Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің жобасы туралы (жаңа редакция)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 қазандағы 1155 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің жобасы (жаңа редакция) Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
КОДЕКСІ Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Мазмұны
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнама
1-бап. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасы
2-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтың негiзi
3-бап. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық туралы заңнамасының кеңiстiк жағынан қолданылуы
4-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық туралы заңнаманың уақыт жағынан қолданылуы
5-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңның керi күшi
2-тарау Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың міндеттері мен қағидаттары
6-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнаманың мiндеттерi
7-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнама қағидаттарының маңызы
8-бап. Заңдылық
9-бап. Заң және сот алдындағы теңдiк
10-бап. Кiнәсiздiк презумпциясы
11-бап. Кiнә қағидаты
12-бап. Қайтадан әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жол берiлмеушiлiк
13-бап. Ізгілік қағидаты
14-бап. Жеке басқа қол сұқпаушылық
15-бап. Жеке бастың ар-ожданы мен қадiр-қасиетiн, адамның іскерлік беделін құрметтеу
16-бап. Жеке өмiрге қол сұқпаушылық
17-бап. Меншiкке қол сұқпаушылық
18-бап. Соттың (судьяның) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) тәуелсiздiгi
19-бап. Куә айғақтарын беру мiндетiнен босату
20-бап. Бiлiктi заң көмегiн алуға құқықтарды қамтамасыз ету
21-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудiң жариялылығы
22-бап. Iс жүргiзу барысында қауiпсiздiктi қамтамасыз ету
23-бап. Iс жүргiзу шешiмдерiне дау айту және іс жүргiзу әрекеттерiне шағым жасау еркіндігі
24-бап. Адамның құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерiн сот арқылы қорғау
2-бөлiм.Әкімшілік құқық бұзушылық және әкімшілік жауаптылық
Жалпы бөлім
3-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық
25-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық
26-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қасақана жасау
27-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты абайсызда жасау

О проекте Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (новая редакция)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2013 года N 1155
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (новая редакция).
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
КОДЕКС
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН Об административных правонарушениях Оглавление Раздел 1. Общие положения Глава 1. Законодательство об административных правонарушениях
Статья 1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях
Статья 2. Основание административной ответственности
Статья 3. Действие законодательства Республики Казахстан об ответственности за административные правонарушения в пространстве
Статья 4. Действие законодательства об ответственности за административные правонарушения во времени
Статья 5. Обратная сила закона об административных правонарушениях
Глава 2. Задачи и принципы законодательства об административных
правонарушениях
Статья 6. Задачи законодательства об административных правонарушениях
Статья 7. Значение принципов законодательства об административных правонарушениях
Статья 8. Законность
Статья 9. Равенство перед законом и судом
Статья 10. Презумпция невиновности
Статья 11. Принцип вины
Статья 12. Недопустимость повторного привлечения к административной ответственности
Статья 13. Принцип гуманизма
Статья 14. Неприкосновенность личности
Статья 15. Уважение чести и достоинства личности, деловой репутации лица
Статья 16. Неприкосновенность частной жизни и охрана тайны
Статья 17. Неприкосновенность собственности
Статья 18. Независимость суда (судьи) и органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях
Статья 19. Освобождение от обязанности давать свидетельские показания
Статья 20. Обеспечение прав на квалифицированную юридическую помощь
Статья 21. Гласность производства по делам об административных правонарушениях
Статья 22. Обеспечение безопасности в ходе производства
Статья 23. Свобода оспаривания процессуальных решений и обжалования процессуальных действий
Статья 24. Судебная защита прав, свобод и законных интересов лица
Раздел 2. Административное правонарушение и административная
ответственность Общая часть Глава 3. Административные правонарушения
Статья 25. Административное правонарушение
Статья 26. Совершение административного правонарушения умышленно
Статья 27. Совершение административного правонарушения по неосторожности

4-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылық
28-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс тұлғалар
29-бап. Ақыл-естiң дұрыс еместігі
30-бап. Лауазымды адамдардың әкiмшiлiк жауаптылығы
31-бап. Құқық бұзушылықты арнайы техникалық құралдар тiркеген кездегi әкiмшiлiк жауаптылықтың ерекшелiктерi
32-бап. Әскери қызметшілер мен әскери жиындарда жүрген әскери міндеттілердің әкiмшiлiк жауаптылығы
33-бап. Жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың әкiмшiлiк жауаптылығы
34-бап.Шетелдiктердiң, шетелдiк заңды тұлғалардың және азаматтығы жоқ адамдардың әкiмшiлiк жауаптылығы
5-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылықты болдырмайтын мән-жайлар
35-бап. Қол сұғушылық жасаған адамды ұстау
36 -бап. Аса қажеттiлiк
37-бап. Күштеп немесе санаға әсер етіп мәжбүрлеу
38-бап. Бұйрықты немесе өкiмдi орындау
6-тарау. Әкiмшiлiк жаза және әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары
39-бап. Әкiмшiлiк жаза ұғымы және мақсаттары
40-бап. Әкiмшiлiк жазалардың түрлерi
41-бап. Негiзгi және қосымша әкiмшiлiк жазалау шаралары
42-бап. Ескерту жасау
43-бап. Әкiмшiлiк айыппұл
44-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу
45-бап. Арнаулы құқықтан айыру
46-бап. Лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру не белгiлi бiр қызмет түрiне не белгiлi бiр iс- әрекеттер жасауға оның қолданылуын тоқтата тұру, оның iшiнде тiзiлiмнен алып тастау
47-бап. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру не оған тыйым салу
48-бап. Шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлік жолмен шығарып жіберу
49-бап. Әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары
50-бап. Жол жүрiсi қағидаларын бiлуiн тексеру
51-бап. Құқық бұзушының мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу
7-тарау. Әкімшілік жаза қолдану
52-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза қолданудың жалпы қағидалары
53-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты жеңiлдететiн мән-жайлар
54-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты ауырлататын мән-жайлар
55-бап. Бiрнеше әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде әкiмшiлiк жазалар қолдану
56-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген зиянды өтеу

Глава 4. Административная ответственность
Статья 28. Лица, подлежащие административной ответственности
Статья 29. Невменяемость
Статья 30. Административная ответственность должностных лиц
Статья 31. Особенности административной ответственности при фиксации правонарушения специальными техническими средствами
Статья 32. Административная ответственность военнослужащих и находящихся на воинских сборах военнообязанных
Статья 33. Административная ответственность частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Статья 34. Административная ответственность иностранцев, иностранных юридических лиц и лиц без гражданства
Глава 5. Обстоятельства, исключающие административную
ответственность
Статья 35. Задержание лица, совершившего посягательство
Статья 36. Крайняя необходимость
Статья 37. Физическое или психическое принуждение
Статья 38. Исполнение приказа или распоряжения
Глава 6. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
Статья 39. Понятие и цели административного взыскания
Статья 40. Виды административных взысканий
Статья 41. Основные и дополнительные административные меры взыскания
Статья 42. Предупреждение
Статья 43. Административный штраф
Статья 44. Конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения
Статья 45. Лишение специального права
Статья 46. Лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановление ее (его) действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий, в том числе исключение из реестра
Статья 47. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов
Статья 48. Административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства
Статья 49. Меры административно-правового воздействия
Статья 50. Проверка знаний правил дорожного движения
Статья 51. Установление особых требований к поведению правонарушителя
Глава 7. Наложение административного взыскания
Статья 52. Общие правила наложения взыскания за административное правонарушение
Статья 53. Обстоятельства, смягчающие ответственность за административное правонарушение
Статья 54. Обстоятельства, отягчающие ответственность за административные правонарушения
Статья 55. Наложение административных взысканий при совершении нескольких административных правонарушений
Статья 56. Возмещение вреда, причиненного административным правонарушением

57-бап. Әкiмшiлiк жаза мерзiмдерiн есептеу
58-бап. Адамның әкiмшiлiк жазаға ұшырады деп есептелетiн мерзiмі
8-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан босату
59-бап. Құқық бұзушылық елеусiз болған жағдайда әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
60-бап. Мерзiмнiң өтуiне байланысты әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
61-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан рақымшылық жасау актiсi негiзiнде босату
62-бап.Тараптардың бiтiмгершiлiкке келуiне байланысты әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
9-тарау. Кәмелетке толмағандардың әкiмшiлiк жауаптылығы
63-бап. Кәмелетке толмағандардың әкiмшiлiк жауаптылығы
64-бап. Кәмелетке толмағандарға әкiмшiлiк жазалар қолданудың ерекшелiктерi
65-бап. Кәмелетке толмаған адамға әкiмшiлiк жаза қолдану
66-бап. Кәмелетке толмағандарды әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан босату
67-бап. Тәрбиелiк ықпал ету шаралары
68-бап. Тәрбиелiк ықпал ету шараларының мазмұны
69-бап. Мерзiм өтуі
70-бап. Кәмелетке толмаған адам әкiмшiлiк жазаға ұшырады деп есептелетiн мерзiм
Ерекше бөлім
10-тарау. Жеке адамның құқықтарына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
71-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға кедергi келтiру
72-бап. Тiл туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
73-бап. Еркiн жүрiп-тұру және тұрғылықты жер таңдау құқығын шектеу
74-бап. Жеке тұлғаға ақпарат беруден бас тарту
75-бап. Медицина қызметкерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын бұзуы
76-бап. Медицина қызметкерiнiң рецепттер жазу және дәрiлiк заттарды өткiзу қағидаларын бұзуы
77-бап. Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасын бұзу
78-бап. Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтiк қызметтер туралы заңнамасын бұзу
79-бап. Медиацияға қатысушылардың медиацияны жүргiзу барысында белгiлi болған мәлiметтердi жария етуi
80-бап. Адамды еңбек шартын жасамастан жұмысқа жіберу
81-бап. Еңбекке ақы төлеу талаптарын бұзу
82-бап. Еңбек демалысын бермеу
83-бап. Жұмыс уақытының нормасын заңсыз асыру
84-бап. Еңбек саласындағы кемсітушілікке жол беру
85-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын бұзу
86-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасын бұзу
87-бап. Еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және еңбектi қорғау қағидаларын бұзу
88-бап. Заңнаманың еңбек жағдайлары бойынша өндіріс объектілеріне аттестаттау жүргізу жөніндегі талаптарын бұзу

Статья 57. Исчисление сроков административного взыскания
Статья 58. Срок, в течение которого лицо считается подвергнутым административному взысканию
Глава 8. Освобождение от административной ответственности и
административного взыскания
Статья 60. Освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока давности
Статья 61. Освобождение от административной ответственности и административного взыскания на основании акта амнистии
Статья 62. Освобождение от административной ответственности в связи с примирением сторон
Глава 9. Административная ответственность несовершеннолетних
Статья 63. Административная ответственность несовершеннолетних
Статья 64. Особенности применения административных взысканий к несовершеннолетним
Статья 65. Наложение административного взыскания на несовершеннолетнего
Статья 66. Освобождение несовершеннолетних от административной ответственности и административного взыскания
Статья 67. Меры воспитательного воздействия
Статья 68. Содержание мер воспитательного воздействия
Статья 69. Сроки давности
Статья 70. Срок, в течение которого несовершеннолетний считается подвергнутым административному взысканию
Особенная часть Глава 10. Административные правонарушения, посягающие на права
личности
Статья 71. Воспрепятствование получению гражданства Республики Казахстан
Статья 72. Ответственность за нарушение законодательства о языках
Статья 73. Ограничение права свободного передвижения и выбора места жительства
Статья 74. Отказ в предоставлении физическому лицу информации
Статья 75. Нарушение медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности
Статья 76. Нарушение медицинским работником правил выписывания рецептов и реализации лекарственных средств
Статья 77. Нарушение законодательства о социальной защите инвалидов
Статья 78. Нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах
Статья 79. Разглашение участниками медиации сведений, ставших известными в ходе проведения медиации
Статья 80. Допуск к работе лица без заключения трудового договора
Статья 81. Нарушение требований по оплате труда
Статья 82. Непредоставление отпусков
Статья 83. Незаконное превышение нормы рабочего времени
Статья 84. Допущение дискриминации в сфере труда
Статья 85. Нарушения законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении
Статья 86. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном страховании
Статья 87. Нарушение правил обеспечения безопасности и охраны труда
Статья 88. Нарушение требований законодательства по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда

89-бап. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тексеруді қамтамасыз етпеу
90-бап. Өндірістегі жазатайым оқиға фактісін жасыру
91-бап. Заңнаманың ұжымдық шарт, келiсiм жасасу жөнiндегi талаптарын бұзу
92-бап. Халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы бұзу
93-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасын бұзу
94-бап. Жеке немесе заңды тұлғаның берген шағымын оған зиянды болатындай етiп бағыттау
11-тарау. Сайлау құқықтарына (республикалық референдумға қатысу құқығына) қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
95-бап. Лауазымды адамдардың сайлау комиссиясына (республикалық референдум комиссиясына) қажеттi мәлiметтер мен материалдарды табыс етпеуi немесе комиссияның шешiмдерiн орындамауы
96-бап. Сайлау алдындағы үгiтке тыйым салынған кезеңде оны жүргiзу
97-бап. Сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығына кедергi келтiру
98-бап. Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрінеу жалған мәліметтер тарату
99-бап. Сайлау комиссиясы (республикалық референдум комиссиясы) мүшесiнiң құқықтарын бұзу
100-бап. Азаматтардың сайлаушылар тiзiмiмен танысу құқығын бұзу
101-бап. Сайлаушылар (республикалық референдумға қатысуға құқығы бар азаматтар) тізімін жасау үшін сайлаушылар туралы жалған мәліметтер ұсыну
102-бап. Тең сайлау құқығы туралы талапты бұзу
103-бап. Шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тiзiмдерiн ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгiлi бiр нәтижеге қол жеткiзуге кедергi болатын және (немесе) ықпал ететiн қызметтi жүзеге асыруы
104-бап. Азаматтарға басқа адамдар үшiн дауыс беруге мүмкiндiк жасау мақсатында сайлау бюллетеньдерiн (дауыс беруге арналған бюллетеньдердi) беру
105-бап. Жұмыс берушiнiң сайлауға (республикалық референдумға) қатысу үшiн демалыс беруден бас тартуы
106-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы үгiт жүргiзу шарттарын бұзу
107-бап. Бүркеншiк үгiт материалдарын әзiрлеу немесе тарату
108-бап. Үгіт материалдарын қасақана жою, бүлдіру
109-бап. Сайлауды (республикалық референдумды) әзiрлеу мен өткiзуге қаражат жұмсау туралы есептердi бермеу немесе жарияламау
110-бап. Сайлау қорларынан бөлек, сайлау науқанын қаржыландыру немесе оған өзге де материалдық көмек көрсету
111-бап. Сайланбалы мемлекеттiк қызметке кандидаттың не саяси партияның шет мемлекеттерден, ұйымдардан, азаматтардан және азаматтығы жоқ адамдардан қайырмалдықтар алуы

Статья 89. Необеспечение расследования несчастных случаев на производстве
Статья 90. Сокрытие факта несчастного случая на производстве
Статья 91. Нарушение требований законодательства по заключению коллективных договора, соглашения
Статья 92.. Нарушение законодательства о занятости населения
Статья 93. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственной службе
Статья 94. Обращение во вред физическому или юридическому лицу поданной им жалобы
Глава 11. Административные правонарушения, посягающие на
избирательные права (право на участие в республиканском
референдуме)
Статья 95. Непредставление избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума) должностными лицами необходимых сведений и материалов или невыполнение решений комиссии
Статья 96. Проведение предвыборной агитации в период ее запрещения
Статья 97. Воспрепятствование праву вести предвыборную агитацию
Статья 98. Распространение заведомо ложных сведений о кандидатах, политических партиях
Статья 99. Нарушение прав члена избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума)
Статья 100. Нарушение права граждан на ознакомление со списком избирателей
Статья 101. Представление неверных сведений об избирателях для составления списков избирателей (граждан, имеющих право участвовать в республиканском референдуме)
Статья 102. Нарушение требования о равном избирательном праве
Статья 103. Осуществление иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах
Статья 104. Выдача гражданам избирательных бюллетеней (бюллетеней для голосования) в целях предоставления им возможности голосования за других лиц
Статья 105. Отказ работодателя в предоставлении отпуска для участия в выборах (республиканском референдуме)
Статья 106. Нарушение условий проведения предвыборной агитации через средства массовой информации
Статья 107. Изготовление или распространение анонимных агитационных материалов
Статья 108. Умышленное уничтожение, повреждение агитационных материалов
Статья 109. Непредставление или неопубликование отчетов о расходовании средств на подготовку и проведение выборов (республиканского референдума)
Статья 110. Финансирование избирательной кампании или оказание иной материальной помощи, помимо избирательных фондов
Статья 111. Принятие пожертвований кандидатом на выборную государственную должность либо политической партией от иностранных государств, организаций, граждан и лиц без гражданства

112-бап. Жеке және заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет көрсетуi
113-бап. Дауыс беру қорытындылары туралы немесе сайлау(республикалық референдум) нәтижелерi туралы мәлiметтердi табыс етпеу не жарияламау
114-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сұрау жүргiзу шарттарын бұзу
115-бап. Дауыстарды санау басталғаннан кейін сайлаушылар (таңдаушылар) тізіміне өзгерістер енгізу
116-бап. Сайлауалдындағы үгіт жүргізудің талаптарын бұзу
117-бап. Кандидаттарға сайлаушылармен кездесу үшін үй-жайлар беру шарттарын бұзу
118-бап. Үгіт материалдарын орналастыру
119-бап. Сайлау алдында үгіт жүргізуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты жұмсау тәртібін бұзу
120-бап. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің және бақылаушылардың сайлауда заңды қызметін жүргізуіне кедергі келтіру
12-тарау. Кәмелетке толмағандардың құқығына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
121-бап. Кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға тарту
122-бап. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының және (немесе) баланың заңды өкілдерінің тұрғын үйге мұқтаж жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке қою жөніндегі міндеттерді орындамауы
123-бап. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының және (немесе) баланың заңды өкілдерінің жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау жөніндегі міндеттерді орындамауы
124-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгi уақытта ойын-сауық мекемелерiнде болуына жол беру
125-бап. Он сегiз жасқа толмаған адамдарға темекiнi және темекi бұйымдарын сату және олардың сатуы
126-бап. Кәмелетке толмағандарға эротикалық мазмұндағы заттар мен материалдарды сату
127-бап. Асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), жеке тұлғалардың отбасына тәрбиелеуге берудi қажет ететiн кәмелетке толмағандар туралы мәлiметтердi табыс ету тәртiбi мен мерзiмдерiн бұзу
13-тарау. Меншікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
128-бап. Жерге мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
129-бап. Жер учаскесіне құқық беру кезінде және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту кезінде жер заңнамасын бұзу
130-бап. Арнаулы белгiлердi жою
131-бап. Жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
132-бап. Кен орны учаскелерiн iрiктеп өңдеу
133-бап. Суға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу

Статья 112. Оказание физическими и юридическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям без их письменного согласия
Статья 113. Непредставление либо неопубликование сведений об итогах голосования или о результатах выборов (республиканского референдума)
Статья 114. Нарушение условий проведения опроса общественного мнения, связанного с выборами
Статья 115. Внесение изменений в списки избирателей (выборщиков) после начала подсчета голосов
Статья 116. Нарушение условий проведения предвыборной агитации
Статья 117. Нарушение условий предоставления кандидатам помещений для встреч с избирателями
Статья 118. Размещение агитационных материалов
Статья 119. Нарушение порядка расходования средств, выделенных из республиканского бюджета на проведение предвыборной агитации
Статья 120. Воспрепятствование законной деятельности доверенных лиц кандидатов, политических партий, представителей средств массовой информации и наблюдателей на выборах
Глава 12. Административные правонарушения, посягающие
на права несовершеннолетних
Статья 121. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения
Статья 122. Невыполнение должностными лицами местных исполнительных органов и (или) законными представителями ребенка обязанности по постановке на учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилище
Статья 123. Невыполнение должностными лицами местных исполнительных органов и (или) законными представителями ребенка обязанности по сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
Статья 124. Допущение нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время
Статья 125. Продажа табака и табачных изделий лицам и лицами, не достигшими восемнадцати лет
Статья 126. Продажа несовершеннолетним предметов и материалов эротического содержания
Статья 127. Нарушение порядка и сроков представления сведений о несовершеннолетних, нуждающихся в передаче на усыновление (удочерение), под опеку (попечительство), на воспитание в семьи физических лиц
Глава 13. Административные правонарушения,
посягающие на собственность
Статья 128. Нарушение права государственной собственности на землю
Статья 129. Нарушение земельного законодательства при предоставлении права на земельный участок и при изменении целевого назначения земельного участка
Статья 130. Уничтожение специальных знаков
Статья 131. Нарушение права государственной собственности на недра
Статья 132. Выборочная отработка участков месторождения
Статья 133. Нарушение права государственной собственности на воды

134-бап. Орманға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
135-бап. Жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiне мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
136-бап. Энергияны немесе суды заңсыз қосу, пайдалану
137-бап. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы заңнаманы бұзу
138-бап. Егістіктердің немесе екпелердің үстімен жүріп өту
139-бап. Егістіктерді, маяларды таптау, егістік жерлерде жиналған ауыл шаруашылығы дақылдарын бүлдіру немесе жойып жіберу, екпелерді зақымдау
140-бап. Мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару мерзiмдерiн бұзу
141-бап. Меншiк нысанына қарамастан, террористiк тұрғыдан осал объект басшысының өзiне сенiп тапсырылған объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету және қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн сақтау жөнiндегi мiндеттердi орындамауы және (немесе) тиiсiнше орындамауы
14-тарау. Кәсіпкерлік қызмет саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
142-бап. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге әкету немесе жiберу қағидаларын бұзу
143-бап. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жiберу үшiн қабылдау қағидаларын бұзу
144-бап. Заңсыз кәсiпкерлiк
145-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға тыйым салу белгiленген адамның осындай қызметпен айналысуы
146-бап. Заңсыз банктік қызмет
147-бап. Мәдениет саласындағы заңнаманың талаптарын бұзу
148-бап. Көрiнеу жалған жарнама
149-бап. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын, тауар шығарылған жердің атауын немесе фирмалық атауды заңсыз пайдалану
150-бап. Кредиторлық берешектi өтеуден жалтару
151-бап. Монополистік қызмет
152-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңнамасын бұзу
153-бап. Нарық субъектiлерiнiң экономикалық шоғырлану кезiндегі заңсыз iс-әрекеттерi
154-бап. Монополияға қарсы органның нұсқамаларын орындамау. Ақпарат беру жөнiндегi мiндеттемелердi бұзу және үй-жай мен аумаққа кiруге кедергi жасау
155-бап. Мемлекеттiк, жергілікті атқарушы органдардың бәсекеге қарсы iс-әрекетi, жосықсыз бәсеке
156-бап. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасын бұзу
157-бап. Электр энергиясын өткізу (сату) тәртібін бұзу
158-бап. Реттелетін нарық субъектілерінің міндеттерді бұзуы

Статья 134. Нарушение права государственной собственности на леса
Статья 135. Нарушение права государственной собственности на животный и растительный мир
Статья 136. Незаконные подключение, использование энергии или воды
Статья 137. Нарушение законодательства в сфере охраны и использовании объектов историко-культурного наследия
Статья 138. Проезд по посевам или насаждениям
Статья 139. Потрава посевов, стогов, порча или уничтожение находящегося в поле собранного урожая сельскохозяйственных культур, повреждение насаждений
Статья 140. Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов
Статья 141. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от формы собственности, обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности вверенного ему объекта
Глава 14. Административные правонарушения в области
предпринимательской деятельности
Статья 142. Нарушение правил вывоза или отправки сырья, продовольственных и промышленных товаров за пределы Республики Казахстан
Статья 143. Нарушение правил приема сырья, продовольственных и промышленных товаров для отправки за пределы Республики Казахстан
Статья 144. Незаконное предпринимательство
Статья 145. Занятие предпринимательской деятельностью лицом, для которого установлен законодательством Республики Казахстан запрет на осуществление такой деятельности
Статья 146. Незаконная банковская деятельность
Статья 147. Нарушение требований законодательства в сфере культуры
Статья 148. Заведомо ложная реклама
Статья 149. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования
Статья 150. Уклонение от погашения кредиторской задолженности
Статья 151. Монополистическая деятельность
Статья 152. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственной монополии
Статья 153. Неправомерные действия субъектов рынка при экономической концентрации
Статья 154. Невыполнение предписания антимонопольного органа. Нарушение обязательств по предоставлению информации и создание препятствий доступу в помещения и на территорию
Статья 155. Антиконкурентные действия государственных, местных исполнительных органов, недобросовестная конкуренция
Статья 156. Нарушение законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках
Статья 157. Нарушение порядка реализации (продажи) электрической энергии
Статья 158. Нарушение обязанностей субъектами регулируемого рынка

159-бап. Реттелетін нарық субъектісінің баға белгілеу тәртібін сақтамауы
160-бап. Энергия өндіруші ұйымның инвестициялық бағдарламаны орындамауы
161-бап. Қазақстан Республикасының биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасын бұзу
162-бап. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасының талаптарын бұзу
163-бап. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай өнімдерін, тауарлық және сұйытылған мұнай газын өткізудің шекті бағаларын асырып жіберу
164-бап. Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзу
165-бап. Лауазымды адамдардың кәсiпкерлiк қызметке заңсыз араласуы
166-бап. Кәсіпқой спорт жарыстарының және коммерциялық ойын-сауық конкурстарының қатысушылары мен ұйымдастырушыларын сатып алу
167-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу тәртібін бұзу
168-бап. Банкроттық кезiндегi құқыққа қайшы іс-әрекеттер
169-бап. Конкурстық, оңалтушы басқарушылардың, сырттай байқау әкімшісінің Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
170-бап. Көпшiлiк сауда-саттықтар, аукциондар мен конкурстар өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзу
171-бап. Әдейi банкрот болу
172-бап. Жалған банкроттық
173-бап. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасын бұзу
174-бап. Коммерциялық құпияны, банк құпиясын, кредиттік бюроның кредиттік тарих дерекқорынан алынған кредиттік есептердің мәліметтерін немесе ақпаратты сақтау мiндетiн бұзу
175-бап. Сақтандыру немесе зейнетақы жинақтарының құпиясын немесе микрокредит беру құпиясын сақтау мiндетiн бұзу
176-бап. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасын бұзу
177-бап. Сотта корпоративтік дау бойынша іс қозғалғаны туралы ақпаратты ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау
178-бап. Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi мен мерзімдерін бұзу
15-тарау. Сауда және қаржы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
179-бап. Тұтынушыларды алдау
180-бап. Арнайы техникалық құралдар сату тәртiбiн бұзу
181-бап. Қазақстан Республикасының сауда қызметiн реттеу саласындағы заңнамасын бұзу
182-бап. Төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдердi қабылдаудан бас тарту
183-бап. Дара кәсіпкерде немесе заңды тұлғада төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (қондырғының) болмауы
184-бап. Тауарлармен немесе өзге де заттармен заңсыз сауда жасау

Статья 159. Несоблюдение субъектом регулируемого рынка порядка ценообразования
Статья 160. Неисполнение энергопроизводящей организацией инвестиционной программы
Статья 161. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота биотоплива
Статья 162. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о газе и газоснабжении
Статья 163. Превышение предельных цен реализации нефтепродуктов, товарного и сжиженного нефтяного газа, на которые установлено государственное регулирование цен
Статья 164. Нарушение законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике
Статья 165. Незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность
Статья 166. Подкуп участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований и зрелищных коммерческих конкурсов
Статья 167. Нарушение порядка проведения проверки субъектов частного предпринимательства
Статья 168. Неправомерные действия при банкротстве
Статья 169. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве конкурсным, реабилитационным управляющими, администратором внешнего наблюдения
Статья 170. Нарушение установленного порядка проведения публичных торгов, аукционов и конкурсов
Статья 171. Преднамеренное банкротство
Статья 172. Ложное банкротство
Статья 173. Нарушение законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности
Статья 174. Нарушение обязанности сохранения коммерческой, банковской тайны, сведений кредитных отчетов или информации из базы данных кредитных историй кредитного бюро
Статья 175. Нарушение обязанности сохранения тайны страхования или пенсионных накоплений, или тайны предоставления микрокредита
Статья 176. Нарушение законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности
Статья 177. Непредоставление или несвоевременное предоставление информации о возбуждении в суде дела по корпоративному спору
Статья 178. Нарушение порядка и сроков рассмотрения обращений физических и юридических лиц
Глава 15. Административные правонарушения в области торговли и
финансов
Статья 179. Обман потребителей
Статья 180. Нарушение порядка продажи специальных технических средств
Статья 181. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере регулирования торговой деятельности
Статья 182. Отказ в принятии платежей с использованием платежных карточек
Статья 183. Отсутствие у индивидуального предпринимателя или юридического лица оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек
Статья 184. Незаконная торговля товарами или иными предметами

185-бап. Темекi бұйымының маркасын пайдалану
186-бап. Заңнаманың темекі және темекі бұйымдары туралы ақпарат жөніндегі талаптарын бұзу
187-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының темекі және темекі бұйымдарын сату жөніндегі, сондай-ақ темекі бұйымдарын имитациялайтын тауарларды өндіру, сату және тарату жөніндегі талаптарын бұзу
188-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының алкоголь өнімін өткізу жөніндегі талаптарын бұзу
189-бап. Тауарлардың сауда желілеріне немесе ірі сауда объектілеріне жетуін шектеу
190-бап. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағаларының мөлшерден асуы
191-бап. Тауарларды құжаттарсыз сату
192-бап. Белгiленбеген орындарда сауда жасау
193-бап. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық және уақтылы төлемеу
194-бап. Ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан бас тарту
195-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын бұзу
196-бап. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңнамасының талаптарын бұзу
197-бап. Тіркеу куәлігінде көзделген жағдайларда валюталық шартты (түпнұсқаны немесе оның көшірмесін) ұсынбай валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерiн және аударымдарын жүргiзу
198-бап. Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасының талаптарын бұзу
199-бап. Қаржы ұйымдарының және өзге де тұлғалардың қаржы және өзге есептілікті беру мерзiмдерiн бұзу
200-бап. Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарын бұзу
201-бап. Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
202-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін бұзу
203-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджеттік инвестициялар нәтижелеріне қол жеткізбеуі
204-бап. Валюталық бақылау агенттерінің есептемені беру тәртібін және мерзімдерін бұзуы
205-бап. Уәкілетті банктердің сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру мақсаттары үшін есептеме беру тәртібін және мерзімдерін бұзуы
206-бап. Әкімшілік шығыстар бойынша заттай нормаларды асырып жіберу
207-бап. Клиенттерге банк қызметін көрсетуге байланысты талаптарды бұзу
208-бап. Қазақстан Республикасының аумағында достық, қола және қаржы вексельдерiн шығару

Статья 185. Использование марки табачного изделия
Статья 186. Нарушение требований законодательства об информации о табаке и табачных изделиях
Статья 187. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по продаже табака и табачных изделий, а также по производству, продаже и распространению товаров, имитирующих табачные изделия
Статья 188. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по реализации алкогольной продукции
Статья 189. Ограничение доступа товаров в торговые сети или крупные торговые объекты
Статья 190. Превышение размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары
Статья 191. Продажа товаров без документов
Статья 192. Торговля в неустановленных местах
Статья 193. Неполная и несвоевременная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов
Статья 194. Отказ в приеме банкнот и монет национальной валюты
Статья 195. Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Статья 196. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй
Статья 197. Проведение платежей и переводов денег по валютным операциям без представления валютного договора (оригинала или его копии), в предусмотренных случаях регистрационного свидетельства
Статья 198. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о микрофинансовых организациях
Статья 199. Нарушение сроков представления финансовой и иной отчетности финансовыми организациями и иными лицами
Статья 200. Нарушение требований банковского законодательства Республики Казахстан
Статья 201. Нарушение законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма
Статья 202. Нарушение порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля
Статья 203. Недостижение субъектами квазигосударственного сектора результатов бюджетных инвестиций
Статья 204. Нарушение порядка и сроков представления отчетности агентами валютного контроля
Статья 205. Нарушение порядка и сроков представления уполномоченными банками отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке
Статья 206. Превышение натуральных норм по административным расходам
Статья 207. Нарушение требований, связанных с банковским обслуживанием клиентов
Статья 208. Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан

209-бап. Электрондық ақшаны шығару, пайдалану және өтеу талаптарын бұзу
210-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша келісімін алмастан қаржы ұйымы акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама заңсыз түрде сатып алуға байланысты бұзушылықтар
211-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің заңсыз сатып алуына байланысты бұзушылықтар
212-бап. Зейнетақы активтерiн мақсатсыз пайдалану
213-бап. Банктердi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын таратуға байланысты талаптарды бұзу
214-бап. Қабылданған және (немесе) шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктелген мiндеттердi орындамау,уақтылы орындамау
215-бап. Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзу
216-бап. Сақтандыру органдарының сақтандыру шарттарын жасасумен және орындаумен байланысты талаптарды бұзуы
217-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру туралы заңнамасын бұзу
218-бап. Қаржы ұйымдарының, банк және сақтандыру холдингтерiнiң, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының басшы қызметкерлерiн келiсудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерiн бұзу
219-бап. Қаржы ұйымдарының филиалдары мен өкiлдiктерiнiң ашылғаны және олардың қызметiнiң тоқтатылғаны туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органды уақтылы хабардар етпеу, сондай-ақ қаржы ұйымдарының филиалдарын, өкiлдiктерiн ашу кезiнде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамау
220-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып кредит, қарыз алу не оларды пайдалану
221-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсiмдердi уақтылы, толық есепке жатқызбау
222-бап. Бюджеттiк есепке алуды жүргiзу, есептiлiктi жасау мен табыс ету қағидаларын бұзу
223-бап. Бюджеттiк кредиттердi, мемлекеттiк кепiлдiктер мен мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн бұзу
224-бап. Шығындарды өтеу қағидаларын бұзу
225-бап. Жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын бұзуы
226-бап. Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын бұзуы
227-бап. Бухгалтерлiк ақпараттың құпиясын жария ету

Статья 209. Нарушение требований выпуска, использования и погашения электронных денег
Статья 210. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением прямо или косвенно десяти или более процентов акций финансовой организации без получения письменного согласия Национального Банка Республики Казахстан
Статья 211. Нарушения, связанные с неправомерным приобретением долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями, банковскими холдингами, страховыми холдингами
Статья 212. Нецелевое использование пенсионных активов накопительного пенсионного фонда
Статья 213. Нарушение требований, связанных с ликвидацией банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов
Статья 214. Невыполнение обязанностей, принятых и (или) возложенных посредством применения ограниченных мер воздействия
Статья 215. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
Статья 216. Нарушение страховой организацией требований, связанных с заключением и исполнением договоров страхования
Статья 217. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обязательном страховании
Статья 218. Нарушение установленных законодательством Республики Казахстан сроков согласования руководящих работников финансовых организаций, банковских и страховых холдингов, Фонда гарантирования страховых выплат
Статья 219. Несвоевременное уведомление уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об открытии и прекращении деятельности филиалов и представительств финансовых организаций, а также несоблюдение требований законодательства Республики Казахстан при открытии филиалов, представительств финансовых организаций
Статья 220. Получение либо использование кредита, займа с нарушением законодательства Республики Казахстан
Статья 221. Несвоевременное, неполное зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты
Статья 222. Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности
Статья 223. Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства
Статья 224. Нарушение правил возмещения затрат
Статья 225. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности физическими и должностными лицами
Статья 226. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности юридическим лицом
Статья 227. Разглашение тайны бухгалтерской информации

228-бап. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгiленген аккредиттеу қағидаларын бұзу
229-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының пруденциялық нормативтердi және (немесе) өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi орындамауы
230-бап. Ресімделген тіркеу куәліктері немесе хабарлау туралы куәліктер бойынша немесе валюталық мониторинг бойынша есептер, сондай-ақ ұлттық және шетел валютасын репатриациялау мерзімдеріне және шарттарына ықпал ететін мән-жайлардың пайда болуын растайтын ақпарат пен құжаттарды ұсыну тәртібін бұзу
231-бап. Валюта операциялары туралы хабарлау туралы куәлікті немесе валюта операцияларын жасауға тіркеу куәлігін алу үшін құжаттарды беру мерзімін бұзу
232-бап. Аудитордың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының бұзылу фактiсiн аудит жүргiзуге тапсырыс берушiлерден жасыруы
233-бап. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дәйексіз аудиторлық есепті жасауы
234-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын бұзу
235-бап. Аудитордың жеке мөрiн пайдалануға және сақтауға байланысты бұзушылықтар
236-бап. Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға уақтылы емес, дәйексіз немесе толық емес ақпарат беруі
237-бап. Мiндеттi аудит өткiзуден жалтару
238-бап. Ұлттық және шетел валютасын репатриациялау талабын орындамау
239-бап. Валюта заңнамасын бұза отырып, валюталық операцияларды жүргізу
240-бап. Арнайы валюта режимін бұзу
241-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
242-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметтiң жосықсыз жарнамасы
243-бап. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге адамдардың есептемені, ақпаратты, мәліметтерді беру жөніндегі талаптарды бұзуы
244-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар құқықтарының бұзылуы
245-бап. Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасасу тәртібін, сондай-ақ мәмілелер жасасу шарттарын бұзу
246-бап. Бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау мақсатында мәмiлелер жасасу
247-бап. Бағалы қағаздармен мәмiлелердi тiркеу, олар бойынша құқықтарды есепке алу және растау тәртiбiн бұзу
248-бап. Эмитенттiң эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың шарттары мен тәртiбiн бұзуы
249-бап. Бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушының және бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушының олардың қызметiне қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарды бұзуы

Статья 228. Нарушение правил аккредитации, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Статья 229. Невыполнение управляющим инвестиционным портфелем пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов
Статья 230. Нарушение порядка предоставления отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам или свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу, а также информации и документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки и условия репатриации национальной и иностранной валюты
Статья 231. Нарушение срока подачи документов для получения свидетельства об уведомлении о валютных операциях или регистрационного свидетельства на валютные операции
Статья 232. Сокрытие аудитором факта нарушения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности от заказчиков проведения аудита
Статья 233. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета
Статья 234. Нарушение законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности
Статья 235. Нарушения, связанные с использованием и хранением личной печати аудитора
Статья 236. Предоставление аудируемым субъектом несвоевременной, недостоверной или неполной информации аудиторской организации
Статья 237. Уклонение от проведения обязательного аудита
Статья 238. Невыполнение требования репатриации национальной и иностранной валюты
Статья 239. Проведение валютных операций с нарушением валютного законодательства
Статья 240. Нарушение специального валютного режима
Статья 241. Незаконное использование инсайдерской информации
Статья 242. Недобросовестная реклама деятельности на рынке ценных бумаг
Статья 243. Нарушение субъектом рынка ценных бумаг требований по предоставлению отчетности, информации, сведений
Статья 244. Нарушение прав держателей ценных бумаг
Статья 245. Нарушение порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок
Статья 246. Совершение сделок в целях манипулирования ценами на ценные бумаги
Статья 247. Нарушение порядка регистрации сделок с ценными бумагами, учета и подтверждения прав по ним
Статья 248. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг
Статья 249. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг и организатором торгов с ценными бумагами требований, установленных законодательством Республики Казахстан к их деятельности

250-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы ақпаратты ашу бойынша міндетті бұзуы
251-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық портфельді басқарушының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнаманы бұзуы
252-бап. «Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын бұзу
253-бап. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген төлемдер жүргiзу бойынша шектеулердi бұзу
254-бап. Мемлекеттiк мекеменiң және оралымды басқару құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорынның (қазыналық кәсiпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ақшалай мiндеттемелердi қабылдау жөнiндегi заңсыз іс-әрекеттерi
255-бап. Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын бұзу
16-тарау. Салық салу саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
256-бап. Салық органында тіркеу есебiне қою мерзiмiнiң бұзылуы
257-бап. Арнаулы салық режимiн қолданған кезде қызметтi заңсыз жүзеге асыру
258-бап. Салық органының салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру туралы шешімінің қолданысы кезеңінде қызметті жүзеге асыру
259-бап. Салық есептiлiгiн, сондай-ақ шартты банк салымына байланысты құжаттарды табыс етпеу
260-бап. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті, сондай-ақ трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды табыс етпеу
261-бап. Келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың, сол сияқты аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) қаржылық бақылау шараларын бұзуы
262-бап. Салық салу объектiлерiн жасыру
263-бап. Есепке алу құжаттамаларының болмауы және салық есебін жүргізуді бұзу
264-бап. Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң есебіне жатқызылған (есептелген) сомасын төлеуден жалтару
265-бап. Салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң сомасын кемiтiп көрсету
266-бап. Салық агентiнiң салықтарды ұстап қалу және (немесе) аудару жөнiндегi мiндеттердi орындамауы
267-бап. Жалған шот-фактура жазып беру
268-бап. Биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, мұнай өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіру және олардың айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
269-бап. Қазақстан Республикасының этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және (немесе) олардың айналымы саласындағы заңнамасын бұзу
270-бап. Акцизделетін тауарларды акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау тәртібі мен қағидаларын бұзу
271-бап. Кассалық-бақылау машиналарын қолдану тәртiбiн бұзу

Статья 250. Нарушение обязанности по раскрытию информации на рынке ценных бумаг
Статья 251. Нарушение законодательства о рынке ценных бумаг единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами и управляющим инвестиционным портфелем
Статья 252. Нарушение требований Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных фондах"
Статья 253. Нарушение ограничений, установленных законодательными актами Республики Казахстан, по проведению платежей
Статья 254. Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения и государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета
Статья 255. Нарушение законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Глава 16. Административные правонарушения в области
налогообложения
Статья 256. Нарушение срока постановки на регистрационный учет в налоговом органе
Статья 257. Неправомерное осуществление деятельности при применении специального налогового режима
Статья 258. Осуществление деятельности в период действия решения налогового органа о приостановлении представления налоговой отчетности
Статья 259. Непредставление налоговой отчетности, а также документов, связанных с условным банковским вкладом
Статья 260. Непредставление отчетности по мониторингу сделок, а также документов, необходимых для осуществления контроля при трансфертном ценообразовании
Статья 261. Нарушение мер финансового контроля
Статья 262. Сокрытие объектов налогообложения
Статья 263. Отсутствие учетной документации и нарушение ведения налогового учета
Статья 264. Уклонение от уплаты начисленных (исчисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Статья 265. Занижение сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет
Статья 266. Невыполнение налоговым агентом обязанности по удержанию и (или) перечислению налогов
Статья 267. Выписка фиктивного счета-фактуры
Статья 268. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции
Статья 269. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере производства и (или) оборота этилового спирта и алкогольной продукции
Статья 270. Нарушение порядка и правил маркировки подакцизных товаров акцизными марками и (или) учетно-контрольными марками
Статья 271. Нарушение порядка применения контрольно-кассовых машин

272-бап. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамауы
273-бап. Банк операциялары туралы көрiнеу жалған мәлiметтер табыс ету
274-бап. Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салық төлеушілердің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы, сондай-ақ тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы
275-бап. Салық қызметi органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптарын орындамау
17-тарау. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
276-бап. Электр желілерінде қуат коэффициентінің нормативтік мәндерін сақтамау және энергия тұтыну нормативтерінен асып түсу
277-бап. Энергетика ресурстарын, суды өндіру және беру кезінде олардың тікелей жоғалуын болдырмау жөніндегі міндеттерді орындамау
278-бап. Энергетикалық ресурстарды есепке алудың тиісті аспаптарымен және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылмаған энергетикалық ресурстарды тұтынатын жаңа объектілерді пайдалануға қабылдау
279-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергетикалық ресурстардың және судың тұтыну көлемін өнімнің, үйлердің, құрылыстар мен ғимараттардың алаңы бірлігіне энергия аудиті қорытындылары бойынша белгіленген шамаға дейін міндетті түрде жыл сайын төмендету туралы талапты бұзуы
280-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің міндетті энергия аудитінен өтуден жалтаруы не оны жүргізуге кедергі келтіруі
281-бап. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы өнімді өндіру, сату және пайдалану бойынша шектеулерді бұзу
282-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергия менеджменті жүйесін жасау, енгізу және жұмысын ұйымдастыру жөніндегі міндетті орындамауы
283-бап. Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасында белгіленген энергия аудитін жүргізу тәртібін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігі сараптамасын жүргізу тәртібін сақтамау
18-тарау. Өнеркәсіп, жылу, электр және атом энергиясын пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
284-бап. Жарылғыш материалдарды, радиоактивтi және өзге де экологиялық жағынан қауiптi заттарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын бұзу
285-бап. Жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi талаптарды бұзу

Статья 272. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных налоговым законодательством
Статья 273. Представление заведомо ложных сведений о банковских операциях
Статья 274. Неисполнение обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан, налогоплательщиками при экспорте и импорте товаров, выполнении работ, оказании услуг в таможенном союзе, а также невыполнение лицами требований, установленных законодательством Республики Казахстан
Статья 275. Невыполнение законных требований органов налоговой службы и их должностных лиц
Глава 17. Административные правонарушения в области
энергосбережения и повышения энергоэффективности
Статья 276. Несоблюдение нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях и превышение нормативов энергопотребления
Статья 277. Неисполнение обязанности по недопущению прямых потерь энергетических ресурсов, воды при осуществлении их производства и передачи
Статья 278. Приемка в эксплуатацию новых объектов, потребляющих энергетические ресурсы, которые не оснащены соответствующими приборами учета энергетических ресурсов и автоматизированными системами регулирования теплопотребления
Статья 279. Нарушение субъектами Государственного энергетического реестра требования об обязательном ежегодном снижении объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита
Статья 280. Уклонение от прохождения обязательного энергоаудита субъектами Государственного энергетического реестра либо препятствие его проведению
Статья 281. Нарушение ограничений по производству, продаже и использованию продукции в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Статья 282. Неисполнение обязанности по созданию, внедрению и организации работы системы энергоменеджмента субъектами Государственного энергетического реестра
Статья 283. Несоблюдение порядка проведения энергоаудита,
порядка проведения экспертизы энергосбережения и повышения
энергоэффективности, установленных законодательством Республики
Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности
Глава 18. Административные правонарушения в области
промышленности, использования тепловой, электрической и атомной
энергии
Статья 284. Нарушение требований безопасности при обращении взрывчатыми материалами, радиоактивными и иными экологически опасными веществами
Статья 285. Нарушение требований по безопасному ведению работ

286-бап. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасын аттестатталған ұйымдардың бұзуы
287-бап. Электр станциялары мен желілерін техникалық пайдаланудың, электр станциялары мен жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының, тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдаланудың бекітілген қағидаларын бұзу, сондай-ақ энергия тұтынудың белгіленген режимдерін бұзу
288-бап. Дайын болу паспортын алу мерзімін бұзу
289-бап. Электр желiлерiн бүлдiру
290-бап. Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасын бұзу
291-бап. Жылу желiлерiн бүлдiру
292-бап. Электр мен жылу желiлерi жолдарының, газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтарында жұмыстар жүргiзу
293-бап. Газ пайдалану жөніндегі талаптарды, газбен жабдықтау жүйелері объектілерін пайдаланудың қауіпсіздігін бұзу
294-бап. Резервтiк отын шаруашылығының дайындығын қамтамасыз етуге шаралар қолданбау
295-бап. Мұнай-газ құбырлары мен олардың жабдықтарын зақымдау
296-бап. Құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезiнде аумақтарды бүлдiру
19-тарау. Ғарыш қызметі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
297-бап. Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласындағы заңнамасын бұзу
298-бап. Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңістігінде ғарыш жүйелерін жасау және оны пайдалану (қолдану) қағидаларын бұзу
20-тарау. Сәулет-құрылыс қызметі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
299-бап. Сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама мен мемлекеттiк нормативтердiң талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын шығару мен қолдану
300-бап. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде бекiтiлген құрылыс нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын бұзу
301-бап. Белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және реконструкциялау кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу
302-бап. Объектiлердi тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау бойынша құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде нормативтiк құжаттарда көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресiмдеу қағидаларын бұзу

Статья 286. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности аттестованными организациями
Статья 287. Нарушение утвержденных правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, технической эксплуатации электроустановок потребителей, а также нарушение установленных режимов энергопотребления
Статья 288. Нарушение срока получения паспорта готовности
Статья 289. Повреждение электрических сетей
Статья 290. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии
Статья 291. Повреждение тепловых сетей
Статья 292. Производство работ в охранных зонах линий электрических и тепловых сетей, объектов систем газоснабжения
Статья 293. Нарушение требований по использованию газа, безопасности эксплуатации объектов систем газоснабжения
Статья 294. Непринятие мер к обеспечению подготовленности резервного топливного хозяйства
Статья 295. Повреждение нефтегазопроводов и их оборудования
Статья 296. Повреждение территорий при производстве строительных и ремонтных работ
Глава 19. Административные правонарушения в области космической
деятельности
Статья 297. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области космической деятельности
Статья 298. Нарушение правил создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве
Глава 20. Административные правонарушения в сфере
архитектурно-строительной деятельности
Статья 299. Выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство и применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушением требований законодательства и государственных нормативов в сфере архитектурно-строительной деятельности
Статья 300. Нарушение требований утвержденных строительных норм и проектных документов при производстве строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ
Статья 301. Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации
Статья 302. Нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций

303-бап. Объектілерді және олардың кешендерін жобалау (жобалау- сметалық) құжаттамасынсыз не белгiленген тәртiппен сараптамадан өткiзiлмеген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша салу (реконструкциялау, қалпына келтіру, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделi жөндеу)
304-бап. Сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтiк қызметтер көрсетудi жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
305-бап. Объектiлер мен кешендердi пайдалануға берудiң белгiленген тәртiбiн бұзу
306-бап. Заңсыз құрылыс
307-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамалық актісінің талаптарын бұзу
308-бап. Құрылысты техникалық және авторлық қадағалаумен қатар жүргізбей жүзеге асыру
309-бап. Үй-жайларды заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау
310-бап. Белгiленген тәртiппен пайдалануға енгiзiлмеген объектiлер мен кешендердi пайдалану
21-тарау. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
311-бап. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi санитариялық- эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды бұзу
312-бап. Өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүргiзу талаптарын бұзу
313-бап.Экологиялық рұқсатта көрсетілген табиғат пайдалану шарттарын орындамау
314-бап. Ластаушы заттардың өндiрiстiк нормадан тыс тасталуы мен шығарылуы, қалдықтарды орналастыру туралы хабарламау
315-бап. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгiленген эмиссиялар нормативтерiнiң асып кетуi не экологиялық рұқсаттың болмауы
316-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квотаның белгіленген көлемінен асып түсу
317-бап. Аккредиттелген тәуелсіз ұйымдардың парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация (детерминация) туралы дәйексіз деректерді ұсынуы
318-бап. Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланбау
319-бап. Мемлекеттiк экологиялық сараптаманы мiндеттi түрде өткiзу туралы заңнама талаптарын орындамау
320-бап. Шығарындыларындағы ластаушы заттар нормативтерден асып кететiн көлiк және басқа да жылжымалы құралдарды шығару
321-бап. Шығарындыларында ластаушы заттар нормативтен асып кететiн автомотокөлiктер мен басқа да жылжымалы құралдарды пайдалану
322-бап. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi заңнаманы бұзу
323-бап. Өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды жинау мен жағу кезiнде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды сақтамау

Статья 303. Строительство (реконструкция, реставрация, расширение, техническое перевооружение, модернизация, капитальный ремонт) объектов и их комплексов без проектной (проектно-сметной) документации либо по проектной (проектно-сметной) документации, не прошедшей в установленном порядке экспертизу
Статья 304. Нарушение законодательства Республики Казахстан при осуществлении экспертных работ и инжиниринговых услуг
Статья 305. Нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию
Статья 306. Незаконное строительство
Статья 307. Нарушение требований законодательного акта Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве
Статья 308. Осуществление строительства без сопровождения технического и авторского надзоров
Статья 309. Незаконное переоборудование и перепланировка помещений
Статья 310. Эксплуатация объектов и комплексов, не введенных в установленном порядке в эксплуатацию
Глава 21. Административные правонарушения в области охраны
окружающей среды, использования природных ресурсов
Статья 311. Нарушение санитарно-эпидемиологических и экологических требований по охране окружающей среды
Статья 312. Нарушение требований проведения производственного экологического контроля
Статья 313. Невыполнение условий природопользования, указанных в экологическом разрешении
Статья 314. Несообщение о производственных сверхнормативных сбросах и выбросах загрязняющих веществ, размещении отходов
Статья 315. Превышение нормативов эмиссий в окружающую среду, установленных в экологическом разрешении, либо отсутствие экологического разрешения
Статья 316. Превышение установленного объема квоты на выбросы парниковых газов
Статья 317. Представление недостоверных данных об инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации (детерминации) независимыми аккредитованными организациями
Статья 318. Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод
Статья 319. Невыполнение требований законодательства об обязательном проведении государственной экологической экспертизы
Статья 320. Выпуск в эксплуатацию транспортных и других передвижных средств с превышением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах
Статья 321. Эксплуатация автомототранспортных и других передвижных средств с превышением нормативов содержания загрязняющих веществ в выбросах
Статья 322. Нарушение законодательства по охране атмосферного воздуха
Статья 323. Несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при складировании и сжигании промышленных и бытовых отходов

324-бап. Жердi бүлдiру
325-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi тиiмсiз пайдалану немесе пайдаланбау
326-бап. Жер учаскелері меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерін орындамауы
327-бап. Уақытша иеленген жерді мақсатына орай одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамау
328-бап. Тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерi, арнайы жер қоры бар екендiгi туралы ақпаратты жасыру
329-бап. Жердi мемлекеттiк тiркеу, есепке алу және бағалау мәлiметтерiн бұрмалау
330-бап. Қазақстан Республикасының геодезия және картография саласындағы заңнамасын бұзу
331-бап. Өндiрiс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс iстеу, сарқынды суды ағызып жiберу талаптарын бұзу
332-бап. Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі қағидаларды бұзу
333-бап. Көмірсутек шикізатын қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған жобалық құжаттар көрсеткіштерін сақтамау
334-бап. Жер қойнауын пайдалану және минералды шикiзатты қайта өңдеу кезiнде экологиялық нормалар мен қағидаларды бұзу
335-бап. Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама жүргізбей өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу
336-бап. Минералды шикiзатты өндiру мен қайта өңдеудi есепке алу жөнiндегi бастапқы және мемлекеттiк есептілікті бұрмалау
337-бап Негізгі және солармен бірге тереңде жатқан пайдалы қазбалар мен ілеспе құрам бөліктердің, оның ішінде кен орнын қазу кезінде минералдық шикізаттың қайта өңделген өнімдері мен өндіріс қалдықтарының алынатын және жер қойнауында жойылатын қорларының дәйекті есебін қамтамасыз етпеу
338-бап. Өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын есепке алу, кәдеге жарату және залалсыздандыру қағидаларын бұзу
339-бап. Кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларын олардың сақталуын және халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiндей күйге келтiру талаптарын бұзу 340-бап. Жер қойнауын пайдалану объектiлерiн тарату мен консервациялау жөнiндегi талаптарды бұзу
341-бап. Жер қойнауын қорғауды мемлекеттiк бақылау органдарына минералды шикiзатты пайдалану туралы ақпарат беруден бас тарту немесе жалтару
342-бап. Лауазымды адамдардың жер қойнауы және минералды шикiзатты қайта өңдеу туралы заңдардың бұзылуына әкеп соғатын нұсқаулар немесе рұқсаттар беруi
343-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргiзу қағидаларын бұзу
344-бап. Табиғат пайдалану жөнiндегi заңсыз мәмiлелердi тiркеу
345-бап. Су ресурстарын қорғау қағидаларын бұзу
346-бап. Су шаруашылығы құрылыстарын, құрылғыларын және сумен жабдықтаудың өртке қарсы жүйелерiн зақымдау, оларды пайдалану қағидаларын бұзу

Статья 324. Порча земли
Статья 325. Нерациональное использование или неиспользование земель сельскохозяйственного назначения
Статья 326. Невыполнение обязанностей собственниками земельных участков и землепользователями, по использованию земельных участков
Статья 327. Невыполнение обязанностей по приведению временно занимаемых земель в состояние, пригодное для дальнейшего использования по назначению
Статья 328. Сокрытие информации о наличии земельных участков для жилищного строительства, специального земельного фонда
Статья 329. Искажение сведений государственной регистрации, учета и оценки земель
Статья 330. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области геодезии и картографии проектных документов, за исключением углеводородного сырья
Статья 331. Нарушение требований к обращению с отходами производства и потребления, сбросу сточных вод
Статья 332. Нарушение правил по рациональному и комплексному использованию недр
Статья 333. Несоблюдение показателей проектных документов на проведение операций по недропользованию, за исключением углеводородного сырья
Статья 334. Нарушение экологических норм и правил при использовании недр и переработке минерального сырья
Статья 335. Проведение работ по добыче без проведения государственной экспертизы запасов полезных ископаемых
Статья 336. Искажение первичной и государственной отчетности по учету добычи и переработке минерального сырья
Статья 337. Необеспечение достоверного учета извлекаемых и погашенных в недрах запасов основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых и попутных компонентов, в том числе продуктов переработки минерального сырья и отходов производства при разработке месторождений
Статья 338. Нарушение правил учета, утилизации и обезвреживания отходов производства и потребления
Статья 339. Нарушение требований по приведению горных выработок и буровых скважин в состояние, обеспечивающее их сохранность и безопасность населения
Статья 340. Нарушение требований по ликвидации и консервации объектов пользования недрами
Статья 341. Отказ или уклонение от представления органам государственного контроля за охраной недр информации об использовании минерального сырья
Статья 342. Дача должностными лицами указаний или разрешений, влекущих нарушение законодательства о недрах и переработке минерального сырья
Статья 343. Нарушение правил проведения операций по недропользованию
Статья 344. Регистрация незаконных сделок по природопользованию
Статья 345. Нарушение правил охраны водных ресурсов
Статья 346. Повреждение водохозяйственных сооружений, устройств и противопожарных систем водоснабжения, нарушение правил их эксплуатации

347-бап. Су қорғау аймақтарында және су объектілері белдеулерінде заңсыз құрылыс салу
348-бап. Судың бастапқы есебiн жүргiзу және оны пайдалану қағидаларын бұзу
349-бап. Су ресурстарын есепке алу мен есептілік деректерiн бұрмалау
350-бап. Су ресурстарын реттеуге кедергi жасау
351-бап. Ортақ су пайдалану қағидаларын бұзу
352-бап. Белгіленген су сервитуттарын бұзу
353-бап. Заңсыз тамырымен шабу, құрылыстар тұрғызу, сүректi қайта өңдеу, орман қоры жерлерінде қоймалар тұрғызу
354-бап. Орманда өрт қауiпсiздiгi талаптары мен санитариялық қағидаларды бұзу
355-бап. Кесiлетiн орман қорын пайдаланудың, сүректер дайындау мен әкетудiң, шайыр мен ағаш шырындарын, екiншi дәрежелi орман материалдарын алудың белгiленген тәртiбiн бұзу
356-бап. Орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың уақытша алынып отырған учаскелерiн қайтару мерзiмдерiн бұзу
357-бап. Шабындықтар мен жайылымдық жерлердi бүлдiру, сондай-ақ орман қоры жерлерiнде заңсыз шөп шабу және мал жаю, дәрiлiк өсiмдiктердi және техникалық шикiзатты жинау
358-бап. Ағашы кесiлген жерлерге және орманды қалпына келтiру мен орман өсiруге арналған орман қорының басқа да санаттағы жерлерiне ағаш отырғызудың тәртiбi мен мерзiмдерiн бұзу
359-бап. Орман фаунасын жою немесе зақымдау, сондай-ақ орманды қалдықтармен, химиялық заттармен бүлдiру, ластау және орман қоры жерiне өзге де залал келтiру
360-бап. Орманды пайдалануды рұқсат құжаттарында көзделген мақсаттарға немесе талаптарға сәйкес келмейтiн ретпен жүзеге асыру
361-бап. Орманның жай-күйiне және оны ұдайы молықтыруға зиянды ықпал етуге әкеп соғатын объектiлердi салу және пайдалану
362-бап. Ағаш кесетiн жерлердi бөлiп берудің және бағасын шығарудың белгiленген тәртiбiн бұзу
363-бап. Сүректi есептiк ағаш кесуден артық мөлшерде дайындауға жол беру
364-бап. Пестицидтерді (улы химикаттарды) және басқа да препараттарды заңсыз тасымалдау, сақтау және қолдану
365-бап. Өсiмдiктер өсетiн жерлер мен жануарлардың тiршiлiк ортасын Қорғау қағидаларын, зоологиялық коллекцияларды жасау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын бұзу, сол сияқты жануарларды заңсыз қоныс аударту, жерсiндiру, керi жерсiндiру мен шағылыстыру
366-бап. Елдi мекендердi, кәсiпорындарды және басқа да объектiлердi орналастыру, жобалау мен салу, өндiрiс процестерiн жүзеге асыру және көлiк құралдарын пайдалану, өсiмдiк қорғау құралдарын, минералдық тыңайтқыштарды және басқа да препараттарды қолдану кезiнде өсiмдiктер мен жануарларды қорғау іс-шараларын бұзу
367-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген түрлерiнде жеке тұлғалардың болу тәртiбiн бұзу

Статья 347. Незаконное строительство на водоохранных зонах и полосах водных объектов
Статья 348. Нарушение правил ведения первичного учета вод и их
использования
Статья 349. Искажение данных учета и отчетности водных ресурсов
Статья 350. Воспрепятствование регулированию водными ресурсами
Статья 351. Нарушение правил общего водопользования
Статья 352. Нарушение установленных водных сервитутов
Статья 353. Незаконные раскорчевка, возведение построек, переработка древесины, устройство складов на землях лесного фонда
Статья 354. Нарушение требований пожарной безопасности и санитарных правил в лесах
Статья 355. Нарушение установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, добычи живицы и древесных соков, второстепенных лесных материалов
Статья 356. Нарушение сроков возврата временно занимаемых участков лесного фонда и особо охраняемых природных территорий
Статья 357. Повреждение сенокосов и пастбищных угодий, а также незаконное сенокошение и пастьба скота, сбор лекарственных растений и технического сырья на землях лесного фонда
Статья 358. Нарушение порядка и сроков облесения вырубок и других категорий земель лесного фонда, предназначенных лесовосстановления и лесоразведения
Статья 359. Уничтожение или повреждение лесной фауны, а также повреждение, засорение леса отходами, химическими веществами и иное нанесение ущерба землям лесного фонда
Статья 360. Осуществление лесных пользований не в соответствии с целями или требованиями, предусмотренными разрешительными документами
Статья 361. Строительство и эксплуатация объектов, приведших к вредному воздействию на состояние и воспроизводство лесов
Статья 362. Нарушение установленного порядка отвода и таксации лесосек
Статья 363. Допущение заготовки древесины в размерах, превышающих расчетную лесосеку
Статья 364. Нарушение правил транспортировки, хранения и применения средств защиты растений и других препаратов
Статья 365. Нарушение правил охраны мест произрастания растений и среды обитания животных, правил создания, хранения, учета и использования зоологических коллекций, а равно незаконное переселение, акклиматизация, реакклиматизация и скрещивание животных
Статья 366. Нарушение мероприятий охраны растений и животных при размещении, проектировании и строительстве населенных пунктов предприятий и других объектов, осуществлении производственных процессов и эксплуатации транспортных средств, применении средств защиты растений, минеральных удобрений других препаратов
Статья 367. Нарушение порядка пребывания физических лиц на отдельных видах особо охраняемых природных территорий

368-бап. Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi зақымдау немесе жою
369-бап. Жануарлар дүниесiн пайдалану талаптары мен аң аулау қағидаларын бұзу
370-бап. Балық аулау және балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау қағидаларын бұзу
371-бап. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін ұдайы молықтыру және пайдалану саласындағы заңнама талаптарын бұзу
372-бап. Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бұзу
373-бап. Жасыл желектердi күтiп-ұстау мен қорғау қағидаларын бұзу  374-бап. Ағаш кесілген жерлерді ағаш қалдықтарынан уақтылы тазартпау, соқпақтар мен ағаш кесілген жерлерге іргелес аумақтарды ластау
375-бап. Ағаш кесілген жерлерді өңдеу тәртібі мен мерзімдерін бұзу
376-бап. Жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, олардың бөліктерін немесе туындыларын заңсыз иемденіп алу, өткізу, алып өту, әкелу, әкету, сақтау (ұстау).
377-бап. Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру және берілген рұқсатты пайдалану тәртібін бұзу
378-бап. Берiлген лицензияның шарттарын заңсыз өзгерту, сол сияқты теңiзде мұнай операцияларын жүргiзудiң бекiтiлген тәртiбiн бұзу
379-бап. Теңізде кеме қатынасына, балық аулауға кедергі жасайтын және зиян келтіретін мұнай операцияларын теңізде жүзеге асыру
380-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында теңiз ғылыми зерттеулерiн жүргiзу қағидаларын бұзу
381-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында қалдықтар мен басқа да материалдарды көму қағидаларын, сондай-ақ консервациялау және демонтаждау қағидаларын бұзу
382-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңын қорғау органдары лауазымды адамдарының заңды талаптарын орындамау
383-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы, аумақтық суларындағы (теңізіндегі)және ішкі суларындағы минералдық және биологиялық ресурстарды заңсыз беру
384-бап. Экологиялық аудит туралы заңнаманы бұзу
385-бап. Бекіре тұқымдас балықтардың таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырығын не таңбаланбаған уылдырығын өткізу
386-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындайтын және қызмет көрсететін жеке және заңды тұлғалардың дәйексіз деректерді ұсынуы
22-тарау. Өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині, астық нарығы мен астықты сақтау, мақта саласы, тұқым шаруашылығы және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалау және асыл тұқымды мал шаруашылығы, сондай-ақ азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
387-бап. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын бұзу

Статья 368. Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения
Статья 369. Нарушение требований пользования животным миром и правил охоты
Статья 370. Нарушение правил рыболовства и охраны рыбных ресурсов и других водных животных
Статья 371. Нарушение требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных
Статья 372. Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства
Статья 373. Нарушение правил содержания и защиты зеленых насаждений
Статья 374. Несвоевременная очистка мест рубок от порубочных остатков, засорение просек и прилегающих к лесосекам территорий
Статья 375. Нарушения порядка и сроков разработки лесосек
Статья 376. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз, вывоз, хранение (содержание) видов диких животных и растений, их частями или дериватами
Статья 377. Нарушение порядка выдачи и использования выданных разрешений на пользование животным миром
Статья 378. Незаконное изменение условий выданной лицензии, а равно нарушение утвержденного порядка проведения нефтяных операций на море
Статья 379. Осуществление нефтяных операций на море, создающих препятствие и наносящих вред морскому судоходству, рыбной ловле
Статья 380. Нарушение правил проведения морских научных исследований на континентальном шельфе Республики Казахстан
Статья 381. Нарушение правил захоронения отходов и других материалов, а также правил консервации и демонтажа на континентальном шельфе Республики Казахстан
Статья 382. Невыполнение законных требований должностных лиц органов охраны континентального шельфа Республики Казахстан
Статья 383. Незаконная передача минеральных и биологических ресурсов континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан
Статья 384. Нарушение законодательства об экологическом аудите
Статья 385. Реализация икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо немаркированной икры осетровых видов рыб
Статья 386. Представление физическими и юридическими лицами, выполняющими работы и оказывающими услуги в области охраны окружающей среды, недостоверных данных
Глава 22. Административные правонарушения в области защиты и
карантина растений, зернового рынка и хранения зерна, хлопковой
отрасли, семеноводства и государственного
ветеринарно-санитарного контроля и надзора и племенного
животноводства, а также формирования и использования
региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров
Статья 387. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области карантина растений

388-бап. Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу
389-бап. Тұқым шаруашылығы саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру және қызмет көрсету кезiндегi бұзушылық
390-бап. Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасын бұзу
391-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасын бұзу
392-бап. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу
393-бап. Ветеринария туралы заңнаманы бұзу
394-бап. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасын бұзу
395-бап. Иттердi және мысықтарды ұстау қағидаларын бұзу
23-тарау. Білім беру саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
396-бап. Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұзу
397-бап. Білім беру ұйымдарының тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидалары талаптарын бұзуы
24-тарау. Қоғамдық қауіпсіздікке және халықтың денсаулығына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
398-бап. Өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұзу немесе орындамау
399-бап. Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасын қатерлерге тәуелсіз бағалау жүргізу кезінде бұзу
400-бап. Өрт қауiпсiздiгi талаптарына сай келмейтiн өнiмдердi шығару және өткiзу
401-бап. Су айдындарында қауiпсiздiк қағидаларын бұзу немесе орындамау
402-бап. Атом энергиясын пайдалану кезiнде радиациялық қауiпсiздiк талаптарын бұзу
403-бап. Ядролық қаруды таратпау режимiнiң талаптарын бұзу
404-бап. Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасын бұзу
405-бап. Өнімнің жекелеген түрлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманы бұзу
406-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты және Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беру тәртібін бұзу
407-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасына, сондай-ақ олар бейнеленген материалдық объектілерге қойылатын ұлттық стандарттарды бұзу
408-бап. Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасын бұзу
409-бап. Жабайы өскен сораны жоюға шара қолданбау
410-бап. Құрамында есiрткi бар өсiмдiктер өсетiн егiстiктi күзетудi қамтамасыз етуге шаралар қолданбау
411-бап. Есірткіні, психотроптық заттарды және прекурсорларды өткізудің және медициналық емес тұрғыдан тұтынудың жолын кесуге шаралар қолданбау

Статья 388. Нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне
Статья 389. Нарушения при осуществлении предпринимательской деятельности и оказании услуг в области семеноводства
Статья 390. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области защиты растений
Статья 391. Нарушение законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли
Статья 392. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан при формировании и использовании региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров
Статья 393. Нарушение законодательства о ветеринарии
Статья 394. Нарушение законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве
Статья 395. Нарушение правил содержания собак и кошек
Глава 23. Административные правонарушения в области
образования
Статья 396. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области образования
Статья 397. Нарушение требований типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей
Глава 24. Административные правонарушения, посягающие на
общественную безопасность и здоровье населения
Статья 398. Нарушение или невыполнение требований пожарной безопасности
Статья 399. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности при проведении независимой оценки рисков
Статья 400. Выпуск и реализация продукции, не отвечающей требованиям пожарной безопасности
Статья 401. Нарушение или невыполнение правил безопасности на водоемах
Статья 402. Нарушение требований радиационной безопасности при использовании атомной энергии
Статья 403. Нарушение требований режима нераспространения ядерного оружия
Статья 404. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования
Статья 405. Нарушение законодательства в области обеспечения безопасности отдельных видов продукции
Статья 406. Нарушение порядка выдачи сертификата о происхождении товара и заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара
Статья 407. Нарушение национальных стандартов, предъявляемых к Государственному Флагу Республики Казахстан и Государственному Гербу Республики Казахстан, а также материальным объектам с их изображением
Статья 408. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений
Статья 409. Непринятие мер к уничтожению дикорастущей конопли
Статья 410. Непринятие мер к обеспечению охраны наркосодержащих посевов
Статья 411. Непринятие мер к пресечению сбыта и (или) немедицинского потребления наркотических, психотропных веществ и прекурсоров

412-бап. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау
413-бап. Заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызмет
414-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың талаптарын, сондай-ақ гигиеналық нормативтердi бұзу
415-бап. Фармацевтикалық қызмет қағидаларын бұзу және дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың айналысы саласы
416-бап. Есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайлардың техникалық нығайтылу талаптарын бұзу
417-бап. Денсаулық сақтау саласындағы дәйексіз жарнама
418-бап. Қорғаныш тапшылығы вирусы инфекциясын жұқтырғандармен, ЖҚТБ-мен, соз ауруларымен, туберкулезбен ауыратындармен қатынаста болып жүрген, сондай-ақ дәрiгердiң тағайындауынсыз есiрткi құралдарын немесе психотроптық заттарды пайдаланушы адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы
419-бап. Айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулармен ауыратын адамдардың емделуден жалтаруы
420-бап. Айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулармен ауыратын адамдардың жұқтыру көзiн және өздерiмен қатынаста болған адамдарды жасыруы
421-бап. Медициналық, фармацевтикалық қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу кезiнде көрiнеу жалған мәлiметтер мен ақпараттар ұсыну
422-бап. Денсаулық сақтау субъектілерінің уәкілетті органдарды хабардар ету жөніндегі міндетті бұзуы
25-тарау. Қоғамдық тәртiпке және имандылыққа қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
423-бап. Кәмелетке толмағандар жасаған бұзақылық
424-бап. Елдi мекендерде атыс қаруынан ату, пиротехникалық қондырғыларды жару
425-бап. Тыныштықты бұзу
426-бап. Арнайы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру
427-бап. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат беру
428-бап. Алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға мас күйiнде келу
429-бап. Жекелеген қоғамдық орындарда темекi шегуге тыйым салуды бұзу
430-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық мекемелерінде болуы
431-бап. Заңды өкiлдерi еріп жүрмеген кәмелетке толмағандардың тұрғын жайдан тыс жерлерде болуы
432-бап. Құмар ойындар
433-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу
434-бап. Эротикалық мазмұндағы өнiмдердi жарнамалау
435-бап. Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мен пайдалану қағидаларын бұзу
436-бап. Кәмелетке толмағандардың вандализмі
437-бап. Қоғамдық орындарда азаматтарға тиісу

Статья 412. Пропаганда и незаконная реклама наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Статья 413. Незаконная медицинская и (или) фармацевтическая деятельность
Статья 414. Нарушение требований законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов
Статья 415. Нарушение правил фармацевтической деятельности и сферы обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Статья 416. Нарушение требований технической укрепленности объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров
Статья 417. Недостоверная реклама в области здравоохранения
Статья 418. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, находящихся в контакте с ВИЧ-инфицированными, больными СПИДом, венерическими болезнями, туберкулезом, а также лиц, потребляющих наркотические средства или психотропные вещества без назначения врача
Статья 419. Уклонение от лечения лиц с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих
Статья 420. Сокрытие лицами с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, источника заражения и лиц, находившихся с ними в контакте
Статья 421. Предоставление заведомо ложных сведений и информации при получении разрешительных документов на занятие медицинской, фармацевтической деятельности
Статья 422. Нарушение субъектами здравоохранения обязанности по информированию уполномоченных органов
Глава 25. Административные правонарушения, посягающие на
общественный порядок и нравственность
Статья 423. Хулиганство, совершенное несовершеннолетним
Статья 424. Стрельба из огнестрельного оружия, взрыв пиротехнических устройств в населенных пунктах
Статья 425. Нарушение тишины
Статья 426. Заведомо ложный вызов специальных служб
Статья 427. Заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения
Статья 428. Распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в пьяном виде
Статья 429. Нарушение запрета курения в отдельных общественных местах
Статья 430. Нахождение несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время
Статья 431. Нахождение несовершеннолетних без сопровождения законных представителей вне жилища
Статья 432. Азартные игры
Статья 433. Нарушение законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
Статья 434. Рекламирование продукции эротического содержания
Статья 435. Нарушение правил охраны и использования памятников
истории и культуры
Статья 436. Вандализм несовершеннолетних
Статья 437. Приставание к гражданам в общественных местах

438-бап. Көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну
26-тарау. Баспасөз және ақпарат саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық
439-бап. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнамасын бұзу
440-бап. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасын бұзу
441-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн, сол сияқты өзге де өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату
442-бап. Мерзiмдi баспа басылымдарының мiндеттi тегiн даналарын берудiң, теле- және радиохабарлар материалдарын тiркеудiң, сақтаудың тәртiбiн бұзу
443-бап. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын бұзу
444-бап. Шығарылым деректерiн жариялау тәртiбiн бұзу
27-тарау. Басқарудың белгiленген тәртiбiне қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
445-бап. Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілер туралы заңнамасын бұзу
446-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін пайдалану және орындау тәртiбiн бұзу
447-бап. Нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау тәртiбiн бұзу
448-бап. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуге құжаттарды беру мерзімін бұзу
449-бап. Қорғау нұсқамасын бұзу
450-бап. Мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау
451-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгінсiз), басқа да рұқсатсыз, хабарламасыз кәсіпкерлік немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру
452-бап. Лицензиялау нормаларын бұзу
453-бап. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру тәртiбi мен мерзiмiн бұзу
454-бап. Заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн мемлекеттiк тiркеу туралы заңнаманы бұзу
455-бап. Лицензиарға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайтармау
456-бап. Қазақстан Республикасының сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы заңнамасын бұзу
457-бап. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу

Статья 438. Предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества
Глава 26. Административные правонарушения в области печати и
информации
Статья 439. Нарушение законодательства Республики Казахстан о средствах массовой информации
Статья 440. Нарушение законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании
Статья 441. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции
Статья 442. Нарушение порядка предоставления обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, фиксации, хранения материалов теле- и радиопередач
Статья 443. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рекламе
Статья 444. Нарушение порядка объявления выходных данных
Глава 27. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок управления
Статья 445. Нарушения законодательства Республики Казахстан о нормативных правовых актах
Статья 446. Нарушение порядка использования Государственного Флага Республики Казахстан, Государственного Герба Республики Казахстан, а также использования и исполнения Государственного Гимна Республики Казахстан
Статья 447. Нарушение порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов
Статья 448. Нарушение срока подачи документов на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество
Статья 449. Нарушение защитного предписания
Статья 450. Воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований
Статья 451. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации или лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), другого разрешения, уведомления
Статья 452. Нарушение норм лицензирования
Статья 453. Нарушение порядка и срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие предпринимательской деятельностью
Статья 454. Нарушение законодательства о государственной регистрации юридических лиц, его филиалов и представительств
Статья 455. Невозвращение лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиару
Статья 456. Нарушение законодательства Республики Казахстан о национальных реестрах идентификационных номеров
Статья 457. Нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации

458-бап. Күзет қызметі саласындағы заңнаманы бұзу
459-бап. Жергiлiктi атқарушы органдар мен өзге де уәкiлеттi мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамауы
460-бап. Заң актiлерiнде көзделген жағдайларда жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке алу мен одан әрi пайдалану қағидаларын бұзу
461-бап. Салық құпиясын құрайтын мәлiметтердi жария ету
462-бап. Мемлекет уәкiлеттiк берген органдардың (ұйымдардың) салықты және басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке өндiрiп алмай, сондай-ақ мұндай төлемдi растайтын құжаттар алмай тұрып, белгiлi бiр iс-әрекеттердi жүзеге асыруы
463-бап. Салық есебiне тұрудан бас тарту немесе салық есебiне тұру мерзiмiн бұзу
464-бап. Төтенше жағдай режимiн бұзу
465-бап. Терроризмге қарсы операциялар жүргізу аймағында құқықтық режимнің бұзылуы
466-бап. Төтенше жағдай кезiнде құқық тәртiбiн бұзуға итермелейтiн iс-әрекеттер
467-бап. Құқық бұзушылық жасауға итермелеген себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қолданылған шаралар туралы хабарламау
468-бап. Тіркелген азаматтық, қызметтік қаруды және оған патрондарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану немесе тасымалдау қағидасын бұзу
469-бап. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу
470-бап. Азаматтық, қызметтiк қаруды, оған патрондарды сатып алу, сақтау, пайдалану немесе тасымалдау қағидаларын бұзу
471-бап. Газ қаруын заңсыз қолдану
472-бап. Азаматтық және қызметтiк қаруды тiркеу (қайта тiркеу) тәртібін не оны есепке қою тәртібін бұзу
473-бап. Азаматтық қаруды, оған патрондарды сату үшiн өткiзуден жалтару
474-бап. Қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнаманы бұзу
475-бап. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнаманы бұзу
476-бап. Азаматтық хал актiлерiн жазу қағидаларын бұзу
477-бап. Қазақстан Республикасында тiркеусiз не жеке басты куәландыратын құжаттарсыз тұру
478-бап. Тұрғын жай меншік иесiнiң немесе қарамағында тұрғын жайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа да адамдардың оларда нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды тіркеуге жол беруі
479-бап. Төлқұжаттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау
480-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтер беру

Статья 458. Нарушение законодательства в области охранной деятельности
Статья 459. Невыполнение местными исполнительными органами и иными уполномоченными органами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан
Статья 460. Нарушение правил учета и дальнейшего использования имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, в случаях, предусмотренных законодательными актами
Статья 461. Разглашение сведений, составляющих налоговую тайну
Статья 462. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, определенных действий без взимания налогов и других обязательных платежей в бюджет, а равно без получения документов, подтверждающих такую уплату
Статья 463. Отказ в постановке на налоговый учет или нарушение сроков постановки на налоговый учет
Статья 464. Нарушение режима чрезвычайного положения
Статья 465. Нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции
Статья 466. Действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения
Статья 467. Несообщение о принятых мерах по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения
Статья 468. Нарушение правил приобретения, хранения, учета, использования или перевозки зарегистрированного гражданского, служебного оружия, патронов к нему
Статья 469. Нарушение порядка хранения, реализация, использования, учета, перевозки, торговли, уничтожения гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
Статья 470. Нарушение правил приобретения, хранения, использования или перевозки гражданского, служебного оружия, патронов к нему
Статья 471. Неправомерное применение газового оружия
Статья 472. Нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского и служебного оружия либо порядка постановки его на учет
Статья 473. Уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему
Статья 474. Нарушение законодательства об общественных объединениях
Статья 475. Нарушение законодательства о религиозной деятельности и религиозных объединениях
Статья 476. Нарушение правил записи актов гражданского состояния
Статья 477. Проживание в Республике Казахстан без регистрации либо без документов, удостоверяющих личность
Статья 478. Допущение собственником жилища или другими лицами, в ведении которых находятся жилища, здания и (или) помещения, регистрации физических лиц, которые фактически у них не проживают
Статья 479. Незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог
Статья 480. Представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан

481-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнаманы бұзу
482-бап. Алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін бұзу
483-бап. Құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн табыс етуден бас тарту, табыс етпеу, уақтылы табыс етпеу, жасыру, қосып жазу және басқа да бұрмалаушылықтар
484-бап. Әкімшілік деректерді ұсыну тәртібін бұзу
485-бап. Мемлекеттік статистикалық байқаулар жүргiзуден бас тарту
486-бап. Лауазымды адамның алғашқы статистикалық деректерді, статистикалық ақпаратты және (немесе) деректер базаларын жоғалтуы, сатуы, беруі немесе өзге де заңсыз жария етуі
487-бап. Алғашқы статистикалық деректерді бекітілмеген статистикалық нысан бойынша жинау
488-бап. Әкімшілік деректерді келісілмеген нысан бойынша жинау
489-бап. Мемлекеттік құпияларды сақтау және таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс саласындағы белгіленген талаптарды бұзу
490-бап. Қалалар мен елдi мекендердiң аумақтарын көрiктендiру қағидаларын бұзу, сондай-ақ қалалар мен елді мекендер инфрақұрылымы объектілерін бұзу, жасыл екпелерін жою және бүлдіру
491-бап. Күзетiлетiн объектiлерге заңсыз ену
492-бап. Ұлттық алдын алу тетігіне қатысушылардың қызметіне кедергі жасау
493-бап. Өздерінің өкілеттіктерін орындау кезінде белгілі болған мәліметтерді ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының жария етуі
28-тарау. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасы режимiнiң белгiленген тәртiбiне және Қазақстан Республикасының аумағында болу тәртiбiне қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
494-бап. Шекара аймағында шекара режимiн және жекелеген жерлерде болу тәртiбiн бұзу
495-бап. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақ пен аудан аумағында белгіленген шектеулерді бұзу
496-бап. Қазақстан Республикасының аумақтық суларының (теңізінің) және ішкі суларының режимдерін бұзу
497-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу бекеттерiнде режимдi бұзу
498-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимiн бұзу
499-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы заңсыз алып өту
500-бап. Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі өзінің міндеттерін орындаумен байланысты заңды өкімге немесе талапқа бағынбауы

Статья 481. Нарушение законодательства о гражданстве Республики Казахстан
Статья 482. Нарушение порядка представления первичных статистических данных
Статья 483. Отказ, непредставление, несвоевременное представление, сокрытие, приписки и другие искажения данных правовой статистики и специальных учетов
Статья 484. Нарушение порядка представления административных данных
Статья 485. Отказ от проведения государственных статистических наблюдений
Статья 486. Утрата, продажа, передача или иное незаконное разглашение первичных статистических данных, статистической информации и (или) баз данных должностным лицом
Статья 487. Сбор первичных статистических данных по неутвержденной статистической форме
Статья 488. Сбор административных данных по несогласованной форме
Статья 489. Нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов и работе со служебной информацией ограниченного распространения
Статья 490. Нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов инфраструктуры, уничтожение и повреждение зеленых насаждений города и населенных пунктов
Статья 491. Незаконное проникновение на охраняемые объекты
Статья 492. Воспрепятствование деятельности участников национального превентивного механизма
Статья 493. Разглашение участниками национального превентивного механизма сведений, ставших им известными при выполнении своих полномочий
Глава 28. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок режима государственной границы Республики
Казахстан и порядок пребывания на территории Республики
Казахстан
Статья 494. Нарушение пограничного режима в пограничной зоне и порядка пребывания в отдельных местностях
Статья 495. Нарушение ограничений, установленных на территории запретной зоны при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и запретного района при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Статья 496. Нарушение режимов территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан
Статья 497. Нарушение режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
Статья 498. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан
Статья 499. Незаконный провоз через Государственную границу Республики Казахстан
Статья 500. Неповиновение законному распоряжению или требованию военнослужащего в связи с исполнением им обязанностей по охране Государственной границы Республики Казахстан

501-бап. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның көші-қон заңнамасын бұзуы
502-бап. Шетелдiктерді және азаматтығы жоқ адамдарды қабылдайтын
503-бап. Шетелдік жұмыс күшін тарту қағидаларын бұзу
504-бап. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде еңбекке орналастыру жөнiндегi заңсыз қызмет
29-тарау. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
505-бап. Кеден бақылауы аймағының режимiн бұзу
506-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзу
507-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметті жүзеге асыру тәртібін бұзуы
508-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының келгені туралы кеден органына хабарламау
509-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының кету тәртібін бұзу
510-бап. Авария немесе еңсерілмейтін күштер жағдайында шаралар қолданбау
511-бап. Тауарларды және көлiк құралдарын жеткiзу орнына бермеу
512-бап. Тауарларды, көлiк құралдарын және олардың құжаттарын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз беру, жоғалту немесе Қазақстан Республикасының кеден органына жеткiзбеу
513-бап. Көлiк құралын тоқтатпау
514-бап. Көлiк құралын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз жөнелту
515-бап. Тауарларды кедендiк рәсiмдеуге орналастыруға байланысты кедендiк операцияларды жасау және тауарларды кедендiк тазалау тәртiбiн бұзу
516-бап. Кедендiк тазалау аяқталмаған тауарлармен заңсыз операциялар жүргiзу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету
517-бап. Кеден органының рұқсатынсыз, кедендік бақылауда тұрған тауарларымен жүк және өзге де операциялар жүргізу
518-бап. Ұқсастыру құралдарын жою, алып тастау, өзгерту не ауыстыру
519-бап. Тауарларды кедендік декларациялау тәртiбiн бұзу
520-бап. Кеден өкiлiнiң кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн бұзуы
521-бап. Уәкiлеттi экономикалық оператордың кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн бұзуы
522-бап. Кеден декларациясын, құжаттар мен мәлiметтердi беру мерзiмдерiн бұзу
523-бап. Қазақстан Республикасының кеден органына есептiлiктi бермеу не дұрыс емес есептілікті ұсыну және есеп жүргiзу тәртiбiн сақтамау
524-бап. Тауарларды сақтауға орналастыру тәртiбiн,оларды сақтау және олармен операциялар жүргiзу тәртiбiн бұзу
525-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзiмдерiн бұзу

Статья 501. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства
Статья 502. Нарушение миграционного законодательства физическими или юридическими лицами, принимающими иностранцев и лиц без гражданства
Статья 503. Нарушение правил привлечения иностранной рабочей силы
Статья 504. Незаконная деятельность по трудоустройству граждан Республики Казахстан за границей
Глава 29. Административные правонарушения в сфере таможенного
дела
Статья 505. Нарушение режима зоны таможенного контроля
Статья 506. Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела
Статья 507. Нарушение порядка осуществления деятельности таможенным перевозчиком
Статья 508. Неуведомление таможенного органа о прибытии товаров и транспортных средств
Статья 509. Нарушение порядка убытия товаров и транспортных средств
Статья 510. Непринятие мер в случае аварии или действия непреодолимой силы
Статья 511. Непредоставление товаров и транспортных средств в месте доставки
Статья 512. Выдача без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, утрата или недоставление в таможенный орган Республики Казахстан товаров, транспортных средств и документов на них
Статья 513. Неостановка транспортного средства
Статья 514. Отправление транспортного средства без разрешения таможенного органа Республики Казахстан
Статья 515. Нарушение порядка совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, и таможенной очистки товаров
Статья 516. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами, в отношении которых таможенная очистка не завершена
Статья 517. Проведение грузовых и иных операций с товарами находящимися под таможенным контролем, без разрешения таможенного органа
Статья 518. Уничтожение, удаление, изменение либо замена средств идентификации
Статья 519. Нарушение порядка таможенного декларирования товаров
Статья 520. Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела таможенным представителем
Статья 521. Нарушение порядка осуществления деятельности в сфере таможенного дела уполномоченным экономическим оператором
Статья 522. Нарушение сроков подачи таможенной декларации, документов и сведений
Статья 523. Непредставление таможенному органу Республики Казахстан отчетности либо предоставление недостоверной отчетности и несоблюдение порядка ведения учета
Статья. 524. Нарушение порядка помещения товаров на хранение, порядка их хранения и проведения операций с ними
Статья 525. Нарушение сроков временного хранения товаров

526-бап. Тауарларды қайта өңдеу тәртiбiн бұзу және қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыру
527-бап. Кедендік рәсімді белгіленген мерзімдерде аяқтамау
528-бап. Белгiлi бiр кедендiк рәсімге орналастырылған тауарлармен және көлiк құралдарымен заңсыз операциялар жасау, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету
529-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзген кезде тыйым салулар мен шектеулерді қолдану тәртiбiн сақтамау
530-бап. Жеке тұлғалардың Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген жеке пайдалануға арналған тауарларды өткiзу тәртібін бұза отырып кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізуі
531-бап. Тауарларды халықаралық почта жөнелтілімдерінде өткізу тәртібін бұзу
532-бап. Кеден бақылауына соқпай кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу
533-бап. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларды кедендiк бақылаудан жасыру
534-бап. Құжаттарды немесе ұқсастыру құралдарын алдап пайдаланып, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу
535-бап. Тауарларды, шетел валютасын, қолма-қол ақшалай қаражатты, жол жүру түбіртектерін не құжаттандырылған бағалы қағаздарды кедендік декларацияламау немесе жалған декларациялау
536-бап. Кеден қағидаларын бұза отырып, кеден одағының кеден аумағына әкелiнген тауарларды және көлiк құралдарын тасымалдау, сақтау, иемденiп алу, пайдалану немесе билiк ету
537-бап. Пайдаланылуы және (немесе) билiк етілу шектелген тауарларды, сондай-ақ шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлiк құралдарын пайдаланудың және (немесе) оларға билiк етудің тәртiбiн бұзу
538-бап. Төленген кедендiк төлемдер мен салықтар тиiстi негiздерсiз қайтаруға, төлемдер мен өзге де өтемдер алуға не оларды қайтармауға бағытталған iс-әрекеттер
539-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімдерін бұзу
540-бап. Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомаларын белгіленген мерзімдерде төлеу туралы талаптарын орындамау
541-бап. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы кеден органдарының шешiмдерiн орындамауы
542-бап. Қазақстан Республикасы кеден органдарының талаптарын орындамау
30-тарау. Көліктегі, жол шаруашылығындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
543-бап. Темiр жол көлiгiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қағидаларын бұзу

Статья 526. Нарушение порядка переработки товаров и замена продуктов переработки
Статья 527. Незавершение в установленные сроки таможенной процедуры
Статья 528. Неправомерные операции, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами и транспортными средствами, помещенными под определенную таможенную процедуру
Статья 529. Несоблюдение порядка применения запретов и ограничений при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза
Статья 530. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза физическими лицами с нарушением порядка перемещения товаров для личного пользования, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) Республики Казахстан
Статья 531. Нарушение порядка перемещения товаров в международных почтовых отправлениях
Статья 532. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза помимо таможенного контроля
Статья 533. Сокрытие от таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза
Статья 534. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу таможенного союза с обманным использованием документов или средств идентификации
Статья 535. Недекларирование или недостоверное таможенное декларирование товаров, наличных денежных средств, дорожных чеков либо документарных ценных бумаг
Статья 536. Транспортировка, хранение, приобретение, пользование или распоряжение товарами и транспортными средствами, ввезенными на таможенную территорию таможенного союза с нарушением таможенных правил
Статья 537. Нарушение порядка пользования и (или) распоряжения ограниченными в пользовании и (или) распоряжении товарами, а также условно выпущенными товарами и транспортными средствами
Статья 538. Действия, направленные на возврат без надлежащих оснований уплаченных таможенных платежей и налогов, получение выплат и иных возмещений либо их невозвращение
Статья 539. Нарушение сроков уплаты таможенных платежей и налогов
Статья 540. Неисполнение требования таможенного органа Республики Казахстан об уплате причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней в установленные сроки
Статья 541. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, решений таможенных органов Республики Казахстан
Статья 542. Невыполнение требований таможенных органов Республики Казахстан
Глава 30. Административные правонарушения на транспорте,
в дорожном хозяйстве
Статья 543. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на железнодорожном транспорте

544-бап. Темiржол көлiгi құралдарын пайдалану қағидаларын бұзу
545-бап. Теміржол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеусіз немесе қайта тіркеусіз пайдалану
546-бап. Ортақ пайдаланыстағы көлiк құралдарын және олардың iшкi жабдықтарын бүлдiру
547-бап. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану тәртібін бұзу
548-бап. Ұшу қауіпсіздігі қағидаларын бұзу
549-бап. Кәсіптік даярлықтан өтпеген не тиісті біліктілігі жоқ авиация персоналын жұмысқа жіберу, сондай-ақ мас күйдегі адамды әуе кемесін басқаруға жіберу
550-бап. Әуе кемесіндегі мінез-құлық қағидаларын бұзу
551-бап. Тасымалдаушының кінәсінен рейсті ұшырмай тастаған немесе кідіріс болған немесе әуе кемесінің кеш келуі салдарынан рейсті ұшырмай тастаған, кідіріс болған, тасымалдау маршруты өзгертілген кезде тасымалдаушының жолаушылар алдында қызмет көрсету бойынша міндеттерін орындамауы не тиісінше орындамауы
552-бап. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті қасақана жасыру
553-бап. Әуе кемелерін пайдаланудың қауіпсіздік қағидаларын бұзу
554-бап. Авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзу
555-бап. Жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзу
556-бап. Жолаушыларды, багажды немесе жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің бұзылуы
557-бап. Жолаушыларды, багаждарды немесе жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды рұқсаттарсыз немесе арнайы рұқсаттарсыз жүзеге асыру
558-бап. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автокөлiк құралдарын жүргiзушiлерде жолаушылар тiзiмiнiң болмауы
559-бап. Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль тасымалын шет мемлекетте тіркелген автокөлік құралдарымен жүзеге асыру
560-бап. Республика ішілік қатынаста жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асырған кезде автокөлік құралдары жүргiзушiлерінде тасымалдау шартының болмауы
561-бап. Теңіз көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
562-бап. Теңіз көлігіндегі сигнал беру және байланыс құрылғылары мен қондырғыларын бүлдіру
563-бап. Теңіз және өзен көлігі кемелерінде, сондай-ақ шағын кемелерде жолаушылар қауіпсіздігін қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
564-бап. Кеменi жүзуге шығару қағидаларын бұзу немесе тиiстi дипломы (куәлiгi, куәландыру қағазы) жоқ адамдарды кеме басқаруға жiберу
565-бап. Кемелердi пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ басқару құқығы жоқ адамның кеменi басқаруы

Статья 544. Нарушение правил использования средств железнодорожного транспорта
Статья 545. Эксплуатация железнодорожного подвижного состава без государственной регистрации или перерегистрации
Статья 546. Повреждение транспортных средств общего пользования и их внутреннего оборудования
Статья 547. Нарушение порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан
Статья 548. Нарушение правил безопасности полетов
Статья 549. Допуск к работе авиационного персонала, не прошедших профессиональную подготовку либо не имеющего соответствующего квалификацию, а также допуск к управлению воздушным судном лиц в состоянии опьянения
Статья 550. Нарушение правил поведения на воздушном судне
Статья 551. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей по предоставлению услуг пассажиру при отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменения маршрута перевозки
Статья 552. Умышленное сокрытие авиационного происшествия или инцидента
Статья 553. Нарушение правил безопасности эксплуатации воздушных судов
Статья 554. Нарушение требований авиационной безопасности
Статья 555. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов
Статья 556. Нарушение режима труда и отдыха водителей при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов
Статья 557. Осуществление международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов без разрешений или специальных разрешений
Статья 558. Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Статья 559. Осуществление автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан автотранспортными средствами, зарегистрированными в иностранном государстве
Статья 560. Отсутствие у водителей автотранспортных средств договора перевозки при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа во внутриреспубликанском сообщении
Статья 561. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность движения на морском транспорте
Статья 562. Повреждение на морском транспорте сооружений и устройств сигнализации и связи
Статья 563. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность пассажиров на судах морского и речного транспорта, а также маломерных судах
Статья 564. Нарушение правил выпуска судна в плавание или допуск к управлению судном лиц, не имеющих соответствующего диплома (свидетельства, удостоверения)
Статья 565. Нарушение правил эксплуатации судов, а также управление судном лицом, не имеющим права управления

566-бап. Кеменiң жүзу, жүк тиеу және жүк түсiру қағидаларын бұзуы
567-бап. Кемелердi iшкi су жолдарында пайдалану қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
568-бап. Өзен порттары мен айлақтарында жүктердi тиеу, түсiру және  қоймада ұстау қағидаларын бұзу
569-бап. Шағын кемелер тұруға арналған базаларды (құрылыстарды) пайдалану қағидаларын бұзу
570-бап. Көлiкте өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бұзу
571-бап. Көлiк құралдарын пайдалану қағидаларын бұзу
572-бап. Көлiк құралын жүргiзу кезiнде жүргiзушiнiң телефонды не радиостанцияны пайдалануы
573-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң қозғалыстың белгiленген жылдамдығын арттырып жiберуi
574-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінің маршруттық көлiк құралдарын тоқтатудың, тұрғын аймақтарда жүрудiң, жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қағидаларын сақтамауы және жол жүрiсiнiң қағидаларын басқа да өрескел бұзуы
575-бап. Жол қиылыстарынан өту қағидаларын бұзу немесе жолдың жүру бөлiгiн кесiп өту
576-бап. Маневр жасау қағидаларын бұзу
577-бап. Көлiк құралын жолдың жүру бөлiгiнде орналастыру, қарама-қарсы жүрiп өту немесе басып озу қағидаларын бұзу
578-бап. Көлiк құралдарын тоқтату немесе оларды қою  қағидаларын бұзу
579-бап. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары iске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық бермеу
580-бап. Бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушiнiң тыйым салатын қимылына қарамай өтiп кету
581-бап. Жүргiншiлерге немесе жол жүрiсiнiң өзге де қатысушыларының жүруiне басымдық бермеу
582-бап. Жол белгiлерiмен немесе жолдың жүру бөлiгiндегi таңбалармен көрсетiлген талаптарды сақтамау
583-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінің жүргiзiп үйренудi өткiзу, сыртқы жарық түсiру аспаптарын және (немесе) дыбыс сигналдарын пайдалану, авариялық сигнал берудi қолдану қағидаларын бұзуы
584-бап. Көлiк құралына арнайы жарық және (немесе) дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды орнату қағидаларын бұзу не жедел және арнайы қызметтер автомобильдерiнiң арнайы түстi-графикалық схемаларын заңсыз жазу
585-бап. Жол жүрiсiне қатысушының жол жүрiсi қағидаларын авариялық ахуал туғызуға әкеп соғатындай дәрежеде бұзуы
586-бап. Темiржол өткелдерiнен өту қағидаларын бұзу
587-бап. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды көрсетiлген тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиiстi куәлiксiз жүзеге асыру
588-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінiң жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларын адамдардың денсаулығына зиян келтiретіндей, көлiк құралдарын немесе өзге де мүлiктi зақымдауға әкелетіндей дәрежеде бұзуы

Статья 566. Нарушение правил плавания, погрузки и разгрузки
судов
Статья 567. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность
эксплуатации судов на внутренних водных путях
Статья 568. Нарушение правил погрузки, разгрузки и
складирования грузов в речных портах и на пристанях
Статья 569. Нарушение правил пользования базами (сооружениями) для стоянок маломерных судов
Статья 570. Нарушение правил пожарной безопасности на транспорте
Статья 571. Нарушение правил эксплуатации транспортных средств
Статья 572. Пользование водителем при управлении транспортным средством телефоном либо радиостанцией
Статья 573. Превышение водителями транспортных средств установленной скорости движения
Статья 574. Несоблюдение водителями транспортных средств правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов и другие грубые нарушения правил дорожного движения
Статья 575. Нарушение правил проезда перекрестков или пересечение проезжей части дороги
Статья 576. Нарушение правил маневрирования
Статья 577. Нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части дороги, встречного разъезда или обгона
Статья 578. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств
Статья 579. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб с включенными специальными световыми и звуковыми сигналами
Статья 580. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика
Статья 581. Непредоставление преимущества в движении пешеходам или иным участникам дорожного движения
Статья 582. Несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги
Статья 583. Нарушение водителями транспортных средств правил проведения учебной езды, пользования внешними световыми приборами и (или) звуковыми сигналами, применения аварийной сигнализации
Статья 584. Нарушение правил установки на транспортном средстве устройств для подачи специальных световых и (или) звуковых сигналов либо незаконное нанесение специальных цветографических схем автомобилей оперативных и специальных служб
Статья 585. Нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки
Статья 586. Нарушение правил проезда железнодорожных переездов
Статья 587. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок
Статья 588. Нарушение водителями транспортных средств установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, повлекшее причинение вреда здоровью людей, повреждение транспортных средств или иного имущества

589-бап. Жол-көлiк оқиғасы болған жерден кетiп қалу
590-бап. Құжаттары жоқ және жүргізу құқығы жоқ адамның көлiк құралдарын жүргізуі
591-бап. Iшкi iстер (полиция), көлiктiк бақылау органдары қызметкерiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау бекеттерiнде көлiк құралын тоқтату туралы талаптарын орындамау, алкогольден, есiрткiден және(немесе) уытқұмарлықтан мас күйiн куәландырудан өтуден жалтару
592-бап. Көлiк құралдарының қозғалысына кедергi жасау
593-бап. Жаяу жүргiншiлердiң және жол қозғалысына өзге де қатысушылардың қозғалыс қағидаларын бұзуы
594-бап. Қазақстан Республикасының механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық қарап-тексеруді жүзеге асыру саласындағы заңнамасын бұзу
595-бап. Техникалық ақаулары бар көлiк құралдарын пайдалануға шығару және пайдаланудың өзге де қағидаларын бұзу
596-бап. Көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не одан айрылған, сол сияқты тиiстi санаты жоқ жүргiзушiнi көлiк құралын жүргізуге жiберу
597-бап. Жол қозғалысына қатысушыларға қойылатын өзге де талаптарды бұзу
598-бап. Көлiкпен қауiптi заттарды немесе бұйымдарды тасымалдау қағидаларын бұзу
599-бап. Қалалық және қала маңындағы қоғамдық көлiктi пайдалану қағидаларын бұзу
600-бап. Жолаушыларды билетсiз алып жүру
601-бап. Темiр жол көлiгiнде жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары бұзу
602-бап. Темiр жол, теңiз, өзен және автомобиль көлiгiнде жүктердiң сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
603-бап. Әуе көлiгiнде жүктердiң сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi қағидаларды бұзу
604-бап. Тракторларды, басқа да өздiгiнен жүретiн машиналар мен жабдықтарды пайдалану қағидаларын бұзу
605-бап. Ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өткені үшін ақыны уақтылы төлемеу
606-бап. Көлiк құралдарын жүргiзушi жеке тұлғалардың пайдалану және жол жүрiсi қағидаларын үнемi бұзуы
607-бап. Жолдарды, темiр жол өткелдерiн және басқа жол құрылыстарын бүлдiру
608-бап. Жолдарды, темiр жол өткелдерiн және басқа жол құрылыстарын күтiп-ұстау қағидаларын бұзу
609-бап. Жерасты коммуникацияларының қарау құдықтарын күтiп-ұстау қағидаларын жол қозғалысы қауiпсiздiгiне қатер төндiретiндей дәрежеде бұзу
610-бап. Автомобиль жолдарына бөлiнген белдеудi қорғау мен пайдалану қағидаларын бұзу

Статья 589. Оставление места дорожно-транспортного происшествия
Статья 590. Управление транспортным средством лицом без документов и не имеющим права управления
Статья 591. Невыполнение требований сотрудника органов внутренних дел (полиции), транспортного контроля на пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан об остановке транспортного средства, уклонение от прохождения освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения
Статья 592. Создание препятствий для движения транспортных средств
Статья 593. Нарушение правил движения пешеходами и иными участниками дорожного движения
Статья 594. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере осуществления обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним
Статья 595. Выпуск в эксплуатацию транспортных средств, имеющих технические неисправности, и иные нарушения правил эксплуатации
Статья 596. Допуск к управлению транспортным средством водителя, не имеющего либо лишенного права управления транспортными средствами, а равно соответствующей категории
Статья 597. Нарушение иных требований, предъявляемых к участникам дорожного движения
Статья 598. Нарушение правил перевозки опасных веществ или предметов на транспорте
Статья 599. Нарушение правил пользования общественным городским и пригородным транспортом
Статья 600. Безбилетный провоз пассажиров
Статья 601. Нарушение правил организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс на железнодорожном транспорте
Статья 602. Нарушение правил обеспечения сохранности грузов на железнодорожном, морском, речном и автомобильном транспорте
Статья 603. Нарушение правил по обеспечению сохранности грузов на воздушном транспорте
Статья 604. Нарушение правил эксплуатации тракторов, иных самоходных машин и оборудования
Статья 605. Несвоевременная уплата за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам)
Статья 606. Систематическое нарушение правил эксплуатации и дорожного движения физическими лицами, управляющими транспортными средствами
Статья 607. Повреждение дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений
Статья 608. Нарушение правил содержания дорог, железнодорожных переездов и других дорожных сооружений
Статья 609. Нарушение правил содержания смотровых колодцев подземных коммуникаций, создающее угрозу безопасности дорожного движения
Статья 610. Нарушение правил охраны и пользования полосой отвода автомобильных дорог

611-бап. Жер пайдаланушылардың автомобиль жолдарын және жол құрылғыларын пайдалану мен қорғау қағидаларын бұзуы
612-бап. Магистральдық құбырларды қорғау қағидаларын бұзу
31-тарау. Ақпараттындыру және байланыс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
613-бап. Электр байланыс желiлерiне қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) заңсыз қосу
614-бап. Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұзу
615-бап. Сәйкестiгi мiндеттi растауға жататын, бiрақ одан өтпеген байланыс құралдарын пайдалану.
616-бап. Ақпараттық ресурстарды қорғау құралдарын пайдалану жөнiндегi талаптарды бұзу
617-бап. Қазақстан Республикасының электрондық құжаттар және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңдарын бұзу
618-бап. Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңдарын бұзу
32-тарау. Әскери міндеттілік, әскери қызмет пен қорғаныс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
619-бап. Бастапқы әскери есепке алынуға не шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс азаматтардың тiзiмдерiн жергiлiктi әскери басқару органына бермеу немесе уақтылы бермеу
620-бап. Азаматтардың, лауазымды адамдардың және заңды тұлғалардың азаматтық қорғаныс жөнiндегi мiндеттердi орындамауы
621-бап. Жергiлiктi әскери басқару органының шақыруы туралы азаматтарға хабарламау
622-бап. Әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi тұрғылықты азаматтар құрамындағы өзгерiстер туралы мәлiметтердi уақтылы бермеу
623-бап. Әскери мiндеттiлер, шақырылушылар мен азаматтар туралы мәлiметтердi хабарламау
624-бап. Азаматтардың әскери есепке алу жөнiндегi мiндеттерді орындамауы
625-бап. Медициналық тексеруден немесе жиындардан жалтару
626-бап. Әскери есепке алу құжаттарын қасақана бүлдiру немесе жоғалту
627-бап. Әскери қызметке даярлықтан жалтару
628-бап. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке және келісім шарт бойынша заңсыз шақыру, оларды шақыруды заңсыз кейiнге қалдыру
629-бап. Әскери қызметшiнi қорлау
33-тарау. Мемлекеттiк билiк институттарына қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
630-бап. Сотқа құрметтемеушілік білдіру
631-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс қарауға қатысушылардың жауаптылығы
632-бап. Алқабидiң мiндеттерiн атқару үшiн сотқа келмеу
633-бап. Алқабилерге үміткерлердің тiзiмдерiн жасау үшiн ақпаратты табыс етпеу
634-бап. Алқабилердiң міндеттерді орындамауы, сондай-ақ сот талқылауында iстi қарауға байланысты шектеулердi сақтамауы
635-бап. Куәнiң айғақ беруден бас тартуы немесе жалтаруы

Статья 611. Нарушение землепользователями правил эксплуатации и охраны автомобильных дорог и дорожных сооружений
Статья 612. Нарушение правил охраны магистральных трубопроводов
Глава 31. Административные правонарушения в области
информатизации и связи
Статья 613. Незаконное подключение оконечных устройств (оборудования) к сетям электросвязи
Статья 614. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области связи
Статья 615. Использование средств связи, подлежащих обязательному подтверждению соответствия, но не прошедших его
Статья 616. Нарушение требований по эксплуатации средств защиты информационных ресурсов
Статья 617. Нарушение законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
Статья 618. Нарушение законодательства Республики Казахстан об информатизации
Глава 32. Административные правонарушения в области
воинской обязанности, воинской службы и обороны
Статья 619. Непредставление или несвоевременное представление в местный орган военного управления списков граждан, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет либо приписке к призывным участкам
Статья 620. Неисполнение гражданами, должностными и юридическими лицами обязанностей по гражданской обороне
Статья 621. Неоповещение граждан о вызове местного органа военного управления
Статья 622. Несвоевременное представление сведений об изменениях состава проживающих граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете
Статья 623. Несообщение сведений о военнообязанных, призывниках и гражданах
Статья 624. Неисполнение гражданами обязанностей по воинскому учету
Статья 625. Уклонение от медицинского обследования или сборов
Статья 626. Умышленная порча или утрата документов воинского учета
Статья 627. Уклонение от подготовки к воинской службе
Статья 628. Незаконный призыв граждан на срочную воинскую службу, предоставление им незаконных отсрочек
Статья 629. Оскорбление военнослужащего
Глава 33. Административные правонарушения, посягающие на
институт государственной власти
Статья 630. Проявление неуважения к суду
Статья 631. Ответственность участников производства по делу об административном правонарушении
Статья 632. Неявка в суд для исполнения обязанностей присяжного заседателя
Статья 633. Непредоставление информации для составления списков кандидатов в присяжные заседатели
Статья 634. Невыполнение присяжным заседателем обязанностей, а также несоблюдение ограничений, связанных с рассмотрением дела в судебном разбирательстве
Статья 635.Отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний

636-бап. Куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе қате аударма жасау
637-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша дәлелдемелердi бұрмалау
638-бап. Лауазымды адамның сараптама жүргiзу туралы қаулыны немесе тапсырманы не маманды шақыру туралы талапты орындаудан бас тартуы немесе келмеуі
639-бап. Айыпталушының (күдіктінің) келетiндiгi туралы жеке кепiлгерлiктi бұзу
640-бап. Кәмелетке толмаған айыпталушының (күдіктінің) келуiн қамтамасыз ету туралы мiндеттеменi бұзу
641-бап. Соттың жеке ұйғарымы, қаулысы, прокурордың, тергеушiнiң немесе анықтаушының ұсынысы бойынша шара қолданбау
642-бап. Прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келуден жалтару
643-бап. Прокурорға хабарламау немесе дер кезiнде хабарламау
644-бап. Прокурордың, тергеушiнiң, анықтаушының, сот приставының, сот орындаушысының заңды қызметiне кедергi жасау
645-бап. Сот актiлерiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдардың (лауазымды адамдардың), қаулыларын орындамау
646-бап. Сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау
647-бап. Жеке тұлғалар мен ұйымдардың сот орындаушысына мәліметтерді беру жөніндегі міндеттерін орындамауы
648-бап. Лауазымды адамның атқару құжатын жоғалтқандығы үшiн жауаптылығы
649-бап. Сот орындаушысына, сот приставына соттар мен басқа да органдардың қаулыларын орындауда кедергi жасау
650-бап. Мемлекеттiк наградаларды заңсыз тағып жүру
651-бап. Айырым белгiлерi және (немесе) нышандары бар нысанды әскери киiмдi, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану)
34-тарау. Әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық
652-бап. Жеке тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруi
653-бап. Мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамның не оған теңестiрiлген адамның заңсыз материалдық сыйақы алуы
654-бап. Заңды тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруi
655-бап. Мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының заңсыз кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруы және заңсыз кiрiстер алуы
656-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi мемлекеттiк органдар басшыларының шара қолданбауы
657-бап. Бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарды жұмысқа қабылдау
3-бөлiм. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдар
35-тарау. Негізгі ережелер

Статья 636. Заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод
Статья 637. Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях
Статья 638. Отказ или уклонение должностного лица от выполнения постановления или поручения о проведении экспертизы либо требования о вызове специалиста
Статья 639. Нарушение личного поручительства о явке обвиняемого (подозреваемого)
Статья 640. Нарушение обязательства об обеспечении явки несовершеннолетнего обвиняемого (подозреваемого)
Статья 641. Непринятие мер по частному определению, постановлению суда, представлению прокурора, следователя или дознавателя
Статья 642. Уклонение от явки к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу
Статья 643. Неуведомление или несвоевременное уведомление прокурора
Статья 644. Воспрепятствование законной деятельности прокурора, следователя, дознавателя, судебного пристава, судебного исполнителя
Статья 645. Неисполнение судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях
Статья 646. Неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава
Статья 647. Невыполнение физическими лицами и организациями обязанностей по представлению судебному исполнителю сведений
Статья 648. Ответственность должностного лица за утрату исполнительного документа
Статья 649. Воспрепятствование судебному исполнителю, судебному приставу в исполнении постановлений судов и других органов
Статья 650. Незаконное ношение государственных наград
Статья 651. Незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования
Глава 34. Административные коррупционные правонарушения
Статья 652. Предоставление незаконного материального вознаграждения физическими лицами
Статья 653. Получение незаконного материального вознаграждения лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом
Статья 654. Предоставление незаконного материального вознаграждения юридическими лицами
Статья 655. Осуществление незаконной предпринимательской деятельности и получение незаконных доходов государственными органами и органами местного самоуправления
Статья 656. Непринятие мер руководителями государственных органов по борьбе с коррупцией
Статья 657. Принятие на работу лиц, ранее совершивших коррупционное преступление
Раздел 3. Органы, уполномоченные рассматривать дела об
административных правонарушениях Глава 35. Основные положения

658-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар)
659-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) құзыретiнiң ара жiгiн ажырату
36-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердiң қайда қарауға жататындығы, лауазымды адамдардың iстердi қарау және әкiмшiлiк жазаларды қолдану жөнiндегi құзыретi
660-бап. Cоттар
661-бап. Iшкi iстер органдары (полиция)
662-бап. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары
663-бап. Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган
664-бап. Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган
665-бап. Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган
666-бап. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау органдары
667-бап. Көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi орган
668-бап.Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган
669-бап. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырушы органдар
670-бап. Әдiлет органдары
671-бап. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган
672-бап. Көшi-қон жөнiндегi органдар
673-бап. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган
674-бап. Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган
675-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті орган
676-бап. Кеден органдары
677-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң органдары
678-бап. Денсаулық сақтау органдары
679-бап. Діни қызмет саласындағы уәкілетті орган
680-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң санитариялық қадағалауды жүзеге асыратын медициналық қызметтерi
681-бап. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган
682-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган
683-бап. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi орган
684-бап. Тұқым шаруашылығы, мақта саласын дамыту және астық нарығын реттеу саласындағы уәкiлеттi орган
685-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы уәкiлеттi орган
686-бап. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi органдар
687-бап. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органдар
688-бап. Жердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдар
689-бап. Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган

Статья 658. Органы (должностные лица), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях
Статья 659. Разграничение компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях
Глава 36. Подведомственность дел об административных
правонарушениях, компетенция должностных лиц по рассмотрению
дел и наложению административных взысканий
Статья 660. Суды
Статья 661. Органы внутренних дел (полиция)
Статья 662. Органы государственной противопожарной службы
Статья 663. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр
Статья 664. Уполномоченный орган в области нефти и газа
Статья 665. Уполномоченный орган по исполнению судебных актов
Статья 666. Органы по государственному энергетическому надзору и контролю
Статья 667. Уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций
Статья 668. Уполномоченный орган в области связи и информатизации
Статья 669. Органы, осуществляющие государственный контроль в области трудового законодательства Республики Казахстан
Статья 670. Органы юстиции
Статья 671. Уполномоченный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности
Статья 672. Органы по миграции
Статья 673. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности
Статья 674. Уполномоченный орган в области Гражданской обороны
Статья 675. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Статья 676. Таможенные органы
Статья 677. Органы Министерства обороны Республики Казахстан
Статья 678. Органы здравоохранения
Статья 679. Уполномоченный орган в области религиозной деятельности
Статья 680. Медицинские службы Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющие санитарный надзор
Статья 681. Уполномоченный орган в области ветеринарии
Статья 682. Уполномоченный орган в области племенного животноводства
Статья 683. Уполномоченный орган по карантину растений
Статья 684. Уполномоченный орган в области семеноводства, развития хлопковой отрасли и регулирования зернового рынка
Статья 685. Уполномоченный орган в области защиты растений
Статья 686. Уполномоченные органы в области использования и охраны водного фонда
Статья 687. Уполномоченные органы в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства
Статья 688. Органы, осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель
Статья 689. Уполномоченный орган по инвестициям

690-бап. Геодезия және картография саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдар
691-бап. Монополияға қарсы орган
692-бап. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi орган
693-бап. Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдар
694-бап. Ауылшаруашылық техникасын тiркеу жөнiндегi уәкiлеттi орган
695-бап. Өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган
696-бап. Объектiлердi салу сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар
697-бап. Мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi орган
698-бап. Салық қызметi органдары
699-бап. Қаржы полициясы органдары
700-бап. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң органдары
701-бап. Iшкi бақылау жөнiндегi уәкiлеттi орган
702-бап. Банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган
703-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің органдары
704-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган
705-бап. Қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган
706-бап. Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау органдары
707-бап. Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары
708-бап. Әскери полиция органдары
709-бап. Акцизделетiн өнiм өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдар
710-бап. Жергiлiктi атқарушы органдар
711-бап. Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган
712-бап. Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган
713-бап. Ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган
714-бап. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган
715-бап. Биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi орган
716-бап. Биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi орган
4-бөлiм. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу
37-тарау. Негiзгi ережелер
717-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жүргізу тәртібін айқындайтын заңнама
718-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзудiң мiндеттерi
719-бап. Iс жүргiзу тiлi
720-бап. Мерзiмдi есептеу
721-бап. Өтiнiш жасау
722-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлар
723-бап. Әкiмшiлiк жауаптылыққа тартпауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлар
724-бап. Хабардар ету (хабарлау)

Статья 690. Органы, осуществляющие государственный контроль в области геодезии и картографии
Статья 691. Антимонопольный орган
Статья 692. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках
Статья 693. Органы, осуществляющие государственный контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерений
Статья 694. Уполномоченный орган по регистрации сельскохозяйственной техники
Статья 695. Уполномоченный государственный орган в области растениеводства
Статья 696. Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за качеством строительства объектов
Статья 697. Уполномоченный орган в области государственной статистики
Статья 698. Органы налоговой службы
Статья 699. Органы финансовой полиции
Статья 700. Органы Министерства финансов Республики Казахстан
Статья 701. Уполномоченный орган по внутреннему контролю
Статья 702. Уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование в области банкротства
Статья 703. Органы Национального Банка Республики Казахстан
Статья 704. Уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Статья 705. Уполномоченный орган по защите прав потребителей финансовых услуг
Статья 706. Органы социальной защиты населения Республики Казахстан
Статья 707. Органы национальной безопасности Республики Казахстан
Статья 708. Органы военной полиции
Статья 709. Органы по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции
Статья 710. Местные исполнительные органы
Статья 711. Уполномоченный орган в области образования
Статья 712. Уполномоченный орган в области туристской деятельности
Статья 713. Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса
Статья 714. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности
Статья 715. Уполномоченный орган в области производства биотоплива
Статья 716. Уполномоченный орган в области оборота биотоплива
Раздел 4. Производство по делам об административных
правонарушениях Глава 37. Основные положения
Статья 717. Законодательство, определяющее порядок производства по делам об административных правонарушениях
Статья 718. Задачи производства по делам об административных правонарушениях
Статья 719. Язык производства
Статья 720. Исчисление сроков
Статья 721. Ходатайства
Статья 722. Обстоятельства, исключающие производство по делу об административном правонарушении
Статья 723. Обстоятельства, позволяющие не привлекать к административной ответственности
Статья 724. Уведомления (извещения)

38-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушылар, олардың құқықтары мен мiндеттерi
725-бап. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам
726-бап. Жәбiрленушi
727-бап. Жеке адамның заңды өкiлдерi
728-бап. Заңды тұлғаның өкiлдерi
729-бап. Қорғаушы
730-бап. Қорғаушының мiндеттi түрде қатысуы
731-бап. Қорғаушыны шақыру, тағайындау, ауыстыру, оның еңбегiне ақы төлеу
732-бап. Қорғаушыдан бас тарту
733-бап. Қорғаушының өкiлеттiгi
734-бап. Жәбiрленушiнiң өкiлi
735-бап. Куә
736-бап. Куәгер
737-бап. Маман
738-бап. Сарапшы
739-бап. Аудармашы
740-бап. Прокурор
741-бап. Прокурордың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудің заңдылығын қамтамасыз ету жөнiндегi өкiлеттiгi
742-бап. Iс жүргiзу мiндеттерiн орындамағаны үшiн жауаптылық
743-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысу мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлар
744-бап. Iс жүргiзуге қатысуына жол берiлмейтiн адамдарды қатыстырудан бас тарту
745-бап. Жәбiрленушi, куә, сарапшы, маман, аудармашы немесе куәгер шығындарының орнын толтыру
39-тарау. Дәлелдемелер және дәлелдеу
746-бап. Дәлелдемелер
747-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша дәлелденуге тиiс мән-жайлар
748-бап. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелері, жәбiрленушiнiң және куәнiң айғақтары
749-бап. Дәлелдеу мiндетi және дәлелдемелерді табыс ету
750-бап. Дәлелдеуден босатудың негiздерi
751-бап. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету
752-бап. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету туралы өтініш
753-бап. Сараптама тағайындау және жүргiзу
754-бап. Сарапшы мен маманның қорытындысы және айғақтары
755-бап. Yлгiлердi алу
756-бап. Дәрiгердiң немесе басқа маманның, сондай-ақ сарапшының үлгiлердi алуы
757-бап. Үлгiлердi алу кезiнде жеке адамның құқықтарын қорғау
758-бап. Заттай дәлелдемелер
759-бап. Ғылыми-техникалық құралдар
760-бап. Құжаттар
761-бап. Қосымша мәлiметтер талап ету
762-бап. Дәлелдеу
763-бап. Дәлелдемелерді жинау
764-бап. Дәлелдемелерді тексеру
765-бап. Дәлелдемелердi бағалау
40-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдану
766-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шаралары
767-бап. Жеткiзу
768-бап. Әкімшілік ұстау
769-бап. Әкiмшiлiк ұстаудың тәртiбi
770-бап. Әкiмшiлiк ұстау мерзiмдерi

