 С, с 230.01.002 D по 230.01.006 D предназначены для отражения сумм доходов, облагаемых у источника выплаты, удержанных обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
Величина строки 230.01.001 В переносится в строку 230.00.002, строки 230.01.001 D - в строку 230.00.004.
4. Составление формы 230.02 - Имущественный и прочие доходы

19. Осы қосымша Салық кодексінің 180184-баптарына сәйкес айқындалған алынған мүліктік және өзге де табыстарды көрсетуге арналған.
20. «Мүліктік табыс» бөлімінде:
230.02.001 жолы 230.02.002 D және 230.02.007 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүліктік табыстың жалпы сомасын көрсетуге арналған.
21. «Мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс» бөлімінде:
1) 230.02.002 D жолы 230.02.003 D және 230.02.006 D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімі түрінде алынған табыс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.003 А-дан 230.02.006 А-ға дейінгі жолдары өткізу кезінде құн өсімі алынған мүліктің атауын көрсетуге арналған;
3) 230.02.003 В-дан 230.02.006 В-ға дейінгі жолдары өткізілген мүліктің сатып алу құнын көрсетуге арналған. Сатып алу құны болмаған кезде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген оны сатып алу сәтіне өткізілген мүліктің бағалау құны көрсетіледі;
4) 230.02.003 С-дан 230.02.006 С-ға дейінгі жолдары мүлікті өткізу құнын көрсетуге арналған;
5) 230.02.003 D-дан 230.02.006 D-ға дейінгі жолдары Салық кодексінің 180-бабының 3, 4, 5, 6-тармақтарына сәйкес мүлікті сату кезіндегі құн өсімінен алынған табысты көрсетуге арналған.
22. «Мүлікті жалға беруден түскен табыс» бөлімінде:
1) 230.02.007 С жолына 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған табыс сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.008 А және 230.02.009 А жолдары оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүліктің атауын көрсетуге арналған;
3) 230.02.008 В және 230.02.009 В жолдары мүлікті жалға беру кезеңін көрсетуге арналған;
4) 230.02.008 С және 230.02.009 С жолдары мүлікті жалға беруден алынған табысты көрсетуге арналған.
23. «Өзге де табыстар» бөлімінде:
1) 230.02.010 жолы 230.02.011–ден 230.02.013–ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 184-бабында көзделген алынған өзге де табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
2) 230.02.011 жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған табыстардың сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.02.012 жолы Қазақстан Республикасында аккредиттелген, салық агенттерi болып табылмайтын дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерге Қазақстан Республикасында қызметтер көрсетуден, жұмыстарды орындаудан түсетiн табыстардың сомасын көрсетуге арналған;

19. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 180 и 184 Налогового кодекса.
20. В разделе "Имущественный доход":
Строка 230.02.001 предназначена для отражения общей суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 230.02.002 D и 230.02.007 С.
21. В разделе "Доход от прироста стоимости при реализации имущества":
1) строка 230.02.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, определяемой как сумма строк с 230.02.003 D по 230.02.006 D;
2) строки с 230.02.003 А по 230.02.006 А предназначены для отражения наименования имущества, при реализации которого получен прирост стоимости;
3) строки с 230.02.003 В по 230.02.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализованного имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается оценочная стоимость реализованного имущества на момент его приобретения, определенная уполномоченным государственным органом в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
4) строки с 230.02.003 С по 230.02.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 230.02.003 D по 230.02.006 D предназначены для отражения дохода, полученного от прироста стоимости при реализации имущества в соответствии с пунктами 3456 статьи 180 Налогового кодекса.
22. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 230.02.007 С предназначена для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемой как сумма строк 230.02.008 С и 230.02.009 С;
2) строки 230.02.008 А и 230.02.009 А предназначены для отражения наименования имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки 230.02.008 В и 230.02.009 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества;
4) строки 230.02.008 С и 230.02.009 С предназначены для отражения дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
23. В разделе "Прочие доходы":
1) строка 230.02.010 предназначена для отражения суммы полученных прочих доходов, предусмотренных статьей 184 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк с 230.02.011 по 230.02.014;
2) строка 230.02.011 предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан;
3) строка 230.02.012 предназначена для отражения суммы доходов от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, не являющимся налоговыми агентами;

4) 230.02.013 жолы үй қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасасқан еңбек шарттары бойынша алынған табыстарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.02.014 жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыстардың сомасын көрсетуге арналған.
230.02.001 жолының шамасы 230.00.003 I жолына, 230.02.010 жолының шамасы 230.00.003 IІ жолына көшіріледі.
5. Меншік құқығындағы мүлік – 230.03 нысанын жасау
24. Осы қосымша меншік құқығындағы мүлікті декларациялауға арналған.
25. Декларацияны бастапқы Декларацияны табыс ететін тұлға тапсырған кезде егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, Декларацияны табыс ететін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша 230.03.010 бойынша 230.03.001 жолдары толтырылады.
Декларацияны кезекті Декларацияны табыс ететін тұлға тапсырған кезде есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша 230.03.006, 230.03.007 жолдары толтырылады.
26. «Меншік құқығындағы жылжымалы мүлік» бөлімінде:
1) 230.03.001 А жолы Декларация тапсырған күнде қолда бар қолма-қол ақша валютасының кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодтарын толтыру кезінде «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасын пайдалану қажет;
2) 230.03.001 В жолы Декларация тапсырған күнде бар қолма-қол ақша сомасын көрсетуге арналған;
3) 230.03.002 А жолы жинақтаушы зейнетақы қорының атауын көрсетуге арналған;
4) 230.03.002 В жолы жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме жазба негізінде зейнетақы жинақтағының сомасын көрсетуге арналған;
5) 230.03.003 А жолы банк мекемелерінің, оның ішінде Декларацияны толтыратын тұлғалардың салымдары орналасқан Қазақстан Республикасынан тыс банк мекемелерінің атауын көрсетуге арналған;
6) 230.03.003 В жолы банк мекемелеріндегі салымдардың валюта кодтарын көрсетуге арналған.
Валюта кодын толтыру кезінде Шешіммен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасын пайдалану қажет;
7) 230.03.003 С жолы салымдар сомасын көрсетуге арналған;
8) 230.03.004 А жолы бағалы қағаздардың, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары меншік түрлерін көрсетуге арналған;
9) 230.03.004 В жолы бағалы қағаздардың санын көрсетуге арналған;

4) строка 230.02.013 предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) строка 230.02.014 предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве.
Величина строки 230.02.001 переносится в строку 230.00.003 I, строки 230.02.010 - в строку 230.00.003 II.
5. Составление формы 230.03 -
Имущество, находящееся на праве собственности
24. Данное приложение предназначено для декларирования имущества, находящегося на праве собственности.
25. При представлении Декларации лицом, представляющим первоначальную Декларацию, заполняются строки 230.03.001 по 230.03.010 по состоянию на первое число месяца представления Декларации, если иное не предусмотрено настоящим разделом.
При представлении Декларации лицом, представляющим очередную Декларацию, заполняются строки 230.03.006, 230.03.007 по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода.
26. В разделе "Движимое имущество, находящееся на праве собственности":
1) строка 230.03.001 А предназначена для отражения кодов валют наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
2) строка 230.03.001 В предназначена для отражения суммы наличных денег, имеющихся на дату представления Декларации;
3) строка 230.03.002 А предназначена для отражения наименования накопительного пенсионного фонда;
4) строка 230.03.002 В предназначена для отражения суммы пенсионных накоплений на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
5) строка 230.03.003 А предназначена для отражения наименования банковских учреждений, в том числе банковских учреждений, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады лиц, заполняющих Декларацию;
6) строка 230.03.003 В предназначена для отражения кодов валют вкладов в банковских учреждениях.
При заполнении кода валюты необходимо использовать приложение 23 "Классификатор валют", утвержденное Решением;
7) строка 230.03.003 С предназначена для отражения суммы вкладов;
8) строка 230.03.004 А предназначена для отражения видов ценных бумаг, в том числе находящихся на праве собственности за пределами Республики Казахстан;
9) строка 230.03.004 В предназначена для отражения количества ценных бумаг;

10) 230.03.004 С жолы бағалы қағаздардың сатып алу құнын көрсетуге арналған;
11) 230.03.005 А жолы 230.03.001-ден 230.03.004-ке дейінгі жолдарда көрсетілмеген Декларацияны толтыратын тұлғаларда бар өзге де қаржы қаражаттарын көрсетуге арналған;
12) 230.03.005 В жолы қаржы қаражаттарының сомасын көрсетуге арналған;
13) 230.03.006 жолы құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес маркасын, мемлекеттік нөмірін көрсете отырып, меншік құқығындағы көлік құралдарын көрсетуге арналған. Бұл жолда әуе және теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемесi, «өзен-теңiз» жүзу кемелерi көрсетілмейді.
27. «Меншік құқығындағы жылжымайтын мүлік» бөлімінде:
230.03.007 жолы жылжымайтын мүлiктің орналасқан орны көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік тіркелуі тиіс мүліктерді, құқықтарды және (немесе) мәмілелерді көрсетуге арналған.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес декларация тапсыру бойынша міндет жүктелген тұлғаларды қоспағанда, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасы 1998 жылғы 2 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 20 шілдегі Жер кодексінің 10-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын жер учаскесінің бағалау құнын көрсетеді.
28. «Жарғылық капиталда қатысу үлесі» бөлімінде Декларацияны толтыратын тұлға тиісті торкөзде акционер немесе заңды тұлғалардың құрылтайшысы (қатысушысы) ретiнде өзiнiң тiкелей немесе делдалдық қатысуы туралы көрсетеді:
1) 230.03.008 D жолы ақшалай эквивалентте барлық заңды тұлғалар бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесін көрсетуге арналған;
2) А бағанында жарғылық капиталында Декларация толтыратын тұлғаның қатысу үлесі бар заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
5) D бағанында ақшалай эквивалентте А бағанында көрсетілген заңды тұлғадағы қатысу үлесі көрсетіледі.
29. «Cенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік, трастар» бөлімінде:
1) 230.03.009 В жолы сенімгерлікпен басқаруға берілген мүліктің жалпы сатып алу құнын көрсетуге арналған;
2) А бағанында сенімгерлікпен басқаруға берілген мүлік сипатталады, сондай-ақ егер Декларация толтыратын тұлға немесе оның жұбайы (зайыбы) осы трастардың бенефициары болып табылса, тиісті банк шоттарының нөмірлерін көрсете отырып, трастар туралы және олар тіркелген мемлекеттер туралы мәліметтер көрсетіледі;

10) строка 230.03.004 С предназначена для отражения стоимости приобретения ценных бумаг;
11) строка 230.03.005 А предназначена для отражения иных финансовых средств, имеющихся у лиц, заполняющих Декларацию, не указанных в строках с 230.03.001 по 230.03.004;
12) строка 230.03.005 В предназначена для отражения суммы финансовых средств;
13) строка 230.03.006 предназначена для отражения транспортных средств, находящихся на праве собственности, с указанием марки, государственного номера в соответствии с правоустанавливающими документами. В данной строке не отражаются воздушные и морские суда, суда внутреннего плавания, суда плавания "река-море".
27. В разделе "Недвижимое имущество, находящееся на праве собственности":
Строка 230.03.007 предназначена для отражения имущества, права и (или) сделки по которому подлежат государственной регистрации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с указанием места нахождения недвижимого имущества.
При этом, лица, указанные в пунктах 13 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией", указывают оценочную стоимость земельного участка, определяемую в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
28. В разделе "Доля участия в уставном капитале" лицо, заполняющее Декларацию, в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) строка 230.03.008 D предназначена для отражения доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам в денежном эквиваленте;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия лица, заполняющего Декларацию;
3) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика-юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе С указывается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
5) в графе D указывается доля участия в юридическом лице, указанном в графе А, в денежном эквиваленте.
29. В разделе "Имущество, переданное в доверительное управление, трасты":
1) строка 230.03.009 В предназначена для отражения общей стоимости приобретения имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если лицо, заполняющее Декларацию, или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;

3) В бағанында А бағанында көрсетілген мүліктің сатып алу құны көрсетіледі.
30. «Ұйымда бар немесе уақытша сақтауындағы 1000 АЕК-тен жоғары мөлшердегі қаражат» бөлімінде:
1) 230.03.010D жолы 1000 айлық есептік көрсеткіштен жоғары мөлшерде Декларация толтыратын тұлғаға немесе оның жұбайына (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасын көрсетуге арналған;
2) А бағанында 1000 айлық есептік көрсеткіштен жоғары мөлшерде Декларация толтыратын тұлғаға немесе оның жұбайына (зайыбына) тиесілі материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру немесе уақытша сақтау бойынша осы тұлғамен шарттық қатынастары, келісімдері мен міндеттемелері (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның салық төлеуші тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында жоғарыда көрсетілген материалдық және қаржы қаражаттарының тиісті сомалары көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 67-бабы 6-тармағына сәйкес жеке тұлғалар, сондай-ақ Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетел банктеріндегі шоттарында ақшалары бар жеке тұлғалар толтырады.
2. Декларация Салық кодексінің 67-бабына, 6-бөлімі 182021-тарауларына204205-баптарына сәйкес жасалады. Декларация Декларацияның өзінен (240.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (240.01-ден 240.06-ға дейінгі нысандар) тұрады.

3) в графе В отражается стоимость приобретения имущества, указанного в графе А.
30. В разделе "Средства в размере свыше 1000 МРП, содержащиеся или находящиеся на временном хранении у организаций":
1) строка 230.03.0010 D предназначена для отражения общей суммы материальных и финансовых средств, принадлежащих лицу, заполняющему Декларацию, или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000- кратный месячный расчетный показатель;
2) в графе А указывается юридическое лицо, с которым лицо, заполняющее Декларацию, имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих данному лицу или его супругу (супруге) в размере, превышающем 1000-кратный месячный расчетный показатель;
3) в графе В отражается регистрационный номер налогоплательщика- юридического лица, указанного в графе А;
4) в графе C отражается бизнес-идентификационный номер юридического лица, указанного в графе А;
5) в графе D отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 240.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (Форма 240.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами в соответствии с пунктом 6 статьи 67 Налогового кодекса, а также физическими лицами, имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 67главами 182021 раздела 6, статьями 204205 Налогового кодекса. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 240.00) и приложений к ней (Формы с 240.01 по 240.06), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

2. Декларацияны жасау (240.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі).
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы – онда «Ай» торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал «Жыл» торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, «Ай» торкөзі толтырылмайды, ал Декларацияның «Жыл» торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
4) жеке басын куәландыратын құжаттарына сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні
Бұл жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда, белгіленеді.
8) резиденттік белгісі.
Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес жеке тұлғалары толтырады, бұл ретте:
А торкөзін Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік тұлға немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
В торкөзін шетелдік тұлға немесе Қазақстан Республикасының резидент емесі болып табылатын азаматтығы жоқ адам белгілейді;
9) азаматтық белгісі.
А торкөзінде «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының және Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің азаматтық елінің коды көрсетіледі;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын азаматтығы жоқ тұлға белгілейді;

2. Составление Декларации (Форма 240.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика-доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами).
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год;
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация;
4) фамилия, имя, отчество налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С, D;
8) признак резидентства.
Заполняется физическими лицами резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, при этом:
ячейка А отмечается гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства, который является резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается иностранцем или лицом без гражданства, который является нерезидентом Республики Казахстан;
9) признак гражданства;
в ячейке А указывается код страны гражданства гражданина Республики Казахстан и иностранца, являющегося резидентом Республики Казахстан, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
ячейка В отмечается лицом без гражданства, являющимся резидентом Республики Казахстан;

10) Қазақстан Республикасында резиденті еместің қызмет көрсету, жұмыстарды орындау кезеңі.
Егер Декларацияны резидент емес жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Салық кодексінің 191-бабы 13-тармағына сәйкес айқындалатын резиденті еместің Қазақстан Республикасында қызмет көрсетуді, жұмыстарды орындауды бастау күні көрсетіледі;
В жолында оларға сәйкес Қазақстан Республикасында жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін резиденті емес жасасқан бір немесе бірнеше келісімшарттар (шарттар, келісімдер) бойынша резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің нақты аяқталуы күні көрсетіледі. Бұл жол резидент еместің Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауды, қызмет көрсетуді нақты (түпкілікті) аяқтағаннан кейін толтырылады. Егер есепті салық кезеңі ішінде жұмыстар, қызметтер аяқталмаған жағдайда бұл жол толтырылмайды;
11) резиденттік елінің коды және салықтық тіркеу нөмірі.
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емесі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Шешіммен бекітілген 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі.
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
16. «Төлем көзiнен салық салынбайтын табыстар» бөлімінде:
1) 240.00.001 жолы 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 және 240.00.005 (240.00.002 + 240.00.003 + 240.00.004 + 240.00.005) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзiнен салық салынбайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.00.002 жолы мүліктік табыс сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 240.00.003 жолы 240.00.003 І, 240.00.003 ІІ және 240.00.003 ІІІ, 240.00.003 ІV жолдарының сомасы ретінде (240.00.003 І + 240.00.003 ІІ + 240.00.003 ІІІ + 240.00.003 ІV) айқындалатын өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған;
4) 240.00.003 І жолы шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған табыс сомаларын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03-нысанының G бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
5) 240.00.003 ІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметтер көрсетуден, жұмыстарды орындаудан алған табыс сомаларын көрсетуге арналған;
6) 240.00.003 ІІІ жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағына сәйкес үй қызметкерлерінің еңбек шарттары бойынша алған табыс сомаларын көрсетуге арналған;

10) период выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом, при этом:
в строке А указывается дата начала выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом, определяемая в соответствии с пунктом 13 статьи 191 Налогового кодекса;
в строке В указывается дата фактического завершения выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан нерезидентом по одному или нескольким контрактам (договорам, соглашениям), заключенным нерезидентом, в соответствии с которым (-ыми) выполняются работы, оказываются услуги в Республике Казахстан. Данная строка заполняется после фактического (окончательного) завершения нерезидентом выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан. В случае, если в течение отчетного налогового периода работы, услуги не завершены, данная строка не заполняется;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента, в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Доходы, не облагаемые у источника выплаты":
1) строка 240.00.001 предназначена для отражения суммы доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк 240.00.002, 240.00.003, 240.00.004 и 240.00.005 (240.00.002+ 240.00.003 + 240.00.004 + 240.00.005);
2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы имущественного дохода. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.001;
3) строка 240.00.003 предназначена для отражения суммы прочих доходов, определяемой как сумма строк 240.00.003 I, 240.00.003 II и 240.00.003 III, 240.00.003 IV (240.00.003 I + 240.00.003 II + 240.00.003 III + 240.00.003 IV);
4) строка 240.00.003 I предназначена для отражения суммы доходов, полученных из источников в иностранных государствах. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе G формы 240.03;
5) строка 240.00.003 II предназначена для отражения суммы доходов, полученных от оказания услуг, выполнения работ в Республике Казахстан дипломатическим и приравненным к ним представительствам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;
6) строка 240.00.003 III предназначена для отражения суммы доходов домашних работников, полученных по трудовым договорам в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Налогового кодекса;

7) 240.00.003 ІV жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс сомаларын көрсетуге арналған;
8) 240.00.004 жолы салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыс сомаларын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.03 нысанының К бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
9) 240.00.005 жолы 240.01.001-ден бастап 240.01.037-ге дейінгі жолдарында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға алған өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған.
17. «Салық салынбайтын табыстар» бөлімінде:
1) 240.00.006 жолы 240.00.006 І және 240.00.006 ІІ жолдарының сомасы (240.00.006 І + 240.00.006 ІІ) ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған
2) 240.00.006 І жолы 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 және 240.01.045B жолдарының сомасы (240.01.009 + 240.01.014 + 240.01.025 + 240.01.033 + 240.01.045 B) ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыс сомаларын көрсетуге арналған;
3) 240.00.006 ІІ жолы халықаралық келісімшарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.04-нысанының Е бағанында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
4) 240.00.007 жолы Салық кодексінің 166-бабына сәйкес салық шегерімдері сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.01.049 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. «Салықты есептеу» бөлімінде:
240.00.008 жолы 240.00.001, 240.00.006 және 240.00.007 (240.00.001 –240.00.006 – 240.00.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша салық салуға жататын табыс сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.00.009 жолы Салық кодексінің 178-бабына сәйкес есептелген төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.00.010 жолы Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған;
4) 240.00.011 жолы жолдарының айырмасы 240.00.009 және
240.00.010 (240.00.009 – 240.00.010) ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған.

7) строка 240.00.003 IV предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве;
8) строка 240.00.004 предназначена для отражения суммы доходов, полученных в стране с льготным налогообложением. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе К формы 240.03;
9) строка 240.00.005 предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037.
17. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) строка 240.00.006 предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк 240.00.006 I и 240.00.006 II (240.00.006 I + 240.00.006 II);
2) строка 240.00.006 I предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемой как сумма строк 240.01.009, 240.01.014, 240.01.025, 240.01.033 и 240.01.045B (240.01.009 + 240.01.014 + 240.01.025+ 240.01.033 + 240.01.045B);
3) строка 240.00.006 II предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в графе Е формы 240.04;
4) строка 240.00.007 предназначена для отражения суммы налоговых вычетов в соответствии со статьей 166 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 240.01.049.
18. В разделе "Исчисление налога":
1) строка 240.00.008 предназначена для отражения суммы доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.001, 240.00.006 и 240.00.007 (240.00.001 - 240.00.006 - 240.00.007);
2) строка 240.00.009 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 178 Налогового кодекса;
3) строка 240.00.010 предназначена для отражения суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
4) строка 240.00.011 предназначена для отражения суммы индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемой как разница строк 240.00.009 и 240.00.010 (240.00.009 - 240.00.010).

19. «Нотариустың/жеке сот орындаушысының/адвокаттың табыстарынан салықты есептеу» бөлімін «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 7В, 7С, 7D торкөздерін толтырған тұлғалар толтырады. Бұл бөлімде:
1) 240.00.012 жолы салық кезеңі ішінде жеке нотариус, жеке сот орындаушысы немесе адвокат алған табыстар сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02 нысанының 01 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі;
2) 240.00.013 жолы салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 240.02 нысанының 02 В жолында көрсетілген жиынтық сома көшіріледі.
20. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күн.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мүліктік табыс. Салық салынбайтын табыстар – 240.01-нысанын жасау
21. Бұл нысан жеке тұлғалардың Салық кодексінің 180204-баптарына сәйкес айқындалатын мүліктік табысын декларациялауына, сондай-ақ жеке тұлғалардың салық салуға жатпайтын табыстарын және бұрын салық салу кезінде ескерілген төлем көзінен салық салынатын табыстарды қоспағанда Салық кодексінің 156 және 166-баптарына сәйкес айқындалатын салық шегерімдерін декларациялауына арналған.
22. «Мүліктік табыс» бөлімінде
240.01.001 жолы 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 және 240.01.034 С жолдарының сомасы (240.01.002 D + 240.01.009 + 240.01.014 + 240.01.017 + 240.01.020 + 240.01.025 + 240.01.030 + 240.01.033 + 240.01.034 С) ретінде айқындалатын мүліктік табыстың сомасын көрсетуге арналған.
23. «Бағалы қағаздар және қатысу үлестерін қоспағанда мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімі» бөлімінде:

19. Раздел "Исчисление налога с доходов нотариуса/частного судебного исполнителя/адвоката" заполняется лицами, отметившими ячейки 7В, 7С, 7D в разделе "Общая информация о налогоплательщике". В данном разделе:
1) строка 240.00.012 предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 01 В формы 240.02;
2) строка 240.00.013 предназначена для отражения суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период. В данную строку переносится итоговая сумма, отраженная в строке 02 В формы 240.02.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения (жительства) налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лиц, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 240.01 -
Имущественный доход. Необлагаемые доходы
21. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного дохода, определяемого в соответствии со статьями 180204 Налогового кодекса, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 156 и 166 Налогового кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.
22. В разделе "Имущественный доход":
строка 240.01.001 предназначена для отражения суммы имущественного дохода, определяемой как сумма строк 240.01.002 D, 240.01.009, 240.01.014, 240.01.017, 240.01.020, 240.01.025, 240.01.030, 240.01.033 и 240.01.034 С (240.01.002 D + 240.01.009 + 240.01.014 + 240.01.017 + 240.01.020 + 240.01.025 + 240.01.030 + 240.01.033 + 240.01.034 С).
23. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия":

1) 240.01.002D жолы 240.01.003 D бастап 240.01.006 D дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, бағалы қағаздар және қатысу үлестерін қоспағанда мүлікті өткізу кезінде құн өсімі түрінде алынған табыс сомаларын көрсетуге арналған.
2) 240.01.003 бастап 240.01.006 дейінгі жолдары Салық кодексінің 180-бабы 2-тармағына сәйкес өткізу кезінде құн өсімі алынған бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін қоспағанда, мүліктің атауын көрсетуге арналған;
3) 240.01.003 бастап 240.01.006 дейінгі жолдары өткізілетін мүліктің сатып алу құнын көрсетуге арналған. Сатып алу құны болмаған кезде өткізілетін мүліктің нарықтық немесе бағалау құны көрсетіледі;
4) 240.01.003 С бастап 240.01.006 С дейінгі жолдары мүлікті өткізу құнын көрсетуге арналған;
5) 240.01.003 D бастап 240.01.006 D дейінгі жолдары Салық кодексінің 180-бабы 346-тармақтарына сәйкес бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін қоспағанда, мүлікті өткізу кезінде алынған құн өсімінен түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
24. «Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу күніне ресми тізімдерде болған акцияларды өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.007 жолы акциялардың бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.008 жолы акцияларды өткізу құнын көрсетуге арналған;
3) 240.01.009 жолы 240.01.008 және 240.01.007 (240.01.008 – 240.01.007) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын акцияларды өткізуден түсетін табыс сомасын көрсетуге арналған.
25. «Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу күніне ресми тізімдерде болған облигацияларды өткізу» бөлімінде» бөлімінде:
1) 240.01.010 жолы облигациялардың бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.011 жолы дисконт және (немесе) және сыйлықақы сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.01.012 жолы облигациялардың өткізу құнын көрсетуге арналған;
4) 240.01.013 жолы өткізу күніне дисконттың (немесе) және сыйлықақының амортизация сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.01.014 жолы 240.01.012 жолы мен 240.01.010, 240.01.013 жолдары сомасының айырмасы (240.01.012 – (240.01.010 + 240.01.013)) ретінде облигацияларды өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
26. «Жеке тұлға опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.015 жолы опционның орындалу бағасы мен опционды сатып алу бойынша шығындарды өзіне қамтитын бағалы қағаздарды сатып алу құнын көрсетуге арналған;

1) строка 240.01.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, определяемой как сумма строк с 240.01.003 D по 240.01.006 D;
2) строки с 240.01.003 А по 240.01.006 А предназначены для отражения наименования имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с пунктом 2 статьи 180 Налогового кодекса;
3) строки с 240.01.003 В по 240.01.006 В предназначены для отражения стоимости приобретения реализуемого имущества. При отсутствии стоимости приобретения указывается рыночная или оценочная стоимость реализуемого имущества;
4) строки с 240.01.003 С по 240.01.006 С предназначены для отражения стоимости реализации имущества;
5) строки с 240.01.003 D по 240.01.006 D предназначены для отражения суммы дохода от прироста стоимости, полученного при реализации имущества, за исключением ценных бумаг и доли участия, в соответствии с пунктами 346 статьи 180 Налогового кодекса.
24. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, акций, находящихся на день реализации в официальных списках":
1) строка 240.01.007 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций;
2) строка 240.01.008 предназначена для отражения стоимости реализации акций;
3) строка 240.01.009 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций, определяемой как разница строк 240.01.008 и 240.01.007 (240.01.008 - 240.01.007).
25. В разделе "Реализация методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках":
1) строка 240.01.010 предназначена для отражения первоначальной стоимости облигаций;
2) строка 240.01.011 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.012 предназначена для отражения стоимости реализации облигаций;
4) строка 240.01.013 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.014 предназначена для отражения суммы дохода от реализации облигаций, определяемой как разница строки 240.01.012 и суммы строк 240.01.010, 240.01.013 (240.01.012 - (240.01.010 + 240.01.013)).
26. В разделе "Реализация ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону":
1) строка 240.01.015 предназначена для отражения стоимости приобретения ценных бумаг, включающая в себя цену исполнения опциона и затраты по приобретению опциона;

2) 240.01.016 жолы жеке тұлға опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізу құнын көрсетуге арналған;
3) 240.01.017 жолы 240.01.016 және 240.01.015 жолдарының айырмасы ретінде (240.01.016 – 240.01.015) айқындалатын жеке тұлға опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
27. «Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, басқа бағалы қағаздарды өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.018 жолы борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздардың бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.019 жолы борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздардың өткізу құнын көрсетуге арналған;
3) 240.01.020 жолы 240.01.019 және 240.01.018 жолдарының айырмасы (240.01.019–240.01.018) ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
28. «Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.021 жолы мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигациялардың бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.022 жолы дисконт (немесе) және сыйлықақы сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.01.023 жолы мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу құнын көрсетуге арналған;
4) 240.01.024 жолы өткізу күніне дисконттың (немесе) және сыйлықақының амортизация сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.01.025 жолы 240.01.023 жолы мен 240.01.021, 240.01.024 жолдары сомасының айырмасы (240.01.023 – (240.01.021 + 240.01.024) ретінде айқындалатын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларды өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
29. «Басқа да борышты бағалы қағаздарды өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.026 жолы борышты бағалы қағаздардың бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.027 жолы дисконт және (немесе) сыйлықақы сомасын көрсетуге арналған;
3) 240.01.028 жолы борышты бағалы қағаздардың өткізу құнын көрсетуге арналған;
4) 240.01.029 жолы өткізу күніне дисконттың (немесе) және сыйлықақының амортизация сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.01.030 жолы 240.01.028 жолы мен 240.01.026, 240.01.029 жолдары сомасының айырмасы (240.01.028 – 240.01.026 + 240.01.029) ретінде айқындалатын борышты бағалы қағаздарды өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
30. «Акцияларды және қатысу үлестерін өткізу» бөлімінде:
1) 240.01.031 жолы акцияның және қатысу үлесіне салымның бастапқы құнын көрсетуге арналған;
2) 240.01.032 жолы акциялардың және қатысу үлестерінің өткізу құнын көрсетуге арналған;

2) строка 240.01.016 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону;
3) строка 240.01.017 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону, определяемой как разница строк 240.01.016 и 240.01.015 (240.01.016 - 240.01.015).
27. В разделе "Реализация других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг":
1) строка 240.01.018 предназначена для отражения первоначальной стоимости ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.019 предназначена для отражения стоимости реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) строка 240.01.020 предназначена для отражения суммы дохода от реализации ценных бумаг, определяемой как разница строк 240.01.019 и 240.01.018 (240.01.019 - 240.01.018).
28. В разделе "Реализация государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций":
1) строка 240.01.021 предназначена для отражения первоначальной стоимости государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
2) строка 240.01.022 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.023 предназначена для отражения стоимости реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
4) строка 240.01.024 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.025 предназначена для отражения суммы дохода от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, определяемой как разница строки 240.01.023 и суммы строк 240.01.021, 240.01.024 (240.01.023 - (240.01.021 + 240.01.024)).
29. В разделе "Реализация других долговых ценных бумаг":
1) строка 240.01.026 предназначена для отражения первоначальной стоимости долговых ценных бумаг;
2) строка 240.01.027 предназначена для отражения суммы дисконта и (или) премии;
3) строка 240.01.028 предназначена для отражения стоимости реализации долговых ценных бумаг;
4) строка 240.01.029 предназначена для отражения суммы амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации;
5) строка 240.01.030 предназначена для отражения суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг, определяемой как разница строки 240.01.028 и суммы строк 240.01.026, 240.01.029 (240.01.028 - (240.01.026 + 240.01.029)).
30. В разделе "Реализация акций и доли участия":
1) строка 240.01.031 предназначена для отражения первоначальной стоимости акций и вклада в долю участия;
2) строка 240.01.032 предназначена для отражения стоимости реализации акций и доли участия;

3) 240.01.033 жолы 240.01.032 және 240.01.031 жолдарының айырмасы (240.01.032 – 240.01.031) ретінде айқындалатын акцияларды және қатысу үлестерін өткізуден түскен табыс сомасын көрсетуге арналған.
31. «Мүлікті жалға беруден түскен табыс» бөлімінде:
1) 240.01.034 С жолы 240.01.035 С бастап 240.01.037 С дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық агенті болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті жалға беруден алынған табыстың жалпы сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.01.035 А бастап 240.01.037 А дейінгі жолдары орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлікті көрсетуге арналған;
3) 240.01.035 В бастап 240.01.037 дейінгі жолдары салық кезеңінде мүлікті жалға беру кезеңін көрсетуге арналған;
4) 240.01.035 С бастап 240.01.037 С дейінгі жолдары мүлікті жалға беруден алынған табыс сомасын көрсетуге арналған.
32. «Шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға алған өзге де табыстар» бөлімінде Салық кодексінің 204-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ тұлғаның өзге де табыстары көрсетіледі:
1) 240.01.038 В жолы 240.01.039 В бастап 240.01.044 В дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 240.01.001 бастап 240.01.037 дейінгі жолдарында көрсетілген табыстарды қоспағанда, шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға алған өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған;
2) 240.01.039 А бастап 240.01.044 А дейінгі жолдары осы Қағидалардың 47-тармағы 1) тармақшасына сәйкес 240.01.001 бастап 240.01.037 дейінгі жолдарда көрсетілген табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасындағы көздерден шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға алған өзге де табыстар түрлерінің кодын көрсетуге арналған.
33. «Салық салуға жатпайтын табыстар» бөлімінде мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі, акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сол қор биржасының ресми тізімінде өткізу күнінде орналасқан бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстарды қоспағанда, салық салуға жатпайтын табыстар көрсетіледі:
1) 240.01.045 жолы 240.01.046 В бастап 240.01.048 В дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын салық салуға жатпайтын табыстар сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.01.045 А бастап 240.01.048 А дейінгі жолдары Салық кодексінің 156-бабына сәйкес төлем көзінен салық салынбайтын және салық салуға жатпайтын табыс түрлерін көрсетуге арналған;
3) 240.01.045 В бастап 240.01.048 В дейінгі жолдары салық салуға жатпайтын табыстар сомаларын көрсетуге арналған.

3) строка 240.01.033 предназначена для отражения суммы дохода от реализации акций и доли участия, определяемой как разница строк 240.01.032 и 240.01.031 (240.01.032 - 240.01.031).
31. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) строка 240.01.034 С предназначена для отражения общей суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами, определяемой как сумма строк с 240.01.035 С по 240.01.037 С;
2) строки с 240.01.035 А по 240.01.037 А предназначены для отражения имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) строки с 240.01.035 В по 240.01.037 В предназначены для отражения периода сдачи в аренду имущества в налоговом периоде;
4) строки с 240.01.035 С по 240.01.037 С предназначены для отражения суммы дохода, полученного от сдачи в аренду имущества.
32. В разделе "Иные доходы, полученные иностранцем или лицом без гражданства" указываются иные доходы иностранца или лица без гражданства, полученные из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 204 Налогового кодекса:
1) строка 240.01.038 В предназначена для отражения суммы иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037, определяемой как сумма строк с 240.01.039 В по 240.01.044 В;
2) строки с 240.01.039 А по 240.01.044 А предназначены для отражения кода вида иных доходов, полученных иностранцем или лицом без гражданства из источников в Республике Казахстан, за исключением доходов, отраженных в строках с 240.01.001 по 240.01.037,согласно подпункту 1) пункта 47 настоящих Правил.
33. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций, при реализации акций и долей участия, а также при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи:
1) строка 240.01.045 В предназначена для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк с 240.01.046 В по 240.01.048 В;
2) строки с 240.01.045 А по 240.01.048 А предназначены для отражения видов доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса;
3) строки с 240.01.045 В по 240.01.048 В предназначены для отражения суммы доходов, не подлежащих налогообложению.

34. «Салық шегерімдері» бөлімінде:
1) 240.01.049 жолы 240.01.050 бастап 240.01.055 дейінгі жолдардың сомалары (240.01.050 + 240.01.051 + 240.01.052 + 240.01.053 + 240.01.054 + 240.01.055) ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан шегерілуі тиіс сомаларды көрсетуге арналған. Салық шегерімдері Салық кодексінің 166-бабында белгіленген;
2) 240.01.050 жолы табыс есептелетін тиісті айға республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақы мөлшеріндегі соманы көрсетуге арналған. Жыл ішіндегі шегерімның жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген жиынтық жылдық табыстың салық салынбайтын мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс;
3) 240.01.051 жолы Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамамен белгіленген міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
4) 240.01.052 жолы өз пайдасына енгізілетін ерікті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 240.01.053 жолы жеке тұлға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақы сомаларын көрсетуге арналған;
6) 240.01.054 жолы Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылыс жинағы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайларын жақсарту бойынша іс–шаралар жүргізуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінен алған қарыздар бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомаларды көрсетуге арналған;
7) 240.01.055 жолы Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызмет көрсетулерді төлеуге арналған шығыстар сомасын көрсетуге арналған;
240.01.001 жолының сомасы 240.00.002 жолына көшіріледі. 240.01.045 В жолының сомасы 240.00.006 І жолына көшіріледі. 240.01.049 жолының сомасы 240.00.007 жолына көшіріледі.
4. Жеке нотариустың/жеке сот орындаушысының/ адвокаттың табысы - 240.02-нысанын жасау
35. Бұл нысан Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған табыстардың осыған ұқсас түрлерін қоспағанда, Салық кодексінің 181-бабына сәйкес айқындалатын табыстарды жеке нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың мәлімдеуіне арналған және «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 7 В, 7 С, 7 D торкөздерін белгілеген тұлғалар толтырады.
36. «Табыстардың барлығы» бөлімінде:
01В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары немесе адвокаттар алған табыстар сомаларын көрсетуге арналған.

34. В разделе "Налоговые вычеты":
1) строка 240.01.049 предназначена для отражения суммы, подлежащей вычету с доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемой как сумма строк с 240.01.050 по 240.01.055 (240.01.050 + 240.01.051 + 240.01.052 + 240.01.053 + 240.01.054 + 240.01.055). Налоговые вычеты установлены статьей 166 Налогового кодекса;
2) строка 240.01.050 предназначена для отражения суммы в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
3) строка 240.01.051 предназначена для отражения суммы обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
4) строка 240.01.052 предназначена для отражения суммы добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
5) строка 240.01.053 предназначена для отражения суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
6) строка 240.01.054 предназначена для отражения сумм, направленных на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
7) строка 240.01.055 предназначена для отражения суммы расходов на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса.
Сумма строки 240.01.001 переносится в строку 240.00.002. Сумма строки 240.01.045 В переносится в строку 240.00.006 I. Сумма строки 240.01.049 переносится в строку 240.00.007.
4. Составление формы 240.02 - Доход частного нотариуса/
частного судебного исполнителя/адвоката
35. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 181 Налогового кодекса, за исключением аналогичных видов доходов, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, и заполняется лицами, отметившими ячейки 7В, 7С, 7D в разделе "Общая информация о налогоплательщике". Доходы определяются по видам оказанных услуг.
36. В разделе "Всего доходов":
строка 01 В предназначена для отражения суммы доходов, полученных частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.

37. «Бюджетке төленуі тиіс салық сомасының барлығы» бөлімінде:
02 В жолы салық кезеңі үшін, оның ішінде салық кезеңінің әрбір айы үшін жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары немесе адвокаттар бюджетке төлеуі тиіс салық сомасын көрсетуге арналған.
5. Шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған табыстар, оның ішінде салық салуда жеңілдігі бар елде алынған табыстар. Шетел салығын есепке жатқызу - 240.03-нысанын жасау
38. Бұл нысан шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған табыстарды, оның ішінде салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыстарды, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған.
39. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында резидент салық төлеуші шетелдегі көздерден алған осы Қағидалардың 47-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес табысты алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында шетел валютасында шетел мемлекетіндегі көздерден резидент салық төлеушінің есептелген табысының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында операция (төлем) жасау күніне валюта айырбасы бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада F бағанында көрcетілген табыстардың сомалары көрсетіледі;
8) H бағанында С бағанында көрcетілген резидент еместің жарғылық капиталындағы резидент салық төлеушінің қатысу үлесі пайызда көрсетіледі;
9) І бағанында шетел валютасында шоғырландырылған қаржылық есептілігі бойынша айқындалатын С бағанында көрcетілген резидент еместің пайдасының жалпы сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында шетел валютасында резидент салық төлеушіге қатысты резидент емес пайдасының сомасы көрсетіледі. H және І бағандарының тиісті мәндердегі туындысының және 100% қатынасы айқындалады ((H х І)/100%);
11) К бағанында табыстар есептелген есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында валюта айырбасының нарықтық бағамы қолданыла отырып, ұлттық валютада J бағанында көрсетілген пайда сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша пайда сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша пайда сомасы көрсетіледі;

37. В разделе "Всего сумма налога, подлежащего к уплате в бюджет":
строка 02 В предназначена для отражения суммы налога, подлежащего к уплате в бюджет частным нотариусом, частным судебным исполнителем или адвокатом за налоговый период, в том числе за каждый месяц налогового периода.
5. Составление формы 240.03 - Доходы, полученные из источников
в иностранных государствах, в том числе доходы, полученные в
стране с льготным налогообложением. Зачет иностранного налога
38. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных из источников в иностранных государствах, в том числе, доходов, полученных в стране с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
39. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход, согласно пункту 49 настоящих Правил;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 47 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 48 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанная в графе F, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на дату совершения операции (платежа);
8) в графе H указывается в процентах доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, указанного в графе С;
9) в графе I указывается общая сумма прибыли нерезидента, указанного в графе С, определенная по его консолидированной финансовой отчетности в иностранной валюте;
10) в графе J указывается сумма прибыли нерезидента, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф H и I к 100 % ((H х I)/100 %);
11) в графе K указывается сумма прибыли, указанная в графе J, в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валют на 31 декабря отчетного налогового периода, в котором начислены доходы;
12) в графе L указывается сумма прибыли по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе М указывается сумма прибыли по законодательству иностранного государства;

14) N бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасында немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) О бағанында табыстар төлеу көзі елінің әрқайсысында төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің 158-бабында белгіленген ставка қолданыла отырып, есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылатын шетел мемлекеттеріндегі көздерден түскен табыстардан алынған табыс салығы сомасы көрсетіледі.
240.03 нысанының А-дан бастап Е-ге дейінгі, Н-тан К-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
240.03 нысанының А-дан бастап Н-қа дейінгі, L және М бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
240.03 нысанының А-дан бастап Н-қа дейінгі, L-дан R-ға дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
240.03 нысаны G бағанының жиынтық мәні 240.00.003 І жолына көшіріледі.
240.03 нысаны К бағанының жиынтық мәні 240.00.004 жолына көшіріледі.
240.03 нысаны R бағанының жиынтық мәні 240.00.010 жолына көшіріледі.
6. Халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс – 240.04-нысанын жасау
40. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына212213-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
41. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес халықаралық келісімшарт түрінің коды көрсетіледі, оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шартқа ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
240.04 нысаны E бағанының жиынтық мәні 240.00.006 ІІ жолына көшіріледі.
7. Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктеріндегі банк шоттарындағы ақша – 240.05-нысанын жасау

14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
15) в графе О указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
16) в графе Р указывается сумма подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога с доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по Е, с Н по K формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по Н, L и M формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по H, c L по R формы 240.03 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы G формы 240.03 переносится в строку 240.00.003 I.
Итоговое значение графы K формы 240.03 переносится в строку 240.00.004.
Итоговое значение графы R формы 240.03 переносится в строку 240.00.010.
6. Составление формы 240.04 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международными договорами
40. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с пунктом 5 статьи 2 и статьями 212213 Налогового кодекса.
41. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 50 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны согласно пункту 49 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен международный договор;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы E формы 240.04 переносится в строку 240.00.006 II.
7. Составление формы 240.05 - Деньги на банковских счетах
в иностранных банках, находящихся за пределами
Республики Казахстан

42. Бұл нысанды Салық кодексінің 185-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда ақшасы бар жеке тұлғалар толтырады.
43. «Көрсеткіштер» бөлімінде:
1) 240.05.001 А бастап 240.05.007 А дейінгі жолдары жеке тұлғалардың ақшалары бар Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердің атауларын көрсетуге арналған;
2) 240.05.001 В бастап 240.05.007 В дейінгі жолдары осы Қағидалардың 49-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың ақшалары бар Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктерінің резиденттік елінің кодын көрсетуге арналған;
3) 240.05.001 С бастап 240.05.007 С дейінгі жолдары Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетел банктерінде жеке тұлғалардың ақшалары орналасқан валютаның осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес кодын көрсетуге арналған;
4) 240.05.001 D бастап 240.05.007 D дейінгі жолдары Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан шетел банктеріндегі банк шоттарындағы ақша сомасын көрсетуге арналған.
8. Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс – 240.06–нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес айқындалған өзге табыстарды жеке тұлғалардың мәлімдеуіне арналған.
45. «Талап ету құқықтарын беруден түскен табыс» бөлімінде:
240.06.001 жолы тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс сомаларын көрсетуге арналған;
46. «Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден түскен табыс» бөлімінде:
1) 240.06.002 D жолы 240.06.003 D бастап 240.06.006 D дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, талап ету құқығын беру құны мен тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бағасының, не ол бойынша бұрын талап ету құқығы сатып алынған құнның арасындағы оң айырма түрінде алынған табыс сомасын көрсетуге арналған;
2) 240.06.003 А бастап 240.06.006 А дейінгі жолдары Салық кодексінің 184-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, оны өткізу кезінде талап ету құқығын беруден түскен табыс алынған объектінің атауын көрсетуге арналған;
3) 240.06.003 В бастап 240.06.006 В дейінгі жолдары үлестiк қатысу туралы шарттың бағасын не не ол бойынша бұрын талап ету құқығы сатып алынған құнын көрсетуге арналған;
4) 240.06.003 С бастап 240.06.006 С дейінгі жолдары талап ету құқығын беру құнын көрсетуге арналған;

42. Данная форма заполняется физическими лицами, имеющими деньги на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 185 Налогового кодекса.
43. В разделе "Показатели":
1) строки с 240.05.001 А по 240.05.007 А предназначены для отражения наименований иностранных банков, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
2) строки с 240.05.001 В по 240.05.007 В предназначены для отражения кода страны резидентства иностранных банков, согласно пункту 49 настоящих Правил, находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых физические лица имеют деньги;
3) строки с 240.05.001 С по 240.05.007 С предназначены для отражения кода валюты, согласно пункту 48 настоящих Правил, в которых размещены деньги физических лиц в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
4) строки с 240.05.001 D по 240.05.007 D предназначены для отражения суммы денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.
8. Составление формы 240.06 - Доход от уступки права требования
доли в жилом здании по договору о долевом участии
в жилищном строительстве
44. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами прочих доходов, определяемых в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса.
45. В Разделе "Доход от уступки права требования":
строка 240.06.001 предназначена для отражения суммы доходов от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве.
46. В разделе "Доход от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве":
1) строка 240.06.002 D предназначена для отражения суммы дохода, полученного в виде положительной разницы между стоимостью уступки права требования и ценой договора о долевом участии в жилищном строительстве, либо стоимости, по которой ранее приобретено право требование, определяемое как сумма строк с 240.06.003 D по 240.06.006 D;
2) строки с 240.06.003А по 240.06.006А предназначены для отражения наименования объекта, при реализации которого получен доход от уступки права требования, определяемого в соответствии с пунктом 3 статьи 184 Налогового кодекса;
3) строки 240.06.003 В по 240.06.006 В предназначены для отражения цены договора о долевом участии, либо стоимости по которой ранее приобретено право требование;
4) строки с 240.06.003 С по 240.06.006 С предназначены для отражения стоимости уступки права требования;

5) 240.06.003 D бастап 240.06.006 D дейінгі жолдары С және В бағандары арасындағы айырма (С–В) ретінде айқындалатын, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғынжайдағы үлестi талап ету құқығын беруден алынған табыс сомасын көрсетуге арналған.
9. Табыс түрлерінің, валюталардың, елдердің және халықаралық шарттардың кодтары
47. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 – егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстар;
1031 – егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алатын өзге де табыстар;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен түскен табыс;
1042 – резидент заңды тұлғада, Қазақстан Республикасында орналасқан консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

5) строки 240.06.003 D по 240.06.006 D предназначены для отражения суммы дохода, полученного от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, определяемой как разница сумм между графами С и В (С-В).
9. Коды видов доходов, валют, стран и международных договоров
47. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

48. Валюта кодын толтыру кезінде Шешімге 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюталарды кодтауды пайдалану қажет.
49. Ел кодын толтыру кезінде Шешімге 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес елдерді кодтауды пайдалану қажет.
50. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 – Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 – Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы келісім;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – «Нұр-Мүбәрак» ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – «Агросервистік қызметті қолдау» жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – «Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау» жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 – Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (300.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалар (300.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8-бөліміне және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 21224252834354447484949-1-баптарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есептеуге арналған қосылған құн салығы бойынша салық есептілігінің нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

48. При заполнении кода валюты необходимо использовать кодировку валют в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют" к Решению.
49. При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Решению.
50. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05 - Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-убарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по налогу на добавленную стоимость
(Форма 300.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (Форма 300.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с разделом 8 Налогового кодекса и статьями 21224252834354447484949-1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).

2. Декларация Декларацияның өзінен (300.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (300.01-ден 300.12-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді ашып көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінен қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына сәйкес (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы с 300.01 по 300.12), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о плательщике НДС" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Декларацияны жасау (300.00-нысаны)
15. «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
3) қосылған құн салығын төлеушінің аты-жөні немесе атауы. Жол міндетті толтырылуға жатады.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Салық кодексінің 269-бабына сәйкес Декларацияны тапсыру үшін есепті кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады. Жол міндетті толтырылуға жатады;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді.
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен алып тасталған кезде «тарату» түріндегі Декларацияны табыс ету міндетті болып табылады;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларацияның түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
7 А торкөзі егер салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы болып табылған жағдайда толтырылуы тиіс.
7 В торкөзі егер салық төлеуші мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы болып табылған жағдайда толтырылуы тиіс;
8) Жол Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы толтырады.

2. Составление Декларации (Форма 300.00)
15. В разделе "Общая информация о плательщике НДС" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика-доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) Ф.И.О. или наименование плательщика налога на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса является календарный квартал. Строка подлежит обязательному заполнению;
5) вид Декларации.
Обязательной отметке подлежит одна из ячеек в зависимости от вида налоговой отчетности в соответствии статьей 63 Налогового кодекса.
При снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость представление Декларации с видом "ликвидационная" является обязательным;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейка 7 А подлежит заполнению в случае, если налогоплательщик является доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом.
Ячейка 7 В подлежит заполнению в случае, если налогоплательщик является учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом, или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
8) строка заполняется недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, предусмотренного пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса.

Жол егер салық төлеуші Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимінің тұрақтылығы көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісім (келісімшарт) шеңберінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда толтырылады, бұл ретте 8 А және В торкөздерінде міндетті түрде келісім (келісімшарт) нөмірі мен жасалған күні (келісімшарт күні, жасалған күні) көрсетіледі. Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағының шарттарына сәйкес келмейтін келісімшарттар бойынша бұл жол толтырылмайды.
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында белгіленген әрбір келісім (келісімшарт) бойынша бөлек Декларация жасалады.
9) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі. Тиісті торкөздердің бірі міндетті толтырылуға жатады.
Тиісті торкөз Салық кодексінің 260-бабында сәйкес қосылған құн салығын есепке жатқызудың таңдалған әдісі негізінде толтырылады. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығын айқындаудың таңдалған әдісі күнтізбелік жылдың ішінде өзгертуге жатпайды.
«Барабар» торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
«Бөлек» торкөзі, егер салық төлеуші қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың бөлек әдісін таңдаған жағдайда белгіленеді.
«Барабар және бөлек» торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 4 және 5-тармақтарына, 262-бабы 23 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығын есептеуге жатқызудың барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда белгіленеді;
11) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жол міндетті толтырылуға жатады;
12) табыс етілген қосымшалар. Табыс етілетін қосымшаларға сәйкес келетін торкөздер міндетті белгіленуге жатады.
16. «ҚҚС есептеу» бөлімін толтырған кезде егер салық төлеуші
300.12 қосымшасын табыс еткен жағдайда осы бөлімде көзделген формулалардың қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.001-ден 300.00.013 аралығындағы тиісті жолдарға 300.12.001-ден 300.12.012 аралығындағы әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
«ҚҚС есептеу» бөлімінде:

Строка заполняется в случае, если налогоплательщик является недропользователем, осуществляющим деятельность в рамках соглашения (контракта) на недропользование, по которому предусмотрена стабильность налогового режима согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, при этом в ячейках 8 А и В обязательно указывается номер и дата заключения соглашения (контракта) (номер контракта, дата заключения). По контрактам, не соответствующим условиям пункта 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, данная строка не заполняется.
По каждому соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, составляется отдельная Декларация;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. Обязательной отметке подлежит одна из соответствующих ячеек.
Соответствующая ячейка заполняется исходя из выбранного в соответствии со статьей 260 Налогового кодекса метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет. Выбранный метод определения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, не подлежит изменению в течение календарного года.
Ячейка "пропорциональный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик выбрал раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Ячейка "пропорциональный и раздельный" отмечается в том случае, если налогоплательщик согласно пунктам 4 и 5 статьи 260, пунктам 23 и 5 статьи 262 Налогового кодекса использует одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
11) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежит обязательному заполнению;
12) представленные приложения. Обязательной отметке подлежат ячейки, соответствующие представленным приложениям.
16. При заполнении раздела "Начисление НДС" следует учесть, что в случае если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе не применяются. В соответствующие строки с 300.00.001 по 300.00.013 переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.001 по 300.12.012.
В разделе "Начисление НДС":

1) 300.00.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде: тауарларды өтеусіз беру бойынша; айырбас шарттары бойынша; жұмыс берушінің тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді қызметкерге жалақы есебінен беру бойынша; бөліп-бөліп төлеу шартында; Салық кодексінің 233-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, комиссия, тапсырма шарттары бойынша; бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде және басқа да айналымдар.
2) 300.00.001 В жолында 300.00.001 В жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағында белгіленген келісім (келісімшарт) бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар тиісті жолдарға келісімге (келісімшартқа) сәйкес салық ставкасы қолданылады;
3) 300.00.002 А жолында нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.010 А жолы ескеріле отырып, 300.01 қосымшасының 300.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 300.00.003 А жолында салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.009 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 300.00.003 В жолында қосылған құн салығының түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.06.009 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 300.00.004 А жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заңы) сәйкес айқындалған салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.004 В жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған қосылған құн салығының түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.00.005 А жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде қосылған құн салығын төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
9) 300.00.006 А жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.02.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген жағдайда, бұл жолға 300.06.011 А жолында көрсетілген жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі (300.02.006 +(–) 300.06.011 А);

1) в строке 300.00.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость, в том числе: по безвозмездной передаче товара; по договорам мены; по передаче товаров, работ, услуг работодателем работнику в счет заработной платы; на условиях рассрочки платежа; по договорам комиссии, поручения с учетом особенностей, установленных статьей 233 Налогового кодекса; в рамках договоров о совместной деятельности и прочие обороты;
2) в строке 300.00.001 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строке 300.00.001 А.
Недропользователи, осуществляющие деятельность по соглашению (контракту), установленному пунктом 1 статьи 308-1 Налогового кодекса, применяют к соответствующим строкам ставку налога в соответствии с соглашением (контрактом);
3) в строке 300.00.002 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.007 приложения 300.01 с учетом строки 300.06.010 А;
4) в строке 300.00.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009А;
5) в строке 300.00.003 В указываются сумма корректировки налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.009 В;
6) в строке 300.00.004 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
7) в строке 300.00.004 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
8) в строке 300.00.005 А указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
9) в строке 300.00.006 А указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.006. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки, отраженной в строке 300.06.011 А (300.02.006+ (-) 300.06.011 А);

10) 300.00.007 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004А, 300.00.005, 300.00.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.00.001 А + (–) 300.00.002 + (–) 300.00.003 А + 300.00.004А + 300.00.005 + 300.00.006);
11) 300.00.008 жолында 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004 А жолдары сомаларының 300.00.007 жолына пайыздағы қатынасы (300.00.001 А + (–)300.00.002 +(–) 300.00.003 А + 300.00.004 А)/(300.00.007) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі;
12) 300.00.009 жолында 300.00.002 жолының 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004 А жолдары сомаларына пайызда қатынасы (300.00.002/(300.00.001 А + 300.00.002 + (–) 300.00.003 А + 300.00.004 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі. Бұл жол 300.00.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
13) салық төлеуші дербес айқындайтын 300.00.010 жолында Салық кодексінің 260-бабы 34 және 5-тармақтарына және 262-бабы 23,  5және 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымдағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді;
14) 300.00.011 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және жер қойнауына арналған келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.00.012 жолында 300.00.011 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңінің ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы Заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 300.00.013 жолында 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (–) 300.00.003 В + 300.00.004 В + 300.00.011 + 300.00.012) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.

10) в строке 300.00.007 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.00.001А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004А, 300.00.005, 300.00.006 (300.00.001 А+ (-)300.00.002 + (-) 300.00.003 А + 300.00.004А + 300.00.005 + 300.00.006);
11) в строке 300.00.008 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004 А к строке 300.00.007, в процентах ((300.00.001 А + (-) 300.00.002 + (-) 300.00.003 А + 300.00.004 А) / (300.00.007 )х 100 %);
12) в строке 300.00.009 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.00.002 к суммам строк 300.00.001 А, 300.00.002, 300.00.003 А, 300.00.004А в процентах (300.00.002/(300.00.001 А + 300.00.002 + (-) 300.00.003 А + 300.00.004 А) х 100 %). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.00.002;
13) в строке 300.00.010, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 34 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3,5 и 6 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота;
14) в строке 300.00.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
15) в строке 300.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, указанных в строке 300.00.011. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.04.001 В;
16) в строке 300.00.013 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.00.001 В, 300.00.003 В, 300.00.004 В, 300.00.011, 300.00.012 (300.00.001 В + (-) 300.00.003 В + 300.00.004 В + 300.00.011 +300.00.012).

17. «Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы» бөлімін толтыру кезінде егер салық төлеуші 300.12 қосымшасын табыс еткен жағдайда осы бөлімде көзделген формулалар қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.014-тен бастап 300.00.027 арасындағы тиісті жолдарға 300.12.013-тен бастап 300.12.025 арасындағы әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
«Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы» бөлімінде:
1) 300.00.014 А жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.00.014 В жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер бұл жолда салық салынатын мақсатта пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығы сомаларын ескеру қажет.
3) 300.00.015 А Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 300.00.015 В жолында өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 300.00.015 В жолына 300.05.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер бұл жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын көрсететінін ескеру қажет;
5) 300.00.016 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жолда қосылған құн салықсыз сатып алу бойынша айналымның сомасы көрсетіледі;
6) 300.00.017 А жолында 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.027 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 247-бабына және 276–4-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жол тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген тауарларға декларация(лар)да, сондай-ақ 320.00 нысанының Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және 328.00 нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады. Жол 300.00.017 I А, 300.00.017II А жолдарын қамтиды;

17. При заполнении раздела "Сумма НДС, относимого в зачет" следует учесть, что в случае если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе не применяются.
В соответствующие строки с 300.00.014 по 300.00.027 переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.013 по 300.12.028.
В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.00.014 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
2) в строке 300.00.014 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота;
3) в строке 300.00.015 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса признается Республика Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.05.001;
4) в строке 300.00.015 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых признается Республика Казахстан. В строку 300.00.015 В переносится сумма, отраженная в строке 300.05.007. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота;
5) в строке 300.00.016 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма оборота по приобретению без учета налога на добавленную стоимость;
6) в строке 300.00.017 А указывается сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии со статьей 247 и пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса, за исключением отражаемого в строках 300.00.018, 300.00.019, 300.00.020, 300.00.021, 300.00.027. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларации (-ях) на товары, а также в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленных за соответствующий налоговый период. Cтрока включает в себя строки 300.00.017 I А, 300.00.017 II А;

7) 300.00.017 I А жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
8) 300.00.017 II А жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі;
9) 300.00.017 В кедендік ресімдеу кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ 320.00 нысанының Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияға (декларацияларға) және 328.00 нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.017 I В, 300.00.017 II В жолдарын қамтиды;
10) 300.00.017 I В жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) 300.00.017 II В жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
12) 300.00.018 Салық кодексінің 255-бабына276-15-бабының 2-тармағы 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Аталған жолға 300.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 300.00.019 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28–50-абзацтарына сәйкес олар бойынша салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарларға декларация(лар), және (немесе) Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініштер) негізінде толтырылады;
14) 300.00.020 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28–50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолға 300.03 нысанның J бағаны 0000001 және 0000002 қорытынды жолдарының сомасы көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын имтпортталған тауарлар бойынша төленген салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;

7) в строке 300.00.017 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Российской Федерации;
8) в строке 300.00.017 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Республики Беларусь;
9) в строке 300.00.017 В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) на товары, а также Декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки 300.00.017 I В, 300.00.017 II В;
10) в строке 300.00.017 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Российской Федерации и отраженной в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов;
11) в строке 300.00.017 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Республики Беларусь и отраженной в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в Заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в строке 300.00.018 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.02.011;
13) в строке 300.00.019 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28-50 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании декларации на товары и (или) Декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и Заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств-членов таможенного союза;
14) в строке 300.00.020 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28-50 статьи 49 Закона о введении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы J формы 300.03. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;

15) 300.00.021 А жолында қосылған құн салығы жер қойнауын пайдалану келісімшартының шарттарына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі;
16) 300.00.021 В жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес тауарлардың импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 300.00.022 жолында 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А және 300.00.028 А жолдарының сомасы ретінде 300.00.023 А жолы шегеріле отырып, айқындалатын (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А + 300.00.018 А + 300.00.019+ 300.00.021 А – 300.00.023 А + 300.00.028 A) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 300.00.023 А жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалған сатып алу бойынша айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі;
19) 300.00.023 В жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес айқындалған есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі;
20) 300.00.024 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі. Аталған жолға 300.06.024 В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 300.00.025 жолында 300.00.026 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.00.023 В жолына шегірілген 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021 В, 300.00.023 В, 300.00.024 жолдарының сомасы (300.00.014 В + 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020 В + 300.00.021 В – 300.00.023 В + (–) 300.00.024) ретінде айқындалады. Бұл жол 300.00.026 жолын толтыратын қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданатын салық төлеуші толтырылмайды;
22) 300.00.026 жолында қосылған құн салығының төлеушісі есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданған жағдайда, салық төлеушісі дербес анықтайтын, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі, атап айтқанда:
Салық кодексінің 260-бабы 34 және 5-тармақтарына сәйкес бір мезгілде қосылған құн салығы сомаларын есепке жатқызудың барабар және бөлек есептеу әдісін пайдаланған жағдайда Салық кодексінің 249-бабы 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдары болған кезде салық төлеушілер;

15) в строке 300.00.021 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
16) в строке 300.00.021 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплаченного методом зачета в соответствии с условиями контракта на недропользование;
17) в строке 300.00.022 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.00.014 А, 300.00.015 А, 300.00.016 А, 300.00.017 А, 300.00.018 А, 300.00.019, 300.00.021 А и 300.00.028 А за вычетом суммы строки 300.00.023 А (300.00.014 А + 300.00.015 А + 300.00.016 А + 300.00.017 А+ 300.00.018 А + 300.00.019 + 300.00.021 А - 300.00.023 А + 300.00.028 A);
18) в строке 300.00.023 А указывается сумма корректировки размера оборота по приобретению, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
19) в строке 300.00.023 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
20) в строке 300.00.024 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.06.024 В;
21) в строке 300.00.025 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.00.026. Определяется как сумма строк 300.00.014 В, 300.00.015 В, 300.00.017 В, 300.00.020 В, 300.00.021В, 300.00.024 за вычетом суммы строки 300.00.023 В (300.00.014 В+ 300.00.015 В + 300.00.017 В + 300.00.020 В + 300.00.021В - 300.00.023В + (-) 300.00.024). Данная строка не заполняется налогоплательщиком, применяющим пропорциональный и раздельный метод отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, который заполняет строку 300.00.026;
22) в строке 300.00.026, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость, а именно:
налогоплательщиками при наличии оборотов, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 249 Налогового кодекса, в случае одновременного использования пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость согласно пунктам 34 и 5 статьи 260 Налогового кодекса;

Салық кодексінің 262-бабы 2-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде кепілдікке берілген мүлікті (тауарларды) алуға және өткізуге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке бойынша бөлек есептеу әдісті қолдану құқығын пайдаланатын банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микрокредиттік ұйымдар;
Салық кодексінің 262-бабы 3-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде мүлікті қаржы лизингіне беруге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке алу бойынша бөлек әдісті қолдану құқығын пайдаланатын лизинг берушілер;
Салық кодексінің 262-бабы 5-тармағына сәйкес басқа алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру шеңберінде мүлікті сатып алумен және берумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығы сомаларын есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісін қолдану құқығын пайдаланатын ислам банктері;
Бұл жол 300.00.026 I, 300.00.026 II, 300.00.026 III жолдарынан тұрады;
23) 300.00.026 I жолында есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
24) 300.00.026 II жолында есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда бөлек есептеу әдісі бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
25) 300.00.026 III есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістері бойынша салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
26) 300.00.027 жолында салық кезеңі үшін қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Жол 300.00.027 І, 300.00.027 ІІ, 300.00.027 ІІІ жолдарынан тұрады, қолданатын қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісіне байланысты жолдардың бірі толтырылады;
27) 300.00.027 І жолында есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.00.025 жолының сомасы көшіріледі;

банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, микрокредитными организациями, использующими согласно пункту 2 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость, по оборотам, связанным с получением и реализацией заложенного имущества (товаров) при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
лизингодателями, использующими согласно пункту 3 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с передачей имущества в финансовый лизинг, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам;
исламскими банками, использующими согласно пункту 5 статьи 262 Налогового кодекса право применения раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с приобретением и передачей имущества в рамках финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита, при применении ими пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по другим полученным товарам, работам, услугам.
Данная строка состоит из строк 300.00.026 I, 300.00.026 II, 300.00.026 III;
23) в строке 300.00.026 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет;
24) в строке 300.00.026 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет;
25) в строке 300.00.026 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов по пропорциональному и раздельному методам отнесения в зачет;
26) в строке 300.00.027 указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость за налоговый период. Строка состоит из строк 300.00.027 I, 300.00.027 II, 300.00.027 III, подлежит заполнению одна из строк в зависимости от применяемого метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость;
27) в строке 300.00.027 I указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении раздельного метода отнесения в зачет. В данную строку переносится сумма строки 300.00.025;

28) 300.00.027 ІІ жолында 300.00.025 және 300.00.008 (300.00.025 х 300.00.008) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, есепке жатқызудың барабарлық әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығының рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
29) 300.00.027 ІІІ жолында ((300.00.026I x 300.00.010) + 300.00.026 III x 300.00.008) + 300.00.026 II) формуласы бойынша айқындалатын, бөлек есептеу және барабарлық әдістері қолданылған кезде қосылған құн салығының рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
30) 300.00.028 А жолында 300.00.021 А жолында көрсетілген импортталатын тауарларды қоспағанда қосылған құн салығы Енгізу туралы заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
31) 300.00.028 В жолында 300.00.021 В жолында көрсетілген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын қоспағанда салық Енгізу туралы заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.04.001 В жолында көрсетілген сома көшіріледі.
18. «Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер» бөлімін толтыру кезінде егер салық төлеуші 300.12 қосымшасын табыс еткен жағдайда осы бөлімде көзделген формулалардың қолданылмайтынын ескеру қажет. 300.00.029-ден 300.00.030 аралығындағы тиісті жолдарға 300.12.027-ден және (немесе) 300.12.027 І-ден 300.12.028 және (немесе) 300.12.028 І аралығындағы әрбір тиісті жолдардан сома көшіріледі.
«Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер» бөлімінде:
1) 300.00.029 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиісті салықтың сомасы көрсетіледі. Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.027 І және 300.00.028 В (300.00.013 – 300.00.027 І – 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.00.013, 300.00.027 ІІ және 300.00.028 В (300.00.013 – 300.00.027 ІІ – 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде 300.00.013, 300.00.027 ІІІ және 300.00.028 В (300.00.013 – 300.00.027 ІІІ – 300.00.028 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
300.00.029 жолы 300.00.029 І жолдарынан тұрады;
2) 300.00.029 І жолында 300.00.029 жолы мен 30 пайыздың (300.00.029 х 30%) туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.

28) в строке 300.00.027 II указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая как произведение строки 300.00.025 и 300.00.008 (300.00.025 х 300.00.008);
29) в строке 300.00.027 III указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении одновременно пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет, определяемая по формуле: ((300.00.026I x 300.00.010) + (300.00.026 III x 300.00.008) + 300.00.026 II);
30) в строке 300.00.028А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением стоимости импортируемых товаров, указанных в строке 300.00.021 А. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001 А;
31) в строке 300.00.028В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении, за исключением налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, указанного в строке 300.00.021 В. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.04.001В.
18. При заполнении раздела "Расчеты по НДС за налоговый период" следует учесть, что в случае, если налогоплательщик представляет приложение 300.12, то формулы, предусмотренные в данном разделе, не применяются. В соответствующие строки с 300.00.029 по 300.00.30 переносится сумма каждой из соответствующих строк с 300.12.027 и (или) 300.00.027I по 300.12.028 и (или) 300.00.028I.
В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.00.029 указывается сумма налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.027 I и 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.027 I - 300.00.028 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.027 II и 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.027II - 300.00.028 В);
при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет как разница строк 300.00.013, 300.00.027III и 300.00.028 В (300.00.013 - 300.00.027III - 300.00.028 В);
Строка 300.00.029 состоит из строки 300.00.029 I;
2) в строке 300.00.029 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемая как произведение строки 300.00.029 и 30 процентов (300.00.029 х 30 %).

Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салықтан асып кетсе, 300.00.029, 300.00.029 І жолдары толтырылмайды;
3) 300.00.030 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтан жалпы асып кету сомасы көрсетіледі.
Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде (300.00.027 І+300.00.028 В–300.00.013) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде (300.00.027 ІІ+300.00.028 В–300.00.013) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде (300.00.027 ІІІ + 300.00.028 В – 300.00.013) формуласы бойынша айқындалады.
300.00.030 жолы 300.00.030 І жолдарынан тұрады;
4) 300.00.030 I жолында 300.00.030 жолы мен 30 пайыздың (300.00.030 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің 267-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі;
5) 300.00.031 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының үдемелі қорытындымен есептелген салық сомасынан асып кету сомасы көрсетіледі (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілетін есепке жатқызуларды ескере отырып). 300.00.031 жолы өзіне 300.00.031 І жолын қамтиды;
6) 300.00.031 І жолында негізгі құралдардың, жылжымайтын мүлікке инвестицияның бастапқы құнына не олардың баланстық құнын ұлғайтуға қосылатын (алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілетін есепке жатқызуларды ескере отырып) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша үдемелі қорытындымен есептелген салық сомасынан асып кету сомасы көрсетіледі;
7) 300.00.032 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға 300.01.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
19. «ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап» бөлімінде:
1) 300.00.033 жолында Енгізу туралы Заңның 12-бабына және Салық кодексінің 272-бабына сәйкес есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып түсуін қайтару туралы талап көрсетіледі. Бұл жолға 300.11.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Бұл жол егер «Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 5 жолында «қосымша», «хабарлама бойынша қосымша» декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды;

Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строки 300.00.029, 300.00.029 I, не заполняются;
3) в строке 300.00.030 указывается общее превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный налоговый период.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.027I+300.00.028 В - 300.00.013;
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле 300.00.027II+300.00.028 В - 300.00.013;
при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет по формуле 300.00.027III+300.00.028 В - 300.00.013.
Строка 300.00.030 состоит из строки 300.00.030 I;
4) в строке 300.00.030 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, с учетом особенностей, установленных статьей 267 Налогового кодекса, определяемое как произведение строки 300.00.030 и 30 процентов (300.00.030 х 30 %);
5) в строке 300.00.031 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов). Строка 300.00.031 включает в себя строку 300.00.031 I;
6) в строке 300.00.031 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога с нарастающим итогом по товарам, работам, услугам, включаемым в первоначальную стоимость основных средств, инвестиций в недвижимость либо на увеличение их балансовой стоимости (с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов);
7) в строке 300.00.032 указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.01.014.
19. В разделе "Требование о возврате превышения НДС":
1) в строке 300.00.033 указывается требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога в соответствии со статьями 12 Закона о введении и 272 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 300.11.001. Данная строка не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен одной из категорий, указанных в пункте 5 статьи 273 Налогового кодекса;

2) 300.00.033 І жолындағы торкөз егер салық төлеуші Салық кодексінің 274-бабына сәйкес ҚҚС асып кетуін қайтарудан бас тартқан жағдайда белгіленеді;
3) 300.00.033 IІ жолында қосылған құн салығын төлеуші осы қосылған құн салығын асып кету сомасын қайтару туралы талапты берген және 300.11.001 I, 300.11.001 IІ, 300.11.001 IІІ, 300.11.001 IV, 300.11.001 V жолдарында көрсетілген салық кезеңдерін қамтитын салық кезеңі көрсетіледі.
20. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны дара кәсіпкер табыс етсе, оның дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым – 300.01-нысанын жасау
21. Бұл нысан нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ нөлдік ставка бойынша айналымдар мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомалары туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.01 қосымшасы егер 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі «Табыс етілген қосымшалар» 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «01» торкөзі белгіленген болса, толтырылады.
22. «Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым» бөлімінде Салық кодексінің 31 және 37-1-тарауларына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар көрсетіледі. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын өткізу бойынша айналым сомасы шот-фактурада шетел валютасында көрсетілген салық салынатын айналым сомасына өткізу бойынша айналым жүзеге асырылған күнге валюта бағамын қолдану жолымен айқындалады.
Бұл бөлімде:

2) ячейка в строке 300.00.033 I отмечается в случае, если налогоплательщик отказывается от возврата превышения НДС в упрощенном порядке в соответствии со статьей 274 Налогового кодекса;
3) в строке 300.00.033 II указывается налоговый период, за который плательщиком налога на добавленную стоимость подается настоящее требование о возврате суммы превышения налога на добавленную стоимость и который включает в себя налоговые периоды, отраженные в строках 300.11.001 I, 300.11.001 II, 300.11.001 III, 300.11.001 IV, 300.11.001 V.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 300.01 -
Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке
21. Данная форма предназначена для детального отражения информации об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Приложение 300.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
22. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главами 31 и 37-1 Налогового кодекса. Сумма оборота по реализации, облагаемого по нулевой ставке, определяется путем применения к сумме облагаемого оборота, указанного в счете-фактуре в иностранной валюте, курса валюты на дату совершения оборота по реализации.
В данном разделе:

1) 300.01.001 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі. Аталған жол 300.01.001 І, 300.01.001 II және 300.01.001 III жолдарын қамтиды;
2) 300.01.001 І жолында тауарларды кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекетке экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.01.001 ІІ жолында тауарларды Ресей Федерациясына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3-1) 300.01.001 III жолында тауарларды Беларусь Республикасына экспортқа өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.01.002 жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
5) 300.01.003 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
6) 300.01.004 жолында, Салық кодексінің 276-13-бабы 1-тармағына сәйкес тауарларды қайта өңдеу шарттары мен алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімдері сақталған кезде нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін басқа мемлекеттің аумағына әкетілетін, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алысберіс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
7) 300.01.005 жолында Салық кодексінің 244-1-бабына сәйкес әуежайлардың жанар-жағармай материалдарын өткізуі бойынша айналым көрсетіледі;
8) 300.01.006 жолында арнайы экономикалық аймақтар аумақтарына тауарлар өткізу көрсетіледі;
9) 300.01.007 жолында 300.01.001 жолдан бастап 300.01.006 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын қорытынды өткізу бойынша айналым көрсетіледі.
23. «Есепке жатқызылатын және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылған ҚҚС сомасы» бөлімін Енгізу туралы Заңның 25-бабы 2-тармағында және Салық кодексінің 272-бабы 3-тармағында көзделген шарттар орындалатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы бөлімде:
1) 300.01.008 жолында тауарларды экспортқа өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) 300.01.009 жолында халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 300.01.010 жолында Салық кодексінің 245-бабына сәйкес өз өндірісінің тауарларын өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;

1) в строке 300.01.001 указывается оборот по реализации товаров на экспорт. Данная строка включает в себя строки 300.01.001 I, 300.01.001 II и 300.01.001 III;
2) в строке 300.01.001 I указывается оборот по реализации товаров на экспорт в государства, не являющиеся членами таможенного союза;
3) в строке 300.01.001 II указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Российскую Федерацию;
3-1) в строке 300.01.001 III указывается оборот по реализации товаров на экспорт в Республику Беларусь;
4) в строке 300.01.002 указывается оборот по реализации услуг по международным перевозкам;
5) в строке 300.01.003 указывается оборот по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;
6) в строке 300.01.004 указываются обороты по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемые по нулевой ставке при соблюдении условий переработки товаров и срока переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 1 статьи 276-13 Налогового кодекса;
7) в строке 300.01.005 указывается оборот по реализации горюче-смазочных материалов аэропортами в соответствии со статьей 244-1 Налогового кодекса;
8) в строке 300.01.006 указывается реализация товаров на территорию специальных экономических зон;
9) в строке 300.01.007 указывается итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, определяемый как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.006.
23. Раздел "Сумма НДС, относимого в зачет и использованного для целей оборота, облагаемого по нулевой ставке" не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия предусмотренные пунктом 2 статьи 25 Закона о введении и пунктом 3 статьи 272 Налогового кодекса.
В данном разделе:
1) в строке 300.01.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров на экспорт;
2) в строке 300.01.009 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации услуг по международным перевозкам;
3) в строке 300.01.010 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации товаров собственного производства в соответствии со статьей 245 Налогового кодекса;

4) 300.01.011 жолында Салық кодексінің 276-13-бабы 1-тармағына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын, кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкетілетін, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды өткізу бойынша айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының есепке жатқызылған сомасы көрсетіледі;
5) 300.01.012 жолында Салық кодексінің 244-1-бабына сәйкес әуежайлардың жанар-жағармай материалдарын өткізуі бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
6) 300.01.013 жолында арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарына тауарлар өткізу бойынша айналым мақсатында пайдаланылған тауарлар бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
7) 300.01.014 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мақсаттары үшін пайдаланылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.01.008 жолдан бастап 300.01.013 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
300.01.007 жолының сомасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
300.01.014 жолының сомасы 300.00.032 жолына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдар және – 300.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің 33-тарауына және 276–15-бабының  1-тармағына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу және олардың импорты бойынша айналымдарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.02 қосымшасы 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «02» торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
25. «ҚҚС босатылған өткізу бойынша айналымдар» бөлімінде:
1) 300.02.001 жолында Салық кодексінің 248254-баптарына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған және енгізу туралы заңның 49-бабының нормаларына сәйкес келетін тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар сомасы көрсетіледі;
2) 300.02.002 жолында осындай босатуды көздейтін халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
3) 300.02.003 жолында Салық кодексі 276–15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін алмастыруды қоса алғанда, оны жөндеу жөніндегі қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;

4) в строке 300.01.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборота по реализации работ по переработке давальческого сырья, ввезенного с территории государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, облагаемого по нулевой ставке в соответствии с пунктом 1 статьи 276-13 Налогового кодекса;
5) в строке 300.01.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, использованным для целей оборота по реализации горюче-смазочных материалов аэропортами в соответствии со статьей 244-1 Налогового кодекса;
6) в строке 300.01.013 указывается сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, использованным для целей оборота по реализации товаров на территорию специальных экономических зон;
7) в строке 300.01.014 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет по товарам, работам, услугам, использованным для целей оборотов, облагаемых по нулевой ставке. Данная строка определяется как сумма строк с 300.01.008 по 300.01.013.
Сумма строки 300.01.007 переносится в строку 300.00.002.
Сумма строки 300.01.014 переносится в строку 300.00.032.
4. Составление формы 300.02 -
Обороты по реализации товаров, работ, услуг и импорт,
освобожденные от налога на добавленную стоимость
24. Данная форма предназначена для детального отражения оборотов по реализации товаров, работ, услуг и импорта, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с главой 33 и пунктом 1 статьи 276-15 Налогового кодекса.
Приложение 300.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
25. В разделе "Обороты по реализации, освобожденные от НДС":
1) в строке 300.02.001 указывается сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 248-254 Налогового кодекса и соответствующими нормами статьи 49 Закона о введении;
2) в строке 300.02.002 указывается оборот по реализации товаров, работ, услуг, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
3) в строке 300.02.003 указываются обороты по реализации услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, включая его восстановление, замену составных частей в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 276-15 Налогового кодекса;

4) 300.02.004 жолында Салық кодексі 276-15-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тауарлардан өндірілген тауарларды өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
5) 300.02.005 жолында Қазақстан Республикасының лизинг алушы салық төлеушісі лизинг шарты бойынша кеден одағына мүше басқа мемлекеттің лизинг берушісіне төлейтін сыйақысы бойынша айналымдар көрсетіледі;
6) 300.02.006 жолында 300.02.001 жолдан бастап 300.02.005 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сату бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
26. «ҚҚС босатылған импорт» бөлімінде:
1) 300.02.007 жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импорт көрсетіледі. Аталған жол 300.02.007 І, 300.02.007 ІІ, 300.02.007 ІІІ, 300.02.007 ІV, 300.02.007 V жолдарын қамтиды;
2) 300.02.007 І жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетін тауарларды қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 300.02.007 ІІ жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
4) 300.02.007 ІІІ жолында салық төлеуден босатуды белгілейтін кеден рәсімдерінде Қазақстан Республикасының және (немесе) кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес декларациялануға жататын тауарлардың сомасы көрсетіледі;
5) 300.02.007 ІV жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде дәрілерілік субстанцияларды; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдар; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдар, жабдықтар және жинақтаушы материалдар, оның ішінде субстанция-дәрілер, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.007 V жолында Салық кодексінің 255-бабына және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған өзге де импорт сомасы көрсетіледі;
7) 300.02.008 жолында қызметін 2009 жылдың 1 каңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарттың шеңберінде жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген тауарлардың импорты көрсетіледі;

4) в строке 300.02.004 указываются обороты по реализации товаров, произведенных из товаров, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса;
5) в строке 300.02.005 указываются обороты по вознаграждению, выплачиваемого лизингополучателем-налогоплательщиком Республики Казахстан лизингодателю другого государства-члена таможенного союза по договору лизинга;
6) в строке 300.02.006 указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.02.001 по 300.00.005.
26. В разделе "Импорт, освобожденный от НДС":
1) в строке 300.02.007 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 300.02.007 I, 300.02.007 II, 300.02.007 III, 300.02.007 IV, 300.02.007 V;
2) в строке 300.02.007 I указывается сумма товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 300.02.007 II указывается сумма товаров за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
4) в строке 300.02.007 III указывается сумма товаров, подлежащих декларированию в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и (или) таможенного союза в таможенных процедурах, устанавливающих освобождение от уплаты налогов;
5) в строке 300.02.007 IV указывается сумма лекарственных средств любых форм, в том числе лекарственных субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарственных субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;
6) в строке 300.02.007 V указывается прочий импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса и (или) международными договорами;
7) в строке 300.02.008 указывается импорт товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года;

8) 300.02.009 жолында кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан қайта өңдеуге арналған тауарларды, сондай-ақ Салық кодексінің 276-15-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар олардың көмегімен жүзеге асырылатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу көрсетіледі;
9) 300.02.010 жолында Салық кодексінің 276-15-бабының 3-тармағына сәйкес тізбеде көзделген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу көрсетіледі;
10) 300.02.011 жолында 300.02.007-ден бастап 300.02.010 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын ҚҚС босатылған қорытынды импорт сомасы көрсетіледі.
300.02.006 жолының сомасы 300.00.006 жолына көшіріледі.
300.02.011 жолының сомасы 300.00.018 жолына көшіріледі.
5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты – 300.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан тауарлар импорты жүзеге асырылған және Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28–50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген салық кезеңі үшін Декларация жасау кезінде де, кейінгі салық кезеңдері үшін Декларация жасау кезінде де қосылған құн салығы бойынша берешекті толық өтегенге дейін толтырылады.
300.03 қосымшасы егер 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «03» торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
28. «ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 – өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін тауарлар импорты;
2 – су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөмірі және күні көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда салық төлеушіге берілетін 328.00 нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің нөмірі және күні көрсетіледі;
4) D бағанында тауарларға арналған декларацияға сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан тауарлар импорты кезінде осы бағанда 328.00-нысанының Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында салықты өтеу үшін мерзім (өзгертілген) көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарлар бойынша Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту Салық кодексінің 276-2-бабының 2-тармағына сәйкес осындай тауарларды есепке алған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі;

8) в строке 300.02.009 указывается ввоз на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-15 Налогового кодекса;
9) в строке 300.02.010 указывается временный ввоз на территорию Республики Казахстан товаров, предусмотренных перечнем в соответствии с пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса;
10) в строке 300.02.011 указывается итоговая сумма импорта освобожденного от НДС, определяемая как сумма строк с 300.02.007 по 300.02.010.
Сумма строки 300.02.006 переносится в строку 300.00.006.
Сумма строки 300.02.011 переносится в строку 300.00.018.
5. Составление формы 300.03 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
27. Данная форма заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров и изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28-50 статьи 49 Закона о введении, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
Приложение 300.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
28. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 - импорт товаров для промышленной переработки;
2 - импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается справочный номер декларации на товары и дата. При импорте товаров из государств-членов таможенного союза в данной графе указывается номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, присваиваемый налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно декларации на товары. При импорте товаров из государств-членов таможенного союза в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. По товарам, импортированным из государств-членов таможенного союза изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-2 Налогового кодекса;

6) F бағанында төлеу мерзімі өзгертілген салықтың сомасы бойынша берешекті өтеу есебіне Енгізу туралы Заңның 49-бабы 47-абзацына сәйкес есепті салық кезеңінде есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Көрcетілген салықтың сомасы есепті салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.012 және 300.00.013 жолдарында көрсетілген сомалар мен 300.00.014 жолында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде анықталады, яғни 300.00.014 – (300.00.012 +300.00.013);
7) G бағанында алдыңғы салық кезеңдерінде Енгізу туралы Заңның
49-бабы 47-абзацына сәйкес өтелген, қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөміріне сәйкес және (немесе) 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін F бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) H бағанында D бағанының тиісті жолдарының F және G бағандары жолдарының сомасынан айырмасы ретінде (D–F+G) айқындалатын үш айлық мерзімнің ішінде өткізілген тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысумен өтелмеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бюджет сыныптамасының тиісті коды көрсетіледі;
10) J бағанында импортталатын тауарлар бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) K бағанында импортталатын тауарлар бойынша алдыңғы салық кезеңдерінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған бағанға С бағанында көрсетілген тауарларға арналған декларацияның анықтамалық нөміріне сәйкес және (немесе) 328.00-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш нөміріне сәйкес алдыңғы салық кезеңі үшін J бағанының тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
12) L бағанында бюджетке төленуге жататын салық бойынша берешек сомасы көрсетіледі. Аталған сома D бағанының тиісті жолдарының F, G, J және K бағандары жолдарына айырмасы ретінде айқындалады;
13) 0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған үшін тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
14) 0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
J бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 300.00.020 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты – 300.04-нысанын жасау
29. Осы нысан кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы Енгізу туралы Заңның 49-бабы 52–77-абзацтарында және 49-1-бабында көзделген есепке жатқызу әдісімен төленетін салық кезеңінің ішінде жүзеге асырылған тауарлар импорты (оның ішінде кеден одағына мүше мемлекеттерден) бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.

6) в графе F указывается сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Указанная сумма налога определяется как разница между суммой, отраженной в строке 300.00.014 и суммами, отраженными в строках 300.00.012 и 300.00.013 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период, т.е. 300.00.014 - (300.00.012 + 300.00.013);
7) в графе G указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с абзацем 47 статьи 49 Закона о введении в предыдущие налоговые периоды. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы F за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером декларации на товары, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов формы 328.00;
8) в графе H указывается сумма налога на добавленную стоимость, непогашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в течение трехмесячного периода, определяемая как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F и G (D - (F + G);
9) в графе I указывается соответствующий код бюджетной классификации;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
11) в графе K указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. В данную графу переносятся суммы, отраженные в соответствующих строках графы J за предыдущий налоговый период в соответствии со справочным номером грузовой таможенной декларации, отраженным в графе C и (или) в соответствии с номером Заявления о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в графе L указывается сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется как разница соответствующих строк графы D к сумме строк граф F, G, J и K;
13) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
14) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы J переносится в строку 300.00.020.
6. Составление формы 300.04 -
Импорт товаров, налог на добавленную стоимость
по которым уплачивается методом зачета
29. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров (в том числе из государств-членов таможенного союза), осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным абзацем 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении.