Глава 38. Участники производства по делам об административных
правонарушениях, их права и обязанности
Статья 725. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении
Статья 726. Потерпевший
Статья 727. Законные представители физического лица
Статья 728. Представители юридического лица
Статья 729. Защитник
Статья 730. Обязательное участие защитника
Статья 731. Приглашение, назначение, замена защитника, оплата его труда
Статья 732. Отказ от защитника
Статья 733. Полномочия защитника
Статья 734. Представитель потерпевшего
Статья 735. Свидетель
Статья 736. Понятой
Статья 737. Специалист
Статья 738. Эксперт
Статья 739. Переводчик
Статья 740. Прокурор
Статья 741. Полномочия прокурора по обеспечению законности производства по делам об административных правонарушениях
Статья 742. Ответственность за неисполнение процессуальных обязанностей
Статья 743. Обстоятельства, исключающие возможность участия в производстве по делу об административном правонарушении
Статья 744. Отводы лиц, участие которых в производстве по делу не допускается
Статья 745. Возмещение расходов потерпевшему, свидетелю, эксперту, специалисту, переводчику или понятому
Глава 39. Доказательства и доказывание
Статья 746. Доказательства
Статья 747. Обстоятельства, подлежащие доказыванию по делу об административном правонарушении
Статья 748. Объяснения лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, показания потерпевшего и свидетеля
Статья 749. Обязанность доказывания и представления
доказательств
Статья 750. Основания освобождения от доказывания
Статья 751. Обеспечение доказательств
Статья 752. Заявление об обеспечении доказательств
Статья 753. Назначение и производство экспертизы
Статья 754. Заключение и показания эксперта и специалиста
Статья 755. Получение образцов
Статья 756. Получение образцов врачом или другим специалистом, а также экспертом
Статья 757. Охрана прав личности при получении образцов
Статья 758. Вещественные доказательства
Статья 759. Научно-технические средства
Статья 760. Документы
Статья 761. Истребование дополнительных сведений
Статья 762. Доказывание
Статья 763. Собирание доказательств
Статья 764. Проверка доказательств
Статья 765. Оценка доказательств
Глава 40. Принятие мер обеспечения производства по делам об
административных правонарушениях
Статья 766. Меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении
Статья 767. Доставление
Статья 768. Административное задержание
Статья 769. Порядок административного задержания
Статья 770. Сроки административного задержания

771-бап. Алып келу
772-бап. Жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеу
773-бап. Жеке тексеріп қарау және жеке адамның заттарын тексеріп қарау
774-бап. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеру
775-бап. Тексеру
776-бап. Тексеру жүргiзудiң жалпы қағидалары
777-бап. Жеке адамның заттары мен құжаттарын алып қою
778-бап. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттету және мас күйiн куәландыру
779-бап. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi ұстау, жеткiзу және пайдалануға тыйым салу
780-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексеру
781-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi құжаттар мен мүлiктi алып қою
782-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу
783-бап. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу
41-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
784-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғаудың дәлелдерi мен негiздемесi
785-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама
786-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға құқығы бар лауазымды адамдар
787-бап. Прокурордың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қозғауы
788-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау мерзiмдерi
789-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайтын жағдайлар
790-бап. Хаттаманы (прокурордың қаулысын) iстi қарау үшiн жiберу
791-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi iстi қарауға бергенге дейiн қысқарту
42-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізу
792-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізудің негіздері
793-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізудің тәртібі
43-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау
794-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын орын
795-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға әзiрлеу
796-бап. Судьяның, лауазымды адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлар
797-бап. Судьяның, лауазымды адамның өздiгiнен бас тартуы және олардан бас тарту
798-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға әзiрлеу кезiнде судья, орган(лауазымды адам) қабылдайтын шешiм

Статья 771. Привод
Статья 772. Превентивное ограничение свободы передвижения
Статья 773. Личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице
Статья 774. Досмотр транспортных средств, маломерных судов
Статья 775. Осмотр
Статья 776. Общие правила производства осмотра
Статья 777. Изъятие вещей и документов, находящихся при физическом лице
Статья 778. Отстранение от управления транспортным средством, маломерным судном и освидетельствование на состояние опьянения
Статья 779. Задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства, маломерного судна
Статья 780. Осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащего юридическому лицу, а также соответствующих документов
Статья 781. Изъятие документов и имущества, принадлежащих юридическому лицу
Статья 782. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу
Статья 783. Порядок приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов
Глава 41. Возбуждение дел об административных правонарушениях
Статья 784. Поводы и основание для возбуждения дела об административном правонарушении
Статья 785. Протокол об административном правонарушении
Статья 786. Должностные лица, имеющие право составлять протоколы об административных правонарушениях
Статья 787. Возбуждение производства по делу об административном правонарушении прокурором
Статья 788. Сроки составления протокола об административном правонарушении
Статья 789. Случаи, когда протокол об административном правонарушении не составляется
Статья 790. Направление протокола (постановления прокурора) для рассмотрения дела
Статья 791. Прекращение производства по делу об административном правонарушении до передачи дела на рассмотрение
Глава 42. Сокращенное производство по делу об административном
правонарушении
Статья 792. Основания сокращенного производства по делу об административном правонарушении
Статья 793. Порядок сокращенного производства по делу об административном правонарушении
Глава 43. Рассмотрение дел об административных правонарушениях
Статья 794. Место рассмотрения дела об административном правонарушении
Статья 795. Подготовка к рассмотрению дела об административном правонарушении
Статья 796. Обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения дела об административном правонарушении судьей, должностным лицом
Статья 797. Самоотвод и отвод судьи, должностного лица
Статья 798. Решение судьи, органа (должностного лица), принимаемое при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении

799-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау мерзiмдерi
800-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау тәртiбi
801-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде анықтауға жататын мән-жайлар
802-бап. Сот отырысының хаттамасы
803-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау нәтижелерi бойынша шешiмдердiң түрлерi
804-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы
805-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыны хабарлау және қаулының көшiрмесiн тапсыру
806-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша ұйғарым
807-бап. Жаңылыс жазуларды, жаңсақ жазылымдарды және арифметикалық қателерді түзету
808-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы ұсыныс
44-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның) іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
809-бап. Шағым беру тәртібі
810-бап. Шағым беру мерзімі
811-бап. Шағымды қарау тәртібі
45-тарау.Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі заңды күшіне енбеген қаулыларды қайта қарау
812-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым беру, наразылық келтiру құқығы
813-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым беру, наразылық білдіру тәртiбi
814-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым беру, наразылық білдіру мерзiмi
815-бап. Шағымның (наразылықтың) мазмұны
816-бап. Шағым берiлуiне немесе наразылық білдіруiне байланысты қаулының орындалуын тоқтата тұру
817-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарау мерзiмдерi
818-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты жоғары тұрған сот судьясының, жоғары тұрған орган басшысының немесе оның орынбасарының жеке-дара қарауы
819-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарау үшін әзiрлеу
820-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарау
821-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық бойынша шешiм
822-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулының күшiн жою немесе оны өзгерту негiздерi
823-бап. Судьяның, органның (лауазымды адамның)әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыда баяндалған iстiң нақты мән-жайлары туралы тұжырымдарының шағымды, наразылықты қарау кезiнде зерттелген дәлелдемелерге сәйкес келмеуi

Статья 799. Сроки рассмотрения дел об административных правонарушениях
Статья 800. Порядок рассмотрения дел об административных правонарушениях
Статья 801. Обстоятельства, подлежащие выяснению при рассмотрении дела об административном правонарушении
Статья 802. Протокол судебного заседания
Статья 803. Виды решений по результатам рассмотрения дела об административном правонарушении
Статья 804. Постановление по делу об административном правонарушении
Статья 805. Объявление постановления по делу об административном правонарушении и вручение копии постановления
Статья 806. Определение по делу об административном правонарушении
Статья 807. Исправление описок, опечаток и арифметических ошибок
Статья 808. Представление об устранении причин и условий, способствовавших совершению административного правонарушения
Глава 44. Обжалование действий (бездействия) суда (судьи),
органа (должностного лица), осуществляющего производство по
делу об административном правонарушении
Статья 809. Порядок подачи жалобы
Статья 810. Срок подачи жалобы
Статья 811. Порядок рассмотрения жалобы
Глава 45. Пересмотр не вступивших в законную силу постановлений
по делам об административных правонарушениях
Статья 812. Право на обжалование, опротестование постановления по делу об административном правонарушении
Статья 813. Порядок обжалования, опротестования постановления по делу об административном правонарушении
Статья 814. Срок обжалования, опротестования постановления по делу об административном правонарушении
Статья 815. Содержание жалобы (протеста)
Статья 816. Приостановление исполнения постановления в связи с подачей жалобы или принесением протеста
Статья 817. Сроки рассмотрения жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении
Статья 818. Единоличное рассмотрение судьей вышестоящего суда, руководителем вышестоящего органа или его заместителем жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении
Статья 819. Подготовка к рассмотрению жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении
Статья 820. Рассмотрение жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении
Статья 821. Решение по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении
Статья 822. Основания к отмене или изменению постановления по делу об административном правонарушении
Статья 823. Несоответствие выводов судьи, органа (должностного лица) о фактических обстоятельствах дела, изложенных в постановлении по делу об административном правонарушении, исследованным при рассмотрении жалобы, протеста доказательствам

824-бап. Әкiмшiлiк жауаптылық туралы заңды дұрыс қолданбау
825-бап. Осы Кодекстiң iс жүргiзу нормаларының елеулі түрде бұзылуы
826-бап. Қаулымен қолданылған әкiмшiлiк жазаның жасалған құқық бұзушылық сипатына, кiнәлiнiң жеке басына немесе заңды тұлғаның мүлiктiк қаржы жағдайына сәйкес келмеуi
827-бап. Іс бойынша іс жүргiзудi қысқарту туралы қаулының күшiн жою немесе оны өзгерту
828-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық жөнiндегi ұйғарымды жария ету
46-тарау.Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі заңды күшіне енген қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды қайта қарау
829-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі заңды күшiне енген қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарды қайта қараудың ерекше тәртiбi
830-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарды қайта қарауға құқылы соттар
831-бап. Істерді сұратып алудың және заңды күшіне енген сот актілеріне наразылық білдіру туралы өтінішхаттарды қараудың тәртібі мен себептері
832-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі қаулыларға және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарға наразылық білдіру, шағым беру
833-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтата тұру
834-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі заңды күшiне енген қаулыларды Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында қадағалау тәртібімен қайта қарау
47-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі заңды күшiне енген қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау
835-бап. Қайта қарау негіздері
836-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарайтын соттар, уәкілетті органдар (лауазымды адамдар)
837-бап. Арыз беру
838-бап. Арыздың нысаны мен мазмұны
839-бап. Соттың, органның (лауазымды адамның) іс жүргізуіне арыз қабылдау
840-бап. Қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қайтару
841-бап. Арыз беру мерзімін есептеу
842-бап Арызды қарау
843-бап. Соттың, уәкілетті органның (лауазымды адамның) істі қайта қарау туралы ұйғарымы

Статья 824. Неправильное применение закона об административной ответственности
Статья 825. Существенное нарушение процессуальных норм настоящего Кодекса
Статья 826. Несоответствие наложенного постановлением административного взыскания характеру совершенного правонарушения, личности виновного или имущественному финансовому положению юридического лица
Статья 827. Отмена или изменение постановления о прекращении производства по делу
Статья 828. Оглашение определения по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении
Глава 46. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по
делам об административных правонарушениях и определений по
результатам рассмотрения жалоб, протестов на них в порядке
надзора
Статья 829. Исключительный порядок пересмотра вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях и определений по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Статья 830. Суды, правомочные пересматривать постановления по делам об административных правонарушениях и определения по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Статья 831. Порядок и поводы истребования дел и рассмотрения ходатайств о принесении протеста на вступившие в законную силу судебные акты
Статья 832. Принесение протеста, подача жалобы на постановления по делам об административных правонарушениях и определения по результатам рассмотрения жалобы, протеста на них
Статья 833. Приостановление исполнения постановления о наложении административного взыскания
Статья 834. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях в порядке надзора в Верховном Суде Республики Казахстан
Глава 47. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по
делам об административных правонарушениях и определений по
результатам рассмотрения жалоб, протестов на них по вновь
открывшимся обстоятельствам
Статья 835. Основания пересмотра
Статья 836. Суды, уполномоченным органы (должностные лица), пересматривающие по вновь открывшимся обстоятельствам постановления по делам об административных правонарушениях и определения по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Статья 837. Подача заявления
Статья 838. Форма и содержание заявления
Статья 839. Принятие заявления к производству суда, органа (должностного лица)
Статья 840. Возвращение заявления о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам
Статья 841. Исчисление срока для подачи заявления
Статья 842. Рассмотрение заявления
Статья 843. Определение суда, уполномоченного органа (должностного лица) о пересмотре дела

48-тарау. Ақтау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңсыз іс-әрекеттері мен келтірілген зиянды өтеу
844-бап. Әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның кiнәсiздiгiн тану жолымен ақтау
845-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңсыз әрекеттерi нәтижесiнде келтiрiлген зиянның өтелуіне құқығы бар адамдар
846-бап. Өтелуге жататын зиян
847-бап. Зиянның өтелуіне құқығын тану
848-бап. Мүлiктiк зиянды өтеу
849-бап. Моральдық зиянның зардаптарын жою
850-бап. Талаптар қою мерзiмдерi
851-бап. Заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу
852-бап. Құқықтарды қуынымдық тәртiппен қалпына келтiру
49-тарау. Әкімшілік жауаптылықтан артықшылықтары мен иммунитеттері бар адамдардың істері бойынша іс жүргізу ерекшеліктері
853-бап. Қазақстан Республикасы Парламентiнің депутатына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
854-бап. Қазақстан Республикасының Президенттiгіне кандидаттың, Қазақстан Республикасы Парламентiнің депутаттығына кандидаттың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
855-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнің Төрағасына немесе оның мүшесiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
856-бап. Судьяға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
857-бап. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
858-бап. Судьяның Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне, судьяға, Қазақстан Республикасының Бас прокурорына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауы
859-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтан дипломатиялық иммунитеттері бар адамдар
860-бап. Дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын адамдарды тексеру, әкiмшiлiк ұстау және күштеп әкелу
861-бап. Айғақтар беруден дипломатиялық иммунитет
862-бап. Үй-жайлардың және құжаттардың дипломатиялық иммунитеті
50-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органдардың шет мемлекеттердің әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша құзыретті мекемелерімен және лауазымды адамдарымен өзара іс-қимылы
863-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша құқықтық көмек көрсетудің жалпы талаптары

Глава 48. Реабилитация. Возмещение вреда, причиненного
незаконными действиями органа (должностного лица),
уполномоченного рассматривать дела об административных
правонарушениях
Статья 844. Реабилитация путем признания невиновности лица, привлеченного к административной ответственности
Статья 845. Лица, имеющие право на возмещение вреда, причиненного в результате незаконных действий органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях
Статья 846. Подлежащий возмещению вред
Статья 847. Признание права на возмещение вреда
Статья 848. Возмещение имущественного вреда
Статья 849. Устранение последствий морального вреда
Статья 850. Сроки предъявления требований
Статья 851. Возмещение вреда юридическим лицам
Статья 852. Восстановление прав в исковом порядке
Глава 49. Особенности производства по делам лиц, обладающих
привилегиями и иммунитетом от административной ответственности
Статья 853. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении депутата Парламента Республики Казахстан
Статья 854. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении кандидата в Президенты Республики Казахстан, кандидата в депутаты Парламента Республики Казахстан
Статья 855. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении Председателя или члена Конституционного Совета Республики Казахстан
Статья 856. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении судьи
Статья 857. Условия и порядок производства по делу об административном правонарушении в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан
Статья 858. Рассмотрение судьей дела об административном правонарушении в отношении депутата Парламента Республики Казахстан, Председателя или членов Конституционного Совета Республики Казахстан, судьи, Генерального Прокурора Республики Казахстан
Статья 859. Лица, обладающие дипломатическим иммунитетом от административной ответственности
Статья 860. Досмотр, административное задержание и привод лиц, пользующихся дипломатическим иммунитетом
Статья 861. Дипломатический иммунитет от дачи показаний
Статья 862. Дипломатический иммунитет помещений и документов
Глава 50. Взаимодействие органов, осуществляющих производство
по делам об административных правонарушениях, с компетентными
учреждениями и должностными лицами иностранных государств по
делам об административных правонарушениях
Статья 863. Общие условия оказания правовой помощи по делам об административных правонарушениях

864-бап. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуларды және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырмаларды жіберу
865-бап. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуларды және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырмаларды орындау тәртібі
5-бөлiм. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың орындалуы
51-тарау. Негізгі ережелер
866-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулының заңды күшiне енуi
867-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының мiндеттiлiгi
868-бап. Қаулыны орындауға жолдау
869-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындау
870-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындауға байланысты мәселелердi шешу
871-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын кейiнге қалдыру және мерзімін ұзарту
872-бап. Әкiмшiлiк жазаны орындаудан босату
873-бап. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындау мерзімінің өтуі
874-бап. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындау жөніндегі іс жүргізудің аяқталуы
52-тарау. Әкімшілік жазаның жекелеген түрлерін орындау тәртібі
875-бап. Ескерту жасау туралы қаулының орындалуы
876-бап. Айыппұл салу туралы қаулыны өз еркімен орындау
877-бап. Жеке тұлғаға, дара кәсіпкерге, жеке нотариусқа, жеке сот орындаушысына және адвокатқа айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындату
878-бап. Заңды тұлғаға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындату
879-бап. Айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындатуға жіберудің тәртібі
880-бап. Әкімшілік жазалардың жекелеген түрлерін орындау тәртібі
881-бап. Айыппұл салу туралы қаулының орындалуы жөніндегі iс жүргiзудiң аяқталуы
882-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болған затты, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу туралы қаулының орындалуы
883-бап. Арнайы құқықтан айыру туралы қаулыны орындайтын органдар
884-бап. Арнайы құқықтан айыру туралы қаулыны орындау тәртiбi
885-бап. Аң аулау құқығынан айыру туралы қаулыны орындау тәртiбi
886-бап. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалану құқығынан айыру туралы қаулыны орындау тәртiбi
887-бап. Қаруды алып жүру және сақтау құқығынан айыру туралы қаулыны орындау тәртiбi

Статья 864. Направление запросов о предоставлении информации и документов и поручений о проведении отдельных процессуальных действий
Статья 865. Порядок исполнения запросов о предоставлении информации и документов и поручений о проведении отдельных процессуальных действий
Раздел 5. Исполнение постановлений о наложении административных
взысканий Глава 51. Основные положения
Статья 866. Вступление постановления по делу об административном правонарушении в законную силу
Статья 867. Обязательность постановления о наложении административного взыскания
Статья 868. Обращение постановления к исполнению
Статья 869. Приведение в исполнение постановления о наложении административного взыскания
Статья 870. Разрешение вопросов, связанных с исполнением постановления о наложении административного взыскания
Статья 871. Отсрочка и рассрочка исполнения постановления о наложении административного взыскания
Статья 872. Освобождение от исполнения административного взыскания
Статья 873. Давность исполнения постановления о наложении административного взыскания
Статья 874. Окончание производства по исполнению постановления о наложении административного взыскания
Глава 52. Порядок исполнения отдельных видов
административных взысканий
Статья 875. Исполнение постановления о вынесении предупреждения
Статья 876. Добровольное исполнение постановления о наложении
штрафа
Статья 877. Принудительное исполнение постановления о наложении штрафа на физическое лицо, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя и адвоката
Статья 878. Принудительное исполнение постановления о наложении штрафа на юридическое лицо
Статья 879. Порядок направления постановления о наложении штрафа на принудительное исполнение
Статья 880. Порядок исполнения отдельных видов административных взысканий.
Статья 881. Окончание производства по исполнению постановления о наложении штрафа
Статья 882. Исполнение постановления о конфискации предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения
Статья 883. Органы, исполняющие постановление о лишении специального права
Статья 884. Порядок исполнения постановления о лишении специального права
Статья 885. Порядок исполнения постановления о лишении права охоты
Статья 886. Порядок исполнения постановления о лишении права на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств
Статья 887. Порядок исполнения постановления о лишении права ношения и хранения оружия

888-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны орындау
889-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны орындайтын органдар
890-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны орындау тәртiбi
891-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру мерзiмдерiн есептеу
892-бап. Қызметтi тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы қаулыны орындау
893-бап. Қызметiн тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы қаулыны орындау тәртiбi
894-бап. Қаулының мүлiктiк залалды өтеу бөлiгiнде орындалуы
895-бап. Қазақстан Республикасынан шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы қаулыны орындау
896-бап. Қазақстан Республикасынан шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы қаулыны жүзеге асыратын органдар
897-бап. Жол жүрiсi қағидаларын бiлудi тексеру туралы қаулыны орындау
898-бап. Қаулыны медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану бөлiгiнде орындау тәртiбi
53-тарау. Қорытынды ережелер
899-бап. Осы Кодексті қолдану тәртібі
900-бап. Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
1-бөлім. Жалпы ережелер 1-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнама
1-бап. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық
туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасы осы Кодекстен тұрады.
2. Осы Кодекс Қазақстан Республикасының Конституциясына, халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған қағидаттары мен нормаларына негiзделедi.
3. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар осы Кодекс алдында басымдыққа ие болады және халықаралық шартты қолдану үшiн заң шығару қажет болатын реттердi қоспағанда, тiкелей қолданылады. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделгеннен өзгеше қағидалар белгiленген болса, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.

Статья 888. Исполнение постановления о лишении лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановление их действия на определенный вид деятельности
Статья 889. Органы, исполняющие постановление о лишении лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановление их действия на определенный вид деятельности
Статья 890. Порядок исполнения постановления о лишении лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановления их действия на определенный вид деятельности
Статья 891. Исчисление сроков лишения лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановление их действия на определенный вид деятельности
Статья 892. Исполнение постановления о приостановлении либо запрещении деятельности
Статья 893. Порядок исполнения постановления о приостановлении либо запрещении деятельности
Статья 894. Исполнение постановления в части возмещения имущественного ущерба
Статья 895. Исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства
Статья 896. Органы, осуществляющие исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства
Статья 897. Исполнение постановления о проверке знаний правил дорожного движения
Статья 898. Порядок исполнения постановления в части применения принудительных мер медицинского характера
Глава 53. Заключительные положения
Статья 899. Порядок применения настоящего Кодекса
Статья 900. Порядок введения в действие настоящего Кодекса
Раздел 1. Общие положения Глава 1. Законодательство об административных правонарушениях
Статья 1. Законодательство Республики Казахстан об
административных правонарушениях
1. Законодательство Республики Казахстан об административных правонарушениях состоит из настоящего Кодекса.
2. Настоящий Кодекс основывается на Конституции Республики Казахстан, общепризнанных принципах и нормах международного права.
3. Международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, имеют приоритет перед настоящим Кодексом и применяются непосредственно, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, то применяются правила международного договора.

2-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтың негiзi
Осы Кодекстiң Ерекше бөлiмiнде көзделген құқық бұзушылық құрамының барлық белгiлерi бар әрекет жасау әкiмшiлiк жауаптылықтың негiзi болып табылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн
жауаптылық туралы заңнамасының кеңiстiк жағынан
қолданылуы
1. Қазақстан Республикасының аумағында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам осы Кодекс бойынша жауаптылыққа тартылуға тиiс.
2. Қазақстан Республикасының аумағында басталған немесе жалғасқан, не аяқталған әрекет Қазақстан Республикасының аумағында жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып танылады. Осы Кодекстiң күшi Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында және айрықша экономикалық аймағында жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа да қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының портына тiркелген және Қазақстан Республикасының шегiнен тыс ашық суда немесе әуе кеңiстiгiнде жүрген кемеде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартымен өзгеше көзделмесе, осы Кодекс бойынша әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс. Тұрған жерiне қарамастан, Қазақстан Республикасының әскери кемесiнде немесе әскери әуе кемесiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам да осы Кодекс бойынша әкiмшiлiк жауаптылықта болады.
4. Шет мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдерi және қорғанышты пайдаланатын өзге де шетел азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылық жасаған жағдайда осы адамдардың әкiмшiлiк жауаптылығы туралы мәселе халықаралық құқық нормаларына сәйкес шешiледi.
4-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық туралы
заңнаманың уақыт жағынан қолданылуы
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам осы құқық бұзушылық жасалған уақытта қолданылған заңнаманың негiзiнде жауаптылықта болуға тиiс.
2. Осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнде көзделген әрекеттiң жүзеге асырылған уақыты, салдардың туындаған уақытына қарамастан, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған уақыт болып танылады.
5-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңның керi күшi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты жеңілдететін немесе жоятын не әкімшілік құқық бұзушылықты жасаған адамның жағдайын өзге түрде жақсартатын заңның керi күшi болады, яғни осы заң қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы заңды күшіне енбеген құқық бұзушылыққа қолданылады.

Статья 2. Основание административной ответственности
Основанием административной ответственности является совершение деяния, содержащего все признаки состава правонарушения, предусмотренного в особенной части настоящего Кодекса.
Статья 3. Действие законодательства Республики Казахстан                   об ответственности за административные
правонарушения в пространстве
1. Лицо, совершившее административное правонарушение на территории Республики Казахстан, подлежит ответственности по настоящему Кодексу.
2. Административным правонарушением, совершенным на территории Республики Казахстан, признается деяние, которое начато или продолжилось, либо было окончено на территории Республики Казахстан. Действие настоящего Кодекса распространяется также на административные правонарушения, совершенные на континентальном шельфе и в исключительной экономической зоне Республики Казахстан.
3. Лицо, совершившее административное правонарушение на судне, приписанном к порту Республики Казахстан и находящемся в открытом  водном или воздушном пространстве вне пределов Республики Казахстан, подлежит административной ответственности по настоящему Кодексу, если иное не предусмотрено международным договором Республики Казахстан. По настоящему Кодексу административную ответственность несет также лицо, совершившее административное правонарушение на военном корабле или военном воздушном судне Республики Казахстан независимо от места его нахождения.
4. Вопрос об административной ответственности дипломатических представителей иностранных государств и иных иностранцев, которые пользуются иммунитетом, в случае совершения этими лицами правонарушения на территории Республики Казахстан разрешается в соответствии с нормами международного права.
Статья 4. Действие законодательства об ответственности за
административные правонарушения во времени
1. Лицо, совершившее административное правонарушение, подлежит ответственности на основании законодательства, действовавшего во время совершения этого правонарушения.
2. Временем совершения административного правонарушения признается время осуществления деяния, предусмотренного особенной частью настоящего Кодекса, независимо от времени наступления последствий.
Статья 5. Обратная сила закона об административных
правонарушениях
1. Закон, смягчающий или отменяющий административную ответственность за административное правонарушение либо иным образом улучшающий положение лица, совершившего административное правонарушение, имеет обратную силу, то есть распространяется на правонарушение, совершенное до введения этого закона в действие и в отношении которого постановление о наложении административного взыскания не вступило в законную силу.

2. Заңның әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты белгiлейтiн немесе күшейтетiн немесе құқық бұзушылық жасаған адамның жағдайын өзге түрде нашарлататын керi күшi болмайды.
2-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманың
міндеттері мен қағидаттары
6-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнаманың мiндеттерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнаманың мiндеттерi - адамның және азаматтың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн, халықтың денсаулығын, санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын, қоршаған ортаны, қоғамдық имандылықты, меншiктi, қоғамдық тәртiп пен қауiпсiздiктi, мемлекеттiк билiктi және мемлекеттік басқаруды жүзеге асырудың белгiленген тәртiбiн, ұйымдардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерiн әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан қорғау, сондай-ақ олардың жасалуының алдын алу.
2. Осы мiндеттi жүзеге асыру үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдар әкiмшiлiк жауаптылықтың негiздерi мен қағидаттарын белгiлейдi, қандай әрекеттердiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып табылатынын және олардың жасалғаны үшiн қолданылатын жазалардың түрлерiн, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамға қай мемлекеттiк органның (лауазымды адамның) қандай әкiмшiлiк жаза және қандай тәртiппен қолдануы мүмкiн екенiн айқындайды.
7-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнама қағидаттарының
маңызы
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнама қағидаттарының маңызы мынада: оларды бұзу, оның сипаты мен мәнiне қарай, iс бойынша жүргiзiлген iстi жарамсыз деп тануға, осындай iс жүргiзудiң барысында шығарылған шешiмдердiң күшiн жоюға не бұл орайда жиналған материалдардың дәлелдiк күшi жоқ деп тануға әкеп соғады.
8-бап. Заңдылық
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық, әкімшілік жаза шаралары, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары және әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары осы Кодексте ғана айқындалады. Ешкімді де осы Кодексте белгіленгеннен өзге негіздеулермен және тәртіппен әкімшілік жазаға, әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шараларына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларына ұшыратуға болмайды.
2. Соттардың Конституцияда бекітілген адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарына қысымшылық жасайтын заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi қолдануға құқығы жоқ. Егер сот қолданылуға тиісті заң немесе өзге де нормативтiк құқықтық акт Конституцияда бекітілген адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарына қысымшылық жасайды деп байқаса, ол iс бойынша iс жүргiзудi тоқтата тұруға және осы актiнi конституциялық емес деп тану туралы ұсыныспен Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесіне жүгiнуге мiндеттi. Сот Конституциялық Кеңестiң шешiмiн алған соң iс бойынша iс жүргiзу қайта басталады.
Соттардың және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) конституциялық емес деп танылған заңға немесе өзге де нормативтік құқықтық актіге негізделген шешімдері орындалуға жатпайды.

2. Закон, устанавливающий или усиливающий административную ответственность за административное правонарушение или иным образом ухудшающий положение лица, обратной силы не имеет.
Глава 2. Задачи и принципы законодательства об административных
правонарушениях
Статья 6. Задачи законодательства об административных
правонарушениях
1. Законодательство об административных правонарушениях имеет задачей охрану прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, окружающей среды, общественной нравственности, собственности, общественного порядка и безопасности, установленного порядка осуществления государственной власти и государственного управления, охраняемых законом прав и интересов организаций от административных правонарушений, а также предупреждение их совершения.
2. Для осуществления этой задачи законодательство об административных правонарушениях устанавливает основания и принципы административной ответственности, определяет, какие деяния являются административными правонарушениями и виды взысканий, налагаемые за их совершение, а также какое административное взыскание, каким государственным органом (должностным лицом) и в каком порядке может быть наложено на лицо, совершившее административное правонарушение.
Статья 7. Значение принципов законодательства об
административных правонарушениях
Значение принципов законодательства об административных правонарушениях состоит в том, что их нарушение в зависимости от его характера и существенности влечет признание состоявшегося производства по делу недействительным, отмену вынесенных в ходе такого производства решений либо признание собранных при этом материалов, не имеющих силы доказательств.
Статья 8. Законность
1. Административные правонарушения, меры административного взыскания, меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении и меры административно-правового воздействия определяются только настоящим Кодексом. Никто не может быть подвергнут административному взысканию, мерам административно-правового воздействия или мерам обеспечения производства по делу об административном правонарушении иначе, как на основаниях и в порядке, установленных настоящим Кодексом.
2. Суды не вправе применять законы и иные нормативные правовые акты, ущемляющие закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина. Если суд усмотрит, что закон или иной нормативный правовой акт, подлежащий применению, ущемляет закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, он обязан приостановить производство по делу и обратиться в Конституционный Совет Республики Казахстан с представлением о признании этого акта неконституционным. По получении судом решения Конституционного Совета производство по делу возобновляется.
Решения судов и органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, основанные на законе или ином нормативном правовом акте, признанном неконституционным, исполнению не подлежат.

3. Соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдардың (лауазымды адамдардың) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi жүргiзу кезiнде заңды бұзуына жол берiлмейдi және заңда белгiленген жауаптылыққа, қабылданған актiлердiң жарамсыз деп танылуына және олардың күшiнiң жойылуына әкеп соғады.
9-бап.Заң және сот алдындағы теңдiк
Барлығы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізу барысында заң және сот алдында тең. Ешкімді де шығу тегі, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайы, жынысы, нәсiлi, ұлты, тілі, дiнге көзқарасы, сенiмi, тұратын жерi себебі бойынша немесе кез келген өзге де мән-жайлар бойынша қандай да кемсітушілікке ұшыратуға болмайды.
10-бап. Кiнәсiздiк презумпциясы
1. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған адам өз кiнәсi осы Кодексте көзделген тәртiппен дәлелденбейiнше және өз өкiлеттiгi шегiнде iстi қараған судьяның, органның (лауазымды адамның) заңды күшiне енген қаулысымен белгiленбейiнше, кiнәсiз деп есептеледi.
2. Ешкiм де өзiнiң кiнәсiздiгiн дәлелдеуге мiндеттi емес.
3. Кiнәлiлiкке келтiрiлген кез келген күдiктер өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған адамның пайдасына түсiндiрiледi. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдарды қолдану кезiнде туындайтын күдiктер де оның пайдасына шешiлуге тиiс.
11-бап. Кiнә қағидаты
1. Адам тек кiнәсi анықталған құқық бұзушылықтары үшiн ғана әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс. Адамның кiнәсiздiктен келтiрген зияны үшiн объективтi кiнә тағуға, яғни әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жол берiлмейдi.
2. Жеке кәсіпкерлік субъектісінің кінәсі жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаны басқару функцияларын жүзеге асыратын органның немесе ұйымдастыру-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын дара кәсіпкер мен заңды тұлға қызметкерінің кінәсін анықтау арқылы айқындалады.
12-бап. Қайтадан әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жол
берiлмеушiлiк
Бiр құқық бұзушылық үшiн ешкiмдi де екi рет әкімшілік жауаптылыққа тартуға болмайды.
13-бап. Iзгiлiк қағидаты
Құқық бұзушылық жасаған адамға қолданылатын әкiмшiлiк жаза тән азабын шектіруді немесе адамның қадiр-қасиетiн қорлауды мақсат ете алмайды.
14-бап. Жеке басқа қол сұқпаушылық
1. Ешкiмдi де осы Кодексте белгiленгеннен өзге негiздермен және тәртiппен әкiмшiлiк ұстауға, iшкi iстер органына (полицияға) немесе басқа мемлекеттiк органдарға алып келуге, жеткiзуге, жеке басын және жеке адамның заттарын тексеруге немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етудің өзге де шараларына ұшыратуға болмайды.

3. Нарушение закона судом, органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, при производстве по делам об административных правонарушениях недопустимо и влечет за собой установленную законом ответственность, признание недействительными принятых актов и их отмену.
Статья 9. Равенство перед законом и судом
В ходе производства по делам об административных правонарушениях все равны перед законом и судом. Никто не может подвергаться какой-либо дискриминации по мотивам происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, места жительства или по любым иным обстоятельствам.
Статья 10. Презумпция невиновности
1. Лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в предусмотренном настоящим Кодексом порядке и установлена вступившим в законную силу постановлением судьи, органа (должностного лица), рассмотревшего в пределах своих полномочий дело.
2. Никто не обязан доказывать свою невиновность.
3. Любые сомнения в виновности толкуются в пользу лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении. В его же пользу должны разрешаться и сомнения, возникающие при применении законодательства об административных правонарушениях.
Статья 11. Принцип вины
1. Лицо подлежит административной ответственности только за те правонарушения, в отношении которых установлена его вина. Объективное вменение, то есть административная ответственность за невиновное причинение лицом вреда, не допускается.
2. Вина субъекта частного предпринимательства определяется посредством установления вины физического лица или органа, осуществляющего функции управления юридического лица, или работника индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции.
Статья 12. Недопустимость повторного привлечения к
административной ответственности
Никто не может быть дважды привлечен к административной ответственности за одно и то же правонарушение.
Статья 13. Принцип гуманизма
Административное взыскание, применяемое к лицу, совершившему правонарушение, не может иметь своей целью причинение физических страданий или унижение человеческого достоинства.
Статья 14. Неприкосновенность личности
1. Никто не может быть подвергнут административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию) или другие государственные органы, личному досмотру и досмотру находящихся при физическом лице вещей или иным мерам обеспечения производства по делу об административном правонарушении иначе, как на основаниях и в порядке, установленных настоящим Кодексом.

2. Әрбiр ұсталған, iшкi iстер органына (полицияға) немесе басқа мемлекеттiк органға алып келiнген, жеткiзiлген адамға ұстаудың, алып келудiң, жеткiзудiң негiздерi, сондай-ақ оған тағылып отырған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың заңдық сипаты дереу хабарланады.
3. Мемлекеттiк орган (лауазымды адам) заңсыз алып келiнген, жеткiзiлген немесе ұсталған адамды дереу босатуға мiндеттi.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iске қатысушылардың ешқайсысын азаптау, зорлық-зомбылық, қатыгездiк немесе адамның қадiр-қасиетiн қорлайтын әрекетке ұшыратуға болмайды.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу процесiнде адамның не оның өкiлiнiң еркiне қарсы жеке басқа қол сұқпаушылықты бұзатын iс-әрекеттер жасау тек осы Кодексте тiкелей көзделген жағдайларда және тәртiппен ғана мүмкiн болады.
6. Әкімшілік ұстауға ұшыраған адамды ұстау оның өмiрi мен денсаулығына қатер төнуiн болдырмайтын жағдайда жүзеге асырылуға тиiс.
15-бап. Жеке бастың ар-ожданы мен қадiр-қасиетiн, адамның
іскерлік беделін құрметтеу
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу кезiнде iске қатысушы адамның ар-ожданын қорлайтын немесе қадiр-қасиетiн, іскерлік беделін кемiтетiн, шындыққа сәйкес келмейтін мәліметтерді таратуға тыйым салынады, адамның жеке өмiрi туралы мәлiметтердi, сол сияқты ол құпия сақтауды қажет деп есептейтiн жеке және іскерлік сипаттағы мәлiметтердi осы Кодексте көзделмеген мақсаттар үшiн жинауға, пайдалануға және таратуға жол берiлмейдi
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу барысында соттың, басқа да мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдардың заңсыз iс-әрекеттерiмен адамға келтiрiлген моральдық зиян заңда белгiленген тәртiппен өтелуге тиiс.
16-бап. Жеке өмiрге қол сұқпаушылық
Жеке өмiр, жеке бастың, отбасының, коммерциялық және заңмен қорғалатын құпия заңның қорғауында болады. Әркiмнiң жеке салымдар мен жинақ ақша, хат жазысу, телефонмен сөйлесу, почтамен, телеграф арқылы және өзге хабарламалар алысу құпиясына құқығы бар. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу барысында осы құқықтарды шектеуге тек заңмен тiкелей белгiленген жағдайларда және тәртiппен жол берiледi
17-бап. Меншiкке қол сұқпаушылық
1. Меншiкке заңмен кепiлдiк берiледi. Ешкiмдi де сот шешiмiнсiз өз мүлкiнен айыруға болмайды.
2. Мүлiк пен құжаттарды алып қою; көлiк құралын, шағын кеменi басқарудан шеттету; көлiк құралын, шағын кеменi ұстау; көлiк құралдарын, шағын кемелердi тексеру; аумақтарды, үй-жайларды, көлiк құралдарын, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексерiп қарау және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуді қамтамасыз етудің өзге де шаралары тек осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргiзiлуi мүмкiн.

2. Каждому задержанному, подвергнутому приводу, доставленному в орган внутренних дел (полицию) или другой государственный орган, немедленно сообщаются основания задержания, привода, доставления, а также юридическая квалификация административного правонарушения, совершение которого ему вменяется.
3. Государственный орган (должностное лицо) обязан немедленно освободить лицо, незаконно подвергнутое приводу, доставлению или задержанию.
4. Никто из участвующих в деле об административном правонарушении лиц не может подвергаться пыткам, насилию, жестокому или унижающему человеческое достоинство обращению.
5. Совершение в процессе производства по делу об административном правонарушении против воли лица либо его представителя действий, нарушающих неприкосновенность личности, возможно только в случаях и порядке, прямо предусмотренных настоящим Кодексом.
6. Содержание лица подвергнутого административному задержанию, должно осуществляться в условиях, исключающих угрозу его жизни и здоровью.
Статья 15. Уважение чести и достоинства личности, деловой
репутации лица
1. При производстве по делам об административных правонарушениях запрещается распространение несоответствующих действительности сведений, унижающих честь или умаляющих достоинство личности, деловую репутацию лица, участвующего в деле, не допускаются сбор, использование и распространение сведений о частной жизни, а равно сведений личного и делового характера, которые лицо считает необходимым сохранить в тайне, для целей, не предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Моральный вред, причиненный лицу в ходе производства по делам об административных правонарушениях незаконными действиями суда, других государственных органов и должностных лиц, подлежит возмещению в установленном законом порядке.
Статья 16. Неприкосновенность частной жизни и охрана
тайны
Частная жизнь, личная, семейная, коммерческая и иная, охраняемая законом тайна, находятся под охраной закона. Каждый имеет право на тайну личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений. Ограничения этих прав в ходе производства по делу об административном правонарушении допускаются только в случаях и в порядке, прямо установленных законом.
Статья 17. Неприкосновенность собственности
1. Собственность гарантируется законом. Никто не может быть лишен своего имущества иначе как по решению суда.
2. Изъятие имущества и документов; отстранение от управления транспортным средством, маломерным судном; задержание транспортного средства, маломерного судна; досмотр транспортных средств, маломерных судов; осмотр территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества, а также соответствующих документов и иных мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, посягающих на собственность, может производиться только в случаях и в порядке, предусмотренных настоящим Кодексом.

18-бап. Соттың (судьяның) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы
істерді қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның)
тәуелсiздiгi
Соттар (судьялар) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) оларды өздерiне бөгде ықпал болмайтын жағдайларда шешедi. Соттың (судьяның) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) қызметiне қандай да болмасын араласушылыққа жол берiлмейдi және ол заң бойынша жауаптылыққа әкеп соғады.
19-бап. Куә айғақтарын беру мiндетiнен босату
1. Ешкiм өзiне-өзi, жұбайына (зайыбына) және заңмен белгiленген шектегi жақын туыстарына қарсы айғақ беруге мiндеттi емес.
2. Дiни қызметшiлер өздерiне сенiп сырын ашқандарға қарсы куәгер болуға мiндеттi емес.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген жағдайларда аталған адамдар айғақ беруден бас тартуға құқылы және олар бұл үшiн қандай да болмасын жауаптылыққа тартылуы мүмкiн емес.
20-бап. Бiлiктi заң көмегiн алуға құқықтарды қамтамасыз ету
1. Әркiмнiң әкiмшiлiк iс жүргiзу барысында осы Кодекстің ережелеріне сәйкес бiлiктi заң көмегiн алуға құқығы бар.
2. Заңмен көзделген жағдайларда заң көмегi тегiн көрсетiледi.
21-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудiң
жариялылығы
1. Сот, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) осы iстердi жүргiзудi ашық түрде жүзеге асырады.
2. Заңға сәйкес мемлекеттiк құпиялар болып табылатын мәлiметтерi бар iстерге қатысты, сондай-ақ соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) бала асырап алудың құпиясын қамтамасыз ету, жеке бастың, отбасылық, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны, жеке тұлғалар өмiрiнiң интимдiк жақтары туралы мәлiметтердi сақтау қажеттiлiгiне не ашық қарауға кедергi келтiретiн өзге де мән-жайларға сiлтеме жасаған iске қатысушы адамның өтiнiшiн қанағаттандыру кезiнде iс жүргiзу жабық түрде жүзеге асырылады.
3. Жеке тұлғалардың жеке хат жазысуы мен жеке телеграф хабарламалары тек осы хат жазысу мен телеграф хабарламаларын өзара алмасқан адамдардың келiсiмiмен ғана ашық iс жүргiзу барысында жария етiлуi мүмкiн. Керi жағдайда осы адамдардың жеке хат жазысуы мен жеке телеграф хабарламалары жабық iс жүргiзу тәртiбiнде жария етiледi және зерттеледi. Аталған қағидалар жеке сипаттағы мәлiметтерi бар фото- және киноқұжаттарды, дыбыстық және бейнежазбаларды, электрондық жеткізгіштердегі ақпаратты зерттеу кезiнде де қолданылады.

Статья 18. Независимость суда (судьи) и органа
(должностного лица), уполномоченного
рассматривать дела об административных
правонарушениях
Суды (судьи) и органы (должностные лица), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, разрешают их в условиях, исключающих постороннее воздействие на них. Какое-либо вмешательство в деятельность суда (судьи) и органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, недопустимо и влечет ответственность по закону.
Статья 19. Освобождение от обязанности давать
свидетельские показания
1. Никто не обязан давать показания против себя самого, супруга (супруги) и своих близких родственников, круг которых определен законом.
2. Священнослужители не обязаны свидетельствовать против доверившихся им на исповеди.
3. В случаях, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, указанные лица вправе отказаться от дачи показаний и не могут быть подвергнуты за это какой бы то ни было ответственности.
Статья 20. Обеспечение прав на квалифицированную
юридическую помощь
1. Каждый имеет право на получение в ходе административного производства квалифицированной юридической помощи в соответствии с положениями настоящего Кодекса.
2. В случаях, предусмотренных законом, юридическая помощь оказывается бесплатно.
Статья 21. Гласность производства по делам об
административных правонарушениях
1. Суд, органы (должностные лица), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществляют производство по этим делам открыто.
2. В соответствии с законом закрытое производство осуществляется в отношении дел, содержащих сведения, являющиеся государственными секретами, а также при удовлетворении судом, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, ходатайства участвующего в деле лица, ссылающегося на необходимость обеспечения тайны усыновления, сохранения личной, семейной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны, сведений об интимных сторонах жизни физических лиц либо на иные обстоятельства, препятствующие открытому разбирательству.
3. Личная переписка и личные телеграфные сообщения физических лиц могут быть оглашены при открытом производстве только с согласия лиц, между которыми происходили переписка и телеграфные сообщения. В противном случае личная переписка и личные телеграфные сообщения этих лиц оглашаются и исследуются при закрытом производстве. Указанные правила применяются и при исследовании фото- и кинодокументов, звуко- и видеозаписей, информации на электронных носителях, содержащих сведения личного характера.

4. Iске қатысушы адамдар мен ашық iс жүргiзуге қатысып отыратын жеке тұлғалар iс жүргiзiлiп жатқан үй-жайдағы өздерi иеленген орыннан iс жүргiзудiң барысын жазбаша түрде немесе дыбыс жазбаны пайдалана отырып жазып алуға құқылы. Iс жүргiзу барысында кино- және фотосуретке түсiруге, бейнежазбаға, ретрансляцияға, электрондық жеткізгіштерге жазуға соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) рұқсаты бойынша, iске қатысушы адамдардың пiкiрлерi ескерiле отырып жол берiледi. Бұл iс-әрекеттер iстiң қалыпты жүруiне кедергi жасамауға тиiс және оларға уақыт жағынан шектеу қойылуы мүмкiн.
22-бап. Iс жүргiзу барысында қауiпсiздiктi қамтамасыз ету
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қарауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) қалыпты жұмысын және iс жүргiзуге қатысушылардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жағдайда өтедi. Қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында судья, лауазымды адам iс жүргiзу кезiнде қатысып отыруға тiлек бiлдiрген адамдардың жеке бастарын куәландыратын құжаттарын тексерудi, өздерiн тексерiп қарауды және олар әкелген заттарды тексерiп қарауды қоса алғанда, оларды тексеру жөнiнде өкiм бере алады.
23-бап. Iс жүргiзу шешiмдерiне дау айту және іс жүргiзу әрекеттерiне шағым жасау еркіндігі
1. Соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі хаттамаларды жасауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) iс-әрекеттерiне шағымдануға болады, ал соттың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстерді қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) шешімдеріне осы Кодексте белгiленген тәртiппен дау айтуға болады.
2. Iске қатысушы адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша қаулыларды осы Кодексте белгiленген тәртiппен қайта қаратуға құқығы бар.
3. Шағымды шағым берген адамға зиян келетiндей етiп немесе шағым өз мүддесiне орай берiлген адамға зиян келетiндей етiп қарауға жол берiлмейдi.
24-бап. Адамның құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерiн сот арқылы қорғау
1. Әркiмнiң өз құқықтары мен бостандықтарын сот арқылы қорғауға құқығы бар. Мүдделi адам құқықтары, бостандықтары немесе заңмен қорғалатын мүдделерi бұзылғанда немесе дауға түскенде, оны қорғау үшiн заңда белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнуге құқылы.
2. Прокурор өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру мақсатында және жеке тұлғалардың, ұйымдардың құқықтарын, қоғамдық және мемлекеттiк мүдделердi қорғау үшiн сотқа талап қойып (арыз жазып) жүгiнуге құқылы.
3. Ешкiмге ол үшiн заңмен көзделген соттылығы оның келiсiмiнсiз өзгертiлуге тиiс емес.

4. Лица, участвующие в деле, и физические лица, присутствующие при открытом производстве, имеют право фиксировать письменно или с использованием аудиозаписи ход производства с занимаемых ими мест в помещении, где осуществляется производство. Кино- и фотосъемка, видеозапись, ретрансляция, запись на электронные носители в ходе производства допускаются по разрешению суда, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, с учетом мнения лиц, участвующих в деле. Эти действия не должны мешать нормальному ходу производства и могут быть ограничены во времени.
Статья 22. Обеспечение безопасности в ходе производства
Производство по делам об административных правонарушениях происходит в условиях, обеспечивающих нормальную работу суда, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, и безопасность участников производства. В целях обеспечения безопасности судья, должностное лицо может распорядиться о проведении проверки лиц, желающих присутствовать при производстве по делу, включая проверку документов, удостоверяющих их личность, личный досмотр и досмотр проносимых ими вещей.
Статья 23. Свобода оспаривания процессуальных решений и
обжалования процессуальных действий
1. Действия суда, органа (должностного лица), уполномоченного составлять протоколы по делам об административных правонарушениях, могут быть обжалованы, а решения суда, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, могут быть оспорены в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Лицо, участвующее в деле, имеет право на пересмотр постановлений по делам об административных правонарушениях в порядке, установленном настоящим Кодексом.
3. Не допускается обращение жалобы во вред лицу, подавшему жалобу, или во вред лицу, в интересах которого она была подана.
Статья 24. Судебная защита прав, свобод и законных
интересов лица
1. Каждый имеет право на судебную защиту своих прав и свобод. Заинтересованное лицо вправе в порядке, установленном законом, обратиться в суд за защитой нарушенных или оспариваемых прав, свобод или охраняемых законом интересов.
2. Прокурор вправе обратиться в суд с иском (заявлением) в целях осуществления возложенных на него обязанностей и для защиты прав физических лиц, организаций, общественных и государственных интересов.
3. Никому не может быть без его согласия изменена подсудность, предусмотренная для него законом.

2-бөлiм. Әкімшілік құқық бұзушылық және әкімшілік жауаптылық Жалпы бөлім 3-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық
25-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық
1. Жеке немесе заңды тұлғаның осы Кодекс бойынша әкiмшiлiк жауаптылық белгіленген құқыққа қарсы, кiнәлi (қасақана немесе абайсызда жасалған) әрекетi (іс-әрекеті не әрекетсiздiгi) әкiмшiлiк құқық бұзушылық деп танылады.
2. Осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген құқық бұзушылықтар үшiн, егер бұл құқық бұзушылықтар өзiнiң сипаты бойынша қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, әкiмшiлiк жауаптылық туындайды.
26-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қасақана жасау
Егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам өзiнiң iс-әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) құқыққа қарсы сипатын сезiнсе, оның зиянды салдарын алдын ала бiлсе және осы салдардың туындауын қаласа немесе оған саналы түрде жол берсе не оларға немқұрайлы қараса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық қасақана жасалған деп танылады.
27-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты абайсызда жасау
Егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам өзiнiң iс-әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) зиянды салдарының туындау мүмкiндiгiн алдын ала бiлсе, бiрақ жеткiлiктi негiзсiз оның алдын алуға болады деп ұшқары ойласа, не тиiстi назар салған және ескерген жағдайда оның алдын алуға болса да осындай салдардың туындау мүмкiндiгiн алдын ала бiлмесе, әкiмшiлiк құқық бұзушылық абайсызда жасалды деп танылады.
4-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылық
28-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс тұлғалар
Әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс тұлғалар:
1) ақыл-есi дұрыс, әкімшілік құқық бұзушылық аяқталған немесе оның жолын кескен кезде он алты жасқа жеткен жеке адам;
2) заңды тұлға.
29-бап. Ақыл-естiң дұрыс еместігі
Осы Кодексте көзделген құқыққа қарсы әрекет жасаған кезде ақыл-есi дұрыс емес жағдайда болған, яғни өзiнiң iс-әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) нақты сипаты мен қауiптiлiгiн түсiне алмаған немесе созылмалы психикалық сырқатының, уақытша психикасы бұзылуының, ақыл-ес кемдiгiнiң немесе психиканың өзге де сырқатты жай-күйiнiң салдарынан ақыл-есi кем жағдайда болған жеке адам әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылмайды.
30-бап. Лауазымды адамдардың әкiмшiлiк жауаптылығы
Лауазымды адам қызметтiк мiндеттерiн орындамауына немесе тиiсiнше орындамауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған жағдайда әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылады. Мұндай мән-жайлар болмаған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалуына кiнәлi лауазымды адам жалпы негiздерде жауаптылықта болуға тиiс.
Ескерту. Осы Кодексте тұрақты, уақытша немесе арнаулы өкiлеттiк бойынша билiк өкiлiнiң функцияларын жүзеге асыратын немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде жүзеге асырған не әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде мемлекеттiк мекемелерде, квазимемлекеттік сектордың субъектілерінде, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарында ұйымдық-өкімдік немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларын орындайтын немесе орындаған адамдар лауазымды адамдар деп танылады.

Раздел 2. Административное правонарушение и административная
ответственность Общая часть Глава 3. Административные правонарушения
Статья 25. Административное правонарушение
1. Административным правонарушением признается противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) деяние (действие либо бездействие) физического или юридического лица, за которое настоящим Кодексом установлена административная ответственность.
2. Административная ответственность за правонарушения, предусмотренные статьями особенной части настоящего Кодекса, наступает, если эти правонарушения по своему характеру не влекут за собой в соответствии с законодательством уголовной ответственности.
Статья 26. Совершение административного правонарушения
умышленно
Административное правонарушение признается совершенным умышленно, если лицо, его совершившее, сознавало противоправный характер своего действия (бездействия), предвидело его вредные последствия и желало или сознательно допускало наступление этих последствий, либо относилось к ним безразлично.
Статья 27. Совершение административного правонарушения по
неосторожности
Административное правонарушение признается совершенным по неосторожности, если лицо, его совершившее, предвидело возможность наступления вредных последствий своего действия (бездействия), но без достаточных к тому оснований легкомысленно рассчитывало на их предотвращение, либо не предвидело возможности наступления таких последствий, хотя при должной внимательности и предусмотрительности должно было и могло их предвидеть.
Глава 4. Административная ответственность
Статья 28. Лица, подлежащие административной
ответственности
Административной ответственности подлежат:
1) физическое вменяемое лицо, достигшее к моменту окончания или пресечения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста;
2) юридическое лицо.
Статья 29. Невменяемость
Не подлежит административной ответственности физическое лицо, которое во время совершения противоправного деяния, предусмотренного настоящим Кодексом, находилось в состоянии невменяемости, то есть не могло осознавать фактический характер и опасность своих действий (бездействия) или руководить ими вследствие хронического психического заболевания, временного психического расстройства, слабоумия или иного болезненного состояния психики.
Статья 30. Административная ответственность
должностных лиц
Должностное лицо привлекается к административной ответственности при условии совершения административного правонарушения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением им служебных обязанностей. При отсутствии этого обстоятельства должностное лицо, виновное в совершении административного правонарушения, подлежит ответственности на общих основаниях.
Примечание. Должностными лицами в настоящем Кодексе признаются лица, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющие или осуществляющие на момент совершения административного правонарушения функции представителя власти либо выполняющие или выполнявшие на момент совершения административного правонарушения организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции в государственных учреждениях, субъектах квазигосударственного сектора, органах местного самоуправления.

31-бап. Құқық бұзушылықты арнайы техникалық құралдар тiркеген
кездегi әкiмшiлiк жауаптылықтың ерекшелiктерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тiркелген жағдайда, жол жүрiсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн әкiмшiлiк жауаптылыққа көлiк құралдарының меншiк иелерi (иелерi) тартылады.
2.Егер көлiк құралының меншiк иесiнiң (иесiнiң) хабарламасы немесе өтiнiшi бойынша тексеру барысында құқық бұзушылық тiркелген кезде көлiк құралы иелiгiнде болған адам анықталса не басқа адамдардың құқыққа қарсы әрекеттерiнiң салдарынан көлiк құралы оның иелiгiнен шыққан болса, осы көлiк құралының қатысуымен жасалған құқық бұзушылық үшiн ол әкiмшiлiк жауаптылықтан босатылады.
Ескерту.
Осы Кодекстiң баптарында көлiк құралын меншiк құқығымен иеленетiн жеке тұлғалар, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi көлiк құралдары уақытша иелену мен пайдалануға берiлген жеке тұлғалар көлiк құралдарының иелерi болып танылады.
Осы Кодекстiң баптарында сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен аспаптары деп құқық бұзушылықтарды бақылау мен тiркеудiң метрологиялық салыстырып тексеруден өткен техникалық құралдары мен аспаптарын, құқық бұзушылықтың жасалу фактiсi мен уақытын, көлiк құралының түрiн, маркасын, мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiсiн, сондай-ақ жүрiсiнiң жылдамдығы мен бағытын тiркейтiн фото-, бейне аппаратураны түсiну қажет.
32-бап. Әскери қызметшілер мен әскери жиындарда жүрген әскери
міндеттілердің әкiмшiлiк жауаптылығы
1. Әскери қызметшiлер мен әскери жиында жүрген әскери мiндеттiлер, осы Кодекстiң 629 және 656-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн тәртiптiк жарғылар бойынша жауаптылықта болады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу бекеттерiндегi режимдi, Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасын, өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын, жолда жүру ережелерiн, қызмет орындарынан тыс кеден ережелерiн, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын, Қазақстан Республикасының бюджет және салық заңнамасын, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын, аң аулау, балық аулау ережелерiн, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен қорғаудың басқа да ережелерi мен нормаларын бұзғаны үшiн жалпы негiздер бойынша әкiмшiлiк жауаптылықта болады. Аталған адамдарға - атыс және суық қаруды алып жүру мен сақтау құқығынан айыру түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға болмайды.

Статья 31. Особенности административной ответственности
при фиксации правонарушения специальными
техническими средствами
1. В случае фиксации административного правонарушения сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами к административной ответственности за административные правонарушения в области дорожного движения привлекаются собственники (владельцы) транспортных средств.
2. Собственник (владелец) транспортного средства освобождается от административной ответственности за правонарушение, совершенное с участием этого транспортного средства, если в ходе проверки по его сообщению или заявлению будет установлено лицо, во владении которого оно находилось в момент фиксации правонарушения либо оно выбыло из его обладания в результате противоправных действий других лиц.
Примечание.
Владельцами транспортных средств в статьях настоящего Кодекса признаются физические лица, владеющие транспортным средством на праве собственности, а также физические лица, которым транспортные средства, принадлежащие физическим и юридическим лицам, переданы во временное владение и пользование.
Под сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами в статьях настоящего Кодекса следует понимать технические средства и приборы наблюдения и фиксации правонарушений, прошедшие метрологическую поверку, фото-, видеоаппаратуру, фиксирующие факт и время совершения правонарушения, вид, марку, государственный регистрационный номерной знак, а также скорость и направление движения транспортного средства.
Статья 32. Административная ответственность
военнослужащих и находящихся на воинских
сборах военнообязанных
1. Военнослужащие и находящиеся на воинских сборах военнообязанные несут ответственность за административные правонарушения совершенные при исполнении служебных обязанностей по дисциплинарным уставам, за исключением случаев, предусмотренных статьей 629 и 656 настоящего Кодекса. Прокуроры, лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, сотрудники финансовой полиции, специальных государственных органов и таможенных органов за административные правонарушения совершенные при исполнении служебных обязанностей несут ответственность в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок прохождения службы в соответствующих органах.
2. За нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Таможенного союза, законодательства Республики Казахстан в сфере защиты государственных секретов, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, требований пожарной безопасности, правил дорожного движения, таможенных правил вне места службы, законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, бюджетного и налогового законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, правил охоты, рыболовства, других правил и норм рационального использования и охраны природных ресурсов лица, указанные в части первой настоящей статьи, несут административную ответственность на общих основаниях. К указанным лицам не могут быть применены административные взыскания в виде лишения права ношения и хранения огнестрельного и холодного оружия.

33-бап. Жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының,
адвокаттардың, дара кәсіпкерлердің және заңды
тұлғалардың әкiмшiлiк жауаптылығы
1. Осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнде көзделген жағдайларда жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.
2. Егер осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнде көзделген әрекеттi заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган, адам, ұйымдық-өкімдік немесе әкімшілік-шаруашылық функцияларды орындайтын дара кәсіпкер және заңды тұлға жасаса, рұқсат берсе, мақұлдаса, дара кәсіпкер мен заңды тұлға әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.
3. Дербес салық төлеушi болып табылатын және салық салу саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелерi заңды тұлғалар ретiнде әкiмшiлiк жауаптылықта болады.
4. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды әкімшілік жауапқа тарту осы баптың екінші бөлігінде аталған жеке тұлғаны осы әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықтан босатады.
34-бап. Шетелдiктердiң, шетелдiк заңды тұлғалардың және азаматтығы жоқ адамдардың әкiмшiлiк жауаптылығы
1. Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының континенттік қайраңында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған шетелдiктер, шетелдiк заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар жалпы негiздерде әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.
2. Шетелдiк және халықаралық коммерциялық емес үкiметтiк емес бiрлестiктердiң құрылымдық бөлiмшелерi (филиалдары мен өкiлдiктерi) Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзғаны үшiн заңды тұлғалар ретiнде әкiмшiлiк жауапқа тартылады.
3. Шет мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдерi және иммунитетті пайдаланатын өзге де шетелдiктер Қазақстан Республикасының аумағында жасаған әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылық туралы мәселе халықаралық құқық нормаларына сәйкес шешiледi.
5-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылықты болдырмайтын мән-жайлар
35-бап. Қол сұғушылық жасаған адамды ұстау

Статья 33. Административная ответственность
Административная ответственность частных
нотариусов, частных судебных исполнителей,
адвокатов, индивидуальных предпринимателей и
юридических лиц
1. Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, индивидуальные предприниматели и юридические лица подлежат административной ответственности за административное правонарушение в случаях, предусмотренных особенной частью настоящего раздела.
2. Индивидуальные предприниматели и юридические лица подлежат административной ответственности за административное правонарушение, если предусмотренное особенной частью настоящего раздела деяние (действие либо бездействие) было совершено, санкционировано, одобрено органом, лицом, осуществляющим функции управления юридическим лицом, или работником индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющим организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции.
3. Структурные подразделения юридического лица, являющиеся самостоятельными налогоплательщиками и совершившие административные правонарушения в области налогообложения и таможенного дела, несут административную ответственность как юридические лица.
4. Привлечение к административной ответственности индивидуальных предпринимателей и юридических лиц освобождает от административной ответственности за данное правонарушение физическое лицо, указанное в части второй настоящей статьи.
Статья 34. Административная ответственность иностранцев,
иностранных юридических лиц и лиц без
гражданства
1. Иностранцы, иностранные юридические лица, их филиалы и представительства, и лица без гражданства, совершившие на территории Республики Казахстан административные правонарушения, а также на континентальном шельфе Республики Казахстан, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
2. Структурные подразделения (филиалы и представительства) иностранных и международных некоммерческих неправительственных объединений несут административную ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях как юридические лица.
3. Вопрос об административной ответственности за административные правонарушения, совершенные на территории Республики Казахстан дипломатическими представителями иностранных государств и иными иностранцами, которые пользуются иммунитетом, разрешается в соответствии с нормами международного права.
Глава 5. Обстоятельства, исключающие административную
ответственность
Статья 35. Задержание лица, совершившего посягательство

1. Құқыққа қарсы қол сұғушылық жасаған адамды ұстау кезiнде, бұл адамды мемлекеттiк органдарға жеткiзу және оның жаңа қол сұғушылықтар жасауын болдырмау үшiн, егер мұндай адамды басқаша құралдармен ұстау мүмкiн болмаса және бұл ретте осы үшiн қажеттi шараларды асыра қолдануға жол берiлмесе, осы Кодексте көзделген әрекеттi жасау әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Адамға қажеттiлiктен асып, шектен тыс, жағдайға орай туындамаған айқын зиян келтiрген кезде, олардың ұсталған адам жасаған қол сұғушылықтың сипаты мен қауiп дәрежесiне және ұстаудың мән-жайына көрiнеу сәйкес келмеуi қол сұғушылық жасаған адамды ұстау үшiн қажеттi шараларды асыра қолданушылық деп танылады. Мұндай асыра қолдану тек қасақана зиян келтiру жағдайларында ғана әкiмшiлiк жауаптылыққа әкеп соғады.
3. Қол сұғушылықты жасаған адамды ұстау құқығына оған арнаулы уәкiлеттiгi бар адамдармен қатар жәбiрленушiлер мен басқа жеке тұлғалар да ие болады.
36-бап. Аса қажеттiлiк
1. Аса қажеттiлiк жағдайында, яғни осы адамның немесе өзге де адамдардың өмiрiне, денсаулығына, құқықтары мен заңды мүдделерiне, қоғамның немесе мемлекеттiң мүдделерiне тiкелей қатер төндiретiн қауiптi жою үшiн осы Кодекспен қорғалатын мүдделерге зиян келтiру, егер бұл қауiптi өзге құралдармен жою мүмкiн болмаса және бұл орайда аса қажеттiлiк шегiнен асуға жол берiлмесе, әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Қатер төндiрген қауiптiң сипаты мен дәрежесiне және қауiп жойылған, құқық қорғау мүдделерiне тең немесе зиянды болдырмаудан айтарлықтай көбiрек зиян келтiрген, жағдайға анық сәйкес келмейтiн зиян келтiру аса қажеттiлiк шегiнен асып кету деп танылады. Мұндай асып кету тек қасақана зиян келтiрген жағдайда ғана жауаптылыққа әкеп соғады.
37-бап. Күштеп немесе санаға әсер етiп мәжбүрлеу
1. Егер мәжбүрлеу салдарынан адам өз iс-әрекеттерiн (әрекетсiздiгiн) игере алмаса, күштеп немесе санаға әсер етiп мәжбүрлеу нәтижесiнде осы Кодексте көзделген әрекеттi жасау әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып табылмайды.
2. Санаға әсер етiп мәжбүрлеу нәтижесiнде, сондай-ақ күштеп мәжбүрлеу нәтижесiнде, адам соның салдарынан өз iс-әрекеттерiн игеру мүмкiндiгiн сақтаса, осы Кодекспен қорғалатын мүдделерге зиян келтiрiлгендiгi үшiн әкiмшiлiк жауаптылық туралы мәселе осы Кодекстiң 36-бабының ережелерi ескерiле отырып шешiледi.
38-бап. Бұйрықты немесе өкiмдi орындау

1. Не является административным правонарушением совершение предусмотренного настоящим Кодексом деяния при задержании лица, совершившего противоправное посягательство, для доставления этого лица государственным органам и пресечения возможности совершения им новых посягательств, если иными средствами задержать такое лицо не представлялось возможным и при этом не было допущено превышения необходимых для этого мер.
2. Превышением мер, необходимых для задержания лица, совершившего посягательство, признается их явное несоответствие характеру и степени опасности совершенного задерживаемым лицом посягательства и обстоятельствам задержания, когда лицу без необходимости причиняется явно чрезмерный, не вызываемый обстановкой вред. Такое превышение влечет за собой административную ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
3. Правом на задержание лица, совершившего посягательство, наряду со специально уполномоченными на то лицами, обладают также потерпевшие и другие физические лица.
Статья 36. Крайняя необходимость
1. Не является административным правонарушением причинение вреда охраняемым настоящим Кодексом интересам в состоянии крайней необходимости, то есть для устранения опасности, непосредственно угрожающей жизни, здоровью, правам и законным интересам данного лица или иных лиц, интересам общества или государства, если эта опасность не могла быть устранена иными средствами и при этом не допущено превышения пределов крайней необходимости.
2. Превышением пределов крайней необходимости признается причинение вреда, явно не соответствующего характеру и степени угрожавшей опасности и обстановке, в которой опасность устранялась, когда правоохраняемым интересам был причинен вред, равный или более значительный, чем предотвращенный. Такое превышение влечет за собой ответственность лишь в случаях умышленного причинения вреда.
Статья 37. Физическое или психическое принуждение
1. Не является административным правонарушением совершение деяния, предусмотренного настоящим Кодексом, в результате физического или психического принуждения, если вследствие такого принуждения лицо не могло руководить своими действиями (бездействием).
2. Вопрос об административной ответственности за причинение вреда охраняемым настоящим Кодексом интересам в результате психического принуждения, а также в результате физического принуждения, вследствие которого лицо сохранило возможность руководить своими действиями, решается с учетом положений статьи 36 настоящего Кодекса.
Статья 38. Исполнение приказа или распоряжения

1. Өзi үшiн мiндеттi бұйрықты немесе өкiмдi орындау үшiн әрекет еткен адамның осы Кодексте көзделген әрекеттi жасауы әкiмшiлiк құқық бұзушылық болып табылмайды. Осындай әрекеттiң жасалуына заңсыз бұйрық немесе өкiм берген адам әкiмшiлiк жауаптылықта болады.
2. Көрiнеу заңсыз бұйрықты немесе өкiмдi орындау орайында қасақана әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам жалпы негiздерде әкiмшiлiк жауаптылықта болады. Көрiнеу заңсыз бұйрықты немесе өкiмдi орындамау әкiмшiлiк жауаптылықты болғызбайды.
6-тарау. Әкiмшiлiк жаза және әкiмшiлiк-құқықтық ықпал
ету шаралары
39-бап. Әкiмшiлiк жаза ұғымы және мақсаттары
1. Әкiмшiлiк жаза, осыған заңмен уәкiлеттiк берiлген судья, органдар (лауазымды адамдар) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн қолданатын мемлекеттiк мәжбүрлеу шарасы болып табылады және бұл осындай құқық бұзушылық жасаған адамның осы Кодексте көзделген құқықтары мен бостандықтарынан айыруға немесе оларды шектеуге саяды.
2. Әкiмшiлiк жаза құқық бұзушылықты жасаған адамды заңнама талаптарын сақтау және құқық тәртiбiн құрметтеу рухында тәрбиелеу, сондай-ақ құқық бұзушының өзiнiң де, сол сияқты басқа адамдардың да жаңа құқық бұзушылық жасауының алдын алу мақсатында қолданылады.
3. Әкiмшiлiк жаза әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамға тән азабын тарттыруды немесе оның адамгершiлiк қадiр-қасиетiн қорлауды, сондай-ақ заңды тұлғаның iскерлiк беделiне зиян тигiзудi мақсат тұтпайды.
4. Әкiмшiлiк жаза мүлiктiк залалдың орнын толтыру құралы болып табылмайды. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген зиянның орны осы Кодекстiң 56-бабында көзделген тәртiппен толтырылады.
40-бап. Әкiмшiлiк жазалардың түрлерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн мынадай әкiмшiлiк жазалар қолданылуы мүмкiн:
1) ескерту жасау;
2) әкiмшiлiк айыппұл салу;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы не нысанасы болған затты, сол сияқты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу;
4) арнаулы құқықтан айыру;
5) лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру немесе қызметтiң белгiлi бiр түрiне не белгiлi бiр iс-әрекеттер жасауға оның қолданылуын тоқтата тұру, оның iшiнде тiзiлiмнен алып тастау;
6) жеке кәсiпкердiң қызметiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу;
7) шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу;

1. Не является административным правонарушением совершение деяния, предусмотренного настоящим Кодексом, лицом, действовавшим во исполнение обязательного для него приказа или распоряжения. Административную ответственность за совершение такого деяния несет лицо, отдавшее незаконный приказ или распоряжение.
2. Лицо, совершившее умышленное административное правонарушение во исполнение заведомо незаконного приказа или распоряжения, несет административную ответственность на общих основаниях. Неисполнение заведомо незаконного приказа или распоряжения исключает административную ответственность.
Глава 6. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
Статья 39. Понятие и цели административного взыскания
1. Административное взыскание является мерой государственного принуждения, применяемой уполномоченными на то законом судьей, органами (должностными лицами) за совершение административного правонарушения, и заключается в предусмотренном настоящим Кодексом лишении или ограничении прав и свобод лица, совершившего такое правонарушение.
2. Административное взыскание применяется в целях воспитания лица, совершившего правонарушение, в духе соблюдения требований законодательства и уважения правопорядка, а также предупреждения совершения новых правонарушений как самим правонарушителем, так и другими лицами.
3. Административное взыскание не имеет своей целью причинение физических страданий лицу, совершившему административное правонарушение, или унижение его человеческого достоинства, а также нанесение вреда деловой репутации юридического лица.
4. Административное взыскание не является средством возмещения имущественного ущерба. Причиненный административным правонарушением вред возмещается в порядке, предусмотренном статьей 56 настоящего Кодекса.
Статья 40. Виды административных взысканий
1. За совершение административных правонарушений могут применяться следующие административные взыскания:
1) предупреждение;
2) административный штраф;
3) конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения;
4) лишение специального права;
5) лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановление ее (его) действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий, в том числе исключение из реестра;
6) приостановление или запрещение деятельности;
7) административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранца или лица без гражданства.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн заңды тұлғаларға осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1)-5) тармақшаларында аталған әкiмшiлiк жазалар, сондай-ақ заңды тұлғаның қызметiн немесе қызметiнiң жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу қолданылуы мүмкiн.
41-бап. Негiзгi және қосымша әкiмшiлiк жазалау шаралары
1. Ескерту жасау, әкiмшiлiк айыппұл салу негiзгi әкiмшiлiк жазалар ретiнде ғана қолданылуы мүмкiн.
2. Арнаулы құқықтан айыру, лицензиядан (арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру немесе оның қолданылуын тоқтата тұру, қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу, сондай-ақ шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкiмшiлiк жолмен кетiру негiзгi, сол сияқты қосымша әкiмшiлiк жазалар ретiнде қолданылуы мүмкiн.
3. Тәркілеу қосымша әкімшілік жаза ретінде ғана қолданылуы мүмкін.
42-бап. Ескерту жасау
Ескерту жасау әкiмшiлiк жаза қолдануға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) жасалған құқық бұзушылыққа ресми түрде терiс баға беруiнен және жеке немесе заңды тұлғаны құқыққа қарсы мiнез-құлыққа жол беруге болмайтындығы туралы сақтандырудан тұрады. Ескерту жазбаша түрде жасалады.
43-бап. Әкiмшiлiк айыппұл
1. Әкiмшiлiк айыппұл (бұдан әрi – айыппұл) – осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген жағдайларда және шекте, әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн салынатын, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау кезiнде қолданылып жүрген заңға сәйкес белгiленетiн айлық есептiк көрсеткiштiң белгiлi бiр мөлшерiне сай келетiн көлемде ақша өндiрiп алу.
Осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген жағдайларда айыппұл мөлшерi:
2) қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының;
2) орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған салық мiндеттемесi сомасының;
3) төленбеген (аударылмаған), уақтылы және (немесе) толық төленбеген (аударылмаған) әлеуметтiк аударымдар сомасының;
4) аударылмаған, уақтылы және (немесе) толық есептелмеген, ұсталмаған (есепке жазылмаған) және (немесе) төленбеген (аударылмаған) мiндеттi зейнетақы жарналары сомасының;
5) заңсыз кәсiпкерлiк нәтижесiнде алынған акцизделетiн тауарлар құны сомасының;
6) Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес есепке алынбаған не тиiстi түрде есепке алынбаған соманың

2. К юридическим лицам за совершение административных правонарушений могут применяться административные взыскания, перечисленные в подпунктах 1)-5) части первой настоящей статьи, а также приостановление или запрещение деятельности или отдельных видов деятельности юридического лица.
Статья 41. Основные и дополнительные административные
меры взыскания
1. Предупреждение, административный штраф могут применяться только в качестве основных административных взысканий.
2. Лишение специального права, лишение или приостановление действия лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), приостановление или запрещение деятельности или отдельных ее видов, а также административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства могут применяться в качестве как основных, так и дополнительных административных взысканий.
3. Конфискация может применяться только в качестве дополнительного административного взыскания.
Статья 42. Предупреждение
Предупреждение состоит в официальной даче органом (должностным лицом), уполномоченным налагать административное взыскание, отрицательной оценки совершенного правонарушения и предостережении физического или юридического лица о недопустимости противоправного поведения. Предупреждение выносится в письменной форме.
Статья 43. Административный штраф
1. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в случаях и пределах, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законом, действующим на момент составления протокола об административном правонарушении.
В случаях, предусмотренных в статьях особенной части настоящего раздела, размер штрафа выражается в процентах от:
1) суммы нанесенного окружающей среде вреда;
2) суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства;
3) суммы неуплаченных (неперечисленных), несвоевременно и (или) неполно уплаченных (перечисленных) социальных отчислений;
4) суммы неперечисленных, несвоевременно и (или) неполно исчисленных, удержанных (начисленных) и (или) уплаченных (перечисленных) обязательных пенсионных взносов;
5) суммы стоимости подакцизных товаров, полученных в результате незаконного предпринимательства;
6) суммы, неучтенной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности либо учтенной ненадлежащим образом;

7) Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасын бұза отырып жасалған (жүргiзiлген) мәмiле (операция) сомасының;
8) монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесінде немесе Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы, табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы заңнамасын, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарының қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу нәтижесiнде алынған табыс (түсiм) сомасының;
9) құқық бұзушылық жасалған, бiрақ бiр жылдан аспайтын кезең үшiн бекiтiлген нормативтерден тыс пайдаланылған энергетикалық ресурстар құнының;
10) есепке жатқызылмаған ұлттық және шетел валютасы сомасының пайызымен көрсетiледi.
Егер осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң көзделген баптарында айыппұл мөлшерi Қазақстан Республикасының қаржы заңнамасының нормаларын бұза отырып жүргiзiлген операция сомасының пайызымен көрсетiлсе және мұндай операция шетел валютасымен жүргiзiлсе, айыппұл сомасын теңгемен қайта есептеу әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген ресми бағам бойынша жүзеге асырылады.
2. Жеке тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшері бес жүз елу айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиіс.
Лауазымды адамға, жекеше нотариусқа, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдарға салынатын айыппұлдың мөлшерi жеті жүз елу айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиіс.
Орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне салынатын айыппұлдың мөлшерiн бір мың айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
Iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне салынатын айыппұлдың мөлшерiн екi мың айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацына сәйкес есептелген айыппұл осы бапта көрсетiлген айыппұлдардың белгiленген мөлшерiнен асатын немесе одан кем мөлшерде белгiленуi мүмкiн.
4. Айыппұл заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджет кiрiсiне өндiрiп алынады.
44-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу оларды заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекет меншiгiне мәжбүрлеп өтеусiз өндiрiп алудан тұрады.
Меншiк иесiне қайтарып беруге жататын не айналымнан алынған затты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның заңсыз иелiгiнен алып қою тәркiлеу болып табылмайды. Айналымнан алынған зат мемлекет меншiгiне өндiрiп алынуға немесе жойылуға тиiс.

7) суммы сделки (операции), совершенной (проведенной) с нарушением финансового законодательства Республики Казахстан;
8) суммы дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности или нарушения законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике, о естественных монополиях и регулируемых рынках, законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансового рынка и финансовых организаций;
9) стоимости энергетических ресурсов, использованных сверх утвержденных нормативов за период, в котором произошло правонарушение, но не более чем за один год;
10) суммы незачисленной национальной и иностранной валюты.
Если в предусмотренных статьях особенной части настоящего раздела размер штрафа выражается в процентах от суммы операции, проведенной с нарушением норм финансового законодательства Республики Казахстан, и такая операция проведена в иностранной валюте, пересчет суммы штрафа в тенге осуществляется по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на момент составления протокола об административном правонарушении.
2. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, не может превышать пятьсот месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, субъектов малого предпринимательства, а также некоммерческие организации, не может превышать семьсот пятьдесят месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на субъектов среднего предпринимательства, не может превышать тысячу месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на субъектов крупного предпринимательства, не может превышать две тысячи месячных расчетных показателей.
3. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в настоящей статье.
4. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
Статья 44. Конфискация предмета, явившегося орудием либо
предметом совершения административного
правонарушения, а также имущества, полученного
вследствие совершения административного
правонарушения
1. Конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, состоит в принудительном безвозмездном обращении их в собственность государства в установленном законодательством порядке.
Не является конфискацией изъятие из незаконного владения лица, совершившего административное правонарушение, предмета, подлежащего возвращению его собственнику либо изъятого из оборота. Предмет, изъятый из оборота, подлежит обращению в собственность государства или уничтожению.

2. Егер осы Кодекстiң ерекше бөлiгiнде өзгеше көзделмесе, тәртiп бұзушының меншiгi болып табылатын зат қана тәркiленуге жатады.
3. Аңшылық қаруды, оның оқ-дәрiлерiн және басқа да рұқсат етiлген аң аулау және балық аулау құралдарын тәркiлеудi аң аулау (балық аулау) өмiр сүруiнiң негiзгi заңды көзi болып табылатын адамдарға қолдануға болмайды.
4. Тәркiлеудi судья қолданады және ол осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң тиiстi бабында әкiмшiлiк жаза ретiнде көзделген жағдайларда тағайындалуы мүмкiн.
45-бап. Арнаулы құқықтан айыру
1. Нақты адамға берілген арнаулы құқықтан айыруды судья қолданады.
2. Арнаулы құқықтан айыру мерзiмi бiр айдан кем болмауға және екi жылдан аспауға тиiс.
3. Көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыру мерзiмi алты айдан кем болмауға және екi жылдан аспауға тиіс.
4. Масаң күйдi куәландырудан белгiленген тәртiппен өтуден жалтару, сондай-ақ аталған адамдардың белгiленген ережелердi бұза отырып, өздерi қатысушысы болған жол-көлiк оқиғалары болған жерден кетiп қалу жағдайларын қоспағанда, көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруды бұл құралдарды мүгедектiгiне байланысты пайдаланатын адамдарға қолдануға болмайды.
5. Аң аулау, балық аулау құқығынан, аң аулау қаруларын, оның оқ-дәрiлерiн және балық аулау құралдарын сақтау мен алып жүру құқығынан айыруды, осы құқықты пайдалану тәртiбiн үнемi бұзушылықты қоспағанда, аң аулау (балық аулау) өмiр сүруiнiң негiзгi заңды көзi болып табылатын адамдарға қолдануға болмайды.
46-бап. Лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан
(куәлiктен) айыру не белгiлi бiр қызмет түрiне не
белгiлi бiр iс-әрекеттер жасауға оның қолданылуын
тоқтата тұру, оның iшiнде тiзiлiмнен алып тастау
1. Белгiлi бiр қызмет түрiне не белгiлi бiр iс-әрекеттер жасауға лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыруды судья қызметтi жүзеге асыру лицензияда, арнаулы рұқсатта, бiлiктiлiк аттестатында (куәлiкте) көзделген белгiлi бiр iс-әрекеттердi жасау кезiндегi әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн қолданады.
2. Белгiлi бiр қызмет түрiне не белгiлi бiр iс-әрекеттер жасауға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) уақытша айыру алты айға дейiнгi мерзiмге белгiленедi.

2. Конфискации подлежит лишь предмет, являющийся собственностью нарушителя, если иное не предусмотрено особенной частью настоящего Кодекса.
3. Конфискация охотничьего оружия, боевых припасов к нему и других разрешенных орудий охоты и рыболовства не может применяться к лицам, для которых охота (рыболовство) является основным законным источником существования.
4. Конфискация применяется судьей и может налагаться в случаях, когда она предусмотрена соответствующей статьей особенной части настоящего раздела в качестве административного взыскания.
Статья 45. Лишение специального права
1. Лишение специального права, предоставленного конкретному лицу, применяется судьей.
2. Срок лишения специального права не может быть менее одного месяца и более двух лет.
3. Срок лишения права управления транспортными средствами не может быть менее шести месяцев и более двух лет.
4. Лишение права управления транспортными средствами не может применяться к лицам, которые пользуются этими средствами в связи с инвалидностью, за исключением случаев уклонения от прохождения в установленном порядке освидетельствования на состояние опьянения, а также оставления указанными лицами, в нарушение установленных правил, места дорожно-транспортного происшествия, участниками которого они являлись.
5. Лишение права охоты, рыболовства, хранения и ношения охотничьего оружия, боевых припасов к нему и рыболовных снастей не может применяться к лицам, для которых охота (рыболовство) является основным законным источником существования, за исключением систематического нарушения порядка пользования этим правом.
Статья 46. Лишение лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства)
либо приостановление ее (его) действия на
определенный вид деятельности либо совершение
определенных действий, а также исключение из
реестра
1. Лишение лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий налагается судьей за административное правонарушение, совершенное при осуществлении деятельности либо совершении определенных действий, предусмотренных лицензией, специальным разрешением, квалификационным аттестатом (свидетельством), с учетом положений частей третьей-пятой настоящей статьи.
2. Приостановление действия лицензии на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий или временное лишение, приостановление действия специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) устанавливается на срок до шести месяцев.

3. Кредиттiк бюро лицензиясынан айыруды қоспағанда, қаржы саласындағы қызметтi және қаржы ресурстарын шоғырландырумен байланысты қызметтi жүзеге асыруға куәлікті тоқтата тұруды, лицензияны тоқтата тұруды не одан айыруды Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
4. Тiзiлiмнен алып тастауды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган және Қазақстан Республикасының жол жүрiсi қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
5. Микроқаржы ұйымдарының тiзiлiмiнен алып тастауды Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асырады.
47-бап. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру не
оған тыйым салу
1. Қызметтің немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) өтiнiшi бойынша сот тәртiбiмен ғана жүргiзiледi.
2. Қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы талап қою өтiнiшi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен және негiздерде сотқа жiберiледi. Өтiнiштi сот жеті күн мерзiмде қарайды.
3. Қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру түрiндегi әкiмшiлiк жазалау шарасы бұзушылықты жою үшiн сот белгiлеген мерзiмде қажеттi iс-әрекеттер (iс-шаралар) жүргiзу арқылы оны жоюға болатын жағдайларда қолданылады.
4. Қызметтi немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұруға немесе оған тыйым салуға осы Кодекстің 783-бабында көзделген жағдайларда сот шешiмiнсiз жол берiледi.
5. Жеке меншiк тауарларын сақтау қоймасы иесiнiң қызметiн тоқтата тұруды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген негiздер бойынша және тәртiппен кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
48-бап. Шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан
Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жіберу
1. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жіберуді судья осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнде көзделген тәртiп пен негiздер бойынша әкiмшiлiк жазалау шарасы ретiнде қолданады.
Осы баптың ережелерi шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу заңнамасында көзделген тәртiппен жүзеге асырылатын шығарып жiберу жағдайында қолданылмайды.

3. Приостановление свидетельства, приостановление либо лишение лицензии на осуществление деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, за исключением лишения лицензии кредитного бюро, осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, которые установлены законами Республики Казахстан.
4. Исключение из реестра осуществляется уполномоченным органом в сфере таможенного дела по основаниям и в порядке, которые установлены таможенным законодательством Республики Казахстан, и уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций по основаниям и в порядке, которые установлены законодательством Республики Казахстан в области безопасности дорожного движения.
5. Исключение из реестра микрофинансовых организаций осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан по основаниям и в порядке, установленными законодательством Республики Казахстан о микрофинансовых организациях.
Статья 47. Приостановление либо запрещение деятельности
или отдельных ее видов
1. Приостановление или запрещение деятельности или отдельных ее видов производится только в судебном порядке по заявлению органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях.
2. Исковое заявление о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных ее видов направляется в суд в порядке и на основаниях, установленных законодательными актами Республики Казахстан. Заявление рассматривается судом в течение семи суток.
3. Мера административного взыскания в виде приостановления деятельности или отдельных ее видов применяется в случаях, когда нарушение устранимо проведением необходимых действий (мероприятий) в срок, установленный судом для их устранения.
4. Приостановление или запрещение деятельности или отдельных ее видов без судебного решения допускается в случаях, предусмотренных статьей 783 настоящего Кодекса.
5. Приостановление деятельности владельца склада хранения собственных товаров осуществляется уполномоченным органом в сфере таможенного дела по основаниям и в порядке, которые установлены таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 48. Административное выдворение за пределы
Республики Казахстан иностранцев или лиц без
гражданства
1. Административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства применяется судьей как мера административного взыскания в порядке и по основаниям, которые предусмотрены особенной частью настоящего Кодекса.
Положения настоящей части не распространяются на случаи выдворения иностранцев или лиц без гражданства, осуществляемого в порядке, предусмотренном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.

2. Егер әкiмшiлiк iс жүргiзу барысында Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жіберу түрiндегi әкiмшiлiк жазалау шарасы қолданылуы мүмкiн адам, өзiне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс болып танылатын әрекет жасалғаны туралы хабарласа, онда осы адамға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау Қазақстан Республикасы Қылмыстық iс жүргiзу кодексiнiң 185-бабында белгiленген тәртiппен хабарлама немесе өтiнiш бойынша шешiм қабылданғанға дейiн кейiнге қалдырылады.
49-бап. Әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамға әкiмшiлiк жаза қолданумен қатар осы адамның жаңадан құқық бұзушылық жасауының алдын алу мақсатында әкiмшiлiк-құқықтық ықпал етудiң мынадай шаралары қолданылуы мүмкiн:
1) жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеру;
2) құқық бұзушының мiнез-құлқына ерекше талаптар белгiлеу.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасында аталған әкiмшiлiк құқықтық ықпал ету шарасы әкiмшiлiк жаза тағайындаумен қатар, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамды осы Кодекстiң 59-бабында көзделген негiздер бойынша әкiмшiлiк жауаптылықтан босату кезiнде соның орнына да қолданылуы мүмкiн.
50-бап. Жол жүрiсi қағидаларын бiлуiн тексеру
Осы Кодекстiң 571 (оныншы бөлiгiнде), 572 (екiншi бөлiгiнде), 573 (төртiншi бөлiгiнде), 574 (төртiншi бөлiгiнде), 575 (үшiншi бөлiгiнде), 576 (төртiншi бөлiгiнде), 577 (төртiншi бөлiгiнде), 578 (төртiншi бөлiгiнде), 579 (үшiншi бөлiгiнде), 580 (екiншi бөлiгiнде), 581 (екiншi бөлiгiнде), 582 (екiншi бөлiгiнде), 583 (екiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды жасаған көлiк құралдарының жүргiзушiлерi жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеру үшiн емтихан тапсыруға жiберiледi.
Жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге жiберу туралы қаулыны осы Кодекстiң аталған баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) шығарады.
51-бап. Құқық бұзушының мiнез-құлқына ерекше талаптар белгiлеу
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардың және (немесе) iшкi iстер органдарының өтiнiшi бойынша сот әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде адамның мiнез-құлқына осы Кодекстiң 121, 424, 449-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн үш айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге:

2. В случае если в ходе административного производства лицо, в отношении которого может быть применена мера административного взыскания в виде административного выдворения за пределы Республики Казахстан, сообщит о совершенном в отношении его деянии, признаваемом в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением, то рассмотрение дела об административном правонарушении в отношении этого лица откладывается до принятия решения по сообщению или заявлению в порядке, установленном статьей 185 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Статья 49. Меры административно-правового воздействия
1. К лицу, совершившему административное правонарушение, наряду с наложением административного взыскания в целях предупреждения совершения этим лицом новых правонарушений могут применяться следующие меры административно-правового воздействия:
1) проверка знаний правил дорожного движения;
2) установление особых требований к поведению правонарушителя.
2. Мера административного правового воздействия, указанная в подпункте 1) части первой настоящей статьи, может применяться как наряду с наложением административного взыскания, так и вместо него при освобождении лица, совершившего административное правонарушение, от административной ответственности по основаниям, предусмотренного статьей 59 настоящего Кодекса.
Статья 50. Проверка знаний правил дорожного движения
Водители транспортных средств, совершившие правонарушения, предусмотренные статьями 571 (частью десятой), 572 (частью второй), 573 (частью четвертой), 574 (частью четвертой), 575 (частью третьей), 576 (частью четвертой), 577 (частью четвертой), 578 (частью четвертой), 579 (частью третьей), 580 (частью второй), 581 (частью второй), 582 (частью второй), 583 (частью второй) настоящего Кодекса, направляются на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения.
Постановление о направлении на проверку знания правил дорожного движения выносится органами (должностными лицами), уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, предусмотренных указанными статьями настоящего Кодекса.
Статья 51. Установление особых требований к поведению
правонарушителя
1. При рассмотрении дела об административном правонарушении по ходатайству участников производства по делу об административном правонарушении и (или) органов внутренних дел судом могут быть установлены особые требования к поведению лица, совершившего административное правонарушение, предусмотренное статьями 121, 424, 449 настоящего Кодекса на срок от трех месяцев до одного года, предусматривающие в полном объеме или раздельно запрет:

1) жәбiрленушiнi iздестiруге, iзiне түсуге, оған баруға, онымен ауызша, телефон арқылы сөйлесуге және өзге де тәсiлдермен байланыс жасауға;
2) атыс қаруын және қарудың басқа да түрлерiн сатып алуға, сақтауға, алып жүруге және пайдалануға толық көлемде немесе жартылай тыйым салуды көздейтiн ерекше талаптар белгiлеуi мүмкiн.
2. Құқық бұзушының мiнез-құлқына қойылатын ерекше талаптардың қолданылу мерзiмi iшiнде профилактикалық әңгiмелесу өткiзу үшiн оған айына бiр реттен төрт ретке дейiн iшкi iстер органдарына келу мiндеттерi жүктелуi мүмкiн.
Профилактикалық әңгіме «Құқық бұзушылық профилактикасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
7-тарау. Әкiмшiлiк жаза қолдану
52-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза қолданудың жалпы
қағидалары
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза осы әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн осы бөлiмнiң Ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген шекте, осы Кодекстiң ережелерiне дәл сәйкестiкте қолданылады.
2. Әкiмшiлiк жаза әдiл, құқық бұзушылықтың сипатына, оның жасалу мән-жайларына, құқық бұзушының жеке басына сай келетiн болуға тиiс.
3. Жеке адамға әкiмшiлiк жаза қолдану кезiнде жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың сипаты, кiнәлiнiң жеке басы, соның iшiнде оның құқық бұзушылық жасағанға дейiнгi және одан кейiнгi мiнез-құлқы, мүлiктiк жағдайы, жауаптылықты жеңiлдететiн және ауырлататын мән-жайлар ескерiледi.
4. Заңды тұлғаға әкiмшiлiк жаза қолданған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың сипаты, мүлiктiк жағдайы, жауаптылықты жеңiлдететiн және ауырлататын мән-жайлар ескерiледi.
5. Әкiмшiлiк жаза қолдану адамды орындалмағаны үшiн аталған жаза қолданылған мiндеттердi атқарудан, жол берiлген бұзушылықты жоюдан және залалды өтеуден босатпайды.
6. Бiр әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн бiр негiзгi не негiзгi және қосымша әкiмшiлiк жазалардың қолданылуы мүмкiн.
53-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты
жеңiлдететiн мән-жайлар
1. Мыналар әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты жеңiлдететiн мән-жайлар болып танылады:
1) кiнәлi адамның өкiнуi;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның құқық бұзушылықтың зиянды зардаптарын болғызбауы, залалды өз еркiмен өтеуi немесе келтiрiлген зиянды жоюы;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қатты жан толқынысының әсерiмен не жеке басының немесе отбасының ауыр жағдайлары салдарынан жасау;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты кәмелетке толмаған адамның жасауы;
5) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жүктi әйелдiң немесе асырауында он төрт жасқа дейiнгi баласы бар әйелдiң жасауы;

1) разыскивать, преследовать, посещать потерпевшего, вести устные, телефонные переговоры и вступать с ним в контакты иными способами;
2) приобретать, хранить, носить и использовать огнестрельное и другие виды оружия.
2. В течение срока действия особых требований к поведению правонарушителя на него могут быть возложены обязанности являться в органы внутренних дел от одного до четырех раз в месяц для профилактической беседы.
Профилактическая беседа проводится в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан «О профилактике правонарушений».
Глава 7. Наложение административного взыскания
Статья 52. Общие правила наложения взыскания за
административное правонарушение
1. Административное взыскание за административное правонарушение налагается в пределах, предусмотренных в статье особенной части настоящего раздела за данное административное правонарушение, в точном соответствии с положениями настоящего Кодекса.
2. Административное взыскание должно быть справедливым, соответствующим характеру правонарушения, обстоятельствам его совершения, личности правонарушителя.
3. При наложении административного взыскания на физическое лицо учитываются характер совершенного административного правонарушения, личность виновного, в том числе его поведение до и после совершения правонарушения, имущественное положение, обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность.
4. При наложении административного взыскания на юридическое лицо учитывается характер административного правонарушения, имущественное положение, обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность.
5. Наложение административного взыскания не освобождает лицо от исполнения обязанности, за неисполнение которой было наложено указанное взыскание, устранения допущенных нарушений и возмещения ущерба.
6. За одно административное правонарушение может быть наложено одно основное либо основное и дополнительное административные взыскания.
Статья 53. Обстоятельства, смягчающие ответственность за
административное правонарушение
1. Обстоятельствами, смягчающими ответственность за административное правонарушение, признаются:
1) раскаяние виновного;
2) предотвращение лицом, совершившим административное правонарушение, вредных последствий правонарушения, добровольное возмещение ущерба или устранение причиненного вреда;
3) совершение административного правонарушения под влиянием сильного душевного волнения либо при стечении тяжелых личных или семейных обстоятельств;
4) совершение административного правонарушения несовершеннолетним;
5) совершение административного правонарушения беременной женщиной или женщиной, имеющей ребенка в возрасте до четырнадцати лет;

6) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты күштеумен немесе психикалық мәжбүрлеу нәтижесiнде жасау;
7) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қажеттi қорғанудың заңдылығы шарттарын бұзу, құқыққа қарсы қол сұғушылық жасаған адамды ұстау, бұйрықты немесе өкiмдi орындау кезiнде жасау;
8) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты алғаш рет абайсызда жасау.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын сот,судья, орган (лауазымды адам) осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталмаған мән-жайларды да жеңiлдететiн мән-жайлар деп тануы мүмкiн.
54-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты ауырлататын
мән-жайлар
Мыналар әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылықты ауырлататын мән-жайлар деп танылады:
1) құқыққа қарсы мiнез-құлықты, прокурордың заңды түсiндiргенiне және (немесе) оны тоқтату туралы оған уәкiлеттi адамдардың талап етуiне қарамастан оны жалғастыра беру;
2) бұрын жасаған әкiмшiлiк құқық бұзушылығы үшiн әкiмшiлiк жазалауға ұшыратылған, ол бойынша осы Кодекстiң 58-бабында көзделген мерзiмi бiтпеген адамның бiртектi әкiмшiлiк құқық бұзушылықты бiр жыл iшiнде қайталап жасауы;
3) кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа тарту;
4) кiнәлi адамның бiле тұра ауыр психикалық аурумен ауыратын адамдарды, не әкiмшiлiк жауаптылығы туындайтын жасқа жетпеген адамдарды әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға тартуы;
5) ұлттық, нәсiлдiк және дiни жек көрушiлiк немесе жауласушылық себебi бойынша, басқа адамдардың заңды әрекетi үшiн кек алу, сондай-ақ басқа құқық бұзушылықты жасыру немесе оның жасалуын жеңiлдету мақсатында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау;
6) адамға немесе оның жақындарына қатысты белгiлi бiр адамның өзiнiң қызметтiк, кәсiптiк немесе қоғамдық борышын орындауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауы;
7) кiнәлi адамның бiле тұра жүктi әйелдерге қатысты, сондай-ақ жас балаға, басқа да қорғансыз немесе дәрменсiз адамға не кiнәлiге тәуелдi адамға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауы;
8) адамдар тобының әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауы;
9) табиғи апат жағдайында немесе басқа да төтенше жағдайлар кезiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау;
10) маскүнемдiк, нашақорлық немесе уытқұмарлық масаю күйiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау.
Әкiмшiлiк жаза қолданатын сот, судья, орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың сипатына қарай оны жауаптылықты ауырлататын мән-жай деп танымауы мүмкiн.

6) совершение административного правонарушения в результате физического или психического принуждения;
7) совершение административного правонарушения при нарушении условий правомерности необходимой обороны, задержании лица, совершившего противоправное посягательство, исполнении приказа или распоряжения;
8) совершение административного правонарушения впервые по неосторожности.
2. Суд (судья), орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении, может признать смягчающими и обстоятельства, не указанные в части первой настоящей статьи.
Статья 54. Обстоятельства, отягчающие ответственность
за административные правонарушения
Обстоятельствами, отягчающими ответственность за административные правонарушения, признаются:
1) продолжение противоправного поведения, несмотря на разъяснения закона прокурором и (или) требование уполномоченных на то лиц прекратить его;
2) повторное в течение года совершение однородного административного правонарушения, за которое лицо уже подвергалось административному взысканию, по которому не истек срок, предусмотренный статьей 58 настоящего Кодекса;
3) вовлечение несовершеннолетнего в административное правонарушение;
4) привлечение к совершению административного правонарушения лиц, которые заведомо для виновного страдают тяжелым психическим расстройством, либо лиц, не достигших возраста, с которого наступает административная ответственность;
5) совершение административного правонарушения по мотиву национальной, расовой и религиозной ненависти или вражды, из мести за правомерные действия других лиц, а также с целью скрыть другое правонарушение или облегчить его совершение;
6) совершение административного правонарушения в отношении лица или его близких в связи с выполнением данным лицом своего служебного, профессионального или общественного долга;
7) совершение административного правонарушения в отношении женщины, заведомо для виновного находящейся в состоянии беременности, а также в отношении малолетнего, другого беззащитного или беспомощного лица либо лица, находящегося в зависимости от виновного;
8) совершение административного правонарушения группой лиц;
9) совершение административного правонарушения в условиях стихийного бедствия или при других чрезвычайных обстоятельствах;
10) совершение административного правонарушения в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения.
Суд (судья), орган (должностное лицо), налагающие административное взыскание, в зависимости от характера административного правонарушения могут не признать данное обстоятельство отягчающим.

55-бап. Бiрнеше әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде
әкiмшiлiк жазалар қолдану
1. Бiр адам екi немесе одан да көп әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кезде әрбiр құқық бұзушылық үшiн жеке-жеке әкiмшiлiк жаза қолданылады.
2. Егер адам бiрнеше әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасап, ол iстердi бiр судья, орган (лауазымды адам) қараса, бұл адамға белгiлi бiр түрдегi жазалар қолданылған жағдайда, жазаның түпкiлiктi мөлшерiн жазаның осы түрi үшiн осы Кодексте белгiленген үш еселенген ең жоғарғы шегiнен асыруға болмайды.
3. Егер әкімшілік айыппұлдары заңнамалық актілерде белгіленген салықтық міндеттеменің орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған сомасының пайызымен көрсетілсе, бұларды бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасаған үшін қолданған кезде айыппұл әрбір құқық бұзушылық үшін жеке-жеке салынады.
56-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген зиянды өтеу
1.Судья мүлiктiк зиян келтiрген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарай келiп, егер зиянның мөлшерi туралы дау болмаса, әкiмшiлiк жаза қолдану туралы мәселенi шешумен бiр мезгiлде осындай зиянды өндiрiп алады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген мүлiктiк зиянның мөлшерi туралы даулар азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.
2. Өзге уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша мүлiктiк зиянды өтеу, кiнәлi адам оны өз еркiмен өтеуден бас тартқан жағдайда, азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен жүргiзiледi.
3. Iскерлiк беделдi қорғау немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келтiрiлген моральдық зиянды өтеу туралы талаптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген негiздемелер бойынша азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.
57-бап. Әкiмшiлiк жаза мерзiмдерiн есептеу
Жеке адамға немесе заңды тұлғаға берiлген арнаулы құқықтан айыру, сондай-ақ лицензиядан (арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру немесе оның қолданылуын қызметтiң белгiлi бiр түрiне не белгiлi бiр iс-әрекеттердi жасауға тоқтата тұру мерзiмi - жылдармен, айлармен немесе күнтiзбелiк күндермен есептеледi.
58-бап. Адамның әкiмшiлiк жазаға ұшырады деп есептелетiн
мерзiмі
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған адам әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен  бастап бiр жылдың iшiнде осы жазаға ұшырады деп есептеледi.

Статья 55. Наложение административных взысканий при
совершении нескольких административных
правонарушений
1. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
2. Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, органом (должностным лицом), то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного настоящим Кодексом для данного вида взыскания.
3. В случае, если административные штрафы выражены в процентах от суммы неисполненного или исполненного ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного законодательными актами, при наложении их за совершение нескольких административных правонарушений, штраф взыскивается за каждое административное правонарушение отдельно.
Статья 56. Возмещение вреда, причиненного
административным правонарушением
1. Судья, рассматривая дело об административном правонарушении, которым причинен имущественный вред, при решении вопроса о наложении административного взыскания одновременно взыскивает такой вред, если отсутствует спор о его размере.
Споры о размере имущественного вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства.
2. Возмещение имущественного вреда по делам об административных правонарушениях, рассматриваемым иными уполномоченными органами (должностными лицами), в случае отказа виновного лица от его добровольного возмещения производится в порядке гражданского судопроизводства.
3. Требования о защите деловой репутации или возмещении морального вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Статья 57. Исчисление сроков административного взыскания
Срок лишения специального права, предоставленного физическому или юридическому лицу, а также лишения лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановления ее действия на определенный вид деятельности либо совершение определенных действий исчисляется годами, месяцами или календарными днями.
Статья 58. Срок, в течение которого лицо считается
подвергнутым административному взысканию
Лицо, на которое наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.

8-тарау. Әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан босату
59-бап. Құқық бұзушылық елеусiз болған жағдайда әкiмшiлiк
жауаптылықтан босату
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықпен келтiрiлген зиян елеусiз болған жағдайда судья, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамды, ауызша ескерту жасаумен шектелiп, әкiмшiлiк жауаптылықтан босата алады.
Ескертулер.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың елеусiздiгi – бұл басқа мән-жайлармен қатар осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң баптарында көзделген санкцияның әкiмшiлiк құқық бұзушылықпен келтiрiлген зиян мөлшерiнен асып кететiндiгi ескерiлетiн жағдайлар.
Мүлiктiк емес сипаттағы зиян келтiрген құқық бұзушылық жасағаны үшiн тұлғаны көрсетiлген негiздер бойынша жауаптылықтан босату туралы мәселенi шешкен кезде қол сұғу объектiсiн, құқық бұзушылықты жасаудың нақты мән-жайларын негiзге алу керек.
60-бап. Мерзiмнiң өтуiне байланысты әкiмшiлiк жауаптылықтан
босату
1. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн, ал қоршаған ортаны қорғау саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн - оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес.
2. Жеке тұлға әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу саласында, кеден ісі аясында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы, мемлекеттік құпиялар туралы, табиғи монополиялар мен реттелетін нарық және монополияға қарсы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес, ал заңды тұлға (оның iшiнде дара кәсiпкер) әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн, ал салық салу саласында, кеден ісі аясында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамалары, табиғи монополиялар мен монополияға қарсы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға тиiс емес.
3. Созылып кеткен әкiмшiлiк құқық бұзушылық кезiнде, сондай-ақ бюджеттiк қатынастар саласында қоғамның және мемлекеттiң заңмен қорғалатын мүдделерiне қол сұғылатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екi ай өткен соң әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жатпайды.
Қаржы саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бес жылдан кешiктiрiлмей әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға жатады, бiрақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екi ай өткен соң әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылмайды.

Глава 8. Освобождение от административной ответственности и
административного взыскания
Статья 60. Освобождение от административной
ответственности в связи с истечением срока
давности
1. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня совершения административного правонарушения, а за совершение административного правонарушения в области охраны окружающей среды - по истечении одного года со дня его совершения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области налогообложения, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о государственных секретах, естественных монополий и регулируемых рынков и антимонопольного законодательства по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности по истечении трех лет со дня его совершения, а за правонарушение в области налогообложения, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, естественных монополий и антимонопольного законодательства – по истечении пяти лет со дня его совершения.
3. При длящемся административном правонарушении, а также при совершении административного правонарушения в области бюджетных отношений, посягающего на охраняемые законом интересы общества и государства лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
При совершении административного правонарушения в области финансов лицо подлежит привлечению к административной ответственности не позднее пяти лет со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.

4. Осы баптың бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнiң ережелерi әкiмшiлiк құқық бұзушылық қылмыстың жасалуына септiгiн тигiзген және бұл туралы қылмыстық iстi тергеу немесе сотта қарау барысында мәлiм болған жағдайларға қолданылмайды. Сот Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексiнiң 387-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген тәртiппен мұндай құқық бұзушылыққа кiнәлi адамға, егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезден бастап бiр жылдан аспайтын уақыт өткен болса, әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану мерзiмiнiң барысы сараптама тағайындалған, сондай-ақ iстi сот инстанцияларына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамына жiберген кезден бастап тоқтатыла тұрады.
Бұл мерзiмдердi есептеу сараптама қорытындысын алған кезден қайтадан басталады.
6. Құқық бұзушының iс-әрекетiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерi болған кезде қылмыстық iс қозғаудан бас тартылған не қылмыстық iс қысқартылған жағдайда адам қылмыстық iс қозғаудан бас тартылған не оны қысқарту туралы шешiм келіп түскен күннен бастап үш айдан кешiктiрiлмей әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуы мүмкiн.
7. Егер осы баптың бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде аталған мерзiмдер аяқталғанға дейiн адам жаңадан әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза қолдану мерзiмiнiң өтуiне үзiлiс жасалады. Мұндай жағдайларда мерзiмдi есептеу жаңа әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған кезден басталады.
8. Судьяның немесе уәкiлеттi органның әкiмшiлiк iс жүргiзудi тоқтату туралы қаулысы осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген мерзiмге қарамастан, ол заңды күшiне енген күнiнен бастап бiр жыл iшiнде прокурордың наразылығы бойынша қайта қаралуы мүмкiн. Ескерту. Осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген белгiлi бiр әрекеттiң бiрыңғай құрамының үздiксiз жүзеге асырылуымен сипатталатын және оны анықтаған кезде аяқталмаған құқық бұзушылық созылып кеткен құқық бұзушылық деп танылады.
61-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтан және әкiмшiлiк жазадан
рақымшылық жасау актiсi негiзiнде босату
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам әкiмшiлiк жауаптылықтан немесе қолданылған әкiмшiлiк жазадан рақымшылық жасау актiсi негiзiнде, егер ол әкiмшiлiк жаза қолдануды жоятын болса, босатылуы мүмкiн.
2. Рақымшылық жасау туралы актiнi Қазақстан Республикасының Парламентi жекелей анықталмаған адамдар тобына қатысты шығарады.

4. Положения частей первой и третьей настоящей статьи не распространяются на случаи, когда административное правонарушение способствовало совершению преступления и об этом стало известно в ходе расследования или судебного рассмотрения уголовного дела. Суд вправе в порядке, предусмотренном частью первой статьи 387 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, наложить на лицо, виновное в таком правонарушении, административное взыскание, если с момента совершения административного правонарушения прошло не более одного года.
5. Течение срока наложения административного взыскания за административное правонарушение приостанавливается с момента назначения экспертизы, а также направления дела в судебные инстанции или должностному лицу государственного органа, уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях.
Исчисление этих сроков возобновляется с момента получения результатов экспертизы.
6. В случае отказа в возбуждении уголовного дела либо прекращения уголовного дела при наличии в действиях нарушителя признаков административного правонарушения лицо может быть привлечено к административной ответственности не позднее трех месяцев со дня поступления решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о его прекращении.
7. Течение срока наложения взыскания за административное правонарушение прерывается, если до истечения сроков, указанных в частях первой и третьей настоящей статьи, лицо совершит новое административное правонарушение. Исчисление срока в этих случаях начинается с момента обнаружения нового административного правонарушения.
8. Постановление судьи или уполномоченного органа о прекращении административного производства вне зависимости от срока, предусмотренного в части первой настоящей статьи, может быть пересмотрено по протесту прокурора в течение года со дня вступления его в законную силу.
Примечание. Длящимся признается правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния, предусмотренного статьей Особенной части настоящего раздела, и не завершено к моменту его обнаружения.
Статья 61. Освобождение от административной
ответственности и административного взыскания
на основании акта амнистии
1. Лицо, совершившее административное правонарушение, может быть освобождено от административной ответственности или наложенного административного взыскания на основании акта амнистии, если он устраняет применение административного взыскания.
2. Акт об амнистии издается Парламентом Республики Казахстан в отношении индивидуально не определенного круга лиц.

62-бап. Тараптардың бiтiмгершiлiкке келуiне байланысты
әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
1. Осы Кодекстiң 174, 175, 207, 216 (екінші бөлігінде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жәбiрленушiнiң өтiнiшi бойынша ғана қозғалады және ол әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адаммен бiтiмгершiлiкке келгеннен кейiн қысқартылуға жатады.
2. Бiтiмгершiлiкке келу жәбiрленушi мен әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам қол қойған жазбаша келiсiм негiзiнде жүзеге асырылады.
9-тарау. Кәмелетке толмағандардың әкiмшiлiк жауаптылығы
63-бап. Кәмелетке толмағандардың әкiмшiлiк жауаптылығы
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған кезде он алты жасқа толған, бiрақ он сегiз жасқа толмаған адамдар осы тараудың күшi қолданылатын кәмелетке толмағандар деп танылады.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кәмелетке толмағандарға тәрбиелiк ықпал етудiң мәжбүрлеу шаралары қолданыла отырып, әкiмшiлiк жаза тағайындалуы мүмкiн.
64-бап.Кәмелетке толмағандарға әкiмшiлiк жазалар қолданудың
ерекшелiктерi
1. Кәмелетке толмаған адамға салынатын әкiмшiлiк айыппұлдың мөлшерi осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген айыппұл мөлшерiне қарамастан, он айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.
Кәмелетке толмаған адамның айыппұл төлеуге жеткiлiктi мүлкi болмаған жағдайда, айыппұл ата-анасына немесе олардың орнындағы адамдарға салынады.
2. Арнаулы құқықтан айыру кәмелетке толмағандарға бiр жылдан аспайтын мерзiмге қолданылуы мүмкiн.
3. Әкiмшiлiк жазалардың басқа да түрлерi, сондай-ақ осы Кодекстiң 40 және 49-баптарында аталған әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шаралары кәмелетке толмағандарға жалпы негiздерде қолданылады.
65-бап. Кәмелетке толмаған адамға әкiмшiлiк жаза қолдану
1. Осы Кодекстiң 53 және 54-баптарында көзделген мән-жайлардан басқа, кәмелетке толмаған адамға әкiмшiлiк жаза қолданған кезде оның өмiр сүру және тәрбиелену жағдайлары, психикалық даму деңгейi, жеке басының өзге де ерекшелiктерi, сондай-ақ оған жасы үлкен адамдардың әсер етуi ескерiледi.
2. Кәмелетке толмаған жас жеңiлдететiн және ауырлататын басқа да мән-жайлармен жиынтықта жеңiлдететiн мән-жай ретiнде ескерiледi.
66-бап. Кәмелетке толмағандарды әкiмшiлiк жауаптылықтан және
әкiмшiлiк жазадан босату
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты бiрiншi рет жасаған кәмелетке толмаған адамды сот, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) оған заңнамада көзделген тәрбиелiк ықпал ету шараларын қолдана отырып, әкiмшiлiк жауаптылықтан немесе тағайындалған әкiмшiлiк жазаны орындаудан босатуы мүмкiн.

Статья 62. Освобождение от административной
ответственности в связи с примирением сторон
1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 174, 175, 207, 216 (частью второй) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение.
2. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим административное правонарушение.
Глава 9. Административная ответственность несовершеннолетних
Статья 63. Административная ответственность
несовершеннолетних
1. Несовершеннолетними, на которых распространяется действие настоящей главы, признаются лица, которым ко времени совершения административного правонарушения исполнилось шестнадцать, но не исполнилось восемнадцати лет.
2. На несовершеннолетнего, совершившего административное правонарушение, может быть наложено административное взыскание с применением принудительных мер воспитательного воздействия.
Статья 64. Особенности применения административных
взысканий к несовершеннолетним
1. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего, не может превышать десять месячных расчетных показателей независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей особенной части настоящего раздела.
При отсутствии у несовершеннолетнего имущества, достаточного для уплаты штрафа, штраф налагается на родителей или лиц, их заменяющих.
2. Лишение специального права может налагаться на несовершеннолетних на срок не более одного года.
3. Другие виды административных взысканий, а также меры административно-правового воздействия, указанные в статьях 40 и 49 настоящего Кодекса, применяются к несовершеннолетним на общих основаниях.
Статья 65. Наложение административного взыскания на
несовершеннолетнего
1. При наложении административного взыскания на несовершеннолетнего, кроме обстоятельств, предусмотренных статьями 53 и 54 настоящего Кодекса, учитываются условия его жизни и воспитания, уровень психического развития, иные особенности личности, а также влияние на него старших по возрасту лиц.
2. Несовершеннолетний возраст как смягчающее обстоятельство учитывается в совокупности с другими смягчающими и отягчающими обстоятельствами.
Статья 66. Освобождение несовершеннолетних от
административной ответственности и
административного взыскания
Несовершеннолетний, впервые совершивший административное правонарушение, может быть освобожден судом, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, от административной ответственности или от исполнения назначенного административного взыскания с применением к нему мер воспитательного воздействия, предусмотренных законодательством.

67-бап. Тәрбиелiк ықпал ету шаралары
1. Кәмелетке толмаған адамға тәрбиелiк ықпал етудiң мынадай шаралары тағайындалуы мүмкiн:
1) заңды түсiндiру;
2) ата-аналарының немесе олардың орнындағы адамдардың не мамандандырылған мемлекеттiк органның қадағалауына беру;
3) келтiрiлген зиянды жөнге келтіру мiндетiн жүктеу;
4) бос уақытын шектеу және кәмелетке толмаған адамның мiнез-құлқына ерекше талаптар белгiлеу.
2. Кәмелетке толмаған адамға бiр мезгiлде тәрбиелiк ықпал етудiң бiрнеше шаралары тағайындалуы мүмкiн.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 4) тармақшасында көзделген тәрбиелiк ықпал ету шараларын қолдану мерзiмi үш айға дейiнгi уақытқа белгiленедi.
4. Кәмелетке толмаған адам осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 4) тармақшасында көзделген тәрбиелiк ықпалы бар мәжбүрлеу шараларын жүйелi түрде орындамаған жағдайда, мамандандырылған мемлекеттiк орган, егер осы Кодекстiң 873-бабының бірінші бөлігінде белгiленген мерзiмнің өтуі бітпеген болса, бұл шараның күшiн жою және кәмелетке толмаған баланы әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту мәселесiн шешу үшiн материалдарды сотқа ұсынады.
68-бап. Тәрбиелiк ықпал ету шараларының мазмұны
1. Заңды түсiндiру кәмелетке толмаған адамға оның әрекетiмен келтiрiлген зиянды және құқық бұзушылықтарды қайталап жасаудың осы Кодексте көзделген заңдық салдарын түсiндiруден тұрады.
2. Қадағалауға беру ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға, не мамандандырылған мемлекеттiк органға кәмелетке толмаған адамға тәрбиелiк ықпал ету және оның мiнез-құлқына бақылау жасау жөнiндегi мiндеттердi жүктеуден тұрады.
3. Келтiрiлген зиянды жөнге келтiру мiндетi кәмелетке толмаған адамның мүлiктiк жағдайы мен тиiстi еңбек дағдыларының болуы ескерiле отырып жүктеледi.
4. Бос уақытын шектеу және кәмелетке толмаған адамның мiнез-құлқына ерекше талаптар белгiлеу белгiлi бiр орындарға баруға, бос уақытын өткiзудiң белгiлi бiр нысандарын, оның iшiнде көлiк құралдарын пайдалануға, тәулiктiң белгiлi бiр уақытынан кейiн үйден тыс жерлерде болуға, кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссияның рұқсатынсыз басқа жерлерге кетуге тыйым салуды көздеуi мүмкiн. Кәмелетке толмаған адамға қатысты құқық бұзушының мiнез-құлқына осы Кодекстiң 51-бабында көзделген ерекше талаптар белгiленуi, сондай-ақ, оқуды аяқтау не кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссияның көмегiмен жұмысқа тұру талабы қойылуы мүмкiн. Бұл тiзбе осымен шектелмейдi.
69-бап.Мерзiм өтуі
Кәмелетке толмағандарды әкiмшiлiк жауаптылықтан немесе әкiмшiлiк жазаны орындаудан босату кезiнде осы Кодекстiң 60-бабында көзделген мерзiм өтуінің жартысы қысқартылады.

Статья 67. Меры воспитательного воздействия
1. Несовершеннолетнему могут быть назначены следующие меры воспитательного воздействия:
1) разъяснение закона;
2) передача под надзор родителей или лиц, их заменяющих, либо специализированного государственного органа;
3) возложение обязанности загладить причиненный вред;
4) ограничение досуга и установление особых требований к поведению несовершеннолетнего.
2. Несовершеннолетнему может быть назначено одновременно несколько мер воспитательного воздействия.
3. Срок применения меры воспитательного воздействия, предусмотренной подпунктом 4) части первой настоящей статьи, устанавливается продолжительностью до трех месяцев.
4. В случае систематического неисполнения несовершеннолетним меры воспитательного воздействия, предусмотренной подпунктом 4) части первой настоящей статьи, специализированный государственный орган представляет материалы в суд для решения вопроса об отмене этой меры и привлечения несовершеннолетнего к административной ответственности, если не истек срок давности, установленный частью первой статьи 873 настоящего Кодекса.
Статья 68. Содержание мер воспитательного воздействия
1. Разъяснение закона состоит в разъяснении несовершеннолетнему вреда, причиненного его деянием, и юридических последствий повторного совершения правонарушений, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Передача под надзор состоит в возложении на родителей или лиц, их заменяющих, либо на специализированный государственный орган обязанности по воспитательному воздействию на несовершеннолетнего и контролю за его поведением.
3. Обязанность загладить причиненный вред возлагается с учетом имущественного положения несовершеннолетнего и наличия у него соответствующих трудовых навыков.
4. Ограничение досуга и установление особых требований к поведению несовершеннолетнего могут предусматривать запрет посещения определенных мест, использования определенных форм досуга, в том числе связанных с управлением транспортным средством, ограничения пребывания вне дома после определенного времени суток, выезда в другие местности без разрешения комиссии по защите прав несовершеннолетних. В отношении несовершеннолетнего могут быть установлены особые требования к поведению правонарушителя, предусмотренные статьей 51 настоящего Кодекса, а также предъявлено требование закончить обучение либо трудоустроиться с помощью комиссии по защите прав несовершеннолетних. Настоящий перечень не является исчерпывающим.
Статья 69. Сроки давности
Сроки давности, предусмотренные статьей 60 настоящего Кодекса, при освобождении несовершеннолетних от административной ответственности или от исполнения административного взыскания сокращаются наполовину.