300.04 қосымшасы егер 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «04» торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
30. «Есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша ҚҚС есептеу» бөлімінде:
1) 300.04.001 А жолында қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін салық салынатын импорттың сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А жолдарын қамтиды;
2) 300.04.001 І А жолында импортталған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
3) жолында 300.04.001 ІІ А жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасының сомасы көрсетіледі;
4) 300.04. 001 ІІІ А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамының сомасы көрсетіледі;
5) 300.04.001 ІV А жолында импортталған ұшақтар мен тікұшақтардың сомасы көрсетіледі;
6) 300.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондардың сомасы көрсетіледі;
7) 300.04.001 VІ А жолында импортталған теңіз кемелерінің сомасы көрсетіледі;
8) 300.04.001 VІІ А жолында импортталған қосалқы бөлшектердің сомасы көрсетіледі;
9) 300.04.001 VІІІ А жолында импортталған пестицидтердің (улы химикаттардың) сомасы көрсетіледі;
10) 300.04.001 ІХ А жолында импортталған асыл тұқымды жануарлар барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтың сомасы көрсетіледі;
11) 300.04.001 В жолында есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В жолдарын қамтиды;
12) 300.04.001 І В жолында импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
13) 300.04.001 ІІ В жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 300.04.001 ІІІ В жолында автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.04.001 ІV В жолында импортталған ұшақтар және тік ұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 300.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 300.04.001 VІ В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы бойынша көрсетіледі;

Приложение 300.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
30. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 300.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта, налог на добавленную стоимость по которому уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I А, 300.04.001 II А, 300.04.001 III А, 300.04.001 IV А, 300.04.001 V А, 300.04.001 VI А, 300.04.001 VII А, 300.04.001 VIII А, 300.04.001 IХ А;
2) в строке 300.04.001 I А указывается сумма импортированного оборудования;
3) в строке 300.04.001 II А указывается сумма импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 300.04.001 III А указывается сумма импортированного грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
5) в строке 300.04.001 IV А указывается сумма импортированных самолетов и вертолетов;
6) в строке 300.04.001 V А указывается сумма импортированных локомотивов железнодорожных и вагонов;
7) в строке 300.04.001 VI А указывается сумма импортированных морских судов;
8) в строке 300.04.001 VII А указывается сумма импортированных запасных частей;
9) в строке 300.04.001 VIII А указывается сумма импортированных пестицидов (ядохимикатов);
10) в строке 300.04.001 IХ А указывается сумма импортированных племенных животных всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 300.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета. Данная строка включает в себя строки 300.04.001 I В, 300.04.001 II В, 300.04.001 III В, 300.04.001 IV В, 300.04.001 V В, 300.04.001 VI В, 300.04.001 VII В, 300.04.001 VIII В, 300.04.001 IХ В;
12) в строке 300.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
13) в строке 300.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной техники;
14) в строке 300.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
15) в строке 300.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
16) в строке 300.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
17) в строке 300.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;

18) 300.04.001 VІІ В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 300.04.001 VІІІ В жолында импортталған (улы химикаттарға) пестицидтер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 300.04.001 ІХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.04.001 А жолының сомасы 300.00.027 А жолына көшіріледі.
300.04.001 В жолының сомасы 300.00.012 және 300.00.028 В жолдарына көшіріледі.
7. Резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер – 300.05-нысанын жасау
31. Бұл нысан Салық кодексінің 241-бабына сәйкес резидент емес үшін төлеуге жататын және төленген қосылған құн салығының сомалары туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.05 қосымшасы 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «05» торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
32. «Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша» бөлімінде:
1) 300.05.001 жолында резидент еместен сатып алынған жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Салық салынатын айналымның мөлшері Салық кодексінің 241-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады;
2) 300.05.002 жолында қосылған құн салығының 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге жататын сомасы көрсетіледі. Аталған жол 300.05.001 жолы толтырылған жағдайда міндетті түрде толтырылуға жатады;
3) 300.05.003 жолында 300.05.001 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы заңның
31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
33. «Алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша» бөлімінде резидент емес үшін қосылған құн салығының сомасын төлеу есепті салық кезеңінде бір бөлігі немесе толық жүргізілген алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.05.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық салынатын айналым көрсетіледі. Аталған жол егер бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе ішінара төленген) жағдайда толтырылады;

18) в строке 300.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
19) в строке 300.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
20) в строке 300.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения.
Сумма строки 300.04.001 А переносится в строку 300.00.028 А.
Сумма строки 300.04.001 В переносится в строки 300.00.012 и 300.00.028 В.
7. Составление формы 300.05 -
Работы, услуги, приобретенные у нерезидента
31. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 241 Налогового кодекса.
Приложение 300.05 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "05".
32. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в отчетном налоговом периоде":
1) в строке 300.05.001 указывается облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 241 Налогового кодекса;
2) в строке 300.05.002 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.001. Данная строка подлежит обязательному заполнению, если заполнена строка 300.05.001;
3) в строке 300.05.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.001. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении.
33. В разделе "По работам и услугам, приобретенным от нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.05.004 указывается облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, подлежащий к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;

2) 300.05.005 жолында 300.05.004 жолында көрcетілген айналым бойынша резидент емес үшін төленуге тиіс қосылған құн салығын, резидент еместе жататын төлеудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.05.006 жолында 300.05.004 жолында көрсетілген айналым бойынша салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Аталған жолға Енгізу туралы заңның
31-бабына сәйкес резидент емес үшін төленуге жататын қосылған құн салығы бойынша бересіні өтеу есебіне есепке жатқызылған бюджетке артық төленген салықтың сомасы да енгізіледі;
4) 300.05.007 жолында 300.05.003 және 300.05.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызметтер бойынша салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
300.05.001 жолының сомасы 300.00.015 А жолына көшіріледі.
300.05.007 жолының сомасы 300.00.015 В жолына көшіріледі.
8. Салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету – 300.06-нысанын жасау
34. Бұл нысан есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзетуді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Салық салынатын және босатылатын айналымдар мөлшерін және қосылған құн салығының сомасын түзету Салық кодексінің 239 және 240-баптарында көзделген жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі. Сондай-ақ бұл нысанда Салық кодексінің 258 және 259-баптарына сәйкес жүргізілген есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.06 қосымшасы егер 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөліміндегі 12 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «06» торкөзі белгіленген жағдайда толтырылады.
Осы нысан жолдарының мәндері теріс және (немесе) оң болуы мүмкін. Босатылған айналым мөлшері түзетілген және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшері түзетілген жағдайда «Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету» бөліміндегі «ҚҚС түзету сомасы» «В» бағаны толтырылмайды.
Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді жүзеге асыру жағдайларын растайтын басқа да құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмеген жағдайда, онда бұл сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен анықталады.
35. «Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету» бөліміндегі 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдары салық салынатын айналым мөлшерін түзету кезінде де, босатылған айналым мөлшері түзетілген де толтырылады.
«Салық салынатын және босатылатын айналым мөлшерін түзету» бөлімінде:

2) в строке 300.05.005 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, по обороту, указанному в строке 300.05.004;
3) в строке 300.05.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение налогового периода, по обороту, указанному в строке 300.05.004. В данную строку также включается сумма налога, излишне уплаченного в бюджет, зачтенного в счет погашения недоимки по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, согласно статье 31 Закона о введении;
4) в строке 300.05.007 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в налоговом периоде, по работам и услугам, приобретенным у нерезидента, определяемая как сумма строк 300.05.003 и 300.05.006.
Сумма строки 300.05.001 переносится в строку 300.00.015 А.
Сумма строки 300.05.007 переносится в строку 300.00.015 В.
8. Составление формы 300.06 -
Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и
суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет
34. Данная форма предназначена для детального отражения корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборотов и суммы налога на добавленную стоимость производится в случаях и в порядке, предусмотренных статьями 239 и 240 Налогового кодекса. Также в данной форме отражаются сведения по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 258 и 259 Налогового кодекса.
Приложение 300.06 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "06".
Строки данной формы могут иметь отрицательное и (или) положительное значение. В случае корректировки размера освобожденного оборота графа и корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, графа "В" "Сумма корректировки НДС" в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" не заполняется.
В случае если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
35. Строки с 300.06.001 А по 300.06.008 А в разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота" заполняются как при корректировке размера облагаемого оборота, так и при корректировке размера освобожденного оборота.
В разделе "Корректировка размера облагаемого и освобожденного оборота":

1) 300.06.001 А жолында тауардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.001 В жолында тауарлардың бір бөлігін немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 300.06.002 А жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
4) 300.06.002 В жолында мәміленің шарттары өзгертілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.003 А жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілген айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.003 В жолында өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның өзгеруіне, өтемақыға байланысты жүргізілген салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
7) 300.06.004 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.004 B жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.005 А жолында теңгемен төленген кезде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылығы алынған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.005 В жолында теңгемен төленген кезде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін құн айырмашылы алынған кезде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.006 А жолында ыдысты қайтару кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.006 В жолында ыдысты қайтару кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
13) 300.06.007 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.007 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
15) 300.06.008 А жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
16) 300.06.008 В жолында күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу құнына салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту кезінде салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
17) 300.06.009 А жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын қоспағанда, салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі және нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалады;

1) в строке 300.06.001 А указывается сумма корректировки оборота, связанного с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.06.001 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, связанному с частичным или полным возвратом товаров;
3) в строке 300.06.002 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
4) в строке 300.06.002 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
5) в строке 300.06.003 А указывается сумма корректировки оборота, произведенного в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
6) в строке 300.06.003 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, произведенному в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары, работы, услуги;
7) в строке 300.06.004 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
8) в строке 300.06.004 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту в связи со скидкой с цены, скидкой с продаж;
9) в строке 300.06.005 А указывается сумма корректировки оборота при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.005 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при получении разницы в стоимости за реализованные товары, работы, услуги при их оплате в тенге;
11) в строке 300.06.006 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
12) в строке 300.06.006 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при возврате тары;
13) в строке 300.06.007 А указывается сумма корректировки оборота при признании сомнительных требований;
14) в строке 300.06.007 B указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при признании сомнительных требований;
15) в строке 300.06.008 А указывается сумма корректировки оборота при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
16) в строке 300.06.008 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту при увеличении размера облагаемого оборота на стоимость оплаты по сомнительным требованиям;
17) в строке 300.06.009 А указывается итоговая сумма корректировки размера облагаемого оборота, за исключением суммы корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, и определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по облагаемым оборотам, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке;

18) 300.06.009 В жолында салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 В бастап 300.06.008 В дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен айқындалатын салық салық салынатын айналым бойынша қосылған құн салығын түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
19) 300.06.010 А жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен анықталатын нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
20) 300.06.011 А жолында босатылған айналымдар бойынша 300.06.001 А бастап 300.06.008 А дейінгі жолдардан сомаларды қосу жолымен анықталатын босатылған айналым мөлшерін түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі.
36. «Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету» бөлімінде:
1) 300.06.012 А жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымның түзету сомасы көрсетіледі;
2) 300.06.013 А жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолдың мәні тек қана теріс болады;
3) 300.06.014 А жолында нормадан тыс шығындар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады;
4) 300.06.015 А жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.06.016 А жолында жеткізушіге бір бөлігі немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.06.017 А жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
7) 300.06.018 А жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілетін айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.06.019 А жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
9) 300.06.020 А жолында теңгеде төленген өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
10) 300.06.021 А жолында ыдыста қайтару кезінде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
11) 300.06.022 А жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша айналымды түзету сомасы көрсетіледі;
12) 300.06.023 А жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде айналымды түзету сомасы көрсетіледі;

18) в строке 300.06.009 В указывается итоговая сумма корректировки налога на добавленную стоимость по облагаемым оборотам, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 В по 300.06.008 В по облагаемым оборотам;
19) в строке 300.06.010 А указывается итоговая сумма корректировки размера оборота, облагаемого по нулевой ставке, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
20) в строке 300.06.011 А указывается итоговая сумма корректировки размера освобожденного оборота, которая определяется путем сложения сумм из строк с 300.06.001 А по 300.06.008 А по освобожденным оборотам.
36. В разделе "Корректировка суммы НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.06.012 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.013 А указывается сумма корректировки оборота по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
3) в строке 300.06.014 А указывается сумма корректировки оборота по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
4) в строке 300.06.015 А указывается сумма корректировки оборота по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 300.06.016 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
6) в строке 300.06.017 А указывается сумма корректировки оборота по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
7) в строке 300.06.018 А указывается сумма корректировки оборота, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;
8) в строке 300.06.019 А указывается сумма корректировки оборота в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
9) в строке 300.06.020 А указывается сумма корректировки оборота в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
10) в строке 300.06.021 А указывается сумма корректировки оборота при возврате тары;
11) в строке 300.06.022 А указывается сумма корректировки оборота по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
12) в строке 300.06.023 А указывается сумма корректировки оборота при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;

13) 300.06.024 А жолында 300.06.012 А бастап 300.06.023 А аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымды түзетудің жиынтық сомасы көрсетіледі;
14) 300.06.012 В жолында алдыңғы салық кезеңдерінде қосылған құн салығы есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі;
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша есепке жатқызуды түзету мынадай жолмен жүргізіледі:
салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған негізгі құралдар бойынша түзетуге жататын қосылған құн салығының сомасы теңгерімдік құны бойынша, яғни амортизациялық аударымдарды шегерумен, қайта бағалау есепке алмай, негізгі құралды сатып алу сәтінде қолданыста болған қосылған құн салығының ставкасын қолдану жолымен айқындалады;
бір бөлігі салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлық материалдық қорлар бойынша бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасын түзету салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған тауарлар бойынша есепке жатқызылған салық сомасының бөлігінде жүргізіледі;
жұмыстарды, қызметтерді салық салынатын айналым мақсатында пайдаланбаған кезде түзету бұрын салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылмаған жұмыстар, қызметтер бойынша жүргізіледі;
15) 300.06.013 В жолында жоғалған немесе бүлінген жағдайда тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі. Аталған жолдың мәні тек қана теріс болуы тиіс;
16) 300.06.014 В жолында нормадан тыс шығындар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзету сомасы көрсетіледі. Аталған жолды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері болып табылатын қосылған құн салығының төлеушілері толтырады;
17) 300.06.015 В жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
18) 300.06.016 В жолында жеткізушіге бір бөлігі және толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
19) 300.06.017 В жолында мәміленің шарттары өзгерген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
20) 300.06.018 В жолында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер үшін бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілетін қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;

13) в строке 300.06.024 А указывается итоговая сумма корректировки оборота по приобретенным товарам, работам, услугам, определяемая как сумма строк с 300.06.012 А по 300.06.023 А;
14) в строке 300.06.012 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота.
Корректировка зачета по товарам, работам, услугам производится следующим образом:
сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая корректировке по основным средствам, используемым не в целях облагаемого оборота, определяется по балансовой стоимости, то есть за минусом амортизационных отчислений, без учета переоценки путем применения ставки налога на добавленную стоимость, действовавшей на момент приобретения основного средства;
по товароматериальным запасам, частично использованным не в целях облагаемого оборота, корректировка налога на добавленную стоимость, ранее отнесенного в зачет, производится в части суммы налога, отнесенного в зачет по товарам, использованным не в целях облагаемого оборота;
при использовании работ, услуг не в целях облагаемого оборота корректировка производится по работам, услугам, не использованным ранее в целях облагаемого оборота;
15) в строке 300.06.013 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты. Данная строка может иметь только отрицательное значение;
16) в строке 300.06.014 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
17) в строке 300.06.015 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по имуществу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
18) в строке 300.06.016 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику;
19) в строке 300.06.017 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, по которым изменены условия сделки;
20) в строке 300.06.018 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары, работы, услуги;

21) 300.06.019 В жолында баға жеңілдігіне, сатулардан жеңілдікке байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
22) 300.06.020 В жолында теңгеде төленген өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер құнындағы айырмашылық алынуына байланысты қосылған құн салығын есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
23) 300.06.021 В жолында ыдыста қайтару кезіндегі қосымша құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
24) 300.06.022 В жолында күмәнді міндеттемелер, міндеттемелерді есептен шығару бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
25) 300.06.023 В жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде қосылған құн салығы бойынша бұрын есепке жатқызуды түзету жүргізілген күмәнді міндеттемелер бойынша төлеу жүзеге асырылған кезде қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі;
26) 300.06.024 В жолында 300.06.012 В бастап 300.06.023 В аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалатын қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы көрсетіледі.
300.06.009 А жолының сомасы 300.00.003 А жолына көшіріледі.
300.06.009 В жолының сомасы 300.00.003 В жолына көшіріледі.
300.06.010 А жолының сомасы 300.00.002 А жолында есепке алынады.
300.06.011 А жолының сомасы 300.00.006 А жолында есепке алынады.
300.06.024 В жолының сомасы 300.06.024 жолына көшіріледі.
9. Есепті салық кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі – 300.07-нысанын жасау
37. Бұл нысан өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған. Есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналымдар болған кезде бұл қосымша міндетті түрде ұсынуға және толтыруға жатады.
38. Осы нысанда өткізу бойынша айналымды жүзеге асыру күні есепті салық кезеңіне тұс келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) жазып берілген, соның ішінде комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, Салық кодексінің 233-бабы 2-тармағында белгіленген жағдайларда экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар жазып берілген шот-фактуралар бойынша табыс етіледі.
39. Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместердің атына жазылған, сондай-ақ жеке кәсіпкерлерді қоспағанда жеке тұлғаларға жазылған шот-фактуралар көрсетілмейді.

21) в строке 300.06.019 В указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи со скидкой с цены, скидкой продаж;
22) в строке 300.06.020 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость в связи с получением разницы в стоимости реализованных товаров, работ, услуг при их оплате в тенге;
23) в строке 300.06.021 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость при возврате тары;
24) в строке 300.06.022 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам, списании обязательств;
25) в строке 300.06.023 B указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, при осуществлении оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств;
26) в строке 300.06.024 B указывается итоговая сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.06.012 В по 300.06.023 В.
Сумма строки 300.06.009 А переносится в строку 300.00.003 А.
Сумма строки 300.06.009 В переносится в строку 300.00.003 В.
Сумма строки 300.06.010 А учитывается в строке 300.00.002 А.
Сумма строки 300.06.011 А учитывается в строке 300.00.006 А.
Сумма строки 300.06.024 B переносится в строку 300.00.024.
9. Составление формы 300.07 -
Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам,
услугам в течение отчетного налогового периода
37. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным товарам, работам, услугам. При наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
38. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
Реестр счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного налогового периода (далее - Реестр) представляется по выписанным счетам-фактурам, в том числе выписанных комиссионерами, комитентами, доверителями, поверенными, в случаях, установленных пунктом 2 статьи 233 Налогового кодекса, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
39. Не отражаются в Реестре счета-фактуры, выписанные в адрес нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал и представительство, а также выписываемые в адрес физических лиц, за исключением индивидуальных предпринимателей.

40. «Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі. Аталған баған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бірлескен қызмет туралы келісімшарты шеңберінде, комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша өткізілген жағдайда толтырылады. Егер өнім беруші комитент болса, онда «К» мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – «М» мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – «Д» мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген – «П» мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – «Э» мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – «Л» мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізуді бірлескен қызмет туралы шарттары шеңберінде өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы(лар) жүзеге асырса, онда бұл бағанда «С» мәртебесі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада көрcетілген сатып алушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында сатып алушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб сандарымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірлерін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында салық салынатын немесе босатылған айналымды түзету кезінде шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазып берілген қосымша шот-фактураның жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші бойынша қызмет түрінің белгісі көрсетіледі. Бұл ретте бұл бағанда егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, «1» белгіленеді; егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, «2» белгіленеді;
8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алмағандағы шот–фактурада көрсетілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер құнының барлығы көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алушыға шот-фактураларды Салық кодексінің 264-бабымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, жазып беретін салық төлеушілер бұл бағанда көлік экспедициясы шарты шеңберінде тасымалдаушылар және (немесе) өнім берушілер орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтердің құнын есепке ала отырып, шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.

40. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика. Данная графа заполняется в случае реализации товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности. Если поставщиком является комитент указывается статус "К"; комиссионер - указывается статус "М"; доверитель - указывается статус "Д"; поверенный - указывается статус "П"; экспедитор - указывается статус "Э"; лизингодатель - указывается статус "Л". Если реализация товаров, работ, услуг осуществляется в рамках договоров о совместной деятельности поставщиком-участником (-ами) договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается статус "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика покупателя, указанный в счете-фактуре;
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) покупателя;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса при корректировке размера облагаемого или освобожденного оборота;
7) в графе G указывается признак вида деятельности по налогоплательщику, который осуществляет деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448452Налогового кодекса. При этом в данной графе отмечается "1", если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" - если счет-фактура выписан исключительно в целях осуществления деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;
8) в графе H указывается всего стоимость товаров, работ, услуг, указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость.
При этом налогоплательщики, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных статьей 264 Налогового кодекса, в данной графе указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете-фактуре, с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и (или) поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.

Шот-фактураларды Салық кодексінің 263-бабы 18-тармағымен белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алушыға жазып беретін комиссионерлер комиссионерлер сатып алушыға өткізетін тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны негізінде комиссионер жазып берген шот-фактурада көрсетілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша (салық салынатын және (немесе) салық салынбайтын) айналымдардың жалпы сомасын көрсетеді.
Өзі беретін лизинг нысанасына шот-фактура жазып беретін лизинг берушілер бұл бағанда сыйақы және қосылған құн салығы сомалары енгізілместен, қаржы лизингінің шартына сәйкес барлық лизинг төлемдерінің жалпы сомасы негізінде шот-фактурада көрсетілген (салық салынатын немесе салық) айналым мөлшерін көрсетеді.
Н бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
9) I бағанында шот-фактурада көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.07 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің осы бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен айқындалады;
10) J бағанында есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бұл бағанда Салық кодексінің 238-бабы 10-тармағына сәйкес анықталған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 238-бабы 16-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жазып берілген шот-фактура бойынша осы бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысына (қатысушыларына) өткізу жүзеге асырылған кезде бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысына келетін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бір шот-фактура Тізілімде бірлескен қызмет туралы шарт қатысушыларының санына қарай бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін.

Комиссионеры, выписывающие счета-фактуры покупателю товаров, работ, услуг с учетом особенностей, установленных пунктом 18 статьи 263 Налогового кодекса, указывают общую сумму оборота (облагаемого и (или) необлагаемого) по реализации товаров, работ, услуг, отраженную в счете- фактуре, выписанном комиссионером, исходя из стоимости товаров, работ, услуг, по которой комиссионерами осуществляется их реализация покупателю.
Лизингодатели, выписывающие счета-фактуры на передаваемый ими предмет лизинга, указывают в данной графе сумму оборота (облагаемого или необлагаемого), указанную в счете-фактуре, исходя из общей суммы всех лизинговых платежей в соответствии с договором финансового лизинга без включения в него суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I отражается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре. Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период.
При передаче имущества в финансовый лизинг в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 10 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по облагаемому обороту, определенному в соответствии с пунктом 16 статьи 238 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в рамках договора о совместной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость, приходящаяся на данного участника договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда осуществляется реализация участнику (участникам) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость приходящегося на каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре в несколько строк в зависимости от количества участников договора о соместной деятельности.

J бағаны егер тиісті жолда І бағаны толтырылған жағдайда міндетті түрде толтыруға жатады. J бағанының жиынтық шамасы тек 300.07 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында көрсетіледі және барлық беттің осы бағанында көрсетілген барлық сомаларды қосу жолымен айқындалады.
41. Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу мыналар ескеріле отырып жүргізіледі:
1) 300.00 нысанының ҚҚС бойынша Декларацияның негізгі нысанында Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағында көзделген салық есептілігінің түріне жатқызылуын есепке ала отырып, «қосымша» немесе «хабарлама бойынша қосымша» торкөздерінде белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) Тізілімнің «Өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы» бөлімінің В, С, D, E, F, G, Н, I, J бағандарында қателік табылса, онда алдында көрсетілген қате шот-фактураның Тізілімнен жоюлуы жүзеге асырылады. Қате шот-фактураны жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі, В, С, D, E, F, G бағандарында алдында көрсетілген деректер көрсетіледі, ал Н, I, J бағандарындағы алдында көрсетілген сомалар алу белгісімен көрсетіледі. Одан кейін жаңа жолдан деректері мен сомалары дұрыс шот-фактуралар енгізіледі;
4) Салық кезеңіндегі Тізілімді жаңа жолдармен толықтырған жағдайда өзгертулер енгізу кезеңіндегі алдында табыс етілген Тізілімнің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
42. Қағидалардың 40-тармағы 3) және 4) тармақшаларын қолданған кезде егер кезекті Декларациядан кейін қосымша Декларация бірінші рет табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде кезекті Декларация Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетілетінін ескерген жөн.
Егер алдында қосымша Декларациялар табыс етілген кезекті Декларацияға қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнің жолдарын жою кезінде соңғы қосымша Декларацияға табыс етілген Тізілімінің соңғы нөмірінен кейінгі нөмір көрсетіледі.
10. Есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды шығаруға құжаттар) тізілімі – 300.08-нысанын жасау
43. 300.08 нысаны Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар (мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжаттар) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған. Есепті салық кезеңі ішінде тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынған жағдайда осы қосымша міндетті түрде табыс етуге және толтыруға жатады.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) де комиссионерлер, комитенттер, сенім білдірушілер, сенім білдірілгендер, экспедиторлар, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылар табыс етеді.
Тізілімде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асырмайтын, оның ішінде филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместерден сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша шот-фактуралар көрсетілмейді.

Графа J подлежит обязательному заполнению в случае, если по соответствующей строке заполнена графа I. Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.07 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
41. Внесение изменений и дополнений в Реестры производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по НДС формы 300.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 3 статьи 63 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о плательщике НДС" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, F,G, Н, I, J раздела "Сумма НДС по реализованным товарам, работам, услугам" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного счета-фактуры. Для удаления ошибочного счета-фактуры в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, D, E, F, G, а в графах Н, I, J, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится счет-фактура с правильными реквизитами и суммами;
4) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения.
42. При применении подпунктов 3) и 4) пункта 41 Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная Декларация после представления очередной Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра к очередной Декларации.
Если представляется дополнительная Декларация к очередной Декларации, к которой уже представлялись дополнительные Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра, представленного к последней дополнительной Декларации.
10. Составление формы 300.08 -
Реестр счетов-фактур (документов на выпуск товаров из
госматрезерва) по приобретенным товарам, работам,
услугам в течение отчетного налогового периода
43. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах (документов на выпуск товаров из государственного материального резерва) по товарам, работам, услугам, приобретенным на территории Республики Казахстан. При осуществлении за отчетный налоговый период приобретений товаров, работ, услуг, данное приложение подлежит обязательному представлению и заполнению.
Реестр счетов-фактур по приобретенным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода (далее - Реестр) представляется также комиссионерами, комитентами, поверенными, доверителями, экспедиторами, участниками договора о совместной деятельности.
Не отражаются в Реестре счета-фактуры по товарам, работам, услугам, приобретенным от нерезидентов, не осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, в том числе через филиал, представительство.

44. «Сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша ҚҚС сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар, жұмыстар, қызметтер комиссия, тапсырма, көлік экспедициялары, қаржы лизингі шарттары бойынша, бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде сатып алынған жағдайда өнім берушінің мәртебесі кириллицаның бас әріптерімен көрсетіледі.           Егер шот-фактура бойынша өнім беруші комитент болса, онда «К» мәртебесі көрсетіледі; комиссионер – «М» мәртебесі көрсетіледі; сенім білдіруші – «Д» мәртебесі көрсетіледі; сенім білдірілген өкіл – «П» мәртебесі көрсетіледі; экспедитор – «Э» мәртебесі көрсетіледі; лизинг беруші – «Л» мәртебесі көрсетіледі. Егер тауарлар, жұмыстар, қызметтер өнім беруші – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушыдан сатып алынған жағдайда, онда бұл бағанда «С» белгісі көрсетіледі;
3) С бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген өнім беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында өнім берушінің сәйкестендіру жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Е бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс араб сандарымен шот-фактураның нөмірі көрсетіледі немесе мемлекеттік материалдық резерв қорынан тауарларды шығаруға құжат нөмірі көрсетіледі.
Есепті кезең ішінде сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралар тізілімі электронды түрде берілген кезде шот-фактура нөмірін көрсетуге арналған торкөздер саны шектелмейді;
6) F бағанында шот-фактураның (құжаттың) жазып берілген күні көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеуші бойынша қызмет түрінің белгісі көрсетіледі. Бұл ретте бұл бағанда егер шот-фактура тек салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, «1» белгіленеді; егер шот-фактура тек салық салуы Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті жүзеге асыру мақсатында жазып берілсе, «2» белгіленеді; егер шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу салық салуы жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте жүзеге асырылатын қызмет пен салық салуы Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет арасында бөлінетін болса, «3» белгіленеді;

44. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам, работам, услугам":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается заглавными кириллическими буквами статус поставщика в случае приобретения товаров, работ, услуг по договорам комиссии, поручения, транспортной экспедиции, финансового лизинга, в рамках договоров о совместной деятельности.
Если поставщиком по счету-фактуре является комитент указывается отметка "К"; если комиссионер - указывается отметка "М"; если доверитель -указывается отметка "Д"; если поверенный - указывается отметка "П"; если экспедитор - указывается отметка "Э"; если лизингодатель - указывается отметка "Л". В случае, если приобретение товаров, работ, услуг осуществляется от поставщика-участника договора о совместной деятельности, то в данной графе указывается отметка "С";
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика поставщика, указанный в счет-фактуре (документе);
4) в графе D указывается индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) поставщика;
5) в графе E указывается арабскими цифрами номер счет-фактуры, который должен соответствовать номеру, указанному в счет-фактуре или указывается номер документа на выпуск товаров из госматрезерва.
Количество ячеек для указания номера счет-фактуры (документа) при предоставлении в электронном виде реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода не ограничивается;
6) в графе F указывается дата выписки счет-фактуры (документа);
7) в графе G указывается признак вида деятельности по налогоплательщику, который осуществляет деятельность в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 -  452Налогового кодекса. При этом в данной графе отмечается "1", если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях деятельности, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном порядке; "2" - если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре произведено исключительно в целях деятельности, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса; "3" - если приобретение товаров, работ, услуг по счету-фактуре подлежит распределению между деятельностью, налогообложение которой осуществляется в общеустановленном режиме и деятельностью, налогообложение которой осуществляется в рамках специального налогового режима в соответствии со статьями 448 - 452 Налогового кодекса;

8) Н бағанында қосылған құн салығын есепке алынбай шот-фактурада көрсетілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жалпы құны көрсетіледі. Н бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
9) I бағанында шот-фактурада (құжатта) көрcетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. I бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады;
10) J бағанында көрсетілген шот-фактура (құжат) бойынша есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қаржы лизингі шарты бойынша жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 2) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Салық кодексінің 263-бабы 11-тармағына сәйкес мерзімді баспа басылымдарын өткізу кезінде жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда Салық кодексінің 256-бабы 2-тармағы 4) тармақшасына сәйкес есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысынан (қатысушыларынан) сатып алынған кезде Салық кодексінің 235-бабының 1-тармағына сәйкес жазып берілген шот-фактура бойынша бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысынан есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте бір шот-фактура Тізілімде бірлескен қызмет туралы шарт қатысушыларының санына қарай бірнеше жолда көрсетілуі мүмкін.
Бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы (қатысушылары) осындай қызмет шеңберінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алатын болса, Салық кодексінің 235-бабының 3-тармағына сәйкес жазылған шот-фактура бойынша бұл бағанда бірлескен қызмет туралы шарттың осы қатысушысы есепке жатқызуға тиіс қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
J бағанының жиынтық шамасы 300.08 нысанының бірінші бетінде 00000001 жолында ғана көрсетіледі және барлық беттердің аталған бағанында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
45. Бұрын табыс етілген сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша Тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі осы Қағидалардың 40, 41-тармақтарына сәйкес өткізілген тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша Тізілімге өзгерістер енгізу тәртібіне ұқсас.

8) в графе H указывается всего стоимость по счету-фактуре (документу) без учета налога на добавленную стоимость. Итоговая величина графы H указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
9) в графе I указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре (документе). Итоговая величина графы I указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
10) в графе J указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по указанному счету-фактуре (документу).
По счету-фактуре, выписанному по договору финансового лизинга, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному при реализации периодических печатных изданий согласно пункту 11 статьи 263 Налогового кодекса, в данной графе отражается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 256 Налогового кодекса.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 1 статьи 235 Налогового кодекса, когда товары, работы, услуги приобретаются от участника (участников) договора о совместной деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет, от каждого участника договора о совместной деятельности. При этом один счет-фактура может указываться в Реестре несколькими строками в зависимости от количества участников договора о совместной деятельности.
По счету-фактуре, выписанному в соответствии с пунктом 3 статьи 235 Налогового кодекса, когда участником (участниками) договора о совместной деятельности приобретаются товары, работы, услуги в рамках такой деятельности, в данной графе указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет данным участником договора о совместной деятельности.
Итоговая величина графы J указывается только на первой странице формы 300.08 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
45. Порядок внесения изменений и дополнений в ранее представленный Реестр по приобретенным товарам, работам, услугам аналогичен порядку внесения изменений в Реестр по реализованным товарам, работам, услугам, согласно пунктам 4041 настоящих Правил.

11. Салық кезеңі ішінде Ресей Федерациясына өткізілген тауарлар және (немесе) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі – 300.09-нысанын жасау
46. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салық кезеңі ішінде Ресей Федерациясына өткізілген тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазып берілген шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Сондай-ақ бұл нысанда Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазып берілген шот-фактуралар көрсетілуі тиіс.
47. Есепті салық кезең ішінде Ресей Федерациясына тауарларды өткізу және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін басқа мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.09 қосымшасын табыс ету міндетті болып табылады.
48. Бұл нысанда өткізу бойынша айналым жасалған күн есепті салық кезеңіне тура келетін шот-фактуралар көрсетіледі.
49. Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін басқа мемлекеттің аумағына әкете отырып, Ресей Федерациясының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Ресей Федерациясына сатылған (тиеген) тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі жазылған шот-фактуралар бойынша ұсынылады.
50. Шот-фактуралар тізілімінде Қазақстан Республикасының, қызметін Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резиденттері үшін алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша Қазақстан Республикасының аумағында сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған және 300.07 қосымшада көрініс тапқан шот-фактуралар көрсетілмейді.
51. «Өткізілген тауарлар, жұмыстар бойынша ҚҚС сомасы» деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Ресей Федерациясының сатып алушысының – ССН/ЕСК – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі / тіркеу есебіне қою себептерінің коды көрсетіледі. Егер сатып алушы заңды тұлға болса, онда «/» белгісі арқылы ССН және ЕСК көрсетіледі, егер сатып алушы жеке кәсіпкер болса, онда ССН көрсетіледі. Тауарлар экспорты оның негізінде жүзеге асырылатын келісімге (келісімшартқа) сәйкес, тауарларды сатып алушы кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Ресей Федерациясының резиденті болып табылатын болса, бұл баған аталған келісімдегі (келісімшарттағы) жүк алушының ССН/ЕСК туралы мәліметтер бар болған кезде толтырылады. Бұл ретте F бағанда айналымның тиісті түрі көрсетілуі тиіс;

11. Составление формы 300.09 -
Реестр счетов-фактур по реализованным в Российскую Федерацию
в течение налогового периода товарам и (или) выполненным
работам по переработке давальческого сырья
46. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным в Российскую Федерацию в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Также в данной форме подлежат отражению счета-фактуры, выписанные в соответствии с договорами (контрактами) резидентам государств, не являющихся членами таможенного союза, по товарам, отгруженным в Российскую Федерацию в течение налогового периода или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
47. Представление приложения 300.09 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
48. В данной форме отражаются счета-фактуры, дата совершения оборота по реализации по которым приходится на отчетный налоговый период.
49. Реестр счетов-фактур по реализованным (отгруженным) в течение отчетного налогового периода товарам в Российскую Федерацию и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства представляется по выписанным счетам-фактурам.
50. Не отражаются в Реестре счета-фактуры, выписанные по реализованным товарам на территории Республики Казахстан или выполненным работам по переработке давальческого сырья для резидентов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан, и отраженным в приложении 300.07.
51. В разделе "Сумма НДС по реализованным товарам, работам:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается ИНН/КПП - идентификационный номер налогоплательщика/код причины постановки на учет - покупателя из Российской Федерации. В случае, если покупателем является юридическое лицо, то указываются ИНН и КПП через знак "/", если по покупателем является индивидуальный предприниматель, то указывается его ИНН. В случаях, когда в соответствии с договором (контрактом), на основании которого осуществляется экспорт товаров, покупателем товаров является резидент государства, не являющегося членом таможенного союза, а получателем товаров является резидент Российской Федерации, данная графа заполняется при наличии сведений о ИНН/КПП грузополучателя в указанном договоре (контракте). При этом в графе F необходимо указать соответствующий вид оборота;

3) С бағанында шот-фактурада көрсетілген нөмірге сәйкес келуі тиіс шот-фактураның нөмірі араб сандарымен көрсетіледі.
Электрондық түрде, есепті кезең ішінде сатылған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша шот-фактуралардың тізілімін беру кезінде шот-фактураның нөмірін көрсету үшін торкөздердің саны шектелмейді;
4) D бағанында шот-фактураның немесе Салық кодексінің 265-бабына сәйкес жазылған қосымша шот-фактураның жазылған күні көрсетіледі;
5) E бағанында Салық кодексінің 276-6-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес айқындалатын, сату бойынша айналымның жасалған күні көрсетіледі;
6) F бағанында нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым түрі кириллица форматында бас әріптермен көрсетіледі. Егер шот-фактура кеден одағына мүше мемлекеттерге экспортталған тауарлар бойынша жазылса, «Э» көрсетіледі. Егер шот-фактура кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Ресей Федерациясының резидентіне жазылған болса «Г» көрсетіледі. Егер шот-фактура Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша жазылған болса «Р» көрсетіледі;
7) G бағанында шот-фактурада көрініс тапқан және салық кезеңі ішінде кеден одағына мүше мемлекеттерге сатылған (тиелген) тауарлар немесе Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстар бойынша нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің барлығы көрсетіледі.
G бағанының жиынтық мөлшері 300.09 нысанының бірінші бетіндегі 00000001 жолында ғана көрсетіледі және балық беттердің аталған бағанасында көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен анықталады.
12. Салық кезеңі ішінде Беларусь Республикасына өткізілген тауарлар және (немесе) алыс-беріс шикізатты өндіру жөніндегі орындалған жұмыстар бойынша шот-фактуралардың тізілімі – 300.10-нысанын жасау
52. Осы нысан Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактуралар туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Сондай-ақ бұл нысанда Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін келісімге (келісімшартқа) сәйкес кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын басқа мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша салықтық кезең ішінде Беларусь Республикасына сатылған тауарлар немесе орындалған жұмыстар бойынша жазылған шот-фактураларды көрсетуі тиіс.

3) в графе С указывается арабскими цифрами номер счета-фактуры, который должен соответствовать номеру, отраженному в счете-фактуре.
Количество ячеек для указания номера счета-фактуры при предоставлении реестра счетов-фактур по реализованным товарам, работам, услугам в течение отчетного периода в электронном виде не ограничивается;
4) в графе D указывается дата выписки счета-фактуры или дополнительного счета-фактуры, выписанного в соответствии со статьей 265 Налогового кодекса;
5) в графе E указывается дата совершения оборота по реализации, определяемая в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 276-6 Налогового кодекса;
6) в графе F заглавными кириллическими буквами указывается вид оборота, облагаемого по нулевой ставке. Если счет-фактура выписан по экспортированным в государства-члены таможенного союза товарам, указывается "Э". Если счет-фактура выписан резиденту государства, не являющегося членом таможенного союза, а грузополучателем товара на территории Российской Федерации является резидент Российской Федерации, то в данной графе указывается буква "Г". Если счет-фактура выписан по работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства, указывается "Р";
7) в графе G указывается всего размер оборота, отраженного в счете- фактуре и облагаемого по нулевой ставке, по реализованным (отгруженным) в государства-члены таможенного союза в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена таможенного союза с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Итоговая величина графы G указывается только на первой странице формы 300.09 в строке 00000001 и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
12. Составление формы 300.10 -
Реестр счетов-фактур по реализованным в Республику Беларусь
в течение налогового периода товарам и (или) выполненным
работам по переработке давальческого сырья
52. Данная форма предназначена для детального отражения сведений о счетах-фактурах, выписанных по реализованным в Республику Беларусь в течение налогового периода товарам или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
Также в данной форме подлежат отражению счета-фактуры, выписанные в соответствии с договорами (контрактами) резидентам государств, не являющихся членами таможенного союза, по товарам, отгруженным в Республику Беларусь в течение налогового периода или выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.

53. Есепті салықтық кезеңде Беларусь Республикасына тауарларды сату және Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен қайта өңдеу өнімдерін екінші мемлекеттің аумағына әкете отырып, Беларусь Республикасының аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша орындалған жұмыстар бойынша айналымдар болған кезде 300.10 қосымшаны ұсыну міндетті болып табылады.
54. Бұл нысанды толтыру тәртібі осы Қағидалардың 48 – 51-тармақтарында белгіленген толтыру тәртібіне ұқсас. Бұл ретте «Сатылған тауарлар, жұмыстар бойынша қосылған құн салығының сомасы» деген бөлімнің В бағанында Беларусь Республикасынан сатып алушының – төлеушінің есептік нөмірі – ТЕН көрсетіледі. Тауарлар экспорты оның негізінде жүзеге асырылатын келісімге (келісімшартқа) сәйкес, тауарларды сатып алушы кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттің резиденті болып табылатын болса, ал тауарларды алушы Беларусь Республикасының резиденті болып табылатын болса, бұл баған аталған келісімдегі (келісімшарттағы) жүк алушының ССН/ЕСК туралы мәліметтер бар болған кезде толтырылады. Бұл ретте F бағанда айналымның тиісті түрі көрсетілуі тиіс.
13. Қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомалары бойынша мәліметтер – 300.11-нысанын жасау
55. Бұл нысан Салық кодексінің 272274-баптарына сәйкес қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомалары бойынша мәліметтерді
егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
56. Бұл нысан егер «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 5 жолында «қосымша», «хабарлама бойынша қосымша» декларация түрі белгіленген жағдайда, сондай-ақ егер салық төлеуші Салық кодексінің 273-бабы 5-тармағында көрсетілген санаттардың біріне жатқызылған жағдайда толтырылмайды.
57. «Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы» бөлімінде талап ету мерзімі ішінде салық кезеңдерінің қимасында салық төлеуші мәлімдеген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Бұл бөлімде:
1) 300.11.001 жолында қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығы сомасының асып кету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.11.001 І-ден бастап 300.11.001 V-ге дейінгі жолдардың сомасын қамтиды;
2) 300.11.001 І жолында кеден одағы шеңберінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарды қоспағанда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
3) 300.11.001 ІІ жолында кеден одағы шеңберінде нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;

53. Представление приложения 300.10 является обязательным при наличии за отчетный налоговый период оборотов по реализации товаров в Республику Беларусь и выполненным работам по переработке давальческого сырья, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь с последующим вывозом продуктов переработки на территорию другого государства.
54. Порядок заполнения данной формы аналогичен порядку заполнению, установленному в пунктах 4851 настоящих Правил. При этом, в разделе "Сумма налога на добавленную стоимость по реализованным товарам, работам" в графе В указывается УНП - учетный номер плательщика- покупателя из Республики Беларусь. В случаях, когда в соответствии с договором (контрактом), на основании которого осуществляется экспорт товаров, покупателем товаров является резидент государства, не являющегося членом таможенного союза, а получателем товаров является резидент Республики Беларусь, данная графа заполняется при наличии сведений о УНП грузополучателя в указанном договоре (контракте). При этом в графе F необходимо указать вид оборота.
13. Составление формы 300.11 -
Сведения по суммам налога на добавленную стоимость,
предъявленным к возврату
55. Данная форма предназначена для детального отражения сведений по суммам налога на добавленную стоимость, предъявленным к возврату в соответствии со статьями 272-274 Налогового кодекса.
56. Данная форма не заполняется в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" в строке 5 отмечен вид декларации "дополнительная", "дополнительная по уведомлению", а также, если налогоплательщик отнесен одной из категорий, указанных в пункте 5 статьи 273 Налогового кодекса.
57. В разделе "Сумма НДС, предъявленная к возврату" отражаются суммы НДС, заявленные налогоплательщиком, в разрезе налоговых периодов в течение срока исковой давности.
В данном разделе:
1) в строке 300.11.001 указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату. Данная строка включает в себя сумму строк с 300.11.001 I по 300.11.001 V;
2) в строке 300.11.001 I указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, предъявленная к возврату, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, за исключением оборотов, облагаемых по нулевой ставке в рамках таможенного союза, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
3) в строке 300.11.001 II указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся по оборотам, облагаемым по нулевой ставке в рамках таможенного союза, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;

4) 300.11.001 ІІІ жолында импортқа қосылған құн салығын төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
5) 300.11.001 ІV жолында резидент емес үшін қосылған құн салығын төлеуге байланысты қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі;
6) 300.11.001 V жолында пайдалануға енгізілетін негізгі құралдар, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, сатып алынған биологиялық активтер бойынша қалыптасқан, оның ішінде талап ету мерзімі шегінде салық кезеңдері бойынша бөле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасы көрсетіледі.
300.11.001 жолдарының сомасы 300.00.033 жолына көшіріледі.
14. Бөлек есеп жүргізу көзделген қызмет түрлері бойынша ҚҚС есептеу жөнінде салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 300.12-нысанын жасау
58. Бұл нысанды Салық кодексінің 448452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады және қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша және (немесе) Салық кодексінің 448–452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша қосылған құн салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтерді егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
300.12 қосымшасы егер 300.00 нысанының «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 12 «Тапсырылған қосымшалар» жолында «12» торкөзі белгіленсе, толтыруға жатады.
59. Есепті салық кезеңі үшін 300.12 нысанының 2-қосымшасы:
Салық кодексінің 448452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша. Бұл ретте «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 4–жолында 4А «Салық кодексінің 448–452-баптарында көзделген» торкөзі белгіленуі тиіс;

4) в строке 300.11.001 III указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся в связи с уплатой налога на добавленную стоимость на импорт, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
5) в строке 300.11.001 IV указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся в связи с уплатой налога на добавленную стоимость за нерезидента, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности;
6) в строке 300.11.001 V указывается сумма превышения налога на добавленную стоимость, образовавшаяся по вводимым в эксплуатацию основным средствам, инвестициям в недвижимость, приобретенным биологическим активам, в том числе с разбивкой по налоговым периодам в пределах срока исковой давности.
Сумма строки 300.11.001 переносится в строку 300.00.033.
14. Составление формы 300.12 -
Об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с
налогообложением, по исчислению НДС по видам деятельности по
которым предусмотрено ведение раздельного учета
58. Данная форма заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводство) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса и предназначена для отражения сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению налога на добавленную стоимость по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и (или) по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса.
Приложение 300.12 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" формы 300.00 в строке 12 "Представленные приложения" отмечена ячейка "12".
59. За отчетный налоговый период могут представляться 2 Приложения 300.12:
по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса. При этом в строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" подлежит отметке ячейка 4 А "предусмотренный статьями 448-452 Налогового кодекса";

қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша. Бұл ретте «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 4-жолында 4 «Жалпыға бірдей белгіленген тәртіп» торкөзі белгіленуі тиіс.
60. «ҚҚС есептеу» бөлімінде:
1) 300.12.001 А жолында қосылған құн салығы салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) 300.12.001 В жолында 300.12.001 А жолында көрсетілген айналымдар бойынша есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
3) 300.12.002 А жолында нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті салық кезеңі үшін өткізу бойынша айналым көрсетіледі;
4) 300.12.003 А жолында салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі;
5) 300.12.003 В жолында қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
6) 300.12.004 А жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі;
7) 300.12.004 В жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған қосылған құн салығын түзету сомасы көрсетіледі;
8) 300.12.005 жолында Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын, салық кезеңі ішінде қосылған құн салығын төлеуші жүзеге асырған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдар көрсетіледі;
9) 300.12.006 жолында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Егер есепті салық кезеңінде босатылған айналым мөлшеріне түзету жүргізілген жағдайда, Бұл жолға жүргізілген түзету ескерілген сома көрсетіледі;
10) 300.12.007 жолында өзіне салық салынатын және босатылған айналым мөлшерін түзету сомасын да қамтитын салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004А, 300.12.005, 300.12.006 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (300.12.001 А + (–) 300.12.002 +(–) 300.12.003 А + 300.12.004А + 300.12.005 + 300.12.006);
11) 300.12.008 жолында 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004 А жолдары сомаларының 300.12.007 жолына пайыздағы қатынасы (300.12.001 А + (–) 300.12.002 +(–) 300.12.003 А +300.12.004 А)/(300.12.007)х 100%) ретінде айқындалатын жалпы өткізу айналымындағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі;

по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость. При этом в строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" подлежит отметке ячейка 4 В "общеустановленный порядок".
60. В разделе "Начисление НДС":
1) в строке 300.12.001 А указывается итоговая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, облагаемых налогом на добавленную стоимость;
2) в строке 300.12.001 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по оборотам, отраженным в строке 300.12.001 А;
3) в строке 300.12.002 А указывается оборот по реализации за отчетный налоговый период, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке;
4) в строке 300.12.003 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота;
5) в строке 300.12.003 В указываются суммы корректировки налога на добавленную стоимость;
6) в строке 300.12.004 А указывается сумма корректировки размера облагаемого оборота, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
7) в строке 300.12.004 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
8) в строке 300.12.005 указываются обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации, которых в соответствии со статьями 236 и 276-5 Налогового кодекса не является Республика Казахстан;
9) в строке 300.12.006 указываются общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость. В случае, если в отчетном налоговом периоде произведена корректировка размера освобожденного оборота, то в данной строке указывается сумма с учетом произведенной корректировки;
10) в строке 300.12.007 указывается общая сумма оборотов по реализации товаров, работ, услуг, осуществленных в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировки размера облагаемого и освобожденного оборотов. Данная строка определяется как сумма строк 300.12.001А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004 А, 300.12.005, 300.12.006 (300.12.001А+ (-) 300.12.002 + (-) 300.12.003А + 300.12.004 А + 300.12.005 + (-) 300.12.006);
11) в строке 300.12.008 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая как отношение суммы строк 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004 А к строке 300.12.007, в процентах ((300.12.001 А + (-) 300.12.002 + (-) 300.12.003 А + 300.12.004 А) / (300.12.007 ) х 100 %);

12) 300.12.009 жолында 300.12.002 жолының 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004 А жолдары сомаларына пайызда қатынасы (300.12.002/(300.12.001 А + 300.12.002 +(–) 300.12.003 А + 300.12.004 А) х 100%) ретінде айқындалатын жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі. Бұл жол 300.12.002 жолының шамасы теріс мәнде болған кезде толтырылмайды;
13) салық төлеуші өзі дербес айқындайтын, 300.12.010 салық төлеуші Салық кодексінің 260-бабы 34 және 5-тармақтарына және 262-бабы 235 және 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығы сомасын есепке жатқызудың бір мезгілде барабар және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда жалпы өткізу айналымындағы салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Бұл ретте сатып алған кезде есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізу бойынша айналымдар жалпы айналым сомасындағы салық салынатын айналымның үлес салмағын айқындау кезінде ескерілмейді;
14) 300.12.011 жолында салық кезеңі ішінде импортталатын тауарлар бойынша есептелген және Енгізу туралы заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49–1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 300.12.012 жолында 300.12.001 В, 300.12.003 В, 300.12.004 В, 300.12.011 (300.12.001 В + (–) 300.12.003 В + 300.12.004 В + 300.12.011) жолдарының сомасы ретінде анықталатын есепті салық кезеңі үшін есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
61. «Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы» бөлімінде:
1) 300.12.013 А жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша айналымдардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 300.12.013 В жолында Қазақстан Республикасында қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар жұмыстар, қызметтер бойынша қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер бұл жолда салық салынатын мақсатта пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығы сомаларын ескеру қажет;
3) 300.12.014 А Салық кодексінің 236 және 276-5-баптарына сәйкес өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым сомасы көрсетіледі;

12) в строке 300.12.009 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте, определяемая как отношение строки 300.12.002 к суммам строк 300.12.001 А, 300.12.002, 300.12.003 А, 300.12.004 А в процентах (300.12.002/(300.12.001 А + 300.12.002 + (-) 300.12.003 А + 300.12.004 А) х 100 %). Данная строка не заполняется при отрицательном значении величины строки 300.00.002;
13) в строке 300.12.010, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации в случае, когда налогоплательщиком применяются одновременно пропорциональный и раздельный методы отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 34 и 5 статьи 260 Налогового кодекса, пунктами 2, 3, 5 и 6 статьи 262 Налогового кодекса. При этом обороты по реализации товаров, работ, услуг по которым при приобретении был применен раздельный метод отнесения в зачет, не учитываются при определении удельного веса облагаемого оборота в общей сумме оборота. Данная строка не заполняется при осуществлении деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
14) в строке 300.12.011 указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленного по импортируемым товарам в течение налогового периода и уплаченного методом зачета в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении;
15) в строке 300.12.012 указывается общая сумма начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 300.12.001 В, 300.12.003 В, 300.12.004 В, 300.12.011 (300.12.001 В + (-) 300.12.003 В + 300.12.004 В + 300.12.011).
61. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.12.013 А указывается общая сумма оборотов по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан;
2) в строке 300.12.013 В указывается общая сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота;
3) в строке 300.12.014 А указывается сумма облагаемого оборота по работам, услугам, приобретенным от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан, местом реализации которых в соответствии со статьями 236 и 276-5Налогового кодекса признается Республика Казахстан;

4) 300.12.014 В жолында өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын, резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілер бұл жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданатын жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын көрсететінін ескеру қажет;
5) 300.12.015 жолында қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша және қосылған құн салығымен сатып алынған, бірақ Салық кодексінің 257-бабына сәйкес қосылған құн салығы есепке жатқызылмайтын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша айналым сомасы көрсетіледі;
6) 300.12.016 А жолында 300.12.017, 300.12.018, 300.12.025 жолдарында көрсетілетіндерді қоспағанда, Салық кодексінің 247-бабына және 276-4-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша айналым сомасы көрсетіледі. Бұл жол тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген тауарларға декларация(лар)да, сондай-ақ 320.00 нысанының Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және 328.00 нысанының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады. Жол 300.12.016 I А, 300.12.016 II А жолдарын қамтиды;
7) 300.12.016 I А жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорттың мөлшері көрсетіледі;
8) 300.12.016 II А жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша салық салынатын импорт мөлшері көрсетіледі;
9) 300.12.016 В кедендік ресімдеу кезінде төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабарлық әдісін қолданған жағдайда аталған жолда тауарларға декларация(лар)ға, сондай-ақ Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияға (декларацияларға) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішке (өтініштерге) сәйкес имтпортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын, импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.12.016 I В, 300.12.016 II В жолдарын қамтиды;
10) 300.12.016 I В жолында Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

4) в строке 300.12.014 В указывается сумма начисленного налога на добавленную стоимость по работам и услугам, приобретенным от нерезидента, местом реализации которых признается Республика Казахстан. Необходимо учесть, что плательщики налога на добавленную стоимость, применяющие раздельный метод отнесения в зачет, отражают в данной строке суммы налога на добавленную стоимость по работам, услугам, используемым для целей облагаемого оборота;
5) в строке 300.12.015 указывается сумма оборота по товарам, работам, услугам, приобретенным без налога на добавленную стоимость и по товарам, работам, услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, но по которым налог на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в соответствии со статьей 257 Налогового кодекса;
6) в строке 300.12.016 А указывается сумма оборота по облагаемому импорту, определяемому в соответствии со статьей 247 и  пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса, за исключением отражаемого в строках 300.12.017, 300.12.018, 300.12.025. Данная строка заполняется на основании сведений, указанных в декларациях на товары, а также в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 и Заявлении (-ях) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 328.00, представленных за соответствующий налоговый период. Cтрока включает в себя строки 300.12.016 I А, 300.12.016 II А;
7) в строке 300.12.016 I А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Российской Федерации;
8) в строке 300.12.016 II А указывается размер облагаемого импорта по товарам, ввезенным из Республики Беларусь;
9) в строке 300.12.016 В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении. При применении пропорционального метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, согласно декларации (-ий) на товары, а также Декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и Заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного по импортируемым товарам, используемым для целей облагаемого оборота. Данная строка включает в себя строки 300.12.016 I В, 300.12.016 II В;
10) в строке 300.12.016 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Российской Федерации и отраженной в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в Заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов;

11) 300.12.016 II В жолында Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлар бойынша төленген және Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларацияда (декларацияларда) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште (өтініштерде) көрсетілген импортқа қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
12) 300.12.017 Салық кодексінің 255-бабына, 276-15-бабының 2-тармағы 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлар құны көрсетіледі;
13) 300.12.018 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28–50-абзацтарына сәйкес олар бойынша салық органы қосылған құн салығын төлеу мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығарған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол кеден одағына мүше мемлекеттерден импортталған тауарларға декларация(лар), және (немесе) Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар бойынша декларация (декларациялар) және Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініштер) негізінде толтырылады;
14) 300.12.019 жолында Енгізу туралы Заңның 49-бабы 28–50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгерген импортталатын тауарлар бойынша салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған жағдайда аталған жолға 300.03 нысанның J бағаны 0000001 және 0000002 қорытынды жолдарының сомасы көшіріледі. Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған жағдайда аталған жолда салық салынатын айналым мақсатында қолданылатын имтпортталған тауарлар бойынша төленген салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;
15) 300.12.020 А жолында 300.12.021 А жолына шегерілген 300.12.013 А, 300.12.014 А, 300.12.015 А, 300.12.016 А, 300.12.017 А, 300.12.018, 300.12.025 А жолдарының сомасы (300.12.013 А + 300.12.014 А + 300.12.015 А + 300.12.016 А + 300.12.017 А + 300.12.018 – 300.12.021 А + 300.12.026 А) ретінде айқындалатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 300.12.021 А жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған сатып алу бойынша айналым мөлшерін түзету сомасы көрсетіледі;
17) 300.12.021 В жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі;
18) 300.12.022 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын түзету көрсетіледі;
19) 300.12.023 жолында 300.00.026 жолында көрсетілген қосылған құн салығының сомасын қоспағанда, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 300.12.021 В жолына шегерілген 300.12.013 В, 300.12.014 В, 300.12.016 В, 300.12.019 В, 300.12.022 жолдарының сомасы (300.12.013 В + 300.12.014 В + 300.12.016 В + 300.12.019 В – 300.12.021 В + (–) 300.12.022) ретінде айқындалады;

11) в строке 300.12.016 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость на импорт, уплаченная по товарам, ввезенным из Республики Беларусь и отраженной в Декларации (-ях) по косвенным налогам по импортированным товарам и в Заявлении (-ях) о ввозе и уплате косвенных налогов;
12) в строке 300.12.017 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255, подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 276-15 Налогового кодекса или в соответствии с международными договорами;
13) в строке 300.12.018 указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28-50 статьи 49 Закона о введении. Данная строка заполняется на основании декларации (-ий) на товары и (или) Декларации (-ий) по косвенным налогам по импортированным товарам и Заявления (-ий) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по товарам, импортированным из государств-членов таможенного союза;
14) в строке 300.00.019 указывается сумма фактически уплаченного в налоговом периоде налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 28-50 статьи 49 Закона о введении. При применении раздельного метода отнесения в зачет в данной строке указывается итоговая сумма уплаченного налога по импортированным товарам, используемым для целей облагаемого оборота;
15) в строке 300.12.020 указывается общая сумма оборота по приобретению товаров, работ, услуг, определяемая как сумма строк 300.12.013 А, 300.12.014 А, 300.12.015 А, 300.12.016 А, 300.12.017 А, 300.12.018, 300.12.026 А за вычетом суммы строки 300.12.021 А (300.12.013 А + 300.12.014 А + 300.12.015 А + 300.12.016 А+ 300.12.017 А + 300.12.018- 300.12.021 А + 300.12.026 А);
16) в строке 300.12.021 А указывается сумма корректировки размера оборота по приобретению, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
17) в строке 300.12.021 В указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, определенная в соответствии с Законом трансфертном ценообразовании;
18) в строке 300.12.022 указывается корректировка суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет;
19) в строке 300.12.023 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, за исключением указанной в строке 300.00.024. Определяется как сумма строк 300.12.013 В, 300.12.014 В, 300.12.016 В, 300.12.019, 300.12.022 за вычетом суммы строки 300.00.021 В (300.12.013 В + 300.12.014 В + 300.12.016 В + +300.12.019 - 300.12.021 В + (-) 300.12.022);

20) 300.12.024 жолында Салық кодексінің 260-бабының 35-тармақтарына және 262-бабының 235, 6-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеуші есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдісін қолданған жағдайда, салық төлеуші дербес анықтайтын, салық кезеңі үшін есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Бұл жол 300.12.024 I, 300.12.024 II, 300.12.024 III жолдарынан тұрады;
21) 300.12.024 I жолында бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған кезде барабарлық әдісі бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
22) 300.12.024 II бір мезгілде есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістерін қолданған жағдайда бөлек есептеу әдісі бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
23) 300.12.024 III есепке жатқызудың барабарлық және бөлек есептеу әдістері бойынша бір мезгілде салық салынатын және салынбайтын айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
24) 300.12.025 жолында салық кезеңі үшін қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
25) 300.12.025 І жолында есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 300.12.023 жолының сомасы көшіріледі;
26) 300.12.025 ІІ жолында 300.12.023 және 300.12.008 (300.12.023 х 300.12.008) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын,есепке жатқызудың барабарлық әдісі қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
27) 300.12.025 ІІІ жолында ((300.12.024I x 300.12.010) + 300.12.024 III x 300.12.008) + 300.12.024 II) формуласы бойынша айқындалатын, бөлек есептеу және барабарлық әдістері қолданылған кезде қосылған құн салығын рұқсат етілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
28) 300.12.026 А жолында қосылған құн салығы Енгізу туралы заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар құны көрсетіледі;
29) 300.12.025 В жолында қосылған құн салығы Енгізу туралы заңның 49-бабы 52–77-абзацтарына және 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен төленген импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
62. «Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер» бөлімінде:
1) 300.12.027 жолында салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиісті қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 4-жолы бойынша А немесе В торкөздерінің бірі белгіленбесе толтырылуы тиіс.
Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде 300.12.012, 300.12.025 І және 300.12.026 В (300.12.012 – 300.12.025 І – 300.12.026 В) жолдарының айырмасы ретінде;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде 300.12.013, 300.12.025 ІІ және 300.12.026 В (300.12.012 – 300.12.025 ІІ – 300.12.026 В) жолдарының айырмасы ретінде;
бір мезгілде есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде 300.12.012, 300.12.025 ІІІ және 300.12.026 В (300.12.012 – 300.12.025 ІІІ – 300.12.026 В) жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

20) в строке 300.12.024, которая определяется налогоплательщиком самостоятельно, указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, в случае применения налогоплательщиком пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет сумм налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 3-5 статьи 260 и пунктами 2356 статьи 262 Налогового кодекса.
Данная строка состоит из строк 300.12.024 I, 300.12.024 II, 300.12.024 III;
21) в строке 300.12.024 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по пропорциональному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
22) в строке 300.12.024 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по раздельному методу при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет;
23) в строке 300.12.024 III указывается сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов по пропорциональному и раздельному методам отнесения в зачет;
24) в строке 300.12.025 указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость, за налоговый период;
25) в строке 300.12.025 I указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении раздельного метода отнесения в зачет. В данную строку переносится сумма строки 300.12.023;
26) в строке 300.12.025 II указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального метода отнесения в зачет, определяемая как произведение строки 300.12.023 и 300.12.008 (300.12.023 х 300.12.008);
27) в строке 300.12.025 III указывается сумма разрешенного зачета налога на добавленную стоимость при применении пропорционального и раздельного метода отнесения в зачет, определяемая по формуле: ((300.12.024I x 300.12.010) + (300.12.024III x 300.12.008) + 300.12.024II);
28) в строке 300.12.026 А указывается стоимость импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и статьей 49-1 Закона о введении;
29) в строке 300.12.026 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, по которым налог уплачен методом зачета, в соответствии с абзацами 52-77 статьи 49 и  статьей 49-1 Закона о введении.
62. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.12.027 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период. Данная строка не подлежит заполнению, если по строке 4 раздела "Общая информация о плательщике НДС" не отмечена одна из ячеек А или В.
Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет как разница строк 300.12.012, 300.12.025 I и 300.12.026 В (300.12.012 - 300.12.025 I - 300.12.026 В);
при пропорциональном методе отнесения в зачет как разница строк 300.12.012, 300.12.025 II и 300.12.026 В (300.12.012 - 300.12.025 II - 300.12.026 В);
при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет как разница строк 300.12.012, 300.12.025 III и 300.00.026 В (300.12.012 - 300.12.025 III - 300.12.026 В).

300.12.027 жолы 300.12.027 І жолдарынан тұрады;
2) 300.12.027 І жолында 300.12.027 жолы мен 30 пайыздың
(300.12.027 х 30%) туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің
451-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, бюджетке төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 4 А торкөзі белгіленген жағдайда толтырылуы тиіс, 4 В А торкөзі белгіленген жағдайда толтырылмайды.
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салықтан асып кетсе, 300.12.027, 300.12.027 І жолдары толтырылмайды;
3) 300.12.028 жолында есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан жалпы асып кетуі көрсетіледі.
Бұл жол егер «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 4-жолы бойынша А немесе В торкөздерінің бірі белгіленбесе толтырылуы тиіс емес. Бұл жол:
есепке жатқызудың бөлек есептеу әдісі кезінде (300.12.025 І + 300.12.026 В – 300.12.012) формуласы бойынша;
есепке жатқызудың барабарлық әдісі кезінде (300.12.025 ІІ + 300.12.026 В – 300.12.012) формуласы бойынша;
бір мезгілде есепке жатқызудың бөлек есептеу және барабарлық әдістерін қолданған кезде (300.12.025 ІІІ + 300.12.026 В – 300.12.012) формуласы бойынша айқындалады.
300.12.028 жолы 300.12.028 І жолдарынан тұрады;
4) 300.12.028 I жолында 300.12.028 жолы мен 30 пайыздың (300.12.028 х 30%) туындысы ретінде анықталатын Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып, есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі. Бұл жол егер «ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 4 А торкөзі белгіленген жағдайда толтырылуы тиіс, 4 В А торкөзі белгіленген жағдайда толтырылмайды.
63. 300.12.001-ден 300.12.026-ға дейінгі жолдарының әрқайсысының сомасы 300.00 нысанының тиісті жолдарына көшіріледі. Егер салық кезеңі үшін арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша және қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12 нысанының 2 қосымшасы табыс етілген жағдайда 300.00 нысанының тиісті жолдарына 300.12 екі қосымшасының тиісті жолдарын арасында жиынтықтау жолымен айқындалған 300.12.001-ден 300.12.026-ға дейінгі жолдарының әрқайсысының жиынтық сомасы көшіріледі.
Қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12.027 жолының сомасы мен арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша
300.12.027 І жолының сомасы өзара жиынтықталады және бұл жолдардың жиынтық шамасы анықтамалық түрде 300.00 нысанының 300.00.028 жолына көшіріледі.
Қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша 300.12.028 жолының сомасы мен арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша
300.12.028 І жолының сомасы өзара жиынтықталады және бұл жолдардың жиынтық шамасы анықтамалық түрде 300.00 нысанының 300.00.030 жолына көшіріледі.

Строка 300.12.027 состоит из строки 300.12.027 I;
2) в строке 300.12.027 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом особенностей, установленных статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как произведение строки 300.12.027 и 30 процентов (300.12.027 х 30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" отмечена ячейка 4 А, в случае, если отмечена ячейка 4 В строка не подлежит заполнению.
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строки 300.12.027, 300.12.027 I не заполняются;
3) в строке 300.12.028 указывается общее превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Данная строка не подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" по строке 4 не отмечена одна из ячеек А или В.Данная строка определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет по формуле 300.12.025I + 300.12.026 В - 300.12.012;
при пропорциональном методе отнесения в зачет по формуле 300.12.025II + 300.12.026 В - 300.12.012;
при применении одновременно пропорционального и раздельного методов отнесения в зачет по формуле 300.12.025III+300.12.026 В - 300.12.012.
Строка 300.12.028 состоит из строки 300.12.028 I;
4) в строке 300.12.028 I указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, с учетом особенностей, установленных статьей 451 Налогового кодекса, определяемое как произведение строки 300.12.028 и 30 процентов (300.00.028 х30 %). Строка подлежит заполнению в случае, если в разделе "Общая информация о плательщике НДС" отмечена ячейка 4 А, в случае если отмечена ячейка 4 В, данная строка не подлежит заполнению.
63. Сумма каждой из строк с 300.12.001 по 300.12.026 переносится в соответствующие строки формы 300.00. В случае если за налоговый период представлены 2 Приложения 300.12 по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим и по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость, то в соответствующие строки формы 300.00 переносится итоговая сумма каждой из строк с 300.12.001 по 300.12.026, определенная путем суммирования между собой соответствующих строк двух приложений 300.12.
Сумма строки 300.12.027 по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и сумма строки 300.12.027 I по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим суммируются между собой и итоговая величина этих строк переносится справочно в строку 300.00.029 формы 300.00.
Сумма строки 300.12.028 по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость и сумма строки 300.12.028 I по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим суммируются между собой и итоговая величина этих строк переносится справочно в строку 300.00.030 формы 300.00.

Егер қосылған құн салығын есептеудің және төлеудің жалпыға бірдей белгіленген тәртібі қолданылатын қызмет бойынша немесе арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет бойынша 300.12 нысанының бір қосымшасы табыс етілсе, онда 300.00.029 жолына 300.12.027 немесе 300.12.027 І жолдарының бірі көшіріледі, ал 300.00.030 жолына 300.12.028 немесе 300.12.028 І жолдарының бірі көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (320.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалар (320.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің 8 – 9-бөлімдеріне және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 11-1 11-2, 214949-1-баптарына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан тауарлардың импорттаған кезде қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеуге арналған импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (320.00-нысан), қосылған құн салығы және акциздер бойынша салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (320.01-ден 320.13-нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.

Если представлено одно приложение 300.12 по деятельности, по которой применяется общеустановленный порядок исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость или по деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим, то в строку 300.00.029 переносится одна из строк 300.12.027 или 300.12.027 I, а в строку 300.00.030 переносится одна из строк 300.12.028 или 300.12.028 I.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам
(Форма 320.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (Форма 320.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по косвенным налогам по импортированным товарам (далее - Декларация), предназначенной для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам при импорте товаров с территории государств-членов таможенного союза в соответствии с разделами 8 и 9 Налогового кодекса и статьями 11-1, 214949-1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 320.00), приложений к ней (формы с 320.01 по 320.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по налогу на добавленную стоимость и акцизам.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.

9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларация қағаз тасығышта және электронды түрде табыс етіледі. Декларация толтыру кезінде қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші сондай-ақ немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (320.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші міндетті түрде мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – тауарларды импорттаушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Декларацияның 8-жолында белгіленген белгілі бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, мұндай салық төлеушінің СТН көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Декларацияның 8-жолында белгіленген белгілі бір санатқа жататын салық төлеуші салық міндеттемесін орындаған кезде, мұндай салық төлеушінің ЖСН/БСН көрсетіледі;

9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. Декларация представляется на бумажном носителе и в электронном виде. При составлении Декларации на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 320.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик обязательно отражает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика, импортирующего товары. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается РНН такого налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства налогоплательщиком, относящимся к определенной категории, отмеченной в поле 8 Декларации, указывается ИНН/БИН такого налогоплательщика;

3) тауарларды импорттаушы тұлғаның атауы немесе аты-жөні. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы, жеке тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Салық міндеттемесін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі орындаған кезде Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген жағдайда, осындай құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (ай, жыл) – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация тапсырылатын есепті кезеңі Салық кодексінің 276-20-бабына сәйкес күнтізбелік күн болып табылады. Жол міндетті түрде толтырылуы тиіс;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) қосымша декларация табыс етілетін кезекті декларацияның тіркеу нөмірі (қабылдаған кезде салық органы береді) көрсетіледі;
8) салық төлеушінің санаты. Салық төлеуші қандай санатқа жататындығына қарай А, В, С, D, E, F, G, Н торкөздерінің бірі міндетті түрде белгіленеді;
8 А жолында торкөздердің бірі міндетті түрде белгіленуі тиіс. I торкөзі резидент тауарлар импорты болған жағдайда белгілейді. II торкөзі Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының бесінші-жетінші абзацтарына сәйкес резидент емес тауарлар импорты болған жағдайда белгілейді;
8 В жолы егер тұлға Салық кодексінің 276-2-бабы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарына сәйкес тауарларды импорттаушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда толтырылады.
Егер құрылымдық бөлімше шарттың (келісімшарттың) тарабы болып табылса, 8 ВI торкөз белгіленеді. Егер құрылымдық бөлімше шарт (келісімшарт) бойынша тауарларды алушы болып табылса, 8 ВII торкөз белгіленеді;
8 С торкөз заңды тұлға тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
8 D торкөз жеке нотариус тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
8 Е жеке сот орындаушы тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
8 F торкөз адвокат тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;
8 G торкөз шет мемлекеттiң дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнiң, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің ресми пайдалануы үшiн, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық персоналына жататын адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, консулдық лауазымды адамдардың, консулдық қызметшілердің жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн тауарлар импорты кезінде белгіленеді;
8 Н торкөз сенімгерлікпен басқарушы тауарларды импорттаған кезде белгіленеді;

3) наименование или Ф.И.О. лица, импортирующего товары. Строка подлежит обязательному заполнению.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или индивидуального предпринимателя в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование или фамилия, имя отчество (при его наличии) доверительного управляющего. При исполнении налогового обязательства структурным подразделением юридического лица в случаях, указанных в абзацах третьем и четвертом подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса, указывается наименование такого структурного подразделения;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 276-20 Налогового кодекса является календарный месяц;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) указывается регистрационный номер очередной декларации (присваивается налоговым органом при приеме), к которой представляется дополнительная декларация;
8) категория налогоплательщика. Обязательной отметке подлежит одна из ячеек А, В, С, D, E, F, G, Н в зависимости от того, к какой категории относится налогоплательщик;
в поле 8 А обязательной отметке подлежит одна из ячеек. Ячейка I отмечается в случае импорта товаров резидентом. Ячейка II отмечается в случае импорта товаров нерезидентом в соответствии с абзацами пять-семь подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса;
поле 8 B заполняется, в случае если лицом, импортирующим товары в соответствии с абзацами третьим и четвертым подпункта 2) статьи 276-2 Налогового кодекса, является структурное подразделение юридического лица. Если структурное подразделение является стороной договора (контракта), отмечается ячейка 8 ВI. Если структурное подразделение является получателем товаров по договору (контракту), отмечается ячейка 8 ВII;
ячейка 8 С отмечается при импорте товаров физическим лицом или индивидуальным предпринимателем;
ячейка 8 D отмечается при импорте товаров частным нотариусом;
ячейка 8 Е отмечается при импорте товаров частным судебным исполнителем;
ячейка 8 F отмечается при импорте товаров адвокатом;
ячейка 8 G отмечается при импорте товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
ячейка 8 H отмечается при импорте товаров доверительным управляющим;

9) Валюта коды.
«Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) ҚҚС бойынша куәліктің сериясы мен нөмірі. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Жолды Қазақстан Республикасында қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінде тұрған тұлғалар ғана міндетті түрде толтыруы тиіс.
Егер 8 B жолында 8 ВI немесе 8 ВII торкөзі белгіленген жағдайда, торкөзде құрылымдық бөлімше заңды тұлғасының қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
11) қосылған құн салығынан босатылған импорт. Салық кодексінің 255-бабында көзделген тауарларды қосылған құн салығынан босатқан кезде 11 I торкөзі белгіленеді. кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге арналғантауарлардың, сондай-ақ олардың көмегімен тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жүзеге асырылатын тауарлардың импорты қосылған құн салығынан босатылған кезде 11 II торкөзі белгіленеді. 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның медігерлері кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан әкелген тауарлар импорты қосылған құн салығынан босатылған кезде 11 III торкөзі белгіленеді;
12) қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлардың импорты. Егер тұлға Енгізу туралы заңның 49-1-бабында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
13) Тауарлардың, олар бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импорты. Егер Енгізу туралы Заңының 49-бабы 27–49-абзацтарында белгіленген тәртіпте кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды әкелуді жүзеге асыратын болса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
14) Акцизделетін тауарлардың импорты. Егер импортталатын тауарлар акцизделетін тауарлар болып табылса, онда тиісті торкөз белгіленеді;
15) Акциз салудан босатылатын тауарлардың импорты. Егер импортталатын акцизделетін тауарлар Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған жағдайда, тиісті торкөз белгіленеді;

9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) серия и номер свидетельства по НДС. Указывается серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость. Строка подлежи обязательному заполнению только лицами, состоящими на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан.
В случае, если в поле 8 B отмечена ячейка 8 ВI или 8 ВII, в ячейке указывается серия и номер свидетельства по налогу на добавленную стоимость юридического лица структурного подразделения;
11) импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта товаров, предусмотренных статьей 255 Налогового кодекса, отмечается ячейка 11 I. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товаров, предназначенных для переработки, а также товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, отмечается ячейка 11 II. При освобождении от налога на добавленную стоимость импорта с территории государств-членов таможенного союза товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 01.01.2009 года, отмечается ячейка 11 III;
12) импорт товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств - членов таможенного союза, в порядке, установленном статьей 49-1 Закона о введении, отмечается соответствующая ячейка;
13) импорт товаров, по которым изменен срок уплаты. Если лицом, осуществляется ввоз товаров, импортируемых на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в порядке, установленном абзацами 27-49 статьи 49 Закона о введении, отмечается соответствующая ячейка;
14) импорт подакцизных товаров. Если импортируемые товары являются подакцизными товарами, отмечается соответствующая ячейка;
15) импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Соответствующая ячейка отмечается в случае, если импортируемые подакцизные товары освобождены от обложения акцизами в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса;

16) Табыс етілген қосымшалар. 16-жолда табыс етілетін қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
17) Декларацияға қоса берілген құжаттар. Бұл декларацияда Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларациямен бір уақытта табыс етілетін құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
17 I жолында тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны көрсетіледі. Осы жолда көрсетілетін тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің саны 320.13-нысанның Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің Тізілімінде көрсетілген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштердің санына сәйкес келуі тиіс.
17 II жолында Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес декларацияға қоса берілген құжаттар парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
16. «Тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығын есептеу» бөлімінде:
1) кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне), көлік құралдарына салынатын салық мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005–жолынан сома көшіріледі;
320.00.001 А жолы өзіне 320.00.001 I А, 320.00.001 II А жолдарының сомасын қосады;
2) 320.00.001 I А-жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға
320.01-нысанының 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I және 320.01.004 I жолдарынан сома көшіріледі;
3) 320.00.001 II А-жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға
320.01-нысанының 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II және 320.01.004 II жолдарынан сома көшіріледі;
320.00.001 I А және 320.00.001 II А-жолдарында көрсетілетін салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабына сәйкес айқындалады;
4) 320.00.001 В жолында кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың импортына, оның ішінде Салық кодексінің 276-4-бабы 3-тармағына сәйкес алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың импортына (лизинг мәніне) көлік құралдарына салынатын салық мөлшерінің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанының 320.01.008 жолынан сома көшіріледі;

16) представленные приложения. В строке 16 отмечаются ячейки соответствующие представленным приложениям;
17) документы, приложенные к декларации. В данной декларации указываются сведения о документах, представляемых одновременно с декларацией в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
В поле 17 I указывается количество заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. Количество представленных заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, указываемое в данном поле должно соответствовать количеству Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, отраженных в Реестре Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов формы 320.13.
В поле 17 II указывается общее количество листов документов, прилагаемых к декларации в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
16. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость при импорте товаров":
1) в строке 320.00.001 А указывается итоговая сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга), транспортных средств и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.005 приложения 320.01.
Строка 320.00.001 А включает в себя сумму строк 320.00.001 I А, 320.00.001 II А;
2) в строке 320.00.001 I А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 I, 320.01.002 I, 320.01.003 I и 320.01.004 I приложения 320.01;
3) в строке 320.00.001 II А указывается сумма размера облагаемого импорта товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.001 II, 320.01.002 II, 320.01.003 II и 320.01.004 II приложения 320.01.
Размер облагаемого импорта, указываемого в строках 320.00.001 I А и 320.00.001 II А, определяется в соответствии со статьей 276-8 Налогового кодекса;
4) в строке 320.00.001 В указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, в том числе по импорту товаров (предметов лизинга), транспортных средств, и по импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья в соответствии с пунктом 3 статьи 276-4 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.01.010 приложения 320.01.

320.00.001 В жолы өзіне 320.00.001 I В, 320.00.001 II В жолдарының сомасын қосады;
5) 320.00.001 I А-жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.01-нысанның 320.01.005 I, 320.01.006 I, 320.01.007 I–жолдарынан сома көшіріледі;
6) 320.00.001 II А-жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға
320.01-нысанының 320.01.006 II, 320.01.007 II, 320.01.008 II, 320.01.009 II жолдарынан сома көшіріледі;
7) 320.00.002 А жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары импортына салынатын мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жол егер «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 8 жолында «Жеке тұлға» 8С торкөзі белгіленген жағдайда ғана толтырылады. Басқа санаттағы салық төлеушілер, оның ішінде жеке кәсіпкерлер көлік құралдарын импорттаған кезде, импортталған көлік құралдары жөніндегі мәліметтер 320.00.001 А және 320.00.001 В жолдарында көрсетіледі. 320.00.002 А жолы өзіне 320.00.002 I А, 320.00.002 II А жолдарын қосады;
8) 320.00.002 I А жолында егер Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;
9) 320.00.002 II А жолында егер Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын болса, көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты мөлшерінің сомасы көрсетіледі;
10) 320.00.002 В жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын, Республиканың мемлекеттік органдарында мемлекеттік тіркеуге жататын көлік құралдары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 320.00.002 В жол өзіне 320.00.002 I В, 320.00.002 II В жолдарының сомасын қосады;
11) 320.00.002 I В жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
12) 320.00.002 II В жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына жеке тұлға импорттайтын көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

Строка 320.00.001 В включает в себя сумму строк 320.00.001 I В, 320.00.001 II В;
5) в строке 320.00.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. В данную строку переносится сумма строк 320.01.006 I, 320.01.007 I, 320.01.008 I и 320.01.009 I приложения 320.01;
6) в строке 320.00.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, ввезенных (ввозимых) на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма строк 320.01.006 II, 320.01.007 II, 320.01.008 II и 320.01.009 II приложения 320.01;
7) в строке 320.00.002 А указывается сумма размера облагаемого импорта транспортных средств, осуществленного физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики Казахстан. Данная строка заполняется только в случае, если в поле 8 Раздела "Общая информация о налогоплательщике" отмечена ячейка 8С "Физическое лицо". При импорте транспортных средств другими категориями налогоплательщиков, в т.ч. индивидуальными предпринимателями, сведения по импортированным транспортным средствам отражаются в строке 320.00.001 А и 320.00.001 В. Строка 320.00.002 А включает в себя строки 320.00.002 I А, 320.00.002 II А;
8) в строке 320.00.002 I А указывается сумма размера облагаемого импорта по транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;
9) в строке 320.00.002 II А указывается сумма размера облагаемого импорта транспортным средствам, если транспортные средства импортируются физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;
10) в строке 320.00.002 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, подлежащих государственной регистрации в государственных органах Республики, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации. Строка 320.00.002 В включает в себя строки 320.00.002 I В, 320.00.002 II В;
11) в строке 320.00.002 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации;
12) в строке 320.00.002 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, импортируемых физическим лицом на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь;

13) 320.00.003 А жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жолға
320.02 қосымшасының 320.02.001-жолынан сома көшіріледі. 320.00.003 А жол өзіне 320.00.003 I А, 320.00.003 II А жолдарының сомасын қосады;
14) 320.00.003 I жолында Ресей Федерациясынан Салық кодексінің
255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
15) 320.00.003 II жолында Беларусь Республикасынан Салық кодексінің 255-бабына сәйкес босатылған тауарлардың импорты көрсетіледі;
16) 320.00.004 В жолында Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңның 49-бабы 27–50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолға 320.03-нысанның D бағанының 0000001 және 0000002 жолдарының жиынтық сомасы көшіріледі.
320.00.004 В жолы өзіне 320.00.004 I В, 320.00.004 II В жолдарының сомасын қосады;
17) 320.00.004 I В жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Ресей Федерациясының импорты көрсетілген сомаларын қосумен айқындалған сомасы көрсетіледі;
18) 320.00.004 II В жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлардың, олар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімдері өзгертілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі Бұл жолда 320.03-нысанның D бағанының жолдарынан, олар бойынша F бағанында ел коды Беларусь Республикасының импорты көрсетілген сомаларын қосумен айқындалған сомасы көрсетіледі;
19) 320.00.005 А жолында олар бойынша Енгізу туралы Заңның
49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың салық салынатын импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.003 А жолынан сома көшіріледі. Жол өзіне 320.00.005 I А және 320.00.005 А II жолдарының сомасын қосады;
20) 320.00.005 I А жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген салық салынатын импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 А жолынан сома көшіріледі;

13) в строке 320.00.003 А указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.001 приложения 320.02. Строка 320.00.003 А включает в себя сумму строк 320.00.003 I А, 320.00.003 II А;
14) в строке 320.00.003 I указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Российской Федерации;
15) в строке 320.00.003 II указывается освобожденный в соответствии со статьей 255 Налогового Кодекса импорт товаров из Республики Беларусь;
16) в строке 320.00.004 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении. В данную строку переносится сумма итоговых строк 0000001 и 0000002 графы D формы 320.03.
Строка 320.00.004 В включает в себя сумму строк 320.00.004 I В, 320.00.004 II В;
17) в строке 320.00.004 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Российской Федерации;
18) в строке 320.00.004 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортируемым на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь товарам, предназначенным для промышленной переработки, по которым был изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость. В данной строке указывается сумма, определяемая сложением сумм из тех строк из графы D формы 320.03, по которым в графе F указан код страны импорта Республики Беларусь;
19) в строке 320.00.005 А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 А формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.005 I А и 320.00.005 А II;
20) в строке 320.00.005 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 А формы 320.04;

21) 320.00.005 II А жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңның 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген салық салынатын импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанының 320.04.002 А жолынан сома көшіріледі;
22) 320.00.005 В жолында кеден одағына мүше мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортына салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.003 В–жолынан сома көшіріледі. Жол өзіне 320.00.005I В және 320.00.005 В II жолдарының сомасын қосады;
23) 320.00.005 I В жолында Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортына салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.001 В жолынан сома көшіріледі;
24) 320.00.005 II В жолында Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың, олар бойынша Енгізу туралы Заңының 49-1-бабына сәйкес есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығы төленген импортқа салынатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.04-нысанның 320.04.002 В жолынан сома көшіріледі;
25) 320.00.006 А жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 жолынан сома көшіріледі;
26) 320.00.006 I А жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 I–жолынан сома көшіріледі;
27) 320.00.007 II А жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері әкелген Беларусь Республикасының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 320.02-нысанның 320.02.003 II жолынан сома көшіріледі;

21) в строке 320.00.005 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 А формы 320.04;
22) в строке 320.00.005 В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.003 В формы 320.04. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.005 I В и 320.00.005 В II;
23) в строке 320.00.005 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.001 В формы 320.04;
24) в строке 320.00.005 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении. В данную строку переносится сумма из строки 320.04.002 В формы 320.04;
25) в строке 320.00.006 А указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 формы 320.03. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.006 I А и 320.00.006 А II;
26) в строке 320.00.006 I А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Российской Федерации, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 I формы 320.02;
27) в строке 320.00.006 II А указывается размер облагаемого импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. В данную строку переносится сумма из строки 320.02.003 II формы 320.02.

17. «Акцизделетін тауарлар импорты кезінде акциздерді есептеу» бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 320.00.007 жолында спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
2) 320.00.007 I жолында Ресей Федерациясынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 I С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
3) 320.00.007 II жолында Беларусь Республикасынан спирттің барлық түрлерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.05-нысанның 320.05.005 II С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
4) 320.00.008 жолында шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 С жолынан акциздің сомасы көшіріледі;
5) 320.00.008 I жолында Ресей Федерациясынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 I С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
6) 320.00.008 II жолында Беларусь Республикасынан шарап материалының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.06-нысанның 320.06.004 II С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
7) 320.00.009 жолында алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған 320.07.006 жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07 нысанының бөлек парағы толтырылады;
8) 320.00.009 I жолында Ресей Федерациясынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған 320.07.006 I жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның бөлек парағы толтырылады;
9) 320.00.0009 II жолында Беларусь Республикасынан алкоголь өнімінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол алкоголь өнімінің барлық түрлері бойынша жасалған 320.07.006 II жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне 320.07-нысанның бөлек парағы толтырылады;
10) 320.00.010 жолында темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған 320.08.007 жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның бөлек парағы толтырылады;
11) 320.00.010 I жолында Ресей Федерациясынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 I жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның жеке парағы толтырылады;

17. В разделе "Начисление акцизов при импорте подакцизных товаров" отражаются следующие данные:
1) в строке 320.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 С формы 320.05;
2) в строке 320.00.007 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 I С формы 320.05;
3) в строке 320.00.007 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту всех видов спирта из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.05.005 II С формы 320.05;
4) в строке 320.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 С формы 320.06;
5) в строке 320.00.008 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 I С формы 320.06;
6) в строке 320.00.008 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту виноматериала из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.06.004 II С формы 320.06;
7) в строке 320.00.009 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006, составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
8) в строке 320.00.009 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 I составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
9) в строке 320.00.009 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту алкогольной продукции из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.07.006 II составленная по всем видам алкогольной продукции. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист формы 320.07;
10) в строке 320.00.010 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
11) в строке 320.00.010 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Российской Федерации. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 I, составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;

12) 320.00.010 II жолында Беларусь Республикасынан темекі өнімдерінің импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жол темекі өнімдерінің барлық түрлері бойынша жасалған, 320.08.007 II жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады. Темекі өнімдерінің әрбір түріне 320.08-нысанның бөлек парағы толтырылады;
13) 320.00.011 жолында шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005 жолынан акциз сомасы көшіріледі;
14) 320.00.011 I жолында Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09-нысанның 320.09.005 I жолынан акциз сомасы көшіріледі;
15) 320.00.011 II жолында Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.09.005 II жолынан акциз сомасы көшіріледі;
16) 320.00.012 жолында бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
17) 320.00.012 I жолында Ресей Федерациясынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 I С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
18) 320.00.012 II жолында Беларусь Республикасынан бензиннің (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.003 II С жолынын акциздің сомасы көшіріледі;
19) 320.00.013 жолында дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
20) 320.00.013 I жолында Ресей Федерациясынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 I С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
21) 320.00.013 II жолында Беларусь Республикасынан дизель отынының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.10.007 II С жолынан акциз сомасы көшіріледі;
22) 320.00.014 жолында жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 жолынан акциз сомасы көшіріледі;
23) 320.00.014 I жолында Ресей Федерациясынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 I жолынан акциз сомасы көшіріледі;
24) 320.00.014 II жолында Беларусь Республикасынан жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 320.11.003 II жолынан акциз сомасы көшіріледі;

12) в строке 320.00.010 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту табачных изделий из Республики Беларусь. Данная строка определяется как итоговая сумма строк 320.08.007 II составленная по всем видам табачных изделий. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист формы 320.08;
13) в строке 320.00.011 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 формы 320.09;
14) в строке 320.00.011 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 I формы 320.09;
15) в строке 320.00.011 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту сырой нефти, газовому конденсату из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.09.005 II формы 320.09;
16) в строке 320.00.012 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 С;
17) в строке 320.00.012 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 I С;
18) в строке 320.00.012 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.003 II С;
19) в строке 320.00.013 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 С;
20) в строке 320.00.013 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 I С;
21) в строке 320.00.013 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту дизельного топлива из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.10.007 II С;
22) в строке 320.00.014 указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003;
23) в строке 320.00.014 I указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 I;
24) в строке 320.00.014 II указывается сумма акциза, исчисленного по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь. В данную строку переносится сумма акциза из строки 320.11.003 II;

25) 320.00.015 жолында акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.00.007-ден 320.00.014-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
26) 320.00.015 I жолында Ресей Федерациясынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі;
27) 320.00.015 II жолында Беларусь Республикасынан акцизделетін тауарлардың импорты бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
18. «Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың импорты» бөлімінде 320.00.016 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импортының құны көрсетіледі. Бұл жолға 320.12-нысанның барлық парақтары бойынша 320.12.001В жолынан қалыптастырылатын акцизделетін тауарлар импортының жалпы құны көшіріледі.
19. «Салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импорт бойынша ҚҚС және акциздер сомасы» бөлiмінде:
1) 320.00.017 жолында салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Жол тек қосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.017 I және 320.00.017 II жолдарының қосады;
2) 320.00.017 I жолында Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) 320.00.017 II жолында Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Қосымша декларацияда 320.00.017, 320.00.017 I және 320.00.017 II жолдарын толтыру кезінде осындай сома сәйкесінше 320.00.001 В; 320.00.001 В I және 320.00.001 В II жолдарында міндетті көрсетілуі тиіс;
4) 320.00.018 жолында салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген импортталған тауарлар бойынша акциздердің сомасы көрсетіледі. Жол тек қосымша декларацияда толтырылуы тиіс. Жол өзіне 320.00.018 I және 320.00.018 II жолдарының қосады;
5) 320.00.018 I жолында Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі;
6) 320.00.018 II жолында Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша салықтық тексеру нәтижелерi бойынша есептелген акциздердің сомасы көрсетіледі.
20. «Кеден одағында қосылған құн салығы салынбайтын импорт» бөлiмінде:
1) 320.00.019 жолында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген табиғи кему нормалар шегінде салық төлеуші шеккен тауарларды жоғалтқан жағдайда, сондай-ақ Салық кодексінің 276-23-бабы  4-тармағына сәйкес табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде туындаған тауарлардың бүлінген импорт кезінде қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі. Жол өзіне 320.00.019 I және 320.00.019 II жолдарының сомасын қосады;

25) в строке 320.00.015 указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.00.007 по 320.00.014;
26) в строке 320.00.015 I указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Российской Федерации;
27) в строке 320.00.015 II указывается итоговая сумма исчисленного акциза по импорту подакцизных товаров из Республики Беларусь.
18. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом" в строке 320.00.016 указывается стоимость импортируемых подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. В данную строку переносится общая стоимость подакцизного товара, формируемого из строки 320.12.001В по всем листам формы 320.12.
19. В разделе "Сумма НДС и акцизов по импорту, начисленных по результатам налоговой проверки":
1) в строке 320.00.017 указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным товарам, начисленная по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.017 I и 320.00.017 II;
2) в строке 320.00.017 I указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
3) в строке 320.00.017 II указывается сумма налога на добавленную стоимость, начисленная по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
При заполнении строк 320.00.017, 320.00.017 I и 320.00.017 II в дополнительной декларации такая же сумма подлежит обязательному отражению в строках 320.00.001 В; 320.00.001 В I и 320.00.001 В II, соответственно;
4) в строке 320.00.018 указывается сумма акцизов по импортированным товарам, начисленных по результатам налоговой проверки. Строка подлежит заполнению только в дополнительной декларации. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.018 I и 320.00.018 II;
5) в строке 320.00.018 I указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Российской Федерации;
6) в строке 320.00.018 II указывается сумма акцизов, начисленных по результатам налоговой проверки по товарам, импортированным из Республики Беларусь.
20. В разделе "Импорт, не облагаемый налогом на добавленную стоимость в таможенном союзе":
1) В строке 320.00.019 указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость при импорте в случае утраты товаров, понесенных налогоплательщиком в пределах норм естественной убыли, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также при порче товаров, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму из строк 320.00.019 I и 320.00.019 II;

2) 320.00.019 I жолында Ресей Федерациясынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі;
3) 320.00.019 II жолында Беларусь Республикасынан тауарлардың импорты кезінде Салық кодексінің 276-23-бабы 4-тармағына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатпайтын тауарлардың құны көрсетіледі.
21. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке кәсіпкер тапсырса, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікке сәйкес оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) Салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Қосылған құн салығы салынатын импорт – 320.01-нысанын жасау
22. Бұл нысан қосылған құн салығы салынатын кеден одағына мүше мемлекеттерден тауарлардың импорты туралы, сондай-ақ осындай импортталған тауарлар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде «Табыс етілген қосымшалар» 16-жолында «01» торкөзі белгіленген болса, 320.01 қосымшасы толтырылуы тиіс.
23. «Салық салынатын импорт» бөлімінде Салық кодексінің 37-1-тарауына сәйкес қосылған құн салығы салынатын импорт көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері, оның ішінде оларды дайындау туралы шарттар (келісімшарттар) бойынша жұмыстарды орындау нәтижесі болып табылатын тауарларды кеден одағына мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың құны негізінде айқындалады. Тауарлардың құны Салық кодексінің 276-8-бабы 2-тармағына сәйкес салық салу мақсатында құнын айқындау қағидаты негізінде анықталады. Шетел валютасындағы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны салық салынатын импортты жасаған күнге нарықтық бағам бойынша теңгеге қайта есептеледі.

2) В строке 320.00.019 I указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса при импорте товаров из Российской Федерации;
3) В строке 320.00.019 II указывается стоимость товаров, не подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 4 статьи 276-23 Налогового кодекса при импорте товаров из Республики Беларусь.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется индивидуальным предпринимателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), в соответствии со свидетельством о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 320.01 -
Импорт, облагаемый налогом на добавленную стоимость
22. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте товаров из государств-членов таможенного союза, облагаемых налогом на добавленную стоимость, а также о суммах налога на добавленную стоимость, исчисленных по таким импортированным товарам.
Приложение 320.01 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "01".
23. В разделе "Облагаемый импорт" отражается импорт, облагаемый налогом на добавленную стоимость в соответствии с главой 37-1 Налогового кодекса. Размер облагаемого импорта товаров, в том числе товаров, являющихся результатом выполнения работ по договору (контракту) об их изготовлении, определяется на основе стоимости товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза. Стоимость товаров определяется на основании принципа определения цены в целях налогообложения в соответствии с пунктом 2 статьи 276-8 Налогового кодекса. Стоимость товаров, работ, услуг в иностранной валюте пересчитывается в тенге по рыночному курсу на дату совершения облагаемого импорта.

24. Бұл бөлімде:
1) 320.01.001 жолында қосылған құн салығынсыз, тауарлардың салық салынатын импортының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.001 I және 320.01.001 II жолдарының қосады. Бұл жол өзіне алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын лизингтің мәндері мен тауарлардың салық салынатын импортының сомасын қоспайды (320.01.002 және 320.01.003 жолдары);
2) 320.01.001 I жолында Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.001 II жолында Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.002 II жолында тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі. Салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 6-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.002 I және 320. 01.002 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.002 I жолында Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
6) 320.01.002 II жолында Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты көрсетіледі;
7) 320.01.003 жолында алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорттың мөлшері Салық кодексінің 276-8-бабы 5-тармағына сәйкес айқындалады. Бұл жол өзіне 320.01.003 I және 320. 01.003 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
8) 320.01.003 I жолында Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
9) 320.01.003 II жолында Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын салық салынатын импорты көрсетіледі;
10) 320.01.004 жолында кеден одағына мүше мемлекеттерден әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі. Импортталған көлік құралдары жөніндегі мәліметтерді бұл жолда көлік құралдарын әкелуді жүзеге асыратын және мәліметтерді Декларацияның 320.00.002 жолында көрсететін жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары көрсетеді;
11) 320.01.004 I жолында Ресей Федерациясынан әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі;
12) 320.01.004 II жолында Беларусь Республикасынан әкелінетін көлік құралдары бойынша салық салынатын импорты көрсетіледі;
13) 320.01.005 жолында 320.01.001-ден бастап 320.01.004-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын қосылған құн салығы салынатын импорттың жиынтық сомасы көрсетіледі.

24. В данном разделе:
1) в строке 320.01.001 указывается общая сумма облагаемого импорта товаров без налога на добавленную стоимость. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.001 I и 320.01.001 II. Данная строка не включает в себя суммы облагаемого импорта предметов лизинга, транспортных средств и товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.002, 320.01.003, 320.01.004);
2) в строке 320.01.001 I указывается облагаемый импорт товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.001 II облагаемый импорт товаров из Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.002 указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга). Размер облагаемого импорта определяется в соответствии с пунктом 6 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.002 I и 320.01.002 II;
5) в строке 320.01.002 I указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;
6) в строке 320.01.002 II указывается облагаемый импорт товаров (предметов лизинга) из Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.003 указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Размер облагаемого импорта товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, определяется на основе стоимости работ по переработки данного давальческого сырья в соответствии с пунктом 5 статьи 276-8 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.003 I и 320.01.003 II;
8) в строке 320.01.003 I указывается облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.003 II облагаемый импорт товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.004 указывается облагаемый импорт по ввозимым из государств-участников таможенного союза транспортным средствам. Сведения по импортированным транспортным средствам в данной строке отражают все категории налогоплательщиков, за исключением физических лиц, осуществляющих ввоз транспортных средств и отражающих сведения в строке 320.00.002 Декларации;
11) в строке 320.01.004 I указывается облагаемый импорт по транспортным средствам, ввозимым из Российской Федерации;
12) в строке 320.01.004 II облагаемый импорт по транспортным средствам, ввозимым из Республики Беларусь;
13) в строке 320.01.005 указывается итоговая сумма импорта, облагаемого налогом на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 320.01.001 по 320.01.004.

25. «Салық салынатын импорт бойынша қосылған құн салығының сомасы» бөлімінде «Салық салынатын импорт» бөлімінде көрсетілген импорт бойынша есептелген қосылған құн салығының сомалар жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
26. Бұл бөлімде:
1) 320.01.006 жолында 320.01.001 жолында көрсетілген салық салынатын тауарлар импорты бойынша есептелген қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.006 I және 320.01.006 II жолдарында көрсетілген сомаларды қосады. Бұл жол өзіне лизингтің мәндерінің, көлік құралдары мен алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарлардың салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығы сомасын қоспайды (320.01.007, 320.01.008, 320.01.009 жолдар);
2) 320.01.006 I жолында Ресей Федерациясынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
3) 320.01.006 II жолында Беларусь Республикасынан тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі;
4) 320.01.007 жолында тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.007 I және 320. 01.007 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
5) 320.01.007 I жолында Ресей Федерациясынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
6) 320.01.007 II жолында Беларусь Республикасынан тауарлардың (лизинг мәндерінің) салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) 320.01.008 жолында алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарлардың салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.01.008 I және 320. 01.008 II жолдарында көрсетілген соманы қосады;
8) 320.01.008 I жолында Ресей Федерациясынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарлардың салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
9) 320.01.008 II жолында Беларусь Республикасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын тауарлардың салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
10) 320.01.009 I жолында жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары Ресей Федерациясынан әкелетін көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
11) 320.01.009 II жолында жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушілердің барлық санаттары Беларусь Республикасынан әкелетін көлік құралдарының салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;

25. В разделе "Сумма налога на добавленную стоимость, по облагаемому импорту" отражаются сведения по суммам налога на добавленную стоимость исчисленным по облагаемому импорту, указанному в разделе "Облагаемый импорт".
26. В данном разделе:
1) в строке 320.01.006 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость исчисленного по облагаемому импорту товаров указанному в строке 320.01.001. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.006 I и 320.01.006 II. Данная строка не включает в себя суммы налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту предметов лизинга, транспортных средств и товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья (строки 320.01.007, 320.01.008 и 320.01.009);
2) в строке 320.01.006 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из Российской Федерации;
3) в строке 320.01.006 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров из Республики Беларусь;
4) в строке 320.01.007 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга). Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.007 I и 320.01.007 II;
5) в строке 320.01.007 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров (предметов лизинга) из Российской Федерации;
6) в строке 320.01.007 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту (предметов лизинга) из Республики Беларусь;
7) в строке 320.01.008 указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья. Данная строка включает в себя суммы, указанные в строках 320.01.008 I и 320.01.008 II;
8) в строке 320.01.008 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Российской Федерации;
9) в строке 320.01.008 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, являющихся продуктами переработки давальческого сырья, из Республики Беларусь;
10) в строке 320.01.009 I указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, ввозимых из Российской Федерации всеми категориями налогоплательщиков, за исключением физическими лицами;
11) в строке 320.01.009 II указывается сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту транспортных средств, ввозимых из Республики Беларусь всеми категориями налогоплательщиков, за исключением физическими лицами;

12) 320.01.010 жолында 320.01.006-дан 320.01.009-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын қосылған құн салығы салынатын импорттың жиынтық сомасы көрсетіледі.
320.01.005 жолдарының сомасы 320.00.001А жолына көшіріледі.
320.01.010 жолдарының сомасы 320.00.001В жолына көшіріледі.
4. Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт – 320.02-нысанын жасау
27. Бұл нысан қосылған құн салығын салудан босатылған Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлардың импортын егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 16 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «02» торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
28. «Қосылған құн салығын салудан босатылған импорт» бөлімінде:
1) 320.02.001 жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған импорт көрсетіледі. Бұл жол өзіне 320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F жолдарын қосады;
2) 320.02.001 A жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіпте гуманитарлық көмек ретінде әкелінетін акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
3) 320.02.001 B жолында техникалық көмек көрсетуді қоса алғанда, мемлекет, мемлекеттердің үкіметтері, халықаралық ұйымдар желілері бойынша қайырымдылық көмек мақсатында әкелінетін, акцизделетіндерді қоспағанда, тауарлардың сомасы көрсетіледі;
4) 320.02.001 C жолында шет мемлекеттiң дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнiң, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің ресми пайдалануы үшiн, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық персоналына жататын адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, консулдық лауазымды адамдардың, консулдық қызметшілердің жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн тауарлардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі;
5) 320.02.001 D жолында кез келген нысандағы дәрілік заттардың, оның ішінде субстанция-дәрілердің; протездік-ортопедиялық бұйымдарды, сурдотифлотехниканы және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың; кез келген нысандағы дәрілік заттарды шығаруға арналған материалдардың, жабдықтардың және жинақтаушы материалдардың, оның ішінде субстанция-дәрілердің, протездік-ортопедиялық бұйымдарды және медициналық (ветеринариялық) техниканы қоса алғанда, медициналық (ветеринариялық) мақсаттағы бұйымдардың босатылған импортының мөлшері көрсетіледі;

12) в строке 320.01.010 указывается итоговая сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту, определяемая как сумма строк с 320.01.006 по 320.01.009.
Сумма строки 320.01.005 переносится в строку 320.00.001А.
Сумма строки 320.01.010 переносится в строку 320.00.001В.
4. Составление формы 320.02 -
Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость
27. Данная форма предназначена для детального отражения импорта товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Приложение 320.02 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "02".
28. В разделе "Импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость":
1) в строке 320.02.001 указывается импорт, освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 320.02.001 А, 320.02.001 В, 320.02.001 С, 320.02.001 D, 320.02.001 I, 320.02.001 F;
2) в строке 320.02.001 A указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3) в строке 320.02.001 B указывается размер освобожденного импорта товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в целях благотворительной помощи по линии государства, правительств государств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
4) в строке 320.02.001 C указывается размер освобожденного импорта товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранных государств, консульскими учреждениями иностранных государств, а также для личного пользования лицами, относящимися к дипломатическому и административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульскими должностными лицами, консульскими служащими, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
5) в строке 320.02.001 D указывается размер освобожденного импорта лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций; изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая протезно-ортопедические изделия, сурдотифлотехники и медицинской (ветеринарной) техники; материалов, оборудования и комплектующих для производства лекарственных средств любых форм, в том числе лекарств-субстанций, изделий медицинского (ветеринарного) назначения, включая ортопедические изделия, и медицинской (ветеринарной) техники;

6) 320.02.001 I мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерiнiң және халықаралық ұйымдардың желісі бойынша берiлген грант қаржысы есебінен жүзеге асырылатын тауарларының босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі;
7) 320.02.001 F жолында Салық кодексінің 255-бабына сәйкес қосылған құн салығын салудан босатылған және 320.02.001 А-дан 320.02.001 I-ге дейінгі жолдарда көрсетілмеген босатылған импорт мөлшерi көрсетіледі.
320.02.001 А-дан 320.02.001 F-ке дейінгі жолдары I және II кіші жолдардан тұрады. Тиісті жолдары бойынша I кіші жолдарында Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі, тиісті жолдары бойынша ІІ кіші жолдарында Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.02.002 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен жасалған концессиялық келісімшарт шеңберінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға, оның мердігерлері кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың босатылған импортының мөлшерi көрсетіледі. 320.02.001 жолының сомасы 320.02.003 жолына көшіріледі. 320.02.002 жолы өзіне 320.00.002 I және 320.00.002 II жолдарын қосады;
9) 320.02.002 I жолында Ресей Федерациясынан импортталған осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.02.002 II жолында Беларусь Республикасынан импортталған осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
320.02.001 жолының сомасы 320.00.003 А жолына көшіріледі.
320.02.002 жолының сомасы 320.00.006 А жолына көшіріледі.
5. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген тауарлардың импорты – 320.03-нысанын жасау
29. Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-бабы 27–50-абзацтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты кезінде толтырылады.
Егер 320.00-нысанының «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 16 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «03» торкөзі белгіленген болса, 320.03 қосымшасы толтырылуы тиіс.
30. «ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында импорт түрінің коды көрсетіледі:
1 – өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар импорты;
2 – су, газ, электр қуаты импорты;
3) С бағанында салық төлеуші берген Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтініштің нөмірі және аталған Өтінішті толтыру күні көрсетіледі;

6) в строке 320.02.001 I указывается размер освобожденного импорта товаров, осуществляемый за счет средств грантов, предоставленных по линии государства, правительств государств и международных организаций;
7) в строке 320.02.001 F указывается размер освобожденного импорта товаров, освобожденного в соответствии со статьей 255 Налогового кодекса и не указанного в строках с 320.02.001 A по 320.02.001 I.
Строки с 320.02.001 А по 320.02.001 F состоят из подстрок I и II. В подстроках I по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Российской Федерации, а в подстроках II по соответствующим строкам указываются сведения по товарам, импортированным из Республики Беларусь;
8) в строке 320.02.002 указывается размер освобожденного импорта товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта до 1 января 2009 года. Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.002. Строка 320.02.002 включает в себя строки 320.02.002 I и 320.02.002 II;
9) в строке 320.02.002 I отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Российской Федерации;
10) в строке 320.02.002 II отражаются сведения по товарам, указанным в подпункте 8) настоящего пункта, импортированным из Республики Беларусь.
Сумма строки 320.02.001 переносится в строку 320.00.003 А.
Сумма строки 320.02.002 переносится в строку 320.00.006 А.
5. Составление формы 320.03 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
29. Данная форма заполняется при импорте товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, по которым изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами 27-50 статьи 49 Закона о введении.
Приложение 320.03 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "03".
30. В разделе "Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты НДС":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида импорта:
1 - импорт товаров для промышленной переработки;
2 - импорт воды, газа, электроэнергии;
3) в графе С указывается номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и дата составления указанного Заявления, присваиваемые налогоплательщиком;

4) D бағанында Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төленгені туралы өтінішке сәйкес қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында салықты өтеу үшін мерзім (өзгертілген) көрсетіледі. Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту Салық кодексінің 276-2-бабы 2-тармағына сәйкес осындай тауарлардың есепке қабылданған күнінен бастап үш айдан аспайтын мерзімге жүргізіледі;
6) F бағанында өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар импорты жүзеге асырылған экспорттаушы елдің коды көрсетіледі;
7) 0000001 жиынтық жолында өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі;
0000002 жиынтық жолында су, газ, электр қуаты импорты бойынша жиынтық сомалар көрсетіледі.
D бағаны 0000001, 0000002 жолдарының жиынтық сомасы 320.00.004 жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін тауарлар импорты – 320.04-нысанын жасау
31. Бұл нысан Енгізу туралы заңның 49-1-бабына сәйкес импорт кезінде қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін, салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Егер 320.00-нысанының «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 16 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «04» торкөзі белгіленген болса, 320.04 қосымшасы толтырылуы тиіс.
32. «Есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан тауарлар импорты бойынша қосылған құн салығын есептеу» бөлімінде:
1) 320.04.001 А жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А, 320.04.001 Х А жолдарын қосады;
2) 320.04.001 I А жолында импортталған жабдық бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
3) 320.04.001 II А жолында импортталған ауыл шаруашылығы техникасы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
4) 320.04.001 III А жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
5) 320.04.001 IV А жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;

4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость согласно Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
5) в графе Е указывается срок (измененный), для погашения налога. Изменение срока уплаты налога на добавленную по товарам, импортированным с территории государств-членов таможенного союза на территорию Республики Казахстан, производится на срок не более чем на три месяца со дня принятия на учет таких товаров в соответствии с пунктом 2 статьи 276-2 Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код страны-экспортера, из которой осуществлен импорт товаров для промышленной переработки;
7) в итоговой строке 0000001 указываются итоговые суммы по импорту товаров для промышленной переработки;
8) в итоговой строке 0000002 указываются итоговые суммы по импорту воды, газа, электроэнергии.
Сумма итоговых строк 0000001, 0000002 графы D переносится в строку 320.00.004.
6. Составление формы 320.04 -
Импорт товаров, налог на добавленную стоимость
по которым уплачивается методом зачета
31. Данная форма предназначена для детального отражения информации по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, осуществленному в течение налогового периода, по которым налог на добавленную стоимость при импорте уплачивается методом зачета, в соответствии со статьей 49-1 Закона о введении.
Приложение 320.04 подлежит заполнению, если в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" отмечена ячейка "04".
32. В разделе "Начисление налога на добавленную стоимость по импорту товаров из Российской Федерации и Республики Беларусь, уплачиваемого методом зачета":
1) в строке 320.04.001 А указывается сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I А, 320.04.001 II А, 320.04.001 III А, 320.04.001 IV А, 320.04.001 V А, 320.04.001 VI А, 320.04.001 VII А, 320.04.001 VIII А, 320.04.001 IХ А и 320.04.001 Х А;
2) в строке 320.04.001 I А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному оборудованию;
3) в строке 320.04.001 II А указывается сумма облагаемого импорта по импортированной сельскохозяйственной техники;
4) в строке 320.04.001 III А указывается сумма облагаемого импорта по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
5) в строке 320.04.001 IV А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным самолетам и вертолетам;

6) 320.04.001 V А жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
7) 320.04.001 VI А жолында импортталған теңіз кемелері бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
8) 320.04.001 VII А жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
9) 320.04.001 VIII А жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
10) 320.04.001 IХ А жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
11) 320.04.001 Х А жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, бірақ 320.04.001 I А-дан 320.04.001 IХ А-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген өзге тауарлар бойынша салық салынатын импорт сомасы көрсетіледі;
12) 320.04.001 В жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, Ресей Федерациясынан әкелінген тауарлар импорты бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В, 320.04.001 IХ В жолдарын қосады;
13) 320.04.001 I В жолында импортталған жабдық бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
14) 320.04.001 II В жолында импортталған ауыл шаруашылық техникасы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
15) 320.04.001 III В жолында импортталған автомобиль көлігінің ауыр жүк таситын жылжымалы құрамы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
16) 320.04.001 IV В жолында импортталған ұшақтар және тікұшақтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
17) 320.04.001 V В жолында импортталған теміржол локомотивтері мен вагондары бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
18) 320.04.001 VI В жолында импортталған теңіз кемелері бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
19) 320.04.001 VII В жолында импортталған қосалқы бөлшектер бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
20) 320.04.001 VIII В жолында импортталған пестицидтер (улы химикаттар) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
21) 320.04.001 IХ В жолында импортталған барлық асыл тұқымды жануарлардың барлық түрі және қолдан ұрықтандыруға арналған жабдықтар бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.

6) в строке 320.04.001 V А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
7) в строке 320.04.001 VI А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным морским судам;
8) в строке 320.04.001 VII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным запасным частям;
9) в строке 320.04.001 VIII А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
10) в строке 320.04.001 IХ А указывается сумма облагаемого импорта по импортированным племенным животным всех видов и оборудования для искусственного осеменения;
11) в строке 320.04.001 Х А указывается сумма облагаемого импорта по прочим товарам, включенным в Перечень, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, но не отраженным в строках с 320.04.001 I А по 320.04.001 IХ А;
12) в строке 320.04.001 В указывается сумма налога на добавленную стоимость уплачиваемого методом зачета по импорту товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации. Данная строка включает в себя строки 320.04.001 I В, 320.04.001 II В, 320.04.001 III В, 320.04.001 IV В, 320.04.001 V В, 320.04.001 VI В, 320.04.001 VII В, 320.04.001 VIII В, 320.04.001 IХ В и 320.04.001 Х В;
13) в строке 320.04.001 I В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному оборудованию;
14) в строке 320.04.001 II В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированной сельскохозяйственной технике;
15) в строке 320.04.001 III В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированному грузовому подвижному составу автомобильного транспорта;
16) в строке 320.04.001 IV В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным самолетам и вертолетам;
17) в строке 320.04.001 V В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным локомотивам железнодорожным и вагонам;
18) в строке 320.04.001 VI В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным морским судам;
19) в строке 320.04.001 VII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным запасным частям;
20) в строке 320.04.001 VIII В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным пестицидам (ядохимикатам);
21) в строке 320.04.001 IХ В указывается сумма налога на добавленную стоимость по импортированным племенным животным всех видов и оборудованиям для искусственного осеменения;

22) 320.04.001 I В жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, бірақ 320.04.001 I В-дан 320.04.001 Х В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген өзге тауарлар бойынша есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
320.04.001 А жолының сомасы 320.00.005 I А жолына көшіріледі.
320.04.001 В жолының сомасы 320.00.005 I В жолына көшіріледі.
Сондай-ақ 320.00.005 I В жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 және 300.00.028 жолдарын қамтиды;
23) 320.04.002 А жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлардың салық салынатын импортының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А, 320.04.002 Х А жолдарын қосады;
24) 320.04.002 I-ден 320.04.002 IХ-ға дейінгі жолдары А және В бағандары бойынша 320.04.001 I-ден бастап 320.04.001 Х-ға дейінгі жолдары бойынша бағандарға ұқсас толтырылады.
320.04.002 А жолының сомасы 320.00.005 II А жолына көшіріледі.
320.04.002 В жолының сомасы 320.00.005 II В жолына көшіріледі.
Сондай-ақ 320.00.005 II В жолдарының сомасы тиісті салық кезеңі үшін табыс етілген ҚҚС бойынша Декларацияның 300.00.012 және 300.00.028 жолдарында ескеріледі;
25) 320.04.003 А жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлардың салық салынатын импортының жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолда көрсетілетін салық салынатын импорт сомасы 320.04.001 А және 320.04.002 А жолдарынан сомалар қосындысымен айқындалады;
26) 320.04.003 B жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген Тізбеге енгізілген, қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленетін Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасынан әкелінген тауарлардың салық салынатын импорты бойынша қосылған құн салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Бұл жолда көрсетілетін қосылған құн салығының сомасы 320.04.001 В және 320.04.002 В жолдарынан сомалардың қосындысымен айқындалады.
320.04.003 А жолының сомасы 320.00.005 А жолына көшіріледі.
320.04.003 В жолының сомасы 320.00.005 В жолына көшіріледі.

22) в строке 320.04.001 Х В указывается сумма налога на добавленную стоимость уплачиваемого методом зачета по прочим товарам, включенным в Перечень, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, но не отраженным в строках с 320.04.001 I В по 320.04.001 Х В.
Сумма строки 320.04.001 А переносится в строку 320.00.005 I А.
Сумма строки 320.04.001 В переносится в строку 320.00.005 I В.
Также сумма строк 320.00.005 I В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 в Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
23) в строке 320.04.002 А указывается сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Данная строка включает в себя строки 320.04.002 I А, 320.04.002 II А, 320.04.002 III А, 320.04.002 IV А, 320.04.002 V А, 320.04.002 VI А, 320.04.002 VII А, 320.04.002 VIII А, 320.04.002 IХ А и 320.04.002 Х А;
24) строки с 320.04.002 I по 320.04.002 Х по столбцам А и В заполняются аналогично столбцам по строкам с 320.04.001 I по 320.04.001 Х.
Сумма строки 320.04.002 А переносится в строку 320.00.005 II А.
Сумма строки 320.04.002 В переносится в строку 320.00.005 II В.
Также сумма строк 320.00.005 II В учитывается в строках 300.00.012 и 300.00.028 в Декларации по НДС, представленной за соответствующий налоговый период;
25) в строке 320.04.003 А указывается итого сумма облагаемого импорта товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Сумма облагаемого импорта, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 А и 320.04.002 А;
26) в строке 320.04.003 B указывается итого сумма налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту товаров, включенных в Перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 269, ввозимых из Российской Федерации и Республики Беларусь, налог на добавленную стоимость по которым уплачивается методом зачета. Сумма налога на добавленную стоимость, отражаемая в данной строке определяется сложением сумм из строк 320.04.001 В и 320.04.002 В.
Сумма строки 320.04.003 А переносится в строку 320.00.005 А.
Сумма строки 320.04.003 В переносится в строку 320.00.005 В.

7. Салық салынатын спирт импорты – 320.05-нысанын жасау
33. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған барлық спирт түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына спирт импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
34. «Салық салынатын спирт импорты» бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
4) 320.05.001 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.001 I.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.05.001 I.II. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталатын 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.001 II.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.05.001 II.II. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталатын 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.05.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.05.002 I.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;

7. Составление формы 320.05 - Облагаемый импорт спирта
33. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов спирта, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими спирт в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
34. В разделе "Облагаемый импорт спирта":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
4) в строке 320.05.001 отражаются сведения по спирту, импортируемому для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.05.001 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.05.001 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.05.001 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.05.001 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.05.002 отражаются сведения по спирту, импортируемому не для производства алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.05.002 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

11) 320.05.002 I.II. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 320.05.002 II.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.05.002 II.II. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталатын 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, этил спирті және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирт түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 320.05.003 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 320.05.003 I.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 320.05.003 II.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
17) 320.05.003 I.III. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
18) 320.05.003 II.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;

11) в строке 320.05.002 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
12) в строке 320.05.002 II.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.05.002 II.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, этиловому спирту и прочим спиртам денатурированным, любой концентрации, импортируемым не для производства алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
14) в строке 320.05.003 отражаются сведения по спирту, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
15) в строке 320.05.003 I.I. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
16) в строке 320.05.003 I.II. отражаются сведения по спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
17) в строке 320.05.003 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
18) в строке 320.05.003 II.I. отражаются сведения по спирту, этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

19) 320.05.003 II.II. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
20) 320.05.003 II.III. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
21) 320.05.004 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
22) 320.05.004 I.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Ресей Федерациясынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
23) 320.05.004 II.I. жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, ішкі нарықта тұтыну үшін Беларусь Республикасынан денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
24) 320.05.005 жолында:
а. 320.05.001 А-дан 320.05.004 А-ға дейінгі жолдары сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың қорытынды сомасы;
б. 320.05.001 С-дан 320.05.004 С-ға дейінгі жолдары сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздың қорытынды сомасы көрсетіледі;
25) 320.05.005 I жолында Ресей Федерациясынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
26) 320.05.004 II-жолында Беларусь Республикасынан салық салынатын импорттың және есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі.
35.«Акциз салуға жатпайтын спирт импорты» бөлімінде:
1) 320.05.006 жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған импортталған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.05.006 I.I. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;

19) в строке 320.05.003 II.II. отражаются сведения спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
20) в строке 320.05.003 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, импортируемого на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
21) в строке 320.05.004 отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
22) в строке 320.05.004 I.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
23) в строке 320.05.004 II.I. отражаются сведения по импорту спирта, этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате спирта в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
24) в строке 320.05.005 отражается:
а. итоговая сумма облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 А по 320.05.004 А;
б. итоговая сумма исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.05.001 С по 320.05.004 С;
25) в строке 320.05.005 I отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Российской Федерации;
26) в строке 320.05.005 II отражается итоговая сумма облагаемого импорта и исчисленного акциза из Республики Беларусь.
35. Раздел "Импорт спирта, не подлежащий обложению акцизом".
1) в строке 320.05.006 отражаются сведения по импортируемому этиловому спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.05.006 I.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;

3) 320.05.006 I.II. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан импортталған 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.05.006 I.III. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.05.006 II.I. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 пайыздан аз көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.05.006 II.II. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан импортталған 80 пайыз немесе одан жоғары көлемдегі спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.05.006 II.III. жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан ішкі нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінің (этанол) (түссіз емес, боялған) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
320.05.005 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.007 жолына көшіріледі.
8. Шарап материалының салық салынатын импорты – 320.06-нысанын жасау
36. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған шарап материалының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына шарап материалын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
37. «Шарап материалының салық салынатын импорты» бөлімінде:
1) А бағанында салық базасының (литр) мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.06.001 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.06.001 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;

3) в строке 320.05.006 I.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
4) в строке 320.05.006 I.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
5) в строке 320.05.006 II.I. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному, спиртовым настойкам и прочим спиртным напиткам с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
6) в строке 320.05.006 II.II. отражаются сведения по импортируемому спирту этиловому неденатурированному с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более из Республики Беларусь, в отношении, которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций;
7) в строке 320.05.006 II.III. отражаются сведения по импорту спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникших в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.05.005 С переносится в строку 320.00.007 Декларации.
8. Составление формы 320.06 - Облагаемый импорт виноматериала
36. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте виноматериала, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими виноматериал в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
37. В разделе "Облагаемый импорт виноматериала":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.06.001 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.06.001 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

6) 320.06.001 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.06.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.06.002 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.06.002 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.06.003 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 320.06.003 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 320.06.003 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес спирттің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-берістік негізде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 320.06.004 жолында:
– 320.06.001А-дан 320.06.003А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын салық салынатын импорттың;
– 320.06.001С-дан 320.06.003С-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
14) 320.06.004 I жолында:
– 320.06.001 І А-дан 320.06.003 І А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы бойынша салық салынатын импорттың;
– 320.06.001 І С дан 320.06.003 І С ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Ресей Федерациясы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
15) 320.06.004 II жолында:
– 320.06.001 ІІ А-дан 320.06.003 ІІ А-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы бойынша салық салынатын импорттың;
– 320.06.001 ІІ С-дан 320.06.003 ІІ С-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын Беларусь Республикасы есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;

6) в строке 320.06.001 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.06.002 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
8) в строке 320.06.002 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.06.002 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.06.003 отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
11) в строке 320.06.003 I отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
12) в строке 320.06.003 II отражаются сведения по виноматериалу, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
13) в строке 320.06.004 отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта, которая определяется как сумма строк с 320.06.001А по 320.06.003А;
- исчисленного акциза, которая определяется как сумма строк с 320.06.001С по 320.06.003С;
14) в строке 320.06.004 I отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I А по 320.06.003 I А;
- исчисленного акциза по Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 I С по 320.06.003 I С;
15) в строке 320.06.004 II отражается итоговая сумма:
- облагаемого импорта по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II А по 320.06.003 II А;
- исчисленного акциза по Республике Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.06.001 II C по 320.06.003 II C.

38. «Акциз салуға жатпайтын шарап материалының импорты» бөлімінде:
1) 320.06.005 жолында акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.06.005 I.I. жолында акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.06.005 I.II. жолында акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.06.005 II.I. жолында акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.06.005 II.II. жолында акциз салуға жатпайтын, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін емес импортталған шарап материалы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
320.06.004 С жолының сомасы Декларацияның 320.00.008 жолына көшіріледі.
9. Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты – 320.07-нысанын жасау
39. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған алкоголь өнімінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасына алкоголь өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке парақ жасалады.
40. «Салық салынатын алкоголь өнімінің импорты» бөлімінде:
1) 320.07.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 320.07.001 В жолында Ресей Федерациясынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
3) 320.07.001 С жолында Беларусь Республикасынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
4) 320.07.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;

38. В разделе "Импорт виноматериала, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.06.005 отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
2) в строке 320.06.005 I.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.06.005 I.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
4) в строке 320.06.005 II.I. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
5) в строке 320.06.005 II.II. отражаются сведения по импортируемому виноматериалу не для производства этилового спирта и алкогольной продукции из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
Сумма строки 320.06.004 С переносится в строку 320.00.008 Декларации.
9. Составление формы 320.07 -
Облагаемый импорт алкогольной продукции
39. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемом импорте алкогольной продукции, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими алкогольную продукцию в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельный лист.
40. В разделе "Облагаемый импорт алкогольной продукции":
1) в строке 320.07.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 320.07.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.07.001 С указывается соответствующий код бюджетной классификации по импортированным подакцизным товарам из Республики Беларусь;
4) в строке 320.07.002 указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

5) 320.07.002 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.07.002 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес алкоголь өнімінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
7) 320.07.003 жолында есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген немесе жойылған кезде салық салу базасына енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Жолдың қорытынды сомасы 320.07.003 I және 320.07.003 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 320.07.003 I жолында С бағанының жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
9) 320.07.003 I A I – 320.07.003 I A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
10) 320.07.003 I B I – 320.07.003 I B III жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
11) 320.07.003 I C I – 320.07.003 I C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;
12) 320.07.003 II жолында С бағанының сомасы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбалары бүлінген, жойылған кезде Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының көлемі көрсетіледі;
13) 320.07.003 II A I – 320.07.003 II A III жолдарында есепке алу-бақылау таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.07.003 II B I – 320.07.003 II B III жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
15) 320.07.003 II C I – 320.07.003 II C III жолдарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі, жойылуы бойынша салық базасы көрсетіледі;
16) 320.07.004–жолында 320.07.002 және 320.07.003–жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
17) 320.07.004 I жолында 320.07.002 I және 320.07.003 I жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
18) 320.07.004 II жолында 320.07.002 IІ және 320.07.003 IІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан салық салынатын алкоголь өнімінің импортының жалпы көлемі көрсетіледі;
19) 320.07.005 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
20) 320.07.006 жолында 320.07.004 және 320.07.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;

5) в строке 320.07.002 I указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.07.002 II указывается объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, включая сведения о ее порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.07.003 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки определяется как сумма строк 320.07.003 I и 320.07.003 II;
8) в строке 320.07.003 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
9) в строках 320.07.003 I A I - 320.07.003 I A III указывается количество учетно-контрольных марок;
10) в строках 320.07.003 I B I - 320.07.003 I B III указывается емкость потребительской тары;
11) в строках 320.07.003 I C I - 320.07.003 I C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;
12) в строке 320.07.003 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь при порче, утрате учетно-контрольных марок, определяемая как сумма строк графы С;
13) в строках 320.07.003 II A I - 320.07.003 II A III указывается количество учетно-контрольных марок;
14) в строках 320.07.003 II B I - 320.07.003 II B III указывается емкость потребительской тары;
15) в строках 320.07.003 II C I - 320.07.003 II C III указывается налоговая база по порче, утрате учетно-контрольных марок, которая определяется как произведение граф А и В;
16) в строке 320.07.004 указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции, которая определяемая как сумма строк 320.07.002 и 320.07.003;
17) в строке 320.07.004 I указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, определяемая как сумма строк 320.07.002 I и 320.07.003 I;
18) в строке 320.07.004 II указывается общий объем облагаемого импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, определяемая как сумма строк 320.07.002 II и 320.07.003 II;
19) в строке 320.07.005 указывается установленная ставка акциза;
20) в строке 320.07.006 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.07.004 и 320.07.005;

21) 320.07.006 I жолында Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.07.006 II жолында Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
41. «Акциз салуға жатпайтын алкоголь өнімінің импорты» бөлімінде:
1) 320.07.007 жолында салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
2) 320.07.007 I жолында салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Ресей Федерациясынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
3) 320.07.007 II жолында салық салу базасына енгізілмейтін, оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған, Беларусь Республикасынан алкоголь өнімі импортының көлемі көрсетіледі;
4) 320.07.008 жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде есепке алу-бақылау таңбаларының бүлінуі немесе жоғалуы туындаған салық салу базасына қосылмайтын алкоголь өнімінің көлемі, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген есепке алу-бақылау таңбалары бойынша салық салынатын базаға енгізілмейтін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. Бұл жол 320.07.003 жолына ұқсас толтырылады.
42. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы 100 пайыздық спирттің литрі ретінде қаралады.
320.07.006 жолының сомасы 320.00.009 жолына көшіріледі.
10. Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты – 320.08-нысанын жасау
43. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған құрамында никотині (бұдан әрі – темекі) бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және соңғы тұтынуға арналған фильтрлі сигареттерді, фильтрсіз сигареттерді, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, хорхорлы және өзге де темекіні қоса алғанда, темекі өнімдерінің барлық түрлерінің салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден темекі өнімдерін импорттайтын салық төлеушілер толтырады. Темекінің әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
44. Бұл нысанды толтырған кезде акциз ставкасы темекі өнімінің бір данасына және/немесе килограмына есепті негізге ала отырып, көрсетіледі.Ол үшін сигараларды қоспағанда, темекі өнімдерін данада өлшеу бірлігіне белгіленген акциз ставкасын 1000 бөлу қажет. Темекінің өлшем бірлігі килограмм болып табылады, темекі өнімдерінің қалған түрлерінің өлшем бірлігі дана болып табылады.

21) в строке 320.07.006 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.07.006 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
41. Раздел "Импорт алкогольной продукции, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.07.007 указывается объем импорта алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.07.007 I указывается объем импорта алкогольной продукции из Российской Федерации, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.07.007 II указывается объем импорта алкогольной продукции из Республики Беларусь, не включаемый в налогооблагаемую базу, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
4) в строке 320.07.008 указывается объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок, возникших в результате чрезвычайных ситуаций, а также объем алкогольной продукции, не включаемый в налогооблагаемую базу, по испорченным учетно-контрольным маркам, принятым налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.07.003.
42. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
Сумма строки 320.07.006 переносится в строку 320.00.009.
10. Составление формы 320.08 -
Облагаемый импорт табачных изделий
43. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте всех видов табачных изделий, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин (далее - табак), совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими табачные изделия в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза. На каждый вид табачных изделий составляется отдельный лист.
44. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, ставку акциза, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, за исключением сигар, необходимо разделить на 1000. Единицей измерения табака являются килограммы, единицей измерения остальных видов табачных изделий являются штуки.

45. «Салық салынатын темекі өнімдерінің импорты» бөлімінде:
1) А бағанының 320.08.001 жолында темекі өнімдерінің түрі көрсетіледі;
2) В бағанының 320.08.001 жолында Ресей Федерациясынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
3) С бағанының 320.08.001 жолында Беларусь Республикасынан импортталған тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
4) 320.08.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
5) 320.08.002 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
6) 320.08.002 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан салық салынатын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
7) 320.08.003 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.08.003 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Ресей Федерациясынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.08.003 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес темекі өнімдерінің бүлінгені, жойылғаны туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге Беларусь Республикасынан импортталған темекі бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.08.004 жолында бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
11) 320.08.004 I жолында Ресей Федерациясы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
12) 320.08.004 II жолында Беларусь Республикасы бойынша бүлінген немесе жойылған кезде салық салынатын базаға қосылатын акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
13) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында А бағандарында бүлінген және жойылған акциз таңбаларының саны көрсетіледі;
14) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында В бағандарында акциз таңбалары бүлінген, жойылған кезеңнің алдындағы салық кезеңі ішінде бумасы импортталған қораптағы анағұрлым көп дана саны, кг көрсетіледі;
15) 320.08.004 I және 320.08.004 II жолдарында С бағандарында А және В бағандарының туындысы ретінде айқындалатын салық базасының мөлшері көрсетіледі;

45. В разделе "Облагаемый импорт табачных изделий":
1) в строке 320.08.001 графы А указывается вид табачных изделий;
2) в строке 320.08.001 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.001 графы С указывается Код бюджетной классификации по импортируемым товарам из Республики Беларусь;
4) в строке 320.08.002 указывается облагаемый импорт табачных изделий, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
5) в строке 320.08.002 I указывается облагаемый импорт табачных изделий из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
6) в строке 320.08.002 II указывается облагаемый импорт табачных изделий из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табачных изделий в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
7) в строке 320.08.003 отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
8) в строке 320.08.003 I отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
9) в строке 320.08.003 II отражаются сведения по табаку, импортируемому на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о порче, утрате табака в соответствии со статьей 285 Налогового Кодекса;
10) в строке 320.08.004 указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;
11) в строке 320.08.004 I указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Российской Федерации;
12) в строке 320.08.004 II указывается количество, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок по Республике Беларусь;
13) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
14) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах В указывается наибольшее количество штук, кг в пачке, в которой импортировалась их упаковка в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
15) в строках 320.08.004 I и 320.08.004 II графах С указывается размер налоговой базы, определяемый как произведение граф А и В;

16) 320.08.005 жолында есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002-ден бастап 320.08.004-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
17) 320.08.005 I жолында Ресей Федерациясы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 І-ден 320.08.004 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
18) 320.08.005 II жолында Беларусь Республикасы бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық салынатын темекі өнімдерінің импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 320.08.002 ІІ-ден бастап 320.08.004 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
19) 320.08.006 жолында белгіленген акциз ставкасы (1 данаға не 1 кг-ға) көрсетіледі;
20) 320.08.007 жолында 320.08.005 және 320.08.006 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
21) 320.08.007 I жолында Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
22) 320.08.007 II жолында Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
46. «Акциз салуға жатпайтын темекі өнімдерінің импорты» бөлімі:
1) 320.08.008 жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
2) 320.08.008 I жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Ресей Федерациясынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
3) 320.08.008 II жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну, жойылу кезінде Беларусь Республикасынан салық салынбайтын темекі өнімдерінің импорты көрсетіледі;
4) 320.08.009 жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде болған бүліну, жойылу кезінде акциз салуға жатпайтын акциз таңбаларының саны, сондай-ақ салық органдары жоюға есептен шығару актісі негізінде қабылдаған бүлінген акциз таңбаларының саны көрсетіледі. Бұл жол 320.08.004 жолына ұқсас толтырылады;
320.08.007 жолының сомасы Декларацияның 320.00.010 жолына көшіріледі.
11. Шикі мұнайдың, газ конденсатының салық салынатын импорты – 320.09-нысанын жасау
47. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден шикі мұнайды, газ конденсатын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.

16) в строке 320.08.005 указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк c 320.08.002 по 320.08.004;
17) в строке 320.08.005 I указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 I по 320.08.004 I;
18) в строке 320.08.005 II указывается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту табачных изделий, в течение отчетного налогового периода по Республике Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк с 320.08.002 II по 320.08.004 II;
19) в строке 320.08.006 указывается установленная ставка акциза (на 1 штуку, либо на 1 кг);
20) в строке 320.08.007 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.08.005 и 320.08.006;
21) в строке 320.08.007 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;
22) в строке 320.08.007 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
46. Раздел "Импорт табачных изделий, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.08.008 указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.08.008 I указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Российской Федерации;
3) в строке 320.08.008 II указывается необлагаемый импорт табачных изделий при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций из Республики Беларусь;
4) в строке 320.08.009 указывается не подлежащее обложению акцизом количество акцизных марок при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, а также количество испорченных акцизных марок, принятых налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению. Данная строка заполняется аналогично строке 320.08.004.
Сумма строки 320.08.007 переносится в строку 320.00.010 Декларации.
11. Составление формы 320.09 -
Облагаемый импорт сырой нефти, газового конденсата
47. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте сырой нефти, газового конденсата, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими сырую нефть, газовый конденсат в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.

48. «Шикі мұнайдың, газ конденсатының салық салынатын импорты» бөлімінде:
1) 320.09.001 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.09.001 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.09.001 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан олардың импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 320.09.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.09.002 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.09.002 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес шикі мұнайдың, газ конденсатының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге шикі мұнай, газ конденсаты импортының көлемі туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.09.003 жолында 320.09.001-ден бастап 320.09.002-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
8) 320.09.003 I жолында 320.09.001 І-ден бастап 320.09.002 І-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Ресей Федерациясынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
9) 320.09.003 II жолында 320.09.001 ІІ-ден бастап 320.09.002 ІІ-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын Беларусь Республикасынан шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты бойынша салық базасының қорытынды сомасы көрсетіледі;
10) 320.09.004 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
11) 320.09.005 жолында 320.09.003 және 320.09.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
12) 320.09.005 I жолында Ресей Федерациясы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;

48. В разделе "Облагаемый импорт сырой нефти, газового конденсата":
1) в строке 320.09.001 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
2) в строке 320.09.001 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
3) в строке 320.09.001 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.09.002 отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.09.002 I отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.09.002 II отражаются сведения об объемах импорта сырой нефти, газового конденсата на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.09.003 отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 по 320.09.002;
8) в строке 320.09.003 I отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 I по 320.09.002 I;
9) в строке 320.09.003 II отражается итоговая сумма налоговой базы по импорту сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, которая определяется как сумма строк с 320.09.001 II по 320.09.002 II;
10) в строке 320.09.004 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 320.09.005 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 320.09.003 и 320.09.004;
12) в строке 320.09.005 I указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Российской Федерации;

13) 320.09.005 II жолында Беларусь Республикасы бойынша Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
49. «Акциз салуға жатпайтын шикі мұнайдың, газ конденсатының импорты» бөлімінде:
1) 320.09.006 жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;
2) 320.09.006 I жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Ресей Федерациясынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі;
3) 320.09.006 II жолында оған қатысты төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жойылу фактісі анықталған Беларусь Республикасынан шикі мұнай, газ конденсаты импортының салық салынбайтын көлемі көрсетіледі.
320.09.005 жолының сомасы Декларацияның 320.00.011 жолына көшіріледі.
12. Бензин (авиациялықты қоспағанда), дизель отыны салық салынатын импорты – 320.10-нысанын жасау
50. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын бензиннің (авиациялықты қоспағанда), дизель отынының импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден бензинді (авиациялықты қоспағанда), дизель отынын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
51. «Салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты» бөлімінде:
1) А бағанында тоннада салық салынатын импорт бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт бойынша акциз сомасы көрсетіледі;
4) 320.10.001 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
5) 320.10.001 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Ресей Федерациясынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
6) 320.10.001 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, Беларусь Республикасынан оның салық салынатын импортының көлемі көрсетіледі;
7) 320.10.002 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;

13) в строке 320.09.005 II указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса по Республике Беларусь.
49. В разделе "Импорт сырой нефти, газового конденсата, не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.09.006 указывается необлагаемый объем импорта сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.09.006 I отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Российской Федерации, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.09.006 II отражаются сведения о необлагаемом объеме импорта сырой нефти, газового конденсата из Республики Беларусь, в отношении которого установлен факт порчи или утраты, возникший в результате чрезвычайных ситуаций.
Сумма строки 320.09.005 переносится в строку 320.00.011 Декларации.
12. Составление формы 320.010 - Облагаемый импорт бензина
(за исключением авиационного), дизельного топлива
50. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, совершенном в течение налогового периода, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
51. В разделе "Облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемому импорту в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемому импорту, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 320.10.001 указывается объем облагаемого импорта бензина (за исключением авиационного), включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
5) в строке 320.10.001 I указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
6) в строке 320.10.001 II указывается облагаемый импорт бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
7) в строке 320.10.002 отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;

8) 320.10.02 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Ресей Федерациясынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 320.10.002 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес бензиннің (авиациялықты қоспағанда) бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның Беларусь Республикасынан алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге салық салынатын импорты туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 320.10.003 жолында салық салынатын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі. Бұл жол 320.10.001А және 320.10.002А, сондай-ақ 320.10.001С және 320.10.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
11) 320.10.003 I жолында Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 IА және 320.10.002 IА, сондай-ақ 320.10.001 IС және 320.10.002 IС жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
12) 320.10.003 II жолында Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ акциздің қорытынды сомасы айқындалады. Бұл жол 320.10.001 IIА және 320.10.002 IIА, сондай-ақ 320.10.001 IIС және 320.10.002 IIС жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
52. «Акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты» бөлімінде:
1) 320.10.004 жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) 320.10.004 I жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Ресей Федерациясынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі;
3) 320.10.004 II жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде акциз салуға жатпайтын Беларусь Республикасынан бензин (авиациялықты қоспағанда) импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
53. «Салық салынатын дизель отынының импорты» бөлімінде: дизель отынының импорты бойынша 320.10.005-тен бастап 320.10.007-ге дейінгі жолдарды толтыру 320.10.001-ден бастап 320.10.003-ке дейінгі жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.
54. «Акциз салуға жатпайтын дизель отынының импорты» бөлімінде: 320.10.008-ден басталған жолдарды толтыру 320.10.004 жолдарын толтыру тәртібінде жүргізіледі.

8) в строке 320.10.002 I отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Российской Федерации, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
9) в строке 320.10.002 II отражаются сведения об облагаемом импорте бензина (за исключением авиационного), на переработку на давальческой основе из Республики Беларусь, включая сведения о его порче, утрате, в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
10) в строке 320.10.003 отражается общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001А и 320.10.002А, а также 320.10.001С и 320.10.002С;
11) в строке 320.10.003 I определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Российской Федерации. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 IА и 320.10.002 IА, а также 320.10.001 IС и 320.10.002 IС;
12) в строке 320.10.003 II определяется общий размер налоговой базы по облагаемому импорту бензина (за исключением авиационного), а также итоговая сумма акциза из Республики Беларусь. Данная строка определяется как сумма строк 320.10.001 IIА и 320.10.002 IIА, а также 320.10.001 IIС и 320.10.002 IIС.
52. В разделе "Импорт бензина (за исключением авиационного), не подлежащий обложению акцизом":
1) в строке 320.10.004 указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) при порче или утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
2) в строке 320.10.004 I указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом;
3) в строке 320.10.004 II указываются сведения по импорту бензина (за исключением авиационного) из Республики Беларусь при порче, утрате возникшей в результате чрезвычайных ситуаций, не подлежащему обложению акцизом.
53. В разделе "Облагаемый импорт дизельного топлива": заполнение строк с 320.10.005 по 320.10.007 по импорту дизельного топлива производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 320.10.001 по 320.10.003.
54. В разделе "Импорт дизельного топлива, не подлежащего обложению акцизом": заполнение строки с 320.10.008 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строки 320.10.004.

320.10.003C жолының сомасы 320.00.012 жолына көшіріледі, 320.10.007С жолының сомасы 320.00.013 жолына көшіріледі.
13. Жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының салық салынатын импорты – 320.11-нысанын жасау
55. Бұл нысан салық кезеңі ішінде жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты бойынша жасалған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының салық салынатын импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған және Қазақстан Республикасына кеден одағына мүше мемлекеттерден жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарын импорттайтын салық төлеушілер толтырады.
56. «Салық салынатын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты» бөлімінде:
1) 320.11.001 жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
2) 320.11.001 I жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Ресей Федерациясынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
3) 320.11.001 II жолында Салық кодексінің 285-бабына сәйкес жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының бүлінуі, жойылуы туралы мәліметтерді қоса алғанда, олардың Беларусь Республикасынан салық салынатын импортының саны көрсетіледі;
4) 320.11.002 жолында 1 текше см. двигатель көлемі үшін акциз ставкасы көрсетіледі;
5) 320.11.003 жолында 320.11.001 және 320.11.002 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) 320.11.003 I жолында Ресей Федерациясы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) 320.11.003 II Беларусь Республикасы бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
57. «Акциз салуға жатпайтын жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының импорты» бөлімінде:
1) 320.11.004 жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
2) 320.11.004 I жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Ресей Федерациясынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі;
3) 320.11.004 II жолында төтенше жағдайлар нәтижесінде туындаған бүліну немесе жоғалу кезінде Беларусь Республикасынан импортталған жеңіл автомобильдер мен өзге де моторлы көлік құралдарының саны көрсетіледі.

Сумма строки 320.10.003C переносится в строку 320.00.012, сумма строки 320.10.007С переносится в строку 320.00.013.
13. Составление формы 320.11 - Облагаемый импорт легковых
автомобилей и прочих моторных транспортных средств
55. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемом импорте легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, совершенных в течение налогового периода по импорту легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, и заполняется налогоплательщиками, импортирующими легковые автомобили и прочие моторные транспортные средства в Республику Казахстан из государств-членов таможенного союза.
56. В разделе "Облагаемый импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств":
1) в строке 320.11.001 указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
2) в строке 320.11.001 I указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
3) в строке 320.11.001 II указывается количество облагаемого импорта легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Республики Беларусь, включая сведения об их порче, утрате в соответствии со статьей 285 Налогового кодекса;
4) в строке 320.11.002 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
5) в строке 320.11.003 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, которая определяется как произведение строк 320.11.001 и 320.11.002;
6) в строке 320.11.003 I указывается сумма акциза, исчисленного по Российской Федерации;
7) в строке 320.11.003 II указывается сумма акциза, исчисленного по Республике Беларусь.
57. В разделе "Импорт легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, не подлежащих обложению акцизом":
1) в строке 320.11.004 указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств при порче утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
2) в строке 320.11.004 I указывается количество импортированных легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств из Российской Федерации при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций;
3) в строке 320.11.004 II указывается количество легковых автомобилей и прочих моторных транспортных средств, импортированных из Республики Беларусь при порче, утрате, возникшей в результате чрезвычайных ситуаций.

320.11.003 жолының сомасы Декларацияның 320.00.014 жолына көшіріледі.
14. Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты – 320.12-нысанын жасау
58. Бұл нысан Салық кодексінің 299-бабы 2-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
59. Акцизделетін тауарлардың әрбір түріне бөлек парақ толтырылады.
60. «Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар импорты» бөлімінде:
1) А бағанында импортталатын акцизделетін тауардың көлемі көрсетіледі, өлшем бірлігі акцизделетін тауар түріне қарай көрсетіледі;
2) В бағанында импортталатын акцизделетін тауардың құны көрсетіледі;
3) 320.12.001 жолында импортталатын акцизделетін тауардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 320.12.001 I-ден 320.12.001 V-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
4) 320.12.001 I жолында жол бойы бағытында және аралық аялдама пункттерінде халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын көлік құралдарын пайдалану үшін қажетті импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 320.12.001 II жолында кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізгенге дейін бүлінуі салдарынан бұйымдар және материалдар ретінде пайдалануға жарамсыз болып қалған импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 320.12.001 III жолында шет елдің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік–техникалық персоналы қатарындағы адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалануы үшін әкелінген импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 320.12.001 IV жолында кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізілетін, «Ішкі тұтыну үшін шығару» кеден рәсімін қоспағанда, кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кеден рәсімдері шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына босатылатын импортталатын акцизделетін тауарлардың көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 320.12.001 V жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы имортталатын өнімнің (бальзамдардан басқа) көлемі мен құны туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) А бағанының 320.12.002 жолында Ресей Федерациясынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;

Сумма строки 320.11.003 переносится в строку 320.00.014 Декларации.
14. Составление формы 320.12 - Импорт подакцизных товаров,
освобожденных от обложения акцизом
58. Данная форма предназначена для детального отражения информации об импорте подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 299 Налогового кодекса.
59. На каждый вид подакцизной продукции составляется отдельный лист.
60. В разделе "Импорт подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом":
1) В графе А указывается объем импортируемого подакцизного товара, единица измерения указывается в зависимости от вида подакцизного товара;
2) В графе В указывается стоимость импортируемого подакцизного товара;
3) в строке 320.12.001 указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 320.12.001 I по 320.12.001 V;
4) в строке 320.12.001 I указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, необходимых для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки, во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки;
5) в строке 320.12.001 II указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, оказавшихся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу таможенного союза не пригодным к использованию в качестве изделий и материалов;
6) в строке 320.12.001 III указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования лицами из числа дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними;
7) в строке 320.12.001 IV указываются сведения об объеме и стоимости импортируемых подакцизных товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза, освобождаемых на территории Республики Казахстан в рамках таможенных процедур, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением таможенной процедуры "Выпуска для внутреннего потребления";
8) в строке 320.12.001 V указываются сведения об объеме и стоимости импортируемой спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) в строке 320.12.002 графы А указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Российской Федерации;

10) В бағанының 320.12.002 жолында Беларусь Республикасынан импортталатын акцизделетін тауарлар бойынша бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі.
61. Импортталатын акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
320.12.001В жолының сомасы Декларацияның 320.00.016 жолына көшіріледі.
15. Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі – 320.13 нысанын жасау
62. Бұл нысан Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағына сәйкес импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияға қоса берілетін Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
320.13 қосымшасы міндетті түрде толтырылуы тиіс, тиісінше 320.00 нысанның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 16 «Табыс етілген қосымшалар» жолында «13» торкөзі белгіленуі тиіс.
63. «Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Қазақстан Республикасына импорт жүзеге асырылған экспорттаушы елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеуші беретін Өтініштің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында Өтініштің 20-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Өтініштің 19-бағанында көрсетілген акциз сомасы көрсетіледі;
6) D бағанының 0000001 қорытынды жолында Өтініштің 20-бағанында көрсетілген қосылған құн салығының қорытынды сомалары көрсетіледі;
7) Е бағанының 0000001 қорытынды жолында Тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 19-бағанында көрсетілген акциздердің қорытынды сомалары көрсетіледі.
64. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу мыналар ескеріле отырып, жүргізіледі:
1) 320.00-нысанының импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар декларациясының негізгі нысанында Салық кодексінің 276-22-бабы 6-тармағында көзделген салық есептілігі түріне жатқызу ескеріле отырып, «қосымша» немесе «хабарлама бойынша қосымша» торкөзіне белгі қою міндетті;
2) Тізілімнің «Салық төлеуші туралы ақпарат» бөлімінде салық төлеушінің тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі (болған кезде) және өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін салық кезеңі көрсетіледі;
3) «Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштер тізілімі» бөлімінің В, С, D, E бағандарының кез келгенінде қате табылған жағдайда Тізілімнен бұрын көрсетілген қате Өтініш жойылады. Қате Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар «алу» белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолдан дұрыс деректемелер мен сомалары бар Өтініш жүргізіледі;

10) в строке 320.12.002 графы В указывается Код бюджетной классификации по импортируемым подакцизным товарам из Республики Беларусь.
61. Объем импортируемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
Сумма строки 320.12.001В переносится в строку 320.00.016 Декларации.
15. Составление формы 320.13 -
Реестр Заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
62. Даная форма предназначена для отражения информации о Заявлениях о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление), прилагаемых к декларации по косвенным налогам по импортированным товарам в соответствии с пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса.
Приложение 320.13 подлежит обязательному заполнению, соответственно в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 320.00 в строке 16 "Представленные приложения" должна быть отмечена ячейка "13".
63. В разделе "Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-экспортера, из которой осуществлен импорт на территорию Республике Казахстан;
3) в графе С указывается номер и дата Заявления, присваиваемые налогоплательщиком;
4) в графе D указывается сумма налога на добавленную стоимость, отраженная в графе 20 Заявления;
5) в графе Е указывается сумма акциза, указанная в графе 19 Заявления;
6) в итоговой строке 0000001 графы D указываются итоговые суммы налога на добавленную стоимость, указанных в графе 20 Заявления;
7) в итоговой строке 0000001 графы Е указываются итоговые суммы акцизов, указанных в графе 19 Заявления.
64. Внесение изменений и дополнений в Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов производится с учетом следующего:
1) в основной форме декларации по косвенным налогам по импортированным товарам формы 320.00 с учетом отнесения к виду налоговой отчетности, предусмотренной в пункте 6 статьи 276-22 Налогового кодекса, обязательно проставление отметки в ячейке "дополнительная" или "дополнительная по уведомлению";
2) в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Реестра указываются регистрационный номер налогоплательщика, индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер (при его наличии) и налоговый период за который вносятся изменения и дополнения;
3) в случае обнаружения ошибки в любой из граф В, С, D, E, раздела "Реестр заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочного Заявления. Для удаления ошибочного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводится Заявление с правильными реквизитами и суммами;

4) Салық кодексінің 276-22-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қате табыс етілген Өтініш кері қайтарылған жағдайда бұрын көрсетілген қате табыс етілген Өтінішті Тізілімнен жою жүргізіледі.
Қате Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар «алу» белгісімен көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 276-22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Өтінішке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда Тізілімнен бұрын көрсетілген және кері қайтарылған Өтінішті жою және жаңа, орнына табыс етілген Өтініш бойынша мәліметтерді көрсету жүргізіледі.
Бұрын көрсетілген және кері қайтарылған Өтінішті жою үшін қосымша Тізілімде өзгерістер енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі, бұрын көрсетілген В, С бағандарының деректемелері көрсетіледі, ал D, E бағандарында бұрын көрсетілген сомалар «алу» белгісімен көрсетіледі. Одан әрі жаңа жолмен бұрын табыс етілген және кері қайтарылған Өтініштің орнына табыс етілген жаңа Өтініш бойынша мәліметтер енгізіледі;
6) салық кезеңі үшін Тізілім жаңа жолдармен толықтырылған жағдайда жаңа жолдармен толықтыру енгізілетін кезең үшін бұрын табыс етілген Тізілімнің жолының соңғы нөмірінен кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
7) Қағидалардың осы тармағының 3) - 6) тармақшалары қолданылған кезде мынаны ескеру керек: егер кезекті Декларация табыс етілгеннен кейін бірінші қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнен жолдарды жою кезінде кезекті Декларацияға Тізілімнің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
Егер оған қосымша Декларациялар табыс етілген кезекті Декларацияға қосымша Декларация табыс етілсе, онда Тізілімді толықтыру немесе Тізілімнен жолдарды жою кезінде соңғы қосымша Декларацияға табыс етілген Тізілімнің соңғы жолынан кейінгі жолдың нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
328.00-нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш
Бет
1
-ден
Нөмірі     Күні    Айы    Жылы
1 Бөлім
Сатушы
Сатып алушы
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе СТН/(БСН|ЖСН)       ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе СТН/(БСН|ЖСН)
01 _____________________________________   02_________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара                 (заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің
кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі)              аты-жөні көрсетіледі)
03____________________________________        04 ____________________________________
(елінің коды, орналасқан орны                  (елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)                             (тұрғылықты мекенжайы)
05 шарттың (келісімшарттың) № _____ шарттың (келісімшарттың) күні ___ 20__ж.
ерекшеліктерінің № _________, ______   ерекшеліктерінің күні  _______,  ______
06________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы (дара кәсіпкердің аты-жөні) (елінің коды, орналасқан орны (тұрғылықты мекенжайы)
07 шарттың (келісімшарттың) №_____ шарттың (келісімшарттың) күні ____20___ж.
ерекшеліктерінің №_______, _____ ерекшеліктерінің күні ____,_
(Лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде |___| «Х» белгісі қойылады
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде |___| «Х» белгісі қойылады
Р/с №
Тауардың атауы
СЭҚ ТН тауар  код
Тауар санының өлшем бірлігі
Тауар саны
Тауар (жұмыс) құны
Валюта
Көліктік (тауарға ілеспе) құжаттама
Коды
бағамы
Сериясы, нөмірі
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖИЫНЫ:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
кестенің жалғасы
Шот-фактура
Тауарды есепке қабылдаған күні
Салық базасы
Салық ствакалары
Салықтардың
сомасы
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Акциздер
ҚҚС
Нөмірі
Күні
қатаң (ерекшеліктер)
адвалорлық
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Осы өтініште келтірілген мәлiметтердiң дұрыстығын және толықтығын растаймыз
_____________________________________   ______________  ________
Сатып алушы  (сатып алушы дара кәсіпкер)      қолы       күні    М.О.
ұйым басшысының (уәкілетті тұлғаның) аты-жөні
___________________________________    _______________ ____________
Бас бухгалтердің                            қолы             күні
Бет
-ден
Нөмірі     Күні     Айы    Жылы

4) в случае отзыва ошибочно представленного Заявления в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 276-22 Налогового кодекса, производится удаление из Реестра ранее указанного ошибочно представленного Заявления.
Для удаления ошибочного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус;
5) в случае внесения изменений и дополнений в Заявление в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 276-22 Налогового кодекса, производится удаление из реестра ранее указанного и отозванного Заявления и отражение сведений по новому, представленному взамен Заявлению.
Для удаления ранее указанного и отозванного Заявления в дополнительном Реестре указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся изменения, указываются ранее отраженные реквизиты граф В, С, а в графах D, E, указываются ранее отраженные суммы со знаком минус. Далее новой строкой вводятся сведения по новому Заявлению, представленному взамен ранее представленного и отозванного Заявления;
6) в случае дополнения Реестра за налоговый период новыми строками указывается номер строки, следующей за последним номером строки ранее представленного Реестра за период, в который вносятся дополнения;
7) при применении подпунктов 3)-6) настоящего пункта Правил следует учесть, что если представляется первая дополнительная Декларация после представления очередной Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра к очередной Декларации.
Если представляется дополнительная Декларация к очередной Декларации, к которой уже представлялись дополнительные Декларации, то при дополнении Реестра или удалении строк из Реестра указывается номер строки, следующей за последней строкой Реестра, представленного к последней дополнительной Декларации.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Форма 328.00
Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Страница
1
из
Номер   Число   Месяц   Год
Раздел 1.
Продавец
Покупатель
УНП или ИНН / КПП или РНН/(БИН|ИИН)
01 _______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
03 _______________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
УНП или ИНН / КПП или РНН/(БИН|ИИН)
02 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
04 ______________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
05 № договора (контракта) ______      Дата договора (контракта)
__________ 20___ г. № спецификации _______, _______ дата спецификации
____, ____
06 ____________________________________________________________________
(наименование организации (Ф.И.О. индивидуального
предпринимателя) код страны, место нахождения (жительства)
07 № договора (контракта) ______      Дата договора (контракта)
__________ 20___ г. № спецификации _______ , ______ дата спецификации
_________ , ________
(в случае заключения договора лизинга в ячейке указывается отметка
Х,
в случае заключения договора переработки давальческого сырья в ячейке
указывается отметка Х)
№ пп
Наименование
товара
Код
товара
ТН ВЭД
Единица
измерения
товара
Количество
товара
Стоимость
товара
(работы)
Валюта
Транспортный
(товаросопро-
водительный)
документ
Код
Курс
Серия,
номер
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ИТОГО:
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
продолжение
Счет-
фактура
Дата принятия
на учет товара
Налоговая
база
Ставки налога
Суммы налогов
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Акцизов
НДС
Номер
Дата
твердые
(специфические)
адвалорные
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Достоверность и полноту сведений, приведенных в данном заявлении, подтверждаем
_____________________________________ ____________ ___________
Ф.И.О. руководителя организации     подпись        дата
(уполномоченного лица)-покупателя                             М.П.
(индивидуального предпринимателя-покупателя)
_____________________________________ ____________ ___________
Ф.И.О. главного бухгалтера               подпись     дата
Страница
из
Номер   Число   Месяц   Год

2-бөлім
Салық органына табыс етілген кезде
өтініштің тіркелгені туралы белгі
Нөмірі  Күні      Айы      Жылы
Сатып алушының орналасқан орны бойынша жанама
салықтарды төлеу (ҚҚС және (немесе) акциздерден
босату) туралы өтініші тіркелген күннен бастап он
жұмыс күні ішінде Салық органының белгісі қойылады.
____________ сомада ҚҚС төленді
____________ сомада акциздер төленді
______________   __________   ________  ____________
инспектордың      лауазымы       қолы         күні
аты-жөні
________________  ___________ ________  ____________
Басшы  (басшының орынбасары)
__________________________   ________    ______ М.О.
Салық органының атауы          қолы        күні
1) Салық органы салық төлеуші толтырған өтініш деректемелерінің Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманың талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайда салық органы салық төлеуші анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін жанама салық тардың төленгені туралы белгі қояды.
Бет
-ден
Нөмірі     Күні    Айы    Жылы
3. Бөлім
Сатып алушы, комиссионер, сенім
білдірілген адам, агент
(керегінің астын сызу керек)
Сатып алушы, комиссионер,
сенім білдірілген адам,
агент
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе СТН/(БСН|ЖСН)    ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе СТН/(БСН|ЖСН)    08 ________________________________________  09_______________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің      (заңды тұлғаның атауы, дара кәсіпкердің
аты-жөні көрсетіледі)                           аты-жөні көрсетіледі)
10 ________________________________________  11 ______________________________________
(елінің коды, орналасқан орны             (елінің коды, орналасқан орны (тұрғылықты
(тұрғылықты мекенжайы)                              мекенжайы)
12  шарттың (келісімшарттың)  № ______  шарттың (келісімшарттың) күні __________
20___ж.   ерекшеліктерінің № _______,  _______  ерекшеліктерінің күні  ____,  ____
_____________________________________    ________________    _____________
Сатып алушы (сатып алушы дара кәсіпкер)        қолы              күні       М.О.
ұйымның басшысының (уәкілетті тұлға) аты-жөні
_______________________________   _________________   _____________
Бас бухгалтердің аты-жөні                қолы               күні
Тауарларды әкелу және
жанама салықтарды төлеу туралы
өтінішке қосымша
Нөмірі     Күні       Айы     Жылы
Сатушы, (комиссионер, сенім
білдірілген адам агент/
комитент, сенім білдірілген адам,
принципал
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
_________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі)
_________________________________
(елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
(келісімшарттың) № ______
шарттың (келісімшарттың) күні
__________ 20___ж
Сатып алушы (комиссионер, сенім
білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірілген
адам, принципал)
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні
көрсетіледі)
________________________________
(елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
ерекшеліктерінің № _______,
_______  ерекшеліктерінің күні
____,  ____
Сатушы, (комиссионер, сенім
білдірілген адам агент/
комитент, сенім білдірілген адам,
принципал
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
_________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі)
_________________________________
(елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
(келісімшарттың) № ______
шарттың (келісімшарттың) күні
__________ 20___ж
Сатып алушы (комиссионер, сенім
білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірілген
адам, принципал)
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні
көрсетіледі)
________________________________
(елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
ерекшеліктерінің № _______,
_______  ерекшеліктерінің күні
____,  ____
Сатушы, (комиссионер, сенім
білдірілген адам агент/
комитент, сенім білдірілген адам,
принципал
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
_________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі)
_________________________________
(елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
(келісімшарттың) № ______
шарттың (келісімшарттың) күні
__________ 20___ж
Сатып алушы (комиссионер, сенім
білдірілген адам, агент/
комитент, сенім білдірілген
адам, принципал)
(керегінің астын сызу керек)
ТЕН немесе ССН/ЕСК немесе
СТН/(БСН|ЖСН)
________________________________
(заңды тұлғаның атауы, дара
кәсіпкердің аты-жөні
көрсетіледі)
________________________________
елінің коды, орналасқан орны
(тұрғылықты мекенжайы)
ерекшеліктерінің № _______,
_______  ерекшеліктерінің күні
____,  ____
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

Раздел 2.
Отметка о регистрации заявления
при представлении в налоговый орган
Номер   Число   Месяц  Год
Отметка налогового органа об
уплате косвенных налогов
(освобождении от налогообложения
НДС и (или) акцизов) по месту
постановки на учет покупателя
производится в течение десяти
рабочих дней с даты отметки о
регистрации Заявления.
НДС в сумме ___________ уплачен
Акцизы в сумме ________ уплачены
_____________________ __________
Ф.И.О. инспектора     должность
________ ____________
подпись     дата
____________________________
Руководитель (заместитель
руководителя)
________ ____________
________________________________
наименование налогового органа
________         ____________
подпись            дата    М.П.
1) В случае установления налоговым органом несоответствия заполненных налогоплательщиком реквизитов заявления требованиям Протокола о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплату при экспорте и импорте товаров в таможенном союзе налоговый орган производит отметку об уплате косвенных налогов после устранения выявленных несоответствий налогоплательщиком.
Страница
из
Номер   Число   Месяц   Год
Раздел 3.
Продавец, комитент,
доверитель, принципал
(нужное подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер,
поверенный, агент
(нужное подчеркнуть)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
08 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
10 ______________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
09 ______________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
11 ______________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
12 № договора (контракта) ________ Дата договора (контракта)
__________ 20__ г. № спецификации _______, _______ дата спецификации
____, ____
_______________________________    __________   ___________
Ф.И.О. руководителя организации     подпись        дата         М.П.
(уполномоченного лица) - покупателя
(индивидуального предпринимателя -
покупателя)
_______________________________    __________   ___________
Ф.И.О. главного бухгалтера       подпись      дата
Приложение к заявлению
о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Номер   Число   Месяц   Год
Продавец, (комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал
(нужное подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал (нужное
подчеркнуть)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
_________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
_________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
___________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
___________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
№ договора (контракта) ________ Дата договора (контракта) ___________
20__ г. № спецификации _____, _____ дата спецификации ____, ____
Продавец, (комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал (нужное
подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал (нужное
подчеркнуть)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
_________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
_________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
___________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
___________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
№ договора (контракта) ________ Дата договора (контракта) ___________ 20__ г. № спецификации _____, _____ дата спецификации ____, ____
Продавец, (комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал (нужное
подчеркнуть)
Покупатель, комиссионер,
поверенный, агент/
комитент, доверитель,
принципал (нужное
подчеркнуть)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
_________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
_________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
УНП или ИНН/КПП или РНН/(БИН|ИИН)
___________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.
индивидуального предпринимателя)
___________________________________
(код страны, место нахождения
(жительства)
№ договора (контракта) ________ Дата договора (контракта) ___________
20__ г. № спецификации _____, _____ дата спецификации ____, ____
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила заполнения и представления заявления о ввозе товаров

Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті толтыру және табыс ету қағидалары  (328.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті толтыру және табыс ету қағидалары тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) толтыру және табыс ету тәртібін айқындайды.
2. Өтініш тауарлардың әкелінуі туралы және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған үш бөлімнен және оған қосымшадан тұрады.
Өтініштің бірінші және үшінші бөлімдері мен оған қосымшаны салық төлеуші, екінші бөлімді салық органы толтырады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Өтініште көрсетілуге тиіс мәліметтер (ақпараттар) болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Өтінішке қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
6. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспахана бас символдармен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық Кодексі) 68-бабына сәйкес толтырылады.
Өтініштің беттерін салық төлеуші нөмірлеуге тиіс.
7. Қағаз тасығыштағы Өтінішке Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
Өтініш электронды түрде салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы не болмаса ақпаратты компьютерлік өңдеуге болатын электронды тасығышта табыс етіледі.
Бұл ретте, салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген электронды түрдегі Өтініш Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеушінің электрондық сандық қолтаңбасымен куәландырылады.
Электронды түрдегі Өтініште көрсетілген мәліметтер Қағаз тасығыштағы Өтініште қамтылған мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.
8. Өтінішті салық төлеуші не оның өкілі орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша салық органына қағаз тасығышта және электронды түрде төрт данада импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі салық декларациясымен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағында көзделген құжаттарды қоса бере отырып табыс етеді.

и уплате косвенных налогов (Форма 328.00)
1. Общие положения
1. Правила заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов определяют порядок заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление).
2. Заявление состоит из трех разделов и приложения к нему, предназначенных для детального отражения информации о ввозе товаров и об исчислении налогового обязательства.
Первый и третий разделы Заявления и приложение к нему заполняет налогоплательщик, второй раздел - налоговый орган.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии сведений (информации), подлежащих отражению в Заявлении, соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложение к Заявлению не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) в электронном виде - заполняется в соответствии со статьей 68 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Страницы Заявления должны быть пронумерованы налогоплательщиком.
7. Заявление на бумажном носителе подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Заявление в электронном виде представляется посредством системы приема и обработки налоговой отчетности либо на электронном носителе, допускающим компьютерную обработку информации.
При этом, Заявление в электронном виде, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью налогоплательщика в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Сведения, отраженные в Заявлении в электронном виде должны соответствовать сведениям, содержащимся в Заявлении на бумажном носителе.
8. Заявление представляется налогоплательщиком либо его представителем на бумажном носителе и в электронном виде в налоговый орган по месту нахождения (месту жительства) в четырех экземплярах с приложением документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса Республики Казахстан одновременно с налоговой декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам.

9. Электронды түрде табыс етілген Өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен тіркеу нөмірі беріледі.
Қағаз тасығышта табыс етілген Өтінішті салық органы Электронды түрде табыс етілген Өтінішке салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабымен берілген тіркеу нөмірімен Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштерді тіркеу журналына (бұдан әрі – Журнал) тіркейді.
Бұл тіркеу нөмірін салық органы қағаз тасығышта табыс етілген Өтініш даналарының екінші бөліміне қояды.
Бұл ретте қағаз тасығыштағы Өтінішті салық органы қабылдаған күн Өтініш табыс етілген күн болып табылады.
2. Өтінішті толтыру
10. Өтініштің әрбір бетінің жоғарғы оң жақ бұрышына салық төлеуші Өтініштің нөмірін, оның толтырылған күнін, айын және жылын қояды.
11. Өтініштің «Сатушы/Сатып алушы» жолдарында:
Беларусь Республикасының салық төлеушілері үшін – ТЕН (төлеушінің есептік нөмірі), Қазақстан Республикасының салық төлеушілері үшін – СТН (салық төлеушінің тіркеу нөмірі) не БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі) не ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі), Ресей Федерациясының салық төлеушілері үшін - ССН/ЕСК (салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі/есепке қою себебінің коды);
заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Лизинг шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде «Х» белгісі қойылады.
Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарты жасалған жағдайда тиісті торкөзде «Х» белгісі қойылады.
12. 1-бөлімнің толтырылуы.
01 жолында (Сатушы) 02 жолында көрсетілген Сатып алушымен немесе комиссионермен, сенім білдірілген адаммен шарт (келісімшарт) жасасқан тұлға көрсетіледі.
02 жолында (Сатып алушы) тауарларды импорттаған және орналасқан орны (тұрғылықты жері) бойынша салық органына Өтініш табыс ететін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі көрсетіледі.
03 жолында Сатушының елінің коды, орналасқан орнының (тұрғылықты жерінің) мекен-жайы көрсетіледі.
04 жолында Сатып алушының елінің коды, орналасқан орнының (тұрғылықты жерінің) мекен-жайы көрсетіледі.
1-бөлімді Қазақстан Республикасы тауарларды Сатып алушы, сондай-ақ Салық кодексінің 276-19-бабының нормаларында белгіленген жағдайларда комиссионер, сенім білдірілген адам толтырады.
05 жолында Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарттың (келісімшарттың) нөмірі мен күні, оның негізінде Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан тауарлар импортталған шартқа (келісімшартқа) ерекшеліктердің нөмірі мен күні көрсетіледі.
Сатушы мен Сатып алушы (комиссионер, сенім білдірілген адам) арасында жасалған шарт (келісімшарт) болмаған кезде бөлшек саудада сатып алу-сату жағдайында Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды алғанын (не сатып алғанын) растайтын құжаттың (оның ішінде бақылау-касса машиналарының чектері, тауарлық чектер, сатып алу актілері) нөмірі мен күні көрсетіледі.

9. Заявлению, представленному в электронном виде, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
Заявление, представленное на бумажном носителе, регистрируется налоговым органом в Журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Журнал) под присвоенным центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности регистрационным номером Заявления, представленного в электронном виде.
Данный регистрационный номер проставляется налоговым органом во втором разделе экземпляров Заявления, представленных на бумажном носителе.
При этом датой представления Заявления является дата приема налоговым органом Заявления на бумажном носителе.
2. Заполнение Заявления
10. В правом верхнем углу каждой страницы Заявления налогоплательщиком проставляется номер заявления, число, месяц и год его заполнения.
11. В строках "Продавец/Покупатель" Заявления указываются:
для налогоплательщиков Республики Беларусь - УНП (учетный номер плательщика), для налогоплательщиков Республики Казахстан - РНН (регистрационный номер налогоплательщика) либо БИН (бизнес идентификационный номер) либо ИИН (индивидуальный идентификационный номер), для налогоплательщиков Российской Федерации - ИНН/КПП (идентификационный номер налогоплательщика/код причины постановки на учет);
наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, физического лица.
В случае заключения договора лизинга в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
В случае заключения договора переработки давальческого сырья в соответствующей ячейке проставляется отметка "Х".
12. Заполнение Раздела 1.
В строке 01 (Продавец) указывается лицо, заключившее договор (контракт) с Покупателем, указанным в строке 02, или с комиссионером, поверенным.
В строке 02 (Покупатель) указывается налогоплательщик Республики Казахстан, импортировавший товары и представляющий Заявление в налоговый орган по месту нахождения (месту жительства).
В строке 03 указывается код страны, адрес местонахождения (места жительства) Продавца.
В строке 04 указывается код страны, адрес местонахождения (места жительства) Покупателя.
Раздел 1 заполняется Покупателем товаров, а также комиссионером, поверенным, в случаях, установленных нормами статьи 276-19 Налогового кодекса Республики Казахстан.
В строке 05 указываются номер и дата договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), номера и даты спецификаций к договору (контракту), на основании которого импортированы товары на территорию Республики Казахстан с территории государства-члена таможенного союза.
В случае розничной купли-продажи при отсутствии договора (контракта), заключенного между Продавцом и Покупателем (комиссионером, поверенным), указываются номер и дата документа, подтверждающего получение (либо приобретение) импортированных на территорию Республики Казахстан товаров (в том числе чеки контрольно-кассовой машины, товарные чеки, закупочные акты).

Өтініштің 06 және 07 жолдарын Қазақстан Республикасының салық төлеушісі толтырмайды. Бұл ретте егер Республикасы мен Ресей Федерациясының заңнамасында комиссионердің, сенім білдірілген адамның, агенттің жанама салықтарды төлеуі көзделмеген болса, аталған мемлекеттердің салық төлеушілері (төлеушілері) бұл жолдарды толтыруы мүмкін.
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі Қазақстан Республикасының аумағына басқа кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында сатып алынған және кеден одағына мүше үшінші бір мемлекеттің аумағында қайта өңделген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауарларды әкелген жағдайда 2 (екі) Өтініш толтырылады, бұл ретте:
тауарларды (алыс-беріс шикізатын) Сатып алушыға жіберілетін Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше алыс-беріс шикізатының атауы және құны көрсетіледі;
алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстарды Сатып алушыға жіберілетін Өтініштің бағандарын толтыру кезінде кестенің 2 және 6-бағандарында тиісінше қайта өңдеу өнімі болып табылатын тауардың атауы және алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша жұмыстардың құны көрсетіледі.
Тауарлар импорты кезінде жанама салықтар сомаларын айқындау үшін салық төлеуші мыналар көрсетілетін кестені толтырады:
2-бағанда - шот-фактуралар немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың негізінде тауардың атауы;
3-бағанда - СЭҚ ТН Бірыңғай тауарлық номенклатурасы бойынша тауар коды (10 белгі);
4-бағанда - шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжатта көрсетілген тауар санының өлшем бірлігі;
5-бағанда - 4-бағанда көрсетілген өлшем бірліктердегі тауар саны;
6-бағанда - шот-фактурадан немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардан не импортталған тауардың сатып алынуын растайтын өзге құжаттан мәліметтердің негізінде тауар (жұмыс) құны;
7-бағанда - валюта коды;
8-бағанда - импортталған тауарларды есепке қабылдау күніне шот-фактурада немесе көліктік (тауарға ілеспе) құжатта көрсетілген валютаға Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген теңге бағамы;
9-бағанда - көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың сериясы, нөмірі;
10-бағанда - көліктік (тауарға ілеспе) құжаттардың күні;
11-бағанда - шот-фактура нөмірі;
12-бағанда - шот-фактура күні;
13-бағанда - салық төлеушінің тауарды есепке қабылдаған күні;
14-бағанда - импортталған тауардың заттай мәніндегі көлемінің негізінде акцизделетін тауарлар бойынша салық базасы.

Строки 06 и 07 Заявления налогоплательщиком Республики Казахстан не заполняются. При этом данные строки могут быть заполнены налогоплательщиками (плательщиками) Республики Беларусь и Российской Федерации, если законодательством указанных государств не предусмотрена уплата косвенных налогов комиссионером, поверенным, агентом.
В случае ввоза налогоплательщиком Республики Казахстан на территорию Республики Казахстан товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, приобретенного на территории другого государства-члена таможенного союза, и переработанного на территории третьего государства-члена таможенного союза, заполняется 2 (два) Заявления, при этом:
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу товаров (давальческого сырья), в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование и стоимость давальческого сырья;
при заполнении граф Заявления, направляемого Продавцу работ по переработке давальческого сырья, в графах 2 и 6 таблицы указывается соответственно наименование товара, являющегося продуктом переработки, и стоимость работ по переработке давальческого сырья.
Для определения сумм косвенных налогов при импорте товаров налогоплательщиком заполняется таблица, в которой указываются:
в графе 2 - наименование товара на основании счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 3 - код товара (10 знаков) по Единой товарной номенклатуре ВЭД ТС;
в графе 4 - единица измерения количества товара, указанная в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара.
в графе 5 - количество товара в единицах измерения, указанных в графе 4;
в графе 6 - стоимость товара (работы) на основании сведений из счета-фактуры или транспортных (товаросопроводительных) документов либо ином документе, подтверждающем приобретение импортированного товара;
в графе 7 - код валюты;
в графе 8 - установленный Национальным банком Республики Казахстан курс тенге к валюте, указанной в счете-фактуре или транспортном (товаросопроводительном) документе, на дату принятия на учет импортированных товаров;
в графе 9 - серия, номер транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 10 - дата транспортных (товаросопроводительных) документов;
в графе 11 - номер счета-фактуры;
в графе 12 - дата счета-фактуры;
в графе 13 - дата принятия налогоплательщиком товара на учет;
в графе 14 - налоговая база по подакцизным товарам исходя из объема импортируемого товара в натуральном выражении.

Акциздерді өзге уәкілетті орган алатын акцизделетін тауарлар бойынша кеден одағына мүше мемлекеттің бюджетіне төленген акциздер сомасы 19-бағанда көрсетіледі. Бұл ретте 14, 16 және 17-бағандарында сызықша көрсетіледі;
15-бағанда - Қазақстан Республикасының валютасында ҚҚС бойынша салық базасы. Салық базасы Салық кодексінің 276-8-бабының талаптары ескеріле отырып есептеледі. ҚҚС бойынша салық базасының мөлшеріне
19-бағанда көрсетілген акцизделетін тауарлар бойынша акциздер сомасы енгізіледі;
16 және 18-бағандарында - Салық кодексінде белгіленген акциздер мен ҚҚС бойынша салық ставкалары. Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша ҚҚС және (немесе) акциздерді төлеуден босату көзделген жағдайда бағандарда «жеңілдік» сөзі қойылады. Акцизделетін тауарлар бойынша 16-бағанда ұлттық валютада акциз ставкасы көрсетіледі;
17-бағанда - сызықша қойылады;
19-бағанда - тауарларды Сатып алушы 16-бағанда көрсетілген қолданылатын салық ставкаларының негізінде есептеген акциз сомасы.
Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар бойынша акциздерді төлеуден босату көзделген жағдайда 16-бағанда «жеңілдік» сөзі қойылады, 19-бағанда «0» (нөл) қойылады;
20-бағанда - 15-бағанда көрсетілген, салық базасына 18-бағанда көрсетілген, салық ставкасына қолданатыннан есептелген.
Егер Қазақстан Республикасының салық заңнамасында Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тауарларды ҚҚС төлеуден босату көзделген жағдайда, және 18-бағанда «жеңілдік» деген сөз қойылса, 20-бағанда «0» (нөл) қойылды.
Егер кеден одағына мүше бір мемлекеттің аумағынан кеден одағына мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта жиынтық жол болатын болса, біріне-бірі тауарларды әкелетін осыған ұқсас ортақ атауын көрсетумен, көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың жиынтық жолының мәліметтерін Өтініштің бір жолына көшіруге рұқсат етіледі.
Егер көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта акцизделетін тауарлар көрсетілген немесе түрлі ставкалар немесе әртүрлі өлшеу бірліктері бойынша жанама салықтар салынатын тауарларға жататын көрсеткіштер келтірілген болса, онда Өтінішке көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжттан тауарлардың барлық атаулары (әрбір позициясы) көшіріледі.
Егер көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжатта бір бірлеріне ұқсас бірнеше тауарлар көрсетілсе, жиынтық жолы болмаса, көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың әрбір жолында көрсетілген көрсеткіштер Өтінішке көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 9 және 10-бағандарда көліктік сол бір көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттың мәліметтері көрсетіледі.

По подакцизным товарам, по которым акцизы взимается иным уполномоченным органом, сумма акцизов, уплаченная в бюджет государства-члена таможенного союза, указывается в графе 19. При этом в графах 14, 16 и 17 указывается прочерк;
в графе 15 - налоговая база по НДС в национальной валюте Республики Казахстан. Налоговая база рассчитывается с учетом требований статьи 276-8 Налогового кодекса. В размер налоговой базы по НДС включается сумма акцизов по подакцизным товарам, указанная в графе 19;
в графах 16 и 18 - налоговые ставки по акцизам и НДС, установленные Налоговым кодексом. В случае, если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС и (или) акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан, в графах проставляется слово "льгота". По подакцизным товарам в графе 16 указывается ставка акцизов в национальной валюте;
в графе 17 - проставляется прочерк;
в графе 19 - сумма акцизов, рассчитанная Покупателем товаров исходя из применяемых налоговых ставок, указанных в графе 16.
В случае, если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты акцизов по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 16 проставляется слово "льгота", в графе 19 проставляется "0" (ноль);
в графе 20 - сумма НДС, рассчитанная исходя из применяемой налоговой ставки, указанной в графе 18, к налоговой базе, указанной в графе 15.
В случае, если налоговым законодательством Республики Казахстан предусмотрено освобождение от уплаты НДС по ввезенным товарам на территорию Республики Казахстан и в графе 18 проставляется слово "льгота", в графе 20 проставляется "0" (ноль).
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, подтверждающий перемещение товаров с территории одного государства-члена таможенного союза на территорию другого государства-члена таможенного союза, имеет итоговую строку, допускается перенесение в одну строку Заявления сведений итоговой строки транспортного (товаросопроводительного) документа с указанием общего наименования аналогичных друг другу ввозимых товаров.
Если в транспортном (товаросопроводительном) документе указаны подакцизные товары либо приведены показатели, относящиеся к товарам, облагаемым косвенными налогами по различным ставкам или имеющим различные единицы измерения, то в Заявление переносятся все наименования товаров (каждая позиция) из транспортного (товаросопроводительного) документа.
Если транспортный (товаросопроводительный) документ, в котором отражено несколько аналогичных друг другу товаров, не имеет итоговой строки, то показатели, отраженные в каждой из строк товаросопроводительного (транспортного) документа, переносятся в Заявление. При этом в графах 9 и 10 Заявления указываются сведения одного и того же транспортного (товаросопроводительного) документа.