70-бап Кәмелетке толмаған адам әкiмшiлiк жазаға ұшырады деп
есептелетiн мерзiм
Өзiне әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған кәмелетке толмаған адам осындай жазаға әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап алты айдың iшiнде ұшырады деп есептеледi.
Ерекше бөлiм 10-тарау. Жеке адамның құқықтарына қол сұғатын әкiмшiлiк
құқық бұзушылық
71-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға кедергi
келтiру
Лауазымды адамның Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамның Қазақстан азаматтығын алуына кедергi келтiретiн заңсыз iс-әрекеттер жасауы не әрекетсіздігі -
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
72-бап. Тiл туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
1. Лауазымды адамның тiлдi бiлмейтіндігінің желеуiмен жеке және заңды тұлғалардың құжаттарын, өтiнiштерiн қабылдаудан бас тартуы, сондай-ақ оларды мәнi бойынша қарамауы –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Деректемелер мен көрнекi ақпаратты орналастыру жөнiндегi талаптарды бұзу –
ескерту жасауға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жеке тұлғалардың тiлді таңдау құқықтарын шектеу, тiлге байланысты себептер бойынша кемсiту –
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
73-бап. Еркiн жүрiп-тұру және тұрғылықты жер таңдау құқығын
шектеу
Жеке тұлғалардың еркiн жүрiп-тұру және тұрғылықты жер таңдау (Қазақстан Республикасының Үкiметi шек қоюы мүмкiн шекаралық өңiрлердi, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды және жекелеген жерлердi қоспағанда) құқығын шектейтiн лауазымды адамдардың iс-әрекетi не әрекетсiздiгi, егер бұл әрекетте (әрекетсіздікте) жазаланатын қылмыс белгілері болмаса, –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 70. Срок, в течение которого несовершеннолетний
считается подвергнутым административному
взысканию
Несовершеннолетний, на которого наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение шести месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
Особенная часть Глава 10. Административные правонарушения, посягающие на права
личности
Статья 71. Воспрепятствование получению гражданства
Республики Казахстан
Совершение должностным лицом незаконных действий либо бездействий, препятствующих получению лицом гражданства Казахстана, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 72. Ответственность за нарушение законодательства                    о языках
1. Отказ должностного лица в принятии документов, обращений физических и юридических лиц, а также нерассмотрение их по существу, мотивированные незнанием языка, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение требований по размещению реквизитов и визуальной информации -
влечет предупреждение.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Ограничение прав физических лиц в выборе языка, дискриминация по языковым признакам -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 73. Ограничение права свободного передвижения и                      выбора места жительства
Действие либо бездействие должностных лиц, ограничивающее право физических лиц на свободу передвижения и выбора места жительства (за исключением пограничных зон, запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и отдельных местностей, в которых могут быть установлены ограничения Правительством Республики Казахстан), если это действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

74-бап. Жеке тұлғаға ақпарат беруден бас тарту
1. Белгiленген тәртiппен жиналған, жеке тұлғаның құқықтары мен бостандықтарына тiкелей қатысты құжаттарды, материалдарды беруден заңсыз бас тарту не жеке тұлғаға толық емес немесе көрiнеу жалған ақпарат беру, сол сияқты жалпы жұрт қол жеткiзетiн ақпаратты шектеулi қол жеткiзiлетiн ақпаратқа заңсыз түрде жатқызу –
лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген лауазымды адам жасаған әрекеттер, егер бұл әрекеттер жеке тұлғалардың құқықтары мен мүдделеріне зиян келтірсе, –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
75-бап. Медицина қызметкерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық
туралы парақты немесе анықтаманы беру қағидаларын
бұзуы
1. Медицина қызметкерiнiң еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты немесе анықтаманы беру тәртiбiн бұзуы, егер бұл әрекетте (әрекетсіздікте) қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет –
маман сертификатынан айыра отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
76-бап. Медицина қызметкерiнiң рецепттер жазу және дәрiлiк
заттарды өткiзу қағидаларын бұзуы
1. Медицина қызметкерiнiң рецепттер жазу және дәрiлiк заттарды өткiзу қағидаларын бұзуы –
жеке тұлғаларға – бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет –
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып, он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
77-бап. Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заңнамасын:
мүгедектердің әлеуметтік және көліктік инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізуін қамтамасыз етпеу;
мүгедектердің мәдени ойын-сауық іс-шараларына қол жеткізуін қамтамасыз етпеу;
жұмыс берушінің кінәсінен алған еңбек жарақатының және (немесе) кәсіби аурудың мүгедектерін еңбекпен қамту және кәсіби оңалту саласындағы міндеттерін жұмыс берушінің сақтамауы түрінде бұзу –
лауазымды адамдарға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 74. Отказ в предоставлении физическому лицу
информации
1. Неправомерный отказ в представлении собранных в установленном порядке документов, материалов, непосредственно затрагивающих права и свободы физического лица, либо предоставление физическому лицу неполной или заведомо ложной информации, а равно неправомерное отнесение общедоступной информации к информации с ограниченным доступом, -
влекут штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Совершение должностным лицом деяний, предусмотренных частью первой настоящей статьи, если это деяния причинили вред правам и законным интересам физических лиц, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 75. Нарушение медицинским работником правил выдачи
листа или справки о временной
нетрудоспособности
1. Нарушение медицинским работником правил выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности, если это действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста.
Статья 76. Нарушение медицинским работником правил
выписывания рецептов или реализации
лекарственных средств
1. Нарушение медицинским работником правил выписывания рецептов или реализации лекарственных средств -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 77. Нарушение законодательства о социальной защите
инвалидов
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о социальной защите инвалидов, совершенное в виде:
необеспечение инвалидам доступа к объектам социальной и транспортной инфраструктуры;
необеспечение условий для доступа инвалидов к культурно-зрелищным мероприятиям;
несоблюдение работодателем обязанностей в сфере занятости и профессиональной реабилитации инвалидов от трудового увечья и (или) профессионального заболевания, полученных по вине работодателя, -
влечет штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға – алпыс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
78-бап. Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтiк қызметтер
туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтiк қызметтер туралы заңнамасын:
арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсетудегi қажеттiлiкке бағалау жүргiзудiң және оны айқындаудың, арнаулы әлеуметтiк қызметтердiң кепiлдiк берiлген көлемiн көрсету туралы шешiм шығарудың белгiленген мерзiмдерiн бұзу;
арнаулы әлеуметтiк қызметтердiң кепiлдiк берiлген көлемiн көрсету туралы шешiмдi орындамау түрiнде бұзу –
лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне сексен айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
79-бап. Медиацияға қатысушылардың медиацияны жүргiзу барысында
белгiлi болған мәлiметтердi жария етуi
Медиацияға қатысушылардың медиацияны жүргiзу барысында белгiлi болған мәлiметтердi осы ақпаратты берген тараптың рұқсатынсыз жария етуi, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
80-бап. Адамды еңбек шартын жасамастан жұмысқа жіберу
1. Жұмыс берушінің адамды еңбек шартын жасамастан жұмысқа жіберуі –
лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере шестидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестисот месячных расчетных показателей.
Статья 78. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о специальных социальных услугах
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах, совершенное в виде:
нарушения установленных сроков проведения оценки и определения потребности в предоставлении специальных социальных услуг, вынесения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг;
невыполнения решения о предоставлении гарантированного объема специальных социальных услуг, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц - в размере тридцати, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 79. Разглашение участниками медиации сведений,
ставших известными в ходе проведения медиации
Разглашение участниками медиации сведений, ставших известными в ходе проведения медиации, без разрешения стороны, предоставившей эту информацию, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 80. Допуск к работе лица без заключения трудового
договора
1. Допуск работодателем к работе лица без заключения трудового договора, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға - қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, кәмелетке толмағандарға қатысты жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға - елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың 3-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға, лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
81-бап. Еңбекке ақы төлеу талаптарын бұзу
1. Жұмыс берушінің еңбекақыны толық көлемінде және еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеуі, сол сияқты жұмыс берушінің кінәсінен төлемді кешіктірген кезең үшін өсімақының есептелмеуі және төленбеуі –
лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға - қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Заңнаманың үстеме жұмысқа, мереке күндері мен демалыс күндеріндегі жұмысқа ақы төлеу, сондай-ақ еңбек заңнамасында белгіленген түнгі уақыттағы жұмысқа ақы төлеу жөніндегі талаптарын бұзу –
лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в отношении несовершеннолетних, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действие (бездействие), предусмотренное частью 3 настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
Статья 81. Нарушение требований по оплате труда
1. Невыплата заработной платы работодателем в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством, а равно неначисление и невыплата пени за период задержки платежа по вине работодателя -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
3. Нарушение требований законодательства по оплате сверхурочной работы, работы в праздничные и выходные дни, а также оплаты труда в ночное время, установленных трудовым законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
82-бап. Еңбек демалысын бермеу
Жұмыс берушінің еңбек демалысын қатарынан екі жыл бойы бермеуі –
лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
83-бап. Жұмыс уақытының нормасын заңсыз асыру
1. Жұмыс берушінің жұмыс уақытының және күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты және қысқартылған ұзақтығын заңсыз асыруы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
84-бап. Еңбек саласындағы кемсітушілікке жол беру
1. Жұмыс берушінің еңбек саласында қызметкердің теңдей еңбегі үшін теңдей ақы алуға құқығын бұзу түріндегі кемсітушілікке жол беруі –
лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
лауазымды адамдарға - қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 82. Непредоставление отпусков
Непредоставление работодателем трудового отпуска в течение двух лет подряд, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 83. Незаконное превышение нормы рабочего времени
1. Незаконное превышение работодателем нормальной и сокращенной продолжительности рабочего времени и ежедневной работы (рабочей смены), предусмотренной трудовым законодательством, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 84. Допущение дискриминации в сфере труда
1. Допущение работодателем дискриминации в сфере труда, выраженное в нарушении права работника на равную оплату за равный труд -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.

3. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, еңбек делдалдығын көрсететін жеке және заңды тұлғаның, сондай-ақ жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау үшін бос жұмыс орындары туралы еңбек саласындағы кемсітушілік сипаттағы талаптарды қамтитын ақпаратты орналастыруы –
жеке тұлғаларға он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
85-бап. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру
туралы заңнамасын бұзу
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар (ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар) жасасу тәртiбiн, зейнетақы төлемдерiн, аударымдарды және алып қоюларды жүзеге асыру мерзiмдерiн бұзуы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларының Зейнетақы төлеу жөнiндегi орталыққа мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қосылған салымшылар туралы мәлiметтердi табыс етпеуi, уақтылы табыс етпеуi, сол сияқты аталған туралы дәйексіз мәлiметтердi табыс етуi –
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Зейнетақы төлеу жөнiндегi орталықтың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген зейнетақыны толық мөлшерде және белгiленген мерзiмдерде төлеу жөнiндегi мiндеттерiн орындамауы -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Размещение уполномоченным органом по вопросам занятости, физическим и юридическим лицом, оказывающим трудовое посредничество, а также работодателем информации о вакансиях для приема на работу, содержащей требования дискриминационного характера в сфере труда, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц тридцати, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 85. Нарушения законодательства Республики
Казахстан о пенсионном обеспечении
1. Нарушение единым накопительным пенсионным фондом (добровольным накопительным пенсионным фондом) установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении порядка заключения договоров о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов), сроков осуществления пенсионных выплат, переводов и изъятий -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное представление единым накопительным пенсионным фондом Центру по выплате пенсий сведений о вкладчиках, присоединившихся к договору о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а равно представление недостоверных сведений об указанных вкладчиках -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, по выплате пенсий в полном размере и в установленные сроки должностными лицами Центра по выплате пенсий -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасын бұза отырып мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыруы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Жеке тұлғаның, дара кәсiпкердiң, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, заңды тұлғаның:
салық органына мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша пайдасына берешек өндiрiп алынатын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының тiзiмдерiн табыс етпеуi;
салық органдарына мiндеттi зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының есептелген, ұсталған (есепке жазылған) және аударылған сомалары жөнiнде Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мерзімдерде табыс етпеуі;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпке сәйкес әрбiр қызметкер бойынша есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарын бастапқы есепке алуды жүргiзбеуi;
есептелген, ұсталған (есептеп қосылған) және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары туралы мәлiметтердi салымшыларға Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мерзiмдерде табыс етпеуi;
жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын аудармауы, уақтылы және (немесе) толық есептемеуi, ұстамауы (есепке жазбауы) және (немесе) төлемеуi (аудармауы);
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкiмi бойынша касса жөнiндегi барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы -
ескерту жасауға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
жеке тұлғаларға мiндеттi зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының аударылмаған, уақтылы және (немесе) толық есептелмеген, ұсталмаған (есепке жазылмаған) және (немесе) төленбеген (аударылмаған) сомасының – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Осуществление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом сделок и операций в нарушение законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении -
влечет штраф на юридических лиц - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
6. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение физическим лицом, индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, юридическим лицом обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенное в виде:
непредставления в налоговый орган списков вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда, в пользу которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам;
непредставления в налоговые органы расчетов по исчисленным, удержанным (начисленным) и перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неведения первичного учета исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов по каждому работнику в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан;
непредставления вкладчикам сведений об исчисленных, удержанных (начисленных) и перечисленных обязательных пенсионных взносах, обязательных профессиональных пенсионных взносах в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неперечисления, несвоевременного и (или) неполного исчисления, удержания (начисления) и (или) уплаты (перечисления) обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд;
непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, -
влечет предупреждение.
7. Деяния, предусмотренные частью шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных, несвоевременно и (или) неполно исчисленных, удержанных (начисленных) и (или) уплаченных (перечисленных) обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов.

8. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкiмi бойынша агенттердiң–заңды тұлғалардың немесе дара кәсiпкерлердiң, жеке нотариустардың, жеке сот орындаушыларының және адвокаттардың банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
мiндеттi зейнетақы жарналарын,міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын, өсiмпұл сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезiнде банктiң немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның кiнәсiнен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктiк шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға енгiзген кейінгі күні) не төлем құжатының деректемелерiн толтыру кезiнде қателер жiберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен салық органдарының мiндеттi зейнетақы жарналары мен өсiмпұл сомаларын өндiрiп алуы жөнiндегi инкассалық өкiмдерiн орындамауы түрiнде жасаған Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген мiндеттердi орындамауы –
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамау кезеңiнде агенттердiң банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес проценті мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күнгi шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы –
заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясының Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген оның мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес келмеуi –
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе)оның аффилирленген тұлғаларының мәліметтерді немесе өзге де сұралатын ақпаратты бермеуі, сол сияқты бірнеше рет уақтылы (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі рет және одан да көп рет) бермеуі –
жеке тұлғаларға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

8. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, совершенное в виде:
неприостановления всех расходных операций по банковским счетам агентов - юридических лиц или индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и пеней, -
влечет штраф в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам агентов за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
9. Объявление или опубликование единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
10. Несоответствие инвестиционной декларации добровольного накопительного пенсионного фонда требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, к ее содержанию -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
11. Непредставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное представление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) его аффилиированными лицами сведений или иной запрашиваемой информации, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

12. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының дәйексіз, сол сияқты толық емес есептілікті, мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты беруі –
жеке тұлғаларға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың алтыншы және жетiншi бөлiктерiнiң мақсаттары үшiн тұлға, егер аударылмаған, уақтылы және (немесе) толық есептелмеген, ұсталмаған (есепке жазылмаған) және (немесе) төленбеген (аударылмаған) мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күнi қолданыста болатын заңға сәйкес белгiленетiн бiр айлық есептiк көрсеткiштен аз болса, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
86-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк
сақтандыру туралы заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры мен Зейнетақы төлеу жөнiндегi орталықтың Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында белгiленген мерзiмдерде әлеуметтiк төлемдердi төлемеуi–
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әлеуметтік аударымдарды төлеушілердің:
әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлетiн мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмiн салық органына ұсынбауы;
әлеуметтiк аударымдарды төлемеуi (аудармауы), уақтылы және (немесе) толық төлемеуi (аудармауы);
Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкiмi бойынша касса жөнiндегi барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы түрiнде жасаған Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында көзделген мiндеттердi орындамауы не тиiсiнше орындамауы–
ескерту жасауға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – төленбеген (аударылмаған), уақтылы және (немесе) толық төленбеген (аударылмаған) әлеуметтiк аударымдар сомасының отыз пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың:
Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда салық органдарының өкiмi бойынша әлеуметтік аударымдарды төлеушiнің банк шоттары бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатпауы;
әлеуметтiк аударымдар мен өсiмпұл сомаларын Зейнетақы төлеу орталығына аудару кезiнде банктiң немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның кiнәсiнен аудармау (есептемеу), уақтылы аудармау (банктiк шоттардан ақшаны есептен шығару бойынша операциялар жасалған күннен кеш немесе қолма-қол ақшаны банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға енгiзген кейінгі күні) не төлем құжатының деректемелерiн толтыру кезiнде қателер жiберу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әлеуметтiк аударымдар мен өсiмпұлдардың сомаларын өндiрiп алу жөнiндегi салық органдарының инкассалық өкiмдерiн орындамауы түрiнде жасаған Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамауы–
Қазақстан Республикасының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамау кезеңiнде төлеушiлердiң банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың екiншi және үшінші бөлiктерiнiң мақсаттары үшiн тұлға, егер төленбеген (аударылмаған), уақтылы және (немесе) толық төленбеген (аударылмаған) әлеуметтiк аударымдар сомасы әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған күнi қолданыста болатын заңға сәйкес белгiленетiн бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен аспайтын болса, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды.

12. Предоставление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) его аффилиированными лицами недостоверной, а равно неполной отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей частей шестой и седьмой настоящей статьи лицо не подлежит привлечению к административной ответственности в случае, если сумма неперечисленных, несвоевременно и (или) неполно исчисленных, удержанных (начисленных) и (или) уплаченных (перечисленных) обязательных пенсионных взносов составляет менее одного месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законом, действующим на дату выявления административного правонарушения.
Статья 86. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об обязательном социальном
страховании
1. Невыплата социальных выплат Государственным фондом социального страхования и Центром по выплате пенсий в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение плательщиком социальных отчислений обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непредставления в налоговый орган списков участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления;
неуплаты (неперечисления), несвоевременной и (или) неполной уплаты (перечисления) социальных отчислений;
непрекращения всех расходных операций по кассе по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет предупреждение.
3. Деяния, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - пятидесяти процентов от суммы неуплаченных (неперечисленных), несвоевременно и (или) неполно уплаченных (перечисленных) социальных отчислений.
4. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, совершенное в виде:
непрекращения всех расходных операций по банковским счетам плательщика социальных отчислений по распоряжению налоговых органов в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (позднее дня совершения операций по списанию денег с банковских счетов или следующего дня внесения наличных денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при переводе в Центр по выплате пенсий суммы социальных отчислений и пеней;
неисполнения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, инкассовых распоряжений налоговых органов на взимание сумм социальных отчислений и пеней, -
влечет штраф в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам плательщиков за период неисполнения обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Примечание. Для целей частей второй и третьей настоящей статьи лицо не подлежит привлечению к административной ответственности в случае, если сумма неуплаченных (неперечисленных), несвоевременно и (или) неполно уплаченных (перечисленных) социальных отчислений не превышает размер одного месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законом, действующим на дату выявления административного правонарушения.

87-бап. Еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және еңбектi қорғау
қағидаларын бұзу
1. Өндірістік ұйымдарда еңбек заңнамасына сәйкес еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (маманының) болмауы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Жұмыс берушінің қызметкерлерді еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес міндетті және кезеңдік медицицналық тексерулерден және ауысым алды медициналық куәландырудан өткізу жөніндегі талаптарды бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
3. Қызметкерлерді еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес емдеу-профилактикалық тамақтанумен, жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етпеу –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту мен даярлауды, басшылар мен мамандардың білімін тексеруді жүргізу бойынша талаптарын орындамауы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
5. Осы баптың бiрiншi, екінші, үшінші, төртінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық,орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі құжаттармен нұсқаулық (кіріспе нұсақамадан басқа) жүргізу жөніндегі талаптарын орындамауы және осы құжаттардың болмауы–
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7.Осы баптың алтыншы бөлiгінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
88-бап. Заңнаманың еңбек жағдайлары бойынша өндіріс
объектілеріне аттестаттау жүргізу жөніндегі талаптарын
бұзу
1. Жұмыс берушінің өндіріс объектілерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген еңбек жағдайларының жай-күйі бойынша аттестаттау жүргізу жөніндегі талаптарын бұзуы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 87. Нарушение правил обеспечения безопасности и
охраны труда
1. Отсутствие службы (специалиста) безопасности и охраны труда в производственных организациях в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет предупреждение.
2. Нарушение работодателем требований по проведению обязательных и периодических медицинских осмотров и предсменного медицинского освидетельствования работников в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет предупреждение.
3. Необеспечение работников лечебно-профилактическим питанием, средствами индивидуальной и коллективной защиты в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет предупреждение.
4. Неисполнение работодателем требований трудового законодательства Республики Казахстан по проведению обучения и подготовки работников, проверки знаний руководителей и специалистов по вопросам безопасности и охраны труда -
влечет предупреждение.
5. Действия, предусмотренные частями первой, второй, третьей, четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после после предупреждения, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
6. Неисполнение работодателем требований трудового законодательства Республики Казахстан по проведению инструктирования (кроме вводного инструктажа) и отсутствие документов по безопасности и охраны труда, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размера тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
7. Деяния, предусмотренные частью шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 88. Нарушение требований законодательства по
проведению аттестации производственных
объектов по условиям труда
1. Нарушение работодателем требований законодательства по проведению аттестации производственных объектов по состоянию условий труда, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан, -
влечет предупреждение на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации штраф в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
89-бап. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тексеруді қамтамасыз
етпеу
1. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тексеруді еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес қамтамасыз етпеу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
90-бап. Өндірістегі жазатайым оқиға фактісін жасыру
1. Өндірістегі жазатайым оқиға фактісін жасыру –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
91-бап. Заңнаманың ұжымдық шарт, келiсiм жасасу жөнiндегi
талаптарын бұзу
1. Ұжымдық шартты, келiсiмдi жасасу, өзгерту немесе толықтыру жөнiндегi келiссөздерге қатысудан жалтару немесе аталған келiссөздердi жүргiзу мерзiмдерiн бұзу, тиiстi комиссияның жұмысын тараптар белгiлеген мерзiмде қамтамасыз етпеу –
келiссөздер жүргiзуге уәкiлеттi адамдарға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ұжымдық шарт, келiсiм жасасудан негiзсiз бас тарту –
ұжымдық шарт, келiсiм жасасуға уәкiлеттi адамдарға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 89. Необеспечение расследования несчастных случаев
на производстве
1. Необеспечение расследования несчастных случаев на производстве в соответствии с требованием трудового законодательства, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 90. Сокрытие факта несчастного случая на
производстве
1. Сокрытие факта несчастного случая на производстве
- влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 91. Нарушение требований законодательства по
заключению коллективного договора, соглашения
1. Уклонение от участия в переговорах по заключению, изменению или дополнению коллективного договора, соглашения или нарушение сроков проведения указанных переговоров, необеспечение работы соответствующей комиссии в определенные сторонами сроки -
влечет штраф на лиц, уполномоченных на ведение переговоров, в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Необоснованный отказ от заключения коллективного договора, соглашения -
влечет штраф на лиц, уполномоченных заключить коллективный договор, соглашение, в размере трехсот месячных расчетных показателей.

3. Ұжымдық шартты, келiсiмдi орындамау немесе бұзу –
ұжымдық шарт, келiсiм бойынша мiндеттемелердiң орындалмауына кiнәлi адамдарға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ұжымдық келiссөздер жүргiзуге және ұжымдық шарттардың, келiсiмдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асыруға қажеттi ақпарат бермеу –
ақпараттың берiлмеуiне кiнәлi адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту: Мемлекеттік еңбек инспекцияарының органдары осы бапта көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
92-бап. Халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы бұзу
1. Жұмыс берушінің халықты жұмыспен қамту туралы заңнаманы:
уәкілетті органға жұмыс берушінің – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс берушінің - жеке тұлғаның қызметінің тоқтатылуына байланысты қызметкерлер санының немесе штаттың қысқаратыны туралы ақпарат бермеуі;
уәкілетті органға бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді бермеуі, уақтылы бермеуі;
жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы хабараламаны бермеуі, уақтылы бермеуі;
мүгедектерге, бас бостандығына айыру орындарынан босаған адамдарға және интернаттық ұйымдардың кәмелетке толмаған түлектеріне арналған жұмыс орындарының белгіленген квотасын орындамау;
уәкілетті органға кәсіби даярлықтан, қайта даярлықтан және өндірісішілік оқытудан өткен адамдардың саны туралы алынған мамандық мен біліктіліктерді көрсете отырып мәліметтер бермеу түрінде бұзуы, -
он айлық есептiк көрсеткiшi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк)–
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыспен қамтудың жеке агентінің еңбек делдалдылығы бойынша қызмет көрсетулерді алуға жүгінген адамдармен шарт жасаспауы–
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Еңбек делдалдығымен айналысатын жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың, сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған немесе еңбекке орналасуға рұқсат алған шетелдік қызметкерлер жұмыс істейтін жұмыс берушілердің бастапқы статистикалық деректерді бермеуі –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
93-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы
заңнамасын бұзу

3. Невыполнение или нарушение обязательства по коллективному договору, соглашению -
влечет штраф на лиц, виновных в невыполнении обязательств по коллективному договору, соглашению, в размере трехсот месячных расчетных показателей.
4. Непредоставление информации, необходимой для проведения коллективных переговоров и осуществления контроля за выполнением коллективных договоров, соглашений -
влечет штраф на лиц, виновных в непредоставлении информации, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание: Органы государственной инспекции труда рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных настоящей статьей.
Статья 92. Нарушение законодательства о занятости
населения
1. Нарушение работодателем законодательства о занятости населения, совершенное в виде:
непредставления уполномоченному органу информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя - юридического лица, либо прекращением деятельности работодателя - физического лица, сокращением численности или штата;
непредставления, несвоевременного представления уполномоченному органу сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей);
непредставления, несвоевременного извещения о приеме на работу или отказе в приеме на работу;
невыполнения установленной квоты рабочих мест для инвалидов, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, и несовершеннолетних выпускников интернатных организаций;
непредставления уполномоченному органу сведений о количестве прошедших профессиональную подготовку, переподготовку и внутрипроизводственное обучение с указанием полученной специальности и квалификации –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Не заключение частным агентством занятости договора с лицом, обратившимся для получения услуг по трудовому посредничеству –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление физическими и юридическими лицами, занимающимися трудовым посредничеством, а также работодателями, получившими разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или у которых работают иностранные работники, получившие разрешения на трудоустройство, первичных статистических данных –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 93. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о государственной службе

1. Бос әкімшілік мемлекеттік лауазымына орналасуға конкурстық іріктеу рәсімін бұзу –
лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Адамдарды әкімшілік мемлекеттік лауазымынан заңсыз босату -
лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
94-бап. Жеке немесе заңды тұлғаның берген шағымын оған зиянды
болатындай етiп бағыттау
Негiздi шағым берген немесе мүддесiне орай шағым берiлген жеке немесе заңды тұлғаға сол шағымды оған зиянды болатындай етiп бағыттау, -
лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11-тарау. Сайлау құқықтарына (республикалық референдумға
қатысу құқығына)қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
95-бап. Лауазымды адамдардың сайлау комиссиясына (республикалық референдум комиссиясына) қажеттi мәлiметтер мен материалдарды табыс етпеуi немесе комиссияның шешiмдерiн орындамауы
Лауазымды адамдардың сайлау комиссиясына (республикалық референдум комиссиясына) кандидаттың заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы немесе болмауы туралы; заңда белгіленген тәртіппен сот таныған сыбайлас жемқорлық қылмыс және құқық бұзушылық жасауға кінәлі екендігі туралы; кандидаттың азаматтығы туралы; кандидаттың немесе зайыбының (жұбайының) декларацияланған табыстары мен мүлкі туралы мәліметтердің дұрыстығы туралы; әрбір сайлау учаскесі бойынша сайлаушылардың тізімі туралы мәліметтерді табыс етпеуі немесе комиссияның өз құзыреті шегінде қабылдаған шешімін олардың орындамауы –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
96-бап. Сайлау алдындағы үгiтке тыйым салынған кезеңде оны
жүргiзу
Сайлауға (республикалық референдумға) байланысты кандидат,саяси партия ұсынған партиялық тізім тіркелгенге дейін, сайлау күні (республикалық референдум өткізу күні) не оның алдындағы күні үгіт жүргізу –
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
97-бап. Сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығына кедергi келтiру
Президенттiкке, депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметтерге кандидаттарға, олардың сенiм бiлдiрген адамдарына, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығын iске асыру процесiнде кедергi келтiру -
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Нарушение процедуры конкурсного отбора на занятие вакантной административной государственной должности -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Неправомерное освобождение лиц с административных государственных должностей, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 94. Обращение во вред физическому или юридическому
лицу поданной им жалобы
Обращение жалобы во вред физическому или юридическому лицу, подавшему обоснованную жалобу, или в интересах которого она была подана, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Глава 11. Административные правонарушения, посягающие на
избирательные права (право на участие в республиканском
референдуме)
Статья 95. Непредставление избирательной комиссии
(комиссии республиканского референдума)
должностными лицами необходимых сведений и
материалов или невыполнение решений комиссии
Непредставление избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума) должностными лицами сведений и материалов о наличии или отсутствии не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости кандидата; о виновности в совершении коррупционного преступления и правонарушения кандидата, признанной судом в установленном законом порядке; о гражданстве кандидата; о достоверности сведений о доходах и имуществе, задекларированных кандидатом или его (ее) супругой (супругом); о списках избирателей по каждому избирательному участку или невыполнение ими решения комиссии, принятого в пределах ее полномочий,-
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 96. Проведение предвыборной агитации в период ее
запрещения
Проведение агитации в связи с выборами (республиканским референдумом) до регистрации кандидата, партийного списка, выдвинутого политической партией, в день выборов (день проведения республиканского референдума) либо предшествующий им день, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей
Статья 97. Воспрепятствование праву вести предвыборную
агитацию
Воспрепятствование кандидатам в президенты, в депутаты или на иные выборные должности, их доверенным лицам, политическим партиям в процессе реализации ими права вести предвыборную агитацию,-
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.

98-бап. Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрінеу жалған
мәліметтер тарату
Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрінеу жалған мәліметтер тарату немесе сайлаудың нәтижесіне ықпал ету мақсатында олардың абыройы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін өзге де іс-әрекеттер жасау -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
99-бап. Сайлау комиссиясы (республикалық референдум комиссиясы)
мүшесiнiң құқықтарын бұзу
Сайлау комиссиясы (республикалық референдум комиссиясы) мүшесiнiң сайлау комиссиясының отырыстарында сөз сөйлеу; тиісті сайлау комиссиясының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу және олар бойынша дауыс беру; өзі есепте тұрған сайлау комиссиясының құжаттарымен және материалдарымен танысу, олардың расталған көшірмелерін алу; төмен тұрған сайлау комиссиясының қызметін тексеруді жүзеге асыру құқықтарын бұзу –
отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
100-бап. Азаматтардың сайлаушылар тiзiмiмен танысу құқығын бұзу
Сайлау комиссиясы (республикалық референдум комиссиясы) мүшесiнiң азаматтардың сайлаушылар тiзiмiмен (таңдаушылардың республикалық референдумға қатысу құқығы бар адамдар тiзiмiмен) танысу құқығын бұзуы не сайлау комиссиясына өтінішті келіп түскен күні қарамауы, не сайлаушылар тiзiмiне (таңдаушылар, республикалық референдумға қатысуға құқығы бар адамдар тiзiмiне) түзетулер енгiзу туралы өтiнiштi қабылдамау себептерiн баяндай отырып азаматқа жазбаша түрде шешімнің көшірмесін беруден бас тартуы, не сайлаушылар тiзiмiн (таңдаушылар, республикалық референдумға қатысуға құқығы бар адамдар тiзiмiн) түзету туралы сот шешiмiн жедел тәртіппен орындамауы–
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
101-бап. Сайлаушылар (республикалық референдумға қатысуға
құқығы бар азаматтар) тізімін жасау үшін сайлаушылар
туралы жалған мәліметтер ұсыну
1. Лауазымды адамдардың жергiлiктi атқарушы органдарға сайлаушылардың (республикалық референдумға қатысуға құқығы бар азаматтардың) тізімін жасау үшін сайлаушылар туралы жалған мәліметтер ұсынуы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар лауазымды адамдарының тиiстi сайлау комиссиясына сайлаушылардың (республикалық референдумға қатысуға құқығы бар азаматтардың) анық емес тізімін беруі –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 98. Распространение заведомо ложных сведений о
кандидатах, политических партиях
Распространение заведомо ложных сведений о кандидатах, политических партиях или совершение иных действий, порочащих их честь и достоинство, в целях влияния на исход выборов -
влечет штраф на физическое лицо в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 99. Нарушение прав члена избирательной комиссии
(комиссии республиканского референдума)
Нарушение прав члена избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума) выступать на заседании избирательной комиссии; вносить предложения по вопросам, входящим в компетенцию соответствующей избирательной комиссии, и требовать проведения по ним голосования; знакомиться с документами и материалами избирательной комиссии, в которой он состоит, получать удостоверенные их копии; осуществлять проверку деятельности нижестоящей избирательной комиссии -
влечет штраф в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 100. Нарушение права граждан на ознакомление со
списком избирателей
Нарушение членом избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума) права граждан на ознакомление со списком избирателей (выборщиков, списком лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме) либо не рассмотрение в день поступления заявления в избирательную комиссию, либо отказ выдать гражданину копию решения в письменной форме с изложением мотивов отклонения заявления о внесении исправления в список избирателей (выборщиков, список лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме), либо неисполнение решения суда об исправлении списка избирателей (выборщиков, списка лиц, имеющих право участвовать в республиканском референдуме) в незамедлительном порядке -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 101. Представление неверных сведений об
избирателях для составления списков
избирателей (граждан, имеющих право
участвовать в республиканском референдуме)
1. Представление должностными лицами местным исполнительным органам неверных сведений об избирателях (гражданах, имеющих право участвовать в республиканском референдуме) для составления списков избирателей (граждан, имеющих право участвовать в референдуме) -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Представление недостоверных списков избирателей (граждан, имеющих право участвовать в республиканском референдуме) должностными лицами местных исполнительных органов в соответствующую избирательную комиссию -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

102-бап. Тең сайлау құқығы туралы талапты бұзу
Тең сайлау құқығы туралы талаптарды екi рет не одан да көп немесе басқа сайлаушы үшiн дауыс беру арқылы бұзу -
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
103-бап. Шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдiк
заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың
кандидаттарды, партиялық тiзiмдерiн ұсынған саяси
партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгiлi
бiр нәтижеге қол жеткiзуге кедергi болатын және
(немесе) ықпал ететiн қызметтi жүзеге асыруы
Шетелдiктердiң, азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың кандидаттарды, партиялық тiзiмдерiн ұсынған саяси партияларды ұсынуға және сайлауға, сайлауда белгiлi бiр нәтижеге қол жеткiзуге кедергi болатын және (немесе) ықпал ететiн қызметтi жүзеге асыруы –
жеке тұлғаларға – Қазақстан Pecпубликасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу арқылы немесе онсыз, отыз, заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
104-бап. Азаматтарға басқа адамдар үшiн дауыс беруге мүмкiндiк
жасау мақсатында сайлау бюллетеньдерiн (дауыс беруге
арналған бюллетеньдердi) беру
Азаматтарға басқа адамдар үшiн дауыс беруге мүмкiндiк жасау мақсатында сайлау бюллетеньдерiн (дауыс беруге арналған бюллетеньдердi) сайлау комиссиясы (республикалық референдум комиссиясы) мүшесiнiң беруi –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
105-бап. Жұмыс берушiнiң сайлауға (республикалық референдумға)
қатысу үшiн демалыс беруден бас тартуы
Жұмыс берушiнiң депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке тiркелген кандидатқа не сайлау комиссиясының мүшесiне мемлекеттiк билік, басқару органдарына және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарына сайлауды (республикалық референдумды) әзiрлеу мен өткiзуге қатысу үшiн заң актiлерiнде көзделген демалысты беруден бас тартуы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
106-бап. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлау алдындағы
үгiт жүргiзу шарттарын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының сайлау алдындағы іс-шаралардың мақсаттарын, міндеттері мен нәтижелерін бұрмалап көрсететін кандидаттардың, саяси партиялардың сайлау науқанының ақпаратын, сондай-ақ солармен байланысты оқиғалар мен фактілерді объективті емес тұрғыдан жариялауы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 102. Нарушение требования о равном избирательном
праве
Нарушение требования о равном избирательном праве путем голосования два или более раза или за другого избирателя
- влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 103. Осуществление иностранцами, лицами без
гражданства, иностранными юридическими лицами
и международными организациями деятельности,
препятствующей и (или) способствующей
выдвижению и избранию кандидатов,
политических партий, выдвинувших партийный
список, достижению определенного результата
на выборах
Осуществление иностранцами, лицами без гражданства, иностранными юридическими лицами и международными организациями деятельности, препятствующей и (или) способствующей выдвижению и избранию кандидатов, политических партий, выдвинувших партийный список, достижению определенного результата на выборах, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан или без такового, на юридических лиц – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 104. Выдача гражданам избирательных бюллетеней
(бюллетеней для голосования) в целях
предоставления им возможности голосования за
других лиц
Выдача членом избирательной комиссии (комиссии республиканского референдума) гражданам избирательных бюллетеней (бюллетеней для голосования) в целях предоставления им возможности голосования за других лиц,-
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей
Статья 105. Отказ работодателя в предоставлении отпуска
для участия в выборах (республиканском
референдуме)
Отказ работодателя предоставить зарегистрированному кандидату в депутаты или на иную выборную должность либо члену избирательной комиссии предусмотренный законодательными актами отпуск для участия в подготовке и проведении выборов в органы государственной власти, управления и в органы местного самоуправления (республиканского референдума), -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 106. Нарушение условий проведения предвыборной
агитации через средства массовой информации
1. Необъективное освещение средствами массовой информации выборной кампании кандидатов, политических партий, выразившееся в искажении целей, задач и результатов предвыборных мероприятий, а также событий и фактов, связанных с ними –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Кандидаттың немесе саяси партияның ар-намысына, қадiр-қасиетiне немесе iскерлiк беделiне нұқсан келтiретiн материалдарды және өзге де ақпараттарды бұқаралық ақпарат құралдарының жариялауы, сондай-ақ аталған тұлғаларға ар-намысын, қадiр-қасиетiн немесе iскерлiк беделiн қорғау үшін ақпаратты теріске шығарып тегін жариялауға мүмкіндік беруден бас тарту –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кандидаттардың теледидарда және радиода сөйлеген сөздерін үзу және соған сөз сөйлеп болғаннан кейін сол бойда түсіндірме жасау, сондай-ақ баспа бетінде жарияланған материалдарға сол нөмірде түсіндірме беру, -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарының барлық кандидаттар мен партиялық тізімдерді ұсыну, оларды сайлау комиссияларында тіркеу жөніндегі іс-шаралар туралы ақпаратты тарату, баспа беттерінде бірдей көлем, эфирде бірдей уақыт беру туралы талаптарды бұзуы –
жеке тұлғаларға – жиырма айлық есептiк көрсеткiш, лауазымды адамдарға – айлық есептiк көрсеткiштің жиырмадан отызға дейінгі, заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сайлауға қатысушы кандидаттардың, саяси партиялардың үгіт-насихат материалдарын бұқаралық ақпарат құралдарының сайлаудың белгіленгені (жарияланғаны) туралы шешім ресми жарияланғаннан кейін оныншы күннен кешіктермей жарияламауы және жарыққа шығармауы, сондай-ақ эфирдің және баспа беті көлемі ақысының мөлшері, шарттары және тәртібі туралы мәліметті сайлау комиссиясына бермеуі –
лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Бұқаралық ақпарат құралдарының кандидаттардың, партиялық тізімді ұсынған саяси партиялардың біріне эфир уақытын, баспа бетін беруден бас тартуы, егер басқа кандидатқа, партиялық тізімін ұсынған саяси партияға осы бұқаралық ақпарат құралдарының эфир уақытын, баспа бетін беруге келіскен жағдайда, –
лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Кандидаттар мен партиялық тізімін ұсынған саяси партиялар бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйлеу кезектілігін жазбаша өтініштердің келіп түсуі не егер өтініш бір мезгілде түскен жағдайда жеребе тәртібін бұзуы –
лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Публикация средствами массовых информаций агитационных материалов и иной информации, заведомо порочащих честь, достоинство и деловую репутацию кандидата или политической партии, а также отказ в предоставлении указанным лицам возможности бесплатного опубликования опровержения в защиту чести, достоинства и деловой репутации –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Прерывание и комментирование выступлений кандидатов на телевидении и по радио сразу после выступления, а также в печатных изданиях в том же номере –
влечет штраф физических лиц в размере двадцати, должностных лиц - в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение средствами массовой информации требований о распространении информации о мероприятиях по выдвижению всех кандидатов и партийных списков, их регистрации избирательными комиссиями в равных объемах печатной площади, эфирного времени -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц – в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Опубликование или выпуск в эфир агитационных материалов кандидатов, политических партий, участвующих в выборах, средствами массовой информации, которые не позднее, чем на десятый день после официального опубликования решения о назначении (объявлении) выборов не объявили и не опубликовали, а также не представили в избирательную комиссию сведения о размере оплаты, условиях и порядке предоставления эфира и печатной площади -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Отказ средства массовой информации в выделении эфирного времени, печатной площади, одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, в случае если другому кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, этим же средством массовой информации было дано согласие на выделение эфирного времени, печатной площади –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Нарушение очередности выступления кандидатов и политических партий, выдвинувших партийные списки, в средствах массовой информации, установленного в порядке поступления письменных обращений либо по жребию в случае, если обращения поступили одновременно –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

8. Кандидаттарға және партиялық тізімін ұсынған саяси партияларға эфир уақытын, бұқаралық баспасөз құралдарында баспа бетінің көлемін беру туралы шартта сол немесе өзге кандидатқа және партиялық тізімін ұсынған саяси партияға артықшылық беру, -
лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
107-бап. Бүркеншiк үгiт материалдарын әзiрлеу немесе тарату
Мемлекеттiк билік органдарына және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарына сайлауды (республикалық референдумды) әзiрлеу мен өткiзу кезеңiнде, басып шығарған ұйымдар, шығарылған жерi, таралымы, тапсырыс берген тұлғалар және қандай қаражаттан төленгені туралы ақпараты жоқ үгiттiк баспасөз және электрондық материалдарды әзiрлеу немесе тарату, сондай-ақ үгіттік баспа материалдарын Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тыс жерлерде әзірлеу, бүркеншік үгіт материалдарын тарату –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
108 бап. Үгіт материалдарын қасақана жою, бүлдіру
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидаттың меншік иесінің немесе өзге де иеленушінің келісімімен үйлерге, ғимараттарға және өзге де объектілерге ілінген үгіт материалдарын қасақана жою, бүлдіру –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
109-бап. Сайлауды (республикалық референдумды) әзiрлеу мен
өткiзуге қаражат жұмсау туралы есептердi бермеу немесе
жарияламау
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидаттың,сайланған адамның, не саяси партияның сайлау қорларына түскен түсiмдердiң (қайырмалдықтардың) мөлшерi туралы және сайлау қорларын құру көздерi туралы мәлiметтердi, сондай-ақ сайлау қорының қаражатын пайдалану туралы есептi бермеуi –
депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидатқа, сайланған адамға – он бес, заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
110-бап. Сайлау қорларынан бөлек, сайлау науқанын қаржыландыру
немесе оған өзге де материалдық көмек көрсету
Кандидаттарға, партиялық тiзiмдер ұсынған саяси партияларға олардың сайлау қорларынан бөлек қаржылық немесе өзге де материалдық көмек көрсету –
жеке тұлғаларға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

8. Создание преимущества тому или иному кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, условиями договора о предоставлении кандидатам и политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, эфирного времени, печатной площади в средствах массовой информации –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, на юридических лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 107. Изготовление или распространение анонимных
агитационных материалов
Изготовление или распространение в период подготовки и проведения выборов в органы государственной власти и в органы местного самоуправления (республиканского референдума) агитационных печатных и электронных материалов, не содержащих информацию об организациях, выпустивших данные материалы, месте их печатания, тираже, лицах, сделавших заказ и из каких средств оплачено, а также изготовление агитационных печатных материалов за пределами территории Республики Казахстан, распространение анонимных агитационных материалов -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 108. Умышленное уничтожение, повреждение
агитационных материалов
Умышленное уничтожение, повреждение агитационных материалов кандидатов в депутаты или на иную выборную должность, вывешенных с согласия собственника или иного владельца на зданиях, сооружениях и иных объектах,
- влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 109. Непредставление или неопубликование отчетов о
расходовании средств на подготовку и
проведение выборов (республиканского
референдума)
Непредставление кандидатом, лицом, избранным депутатом или на иную выборную должность, либо политической партией сведений о размерах поступлений (пожертвований) в избирательные фонды и об источниках создания избирательных фондов, а также отчета об использовании средств избирательного фонда, -
влечет штраф на кандидата, лицо, избранное депутатом или на иную выборную должность, в размере пятнадцати, на юридическое лицо - в размере пятидесяти пяти месячных расчетных показателей.
Статья 110. Финансирование избирательной кампании или
оказание иной материальной помощи, помимо
избирательных фондов
Оказание финансовой или иной материальной помощи кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, помимо их избирательных фондов, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

111-бап. Сайланбалы мемлекеттiк қызметке кандидаттың не саяси
партияның шет мемлекеттерден, ұйымдардан, азаматтардан
және азаматтығы жоқ адамдардан қайырмалдықтар алуы
Депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы мемлекеттiк қызметке кандидаттың не саяси партияның шет мемлекеттен, халықаралық ұйымнан немесе халықаралық қоғамдық бiрлестiктен, шет елдердiң мемлекеттiк органдарынан, шетелдiктерден және басқа мемлекеттiң заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалардан, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдардан кез келген нысанда қайырмалдықтар алуы –
қайырмалдыққа берілген заттар тәркілене отырып, депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы мемлекеттiк қызметке кандидатқа – елу, заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
112-бап. Жеке және заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси
партияларға олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет
көрсетуi
Жеке және заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы қызметiне байланысты олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет көрсетуi –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
113-бап. Дауыс беру қорытындылары туралы немесе
сайлау (республикалық референдум) нәтижелерi туралы
мәлiметтердi табыс етпеу не жарияламау
1. Учаскелiк сайлау комиссиясы төрағасының кандидаттың сенiм бiлдiрген адамына, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлiне, байқаушыға Республиканың заңнамасына сәйкес берілуге мiндеттi дауыс беру қорытындылары туралы мәлiметтердi табыс етпеуi –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, округтiк сайлау комиссиясының төрағасы жасаған әрекет, сондай-ақ оның сайлау (республикалық референдум) нәтижелерi туралы мәлiметтердi сайлау заңнамасында (республикалық референдум туралы заңнамада) белгiленген жариялау мерзiмдерiн бұзуы не толық жарияламауы –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, аумақтық сайлау комиссиясының төрағасы жасаған әрекет, сондай-ақ оның сайлауда (республикалық референдумда) дауыс беру қорытындылары туралы мәлiметтердi сайлау заңнамасында (республикалық референдум туралы заңнамада) белгiленген жариялау мерзiмдерiн бұзуы не толық жарияламауы –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 111. Принятие пожертвований кандидатом на выборную
государственную должность либо политической
партией от иностранных государств,
организаций, граждан и лиц без гражданства
Принятие кандидатом в депутаты или на иную выборную государственную должность либо политической партией пожертвований в любой форме от иностранного государства, международной организации или международного общественного объединения, зарубежных государственных органов, иностранцев и юридических лиц, созданных в соответствии с законодательством другого государства, а также лиц без гражданства –
влечет штраф на кандидата в депутаты или на иную выборную должность в размере пятидесяти, на юридическое лицо - в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией предметов пожертвования.
Статья 112. Оказание физическими и юридическими лицами
услуг кандидатам, политическим партиям без их
письменного согласия
Оказание физическими и юридическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям в связи с их предвыборной деятельностью без их письменного согласия -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 113. Непредставление либо неопубликование сведений
об итогах голосования или о результатах
выборов (республиканского референдума)
1. Непредставление председателем участковой избирательной комиссии для ознакомления доверенному лицу кандидата, представителю средств массовой информации, наблюдателю сведений об итогах голосования, обязательных для предоставления в соответствии с законодательством Республики, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное председателем окружной избирательной комиссии, а также нарушение им сроков опубликования либо неполное опубликование установленных избирательным законодательством (законодательством о республиканском референдуме) сведений о результатах выборов (республиканского референдума) -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное председателем территориальной избирательной комиссии, а также нарушение им сроков опубликования либо неполное опубликование установленных избирательным законодательством (законодательством о республиканском референдуме) сведений об итогах голосования на выборах (республиканском референдуме) -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы жасаған әрекеттер –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
114-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сұрау жүргiзу
шарттарын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарының қоғамдық пiкiрді сұрау нәтижелерiн, сайлау нәтижелерi болжамдарын, сайлауға байланысты өзге де зерттеулердi жариялау тәртiбiн бұзу, атап айтқанда, сұрауды жүргізген ұйымды, сұрауға тапсырыс берген және оның ақысын төлеген тұлғаларды, сұрау жүргізілген уақытты, ақпарат жинау әдісін, сұрақтардың нақты ресімдемесін, сұралғандардың санын және сұрау салу нәтижелерінің олқылықтарын көрсетпеу –
жеке тұлғаларға – он бес, заңды тұлғаларға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамдық пiкiрді сұрау нәтижелерiн, сайлау нәтижелерi болжамдарын, сайлауға байланысты өзге де зерттеулердi дауыс беруге дейін қалған бес күннің ішінде жариялау, сондай-ақ сайлау күнi дауыс беруге арналған үй-жайда немесе дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық пiкiрге сұрау салу iсiн жүргiзу –
жеке тұлғаларға он, заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
115-бап. Дауыстарды санау басталғаннан кейін сайлаушылар
(таңдаушылар) тізіміне өзгерістер енгізу
Дауыстарды санау басталғаннан кейін сайлаушылар тізіміне өзгерістер енгізу –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
116-бап. Сайлау алдындағы үгіт жүргізудің талаптарын бұзу
1. Мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін өзі басқару органдарының, сондай-ақ лауазымды адамдардың қызмет міндеттерін атқару кезінде, Қарулы Күштердің әскери қызметшілерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, ұлттық қауіпсіздік органдары, құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, судьялардың, сайлау комиссиясы мүшелерінің діни бірлестіктердің сайлау алдындағы үгіт жүргізуі, сондай-ақ аталған тұлғалардың сайлау алдындағы кез келген үгіт материалдарын таратуы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сайлаушыларға тауарларды, бағалы қағаздарды тегін немесе жеңілдікті бағамен беру, сондай-ақ лотереялар, қайырымдылық акцияларын жүргізу, ақша төлеу не осындайларды беремін деп уәде беру арқылы сайлау алдындағы үгіт жүргізу –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Журналистердің, бұқаралық ақпарат құралдарының лауазымды адамдарының, тіркелген кандидаттардың не олардың сенім білдірген адамдарының бұқаралық ақпарат құралдары арқылы сайлауды жазып, көрсетуге қатысуы –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Деяния, предусмотренные частями первой и третьей настоящей статьи, совершенные Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 114. Нарушение условий проведения опроса
общественного мнения, связанного с выборами
1.Нарушение средствами массовой информации порядка публикаций результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, а именно не указание организации, проводившей опрос, лиц, заказавших опрос и оплативших его, время проведения опроса, метод сбора информации, точную формулировку вопроса, число опрошенных и коэффициент погрешности результатов опроса, -
влечет штраф на физическое лицо в размере пятнадцати, на юридических лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Опубликование в средствах массовой информации результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, в течение пяти дней до дня голосования, а также проведение опроса общественного мнения в день выборов в помещении или пункте для голосования, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 115. Внесение изменений в списки избирателей
(выборщиков) после начала подсчета голосов
Внесение изменений в списки избирателей (выборщиков) после начала подсчета голосов –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 116. Нарушение условий проведения предвыборной
агитации
1. Проведение государственными органами, органами местного самоуправления, а также их должностными лицами при исполнении служебных обязанностей, военнослужащими Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, работниками органов национальной безопасности, правоохранительных органов, судьями, членами избирательных комиссий, религиозными объединениями предвыборной агитации, а также распространение указанными лицами любых агитационных предвыборных материалов –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Проведение предвыборной агитации, сопровождаемой предоставлением избирателям бесплатно или на льготных условиях товаров, услуг, ценных бумаг, а также проведением лотерей, благотворительных акций, выплатой денег либо обещанием предоставления таковых -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Участие журналистов, должностных лиц редакций средств массовой информации, зарегистрированных кандидатами либо их доверенными лицами, в освещении выборов через средства массовой информации -
влечет штраф двадцати месячных расчетных показателей.

117-бап. Кандидаттарға сайлаушылармен кездесу үшін үй-жайлар
беру шарттарын бұзу
Жергілікті атқарушы органдардың және өзін өзі басқару органдарының лауазымды адамдарының, кандидаттардың, партиялық тізімін ұсынған саяси партиялардың біріне сайлаушылармен кездесу үшін үй-жай беруден, егер басқа кандидатқа және партиялық тізімін ұсынған саяси партияға келісім берілген ретте, бас тарту, –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
118-бап.Үгіт материалдарын орналастыру
Үгіт материалдарын тарихи, мәдени немесе сәулеттік құны бар ескерткіштерде, обелискілерде, ғимараттар мен құрылыстарда, сондай-ақ дауыс беретін үй-жайларда орналастыру – жиырма бес айлық есептiк
көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
119-бап. Сайлау алдында үгіт жүргізуге республикалық бюджеттен
бөлінген қаражатты жұмсау тәртібін бұзу
Депутаттыққа немесе өзге сайланбалы қызметке кандидаттың сайлау алдында үгіт жүргізуге республикалық бюджеттен бөлінген қаражатты мақсатсыз жұмсауы –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады
120-бап. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген
адамдарының, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің
және бақылаушылардың сайлауда заңды қызметін
жүргізуіне кедергі келтіру
1. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген өкілдерінің, саяси партиялар бақылаушылырының, Қазақстан Республикасының өзге де қоғамдық бірлестіктерінің, коммерциялық емес ұйымдарының, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің сайлау комиссияларының отырыстарына қатысуға не сайлау учаскесінде дауыс беру күні ол ашылғаннан бастап дауыстарды санау кезінде дауыс берудің нәтижелері белгілі болғанға дейін сайлау учаскесінде, дауыс беру пунктінде болуға, не дауыс беру барысын, дауыстарды санау және дауыстардың қорытындысын рәсімдеуді қадағалауға, не электронды сайлау жүйесінің жабдығын ашу және орнату кезінде, сондай-ақ, мұндай құқық заңда көзделген жағдайда, оның жұмысын тексеруге қатысу құқығына кедергі келтіру –
отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кандидаттардың, саяси партиялардың, саяси партиялар бақылаушыларын, Қазақстан Республикасының өзге де қоғамдық бірлестіктерінің, коммерциялық емес ұйымдарының дауыс беруді дауыс берілетін үй-жайдан тыс жерде ұйымдастыру үшін сайлау комиссиясының мүшелеріне еріп жүру не дауыс берілетін үй-жайдан тыс жерде дауыс беруді жүргізуге қатысу, не фото-, аудио-және бейне жазбаларды жүзеге асыруына не дауыс берудің қорытыныдылары туралы хаттамаларды жоғары тұрған сайлау комиссияларына беру рәсімін бақылау құқығына кедергі келтіру, не дауыс беруге, соның ішінде үй-жайдан тыс жерлерде дауыс беруге қатысқан сайлаушылар саны туралы ақпаратты алуда бас тарту, не тиісті сайлау комиссиясының және (немесе) оның мүшелерінің шешімдеріне, әрекеттеріне, мұндай құқық заңда көзделген жағдайда, шағым жасауға кедергі келтіру –
отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 117. Нарушение условий предоставления кандидатам
помещений для встреч с избирателями
Отказ должностных лиц местных исполнительных органов и органов самоуправления в предоставлении на договорной основе одному из кандидатов, политической партии, выдвинувшей партийный список, помещений для встреч с избирателями, в случае если другому кандидату, политической партии, выдвинувшей партийный список, было дано согласие, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 118. Размещение агитационных материалов
Размещение агитационных материалов на памятниках, обелисках, зданиях и сооружениях, имеющих историческую, культурную или архитектурную ценность, а также в помещении для голосования -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 119. Нарушение порядка расходования средств,
выделенных из республиканского бюджета на
проведение предвыборной агитации
Нецелевое расходование кандидатами в депутаты или на иную выборную должность средств, выделенных из республиканского бюджета на проведение предвыборной агитации, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 120. Воспрепятствование законной деятельности
доверенных лиц кандидатов, политических
партий, представителей средств массовой
информации и наблюдателей на выборах
1. Воспрепятствование праву доверенных лиц кандидатов, политических партий, наблюдателей политических партий, иных общественных объединений, некоммерческих организаций Республики Казахстан, представителей средств массовой информации на присутствие на заседаниях избирательной комиссии либо присутствие на избирательном участке в день голосования с момента его открытия и до установления результатов голосования при подсчете голосов избирателей, либо наблюдение за ходом голосования, процедурой подсчета голосов и оформления результатов голосования на избирательном участке, в пункте для голосования, либо присутствие при вскрытии и установке оборудования электронной избирательной системы, а также при проверке его работы, в случаях, когда такое право предусмотрено законом -
влечет штраф в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Воспрепятствование праву доверенных лиц кандидатов, политических партий, наблюдателей политических партий, иных общественных объединений, некоммерческих организаций Республики Казахстан на сопровождение членов избирательной комиссии для организации голосования вне помещения для голосования, либо присутствие при проведении голосования избирателей вне помещения для голосования, либо осуществление фото-, аудио- и видеозаписи, либо наблюдение процедур передачи протоколов о результатах голосования вышестоящим избирательным комиссиям, либо отказ в получении информации о количестве избирателей, принявших участие в голосовании, в том числе в голосовании вне помещения, либо обжаловании решений, действий (бездействия) соответствующей избирательной комиссии и (или) ее членов, в случаях, когда такое право предусмотрено законом -
влечет штраф в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.

3. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген адамдарының, мұндай құқық заңда көзделген жағдайда, дауыстарды қайта санауына бас тартылса –
отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шетелдік мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар бақылаушыларының, шетелдік бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің сайлау процесінің барлық кезеңіне қатысу не сайлау комиссияларынан сайлау науқанының барысы туралы ақпарат алу не дауыс беру және дауыстарды санау кезінде сайлау учаскелеріне кіру, не сайлау процесіне қатысушылармен кездесу, не жария өтініштер беру, не дауыс берудің қорытындылары туралы хаттамаларды жоғары тұрған сайлау комиссияларына беру рәсімін бақылау құқығына кедергі келтіру, егер бұл заңда көзделген болса –
отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
12-тарау. Кәмелетке толмағандардың құқығына қол сұғатын
әкiмшiлiк құқық бұзушылық
121-бап. Кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық бұзушылық
жасауға тарту
Кәмелетке толмаған адамды әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға тарту –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
122-бап. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының
және (немесе) баланың заңды өкілдерінің тұрғын үйге
мұқтаж жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларды есепке қою жөніндегі міндеттерді
орындамауы
1. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының және (немесе) баланың заңды өкілдерінің тұрғын үйге мұқтаж жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке қою жөніндегі міндеттерді орындамауы, сол сияқты белгіленген мерзімді бұза отырып есепке қою –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер –
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
123-бап. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының
және (немесе) баланың заңды өкілдерінің жетім
балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған
балалардың тұрғын үйін сақтау жөніндегі міндеттерді
орындамауы
1. Жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарының және (немесе) баланың заңды өкілдерінің жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау жөніндегі міндеттерді орындамауы –
төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Отказ доверенным лицам кандидатов, политических партий в повторном подсчете голосов, в случаях, когда такое право предусмотрено законом -
влечет штраф в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
4. Воспрепятствование праву наблюдателей иностранных государств и международных организаций, представителей иностранных средств массовой информации на присутствие на всех стадиях избирательного процесса либо получение в избирательных комиссиях информации о ходе избирательной кампании, либо доступ на избирательные участки во время проведения голосования и подсчета голосов, либо встречу с участниками избирательного процесса, либо дачу публичных заявлений, либо наблюдение процедур передачи протоколов о результатах голосования вышестоящим избирательным комиссиям, в случаях, когда такое право предусмотрено законом -
влечет штраф в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей.
Глава 12 Административные правонарушения, посягающие на права
несовершеннолетних
Статья 121. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение
административного правонарушения
1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 122. Невыполнение должностными лицами местных
исполнительных органов и (или) законными
представителями ребенка обязанности по
постановке на учет детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей,
нуждающихся в жилище
1. Невыполнение должностными лицами местных исполнительных органов и (или) законными представителями ребенка обязанности по постановке на учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилище, а равно постановка на учет с нарушением установленного срока –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 123. Невыполнение должностными лицами местных
исполнительных органов и (или) законными
представителями ребенка обязанности по
сохранности жилища детей-сирот, детей,
оставшихся без попечения родителей
1. Невыполнение должностными лицами местных исполнительных органов и (или) законными представителями ребенка обязанности по сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, –
влечет штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.

124-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгi уақытта ойын-сауық
мекемелерiнде болуына жол беру
1. Кәмелетке толмағандардың заңды өкiлдерiнiң ертiп жүруiнсiз түнгi уақытта (сағат 22-ден таңғы 6-ға дейiн) ойын-сауық мекемелерiнде болуына жол беру –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
қызметтің немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілері мен коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады
125-бап. Он сегiз жасқа толмаған адамдарға темекiнi және темекi
бұйымдарын сату және олардың сатуы
1. Он сегiз жасқа толмаған адамдарға темекiнi және темекi бұйымдарын сату және олардың сатуы –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата отырып, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоқсан айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
126-бап. Кәмелетке толмағандарға эротикалық мазмұндағы заттар
мен материалдарды сату
1. Кәмелетке толмағандарға эротикалық мазмұндағы баспа басылымдарын, кино немесе бейнематериалдарды, сурет-бейнелердi немесе өзге де заттарды не материалдарды сату –
эротикалық мазмұндағы заттары мен материалдарын тәркiлей отырып, жеке адамдарға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 124. Допущение нахождения несовершеннолетних в
развлекательных заведениях в ночное время
1. Допущение нахождения несовершеннолетних в развлекательных заведениях без сопровождения законных представителей в ночное время (с 22 до 6 часов утра) -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
Статья 125. Продажа табака и табачных изделий лицам и
лицами, не достигшими восемнадцати лет
1. Продажа табака и табачных изделий лицам и лицами, не достигшими восемнадцати лет, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девяноста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
Статья 126. Продажа несовершеннолетним предметов и
материалов эротического содержания
1. Продажа несовершеннолетним печатных изданий, кино- или видеоматериалов, изображений или иных предметов либо материалов эротического содержания -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и материалов эротического содержания.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
эротикалық мазмұндағы заттары мен материалдарын тәркiлей отырып, жеке адамдарға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес,орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
127-бап. Асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), жеке
тұлғалардың отбасына тәрбиелеуге берудi қажет ететiн
кәмелетке толмағандар туралы мәлiметтердi табыс ету
тәртiбi мен мерзiмдерiн бұзу
Қарауында ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар бар ұйымдар басшыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының атқарушы органдары лауазымды адамдарының:
1) асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), жеке тұлғалардың отбасына тәрбиелеуге берудi қажет ететiн кәмелетке толмағандар туралы мәлiметтердi табыс ету мерзiмдерiн бұзуы;
2) бала туралы көрiнеу жалған мәлiметтердi табыс ету, ата-анасының қамқорынсыз қалған балалардың өңірлік және орталық есебіне қою үшін ата-анасының қамқорынсыз қалған баланы асырап алуға отбасына беру мүмкіндігін көрсететін мәліметтерді жасыру;
3) ата-анасының қамқорынсыз қалған балалардың өңірлік және орталықтандырылған есебінде тұрған балалардың бар екені туралы мәліметтерді және олар туралы деректерді жекелеген азаматтарға мекемелер мен қоғамдық ұйымдарға заңсыз жария ету;
4) жетім балалар мен ата-анасының қамқорынсыз қалған балалардың өңірлік және орталықтандырылған есебін жүргізу тәртібін бұзу түрінде бұзушылық жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13-тарау. Меншiкке қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
128-бап. Жерге мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Мемлекеттiк жер учаскелерiн заңсыз иелену немесе айырбастау не жерге мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жанама нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сондай-ақ уақытша иеленген мемлекеттiк жердi уақтылы қайтармау–
жеке тұлғаларға – жетпіс бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
129-бап. Жер учаскесіне құқық беру кезінде және жер
учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту кезінде жер
заңнамасын бұзу

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и материалов эротического содержания.
Статья 127. Нарушение порядка и сроков представления
сведений о несовершеннолетних, нуждающихся в
передаче на усыновление (удочерение), под
опеку (попечительство), на воспитание в семьи
физических лиц
Нарушение руководителями организаций, в которых находятся дети, оставшиеся без попечения родителей, а также должностными лицами исполнительных органов Республики Казахстан, совершенное в виде:
1) несоблюдения сроков предоставления сведений о несовершеннолетних, нуждающихся в передаче на усыновление (удочерение), под опеку (попечительство), на воспитание в семьи физических лиц;
2) предоставление недостоверных сведений о ребенке, сокрытия данных, подлежащих отражению возможности устройства ребенка, оставшемся без попечения родителей в семью для постановки его на региональный и централизованный учет детей, оставшихся без попечения родителей;
3) незаконное разглашение сведений о наличии в региональном, централизованном учете детей, оставшихся без попечения родителей, и данных о них отдельным гражданам, учреждениям и общественным организациям;
4) нарушение порядка ведения первичного, регионального, централизованного учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Глава 13. Административные правонарушения, посягающие на
собственность
Статья 128. Нарушение права государственной собственности
на землю
Незаконное занятие или обмен государственных земельных участков либо совершение других сделок, в прямой или косвенной форме нарушающих право государственной собственности на землю, а также несвоевременный возврат временно занимаемых государственных земель -
влекут штраф на физических лиц в размере семидесяти пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
Статья 129. Нарушение земельного законодательства при
предоставлении права на земельный участок и
при изменении целевого назначения земельного
участка

1. Жер учаскесіне құқық беру кезінде және жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту кезінде жер заңнамасын:
1) жер учаскелерін аукциондық және конкурстық тәсілмен беру жер учаскесіне немесе жер учаскесін жалға алу құқығына қолданылмайтын жағдайларды қоспағанда, мемлекет меншігіндегі және сауда-саттық (аукциондар мен конкурстар) жүргізбей жер пайдалануға берілмеген жер учаскелерін немесе жалға беру құқығын беру;
2) жеке және заңды тұлғалардың жер учаскесіне тиісінше құқық беру туралы өтінішхатын (өтінішін) қараудың белгіленген мерзімдерін бұзу;
3) жергілікті атқарушы органның жер учаскесін жер комиссиясының оң қорытындысынсыз және (немесе) жерге орналастыру жобасын бекітпестен жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылдауы;
4) жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беруден бас тартуы туралы шешім қабылдау мерзімін бұзуы;
5) жергілікті атқарушы органның жер учаскесіне құқық беру туралы шешім қабылдау мерзімін бұзуы;
6) жергілікті атқарушы органның жеке меншікте болуы мүмкін жер учаскесіне жеке меншік құқығын беру туралы шешім қабылдауы;
7) жергілікті атқарушы органның заңнамалық актілерде көзделмеген жағдайларда жер учаскесін мемлекет мұқтажына беру үшін мәжбүрлеп иеліктен айыру туралы шешім қабылдауы;
8) жергілікті атқарушы органның жер учаскелерін жер заңнамасында көзделген нормадан артық көлемде тегін жеке меншікке беру туралы шешім қабылдауы; сондай-ақ қайталап тегін беруі;
9) жергілікті атқарушы органның уақытша ақысыз жер пайдалану құқығын жер заңнамасында көзделмеген мақсаттарда немесе мерзімде беру туралы шешім қабылдауы;
10) жергілікті атқарушы органның ауыл шаруашылығына арналған жерді шетелдік адамдардың және азаматтығы адамдардың жеке меншігіне беру туралы шешім қабылдауы;
11) жергілікті атқарушы органның өзінің құзырына кірмейтін жер учаскелеріне құқық беру туралы шешім қабылдауы;
12) жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгерту туралы өтінішті қарау мерзімін бұзу;
13) жер учаскесіне сәйкестендірілген құжаттарды әзірлеу және беру мерзімдерін бұзу;
14) жерге орналастыру жобасын қарау және бекіту мерзімдерін бұзу;

1. Нарушения земельного законодательства при предоставлении права на земельный участок и при изменении целевого назначения земельного участка, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, совершенные в виде:
1) предоставления земельных участков или права аренды земельных участков, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование без проведения торгов (аукционов и конкурсов), за исключением случаев, когда на земельный участок или право аренды земельного участка не распространяется аукционный и конкурсный способ предоставления земельных участков;
2) нарушения установленных сроков рассмотрения ходатайств (заявлений) физических и юридических лиц о предоставлении соответствующего права на земельный участок;
3) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки без положительного заключения земельной комиссии и (или) без утвержденного землеустроительного проекта;
4) нарушения срока принятия решения местного исполнительного органа об отказе в предоставлении прав на земельные участки;
5) нарушения срока принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки;
6) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права частной собственности на земельные участки, которые не могут находиться в частной собственности;
7) принятия решения местного исполнительного органа о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд в случаях, не предусмотренных законодательными актами;
8) принятия решения местного исполнительного органа о бесплатном предоставлении в частную собственность земельных участков размером выше нормы, предусмотренной земельным законодательством; а также повторное бесплатное предоставление;
9) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права временного безвозмездного землепользования для цели или в срок, не предусмотренных земельным законодательством;
10) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении права частной собственности на земли сельскохозяйственного назначения для иностранных лиц и лиц, без гражданства;
11) принятия решения местного исполнительного органа о предоставлении прав на земельные участки, не входящие в его компетенцию;
12) нарушения срока рассмотрения заявления об изменении целевого назначения земельного участка,
13) нарушение сроков изготовления и выдачу идентификационных документов на земельный участок;
14) нарушение сроков рассмотрения и утверждения землеустроительного проекта;

15) жерді сатып алу-сату немесе уақытша ақылы (өтеусіз) пайдалану шартын жасасу мерзімдерін бұзу түрінде бұзушылық, егер бұл әрекетте қылмыстық жазалау белгілері болмаса –
лауазымды адамдарға он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
130-бап. Арнаулы белгiлердi жою
1. Жер учаскелерi шекараларының межелiк белгiлерiн жою –
жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жер асты суларын байқаушы және режимдiк ұңғыларды, су объектiлерiндегi байқаушы режимдiк тұстамаларды, су қорғау немесе су шаруашылығы белгiлерiн, орман қорындағы орман орналастыру немесе орман шаруашылығы белгiлерiн, маркшейдерлiк, геодезиялық және нивелирлiк пункттер мен белгiлердi жою немесе бүлдiру, -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады
131-бап. Жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
1. Жер қойнауын заңсыз пайдалану, жер асты суларын қоспағанда, жер қойнауына мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын мәмiлелер жасау –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлік, әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралдары мен заттары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдар мен шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

15) нарушение сроков заключение договора купли продажи или временного возмездного (безвозмездного) землепользования, -
влекут штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 130. Уничтожение специальных знаков
1. Уничтожение межевых знаков границ земельных участков -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Уничтожение или повреждение наблюдательных и режимных скважин на подземные воды, наблюдательных режимных створов на водных объектах, водоохранных или водохозяйственных знаков, лесоустроительных или лесохозяйственных знаков в лесном фонде, маркшейдерских, геодезических и нивелирных пунктов и знаков -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 131. Нарушение права государственной собственности
на недра
1. Незаконное пользование недрами, за исключением подземных вод, совершение сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на недра, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере семисот месячных расчетных показателей с конфискацией имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, орудий и предметов совершения административного правонарушения.

132-бап. Кен орны учаскелерiн iрiктеп өңдеу
1. Кен орны учаскелерiн пайдалы қазбалардың қалған қорлары сапасының нашарлауына, олардың жобадан тыс және нормативтен тыс негiзсiз ысырабына әкеп соғатын iрiктеп өңдеу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кен орны учаскелерiн өңдеу жөнiндегi жобалық шешiмдердi қоршаған ортаға зиян келтiруге әкеп соғатын сақтамау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
133-бап. Суға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
1. Су объектiлерiн заңсыз басып алу, соның ішінде ағынды және басқа да суды ағызу, заңсыз су пайдалану, су пайдалану құқығын басқа бiреуге беру, сондай-ақ суға мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лимиттердi бұзып су алу, рұқсат берілген көлемнен асыру, гидротехникалық жұмыстарды заңсыз жүргiзу, су объектiлерiнен алынған немесе бөлiнген жер асты және жер үстi суларын тиімсіз, мақсатсыз пайдалану –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
134-бап. Орманға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзу
Орман қоры учаскелерiн орманға мемлекеттiк меншiк құқығын бұзатын сатып алу-сату, сыйға тарту, кепiлге салу, заңсыз иелену және айырбастау, сондай-ақ орман пайдалануды жүзеге асыру құқығын басқа бiреуге заңсыз беру –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 132. Выборочная отработка участков месторождения
1. Выборочная отработка участков месторождения, приведшая к ухудшению качества оставшихся запасов, необоснованным сверхпроектным и сверхнормативным потерям полезных ископаемых, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение проектных решений по отработке участков месторождения, повлекшее причинение вреда окружающей среде, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 133. Нарушение права государственной собственности
на воды
1. Незаконный захват водных объектов, в том числе сброс сточных и других вод, незаконное водопользование, переуступка права водопользования, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на воды, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Забор воды с нарушением лимитов, превышение разрешенных объемов, незаконное производство гидротехнических работ, нерациональное, нецелевое использование подземных и поверхностных вод, добытых или отведенных из водных объектов, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 134. Нарушение права государственной собственности
на леса
Купля-продажа, дарение, залог, незаконное занятие и обмен участков лесного фонда, а также незаконная переуступка права осуществления лесных пользований, нарушающие права государственной собственности на леса, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.

135-бап. Жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiне мемлекеттiк меншiк
құқығын бұзу
1. Жануарлар дүниесi объектiлерiн пайдалану құқығын басқа бiреуге заңсыз беру, сондай-ақ жануарлар дүниесiне мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етiлетiн қорықтар мен ерекше қорғалатын басқа да табиғи аумақтардағы жануарлар дүниесi объектiлерiн заңсыз пайдалану –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн пайдалану құқығын басқа бiреуге заңсыз беру, сондай-ақ өсiмдiктер дүниесiне мемлекеттiк меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, сол сияқты пайдалануға рұқсат алу талап етiлетiн өсiмдiктер дүниесi объектiлерiн заңсыз пайдалану –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
136-бап. Энергияны немесе суды заңсыз қосу, пайдалану
1. Электр және (немесе) жылу энергиясын заңсыз қосу, пайдалану –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Су құбырлары желiлерiнен суды заңсыз қосу, пайдалану, сол сияқты кәрiздiк желiлерге заңсыз қосу –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға – алпыс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
137-бап. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану
саласындағы заңнаманы бұзу
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы заңнаманы:
тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау және күтіп-ұстау қағидаларын бұзу;
тарихи және мәдени ескерткіштерді күтіп-ұстаудың қорғау міндеттемелерінде жазылған шарттарын бұзу;
жаңа тарихи және мәдени ескерткіштер құрылысы талаптарын бұзу;
тарихи және мәдени ескерткіштерді заңсыз ауыстыру және өзгерту:
аумақтарды игеру кезiнде жер учаскелерi бөлiп берiлгенге дейiн тарихи, ғылыми, көркемдік және өзге де мәдени құндылығы бар объектiлердi анықтау жөнiнде зерттеу жұмыстарын жүргiзбеу;
тарихи-мәдени объектілердің болуына қатер төндіруі мүмкін жұмыстарды жүргізу түрінде бұзу –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - бір жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 135. Нарушение права государственной собственности
на животный и растительный мир
1. Незаконная переуступка права пользования объектами животного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на животный мир, а равно незаконное пользование объектами животного мира в заповедниках и на других особо охраняемых природных территориях, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц – в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Незаконная переуступка права пользования объектами растительного мира, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на растительный мир, а равно незаконное пользование объектами растительного мира, на пользование которыми требуется получение разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц – в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 136. Незаконные подключение, использование энергии
или воды
1. Незаконные подключение, использование электрической и (или) тепловой энергии, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Незаконные подключение, использование воды из водопроводных сетей, а равно незаконное подключение к канализационным сетям –
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностных лиц, – в размере шестидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 137. Нарушение законодательства в сфере охраны и
использовании объектов историко-культурного
наследия
Нарушение законодательства в сфере охраны и использовании объектов историко-культурного наследия, совершенное в виде:
нарушений правил охраны и содержания памятников истории и культуры;
нарушений условий содержания памятника истории и культуры, прописанных в охранных обязательствах;
нарушений требований сооружения новых памятников истории и культуры;
незаконного перемещения и изменения памятника истории и культуры
не проведении при освоении территорий до отвода земельных участков исследовательских работ по выявлению объектов, имеющих историческую, научную, художественную и иную культурную ценность;
проведении работ, которые могут создавать угрозу существованию объектов историко-культурного наследия
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением производимых работ.

138-бап. Егістіктердің немесе екпелердің үстімен жүріп өту
Механикалық көлікпен, көлік-арба көлігімен егістіктердің немесе екпелердің үстімен жүріп өту –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
139-бап. Егістіктерді, маяларды таптау, егістік жерлерде
жиналған ауыл шаруашылығы дақылдарын
бүлдіру немесе жойып жіберу, екпелерді зақымдау
1. Ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан, ауыл шаруашылығы ұйымдарының, шаруа және фермер қожалықтарының, мал немесе құс жеке қосалқы шаруашылықтарының егістіктердің, маяларын таптау, егістік жерлерде жиналған ауыл шаруашылығы дақылдарын бүлдіру не жойып жіберу не екпелерін зақымдауы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
140-бап. Мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару мерзiмдерiн
бұзу
Мемлекеттiк заттай гранттардың инвестициялар туралы заңнамада белгiленген қайтару мерзiмдерiн бұзу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
141-бап. Меншiк нысанына қарамастан, террористiк тұрғыдан осал
объект басшысының өзiне сенiп тапсырылған объектiнiң
терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету және
қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн сақтау жөнiндегi
мiндеттердi орындамауы және (немесе) тиiсiнше
орындамауы
1. Меншiк нысанына қарамастан, террористiк тұрғыдан осал объект басшысының өзiне сенiп тапсырылған объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету және қауiпсiздiгiнiң тиiстi деңгейiн сақтау жөнiндегi мiндеттердi орындамауы және (немесе) тиiсiнше орындамауы–
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк) –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
14-тарау. Кәсiпкерлiк қызмет саласындағы әкiмшiлiк құқық
бұзушылық
142-бап. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын
Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге әкету
немесе жiберу қағидаларын бұзу
1.Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерге әкету немесе жiберу қағидаларын бұзу –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 138. Проезд по посевам или насаждениям
Проезд по посевам или насаждениям на механическом транспортном средстве, гужевом транспорте - влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 139. Потрава посевов, стогов, порча или
уничтожение находящегося в поле собранного
урожая сельскохозяйственных культур,
повреждение насаждений
1. Потрава посевов, стогов, порча или уничтожение находящегося в поле собранного урожая сельскохозяйственных культур либо повреждение насаждений сельскохозяйственных организаций независимо от организационно-правовых форм, крестьянских или фермерских хозяйств, личных подсобных хозяйств скотом или птицей –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц - в размере семидесяти месячных расчетных показателей
Статья 140. Нарушение сроков возврата государственных
натурных грантов
Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов, установленных законодательством об инвестициях, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 141. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение
руководителем объекта, уязвимого в
террористическом отношении, независимо от
формы собственности, обязанностей по
обеспечению антитеррористической защиты и
соблюдению должного уровня безопасности
вверенного ему объекта
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение руководителем объекта, уязвимого в террористическом отношении, независимо от формы собственности, обязанностей по обеспечению антитеррористической защиты и соблюдению должного уровня безопасности вверенного ему объекта, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Глава 14. Административные правонарушения в области
предпринимательской деятельности
Статья 142. Нарушение правил вывоза или отправки сырья,
продовольственных и промышленных товаров за
пределы Республики Казахстан
1. Нарушение правил вывоза или отправки сырья, продовольственных, промышленных товаров за пределы Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
143-бап. Шикiзатты, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын
Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жiберу үшiн
қабылдау қағидаларын бұзу
Пошта ұйымдарының, темiржол, автомобиль, өзен, теңiз және әуе көлiктерi қызметкерлерінің шикiзаттарды, азық-түлiк және өнеркәсiп тауарларын Қазақстан Республикасынан жөнелту үшiн қабылдау қағидаларын бұзуы, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
144-бап. Заңсыз кәсiпкерлiк
Кәсiпкерлiк қызметтiң тыйым салынған түрлерiмен айналысу, егер бұл әрекеттер азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке iрi залал келтiрсе не iрi мөлшерде табыс алумен немесе акцизделетiн тауарларды едәуiр мөлшерде өндiрумен, сақтаумен, тасымалдаумен не өткiзумен ұштасқан болса, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса –
келтiрiлген зиян сомасының, алынған табыс сомасының және заңсыз кәсiпкерлiк нәтижесiнде алынған акцизделетiн тауарлар құнының жеке тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы Кодекстiң 144 және 146-баптарында азаматқа бiр мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомада келтiрiлген залал, не ұйымға немесе мемлекетке он мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын сомада келтiрiлген залал iрi залал деп танылады.
2. Осы Кодекстiң 144 және 146-баптарында сомасы он мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын табыс iрi мөлшердегi табыс деп танылады.
3. Осы бапта құны бiр мың айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын тауарлар саны едәуiр мөлшер деп танылады.
145-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасында кәсiпкерлiк
қызметтi жүзеге асыруға тыйым салу белгiленген адамның
осындай қызметпен айналысуы
Қазақстан Республикасының заңнамасында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға тыйым салу белгiленген адамның осындай қызметпен айналысуы -
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау заттары және (немесе) құралдары және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстары (дивидендтерi), ақшасы, бағалы қағаздары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией сырья или товаров или без таковой.
Статья 143. Нарушение правил приема сырья,
продовольственных и промышленных товаров для
отправки за пределы Республики Казахстан
Нарушение правил приема сырья, продовольственных и промышленных товаров для отправки из Республики Казахстан, совершенное работниками почтовых организаций, железнодорожного, автомобильного, речного, морского и воздушного транспорта, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 144. Незаконное предпринимательство
Занятие запрещенными видами предпринимательской деятельности, если эти деяния причинили крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряжены с извлечением дохода в крупном размере или производством, хранением, перевозкой либо сбытом подакцизных товаров в значительных размерах, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы причиненного ущерба, от суммы извлеченного дохода и стоимости подакцизных товаров, полученных в результате незаконного предпринимательства.
Примечания.
1. Крупным ущербом в статьях 144 и 146 настоящего Кодекса признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, не превышающую одну тысячу месячных расчетных показателей, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, не превышающую десять тысяч месячных расчетных показателей.
2. Доходом в крупном размере в статьях 144 и 146 настоящего Кодекса признается доход, сумма которого не превышает десять тысяч месячных расчетных показателей.
3. В настоящей статье значительным размером признается такое количество товаров, стоимость которых не превышает одну тысячу месячных расчетных показателей.
Статья 145. Занятие предпринимательской деятельностью
лицом, для которого установлен
законодательством Республики Казахстан запрет
на осуществление такой деятельности
Занятие предпринимательской деятельностью лицом, для которого установлен законодательством Республики Казахстан запрет на осуществление такой деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административных правонарушений и (или) доходов (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие совершения правонарушения.

146-бап. Заңсыз банктік қызмет
Банктiк қызметтi (банктiк операцияларды) тiркеусіз немесе рұқсат (лицензия) алу мiндеттi болған жағдайларда мұндай арнаулы рұқсатсыз (лицензиясыз) немесе лицензиялау шарттарын бұзып жүзеге асыру, азаматқа, ұйымға немесе мемлекетке iрi залал келтiрсе не iрi мөлшерде табыс табумен ұштасса, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса -
жеке тұлғаларға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне келтірілген залал сомасының, заңсыз қызмет нәтижесінде алынған табыс сомасының - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
147-бап. Мәдениет саласындағы заңнаманың талаптарын бұзу
1. Мәдениет саласындағы заңнаманың талаптарын бұзу:
Қазақстан Республикасының аумағында фильмге арналған прокат куәлігінсіз фильмдерді жалға алу және көпшiлiкке көрсету;
белгiленген тәртіппен фильмді көрерменнің жасына қарай шектеу (индекс) туралы көрермендерді хабардар етпеу;
«Е-18» және «НА» индекстері бар фильмдерді жалға алу және көпшiлiкке көрсету кезінде белгіленген уақытты сақтамау;
мәдени құндылықтарды уақытша әкету тәртібін және шарттарын сақтамау;
ұлттық кітапханаларға басылымның міндетті тегін __ данасын бермеу;
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
148-бап. Көрiнеу жалған жарнама
Жарнама берушiнiң жарнамада тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге, сондай-ақ оларды өндiрушiлерге, орындаушыларға немесе сатушыларға қатысты көрiнеу жалған ақпаратты пайдалануы пайдакүнемдiк ниетпен жасалса және iрi залал келтiрсе –
жеке тұлғаларға - жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта айлық есептік көрсеткіштен жүз есе асатын сомаға жеке тұлғаларға келтірілген залал не айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомаға ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал ірі нұқсан ретінде танылады.

Статья 146. Незаконная банковская деятельность
Осуществление банковской деятельности (банковских операций) без регистрации или без специального разрешения (лицензии) в случаях, когда такое разрешение (лицензия) обязательно, или с нарушением условий лицензирования, причинившее крупный ущерб гражданину, организации или государству либо сопряженное с извлечением дохода в крупном размере, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы причиненного ущерба, от суммы извлеченного дохода, полученного в результате незаконной деятельности.
Статья 147. Нарушение требований законодательства в сфере
культуры
1. Нарушение требований законодательства в сфере культуры совершенное в виде:
проката и публичной демонстрации фильмов на территории Республики Казахстан без прокатного удостоверения на фильм;
не информирования зрителей в установленном порядке о возрастном зрительском цензе (индексе) фильма;
несоблюдения установленного времени при прокате и публичной демонстрации фильмов с индексами «Е-18» и «НА»;
несоблюдения порядка и условий временного вывоза культурных ценностей;
не представления обязательного бесплатного экземпляра издания в национальные библиотеки:
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой, настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 148. Заведомо ложная реклама
Использование рекламодателем в рекламе заведомо ложной информации относительно товаров, работ или услуг, а также их производителей, исполнителей или продавцов, совершенное из корыстных побуждений и причинившее крупный ущерб, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель.

149-бап. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын, тауар
шығарылған жердің атауын немесе фирмалық атауды заңсыз
пайдалану
1. Бөтен тауар таңбасын, қызмет көрсету таңбасын немесе тауар шығарылған жердің атауын немесе біртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге арналған, олармен ұқсас белгілерді заңсыз пайдалану, сондай-ақ бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса -
тауар таңбасының, қызмет көрсету таңбасының, тауар шығарылған жер атауының немесе біртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге арналған, олармен ұқсас белгілердің заңсыз бейнесін қамтитын тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға - отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер:
1. Осы бапта көрсетілген құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін тәркілеу тауар таңбасынан, қызмет көрсету таңбасынан, тауар шығарылған жер атауынан немесе фирмалық атауынан, оның орамасынан, бланкілерден немесе басқа да құжаттамадан тауар таңбасының немесе тауар шығарылған жер атауының дайындалған бейнесін, заңсыз пайдаланылатын тауар таңбасын немесе тауар шығарылған жердің атауын, сондай-ақ олармен айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгіні жою мүмкін болмаған жағдайда жүргізіледі.
2. Осы баптың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес тәркіленген тауарлар, құқық иеленушінің өтініші бойынша оған берілген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 777-бабында көзделген тәртіппен жойылуға жатады.
150-бап. Кредиторлық берешектi өтеуден жалтару
Тиiстi сот актiсi заңды күшiне енгеннен кейiн ірi мөлшердегi кредиторлық берешектi өтеуден жалтару –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Азаматтың бес жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын сомадағы, ал ұйымның екi мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын сомадағы берешегi iрi мөлшердегi кредиторлық берешек деп танылады.
151-бап. Монополистік қызмет
1. Нарық субъектiлерiнiң «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерi, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
«Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 149. Незаконное использование чужого товарного
знака, знака обслуживания, наименования места
происхождения товара или фирменного
наименования
1. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания или наименования места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг, а также незаконное использование чужого фирменного наименования, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, содержащих незаконное изображение товарного знака, знака обслуживания, наименование места происхождения товара или сходных с ним обозначений для однородных товаров или услуг.
Примечания:
1. Конфискация за совершение правонарушений, указанных в настоящей статье, производится в случае невозможности уничтожения изготовленного изображения товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования, его упаковки, бланков или другой документации, незаконно используемого товарного знака или наименования места происхождения, а также обозначения, сходного с ним до степени смешения.
2. Конфискованные в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи товары подлежат уничтожению в порядке, предусмотренном статьей 777 настоящего Кодекса, за исключением случаев их передачи правообладателю по его просьбе.
Статья 150. Уклонение от погашения кредиторской
задолженности
Уклонение от погашения кредиторской задолженности в крупном размере после вступления в законную силу соответствующего судебного акта -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Кредиторской задолженностью в крупном размере признается задолженность гражданина в сумме, превышающей пятьсот месячных расчетных показателей, а организации в сумме, превышающей две тысячи пятьсот месячных расчетных показателей.
Статья 151. Монополистическая деятельность
1. Антиконкурентные соглашения субъектов рынка, запрещенные Законом Республики Казахстан «О конкуренции», если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», не более чем за один год.

2. Нарық субъектiлерiнiң «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған бәсекелестiкке қарсы келiсiлген iс-әрекеттерi, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
«Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Нарық субъектiлерiнiң «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған өзiнiң үстем немесе монополиялық жағдайын терiс пайдалануы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса-
«Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
«Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) он пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың нарық субъектiлерiнiң экономикалық қызметiн «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған нарық субъектiлерiнiң бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерiнiң кез келген нысанына әкеп соқтыра алатындай, әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтырған үйлестiруi -
жеке тұлғаларға – екі жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Антиконкурентные согласованные действия субъектов рынка, запрещенные Законом Республики Казахстан «О конкуренции», если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», не более чем за один год.
3. Злоупотребления субъектами рынка своим доминирующим или монопольным положением, запрещенные Законом Республики Казахстан «О конкуренции», если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», не более чем за один год.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого или среднего предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», не более чем за один год.
5. Координация физическими и (или) юридическими лицами экономической деятельности субъектов рынка, способная привести, приводящая или приведшая к любой форме антиконкурентных соглашений субъектов рынка, запрещенных Законом Республики Казахстан «О конкуренции», -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.

6. Осы баптың бесiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет -
жеке тұлғаларға – үш жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жеті жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Судья бәсекелестiкке қарсы келiсiм немесе бәсекелестiкке қарсы келiсiлген iс-әрекеттер түрiндегi әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасаған нарық субъектiсiн мынадай шарттарды жиынтықты сақтаған:
1) нарық субъектiсi монополияға қарсы органға бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе бәсекелестікке қарсы келiсiлген iс-әрекеттер туралы мәлiмдеген кезде монополияға қарсы орган басқа көздерден осы бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе бәсекелестікке қарсы келiсiлген iс-әрекеттер туралы ақпарат алмаған;
2) нарық субъектiсi бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерге немесе бәсекелестікке қарсы келiсiлген iс-әрекеттерге өзiнiң қатысуын тоқтату жөнiнде жедел шаралар қолданатын;
3) нарық субъектiсi мәлiмдеген кезден бастап бүкiл тергеу бойында бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе бәсекелестікке қарсы келiсiлген iс-әрекеттер фактiлерi туралы толық ақпаратты хабарлайтын;
4) нарық субъектiсiнiң бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе бәсекелестікке қарсы келiсiлген iс-әрекеттердi жасау салдарынан тұтынушыларға келтiрiлген залалды ерiктi түрде өтейтін кезде монополиялық табысын тәркiлеуден босатуы мүмкiн.
152-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы
заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттiк монополия субъектiсiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңнамасында белгiленген шектеулердi сақтамауы -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк монополия саласына жатқызылған қызметті уәкілетті емес адамның жүзеге асыруы-
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
153-бап. Нарық субъектiлерiнiң экономикалық шоғырлану кезiндегі
заңсыз iс-әрекеттерi
1. Егер монополияға қарсы орган келісімінің болуы қажет болған жағдайда, нарық субъектiлерiнің мұндай келісімді алмай-ақ экономикалық шоғырлануы, экономикалық шоғырлануға қатысушы нарық субъектiлерiнiң экономикалық шоғырлануға келісім беру туралы шешiмге негiз болған талаптар мен мiндеттемелердi орындамауы -
жеке тұлғаларға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере трехсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
Примечание.
Субъект рынка, совершивший административное правонарушение в виде антиконкурентного соглашения или антиконкурентных согласованных действий, может быть освобожден судьей от конфискации монопольного дохода при совокупном соблюдении следующих условий:
1) к моменту, когда субъект рынка заявляет антимонопольному органу об антиконкурентных соглашениях или антиконкурентных согласованных действиях, антимонопольный орган не получал информации о данных антиконкурентных соглашениях или антиконкурентных согласованных действиях из других источников;
2) субъект рынка предпринимает срочные меры по прекращению своего участия в антиконкурентных соглашениях или антиконкурентных согласованных действиях;
3) субъект рынка сообщает полную информацию о фактах антиконкурентных соглашений или антиконкурентных согласованных действий на протяжении всего расследования с момента заявления;
4) субъект рынка добровольно возмещает ущерб потребителям, причиненный в результате совершения антиконкурентных соглашений или антиконкурентных согласованных действий.
Статья 152. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о государственной монополии
1. Несоблюдение субъектом государственной монополии ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии, -
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Осуществление деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, неуполномоченным лицом -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения или без таковой.
Статья 153. Неправомерные действия субъектов рынка при
экономической концентрации
1. Экономическая концентрация субъектов рынка без получения согласия антимонопольного органа в случае, если такое согласие необходимо, невыполнение субъектами рынка, участвующими в экономической концентрации, требований и обязательств, которыми было обусловлено решение о даче согласия на экономическую концентрацию, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.

2. Егер жасалған экономикалық шоғырлану туралы хабарламаның болуы қажет болған жағдайда, монополияға қарсы органға мұндай хабарламаны ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау -
жеке тұлғаларға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
154-бап. Монополияға қарсы органның нұсқамаларын орындамау.
Ақпарат беру жөнiндегi мiндеттемелердi бұзу және
үй-жай мен аумаққа кiруге кедергi жасау
Нұсқаманы орындамау немесе оны толық көлемде орындамау, монополияға қарсы органға белгiленген мерзiмде ақпарат бермеу не толық емес көлемде беру, монополияға қарсы органға дұрыс емес және (немесе) жалған ақпарат беру, монополияға қарсы органның тергеу жүргiзетiн лауазымды адамдарының үй-жай мен аумаққа кiруiне кедергi жасау -
жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға,шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
155-бап. Мемлекеттiк, жергілікті атқарушы органдардың бәсекеге
қарсы iс-әрекетi, жосықсыз бәсеке
1. Мемлекеттiк, жергілікті атқарушы органдардың бәсекеге қарсы iс-әрекетi -
лауазымды адамдарға төрт жүзайлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жосықсыз бәсеке -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
156-бап. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және
реттелетін нарықтар туралы заңнамасын бұзу
1. Табиғи монополия субъектісінің табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға белгіленген нысандардағы ақпаратты, есепті, хабарламаны табыс етпеуі, сол сияқты белгіленген нысандардағы ақпаратты, есепті, хабарламаны белгіленген мерзімдерін бұза отырып табыс етуі -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Непредставление или несвоевременное представление уведомления в антимонопольный орган о совершенной экономической концентрации в случае, если наличие такого уведомления необходимо, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 154. Невыполнение предписания антимонопольного
органа. Нарушение обязательств по
предоставлению информации и создание
препятствий доступу в помещения и на
территорию
Невыполнение предписания или выполнение его не в полном объеме, непредоставление информации либо предоставление информации в неполном объеме антимонопольному органу в установленные сроки, предоставление недостоверной и (или) ложной информации антимонопольному органу, создание препятствий должностным лицам антимонопольного органа, проводящим расследование, в доступе в помещения и на территорию -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 155. Антиконкурентные действия государственных,
местных исполнительных органов,
недобросовестная конкуренция
1. Антиконкурентные действия государственных, местных исполнительных органов -
влекут штраф на должностных лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Недобросовестная конкуренция -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 156. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о естественных монополиях и
регулируемых рынках
1. Непредоставление субъектом естественной монополии в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, информации, отчета, уведомления установленных форм, а равно предоставление информации, отчета, уведомления установленных форм с нарушением установленных сроков -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Табиғи монополиялар саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органға табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамада белгіленген тәртіппен осы қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап 15 күн ішінде Табиғи монополиялар субъектiлерiнің мемлекеттік тізіліміне енгізу туралы өтінішті және құжаттарды (ақпараттарды) табыс етпеуі -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) сомасының бір жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ақпаратты, есепті, хабарламаны табыс ету міндетін қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің шектеулерді сақтамауы, сол сияқты табиғи монополия субъектісінің Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, табыс (түсім) алуға әкеп соққан іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) деп табиғи монополия субъектісі алған табыс (түсім) пен табиғи монополия субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаған кезде алуға тиіс табыс (түсім) арасындағы айырма түсініледі.
157-бап. Электр энергиясын өткізу (сату) тәртібін бұзу
1. Спот-сауда-саттықта (өздері өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа өткізу (сату) жағдайларын қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының тиісінше шекті, жеке, есептік тарифінен асатын тариф бойынша электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же действия (бездействие), совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
3. Непредставление лицами осуществляющими деятельность, отнесенную к сфере естественной монополии, в уполномоченный орган заявления и документов (информации) о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий в течение 15 дней со дня начала осуществления данной деятельности в порядке установленном законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках,-
влечет штраф в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
4. Несоблюдение субъектом естественной монополии ограничений, а равно неисполнение или ненадлежащее исполнение субъектом естественной монополии обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, за исключением обязанности предоставления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, информации, отчета, уведомления, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, повлекшие получение дохода (выручки), -
влекут штраф на юридических лиц в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным субъектом естественной монополии, и доходом (выручкой), который должен был получить субъект естественной монополии при соблюдении законодательства Республики Казахстан.
Статья 157. Нарушение порядка реализации (продажи)
электрической энергии
1. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии, за исключением случаев реализации (продажи) на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт, по тарифу, превышающему соответственно предельный, индивидуальный, расчетный тариф электрической энергии, -
влечет штраф на юридических лиц в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.

2. Электр энергиясын экспорттаған жағдайды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығының субъектілері болып табылмайтын жеке және заңды тұлғаларға электр энергиясын өткізуі (сатуы) -
заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) сомасының жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Энергия өндіруші ұйымның энергия өндіруші басқа ұйымнан электр энергиясын заңсыз алуы (сатып алуы) -
орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған (сатып алынған) электр энергиясы үшін ақы төлеу сомасының жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Энергиямен жабдықтаушы ұйымның энергиямен жабдықтаушы басқа ұйымға электр энергиясын заңсыз өткізуі (сатуы), сол сияқты энергиямен жабдықтаушы басқа ұйымнан оны заңсыз алуы (сатып алуы) -
заңды тұлғаларға әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау нәтижесiнде өткізілген (сатылған), сол сияқты алынған (сатып алынған) электр энергиясы үшін ақы төлеу сомасының жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) деп мыналар түсініледі:
осы баптың бірінші бөлігі бойынша: осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның алған табысы (түсімі) мен электр энергиясының тиісінше шекті, есептік, жеке тарифі бойынша есептелген табыс (түсім) арасындағы айырма;
осы баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері бойынша: Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында белгіленген электр энергиясын өткізуге (сатуға) тыйым салуды бұзу нәтижесінде алынған барлық табыс (түсім).
Табыс (түсім) құрамына өткізілген (сатылған), бірақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған күнге ақысы төленбеген электр энергиясының құнын да енгізу керек.
158-бап. Реттелетін нарық субъектілерінің міндеттерді бұзуы
1. Реттелетін нарық субъектісінің баға деңгейін растайтын негіздемелік материалдарды қоса бере отырып босату бағалары туралы ақпаратты, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілікті, сондай-ақ монополиялы өндірілетін (өткізілетін) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өндіру (өткізу) көлемдері, табыстылық деңгейі мен босату бағалары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген мерзімде табыс етпеуі, сол сияқты табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға дұрыс емес және (немесе) толық емес ақпаратты табыс етуі -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии физическим и юридическим лицам, не являющимся субъектами оптового и (или) розничного рынка, за исключением случаев экспорта электрической энергии, -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
3. Незаконное приобретение (покупка) энергопроизводящей организацией электрической энергии у другой энергопроизводящей организации -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего или крупного предпринимательства, в размере ста процентов от суммы оплаты за электрическую энергию, приобретенную (купленную) в результате совершения административного правонарушения.
4. Незаконная реализация (продажа) энергоснабжающей организацией электрической энергии другой энергоснабжающей организации, а равно ее незаконное приобретение (покупка) у другой энергоснабжающей организации -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста процентов от суммы оплаты за электрическую энергию, реализованную (проданную), равно как и приобретенную (купленную) в результате совершения административного правонарушения.
Примечания. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается:
по части первой настоящей статьи: разница между доходом (выручкой), полученным энергопроизводящей организацией, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей, и доходом (выручкой), рассчитанным соответственно по предельному, расчетному, индивидуальному тарифу электрической энергии;
по частям второй, третьей и четвертой настоящей статьи: весь доход (выручка), полученный в результате нарушения запрета на реализацию (продажу) электрической энергии, установленного законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике.
В состав дохода (выручки) следует включать и стоимость реализованной (проданной) электрической энергии, но не оплаченной ко дню составления протокола об административном правонарушении.
Статья 158. Нарушение обязанностей субъектами
регулируемого рынка
1. Непредоставление субъектом регулируемого рынка информации об отпускных ценах с приложением обосновывающих материалов, подтверждающих уровень цены, финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также информации об объемах производства (реализации), уровне доходности и отпускных ценах монопольно производимых (реализуемых) товаров (работ, услуг) в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, а равно предоставление недостоверной и (или) неполной информации в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.

2. Реттелетін нарық субъектілерінің шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) орындамауы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған соманың он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Реттелетін нарық субъектілерінің алынған және шекті бағаларда ескерілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылмаған табысты (түсімді) тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, баға белгілеу тәртібіне сәйкес алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару жөніндегі міндеттерді орындамауы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) сомасының жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Реттелетін нарық субъектілерінің шекті бағаны негізсіз көтеру нәтижесінде алынған табысты (түсімді) тұтынушыларға не тұтынушылардың толық тізбесін белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, баға белгілеу тәртібіне сәйкес алдағы кезеңге шекті бағаның деңгейін төмендету арқылы қайтару жөніндегі міндеттерді орындамауы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыс (түсім) сомасының жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Реттелетін нарық субъектісінің бағалардың алдағы көтерілетіні туралы хабарламаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға ұсынбай тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағасын көтеруі және оларды өткізуі, сол сияқты табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган айқындаған баға деңгейіне дейін Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолданыстағы немесе жобаланған бағаны түсірмеуі -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған табыстың (түсімнің) он проценті мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау нәтижесiнде алынған табыс (түсiм) деп мыналар:
осы баптың үшінші бөлігі бойынша: реттелетін нарық субъектісінің инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыру үшін шекті бағаны қолдану есебінен алған табысы (түсімі) мен инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыруға пайдаланылған табыстың (түсімнің) арасындағы айырма;
осы баптың төртінші бөлігі бойынша: реттелетін нарық субъектісінің алған табысы (түсімі) мен шекті баға деңгейін негізге ала отырып қалыптастырылған табыстың (түсімнің) арасындағы айырма;
осы баптың екiншi бөлiгi бойынша: реттелетiн нарық субъектiсiнiң алған табысы (түсiмi) мен бағаны көтергенге дейiн қолданыста болған баға бойынша не табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi орган деңгейiн айқындаған баға бойынша есептелген табыстың (түсiмнің) арасындағы айырма түсiнiледi.
Табыстың (түсiмнің) құрамына сатылған, бiрақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған күнге ақысы төленбеген тауардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) құнын да енгiзу қажет.

2. Неисполнение субъектами регулируемого рынка инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, субъектов среднего предпринимательства, субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от сумм, не использованных на реализацию инвестиционных программ (проектов).
3. Неисполнение субъектами регулируемого рынка обязанности по возврату дохода (выручки), полученного и не использованного на реализацию инвестиционных программ (проектов), учтенных в предельных ценах, потребителям либо в случае невозможности установления полного перечня потребителей путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в соответствии с порядком ценообразования -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
4. Неисполнение субъектами регулируемого рынка обязанности по возврату дохода (выручки), полученного в результате необоснованного превышения предельной цены, потребителям либо в случае невозможности установления полного перечня потребителей путем снижения уровня предельной цены на предстоящий период в соответствии с порядком ценообразования -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
5. Повышение цены и реализация товаров (работ, услуг) субъектом регулируемого рынка без представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, уведомления о предстоящем повышении цены в установленные законодательством Республики Казахстан сроки, а равно неснижение действующей или проектируемой цены до уровня цены, определенного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства, субъектов среднего предпринимательства, субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения.
Примечания.
Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается:
по части третьей настоящей статьи: разница между доходом (выручкой), полученным субъектом регулируемого рынка для реализации инвестиционных программ (проектов) за счет применения предельной цены, и доходом (выручкой), использованным на реализацию инвестиционных программ (проектов);
по части четвертой настоящей статьи: разница между доходом (выручкой), полученным субъектом регулируемого рынка, и доходом (выручкой), сформированным исходя из уровня предельной цены;
по части второй настоящей статьи: разница между доходом (выручкой), полученным субъектом регулируемого рынка, и доходом (выручкой), рассчитанным по цене, действовавшей до повышения, либо по цене, уровень которой определен уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
В состав дохода (выручки) следует включать и стоимость проданного товара (работ, услуг), но не оплаченного на день составления протокола об административном правонарушении.

159-бап. Реттелетін нарық субъектісінің баға белгілеу тәртібін
сақтамауы
Реттелетін нарық субъектісінің Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген баға белгілеу тәртібін сақтамауы -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
160-бап. Энергия өндіруші ұйымның инвестициялық бағдарламаны
орындамауы
Энергия өндіруші ұйымның табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган енгізген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы нұсқаманы орындамауы -
тұтынушылардан алынған және инвестициялық бағдарламаны іске асыру мақсатында пайдаланылмаған сомалардың он пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
161-бап. Қазақстан Республикасының биоотын өндірісін және
айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасын бұзу
1. Биоотын өндірушілердің кейіннен биоотын етіп қайта өңдеу үшін тамақ шикізатын сатып алуға арналған квоталар нормаларын асырып жіберуі –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз қырық, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың бес жүз жетпіс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
асырып жіберілген квота мөлшерінде тамақ шикізатынан өндірілген өнім тәркілене отырып және биоотынды өндіру жөніндегі қызметпен айналысу әрекеті алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз тоқсан,ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың сегіз жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Биоотынды өндіру кезінде 1 және 2-сыныпты бидайды тамақ шикізаты ретінде пайдалану –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Құрамы техникалық регламенттермен белгіленген құрамға сәйкес келмейтін биоотынды сату –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 159. Несоблюдение субъектом регулируемого рынка
порядка ценообразования
Несоблюдение субъектом регулируемого рынка порядка ценообразования, установленного Правительством Республики Казахстан, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 160. Неисполнение энергопроизводящей организацией
инвестиционной программы
Неисполнение энергопроизводящей организацией внесенного уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, предписания об исполнении инвестиционной программы -
влечет штраф в размере десяти процентов от сумм, полученных от потребителей и не использованных в целях реализации инвестиционной программы.
Статья 161. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о государственном регулировании
производства и оборота биотоплива
1. Превышение норм квоты производителями биотоплива на приобретение пищевого сырья для последующей его переработки в биотопливо -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи восьмисот двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией продукции, произведенной из пищевого сырья в размере превышенной квоты, и приостановлением деятельности по производству биотоплива сроком до шести месяцев.
3. Использование в качестве пищевого сырья пшеницы 1 и 2 классов при производстве биотоплива -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Реализация биотоплива, состав которого не соответствует составу, установленному техническими регламентами, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.

5. Денатуратталмаған биоэтанолды, оны биоотын өндіру зауытына немесе биоотынның басқа түріне қайта өңдеу үшін мұнай өңдеу зауытына жеткізу жағдайларын қоспағанда, айналымға шығару –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Белгілі бір биоотын өндіру зауытында екі және одан да көп биоотын өндірушілердің биоотын өндіруді жүзеге асыруы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Биоотын өндірушілердің биоотынды өндіріс паспортынсыз, биоотын өндірісінің көлемін есепке алуды бақылау аспаптарынсыз не олардың бұзылып тұрған уақытында өндіруі –
осы кезеңде өндірілген өнім тәркілене отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Биоотын өндірушілердің генетикалық жағынан түрлендірілген көз (объекті) болып табылатын немесе генетикалық жағынан түрлендірілген көздерді (объектілерді) қамтитын тамақ шикізатын олардың қауіпсіздігін ғылыми тұрғыдан негізделген растаусыз және мемлекеттік тіркеуден өткізусіз қабылдауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоғыз жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Биоотын өндірушілердің биоотынды ілеспе жүкқұжаттарын ресімдемей сатуы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Биоотын өндірушілердің, тиісті құжаттары бар кезде биоотынды экспорттауын қоспағанда, биоотын өндіруді жүзеге асырмайтын және (немесе) мұнай өнімдерін компаундирлеуге лицензиясы жоқ тұлғаларға биоотынды сатуы –
биоотынның сатылған партиясына тең көлемін тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоғыз жүз тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Производство оборота неденатурированного биоэтанола, за исключением случаев его поставки на завод по производству биотоплива или на нефтеперерабатывающий завод для переработки в другие виды биотоплива, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Осуществление производства биотоплива двумя и более производителями биотоплива на одном и том же заводе по производству биотоплива -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Производство биотоплива производителями биотоплива без паспорта производства, без контрольных приборов учета объемов производства биотоплива либо во время их неисправности -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот тридцати месячных расчетных показателей с конфискацией продукции, произведенной в этот период.
8. Прием производителями биотоплива пищевого сырья, являющегося генетически модифицированным источником (объектом) или содержащего генетически модифицированные источники (объекты) без научно обоснованного подтверждения их безопасности и проведения их государственной регистрации, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девятисот сорока месячных расчетных показателей.
9. Реализация биотоплива производителями биотоплива без оформления сопроводительных накладных -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот десяти месячных расчетных показателей.
10. Реализация биотоплива производителями биотоплива лицам, не осуществляющим производство биотоплива и (или) не имеющим лицензию на компаундирование нефтепродуктов, за исключением экспорта биотоплива при наличии соответствующих документов, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девятисот девяноста месячных расчетных показателей с конфискацией биотоплива в объеме, равном реализованной партии.

11. Биоотын өндірушілердің, тиісті құжаттары бар кезде биоотынды экспорттауды қоспағанда, өндірілген биоотынды биоотын нарығының қатысушылары болып табылмайтын тұлғаларға оны сақтау үшін беруі –
биоотынның сатылған партиясына тең көлемін тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Тиісті құжаттары бар кезде биоотынды экспорттауды қоспағанда, биоотын нарығының қатысушылары болып табылмайтын және (немесе) мұнай өнімдерін компаундирлеуге лицензиясы жоқ тұлғалардың биоотынды сақтауы –
биоотынның сатылған партиясына тең көлемін тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Осы баптың жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
биоотынның тиісті көлемін тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Осы баптың он екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
162-бап. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау
туралы заңнамасының талаптарын бұзу
1. Газбен жабдықтау жүйелері субъектісінің тауарлық, сұйытылған мұнай газын және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау және өткізу жөніндегі мәліметтерді табыс етпеуі, сол сияқты мәліметтерді белгіленген мерзімдерді бұза отырып табыс етуі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

11. Отпуск произведенного биотоплива производителями биотоплива для его хранения лицам, не являющимся участниками биотопливного рынка, за исключением экспорта биотоплива при наличии соответствующих документов, - влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией биотоплива в объеме, равном реализованной партии.
12. Хранение биотоплива лицами, не являющимися участниками биотопливного рынка и (или) не имеющими лицензию на компаундирование нефтепродуктов, за исключением экспорта биотоплива при наличии соответствующих документов, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией биотоплива в объеме, равном реализованной партии.
13. Действия, предусмотренные частями седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией биотоплива в соответствующем объеме.
14. Действия, предусмотренные частью двенадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 162. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан о газе и газоснабжении
1. Непредставление субъектом систем газоснабжения сведений по производству, транспортировке (перевозке), хранению и реализации товарного, сжиженного нефтяного и (или) сжиженного природного газа, а равно представление сведений с нарушением установленных сроков -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген газбен жабдықтау жүйелері объектілерін пайдалану жөніндегі шектеулерді сақтамау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген тауарлық және (немесе) сұйытылған мұнай газын есепке алу және (немесе) өткізу тәртібін бұзу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Шикі және (немесе) тауарлық газды сатып алуға мемлекеттің артықшылықты құқығын жер қойнауын пайдаланушының бұзуы –
заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін, тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілеріне ортақ меншік құқығындағы үлестерін және (немесе) тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерінің меншік иелері – заңды тұлғалар акцияларының пакеттерін (қатысу үлестерін) сатып алуға мемлекеттің басым құқығын газбен жабдықтау жүйелері объектісі меншік иесінің бұзуы –
заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі объектілерін пайдаланудың белгіленген технологиялық режимдерін тауарлық газбен жабдықтаудың бірыңғай жүйесі субъектілерінің сақтамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, кіріс (түсім) алуға әкеп соққан іс-әрекет –
аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айырып, заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған кірістің (түсімнің) отыз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Газ желісі ұйымдарын аккредиттеу қағидаларын бұзу –
аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұрып, - iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Өтініш берушінің аккредиттеу туралы куәлікті алған кезде көрінеу анық емес ақпарат беруі, сол сияқты осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұру туралы мерзім өткен соң әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соқтырған аккредиттеу қағидаларын бұзушылықтарды жоймау – аккредиттеу туралы куәліктен айыра отырып, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған кіріс (түсім) деп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған тұлға алған кіріс (түсім) пен осы тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтаған кезде алуға тиіс болған кіріс (түсім) арасындағы айырма түсініледі.

2. Несоблюдение ограничений по эксплуатации объектов систем газоснабжения, установленных законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение порядка учета и (или) реализации товарного и (или) сжиженного нефтяного газа, установленного законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
4. Нарушение недропользователем преимущественного права государства на приобретение сырого и (или) товарного газа -
влечет штраф на юридических лиц в размере тысячи месячных расчетных показателей.
5. Нарушение собственником объекта систем газоснабжения приоритетного права государства на приобретение объектов единой системы снабжения товарным газом, долей в праве общей собственности на объекты единой системы снабжения товарным газом и (или) пакетов акций (долей участия) юридических лиц-собственников объектов единой системы снабжения товарным газом -
влечет штраф на юридических лиц в размере тысячи месячных расчетных показателей.
6. Несоблюдение субъектами единой системы снабжения товарным газом установленных технологических режимов эксплуатации объектов единой системы снабжения товарным газом -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
7. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, повлекшее получение дохода (выручки), -
влечет штраф на юридических лиц – в размере тридцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения, с приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации.
8. Нарушение правил аккредитации газосетевых организаций –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства, в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства об аккредитации.
9. Предоставление заявителем заведомо недостоверной информации при получении свидетельства об аккредитации, а равно действия (бездействие), предусмотренные частью седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также неустранение нарушений правил аккредитации, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия свидетельства об аккредитации –
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства, – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей с лишением свидетельства об аккредитации.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным лицом, совершившим административное правонарушение, и доходом (выручкой), который это лицо должно было получить при соблюдении законодательства Республики Казахстан.

163-бап. Бағаларына мемлекеттік реттеу белгіленген мұнай
өнімдерін, тауарлық және сұйытылған мұнай газын
өткізудің шекті бағаларын асырып жіберу
1. Мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілердің Қазақстан Республикасының мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіру және айналымын мемлекеттік реттеу туралы заңнамасына сәйкес белгіленген мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізудің шекті бағасынан асырып жіберуі -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асырушы тұлғалардың газ және газбен жабдықтау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген көтерме саудада өткізудің шекті бағасын асырып жіберуі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айырып, заңды тұлғаларға әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған кірістің (түсімнің) жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Әкімшілік құқық бұзушылық жасау нәтижесінде алынған кіріс (түсім) деп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған тұлға алған кіріс (түсім) пен Қазақстан Республикасының заңнамасы сақталған кезде осы тұлға алуға тиіс болған кіріс (түсім) арасындағы айырма түсініледі.
164-бап. Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы
заңнамасын бұзу
1. Энергия өндіруші ұйымның Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген инвестициялардың көлемі мен бағыттары не инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жарияламауы, уақтылы, дұрыс немесе толық жарияламауы -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Энергия өндіруші ұйымның Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген электр энергиясын өндіру мен өткізу шығындары бойынша және электр энергиясын өндіру мен өткізу көлемі бойынша есепті ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы -
орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 163. Превышение предельных цен реализации
нефтепродуктов, товарного и сжиженного
нефтяного газа, на которые установлено
государственное регулирование цен
1. Превышение розничными реализаторами нефтепродуктов предельной цены розничной реализации нефтепродуктов, установленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Превышение лицами, осуществляющими оптовую реализацию товарного или сжиженного нефтяного газа, предельных цен оптовой реализации, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста процентов от дохода (выручки), полученного в результате совершения административного правонарушения с приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации.
Примечание. Под доходом (выручкой), полученным в результате совершения административного правонарушения, понимается разница между доходом (выручкой), полученным лицом, совершившим административное правонарушение, и доходом (выручкой), который это лицо должно было получить при соблюдении законодательства Республики Казахстан.
Статья 164. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об электроэнергетике
1. Неопубликование, несвоевременное, недостоверное или неполное опубликование энергопроизводящей организацией в средствах массовой информации сведений об объеме и направлениях инвестиций либо исполнении инвестиционных обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление энергопроизводящей организацией отчета по затратам на производство и реализацию электрической энергии и по объемам производства и реализации электрической энергии, предусмотренного законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.

3. Энергия өндіруші ұйымның мемлекеттік органдар сұратқан, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген өз өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы -
орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның келісімде айқындалған инвестициялық міндеттемелерді орындамауы -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді іске асыруға пайдаланылмаған соманың он пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Энергиямен жабдықтаушы ұйымның тұтынушыларға электр энергиясын беруді заңсыз шектеуі және (немесе) ажыратуы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Энергиямен жабдықтаушы ұйымның тұтынушымен энергиямен жабдықтаудың жеке шартын жасасудан бас тартуы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
165-бап. Лауазымды адамдардың кәсiпкерлiк қызметке заңсыз
араласуы
Қадағалау және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың лауазымды адамдарының дара кәсiпкерлердiң, заңды тұлғалардың қызметiне заңсыз араласуы, олардың кәсiпкерлiк қызметiне кедергi келтiретiн заңсыз актiлер шығару және заңсыз тапсырмалар беру арқылы араласуы -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
166-бап. Кәсіпқой спорт жарыстарының және коммерциялық
ойын-сауық конкурстарының қатысушылары мен
ұйымдастырушыларын сатып алу
1. Спортшыларды, спорт судьяларын, жаттықтырушыларды, команда басшыларын және кәсіпқой спорт жарыстарының басқа да қатысушыларын немесе ұйымдастырушыларын, сол сияқты коммерциялық ойын-сауық конкурстарының ұйымдастырушыларын немесе жюри мүшелерін осы жарыстардың немесе конкурстардың нәтижелеріне ықпал ету мақсатында сатып алу –
екі жүзайлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление энергопроизводящей организацией запрашиваемой государственными органами информации, необходимой для осуществления их полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение энергопроизводящей организацией инвестиционных обязательств, определенных соглашением, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от сумм, не использованных на реализацию инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением.
5. Незаконные ограничение и (или) отключение энергоснабжающей организацией электрической энергии потребителям -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
6. Отказ энергоснабжающей организации от заключения индивидуального договора энергоснабжения с потребителем -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
Статья 165. Незаконное вмешательство должностных лиц в
предпринимательскую деятельность
Незаконное вмешательство должностных лиц государственных органов, осуществляющих надзорные и контрольные функции, а также местных исполнительных органов в деятельность индивидуальных предпринимателей, юридических лиц путем издания незаконных актов и дачи незаконных поручений, препятствующих их предпринимательской деятельности, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 166. Подкуп участников и организаторов
профессиональных спортивных соревнований и
зрелищных коммерческих конкурсов
1. Подкуп спортсменов, спортивных судей, тренеров, руководителей команд и других участников или организаторов профессиональных спортивных соревнований, а равно организаторов или членов жюри зрелищных коммерческих конкурсов в целях оказания влияния на результаты этих соревнований или конкурсов -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Спортшылардың өздеріне жарыс нәтижелеріне ықпал ету мақсатында берілген ақшаны, бағалы қағаздарды немесе өзге де мүлікті заңсыз алуы, сол сияқты спортшылардың дәл сол мақсаттарда өздеріне ұсынылған мүліктік сипаттағы қызметтерді заңсыз пайдалануы –
төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Спорт судьяларының, жаттықтырушылардың, команда басшыларының және кәсіпқой спорт жарыстарының басқа да қатысушыларының немесе ұйымдастырушыларының, сол сияқты коммерциялық ойын-сауық конкурстары ұйымдастырушыларының немесе жюри мүшелерінің осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген мақсаттарда ақшаны, бағалы қағаздарды немесе өзге де мүлікті заңсыз алуы, мүліктік сипаттағы қызметтерді заңсыз пайдалануы –
төрт жүзайлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
167-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу
тәртібін бұзу
1. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу тәртібін бұзу, оның ішінде:
1) тексеру жүргізу негіздерінің болмауы;
2) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
3) тексеру жүргізу туралы хабарлау мерзімдерін сақтамау;
4) егер Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген талаптар мемлекеттік органның құзыретіне жатпаса, осындай талаптардың орындалуын тексеру;
5) егер олар тексеру объектілері болып табылмаса немесе тексеру нысанасына жатпаса, құжаттарды, ақпаратты,өнім үлгілерін, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеу сынамаларын ұсынуды талап ету;
6) өнім үлгілеріне, қоршаған орта объектілерін және өндірістік орта объектілерін зерттеу сынамаларына зерттеу, сынау, өлшеу жүргізу үшін көрсетілген үлгілердің, сынамалардың белгіленген нысан бойынша және (немесе) ұлттық стандарттарда, үлгілерді, сынамаларды іріктеп алу қағидаларында және олардың зерттеу, сынау, өлшеу әдістерінде, техникалық регламенттерде немесе олар қолданысқа енетін күнге дейін қолданыста болатын өзге де нормативтік техникалық құжаттарда, зерттеу, сынау, өлшеу қағидаларында және әдістерінде белгіленген нормадан асатын санда іріктеп алынуы туралы хаттамаларды ресімдемей, оларды іріктеп алу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын ақпаратты жария ету және (немесе) тарату;
8) тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерінен асып кету;
9) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 7-тармағы 2), 4), 6), 7) және 8) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, белгілі бір мәселе бойынша, белгілі бір кезеңде бұрын тексеру жүргізілген жеке немесе заңды тұлғаға қатысты көрінеу қайта тексеру жүргізу;

2. Незаконное получение спортсменами денег, ценных бумаг или иного имущества, переданных им в целях оказания влияния на результаты соревнований, а равно незаконное пользование спортсменами услугами имущественного характера, предоставленными им в тех же целях, -
влекут штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Незаконное получение денег, ценных бумаг или иного имущества, незаконное пользование услугами имущественного характера спортивными судьями, тренерами, руководителями команд и другими участниками или организаторами профессиональных спортивных соревнований, а равно организаторами или членами жюри зрелищных коммерческих конкурсов в целях, указанных в части третьей настоящей статьи, -
влекут штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 167. Нарушение порядка проведения проверки
субъектов частного предпринимательства
1. Нарушение порядка проведения проверки субъектов частного предпринимательства, в том числе:
1) отсутствие оснований проведения проверки;
2) отсутствие акта о назначении проверки;
3) несоблюдение сроков уведомления о проведении проверки;
4) проверка выполнения требований, установленных законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, если такие требования не относятся к компетенции государственного органа;
5) требование предоставления документов, информации, образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
6) отбор образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления протоколов об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) количеству, превышающему нормы, установленные национальными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их введения в действие иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
7) разглашение и (или) распространение информации, полученной в результате проведения проверки и составляющей коммерческую или иную охраняемую законом тайну, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) превышение установленных сроков проведения проверки;
9) проведение заведомо повторной проверки физического или юридического лица, в отношении которого ранее проводилась проверка, по одному и тому же вопросу, за один и тот же период, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 4), 6), 7) и 8) пункта 7 статьи 16 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;

10) мемлекеттік бақылау мақсатында шығынды сипаттағы іс-шараларды жеке кәсіпкерлік субъектілерінің есебінен жүргізу;
11) жоспарлы тексеруді тағайындау кезінде алдыңғы тексеруге қатысты уақыт аралығын бұзу;
12) тексерілетін субъектіге тексеру актісін ұсынбау -
лауазымды адамға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші тармағында көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
лауазымды адамға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
168-бап. Банкроттық кезiндегi құқыққа қайшы іс-әрекеттер
1. Мүлiктi және мүлiктiк мiндеттемелердi, мүлiк, оның көлемi, мүлiктiң тұрған орны туралы мәлiметтердi не мүлiк туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлiктi өзге иелiкке беру, мүлiктi иелiктен шығару немесе жою, сол сияқты экономикалық қызметтi көрсететiн бухгалтерлiк және өзге де есептiк құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл iс-әрекеттер төлем қабілетсіздігіне әкеп соққан банкроттық кезiнде немесе банкрот болатынын алдын ала бiлген кезде жасалса және қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өзiнiң iс жүзiндегi дәрменсiздiгiн (банкроттығын) бiлетiн борышкер ұйымның лауазымды адамының, меншiк иесiнiң немесе дара кәсіпкердің, сондай-ақ конкурстық іс жүргізу немесе оңалту рәсімі кезінде дәрменсіз борышкердің мүлкі мен істерін басқару функциялары берілген тұлғаның басқа кредит берушiлерге залал келтiретiнiн бiле тұра жекелеген кредит берушiлердiң мүлiктiк талаптарын заңға қайшы қанағаттандыруы, сол сияқты кредит берушiнiң өзiне дәрменсiз борышкердiң өзге кредит берушiлерге залал келтiре отырып артықшылық жасауын қабылдауы, егер мұндай iс-әрекеттер iрi залал келтiрмесе -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алты жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
169-бап. Конкурстық, оңалтушы басқарушылардың, сырттай байқау
әкімшісінің Қазақстан Республикасының банкроттық
туралы заңнамасын бұзуы
Конкурстық басқарушының Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
1) кредиторлар комитетінің құрамын уақтылы қалыптастырмауы;

10) проведение мероприятий, носящих затратный характер, в целях государственного контроля за счет субъектов частного предпринимательства;
11) нарушение временного интервала по отношению к предшествующей проверке при назначении плановой проверки;
12) непредставление проверяемому субъекту акта проверки, -
влечет штраф на должностное лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 168. Неправомерные действия при банкротстве
1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, местонахождении либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация бухгалтерских и иных учетных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены при банкротстве или в предвидении банкротства, приведшее к неплатежеспособности и не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов должностным лицом, собственником организации-должника или индивидуальным предпринимателем, знающим о своей фактической несостоятельности (банкротстве), а также лицом, наделенным функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при конкурсном производстве или реабилитационной процедуре, заведомо в ущерб другим кредиторам, а равно принятие такого удовлетворения кредитором, знающим об отданном ему предпочтении несостоятельным должником в ущерб другим кредиторам, если эти действия не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 169. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о банкротстве конкурсным,
реабилитационным управляющими,
администратором внешнего наблюдения
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве конкурсным управляющим, совершенное в виде:
1) несвоевременного формирования состава комитета кредиторов;

2) борышкер алдында берешегі бар адамдарға осы берешекті өтеу туралы талап қоймауы;
3) әдейі және (немесе) жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламауы;
4) Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер жасасқан жарамсыз мәмілелер анықталған жағдайларда, оларды жарамсыз деп тану туралы не сот тәртібімен мүлікті қайтару туралы талаптар қоймауы;
5) Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақтылы қарамауы;
6) кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, олармен есеп айырысулар жүргізуі;
7) сауда-саттық жүргізу туралы ақпараттық хабарды жариялау тәртібін бұзуы;
8) борышкердің мүлкін (активтерін) сату жоспарын бұза отырып, борышкердің мүлкін сатуы;
9) кредиторлар комитетімен жасалған келісімдердің талаптарын орындамауы;
10) әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшаны артық жұмсауы не мақсатсыз пайдалануы түрінде бұзуы -
жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Оңалтушы басқарушының Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
1) Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер жасасқан жарамсыз мәмілелер анықталған жағдайларда, оларды жарамсыз деп тану туралы не сот тәртібімен мүлікті қайтару туралы талаптар қоймауы;
2) Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес мәлімделген кредиторлардың талаптарын уақтылы қарамауы;
3) кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, олармен есеп айырысулар жүргізуі;
4) дәрменсіз борышкерді оңалту жоспарын орындамауы;
5) егер борышкердің оңалту рәсімін енгізгеннен кейін туындаған ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы оңалту рәсімін енгізген кездегі кредиторлық берешектің жалпы сомасының жиырма пайызынан асса, борышкердің ақшалай жаңа міндеттемелерін тудыратын мәмілелерді, кредиторлар комитетінің келісімінсіз жасауы;
6) кредиторлар комитетімен жасалған келісімдердің талаптарын орындамауы;
7) әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшаны артық жұмсауы не мақсатсыз пайдалануы түрінде бұзуы -
жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сырттай байқау әкімшісінің Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасын:
1) борышкердің негізгі құрал-жабдықтарды иеліктен айыру, мүлікті кепілге немесе жалға беру бойынша мәмілелер, сондай-ақ олардың орындалуы борышкерге залал келтіруге әкеп соғатын, нарықтық бағадан айтарлықтай төмен бағамен не жеткіліксіз негіздер бойынша басқа да мәмілелер жасауына қатысты іс-әрекеттерін кредиторлар комитетімен келіспеуі, қайта ұйымдастыру жүргізуі;

2) непредъявления к лицам, имеющим задолженность перед должником, требований о взыскании этой задолженности;
3) несообщения информации в правоохранительные органы в случаях обнаружения признаков преднамеренного и (или) ложного банкротства;
4) непредъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве Республики Казахстан о банкротстве, в случаях их выявления либо о возврате имущества в судебном порядке;
5) несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве;
6) проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
7) нарушения порядка опубликования информационного сообщения о проведении торгов;
8) продажи имущества должника с нарушением плана продажи имущества (активов) должника;
9) неисполнения условий соглашения, заключенного с комитетом кредиторов;
10) перерасхода либо нецелевого использования денег, предусмотренных сметой административных расходов, -
влечет штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве реабилитационным управляющим, совершенное в виде:
1) непредъявления требований о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве Республики Казахстан о банкротстве, в случаях их выявления либо о возврате имущества в судебном порядке;
2) несвоевременного рассмотрения требований кредиторов, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банкротстве;
3) проведения расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов;
4) неисполнения плана реабилитации несостоятельного должника;
5) заключения без согласования с комитетом кредиторов сделок, порождающих новые денежные обязательства должника, если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после введения реабилитационной процедуры, превышает двадцать процентов общей суммы кредиторской задолженности на момент введения реабилитационной процедуры;
6) неисполнения условий соглашения, заключенного с комитетом кредиторов;
7) перерасхода либо нецелевого использования денег, предусмотренных сметой административных расходов, -
влечет штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение законодательства Республики Казахстан о банкротстве администратором внешнего наблюдения, совершенное в виде:
1) несогласования с комитетом кредиторов действий в отношении совершения должником сделок по отчуждению основных средств, передаче имущества в залог или аренду, а также других сделок по ценам значительно ниже рыночных либо без достаточных оснований, исполнение которых повлечет убытки для должника, проведения реорганизации;

2) сырттай байқау рәсімінде әдейі және (немесе) жалған банкроттық белгілері анықталған жағдайларда, құқық қорғау органдарына хабарламауы не борышкерге оның қаржылық жағдайын нашарлатқан мүлікті иеліктен айыру жөніндегі мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы талап қоймауы түрінде бұзуы -
жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
170-бап. Көпшiлiк сауда-саттықтар, аукциондар мен конкурстар
өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзу
Мүлiк иесiне, сауда-саттықтарды немесе аукциондарды ұйымдастырушыға, сатып алушыға немесе өзге де шаруашылық жүргiзушi субъектiге iрi залал келтiріп, көпшiлiк сауда-саттықтар, аукциондар немесе конкурстар өткiзудің белгіленген тәртiбiн бұзу –
айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден үш жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта айлық есептік көрсеткіштен жүз есе асатын сомаға жеке тұлғаға келтірілген залал не айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын сомаға ұйымға немесе мемлекетке келтірілген залал ірі залал деп танылады.
171-бап. Әдейi банкрот болу
Әдейі банкрот болу яғни коммерциялық ұйым басшысының немесе меншік иесінің, сол сияқты дара кәсіпкердің өз мүдделерін немесе өзге адамдардың мүдделерін көздей отырып жасаған төлем қабілетсіздігін қасақана жасауы немесе ұлғайтуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
172-бап. Жалған банкроттық
Жалған банкроттық яғни коммерциялық ұйым басшысының немесе меншiк иесiнiң, сол сияқты жеке кәсiпкердiң кредит берушiге тиесiлi төлемдердi кейiнге қалдыруды немесе ұзартуды немесе борыштардан шегерiм жасатқызу үшiн кредит берушiлердi адастыру мақсатында өзiнiң дәрменсiздiгi туралы көрiнеу жалған хабарлауы, сол сияқты борыштарын төлемеуi, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2) несообщения в правоохранительные органы в случаях выявления признаков преднамеренного и (или) ложного банкротства в процедуре внешнего наблюдения либо непредъявления требований к должнику о признании недействительными сделок по отчуждению имущества, ухудшивших финансовое положение должника, -
влечет штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 170. Нарушение установленного порядка проведения
публичных торгов, аукционов и конкурсов
Нарушение установленного порядка проведения публичных торгов, аукционов или конкурсов, причинившее крупный ущерб собственнику имущества, организатору торгов или аукционов, покупателю или иному хозяйствующему субъекту, -
влечет штраф в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в сто раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель.
Статья 171. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство, то есть умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенное руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или в интересах иных лиц, если это деяние не содержит признаков уголовного наказуемого деяния, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмисот месячных расчетных показателей.
Статья 172. Ложное банкротство
Ложное банкротство, то есть заведомо ложное объявление руководителем или собственником коммерческой организации, а равно индивидуальным предпринимателем о своей несостоятельности в целях введения в заблуждение кредиторов для получения отсрочки или рассрочки причитающихся кредиторам платежей или скидки с долгов, а равно для неуплаты долгов, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.