Егер шот-фактурада бірнеше көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжаттарда көрсетілген тауарлар саналған болса, онда Өтінішке жоғарыда айтылған талаптарды ескере отырып, әрбір көліктік (ілеспе жүкқұжаттар) құжттан позициясы көшіріледі. Бұл ретте Өтініштің 11 және 12-бағандарында мұндай шот-фактурада деректері қайталанады.
13. Өтініштің 3-бөлімінде мынадай жағдайларда толтырылады:
1) егер Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатушы тауарларды өткізу бойынша айналымдары (операциялары) Өтініштің 1-бөлімінде көрсетілген Сатып алушыға, Сатушы - кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жанама салық салу объектісі болып табылмайды, себебі Сатушы - кеден одағына мүше мемлекеттің аумағы осындай тауарларды өткізу орны деп танылмайды. Бұл ретте «Сатушы (комитент, сенім артушы, принципал)» 08-жолда осындай тауарларды өткізу кезінде 0 процент мөлшерінде ҚҚС ставкасын (акциздер бойынша босату) қолданған, аумағынан тауарлар әкетілген кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі көрсетіледі. 12-жолда шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі және 08 және 09-жолдарда Сатушының Сатып алушымен жасасқан шарттың (келісімшарттың) күні) көрсетіледі.
2) сатып алушыға комиссионер, сенім білдірілген адам немесе агент арқылы тауарларды өткізген кезде (02-жол) 12-жолда комиссияның, тапсырыстың немесе агенттік шарттың (келісімшарттың) деректемелері (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, ал 08 және 09-жолдарда осы шарттың (келісімшарттың) тараптары көрсетіледі.
14. Тауарларды жеткізуде үш тұлғадан артық адамдар қатысқан жағдайларда, салық төлеуші Қосымшада Сатушыдан бастап (0 процент мөлшерінде ҚҚС ставкасын немесе акциздер бойынша босатуды қолдану заңдылығын растайтын құжаттар жиынтығын салық органына табыс ететін, аумағынан тауарлар әкетілген кеден одағына мүше мемлекеттің салық төлеушісі) тауарларды өткізу жөнінде мәмілелер туралы мәліметтерді, Сатып алушыға дейін (Өтінішті тапсырушы салық төлеуші тиісті мәмілелерге қатысушы тұлғаларды көрсетумен, сондай-ақ шарттың (келісімшарттың) мәліметтерін: ТЕН, ССН/ЕСК, СТН не болмаса БСН не ЖСН, ел кодын, оның орналасқан орнын (тұрғылықты орны), шарттың (келісімшарттың) нөмірін, шарттың (келісімшарттың) күнін, ерекшіліктердің нөмірлері мен күнін көрсетеді.
15. Қағаз тасығыштағы Өтініштің және Салық кодексінің 276-20-бабы 3-тармағында көзделген құжаттардың келіп түсу күнінен он жұмыс күні ішінде, салық органының лауазымды тұлғасы оны қарап және жанама салықтарды төлеу (босату не болмаса төлеудің өзге де жолдары) фактісін растауы, не болмаса тиісті растаудан дәлелді бас тартуы және Өтініштің 2-бөлімінде тиісті белгі қоюы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

Если в счете-фактуре перечислены товары, которые указаны в нескольких транспортных (товаросопроводительных) документах, то в Заявление переносятся позиции из каждого транспортного (товаросопроводительного) документа с учетом требований, изложенных выше. При этом в графах 11 и 12 Заявления повторяются данные такого счета-фактуры.
13. Раздел 3 Заявления заполняется в следующих случаях:
1) если обороты (операции) по реализации товаров Продавцом, указанным в разделе 1 Заявления, Покупателю, указанному в разделе 1 Заявления, не являются объектом обложения косвенными налогами в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза- Продавца, так как местом реализации таких товаров не признается территория государства-члена таможенного союза-Продавца. При этом в строке 08 "Продавец (комитент, доверитель, принципал)" указывается налогоплательщик государства-члена таможенного союза, с территории которого были вывезены товары, применивший при реализации этих товаров ставку НДС в размере 0 процентов (освобождение по акцизам). В строке 12 указываются реквизиты договора (контракта) (номер и дата договора (контракта), номера и даты спецификаций), заключенного между Продавцом и Покупателем, указанным в строках 08 и 09;
2) при реализации товара Покупателю (строка 02) через комиссионера, поверенного либо агента. При этом в строке 12 отражаются реквизиты договора (контракта) комиссии, поручения либо агентского договора (контракта), а в строках 08 и 09 - стороны данного договора (контракта).
14. В тех случаях, когда в поставке товара участвуют более трех лиц, налогоплательщик в Приложении указывает сведения о сделках по реализации товаров (перемещении товаров) от Продавца (налогоплательщика государства-члена таможенного союза, с территории которого были вывезены товары, и представляющего в налоговый орган пакет документов, подтверждающий правомерность применения ставки НДС 0 процентов или освобождение от уплаты акцизов) до Покупателя (налогоплательщика, представляющего Заявление) с указанием лиц, участников соответствующих сделок, а также сведений из договоров (контрактов): наименование (УНП, ИНН/КПП, РНН либо БИН либо ИИН, код страны, место его нахождения (место жительства), номер договора (контракта), дата договора (контракта), номера и даты спецификаций.
15. В течение десяти рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 276-20 Налогового кодекса, должностное лицо налогового органа должно его рассмотреть и подтвердить факт уплаты косвенных налогов (освобождении либо ином способе уплаты), либо мотивированно отказать в соответствующем подтверждении, и произвести соответствующие отметки в разделе 2 Заявления.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности

Акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (400.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы акциз бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (400.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және акциз сомаларын есептеуге арналған акциз бойынша салық есептілігін (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны акциз төлеушілер Салық кодексінің 38-тарауына және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес толтырады.
Бензин (авиациялықты қоспағанда) мен дизель отынын өткізуді жүзеге асыратын акциз төлеушілерді қоспағанда, орналасқан орны бойынша салық органында тіркелген салық салуға байланысты бір объектісі бар акциз төлеуші Акциз бойынша Декларацияны құрылымдық бөлімшелер немесе салық салуға байланысты объекті үшін Есепті қоса бермей-ақ табыс етеді.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (400.01-ден 400.08-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

(декларации) по акцизу (Форма 400.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по акцизу (Форма 400.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сумм акцизов. Декларация составляется плательщиками акцизов в соответствии с главой 38 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).
Плательщик акциза, имеющий один объект, связанный с налогообложением, зарегистрированный в налоговом органе по месту своего нахождения, представляет Декларацию по акцизу без приложения Расчета за структурные подразделения или объект, связанный с налогообложением за исключением плательщиков акциза, осуществляющих реализацию бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.08), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (400.00-нысаны)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Сенімгерлікпен басқарушы салық міндеттемесін орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы немесе жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (Форма 400.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего или фамилия, имя отчество (при его наличии) физического лица;

4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (ай, жылы) – Декларация табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Декларация табыс ету үшін күнтізбелік күн Салық кодексінің 295-бабына сәйкес есепті салық кезеңі болып табылады;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
«Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
10) құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін табыс етілген есептер.
Тиісті торкөз құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін жасалған есеп нысанына қарай белгіленеді.
16. «Төлеуге акциздер есептелді» бөлімінде:
1) 400.00.001 жолында барлық спирт түрлері бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.01.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолында алкоголь өнімі бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.02.013 (400.02-нысанының барлық парақтары бойынша) және 400.01.028 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 400.00.003 жолында темекі бұйымдары бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.04.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолында бензин (авиациялықтан басқа) бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.003 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолында дизель отыны бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.05.006 С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.08.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;

4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Декларации в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового Кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений;
10) представленные расчеты за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
16. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строке 400.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по всем видам спирта. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.01.014;
2) в строке 400.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.02.013 (по всем страницам формы 400.02) и 400.01.028;
3) в строке 400.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по табачным изделиям. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060;
4) в строке 400.00.004 указывается сумма акциза, исчисленного по сырой нефти, газовому конденсату. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.04.013;
5) в строке 400.00.005 указывается сумма акциза по бензину (за исключением авиационного). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003 С;
6) в строке 400.00.006 указывается сумма акциза, исчисленного по дизельному топливу. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006 С;
7) в строке 400.00.007 указывается сумма акциза, исчисленного по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.08.011;

8) 400.00.008 жолында өзге де акцизделетін тауарлар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен белгіленген салық режимінде акциз есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер толтырады;
9) 400.00.009 жолында 400.00.001-ден 400.00.008-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 400.00.010 жолында салықтан шегерім сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 400.06 нысаны Е бағанының 00000001 жолында көрсетілген қорытынды сома көшіріледі;
11) 400.00.011 жолында 400.00.009 және 400.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің қорытынды сомасы көрсетіледі;
12) 400.00.012 жолында құрылымдық бөлімшелер үшін немесе салық салуға байланысты объектілер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
17. «Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар» бөлімінде:
1) 400.00.013 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жолға 400.07.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
2) 400.00.014 жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған құрылымдық бөлімшенің өткізілген акцизделетін тауарлардың барлық құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.00.014 I, 400.05.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII жолдарының сомасы болып анықталады;
3) 400.00.014 I жолында акцизден босатылған өткізілген спирттің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
4) 400.00.014 II жолында акцизден босатылған өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
5) 400.00.014 III жолында акцизден босатылған өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 III B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
6) 400.00.014 IV жолында акцизден босатылған өткізілген шарап құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 IV B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;

8) в строке 400.00.008 указывается сумма акциза, исчисленного по прочим подакцизным товарам. Данная строка заполняется плательщиками, осуществляющими исчисление и уплату акциза в налоговом режиме, установленном контрактом на недропользование;
9) в строке 400.00.009 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.00.001 по 400.00.008;
10) в строке 400.00.010 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится итоговая сумма строки 00000001 графы Е формы 400.06;
11) в строке 400.00.011 указывается итоговая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 400.00.009 и 400.00.010;
12) в строке 400.00.012 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 400.00.013 указывается всего стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 400.07.004;
2) в строке 400.00.014 указывается всего стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка определяется как сумма строк 400.00.014 I, 400.05.014 II, 400.00.014 III, 400.00.014 IV, 400.00.014 V, 400.00.014 VI, 400.00.014 VII, 400.00.014 VIII, 400.00.014 IX, 400.00.014 X, 400.00.014 XI, 400.00.014 XII, 400.00.014 XIII;
3) в строке 400.00.014 I указывается стоимость реализованного спирта, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 I B;
4) в строке 400.00.014 II указывается стоимость реализованной водки и водки особой, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 II B;
5) в строке 400.00.014 III указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий, освобожденных от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 III B;
6) в строке 400.00.014 IV указывается стоимость реализованного вина, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 IV B;

7) 400.00.014 V жолында акцизден босатылған өткізілген коньяк құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 V B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
8) 400.00.014 VI жолында акцизден босатылған өткізілген бренди құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VI B жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.014 VII жолында акцизден босатылған өткізілген сыра құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VII B жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 400.00.014 VIII жолында акцизден босатылған өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі. Осы жолға 421.00.007 VIII B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
11) 400.00.014 IX жолында акцизден босатылған өткізілген темекі өнімдерінің құны көрсетіледі;
12) 400.00.014 Х жолында акцизден босатылған өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) құны көрсетіледі. Осы жолға 431.00.009 I B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
13) 400.00.014 ХI жолында акцизден босатылған өткізілген дизель отыны құны көрсетіледі. Осы жолға 431.00.009 II B жолында көрсетілген сомасы көшіріледі;
14) 400.00.014 ХII жолында акцизден босатылған өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
15) 400.00.014 ХIII жолында акцизден босатылған Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілген акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі.
18. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде жолда «Салық төлеушінің аты-жөні» жолын қамтуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

7) в строке 400.00.014 V указывается стоимость реализованного коньяка, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 V B;
8) в строке 400.00.014 VI указывается стоимость реализованного бренди, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VI B;
9) в строке 400.00.014 VII указывается стоимость реализованного пива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VII B;
10) в строке 400.00.014 VIII указывается стоимость реализованного виноматериала, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.00.007 VIII B;
11) в строке 400.00.014 IX указывается стоимость реализованных табачных изделий, освобожденных от акциза;
12) в строке 400.00.014 Х указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 431.00.009 I B;
13) в строке 400.00.014 ХI указывается стоимость реализованного дизельного топлива, освобожденного от акциза. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 431.00.009 II B;
14) в строке 400.00.014 ХII указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата, освобожденных от акциза;
15) в строке 400.00.014 ХIII указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса, освобожденных от акциза.
18. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указываются дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар – 400.01-нысанын жасау
19. Осы нысан спирттің және өз өндірісіндегі шарап материалының барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған, мынадай салық төлеушілер толтырады:
1) спирт және (немесе) шарап материалын өндірушілер;
2) спирттің және (немесе) шарап материалының конкурстық массасын өткізуді жүзеге асыратындар;
3) емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратындар, сондай-ақ базалықтан төмен ставка бойынша акцизбен спирт және шарап материалын сатып алғандар және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтындар.
20. «Спирт бойынша салық салынатын операциялар» бөлімі:
1) А бағанында салық базасының мөлшері көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 400.01.001 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
5) 400.01.002 жолында алкоголь өнімін өндіру үшін сатылмайтын спирт жөніндегі мәлімет көрсетіледі;
Бұл жолда алкоголь өнімін өндірушілерге спиртті өткізу туралы мәліметтер, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдарды өндіруге және медициналық қызмет көрсетуге арналған спиртті өткізу туралы мәліметтер көрсетілмейді;
6) 400.01.003 жолында өз өндірісінің қажеттілігі үшін пайдаланылатын спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.004 жолында акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.005 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.006 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.007 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.008 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 400.01.009 жолында конкурстық массасы өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 400.01.010 жолында спирт өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 400.01.011 жолында бүлінуі немесе жоғалуы фактісі анықталған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 400.01.012 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша мәліметтер көрсетіледі;

3. Составление формы 400.01 -
Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
19. Данная форма предназначена для детального отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта и виноматериалу собственного производства и заполняется следующими налогоплательщиками:
1) производителями спирта и (или) виноматериала;
2) осуществляющими реализацию конкурсной массы спирта и (или) виноматериала;
3) осуществившими нецелевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт и виноматериал с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.
20. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в графе А указывается размер налоговой базы (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.01.001 отражаются сведения по спирту, реализуемому для производства алкогольной продукции;
5) в строке 400.01.002 отражаются сведения по спирту, реализуемому не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
6) в строке 400.01.003 отражаются сведения по спирту, используемому для собственных производственных нужд;
7) в строке 400.01.004 отражаются сведения по спирту, используемому для собственного производства подакцизных товаров;
8) в строке 400.01.005 отражаются сведения по спирту, отпускаемому на переработку на давальческой основе;
9) в строке 400.01.006 отражаются сведения спирту, передаваемому в качестве взноса в уставный капитал;
10) в строке 400.01.007 отражаются сведения по спирту, который использован при натуральной оплате;
11) в строке 400.01.008 отражаются сведения по спирту, отгружаемому своим структурным подразделениям;
12) в строке 400.01.009 отражаются сведения по реализации конкурсной массы;
13) в строке 400.01.010 отражаются сведения по спирту, перемещенному производителем спирта с указанного в лицензии адреса производства;
14) в строке 400.01.011 отражаются сведения по спирту, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
15) в строке 400.01.012 отражаются сведения по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованному не по назначению;

16) 400.01.013 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін сатып алынған кезде спиртті жеткізушілерге төленген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.013 жолы 400.01.012 жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Жол спиртті жеткізушіге акцизді есепке алумен төленгенін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;
17) 400.01.014 жолында 400.01.001С-дан 400.01.012С-ға дейінгі жолдары мен 400.01.013 жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын акцизделетін өнімдер бойынша операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
21. «Шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар» бөлімі бойынша 400.01.015-тен 400.01.028-ге дейінгі жолдарды толтыру «Спирт бойынша салық салынатын операциялар» бөлімінің 400.01.001-ден 400.01.014-ке дейінгі жолдарды толтыру тәртібінде жүргізіледі.
22. 400.01.014 жолының сомасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар – 400.02-нысанын жасау
23. Бұл нысан салық кезеңінің ішінде жасалған өз өндірісінің алкоголь өнімі (шарап материалын қоспағанда) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
25. «Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар» бөлімінде:
1) 400.02.001 А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001 В жолында тиісті бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында өткізілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген алкоголь өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында алкоголь өнімінің өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.02.010 жолында есепке алу-бақылау таңбасы бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін алкоголь өнімінің көлемі көрсетіледі. 400.02.010 жолының С бағанының жиынтық сомасы 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

16) в строке 400.01.013 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.013 заполняется в случае заполнения строки 400.01.012. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату акциза поставщику спирта;
17) в строке 400.01.014 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по подакцизной продукции, которая определяется как разница строк с 400.01.001С по 400.01.012С и строкой 400.01.013.
21. Заполнение строк с 400.01.015 по 400.01.028 по разделу "Облагаемые операции по виноматериалу" производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.01.001 по 400.01.014 раздела "Облагаемые операции по спирту".
22. Сумма строки 400.01.014 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
4. Составление формы 400.02 -
Облагаемые операции по алкогольной продукции
23. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по алкогольной продукции (за исключением виноматериала) собственного производства.
24. На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
25. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции":
1) в строке 400.02.001 А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001 В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции, использованный при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции, отгруженный своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции, использованный для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конкурсной массы алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем перемещенной производителем с указанного в лицензии адреса производства алкогольной продукции;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.02.010 указывается объем алкогольной продукции, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате учетно-контрольных марок. Итоговая сумма строки 400.02.010 определяется как сумма строк 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С;

12) А бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында бүлінген немесе жоғалған есепке алу-бақылау таңбасының саны көрсетіледі;
13) В бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында тұтыну ыдысының сыйымдылығы көрсетіледі;
14) С бағанының 400.02.010 І, 400.02.010 ІІ және 400.02.010 ІІІ жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі;
15) 400.02.011 жолында 400.02.002-ден 400.02.010-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
16) 400.02.012 жолында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
17) 400.02.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағы 3) - 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар литрде салық базасын көрсетуге арналған.
27. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы ретінде 100 пайыздық спирттің литрі қаралады.
5. Темекі өнімдері бойынша салық салынатын операциялар – 400.03-нысанын жасау
28. Бұл нысан құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтынушы ыдысына қорапталған және соңғы тұтынушыға арналған фильтрлі сигареталарды, фильтрсіз сигареталарды, папиростарды, сигараларды, сигариллаларды, шегетін, трубкалы, шайнайтын, соратын, иіскейтін, кальянды және өзге темекіні (бұдан әрі – темекі) қоса алғанда, өз өндірісінің темекі бұйымдары бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
29. Бұл нысанды толтыру кезінде акциз ставкасы темекі өнімдерінің бір данасының және/немесе килограмының есебін негізге ала отырып көрсетіледі. Ол үшін темекі өнімдерінің бірлікке белгіленген данадағы өлшемін, акциз ставкасын 1000 бөлу қажет.
30. «Фильтрлі сигареталар бойынша салық салынатын операциялар» бөлімінде:
1) 400.03.001 жолында өткізілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
4) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне және акцизделетін тауарларды өзі өндіру үшін пайдаланылған өз өндірісінің фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
6) 400.03.006 жолында фильтрлі сигареталардың өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;

12) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы А указывается количество испорченных или утраченных учетно-контрольных марок;
13) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы В указывается емкость потребительской тары;
14) в строках 400.02.010 I, 400.02.010 II и 400.02.010 III графы С указывается налоговая база, исчисляемая как произведение соответствующих строк граф А и В;
15) в строке 400.02.011 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как сумма строк с 400.02.002 по 400.02.010;
16) в строке 400.02.012 указывается установленная ставка акциза;
17) в строке 400.02.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса.
26. Строки, указанные в подпунктах 3) - 11) пункта 25 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в литрах.
27. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта.
5. Составление формы 400.03 -
Облагаемые операции по табачным изделиям
28. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая сигареты с фильтром, сигареты без фильтра, папиросы, сигары, сигариллы, табак курительный, трубочный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий (далее - табак), за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин, упакованные в потребительскую тару и предназначенные для конечного потребления, а также по реализации конкурсной массы.
29. При заполнении данной формы ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку и/или килограмм табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий в штуках, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
30. В разделе "Облагаемые операции по сигаретам с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных сигарет с фильтром;
2) в строке 400.03.002 указывается количество сигарет с фильтром, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество сигарет с фильтром, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.004 указывается количество сигарет с фильтром, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество сигарет с фильтром, использованных для собственных производственных нужд и для собственного производства подакцизных товаров;
6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованной конкурсной массы сигарет с фильтром;

7) 400.03.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған фильтрлі сигареталарының саны көрсетіледі;
9) 400.03.009 жолында акциздік таңбалары бүлінген немесе жоғалған кезде салық салу базасына енгізілетін фильтрлі сигареталардың саны көрсетіледі. 400.03.009 жолы осы жолдың А және В бағандарының туындысы ретінде есептеледі;
10) А бағанының 400.03.009 жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) В бағанының 400.03.009 жолында акциздік маркалардың бүлінуі, жоғалуы болған кезеңнің алдындағы салық кезеңінің ішінде өнімді қораптау жүргізілген, қораптағы сигарета санының барынша көп саны көрсетіледі;
12) 400.03.010 жолында салық кезеңі ішінде фильтрлі сигареталар бойынша жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Бұл жол 400.03.001-ден 400.03.009-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.011 жолында акциза ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.012 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.010 және 400.03.011 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
31. «Фильтрсіз сигареталар, папиростар бойынша салық салынатын операциялар» бөлімі фильтрсіз сигареталар бойынша, сондай-ақ конкурстық массасын өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.013 – 400.03.024 жолдарын толтыру 400.03.001 – 400.03.012 жолдарын толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
32. «Темекі бойынша салық салынатын операциялар» бөлімінде:
1) 400.03.025 жолында темекінің өткізілген көлемі көрсетіледі;
2) 400.03.026 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген темекінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.0027 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған темекінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.028 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне
тиеп-жөнелтілген темекінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.029 жолында төлеушінің өзінің өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланған темекінің саны көрсетіледі;
6) 400.03.030 жолында темекінің өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.03.031 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген темекі саны көрсетіледі;
8) 400.03.032 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған темекінің саны көрсетіледі;
9) 400.03.033 жолында акциздік таңбалар бүлінген немесе жоғалған кезде салық салынатын базаға енгізілетін темекінің көлемі көрсетіледі;

7) в строке 400.03.007 указывается количество перемещенных производителем сигарет с фильтром с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.008 указывается количество сигарет с фильтром, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.009 указывается количество сигарет с фильтром, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок. Строка 400.03.009 исчисляется как произведение граф А и В данной строки;
10) в строке 400.03.009 графы А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.009 графы В указывается наибольшее количество сигарет в пачке, в которую производилась упаковка продукции в течении налогового периода, предшествующего периоду, в котором произошла порча, утрата акцизных марок;
12) в строке 400.03.010 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по сигаретам с фильтром. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.001 по 400.03.009;
13) в строке 400.03.011 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.010 и 400.03.011.
31. Раздел "Облагаемые операции по сигаретам без фильтра, папиросам" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по сигаретам без фильтра, а также по реализации конкурсной массы.
Заполнение строк с 400.03.013 по 400.03.024 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001 по 400.03.012.
32. В разделе "Облагаемые операции по табаку":
1) в строке 400.03.025 указывается количество реализованного табака;
2) в строке 400.03.026 указывается количество табака, переданного в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.027 указывается количество табака, использованного при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.028 указывается количество табака, отгруженного своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.029 указывается количество табака, использованного для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.03.030 указывается количество реализованной конкурсной массы табака;
7) в строке 400.03.031 указывается количество перемещенного производителем табака с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.03.032 указывается количество табака, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.03.033 указывается количество табака, включаемое в налогооблагаемую базу при порче или утрате акцизных марок;

10) 400.03.033 А жолында бүлінген және жоғалған акциздік таңбалардың саны көрсетіледі;
11) 400.03.033 В жолында қорапта килограммен темекі саны көрсетіледі;
12) 400.03.034 жолында темекі бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.03.025 – 400.03.033 арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
13) 400.03.035 жолында акциз ставкасы көрсетіледі;
14) 400.03.036 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.03.034 және 400.03.035 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
33. Сигаралар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.037-ден 400.03.048-ге дейінгі жолдарды толтыру 400.03.025-тен 400.03.036-ға дейінгі жолдарды толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
34. Сигариллалар бойынша салық салынатын операциялар бойынша 400.03.049-дан 400.03.060-қа дейінгі жолдарды толтыру 400.03.025-тен 400.03.036-ға дейінгі жолдарын толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
35. 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 және 400.03.060 жолдарының сомасы Декларацияның 400.00.003 жолына көшіріледі.
6. Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар – 400.04-нысанын жасау
36. Бұл нысан шикі мұнай, газ конденсаты бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайдың конкурстық массасын өткізу бойынша салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
37. «Шикі мұнай, газ конденсаты бойынша салық салынатын операциялар» бөлімінде:
1) 400.04.001 жолында экспортқа өткізілетін шикі мұнайдан, газ конденсатынан басқа, өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында экспорт бойынша өткізілген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында алыс-беріс негізінде қайта өңдеуге берілетін шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған шикі мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген шикі мұнайдың, газ конденсатының өткізілген конкурстық массасының көлемі көрсетіледі;

10) в строке 400.03.033 А указывается количество испорченных и утраченных акцизных марок;
11) в строке 400.03.033 В указывается количество табака в килограммах в пачке;
12) в строке 400.03.034 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табаку. Данная строка определяется как сумма строк с 400.03.025 по 400.03.033;
13) в строке 400.03.035 указывается ставка акциза;
14) в строке 400.03.036 указывается сумма акциза исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.03.034 и 400.03.035.
33. Заполнение строк с 400.03.037 по 400.03.048 по облагаемым операциям по сигарам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
34. Заполнение строк с 400.03.049 по 400.03.060 по облагаемым операциям по сигариллам производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк 400.03.025 по 400.03.036.
35. Сумма строк 400.03.012, 400.03.024, 400.03.036, 400.03.048 и 400.03.060 переносится в строку 400.00.003 Декларации.
6. Составление формы 400.04 -
Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату
36. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату, а также по реализации конкурсной массы, конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства сырой нефти.
37. В разделе "Облагаемые операции по сырой нефти, газовому конденсату":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной сырой нефти, газового конденсата, кроме сырой нефти, газового конденсата реализуемый на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, реализуемый по экспорту;
3) в строке 400.04.003 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, передаваемый на переработку на давальческой основе;
4) в строке 400.04.004 указывается объем сырой нефти, использованный для собственных производственных нужд;
5) в строке 400.04.005 указывается объем сырой нефти, переданный в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем сырой нефти, использованный при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем сырой нефти, отгруженный своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конкурсной массы, конфискованный и (или) бесхозяйный, перешедший по праву наследования к государству и безвозмездно переданный в собственность государства сырой нефти, газового конденсата;

9) 400.04.009 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген шикі мұнайдың, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған шикі мұнайдың көлемі көрсетіледі;
11) 400.04.011 жолында шикі мұнай, газ конденсаты бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жол 400.04.001-ден 400.04.010-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
12) 400.04.012 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.04.013 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.04.011 және 400.04.012 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
38. 400.04.013 жолының сомасы Декларацияның 400.00.004 жолына көшіріледі.
39. Осы Қағидалардың 36-тармағы 1) – 11) тармақшаларында көрсетілген жолдар тоннада салық базасын көрсетуге арналған.
7. Бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны бойынша салық салынатын операциялар – 400.05-нысанын жасау
40. Бұл нысан бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны (бұдан әрі – мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерінің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
41. «Бензин (авиациялықты қоспағанда)» бөлімінде:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексі 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 400.05.001 жолында көтерме саудада өткізілген бензин (авиациялықты қоспағанда) (бұдан әрі – бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.001 I, 400.05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
5) 400.05.001 I жолында бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
6) 400.05.001 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
7) 400.05.001 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне бензинді тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
8) 400.05.001 ІV жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

9) в строке 400.04.009 указывается перемещенный производителем с указанного в лицензии адреса производства объем сырой нефти, газового конденсата;
10) в строке 400.04.010 указывается объем сырой нефти, газового конденсата, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
11) в строке 400.04.011 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение налогового периода по сырой нефти, газовому конденсату. Данная строка определяется как сумма строк с 400.04.001 по 400.04.010;
12) в строке 400.04.012 указывается установленная ставка акциза;
13) в строке 400.04.013 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение срок 400.04.011 и 400.04.012.
38. Сумма строки 400.04.013 переносится в строку 400.00.004 Декларации.
39. Строки, указанные в подпунктах 1) - 11) пункта 37 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в тоннах.
7. Составление формы 400.05 -
Облагаемые операции по бензину (за исключением авиационного),
дизельному топливу
40. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по бензину (за исключением авиационного), дизельному топливу (далее - нефтепродукты), а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.
41. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 400.05.001 указываются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин), реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 I, 400. 05.001 II, 400.05.001 III, 400.05.001 IV, 400.05.001 V;
5) в строке 400.05.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина;
6) в строке 400.05.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
7) в строке 400.05.001 III указываются сведения по отгрузке бензина своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
8) в строке 400.05.001 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;

9) 400.05.001 V жолында өндіруші лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан көшірген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.002 жолында бөлшек саудада өткізілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі. Бұл жол 400.05.002 I– 400.05.002 VII арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
11) 400.05.002 I жолында бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.002 IІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
13) 400.05.002 IІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген бензин бойынша мәлімет көрсетіледі;
14) 400.05.002 ІV жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 400.05.002 V жолында оған қатысты бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 400.05.002 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
17) 400.05.002 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасының аумағында да одан әрі өткізу үшін сатып алынған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
18) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.001 және 400.05.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
42. «Дизель отыны» бөлімінде:
1) 400.05.004 жолында көтерме саудада өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.004 I, 400.05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
2) 400.05.004 І жолында дизель отынын көтерме сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
3) 400.05.004 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында немесе импорт бойынша сатып алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
4) 400.05.004 ІІІ жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша мәлімет көрсетіледі;
5) 400.05.004 ІV жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 400.05.004 V жолында өндірушінің лицензияда көрсетілген мекенжайдан дизель отынын көшіру бойынша мәліметтер көрсетіледі;

9) в строке 400.05.001 V указываются сведения по перемещенному производителем бензину с указанного в лицензии адреса производства;
10) в строке 400.05.002 указываются сведения по бензину, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк с 400.05.002 I по 400.05.002 VII:
11) в строке 400.05.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина;
12) в строке 400.05.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
13) в строке 400.05.002 III указываются сведения по бензину, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
14) в строке 400.05.002 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства бензина;
15) в строке 400.05.002 V указываются сведения по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
16) в строке 400.05.002 VI указываются сведения по бензину, использованному на собственные производственные нужды;
17) в строке 400.05.002 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
18) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.001 и 400.05.002.
42. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному оптом. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 I, 400. 05.004 II, 400.05.004 III, 400.05.004 IV, 400.05.004 V;
2) в строке 400.05.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива;
3) в строке 400.05.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
4) в строке 400.05.004 III указываются сведения по отгрузке дизельного топлива своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
5) в строке 400.05.004 IV указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
6) в строке 400.05.004 V указываются сведения по перемещенному производителем дизельного топлива с указанного в лицензии адреса производства;

7) 400.05.005 жолында бөлшек саудада өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл жол 400.05.005 I, 400.05.005II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
8) 400.05.005 I жолында дизель отынын бөлшек сату бойынша мәлімет көрсетіледі;
9) 400.05.005 ІІ жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
10) 400.05.005 ІІІ жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
11) 400.05.005 ІV жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада өткізу бойынша мәлімет көрсетіледі;
12) 400.05.005 V жолында оған қатысты бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 400.05.005 VІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 400.05.005 VІІ жолында өз өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында одан әрі өткізу үшін бұрын сатып алынған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 400.05.006 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады. Бұл жол 400.05.004 және 400.05.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
43. «Акцизді есептеу» бөлімінде:
1) 400.05.007 жолында бензин және дизель отыны бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі, ол екі бағаннан тұрады:
2) А бағанында бюджет жіктемесінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктемесіне бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
44. 400.05.003 С және 400.00.006 С жолдарының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.005 және 400.00.006 жолдарына сәйкесінше көшіріледі.
8. Салықтан шегерім – 400.06-нысанын жасау
45. Бұл нысан салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын акциз сомасын есептеуге арналған.
46. «Шегерім сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі, ол 00000001 жолынан басталады;
2) В бағанында бюджеттік жіктеу коды көрсетіледі;

7) в строке 400.05.005 указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в розницу. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.005 I, 400.05.005 II, 400.05.005 III, 400.05.005 IV, 400.05.005 V, 400.05.005 VI, 400.05.005 VII;
8) в строке 400.05.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива;
9) в строке 400.05.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
10) в строке 400.05.005 III указываются сведения по дизельному топливу, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
11) в строке 400.05.005 IV указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства дизельного топлива;
12) в строке 400.05.005 V указываются сведения по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
13) в строке 400.05.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, использованному на собственные производственные нужды;
14) в строке 400.05.005 VII указываются сведения по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;
15) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям. Данная строка определяется как сумма строк 400.05.004 и 400.05.005.
43. В разделе "Исчислено акциза":
1) в строке 400.05.007 указываются сведения об исчислении акциза по бензину и дизельному топливу, который состоит из двух граф:
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
44. Итоговые суммы строк 400.05.003 C и 400.05.006 C переносятся соответственно в строки 400.00.005 и 400.00.006 Декларации.
8. Составление формы 400.06 - Вычет из налога
45. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
46. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;

3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын акциз сомасы көрсетіледі.
47. Е бағанында 00000001 жолының жиынтық сомасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
9. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар – 400.07-нысанын жасау
48. 400.07-нысаны Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
49. «Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар» бөлімінде:
1) 400.07.001 А жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі;
2) 400.07.001 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 400.07.001 II А жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың көлемі көрсетіледі;
4) 400.07.001 III А жолында өткізілетін ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 400.07.001 IV А жолында өткізілген шараптар көлемі көрсетіледі;
6) 400.07.001 V А жолында өткізілген конъяктар көлемі көрсетіледі;
7) 400.07.001 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 400.07.001 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 400.07.001 VIII А жолында өткізілген шарап материалы көлемі көрсетіледі;
10) 400.07.001 IX А жолында өткізілген темекі өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
11) 400.07.001 Х А жолында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) көлемі көрсетіледі;
12) 400.07.001 ХI А жолында өткізілген дизель отынының көлемі көрсетіледі;
13) 400.07.001 ХII А жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
14) 400.07.001 ХIII А жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар көлемі көрсетіледі;
15) 400.07.001 В жолында Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған басты мекеменің өткізілген акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 3-тармағына сәйкес төтенше оқиғалар салдарынан бүлінген, жоғалған кездегі акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В жолдарының сомасы болып анықталады;

3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащая вычету.
47. Итоговая сумма графы Е строки 00000001 переносится в строку 400.00.010 Декларации.
9. Составление формы 400.07 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
48. Форма 400.07 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса.
49. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.07.001 А указывается объем реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса;
2) в строке 400.07.001 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 400.07.001 II А указывается объем реализованных водок и водок особых;
4) в строке 400.07.001 III А указывается объем реализованных ликеро- водочных изделий;
5) в строке 400.07.001 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 400.07.001 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 400.07.001 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 400.07.001 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 400.07.001 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 400.07.001 IX А указывается объем реализованных табачных изделий;
11) в строке 400.07.001 Х А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного);
12) в строке 400.07.001 ХI А указывается объем реализованного дизельного топлива;
13) в строке 400.07.001 ХII А указывается объем реализованных сырой нефти, газового конденсата;
14) в строке 400.07.001 ХIII А указывается объем реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
15) в строке 400.07.001 В указывается стоимость реализованных головной организацией подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 400.07.001 I В, 400.07.001 II В, 400.07.001 III В, 400.07.001 IV В, 400.07.001 V В, 400.07.001 VI В, 400.07.001 VII В, 400.07.001 VIII В, 400.07.001 IХ В, 400.07.001 Х В, 400.07.001 ХI В, 400.07.001 ХII В, 400.07.001 ХIII В;

16) 400.07.001 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
17) 400.07.001 II В жолында өткізілген арақтардың және айрықша арақтардың құны көрсетіледі;
18) 400.07.001 III В жолында өткізілетін ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
19) 400.07.001 IV В жолында өткізілген шараптар құны көрсетіледі;
20) 400.07.001 V В жолында өткізілген конъяктар құны көрсетіледі;
21) 400.07.001 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
22) 400.07.001 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
23) 400.07.001 VIII В жолында өткізілген шарап материалы құны көрсетіледі;
24) 400.07.001 IX В жолында өткізілген темекі өнімдерінің құны көрсетіледі;
25) 400.07.001 Х В жолында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) құны көрсетіледі;
26) 400.07.001 ХI В жолында өткізілген дизель отыны көлемі көрсетіледі;
27) 400.07.001 ХII В жолында өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты құны көрсетіледі;
28) 400.07.001 ХIII В жолында Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген өткізілетін акцизделетін тауарлар құны көрсетіледі;
29) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
30) 400.07.002 А жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
31) 400.07.003 А жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің көлемі көрсетіледі;
32) 400.07.003 В жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
33) 400.07.004 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жол 400.07.001 В – 400.07.003 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
50. 400.07.004 В жолының сомасы Декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
51. Өткізілетін акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
10. Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар – 400.08-нысанын жасау
52. 400.08-нысаны Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар (бұдан әрі – акцизделетін тауарлар) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген жеңіл автомобильдердің конкурстық массасын өткізу бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

16) в строке 400.07.001 I В указывается стоимость реализованного спирта;
17) в строке 400.07.001 II В указывается стоимость реализованной водки и водки особой;
18) в строке 400.07.001 III В указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий;
19) в строке 400.07.001 IV В указывается стоимость реализованного вина;
20) в строке 400.07.001 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
21) в строке 400.07.001 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
22) в строке 400.07.001 VII В указывается стоимость реализованного пива;
23) в строке 400.07.001 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала;
24) в строке 400.07.001 IX В указывается стоимость реализованных табачных изделий;
25) в строке 400.07.001 Х В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного);
26) в строке 400.07.001 ХI В указывается стоимость реализованного дизельного топлива;
27) в строке 400.07.001 ХII В указывается стоимость реализованных сырой нефти, газового конденсата;
28) в строке 400.07.001 ХIII В указывается стоимость реализованных подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса;
29) в строке 400.07.002 А указывается объем спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
30) в строке 400.07.002 В указывается стоимость спирта, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;
31) в строке 400.07.003 А указывается объем спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
32) в строке 400.07.003 В указывается стоимость спирта, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
33) в строке 400.07.004 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Данная строка определяется как сумма строк с 400.07.001 В по 400.07.003 В.
50. Сумма строки 400.07.004 В переносится в строку 400.00.013 Декларации.
51. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
10. Составление формы 400.08 -
Облагаемые операции по подакцизным товарам,
предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса
52. Форма 400.08 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение налогового периода по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса (далее - подакцизные товары) а также по реализации конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров.

53. «Салық кодексінің 279-бабы 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарлар бойынша салық салынатын операциялар»:
1) 400.08.001 жолында өткізілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
2) 400.08.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
3) 400.08.003 жолында заттай төлеу кезінде пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
4) 400.08.004 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
5) 400.08.005 жолында төлеушінің өз өндірістік қажеттіліктері үшін пайдаланылған акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
6) 400.08.006 жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген акцизделетін тауарлар өткізілген конкурстық массасының саны көрсетіледі;
7) 400.08.007 жолында өндіруші лицензияда көрсетілген мекенжайдан көшірген акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
8) 400.08.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған өз өндірісі акцизделетін тауарлар саны көрсетіледі;
9) 400.09.008 жолында акцизделетін тауарлар есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жол 400.08.001 – 400.08.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
10) 400.08.010 жолында қозғалтқыштың 1 текше см көлемі үшін акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.08.011 жолында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген, 400.08.009 және 400.08.010 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
54. 400.08.011 жолының сомасы Декларацияның 400.00.007 жолына көшіріледі.
55. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) – 9) тармақшаларында көрсетілген жолдары текше см салық базасын көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (421.00-нысаны)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (421.00-нысаны) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілері бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған операциялар бойынша немесе салық салуға байланысты объектілер бойынша алкоголь өнімдері мен спиртке акциз сомаларын есептеуіне арналған осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес акциздің салық есептілігін (есебін) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды.

53. В разделе "Облагаемые операции по подакцизным товарам, предусмотренным подпунктом 6) статьи 279 Налогового кодекса":
1) в строке 400.08.001 указывается количество реализованных подакцизных товаров;
2) в строке 400.08.002 указывается количество подакцизных товаров, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.08.003 указывается количество подакцизных товаров, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.08.004 указывается количество подакцизных товаров, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.08.005 указывается количество подакцизных товаров, использованных для собственных производственных нужд плательщика;
6) в строке 400.08.006 указывается количество реализованной конкурсной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;
7) в строке 400.08.007 указывается количество перемещенных производителем подакцизных товаров с указанного в лицензии адреса производства;
8) в строке 400.08.008 указывается количество подакцизных товаров собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
9) в строке 400.08.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода подакцизных товаров. Данная строка определяется как сумма строк с 400.08.001 по 400.08.008;
10) в строке 400.08.010 указывается ставка акциза за 1 куб.см объема двигателя;
11) в строке 400.08.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 400.08.009 и 400.08.010.
54. Сумма строки 400.08.011 переносится в строку 400.00.007 Декларации.
55. Строки, указанные в подпунктах 1) - 9) пункта 53 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы в куб.см.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) акциза за структурное подразделение или объекты,
связанные с налогообложением (Форма 421.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (Форма 421.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) акциза (далее - Расчет), предназначенной для исчисления сумм акциза на спирт и алкогольную продукцию плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением по операциям, совершенным структурными подразделениями или объектами, связанными с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса и статьей 21 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).

2. Есеп Есептің (421.00-нысан) өзінен және салық міндеттемелерін есептеу туралы ақпараттарды егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (421.01-ден 421.04-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепке қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті түрде жасалады.
6. Есепке қосымшаларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған кезде олар жасалмайды.
7. Есепке қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымша Есепке қосымшалардың осыған ұқсас парағы толтырылады.
8. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Есептің «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтырылуы тиіс.

2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы с 421.01 по 421.04), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Приложения к Расчету составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Расчету не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящего Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Есепті жасау (421.00-нысаны)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;
3) акциздерді есептеу:
егер акциздерді есептеу құрылымдық бөлімшелер үшін жүзеге асырылған жағдайда «А» торкөзі белгіленеді;
егер акциздерді есептеу салық салуға байланысты объектілері үшін жүзеге асырылған жағдайда «В» торкөзі белгіленеді;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН-і;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН-і (БСН-і);
6) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
7) салық органының коды:
А жолында заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
В жолында салық салуға байланысты объектінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
8) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
9) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Есеп түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
11) салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолында көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда торкөзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
«Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
16. «Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз есептелді» бөлімінде:
1) 421.00.001 жолында өз өндірісінің спирті бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.01.002 жолында алкоголь өнімі бойынша есептелген акциздің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.00.004 жолында және 421.02-нысаны F бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.01.003 жолында конкурстық массаны өткізу бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.03-нысаны F бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;

2. Составление Расчета (Форма 421.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика;
3) исчисление акциза:
ячейка А отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за структурные подразделения;
ячейка В отмечается в случае, если исчисление акциза осуществляется за объекты, связанные с налогообложением;
4) РНН структурного подразделения юридического лица;
5) ИИН/БИН структурного подразделения юридического лица;
6) наименование структурного подразделения юридического лица;
7) код налогового органа:
в строке А указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица;
в строке В указывается код налогового органа по месту регистрационного учета объекта, связанного с налогообложением;
8) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
9) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
13) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений.
16. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением":
1) в строке 421.00.001 указывается сумма акциза, исчисленного по спирту собственного производства. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строке 421.00.002 указывается сумма акциза, исчисленного по алкогольной продукции. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 421.01.004 и в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.02;
3) в строке 421.00.003 указывается сумма акциза, исчисленного по реализации конкурсной массы. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы F формы 421.03;

4) 421.01.004 жолында 421.00.001-ден 421.00.003-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объекті үшін есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі;
5) 421.01.005 жолында салықтан шегеру сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 421.04-нысаны Е бағанының 00000001 жиынтық жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 421.01.006 жолында 421.00.004 және 421.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. «Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар» бөлімінде:
1) 421.00.007 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген, Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған, төтенше жағдайлар нәтижесінде бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі. Бұл жол 421.00.007 I А, 421.00.007 II А, 421.00.007 III А, 421.00.007 IV А, 421.00.007 V А, 421.00.007 VI А, 421.00.007 VII А, 421.00.007 VIII А жолдарының сомасын қамтиды;
2) 421.00.007 I А жолында өткізілген спирттің көлемі көрсетіледі;
3) 421.00.007 II А жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың көлемі көрсетіледі;
4) 421.00.007 III А жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің көлемі көрсетіледі;
5) 421.00.007 IV А жолында өткізілген шараптың көлемі көрсетіледі;
6) 421.00.007 V А жолында өткізілген конъяктың көлемі көрсетіледі;
7) 421.00.007 VI А жолында өткізілген бренди көлемі көрсетіледі;
8) 421.00.007 VII А жолында өткізілген сыра көлемі көрсетіледі;
9) 421.00.007 VIII А жолында өткізілген шарап материалының көлемі көрсетіледі.
10) 421.00.007 жолында құрылымдық бөлімше өткізген, Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған, төтенше жағдайлар нәтижесінде бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 421.00.007 I В, 421.00.007 II В, 421.00.007 III В, 421.00.007 IV В, 421.00.007 V В, 421.00.007 VI В, 421.00.007 VII В, 421.00.007 VIII В жолдарын қамтиды;
11) 421.00.007 I В жолында өткізілген спирттің құны көрсетіледі;
12) 421.00.007 II В жолында өткізілген арақтың және айрықша арақтың құны көрсетіледі;
13) 421.00.007 III В жолында өткізілген ликер-арақ өнімдерінің құны көрсетіледі;
14) 421.00.007 IV В жолында өткізілген шараптың құны көрсетіледі;

4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение или объект, связанный с налогообложением, определяемая как сумма строк с 421.00.001 по 421.00.003;
5) в строке 421.00.005 указывается сумма вычета из налога. В данную строку переносится сумма, отраженная в итоговой строке 00000001 графы Е формы 421.04;
6) в строке 421.00.006 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая как разница строк 421.00.004 и 421.00.005.
17. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 421.00.007 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.007 I А, 421.00.007 II А, 421.00.007 III А, 421.00.007 IV А, 421.00.007 V А, 421.00.007 VI А, 421.00.007 VII А, 421.00.007 VIII А;
2) в строке 421.00.007 I А указывается объем реализованного спирта;
3) в строке 421.00.007 II А указывается объем реализованной водки и водки особой;
4) в строке 421.00.007 III А указывается объем реализованных ликеро- водочных изделий;
5) в строке 421.00.007 IV А указывается объем реализованного вина;
6) в строке 421.00.007 V А указывается объем реализованного коньяка;
7) в строке 421.00.007 VI А указывается объем реализованного бренди;
8) в строке 421.00.007 VII А указывается объем реализованного пива;
9) в строке 421.00.007 VIII А указывается объем реализованного виноматериала;
10) в строке 421.00.007 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 421.00.007 I В, 421.00.007 II В, 421.00.007 III В, 421.00.007 IV В, 421.00.007 V В, 421.00.007 VI В, 421.00.007 VII В, 421.00.007 VIII В;
11) в строке 421.00.007 I В указывается стоимость реализованного спирта;
12) в строке 421.00.007 II В указывается стоимость реализованной водки и водки особой;
13) в строке 421.00.007 III В указывается стоимость реализованных ликеро-водочных изделий;
14) в строке 421.00.007 IV В указывается стоимость реализованного вина;

15) 421.00.007 V В жолында өткізілген конъяктың құны көрсетіледі;
16) 421.00.007 VI В жолында өткізілген бренди құны көрсетіледі;
17) 421.00.007 VII В жолында өткізілген сыра құны көрсетіледі;
18) 421.00.007 VIII В жолында өткізілген шарап материалының құны көрсетіледі.
18. Өткізілген акцизделетін тауар көлемі салық базасына сәйкес айқындалады.
19. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында басшының құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
Егер Есепті жеке тұлға өткізетін болса «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Салық органына Есептің тапсырылған күні көрсетіледі;
3) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
4) құрылымдық бөлімшенің немесе салық салуға байланысты объектінің тіркеу орны бойынша Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Спирт және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар – 421.01 нысанын жасау
20. Бұл нысан өз өндірісінің спирті және (немесе) шарап материалы бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
21. «Спирт бойынша акциз сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.001 I жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.001 II жолында алкоголь өнімдерін өндіру үшін емес тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің спирті бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.002 жолы С бағанының 421.01.001 I және С бағанының 421.01.001 II жолдарының сомалары ретінде айқындалатын спирт бойынша есептелген акциздің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
22. «Шарап материалы бойынша акциз сомасы» бөлімі:

15) в строке 421.00.007 V В указывается стоимость реализованного коньяка;
16) в строке 421.00.007 VI В указывается стоимость реализованного бренди;
17) в строке 421.00.007 VII В указывается стоимость реализованного пива;
18) в строке 421.00.007 VIII В указывается стоимость реализованного виноматериала.
18. Объем реализуемого подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой.
19. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Расчет представляется физическим лицом, в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
4) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объекта, связанного с налогообложением.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 421.01 -
Облагаемые операции по спирту и (или) виноматериалу
20. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту и (или) виноматериалу собственного производства.
21. В разделе "Сумма акциза по спирту":
1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.001 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.001 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.002 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по спирту, определяемой как сумма строк 421.01.001 I графы С и 421.01.001 II графы С.
22. Раздел "Сумма акциза по виноматериалу":

1) А бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
2) В бағанында акциздің ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) 421.01.003 I жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
5) 421.01.003 II жолы алкоголь өнімдерін өндіру үшін емес тиеп-жөнелтілген өз өндірісінің шарап материалы бойынша акциздің есептелуі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
6) 421.01.004 жолы С бағанының 421.01.003 I және С бағанының 421.01.003 II жолдарының сомасы ретінде айқындалған шарап материалы бойынша есептелген акциздің қорытынды сомасын көрсетуге арналған.
23. 421.01.002 жолының сомасы 421.00.001 жолына көшіріледі.
4. Алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар – 421.02-нысанын жасау
24. Бұл нысан алкоголь өнімі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
25. «Акциз сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында 00000001 жолынан басталатын жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында түр-түрлері қимасында көрсетілмей, алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі. Бір жолға бір бюджет жіктеуішінің коды сәйкес келеді;
4) D бағанында алкоголь өнімінің көрсетілген түрі бойынша салық базасы көрсетіледі;
5) Е бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00000001 жолында F бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
Осы нысанның F бағанының 00000001 жолының жиынтық сомасы 421.00.002 жолына көшіріледі.
26. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спирті литр қаралады, алкоголь өнімдерінің басқа түрлері бойынша литрде көрсетіледі.
5. Спирттің және алкоголь өнімінің конкурстық массасы бойынша салық салынатын операциялар – 421.03-нысанын жасау
27. Бұл нысан спирттің және алкоголь өнімінің конкурстық массасы бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
28. «Акциз сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында салық базасы көрсетіледі (литр);
5) Е бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00000001 жолында F бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.

1) в графе А указывается налоговая база (литр);
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) строка 421.01.003 I предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному для производства алкогольной продукции;
5) строка 421.01.003 II предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по виноматериалу собственного производства, отгруженному не для производства алкогольной продукции;
6) строка 421.01.004 предназначена для отражения итоговой суммы исчисленного акциза по виноматериалу, определяемой как сумма строк 421.01.003 I графы С и 421.01.003 II графы С.
23. Сумма строки 421.01.002 переносится в строку 421.00.001.
4. Составление формы 421.02 -
Облагаемые операции по алкогольной продукции
24. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции.
25. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, который начинается со строки 00000001;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента;
3) в графе С указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
4) в графе D указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
7) в графе F строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе F.
Итоговая сумма строки 00000001 графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.002.
26. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта, по другим видам алкогольной продукции отражается в литрах.
5. Составление формы 421.03 -
Облагаемые операции по конкурсной массе спирта
и алкогольной продукции
27. Данная форма предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по конкурсной массе спирта и алкогольной продукции.
28. В разделе "Сумма акциза":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизной продукции;
3) в графе С указывается код бюджетной классификации;
4) в графе D указывается налоговая база (литр);
5) в графе Е указывается ставка акциза;
6) в графе F указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
7) в графе F строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе F.

Осы нысанның F бағанының 00000001 жолының жиынтық сомасы 421.00.003 жолына көшіріледі.
29. Арақ, ликер-арақ өнімдері, коньяк, бренди үшін салық базасы болып 100 пайыздық спирті литр, басқа алкоголь өнімдері бойынша литр ретінде қарастырылады.
6. Салықтан шегерім – 421.04-нысанын жасау
30. Бұл нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланылған және Салық кодексінің 291-бабына сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасын есептеуге арналған.
31. «Шегерім сомасы» бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланылған шикізаттың көлемі (литр) көрсетіледі;
4) D бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында шегерімге жататын акциз сомасы көрсетіледі;
6) Е бағанының 00000001 жолында Е бағаны бойынша жиынтық сома көрсетіледі.
Осы нысанның Е бағанының 00000001 жолының жиынтық сомасы 421.00.005 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциз салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (431.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілер үшін акциздің салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (431.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалары) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімшесі немесе салық салуға байланысты объектілер бар акциз төлеушілердің Салық кодексінің 9-бөліміне, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 21-бабына сәйкес құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырған операциялар бойынша немесе салық салуға байланысты объектілер бойынша бензин (авиациялықтан басқа) мен дизель отынына акциз сомаларын есептеуіне арналған осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес акциздің салық есептілігін (есебін) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды.

Итоговая сумма строки 00000001 графы F настоящей формы переносится в строку 421.00.003.
29. Налоговая база для водки, ликероводочных изделий, коньяка, бренди рассматривается как литр 100 процентного спирта, по другим видам алкогольной продукции отражается в литрах.
6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога
30. Данная форма предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции, в отчетном налоговом периоде и подлежащего вычету в соответствии со статьей 291 Налогового кодекса.
31. В разделе "Сумма вычета":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается объем использованного сырья (литр) на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде. Объем использованного сырья подакцизного товара определяется в соответствии с налоговой базой;
4) в графе D указывается ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, подлежащего вычету;
6) в графе Е строки 00000001 указывается итоговая сумма по графе Е.
Итоговая сумма строки 00000001 графы Е настоящей формы переносится в строку 421.00.005.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) акциза за структурное подразделение или объекты,
связанные с налогообложением (Форма 431.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) акциза за структурное подразделение или объекты, связанные с налогообложением (Форма 431.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (расчета) акциза (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельного топлива, плательщиками акциза, имеющими структурные подразделения или объекты, связанные с налогообложением, сумм акциза по операциям, совершенным структурными подразделениями, или объекты, связанные с налогообложением, согласно разделу 9 Налогового кодекса, статьей 21 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении).

4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің ЖСН/БСН;
6) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы;
7) салық органының коды:
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің немесе салық салуға байланысты объектілерінің тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды;
8) cалық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (айы, жылы) – Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі). Есепті табыс ету үшін Салық кодексінің 295-бабына сәйкес күнтізбелік ай есепті салық кезеңі болып табылады;
9) есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызу есебімен белгіленеді;
10) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Есеп түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
11) салық төлеушінің санаты.
Егер төлеуші А жолындағы көрсетілген санатқа жатқызылған жағдайда торкөзге белгі жасалады;
12) валюта коды.
«Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
11. «Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар» бөлімі бензин (авиациялықтан басқа) бойынша салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 431.00.001 жолында 431.00.001 I-ден 431.00.001 IV-ке дейінгі жолдары сомасы ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.001 I жолында құрылымдық бөлімшелер өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді көтерме саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
6) 431.00.001 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;

4) РНН структурного подразделения юридического лица;
5) ИИН/БИН структурного подразделения юридического лица;
6) наименование структурного подразделения юридического лица;
7) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица или объекта, связанного с налогообложением;
8) период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным налоговым периодом для представления Расчета в соответствии со статьей 295 Налогового кодекса является календарный месяц;
9) вид расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
10) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
11) категория налогоплательщика.
Ячейка отмечается в случае, если плательщик относится к категории, указанной в строке А;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
11. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного):
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 431.00.001 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемые как сумма строк с 431.00.001 I по 431.00.001 IV;
5) в строке 431.00.001 I указываются сведения по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
6) в строке 431.00.001 II указываются сведения по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
7) в строке 431.00.001 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;

8) 431.00.001 IV жолында лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан өндіруші жүзеге асыратын акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.002 жолында 431.00.002 I-ден 431.00.002 VI-ға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.002 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.002 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 431.00.001 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген бензиннің конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.002 ІV жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 431.00.002 V жолында өзінің өндірістік қажеттілігіне пайдаланылған өз өндірісінің бензині бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 431.00.002 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған бензин бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.001 және 431.00.002 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
12. «Құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жүзеге асырылатын дизель отыны бойынша операциялар» бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімше немесе салық салуға байланысты объектілермен жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің 289-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі;
4) 431.00.004 жолында 431.00.004 I-ден 431.00.004 IV-ке дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалатын көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
5) 431.00.004 І жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;

8) в строке 431.00.001 IV указываются сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
9) в строке 431.00.002 указываются сведения по бензину, реализованному в сфере розничной реализации, определяемые как сумма строк с 431.00.002 I по 431.00.002 VI;
10) в строке 431.00.002 I указываются сведения по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
11) в строке 431.00.002 II указываются сведения по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
12) в строке 431.00.002 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству бензина;
13) в строке 431.00.002 IV указываются сведения по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 431.00.002 V указываются сведения по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
15) в строке 431.00.002 VI указываются сведения по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.001 и 431.00.002.
12. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением, в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу:
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии со статьей 289 Налогового кодекса;
4) в строке 431.00.004 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, определяемая как сумма строк с 431.00.004 I по 431.00.004 IV;
5) в строке 431.00.004 I указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;

6) 431.00.004 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 431.00.004 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын көтерме саудада өткізу бойынша мәліметтер көрсетіледі;
8) 431.00.004 IV жолында лицензияда көрсетілген өндіріс мекенжайынан өндіруші жүзеге асыратын акцизделетін тауарларды орналастыру бойынша мәліметтер көрсетіледі;
9) 431.00.005 жолында 431.00.005 I-ден 431.00.005 VI-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
10) 431.00.005 I жолында құрылымдық бөлімше өндірген немесе салық салуға байланысты объектілермен өндірілген дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
11) 431.00.005 ІІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған дизель отынын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
12) 431.00.005 ІІІ жолында тәркіленген және (немесе) иесіз, мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынының конкурстық массасын бөлшек саудада сату бойынша мәліметтер көрсетіледі;
13) 431.00.005 ІV жолында ол бойынша бүліну немесе жоғалу фактісі анықталған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
14) 431.00.005 V жолында өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған өз өндірісінің дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
15) 431.00.005 VІ жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өз өндірісінің қажеттілігіне пайдаланылған дизель отыны бойынша мәліметтер көрсетіледі;
16) 431.00.006 жолы 431.00.004, 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
13. «Шегерімдер» бөлімі шегерімге жатқызылатын бюджет жіктеуішінің кодтары қимасында акциздер сомаларын егжей-тегжейлі көрсетуге арналған:
1) 431.00.07 жолында шегерім сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктеуішінің кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында акцизделетін тауардың көлемі (тоннада) көрсетіледі;
4) С бағанында есепті ай үшін акциз бойынша шегерім сомасы көрсетіледі.
14. «Акцизді есептеу» бөлімі 431.00.007 жолында көрсетілген шегерімдер кемітілген акциздердің есептелген сомасын бюджет жіктеуішінің кодтарының қимасында егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.

6) в строке 431.00.004 II указываются сведения по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
7) в строке 431.00.004 III указываются сведения по оптовой реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
8) в строке 431.00.004 IV указываются сведения по перемещению подакцизных товаров, осуществляемые производителем с указанного в лицензии адреса производства;
9) в строке 431.00.005 указываются сведения по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной реализации, определяемая как сумма строк с 431.00.005 I по 431.00.005 VI;
10) в строке 431.00.005 I указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением или объектами, связанными с налогообложением;
11) в строке 431.00.005 II указываются сведения по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
12) в строке 431.00.005 III указываются сведения по розничной реализации конкурсной массы, конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству дизельного топлива;
13) в строке 431.00.005 IV указываются сведения по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
14) в строке 431.00.005 V указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
15) в строке 431.00.005 VI указываются сведения по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
16) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям, определяемая как сумма строк 431.00.004 и 431.00.005.
13. Раздел "Вычеты" предназначен для детального отражения сумм акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации подлежащих вычету:
1) в строке 431.00.007 указывается сумма вычета;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается объем подакцизного товара (в тоннах);
4) в графе С указывается сумма вычета по акцизу за отчетный месяц.
14. Раздел "Исчисление акциза" предназначен для детального отражения сумм исчисленных акцизов в разрезе кодов бюджетной классификации за минусом вычетов, указанных в строке 431.00.007:

1) 431.00.008 жолында есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі. Бір бюджет жіктеуішінің кодына бір жол сәйкес келеді;
3) В бағанында есепті ай үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
15. «Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар» бөлімінде:
1) 431.00.009 А жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың көлемі, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған, төтенше жағдайлар нәтижесінде бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың көлемі көрсетіледі. Бұл жол 431.00.009 I А, 431.00.009 II А жолдарын қамтиды;
2) 431.00.009 I А жолында өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) көлемі тоннада көрсетіледі;
3) 431.00.009 II А жолында өткізілген дизель отынының көлемі тоннада көрсетіледі;
4) 431.00.009 В жолында құрылымдық бөлімше өткізген Салық кодексінің 281-бабы 3-тармағына сәйкес акциздерден босатылған акцизделетін тауарлардың құны, сондай-ақ Салық кодексінің 285-бабы 1-тармағына сәйкес акциз салудан босатылған, төтенше жағдайлар нәтижесінде бүлінген, жоғалған акцизделетін тауарлардың құны көрсетіледі. Бұл жол 431.00.009 I В, 431.00.009 II В жолдарын қамтиды;
5) 431.00.009 I В жолында 431.00.014 ХI жолына көшірілетін өткізілген бензиннің (авиациялықтан басқа) құны көрсетіледі;
6) 431.00.009 II в жолында 431.00.014 ХI жолына көшірілетін өткізілген дизель отынының құны көрсетіледі.
17. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Егер Есепті жеке тұлға табыс ететін болса, жолда «Салық төлеушінің аты-жөні» жолы қамтылуы тиіс, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Есептің тапсырған күні.
Салық органына Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
3) құрылымдық бөлімшенің немесе салық салуға байланысты объектінің тіркеу орны бойынша Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

1) в строке 431.00.008 указываются сумма исчисленного акциза;
2) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
3) в графе В указывается сумма исчисленного акциза за отчетный месяц.
15. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
1) в строке 431.00.009 А указывается объем реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также объем подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 431.00.009 I А, 431.00.009 II А;
2) в строке 431.00.009 I А указывается объем реализованного бензина (за исключением авиационного) в тоннах;
3) в строке 431.00.009 II А указывается объем реализованного дизельного топлива в тоннах;
4) в строке 431.00.009 В указывается стоимость реализованных структурным подразделением подакцизных товаров, освобожденных от акцизов в соответствии с пунктом 3 статьи 281 Налогового кодекса, а также стоимость подакцизных товаров испорченных, утраченных в результате чрезвычайных ситуаций, освобожденных от обложения акцизом в соответствии с пунктом 1 статьи 285 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 431.00.009 I В, 431.00.009 II В;
5) в строке 431.00.009 I В указывается стоимость реализованного бензина (за исключением авиационного), которая переносится в строку 400.00.014 Х;
6) в строке 431.00.009 II В указывается стоимость реализованного дизельного топлива, которая переносится в строку 400.00.014 ХI.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
Если Расчет представляется физическим лицом, поле должно содержать "Ф.И.О. налогоплательщика", данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) дата приема Расчета по месту регистрации структурного подразделения или объектов, связанных с налогообложением.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;

6) салық органының коды.
Төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Роялти бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (500.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы роялти бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (500.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және роялти бойынша салықты есептеуге арналған роялти бойынша салық есептілігін нысандарын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны салық режимі Салық кодексінің 308-1-бабына сәйкес белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнім бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация төлеуге роялти есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған Декларацияның өзінен (500.00-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) сол жағындағы бірінші торкөзде «– » белгісімен көрсетіледі.
6. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
8. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;

6) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по роялти (Форма 500.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по роялти (Форма 500.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по роялти (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по роялти. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или соглашением (контрактом) о разделе продукции, в которых налоговый режим установлен согласно статье 308-1 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из Декларации (форма 500.00) предназначенной для детального отражения информации об исчислении роялти к уплате.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
6. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
9. Декларацияға қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
10. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (500.00-нысан)
11. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.

3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения к Декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
12. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (форма 500.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер налогоплательщика-доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;

7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
8) келісімшарт пен кен орнының атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт пен кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісімшарт жасасқан күн.
Уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасқан күн көрсетіледі;
10) келісімшарт нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12. «Төлеуге роялти» бөлімінде:
500.00.001 жолында шикі мұнай өндіруге жылдық көлемі көрсетіледі;
500.00.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикі мұнай көлемі көрсетіледі;
500.00.003 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған орташа шикі мұнай өткізу бағасы көрсетіледі;
500.00.004 жолында шикі мұнай өткізу болмаған кезде өндірілген мұнай құнын есептеу үшін айқындалған шикі мұнай өндіруге нақты шығындар көрсетіледі;
500.00.005 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.00.006 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес айқындалған шикі мұнай құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.00.007 жолында 500.00.005 және 500.00.006 жолдарының (500.00.005+500.00.006) сомасы ретінде айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
500.00.008 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.00.009 жолында шикі мұнайға роялти есептеу сомасы көрсетіледі;
500.00.010 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес толтырылады;

7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом.
14. В разделе "Роялти к уплате":
в строке 500.00.001 "Годовой объем добычи сырой нефти" указывается годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
в строке 500.00.002 "Объем добытой сырой нефти за налоговый период" указывается объем добытой сырой нефти за налоговый период, в тоннах;
в строке 500.00.003 "Средняя цена реализации сырой нефти" указывается средняя цена реализации сырой нефти, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями контрактов на недропользование;
в строке 500.00.004 "Фактические затраты на добычу сырой нефти" указывается фактические затраты на добычу сырой нефти, определяемые для исчисления стоимости добытой нефти при отсутствии реализации сырой нефти;
в строке 500.00.005 "Налоговая база" указывается налоговая база;
в строке 500.00.006 "Корректировка налоговой базы в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании" указывается отклонение стоимости сырой нефти, определенное в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
в строке 500.00.007 "Налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании", определяемый как сумма строк 500.00.005 и 500.00.006 (500.00.005 + 500.00.006);
в строке 500.00.008 "Ставка" указывается ставка, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
в строке 500.00.009 "Начислено роялти на сырую нефть" указывается сумма начисления роялти на сырую нефть;
в строке 500.00.010 "Корректировка" указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

500.00.011 жолында төленуі тиіс шикі мұнайға роялти сомасы көрсетіледі;
500.00.012 жолында газ конденсатын өндірудің жылдық көлемі көрсетіледі;
500.00.013 жолында салық кезеңі ішінде өндірілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
500.00.014 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған газ конденсатын өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
500.00.015 жолында газ конденсатын өткізу болмаған кезде өндірілген газ конденсатының құнын есептеу үшін айқындалған газ конденсатын өндіруге нақты шығындар көрсетіледі;
500.00.016 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.00.017 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған газ конденсаты құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.00.018 жолында 500.00.016 және 500.00.017 жолдарының (500.00.016+500.00.017) сомасы ретінде айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
500.00.019 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.00.020 жолында газ конденсатына роялти есептеу сомасы көрсетіледі;
500.00.021 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес толтырылады;
500.00.022 жолында төленуі тиіс газ конденсатына роялти сомасы көрсетіледі;
500.00.023 жолында табиғи газ өндірудің жылдық көлемі көрсетіледі;
500.00.024 жолында салық кезеңі ішінде өндірілген табиғи газ көлемі көрсетіледі;
500.00.025 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес роялти есептеу үшін айқындалған табиғи газ өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
500.00.026 жолында табиғи газ өткізу болмаған кезде өндірілген газ конденсатының құнын есептеу үшін айқындалған табиғи газ өндіруге нақты шығындар көрсетіледі;
500.00.027 жолында салық базасы көрсетіледі;
500.00.028 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес айқындалған табиғи газ құнының ауытқуы көрсетіледі;
500.00.029 жолында 500.00.027 және 500.00.028 жолдарының (500.00.027+500.00.028) сомасы ретінде айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
500.00.030 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес белгіленген ставка көрсетіледі;
500.00.031 жолында табиғи газға роялти есептеу сомасы көрсетіледі;
500.00.032 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес жүргізілетін роялти сомаларын түзету көрсетіледі. Егер роялти сомаларын түзету жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделмеген жағдайда, есептелген роялти сомаларын түзету алғашқы тауар өнімін өткізудің нақты құнын негізге ала отырып, алғаш өткізу орын алған салық кезеңінде жүргізіледі. Өндірілген пайдалы қазбаларды кейінгі өткізу жағдайында, сондай-ақ Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес толтырылады;
500.00.033 жолында төленуі тиіс табиғи газға роялти сомасы көрсетіледі;
500.00.034 жолында бюджетке төленуге тиіс, 500.00.011, 500.00.022 және 500.00.033 жолдарының сомасы ретінде (500.00.011 + 500.00.022 + 500.00.033) айқындалатын роялти сомасы көрсетіледі.
13. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

в строке 500.00.011 "Сумма роялти на сырую нефть, подлежащая уплате" указывается сумма роялти на сырую нефть, подлежащая уплате;
в строке 500.00.012 "Годовой объем добычи газового конденсата" указывается годовой объем добычи газового конденсата, в кубических метрах;
в строке 500.00.013 "Объем добытого газового конденсата за налоговый период" указывается объем добытого газового конденсата за налоговый период, в кубических метрах;
в строке 500.00.014 "Средняя цена реализации газового конденсата" указывается средняя цена реализации газового конденсата, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями контрактов на недропользование;
в строке 500.00.015 "Фактические затраты на добычу газового конденсата" указывается фактические затраты на добычу газового конденсата, определяемые для исчисления стоимости добытого газового конденсата при отсутствии реализации газового конденсата;
в строке 500.00.016 указывается "Налоговая база" указывается налоговая база;
в строке 500.00.017 "Корректировка налоговой базы в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании" указывается отклонение стоимости газового конденсата, определенное в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.00.018 "Налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании", определяемый как сумма строк 500.00.016 и 500.00.017 (500.00.016 + 500.00.017);
в строке 500.00.019 "Ставка" указывается ставка, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
в строке 500.00.020 "Начислено роялти на газовый конденсат" указывается сумма начисления роялти на газовый конденсат;
в строке 500.00.021 "Корректировка" указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.00.022 "Сумма роялти на газовый конденсат, подлежащая уплате" указывается сумма роялти на газовый конденсат, подлежащая уплате;
в строке 500.00.023 "Годовой объем добычи природного газа" указывается годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
в строке 500.00.024 "Объем добытого природного газа за налоговый период" указывается объем добытого природного газа за налоговый период, в кубических метрах;
в строке 500.00.025 "Средняя цена реализации природного газа" указывается средняя цена реализации природного газа, определяемая для исчисления роялти в соответствии с условиями контрактов на недропользование;
в строке 500.00.026 "Фактические затраты на добычу природного газа" указывается фактические затраты на добычу природного газа, определяемые для исчисления стоимости добытого природного газа при отсутствии реализации природного газа;
в строке 500.00.027 "Налоговая база" указывается налоговая база;
в строке 500.00.028 "Корректировка налоговой базы в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании" указывается отклонение стоимости природного газа, определенное в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.00.029 "Налоговая база с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании", определяемый как сумма строк 500.00.027 и 500.00.028 (500.00.027+500.00.028);
в строке 500.00.030 "Ставка" указывается ставка, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
в строке 500.00.031 "Начислено роялти на природный газ" указывается начислено роялти на природный газ;
в строке 500.00.032 "Корректировка" указывается корректировка сумм роялти производимая в соответствии с условиями контрактов на недропользование. В случае если корректировка суммы роялти контрактом на недропользование не предусмотрена, то корректировка сумм начисленных роялти производится в том налоговом периоде, когда имела место первая реализация, исходя из фактической цены реализации первого товарного продукта. Заполняется в случае последующей реализации добытых полезных ископаемых, а также в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
в строке 500.00.033 "Сумма роялти на природный газ, подлежащая уплате" указывается сумма роялти на природный газ, подлежащая уплате;
в строке 500.00.034 "Сумма роялти к уплате в бюджет" указывается сумма роялти, подлежащая уплате в бюджет, определяемый как сумма строк 500.00.011, 500.00.022 и 500.00.033 (500.00.011 + 500.00.022 + 500.00.033).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларация қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Қол қойылатын бонус бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (510.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы қол қойылатын бонус бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (510.00-ысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қол қойылатын бонус бойынша салықты есептеуге арналған қол қойылатын бонус бойынша салық есептілігінің нысандарын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Қол қойылатын бонус бойынша Декларацияны жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Заңнамасында белгіленген тәртіпте жасалған әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бөлек жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Есепте соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
4. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас символдармен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
5. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата фактического представления или поступления Декларации от почтовой или иной организации связи в налоговый орган;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по подписному бонусу (Форма 510.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по подписному бонусу (Форма 510.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларация) по подписному бонусу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога по подписному бонусу. Декларация по подписному бонусу составляется физическими и юридическими лицами отдельно по каждому контракту на недропользование, заключенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
4. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
5. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

8) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және кен орнының атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазба коды.
Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісімшарттың жасалған күні.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күнінен күшіне енетіні көрсетіледі;
11) келісімшарттың нөмірі.
Уәкілетті мемлекеттік орган берген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) салық төлеушінің конкурс жеңімпаз деп жарияланған күні.
Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте салық төлеушінің конкурс жеңімпаз деп жарияланған күні көрсетіледі;
13) тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күн.
Қазақстан Республикасының жер қойнаулары мен жер қойнауларын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күн көрсетіледі.
9. «Төлеуге қол қойылатын бонус» бөлімінде:
«Бюджетке төлеуге қол қойылатын бонус» 510.00.001 жолында Салық кодексіне сәйкес қол қойылатын бонус сомасы көрсетіледі.
10. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

8) наименование контракта и месторождения.
Указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) код полезного ископаемого.
Указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 11 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта.
Указывается дата вступления в силу контракта на недропользование;
11) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) дата объявления налогоплательщика победителем конкурса.
Указывается дата объявления налогоплательщика победителем конкурса в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
13) дата подписания протокола прямых переговоров.
Указывается дата подписания протокола прямых переговоров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
9. В разделе "Подписной бонус к уплате":
в строке 510.00.001 "Сумма подписного бонуса к уплате в бюджет" указывается сумма подписного бонуса, в соответствии с Налоговым кодексом.
10. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

Коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (520.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (520.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және коммерциялық табу бонусын есептеуге арналған коммерциялық табу бонусы бойынша салық есептілігі нысандарын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Коммерциялық табу бонусы бойынша Декларацияны жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар негізінде жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде келісімшарттық аумақта пайдалы қазбаларды табу туралы жариялаған жер қойнауын пайдаланушылар әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (520.00-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Декларацияда соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші (салық агенті) не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің (салық агентінің) не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
Электрондық тасығышта жасалған Декларация салық төлеушінің (салық агентінің) электрондық сандық қолтаңбасымен куәландырылған болуға тиіс.
7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

(Форма 520.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по бонусу коммерческого обнаружения (Форма 520.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларация) по бонусу коммерческого обнаружения (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса коммерческого обнаружения. Декларация по бонусу коммерческого обнаружения составляется по каждому отдельному контракту на недропользование недропользователями, объявившими о коммерческом обнаружении полезных ископаемых на контрактной территории при проведении операций по недропользованию в рамках заключенных контрактов на недропользование.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 520.00).
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком (налоговым агентом) либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика (налогового агента) либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
Декларация, составленная на электронном носителе, должна быть заверена электронной цифровой подписью налогоплательщика (налогового агента).
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

10. «Төлеуге коммерциялық табу бонусы» бөлімінде:
1) А-бағанында пайдалы қазбалардың бір түріне арналған жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанында осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалардың кодтарына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен кен орнында пайдалы қазбалардың алынатын запастарының физикалық көлемі (тоннада, текше/м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
4) D-бағанында бюджетке төлеуге жататын коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі.
11. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында.
Декларацияны заңды тұлға тапсырған кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға тапсырған кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;

10. В разделе "Бонус коммерческого обнаружения к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки, предназначаемой для одного вида полезного ископаемого;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 11 настоящих Правил;
3) в графе С указывается физический объем извлекаемых запасов полезного ископаемого на месторождении (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.), утвержденного уполномоченным государственным органом;
4) в графе D указывается сумма бонуса коммерческого обнаружения, подлежащая уплате в бюджет.
11. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;

Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (530.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалар (530.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі бойынша салық есептілігі нысандарын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны өнімді бөлу туралы келісімшарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшаларынан (530.01-ден 530.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштердің мәнін ашуды қажет ететін Декларациядағы жолдарды толтыру кезінде міндетті түрде жасалады.
6. Декларацияға қосымшаларда көрсетілуге тиіс мәліметтер болмаған кезде олар жасалмайды.
7. Қосымша парағында бар жолдарда көрсеткіштер саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның дәл сондай парағы толтырылады.
8. Осы Қағидаларда: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең арифметикалық белгілері қолданылады.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) сол жағындағы бірінші торкөзде «–» белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;

по разделу продукции (Форма 530.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по доле Республики Казахстан по разделу продукции (Форма 530.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по доле Республики Казахстан по разделу продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления доли Республики Казахстан по разделу продукции. Декларация составляется недропользователями, заключившими контракты о разделе продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих отражению в них.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
8. В данных правилах применяются арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (530.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі – тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні – торкөз Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (форма 530.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика - указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7) валюта коды – «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) келісімшарт пен кен орнының атауы – өнімді бөлу туралы келісімшарт пен кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды – осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісімшарт жасасқан күн – уәкілетті мемлекеттік органмен өнімді бөлу туралы келісімшарт жасасқан күн көрсетіледі;
11) келісімшарт нөмірі – уәкілетті мемлекеттік орган берген өнімді бөлу туралы келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) ұсынылған қосымшалар – ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді;
13) өлшем бірлігі – өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, текше/м., унцияда және т.б.).
16. «2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу» бөлімінде:
1) 530.00.001 жолында салық кезеңінде өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Егер өндірілген өнімнің жалпы көлемі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда, осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
2) 530.00.002 жолында салық кезеңінде өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер өткізілген өнімнің жалпы көлемі жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда толтырады;
3) 530.00.003 жолында өндірілген өнімнің құны көрсетіледі. Осы жолды жер қойнауын пайдаланушылар, егер өндірілген өнімнің жалпы құны жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың ережелеріне сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда толтырады;
4) 530.00.004 жолында қосылған құн салығы мен акцизді есепке алмағандағы өнімді өткізуден түскен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 530.01 қосымшасы Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі. Бұл жолды жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт ережелеріне сәйкес өткізілген өнімнің жалпы көлемі Қазақстан Республикасының үлесін есептеу үшін база болып табылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;

7) код валюты - указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) наименование контракта и месторождения - указывается наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
9) код полезного ископаемого - указывается код полезного ископаемого в соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в  пункте 27 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта - указывается дата заключения контракта о разделе продукции с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта - указывается регистрационный номер контракта о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) представленные приложения - отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
13) единица измерения - указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
16. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, добытой за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
2) в строке 530.00.002 указывается общий объем продукции, реализованный за налоговый период. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;
3) в строке 530.00.003 указывается общая стоимость добытой продукции. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем добытой продукции;
4) в строке 530.00.004 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01. Данная строка заполняется недропользователями, в случае если в соответствии с условиями контрактов на недропользование базой для исчисления доли Республики Казахстан является общий объем реализованной продукции;

5) 530.00.005 жолында өнімді сатумен байланысты шығындар көрсетіледі, егер келісімшарттың шарттарына сәйкес аталған шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын жағдай болса, өнімнің құнын айқындау кезінде есепке алынады. Осы жолға 530.02 қосымшасы С бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың шарттарына сәйкес салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.007 жолында келісімшарт ережелеріне сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
8) 530.00.008 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заңы) сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнім құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
9) 530.00.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес түзету ескеріле отырып, келісімшарт ережелеріне сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі (530.00.007 мен 530.00.008 жолдарының сомасы);
10) 530.00.010 жолында келісімшарт ережелерімен ең көп жол берілген мөлшерден аспайтын мөлшердегі салық кезеңі үшін өтелетін өнім есебінен өтелген шығын сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;
11) 530.00.011 жолында 530.00.009 және 530.00.010 жолдарының айырмасы (530.00.009 – 530.00.010) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлінуі тиіс пайда өнімінің сомасы көрсетіледі.
12) 530.00.012 жолында келісімшарт ережелеріне сәйкес белгіленген өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көрсетіледі, пайыздарда;
13) 530.00.013 жолында 530.00.011 және 530.00.012 (530.00.011 х 530.00.012) жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалатын бюджетке төленуі тиіс өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі;
14) Республикаға бөлінген есептелген банк пайыздарының сомасы көрсетіледі. Бұл жол келісімшартқа сәйкес бекітілген мәмілелер шеңберінде соңғы сатулардан түсімдер бірлескен банк шотына аударылатын және шығындарды төлегенге дейін және қатысушылар арасында бөлгенге дейін сонда болатын, орналасқан кезеңіне банк пайыздары есептелетін кәсіпорындар үшін қолданылады.

5) в строке 530.00.005 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
6) в строке 530.00.006 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период, в соответствии с условиями контракта на недропользование;
7) в строке 530.00.007 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;
8) в строке 530.00.008 указывается сумма отклонении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
9) в строке 530.00.009 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании (сумма строк 530.00.007 и 530.00.008);
10) в строке 530.00.010 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за налоговый период в размере, не превышающей максимально допустимого условиями контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;
11) в строке 530.00.011 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.009 и 530.00.010 (530.00.009 - 530.00.010);
12) в строке 530.00.012 указывается применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование, в процентах;
13) в строке 530.00.013 указывается начисленная сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.011 и 530.00.012 (530.00.011 х 530.00.012);
14) в строке 530.00.014 указывается сумма начисленных процентов банка, распределенных Республике. Данная строка действует для предприятий, у которых в соответствии с контрактом поступления от окончательной продажи в рамках утвержденных сделок перечисляется на совместный банковский счет и находятся там до оплаты затрат и распределения между участниками, в период нахождения которых начисляются проценты банка.

17. «2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу» бөлімінде:
1) 530.00.015 жолында қосылған құн салығы мен акцизді есепке алмағандағы өнім өткізуден түскен табыс көрсетіледі. Бұл жолға
530.01 қосымшасы Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
2) 530.00.016 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
3) 530.00.017 жолында келісімшарт ережелеріне сәйкес 530.00.015 және 530.00.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемдік және пайда бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
4) 530.00.018 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес сәйкес айқындалатын өтемдік және пайда бөлуге жататын өнімнің ауытқу сомасы көрсетіледі;
5) 530.00.019 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзету ескеріле отырып, келісімшарт ережелеріне сәйкес айқындалған өтемдік және пайдалыға бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі (530.00.017 және 530.00.018 жолдарының сомасы);
6) 530.00.020 жолында келісімшарт ережелері бойынша ең жоғары жол берілген мөлшерден аспайтын мөлшерде салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген шығын сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.021 жолында 530.00.019 және 530.00.020 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын (530.00.019 және 530.00.020) Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлуге жататын табыс сомасы көрсетіледі;
8) 530.00.022 жолында нарықтық бағаның өткізудің орташа нақты бағасына қатынасы ретінде айқындалатын өткізудің нақты бағасы ескеріле отырып, түзету коэффициенті көрсетіледі.
Бұл ретте орташа баға 530.01 қосымшаның Е бағаны жолдарының С бағаны жолдарына қатынасы ретінде айқындалады;
9) 530.00.023 жолында 530.00.021 және 530.00.022 жолдарының туындысы (530.00.021 х 530.00.022) ретінде айқындалатын түзету ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлуге жататын табыс көрсетіледі;
10) 530.00.024 жолында өнім бөлу туралы келісімшартта айқындалатын пайда өніміндегі Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
11) 530.00.025 жолында 530.00.023 және 530.00.024 жолдарының туындысы (530.00.023 х 530.00.024) ретінде айқындалатын өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
18. «2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өнім бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу» бөлімінде:

17. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.015 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.016 указывается фактически уплаченная сумма роялти за налоговый период;
3) в строке 530.00.017 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.015 и 530.00.016;
4) в строке 530.00.018 указывается сумма отклонении стоимости продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную определенной в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
5) в строке 530.00.019 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании (сумма строк 530.00.017 и 530.00.018);
6) в строке 530.00.020 указывается сумма затрат, фактически возмещенная за счет компенсационной продукции в налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
7) в строке 530.00.021 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.019 и 530.00.020 (530.00.019 - 530.00.020);
8) в строке 530.00.022 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, которая определяется как отношение рыночной цены на средневзвешенную фактическую цену реализации.
При этом средневзвешенная цена определяется как отношение строки графы Е к строке графы С приложения 530.01;
9) в строку 530.00.023 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.021 и 530.00.022 (530.00.021 х 530.00.022);
10) в строке 530.00.024 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в контракте о разделе продукции;
11) в строке 530.00.025 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.023 и 530.00.024 (530.00.023 х 530.00.024).
18. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2005 года":

1) 530.00.026 жолында салық кезеңі үшін өндірілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.027 жолында қосылған құн салығы мен акцизді есепке алмағандағы өнім өткізуден түскен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 530.01 нысанының Е бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
3) 530.00.028 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңға сәйкес түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
4) 530.00.029 жолында егер өнімді өткізуге байланысты шығындар келісімшарт ережелеріне бойынша өтемдік және пайда бөлуге жататын өнім құнын айқындау кезінде ескерілген жағдайда аталған шығындар көрсетіледі. Бұл жолға 530.02 нысаны С бағанының жиынтық шамасы көшіріледі;
5) 530.00.030 жолында салық кезеңі үшін өткізілген өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 530.00.031 жолында (530.00.027 + 530.00.028 – 530.00.029)/530.00.030 жолдарының қатынасын білдіретін бөлу нүктесіндегі өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
7) 530.00.032 жолында 530.00.026 және 530.00.031 жолдарының туындысы (530.00.026 және 530.00.031) ретінде айқындалатын өндірілген өнімнің құны көрсетіледі;
8) 530.00.033 жолында өтемдік өнімнің үлесі көрсетіледі;
9) 530.00.034 жолында өтемдік өнімнің көлемі көрсетіледі;
10) 530.00.035 жолында өтелетін шығындар көрсетіледі, салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген.
Аталған жолға 530.03.009 жолының шамасы көшіріледі;
11) 530.00.036 жолында 530.00.026 және 530.00.034 жолдарының айырмасы (530.00.026 – 530.00.034) ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасында бөлуге жататын өндірілген өнім көлемі көрсетіледі;
12) 530.00.037 жолында өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес айқындалатын R-факторы (табыстылық көрсеткіші) көрсетіледі;
13) 530.00.038 жолында өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес айқындалатын РІН (рентабельділіктің ішкі нормасы) көрсетіледі;
14) 530.00.039 жолында өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес айқындалатын Р-факторы (баға коэффициенті) көрсетіледі;
15) 530.00.040 жолында жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі пайыздарда көрсетіледі;
16) 530.00.041 жолында өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының пайда түсіретін өнімдегі үлесі көрсетіледі;
17) 530.00.042 жолында 530.00.036 және 530.00.041 жолдарының айырмасы (530.00.036 – 530.00.041) ретінде айқындалатын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі;
18) 530.00.043 жолында 530.00.031 және 530.00.042 жолдарының туындысы (530.00.031 х 530.00.042) ретінде айқындалатын, құндық түрдегі өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі көрсетіледі.

1) в строке 530.00.026 указывается общий объем добытой продукции за налоговый период;
2) в строке 530.00.027 указывается доход от реализации продукции без учета налога на добавленную стоимость и акциза. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.028 указывается доход от корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
4) в строке 530.00.029 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
5) в строке 530.00.030 указывается общий объем продукции, реализованной за налоговый период;
6) в строке 530.00.031 указывается средняя цена реализации продукции в точке раздела, представляющая собой как отношение строк (530.00.027+530.00.028-530.00.029)/530.00.030;
7) в строке 530.00.032 указывается стоимость добытой продукции, определяемая как произведение строк 530.00.026 и 530.00.031 (530.00.026 х 530.00.031);
8) в строке 530.00.033 указывается доля компенсационной продукции;
9) в строке 530.00.034 указывается объем компенсационной продукции;
10) в строке 530.00.035 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде.
В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
11) в строке 530.00.036 указывается объем добытой продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.026 и 530.00.034 (530.00.026 - 530.00.034);
12) в строке 530.00.037 указывается R-фактор (показатель доходности), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
13) в строке 530.00.038 указывается ВНР (внутренняя норма рентабельности), которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
14) в строке 530.00.039 указывается Р-фактор (ценовой коэффициент), который определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
15) в строке 530.00.040 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции в процентах;
16) в строке 530.00.041 указывается доля недропользователя в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии с контрактом о разделе продукции;
17) в строке 530.00.042 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как разница строк 530.00.036 и 530.00.041 (530.00.036 - 530.00.041);
18) в строке 530.00.043 указывается доля Республики Казахстан по разделу продукции в стоимостном выражении, определяемая как произведение строк 530.00.031 и 530.00.042 (530.00.031 х 530.00.042).

19. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Өнімді өткізуден түскен табыстар – 530.01-нысанын жасау
20. 530.01 нысаны салық кезеңі үшін өнімді сатудан түскен табыстарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер келісімшартта Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті мемлекеттік органның тиісті шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
21. «Өткізу көлемі» бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе резиденттік елінің коды көрсетіледі.
Резидент емес салық төлеушінің резиденттік елінің коды Тауарларды декларациялау ережесіне 22 «Әлем елдерінің жіктеуіші» қосымшасына сәйкес көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өткізілген өнім көлемі (тоннада, текше м., унцияларда және т.б.) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында өнімді сатудан түскен табыс көрсетіледі;
6) Е бағанының «Жиыны» жолында Е бағанының барлық жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.
Е бағаны барлық жолдарының жиынтық шамасы 530.00 нысанының 530.00.004 немесе 530.00.015, немесе 530.00.029 жолына көшіріледі.
4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде шегеруге жататын шығындар – 530.02-нысанын жасау
22. 530.02 нысаны егер келісімшарт ережесі бойынша осы шығындар өтемдікке және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған. Бұл ретте, осы нысанды 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін және 2005 жылғы 1 қаңтардан кейін келісімшарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.

19. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 530.01 -
Доходы от реализации продукции
20. Форма 530.01 предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за налоговый период.
Если контрактом предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного государственного органа.
21. В разделе "Объем реализации":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер или код страны резидентства налогоплательщик.
Код страны резидентства налогоплательщика - нерезидента указывается в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.);
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции;
6) в строке "Итого" графы Е указывается итоговая величина всех строк графы Е.
Итоговая величина строки графы Е переносится в строку 530.00.004 или 530.00.015, или 530.00.029 формы 530.00.
4. Составление формы 530.02 - Затраты, подлежащие вычету
при определении стоимости продукции, подлежащей
распределению на компенсационную и прибыльную
22. Форма 530.02 предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года и после 1 января 2005 года.

23. «Шегерімге жататын шығындар» бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында шығындар баптарының қимасында салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
4) С бағанының «Жиыны» жолында С бағанының барлық жолдарының жиынтық шамасы көрсетіледі.
С бағаны жолдарының жиынтық шамасы 530.00 нысанының 530.00.006 немесе 530.00.030 жолына көшіріледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар – 530.03-нысанын жасау
24. 530.03 нысаны өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.

23. В разделе "Затраты, подлежащие вычету":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции;
4) в строке "Итого" графы С указывается итоговая величина всех строк графы С.
Итоговая величина строки графы С переносится в строку 530.00.006 или 530.00.030 формы 530.00.
5. Составление формы 530.03 -
Затраты, возмещаемые за счет компенсационной продукции
24. Форма 530.03 предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.

25. «2004 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес өтелетін шығындар» бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындар сомасы көшіріледі. Егер Декларация бірінші рет табыс етілсе, онда аталған жол толтырылмайды;
2) 530.03.002 жолында өнімді бөлу туралы келісімшарттың талаптарына сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;

25. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые, то указанная строка не заполняется;
2) в строке 530.03.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями контракта о разделе продукции;

3) 530.03.003 жолында 530.03.001 және 530.03.002 жолдарында көрсетілген сомалардың қосындысымен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келісімшарт шартына сәйкес салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;
5) 530.03.005 жолында келісімшарт шартына сәйкес салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;

3) в строке 530.03.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 530.03.001 и 530.03.002;
4) в строке 530.03.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало налогового периода согласно условиям контракта;
5) в строке 530.03.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за налоговый период в соответствии с условиями контракта;

6) 530.03.006 жолында салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және 530.03.003, 530.03.004 жолдарының және 530.03.005 жолының айырмасы (530.03.003 + 530.03.004 – 530.03.005) ретінде айқындалады.
26. «2004 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша өтелетін шығындар» бөлімінде:

6) в строке 530.03.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы, начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется как разница суммы строк 530.03.003, 530.03.004 и строки 530.03.005 (530.03.003 + 530.03.004 - 530.03.005).
26. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенным после 1 января 2004 года":

1) 530.03.007 жолында салық кезеңінің басына жер қойнауын пайдаланушы өтемеген өтелетін шығындар көрсетіледі;
2) 530.03.008 жолында салық кезеңінде нақты жүргізілген өтелетін шығындар көрсетіледі;
3) 530.03.009 жолында есепті салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.010 жолында келесі салық кезеңдеріне көшірілетін және 530.03.007, 530.03.008 және 530.03.009 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын (530.03.007 + 530.03.008 – 530.03.009), салық кезеңінің соңына өтелмеген шығындардың қалдығы көрсетіледі.

1) в строке 530.03.007 указываются возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователем на начало налогового периода;
2) в строке 530.03.008 указываются возмещаемые затраты, фактически произведенные в налоговом периоде;
3) в строке 530.03.009 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в налоговом периоде;
4) в строке 530.03.010 указывается остаток возмещаемых расходов, не возмещенных на конец налогового периода, который переносится в последующие налоговые периоды и определяется как разница суммы строк 530.03.007, 530.03.008 и строки 530.03.009 (530.03.007 + 530.03.008 - 530.03.009).

Үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалар (540.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны жер қойнауын пайдаланушылар өнімді бөлу туралы келісімдер (келісімшарттар), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруге арналған келісімшарттар, сондай-ақ барлауға және өндіруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратындарды қоспағанда, бұл келісімшарттар пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемеген жағдайда, жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісімшарт бойынша жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.

(декларации) по налогу на сверхприбыль (Форма 540.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1.Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (Форма 540.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация по налогу на сверхприбыль составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции, контрактам на добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей, при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.

9) келісімшарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасқан күн көрсетіледі;
10) келісімшарттың нөмірі;
Уәкілетті мемлекеттік орган берген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) резидент емес;
Декларацияны резидент емес табыс еткен кезде белгіленеді.
11. «Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша үстеме пайда салығы есептелді» бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы заң) сәйкес табыстарды түзетудің сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.003 жолында 540.00.001 және 540.00.002 (540.00.001 + 540.00.002) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес айқындалатын, түзетуді ескере отырып, Салық кодексінде белгіленген тәртіпте үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша корпоративтік табыс салығының жылдық жиынтық табысының сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында 540.00.007, 540.00.010 және 540.00.011 жолдарынан 540.00.014 (540.00.007 + 540.00.010 + 540.00.011 – 540.00.014) жолдарын алып тастаған сома ретінде айқындалатын, үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша шегерімнің сомасы көрсетіледі;
5) 540.00.005 жолында үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша, Салық кодексінің 348-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылған, шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес 540.00.005 жолында көрсетілген шығыстарды түзетулер сомасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында 540.00.005 және 540.00.006 (540.00.005 + 540.00.006) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес айқындалатын, түзетуді ескере отырып, үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша Салық кодексінің 348-4-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаттары үшін шегерімдерге жатқазылған шығыстар сомасы көрсетіледі;
8) 540.00.008 жолында Салық кодексінің 348-4-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде тіркелген активтер құруға және (немесе) сатып алуға іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Осы шығыстар жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша кез келген мөлшерде (нақты келтірілген шығыстар шегінде) және кез келген салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылады;

9) дата заключения контракта.
Указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта.
Указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) нерезидент.
Отмечается в случае представления Декларации нерезидентом.
11. В разделе "Исчислен налог на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 540.00.002 указывается сумма дохода, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
3) в строке 540.00.003 указывается сумма совокупного годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.001 и 540.00.002 (540.00.001 + 540.00.002);
4) в строке 540.00.004 указывается сумма вычетов по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк с 540.00.007, 540.00.010 и 540.00.011 минус строка 540.00.014 (540.00.007 + 540.00.010 + 540.00.011 - 540.00.014);
5) в строке 540.00.005 указываются суммы расходов, отнесенных на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
6) в строке 540.00.006 указывается сумма корректировки расходов, указанных в строке 540.00.005 в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
7) в строке 540.00.007 указываются суммы расходов, отнесенных на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, в соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль с учетом корректировки в соответствии Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.005 и 540.00.006 (540.00.005 + 540.00.006);
8) в строке 540.00.008 указывается сумма фактически понесенных в течение налогового периода расходов на приобретение и (или) создание фиксированных активов, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса. Данные расходы относятся на вычеты по усмотрению недропользователя в любом размере (в пределах фактически понесенных расходов) и в любой налоговый период;

9) 540.00.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы заңына сәйкес 540.00.008 жолында көрсетілген сәйкес салық кезеңі ішінде іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың түзетулер сомасы көрсетіледі;
10) 540.00.010 жолында 540.00.008 және 540.00.009 (540.00.008 + 540.00.009) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, түзетуді ескере отырып, Салық кодексінің 348–4-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде тіркелген активтер құруға және (немесе) сатып алуға іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында Салық кодексінің 348–4-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде келтірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында Салық кодексінің 348–4-бабының 3-тармағына сәйкес шегерімдер сомасының амортизациялық аударымдар сомасына түзетулері көрсетіледі;
13) 540.00.013 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес 540.00.012 жолында көрсетілген шегерімдерді түзетулер сомасы көрсетіледі;
14) 540.00.014 жолында 540.00.012 және 540.00.013 (540.00.012 + 540.00.013) жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, түзетуді ескере отырып, үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша Салық кодексінің 348–4-бабының 3-тармағы сәйкес шегерімдер сомасының амортизациялық аударымдар сомасына түзетулері көрсетіледі;
15) 540.00.015 жолында Салық кодексінің 348-2-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 (540.00.003 – 540.00.004) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, үстеме пайда салығын есептеу мақсаттары үшін Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүзеге асырылатын азайтуды ескергендегі салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер, Салық кодексінің 133-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы нөлден кем болса, осы жолда нөлге тең мән көрсетіледі;
16) 540.00.016 жолында Салық кодексінің 348-5-бабына сәйкес үстеме пайда салығы есептелетін, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша келісімшарт қызметі бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Корпоративтік табыс салығының сомасы корпоративтік табыс салығы бойынша Декларацияның тиісті Қосымшасынан тасымалданады;
17) 540.00.017 жолында Салық кодексінің 349-бабына сәйкес келісімшарт қызметі бойынша таза табыс бойынша пайда болатын, таза табысқа салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады;

9) в строке 540.00.009 указывается сумма корректировки фактически понесенных в течение налогового периода расходов, указанных в строке 540.00.008 в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
10) в строке 540.00.010 указывается сумма фактически понесенных в течение налогового периода расходов на приобретение и (или) создание фиксированных активов согласно подпункту 2 пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса с учетом корректировки в соответствии Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.008 и 540.00.009 (540.00.008 + 540.00.009);
11) в строке 540.00.011 указывается сумма убытков, понесенных за предыдущие налоговые периоды в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса;
12) в строке 540.00.012 указываются корректировка суммы вычетов на сумму амортизационных отчислений в соответствии с пунктом 3 статьи 348-4 Налогового кодекса;
13) в строке 540.00.013 указывается сумма корректировки вычетов, указанных в строке 540.00.012 в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
14) в строке 540.00.014 указывается корректировка суммы вычетов на сумму амортизационных отчислений, в соответствии с пунктом 3 статьи 348-4 Налогового кодекса с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 540.00.012 и 540.00.013 (540.00.012 + 540.00.013);
15) в строке 540.00.015 указывается налогооблагаемый доход для целей исчисления налога на сверхприбыль согласно статье 348-2 Налогового кодекса, определяемый как разница строк 540.00.003 и 540.00.004 (540.00.003 -540.00.004), с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Если разница строк 540.00.003 и 540.00.004, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса меньше чем ноль, то в данной строке отражается значение равное нулю;
16) в строке 540.00.016 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование, согласно статье 348-5 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
17) в строке 540.00.017 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности согласно статье 349 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;

18) 540.00.018 жолында 540.00.016 жолынан 540.00.016 жолын және 540.00.017 жолын 540.00.017 (540.00.015 – 540.00.016 – 540.00.017) алу ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін іс жүзінде алынған таза табыс сомасы көрсетіледі;
19) 540.00.019 жолында 540.00.004 жолының және 25 проценттің туындысы (540.00.004 х 25%) ретінде айқындалатын шегерімдердің
25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
20) 540.00.020 жолында 540.00.018 және 540.00.019 жолдарының айырмасы (540.00.018 – 540.00.019) ретінде айқындалатын, шегерімдер сомасының 25 проценттен асатын, жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін, үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі;
21) 540.00.021 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есептеуі көрсетіледі, соның ішінде:
540.00.021 А бағанында деңгейлер көрсетілген;
540.00.021 В бағанында жылдық жиынтық табыс сомасының шегерімдерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
540.00.021 С бағанында Салық кодексінің 348-4-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
540.00.021 D бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі.
540.00.021 E бағанында Салық кодексінің 351-бабына көзделіп бөлінген іс жүзіндегі таза табыс көрсетіледі, келесі тәртіппен алынып тасталған:
1 деңгей үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан көп болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан кем болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болады.
Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді;
2-7 деңгейлер үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан артық не тең болса, онда бұл деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі осы тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыс пен алдыңғы деңгейлер бойынша таза табыстың бөлінген бөліктерінің жалпы сомасы арасындағы айырма тиісті деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан кем болса, онда осы деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі сондай айырмаға тең болады. Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді.
Таза табыстың бөліктерінің деңгейлері бойынша бөлінген жалпы сома салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болуы тиіс;

18) в строке 540.00.018 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 540.00.015 минус строка 540.00.016 и минус строка 540.00.017 (540.00.015 - 540.00.016 - 540.00.017);
19) в строке 540.00.019 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 540.00.004 и 25 процентов (540.00.004 х 25 %);
20) в строке 540.00.020 указывается налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 540.00.018 и 540.00.019 (540.00.018 - 540.00.019). Если разница строк имеет отрицательное значение, то указывается значение равное нулю;
21) в строке 540.00.021 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 540.00.021А указаны уровни;
в графе 540.00.021В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 540.00.021С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль согласно статье 348-4 Налогового кодекса;
в графе 540.00.021D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.021 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренный статьей 351 Налогового кодекса исчисленный в следующем порядке:
для уровня 1:
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период превышает предельную сумму распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для первого уровня;
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период меньше предельной суммы распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период.
При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится;
для уровней 2 - 7:
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням превышает или равна предельной сумме распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для этого соответствующего уровня;
если разница между чистым доходом для целей налога на сверхприбыль за налоговый период и общей суммой распределенных частей чистого дохода по предыдущим уровням меньше предельной суммы распределения чистого дохода для соответствующего уровня, то распределенная часть чистого дохода для этого уровня равна такой разнице. При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится.
Общая сумма распределенных по уровням частей чистого дохода должна быть равна общей сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период;

540.00.021 F бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес салық ставкалары процентпен келтірілген;
540.00.021 G бағанында 540.00.021 Е бағындағы әрбір жолдың 540.00.021F бағанындағы тиісті ставкасына туындысы ретінде жол жолымен айқындалатын үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
22) 540.00.022 жолында 540.00.021 G бағанының жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төленуге тиіс үстеме пайда салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
12. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мына мәліметтерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолда.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ететін, уәкілетті органмен бекітілген, салық төлеушінің орналасу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны толтырған лауазымды адамының аты-жөні» жолда Декларацияны толтырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Өндіру бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (550.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы өндіру бонусы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (550.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өндіру бонусын есептеуге арналған өндіру бонусы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны Салық кодексінің 308-бабы 1-тармағына сәйкес салық режимі белгіленген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа немесе өнімді бөлу туралы келісімшартқа (бұдан әрі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт) сәйкес қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
Декларацияны жер қойнауын қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда және осындай келісімшарт жасалған күні қолданыста болған салық заңнамасының нормаларында белгіленген салық режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, Салық кодексінің 308-бабы 1-тармағында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

в графе 540.00.021 F приведены ставки налога в процентах, в соответствии со статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.021 G указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, которая определяется построчно как произведение каждой строки в графе 540.00.021 Е на соответствующую ставку в графе 540.00.013 F;
22) в строке 540.00.022 указывается исчисленная сумма налога на сверхприбыль, подлежащая уплате, которая определяется как сумма строк графы 540.00.021 G.
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика".
При представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
При представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларация) по бонусу добычи (Форма 550.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по бонусу добычи (Форма 550.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по бонусу добычи (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса добычи.
Декларация составляется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование или контрактом о разделе продукции (далее - контракт на недропользование), в которых налоговый режим установлен согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса.
Составление Декларации осуществляется недропользователями, указанными в пункте 1 статьи 308-1 Налогового кодекса с учетом особенностей налогового режима, установленного в контрактах на недропользование и норм налогового законодательства, действующего на дату заключения такого контракта.

3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі – тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – Шешім) бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) А бағанында уәкілетті орган берген келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі, В бағанында Қазақстан Республикасының уәкілетті органымен жасалған келісімшарттың күні көрсетіледі;
9) өлшем бірлігі. Келісімшартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, текше/м., унцияда, грамда және т. б.).
13. «Төлеуге өндіру бонусы» бөлімінде:
Бұл бөлім келісімшарттық аумақта коммерциялық табу және уәкілетті орган өндірудің жылдық жоспарын бекіткен жағдайда толтырылады;
1) 550.00.001 жолында келісімшарт бойынша пайдалы қазбаны өндірудің қол жеткізілген жинақталған көлемі көрсетіледі;
2) 550.00.002 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес есептелген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі;
3) 550.00.003 жолында жыл басынан өндіру бонусының жиналған сомасы көрсетіледі.
14. «Коммерциялық табуға дейінгі өндіру бонусы» бөлімінде:
Бұл бөлім жер қойнауын пайдалауға арналған келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес толтырылады;
1) 550.00.004 жолында жер қойнауын пайдалауға арналған келісімшартта көзделген салық режиміне сәйкес салық кезеңі үшін есептелген өндіру бонусының сомасы көрсетіледі;
2) 550.00.005 жолында жыл басынан өндіру бонусының жиналған сомасы көрсетіледі.
15. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде салық төлеушi мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында:
құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительным документом;
5) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты - указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение);
8) в графе А указывается регистрационный номер контракта, присвоенный уполномоченным органом, в графе В указывается дата заключения контракта с уполномоченным органом Республики Казахстан;
9) единица измерения. Указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту (в тоннах, куб. м., унциях и т.д.).
13. В разделе "Бонус добычи к уплате":
Данный раздел заполняется в случае коммерческого обнаружения на контрактной территории и утверждения годового плана добычи уполномоченным органом:
1) в строке 550.00.001 указывается достигнутый накопленный объем добычи полезного ископаемого по контракту;
2) в строке 550.00.002 указывается сумма бонуса добычи исчисленная в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным контрактом на недропользование;
3) в строке 550.00.003 указывается накопленная сумма бонуса добычи с начала года.
14. В разделе "Бонус добычи до коммерческого обнаружения".
Данный раздел заполняется в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным контрактом на недропользование:
1) в строке 550.00.004 указывается сумма бонуса добычи за текущий налоговый период исчисленная в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным контрактом на недропользование;
2) в строке 550.00.005 указывается накопленная сумма бонуса добычи с начала года.
1. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика".
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;

3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Пайдалы қазбаларды өндіру салығының және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы салық есептілігін (есебін) (есеп) жасау қағидалары (551.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салықтың, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы салық есептілігін (есебін) (есеп) жасау қағидалары (551.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 346-бабына сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта заттай түрде белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесінің мөлшері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есеп есептілігінің нысанын (есеп) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Бұл Есеп Салық кодексінің 308-1-бабында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға және мемлекет атынан алушыға арналған.

3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации в налоговом органе.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(отчета) (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога
на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по
сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики
Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на
недропользование, в натуральной форме (Форма 551.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (отчета) (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (Форма 551.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 346 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы отчетности отчета (расчета) о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактом на недропользование, в натуральной форме (далее - Отчет).
2. Данный Отчет предназначен для недропользователей, осуществляющих передачу Республике Казахстан в натуральной форме полезных ископаемых в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, указанными в статье 308-1 Налогового кодекса, и получателя от имени государства.

3. Есепті жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай мен газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялти мен өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін төлеу есебіне пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасына заттай түрде беруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар және төлеу есебіне заттай нысанда беру жүргізілетін салықтың әрбір түрі бойынша бөлек мемлекет атынан алушы жасайды.
4. Есеп Салық кодексінде және Салық кодексінің 308-1-бабында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген тиісті салық түрлерін төлеу мерзімдерінде орналасқан орны бойынша салық органына табыс етіледі.
5. Есеп:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке жер қойнауын пайдаланушы және мемлекет атынан алушы қол қояды және жер қойнауын пайдаланушының және мемлекет атынан алушының мөрімен куәландырылады.
7. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен жер қойнауын пайдаланушыға (мемлекет атынан алушыға) қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
8. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
9. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының
4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының
4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Есепті жасау (551.00-нысан)
10. «Жер қойнауын пайдаланушы туралы жалпы ақпарат» бөлімінде жер қойнауын пайдаланушы мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – жер қойнауын пайдаланушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – жер қойнауын пайдаланушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;

3. Отчет составляется недропользователями, осуществляющими передачу полезных ископаемых Республике Казахстан в натуральной форме в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленных контрактами на недропользование, и получателем от имени государства по каждому виду налога отдельно, в счет уплаты которого производится передача в натуральной форме.
4. Отчет представляется в налоговый орган по месту нахождения в сроки уплаты соответствующих видов налогов, установленных Налоговым кодексом и контрактами на недропользование, указанными в статье 308-1 Налогового кодекса.
5. Отчет представляется:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Отчет подписывается недропользователем и получателем от имени государства и заверяется печатью недропользователя и получателя от имени государства.
7. При представлении Отчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, 1 экземпляр возвращается недропользователю (получателю от имени государства) с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - на бумажном носителе;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. При заполнении Отчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
9. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Отчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
БИН - бизнес-идентификационный номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Отчета (форма 551.00)
10. В разделе "Общая информация о недропользователе" недропользователь указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика недропользователя. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер недропользователя. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего;

3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – жер қойнауын пайдаланушы шикі мұнайды (газ конденсатын) салықтың тиісті түрін төлеу есебіне заттай түрде беруді жүргізген салық кезеңі көрсетіледі;
4) жер қойнауын пайдаланушының атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) келісімшарттың нөмірі мен күні – жер қойнауын пайдаланушының келісімшартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) салық түрі – жер қойнауын пайдаланушы төлеу есебіне Қазақстан Республикасына заттай нысанда шикі мұнайды (газ конденсатын) берген салық атауы көрсетіледі;
7) БЖК – тиісті салық түрінің бюджет жіктеуішінің коды көрсетіледі.
11. «Мемлекет атынан алушы туралы жалпы ақпарат» бөлімінде мемлекет атынан алушы мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – мемлекет атынан алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) БСН – мемлекет атынан алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) мемлекет атынан алушының атауы – құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі.
12. «Заттай нысандағы салықтың мөлшерлері мен төлеу (беру) мерзімдері» бөлімінде:
1) 1 жолда А бағанында жер қойнауын пайдаланушы тиісті салық түрі бойынша салық кезеңі үшін тапсырған декларация бойынша есептелген салығының сомасын көрсетеді;
2) 1.1 жолда А бағанында жер қойнауын пайдаланушы салық кезеңі үшін заттай нысанда берілетін салық сомасын көрсетеді;
3) 2 жолда А бағанында жер қойнауын пайдаланушы салық кезеңі үшін тиісті салық түрін төлеу есебіне беретін шикі мұнайдың (газ конденсатының) көлемін көрсетеді;
4) 3 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы берілетін шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасы үшін бағаны көрсетеді;
В бағанында – мемлекет атынан алушы алынған шикі мұнайдың (газ конденсатының) 1 тоннасы үшін бағаны көрсетеді;
5) 4 жолда В бағанында мемлекет атынан алушы тиісті салық түрін төлеу есебіне алынған мұнайдың (газ конденсатының) көлемін көрсетеді;
6) 5 жолда А және В бағандарында жер қойнауын пайдаланушы мен мемлекет атынан алушы Салық кодексі мен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес, Салық кодексінің 308-бабы 2-тармағында көрсетілген тиісті салық түрінің төлеу мерзімін көрсетеді;

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - указывается налоговый период, за который недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога в натуральной форме;
4) наименование недропользователя - указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) номер и дата контракта - указывается номер и дата контракта недропользователя;
6) вид налога - указывается наименование налога, в счет уплаты которого недропользователем была произведена передача сырой нефти (газового конденсата) Республике Казахстан в натуральной форме;
7) КБК - указывается код бюджетной классификации соответствующего вида налога.
11. В разделе "Общая информация о получателе от имени государства" получатель от имени государства указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика получателя от имени государства;
2) БИН - бизнес-идентификационный номер налогоплательщика получателя от имени государства;
3) наименование получателя от имени государства - указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами.
12. В разделе "Размеры и сроки уплаты (передачи) налога в натуральной форме":
1) в строке 1 в графе А недропользователем указывается сумма исчисленного налога по представленной декларации по соответствующему виду налога за налоговый период;
2) в строке 1.1 в графе А недропользователем указывается сумма налога, передаваемого в натуральной форме за налоговый период;
3) в строке 2 в графе А недропользователем указывается объем передаваемой нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога за налоговый период;
4) в строке 3:
в графе А - недропользователем указывается цена за 1 тонну передаваемой нефти (газового конденсата);
в графе В - получателем от имени государства указывается цена за 1 тонну полученной нефти (газового конденсата);
5) в строке 4 графы В получателем от имени государства указывается объем полученной нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
6) в строке 5 в графах А и В недропользователем и получателем от имени государства указываются срок уплаты соответствующего вида налога согласно Налоговому кодексу и контрактам на недропользование, указанным в пункте 2 статьи 308 Налогового кодекса;

7) 6 жолда:
А бағанында – жер қойнауын пайдаланушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді;
В бағанында – мемлекет атынан алушы мұнайды (газ конденсатын) тиісті салық түрін төлеу есебіне беру күнін көрсетеді;
8) 7 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша салықтың төленген түрінің сомасын көрсетеді;
9) 8 жолының В бағанында мемлекет атынан алушы алған мұнай (газ конденсаты) бойынша тиісті салық түрінің төлемі жүргізілген төлем құжатының нөмірі мен күнін көрсетеді.
13. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Жер қойнауын пайдаланушы» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі;
2) «Мемлекет атынан алушы» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес мемлекет атынан алушының толық атауы көрсетіледі;
3) «Басшының аты-жөні» жолында басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
4) есептінің тапсырған күні – Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
5) салық органының коды – Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
6) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
7) Есептің қабылданған күні – Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есеп табыс етілген күн көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (560.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалар (560.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдерді есептеуге арналған тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлем жөніндегі Декларацияны жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасалғанға дейін мемлекет тиiстi келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және жайластыруға шығын шеккен пайдалы қазбалардың кен орындары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

7) в строке 6:
в графе А - недропользователем указывается дата передачи нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
в графе В - получателем от имени государства указывается дата получения нефти (газового конденсата) в счет уплаты соответствующего вида налога;
8) в строке 7 в графе В получателем от имени государства указывается сумма уплаченного вида налога по полученной нефти (газового конденсата);
9) в строке 8 в графе В получателем от имени государства указывается номер и дата платежного документа, по которому произведена уплата соответствующего вида налога по полученной нефти (газового конденсата).
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в строке "Недропользователь" - указывается полное наименование недропользователя в соответствии с учредительными документами;
2) в строке "Получатель от имени государства" указывается полное наименование получателя от имени государства в соответствии с учредительными документами;
3) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
4) дата подачи отчета - указывается дата представления отчета в налоговый орган;
5) код налогового органа - указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
6) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего отчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего отчет;
7) дата приема отчета - указывается дата представления отчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
8) дата почтового штемпеля - указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по платежу по возмещению исторических затрат
(Форма 560.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат (Форма 560.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по платежу по возмещению исторических затрат (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платежа по возмещению исторических затрат. Декларация по платежу по возмещению исторических затрат составляется недропользователями, заключившими контракт на недропользование в порядке установленном законодательством Республики Казахстан, по месторождениям полезных ископаемых, по которым государство понесло затраты на геологическое изучение и обустройство соответствующей контрактной территории до заключения контракта на недропользование.

7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Экспортқа рента салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (570.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы экспортқа рента салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (570.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және экспортқа рента салығын есептеуге арналған экспортқа рента салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Экспортқа рента салығы бойынша декларацияны шикi мұнай, газ конденсатын, көмірді экспортқа өткізетін жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
7. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
8. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде, Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по рентному налогу на экспорт (Форма 570.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт (Форма 570.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по рентному налогу на экспорт (далее - Декларация), предназначенной для исчисления рентного налога на экспорт. Декларация по рентному налогу на экспорт составляется физическими и юридическими лицами, реализующими на экспорт сырую нефть, газовый конденсат, уголь.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указывается соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.

2) 570.00.002 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес, шикi мұнайдың әлемдік бағасы көрсетіледі;
3) 570.00.003 жолында 570.00.001 және 570.00.002 (570.00.001 х 570.00.002) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын экспортқа өткізілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
4) 570.00.004 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген газ конденсатының көлемі көрсетіледі;
5) 570.00.005 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес газ конденсатының әлемдік бағасы көрсетіледі;
6) 570.00.006 жолында 570.00.004 және 570.00.005 005 (570.00.004 х 570.00.005) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын газ конденсатының экспортқа өткізілген көлемінің құны көрсетіледі;
7) 570.00.007 жолында 570.00.003 және 570.00.006 (570.00.003 + 570.00.006) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын экспортқа өткізілген шикі мұнай, газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
8) 570.00.008 жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес шикі мұнай мен газ конденсатының экспортқа рента салығының ставкасы көрсетіледі;
9) 570.00.009 жолында 570.00.007 және 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын шикі мұнай мен газ конденсатының экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;
10) 570.00.010 жолында салық кезеңі үшін экспортқа өткізілген көмір көлемі көрсетіледі;
11) 570.00.011 жолында көмірдің нақты өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 570.00.012 жолында 570.00.010 және 570.00.011 (570.00.010 х 570.00.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа өткізілген көлемінің құны көрсетіледі;
13) 570.00.013 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалған экспортқа өткізілген көмір құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
14) 570.00.014 жолында 570.00.012 және 570.00.013 (570.00.012 + 570.00.013) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Трансферттік баға белгілеу туралы Заңға сәйкес түзету ескеріле отырып, экспортқа өткізілген көмір көлемінің құны көрсетіледі;
15) 570.00.015 жолында Салық кодексінің 303-бабына сәйкес көмірдің экспортқа рента салығының ставкасы көрсетіледі;
16) 570.00.016 жолында 570.00.012 және 570.00.015 (570.00.012 х 570.00.015) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;
17) 570.00.017 жолында 570.00.013 және 570.00.015 (570.00.013 х 570.00.0015) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын көмірдің экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі;

2) в строке 570.00.002 указывается мировая цена на сырую нефть в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
3) в строке 570.00.003 указывается стоимость объема сырой нефти, реализованной на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00.001 и 570.00.002 (570.00.001 х 570.00.002);
4) в строке 570.00.004 указывается объем газового конденсата, реализованного на экспорт за налоговый период;
5) в строке 570.00.005 указывается мировая цена на газовый конденсат в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
6) в строке 570.00.006 указывается стоимость объема газового конденсата, реализованного на экспорт, определяемая как произведение строк 570.00 004 и 570.00.005 (570.00.004 х 570.00.005);
7) в строке 570.00.007 указывается стоимость объема реализованных на экспорт сырой нефти, газового конденсата, определяемая как сумма строк 570.00.003 и 570.00.006 (570.00.003 + 570.00.006);
8) в строке 570.00.008 указывается ставка рентного налога на экспорт сырой нефти и газового конденсата в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
9) в строке 570.00.009 указывается сумма рентного налога на экспорт сырой нефти и газового конденсата, определяемая как произведение строк 570.00.007 и 570.00.008 (570.00.007 х 570.00.008);
10) в строке 570.00.010 указывается объем угля, реализованного на экспорт за налоговый период;
11) в строке 570.00.011 указывается фактическая цена реализации на уголь;
12) в строке 570.00.012 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.010 и 570.00.011 (570.00.010 х 570.00.011);
13) в строке 570.00.0013 указывается сумма отклонения стоимости реализованного на экспорт угля, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
14) в строке 570.00.014 указывается стоимость объема реализованного на экспорт угля с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемая как сумма строк 570.00.012 и 570.00.013 (570.00.012 + 570.00.013);
15) в строке 570.00.015 указывается ставка рентного налога на экспорт угля в соответствии со статьей 303 Налогового кодекса;
16) в строке 570.00.016 указывается сумма рентного налога на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.012 и 570.00.015 (570.00.012 х 570.00.015);
17) в строке 570.00.017 указывается сумма рентного налога на экспорт угля, определяемая как произведение строк 570.00.013 и 570.00.015 (570.00.013 х 570.00.0015);

18) 570.00.018 жолында 570.00.009, 570.00.016 және 570.00.017 (570.00.009 + 570.00.016 + 570.00.017) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын экспортқа рента салығының сомасы көрсетіледі.
12. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (580.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (580.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеуге арналған өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі бойынша декларацияны өнім бөлу туралы келісімшарттар жасасқан жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.

18) в строке 570.00.018 указывается сумма рентного налога на экспорт, определяемая как сумма строк 570.00.009, 570.00.016 и 570.00.017 (570.00.009 + 570.00.016 + 570.00.017).
12. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. Налогоплательщика":
при представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
при представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата подачи Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по дополнительному платежу недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции
(Форма 580.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (Форма 580.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции (далее - Декларация), предназначенной для исчисления дополнительного платежа недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции. Декларация по дополнительному платежу недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции составляется недропользователями, заключившие контракты о разделе продукции.

3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі – тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні – торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі тапсырылған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды – «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) келісімшарт пен кен орнының атауы – өнімді бөлу туралы келісімшарт пен кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) пайдалы қазбаның коды – осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген пайдалы қазбалар кодтарына сәйкес пайдалы қазба коды көрсетіледі;
10) келісімшарт жасасқан күн – уәкілетті мемлекеттік органмен өнімді бөлу туралы келісімшарт жасасқан күн көрсетіледі;
11) келісімшарт нөмірі – уәкілетті мемлекеттік орган берген өнімді бөлу туралы келісімшарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
12) өлшем бірлігі – өнімді бөлу туралы келісімшартқа сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі көрсетіледі (тоннада, текше м., унцияда және т.б.).
10. «2005 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасасқан өнімді бөлу туралы келісімшарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі» бөлімінде:
1) 580.00.001 өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.002 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заңы) сәйкес айқындалған өндірілген өнім көлемінің құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
3) 580.00.003 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес түзету ескеріле отырып, өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
4) 580.00.004 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі деп қосылған құн салығын, акциз бен оларға қатысты жер қойнауын пайдаланушы салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді білдіретін соманы айтамыз;

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика - указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты - указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
8) наименование контракта и месторождения - указывается наименование контракта о разделе продукции и месторождения;
9) код полезного ископаемого - указывается код полезного ископаемого кодов соответствии с кодами полезных ископаемых, указанными в пункте 13 настоящих Правил;
10) дата заключения контракта - указывается дата заключения контракта о разделе продукции с уполномоченным государственным органом;
11) номер контракта - указывается регистрационный номер контракта о разделе продукции, присвоенный уполномоченным государственным органом;
12) единица измерения - указывается единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракта о разделе продукции (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
10. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2005 года":
1) в строке 580.00.001 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.002 указывается сумма отклонения стоимости объема добытой продукции, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
3) в строке 580.00.003 указывается общая стоимость объема добытой продукции с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании (сумма строк 580.00.001 и 580.00.002);
4) в строке 580.00.004 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением налога на добавленную стоимость, акциза и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;

5) 580.00.005 жолында өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 10 пайызын құрайтын салық кезеңіндегі мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
6) 580.00.006 жолында өндірілген өнімнің жалпы көлемі құнының 40 пайызын құрайтын салық кезеңіндегі мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
7) 580.00.007 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.005 және 580.00.004 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін 580.00.006 және 580.00.004 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылған жағдайда, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қосымша төлем болып табылатынын ескеру қажет.
11. «2006 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасасқан өнімді бөлу туралы келісімшарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі» бөлімінде:
1) 580.00.008 жолында өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі;
2) 580.00.009 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған өндірілген өнім көлемінің құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;
3) 580.00.010 жолында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес түзету ескеріле отырып, өндірілген өнім көлемінің жалпы құны көрсетіледі (580.00.008 және 580.00.009 жолдарының сомасы);
4) 580.00.011 жолында мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі, бұл ретте мемлекет түсімдерінің үлесі деп қосылған құн салығын, акциз бен оларға қатысты жер қойнауын пайдаланушы салық агенті ретінде әрекет ететін салықтарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы нақты төлеген Қазақстан Республикасының өнімді бөлу бойынша үлесін, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді білдіретін соманы айтамыз;
5) 580.00.012 жолында келісімшарттық қызмет нәтижесінде алынған өнімнің жалпы көлемінің құнынан өнімді бөлу туралы келісімшартта белгіленген 5 проценттен 10 пайызға дейінгі аралықта салық кезеңіндегі мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
6) 580.00.013 жолында келісімшарттық қызмет нәтижесінде алынған өнімнің жалпы көлемі құнының 40 пайызға құрайтын салық кезеңіндегі мемлекет түсімдері үлесінің сомасы көрсетіледі;
7) 580.00.014 жолында жер қойнауын пайдаланушының есептелген қосымша төлемінің сомасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемін есептеген кезде, егер 580.00.012 және 580.00.011 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтіне дейін 580.00.013 және 580.00.011 жолдарының айырмасы инвестиция салу сәтінен кейін оң болып табылған жағдайда, онда мұндай айырма жер қойнауын пайдаланушы үшін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша қосымша төлем болып табылатынын ескеру қажет.

5) в строке 580.00.005 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 10 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
6) в строке 580.00.006 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема добытой продукции;
7) в строке 580.00.007 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.005 и 580.00.004 до момента вложений инвестиций, строк 580.00.006 и 580 00.004 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.
11. В разделе "Дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контрактам о разделе продукции, заключенным после 1 января 2006 года":
1) в строке 580.00.008 указывается общая стоимость объема добытой продукции;
2) в строке 580.00.009 указывается сумма отклонения стоимости объема добытой продукции, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
3) в строке 580.00.010 указывается общая стоимость объема добытой продукции с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании (сумма строк 580.00.008 и 580.00.009);
4) в строке 580.00.011 указывается сумма доли поступлений государства, при этом доля поступлений государства означает сумму, представляющую собой долю Республики Казахстан по разделу продукции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, фактически уплаченные недропользователем, за исключением налога на добавленную стоимость, акциза и налогов, в отношении которых недропользователь выступает в качестве налогового агента;
5) в строке 580.00.012 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде в интервале от 5 процентов до 10 процентов, установленного контрактом о разделе продукции, от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
6) в строке 580.00.013 указывается сумма доли поступлений государства в налоговом периоде, которая составляет 40 процентов от стоимости общего объема продукции, полученной в результате контрактной деятельности;
7) в строке 580.00.014 указывается сумма начисленного дополнительного платежа недропользователя. При исчислении дополнительного платежа недропользователя необходимо иметь в виду, что в случае, если разница строк 580.00.012 и 580.00.011 до момента вложений инвестиций, строк 580.00.013 и 580 00.011 после момента вложения инвестиций будет положительной, то такая разница будет являться для недропользователя дополнительным платежом по контракту о разделе продукции.

Пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (590.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (590.00-нысан) (бұдан әрі – Ереже) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі), «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы Заң) сәйкес әзірленген және пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеуге арналған пайдалы қазбаларды өндiру салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны жасалған әрбір бөлек жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде техногендік минералды құралымдардан пайдалы қазбалар алуды қоса алғанда, мұнайды, минералды шикізатты, жерасты сулары мен емдік балшықты өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (590.00-нысан) және пайдалы қазбаларды өндiру салығын төлеу бойынша салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (590.01-ден 590.05-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларация жолдарын толтыру кезінде Декларацияға қосымшалар міндетті тәртіпте жасалады.
5. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетiлуге жататын деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
6. Қосымша парағындағы жолдардан көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
7. Сомалардың теріс мәндері Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақ торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
9. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

(Форма 590.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (Форма 590.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на добычу полезных ископаемых (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на добычу полезных ископаемых. Декларация составляется недропользователями, осуществляющими добычу нефти, минерального сырья, подземных вод и лечебных грязей, включая извлечение полезных ископаемых из техногенных минеральных образований в рамках каждого отдельного заключенного контракта на недропользование.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 590.00) и приложений к ней (формы с 590.01 по 590.05), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства по уплате налога на добычу полезных ископаемых.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
5. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения, заполняется аналогичный лист приложения.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
8. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
9. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

6) декларацияның түрі – тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні – торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
8) кен орны мен келісімшарттың атауы – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың және кен орнының атауы көрсетіледі;
9) келісімшарттың жасалған күні – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған күні көрсетіледі;
10) келісімшарттың нөмірі – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
11) табыс етілген қосымшалар – табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
14. «Төлеуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығы» бөлімінде:
1) 590.00.001 жолында салық кезеңі үшін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша бюджетке төленуге жататын пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол Декларацияға 590.01.078, 590.02 G, 590.03 V, 590.04 L, 590.05 N қосымшаларының жолдары мен бағандарында түзетулерді ескере отырып көрсетілген, есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы ретінде айқындалады.
2) 590.00.002 жолында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының
1) тармақшасына сәйкес түзетулерді ескергендегі пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
Осы жол есепті салық кезеңінде Лондон метал биржасында немесе Лондон бағалы металдар биржасында (бұдан әрі – Лондон метал биржасында) бекітілген бағаның ресми бағамдаулары бар пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылар үшін ғана қолданыла алады.
15. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында.
Декларацияны заңды тұлға табыс еткен кезде құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Декларацияны жеке тұлға табыс еткен кезде деректер жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;

6) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) наименование контракта и месторождения - наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта - дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;
10) номер контракта - регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) представленные приложения - отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых к уплате":
1) в строке 590.00.001 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых к уплате в бюджет за налоговый период по контракту на недропользование.
Данная строка определяется как сумма начисленного налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировок указанных в строках и графах приложений 590.01.078, 590.02. G, 590.03 V, 590.04 L, 590.05 N к Декларации;
2) в строке 590.00.002 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса.
Данная строка применима в отношении лишь тех недропользователей, которые ведут добычу полезных ископаемых по которым в отчетном налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированные на Лондонской бирже металлов и (или) Лондонской бирже драгоценных металлов (далее - Лондонская биржа металлов).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика":
при представлении Декларации юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
при представлении Декларации физическим лицом данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность физического лица;
2) дата подачи Декларации - дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации - дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;

6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу – 590.01-нысанын жасау
16. «Шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу» бөлімінде:
1) 590.01.001 жолында шикі мұнай өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.002 жолында салық кезеңі үшін өндірілген шикi мұнайдың жалпы көлемі тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.003 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін өткізілген, өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннада көрсетіледі;
4) 590.01.004 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеу зауыттарының іс жүзіндегі сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.005 жолында 590.01.003 және 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына өткізілетін өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.006 жолында салық кезеңі үшін өңдеу үшін мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.007 жолында салық кезеңі үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған өндірілген шикi мұнайдың көлемі тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.008 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.09 жолында ((590.01.006+590.01.007) х 590.01.008) формуласы бойынша айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына өңдеу үшін алыс-беріс шикізаты ретінде берілген өндірілген шикi мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
10) 590.01.010 жолында салық кезеңі үшін заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнайдың көлемі тоннада көрсетіледі;
11) 590.01.011 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалатын өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.012 жолында 590.01.010 және 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
13) 590.01.013 жолында салық кезеңі үшін 590.01.002 – 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 және 590.01.010 (590.01.002 – 590.01.003 – 590.01.006 – 590.01.007 – 590.01.010) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық шикi мұнайдың өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;

6) входящий номер документа - регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля - дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
3. Составление формы 590.01 -
Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на нефть
16. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть":
1) в строке 590.01.001 указывается планируемый годовой объем добычи сырой нефти, в тоннах;
2) в строке 590.01.002 указывается общий объем за налоговый период добытой сырой нефти, в тоннах;
3) в строке 590.01.003 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.004 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.005 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая, как произведение строк 590.01.003 и 590.01.004 (590.01.003 х 590.01.004);
6) в строке 590.01.006 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.007 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти использованной на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.008 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.009 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, определяемая по следующей формуле ((590.01.006 + 590.01.007) х 590.01.008);
10) в строке 590.01.010 указывается объем добытой за налоговый период сырой нефти, переданной в натуральном выражении, в тоннах;
11) в строке 590.01.011 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.012 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральном выражении, определяемая как произведение строк 590.01.010 и 590.01.011 (590.01.010 х 590.01.011);
13) в строке 590.01.013 указывается объем добытой за налоговый период товарной сырой нефти, определяемый как разница строк 590.01.002,- 590.01.003, 590.01.006, 590.01.007 и 590.01.010 (590.01.002 - 590.01.003 - 590.01.006 - 590.01.007 - 590.01.010) в тоннах;

14) 590.01.014 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын шикi мұнайға әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.015 жолында 590.0.013 және 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын тауарлық шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.016 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.017 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған төмендетуші коэффициентті ескергендегі шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
18) 590.01.018 жолында (((590.01.005+590.01.009+590.01.012) х 590.01.017) + (590.01.015 х 590.01.016)) формула бойынша айқындалатын шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
17. «Газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу» бөлімінде:
1) 590.01.019 жолында газ конденсатын өндірудің жоспарланған жылдық көлемі тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.020 жолында салық кезеңі үшін өндірілген газ конденсатының жалпы көлемі тоннада көрсетіледі;
3) 590.01.021 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемі көрсетіледі;
4) 590.01.022 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін мұнай өңдеуші зауыттың нақты сатып алу бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.023 жолында 590.01.021 және 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, мұнай өңдеу зауытына өңдеу үшін өткізілген өндірілген газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.024 жолында салық кезеңі үшін мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;
7) 590.01.025 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;
8) 590.01.026 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өзіндік құны көрсетіледі;
9) 590.01.027 жолында 590.01.027 және 590.01.027 жолдарын 590.01.026 ((590.01.024+590.01.025) х 590.01.026) жолына көбейту ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауыттарына алыс-беріс шикізаты ретінде берілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;

14) в строке 590.01.014 указывается мировая цена на сырую нефть, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.015 указывается стоимость объема добытой товарной сырой нефти, определяемая как произведение строк 590.01.013 и 590.01.014 (590.01.013 х 590.01.014);
16) в строке 590.01.016 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.017 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.018 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемая по следующей формуле (((590.01.005+590.01.009+590.01.012) х 590.01.017)+(590.01.015 х 590.01.016)).
17. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат":
1) в строке 590.01.019 указывается планируемый годовой объем добычи газового конденсата, в тоннах;
2) в строке 590.01.020 указывается общий объем за налоговый период добытого газового конденсата, в тоннах;
3) в строке 590.01.021 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
4) в строке 590.01.022 указывается фактическая покупная цена нефтеперерабатывающего завода за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.023 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод для переработки, определяемая как произведение строк 590.01.021 и 590.01.022 (590.01.021 х 590.01.022);
6) в строке 590.01.024 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки, в тоннах;
7) в строке 590.01.025 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата использованного на собственные производственные нужды, в тоннах;
8) в строке 590.01.026 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
9) в строке 590.01.027 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованного на собственные производственные нужды, определяемая как сумма строк 590.01.024 и 590.01.025 умноженная на строку 590.01.026 ((590.01.024 + 590.01.025) х 590.01.026);

10) 590.01.028 жолында заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
11) 590.01.029 жолында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпте айқындалған өткізу бағасы көрсетіледі;
12) 590.01.030 жолында 590.01.028 және 590.01.029, (590.01.028 х 590.01.029) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, заттай түрде берілген газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
13) 590.01.031 жолында 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 және 590.01.028 (590.01.020 – 590.01.021 – 590.01.024 – 590.01.025 – 590.01.028) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсатының салық кезеңі үшін өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;
14) 590.01.032 жолында Салық кодексінің 334-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, газ конденсатына әлемдік баға көрсетіледі;
15) 590.01.033 жолында 590.01.031 және 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық газ конденсаты көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.034 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
17) 590.01.035 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы төмендетуші коэффициентті ескере отырып, көрсетіледі;
18) 590.01.036 жолында (((590.01.023+590.01.027+590.01.030) х 590.01.035) + (590.01.033х590.01.034) ретінде айқындалатын, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
18. «Табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу» бөлімінде:
1) 590.01.037 жолында табиғи газды өндірудің жоспарланған жылдық көлемі текше метрмен көрсетіледі;
2) 590.01.038 жолында жер қойнауына кері айдалатын табиғи газды қоспағанда, салық кезеңi үшін өндірілген табиғи газдың жалпы көлемі текше метрде көрсетіледі;
3) 590.01.039 жолында ішкі нарықта өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
4) 590.01.040 жолында өткізілген өнімнің бірлігі үшін өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
5) 590.01.041 жолында 590.01.039 және 590.01.040 (590.01.039 х.590.01.040) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
6) 590.01.042 жолында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;

10) в строке 590.01.028 указывается объем добытого за налоговый период газового конденсата, переданного в натуральной форме, в тоннах;
11) в строке 590.01.029 указывается цена передачи, определяемая в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
12) в строке 590.01.030 указывается стоимость объема газового конденсата, переданного в натуральной форме, определяемая как произведение строк 590.01.028 и 590.01.029 (590.01.028 х 590.01.029);
13) в строке 590.01.031 указывается объем добытого за налоговый период товарного газового конденсата, определяемый как разница строк 590.01.020, 590.01.021, 590.01.024, 590.01.025 и 590.01.028 (590.01.020 - 590.01.021- 590.01.024 - 590.01.025 - 590.01.028) в тоннах;
14) в строке 590.01.032 указывается мировая цена на газовый конденсат, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 334 Налогового кодекса;
15) в строке 590.01.033 указывается стоимость объема товарного газового конденсата, определяемая как произведение строк 590.01.031 и 590.01.032 (590.01.031 х 150.01.032);
16) в строке 590.01.034 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
17) в строке 590.01.035 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
18) в строке 590.01.036 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.023 + 590.01.027 + 590.01.030) х 590.01.035)+(590.01.033 х 590.01.034));
18. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых на природный газ":
1) в строке 590.01.037 указывается планируемый годовой объем добычи природного газа, в кубических метрах;
2) в строке 590.01.038 указывается общий объем за налоговый период добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, в кубических метрах;
3) в строке 590.01.039 указывается объем добытого за налоговый период природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, в кубических метрах;
4) в строке 590.01.040 указывается средневзвешенная цена реализации за единицу реализованной продукции;
5) в строке 590.01.041 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, определяемая как произведение строк 590.01.039 и 590.01.040 (590.01.039 х.590.01.040);
6) в строке 590.01.042 указывается объем добытого за налоговый период природного газа использованного на собственные производственные нужды, в кубических метрах;

7) 590.01.043 жолында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өнімнің бірлігі үшін өндірудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
8) 590.01.044 жолында 590.01.042 және 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
9) 590.01.045 жолында 590.01.038, 590.01.039 және 590.01.042 (590.01.038 – 590.01.039 – 590.01.042) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі текше метрмен көрсетіледі;
10) 590.01.046 жолында Салық кодексінің 334-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, табиғи газға әлемдік баға көрсетіледі;
11) 590.01.047 жолында 590.01.045 және 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, тауарлық табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
12) 590.01.048 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
13) 590.01.049 жолында Салық кодексінің 336-бабына сәйкес айқындалған, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
14) 590.01.050 жолында 590.01.041 және 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндіруге салық көрсетіледі;
15) 590.01.050 жолында (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
19. «Пайдалы қазбаларды өндіру салығын түзету» бөлімінде:
Шикі мұнайға, газ конденсатына, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасын түзету Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
1) 590.01.051 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жеке әрбіреуі бойынша ағымдағы салық жылы үшін шикі мұнай іс жүзінде өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;
2) 590.01.052 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін шикі мұнайға есептелген пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
3) 590.01.053 жолында мұнай өңдеуші зауыттарға өткізілген, салық жылының 1-3-тоқсандары үшін өндірілген шикі мұнай көлемінің құны көрсетіледі;
4) 590.01.054 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;

7) в строке 590.01.043 указывается производственная себестоимость добычи за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
8) в строке 590.01.044 указывается стоимость объема добытого природного газа, использованного на собственные производственные нужды, определяемая как произведение строк 590.01.042 и 590.01.043 (590.01.042 х 590.01.043);
9) в строке 590.01.045 указывается объем добытого за налоговый период товарного природного газа, определяемый как разница строк 590.01.038, 590.01.039 и 590.01.042 (590.01.038 - 590.01.039 - 590.01.042), в кубических метрах;
10) в строке 590.01.046 указывается мировая цена на природный газ, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 334 Налогового кодекса;
11) в строке 590.01.047 указывается стоимость объема товарного природного газа, определяемая как произведение строк 590.01.045 и 590.01.046 (590.01.045 х 590.01.046);
12) в строке 590.01.048 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
13) в строке 590.01.049 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса;
14) в строке 590.01.050 указывается налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая как произведение строк 590.01.041 и 590.01.049 (590.01.041 х 590.01.049);
15) в строке 590.01.051 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, определяемая как (590.01.050 + ((590.01.044 + 590.01.047) х 590.01.048))).
19. В разделе "Корректировка налога на добычу полезных ископаемых":
Корректировка суммы налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, газовый конденсат, природный газ производится в соответствии с пунктом 3 статьи 335 Налогового кодекса:
1) в строке 590.01.052 указывается фактический объем добытой сырой нефти по итогам отчетного календарного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
2) в строке 590.01.053 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть за 1-3 кварталы отчетного года;
3) в строке 590.01.054 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, реализованной на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы отчетного года;
4) в строке 590.01.055 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 кварталы отчетного года;

5) 590.01.055 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3-тоқсандары үшін шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
6) 590.01.056 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін тауарлық шикі мұнайдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
7) 590.01.057 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
8) 590.01.058 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалған, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
9) 590.01.059 жолында (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058)) формуласы бойынша айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
10) 590.01.060 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.060 және 590.01.053 (590.01.060–590.01.053) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
11) 590.01.061 жолында 590.01.060 және 590.01.053 (590.01.060–590.01.053) жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;
12) 590.01.062 жолында жер қойнауын пайдалануға арналған жеке әрбір келісімшарт бойынша ағымдағы салық жылы үшін газ конденсатының нақты өндірілген көлемі тоннада көрсетіледі;
13) 590.01.063 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін есептелген газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
14) 590.01.064 жолында мұнай өңдеу зауыттарына өткізілген, салық жылының 1-3-тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
15) 590.01.065 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған және мұнай өңдеу зауытына алыс-беріс шикізаты ретінде өңдеу үшін өткізілген газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
16) 590.01.066 жолында заттай түрде берілген, салық жылының 1-3-тоқсандары үшін газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
17) 590.01.067 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін тауарлық газ конденсатының өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
18) 590.01.068 жолында Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;

5) в строке 590.01.056 указывается стоимость объема добытой сырой нефти, переданной в натуральной форме, за 1-3 кварталы отчетного года;
6) в строке 590.01.057 указывается стоимость объема добытой товарной нефти, за 1-3 кварталы отчетного года;
7) в строке 590.01.058 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
8) в строке 590.01.059 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытой сырой нефти по итогам отчетного года;
9) в строке 590.01.060 указывается налог на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, определяемый как (((590.01.054 + 590.01.055 + 590.01.056) х 590.01.059) + (590.01.057 х 590.01.058));
10) в строке 590.01.061 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.060 и 590.01.053 (590.01.060-590.01.053);
11) в строке 590.01.062 указывается фактический объем добытого газового конденсата по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в тоннах;
12) в строке 590.01.063 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат за 1-3 кварталы отчетного года;
13) в строке 590.01.064 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, реализованного на нефтеперерабатывающий завод, за 1-3 кварталы отчетного года;
14) в строке 590.01.065 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в качестве давальческого сырья на нефтеперерабатывающий завод для переработки и использованной на собственные производственные нужды, за 1-3 кварталы отчетного года;
15) в строке 590.01.066 указывается стоимость объема добытого газового конденсата, переданного в натуральном выражении, за 1-3 кварталы отчетного года;
16) в строке 590.01.067 указывается стоимость объема добытого товарного конденсата, за 1-3 кварталы отчетного года;
17) в строке 590.01.068 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;
18) строке 590.01.069 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, с учетом понижающего коэффициента, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого газового конденсата по итогам отчетного года;

19) 590.01.069 жолында Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, газ конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының төмендетуші коэффициентті ескергендегі ставкасы көрсетіледі;
20) 590.01.070 жолында (((590.01.064+590.01.065+590.01.066) х 590.01.069)+(590.01.067 х 590.01.068)) ретінде айқындалған конденсатына пайдалы қазбаларды өндіру салығының ставкасы көрсетіледі;
21) 590.01.071 жолында Салық кодексінің 335-бабы 3-тармағына сәйкес салық жылының 1-3-тоқсандары үшін есептелген табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығы көрсетіледі;
22) 590.01.072 жолында салық кезеңiнде қайта жер қойнауына кері толтырылатын табиғи газды қоспағанда өндірілген табиғи газдың жалпы көлемі есеп беру жылының қорытындылары бойынша әрбiр жеке жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша текше метрде көрсетіледі;
23) 590.01.073 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, өндірілген табиғи газдың құны көрсетіледі;
24) 590.01.074 жолында салық жылының 1-3-тоқсандары үшін тауарлық табиғи газдың өндірілген көлемінің құны көрсетіледі;
25) 590.01.075 жолында Салық кодексінің 336-бабында айқындалған, жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Ішкі нарығына өткізілген табиғи газдың салық кезеңі үшін өндірілген көлемі көрсетіледі;
26) 590.01.076 жолында 590.01.074 және 590.01.075 (590.01.074 х 590.01.075) ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
27) 590.01.077 жолында Салық кодексінің 336-бабы 3-тармағына сәйкес, 590.01.076 және 590.01.073 (590.01.076 – 590.01.073). жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, табиғи газға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі.
20. «Пайдалы қазбаларды өндіру салығы» бөлімінде:
1) 590.01.078 жолында 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 және 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077). жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының бюджетке төленуге жататын сомасы көрсетіледі;
590.01.078 жолының мәні 590.00 нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.02-нысанын жасау
21. 590.02-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.

19) в строке 590.01.070 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, определяемая как (((590.01.064 + 590.01.065 + 590.01.066) х 590.01.069) + (590.01.067 х 590.01.068));
20) в строке 590.01.071 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на газовый конденсат, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.070 и 590.01.063 (590.01.070 - 590.01.063);
21) в строке 590.01.072 указывается фактический объем добытого природного газа, за исключением природного газа, закачиваемого обратно в недра, по итогам отчетного года по каждому отдельному контракту на недропользование, в кубических метрах;
22) в строке 590.01.073 указывается исчисленный налог на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, за 1-3 кварталы отчетного года;
23) в строке 590.01.074 указывается стоимость объема добытого природного газа, реализованного на внутреннем рынке Республики Казахстан, за 1-3 кварталы отчетного года;
24) в строке 590.01.075 указывается ставка налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определенная статьей 336 Налогового кодекса исходя из фактического объема добытого природного газа по итогам отчетного года;
25) в строке 590.01.076 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, определяемая как произведение строк 590.01.074 и 590.01.075 (590.01.074 х 590.01.075);
26) в строке 590.01.077 указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на природный газ, реализованный на внутреннем рынке, согласно пункту 3 статьи 335 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 590.01.076 и 590.01.073 (590.01.076 - 590.01.073).
20. В разделе "Налог на добычу полезных ископаемых":
27) в строке 590.01.078 указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых подлежащего уплате в бюджет, определяемая как сумма строк 590.01.018, 590.01.036, 590.01.051, 590.01.061, 590.01.071 и 590.01.077 (590.01.018 + 590.01.036 + 590.01.051 + 590.01.061 + 590.01.071 + 590.01.077).
Значение строки 590.01.078 переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
4. Составление формы 590.02 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные
котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов,
за исключением общераспространенных полезных ископаемых
21. Форма 590.02 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.

22. «Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі» бөлімінде:
1) 590.02.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар минералды шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі.
23. «Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу» бөлімінде:
1) «Минералды шикізаттің атауы» бөлімінде Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералды шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңі үшін олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың құрамындағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Салық кодексінің 339-бабында айқындалған, салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында E және F бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбаларға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес есептелген салықтың түзету сомасы көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында G және Н бағандарының (G + H) сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;
I бағанының қорытынды сомасы 590.00 нысанының 590.00.001 жолына тасмалданады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация өткізетін болса, онда I бағанының мәні 590.00 нысанының 590.00.002 жолына тасмалданады.
5. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.03-нысанын жасау

22. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
в строке 590.02.001 указывается объем добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
23. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья содержащего полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база, исчиленная, как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение граф С и D;
7) в строках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
8) в строках графы G указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на полезные ископаемые, содержащиеся в облагаемом объеме погашенных запасов минерального сырья, определяемая как произведение граф E и F;
9) в строках графы Н указывается сумма корректировки налога, исчисленная в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых, с учетом корректировки определяемая как сумма граф G и H (G + H).
Итоговая сумма графы I переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 338, то значение графы I переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
5. Составление формы 590.03 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее
одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом
периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на
Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых,
извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены
условиями контракта на недропользование, за исключением
общераспространенных полезных ископаемых

24. 590.03-нысаны кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа, және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлеріне пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсету үшін арналған.
25. «Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі» бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, килограмм, грамм).
26. «Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу» бөлімінде:
1) «Минералды шикізаттің атауы» жолда Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар, бір уақытта құрамында пайдалы қазбалары бар және алынуы, қолданылуы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлері бойынша өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, олар бойынша салық кезеңінде бағаның ресми бағамдары бар минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, куб. м., унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағына сәйкес айқындалатын, биржалық орташа баға көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының (С х D) туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында Салық кодексінің 339-бабына сәйкес айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
8) G бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісімшартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің атаулары көрсетіледі;

24. Форма 590.03 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование за налоговый период.
25. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых": в строке 590.03.001 указывается объем добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование (в тоннах, килограммах, граммах).
26. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего одновременно полезные ископаемые, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов, и другие виды полезных ископаемых, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;
3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средняя биржевая цена, определяемая в соответствии с пунктом 3 статьи 338 Налогового кодекса;
6) в строках графы Е указывается налоговая база исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение граф С и D (С х D);
7) в сроках графы F указывается ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
8) в строках графы G наименование других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, извлечение, использование (реализация) которых предусмотрены условиями контракта на недропользование;

9) Н бағанының жолдарында салық кезеңі үшін минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі алынуы, пайдалануы (іске асырылуы) жер қойнауын пайдалану келісімшартының талаптарында көзделген, пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
10) I бағанының бағанының жолдарында басқа заңды тұлғаға қайта өндіруге берілген минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
11) J бағанының жолдарында бір заңды тұлғаның шеңберінде ары қарай өндіру үшін құрылымдық бөлімшеге берілген, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
12) K бағанының жолдарында жеке өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың басқа түрлерінің көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
13) L бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
14) М бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, сондай пайдалы қазбалар түрлеріне келетін, өндірудің және алғашқы өңдеудің (байытудың) 20 пайыз қосылған өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
15) N бағанының жолдарында төмендегідей айқындалатын, минералды шикізаттағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің құны ретінде есептелген салық базасы көрсетіледі:
Н және L бағандарының (Н х L) туындысы ретінде;
I, J, K бағандарына М бағанының ((I + J + K) x M) туындысы ретінде;
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың колданысқа енгенінен бастап пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда, құны Н және М бағандарының (M x H) туындысы ретінде айқындалады;
16) О бағанының жолдарында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес минералды шикізаттағы пайдалы қазбалардың төленген запастарының салық салынатын көлемінің ауытқу сомасы көрсетіледі;
17) P бағанының жолдарында Салық кодексінің 339-бабында сәйкес айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
18) R бағанының жолдарында Е және F бағандарының және N және Р бағандарының ((E х F) + (N х Р)) туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіруге есептелген салықтың сомасы көрсетіледі;

9) в строках графы Н указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья за налоговый период (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
10) в строках графы I указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных другому юридическому лицу для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
11) в строках графы J указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, переданных структурному подразделению в рамках одного юридического лица для последующей переработки (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
12) в строках графы K указывается объем других видов полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, использованных на собственные производственные нужды (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
13) в строках графы L указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктом 2 статьи 341 Налогового кодекса;
14) в строках графы М указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящие на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
15) в строках графы N указывается налоговая база, исчисленная как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье определяемая:
как произведение граф Н и L (Н х L);
как произведение графы М к графам I, J, K ((I + J + K) x M);
при полном отсутствии реализации полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование, стоимость определяется как произведение граф Н и М (M x H);
16) в строках графы О сумма отклонения стоимости облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
17) в строках графы Р указывается ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
18) в строках графы R указывается сумма исчисленного налога на добычу полезных ископаемых, определяемая как сумма произведений граф Е и F и граф N и Р ((E х F) + (N х Р));

19) S бағанының жолдарында Салық кодексінің 338-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес айқындалатын және Трансферттік баға белгілеу туралы Заңының ережелерін ескере отырып, салықтың түзетуі көрсетіледі;
20) Т бағанының жолдарында R және S бағандарының (R+S) сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзетулерді ескергендегі сомасы көрсетіледі;
21) U бағанының жолдарында O және P (O x P) бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың сомасы көрсетіледі;
22) V бағанының жолдарында (Т және U) бағандарының сомасы ретінде айқындалатын, пайдалы қазбаларды өндіруге салықтың сомасы көрсетіледі.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы
3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация тапсыратын болса, онда S бағанының мәні 590.00-нысанының 590.00.002 жолына көшіріледі.
V бағанының қорытынды мәні 590.00-нысанының 590.00.001 жолына көшіріледі.
Егер жер қойнауын пайдаланушы Салық кодексінің 338-бабы
3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығы бойынша қосымша декларация тапсыратын болса, онда V бағанының мәні 590.00-нысанының 590.00.002 жолына көшіріледі.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда және Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.04-нысанын жасау
27. 590.04-нысаны Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу туралы ақпаратты таратып көрсетуге арналған.
28. «Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда минералды шикізаттың көлемі» бөлімінде:
1) 590.03.001 жолында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар минералдық шикізаттың өндірілген көлемі көрсетіледі;
29. «Пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу» бөлімінде:
1) «Минералды шикізаттың атауы» жолда Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, құрамында пайдалы қазбалары бар өндірілген минералдық шикізаттың атауы көрсетіледі;
2) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;

19) в строках графы S указывается корректировка налога, определяемая в соответствии с подпунктом 3) пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса и подпунктом 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;
20) в строках графы T указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых с учетом корректировки, определяемая как сумма граф R и S (R+S);
21) в строках графы U указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых, определяемая как произведение граф O и P (O x P);
22) в строках графы V указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых, определяемая как сумма граф (Т и U).
Итоговая сумма строки графы V переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
В случае если недропользователь предоставляет дополнительную декларацию по налогу на добычу полезных ископаемых, согласно пп.1 п.3 статьи 338, то значение графы V переносится в строку 590.00.002 формы 590.00.
6. Составление формы 590.04 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные
ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в
налоговом периоде имеются официальные котировки цен,
зафиксированных на Лондонской бирже металлов и за исключением
общераспространенных полезных ископаемых
27. Форма 590.04 предназначена для детального отражения информации об исчислении налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, содержащее полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов за налоговый период.
28. В разделе "Объем минерального сырья, за исключением общераспространенных полезных ископаемых":
1) в строке 590.04.001 указывается объем добытого минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов.
29. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строке "Наименование минерального сырья" указывается наименование добытого минерального сырья, содержащего полезные ископаемые, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
2) в графе А указывается порядковый номер строки;

3) В бағанының жолдарында Лондон металдар биржасында тіркелген, салық кезеңінде олар бойынша бағаның ресми бағамдары бар пайдалы қазбаларды қоспағанда, минералдық шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
4) С бағанының жолдарында минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалардың көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.);
5) D бағанының жолдарында өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) Е бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, пайдалы қазбалардың осындай түрлеріне келетін, өндіру және алғашқы өңдеудің (байытудың) өндірістік өзіндік құны көрсетіледі;
7) F бағанының жолдарында С бағанының жолдары және D бағанының жолдарының (С х D) туындысы ретінде айқындалатын, минералды шикізаттың төленген запастарының салық салынатын көлеміндегі пайдалы қазбалар көлемінің құны ретінде есептелетін салық базасы көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қызмет етуінен бастап алғашқы өңдеуден (байыту) өткен пайдалы қазбалардың өткізілуі мүлде болмағанда, құн С бағанының жолдары және Е бағанының жолдарының (С х Е) туындысы ретінде айқындалады;
8) G бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған минералды шикізаттағы пайдалы қазбалар өтелген запастарының салық салынатын көлемінің ауытқу сомасы көрсетіледі;
9) H бағанының жолдарында Салық кодексінің 339-бабында айқындалған салық ставкасы көрсетіледі;
10) I бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңының ережелерін ескере отырып, Салық кодексінің 338-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес алғашқы өңдеуден (байыту) өткен, минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.
11) J бағанының жолдарында F және G (O x P) бағандарының туындысы ретінде айқындалатын және Н бағанына ((F х H )+I) ұлғайтылған, алғашқы өңдеуден (байыту) өткен, минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында J және К (J + K) сомалары ретінде айқындалатын, алғашқы өңдеуден (байыту) өткен, минералды шикізатқа пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі.

3) в строках графы В указывается наименование полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья, за исключением полезных ископаемых по которым в налоговом периоде имеются официальные котировки цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов;
4) в строках графы С указывается объем полезных ископаемых, содержащихся в облагаемых объемах погашенных запасов минерального сырья (в тоннах, куб. м., унциях граммах и т.д.);
5) в строках графы D указывается средневзвешенная цена реализации;
6) в строках графы Е указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), приходящаяся на такие виды полезных ископаемых, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов;
7) в строках графы F указывается налоговая база исчисляемая как стоимость облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определяемая как произведение граф С и D (С х D). При полном отсутствии реализации минерального сырья, прошедшего первичную переработку (обогащение) с начала действия контракта на недропользование стоимость определяется как произведение cтрок графы С и строк графы Е (С х Е);
8) в строках графы G указывается сумма отклонения стоимости облагаемого объема погашенных запасов полезных ископаемых, содержащихся в минеральном сырье, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
9) в строках графы Н ставка налога, определенная статьей 339 Налогового кодекса;
10) в строках графы I указывается корректировка сумм исчисленного налога на добычу полезных ископаемых с учетом фактической средневзвешенной цены реализации в налоговом периоде, в котором имело место первая реализация, согласно подпункту 3 пункта 6 статьи 338 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;
11) в строках графы J указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, прошедшее первичную переработку (обогащение), определяемая как произведение граф F и G и увеличенная на графу Н ((F х H )+I);
12) в строках графы K указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, прошедшее первичную переработку (обогащение), определяемая как произведение граф G и Н (G х H );
13) в строках графы L указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на минеральное сырье, прошедшее первичную переработку (обогащение), определяемая как сумма граф J и К (J + K);

L бағанының жолының қорытынды сомасы 590.00–нынасының 590.00.001 жолына көшіріледі.
7. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу – 590.05-нысанын жасау
30. «Пайдалы қазбаларды өндiру салығын есептеу» бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында өндірілген кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың атауы көрсетіледі;

Итоговая сумма строки графы L переносится в строку 590.00.001 формы 590.00.
7. Составление формы 590.05 - Исчисление налога на добычу
полезных ископаемых на общераспространенные полезные
ископаемые, подземные воды и лечебные грязи
30. В разделе "Исчисление налога на добычу полезных ископаемых":
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается код полезного ископаемого;
3) в строках графы С указывается наименование добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;

4) D бағанының жолдарында кең таралған пайдалы қазбалардың, жер асты сулары мен шипалы балшықтардың салық кезеңі үшін физикалық өндірілген көлемі көрсетіледі (тонна, текше метр, килограмм, грамм);
5) Е бағанының жолдарында D және E немесе D және F, (D x E) немесе (D x F) бағандарының туындысы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы Салық кодексінің 341-бабына сәйкес айқындалатын, өткізудің орташа бағасы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында халықаралық қаржы есептілігі стандарттарына және Қазақстан Республикасы бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, 20 пайыз қосылған, өндіру мен алғашқы өңдеуден (байыту) өткізудің өндірістік өзіндік құны көрсетіледі. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысқа енгенінен бастап кең таралған пайдалы қазбаларды өткізу мүлдем болмаған жағдайда ғана толтырылады;

4) в строках графы D указывается физический объем добытых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей за налоговый период (в тоннах, кубических метрах, килограммах, граммах);
5) в строках графы Е указывается средневзвешенная цена реализации, определяемая в соответствии с пунктами 23 статьи 341 Налогового кодекса;
6) в строках графы F указывается производственная себестоимость добычи и первичной переработки (обогащения), определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов. Заполняется в случае полного отсутствия реализации общераспространенных полезных ископаемых с начала действия контракта на недропользование;

7) G бағанының жолдарында Салық кодексінің 341-бабына сәйкес (D x E) + (D x F) формуласы бойынша айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу үшін салық базасы көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалған кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен шипалы балшықтар құнының ауытқу сомасы көрсетіледі;

7) в строках графы G указывается налоговая база для исчисления налога на добычу полезных ископаемых общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса по определяемая как произведение граф D и E или D и F, (D x E) или (D x F );
8) в строках графы Н указывается сумма отклонения стоимости общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, определенная в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;

9) I бағанының жолдарында Салық кодексінің 342-бабында айқындалған салықтың ставкасы көрсетіледі;
10) О бағанының жолдарында G және Н бағандарының (G х I) туындысы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңын ескере отырып, Салық кодексінің 341-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының түзету сомасы көрсетіледі;

9) в строках графы I указывается ставка налога, определенная статьей 342 Налогового кодекса;
10) в строках графы О указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая как произведение граф G и I (G х I);
11) в строках графы K указывается сумма корректировки налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземных вод и лечебных грязей, определяемая в соответствии с пунктом 4 статьи 341 Налогового кодекса, с учетом положений Закона о трансфертном ценообразовании;

12) L бағанының жолдарында L және K бағандарының (L+K) сомасы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;
13) M бағанының жолдарында H және I бағандарының (H+I) сомасы ретінде айқындалатын, кең таралған пайдалы қазбаларға, жер асты сулары мен шипалы балшықтарға пайдалы қазбаларды өндіру салығының сомасы көрсетіледі;

12) в строках графы L указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, с учетом корректировки, определяемая как сумма граф J и K, (J + K);
13) в строках графы М указывается сумма налога на добычу полезных ископаемых на общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи, определяемая как произведение граф Н и I (H x I);

Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (641.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (641.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 308-1-бабында көзделген салық режимінің тұрақтылығына кепілдік берген, заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісімшарттар (бұдан әрі – келісімшарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілердің автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін (бұдан әрі – Есеп) жасауы тәртібін айқындайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі;
5. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
7. Есепті табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
8. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.

(Форма 641.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) отчислений пользователей автомобильных дорог (Форма 641.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима, предусмотренных статьей 308-1 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы);
5. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
8. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Есепті жасау (641.00-нысан)
9. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі). Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
3) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі – Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) келісімшарт деректемелері.
7А жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7В уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасу күні көрсетіледі;
Есеп әрбір келісімшартты бойынша бөлек жасалады.
10. «Төлемдерді есептеу базасы» бөлімінде:
1) 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С жолдарында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес түзетуді есепке ала отырып, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің құны көрсетіледі;
2) 641.00.001АI, 641.00.001ВI, 641.00.001СI есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3–айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі;
3) 641.00.001АII, 641.00.001ВII, 641.00.001СII есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын, нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің баға ауытқуы көрсетіледі;

2. Составление Расчета (Форма 641.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер доверительного управляющего;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) доверительного управляющего;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами). Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал;
4) наименование налогоплательщика.
Указывается полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) реквизиты контракта.
7А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
7В указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.
10. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С указываются стоимость реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
2) в строках 641.00.001А I, 641.00.001В I, 641.00.001С I указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 641.00.001А II, 641.00.001В II, 641.00.001С II указываются отклонения цен реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг, определенных в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

641.00.001 D жолында 641.00.001АI, 641.00.001ВI және 641.00.001СI жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі;
641.00.001 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі;
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
4) 641.00.002 А, 641.00.002 В, 641.00.002 С Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
5) 641.00.002 АI, 641.00.002 ВI, 641.00.002 СI есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
6) 641.00.002 АII, 641.00.002 ВII, 641.00.002 СII жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін тиісінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
641.00.002 D жолында 641.00.002 АI, 641.00.002 ВI және 641.00.002 СI жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
641.00.002 Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002 D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002 Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
Осы жолдар егер келісімшарт 1998 жылғы 8 маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
11. «Аударымдар сомасының есебі» бөлімінде:
1) 641.00.003А, 641.00.003В, 641.00.003С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С жолдарында 641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
3) 641.00.004АI, 641.00.004ВI, 641.00.004СI жолдарында автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
4) 641.00.004АII, 641.00.004ВII, 641.00.004СII жолдарында Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
641.00.004D жолында 641.00.004А, 641.00.004В және 641.00.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;
641.00.004Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі;

В строке 641.00.001D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001АI, 641.00.001ВI и 641.00.001СI.
В строке 641.00.001 Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001D Расчета отчетного периода и 641.00.001 Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
4) в строках 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании;
5) в строках 641.00.002АI, 641.00.002ВI, 641.00.002СI указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 641.00.002АII, 641.00.002ВII, 641.00.002СII указывается сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002АI, 641.00.002ВI и 641.00.002СI.
В строке 641.00.002Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002D Расчета отчетного периода и 641.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
11. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003А, 641.00.003В и 641.00.003С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;
2) в строках 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет с учетом корректировки в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003;
3) в строках 641.00.004АI, 641.00.004ВI, 641.00.004СI указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог;
4) в строках 641.00.004АII, 641.00.004ВII, 641.00.004СII указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, определяемые в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании.
В строке 641.00.004D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004А, 641.00.004В и 641.00.004С.
5) в строке 641.00.004Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004D Расчета отчетного периода и 641.00.004Е Расчета за предыдущий отчетный период.

12. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшысының аты-жөні» жолында.
Есепті заңды тұлға тапсырған кезде басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) құрылтай құжаттарына сәйкес көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Есептің салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды. Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолда Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін құжаттың тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдар бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (651.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорларына, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа аударымдар бойынша салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (651.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және заңнамалық тәртіппен белгіленген Қазақстан Республикасымен жасалған, оларда Салық кодексінің 308-1-бабында көзделген салық режимінің тұрақтылығына Қазақстан Республикасы кепілдік берген келісімшарттар бойынша жұмыс істейтін (бұдан әрі – келісімшарттар) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық қорларына аударымдар есебін (бұдан әрі – Есеп) салық төлеушілердің жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде «–» белгісімен көрсетіледі.

12. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя".
При представлении Расчета юридическим лицом указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер документа, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) отчислений в фонды содействия занятости,
обязательного медицинского страхования, государственного
социального страхования, государственный центр по выплате
пенсий (Форма 651.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (Форма 651.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима, предусмотренных статьей 308-1 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).

5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Есептің түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) келісімшарт деректемелері.
7А жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың уәкілетті мемлекеттік орган берген тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7В уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасу күні көрсетіледі.
10. «Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар» бөлімінде:
1) 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001D жолында 651.00.001А, 651.00.001В және 651.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.002А + 651.00.002В + 651.00.002С).
651.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.002D + 651.00.002Е);
2) 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002D жолында 651.00.002А, 651.00.002В және 651.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.002 А + 651.00.002 В + 651.00.002 С).
651.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.002D +651.00.002Е);
3) 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.001 – 651.00.002).
651.00.003D жолында 651.00.003А, 651.00.003В және 651.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.003А + 651.00.003В + 651.00.003С);
651.00.003Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.003D + 651.00.003Е);

5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) реквизиты контракта.
7А указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом.
7В указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом.
10. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001А, 651.00.001В и 651.00.001С (651.00.001А + 651.00.001В + 651.00.001С).
В строке 651.00.001Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001D Расчета отчетного периода и 651.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.001D + 651.00.001Е);
2) в строках 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.002D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002А, 651.00.002В и 651.00.002С (651.00.002А + 651.00.002В + 651.00.002С).
В строке 651.00.002Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002D Расчета отчетного периода и 651.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.002D +651.00.002Е);
3) в строках 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002 (651.00.001 - 651.00.002).
В строке 651.00.003D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003А, 651.00.003В и 651.00.003С (651.00.003А + 651.00.003В + 651.00.003С).
В строке 651.00.003Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003D Расчета отчетного периода и 651.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.003D + 651.00.003Е);

4) 651.00.004А, 651.00.004В, 651.00.004С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (651.00.003 х 651.00.004).
651.00.005D жолында 651.00.005А, 651.00.005В және 651.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.005А х 651.00.005В х 651.00.005С).
651.00.005Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.005D + 651.00.005Е).
11. «Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар» бөлімінде:
1) 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006D жолында 651.00.006А, 651.00.006В және 651.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.006А + 651.00.006В + 651.00.006С).
651.00.006Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.006D + 651.00.006Е);
2) 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007D жолында 651.00.007А, 651.00.007В және 651.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.007А + 651.00.007В + 651.00.007С).
651.00.007Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.007D + 651.00.007Е).
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22 қаңтардағы № 1845 қаулысымен бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;

4) в строках 651.00.004А, 651.00.004В и 651.00.004С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004 (651.00.003 х 651.00.004).
В строке 651.00.005D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005А, 651.00.005В и 651.00.005С (651.00.005А х 651.00.005В х 651.00.005С).
В строке 651.00.005Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005D Расчета отчетного периода и 651.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.005D + 651.00.005Е).
11. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006А, 651.00.006В и 651.00.006С (651.00.006А + 651.00.006В + 651.00.006С).
В строке 651.00.006Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006 D Расчета отчетного периода и 651.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.006D +651.00.006Е);
2) в строках 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.007D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007А, 651.00.007В и 651.00.007С (651.00.007А + 651.00.007В + 651.00.007С).
В строке 651.00.007Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007D Расчета отчетного периода и 651.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.007D + 651.00.007Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года № 1845;

3) 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.006 – 651.00.007).
651.00.008D жолында 651.00.008А, 651.00.008В және 651.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.008А + 651.00.008В + 651.00.008С).
651.00.008Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.008D + 651.00.008Е);
4) 651.00.009А, 651.00.009В, 651.00.009С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі (651.00.008 х 651.00.009).
651.00.010D жолында 651.00.010А, 651.00.010В және 651.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.010А + 651.00.010В + 651.00.010С).
651.00.010Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.010D + 651.00.010Е).
12. «Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар» бөлімінде:
1) 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011D жолында 651.00.011А, 651.00.011В және 651.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.011А + 651.00.011В + 651.00.011С).
651.00.011Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.011D + 651.00.011Е);
2) 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

3) в строках 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007 (651.00.006 - 651.00.007).
В строке 651.00.008D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008А, 651.00.008В и 651.00.008С (651.00.008А + 651.00.008В + 651.00.008С).
В строке 651.00.008Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008D Расчета отчетного периода и 651.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.008D + 651.00.008Е);
4) в строках 651.00.009А, 651.00.009В и 651.00.009С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009 (651.00.008 х 651.00.009).
В строке 651.00.010D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010А, 651.00.010В и 651.00.010С (651.00.010А + 651.00.010В + 651.00.010С).
В строке 651.00.010Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010D Расчета отчетного периода и 651.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.010D + 651.00.010Е).
12. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.011D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011А, 651.00.011В и 651.00.011С (651.00.011А + 651.00.011В + 651.00.011С).
В строке 651.00.011Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011D Расчета отчетного периода и 651.00.011Е Расчета за предыдущий период (651.00.011D + 651.00.011Е);
2) в строках 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.012D жолында 651.00.012А, 651.00.012В және 651.00.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.012А + 651.00.012В + 651.00.012С).
651.00.012Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.012D + 651.00.012Е).
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі «Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы № 419 қаулысында келтірілген;
3) 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.011 – 651.00.012).
651.00.013D жолында 651.00.013А, 651.00.013В және 651.00.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.013А + 651.00.013В + 651.00.013С).
651.00.013Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.013D + 651.00.013Е);
4) 651.00.014А, 651.00.014В, 651.00.014С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі (651.00.013 х 651.00.014).
651.00.015D жолында 651.00.015А, 651.00.015В және 651.00.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.015А + 651.00.015В + 651.00.015С).
651.00.015Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.015D +651.00.015Е).

В строке 651.00.012D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012А, 651.00.012В и 651.00.012С (651.00.012А + 651.00.012В + 651.00.012С).
В строке 651.00.012Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012D Расчета отчетного периода и 651.00.012Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.012D + 651.00.012Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года № 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012 (651.00.011 - 651.00.012).
В строке 651.00.013D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013А, 651.00.013В и 651.00.013С (651.00.013А + 651.00.013В + 651.00.013С).
В строке 651.00.013Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013D Расчета отчетного периода и 651.00.013Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.013D + 651.00.013Е);
4) в строках 651.00.014А, 651.00.014В и 651.00.014С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014 (651.00.013 х 651.00.014).
В строке 651.00.015D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015А, 651.00.015В и 651.00.015С (651.00.015А + 651.00.015В + 651.00.015С).
В строке 651.00.015Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015D Расчета отчетного периода и 651.00.015Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.015D +651.00.015Е).

13. «Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары» бөлімінде:
1) 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016D жолында 651.00.016А, 651.00.016В және 651.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі (651.00.016А + 651.00.016В + 651.00.016С).
651.00.016Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі(651.00.016D +651.00.016Е);
2) 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017D жолында 651.00.017А, 651.00.017В және 651.00.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі(651.00.017А + 651.00.017В + 651.00.017С).
651.00.017Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі (651.00.017D + 651.00.017Е).
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы № 1120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.016 – 651.00.017).
651.00.018D жолында 651.00.018А, 651.00.018В және 651.00.018С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.018А + 651.00.018В + 651.00.018С).
651.00.018Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі (651.00.018D + 651.00.018Е);

13. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.016D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016А, 651.00.016В и 651.00.016С (651.00.016А + 651.00.016В + 651.00.016С).
В строке 651.00.016Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016D Расчета отчетного периода и 651.00.016Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.016D +651.00.016Е);
2) в строках 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017А, 651.00.017В и 651.00.017С (651.00.017А + 651.00.017В + 651.00.017С).
В строке 651.00.017Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017D Расчета отчетного периода и 651.00.017Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.017D + 651.00.017Е).
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года № 1120;
3) в строках 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017 (651.00.016 - 651.00.017).
В строке 651.00.018D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018А, 651.00.018В и 651.00.018С (651.00.018А + 651.00.018В + 651.00.018С).
В строке 651.00.018Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018D Расчета отчетного периода и 651.00.018Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.018D + 651.00.018Е);

4) 651.00.019А, 651.00.019В, 651.00.019С жолдарында келісімшарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С жолдарында 651.00.020 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі (651.00.018 х 651.00.019).
651.00.020D жолында 651.00.020А, 651.00.020В және 651.00.020С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (651.00.020А + 651.00.020В + 651.00.020С).
651.00.020Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.020D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.020Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі (651.00.020D + 651.00.020Е).
14. «Аударымдар сомасы – барлығы» бөлімінде:
651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С жолдарында 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 және 651.00.020 жолдарының тиісті сомалары ретінде айқындалған жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомалары көрсетіледі (651.00.005 + 651.00.010, 651.00.015 + 651.00.020).
651.00.021D жолында 651.00.021А, 651.00.021В және 651.00.021С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.021А + 651.00.021В + 651.00.021С).
651.00.021Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.021D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.021Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жоғарыда аталған барлық қорларға аударымдардың сомасы көрсетіледі (651.00.021D + 651.00.021Е).
15. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Басшының аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Есептің салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

4) в строках 651.00.019А, 651.00.019В и 651.00.019С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.020А, 651.00.020В, 651.00.020С указываются суммы обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.018 и 651.00.019 (651.00.018 х 651.00.019).
В строке 651.00.020D указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.020А, 651.00.020В и 651.00.020С (651.00.020А + 651.00.020В + 651.00.020С).
В строке 651.00.020Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.020D Расчета отчетного периода и 651.00.020Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.020D + 651.00.020Е).
14. В разделе "Сумма отчислений - всего":
в строках 651.00.021А, 651.00.021В, 651.00.021С указываются суммы отчислений во все вышеуказанные фонды, определяемые как сумма строк 651.00.005, 651.00.010, 651.00.015 и 651.00.020 (651.00.005 + 651.00.010, 651.00.015 + 651.00.020);
в строке 651.00.021D указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.021А, 651.00.021В и 651.00.021С (651.00.021А + 651.00.021В + 651.00.021С);
в строке 651.00.021Е указывается сумма отчислений во все вышеуказанные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.021D Расчета отчетного периода и 651.00.021Е Расчета за предыдущий отчетный период (651.00.021D + 651.00.021Е).
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;

7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (700.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы көлік құралы салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (700.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген салық төлеушілердің көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған Көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігін жасау тәртібін (бұдан әрі – Декларация) айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365373, 394-баптарында көрсетілген, салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, адвокаттар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.
2. Декларация Декларацияның өзінен (700.00-нысан) және оған көлік құралдары салығын, жер салығы мен мүлік салығын салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (700.01-ден 700.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.

7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организации связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по налогу на транспортные средства,
по земельному налогу и налогу на имущество (Форма 700.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (Форма 700.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365373394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 700.00) и приложений к ней (формы с 700.01 по 700.03), Предназначенного для детального отражения информации об объектах, связанных с обложением налогом на транспортные средства, земельным налогом и налогом на имущество.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.

10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Лизинг шарттары бойынша берілген (алынған) объектілер бойынша Декларацияны және тиісті оған қосымшаларды лизинг алушы толтырады және тапсырады.
14. Пайлық инвестициялық қор активтерiнiң құрамына кiретiн жер салығы мен мүлік салығы салынатын объектiлер бойынша Декларацияны пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы толтырады және тапсырады.
15. Концессия шарты бойынша берілген мүлік салығы салынатын объектілер бойынша Декларацияны концессионер толтырады және тапсырады.
16. Декларацияға қосымшалардың (700.01-ден 700.03-ке дейінгі-нысандар) «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде осы Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
17. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау
18. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің СТН;

10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. По объектам, переданным (полученным) по договорам лизинга, Декларация и соответствующие к ней приложения заполняются и представляются лизингополучателем.
14. По объектам обложения земельным налогом и налогом на имущество, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Декларация заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
15. По объектам обложения налогом на имущество, переданным по договору концессии, Декларация заполняется и представляется концессионером.
16. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Декларации (формы с 700.01 по 700.03) указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" настоящей Декларации.
17. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес- идентификационный) номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (форма 700.00)
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;

2) көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН (БСН);
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген, салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Декларация тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жатқан жағдайда белгіленеді;
8) келісімшарт жасасқан күн және нөмірі.
Егер 7 D жолы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың нөмірі мен жасалған күні көрсетіле отырып, белгіленсе, жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
9) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
10) тапсырылған қосымшалар.
Тапсырылған Декларацияға қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
11) қосымшалар парағының саны.
Мынадай нысандар бойынша тапсырылған Декларацияға қосымшалардың парақтарының саны көрсетіледі (араб сандарымен көрсетіледі):
А жолда – 700.01 қосымшасы бойынша;
В жолда – 700.02 қосымшасы бойынша;
С жолда – 700.03 қосымшасы бойынша.
19. «Көлік құралдары салығы» бөлімінде:
1) 700.00.001 жолында 700.00.002 және 700.00.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы барлығы көрсетіледі;
2) 700.00.002 жолында ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілерді қоспағанда, көлік құралдары салығын төлеушілер салық кезеңі үшін есептеген, 700.01.001-ден C бағанының 700.01.028-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;

2) ИИН/БИН плательщика по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
8) номер и дата заключения контракта.
Заполняется недропользователем, если отмечена строка 7 D с указанием номера и даты заключения контрактана недропользование;
9) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
10) представленные приложения.
Отмечаются ячейки представленных приложений к Декларации;
11) количество листов приложений.
Указывается количество листов представленных приложений к Декларации по следующим формам (указывается арабскими цифрами):
в строке А - по приложению 700.01;
в строке В - по приложению 700.02;
в строке С - по приложению 700.03.
19. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 700.00.001 указывается сумма налога, всего, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строки 700.00.002 и 700.00.003;
2) в строке 700.00.002 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства за исключением плательщиков налога на транспортные средства, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.028 графы С;

3) егер 700.00.003 жолында ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын көлік құралы салығын төлеушілер салық кезеңі үшін жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте есептеген және Салық кодексінің 451-бабына сәйкес 70 пайызқа азайтылған, 700.01.001-ден C бағанының 700.01.028-ге дейінгі жолдардың арасындағы жолдар сомасы ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.00.004 жолында ағымдағы төлемдердің салық кезеңі үшін есептелген сомасы көрсетіледі;
5) егер 700.00.001 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.004 жолында көрсетілген, есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.00.005 жолында 700.00.001 және 700.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
6) егер 700.00.004 жолда көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.001 жолында көрсетілген, есептелген ағымдағы төлемдердің сомасынан көп болған жағдайда 700.00.006 жолында 700.00.004 және 700.00.001 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
20. «Жер салығы» бөлімінде:
1) 700.00.007 жолында жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет сыныптамасының тұсына 700.02 барлық нысандарының әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.00.009 І және 700.00.009 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.008 жолында жер учаскесіне сәйкес келетін бюджет сыныптамасының тұсына жыл басына жер учаскесі бойынша салық төлеуші табыс еткен Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебі (701.01) G бағанының 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 жолдарының мәні қосу (алу) салық кезеңі ішінде бюджет сыныптамасының кодтары бойынша салық міндеттемелері өзгерген кезде табыс етілген Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер есебінің (701.01) барлық нысандары бойынша G бағанының мәні ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.007 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген жер салығы сомасы әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.008 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.009 жолында есептеуге (+) салық сомасы көрсетіледі;
4) егер әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.008 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.007 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген салықтардың сомасынан көп болған жағдайда, әрбір бюджет сыныптамасының коды бойынша 700.02.010 жолында азайтуға (–) салық сомасы көрсетіледі.

3) в строке 700.00.003 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период плательщиками налога на транспортные средства, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, в общеустановленном порядке и уменьшенная на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 700.01.001 по 700.01.028 графы С;
4) в строке 700.00.04 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период;
5) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.001, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.004, в строке 700.00.005 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.001 и 700.00.004;
6) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.004, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.001, в строке 700.00.006 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.004 и 700.00.001.
20. В разделе "Земельный налог":
1) в строке 700.00.007 напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.02.009 I и 700.02.009 II по каждому коду бюджетной классификации всех форм 700.02;
2) в строке 700.00.008 напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку, указываются суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, которые определяются как значение строк 104303, 104304, 104305, 104306, 104307, 104308 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), представленного налогоплательщиком по земельному участку на начало года, плюс (минус) значение графы G по всем формам Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество, представленного при изменении налоговых обязательств (701.01) по кодам бюджетной классификации в течение налогового периода;
3) в случае если исчисленные суммы земельного налога за налоговый период, указанные в строке 700.00.007 по каждому коду бюджетной классификации, больше сумм исчисленных текущих платежей за налоговый период, отраженных в строке 700.00.008 по каждому коду бюджетной классификации, в строке 700.00.009 по каждому коду бюджетной классификации указываются суммы налога к начислению (+);
4) в случае если суммы исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанные в строке 700.00.008 по каждому коду бюджетной классификации, больше сумм исчисленных налогов за налоговый период, отраженных в строке 700.00.007 по каждому коду бюджетной классификации, в строке 700.00.010 по каждому коду бюджетной классификации указываются суммы налога к уменьшению (-).