173-бап. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы
заңнамасын бұзу
1. Бағалаушының мүлікті бағалау туралы бұрыс есеп жасауы, сол сияқты Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасында тыйым салынған жағдайларда мүлікті бағалауды жүзеге асыруы –
бағалау қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
бағалау қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – тоқсан, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
174-бап. Коммерциялық құпияны, банк құпиясын, кредиттік бюроның
кредиттік тарих дерекқорынан алынған кредиттік
есептердің мәліметтерін немесе ақпаратты сақтау
мiндетiн бұзу
Коммерциялық құпия, банк құпиясы, кредиттік бюроның кредиттік тарих дерекқорынан алынған кредиттік есептердің мәліметтері немесе ақпарат бар мәлiметтердi сақтау мiндеттерiн, ол кәсiптiк немесе қызметтiк мiндетiне байланысты өзiне мәлiм болған адамның олардың иелерiнiң келiсiмiнсiз бұзуы, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Меншiк иесiне немесе заңнама актiлерiне сәйкес осындай мәлiметтердi алу құқығы бар адамдарға олардың заңды талабы бойынша коммерциялық құпия, банк құпиясы не кредиттік бюроның кредиттік тарих дерекқорынан алынған кредиттік есептердің мәліметтері немесе ақпарат бар мәлiметтердi берген жағдайда тұлға жауапты болмайды.
2. Осы бапта көзделген әрекеттi жасағаны үшiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту, залал келтiрiлген ұйымның, меншiк иесiнiң немесе жеке кәсiпкердiң арызы бойынша жүзеге асырылады.
175-бап. Сақтандыру немесе зейнетақы жинақтарының құпиясын
немесе микрокредит беру құпиясын сақтау мiндетiн бұзу
Сақтандыру немесе зейнетақы жинақтарының құпиясы немесе микрокредит беру құпиясы бар мәлiметтердi сақтау мiндетiн, олар өзiнiң кәсiби немесе қызметтiк мiндетiне байланысты белгiлi болған адамның олардың иесiнiң келiсiмiнсiз бұзуы -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 173. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об оценочной деятельности
1. Составление оценщиком недостоверного отчета об оценке имущества, а равно осуществление оценки имущества в случаях, запрещенных законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления оценочной деятельности.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на право осуществления оценочной деятельности.
Статья 174. Нарушение обязанности сохранения
коммерческой, банковской тайны, сведений
кредитных отчетов или информации из базы
данных кредитных историй кредитного бюро
Нарушение обязанности сохранения сведений, содержащих коммерческую, банковскую тайну, сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро, без согласия их владельца лицом, которому они стали известны в связи с профессиональной или служебной деятельностью, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Лицо не несет ответственности в случае передачи сведений, составляющих коммерческую, банковскую тайну, либо сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро, собственнику или лицам, имеющим в соответствии с законодательными актами право получать такие сведения, по их законному требованию.
2. Привлечение к административной ответственности за совершение деяния, предусмотренного настоящей статьей, осуществляется по заявлению потерпевших ущерб организаций, собственника или индивидуального предпринимателя.
Статья 175. Нарушение обязанности сохранения тайны
страхования или пенсионных накоплений, или
тайны предоставления микрокредита
Нарушение обязанности сохранения сведений, содержащих тайну страхования или пенсионных накоплений, или тайну предоставления микрокредита, без согласия их владельца лицом, которому они стали известны в связи с профессиональной или служебной деятельностью, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

176-бап. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы
заңнамасын бұзу
1. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың туристерге саяхаттың ерекшеліктері, туристік қызметтер ұсыну қағидаларында көрсетілген саяхат жасау кезінде оларға тап болуы мүмкін қауіптер туралы мәлімет ұсынбауы, уақтылы немесе толық ұсынбауы не туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асырмауы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың туристік қызмет көрсетуге жазбаша шарт жасаспай туристік қызметтерді көрсетуі -
лицензиясының қолданысы тоқтатыла отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лицензиясынан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мүдделі мемлекеттік органдарға және туристің отбасына саяхат кезінде туристердің төтенше жағдайға ұшырағаны туралы ақпарат ұсынбауы немесе уақтылы ұсынбауы -
лицензиясының қолданысы тоқтатыла отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лицензиясынан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
177-бап. Сотта корпоративтік дау бойынша іс қозғалғаны туралы
ақпаратты ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау
Егер оны ұсыну заңда көзделген жағдайда, сотта корпоративтік дау бойынша іс қозғалғаны туралы ақпаратты ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау -
заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 176. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о туристской деятельности
1. Непредставление, несвоевременное или неполное представление лицами, осуществляющими туристскую деятельность, туристам сведений об особенностях путешествий, опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, указанных в правилах предоставления туристских услуг, либо неосуществление предупредительных мер, направленных на обеспечение безопасности туристов, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Оказание туристских услуг лицами, осуществляющими туристскую деятельность, без заключения письменного договора на туристское обслуживание -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
4. Не предоставление или несвоевременное предоставление лицами, осуществляющими туристскую деятельность, заинтересованным государственным органам и семье туриста информации о чрезвычайных происшествиях с туристами во время путешествий -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
Статья 177. Непредоставление или несвоевременное
предоставление информации о возбуждении в
суде дела по корпоративному спору
Непредоставление или несвоевременное предоставление информации о возбуждении в суде дела по корпоративному спору в случае, если ее предоставление предусмотрено законом, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пятисот месячных расчетных показателей.

178-бап. Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi
мен мерзімдерін бұзу
1. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңнамасында белгіленген жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі мен мерзімдерін ірі кәсіпкерлік субъектісінің бұзуы -
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың біріншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол iс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
15-тарау. Сауда және қаржы саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылық
179-бап.Тұтынушыларды алдау
1. Сауда қызметін және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің немесе ұйымдардың кем өлшеуі, таразыдан жеуі, кем есептеуі, тауардың (көрсетілетін қызметтердің) тұтыну қасиеттеріне немесе сапасына қатысты жаңылыстыруы немесе тұтынушыларды өзгедей алдауы –
жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып және үш жылға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, елеулі залал келтіруге әкеп соққан іс-әрекеттер –
белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ірі залал келтіруге әкеп соққан іс-әрекеттер –
белгілі бір қызмет түріне берілетін лицензиядан айырып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметін тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып, жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапқа қатысты бір айлық есептік көрсеткіштен асатын сомадағы залал – елеулі мөлшердегі залал деп, кемінде үш айлық есептік көрсеткіш сомасындағы залал ірі мөлшердегі залал деп танылады.

Статья 178. Нарушение порядка и сроков рассмотрения
обращений физических и юридических лиц
1. Нарушение субъектом крупного предпринимательства порядка и сроков рассмотрения обращений физических и юридических лиц, установленных законодательством Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия (бездействие), совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Глава 15. Административные правонарушения в области торговли и
финансов
Статья 179. Обман потребителей
1. Обмеривание, обвешивание, обсчет, введение в заблуждение относительно потребительских свойств или качества товара (услуг) или иной обман потребителей индивидуальными предпринимателями или организациями, осуществляющими торговую деятельность и оказание услуг,
- влекут штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства – в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение значительного ущерба, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности либо приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
4. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение крупного ущерба, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности либо приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
Примечание. Применительно к данной статье значительным размером ущерба признается сумма, превышающая один месячный расчетный показатель, крупным размером ущерба - сумма не менее трех месячных расчетных показателей.

180-бап. Арнайы техникалық құралдар сату тәртiбiн бұзу
Арнайы жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдарды, жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыруға уәкiлеттi мемлекеттiк органдардан басқа, тиiстi рұқсаты жоқ адамдарға сатуы -
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
181-бап. Қазақстан Республикасының сауда қызметiн реттеу
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Сатып алушының өтiнiшi бойынша тауар, оның шығарылған жерi, дайындаушылары, тұтыну қасиеттерi, кепiлдiк берiлген мiндеттемелер және талап қою тәртiбi туралы қажеттi ақпарат бермеу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - екi, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алты, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауарлардың қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін куәландыратын ресми құжатты құқыққа қайшы пайдалану -
тауарлары тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға -жетi, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) -
тауарлары тәркілене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
182-бап. Төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдердi
қабылдаудан бас тарту
1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметін жүзеге асыру (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) кезiнде төлемдерді қабылдауға мiндеттi дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның оларды төлем карточкаларын пайдалана отырып, қабылдаудан бас тартуы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 180. Нарушение порядка продажи специальных
технических средств
Продажа специальных технических средств, предназначенных для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий, лицам, не имеющим соответствующего разрешения, кроме государственных органов, уполномоченных на осуществление оперативно-розыскной деятельности, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 181. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в сфере регулирования торговой
деятельности
1. Непредоставление по просьбе покупателя необходимой информации о товаре, его месте происхождения, изготовителях, потребительских свойствах, гарантийных обязательствах и порядке предъявления претензий -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двух, на субъектов малого предпринимательства – в размере шести, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Неправомерное использование официального документа, удостоверяющего соответствие товаров требованиям безопасности, -
влечет штраф на физических лиц в размере семи, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров либо без таковой.
3. Совершение действий (бездействие), предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров либо без таковой.
Статья 182. Отказ в принятии платежей с использованием
платежных карточек
1. Отказ в принятии платежей с использованием платежных карточек индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, обязанным принимать их при осуществлении торговой деятельности (выполнении работ, оказании услуг) на территории Республики Казахстан, –
влечет предупреждение или штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

183-бап. Дара кәсіпкерде немесе заңды тұлғада төлем
карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге
асыруға арналған жабдықтың (қондырғының) болмауы
1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметін жүзеге асыру (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) кезiнде төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді қабылдауға мiндеттi дара кәсіпкерде немесе заңды тұлғада оларды төлем карточкаларын пайдалана отырып, жүзеге асыруға арналған жабдықтың (қондырғының) болмауы -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
184-бап. Тауарлармен немесе өзге де заттармен заңсыз сауда
жасау
Еркiн сауда жасауға заңдармен тыйым салынған немесе шектелген тауарлармен және өзге де заттармен заңсыз сауда жасау -
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
185-бап. Темекi бұйымының маркасын пайдалану
1. Темекi бұйымдарының өздерiн немесе темекi бұйымы сатылатын немесе тасымалданатын кез келген қорапты, қаптаманы қоспағанда, өзiнде темекi бұйымының маркасы бар кез келген тауарларды қасақана тарату, көрмеге қою, сату -
жеке тұлғаларға – он,шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
186-бап. Заңнаманың темекі және темекі бұйымдары туралы ақпарат
жөніндегі талаптарын бұзу
1. Заңнаманың темекі және темекі бұйымдары туралы ақпарат жөніндегі талаптарын бұзу -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 183. Отсутствие у индивидуального предпринимателя
или юридического лица оборудования
(устройства), предназначенного для
осуществления платежей с использованием
платежных карточек
1. Отсутствие у индивидуального предпринимателя или юридического лица, обязанного принимать платежи с использованием платежных карточек при осуществлении торговой деятельности (выполнении работ, оказании услуг) на территории Республики Казахстан, оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, –
влечет предупреждение.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 184. Незаконная торговля товарами или иными
предметами
Торговля товарами и иными предметами, свободная торговля которыми запрещена или ограничена законодательством, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 185. Использование марки табачного изделия
1. Умышленное распространение, выставка, продажа любых товаров, имеющих на себе марку табачного изделия, кроме самих табачных изделий или любой пачки, упаковки, в которой табачное изделие продается или транспортируется, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 186. Нарушение требований законодательства об
информации о табаке и табачных изделиях
1. Нарушение требований законодательства об информации о табаке и табачных изделиях -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
187-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының темекі және темекі
бұйымдарын сату жөніндегі, сондай-ақ темекі бұйымдарын
имитациялайтын тауарларды өндіру, сату және тарату
жөніндегі талаптарын бұзу
1. Осы Кодекстің 121-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы заңнамасының темекі және темекі бұйымдарын сату жөніндегі талаптарын бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Темекі бұйымдарын имитациялайтын тауарларды өндіру, сату, тарату -
жеке тұлғаларға - үш, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - сегіз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
188-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының алкоголь өнімін
өткізу жөніндегі талаптарын бұзу
1. Жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға алкоголь өнімін өткізу - жеке тұлғаларға - бес, тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 187. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан по продаже табака и
табачных изделий, а также по производству,
продаже и распространению товаров,
имитирующих табачные изделия
1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан по продаже табака и табачных изделий, за исключением случая, предусмотренного статьей 121 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девяноста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
3. Производство, продажа, распространение товаров, имитирующих табачные изделия, -
влекут штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства – в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьми, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 188. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан по реализации
алкогольной продукции
1. Реализация алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Алкоголь өнімін (сауда үйлерінде, мейрамханаларда, барларда және дәмханаларда өткізуді қоспағанда):
жұмыс күндері сағат 23-тен таңғы 8-ге дейін,
демалыс, мереке күндері сағат 24-тен таңғы 8-ге дейін өткізу -
жеке тұлғаларға - бес, тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
189-бап. Тауарлардың сауда желілеріне немесе ірі сауда
объектілеріне жетуін шектеу
1. Сауда желісін немесе ірі сауда объектілерін ұйымдастыру арқылы тауарлар сату жөніндегі қызметті жүзеге асырушы сауда қызметі субъектілерінің тауарларды беру туралы шарт жасасудан негізсіз бас тартуы не көрінеу кемсітушілік сипаттағы шарт жасасудан көрінетін және:
1) сауда қызметі субъектісіне осындай қызметті жүзеге асыратын басқа да сауда қызметі субъектілерімен, сондай-ақ осындай немесе өзге де талаптар бойынша басқа да сауда қызметі субъектілерімен тауарлар беру шарттарын жасасуға тыйым салу туралы;
2) тауарлар беруді жүзеге асырушы сауда қызметі субъектісінен осындай қызметті жүзеге асыратын басқа да сауда қызметі субъектілерімен жасасқан шарттары туралы мәліметтер беруін талап ету туралы шарттармен тауарлардың сауда желілеріне немесе ірі сауда объектілеріне жетуін шектеуі –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девяноста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
3. Реализация алкогольной продукции (за исключением реализации в торговых домах, ресторанах, барах и кафе):
в будние дни с 23 до 8 часов утра,
в выходные, праздничные дни с 24 до 8 часов утра -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девяноста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 189. Ограничение доступа товаров в торговые сети
или крупные торговые объекты
1. Ограничение субъектами торговой деятельности, осуществляющими деятельность по продаже товаров посредством организации торговой сети или крупных торговых объектов, доступа товаров в торговые сети или крупные торговые объекты, выражающееся в необоснованном отказе от заключения договора о поставке товаров либо в заключении договора, носящего заведомо дискриминационный характер и содержащего условия:
1) о запрещении заключать субъекту торговой деятельности договоров поставки товаров с другими субъектами торговой деятельности, осуществляющими аналогичную деятельность, а также с другими субъектами торговой деятельности на аналогичных или иных условиях;
2) о требовании представления субъектом торговой деятельности, осуществляющим поставки товаров, сведений о заключаемых договорах с другими субъектами торговой деятельности, осуществляющими аналогичную деятельность, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

190-бап. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат
етілген шекті бөлшек сауда бағаларының мөлшерден асуы
1. Сауда қызметін реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сауда қызметі субъектілерінің әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағаларын мөлшерден асыруы –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
191-бап. Тауарларды құжаттарсыз сату
1. Осы Кодекстің 404, 405-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, дара кәсіпкерлердің және сауда қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарларды шығарылған елi туралы, дайындаушысы, жеткiзушiсi немесе сатушысы туралы не тауар (көрсетілетін қызмет) туралы мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде анық және жеткiлiктi ақпараты бар құжаттарсыз сатуы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – тоқсан, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
192-бап. Белгiленбеген орындарда сауда жасау
Жергiлiктi атқарушы орган белгiлеген жерлерден тыс орындарда сауда жасау -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
193-бап. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда,
бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық
және уақтылы төлемеу
Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді толық және уақтылы төлемеу -
жеке тұлғаларға – жеті, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алты жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 190. Превышение размера предельно допустимых
розничных цен на социально значимые
продовольственные товары
1. Превышение субъектами торговой деятельности размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 191. Продажа товаров без документов
1. Продажа товаров индивидуальными предпринимателями и организациями, осуществляющими торговую деятельность, без документов, содержащих сведения о стране происхождения, об изготовителе, поставщике или продавце либо достоверную и достаточную информацию о товаре (услуге) на государственном и русском языках, за исключением случаев, предусмотренных статьями 404 и 405 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере девяноста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 192. Торговля в неустановленных местах
Торговля вне мест, установленных местным исполнительным органом, -
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 193. Неполная и несвоевременная уплата неналоговых
платежей и поступлений от продажи основного
капитала в бюджет, за исключением поступлений
средств связанных грантов
Неполная и несвоевременная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов, -
влечет штраф на физических лиц в размере семи, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот пятидесяти месячных расчетных показателей.

194-бап. Ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан
бас тарту
1. Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген, осы бапқа Ескертуде көрсетілген жағдайлардан басқа, төлемнің заңды құралы болып табылатын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын көрсетулi құны бойынша қабылдаудан бас тарту -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы аумағында айналымда жүрген және осы бапқа Ескертуде көрсетілген жағдайлардан басқа, төлемдердің барлық түрлері бойынша қабылдауға жататын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан, ұсақтаудан және айырбастаудан бас тартуы -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Қазақстан Республикасының ұлттық валюта банкноттары мен монеталары мынадай жағдайларда:
1) егер қолдан жасаудың (жалғанның) анық белгілері болса;
2) техникалық талаптардан ауытқудың анық белгілері бар бүлінген банкноттар мен монеталар (пішімінің сәйкес болмауы, тесік болуы, нөмірінің сәйкес болмауы, түзетілген жері, бояуларды араластырып қолдану, нақышын араластырып қолдану және (немесе) бейнесі көмескі және басқалары);
3) ақша айналымынан алынған, сондай-ақ өтелген банкноттар мен кедір-бұдырланған монеталар;
4) «ОБРАЗЕЦ», «SPECIMEN»,«ҮЛГІ» деген жазуы бар банкноттар төлемнің заңды құралы болып табылмайды.
195-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы
заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң жекелеген әлеуеттi өнiм берушiлерге тиесiлiгiн айқындайтын сипаттамаларды көрсету арқылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының конкурстық не аукциондық құжаттамаға, сондай-ақ орналастырылатын ақпаратта баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде қойылатын талаптарды бұзу -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Конкурстық не аукциондық құжаттаманы алған тұлғаларды тiркеу журналына өздерi туралы мәлiметтер енгiзiлген тұлғаларға конкурстық не аукциондық құжаттамаға енгiзiлген өзгерiстердiң және (немесе) толықтырулардың мәтiнiн уақтылы жiбермеу, сол сияқты нақтыланған конкурстық не аукциондық құжаттаманы уақтылы жарияламау -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 194. Отказ в приеме банкнот и монет национальной
валюты
1. Отказ в приеме по нарицательной стоимости банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан, которые являются законным средством платежа, кроме случаев, указанных в Примечании к настоящей статье, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Отказ банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в приеме, размене и обмене банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему по всем видам платежей, кроме случаев, указанных в Примечании к настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан не являются законным средством платежа, в следующих случаях:
1) если имеются явные признаки подделки (фальшивые);
2) бракованные банкноты и монеты, имеющие явные признаки отклонения от технических условий (несоответствие формата, надрывы, несоответствие нумерации, наличие помарок, совмещение красок, совмещение и (или) расплывчатое изображение чеканки и другое);
3) изъятые из денежного обращения, а также погашенные банкноты и рифленые монеты;
4) банкноты, имеющие надпись «ОБРАЗЕЦ», «SPECIMEN», «ҮЛГІ».
Статья 195. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о государственных закупках
1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках к конкурсной либо аукционной документации, а также в размещаемой информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений, путем указания на характеристики, определяющие принадлежность приобретаемых товаров, работ, услуг отдельным потенциальным поставщикам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное направление текста внесенных изменений и (или) дополнений в конкурсную либо аукционную документацию лицам, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную либо аукционную документацию, а равно несвоевременное опубликование уточненной конкурсной либо аукционной документации –
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.

3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Конкурсқа қатысуға өтiнiмдерi бар конверттердi конкурстық құжаттамада көрсетiлген мерзiмiн, уақыты мен орнын бұза отырып ашу, сондай-ақ аталған өзгерiстердi конкурстық құжаттамаға енгiзбей, конкурсқа қатысуға өтiнiмдерi бар конверттердi ашу күнiн, уақытын және орнын өзгерту -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сауал салуды жiберу, сол сияқты конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға өтiнiмдi жеткiлiксiз құжаттармен толықтыруға, конкурсқа қатысуға өтiнiмде ұсынылған құжаттарды ауыстыруға, тиiсiнше ресiмделмеген құжаттарды сәйкес келтiруге байланысты iс-әрекеттер -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Әлеуеттi өнiм берушiлерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердiгерлерге (бiрлесiп орындаушыларға) конкурстық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасымен көзделмеген бiлiктiлiк талаптарын белгiлеу -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсынысына әсер ететiн критерийлердi конкурстық құжаттамаға енгiзбеу бөлiгiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының талаптарын бұзу -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсынысына әсер ететiн критерийлердiң салыстырмалы мәнiн баға ұсыныстарына қолданбау бөлiгiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының талаптарын бұзу -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Әлеуеттi өнiм берушiнi және (немесе) ол тартатын қосалқы мердiгерлердi (бiрлесiп орындаушыларды) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негiздер бойынша бiлiктiлiк талаптарына және (немесе) конкурстық құжаттаманың талаптарына сай емес деп негiзсiз тану -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде бiртектi тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрлерін олардың біртекті түрлеріне қарай және (немесе) оларды жеткізу (орындау, көрсету) орнына қарай лоттарға бөлмеу –
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Отказ от осуществления государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Вскрытие конвертов с заявками на участие в конкурсе с нарушением срока, времени и места, указанных в конкурсной документации, а также изменение даты, времени и места вскрытия конвертов с заявками на участие в конкурсе без внесения указанных изменений в конкурсную документацию -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Направление запроса, а равно действия конкурсной комиссии, связанные с дополнением заявки на участие в конкурсе недостающими документами, заменой документов, представленных в заявке на участие в конкурсе, приведением в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Установление в конкурсной документации к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
7. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках в части невключения в конкурсную документацию критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение участников конкурса, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
8. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках в части неприменения к ценовым предложениям относительного значения критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение участников конкурса, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Необоснованное признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) несоответствующими квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной документации по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Неразделение при осуществлении государственных закупок нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания) –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

11. Конкурстық не аукциондық комиссияның заңсыз шешiм қабылдауына негiз болған сараптама комиссиясының көрiнеу жалған сараптамалық қорытынды шығаруы не сарапшының көрiнеу жалған сараптамалық қорытынды жасауы -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Мынадай:
1) өнiм берушiлер өздерiмен жасалған мемлекеттiк сатып алу туралы шарттар бойынша өз мiндеттемелерiн орындамаған не тиiсiнше орындамаған;
2) жеңiмпаздар деп айқындалған әлеуеттi өнiм берушiлер мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайларда, тапсырыс берушiнiң әлеуеттi өнiм берушiлердi, өнiм берушiлердi мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушылар деп тану туралы қуыныммен сотқа жүгінуден жалтаруы -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының өнiм берушiнi таңдауды және онымен мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасуды регламенттейтiн нормаларын қолданбай мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Осы баптың бiрiншi, төртiншi, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсiздiк) -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Осы баптың екiншi және он біріншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсiздiк) -
лауазымды адамдарға алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Осы баптың оныншы бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет -
жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
17. Осы баптың үшiншi, бесiншi, алтыншы және он екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсiздiк) -
лауазымды адамдарға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта лауазымды адамдар деп:
бiрiншi бөлiкте – мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бiрiншi басшыларын немесе олардың мiндеттерiн атқаратын, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен өткiзу рәсiмдерiн жүзеге асыруға жауапты тұлғаларды және (немесе) конкурстық не аукциондық құжаттаманы әзiрлеуге тiкелей қатысатын тұлғаларды;
екінші бөлікте - мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бірінші басшыларын немесе олардың міндеттерін атқарушыларды, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу рәсімдерін жүзеге асыруға жауапты адамдарды;
үшінші бөлікте - тапсырыс берушінің бірінші басшысын немесе оның міндетін атқарушы адамды;
төртінші және бесінші бөліктерде - конкурстық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссияның мүшелері мен хатшысын;
алтыншы бөлiкте – тапсырыс берушінің бірінші басшысын;және (немесе) оның міндетін атқарушы адамды;
жетінші бөлiкте – мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшыларын;
сегізінші бөлiкте – конкурстық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссияның мүшелерін;
сегізінші және тоғызыншы бөліктерде – тапсырыс берушінің басшысын және (немесе) оның міндетін атқарушы адамды;
тоғызыншы бөлікте – конкурстық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссияның мүшелерін түсіну керек;
тоғызыншы бөлікте – конкурстық комиссия төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық комиссия мүшелерін;
оныншы бөлікте - мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшыларын.

11. Вынесение экспертной комиссией либо составление экспертом заведомо ложного экспертного заключения, на основании которого принято незаконное решение конкурсной либо аукционной комиссией, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
12. Уклонение заказчика от обращения в суд с иском о признании потенциальных поставщиков, поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в случаях:
1) неисполнения либо ненадлежащего исполнения поставщиками своих обязательств по заключенным с ними договорам о государственных закупках;
2) уклонения потенциальных поставщиков, определенных победителями, от заключения договора о государственных закупках –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
13. Осуществление государственных закупок без применения норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, регламентирующих выбор поставщика и заключение с ним договора о государственных закупках, в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, –
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
14. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, четвертой, седьмой, восьмой и девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
15. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй и одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
16. Действие, предусмотренное частью десятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
17. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, пятой, шестой и двенадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать:
в части первой – первых руководителей организатора государственных закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения государственных закупок, и (или) лиц, непосредственно участвующих в разработке конкурсной либо аукционной документации;
в части второй - первых руководителей организатора государственных закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения государственных закупок;
в части третьей - первого руководителя заказчика или лица, исполняющего его обязанности;
в частях четвертой и пятой - председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов и секретаря конкурсной комиссии;
в части шестой – первого руководителя заказчика; и (или) лица, исполняющего его обязанности;
в части седьмой - первых руководителей организатора государственных закупок;
в части восьмой - председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов конкурсной комиссии;
в частях восьмой и девятой – руководителя заказчика и (или) лица, исполняющего его обязанности;
в части девятой - председателя конкурсной комиссии и его заместителя, а также членов конкурсной комиссии;
в части десятой – первых руководителей организатора государственных закупок.

196-бап. Қазақстан Республикасының кредиттiк бюролар және
кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңнамасының
талаптарын бұзу
1. Кредиттiк бюроның Қазақстан Республикасының кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы заңнамасын бұзуы -
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кредиттiк тарих субъектiсi туралы терiс ақпаратты қамтитын кредиттiк тарих субъектiсi және (немесе) кредиттiк есеп туралы терiс ақпарат ұсыну жағдайларын қоспағанда, ақпарат берушiнiң кредиттiк тарихты қалыптастыру үшiн кредиттiк тарих субъектiсi туралы мәліметтер ақпаратын кредиттiк бюроларға (мемлекет қатысатын кредиттiк бюроны қоспағанда) беруi және (немесе) кредиттiк есептi алушының ақпарат субъектiсiнiң келiсiмiнсiз кредиттiк есептi ұсыну туралы сұрау салуды беруi, сондай-ақ оны дұрыс ресiмдемеу –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ақпарат берушiнiң кредиттiк тарих субъектiсiнен алған мәліметтер ақпаратын бұрмалауы –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Мәліметтер деп электрондық және қағаз жеткізгіштерде кредиттік тарихты қалыптастыру және оны пайдалану жүйесінің қатысушылары беретін, қажет кезінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландыратын кредиттік тарих субъектілеріне қатысты мәліметтер түсініледі.
197-бап. Тіркеу куәлігінде көзделген жағдайларда валюталық
шартты (түпнұсқаны немесе оның көшірмесін)
ұсынбай валюталық операциялар бойынша ақша
төлемдерiн және аударымдарын жүргiзу
1. Уәкiлеттi банктердiң тіркеу куәлігінде көзделген жағдайларда валюталық шартты (түпнұсқа немесе оның көшірмесін) ұсынбай валюталық операциялар бойынша ақша төлемдерiн және аударымдарын жүргiзуi –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Егер валюталық шарт экспортпен немесе импортпен байланысты болса және келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап етсе, валюталық шарттың түпнұсқасы немесе келісімшарттың есептік нөмірі алынғаны туралы белгісі бар оның көшірмесі беріледі.

Статья 196. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан о кредитных бюро и
формировании кредитных историй
1. Нарушение кредитным бюро законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Предоставление поставщиком информации сведений о субъекте кредитной истории в кредитные бюро (за исключением кредитного бюро с государственным участием) для формирования кредитной истории и (или) подача получателем кредитного отчета запроса о предоставлении кредитного отчета без согласия субъекта информации, за исключением случаев предоставления негативной информации о субъекте кредитной истории и (или) кредитного отчета, содержащего негативную информацию о субъекте кредитной истории, а также его неправильное оформление –
влечет штраф на физических лиц – в размере двадцати, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Искажение поставщиком информации сведений, полученных от субъекта кредитной истории, -
влечет штраф на физических лиц – в размере двадцати, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание: Под сведениями понимаются сведения в отношении субъектов кредитных историй на электронном и бумажном носителях, передаваемые участниками системы формирования кредитных историй и их использования, при необходимости удостоверяемые электронной цифровой подписью.
Статья 197. Проведение платежей и переводов денег по
валютным операциям без представления
валютного договора (оригинала или его копии),
в предусмотренных случаях регистрационного
свидетельства
1. Проведение уполномоченными банками платежей и переводов денег по валютным операциям без представления валютного договора (оригинала или его копии), в предусмотренных случаях регистрационного свидетельства, -
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Если валютный договор связан с экспортом или импортом и требует получения учетного номера контракта, представляется оригинал валютного договора или его копия с отметкой о получении учетного номера контракта.

198-бап. Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы
заңнамасының талаптарын бұзу
1. Микроқаржы ұйымдарының «Микроқаржы ұйымдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделмеген қызмет түрлерiн жүзеге асыруы -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Микроқаржы ұйымының жарияланған күнi шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында таратуы немесе орналастыруы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасында талап етiлетiн ақпаратты бермеуi, сол сияқты бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) уақтылы бермеуi не микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Қазақстан Республикасының микроқаржы ұйымдары туралы заңнамасына сәйкес берiлуi талап етiлетiн мәлiметтердi қамтымайтын ақпаратты беруi не анық емес ақпаратты беруi –
екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi  белгiлеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) басқа да сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттердi бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзуы –
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Микроқаржы ұйымдарының клиенттермен жасаған микрокредит беру туралы шарттарында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептелген сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің мөлшерін көрсетпеу, сол сияқты микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің шекті мөлшерінен асып түсуі -
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Микроқаржы ұйымдарының клиенттердiң төлем құжаттарын жоғалтуы –
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
199-бап. Қаржы ұйымдарының және өзге де тұлғалардың қаржы және
өзге есептілікті беру мерзiмдерiн бұзу
1. Қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берiлуi талап етiлетiн қаржы және өзге есептілікті белгіленген мерзімде бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) бермеуi -
заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 198. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан о микрофинансовых
организациях
1. Осуществление микрофинансовыми организациями видов деятельности, не предусмотренных Законом Республики Казахстан «О микрофинансовых организациях», –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Распространение или размещение микрофинансовой организацией в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день ее опубликования, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Непредоставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное предоставление микрофинансовыми организациями в Национальный Банк Республики Казахстан информации, требуемой законодательством Республики Казахстан о микрофинансовых организациях, либо предоставление в Национальный Банк Республики Казахстан микрофинансовыми организациями информации, не содержащей сведений, предоставление которых требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о микрофинансовых организациях, либо предоставление недостоверной информации –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение микрофинансовыми организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов –
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.
5. Неуказание микрофинансовыми организациями в договорах о предоставлении микрокредита, заключаемых с клиентами, размера годовой эффективной ставки вознаграждения, рассчитанной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а равно превышение микрофинансовой организацией предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет штраф на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Утеря микрофинансовыми организациями платежных документов клиентов –
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 199. Нарушение сроков представления финансовой и
иной отчетности финансовыми организациями и
иными лицами
1. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в установленный срок финансовой и иной отчетности финансовыми организациями, представление которой требуется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берiлуi талап етiлетiн қаржы және өзге есептілікті белгіленген мерзімде бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) бермеуi -
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банк холдингтерiнiң, сақтандыру холдингтерiнiң Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берiлуi талап етiлетiн қаржы және өзге есептілікті белгіленген мерзімде бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) бермеуi-
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
200-бап. Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарын
бұзу
1. Банктердiң, банк құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) оның үлестес тұлғаларының, сондай-ақ банк холдингтерiнiң және банктің ірі қатысушысы, банк холдингi белгiлерiне сәйкес келетiн тұлғалардың, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың мәлiметтердi немесе өзге де сұратылатын ақпаратты бермеуi,сол сияқты бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) уақтылы бермеуi -
жеке тұлғаларға – елу,заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктердiң, банк құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) оның үлестес тұлғаларының, сондай-ақ банк холдингтерiнiң және банктің ірі қатысушысы, банк холдингi белгiлерiне сәйкес келетiн тұлғалардың, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың анық емес, сол сияқты толық емес есептілікті, мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты беруi –
жеке тұлғаларға – елу,заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi, екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) –
заңды тұлғаларға алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгiлеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп) бұзуы –
заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в установленный срок финансовой и иной отчетности микрофинансовыми организациями, представление которой требуется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в установленный срок отчетности банковскими холдингами, страховыми холдингами, представление которой требуется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влекут штраф на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 200. Нарушение требований банковского
законодательства Республики Казахстан
1. Непредставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное представление банками, учредителями (акционерами) банка и (или) его аффилиированными лицами, а также банковскими холдингами и лицами, соответствующими признакам крупного участника банка, банковского холдинга, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений или иной запрашиваемой информации -
влекут штраф на физических лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Представление банками, учредителями (акционерами) банка и (или) его аффилиированными лицами, а также банковскими холдингами и лицами, соответствующими признакам крупного участника банка, банковского холдинга, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, недостоверных, а равно неполных отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации -
влекут штраф на физических лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой, второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц - в размере шестисот месячных расчетных показателей.
4. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, установленных Национальным Банком Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф на юридических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.

5. Банктердiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген ең төменгi резервтiк талаптардың нормативтерiн бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік үш ай ішінде екі және одан да көп) бұзуы –
заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Банктердiң, банк холдингтерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес тыйым салынған не Қазақстан Республикасының банк заңнамасын бұза отырып, сол сияқты олардың құқық қабiлеттiлiгi шегiнен тыс операциялар мен мәмiлелердi жүзеге асыруы –
заңды тұлғаларға мәмiле сомасының оннан бiр пайызы, бірақ айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден кем емес және бір мыңнан аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
заңды тұлғаларға мәмiле сомасының бiр пайызы, бiрақ айлық есептiк көрсеткiштiң төрт жүзден кем емес және екi мыңнан аспайтын мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың ондағы көрсеткiштердiң не Қазақстан Республикасының банк заңнамасында айқындалған пруденциялық нормативтердiң және (немесе) сақталуға мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердiң орындалуы туралы мәлiметтердiң бұрмалануына әкеп соққан есептілікті жасауы –
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Осы баптың сегізінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
заңды тұлғаларға алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттермен жасалатын шарттарда анық, жылдық, тиімді, салыстырмалы түрде есептелген сыйақы мөлшерлемесін көрсету жөніндегі, сондай-ақ қарыз және салымдар (банкаралықты қоспағанда) бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату, оның ішінде оны жариялау кезіндегі міндеттерін орындамауы –
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Банктің бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күнге шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы –
екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған жылдық сыйақының тиімді мөлшерлемесінің шекті мөлшерінен асып түсуі -
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Неоднократное (два и более раза в течение трех последовательных календарных месяцев) нарушение банками нормативов минимальных резервных требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.
6. Осуществление банками, банковскими холдингами, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, операций и сделок, запрещенных в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан либо в нарушение банковского законодательства Республики Казахстан, а равно выходящих за пределы их правоспособности, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере одной десятой процента от суммы сделки, но не менее двухсот и не более одной тысячи месячных расчетных показателей.
7. Действие, предусмотренное частью шестой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере одного процента от суммы сделки, но не менее четырехсот и не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
8. Составление банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, отчетности, приведшее к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о выполнении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, определенных банковским законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
9. Действие, предусмотренное частью восьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере шестисот месячных расчетных показателей.
10. Невыполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанности по указанию ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по займам и вкладам (за исключением межбанковских), в том числе ее публикации, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
11. Объявление или опубликование банком в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
12. Превышение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, –
влечет штраф на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

13. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың банктік қарыз шарттары бойынша, оның ішінде жеке тұлғалармен жасасылған ипотекалық қарыз шарттары бойынша есептеу тәртібін,сыйақының құбылмалы мөлшерлемесінің қолданылу шарттарын бұзуы –
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
201-бап. Заңсыз жолмен алынған кірістерді
заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзу
1. Қаржы мониторингі субъектілерінің қаржы мониторингіне жататын операциялары туралы ақпаратты құжаттық тіркеу және беру бөлігінде заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуы -
жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қаржы мониторингі субъектілерінің ішкі бақылау ережелерін және оны қамтамасыз ету бағдарламасын әзірлеу, қабылдау және (немесе) орындау жөніндегі міндеттерін орындамауы -
жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қаржы мониторингі субъектілері лауазымды адамдарының қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға берілген ақпарат туралы өз клиенттері мен өзге де тұлғаларды хабардар етуі -
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші - үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
жеке тұлғаларға – жүз елу, лауазымды адамдарға, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бірінші - үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде үш және одан да көп мәрте жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
жеке тұлғаларға – екі жүзайлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, алты айға дейінгі мерзімге белгілі бір қызмет түріне лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып немесе біліктілік аттестатынан (куәлігінен) уақытша айыра отырып не олардан айырып немесе заңды тұлғаның қызметін алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, жеке нотариустар мен адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алты жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

13. Нарушение банками, организациями, осуществляющим отдельные виды банковских операций, порядка исчисления, условия действия плавающей ставки вознаграждения по договорам банковского займа, в том числе по договорам ипотечных займов, заключаемых с физическими лицами, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 201. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных незаконным
путем, и финансированию терроризма
1. Нарушение субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма в части документального фиксирования и предоставления информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, частных нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение субъектами финансового мониторинга обязанностей по разработке, принятию и (или) исполнению правил внутреннего контроля и программы его обеспечения -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, частных нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девятисот месячных расчетных показателей.
3. Извещение должностными лицами субъектов финансового мониторинга своих клиентов и иных лиц о предоставленной в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц, частных нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи двухсот месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-третьей настоящей статьи, совершенные три и более раза в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, частных нотариусов и адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестисот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тысячи, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или временным лишением квалификационного аттестата (свидетельства) на срок до шести месяцев либо их лишением или приостановлением деятельности юридического лица на срок до шести месяцев.

202-бап. Тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін
қалыптастыру тәртібін бұзу
1. Қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін бұзуы, егер қаржы ұйымы анықталған бұзушылықтарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жоймайтын болса -
заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банк конгломераты бас ұйымының немесе сақтандыру тобының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, шоғырландырылған негізде тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды бұзуы, егер банк конгломератының немесе сақтандыру тобының бас ұйымы анықталған бұзушылықтарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жоймайтын болса -
заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
203-бап. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің бюджеттік
инвестициялар нәтижелеріне қол жеткізбеуі
1. Еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың қаржылық-экономикалық негіздемеде көзделген, жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуы арқылы салынатын бюджеттік инвестициялардың нәтижелеріне қол жеткізбеуі –
бірінші басшыларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысушысы немесе акционері болып табылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, акционерлік қоғамдардың қаржылық-экономикалық негіздемеде көзделген, жарғылық капиталдарына мемлекеттің қатысуы арқылы салынатын бюджеттік инвестициялардың нәтижелеріне қол жеткізбеуі –
бірінші басшыларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
204-бап. Валюталық бақылау агенттерінің есептемені беру
тәртібін және мерзімдерін бұзуы
1. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің операциялары бойынша есептемені уақтылы бермеуі –
заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 202. Нарушение порядка формирования системы
управления рисками и внутреннего контроля
1. Нарушение финансовыми организациями порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, установленного нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, в случае если выявленные нарушения не будут устранены финансовой организацией в сроки, установленные уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение родительской организацией банковского конгломерата или страховой группы требований, предъявляемых к системе управления рисками и внутреннего контроля на консолидированной основе, установленных нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан, в случае если выявленные нарушения не будут устранены родительской организацией банковского конгломерата или страховой группы в сроки, установленные уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 203. Недостижение субъектами квазигосударственного
сектора результатов бюджетных инвестиций
1. Недостижение дочерними, зависимыми и иными юридическими лицами, являющимися аффилиированными в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, результатов бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале, предусмотренных в финансово-экономическом обосновании, –
влечет штраф на первых руководителей в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Недостижение государственными предприятиями, товариществами с ограниченной ответственностью, акционерными обществами, участником или акционером которых является государство, результатов бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале, предусмотренных в финансово-экономическом обосновании, –
влечет штраф на первых руководителей в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 204. Нарушение порядка и сроков представления
отчетности агентами валютного контроля
1. Несвоевременное представление агентами валютного контроля отчетности по операциям клиентов -
влечет предупреждение на юридических лиц.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.

3. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің операциялары бойынша анық емес есептеме беруі –
заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Валюталық бақылау агенттерінің клиенттердің операциялары бойынша есептеме бермеуі –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
205-бап. Уәкілетті банктердің сұраныс пен ұсыныс көздерінің,
сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын
пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру
мақсаттары үшін есептеме беру тәртібін және
мерзімдерін бұзуы
1. Уәкілетті банктердің сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру мақсаттары үшін есептемені уақтылы бермеуі –
заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті банктердің сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру мақсаттары үшін анық емес есептеме беруі –
заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
заңды тұлғаларға қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Уәкілетті банктердің сұраныс пен ұсыныс көздерінің, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарының мониторингін жүзеге асыру мақсаттары үшін есептемені бермеуі –
заңды тұлғаларға сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
206-бап. Әкімшілік шығыстар бойынша заттай нормаларды асырып
жіберу
Мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің нормативтік құқықтық актілерде белгіленген әкімшілік шығыстар бойынша заттай нормаларды асырып жіберуі –
бірінші басшыларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Представление агентами валютного контроля недостоверной отчетности по операциям клиентов -
влечет предупреждение на юридических лиц.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
5. Непредставление агентами валютного контроля отчетности по операциям клиентов -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 205. Нарушение порядка и сроков представления
уполномоченными банками отчетности для целей
осуществления мониторинга источников спроса и
предложения, а также направлений
использования иностранной валюты на
внутреннем валютном рынке
1. Несвоевременное представление уполномоченными банками отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке -
влечет предупреждение на юридических лиц.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц в размере сорока месячных расчетных показателей.
3. Представление уполномоченными банками недостоверной отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке -
влечет предупреждение на юридических лиц.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц в размере сорока месячных расчетных показателей.
5. Непредставление уполномоченными банками отчетности для целей осуществления мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке -
влечет штраф на юридических лиц в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 206. Превышение натуральных норм по
административным расходам
Превышение государственными предприятиями, акционерными обществами и товариществами с ограниченной ответственностью, контролируемыми государством, натуральных норм по административным расходам, установленным нормативными правовыми актами, -
влечет штраф на первых руководителей в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

207-бап. Клиенттерге банк қызметін көрсетуге байланысты
талаптарды бұзу
1. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың уақтылы акцепт жүргізбеуі немесе акцептеуден бас тартуы («Ақша төлемі мен аударымы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабында және Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, нұсқауды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктіріп), ақша төлемі немесе аударымы жөнiндегi нұсқауларды (алынған нұсқауды акцептеу күнінен кейінгі операциялық күннен кешіктіріп не нұсқауды, егер осындай нұсқаудың талаптарымен оны орындау мерзімі белгіленсе, орындау мерзімінен кешіктіріп) уақтылы орындамауы –
заңды тұлғаларға ақша төлемі немесе аударымы жөнiндегi нұсқау сомасының бес пайызы, бірақ екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың нұсқауда қойылғаннан ерекшеленетін бенефициардың пайдасына немесе нұсқауда қойылғаннан ерекшеленетін сомаға жасалған ақша төлемі немесе аударымы жөніндегі нұсқауды орындауы –
заңды тұлғаларға ақша төлемі немесе аударымы жөнiндегi нұсқаулар сомасының бес пайызы, бірақ екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттердің төлем құжаттарын жоғалтуы -
заңды тұлғаларға әрбір төлем құжаты үшін жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
1) жөнелтуші ақша аударымын жүзеге асыру үшін қажетті ақша сомасын қамтамасыз еткен кезде;
2) егер төлем құжатында қолдан жасау белгілері болмаса;
3) егер жөнелтуші ақша аударымы туралы нұсқауды жасау және ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) шарттың талаптарында белгіленген өзге де талаптарды сақтаса;
4) егер нұсқауды акцептеуден бас тарту «Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларға қатысты болмаса, ақша төлемі немесе аударымы жөніндегі нұсқауды акцептеуден негізсіз бас тартуы –
заңды тұлғаларға ақша төлемі немесе аударымы жөніндегі нұсқау сомасының бес пайызы, бірақ екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттің банк шотынан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген ақша алу кезектілігін бұзуы –
заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 207. Нарушение требований, связанных с банковским
обслуживанием клиентов
1. Несвоевременный акцепт или отказ в акцепте (позднее трех рабочих дней со дня получения указания, за исключением случаев, предусмотренных статьей 38 Закона Республики Казахстан «О платежах и переводах денег» и Налоговым кодексом Республики Казахстан), несвоевременное исполнение (позднее операционного дня, следующего за днем акцепта полученного указания, либо позднее срока исполнения указания, если условиями такого указания установлен срок его исполнения) банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указаний по платежу или переводу денег, -
влекут штраф на юридических лиц в размере пяти процентов от суммы указания по платежу или переводу денег, но не более двухсот месячных расчетных показателей.
2. Исполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указания по платежу или переводу денег, совершенного в пользу бенефициара, отличного от проставленного в указании, или на сумму, отличную от проставленной в указании, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пяти процентов от суммы указания по платежу или переводу денег, но не более двухсот месячных расчетных показателей.
3. Утеря банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, платежных документов клиентов -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей за каждый платежный документ.
4. Необоснованный отказ банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в акцепте указания по платежу или переводу денег:
1) при обеспечении отправителем суммы денег, необходимой для осуществления перевода денег;
2) если платежный документ не содержит признаков подделки;
3) если отправителем соблюдены требования к порядку составления и предъявления указания о переводе денег и (или) иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) условиями договора;
4) если отказ в акцепте указания не относится к случаям, предусмотренным Законом Республики Казахстан «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма», -
влечет штраф на юридических лиц в размере пяти процентов от суммы указания по платежу или переводу денег, но не более двухсот месячных расчетных показателей.
5. Нарушение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, очередности изъятия денег с банковского счета клиента, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.

6. Банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың:
1) банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның келесі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға бенефициардың пайдасына ақша аударымы туралы акцептелген нұсқауды бермеуі;
2) егер алушы банк (ақша аударымы не төлемі туралы нұсқау жолданған банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) бенефициардың банкі (жіберушімен шарт талаптарына және (немесе) жіберушінің нұсқауына сәйкес бенефициардың пайдасына түсетін ақшаны қабылдауға және (немесе) нұсқауда не жіберушімен шартта көзделген өзге де іс-әрекеттерді орындауға тиіс банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) болып табылса, ақша аударымын аяқтамау;
3) қолма-қол ақша төлеу туралы нұсқауды ұсынған жіберушіге қолма-қол ақшаны бермеу түрінде жасалған ақша төлемі немесе аударымы жөніндегі нұсқауларды орындамауы –
заңды тұлғаларға ақша төлемі немесе аударымы жөнiндегi нұсқау сомасының бес пайызы, бірақ екі жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы баптың талаптары жауаптылығы осы Кодекстің 85-бабының сегізінші бөлігінде, 86-бабының төртінші бөлігінде, 272-бабында көзделген іс-әрекеттерге (әрекетсіздікке) қолданылмайды.
208-бап. Қазақстан Республикасының аумағында достық, қола және
қаржы вексельдерiн шығару
Қазақстан Республикасының аумағында достық, қола және қаржы вексельдерiн шығару -
жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
209-бап. Электрондық ақшаны шығару, пайдалану және өтеу
талаптарын бұзу
1. Эмитенттің өзі қабылдаған міндеттемелердің сомасына сәйкес келмейтін сомаға электрондық ақша шығаруы -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған сондай іс-әрекеттер -
алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Эмитенттің электрондық ақша иесін сәйкестендірмей, жүз айлық есептік көрсеткіштен асатын сомаға электрондық ақша шығаруы, сондай-ақ бір операцияның ең жоғарғы сомасы бойынша белгіленген шектеулерден асатын сомаға операциялар жасаған кезде эмитенттің электрондық ақша жүйесіндегі электрондық ақшаны пайдалануға жол беруі -
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Неисполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, указаний по платежу или переводу денег, совершенное в виде:
1) непередачи банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, следующему банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акцептованного указания о переводе денег в пользу бенефициара;
2) незавершения перевода денег, если банк-получатель (банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, которому адресуется указание о переводе либо выплате денег) является банком бенефициара (банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, которой согласно условиям договора с отправителем и (или) указанию отправителя надлежит принять деньги, поступающие в пользу бенефициара, и (или) выполнить иные действия, предусмотренные указанием либо договором с отправителем);
3) невыдачи наличных денег отправителю, предъявившему указание о выплате наличных денег, -
влекут штраф на юридических лиц в размере пяти процентов от суммы указания по платежу или переводу денег, но не более двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание.
Требования настоящей статьи не распространяются на действия (бездействие), ответственность за которые предусмотрена частью восьмой статьи 85, частью четвертой статьи 86, статьей 272 настоящего Кодекса.
Статья 208. Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых
векселей на территории Республики Казахстан
Выпуск дружеских, бронзовых и финансовых векселей на территории Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 209. Нарушение требований выпуска, использования и
погашения электронных денег
1. Выпуск эмитентом электронных денег на сумму, не соответствующую сумме принятых на себя обязательств, -
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф в размере шестисот месячных расчетных показателей.
3. Выпуск эмитентом электронных денег на сумму, превышающую сто месячных расчетных показателей, без идентификации владельца электронных денег, а также допущение эмитентом использования электронных денег в системе электронных денег при совершении операций на сумму, которая превышает установленные ограничения по максимальной сумме одной операции, -
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған сондай іс- әрекеттер -
бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша ақы төлеу кезінде дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның жеке тұлғалардан алған электрондық ақшасын эмитенттің өтемеуі, уақтылы және толық өтемеуі -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған сондай іс- әрекеттер -
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
210-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша
келісімін алмастан қаржы ұйымы акцияларының он немесе
одан көп пайызын тікелей немесе жанама заңсыз түрде
сатып алуға байланысты бұзушылықтар
Тұлғаның қаржы ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп мөлшердегі пайызын тікелей немесе жанама сатып алуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің жазбаша келісімінсіз қаржы ұйымының орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алған акциялары шегеріле отырып) он немесе одан көп мөлшердегі пайызын бақылауға немесе қаржы ұйымы қабылдайтын шешімдерге ықпал ету мүмкіндігіне ие болуы -
жеке тұлғаларға – екі жүз, заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушыны қаржы ұйымдары деп түсінген жөн.
211-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін
немесе акцияларын банктердің, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының, банк холдингтерінің,
сақтандыру холдингтерінің заңсыз сатып алуына
байланысты бұзушылықтар
1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әрекеттерді қоспағанда, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып сатып алуы –
заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлiгiнде көзделген әрекеттердi қоспағанда, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын бұзып сатып алуы –
заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, -
влекут штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.
5. Непогашение, несвоевременное и неполное погашение эмитентом электронных денег, полученных индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом от физических лиц при оплате по гражданско-правовым сделкам, -
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью пятой настоящей статьи, -
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 210. Нарушения, связанные с неправомерным
приобретением прямо или косвенно десяти или
более процентов акций финансовой организации
без получения письменного согласия
Национального Банка Республики Казахстан
Приобретение лицом прямо или косвенно акций финансовой организации в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций финансовой организации, а также контроля или возможности оказывать влияние на принимаемые финансовой организацией решения в размере десяти или более процентов от размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций финансовой организации без письменного согласия Национального Банка Республики Казахстан –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на юридических лиц – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под финансовыми организациями в настоящей статье следует понимать банк, страховую (перестраховочную) организацию, управляющего инвестиционным портфелем.
Статья 211. Нарушения, связанные с неправомерным
приобретением долей участия в уставных
капиталах юридических лиц или акций банками,
страховыми (перестраховочными) организациями,
банковскими холдингами, страховыми холдингами
1. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банками, страховыми (перестраховочными) организациями в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, –
влечет штраф на юридических лиц в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Приобретение долей участия в уставных капиталах юридических лиц или акций банковскими холдингами, страховыми холдингами в нарушение требований законодательных актов Республики Казахстан, за исключением деяний, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, –
влечет штраф на юридических лиц в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.

3. Банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алдын ала рұқсатынсыз еншiлес ұйымды құруы не сатып алуы –
заңды тұлғаларға екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
212-бап. Зейнетақы активтерiн мақсатсыз пайдалану
1. Инвестициялық портфельді басқарушының, сондай-ақ инвестициялық комитет мүшелерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген инвестициялау шарттары мен тәртібін бұзуы –
жеке тұлғаға – төрт жүз, заңды тұлғаға сегiз жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кастодиан-банктің ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiнiң нысаналы орналастырылуын бақылауды жүзеге асырмауы –
лауазымды адамдарға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың екінші бөлігінің мақсаты үшін кастодиан-банк деп екінші деңгейдегі банк түсініледі.
213-бап. Банктердi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын
таратуға байланысты талаптарды бұзу
1. Тарату комиссиясы төрағасының не бөлiмшесi басшысының тарату комиссиясының қызметiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның тексеру жүргiзуiнен жалтаруы не оны жүргiзуге кедергi келтiруi –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тарату комиссиясы төрағасының, бөлімшесі басшысының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының банк заңнамасында, Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгіленген, анық емес есептілікті және ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) беруі, Қазақстан Республикасының банк заңнамасында, Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгіленген есептілікті және қосымша ақпаратты уақтылы бермеуі, бермеуі –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
214-бап. Қабылданған және (немесе) шектеулi ықпал ету шараларын
қолдану арқылы жүктелген мiндеттердi орындамау,уақтылы
орындамау
1. Банктердiң, Қазақстанның Даму Банкiнiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы,уақтылы орындамауы –
орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Создание либо приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией, банковским холдингом, страховым холдингом дочерней организации без предварительного разрешения Национального Банка Республики Казахстан –
влечет штраф на юридических лиц в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 212. Нецелевое использование пенсионных активов
1. Нарушение управляющим инвестиционным портфелем, а также членами инвестиционного комитета, условий и порядка инвестирования, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на физическое лицо в размере четырехсот, на юридических лиц в размере восьмисот месячных расчетных показателей.
2. Неосуществление банком - кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда –
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей части второй настоящей статьи под банком – кастодианом понимается банк второго уровня.
Статья 213. Нарушение требований, связанных с ликвидацией
банков, страховых (перестраховочных)
организаций
1. Уклонение председателя либо руководителя подразделения ликвидационной комиссии от проведения проверки уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций деятельности ликвидационной комиссии либо препятствование ее проведению -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Неоднократное (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) представление недостоверных отчетности и информации, установленной банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, несвоевременное представление, непредставление отчетности и дополнительной информации, установленной банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, председателем, руководителем подразделения ликвидационной комиссии уполномоченному органу по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 214. Невыполнение, несвоевременное выполнение
обязанностей, принятых и (или) возложенных
посредством применения ограниченных мер
воздействия
1. Невыполнение, несвоевременное выполнение банками, Банком Развития Казахстана, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан посредством применения ограниченных мер воздействия,-
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің, арнайы қаржы компаниясының, исламдық арнайы қаржы компаниясының, инвестициялық қордың өздері қабылдаған және (немесе) өздеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шектеулі ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген міндеттерді орындамауы, уақтылы орындамауы –
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктердiң, банктердiң iрi қатысушыларының, банк холдингтерiнiң, банк конгломератының құрамына кiретiн ұйымдардың, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы,уақтылы орындамауы –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсiздiк) –
жеке тұлғаларға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алты жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне тоғыз жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру холдингiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушыларының, сақтандыру тобына кiретiн заңды тұлғалардың, актуарийдiң өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне– жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз тоқсан, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, инвестициялық портфельді басқарушының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларының,инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының белгілеріне сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің өздері қабылдаған және (немесе) өздеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган шектеулі ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген міндеттерді орындамауы,уақтылы орындамауы –
жеке тұлғаларға – елу,шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне– жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз тоқсан, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Невыполнение, несвоевременное выполнение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, субъектом рынка ценных бумаг, специальной финансовой компанией, исламской специальной финансовой компанией, инвестиционным фондом обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение, несвоевременное выполнение банками, крупными участниками банков, банковскими холдингами, организациями, входящими в состав банковского конгломерата, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действие (бездействие), предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестисот двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере девятисот месячных расчетных показателей.
5. Невыполнение, несвоевременное выполнение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, юридическими лицами, входящими в состав страховой группы, актуарием обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Невыполнение, несвоевременное выполнение единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, физическими или юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, субъектом рынка ценных бумаг обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

7. Банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне көрсетілетін қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқығын қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне көрсетілетін қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқығын қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы –
заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, инвестициялық портфельді басқарушының,бағалы қағаздар нарығы субъектiсiнiң өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне көрсетілетін қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқығын қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Микроқаржы ұйымдарының өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi немесе көрсетілетін қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқығын қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орган шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы –
екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Банктi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын тарату комиссиясы төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы жазбаша нұсқаманы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкілетті органның белгiлеген мерзiмде орындамауы –
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
215-бап. Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және
сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленген
талаптарды бұзу
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) үлестес тұлғаларының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының (сақтандыру холдингінің) белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың мәліметтерді не өзге де сұратылатын ақпаратты бермеуі, сол сияқты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) уақтылы бермеуі –
жеке тұлғаларға – елу,заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Невыполнение, несвоевременное выполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по защите прав потребителей финансовых услуг посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
8. Невыполнение, несвоевременное выполнение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по защите прав потребителей финансовых услуг посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Невыполнение, несвоевременное выполнение единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем, субъектом рынка ценных бумаг обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них уполномоченным органом по защите прав потребителей финансовых услуг посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на юридических лиц - в размере четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Невыполнение, несвоевременное выполнение микрофинансовыми организациями обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по защите прав потребителей финансовых услуг посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
11. Невыполнение председателем ликвидационной комиссии банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда в срок, установленный уполномоченным органом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, письменного предписания об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 215. Нарушение требований, установленных
законодательством Республики Казахстан о
страховании и страховой деятельности
1. Непредставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное представление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом страховой (перестраховочной) организации, участниками (акционерами) и (или) аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника (страхового холдинга) страховой (перестраховочной) организации, сведений или иной запрашиваемой информации, -
влечет штраф на физических лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) үлестес тұлғаларының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының (сақтандыру холдингінің) белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың анық емес, сол сияқты толық емес есептемені, мәлiметтердi немесе өзге де сұратылатын ақпаратты беруi –
жеке тұлғаларға – елу,заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Өзара сақтандыру қоғамының өсімдік саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органға «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептемені не уәкілетті орган сұратқан өзге де ақпаратты уақтылы бермеуі, бермеуі не анық емес есептемені беруі –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрлескен қызмет туралы шартты тіркеу үшін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органға оны бермеуі не уақтылы бермеуі –
төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының бас ұйымының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екі ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзуы –
бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру агентiнiң мәмiлелер мен операцияларды Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асыруы –
мәмiле сомасының оннан бiр пайызы не операциялар бойынша алынған табыс сомасының жүз пайызы, бірақ айлық есептік көрсеткіштің елуден кем емес және екі мыңнан аспайтын мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Өзара сақтандыру қоғамының мәмiлелер мен операцияларды Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асыруы –
екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Актуарийдiң өз қызметiн Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұза отырып жүзеге асыруы –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Представление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом страховой (перестраховочной) организации, участниками (акционерами) и (или) аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника (страхового холдинга) страховой (перестраховочной) организации, недостоверных, а равно неполных отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации –
влечет штраф на физических лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Несвоевременное предоставление, непредоставление либо предоставление обществом взаимного страхования уполномоченному государственному органу в области растениеводства недостоверной отчетности либо иной запрашиваемой уполномоченным органом информации в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об обязательном страховании в растениеводстве» -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление либо несвоевременное представление в уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций страховой (перестраховочной) организацией договора о совместной деятельности для его регистрации -
влечет штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
5. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение страховой (перестраховочной) организацией, родительской организацией страховой группы установленных Национальным Банком Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.
6. Осуществление страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером, страховым агентом сделок и операций в нарушение законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности -
влечет штраф в размере одной десятой процента от суммы сделки либо ста процентов от суммы полученного дохода по операциям, но не менее пятидесяти и не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
7. Осуществление обществом взаимного страхования сделок и операций в нарушение законодательства Республики Казахстан о взаимном страховании -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
8. Осуществление актуарием своей деятельности в нарушение законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

9. Сақтандыру ұйымының сақтанушыларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өзiнiң тұрақты жұмыс iстейтiн органының, оқшауландырылған бөлiмшесiнiң орналасқан жерiнiң өзгергенi немесе атауының өзгергенi туралы уақтылы хабардар етпеуi –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының сақтандыру iсi және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленген сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығын тиiсiнше құжаттандыру, оған арналған құжаттарды сақтау, лицензиялардың көшiрмелерiн орналастыру жөнiндегi талаптарды бұзуы, сондай-ақ сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерiнiң және сақтандыру агентiнiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген сақтандыру құжаттамасы бланкiлерiн есепке алу және сақтау, қолма-қол ақшамен жұмыс iстеу қағидаларын бұзуы –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерiнiң жарияланған күнге шындыққа сәйкес келмейтiн жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлауы немесе жариялауы –
екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептiлiктегi көрсеткiштердiң не пруденциялық нормативтердi және (немесе) сақталуға мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi сақтау туралы мәлiметтердiң бұрмалануына әкеп соққан есептiлiктi жасауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Сақтандыру брокерiнiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлетсiздiгiнiң өзiне белгiлi болған фактiлерi туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға хабарламауы –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Актуарийдiң өзi анықтаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының сақтандыру резервтерiн қалыптастыру жөнiндегi заңнамасының талаптарын сақтамау фактiлерi туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға хабарламауы –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорына мiндеттi немесе төтенше жарналарды төлемеу, уақтылы төлемеу не толық көлемде төлемеу –
заңды тұлғаларға екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржы есептiлiгiн және өзге де мәлiметтердi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау мiндеттiлiгi туралы талаптарды бұзуы –
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

9. Несвоевременное извещение страховой организацией в установленном законодательством Республики Казахстан порядке страхователей об изменении места нахождения своего постоянно действующего органа, обособленного подразделения или изменении наименования -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности условий по надлежащему документированию, хранению документов, размещению копий лицензий на право осуществления страховой деятельности, а также нарушение страховой организацией, страховым брокером и страховым агентом установленных законодательством Республики Казахстан правил учета и хранения бланков страховой документации, работы с наличными деньгами -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
11. Объявление или опубликование страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
12. Составление страховой (перестраховочной) организацией отчетности, приведшей к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
13. Несообщение страховым брокером в уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о ставших ему известными фактах неплатежеспособности страховой (перестраховочной) организации -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
14. Не сообщение актуарием в уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований законодательства Республики Казахстан по формированию страховых резервов -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
15. Неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов в неполном объеме в Фонд гарантирования страховых выплат -
влекут штраф на юридических лиц в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
16. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией требования об обязательности опубликования финансовой отчетности и иных сведений в средствах массовой информации в соответствии с законами Республики Казахстан -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.

216-бап. Сақтандыру органдарының сақтандыру шарттарын жасасумен
және орындаумен байланысты талаптарды бұзуы
1. Сақтандыру төлемдерiн жүзеге асырмау, сол сияқты дер кезiнде жүзеге асырмау немесе сақтандыру туралы жасалған шарттың өзге де талаптарын дұрыс орындамау -
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтандыру шартын орындау үшiн клиент табыс еткен құжаттарды жоғалту -
заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
217-бап. Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру туралы
заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген мiндеттi сақтандыру шартын жасасудан сақтандыру ұйымының жалтаруы -
заңды тұлғаға бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мiндеттi сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сәйкес мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi тұлғаның мiндеттi сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда филиалдарының және (немесе) сақтандыру агенттерiнiң болуы, сақтандыру бойынша дерекқорына қатысу шартын жасасуы, сақтандыру бойынша дерекқорына ақпарат беру, сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі сақтандыру агентіне төленетін комиссиялық сыйақы мөлшерінен асыру жөнiндегi талаптарды орындамауынан немесе тиiсiнше орындамауынан көрiнген Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң талаптарын бұзуы –
заңды тұлғаға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттi сақтандыру шартын:
1) сақтандыру сомаларының мөлшерлерiн Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заңдарында айқындалғаннан өзге мөлшерде белгiлеуден;
2) сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлерiн Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрлерi туралы заңдарында айқындалғаннан өзге мөлшерде белгiлеуден, сол сияқты сақтандыру сыйлықақысын есептеу кезiнде коэффициенттердi дұрыс емес (негiзсiз) қолданудан;

Статья 216. Нарушение страховой организацией требований,
связанных с заключением и исполнением
договоров страхования
1. Неосуществление, а равно несвоевременное осуществление страховой выплаты или неправильное выполнение иных условий заключенного договора о страховании -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Утеря документов, представленных клиентом для исполнения договора страхования, -
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 217. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об обязательном страховании
1. Уклонение страховой организации от заключения договора обязательного страхования, предусмотренного законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Уклонение от заключения договора обязательного страхования лицом, обязанным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании заключить договор обязательного страхования, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
3. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией требований законодательных актов Республики Казахстан, выразившееся в неисполнении или ненадлежащем исполнении требований по наличию филиалов и (или) страховых агентов в столице, городах республиканского, областного и районного значения, заключению договора участия в базе данных по страхованию, предоставлению информации в базу данных по страхованию, в превышении размера комиссионного вознаграждения, выплачиваемого страховому агенту по заключению договоров страхования –
влечет штраф на юридическое лицо – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
4. Заключение страховой (перестраховочной) организацией договора обязательного страхования на условиях, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан, выразившееся:
1) в установлении размеров страховых сумм иных, чем определено законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
2) в установлении размеров страховых премий иных, чем определено законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования, а равно неправильное (необоснованное) применение коэффициентов при расчете страховой премии;

3) сақтандыруға жатпайтын объектiлердi мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандырудан көрiнетiн Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтiн талаптармен жасасуы –
заңды тұлғаларға мәмiле сомасының оннан бiр пайызы не операциялар бойынша алынған табыс сомасының жүз пайызы не операциялар бойынша алынған сақтандыру сыйлықақылары сомасының жүз пайызы мөлшерiнде, бiрақ айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден кем емес және екi мыңнан аспайтын мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
218-бап. Қаржы ұйымдарының, банк және сақтандыру
холдингтерiнiң, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру
қорының басшы қызметкерлерiн келiсудiң Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерiн
бұзу
1. Қаржы ұйымының, банк және сақтандыру холдингiнiң, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының басшы қызметкерiн келiсудiң мерзiмдерiн қаржы ұйымының, банктiң және сақтандыру холдингiнiң, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының бұзуы –
заңды тұлғаларға тоқсан айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
219-бап. Қаржы ұйымдарының филиалдары мен өкiлдiктерiнiң
ашылғаны және олардың қызметiнiң тоқтатылғаны туралы
қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен
қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органды уақтылы хабардар
етпеу, сондай-ақ қаржы ұйымдарының филиалдарын,
өкiлдiктерiн ашу кезiнде Қазақстан Республикасы
заңнамасының талаптарын сақтамау
Қаржы ұйымдарының филиалдары мен өкiлдiктерiнiң ашылғаны және олардың қызметiнiң тоқтатылғаны туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органды уақтылы хабардар етпеу, сондай-ақ қаржы ұйымдарының филиалдарын, өкiлдiктерiн ашу кезiнде Қазақстан Республикасының банк заңнамасының, Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі мен сақтандыру қызметi туралы заңнамасының талаптарын сақтамау –
заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
220-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза
отырып кредит, қарыз алу не оларды пайдалану
1. Жеке кәсiпкердiң немесе ұйымның банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға жеке кәсiпкердiң немесе ұйымның шаруашылық жағдайы, қаржылық жай-күйi немесе кепiлге салатын мүлкi туралы немесе кредит, кредит берудiң жеңiлдетiлген шарттарын алу үшiн елеулi маңызы бар өзге де мән-жайлар туралы көрiнеу жалған мәлiметтер табыс етуi арқылы кредит не кредит берудiң жеңiлдетiлген шарттарын алуы, сол сияқты кредит берудi доғаруға, жеңiлдiктердi алып тастауға не бөлiнген кредит мөлшерлерiн шектеуге алып келуi мүмкiн мән-жайлардың пайда болуы туралы ақпаратты банкке немесе өзге де кредит берушiге хабарламауы, егер бұл әрекеттер iрi залал келтiрмесе, - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3) в страховании объектов по обязательным видам страхования, не подлежащих страхованию, -
влечет штраф на юридических лиц в размере одной десятой процента от суммы сделки либо ста процентов от суммы полученного дохода по операциям, либо ста процентов от суммы страховых премий, полученных по операциям, но не менее двухсот и не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 218. Нарушение установленных законодательством
Республики Казахстан сроков согласования
руководящих работников финансовых
организаций, банковских и страховых
холдингов, Фонда гарантирования страховых
выплат
1. Нарушение финансовой организацией, банковским и страховым холдингом, Фондом гарантирования страховых выплат сроков согласования руководящего работника финансовой организации, банковского и страхового холдинга, Фонда гарантирования страховых выплат -
влечет штраф на юридических лиц в размере девяноста месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 219. Несвоевременное уведомление уполномоченного
органа по контролю и надзору финансового
рынка и финансовых организаций об открытии и
прекращении деятельности филиалов и
представительств финансовых организаций, а
также несоблюдение требований
законодательства Республики Казахстан при
открытии филиалов, представительств
финансовых организаций
Несвоевременное уведомление уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об открытии и прекращении деятельности филиалов и представительств финансовых организаций, а также несоблюдение требований банковского законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности при открытии филиалов, представительств финансовых организаций -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 220. Получение либо использование кредита, займа с
нарушением законодательства Республики
Казахстан
1. Получение индивидуальным предпринимателем или организацией кредита либо льготных условий кредитования путем представления банку или организации, осуществляющим отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений о хозяйственном положении, финансовом состоянии или залоговом имуществе индивидуального предпринимателя или организации или об иных обстоятельствах, имеющих существенное значение для получения кредита, льготных условий кредитования, а равно несообщение банку или иному кредитору информации о возникновении обстоятельств, могущих повлечь прекращение кредитования, отмену льгот либо ограничение размеров выделенного кредита, если эти деяния не причинили крупный ущерб, -влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Бюджеттік кредитті нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбау, егер бұл әрекет жеке тұлғаға, ұйымға немесе мемлекетке iрi залал келтiрмесе, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Мемлекет кепілдік берген қарыздардың және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қаражатын қарыз талаптарында көзделмеген және кепілгерлік шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беруге пайдалану –
мемлекеттік кепілдігі бар қарыз бойынша қарыз алушы тиісті заңды тұлғаның бірінші басшыларына, олардың орынбасарларына не оларды алмастыратын, тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
221-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсiмдердi
уақтылы, толық есепке жатқызбау
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн қаражатты уақтылы, толық есепке жатқызбау, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бюджет қаражатын алушылардың тиiстi банктердегi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттарына аударылатын қаражатты уақтылы, толық есепке жатқызбау, -
лауазымды адамдарға жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
222-бап. Бюджеттiк есепке алуды жүргiзу, есептiлiктi жасау мен
табыс ету қағидаларын бұзу
Бюджеттiк есепке алуды жүргiзу, есептiлiктi жасау мен табыс ету қағидаларын бұзу, -
лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
223-бап. Бюджеттiк кредиттердi, мемлекеттiк кепiлдiктер мен
мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн
бұзу
Бюджеттiк кредиттердi, мемлекеттiк кепiлдiктер мен мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн бұзу, -
лауазымды адамдарға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
224-бап. Шығындарды өтеу қағидаларын бұзу
1. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берілген көлемiн көрсету жөнiндегi шығындарды өтеу қағидаларын бұзуы, -
лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
225-бап. Жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан
Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық
есептiлiк туралы заңнамасын бұзуы
1. Жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында көзделген мiндеттердi:

2. Использование бюджетного кредита не по целевому назначению, если это деяние не причинило крупный ущерб физическому лицу, организации или государству, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Использование средств гарантированных государством займов и займа, привлекаемого под поручительство государства на цели, не предусмотренные условиями займа и не предусмотренные договором поручительства, а также на кредитование государственных органов,-
влечет штраф на первых руководителей соответствующего юридического лица – заемщика по займу, имеющего государственную гарантию, их заместителей либо лиц, их заменяющих, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 221. Несвоевременное, неполное зачисление
поступлений в республиканский и местные
бюджеты
1. Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное, неполное зачисление средств, перечисляемых на счета получателей бюджетных средств в соответствующих банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, -влечет штраф на должностных лиц в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 222. Нарушение правил ведения бюджетного учета,
составления и представления отчетности
Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 223. Нарушение условий и процедур предоставления
бюджетных кредитов, государственных гарантий
и поручительств государства
Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства -
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 224. Нарушение правил возмещения затрат
1. Нарушение администраторами бюджетных программ правил возмещения затрат по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.,
Статья 225. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой
отчетности физическими и должностными лицами
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение физическими и должностными лицами обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, совершенное в виде:

1) iрi залал келтiрмей, бухгалтерлiк есеп жүргiзуден жалтару;
2) бұрмаланған қаржылық есептiлiк жасау, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасыру, сол сияқты iрi залал келтiрмей, бухгалтерлiк құжаттаманы жою;
3) жария ұйымның бас бухгалтерi лауазымына кәсiби бухгалтердiң сертификаты жоқ адамды тағайындау түрiнде орындамауы және (немесе) тиiсiнше орындамауы, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
226-бап. Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк
есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын бұзуы
1. Заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасын:
1) бухгалтерлiк есеп жүргiзуден жалтару, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тiркелу орны бойынша мемлекеттiк статистика саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттiк бақылау және қадағалау органдарының өз құзыреттерiне сәйкес, қаржылық есептілік депозитарийіне көрiнеу дәйексіз қаржылық есептiлiктi табыс ету, қаржылық есептiлiктi табыс етуден бас тарту, белгiленген мерзiмдi бұза отырып табыс ету не оны дәлелді себепсіз табыс етпеу;
3) бұрмаланған қаржылық есептiлiк жасау, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасыру, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жою;
4) қаржылық есептілікке жария мүдделі ұйымның кәсіби бухгалтер болып табылмайтын бас бухгалтерінің қол қоюы түрінде жасалған бұзушылық –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстанның Даму Банкінің операцияларды бухгалтерлік есепте олардың нәтижелерін тиісті түрде көрсетпей жүргізуі –
заңды тұлғаларға есепке алынбаған соманың жиырма пайызы, бірақ айлық есептік көрсеткіштің жүзден кем емес және төрт мыңнан аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) уклонения от ведения бухгалтерского учета, не причинившего крупного ущерба;
2) составления искаженной финансовой отчетности, сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно уничтожения бухгалтерской документации, не причинивших крупного ущерба;
3) назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 226. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой
отчетности юридическим лицом
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности юридическим лицом, совершенное в виде:
1) уклонения от ведения бухгалтерского учета, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния;
2) представления заведомо недостоверной финансовой отчетности, отказа от представления финансовой отчетности, представления с нарушением установленного срока либо непредставления ее без уважительной причины учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и надзора в соответствии с их компетенцией, в депозитарий финансовой отчетности;
3) составления искаженной финансовой отчетности, сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно уничтожения бухгалтерской документации;
4) подписания финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
3. Проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана -
влечет штраф на юридических лиц в размере двадцати процентов от суммы, которая не была учтена, но не менее ста и не более четырех тысяч месячных расчетных показателей.

4. Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстанның Даму Банкінің қаржылық есептілікті бұрмалауға әкеп соққан, бухгалтерлiк есепті Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және бухгалтерлік есеп әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізуі –
заңды тұлғаларға тиісінше есепке алынбаған соманың бес пайызына дейінгі, бірақ айлық есептік көрсеткіштің жүзден кем емес және төрт мыңнан аспайтын мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
227-бап. Бухгалтерлiк ақпараттың құпиясын жария ету
Коммерциялық құпия болып табылатын бухгалтерлiк ақпаратты оған рұқсаты бар адамдардың iрi зиян келтiрмей, жария етуi –
айлық есептiк көрсеткiштiң жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
228-бап. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен
қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгiленген
аккредиттеу қағидаларын бұзу
1. Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгiленген аккредиттеу қағидаларын бұзу, -
заңды тұлғаға ескерту жасауға немесе екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы бапта көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
заңды тұлғаға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
229-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының пруденциялық
нормативтердi және (немесе) өзге де сақталуға мiндеттi
нормалар мен лимиттердi орындамауы
1. Инвестициялық портфельді басқарушының есептіліктегі көрсеткіштерді не пруденциялық нормативтерді және (немесе) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында айқындалған өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді орындау туралы мәліметтерді бұрмалауға әкеп соққан есептілікті жасауы –
заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгiлеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екі ай iшiнде екi және одан да көп) орындамауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
230-бап. Ресімделген тіркеу куәліктері немесе хабарлау туралы
куәліктер бойынша немесе валюталық мониторинг бойынша
есептер, сондай-ақ ұлттық және шетел валютасын
репатриациялау мерзімдеріне және шарттарына ықпал
ететін мән-жайлардың пайда болуын растайтын ақпарат
пен құжаттарды ұсыну тәртібін бұзу

4. Ведение бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности, финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, инвестиционными фондами и Банком Развития Казахстана -
влечет штраф на юридических лиц в размере до пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом, но не менее ста и не более четырех тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 227. Разглашение тайны бухгалтерской информации
Разглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней, не причинившее крупного ущерба, -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 228. Нарушение правил аккредитации, установленных
законодательством Республики Казахстан о
бухгалтерском учете и финансовой отчетности
1. Нарушение правил аккредитации, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, -
влечет предупреждение или штраф на юридическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное настоящей статьей, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 229. Невыполнение управляющим инвестиционным
портфелем пруденциальных нормативов и (или)
иных обязательных к соблюдению норм и лимитов
1. Составление управляющим инвестиционным портфелем отчетности, приведшей к искажению содержащихся в ней показателей либо сведений о выполнении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, определенных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, -
влечет штраф на юридических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение управляющим инвестиционным портфелем установленных Национальным Банком Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 230. Нарушение порядка предоставления отчетности
по оформленным регистрационным свидетельствам
или свидетельствам об уведомлении или по
валютному мониторингу, а также информации и
документов, подтверждающих возникновение
обстоятельств, которые влияют на сроки и
условия репатриации национальной и
иностранной валюты

1. Ресімделген тіркеу куәліктері немесе хабарлау туралы куәліктер немесе валюталық мониторинг бойынша дәйексіз есептілікті беру –
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне, Қазақстан Республикасының аумағында бір жылдан аса әрекет етіп жүрген резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ресімделген тіркеу куәліктері немесе хабарлау туралы куәліктер немесе валюталық мониторинг бойынша есептілікті уақтылы ұсынбау -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне, Қазақстан Республикасының аумағында бір жылдан аса әрекет етіп жүрген резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ресімделген тіркеу куәліктері, хабарлау туралы куәліктер немесе валюталық мониторинг бойынша есептілікті ұсынбау, –
жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне, Қазақстан Республикасының аумағында бір жылдан аса әрекет етіп жүрген резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктеріне – жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ұлттық және шетел валютасын репатриациялау мерзіміне және шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және құжаттарды уақтылы бермеу, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
7. Осы баптың алтыншы бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Предоставление недостоверной отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам или свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы и представительства юридических лиц-нерезидентов, действующих на территории Республики Казахстан более одного года – в размере сорока месячных расчетных показателей.
3. Несвоевременное представление отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам или свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы и представительства юридических лиц-нерезидентов, действующих на территории Республики Казахстан более одного года – в размере сорока месячных расчетных показателей.
5. Непредставление отчетности по оформленным регистрационным свидетельствам, свидетельствам об уведомлении или по валютному мониторингу -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы и представительства юридических лиц-нерезидентов, действующих на территории Республики Казахстан более одного года – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное предоставление информации и документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки и условия репатриации национальной и иностранной валюты, -
влечет предупреждение.
7. Действие, предусмотренное частью шестой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

8. Ұлттық және шетел валютасын репатриациялау мерзіміне және шарттарына әсер ететін мән-жайлардың туындағанын растайтын ақпаратты және құжаттарды бермеу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
231-бап. Валюта операциялары туралы хабарлау туралы куәлікті
немесе валюта операцияларын жасауға тіркеу куәлігін
алу үшін құжаттарды беру мерзімін бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалардың валюталық операциялар туралы хабарлау туралы куәлікті немесе валюталық операциялар жасауға тіркеу куәлігін алу үшін құжаттарды беру мерзімін бұзуы, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
жеке тұлғаларға - елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
232-бап. Аудитордың Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп
пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының бұзылу
фактiсiн аудит жүргiзуге тапсырыс берушiлерден
жасыруы
Аудитордың тексеру жүргiзу кезiнде анықталған Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының бұзылу фактiсiн аудит жүргiзуге тапсырыс берушiден жасыруы, -
«аудитор» бiлiктiлiк куәлiгiнен айыра отырып, жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
233-бап. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дәйексіз аудиторлық
есепті жасауы
1. Осы Кодекстің 233-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, аудитордың және аудиторлық ұйымның дәйексіз аудиторлық есепті жасауы -
аудиторларға - сексен, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданысын тоқтата отырып не онсыз, аудиторлық ұйымға – жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитордың және аудиторлық ұйымның көрінеу дәйексіз аудиторлық есепті жасауы –
біліктілік куәлігінен айыра отырып, аудиторларға - жүз он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданысын тоқтата отырып, аудиторлық ұйымдарға – екі жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

8. Непредоставление информации и документов, подтверждающих возникновение обстоятельств, которые влияют на сроки и условия репатриации национальной и иностранной валюты, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 231. Нарушение срока подачи документов для
получения свидетельства об уведомлении о
валютных операциях или регистрационного
свидетельства на валютные операции
1. Нарушение физическими и юридическими лицами срока подачи документов для получения свидетельства об уведомлении о валютных операциях или регистрационного свидетельства на валютные операции -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 232. Сокрытие аудитором факта нарушения
законодательства Республики Казахстан о
бухгалтерском учете и финансовой отчетности
от заказчиков проведения аудита
Сокрытие аудитором от заказчиков проведения аудита факта нарушения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, выявленных при проведении проверки, -
влечет штраф в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства «аудитор».
Статья 233. Составление аудитором и аудиторской
организацией недостоверного аудиторского
отчета
1. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета, за исключением случая, предусмотренного статьей 236 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на аудиторов в размере восьмидесяти, на аудиторскую организацию – в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.
2. Составление аудитором и аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета -
влечет штраф на аудиторов в размере ста десяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства, на аудиторские организации – в размере двухсот двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности.

3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, аудитор әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекет –
біліктілік куәлігінен айыра отырып, жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, аудиторлық ұйым әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекеттер –
аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыра отырып екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
234-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы
заңнамасын бұзу
1. Аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитті «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған жағдайларда жүргізу –
лицензияның қолданысын тоқтата отырып, заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Аудит жүргізілуі міндетті қаржы ұйымдарына аудит жүргізу нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін заңнамасын бұзушылықтар туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға хабарламау және аудиттелетін осы ұйымдарды хабардар етпеу –
заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес берілуі талап етілетін ақпаратты тиісті уәкілетті органдарға уақтылы табыс етпеуі немесе табыс етпеуі, сол сияқты дәйексіз мәліметтерді беруі –
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар, сондай-ақ мемлекет қатысатын заңды тұлғалар болып табылатын аудиттелетін субъектілердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына осы ұйымдарға аудит жүргізу нәтижесінде анықталған бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы хабарламауы –
бірінші басшыларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Аудиторлық ұйымдардың уәкілетті органға біліктілік талаптарға сәйкес есептілікті және (немесе) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі ақпаратты уақтылы бермеуі немесе бермеуі –
заңды тұлғаларға жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно аудитором в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно аудиторской организацией в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на осуществление аудиторской деятельности.
Статья 234. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об аудиторской деятельности
1. Осуществление аудиторской организацией видов деятельности, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Проведение аудита в запрещенных Законом Республики Казахстан «Об аудиторской деятельности» случаях -
влечет штраф на юридических лиц в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
3. Несообщение уполномоченному органу по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и неуведомление аудируемых финансовых организаций, для которых проведение аудита обязательно, о нарушениях законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансового рынка и финансовых организаций, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Несвоевременное предоставление или непредоставление, а равно представление недостоверных сведений аккредитованными профессиональными аудиторскими организациями в соответствующие уполномоченные органы информации, предоставление которой требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Несообщение аудируемыми субъектами в лице государственных учреждений и государственных предприятий, а также юридических лиц с участием государства органам государственного финансового контроля о нарушениях законодательства Республики Казахстан при использовании бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства, гарантированных государством займов, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влечет штраф на первых руководителей в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное предоставление или непредоставление аудиторскими организациями отчетности в уполномоченный орган в соответствии с квалификационными требованиями и (или) информации по страхованию своей гражданско-правовой ответственности по форме, утвержденной уполномоченным органом, -
влечет штраф на юридические лица в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей влечет штраф на юридические лица в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

7. Аудиторлық ұйымдардың қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға аудиторлық есептi бермеуі –
аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензияның қолданысын тоқтата отырып не онсыз, заңды тұлғаларға екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
235-бап. Аудитордың жеке мөрiн пайдалануға және сақтауға
байланысты бұзушылықтар
Аудитордың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында белгiленген жеке мөрдi тиiсiнше сақтау және пайдалану жөнiндегi талаптарды бұзуы, -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
236-бап. Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға уақтылы
емес, дәйексіз немесе толық емес ақпарат беруі
Аудиттелетін субъектінің аудиторлық ұйымға аудит жүргізу барысында дәйексіз аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын уақтылы емес, дәйексіз немесе толық емес ақпарат беруі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
237-бап. Мiндеттi аудит өткiзуден жалтару
Мiндеттi аудит өткiзуден жалтару не оны жүргiзуге кедергi келтiру, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
238-бап. Ұлттық және шетел валютасын репатриациялау талабын
орындамау
Уәкiлеттi банктердегi банк шоттарына:
тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспортынан түсетін ұлттық және шетел валютасындағы түсiмдердi;
резиденттiң тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) импорты үшін резидент еместiң пайдасына аударған ұлттық және шетел валютасын, резидент еместiң тауарларды жеткізу (жұмыстарды жүзеге асыру, қызметтер көрсету) бойынша мiндеттемелердi орындамауына немесе толық орындамауына байланысты қайтарылуға жататын ұлттық және шетел валютасын есепке жатқызбау түрiнде жасалған ұлттық және шетел валютасын репатриациялау талабын орындамау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға есепке жатқызылмаған ұлттық және шетел валютасы сомасының жиырма пайызы, бірақ екі мың айлық есептiк көрсеткіштен аспайтын мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта көзделген құқық бұзушылықты жасағаны үшін жауаптылық репатриациялау мерзімі өткеннен кейін есепке жатқызылмаған ұлттық және шетел валютасының сомасы елу мың АҚШ долларына балама сомадан асып кеткен және егер осы іс-әрекеттерде (әрекетсіздікте) қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаған жағдайларда туындайды.
Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғалар осы бапта көзделген жауаптылықта болмайды.

7. Непредставление аудиторского отчета аудиторскими организациями в уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций -
влечет штраф на юридические лица в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.
Статья 235. Нарушения, связанные с использованием и
хранением личной печати аудитора
Нарушение аудитором требований по надлежащему хранению и использованию личной печати, установленных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 236. Предоставление аудируемым субъектом
несвоевременной, недостоверной или неполной
информации аудиторской организации
Предоставление аудируемым субъектом аудиторской организации в ходе проведения аудита несвоевременной, недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного аудиторского отчета, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 237. Уклонение от проведения обязательного аудита
Уклонение от проведения обязательного аудита либо препятствование его проведению -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 238. Невыполнение требования репатриации
национальной и иностранной валюты
Невыполнение требования репатриации национальной и иностранной валюты, совершенное в виде незачисления национальной и иностранной валюты на банковские счета в уполномоченных банках:
выручки в национальной и иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг);
национальной и иностранной валюты, переведенной резидентом в пользу нерезидента за импорт товаров (работ, услуг), подлежащей возврату в связи с неисполнением или неполным исполнением нерезидентом обязательств по поставке товара (осуществлению работ, оказанию услуг), -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, субъектов среднего предпринимательства, субъектов крупного предпринимательства, некоммерческие организации в размере двадцати процентов от суммы незачисленной национальной и иностранной валюты, но не более двух тысяч месячных расчетных показателей.
Примечание.
Ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, наступает в случаях, когда после истечения срока репатриации сумма незачисленной национальной и иностранной валюты превышает сумму, эквивалентную пятидесяти тысячам долларов США, и если эти действия (бездействие) не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.
Физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями, не несут ответственности, предусмотренной настоящей статьей.

239-бап. Валюта заңнамасын бұза отырып, валюталық операцияларды
жүргізу
1. Шетел валютасын уәкілетті банктер мен олардың айырбастау пункттері, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы емес айырбастау операцияларын жүргізу, резиденттер арасында тыйым салынған валюта операцияларын жүргізу, төлемдер мен аударымдарды уәкілетті банктердегі шоттар арқылы емес жүргізу, егер мұндай талап валюта заңнамасында белгіленсе, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға – белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізілген операция сомасының елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын сатып алу бағамының теңгеге сату бағамынан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ауытқу шегін сақтамауы, -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүз, ipi кәсіпкерлік субъектілеріне - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
240-бап. Арнайы валюта режимін бұзу
Арнайы валюта режимін:
1) валюталық операцияны жүргізуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арнайы рұқсатын алу талабын орындамау;
2) резиденттер алған шетел валютасын міндетті түрде сату талабын орындамау;
3) шетел банктеріндегі шоттарды пайдалану;
4) валюталық операцияларды жүргізу тәртібіне қойылатын талаптарды орындамау;
5) Қазақстан Республикасының Президенті енгізген өзге де уақытша валюталық шектеулерді сақтамау бөлігінде бұзу, -
жеке және заңды тұлғаларға арнайы валюта режимін бұза отырып жүргізген операция сомасының жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
241-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
1. Инсайдерлердің бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу кезінде инсайдерлік ақпаратты пайдалану, инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға заңсыз беру, үшінші тұлғаларға бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу туралы инсайдерлік ақпаратқа негізделген ұсынымдарды немесе ұсыныстарды беру жөніндегі іс-әрекеті, сондай-ақ эмитенттерге инсайдерлер деп танылған заңды тұлғалардың осы эмитенттерге қатысты ақпаратты беруі жөніндегі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындамауы, егер осы іc-әрекеттер ірі залал келтірмеген болса, -
жеке тұлғаға – екі жүз, лауазымды адамға – төрт жүз, заңды тұлғаға алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 239. Проведение валютных операций с нарушением
валютного законодательства
1. Проведение обменных операций с иностранной валютой не через уполномоченные банки и их обменные пункты, а также обменные пункты уполномоченных организаций, проведение запрещенных валютных операций между резидентами, проведение платежей и переводов денег не через счета в уполномоченных банках, когда такое требование установлено валютным законодательством, -
влекут предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением установленного порядка.
3. Несоблюдение уполномоченными банками и уполномоченными организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 240. Нарушение специального валютного режима
Нарушение специального валютного режима в части:
1) невыполнения требования получения специального разрешения Национального Банка Республики Казахстан на проведение валютной операции;
2) невыполнения требования обязательной продажи полученной резидентами иностранной валюты;
3) использования счетов в иностранных банках;
4) невыполнения требований к порядку проведения валютных операций;
5) несоблюдения иных временных валютных ограничений, введенных Президентом Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических и юридических лиц в размере ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением специального валютного режима.
Статья 241. Незаконное использование инсайдерской
информации
1. Действия инсайдеров по использованию инсайдерской информации при совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, незаконной передаче инсайдерской информации третьим лицам, предоставлению третьим лицам рекомендаций или предложений о совершении сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, основанных на инсайдерской информации, а также невыполнение требований законодательства Республики Казахстан по представлению эмитентам информации юридическими лицами, признанными инсайдерами, в отношении данных эмитентов, если эти действия не причинили крупный ущерб, –
влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот, на должностное лицо – в размере четырехсот, на юридическое лицо – в размере шестисот месячных расчетных показателей.

2. Эмитенттердің эмитент туралы және ол шығарған (берген) бағалы қағаздар (туынды қаржы құралдары) туралы инсайдерлік ақпаратқа билік етуді және пайдалануды бақылауды жүзеге асыру бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзуы –
заңды тұлғаларға алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
242-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметтiң жосықсыз
жарнамасы
Бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiне жарнаманы жариялау кезiнде дәйексіз мәлiметтер табыс ету және тарату арқылы жасалған бағалы қағаздар нарығындағы қызметтiң жосықсыз жарнамасы,-
жеке және заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
243-бап. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге
адамдардың есептемені, ақпаратты, мәліметтерді беру
жөніндегі талаптарды бұзуы
1. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің, сондай-ақ оның қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) аффилиирленген тұлғаларының есептілікті, мәліметтерді және (немесе) өзге де сұратылатын ақпаратты бермеуі, сол сияқты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан көп рет) уақтылы бермеуі –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің, сондай-ақ оның қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) аффилиирленген тұлғаларының дәйексіз, сол сияқты толық емес есептілікті, мәліметтерді және (немесе) өзге де сұратылатын ақпаратты, оның ішінде бағалы қағаздар нарығы субъектісінің қызметін тексеру барысында беруі, -
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Бағалы қағаздар нарығы субъектiсiнiң көрiнеу жалған мәліметтерді ұсынуы, егер бұл әрекеттің қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, –
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы баптың бірінші бөлігіндегі есептілік деп ұсынылуы эмиссиялық бағалы қағаздарды шығаруды мемлекеттік тіркеу, эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару проспектісіне өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу, эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру және (немесе) өтеу қорытындысы туралы есепті бекіту, облигацияларды ұстаушылар өкілінің қызметі туралы және облигациялар бойынша міндеттемелерді орындамау не тиісінше орындамау туралы хабарлау, акционерлік қоғамның аффилиирленген тұлғаларының тізімін ұсыну; тәуекелдерді басқару жүйесіне қойылатын талаптарды бағалау және бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларды ішкі бақылау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттар мен есептілік түсініледі.

2. Нарушение эмитентами требований, установленных законодательством Республики Казахстан, в части осуществления контроля за распоряжением и использованием инсайдерской информации об эмитенте и выпущенных (предоставленных) им ценных бумагах (производных финансовых инструментах) –
влечет штраф на юридических лиц в размере шестисот месячных расчетных показателей.
Статья 242. Недобросовестная реклама деятельности на
рынке ценных бумаг
Недобросовестная реклама деятельности на рынке ценных бумаг путем представления и распространения субъектами рынка ценных бумаг недостоверных на момент публикации рекламы сведений -
влечет штраф на физических и юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 243. Нарушение субъектом рынка ценных бумаг и
иными лицами требований по представлению
отчетности, информации, сведений
1. Непредставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное представление субъектом рынка ценных бумаг, а также его участниками (акционерами) и (или) аффиллиированными лицами отчетности, сведений и (или) иной запрашиваемой информации, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Предоставление субъектом рынка ценных бумаг, а также его участниками (акционерами) и (или) аффиллиированными лицами недостоверных, а равно неполных отчетности, сведений и (или) иной запрашиваемой информации, в том числе в ходе проведения проверок деятельности субъектов рынка ценных бумаг, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Представление субъектом рынка ценных бумаг заведомо ложных сведений об операциях с ценными бумагами, не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечание. Под отчетностью в части первой настоящей статьи понимаются документы и отчетность, представление которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан в целях государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг, регистрации изменений и дополнений в проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг, утверждения отчета об итогах размещения и (или) погашения эмиссионных ценных бумаг, информирования о деятельности представителя держателей облигаций и о неисполнении либо ненадлежащем исполнении обязательств по облигациям, представления списка аффилиированных лиц акционерного общества; оценки выполнения требований к системе управления рисками и внутреннего контроля профессиональных участников рынка ценных бумаг.

244-бап. Бағалы қағаздарды ұстаушылар құқықтарының бұзылуы
1. Акционерлердің акционерлiк қоғам iстерiн басқару құқықтарының, табыс бөлiгiн бөлу (дивидендтер төлеу) тәртiбiнің, бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу, қоғамның қызметi туралы ақпарат алу құқықтарының бұзылуы, сондай-ақ акционерлердiң жалпы жиналысын шақыру мен өткiзудiң Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiн бұзу -
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Облигациялар бойынша сыйақылар төлеудің және (немесе) оларды өтеудің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбi мен шарттарын бұзу –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Бағалы қағаздар эмитентінің өзі орналастырған бағалы қағаздарды сатып алудың Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) осы бағалы қағаздарды шығару проспектісінде белгіленген тәртібі мен шарттарын бұзуы, сондай-ақ өзі орналастырған бағалы қағаздарды сатып алуды Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) осы бағалы қағаздарды шығару проспектісінде белгіленген жағдайларда жүзеге асырмауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
245-бап. Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы
құралдарымен мәмiлелер жасасу тәртібін, сондай-ақ
мәмілелер жасасу шарттарын бұзу
Бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер жасасудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiбiн, сондай-ақ мәмілелер жасасудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарын бұзу –
жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлеріне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
246-бап. Бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау
мақсатында мәмiлелер жасасу
Бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнің мәмiлелер жасасуы, -
жеке тұлғаларға – екі жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлеріне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
247-бап. Бағалы қағаздармен мәмiлелердi тiркеу, олар бойынша
құқықтарды есепке алу және растау тәртiбiн бұзу
1. Бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушысының бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмдерi жүйесiн немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесiн жүргiзу тәртiбiн бұзуы, сол сияқты бағалы қағаздар бойынша құқықтарды растау тәртiбiн бұзуы, егер бұл әрекеттің қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 244. Нарушение прав держателей ценных бумаг
1. Нарушение прав акционеров на управление делами акционерного общества, порядка распределения части дохода (выплаты дивидендов), на преимущественную покупку ценных бумаг, на получение информации о деятельности общества, а также нарушение порядка созыва и проведения общего собрания акционеров, установленного законодательством Республики Казахстан, –
влекут штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных законодательством Республики Казахстан порядка и условий выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения –
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение эмитентом ценных бумаг порядка и условий выкупа размещенных им ценных бумаг установленных законодательством Республики Казахстан и (или) проспектом выпуска данных ценных бумаг, а также неосуществление выкупа размещенных им ценных бумаг в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и (или) проспектом выпуска данных ценных бумаг, –
влекут штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 245. Нарушение порядка совершения сделок с ценными
бумагами и (или) производными финансовыми
инструментами, а также условий заключения
сделок
Нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 246. Совершение сделок в целях манипулирования
ценами на ценные бумаги
Совершение сделок субъектами рынка ценных бумаг в целях манипулирования ценами на ценные бумаги -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 247. Нарушение порядка регистрации сделок с
ценными бумагами, учета и подтверждения прав
по ним
1. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг порядка ведения системы реестров держателей ценных бумаг или системы учета номинального держания, а равно нарушение порядка подтверждения прав по ценным бумагам, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.

2. Бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушысының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген номиналды ұстау жүйесiн құрайтын құжаттар мен мәліметтерді бағалы қағаздар нарығының басқа кәсiби қатысушысына беру тәртібі мен шарттарын бұзуы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
248-бап. Эмитенттiң эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және
(немесе) орналастырудың шарттары мен тәртiбiн бұзуы /
1. Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздарды шығарудың және (немесе) орналастырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шарттары мен тәртiбiн, оның ішінде қаржы ұйымы болып табылмайтын эмитенттің, осы баптың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді қоспағанда, облигациялар шығару проспектісінде белгіленген облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдалану шарттары мен тәртібін бұзуы -
лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Эмитенттің бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шарттары мен тәртiбiн бұзуы –
заңды тұлғаларға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудан алынған ақша сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
249-бап. Бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушының және
бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушының
олардың қызметiне қойылатын Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгiленген талаптарды бұзуы
Бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушының және бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушының олардың қызметiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарды бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екі ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзуы –
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
250-бап. Бағалы қағаздар нарығындағы ақпаратты ашу бойынша
міндетті бұзуы
Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) қор биржасының ішкі қағидаларында айқындалған тәртібі мен шарттарында ақпаратты ашу бойынша міндетін орындамауы, сондай-ақ өз қызметі туралы толық емес немесе дәйексіз ақпаратты ұсынуы –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
251-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті
жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық
портфельді басқарушының бағалы қағаздар нарығы туралы
заңнаманы бұзуы
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшылардың (алушылардың) дербес шоттарындағы зейнетақы жинақтарын есепке алу тәртiбiн бұзуы, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының кастодиан-банктермен және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорларымен, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларымен өзара қарым-қатынастардың бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген тәртiбiн iрi залал келтiрмей бұзуы, -
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг установленных законодательством Республики Казахстан порядка и условий передачи документов и сведений, составляющих систему номинального держания, другому профессиональному участнику рынка ценных бумаг -
влечет штраф на юридическое лицо в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 248. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска
и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг
1. Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения эмиссионных ценных бумаг, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с нарушением эмитентом, не являющимся финансовой организацией, установленных проспектом выпуска облигаций условий и порядка использования денег, полученных от размещения облигаций, за исключением действий, предусмотренных частью второй настоящей статьи, –
влечет штраф на должностных лиц в размере трехсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение эмитентом условий и порядка размещения эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, установленных законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти процентов от суммы денег, полученных от размещения эмиссионных ценных бумаг.
Статья 249. Нарушение профессиональным участником рынка
ценных бумаг и организатором торгов с ценными
бумагами требований, установленных
законодательством Республики Казахстан к их
деятельности
Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение профессиональным участником рынка ценных бумаг и организатором торгов с ценными бумагами требований, установленных законодательством Республики Казахстан к их деятельности, -
влечет штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 250. Нарушение обязанности по раскрытию информации
на рынке ценных бумаг
Невыполнение субъектами рынка ценных бумаг обязанности по раскрытию информации в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, и (или) внутренними правилами фондовой биржи, а также представление неполной или недостоверной информации о своей деятельности
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 251. Нарушение законодательства о рынке ценных
бумаг единым накопительным пенсионным фондом,
добровольными накопительными пенсионными
фондами и управляющим инвестиционным
портфелем
1. Нарушение единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами порядка учета пенсионных накоплений на персональных счетах вкладчиков (получателей), а также нарушение управляющим инвестиционным портфелем установленного законодательством о рынке ценных бумаг порядка взаимоотношений с банками-кастодианами и единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами, не причинившее крупного ущерба, -
влекут штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті зейнетақы жинақтаушы қорының Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасын бұза отырып, мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыруы, -
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
252-бап. «Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасы
Заңының талаптарын бұзу
1. Инвестициялық қордың компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың өзiнiң қызметi, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құрамы мен құнын сипаттайтын көрсеткiштер туралы ақпараттың мазмұнына қойылатын «Инвестициялық қорлар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын, сондай-ақ оны жариялау және тарату тәртiбiн бұзуы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Инвестициялық қордың компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың дәл емес, толық емес немесе жаңылыстыратын ақпаратты таратуы немесе жариялауы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
253-бап. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде
белгiленген төлемдер жүргiзу бойынша шектеулердi бұзу
Заңды тұлғалардың азаматтық-құқықтық мәмiле бойынша басқа заңды тұлғаның пайдасына бір мың айлық есептiк көрсеткiштен астам сомада қолма-қол тәртiпте төлемдi жүзеге асыруы, -
төлемдi жүзеге асырушы заңды тұлғаға төлем сомасының бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
254-бап. Мемлекеттiк мекеменiң және оралымды басқару
құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорынның (қазыналық
кәсiпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттiк бюджет
қаражаты есебiнен ақшалай мiндеттемелердi қабылдау
жөнiндегi заңсыз іс-әрекеттерi
1. Мемлекеттiк мекеменiң немесе оралымды басқару құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорынның (қазыналық кәсiпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ақшалай мiндеттемелердi азаматтық-құқықтық мәмiлелердi заңнамада белгiленген тiркеусiз және (немесе) уәкiлеттi орган бекiткен сметалар сомасынан тыс қабылдау жөнiндегi, мемлекеттiк мекеменiң немесе оралымды басқару құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорынның (қазыналық кәсiпорынның) мiндеттемелерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның жауаптылығына әкеп соққан заңсыз әрекеттерi, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Осуществление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом сделок и операций в нарушение законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг -
влечет штраф на юридических лиц - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 252. Нарушение требований Закона Республики
Казахстан «Об инвестиционных фондах»
1. Нарушение акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией инвестиционного фонда требований Закона Республики Казахстан «Об инвестиционных фондах» к содержанию информации о своей деятельности, показателях, характеризующих состав и стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также порядка ее опубликования и распространения -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Распространение или опубликование акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией инвестиционного фонда неточной, неполной или вводящей в заблуждение информации -
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 253. Нарушение ограничений, установленных
законодательными актами Республики Казахстан,
по проведению платежей
Осуществление юридическими лицами платежа в наличном порядке по гражданско-правовой сделке на сумму свыше одной тысячи месячных расчетных показателей в пользу другого юридического лица -
влечет штраф на юридическое лицо, осуществившее платеж, в размере пяти процентов от суммы платежа.
Статья 254. Незаконные действия должностных лиц
государственного учреждения и
государственного предприятия на праве
оперативного управления (казенного
предприятия) по принятию денежных
обязательств за счет средств государственного
бюджета
1. Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения или государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета без установленной законодательством регистрации гражданско-правовых сделок и (или) сверх сумм смет, утвержденных уполномоченным органом, повлекшие ответственность Правительства Республики Казахстан или соответствующего местного исполнительного органа по обязательствам государственного учреждения или государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия), -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.

255-бап. Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы
заңнамасын бұзу
1. Тауар биржасы қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуы -
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауар биржасының сауда қызметін және биржалық сауданы ұйымдастырумен тікелей байланысты емес өзге де қызметті жүзеге асыруы –
бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Биржалық тауарлар тізбесіне енгізілген тауарларды тауар биржаларынан тыс өткізу –
жеке тұлғаларға - жетпіс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Биржалық брокерлердің және (немесе) биржалық дилерлердің әрбір клиент бойынша жеке жасалатын биржалық мәмілелердің есебін жүргізу және осы мәмілелер туралы мәліметтерді мәміле жасалған күннен бастап бес жыл ішінде сақтау жөніндегі талаптарды сақтамауы –
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16-тарау. Салық салу саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
256-бап. Салық органында тіркеу есебiне қою мерзiмiнiң бұзылуы
1. Салық органында тiркелу есебiне қою туралы, дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың тіркелу есебі туралы, жекелеген қызмет түрлері бойынша тіркелу есебі туралы салықтық өтініш берудiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген мерзiмдерiн бұзу –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – сегiз, жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық төлеушiнiң қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы салық өтінішін берудiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген мерзiмiн бұзуы, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне есепке қойылмаған кезең үшiн салық салынатын айналым сомасының – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады

Статья 255. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о товарных биржах
1.Участие работников товарной биржи в биржевых сделках -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Осуществление товарной биржей торговой и иной деятельности, непосредственно не связанной с организацией биржевой торговли, -
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.
3. Реализация товаров, включенных в перечень биржевых товаров, вне товарных бирж -
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Несоблюдение биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами требований по ведению учета совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранению сведений об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки -
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 16. Административные правонарушения в области
налогообложения
Статья 256. Нарушение срока постановки на регистрационный
учет в налоговом органе
1. Нарушение установленных законодательными актами Республики Казахстан сроков подачи налогового заявления о постановке на регистрационный учет в налоговом органе, о регистрационном учете индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, о регистрационном учете по отдельным видам деятельности –
влечет предупреждение.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере восьми, на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение налогоплательщиком установленного законодательными актами Республики Казахстан срока подачи налогового заявления в налоговый орган о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства - пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – тридцати процентов от суммы облагаемого оборота за период непостановки на учет.

257-бап. Арнаулы салық режимiн қолданған кезде қызметтi заңсыз
жүзеге асыру
1. Арнаулы салық режимiн қолдану Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде осы режим үшiн көзделген шарттарды бұза отырып жүзеге асыру, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Дара кәсiпкердiң патент құнының есеп-қисап не салық есептілігін ұсынуды тоқтата тұру (ұзарту, қайта жаңарту) туралы салық өтінішін беру мерзiмiн бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
258-бап. Салық органының салық есептілігін табыс етуді тоқтата
тұру туралы шешімінің қолданысы кезеңінде қызметті
жүзеге асыру
1. Салық органының салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру туралы шешімінің қолданысы кезеңінде тұлғалардың қызметті жүзеге асыруы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
259-бап. Салық есептiлiгiн, сондай-ақ шартты банк салымына
байланысты құжаттарды табыс етпеу
1. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде салық органына салық есептілігін табыс етпеуі –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген әрекетті қоспағанда, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – он бес, жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 257. Неправомерное осуществление деятельности при
применении специального налогового режима
1. Применение специального налогового режима с нарушением условий, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан для этого режима, -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение индивидуальным предпринимателем срока подачи расчета стоимости патента либо налогового заявления о приостановлении (продлении, возобновлении) представления налоговой отчетности -
влечет предупреждение.
4. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 258. Осуществление деятельности в период действия
решения налогового органа о приостановлении
представления налоговой отчетности
1. Осуществление деятельности лицами в период действия решения налогового органа о приостановлении представления налоговой отчетности –
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 259. Непредставление налоговой отчетности, а также
документов, связанных с условным банковским
вкладом
1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган налоговой отчетности в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет предупреждение.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, за исключением деяния, указанного в части третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - сорока пяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

3. Мониторинг бойынша есептілікті Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде табыс етпеуді білдіретін, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
мониторинг жүргізілуге жататын ірі салық төлеушілерге - бес жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Салық агентінің шартты банк салымы туралы шартты табыс салығын шартты банк салымы арқылы төлеген жағдайда салық органына табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі –
жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаларға - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаларға – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме, филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаларға – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Салық төлеушінің салық органына жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық салынуға жататын резидент емес заңды тұлға пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомасын айқындау үшін қажетті құжаттарды табыс етпеуі, -
жеке тұлғаларға – жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
260-бап. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті, сондай-ақ
трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге
асыру үшін қажетті құжаттарды табыс етпеу
1. Салық төлеушінің Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында белгіленген мерзімде салық органына мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті табыс етпеуі, сондай-ақ салық төлеушiнiң трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды (оның iшiнде электрондық түрдегi) уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде табыс етпеуi не оны табыс етуден бас тартуы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, выразившееся в непредставлении в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, отчетности по мониторингу, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, – в размере пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление либо несвоевременное представление в налоговый орган налоговым агентом договора об условном банковском вкладе в случае уплаты подоходного налога через условный банковский вклад –
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства, в том числе на юридических лиц нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства, в том числе на юридических лиц нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, в том числе на юридических лиц нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиал, представительство - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган документов, необходимых для определения суммы прибыли или части прибыли юридического лица-нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, подлежащей налогообложению в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 260. Непредставление отчетности по мониторингу
сделок, а также документов, необходимых для
осуществления контроля при трансфертном
ценообразовании
1. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган отчетности по мониторингу сделок в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, а также непредставление в срок, установленный уполномоченным органом, либо отказ в представлении налогоплательщиком документов (в том числе в электронном виде), необходимых для осуществления контроля при трансфертном ценообразовании, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Мәмілелер мониторингі бойынша есептіліктің деректері мен тексеру барысында алынған деректер арасында тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 2 000 еселенген мөлшерінен асатын алшақтықтарды анықтау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - жеті жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
261-бап. Келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған
адамдардың, сол сияқты аталған адамдардың жұбайының
(зайыбының) қаржылық бақылау шараларын бұзуы
1. Келеңсіз себептермен мемлекеттік қызметтен босатылған адамдардың мемлекеттік қызметтен босатылғаннан кейін үш жыл бойы жыл сайын, сол сияқты аталған адамдардың жұбайының (зайыбының) кірістер, мүлік туралы декларацияларды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнамада көзделген басқа да мәліметтерді бермеуі, уақтылы бермеуі немесе толық емес, дәйексіз декларацияларды беруі, -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жылдың ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Тұлға қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету арқылы бұзушылықты жойған жағдайда, осы бапта көзделген әкімшілік жауапқа тартылуға жатпайды.
262-бап. Салық салу объектiлерiн жасыру
1. Салық төлеушiнiң салық салу объектiлерiн жасыруы, -
жеке тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жасырылған салық салу объектiсi бойынша төленуге жататын салық және басқа да мiндеттi төлемдер сомасының жүз елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік),-
жеке тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға, орта кәсіпкерлік субъектілеріне, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жасырылған салық салу объектiсi бойынша төленуге жататын салық және басқа да мiндеттi төлемдер сомасының екі жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін салық төлеушінің кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды есепке қабылдамауы да салық салу объектiлерiн жасыру деп түсініледі.

2. Выявление расхождений более 2000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, между данными отчетности по мониторингу сделок и данными, полученными в ходе проверки, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 261. Нарушение мер финансового контроля
1. Умышленное непредставление деклараций о доходах и имуществе, являющихся объектом налогообложения, лицом, занимающим государственную должность, лицом, уволенным с государственной службы по отрицательным мотивам, а равно супругом (супругой) указанных лиц в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 262. Сокрытие объектов налогообложения
1. Сокрытие налогоплательщиком объектов налогообложения -
влечет штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, субъектов среднего предпринимательства, субъектов крупного предпринимательства в размере ста пятидесяти процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту налогообложения.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, субъектов среднего предпринимательства, субъектов крупного предпринимательства в размере двухсот процентов от суммы налогов и других обязательных платежей, подлежащих уплате по сокрытому объекту налогообложения.
Примечание. Для целей части первой настоящей статьи под сокрытием объектов налогообложения понимается также непринятие налогоплательщиком на учет товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств - членов Таможенного союза.

263-бап. Есепке алу құжаттамаларының болмауы және салық есебін
жүргізуді бұзу
1. Салық төлеушіде есепке алу құжаттамасының болмауы және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген есепке алу құжаттамасын жасау және сақтау жөніндегі талаптардың орындалмауы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлген қызметтердi) есепке алу және сату жөнiндегi операциялардың есепке алу құжаттамасында көрсетiлмеуi, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының үш, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - он пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Салық төлеушіде есепке алу құжаттамасының болмауы деп бухгалтерлік құжаттаманың және (немесе) салық нысандарының, салықтық есепке алу саясаты құжаттарының, салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемелерін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың болмауы түсініледі.
264-бап. Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi
төлемдердiң есебіне жатқызылған (есептелген) сомасын
төлеуден жалтару
Касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органы өкімінің қолданысы кезеңінде берешек болған жағдайда, салық төлеушiнiң үшiншi тұлғалармен өзара есеп айырысуды жүзеге асыруы арқылы салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң есебіне жатқызылған (есептелген) сомасын төлеуден жалтаруы, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға – жүргізілген есеп айырысу сомасының он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
265-бап. Салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi
төлемдердiң сомасын кемiтiп көрсету/
1. Салықтың және басқа да міндетті төлемдердің сомасын декларацияда, есепте, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініште кемітіп көрсету, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң есептелген сомасының он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 263. Отсутствие учетной документации и нарушение
ведения налогового учета
1. Отсутствие у налогоплательщика учетной документации и (или) несоблюдение требований по составлению и хранению учетной документации, установленных законодательством Республики Казахстан -
влечет предупреждение.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
3. Неотражение в учетной документации операций по учету и реализации товаров (работ, услуг) -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трех, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).
Примечание. Под отсутствием у налогоплательщика учетной документации понимается отсутствие бухгалтерской документации и (или) налоговых форм, налоговой учетной политики, иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства.
Статья 264. Уклонение от уплаты начисленных (исчисленных)
сумм налогов и других обязательных платежей в
бюджет
Уклонение от уплаты начисленных (исчисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, совершенное путем осуществления налогоплательщиком взаиморасчетов с третьими лицами при наличии задолженности в период действия распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по кассе, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов.
Статья 265. Занижение сумм налогов и других обязательных
платежей в бюджет
1. Занижение сумм налогов и других обязательных платежей в декларации, расчете, заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей, на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти процентов от начисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет.