21. «Мүлік салығы» бөлімінде:
1) 700.00.011 жолында барлық 700.03-нысандары бойынша 700.03.004 І және 700.03.004 ІІ немесе 700.03.004 ІІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 700.00.012 жолында ағымдағы салық кезеңі үшін барлық тапсырылған 701.01-нысандар бойынша Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің есебінің (701.01) G бағанының 104101 жолдарын жиынтықтау арқылы айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі;
3) егер 700.00.011 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы 700.00.011 жолында көрсетілген, есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.012 жолында 700.00.008 және 700.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есептеуге салық сомасы көрсетіледі;
4) егер 700.00.009 жолында көрсетілген, салық кезеңі үшін есептелген ағымдағы төлемдер сомасы 700.00.008 жолында көрсетілген, есептелген салық сомасынан көп болған жағдайда, 700.00.011 жолында 700.00.012 және 700.00.011 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, азайтуға салық сомасы көрсетіледі.
22. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсыратын болса, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қамтылуы тиіс;
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес сенімгерлікпен басқарушының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын басқа жағдайларда пайда алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияны салық органына тапсырған ағымдағы күн көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан және (немесе) тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық органына Декларацияның нақты табыс етілген немесе пошта немесе өзге байланыс ұйымынан келіп түскен күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.

21. В разделе "Налог на имущество":
1) в строке 700.00.011 указывается сумма налога, исчисленная за налоговый период, определяемая как сумма строк 700.03.004 I и 700.03.004 II или 700.03.004 III по всем формам 700.03;
2) в строке 700.00.012 указывается сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, определяемая путем суммирования строк 104101 графы G Расчета текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (701.01), по всем представленным формам 701.01 за текущий налоговый период;
3) в случае если сумма исчисленного налога за налоговый период, указанная в строке 700.00.011, больше суммы исчисленных текущих платежей, отраженной в строке 700.00.011, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к начислению, определяемая как разница строк 700.00.011 и 700.00.012;
4) в случае если сумма исчисленных текущих платежей за налоговый период, указанная в строке 700.00.012, больше суммы исчисленного налога, отраженной в строке 700.00.011, в строке 700.00.012 указывается сумма налога к уменьшению, определяемая как разница строк 700.00.12 и 700.00.011.
22. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, поле должно содержать фамилию, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) доверительного управляющего в соответствии с договором доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
2) дата подачи Декларации.
Указывается текущая дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения и (или) регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

3. Көлік құралдары салығы – 700.01-нысанын жасау
23. Аталған Декларацияға қосымша Салық кодексінің 13-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығын есептеуге арналған. 700.01-нысаны салық кезеңі ағымындағы меншік құқығындағы, шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару құқығындағы, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) жиынтық барлық көлік құралдары бойынша салық төлеуші толтырады. Қосымша:
1) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша;
2) арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша бөлек жасалады.
24. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) көлік құралдары салығын төлеушінің СТН;
2) көлік құралдары салығын төлеушінің БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін кезең (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
4) 4 жолды Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырады және көлік құралдарына қатысты қолданылатын салық салу режимінің түрі көрсетіледі:
4 А торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылатын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді;
4 В торкөзін арнаулы салық режимі қолданылатын қызметте пайдаланылмайтын көлік құралдары бойынша салық төлеушілер белгілейді.
25. «Көлік құралдары салығын есептеу» бөлімінде:
1) «көлік құралдарының түріне (санатына) қарай салық салу объектісі» бағанында көлік құралдары көлік құралдарының түріне (санаттарына) қарай бөлініп және Салық кодексінің 367-бабында анықталған көлік құралының мінездемесі мен салық ставкасына қарай топтастырылып көрсетіледі;
700.01.001-ден 700.01.004-ге дейінгі жолдарда «Жүк таситын, арнаулы автомобильдер (тіркемелерді есепке алмағанда)» 1-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.005 жолда «Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналар және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында жүруге арналмаған басқа да автокөлік құралдары» 2-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;

3. Составление формы 700.01 - Налог на транспортные средства
23. Данное Приложение к декларации предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса. Форма 700.01 составляется налогоплательщиком в совокупности по всем транспортным средствам, имеющимся на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления, а также переданным (полученным) по договору финансового лизинга, в течение налогового периода. Приложение составляется отдельно:
1) по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
2) по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика налога на транспортные средства;
2) БИН плательщика налога на транспортные средства;
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
4) строка 4 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к транспортным средствам:
ячейка 4 А отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 4 В отмечается плательщиками налога по транспортным средствам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
25. В разделе "Исчисление налога на транспортные средства":
1) По графе А "объекты налогообложения по видам (категориям) транспортных средств", транспортные средства распределены по видам (категориям) транспортных средств и сгруппированы в зависимости от характеристик транспортного средства и применяемой налоговой ставки, установленной в статье 367 Налогового кодекса:
по строке 700.01.001 по 700.01.004 заполняются данные по подразделу 1 "Грузовые и специальные автомобили, без учета прицепов";
по строке 700.01.005 заполняются данные по подразделу 2 "Тракторы, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";

700.01.006-дан 700.01.008-ге дейінгі жолдарда «Автобустар» 3-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.009-дан 700.01.010-ға дейінгі жолдарда «Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, шағын кемелер» 4-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.011-ден 700.01.014-ке дейінгі жолдарда «Катерлер, кемелер, буксирлер, баржалар, яхталар» 5-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.015-тен 700.01.021-ге дейінгі жолдарда «Жеңіл автомобильдер» 6-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.022-ден 700.01.024-ге дейінгі жолдарда «1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тысқарыдан сатып алынған ұшу аппараттарына» 7-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.025-ден 700.01.027-ге дейінгі жолдарда «1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және (немесе) Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттарына» 8-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі;
700.01.028 жолда «Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар» 9-кіші бөлім бойынша ақпарат көрсетіледі.
2) 700.01.001-ден 700.01.028-ге дейінгі жолдарда:
В бағаны бойынша – жылына көлік құралдарының саны;
С бағаны бойынша – нақты иелік ету кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі;
D бағаны бойынша – «Жеңіл автомобильдер» кіші бөлім бойынша қозғалтқыш көлемінің жиынтық артуы бойынша, «1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн Қазақстан Республикасының шегiнен тысқарыдан сатып алынған ұшу аппараттары» G, «1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн сатып алынған, сондай-ақ 1999 жылғы 1 сәуiрден кейiн сатып алынған және (немесе) Қазақстан Республикасында 1999 жылғы 1 cәуipгe дейiн пайдалануда болған ұшу аппараттары» Н, «Темір жол тартқыш және мотор-вагондық жылжымалы құрамдар» I кіші бөлімдері үшін жиынтық қуаты бойынша анықтамалық ақпарат;
Е бағаны бойынша – нақты иелік ету айларының жалпы саны бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі.
4. Жер салығы – 700.02-нысанын жасау
26. Бұл қосымша Салық кодексінің 14-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің жер салығын есептеуіне арналған. 700.02-нысанын салық кезеңі ішінде меншік, тұрақты жер пайдалану, бастапқы тегін уақытша жер пайдалану құқығындағы әрбір жер учаскесі үшін жасалады.
27. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығын төлеушінің СТН;
2) жер салығын төлеушінің ЖСН/БСН;
3) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның СТН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
4) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН;

по строке 700.01.006 по 700.01.008 заполняются данные по подразделу 3 "Автобусы";
по строке 700.01.009 по 700.01.010 заполняются данные по подразделу 4 "Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда";
по строке 700.01.011 по 700.01.014 заполняются данные по подразделу 5 "Катера, суда, буксиры, баржи, яхты";
по строке 700.01.015 по 700.01.021 заполняются данные по подразделу 6 "Легковые автомобили";
по строке 700.01.022 по 700.01.024 заполняются данные по подразделу 7 "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан";
по строке 700.01.025 по 700.01.027 заполняются данные по подразделу 8 "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года";
по строке 700.01.028 заполняются данные по подразделу 9 "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
2) в строках с 700.01.001 по 700.01.028 заполняются данные:
по графе В - количество транспортных средств в году;
по графе С - сумма налога за фактический период владения;
по графе D - справочная информация по суммарному превышению объема двигателя по подразделу "Легковые автомобили", по суммарной мощности для подразделов G "Летательные аппараты, приобретенные после 1.04.1999 года из-за пределов Республики Казахстан", H "Летательные аппараты, приобретенные до 1.04.1999 года, а также приобретенные после 1.04.1999 года и (или) находящиеся в эксплуатации в Республике Казахстан до 1.04.1999 года", I "Железнодорожный тяговый и мотор-вагонный подвижной состав";
по графе Е - справочная информация по общему количеству месяцев фактического владения.
4. Составление формы 700.02 - Земельный налог
26. Данное приложение предназначено для исчисления земельного налога налогоплательщиками в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса. Форма 700.02 составляется за каждый земельный участок, находившийся на праве собственности, постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования в течение налогового периода.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика по земельному налогу;
2) ИИН/БИН плательщика по земельному налогу;
3) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
4) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;

5) Салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі.
28. «Жер салығын есептеу» бөлімінде:
1) 700.02.001 жолында Салық кодексінің 375 және 376-баптарына сәйкес жер салығы салынатын объекті болып табылатын жер учаскесінің орналасқан жері (жер учаскесіне ортақ үлестік меншік кезінде – жер үлесі) көрсетіледі;
2) 700.02.002 жолында сәйкестендіру құжаттары негізінде жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 700.02.003 жолында жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі. Салық кодексінің 374-бабы 2-тармағында айқындалған салық төлеушілер нақты иелігіндегі және пайдалануындағы жер учаскесінің жалпы ауданын көрсетеді;
4) 700.02.003 І жолында Салық кодексінің 375-бабының 2-тармағына сәйкес жер салығы салынбайтын жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
5) 700.02.003 ІІ жолында 700.02.0038 және 700.02.003 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын жер салығы салынуы тиіс жер учаскесінің ауданы көрсетіледі;
6) 700.02.004 жолында Салық кодексінің 387-бабының 1-тармағына сәйкес салық кезеңі үшін жергілікті өкілдік органның шешімімен белгіленген жер салығының ставкасын арттыру немесе төмендету мөлшері (пронцентта) көрсетіледі;
7) 700.02.011 жолында Салық кодексінің 386-бабына сәйкес салық кезеңіне жергілікті өкілдік органның шешімдеріне сәйкес автотұрақтар, автожанармай құю станциялары, казино орналасқан жер учаскелеріне белгіленген жер салығының ставкасын арттыру мөлшері көрсетіледі;
8) 700.02.006 жолында тиісті салық төлеушілер үшін Салық кодексінің 387-бабының 2, 3-тармақтарында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
9) 700.02.007 жолында арнаулы экономикалық аймақ аумақтарында қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілерге арналған, Салық кодексінің 387-бабының 5-тармағында белгіленген коэффициент көрсетіледі;
10) 700.02.008 жолында 700.02.004, 700.02.005, 700.02.006 және 700.02.007 жолдарында көзделген базалық салық ставкасын түзетулер ескеріле отырып, жер салығының ставкасы көрсетіледі;
11) 700.02.009 І жолында (700.02.003 ІІ х 700.02.008/12) х нақты жер учаскесіне иелік ету кезеңінің айлар саны формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
Салық төлеушіге инвестициялық салық преференцияларын қолдануға арналған келісімшартқа сәйкес жер салығы бойынша инвестициялық салық преференциялары берілген жағдайда бюджетке төленуі тиіс жер салығының сомасы 100 пайызға кемітіледі және тиісінше бұл жолда 0 көрсетіледі;

5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
28. В разделе "Исчисление земельного налога":
1) в строке 700.02.001 указывается местоположение земельного участка (при общей долевой собственности на земельный участок - земельная доля), являющегося объектом обложения земельным налогом в соответствии со статьями 375 и 376 Налогового кодекса;
2) в строке 700.02.002 указывается кадастровый номер земельного участка на основании идентификационных документов;
3) в строке 700.02.003 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с идентификационными документами на земельный участок. Налогоплательщики, определенные пунктом 2 статьи 374 Налогового кодекса, указывают общую площадь земельного участка, находящегося в фактическом владении и пользовании;
4) в строке 700.02.003 I указывается площадь земельного участка, не облагаемого земельным налогом в соответствии с пунктом 2 статьи 375 Налогового кодекса;
5) в строке 700.02.003 II указывается площадь земельного участка, подлежащего обложению земельным налогом, определяемая как разница строк 700.02.003 и 700.02.003 I;
6) в строке 700.02.004 указывается размер повышения или понижения ставки земельного налога, установленный решением местного представительного органа за налоговый период, согласно пункту 1 статьи 387 Налогового кодекса (в процентах);
7) в строке 700.02.005 указывается установленный размер повышения ставки земельного налога на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, казино за налоговый период, согласно решениям местного представительного органа в соответствии со статьей 386 Налогового кодекса;
8) в строке 700.02.006 указывается коэффициент, установленный пунктами 23 статьи 387 Налогового кодекса для соответствующих налогоплательщиков;
9) в строке 700.02.007 указывается коэффициент, установленный пунктом 5 статьи 387 Налогового кодекса для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территориях специальных экономических зон;
10) в строке 700.02.008 указывается ставка земельного налога с учетом корректировок базовой налоговой ставки, предусмотренных в строках 700.02.004, 700.02.005, 700.02.006 и 700.02.007;
11) в строке 700.02.009 I указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (700.02.003 II х 700.02.008/12) х количество месяцев фактического периода владения земельным участком.
В случае предоставления налогоплательщику инвестиционных налоговых преференций по земельному налогу в соответствии с контрактом на применение инвестиционных налоговых преференций, сумма земельного налога, подлежащая уплате в бюджет, уменьшается на 100 процентов и, соответственно, в данной строке указывается 0;

12) 700.02.009 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, (700.02.003 ІІ х 700.02.008/12) х 700.02.005 х нақты жер учаскесіне иелік ету кезеңінің айлар саны формуласы бойынша айқындалатын төленуге тиісті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
13) 700.02.012 жолда уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен жер салығының тиісті бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі.
5. Мүлік салығы – 700.03-нысанын жасау
29. Бұл қосымша Салық кодексінің 15-бөліміне сәйкес салық төлеушілердің мүлік салығын есептеуіне арналған. Егер салық кезеңі ішінде мүлік салығын есептеу бірнеше салық режимдерінде (арнаулы салық режимі бойынша, арнайы экономикалық аумақтағы салық режимі бойынша, жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте және т.б.) жүзеге асырылған жағдайда, қосымша әр салық режимі бойынша бөлек жасалады. Бұл ретте, салықты есептеу кезінде әр салық режимі бойынша тиісті ставкалар қолданылады.
Салық салу объектілеріне әр түрлі ставкалар қолданылған жағдайда қосымша салық салудың әрбір объекті бойынша толтырылады.
30. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) мүлік салығын төлеушінің СТН;
2) мүлік салығын төлеушінің ЖСН/БСН;
3) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның СТН.
Бұл жол егер құрылымдық бөлімше дербес төлеуші болып танылған жағдайда толтырылады;
4) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН;
5) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – салық есептілігі табыс етілетін есепті салық кезеңі;
6) 6 жолды арнаулы салық режимі қолданылатын қызметінде пайдаланылатын салық салу объектілері бойынша мүлік салығын төлеушілер белгілейді.
31. «Мүлік салығын есептеу» бөлімінде:
1) 700.03.001 жолында Салық кодексінің 397-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын салық салу объектісінің орташа жылдық баланстық құны көрсетіледі;
2) 700.03.002 жолында Салық кодексінің 397-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салу объектілерінің салықтық базасы көрсетіледі;
3) 700.03.003 жолында Салық кодексінің 398-бабында белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
4) 700.03.004 І жолында 700.03.001 жолда көрсетілген негізгі құралдардың орташа жылдық баланстық құны мен 700.03.003 жолында көрсетілген, салық ставкасының туындысы (700.03.001 х 700.03.003) ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі.

12) в строке 700.02.009 II указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая по формуле: (700.02.003 II х 700.02.008/12) х 700.02.005 х количество месяцев фактического периода владения земельным участком;
13) в строке 700.02.012 указывается соответствующий код бюджетной классификации земельного налога, утвержденный уполномоченным государственным органом.
5. Составление формы 700.03 - Налог на имущество
29. Данное приложение предназначено для исчисления налогоплательщиками налога на имущество в соответствии с разделом 15 Налогового кодекса. В случае если в течение налогового периода исчисление налога на имущество осуществлялось в нескольких налоговых режимах, то приложение составляется отдельно по каждому налоговому режиму. При этом при исчислении налога применяются соответствующие ставки по каждому налоговому режиму.
При применении к объектам налогообложения разных ставок налога приложение заполняется по каждому объекту налогообложения.
30. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика налога на имущество;
2) ИИН/БИН плательщика налога на имущество;
3) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, в случае, если структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком;
4) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;
5) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется налоговая отчетность;
6) строка 6 отмечается плательщиками налога на имущество по объектам налогообложения, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
31. В разделе "Исчисление налога на имущество":
1) в строке 700.03.001 указывается среднегодовая балансовая стоимость объекта налогообложения, определяемая, в соответствии с пунктом 2 статьи 397 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.002 указывается налоговая база объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса;
3) в строке 700.03.003 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 398 Налогового кодекса;
4) в строке 700.03.004 I указывается сумма налога, определяемая как произведение среднегодовой балансовой стоимости основных средств, отраженной в строке 700.03.001 и ставки налога, указанной в строке 700.03.003 (700.03.001 х 700.03.003).

Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін салық сомасы 700.03.002 жолында көрсетілген, салық базасы мен 700.03.003 жолында көрсетілген, салық ставкасын көбейту (700.03.002 х 700.03.003) жолымен айқындалады. Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлердің салық салу объектілеріне меншік құқығы сатып алынған немесе тоқтатылған жағдайда, салық кезеңі ішінде салық сомасы осындай объектілерге нақты иелік ету кезеңі үшін есептеледі. Бұл ретте төленуі тиіс салық сомасы жылдық салық сомасын 12-ге бөлу және меншік құқығы туындаған айдан бастап салық кезеңінің соңына дейін немесе меншік құқығы тоқтатылған айдың 1-не дейін нақты иелік ету айларының санына көбейту жолымен айқындалады.
Салық төлеушіге инвестициялық салық преференцияларын қолдануға арналған келісімшартқа сәйкес мүлік салығы бойынша инвестициялық салық преференциялары берілген жағдайда бюджетке төленуі тиіс жер салығының сомасы 100 пайызға кемітіледі және тиісінше бұл жолда 0 көрсетіледі;
6) 700.03.004 ІІ жолында 0,3 (30%) және 700.03.001 және 700.03.003 жолдарының туындысын көбейту (700.03.001 х 700.03.003) х 0,3) жолымен айқындалатын, Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
7) 700.03.004 ІІІ жолында 700.03.002 жолында көрсетілген, салық салу объектілерінің Салық кодексі 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасын 700.03.003 жолында көрсетілген, салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын (700.03.002 х 700.03.003) салық сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы көлік құралы салығы бойынша салық есептілігін ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ағымдағы салық кезеңінің 1 шілдесіне дейін меншік құқығындағы, шаруашылықты жүргізу құқығындағы немесе жедел басқару құқығындағы көлік құралы бойынша, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) көлік құралы бойынша көлік құралы салығын есептеуге арналған көлік құралы салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігі нысанын (есебін) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 365-бабына сәйкес заңды тұлғалар толтырады.

Для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, сумма налога определяется путем произведения налоговой базы, отраженной в строке 700.03.002, и ставки налога, указанной в строке 700.03.003 (700.03.002 х 700.03.003). В случае приобретения или прекращения права собственности на объекты налогообложения индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, в течение налогового периода сумма налога исчисляется за фактический период владения такими объектами. При этом сумма налога, подлежащая уплате, определяется путем деления годовой суммы налога на 12 и умножения на количество месяцев фактического владения, начиная с месяца, в котором возникло право собственности, до конца налогового периода или до 1 числа месяца, в котором право собственности прекращено.
В случае предоставления налогоплательщику инвестиционных налоговых преференций по налогу на имущество в соответствии с контрактом на применение инвестиционных налоговых преференций, сумма налога на имущество, подлежащая уплате в бюджет, уменьшается на 100 процентов и, соответственно, в данной строке указывается 0;
5) в строке 700.03.004 II указывается сумма налога подлежащего уплате с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, определяемого, путем умножения 0,3 (30 %) и произведения строк 700.03.001 и 700.03.003 (700.03.001 х 700.03.003) х 0,3;
6) в строке 700.03.004 III указывается сумма налога, определяемая путем произведения налоговой базы объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса, отраженной в строке 700.03.002, на ставку налога, указанную в строке 700.03.003 (700.03.002 х 700.03.003).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства
(Форма 701.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (Форма 701.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по налогу на транспортные средства (далее - Расчет), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства по транспортным средствам, находящимся на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, а также по транспортным средствам, переданным (полученным) по договору финансового лизинга, до 1 июля текущего налогового периода. Расчет составляется юридическими лицами в соответствии со статьей 365 Налогового кодекса.

3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады.
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
8) валюта коды.
«Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
13. «Көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу» бөлімінде:
701.00.001 жолында Салық кодексінің 369-бабында белгіленген мерзімде төлеуге тиісті көлік құралдары салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық төлеушімен есептелген жалпы сомасы көрсетіледі.
14. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырылған күні.
Салық органына Есептің тапсырудың ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есепті табыс еткен күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымында қойылған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.

3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренному подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В, С;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
13. В разделе "Исчисление текущих платежей по налогу на транспортные средства":
в строке 701.00.001 указывается общая сумма исчисленных налогоплательщиком текущих платежей по налогу на транспортные средства, подлежащих уплате в срок, установленный статьей 369 Налогового кодекса.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрации объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) текущих платежей по земельному налогу и
налогу на имущество (Форма 701.01)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".

1. Жалпы ережелер
1. Осы жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдер салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (701.01-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және салық кезеңінің басында бар салық салу объектілері бойынша және салық кезеңі ішінде салық міндеттемелері өзгерген кезде жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған жер салығы мен мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдердің салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті Салық кодексінің 373,  394-баптарында көрсетілген жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
5. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
6. Есептерді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
7. Пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін объектілер бойынша Есепті пайлық инвестициялық қор компаниясының басқарушысы толтырады және табыс етеді.
8. Концессия шарты бойынша берілген объектілер бойынша Есепті концессионер толтырады және табыс етеді.
9. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
10. Есепті беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
11.«Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (Форма 701.01) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество (далее - Расчет), предназначенной для исчисления земельного налога и налога на имущество по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода и при изменении налоговых обязательств в течение налогового периода. Расчет составляется физическими и юридическими лицами, указанными в статьях 373394 Налогового кодекса.
2. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
4. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Расчета.
6. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
7. По объектам, входящим в состав активов паевого инвестиционного фонда, Расчет заполняется и представляется управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.
8. По объектам, переданным по договору концессии, Расчет заполняется и представляется концессионером.
9. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
10. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес- идентификационный) номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Есепті жасау (701.01-нысан)
12. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің СТН;
2) жер салығы және мүлік салығы бойынша төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық есептілігі тапсырылатын кезең (жыл) – Есеп берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің ат-жөні немесе атауы. Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есепті Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер салық төлеуші А, В, С, D жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санаттарға жатқан жағдайда толтырылады;
8) келісімшарттың жасалған күні және нөмірі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күні мен нөмірін көрсетіп жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
9) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
13. «Жер салығы және мүлік салығы бойынша ағымдағы төлемдерді есептеу» бөлімінде:
1) А бағанында жер салығы және мүлік салығының бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі;
2) В бағанында салықтардың атауы көрсетіледі;
3) бір санаттағы бірнеше жер учаскесі болған жағдайда B, C, D, E, F жолдарында жер учаскесінің бюджет сыныптамасының кодына сәйкес келетін көрсетілген жер учаскесі бойынша ағымдағы төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде С бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде D бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;

2. Составление Расчета (форма 701.01)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика по земельному налогу и налогу на имущество;
2) ИИН/БИН по земельному налогу и налогу на имущество;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика. Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках А, В;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
13. В разделе "Исчисление текущих платежей по земельному налогу и налогу на имущество":
1) в графе А указаны соответствующие коды бюджетной классификации земельного налога и налога на имущество;
2) в графе В указаны наименования налогов;
3) при наличии нескольких земельных участков одной категории в строках С, D, E, F, G соответствующих коду бюджетной классификации земельного участка, указывается общая сумма текущих платежей по указанным земельным участкам;
4) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 февраля налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе C напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 февраля налогового периода;
5) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 мая налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе D напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 мая налогового периода;

6) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде E бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
7) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде F бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына салық кезеңінің 25 қарашадан кешіктірмей төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) салық кезеңінің басындағы салық салу объектісі бойынша Есепті тапсыру кезінде G бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджеттік жіктеуіш кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
Салық міндеттемесі өзгерген жағдайда Есепті тапсырған кезде G бағанында жер учаскесі және мүлікке сәйкес бюджет сыныптамасы кодының алдына алдағы салық кезеңі үшін төленуге (+), азайтуға (–) жататын ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
14. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің (басшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Салық органына Есептің тапсырған ағымдағы күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі.
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы беретін Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

6) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 августа налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе E напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 августа налогового периода;
7) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате не позднее 25 ноября налогового периода.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств в графе F напротив кода бюджетной классификации, соответствующего земельному участку и имуществу, указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) не позднее 25 ноября налогового периода;
8) при представлении Расчета по объектам обложения, имеющимся на начало налогового периода, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате за предстоящий налоговый период.
При представлении Расчета при изменении налоговых обязательств, в графе G указывается сумма текущих платежей, подлежащих уплате (+), уменьшению (-) за предстоящий налоговый период.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (руководителя) в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи Расчета.
Указывается текущая дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта налогообложения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности

Ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (710.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (710.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ойын бизнесі салығын есептеуге арналған ойын бизнесі салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) жасау (бұдан әрі – Декларация) тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 411-бабында айқындалған ойын бизнесі саласында қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (710.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (710.01-нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша Декларациядағы оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда, Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+»– қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:

(декларации) по налогу на игорный бизнес (Форма 710.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес (Форма 710.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на игорный бизнес (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на игорный бизнес. Декларация составляется индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по оказанию услуг в сфере игорного бизнеса, определенными статьей 411 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 710.00) и приложения к ней (форма 710.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:

1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімдерінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (710.00-нысаны)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
5) Декларацияның түрі. Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. А және В торкөздері Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;

1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Декларации (форма 710.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика;
3) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность, (указывается арабскими цифрами);
5) вид Декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;

8) «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген «Валюта жіктеуіші» 23-қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) табыс етілген қосымшалардың саны.
16. «Ойын бизнесі салығы» бөлімінде:
1) 710.00.001 жолында барлық 710.01-нысандары бойынша 710.01.007 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 710.00.002 жолында 710.01.012 С жолынан көшірілетін салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияны салық органына тапсыру күні;
3) жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі көрсетіледі. Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 710.01-нысанын жасау
18. 710.01-нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 412-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар ол болған жағдайда) бойынша ойын бизнесі салығының есептелген сомасы туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
19. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) 4 жолда мөлшері «2011 – 2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 қарашадағы Заңымен тиісті қаржы жылына белгіленетін АЕК – айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі;
2) 5 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді;
3) 5 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің бірі ғана белгіленеді.

8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество представленных приложений.
16. В разделе "Налог на игорный бизнес":
1) в строке 710.00.001 указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.007 С по всем формам 710.01;
2) в строке 710.00.002 указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 710.01.012 C.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) указывается дата подачи Декларации в налоговый орган;
3) указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) указывается дата приема Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) указывается входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 710.01
18. Форма 710.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы налога на игорный бизнес по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 412 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 4 указывается МРП - месячный расчетный показатель, размер которого устанавливается на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года "О республиканском бюджете на 2011 - 2013 годы";
2) ячейка 5 А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа;
3) ячейка 5 В отмечается при наличии объектов обложения, введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде.

Әрбір белгіленген торкөз бойынша 710.01-нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
20. «Бюджетке төлеуге жататын ойын бизнесі салығын есептеу» бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 710.01.001 – ойын үстелі, 710.01.002 – ойын автоматы, 710.01.003 – тотализатор кассасы, 710.01.004 – тотализатордың электронды кассасы, 710.01.005 – букмекерлік кеңсе кассасы, 710.01.006 – букмекерлік кеңсенің электронды кассасы, 710.01.007 – ойын бизнесі салығы – барлығы.
Бұл жолдарда:
1) А бағанында – салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында – Салық кодексінің 413-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын ойын бизнесі салығының ставкасы теңгеде көрсетіледі.
Айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің «АЕК» торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысы ретінде айқындалады.
Айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы әрбір салық салу объектісі бойынша АЕК-те белгіленген салық ставкасы мен «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің «АЕК» торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшері туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында – А бағаны мен В бағаны тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық салу объектісі бойынша теңгедегі ойын бизнесі салығының сомасы көрсетіледі.
Мысалға, ойын үстелдері бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
710.01.001 А жолында салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің саны көрсетіледі.
710.01.001 В жолында былайша айқындалатын ойын үстелдеріне қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде белгіленген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері туындысы ретінде айқындалады (830 х 1 АЕК);
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша 830 АЕК мөлшерінде бекітілген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшері туындысының 1/2 ретінде айқындалады ((830 х 1 АЕК) / 2).
710.01.001 С жолында 710.01.001 А және 710.01.001 В жолдарының (710.01.001 А х 710.01.001 В) туындысы ретінде салық кезеңінің әр айы үшін ойын үстелдерінің санына тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі.
Объектілердің өзге түрлері (ойын автоматтары, тотализатор кассалары, электронды тотализатор кассалары, букмекерлік кеңселердің электронды кассалары, букмекерлік кеңселердің кассалары) бойынша жолдарды толтыру ойын үстелдері бойынша толтыру сияқты жүргізіледі;

По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 710.01.
20. Раздел "Исчисление налога на игорный бизнес, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 710.01.001 - игровой стол, 710.01.002 - игровой автомат, 710.01.003 - касса тотализатора, 710.01.004 - электронная касса тотализатора, 710.01.005 - касса букмекерской конторы, 710.01.006 - электронная касса букмекерской конторы, 710.01.007 - налог на игорный бизнес - всего.
В данных строках отражаются:
1) в графе А - количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В - ставка налога на игорный бизнес в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 413 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога в тенге определяется как произведение установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца и выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога в тенге определяется как 1/2 произведения установленной ставки налога в МРП по каждому объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе С - сумма налога на игорный бизнес в тенге, по объекту обложения за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым столам заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 710.01.001 А указывается количество игровых столов за каждый месяц налогового периода.
В строке 710.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым столам, определяемая следующим образом:
по игровым столам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год (830 х 1 МРП);
по игровым столам, введенным после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как 1/2 произведения утвержденной ставки налога в размере 830 МРП и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год ((830 х 1 МРП)/2).
В строке 710.01.001 C указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых столов за каждый месяц налогового периода как произведение строк 710.01.001 А и 710.01.001 B (710.01.001 А х 710.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам, кассам тотализатора, электронным кассам тотализатора, электронным кассам букмекерских контор, кассам букмекерских контор) заполнение строк производится аналогично заполнению по игровым столам;

4) 710.01.007 С жолында 710.01.001 С-ден 710.01.006 С-ға дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген ойын бизнесі салығының жалпы сомасы көрсетіледі.
21. «Бюджетке төленуге жататын қосымша төлемдерді есептеу» бөлімі ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген шекті табыстан асып түскен жағдайда толтырылады.
Бөлім мынадай жолдардан тұрады: 710.01.008 – казино, 710.01.009 – ойын автоматтар залы, 710.01.010 – тотализатор, 710.01.011 – букмекерлік кеңсе, 710.01.012 – қосымша төлемдер – барлығы, мұнда:
1) А бағанында салық кезеңі үшін тиісті ойын бизнесі саласындағы қызметтен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында табыстың нақты мөлшері (А бағаны) мен Салық кодексінің 416-бабы 2-тармағында белгіленген табыстың шекті мөлшерінің сомасының оң айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі;
3) С бағанында табыстың шекті мөлшерінен асып кету сомасына «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының 4-бабында белгіленген мөлшердегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметтің әрбір түрі бойынша есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі;
Мысалға, казино қызметі бойынша қосымша төлем есептеу былайша жүргізіледі.
710.01.008 А жолында салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың нақты мөлшері көрсетіледі.
710.01.008 В жолында 710.01.008 А жолы мен 135000-еселенген мөлшердегі АЕК мөлшеріндегі казино қызметінен түсетін табыстың шекті мөлшерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сома көрсетіледі.
710.01.008 С жолында 710.01.008 В жолында көрсетілетін казино қызметінен түскен табыстың шекті мөлшерінен асатын сомаға 20 пайыз мөлшеріндегі ставканы қолдану жолымен айқындалатын, бюджетке төленуге тиіс, салық кезеңі үшін есептелген қосымша төлем сомасы көрсетіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметтің өзге түрлері бойынша (ойын автоматтарының залдары, тотализаторлар, букмекерлік кеңселер) жолдарды толтыру казино қызметі бойынша толтырғанға ұқсас жүзеге асырылады;
710.01.012 С жолында 710.01.008 С-дан 710.01.011 С-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс ойын бизнесі қызметінің барлық түрлері бойынша есептелген қосымша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

4) в строке 710.01.007 С указывается общая сумма исчисленного налога на игорный бизнес по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 710.01.001 С по 710.01.006 С.
21. Раздел "Исчисление дополнительного платежа, подлежащего уплате в бюджет" заполняется в случае превышения дохода, полученного от деятельности в сфере игорного бизнеса, над предельным доходом, установленным пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса.
Раздел состоит из строк 710.01.008 - казино, 710.01.009 - зал игровых автоматов, 710.01.010 - тотализатор, 710.01.011 - букмекерская контора, 710.01.012 - дополнительный платеж - всего, в которых:
1) в графе A указывается фактический размер дохода от деятельности в соответствующей сфере игорного бизнеса за налоговый период;
2) в графе B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса за налоговый период, определяемая как положительная разница суммы фактического размера дохода (графа A) и предельного размера дохода, установленного пунктом 2 статьи 416 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период по каждому виду деятельности в сфере игорного бизнеса, определяемая путем применения ставки в размере, установленном статьей 4 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)", к сумме превышения предельного размера дохода (графа B).
К примеру, по деятельности казино исчисление дополнительного платежа производится следующим образом.
В строке 710.01.008 A указывается фактический размер дохода от деятельности казино за налоговый период.
В строке 710.01.008 B указывается сумма, превышающая предельный размер дохода от деятельности казино за налоговый период, определяемая как разница строки 710.01.008 A и предельного размера дохода от деятельности казино в размере 135000-кратного размера МРП.
В строке 710.01.008 C указывается сумма исчисленного дополнительного платежа за налоговый период, подлежащего уплате в бюджет, определяемая путем применения соответствующей ставки к сумме превышения предельного размера дохода с деятельности казино, отраженной в строке 710.01.008 B.
По другим видам деятельности в сфере игорного бизнеса (зала игровых автоматов, тотализатора, букмекерской конторы) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по деятельности казино.
В строке 710.01.012 C указывается общая сумма исчисленного дополнительного платежа по всем видам деятельности игорного бизнеса, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк с 710.01.008 C по 710.01.011 C.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности

9) табыс етілген қосымшалардың саны.
16. «Тіркелген салық» бөлімінде:
720.00.001 жолында барлық 720.01-нысандар бойынша 720.01.007 C жолынан көшірілетін, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын есептелген тіркелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
17. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылатын;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 720.01-нысанын жасау
18. 720.01 нысаны салық кезеңі үшін (тоқсан) Салық кодексінің 412-бабында айқындалған барлық салық салынатын объектілер (олар болған жағдайда) бойынша есептелген тіркелген салық сомасы туралы ақпараттарды көрсетуге арналған.
19. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) 4 жолда мөлшері «2011–2013 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 қарашадағы Заңымен тиісті қаржы жылына белгіленетін АЕК – айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі;
2) 5 А торкөзі айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді;
3) 5 В торкөзі айдың 15-нен кейін енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері болған кезде белгіленеді.
Салық кезеңінде салық салу объектілерінің болуына қарай торкөздердің бірі ғана белгіленеді.
Әрбір белгіленген торкөз бойынша 720.01 нысаны бойынша бөлек қосымша толтырылады.
20. «Бюджетке төленуге жататын тіркелген салықты есептеу» бөлімі мынадай жолдардан тұрады: 720.01.001 – бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.002 – бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматы, 720.01.003 – ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютер, 720.01.004 – ойын жолы, 720.01.005 – карт, 720.01.006 – бильярд үстелі, 720.01.007 – тіркелген салық – барлығы.
Бұл жолдарда:

9) количество представленных приложений.
16. В разделе "Фиксированный налог":
в строке 720.00.001 указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, которая переносится из строки 720.01.007 С по всем формам 720.01.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, данные заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" - фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 720.01
18. Форма 720.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы фиксированного налога по всем объектам обложения (при их наличии), определенным статьей 421 Налогового кодекса, за налоговый период (квартал).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 4 указывается МРП - месячный расчетный показатель, размер которого устанавливается на соответствующий финансовый год Законом Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года "О республиканском бюджете на 2011 - 2013 годы";
2) ячейка 5 А отмечается при наличии объектов обложения, находившихся в эксплуатации полный месяц, введенных до 15 числа включительно и выбывших после 15 числа;
3) ячейка 5 В отмечается при наличии объектов обложения введенных в эксплуатацию после 15 числа и выбывших до 15 числа включительно.
Отмечается только одна из ячеек в зависимости от наличия объектов обложения в налоговом периоде.
По каждой отмеченной ячейке заполняется отдельное приложение по форме 720.01.
20. Раздел "Исчисление фиксированного налога, подлежащего уплате в бюджет" состоит из строк 720.01.001 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с одним игроком, 720.01.002 - игровой автомат без выигрыша, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока, 720.01.003 - персональный компьютер, используемый для проведения игры, 720.01.004 - игровая дорожка, 720.01.005 - карт, 720.01.006 - бильярдный стол, 720.01.007 - фиксированный налог - всего.
В данных строках отражаются:

1) А бағанында – салық кезеңінің әр айы үшін салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
2) В бағанында – Салық кодексінің 422-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын объектінің тиісті түріне қолданылатын тіркелген салық ставкасы теңгеде көрсетіледі.
«Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 8 А торкөзінде белгіленген, айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және 15-нен кейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы тиісті салық салу объектісі бойынша АЕК–те жергілікті өкілді орган белгілеген салық ставкасы мен «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің «АЕК» торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады.
«Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің 8 В торкөзінде белгіленген, айдың 15-нен кейін пайдалануға енгізілген және 15-не дейін шығарылған салық салу объектілері бойынша теңгедегі салық ставкасы АЕК–те белгіленген салық ставкасы мен «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінің «АЕК» торкөзінде көрсетілген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады;
3) С бағанында А бағаны мен В бағанының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық сомасы көрсетіледі;
Мысалға, бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша көрсетілген бағандар бойынша тиісті жолдарды толтыру былайша жүргізіледі.
720.01.001 А – жолында салық кезеңінің әр айы үшін тіркелген салық салынатын объектілердің – бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарының саны көрсетіледі.
720.01.001 В – жолында былайша айқындалатын бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтарына қолданылатын теңгедегі тиісті салық ставкасы көрсетіледі:
айдың 15-не дейін енгізілген толық ай пайдалануында болған және айдың 15-нен кейін шығарылған бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша салық ставкасы жергілікті өкілді орган белгілеген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысы ретінде айқындалады;
айдың 15-нен кейін енгізілген және айдың 15-не дейін шығарылған ойын үстелдері бойынша бір ойыншымен ойын өткізуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша белгіленген тіркелген салық ставкасы мен тиісті қаржы жылына белгіленген АЕК мөлшерінің туындысының 1/2 ретінде айқындалады.

1) в графе А - количество объектов обложения за каждый месяц налогового периода;
2) в графе B - ставка фиксированного налога в тенге, применяемая к соответствующему виду объекта обложения, определяемая в соответствии со статьей 422 Налогового кодекса.
По объектам, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, отмеченным в ячейке 8 А раздела "Общая информация о налогоплательщике" ставка налога в тенге определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки налога в МРП по соответствующему объекту обложения и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике".
По объектам, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, отмеченным в ячейке 8 В раздела "Общая информация о налогоплательщике", ставка налога в тенге определяется как 1/2 произведения установленной ставки налога в МРП и размера МРП, указанного в ячейке "МРП" раздела "Общая информация о налогоплательщике";
3) в графе C указывается сумма фиксированного налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение соответствующих строк графы А и графы В.
К примеру, по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, заполнение соответствующих строк по указанным графам производится следующим образом.
В строке 720.01.001 А указывается количество объектов обложения фиксированного налога - игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода.
В строке 720.01.001 B указывается соответствующая ставка налога в тенге, применяемая к игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, определяемая следующим образом:
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, находившимся в эксплуатации полный месяц, введенным до 15 числа месяца включительно, выбывшим после 15 числа месяца, ставка налога определяется как произведение установленной местным представительным органом ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год;
по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком, введенным в эксплуатацию после 15 числа месяца, выбывшим до 15 числа месяца включительно, ставка налога определяется как 1/2 произведения установленной ставки фиксированного налога и установленного размера МРП на соответствующий финансовый год.

720.01.001 С жолында 720.01.001 А және 720.01.001 В жолдарының туындысы (720.01.001 А х 720.01.001 В) ретінде салық кезеңінің әр айы үшін бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматының санына тиісті салық ставкаларын қолдану арқылы айқындалатын салық кезеңінің әр айы үшін салық сомасы көрсетіледі;
Объектілердің өзге түрлері (бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған, ұтыссыз ойын автоматтары, ойын өткізуге пайдаланылатын дербес компьютерлер, ойын жолдары, карттар, бильярд үстелдері) бойынша жолдарды толтыру бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған ұтыссыз ойын автоматтары бойынша жолдарды толтырғанға ұқсас жүзеге асырылады;
720.01.007 С жолында 720.01.001 С жолынан бастап 720.01.006 С жолына дейінгі жолдардың жиынтығымен айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын объектілердің барлық түрлері бойынша есептелген тіркелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Аукциондардан алым бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы аукциондардан алым бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (810.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және аукциондардан алымды есептеуге арналған аукциондардан алым бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 464-бабына сәйкес аукциондарда мүлiктi (оның iшiнде мүлiктiк құқықтарды) сатуға шығаратын жеке және заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 468-бабына сәйкес жасалады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда арифметикалық белгілер қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
6. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

В строке 720.01.001 С указывается сумма налога за каждый месяц налогового периода, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к количеству игровых автоматов без выигрыша, предназначенных для проведения игры с одним игроком, за каждый месяц налогового периода как произведение строк 720.01.001 А и 720.01.001 B (720.01.001 А х 720.01.001 B).
По другим видам объектов (игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с участием более одного игрока, персональным компьютерам, используемым для проведения игры, игровым дорожкам, картам, бильярдным столам) заполнение строк осуществляется аналогично заполнению по игровым автоматам без выигрыша, предназначенным для проведения игры с одним игроком.
В строке 720.01.007 С указывается общая сумма исчисленного фиксированного налога по всем видам объектов, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая суммированием строк с 720.01.001 С по 720.01.006 С.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по сбору с аукционов (Форма 810.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов (Форма 810.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по сбору с аукционов (далее - Декларация), предназначенной для исчисления сбора с аукционов. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, выставляющими имущество (в том числе имущественные права) для реализации на аукционах в соответствии со статьей 464 Налогового кодекса.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 468 Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
7. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электрондық тасығышта нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
10. Декларацияға қосымшалардың «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Декларацияның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректерді көрсетіледі.
11. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Декларацияны жасау (810.00-нысан)
12. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) аукциондардан алым төлеушінің – СТН;
2) аукциондардан алым төлеушінің – ЖСН/БСН;
3) Декларация табыс етілетін (араб цифрларымен көрсетіледі) есепті салық кезеңі үшін салық есептілігі табыс етілетін кезең (ай, жыл);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызу ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді;

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Декларации указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
2. Составление Декларации (форма 810.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика сбора с аукционов;
2) ИИН/БИН плательщика сбора с аукционов;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (месяц, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица- доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;

6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөз егер салық төлеуші А немесе B жолында көрсетілген санаттардың біріне жататын болса, белгіленеді;
8) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
13. «Бюджетке төленуге жататын аукциондардан алымы» бөлімде:
1) 810.00.001 жолда салық кезеңі үшін өткізілген барлық аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 810.00.002 жолда бюджетке төлеуге тиісті атқарушылық санкцияның жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 810.00.003 жолда 810.00.001 және 810.00.002 (810.00.001 – 810.00.002) жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 467-бабы 2-тармағына сәйкес атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген, сатылған мүліктің (мүліктік құқықтардың) жалпы құны көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда Салық кодексінің 466-бабына сәйкес аукциондардан алым ставкасы көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда 810.00.003 және 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004) жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, алымды төлеушінің орналасқан орны бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге тиісті, аукциондардан алымның жалпы сомасы көрсетіледі.
14. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органның коды.
Аукциондардан алым төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармақшасына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
13. В разделе "Сбор с аукционов, подлежащий уплате в бюджет":
1) в строке 810.00.001 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по результатам всех проведенных аукционов за налоговый период;
2) в строке 810.00.002 указывается общая сумма исполнительской санкции, подлежащей уплате в бюджет;
3) в строке 810.00.003 указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции согласно пункту 2 статьи 467 Налогового кодекса, определяемая как разница строк 810.00.001 и 810.00.002 (810.00.001 - 810.00.002);
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в соответствии со статьей 466 Налогового кодекса;
5) в строке 810.00.005 указывается общая сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период по месту нахождения плательщика сбора, определяемая как произведение строк 810.00.003 и 810.00.004 (810.00.003 х 810.00.004).
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика сбора с аукционов;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета сумм текущих платежей) по плате за пользование

Жер телімдерін пайдаланғаны үшін бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасы есебін) жасау қағидалары (851.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жер учаскелерін пайдаланғаны үшін бойынша салық есептілігін (ағымдағы төлемдер сомасы есебін) жасау қағидалары (851.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемақы есептеуге арналған жер участкелерің пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігінің нысанын (ағымдағы төлемдер сомасының есебі) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Есепті дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, Салық кодексінің 478-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Есеп Есептің өзінен (851.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшадан (851.01–нысан) тұрады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Есепке қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Есептегі жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Есепке қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Есепке қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Есепке қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидада мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Есептің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Есепке Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Есепті тапсырған кезде:

земельными участками (Форма 851.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками (Форма 851.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета сумм текущих платежей) по плате за пользование земельными участками (далее - Расчет), предназначенной для исчисления платы за пользование земельными участками. Расчет составляется плательщиками платы, определенными статьей 478 Налогового кодекса, за исключением физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 851.00) и приложения к нему (форма 851.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Приложение к Расчету составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Расчете, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Расчету не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Расчету, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Расчету.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Расчета.
10. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Расчет подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Расчета:

1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
13. Есепке қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Есептің «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
14. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Есепті табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Есепті жасау (851.00-нысаны)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) Салық кодексінің 478-бабына сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушінің СТН;
2) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушінің ЖСН/БСН;
3) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның СТН.
Бұл жол, егер 1-жолда төлемақыны дербес төлемақы төлеуші ретінде танылған құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетілсе, толтырылады;
4) құрылымдық бөлімшесі филиал, өкілдік болып табылатын заңды тұлғаның БСН;
5) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (жыл) – Есеп табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
6) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) толық атауы көрсетіледі;

1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений к Расчету указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
14. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Расчета:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Расчета (форма 851.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика платы за пользование земельными участками в соответствии со статьей 478 Налогового кодекса;
2) ИИН/БИН плательщика платы за пользование земельными участками;
3) РНН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство.
Данная строка заполняется, если в строке 1 указан РНН структурного подразделения, признанного в качестве самостоятельного плательщика платы;
4) БИН юридического лица, структурным подразделением которого является филиал, представительство;
5) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Расчет (указывается арабскими цифрами);
6) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица (или структурного подразделения по решению юридического лица) - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;

7) Есептің түрі.
Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылу ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Есеп түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
9) тиісті торкөз, егер Есепті Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші жасаған болса толтырылады.
10) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
11) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
12) қосымшалар саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. «Бюджетке төленуге жататын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы» бөлімінде:
1) 851.00.001 жолында 851.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 851.01.008 және (немесе) 851.01.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, төлемақы төлеушілер есептеген, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс барлық жер учаскелері бойынша жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 жолында Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағында белгіленген мерзімдерде бюджетке төленуге тиіс жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақылардың есептелген ағымдағы төлемдерінің сомасы көрсетіледі:
851.00.002 І жолында салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 ІІ жолында салық кезеңінің 25 мамырынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.003 ІІІ жолында салық кезеңінің 25 тамызынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.002 IV жолында салық кезеңінің 25 қарашасынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі.
Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы әрбір көрсетілген жол бойынша төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу мерзімдерінің санына бөлумен айқындалады;
3) 851.00.003 жолда Салық кодексінің 481-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі. Бұл жол төлемақы төлеудің соңғы мерзімінен (ағымдағы жылдың 25 қарашасы) кейін мемлекет өтемін төлеп уақытша жер пайдалануға жер учаскелерін берген жағдайда толтырылады:
851.00.003 I жолында салық кезеңінің 25 желтоқсанынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі;
851.00.003 II жолында салық кезеңінің 25 қаңтарынан кешіктірмейтін мерзімде төлеуге жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі.
Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдерінің сомасы әрбір көрсетілген жол бойынша төлемақының жалпы сомасын салық кезеңінің аяқталуына дейін қалған төлеу мерзімдерінің санына бөлумен айқындалады;

7) вид Расчета.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Расчета, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) соответствующая ячейка заполняется, если Расчет составлен налогоплательщиком, применяющим специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса;
10) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
11) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
12) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 851.00.001 указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, исчисленная плательщиками платы, подлежащая уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 851.01.008 и (или) 851.01.009 по всем приложениям формы 851.01;
2) в строке 851.00.002 указывается сумма исчисленных текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащих уплате в бюджет в сроки, установленные пунктом 5 статьи 481 Налогового кодекса:
в строке 851.00.002 I указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 февраля налогового периода;
в строке 851.00.002 II указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 мая налогового периода;
в строке 851.00.002 III указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 августа налогового периода;
в строке 851.00.002 IV указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 ноября налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;
3) в строке 851.00.003 указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется в случаях предоставления государством земельных участков во временное возмездное землепользование после последнего срока уплаты платы (25 ноября текущего года);
в строке 851.00.003 I указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 декабря налогового периода;
в строке 851.00.003 II указывается сумма платы за пользование земельными участками к уплате в срок не позднее 25 января налогового периода.
Сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой указанной строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода;

4) 851.00.004 жолында Салық кодексінің 481-бабының 7-тармағына сәйкес жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі. Бұл жол өтемін төлеп уақытша жер пайдалану шартының мерзiмi бiткен соң немесе салық кезеңi басталғаннан кейiн ол бұзылған кезде толтырылады.
17. «Салық төлеушінің жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Есепті жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің тапсырған күні.
Есептің Салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемақы алу объектісінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Есепті қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Есептің қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің табыс етілген күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Есептің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 851.01-нысанын жасау
18. 851.01-нысан өтемін төлеп уақытша жер пайдалану құқығындағы (жалдау) әрбір жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған және әрбір жер учаскесі үшін бөлек толтырылады.
19. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
6 жолын Салық кодексінің 448 – 452-баптарына сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер толтырылады;
6 А жолын арнаулы салық режимі қолданылатын қызметінде пайдаланылмайтын жер учаскелері бойынша төлемақы төлеушілер белгілейді;
6 В жолын арнаулы салық режимі қолданылатын қызметінде пайдаланылатын жер учаскелері бойынша төлемақы төлеушілер белгілейді.
20. «Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыларды есептеу үшін мәліметтер» бөлімінде:

4) в строке 851.00.004 указывается сумма платы за пользование земельными участками в соответствии с пунктом 7 статьи 481 Налогового кодекса. Данная строка заполняется по окончания срока договора временного возмездного землепользования или его расторжения после начала налогового периода.
17. В разделе "Ответственность налоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Расчет представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) плательщика платы, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Расчета.
Указывается дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта обложения платы за пользование земельными участками;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
5) дата приема Расчета.
Указывается дата представления Расчета в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 851.01
18. Форма 851.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование земельными участками за налоговый период по каждому земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования (аренды), и заполняется отдельно за каждый земельный участок.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
строка 6 заполняется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов в соответствии со статьями 448-452 Налогового кодекса, и указывается вид применяемого режима налогообложения по отношению к земельным участкам:
ячейка 6 А отмечается плательщиками платы по земельным участкам, не используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим;
ячейка 6 В отмечается плательщиками платы по земельным участкам, используемым в деятельности, по которой применяется специальный налоговый режим.
20. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельными участками":

1) 851.01.001 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесінің тиісті санаты белгіленеді;
2) 851.01.002 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 851.01.003 жолында жалға алу шартының қолданылу мерзiмi көрсетіледі;
4) 851.01.004 жолында жер учаскесін нысаналы пайдаланудың тиісті түрі белгіленеді;
5) 851.01.005 жолында салық кезеңінде жер учаскесін пайдаланған күндер саны көрсетіледі;
21. «Бюджетке төленуге тиіс жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу» бөлімінде:
1) 851.01.006 жолында 851.01.006 І (гектарда) және 851.01.006 ІІ (шаршы метрде) жолдарында белгіленген, тиісті өлшем бірлікте жер учаскесін жалға алу шартына сәйкес жер учаскесінің жалпы ауданы көрсетіледі;
2) 851.01.007 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес айқындалатын, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасының мөлшері көрсетіледі;
3) 851.01.008 жолында 851.01.006 және 851.01.007 жолдарының туындысының 851.01.005 жолына көбейтілген 365-ке қатынасы ((851.01.006 х 851.01.007)/365 х 851.01.005) ретінде айқындалатын, ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлемақы төлеушiлерді қоспағанда, салық кезеңінде жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер есептеген бюджетке төлеуге жататын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі;
4) 851.01.009 жолында ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын төлемақы төлеушiлер есептеген, Салық кодексінің 451-бабына сәйкес 70 пайызға кемітілген сомада салық кезеңінде бюджетке төленуге жататын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақының сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Үстіңгі көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомасы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (860.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы үстіңгі көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының ағымдағы төлемдер сомасы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (860.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 28 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеуге арналған жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 485-бабында айқындалған төлемақы төлеушілер жасайды.

1) в строке 851.01.001 отмечается соответствующая категория земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
2) в строке 851.01.002 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 851.01.003 указывается срок действия договора аренды;
4) в строке 851.01.004 отмечается соответствующий вид целевого использования земельного участка;
5) в строке 851.01.005 указывается количество дней пользования земельным участком в налоговом периоде.
21. В разделе "Исчисление платы за пользование земельными участками, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 851.01.006 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка в соответствующей единице измерения, отмеченной в строках 851.01.006 I (в гектарах) и 851.01.006 II (в квадратных метрах);
2) в строке 851.01.007 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками, определяемый в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 851.01.008 указывается сумма исчисленной платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде плательщиками платы за пользование земельными участками, за исключением плательщиков платы, применяющих специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, определяемая как отношение произведения строк 851.01.006 и 851.01.007 к 365, умноженного на строку 851.01.005 ((851.01.006 х 851.01.007)/ 365 х 851.01.005);
4) в строке 851.01.009 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная плательщиками платы, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, подлежащая уплате в бюджет в налоговом периоде в сумме, уменьшенной на 70 процентов в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по плате за пользование водными ресурсами
поверхностных источников (Форма 860.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (Форма 860.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников. Декларация составляется плательщиками платы, определенными статьей 485 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.

2. Декларацияны жасау (860.00-нысан)
15. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушінің СТН;
2) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушінің ЖСН/БСН;
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі (тоқсан, жыл) – Декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) қосымшалар саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. «Бюджетке төлеуге жататын жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы» бөлімінде:
860.00.001 жолда белгіленген лимиттің шегінде (860.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 860.01.006 жол) және белгiленген лимиттен жоғары (860.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 860.01.007 жол) жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін есептелген және бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
17. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;

2. Составление Декларации (форма 860.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
2) ИИН/БИН плательщика платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (квартал, год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица- доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 860.00.001 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, исчисленной и подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, которая определяется как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.01.006 по всем приложениям формы 860.01) и сверх установленного лимита (860.01.007 по всем приложениям формы 860.01).
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) Декларацияның тапсырған күні.
Салық органына Декларацияның тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Рұқсат құжатында көрсетілген арнаулы су пайдаланылатын жер бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны куәландырған арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының аты-жөні» жолында Салық кодексінің 491-бабы 4-тармағына сәйкес Декларацияны куәландырған арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органда Декларацияның куәландырылған күні.
Арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органда Декларацияның куәландырылған күні көрсетіледі;
6) арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның коды.
Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы алу объектілерінің орналасқан орны бойынша арнаулы су пайдалану су қорын пайдалану және қорғау саласындағы өңірлік уәкілетті мемлекеттік органның коды көрсетіледі;
7) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
8) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
9) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
10) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 860.01-нысанын жасау
18. 860.01-нысаны салық кезеңі үшін әрбір арнаулы су пайдалану түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларын есептеу туралы ақпараттарды көрсетуге арналған және әрбір арнаулы су пайдалану түрі бөлек толтырылады.
19. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) арнаулы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде А торкөзінде рұқсат құжатының берілген күні, В торкөзінде рұқсат құжатының нөмірі көрсетіледі;
2) арнаулы су пайдалану түрі.
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген арнаулы су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) суды пайдаланудың өлшем бірлігі.
«Арнаулы су пайдалану түрі» жолында көрсетілген жүргізілетін арнаулы су пайдаланудың өлшем бірлігі белгіленеді.

2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту специального водопользования, указанного в разрешительном документе;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество должностного лица регионального уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, заверившего Декларацию в соответствии с пунктом 4 статьи 491 Налогового кодекса;
5) дата заверения Декларации в региональном органе уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда.
Указывается дата заверения Декларации в региональном органе уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда;
6) код регионального органа уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда.
Указывается код регионального органа уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда по месту нахождения объекта обложения платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
7) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
8) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
9) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
10) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 860.01
18. Форма 860.01 предназначена для отражения информации об исчислении сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (квартал) и заполняется отдельно за каждый вид специального водопользования.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) при наличии разрешительного документа на специальное водопользование в ячейке А указывается дата выдачи разрешительного документа, в ячейке В указывается номер разрешительного документа;
2) вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
3) единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".

20. «Төлемақы есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы мәліметтер» бөлімі 6-жолда көрсетілген су пайдалану өлшем бірліктерінде толтырылады:
1) 860.01.001 І, 860.01.001 ІІ, 860.01.001 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін белгіленген лимит (есепті салық кезеңі үшін есептен) көрсетіледі;
2) 860.01.002 І, 860.01.002 ІІ, 860.01.002 ІІІ жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 860.01.003 І, 860.01.003 ІІ, 860.01.003 ІІІ жолдарында 860.01.002 және 860.01.001 жолдарының әртүрлі түрінде есептелетін, салық кезеңінің әрбір айы үшін белгіленген лимиттен артық арнаулы су пайдалану көлемі көрсетіледі.
860.01.003 ІV жолында салық кезеңі (тоқсан) үшін белгіленген лимиттен жоғары арнаулы су пайдалану көлемі көрсетіледі.
21. «Төлемақыны есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер» бөлімінде:
1) 860.01.004 жолында Салық кодексінің 487-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді орган бекіткен лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі:
2) 860.01.005 жолында Салық кодексінің 487-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкаларын (860.01.004) бес есеге ұлғайта отырып айқындалатын, белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
22. «Бюджетке төленуге жататын төлемақыны есептеу» бөлімінде:
1) 860.01.006 жолында бюджетке төленуге жататын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Мысалы:
Егер салық кезеңі үшін белгіленген лимит салық кезеңінің әрбір айы үшін 2 мыңды, ал бірінші айда су пайдаланудың нақты көлемі 1 мың 800 болса, екінші айда 3 мың және үшінші айда 2 мыңды құраса, онда 860.01.006 жол былайша есептеледі:
(1 мың 800 х 860.01.004 + 2 мың х 860.01.004 + 2 мың х 860.01.004). Екінші айда белгіленген лимиттің 1 мыңнан асып кетуіне байланысты, белгіленген лимиттен жоғары төлемақы сомасы 860.01.007 жолда есептелетін және көрсетілетін болады;
2) 860.01.007 жолда бюджетке төленуге жататын, салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі:
860.01.007 жолы 860.01.003 IV және 860.01.005 жолдарының туындысы (860.01.003 IV х 860.01.005) ретінде айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

20. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 6:
1) в строках 860.01.001 I, 860.01.001 II, 860.01.001 III указывается установленный лимит (из расчета за отчетный налоговый период) за каждый месяц налогового периода;
2) в строках 860.01.002 I, 860.01.002 II, 860.01.002 III указывается фактический объем водопользования за каждый месяц налогового периода;
3) в строках 860.01.003 I, 860.01.003 II, 860.01.003 III указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за каждый месяц налогового периода, рассчитываемый в виде разности строк 860.01.002 и 860.01.001.
В строке 860.01.003 IV указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период (квартал).
21. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы":
1) в строке 860.01.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, утвержденная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 860.01.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (860.01.004) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
22. В разделе "Исчисление платы, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 860.01.006 указывается исчисленная сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет.
Пример:
Если установленный лимит за налоговый период составил 2 тыс. за каждый месяц налогового периода, а фактически использован объем водопользования в первом месяце 1 тыс.800, во втором месяце 3 тыс. и в третьем месяце 2 тыс., то строка 860.01.006 будет рассчитываться как:
1) тыс.800 х 860.01.004 + 2 тыс. х 860.01.004 + 2 тыс. х 860.01.004. В связи с тем, что во втором месяце установленный лимит был превышен на 1 тыс., то сумма платы сверх установленного лимита будет исчислена и указана в строке 860.01.007;
2) в строке 860.01.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет:
строка 860.01.007 определяется как произведение строк 860.01.003 IV и 860.01.005 (860.01.003 IV х 860.01.005).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду

Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (870.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (870.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеуге арналған қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілерді қоспағанда, Салық кодексінің 493-бабында белгіленген төлемақы төлеушілер жасайды.
2. Декларация Салық кодексінің 498-бабына сәйкес жасалады, Декларацияның өзінен (870.00-нысан) және салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшадан (870.01 нысан) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөзі толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымша тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымша онда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: «+» – қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

(Форма 870.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду (Форма 870.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по плате за эмиссии в окружающую среду (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду. Декларация составляется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, определенными статьей 493 Налогового кодекса, за исключением налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация составляется в соответствии со статьей 498 Налогового кодекса, состоит из самой Декларации (форма 870.00) и приложения к ней (форма 870.01), предназначенного для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложение к Декларации составляется в обязательномпорядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложение к Декларации не составляется при отсутствии данных, подлежащих отражению в нем.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

7) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияның Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
8) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрі тапсырылған жағдайда белгіленеді;
9) 9 жол егер Декларацияны қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші жылдық жиынтық көлемі 100 айлық есептік көрсеткішке (АЕК) дейін төлем көлемімен жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады. Қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсат болған кезде А торкөзінде рұқсат нөмірі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі;
10) 10 жолда қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілердің санаты көрсетіледі:
10 I жол егер Декларацияны коммуналдық қызметтер көрсету кезінде қалыптасатын эмиссия көлемі үшін табиғи монополия субъектісі болып табылатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады;
10 II жол егер Декларацияны коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондардың иесі болып табылатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеуші тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін жасаған және табыс еткен жағдайда толтырылады;
11) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
12) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
13) қосымшалар саны.
Табыс етілген қосымшалардың саны көрсетіледі.
16. «Бюджетке төленуге жататын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы» бөлімінде:
870.00.001 жолда 870.01-нысанының барлық қосымшалары бойынша 870.01.012 және 870.01.013 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, арнаулы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төленуге жататын салық кезеңі үшін есептелген қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
17. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға тапсырған жағдайда, жолда жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес төлемақы төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;

7) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
8) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
9) строка 9 заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 месячных расчетных показателей (МРП) в суммарном годовом объеме. При наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения;
10) в строке 10 указывается категория плательщиков платы за эмиссии в окружающую среду;
строка 10 I заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду, являющимся субъектом естественных монополий за объем эмиссии, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан;
строка 10 II заполняется в случае, если Декларация составляется и представляется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду, являющимся собственником полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства;
11) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
12) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
13) количество приложений.
Указывается количество представленных приложений.
16. В разделе "Плата за эмиссии в окружающую среду, подлежащая уплате в бюджет":
в строке 870.00.001 указывается общая сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду за налоговый период, подлежащей уплате в бюджет по всем видам специального природопользования, определяемая как сумма строк 870.01.012 и 870.01.013 по всем приложениям формы 870.01.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (Руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;

2) Декларацияның тапсырған күні.
Салық органына Декларацияның тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Ластау объектісі (стационарлық ластау көздері бойынша) орналасқан орын бойынша немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларацияның тапсырылған күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 870.01-нысанын жасау
18. 870.01-нысаны салық кезеңі үшін арнайы табиғат пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомасының есептелуі туралы ақпаратты көрсетуге арналған және ластаудың (арнаулы табиғат пайдаланудың) әрбір түрі үшін бөлек толтырылады.
19. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсат болған кезде А торкөзінде рұқсаттың нөмірі көрсетіледі, В торкөзінде рұқсаттың берілген күні көрсетіледі, С торкөзінде объектілердің санаты (I, II, III, IV) көрсетіледі, D торкөзінде рұқсатты алған күні және рұқсаттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні көрсетіледі;
2) арнаулы табиғат пайдаланудың түрі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдаланудың түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) ластайтын заттың түрі.
Салық кодексінің 495-бабы тиісті тармағының тармақшасының нөмірі көрсетіледі.
Мысалы, техникалық және элементарлық күкірт бойынша 870.01 қосымшасын толтырған кезде бұл торкөзде Салық кодексінің 495-бабы 6-тармағының 1.3.7 тармақшасының нөмірі көрсетіледі;
4) табиғатты пайдаланудың өлшем бірлігі.
«Арнаулы табиғат пайдаланудың түрі» жолында көрсетілген арнаулы табиғат пайдалану жүргізілетін өлшем бірліктің тиісті торкөзі белгіленеді.
20. «Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін 9-жолда көрсетілген өлшем бірліктерде ластау көлемдері туралы мәліметтер» бөлімінде:
1) 870.01.001 жолында тоқсанның басына лимит қалдығы көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.

2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта загрязнения (по стационарным источникам загрязнения) или по месту государственной регистрации передвижных источников загрязнения;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер Декларации.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 870.01
18. Форма 870.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период и заполняется отдельно за каждый вид загрязнения (специального природопользования).
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду в ячейке А указывается номер разрешения, в ячейке В указывается дата выдачи разрешения, в ячейке С указывается категория объектов (I, II, III, IV), в ячейке D указывается дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения;
2) вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
3) вид загрязняющего вещества.
Указывается номер подпункта соответствующего пункта статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по сере технической и элементарной в данной ячейке указывается номер подпункта 1.3.7 пункта 6 статьи 495 Налогового кодекса;
4) единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
20. В разделе "Сведения об объемах загрязнения в единицах измерения, указанных в строке 9 для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.001 указывается остаток лимита на начало квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме.

Декларация күнтізбелік жылдың бірінші тоқсаны үшін жасалған кезде 870.01.001 жолда белгіленген жылдық лимиттің шамасы көрсетіледі.
Декларация күнтізбелік жылдың екінші – төртінші тоқсандары үшін жасалған кезде тоқсандар арасындағы айырма көрсетіледі;
Мысалы:
Егер жылдық лимит 1 млн. 500 мың болып белгіленген болса және бірінші тоқсанда 500 мың мөлшерде лимит пайдаланылса, онда екінші тоқсанда 870.01.001 жолда белгіленген лимит пен бірінші тоқсанда пайдаланылған лимит арасындағы айырма, яғни 1 млн. көрсетіледі.
Салық кезеңінің үшінші, төртінші тоқсандары үшін лимит қалдығы да осыған ұқсас айқындалады;
2) 870.01.002 жолында тоқсанның басына лимиттің асып кетуі көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын төлемақы төлеушілерді қоспағанда, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады.
3) 870.01.003 жолында қоршаған ортаға эмиссияға сатып алынған лимиттің көлемі көрсетіледі. Бұл жолды төлем көлемі 870.00 Декларациясының 9 жолында белгіленген жылдық жиынтық көлемде 100 АЕК дейін болатын қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы төлеушілер толтырады. Бұл ретте 870.01.003 жолының мәні 870.01.004 жолына көшіріледі;
4) 870.01.004 жолында белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі;
5) 870.01.005 жолында белгіленген нормативтерден жоғары (ол болған жағдайда) қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі.
21. «Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер» бөлімінде:
1) 870.01.006 жолында Салық кодексінің 495-бабына сәйкес белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, дизель отыны бойынша 870.01-қосымша толтырылған кезде Салық кодексінің 495-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес пайдаланылған отынның 1 тоннасы үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 870.01.007 жолында Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасының асып кету мөлшері көрсетіледі.
Мысалы, меркаптан бойынша (Салық кодексінің 495-бабы 3-тармағының 8) тармақшасы) 870.01-қосымшасын толтырған кезде жергілікті өкілді органдары төлемақы ставкаларының мөлшерін жиырма еседен аспайтындай арттыруға құқығы бар;
3) 870.01.008 жолында 870.01.006 және 870.01.007 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша ставканың арту мөлшері ескеріле отырып, белгіленген лимит шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;
4) 870.01.009 жолында Салық кодексінің 495-бабында көзделген төлемақы ставкаларын немесе жергілікті өкілді органдардың шешіміне сәйкес төлемақы ставкаларының асып кету мөлшері ескерілген төлемақы ставкаларын он есеге көбейтіліп (870.01.006 х 10) немесе (870.01.008 х 10) айқындалатын белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте белгіленген лимиттен артық ставкаларды айқындау кезінде 870.01.010 жолда көрсетілген коэффициент ескерілмейді;

При составлении Декларации за первый квартал календарного года в строке 870.01.001 указывается величина установленного годового лимита.
При составлении Декларации за второй - четвертый кварталы календарного года указывается разница между кварталами.
Пример:
Если годовой лимит установлен в размере 1 млн. 500 тыс. и в первом квартале был использован лимит в размере 500 тыс., то во втором квартале в строке 870.01.001 указывается разница, между установленным лимитом и использованным в первом квартале, т.е. 1 млн.
Аналогично определяются остаток лимита за третий, четвертый кварталы налогового периода;
2) в строке 870.01.002 указывается превышение лимита на начало квартала. Данная строка заполняется плательщиками платы за эмиссии в окружающую среду, за исключением плательщиков платы с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме;
3) в строке 870.01.003 указывается объем выкупленного лимита на эмиссии в окружающую среду. Данная строка заполняется плательщиком платы за эмиссии в окружающую среду с объемами платежей до 100 МРП в суммарном годовом объеме, отмеченным в строке 9 Декларации 870.00. При этом значение строки 870.01.003 переносится в строку 870.01.004;
4) в строке 870.01.004 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов;
5) в строке 870.01.005 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии).
21. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 870.01.006 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 495 Налогового кодекса;
2) строке 870.01.007 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 9 статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 870.01 по меркаптану (подпункт 8) пункт 3 статьи 495 Налогового кодекса) местные представительные органы имеют право повышать размер ставки платы не более чем в двадцать раз;
3) строке 870.01.008 указывается ставка платы в пределах установленного лимита с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.007;
4) в строке 870.01.009 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы, предусмотренная статьей 495 Налогового кодекса или ставок платы с учетом размера повышения ставки платы согласно решению местных представительных органов (870.01.006 х 10) или (870.01.008 х 10). При этом при определении ставки сверх установленного лимита не учитывается коэффициент, указанный в строке 870.01.010;

5) 870.01.010 жолында Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын тиісті коэффициенттің торкөзі белгіленеді. Бұл ретте, Салық кодексінде салық төлеушілердің санатына қарай ставкаларға мынадай коэффициенттер белгіленген:
коммуналдық қызметтер көрсету кезінде қалыптасқан эмиссия көлемі үшін табиғи монополия субъектілері мен Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін:
А торкөзінде стационарлық көздерден ластағыш заттардың шығарындылары үшін коэффициент көрсетіледі – 0,3;
С торкөзінде ластағыш заттардың төгінділері үшін коэффициент көрсетіледі – 0,43;
D торкөзінде күл мен күлшлактар қалдықтары бойынша өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,05;
– тұрғылықты жері бойынша жеке тұлғалардан жиналған тұрмыстық қатты қалдықтардың көлемі үшін коммуналдық қалдықтарды орналастыруды жүзеге асыратын полигондар үшін:
В торкөзінде коммуналдық қалдықтарды (тұрмыстық қатты қалдықтар, кәріздік немесе тазарту құрылыстары) орналастырғаны үшін коэффициент көрсетіледі – 0,2;
6) 870.01.011 жолында 870.01.006 және 870.01.010 А (В, С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.006 х 870.01.010 А (В,С немесе D) немесе 870.01.008 және 870.01.010 А (В, С немесе D) жолдарының туындысы (870.01.008 х 870.01.010 А (В,С немесе D) ретінде айқындалатын Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкаларының мөлшері және Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағына сәйкес төлемақы төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
22. «Бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны есептеу» бөлімінде:
1) 870.01.012 жолында 870.01.004 және 870.01.008, немесе 870.01.004 және 870.01.006, немесе 870.01.004 және 870.01.011 жолдарының туындысы (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008 немесе 870.01.011)) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
Егер Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкасы жоғарылатылған болса, онда 870.01.004 х 870.01.008 формуласы қолданылады.
Егер төлемақы ставкасы Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес коэффициенттері қолданыла отырып, лимит шегінде болса, онда 870.01.004 х 870.01.011 формуласы қолданылады.
2) 870.01.013 жолында 870.01.005 және 870.01.009 жолдарының туындысы (870.01.005 х 870.01.009) ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

5) в строке 870.01.010 отмечается ячейка соответствующего коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно пункту 7 статьи 495 Налогового кодекса. При этом, Налоговым кодексом в зависимости от категорий налогоплательщиков установлены следующие коэффициенты к ставкам:
для субъектов естественных монополий за объем эмиссий, образуемый при оказании коммунальных услуг, и энергопроизводящих организаций Республики Казахстан:
в ячейке А указывается коэффициент за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников - 0,3;
в ячейке С указывается коэффициент за сбросы загрязняющих веществ - 0,43;
в ячейке D указывается коэффициент за размещение отходов производства и потребления по отходу зола и золошлаки - 0,05;
для полигонов, осуществляющих размещение коммунальных отходов, за объем твердо-бытовых отходов, образуемый физическими лицами по месту жительства:
в ячейке В указывается коэффициент за размещение коммунальных отходов (твердые бытовые отходы, канализационный ил очистных сооружений) - 0,2;
6) в строке 870.01.011 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах лимита с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 9 статьи 495 Налогового кодекса и коэффициентов, применяемых к плательщикам платы согласно пункту 7 статьи 495 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 870.01.006 и 870.01.010 А (В, С или D) (870.01.006 х 870.01.010 А (В,С или D) или 870.01.008 и 870.01.010 A (В,С или D) (870.01.008 х 870.01.010 А (В,С или D).
22. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 870.01.012 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.004 и 870.01.006, или 870.01.004 и 870.01.008, или 870.01.004 и 870.01.011 (870.01.004 х 870.01.006 (870.01.008 или 870.01.011)).
Если ставка платы повышена по решению местных представительных органов согласно пункту 9 статьи 495 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.004 х 870.01.008.
Если ставка платы в пределах лимита с применением коэффициентов согласно пункту 7 статьи 495 Налогового кодекса, то применяется формула 870.01.004 х 870.01.011;
2) в строке 870.01.013 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 870.01.005 и 870.01.009 (870.01.005 х 870.01.009).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности

Жалға (пайдалануға) беру шарттарының тізілімі – салық есептілігін жасау қағидалары (871.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы жалға (пайдалануға) беру шарттарының тізілімі – салық есептілігін жасау қағидалары (871.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) сәйкес әзірленген және біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер табыс ететін жалға (пайдалануға) беру шарттарының тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) салық есептілігі нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2. Тізілім осы Тізілімнің өзінен (871.00-нысан) және оған жалға (пайдалануға) беру шарттары бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған қосымшадан (871.01-нысан) тұрады.
3. Тізілімді толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Тізілім тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Тізілімдегі тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде Тізілімге қосымша міндетті түрде толтырлады.
6. Тізілімге қосымша парағында бар жолдарда көрсеткіштер саны асып кеткен жағдайда Тізілімге қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
7. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: «+»– қосу; «–» – алу; «х» – көбейту; «/» – бөлу; «=» – тең.
8. Соманың теріс мәні Тізілімнің тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде «–» белгісімен белгіленеді.
9. Тізілімді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электронды түрде – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
10. Тізілімге Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
11. Тізілімді табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

реестра договоров аренды (пользования) (Форма 871.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности реестра договоров аренды (пользования) (Форма 871.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности реестра договоров аренды (пользования) (далее - Реестр), представляемый юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями, представляющими в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона.
2. Реестр состоит из самого Реестра (форма 871.00) и приложения к нему (форма 871.01), предназначенного для отражения сведений по договорам аренды (пользования).
3. При заполнении Реестра не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Реестра не заполняются.
5. Приложение к Реестру составляется в обязательном порядке при заполнении строк в Реестре, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Реестру, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Реестру.
7. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки:"-" - минус; "х" - умножение.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Реестра.
9. При составлении Реестра:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
10. Реестр в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием.
11. При представлении Реестра:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) пошта хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
12. Қосымшаның «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде Тізілімнің «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
13. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылдың 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Тізілімді табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс.
2. Тізілімді жасау (871.00-нысаны)
14. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) СТН – біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің және заңды тұлғаның салық төлеуші тіркеу нөмірі;
2) БСН – біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің және заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі (Тізілім) табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
5) Салық кодексінің 63-бабына сәйкес Тізілім түрі;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. А және В торкөздері Салық кодексінің 63-бабының 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша Тізілім табыс етілген жағдайда белгіленеді;

2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
12. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Реестра.
13. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Реестра:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.
2. Составление Реестра (форма 871.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1) РНН - индивидуального предпринимателя или юридического лица, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона;
2) ИИН/БИН - индивидуального предпринимателя или юридического лица, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона;
3) фамилия, имя отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (Реестр) (указывается арабскими цифрами);
5) вид Реестра в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки А и В отмечаются в случае представления Реестра по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;

7) біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің және заңды тұлғаның санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) валюта коды. «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюта жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) қосымша беттерінің саны көрсетіледі.
15. «Сауда рыноктары бойынша мәліметтер» бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында сауда рыноктарының саны көрсетіледі;
2) 871.00.002 жолында барлық рыноктар бойынша сауда объектілері мен сауда орындарын жалға алушылардың жалпы саны көрсетіледі.
А, В және С жолдарында жалға алушылардың – жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың тиісінше саны көрсетіледі.
16. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы;
2) Тізілімнің салық органына тапсырылған күні көрсетіледі;
3) біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Тізілімді қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Тізілімді қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Тізілім қабылданған күн көрсетіледі;
6) Тізілімнің кіріс нөмірі көрсетіледі. Салық органы беретін Тізілімнің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 871.01-нысанын жасау
17. 871.01-нысаны біржолғы талон негізінде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға (пайдалануға) беретін дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның Енгізу туралы заңның 11-2-бабы 1-тармағына сәйкес есепті тоқсан үшін жалға (пайдалануға) беру шарттары бойынша мәліметтерді көрсетуіне арналған.

7) категория индивидуального предпринимателя или юридического лица, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
8) код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество страниц приложения.
15. В разделе "Сведения по торговым рынкам":
1) в строке 871.00.001 указывается количество торговых рынков;
2) в строке 871.00.002 указывается общее количество арендаторов торговых объектов и торговых мест по всем рынкам.
В строках А, В и С указывается количество арендаторов-физических лиц, индивидуальных предпринимателей, и юридических лиц соответственно.
16. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или руководителя юридического лица в соответствии с учредительными документами, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона;
2) указывается дата подачи Реестра в налоговый орган;
3) указывается код налогового органа по месту нахождения индивидуального предпринимателя или юридического лица, представляющего в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Реестр" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Реестр;
5) указывается дата приема Реестра в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) указывается входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Реестра, присваиваемый налоговым органом;
7) указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 871.01
17. Форма 871.01 предназначена для отражения индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, предоставляющим в аренду (пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках лицам, осуществляющим расчеты с бюджетом на основе разового талона, сведений по договорам аренды (пользования) за отчетный квартал в соответствии с пунктом 1 статьи 11-2 Закона о введении.

Дара кәсіпкерде немесе заңды тұлғада бірнеше сауда рыноктары ол болған кезде 871.01-нысаны бойынша қосымша әр сауда рыногы бойынша бөлек толтырылады.
18. «Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат» бөлімінде:
1) 3 жолында сауда рыногының атауы;
2) 4 жолында сауда рыногы орналасқан жердің мекенжайы;
3) 5 жолында салық есептілігі табыс етілетін кезең көрсетіледі.
19. «Жалға алушылар бойынша мәліметтер» бөлімінде:
1) А бағанында кезекті реттік нөмір көрсетіледі;
2) В бағанында жалға алушының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Енгізу туралы заңның 11-1-бабы 2-тармағына сәйкес сауда рыноктарында сауда объектілерін, сауда орындарын жалға алушы (пайдалануға алушы) тұлға жалға алушы болып танылады;
3) С бағанында жалға алушының мынадай мәртебелерінің бірі көрсетіледі:
1 саны, егер жалға алушы жеке тұлға болып табылса;
2 саны, егер жалға алушы дара кәсіпкер болып табылса;
3 саны, егер жалға алушы заңды тұлға болып табылса;
4) D бағанында жалға алушының СТН көрсетіледі;
5) Е бағанында жалға алушының ЖСН/БСН көрсетіледі;
6) F бағанында жеке тұлғаның жеке куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында жеке тұлғаның жеке куәлігінің берілген күні көрсетіледі;
8) Н бағанында жалға (пайдалануға) беру шартының нөмірі көрсетіледі;
9) І бағанында жалға (пайдалануға) беру шартының жасасқан күні көрсетіледі;
10) J бағанында сауда орнының мақсаты (аспаздық, өнеркәсіптік тауарлар, фотоөндіріс және т.б.) көрсетіледі;
11) К бағанында сауда рыногындағы орналасқан орны (нөмірі, сауда объектісінің орналасуы немесе орны);
12) L бағанында сауда объектісінің жалға (пайдалануға) берілу мерзімі көрсетіледі;
13) М бағанында жалға алу төлемақысының сомасы және (немесе) өтелетін шығыстар сомасы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (890.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (890.00-нысан) (бұдан әрі – Қағида) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау тәртібін (бұдан әрі – Декларация) айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 525-бабына сәйкес мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар жасайды.

При наличии у индивидуального предпринимателя или юридического лица нескольких торговых рынков приложение по форме 871.01 заполняется отдельно по каждому торговому рынку.
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" указывается:
1) в строке 3 наименование торгового рынка;
2) в строке 4 адрес места расположения торгового рынка;
3) в строке 5 период, за который представляется налоговая отчетность;
19. В разделе "Сведения по арендаторам":
1) в графе А указывается очередной порядковый номер;
2) в графе В фамилия, имя, отчество арендатора. В соответствии с пунктом 2 статьи 11-1 Закона о введении арендатором признается лицо, арендующее (получившее в пользование) торговые объекты, торговые места на торговых рынках;
3) в графе С указывается один из следующих статусов арендатора:
цифра 1, если арендатором является физическое лицо;
цифра 2, если арендатором является индивидуальный предприниматель;
цифра 3, если арендатором является юридическое лицо;
4) в графе D указывается РНН арендатора;
5) в графе Е указывается ИИН/БИН арендатора;
6) в графе F указывается номер удостоверения личности физического лица;
7) в графе G указывается дата выдачи удостоверения личности физического лица;
8) в графе H указывается номер договора аренды (пользования);
9) в графе I указывается дата заключения договора аренды (пользования);
10) в графе J указывается назначение торгового места (кулинария, промышленные товары, фотопроизводство и.т.д);
11) в графе K указывается место нахождения на торговом рынке (номер, расположение торгового объекта или места);
12) в графе L указывается срок аренды (пользования) торгового объекта или места;
13) в графе М указывается сумма арендной платы и (или) сумма возмещаемых расходов.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по плате за пользование судоходными водными путями
(Форма 890.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по плате за пользование судоходными водными путями (Форма 890.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по платы за пользование судоходными водными путями (далее - Декларация), предназначенной для исчисления платы за пользование судоходными водными путями. Декларация составляется физическими и юридическими лицами, пользующимися судоходными водными путями Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений, в соответствии со статьей 525 Налогового кодекса.

4) салық төлеушінің атауы.
Жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
5) Декларация түрі.
Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түріне Декларацияны жатқызуды ескере отырып, тиісті торкөздер белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Жол Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады.
7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер, егер төлеуші А немесе B жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын болса белгіленеді;
8) валюта коды.
«Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
12. «Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны есептеу үшін мәліметтер» бөлімінде:
1) 890.00.001 жолында кеменің атау көрсетіледі;
2) 890.00.002 жолында кеменің түрі көрсетіледі;
3) 890.00.003 жолында кемені мемлекеттік тіркеу туралы нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) 890.00.004 жолында ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті органның деректеріне сәйкес кеменің (тіркелімдік тоннамен) жалпы сыйымдылығы (көлемі) көрсетіледі;
5) 890.00.005 жолында айларда, ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті органы белгілейтін навигацияның кезеңі көрсетіледі.
13. «Бюджетке төленуге жататын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы» бөлімінде:
1) 890.00.006 жолында кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының ставкасы көрсетіледі, ол республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 0,26 есебінен және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданатын жалпы тіркелімдік 1 тоннасы үшін (0,26 х АЕК) есебінен айқындалады. Егер төлемақының сомасы 0,5 және одан жоғары бөлшек мәнін құраған жағдайда, онда мұндай мән бүтін бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, егер 0,5 кем болса – дөңгелектеуге жатпайды;
2) 890.00.007 жолында көлік саласындағы уәкілетті органның деректеріне және оны жүргізу ережесі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 10 ақпандағы № 72-І бұйрығымен бекітілген Кеме журналына сәйкес кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдалану мерзімі көрсетіледі;

4) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке A или B;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
12. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование судоходными водными путями, подлежащей уплате в бюджет":
1) в строке 890.00.001 указывается наименование судна;
2) в строке 890.00.002 указывается тип (вид) судна;
3) в строке 890.00.003 указывается номер и дата свидетельства о государственной регистрации судна;
4) в строке 890.00.004 указывается валовая вместимость (размер) судна (в регистровых тоннах), согласно данным уполномоченного государственного органа в области транспорта на текущий год;
5) в строке 890.00.005 указывается период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом по вопросам транспорта на текущий год в месяцах.
13. В разделе "Плата за пользование судоходными водными путями, подлежащая уплате в бюджет":
1) в строке 890.00.006 указывается ставка платы за пользование судоходными водными путями, которая определяется из расчета 0,26 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за 1 валовую регистровую тонну (0,26 х МРП). В случае, если сумма платы составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, если ниже 0,5 - округлению не подлежит;
2) в строке 890.00.007 указывается фактический срок пользования судоходными водными путями, согласно данным уполномоченного государственного органа в области транспорта и (или) Судового журнала, порядок ведения которого утвержден приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 72-I;

3) 890.00.008 жолында төлемақының ставкасынан, тіркелімдік тоннада кеменің жалпы сыйымдылығына және кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдаланудың, бірақ бір күнтізбелік ай үшін төлемақы мерзімінен кем емес мерзіммен айқындалатын, кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының жылдық сомасы көрсетіледі (890.00.006 жол х 890.00.004 жол х 890.00.007 жол);
4) 890.00.009 жолында ағымдағы жылға көлік саласындағы уәкілетті органы белгілейтін навигацияның кезеңіне кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының есептелген жылдық сомасын бөлу жолымен айқындалатын кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн ай сайынғы төлемақының мөлшері көрсетіледі (890.00.008 жол/ 890.00.005 жол);
5) 890.00.010 жолында кеме жүзетін су жолдарын нақты пайдаланған мерзіміне кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақының ай сайынғы сомасының мөлшерін көбейту жолымен, бюджетке төленуге жататын төлемақының нақты сомасы көрсетіледі (890.00.009 жол х 890.00.007 жол).
Бұл ретте шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар, резидент емес шетелдік заңды тұлғалар бір жолғы кеме кіретін кезде бюджетке төлемақының бір айлық ставкасы мөлшерінде кеме жүзетін су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақы төлейді. Олар Қазақстан Республикасының кеме жүзетін су жолдарында бір айдан астам мерзімде болған кезде, олар төлемақыны бюджетке Салық кодексінің 527-бабында белгіленген тәртіпте төлейді;
6) 890.00.011 жолында пайдалану айлары бойынша жолдарда бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі.
14. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан орны (тұрақты ластау көздері бойынша) немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолда Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген

3) в строке 890.00.008 указывается годовая сумма платы за пользование судоходными водными путями, определяемая исходя из ставки платы, валовой вместимости судна в регистровых тоннах и фактического срока пользования судоходными водными путями, но не менее размера платы за один календарный месяц (890.00.006 х 890.00.004 х 890.00.007);
4) в строке 890.00.009 указывается размер ежемесячной платы за пользование судоходными водными путями, определяемая путем деления исчисленной годовой суммы платы пользования судоходными водными путями на период навигации, устанавливаемый уполномоченным государственным органом в области транспорта на текущий год (890.00.008/890.00.005);
5) в строке 890.00.010 указывается фактическая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет, определяемая путем умножения размера ежемесячной суммы платы за пользование судоходными водными путями на фактический срок пользования судоходными водными путями (890.00.009 х 890.00.007).
При этом иностранцы и лица без гражданства, иностранные юридические лица-нерезиденты при разовых судозаходах вносят в бюджет плату за пользование судоходными водными путями в размере месячной ставки платы. При нахождении их на судоходных водных путях Республики Казахстан сроком более одного месяца плата за пользование судоходными водными путями вносится ими в бюджет в порядке, установленном статьей 527 Налогового кодекса;
6) в строке 890.00.011 суммы платы, подлежащие уплате в бюджет, указываются в строках по месяцам пользования.
14. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения плательщика платы;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса

Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған салық есептігін (оңайлатылған декларацияны) жасау қағидалары (910.00-нысан) (бұдан әрі – Ереже) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке (корпоративтік) табыс салығын және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге арналған шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған салық есептілігі (оңайлатылған декларация) нысанын (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын шағын бизнес субъектілері жасайды.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының сол жақ бірінші торкөзінде «–» белгісімен көрсетіледі.
4. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
5. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
6. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші салық есептілігін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесінің электронды түрде қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы хабарлама алады.
7. «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларацияны табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі міндетті түрде толтыруы тиіс.

(Форма 910.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (Форма 910.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (упрощенной декларации) для субъектов малого бизнеса (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального (корпоративного) подоходного и социального налогов, индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источника выплаты, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов. Декларация составляется субъектами малого бизнеса, применяющими специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
4. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
5. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде - налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
7. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах.

2. Декларацияны жасау (910.00–нысан)
8. «Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің (салық агентінің) жеке сәйкестендіру нөмері (бизнес-сәйкестендіру нөмері);
3) жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқарушы құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының салық міндетін орындау мезетте, жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның (немесе заңды тұлғаның шешімі бойынша құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
5) салық төлеуші санаты.
Торкөз, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
6) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
8) «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді.
9. «Салықтарды есептеу» бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің 427-бабы 3-тармағына сәйкес белгіленген табыс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Трансферттік баға белгілеу туралы Заң) сәйкес айқындалатын табыс көрсетіледі;
3) 910.00.003 А, 910.00.003 В, 910.00.003 С жолдарында салық кезеңінің әрбір айы үшін қызметкерлердің саны көрсетіледі;
4) 910.00.004 жолында ((910.00.003 А + 910.00.003 В + 910.00.003 С)/3) формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі.

2. Составление Декларации (форма 910.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика (налогового агента);
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) налогоплательщика (налогового агента);
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность, (указывается арабскими цифрами);
5) категория налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
6) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
7) номер и дата уведомления.
Ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
8) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) признак резидентства.
Ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
Ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
9. В разделе "Исчисление налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается доход, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 427 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается доход, определяемый в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон о трансфертном ценообразовании);
3) в строках 910.00.003 А, 910.00.003 В, 910.00.003 С указывается количество работников за каждый месяц налогового периода;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность работников за налоговый период, определяемая по формуле ((910.00.003 А + 910.00.003 В + 910.00.003 С) / 3).

Егер қызметкерлердің тізімі бойынша орташа саны 0,5–тен және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда бұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектеуге жатады, ал 0,5-тен төмен сан құраса дөңгелектеуге жатпайды;
5) 910.00.005 жолында ((910.00.003А + 910.00.003 В + 910.00.003 С)/3 + 1) формуласы бойынша айқындалатын дара кәсіпкерді қоса алғанда, қызметкерлердің орташа тізімдік санын көрсететін дара кәсіпкерлердің толтыруына арналған;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің 433-бабында белгіленген шектен асатын қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолда салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақысы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолында (910.00.001 х 3%) формуласы бойынша айқындалатын, Салық кодексінің 436-бабы 1-тармағында белгіленген ставка бойынша есептелген салықтардың сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.009 жолында Салық кодексінің 433-бабында белгіленген табыстың шекті сомасынан асатын табыстан салықтардың сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.010 жолында ((910.00.008 – 910.00.009) х (910.00.004 – 910.00.006) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын, қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты заңды тұлғаның салық сомасын кемітуі көрсетіледі.
Бұл жол егер заңды тұлғаларда салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық еңбекақысы Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағына сәйкес 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем болмаған жағдайда толтырылады;
11) 910.00.011 жолында ((910.00.008 – 910.00.009) х (910.00.005 – 910.00.006) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты дара кәсіпкердің салық сомасын кемітуі көрсетіледі.
Бұл жол егер дара кәсіпкерлерде салық кезеңінің қорытындысы бойынша бір қызметкердің орташа айлық еңбекақысы Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағына сәйкес 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады;
12) 910.00.012 жолында заңды тұлғалар (910.00.008 – 910.00.010) формуласы бойынша, дара кәсіпкерлер (910.00.008 – 910.00.011) формуласы бойынша айқындайтын түзетуден кейінгі салықтардың сомасы көрсетіледі;
13) 910.00.013 жолында (910.00.012 х 0,5) декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшерінде бюджетке төлеуге жататын жеке (корпоративтік) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды;

В случае если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
5) строка 910.00.005 предназначена для заполнения индивидуальными предпринимателями, в которой указывается среднесписочная численность работников включая индивидуального предпринимателя, определяемая по формуле ((910.00.003 А + 910.00.003 В + 910.00.003 С) / 3 + 1);
6) в строке 910.00.006 указывается среднесписочная численность работников, превышающая предел, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период;
8) в строке 910.00.008 указывается сумма налогов, исчисленных по ставке, установленной пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса, определяемая по формуле (910.00.001 х 3 %);
9) в строке 910.00.009 указывается сумма налогов с дохода, превышающего предельный доход, установленный статьей 433 Налогового кодекса;
10) в строке 910.00.010 указывается уменьшение юридическим лицом суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников, определяемая по формуле ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.004 - 910.00.006) х 0,015).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода составляет у юридических лиц не менее 2,5-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;
11) в строке 910.00.011 указывается уменьшение индивидуальным предпринимателем суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников, определяемая по формуле ((910.00.008 - 910.00.009) х (910.00.005 - 910.00.006) х 0,015).
Данная строка заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата одного работника по итогам отчетного периода у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного минимального размера заработной платы согласно пункту 2 статьи 436 Налогового кодекса;
12) в строке 910.00.012 указывается сумма налогов после корректировки, которая определяется юридическими лицами по формуле (910.00.008 -910.00.010), индивидуальными предпринимателями по формуле (910.00.008 - 910.00.011);
13) в строке 910.00.013 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации (910.00.012 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается;

14) 910.00.014 жолда ((910.00.012 х 0,5) – 910.00.016 – 910.00.030) формуласы бойынша айқындалатын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасын алып тастағаннан кейінгі декларация бойынша есептелген салық сомасынан Ң мөлшеріндегі бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте, есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады: 50-ден және одан жоғары тиын сомасы бір теңге болып қабылданады, 50-ден кем тиын сомасы Декларацияға қабылданбайды.
«Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заң) сәйкес есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып түскен кезде 910.00.014 жолда Салық кодексінің 437-бабы 2-тармағына сәйкес нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
10. «Дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 910.00.015 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар есептелетін табыс көрсетіледі;
2) 910.00.016 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Заңға сәйкес есептелген дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
3) 910.00.017 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналары есептелетін табыс көрсетіледі;
4) 910.00.018 жолында дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
11. Мысалы, 2011 жыл үшін жоғарыда көрсетілген жолдарды толтыру былайша жүргізіледі:
1) 910.00.001 жолы бойынша дара кәсіпкердің салық кезеңі үшін табысы 12 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002 жолы бойынша Трансферттік баға белгілеу туралы Заңына сәйкес айқындалатын табыс 1 000 000 теңгені құрады;
3) 910.00.003 А жолы бойынша салық кезеңінің бірінші айында қызметкерлердің саны 28 адам құрады;
4) 910.00.003 В жолы бойынша салық кезеңінің екінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
5) 910.00.003 В жолы бойынша салық кезеңінің үшінші айында қызметкерлердің саны 25 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік саны ((28 + 25 + 25) /3 ай) 27 адам құрады;
7) 910.00.005 жолы бойынша дара кәсіпкердің өзін қоса, қызметкерлердің орташа тізімдік саны ((28 + 25 + 25) /3 ай + 1) 27 адам құрады;

14) в строке 910.00.014 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет в размере 1/2 от исчисленной суммы налогов по декларации за минусом суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, определяемая по формуле ((910.00.012 х 0,5) - 910.00.016 - 910.00.030).
При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Декларацию не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2005 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании), над суммой социального налога, в строке 910.00.014 указывается сумма социального налога, равная нулю, в соответствии с пунктом 2 статьи 437 Налогового кодекса;
10. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя":
1) в строке 910.00.015 указывается доход, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
2) в строке 910.00.016 указывается сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании;
3) в строке 910.00.017 указывается доход, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя;
4) в строке 910.00.018 указывается сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя.
11. К примеру, за 2011 год заполнение вышеуказанных строк производится следующим образом:
1) по строке 910.00.001 доход за налоговый период индивидуального предпринимателя составил 12 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002 доход, определяемый в соответствии с Законом о трансфертном ценообразовании, составил 1 000 000 тенге;
3) по строке 910.00.003А количество работников в первом месяце налогового периода составило 28 человек;
4) по строке 910.00.003 В количество работников во втором месяце налогового периода составило 25 человек;
5) по строке 910.00.003 В количество работников в третьем месяце налогового периода составило 25 человек;
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность работников составила 26 человек ((28+25+25) / 3 месяца);
7) по строке 910.00.005 среднесписочная численность работников включая самого индивидуального предпринимателя составила 27 человек, ((28+25+25) / 3 месяца +1);

8) 910.00.006 жол бойынша шекті санынан асатын орташа тізімдік саны 2 адам құрады (27 – 25), онда Салық кодексінің 433-бабының 1) тармақшасында белгіленген 27 адам – нақты орташа тізімдік саны, 25 адам – шекті саны;
9) 910.00.007 жолы бойынша салық кезеңі үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 38512 теңгені құрады:
салық кезеңінің бірінші айы үшін қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 1 051 000 теңге (125 000 теңге + 800 000 + 126 000), оның ішінде:
бес адамның еңбекақысы 25000 теңгеден 125 000 теңге (5 х 25 000 теңге) құрады;
жиырма адамның еңбекақысы 40 000 теңгеден 800 000 теңге (20 х 40 000 теңге) құрады;
үш адамның еңбекақысы 42 000 теңгеден 126 000 теңге (3 х 42 000 теңге) құрады.
Яғни, салық кезеңінің бірінші айы үшін бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы 37 536 теңге (1 051 000/28 адам) құрады, онда 28 адам – салық кезеңінің бірінші айындағы қызметкерлердің саны.
Салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы тап осыған ұқсас жолмен айқындалады.
Айталық, бір қызметкерге салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы – 36 000 теңге, үшіншіде – 42 000 теңге құрады.
Онда, салық кезеңі үшін бір қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 38 512 теңге ((37 536 теңге + 36 000 теңге + 42 000 / 3 ай) құрады.
Бұл мысалда 2011 жылға арналған «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 10 қарашадағы Заңымен (бұдан әрі – Республикалық бюджет туралы Заң) белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 31 998 теңге (15999 теңге х 2) құрады. Салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің 436-бабының 2-тармағында көзделген қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып, салық кезеңіне есептелген салық сомасына түзету жүргізіледі;
10) 910.00.008 жолы бойынша Салық кодексінің 436-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 360 000 теңге (120 000 000 теңге х 3%) құрайды;
11) 910.00.009 жолы бойынша Салық кодексінің 433-бабының 1) тармақшасында белгіленген табыстың шекті сомасынан асатын табыстың салық сомасы 60 000 теңге ((12 000 000 теңге – 10 000 000 теңге) х 3%) құрайды;
12) 910.00.010 жолын дара кәсіпкерлер толтырмайды;
13) 910.00.011 жолы бойынша бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 112 500 теңге құрады ((360 000 теңге – 60 000 теңге) х (27 адам – 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 – қызметкерлердің орташа тізімдік санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;

8) по строке 910.00.006 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (27 - 25), где 27 человек -фактическая среднесписочная численность, 25 человек - предельная численность, установленная подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса;
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного работника за налоговый период составила 38512 тенге, определенная следующим образом:
сумма начисленной заработной платы работников за первый месяц налогового периода составила 1 051 000 тенге (125 000 тенге + 800 000 + 126 000), в том числе:
заработная плата пяти человек по 25 000 тенге составила 125 000 тенге (5 х 25 000 тенге);
заработная плата двадцати человек по 40 000 тенге составит 800 000 тенге (20 х 40 000 тенге);
заработная плата трех человек по 42 000 тенге составит 126 000 тенге (3 х 42 000 тенге).
Так, среднемесячная заработная плата на одного работника за первый месяц налогового периода составила 37 536 тенге (1 051 000/28 человек), где 28 человек - количество работников в первом месяце налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного работника за второй и третий месяцы налогового периода.
Допустим, что во втором месяце налогового периода сумма среднемесячной заработной платы на одного работника составила - 36 000 тенге, в третьем - 42 000 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного работника за налоговый период составила 38 512 тенге ((37 536 тенге + 36 000 тенге + 42 000 тенге)/3 месяца).
В данном примере 2-кратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный Законом о республиканском бюджете на 2011 год, составил 31 998 тенге (15999 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам налогового периода (38512) превысила 2-кратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка сумм налогов, исчисленных за налоговый период, в сторону уменьшения, исходя из среднесписочной численности работников, предусмотренная пунктом 2 статьи 436 Налогового кодекса;
10) по строке 910.00.008 сумма исчисленных налогов в соответствии с пунктом 1 статьи 436 Налогового кодекса составит 360 000 тенге (12 000 000 тенге х 3 %);
11) по строке 910.00.009 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного подпунктом 1) статьи 433 Налогового кодекса, составит 60 000 тенге (12 000 000 тенге - 10 000 000 тенге) х 3 %);
12) строку 910.00.010 индивидуальные предприниматели не заполняют;
13) по строке 910.00.011 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 112 500 тенге ((360 000 тенге - 60 000 тенге) х (27 чел. - 2 чел.) х 0,015), где 0,015 - коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников;

14) 910.00.012 жолы бойынша азайтуға жатқызылған түзетуден кейінгі салық сомасы 247 500 теңге құрайды (360 000 теңге – 112 500 теңге);
15) 910.00.013 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығы 123 750 теңгені құрайды (247 500 теңге х 0,5);
16) 910.00.014 жолы бойынша салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын, есептелген әлеуметтік салық сомасы 1207 теңгені құрайды ((247 500 теңге х 0,5) – 120 300 теңге – 2243 теңге), бұнда 120 300 теңге – қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.022), 2243 теңге – дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы (910.00.015);
17) 910.00.015 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдардан есептелген кірістің сомасы 47 997 теңгені құрады (15 999 теңге х 3 ай), бұнда 15 999 теңге – 2010 жылғы 29 қарашасындағы Республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген 2011 жылғы (бұдан әрі – Республикалық бюджет туралы Заң) ең төменгі еңбекақының мөлшері;
18) 910.00.016 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін әлеуметтік аударымдар сомасы 2400 теңге (47997 х 5 %), бұнда 5 % – 2011 жылғы әлеуметтік аударымдар ставкасы;
19) 910.00.017 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген кірістің сомасы 47 997 теңгені құрады (15 999 теңге х 3 ай), бұнда 15 999 теңге – Республикалық бюджет туралы Заңмен белгіленген 2011 жылғы ең төменгі еңбекақының мөлшері;
20) 910.00.018 жолы бойынша дара кәсіпкер үшін міндетті зейнетақы жарналарының сомасы 4 800 теңгені құрады (47997 х 10%), бұнда 10% – міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы.
12. «Жеке тұлғалардың табысынан жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 910.00.019 жолында салық агенті Қазақстан Республикасының азаматтарына салық кезеңі үшін есептеген, Салық кодексінің 160-бабына сәйкес төлем көзіне салынатын табыстардың сомасы көрсетіледі. 910.00.019 жол оның ішінде 910.00.019 А және 910.00.019 В жолдарының сомасын қосып алады.
910.00.019 А жолында Қазақстан Республикасының азаматтарына салық кезеңі үшін есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.019 В жолда Қазақстан Республикасының азаматтарына салық кезеңі үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
2) 910.00.020 жолында салық кезеңінің әрбір айында Қазақстан Республикасы азаматтары – жеке тұлғаларға есептелген, табысынан есепке жатқызылған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

14) по строке 910.00.012 сумма налогов после корректировки, произведенной в сторону уменьшения, составит 247 500 тенге (360 000 тенге - 112 500 тенге);
15) по строке 910.00.013 сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составит 123 750 тенге (247 500 тенге х 0,5);
16) по строке 910.00.014 исчисленная сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, составит 1207 тенге ((247 500 тенге х 0,5) - 2400 тенге - 120 300 тенге), где 2400 тенге - сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя (910.00.016), 120 300 тенге - сумма социальных отчислений за работников (910.00.030);
17) по строке 910.00.015 указывается сумма дохода, с которого исчисляются социальные отчисления за индивидуального предпринимателя, -47 997 тенге (15 999 тенге х 3 месяца), где 15 999 тенге - минимальная заработная плата в 2011 году, размер которой установлен Законом Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года "О республиканском бюджете" (далее - Закон о республиканском бюджете);
18) по строке 910.00.016 сумма социальных отчислений за индивидуального предпринимателя составила 2400 тенге (47 997 х 5 %), где 5 % - ставка социальных отчислений в 2011 году;
19) по строке 910.00.017 сумма дохода, с которого исчисляются обязательные пенсионные взносы за индивидуального предпринимателя, составила 47 997 тенге (15 999 тенге х 3 месяца), где 15 999 тенге - минимальный размер заработной платы в 2011 году, установленный Законом о республиканском бюджете;
20) по строке 910.00.018 сумма обязательных пенсионных взносов за индивидуального предпринимателя составила 4800 тенге (47 997 тенге х 10 %), где 10 % - ставка обязательных пенсионных взносов.
12. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов с доходов физических лиц":
1) в строке 910.00.019 указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьей 160 Налогового кодекса, начисленных налоговым агентом гражданам Республики Казахстан за налоговый период. Строка 910.00.019 включает в том числе сумму строк 910.00.019 А и 910.00.019 В.
В строке 910.00.019 А указывается сумма доходов, начисленных работникам-гражданам Республики Казахстан за налоговый период.
В строке 910.00.019 В указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей гражданам Республики Казахстан за налоговый период;
2) в строке 910.00.020 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан в каждом месяце налогового периода;

3) 910.00.021 жолда салық кезеңі үшін шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген, төлем көзінен ұсталатын табыстардың сомасы көрсетіледі. 910.00.021 жол оның ішінде 910.00.021 А және 910.00.021 В жолдарының сомасын қосып алады.
910.00.021 А жолында салық кезеңі үшін шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
910.00.021 В жолда салық кезеңі үшін шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 910.00.022 жолында салық кезеңінің әрбір айында шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғаларға есептелген, табысынан есепке жатқызылған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 910.00.023 жолында салық агенті жеке тұлғалар салық кезеңінің соңына дейін міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларына және жеке табыс салықтарына кірістер бойынша есептелген бірақ төленбеген берешектердің сомасын көрсетіледі;
6) 910.00.024 жолында салық кезеңінің әрбір айында жеке тұлғаларға төленген табыстарының сомасы көрсетіледі;
7) 910.00.025 жолында жеке тұлғаларға төленген, Қазақстан Республикасы азаматтары табысынан есепке жатқызылған және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 910.00.026 жолында жеке тұлғаларға төленген, шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есепке жатқызылған және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 910.00.027 жолында салық кезеңінің әрбір айы ұсталатын (есептелетін) жеке тұлғаларға есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.028 жолында жеке тұлғаларға төленген табыстардан есептелген және салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
11) 910.00.029 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте әлеуметтік аударым міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамада бекітілген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген ай сайынғы табыс, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы керек;

3) в строке 910.00.021 указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, начисленных иностранцам и лицам без гражданства за налоговый период. Строка 910.00.021 включает в том числе сумму строк 910.00.021 А и 910.00.021 В.
В строке 910.00.021 А указывается сумма доходов, начисленных работникам-иностранцам и лицам без гражданства за налоговый период.
В строке 910.00.021 В указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов, роялти, выигрышей иностранцам и лицам без гражданства за налоговый период;
4) в строке 910.00.022 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства в каждом месяце налогового периода;
5) в строке 910.00.023 указывается сумма задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец налогового периода, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
6) в строке 910.00.024 указывается сумма доходов, выплаченных физическим лицам в каждом месяце налогового периода;
7) в строке 910.00.025 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов граждан Республики Казахстан, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период;
8) в строке 910.00.026 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов иностранцев и лиц без гражданства, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период;
9) в строке 910.00.027 указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за каждый месяц налогового периода;
10) в строке 910.00.028 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за налоговый период;
11) в строке 910.00.029 указывается сумма расходов работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
При этом социальные отчисления производятся в размере, установленном законодательством об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете;

12) 910.00.030 жолда Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген және салық кезеңі үшін төлеуге жататын әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
13. «Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес (ол болған жағдайда) басшының тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға өткізетін болса, деректер жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес толтырылады;
2) Декларацияның тапсырған күні көрсетіледі.
Декларацияның салық органына тапсырған күні көрсетіледі;
3) орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, дара кәсіпкердің орналасқан жері салық органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігін жүзеге асыратын орны болып танылады.
Резидент заңды тұлғаның орналасқан жері құрылтай құжаттарында көрсетілген оның тұрақты жұмыс істейтін органының орналасқан жері болып танылады.
Филиал, өкілдік ашпай, қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның орналасқан жері салық органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын жері болып танылады;
4) Жеке тұлғаның тұрғылықты жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Бұл ретте, жеке тұлғаның тұрғылықты жері азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны болып танылады;
5) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес лауазымды адам Декларацияны қабылдаған күн көрсетіледі;
7) Салық органы беретін Декларацияның кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) Пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Патент алу үшін салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы патент алу үшін салық есептілігін (есебін) жасау қағидалары (911.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және патент құнын есептеуге арналған патент алу үшін салық есептілігі нысанын (есепті) (бұдан әрі – Есеп) жасау тәртібін айқындайды. Патент құнына жеке табыс және әлеуметтік салықтар кіреді. Есепті патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер жасайды.

12) в строке 910.00.030 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании, и подлежащих уплате за налоговый период.
13. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами.
В случае, если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика, которые заполняются в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) указывается дата подачи Декларации в налоговый орган;
3) указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя.
Местом нахождения юридического лица-резидента признается место нахождения его постоянно действующего органа, указываемое в учредительных документах.
Местом нахождения юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, признается место осуществления деятельности в Республике Казахстан, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе;
4) указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) указывается дата приема Декларации должностным лицом в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) указывается входящий номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(расчета) для получения патента (Форма 911.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (расчета) для получения патента (Форма 911.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (расчета) для получения патента (далее - Расчет), предназначенной для исчисления стоимости патента. В стоимость патента включаются индивидуальный подоходный и социальный налоги. Расчет составляется индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента.

2. Есепті жасау (911.00-нысан)
14. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу нөмірі;
2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе атауы.
Салық міндеттемесін мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі (Есеп) табыс етілетін салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
5) Есеп түрі. Тиісті торкөздер Есептің Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызылуы ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген хабарлама бойынша табыс етілген жағдайда белгіленеді;
7) салық төлеушінің санаты. Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В торкөздерінде көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді;
8) «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) торкөз Есеп электронды түрде табыс етілген кезде белгіленеді;
10) табыс етілген қосымшалардың саны.
15. «Патент құнын есептеу үшін мәліметтер» бөлімінде:
1) 911.00.001 жолында табыс сомасы көрсетіледі;
2) 911.00.002 жолында 911.00.001 жолы мен Салық кодексінің 432-бабы 1-тармағында белгіленген ставкасының туындысы (911.00.001 х 2%) ретінде айқындалатын бюджетке төленуге тиіс есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 911.00.003 жолында есептелген салықтардың бір бөлігінің 1/2 мөлшерінде айқындалатын (911.00.002 х 0,5) бюджетке төленуге тиіс жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды;
4) 911.00.004 жолында «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар алына отырып, есептелген салықтардың бір бөлігінің Ң мөлшерінде айқындалатын бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі ((911.00.002 х 0,5) – 911.00.005). Бұл ретте есептелген салық сомасын 1 теңгеге дейін дөңгелектенуі тиіс: 50 және одан көп тиындағы сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан төмен сома Есепке қабылданбайды.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамаға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен жағдайда бұл жолда нөлге тең әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;

2. Составление Расчета (форма 911.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование индивидуального предпринимателя.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность (Расчет) (указывается арабскими цифрами);
5) вид Расчета. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Расчета к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки отмечаются в случае представления Расчета по уведомлению, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
8) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) ячейка отмечается при представлении Расчета в электронном виде;
10) количество представленных приложений.
15. В разделе "Сведения для исчисления стоимости патента":
1) в строке 911.00.001 указывается сумма дохода;
2) в строке 911.00.002 указывается сумма исчисленных налогов, подлежащих уплате в бюджет, определяемая как произведение строки 911.00.001 и ставки, установленной пунктом 1 статьи 432 Налогового кодекса (911.00.001 х 2 %);
3) в строке 911.00.003 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере 1/2 части исчисленных налогов (911.00.002 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается;
4) в строке 911.00.004 указывается сумма социального налога, подлежащего уплате в бюджет, определяемая в размере 1/2 части исчисленных налогов за минусом социальных отчислений, начисленных в соответствии с законодательством об обязательном социальном страховании ((911.00.002 х 0,5) - 911.00.005). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в Расчет не принимается.
В случае превышения суммы социальных отчислений, исчисленных в соответствии с законодательством об обязательном социальном страховании, над суммой социального налога, в данной строке отражается сумма социального налога, равная нулю;

5) 911.00.005 жолында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамаға сәйкес есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 911.00.006 жолында Қазақстан Республикасының Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін мәлімделген табыс көрсетіледі;
7) 911.00.007 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасында белгіленген тәртіпте айқындалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
16. Есеп электронды түрде берілген кезде «Патент құнының, әлеуметтік аударымдардың және міндетті зейнетақы жарналарының төленгені туралы мәліметтер» бөлімінде 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е жолдарында Салық кодексінің 431-бабы 1-тармағына сәйкес патент алынғанға дейін төленген жеке табыс және әлеуметтік салықтар, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналары бойынша мәліметтер (төлемнің атауы, БСК (бюджет сыныптамасының коды), төлем құжатының нөмірі, төленген күні, сомасы) көрсетіледі.
17. «Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің аты-жөні» жолында жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Есептің салық органына тапсырған күні көрсетіледі.
3) орналасқан орны бойынша салық органының коды.
Бұл ретте салық органында дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою кезінде мәлімдеген дара кәсіпкердің қызметінің басым бөлігі жүзеге асырылатын орын дара кәсіпкердің орналасқан орны болып танылады;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтарды тіркеу туралы заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) «Есепті қабылдаған лауазымды адамның аты-жөні» жолында Есепті қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Есептің қабылданған күні көрсетіледі;
7) салық органы берген Есептің кіріс нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. 911.01-нысанын жасау
18. 911.00 нысаны патент алу үшін қажетті ақпаратты көрсетуге арналған және дара кәсіпкердің міндетті тәртіпте толтыруы тиіс.

5) в строке 911.00.005 указывается сумма социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании);
6) в строке 911.00.006 указывается заявленный доход для исчисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
7) в строке 911.00.007 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, определяемая в порядке, установленном пенсионным законодательством Республики Казахстан.
16. При представлении Расчета в электронном виде в разделе "Сведения об уплате стоимости патента, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов" в строках 911.00.008 А, 911.00.008 В, 911.00.008 С, 911.00.008 D, 911.00.008 Е указываются сведения по индивидуальному подоходному и социальному налогам, социальным отчислениям и обязательным пенсионным взносам (наименование платежа, КБК (код бюджетной классификации), номер платежного документа, дата уплаты, сумма), уплаченных до получения патента в соответствии с пунктом 1 статьи 431 Налогового кодекса.
17. В разделе "Ответственность налогоплательщика" указывается:
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата представления Расчета в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения.
При этом местом нахождения индивидуального предпринимателя признается место преимущественного осуществления деятельности индивидуального предпринимателя, заявленное им при постановке на регистрационный учет в налоговом органе в качестве индивидуального предпринимателя;
4) код налогового органа по месту жительства.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Расчет" фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Расчет;
6) дата приема Расчета работником налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер Расчета, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
2. Составление формы 911.01
18. Форма 911.01 предназначена для отражения информации, необходимой для получения патента и подлежит заполнению индивидуальным предпринимателем в обязательном порядке.

19. «Патент алу үшін мәліметтер» бөлімінде:
1) 911.01.001 жолында алатын патент бойынша қызметті жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі;
2) 911.01.002 жолында жүзеге асырылып жатқан кәсіпкерлік қызметтің түрі көрсетіледі;
3) 911.01.003 А, 911.01.003 В, 911.01.003 С, 911.01.003 D, 911.01.003 Е, 911.01.003 F жолдарында алынатын патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны (облыс, қала немесе аудан т.б.атаулары) көрсетіледі.
911.01.003 G жолында әмбебап дүкені, супермаркет және т.б. атаулары, әмбебап дүкендерінде, супермаркеттерде және т.б. кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде бөлімнің нөмірі немесе атауы көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметті автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау саласында жүзеге асырған жағдайда 911.01.003 G жолында нөмірі мен жүру бағыты көрсетіледі;
4) мүлікті жалға беру бойынша қызметін әртүрлі елді мекендерде жүзеге асырған жағдайда қосымша мына жолдар толтырылады:
911.01.004 – жүзеге асырылатын қызмет түрі;
911.01.005 – дара кәсіпкер орналасқан (тіркеу) орнынан бөлек кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудың өзге орны.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (920.00-нысан)
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
1. Жалпы ережелер
1. Осы бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (920.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және бірыңғай жер және әлеуметтік салықтарды, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын, жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды есептеуге арналған бірыңғай жер салығын (бұдан әрі – Декларация) төлеушілерге арналған салық есептілігі нысанын (декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны шаруа және фермер шаруашылықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (920.00-нысан) және оған салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған қосымшалардан (920.01-ден 920.03-ке дейінгі нысандар) тұрады.

19. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 911.01.001 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту;
2) в строке 911.01.002 указывается вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
3) в строках 911.01.003 A, 911.01.003 B, 911.01.003 C, 911.01.003 D, 911.01.003 E, 911.01.003 F, указываются сведения о месте осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту (наименование области, города или района, и т.д.).
В строке 911.01.003 G указывается наименование универмага, супермаркета и т.д., номер или наименование отдела при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и т.д. В случае осуществления предпринимательской деятельности в области автомобильных перевозок пассажиров и багажа в строке 911.01.003 G указывается номер или сообщение маршрута;
4) в случае осуществления деятельности по сдаче в аренду имущества в разных населенных пунктах дополнительно заполняются строки:
911.01.004 - вид осуществляемой предпринимательской деятельности;
911.01.005 - иное место осуществления предпринимательской деятельности, отличное от места нахождения (регистрации) индивидуального предпринимателя.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) для плательщиков единого земельного налога
(Форма 920.00)
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (Форма 920.00) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (далее - Декларация), предназначенной для исчисления единого земельного и социального налогов, индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, платы за эмиссии в окружающую среду, а также обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений. Декларация составляется налогоплательщиками, применяющими специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 920.00) и приложений к ней (формы с 920.01 по 920.03), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.

2. Декларацияны жасау (920.00-нысан)
15. «Салық төлеуші (салық агенті) туралы жалпы ақпарат» бөлімінде салық төлеуші (салық агенті) мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі);
3) салық төлеушінің атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және шаруа және фермер шаруашылықтарының атауы (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқару шартына сәйкес немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда сенімгерлікпен басқарушы орындаған жағдайда жолда сенімді басқарушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес сенімгерлікпен басқарушы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
4) салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
5) Декларация түрі. Тиісті торкөздер Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне Декларацияны жатқызу ескеріле отырып, белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. А немесе В торкөздері Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты. Торкөздер, егер салық төлеуші А немесе В жолда көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;
8) «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 «Валюталар жіктеуіші» қосымшасына сәйкес валюта коды;
9) тиісті торкөзде табыс етілген қосымшалардың саны.
16. «Бірыңғай жер салығын есептеу» бөлімінде:
1) 920.00.001 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар егiстiктердің ауданы көрсетіледі.
920.00.001 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар жайылымдардың, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің жиынтық ауданы көрсетіледі;
2) 920.00.002 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар егістіктердің жиынтық бағалау құны көрсетіледі.
920.00.002 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар жайылымдардың, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің жиынтық бағалау құны көрсетіледі;

2. Составление Декларации (форма 920.00)
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике (налоговом агенте)" налогоплательщик (налоговый агент) указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика;
3) наименование налогоплательщика.
Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и наименование крестьянского или фермерского хозяйства (при его наличии).
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в соответствии с договором доверительного управления имуществом или в иных случаях возникновения доверительного управления в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-доверительного управляющего или наименование юридического лица-доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
5) вид Декларации. Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления. Ячейки А и В заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика. Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строке А или В;
8) код валюты, в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций";
9) количество представленных приложений в соответствующей ячейке.
16. В разделе "Исчисление единого земельного налога":
1) в строке 920.00.001 А указывается совокупная площадь пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.001 В указывается совокупная площадь пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
2) в строке 920.00.002 А указывается совокупная оценочная стоимость пашен, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.002 В указывается совокупная оценочная стоимость пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;

3) 920.00.003 А жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар егістіктер бойынша бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.003 В жолында салық кезеңі үшін бүкіл Қазақстан Республикасы бойынша шаруа және фермер шаруашылықтарында бар жайылымдар, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелері бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.004 жолда 920.00.004 А және 920.00.004 В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін шаруа және фермер шаруашылықта бар егістіктер мен жайылым, табиғи шабындық және басқа да жер учаскелерінің мекенжайы бойынша есептелген бірыңғай жер салығы сомасының жалпы сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте 920.00.004 жолының сомасы 920.00.005 А және 920.00.005 В жолдарының сомасына тең келеді.
920.00.004 А жолда 920.01 барлық нысаны бойынша 920.01.007 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін егістіктің мекенжайы бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.004 В жолда 920.01 барлық нысаны бойынша 920.01.014 жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін егістіктің, табиғи шабындықтар мен басқа да жер учаскелерінің мекенжайы бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.005 А жолда ағымдағы салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанға дейін салық кезеңі үшін және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.005 В жолда ағымдағы салық кезеңінің 1 қазаннан 1 желтоқсанға дейін салық кезеңі үшін және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңнің 10 сәуірінен кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын бірыңғай жер салығының есептелген сомасы көрсетіледі.
920.00.005 А және 920.00.005 В жолдарының сомасы 920.00.004 жолының сомасына тең келеді.
17. «Әлеуметтік салықты есептеу» бөлімінде:
1) 920.00.006 жолының А бағанында салық кезеңнің әрбір айы үшін шаруашылық басшысын қоса, шаруашылық мүшелерінің саны көрсетіледі;
2) 920.00.006 жолының В бағанында салық кезеңнің әрбір айы үшін шаруашылық қызметкерлерінің саны көрсетіледі;
3) 920.00.006 жолының С бағанында әрбір айы үшін мыналар көрсетіледі.
Салық кодексінің 445-бабында белгіленген, әлеуметтік салық ставкасына 920.00.006 жолының А және В бағандары сомасының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңнің әрбір айы үшін әлеуметтік салықтың есептелген сомасы көрсетіледі.

3) в строке 920.00.003 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашням, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период.
В строке 920.00.003 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, имеющимся у крестьянского или фермерского хозяйства по всей Республике Казахстан, за налоговый период;
4) в строке 920.00.004 указывается общая сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен и пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, имеющихся у крестьянского или фермерского хозяйства за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.00.004 А и 920.00.004 В.
При этом, сумма строки 920.00.004 равна сумме строк 920.00.005А и 920.00.005В.
В строке 920.00.004 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пашен за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.01.007 по всем формам 920.01.
В строке 920.00.004 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога по месту нахождения пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.01.014 по всем формам 920.01;
5) в строке 920.00.005 А указывается сумма исчисленного единого земельного налога за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.005 В указывается сумма исчисленного единого земельного налога за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
Сумма строк 920.00.005 А и 920.00.005 В равна сумме строки 920.00.004.
17. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в графе А строки 920.00.006 указывается количество членов хозяйства, включая главу хозяйства, за каждый месяц налогового периода;
2) в графе В строки 920.00.006 указывается количество работников хозяйства за каждый месяц налогового периода;
3) в графе С строки 920.00.006 за каждый месяц указывается:
сумма исчисленного социального налога за каждый месяц налогового периода, определяемая как произведение суммы граф А и В строки 920.00.006 на ставку социального налога, установленного статьей 445 Налогового кодекса;

«Салық кезеңі үшін барлығы» жолында салық кезеңнің барлық айлары үшін 920.00.006 жолы С бағанының көрсеткіштерін қосумен айқындалатын әлеуметтік салықтың есептелген жиынтық сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.007 А жолында ағымдағы салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын, шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 445-бабына сәйкес бұл жол салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазан кезеңі үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы мен 920.00.015 А және 920.00.019 А жолдардың сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады.
920.00.007 В жолында есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңнің 10 сәуірінен кешіктірмей жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын, шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 445-бабына сәйкес бұл жол салық кезеңінің 1 қазанынан бастап 31 желтоқсан кезеңі үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы мен 920.00.015 В және 920.00.019 В жолдардың сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады.
Әлеуметтік аударымдар сомасының әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен кезде әлеуметтік салық сомасы нөлге теңеледі.
18. «Жеке тұлғалардың табысынан жеке табыс салығын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 920.00.008, 920.00.008 I, 920.00.008 II жолдарында салық кезеңі үшін салық агенті есептеген, Салық кодексінің 160-бабына сәйкес төлем көзіне салынатын табыстардың сомасы көрсетіледі. 920.00.008 жол 920.00.008 I және 920.00.008 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.008 I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 II жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін салық агенті есептеген, төлем көзіне салынатын табыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 920.00.008 А, 920.00.008 А I, 920.00.008 А II жолдарында салық кезеңі үшін қызметкерлерге есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.008 А жолының сомасы 920.00.008 А I және 920.00.008 А II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.008 А I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 А II жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін қызметкерлерге есептеген табыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.008 В, 920.00.008 В I, 920.00.008 В II жолдарында салық кезеңі үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.008 В жолының сомасы 920.00.008 В I және 920.00.008 В II жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

итоговая сумма исчисленного социального налога в строке "Всего за налоговый период", определяемая суммированием показателей графы С строки 920.00.006 за все месяцы налогового периода;
4) в строке 920.00.007 А указывается сумма социального налога за главу и членов хозяйства, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода. В соответствии со статьей 445 Налогового кодекса данная строка определяется как разница между исчисленной суммой социального налога за период с 1 января по 1 октября налогового периода и суммой строк 920.00.015 А и 920.00.019 А.
В строке 920.00.007 В указывается сумма социального налога за главу и членов хозяйства, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом. В соответствии со статьей 445 Налогового кодекса данная строка определяется как разница между исчисленной суммой социального налога за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода и суммой строк 920.00.015 В и 920.00.019 В.
При превышении суммы социальных отчислений над суммой социального налога сумма социального налога становится равной нулю.
18. В разделе "Исчисление индивидуального подоходного налога, социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов с доходов физических лиц":
1) в строках 920.00.008, 920.00.008 I, 920.00.008 II указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьей 160 Налогового кодекса, начисленных налоговым агентом за налоговый период. Строка 920.00.008 определяется как сумма строк 920.00.008 I и 920.00.008 II.
При этом, в строке 920.00.008 I указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, начисленных налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
2) в строках 920.00.008 А, 920.00.008 А I, 920.00.008 А II указываются суммы доходов, начисленных работникам за налоговый период.
Сумма строки 920.00.008 А определяется как сумма строк 920.00.008 А I и 920.0.008 А II и включается в сумму строки 920.00.008.
При этом, в строке 920.00.008 А I указывается сумма доходов, начисленных работникам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 А II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
3) в строках 920.00.008 В, 920.00.008 В I, 920.00.008 В II указываются суммы начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за налоговый период.
Сумма строки 920.00.008 В определяется как сумма строк 920.00.008 В I и 920.0.008 В II и включается в сумму строки 920.00.008.

Бұл ретте 920.00.008 В I жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.008 В II жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.009, 920.00.009 А, 920.00.009 В жолдарында салық кезеңі үшін жеке тұлғаларға есептелген табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 920.00.009 жолдың сомасы 920.00.009 А және 920.00.009 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.009 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.009 В жолында 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 920.00.010 жолында салық агенті жеке тұлғаларға салық кезеңінің соңына дейін міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларына және жеке табыс салықтарына кірістер бойынша есептелген, бірақ төленбеген берешектердің сомасы көрсетіледі. 920.00.010 жолының сомасы 920.00.010 А және 920.00.010 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
Бұл ретте 920.00.010 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.010 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін салық агенті жеке тұлғаларға есептеген, бірақ төленбеген берешектердің сомасы көрсетіледі;
6) 920.00.011, 920.00.011 А, 920.00.011 В жолдарында салық кезеңі үшін жеке тұлғаларға төленген табыстардың сомасы көрсетіледі.
920.00.011 жолының сомасы 920.00.011 А және 920.00.011 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.011 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.011 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға төленген табыстардың сомасы көрсетіледі;
7) 920.00.012, 920.00.012 А, 920.00.012 В жолдарында жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табысынан есептелген және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.012 жолдың сомасы 920.00.012 А және 920.00.012 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.012 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табысынан есептелген және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.

При этом, в строке 920.00.008 В I указывается сумма начисленных доходов в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.008 В II за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строках 920.00.009, 920.00.009 А, 920.00.009 В указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов, начисленных физическим лицам, за налоговый период. Сумма строки 920.00.009 определяется как сумма строк 920.00.009 А и 920.00.009 В.
При этом, в строке 920.00.009 А указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.009 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
5) в строке 920.00.010 указывается сумма задолженности по доходам, начисленным, но невыплаченным налоговым агентом физическим лицам на конец налогового периода, без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога. Сумма строки 920.00.010 определяется как сумма строк 920.00.010 А и 920.00.010 В.
При этом, в строке 920.00.010 А указывается сумма задолженности по доходам, начисленным, но не выплаченным налоговым агентом физическим лицам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.010 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
6) в строках 920.00.011, 920.00.011 А, 920.00.011 В указываются суммы доходов выплаченных физическим лицам за налоговый период.
Строка 920.00.011 определяется как сумма строк 920.00.011 А и 920.00.011 В.
При этом, в строке 920.00.011 А указываются доходы, выплаченные физическим лицам за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.011 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
7) в строках 920.00.012, 920.00.012 А, 920.00.012 В указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период.
Строка 920.00.012 определяется как сумма строк 920.00.012А и 920.00.012В.
В строке 920.00.012 А указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-гражданам Республики Казахстан, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.

920.00.012 В жолында 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға – Қазақстан Республикасы азаматтарына төленген табысынан есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде бюджетке жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
8) 920.00.013, 920.00.013 А, 920.00.013 В жолдарында Салық кодексінің 189, 190-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті және резиденті емес болып табылатын, жеке тұлғалар – шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан есептелген және салық кезеңі үшін бюджетке аударуға жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.013 жолының сомасы 920.00.013 А және 920.00.013 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.013 А жолда салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін жеке тұлғалар – шет елдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей, жер учаскелерінің орналасқан мекенжайы бойынша бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
920.00.013 В жолында 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін жеке тұлғалар – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан төленген табысынан есептелген және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде бюджетке жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) 920.00.014, 920.00.014 А, 920.00.014 В жолдарында «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңына (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) сәйкес салық кезеңі үшін табыстар түрінде жеке тұлғаларға төленетін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте 920.00.014 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.014 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін жұмыс беруші шығыстарының сомасы көрсетіледі.
Әлеуметтік аударым Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңда бекітілген әлеуметтік аударымдар объектісінен есептелінген мөлшерде жүргізіледі. Әлеуметтік аударымдарды есептеуге қабылданған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген ай сайынғы табыс, ең төменгі еңбек ақының он есе мөлшерінен артық болмауы тиіс;
10) 920.00.015, 920.00.015 А, 920.00.015 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес есептелген, салық кезеңі үшін әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.

В строке 920.00.012 В указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим-лицам гражданам Республики Казахстан, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
8) в строках 920.00.013, 920.00.013 А и 920.00.013 В указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в соответствии со статьями 189, 190 Налогового кодекса, и подлежащего перечислению в бюджет за налоговый период.
Строка 920.00.013 определяется как сумма строк 920.00.013А и 920.00.013В.
В строке 920.00.013А указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.013 В указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с доходов, выплаченных физическим лицам-иностранцам и лицам без гражданства, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения земельных участков, в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
9) в строках 920.00.014, 920.00.014 А и 920.00.014 В указываются расходы работодателя, выплачиваемых физическим лицам в виде доходов за налоговый период в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон об обязательном социальном страховании).
При этом в строке 920.00.014 А указываются суммы расходов работодателя за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.014 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода.
Социальные отчисления производятся в размере, установленном Законом об обязательном социальном страховании от объекта исчисления социальных отчислений. Ежемесячный доход, принимаемый для исчисления социальных отчислений, не должен превышать десятикратный размер минимальной заработной платы, устанавливаемой Законом о республиканском бюджете;
10) в строках 920.00.015, 920.00.015 А и 920.00.015 В указываются суммы социальных отчислений за налоговый период, исчисленных в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.

920.00.015 жолының сомасы 920.00.015 А және 920.00.015 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.015 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін және ағымдағы салық кезеңі үшін 10 қарашасынан кешіктірмей әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі.
920.00.015 В жолында 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін және есепті салық кезеңінен кейінгі салық кезеңінің 10 сәуірінен кешіктірмейтін мерзімде бюджетке жататын әлеуметтік аударымдар сомасы көрсетіледі;
11) 920.00.016, 920.00.016 А, 920.00.016 В жолдарында Зейнетақы туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін жеке тұлғаларға ұсталатын (есептелетін) міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
920.00.016 жолының сомасы 920.00.016 А және 920.00.016 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
Бұл ретте 920.00.016 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.016 В жолында 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін жеке тұлғаларға ұсталатын (есептелетін) міндетті зейнетақы жарналарынан есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) 920.00.017, 920.00.017 А, 920.00.017 В жолдарында жеке тұлғалардың төленген табыстарынан есептелген және Зейнетақы туралы заңға сәйкес салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
920.00.017 жолының сомасы 920.00.017 А және 920.00.017 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.017 А жолында бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
920.00.017 В жолында бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша жинақтаушы зейнетақы қорына есептелген міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
19. «Шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік аударымдар мен міндетті зейнетақы жарналарын есептеу» бөлімінде:
1) 920.00.018, 920.00.018 А және 920.00.018 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңға сәйкес шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін табысынан есептелетін әлеуметтік аударымдар көрсетіледі;
920.00.018 жолының сомасы 920.00.018 А және 920.00.018 В жолдарының сомасына тең келеді.

Строка 920.00.015 определяется как сумма строк 920.00.015 А и 920.00.015 В.
В строке 920.00.015 А указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.015 В указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
11) в строке 920.00.016, 920.00.016 А и 920.00.016 В указываются суммы доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.016 определяется как сумма строк 920.00.016 А и 920.00.016 В.
При этом в строке 920.00.016 А указывается сумма доходов, начисленных физическим лицам, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.014 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
12) в строке 920.00.017, 920.00.017 А и 920.00.017 В указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.017 определяется как сумма строк 920.00.017А и 920.00.017 В.
В строке 920.00.017 А указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, в срок не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.00.017 В указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов физических лиц, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
19. В разделе "Исчисление социальных отчислений и обязательных пенсионных взносов за главу и членов хозяйства":
1) в строке 920.00.018, 920.00.018 А и 920.00.018 В указываются доходы главы и членов хозяйства, с которых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании исчисляются социальные отчисления.
Строка 920.00.018 равна сумме строк 920.00.018 А и 920.00.018 В.

920.00.018 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.018 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін табысынан есептелетін әлеуметтік аударымдар көрсетіледі.
2) 920.00.019, 920.00.019 А және 920.00.019 В жолдарында Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңымен айқындалатын салық кезеңі үшін шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.019 жолы 920.00.019 А және 920.00.019 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.019 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.019 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін табысынан есептелетін әлеуметтік аударымдар көрсетіледі.
920.00.019 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін есептелген және 10 қарашасына дейін бюджетке төленуі тиіс әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі.
920.00.019 В жолында салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген және салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей бюджетке төленуі тиіс әлеуметтік аударымдардың сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.020, 920.00.020 А және 920.00.020 В жолдарында Қазақстан Республикасының Зейнетақы туралы заңына сәйкес салық кезеңі үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
920.00.020 жолының сомасы 920.00.020 А және 920.00.020 В жолдарының сомасына тең келеді.
920.00.020 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.00.020 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын (есептелетін) шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
4) 920.00.021, 920.00.021 А және 920.00.021 В жолдарында шаруашылық басшысы мен мүшелері үшін есептелген және Қазақстан Республикасының Зейнетақы туралы заңына сәйкес салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;
920.00.021 жолы 920.00.021 А және 920.00.021 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
920.00.021 А жолында салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелеріне төленгеннен және салық кезеңінің 10 қарашасынан кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі;

В строке 920.00.018 А указываются доходы главы и членов хозяйства, с которых исчисляются социальные отчисления, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.018 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
2) в строках 920.00.019, 920.00.019 А, и 920.00.019 В указываются суммы социальных отчислений за главу и членов хозяйства за налоговый период, определяемых в соответствии с Законом об обязательном социальном страховании.
Строка 920.00.019 определяется как сумма строк 920.00.019 А и 920.00.019 В.
В строке 920.00.019 А указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 ноября налогового периода.
В строке 920.00.019 В указывается сумма социальных отчислений, исчисленных за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих уплате в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом;
3) в строке 920.00.020, 920.00.020 А и 920.00.020 В указываются суммы доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.020 определяется как сумма строк 920.00.020 А и 920.00.020 В.
При этом в строке 920.00.020 А указывается сумма доходов, начисленных главе и членам хозяйства, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.00.020 В за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода;
4) в строке 920.00.021, 920.00.021 А и 920.00.021 В указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за налоговый период в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Строка 920.00.021 определяется как сумма строк 920.00.021 А и 920.00.021 В.
В строке 920.00.021 А указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, за период с 1 января до 1 октября налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 ноября налогового периода.

920.00.021 В жолында салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі үшін шаруашылық басшысы мен мүшелеріне төленгеннен және салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
20. «Салық төлеушінің (салық агентінің) жауапкершілігі» бөлімінде:
1) «Салық төлеушінің (басшының) аты-жөні» жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі. Егер Декларацияны жеке тұлға табыс етсе, жолда салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) жер учаскесінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі.
Жер учаскесінің орналасқан жері бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) тұрғылықты жері бойынша салық органының коды.
Бұл ретте азаматтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматты тіркеу орны жеке тұлғаның тұрғылықты жері болып танылады;
5) «Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні» жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына сәйкес Декларация табыс етілген күн көрсетіледі;
7) Декларацияның кіріс нөмірі.
Салық органы берген Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
8) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымымен қойылған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
3. Бірыңғай жер салығы – 920.01-нысанын жасау
21. 920.01-нысан әрбір жер учаскесі бойынша салық кезеңі үшін:
жеке меншік құқығындағы, алғашқы жер пайдалану, оның ішінде жалға берілген жер учаскесі бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы бірыңғай жер салығын есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Салық төлеушіде әртүрлі көрсеткіштері бар жер учаскелері болған кезде (иемдену кезеңі, жер учаскелеріне сәйкестендіру құжаттары тағы сол сияқты) 920.01-нысан бойынша әр жер учаскесі бойынша жеке қосымша толтырылады.

В строке 920.00.021 В указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных с выплаченных доходов главы и членов хозяйства, за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в срок не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
20. В разделе "Ответственность налогоплательщика (налогового агента)":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика (руководителя)" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами. Если Декларация представляется физическим лицом, в поле указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации.
Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа по месту нахождения земельных участков.
Указывается код налогового органа по месту нахождения земельных участков;
4) код налогового органа по месту жительства.
Указывается код налогового органа по месту жительства физического лица.
При этом местом жительства физического лица признается место регистрации гражданина в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регистрации граждан;
5) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
6) дата приема Декларации.
Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
7) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Декларации, присваиваемый налоговым органом;
8) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
3. Составление формы 920.01 - Единый земельный налог
20. Форма 920.01 предназначена для отражения информации об исчислении суммы единого земельного налога за налоговый период по каждому земельному участку:
имеющегося на праве частной собственности, первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющегося на праве вторичного землепользования.
При наличии у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; идентификационные документы на земельные участки и так далее), по каждому земельному участку заполняется отдельное приложение по форме 920.01.
21. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" в строке 4 отмечается ячейка соответствующего вида права на земельный участок.

22. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат» бөлімінде 4-жолда жер учаскесіне құқықтың тиісті түріне сәйкес торкөз толтырылады.
23. «Егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу үшін мәлімет» бөлімінде:
1) 920.01.001 жолында егістікті нақты пайдалану жүргізілетін орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес егістіктің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында егістіктің ауданы гектарда көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында жер учаскесі бағалау құнын анықтау актісінің деректеріне егістіктің бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, 920.01.006 жолында Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес 1 гектар жердің ауданы бойынша орташа бағалау құны негізге алына отырып айқындалған егістіктің бағалау құны көрсетіледі;
5) 920.01.005 жолында салық кезеңі ішінде егістікті пайдалану (иемдену) айының саны көрсетіледі;
6) 920.01.006 жолында (920.01.003/920.00.001 А х 100) формуласы бойынша айқындалтын, егістіктің жиынтық ауданынан жер учаскесінің үлес салмағы көрсетіледі;
7) 920.01.007 жолында (910.00.003А х 910.01.006) формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын егістік бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
2011 жылға (салық кезеңі) бюджетке төленуге жататын егістік бойынша бірыңғай жер салығын есептеу мысалдары.
1 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасы бойынша ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын бір «егістік» жер учаскесі болса:
№ р/н
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге
(21,0/12х6)
Барлығы:
700 га (жиынтық ауданы)
10,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
Жиынтық ауданынан (700 га) шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 500 гектардан бағалау құнының 0,1% + 500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,2% жасалады.
Есептейміз:
500 гектардан жиынтық бағалау құны: 7,5 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х 500 га)/700 га);
500 гектардан асатын гектарлардың жиынтық бағалау құны: 3,0 млн. теңге ((10,5 млн. теңге х (700 га – 500 га))/700 га), мұнда (700 га – 500 га) – артуы;
жер учаскесінің орналасқан жері бойынша 2009 жылы бюджетке төленетін бірыңғай жер салығының сомасы: 13,5 мың теңге ((0,1% х 7,5 млн. теңге) + (0,2% х 3,0 млн. теңге)).
2 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының бір аймақтағы бірнеше ауданында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын екі «егістік» жер учаскесі болса:
№ р/н
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы, Есіл ауданы
800 га

22. В разделе "Исчисление единого земельного налога по пашням":
1) в строке 920.01.001 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование пашней;
2) в строке 920.01.002 указывается кадастровый номер пашни согласно земельному законодательству Республики Казахстан;
3) в строке 920.01.003 указывается площадь пашни в гектарах;
4) в строке 920.01.004 указывается оценочная стоимость пашни согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия данного акта, в строке 920.01.004 указывается оценочная стоимость пашни, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
5) в строке 920.01.005 указывается количество месяцев пользования (владения) пашней в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.006 указывается удельный вес земельного участка из совокупной площади пашен, определяемый по формуле (920.01.003 / 920.00.001А х 100);
7) в строке 920.01.007 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пашне, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая по формуле (910.00.003 А х 910.01.006).
Примеры расчета суммы единого земельного налога по пашням, подлежащего уплате в бюджет за 2011 год (налоговый период).
Пример 1. В случае если плательщик единого земельного налога имеет по Республике Казахстан один земельный участок "пашня", используемый под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в 2011
году (месяцев)
Оценочная
стоимость
за фактический
период
пользования
земельным
участком (в млн.
тенге)
1.
Северо–
Казахстанская
область, район
имени Шал–Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
Итого:
700 га
(совокупная
площадь)
10,5 млн.тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади (700 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % от совокупной оценочной стоимости с 500 гектаров + 0,2 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 500 гектаров: 7,5 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х 500 га)/700 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 500 гектаров: 3,0 млн. тенге ((10,5 млн.тенге х (700 га - 500 га))/700 га), где (700 га - 500 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2009 год по месту нахождения земельного участка: 13,5 тыс. тенге ((0,1 % х 7,5 млн.тенге) + (0,2 % х 3,0 млн. тенге)).
Пример 2. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в  разных районах одного региона Республики Казахстан два земельных участка "пашни", используемые под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический период
пользования
земельным участком
в 2011 году
(месяцев)
Оценочная стоимость
за фактический
период пользования
земельным участком
(в млн. тенге)
1.
Акмолинская
область,
Есильский
район
800 га

16,0
9 ай
12,0 млн. теңге (16,0 / 12 х 9), мұнда 12 – бір жылдағы айлар саны
2.
Ақмола облысы, Жақсы ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
2000 га (жиынтық ауданы)
36,0 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер учаскесің жиынтық ауданынан шыққандағы (2 000 га) Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы: 1500 гектардан бағалау құнының 0,3% + 1500 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,4 % құрайды. Есептейміз:
1 500 гектардың жиынтық бағалау құны: 27,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х 1 500 га) / 2 000 га);
1 500 гектардан асатын жиынтық бағалау құны: 9,0 млн. теңге ((36,0 млн. теңге х (2 000 га – 1 500 га))/2 000 га), мұнда (2 000 га – 1 500 га) – асып кетуі;
бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер учаскесі бойынша 2009 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 117,0 мың теңге ((0,3 % х 27,0 млн. теңге) + (0,4 % х 9,0 млн. теңге)).
Салық органына 920.00-нысан бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер учаскесінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (117,0 мың. теңге) есептейміз:
2010 жылы 800 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Ақмола облысы Жақсы ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 46,8 мың теңге (117,0 мың теңге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100 %)), мұнда 2 000 га – жер учаскесінің жиынтық ауданы;
2010 жылы 1 200 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Ақмола облысы Жақсы ауданының бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 70,2 мың теңге (117,0 мың теңге х 60 % (1 200 га / 2 000 га х 100 %)).
3 мысал. Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында ауыл шаруашылық мәдениетінің егіндікке пайдаланылатын үш «егістік» жер учаскесі болса:
№ р/н
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Қостанай облысы, Қамысты ауданы
1 600 га
64,0
8 ай
42,7 млн. теңге (64,0 / 12 х 8), мұнда 12 – бір жылдағы айлар саны
2.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га

16,0
9 мес.
12,0 млн.тенге
(16,0 / 12 х 9), где
12 – количество
месяцев в году
2.
Акмолинская
область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
2 000 га
(совокупная
площадь)
36,0 млн.тенге
(совокупная
оценочная стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (2 000 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,3 % от совокупной оценочной стоимости с 1500 гектаров + 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с гектаров, превышающих 1 500 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 1 500 гектаров: 27,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х 1 500 га) / 2 000 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 1 500 гектаров: 9,0 млн. тенге ((36,0 млн.тенге х (2 000 га - 1 500 га)) / 2 000 га), где (2 000 га - 1 500 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2010 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 117,0 тыс. тенге ((0,3 % х 27,0 млн.тенге) + (0,4 % х 9,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (117,0 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Есильского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 800 гектаров, за 2010 год: 46,8 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 40 % (800 га / 2 000 га х 100)), где 2 000 га - совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Жаксынского района Акмолинской области по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 70,2 тыс. тенге (117,0 тыс. тенге х 60 % (1 200 га/2 000 га х 100)).
Пример 3. В случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан три земельных участка "пашни", используемых под посевы сельскохозяйственных культур:
№ п/п
Место нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в
2011 году
(месяцев)
Оценочная
стоимость за
фактический период
пользования
земельным участком
(в млн. тенге)
1.
Костанайская
область,
Камыстинский
район
1 600 га
64,0
8 мес.
42,7 млн.тенге
(64,0 / 12 х 8),
где 12 – количество
месяцев в году
2.
Северо–
Казахстанская
область, район
имени Шал–Акына
700 га

21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
3.
Ақмола облысы, Жақсы ауданы
1200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
Барлығы:
3 500 га (жиынтық ауданы)
77,2 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
3 жер учаскесінің жиынтық ауданынан шыққандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы (3 500 га): 3000 гектардан бағалау құнының 0,4% + 3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құнының 0,5% құрайды. Есептейміз:
3000 гектардың бағалау құны: 66,2 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х 3 000 га)/3 500);
3000 гектардан асатын гектарлардың бағалау құны: 11,0 млн. теңге ((77,2 млн. теңге х (3 500 га – 3 000 га)) / 3 500 га), мұнда (3 500 га – 3 000 га)– асуы;
бірыңғай жер салығын төлеушінің үш жер учаскесі бойынша 2009 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 319,8 мың теңге ((0,4 % х 66,2 млн. теңге) + (0,5 % х 11,0 млн. теңге)).
Себебі салық органына 920.00-нысан бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу Салық кодексінің 447-бабына сәйкес жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер учаскесінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (319,8 мың теңге) есептейміз:
2011 жылы 1 600 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Қостанай облысының (Қамысты ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 146,1 мың теңге (319,8 мың теңге х 45,7 % (1 600 га / 3 500 га х 100 %)), мұнда 3 500 га – жер учаскесінің жиынтық ауданы;
2010 жылы 700 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Солтүстік Қазақстан облысының (Шал ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 64,0 мың теңге (319,8 мың теңге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100 %));
2010 жылы бюджетке төленуге тиісті бірыңғай жер салығының сомасы Ақмола облысы (Жақсы ауданы) 1200 гектар ауданы бар жер учаскесі: 109,7 мың теңге (319,8 мың теңге х 34,3 % (1 200 га/3 500 га х 100%)).
24. «Жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да жер учаскелері бойынша бірыңғай жер салығын есептеу» бөлімінде:
1) 920.01.008 жолда жер учаскесін нақты пайдалану жүргізілетін орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
2) 920.01.009 жолда Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;

21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
3.
Акмолинская
область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
Итого:
3 500 га
(совокупная
площадь)
77,2 млн.тенге
(совокупная
оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 3-х земельных участков (3 500 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,4 % от совокупной оценочной стоимости с 3000 гектаров + 0,5 % от совокупной оценочной стоимости гектаров, превышающих 3 000 гектаров. Рассчитываем:
совокупная оценочная стоимость с 3 000 гектаров: 66,2 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х 3 000 га) / 3 500 га);
совокупная оценочная стоимость с гектаров, превышающих 3 000 гектаров: 11,0 млн. тенге ((77,2 млн.тенге х (3 500 га - 3 000 га)) / 3 500 га), где (3 500 га - 3 000 га) - превышение;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2011 год по трем земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 319,8 тыс. тенге ((0,4 % х 66,2 млн.тенге) + (0,5 % х 11,0 млн. тенге)).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (319,8 тыс. тенге), суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Костанайской области (Камыстинский район) по земельному участку с площадью 1 600 гектаров, за 2011 год: 146,1 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 45,7 % (1 600 га/3 500 га х 100)), где 3 500 га - совокупная площадь земельных участков;
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2010 год: 64,0 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 20 % (700 га / 3 500 га х 100));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 109,7 тыс. тенге (319,8 тыс. тенге х 34,3 % (1 200 га / 3 500 га х 100)).
23. В разделе "Исчисление единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам":
1) в строке 920.01.008 указывается код налогового органа по месту, где производится фактическое пользование земельным участком;
2) в строке 920.01.009 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству Республики Казахстан;

3) 920.01.010 жолда жер учаскесінің ауданы гектарда көрсетіледі;
4) 920.01.011 жолда жер учаскесі бағалау құнын анықтау актісінің деректеріне егістіктің бағалау құны көрсетіледі.
Бұл акті болмаған жағдайда, 920.01.006 жолда Салық кодексінің 441-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес 1 гектар жердің ауданы бойынша орташа бағалау құны негізге алына отырып айқындалған, жер учаскесінің бағалау құны көрсетіледі;
5) 920.01.012 жолында салық кезеңі ішінде егістікті пайдалану (иемдену) айының саны көрсетіледі;
6) 920.01.013 жолда (920.01.009/920.00.001 В х 100) формуласы бойынша айқындалатын, жайылымдар, табиғи шабындықтар және басқа да жер учаскелерінің жиынтық ауданынан жер учаскесінің үлес салмағы көрсетіледі;
7) 920.01.014 жолда (910.00.003 А х 910.01.013) формуласы бойынша айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын егістік бойынша есептелген бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
Егер бірыңғай жер салығын төлеуші Қазақстан Республикасының түрлі аймақтарында екі жер учаскесі болса, жүйелі түрде шабындыққа пайдаланылатын не мал жайылымына қолданған жағдайда, 2011 жыл үшін (салық кезеңі) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығы есебінің мысалы:
№ р/н
Жер учаскесінің орналасқан жері
Жер учаскесінің ауданы (гектар)
Жер учаскесінің бағалау құны (млн. теңгеде)
2009 жылы (айлар) жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі
Жер учаскесін пайдаланудың нақты кезеңі үшін бағалау құны (млн. теңгеде)
1.
Ақмола облысы Жақсы ауданы
1 200 га
24,0
12 ай
24,0 млн. теңге (24,0 / 12 х 12)
2.
Солтүстік Қазақстан облысы, Шал ақын атындағы аудан
700 га
21,0
6 ай
10,5 млн. теңге (21,0 / 12 х 6)
Барлығы:
1 900 га (жиынтық ауданы)
34,5 млн. теңге (жиынтық бағалау құны)
2 жер учаскесінің жиынтық ауданын алғандағы Салық кодексінің 444-бабының 1-тармағына сәйкес бірыңғай жер салығын есептеу ставкасы жер учаскелерінің жиынтық бағалау құнының 0,1% ставкасын қолдану арқылы жүргізіледі. Есептейміз:
бірыңғай жер салығын төлеушінің екі жер учаскесі бойынша 2011 жылы бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 34,5 мың теңге (0,1 % х 34,5 млн. теңге).
Себебі Салық кодексінің 447-бабына сәйкес Салық органына 920.00-нысан бойынша декларацияны тапсыру және бірыңғай жер салығын төлеу жер учаскесінің орналасқан жері бойынша жүргізіледі, бірыңғай жер салығының есептелген жалпы сомасынан әр жер учаскесінің орналасқан жері бойынша бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасын (34,5 мың теңге) есептейміз:

3) в строке 920.01.010 указывается площадь земельного участка в гектарах;
4) в строке 920.01.011 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка.
В случае отсутствия указанного акта, в данной строке указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 441 Налогового кодекса;
5) в строке 920.01.012 указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода;
6) в строке 920.01.013 указывается удельный вес земельного участка из совокупной площади пастбищ, естественных сенокосов и других земельных участков, определяемый по формуле (920.01.009/ 920.00.001 В х 100);
7) в строке 920.01.014 в строке 920.01.007 указывается сумма исчисленного единого земельного налога по пастбищам, естественным сенокосам и другим земельным участкам, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, определяемая по формуле (910.00.003 В х 910.01.013).
Пример расчета суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2011 год (налоговый период), в случае если плательщик единого земельного налога имеет в разных регионах Республики Казахстан два земельных участка, систематически используемые под сенокошение или для выпаса животных:
№ п/п
Место
нахождение
земельного
участка
Площадь
земельного
участка
(гектар)
Оценочная
стоимость
земельного
участка (в
млн.тенге)
Фактический
период
пользования
земельным
участком в 2010
году (месяцев)
Оценочная стоимость
за фактический период
пользования земельным
участком (в млн.
тенге)
1.
Акмолинская
область,
Жаксынский
район
1 200 га
24,0
12 мес.
24,0 млн. тенге
(24,0 / 12 х 12)
2.
Северо –
Казахстанская
область, район
имени
Шал–Акына
700 га
21,0
6 мес.
10,5 млн. тенге
(21,0 / 12 х 6)
Итого:
1 900 га
(совокупная
площадь)
34,5 млн. тенге
(совокупная оценочная
стоимость)
Исходя из совокупной площади 2-х земельных участков (1 900 га), ставка единого земельного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 444 Налогового кодекса составляет: 0,1 % к совокупной оценочной стоимости земельных участков. Рассчитываем:
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет за 2011 год по двум земельным участкам, имеющимся у плательщика единого земельного налога: 34,5 тыс. тенге (0,1 % х 34,5 млн.тенге).
Поскольку согласно статье 447 Налогового кодекса представление декларации по форме 920.00 в налоговые органы и уплата единого земельного налога производится по месту нахождения земельных участков, рассчитываем из исчисленной общей суммы единого земельного налога (34,5 тыс. тенге) суммы единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет по месту нахождения каждого земельного участка:

2010 жылы 1 200 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Ақмола облысының (Жақсы ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 21,7 мың теңге (34,5 мың теңге х 63 % (1 200 га / 1 900 га х 100 %).
2010 жылы 700 гектардың жер учаскесінің ауданы бойынша Солтүстік Қазақстан облысының (Шал ақын ауданы) бюджетке төленуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы: 12,8 мың теңге (34,5 мың теңге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100 %)).
4. Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы – 920.02-нысанын жасау
25. 920.02-нысан салық кезеңі (жыл) үшін арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
26. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпараттар» бөлімінде:
1) 4-жолдың А және В торкөздері арнайы су пайдалануға рұқсат құжаты болған кезде толтырылады;
2) 5-жолда арнайы су пайдалану түрі көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген су пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) 6-жолда арнайы су пайдалануды жүзеге асыру орны бойынша салық органының коды.
4) 7-жолда су пайдалануды өлшеу бірлігі.
«Арнайы су пайдалану түрі» жолда көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
27. «Төлемді есептеу үшін су пайдалану көлемі туралы ақпараттар» бөлімінде 7-жолда көрсетілген су пайдаланудың өлшем бірлігі жазылады.
1) 920.02.001 жолдарында су пайдалану үшін белгіленген лимит көрсетіледі;
2) 920.02.002 салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың жалпы нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.02.003 салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен тыс арнайы су пайдаланудың жалпы нақты көлемі көрсетіледі.
28. «Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәліметтер» бөлімде:
1) 920.02.004 жолда Салық кодекстің 487-бабы 1-тармағына сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті өкілді орган белгілеген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі;
2) 920.02.005 жолда Салық кодексінің 487-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген төлемақы ставкасын (920.02.004) бес есе көбейте отырып айқындалатын жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен жоғары пайдаланғаны үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
29. «Бюджетке төленуі тиіс жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны есептеу» бөлімінде:

сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Акмолинской области (Жаксынский район) по земельному участку с площадью 1 200 гектаров, за 2010 год: 21,7 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 63 % (1 200 га/1 900 га х 100));
сумма единого земельного налога, подлежащего уплате в бюджет Северо-Казахстанской области (район имени Шал-Акына) по земельному участку с площадью 700 гектаров, за 2010 год: 12,8 тыс. тенге (34,5 тыс. тенге х 37 % (700 га / 1 900 га х 100)).
4. Составление формы 920.02 - Плата за пользование
водными ресурсами поверхностных источников
24. Форма 920.02 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования за налоговый период (год).
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) ячейки А и В строки 4 заполняются при наличии разрешительного документа на специальное водопользование;
2) в строке 5 указывается вид специального водопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального водопользования, установленного водным законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 6 указывается код налогового органа по месту осуществления специального водопользования, указанному в разрешительном документе;
4) в строке 7 единицы измерения водопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального водопользования, указанного в строке "Вид специального водопользования".
26. Раздел "Сведения об объемах водопользования для исчисления платы" заполняется в единицах измерения водопользования, указанных в строке 7:
1) в строке 920.02.001 указывается установленный лимит водопользования;
2) в строке 920.02.002 указывается фактический объем специального водопользования в пределах установленного лимита за налоговый период;
3) в строке 920.02.003 указывается фактический объем специального водопользования сверх установленного лимита за налоговый период.
27. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 920.02.004 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, установленная местным представительным органом области (города республиканского значения, столицы), в соответствии с пунктом 1 статьи 487 Налогового кодекса;
2) в строке 920.02.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, определяемая увеличением в пять раз установленных ставок платы (920.02.004) в соответствии с пунктом 2 статьи 487 Налогового кодекса.
28. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников подлежащей уплате в бюджет":

1) 920.02.006 жолдарында 920.02.002 және 920.02.004 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
2) 920.02.007 жолдарында 920.02.003 және 920.02.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі;
3) 920.02.008 жолдарында жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимит шегінде (920.02.006) және белгіленген лимиттен асыра (920.02.007) пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын есептелген жалпы жер үсті көздерінің су ресурстарын белгіленген лимиттен асыра пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы көрсетіледі.
920.02.008 А жолда бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінің кейінгі салық кезеңі үшін 10 қарашаға мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде есептелген төлемнің сомасы көрсетіледі.
920.02.008 В жолда бюджетке төленуі тиіс салық кезеңінен кейінгі салық кезеңі үшін 10 сәуір мерзімінен кешіктірмей салық кезеңінің 1 қазаннан 31 желтоқсан мерзімі бойынша есептелген міндетті төлемдер сомасы көрсетіледі.
5. Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы – 920.03-нысанын жасау
30. 920.03-нысан салық кезеңі үшін арнайы табиғатты пайдаланудың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы сомаларының есептелгені туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
31. «Салық төлеуші туралы жалпы ақпараттар» бөлімінде:
1) 4-жолдың тиісті торкөздерінде рұқсатты беру нөмірі, күні, oбъектілер санаты (I, II, III, IV), рұқсатты алу күні мен рұқсат қолданысының аяқталуының нақты күні көрсетіледі (қоршаған ортаға эмиссияға экологиялық рұқсаты болған кезде толтырылады);
2) 5-жолда арнайы табиғатты пайдалану түрі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген арнайы табиғат пайдалану түріне қарай бір торкөз белгіленеді;
3) 6-жолда ластағыш заттың түрі көрсетіледі.
Салық кодексінің 495-бабының тиісті тармағы тармақшасының нөмірі көрсетіледі;
Мысалы, 920.02-нысанның қосымшасын толтырған кезде техникалық және элементарлық күкірт бойынша бұл торкөзде Салық кодексінің 495-бабы 6-тармағының 1.3.7 тармақшасы көрсетіледі;
4) 7-жолда салық органының коды.
Салық салу объектісінің орналасқан орны (тұрақты ластау көздері бойынша) немесе жылжымалы көздерiн мемлекеттік тіркеу орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;

1) в строке 920.02.006 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.002 и 920.02.004;
2) в строке 920.02.007 указывается сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.02.003 и 920.02.005;
3) в строке 920.02.008 указывается общая сумма исчисленной платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (920.02.006) и сверх установленного лимита (920.02.007).
В строке 920.02.008 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 ноября текущего налогового периода.
В строке 920.02.008 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода, подлежащей уплате в бюджет не позднее 10 апреля налогового периода, следующего за отчетным налоговым периодом.
5. Составление формы 920.03 -
Плата за эмиссии в окружающую среду
29. Форма 920.03 предназначена для отражения информации об исчислении суммы платы за эмиссии в окружающую среду по каждому виду специального природопользования за налоговый период.
30. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в соответствующих ячейках строки 4 указываются номер, дата выдачи разрешения, категория объектов (I, II, III, IV), дата получения разрешения и фактическая дата окончания срока действия разрешения (заполняется при наличии экологического разрешения на эмиссии в окружающую среду);
2) в строке 5 указывается вид специального природопользования.
Отмечается одна ячейка в зависимости от вида специального природопользования, установленного экологическим законодательством Республики Казахстан;
3) в строке 6 указывается вид загрязняющего вещества.
Указывается номер подпункта соответствующего пункта статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.02 по сере технической и элементарной в данной ячейке указывается номер подпункта 1.3.7 пункта 6 статьи 495 Налогового кодекса;
4) в строке 7 код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения объекта загрязнения (по стационарным источникам загрязнения) или по месту государственной регистрации передвижных источников загрязнения;

5) 8-жолда су пайдалануды өлшеу бірлігі.
«Арнайы су пайдалану түрі» жолында көрсетілген жүргізілетін арнайы су пайдалануды өлшеу бірлігінің тиісті торкөзі белгіленеді.
32. «Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін ластану көлемі туралы ақпараттар» бөлімінде 8-жолда көрсетілген өлшем бірліктерде толтырылады:
1) 920.03.001 жолда табиғатты пайдалану лимиті көрсетіледі;
2) 920.03.002 жолда белгіленген нормативтер шегінде салық кезеңі үшін қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 920.03.003 жолда белгіленген нормативтерден тыс қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі (оның болған кезінде) көрсетіледі.
33. «Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу үшін белгіленген ставкалар туралы мәлімет» бөлімінде:
1) 920.03.004 жолда Салық кодексінің 495-бабына сәйкес белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
Мысалы, 920.03-нысанның қосымшасын толтырған кезде дизель отыны бойынша бұл торкөзде Салық кодексінің 495-бабы 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес пайдаланған 1 тонна жағармай үшін 0,45 АЕК ставкасы қолданылады;
2) 920.03.005 жолда Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкалардың асып кету мөлшері көрсетіледі.
Мысалы, 920.03-нысанның қосымшасын толтырған кезде меркаптан бойынша (Салық кодексінің 495-бабы 3-тармағының 8) тармақшасы) бұл торкөзде жергілікті өкілді органдары төлемақы ставкаларының мөлшерін жиырма еседен аспайтындай арттыруға құқығы бар;
3) 920.03.006 жолда 920.03.004 және 920.03.005 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша стваканың арту мөлшері ескеріле отырып, белгіленген лимит шегіндегі төлемақы ставкасы көрсетіледі;
4) 920.03.007 жолда Салық кодексінің 495-бабында көзделген төлемақы ставкаларын немесе жергілікті өкілді органдардың шешіміне сәйкес төлемақы ставкаларының асып кету мөлшері ескерілген төлемақы ставкаларын он есеге көбейтіліп (920.03.004 х 10) немесе (920.03.006 х 10) айқындалатын белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі. Бұл ретте белгіленген лимиттен артық ставкаларды айқындау кезінде 920.03.008 жолда көрсетілген коэффициент ескерілмейді;
5) 920.03.008 жолда торкөз Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны төлеуші 0,2 көлемінде төмендету коэффициентін қолданған жағдайда белгіленеді;
6) 920.03.009 жолда 920.03.004 және 920.03.008 немесе 920.03.006 және 920.03.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 495-бабы 9-тармағына сәйкес жергілікті органдардың шешімі бойынша төлемақы ставкаларының мөлшері және Салық кодексінің 495-бабы 7-тармағының 7) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақыны төлеушілерге қолданылатын коэффициенттер ескеріле отырып, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы ставкасы көрсетіледі.
34. «Бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы есептеу» бөлімінде:

5) в строке 8 единицы измерения природопользования.
Отмечается соответствующая ячейка единицы измерения производимого специального природопользования, указанного в строке "Вид специального природопользования".
31. Раздел "Сведения об объемах загрязнения для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 8:
1) в строке 920.03.001 указывается установленный лимит природопользования;
2) в строке 920.03.002 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду за налоговый период в пределах установленных нормативов;
3) в строке 920.03.003 указывается фактический объем эмиссий в окружающую среду сверх установленных нормативов (при его наличии).
32. В разделе "Сведения об установленных ставках для исчисления платы за эмиссии в окружающую среду":
1) в строке 920.03.004 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита в соответствии со статьей 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.03 по дизельному топливу применяется ставка 0,45 МРП за 1 тонну использованного топлива в соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 495 Налогового кодекса;
2) строке 920.03.005 указывается размер повышения ставки платы по решению местных представительных органов согласно пункту 9 статьи 495 Налогового кодекса.
Например, при заполнении приложения 920.03 по меркаптану (подпункт 8) пункт 3 статьи 495 Налогового кодекса) местные представительные органы имеют право повышать размер ставки платы не более чем в двадцать раз;
3) строке 920.03.006 указывается ставка платы в пределах установленного лимита с учетом размера повышения ставки по решению местных представительных органов, определяемая как произведение строк 920.03.004 и 920.03.005;
4) в строке 920.03.007 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита, определяемая увеличением в десять раз ставок платы, предусмотренная статьей 495 Налогового кодекса, или ставок платы с учетом размера повышения ставки платы согласно решения местных представительных органов (920.03.004 х 10) или (920.03.006 х 10). Коэффициент, предусмотренный строкой 920.03.008 не распространяется на сверхнормативный объем эмиссий в окружающую среду;
5) в строке 920.03.008 отмечается ячейка в случае применения плательщиком платы за эмиссию в окружающую среду понижающего коэффициента в размере 0,2 согласно подпункту 2) пункта 7 статьи 495 Налогового кодекса;
6) в строке 920.03.09 указывается ставка платы за эмиссии в окружающую среду в пределах лимита с учетом размера ставки платы по решению местных представительных органов в соответствии с пунктом 9 статьи 495 Налогового кодекса и коэффициента, применяемого к плательщикам платы согласно подпункту 2) пункта 7 статьи 495 Налогового кодекса, определяемая как произведение строк 920.03.004 и 920.03.008 или 920.03.006 и 920.03.008.
33. В разделе "Исчисление платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет":

1) 920.03.010 жолда 920.03.002 және 920.03.004 немесе 920.03.002 және 920.03.006, немесе 920.03.002 және 920.03.009 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
2) 920.03.011 жолда 920.03.002 х 920.03.007 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен артық қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 920.03.012 жолда 920.03.010 + 920.03.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақының жалпы сомасы көрсетіледі.
920.03.012 А жолда салық кезеңінің 1 қаңтарынан бастап 1 қазанына дейінгі кезең үшін, ал 920.03.012 В жолда 1 қазаннан бастап 31 желтоқсанға дейінгі кезең үшін төлемақының есептелген сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі:       тоқсан            жыл
1.1-нысан
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді өткізу кітабы
1-бөлім. Қазақстан Республикасының аумағында өткізу
теңге
Р/с№
Шот кредиті
СЭҚ
ТН коды
Тауарлар (жұмыстар,қызметтер) атауы
Алушының атауы
Резидент/резидент емес
СТН
ЖСН/БСН
Алушының резиденттік елінің коды
Келісім
шарт
(шарт)
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
кестенің жалғасы
Келісім
шарт
(шарт)
Шот-фактура күні
Шот-фактура №
Өлшем бірлігі
Бірлік үшін бағасы
Саны
Жанама салықтарсыз сомасы
Акциз
ҚҚС ставкасы
ҚҚС
Тауардың пин-коды
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі:       тоқсан            жыл
1.1-нысан

1) в строке 920.03.010 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду в пределах установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.002 и 920.03.004 или 920.03.002 и 920.03.006, или 920.03.002 и 920.03.009;
2) в строке 920.03.011 указывается сумма исчисленной платы за эмиссии в окружающую среду сверх установленного лимита за налоговый период, определяемая как произведение строк 920.03.002 х 920.03.007);
3) в строке 920.03.012 указывается общая сумма платы за эмиссии в окружающую среду, подлежащей уплате в бюджет за налоговый период, определяемая как сумма строк 920.03.010 + 920.03.011.
В строке 920.03.012 А указывается сумма исчисленной платы за период с 1 января до 1 октября налогового периода, а в строке 920.03.012 В указывается сумма исчисленной платы за период с 1 октября по 31 декабря налогового периода.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ОООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период:             квартал         год
Форма 1.1
Книга реализации товаров, работ, услуг
Раздел 1. Реализация на территории Казахстана
тенге
п/п
Кредит
счета
Код
ТН
ВЭД
Наимено-
вание
товаров
(работ,
услуг)
Наимено-
вание
получа-
теля
Резидент/
нерезидент
Р
Н
Н
ИИН/
БИН
Код страны
резиденства
получателя
Дата
контракта
(договора)
№ контракта
(договора)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
продолжение
Дата
счета-
фактуры
№ счета-
фактуры
Единицы
измерения
Цена за
единицу
Количество
Сумма без
косвенных
налогов
Акциз
Ставка
НДС
НДС
Пин-код
товара
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год
Форма 1.1

110
Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)
120
Салық салынғанға дейінгі пайда (зиян) (жол. 110 +/- жол. 120)
130
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
140
Азшылықтың үлесін шегерімге жатқызғанға дейінгі таза пайда (зиян) (жол.130 - жол.140)
150
Азшылықтың үлесі
160
Есепті кезең үшін жиынтық пайдасы (жиынтық зияны) (жол.150 - жол.160)
170
Акцияға пайда
180
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі       ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000        В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі:       тоқсан         жыл
1.5-нысан
Өндірілген және сатып алынған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің қозғалысы туралы есеп
мың теңге
Р/с №
СЭҚ
ТН коды
Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы
Өлшем бірлігі
Салық кезеңінің басына қалдық, саны
Салық кезеңінің басына қалдық, сомасы
Өндірілген (жұмыстың, қызметтің) саны
Өндірілген тауардың (жұмыстың, қызметтің) өзіндік құны
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
кестенің жалғасы
Басқа да келіп түскен тауарлардың, саны
Басқа да келіп
түскен тауарлардың, сомасы
Өткізілген тауарлардың саны
Өткізілген тауарлардың өзіндік құны
Өзге де істен шыққан тауарлардың, саны
Өзге де істен шыққан тауарлардың, сомасы
Салық кезеңінің соңына қалдық, саны
Салық кезеңінің соңына қалдық, сомасы
9
10
11
12
13
14
15
16
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі      ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000        В күні0000000000
СТН-і
БИН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі:       тоқсан       жыл

110
Прибыль (убыток) от прекращенной
деятельности
120
Прибыль (убыток) до налогообложения
(стр. 110 +/- стр. 120)
130
Расходы по корпоративному
подоходному налогу
140
Чистая прибыль (убыток) за период
(стр. 130 – стр. 140) до вычета доли
меньшинства
150
Доля меньшинства
160
Итоговая прибыль (итоговый убыток)
за период (стр. 150 – стр. 160)
170
Прибыль на акцию
180
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год
Форма 1.5
Отчет о движении произведенных и приобретенных товаров,
выполненных работ, оказанных услуг
тыс. тенге
№ п/п
Код
ТН
ВЭД
Наименование
товара
(работ,
услуг)
Единица
измерения
Остаток
на начало
налогового
периода,
количество
Остаток
на начало
налогового
периода,
сумма
Количество
произве-
денных
товаров
(работ,
услуг)
Себе-
стоимость
произве-
денных
товаров
(работ,
услуг)
Прочее
поступ-
ление
товара,
количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
продолжение
Прочее
поступление
товара,
сумма
Количество
реализован-
ного товара
Себестоимость
реализованного
товара
Прочее
выбытие
товара,
количество
Прочее
выбытие
товара,
сумма
Остаток на
конец
налогового
периода,
количество
Остаток на
конец
налогового
периода, сумма
10
11
12
13
14
15
16
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

1.7-нысан
Дебиторлық және кредиторлық берешектерді ажыратып жазу
мың теңге
Р/с
Дебитордың атауы
Резидент/резидент емес
СТН
ЖСН/БСН
Резиденттік елдің коды
Сомасы
Берешектің қалыптасқан мерзімі
Қалыптасу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
мың теңге
Р/с №
Кредитордың атауы
Резидент/резидент емес
СТН
ЖСН/БСН
Резиденттік елдің коды
Сомасы
Берешектің қалыптасқан мерзімі
Қалыптасу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі      ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын, банктік қызметті, лицензия негізінде кейбір банктік операцияларды, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақыны төлеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау қағидалары

Форма 1.7
Расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности
тыс. тенге
№ п/п
Наименование
дебитора
Резидент/
нерезидент
РНН
ИИН/БИН
Код страны
резидентства
Сумма
Срок
образования
задолженности
Причины
образования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
тыс. тенге
№ п/п
Наименование
кредитора
Резидент/
нерезидент
РНН
ИИН/БИН
Код страны
резидентства
Сумма
Срок
образования
задолженности
Причины
образования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
за исключением страховых, перестраховочных организаций,
юридических лиц осуществляющих банковскую деятельность,
отдельные виды банковских операций на основании лицензии,
деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным
выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению

(1.1–1.7-нысандары)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарын, банктік қызметті, лицензия негізінде кейбір банктік операцияларды, зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақыны төлеу жөніндегі қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің (бұдан әрі – салық төлеушілер) салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын айқындау мақсатында олардың қаржы-шаруашылық қызметін талдау, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында нарықтық бағаларды қолдануды сақтауларын бақылау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторингті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг бойынша шоғырландырылған салық есептілігі тапсырылады.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші тапсыратын, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Қағидалардың «Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі» 2-тарауға сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптастырылады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған-нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілігінің нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған-нысандарын салық төлеуші уәкілетті органға деректерді жеткізу жүйесі арқылы тапсырады.

пенсионными активами (Формы 1.1 - 1.7)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу, за исключением страховых, перестраховочных организаций, юридических лиц осуществляющих банковскую деятельность, отдельные виды банковских операций на основании лицензии, деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главы 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.

9. Мониторинг бойынша салық есептілігі нысандарының түрі.
Бұл торкөздер Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне қарай қажетті торкөз белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әрбір нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылдың 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Мониторинг бойынша салық есептілігін табыс ету кезінде міндетті толтыруға жатқызылады:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
3) мониторинг бойынша салық есептілігі тапсырылатын салық кезең;
4) салық төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органының коды.
Қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің есепті мерзімде болмаған кезінде мониторинг бойынша салық есептілігі тиісті бағандарды толтырмай тапсырылады 1.1, 1.2 салық есептілігінің нысандары бойынша бөлімдерінің бірін тапсырмау салық есептілігін тапсыру бөлігінде салық төлеушінің салық міндеттемесін орындамау болып табылады.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. «Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы» 1.1 нысан 1, 2, 3-бөлімдерден тұрады.
«Қазақстанның аумағында өткізу» 1-бөлім төлеу уақытына қарамастан, оларды Қазақстан Республикасының аумағында өткізу мақсатында жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды тиеп-жөнелту шарасы бойынша толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін өткізілген өнімнің барлық көлемі көрсетіледі. Өлшем бірлігі теңге болып табылады.
Байланыс қызметтерін іске асыру, су-, жылу-, газ-, электрмен жабдықтау қызметтері, жеке тұлғалар үшін жүзеге асырылатын жолаушы тасымалдау және жүк тасымалдаудың барлық түрлері жалпы жолмен көрсетіледі, ал заңды тұлғалар үшін әрбір шот-фактура бойынша жеке өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы бойынша бөліп көрсетіледі.
«№» деген 1-бағанда рет бойынша нөмiрi көрсетіледi. Одан кейiнгi ақпарат реттiк нөмiрдi үзбеуi тиiс.
«Шот кредитi» деген 2-бағанда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген бухгалтерлiк есеп шотының үлгi жоспарының (бұдан әрi - шоттардың жұмыс жоспары) тиiстi шотының кредитi көрсетіледi.

9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении налоговой отчетности по мониторингу:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
2) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
4) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф. Непредставление одного из разделов по формам налоговой отчетности 1.1, 1.2 является неисполнением налогоплательщиком налогового обязательства в части представления налоговой отчетности.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. Форма 1.1 "Книга реализации товаров, работ, услуг" состоит из разделов 1, 2, 3.
Раздел 1 "Реализация на территории Казахстана" заполняется по мере выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки товаров с целью их реализации на территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованной продукции за отчетный период. Единицей измерения является тенге.
Реализация услуг связи, водо-, тепло-, газо-, электроснабжения, все виды пассажирских перевозок и грузоперевозок, осуществляемых для физических лиц, отражаются общей строкой, а для юридических лиц с разбивкой по наименованию реализованных товаров (работ, услуг) отдельно по каждому счету-фактуре.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Кредит счета" указывается кредит соответствующего счета Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного  приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185 (далее - рабочий план счетов).

«СЭҚ ТН коды» деген 3-бағанда Кеден одағының Комиссиясымен бекітілген экономикалық қызметiнiң Кеден одағының Бірыңғай тауар номенклатурасының коды көрсетіледі, бұл ретте қызмет көрсетулер бойынша 98 код (бұдан әрі – СЭҚ ТН коды) көрсетіледі.
«Тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) атауы» деген 4-бағанда Қазақстан Республикасының аумағында резидент емес өткізілген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) қоса, тиеп-жөнелтілген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы көрсетіледі.
«Алушының атауы» деген 5-бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы жеке тұлғаның аты, жөні, тегі (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғаларға өткізу кезінде «Алушының атауы» бағанда «жеке тұлғаларға» деп көрсетіледі және СТН, ЖСН/БСН, резидент/резидент емес бағандары толтырылмайды резиденттік елінің коды, келісімшарттың (шарт) нөмірі мен күні, шот-фактуралардың күні мен нөмірі бағандары толтырылмайды.
«Резидент/резидент емес» деген 6-бағанда Алушының резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті – 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес – 1.
«СТН» деген 7-бағанда Алушының СТН-і көрсетіледі.
«ЖСН/БСН» деген 8-бағанда ол болған жағдайда Алушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Алушының резиденттік елінің коды» деген 9-бағанда салық төлеуші – резидент емес резиденттік елінің кодын толтыру кезінде «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 22-қосымшаға сәйкес елдердің әріптік кодталуын (бұдан әрі - елдердің әріптік кодталуын) пайдалану қажет.
«Келісімшарттың (шарт) күні» деген 10-бағанда оның негізінде тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсетуді ұсынуына келісімшарттың (шарттың) жасалған күні көрсетіледі.
«Келісімшарт (шарт)» деген 11-бағанда оның негізінде тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсетуді ұсынуына келісімшарттың (шарттың) жасалған күні көрсетіледі.
«Шот-фактура күні» деген 12-бағанда тауарларды тиеу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсетулер ұсынылған бойынша тиісті шот-фактураның күні көрсетіледі.
«Шот-фактураның №» деген 13-бағанда тауарларды тиеп-жөнелтілген, орындалған жұмыстар, қызметтер көрсетулер ұсынылған бойынша тиісті шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
«Өлшем бірлігі» деген 14-бағанда өткізілген тауарлардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонн, метр, текше метр, литр, кВт, жұмыстар мен қызметтер көрсету үшін (теңгеде) және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.
«Бірлік үшін бағасы» деген 15-бағанда жанама салықсыз тауардың бірлігі үшін бағасы көрсетіледі.

В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза, утвержденный Комиссией таможенного союза, при этом по услугам указывается код 98 (далее - код ТН ВЭД).
В графе 4 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование отгруженных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг, включая товары (работы, услуги), реализованные нерезиденту на территории Республики Казахстан.
В графе 5 "Наименование получателя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-получателя товара (работ, услуг).
При реализации физическим лицам, не осуществляющим предпринимательскую деятельность, в графе "Наименование получателя" указывается "физическим лицам" и не заполняются графы резидент/нерезидент, РНН, ИИН/БИН, код страны резидентства получателя, дата и номер контракта (договора), дата и номер счета-фактуры.
В графе 6 "Резидент/нерезидент" указывается код, обозначающий резидентство покупателя:
0 - резидент Республики Казахстан;
1- нерезидент Республики Казахстан.
В графе 7 "РНН" указывается РНН покупателя.
В графе 8 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер покупателя при его наличии.
В графе 9 "Код страны резидентства получателя" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать буквенную кодировку стран в соответствии с приложением 22, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - Решение).
В графе 10 "Дата контракта (договора)" указывается дата заключенного контракта (договора), на основании которого производится отгрузка товара, выполнение работ, предоставление услуг.
В графе 11 "№ контракта (договора)" указывается номер заключенного контракта (договора), на основании которого производится отгрузка товара, выполнение работ, предоставление услуг.
В графе 12 "Дата счета-фактуры" указывается дата соответствующего счета-фактуры по отгруженным товарам, выполненным работам, предоставленным услугам.
В графе 13 "№ счета-фактуры" указывается номер соответствующего счета-фактуры по отгруженным товарам, выполненным работам, предоставленным услугам.
В графе 14 "Единица измерения" указывается единица измерения реализованных товаров (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 15 "Цена за единицу" указывается цена за единицу товара без косвенных налогов.