2. Салық төлеушiнiң ағымдағы төлемдер сомасын есепте кемітіп көрсетуi, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - ағымдағы төлемдердiң кемiтiп көрсетiлген сомасының отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық кезеңi үшiн iс жүзiнде есептелген корпоративтік табыс салығы сомасының салық кезеңi iшiнде есептелген аванстық төлемдер сомасынан жиырма пайыз мөлшерінде асып түсуi, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
ic жүзiндегi салықтың асып түскен сомасының қырық пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бюджетпен патент негiзiнде есеп айырысуды жүргiзетiн ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрушi заңды тұлғаның патент құнының есебiне кiретiн салық сомасын кемiтiп көрсетуi, егер осы iс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгiлерi болмаса, -
патент құнының есебi кезiнде азайтылмай, кемiтiп көрсетiлген салық сомасының отыз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін қосылған құн салығының есепке жазылған сомасы бойынша әкімшілік жаза сомасын айқындау кезінде салық кезеңі үшін қосылған құн салығын төлеудің белгіленген мерзімі күніне салық төлеушінің жеке шоты бойынша қосылған құн салығының артық төленген сомасы есепке алынады.
Бір салық кезеңінен артық кезеңге салықтық тексеру болған жағдайда, әрбір келесі салық кезеңі үшін төлемнің белгіленген мерзімі күніне жеке шот бойынша артық төленген сома осы салықтық тексеруге енгізілген алдыңғы салық кезеңдері үшін қосылған құн салығының есепке жазылған және (немесе) азайтылған сомасын есепке ала отырып айқындалады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаттары үшін, егер тұлға тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініште жанама салықтардың сомаларын төмендеткені үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс болған жағдайда, мұндай тұлға импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияда жанама салықтардың көрсетілген сомаларын төмендеткені үшін бөлек әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
3. Осы баптың үшінші бөлігіндегі мақсаттар үшін, салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ұсынылуға жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің есептерін ұсынбаған жағдайда да, тұлға әкімшілік жауапкершілікке тартылмауы тиіс. Бұл ретте, аванстық төлемдердің есептелген сомасы нөлге теңестіріледі.

2. Занижение налогоплательщиком сумм текущих платежей в расчете, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, субъектов среднего предпринимательства в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы текущих платежей.
3. Превышение суммы фактически исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период над суммой исчисленных авансовых платежей в течение налогового периода в размере более двадцати процентов, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере сорока процентов от суммы превышения фактического налога.
4. Занижение сумм налогов, входящих в расчет стоимости патента, юридическим лицом-производителем сельскохозяйственной продукции, производящим расчеты с бюджетом на основе патента, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере тридцати процентов от заниженной суммы налогов без уменьшения при расчете стоимости патента.
Примечания.
1. Для целей части первой настоящей статьи при определении суммы административного взыскания по начисленной сумме налога на добавленную стоимость учитывается сумма переплаты по налогу на добавленную стоимость по лицевому счету налогоплательщика на дату установленного срока уплаты налога на добавленную стоимость за налоговый период.
В случае налоговой проверки более одного налогового периода сумма переплаты по лицевому счету на дату установленного срока уплаты за каждый последующий налоговый период определяется с учетом начисленной и (или) уменьшенной суммы налога на добавленную стоимость за предыдущие налоговые периоды, включенные в данную налоговую проверку.
2. Для целей части первой настоящей статьи в случае, если лицо подлежит административной ответственности за занижение сумм косвенных налогов в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, такое лицо не подлежит административной ответственности отдельно за занижение указанных сумм косвенных налогов в декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.
3. Для целей части третьей настоящей статьи лицо также подлежит административной ответственности в случае непредставления в течение налогового периода расчетов авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих представлению в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. При этом исчисленная сумма авансовых платежей приравнивается к нулю.

4. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаты үшін асып түсуді айқындау кезінде Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 335-бабының 3-тармағына және (немесе) 338-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес пайдалы қазбаларды өндіру салығына жүргізілген түзетуге байланысты түзілген асып түсу есепке алынбайды.
266-бап. Салық агентiнiң салықтарды ұстап қалу және
(немесе) аудару жөнiндегi мiндеттердi орындамауы
1. Салық агентінің ұстап қалуға және (немесе) бюджетке аударуға жататын салық сомаларын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде ұстап қалмауы немесе толық ұстап қалмауы -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң ұсталмаған сомасының жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық агентінің бюджетке аударуға жататын ұстап қалған салық сомаларын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде аудармауы немесе толық аудармауы –
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Адам салық агенті өз бетінше анықтаған және қосымша салық есептілігінде көрсетілген салықтардың ұсталған (ұсталуға тиіс) сомалары бойынша, оларды салық органына қосымша салық есептілігін табыс еткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетке аударған жағдайда осы бапта көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
267-бап. Жалған шот-фактура жазып беру
Салық төлеушiнiң жалған шот-фактура жазып беруi, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - шот-фактураға енгiзiлген қосылған құн салығы сомасының отыз бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінде тұрмаған салық төлеушi, сол сияқты жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетудi, тауарлар жөнелтудi нақты жүргiзбеген тұлға жазған және қосылған құн салығы сомасын қамтитын шот-фактура жалған шот-фактура деп танылады.

4. Для целей части третьей настоящей статьи при определении превышения не учитывается превышение, образовавшееся в связи с произведенной корректировкой налога на добычу полезных ископаемых в соответствии с пунктом 3 статьи 335 и (или) подпунктом 1) пункта 3 статьи 338 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Статья 266. Невыполнение налоговым агентом обязанности по
удержанию и (или) перечислению налогов
1. Неудержание или неполное удержание налоговым агентом сумм налогов, подлежащих удержанию и (или) перечислению в бюджет, в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти процентов от неудержанной суммы налогов и других обязательных платежей.
2. Неперечисление или неполное перечисление налоговым агентом удержанных сумм налогов, подлежащих перечислению в бюджет, в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, по удержанным (подлежащим удержанию) суммам налогов, выявленным налоговым агентом самостоятельно и указанным в дополнительной налоговой отчетности, при условии их перечисления в бюджет не позднее трех рабочих дней со дня представления дополнительной налоговой отчетности в налоговый орган.
Статья 267. Выписка фиктивного счета-фактуры
Выписка налогоплательщиком фиктивного счета-фактуры –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот процентов от суммы налога на добавленную стоимость, включенной в счет-фактуру.
Примечание. Фиктивным счетом-фактурой признается счет-фактура, выписанный плательщиком, не состоящим на регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость, а равно лицом, фактически не производившим выполнение работ, оказание услуг, отгрузку товаров, и включающий в себя сумму налога на добавленную стоимость.

268-бап. Биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда,
мұнай өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген
түрлерін өндіру және олардың айналымын мемлекеттік
реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының
заңнамасын бұзу
1. Биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу, акцизделетін тауарларды декларациялау қағидаларын бұзу, сол сияқты биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, ілеспе жүкқұжаттарды, сондай-ақ акцизделетін тауарлардың өндірілуі мен айналымы бойынша декларацияларды табыс етпеу не уақтылы табыс етпеу -
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының темекі бұйымдарының өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы заңнамасын:
уәкілетті органға темекі бұйымдарының өндірілуі мен оның айналымы саласындағы мәліметтерді беруден бас тарту немесе дәйексіз ақпарат беру, сол сияқты өндіріс паспортына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты жазбаша түрде күнтізбелік отыз күн ішінде бермеу;
темекі бұйымдарын лицензияда көрсетілген мекенжайдан басқа орында, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жабдықтарда өндіру;
лицензия берілген күннен бастап бір жыл ішінде темекі бұйымдарын өндіру бойынша қызметті жүзеге асырмау түрінде бұзу –
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 268. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области государственного
регулирования производства и оборота
отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных
товаров, за исключением биотоплива, этилового
спирта и алкогольной продукции
1. Нарушение правил оформления сопроводительных накладных, декларирования подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции, а равно непредставление либо несвоевременное представление сопроводительных накладных, а также деклараций по производству и обороту подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий, совершенное в виде:
отказа в представлении уполномоченному органу сведений или предоставления недостоверной информации в сфере производства и оборота табачных изделий, а равно непредоставления в течение тридцати календарных дней в письменном виде информации о внесенных изменениях и дополнениях в паспорт производства;
производства табачных изделий не по адресу, указанному в лицензии, на оборудовании, не соответствующем требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
неосуществления деятельности по производству табачных изделий в течение года со дня выдачи лицензии, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере семисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.

5. Биоотынды, этил спирті мен алкоголь өнімін қоспағанда, мұнай
өнімдері мен акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіру және олардың айналымы шарттарын:
этилдендiрiлген бензиннiң және (немесе) кондициялық емес мұнай өнiмдерiн айналымы, сондай-ақ оларды жеке және (немесе) заңды тұлғалардың одан әрі өңдемей сақтауы;
өндірушілерді қоспағанда, тұлғалардың мұнай өнімдерін мұнай өнімдері базаларынан, автожанармай құю станцияларынан тыс орындарда өткізуі;
мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің ілеспе жүкқұжаттарынсыз айналымы;
есепке алу бақылау аспаптарына салынған пломбаларды алып тастау;
темекі бұйымдарының Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ең төменгі бағалардан төмен бағаларда айналымда болуы (экспорттан басқа);
мұнай өнiмдерiн жылжымалы үлгiдегi жанармай құю станцияларынан дала жұмыстарындағы ауыл шаруашылығы техникасы шоғырланған орындардағы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерден тыс орындарда өткізу;
құрамында металл қосындылары бар (дизель отыны үшін статикаға қарсы қосындылардан басқа, темір, марганец, қорғасын және басқалары) мұнай өнімдерін жеке және (немесе) заңды тұлғалардың айналымға салуы;
мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін мұнай өнімдерін өндірушілердің есепке алатын бақылау аспаптарынсыз (ЕБА) не ЕБА-дан өткізбей өндіруі, жөнелтуі және (немесе) сатуы;
мұнай өнімдерін кейіннен сату және (немесе) сақтау мақсатында мұнай базаларының, резервуардың меншік иелерінің бір уақытта екі және одан да көп жеке (немесе) заңды тұлғаларға жалға беруі;
мұнай өнімдерін өндірушілерден және мұнай жеткізушілерден сатып алатын мұнай өнімдерін көтерме саудамен жеткізушілердің мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізбейтіндерге немесе түпкі емес тұтынушыларға өткізуі;
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған мұнай өнімдері және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – жүз елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған мұнай өнімдері және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Нарушение условий производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров, за исключением биотоплива, этилового спирта и алкогольной продукции, совершенное в виде:
оборота этилированного бензина и (или) некондиционных нефтепродуктов, а также их хранения без дальнейшей переработки физическими и (или) юридическими лицами;
реализации нефтепродуктов лицами, за исключением производителей, не с баз нефтепродуктов, автозаправочных станций;
оборота отдельных видов нефтепродуктов без сопроводительных накладных;
срыва наложенных на контрольные приборы учета пломб;
оборота (кроме экспорта) табачных изделий ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных цен;
реализации нефтепродуктов с автозаправочных станций передвижного типа не на землях сельскохозяйственного назначения в местах сосредоточения сельскохозяйственной техники на полевых работах;
оборота нефтепродуктов, включающих металлосодержащие присадки (железо, марганец, свинец и другие, кроме антистатических присадок для дизельного топлива) физическими и (или) юридическими лицами;
производства, отгрузки и (или) реализации отдельных видов нефтепродуктов производителями нефтепродуктов без контрольных приборов учета (КПУ) либо минуя КПУ;
передачи в аренду собственниками нефтебаз, резервуара для реализации и (или) хранения в целях последующей реализации нефтепродуктов, одновременно двум и более физическим и (или) юридическим лицам;
реализации нефтепродуктов, оптовыми поставщиками нефтепродуктов, приобретающих нефтепродукты у производителей и поставщиков нефти, не розничным реализаторам нефтепродуктов или не конечным потребителям,-
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмисот месячных расчетных показателей с конфискацией нефтепродуктов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией нефтепродуктов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.

269-бап. Қазақстан Республикасының этил спирті мен алкоголь
өнімін өндіру және (немесе) олардың айналымы
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін декларациялау қағидаларын, этил спирті және (немесе) алкоголь өніміне ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу қағидаларын бұзу, сол сияқты этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін өндіру және олардың айналымы бойынша декларацияларды, сондай-ақ этил спиртіне және (немесе) алкоголь өніміне ілеспе жүкқұжаттарды табыс етпеу не уақтылы табыс етпеу, -
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің айналымы қағидаларын:
1) алкоголь өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленбеген орындарда сақтау және өткізу;
2) лицензияда көрсетілмеген мекенжай бойынша этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің айналымы (экспорттан басқа);
3) алкоголь өнімін аралас полимер ыдыстармен, оның ішінде полиэтиленмен қапталған картон ораммен және картон қорабына салынған фольгаланған полиэтилен пакетімен өткізу, сол сияқты тұрқы бұзылған ыдыспен, анық сынған белгiлерi бар, тығыны бүлінген шөлмектермен бөлшек саудада өткізу;
4) алкоголь өнімін (шарап материалдарынан, сырадан және күштілігі он екі пайызға жетпейтін градусы төмен ликер-арақ өнімдерінен басқа) қаңылтыр ыдыспен, заттаңбасы жоқ шөлмектермен және пластикалық ыдыстармен сату;
5) алкоголь өнімінің Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ең төменгі бағадан төмен бағамен айналымда болуы (экспорттан басқа);
6) екі және одан да көп лицензиаттың бір мекенжай бойынша, сол бір стационарлық үй-жайларда, этил спиртін (оның ішінде мұнай өнімдеріне қоспа ретіндегі денатуратталған этил спиртін (этанолды) және (немесе) алкоголь өнімін сақтауы және өткізуі;
7) шыққан жері белгісіз, сәйкестік сертификаты (және белгісі) жоқ, жарамдылық мерзімі өткен, сондай-ақ ілеспе жүкқұжаттарынсыз этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін сақтау, өткізу және (немесе) тасымалдау түрінде бұзу –
жеке тұлғаларға - құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарларға акциз ставкасының бес жүз пайызы мөлшерінде, алкоголь өнімін кейіннен жойып, құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарын тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 269. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в сфере производства и (или)
оборота этилового спирта и алкогольной
продукции
1. Нарушение правил декларирования этилового спирта и (или) алкогольной продукции, правил оформления сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию, а равно непредставление либо несвоевременное представление деклараций по производству и обороту этилового спирта и (или) алкогольной продукции, а также сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение правил оборота этилового спирта и (или) алкогольной продукции, совершенное в виде:
1) хранения и реализации алкогольной продукции в местах, не установленных законодательством Республики Казахстан;
2) оборота (кроме экспорта) этилового спирта и (или) алкогольной продукции не по адресу, указанному в лицензии;
3) реализации алкогольной продукции в комбинированной полимерной таре, в том числе в картонной упаковке с полиэтиленовым покрытием и фольгированном полиэтиленовом пакете, помещенном в картонную коробку, а равно розничной реализации в деформированной таре, в бутылках с явными признаками боя, с поврежденной укупоркой;
4) реализации алкогольной продукции в жестяной таре (кроме виноматериала, пива и слабоградусных ликеро-водочных изделий с крепостью менее двенадцати процентов), в бутылках без этикеток и пластиковых емкостях;
5) оборота (кроме экспорта) алкогольной продукции ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных цен;
6) хранения и реализации этилового спирта (в том числе этилового спирта (этанола) денатурированного, предназначенного в качестве добавки к нефтепродуктам), и (или) алкогольной продукции по одному и тому же адресу, в одних и тех же стационарных помещениях, двумя и более лицензиатами;
7) хранения, реализации и (или) транспортировки этилового спирта и (или) алкогольной продукции не установленного происхождения, без сертификатов (и знаков) соответствия, с истекшим сроком годности, а также без сопроводительных накладных, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятисот процентов ставки акцизов на подакцизные товары, явившиеся непосредственным предметом правонарушения, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения с последующим уничтожением алкогольной продукции и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.

4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға - құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарларға акциз ставкасының сегіз жүз пайызы мөлшерінде, алкоголь өнімін кейіннен жойып, құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарын тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін өндіру қағидаларын:
1) уәкілетті органға этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және олардың айналымы саласындағы мәліметтерді беруден бас тарту немесе дәйексіз ақпарат беру, сол сияқты өндіріс паспортына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты жазбаша түрде күнтізбелік отыз күн ішінде бермеу;
2) этил спиртін спирт өлшеуіш аппараттарымен жабдықтамай не өндіру көлемдері туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді жүзеге асырмайтын спирт өлшеуіш аппараттарымен өндіру;
3) этил спиртін ақаулы, сол сияқты есептегі нормативтен тыс ауытқулары бар спирт өлшеуіш аппараттарымен өндіру;
4) спирт өлшеуіш аппараттарын және фланецтік қосындыларды пломбасыз пайдалану немесе уәкілетті органдар салған пломбаларды этил спиртін өндіру кезінде алып тастау;
5) ауыз су қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеген кезде алкоголь өнімін (шарап материалынан басқа) суды кондициялауға арналған жабдықпен жарақтандырмай өндіру;
6) алкоголь өнімін (қос тотықты көміртекпен қаныққан және шарап материалынан басқа) есепке алатын бақылаушы аспаптармен жабдықтамай не өндіру көлемдері туралы ақпаратты уәкілетті органға автоматты түрде беруді жүзеге асырмайтын есепке алатын бақылаушы аспаптармен өндіру;
7) алкоголь өнімін (қос тотықты көміртекпен қаныққан және шарап материалынан басқа) ақаулы, сол сияқты есептегі нормативтен тыс ауытқулары бар есепке алатын бақылаушы аспаптармен өндіру;
8) есепке алатын бақылаушы аспаптарын (қос тотықты көміртекпен қаныққан және шарап материалынан басқа) және фланецтік қосындыларды пломбасыз пайдалану немесе уәкілетті органдар салған пломбаларды алкоголь өнімін өндіру кезінде алып тастау;

4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере восьмисот процентов ставки акцизов на подакцизные товары, явившиеся непосредственным предметом правонарушения, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения с последующим уничтожением алкогольной продукции и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
5. Нарушение правил производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции, совершенное в виде:
1) отказа в представлении уполномоченному органу сведений или предоставления недостоверной информации в сфере производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, а равно непредоставление в течение тридцати календарных дней в письменном виде информации о внесенных изменениях и дополнениях в паспорт производства;
2) производства этилового спирта без оснащения спиртоизмеряющими аппаратами либо со спиртоизмеряющими аппаратами, не осуществляющими автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу;
3) производства этилового спирта с неисправными спиртоизмеряющими аппаратами, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете;
4) эксплуатации спиртоизмеряющих аппаратов и фланцевых соединений без пломб или срыва наложенных на них уполномоченным органом пломб при производстве этилового спирта;
5) производства алкогольной продукции (кроме виноматериала) без оснащения оборудованием для кондиционирования воды при несоответствии питьевой воды требованиям по безопасности;
6) производства алкогольной продукции (кроме насыщенной двуокисью углерода и виноматериала) без оснащения контрольными приборами учета либо с контрольными приборами учета, не осуществляющими автоматизированную передачу информации об объемах выработки уполномоченному органу;
7) производства алкогольной продукции (кроме насыщенной двуокисью углерода и виноматериала) с неисправными контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете;
8) эксплуатации контрольных приборов учета (кроме насыщенной двуокисью углерода и виноматериала) и фланцевых соединений без пломб или срыва наложенных на них уполномоченным органом пломб при производстве алкогольной продукции;

9) екі және одан да көп лицензиаттың сол бір мекенжай бойынша, бір стационарлық үй-жайларда, сол бір жабдықта этил спиртін (оның ішінде мұнай өнімдеріне қоспа ретіндегі денатуратталған этил спиртін (этанолды) және (немесе) алкоголь өнімін өндіру және сақтау түрінде бұзу –
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданысын тоқтата отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін өндірудің және олардың айналымының шарттарын:
1) осындай қызмет бойынша лицензия қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде қызметті жүзеге асыру;
2) тағамдық емес шикізаттан өндірілген этил спиртінен, сол сияқты денатуратталған этил спиртінен (этанолдан) алкоголь өнімін өндіру түрінде бұзу –
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыруға әкеп соғады.
8. Балалар мекемелерiнде, білім беру ұйымдарында және оларға жүз метр радиуста іргелес жатқан аумақтарда алкоголь өнімін өткізу –
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыруға әкеп соғады.
270-бап. Акцизделетін тауарларды акциздік таңбалармен және
(немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау
тәртібі мен қағидаларын бұзу
1. Өндірушінің немесе импорттаушының акциздік таңбалармен және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға жататын акцизделетін тауарларды таңбалау қағидаларын бұзуы -
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданысын тоқтата отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Акциздік және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалануға жататын акцизделетін тауарларды акциздік және (немесе) есепке алу-бақылау таңбаларсыз, сол сияқты белгіленбеген үлгідегі және (немесе) сәйкестендіруге келмейтін таңбалармен сақтау, өткізу және (немесе) тасымалдау түріндегі айналымы –
жеке тұлғаларға құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарларға акциз ставкасының бес жүз пайызы мөлшерінде, құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлары және (немесе) құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарын тәркілей отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

9) производства и хранения этилового спирта (в том числе этилового спирта (этанола) денатурированного, предназначенного в качестве добавки к нефтепродуктам), и (или) алкогольной продукции по одному и тому же адресу, в одних и тех же стационарных помещениях, на одном и том же оборудовании двумя и более лицензиатами, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере ста тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
6. Деяния, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
7. Нарушение условий производства и оборота этилового спирта и (или) алкогольной продукции, совершенное в виде:
1) осуществления деятельности в период приостановления действия лицензии по такой деятельности;
2) производства алкогольной продукции из этилового спирта, произведенного не из пищевого сырья, а равно из этилового спирта (этанола) денатурированного, -
влечет лишение лицензии на соответствующий вид деятельности.
8. Реализация алкогольной продукции в детских учреждениях, организациях образования и на прилегающих к ним территориях в радиусе ста метров -
влечет лишение лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 270. Нарушение порядка и правил маркировки
подакцизных товаров акцизными марками и (или)
учетно-контрольными марками
1. Нарушение производителем или импортером правил маркировки подакцизных товаров, подлежащих маркировке акцизными и (или) учетно-контрольными марками, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
2. Оборот подакцизных товаров, подлежащих маркировке акцизными и (или) учетно-контрольными марками, совершенный в виде хранения, реализации и (или) транспортировки подакцизной продукции без акцизных и (или) учетно-контрольных марок, а равно с марками неустановленного образца и (или) не поддающимися идентификации, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятисот процентов ставки акцизов на подакцизные товары, явившиеся непосредственным предметом правонарушения, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения, и (или) доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.

271-бап. Кассалық-бақылау машиналарын қолдану тәртiбiн бұзу
1. Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақша арқылы сауда операцияларын жүргізгенде, жұмыстар орындағанда, қызметтер көрсеткенде ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыру кезінде кассалық-бақылау машиналарын қолданбау, сондай-ақ ақаулы немесе пайдаланылу орны бойынша салық органында есепте тұрмаған кассалық-бақылау машиналарын қолдану, —
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кассалық-бақылау машинасының чегін немесе тауарлық чекті бермеу не кассалық-бақылау машинасының чегін немесе тауарлық чекті тауарға немесе қызметке төленген сомадан артық немесе кем сомаға беру, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Кассалық-бақылау машинасының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізу, қолма-қол ақша есебі кітабын немесе тауарлық чек кітабын ауыстыру (қалпына келтіру) үшін, сондай-ақ салық органының пломбасын бұзбай жөндеу мүмкін емес кассалық-бақылау машинасының техникалық ақауы кезінде салық өтінішін беру мерзімін бұзу, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Кассалық-бақылау машинасының бақылау чегінде мына деректемелердің бірін немесе бірнешеуін:
1) салық төлеушінің атауы;
2) сәйкестендіру нөмірі;
3) кассалық-бақылау машинасының зауыттық нөмірі;
4) кассалық-бақылау машинасының салық органындағы тіркеу нөмірі;
5) чектің реттік нөмірі;
6) тауарды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету күні мен уақытын;
7) тауардың, жұмыстың, қызметтің бағасын және (немесе) сатып алу сомасын;
8) фискалдық белгіні көрсетпеу не компьютерлік жүйелердің бақылау чегінде (банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелерді қоспағанда) осы бөліктің 1)-7) тармақшаларында көрсетілген бір немесе бірнеше деректемелерді көрсетпеу, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 271. Нарушение порядка применения
контрольно-кассовых машин
1. Неприменение контрольно-кассовой машины при осуществлении на территории Республики Казахстан денежных расчетов, производимых при торговых операциях, выполнении работ, оказании услуг посредством наличных денег, а также применение контрольно-кассовой машины, являющейся неисправной или не состоящей на учете в налоговом органе по месту использования, –
влечет предупреждение.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влекут штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Невыдача чека контрольно-кассовой машины или товарного чека либо выдача чека контрольно-кассовой машины или товарного чека на сумму больше или меньше, уплаченной за товар или услугу, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Нарушение сроков подачи налогового заявления для внесения изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины, замены (восстановления) книги учета наличных денег или книги товарных чеков, а также при технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой невозможно без нарушения целостности пломбы налогового органа,-
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Не отражение в контрольном чеке контрольно-кассовой машины одного или нескольких из следующих реквизитов:
1) наименование налогоплательщика;
2) идентификационный номер;
3) заводской номер контрольно-кассовой машины;
4) регистрационный номер контрольно-кассовой машины в налоговом органе;
5) порядковый номер чека;
6) дату и время совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг;
7) цену товара, работы, услуги и (или) сумму покупки;
8) фискальный признак либо не отражение в контрольном чеке компьютерных систем (за исключением компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) одного или нескольких реквизитов, установленных подпунктами 1)-7) настоящей части, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.

6. Кассалық-бақылау машинасын пайдалану кезінде қолма-қол ақшаны есепке алу кітабын толтырмау не ауысымдық есеп көрсеткіштерінің тиісті күнге қолма-қол ақша есебі кітабының деректерімен сәйкес келмеуі не қате енгізілген соманы жою немесе сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қолма-қол ақшаны қайтару операцияларын кассалық-бақылау машинасында жүзеге асыру кезінде қолма-қол ақша есебі кітабында жазбау, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есеп көрсеткіштерінің салықтық тексеру барысында анықталған, қолма-қол ақшаны есепке алу кітабында көрсетілген тауарларды сатуға, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты емес қолма-қол ақшаны қабылдау және беру сомасы ескеріле отырып, фискалдық есепті алған сәтте кассадағы қолма-қол ақшаның сомасына сәйкес келмеуі, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Ауысымдық есепті, қолма-қол ақшаның есебі кітабын, тауарлық чекті, кассалық-бақылау машинасын тіркеу карточкасын, жою немесе қайтару чегін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген жою немесе қайтару операциясы жүргізілген бақылау чегін сақтау мерзімін бұзу, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Қате енгізілген соманы жою немесе сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін қолма-қол ақшаны қайтару операцияларын сатылған тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге бақылау чегінің түпнұсқасынсыз кассалық-бақылау машинасында жүргізу, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Незаполнение книги учета наличных денег при эксплуатации контрольно-кассовой машины, либо несоответствие показаний сменных отчетов данным книги учета наличных денег на соответствующую дату, либо не проведение записи в книге учета наличных денег при осуществлении в контрольно-кассовой машине операций аннулирования ошибочно введенной суммы или возврата наличных денег за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
7. Несоответствие показаний отчета о текущем состоянии кассы сумме наличных денег в кассе на момент снятия фискального отчета с учетом сумм приема и выдачи наличных денег, не связанных с реализацией товаров, выполнением работ, оказанием услуг, отраженных в книге учета наличных денег, выявленных в ходе налоговой проверки, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
8. Нарушение сроков хранения сменного отчета, книги учета наличных денег, товарных чеков, регистрационной карточки контрольно-кассовой машины, чека аннулирования или возврата, а также контрольного чека, по которому проведена операция аннулирования или возврата, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
9. Проведение в контрольно-кассовой машине операций аннулирования ошибочно введенной суммы или возврата наличных денег за реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги без наличия оригинала контрольного чека на реализованные товары, выполненные работы, оказанные услуги, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

10. Салық органының пломбасының бүтіндігін бұзбай жою мүмкін емес кассалық-бақылау машинасының техникалық ақауы жойылғаннан кейін пломба орнату үшін кассалық-бақылау машинасын салық органына табыс ету мерзімін бұзу, -
жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
272-бап. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңнамасында
белгiленген мiндеттердi орындамауы
1. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңдарында белгiленген мiндеттердi:
1) салық органдарының салық төлеушiге - заңды тұлғаға, резидент еместі қоса алғанда, оның құрылымдық бөлімшелеріне, дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға, шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға хабарламалардың кепілді жеткізілімін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы банк шотын ашқаны туралы ол ашылғаннан кейінгі күннен бір жұмыс күнінен кешіктірмей не хабарламаны қағаз жеткізгіште жіберген кезде – үш жұмыс күні ішінде хабарламау;
2) клиенттердің төлем құжаттарындағы (вексельді және банктің қолма-қол ақша қабылдауы және беруі жүргізілетін төлем құжаттарын қоспағанда) сәйкестендіру нөмірінсіз банк шоттары бойынша операциялар жүргiзу;
3) салық төлеушiнің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу тапсырмасын, салықты, басқа да міндетті төлемдерді, өсiмақылар мен айыппұлдар өндіріп алу туралы салық органының инкассолық өкімдерін салық төлеушінің не салық органының нұсқауын алған күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей, бірінші кезекте орындамауы;
4) дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, заңды тұлға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, қызметін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның банк шоттарында (корреспонденттікті қоспағанда) сондай өкімде көрсетілген салық берешегі сомасының шегінде шығыс операцияларын салық органдарының өкімі бойынша тоқтатпау;

10. Нарушение срока представления контрольно-кассовой машины в налоговый орган для установки пломбы после устранения технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой невозможно без нарушения целостности пломбы налогового органа, -
влечет штраф на частных нотариусов, частных судебных исполнителей, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 272. Неисполнение банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских
операций, обязанностей, установленных
налоговым законодательством
1. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных налоговым законодательством, совершенное в виде:
1) неуведомления налоговых органов об открытии налогоплательщику - юридическому лицу, включая нерезидента, его структурным подразделениям, физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, иностранцу и лицу без гражданства банковских счетов посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе - в течение трех рабочих дней;
2) проведения операции по банковским счетам клиентов без идентификационного номера в платежных документах (за исключением векселя и платежных документов, на основании которых производятся прием и выдача банком наличных денег);
3) неисполнения в первоочередном порядке платежного поручения налогоплательщика по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, инкассовых распоряжений налоговых органов о взыскании налогов, других обязательных платежей, пени и штрафов - не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения указания налогоплательщика либо налоговых органов;
4) неприостановления по распоряжению налоговых органов расходных операций в пределах суммы налоговой задолженности, указанной в таком распоряжении, на банковских счетах (за исключением корреспондентских) физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, юридического лица, структурного подразделения юридического лица, структурного подразделения юридического лица - нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;

5) есептік тоқсан ішінде шартты банк салымында орналастырылған ақшаның қозғалысы туралы есепті ақшаның осындай қозғалысы бар болған кезде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық органына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзім ішінде табыс етпеуі,
6) өз клиентіне оның осы банкте ашқан банк шотына салық қызметі органдары салық төлеушінің банк шоттары бойынша инкассолық өкімдері немесе шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдері қойылған болса, жаңа банк шотын ашу;
7) әрекетсіз салық төлеушіге банк шотын ашу, -
банктің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамаған кезеңі ішінде салық төлеушiлердiң банк шоттары бойынша жасалған шығыс операциялары сомасының бес пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың шартты банк салымы туралы шарттар бойынша орналастырылған салықтар төлемдерінiң сомасын аудармауы немесе уақтылы аудармауы, -
шартты банк салымында орналастырылған, аударылмаған немесе уақтылы аударылмаған салық төлемі сомасының елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың салық заңнамасында белгіленген міндеттерді:
салық органдарының салық төлеушi заңды тұлғаға, резидент еместі қоса алғанда, оның құрылымдық бөлімшелеріне, дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға, шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға хабарламалардың кепілдік берілген жеткізілімін қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы банк шотын жабу туралы ол ашылғаннан кейінгі күннен бір жұмыс күнінен кешіктірмей не хабарламаны қағаз жеткізгіште жіберген кезде - үш жұмыс күні ішінде хабарламау;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу, әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын аудару төлем құжаттарын дұрыс көрсетілмеген сәйкестендіру нөмірімен қабылдау;
көлік құралына салықты төлеу төлем құжаттарын көлік құралының дұрыс көрсетілмеген сәйкестендіру нөмірімен қабылдау;
уәкілетті органның дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаға берiлген кредит (қарыз) бойынша сыйақы түріндегі кірісті мойындауды тоқтату кезінде сыйақы есептеуді тоқтата тұруы туралы есептiк салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей хабардар етпеуі;
салық сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды аудармау (есептемеу), уақытында аудармау (есептемеу) не банкке немесе бюджет жүйесінің кассалық орындауын жүзеге асыратын басқа ұйымға салық сомасын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсімақыларды, айыппұлдарды аудару кезінде банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кінәсінен төлем құжатындағы деректемелерді толтыру кезінде қателік жіберу;
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат ретінде тіркеу есебінде тұрған тексерілетін жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның ақшасының болуын және банк шоттары бойынша жасалатын операцияларын тексеруге салық қызметі органдарының лауазымды адамын жібермеу;
дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлға немесе заңды тұлға болып табылатын қарыз алушының берiлген кредиттер (қарыздар) бойынша мiндеттемелерiн есептен шығарған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде міндеттемелерді есептен шығарудан қарыз алушы салық төлеушіде кіріс пайда болғаны туралы салық органын хабардар етпеуі;
салық қызметі органының сұрау салуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы мәліметтерді табыс етпеу, -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5) непредставления в налоговый орган в течение срока, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан, отчета о движении денег, размещенных на условном банковском вкладе в течение отчетного квартала, при наличии такого движения денег по форме, установленной уполномоченным органом;
6) открытия своему клиенту нового банковского счета при наличии у последнего в данном банке открытого банковского счета, на который органами налоговой службы выставлены инкассовые распоряжения или распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика;
7) открытия банковского счета бездействующему налогоплательщику, -
влечет штраф в размере пяти процентов от суммы совершенных расходных операций по банковским счетам налогоплательщиков за период неисполнения банком обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Неперечисление или несвоевременное перечисление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сумм налогов в бюджет, размещенных по договорам об условном банковском вкладе, -
влечет штраф в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленного или несвоевременно перечисленного налога и другого обязательного платежа в бюджет, размещенного на условном банковском вкладе.
3. Неисполнение банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных налоговым законодательством, совершенное в виде:
неуведомления налоговых органов о закрытии налогоплательщику - юридическому лицу, включая нерезидента, его структурным подразделениям, физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, иностранцу и лицу без гражданства банковских счетов посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия, либо при направлении уведомления на бумажном носителе - в течение трех рабочих дней;
приема платежных документов в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений, перечисления обязательных пенсионных взносов с неправильно указанным идентификационным номером;
приема платежных документов в уплату налогов на транспортное средство с неправильно указанным идентификационным номером транспортного средства;
неуведомления уполномоченного органа о приостановлении начисления вознаграждения физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическому лицу при прекращении признания доходов в виде вознаграждения по выданному кредиту (займу) - не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом;
неперечисления (незачисления), несвоевременного перечисления (зачисления) суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений либо допущения ошибок при заполнении реквизитов платежного документа по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при переводе в банк или другую организацию, осуществляющую кассовое исполнение бюджетной системы, суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, пеней, штрафов;
недопуска должностного лица органов налоговой службы к проверке наличия денег и совершаемых операций по банковским счетам проверяемого физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, или юридического лица;
неуведомления налогового органа о возникновении у налогоплательщика-заемщика дохода от списания обязательств в течение тридцати календарных дней со дня списания обязательств по выданным кредитам (займам) с заемщика, являющегося физическим лицом, состоящим на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, или юридическим лицом;
непредставления в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса органа налоговой службы сведений о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

273-бап. Банк операциялары туралы көрiнеу жалған мәлiметтер
табыс ету
Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың заңды немесе жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша операциялар туралы көрiнеу жалған мәлiметтер табыс етуi, сол сияқты осы банктiң iс жүзiндегi қаржылық жай-күйiмен көрiнеу қамтамасыз етiлмеген кепілгерліктер, кепiлдiктер және өзге де мiндеттемелер беруi, егер бұл iс-әрекеттер жеке немесе заңды тұлғаға не мемлекетке iрi залал келтiрмесе, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Құқық бұзушылық жасалған кездегi екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен асатын сома - жеке тұлғаға келтiрiлген, жиырма мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен асатын сома заңды тұлғаға келтiрiлген залалдың iрi мөлшерi деп танылады.
274-бап. Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты,
жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде салық
төлеушілердің Қазақстан Республикасының салық
заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы,
сондай-ақ тұлғалардың Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген талаптарды орындамауы
1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде жанама салықтарды төлемеу, толық төлемеу не уақытында төлемеу, -
жеке тұлғаларға орындалмаған салық міндеттемесі сомасынан жиырма пайызы, бірақ кемінде он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, жекеше нотариустарға, адвокаттарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – орындалмаған салық міндеттемесі сомасынан отыз пайызы, бірақ кемінде жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне орындалмаған салық міндеттемесі сомасынан қырық пайызы, бірақ кемінде отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - орындалмаған салық міндеттемесі сомасынан елу пайызы, бірақ кемінде екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салық төлеушінің салық органына Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету) туралы міндеттемелерді табыс етпеуі және оларды орындамауы –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Салық органдарын мынадай жағдайларда:
әкелінген тауарлардың қасиеттері мен сипаттарын өзгертпей кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарларды Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелу кезінде;
әкетілген тауарлардың қасиеттері мен сипаттарын өзгертпей кейіннен Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағына уақытша әкету кезінде хабардар етпеу не уақтылы хабардар етпеу –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 273. Представление заведомо ложных сведений о
банковских операциях
Представление банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений об операциях по банковским счетам юридических или физических лиц, а равно выдача поручительств, гарантий и иных обязательств, заведомо не обеспеченных фактическим финансовым состоянием данного банка, если эти действия не повлекли причинение крупного ущерба физическому или юридическому лицу либо государству, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Крупным размером ущерба, причиненного физическому лицу, признается сумма, превышающая две тысячи, юридическому лицу – двадцать тысяч размеров месячных расчетных показателей на момент совершения правонарушения
Статья 274. Неисполнение обязанностей, установленных
налоговым законодательством Республики
Казахстан, налогоплательщиками при экспорте и
импорте товаров, выполнении работ, оказании
услуг в Таможенном союзе, а также
невыполнение лицами требований, установленных
законодательством Республики Казахстан.
1. Неуплата, неполная уплата либо несвоевременная уплата косвенных налогов в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее десяти месячных расчетных показателей, на частных нотариусов, адвокатов, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двадцати месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее тридцати месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непредставление налогоплательщиком в налоговый орган обязательств о ввозе (вывозе) продуктов переработки и их неисполнение, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неуведомление либо несвоевременное уведомление налоговых органов в следующих случаях:
при временном ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза, которые в последующем будут вывезены с территории Республики Казахстан без изменения свойств и характеристик ввезенных товаров;
при временном вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Таможенного союза, которые в последующем будут ввезены на территорию Республики Казахстан без изменения свойств и характеристик вывезенных товаров, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – ста, на субъектов среднего предпринимательства – ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Қазақстан Республикасының аумағынан кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына әкетілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген алыс-беріс шикізатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген өңдеу мерзімдерін бұзу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – есептелген салық сомасынан он бес пайыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу пайыз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының осындай сауданы өткізу туралы хабардар етпеуі не уақтылы хабардар етпеуі –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ұйымдастырушының көрме-жәрмеңкелiк сауданы ұйымдастыру тәртібін бұзуы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген акцизделетін тауарларды алған күні туралы хабарлама табыс етуге міндетті тұлғалардың орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органдарына осындай хабарламаны табыс етпеуі –
жеке тұлғаларға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы баптың бірінші бөлігінің мақсаты үшін, егер тұлға кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарларды есепке қабылдамағаны үшін осы Кодекстің 259-бабында көзделген әкімшілік жауапқа тартылуы тиіс болған жағдайда, осы тұлға осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартылмайды.
275-бап. Салық қызметi органдары мен олардың лауазымды
адамдарының заңды талаптарын орындамау
1. Салық төлеушiнiң салық қызметi органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптарын орындамауы, -
сегiз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
он бec айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Нарушение установленных налоговым законодательством Республики Казахстан сроков переработки давальческого сырья, вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию государства - члена Таможенного союза, а также ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государства - члена таможенного союза,
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти процентов от суммы начисленных налогов.
5. Неуведомление либо несвоевременное уведомление организатором выставочно-ярмарочной торговли о проведении такой торговли –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
6. Нарушение организатором порядка организации выставочно-ярмарочной торговли –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
7. Непредставление уведомления в налоговые органы по месту нахождения (жительства) о дате получения подакцизных товаров, ввезенных с территории государства-члена таможенного союза, лицами, обязанными в соответствии с законодательством Республики Казахстан представлять такое уведомление, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей части первой настоящей статьи в случае, если лицо подлежит административной ответственности за непринятие на учет товаров, импортированных на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза, предусмотренной статьей 262 настоящего Кодекса, такое лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной части первой настоящей статьи.
Статья 275. Невыполнение законных требований органов
налоговой службы и их должностных лиц
1. Невыполнение налогоплательщиком законных требований органов налоговой службы и их должностных лиц -
влечет штраф в размере восьми месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

3. Салық төлеушi кәсiпкерлiк қызмет үшiн пайдаланатын аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын үй-жайдан басқа) салық тексеруiн жүргiзушi салық қызметi органы лауазымды адамының келiп кiруiне заңсыз кедергi келтiру, -
қырық бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
17-тарау. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру
саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
276-бап. Электр желілерінде қуат коэффициентінің нормативтік мәндерін сақтамау және энергия тұтыну нормативтерінен асып түсу
1. Электр желілерінде қуат коэффициентінің нормативтік мәндерін сақтамау, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Энергия тұтыну нормативтерінен асып түсу, –
құқық бұзушылық болған, бірақ бір жылдан аспайтын кезеңде бекітілген нормативтерден тыс пайдаланылған энергетикалық ресурстар құнынан шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - үш, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес пайыз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
құқық бұзушылық болған, бірақ бір жылдан аспайтын кезеңде бекітілген нормативтерден тыс пайдаланылған энергетикалық ресурстар құнынан шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз пайыз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Энергетикалық ресурстардың құны құқық бұзушылық анықталған сәттегі нарықтық баға негізінде айқындалады.
277-бап. Энергетика ресурстарын, суды өндіру және беру кезінде олардың тікелей жоғалуын болдырмау жөніндегі міндеттерді орындамау

3. Незаконное воспрепятствование доступу должностного лица органа налоговой службы, проводящего налоговую проверку, на территорию или в помещение, используемые налогоплательщиком (кроме жилых помещений) для предпринимательской деятельности, -
влечет штраф в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 17. Административные правонарушения в области
энергосбережения и повышения энергоэффективности
Статья 276. Несоблюдение нормативных значений
коэффициента мощности в электрических сетях и
превышение нормативов энергопотребления
1. Несоблюдение нормативных значений коэффициента мощности в электрических сетях –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Превышение нормативов энергопотребления –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трех, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятнадцати процентов от стоимости энергетических ресурсов, использованных сверх утвержденных нормативов за период, в котором произошло правонарушение, но не более чем за один год.
3. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Деяние, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати процентов от стоимости энергетических ресурсов, использованных сверх утвержденных нормативов за период, в котором произошло правонарушение, но не более чем за один год.
Примечание.
Стоимость энергетического ресурса определяется на основе рыночной цены на момент выявления правонарушения.
Статья 277. Неисполнение обязанности по недопущению
прямых потерь энергетических ресурсов, воды
при осуществлении их производства и передачи

1. Жабдықтың, арматураның ақаулығына, құбырларды жылу оқшаулауынсыз пайдалануға немесе энергия тұтынатын жабдықтың жұмыс режимін сақтамауға байланысты энергетика ресурстарын, суды өндіру және беру кезінде олардың тікелей жоғалуын болдырмау жөніндегі міндеттерді орындамау, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
278-бап. Энергетикалық ресурстарды есепке алудың тиісті
аспаптарымен және жылу тұтынуды реттеудің
автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылмаған
энергетикалық ресурстарды тұтынатын жаңа объектілерді
пайдалануға қабылдау
1. Энергетикалық ресурстарды есепке алудың тиісті аспаптарымен және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылмаған энергетикалық ресурстарды тұтынатын жаңа объектілерді пайдалануға қабылдау, –
лауазымды адамдарға – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
лауазымды адамдарға – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
1. Осы бапта лауазымды адамдар деп объектіні пайдалануға беру туралы актіге қол қойған адамдарды түсіну керек.
2. Лауазымды адамдар жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылмаған және жылу энергиясын сағатына орта есеппен 50 кВт-тан аз тұтынатын (жылу энергиясы, жылыту, желдету, кондиционерлеу және ыстық сумен қамтамасыз ету шығыстарын қоса алғанда) жаңа объектілерді пайдалануға беру жағдайларында осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген құқық бұзушылықтар үшін жауапты болмайды.
279-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің
энергетикалық ресурстардың және судың тұтыну көлемін
өнімнің, үйлердің, құрылыстар мен ғимараттардың алаңы
бірлігіне энергия аудиті қорытындылары бойынша
белгіленген шамаға дейін міндетті түрде жыл сайын
төмендету туралы талапты бұзуы
1. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергия аудитінен өткеннен кейін бес жылдың ішінде энергетикалық ресурстардың және судың тұтыну көлемін өнімнің, үйлердің, құрылыстар мен ғимараттардың алаңы бірлігіне энергия аудиті қорытындылары бойынша белгіленген шамаға дейін міндетті түрде жыл сайын төмендету туралы талапты бұзуы, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Неисполнение обязанности по недопущению прямых потерь энергетических ресурсов, воды при осуществлении их производства и передачи, связанных с неисправностью оборудования, арматуры, эксплуатацией трубопроводов без их теплоизоляции или несоблюдением режима работы энергопотребляющего оборудования, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 278. Приемка в эксплуатацию новых объектов,
потребляющих энергетические ресурсы, которые
не оснащены соответствующими приборами учета
энергетических ресурсов и автоматизированными
системами регулирования теплопотребления
1. Приемка в эксплуатацию новых объектов, потребляющих энергетические ресурсы, которые не оснащены соответствующими приборами учета энергетических ресурсов и автоматизированными системами регулирования теплопотребления, –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание.
1. Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать лиц, подписавших акт о вводе объекта в эксплуатацию.
2. Должностные лица не несут ответственности за правонарушение, предусмотренное частями первой и второй настоящей статьи в случаях введения в эксплуатацию новых объектов, которые не оснащены автоматизированными системами регулирования теплопотребления и среднечасовое потребление тепловой энергии (включая расходы тепловой энергии, отопления, вентиляции, кондиционирования и горячего водоснабжения) которых составляет менее 50 кВт.
Статья 279. Нарушение субъектами Государственного
энергетического реестра требования об
обязательном ежегодном снижении объема
потребления энергетических ресурсов и воды на
единицу продукции, площади зданий, строений и
сооружений до величин, определенных по итогам
энергоаудита
1. Нарушение субъектами Государственного энергетического реестра требования об обязательном ежегодном снижении объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергоаудита, в течение пяти лет после прохождения энергоаудита, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
280-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің
міндетті энергия аудитінен өтуден жалтаруы не оны
жүргізуге кедергі келтіруі
1. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің міндетті энергия аудитінен өтуден жалтаруы не оны жүргізуге кедергі келтіруі, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
281-бап. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру
саласындағы өнімді өндіру, сату және пайдалану бойынша
шектеулерді бұзу
1. Жарық беру мақсатында ауыспалы ток тізбектерінде пайдаланылуы мүмкін қуаты 25 Вт және одан да жоғары электр қыздыру шамдарын өндіру және сату, –
жарық беру мақсатында ауыспалы ток тізбектерінде пайдаланылуы мүмкін қуаты 25 Вт және одан да жоғары электр қыздыру шамдарын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кеден одағының техникалық регламентіне сәйкес техникалық құжаттамасында және заттаңбаларында энергия тиімділігінің сыныбы мен сипаттамалары туралы ақпарат қамтылмаған энергия тұтынатын құрылғыларды өндіру және (немесе) өткізу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алты, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алты, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он екі, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 280. Уклонение от прохождения обязательного
энергоаудита субъектами Государственного
энергетического реестра либо препятствие его
проведению
1. Уклонение от прохождения обязательного энергоаудита субъектами Государственного энергетического реестра либо препятствие его проведению –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 281. Нарушение ограничений по производству,
продаже и использованию продукции в области
энергосбережения и повышения
энергоэффективности
1. Продажа и производство электрических ламп накаливания мощностью 25 Вт и выше, которые могут быть использованы в цепях переменного тока в целях освещения, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией электрических ламп накаливания мощностью 25 Вт и выше, которые могут быть использованы в цепях переменного тока в целях освещения.
2. Производство и (или) реализация энергопотребляющих устройств, не содержащих в технической документации и на этикетках информацию о классе и характеристиках энергоэффективности в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трех, на субъектов среднего предпринимательства - в размере шести, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Деяние, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере шести, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двенадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

282-бап. Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің
энергия менеджменті жүйесін жасау, енгізу және жұмысын
ұйымдастыру жөніндегі міндетті орындамауы
1. Энергетикалық ресурстарды жылына мың бес жүз және одан көп тонна шартты отын көлемінде тұтынатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергия менеджменті бойынша халықаралық стандарттың талаптарына сәйкес энергия менеджменті жүйесін жасау, енгізу және жұмысын ұйымдастыру жөніндегі міндеттерді орындамауы, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
283-бап. Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру туралы заңнамасында белгіленген
энергия аудитін жүргізу тәртібін, энергия үнемдеу және
энергия тиімділігі сараптамасын жүргізу тәртібін
сақтамау
1. Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасында белгіленген энергия аудитін жүргізу тәртібін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігі сараптамасын жүргізу тәртібін сақтамау, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
аккредиттеу туралы куәлігінің қолданысын тоқтата отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
18-тарау. Өнеркәсіп, жылу, электр және атом энергиясын
пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
284-бап. Жарылғыш материалдарды, радиоактивтi және өзге де экологиялық жағынан қауiптi заттарды пайдалану кезінде қауіпсіздік талаптарын бұзу
1. Осы Кодекстің 405-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жарылғыш материалдарды, пиротехникалық заттарды, радиоактивтi, бактериологиялық, химиялық және қадағалау органдарының бақылауындағы өнеркәсiп салалары мен объектiлердегi өзге де экологиялық қауiптi заттар мен қалдықтарды өндiру, сақтау, көму, жою, пайдалану, кәдеге асыру, тасымалдау немесе өзгедей айналысу талаптарын бұзу, егер осы әрекеттің қылмыстық жазаланатын белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 282. Неисполнение обязанности по созданию,
внедрению и организации работы системы
энергоменеджмента субъектами Государственного
энергетического реестра
1. Неисполнение обязанности по созданию, внедрению и организации работы системы энергоменеджмента в соответствии с требованиями международного стандарта по энергоменеджменту субъектами Государственного энергетического реестра, потребляющими энергетические ресурсы в объеме тысяча пятьсот и более тонн условного топлива в год, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 283. Несоблюдение порядка проведения энергоаудита,
порядка проведения экспертизы
энергосбережения и повышения
энергоэффективности, установленных
законодательством Республики Казахстан об
энергосбережении и повышении
энергоэффективности
1. Несоблюдение порядка проведения энергоаудита, порядка проведения экспертизы энергосбережения и повышения энергоэффективности, установленных законодательством Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства об аккредитации.
Глава 18. Административные правонарушения в области
промышленности, использования тепловой, электрической и атомной
энергии
Статья 284. Нарушение требований безопасности при
обращении с взрывчатыми материалами,
радиоактивными и иными экологически опасными
веществами
1. Нарушение требований безопасности при производстве, хранении, захоронении, уничтожении, использовании, утилизации, транспортировки или иного обращения взрывчатыми материалами, пиротехническими веществами, радиоактивными, бактериологическими, химическими и иными экологически опасными веществами и отходами в отраслях промышленности и на объектах, подконтрольных органам надзора, за исключением случаев, предусмотренных статьей 405 настоящего Кодекса, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы Кодекстің 405-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, арнаулы ядролық емес материалдарды және ядролық қызметке қатысы бар қосарлы мақсаттағы бұйымдарды өндiрудiң, сақтаудың, көмудiң, пайдаланудың, кәдеге асырудың, тасымалдаудың немесе өзге де айналысудың белгiленген қағидаларын бұзу, -
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - екi жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
285-бап. Жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi талаптарды бұзу
Өнеркәсiп, тау-кен және құрылыс жұмыстары салаларында не төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi органдардың және басқа да мемлекеттiк қадағалау органының бақылауындағы объектiлерде жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiнде белгiленген талаптарды бұзу, -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Салу, реконструкциялау, жаңғырту, қауіпті өндірістік объектілерді жою жобаларын әзірлеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзу, -
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - қырық бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қауіпті өндірістік объектілердегі авария, тосын оқиға фактілерін жасыру, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған әрекет, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
286-бап. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы заңнамасын аттестатталған ұйымдардың бұзуы

2. Нарушение установленных правил производства, хранения, захоронения, использования, утилизации, транспортировки или иного обращения ядерных материалов, радиоактивных веществ, специальных неядерных материалов и изделий двойного назначения, имеющих отношение к ядерной деятельности, за исключением случаев, предусмотренных статьей 405 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 285. Нарушение требований по безопасному ведению
работ
Нарушение установленных требований по безопасному ведению работ в отраслях промышленности, горных и строительных работ либо на объектах, подконтрольных уполномоченному органу в области чрезвычайных ситуаций и другим государственным органам надзора, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Нарушение требований промышленной безопасности при разработке проектов строительства, реконструкции, модернизации, ликвидации опасных производственных объектов -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Сокрытие факта аварии, инцидента на опасном производственном объекте, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
- влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 286. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области промышленной безопасности
аттестованными организациями

1. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасын аттестатталған ұйымдардың:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша сараптама объектісінің сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы толық емес және (немесе) дәйексіз ақпараты бар сараптық қорытындыны беру;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін өнеркәсіптік қауіпсіздік декларацияларын әзірлеу;
3) қауіпті өндірістік объектілерде сапасыз авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу түріндегі бұзу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін қайта жасалған әрекет, -
аттестаттан айыра отырып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
287-бап. Электр станциялары мен желілерін техникалық
пайдаланудың, электр станциялары мен жылу желілерінің
жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезінде
қауіпсіздік техникасының, тұтынушылардың электр
қондырғыларын техникалық пайдаланудың бекітілген
қағидаларын бұзу, сондай-ақ энергия тұтынудың
белгіленген режимдерін бұзу
Авария, қоршаған ортаның ластануы, өрт қатерін тудыратын немесе қызмет көрсетушi персоналдың өмiрiне қауiптi жай-күйге әкеп соқтыратын электр станциялары мен желілерін техникалық пайдаланудың, электр станциялары мен жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының, тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдаланудың бекітілген қағидаларын бұзу, сондай-ақ басқа да энергия тұтынушыларды шектеуге және (немесе) одан ажыратуға әкеп соқтырған энергия тұтынудың белгiленген режимдерiн бұзу, -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
288-бап. Дайын болу паспортын алу мерзімін бұзу
1. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы жағдайларда жұмыс істеуі үшін дайын болу паспортын алу мерзімін бұзуы, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности аттестованными организациями, совершенное в виде:
1) выдачи экспертных заключений, содержащих неполную и (или) недостоверную информацию о соответствии (несоответствии) объекта экспертизы по результатам проведенных экспертиз в области промышленной безопасности;
2) разработки деклараций промышленной безопасности несоответствующих требованиям промышленной безопасности;
3) проведения некачественных аварийно-спасательных работ на опасных производственных объектах, -
- влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно после наложения административного взыскания, - влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата.
Статья 287. Нарушение утвержденных правил технической
эксплуатации электрических станций и сетей,
техники безопасности при эксплуатации
тепломеханического оборудования
электростанций и тепловых сетей, технической
эксплуатации электроустановок потребителей, а
также нарушение установленных режимов
энергопотребления
Нарушение, утвержденных правил технической эксплуатации электрических станций и сетей, техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, технической эксплуатации электроустановок потребителей, приведшее к состоянию, угрожающему аварией, загрязнением окружающей среды, пожаром или опасному для жизни обслуживающего персонала, а также нарушение установленных режимов энергопотребления, повлекшее ограничения и (или) отключения других потребителей энергии, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 288. Нарушение срока получения паспорта готовности
1. Нарушение энергопроизводящими, энергопередающими организациями срока получения паспорта готовности для работы в осенне-зимних условиях -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
289-бап. Электр желiлерiн бүлдiру
1. Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кәбіл желiлерiн, трансформаторлық және өзгертушi қосалқы станцияларды, бөлiп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдiру -
жеке тұлғаларға – сегіз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кернеуі 1000 вольттан асатын электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кәбіл желiлерiн, трансформаторлық және өзгертушi қосалқы станцияларды, бөлiп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдiру -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде iркілiс туғызған және залал келтiрген, сол сияқты бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде iркілiс туғызған және залал келтiрген, сол сияқты бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – тоқсан, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, субъектов среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 289. Повреждение электрических сетей
1. Повреждение электрических сетей напряжением до 1000 вольт (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов) -
влечет штраф на физических лиц в размере восьми, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение электрических сетей напряжением свыше 1000 вольт (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов) -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, вызвавшее перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб, а равно совершенное повторно в течение года, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действие, предусмотренное частью второй настоящей статьи, вызвавшее перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб, а равно совершенное повторно в течение года, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере девяноста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

290-бап. Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия
көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасын
бұзу
1. Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасында белгіленген тиісті білікті энергия өндіруші ұйымдар өндіретін электр энергиясын сатып алу міндетін орындамау және (немесе) тиісінше орындамау, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін электр немесе жылу желілеріне қосудың ең жақын нүктесін анықтаудың және оларды қосудың тәртібі мен мерзімін бұзу түрінде жасалған Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасын бұзу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік шара қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
291-бап. Жылу желiлерiн бүлдiру
Жылу желiлерiн (құбырлар мен олардың конструкцияларын, арналарды, жылу камераларын, сорап станцияларын) бүлдiру, егер бұл әрекет адамдардың денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтiрудiң нақты қатерiне соқтырмаса, -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
292-бап. Электр мен жылу желiлерi жолдарының, газбен жабдықтау
жүйелері объектілерінің күзет аймақтарында жұмыстар
жүргiзу
Қарамағында электр немесе жылу желiлерi не газбен жабдықтау жүйелерінің объектілері бар ұйымдардың келiсiмiнсiз, электр мен жылу желiлерi жолдарының, газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтарында құрылыс, монтаждау, жер қазу, тиеу-түсiру жұмыстарын, ұңғымалар мен шурфтардың құрылысына байланысты iздестiру жұмыстарын жүргiзу, алаңдарды, автомобиль көлiгi тұрақтарын жайластыру, базарларды орналастыру, материалдарды қоймаға жинау, қоршаулар мен дуалдар соғу, күйдiргiш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастау мен төгу, –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 290. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области поддержки использования
возобновляемых источников энергии
1. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение установленной законодательным актом Республики Казахстан о поддержке использования возобновляемых источников энергии обязанности покупать электрическую, тепловую энергию, производимую энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии,-
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства ста, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии, совершенное в виде нарушения порядка и сроков определения ближайшей точки подключения к электрическим или тепловым сетям и подключения объектов по использованию возобновляемых источников энергии, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, субъектов среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 291. Повреждение тепловых сетей
Повреждение тепловых сетей (трубопроводов и их конструкций, каналов, тепловых камер, насосных станций), если это деяние не повлекло реальную угрозу причинения вреда здоровью людей и окружающей среде, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 292. Производство работ в охранных зонах линий
электрических и тепловых сетей, объектов
систем газоснабжения
Производство строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных работ, поисковых работ, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройство площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещение рынков, складирование материалов, сооружение ограждений и заборов, сброс и слив едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материалов в охранных зонах линий электрических и тепловых сетей, объектов систем газоснабжения без согласования с организацией, в ведении которой находятся электрические или тепловые сети либо объекты систем газоснабжения, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

293-бап. Газ пайдалану жөніндегі талаптарды, газбен жабдықтау
жүйелері объектілерін пайдаланудың қауіпсіздігін бұзу
1. Тұтынушылардың Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық газ тұтыну жүйелерін және газ жабдықтарын пайдалану қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бұзуы, –
жеке тұлғаларға – жеті, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Газ тұтыну жүйесіне тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын беруді өз бетінше қайта қосу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Тұтынушылардың Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасында белгіленген тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық газ тұтыну жүйелерін және газ жабдықтарын пайдалануды қоспағанда, газбен жабдықтау жүйелері объектілерін пайдалану қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бұзуы, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
294-бап. Резервтiк отын шаруашылығының дайындығын қамтамасыз
етуге шаралар қолданбау
Өнеркәсіптік және (немесе) коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылар үшiн көзделген резервтiк отын шаруашылығының жұмысқа дайындығын қамтамасыз ету шараларын қолданбау немесе өнеркәсіптік және (немесе) коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелерін резервке қойылған отын түрлерiмен жұмыс iстеуге дайын болмауы, -
ескерту жасауға немесе жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 293. Нарушение требований по использованию газа,
безопасности эксплуатации объектов систем
газоснабжения
1. Нарушение требований по безопасности эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей, установленных законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, –
влечет штраф на физических лиц в размере семи, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Самовольное возобновление подачи товарного или сжиженного нефтяного газа в газопотребляющую систему –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Нарушение требований по безопасности эксплуатации объектов систем газоснабжения, за исключением газопотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей, установленных законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 294. Непринятие мер к обеспечению подготовленности
резервного топливного хозяйства
Непринятие мер к обеспечению подготовленности к работе предусмотренного для промышленных и (или) коммунально-бытовых потребителей резервного топливного хозяйства или неподготовленность газопотребляющих систем промышленных и (или) коммунально-бытовых потребителей к работе на установленных резервных видах топлива -
влечет предупреждение или штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

295-бап. Мұнай-газ құбырлары мен олардың жабдықтарын зақымдау
1. Мұнай-газ құбырлары мен олардың жабдықтарын зақымдау немесе аспаптарды заңсыз орнату, ауыстыру, желіге қосу, сондай-ақ оларды пайдалану қағидаларын аварияға себеп болуы мүмкін өзге де бұзушылықтар, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса -
жеке тұлғаларға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
296-бап. Құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезiнде
аумақтарды бүлдiру
Тиiстi рұқсатсыз аулаларды, көшелер мен алаңдарды қазу, оларға құрылыс материалдарын үйiп тастау, қазылған жердi, сондай-ақ құрылыс алаңдарын құрылыс пен жөндеу аяқталғаннан кейiн тәртiпке келтiруге шаралар қолданбау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
19-тарау. Ғарыш қызметі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
297-бап. Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласындағы
заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының ғарыш қызметі саласындағы заңнамасын:
1) ғарыш қызметі саласындағы салалық сараптаманың оң қорытындысы жоқ ғарыш қызметі саласындағы жобаны іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің ғарыш объектісін ұшыру туралы оң шешімінсіз ғарыш объектісін Қазақстан Республикасының аумағынан ұшыру, сондай-ақ оны ғарыш қызметіне қазақстандық қатысушы жүзеге асырған жағдайда, одан тыс жерде ұшыру;
3) ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеуден жалтару,
4) адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіру;
5) қоршаған ортаға жағымсыз әсер ету үшін ғарыш техникасы және (немесе) аспан денелерін пайдалану;

Статья 295. Повреждение нефтегазопроводов и их
оборудования
1. Повреждение нефтегазопроводов и их оборудования или незаконная установка, перемещение, подключение к сети приборов, а также иные нарушения правил их эксплуатации, которые могли быть причиной аварии, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти пяти месячных расчетных показателей.
Статья 296. Повреждение территорий при производстве
строительных и ремонтных работ
Раскопка без соответствующего разрешения дворов, улиц и площадей, загромождение их строительными материалами, непринятие мер к приведению в порядок мест раскопок, а также строительных площадок после окончания строительства и ремонта -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Глава 19. Административные правонарушения в области космической
деятельности
Статья 297. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области космической деятельности
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области космической деятельности, совершенное в виде:
1) реализации проекта в области космической деятельности, по которому отсутствует положительное заключение отраслевой экспертизы в области космической деятельности;
2) запуска космического объекта с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами в случае его осуществления казахстанским участником космической деятельности без положительного решения Правительства Республики Казахстан о запуске космического объекта;
3) уклонения от государственной регистрации космического объекта,
4) создания непосредственной угрозы жизни и здоровью людей;
5) использования космической техники и (или) небесных тел для негативного воздействия на окружающую среду;

6) ғарыш кеңістігін ластау бойынша халықаралық нормалар мен стандарттарды бұзу түрінде жасалған бұзу, –
ғарыш кеңістігін пайдалану аясындағы қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын алты айға тоқтата отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - елу, лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
лицензиядан айыруға әкеп соғады.
298-бап. Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш
кеңістігінде ғарыш жүйелерін жасау және оны пайдалану
(қолдану)қағидаларын бұзу
Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңістігінде пайдаланушы персоналға, халыққа, ғарыш жүйесіне, түйіндес объектілерге, қоршаған ортаға және жер айналасы кеңістігіне нәтижелері өндірістік қызметтің қауіпті және зиянды факторларының ықтимал шекті мәнін асыруға әкеп соққан ғарыш жүйесін пайдалануда байқалған ғарыш жүйелерін жасау және оны пайдалану (қолдану),
ғарыш кеңістігін пайдалану аясындағы қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын алты айға тоқтата отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды ғарыш кеңістігін пайдалану аясындағы қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан кейін жоймау -
лицензиядан айыруға әкеп соғады.
20-тарау. Сәулет-құрылыс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
299-бап. Сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама мен мемлекеттiк нормативтердiң талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын шығару мен қолдану
1. Сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын шығару, қолдану, -
лауазымды адамдарға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6) нарушения международных норм и стандартов по загрязнению космического пространства,-
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства на шесть месяцев или без такового.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания,
влечет лишение лицензии.
Статья 298. Нарушение правил создания и эксплуатации
(применения) космических систем на территории
Республики Казахстан, а также в космическом
пространстве
1. Нарушение правил создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве, выразившиеся в эксплуатации космической системы, результаты которой привели к превышению предельно допустимых значений воздействия опасных и вредных факторов производственной деятельности на эксплуатирующий персонал, население, космическую систему, сопрягаемые объекты, окружающую среду и околоземное пространство, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства на шесть месяцев или без такового.
2. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности, предусмотренной частью первой настоящей статьи, по истечении срока приостановления действия лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства
влечет лишение лицензии.
Глава 20. Административные правонарушения в сфере
архитектурно-строительной деятельности
Статья 299. Выполнение предпроектных, изыскательских,
проектных, строительно-монтажных работ,
производство и применение строительных
материалов, деталей и конструкций с
нарушением требований законодательства и
государственных нормативов в сфере
архитектурно-строительной деятельности
1. Выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство, применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушениями требований законодательства в сфере архитектурно-строительной деятельности -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – тоғыз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
300-бап. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-қалпына келтiру
жұмыстарын жүргiзу кезiнде бекiтiлген құрылыс
нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын
бұзу
1. Құрылыс-монтаждау және жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде ғимараттардың, құрылыстардың, олардың бөлiктерiнiң немесе жекелеген құрастырмалы элементтерiнiң пайдаланылу сапасын нашарлатуға, берiктiгiн, орнықтылығын төмендетуге әкеп соқтыратын бекiтiлген құрылыс нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын бұзу, -
лицензияның қолданысын тоқтата отырып, лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимараттардың айлық есептiк көрсеткiштiң, құрылыстардың, олардың бөлiктерiнiң немесе жекелеген құрастырмалы элементтерiнiң берiктiгiн, орнықтылығын жоғалтуға әкеп соқтыратын осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген iс-әрекеттердi жасау, -
қызметтiң тиiстi түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
301-бап. Белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау
құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және
реконструкциялау кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаждау,
жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу
1. Белгiленген тәртiпте бекiтiлген жобалау құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және реконструкциялау кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу, -
жүргiзiлiп жатқан жұмыстарды тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
лицензиядан айыра отырып және жүргiзiлiп жатқан жұмыстарды тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере семидесяти, субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот, субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере девятисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 300. Нарушение требований утвержденных
строительных норм и проектных документов при
производстве строительно-монтажных и
ремонтно-восстановительных работ
1. Нарушение требований утвержденных строительных норм и проектных документов при производстве строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ, повлекшее за собой ухудшение эксплуатационных качеств, снижение прочности, устойчивости зданий, строений, их частей или отдельных конструктивных элементов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
2. Совершение действий, указанных в части первой настоящей статьи, повлекшее за собой потерю прочности, устойчивости зданий, строений, их частей или отдельных конструктивных элементов, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти, субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот, субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
Статья 301. Производство строительных, строительно-
монтажных, ремонтно-восстановительных работ
при возведении и реконструкции объектов без
утвержденной в установленном порядке
проектной документации
1. Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановкой производимых работ.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати, субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот, субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии и приостановкой производимых работ.

302-бап. Объектiлердi тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс
материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау
бойынша құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтiру
жұмыстарын жүргiзу кезiнде нормативтiк құжаттарда
көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресiмдеу
қағидаларын бұзу
Объектiлердi тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау бойынша құрылыс-монтаждау, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде нормативтiк құжаттарда көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресiмдеу қағидаларын бұзу, -
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
303-бап. Объектілерді және олардың кешендерін жобалау (жобалау-
сметалық) құжаттамасынсыз не белгiленген тәртiппен
сараптамадан өткiзiлмеген жобалау (жобалау-сметалық)
құжаттамасы бойынша салу (реконструкциялау, қалпына
келтіру, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру,
жаңғырту, күрделi жөндеу)
1. Объектілерді және олардың кешендерін сараптама жүргізу талап етілетін, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынсыз не белгiленген тәртiппен сараптамадан өткiзiлмеген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша салу (реконструкциялау, қалпына келтіру, кеңейту, техникалық қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделi жөндеу) –
жеке тұлғаларға – алпыс, лауазымды адамдарға – сексен, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз тоқсан, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, сол сияқты осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықты жоймау –
жұмыстарды тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – сексен, лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
304-бап. Сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтiк қызметтер
көрсетудi жүзеге асырған кезде Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзу

Статья 302. Нарушение правил оформления исполнительной
технической документации, предусмотренной
нормативными документами при производстве
строительно-монтажных,
ремонтно-восстановительных работ по
возведению и реконструкции объектов,
изготовлению строительных материалов, изделий
и конструкций
Нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 303. Строительство (реконструкция, реставрация,
расширение, техническое перевооружение,
модернизация, капитальный ремонт) объектов и
их комплексов без проектной
(проектно-сметной) документации либо по
проектной (проектно-сметной) документации, не
прошедшей в установленном порядке экспертизу
1. Строительство (реконструкция, реставрация, расширение, техническое перевооружение, модернизация, капитальный ремонт) объектов и их комплексов без проектной (проектно-сметной) документации либо по проектной (проектно-сметной) документации, не прошедшей в установленном порядке экспертизу, по которой требуется ее проведение, -
влечет штраф на физических лиц в размере шестидесяти, на должностных лиц в размере восьмидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушения, предусмотренного частью первой настоящей статьи, повлекшего привлечение к административной ответственности, -
влекут штраф на физических лиц в размере восьмидесяти, на должностных лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей, с приостановлением работ.
Статья 304. Нарушение законодательства Республики
Казахстан при осуществлении экспертных работ
и инжиниринговых услуг

1. Авторлық қадағалаудың орындалған (орындалатын) құрылыс-монтаждау жұмыстарының бекітілген жобалық шешімдерге сәйкес келмеуіне жол беруі –
жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тұрғызылып жатқан не тұрғызылған объектілердің орнықтылығын, сенімділігі мен беріктігін қамтамасыз етпейтін жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына немесе жобалау үшін қажетті бастапқы рұқсат беру құжаттарынсыз сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын беру –
жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Техникалық қадағалаудың орындалған жұмыстардың сапасын, мерзімін, қабылдануын және объектінің пайдалануға берілуін қоса алғанда, жобаны іске асыру сатысында бұзушылықтарға жол беруі –
жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
сараптамалық жұмыстарды және инжинирингтік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру құқығына берілген сарапшы аттестатынан айыра отырып, жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
305-бап. Объектiлер мен кешендердi пайдалануға берудiң
белгiленген тәртiбiн бұзу
Сәулет-құрылыс қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтер талаптарын бұза отырып, объектiлер мен кешендердi пайдалануға берудiң белгiленген тәртiбiн бұзу -
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
306-бап. Заңсыз құрылыс
Өндiрiстiк, тұрғын, шаруашылық, гидротехникалық (су шаруашылығы) немесе тұрмыстық объектiлердi жерге тиісті құқықсыз заңсыз салу –
қызметін немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
307-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік
қатысу туралы заңнамалық актісінің талаптарын бұзу
1. Құрылыс салушының, жобалау компаниясының Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы заңнамалық актісінің құрылыс салушы, жобалау компаниясы туралы және құрылыс объектісі туралы ақпараттың мазмұнына қоятын талаптарын, сондай-ақ оны тарату тәртібін бұзуы не құрылыс салушының, жобалау компаниясының дәл емес, толық емес немесе жаңылыстыратын ақпаратты таратуы –
заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Допущение авторским надзором несоответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ утвержденным проектным решениям -
влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Выдача положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) на проектную (проектно-сметную) документацию, не обеспечивающую устойчивость, надежность и прочность возводимых либо возведенных объектов или без наличия исходных разрешительных документов, необходимых для проектирования, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
3. Допущение техническим надзором нарушений на стадии реализации проекта, включая качество, сроки, приемку выполненных работ и сдачу объекта в эксплуатацию, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата эксперта на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг.
Статья 305. Нарушение установленного порядка ввода
объектов и комплексов в эксплуатацию
Нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию с нарушениями требований государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности -
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц – в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 306. Незаконное строительство
Незаконное строительство производственных, жилых, хозяйственных, гидротехнических (водохозяйственных) или бытовых объектов без соответствующего права на землю -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.
Статья 307. Нарушение требований законодательного акта
Республики Казахстан о долевом участии в
жилищном строительстве
1.Нарушение застройщиком, проектной компанией требований законодательного акта Республики Казахстан о долевом участии в жилищном строительстве к содержанию информации о застройщике, проектной компании и об объекте строительства, а также порядка ее распространения либо распространение застройщиком, проектной компанией неточной, неполной или вводящей в заблуждение информации -
влечет штраф на юридических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.

2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына құрылыс салушының, жобалау компаниясының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мәліметтер мен есептілікті табыс етпеуі не олардың дәйексіз мәліметтер мен есептілікті табыс етуі –
заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, құрылыс салушы әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, жобалау компаниясы әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасаған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сол сияқты осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жауапқа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау –
үлескерлердің ақшасын тарту есебінен тұрғын жайлар құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметке лицензияның қолданылуын үш айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға әкеп соғады.
308-бап. Құрылысты техникалық және авторлық қадағалаумен қатар
жүргізбей жүзеге асыру
Құрылысты техникалық және авторлық қадағалауларды қатар жүргізбей жүзеге асыру –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – сексен, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз,орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне– жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
309-бап. Үй-жайларды заңсыз қайта жабдықтау және қайта
жоспарлау
1. Бар ғимараттардағы үй-жайларды және тұрғын емес үй-жайларды сәулет-құрылыс жобасынсыз және сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінің тиісті шешімінсіз заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимарат берiктiгiнiң және орнықтылығының толық жойылуына (қирауына) әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн нақ сол iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.

2. Непредставление застройщиком, проектной компанией местному исполнительному органу области (города республиканского значения, столицы) сведений и отчетности, предусмотренных законами Республики Казахстан, либо представление ими недостоверных сведений и отчетности -
влечет штраф на юридических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные застройщиком повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные проектной компанией повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, повлекших привлечение к административной ответственности, -
влекут приостановление действия лицензии на деятельность по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков на срок до трех месяцев.
Статья 308. Осуществление строительства без сопровождения
технического и авторского надзоров
Осуществление строительства без сопровождения технического и авторского надзоров -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц в размере восьмидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 309. Незаконное переоборудование и перепланировка
помещений
1. Незаконное переоборудование и перепланировка жилых и нежилых помещений в существующих зданиях без архитектурно-строительного проекта и соответствующего решения структурных подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, которые повлекли или могли повлечь полную потерю прочности и устойчивости (разрушение) здания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Примечания.

1. Ғимараттар, құрылғылар, құрылыстар, олардың бөлiктерi немесе жекелеген құрастырма элементтерi берiктiгiнiң, орнықтылығының, сенiмдiлiгiнiң кемiп кетуiне және жойылуына, тұрғызылатын объектiлердi пайдалану сапасының нашарлауына, қоршаған ортаға керi әсер етуiне әкеп соғатын аумақтағы қала құрылысын салу кезiнде аумақты игеру, объектiлердi және кешендердi жобалау, салу, реконструкциялау, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу және абаттандыру кезiндегі техникалық регламенттерді қоспағанда, құрылыс нормалары мен қағидаларының мiндеттi талаптарының сақталмауы, сондай-ақ объектiлер құрылысының және оларды пайдалануға қабылдаудың белгiленген ұйымдастыру-құқықтық тәртiбiн бұзатын iс-әрекеттер құрылыс саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық деп түсініледі.
2. Материалдың, құрастырманың, бұйымдарының, олардың түйiскен тораптарының ғимараттың және құрылыстың негiз болатын топырақ қабатының бүлiнбей төтеп беру қабiлетi, ауыртпалық пен әсердің есептік мәні берiктiк деп түсініледі.
3. Ғимараттың, құрылыстың есептiк – әсерлер ету мен ауыртпалық түсуіне орай орнықты тепе-теңдiк күйiн сақтауы орнықтылық деп түсініледі.
4. Ғимараттың, құрылыстың, оның инженерлiк жүйелерiнiң, салмақ түсетін және қоршау құрастырмаларының нормаланатын көрсеткiштер мәндерiмен айқындалған мiндеттердi атқару қабiлетi сенiмдiлiк деп түсініледі.
5. Ғимараттар мен құрылыстар салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға, күрделi жөндеуге және жұмыстардың басқа да түрлерiне арналған жобалау алдындағы (құрылысқа инвестиция негiздемелерi, техникалық-экономикалық негiздемелер) және жобалау құжаттары (жоба, жұмыстық жоба және жобалардың басқа да түрлерi) бойынша жүргiзiлетiн жұмыстар жобалау жұмыстары деп түсініледі.
310-бап. Белгiленген тәртiппен пайдалануға енгiзiлмеген
объектiлер мен кешендердi пайдалану
Құрылысы аяқталған, бiрақ белгiленген тәртiппен пайдалануға енгiзiлмеген объектiлердi, кешендердi немесе олардың жекелеген бөлiктерiн пайдалану (тұру, қызмет көрсету, кiрiс алу мақсатында өнiм өндiру) -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
21-тарау. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды
пайдалану Саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
311-бап. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi санитариялық- эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды бұзу
1. Осы баптың 405-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарды, сондай-ақ гигиеналық нормативтердi бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қоршаған ортаға келтiрген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Под административным правонарушением в области строительства понимается несоблюдение обязательных требований, строительных норм и правил, за исключением технических регламентов, проектов, других нормативных актов при градостроительном освоении территорий, проектировании, строительстве, реконструкции, реставрации, модернизации, капитальном ремонте и благоустройстве объектов и комплексов, влекущее снижение и потерю прочности, устойчивости, надежности зданий, строений, сооружений, их частей или отдельных конструктивных элементов, ухудшение эксплуатационных качеств возводимых объектов, отрицательное влияние на окружающую среду, а также действия, нарушающие установленный организационно-правовой порядок строительства объектов и приемки их в эксплуатацию.
2. Под прочностью понимается способность материала, конструкции, изделия, узлов их сопряжения, грунта основания здания и сооружения воспринимать, не разрушаясь, расчетные значения нагрузок и воздействий.
3. Под устойчивостью понимается способность здания, сооружения сохранять состояние устойчивого равновесия под действием расчетных воздействий и нагрузок.
4. Под надежностью понимается способность здания, сооружения, его инженерных систем, несущих и ограждающих конструкций выполнять функции, определенные значениями нормируемых показателей.
5. Под проектными работами понимаются работы по предпроектной (обоснования инвестиций в строительство, технико-экономические обоснования) и проектной (проект, рабочий проект и другие виды проектов) документации на строительство, расширение, реконструкцию, техническое перевооружение, капитальный ремонт и другие виды работ зданий и сооружений.
Статья 310. Эксплуатация объектов и комплексов, не
введенных в установленном порядке в
эксплуатацию
Эксплуатация (проживание, оказание услуг, производство продукции с целью получения доходов) законченных строительством, но не введенных в установленном порядке в эксплуатацию объектов, комплексов или их отдельных частей -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Глава 21. Административные правонарушения в области охраны
окружающей среды, использования природных ресурсов
Статья 311. Нарушение санитарно-эпидемиологических и
экологических требований по охране окружающей
среды
1. Нарушение норм санитарно-эпидемиологических и экологических требований, а также гигиенических нормативов по охране окружающей среды, за исключением случаев, предусмотренных статьей 405 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.

2. Лауазымды адамдардың қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптардың белгіленген нормаларын арттыруға немесе төмендетуге нұсқау немесе рұқсат беруi -
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
312-бап. Өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүргiзу талаптарын
бұзу
Өндiрiстiк экологиялық бақылауды жүргiзу талаптарын бұзу -
жеке тұлғаларға - жиырма бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
313-бап. Экологиялық рұқсатта көрсетілген табиғат пайдалану
шарттарын орындамау
1. Экологиялық рұқсатта көрсетілген табиғат пайдалану шарттарын орындамау -
лауазымды адамдарға - он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
лауазымды адамдарға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Халықтың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігіне қатер төндірумен қоршаған ортаға аса ірі нұқсан келтірумен ұштасқан, осы баптың бірінші бөлігінде жасалған іс-әрекеттер -
экологиялық рұқсат етілген әрекеті тоқтатыла тұрып не онсыз лауазымды адамдарға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жеке және заңды тұлғалардың экологиялық рұқсат етілген әрекетін тоқтата тұру жөніндегі бұзушылықты белгіленген мерзімде жоймау –
экологиялық рұқсаттан айыруға әкеп соғады.
Ескерту: Егер табиғат пайдаланушыға экологиялық рұқсат бірнеше өндірістік объектілерге берілген жағдайда, экологиялық рұқсаттың қолданылуы табиғат пайдаланушының табиғат пайдалану шарттарын орындамауға жол берген объектісі бойынша жойылады.

2. Дача должностными лицами указаний или разрешений на превышение или занижение установленных норм санитарно-эпидемиологических и экологических требований по охране окружающей среды -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 312. Нарушение требований проведения
производственного экологического контроля
Нарушение требований проведения производственного экологического контроля -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 313. Невыполнение условий природопользования,
указанных в экологическом разрешении
1. Невыполнение условий природопользования, указанных в экологическом разрешении, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,-
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
3. Действия, совершенные частью первой настоящей статьи сопряженные с нанесением особо крупного ущерба окружающей среде, созданием угрозы безопасности жизни и здоровью населения, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия экологического разрешения или без такового.
4. Неустранение физическими и юридическими лицами в установленный срок нарушений, по которым действие экологического разрешения приостановлено, -
влечет лишение экологического разрешения.
Примечание. В случае, если экологическое разрешение выдано природопользователю на несколько производственных объектов, действие экологического разрешения лишается по объекту, по которому природопользователем допущено невыполнение условий природопользования

314-бап. Ластаушы заттардың өндiрiстiк нормадан тыс тасталуы
мен шығарылуы, қалдықтарды орналастыру туралы
хабарламау
Қоршаған ортаны қорғауды және табиғат қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық заңдарының орындалуын мемлекеттiк бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға ластаушы заттардың өндiрiстiк нормадан тыс тасталуы мен шығарылуы, қалдықтарды орналастыру және қоршаған ортаға басқа да зиянды апаттық әсерi туралы хабарламау немесе бұрмаланған ақпарат беру -
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
315-бап. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгiленген
эмиссиялар нормативтерiнiң асып кетуi не экологиялық
рұқсаттың болмауы
Қоршаған ортаға жобалау құжаттамасынсыз және (немесе) экологиялық рұқсатта белгiленген эмиссиялар нормативтерiнiң асып кетуi не экологиялық рұқсаттың болмауы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне эмиссиялар көлемiн асырып жiбергенi үшiн қоршаған ортаға эмиссиялар үшiн төлем мөлшерлемесінің бiр мың процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
316-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квотаның белгіленген
көлемінен асып түсу
Парниктік газдар шығарындыларына квотаның белгіленген көлемінен асып кету -
заңды тұлғаларға басқа табиғат пайдаланушылардан сатып алынған квоталардың бірліктерімен және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобаларды іске асыру нәтижесінде алынған көміртегі бірліктерімен өтелмеген, квотаның белгіленген көлемінен асатын әрбір бірлігі үшін он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
317-бап. Аккредиттелген тәуелсіз ұйымдардың парниктік газдарды
түгендеу, верификация және валидация (детерминация)
туралы дәйексіз деректерді ұсынуы
Аккредиттелген тәуелсіз ұйымдардың парниктік газдарды түгендеу, верификация және валидация (детерминация) туралы дәйексіз деректерді ұсынуы -
аккредиттеу туралы куәліктің қолданысы тоқтатыла тұрып,шағын кәсіпкерлік субъектілеріне- жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
318-бап. Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және
сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды
пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ жабдықтарды
пайдаланбау
Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және сарқынды суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ жабдықтарды пайдаланбау, -
жеке тұлғаларға - он,шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 314. Несообщение о производственных
сверхнормативных сбросах и выбросах
загрязняющих веществ, размещении отходов
Несообщение или сообщение искаженной информации органам, осуществляющим государственный контроль и надзор за охраной окружающей среды и исполнением природоохранного и санитарно-эпидемиологического законодательства, о производственных сверхнормативных сбросах и выбросах загрязняющих веществ, размещении отходов и других вредных аварийных воздействиях на окружающую среду -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 315. Превышение нормативов эмиссий в окружающую
среду, установленных в экологическом
разрешении, либо отсутствие экологического
разрешения
Превышение нормативов эмиссий в окружающую среду, установленных в проектной документации и (или) экологическом разрешении, либо отсутствие экологического разрешения, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи процентов ставки платы за эмиссии в окружающую среду за превышенный объем эмиссий.
Статья 316. Превышение установленного объема квоты на
выбросы парниковых газов
Превышение установленного объема квоты на выбросы парниковых газов -влечет штраф на юридических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей за каждую единицу квоты сверх установленного объема, не компенсированную единицами квот, приобретенными у других природопользователей, и (или) углеродными единицами, полученными в результате реализации проектов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 317. Представление недостоверных данных об
инвентаризации парниковых газов, верификации
и валидации (детерминации) независимыми
аккредитованными организациями
Представление недостоверных данных об инвентаризации парниковых газов, верификации и валидации (детерминации) независимыми аккредитованными организациями -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства об аккредитации.
Статья 318. Нарушение правил эксплуатации, а также
неиспользование оборудования для очистки
выбросов в атмосферу и сброса сточных вод
Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

319-бап. Мемлекеттiк экологиялық сараптаманы мiндеттi түрде
өткiзу туралы заңнама талаптарын орындамау
Мемлекеттiк экологиялық сараптаманы мiндеттi түрде өткiзу туралы заңнама талаптарын немесе мемлекеттiк экологиялық сараптаманың қорытындысында көрсетілген талаптарды орындамау, сол сияқты мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өткiзiлмеген жобалар мен бағдарламаларды қаржыландыру -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
320-бап. Шығарындыларындағы ластаушы заттар нормативтерден асып
кететiн көлiк және басқа да жылжымалы құралдарды
шығару
1. Шығарындыларындағы ластаушы заттар, сондай-ақ олардың жұмыс iстеуi кезiнде шығатын шудың деңгейi белгiленген нормативтерден асып кететiн автомобильдердi, ұшақтарды, кемелердi және басқа да жылжымалы құралдарды және қондырғыларды пайдалануға шығару -
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет,
қызметiн тоқтата тұрып немесе оған тыйым салып не онсыз лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
321-бап. Шығарындыларында ластаушы заттар нормативтен асып
кететiн автомотокөлiктер мен басқа да жылжымалы
құралдарды пайдалану
1. Шығарындыларында ластаушы заттар, сондай-ақ жұмыс iстеуi кезiнде шығаратын шудың деңгейi белгiленген нормативтерден асатын автомотокөлiктердi және басқа да жылжымалы құралдар мен қондырғыларды жеке тұлғалардың пайдалануы -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 319. Невыполнение требований законодательства об
обязательном проведении государственной
экологической экспертизы
Невыполнение требований законодательства об обязательном проведении государственной экологической экспертизы или требований, содержащихся в заключении государственной экологической экспертизы, а равно финансирование проектов и программ, не прошедших государственную экологическую экспертизу, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 320. Выпуск в эксплуатацию транспортных и других
передвижных средств с превышением нормативов
содержания загрязняющих веществ в выбросах
1. Выпуск в эксплуатацию автомобилей, самолетов, судов и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением или запрещением деятельности либо без такового.
Статья 321. Эксплуатация автомототранспортных и других
передвижных средств с превышением нормативов
содержания загрязняющих веществ в выбросах
1. Эксплуатация физическими лицами автомототранспортных и других передвижных средств и установок, у которых содержание загрязняющих веществ в выбросах, а также уровень шума, производимого ими при работе, превышают установленные нормативы, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.

322-бап. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi заңнаманы бұзу
1. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және реконструкцияланған кәсiпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi пайдалануға қабылдау -
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегi талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және реконструкцияланған кәсiпорындарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi пайдалану -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
323-бап. Өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды жинау мен жағу
кезiнде атмосфералық ауаны қорғау және өрт
қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды сақтамау
Өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды жинау қағидаларын бұзу, аталған қалдықтарды жағу кезiнде атмосфералық ауаны қорғау және өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды сақтамау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - үш, лауазымды адамдарға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
324-бап. Жердi бүлдiру
1. Сату немесе оны басқа адамдарға беру мақсатымен топырақтың құнарлы қабатын жою немесе заңсыз алу, бұлай алу топырақтың құнарлы қабатының бiржола жоғалуын болдырмау үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтау, пайдалану немесе тасымалдау кезiнде улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, өсiмдiктердiң өсуiн күшейткіштермен және өзге де қауiптi химиялық, биологиялық және радиоактивтi заттармен жұмыс iстеу қағидаларын бұзу салдарынан шаруашылық немесе өзге де қызметтiң зиянды өнiмдерiмен жердi улау, ластау немесе өзге де бүлдiру, сол сияқты, бiрақ адамның денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян тигiзуге әкеп соқпаған, бактериялық-паразиттiк немесе ерекше зиянды организмдермен ластау, -
жеке тұлғаларға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 322. Нарушение законодательства по охране
атмосферного воздуха
1. Прием в эксплуатацию новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Эксплуатация новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 323. Несоблюдение требований по охране
атмосферного воздуха и пожарной безопасности
при складировании и сжигании промышленных и
бытовых отходов
Нарушение правил складирования промышленных и бытовых отходов, несоблюдение требований по охране атмосферного воздуха и пожарной безопасности при сжигании указанных отходов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц – в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 324. Порча земли
1. Уничтожение или незаконное снятие плодородного слоя почвы в целях продажи или передачи ее другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя почвы, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.
2. Отравление, загрязнение или иная порча земли вредными продуктами хозяйственной или иной деятельности вследствие нарушения правил обращения с ядохимикатами, удобрениями, стимуляторами роста растений и иными опасными химическими, биологическими и радиоактивными веществами при их хранении, использовании или транспортировке, а равно заражение бактериально-паразитическими или характерными вредными организмами, но не повлекшие причинение вреда здоровью человека или окружающей среде, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

325-бап. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi тиiмсiз пайдалану
немесе пайдаланбау
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердi тиiмсiз пайдалану немесе пайдаланбау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
326-бап. Жер учаскелері меншік иелерінің және жер
пайдаланушылардың жер учаскелерін пайдалану жөніндегі
міндеттерін орындамауы
1. Жер учаскелері меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың:
1) жерді нысаналы мақсатында пайдаланбау;
2) жер қатынастары саласындағы заңнамалық актілерде көзделген жерлерді қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырмау;
3) уақытша иеленген жерді мақсатына орай одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамау түрінде жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерді орындамауы -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет (әрекетсіздік) -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
327-бап. Уақытша иеленген жерді мақсатына орай одан әрі
пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі
міндеттерді орындамау
Уақытша иеленген жерді мақсатына орай одан әрі пайдалану үшін жарамды күйге келтіру жөніндегі міндеттерді орындамау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
328-бап. Тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерi, арнайы жер қоры
бар екендiгi туралы ақпаратты жасыру
Жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскелерi, арнайы жер қоры бар екендiгi туралы ақпаратты жасыру, оны бұрмалау, жер учаскелерiн бөлуден негiзсiз бас тарту -
жергiлiктi атқарушы органдардың лауазымды адамдарына он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 325. Нерациональное использование или
неиспользование земель сельскохозяйственного
назначения
Нерациональное использование или неиспользование земель сельскохозяйственного назначения -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 326. Невыполнение обязанностей собственниками
земельных участков и землепользователями, по
использованию земельных участков
1. Невыполнение обязанностей собственниками земельных участков и землепользователями по использованию земельных участков, проявившееся:
1) в использовании земель не по целевому назначению;
2) в неосуществлении мероприятий по охране земель,
предусмотренных законодательным актом в области земельных отношений;
3) не приведения временно занимаемых земель в состояние, пригодное для дальнейшего использования по назначению,-
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 327. Невыполнение обязанностей по приведению
временно занимаемых земель в состояние,
пригодное для дальнейшего использования по
назначению
Невыполнение обязанностей по приведению временно занимаемых земель в состояние, пригодное для дальнейшего использования по назначению,-
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста десяти месячных расчетных показателей.
Статья 328. Сокрытие информации о наличии земельных
участков для жилищного строительства,
специального земельного фонда
Сокрытие информации о наличии земельных участков для строительства индивидуальных жилых домов, специального земельного фонда, ее искажение, необоснованный отказ в выделении земельных участков -
влекут штраф на должностных лиц местных исполнительных органов в размере десяти месячных расчетных показателей.

329-бап. Жердi мемлекеттiк тiркеу, есепке алу және бағалау
мәлiметтерiн бұрмалау
Жердi мемлекеттiк тiркеу, есепке алу және бағалау мәлiметтерiн қасақана бұрмалау -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
330-бап. Қазақстан Республикасының геодезия және картография
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды:
геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншік немесе жалға алынған салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығы не зауыттық нөмірі көрсетілген салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығы бар ұйыммен жасалған қызмет көрсетуге арналған шарт;
штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маман болмаған кезде жүзеге асыру –
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жеке тұлғаларға - елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
331-бап. Өндiрiс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс iстеу,
сарқынды суды ағызып жiберу талаптарын бұзу
Өндiрiс және тұтыну қалдықтарымен жұмыс iстеу, сондай-ақ сарқынды суды ағызып жiберу талаптарын бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға -он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
332-бап. Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі
қағидаларды бұзу
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі қағидаларды бұзу -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 329. Искажение сведений государственной
регистрации, учета и оценки земель
Умышленное искажение сведений государственной регистрации, учета и оценки земель -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 330. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области геодезии и картографии
1. Осуществление геодезических и картографических работ при отсутствии:
собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договора на оказание услуг с организацией, имеющей комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров;
в штате специалиста, имеющего высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 331. Нарушение требований к обращению с отходами
производства и потребления, сбросу сточных
вод
Нарушение требований к обращению с отходами производства и потребления, а также к сбросу сточных вод -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.
Статья 332. Нарушение правил по рациональному и
комплексному использованию недр
Нарушение правил по рациональному и комплексному использованию недр при проведении операций по недропользованию –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

333-бап. Көмірсутек шикізатын қоспағанда, жер қойнауын
пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған
жобалық құжаттар көрсеткіштерін сақтамау
Көмірсутек шикізатын қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған жобалық шешімдерді сақтамау –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
334-бап. Жер қойнауын пайдалану және минералды шикiзатты қайта
өңдеу кезiнде экологиялық нормалар мен қағидаларды
бұзу
Жер қойнауын пайдалану және минералды шикiзатты қайта өңдеу кезiнде экологиялық нормалар мен қағидаларды бұзу, егер бұл әрекет елеулi залал келтiруге әкеп соқпаса -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
335-бап. Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама
жүргізбей өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама жүргізбей өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
336-бап. Минералды шикiзатты өндiру мен қайта өңдеудi есепке
алу жөнiндегi бастапқы және мемлекеттiк есептілікті
бұрмалау
Минералды шикiзатты өндiру мен қайта өңдеудi есепке алу жөнiндегi бастапқы және мемлекеттiк есептілікті бұрмалау -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
337-бап. Негізгі және солармен бірге тереңде жатқан пайдалы
қазбалар мен ілеспе құрам бөліктердің, оның ішінде кен
орнын қазу кезінде минералдық шикізаттың қайта
өңделген өнімдері мен өндіріс қалдықтарының алынатын
және жер қойнауында жойылатын қорларының дәйекті
есебін қамтамасыз етпеу
1. Негізгі және солармен бірге тереңде жатқан пайдалы қазбалар мен ілеспе құрам бөліктердің, оның ішінде кен орнын қазу кезінде минералдық шикізаттың қайта өңделген өнімдері мен өндіріс қалдықтарының алынатын және жер қойнауында жойылатын қорларының дәйекті есебін қамтамасыз етпеу –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
338-бап. Өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын есепке алу, кәдеге
жарату және залалсыздандыру қағидаларын бұзу
Өндiрiс пен тұтыну қалдықтарын есепке алу, кәдеге жарату және залалсыздандыру қағидаларын бұзу -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 333. Несоблюдение показателей проектных документов
на проведение операций по недропользованию,
за исключением углеводородного сырья
Несоблюдение проектных решений на проведение операций по недропользованию, за исключением углеводородного сырья -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных.
Статья 334. Нарушение экологических норм и правил при
использовании недр и переработке минерального
сырья
Нарушение экологических норм и правил при использовании недр и переработке минерального сырья, если это деяние не повлекло причинение значительного ущерба, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на субъектов крупного предпринимательства – в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.
Статья 335. Проведение работ по добыче без проведения
государственной экспертизы запасов полезных
ископаемых
Проведение работ по добыче без проведения государственной экспертизы запасов полезных ископаемых, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 336. Искажение первичной и государственной
отчетности по учету добычи и переработке
минерального сырья
Искажение первичной и государственной отчетности по учету добычи и переработки минерального сырья -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 337. Необеспечение достоверного учета извлекаемых
и погашенных в недрах запасов основных и
совместно с ними залегающих полезных
ископаемых и попутных компонентов, в том
числе продуктов переработки минерального
сырья и отходов производства при разработке
месторождений
Необеспечение достоверного учета извлекаемых и погашенных в недрах запасов основных и совместно с ними залегающих полезных ископаемых и попутных компонентов, в том числе продуктов переработки минерального сырья и отходов производства при разработке месторождений –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 338. Нарушение правил учета, утилизации и
обезвреживания отходов производства и
потребления
Нарушение правил учета, утилизации и обезвреживания отходов производства и потребления -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

339-бап. Кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларын олардың
сақталуын және халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз
ететiндей күйге келтiру талаптарын бұзу
Маркшейдерлiк құжаттаманы жоғалту, таратылған немесе консервацияланған кен қазбалары мен бұрғылау ұңғыларын халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiндей күйге келтiру жөнiндегi талаптарды, сондай-ақ консервациялау кезінде кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларын сақтау жөнiндегi талаптарды бұзу -
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
340-бап. Жер қойнауын пайдалану объектiлерiн тарату мен
консервациялау жөнiндегi талаптарды бұзу
Жер қойнауын пайдалану объектiлерiн тарату мен консервациялау жөнiндегi талаптарды бұзу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
341-бап. Жер қойнауын қорғауды мемлекеттiк бақылау органдарына
минералды шикiзатты пайдалану туралы ақпарат беруден
бас тарту немесе жалтару
Жер қойнауын қорғауды мемлекеттiк бақылау органдарына жер қойнауын пайдаланудың, өндiрiлген және қайта өңделген минералды шикiзаттың жай-күйi туралы уақтылы, толық және дәйекті ақпарат беруден бас тарту немесе жалтару -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - алты, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
342-бап. Лауазымды адамдардың жер қойнауы және минералды
шикiзатты қайта өңдеу туралы заңдардың бұзылуына әкеп
соғатын нұсқаулар немесе рұқсаттар беруi
Лауазымды адамдардың жер қойнауы және минералды шикiзатты қайта өңдеу туралы заңнаманың бұзылуына әкеп соғатын нұсқаулар немесе рұқсаттар беруi -
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
343-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргiзу
қағидаларын бұзу
1) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргiзу қағидаларын, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттардың талаптарын бұзу, -
2) шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдарға - алпыс бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттардың қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi экологиялық талаптары мен шарттарын орындамау -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - алпыс бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 339. Нарушение требований по приведению горных
выработок и буровых скважин в состояние,
обеспечивающее их сохранность и безопасность
населения
Утрата маркшейдерской документации, нарушение требований по приведению ликвидируемых или консервируемых горных выработок и буровых скважин в состояние, обеспечивающее безопасность населения, а также требований по сохранению горных выработок и буровых скважин на время консервации -
влечет штраф на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 340. Нарушение требований по ликвидации и
консервации объектов пользования недрами
Нарушение требований по ликвидации и консервации объектов пользования недрами -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 341. Отказ или уклонение от представления органам
государственного контроля за охраной недр
информации об использовании минерального
сырья
Отказ или уклонение от представления органам государственного контроля за охраной недр своевременной, полной и достоверной информации о состоянии пользования недрами, добытого и переработанного минерального сырья -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере шести, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 342. Дача должностными лицами указаний или
разрешений, влекущих нарушение
законодательства о недрах и переработке
минерального сырья
Дача должностными лицами указаний или разрешений, влекущих нарушение законодательства о недрах и переработке минерального сырья, - влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 343. Нарушение правил проведения операций по
недропользованию
1. Нарушение правил проведения операций по недропользованию, а также условий контрактов на недропользование –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере шестидесяти пяти, на субъект среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение экологических требований и условий контракта на недропользование по вопросам охраны окружающей среды –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти пяти, на субъект среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере от ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

344-бап. Табиғат пайдалану жөнiндегi заңсыз мәмiлелердi тiркеу
Табиғат пайдалану жөнiндегi көрiнеу заңсыз мәмiлелердi тiркеу, табиғи ресурстарды мемлекеттiк есепке алу мен мемлекеттiк жер кадастрларының деректерiн бұрмалау, сол сияқты табиғи ресурстарды пайдаланғаны, қоршаған ортаны ластағаны, табиғи ресурстарды қорғағаны және молықтырғаны үшiн төлемдi қасақана төмендету, егер бұл әрекеттердi лауазымды адам өзiнiң қызмет бабын пайдалана отырып, пайдакүнемдік немесе өзге де жеке мүддесi үшiн жасаса, –
бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға не қырық бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
345-бап. Су ресурстарын қорғау қағидаларын бұзу
1. Судың ластануын және қоқымдануын немесе оның зиянды әсерiн болдырмайтын құрылыстар мен құрылғыларсыз кәсiпорындарды, коммуналдық және басқа да объектiлердi iске қосу, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Суды ластанудан, қоқымдануын және сарқылудан қорғауды, сондай-ақ су режимi жай-күйiнiң жақсаруын қамтамасыз ететiн гидротехникалық, технологиялық, орман-мелиорациялық, санитариялық және басқа да iс-шараларды жүргiзбеу -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
346-бап. Су шаруашылығы құрылыстарын, құрылғыларын және сумен
жабдықтаудың өртке қарсы жүйелерiн зақымдау, оларды
пайдалану қағидаларын бұзу
1. Су шаруашылығы құрылыстары мен құрылғыларын, суды тұтыну мен ағызуды есепке алуға арналған өлшем құралдарын, сондай-ақ сумен жабдықтаудың өртке қарсы жүйелерiн зақымдау, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Су шаруашылығы құрылыстары мен құрылғыларын пайдалану қағидаларын бұзу -
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
347-бап. Су қорғау аймақтарында және су объектілері
белдеулерінде заңсыз құрылыс салу
1. Ғимараттарды, құрылыстарды және басқа да объектiлердi су қорғау аймақтарында және белдеулерінде заңсыз салу, сондай-ақ өзеннің табиғи арнасын заңсыз өзгерту –
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 344. Регистрация незаконных сделок по
природопользованию
Регистрация заведомо незаконных сделок по природопользованию, искажение данных государственного учета и государственных кадастров природных ресурсов, а равно умышленное занижение платы за пользование природными ресурсами, загрязнение окружающей среды, охрану и воспроизводство природных ресурсов, если эти деяния совершены из корыстной или иной личной заинтересованности должностным лицом с использованием своего служебного положения, -
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей либо административный арест до сорока пяти суток.
Статья 345. Нарушение правил охраны водных ресурсов
1. Ввод в эксплуатацию предприятий, коммунальных и других объектов без сооружений и устройств, предотвращающих загрязнение и засорение вод или их вредное воздействие, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати, на субъекты среднего предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Непроведение гидротехнических, технологических, лесомелиоративных, санитарных и других мероприятий, обеспечивающих охрану вод от загрязнения, засорения и истощения, а также улучшение состояния режима вод,-
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере ста месячных расчетных.
Статья 346. Повреждение водохозяйственных сооружений,
устройств и противопожарных систем
водоснабжения, нарушение правил их
эксплуатации
1. Повреждение водохозяйственных сооружений и устройств, средств измерений для учета потребления и сброса вод, а также противопожарных систем водоснабжения, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил эксплуатации водохозяйственных сооружений и устройств –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 347. Незаконное строительство на водоохранных
зонах и полосах водных объектов
1. Незаконное строительство зданий, сооружений и других объектов на водоохранных зонах и полосах, а также незаконное изменение естественного русла реки, -
влечет штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока пяти, на субъект среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Су ұңғымасын заңсыз бұрғылау және жер асты суларының су жинау құрылыстарын салу -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
348-бап. Судың бастапқы есебiн жүргiзу және оны пайдалану
қағидаларын бұзу
Судың бастапқы есебiн жүргiзу және оны пайдалану қағидаларын бұзу -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
349-бап. Су ресурстарын есепке алу мен есептілік деректерiн
бұрмалау
Су кадастрын есепке алу мен есептілік деректерiн, су ресурстарын кешендi пайдалану мен қорғау схемаларын бұрмалау, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде табыс етпеу -
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
350-бап. Су ресурстарын реттеуге кедергi жасау
Су ресурстарын кешендi пайдалану, экология және су бөлу мүдделерiне орай оларды реттеуге кедергi жасау, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
351-бап. Ортақ су пайдалану қағидаларын бұзу
1. Ортақ су пайдалану қағидаларын: тыйым салынған жерлерде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзетін құралдарда жүзу;
жеке және заңды тұлғалардың ортақ су пайдаланудағы су объектілеріне халықтың кіруін қоршаулар, күзет бекеттерін, тыйым салатын белгілер орнату жолымен шектеуі түрінде бұзу -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – екі, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Незаконное бурение скважин на воду и строительство водозаборов подземных вод
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 348. Нарушение правил ведения первичного учета вод
и их использования
Нарушение правил ведения первичного учета вод и их использования –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 349. Искажение данных учета и отчетности водных
ресурсов
Искажение данных учета и отчетности водного кадастра, схем комплексного использования и охраны водных ресурсов, а также их непредставление в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц или субъектов малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 350. Воспрепятствование регулированию водными
ресурсами
Воспрепятствование регулированию водными ресурсами в интересах их комплексного использования, экологии и вододеления –
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, а на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 351. Нарушение правил общего водопользования
1. Нарушение правил общего водопользования, совершенное в виде: купания, забора воды для питьевых и бытовых нужд, водопоя скота, катания на маломерных судах и других плавучих средствах в запрещенных местах;
ограничения физическими и юридическими лицами доступа населения к водным объектам общего водопользования путем установления заграждений, охранных пунктов, запрещающих знаков –
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двух, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.

352-бап. Белгіленген су сервитуттарын бұзу
1. Белгіленген су сервитуттарын бұзу –
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – екі, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
353-бап. Заңсыз тамырымен шабу, құрылыстар тұрғызу, сүректi
қайта өңдеу, орман қоры жерлерінде қоймалар тұрғызу
Заңсыз тамырымен шабу, құрылыстар тұрғызу, сүректi қайта өңдеу, орман қоры жерлерінде қоймалар салу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
354-бап. Орманда өрт қауiпсiздiгi талаптары мен санитариялық
қағидаларды бұзу
1. Орманда өрт қауiпсiздiгi талаптары мен санитариялық қағидаларды бұзу-
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өрттiң шығуына, адамның денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтiруге әкеп соққан нақ сол әрекеттер, егер осы іс-әрекеттер ірі залал келтірмеген болса, -
жеке тұлғаларға – жиырма бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға – жүз, лауазымда адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 352. Нарушение установленных водных сервитутов
1. Нарушение установленных водных сервитутов -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двух, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей
Статья 353. Незаконные раскорчевка, возведение построек,
переработка древесины, устройство складов на
землях лесного фонда
Незаконные раскорчевка, возведение построек, переработка древесины, устройства складов на землях лесного фонда –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 354. Нарушение требований пожарной безопасности и
санитарных правил в лесах
1. Нарушение требований пожарной безопасности и санитарных правил в лесах -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, повлекшие возникновение пожара, причинение вреда здоровью человека и окружающей среде, если эти действия не причинили крупный ущерб,-
влекут штраф на физических лиц - в размере двадцати пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухстах пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере двухстах пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.

355-бап. Кесiлетiн орман қорын пайдаланудың, сүректер дайындау
мен әкетудiң, шайыр мен ағаш шырындарын, екiншi
дәрежелi орман материалдарын алудың белгiленген
тәртiбiн бұзу
1. Кесiлетiн орман қорын пайдаланудың, сүректер дайындау мен әкетудiң, шайыр мен ағаш шырындарын, екiншi дәрежелi орман материалдарын алудың белгiленген тәртiбiн бұзу -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
356-бап. Орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың уақытша алынып отырған учаскелерiн қайтару
мерзiмдерiн бұзу
1. Мемлекеттiк орман қорының уақытша иеленiп отырған учаскелерiн қайтару мерзiмдерiн бұзу немесе оларды арналған мақсатта пайдалану үшiн жарамды күйге келтiру жөнiндегi мiндеттердi орындамау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-бап. Шабындықтар мен жайылымдық жерлердi бүлдiру, сондай-ақ
орман қоры жерлерiнде заңсыз шөп шабу және мал жаю,
дәрiлiк өсiмдiктердi және техникалық шикiзатты жинау
1. Орман қоры жерлерiнде шабындықтар мен жайылымдық жерлердi бүлдiру, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Орманда және орман қоры жерлерiнде заңсыз шөп шабу және мал жаю -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 355. Нарушение установленного порядка
использования лесосечного фонда, заготовки и
вывозки древесины, добычи живицы и древесных
соков, второстепенных лесных материалов
1. Нарушение установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, добычи живицы и древесных соков, второстепенных лесных материалов -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. То же действие, совершенное на особо охраняемых природных территориях, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 356. Нарушение сроков возврата временно занимаемых
участков лесного фонда и особо охраняемых
природных территорий
1. Нарушение сроков возврата временно занимаемых участков государственного лесного фонда или невыполнение обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для использования по назначению, - влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере трех, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 357. Повреждение сенокосов и пастбищных угодий, а
также незаконное сенокошение и пастьба скота,
сбор лекарственных растений и технического
сырья на землях лесного фонда
1. Повреждение сенокосов и пастбищных угодий на землях лесного фонда -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере двух месячных расчетных показателей.
2. Незаконное сенокошение и пастьба скота в лесах и на землях лесного фонда -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере трех месячных расчетных показателей.

3. Дәрiлiк өсiмдiктердi және техникалық шикiзатты бұған тыйым салынған немесе орман билетi бойынша ғана жiберiлетiн учаскелерде заңсыз жинау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
358-бап. Ағашы кесiлген жерлерге және орманды қалпына келтiру
мен орман өсiруге арналған орман қорының басқа да
санаттағы жерлерiне ағаш отырғызудың тәртiбi мен
мерзiмдерiн бұзу
Ағашы кесiлген жерлерге және орманды қалпына келтiру мен орман өсiруге арналған орман қорының басқа да санаттағы жерлерiне ағаш отырғызудың тәртiбi мен мерзiмдерiн бұзу -
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
359-бап. Орман фаунасын жою немесе зақымдау, сондай-ақ орманды
қалдықтармен, химиялық заттармен бүлдiру, ластау және
орман қоры жерiне өзге де залал келтiру
1. Орман фаунасын жою немесе зақымдау -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ормандардың қурап қалуына немесе ауруға шалдығуына не ластануына ұшырататын сарқынды сулармен, химиялық заттармен, өнеркәсiптiк және тұрмыстық төгiндiлермен, қалдықтармен және тастандылармен орманды бүлдiру -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Орман қоры жерiндегi орман құрғату жыраларын, дренаж жүйелерi мен жолдарды жою немесе бүлдiру -
жеке тұлғаларға бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
360-бап. Орманды пайдалануды рұқсат құжаттарында көзделген
мақсаттарға немесе талаптарға сәйкес келмейтiн ретпен
жүзеге асыру

3. Незаконный сбор лекарственных растений и технического сырья на участках, где это запрещено или допускается только по лесным билетам, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере трех месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой-третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 358. Нарушение порядка и сроков облесения вырубок
и других категорий земель лесного фонда,
предназначенных лесовосстановления и
лесоразведения
Нарушение порядка и сроков облесения вырубок и других категорий земель лесного фонда, предназначенных для лесовосстановления и лесоразведения, -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 359. Уничтожение или повреждение лесной фауны, а
также повреждение, засорение леса отходами,
химическими веществами и иное нанесение
ущерба землям лесного фонда
1. Уничтожение или повреждение лесной фауны –
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение леса сточными водами, химическими веществами, промышленными и бытовыми выбросами, отходами и отбросами, влекущее его усыхание или заболевание, либо засорение леса, -
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Уничтожение или повреждение лесоосушительных канав, дренажных систем и дорог на землях лесного фонда -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой - третьей настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 360. Осуществление лесных пользований не в
соответствии с целями или требованиями,
предусмотренными разрешительными документами

1. Орманды пайдалануды рұқсат құжаттарында көзделген мақсаттарға немесе талаптарға сәйкес келмейтiн ретпен жүзеге асыру -
жеке тұлғаларға - үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
361-бап. Орманның жай-күйiне және оны ұдайы молықтыруға зиянды
ықпал етуге әкеп соғатын объектiлердi салу және
пайдалану
1. Орманның жай-күйiне және оны ұдайы молықтыруға зиянды ықпал етуге әкеп соғатын объектiлердi салу және пайдалану -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүзайлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
362-бап. Ағаш кесетiн жерлердi бөлiп берудің және бағасын
шығарудың белгiленген тәртiбiн бұзу
Ағаш кесетiн жерлердi бөлiп берудің және бағасын шығарудың белгiленген тәртiбiн бұзу -
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
363-бап. Сүректi есептiк ағаш кесуден артық мөлшерде дайындауға
жол беру
Сүректi есептiк ағаш кесуден артық мөлшерде дайындауға жол беру –
лауазымды адамдарға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
364-бап. Пестицидтерді (улы химикаттарды) және басқа да
препараттарды заңсыз тасымалдау, сақтау және қолдану
1. Осы Кодекстің 415-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, пестицидтерді (улы химикаттарды) және қоршаған ортаны ластауға не жануарлар дүниесiне залал келтiруге әкеп соқтырған немесе соқтыруы мүмкiн басқа да препараттарды заңсыз тасымалдау, сақтау және қолдану -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Осуществление лесных пользований не в соответствии с целями или требованиями, предусмотренными разрешительными документами,- влечет штраф на физических лиц - в размере трех, на субъектов малого предпринимательства - в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 361. Строительство и эксплуатация объектов,
приведших к вредному воздействию на состояние
и воспроизводство лесов
1. Строительство и эксплуатация объектов, приведших к вредному воздействию на состояние и воспроизводство лесов, -
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 362. Нарушение установленного порядка отвода и
таксации лесосек
Нарушение порядка отвода и таксации лесосек –
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 363. Допущение заготовки древесины в размерах,
превышающих расчетную лесосеку
Допущение заготовки древесины в размерах, превышающих расчетную лесосеку, -
влечет штраф на должностных лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 364. Незаконная транспортировка, хранение и
применение пестицидов (ядохимикатов) и других
препаратов
1. Незаконная транспортировка, хранение и применение пестицидов (ядохимикатов) и других препаратов, которые повлекли или могли повлечь загрязнение окружающей среды либо причинение ущерба животному миру, за исключением случаев, предусмотренных статьей 415 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пяти, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
365-бап. Өсiмдiктер өсетiн жерлер мен жануарлардың тiршiлiк
ортасын Қорғау қағидаларын, зоологиялық коллекцияларды
жасау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын
бұзу, сол сияқты жануарларды заңсыз қоныс аударту,
жерсiндiру, керi жерсiндiру мен шағылыстыру
1. Өсiмдiктер өсетiн жерлер мен жануарлардың тiршiлiк ортасын қорғау қағидаларын, жануарлардың өсiп-өну жағдайларын, орын ауыстыру жолдары мен шоғырланатын орындарын, зоологиялық және ботаникалық коллекцияларды жасау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларын бұзу, сол сияқты жануарларды заңсыз қоныс аударту, жерсiндiру, керi жерсiндiру мен шағылыстыру -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - сегіз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он төрт, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол iс-әрекеттер -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
366-бап. Елдi мекендердi, кәсiпорындарды және басқа да
объектiлердi орналастыру, жобалау мен салу, өндiрiс
процестерiн жүзеге асыру және көлiк құралдарын
пайдалану, өсiмдiк қорғау құралдарын, минералдық
тыңайтқыштарды және басқа да препараттарды қолдану
кезiнде өсiмдiктер мен жануарларды қорғау іс-шараларын
бұзу
Осы Кодекстің 415-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, елді мекендерді, кәсiпорындарды және басқа да объектiлердi орналастыру, жобалау мен салу, өндiрiс процестерiн жүзеге асыру және көлiк құралдарын пайдалану, өсiмдiк қорғау құралдарын, минералдық тыңайтқыштарды және басқа да препараттарды қолдану кезiнде өсiмдiктер мен жануарларды қорғау іс-шараларын бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - сегіз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он төрт, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 365. Нарушение правил охраны мест произрастания
растений и среды обитания животных, правил
создания, хранения, учета и использования
зоологических коллекций, а равно незаконное
переселение, акклиматизация, реакклиматизация
и скрещивание животных
1. Нарушение правил охраны мест произрастания растений и среды обитания животных, условий размножения, путей миграции и мест концентраций животных, правил создания, хранения, учета и использования зоологических и ботанических коллекций, а равно незаконное переселение, акклиматизация, реакклиматизация и скрещивание животных -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере восьми, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства - в размере четырнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пятнадцати, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 366. Нарушение мероприятий охраны растений и
животных при размещении, проектировании и
строительстве населенных пунктов предприятий
и других объектов, осуществлении
производственных процессов и эксплуатации
транспортных средств, применении средств
защиты растений, минеральных удобрений других
препаратов
Нарушение мероприятий охраны растений и животных при размещении, проектировании и строительстве населенных пунктов, предприятий и других объектов, осуществлении производственных процессов и эксплуатации транспортных средств, применении средств защиты растений, минеральных удобрений и других препаратов, за исключением случаев, предусмотренных статьей 415 настоящего Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере восьми, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства или не коммерческие организации - в размере четырнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

367-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген
түрлерiнде жеке тұлғалардың болу тәртiбiн бұзу
Жеке тұлғалардың мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, мемлекеттiк табиғи саябақтардың аумақтарына арнайы рұқсатсыз және бару үшiн белгiленген орындардан тыс жерлерде болуы -
ескерту жасауға немесе екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
368-бап. Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi зақымдау
немесе жою
Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi: артықшылығы бар ағаштарды, артықшылығы бар ағаштардың мұрағаттық клондарын, географиялық дақылдарды, популяциялар мен будандардың сынақ дақылдарын, орман тұқымдық плантациялардағы ағаштар мен бұталарды, тұрақты орман тұқымдық учаскелердегі ағаштар мен бұталарды, артықшылығы бар екпелердегі ағаштар мен бұталарды зақымдау немесе жою -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
369-бап. Жануарлар дүниесiн пайдалану талаптары мен аң аулау
қағидаларын бұзу
Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ,жануарлар дүниесiн пайдалану талаптарын және (немесе) аң аулау қағидаларын бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол бұзушылық –
жануарларды аулау құралдары, көлiк құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралдары болған өзге де заттары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған iс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 367. Нарушение порядка пребывания физических лиц
на отдельных видах особо охраняемых природных
территорий
Пребывание физических лиц без специального разрешения и вне отведенных мест для посещения на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных природных парков –
влечет предупреждение или штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
Статья 368. Повреждение или уничтожение объектов
селекционно-генетического назначения
Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения: плюсовых деревьев, архивных клонов плюсовых деревьев, географических культур, испытательных культур популяций и гибридов, деревьев и кустарников на лесосеменных плантациях, деревьев и кустарников на постоянных лесосеменных участках, деревьев и кустарников в плюсовых насаждениях -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или не коммерческие организации - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 369. Нарушение требований пользования животным
миром и правил охоты
1. Нарушение требований пользования животным миром и (или) правил охоты, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Те же нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей, либо лишение права охоты на срок до двух лет с изъятием орудий добывания животных, транспортных средств и иных предметов, явившихся орудием совершения указанного нарушения
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения.

370-бап. Балық аулау және балық ресурстарын және басқа да су
жануарларын қорғау қағидаларын бұзу
1. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ, балық аулау қағидаларын, сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың өзге де түрлерiн жүзеге асыру қағидаларын бұзу -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi жоқ, балық аулау қағидаларын, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қоспағанда, тыйым салынған мерзiмдерде, тыйым салынған құралдармен немесе тәсiлдермен, тыйым салынған жерлерде балық аулау), сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың басқа да түрлерiн жүзеге асыру қағидаларын өрескел бұзу -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз жеке тұлғаларға - қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Балықтың су жинағыш құрылыстарына түсуінен қорғайтын арнайы аспаптарды орнатпай, балық шаруашылығы су қоймаларынан су алу -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 370. Нарушение правил рыболовства и охраны рыбных
ресурсов и других водных животных
1. Нарушение правил рыболовства, а также правил осуществления других видов пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Грубое нарушение правил рыболовства, за исключением любительского (спортивного) рыболовства, в запрещенные сроки, запрещенными орудиями или способами, в запрещенных местах), а также правил осуществления других видов пользования рыбными ресурсами и другими водными животными, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения, или без таковой.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц - в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства - в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения, или без таковой.
5. Забор воды из рыбохозяйственных водоемов без установки специальных приспособлений для предохранения от попадания рыбы в водозаборные сооружения, -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

371-бап. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау,
өсімін ұдайы молықтыру және пайдалану саласындағы
заңнама талаптарын бұзу
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін ұдайы молықтыру және пайдалану саласындағы заңнама талаптарын:
1) белгіленген нормативтерден асып кететін зиянды заттарды тастаға жол беру;
2) жаңа және реконструкцияланған объектілерді зиянды әсерді, сулардың ластануы мен қоқымдануын болдырмайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етпеу;
3) тазалау құрылыстары мен санитариялық-қорғау аймақтары жоқ мал шаруашылығы фермаларын және басқа да өндіріс кешендерін пайдалану;
4) мұнай, химия және басқа өнімдерді тасымалдау және сақтау үшін құрылыстар мен құрылғыларды судың ластауын болдырмауға арналған құралдармен жабдықтамай пайдалану;
5) су объектілерінің су жинағыш алаңдарында улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдану;
6) су объектілеріне радиоактивті және уытты заттарды ағызу және көму;
7) тазалау құрылыстары жоқ және нормативтерге сәйкес тиімді тазалауды қамтамасыз етпейтін су объектілеріне өнеркәсіп, тамақ объектілерінің сарқынды суларын ағызу;
8) су объектілерінде және су шаруашылығы құрылыстарында қоршаған ортаға қатер төндіретін техника мен технологияларды қолдану;
9) су объектілеріне қатты, өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтарды тастау және көму;
10) су объектілерінің су жинау алаңдарын, су объектілерінің мұз қабатын, мұз айдындарын қатты, өндірістік, тұрмыстық қалдықтармен және шайып әкету су үсті объектілері сапасының нашарлауына алып келетін басқа да қалдықтармен ластану түрінде бұзу -
11) жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
372-бап. Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын бұзу
Аңшылық шаруашылығын жүргізу қағидаларын:
1) аң аулау алқаптарында болуды заңсыз шектеу;
2) аң аулаудың тыйым салынған түрлерін, тәсілдерін және мерзімдерін қолдану;
3) бекітілген аң аулау алқаптарында және балық шаруашылығының су айдындарында жануарлар дүниесін қорғауды, ұдайы молықтыруды және пайдалануын ұйымдастыруды қамтамасыз етпеу түрінде бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - үш, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 371. Нарушение требований законодательства в
области охраны, воспроизводства и
использования рыбных ресурсов и других водных
животных
1. Нарушение требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния и совершенные в виде:
1) допущения сброса вредных веществ, превышающих установленные нормативы;
2) не обеспечения новых и реконструируемых объектов сооружениями и устройствами, предотвращающими вредное воздействие, загрязнение и засорение вод;
3) использования животноводческих ферм и других производственных комплексов, не имеющих очистных сооружений и санитарно-защитных зон;
4) использования сооружений и устройств для транспортирования и хранения нефтяных, химических и других продуктов без оборудования их средствами для предотвращения загрязнения вод;
5) применения ядохимикатов, удобрений на водосборной площади водных объектов;
6) сброса и захоронения радиоактивных и токсичных веществ в водные объекты;
7) сброса в водные объекты сточных вод промышленных, пищевых объектов, не имеющих сооружений очистки и не обеспечивающих в соответствии с нормативами эффективной очистки;
8) применения техники и технологий на водных объектах и водохозяйственных сооружениях, представляющих угрозу окружающей среде;
9) сброса в водные объекты и захоронение в них твердых, производственных, бытовых и других отходов;
10) засорения водосборных площадей водных объектов, ледяного покрова водных объектов, ледников твердыми, производственными, бытовыми и другими отходами, смыв которых повлечет ухудшение качества поверхностных водных объектов, -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 372. Нарушение правил ведения охотничьего
хозяйства
Нарушение правил ведения охотничьего хозяйства, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния и совершенные в виде:
1) незаконного ограничения посещения охотничьих угодий;
2) применения запрещенных видов, способов и сроков охоты;
3) не обеспечения организации охраны, воспроизводства и пользования животным миром на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде үш және одан да көп рет қайталап жасалған iс-әрекеттер, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
373-бап. Жасыл желектердi күтiп-ұстау мен қорғау қағидаларын
бұзу
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi өкiлдi органдары белгiлеген жасыл желектердi күтiп-ұстау және қорғау қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
374-бап. Ағаш кесілген жерлерді ағаш қалдықтарынан уақтылы
тазартпау, соқпақтар мен ағаш кесілген жерлерге
іргелес аумақтарды ластау
1. Ағаш кесілген жерлерді ағаш қалдықтарынан уақтылы тазартпау, соқпақтар мен ағаш кесілген жерлерге іргелес аумақтарды ластау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он екі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол әрекеттер -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
375-бап. Ағаш кесілген жерлерді өңдеу тәртібі мен мерзімдерін
бұзу
1. Ағаш кесілген жерлерді өңдеу тәртібі мен мерзімдерін бұзу -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он екі, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жасалған нақ сол әрекет -
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные три и более раза в течение одного года, после наложения административного взыскания, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц - в размере пяти, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей, либо лишение права ведения охотничьего хозяйства.
Статья 373. Нарушение правил содержания и защиты зеленых
насаждений
Нарушение устанавливаемых местными представительными органами областей, города республиканского значения и столицы правил содержания и защиты зеленых насаждений, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 374. Несвоевременная очистка мест рубок от
порубочных остатков, засорение просек и
прилегающих к лесосекам территорий
1. Несвоевременная очистка мест рубок от порубочных остатков, засорение просек и прилегающих к лесосекам территорий -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двенадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти.
2. Те же деяния, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -влекут штраф на физических лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 375. Нарушения порядка и сроков разработки лесосек
1. Нарушения порядка и сроков разработки лесосек -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двенадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные на особо охраняемых природных территориях, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

376-бап. Жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, олардың
бөліктерін немесе туындыларын заңсыз иемденіп алу,
өткізу, алып өту, әкелу, әкету, сақтау (ұстау).
1. Жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, олардың бөліктерін немесе туындыларын заңсыз иемденіп алу, өткізу, алып өту, әкелу, әкету, сақтау (ұстау) -
жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін және олардың өнімдерін тәркілей отырып,жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жабайы жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін және олардың өнімдерін тәркілей отырып,жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
377-бап. Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру және
берілген рұқсатты пайдалану тәртібін бұзу
1. Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру тәртібін бұзу -
лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттарды, мекендейтін ортадан жануарлар дүниесінің жыныс-жас құрамын (көрсетілген жағдайда) заңсыз алып қоюдан, алып қою мерзімдерінен, болжамды алып қойылатын учаскенің аумақтары мен шекараларынан, алып қою (аулау, атып алу, жинау) тәсілдерінен көрінген бұзушылық, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері жоқ болса, -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он екі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
378-бап. Берiлген лицензияның шарттарын заңсыз өзгерту, сол
сияқты теңiзде мұнай операцияларын жүргiзудiң
бекiтiлген тәртiбiн бұзу
Берiлген лицензияның шарттарын заңсыз өзгерту, сол сияқты теңiзде мұнай операцияларын жүргiзудiң бекiтiлген тәртiбiн бұзу -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
379-бап. Теңізде кеме қатынасына, балық аулауға кедергі
жасайтын және зиян келтіретін мұнай операцияларын
теңізде жүзеге асыру

Статья 376. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз,
вывоз, хранение (содержание) видов диких
животных и растений, их частями или
дериватами
1. Незаконное приобретение, сбыт, провоз, ввоз, вывоз, хранение (содержание) видов диких животных и растений, их частями или дериватами, -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере семидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение одного года, после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста сорока месячных расчетных показателей с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.
Статья 377. Нарушение порядка выдачи и использования
выданных разрешений на пользование животным
миром
1. Нарушение порядка выдачи разрешения на пользование животным миром, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение выданных разрешений на пользование животным миром, выразившееся в незаконном изъятии половозрастного состава (в случае указания), сроков изъятия, территории и границ участка предполагаемого изъятия, способов изъятия (отлов, отстрел, сбор) животного мира из среды обитания, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двенадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных.
Статья 378. Незаконное изменение условий выданной
лицензии, а равно нарушение утвержденного
порядка проведения нефтяных операций на море
Незаконное изменение условий выданной лицензии, а равно нарушение утвержденного порядка проведения нефтяных операций на море –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 379. Осуществление нефтяных операций на море,
создающих препятствие и наносящих вред
морскому судоходству, рыбной ловле

1. Теңізде кеме қатынасына, балық аулауға кедергі жасайтын және зиян келтіретін мұнай операцияларын теңізде жүзеге асыру –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы пайдалы қазбалар орындарының бүлiнуiне, адамдардың өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiруге әкеп соғуы мүмкiн, жанды ресурстарға, теңiз флорасы мен фаунасына залал келтiруi не қызметтiң басқа да заңды түрлерiне кедергi жасауы мүмкiн су асты кабельдерiн немесе құбыр жолдарын Қазақстан Республикасының аумағына өз бетімен шығару немесе оларды Қазақстан Республикасының континенттік қайраңына төсеу, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
құқық бұзушылық жасалған кеме мен құралдар тәркiлене отырып не онсыз шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
380-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында
теңiз ғылыми зерттеулерiн жүргiзу қағидаларын бұзу
1. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында қызметтiң заңды түрлерiне кедергi жасаған немесе жасауы мүмкiн, Қазақстан Республикасының рұқсатында немесе халықаралық шарттарында көзделген теңiз ғылыми зерттеулерiн жүргiзу қағидаларын бұзу не Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында теңiз ғылыми зерттеулерiнiң бағдарламаларын заңсыз өзгерту -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Осуществление нефтяных операций на море, создающих препятствие и наносящих вред морскому судоходству, рыбной ловле –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2.Самовольный вывод подводных кабелей или трубопроводов на территорию Республики Казахстан или их прокладки на континентальном шельфе Республики Казахстан, которое может привести к порче месторождений полезных ископаемых, причинить вред жизни или здоровью людей, нанести ущерб живым ресурсам, морской флоре и фауне либо создать помехи другим законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3.Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения либо без таковой.
Статья 380. Нарушение правил проведения морских научных
исследований на континентальном шельфе
Республики Казахстан
1. Нарушение правил проведения морских научных исследований, предусмотренных разрешением или международными договорами Республики Казахстан, которое создало или могло создать помехи законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, либо незаконное изменение программы морских научных исследований на континентальном шельфе Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

381-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында
қалдықтар мен басқа да материалдарды көму қағидаларын,
сондай-ақ консервациялау және демонтаждау қағидаларын
бұзу
1. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген, Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында кемелердi және өзге де қалқымалы құралдарды, ұшатын аппараттарды, жасанды аралдарды, қондырғылар мен құрылыстарды, қалдықтар мен басқа да материалдарды көму қағидаларын, сондай-ақ пайдалы қазбалар орындарының бүлiнуiне, адамдардың өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiруге, биологиялық ресурстарға, теңiз флорасы мен фаунасына залал келтiруге немесе қызметтiң басқа да заңды түрлерiне кедергi жасауға әкеп соғуы мүмкiн консервациялау және демонтаждау қағидаларын бұзу -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер-
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
382-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңын қорғау
органдары лауазымды адамдарының заңды талаптарын
орындамау
1. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңын қорғау органдары лауазымды адамдарының кеменi тоқтату туралы заңды талаптарын орындамау, сондай-ақ бұл лауазымды адамдардың өздерiне жүктелген өкiлеттiктердi жүзеге асыруына, оның iшiнде кеменi қарап тексеруiне кедергi жасау, -
жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеу нәтижелерi тәркiлене отырып не онсыз жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
383-бап. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы,
аумақтық суларындағы (теңізіндегі)және ішкі
суларындағы минералдық және биологиялық ресурстарды
заңсыз беру
1. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы, аумақтық суларындағы (теңізіндегі) және ішкі суларындағы минералдық және биологиялық ресурстарды шетелдіктерге, басқа мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаларға не шет мемлекеттерге заңсыз беру -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне заңсыз берiлген минералдық және биологиялық ресурстар құнының жүз пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 381. Нарушение правил захоронения отходов и других
материалов, а также правил консервации и
демонтажа на континентальном шельфе
Республики Казахстан
1.Нарушение правил захоронения судов и иных плавучих средств, летательных аппаратов, искусственных островов, установок и сооружений, отходов и других материалов, а также правил консервации и демонтажа, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, которое способно привести к порче месторождений полезных ископаемых, причинить вред жизни или здоровью людей, нанести ущерб биологическим ресурсам, морской флоре и фауне или создать помехи другим законным видам деятельности на континентальном шельфе Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере сорока пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
2.Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.
Статья 382. Невыполнение законных требований должностных
лиц органов охраны континентального шельфа
Республики Казахстан
1. Невыполнение законных требований должностных лиц органов охраны континентального шельфа Республики Казахстан об остановке судна, а также воспрепятствование осуществлению этими должностными лицами возложенных на них полномочий, в том числе осмотру судна, -
влекут штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований либо без таковой.
Статья 383. Незаконная передача минеральных и
биологических ресурсов континентального
шельфа, территориальных вод (моря) и
внутренних вод Республики Казахстан
1. Незаконная передача минеральных и биологических ресурсов континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан иностранцам, юридическим лицам, созданным в соответствии с законодательством другого государства, либо иностранным государствам –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и биологических ресурсов.

2. Осы баптың бірінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеу нәтижелерi тәркiлене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне заңсыз берiлген минералдық және биологиялық ресурстар құнының екі жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
384-бап. Экологиялық аудит туралы заңнаманы бұзу
1. Мiндеттi экологиялық аудит жүргiзу туралы заңнама талаптарын орындамау -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Экологиялық аудиторлардың (экологиялық аудиторлық ұйымдардың) көрiнеу дәйексіз экологиялық аудиторлық есеп жасауы -
жеке тұлғаларға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тексерiлiп жатқан тұлғаның экологиялық аудит жүргiзiлу барысында дәйексіз экологиялық аудиторлық есеп жасауға әкеп соғатын көрiнеу дәйексіз немесе толық емес ақпарат беруi -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
385-бап. Бекіре тұқымдас балықтардың таңбалау тәртібін бұзып
таңбаланған уылдырығын не таңбаланбаған уылдырығын
өткізу
1. Бекіре тұқымдас балықтардың таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырығын не таңбаланбаған уылдырығын өткізу –
таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырықты не таңбаланбай өткізілетін уылдырықты тәркілей отырып жеке тұлғаларға – отыз бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – тоқсан, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и биологических ресурсов с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований либо без таковой.
Статья 384. Нарушение законодательства об экологическом
аудите
1. Невыполнение требований законодательства о проведении обязательного экологического аудита –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Составление экологическими аудиторами (экологическими аудиторскими организациями) заведомо недостоверного экологического аудиторского отчета –
влечет штраф на физических лиц - в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
3. Предоставление проверяемым лицом в ходе проведения экологического аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного экологического аудиторского отчета, - влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческими организациями - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
Статья 385. Реализация икры, маркированной с нарушением
порядка маркирования, либо немаркированной
икры осетровых видов рыб
1. Реализация икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо немаркированной икры осетровых видов рыб –
влечет штраф на физических лиц - в размере тридцати пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо икры, реализуемой без маркировки.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, - таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырықты не таңбаланбай өткізілетін уылдырықты тәркілей отырып жеке тұлғаларға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
386-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды
орындайтын және қызмет көрсететін жеке және заңды
тұлғалардың дәйексіз деректерді ұсынуы
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындайтын және қызмет көрсететін жеке және заңды тұлғалардың эмиссиялар нормативтерін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы мен олар бойынша есептерді әзірлеу кезінде дәйексіз деректерді ұсынуы -
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып не онсыз шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет -
лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, қоршаған ортаға ірі залал келтіруге әкеп соққан не үш реттен артық жасалған әрекеттер, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
лицензиядан айыра отырып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
22-тарау. Өсімдіктерді қорғау және өсімдіктер карантині,
астық нарығы мен астықты сақтау, мақта саласы, тұқым
шаруашылығы және мемлекеттік ветеринариялық- санитариялық
бақылау мен қадағалау және асыл тұқымды мал шаруашылығы,
сондай-ақ азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру
қорларын қалыптастыру және пайдалану саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылықтар

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо икры, реализуемой без маркировки.
Статья 386. Представление физическими и юридическими
лицами, выполняющими работы и оказывающими
услуги в области охраны окружающей среды,
недостоверных данных
1. Представление физическими и юридическими лицами, выполняющими работы и оказывающими услуги в области охраны окружающей среды, недостоверных данных при разработке нормативов эмиссий, мероприятий по охране окружающей среды, программы производственного экологического контроля и отчетов по ним -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без такового.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере ста шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей на с приостановлением действия лицензии либо без такового.
3. Совершение деяния, предусмотренного частями первой и второй настоящей статьи, повлекшего причинение крупного ущерба окружающей среде либо совершенного более трех раз, и если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере двухсот шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трех сот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных с лишением лицензии.
Глава 22. Административные правонарушения в области защиты и
карантина растений, зернового рынка и хранения зерна, хлопковой
отрасли, семеноводства и государственного
ветеринарно-санитарного контроля и надзора и племенного
животноводства, а также формирования и использования
региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров

387-бап. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Карантинге жатқызылған өнімдерді әкелуге қойылатын фитосанитариялық талаптарды және фитосанитариялық іс-шаралар жүргізуді:
1) Қазақстан Республикасының аумағына карантинге жатқызылған өнімдерге қойылатын фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмейтін карантинге жатқызылға
2) н өнімді;
3) Қазақстан Республикасының аумағына экспорттаушы елдердің ұлттық карантиндік қызметінің фитосанитариялық сертификаттарынсыз карантинге жатқызылған фитосанитариялық тәуекелі жоғарғы өнім партиясын әкелу;
4) Қазақстан Республикасының аумағына кері экспорттаушы елдердің ұлттық карантиндік қызметінің кері фитосанитариялық сертификаттарынсыз карантинге жатқызылған фитосанитариялық тәуекелі жоғарғы өнім партиясын әкелу;
5) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы импорттық карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының фитосанитариялық талаптарын бұза отырып тасымалдауды жүзеге асыру;
6) карантинге жатқызылған өнімді тексеріп қарауға ұсынбау;
7) карантинге жатқызылған өнімді сақтау немесе қайта өңдеу жүзеге асырылатын қойма үй-жайларына жыл сайынғы профилактикалық зарарсыздандыру жүргізбеу;
8) отырғызылатын және тұқымдық материалдарды лабораториялық сараптама нәтижелері алынғанға дейін пайдалану;
9) отырғызылатын және тұқымдық импорттық материалдарды лабораториялық сараптама нәтижелері алынғанға дейін сақтау талаптарын сақтамау;
10) Қазақстан Республикасының аумағына азық-түліктік, жемшөп және техникалық мақсаттарда пайдалану үшін әкелінген дәндi, дәндi-бұршақ тұқымдас, майлы дақылдарды тұқымдық мақсатта пайдалану;
11) қалдықтарды міндетті түрде тазалай отырып, импорттық карантинге жатқызылған өнімді, сондай-ақ карантиндік аймақтан әкелінген карантинге жатқызылған өнімді тасымалдағаннан кейін көлік құралдарын тазаламау;
12) карантинге жатқызылған өнiмдi алып келе жатқан жолында немесе баратын межелі пунктiнде уәкілетті органның рұқсатынсыз басқа мекенжайға жіберу;
13) әкелінетін карантинге жатқызылған өнiмдi баратын межелі пунктiнде екінші қайталап карантиндік тексеріп қарау үшін ұсынбау;
14) карантиндік арамшөптермен қоқысталған тұқымдық немесе отырғызылатын материалды егу үшін пайдалану;
15) карантиндік объектілерден бос аймақта дайындалған карантинге жатқызылған өнiмнен карантиндік объектілер таралатын аймақта дайындалған карантинге жатқызылған өнiмдi сақтауды немесе тазартуды жүзеге асыру;
16) қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндіруге, дайындауға, қайта өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және өткізуге байланысты егістіктерді, аумақтарды, қоймаларды жүйелі түрде зерттеуді қамтамасыз етпеу түрінде бұзу -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 387. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области карантина растений
1. Нарушение фитосанитарных требований к ввозимой подкарантинной продукции и проведения фитосанитарных мероприятий, совершенное в виде:
1) ввоза на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции, не соответствующей фитосанитарным требованиям, предъявляемым к ввозимой подкарантинной продукции;
2) ввоза на территорию Республики Казахстан партии подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска без фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера;
3) ввоза на территорию Республики Казахстан партии подкарантинной продукции с высоким фитосанитарным риском без реэкспортного фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-реэкспортера;
4) осуществления перевозки импортной подкарантинной продукции по территории Республики Казахстан с нарушением фитосанитарных требований Республики Казахстан;
5) непредоставления подкарантинной продукции для досмотра;
6) непроведения ежегодного профилактического обеззараживания складских помещений, в которых осуществляется хранение или переработка подкарантинной продукции;
7) использования посадочного или семенного материала до получения результатов лабораторной экспертизы;
8) несоблюдения условий хранения импортного посадочного или семенного материала до получения результатов лабораторной экспертизы;
9) использования на семенные цели зерновых, зернобобовых, масличных культур, ввезенных на территорию Республики Казахстан для использования на продовольственные, кормовые и технические цели;
10) непроведения отчистки транспортных средств после перевозки импортной подкарантинной продукции, а также подкарантинной продукции из карантинных зон с обязательным уничтожением отходов;
11) переадресовки подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения без разрешения уполномоченного органа;
12) непредоставления ввозимой подкарантинной продукции для вторичного карантинного досмотра в пункте ее назначения;
13) использования для посева семенной или посадочный материал, засоренный карантинными сорными растениями;
14) осуществления хранения или очистки подкарантинной продукции, заготовленной в зоне распространения карантинных объектов с подкарантинной продукции заготовленной в свободной от карантинных объектов зоне,
15) необеспечения систематического обследования посевов, территорий, складов, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын карантинге жатқызылған өнімді әкелу, мемлекетішілік тасымалдау кезінде және өткізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының аумағына карантинге жатқызылған өнімді, сондай-ақ карантиндік объектілермен және бөгде түрлермен залалданған көлік құралдарын әкелу;
2) Қазақстан Республикасына карантинге жатқызылған өнімді әкелуге тыйым салуды немесе шектеуді бұзу;
3) карантинге жатқызылған өнімді карантиндік сертификатсыз облысаралық тасымалдауды жүзеге асыру;
4) карантиндік объектілермен залалданған карантиндік объектілерді өткізу;
5) Қазақстан Республикасының карантиндік аймағынан шығарылған карантинге жатқызылған өнімді алып бара жатқан жолда басқа мекенжайға жіберу;
6) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелінетін кенелерді, нематодтарды және тірі жәндіктерді бірмезгілде дәндi, дәндi-бұршақ тұқымдас, жемшөптік, майлы, техникалық дақылдармен және оларды қайта өңдеу өнімдерімен, мәуелермен, көкөністермен, жемістермен және картоппен, отырғызылатын немесе тұқымдық материалмен, тірі гүлдердің және құмырада өсетін өсімдіктердің кесінділерімен, сүрек, буып-түю және бекітпе материалдармен тасымалдау;
7) карантиндік фитосанитариялық аймақтан карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өсімдіктерді әкетуге тыйым салу мен шектеулерді бұзу түріндегі бұзушылық –
карантинге жатқызылған өнімді зарарсыздандыру және қайта өңдеу мүмкін болмаған жағдайда, карантинге жатқызылған өнім тәркіленіп, жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
388-бап. Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу
1. Астықты экспорттау және импорттау кезінде астық сапасының тиісті паспорттарынсыз өткізу -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік ресурстар астығын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың кез келген мөлшерін тиеп жөнелтуі және (немесе) көлік ұйымдарының астықты уәкілетті органмен алдын ала келіспей әкетуі, -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың санды-сапалық есебін жүргізу қағидаларын; астық қолхаттарын беруді, олардың айналсын және өтелуін:

2. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области карантина растений при ввозе, внутригосударственных перевозках и при реализации подкарантинной продукции, совершенное в виде:
1) ввоза на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции, а также транспортных средств, зараженных карантинными объектами и чужеродными видами;
2) нарушения запретов или ограничений на ввоз подкарантинной продукции в Республику Казахстан;
3) осуществления межобластных перевозок подкарантинной продукции без карантинного сертификата;
4) реализации зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции;
5) переадресовки подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования;
6) транспортировки клещей, нематод и живых насекомых, ввозимых в научно – исследовательских целях одновременно с зерновыми, зернобобовыми, кормовыми, масличными, техническими культурами и продуктами их переработки, плодами, овощами, фруктами и картофелем, посадочным или семенным материалом, срезами живых цветов и горшечных растений, древесными, упаковочными и крепежными материалами;
7) нарушения запретов или ограничений на вывоз зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции из карантинной фитосанитарной зоны, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией подкарантинной продукции, в случае невозможности ее обеззараживания и переработки.
Статья 388. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о зерне
1. Реализация зерна при экспорте и импорте без соответствующих паспортов качества зерна -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Отгрузка хлебоприемными предприятиями, хранящими зерно государственных ресурсов, любого количества зерна и (или) вывоз транспортными организациями зерна без предварительного согласования с уполномоченным органом -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение хлебоприемными предприятиями правил ведения количественно-качественного учета зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок, совершенное в виде:

1) астық қабылдау кәсіпорындарына түсетін астықты тиісті түрде ресімдемеу;
2) астықты тазартуды, кептіруді тиісті түрде ресімдемеу;
3) астықты тиеп-жөнелтуді тиісті түрде ресімдемеу;
4) астықтың сандық-сапалық есебі кітабын тиісті түрде жүргізбеу;
5) астықтың есепке алынатын физикалық салмағын дұрыс айқындамау;
6) астық қолхатын беру мерзімдерін сақтамау;
7) астық қолхаты тізілімін дұрыс жүргізбеу;
8) қойма куәлігі бойынша құқықтарды беру тәртібін бұзу;
9) астық қолхатын өтеу мерзімін сақтамау;
10) астық қолхаттары бланкілерін сақтау мерзімдерін бұзу түріндегі бұзушылық -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Астық қабылдау кәсіпорнының «Астық туралы» Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген қызметті қоспағанда, астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызмет көрсетуге қатысты емес қызметті жүзеге асыруы, үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілдіктер беруі және (немесе) өз мүлкін кепілге беруі -
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Астық қабылдау кәсіпорындарының астықтың сандық және сапалық көрсеткіштерін жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) бұрмалауы, олар құжаттамамен расталған жағдайда, -
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Астық қабылдау кәсіпорнының негізгі құрал-жабдықтарсыз астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру толығымен мүмкін болмайтын не айтарлықтай нашарлайтын жағдайда оларды иеліктен шығаруы -
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі өткеннен кейін осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы бөліктерінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау -
лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Агенттің астықты қайта өңдеу ұйымдарына ішкі нарықты реттеу мақсатында өткізген мемлекеттік өткізу және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын олардың нысаналы пайдаланбауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) ненадлежащего оформления зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия;
2) ненадлежащего оформления очистки, сушки зерна;
3) ненадлежащего оформления отгрузки зерна;
4) ненадлежащего ведения книги количественно-качественного учета зерна;
5) неправильного определения зачетного физического веса зерна;
6) несоблюдения срока выдачи зерновой расписки;
7) неправильного ведения реестра зерновой расписки;
8) нарушения порядка передачи прав по складскому свидетельству;
9) несоблюдения срока погашения зерновой расписки;
10) нарушения сроков хранений зерновых расписок,-
4. Осуществление хлебоприемным предприятием деятельности, не относящейся к оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок, за исключением деятельности, разрешенной Законом Республики Казахстан «О зерне», выдача гарантий и (или) предоставление своего имущества в залог по обязательствам третьих лиц -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Систематическое (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) искажение хлебоприемными предприятиями показателей количества и качества зерна при условии их документального подтверждения -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Отчуждение хлебоприемным предприятием основных средств, без которых осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок становится полностью невозможным либо существенно ухудшается, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности, предусмотренной частями четвертой, пятой, шестой настоящей статьи, по истечении срока приостановления действия лицензии -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
8. Нецелевое использование зерноперерабатывающими организациями зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, реализованного им агентом в целях регулирования внутреннего рынка, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

9. Отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндеттемені орындамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Астық қабылдау кәсіпорынын уақытша басқару кезінде уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелерінің немесе уақытша әкімшіліктің Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзуы -
жеке тұлғаларға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Астық қабылдау кәсіпорындардың астықты сақтау тәртібін, сондай-ақ олардың сандық және сапалық сақталуын қамтамасыз ететін іс-шараларды сақтамау; оның иеленушісінің белгіленген тәртіппен астық сынамасын іріктеуді қамтамасыз етпеуі; астықтың мемлекеттік ресурстарын басымдық тәртіппен қабылдануын, сақталуын және жөнелтілуін қамтамасыз етпеу -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
389-бап. Тұқым шаруашылығы саласындағы кәсiпкерлiк қызметтi
жүзеге асыру және қызмет көрсету кезiндегi бұзушылық
1. Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасын бұза отырып, тұқымдарды өндiру, өткiзу және пайдалану жөнiндегi қызметтi:
1)  карантиндік объектілермен залалданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын егістік (отырғызу) үшін пайдалану;
2) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын, егер тұқымдар мемлекеттік сорттық сынаудан өтпеген сортқа жататын болса, егу(отырғызу) үшін пайдалану;
3) Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берілген селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміне енгізілмеген немесе Қазақстан Республикасында перспективалы емес деп танылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын егу (отырғызу) үшін пайдалану;
4) Аттестатталған элиталық тұқым өсiру және тұқым өсiру шаруашылықтарында сұрыптық және егістік сапалары бойынша сәйкес келмейтін тұқымдарды егу (отырғызу) үшін пайдалану;
5) егу сапасы бойынша сараптамадан өтпеген тұқымдарды егу (отырғызу) үшін пайдалану;
6) ауылшаруашылық дақылдары сұрыптық егiстерiнің байқауынан өтпеген тұқымдарды егу (отырғызу) үшін өткізу және пайдалану;
7) сұрыптарды жаңартуды және сұрыптарды ауыстыруды жүргізу тәртібі мен мерзімдерін бұзу;

9. Неисполнение отечественными производителями зерна обязанности по формированию государственных ресурсов зерна -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
10. Нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне членами комиссии по временному управлению или временной администрацией в период временного управления хлебоприемным предприятием, –
влечет штраф на физических лиц, субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
11. Несоблюдение хлебоприемными предприятиями порядка хранения зерна, а также мероприятий, обеспечивающих их количественную и качественную сохранность; не обеспечение в установленном порядке отбора проб зерна его владельцем; не обеспечение в приоритетном (первоочередном) порядке приемки, хранения и отгрузки зерна государственных ресурсов зерна –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 389. Нарушения при осуществлении
предпринимательской деятельности и оказании
услуг в области семеноводства
1. Осуществление деятельности по производству, реализации, хранению, транспортировке и использования семян с нарушением законодательства Республики Казахстан в области семеноводства, совершенное в виде:
1) использования для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, зараженных карантинными объектами;
2) использования для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, если семена принадлежат к сорту, не прошедшему государственное сортоиспытание;
3) использования для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не включенных в Государственный реестр селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан, или признанному неперспективным в Республике Казахстан;
4) использования для посева (посадки) в аттестованных элитно-семеноводческих и семеноводческих хозяйствах семян, не соответствующих по сортовым и посевным качествам;
5) использования для посева (посадки) семян, не прошедших экспертизу посевных качеств семян;
6) реализации и использования для посева (посадки) семян, не соответствующих требованиям технических регламентов;
7) нарушения порядка и сроков проведения сортообновления и сортосмены;

8) элиталық тұқымдарды одан әрі өткізу мақсатымен олардың өндірісін қамтамасыз ету үшін сұрыптардың ерекше тұқымдарын және будандардың аталық нысандарын сатып алмау;
9) өз мұқтаждарына өткізілген және пайдаланылған тұқымдарды сандық, шығу тегі бойынша, олардың сұрыптық және егістік сапасын есепке алуды жүргізбеу
10) өз қаражаты есебінен ауылшаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сақтандыру және өтпелі қорларын жасау түрінде белгiленген тәртiптi бұза отырып жүзеге асыру -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сұрыптық егістерін байқаудан өткізу жөнінде қызмет көрсететін байқаудан өткізушілердің, тұқым сарапшыларының және аттестатталған заңды тұлғалардың тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапаларын сараптауды бұзуы -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – он, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Аттестатталған жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларының тұқым шаруашылығы саласындағы қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бұзуы -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер -
жеке тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға, аттестатталған тұлғаларға субъектiлердiң тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыру құқығын куәландыратын аттестаттау туралы куәлiгiнен айыруға әкеп соғады.
390-бап. Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Фитосанитариялық есептiлiктi табыс етпеу, сол сияқты уақтылы табыс етпеу -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Зиянды организмдер санының зиян тигiзудiң экономикалық шегiнен артық дамуы мен таралуына әкеп соққан Фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзбеу -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

8) неприобретения оригинальных семян сортов и родительских форм гибридов для обеспечения производства элитных семян с целью их дальнейшей реализации;
9) неведения учета количества, происхождения реализованных и использованных на собственные нужды семян, их сортовых и посевных качеств;
10) несоздания страховых и переходящих фондов семян сельскохозяйственных растений за счет собственных средств, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере семнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение апробаторами, семенными экспертами и аттестованными юридическими лицами, оказывающими услуги по проведению апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений, экспертизы сортовых и посевных качеств семян -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение аттестованными физическими и юридическими лицами, а также апробаторами и семенными экспертами квалификационных требований, предъявляемых к деятельности в области семеноводства, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Деяния, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут на физических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на аттестованных лиц лишение свидетельства об аттестации, удостоверяющего право субъектов на осуществление деятельности в области семеноводства.
Статья 390. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области защиты растений
1. Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непроведение фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшие развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

3. Пестицидтердi (улы химикаттарды) залалсыздандыруды жүргізбеу және арнаулы сақтау орындарын (көмiндiлердi) тиiстi емес жағдайда:
1) пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру үшін арнайы қоймалардың (көмінділердің) болмауы;
2) пестицидтерді (улы химикаттарды) берушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар)әзірлейтін және ұсынатын жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардан босаған ыдыстарды залалсыздандыру әдістері мен технологиялары болмауы;
3) қауіптілігі бірінші сыныпты, арналған мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) тұмшалауды қамтамасыз ететін және қоршаған ортаның пестицидтермен (улы химикаттармен) ластануын болдыруы мүмкін ыдыстарда сақтау;
4) қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді (улы химикаттарды) қажет болған кезде полимерлік материалдардан жасалған арнайы жапсырмалары жоқ көп қабатты ыдысқа (пестицидтің (улы химикаттың) ерекшелігіне қарай) буып-түю;
5) ыдысының тұтастығы бұзылған пестицидтерді (улы химикаттарды) қайта буып-түю;
6) экологиялық бақылау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы жөніндегі мемлекеттік органдарының заңнамаға сәйкес белгілеген жою орындарында жағылатын қоспалардың пестицидтерден (улы химикаттардан) босаған қағаз немесе ағаш ыдыстарын жағып жіберу жолымен уытсыз (қауіпсіз) заттарға ыдырауын қамтамасыз ететін жоғары температуралық қондырғылардың болмауы;
7) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) олардан босаған ыдыстарды тиеу, тасымалдау және түсіру үшін механизация құралдарының болмауы түрінде ұстау -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4) Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
391-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы
заңнамасын бұзу
1. Мақта өңдеу ұйымдарының мақтамен жүргізілген операциялар көрсетілетін құжаттарды есепке алу мен сақтаудың белгіленген тәртібін бұзуы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Непроведение обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) и содержание специальных хранилищ (могильников) в ненадлежащем состоянии, совершенное в виде:
1) отсутствия специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
2) отсутствия методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов (ядохимикатов);
3) хранения пестицидов (ядохимикатов) первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами (ядохимикатами) окружающей среды;
4) упаковки пестицидов (ядохимикатов) второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида (ядохимиката);
5) переупаковки пестицидов (ядохимикатов) с нарушенной целостностью упаковки;
6) отсутствия высокотемпературных установок, обеспечивающих распад сжигаемых соединений до нетоксичных (неопасных) веществ в местах, определенных в соответствии с законодательством государственными органами экологического контроля и санитарно-эпидемиологического благополучия населения для уничтожения бумажной или деревянной тары из-под пестицидов (ядохимикатов) путем сжигания;
7) отсутствия средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 391. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о развитии хлопковой отрасли
1. Нарушение хлопкоперерабатывающими организациями установленного порядка учета и хранения документов, отражающих произведенные операции с хлопком, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

2. Сарапшы ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, мақта талшығы, шитті мақта сапасына сараптама жүргізу сараптама жүргізу және мақта талшығы сапасына паспорт, шитті мақта сапасы туралы куәлік беру қағидаларын:
1) Мақта талшығын классерлік бағалау үшін өрт және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптарына сай келетін меншік құқығындағы не мүліктік жалға алынған тиісті үй-жайдың болмауы;
2) мақта талшығын сынайтын өнімділігі жоғары өлшегіш автоматтандырылған жүйедегі (HVI үлгісіндегі) функционалдық және техникалық қызмет көрсететін, тиісті арнаулы білімі және мақта талшығын сынайтын өнімділігі жоғары өлшегіш автоматтандырылған жүйені (HVI үлгісіндегі) функционалдық және техникалық қызмет көрсету жөнінде кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар білікті мамандардың болмауы;
3) тиісті арнайы білімі және мақта талшығының сапасын классерлік бағалау жөнінде кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі бар мақта жөніндегі білікті сарапшылардың (классерлердің) болмауы;
4) техникалық регламенттердің және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың болмауы;
5) мақта талшығының сынамаларын мақта тазалау зауыттарынан уақтылы жеткізуге арналған мамандандырылған автокөліктің болмауы;
6) мақта талшығының сынамасын сақтайтын үй-жайдың бөлменің талапқа сай болмауы;
7) түстердің керамикалық үлгілері жиынтығымен, калибрлік эталондармен және микронейр көрсеткішін айқындауға арналған аспаптармен мақта талшығы сыртқы түрінің Қазақстан Республикасында қолдануға бекітілген немесе жол берілген стандарттық үлгілерінің жиынтығымен жарақтандырылмаған немесе толық жарақтандырылмаған;
8) мақта талшығының сынамаларын іріктеу актісін және тіркеу журналын дұрыс ресімдемеу;
9) мақта талшығын сынамаларын іріктеу тәртібін бұзу;
10) мақта талшығының сынауды жүргізу тәртібін бұзу;
11) мақта талшығы сапасының паспортын дұрыс ресімдемеу және уақтылы бермеу;
12) мақта талшығы сапасының паспортын уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша дұрыс ресімдемеу;
13) мақта талшығы иесінің партияны тиеп жөнелткенге дейінгі сынақтан кейін сараптау ұйымының зертханасында мақта талшығын сақтау мерзімін бұзу;
14) мақта талшығы сынамасын іріктеу актісін және сынамаларын тіркеу журналын дұрыс емес және толық емес ресімдеу;
15) шитті мақта сынамаларына іріктеуді жүргізу тәртібін бұзу;
16) шитті мақта сынақтарын жүргізу тәртібін бұзу;
17) шитті мақта сапасы туралы куәлікті дұрыс ресімдемеу және уақтылы бермеу;
18) шитті мақта сынамаларын сақтауға арналған үй-жайлардың талапқа сай келмеуі түрінде бұзу -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение квалификационных требований, предъявляемых к экспертной организации, правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна, хлопка-сырца и выдачи паспорта качества хлопка-волокна, удостоверения о качестве хлопка-сырца, совершенное виде:
1) отсутствия на праве собственности либо в имущественном найме соответствующих помещений для классерской оценки хлопка-волокна, отвечающего требованиям пожарной и санитарно-эпидемиологической безопасности;
2) отсутствия квалификационных специалистов для функционального и технического обслуживания измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI), имеющих соответствующие специальное образование и опыт работы не менее одного года по обслуживанию измерительной автоматизированной системы испытаний хлопка-волокна высокой производительности (типа HVI);
3) отсутствия квалифицированных экспертов по хлопку (классеров), имеющих соответствующие специальное образование и опыт работы не менее двух лет по классерской оценке качества хлопка-волокна;
4) отсутствия технических регламентов и нормативных документов по стандартизации;
5) отсутствия специализированного автотранспорта для современной доставки проб хлопка-волокна с хлопкоочистительных заводов;
6) несоответствия требованиям помещений для хранения проб хлопка-волокна;
7 отсутствия или неполного оснащения комплектом керамических образцов цвета, калибровочными эталонами и прибором для определения показателя микронейра, комплектом утвержденных или допущенных к применению в Республике Казахстан стандартных образцов внешнего вида хлопка-волокна;
8) неправильного оформления акта и журнала регистрации отбора проб хлопка- волокна;
9) нарушения порядка проведения отбора проб хлопка-волокна;
10) нарушения порядка проведения испытаний хлопка-волокна;
11) неправильного оформления и несвоевременной выдачи паспорта качества хлопка-волокна;
12) неправильного оформления паспорта качества хлопка-волокна по форме, утвержденной уполномоченным органом;
13) нарушения срока хранения хлопка-волокна в лаборатории экспертной организации после испытаний до отгрузки партии владельцем хлопка-волокна;
14) неправильного и неполного оформления акта отбора проб и журнала регистрации проб хлопка- сырца;
15) нарушения порядка проведения отбора проб хлопка-сырца;
16) нарушения порядка проведения испытаний хлопка-сырца;
17) неправильного оформления и несвоевременной выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца;
18) несоответствия требованиям помещений для хранения проб хлопка-сырца, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

3. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысудан жалтару -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып,шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Мақта өңдеу ұйымдарының Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңында тыйым салынған кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы, Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңының талаптарын бұза отырып, үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілдіктер беруі және (немесе) өз мүлкін кепілге қоюы, сондай-ақ оларсыз мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру мүлде мүмкін болмайтын немесе айтарлықтай нашарлайтын жағдайда, негізгі құрал-жабдықтарды мақта өңдеу ұйымының иеліктен шығаруы -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мақта қолхатын ұстаушылардың өтініштері бойынша мақта мөлшері мен сапасының көрсеткіштерін оларды құжаттамалық растау талабымен үнемі (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп) бұрмалау, -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Лицензиаттың лицензия алу кезінде көрінеу жалған ақпарат беруі -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқарған кезеңде уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелерінің немесе уақытша әкімшіліктің Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңын бұзуы, -
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – сексен, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Уклонение от участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
4. Осуществление хлопкоперерабатывающей организацией предпринимательской деятельности, запрещенной законом Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли, выдача гарантий и (или) предоставление своего имущества в залог по обязательствам третьих лиц в нарушение требований закона Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли, а также отчуждение хлопкоперерабатывающей организацией основных средств, без которых осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок становится полностью невозможным либо существенно ухудшается, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Систематическое (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) искажение показателей количества и качества хлопка по заявлениям держателей хлопковых расписок при условии их документального подтверждения -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Предоставление лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Нарушение закона Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли членами комиссии по временному управлению или временной администрацией в период временного управления хлопкоперерабатывающей организацией, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей

8. Лицензияның қолданысы тоқтатыла тұру мерзімі өткен соң, осы баптың төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші бөліктерінде көзделген әкімшілік жауаптылыққа әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау –
лицензиядан айыруға әкеп соғады.
392-бап. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын
қалыптастыру және пайдалану кезінде Қазақстан
Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу
1. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын нысаналы пайдаланбау, егін жинау кезеңінде өсімдік шаруашылығы өнімдері бойынша тауар интервенцияларын жүзеге асыру, сондай-ақ азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын сақтамау -
лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорына азық-түлік тауарларын сатып алу және оларды азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорынан өткізу кезінде тіркелген бағаларды сақтамау - заңды тұлғаларға екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
393-бап. Ветеринария туралы заңнаманы бұзу
Ветеринария туралы заңнаманы:
1) ветеринариялық iс-шараларды жүргiзуден бас тарту немесе жалтару және оларды жүргiзудiң мерзiмдерiн бұзу;
2) карантин және шектеу iс-шараларының шарттары мен талаптарын сақтамау;
3) малды өз төлінен өсiру кезiнде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар қағидаларын сақтамау;
4) республика аумағын малдың жұқпалы ауруларын әкелуден қорғау туралы нормативтiк құқықтық актiлер талаптарын орындамау;
5) алып өтілетін (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (алып өтуді) жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында ветеринариялық(ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бұзу;
6) ішкі сауда объектілерінде, мал өсіруді, малды, малдан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда, көлік құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мен ветеринариялық нормативтердің талаптарын сақтамау;
7) ветеринариялық-санитариялық объектiлердi салу мен ұстауды қамтамасыз етпеу;
8) ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шараларды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық)қағидаларды сақтамау;

8. Неустранение нарушений, повлекших привлечение к административной ответственности, предусмотренной частями четвертой, пятой, шестой, седьмой настоящей статьи, по истечении срока приостановления действия лицензии, - влечет лишение лицензии.
Статья 392. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан при формировании и
использовании региональных стабилизационных
фондов продовольственных товаров
1. Нецелевое использование региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров, осуществление товарных интервенций по продукции растениеводства в период уборки урожая, а также несоблюдение правил формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение фиксированных цен при закупке продовольственных товаров в региональный стабилизационный фонд продовольственных товаров и их реализации из регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров -
влечет штраф на юридических лиц - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 393. Нарушение законодательства о ветеринарии
1. Нарушение законодательства о ветеринарии, совершенное в виде:
1) отказа или уклонения от проведения ветеринарных мероприятий и нарушения сроков их проведения;
2) несоблюдения условий и требований карантина и ограничительных мероприятий;
3) несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил требований при воспроизводстве животных;
4) неисполнения требований нормативных правовых актов об охране территории республики от заноса заразных болезней животных;
5) нарушения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил при осуществлении транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан;
6) несоблюдения требований ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов на объектах внутренней торговли, на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, транспортных средствах;
7) необеспечения строительства и содержания ветеринарно-санитарных объектов;
8) несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, при осуществлении ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий;

9) зоопарктердегі, цирктердегі, омарталардағы, аквариумдардағы жануарларды қоса алғанда, жануарларды ұстаудың, көбейтудің және пайдаланудың ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалары мен нормативтерін сақтамау;
10) күтіп-ұстаумен, өсірумен, пайдаланумен, өндірумен, дайындаумен (мал союмен), сақтаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін орналастыру, салу, реконструкциялау және пайдалануға беру кезінде, сондай-ақ алып өтілетін (тасымалданатын) объектiлерді тасымалдау (алып өту) кезінде қойылатын зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау;
11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірілуін және оларға ветеринариялық паспорттар ресімдеуді қамтамасыз етпеу немесе одан жалтару;
12) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын жаңадан сатып алынған жануарлар, алынған төл, оларды сою және сату туралы хабарламау;
13) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жануарлардың уақтылы егілуін және диагностикасын қамтамасыз етпеу;
14) мал тосыннан қырылған жағдайда, бірнеше малдың қатар ауырғаны туралы, немесе олардың әдеттен тыс жай-күйі туралы ветеринария мамандарына хабарламау және олардың келуіне дейін ауру деп күдіктенген жануарларды оқшаулауға шара қолданбау;
15) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың актілерін орындамау;
16) малды өткізу үшін сою алдындағы ветеринарлық тексерусіз және мал ұшалары мен органдарын союдан кейінгі ветеринариялық-санитариялық сараптамасыз союды жүргізу;
17) етті қайта өңдейтін кәсіпорындарға, сою пункттеріне немесе алаңдарында кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізбеу;
18) ветеринариялық мамандарға олардың қызметтік міндеттерін атқаруына кедергі келтіру;
19) жаңадан алып келген, әкелінген, сатып алынған малдарды оқшаулап ұстамау;
20) тіркеу сынақтарын жүргізу үшін қажетті көлемде өндіру, әкелу (импорттау) жағдайларын қоспағанда, ветеринариялық препараттарды, жемшөптік қоспаларды мемлекеттік тіркеусіз өндіруді, әкелуді (импорттауды) өткізуді және қолдануды жүзеге асыру;
21) iндеттiң немесе өзге де ауыр зардаптардың таралуына әкеп соқпаған ветеринария саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының және өкiлдi органдарының iндетке қарсы күрес мәселелерi жөнiндегі шешiмдерiн бұзу түрiнде бұзушылық –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

9) несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов содержания, разведения и использования животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах;
10) несоблюдения зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке (перемещении) перемещаемых (перевозимых) объектов;
11) необеспечения или уклонения от идентификации сельскохозяйственных животных и оформления на них ветеринарных паспортов;
12) неизвещения органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенных животных, полученном приплоде, их убое и продаже;
13) необеспечения своевременной вакцинации и диагностики животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
14) неизвещения ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия ветеринарных специалистов не принятия мер к изолированному содержанию животных, подозреваемых в заболевании;
15) невыполнения актов государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;
16) проведения убоя животных для реализации без предубойного ветеринарного их осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
17) непроведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
18) препятствия ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей;
19) необособленного содержания вновь прибывших, ввезенных, приобретенных животных;
20) осуществления производства, ввоза (импорта), реализации и применения (использования) ветеринарных препаратов, кормовых добавок без их государственной регистрации, за исключением случаев производства, ввоза (импорта) в объемах, необходимых для проведения регистрационных испытаний;
21) нарушения иных нормативных правовых актов в области ветеринарии, не повлекшего распространения эпизоотии или иных тяжких последствий, а также решений местных исполнительных органов и представительных органов областей, города республиканского значения и столицы по вопросам борьбы с эпизоотиями –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

394-бап. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы
туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасын:
1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің бағалаудан өтпеген асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің деректер есебін жүргізуден бас тартуы және есептілік бермеуі;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың актілерін орындамауы;
5) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген асыл тұқымды малдан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалануы;
6) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің бағалаудан өтпеген асыл тұқымды малды өз төлiнен өсiру мақсатында пайдалануы;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің асыл тұқымды малды бағалау нәтижелерін бұрмалауы;
8) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған асыл тұқымды мал туралы деректерді асыл тұқымды малдың мемлекеттік тізілімінде тіркеу үшін беруден бас тартуы;
9) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бағдарламалары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен өсіру мақсатында сатып алынған асыл тұқымды малды пайдалану тәртібін бұзуы түріндегі бұзушылық -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асырушы жеке және заңды тұлғалардың «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген хабарлама жасауға жататын міндеттерді сақтамауы –
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметі тоқтатыла тұрып не онсыз, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екінші бөлiктерiнде көзделген,әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған, іс-әрекеттер (әрекетсiздiк), сол сияқты осы баптың бiрiншi және екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау –
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметке тыйым салуға әкеп соғады.

Статья 394. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о племенном животноводстве
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о племенном животноводстве, совершенное в виде:
1) реализации субъектами в области племенного животноводства племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку;
2) реализации субъектами в области племенного животноводства племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства;
3) отказа субъектов в области племенного животноводства от ведения учета данных и не представление отчетности;
4) неисполнения субъектами в области племенного животноводства актов государственных инспекторов по племенному животноводству;
5) использования субъектами в области племенного животноводства семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о племенном животноводстве;
6) использования субъектами в области племенного животноводства в целях воспроизводства племенных животных, не прошедших бонитировку;
7) фальсификации субъектами в области племенного животноводства результатов бонитировки племенных животных;
8) отказа физических и юридических лиц от представления данных о племенных животных, приобретенных за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, для их регистрации в государственном регистре племенных животных;
9) нарушении физическими и юридическими лицами порядка использования племенных животных, приобретенных в целях разведения за счет бюджетных средств в рамках программ развития племенного животноводства, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области племенного животноводства, подлежащую уведомлению, обязанностей, установленных Законом Республики Казахстан «О племенном животноводстве», -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности субъектов в области племенного животноводства либо без такового.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотренных частями первой и второй настоящей статьи, повлекших привлечение к административной ответственности, -
влекут запрещение деятельности в области племенного животноводства.

395-бап. Иттердi және мысықтарды ұстау қағидаларын бұзу
1. Қалаларда және басқа да елдi мекендерде иттердi ұстаудың облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi өкiлдi органдары белгiлеген қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қалаларда және басқа да елдi мекендерде мысықтарды ұстаудың жергiлiктi өкiлдi органдар белгiлеген қағидаларды бұзу -
ескерту жасауға немесе бір айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жеке тұлғалардың денсаулығына немесе мүлкiне залал келтiруге әкеп соққан нақ сол iс-әрекеттер -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
23-тарау. Білім беру саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық
396-бап. Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы
заңнамасын бұзу
1. Педагог қызметкердің педагогтік міндеттері мен педагогтік әдеп нормаларын орындамауы немесе тиісінше орындамауы -
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы немесе тиісінше орындамауы -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды адамының міндеттеріне салғырт қарауы немесе адал қарамауының салдарынан оларды орындамауы немесе тиісінше орындамауы, егер бұл оқу және тәрбие процесінде білім беру ұйымдары тәрбиеленушілерінің, білім алушылары мен қызметкерлерінің денсаулығына жеңіл нұқсан келтірсе -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Білім беру ұйымдарының талаптарды:
1) білім беру ұйымдары қызметінің үлгі қағидаларын сақтамау;
2) балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі қағидаларын сақтамау;
3) білім беру ұйымдарының үлгілері бойынша білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын сақтамау;
4) білім беру ұйымдарында білім алушыларға академиялық демалыстар берудің үлгі қағидаларын сақтамау;
5) жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамы мен ғылыми қызметкерлерін лауазымдарға конкурстық орналастырудың үлгі қағидаларын сақтамау түрінде бұзуы –
лауазымды адамдарға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 395. Нарушение правил содержания собак и кошек
1. Нарушение установленных местными представительными органами областей, города республиканского значения и столицы правил содержания собак в городах и других населенных пунктах -
влечет предупреждение или штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных местными представительными органами правил содержания кошек в городах и других населенных пунктах -
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
3. Те же действия, повлекшие причинение ущерба здоровью или имуществу физических лиц, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Глава 23. Административные правонарушения в области образования
Статья 396. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области образования
1. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области образования, родителями или иными законными представителями -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение или ненадлежащее выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, если это повлекло причинение легкого вреда здоровью воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Нарушение организациями образования требований совершенных в виде:
1) несоблюдение типовых правил деятельности организаций образования;
2) несоблюдение типовых правил приема в организации образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей;
3) несоблюдение типовых правил перевода и восстановления обучающихся по типам организации образования;
4) несоблюдение типовых правил предоставления академических отпусков обучающимся в организациях образования
5) несоблюдение типовых правил конкурсного замещения должностей профессорско-преподавательского состава и научных работников высших учебных заведений
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

5. Білім беру ұйымдарында саяси партиялардың ұйымдық құрылымдарын құру және олардың қызметі -
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Берілетін білім беру қызметтерінің білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес келмеуі, сондай-ақ білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын өзге де бұзушылық -
лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Осы баптың бірінші-бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) -
лицензиядан айырып, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
397-бап. Білім беру ұйымдарының тиісті үлгідегі білім беру
ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде
балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын
іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік
қағидалары талаптарын бұзуы
1. Білім беру ұйымдарының тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидалары талаптарын бұзуы –
лауазымды адамдарға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
24-тарау. Қоғамдық қауіпсіздікке және халықтың денсаулығына
қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық
398-бап. Өрт қауiпсiздiгi талаптарын бұзу немесе орындамау
1. Ұйымдарда, қоғамдық орындарда, қоймалық үй-жайларда, ауылшаруашылығы алқаптарында, жатақханаларда және тұрғын үйлерде өрт қауiпсiздiгi қағидаларында, техникалық регламенттерде, құрылыс нормаларында, құрылыстар нормалары мен қағидаларында, ұлттық стандарттарда көзделген өртке қарсы талаптарды бұзу немесе орындамау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Создание и деятельность организационных структур политических партий в организациях образования -
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.
6. Несоответствие предоставляемых образовательных услуг требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, а также иные нарушения требований государственных общеобязательных стандартов образования -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой – пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати, субъектов малого предпринимательства - в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных с лишением лицензии.
Статья 397. Нарушение организациями образования
требований типовых правил деятельности
организаций образования соответствующих
типов, в том числе типовых правил организаций
образования, реализующих дополнительные
образовательные программы для детей
Нарушение организациями образования требований типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей, -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Глава 24. Административные правонарушения, посягающие на
общественную безопасность и здоровье населения
Статья 398. Нарушение или невыполнение требований
пожарной безопасности
1. Нарушение или невыполнение в организациях, общественных местах, складских помещениях, сельскохозяйственных угодьях, в общежитиях и жилых домах противопожарных требований, предусмотренных правилами пожарной безопасности, техническими регламентами, строительными нормами и правилами, национальными стандартами,
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, адам денсаулығына зиян немесе елеулi залал келтiрген өрттiң шығуына әкеп соққан іс-әрекет (әрекетсіздік), қылмыс құрамы болмаған кезде, -
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапқа қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кездегi елу айлық есептiк көрсеткiштен асатын сома елеулi мөлшердегi залал деп танылады.
399-бап. Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі
саласындағы заңнамасын қатерлерге тәуелсіз бағалау
жүргізу кезінде бұзу
1. Сарапшы ұйымның өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық, бөлімшесіне қатерлерге тәуелсіз бағалау жүргізу нәтижелері бойынша қорытындының көшірмесін табыс етпеуі не уақтылы табыс етпеуі -
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сарапшы ұйымның өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерге тәуелсіз бағалау жүргізу нәтижелері бойынша объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы дәйексіз ақпараты бар қорытынды табыс етуі –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ сарапшы ұйымның өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерге тәуелсіз бағалау жүргізу нәтижелері бойынша көрінеу жалған қорытынды табыс етуі -
аккредиттеу аттестатынан айыра отырып, жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
400-бап. Өрт қауiпсiздiгi талаптарына сай келмейтiн өнiмдердi
шығару және өткiзу
Техникалық регламенттердің талаптарын қоспағанда, жарылыс және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сай келмейтiн өнiмдердi шығару және өткiзу не мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының ұйымның, өндiрiстiк учаскенiң, агрегаттың жұмысын тоқтата тұру немесе тыйым салу жөнiндегi қаулысын орындамау, егер олар денсаулыққа зиян немесе iрi материалдық залал келтiрмесе, -
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы Кодекстiң осы бабына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған кездегi жүз айлық есептiк көрсеткiштен асатын сома iрi мөлшер болып танылады.

2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, которое повлекло возникновение пожара, причинившего вред здоровью человека или значительный ущерб, при отсутствии состава преступления
– влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье значительным размером ущерба признается сумма, превышающая пятьдесят месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.
Статья 399. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области пожарной безопасности при
проведении независимой оценки рисков
1. Непредставление либо несвоевременное представление в территориальное подразделение уполномоченного органа в области пожарной безопасности копии заключения по результатам проведения независимой оценки рисков экспертной организацией -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Представление заключения по результатам проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности, содержащего недостоверную информацию о соответствии (несоответствии) объекта требованиям пожарной безопасности экспертной организацией, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также представление заведомо ложного заключения по результатам проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности экспертной организацией -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации.
Статья 400. Выпуск и реализация продукции, не отвечающей
требованиям пожарной безопасности
Выпуск и реализация продукции, не отвечающей требованиям по взрыво- и пожароопасности, за исключением требований технических регламентов, либо невыполнение постановления органов государственной противопожарной службы о приостановлении или запрещении работы организации, производственного участка, агрегата, если они не причинили вред здоровью или крупный материальный ущерб, -
влечет штраф на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье настоящего Кодекса под крупным размером признается сумма, превышающая сто месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.

401-бап. Су айдындарында қауiпсiздiк қағидаларын бұзу немесе
орындамау
1. Су айдындарында қауiпсiздiк қағидаларының сақталуына жауапты адамның оларды бұзуы немесе орындамауы, егер бұл қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаған кезде адам денсаулығына зиян немесе елеулi залал келтiрсе, -
жеке тұлғаларға – жеті, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
402-бап. Атом энергиясын пайдалану кезiнде радиациялық
қауiпсiздiк талаптарын бұзу
Атмосфераға, сулы ортаға және жер қойнауына уәкiлеттi мемлекеттiк органдар белгiлеген деңгейден жоғары мөлшерде радиоактивтi заттарды негiзсiз немесе әдейi шығару; сәулеленуге ұшыраған немесе радиоактивтiк заттары бар өнiмдер мен материалдарды уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың рұқсатынсыз халықтың пайдалануы мен тұтынуы мақсатында шаруашылық айналымына тарту; тиiстi дайындықтан өтпеген не бiлiктiлiгiн куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды, сондай-ақ он сегiз жасқа толмаған немесе медициналық жағынан рұқсат етiлмеген адамдарды атом энергиясын пайдалану объектiсiндегi жұмысқа жiберу; радиоактивтiк заттар мен иондалған сәулелендiру көздерiн есепке алуды және оларға бақылау жасауды қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды бұзу, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтің белгілі бір түрлеріне лицензиядан айыруға әкеп соғады.
403-бап. Ядролық қаруды таратпау режимiнiң талаптарын бұзу
Ядролық экспорт пен импорттың белгiленген тәртiбiн бұзу, ядролық материалдарды, атом энергиясын пайдалану объектiлерiн физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды бұзу; ядролық материалдарды, иондаушы сәулелену көздерін есепке алу мен бақылауды қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды бұзу, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерiн қамтымаса, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - қырық, орташа кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке лицензиядан, арнайы рұқсаттардан айыруға әкеп соғады.

Статья 401. Нарушение или невыполнение правил
безопасности на водоемах
Нарушение или невыполнение правил безопасности на водоемах, совершенное лицом, ответственным за их соблюдение, если это повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб при отсутствии признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере семи, на субъектов малого предпринимательства, - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 402. Нарушение требований радиационной
безопасности при использовании атомной
энергии
Необоснованный или преднамеренный выброс радиоактивных веществ в атмосферу, водную среду и недра в количествах, превышающих уровни, установленные уполномоченными государственными органами; вовлечение в хозяйственный оборот в целях использования и потребления населением продукции и материалов, подвергшихся облучению или содержащих радиоактивные вещества, без разрешения на то уполномоченных государственных органов; допуск к работе на объекте использования атомной энергии лиц, не прошедших соответствующую подготовку либо не имеющих документа, удостоверяющего их квалификацию, а также лиц, не достигших восемнадцати лет или имеющих медицинские противопоказания; нарушение требований по обеспечению учета и контроля радиоактивных веществ и источников ионизирующего излучения, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц и субъектов малого в размере – сорока пяти, на субъект среднего предпринимательства, - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.
Статья 403. Нарушение требований режима нераспространения
ядерного оружия
Нарушение установленного порядка ядерного экспорта и импорта, нарушение требований по обеспечению физической защиты ядерных материалов, объектов использования атомной энергии; нарушение требований по обеспечению учета и контроля ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц - в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, субъектов среднего предпринимательства в размере - семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей либо с лишением лицензий, специальных разрешений на деятельность в сфере использования атомной энергии.

404-бап. Қазақстан Республикасының техникалық реттеу
саласындағы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасын:
1) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді шығару және өткізу;
2) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес келмейтін өнімді көтерме немесе бөлшек саудаға, нарықтарға шығару;
3) сәйкестiк сертификаты, сәйкестік белгісі немесе сәйкестiк туралы декларациясы болмаған, сондай-ақ олар қолдан жасалған, қолданылу мерзiмi өтіп кеткен немесе тоқтатыла тұрған жағдайда, сәйкестiгi мiндеттi расталуға жататын өнімді импорттау және (немесе) өткiзу;
4) сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібін бұзу;
5) сәйкестiк сертификатын негiзсiз беру немесе қолданылуын растау, сол сияқты сәйкестiк туралы декларацияны, өтініш-декларацияны негiзсiз қабылдау немесе тiркеу, -
аккредиттеу аттестатын, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттарын алты ай мерзімге тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайта жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
аккредиттеу аттестатынан, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттарынан айыра отырып, жеке тұлғаларға – қырық бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
405-бап. Өнімнің жекелеген түрлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз
ету саласындағы заңнаманы бұзу
Субъектінің тамақ өнімдерінің, химиялық өнімдердің, машиналар мен жабдықтардың, ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы заңнамалық актілерде және техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтіндігі анықталған кезден бастап өнімдердің өмірлік циклі процестерін жүзеге асыруын тоқтатпауы, -
қызметі тоқтатыла отырып немесе онсыз, өнім тәркілене отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға – жүз алпыс, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапқа қатысты тамақ өнімдерінің, химиялық өнімдердің, машиналар мен жабдықтардың, ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы заңнамалық актілерге сәйкес өнімдердің қауіпсіздігіне жауапты тұлғалар субъектілер деп танылады.

Статья 404. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области технического
регулирования
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, совершенное в виде:
1) выпуска и реализации продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
2) выпуска в оптовую или розничную торговлю, на рынки продукции, не соответствующей требованиям нормативного документа по стандартизации;
3) импорта и (или) реализации продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия, без наличия сертификата соответствия, знака соответствия или декларации о соответствии, а также в случае их подделки, истечения или приостановления срока действия;
4) нарушения порядка проведения работ по подтверждению соответствия и аккредитации;
5) необоснованных выдачи или подтверждения действия сертификата соответствия, а равно необоснованных принятия или регистрации декларации о соответствии, заявления-декларации,-
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата аккредитации, аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации на срок шесть месяцев.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации.
Статья 405. Нарушение законодательства в области
обеспечения безопасности отдельных видов
продукции
Непрекращение субъектом осуществления процессов жизненного цикла продукции с момента обнаружения несоответствия требованиям безопасности, установленным законодательными актами о безопасности пищевой продукции, химической продукции, машин и оборудования, игрушек и техническими регламентами.
влекут штраф на физических лиц в размере ста шестидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двести тридцать, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот десяти, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере тысячи шестисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности или без таковой с конфискацией продукции, или без таковой.
Примечание.
Применительно к данной статье под субъектами признаются лица, ответственные за безопасность продукции в соответствии с законодательными актами о безопасности пищевой продукции, химической продукции, машин и оборудования, игрушек.

406-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты және Кеден
одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының
қорытындысын беру тәртібін бұзу
1. Тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегі сарапшы-аудиторлардың тауар туралы деректерi бұрмаланған және (немесе) анық емес, тауардың шығарылуы туралы, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау туралы сараптама актілерін жасауы және оларды сараптама ұйымының беруі, -
тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторлардың аттестаттарын алты ай мерзімге тоқтата тұрып, тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларға - он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, сараптама ұйымдарына қызметін алты ай мерзімге тоқтата тұрып, отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тауардың шығарылуы туралы тиiсінше ресiмделген сараптама актiсi және техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетін тiзбе бойынша тауардың шығарылуын растайтын құжаттар, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуын растайтын құжаттар ұсынылған жағдайда, тауардың шығарылуы туралы сертификат беруден бас тарту немесе Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау туралы тиісінше ресімделген сараптама актісі және Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін растайтын мәліметтер, құжаттар ұсынылған жағдайда, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруден бас тарту –
тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйымға, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдарға (ұйымдарға) елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауар туралы деректер бұрмаланған және (немесе) анық емес, уәкілетті ұйымның тауардың шығарылуы туралы сертификатты, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдардың (ұйымдардың) ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруі –
тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйымға, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдарға (ұйымдарға) отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 406. Нарушение порядка выдачи сертификата о
происхождении товара и заключения форм товара
Таможенного союза или иностранного товара
1. Составление экспертами-аудиторами по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и выдача экспертной организацией актов экспертиз о происхождении товара, об определении статуса товара Таможенного союза или иностранного товара, в которых данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, -
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара в размере десяти месячных расчетных показателей с приостановлением аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара на срок шесть месяцев, на экспертные организации - в размере тридцати месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности на срок шесть месяцев.
2. Отказ в выдаче сертификата о происхождении товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара и документов, подтверждающих происхождение товара, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования, документов, подтверждающих происхождение товара для внутреннего обращения, или отказ в выдаче заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы об определении статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и сведений, документов, подтверждающих статус товара Таможенного союза или иностранного товара,
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, органы (организации), уполномоченные на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Выдача уполномоченной организацией сертификата о происхождении товара, органами (организациями), уполномоченными на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, в которых данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны, –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, органы (организации), уполномоченные на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, в размере тридцати месячных расчетных показателей.

4. Уәкілетті ұйымның, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдардың (ұйымдардың) тауардың шығарылуы туралы сертификатты, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын, сондай-ақ оларды беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелдi шешiмді беру мерзімін бұзуы –
сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйымға, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдарға (ұйымдарға) отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Бұрмаланған және (немесе) анық емес: тауардың шығарылуы туралы сертификат алу үшiн техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетін тiзбе бойынша тауардың шығарылуын растайтын құжаттарды, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификат алу үшін ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуын растайтын құжаттарды, сондай-ақ Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындыларын алу үшін Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін растайтын мәліметтерді, құжаттарды ұсыну, -
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он екі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторлардың аттестаттарынан айыра отырып, тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларға - қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйымға, ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификатты, Кеден одағының тауары немесе шетел тауары нысандарының қорытындысын беруге уәкілеттік берілген органдарға (ұйымдарға) – бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, сараптама ұйымдарына қызметін алты ай мерзімге тоқтата тұрып, бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Нарушение уполномоченной организацией, органами (организациями), уполномоченными на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, срока выдачи сертификата о происхождении товара, сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, а также письменного мотивированного решения об отказе в их выдаче –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата, органы (организации), уполномоченные на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, в размере тридцати месячных расчетных показателей.
5. Представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области технического регулирования, для получения сертификата о происхождении товара, документов, подтверждающих происхождение товара для внутреннего обращения, для получения сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, а также сведений, документов, подтверждающих статус товара Таможенного союза или иностранного товара, для получения заключений форм товара Таможенного союза или иностранного товара -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере двенадцать, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
6. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара в размере сорока месячных расчетных показателей с лишением аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара, на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата, органы (организации), уполномоченные на выдачу сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, заключения форм товара Таможенного союза или иностранного товара, – в размере ста месячных расчетных показателей, на экспертные организации – в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности на срок шесть месяцев.

407-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасына,
сондай-ақ олар бейнеленген материалдық объектілерге
қойылатын ұлттық стандарттарды бұзу
1. Ұлттық стандарт талаптарына сәйкес келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын, сондай-ақ олар бейнеленген материалдық объектілерді дайындау, пайдалану және орналастыру -
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға – сексен, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
408-бап. Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз
ету туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасын:
1) өлшеп орау, сату және импорттау кезіндегі кез келген орамдағы өлшеп оралған тауарлар санының орамдарда белгіленген шамаға сәйкес келмеуіне жол беру;
2) сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын тауарлар салмағының, көлемінің, шығысының немесе олардың санын сипаттайтын басқа да шамалардың бақылау (тауар) чегінде немесе тексерілетін тауарлардың сатып алынғанын растайтын өзге де құжатта көрсетілген тауарлар санына сәйкес келмеуіне жол беру;
3) аккредиттеусіз өлшем құралдарын салыстырып тексеру, өлшемді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттау;
4) түрін бекіту мақсаты үшін сынақтан немесе метрологиялық аттестаттаудан, сондай-ақ салыстырып тексеруден өтпеген және (немесе) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енбеген, мемлекеттік метрологиялық бақылауға жататын өлшем құралдарын және стандарттық үлгілерді айналымға шығару, қолдану, өткізу және жарнамалау;
5) мемлекеттік метрологиялық бақылауға жататын және метрологиялық аттестаттаудан және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеуден өтпеген өлшемдерді орындау әдістемелерін қолдану түрінде жасалған бұзушылық, –
аккредиттеу аттестатын, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы сертификатын, салыстырып тексеруші сертификатын алты ай мерзімге тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 407. Нарушение национальных стандартов,
предъявляемых к Государственному Флагу
Республики Казахстан и Государственному Гербу
Республики Казахстан, а также материальным
объектам с их изображением
1. Изготовление, использование и размещение Государственного Флага Республики Казахстан и Государственного Герба Республики Казахстан, а также материальных объектов с их изображением, не соответствующих требованиям национального стандарта, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере восьмидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере ста сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 408. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об обеспечении единства измерений
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений, совершенное в виде:
1) допущения несоответствия количества фасованных товаров, содержащихся в упаковках любого вида при их расфасовке, продаже и импорте, величине, обозначенной на упаковках;
2) допущения несоответствия определения массы, объема, расхода или других величин, характеризующих количество товаров, отчуждаемых при совершении торговых операций, количеству товаров, указанных в контрольном (товарном) чеке или ином документе, подтверждающем покупку проверяемых товаров;
3) поверки средств измерений, метрологической аттестации методик выполнения измерений без аккредитации;
4) выпуска в обращение, применения, реализации и рекламы средства измерений и стандартных образцов, подлежащих государственному метрологическому контролю, не прошедших испытания для целей утверждения типа или метрологическую аттестацию, а также поверку и (или) не включенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений;
5) применения методик выполнения измерений, подлежащих государственному метрологическому контролю и не прошедших метрологическую аттестацию и регистрацию в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата аккредитации, сертификата технического эксперта в области обеспечения единства измерений, сертификата поверителя на срок шесть месяцев.

2. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), –
аккредиттеу аттестатынан, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы сертификатынан, салыстырып тексеруші сертификатынан айыра отырып, жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – тоқсан, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
409-бап. Жабайы өскен сораны жоюға шара қолданбау
Ауыл шаруашылығы дақылдары егiстiктерiнде, бақшаларда, жүзiмдiктерде, питомниктер мен саябақтарда, егiн алқабының, суландыру және ирригациялық-мелиоративтiк желiлердiң жиегiнде, тас және темiр жолдардың оқшау белдеулерiнде, ұйымдардың аумақтарында, қалалар, поселкелер мен басқа да елдi мекендер тұрғындарының жер учаскелерiнде, сондай-ақ мемлекеттiк орман және су қорлары, мемлекеттiк қор және ұйғарымнан кейiн ұйымдарға бекiтiлiп берiлген жерлерiнде жабайы өскен сораны жоюға шара қолданбау, -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
410-бап. Құрамында есiрткi бар өсiмдiктер өсетiн егiстiктi
күзетудi қамтамасыз етуге шаралар қолданбау
Құрамында есiрткi заттары бар сора, көкнәр немесе басқа өсiмдiктер егiстiктерiн, осы дақылдардың өнiмдерiн сақтау мен қайта өңдеу орындарын күзетудiң белгiленген режимiн қамтамасыз етуге шаралар қолданбау, сол сияқты құрамында есiрткi заттары бар бастырудан қалған егiстiктердi және өндiрiс қалдықтарын жоюға шаралар қолданбау, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
411-бап. Есірткіні, психотроптық заттарды және прекурсорларды
өткізудің және медициналық емес тұрғыдан тұтынудың
жолын кесуге шаралар қолданбау
1. Ойын-сауық мекемесінің, сондай-ақ білім беру ұйымы иесінің есірткіні, психотроптық заттарды және прекурсорларды өткізудің және (немесе) медициналық емес тұрғыдан тұтынудың жолын кесуге шаралар қолданбауы -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере девяноста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере трехсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата аккредитации, сертификата технического эксперта в области обеспечения единства измерений, сертификата поверителя.
Статья 409. Непринятие мер к уничтожению дикорастущей
конопли
Непринятие мер к уничтожению дикорастущей конопли на посевах сельскохозяйственных культур, в садах, виноградниках, питомниках и парках, на обочинах полей, оросительной и ирригационно-мелиоративных сетей, на полосах отчуждения шоссейных и железных дорог, на территории организаций, на земельных участках жителей городов, поселков и других населенных пунктов, а также на землях государственного лесного и водного фондов, государственного запаса и закрепленных за организациями после предписания -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей
Статья 410. Непринятие мер к обеспечению охраны
наркосодержащих посевов
Непринятие мер к обеспечению установленного режима охраны посевов конопли, мака или других растений, содержащих наркотические вещества, мест хранения и переработки урожая этих культур, а равно непринятие мер к уничтожению пожнивных остатков и отходов производства, содержащих наркотические вещества, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 411. Непринятие мер к пресечению сбыта и (или)
немедицинского потребления наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров
1. Непринятие владельцем развлекательного заведения, а также организации образования мер к пресечению сбыта и (или) немедицинского потребления наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере тысячи месячных расчетных показателей

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздіктер), -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы Кодексте аталған ойын-сауық мекемелеріне көңіл көтеру-демалу, театр-ойын-сауығы, спорт, мәдени-демалу мақсаттарында қызмет көрсететін ойын мекемелері, түнгі клубтар, кафе-барлар, мейрамханалар, интернет-кафелер, компьютер, бильярд, боулинг-клубтары  мен кинотеатрлар, театр-ойын-сауық мақсаттарындағы объектілер және өзге де үйлер, мекен-жайлар, ғимараттар жатады.
412-бап. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен
прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау
1. Есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау және заңсыз жарнамалау, -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады
2. Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар тiзiмiне енген есiрткi құралдарын және психотроптық заттарды медицина және фармацевтика қызметкерлерiне арнап мамандандырылмаған баспа басылымдарында жарнамалау, сол сияқты құрамында есiрткi құралдары және психотроптық заттар бар дәрiлiк препараттар үлгiлерiн жарнамалау мақсатында тарату, -
тиiстi қызмет түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып не онсыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы бапта есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттау деп жеке және заңды тұлғалардың есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеу, дайындау тәсiлдерi, әдiстерi туралы және оларды пайдалану, сатып алу орындары туралы мәлiметтердi таратуға, сондай-ақ кiтап өнiмдерiнiң, бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiнiң өндiрiсiне және оны таратуға, аталған мәлiметтердi компьютер желiлерiнде таратуға немесе осы мақсатта да өзге де iс-әрекеттер жасауға бағытталған қызметiн түсiнген жөн.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, – в размере двести, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей
Примечание. К развлекательным заведениям, указанным в настоящем Кодексе, относятся игорные заведения, ночные клубы, кафе-бары, рестораны, интернет-кафе, компьютерные, бильярдные, боулинг-клубы и кинотеатры, объекты театрально-зрелищного назначения и иные здания, помещения, сооружения, в которых оказываются услуги развлекательно-досугового, театрально-зрелищного, спортивного, культурно-досугового назначения.
Статья 412. Пропаганда и незаконная реклама наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров
1. Пропаганда и незаконная реклама наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров,-
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Реклама наркотических средств и психотропных веществ, внесенных в список наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, в неспециализированных печатных изданиях, рассчитанных для медицинских и фармацевтических работников, а равно распространение в целях рекламы образцов лекарственных препаратов, содержащих наркотические средства и психотропные вещества, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства, – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.
Примечания.
1. Под пропагандой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц, направленную на распространение сведений о способах, методах разработки, изготовления и использования, местах приобретения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также производство и распространение книжной продукции, продукции средств массовой информации, распространение в компьютерных сетях указанных сведений или совершение иных действий в этих целях.

2. Осы бапта есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз жарнамалау деп жеке және заңды тұлғалардың адамның қабылдауы мен түйсiгiне ол сезiне алмайтындай әсер ететiн, оның есiрткi құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға қызығушылығын қалыптастыратын немесе қолдайтын кез келген ақпаратты кез келген құралдар көмегiмен кез келген нысанда тарату және орналастыру жөнiндегi қызметiн түсiнген жөн.
413-бап. Заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық
қызмет
1. Қызметтiң осы түрiне сертификаты және (немесе) лицензиясы жоқ тұлғаның заңсыз медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметпен айналысуы, -
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдарында оны ақылы негiзде көрсету, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген әрекеттердi әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасау, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып - отыз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып – жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Жаппай емшілік сеанстарын (екі немесе одан да көп адам) өткізу, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану арқылы өткізу –
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, дәрiлiк заттар тағайындауға уәкiлеттi медицина қызметкерлерiнiң сыйақы алу мақсатымен дәрiлiк заттар жарнамасына қатысуы, медицина қызметкерлерiнiң дәрiлiк заттарды жұмыс орнында сатуы, сондай-ақ белгiлi бiр дәрiхана ұйымдарына немесе өзге де ұйымдарға жiберу және олармен ынтымақтастықтың басқа да нысандары, -
жеке тұлғаларға - маман сертификатынан айыра отырып – сексен айлық есептік көрсеткіш, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Под незаконной рекламой наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в настоящей статье следует понимать деятельность физических и юридических лиц по распространению и размещению в любой форме, с помощью любых средств любой информации, которая оказывает неосознаваемое воздействие на восприятие и инстинкты человека, формирует или поддерживает его интерес к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам.
Статья 413. Незаконная медицинская и (или)
фармацевтическая деятельность
1. Занятие незаконной медицинской и (или) фармацевтической деятельностью лицом, не имеющим сертификата и (или) лицензии на данный вид деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства, – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере семидесяти месячных расчетных показателей
2. Оказание на платной основе гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в организациях здравоохранения, ее оказывающих, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства, – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Повторное в течение года после наложения административного взыскания совершение деяний, предусмотренное частью второй настоящей статьи, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства, – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере семисот месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
4. Проведение сеансов массового целительства (два и более человека), в том числе с использованием средств массовой информации, -
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Участие медицинских работников, уполномоченных назначать лекарственные средства, в рекламе лекарственных средств, реализация лекарственных средств медицинскими работниками на рабочем месте, за исключением случаев, предусмотренных законодательством, а также направление в определенные аптечные или иные виды организаций и другие формы сотрудничества с ними в целях получения вознаграждения -
влекут штраф на физических лиц в размере - восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата специалиста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства, – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двести, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере трехсот месячных расчетных показателей.

414-бап. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы заңнаманың талаптарын, сондай-ақ
гигиеналық нормативтердi бұзу
1. Абайсыздықтан жаппай ауруға немесе адамдардың улануына немесе адам өліміне әкеп соқтыратын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ гигиеналық нормативтердi, техникалық регламенттерді бұзу, -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтiрген iс-әрекет (әрекетсіздік), егер бұл іс-әрекетте (әрекетсіздікте) қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
қызметiн тоқтата тұрып не онсыз, жеке тұлғаларға – екі жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
415-бап. Фармацевтикалық қызмет қағидаларын бұзу және дәрілік
заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және
медициналық техниканың айналысы саласы
1. Дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы тiркеу және қайта тiркеу, өндiру, дайындау және сапасын бақылау, сынау (зерттеу), әкелу, сатып алу, тасымалдау, сақтау, таңбалау, өткiзу, қолдану (пайдалану), қамтамасыз ету, жою, жарнамалау ережелерiн бұзу, егер бұл адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса, -
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тiркелмеген, қолдануға рұқсат етiлмеген дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндiру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткiзу, қолдану (пайдалану), жарнамалау, егер бұлар адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқпаса, -
қызметiн тоқтата тұрып, әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болып табылатын дәрілік және оларға теңестірілген заттар, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен азықтық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға – жүз елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 414. Нарушение требований законодательства в
области санитарно-эпидемиологического
благополучия населения, а также гигиенических
нормативов
1. Нарушение нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов, технических регламентов не повлекшее по неосторожности массовое заболевание или отравление людей, или смерть человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере - пяти, на субъектов малого предпринимательства, – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, повлекшее причинение вреда здоровью человека, если это действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности либо без такового.
Статья 415. Нарушение правил фармацевтической
деятельности и сферы обращения лекарственных
средств, изделий медицинского назначения и
медицинской техники
1. Нарушение правил регистрации и перерегистрации, производства, изготовления и контроля качества, испытания (исследования), ввоза, закупки, транспортировки, хранения, маркировки, реализации, применения (использования), обеспечения, уничтожения, рекламы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, если оно не повлекло причинения вреда здоровью человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
2. Производство, закупка, транспортировка, хранение, реализация, применение (использование), реклама незарегистрированных, не разрешенных к применению лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, если они не повлекли причинения вреда здоровью человека, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности с конфискацией лекарственных и приравненных к ним средств, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.

3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген, адамның денсаулығына зиян келтiруге әкеп соққан iс-әрекеттер, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болып табылатын дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника, емдеу-профилактикалық тағам өнімдері мен азықтық қоспалар, сондай-ақ косметикалық заттар және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
416-бап. Есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар
айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайлардың
техникалық нығайтылу талаптарын бұзу
1. Есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайлардың техникалық нығайтылу талаптарын бұзу –
заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұрып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
заңды тұлғаның қызметіне тыйым сала отырып, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
417-бап. Денсаулық сақтау саласындағы дәйексіз жарнама
Медициналық қызметтер көрсетудің, профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың әдістері мен құралдарының жарнамасын, сондай-ақ тағамға биологиялық активті қоспаларды мемлекеттік тіркеусіз олардың жарнамасын тиісті қызмет түрін жүзеге асыруға лицензиясы жоқ жарнама берушінің таратуы, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері қамтылмаса, -
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, повлекшие причинение вреда здоровью человека, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц - в размере трехсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, продуктов лечебно-профилактического питания и пищевых добавок, а также косметических средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения и доходов, полученных вследствие совершенного административного правонарушения, а также запрещения их деятельности.
Статья 416. Нарушение требований технической
укрепленности объектов и помещений в сфере
оборота наркотических средств, психотропных
веществ, прекурсоров
1. Нарушение требований технической укрепленности объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности юридического лица.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере ста семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица.
Статья 417. Недостоверная реклама в области
здравоохранения
Распространение рекламодателем рекламы медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, не имеющим лицензии на осуществление соответствующего вида деятельности, а также рекламы биологически активных добавок к пище без их государственной регистрации, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

418-бап. Қорғаныш тапшылығы вирусы инфекциясын жұқтырғандармен,
ЖҚТБ-мен, соз ауруларымен, туберкулезбен
ауыратындармен қатынаста болып жүрген, сондай-ақ
дәрiгердiң тағайындауынсыз есiрткi құралдарын немесе
психотроптық заттарды пайдаланушы адамдардың
медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы
1. Денсаулық сақтау мекемесiнiң жазбаша түрде жасаған ескертуiнен кейiн де қорғаныш тапшылығы вирусы инфекциясын жұқтырғандармен, ЖҚТБ-мен, соз ауруларымен, туберкулезбен ауыратындармен қатынаста болуды жалғастырып жүрген адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Маскүнемдiкпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауырады деп танылған не дәрiгердiң тағайындауынсыз есiрткi құралдарын немесе психотроптық заттарды пайдаланып жүргенi туралы жеткiлiктi деректер бар адамдардың медициналық тексеруден және емделуден жалтаруы, -  айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
419-бап. Айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулармен
ауыратын адамдардың емделуден жалтаруы
1. Айналасындағыларға қауiп төндiретiн, тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн аурулармен ауыратын адамдардың, сондай-ақ денсаулық сақтау мекемесiнiң жазбаша жасаған ескертуiнен кейiн де олармен қатынаста болып жүрген және профилактикалық емдеудi қажет ететiн адамдардың дәрi-дәрмек құралдарын қабылдаудан бас тартуы және емделуден өзге де жалтаруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ата-аналардың немесе олардың орнындағы адамдардың, айналасындағыларға қауiп төндiретiн, тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн аурулармен ауыратын кәмелетке толмаған балаларын емдетуден жалтаруы, -
жеке тұлғаларға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
420-бап. Айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулармен
ауыратын адамдардың жұқтыру көзiн және өздерiмен
қатынаста болған адамдарды жасыруы
Айналасындағыларға қауiп төндiретiн аурулармен ауыратын адамдардың жұқтыру көзiн және осы ауруларды басқа адамдарға жұқтыру қаупiн туғызатын өздерiмен қатынаста болған адамдарды жасыруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
421-бап. Медициналық, формацевтикалық қызметпен айналысуға
рұқсат беру құжаттарын алу кезiнде көрiнеу жалған
мәлiметтер мен ақпараттар ұсыну
1. Медициналық, фармацевтикалық қызметпен айналысуға рұқсат беру құжаттарын алу кезiнде көрiнеу жалған мәлiметтер мен ақпараттар, оның iшiнде құжаттарды бұрмалау жолымен табыс ету, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi қамтылмаса, -
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 418. Уклонение от медицинского обследования и
лечения лиц, находящихся в контакте с
ВИЧ-инфицированными, больными СПИДом,
венерическими болезнями, туберкулезом, а
также лиц, потребляющих наркотические
средства или психотропные вещества без
назначения врача
1. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, находящихся в контакте с ВИЧ-инфицированными, больными СПИДом, венерическими болезнями, туберкулезом, продолжающееся после письменного предупреждения, сделанного учреждением здравоохранения, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Уклонение от медицинского обследования и лечения лиц, признанных больными алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией либо в отношении которых имеются достаточные данные о том, что они без назначения врача употребляют наркотические средства или психотропные вещества, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 419. Уклонение от лечения лиц с заболеваниями,
представляющими опасность для окружающих
1. Отказ от приема лекарственных средств и иное уклонение от лечения лиц с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, а также лиц, находившихся в контакте с ними и нуждающихся в профилактическом лечении, продолжающиеся после письменного предупреждения, сделанного учреждением здравоохранения, -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Уклонение родителей или лиц, их заменяющих, от лечения несовершеннолетних детей с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 420. Сокрытие лицами с заболеваниями,
представляющими опасность для окружающих,
источника заражения и лиц, находившихся с
ними в контакте
Сокрытие лицами с заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, источника заражения и лиц, находившихся с ними в контакте, создающее опасность заражения этими болезнями других лиц, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 421. Предоставление заведомо ложных сведений и
информации при получении разрешительных
документов на занятие медицинской,
фармацевтической деятельности
1. Предоставление заведомо ложных сведений и информации при получении разрешительных документов на занятие медицинской, фармацевтической деятельности, в том числе путем фальсификации документов, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере тридцати месячных расчетных показателей.

2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол әрекет, -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
422-бап. Денсаулық сақтау субъектілерінің уәкілетті органдарды
хабардар ету жөніндегі міндетті бұзуы
1. Денсаулық сақтау субъектілерінің инфекциялық аурулар, уланулар, айналадағыларға қауiп төндiретiн психиканың және мiнез-құлықтың бұзылу (аурулар) жағдайлары туралы - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органды, төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарларының пайда болу қатерi және (немесе) пайда болуы туралы - төтенше жағдайлар жөнiндегi органдарды, жаңа алған жарақаттар, жараланулар, криминалдық түсiктер бойынша келiп көрiнген адамдар туралы, айналадағыларға қауiп төндiретiн аурулардың жағдайлары туралы iшкi iстер органдарын хабардар ету жөніндегі міндетті бұзуы –
жеке тұлғаларға – бес айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде, лауазымды адамдарға – айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – сертификатынан айыра отырып, айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерінде, лауазымды адамдарға – лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерінде, заңды тұлғаларға – лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрып, айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
25-тарау. Қоғамдық тәртiпке және имандылыққа қол сұғатын
әкiмшiлiк құқық бұзушылық
423-бап. Кәмелетке толмағандар жасаған бұзақылық
Он төрт жастан он алты жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар жасаған Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 298-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген ұсақ бұзақылық немесе бұзақылық, -
ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
424-бап. Елдi мекендерде атыс қаруынан ату, пиротехникалық
қондырғыларды жару
1. Елдi мекендерде және бұл үшiн бөлiнбеген орындарда жеке тұлғалардың тыныштығын әрi белгiленген тәртiптi бұзатын атыс қаруы мен газды қарудан, сондай-ақ қолдан жасалған немесе соған бейiмделiп жасалған қарудан ату, -
қаруды тәркiлей отырып немесе онсыз он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. То же деяние, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 422. Нарушение субъектами здравоохранения
обязанности по информированию уполномоченных
органов
1. Нарушение субъектами здравоохранения обязанности по информированию уполномоченного органа в области здравоохранения о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройств (заболеваний), представляющих опасность для окружающих, органов по чрезвычайным ситуациям об угрозе возникновения и (или) о возникновении медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, органов внутренних дел – о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений, криминальных абортов, о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц – в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. То же действие (бездействие), совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей с лишением сертификата, на должностных лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, на юридических лиц – в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
Глава 25. Административные правонарушения, посягающие на
общественный порядок и нравственность
Статья 423. Хулиганство, совершенное несовершеннолетним
Мелкое хулиганство или хулиганство, предусмотренное частью первой статьи 298 Уголовного кодекса Республики Казахстан, совершенное несовершеннолетним в возрасте от четырнадцати до шестнадцати лет, -
влечет штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере семи месячных расчетных показателей.
Статья 424. Стрельба из огнестрельного оружия, взрыв
пиротехнических устройств в населенных
пунктах
1. Стрельба из огнестрельного, газового оружия, а также из оружия кустарного производства или приспособленного оружия в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, нарушающая покой физических лиц и установленный порядок, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или без таковой.

2. Елдi мекендерде және бұл үшiн бөлiнбеген орындарда жеке тұлғалардың тыныштығы мен белгiленген тәртiптi бұзатын және iрi материалдық залал келтiруге әкеп соқпаған арнайы және қолдан жасалған  пиротехникалық қондырғыларды жару, -
пиротехникалық құралдар мен қондырғыларды тәркiлей отырып, он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Он алты жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар жасаған,осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген iс-әрекеттер, -
пиротехникалық қондырғыларды тәркiлей отырып, ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға ескерту жасауға не он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған, сол сияқты осы Кодекстiң 434-бабында көзделген құқық бұзушылық үшiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған адам жасаған iс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау қаруы не құралы болған құралды тәркілей отырып он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
425-бап. Тыныштықты бұзу
1. Жеке тұлғалардың қалыпты демалысы мен тыныштығына кедергi келтiретiн, түнгi уақытта (сағат 23-тен таңғы 6-ға дейiн) тыныштықты бұзу, оның iшiнде тұрғын үй-жайларда және олардың сыртында шұғыл қажеттiлiкпен байланыссыз шу шығаратын жұмыстарды жүргiзу -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған дәл сол iс-әрекет –
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – тоқсан айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
426-бап. Арнайы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру
1. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарын, полицияны, медициналық жедел жәрдемдi, авариялық қызметтердi көрiнеу жалған шақыру, -
жеке тұлғаларға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған не аварияларды, өрттердi, табиғи апат зардаптарын жою кезеңiнде жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Взрыв специальных и кустарного производства пиротехнических устройств в населенных пунктах и в не отведенных для этого местах, нарушающий покой физических лиц, установленный порядок и не повлекший причинение крупного материального ущерба, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических средств и устройств.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет
влекут предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере десяти месячных расчетных показателей с конфискацией пиротехнических устройств.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно лицом, привлекавшимся в течение года к административной ответственности за правонарушение, предусмотренное статьей 434 настоящего Кодекса, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения.
Статья 425. Нарушение тишины
1. Нарушение тишины в ночное время (с 23 до 6 часов утра), в том числе проведение в жилых помещениях и вне их сопровождаемых шумом работ, не связанных с неотложной необходимостью, препятствующее нормальному отдыху и спокойствию физических лиц, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. То же действие, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере девяноста месячных расчетных показателей.
Статья 426. Заведомо ложный вызов специальных служб
1. Заведомо ложный вызов органов государственной противопожарной службы, полиции, скорой медицинской помощи, аварийных служб -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания либо совершенные в период ликвидации аварии, пожаров, последствий стихийных бедствий, -
влекут штраф на физических лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.

3. Он төрт жастан он алты жасқа дейiнгi кәмелетке толмағандар жасаған, осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген iс-әрекеттер, -
ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға ескерту жасауға немесе он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
427-бап. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі
туралы көрінеу жалған ақпарат беру
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізетін органға сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат беру, -
жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
428-бап. Алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға
мас күйiнде келу
1. Жергiлiктi атқарушы орган алкогольдік ішімдіктерді құйып сатуға рұқсат еткен сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарынан басқа, көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға адамның қадiр-қасиетiне әрi қоғамдық имандылыққа нұқсан келтiретiндей мас күйiнде келу, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жасы он сегізге толмаған адамдардың қоғамдық орындарға мас күйінде келуі, сондай-ақ олардың қоғамдық орындарда алкоголь ішімдіктерін ішуі –
ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, он алты жасқа толмаған адам әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
429-бап. Жекелеген қоғамдық орындарда темекi шегуге тыйым
салуды бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңдарында темекi шегуге тыйым салу белгiленген жекелеген қоғамдық орындарда темекi шегу, -
жеке тұлғаларға үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
жеке тұлғаларға алты айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыс берушiнiң темекi шегу үшiн арнаулы орындар бөлудi көздейтiн Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуы, сондай-ақ бұл үшiн арнаулы белгiленбеген орындарда темекi шегушiлерге шаралар қолданбауы, -
лауазымды адамға он, заңды тұлғаларға - қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
430-бап. Кәмелетке толмағандардың түнгі уақытта ойын-сауық
мекемелерінде болуы
1. Кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің ертіп жүруінсіз түнгі уақытта (сағат 22-ден таңғы 6-ға дейін) ойын-сауық мекемелерінде болуы, -
заңды өкілдеріне бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные несовершеннолетними в возрасте от четырнадцати до шестнадцати лет, -
влекут предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 427. Заведомо ложная информация о факте
коррупционного правонарушения
Сообщение органу, ведущему борьбу с коррупцией, заведомо ложной информации о факте коррупционного правонарушения -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 428. Распитие алкогольных напитков или появление в
общественных местах в пьяном виде
1. Распитие алкогольных напитков на улицах и в других общественных местах, кроме организаций торговли и общественного питания, в которых продажа алкогольных напитков на разлив разрешена местным исполнительным органом, или появление в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Появление в общественных местах в пьяном виде лиц, не достигших восемнадцати лет, а равно распитие ими алкогольных напитков -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере трех месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, лицом, не достигшим шестнадцати лет, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 429. Нарушение запрета курения в отдельных
общественных местах
1. Курение в отдельных общественных местах, в которых законодательством Республики Казахстан установлен запрет на курение, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере шести месячных расчетных показателей.
3. Нарушение работодателем законодательства Республики Казахстан, предусматривающего выделение специальных мест для курения, а также непринятие мер к курящим в не определенных для этого специальных местах -
влекут штраф на должностное лицо в размере десяти, на юридических лиц - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 430. Нахождение несовершеннолетних в
развлекательных заведениях в ночное время
1. Нахождение несовершеннолетних в развлекательных заведениях в ночное время без сопровождения законных представителей с 22 до 6 часов утра
- влечет штраф на законных представителей в размере одного месячного расчетного показателя.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
заңды өкілдеріне он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
431-бап. Заңды өкiлдерi еріп жүрмеген кәмелетке толмағандардың
тұрғын жайдан тыс жерлерде болуы
1. Заңды өкiлдерi еріп жүрмеген кәмелетке толмағандардың тұрғын жайдан тыс жерлерде сағат 23-тен таңғы 6-ға дейiн болуы -
заңды өкiлдерiне ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
заңды өкiлдерiне он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
432-бап. Құмар ойындар
1. Бұл үшiн бөлiнбеген орындарда құмар ойындарға (ақшаға, затқа және басқа құндылықтарға) қатысу, сол сияқты бұған арнайы рұқсаты жоқ адамдардың спорттық және өзге де жарыстарға ұтыс тiгуi, -
жеке тұлғаларға - ойын құралдарын, ақшасын, заттары мен өзге де құндылықтарын тәркiлей отырып, екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының жиырма бір жасқа дейінгі азаматтарын құмар ойындармен және (немесе) ақшаға, заттарға және өзге де құндылықтарға бәс тігумен айналысуға тарту және рұқсат ету, -
жеке тұлғаларға үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
433-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы
заңнамасын бұзу
1. Ойын мекемелерін, тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассаларын тұрғын үй қорына жатпайтын ғимараттарда орналастыру туралы талаптарды сақтамау және оларды өнеркәсіп орындары мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық объектілерде және қойма объектілерінде, ғибадат ету ғимараттарында (құрылыстарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық және қала маңындағы қатынастағы қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыру, -
жеке тұлғаларға - жүз, лицензиясының қолданысы тоқтатыла отырып орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ойын автоматына технологиялық түрде енгізілген ұтыс пайызы бойынша талаптарды сақтамау, -
жеке тұлғаларға - жүз, әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарды тәркілей отырып және лицензиясының қолданысын тоқтата отырып орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на законных представителей в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 431. Нахождение несовершеннолетних без
сопровождения законных представителей вне
жилища
1. Нахождение несовершеннолетних без сопровождения законных представителей вне жилища с 23 до 6 часов утра -
влечет предупреждение законных представителей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на законных представителей в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 432. Азартные игры
1. Участие в азартных играх (на деньги, вещи и иные ценности) в неотведенных для этого местах, а равно принятие ставок на спортивные и иные состязания лицами, не имеющими на то специального разрешения, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией игральных принадлежностей, денег, вещей и иных ценностей.
2. Вовлечение и допуск граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года в занятия азартными играми и (или) пари на деньги, вещи и иные ценности -
влекут штраф на физических лиц в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 433. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об игорном бизнесе
1. Несоблюдение требования о расположении игорных заведений, касс тотализатора или букмекерской конторы в зданиях нежилого фонда и их размещение в зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
2. Несоблюдение требований по проценту выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства, в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и приостановлением действия лицензии либо без такового.

3. Ойын бизнесін ұйымдастырушының міндетті резервтерді қалыптастыру, орналастыруды қамтамасыз ету және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және жағдайларда пайдалану жөніндегі шарттарды орындамауы, -
лицензиясының қолданысын тоқтата отырып орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ойын автоматтарын немесе олардың бөлшектерін қабырғаларға, терезе мен есіктің ойықтарына монтаждау, -
жеке тұлғаларға - жүз, лицензиясының қолданысын тоқтата отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ойын бизнесін ұйымдастырушының заңнамада көзделмеген ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында онлайн-казино ұйымдастыруы және өткізуі не ақшадан басқа, өзге мүлік түрінде ставкалар қабылдауды көздейтін құмар ойындарын және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруы, -
жеке тұлғаларға - жүз, ойын жабдықтары, заңдастырылған белгілері, ақшалары мен әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған өзге де табыстарын тәркілей отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын бейне жазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы не жазылған ақпаратты сақтау мерзімдерін немесе тіркеу шарттарын бұзуы, -
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Бір казинода кемінде жиырма ойын үстелін, ойын автоматтары залында кемінде елу ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау, -
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын автоматтарын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарын бұза отырып пайдалануы –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Невыполнение организатором игорного бизнеса условий по формированию, обеспечению размещения обязательных резервов и их использованию в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
4. Монтаж игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
5. Осуществление организатором игорного бизнеса не предусмотренных законодательством видов деятельности в сфере игорного бизнеса, а также организация и проведение онлайн-казино на территории Республики Казахстан либо организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок в виде иного имущества, кроме денег -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов среднего предпринимательств - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
6. Несоблюдение организатором игорного бизнеса требований по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами либо нарушение сроков хранения записанной информации или условий фиксации -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Несоблюдение требований по установлению в одном казино не менее двадцати игровых столов, в зале игровых автоматов не менее пятидесяти игровых автоматов -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
8. Использование организатором игорного бизнеса игровых автоматов с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании -
влечет штраф субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

9. Жасалған ставкалардың жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәске қатысушылардың ставкаларын өңдеуді және ұтысты төлеуді аппараттық-бағдарламалық кешен мен ойын жабдығы арқылы жүзеге  асыру және қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамау не бәс тігуге қатысушылардың нәтижесіне өздері ставкалар жасаған оқиғаның дамуы мен қорытындысын бақылауына мүмкіндік беретін ойын жабдығын орнату міндетін орындамау, -
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып не онсыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың бірінші, үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
жеке тұлғаларға - екі жүз, лицензиясынан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
ойын жабдықтарын, заңдастырылған белгілерін, ақшалары мен әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған өзге де табыстарын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға - екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарды тәркілей отырып және лицензиясынан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
434-бап. Эротикалық мазмұндағы өнiмдердi жарнамалау
Осы мақсаттар үшiн бөлiнбеген орындарда эротикалық мазмұндағы
өнiмдердi сату, тарату немесе жарнамалау, -
жеке тұлғаларға - эротикалық мазмұндағы өнiмдердi тәркiлей отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
435-бап. Тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мен
пайдалану қағидаларын бұзу
Мемлекет қорғайтын тарих және мәдениет ескерткiштерiн қорғау мен пайдалану қағидаларын бұзу, -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

9. Неисполнение обязанности по осуществлению и обеспечению посредством аппаратно-программного комплекса и игорного оборудования приема, единого учета общей суммы сделанных ставок, обработки ставок участников пари и выплаты выигрыша либо неисполнение обязанности установить игорное оборудование, позволяющее участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки, -
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без такового.
10. Совершение действий, предусмотренных частями первой, третьей, четвертой, шестой, седьмой, восьмой, девятой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии.
11. Совершение действий, предусмотренных частью пятой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
12. Совершение действий, предусмотренных частью второй настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и лишением лицензии либо без такового.
Статья 434. Рекламирование продукции эротического
содержания
Продажа, распространение или рекламирование продукции эротического содержания в неотведенных для этих целей местах -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией продукции эротического содержания.
Статья 435. Нарушение правил охраны и использования
памятников истории и культуры
Нарушение правил охраны и использования памятников истории и культуры, охраняемых государством, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.

436-бап. Кәмелетке толмағандардың вандализмі
Вандализм, яғни он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандардың мемлекет қорғайтын ғимараттарды, өзге құрылыстарды, тарихи және мәдени ескерткіштерді, табиғи объектілерді, адамдарды жерлеу орындарын жазулармен немесе суреттермен немесе қоғамдық имандылықты қорлайтын өзге әрекеттермен қорлауы, сол сияқты көлікте немесе өзге қоғамдық орындарда мүлікті қасақана бүлдіруі, -
ата-аналарға немесе олардың орнындағы адамдарға он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
437-бап. Қоғамдық орындарда азаматтарға тиісу
1. Қоғамдық орындарда заттарды басқаша тәсілмен сатып алу-сату, айырбастау немесе алу мақсатында, сондай-ақ қоғамдық орындарда бал ашу, қайыршылық, жыныстық сипаттағы қызмет көрсету не өзге де қызметті күштеп тану мақсатында азаматтарға тиісу, -
шетелдік азаматтарды не азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан тыс әкімшілік шығарып жіберумен жеке тұлғаларға - бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
438-бап. Көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін
үй-жайлар ұсыну
1. Көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну –
жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне– жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған нақ сол іс-әрекет – жеке тұлғаларға – жүз елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне– екі жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
26-тарау. Баспасөз және ақпарат саласындағы әкiмшiлiк
құқық бұзушылық
439-бап. Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары
туралы заңнамасын бұзу
1. Бұқаралық ақпарат құралдарын, ақпарат агенттiктерiн есепке қоймай не олардың шығарылуын (эфирге шығуын) тоқтата тұру, тоқтату немесе есепке қою туралы куәлiктiң күшi жойылды деп тану туралы шешiм шығарылғаннан кейiн олардың өнiмiн, сондай-ақ хабарлары мен материалдарын тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн тәркiлей отырып, лауазымды адамдарға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 436. Вандализм несовершеннолетних
Вандализм, то есть осквернение зданий, иных сооружений, памятников истории и культуры, природных объектов, охраняемых государством, мест захоронения людей надписями или рисунками, или иными действиями, оскорбляющими общественную нравственность, а равно умышленная порча имущества на транспорте или в иных общественных местах, совершенные несовершеннолетними в возрасте до шестнадцати лет, -
влекут штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 437. Приставание к гражданам в общественных местах
1. Приставание к гражданам в общественных местах в целях купли-продажи, обмена или приобретения вещей иным способом, а также в целях гадания, попрошайничества, оказания услуг сексуального характера либо навязывания иных услуг в общественных местах,-
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей с административным выдворением иностранных граждан, либо лиц без гражданства за пределы Республики Казахстан.
Статья 438. Предоставление помещений заведомо для занятия
проституцией или сводничества
1. Предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением их деятельности или отдельных видов деятельности на шесть месяцев.
2. То же действие, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с запрещением их деятельности или отдельных видов деятельности на срок до трех лет с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
Глава 26. Административные правонарушения в области печати и
информации
Статья 439. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о средствах массовой информации
1. Распространение продукции средства массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без постановки на учет либо после вынесения решения о приостановлении, прекращении их выпуска (выхода в эфир) или признании свидетельства о постановке на учет утратившим силу -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средства массовой информации.

2. Меншiк иесi не оның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралының аты ауысқан, басылымның не хабардың тiлi, таралу аумағы, негiзгi тақырыптық бағыты, бас редакторы (редакторы), редакцияның мекенжайы, шығарылу мерзiмдiлiгi өзгерген жағдайларда, қайта есепке қоймай, бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн, сондай-ақ ақпарат агенттiгiнiң хабарлары мен материалдарын шығару, дайындау, көбейту және (немесе) тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының шығарылуы (эфирге шығуы) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың төртiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
бұқаралық ақпарат құралының шығарылуына (эфирге шығуына) тыйым салуға әкеп соғады.
440-бап. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату
туралы заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасын телерадио компаниялардың:
отандық теле-, радиоарналардың отандық теле-, радиобағдарламаларды белгіленген пайыздық нормалардан кем тарату;
телеарнада жаңалық сипатындағы телебағдарламаларды сурдоаудармамен немесе субтитр түріндегі аудармамен қамтамасыз етпей тарату;
телеарнада кадр алаңының он бес пайызынан асатын қосымша ақпаратты тарату түрінде жасалған бұзуы, –
теле, - радио хабарларын таратудың техникалық құралдарын телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосу, телерадио хабарларын тарату жүйелерін техникалық пайдалану қағидаларына және телерадио хабарларын таратудың ұлттық стандарттарының талаптарына сәйкес теле, - радио арналардың теле, - радио бағдарламалар беру сапасын қамтамасыз етпеу, -
лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Производство, изготовление, тиражирование и (или) распространение продукции средства массовой информации, а также сообщений и материалов информационного агентства без переучета в случаях смены собственника либо его организационно-правовой формы, наименования, а также названия средства массовой информации, изменения языка издания либо вещания, территории распространения, основной тематической направленности, периодичности выпуска -
влекут штраф на должностных лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
3. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,
- влекут запрещение выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации.
Статья 440. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о телерадиовещании
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании теле-, радиокомпаниями, совершенное в виде:
распространения отечественными теле-, радиоканалами менее установленной нормы процентов отечественных теле-, радиопрограмм;
распространения на телеканале телепрограмм новостного характера без обеспечения сурдопереводом или переводом в виде субтитров;
распространения на телеканале дополнительной информации, превышающей пятнадцать процентов площади кадра,
не обеспечения качества подачи теле-, радиоканалами теле-, радиопрограмм в соответствии с правилами присоединения технических средств телерадиовещания к сетям операторов телерадиовещания, технической эксплуатации систем телерадиовещания и требованиями национальных стандартов телерадиовещания; -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

3. Телерадио хабарларын тарату арналары бойынша жергілікті уақыт бойынша нөл сағаттан бастап есептелетін әрқайсысының ұзақтығы алты сағат болатын уақыт аралығындағы басқа тілдердегі хабарлардың жиынтық көлемінен кем қазақ тіліндегі хабарларды тарату, -
бұқаралық ақпарат құралының баспа өнiмiн немесе өзге де өнiмiн тәркiлей отырып және шығарылуы (эфирге шығуы) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұрып, лауазымды адамдарға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, –
телевизия және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөнiндегi қызметке берiлген лицензиядан айыра отырып және бұқаралық ақпарат құралының шығарылуына (эфирге шығуына) тыйым салына отырып, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ретрансляциялау отандық теле-, радио арналарының теле, - радио бағдарламаларының жалпы көлемінің жиырма пайызынан асатын шетелдік теле-, радио арналарының радиобағдарламаларын тарату, -
лауазымды адамдарға – елу, заңды тұлғаларға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, –
бұқаралық ақпарат құралдарында шығарылуын (эфирге шығуы) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасын телерадио хабарларын тарату операторларының:
телерадио хабарларын тарату операторларының міндетті теле-, радиоарналарды таратпауы;
телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды ретрансляциялау шарттарын бұзуы түрінде жасалған бұзуы, –
лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Распространение передач по телерадиовещательным каналам на казахском языке менее суммарного объема передач на других языках в интервалах времени продолжительностью шесть часов каждый, исчисляемый с ноля часов местного времени; -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства, - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией печатной или иной продукции и приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и запрещением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации.
5. Вещание в еженедельном объеме отечественными теле-, радиоканалами ретрансляции теле-, радиопрограмм иностранных теле-, радиоканалов превышающей двадцать процентов от общего объема теле-, радиопрограмм, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
7. Нарушение законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании операторами телерадиовещания, совершенное в виде:
нераспространения операторами телерадиовещания обязательных теле-, радиоканалов;
нарушения операторами телерадиовещания условий ретрансляции теле-, радиоканала -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
8. Деяния, предусмотренные частью седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.

9. Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасын теле-, радиокомпаниялардың және телерадио хабарларын тарату операторларының:
Ғимараттың және (немесе) ғимараттардың меншік иелерінің жазбаша келісімінсіз коммерциялық мақсатты көздемейтін ұжымдық қабылдау жүйесін ұйымдастыру;
жергілікті уақыт бойынша 06.00-ден 22.00-ге дейінгі кезеңде балалар мен жасөспірімдердің денелік, психикалық, имандылық, моральдық және рухани дамуына зиян келтіруі мүмкін телебағдарламаларды, сондай-ақ «Мәдениет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес «Е 18» индексімен индекстелетін фильмдерді тарату;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде адамдардың өміріне, денсаулығына қатер және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар тәртібі туралы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқық тәртібін қорғау мүддесінде халықты хабардар ету сигналын телерадио хабарларын тарату операторларының және теле-, радиокомпаниялардың он бес минут ішінде уақтылы таратпауы;
телерадио хабарларын таратудың сәйкестікті растау рәсімінен өтпеген техникалық құралдарын пайдалану;
жерүсті спутниктік жеке қабылдау құрылғылары арқылы радиотаратқыш және (немесе) радиоқабылдағыш байланыс құралдарына бөгеуіл жасау;
телерадио хабарларын тарату операторларының уәкілетті органда есепке қойылмаған теле-, радиоарналарды таратуы түрінде жасалған бұзуы, –
лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
441-бап. Бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн, сол сияқты
өзге де өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағында
даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату
1. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездiктi, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу тасымалдау -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

9. Нарушение законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании теле-, радиокомпаниями и операторами телерадиовещания, совершенное в виде:
организации системы коллективного приема, не предусматривающая коммерческой цели без письменного согласия собственников здания и (или) зданий
распространения телепрограмм, которые могут нанести вред физическому, психическому, нравственному, моральному и духовному развитию детей и подростков, а также фильмов, индексируемых в соответствии с Законом Республики Казахстан «О культуре» индексом «Е 18», в период с 06.00 до 22.00 по местному времени;
несвоевременного распространения операторами телерадиовещания и теле-, радиокомпаниями сигнала оповещения населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка;
использования технических средств телерадиовещания, не прошедших процедуры подтверждения соответствия;
создания помех радиопередающим и (или) радиоприемным средствам связи посредством индивидуальных наземных спутниковых приемных устройств;
распространения операторами телерадиовещания теле-, радиоканалов, не поставленных на учет, переучет в уполномоченном органе,
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере трехсот месячных расчетных показателей.
10. Деяния, предусмотренные частью девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 441. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка,
распространение на территории Республики
Казахстан продукции средств массовой
информации, а равно иной продукции
1. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости, насилия и порнографии, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.

2. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды насихаттауға немесе үгiттеуге, экстремизмдi немесе терроризмдi насихаттауға және ақтауға бағытталған, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияларды жүргізу кезеңінде олардың техникалық амалдары мен тактикасын ашатын мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн Қазақстан Республикасының аумағында тарату, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерiн тәркiлей отырып, телевизия бағдарламалары мен (немесе) радиохабарларын ұйымдастыру жөнiндегi қызметке берiлетiн лицензиядан айырып және заңды тұлғаның қызметiне тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға – жүз елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертудi, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауiпсiздігіне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк нәсілдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық араздықты қоздыруды, қатыгездiктi, зорлық-зомбылықты және порнографияны насихаттауға немесе үгiттеуге бағытталған мәлiметтерi мен материалдары бар бұқаралық ақпарат құралдарына жатпайтын өзге де өнiмдердi Қазақстан Республикасының аумағында даярлау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – жүз елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, өнімдерін тәркілей отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, пропаганду и оправдание экстремизма или терроризма, а также раскрывающие технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионных программ и (или) радиовещания и запрещением деятельности юридического лица.
4. Изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан иной продукции, не относящейся к средствам массовой информации, содержащей сведения и материалы, направленные на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, разжигания социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, культа жестокости, насилия и порнографии, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции.

5. Осы баптың үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
телевизия және (немесе) радиохабарларын ұйымдастыру жөніндегі қызметке берілетін лицензиядан айырып және заңды тұлғаның қызметіне тыйым сала отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – үш жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
442-бап. Мерзiмдi баспа басылымдарының мiндеттi тегiн даналарын
берудiң, теле- және радиохабарлар материалдарын
тiркеудiң, сақтаудың тәртiбiн бұзу
1. Мерзiмдi баспа басылымдарының мiндеттi тегiн даналарын бермеу, сондай-ақ теле- және радиохабарлар материалдарын тiркеу мен сақтау, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға және бұқаралық ақпарат құралдарының шығуын (эфирге шығуын) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға әкеп соғады.
443-бап. Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын
бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңдарымен жарнамалауға тыйым салынған тауарлардың (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын шығару, тарату, орналастыру және пайдалану, -
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жарнаманы тарату тілдеріне қойылатын талаптарды бұзу, -
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып жасалған дәл сол іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға – жетпіс, лауазымды адамдарға – жүз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Действия, предусмотренные частями третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц - в размере трехсот, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере трехсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионного и (или) радиовещания и запрещением деятельности юридического лица.
Статья 442. Нарушение порядка предоставления обязательных
бесплатных экземпляров периодических печатных
изданий, фиксации, хранения материалов теле-
и радиопередач
1. Не предоставление обязательных бесплатных экземпляров периодических печатных изданий, а также фиксации и хранения материалов теле- и радиопередач -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей и приостановление выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Статья 443. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о рекламе
1. Производство, распространение, размещение и использование рекламы товаров (работ и услуг), запрещенных к рекламе законами Республики Казахстан, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц - в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных законами Республики Казахстан требований к языкам распространения рекламы -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Те же действия, совершенные с использованием средств массовой информации, -
влечет штраф на физических лиц в размере семидесяти, на должностных лиц - в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
бұқаралық ақпарат құралдарының шығарылуын (эфирге шығуын) үш айға дейінгі мерзімге тоқтата отырып, жеке тұлғаларға – жүз елу, лауазымды адамдарға – жүз жетпіс, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
444-бап. Шығарылым деректерiн жариялау тәртiбiн бұзу
1. Мерзiмдi баспа басылымдарын белгiленген шығарылым деректерiнсiз шығару, эфирде өз атауын хабарламай, сол сияқты анық емес не көрiнеу жалған шығарылым деректерiмен электрондық бұқаралық ақпарат құралдарының теле- және радиобағдарламаларының эфирге шығуы, -
бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiнiң таралымын тәркiлей отырып, жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
өнiм таралымын және бұқаралық ақпарат құралдары өнiмдерiн дайындау және тарату үшiн қолданылатын техникалық құралдарды тәркiлей отырып, елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бұқаралық ақпарат құралын шығаруды (эфирге шығуын) үш айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға әкеп соғады.
27-тарау. Басқарудың белгiленген тәртiбiне қол сұғатын
әкiмшiлiк құқық бұзушылық
445-бап. Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілер
туралы заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттiк органдары лауазымды адамдарының Конституцияға не жоғары деңгейдегі өзге де нормативтік құқықтық актілерге қайшы келетiн, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтарын және мiндеттерiн, заңды тұлғалар мен мемлекеттiң заңды мүдделерiн қозғайтын заңсыз нормативтiк құқықтық актілерді қабылдауы, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың лауазымды адамдарының заңнамамен белгіленген нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бұзуы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың лауазымды адамдарының белгіленген тәртіпте күші жойылған, сот жарамсыз деп таныған, белгіленген тәртіпте ресми жарияланбаған, қолданысқа енгізілмеген не қолданысын уәкілетті органдар тоқтата тұрған, сондай-ақ әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өтпеген нормативтiк құқықтық актiлердi қолдануы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на должностных лиц - в размере ста семидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестисот месячных расчетных показателей с приостановлением выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Статья 444. Нарушение порядка объявления выходных данных
1. Выпуск периодического печатного издания без установленных выходных данных, выход в эфир теле- и радиопрограмм электронных средств массовой информации без объявления в эфире своего наименования, а равно с неясными либо заведомо ложными выходными данными -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией тиража продукции средств массовой информации.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией тиража продукции и технических средств, используемых для изготовления и распространения продукции средства массовой информации, либо приостановление выпуска (выхода в эфир) средства массовой информации на срок до трех месяцев.
Глава 27. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок управления
Статья 445. Нарушения законодательства Республики
Казахстан о нормативных правовых актах
1. Принятие должностными лицами государственных органов незаконных нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц, законные интересы юридических лиц и государства, противоречащих Конституции либо иным нормативным правовым актам вышестоящего уровня, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение должностными лицами центральных исполнительных и иных государственных органов, а также местных представительных и исполнительных органов установленных законодательством правил государственной регистрации нормативных правовых актов –
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Применение должностными лицами центральных исполнительных и иных государственных органов, а также местных представительных и исполнительных органов нормативных правовых актов, утративших силу в установленном порядке, признанных судом недействительными, официально неопубликованных в установленном порядке, не введенных в действие, либо действие которых приостановлено уполномоченными органами, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции, -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
446-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын пайдалану,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін
пайдалану және орындау тәртiбiн бұзу
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын және олардың бейнелерін заңсыз пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін пайдалану және орындау -
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк рәміздерді пайдалану мiндеттi болып табылатын жағдайларда оларды пайдаланбау, -
лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
447-бап. Нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен
ресми жариялау тәртiбiн бұзу
Нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау тәртiбiн мынадай түрде бұзу:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне олар жариялайтын мәтіндердің сәйкестігіне сараптамадан өтпеген нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiндерiн кейiннен ресми жариялау;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне дәл сәйкестікте жарияламау;
3) қолданысқа ену күнін көрсетпеу;
4) жарияланатын нормативтік құқықтық актілерге баспа басылымы түсініктемелерімен нормативтік құқықтық актілердің ресми мәтіндерін кейіннен жариялау, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
448-бап. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік
тіркеуге құжаттарды беру мерзімін бұзу
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуге құжаттарды берудің "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімін бұзуы, -
жеке тұлғаларға - он, заңды тұлғаларға - жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей.
Статья 446. Нарушение порядка использования
Государственного Флага Республики Казахстан,
Государственного Герба Республики Казахстан,
а также использования и исполнения
Государственного Гимна Республики Казахстан
1. Незаконное использование Государственного Флага Республики Казахстан, Государственного Герба Республики Казахстан и их изображений, а также использование и исполнение Государственного Гимна Республики Казахстан с нарушением требований законодательства Республики Казахстан –
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Неиспользование государственных символов в случаях, когда их использование является обязательным, –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 447. Нарушение порядка последующего официального
опубликования текстов нормативных правовых
актов
Нарушение порядка последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов, совершенные в виде:
1) последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов, не прошедших экспертизу на соответствие публикуемых ими текстов эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) неопубликования в точном соответствии эталонному контрольному банку нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) неуказания даты введения в действие;
4) последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов с комментариями печатного издания к публикуемым нормативным правовым актам, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 448. Нарушение срока подачи документов на
государственную регистрацию прав на
недвижимое имущество
Нарушение физическими и (или) юридическими лицами установленного Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" срока подачи документов на государственную регистрацию прав на недвижимое имущество -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.

449-бап. Қорғау нұсқамасын бұзу
Ішкі істер органы шығарған қорғау нұсқамасын бұзу, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
450-бап. Мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және
қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің
қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру,
қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды
орындамау
1. Мемлекеттiк инспекциялар мен мемлекеттiк бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыретiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауына қажеттi құжаттарды, материалдарды, статистикалық (алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда) және өзге де мәлiметтердi, қызмет туралы, кiрiстер туралы, энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандырылу туралы, энергетикалық ресурстарды, суды тұтынудың және олардың шығындарының көлемі туралы, сақтандыру жарналарын есептеу және төлеу туралы, атом энергиясын пайдалану туралы ақпаратты беруден бас тарту арқылы, уәкiлеттi органның қаулысы бойынша ревизия, тексеру, түгендеу, сараптама және заңнамада көзделген басқа да іс-әрекеттердi жүргiзуге жiберуден бас тарту арқылы кедергi келтiру немесе оларды жүзеге асыруға өзге де кедергiлер келтiру не бұрыс ақпарат беру, –
жеке тұлғаларға - үш, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жеті, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы Кодекстің 154, 214-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк бақылау және қадағалау органдары (лауазымды адамдар), мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары өз құзыретi шегiнде берген заңды талаптарды немесе нұсқамаларды, ұсынымдарды, қаулыларды орындамау немесе тиiсiнше орындамау, –
жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға – он бес, белгілі бір қызмет түріне лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып не қызметті немесе қызметтің жекелеген түрін тоқтата тұрып, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 449. Нарушение защитного предписания
Нарушение защитного предписания, вынесенного органом внутренних дел, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 450. Воспрепятствование должностным лицам
государственных инспекций и органов
государственного контроля и надзора в
выполнении ими служебных обязанностей,
невыполнение постановлений, предписаний и
иных требований
1. Воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе от представления необходимых документов, материалов, статистических (за исключением первичных статистических данных) и иных сведений, информации о деятельности, о доходах, об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов, объемах потребления и потерях энергетических ресурсов, воды, об исчислении и уплате страховых взносов, об использовании атомной энергии, в отказе допуска для проведения по постановлению уполномоченного органа ревизии, проверки, инвентаризации, экспертиз и других действий, предусмотренных законодательством, или в создании иного препятствия в их осуществлении, либо представление недостоверной информации –
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере семи, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двести, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение или ненадлежащее выполнение законных требований или предписаний, представлений, постановлений, выданных органами государственного контроля и надзора (должностных лиц), должностными лицами государственных органов в пределах их компетенции, за исключением случаев, предусмотренных статьями 154, 214 настоящего Кодекса, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации, - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства в размере пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности либо с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.