«Саны» деген 16-бағанда өткізілген тауарлардың саны жұмыстардың (қызмет көрсетудің) көлемі «1» белгісі мен көрсетіледі.
«Жанама салықтарсыз сома» деген 17-бағанда жанама салықтарсыз өткізудің жалпы құны көрсетіледі.
«Акциз» деген 18-бағанда өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсетулер) бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
«ҚҚС ставкасы» деген 19-бағанда қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) тиісті ставкасы көрсетіледі.
«ҚҚС» деген 20-бағанда шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасы көрсетіледі. Бір жолмен көрсетілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетулердің), ҚҚС жалпы сомасы көрсетіледі.
«Тауардың пин-коды» деген 21-бағанда мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті немесе алкоголь өнімдерін өткізу кезінде толтырылады. Пин-код дегеніміз – Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті мен алкоголь өнімдерінің айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган беретін жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – пин-код).
«Қосымша шот-фактура бойынша өткізу кітабы» 2-бөлім 1.1-нысаны 1-бөліміне ұқсас түрде, Салық кодексінің 265-бабының қағидаларын ескере отырып толтырылады.
Егер есепті кезеңде қосымша шот-фактуралар бойынша өткізулер іске асырылмаса, онда нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.
«Экспорттық валюталық бақылау» 3-бөлім төлем уақытына қарамастан оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс өткізу мақсатында жұмыстардың орындалуына, қызметтер көрсетуді ұсынуына, тауарларды тиеп-жөнелтілулеріне қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін өткізілген өнімнің барлық көлемі көрсетіледі.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін үзбеуі тиіс.
«Шот кредиті» деген 2-бағанда шоттардың жұмыс жоспарының тиісті шоттың кредиті көрсетіледі.
«СЭҚ ТН коды» деген 3-бағанда экспортталатын тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
«Экспортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрі» деген 4-бағанда экспортталатын тауарлардың (жұмыс, қызмет көрсету) атауы көрініс табады.
«Жеткізу шарты» деген 5-бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу шарты көрсетіледі.
«Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) тиеу орны» деген 6-бағанда тауарлардың, жасалынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің нақты тиеп-жөнелтілген орны көрсетіледі.
«Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті, ел» деген 7-бағанда тауарды жұмысты, қызмет көрсетуді жеткізу пункті, ел көрсетіледі.

В графе 16 "Количество" указывается количество реализованных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 17 "Сумма без косвенных налогов" указывается общая стоимость реализации без косвенных налогов.
В графе 18 "Акциз" указывается сумма акцизов по реализуемым товарам (работам, услугам).
В графе 19 "Ставка НДС" указывается соответствующая ставка налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
В графе 20 "НДС" указывается сумма НДС, отраженного в счете-фактуре. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
Графа 21 "Пин-код товара" заполняется при реализации отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции. Пин-код - персональный идентификационный номер отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции, присваиваемый уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование производства и оборота нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта и алкогольной продукции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан (далее - пин-код).
Раздел 2 "Книга реализации по дополнительному счету-фактуре" заполняется аналогично разделу 1 формы 1.1 с учетом положений статьи 265 Налогового кодекса.
В случае если в отчетном периоде не было реализации по дополнительным счетам-фактурам, форма предоставляется с нулевыми значениями.
Раздел 3 "Экспортный валютный контроль" заполняется по мере выполнения работ, предоставления услуг, отгрузки товаров с целью их реализации за пределы таможенной территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованной продукции за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Кредит счета" указывается кредит соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается код ТН ВЭД экспортируемого товара (работ, услуг).
В графе 4 "Наименование экспортируемых товаров (работ, услуг)" отражается наименование экспортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 5 "Условия поставки" указываются условия поставки товаров (работ, услуг).
В графе 6 "Место отгрузки товаров (работ, услуг)" указывается место фактической отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг.
В графе 7 "Пункт доставки товара (работ, услуг), страна" указывается пункт доставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, страна.

«Алушының атауы» және «Алушының заңды мекенжайы» деген 8 және 9-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) алушы жеке тұлғаның аты–жөні (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
«Келісімшарт (шарт) күні» және «Келісімшарт (шарт) №» деген 10 және 11-бағандарда оған сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің экспорты жүргізілген келісімшарт (шарт), жасау күні мен нөмірі тиісінше көрсетіледі.
«Мәміле паспортының күні» және «Мәміле паспортының №» деген 12 және 13-бағандарда осы келісімшарт (келісім) бойынша жеткізулер бойынша мәміле паспортынан деректер көрсетіледі.
«Инвойс күні» және «Инвойс» деген 14 және 15-бағандарда инвойс күні мен нөмірі көрсетіледі.
«КД (Өтініш) күні» деген 16-бағанда және «КД (Өтініш) №» деген 17-баған кедендік декларациясының немесе тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтініштің (бұдан әрі – (КД (Өтініш) күні және нөмірі көрсетіледі. Сонымен қатар Өтініштің күнімен нөмірі Кеден одағына мүше – мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасаған жағдайда көрсетіледі.
«Өлшем бірліктері» деген 18-бағанда тауардың, жұмыстың, қызмет көрсетудің (ақшалай бірлікте) өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.
«Өнім бірлігінің құны» деген 19-бағанда өнімнің бірлік құны көрсетіледі.
«Саны» деген 20-бағанда экспортқа шығарылған тауарлардың, нақты саны көрсетіледі, жұмыстар (қызметтер көрсетулер) үшін «1» мәні көрсетіледі.
«Сома» деген 21-бағанда нақты экспортқа шығарылған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетудің сомасы көрсетіледі.
«Келісімшарт валютасы» деген 22-бағанда экспортталатын тауарды, жұмыстарды, келісімшарт бойынша қызмет көрсетуге төлем жүзеге асырылған валюта көрсетіледі.
«Теңге бағамы» деген 23-бағанда кедендік ресімдеуге КД қабылдау күніне келісімшарт валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
«Теңгемен қайта есептеу» деген 24-бағанда теңгелік эквиваленттегі сома көрсетіледі.
«Төлеу мерзімі» деген 25-бағанда келісімшартқа сәйкес төлеу күні көрсетіледі.
«Кеден баждары мен алымдары» деген 26-бағанда төленген кеден баждары мен алымдарының сомасы көрсетіледі.
«Тауардың пин-коды» 27-бағаны мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі бұйымдарын, этил спирті немесе алкоголь өнімдерін өткізу кезінде толтырылады.
Егер есепті кезеңде экспортқа өткізулер іске асырылмаса, онда-нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.
13. «Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы» 1.2 нысаны.
«Қазақстан Республикасының аумағында алу» 1-бөлім төлеу уақытына қарамастан, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) Қазақстан Республикасының аумағында кіріске алынуына қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезеңде жүргізілген сатып алынған барлық тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) көлемі көрсетіледі. Өлшем бірлігі теңге болып табылады.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін бұзбауы тиіс.
«Шот дебеті» деген 2-бағанда шоттардың жұмыс жоспарындағы тиісті жұмыс жоспары шоттың дебеті көрсетіледі.
«СЭҚ ТН коды» деген 3-бағанда сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) СЭҚ ТН тиісті коды көрсетіледі.
«Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) атауы» деген 4-бағанда сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) атауы көрсетіледі.
«Жеткізушінің атауы» деген 5-бағанда тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушінің атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырмайтын жеке тұлғалардан сатып алған кезде «Жеткізушінің атауы» – бағанда «жеке тұлғалар» деп көрсетіледі, бұл ретте «Резидент/резидент емес» СТН, ЖСН/БСН, жеткізушінің резиденттік елінің коды, келісімшарттың нөмірі мен күні (шарт), шот-фактуралардың күні мен нөмірі – бағандары толтырылмайды.
«Резидент/резидент емес» деген 6-бағанда жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті – 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес – 1.
«СТН» деген 7-бағанда жеткізушінің СТН-і көрсетіледі.
«ЖСН/БСН» деген 8-бағанда жеткізушінің сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Жеткізушінің резиденттік елінің коды» деген 9-бағанда салық төлеуші – резидент еместің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде, «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген «Валюталар жіктеуіші» 22-қосымшасына сәйкес елдердің әріптік кодталуын (бұдан әрі - елдердің әріптік кодталуы) пайдалану қажет.
«Келісімшарттың (шарттың) күні» деген 10-бағанда оның негізінде тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алу жүргізілетін жасалған келісімшарттың (шарттың) күні көрсетіледі.
«Келісімшарттың (шарттың) деген «11-бағанда оның негізінде тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алу жүргізілетін жасалған келісімшарттың (шарттың) нөмірі көрсетіледі.
«Шот-фактураның күні» деген 12-бағанда шот-фактураның күні көрсетіледі.
«Шот-фактураның» деген 13-бағанда шот-фактураның нөмірі көрсетіледі.
«Өлшем бірліктері» деген 14-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, кВт, жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшін (теңге) және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) көрсетіледі.

В графах 8 и 9 "Наименование покупателя" и "Юридический адрес покупателя" указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица-получателя товара (работ, услуг) юридический адрес получателя товара (работ, услуг).
В графах 10 и 11 "Дата контракта (договора)" и "№ контракта (договора)" указываются соответственно дата и номер заключения контракта (договора), согласно которому производится экспорт товаров, работ, услуг.
В графах 12 и 13 "Дата паспорта сделки" и "№ паспорта сделки" указываются данные из паспорта сделки по поставкам по данному контракту (договору).
В графах 14 и 15 "Дата инвойса" и "№ инвойса" указываются дата и номер инвойса.
В графах 16 "Дата ТД (Заявления)" и 17 "№ ТД (Заявления)" указываются дата и номер таможенной декларации или Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - ТД (Заявление)). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графе 18 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (в денежных единицах).
В графе 19 "Стоимость единицы продукции" указывается стоимость единицы продукции.
В графе 20 "Количество" указывается количество фактически экспортированных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 21 "Сумма" отражается сумма фактически экспортированных товаров, работ, услуг.
В графе 22 "Валюта контракта" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата экспортируемого товара, работ, услуг по контракту.
В графе 23 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта на дату принятия ТД к таможенному оформлению.
В графе 24 "Перерасчет в тенге" указывается сумма в тенговом эквиваленте.
В графе 25 "Срок оплаты" указывается дата оплаты согласно контракту.
В графе 26 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов.
Графа 27 "Пин-код товара" заполняется при реализации отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.
В случае если в отчетном периоде реализация на экспорт не осуществлялась, форма предоставляется с нулевыми значениями.
13. Форма 1.2 "Книга покупок товаров, работ, услуг".
Раздел 1 "Приобретение на территории Казахстана" заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг) на территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем приобретенных товаров (работ, услуг) за отчетный период. Единицей измерения является тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Дебет счета" указывается дебет соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" указывается соответствующий код ТН ВЭД приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 4 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 5 "Наименование поставщика" указывается наименование поставщика товара (работ, услуг).
При приобретении от физических лиц, не осуществляющих предпринимательскую деятельность, в графе "Наименование поставщика" указывается "физических лиц", при этом не заполняются графы "Резидент/нерезидент", РНН, ИИН/БИН при его наличии, код страны резидентства поставщика, дата и номер контракта (договора), дата и номер счета -фактуры.
В графе 6 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1- нерезидент Республики Казахстан.
В графе 7 "РНН" указывается РНН поставщика.
В графе 8 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер поставщика при его наличии.
В графе 9 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 10 "Дата контракта (договора)" указывается дата заключенного контракта (договора), на основании которого производится приобретение товара (работ, услуг).
В графе 11 "№ контракта (договора)" указывается номер заключенного контракта (договора), на основании которого производится приобретение товара (работ, услуг).
В графе 12 "Дата счета-фактуры" указывается дата соответствующего счета-фактуры.
В графе 13 "№ счета-фактуры" указывается номер соответствующего счета-фактуры.
В графе 14 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).

«Саны» деген 15-бағанда сатып алынған тауарлардың саны (көлемі) көрсетіледі, жұмыстар (қызметтер) үшін «1» мәні көрсетіледі.
«Біреуінің бағасы» деген 16-бағанда жанама салықтарсыз бір тауардың (жұмыстың, қызметтің) қанша тұратын бағасы көрсетіледі.
«Жанама салықтарсыз сома» деген 17-бағанда жанама салықтарсыз тауарды (жұмыстың, қызметтің) құны көрсетіледі.
«Акциз» деген 18-бағанда сатып алынған тауарлардың (қызметтерді, жұмыстардың) есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
«ҚҚС» деген 19-бағанда ҚҚС сомасы көрсетіледі.
«Төлем көзінен табыс салығы сомасы» деген 20-бағанда төлем көзінен ұсталған (ұсталатын) корпорациялық табыс салығының немесе жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық ұсталмаған жағдайда, онда осы-баған толтырылмайды.
«Тауардың пин-коды» деген 21-бағаны мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі өнімдерін, этил спиртін немесе алкоголь өнімін сатып алған кезде толтырылады.
«Қосымша шот-фактура бойынша өткізу кітабы» 2-бөлім 1.2-нысанның 1-бөліміне ұқсас түрде, Салық кодексінің 265-бабы қағидаларын ескере отырып толтырылады.
Егерде есепті кезеңде қосымша шот-фактуралар бойынша кіріске алынбаса, ондай жағдайда-нысан нөлдік белгілермен тапсырылады.
«Импорттық валюталық бақылау» 3-бөлім төлем уақытына қарамастан оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерде сатып алған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) кірісіне қарай толтырылады.
Нысанда есепті кезең үшін жүргізілген Алулардың барлық көлемі көрсетіледі.
«№» деген 1-бағанда рет нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін үзбеуі тиіс.
«Шот дебеті» деген 2-бағанда шоттардың жұмыс жоспарындағы тиісті шоттың дебеті көрсетіледі.
«СЭҚ ТН коды» деген 3-бағанда СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
«Сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) түрі» деген 4-бағанда Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерде алынатын импортталатын тауар атауы және көрсетілетін қызметтердің түрі көрсетіледі.
«Жеткізу шарттары» деген 5-бағанда тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жеткізу шарты көрсетіледі.
«Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) тиеу орны, елі» деген 6-бағанда тауарды (жұмыс, қызмет көрсету) жеткізуші резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі.
«Тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу пункті» деген 7-бағанда жеткізу шартына сәйкес тауарды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді жеткізу пункті көрсетіледі.
«Өлшем бірлігі» деген 8-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, шаршы метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері), ал жұмыстар, қызмет көрсетулердікі ақшалай бірлікте көрсетіледі.

В графе 15 "Количество" указывается количество (объем) приобретенных товаров, для работ (услуг) указывается значение "1".
В графе 16 "Цена за единицу" указывается цена за единицу товаров (работ, услуг) без косвенных налогов.
В графе 17 "Сумма без косвенных налогов" указывается стоимость товаров (работ и услуг) без косвенных налогов.
В графе 18 "Акциз" указывается сумма акцизов в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам).
В графе 19 "НДС" указывается сумма НДС.
В графе 20 "Сумма подоходного налога у источника выплаты" указывается сумма корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, удержанного (удерживаемого) у источника выплаты. В случае если налог не удерживается, то данная графа не заполняется.
Графа 21 "Пин-код товара" заполняется при приобретении отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.
Раздел 2 "Книга покупок по дополнительному счету-фактуре" заполняется аналогично разделу 1 формы 1.2 с учетом положений статьи 265 Налогового кодекса.
В случае если в отчетном периоде не было оприходования по дополнительным счетам-фактурам, форма предоставляется с нулевыми значениями.
Раздел 3 "Импортный валютный контроль" заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг), приобретенных за пределами таможенной территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем произведенных приобретений за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Дебет счета" указывается дебет соответствующего счета рабочего плана счетов.
В графе 3 "Код ТН ВЭД" отражается код ТН ВЭД.
В графе 4 "Наименование приобретаемых товаров (работ, услуг)" указывается наименование импортируемого товара и вид работ, услуг, приобретаемых за пределами таможенной территории Республики Казахстан.
В графе 5 "Условия поставки" указываются условия поставки товара (работ, услуг).
В графе 6 "Место отгрузки товара (работ, услуг), страна" указывается код страны, резидентом которой является поставщик товара (работ, услуг).
В графе 7 "Пункт доставки товара (работ, услуг)" указывается пункт доставки товара, выполнения работ, оказания услуг в соответствии с условиями поставки.
В графе 8 "Единица измерения" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (в денежных единицах).

«Сатушының атауы» және «Сатушының заңды мекенжайы» деген 9 және 10-бағандарда тауарды алушы жеке тұлғаның аты-жөні немесе тауар (жұмыс, қызмет) сатушы заңды тұлғаның атауы және тауар (жұмыс, қызмет) сатушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
«Келісімшарттың (шарттың) күні» және «Келісімшарттың (шарттың) №» деген 11 және 12-бағандарда келісімшартқа (шартқа) сәйкес өнімнің импорты жүргізілетін, тиісті жасалу күні мен нөмірі көрсетіледі.
«Инвойс күні» және «Инвойс» деген 13 және 14-бағандарда инвойс күні мен нөмірі көрсетіледі.
«КД (Өтініш) күні» деген 16-бағанда және «КД (Өтініш) №» деген 17-бағанда кедендік декларациясының немесе тауарлар әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтініштің (бұдан әрі – (КД (Өтініш) күні және нөмірі көрсетіледі. Сонымен қатар Өтініштің күнімен нөмірі Кеден одағына мүше – мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасаған жағдайда көрсетіледі.
«Тауар бірлігінің құны» 17, «Саны» 18, «Сома» деген 19-бағандарда нақты импортталған тауарлар (жұмыс, қызмет) мәліметтері көрсетіледі.
«Келісімшарт валютасы» деген 20-бағанда келісімшарт бойынша импортталатын тауарға төлем жүзеге асырылатын валюта көрсетіледі.
«Теңге бағамы» деген 21-бағанда КД кедендік ресімдеуге қабылдау күніне келісімшарт валютасына теңгенің рыноктық бағамы көрсетіледі.
«Теңгеге қайта есептеу» деген 22-бағанда теңгелік эквивалентте сома көрсетіледі.
«ҚҚС нақты төленді» деген 23-бағанда импорт кезінде нақты төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
«Есепке алу әдісімен ҚҚС төленді» деген 24-бағанда есепке алу әдісімен төленген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
«Акциздер» деген 25-бағанда төленген акциздер сомасы көрсетіледі.
«Кедендік баждар мен алымдар» деген 26-бағанда төленген кедендік баждар мен алымдар сомасы көрсетіледі.
«Жеткізуді төлеу мерзімі» деген 27-бағанда келісімшартқа сәйкес төлеу күні көрсетіледі.
«Тауардың пин-коды» деген 28-бағананы мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, темекі өнімдерін, этил спиртін немесе алкоголь өнімін сатып алған кезде ғана міндетті түрде толтырылады.
14. «Бухгалтерлік баланс» 1.3-нысан өспелі жиынтықпен толтырылады. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
15. «Қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есеп» 1.4-нысан сәйкес өспелі жиынтықпен толтырылады. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
16. «Өндірілген және сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) қозғалысы туралы есеп» 1.5-нысан салық кезеңі үшін өндірілген және сатып және сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) саны көрсетіледі. Егер салық төлеуші тауарлардың әр түрін шығарса, шығарылған барлық тауарлар түрлері бойынша көрсетіледі. Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
«Р/с» деген 1-бағанда реттік нөмір көрсетіледі. Одан Келесі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
«СЭҚ ТН коды» деген 2-бағанда көрсетілген тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) СЭҚ ТН тиісті коды көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) атауы» деген 3-бағанда өндірілген және сатып алынған (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) тауарлардың атауы көрсетіледі.
«Өлшем бірлігі» деген 4-бағанда кәсіпорында пайдаланылатын өндірілген және сатып алынған тауарлардың өлшем бірліктері (дана, килограмм, тонна, метр, шаршы метр, литр, кВт және Қазақстан Республикасында қолданылатын өзге де өлшем бірліктері) жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша (теңгемен) көрсетіледі.
«Салық кезеңінің басындағы қалдық, саны» деген 5-бағанда салық кезеңінің басында қалған тауардың саны көрсетіледі.
«Салық кезеңінің басындағы қалдық, сомасы» 6-бағанда салық кезеңінің басындағы қалдық тауардың өзіндік құны (теңгермелік құны) көрсетіледі.
«Өндірілген тауардың саны» деген 7-бағанда салық кезеңінде өндірілген және сатып алынған тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) саны көрсетіледі.
«Өндірілген тауардың өзіндік құны» деген 8-бағанда салық кезеңінде өндірілген тауардың өзіндік құны немесе сатып алынған тауардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі.
«Тауардың өзге де түсімі, саны» деген 9-бағанда салық кезеңінде өндірумен және оны Алумен байланысты емес келіп түскен, тауарлардың саны көрсетіледі.
«Тауардың өзге де түсімі, сомасы» деген 10-бағанда өндірумен және оны алумен байланысты емес келіп түскен, тауардың өзіндік құны көрсетіледі.
«Өткізілген тауардың саны» деген 11-бағанда салық кезеңінде тиеп-жөнелтілген тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) саны көрсетіледі.
«Өткізілген тауардың өзіндік құны» деген 12-бағанда салық кезеңінде тиеп-жөнелтілген тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі.
«Тауардың өзге де істен шығуы, саны» деген 13-бағанда салық кезеңінде өткізілгенмен байланысты емес істен шыққан тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) саны көрсетіледі.
«Тауардың өзге де істен шығуы, сомасы» деген 14-бағанда салық кезеңі ішінде өткізілгенмен байланысты емес істен шыққан тауардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі.
«Салық кезеңінің соңында қалған қалдық, саны» деген 15-бағанда салық кезеңінің соңында қалған қалдық тауардың саны көрсетіледі.
«Салық кезеңінің соңында қалған қалдық, сомасы» деген 16-бағанда Салық кезеңінің соңында қалған қалдық тауардың өзіндік құны көрсетіледі.

В графах 9 и 10 "Наименование продавца" и "Юридический адрес продавца" указывается фамилия, имя, отечество физического лица или наименование юридического лица-продавца товара (работ, услуг) и юридический адрес продавца товара (работ, услуг).
В графах 11 и 12 "Дата контракта (договора)" и "Номер контракта (договора)" указываются соответственно дата и номер контракта (договора), согласно которому производится импорт товаров.
В графах 13 и 14 "Дата инвойса" и "№ инвойса" указываются дата и номер инвойса.
В графах 15 "Дата ТД (Заявления)" и 16 "№ ТД (Заявления)" указываются дата и номер таможенной декларации или Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - ТД (Заявление)). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графах 17 "Стоимость единицы товаров", 18 "Количество", 19 "Сумма" указываются данные фактически импортированных товаров (работ, услуг).
В графе 20 "Валюта контракта" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата импортируемого товара по контракту.
В графе 21 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта на дату принятия ТД к таможенному оформлению.
В графе 22 "Перерасчет в тенге" указывается сумма в тенговом эквиваленте.
В графе 23 "Фактически уплачено НДС" указывается сумма фактически уплаченного НДС при импорте.
В графе 24 "Уплачено НДС методом зачета" указывается сумма уплаченного НДС методом зачета.
В графе 25 "Акцизы" указывается сумма уплаченных акцизов.
В графе 26 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов.
В графе 27 "Срок оплаты поставки" указывается дата оплаты согласно контракту.
Графа 28 "Пин-код товара" заполняется обязательно только при приобретении отдельных видов нефтепродуктов, табачных изделий, этилового спирта или алкогольной продукции.
14. Форма 1.3 "Бухгалтерский баланс" заполняется с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
15. Форма 1.4 "Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности" заполняется с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
16. В форме 1.5 "Отчет о движении произведенных и приобретенных товаров, выполненных работ, оказанных услуг" отражается количество произведенных и приобретенных за налоговый период товаров (работ, услуг). В случае если налогоплательщиком производится выпуск и приобретение различных видов товаров, отражается вся выпущенная продукция по видам. Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№ п/п" указывается номер по порядку. Дальнейшая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Код ТН ВЭД" указывается соответствующий код ТН ВЭД указанного товара (работ, услуг).
В графе 3 "Наименование товара (работ, услуг)" указывается наименование произведенных и приобретенных товаров (работ, услуг).
В графе 4 "Единица измерения" указываются единицы измерения произведенных и приобретенных товаров (работ, услуг), используемых на предприятии (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВт и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 5 "Остаток на начало налогового периода, количество" указывается количество товара, находящегося в остатке на начало налогового периода.
В графе 6 "Остаток на начало налогового периода, сумма" указывается себестоимость (балансовая стоимость) товара, находящегося в остатке на начало налогового периода.
В графе 7 "Количество произведенного товара" указывается количество произведенного и приобретенного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 8 "Себестоимость произведенного товара" указывается себестоимость произведенного или стоимость приобретенного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 9 "Прочее поступление товара, количество" указывается количество поступившего товара, не связанного с производством и его приобретением за налоговый период.
В графе 10 "Прочее поступление товара, сумма" указывается себестоимость поступившего товара, не связанного с производством и его приобретением.
В графе 11 "Количество реализованного товара" указывается количество отгруженного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 12 "Себестоимость реализованного товара" указывается себестоимость отгруженного товара (работ, услуг) за налоговый период.
В графе 13 "Прочее выбытие товара, количество" указывается количество выбывшего товара (работ, услуг), не связанного с реализацией за налоговый период.
В графе 14 "Прочее выбытие товара, сумма" указывается себестоимость выбывшего товара (работ, услуг), не связанного с реализацией в налоговом периоде.
В графе 15 "Остаток на конец налогового периода, количество" указывается количество товара, находящегося в остатке на конец налогового периода.
В графе 16 "Остаток на конец налогового периода, сумма" указывается себестоимость товара, находящегося в остатке на конец налогового периода.

17. «Өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өзіндік құны» 1.6-нысан есепті кезең ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өндіруге салық төлеуші шеккен шығыстары көрсетіледі. Т1, Т2, Т3, Т4, Т5 – ең көп үлестік мәнінен тұратын, салық төлеушінің өзі анықтайтын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) атауын (негізгі түрлерінің) білдіреді-нысан өсу жиынтығымен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
«Материалдар» 1-жолында мыналардың құны көрсетіледі:
1) тараптан сатып алынатын өнімді (жұмыстар орындау, қызмет көрсету) дайындау кезінде оның негізін құрайтын немесе қажетті қоспа болып табылатын, шығарылатын өнімнің құрамына кіретін тасымалдау-әзірлеу шығыстарын ескере отырып негізгі материалдар, шикізаттар;
2) өнім өндірісі барысында қалыпты технологиялық процесті қамтамасыз ету және өнімді орау үшін немесе басқа да өндірістік және шаруашылық қажеттіліктерге (сынақ, бақылау өткізуге, негізгі қорларға кірмейтін құрал-жабдықтар мен өзге де еңбек құралдарын ұстауға, жөндеуге, қолдануға) пайдаланылатын сатып алынатын материалдар;
3) мамандандырылған ұйымдар жүзеге асыратын жерді қайта шұрайландырғаны, жерді баптағаны үшін төлемдер, табиғи шикізаттың (түбір төлемі, су шаруашылығы субъектілерінен алынатын су үшін төлем, мамандандырылған ұйымдардың табиғи шикізат ресурстарын іздеуге, барлауға, қорғауға, пайдалануды ұйымдастыру және жаңғыртуға жұмсалған шығыстары);
4) осы субъектіде қосымша өңдеуге, монтажға тартылатын сатып алынған өнімдер, жартылай фабрикаттар;
5) тараптық ұйымдар орындайтын өндірістік сипаттағы жұмыстар мен қызметтер: шикізат пен материалдарды өңдеу, өнім дайындау жөніндегі жекелеген операцияларды орындау және белгіленген технологиялық процестердің сақталуына бақылау;
6) тараптық көліктің қорлар, материалдар жеткізу бойынша қызметтері. Сол субъектінің көлігімен және персоналымен шикізаттар, материалдар, сатып алынған өнімдер мен жартылай фабрикаттарды (көмекші материалдар мен жанармай) жеткізумен байланысты (тиеу-түсіруді қоса) шығыстар өндіріс шығындарының тиісті элементіне енгізіледі (жалақы, материалдар, жанармай және т.б.);
7) өнім өндіру процесінде қалыпты технологиялық процесті қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын көмекші материалдар. Егер оларды өнімнің жекелеген түрлерінің өзіндік құнына тікелей енгізуде қиындықтар туындаса, құн өзіндік құнды мынадай тәртіппен қамти алады:
технологиялық мақсаттар үшін өнімнің әр түріне көмекші материалдардың шығыс нормасы анықталады және осы шығыс нормаларына және материалдың жоспарлы өзіндік құнына сәйкес өнім бірлігіне сметалық ставка белгіленеді. Көрсетілген ставкалар шығыс материалдарының нормасы мен бағалардың өзгеруіне қарай қайта қаралып отыруы тиіс. Көмекші материалдарға арналған нақты шығыстар жекелеген өнім түрлерінің, өнімдік өнімнің және аяқталмаған өндірістің өзіндік құнына сметалық ставкаларға пропорционалды түрде қосылады;

17. В форме 1.6 "Себестоимость произведенной продукции, выполненных работ, оказанных услуг" отражаются расходы налогоплательщика, понесенные за отчетный период на производство товаров (работ, услуг). Т1, Т2, Т3, Т4, Т5 - означают наименования товаров (работ, услуг), занимающие наибольшие (основные виды) удельные значения, которые самостоятельно определяются налогоплательщиком.
Форма заполняется с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
В строке 1 "Материалы" указывается стоимость:
1) приобретаемого сырья, основных материалов с учетом транспортно-заготовительных расходов, которые входят в состав производимой продукции, образуя ее основу или являются необходимым компонентом при изготовлении продукции (выполнении работ, оказании услуг);
2) покупных материалов, используемых в процессе производства продукции для обеспечения нормального технологического процесса и для упаковки продукции или расходуемых на другие производственные и хозяйственные нужды (проведение испытаний, контроля, содержание, ремонт и эксплуатация оборудования и других средств труда, не относимых к основным фондам);
3) природного сырья (попенная плата, плата за воду, забираемую субъектами из водохозяйственных систем, и другие платежи, возмещающие затраты специализированных организаций на поиск, разведку, охрану, организацию использования и возобновление ресурсов природного сырья), на рекультивацию земель, оплату работ по рекультивации земель, осуществляемых специализированными организациями;
4) покупных изделий, полуфабрикатов, подвергающихся дополнительной обработке на данном субъекте, монтажу;
5) работ и услуг производственного характера, выполняемых сторонними организациями выполнение отдельных операций по изготовлению продукции, обработке сырья и материалов и контролю за соблюдением установленных технологических процессов;
6) услуг стороннего транспорта по доставке запасов, материалов. Расходы, связанные с доставкой (включая погрузочно-разгрузочные) сырья, материалов, покупных изделий и полуфабрикатов (вспомогательных материалов и топлива) транспортом самого субъекта и его персоналом, включаются в соответствующие элементы затрат на производство (заработная плата, материалы, топливо и так далее);
7) вспомогательных материалов, используемых в процессе изготовления продукции для обеспечения нормального технологического процесса (вспомогательные материалы на технологические цели). Если их отнесение непосредственно на себестоимость отдельных видов продукции затруднено, стоимость может включаться в себестоимость в следующем порядке:
определяются нормы расхода вспомогательных материалов для технологических целей на каждый вид продукции и в соответствии с этими нормами расхода и плановой себестоимостью материалов устанавливается сметная ставка на единицу продукции. Указанные ставки должны пересматриваться по мере изменения норм расхода материалов или цен. Фактические затраты на вспомогательные материалы включаются в себестоимость отдельных видов продукции, и незавершенного производства пропорционально сметным ставкам;

8) басқа жақтан алынған, болмаса субъектінің өзі шығарған жанармай мен жылу энергиясы: балқыту агрегаттары, домна, мартен пештері үшін, прокат, ұсталық-қалыптау, баспақтау цехтарында металды қыздыру үшін, белгіленген технологиялық процеспен бұйымдарды сынауды жүргізу үшін (турбсн, дизельдерді және тағы басқа текшелік, тапсыру және бақылау сынақтары);
9) субъектінің технологиялық (электрмен балқыту, электрмен пісіру, электролиз, термиялық өңдеу, гальвандық жұмыстар, металдарды электрохимиялық өңдеу, ағашты кептіру және т.б.), энергетикалық, қозғалтқыштық және өзге де өнеркәсіптік-өндірістік қажеттіліктеріне жұмсалатын электр энергиясы. Субъектінің өзі шығаратын энергияның электрлік және басқа да түрлерін өндіруге, сондай-ақ сатып алынатын энергияны оны тұтыну орнына дейін трансформаторлау және беруге жұмсалатын шығындар тиісті шығындар элементіне енгізіледі.
«Қайтарым қалдықтарының құны» 2-жолында.
Өнімнің өзіндік құнына енгізілетін, материалдарға жұмсалған шығындардан қайтарым қалдықтарының құны алынып тасталады. Өндірістің қайтарым қалдықтары деп шығыс материалының дайын өнімге айналу процесінде қалыптасқан, шығыс материалы ретінде тұтынылуын толық немесе ішінара жоғалтқан (химиялық немесе физикалық қасиеттерін, оның ішінде толыққандылығын, құрама пішінін және с.с.) немесе тікелей мақсаты бойынша тіпті де пайдаланылмайтын шикізат, материалдар немесе жартылай фабрикаттар қалдықтары түсініледі.
Белгіленген технологияға сәйкес субъектінің басқа цехтарына негізгі өндірістің бұйымдарын немесе басқа да бөлшектерін дайындауға толыққанды материал ретінде берілетін материалдардың артық қалғандары қалдықтарға жатпайды. Сондай-ақ тізбесі субъектінің есептік саясатымен белгіленетін ет-май өндірісіндегі жол-жөнекей (түйіндес) өнімдер (тері, ішек шикізаты, шикі-май және с.с.), глицерин және басқалар да қалдыққа жатқызылмайды.
Қалдықтар: қайтарымды (өндірісте пайдаланылатын және пайдаланылмайтын) және қайтарымсыз деп бөлінеді. Өндірісте пайдаланылатын қайтарымдыға субъектінің өзі негізгі немесе көмекші өндірісті дайындауға тұтынуы мүмкін қалдықтар есептеледі. Өндірісте пайдаланылмайтын қайтарымдыға субъектінің өзі тек материал, жанармай, өзге де шаруашылық қажеттілікке тұтынуы немесе басқа жаққа өткізуі мүмкін қалдықтар саналады. Техниканың осы жай-күйінде пайдалануы мүмкін болмайтын қалдықтар мен технологиялық шығындар: бықсық, кебу және т.с.с. қайтарымсыз деп саналады.

8) топлива на технологические цели, как полученного со стороны, так и выработанного самим субъектом: для плавильных агрегатов, домен, мартеновских печей, для нагрева металла в прокатных, кузнечно-штамповочных, прессовых и других цехах, для проведения установленных технологическим процессом испытаний изделий (стендовых, сдаточных и контрольных испытаний турбин, дизелей и т д.);
9) всех видов покупной энергии, расходуемой на технологические (электроплавку, электросварку, электролиз, термическую обработку, гальванические работы, электрохимическую обработку металлов, сушку древесины и т. д.), энергетические, двигательные и другие промышленно-производственные нужды субъекта. Затраты на производство электрической и других видов энергии, вырабатываемых самим субъектом, а также на трансформацию и передачу покупной энергии до мест ее потребления включаются в соответствующие элементы затрат.
В строке 2 "Стоимость возвратных отходов" из затрат на материалы, включаемых в себестоимость продукции, исключается стоимость возвратных отходов. Под возвратными отходами производства понимаются остатки сырья, материалов или полуфабрикатов, образовавшиеся в процессе превращения исходного материала в готовую продукцию, утратившие полностью или частично потребительные качества исходного материала (химические или физические свойства, в том числе полномерность, конфигурацию и прочие) или вовсе не используемые по прямому назначению.
Не относятся к отходам остатки материалов, которые в соответствии с установленной технологией передаются в другие цеха субъекта в качестве полномерного материала для изготовления других деталей или изделий основного производства. Не относятся к отходам также попутная (сопряженная) продукция (шкуры, кишечное сырье, жир-сырец, субпродукты) в мясожировом производстве, глицерин и другие виды попутной продукции, перечень которой устанавливается учетной политикой субъекта.
Отходы подразделяются на возвратные (используемые и не используемые в производстве) и безвозвратные. Возвратными, используемыми в производстве, считаются отходы, которые могут быть потреблены самим субъектом для изготовления основного или вспомогательного производства. Возвратными, не используемыми в производстве, считаются отходы, которые могут быть потреблены самим субъектом лишь в качестве материалов, топлива, на другие хозяйственные нужды, или реализованы на сторону. Безвозвратными считаются отходы, которые не могут быть использованы при данном состоянии техники, и технологические потери: угары, усушка, улетучивание и т.д.
Возвратные отходы оцениваются в следующем порядке:

1) бастапқы шикі зат және материалдар төмен баға бойынша (мүмкін пайдалану бағасы бойынша) егер қалдықтар негізгі өндіріс үшін пайдалануға мүмкін, бірақ көп шығыстармен (дайын өнімдердің төмен шығуымен) немесе көмекші өндірістің қажеттілігі үшін пайдаланады немесе кең пайдаланылатын заттарды өндіруге (мәдени-тұрмыс түріне жататын және шаруашылық күнделікті тұрмыс өнімдері);
2) қалдықтар, шырпулар, жаңқалар және басқалар субъектінің ішінде өндіруге жіберілетін және сыртқа өткізілетін кезде оларды жинау және өңдеуіне шығыстарды шегеріс үшін қалдықтарға белгіленген бағалар бойынша;
3) егер кондициялық шикізат немесе толық көлемдік (толыққанды) материалдар ретінде пайдалану үшін қалдықтар сырттай сатылса.
Қайтарылмайтын қалдықтар бағалануға жатпайды.
«Негізгі өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу» 3-жолда ынталандыратын және төлемді өтейтін өндірістік қорытындысы үшін жұмысшыларға, қызметкерлерге сыйақыны қосатын, оның ішінде баға көтерілуіне және табыстың индексациясына байланысты еңбекті төлеу бойынша өтемақылар, балаға қарауға ішінара төленетін демалыс болатын, әйелдерге заңмен белгіленген көлемде төленетін өтемақылар, сондай-ақ қызметкерлердің негізгі қызметінде айналысатын штатта тұрмайтын ұйымдардың төлеміне шығыстар.
«Сақтандыруға аударымдар» 4-жолда өнімнің өзіндік құнына қосылатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге кеткен (төлемнің сақтандыру жарналары есептелмейтін түрлерінен басқа) шығындардан медициналық сақтандыру және Жұмыспен қамтуға көмек беру мемлекеттік қорының белгіленген нормалар бойынша аударымдары көрсетіледі.
«Жүктеме шығыстары» 5-жолында кейбір ерекшеліктері бар және мыналарды қамтитын, өндірісті басқарумен және қамтамасыз етумен байланысты шығыстар көрсетіледі:
1) өндірісті шикізатпен, материалдармен, отынмен, энергиямен, аспаптармен, жұмысты басқа құралдар мен заттарымен қамтамасыз ету жөніндегі шығыстар;
2) негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстап тұру жөніндегі шығыстар (техникалық тексеру, күту және орташа, ағымдағы және күрделі жөндеуді өткізуіне кеткен шығыстар);
3) көмекші өндірістік персоналдың еңбегін төлеу, өндірістік нәтижелер үшін қызметкерлерге сыйақылар, ынталандыру және өтемақылық төлемдер;
4) өндіріспен айналысатын қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге кеткен шығындарынан Жұмыспен қамтуға көмек берудің мемлекеттік қорына әлеуметтік, медициналық сақтандыруға белгіленген нормалар бойынша аударымдар;
5) тікелей субъектінің аумағында медпунктарды ұйымдастыру үшін медициналық мекемелеріне субъектілерімен берілетін үй-жайларды және дүние-мүлікті ұстауға шығындарды қоса алғанда, санитарлық-гигиеналық нормалардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шығындар, өндірістегі тазалық пен тәртіпті сақтауға, субъектінің техникалық пайдалану қағидаларында көзделген өртке қарсы және қарауыл күзеті және басқа да арнайы талаптарды қамтамасыз етуге, олардың қызметін қадағалау мен бақылауға жұмсалған шығындар;

1) по пониженной цене исходного сырья и материалов (по цене возможного использования), если отходы могут быть использованы для основного производства, но с повышенными затратами (пониженным выходом готовой продукции) или используются для нужд вспомогательного производства или изготовления предметов широкого потребления (продукции культурно-бытового назначения и хозяйственного обихода);
2) по установленным ценам на отходы за вычетом расходов на их сбор и обработку, когда отходы, обрезки, стружка и другое идут в переработку внутри субъекта или сдаются на сторону;
3) по полной цене исходного сырья или материалов, если отходы реализуются на сторону для использования в качестве кондиционного сырья или полномерного (полноценного) материала.
Безвозвратные отходы оценке не подлежат.
В строке 3 "Оплата труда основного производственного персонала" отражаются затраты на оплату труда основного производственного персонала субъекта, включая премии рабочим, служащим за производственные результаты, стимулирующие и компенсирующие выплаты, в том числе компенсации по оплате труда в связи с повышением цен и индексацией доходов, компенсации, выплачиваемые в установленных законодательством размерах женщинам, находящимся в частично оплачиваемом отпуске по уходу за ребенком, а также затраты на оплату труда не состоящих в штате организации занятых в основной деятельности работников.
В строке 4 "Отчисления на страхование" отражаются отчисления на медицинское страхование от затрат на оплату труда работников, включаемых в себестоимость продукции (кроме тех видов оплаты, на которые страховые взносы не начисляются).
В строке 5 "Накладные расходы" отражаются расходы, связанные с управлением и обслуживанием производства, которые имеют ряд общих характеристик и включают в себя:
1) затраты по обеспечению производства сырьем, материалами, топливом, энергией, инструментами, другими средствами и предметами труда;
2) затраты по поддержанию основных производственных фондов в рабочем состоянии (расходы на технический осмотр и уход, на проведение среднего, текущего и капитального ремонтов);
3) оплата труда вспомогательного производственного персонала, премии рабочим за производственные результаты, стимулирующие и компенсирующие выплаты;
4) отчисления по установленным нормам на социальное, медицинское страхование в Государственный фонд содействия занятости от затрат на оплату труда работников, занятых в производстве;
5) затраты по обеспечению выполнения санитарно-гигиенических норм, включая затраты на содержание помещений и инвентаря, предоставляемых субъектами медицинским учреждениям для организации медпунктов непосредственно на территории субъекта, на поддержание чистоты и порядка на производстве, обеспечение противопожарной и сторожевой охраны и других специальных требований, предусмотренных правилами технической эксплуатации субъекта, надзора и контроля за их деятельностью;

6) тиісті заңдарымен қарастырылған және өндірістік ерекшеліктерімен байланысты дұрыс еңбек жағдайын және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шығындар;
7) өндірістік қорларды жалдау үшін төлемдер;
8) өндірістік қызметпен байланысты іссапар шығыстары;
9) тоқтап қалудан болған шығындар;
10) өндірісті әзірлеу және игеруге кеткен шығындар;
11) жабдықты ұстау және пайдалануға кеткен шығындар;
12) тауарларды кепілдік қызметін көрсетуге және жөндеуге кеткен шығындар;
13) басқа да өндіруге қатысты шығындар мен жоғалтулар.
«Барлығы» жолында жолдар мен бағандар бойынша жиынтық мәні көрсетіледі.
18. «Дебиторлық және кредиторлық берешекті ажыратып жазу» 1.7-нысаны, осы нысанда осы берешек бойынша соңғы операция мезетінен бастап бір жылдан астам қалыптасқан дебиторлық (кредиторлық) берешек сомалары көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Жеке тұлғалар бойынша берешек бір жолмен көрсетіледі және тек қана «Сома» 7-бағана толтырылады.
«Дебитордың (кредитордың) атауы» деген 2-бағанда «Жеке тұлға» көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
«Дебитордың (кредитордың) атауы» деген 2-бағанда заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
«Резидент/резидент емес» деген 3-бағанда жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті – 0,
Қазақстан Республикасының резиденті емес – 1.
«СТН» 4-бағанда дебитордың (кредитордың) СТН-і көрсетіледі.
«ЖСН/БСН» деген 5-бағанда дебитордың (кредитордың) сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Резиденттік елінің коды» деген 6-бағанда салық төлеуші – резидент еместің резиденттік елінің кодын пайдалану қажет.
«Сома» деген 7-бағанда дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасқан сомасы көрсетіледі.
«Берешектің қалыптасқан мерзімі» деген 8-бағанда кредиторлық (дебиторлық) берешектің қалыптасқан кезеңінің уақыты көрсетіледі.
«Қалыптасу себептері» деген 9-бағанда дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі:  тоқсан   жыл

6) затраты по обеспечению нормальных условий труда и техники безопасности, связанные с особенностями производства и предусмотренные соответствующим законодательством;
7) плата за аренду производственных фондов;
8) командировочные расходы, связанные с производственной деятельностью;
9) потери от простоев;
10) расходы на подготовку и освоение производства;
11) расходы на содержание и эксплуатацию оборудования;
12) затраты на гарантированное обслуживание и ремонт товаров;
13) другие производительные расходы и потери.
В строке "Всего" указывается суммарное значение по строкам и столбцам.
18. В форме 1.7 "Расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности" указываются суммы дебиторской (кредиторской) задолженности, образовавшейся свыше одного года с момента последней операции по данной задолженности.
Задолженность по физическим лицам отражается одной строкой и заполняется только графа 7 "Сумма".
При этом в графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается "физические лица".
Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерации.
В графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается наименование юридического лица.
В графе 3 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 4 "РНН" указывается РНН дебитора (кредитора).
В графе 5 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер дебитора (кредитора) при его наличии.
В графе 6 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 7 "Сумма" указывается сумма образованной дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 8 "Срок образования задолженности" указывается период образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 9 "Причины образования" указываются причины образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

(2.1 – 2.5-нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша уәкілетті мемлекеттік органның және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің лицензиясы негізінде банктік қызметті, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің (бұдан әрі – салық төлеушілер) салық есептiлiгiн жасау және табыс ету тәртібін көздейді.
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторингті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Қағидаларда белгіленген тәртіп пен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Қағидалардың «Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі» 2-тарауға сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.

банковских операций на основании лицензии (Формы 2.1 - 2.5)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности крупными налогоплательщиками, осуществляющими банковскую деятельность, а также отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций  и (или) Национального Банка Республики Казахстан, подлежащими мониторингу (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главы 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.

9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған торкөздер Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті торкөз белгіленеді.
10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылдың 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Мониторинг бойынша салық есептілігін табыс ету кезінде міндетті түрде толтыруы тиіс:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының      4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
3) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
4) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігі қажетті бағандар толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. «Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы» 1.1-нысанда негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, тауар-материалдық қорларды, тазартылған қымбат бағалы металдарды, банктің меншігіне айналған кепіл мүліктерді, сонымен қатар банктік операциялардан басқа, жұмыстар (қызметтер) өткізу бойынша барлық операциялар көрсетіледі.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатынасты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi. Сонымен қатар банктік операциялар «Заңды тұлғалармен банктік операциялар» және «Жеке тұлғалармен банктік операциялар» деп бөлініп көрсетіледі.
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан, оларды Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан тыс) өткiзу мақсатында жұмыстардың орындалуына, қызметтердің көрсетiлуiне, тауарлардың жөнелтiлуiне қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) барлық көлемi көрсетiледi.
«№» деген 1-бағанда реттiк нөмiрi көрсетiледi. Одан кейiнгi ақпарат реті бойынша нөмiрлеудi үзбеуi тиіс.

9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.
10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении налоговой отчетности по мониторингу:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
3) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
4) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
5) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. В форме 2.1 "Книга реализации товаров, работ, услуг"  отражаются все операции по реализации основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы. При этом банковские операции отражаются в разбивке на "банковские операции юридическим лицам" и  "банковские операции физическим лицам".
Данная форма заполняется по мере отгрузки товаров, выполнения работ, предоставления услуг, с целью их реализации на (за пределы) территории Республики Казахстан независимо от времени оплаты.
В форме отражается весь объем реализованных товаров (работ, услуг) за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.

«Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы» деген 2-бағанда тиiстi сипаттамаларды көрсете отырып сатылған тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудiң) атауы көрсетiледi. (мысалға, ВАЗ–2107 автомобилi; Алматы қ. 4 бөлмелi пәтер).
«Кепiл» деген 3-бағанда егер сатылатын тауар кепiл заты болып табылса, «1» саны көрсетiледi.
«Сатып алушының атауы» деген 4-бағанда тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алушы заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледi.
«СТН» деген 5-бағанда сатып алушының CTH-i көрсетiледi.
«ЖСН/БСН» деген 6-бағанда сатып алушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Жеткізушінің резиденттік елінің коды» деген 9-бағанда салық төлеуші – резидент еместің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде, «Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген «Валюталар жіктеушісі» 22-қосымшасына сәйкес елдердің әріптік кодталуын (бұдан әрі - елдердің әріпптік кодталуы) пайдалану қажет.
«Келiсiмшарт (шарт) күнi» және «Келiсiмшарт (шарт) №» деген 8, 9-бағандарда оған сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сату жүргiзiлетiн жасалған Келiсiмшарттың (шарттың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
«Шот-фактураның (инвойстың) күнi» және «Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi» деген 10, 11-бағандарда жаздырып алынған шот-фактураның (инвойстың) сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
«Өлшем бiрлiгi» деген 12-бағанда сатылған тауарлар (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бойынша, ал жұмыстар, қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгiмен көрсетiледi.
«Тауар бiрлiгiнiң құны, теңге» деген 13-бағанда теңге түрінде жанама салықтарсыз тауарлар бiрлiгiнің құны көрсетiледi. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады.
«Саны» деген 14-бағанда сатылған тауарлардың сан түрiндегi мәні көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар «1» санымен толтырылады.
«Сомасы» 15-деген бағанда теңгеде сатылған тауарлардың жалпы сомасы қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатылған болса, операцияны (төлемдi) жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз көрсетiледi.
«ҚҚС ставкасы, %» деген 16-бағанда ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
«КҚС, теңге» деген 17-бағанда сатылатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС-ның теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
«Акциздер» деген 18-бағанда акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердiң жалпы сомасы көрсетiледi.
«Кедендік баждар мен алымдар, теңге» деген 19-бағанда экспорт кезiнде төленген кедендік бaждар мен алымдар сомасы теңгедегi сомасы көрсетіледi. Бiр жолмен көрсетiлетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
«Кепiлдiкке берген қарызының сомасы» деген 20-бағанда дер кезiнде және толық өтелмеген, соның салдарынан мүлiк банк меншiгiне өткен және онымен сатылған, берiлген қарызының сомасы көрсетiледi.

В графе 2 "Наименование товара (работ, услуг)" указывается наименование реализованных товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру, автомобиль ВАЗ-2107; квартира 4-х комнатная в г.Алматы).
В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если реализуемый товар является предметом залога.
В графе 4 "Наименование покупателя" указывается полное наименование юридического лица - получателя товара (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН покупателя.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер покупателя.
В графе 7 "Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать кодировку стран в соответствии с приложением 22 "Классификатор стран мира", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее - кодировка стран).
В графах 8, 9 "Дата контракта (договора)" и "№ контракта (договора)" указываются, соответственно, дата и номер заключенного контракта (договора), согласно которому производится реализация товаров (работ, услуг).
В графах 10, 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер выписанного счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения реализованного товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара без учета сумм косвенных налогов. В случае реализации товара за иностранную валюту проставляется стоимость товара в тенге за единицу по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение реализованного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма" указывается общая сумма реализованных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае реализации имущества за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка налога на добавленную стоимость (далее - НДС).
В графе 17 "НДС, тенге" указывается сумма НДС в тенге по реализуемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы, тенге" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при экспорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма займа, выданного под залог" указывается сумма выданного займа, которая несвоевременно и не полностью погашена, вследствие которого имущество перешло в собственность банка и им реализовано.

13. «Тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кітабы» 2.2-нысан. «Сатып алулар кiтабы» негiзгi құралдарды, материалдық емес активтердi, тауар–материалдық қорларды, тазартылған қымбат металдарды, банк меншiгiне айналдырылған, кепiлге алынған мүлiктi, сондай-ақ банктiк операцияларды қоспағанда, жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) сатып алу бойынша барлық операциялар көрсетiледi.
Банктік қызмет және банктер туралы Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген операцияларға қатысты, жеке тұлғалармен жасалған операциялардың және банктік операциялардың жалпы сомасы бiр жолда көрсетiледi.
Мына тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу бойынша операциялар жалпы соманы қоюмен бiр жолда көрсетiледi:
Тауарлы-материалдық қорлар (кеңсе тауарларын және бензиндi қоса алғанда);
коммуналдық қызмет көрсетулер;
байланыс қызмет көрсетулерi;
iссапар шығыстары (жол жүру және тұру бойынша шығыстар бөлiгiнде).
Осы нысан төлеу уақытына қарамастан тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) Қазақстан Республикасының аумағында (аумағынан тыс) кiрiске алынуына қарай толтырылады.
Нысанда есептi кезең үшiн жүргiзiлген сатып алулардың барлық көлемi көрсетiледi.
«№» деген 1-бағанда реттiк нөмiрi көрсетiледi. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін бұзбауы тиіс.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы» деген 2-бағанда тиiстi сипаттамаларды көрсетумен сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) атауы көрсетiледi.
Мысалы: компьютер Пентиум–4; Алматы қ. ауданы 540 текше м. ғимарат.
«Кепiл» деген 3-бағанда егер аталған кепiл банк меншiгiне айналса «1» санын көрсету қажет.
«Сатушының атауы» деген 4-бағанда тауарларды сатушының атауы көрсетiледi.
«СТН» деген 5-бағанда сатушының CTH-i көрсетiледi.
«ЖСН/БСН» деген 6-бағанда бар болған жағдайда сатушының сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Резиденттiк елiнің коды» деген 7-бағанда Резидент емес – салық төлеушiнiң резиденттiк елiнің кодын толтыру кезiнде, елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
«Келiсім-шарт (шарт) №» және «Келiсiмшарт (шарт) күні» деген 8, 9-бағандарда сәйкесiнше, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткізу бойынша жасалынған Келiсiмшарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
«Шот-фактураның (инвойстың) күнi» және «Шот-фактураның (инвойстың) нөмiрi» деген 10, 11-бағандарда жазылған инвойстың сәйкесiнше нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
«Өлшем бiрлiгi» деген 12-бағанда тауарлар бойынша (дана, килограмм, тонна, метр, текше метр, литр, киловатт және Қазақстан Республикасында қолданылатын басқа да өлшем бiрлiктер) бірлік түрінде, ал жұмыстар мен қызмет көрсетулер (теңге) өлшем бiрлiгi түрінде көрсетiледi.
«Taуap бiрлiгiнiң құны, теңге» деген 13-бағанда жанама салықтар сомаларын ескерусiз операцияны жасау күнiне валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша тауарлар бiрлiгi үшiн тауардың құны көрсетiледi.

13. В форме 2.2 "Книга покупок товаров, работ, услуг" отражаются все операции по приобретению основных средств, нематериальных активов, товарно-материальных запасов, аффинированных драгоценных металлов, залогового имущества, обращенного в собственность банка, а также работ (услуг), за исключением банковских операций.
Операции с физическими лицами и банковские операции, к которым относятся операции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, отражаются одной строкой с указанием общей суммы.
Следующие операции по приобретению товаров (работ, услуг)  отражаются одной строкой с проставлением общей суммы:
товарно-материальные запасы (включая канцелярские товары и бензин);
коммунальные услуги;
услуги связи;
командировочные расходы (в части расходов по проезду и проживанию).
Данная форма заполняется по мере оприходования товаров (работ, услуг) на (за пределами) территории Республики Казахстан независимо от времени их оплаты.
В форме отражается весь объем произведенных приобретений за отчетный период.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование товаров (работ, услуг)" указывается наименование приобретаемых товаров (работ, услуг), с указанием соответствующих характеристик (к примеру компьютер Пентиум-4; здание площадью 540 кв. м. в г. Алматы).
В графе 3 "Залог" указывается значение "1", если данный залог обращается в собственность банка.
В графе 4 "Наименование продавца" указывается наименование поставщика товаров (работ, услуг).
В графе 5 "РНН" указывается РНН продавца.
В графе 6 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер продавца.
В графе 7 Код страны резидентства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графах 8 и 9 "№ контракта (договора)" и "Дата контракта (договора)" указываются, соответственно, номер и дата заключенного  контракта (договора)  на основании которого производится приобретение товаров (работ, услуг), договора залога.
В графах 10 и 11 "Дата счета-фактуры (инвойса)" и "Номер счета-фактуры (инвойса)" указывается дата и номер счета-фактуры (инвойса), соответственно.
В графе 12 "Единица измерения" указывается единица измерения товаров (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан), работ и услуг (тенге).
В графе 13 "Стоимость единицы товара, тенге" указывается стоимость товара в тенге за единицу товара, по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции без учета сумм косвенных налогов.

«Саны» деген 14-бағанда сатып алынған тауарлардың сан түрiндегi мәнi көрсетiледi. Жұмыстар мен қызмет көрсетулер, сондай-ақ бiр жолмен қойылатын операциялар «1» санымен толтырылады.
«Сомасы, теңге» деген 15-бағанда сатып алынған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулер) жалпы сомасы теңгемен қойылады. Егер тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шет ел валютасында сатып алынған болса, операцияны жасаған күнге валютаны ауыстырудың нарықтық бағамы бойынша теңгедегi сомасы қойылады. Сома жанама салықтар сомасын ескерусiз қойылады.
«ҚҚС ставкасы, %» деген 16-бағанда ҚҚС қолданылатын проценттiк ставкасы көрсетiледi.
«ҚҚС, теңге» деген 17-бағанда сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн ҚҚС жалпы сомасы көрсетiледi.
«Акциздер» деген 18-бағанда сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша акциздердiң теңгедегi сомасы көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн акциздердің жалпы сомасы көрсетiледi.
«Кедендiк баждар мен алымдар» деген 19-бағанда импорт кезiнде төленген кедендiк баждар мен алымдар сомасы теңгемен көрсетiледi. Бiр жолмен көрсетiлетiн тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн кедендiк баждар мен алымдардың жалпы сомасы көрсетiледi.
«Төлем көзiнен табыс салығының сомасы» деген 20-бағанда Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес төлем көзiнен ұсталған (ұсталатын) корпорациялық табыс салығының немесе жеке табыс салығының сомасы көрсетiледi.
14. «Бухгалтерлік баланс» 2.3 және «Табыстар және шығыстар туралы есеп» 2.4-нысандар бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есептiлiк бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңi үшін әзірленген салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады. Нысандар өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
15. «Дебиторлық және кредиторлық берешекті ажыратып жазу» № 2.5 нысаны берілген берешек бойынша соңғы операция кезінен бастап бір жылдан астам қалыптасқан дебиторлық (кредиторлық) берешек сомалары көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Жеке тұлғалар бойынша берешек бір жолмен көрсетіледі және тек «Сома» деген 7-бағанына толтырылады;
Бұл ретте, «Дебитордың (кредитордың) атауы» деген 2-бағанда «Жеке тұлға» көрсетіледі.
Өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі керек.
«Дебитордың (кредитордың) атауы» деген 2-бағанда заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
«Резидент/резидент емес» деген 3-бағанда жеткізушінің резиденттігін белгілейтін код көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденті – 0;
Қазақстан Республикасының резиденті емес – 1;
«СТН» деген 4-бағанда дебитордың (кредитордың) СТН-і көрсетіледі.
«ЖСН/БСН» деген 5-бағанда дебитордың (кредитордың) сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
«Резиденттік елінің коды» деген 6-бағанда салық төлеуші – резидент еместің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
«Сома» деген 7-бағанда дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасқан сомасы көрсетіледі.
«Берешектің қалыптасқан мерзімі» деген 8-бағанда кредиторлық (дебиторлық) берешектің қалыптасқан кезеңінің уақыты көрсетіледі.
«Қалыптасу себептері» деген 9-бағанда дебиторлық (кредиторлық) берешектің қалыптасу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі  тоқсан  жыл

В графе 14 "Количество" указывается количественное выражение приобретенного товара. По работам (услугам), а также операциям, которые отражаются одной строкой, указывается значение "1".
В графе 15 "Сумма, тенге" указывается общая сумма приобретенных товаров (работ, услуг) в тенге. В случае приобретения товаров (работ, услуг) за иностранную валюту указывается сумма в тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции. Сумма указывается без учета сумм косвенных налогов.
В графе 16 "Ставка НДС, %" указывается соответствующая ставка НДС.
В графе 17 "НДС" указывается сумма НДС в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма НДС.
В графе 18 "Акцизы" указывается сумма акцизов в тенге по приобретаемым товарам (работам, услугам). Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма акцизов.
В графе 19 "Таможенные пошлины и сборы" указывается сумма уплаченных таможенных пошлин и сборов при импорте, в тенге. Для товаров (работ, услуг), отражаемых одной строкой, указывается общая сумма таможенных пошлин и сборов.
В графе 20 "Сумма подоходного налога у источника выплаты" указывается сумма корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, удержанного (удерживаемого) у источника выплаты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
14. Форма 2.3 "Бухгалтерский баланс" и 2.4 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
15. В форме 2.5 "Расшифровка дебиторской и кредиторской задолженности" указываются  суммы  дебиторской (кредиторской) задолженности, образовавшейся свыше одного года с момента последней операции по данной задолженности.
Задолженность по физическим лицам отражается одной строкой и заполняется только графа 7 "Сумма".
При этом в графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается "физические лица".
Единицей измерения является тысяча тенге.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерации.
В графе 2 "Наименование дебитора (кредитора)" указывается наименование юридического лица.
В графе 3 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство поставщика:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 4 "РНН" указывается РНН дебитора (кредитора).
В графе 5 "ИИН/БИН" указывается идентификационный номер дебитора (кредитора).
В графе 6 "Код страны резиденства" при заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран.
В графе 7 "Сумма" указывается сумма образованной дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 8 "Срок образования задолженности" указывается период образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
В графе 9 "Причины образования" указываются причины  образования дебиторской (кредиторской) задолженности.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

3.1-нысан
Қызмет көрсетулердің зейнетақы активтері бойынша есеп
(мың теңге)
Атауы
Есепті кезеңнің басына
Есепті кезеңнің соңына
1
2
3
Активтер
Банк шотындағы ақшалар
Тазартылған қымбат бағалы металдар
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі жинақтар
Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
Сатуға арналған, бағалы қағаздар
"РЕПО кері" операциясы бойынша талап ету
Туынды қаржы құралдары
Дебиторлық берешек
Өтелгенге дейінгі ұсталатын, бағалы қағаздар
Басқа да қаржы активтері
Барлық активтердің жиынтығы
Міндеттемелер
Зейнетақы төлемдері бойынша, алушылардың талабы
Комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек, оның ішінде:
зейнетақы активтерінен
инвестициялық кірістен
Зейнетақы активтерінен табыс салығы бойынша кредиторлық берешек
Туынды қаржы құралдары
Басқа да міндеттемелер
Барлық міндеттемелердің жиынтығы
Барлық таза активтердің жиынтығы
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы №__ келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі           ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі  тоқсан  жыл

Форма 3.1
Отчет по пенсионным активам
тыс. тенге
Наименование
На начало
отчетного периода
На конец
отчетного
периода
1
2
3
Активы
Деньги на счетах в банках
Аффинированные драгоценные металлы
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
и банках второго уровня
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
Ценные бумаги, предназначенные для торговли
Требования по операциям "обратное РЕПО"
Производные финансовые инструменты
Дебиторская задолженность
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
Прочие финансовые активы
Итого активы
Обязательства
Требования получателей по пенсионным выплатам
Кредиторская задолженность по комиссионным
вознаграждениям, в том числе:
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода
Кредиторская задолженность по подоходному налогу
от пенсионных выплат
Производные финансовые инструменты
Прочие обязательства
Итого обязательства
Итого чистые активы
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

3.2-нысан
Зейнетақы активтерін басқару бойынша есеп
мың теңге
р/с №
ЗЖҚ атауы
Салық кезеңінің аяғындағы зейнетақы активтерінің сомасы
Инвестицияланды, барлығы
оның ішінде:
Есептелген инвестициялық табыс
Комиссиялық сыйақы
банктік жинақтар
бағалы қағаздарды сатып алу
ҚР Ұлттық Банкі
екінші деңгейдегі банктер
ҚР ҚМ және ҚР ҰБ бағалы қағаздары
жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары
шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
мемлекеттік бағалы қағаздар
Өзгелері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
ЖИЫНЫ
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы № келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі       ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі  тоқсан  жыл
3.3-нысан
Бухгалтерлік баланс
мың теңге
Баптардың атауы
Есепті кезеңнің басына
Есепті кезеңнің соңына
1
2
3
Активтер
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және
құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
Материалдық емес активтер (амортизацияны және
құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Инвестициялық мүлік
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
Ұзақ мерзімді дебиторлық (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Кейінге қалдырылған салық талабы
Берілген аванстар
Басқа да активтер
Қорлар
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдер бойынша бюджетке талаптар
Алдағы кезеңдердің шығыстары
Басқа дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Комиссиялық сыйақы
Оның ішінде:
зейнетақы активтерінен
инвестициялық табыстан / зейнетақы активтері бойынша зияндар
"Кері РЕПО" операциясы
Туынды қаржылық құралдары
Сауда бағалы қағазы (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Ақша және ақшалай эквиваленттер
Оның ішінде:
кассадағы қолма-қол ақшалар
банк шотындағы ақшалар
Барлық активтердің жинағы:
Капитал
Жарғылық капитал
Сыйлық ақы (қосымша төленген капитал)
Алынған капитал
Резервтік капитал
Басқа да резервтер
Бөлінбеген кіріс (жабылмаған залал)
Оның ішінде:
алдағы жылдардың
есепті кезеңнің
азшылықтың үлесі
Барлық капиталдардың жинағы:
Міндеттемелер
Ұзақ мерзімге алынған қарыздар
Оның ішінде:
қаржылық жалдау
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Ұзақ мерзімді бағаланатын міндеттемелер
Кейінге қалдырылған салық міндеттемелері
Алдағы мерзімнің табысы
Алынған аванстар
Акционерлердің акциясы бойынша, есептелген шығын
Қызметшілердің есебі бойынша, есептелген шығындар
Салық және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша бюджет алдындағы міндеттемелер
Қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Қысқа мерзімді бағаланған міндеттемелер
Қысқа мерзімге алынған аванстар
"РЕПО" операциясы
Туынды қаржылық құралдары
Өзге де міндеттемелер
Барлық міндеттемелердің жиыны:
Капитал және міндеттемелердің жиыны:
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз.
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы №__ келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің кіріс нөмірі   ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі  тоқсан  жыл

Форма 3.2
Отчет по управлению пенсионными активами
тыс. тенге
№ п/п
Наимено-
вание
НПФ
Сумма
пенсионных
активов на
конец
налогового
периода
Инвестировано,
всего
в том числе:
банковские вклады
приобретение ценных бумаг
Националь-
ный Банк РК
банки
второго
уровня
ценные
бумаги МФ
РК и НБ РК
ценные
бумаги
местных
исполни-
тельных
органов
1
2
3
4
5
6
7
8
ИТОГО:
продолжение
в том числе:
Начислено
инвестицион-
ного дохода
Комиссионное
вознаграждение
приобретение ценных бумаг
негос.
ценные
бумаги
иностранных
эмитентов
ценные
бумаги
иностранных
государств
ценные бумаги
международных
финансовых
организаций
негос.
ценные
бумаги
прочие
9
10
11
12
13
14
15
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год
Форма 3.3
Бухгалтерский баланс
тыс. тенге
Наименование статей
На начало
отчетного периода
На конец
отчетного
периода
1
2
3
Активы
Основные средства (за вычетом амортизации и убытков
от обесценения)
Нематериальные активы (за вычетом амортизации и
убытков от обесценения)
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
Инвестиционная недвижимость
Инвестиции в капитал других юридических лиц
Долгосрочная дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на возможные потери)
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения
(за вычетом резервов на возможные потери)
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи
(за вычетом резервов на возможные потери)
Отсроченное налоговое требование
Авансы выданные
Прочие активы
Запасы
Требования к бюджету по налогам и другим
обязательным платежам в бюджет
Расходы будущих периодов
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
Комиссионные вознаграждения
в том числе:
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода/убытка по пенсионным
активам
Операция "Обратное РЕПО"
Производные финансовые инструменты
Торговые ценные бумаги (за вычетом резервов на
возможные потери)
Вклады размещенные (за вычетом резервов на возможные
потери)
Деньги и денежные эквиваленты
в том числе:
наличные деньги в кассе
деньги на счетах в банках
Итого активы:
Капитал
Уставный капитал
Премии (дополнительный оплаченный капитал)
Изъятый капитал
Резервный капитал
Прочие резервы
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток):
в том числе:
предыдущих лет
отчетного периода
Доля меньшинства
Итого капитал:
Обязательства
Долгосрочные полученные займы
в том числе:
финансовая аренда
Долгосрочная кредиторская задолженность
Долгосрочные оценочные обязательства
Отсроченное налоговое обязательство
Доходы будущих периодов
Авансы полученные
Начисленные расходы по расчетам с акционерами по
акциям
Начисленные расходы по расчетам с персоналом
Обязательство перед бюджетом по налогам и другим
обязательным платежам
Краткосрочная кредиторская задолженность
Краткосрочные оценочные обязательства
Краткосрочные полученные займы
Операция "РЕПО"
Производные финансовые инструменты
Прочие обязательства
Итого обязательства:
Итого капитал и обязательства
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

3.4-нысан
Шығыстар және табыстар туралы есеп
мың теңге
Баптардың атауы
Есепті кезеңге
Ағымдағы жыл басынан осы кезеңге дейін (өсу жиынтығымен)
Өткен мерзімге ұқсас мерзімге
Өткен жылдағы кезеңнің басынан басталған ұқсас мерзімге (өсу жиынтығымен)
1
2
3
4
5
Комиссиялық сыйақы
оның ішінде:
зейнетақы активтерінен
зейнетақы активтері бойынша инвестициялық табыстар (зияндар)
Орналастырылған жинақтар және ағымдағы шоттар бойынша сыйақы түріндегі табыстар
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түріндегі табыстар (дисконттар және/немесе купондар)
Бағалы қағаздарды сату - сатып алу бойынша табыстар (зияндар) (нетто)
Бағалы қағаздардың сауда құнының
өзгеруіне байланысты табыстар (зияндар) (нетто)
"Кері РЕПО" операциясы бойынша табыстар
шет ел валютасын бағалаудан табыстар (зияндар) (нетто)
Активтерді алудан және қаржылық емес активтерді өткізуден табыстар
Басқа да табыстар
Табыстардың жиынтығы
Комиссиялық шығыстар
оның ішінде:
зейнетақы активтерін инвестициялауды жүзеге асыратын, ұйымдарға сыйақы
кастадион-банктерге сыйақы
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде зияндар
(сыйақы)
"РЕПО" операциясы бойынша шығыстар
Қаржылық жалдау және алынған қарыздар бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
Жалпы және әкімшілік шығыстар
оның ішінде:
іс сапарға және еңбек ақыға төленген шығыстар
жөндеу және амортизациялық аударымдар
ағымдағы жалдау бойынша шығыстар
салықтарды және басқа да бюджетке төленетін төлемдер бойынша шығыстар (табыс салығынан басқасы)
активтерді бергеннен және қаржылық емес активтерді өткізуге байланысты шығыстар
Басқа да шығыстар
Шығыстардың жиынтығы
Резервке (провизия) аударғанға дейінгі пайда (зиян)
Операциялар бойынша мүмкін болатын жоғалтуларға арналған қорлар (қорларды бұрынғы қалпына келтіру)
Басқа заңды тұлғалардың капиталына
қатысудан түскен табыс
Кезеңдегі табыс (зиян)
Тоқтатылған қызметтен табыс (зиян)
Салық салғанға дейінгі табыс (зиян)
Корпоративтік табыс салығы
Салық салғаннан кейінгі таза табыс (зиян)
Азшылықтың үлесі
Кезеңдегі таза табыс (зиян)
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің растығы мен толықтығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береміз
Басшының аты-жөні
Бас бухгалтердің аты-жөні
Салық есептілігін толтырған лауазымды тұлғаның аты-жөні
Осы нысан электрондық құжаттармен алмасу кезінде электронды цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы №__ келісімге сәйкес электронды цифрлық қолтаңбамен расталған
Құжатты тіркеудің табыс нөмірі       ККААЖЖЖЖ
Салық органының коды
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері бойынша қызметті, сондай-ақ зейнетақы активтерін инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің салық есептілігін жасау қағидалары

Форма 3.4
Отчет о доходах и расходах
Наименование статей
За отчетный
период
За период с
начала
текущего
года (с
нарастающим
итогом)
За аналогичный
период
предыдущего
периода
За аналогичный
период с
начала
предыдущего
года (с
нарастающим
итогом)
1
2
3
4
5
Комиссионные вознаграждения
в том числе:
от пенсионных активов
от инвестиционного дохода
(убытка) по пенсионным активам
Доходы в виде вознаграждения по
текущим счетам и размещенным
вкладам
Доходы в виде вознаграждения
(купона и/или дисконта) по
приобретенным ценным бумагам
Доходы (убытки) от купли-продажи
ценных бумаг (нетто)
Доходы (убытки) от изменения
стоимости торговых ценных бумаг
(нетто)
Доходы по операциям "Обратное
РЕПО"
Доходы (убытки) от переоценки
иностранной валюты (нетто)
Доходы от реализации нефинансовых
активов и получения активов
Прочие доходы
Итого доходов
Комиссионные расходы
в том числе:
вознаграждения организациям,
осуществляющим инвестиционное
управление пенсионными активами
вознаграждения банкам-кастодианам
Расходы в виде вознаграждения
(премии) по приобретенным ценным
бумагам
Расходы по операциям "РЕПО"
Расходы в виде вознаграждения по
полученным займам и финансовой
аренде
Общие и административные расходы
в том числе:
расходы на оплату труда и
командировочные
амортизационные отчисления и
ремонт
расходы по текущей аренде
расходы по выплате налогов и
других обязательных платежей в
бюджет (кроме корпоративного
подоходного налога)
расходы от реализации
нефинансовых активов и передачи
активов
Прочие расходы
Итого расходов
Прибыль (убыток) до отчисления в
резервы (провизии)
Резервы (восстановление резервов)
на возможные потери по операциям
Доход от участия в капитале
других юридических лиц
Прибыль (убыток) за период
Прибыль (убыток) от прекращенной
деятельности
Прибыль (убыток) до
налогообложения
Корпоративный подоходный налог
Чистая прибыль (убыток) после
налогообложения
Доля меньшинства
Чистая прибыль (убыток) за период
Мы несем ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных в данной отчетности.
Ф.И.О. Руководителя
Ф.И.О. Главного бухгалтера
Ф.И.О. должностного лица, заполнившего форму налоговой отчетности
Настоящая форма заверена электронной цифровой подписью в соответствии с Соглашением об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами от         №
Входящий номер регистрации документа                   ДДММГГГГ
Код налогового органа
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Правила составления налоговой отчетности
крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу,
осуществляющими деятельность по привлечению пенсионных взносов
и пенсионным выплатам, а также деятельность по инвестиционному

10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылдың 12 қаңтардағы   Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Мониторинг бойынша салық есептілігін табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының      4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірін.
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
3) Мониторинг бойынша тапсырылатын салық есебінің, есеп берілетін салық кезеңі.
4) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігінің қажетті бағандары толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болған кезде уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі
12. «Зейнетақы активтері бойынша есеп» 3.1, «Бухгалтерлік баланс» 3.3, «Табыс және шығыс туралы есеп» 3.4-нысандар салық кезеңi үшін дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады және бухгалтерлiк есепке алу және қаржылық есептiлiк бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырылады,. Нысандар өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
13. «Зейнетақы активтерін басқару бойынша есеп» 3.2-нысан
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін бұзбауы тиіс.
«Зейнетақы жинақтау қорының атауы» деген 2-бағанда зейнетақы активтерін, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаға берген, зейнетақы жинақтау қорының атауы көрсетiледi. Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін өздері дербес жүзеге асыратын, зейнетақы жинақтау қоры, аталған бағанды толтырмайды.
«Салық кезеңінің соңындағы зейнетақы активтерiнің сомасы» деген 3-бағанда салық кезеңнiң соңындағы жағдай бойынша қордың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғаның басқаруына берiлген әр зейнетақы жинақтау қоры бойынша, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетiледi.
«Инвестицияланды, барлығы» деген 4-бағанда салық кезеңінің аяғында әр зейнетақы қорының, қаржы құралдарына орналастырылған зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі. Аталған баған, осы есептің 5 – 13-бағандағы соманы көрсетеді.
«ҚР Ұлттық Банкі» деген 5-бағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісінің жинағына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Екінші деңгейдегі банктер» деген 6-бағанда екінші деңгейдегі банктердің жинағына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«ҚР ҰБ және ҚР ҚМ бағалы қағаздары» деген 7-бағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкісімен және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының шығарған бағалы қағаздарын қоспағандағы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары» деген 8-бағанда жергілікті атқарушы органдарымен шығарылып, мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздары» 9-бағанда, шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары» деген 10-бағанда, шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары» деген 11-бағанда халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Мемлекеттік емес бағалы қағаздар» деген 12-бағанда сауданы ұйымдастырушылардың ресми тізіміне қосылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигацияларына; «А» санаты бойынша сауданы ұйымдастырушылардың ресми тізіміне қосылған, ипотекалық облигациялардан басқа да, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына; «Қазақстанның Даму Банкісі» ЖАҚ облигацияларына және де басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.

10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении налоговой отчетности по мониторингу:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
2) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
4) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово- хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления форм налоговой отчетности
12. Формы 3.1 "Отчет по пенсионным активам", 3.3 "Бухгалтерский баланс", 3.4 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовой отчетностью налогоплательщика, подготовленной за отчетный налоговый период, и заполняются в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.
13. Форма 3.2. "Отчет по управлению пенсионными активами".
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Наименование НПФ" указывается наименование накопительного пенсионного фонда, передавшего пенсионные активы в управление юридическому лицу, осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами. Накопительные пенсионные фонды, самостоятельно осуществляющие инвестиционное управление пенсионными активами, данную графу не заполняют.
В графе 3 "Сумма пенсионных активов на конец налогового периода" указывается сумма пенсионных активов, принятых в управление юридическим лицом, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, по каждому накопительному пенсионному фонду по состоянию на конец налогового периода.
В графе 4 "Инвестировано, всего" указывается сумма пенсионных активов каждого накопительного пенсионного фонда, размещенных в финансовые инструменты на конец налогового периода. Данная графа отражает сумму граф 5-13 настоящего отчета.
В графе 5 "Национальный Банк РК" указывается сумма пенсионных активов, размещенных во вклады Национального Банка Республики Казахстан.
В графе 6 "Банки второго уровня" указывается сумма пенсионных активов, размещенных во вклады банков второго уровня.
В графе 7 "Ценные бумаги МФ РК и НБ РК" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан.
В графе 8 "Ценные бумаги местных исполнительных органов" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами.
В графе 9 "Негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов.
В графе 10 "Ценные бумаги иностранных государств" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в ценные бумаги иностранных государств.
В графе 11 "Ценные бумаги международных финансовых организаций" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в ценные бумаги международных финансовых организаций.
В графе 12 "Негосударственные ценные бумаги" указывается сумма пенсионных активов, размещенных: в ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенных в официальный список организатора торгов; во включенные в официальный список организатора торгов по категории "А" иные, помимо ипотечных облигаций, негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств; в облигации ЗАО "Банк Развития Казахстана" и в прочие негосударственные ценные бумаги.

«Басқа да» деген 13-бағанда осы есебтің 5 – 12-бағандарында көрсетілмеген, басқа да қаржы құралдарына орналастырылған, зейнетақы активтерінің сомасы көрсетіледі.
«Есептелген инвестициялық кiрiс» деген 14-бағанда есептi салық кезеңіндегі, әр зейнетақы қорына есептелген инвестициялық кiрiстiң сомасы көрсетiледi.
«Комиссиялық сыйақы» деген 15-бағанда есептi салық кезеңiнде әр зейнетақы қорынан, зейнетақы активтерін инвестициялық басқару қызметін жүзеге асырудан алған, заңды тұлғаның комиссиялық сыйақысының сомасы көрсетiледi.
Нысан өспелі жиынтықпен толтырылады, өлшем бірлігі мың теңге болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 қарашадағы
№ 1310 қаулысымен
бекітілген
Нысанның түрі:
0 Бастапқы
0 Кезекті
0 Қосымша
0 Хабарлама бойынша
0 Тарату
Хабарламаның күні мен нөмірі  А нөмірі 000000 В күні 0000000000
СТН-і
БСН
Салық төлеушінің атауы
Салық кезеңі  тоқсан  жыл

В графе 13 "Прочие" указывается сумма пенсионных активов, размещенных в прочие финансовые инструменты, не указанные в графах 5-12 настоящего отчета.
В графе 14 "Начислено инвестиционного дохода" указывается сумма инвестиционного дохода, начисленного каждому накопительному пенсионному фонду в отчетном периоде.
В графе 15 "Комиссионное вознаграждение" указывается сумма комиссионного вознаграждения юридического лица, осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами, полученного в отчетном налоговом периоде от каждого накопительного пенсионного фонда.
Форма заполняется с нарастающим итогом, единицей измерения является тысяча тенге.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2011 года № 1310
Вид формы:
О Первоначальная
О Очередная
О Дополнительная
О По уведомлению
О Ликвидационная
Дата и номер уведомления А номер ОООООО В дата ООООООООО
РНН
БИН
Наименование налогоплательщика
Налоговый период                  квартал           год

Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер болып табылатын сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық есептілігін жасау қағидалары (4.1–4.3-нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген және мониторингке жататын ірі салық төлеушілер болып табылатын, сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдарының салық есептілігін жасау және табыс ету тәртібін көздейді (бұдан әрі – салық төлеушілер).
2. Салық төлеушілер мониторингі нақты салық салынатын базасын анықтау, Қазақстан Республикасының салық заңнамаларының сақталуын және трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын нарықтық бағаларды бақылау мақсатымен олардың қаржы-шаруашылық қызметiн талдау жолымен жүзеге асырылады.
3. Мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын қамтамасыз ететін уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) орталық серверінің дерек қорына деректерді берудің электрондық жүйесі арқылы салық төлеушілерден негізгі қаржы-экономикалық және салықтық көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау жолымен жүзеге асырылады.
Мониторингті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Мониторинг бойынша салық есептілігі шоғырландырылып табыс етіледі.
4. Мониторинг бойынша дерекқор осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және бағдарламалық қамтамасыз етудің электрондық пішімінде (файлдарында) салық төлеуші беретін, осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтитын, осы Қағидалардың «Салық есептілігі нысандарын жасау тәртібі» 2-тарауға сәйкес нысандар бойынша жасалатын салық есептілігінің негізінде қалыптасады.
5. Салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету салық төлеушілердің барлық есептерін (салық есептілігінің толтырылған нысандарын) бірыңғай стандартта жазылған бір үлгідегі файлға келтіру қызметін атқарады.
6. Деректерді берудің электрондық жүйесі салық есептілігінің толтырылған нысандарын белгіленген стандарттағы файл түрінде дерекқорға дейін жеткізу тәсілін білдіреді.
7. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандары және оларды толтыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз ету уәкілетті органның сайтында орналастырылады.
8. Мониторинг бойынша салық есептілігінің толтырылған нысандарын салық төлеуші, уәкілетті органға жеткізу жүйесі арқылы береді.
9. Мониторинг бойынша салық есептілік нысандарының түрі.
Аталған ұяшықтар Салық кодексінің 63-бабына сәйкес белгіленеді. Салық есептілігінің түріне байланысты, қажетті ұяшық белгіленеді.

мониторингу (Формы 4.1 - 4.3)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления и представления налоговой отчетности страховыми, перестраховочными организациями, являющимися крупными налогоплательщиками, подлежащими мониторингу (далее - налогоплательщики).
2. Мониторинг налогоплательщиков осуществляется путем анализа их финансово-хозяйственной деятельности с целью определения реальной налогооблагаемой базы, контроля соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и применяемых рыночных цен в целях осуществления контроля при трансфертном ценообразовании.
3. Мониторинг осуществляется путем сбора от налогоплательщиков информации по основным финансово-экономическим и налоговым показателям через электронную систему передачи данных в базу данных на центральном сервере уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган).
Мониторинг осуществляется уполномоченным органом.
Налоговая отчетность по мониторингу представляется консолидировано.
4. База данных по мониторингу формируется на основе налоговой отчетности, составляемой по формам согласно главе 2 "Порядок составления форм налоговой отчетности" к настоящим Правилам, содержащей информацию, указанную в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемой налогоплательщиками в электронном формате (файлах) программного обеспечения в порядке, установленном настоящими Правилами.
5. Программное обеспечение по заполнению форм налоговой отчетности по мониторингу выполняет функцию приведения всех отчетов (заполненных форм налоговой отчетности) налогоплательщиков в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.
6. Электронная система передачи данных представляет собой способы доставки заполненных форм налоговой отчетности в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
7. Формы налоговой отчетности по мониторингу и программное обеспечение по их заполнению размещаются на сайте уполномоченного органа.
8. Заполненные формы налоговой отчетности по мониторингу представляются в уполномоченный орган налогоплательщиками через систему передачи данных.
9. Вид формы налоговой отчетности по мониторингу.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьей 63 Налогового кодекса. В зависимости от вида налоговой отчетности отмечается соответствующая ячейка.

10. Мониторинг бойынша салық есептілігінің әр нысанын толтыру кезінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) «Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылдың 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Мониторинг бойынша салық есептілігін табыс ету кезінде:
СТН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілгенге дейін салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
ЖСН/БСН – Ұлттық тізілімдер туралы заңның 3-бабы 4-тармағының 4) тармақшасы қолданысқа енгізілген күннен бастап жеке сәйкестендіру нөмірін (бизнес сәйкестендіру нөмірін) міндетті түрде толтыруы тиіс;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеушінің атауы;
3) Мониторинг бойынша салық есептілігі тапсырылатын салық кезеңі.
4) салық төлеушiнiң тiркеу орны бойынша салық органының коды.
Есеп мерзімінде қаржы-шаруашылық қызметтерінің көрсеткіштері болмаған жағдайда, Мониторинг бойынша салық есептілігіндегі қажетті бағандар толтырылусыз беріледі.
11. Қажет болғанда уәкілетті орган мониторинг бойынша берілген салық есептілігі нысандары бойынша таратып жазуды сұратуға құқылы.
2. Салық есептiлiгi нысандарын жасау тәртібі
12. «Сақтандыру қызметі туралы есеп» 4.1-нысанда сақтандыру қызметі жөніндегі операциялар көрсетіледі.
Жеке тұлғаларға сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметi бойынша қызмет көрсетулер, жалпы соманы көрсетумен бiр жолда көрсетiледi. Бұл ретте салық ставкасы, Резидент/Резидент емес, сақтандыру сыныптарының бағандары толтырылмайды.
«№» деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат нөмірлеу тәртібін бұзбауы тиіс.
«Сақтандыру сыныптары» деген 2-бағанда сақтандыру қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнама актiсiне сәйкес, көрсетiлетiн сақтандыру қызмет сыныбының толық атауы көрсетiледi.
«Сақтандыруға/қайта сақтандыруға шарттардың саны қабылданды» деген 3-бағанда сақтандыру/қайта сақтандыруға қабылданған шарттардың саны көрсетiледi.
«Резидент/резидент емес» деген 4-бағанда сатып алушының резиденттiгiн бiлдiретiн код көрсетiледi:
0 – Қазақстан Республикасының резидентi;
1 – Қазақстан Республикасының резидентi емес.
«Сақтандыру сыйақылары сақтандыру мен қайта сақтандыруға қабылданды» деген 5-бағанда осы шарт бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетiледi.
«Сақтандыру сыйақылары қайта сақтандыруға берiлдi» деген 6-бағанда тиiстi шарт бойынша есептi кезеңде қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
Егер есептi кезеңде бұрын берiлген есептерде көрсетiлген сақтандыру шарттарын қайта сақтандыру жүргiзiлетiн жағдай болса, онда «Сақтандыруға және қайта сақтандыруға сақтандыру сыйлықақылары қабылданды» деген 5-бағананы толтырылмайды, ал «Төлеуге салық сомасы» деген 10-бағанда кемiтуге жататын (терiс белгiсiмен) корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетiледi.
«Сақтандыру сомасы» деген 7-бағанда сақтандыру объектiсi сақтандырылған және сақтандыру жағдайы болғанда сақтандырушының жауапкершiлiгiнiң шектi көлемiн бiлдiретiн ақша сомасы көрсетiледi.
«Сыйлықақының салық салынатын сомасы» деген 8-бағанда сыйлықақының салық салынатын сомасы көрсетiледi.
«Салық ставкасы» деген 9-бағанда қолданылатын салық ставкасы көрсетiледi.
«Төленуге салық сомасы» деген 10-бағанда төленуге жататын салық сомасы көрсетiледi.
14. «Бухгалтерлік баланс» 4.2-нысан, «Табыстар және шығыстар туралы есеп» 4.3-нысан бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептi салық кезеңi үшiн дайындалған салық төлеушiнің қаржы есебi болып табылады. Нысандар өспелi жиынтықпен толтырылады. Өлшем бiрлiгi мың теңге болып табылады.

10. При заполнении каждой формы налоговой отчетности по мониторингу налогоплательщик указывает следующие данные:
1) В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее - Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении налоговой отчетности по мониторингу:
РНН - регистрационный номер налогоплательщика до введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
ИИН/БИН - индивидуальный идентификационный номер (бизнес- идентификационный номер) со дня введения в действие подпункта 4) пункта 4 статьи 3 Закона о национальных реестрах;
2) наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность по мониторингу;
4) код налогового органа по месту регистрации налогоплательщика.
При отсутствии в отчетном периоде показателей финансово-хозяйственной деятельности налоговая отчетность по мониторингу предоставляется без заполнения соответствующих граф.
11. При необходимости уполномоченный орган вправе запросить расшифровку по представленным формам налоговой отчетности по мониторингу.
2. Порядок составления формы налоговой отчетности
12. В форме 4.1 "Отчет о страховой деятельности" отражаются операции по страховым услугам.
Услуги по страхованию (перестрахованию), оказываемые физическим лицам отражаются одной строкой с указанием  общей суммы. При этом не заполняются графы классы страхования, резидент/нерезидент, ставка налога.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку.
В графе 2 "Классы страхования" указывается полное наименование класса оказываемой страховой услуги, в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим страховую деятельность.
В графе 3 "Принято на страхование/перестрахование количество договоров" указывается количество принятых договоров на страхование/перестрахование.
В графе 4 "Резидент/нерезидент", указывается код, обозначающий резидентство покупателя:
0 - резидент Республики Казахстан;
1 - нерезидент Республики Казахстан.
В графе 5 "Принято на страхование и перестрахование страховых премий" указывается сумма страховых премий по данному договору.
В графе 6 "Передано на перестрахование страховых премий" указывается сумма страховых премий, пфереданных на перестрахование по соответствующему договору в отчетном периоде.
В случае если в отчетном периоде производится перестрахование договоров страхования отраженных в ранее предоставленных отчетах, то  графа 5 "Принято на страхование и перестрахование страховых премий" не заполняется, а в графе 10 "Сумма налога к уплате" указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая к уменьшению (с отрицательным знаком).
В графе 7 "Страховая сумма" указывается сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая.
В графе 8 "Налогооблагаемая сумма премии" указывается налогооблагаемая сумма премии.
В графе 9 "Ставка налога" указывается применяемая ставка налога.
В графе 10 "Сумма налога к уплате" указывается сумма налога к уплате.
13. Формы 4.2 "Бухгалтерский баланс", 4.3 "Отчет о доходах и расходах" являются финансовой отчетностью налогоплательщика, подготовленной за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности. Формы заполняются с нарастающим итогом. Единицей измерения является тысяча тенге.