4. Бақылау және қадағалау органдары анықтаған бұзушылықтарды жою бойынша қолданылатын шаралар туралы ақпаратты тексерілетін субъектілердің ұсынбауы не уақытылы ұсынбауы –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы Кодекстiң 607-бабының екiншi бөлiгiнде, 608-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi органның лауазымды адамы салған мөрiн (пломбасын) жұлып тастау, -
жеке тұлғаларға - бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Жеке тұлға осы баптың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес қажеттi құжаттарды, материалдарды, статистикалық (алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда) және өзге де мәлiметтердi, энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарымен жарақтандырылу туралы ақпаратты беруден бас тартқаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартуға жатпайды.
Заңды тұлға, мемлекеттік кәсіпорындарды, жауапкершілігі шектеулі серіктестікті, акционерлік қоғамдарды, оның ішінде мемлекет қатысушысы немесе акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді, ұлттық компанияларды, сондай-ақ еншілес, тәуелді және олармен аффилирленген болып табылатын өзге де заңды тұлғаларды қоспағанда, осы баптың бірінші және екінші бөліктеріне сәйкес қажеттi құжаттарды, материалдарды, статистикалық (алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда) және өзге де мәлiметтердi, энергетикалық ресурстарды, суды есепке алу аспаптарымен жарақтандырылу, энергетикалық ресурстарды, суды тұтынудың және олардың шығындарының көлемі туралы ақпаратты беруден бас тартқаны үшін, егер мұндай адам энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның мың бес жүз тоннасынан төмен барабар көлемде тұтынатын болса, әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
451-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз,
бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгінсiз), басқа да
рұқсатсыз, хабарламасыз кәсіпкерлік немесе өзге
қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi
(операцияларды) жүзеге асыру
1. Тіркеу, рұқсат, лицензия, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi), хабарлама жасау мiндеттi болған жағдайларда, тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз), басқа да рұқсатсыз, хабарламасыз кәсiпкерлiк немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралдарын және (немесе) қаруын тәркiлей отырып не онсыз, жеке тұлғаларға жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады, ал лицензиясыз кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табысты (дивидендтердi), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркiлеуге әкеп соғады.

4. Непредставление либо несвоевременное представление проверяемыми субъектами информации о мерах, которые будут приняты по устранению нарушений выявленных органами контроля и надзора -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
5. Срыв печати (пломбы), наложенной должностным лицом уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 607, частью первой статьи 608 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Физическое лицо не подлежит к привлечению административной ответственности в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи за отказ от представления необходимых документов, материалов статистических (за исключением первичных статистических данных) и иных сведений, информации об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов, воды.
Юридическое лицо, за исключением государственных предприятий, товариществ с ограниченной ответственностью, акционерных обществ, в том числе национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, участником или акционером которых является государство, а также дочерних, зависимых и иных юридических лиц, являющихся аффилированными с ними, не подлежит к привлечению административной ответственности в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи за отказ от представления необходимых документов, материалов статистических (за исключением первичных статистических данных) и иных сведений, информации об оснащенности приборами учета энергетических ресурсов, воды, объемах потребления и потерях энергетических ресурсов, воды, в случае если такое лицо потребляет энергетические ресурсы в объеме эквивалентном менее тысяча пятьсот тонн условного топлива в год.
Статья 451. Занятие предпринимательской или иной
деятельностью, а также осуществление действий
(операций) без соответствующей регистрации
или лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства),
другого разрешения, уведомления
1. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) в случаях, когда регистрация, разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство), уведомление обязательны, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административных правонарушений либо без таковой, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралдарын және (немесе) қаруын тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жеті жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады, ал лицензиясыз кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу әкiмшiлiк құқық бұзушылық салдарынан алынған кiрiстi (дивидендтердi), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркiлеуге әкеп соғады.
Ескерту. Осы бап бойынша жауаптылық «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын валюталық операция туралы хабарламаға, сондай-ақ «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын хабарламаларға қолданылмайды.
452-бап. Лицензиялау нормаларын бұзу
1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген лицензиялау нормаларын бұзу, соның iшiнде лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеу, -
белгiлi бiр қызмет түрiне берілген лицензияның қолданысын тоқтата тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензиаттың лицензия алған кезде көрінеу дұрыс емес ақпарат беруі, сол сияқты осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), сондай-ақ лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі аяқталғаннан кейін әкімшілік жауаптылыққа әкеп соққан лицензиялау нормаларының бұзылуын жоймау, -
белгiлi бiр қызмет түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
453-бап. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға лицензия, арнайы
рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру тәртiбi
мен мерзiмiн бұзу

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после назначения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административного правонарушения, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
Примечание. Ответственность по данной статье не распространяется на уведомление о валютной операции, осуществляемой в соответствии с Законом Республики Казахстан «О валютном регулировании и валютном контроле», а также на уведомления, осуществляемые в соответствии с Законом Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
Статья 452. Нарушение норм лицензирования
1. Нарушение установленных законодательством Республики Казахстан норм лицензирования, в том числе несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензируемым видам деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или без такового.
2. Предоставление лицензиатом заведомо недостоверной информации при получении лицензии, а равно действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также неустранение нарушений норм лицензирования, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия лицензии -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
Статья 453. Нарушение порядка и срока выдачи лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства) на занятие
предпринимательской деятельностью

1. Кәсiпкерлiк қызметтiң белгiлi бiр түрiмен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру мерзiмiн бұзу, -
лауазымды адамдарға – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) заңнамада белгiленген тәртiптi бұза отырып беру, -
лауазымды адамдарға – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жетпіс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
454-бап. Заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн
мемлекеттiк тiркеу туралы заңнаманы бұзу
1. Заңнамада көзделген жағдайларда заңды тұлғаны, оның филиалдары мен өкiлдiктерін қайта тiркемей, қызметтi жүзеге асыру, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тiркеушi органға заңды тұлғаның тұратын жерiнiң өзгергенi туралы уақытында хабарламау, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
455-бап. Лицензиарға лицензияны және (немесе) лицензияға
қосымшаны қайтармау
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданысы тоқтатылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде лицензиаттың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны лицензиарға қайтармауы –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма, заңды тұлғаларға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
456-бап. Қазақстан Республикасының сәйкестендiру нөмiрлерiнiң
ұлттық тiзiлiмдерi туралы заңнамасын бұзу
1. Жария етуге жатпайтын сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде қамтылған мәлiметтердi жария ету, сол сияқты Қазақстан Республикасының сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы заңнамасымен белгіленген міндеттерді тиісті түрде орындамау, уәкілетті орган мынадай түрде жасаған:
1) тіркеуші органдар жүгінген кезден бастап бір жұмыс күні ішінде сәйкестендіру нөмірін қалыптастырмау;

1. Нарушение срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие определенным видом предпринимательской деятельности -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Выдача лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) с нарушением порядка, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 454. Нарушение законодательства о государственной
регистрации юридических лиц, его филиалов и
представительств
1. Осуществление деятельности без перерегистрации юридического лица, его филиалов и представительств в случаях, предусмотренных законодательством, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное извещение регистрирующего органа об изменении места нахождения юридического лица -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 455. Невозвращение лицензии и (или) приложения к
лицензии лицензиару
Невозвращение лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиатом лицензиару в течение десяти рабочих дней со дня прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 456. Нарушение законодательства Республики
Казахстан о национальных реестрах
идентификационных номеров
1. Разглашение сведений, содержащихся в национальных реестрах идентификационных номеров, не подлежащих разглашению, а равно неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан о национальных реестрах идентификационных номеров, совершенные уполномоченным органом в виде:
1) не формирования идентификационного номера в течение одного рабочего дня с момента обращения регистрирующих органов;

2) жүгінген кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей тіркеуші мемлекеттік органдарға және өзге мемлекеттік мекемелерге ақпаратты ұсынбау;
тіркеуші орган мына түрінде жасаған:
1) уәкілетті органға сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыру үшін мәліметтерді, осындай мәліметтер келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде уақытылы ұсынбау;
2) уәкілетті органға сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің ақпараттық жүйелері деректерінің өзекті жай-күйін толықтыру және ұстап тұру үшін мәліметтерді, осындай мәліметтер келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынбау;
3) уәкілетті органға сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінен сәйкестендіру нөмірлерін алып тастау немесе шартты алып тастау үшін мәліметтерді осындай мәліметтер келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынбау;
мемлекеттік органдар және өзге де мемлекеттік мекемелер мынадай түрде жасаған:
1) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мәліметтерді осындай мәліметтер келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері ақпараттық жүйелерінің деректерінің өзекті жай-күйін толықтыру және ұстап тұру үшін ұсынбау;
2) уәкілетті органға сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінен сәйкестендіру нөмірлерін алып тастау немесе шартты түрде алып тастау үшін мәліметтерді осындай мәліметтер келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынбау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеу, рұқсат беру және өзге де сипаттағы құжаттарды беру кезінде сәйкестендіру нөмірін ескермеу;
банк операцияларының жекелеген түрлерін мынадай түрде жүзеге асыратын банктермен және ұйымдармен жасалған;
сәйкестендіру нөмірін ескермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру алгоритміне сәйкес нұсқаулардың дұрыстығын бақыламау,
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
457-бап. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға
техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын
талаптарды бұзу
1. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке «Күзет қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында қойылатын талаптарды жеке немесе заңды тұлғалардың бұзуы -
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2) не предоставления информации регистрирующим государственным органам и иным государственным учреждениям не позднее двух рабочих дней с момента их обращений;
совершенные регистрирующим органом в виде:
1) несвоевременного представления сведений в уполномоченный орган для формирования идентификационного номера в течение одного рабочего дня с момента поступления таких сведений;
2) непредставления сведений уполномоченному органу для пополнения и поддержания актуального состояния данных информационных систем национальных реестров идентификационных номеров в течение одного рабочего дня с момента поступления таких сведений;
3) непредставления сведений уполномоченному органу для исключения или условного исключения идентификационных номеров из национальных реестров идентификационных номеров в течение одного рабочего дня с момента поступления таких сведений;
совершенные государственными органами и иными государственными учреждениями в виде:
1) непредставления сведений, установленных Правительством Республики Казахстан, уполномоченному органу для пополнения и поддержания актуального состояния данных информационных систем национальных реестров идентификационных номеров в течение одного рабочего дня с момента поступления таких сведений;
2) непредставления сведений уполномоченному органу для исключения или условного исключения идентификационных номеров из национальных реестров идентификационных номеров в течение одного рабочего дня с момента поступления таких сведений;
3) не учитывания идентификационного номера при выдаче документов регистрационного, разрешительного и иного характера в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
совершенные банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций в виде
не учитывания идентификационного номера, а также не контролирования правильности указания в соответствии с алгоритмом формирования идентификационного номера, установленным законодательством Республики Казахстан,
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 457. Нарушение требований, предъявляемых к
деятельности по монтажу, наладке и
техническому обслуживанию средств охранной
сигнализации
1. Нарушение физическими или юридическими лицами требований, предъявляемых Законом Республики Казахстан «Об охранной деятельности» к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, сол сияқты осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартуға әкеп соққан бұзушылықтарды жоймау –
жеке тұлғаларға – қырық, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – тоқсан бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
458-бап. Күзет қызметі саласындағы заңнаманы бұзу
1. Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын мына бөлікте бұзу:
мемлекеттік күзетуге жататын объектілердің бірінші басшыларының Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын талаптарға сәйкес инженерлік-техникалық нығайтуды қамтамасыз ету бойынша міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісті түрде орындамауы;
шетелдік заңды тұлғаларға, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаларға, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдарға күзет қызметімен айналысуға, жеке күзет ұйымдарын құруға немесе олардың құрылтайшылары болуға, сенімгерлік басқаруында жеке күзет ұйымы болуға тыйым;
«Күзет қызметі туралы» Заңмен көзделмеген өзге де кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру;
күзетшіні өз лауазымдық міндеттерін орындау кезінде оның жеке басын және жеке күзет қызметіне тиесілілігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжатпен қамтамасыз ету бойынша талаптарды орындамау;
күзет қызметі субъектісіне тиесілілігін білдіретін арнайы киімде күзет қызметін жүзеге асыру бойынша талаптарды орындамау;
«Күзет қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабында көзделген шектеулерді сақтамау, -
Ескерту жасауға немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік), сол сияқты әкімшілік жауаптылыққа тартуға алып келген осы баптың бірінші бөлігінде көзделген бұзушылықты жоймау, -
қызметке тыйым сала отырып, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушения, предусмотренного частью первой настоящей статьи, повлекшего привлечение к административной ответственности, -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства – в размере девяноста пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности.
Статья 458. Нарушение законодательства в области охранной
деятельности
1. Нарушение законодательства в области охранной деятельности, в части:
неисполнения и (или) ненадлежащее исполнение первыми руководителями объектов, подлежащих государственной охране обязанности по обеспечению их инженерно-технической укрепленности в соответствии с требованиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан;
запрета иностранным юридическим лицам, юридическим лицам с иностранным участием, а также лицам без гражданства заниматься охранной деятельности, учреждать или быть учредителем (участниками) частных охранных организаций, иметь в доверительном управлении частную охранную организацию;
осуществление иной предпринимательской деятельности, не предусмотренной Законом «Об охранной деятельности»;
невыполнения требований по обеспечению охранника при исполнении им своих должностных обязанностей документом установленного образца, удостоверяющим его личность и принадлежность к частной охранной организаций;
невыполнения требований по осуществлению охранной деятельности в специальной одежде, обозначающей их принадлежность к субъекту охранной деятельности;
несоблюдение ограничений, предусмотренных статьей 17-1 Закона Республики Казахстан «Об охранной деятельности».
влечет предупреждение или штраф на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействия), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушения, предусмотренного частью первой настоящей статьи, повлекшего привлечение к административной ответственности, -
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства, - в размере ста, крупного предпринимательства - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с запрещением деятельности.

459-бап. Жергiлiктi атқарушы органдар мен өзге де уәкiлеттi
мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының
салық заңнамасында белгiленген мiндеттердi орындамауы
1. Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес осы бөлiкте көрсетiлген органдар бюджетке аударуға тиiс салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкiлеттi мемлекеттік органдардың аудармауы, уақтылы немесе толық аудармауы -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында салық қызметi органдарына табыс ету үшiн айқындалған мәлiметтердi жергiлiктi атқарушы органдардың және өзге де уәкiлеттi мемлекеттік органдардың табыс етпеуi, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың салықтық бақылау нәтижелері бойынша анықталған және бақылау актісінде көрсетілген бұзушылықтарды жою жөніндегі талаптарды орындамауы –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсіздік), -
лауазымды адамдарға алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
460-бап. Заң актiлерiнде көзделген жағдайларда жекелеген
негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi
есепке алу мен одан әрi пайдалану қағидаларын бұзу
1. Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi уәкiлеттi органға толық және (немесе) дер кезiнде тапсырмау, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, атап айтқанда:
1) сот актілері негізінде мемлекет кірісіне тәркіленген;
2) мемлекет кірісіне айналдырылған сот актілері негізінде заттай дәлелдемелер;
3) тарихи және мәдени ескерткіштерге жататын заттар бар көмбелер;
4) мемлекеттік қызметтерді орындауға уәкілеттік берілген адамға немесе оған теңестірілген адамға, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне түскен және арнайы мемлекеттік қорға өтеусіз тапсыруға жататын сыйлықтар;
5) заңнамалық актілерде көзделген өзге жағдайларда республикалық меншікке өткен, соның ішінде мемлекет пайдасына кедендік бас тарту режимінде ресімделген тауарлар мен көлік құралдары;

Статья 459. Невыполнение местными исполнительными
органами и иными уполномоченными
государственными органами обязанностей,
установленных налоговым законодательством
Республики Казахстан
1. Неперечисление, несвоевременное или неполное перечисление местными исполнительными органами или уполномоченными государственными органами сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, подлежащих перечислению в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан органами, указанными в настоящей части, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами и иными уполномоченными государственными органами сведений, определенных налоговым законодательством Республики Казахстан для представления органам налоговой службы, -
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение уполномоченными государственными и местными исполнительными органами требований по устранению нарушений, выявленных по результатам налогового контроля и указанных в акте контроля, –
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 460. Нарушение правил учета и дальнейшего
использования имущества, поступившего в
собственность государства по отдельным
основаниям, в случаях, предусмотренных
законодательными актами
1. Неполная и (или) несвоевременная передача в уполномоченный орган имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, если эти деяния не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, а именно:
1) конфискованного на основании судебных актов в доход государства;
2) вещественных доказательств, на основании судебных актов, обращенных в доход государства;
3) кладов, содержащих вещи, относящиеся к памятникам истории и культуры;
4) подарков, поступивших лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, или лицу, приравненному к нему, а также членам их семей, и подлежащих безвозмездной сдаче в специальный государственный фонд;
5) перешедшего в республиканскую собственность в иных случаях предусмотренных законодательными актами, в том числе товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме отказа в пользу государства;

6) белгіленген тәртіпте иесіз деп танылған;
7) мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке, соның ішінде қайтыс болған адамнан мұрагерлiк;
8) олжалар;
9) қараусыз жануарлар, -
жеке тұлғаларға - сегiз, лауазымды адамдарға - он бес, заңды тұлғаларға - қырық бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мынадай түрде жасалған мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және сату тәртiбiн сақтамау, -
1) мемлекеттің меншік құқығының пайда болуын куәландыратын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етпеу;
2) аукциондарды ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметтерді мемлекеттік сатып алу арқылы емес аукционның ұйымдастырушысын таңдау;
3) минималды баға бойынша өткізілмеген мүлікті жоймау;
4) осындай мүлікті өткізуден соманы мемлекеттік бюджетке уақытылы аудармау, -
лауазымды адамдарға - он бес, заңды тұлғаларға - қырық бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
461-бап. Салық құпиясын құрайтын мәлiметтердi жария ету
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен салық құпиясы болып табылатын мәліметтерді осындай мәліметтер туралы өзіне белгілі болған адамдардың кәсіптік немесе қызметтік қажеттіліксіз жария етуі, -
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
462-бап. Мемлекет уәкiлеттiк берген органдардың (ұйымдардың)
салықты және басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке
өндiрiп алмай, сондай-ақ мұндай төлемдi растайтын
құжаттар алмай тұрып, белгiлi бiр iс-әрекеттердi
жүзеге асыруы
1. Мемлекет уәкiлеттiк берген органдардың (ұйымдардың) салықты және басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке өндiрiп алмай тұрып, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген заңдық мәнi бар iс-әрекеттердi жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекет уәкiлеттiк берген органдардың (ұйымдардың) растайтын құжатты алу заң актiлерiнде көзделген жағдайларда, салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң төленгенiн растайтын құжатты алмай тұрып, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген заңдық мәнi бар iс-әрекеттердi жүзеге асыруы, -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға жетпiс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

6) признанного в установленном порядке бесхозяйным;
7) перешедшего по праву наследования к государству, в том числе выморочное наследство;
8) находок;
9) безнадзорных животных, -
влечет штраф на физических лиц в размере восьми, на должностных лиц - в размере пятнадцати, на юридических лиц - в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.
2. Несоблюдение порядка учета, хранения, оценки и реализации имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям, совершенное в виде:
1) необеспечения сохранности документов, удостоверяющих возникновение права собственности государства;
2) выбора организатора аукциона не путем государственных закупок услуг по организации и проведению аукционов;
3) не уничтожения имущества, не реализованного по минимальной цене;
4) несвоевременного перечисления в государственный бюджет сумм от реализации такого имущества, - влекут штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на юридических лиц - в размере сорока пяти месячных расчетных показателей.
Статья 461. Разглашение сведений, составляющих налоговую
тайну
Разглашение сведений, составляющих налоговую тайну, без профессиональной или служебной необходимости лицами, которым стало известно о таких сведениях в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 462. Осуществление органами (организациями),
уполномоченными государством, определенных
действий без взимания налогов и других
обязательных платежей в бюджет, а равно без
получения документов, подтверждающих такую
уплату
1. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, юридически значимых действий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без взимания налогов и других обязательных платежей в бюджет -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Осуществление органами (организациями), уполномоченными государством, юридически значимых действий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без получения документа, подтверждающего уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, в случаях, когда получение подтверждающего документа предусмотрено законодательными актами, -
влечет штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере семидесяти месячных расчетных показателей.

463-бап. Салық есебiне тұрудан бас тарту немесе салық есебiне
тұру мерзiмiн бұзу
1. Салық төлеушiнiң тiркелу есебiне немесе салық төлеушiнiң қосылған құнға салық төлеушi ретiнде есепке тұрудан бас тартуы, сол сияқты салық органы лауазымды адамының салық заңдарында белгiленген мұндай тiркеу (есеп) мерзiмiн бұзуы, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
464-бап. Төтенше жағдай режимiн бұзу
Егер бұл іс-әрекеттерде (әрекетсіздікте) қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, төтенше жағдай жариялануына байланысты мемлекеттiк орган белгiлеген режимдi бұзу немесе талаптарды орындамау, сондай-ақ жергілікті жер комендантының заңды бұйрықтары мен өкімдерін мына бөліктерінде орындамау:
1) келу және кетудiң ерекше режимi;
2) белгiлi бiр жеке тұлғалар үшiн белгiленген мерзiмге белгiлi бiр жерден, өзiнiң пәтерiнен (үйiнен) кетуге тыйым салу;
3) жиналыстар, митингiлер, шерулер және демонстрациялар, сондай-ақ ойын-сауық, спорттық және басқа да бұқаралық iс-шараларды өткiзуге тыйым салу;
4) ереуiлдер өткiзуге тыйым салу;
5) қарумен, күштi әсер ететiн химиялық және улы заттармен, сондай-ақ алкогольдік iшiмдiктермен және құрамында спиртi бар заттармен сауданы шектеу немесе тыйым салу;
6) карантин және басқа да мiндеттi санитариялық эпидемияға қарсы iс-шараларды өткiзу;
7) көбейту техникасын, сондай-ақ радио- және теле хабар тарату аппаратурасын, дыбыс- және бейне жазу техникасын пайдалануға шек қою немесе тыйым салу; дыбыс күшейткiш техникалық құралдарды алып қою туралы нұсқаулар; бұқаралық ақпарат құралдарына бақылауды қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар;
8) байланысты пайдаланудың айрықша қағидалары;
9) көлiк құралдарының қозғалысын шектеу және оларды тексеруден өткiзу;
10) коменданттық сағат уақытында жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын арнайы берiлген рұқсат қағаздарсыз және құжаттарсыз көшелерде немесе өзге де қоғамдық орындарда жүруiне не жеке басын куәландыратын құжаттарсыз өз үйiнен тыс жерде болуына тыйым салу, -
Ескерту жасауға немесе он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
465-бап. Терроризмге қарсы операциялар жүргізу аймағында
құқықтық режимнің бұзылуы
Құқықтық режимді бұзу немесе терроризмге қарсы операциялардың жариялануына байланысты белгіленген талаптарды:

Статья 463. Отказ в постановке на налоговый учет или
нарушение сроков постановки на налоговый учет
1. Отказ в постановке налогоплательщика на регистрационный учет или на учет налогоплательщика в качестве плательщика налога на добавленную стоимость, а равно нарушение должностным лицом налогового органа установленных налоговым законодательством сроков такой регистрации (учета) -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 464. Нарушение режима чрезвычайного положения
Нарушение режима или невыполнение требований, установленных государственным органом в связи с объявлением чрезвычайного положения, а также неисполнение законных приказов и распоряжений коменданта местности, если эти действия (бездействие) не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, в части:
1) особого режима въезда и выезда;
2) запрещения для определенных физических лиц покидать на установленный срок определенную местность, свою квартиру (дом);
3) запрещения на проведение собраний, митингов, шествий и демонстраций, а также зрелищных, спортивных и других массовых мероприятий;
4) запрещения на проведение забастовок;
5) ограничения или запрещения на торговлю оружием, сильнодействующими химическими и ядовитыми веществами, а также алкогольными напитками и спиртосодержащими веществами;
6) карантина и проведения других обязательных санитарно-противоэпидемических мероприятий;
7) ограничения или запрещения использования множительной техники, а также радио- и телепередающей аппаратуры, аудио- и видеозаписывающей техники; предписаний об изъятии звукоусиливающих технических средств; мер по обеспечению контроля за средствами массовой информации;
8) особых правил пользования связью;
9) ограничения движения транспортных средств и проведения их досмотра;
10) запрещения нахождения физических лиц во время комендантского часа без специально выданных пропусков и документов, удостоверяющих их личность, на улицах или в иных общественных местах либо пребывания вне своего жилища без документов, удостоверяющих личность,
влечет предупреждение или штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 465. Нарушение правового режима в зоне проведения
антитеррористической операции
Нарушение правового режима или невыполнение требований, установленных в связи с объявлением антитеррористической операции, в части:

1) келудің және кетудің ерекше режимі;
2) жергілікті жерлердің жекелеген учаскелерінде және объектілерде жеке тұлғалардың болуына тыйым салу, сондай-ақ көлік құралдарын сүйреп әкетуге кедергі жасау;
3) жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттарды тексеруге, жеке тексеріп қарауға және жеке адамның заттарын тексеріп қарауға, көлік құралдарын тексеріп қарауға кедергі жасау;
4) байланысты пайдаланудың айрықша қағидалары;
5) егер кешеуілдеу адамдардың өмірі мен денсаулығына нақты қауіп төндіруі мүмкін болса, жедел медициналық жәрдемді қажет ететін адамдарды емдеу мекемелеріне жеткізу, терроризм актісі жасалған жерге бару үшін, сондай-ақ терроризм актісін жасады деп күдік келтірілген адамдардың ізіне түсу және оларды ұстау үшін көлік құралдарын алып қоюға кедергі жасау;
6) қауіпті өндірістік объектілердің қызметін тоқтата тұру;
7) терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимі енгізілген аумақ шегінде тұратын жеке тұлғаларды уақытша көшіруге кедергі жасау;
8) карантин енгізу, санитариялық-эпидемияға қарсы, ветеринариялық іс-шараларды және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
9) жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі немесе иелігіндегі және пайдалануындағы тұрғын үйлер мен өзге де үй-жайларға және оларға жеке меншік құқығымен немесе жер пайдалану құқығымен тиесілі жер учаскелеріне кіруге кедергі жасау;
10) қару-жарақ, оқ-дәрілер, жарылғыш заттар, күшті әсер ететін химиялық және улы заттар саудасын шектеу немесе оған тыйым салу, дәрілік, есірткілік, психотроптық заттар мен прекурсорлар, этил спирті мен алкогольдік өнімдер айналымының айрықша режимін орнату бөлігінде орындамау, -
қауіпті өндірістік объектілердің қызметін тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – сексен бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
466-бап. Төтенше жағдай кезiнде құқық тәртiбiн бұзуға
итермелейтiн iс-әрекеттер
Төтенше жағдай жарияланған жерде жасалған құқық тәртiбiн бұзуға немесе ұлттық және дiни алауыздық туғызуға итермелейтiн iс-әрекеттер, жеке тұлғалардың және лауазымды адамдардың өздерiнiң заңды құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыруына белсендi кедергi жасау, сонымен қатар қоғамдық тәртiптi қорғау бойынша қызметтiк мiндеттерiн немесе қоғамдық борышын орындаушы iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметкерiнiң, әскери қызметкердiң, билiк немесе жұртшылық өкiлдерiнiң заңды өкiмдерi мен талабына қасақана бағынбау, не қоғамдық тәртiптi және жеке тұлғалардың тыныштығын бұзатын iс-әрекеттер жасау, сондай-ақ әкiмшiлiк қадағалау туралы заңдарды бұзу, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) особого режима въезда и выезда;
2) запрещения нахождения физических лиц на отдельных участках местности и объектах, а также воспрепятствования отбуксировки транспортных средств;
3) воспрепятствования проверке документов, удостоверяющих личность физических лиц, проведению личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при физическом лице, досмотра транспортных средств;
4) особых правил пользования связью;
5) воспрепятствования изъятию транспортных средств для доставления лиц, нуждающихся в срочной медицинской помощи, в лечебные учреждения, проезда к месту совершения акта терроризма, а также для преследования и задержания лиц, подозреваемых в совершении акта терроризма, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей;
6) приостановления деятельности опасных производственных объектов;
7) воспрепятствования временному отселению физических лиц, проживающих в пределах территории, на которой введен правовой режим антитеррористической операции;
8) введения карантина, проведения санитарно-противоэпидемических, ветеринарных мероприятий и мероприятий по карантину растений;
9) воспрепятствования проникновению в жилые и иные помещения, находящиеся в собственности или во владении и в пользовании физических и юридических лиц, и на земельные участки, принадлежащие им на праве частной собственности или праве землепользования;
10) ограничения или запрещения на торговлю оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами, сильнодействующими химическими и ядовитыми веществами, установления особого режима оборота лекарственных средств, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, этилового спирта и алкогольной продукции -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере восьмидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъекты крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности опасных производственных объектов.
Статья 466. Действия, провоцирующие нарушение
правопорядка в условиях чрезвычайного
положения
Действия, провоцирующие нарушение правопорядка или разжигающие национальную и религиозную рознь, активное воспрепятствование осуществлению физическими лицами и должностными лицами их законных прав и обязанностей, а равно злостное неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника органов внутренних дел, национальной безопасности, военнослужащего, представителей власти или общественности, выполняющих служебные обязанности или общественный долг по охране общественного порядка, либо действия, нарушающие общественный порядок и спокойствие физических лиц, а также нарушение законодательства об административном надзоре, совершенные в местности, где объявлено чрезвычайное положение, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

467-бап. Құқық бұзушылық жасауға итермелеген себептер мен
жағдайларды жою жөнiнде қолданылған шаралар туралы
хабарламау
Ұйым басшысының және басқа адамдардың қылмысқа немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға итермелейтін себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қолданылған шаралар туралы хабарламауы, істi қараған органдардың (лауазымды адамдардың) ұсыныстары бойынша, –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
468-бап. Тіркелген азаматтық, қызметтік қаруды және оған
патрондарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану
немесе тасымалдау қағидасын бұзу
1. Ішкi iстер органдарының қаруды сақтауға, алып жүруге рұқсаты бар жеке тұлғалардың мынадай түрдегі тіркелген азаматтық, қызметтік қаруды және оған патрондарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану немесе тасымалдау қағидасын бұзу:
1) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жағдайларда, сондай-ақ оларды сақтауға тыйым салынған үй-жайларда азаматтық қаруды және оған патрондарды сақтау; ішкі істер органының рұқсатынсыз сақтауға және алып жүруге рұқсатынсыз қаптамасыз және оқталмаған күйде қаруды барлық көлік түрлерімен алып жүру, орнын ауыстыру немесе тасымалдау;
2) тиесілі қаруды жоғалтқан немесе ұрлатқан кезде ие ұйымның ішкі істер органдарын хабардар етпеуі, -
қаруды тәркілей отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға – бес, заңды тұлғаларға – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсаты бар ұйымның, заңды тұлғалар қызметкерлерінің жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы заңнаманы мынадай түрде жасап бұзуы:
1) қызметтік немесе азаматтық қаруды және оған патрондарды мақсатсыз пайдалану;
2) қызметтік қаруды және оған патрондарды сақтау шарттарын бұзу;
3) қызметтік қаруды және оған патрондарды тыйым салынған жерлерде сақтау;
4) қару және оған патрондармен бірге басқа тыйым салынған құралдарды сақтау;
5) қызметтік қарудың есебін жүргізбеу, сондай-ақ белгіленген құжаттамадан тыс есебін жүргізу;
6) соңғы атылған кезден бастап бес жыл өткеннен кейін иір ойықты қарудың атпауы;
7) қызметтік қаруды, патрондарды және аңшы оқ-дәрісін барлық көлік құралдарымен тасымалдауға белгіленген талаптарды бұзу;
8) басқа өңірде қызметтік міндеттерді орындауға байланысты оған тиесілі қаруды есептен шығару және есепке қою туралы ішкі істер органдарына хабарламау;
9) оған тиесілі қаруды жоғалту немесе ұрлату кезінде ішкі істер органдарына хабарламау, -
қаруды тәркілей отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - он, заңды тұлғаларға - қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Азаматтық қаруларды өз еркімен тапсырған адам, егер оның іс-әрекеттерінде өзге құқық бұзушылық құрамы болмаса, әкімшілік жауаптылықтан босатылады.

Статья 467. Несообщение о принятых мерах по устранению
причин и условий, способствовавших совершению
правонарушения
Несообщение руководителем организации и другими лицами о принятых мерах по устранению причин и условий, способствующих совершению преступлений или административных правонарушений, по представлениям органов (должностных лиц), рассматривавших дело, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 468. Нарушение правил приобретения, хранения,
учета, использования или перевозки
зарегистрированного гражданского, служебного
оружия, патронов к нему
1. Нарушение правил приобретения, хранения, учета, использования или перевозки зарегистрированного гражданского, служебного оружия, патронов к нему физическими лицами, имеющими разрешение органов внутренних дел на хранение, ношение оружия, совершенное в виде:
1) хранения гражданского оружия и патронов к нему в условиях не соответствующих установленным требованиям, а также в помещениях, запрещенных к их хранению; ношения, переноски или перевозки всеми видами транспорта оружия в не зачехленном и не разряженном состоянии без разрешения органа внутренних дел на его хранение и ношение;
2) не уведомления органов внутренних дел организацией владельцем при утрате или хищении принадлежащего ему оружия,-
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на юридических лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или без таковой.
2. Нарушение законодательства о государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия организацией, работниками юридических лиц, имеющих разрешения на хранение и (или) ношение, совершенное в виде:
1) использования служебного или гражданского оружия и патронов к нему не по назначению;
2) нарушения условий хранения служебного оружия и патронов к нему;
3) хранения служебного оружия и патронов к нему в запрещенных местах;
4) совместного хранения с оружием и патронами других, не разрешенных предметов;
5) не ведения учета, а также ведения учета служебного оружия вне установленной документации;
6) не отстрела нарезного оружия по истечении пяти лет с момента его последнего отстрела;
7) нарушения установленных требований к перевозке служебного оружия, патронов и охотничьего пороха всеми видами транспорта;
8) не уведомления органа внутренних дел о снятии и постановке на учет принадлежащего ему оружия в связи с выполнением служебных обязанностей в другом регионе;
9) не уведомления органов внутренних дел при утрате или хищении принадлежащего ему оружия
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц – в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или без таковой.
Примечание. Лицо, добровольно сдавшее гражданское оружие, освобождается от административной ответственности, если в его действиях не содержится состав иного правонарушения.

469-бап. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған
бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау,
жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу
1. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдарды сату, экспонттау құқығына лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалардың оларды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету тәртібін бұзуы, -
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдарды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – бір, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – төрт, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), -
азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдарды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
470-бап. Азаматтық, қызметтiк қаруды, оған патрондарды сатып
алу, сақтау, пайдалану немесе тасымалдау қағидаларын
бұзу
1. Қару сақтауға iшкi iстер органдарының рұқсаты бар жеке тұлғалардың азаматтық, қаруды, оған патрондарды сатып алу, сақтау, алып жүру, пайдалану немесе тасымалдау қағидаларын бұзуы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Олардың сақталуына жауапты ұйым қызметкерлерiнiң қызметтiк қаруды, оған патрондарды сатып алу, сақтау немесе тасымалдау қағидаларын бұзуы, сол сияқты олардың қызметтiк қаруды және оған патрондарды өз мақсатында пайдаланбауы, -
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
471-бап. Газ қаруын заңсыз қолдану
1. Газ қаруын заңсыз қолдану, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
қаруды тәркiлей отырып немесе онсыз, он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
472-бап. Азаматтық және қызметтiк қаруды тiркеу (қайта тiркеу)
тәртібін не оны есепке қою тәртібін бұзу
1. Мынадай:

Статья 469. Нарушение порядка хранения, учета,
использования, перевозки, уничтожения, ввоза,
вывоза гражданских пиротехнических веществ и
изделий с их применением
1. Нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на право торговли, экспонирования ими, -
влечет штраф на физических лиц в размере одного, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере четырех, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семи, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Статья 470. Нарушение правил приобретения, хранения,
использования или перевозки гражданского,
служебного оружия, патронов к нему
1. Нарушение правил приобретения, хранения, использования или перевозки гражданского оружия, патронов к нему физическими лицами, имеющими разрешение органов внутренних дел на хранение, ношение оружия, -влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил приобретения, хранения или перевозки служебного оружия, патронов к нему работниками организаций, ответственными за их сохранность, а равно использование ими служебного оружия и патронов к нему не по назначению -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 471. Неправомерное применение газового оружия
1. Неправомерное применение газового оружия -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей с конфискацией оружия или без таковой.
Статья 472. Нарушение порядка регистрации
(перерегистрации) гражданского и служебного
оружия либо порядка постановки его на учет
1. Нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского и служебного оружия либо правил постановки его на учет, выразившееся в нарушении сроков:

1) жеке тұлғаның қаруды сатып алғаннан кейiн тiркеу және оны сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсат алу;
2) жеке тұлғаның азаматтық қаруды сақтауға және (немесе) алып жүруге рұқсатты ұзарту туралы iшкi iстер органына өтiнiш беру;
3) қару иесiнiң өзіне тиесiлi қарудың жоғалғаны немесе ұрланғаны туралы iшкi iстер органын хабардар ету;
4) жеке тұлғаның тұрғылықты жерiн өзгерткен кезде қаруды есепке қою үшiн iшкi iстер органдарына өтiнiш беру;
5) заңды тұлғалардың қызметтiк және (немесе) азаматтық қаруды сатып алғаннан кейiн оны iшкi iстер органдарында тiркеу мерзiмдерiн бұзу арқылы азаматтық және қызметтiк қаруды тiркеу (қайта тiркеу) тәртiбiн не оны есепке қою ережесін бұзу –
жеке тұлғаға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жеке тұлғаға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
473-бап. Азаматтық қаруды, оған патрондарды сату үшiн өткiзуден
жалтару
Азаматтық қаруды, оған патрондарды сақтауға рұқсатты iшкi iстер органдары алып қойған жеке тұлғалардың оларды сату үшiн өткiзуден жалтаруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
474-бап. Қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнаманы бұзу
1. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерiнiң не қоғамдық бiрлестiктiң осы қоғамдық бiрлестiктердiң жарғыларында белгiленген мақсаттары мен мiндеттерiнiң шегiнен тыс iс-әрекеттер жасауы, -
ескерту жасауға немесе заңды тұлғаларға – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қоғамдық бiрлестiк басшыларының, мүшелерінің не қоғамдық бiрлестiктiң Қазақстан Республикасының заңдарын бұзатын іс-әрекеттер жасауы, -
ескерту жасауға немесе қоғамдық бiрлестiктiң қызметiн үш айдан алты айға дейінгi мерзiмге тоқтата тұрып, заңды тұлғаларға – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қоғамдық бiрлестiктiң қызметiн үш айдан алты айға дейiнгі мерзiмге тоқтата тұрып, заңды тұлғаларға – жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) регистрации и получения физическим лицом разрешения на хранение и (или) ношение оружия после его приобретения;
2) обращения физического лица в орган внутренних дел о продлении разрешения на хранение и (или) ношение гражданского оружия;
3) уведомления владельцем оружия органа внутренних дел об утрате или хищении принадлежащего ему оружия;
4) обращения физического лица в органы внутренних дел для постановки оружия на учет при изменении места жительства;
5) регистрации в органах внутренних дел юридическим лицом служебного и (или) гражданского оружия после его приобретения, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 473. Уклонение от сдачи для реализации
гражданского оружия, патронов к нему
Уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему физическими лицами, у которых аннулировано разрешение на их хранение и ношение,-
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 474. Нарушение законодательства об общественных
объединениях
1. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, выходящих за пределы целей и задач, определенных уставами этих общественных объединений, -
влечет предупреждение или штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Совершение руководителями, членами общественного объединения либо общественным объединением действий, нарушающих законодательство Республики Казахстан, -
влечет предупреждение или штраф на юридических лиц в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.
3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности общественного объединения на срок от трех до шести месяцев.

4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, сол сияқты осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген бұзушылықтарды жоймау, -
қоғамдық бiрлестіктің қызметiне тыйым сала отырып, заңды тұлғаларға – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Шетелдiк заңды тұлғалардың және халықаралық ұйымдардың, шет ел қатысатын заңды тұлғалардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, қайырымдылық ұйымдарының саяси партияларды қаржыландыруы –
заңсыз қайырмалдықтарды тәркілей отырып, лауазымды адамдарға - төрт жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, заңсыз қайырмалдықтарды тәркілей отырып, заңды тұлғаларға – екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Саяси партияның заңсыз қайырмалдықтарды қабылдауы, -
заңсыз қайырмалдықтарды тәркілей отырып және саяси партияның қызметіне тыйым сала отырып, төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Саяси партиялардың қаржылық қызметi туралы жылдық есептіктi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiм мен көлемде жарияламау, -
саяси партияның қызметiн алты айға дейінгі мерзiмге тоқтата тұрып, екі жүз айлық eceптiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Саяси партияның, оның құрылымдық бөлiмшелерiнің (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қызметтi қайта тiркеусiз жүзеге асыруы, -
саяси партияның қызметiне тыйым сала отырып, екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
475-бап. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнаманы
бұзу
1. Мыналарға:
дiни жораларды, рәсімдерді және (немесе) жиналыстарды өткізуге;
қайырымдылық қызметтi жүзеге асыруға;
діни әдебиетті және діни мазмұндағы (мақсаттағы) өзге де материалдарды, діни мақсаттағы заттарды әкелуге, шығаруға, басып шығаруға және (немесе) таратуға;
ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салуға, үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп қайта бейіндеуге (функционалдық мақсатын өзгертуге) қойылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу –
жеке тұлғаларға – елу, қызметiн үш ай мерзімге тоқтата тұрып, заңды тұлғаларға – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Заңды діни қызметке кедергі жасау, сол сияқты дінге көзқарасы себебі бойынша жеке тұлғалардың азаматтық құқықтарын бұзу немесе олардың діни сезімдерін қорлау не қайсыбір дiндi ұстанушылар тәу ететін заттарды, құрылыстар мен орындарды бүлдіру, егер жоғарыда баяндалған барлық іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф на юридических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности общественного объединения.
5. Финансирование политических партий иностранными юридическими лицами и международными организациями, юридическими лицами с иностранным участием, государственными органами и организациями, благотворительными организациями -
влечет штраф на должностных лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований, на юридических лиц - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований.
6. Принятие политической партией незаконных пожертвований -
влечет штраф в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконных пожертвований и запрещением деятельности политической партии.
7. Неопубликование годовой отчетности о финансовой деятельности политической партии в сроки и объеме, установленные законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности политической партии на срок до шести месяцев.
8. Осуществление деятельности политической партии, ее структурных подразделений (филиалов и представительств) без перерегистрации в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, -влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности политической партии.
Статья 475. Нарушение законодательства о религиозной
деятельности и религиозных объединениях
1. Нарушение установленных законодательством Республики Казахстан требований к:
проведению религиозных обрядов, церемоний и (или) собраний;
осуществлению благотворительной деятельности;
ввозу, выпуску, изданию и (или) распространению религиозной литературы и иных материалов религиозного содержания (назначения), предметов религиозного назначения;
строительству культовых зданий (сооружений), перепрофилированию (изменению функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения) –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности сроком на три месяца.
2. Воспрепятствование законной религиозной деятельности, а равно нарушение гражданских прав физических лиц по мотивам отношения к религии или оскорбление их религиозных чувств либо осквернение почитаемых последователями той или иной религии предметов, строений и мест, если все вышеизложенные действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц – в размере ста, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.

3. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың тіркеусіз (қайта тіркеусіз) миссионерлiк қызметтi жүзеге асыруы, сол сияқты миссионерлердің дінтану сараптамасының оң қорытындысы жоқ діни әдебиетті, діни мазмұндағы ақпараттық материалдарды және діни мақсаттағы заттарды пайдалануы –
Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiбере отырып, жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Діни бірлестіктің өз жарғысында көзделмеген қызметті жүзеге асыруы –
лауазымды адамдарға және діни бірлестіктердің басшыларына – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде, заңды тұлғаларға қызметін үш ай мерзімге тоқтата тұрып, үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Діни бірлестіктің саяси қызметпен айналысуы, сол сияқты саяси партиялардың қызметіне қатысуы және (немесе) оларға қаржылық қолдау көрсетуі, мемлекеттік органдардың қызметіне араласуы не мемлекеттік органдардың немесе олардың лауазымды адамдарының функцияларын діни бірлестіктер мүшелерінің иемденіп алуы –
жеке тұлғаларға – жүз, діни бірлестіктердің басшыларына – екі жүз, заңды тұлғаларға - қызметін үш ай мерзімге тоқтата тұрып, үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Мемлекеттік органдарда, ұйымдар мен мекемелерде, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарында діни бірлестіктердің ұйымдық құрылымдарын құру Мемлекеттік органдарда, ұйымдар мен мекемелерде, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдарында діни бірлестіктердің ұйымдық құрылымдарын құру –
лауазымды адамдарға – жүз, заңды тұлғаларға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Уәкілетті органның келісуінсіз шетелдік діни орталық тағайындаған адамның діни бірлестікті басқаруы, сол сияқты діни бірлестік басшысының кәмелетке толмаған адамның ата-анасының біреуі немесе оның өзге де заңды өкілдері қарсылық білдірген кезде діни бірлестіктің қызметіне кәмелетке толмағандарды тартуға және (немесе) қатыстыруға жол бермейтін шаралар қолданбауы –
жеке тұлғаларға – екі жүз, заңды тұлғаларға олардың қызметіне тыйым сала отырып, бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – екі жүз, заңды тұлғаларға олардың қызметіне тыйым сала отырып, бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Осуществление гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства миссионерской деятельности без регистрации (перерегистрации), а равно использование миссионерами религиозной литературы, информационных материалов религиозного содержания и предметов религиозного назначения без положительного заключения религиоведческой экспертизы –
влекут штраф на физических лиц в размере ста месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
4. Осуществление религиозным объединением деятельности, не предусмотренной его уставом, –
влечет штраф на должностных лиц и руководителей религиозных объединений в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц – в размере трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности сроком на три месяца.
5. Занятие религиозным объединением политической деятельностью, а равно участие в деятельности политических партий и (или) оказание им финансовой поддержки, вмешательство в деятельность государственных органов либо присвоение функций государственных органов или их должностных лиц членами религиозных объединений -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на руководителей религиозных объединений – в размере двухсот, на юридических лиц – в размере трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности сроком на три месяца.
6. Создание организационных структур религиозных объединений в государственных органах, организациях, учреждениях, в том числе организациях здравоохранения и образования, - влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
7. Руководство религиозным объединением лицом, назначенным иностранным религиозным центром без согласования с уполномоченным органом, а равно непринятие руководителем религиозного объединения мер к недопущению вовлечения и (или) участия несовершеннолетних в деятельности религиозного объединения при возражении одного из родителей несовершеннолетнего или иных его законных представителей –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики.
8. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, третьей, четвертой и шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот, на юридических лиц - в размере пятисот месячных расчетных показателей с запрещением их деятельности.

476-бап. Азаматтық хал актiлерiн жазу қағидаларын бұзу
Некеге отыруға кедергi болатын мән-жайларды жасыру немесе азаматтық хал актiлерiн жазу органдарына жалған мәлiметтер беру, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
477-бап. Қазақстан Республикасында тiркеусiз не жеке басты
куәландыратын құжаттарсыз тұру
1. Күнтізбелік он күннен үш айға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiксiз немесе жарамсыз жеке куәлікпен не тұрғылықты жері бойынша тiркеусiз тұруы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Үш айдан жоғары мерзім Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлiксiз немесе жарамсыз жеке куәлікпен не тұрғылықты жері бойынша тiркеусiз тұруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірiншi және үшінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасында шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның тұруға тұрғылықты орны бойынша тіркеусіз не ықтиярхатсыз немесе азаматтығы жоқ адамның куәлiксiз не жарамсыз ықтиярхатпен, азаматтығы жоқ адамның жарамсыз куәлiкпен күнтізбелік он күннен астам мерзімде тұрақты тұруы, сондай-ақ паспорттың, тұруға ықтиярхаттың не азаматтығы жоқ адамның куәлігінің жоғалғаны туралы ішкі істер органдарын уақтылы хабардар етпеуі, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың төртінші бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейін бір жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
478-бап. Тұрғын жай меншік иесiнiң немесе қарамағында тұрғын
жайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа
да адамдардың оларда нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды
тіркеуге жол беруі
1. Тұрғын жай меншік иесінің немесе қарамағында тұрғын жайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа да адамдардың меншiк иесiне тиесілі немесе басқа да адамдардың қарамағындағы тұрғын жайларда, ғимараттарда және (немесе) үй-жайларда нақты тұрмайтын жеке тұлғаларды тiркеуге жол беруi -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 476. Нарушение правил записи актов гражданского
состояния
Сокрытие обстоятельств, препятствующих вступлению в брак, или сообщение ложных сведений органам записи актов гражданского состояния -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 477. Проживание в Республике Казахстан без
регистрации либо без документов,
удостоверяющих личность
1. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности либо без регистрации по месту жительства сроком от десяти календарных дней до трех месяцев-
влечет предупреждение.
2. Проживание граждан Республики Казахстан без удостоверения личности или по недействительному удостоверению личности либо без регистрации по месту жительства сроком свыше трех месяцев -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Деяние, предусмотренное частями первой и второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Постоянное проживание в Республике Казахстан иностранца или лица без гражданства без регистрации по постоянному месту жительства, либо без вида на жительство или без удостоверения лица без гражданства либо по недействительному виду на жительство, удостоверению лица без гражданства сроком свыше десяти календарных дней, а также несвоевременное извещение органов внутренних дел об утере паспорта, вида на жительства либо удостоверения лица без гражданства –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
5. Деяния, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 478. Допущение собственником жилища или другими
лицами, в ведении которых находятся жилища,
здания и (или) помещения, регистрации
физических лиц, которые фактически у них не
проживают
1. Допущение собственником жилища или другими лицами, в ведении которых находятся жилища, здания и (или) помещения, регистрации физических лиц, которые фактически не проживают в жилищах, зданиях и (или) помещениях, принадлежащих собственнику или находящихся в ведении других лиц, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тұрғын жай меншік иесінің немесе қарамағында тұрғын жайлар, ғимараттар және (немесе) үй-жайлар бар басқа да адамдардың меншiк иесiне тиесілі немесе басқа да адамдардың қарамағындағы тұрғын жайларда, ғимараттарда және (немесе) үй-жайларда тіркелген және тұрмайтын жеке тұлғаларды тiркеуден шығару жөнiнде шаралар қолданбауы –
жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
479-бап. Төлқұжаттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе
оларды кепілге қабылдау
1. Азаматтардан төлқұжаттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау,-
ескерту жасауға немесе бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер,-
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
480-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу
үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына
қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын
қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан
Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған
мәлiметтер беру
1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтер беру, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтер беруi, -
Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберілуіне әкеп соғады.

2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Непринятие мер собственником жилища или другими лицами, в ведении которых находятся жилища, здания и (или) помещения по снятию с регистрации физических лиц, зарегистрированных и не проживающих в жилищах, зданиях и (или) помещениях, принадлежащих собственнику или находящихся в ведении других лиц, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
4. Деяние, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 479. Незаконное изъятие паспортов, удостоверений
личности или принятие их в залог
1. Незаконное изъятие у граждан паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог -
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 480. Представление заведомо ложных сведений в
государственные органы Республики Казахстан
при получении документов, удостоверяющих
личность, либо при подаче заявления для
получения разрешения на постоянное проживание
в Республике Казахстан или о приеме в
гражданство Республики Казахстан либо
восстановлении в гражданстве Республики
Казахстан
1. Представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Представление иностранцем или лицом без гражданства заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан -
влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан.

481-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнаманы
бұзу
1. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылған адамның Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін пайдалануы,-
жеке тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік қызметтегі адамдар, сондай-ақ билік өкілінің функцияларын жүзеге асыратын не мемлекеттік органдарда ұйымдық-өкімдік немесе әкімшілік-шаруашылық функцияларды орындайтын адамдар жасаған нақ сол іс-әрекеттер,-
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
482-бап. Алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін бұзу
1. Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дұрыс емес алғашқы статистикалық деректерді ұсыну –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына алғашқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау, -
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірiншi және екінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
жеке тұлғаларға – жеті, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
483-бап. Құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн табыс
етуден бас тарту, табыс етпеу, уақтылы табыс етпеу,
жасыру, қосып жазу және басқа да бұрмалаушылықтар
1. Құқықтық статистика мен арнайы есептер саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттік органға құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн табыс етуден бас тарту, табыс етпеу, оларды белгiленген мерзiмдi бұзып табыс ету, жасыру, қосып жазу, құқықтық статистика мен арнайы есептеу деректерiн басқа да қасақана бұрмалаушылықтар, сол сияқты құқықтық статистикалық ақпаратты және арнайы есептер мәлiметтерiн алуға қандай да бiр нысанда болсын кедергi жасау, -
лауазымды адамдарға – жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Денсаулық сақтау саласында жасалған нақ сол әрекеттер, -
лауазымды адамдарға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
484-бап. Әкімшілік деректерді ұсыну тәртібін бұзу

Статья 481. Нарушение законодательства о гражданстве
Республики Казахстан
1. Использование паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан лицом, утратившим гражданство Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные лицами, состоящими на государственной службе, а также лицами, осуществляющими функции представителя власти либо выполняющими организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции в государственных органах, -
влекут штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 482. Нарушение порядка представления первичных
статистических данных
1. Представление недостоверных первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики -
влечет предупреждение.
2. Непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок,-
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере семи, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере семи, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 483. Отказ, непредставление, несвоевременное
представление, сокрытие, приписки и другие
искажения данных правовой статистики и
специальных учетов
1. Отказ, непредставление в государственный орган, осуществляющий деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, данных правовой статистики и специальных учетов, представление их с нарушением установленного срока, сокрытие, приписки, другие умышленные искажения данных правовой статистики и специальных учетов, а равно воспрепятствование в какой-либо форме получению правовой статистической информации и сведений специальных учетов -
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же деяния, совершенные в области здравоохранения, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 484. Нарушение порядка представления
административных данных

1. Лауазымды адамдардың мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға дұрыс емес әкімшілік деректердің әкімшілік көздерін ұсынуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Лауазымды адамдардың мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректердің әкімшілік көздерін ұсынбауы, –
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірiншi және екінші бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
485-бап. Мемлекеттік статистикалық байқаулар жүргiзуден бас
тарту
Лауазымды адамдардың өздерiне жүктелген статистикалық байқаулар жүргiзу жөнiндегi мемлекеттiк мiндеттердi орындаудан бас тартуы немесе оларды уақытында орындамауы, -
ескерту жасауға немесе он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
486-бап. Лауазымды адамның алғашқы статистикалық деректерді,
статистикалық ақпаратты және (немесе) деректер
базаларын жоғалтуы, сатуы, беруі немесе өзге де заңсыз
жария етуі
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабымен көзделген жағдайларды қоспағанда, Мемлекеттік статистика органдары лауазымды адамының респондентті сәйкестендіруге мүмкіндік беретін алғашқы статистикалық деректерді, статистикалық ақпаратты және (немесе) деректер базаларын жоғалтуы, сатуы, беруі немесе өзге де заңсыз жария етуі, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, –
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
487-бап. Алғашқы статистикалық деректерді бекітілмеген
статистикалық нысан бойынша жинау
Алғашқы статистикалық деректерді бекітілмеген статистикалық нысан бойынша жинау –
лауазымды адамдарға ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
488-бап. Әкімшілік деректерді келісілмеген нысан бойынша жинау
Әкімшілік деректерді келісілмеген нысан бойынша жинау –
лауазымды адамдарға ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
489-бап. Мемлекеттік құпияларды сақтау және таратылуы шектеулі
қызметтік ақпаратпен жұмыс саласындағы белгіленген
талаптарды бұзу
1. Мемлекеттiк құпияларға енудің немесе жіберудің белгiленген тәртiбiн бұзу, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттік құпиялармен немесе оларды жеткізгіштермен жұмыс жасауға жіберілген адамдардың құпиялылық режимін қамтамасыз ету бойынша белгіленген талаптарды бұзуы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын белгілер болмаса, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Представление должностными лицами административных источников недостоверных административных данных уполномоченному органу в области государственной статистики -
влечет предупреждение.
2. Непредставление должностными лицами административных источников административных данных уполномоченному органу в области государственной статистики, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 485. Отказ от проведения государственных
статистических наблюдений
Отказ должностных лиц от выполнения возложенных на них государственных обязанностей по проведению статистических наблюдений или несвоевременное их выполнение -
влечет предупреждение или штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 486. Утрата, продажа, передача или иное незаконное
разглашение первичных статистических данных,
статистической информации и (или) баз данных
должностным лицом
Утрата, продажа, передача или иное незаконное разглашение первичных статистических данных, статистической информации и (или) баз данных, позволяющих идентифицировать респондента, должностным лицом органов государственной статистики, за исключением случаев, предусмотренных статьей 8 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике», если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 487. Сбор первичных статистических данных по
неутвержденной статистической форме
Сбор первичных статистических данных по неутвержденной статистической форме -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 488. Сбор административных данных по
несогласованной форме
Сбор административных данных по несогласованной форме -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 489. Нарушение установленных требований в сфере
защиты государственных секретов и работе со
служебной информацией ограниченного
распространения
1. Нарушение установленного порядка доступа или допуска к государственным секретам-
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленных требований по обеспечению режима секретности лицами, допущенными к работе с государственными секретами или их носителями, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

3. Мәліметтерді және олардың құпияландыруға жатпайтын тасығыштарын негізсіз құпияландыру, құпиялылық белгісін және мемлекеттік құпияға жатқызылмаған мәліметтерді құпияландыру үшін өзге шектеу белгілерін пайдалану, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мемлекеттік құпиялар туралы заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, мәліметтерді және мемлекеттік құпияларды құрайтын олардың тасығыштарын негізсіз құпиясыздандыру, тасығыштарды құпияландыру кезінде оларды құпиясыздандырудың белгіленген мерзімдерін бұзу, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс бойынша белгіленген талаптарды оған кәсіптік немесе қызметтік жұмысына байланысты жіберілген адамдардың осы мәліметтердің таралуына немесе жоғалуына алып келген бұзуы, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
490-бап. Қалалар мен елдi мекендердiң аумақтарын көрiктендiру
қағидаларын бұзу, сондай-ақ қалалар мен елді мекендер
инфрақұрылымы объектілерін бұзу, жасыл екпелерін жою
және бүлдіру
1. Қалалар мен елдi мекендердiң аумақтарын көрiктендiру қағидаларын бұзу, сондай-ақ қалалар мен елді мекендер инфрақұрылымы объектілерін бұзу, жасыл екпелерін жою және бүлдіру, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
491-бап. Күзетiлетiн объектiлерге заңсыз ену
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Президенттiң Күзет қызметi, Республикалық ұлан, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң органдары мен бөлiмшелерi күзететiн объектiге заңсыз ену, -
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Необоснованное засекречивание сведений и их носителей, не подлежащих засекречиванию, использование грифов секретности и иных ограничительных грифов для засекречивания сведений, не отнесенных к государственным секретам, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, указанные в части третьей настоящей статьи, совершенные в целях сокрытия нарушения законности, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Необоснованное рассекречивание сведений и их носителей, составляющих государственные секреты, нарушение сроков рассекречивания носителей, установленных при их засекречивании, за исключением случаев, предусмотренных законодательством о государственных секретах, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
6. Нарушение установленных требований по работе со служебной информацией ограниченного распространения лицами, допущенными к ней в связи с профессиональной или служебной деятельностью, повлекшее разглашение или утрату этих сведений, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 490. Нарушение правил благоустройства территорий
городов и населенных пунктов, а также
разрушение объектов инфраструктуры,
уничтожение и повреждение зеленых насаждений
города и населенных пунктов
1. Нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов инфраструктуры, уничтожение и повреждение зеленых насаждений городов и населенных пунктов-
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 491. Незаконное проникновение на охраняемые
объекты
Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан Службой охраны Президента, Республиканской гвардией, органами и подразделениями Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

492-бап. Ұлттық алдын алу тетігіне қатысушылардың қызметіне
кедергі жасау
Ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының құқықтары мен заңды мүдделерінің елеулі түрде бұзылуына әкеп соқтырған, лауазымды адамның олардың заңды қызметіне қызмет бабын пайдалана отырып кедергі келтіруі, сол сияқты лауазымды адамның бұл қызметке өзінің қызмет бабын пайдалана отырып араласуы –
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
493-бап. Өздерінің өкілеттіктерін орындау кезінде белгілі
болған мәліметтерді ұлттық алдын алу тетігі
қатысушыларының жария етуі
Қылмыстық әрекет белгілерін қамтымайтын ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының барып тұруына жататын мемлекердегі адамның жазбаша келісімінсіз ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының құпия ақпаратты жариялауы арқылы оны жария етуі, -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
28-тарау. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасы
режимiнiң белгiленген тәртiбiне және Қазақстан Республикасының аумағында болу тәртiбiне қол сұғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық
494-бап. Шекара аймағында шекара режимiн және жекелеген
жерлерде болу тәртiбiн бұзу
1. Шекара аймағына кiру (өту), уақытша болу немесе жүрiп-тұру кезінде шекара аймағында шекара режимін бұзу, -
жеке басын куәландыратын құжатсыз Қазақстан Республикасының азаматы;
жеке басын куәландыратын құжатсыз және ішкі істер органдары беретін рұқсаттарсыз шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
Қазақстан Республикасына жеке басын куәландыратын құжатсыз және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі беретін рұқсатсыз оңайлатылған өткізу пункті арқылы кірген шетелдік (іргелес мемлекеттердің шекаралас аудандардың тұрғыны);
сол сияқты шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасынан шығу мақсатында өткізу пунктіне халықаралық темір жол және автомобиль жолдары бойынша шекаралас аймақтар арқылы жүруі кезіндегі бағыттың өзгеруі, -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің хабарлауынсыз шекара аймағында шаруашылық, кәсiпшiлiк немесе өзге де қызметтер жүргiзу, қоғамдық-саяси, мәдени және өзге де iс-шаралар өткiзу, -
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жетпіс бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 492. Воспрепятствование деятельности участников
национального превентивного механизма
1. Воспрепятствование законной деятельности участников национального превентивного механизма должностным лицом с использованием служебного положения, а равно вмешательство в эту деятельность, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения, повлекшее существенное нарушение их прав и законных интересов, -
влечет штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 493. Разглашение участниками национального
превентивного механизма сведений, ставших им
известными при выполнении своих полномочий
Разглашение участниками национального превентивного механизма конфиденциальной информации путем ее опубликования без письменного согласия лица, содержащегося в учреждениях, подлежащих посещению участниками национального превентивного механизма, не содержащего признаки уголовного деяния,
- влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Глава 28. Административные правонарушения, посягающие на
установленный порядок режима государственной границы Республики
Казахстан и порядок пребывания на территории Республики
Казахстан
Статья 494. Нарушение пограничного режима в пограничной
зоне и порядка пребывания в отдельных
местностях
1. Нарушение пограничного режима в пограничной зоне при въезде (проходе), временном пребывании или передвижении в пограничной зоне:
гражданином Республики Казахстан без документов, удостоверяющих личность;
иностранцем или лицом без гражданства, без документов, удостоверяющих личность и пропусков выдаваемых органами внутренних дел;
иностранцем (жителем приграничных районов сопредельных государств), въехавшим в Республику Казахстан через пункты упрощенного пропуска без документов, удостоверяющих личность и пропуска выдаваемого Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан,
а равно изменение маршрута при следовании иностранцем или лицом без гражданства через пограничную зону по путям международных железнодорожных и автомобильных сообщений к пункту пропуска с целью выезда из Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Ведение хозяйственной, промысловой и иной деятельности, проведение общественно-политических, культурных и иных мероприятий в пограничной зоне без уведомления Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан –
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семидесяти пяти месячных расчетных показателей.

3. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың баруына уақытша жабық Қазақстан Республикасы аумағына Сыртқы істер министрлігінің және ішкі істер органдарының рұқсатынсыз кіру (өту), уақытша болу немесе жүріп тұру, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
495-бап. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан
Республикасының басқа да әскерлері мен әскери
құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары
жанындағы тыйым салынған аймақ пен аудан аумағында
белгіленген шектеулерді бұзу
1. Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтың аумағында болуы –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақ аумағында диверсияға қарсы және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстарды қоспағанда, құрылыс салу және қандай да бір жұмыстар жүргізу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудан аумағында атыс қаруынан оқ ату, пиротехникалық құралдарды пайдалану, сондай-ақ атыс тирлерін, стендтері мен атыс орындарын орнату –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
496-бап. Қазақстан Республикасының аумақтық суларының
(теңізінің) және ішкі суларының режимдерін бұзу
1. Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізінде) және iшкi суларында, шекара өзендерi, көлдерi және өзге де су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiнде шағын көлемдi өздiгiнен жүзетiн және өздiгiнен жүзбейтiн (су бетiндегi және су астындағы) қазақстандық кемелердi (құралдарды) есепке алудың, күтiп-ұстаудың, олардың негiзгi бекеттерден шығуының және негiзгi бекеттерге оралуының, суда болуының және кемелердiң (құралдардың) мұз арқылы қозғалуының белгiленген тәртібін сақтамаудан көрінген режимді бұзу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Въезд (проход), временное пребывание или передвижение иностранца или лица без гражданства на территории Республики Казахстан, временно закрытой для посещения иностранцами и лицами без гражданства, без разрешения Министерства иностранных дел и органов внутренних дел, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 495. Нарушение ограничений, установленных на
территории запретной зоны при арсеналах,
базах и складах Вооруженных Сил Республики
Казахстан, других войск и воинских
формирований Республики Казахстан и
запретного района при арсеналах, базах и
складах Вооруженных Сил Республики Казахстан,
других войск и воинских формирований
Республики Казахстан
1. Нахождение физических лиц на территории запретной зоны при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Строительство и проведение каких-либо работ, за исключением работ, осуществляемых в целях обеспечения противодиверсионной и противопожарной безопасности на территории запретной зоны при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Стрельба из огнестрельного оружия, использование пиротехнических средств, а также устройство стрелковых тиров, стендов и стрельбищ на территории запретного района при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 496. Нарушение режимов территориальных вод (моря)
и внутренних вод Республики Казахстан
1. Нарушение режима в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, казахстанской части вод пограничных рек, озер и иных водоемов, выразившееся в несоблюдении установленного порядка учета, содержания, выхода из пунктов базирования и возвращения в пункты базирования, пребывания на воде казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и судов (средств) передвижения по льду –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.

2. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның рұқсатынсыз, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті бұза отырып, Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізінде) және iшкi суларында шекара өзендерi, көлдерi мен өзге де су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiнде кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру немесе өзге қызметтер жүргiзу –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болған көлік құралдары мен өзге де заттары тәркілене отырып, жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
497-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы
өткiзу бекеттерiнде режимдi бұзу
1. Қазақстан Республикасы азаматының Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу бекеттерiнде режимдi бұзуы, адамдардың, көлік құралдарының өткiзу бекеттерiне кіру, оларда болу, жүріп-тұру және олардан шығу, жүктер мен тауарларды әкелу, орналастыру, әкету, шаруашылық және өзге де қызметті жүргізуге асырудың белгіленген тәртібін сақтамаудан көрінген режимдi бұзуы -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам жасаған нақ сол iс-әрекеттер –
Қазақстан Республикасы аумағынан әкiмшiлiк жолмен шығарып жiбере отырып, бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
498-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимiн
бұзу
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы режимін бұзу, белгіленген:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасын (Каспий теңізіндегі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасы учаскесін қоспағанда) күтіп-ұстау;
2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасын кесіп өту;
3) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу;
4) шекаралық белдеуге кіру, онда уақытша болу, тұру, жүріп-тұру және шекаралық белдеудің үстінен ұшуды жүзеге асыру;
5) Мемлекеттік шекара мен шекаралық белдеуге шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті жүргізу, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды өткізу тәртібін бұзудан көрінген режимді бұзу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жасаған іс-әрекеттер –
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкімшілік шығарып жіберуге және әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысанасы болып табылатын көлік құралдары және өзге де заттары тәркілене отырып он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Ведение в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, казахстанской части вод пограничных рек, озер и иных водоемов промысловой, исследовательской, изыскательской или иной деятельности без разрешения уполномоченного государственного органа с нарушением установленного законодательством Республики Казахстан порядка – влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств и иных предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 497. Нарушение режима в пунктах пропуска через
Государственную границу Республики Казахстан
1.Нарушение гражданином Республики Казахстан режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, выразившееся в несоблюдении установленного порядка въезда в пункты пропуска, пребывания, передвижения и выезда из них лиц, транспортных средств, ввоза, нахождения, перемещения, вывоза грузов и товаров, осуществления хозяйственной и иной деятельности, -
- влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, совершенные иностранцем или лицом без гражданства, - влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
Статья 498. Нарушение режима Государственной границы
Республики Казахстан
1. Нарушение режима Государственной границы Республики Казахстан, выразившееся в несоблюдении установленного порядка:
1) содержания Государственной границы Республики Казахстан (за исключением участка Государственной границы Республики Казахстан на Каспийском море);
2) пересечения Государственной границы Республики Казахстан;
3) пропуска лиц, транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу Республики Казахстан;
4) въезда, временного пребывания, проживания, передвижения в пограничной полосе и осуществления полетов над пограничной полосой;
5) ведения хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведения общественно-политических, культурных или иных мероприятий на Государственной границе и в пограничной полосе, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные иностранцем или лицом без гражданства, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан и с конфискацией транспортных средств и иных предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.

499-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы
заңсыз алып өту
1. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын көлiк ұйымының немесе өзге де ұйымның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан бiр немесе бiрнеше тәртiп бұзушының заңсыз өтуiне немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына әкеп соқтырған адамдардың көлiк құралына заңсыз кiруiн және оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өту үшiн пайдалануын болдырмау жөнiнде шараларды қолданбауы –
бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Халықаралық тасымалды жүзеге асыратын көлiк ұйымы немесе өзге де ұйым қызметкерiнiң өзiнiң қызметтiк мiндеттерiне кiретiн, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өтуге әкеп соқтырған адамдардың көлiк құралына заңсыз кiруiн және оны Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын заңсыз кесiп өту үшiн пайдалануын болдырмау жөнiнде шаралар қолданбауы, егер аталған әрекет бiр немесе бiрнеше тәртiп бұзушының Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өту қылмысына немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына жәрдемдесу болып табылмаса –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жеке шаруамен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өтетiн адамның, бiр немесе бiрнеше тәртiп бұзушының Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өтуiне немесе заңсыз өтуге әрекет жасауына әкеп соққан, өзi басқаратын көлiк құралын басқа адамның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өту үшiн пайдалануын болдырмау жөнiнде шаралар қолданбауы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
500-бап. Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі өзінің
міндеттерін орындаумен байланысты заңды өкімге немесе
талапқа бағынбауы
Әскери қызметшінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету жөніндегі өзінің міндеттерін атқаруымен байланысты заңды өкімге немесе талапқа бағынбауы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
501-бап. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның көші-қон
заңнамасын бұзуы
1. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген күнтізбелік бес күн өткеннен кейін үш тәулікке дейінгі мерзімде ішкі істер органдарында тіркелусіз Қазақстан Республикасында болуымен көрінген көші-қон заңнамасын бұзуы, -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның осы баптың бірінші бөлігінде көзделген мерзімнен аса ішкі істер органдарында тіркелусіз Қазақстан Республикасында болудан не тіркеу кезінде көрсетілген мекенжайда тұрмаудан, сол сияқты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүру қағидаларын сақтамауынан көрінген көші-қон заңнамасын бұзуы –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегiнен шығарып жiберуге әкеп соғады.

Статья 499. Незаконный провоз через Государственную
границу Республики Казахстан
1. Непринятие транспортной или иной организацией, осуществляющей международную перевозку, мер по предотвращению незаконного проникновения лиц на транспортное средство и использование его для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение или попытку незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, –
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Непринятие работником транспортной или иной организации, осуществляющей международную перевозку, входящих в его служебные обязанности мер по предотвращению незаконного проникновения лиц на транспортное средство и использование его для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение Государственной границы Республики Казахстан, если указанное деяние не являлось пособничеством в преступлении или попыткой незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Непринятие лицом, пересекающим по частным делам Государственную границу Республики Казахстан, мер по предотвращению использования управляемого им транспортного средства другим лицом для незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан, повлекшее незаконное пересечение или попытку незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан одним или несколькими нарушителями, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 500. Неповиновение законному распоряжению или
требованию военнослужащего в связи с
исполнением им обязанностей по охране
Государственной границы Республики Казахстан
Неповиновение законному распоряжению или требованию военнослужащего в связи с исполнением им обязанностей по охране Государственной границы Республики Казахстан –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 501. Нарушение иностранцем или лицом без
гражданства миграционного законодательства
1. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства, выразившееся в пребывании в Республике Казахстан без регистрации в органах внутренних дел сроком до трех суток после истечения пяти календарных дней установленных законодательством Республики Казахстан для регистрации, -
влечет предупреждение.
2. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства, выразившееся в пребывании в Республике Казахстан без регистрации в органах внутренних дел свыше сроков, предусмотренных частью первой данной статьи, либо в проживании не по адресу указанному при регистрации, а равно в несоблюдении правил транзитного проезда через территорию Республики Казахстан -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей либо выдворение за пределы Республики Казахстан.

3. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның визада не тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мерзім өткен соң үш тәулік ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан кетпеуден кетуден көрінген көші-қон заңнамасын бұзуы –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның көші-қон заңнамасын бұзуы не визада не тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мерзім өткен соң үш тәуліктен аса уақыт аралығында кетуден жалтаруы –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегiнен шығарып жiберуге әкеп соғады.
5. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның визада және (немесе) тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мақсаттарда жүзеге асыратын қызметіне сәйкес болмауынан көрінген көші-қон заңнамасын бұзуы немесе жұмысқа орналасуға рұқсат алу еңбек қызметін жүзеге асыруға қажетті шарт болып табылатын жұмысқа орналасуға осындай рұқсат алмастан Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыруы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегiнен шығарып жiберуге әкеп соғады.
502-бап. Шетелдiктерді және азаматтығы жоқ адамдарды
қабылдайтын жеке немесе заңды тұлғалардың көші-қон
заңнамасын бұзуы
1. Қабылдайтын адамның шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды уақтылы тiркеу не олардың Қазақстан Республикасында болуына не белгiленген болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасынан қайтып кетуі құқығына құжаттарды ресімдеу жөнінде шаралар қабылдамауы, –
жеке адамдарға – бес, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасына келген шетелдiкке немесе азаматтығы жоқ адамға көші-қон заңнамасын бұза отырып тұрғын үй-жай беру не белгіленген болу мерзімінде Қазақстан Республикасынан қайтып кетуден жалтару не тіркеуде көрсетілген мекенжайға нақты тұратын орнының сәйкес болмауы –
жеке адамдарға – он, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші, екінші және үшiншi бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства, выразившееся в невыезде из Республики Казахстан в течение трех суток после истечения срока, указанного в визе либо при регистрации в миграционной карточке –
влечет предупреждение.
4. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства, либо уклонении от выезда в течение периода, превышающего трое суток после истечения срока, указанного в визе либо при регистрации в миграционной карточке -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей либо выдворение за пределы Республики Казахстан.
5. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства миграционного законодательства, выразившееся в несоответствии осуществляемой деятельности целям, указанным в визе и(или) при регистрации в миграционной карточке или осуществление трудовой деятельности в Республике Казахстан без получения разрешения на трудоустройство, когда получение такого разрешения является необходимым условием осуществления трудовой деятельности -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей либо выдворение за пределы Республики Казахстан.
Статья 502. Нарушение миграционного законодательства
физическими или юридическими лицами,
принимающими иностранцев и лиц без
гражданства
1. Непринятие принимающим лицом мер по своевременной регистрации иностранцев и лиц без гражданства, либо оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан, либо их выезду из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати расчетных показателей.
2. Предоставление жилища иностранцу или лицу без гражданства, пребывающему в Республике Казахстан с нарушением миграционного законодательства либо уклонении от выезда из Республики Казахстан в установленные сроки, либо несоответствии фактического места проживания адресу, указанному при регистрации, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока пяти расчетных показателей.

4. Қазақстан Республикасына келген шетелдiкпен немесе азаматтығы жоқ адаммен көші-қон заңнамасын бұза отырып, визада не тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мақсаттарда жүзеге асыратын қызметіне сәйкес емес мәмілелер жасасу –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
503-бап. Шетелдік жұмыс күшін тарту қағидаларын бұзу
1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін жергілікті атқарушы органның рұқсатынсыз тартуы немесе жұмысқа орналасуға рұқсаты жоқ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың еңбегін пайдалануы не еңбек етуші көшіп келушіге жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыруға рұқсат ету –
жеке тұлғаларға – отыз, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жұмыс берушінің шетелдік қызметкерді жергілікті атқарушы органның шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатында көрсетілген лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) сәйкес келмейтін лауазымға (кәсіпке немесе мамандыққа) тартуы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Совершение сделок с иностранцем или лицом без гражданства, пребывающими в Республике Казахстан с нарушением миграционного законодательства в несоответствии осуществляемой деятельности целям, указанным в визе либо при регистрации в миграционной карточке, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока пяти расчетных показателей.
Статья 503. Нарушение правил привлечения иностранной
рабочей силы
1. Привлечение работодателем иностранной рабочей силы без разрешения местного исполнительного органа или использование труда иностранцев и лиц без гражданства, не имеющих разрешения на трудоустройство, либо разрешения трудовому иммигранту на осуществление трудовой деятельности у физических лиц-
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи расчетных показателей.
2. Привлечение работодателем иностранного работника на должность (профессию или специальность), не соответствующую должности (профессии или специальности), указанной в разрешении местного исполнительного органа на привлечение иностранной рабочей силы, -
влечет штраф субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностное лицо, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи пятисот расчетных показателей.

504-бап. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде еңбекке
орналастыру жөнiндегi заңсыз қызмет
Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелде еңбекке орналастыру жөнiндегi қызметтi жөнсiз жарнаманы пайдаланып не толық емес немесе дәйексiз ақпарат берiп жүзеге асыру –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
29-тарау. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
505-бап. Кеден бақылауы аймағының режимiн бұзу
Кеден бақылауы аймағының шекарасы арқылы және оның шегiнде мемлекеттiк органдардың (кеденнен басқа) лауазымды адамдарын қоса алғанда, тауарлардың, көлiк құралдарының және адамдардың орын ауыстыруы, сондай-ақ кеден органының рұқсатынсыз осы аймақта өнеркәсіптік және өзге коммерциялық қызметті жүзеге асыру –
жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
506-бап. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыру тәртібін
бұзу
Кеден өкілінің, уақытша сақтау орны немесе қоймасы, еркін немесе кедендік қойма, баж салынбайтын сауда дүкені иелерінің осындай қызметті «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес жүзеге асыру шарттары мен міндеттерін сақтамауы не уақытша сақтау орнын немесе қоймасын, еркін немесе кедендік қойманы, баж салынбайтын сауда дүкенін құруға арналған үй-жайдың немесе аумақтың кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
507-бап. Кедендік тасымалдаушының қызметті жүзеге асыру
тәртібін бұзуы
Кедендік тасымалдаушының осындай қызметті жүзеге асыру үшін кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген шарттар мен міндеттерді сақтамауы, оның ішінде кеден органының осы көлік құралы орналасқан жерді анықтауына мүмкіндік беретін, көлік құралында техникалық жабдықтың болмауы не оның ақаулы болуы –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 504. Незаконная деятельность по трудоустройству
граждан Республики Казахстан за границей
Осуществление деятельности по трудоустройству граждан Республики Казахстан за границей с использованием ненадлежащей рекламы либо предоставлением неполной или недостоверной информации –
влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
Глава 29. Административные правонарушения в сфере таможенного
дела
Статья 505. Нарушение режима зоны таможенного контроля
Перемещение товаров, транспортных средств и лиц, включая должностных лиц государственных органов (кроме таможенных), через границы зоны таможенного контроля и в ее пределах, а также осуществление в этой зоне производственной и иной коммерческой деятельности без разрешения таможенного органа,-
влечет штраф на физических лиц, должностных лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 506. Нарушение порядка осуществления деятельности
в сфере таможенного дела
Несоблюдение таможенным представителем, владельцами места или склада временного хранения, свободного или таможенного склада, магазина беспошлинной торговли условий и обязанностей осуществления такой деятельности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» либо несоответствие помещений или территорий, предназначенных для учреждения места или склада временного хранения, таможенного или свободного склада, магазина беспошлинной торговли, требованиям, установленным таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 507. Нарушение порядка осуществления деятельности
таможенным перевозчиком
Несоблюдение таможенным перевозчиком условий и обязанностей, предусмотренных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан для осуществления такой деятельности, в том числе отсутствие либо неисправность технического оборудования на транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определить место нахождения данного транспортного средства, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.

508-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының келгені туралы кеден
органына хабарламау
Тауарлар мен көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағына әкелген кезде құжаттарды кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес табыс етпеу арқылы тауарлар мен көлік құралдардың келгені туралы хабарламау –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
509-бап. Тауарлар мен көлік құралдарының кету тәртібін бұзу
Қазақстан Республикасының кеден органының рұқсатынсыз тауарлар және/немесе көлік құралдарының Кеден одағының кедендік аумағынан кету тәртібін бұзу, сондай-ақ Кеден одағының және/немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кету үшін құжаттарды тапсырмау –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
510-бап. Авария немесе еңсерілмейтін күштер жағдайында шаралар
қолданбау
Тауарлардың және көлiк құралдарының авария немесе өзге еңсерілмейтін күштiң әсерi немесе өзге мән-жайлар жағдайында сақталуын қамтамасыз ету үшiн шаралар қолданбау, осындай мән-жағдайлар туралы жақын маңдағы кеден органына, осындай тауарлардың және көлiк құралдарының тұрған орны туралы хабарламау не оларды жақын маңдағы кеден органына немесе кеден органы белгілеген орынға тасымалдауды қамтамасыз етпеу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
511-бап. Тауарларды және көлiк құралдарын жеткiзу орнына бермеу
Тауарларды және көлiк құралдарын жеткiзу орнына бермеу және олардың құжаттарын Қазақстан Республикасының кеден органына бермеу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 508. Неуведомление таможенного органа о прибытии
товаров и транспортных средств
Неуведомление таможенного органа при ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию Таможенного союза о прибытии путем непредставления документов в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 509. Нарушение порядка убытия товаров и
транспортных средств
Нарушение порядка убытия товаров и/или транспортных средств с таможенной территории Таможенного союза без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, а также непредставление документов для убытия в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и/или Республики Казахстан -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц – в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пятимесячных расчетных показателей.
Статья 510. Непринятие мер в случае аварии или действия
непреодолимой силы
Непринятие в случае аварии или действия непреодолимой силы или иных обстоятельств мер для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств, несообщение в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах, о месте нахождения таких товаров и транспортных средств либо необеспечение их перевозки в ближайший таможенный орган или иное место, определенное таможенным органом, -
влекут штраф на физических лиц – в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пятимесячных расчетных показателей.
Статья 511. Непредоставление товаров и транспортных
средств в месте доставки
Непредоставление в месте доставки товаров и транспортных средств и невручение документов на них таможенному органу Республики Казахстан –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двадцати пятимесячных расчетных показателей.

512-бап. Тауарларды, көлiк құралдарын және олардың құжаттарын
Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз
беру, жоғалту немесе Қазақстан Республикасының кеден
органына жеткiзбеу
1. Кедендiк бақылауда тұрған тауарларды және көлiк құралдарын Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз беру, жоғалту немесе кеден органы белгiлеген жеткізу орнына жеткізбеу –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болған тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Кеден органына тапсыруға қабылданған кедендiк бақылауда тұрған тауарлардың және көлiк құралдарының кедендiк немесе өзге де құжаттарын жеткiзбеу –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тауарларды, көлiк құралдары мен оның құжаттарын жеткiзудiң кеден органы белгiлеген мерзімді сақтамау –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
513-бап. Көлiк құралын тоқтатпау
Мұндай тоқтатпау көлiк құралының техникалық ақаулығынан немесе еңсерiлмейтiн күштiң әсерiнен болған жағдайларды қоспағанда, кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өтетiн көлiк құралын, сондай-ақ кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы тауар ретiнде өткiзiлетiн көлiк құралын Қазақстан Республикасының кеден органы белгiлейтiн орындарда тоқтатпау –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
514-бап. Көлiк құралын Қазақстан Республикасы кеден органының
рұқсатынсыз жөнелту
Кедендiк бақылауда тұрған көлiк құралын не кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы тауар ретiнде өткiзiлетiн көлiк құралын оның тұрған орнынан Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз жөнелту –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
515-бап. Тауарларды кедендiк рәсiмдеуге орналастыруға
байланысты кедендiк операцияларды жасау және
тауарларды кедендiк тазалау тәртiбiн бұзу
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендiк рәсiмге орналастыруға байланысты кедендiк операцияларды жасау және тауарларды кедендiк тазалау тәртiбiн бұзу, яғни кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген тауарларды кедендiк ресiмдеуге орналастыру, кеден операцияларын жасау орны мен уақыты жөнiндегi талаптарды, сондай-ақ тауарлардың жекелеген санаттарын кедендiк рәсiмдеуге орналастырудың бiрiншi кезектегi тәртiбiн қолдану шарттарын сақтамау –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 512. Выдача без разрешения таможенного органа
Республики Казахстан, утрата или
недоставление в таможенный орган Республики
Казахстан товаров, транспортных средств и
документов на них
1. Выдача без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, утрата или недоставление в определенное таможенным органом место доставки товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, –
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
2. Недоставление принятых для вручения таможенному органу таможенных или иных документов на товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, –
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение установленного таможенным органом срока доставки товаров, транспортных средств и документов на них -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 513. Неостановка транспортного средства
Неостановка транспортного средства, следующего через таможенную границу Таможенного союза, а также транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу таможенного союза в качестве товара, в местах, определяемых таможенным органом Республики Казахстан, за исключением случаев, когда такая неостановка вызвана технической неисправностью транспортного средства или действиями непреодолимой силы, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 514. Отправление транспортного средства без
разрешения таможенного органа Республики
Казахстан
Отправление находящегося под таможенным контролем транспортного средства либо транспортного средства, перемещаемого через таможенную границу Таможенного союза в качестве товара, из места его стоянки без разрешения таможенного органа Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 515. Нарушение порядка совершения таможенных
операций, связанных с помещением товаров под
таможенную процедуру, и таможенной очистки
товаров
Нарушение порядка совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, и таможенной очистки товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан требований по помещению товаров под таможенную процедуру, месту и времени совершения таможенных операций, а также условий применения первоочередного порядка помещения отдельных категорий товаров под таможенную процедуру, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

516-бап. Кедендiк тазалау аяқталмаған тауарлармен заңсыз
операциялар жүргiзу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және
(немесе) билiк ету
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген талаптар мен шарттарды бұза отырып, кедендiк тазалау аяқталмаған тауарлармен операциялар жүргiзу, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын көлiк құралдары тәркiлене отырып, жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын көлiк құралдары тәркiлене отырып қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
517-бап. Кеден органының рұқсатынсыз, кедендік бақылауда тұрған
тауарларымен жүк және өзге де операциялар жүргізу
Кеден органының рұқсатынсыз кеден бақылауында тұрған тауарларды және көлiк құралдарын тасымалдау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, зақымданған орамды жөндеу, буып-түю, қайта буып-түю немесе тасымалдауға қабылдау, мұндай тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу, көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдары болуы мүмкiн үй-жайларды, сыйымдылықтарды және басқа да орындарды ашу не кеден органының рұқсатынсыз не хабарламасыз кедендік бақылауда тұрған тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын ауыстыру –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
518-бап. Ұқсастыру құралдарын жою, алып тастау, өзгерту не
ауыстыру
1. Кеден органдары пайдаланатын, оның ішінде кеден органының рұқсатынсыз шет мемлекеттердің ұқсастыру құралдарын жоюы, алып тастауы, өзгертуі не ауыстыруы немесе зақымдауы не осындай ұқсастыру құралдарын жоғалту –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
519-бап. Тауарларды кедендік декларациялау тәртiбiн бұзу
Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, декларанттың және (немесе) кеден өкілінің тауарларды кедендік декларациялау тәртiбiн бұзуы, яғни тауарларды алдын ала, толық емес, мерзiмдiк және уақытша кедендік декларациялауды қоса алғанда, тауарларды кедендік декларациялау орны бойынша, кедендік декларацияны толтыру және кедендік декларациялау тәртібі бойынша кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген талаптарды сақтамауы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 516. Неправомерные операции, изменение состояния,
пользование и (или) распоряжение товарами, в
отношении которых таможенная очистка не
завершена
1. Проведение операций, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами, в отношении которых таможенная очистка не завершена, в нарушение требований и условий, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, –
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 517. Проведение грузовых и иных операций с
товарами находящимися под таможенным
контролем, без разрешения таможенного органа
Транспортировка, погрузка, выгрузка, перегрузка, исправление повреждений упаковки, упаковка, переупаковка или принятие для перевозки товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, взятие проб и образцов таких товаров, вскрытие помещений, емкостей и других мест, где могут находиться указанные товары и транспортные средства, либо замена транспортного средства международной перевозки, перевозящего товары, находящиеся под таможенным контролем без разрешения таможенного органа либо уведомления, -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 518. Уничтожение, удаление, изменение либо замена
средств идентификации
1. Уничтожение, удаление, изменение либо замена средств идентификации, используемых таможенными органами, в том числе иностранных государств без разрешения таможенного органа, или повреждение либо утрата таких средств идентификации -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, - влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 519. Нарушение порядка таможенного декларирования
товаров
Нарушение декларантом и (или) таможенным представителем порядка таможенного декларирования товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан требований по порядку заполнения таможенной декларации и таможенного декларирования, включая предварительное, неполное, периодическое и временное таможенное декларирование товаров, по месту таможенного декларирования товаров, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

520-бап. Кеден өкiлiнiң кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге
асыру тәртiбiн бұзуы
1. Кеден өкiлiнiң үшiншi тұлғамен азаматтық-құқықтық шарт жасаспай не шарттың қолданылу мерзiмi өткен соң немесе ол бұзылғаннан кейiн үшiншi тұлғаның мүддесi үшiн кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыруы –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, кеден өкiлi бiр жыл iшiнде қайталап жасаған iс-әрекет –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
521-бап. Уәкiлеттi экономикалық оператордың кеден
iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн бұзуы
Уәкiлеттi экономикалық оператордың осындай қызметтi жүзеге асыру үшiн кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген талаптарды сақтамауы –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
522-бап. Кеден декларациясын, құжаттар мен мәлiметтердi беру
мерзiмдерiн бұзу
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендiк декларациялау кезiнде ұсынылатын кедендiк декларацияны, құжаттар мен мәлiметтердi кеден органына белгiленген мерзiмдерде табыс етпеуi –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2.Кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асырушы адамдардың сақталуға міндетті болып табылатын, кедендік бақылау үшін қажетті құжаттарды сақтау бойынша міндеттерін орындамауы –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
523-бап. Қазақстан Республикасының кеден органына есептiлiктi
бермеу не дұрыс емес есептілікті ұсыну және есеп
жүргiзу тәртiбiн сақтамау
Кедендiк тасымалдаушының, кеден өкiлiнiң, уақытша сақтау орны немесе қоймасы, кедендiк немесе еркiн қойма, баж салынбайтын сауда дүкенi иелерiнiң, декларанттардың кедендiк бақылаудағы не еркiн кеден аймағы аумағындағы әкелiнетiн, әкетiлетiн, декларацияланатын, келiп түсетiн, сақталатын, өңделетiн, дайындалатын, сатып алынатын және өткiзiлетiн тауарлар туралы есептiлiктi кеден органына кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртiппен және мерзiмдерде бермеуі не дұрыс емес мәліметтерді қамтитын есептілікті ұсынуы, сол сияқты мұндай тауарларға есеп жүргiзу тәртiбiн сақтамауы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
524-бап. Тауарларды сақтауға орналастыру тәртiбiн, оларды
сақтау және олармен операциялар жүргiзу тәртiбiн бұзу
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген тауарларды сақтауға орналастыру тәртібін және оларды сақтау тәртібін, кеден қоймасында сақтау мерзімдерін, тауарларды бір қоймадан екіншісіне орналастыру тәртібін бұзу, сондай-ақ кеден қоймаларындағы, уақытша сақтау қоймаларындағы және еркін қоймалардағы тауарлармен операциялар жүргізу -
жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 520. Нарушение порядка осуществления деятельности
в сфере таможенного дела таможенным
представителем
1. Осуществление таможенным представителем деятельности в сфере таможенного дела в интересах третьего лица без заключения гражданско-правового договора с третьим лицом либо по истечении срока действия договора или после его расторжения –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное таможенным представителем повторно в течение года, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 521. Нарушение порядка осуществления деятельности
в сфере таможенного дела уполномоченным
экономическим оператором
Несоблюдение уполномоченным экономическим оператором требований, предусмотренных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан для осуществления такой деятельности, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 522. Нарушение сроков подачи таможенной
декларации, документов и сведений
Непредставление таможенному органу в установленные сроки таможенной декларации, документов и сведений, при таможенном декларировании товаров, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 523. Непредставление таможенному органу Республики
Казахстан отчетности либо предоставление
недостоверной отчетности и несоблюдение
порядка ведения учета
Непредставление таможенному органу таможенным перевозчиком, таможенным представителем, владельцами места или склада временного хранения, таможенного или свободного склада, магазина беспошлинной торговли, декларантами в порядке и сроки, которые определены таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, отчетности о ввозимых, вывозимых, декларируемых, поступающих, хранящихся, перерабатываемых, изготовляемых, приобретаемых и реализуемых товарах, находящихся под таможенным контролем либо на территории свободных таможенных зон, либо предоставление отчетности, содержащей недостоверной сведений, а равно несоблюдение порядка ведения учета таких товаров –
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья. 524. Нарушение порядка помещения товаров на
хранение, порядка их хранения и проведения
операций с ними
Нарушение порядка помещения товаров на хранение и порядка их хранения, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, сроков хранения на таможенном складе, порядка перемещения товаров с одного склада на другой, а равно проведение операций с товарами на таможенных складах, складах временного хранения и свободных складах -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

525-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзiмдерiн бұзу
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген тауарларды уақытша сақтау мерзiмдерiн бұзу –
тауарларды тәркілей отырып не онсыз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
526-бап. Тауарларды қайта өңдеу тәртiбiн бұзу және қайта өңдеу
өнiмдерiн ауыстыру
1. Тауарларды қайта өңдеу тәртiбiн бұзу, яғни кеден заңнамасымен белгiленген талаптарды, шектеулердi және тауарларды қайта өңдеу жағдайлары туралы мiндеттеме беру шарттарын, оларды қайта өңдеу тәртiбi мен мерзiмдерiн, қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу мөлшерiн сақтамау, осындай тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар жүргiзу –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Отандық тауарлардың қайта өңдеу өнiмдерiн басқа тауарлармен ауыстырудың белгiленген тәртiбiн бұзу –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
527-бап. Кедендік рәсімді белгіленген мерзімдерде аяқтамау
1. Кедендік рәсімді аяқтау туралы талап белгіленген мерзімдерде оны белгіленген мерзімде аяқтамау –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың тiкелей нысаналары болып табылатын көлiк құралдары тәркiлене отырып жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жеке тұлғалардың Кеден одағының кеден аумағынан уақытша әкетілген тауарлар және (немесе) көлiк құралдарын уақытша әкетудің белгіленген мерзімдерінде әкетпеуі –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Қазақстан Республикасының кеден органына тауарлар мен көлiк құралдарының қайта әкетілуін немесе әкелінуін, не аварияның немесе еңсерілмейтін күштiң әсерi, табиғи тозу немесе азаю не шет мемлекет органдары мен лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерiне байланысты олардың иелiктен шығарылуы салдарынан тауарлар мен көлiк құралдарының жойылуы немесе ысырап болуы себебiнен оның мүмкiн еместігін растау ретiнде жарамсыз құжаттарды, заңсыз жолмен алынған құжаттарды не басқа тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты құжаттарды табыс ету –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болған көлік құралдары тәркілене отырып жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 525. Нарушение сроков временного хранения товаров
Нарушение сроков временного хранения товаров, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров или без таковой.
Статья 526. Нарушение порядка переработки товаров и
замена продуктов переработки
1. Нарушение порядка переработки товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством требований, ограничений и условий предоставления обязательства об условиях переработки товаров, порядка и сроков их переработки, количества выхода продуктов переработки, проведения операций по переработке таких товаров –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленного порядка замены продуктов переработки отечественных товаров другими товарами –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 527. Незавершение в установленные сроки таможенной
процедуры
1. Незавершение в установленные сроки таможенной процедуры, в отношении которой установлено требование об ее завершении, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
2. Невывоз с таможенной территории Таможенного союза физическими лицами временно ввезенных товаров и (или) транспортных средств в установленные сроки временного ввоза -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Представление таможенному органу Республики Казахстан недействительных документов, документов, полученных незаконным путем, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, в качестве подтверждения обратного вывоза или ввоза либо невозможности этого по причинам уничтожения или утраты товаров и транспортных средств вследствие аварии или действия непреодолимой силы, естественного износа или убыли либо выбытия их из владения в связи с неправомерными действиями органов и должностных лиц иностранного государства –
влечет штраф на физических лиц – в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.

528-бап. Белгiлi бiр кедендiк рәсімге орналастырылған
тауарлармен және көлiк құралдарымен заңсыз операциялар
жасау, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе)
билiк ету
Тауарлармен және көлiк құралдарымен олардың кедендiк рәсіміне сай келмейтiн операциялар жасау, жай-күйiн өзгерту, пайдалану және (немесе) билiк ету, сол сияқты осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленген кеден рәсімін есепке алу мен есептiлiгін ұсыну тәртібін және өзге де шектеулерді, талаптар мен шарттарды сақтамау –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болған көлік құралдары тәркілене отырып, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдардың тиісті тізілімінен алып тастай отырып, жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
529-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткiзген кезде тыйым салулар мен
шектеулерді қолдану тәртiбiн сақтамау
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгiленетiн тыйым салулар мен шектеулерді сақтай отырып, тауарлар мен көлiк құралдарын кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзу –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болған тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
530-бап. Жеке тұлғалардың Кеден одағының және (немесе)
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында
белгіленген жеке пайдалануға арналған тауарларды
өткiзу тәртібін бұза отырып кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарын өткізуі
Осы кодекстің 531-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке тұлғалардың кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды және (немесе) көлік құралдарын белгіленген нысанда декларацияламауы –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
531-бап. Тауарларды халықаралық почта жөнелтілімдерінде өткізу
тәртібін бұзу
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген халықаралық почта жөнелтілімдерінде тауарларды өткізу тәртібін бұзу –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 528. Неправомерные операции, изменение состояния,
пользование и (или) распоряжение товарами и
транспортными средствами, помещенными под
определенную таможенную процедуру
Проведение операций, изменение состояния, пользование и (или) распоряжение товарами и транспортными средствами не в соответствии с их таможенной процедурой, а равно передача права использования таможенной процедуры посредством передачи в отношении товаров прав владения, пользования или распоряжения, если это допускается в соответствии с таможенной процедурой, другому лицу без разрешения таможенного органа, если такое решение обязательно, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения с исключением из соответствующего реестра лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела.
Статья 529. Несоблюдение порядка применения запретов и
ограничений при перемещении товаров и
транспортных средств через таможенную границу
Таможенного союза
Перемещение через таможенную границу таможенного союза товаров и транспортных средств с несоблюдением запретов и ограничений установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан,- влечет штраф на физических лиц – в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или коммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесятимесячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения или без таковой.
Статья 530. Перемещение товаров и транспортных средств
через таможенную границу Таможенного союза
физическими лицами с нарушением порядка
перемещения товаров для личного пользования,
установленных таможенным законодательством
Таможенного союза и (или) Республики
Казахстан
Недекларирование физическими лицами по установленной форме товаров и (или) транспортных средств для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию, за исключением случаев, предусмотренных статьей 531 настоящего кодекса –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 531. Нарушение порядка перемещения товаров в
международных почтовых отправлениях
1. Нарушение порядка перемещения товаров в международных почтовых отправлениях, установленного таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

532-бап. Кеден бақылауына соқпай кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы тауарларды және көлiк құралдарын
өткiзу
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендік бақылауға соқпай кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзу, яғни тауарларды Қазақстан Республикасының кеден органдары айқындаған орындардан тыс жерде кеден одағының кедендік шекарасы арқылы немесе көрсетілген орындарда Қазақстан Республикасының кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кезде өткiзу, қылмыс белгілері болмаған кезде –
жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысандары болған тауарлар мен көлік құралдары тәркілене отырып не онсыз жеке тұлғаларға – жиырма бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз айлық мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
533-бап. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн
тауарларды кедендiк бақылаудан жасыру
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн не өткізілген тауарларды кедендiк бақылаудан жасыру, соның iшiнде тауарларды табуды қиындататын құпия орындарды не басқа тәсiлдердi пайдалану немесе бiр тауарларға басқалардың түрiн беру –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар тәркiлене отырып немесе онсыз, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтың тiкелей заттары болып табылатын тауарлар мен заттарды жасырып, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзу үшiн пайдаланылған арнайы әзiрленген құпия орындары бар тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
534-бап. Құжаттарды немесе ұқсастыру құралдарын алдап
пайдаланып, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы
тауарларды және көлiк құралдарын өткiзу
Кеден одағының кедендік шекара арқылы тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзу, сондай-ақ кеден органына кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi құжаттар ретiнде заңсыз жолмен алынған құжаттар, дұрыс емес мәлiметтерi бар құжаттар не басқа тауарларға және көлiк құралдарына қатысты құжаттарды беру тыйым салу мен шектеулерді сақтамауға негіз болатын жарамсыз құжаттарды беру арқылы кеден транзитінің кедендік рәсімінен немесе уақытша сақтау қоймасына тауарларды өткізу, сондай-ақ осы Кодекстің 539-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жалған ұқсастыру құралдарын не ұқсастыру құралдарын пайдалану –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 532. Перемещение товаров и транспортных средств
через таможенную границу Таможенного союза
помимо таможенного контроля
1. Перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Таможенного союза помимо таможенного контроля, то есть вне определенных таможенными органами Республики Казахстан местах перемещения товаров через таможенную границу таможенного союза или вне установленного времени работы таможенных органов Республики Казахстан в указанных местах, при отсутствии признаков преступления –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства – в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства, – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.
Статья 533. Сокрытие от таможенного контроля товаров,
перемещаемых через таможенную границу
Таможенного союза
Сокрытие от таможенного контроля товаров, перемещаемых либо перемещенных через таможенную границу таможенного союза, в том числе с использованием тайников либо других способов, затрудняющих обнаружение товаров, или придание одним товарам вида других, -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственными объектами правонарушения, или без таковой, а также конфискацией товаров и транспортных средств со специально изготовленными тайниками, использованными для перемещения через таможенную границу Таможенного союза с сокрытием товаров и предметов, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
Статья 534. Перемещение товаров и транспортных средств
через таможенную границу Таможенного союза с
обманным использованием документов или
средств идентификации
Перемещение через таможенную границу Таможенного союза товаров и транспортных средств, а также помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита или на склад временного хранения с представлением таможенному органу в качестве документов, необходимых для таможенных целей, недействительных документов, в том числе могущих послужить основанием для несоблюдения запретов и ограничений, документов, полученных незаконным путем, документов, содержащих недостоверные сведения, либо документов, относящихся к другим товарам и транспортным средствам, а также использование поддельного средства идентификации либо подлинного средства идентификации, относящегося к другим товарам и транспортным средствам, за исключением случаев, предусмотренных статьей 539 настоящего кодекса -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.

535-бап. Тауарларды, шетел валютасын, қолма-қол ақшалай
қаражатты, жол жүру түбіртектерін не құжаттандырылған
бағалы қағаздарды кедендік декларацияламау немесе
жалған декларациялау
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн не өткізілген тауарларды кедендік декларацияламау немесе жалған декларациялау, яғни декларанттың, кеден өкілінің, уәкілетті экономикалық оператордың кеден декларациясында және кеден мақсаттары үшін қажетті өзге де құжаттарда тауарлар туралы, таңдап алынған кедендiк рәсім, тауарлардың кедендік құны не шыққан елі туралы белгiленген нысанда мәлiмдемеуі немесе дұрыс емес мәліметтерді мәлiмдеуі немесе кедендік төлемдер мен салық төлеуден босату үшін немесе олардың мөлшерін төмендету үшін негіз болатын дұрыс емес мәліметтерді мәлімдеуі –
жеке тұлғаға – қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – қырық, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – бір жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткiзiлетiн жазбаша декларациялауға жататын шетел валютасын, Қазақстан Республикасының қолма-қол валютасын, жол жүру түбіртектерін не құжаттандырылған бағалы қағаздарды жеке адамдардың декларацияламауы немесе жалған декларациялауы –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
536-бап. Кеден қағидаларын бұза отырып, кеден одағының кеден
аумағына әкелiнген тауарларды және көлiк құралдарын
тасымалдау, сақтау, иемденiп алу, пайдалану немесе
билiк ету
1. Кеден одағының кеден аумағына кеден бақылауына соқпай не осындай бақылаудан жасырын, не құжаттарды немесе сәйкестендiру құралдарын алдап пайдаланумен, әкелiнген, не декларацияланбаған немесе жалған декларацияланған тауарларды және көлiк құралдарын тасымалдау, сақтау, иемденiп алу, пайдалану немесе билiк ету, сол сияқты басқаларға қарағанда өзге мақсатпен оларға осындай жеңiлдiктер берiлуiмен байланысты Қазақстан Республикасы кеден органының рұқсатынсыз пайдаланылатын немесе иелiктен айырылатын, кеден төлемдерi мен салықтары бөлiгiнде оларға кеден жеңiлдiктерi берiлген тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау, сақтау және иемденiп алу –
тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 535. Недекларирование или недостоверное таможенное
декларирование товаров, наличных денежных
средств, дорожных чеков либо документарных
ценных бумаг
1. Недекларирование или недостоверное таможенное декларирование товаров, перемещаемых либо перемещенных через таможенную границу Таможенного союза, то есть незаявление по установленной форме либо заявление декларантом, таможенным представителем, уполномоченным экономическим оператором в таможенной декларации и иных документах, необходимых для таможенных целей, недостоверных сведений о товарах, об избранной таможенной процедуре, таможенной стоимости либо стране происхождения товаров или заявление иных недостоверных сведений, дающих основание для освобождения от уплаты таможенных платежей и налогов или занижения их размера, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, –
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения.
3. Недекларирование либо недостоверное декларирование физическими лицами наличной иностранной валюты, наличной валюты Республики Казахстан, дорожных чеков либо документарных ценных бумаг, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза и подлежащих письменному декларированию -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 536. Транспортировка, хранение, приобретение,
пользование или распоряжение товарами и
транспортными средствами, ввезенными на
таможенную территорию Таможенного союза с
нарушением таможенных правил
1. Транспортировка, хранение, приобретение, пользование или распоряжение товарами и транспортными средствами, ввезенными на таможенную территорию таможенного союза помимо таможенного контроля либо с сокрытием от такого контроля, либо с обманным использованием документов или средств идентификации, либо недекларированным или недостоверно декларированным, а равно транспортировка, хранение и приобретение товаров и транспортных средств, в отношении которых предоставлены таможенные льготы в части таможенных платежей и налогов, используемых либо отчуждаемых без разрешения таможенного органа Республики Казахстан в иных целях, чем те, в связи с которыми были предоставлены такие льготы, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати пятимесячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысаналары болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдары тәркiлене отырып, елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
537-бап. Пайдаланылуы және (немесе) билiк етілу шектелген
тауарларды, сондай-ақ шартты түрде шығарылған тауарлар
мен көлiк құралдарын пайдаланудың және (немесе) оларға
билiк етудің тәртiбiн бұзу
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделуіне, соның ішінде басқаларға қарағанда өзге мақсатпен осындай жеңiлдiктер берiлуiмен байланысты пайдаланылуы және (немесе) билiк етілу шектелген тауарларды, сондай-ақ шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлiк құралдарын пайдалану және (немесе) оларға билiк ету –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
538-бап. Төленген кедендiк төлемдер мен салықтар тиiстi
негiздерсiз қайтаруға, төлемдер мен өзге де өтемдер
алуға не оларды қайтармауға бағытталған iс-әрекеттер
Қазақстан Республикасының кеден органына – төленген кедендiк төлемдердi қайтаруға, төлемдер және өзге де өтемдер алуға немесе оларды қайтармауға не тиiстi негiздемесiз толық көлемiнде қайтаруға құқық беретiн дұрыс емес мәлiметтерi бар құжаттар беру, егер осы іс-әрекеттерде қылмыс белгiлерi болмаса –
заңды тұлғаларға – екі жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
539-бап. Кедендік төлемдерді және салықтарды төлеу мерзімдерін
бұзу
Төлеушілердің, оның ішінде кеден өкілі, уәкілетті экономикалық оператор мәртебесі бар адамдардың белгіленген мерзімдерде кедендік төлемдер мен салықтарды төлемеуі, сол сияқты шартты түрде шығарылған тауарларды негізгі кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды, кеден баждары мен салықтарды төлеуден босатудың берілуі байланысты болған мақсаттардан өзге мақсаттарда пайдалану кезінде, сондай-ақ кедендік төлемдер мен салықтарды мерзімдік төлеуді көздейтін кеден рәсімдеріне тауарларды мәлімдеу кезінде кедендік декларацияны табыс ету мерзімдері бұзылған жағдайда төлемеу –
жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік немесе коммерциялық ұйымдарға – отыз бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров и транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой.
Статья 537. Нарушение порядка пользования и (или)
распоряжения ограниченными в пользовании и
(или) распоряжении товарами, а также условно
выпущенными товарами и транспортными
средствами
Пользование и (или) распоряжение ограниченными в пользовании и (или) распоряжении товарами, а также условно выпущенными товарами и транспортными средствами в иных целях, чем те, которые предусмотрены таможенным законодательством Республики Казахстан, в том числе в связи с которыми были предоставлены такие льготы, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 538. Действия, направленные на возврат без
надлежащих оснований уплаченных таможенных
платежей и налогов, получение выплат и иных
возмещений либо их невозвращение
Представление таможенному органу Республики Казахстан документов, содержащих недостоверные сведения, дающие право на возврат уплаченных таможенных платежей, получение выплат и иных возмещений или их невозвращение либо возвращение не в полном объеме без надлежащих оснований, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влекут штраф на юридических лиц в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 539. Нарушение сроков уплаты таможенных платежей и
налогов
Неуплата плательщиками, в том числе лицами, имеющими статус таможенного представителя, уполномоченного экономического оператора, таможенных платежей и налогов в установленные сроки, а равно неуплата в случаях нарушения сроков подачи таможенной декларации при использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от уплаты таможенных сборов за основное таможенное декларирование, таможенных пошлин и налогов, а также при заявлении товаров под таможенные процедуры, предусматривающие периодическую уплату таможенных платежей и налогов, –
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

540-бап. Қазақстан Республикасы кеден органының кедендік
төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі
сомаларын белгіленген мерзімдерде төлеу туралы
талаптарын орындамау
Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілдері қолданылған кезде төлеуші кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындамаған жағдайларда банктің, сақтандыру ұйымының, кепілгердің белгіленген мерзімдерде кедендік төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың тиесілі сомаларын төлеу туралы кеден органының талаптарын орындамауы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
541-бап. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн
жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасы
кеден органдарының шешiмдерiн орындамауы
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың кiнәсiнен төлемшiнiң кедендiк төлем шоттары бойынша кеден төлемдерiн, салықтарды және өсімпұлдарды өндiрiп алу немесе шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасы кеден органдарының шешiмдерiн орындамауы –
заңды тұлғаларға екi жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
542-бап. Қазақстан Республикасы кеден органдарының талаптарын
орындамау
Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік декларациялауды, кедендік тексеріп қарауды, кеден декларацияларын тексеруді жүзеге асыру, тауарлармен және көлік құралдарымен жүк және өзге де операцияларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының талаптарын, сондай-ақ кедендік бақылау үшін қажетті өзге де талаптарды кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын адамдардың және өзге де адамдардың орындамауы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
30-тарау. Көліктегі, жол шаруашылығындағы әкімшілік құқық
бұзушылықтар
543-бап. Темiр жол көлiгiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз
ететiн қағидаларын бұзу
1. Темiр жол арқылы көлiк-арба (шаналардың) жүргізушiлерiнің өту және жүк арту, мініс жануарлары мен мал айдап өту, темiр жолдарға арнап оқшауланған жерлерде мал жаю қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – екi, лауазымды адамдарға – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Темiр жолды, отырғызылған қорғаныш ағаштарды, қар тоқтатқыш қоршауларды және басқа да жол объектiлерiн, сигнал беру және байланыс  құрылыстары мен қондырғыларын бүлдiру –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 540. Неисполнение требования таможенного органа
Республики Казахстан об уплате причитающихся
сумм таможенных платежей, налогов и пеней в
установленные сроки
Неисполнение банком, страховой организацией, поручителем требования таможенного органа об уплате причитающихся сумм таможенных платежей, налогов и пеней в установленные сроки в случаях неисполнения плательщиком обязанности по уплате таможенных платежей и налогов при применении способов обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 541. Неисполнение банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских
операций, решений таможенных органов
Республики Казахстан
Неисполнение решений таможенных органов о взыскании таможенных платежей, налогов и пеней или о приостановлении расходных операций по счетам плательщика таможенных платежей, налогов и пеней по вине банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, –
влечет штраф на юридических лиц – в размере двухсот пятидесятимесячных расчетных показателей.
Статья 542. Невыполнение требований таможенных органов
Республики Казахстан
Невыполнение лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, и иными лицами установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан требований таможенных органов и их должностных лиц при осуществлении таможенного декларирования, таможенного досмотра, проверки таможенной декларации, таможенной проверки, проведении грузовых и иных операций с товарами и транспортными средствами, а также иных требований, необходимых для таможенного контроля, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 30. Административные правонарушения на транспорте, в
дорожном хозяйстве
Статья 543. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность
движения на железнодорожном транспорте
1. Нарушение правил проезда гужевых повозок (саней) и прогона вьючных, верховых животных и скота через железнодорожные пути, выпаса скота в полосе отвода железных дорог -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере двух, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение железнодорожного пути, защитных лесонасаждений, снегозащитных ограждений и других путевых объектов, сооружений и устройств сигнализации и связи -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц – в размере десяти месячных расчетных показателей.

3. Жүктердi тиеу және түсiру кезiнде белгiленген көлемдердi сақтамау –
лауазымды адамдарға жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Темiр жолдарға поездар қозғалысын бұзуы мүмкiн заттар төсеу, лақтыру немесе қалдыру –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Белгiленбеген жерлерде темiр жол арқылы өту –
ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң оннан бiрi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Қазақстан Республикасының темiр жол көлігі саласындағы заңнаманың талаптарын мына бөлікте бұзу –
1) темір жол желісін мен темір жол кірме жолдарын станциялық және магистральдық жолдарын күтіп ұстау;
2) темір жол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған жылжымалы құрамын, техникалық құралдарын, темір жол жасанды құрылыстарын күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу –
жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға – жеті, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – сегіз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Теміржол көлігінде қауіпсіздік қағидаларын бұзу жылжымалы құрамды қалпына келмейтіндей жағдайға әкеп соққан зақымдау –
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Жылжымалы құрамды ағытуға және жөндеуге беру қажет болатын көлемде зақымдауға жол беру нәтижесінде темір жол көлігінде қауіпсіздік қағидаларын бұзу –
шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жетпіс, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Тасымалдау процесіне қатысушылардың уәкілетті органға темір жол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленген мерзімде темір жолдарда жол берілген қауіпсіздікті бұзушылықтар туралы ақпарат ұсынбауы –
лауазымды адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
544-бап. Темiржол көлiгi құралдарын пайдалану қағидаларын бұзу
1. Жүк поездарында заңсыз жүрiп-тұру, поезд жүрiп бара жатқанда отырғызу және түсiру, вагондардың тепкiшектерi мен төбесiнде жүрiп-тұру, қажетсiз ретте поезды өз бетiнше тоқтату –
жеке тұлғаға бiр айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Несоблюдение установленных габаритов при погрузке и выгрузке грузов -
влечет штраф на должностных лиц в размере семи месячных расчетных показателей.
4. Подкладывание, сбрасывание на железнодорожные пути или оставление на них предметов, которые могут вызвать нарушение движения поездов, -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
5. Проход по железнодорожным путям в неустановленных местах -
влечет предупреждение или штраф в размере одной десятой месячного расчетного показателя.
6. Нарушение требований законодательства в сфере железнодорожного транспорта Республики Казахстан, в части:
1) содержания станционных и магистральных путей железнодорожной сети и железнодорожных подъездных путей;
2) содержания, эксплуатации и ремонта подвижного состава, технических средств, железнодорожных искусственных сооружений, направленных на обеспечение безопасности движения на железнодорожном транспорте,-
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц - в размере семи, на субъектов малого предпринимательства - в размере восьми, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
7. Нарушение правил безопасности на железнодорожном транспорте, повлекшее повреждение железнодорожного подвижного состава до состояния, не подлежащего восстановлению, – влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
8. Нарушение Правил безопасности на железнодорожном транспорте, в результате которого допущено повреждение подвижного состава в объеме, требующем его отцепку и подачу на ремонт, – влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Непредоставление информации в уполномоченный орган участниками перевозочного процесса о допущенных нарушениях безопасности на железнодорожных путях в установленные правилами безопасности на железнодорожном транспорте сроки – влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 544. Нарушение правил использования средств
железнодорожного транспорта
1. Незаконный проезд в грузовых поездах, посадка и высадка на ходу поезда, проезд на подножках и крышах вагонов, незаконная без надобности остановка поезда -
влекут штраф на физических лиц в размере одного месячного расчетного показателя.

2. Поездар вагондарының терезелерi мен есiктерiнен қоқыстарды және өзге де заттарды тастау, поезд жүрiп бара жатқан кезде сыртқы есiктердi заңсыз ашу –
жеке тұлғаға ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң бестен бiрiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
545-бап. Теміржол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеусіз
немесе қайта тіркеусіз пайдалану
1. Теміржол жылжымалы құрамын уәкілетті органда мемлекеттік тіркеусіз немесе қайта тіркеусіз пайдалану –
жеке тұлғаларға – екі, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
546-бап. Ортақ пайдаланыстағы көлiк құралдарын және олардың
iшкi жабдықтарын бүлдiру
Ортақ пайдаланыстағы көлiк құралдарын, атап айтқанда, темiр жол көлiгiнде жолаушылар вагондарын және локомотивтердi, теңiз және өзен көлiгiнде кемелердi, автобустарды, троллейбустарды, трамвайларды бүлдiру, сондай-ақ олардың iшкi жабдықтарын бүлдiру –
жеке тұлғаларға – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
547-бап. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану
тәртібін бұзу
1. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану, атап айтқанда әуе кемелерінің және басқа да ұшу аппараттарының ұшулары, атыстың барлық түрлерiн өткiзу, зымырандар ұшыру, жарылыс жасау жұмыстары және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде материалдық объектiлердi көтеруге, жылжытуға немесе түсіруге байланысты басқа да қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн:
1) әуе кемелерінің қауіпсіз ұшуына қатер төндіретін ұшу жоспарын ұсынбастан (бағыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде хабарламастан) және (немесе) ұшуларды орындауға рұқсатсыз және (немесе) қызметті жүзеге асыруға рұқсатсыз;
2) рұқсатта көрсетілген саннан асатын әуе кемелері тобының ұшуы;
3) әуе кемелерінің әуе кеңiстiгiн пайдалану режимдерін сақтамауы;
4) мәжбүрлі қону және қосалқы әуеайлаққа бағыттау жағдайларын қоспағанда ұшу жоспарында көрсетілмеген әуе кемелерін әуеайлаққа қондыру;

2. Выброс мусора и иных предметов из окон и дверей вагонов поездов, незаконное открытие наружных дверей во время движения поезда -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере одной пятой месячного расчетного показателя.
Статья 545. Эксплуатация железнодорожного подвижного
состава без государственной регистрации или
перерегистрации
1. Эксплуатация железнодорожного подвижного состава без государственной регистрации или перерегистрации в уполномоченном органе -
влечет штраф на физических лиц в размере двух, на субъектов малого предпринимательства - в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семи, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере семи, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 546. Повреждение транспортных средств общего
пользования и их внутреннего оборудования
Повреждение транспортных средств общего пользования, а именно пассажирских вагонов и локомотивов на железнодорожном транспорте, судов на морском и речном транспорте, автобусов, троллейбусов, трамваев, а также повреждение их внутреннего оборудования -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 547. Нарушение порядка использования воздушного
пространства Республики Казахстан
1. Нарушение порядка использования воздушного пространства Республики Казахстан, а именно полетов воздушных судов и других летательных аппаратов, проведения всех видов стрельб, пусков ракет, взрывных работ и осуществления иной деятельности, связанной с перемещением материальных объектов в воздушном пространстве Республики Казахстан, совершенное в виде:
1) осуществления деятельности без представления плана полета (при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве без уведомления) и (или) без разрешения на выполнение полетов, и (или) без разрешения на осуществление деятельности, представляющей угрозу безопасности полетов воздушных судов;
2) полета группы воздушных судов, количество которых превышает указанное в разрешении;
3) несоблюдения воздушными судами режимов использования воздушного пространства;
4) посадки воздушных судов на аэродром, не указанный в плане полета, кроме случаев вынужденной посадки и направления на запасной аэродром;

5) әуе кемесінің Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің арнаулы рұқсатынсыз тыйым салынған аймақ және шектелген аймақ аумағының үстінен ұшып өтуі;
6) ұшу қауіпсіздігіне айқын қатер төндіретін және авиациялық оқиғалардың алдын алу жағдайларын қоспағанда, әуе кемелерінің тігінен, көлденең, қапталдан эшелондауын сақтамауы, әуе жолдарынан, жергілікті әуе желісінен, маршрут осінен белгіленген нормадан артық қашықтыққа ауытқуы;
7) ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін және авиациялық оқиғалардың алдын алу жағдайларын қоспағанда, әуе кеңістігін пайдаланушылардың әуе қозғалысына қызмет көрсетуші немесе әуе қозғалысын басқарушы органдардың командасын орындамауы түрінде жасалған бұзушылық –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға – жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, –
әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың құралы болып табылатын зат тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамдарға – жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
548-бап. Ұшу қауіпсіздігі қағидаларын бұзу
1. Аэродром аумағында аэродромдарды ажырата білу үшін қолданылған таңбалау белгілері мен қондырғыларына ұқсас қандай да бір белгілер мен қондырғыларды орналастыру немесе әуежай, әуеайлақ әкімшілігінің рұқсатынсыз пиротехникалық бұйымдарды жағу, немесе әуе кемелерінің ұшуы үшін қауіпті құстардың жаппай жиналуына жағдай жасайтын объектілер салу –
жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға – онға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ғимараттар мен құрылыстарда түнгі және күндізгі таңбалау белгілерін орналастыру туралы қағидаларды орындамау –
жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға – онға айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Аэродром жабдықтарын, аэродром белгілерін, әуе кемелері мен олардың жабдықтарын бүлдіру –
жеке тұлғаларға – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Әуежай (аэровокзалдардан басқа), аэродром, ұшуды радио- және жарықпен қамтамасыз ету объектілерінің аумағы бойынша тиісті рұқсатсыз жүріп өту немесе өту -
жеке тұлғаларға бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Жолаушылардың әуе кемесінің ұшу қауіпсіздігін бұзуы, егер осы әрекет ұшуға қауіп төндіретіндей жағдай туындатса –
жеке тұлғаларға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
549-бап. Кәсіптік даярлықтан өтпеген не тиісті біліктілігі жоқ
авиация персоналын жұмысқа жіберу, сондай-ақ мас
күйдегі адамды әуе кемесін басқаруға жіберу

5) пролета воздушного судна без разрешения Министерства обороны Республики Казахстан над территорией запретной зоны и зоны ограничения;
6) несоблюдения воздушными судами вертикального, продольного, бокового эшелонирования, отклонения от воздушных трасс, местных воздушных линий, осей маршрута, на расстояния более установленных норм, за исключением случаев явной угрозы безопасности полетов и предотвращении авиационного происшествия;
7) невыполнения команд органов обслуживания воздушного движения или управления воздушным движением пользователями воздушного пространства, за исключением явной угрозы безопасности полетов и предотвращения авиационного происшествия, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией предмета, явившегося орудием совершения правонарушения.
Статья 548. Нарушение правил безопасности полетов
1. Размещение в районе аэродрома каких-либо знаков и устройств, сходных с маркировочными знаками и устройствами, принятыми для опознавания аэродромов, или сжигание пиротехнических изделий без разрешения администрации аэропорта, аэродрома, или устройство объектов, способствующих массовому скоплению птиц, опасных для полетов воздушных судов, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение правил о размещении ночных и дневных маркировочных знаков или устройств на зданиях и сооружениях -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц - десяти месячных расчетных показателей.
3. Повреждение аэродромного оборудования, аэродромных знаков, воздушных судов и их оборудования -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Проход или проезд без надлежащего разрешения по территории аэропортов (кроме аэровокзалов), аэродромов, объектов радио- и светообеспечения полетов -
влечет штраф на физических лиц в размере одного месячного расчетного показателя.
5. Нарушение пассажиром правил безопасности полетов воздушного судна, если это деяние создало ситуацию, угрожающую безопасности полета, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 549. Допуск к работе авиационного персонала, не
прошедших профессиональную подготовку либо не
имеющего соответствующего квалификацию, а
также допуск к управлению воздушным судном
лиц в состоянии опьянения

1. Кәсіптік даярлықтан өтпеген не тиісті біліктілігі жоқ авиация персоналын жұмысқа жіберу –
лауазымды адамдарға – он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мас күйдегі адамды әуе кемесін басқаруға жіберу –
лауазымды адамдарға – жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
550-бап. Әуе кемесіндегі мінез-құлық қағидаларын бұзу
1. Әуе кемесіндегі адамның кеме командирінің немесе басқа да экипаж мүшелерінің өкімін орындамауы, егер бұл адамның әрекеті ұшу қауіпсіздігіне қатер төндірмесе –
ескерту жасауға немесе екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ұшудың барлық кезеңдерінде әуе кемесінің бортында ұялы байланыс қызметтерін, транкинг байланысын, әуе кемесін басқару кезеңінде, биіктікке көтеріле бастағанда, қонуға кіргенде радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті тұрмыстық мақсаттағы құрылғыларды пайдалану –
ескерту жасауға немесе бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бірiншi және екінші бөлiгiнде көзделген әрекеттерді әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасау –
он жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
551-бап. Тасымалдаушының кінәсінен рейсті ұшырмай тастаған
немесе кідіріс болған немесе әуе кемесінің кеш келуі
салдарынан рейсті ұшырмай тастаған, кідіріс болған,
тасымалдау маршруты өзгертілген кезде тасымалдаушының
жолаушылар алдында қызмет көрсету бойынша міндеттерін
орындамауы не тиісінше орындамауы
1. Тасымалдаушының кінәсінен рейсті ұшырмай тастаған немесе кідіріс болған немесе әуе кемесінің кеш келуі салдарынан рейсті ұшырмай тастаған, кідіріс болған, тасымалдау маршруты өзгертілген кезде жолаушылар алдында қызмет көрсету бойынша Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттемелерді тасымалдаушының орындамауы не тиісінше орындамауы –
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде осы баптың бірінші бөлігінде көзделген іс-әрекетті (әрекетсіздікті) қайталап жасау –
бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
552-бап. Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті қасақана жасыру
Авиациялық оқиғаны, инцидентті немесе ол туралы мәліметті қасақана жасыру не ақпаратты бұрмалау не объективтік бақылаудың борттық немесе жерүсті құралдарын немесе авиациялық оқиғамен немесе инцидентпен байланысты басқа да дәлелдемелік материалдарды бүлдіру немесе жою –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға – отыз, заңды тұлғаларға – бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Допуск к работе авиационного персонала, не прошедших профессиональную подготовку либо не имеющего соответствующего квалификацию -
влечет штраф на должностных лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Допуск к управлению воздушным судном лиц в состоянии опьянения -
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 550. Нарушение правил поведения на воздушном судне
1. Невыполнение лицом, находящимся на воздушном судне, распоряжений командира воздушного судна или других членов экипажа, если деяния этого лица не создают угрозу безопасности полета, –
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.
2. Пользование услугами сотовой, транкинговой связи на борту воздушного судна на всех этапах полета, радиоэлектронными средствами и высокочастотными устройствами бытового назначения на этапах руления, набора высоты, захода на посадку воздушного судна –
влечет предупреждение или штраф в размере до одного месячного расчетного показателя.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 551. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение
перевозчиком обязанностей по предоставлению
услуг пассажиру при отмене или задержке рейса
по вине перевозчика или задержке, отмене
рейса вследствие позднего прибытия воздушного
судна, изменения маршрута перевозки
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение перевозчиком обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, по предоставлению услуг пассажиру при отмене или задержке рейса по вине перевозчика или задержке, отмене рейса вследствие позднего прибытия воздушного судна, изменения маршрута перевозки –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
Статья 552. Умышленное сокрытие авиационного происшествия
или инцидента
Умышленное сокрытие авиационного происшествия, инцидента или сведений о них, либо искажение информации, либо повреждение или уничтожение бортовых или наземных средств объективного контроля или других связанных с авиационным происшествием или инцидентом доказательственных материалов –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц - тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - ста месячных расчетных показателей.

553-бап. Әуе кемелерін пайдаланудың қауіпсіздік қағидаларын
бұзу
1. Осы баптың 3-10-бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, әуе кемелерімен ұшуды орындауға жіберу тәртібін не ұшуға дайындық және оны орындау қағидаларын бұзу, егер осы іс-әрекеттер байқаусызда жәбірленушінің денсаулығына жеңіл зиян келтіруге әкелген болса, –
жеке тұлғаларға – он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе үш айдан алты айға дейін мерзімге әуе кемесін басқару құқығынан айыруға (әуе қозғалысына қызмет көрсетуге, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуге); азаматтық авиация ұйымының лауазымды адамдарына – жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Байқаусызда жәбірленушінің денсаулығына ауыр зиян келтіруге әкелген дәл сол іс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – оннан жиырмаға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе бір жыл мерзімге әуе кемесін басқару құқығынан айыруға (әуе қозғалысына қызмет көрсетуге, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуге); азаматтық авиация ұйымының лауазымды адамдарына – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті органның рұқсатынсыз ұшудың орындалуын бастауға тыйым салынған ақаулықтар болған кезде не жолаушылар сыйымдылығы (жүк сыйымдылығы) нормаларын немесе әуе кемесінің ұшу массасы немесе орталықтандырылуы бойынша шектеулерді бұзумен әуе кемесінің ұшуы –
әуе кемесінің командиріне он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе бір жылға дейін мерзімге әуе кемесін басқару құқығынан айыруға (әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуге) әкеп соғады.
4. Әуе кемесін оны басқаруға құқығы жоқ адамның басқаруы –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Мемлекеттік тіркеуден өтпеген не мемлекеттік және тіркеу тану белгілері жоқ не азаматтық авиация саласында уәкілетті органда есепте тұрған не көрінеу жалған мемлекеттік және тіркеу тану белгілері бар әуе кемелерін басқару –
әуе кемесінің командиріне жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе бір жылға дейін мерзімге әуе кемесін басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кеме және ұшу құжаттамасы жоқ не әуе кемесін басқару не өзімен бірге осы әуе кемесін басқару құқығына құжаттары жоқ ұшу экипажы мүшесінің әуе кемесін басқаруы –
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 553. Нарушение правил безопасности эксплуатации
воздушных судов
1. Нарушение порядка допуска к выполнению полетов воздушных судов либо правил подготовки и выполнения полетов, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 - 10 настоящей статьи, если эти действия по неосторожности повлекли причинение легкого вреда здоровью потерпевшего, -
влечет штрафа на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права управления воздушным судном (обслуживание воздушного движения, технического обслуживания воздушного судна) на срок от трех до шести месяцев; на должностных лиц организации гражданской авиации - двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие по неосторожности причинение средней тяжести вреда здоровью потерпевшего, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей или лишение права управления воздушным судном (обслуживание воздушного движения, технического обслуживания воздушного судна) на срок один год; на должностных лиц организации гражданской авиации - от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Взлет на воздушном судне при наличии неисправностей, с которыми запрещено начинать выполнение полета без разрешения уполномоченного органа, либо с нарушением норм пассажировместимости (грузовместимости) или ограничений по полетной массе или центровке воздушного судна –
влечет штраф на командира воздушного судна в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права управления воздушным судном (технического обслуживания воздушного судна) на срок до одного года.
4. Управление воздушным судном лицом, не имеющим права управления им, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
5. Управление воздушным судном, не прошедшим государственной регистрации, либо не имеющим государственного и регистрационного опознавательных знаков, либо не состоящим на учете в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации, либо имеющим заведомо подложные государственный и регистрационный опознавательные знаки, -
влечет штраф на командира воздушного судна в размере двадцати месячных расчетных показателей или лишение права управления воздушным судном на срок до одного года.
6. Управление воздушным судном, на котором отсутствует судовая и полетная документация, предусмотренная законодательством Республики Казахстан, либо управление воздушным судном членом летного экипажа, не имеющим при себе документов на право управления данным типом воздушного судна, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

7. Мемлекеттік тіркеуден өтпеген не мемлекеттік және тіркеу тану белгілері жоқ не азаматтық авиация саласында уәкілетті органда есепте тұрмаған не көрінеу жалған мемлекеттік және тіркеу тану белгілері бар не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кеме және ұшу құжаттамасы жоқ не ұшу немесе кабиналық экипажы жинақталмаған не уәкілетті орган беретін рұқсатсыз оны пайдалануға тыйым салынған ақаулықтары бар не жолаушылар сыйымдылығы (жүк сыйымдылығы) нормаларын немесе ұшу массасы немесе әуе кемесінің орталықтандыру бойынша шектеулерді бұзумен әуе кемесін ұшыруға жіберу, сондай-ақ әуе кемесін басқаруға не қызмет көрсетуге оған құқығы жоқ немесе мас күйдегі адамды жіберу не әуе кемесіне қызмет көрсетуге оған құқығы жоқ немесе мас күйдегі адамды жіберу –
жеке тұлғаларға – оннан жиырмаға дейін, лауазымды адамдарға – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Бортында Республикасының заңнамасында көзделген іздеу және авариялық-құтқару құралдары жоқ әуе кемелерінің ұшуын орындау –
жеке тұлғаларға – оннан жиырмаға дейінгі мөлшерде, азаматтық авиация ұйымының лауазымды адамдарына – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Авиациялық персонал куәлігін бүлдіру немесе жоғалту –
жеке тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту: 1. Денсаулыққа жеңіл зиян келтіру деп денсаулықтың қысқа мерзімді бұзылуын немесе жалпы еңбекке қабілеттілігін болмашы тұрақты жоғалтуды түсіну қажет.
2. Денсаулыққа орташа ауырлықтағы зиян келтіру деп денсаулықтың өмірге қауіпсіз ұзақ бұзылуын немесе жалпы еңбекке қабілеттілігін үштен бір бөлігінен кем айтарлықтай тұрақты жоғалтуды түсіну қажет.
554-бап. Авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзу
1. Авиациялық қауіпсіздік қағидаларын бұзу –
заңды тұлғаларға бір жүз айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әуежай, әуеайлақ аумағының периметрі қоршауын күтіп-ұстау жөнінде шараларды қабылдамау, егер осы әрекет авиациялық оқиғаға немесе инцидентке әкеп соқпаған болса, –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
555-бап. Жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау
қағидаларын бұзу

7. Допуск к полету воздушного судна, которое не прошло государственной регистрации, либо которое не имеет государственного и регистрационного опознавательных знаков, либо не состоящим на учете в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации, либо которое имеет заведомо подложные государственный и регистрационный опознавательные знаки, либо на котором отсутствует судовая и полетная документация, предусмотренная законодательством Республики Казахстан, либо на котором не укомплектован летный или кабинный экипаж, либо которое имеет неисправности, с которыми запрещена его эксплуатация без разрешения, выдаваемого уполномоченным органом, либо на котором нарушены нормы пассажировместимости (грузовместимости) или ограничения по полетной массе или центровке воздушного судна, а равно допуск к управлению воздушным судном или его обслуживанию лица, не имеющего на то права или находящегося в состоянии опьянения, либо обслуживание воздушного судна лицом, не имеющим на то права или находящимся в состоянии опьянения, -
влечет штраф физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей; на должностных лиц - тридцати месячных расчетных показателей.
8. Выполнение полетов воздушными судами, на борту которых отсутствуют поисковые и аварийно-спасательные средства, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей; на должностных лиц организации гражданской авиации - тридцати месячных расчетных показателей.
9. Порча или утеря свидетельства авиационного персонала -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечания: 1. Под причинением легкого вреда здоровью следует понимать кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности.
2. Под причинением средней тяжести вреда здоровью следует понимать неопасное для жизни длительное расстройство здоровья или значительную стойкую утрату общей трудоспособности менее чем на одну треть.
Статья 554. Нарушение требований авиационной безопасности
1. Нарушение правил авиационной безопасности –
влечет штраф на юридических лиц - ста месячных расчетных показателей.
2. Непринятие мер по содержанию ограждений периметра территории аэропорта, аэродрома, если эти деяния не повлекли авиационного происшествия или инцидента –
влечет штраф на юридических лиц - четырехсот месячных расчетных показателей.
Статья 555. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа
и грузов

1. Автомобиль көлігімен тасымалдауды қоспағанда, жолаушыларды, багажды және жүктерді халықаралық тасымалдау қағидаларын бұзу –
елу айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Автомобиль көлігімен жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза тағайындалғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
556-бап. Жолаушыларды, багажды немесе жүктерді автомобильмен
тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілердің
еңбек және демалыс режимінің бұзылуы
1. Жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркейтін бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз) немесе ажыратылған осындай құрылғылармен, не толтырылмаған диаграммалық дискілермен не электронды (цифрлық) тахографтарды қолданған жағдайда электрондық карточкаларды пайдаланбай, сол сияқты:
1) қауіпті жүктерді автомобильмен тасымалдауды;
2) жолаушыларды, багажды және жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды;
3) жолаушыларды, багажды автомобильмен қалааралық, облысаралық, ауданаралық (облысаралық қалааралық ) тасымалдауды жүзеге асырған кезде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбей автокөлік құралын пайдалануы –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Автокөлік құралдарын жүргізушілердің жолаушыларды, багажды немесе жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде еңбек және демалыс режимін бұзуы –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
557-бап. Жолаушыларды, багаждарды немесе жүктерді автомобильмен
халықаралық тасымалдауды рұқсаттарсыз немесе арнайы
рұқсаттарсыз жүзеге асыру
Жүргізушілерінің шетелдіктерге немесе шетелдің заңды тұлғаларға тиесілі автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының автокөлiк құралы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық автокөлік тасымалдарын рұқсаттарсыз немесе арнайы рұқсаттарсыз жүзеге асыруы –
жеке тұлғаларға – бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Нарушение правил международных перевозок пассажиров, багажа и грузов, за исключением перевозок автомобильным транспортом, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил перевозок пассажиров, багажа и грузов автомобильным транспортом -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере – десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства, в размере – пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 556. Нарушение режима труда и отдыха водителей при
осуществлении автомобильных перевозок
пассажиров, багажа или грузов
1. Эксплуатация автотранспортного средства без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов) или с выключенными такими устройствами либо с незаполненными диаграммными дисками либо без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов, а равно без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей при осуществлении:
1) автомобильных перевозок опасных грузов;
2) международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
3) междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров, багажа -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение режима труда и отдыха водителями автотранспортных средств при осуществлении автомобильных перевозок пассажиров, багажа или грузов -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 557. Осуществление международных автомобильных
перевозок пассажиров, багажа или грузов без
разрешений или специальных разрешений
Осуществление водителями автотранспортных средств, принадлежащих иностранцам или иностранным юридическим лицам, международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан без разрешений или специальных разрешений в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

558-бап. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес
халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде
автокөлiк құралдарын жүргiзушiлерде жолаушылар
тiзiмiнiң болмауы
Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автокөлiк құралдарын жүргiзушiлерде жолаушылар тiзiмiнiң болмауы –
жеке тұлғаларға – бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
559-бап. Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль
тасымалын шет мемлекетте тіркелген автокөлік
құралдарымен жүзеге асыру
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген, шет мемлекеттің тасымалдаушыларына тиесілі автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктерді тасымалдау –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
560-бап. Республикаішілік қатынаста жолаушыларды және багажды
автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асырған
кезде автокөлік құралдары жүргiзушiлерінде тасымалдау
шартының болмауы
Республикаішілік қатынаста жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асырған кезде автокөлік құралдары жүргiзушiлерінде тасымалдау шартының болмауы –
жеке тұлғаларға – он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
561-бап. Теңіз көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету
қағидаларын бұзу
1. Теңіз көлігінде кемелердің маневр жасау мен қозғалудың белгіленген тәртібін бұзу, жазылған қозғалыс жылдамдығын, дыбыс пен жарық сигналдарын беру, кеме оттары мен белгілерін алып жүру талаптарын сақтамау, тыйым салынған жерлерде кемені әдейі тоқтату немесе тұрғызып қою, кемелерді сүйрету тәртібін бұзу, сондай-ақ диспетчердің міндетті талаптарын орындамау –
жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Порт суларында суға сүңгу жұмыстарын тиісті рұқсаттарсыз жүргізу немесе осы жұмыстар кезінде сигнал беру қағидаларын сақтамау –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
562-бап. Теңіз көлігіндегі сигнал беру және байланыс
құрылғылары мен қондырғыларын бүлдіру
Теңіз көлігіндегі сигнал беру және байланыс құрылғылары мен қондырғыларын бүлдіру –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 558. Отсутствие списков пассажиров у водителей
автотранспортных средств при осуществлении
нерегулярных международных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
Отсутствие списков пассажиров у водителей автотранспортных средств при осуществлении нерегулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 559. Осуществление автомобильных перевозок на
территории Республики Казахстан
автотранспортными средствами,
зарегистрированными в иностранном государстве
Перевозка пассажиров, багажа или грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, в том числе временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, принадлежащими перевозчикам иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 560. Отсутствие у водителей автотранспортных
средств договора перевозки при осуществлении
нерегулярных автомобильных перевозок
пассажиров и багажа во внутриреспубликанском
сообщении
Отсутствие у водителей автотранспортных средств договора перевозки при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа во внутриреспубликанском сообщении -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 561. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность
движения на морском транспорте
1. Нарушение на морском транспорте установленного порядка маневрирования и движения судов, несоблюдение предписанной скорости движения, требований подачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, нарушение порядка буксировки судов, а также невыполнение обязательных требований диспетчера, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Проведение без надлежащего разрешения водолазных работ в портовых водах или несоблюдение правил подачи сигналов во время этих работ -влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 562. Повреждение на морском транспорте сооружений
и устройств сигнализации и связи
Повреждение на морском транспорте сооружений и устройств сигнализации и связи -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

563-бап. Теңіз және өзен көлігі кемелерінде, сондай-ақ шағын
кемелерде жолаушылар қауіпсіздігін қамтамасыз ету
қағидаларын бұзу
Теңіз және өзен көлігі кемелерінде, сондай-ақ шағын кемелерде құтқару және авариялық құралдарды куәландырудың жоқтығы, толық жабдықталмауы немесе мерзімін өткізіп пайдалану, теңіз және өзен көлігі кемелерінде баспалдақтар мен траптарды жабдықтау талаптарын бұзу –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы Кодекстiң 563 - 566, 569 -баптарында шағын кемелер деп басты двигателiнiң қуаты 75 ат күшiнен аз, өздiгiнен жүретiн кемелердi және жалпы сыйымдылығы 80 тiркеулiк тоннадан аз, өздiгiнен жүрмейтiн кемелердi, жеке тұлғаларға тиесiлi моторлы кемелердi (двигательдерiнiң қуаттылығына қарамастан), желкендi кемелердi, сондай-ақ өздiгiнен жүрмейтiн кемелердi (жүк көтерiмдiлiгi – 100 килограмм және одан ауыр ескектi қайықтарды, 150 килограмм және одан да ауыр байдаркаларды және 225 килограмм және одан да ауыр үрленген кемелердi) түсiну керек.
564-бап. Кеменi жүзуге шығару қағидаларын бұзу немесе тиiстi
дипломы (куәлiгi, куәландыру қағазы) жоқ адамдарды                    кеме басқаруға жiберу
1. Кеменiң кiмге тиесiлiгiн, оның жүзуге жарамдылығын куәландыратын құжаттарсыз, жасақталмаған экипажбен, кеменiң техникалық жағдайы қолдағы құжаттарға сәйкес келмеген кезде, жүк тиеудiң белгiленген қағидаларын, жолаушылар сыйымдылығы нормаларын, жүзу ауданы мен шарттары жөнiндегi шектеулердi бұза отырып, кеменi (шағын кемеден басқасын) жүзуге шығару (жiберу), сондай-ақ тиiстi дипломы (куәлiгi, куәландыру қағазы) жоқ адамдарды кеменi немесе оның механизмдерi мен жабдықтарын басқаруға жiберу –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Белгiленген тәртiппен тiркелмеген немесе техникалық қарап-тексеруден (куәландырудан) өтпеген, немесе ақауы болғандықтан оны пайдалануға тыйым салынған, немесе жабдықтармен жарақтандырылмаған, немесе тиiстi рұқсатсыз қайта жабдықталған шағын кемелердi жүзуге шығару, сондай-ақ шағын кемелердi басқару құқығы жоқ адамдарды осындай кемелердi басқаруға жiберу –
лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
565-бап. Кемелердi пайдалану қағидаларын бұзу, сондай-ақ
басқару құқығы жоқ адамның кеменi басқаруы
1. Белгiленген тәртiппен тiркелмеген немесе техникалық қарап-тексеруден (куәландырудан) өтпеген немесе бортында нөмiрлерi мен белгiлерi жоқ немесе тиiстi рұқсатсыз қайта жабдықталған немесе ақауы болғандықтан оны пайдалануға тыйым салынған немесе жүк тиеу қағидаларын, жолаушылар сыйымдылығы нормаларын, жүзу ауданы мен шарттары жөнiндегi шектеулердi бұза отырып кеменi (соның iшiнде шағын кеменi) басқару –
ескерту жасауға немесе бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 563. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность
пассажиров на судах морского и речного
транспорта, а также маломерных судах
Отсутствие, недоукомплектование или использование с истекшим сроком освидетельствования спасательных и аварийных средств и оборудования на судах морского и речного транспорта, а также маломерных судах, нарушение требований по оборудованию сходней и трапов на судах морского и речного транспорта -
влечет штраф на в размере десяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Под маломерным судном в статьях 563 - 566, 569 настоящего Кодекса следует понимать самоходные суда с главным двигателем мощностью менее 75 л.с. и несамоходные суда валовой вместимостью менее 80 регистровых тонн, принадлежащие физическим лицам моторные суда (независимо от мощности двигателей), парусные суда, а также несамоходные суда (гребные лодки грузоподъемностью 100 и более килограммов, байдарки - 150 и более килограммов и надувные суда - 225 и более килограммов).
Статья 564. Нарушение правил выпуска судна в плавание или
допуск к управлению судном лиц, не имеющих
соответствующего диплома (свидетельства,
удостоверения)
1. Выпуск (направление) судна (кроме маломерного) в плавание без документов, удостоверяющих принадлежность судна, годность его к плаванию, с неукомплектованным экипажем, при несоответствии технического состояния судна имеющимся документам, с нарушением установленных правил загрузки, норм пассажировместимости, ограничений по району и условиям плавания, а также допуск к управлению судном или его механизмами и оборудованием лиц, не имеющих соответствующего диплома (свидетельства, удостоверения), -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Выпуск в плавание маломерных судов, не зарегистрированных в установленном порядке или не прошедших технический осмотр (освидетельствование), или имеющих неисправности, с которыми запрещена их эксплуатация, или неукомплектованных снаряжением, или переоборудованных без соответствующего разрешения, а также допуск к управлению маломерными судами лиц, не имеющих права управления этими судами, -
на влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 565. Нарушение правил эксплуатации судов, а также
управление судном лицом, не имеющим права
управления
1. Управление судном (в том числе маломерным), не зарегистрированным в установленном порядке или не прошедшим технического осмотра (освидетельствования), или не несущим бортовых номеров и обозначений, или переоборудованным без соответствующего разрешения, или имеющим неисправности, с которыми запрещена его эксплуатация, или с нарушением правил загрузки норм пассажировместимости, ограничений по району и условиям плавания -
влечет предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

2. Кеме басқару құқығы жоқ адамның сол кеменi (соның iшiнде шағын кеменi) басқаруы немесе басқару құқығы жоқ адамға сондай кеменi басқаруды беру –
үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
566-бап. Кеменiң жүзу, жүк тиеу және жүк түсiру қағидаларын
бұзуы
1. Кеме (шағын кемеден басқасын) жүргiзушiлерiнiң кемелердiң қозғалыс және дыбыс пен жарық сигналдарын беру, кеме жарықтары мен белгiлерiн алып жүру қағидаларын, кемелерге жүк тиеу және олардан жүк түсiру қағидаларын бұзу, кеме айлақтық және гидротехникалық құрылыстар мен жабдықтарды бүлдіру –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Шағын кемелердің кеме жүргiзушiлерiнiң және өзге жүзу объектілерінің белгiленген жылдамдықтарын арттырып жiберуi, навигациялық белгiлер талаптарын сақтамауы, тыйым салынған жерлерде кеменi әдейi тоқтатуы немесе тұрғызып қоюы, гидротехникалық құрылыстарды немесе техникалық құралдарды және кеме жүргiзу мен навигациялық жағдайдың белгiлерiн бүлдiруi, маневр жасау, дыбыс сигналдарын беру, борт жарықтары мен белгiлерiн алып жүру қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе екі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе бiр жылға дейiнгi мерзiмге шағын кеменi басқару құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Шағын кемелердің кеме жүргiзушiлерiнiң шағын кемелерді пайдаланудың өзге қағидаларын бұзуы –
ескерту жасауға немесе екі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
567-бап. Кемелердi iшкi су жолдарында пайдалану қауiпсiздiгiн
қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
1. Тиiстi рұқсатсыз суға сүңгу жұмыстарын жүргiзу немесе осы жұмыстар кезiнде сигнал беру қағидаларын сақтамау, ағаш салдар тоқтайтын тосқауылдар мен айлақтар орнату мен құру тәртiбiн, тиiстi органдардың келiсiмiнсiз балық аулау мақсаты үшiн белгiленбеген орындарда балық аулауға бейiмделген шанышқы қондырғыларын және өзге де құралдар қою тәртiбiн бұзу –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Навигациялық жабдықтардың, байланыс пен сигнал берудiң жүзбелi және жағалаудағы құралдарын жою, бүлдiру, жұлу, заңсыз орнын ауыстыру, көпiрлердегi, бөгеттердегi және басқа гидротехникалық құрылыстардағы навигациялық құралдарды күтiп-ұстау, пайдалану қағидаларын және олардың белгiленген жұмыс режимiн бұзу, тиiстi рұқсатсыз (келiсiмсiз) навигациялық белгiлер мен сигналдарды танып-бiлуге кедергi келтiретiн белгiлер, құрылыстар, дыбыс және жарық сигналдарын беретiн көздер орнату –
есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кеме бортының сыртына қоқыс және өзге де заттар тастау –
ескерту жасауға немесе бір айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Управление судном (в том числе маломерным) лицом, не имеющим права управления этим судном, или передача управления таким судном лицу, не имеющему права управления, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 566. Нарушение правил плавания, погрузки и
разгрузки судов
1. Нарушение судоводителями судов (кроме маломерных) правил движения и дачи звуковых и световых сигналов, несения судовых огней и знаков, правил погрузки и разгрузки судов, а также повреждение портовых и гидротехнических сооружений и оборудования -
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Превышение судоводителями маломерных судов и иных плавучих объектов установленной скорости, несоблюдение требований навигационных знаков, преднамеренная остановка или стоянка судна в запрещенных местах, повреждение гидротехнических сооружений или технических средств и знаков судоходной и навигационной обстановки, нарушение правил маневрирования, подачи звуковых сигналов, несения бортовых огней и знаков -
влекут предупреждение или штраф в размере двух месячных расчетных показателей или лишение права управления маломерным судном на срок до одного года.
3. Нарушение судоводителями маломерных судов иных правил пользования маломерными судами -
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
Статья 567. Нарушение правил, обеспечивающих безопасность
эксплуатации судов на внутренних водных путях
1. Производство без надлежащего разрешения водолазных работ или несоблюдение правил подачи сигналов во время этих работ, нарушение порядка установки и устройства запаней и лесных гаваней, устройство заколов и иных приспособлений для ловли рыбы в неустановленных для этой цели местах без согласования с соответствующими органами -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Уничтожение, повреждение, срыв, незаконная перестановка плавучих и береговых средств навигационного оборудования, связи и сигнализации, нарушение правил содержания, эксплуатации и установленного режима работы навигационного оборудования на мостах, плотинах и других гидротехнических сооружениях, установка без надлежащего разрешения (согласования) знаков, сооружений, источников звуковых и световых сигналов, создающих помехи в опознавании навигационных знаков и сигналов, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Выброс за борт судна мусора и иных предметов -
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.

568-бап. Өзен порттары мен айлақтарында жүктердi тиеу,
түсiру және қоймада ұстау қағидаларын бұзу
Өзен порттары мен айлақтарында жүктердi тиеу, түсiру және қоймада ұстаудың техникалық шарттарын, жүктердi кемеге бекiтудiң техникалық шарттарын бұзу, жүктi тиеу (түсiру) актiсiн ресiмдемеу –
екі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
569-бап. Шағын кемелер тұруға арналған базаларды (құрылыстарды)
пайдалану қағидаларын бұзу
Тиiстi органдардың рұқсатынсыз шағын кемелер тұруға арналған базаларды (құрылыстарды) пайдалану немесе шағын кемелердiң базада тұру нормаларын, базаларды (құрылыстарды) қауiпсiз пайдалану шарттары мен техникалық талаптарын бұзу, сол сияқты аталған базаларда (құрылыстарды) белгiленген тәртiппен тiркелмеген шағын кемелердi күтiп-ұстау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
570-бап. Көлiкте өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бұзу
1. Көлiкте белгiленген өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бұзу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза тағайындалғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
571-бап. Көлiк құралдарын пайдалану қағидаларын бұзу
1. Мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерi (белгiсi) оқылмайтын немесе стандарт талаптары бұзыла отырып орнатылған, тiркелген көлiк құралдарын жүргізу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерi (белгiсi) жоқ немесе оны пайдалануға тыйым салынғаннан кейiн немесе белгiленген тәртiп бойынша тiркелмеген көлiк құралдарын жүргiзу –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлiк құралына көрiнеу жалған немесе қолдан жасалған мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерiн (белгiсiн) орнату –
жеке тұлғаларға – он бес, лауазымды адамдарға – елу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бiр мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Көрiнеу жалған немесе қолдан жасалған мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерi (белгiсi) бар көлiк құралын жүргiзу –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе бiр жыл мерзiмге көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 568. Нарушение правил погрузки, разгрузки и
складирования грузов в речных портах и на
пристанях
Нарушение технических условий погрузки, разгрузки и складирования грузов в речных портах и на пристанях, технических условий крепления грузов в судне, не оформление акта погрузки (разгрузки) груза -
влечет штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
Статья 569. Нарушение правил пользования базами
(сооружениями) для стоянок маломерных судов
Эксплуатация баз (сооружений) для стоянок маломерных судов без разрешения соответствующих органов или нарушение норм базирования маломерных судов, условий и технических требований для безопасной эксплуатации баз (сооружений), а равно содержание на указанных базах (сооружениях) незарегистрированных в установленном порядке маломерных судов -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 570. Нарушение правил пожарной безопасности на
транспорте
1. Нарушение установленных на транспорте правил пожарной безопасности -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 571. Нарушение правил эксплуатации транспортных
средств
1. Управление зарегистрированным транспортным средством с нечитаемыми или установленными с нарушением требований стандарта государственными регистрационными номерными знаками (знаком) -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Управление транспортным средством без государственных регистрационных номерных знаков (знака) или после запрещения его эксплуатации, или не зарегистрированным в установленном порядке, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Установка на транспортном средстве заведомо подложных или поддельных государственных регистрационных номерных знаков (знака) -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи месячных расчетных показателей.
4. Управление транспортным средством с заведомо подложными или поддельными государственными регистрационными номерными знаками (знаком) -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей или лишение права управления транспортными средствами на срок один год.

5. Осы баптың алтыншы бөлiгiнде көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларына сай келмейтiн көлiк құралдарын жүргізу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Тежегiш жүйесiнiң, басқару рулiнiң, жетектi-iлiнiстi құрылғысының ақауы бар көлiк құралдарын жүргізу –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Тиiстi рұқсатсыз қайта жабдықталған көлiк құралын жүргізу –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты немесе тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде рейс алдындағы техникалық тексеруден өтпеген автобусты, шағын автобусты жүргізу –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Мемлекеттiк немесе мiндеттi техникалық қарап-тексеруден өтпеген көлiк құралын жүргiзу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың бiрiншi, бесінші, алтыншы және тоғызыншы бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Кодекстiң осы тарауында көлiк құралдары деп автомобильдердiң, тракторлардың барлық түрлерiн және басқа да өздiгiнен жүретiн машиналарды, трамвайларды, троллейбустарды, сондай-ақ мотоциклдер мен өзге де механикалық көлiк құралдарын түсiну керек.
572-бап. Көлiк құралын жүргiзу кезiнде жүргiзушiнiң телефонды
не радиостанцияны пайдалануы
1. Көлiк құралын жүргiзу кезiнде жүргiзушiнiң телефонды не радиостанцияны пайдалануы –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Көлiк құралын жүргiзу кезiнде телефонды не радиостанцияны тыңдауыш немесе қатты дауысты байланыс арқылы пайдалануға рұқсат етiледi.
573-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң қозғалыстың
белгiленген жылдамдығын арттырып жiберуi
1. Көлiк құралдары жүргiзушiлерiнiң қозғалыстың белгiленген жылдамдығын сағатына он километрден жиырма километрге дейiнгi шамаға арттырып жiберуi –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлiк құралы қозғалысының белгiленген жылдамдығын сағатына жиырма километрден қырық километрге дейiнгi шамаға арттыру –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Управление транспортными средствами, не отвечающими установленным правилам обеспечения безопасности дорожного движения, за исключением случаев, указанных в части шестой настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
6. Управление транспортными средствами, имеющими неисправности тормозной системы, рулевого управления, тягово-сцепного устройства, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
7. Управление транспортным средством, переоборудованным без соответствующего разрешения -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
8. Управление автобусом, микроавтобусом, не прошедшими предрейсового технического осмотра, при осуществлении регулярных или нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа -
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
9. Управление транспортным средством, не прошедшим государственный или обязательный технический осмотр, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
10. Действия, предусмотренные частями первой, пятой, шестой и девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Под транспортными средствами в настоящей главе Кодекса следует понимать все виды автомобилей, тракторов и иные самоходные машины, трамваи, троллейбусы, а также мотоциклы и другие механические транспортные средства.
Статья 572. Пользование водителем при управлении
транспортным средством телефоном либо
радиостанцией
1. Пользование водителем при управлении транспортным средством телефоном либо радиостанцией -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
Примечание. Во время управления транспортным средством разрешается пользоваться телефоном либо радиостанцией посредством применения наушников или громкой связи.
Статья 573. Превышение водителями транспортных средств
установленной скорости движения
1. Превышение водителями транспортных средств установленной скорости движения транспортного средства на величину от десяти до двадцати километров в час -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину от двадцати до сорока километров в час -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

3. Көлiк құралы қозғалысының белгiленген жылдамдығын сағатына қырық километрден астам шамаға арттыру –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
574-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінің маршруттық көлiк
құралдарын тоқтатудың, тұрғын аймақтарда жүрудiң,
жолаушылар мен жүктердi тасымалдаудың қағидаларын
сақтамауы және жол жүрiсiнiң қағидаларын басқа да
өрескел бұзуы
1. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінiң маршруттық көлiк құралдарын тоқтату, тұрғын аймақтарда жүру, жолаушылар мен жүктердi тасымалдау, қауiпсiздiк белдiктерiмен жабдықталған көлiк құралдарымен жүру кезiнде қауiпсiздiк бөлiктерiн, мотоциклдердi жүргiзу және онымен жолаушыларды тасымалдау кезiнде мотошлемдердi пайдалану, көлiк құралдарын сүйретуге алу, тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде немесе анық көрiнбейтiн ала-көлеңке кезде жарық беретiн аспаптарды пайдалану қағидаларын сақтамауы –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Белгiленген қағидаларды бұза отырып қауiптi жүктердi автокөлiк құралдарымен не мамандандырылған автокөлiк құралдарымен, сол сияқты 1, 6 және 7-сыныптағы қауiптi жүктi тасымалдауға арналған арнайы рұқсатсыз тасымалдау –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүруi, сондай-ақ бөлiнбейтiн iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi мамандандырылған автокөлiк құралдарымен белгiленген қағидаларды бұза отырып, сол сияқты арнайы рұқсатсыз тасымалдау –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
575-бап. Жол қиылыстарынан өту қағидаларын бұзу немесе жолдың
жүру бөлiгiн кесiп өту
1. Көлденең бағыттағы көлiк құралдарының жүрiсiне кедергi келтiруге (кептелiске) әкеп соқтыратын кептелiс пайда болған жағдайда жол қиылысына шығу немесе жолдың жүру бөлiгiн кесiп өту –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Превышение установленной скорости движения транспортного средства на величину более сорока километров в час -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
Статья 574. Несоблюдение водителями транспортных средств
правил остановок маршрутных транспортных
средств, движения в жилых зонах, перевозки
пассажиров и грузов и другие грубые нарушения
правил дорожного движения
1. Несоблюдение водителями транспортных средств правил остановок маршрутных транспортных средств, движения в жилых зонах, перевозки пассажиров и грузов, пользования ремнями безопасности при движении на транспортных средствах, оборудованных ими, мотошлемами при управлении мотоциклами и перевозке на них пассажиров, буксировки транспортных средств, пользования осветительными приборами в темное время суток или в условиях недостаточной видимости -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Перевозка опасных грузов автотранспортными средствами либо специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств, а также перевозка неделимых крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 575. Нарушение правил проезда перекрестков или
пересечение проезжей части дороги
1. Выезд на перекресток или пересечение проезжей части дороги в случае образовавшегося затора, который привел к созданию препятствия (затора) для движения транспортных средств в поперечном направлении, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

2. Жол жүрiсi қағидаларын жол қиылысынан өтуде басымдық құқығын пайдаланатын көлiк құралына жол беру талаптарын орындамау –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
576-бап. Маневр жасау қағидаларын бұзу
1. Жол жүрiсi қағидаларының жүру, қайта орналасу, бұрылу, керi бұрылу немесе тоқтау алдында сигнал беру талаптарын орындамау –
үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мұндай маневрлар жасауға тыйым салынған жерлерде керi бұрылу немесе артқа жүру –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы Кодекстiң 575-бабының екiншi бөлiгiнде және 579-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол жүрiсi қағидаларының жүрудiң басымдық құқығын пайдаланатын көлiк құралына жол беру талаптарын орындамау –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
577-бап. Көлiк құралын жолдың жүру бөлiгiнде орналастыру,
қарама-қарсы жүрiп өту немесе басып озу қағидаларын
бұзу
1. Жол жүрiсi қағидаларын бұза отырып, жүргiншiлер жолымен, жол жиегiмен немесе тротуармен жүру –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлiк құралын жолдың жүру бөлiгiнде орналастыру, қарама-қарсы жүрiп өту немесе жолдың жүру бөлiгiнiң қарсы бағытта жүруге арналған жағына шықпай басып озу қағидаларын бұзу, сол сияқты ұйымдасқан көлiктiк немесе жаяу колоннаны кесiп өту не одан орын алу –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Егер жол жүрiсi қағидаларымен тыйым салынған болса, жолдың жүру бөлiгiнiң қарсы жүруге арналған жағына шығу –
он бес айлық есеп көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
алты ай мерзiмге көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.

2. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом проезда перекрестков, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 576. Нарушение правил маневрирования
1. Невыполнение требования правил дорожного движения подать сигнал перед началом движения, перестроения, поворота, разворота или остановки -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Разворот или движение задним ходом в местах, где такие маневры запрещены, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение требования правил дорожного движения уступить дорогу транспортному средству, пользующемуся преимущественным правом движения, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 575 и статьей 579 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 577. Нарушение правил расположения транспортного
средства на проезжей части дороги, встречного
разъезда или обгона
1. Движение по пешеходным дорожкам, обочинам или тротуарам в нарушение правил дорожного движения -влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил расположения транспортного средства на проезжей части дороги, встречного разъезда или обгона без выезда на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, а равно пересечение организованной транспортной или пешей колонны либо занятие места в ней -
влекут штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
3. Выезд на сторону проезжей части дороги, предназначенную для встречного движения, в случаях, если это запрещено правилами дорожного движения, -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет лишение права управления транспортными средствами на срок шесть месяцев.

578-бап. Көлiк құралдарын тоқтату немесе оларды қою
қағидаларын бұзу
1. Осы Кодекстiң 574-бабының бiрiншi бөлiгiнде, 586-бабында және осы Кодекстiң екiншi, үшiншi бөлiктерiнде және осы баптың екiншi, үшiншi бөлiктерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, көлiк құралдарын тоқтату немесе оларды қою қағидаларын бұзу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлiк құралдарын тротуарда тоқтату немесе қою қағидаларын бұзу, сондай-ақ көлiк құралдарын гүлзарларда, балалар немесе спорт алаңдарында тоқтату немесе оларды қою –
алты айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Басқа көлiк құралдарының жүрiсiне кедергi келтiруге әкеп соқтырған, жолдың жүру бөлiгiнде көлiк құралдарын тоқтату немесе оларды қою қағидаларын бұзу –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
579-бап. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары iске қосылған жедел
және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық
бермеу
1. Бiр мезгiлде жарқылдауық маягi мен арнайы дыбыс сигналы iске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық бермеу –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сыртқы жағында арнайы түстi-графикалық схемалар, жазулар және белгiлер бар, бiр мезгiлде жарқылдауық маягi мен арнайы дыбыс сигналы iске қосылған жедел және арнайы қызметтер көлiк құралының жүруiне басымдық бермеу –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
580-бап. Бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе
реттеушiнiң тыйым салатын қимылына қарамай өтiп кету
1. Осы Кодекстiң 586-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағдаршамның тыйым салатын сигналына немесе реттеушiнiң тыйым салатын қимылына қарамай өтiп кету –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 578. Нарушение правил остановки или стоянки
транспортных средств
1. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 574, статьей 586 настоящего Кодекса и частями второй, третьей настоящего Кодекса и частями второй, третьей настоящей статьи, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на тротуаре, а также остановка или стоянка транспортных средств на клумбах, детской или спортивной площадке -
влекут штраф в размере шести месячных расчетных показателей.
3. Нарушение правил остановки или стоянки транспортных средств на проезжей части, повлекшее создание препятствий для движения других транспортных средств, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 579. Непредоставление преимущества в движении
транспортному средству оперативных и
специальных служб с включенными специальными
световыми и звуковыми сигналами
1. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб с одновременно включенными проблесковым маячком и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
2. Непредоставление преимущества в движении транспортному средству оперативных и специальных служб, имеющему нанесенные на наружные поверхности специальные цветографические схемы, надписи и обозначения, с одновременно включенными проблесковым маячком и специальным звуковым сигналом -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 580. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на
запрещающий жест регулировщика
1. Проезд на запрещающий сигнал светофора или на запрещающий жест регулировщика, за исключением случаев, предусмотренных частью первой статьи 586 настоящего Кодекса, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

581-бап. Жүргiншiлерге немесе жол жүрiсiнiң өзге де
қатысушыларының жүруiне басымдық бермеу
1. Жүрісте басымдықты пайдаланатын көлiк құралдарының жүргiзушiлерiн қоспағанда, жол жүрiсi қағидаларының жүргiншiлерге немесе жол жүрiсiнiң өзге де қатысушыларына жол беру талаптарын орындамау –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
582-бап. Жол белгiлерiмен немесе жолдың жүру бөлiгiндегi
таңбалармен көрсетiлген талаптарды сақтамау
1. Осы тараудың басқа баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол белгiлерiмен немесе жолдың жүру бөлiгiндегi таңбалармен көрсетiлген талаптарды сақтамау –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
583-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінің жүргiзiп үйренудi
өткiзу, сыртқы жарық түсiру аспаптарын және (немесе)
дыбыс сигналдарын пайдалану, авариялық сигнал берудi
қолдану қағидаларын бұзуы
1. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінiң жүргiзiп үйренудi өткiзу, сыртқы жарық түсiру аспаптарын және (немесе) дыбыс сигналдарын пайдалану, авариялық сигнал беру мен авариялық аялдау белгiсiн қолдану қағидаларын бұзуы –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
584-бап. Көлiк құралына арнайы жарық және (немесе) дыбыс
сигналдарын беруге арналған құрылғыларды орнату
қағидаларын бұзу не жедел және арнайы қызметтер
автомобильдерiнiң арнайы түстi-графикалық схемаларын
заңсыз жазу
1. Көлiк құралының алдыңғы бөлiгiне қызыл түстi жарығы бар жарық аспаптарын немесе қызыл түстi жарық қайтаратын жабдықтарды, сол сияқты түсi мен жұмыс режимi көлiк құралдарын пайдалануға жiберудiң талаптарына сәйкес келмейтiн жарық аспаптарын орнату –
аталған аспаптар мен жабдықтарды тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – бір мың бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 581. Непредоставление преимущества в движении
пешеходам или иным участникам дорожного
движения
1. Невыполнение требований правил дорожного движения уступить дорогу пешеходам или иным участникам дорожного движения, за исключением водителей транспортных средств, пользующихся преимуществом в движении, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 582. Несоблюдение требований, предписанных
дорожными знаками или разметкой проезжей
части дороги
1. Несоблюдение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги, за исключением случаев, предусмотренных другими статьями настоящей главы, -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 583. Нарушение водителями транспортных средств
правил проведения учебной езды, пользования
внешними световыми приборами и (или)
звуковыми сигналами, применения аварийной
сигнализации
1. Нарушение водителями транспортных средств правил проведения учебной езды, пользования внешними световыми приборами и (или) звуковыми сигналами, применения аварийной сигнализации и знака аварийной остановки -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
Статья 584. Нарушение правил установки на транспортном
средстве устройств для подачи специальных
световых и (или) звуковых сигналов либо
незаконное нанесение специальных
цветографических схем автомобилей оперативных
и специальных служб
1. Установка на передней части транспортного средства световых приборов с огнями красного цвета или световозвращающих приспособлений красного цвета, а равно световых приборов, цвет и режим работы которых не соответствуют требованиям допуска транспортных средств к эксплуатации, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией указанных приборов и приспособлений.

2. Арнайы жарық және (немесе) дыбыс сигналдарын беруге арналған құрылғыларды (күзет сигнализациясын қоспағанда) көлiк құралына тиiстi рұқсатсыз орнату –
аталған құрылғыларды тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Көлiк құралының сыртқы жағына жедел және арнайы қызметтер автомобильдерiнiң арнайы түстi-графикалық схемаларын заңсыз жазу –
жеке тұлғаларға – жиырма бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екi жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
585-бап. Жол жүрiсiне қатысушының жол жүрiсi қағидаларын
авариялық ахуал туғызуға әкеп соғатындай дәрежеде
бұзуы
1. Жол жүрiсiне қатысушының авариялық ахуал туғызуға әкеп соқтыратындай, яғни жол жүрiсiне басқа қатысушыларды жүрiс жылдамдығын, бағытын күрт өзгертуге мәжбүр етiп, жол жүрiсi қағидаларын бұзуы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
алты ай мерзiмге көлiк құралын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
586-бап. Темiржол өткелдерiнен өту қағидаларын бұзу
1. Темiржол өткелдерiнен тыс жерден темiржолды кесiп өту, жабық тұрған немесе жабылып жатқан шлагбаумнан не бағдаршам немесе өткел кезекшiсi тыйым салатын сигнал берген кезде темiржол өткелдерiне шығу, сол сияқты темiржол өткелiнде тоқтау немесе тұру –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
алты ай мерзiмге көлiк құралын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
587-бап. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты
тасымалдауды көрсетiлген тасымалдау маршруттарына
қызмет көрсету құқығын растайтын тиiстi куәлiксiз
жүзеге асыру
1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды көрсетiлген тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығын растайтын тиiстi куәлiксiз жүзеге асыру –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Установка на транспортном средстве без соответствующего разрешения устройств для подачи специальных световых и (или) звуковых сигналов (за исключением охранной сигнализации) -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией указанных устройств.
3. Незаконное нанесение на наружные поверхности транспортного средства специальных цветографических схем автомобилей оперативных и специальных служб -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации - в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства - двух тысяч месячных расчетных показателей.
Статья 585. Нарушение участником дорожного движения
правил дорожного движения, повлекшее создание
аварийной обстановки
1. Нарушение участником дорожного движения правил дорожного движения, повлекшее создание аварийной обстановки, то есть вынудившее других участников движения резко изменить скорость, направление движения, -влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок шесть месяцев.
Статья 586. Нарушение правил проезда железнодорожных
переездов
1. Пересечение железнодорожного пути вне железнодорожного переезда, выезд на железнодорожный переезд при закрытом или закрывающемся шлагбауме либо при запрещающем сигнале светофора или дежурного по переезду, а равно остановка или стоянка на железнодорожном переезде -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут лишение права управления транспортным средством на срок шесть месяцев.
Статья 587. Осуществление регулярных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа без
соответствующего свидетельства,
подтверждающего право обслуживания маршрутов
указанных перевозок
1. Осуществление регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа без соответствующего свидетельства, подтверждающего право обслуживания маршрутов указанных перевозок, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
588-бап. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінiң жол қозғалысы
қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген
қағидаларын адамдардың денсаулығына зиян
келтiретіндей, көлiк құралдарын немесе өзге де
мүлiктi зақымдауға әкелетіндей дәрежеде бұзуы
1. Көлiк құралдары жүргiзушiлерінiң жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларын көлiк құралдарының, жүктердiң, жолдардың, жол құрылыстарының және басқа құрылыстардың немесе өзге де мүлiктiң бүлiнуiне әкелетіндей дәрежеде материалдық залал келтiрiп бұзуы –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе тоғыз ай мерзiмге көлiк құралын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңiл зақым келтiрген нақ сол iс-әрекеттер –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға және бiр жыл мерзiмге көлiк құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген көлiк құралдарын жүргiзу құқығы жоқ адам жасаған iс-әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
589-бап. Жол-көлiк оқиғасы болған жерден кетiп қалу
1. Көлiк құралын басқарған адамның, жол қозғалысының белгiленген қағидаларын бұзып, өзi қатысушысы болып табылатын жол-көлiк оқиғасы болған жерден кетiп қалуы,егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi болмаса –
бiр жыл мерзiмге көлiк құралын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, көлiк құралдарын жүргiзу құқығы жоқ не жүргізу құқығынан айырылған адам жасаған iс-әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Зардап шегушiге медициналық көмек көрсетуге байланысты жол-көлiк оқиғасы болған жерден кетiп қалған адам осы бап бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылады.
590-бап. Құжаттары жоқ және жүргізу құқығы жоқ адамның көлiк
құралдарын жүргізуі
1. Қолында жүргiзу құқығына жүргiзушiлiк куәлiгi немесе жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген уақытша куәлiгi, көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi және (немесе) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисi болмаған, тіркеу және заңнамада белгiленген өзге де құжаттары жоқ жүргiзушiнiң көлiк құралын жүргізуі –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 588. Нарушение водителями транспортных средств
установленных правил обеспечения безопасности
дорожного движения, повлекшее причинение
вреда здоровью людей, повреждение
транспортных средств или иного имущества
1. Нарушение водителями транспортных средств установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, повлекшее повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и других сооружений или иного имущества, причинившее материальный ущерб -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права управления транспортным средством на срок девять месяцев.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей и лишение права управления транспортным средством на срок один год.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим права управления транспортными средствами, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 589. Оставление места дорожно-транспортного
происшествия
1. Оставление лицом, управляющим транспортным средством, в нарушение установленных правил дорожного движения места дорожно-транспортного происшествия, участником которого он являлся, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет лишение права управления транспортным средством на срок один год.
2. Те же действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные лицом не имеющим либо лишенным права управления транспортным средством, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Лицо, оставившее место дорожно-транспортного происшествия в связи с оказанием медицинской помощи пострадавшему, освобождается от ответственности по настоящей статье.
Статья 590. Управление транспортным средством лицом без
документов и не имеющим права управления
1. Управление транспортным средством водителем, не имеющим при себе водительское удостоверение или временное удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения на право управления, страхового полиса по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и (или) по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, регистрационных и иных установленных законодательством документов на транспортное средство,
-влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

2. Көлiк құралын жүргізу құқығы жоқ адамның (оқып-үйрену жүргiзуiнен басқа) оны жүргізуі, сондай-ақ тиiстi санаттағы көлiктi жүргізу құқығы жоқ жүргiзушiнiң көлiк құралын жүргізуі, не жүргізу құқығы жоқ адамға көлiк құралын жүргізуге беру (белгiленген қағидаларға сәйкес жеке тәртiппен жүргiзудi үйрету жағдайларын қоспағанда) –
3. Көлiк құралын жүргiзу құқығынан айрылған жүргiзушiнiң көлiк құралын жүргізуі не көлiк құралын жүргiзу құқығынан айрылған адамға көлiк құралын жүргізуге беру –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
591-бап. Iшкi iстер (полиция), көлiктiк бақылау органдары
қызметкерiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын
өткiзу пункттерiнде және Қазақстан Республикасының
аумағындағы көлiктiк бақылау бекеттерiнде көлiк
құралын тоқтату туралы талаптарын орындамау,
алкогольден, есiрткiден және (немесе) уытқұмарлықтан
мас күйiн куәландырудан өтуден жалтару
1. Iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң көлiк құралын тоқтату туралы заңды талабын орындамау –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлiктiк бақылау органы қызметкерiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу бекеттерiнде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көлiктiк бақылау бекеттерiнде көлiк құралын тоқтату туралы заңды талабын орындамау –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе алты айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге көлiк құралын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет –
алты ай мерзiмге көлiк құралын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
4. Iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң белгiленген тәртiпке сәйкес алкогольден, есiрткiден және (немесе) уытқұмарлықтан мас күйiн куәландырудан өту туралы заңды талабын орындамау –
екi жыл мерзiмге көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.

2. Управление транспортным средством лицом, не имеющим права управления им (кроме учебной езды), а равно управление транспортным средством водителем, не имеющим права управления соответствующей категорией транспорта, либо передача управления транспортным средством лицу, не имеющему права управления (за исключением случаев обучения вождению в индивидуальном порядке в соответствии с установленными правилами), -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Управление транспортным средством водителем, лишенным права управления транспортным средством, либо передача управления транспортным средством лицу, лишенному права управления транспортным средством, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Действия, предусмотренные частями второй, третьей и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 591. Невыполнение требований сотрудника органов
внутренних дел (полиции), транспортного
контроля на пунктах пропуска автотранспортных
средств через Государственную границу
Республики Казахстан и на постах
транспортного контроля на территории
Республики Казахстан об остановке
транспортного средства, уклонение от
прохождения освидетельствования на состояние
алкогольного, наркотического и (или)
токсикоманического опьянения
1. Невыполнение законного требования сотрудника органов внутренних дел (полиции) об остановке транспортного средства -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение законного требования сотрудника органов транспортного контроля на пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан и на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан об остановке транспортного средства -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей или лишение права управления транспортными средствами на срок от шести месяцев до одного года.
3. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет лишение права управления транспортными средствами сроком на шесть месяцев.
4. Невыполнение законного требования сотрудника органов внутренних дел (полиции) о прохождении в соответствии с установленным порядком освидетельствования на состояние алкогольного, наркотического и (или) токсикоманического опьянения -
влечет лишение права управления транспортными средствами на срок два года.

5. Осы баптың төртiншi бөлiктерiнде көзделген, автокөлiк құралын жүргізу құқығы жоқ не көлiк құралын жүргiзу құқығынан айрылған адам жасаған iс-әрекеттер –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.Нысанды киiм киген iшкi iстер (полиция), көлiктiк бақылау органдары қызметкерлерiнiң көлiктi тоқтату туралы талабы қол қимылымен сигнал берiп немесе таяқшаны көтерумен бiр мезгiлде ысқырып сигнал берiп не дыбыс күшейткiш құрылғының көмегiмен бiлдiрiледi. Сигнал беру жүргiзушiге түсiнiктi болуға тиiс және оларды орындау авариялық ахуал туғызбайтындай болуы үшiн дер кезiнде берiлуге тиiс.
592-бап. Көлiк құралдарының қозғалысына кедергi жасау
Көлiк құралдарының қозғалысына қасақана кедергiлер жасау, сондай-ақ көлiк қозғалысы қағидаларын сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын уәкiлеттi лауазымды адамдардың мұндай кедергiлердi жою туралы талабын орындамау –
жеке тұлғаларға – үш, лауазымды адамдарға он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
593-бап. Жаяу жүргiншiлердiң және жол қозғалысына өзге де
қатысушылардың қозғалыс қағидаларын бұзуы
1. Жаяу жүргiншiлердiң және жол қозғалысына өзге де қатысушылардың жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларының талаптарын орындамауы –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбiрленушiнiң денсаулығына қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ зақым келтiруге әкеп соқтырған не материалдық залал шектiрген нақ сол iс-әрекеттер –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жаяу жүргiншiлердiң және өзге де жол қозғалысына қатысушылардың жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларының талаптарын үнемi бұзуы –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.Жол қозғалысына өзге де қатысушылар деп бұл бапта мопедтердi, велосипедтер мен күш көлiгiн жүргізушілерді, мал айдаушыларды, жолдың бойымен жүк тартатын, мiнiс малдарын немесе табынды айдаушыларды, сондай-ақ көлiк құралдары жолаушыларын түсiну керек.
594-бап. Қазақстан Республикасының механикалық көлiк құралдарын
және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық
қарап-тексеруді жүзеге асыру саласындағы заңнамасын
бұзу
1. Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық қарап-тексеруді жүзеге асыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын:
техникалық қарап-тексеру операторының қызметiне тексеру жүргiзу кезiнде белгiленген, механикалық көлiк құралы мен оның тiркемелерiнiң техникалық жай-күйiне сәйкес келмейтiн параметрлер көрсетiлген техникалық қарап-тексерудің диагностикалық картасын беру;
техникалық қарап-тексеру операторының техникалық ақауы бар механикалық көлiк құралы мен оның тiркемелерiнiң иесiне мiндеттi техникалық қарап-тексеруден өткенi туралы куәлiк беруi;
мiндеттi техникалық қарап-тексеруді өткiзуден негiзсiз бас тарту;
механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық қарап-тексерудің бiрыңғай ақпараттық жүйесiне мәлiметтер ұсынбау;
техникалық қарап-тексеру орталығының орналасқан жерiнiң өзгергенi туралы хабарламау не уақтылы хабарламау;
қызмет өңiрiнде мiндеттi техникалық қарап-тексеруді өткiзу кестесi туралы халықты хабардар етпеу;
мiндеттi техникалық қарап-тексерудің кестесiн бұзу түрінде жасалған бұзушылық –
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Действия, предусмотренные частью четвертой настоящей статьи, совершенные лицом, не имеющим либо лишенным права управления транспортным средством, - влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Требование сотрудников органов внутренних дел (полиции), транспортного контроля в форменной одежде об остановке транспортного средства выражается путем подачи сигнала жестом руки или жезлом с одновременным сигналом свистка либо с помощью громкоговорящего устройства. Сигналы должны быть понятны водителю и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку.
Статья 592. Создание препятствий для движения
транспортных средств
Умышленное создание препятствий для движения транспортных средств, а равно невыполнение требований должностных лиц, уполномоченных осуществлять контроль за соблюдением правил движения транспорта, об устранении таких препятствий -
влекут штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 593. Нарушение правил движения пешеходами и иными
участниками дорожного движения
1. Невыполнение пешеходами и иными участниками дорожного движения требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему вреда здоровью, не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния либо причинившие материальный ущерб, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Систематическое нарушение пешеходами и иными участниками дорожного движения требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения -
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Под иными участниками дорожного движения в настоящей статье следует понимать лиц, управляющих мопедами, велосипедами и гужевыми повозками, погонщиков, ведущих по дороге вьючных, верховых животных или стадо, а также пассажиров транспортных средств.
Статья 594. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в сфере осуществления обязательного
технического осмотра механических
транспортных средств и прицепов к ним
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере осуществления обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, совершенное в виде:
выдачи диагностической карты технического осмотра с указанием параметров, не соответствующих техническому состоянию механического транспортного средства и прицепов к нему, установленному при проведении проверки деятельности оператора технического осмотра;
выдачи оператором технического осмотра свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра владельцу технически неисправного механического транспортного средства и прицепов к нему;
необоснованного отказа в проведении обязательного технического осмотра;
непредставления сведений в единую информационную систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
неуведомления либо несвоевременного уведомления об изменении места нахождения центра технического осмотра;
неинформирования населения о графике проведения обязательного технического осмотра в регионе деятельности;
нарушения графика проведения обязательного технического осмотра, -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.

2. Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық қарап-тексеруден өткiзу және жөндеу, техникалық қызмет көрсету жөнiндегi көрсетiлетiн қызметтердi қоса атқару –
техникалық қарап-тексеру операторларының тiзiлiмiнен шығара отырып, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлеріне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Техникалық қарап-тексеру орталығының аумағында механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн жөндеу және техникалық қызмет көрсету жөнiндегi қызметтердi көрсетуi –
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Техникалық қарап-тексеру операторларының тiзiлiмiне енгiзген кезде көрiнеу дәйексiз ақпарат ұсыну –
техникалық қарап-тексеру операторларының тiзiлiмiнен шығара отырып, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
техникалық қарап-тексеру операторларының тiзiлiмiнен шығара отырып, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
595-бап. Техникалық ақаулары бар көлiк құралдарын пайдалануға
шығару және пайдаланудың өзге де қағидаларын бұзу
1. Көлiк құралдарының техникалық жағдайына және пайдаланылуына жауапты адамдардың, Кодекстiң 596-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң белгiленген қағидаларының талаптарын орындамауы –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңiл зақым келтiруге немесе көлiк құралдарын, жүктердi, жол құрылыстарын немесе өзге де құрылыстарды не өзге де мүлiктi бүлдiруге әкеп соқтырған нақ сол iс-әрекеттер –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Совмещение оказания услуг по проведению обязательного технического осмотра и ремонту, техническому обслуживанию механических транспортных средств и прицепов к ним -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, с исключением из реестра операторов технического осмотра.
3. Оказание услуг по ремонту и техническому обслуживанию механических транспортных средств и прицепов к ним на территории центра технического осмотра -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Предоставление заведомо недостоверной информации при включении в реестр операторов технического осмотра –
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, с исключением из реестра операторов технического осмотра.
5. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, с исключением из реестра операторов технического осмотра.
Статья 595. Выпуск в эксплуатацию транспортных средств,
имеющих технические неисправности, и иные
нарушения правил эксплуатации
1. Невыполнение лицами, ответственными за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения, за исключением случаев, предусмотренных статьей 596 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, субъектов крупного предпринимательства - в размере сорока месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных или иных сооружений либо иного имущества, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере сорока, субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

596-бап. Көлік құралдарын жүргізу құқығы жоқ не одан айрылған,
сол сияқты тиiстi санаты жоқ жүргiзушiнi көлiк құралын
жүргізуге жiберу
1. Көлiк құралдарының техникалық жағдайы мен пайдаланылуына жауапты адамның көлiк құралын жүргізу құқығы жоқ не одан айрылған, сол сияқты тиiстi санаты жоқ жүргiзушiнi көлiк құралын жүргізуге жiберуi –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңiл зақым келтiруге немесе көлiк құралдарының, жүктердiң, жол құрылыстарының немесе өзге де құрылыстардың не өзге де мүлiктiң бүлiнуiне әкеп соқтырған нақ сол iс-әрекеттер –
жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жетпіс, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – бір жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
597-бап. Жол қозғалысына қатысушыларға қойылатын өзге де
талаптарды бұзу
Кодекстiң осы тарауында тiзiп көрсетiлмеген, жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қағидаларымен белгiленген жол қозғалысына қатысушыларға қойылатын өзге де талаптарды бұзу –
ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң екiден бiр бөлiгiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Хаттама жасау кезiнде жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қағидаларының нақты қандай нормасы бұзылғандығы көрсетiледi.
598-бап. Көлiкпен қауiптi заттарды немесе бұйымдарды тасымалдау
қағидаларын бұзу
1. Темiр жол көлiгiнде қауiптi заттарды немесе қол жүгi бұйымдарын тасымалдау қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе бiр айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Теңiз және өзен көлiгiнде қауiптi заттарды немесе бұйымдарды тасымалдаудың қағидаларын бұзу, сондай-ақ лауазымды адамдардың тиiстi құжаттарда қауiптi заттармен немесе бұйымдармен жасалатын операцияларды тiркеу жөнiндегi мiндеттердi орындамауы, бұрыс жазулар енгiзуi немесе тиiстi лауазымды адамдарға осындай құжаттарды көрсетуден заңсыз бас тартуы –
ескерту жасауға немесе он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Әуе кемелерiнде қауiптi заттарды немесе бұйымдарды тасымалдау қағидаларын бұзу –
аталған заттарды мен бұйымдарды тәркiлей отырып айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 596. Допуск к управлению транспортным средством
водителя, не имеющего либо лишенного права
управления транспортными средствами, а равно
соответствующей категории
1. Допуск лицом, ответственным за техническое состояние и эксплуатацию транспортных средств, к управлению транспортным средством водителя, не имеющего либо лишенного права управления транспортным средством, а равно соответствующей категории, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение потерпевшему легкого вреда здоровью или повреждение транспортных средств, грузов, дорожных или иных сооружений либо иного имущества, -
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере семидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 597. Нарушение иных требований, предъявляемых к
участникам дорожного движения
Нарушение иных требований, предъявляемых к участникам дорожного движения, установленных правилами обеспечения безопасности дорожного движения, не перечисленных в настоящей главе Кодекса, -
влечет предупреждение или штраф в размере одной второй месячного расчетного показателя.
Примечание. При составлении протокола указывается, какая именно норма правил обеспечения безопасности дорожного движения нарушена.
Статья 598. Нарушение правил перевозки опасных веществ
или предметов на транспорте
1. Нарушение на железнодорожном транспорте правил перевозки опасных веществ или предметов ручной клади -
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
2. Нарушение на морском и речном транспорте правил перевозки опасных веществ или предметов, а также невыполнение должностными лицами обязанностей по регистрации в соответствующих документах операций с опасными веществами или предметами, внесение неверных записей или незаконный отказ предъявить такие документы соответствующим должностным лицам -
влечет предупреждение или штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение на воздушных судах правил перевозки опасных веществ или предметов -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей с конфискацией указанных веществ и предметов.

4. Автобуста, трамвайда, троллейбуста, маршрутты таксиде жарылыс қаупi бар заттарды немесе бұйымдарды алып жүру, сондай-ақ оларды автокөлiкте багажға немесе сақтау камерасына өткiзу –
үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
599-бап. Қалалық және қала маңындағы қоғамдық көлiктi пайдалану
қағидаларын бұзу
Көлiк құралдарының тепкiшектерiнде және басқа да шығып тұрған бөлiктерiнде тұрып жол жүру, қозғалыс кезiнде кiру және шығу, есiктiң ашылуына және жабылуына кедергi жасау, кесiп кететiн заттарды тиiсiнше орамай алып жүру, сондай-ақ салонды және жолаушылардың киiмдерiн былғайтын бұйымдар мен заттарды тасымалдау түрiнде трамвайды, троллейбусты, қалалық және қала маңына қатынайтын автобусты немесе таксидi пайдалану қағидаларын бұзу –
бiр айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
600-бап. Жолаушыларды билетсiз алып жүру
Жолаушыларды билетсiз алып жүру:
1) халықаралық авиамаршруттарда ұшуды орындайтын әуе кемелерiнде –
1) он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
2) iшкі авиамаршруттарда ұшуды орындайтын әуе кемелерiнде –
сегіз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) халықаралық қатынастағы поездарда –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
4) республикаiшiлiк қатынастағы поездарда –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
5) халықаралық қатынастағы теңіз кемелерінде –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
6) республикаiшiлiк қатынастағы теңіз кемелерінде –
алты айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
7) халықаралық қатынастағы өзен кемелерінде –
алты айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
8) республикаiшiлiк қатынастағы өзен кемелерінде –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
9) трамвайда, троллейбуста, қалада және қала маңында қатынайтын автобуста және маршрутты таксиде –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
10) халықаралық, облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және ауданішілік қатынастағы автобуста –
жеті айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
601-бап. Темiр жол көлiгiнде жол жүру құжаттарын (билеттердi)
сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту және билет
кассаларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары бұзу
Темiр жол көлiгiнде жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзарту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру қағидалары бұзу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отызға айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Провоз в автобусе, трамвае, троллейбусе, маршрутном такси взрывоопасных веществ или предметов, а также сдача их в багаж или в камеру хранения на автотранспорте -
влекут штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 599. Нарушение правил пользования общественным
городским и пригородным транспортом
Нарушение правил пользования трамваем, троллейбусом, автобусом городского и пригородного сообщения или такси, совершенное в виде проезда на подножках и других выступающих частях транспортного средства, входа и выхода во время движения, препятствования открыванию и закрыванию дверей, перевозки режущих предметов без соответствующей упаковки, а также предметов и вещей, загрязняющих салон и одежду пассажиров, -
влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
Статья 600. Безбилетный провоз пассажиров
Безбилетный провоз пассажиров:
1) на воздушных судах, выполняющих полеты на международных авиамаршрутах, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей;
2) на воздушных судах, выполняющих полеты на внутренних авиамаршрутах, -
влечет штраф в размере восьми месячных расчетных показателей;
3) в поездах международного сообщения -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей;
4) в поездах внутриреспубликанского сообщения -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
5) на морских судах международного сообщения -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей;
6) на морских судах внутриреспубликанского сообщения -
влечет штраф в размере шести месячных расчетных показателей;
7) на речных судах международного сообщения -
влечет штраф в размере шести месячных расчетных показателей;
8) на речных судах внутриреспубликанского сообщения -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
9) в трамвае, троллейбусе, автобусе городского и пригородного сообщения и маршрутном такси -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей;
10) в автобусе международного, междугородного межобластного, межрайонного (междугородного внутриобластного) и внутрирайонного сообщения -
влечет штраф в размере семи месячных расчетных показателей.
Статья 601. Нарушение правил организации продажи,
продления срока действия проездных документов
(билетов) и работы билетных касс на
железнодорожном транспорте
Нарушение правил организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс на железнодорожном транспорте -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.

602-бап. Темiр жол, теңiз, өзен және автомобиль көлiгiнде
жүктердiң сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын бұзу
1. Жүктердi тасымалдауға арналған жылжымалы составты, контейнерлердi, жүзу және басқа көлiк құралдарын, сондай-ақ тасымалдау жабдықтарын бүлдiру –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жүк вагондарының, автомобильдердiң, автомобиль тiркемелерiнiң, контейнерлердiң, трюмдердiң және жүзу құралдарының басқа да жүк салатын орындарының пломбалары мен бекiту құрылғыларын бүлдiру, олардың пломбаларын жұлып алу, жүк тасымалына байланысты операцияларды орындау үшiн пайдаланылатын жекелеген жүк орындары мен олардың бумаларын, пакеттердi, жүк аулаларының, темiр жол станцияларының, жүк автомобильдерi станцияларының, контейнер пункттерiнiң (алаңдарының), порттар (айлақтар) мен қоймалардың қоршауларын бүлдiру, сондай-ақ жүк аулаларының, контейнер пункттерiнiң (алаңдарының), жүк аудандарының (учаскелерiнiң), порттардың (айлақтардың), шлюздердiң және жоғарыда аталған қоймалардың аумағында тиiстi рұқсатсыз болу –
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
603-бап. Әуе көлiгiнде жүктердiң сақталуын қамтамасыз ету
жөнiндегi қағидаларды бұзу
1. Контейнерлердiң пломбалары мен бекiту құрылғыларын бүлдiру, олардың пломбаларын жұлып алу, жекелеген жүк орындары мен олардың бумаларын, пакеттердi, сондай-ақ әуе көлiгiнде жүк тасымалдауға байланысты операцияларды орындау үшiн пайдаланылатын қоймалардың қоршауларын бүлдiру –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әуе көлiгiнде жүк тасымалдауға арналған контейнерлер мен көлiк құралдарын бүлдiру –
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
604-бап. Тракторларды, басқа да өздiгiнен жүретiн машиналар мен
жабдықтарды пайдалану қағидаларын бұзу
Осы Кодекстiң 320, 321, 331, 336, 590, 595, 596 -баптарында көзделген қағидаларды қоспағанда, тракторларды, өзге де өздiгiнен жүретiн машиналар мен жабдықтарды пайдалану қағидаларын бұзу –
жеке тұлғаларға – үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
605-бап. Ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп
өткені үшін ақыны уақтылы төлемеу
Ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өткені үшін ақыны уақтылы төлемеу –
жеке тұлғаларға – бес, заңды тұлғаларға он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
606-бап. Көлiк құралдарын жүргiзушi жеке тұлғалардың пайдалану
және жол жүрiсi қағидаларын үнемi бұзуы
1. Көлiк құралдарын пайдалану қағидаларын үнемi бұзу, яғни бiр жыл iшiнде осы Кодекстiң 320, 321, 331, 595, 596, 604 -баптарында көзделген үш және одан да көп құқық бұзушылықты жасау –
бір жыл мерзiмге көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.

Статья 602. Нарушение правил обеспечения сохранности
грузов на железнодорожном, морском, речном и
автомобильном транспорте
1. Повреждение подвижного состава, контейнеров, плавучих и других транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов, а также перевозочных приспособлений -
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение пломб и запорных устройств грузовых вагонов, автомобилей, автомобильных прицепов, контейнеров, трюмов и других грузовых помещений плавучих средств, срыв с них пломб, повреждение отдельных грузовых мест и их упаковки, пакетов, ограждений грузовых дворов, железнодорожных станций, грузовых автомобильных станций, контейнерных пунктов (площадок), портов (пристаней) и складов, которые используются для выполнения операций, связанных с грузовыми перевозками, а также пребывание без надлежащего разрешения на территории грузовых дворов, контейнерных пунктов (площадок), грузовых районов (участков), портов (пристаней), шлюзов и указанных выше складов -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 603. Нарушение правил по обеспечению сохранности
грузов на воздушном транспорте
1. Повреждение пломб и запорных устройств контейнеров, срыв с них пломб, повреждение отдельных грузовых мест и их упаковки, пакетов, а также ограждений складов, которые используются для выполнения операций, связанных с перевозкой грузов на воздушном транспорте, -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Повреждение контейнеров и транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов на воздушном транспорте, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 604. Нарушение правил эксплуатации тракторов, иных
самоходных машин и оборудования
Нарушение правил эксплуатации тракторов, иных самоходных машин и оборудования, за исключением правил, предусмотренных статьями 320, 321, 331, 336, 590, 595, 596 настоящего Кодекса, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 605. Несвоевременная уплата за проезд по платным
автомобильным дорогам (участкам)
Несвоевременная уплата за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам) –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на юридических лиц – в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 606. Систематическое нарушение правил эксплуатации
и дорожного движения физическими лицами,
управляющими транспортными средствами
1. Систематическое нарушение правил эксплуатации транспортных средств, то есть совершение в течение года трех и более правонарушений, предусмотренных статьями 320, 321, 331, 595, 596, 604 настоящего Кодекса, -
влечет лишение права на управление транспортными средствами на срок один год.

2. Көлiк құралдарын жүргiзушi жеке тұлғалардың жол жүрiсi қағидаларын үнемi бұзуы, яғни бiр жыл iшiнде осы Кодекстiң 571 -583, 585, 586, 591 -баптарында көзделген үш және одан да көп құқық бұзушылықты жасауы –
бір жыл мерзiмге көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыруға әкеп соғады.
607-бап. Жолдарды, темiр жол өткелдерiн және басқа жол
құрылыстарын бүлдiру
1. Жолдарды, темiр жол өткелдерiн және жол қозғалысын реттейтiн басқа да құрылғыларды немесе техникалық құралдарды бүлдiру, соның iшiнде жол төсемесiн ластау не арнайы бөлiнген жерлерден тыс жерлермен және төсемесi жетiлдiрiлген жолдармен мал айдап өту арқылы бүлдiру, сондай-ақ түрлi құрылғылар орнату немесе жасыл екпелер отырғызу немесе оларды уақытында бұтамау салдарынан жол қозғалысын реттеу құралдарының көрiнуiн шектеу –
жеке тұлғаларға – екі, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, жол-көлiк оқиғасына әкеп соқтырып, жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңiл зақым келтiрген, көлiк құралдарын, жүктердi немесе өзге мүлiктi бүлдiрген бұзушылық –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
608-бап. Жолдарды, темiр жол өткелдерiн және басқа жол
құрылыстарын күтiп-ұстау қағидаларын бұзу
1. Жолдарда жұмыс жүргiзу, жолдарды, темiр жол өткелдерi мен жол құрылғыларын күтiп-ұстау жөнiндегi талаптарды, жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету қағидаларымен белгiленген өзге де талаптарды орындамау –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, жол-көлiк оқиғасына әкеп соқтырып, жәбiрленушiнiң денсаулығына жеңiл зақым келтiрген, көлiк құралдарын, жүктердi, жолдарды, жол құрылыстарын және басқа құрылыстарды немесе өзге де мүлiктi бүлдiрген бұзушылықтар –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Систематическое нарушение правил дорожного движения физическими лицами, управляющими транспортными средствами, то есть совершение в течение года трех и более правонарушений, предусмотренных статьями 571 -583, 585, 586, 591 настоящего Кодекса, -
влечет лишение права на управление транспортными средствами на срок один год.
Статья 607. Повреждение дорог, железнодорожных переездов
и других дорожных сооружений
1. Повреждение дорог, железнодорожных переездов и других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия либо прогона животных вне специально отведенных мест и по дорогам с усовершенствованным покрытием, а также ограничение видимости средств регулирования дорожного движения вследствие установки различных сооружений или посадки зеленых насаждений, или несвоевременной их подрезки -
влекут штраф на физических лиц в размере двух, на субъектов малого предпринимательства - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением потерпевшему легкого вреда здоровью, повреждением транспортных средств, грузов или иного имущества, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 608. Нарушение правил содержания дорог,
железнодорожных переездов и других дорожных
сооружений
1. Невыполнение требований по производству работ на дорогах, содержанию дорог, железнодорожных переездов и дорожных сооружений, иных требований, установленных правилами обеспечения безопасности дорожного движения, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятнадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением здоровью потерпевшего легкого вреда, повреждением транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и других сооружений или иного имущества, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.

609-бап. Жерасты коммуникацияларының қарау құдықтарын
күтiп-ұстау қағидаларын жол қозғалысы қауiпсiздiгiне
қатер төндiретiндей дәрежеде бұзу
1. Жерасты коммуникацияларының жолдардың жүретiн бөлiктерiндегi қарау құдықтарын күтiп-ұстау қағидаларын бұзу, сондай-ақ жолдың үстiне судың, техникалық сұйықтардың, будың шығып кетуiне және соның салдарынан жол бетiнiң бұзылуына, жол үстiне мұз қатуына, көрiну жағдайының шектелуiне және басқа кедергiлерге әкеп соқтыратын жер асты коммуникацияларының ақауларын жоюға шаралар қолданбау –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жол-көлiк оқиғасына әкеп соқтырып, адамдардың денсаулығына жеңiл зақым келтiрген, көлiк құралдарын, жүктердi және өзге де мүлiктi бүлдiрген нақ сол бұзушылықтар –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
610-бап. Автомобиль жолдарына бөлiнген белдеудi қорғау мен
пайдалану қағидаларын бұзу
1. Белгiленген тәртiппен келiсiп алмай автомобиль жолдарына бөлiнген белдеуде жер резервтерiн жырту, екпелердi шабу, түбiрiмен қопару және бүлдiру, жердiң шымын және топырағын алу, материалдар мен жүк жинау, топографиялық және басқа жұмыстарды жүргiзу, жол қиылыстары мен кiрме жолдарды жабдықтау, ғимараттар, жер асты және жер үстi құрылыстары мен коммуникацияларын салу, жарнама және өзге ақпарат орнату, сондай-ақ бөлiнген белдеу шегiнде белгiленгеннен тыс жерде от жағу, мал жаю, қоқыс пен қар төгу, сауда жасау, жолдың су ағар жүйесiне канализациялық, өнеркәсiптiк, мелиорациялық және сарқынды суларды жiберу не жол жиегiн арық ретiнде пайдалану –
жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, жол-көлiк оқиғасына әкеп соқтырып, адамдарға жеңiл дене жарақатын түсiрген көлiк құралдарын немесе өзге де мүлiктi бүлдiрген, не осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған бұзушылықтар –
жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 609. Нарушение правил содержания смотровых
колодцев подземных коммуникаций, создающее
угрозу безопасности дорожного движения
1. Нарушение правил содержания смотровых колодцев подземных коммуникаций, находящихся на проезжей части дорог, а равно непринятие мер к устранению неисправностей подземных коммуникаций, приводящих к выходу на поверхность дороги воды, технических жидкостей, пара и образованию по этой причине разрушений дорожного полотна, наледей, ограничений видимости и других препятствий, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
2. Те же нарушения, повлекшие дорожно-транспортное происшествие с причинением легкого вреда здоровью людей, повреждением транспортных средств, грузов и иного имущества, -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 610. Нарушение правил охраны и пользования полосой
отвода автомобильных дорог
1. Распашка резервов земли, вырубка, раскорчевка и повреждение насаждений, снятие дерна и выемка грунта, складирование материалов и грузов, производство топографических и других работ, оборудование перекрестков и въездов, возведение сооружений, подземных и наземных построек или коммуникаций, установка рекламной и иной информации в полосе отвода автомобильных дорог без согласования в установленном порядке, а также разведение огня, выпас скота, свалка мусора и снега, торговля вне установленных мест в пределах полосы отвода, сброс канализационных, промышленных, мелиоративных и сточных вод в систему дорожного водоотвода либо использование дорожных кюветов как оросителей -
влекут штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие дорожно-транспортные происшествия с нанесением легких телесных повреждений людям, повреждением транспортных средств или иного имущества, либо совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

611-бап. Жер пайдаланушылардың автомобиль жолдарын және жол
құрылғыларын пайдалану мен қорғау қағидаларын бұзуы
Жаяу жүретiн жолдар мен өткел (өтетiн) көпiршелердi, автомобиль жолдарын су басып кетуiне және автомобиль жолдарына бөлiнген белдеуге iргелес жер пайдаланушыларға бекiтiлiп берiлген учаскелердегi бөлiнген белдеудiң батпақтануына жол беретiн суғару жүйелерiн орналастыру, жөндеу және ұдайы тазалап отыру жөнiндегi мiндеттердi, сондай-ақ осы пайдаланушыларға бекiтiлiп берiлген учаскелерден шығатын жолдарды немесе өткел көпiршелердi қоса алғанда, ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарына кiрме жолдарды техникалық жағынан жарамды қалпында және таза етiп күтiп-ұстау жөнiндегi мiндеттердi орындамау –
жеке тұлғаларға – үш, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
612-бап. Магистральдық құбырларды қорғау қағидаларын бұзу
Магистральдық құбырларды қорғау қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бір, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
31-тарау. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы әкімшілік
құқық бұзушылықтар
613-бап. Электр байланыс желiлерiне қосылатын құрылғыларды
(жабдықтарды) заңсыз қосу
1. Электр байланысы желiлерiне қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) заңсыз қосу –
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер –
қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) тәркiлей отырып жеке тұлғаларға – он, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алпыс, iрi кәсiпкерлiк субъектiлеріне – үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Қосылатын құрылғылар (жабдықтар) деп желiлерге қосылатын және абоненттердiң пайдалануындағы абоненттер байланыс арналары арқылы жiберген ақпаратты беру және қабылдау үшiн электр және радио- байланысы дыбыстарын қалыптастыратын техникалық құралдар (радиотрансляциялық нүктелер, телефон аппараттары, телефакстер, деректердi беру құрылғылары, әртүрлi телематикалық қызметтердiң қосылатын құрылғылары, кәбiлдiк теледидар құрал-жабдығы, телефон арнасының ұзартқыштары, радиотелефондар және басқалар) түсiнiледi.

Статья 611. Нарушение землепользователями правил
эксплуатации и охраны автомобильных дорог и
дорожных сооружений
Невыполнение обязанностей по устройству, ремонту и регулярной очистке пешеходных дорожек и переходных (переездных) мостиков, систем орошения, допускающих подтапливание автомобильных дорог и заболачивание полосы отвода, находящихся на закрепленных за землепользователями участках, прилегающих к полосе отвода автомобильных дорог, а также обязанностей по содержанию в технически исправном состоянии и чистоте выездов с закрепленных за этими пользователями участков или подъездных путей на автомобильную дорогу общего пользования, включая переездные мостики, -
влечет штраф на физических лиц в размере трех, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 612. Нарушение правил охраны магистральных
трубопроводов
Нарушение правил охраны магистральных трубопроводов -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере одного, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Глава 31. Административные правонарушения в области
информатизации и связи
Статья 613. Незаконное подключение оконечных устройств
(оборудования) к сетям электросвязи
1. Незаконное подключение оконечных устройств (оборудования) к сетям электросвязи -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере тридцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере шестидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией оконечных устройств (оборудования).
Примечание. Под оконечными устройствами (оборудованием) понимаются подключаемые к линиям и находящиеся в пользовании абонентов технические средства формирования сигналов электрической и радио - связи для передачи и приема заданной абонентами информации по каналам связи (радиотрансляционные точки, телефонные аппараты, телефаксы, устройства передачи данных, оконечные установки различных телематических служб, оборудование кабельного телевидения, удлинители телефонного канала, радиотелефоны и другие).

614-бап. Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы
заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұзу мынадай түрде:
1) басым байланыс операторының телекоммуникация желiлерiн ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiлерiне қосудан негiзсiз бас тартуы, сондай-ақ трафиктi өткiзу тәртiбiн бұзуы;
2) телекоммуникация желiлерiн Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасында көзделген ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желiлерiне қосу мерзiмдерiн бұзуы, -
3) трафикті өткізу және өз ара есептесу тәртібін қоса алғанда, байланыс операторының телекоммуникация желілерін қосу деңгейін бұзуы;
4) шұғыл медициналық, құқық қорғаушылық, өрт, авариялық, анықтамалық және басқа қызметтермен тегін қосылатын нөмірлері бар байланысты өшіріп тастау және (немесе) шектеу;
5) байланыс операторының тарифтеу бірліктері мөлшерлерін сақтамауы;
6) байланыс операторларының қалааралық және (немесе) халықаралық телефондық байланыс операторын өз желілерінде таңдау бойынша абоненттің құқығын шектеуі;
7) зияткерлік қызметерге қол жеткізуді ұсыну кезінде (лотерея, дауыс беру, телевикторина, викторина, анықтамалық-ақпараттық қызметтер, таныстыру қызметтері) қосылыстың құны туралы абоненттерді хабардар етпеуі;
8) байланыс қызметтерін пайдаланушыларға стандарттар сапасы, техникалық нормалар және сапа көрсеткіштері бойынша сай келмейтін байланыс қызметтерін ұсынуы;
9) байланыс түрінің және/немесе стандарттың мақсатына сай радиожиілік спектрін пайдаланбау, сол сияқты радиожиілік спектрінің және радиоэлектрондық құралдардың техникалық параметрлерінің арнайы рұқсаттарда көрсетілген деректерге сәйкес болмауы;
10) байланыс операторларының ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірлерді ауыстыруды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ абоненттік нөмірлерді ауыстыру қызметтерін көрсету кезінде абоненттік нөмірлердің деректер қорының операторымен ұйымдастырушылық-техникалық өзара іс қимылдарын сақтамауы;
лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк), -
лауазымды адамдарға,шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне- қырық, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – сексен, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Абоненттер туралы қызметтiк ақпаратты жинау және сақтау жөнiндегi мiндеттердi бұзу,–
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне- елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 614. Нарушение законодательства Республики
Казахстан в области связи
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области связи, совершенное в виде:
1) необоснованный отказ доминирующего оператора связи от присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, а также нарушение порядка пропуска трафика;
2) нарушение сроков присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области связи;
3) нарушение операторами связи уровней присоединения сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов;
4) отключение и (или) ограничение связи с номерами бесплатных соединений с экстренной медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной, справочной и другими службами;
5) несоблюдение оператором связи размеров единиц тарификации;
6) ограничение операторами связи на своих сетях права абонентов по выбору оператора междугородной и (или) международной телефонной связи;
7) не уведомление абонентов о стоимости соединения при предоставлении доступа к интеллектуальным услугам (лотерея, голосование, телевикторина, викторина, справочно-информационные службы, службы знакомств);
8) предоставление пользователям услуг связи не соответствующие по качеству стандартам, техническим нормам и показателям качества услуг связи;
9) использование радиочастотного спектра не по назначению вида связи и/или стандарта, а равно несоответствие технических параметров радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств данным указанных в специальном разрешении;
10) несоблюдение оператором связи порядка осуществления переноса абонентских номеров в сетях сотовой связи, а также организационно-технического взаимодействия с оператором базы данных абонентских номеров при оказании услуг переноса абонентских номеров, -
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства в размере сорока, на субъектов среднего предпринимательства – в размере восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Нарушение обязанности по сбору и хранению служебной информации об абонентах -
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың төртiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне- жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бір мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға немесе байланыс қызметтерiн көрсету туралы лицензиядан айыруға әкеп соғады.
615-бап. Сәйкестiгi мiндеттi растауға жататын, бiрақ одан
өтпеген байланыс құралдарын пайдалану.
1. Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бiртұтас желiлерінде техникалық реттеу саласында сәйкестiгi мiндеттi растауға жататын және одан өтпеген техникалық байланыс құралдарын пайдалану, сол сияқты электромагниттi сәулелендiру көзi болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктегi құрылғыларды, почта байланысының техникалық құралдарын пайдалану, -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айыппұл салуға – бес, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың, бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер,-
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айыппұл салуға - он, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – жүз жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - жүз елу, сертификатталмаған байланыс құралы тәркілене отырып, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - үш жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
616-бап. Ақпараттық ресурстарды қорғау құралдарын пайдалану
жөнiндегi талаптарды бұзу, -
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айыппұл салуға - он, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне - отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
617-бап. Қазақстан Республикасының электрондық құжаттар және
электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңдарын бұзу
1. Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамалық актiлерде көзделген мiндеттердi куәландырушы орталықтың орындамауы,-
екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей либо лишение лицензии об оказании услуг связи.
Статья 615. Использование средств связи, подлежащих
обязательному подтверждению соответствия, но
не прошедших его
1. Использование в единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан технических средств связи, а равно использование радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющихся источником электромагнитного излучения, технических средств почтовой связи, подлежащих обязательному подтверждению соответствия в области технического регулирования и не прошедших его, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией несертифицированных средств связи.
Статья 616. Нарушение требований по эксплуатации средств
защиты информационных ресурсов
Нарушение требований по эксплуатации средств защиты информационных ресурсов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 617. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об электронном документе и
электронной цифровой подписи
1. Невыполнение удостоверяющим центром обязанностей, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.

2. Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамалық актiлерде көзделген мiндеттердi тiркеу куәлiгi иесiнiң орындамауы,-
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жабық кiлтті заңсыз алу және (немесе) басқа адамның электрондық цифрлық қолтаңбасын заңсыз пайдалану,-
жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айыппұл салуға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамалық актiлерде көзделген мiндеттердi электрондық құжат айналымы жүйесiне қатысушылардың орындамауы,-
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
618-бап. Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы
заңдарын бұзу
Жеке және заңды тұлғалар туралы жасырын мәлiметтерi бар ақпараттық ресурстарды оларға мүлiктiк және моральдық зиян келтiру, олардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде кепiлдiк берiлген құқықтары мен бостандықтарын iске асыруын шектеу мақсатында пайдалану, -
ескерту жасауға немесе айыппұл салуға жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға, шағын кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілеріне – жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
32-тарау. Әскери міндеттілік, әскери қызмет пен қорғаныс
саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
619-бап. Бастапқы әскери есепке алынуға не шақыру учаскелерiне
тiркелуге тиiс азаматтардың тiзiмдерiн жергiлiктi
әскери басқару органына бермеу немесе уақтылы бермеу
Бастапқы әскери есепке алынуға не шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс азаматтардың тiзiмдерiн белгіленген мерзімде жергiлiктi әскери басқару органына бермеу немесе уақтылы бермеу, -
ұйымдардың, оқу орындарының лауазымды адамдарына, сондай-ақ тұрғын үйлердi пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардың лауазымды адамдарына және үй иелерiне – он, ұйымдар мен оқу орындарының бірінші басшыларына – он бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Невыполнение владельцем регистрационного свидетельства обязанностей, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неправомерное получение закрытого ключа и (или) использование электронной цифровой подписи другого лица -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
4. Невыполнение участниками системы электронного документооборота обязанностей, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 618. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об информатизации
Использование электронных информационных ресурсов, содержащих конфиденциальные сведения о физических и юридических лицах, в целях причинения им имущественного и морального вреда, ограничения реализации прав и свобод, гарантированных законодательными актами Республики Казахстан, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Глава 32. Административные правонарушения в области воинской
обязанности, воинской службы и обороны
Статья 619. Непредставление или несвоевременное
представление в местный орган военного
управления списков граждан, подлежащих
первоначальной постановке на воинский учет
либо приписке к призывным участкам
Непредставление или несвоевременное представление в местный орган военного управления в установленный срок списков граждан, подлежащих первоначальной постановке на воинский учет либо приписке к призывным участкам, –
влечет штраф, на должностных лиц организаций, учебных заведений, а также должностных лиц организаций, осуществляющих эксплуатацию жилых домов и домовладельцев в размере десяти, на первых руководителей организаций, учебных заведений – в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.

620-бап. Азаматтардың, лауазымды адамдардың және заңды
тұлғалардың азаматтық қорғаныс жөнiндегi мiндеттердi
орындамауы
Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтiк актiлердi орындамауға байланысты құқыққа қарсы әрекеттердi (әрекетсiздiктi) жүзеге асыру, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
621-бап. Жергiлiктi әскери басқару органының шақыруы туралы
азаматтарға хабарламау
Меншiк нысанына қарамастан, ұйым басшысының немесе азаматтарды әскери есепке алу жұмысына жауапты басқа да жауапты адамының жергiлiктi әскери басқару органының шақыруы туралы азаматтарға хабарламауы, сондай-ақ жергiлiктi әскери басқару органының шақыруы бойынша азаматтарға дер кезiнде келу мүмкiндiгiн қамтамасыз етпеуi, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
622-бап. Әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi тұрғылықты
азаматтар құрамындағы өзгерiстер туралы мәлiметтердi
уақтылы бермеу,-
Әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi тұрақты тұрып жатқан азаматтар құрамындағы өзгерiстер туралы мәлiметтердi әскери есеп жүргiзу жүктелген органдарға уақтылы бермеу, -
он айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
623-бап. Әскери мiндеттiлер, шақырылушылар мен азаматтар туралы
мәлiметтердi хабарламау
1. Халықты әлеуметтік қорғау органының лауазымды адамының әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi азаматтарды мүгедек деп тану туралы, сондай-ақ медициналық ұйымдардың лауазымды адамының стационарлық емдеуде және диспансерлік есепте болған әскери міндеттілер мен шақырушылар туралы мәліметтерді жергiлiктi әскери басқару органына белгiленген мерзiмде хабарламауы, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Азаматтық хал актiлерiнің жазу органы лауазымды адамының әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi азаматтардың азаматтық хал актiлерiнiң жазбаларына өзгерiстер енгiзiлгендiгi туралы жергiлiктi әскери басқару органына белгiленген мерзiмде хабарламауы, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Меншiк нысанына қарамастан, ұйым басшысының немесе басқа лауазымды адамының жұмысқа (оқуға) қабылданған, тұрғылықты жерi бойынша әскери есепке тұруға мiндеттi, бiрақ тұрмаған азаматтар туралы әскери есепке алуды жүзеге асыратын органға хабарламауы, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
624-бап. Азаматтардың әскери есепке алу жөнiндегi мiндеттерді
орындамауы
Әскери есепте тұрған немесе тұруға мiндеттi азаматтың жергiлiктi әскери басқару органының шақыруы бойынша белгiленген мерзiмде дәлелдi себепсiз келмеуi не елді мекенге тұрғылықты (әкімшілік ауданға)немесе уақытша (үш айдан астам мерзiмге) тұруға келуі, сондай-ақ қызметтік іс-сапарларға, оқуға, демалысқа немесе емделуге келіп,(үш айдан астам мерзiмге)тұрақты әскери есепке алу жөніндегі өтінішпен келген жері бойынша халыққа қызмет көрсету орталығына міндетті жеті жұмыс күні ішінде тұрмауы -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 620. Неисполнение гражданами, должностными и
юридическими лицами обязанностей по
гражданской обороне
Осуществление противоправных действий (бездействия), связанных с неисполнением нормативных актов в области гражданской обороны, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати пяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 621. Неоповещение граждан о вызове местного органа
военного управления
Неоповещение руководителем или другим ответственным лицом организации, независимо от формы собственности, ответственным за военно-учетную работу граждан, о вызове местного органа военного управления, а равно необеспечение гражданам возможности своевременной явки по вызову местного органа военного управления –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 622. Несвоевременное представление сведений об
изменениях состава проживающих граждан,
состоящих или обязанных состоять на воинском
учете
Несвоевременное представление в органы, на которые возложено ведение воинского учета, сведений об изменениях состава постоянно проживающих граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, –влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 623. Несообщение сведений о военнообязанных,
призывниках и гражданах
Несообщение в установленный срок должностным лицом органа социальной защиты населения о признании граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, инвалидами, а также должностным лицом организаций здравоохранения сведений о военнообязанных и призывниках, находящихся на стационарном лечении и диспансерном учете в местный орган военного управления, -
влечет штраф в размере десять месячных расчетных показателей
2. Несообщение в установленный срок должностным лицом органа записи актов гражданского состояния в местный орган военного управления о внесении изменений в записи актов гражданского состояния граждан, состоящих или обязанных состоять на воинском учете, влечет штраф в размере десять месячных расчетных показателей.
3. Несообщение руководителем или другим должностным лицом организации, независимо от формы собственности, в орган, осуществляющий воинский учет, о принятых на работу (учебу) граждан, обязанных состоять, но не состоящих на воинском учете по месту жительства влечет штраф в размере десять месячных расчетных показателей.
4. Несообщение в установленный законодательством срок должностными лицами органов дознания и предварительного следствия ответственными за уведомление о военнообязанных и призывниках, в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие в местный орган военного управления, - влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
5. Несообщение в установленный законодательством срок должностными лицами судов ответственными за уведомление местного органа военного управления о военнообязанных и призывниках, в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах – влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 624. Неисполнение гражданами обязанностей по
воинскому учету
Неявка гражданина, состоящего или обязанного состоять на воинском учете, по вызову местного органа военного управления в указанный срок без уважительной причины либо прибытие в населенный пункт (административный район) на постоянное место жительство или место временного пребывания (на срок свыше трех месяцев) а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или на лечение (на срок свыше трех месяцев) обязанного в течение семи рабочих дней обратиться в центр обслуживания населения по месту прибытия с заявлением о постановке на воинский учет,– влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.

625-бап. Медициналық тексеруден немесе жиындардан жалтару
1. Азаматтарды әскери есепке алу жөнiндегi комиссияның немесе шақыру комиссиясының жолдамасы бойынша медициналық куәландырудан не тексеруден жалтару, -
әскери мiндеттiлерге - бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға, ал шақырылушыларға ескерту жасауға не үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Әскери мiндеттiлердiң әскери жиындардан жалтаруы, -
бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
626-бап. Әскери есепке алу құжаттарын қасақана бүлдiру немесе
жоғалту
Әскери билеттi немесе әскери қызметке шақырылуға тиiс азаматтың басқа да әскери есепке алу құжаттарын қасақана бүлдiруi немесе жоюы, сондай-ақ әскери билеттiң немесе әскери қызметке шақырылуға тиiс азаматтың басқа да әскери есепке алу құжаттарының иесiнiң кiнәсiнен жоғалуы, -
ескерту жасауға немесе бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
627-бап. Әскери қызметке даярлықтан жалтару
Шақырылушылардың жергiлiктi әскери басқару органдарының жолдамасымен әскери-техникалық мамандықтар бойынша әскери қызметке даярлықтан жалтаруы немесе дәлелдi себептерсiз оқу ұйымдарының сабақтарына қатыспауы, -
ескерту жасауға немесе бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
628-бап. Азаматтарды мерзімді әскери қызметке және келісім шарт
бойынша заңсыз шақыру, оларды шақыруды заңсыз кейiнге
қалдыру
Азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке заңсыз шақыру және келісім шарт бойынша әскери қызметке шақыру не оларды шақыруды заңсыз кейiнге қалдыру, -
он жетi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
629-бап. Әскери қызметшiнi қорлау
1. Әскери қызмет мiндеттерiн орындау уақытында немесе орындауға байланысты бiр әскери қызметшiнiң екiншi әскери қызметшiнi қорлауы, -
жиырма беске айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
33-тарау. Мемлекеттiк билiк институттарына қолсұғатын әкiмшiлiк
құқық бұзушылық
630-бап. Сотқа құрметтемеушілік білдіру
1. Процеске қатысушылардың және өзге де адамдардың қатысуынсыз соттың iстi одан әрi қарауы мүмкiн емес болатын жағдайларда, олардың шақыру қағазы бойынша сотқа келуден дәлелдi себептерсiз келмеуінен, сот отырысында төрағалық етушiнiң өкiмдерiне бағынбауынан, сот үй-жайында тәртiп бұзуынан көрiнген сотты құрметтемеушiлiк, сондай-ақ сотты және сотта белгiленген қағидаларды құрметтемеушiлiктi анық куәландыратын өзге де iс-әрекеттер (әрекетсiздiк), -
ескерту жасауға не жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 625. Уклонение от медицинского обследования или
сборов
1. Уклонение от медицинского освидетельствования либо обследования по направлению комиссии по постановке граждан на воинский учет или призывной комиссии –
влечет штраф на военнообязанных в размере пяти месячных расчетных показателей, а на призывников – предупреждение либо штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Уклонение военнообязанных от воинских сборов –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 626. Умышленная порча или утрата документов
воинского учета
Умышленная порча или уничтожение военного билета или других учетно-воинских документов гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, а равно утрата военного билета или других учетно-воинских документов гражданина, подлежащего призыву на воинскую службу, по вине владельца –
влекут предупреждение или штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
Статья 627. Уклонение от подготовки к воинской службе
Уклонение от подготовки к воинской службе призывников по военно-техническим специальностям по направлению местных органов военного управления или непосещение занятий учебных организаций без уважительных причин –
влечет предупреждение или штраф в размере одного месячного расчетного показателя.
Статья 628. Незаконный призыв граждан на срочную воинскую
службу и воинскую службу по контракту,
предоставление им незаконных отсрочек
Незаконный призыв граждан на срочную воинскую службу и воинскую службу по контракту, либо предоставление им незаконных отсрочек –
влечет штраф в размере семнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 629. Оскорбление военнослужащего
1. Оскорбление одним военнослужащим другого во время исполнения или в связи с исполнением обязанностей воинской службы –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Глава 33. Административные правонарушения, посягающие на
институт государственной власти
Статья 630. Проявление неуважения к суду
1. Неуважение к суду, выразившееся в неявке без уважительных причин участников процесса и иных лиц от явки в суд по повестке в случаях, когда дальнейшее рассмотрение дела в их отсутствие представляется суду невозможным, неподчинении распоряжениям председательствующего в судебном заседании, нарушении порядка в помещении суда, а также иные действия (бездействие), явно свидетельствующие о неуважении к суду и установленным в суде правилам, -
влекут предупреждение либо штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер (әрекетсiздiк), -
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
631-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс
қарауға қатысушылардың жауаптылығы
Қаралатын iске қатысушының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын органға (лауазымды адамға) келуден дәлелдi себепсiз бас тартуы не жалтаруы, яғни келмеуi, сөйтiп iс бойынша қарауды кейiнге қалдыруға себепшi болуы, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
632-бап. Алқабидiң мiндеттерiн атқару үшiн сотқа келмеу
Алқабидiң мiндеттерiн атқару үшiн азаматтың сотқа шақыру бойынша дәлелсiз себептермен келмеуi, -
жеке адамдарға ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
633-бап. Алқабилерге үміткерлердің тiзiмдерiн жасау үшiн
ақпаратты табыс етпеу
алқабилерге үміткерлердің тiзiмдерiн жасау үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға қажеттi ақпаратты табыс етпеу, сол сияқты дұрыс емес ақпарат табыс ету, -
жеке тұлғаларға - ескерту жасауға немесе он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
634-бап. Алқабилердiң міндеттерді орындамауы, сондай-ақ сот
талқылауында iстi қарауға байланысты шектеулердi
сақтамауы
1. Сот талқылауында iстi қарауға байланысты алқабилердiң Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шектеулердi сақтамауы, сондай-ақ міндеттерді орындамауы, -
жеке адамдарға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Алқабиді істі қарауға одан әрі қатысудан шеттетуге әкеп соқтырған нақ сол іс - әрекеттер,-
жеке адамдарға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
635-бап. Куәнiң айғақ беруден бас тартуы немесе жалтаруы
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) куә ретiнде жауап алуға тиiс адамның айғақ беруден дәлелдi себептерсiз бас тартуы не келмеуі, -
екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
636-бап. Куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе қате аударма жасау
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараған кезде және медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу барысында органға (лауазымды адамға) куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтар беруi, сарапшының көрiнеу жалған қорытынды беруi, сондай-ақ осындай жағдайларда аудармашының көрiнеу қате аударма жасауы, -
жеке тұлғаларға - он, лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 631. Ответственность участников производства по
делу об административном правонарушении
Отказ или неявка участника производства в орган (к должностному лицу), рассматривающий дело об административном правонарушении, без уважительной причины, обусловившие отложение разбирательства по делу, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 632. Неявка в суд для исполнения обязанностей
присяжного заседателя
Неявка гражданина без уважительной причины по вызову в суд для исполнения обязанностей присяжного заседателя -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 633. Непредоставление информации для составления
списков кандидатов в присяжные заседатели
Непредоставление информации, необходимой местным исполнительным органам для составления списков кандидатов в присяжные заседатели, а равно предоставление неверной информации -
влекут предупреждение или штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Статья 634. Невыполнение присяжным заседателем
обязанностей, а также несоблюдение
ограничений, связанных с рассмотрением дела в
судебном разбирательстве
1. Невыполнение присяжным заседателем обязанностей, а также несоблюдение ограничений, связанных с рассмотрением дела в судебном разбирательстве, установленных законами Республики Казахстан, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие отстранение присяжного заседателя от дальнейшего участия в рассмотрении дела, -
влекут штраф на физических лиц в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 635. Отказ или уклонение свидетеля от дачи
показаний
Отказ или неявка без уважительных причин лица, подлежащего опросу органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административном правонарушении, в качестве свидетеля от дачи показаний -
влечет штраф в размере двух месячных расчетных показателей.
Статья 636. Заведомо ложные показания свидетеля,
потерпевшего, заключение эксперта или
неправильный перевод
1. Заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта органу (должностному лицу) при рассмотрении дела об административном правонарушении и в ходе проведения экспертизы медицинской деятельности, а равно заведомо неправильный перевод, сделанный переводчиком в тех же случаях, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.

2. Сарапшылар медициналық қызмет сараптамасын жүргiзу кезiнде әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасаған нақ сол әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға - отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Егер куә, жәбiрленушi, сарапшы немесе аудармашы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау барысында ерiктi түрде, уәкiлеттi орган (лауазымды адам) iс бойынша шешiм шығарғанға дейiн өздерi берген айғақтардың, қорытындының жалғандығы, аударманың қате жасалғандығы туралы мәлiмдесе, олар әкiмшiлiк жауаптылықтан босатылады.
637-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша
дәлелдемелердi бұрмалау
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша дәлелдемелердi iс жүргiзу іс-әрекеттерiне қатысатын маманның немесе қорғаушының жасаған бұрмалауы, егер бұл iс-әрекет адамның денсаулығына зиян немесе айтарлықтай залал келтiрмесе, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
638-бап. Лауазымды адамның сараптама жүргiзу туралы қаулыны
немесе тапсырманы не маманды шақыру туралы талапты
орындаудан бас тартуы немесе келмеуі
Мемлекеттiк қадағалау және бақылау органының қаулысы немесе тапсырмасы жiберiлген лауазымды адамның сараптама жүргiзуден не бақылау жүргiзуге, құжаттар ресiмдеу iсiн жүргiзуге, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге немесе оны қарауға қатысу үшiн маманды шақыру туралы талабынан не оларды орындаудан дәлелсiз себептермен бас тартуы немесе жалтаруы, - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
639-бап. Айыпталушының (күдіктінің) келетiндiгi туралы жеке
кепiлгерлiктi бұзу
Айыпталушының (күдіктінің) анықтау iсiн жүргiзетiн адамға, тергеушiге немесе сотқа келетiндiгi туралы өздерi жазбаша кепiлгерлiк берген адамдардың оны бұзуы немесе орындамауы, айыпталушының (күдіктінің) тергеуден немесе соттан жалтаруына әкеп соқса, -
үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
640-бап. Кәмелетке толмаған айыпталушының (күдіктінің) келуiн
қамтамасыз ету туралы мiндеттеменi бұзу
Ата-ананың, қорғаншының, қамқоршының немесе арнаулы жабық балалар мекемесi әкiмшiлiгi өкiлiнiң қарамақтарына қарауға берiлген кәмелетке толмаған айыпталушының (күдіктінің) тергеушiге, анықтаушыға немесе сотқа келуiн қамтамасыз ету туралы өздерi жазбаша берген мiндеттемелерiн бұзуы, айыпталушының (күдіктінің) тергеуден және соттан жалтаруына әкеп соқса, -
бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Те же деяния, совершенные экспертами при проведении экспертизы медицинской деятельности повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц - в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Примечание. Свидетель, потерпевший, эксперт или переводчик освобождаются от административной ответственности, если они добровольно в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении до вынесения решения по делу уполномоченным на то органом (должностным лицом) заявили о ложности данных ими показаний, заключения или неправильном переводе.
Статья 637. Фальсификация доказательств по делам об
административных правонарушениях
Фальсификация доказательств по делам об административных правонарушениях, совершенная специалистом, принимающим участие в процессуальных действиях, или защитником, если это действие не повлекло причинение вреда здоровью человека или значительный ущерб, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 638. Отказ или уклонение должностного лица от
выполнения постановления или поручения о
проведении экспертизы либо требования о
вызове специалиста
Отказ или неявка без уважительных причин должностного лица, которому направлено постановление или поручение органа государственного надзора и контроля, в проведении экспертизы либо от требования о вызове специалиста для участия в проведении контроля, производстве оформления документов, производстве по делу об административном правонарушении или его рассмотрении, от их выполнения -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 639. Нарушение личного поручительства о явке
обвиняемого (подозреваемого)
Нарушение или невыполнение лицами данного ими письменного поручительства о явке обвиняемого (подозреваемого) к лицу, производящему дознание, следователю или в суд, повлекшее уклонение обвиняемого (подозреваемого) от следствия или суда, -
влечет штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
Статья 640. Нарушение обязательства об обеспечении явки
несовершеннолетнего обвиняемого
(подозреваемого)
Нарушение родителями, опекуном, попечителем или представителем администрации специального закрытого детского учреждения данного ими письменного обязательства об обеспечении явки переданного под присмотр несовершеннолетнего обвиняемого (подозреваемого) к следователю, дознавателю или в суд, повлекшее его уклонение от следствия и суда, -
влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.

641-бап. Соттың жеке ұйғарымы, қаулысы, прокурордың,
тергеушiнiң немесе анықтаушының ұсынысы бойынша шара
қолданбау
Лауазымды адамның соттың жеке ұйғарымын, қаулысын, прокурордың, тергеушiнiң немесе анықтаушының ұсынысын қарамауы немесе оларда көрсетiлген заң бұзушылықты жоюға шара қолданбауы, сондай-ақ жекеше ұйғарымға, қаулыға немесе ұсынысқа дер кезiнде жауап қайтармауы, -
сегiз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
642-бап. Прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот
орындаушысына, сот приставына келуден жалтару
Прокурордың, тергеушiнiң, анықтау органының шақыруы бойынша айғақтар беру үшiн сот орындаушысына, сот приставына сот актiлерiн, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларын орындау мәселесi бойынша түсiнiк беру үшiн келуден жалтару, сондай-ақ айғақ беруден бас тарту немесе көрiнеу жалған айғақтар беру, -
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
643-бап. Прокурорға хабарламау немесе дер кезiнде хабарламау
Мемлекеттiк органның заңнамалық актiлеріне сәйкес хабарлау талап етiлетiн iс жүргiзу туралы прокурорға хабарламауы немесе дер кезiнде хабарламауы, -
екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
644-бап. Прокурордың, тергеушiнiң, анықтаушының, сот
приставының, сот орындаушысының заңды қызметiне
кедергi жасау
Прокурордың, тергеушiнiң, анықтаушының, сот приставының, сот орындаушысының заңды қызметiне, мемлекеттiк органның меншiк нысанына қарамастан, ұйымның ғимаратына, үй-жайына немесе аумағына қызметтiк куәлiгiн көрсету арқылы кедергiсiз кiргiзуден, сондай-ақ қажеттi құжаттарды, материалдарды, статистикалық және өзге де мәлiметтердi табыс етуден, тексерулер, ревизиялар мен сараптамалар жүргiзуден, мамандарды бөлуден бас тарту әрекетiнен көрiнетiн кедергi жасау, сол сияқты талаптарды орындамауы, –
ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерде айыппұл салуға не бес тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.
645-бап. Сот актiлерiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi
қарауға уәкiлеттi органдардың (лауазымды адамдардың),
қаулыларын орындамау
Сот актiлерiн, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдардың (лауазымды адамдардың) қаулыларының талаптарын орындаудан жалтару, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиiс әрекет белгiлерi болмаса,-
жеке тұлғаларға - он айлық,лауазымды адамдарға, жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне- отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – қырық, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
646-бап. Сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге
де заңды талабын орындамау

Статья 641. Непринятие мер по частному определению,
постановлению суда, представлению прокурора,
следователя или дознавателя
Оставление должностным лицом без рассмотрения частного определения, постановления суда, представления прокурора, следователя или дознавателя либо непринятие мер к устранению указанных в них нарушений закона, а равно несвоевременный ответ на частное определение, постановление или представление -
влекут штраф в размере восьми месячных расчетных показателей.
Статья 642. Уклонение от явки к прокурору, следователю и
в орган дознания, судебному исполнителю,
судебному приставу
Уклонение от явки по вызову прокурора, следователя, органа дознания для дачи показаний, к судебному исполнителю, судебному приставу для дачи объяснения по вопросу исполнения судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, а равно отказ от дачи или дача заведомо ложных показаний -
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 643. Неуведомление или несвоевременное уведомление
прокурора
Неуведомление или несвоевременное уведомление прокурора о производстве государственным органом действий, требующих такого уведомления в соответствии с законодательными актами, -
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 644. Воспрепятствование законной деятельности прокурора, следователя, дознавателя, судебного пристава, судебного исполнителя
Воспрепятствование законной деятельности прокурора, следователя, дознавателя, судебного пристава, судебного исполнителя, выразившееся в отказе беспрепятственного, по предъявлении служебного удостоверения, доступа в здание, помещение или на территорию государственного органа, организации, независимо от формы собственности, а также от представления необходимых документов, материалов, статистических и иных сведений, проведения проверок, ревизий и экспертиз, выделения специалистов, а равно невыполнение требований, -
влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест до пяти суток.
Статья 645. Неисполнение судебных актов, постановлений
органов (должностных лиц), уполномоченных
рассматривать дела об административных
правонарушениях
Уклонение от исполнения требований судебных актов, постановлений органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов - в размере двадцати месячных расчетных показателей, на субъектов малого предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере сорока, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.Статья 646. Неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава

1. Заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың сот орындаушылары белгiлеген мерзiмде дәлелсiз себептермен атқарушылық құжатты орындаумен байланысты, оның iшiнде оларға борышкердiң жұмыс орны мен оның табыстары, соттың және басқа органдардың қаулысына сәйкес табысынан ұстап қалу iсiн жүргiзу және өндiрiп алынған соманы өндiрiп алушыға салып жiберу туралы, борышкердiң өзге жеке және заңды тұлғалардағы ақша сомасын және мүлкiн өндiрiп алу жөнiндегi сот орындаушыларының қаулыларын және заңды талаптарын орындамауы, не борышкердiң жұмыстан босатылғандығы, оның жаңа жұмыс орны немесе тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердi, егер оған бұлар туралы белгiлi болса, хабарламауы, -
жеке тұлғаларға - он, заңды тұлғаларға - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сот орындаушысына, оның iшiнде борышкердiң табыстары мен мүлiктiк жағдайы туралы көрiнеу терiс мәлiметтер беру, -
жеке тұлғаларға - жиырма, заңды тұлғаларға - елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сот приставының заңды талаптарын орындамау, -
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
647-бап. Жеке тұлғалар мен ұйымдардың сот орындаушысына
мәліметтерді беру жөніндегі міндеттерін орындамауы
Борышкермен еңбек қатынасында тұрған немесе ол табыс алатын жеке тұлғалар және ұйымдардың лауазымды адамдары сот орындаушысы тағайындаған мерзiмде борышкердiң жұмыс орны мен оның табыстары, атқарушылық құжатқа сәйкес ұстап қалу жүргiзiлгендiгi және өндiрiп алынған соманың өндiрiп алушыға жiберiлгендiгi туралы, борышкердiң ақша сомалары мен мүлкiнен өндiрiп алу жөнiнде, сондай-ақ борышкердiң жұмыстан босатылғаны туралы, егер өздерiне белгiлi болса, оның жаңа жұмыс орны немесе тұратын жерi туралы дәйектi мәлiметтер беру мiндеттерін орындамауы,-
он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
648-бап. Лауазымды адамның атқару құжатын жоғалтқандығы үшiн
жауаптылығы
Ұйымның лауазымды адамының орындау үшiн өзiне берiлген атқару парағын немесе басқа атқару құжатын жоғалтуы, -
отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
649-бап. Сот орындаушысына, сот приставына соттар мен басқа да
органдардың қаулыларын орындауда кедергi жасау
Жеке тұлғалардың және заңды тұлғалардың сот орындаушысының, сот приставының мүлiктен өндiрiп алу жөнiндегi әрекеттерiн (тiзiмдеу, бағалау, тыйым салу, саудаға салу) орындауға кедергi жасауы немесе осыған байланысты оның талаптарын орындаудан бас тартуы, -
жеке тұлғаларға - бес, заңды тұлғаларға - он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Неисполнение юридическими лицами и физическими лицами без уважительных причин постановлений и законных требований судебного исполнителя, связанных с исполнением исполнительного документа, в том числе о представлении в назначенный им срок сведений о месте работы должника и его доходах, производстве удержания согласно постановлению суда и других органов и пересылке взысканной суммы взыскателю, по обращению взыскания на денежные суммы и имущество должника, находящиеся у иных физических и юридических лиц, либо несообщение сведений об увольнении должника, о его новом месте работы или жительства, если это ему известно, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на юридических лиц - в размере двадцати месячных расчетных показателей.
2. Представление судебному исполнителю заведомо недостоверных сведений, в том числе о доходах и имущественном положении должника -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Невыполнение законных требований судебного пристава -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 647. Невыполнение физическими лицами и
организациями обязанностей по представлению
судебному исполнителю сведений
Невыполнение физическими лицами и организациями, с которыми должник состоит в трудовых отношениях или от которых он получает доходы, обязанностей в назначенный судебным исполнителем срок представлять достоверные сведения о месте работы должника и его доходах, производстве удержаний согласно исполнительному документу и пересылке взысканной суммы взыскателю, по обращению взыскания на денежные суммы и имущество должника, а также об увольнении должника, о его новом месте работы или жительства, если им об этом известно, -
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
Статья 648. Ответственность должностного лица за утрату
исполнительного документа
Утрата должностным лицом организации переданного ему для исполнения исполнительного листа или другого исполнительного документа -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
Статья 649. Воспрепятствование судебному исполнителю,
судебному приставу в исполнении постановлений
судов и других органов
Воспрепятствование физическими лицами и юридическими лицами совершению судебным исполнителем, судебным приставом действий по обращению взыскания на имущество (опись, оценка, арест, проведение торгов) или отказ в выполнении в связи с этим его требований -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на юридических лиц - в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

650-бап. Мемлекеттiк наградаларды заңсыз тағып жүру
1.Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-iнiң, КСРО-ның ордендерiн, медальдарын, құрметтi атақтың кеудеге тағатын белгiсiн, айырым белгiсiн немесе ордендiк ленталар мен планкадағы медальдар ленталарын бұған құқығы жоқ адамның тағып жүруi, -
ескерту жасауға немесе Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-iнiң, КСРО-ның ордендерi, медальдары, құрметтi атақтың кеудеге тағатын белгiсi, айырым белгiсi немесе орден ленталары мен планкадағы медальдар ленталары тәркiленiп, үш айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк наградаларға атауы ұқсас немесе сырттай ұқсастығы бар белгiлердi тағайындау немесе жасау, -
белгiлер тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - бес, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі айлық есептiк көрсеткiштiң мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
651-бап. Айырым белгiлерi және (немесе) нышандары бар нысанды
әскери киiмдi, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы
киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану)
1. Айырым белгiлерi және (немесе) нышандары бар нысанды әскери киiмдi, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану) –
айырым белгiлерi және (немесе) нышандары бар нысанды әскери киiм, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешек тәркiленiп, жеке тұлғаларға - бес, заңды тұлғаларға жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әрекеттердi күзет қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның осы қызметтi жүзеге асыруға байланысты жасауы -
айырым белгiлерi және (немесе) нышандары бар нысанды әскери киiм, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешек тәркiленiп, заңды тұлғаларға - отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
34-тарау. Әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық
652-бап. Жеке тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруi
Жеке тұлғалардың мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамдарға немесе соларға теңестiрiлген адамдарға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңiлдiктер беруi немесе қызметтер көрсетуi, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиiс iс-әрекет белгiлерi болмаса, -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
653-бап. Мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамның не
оған теңестiрiлген адамның заңсыз материалдық сыйақы
алуы
1. Мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамның не оған теңестiрiлген адамның жеке өзi немесе делдал арқылы заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңiлдiктер не қызметтер көрсету ұсынған тұлғалардың пайдасына iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi) үшiн оларды алуы, егер мұндай iс-әрекеттер (әрекетсiздiк) мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi не оған теңестiрiлген адамның қызметтiк өкiлеттiгiне кiретiн болса, егер бұл әрекеттердің қылмыстық жазалануға тиiс белгiлерi болмаса, -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 650. Незаконное ношение государственных наград
1. Ношение ордена, медали, нагрудного знака к почетному званию, знака отличия Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР или орденских лент и лент медалей на планках лицом, не имеющим на то права, -
влечет предупреждение или штраф в размере трех месячных расчетных показателей с конфискацией ордена, медали, нагрудного знака к почетному званию, знака отличия Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР или орденских лент и лент медалей на планках.
2. Учреждение или изготовление знаков, имеющих схожее название или внешнее сходство с государственными наградами, -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц - в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей с конфискацией знаков.
Статья 651. Незаконное ношение (использование) одежды со
знаками различия и (или) символикой военной
формы, а также форменной одежды и
специального обмундирования
1. Незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на юридических лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей с конфискацией одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
2. Те же действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные юридическим лицом, имеющим лицензию на осуществление охранной деятельности, в связи с осуществлением этой деятельности -
влекут штраф на юридических лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей с конфискацией одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Глава 34. Административные коррупционные правонарушения
Статья 652. Предоставление незаконного материального
вознаграждения физическими лицами
Предоставление физическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 653. Получение незаконного материального
вознаграждения лицом, уполномоченным на
выполнение государственных функций, либо
приравненным к нему лицом
Получение лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо приравненным к нему лицом лично или через посредника незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг за действия (бездействие) в пользу лиц, их предоставивших, если такие действия (бездействие) входят в служебные полномочия лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, либо приравненного к нему лица, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере шестисот месячных расчетных показателей.

654-бап. Заңды тұлғалардың заңсыз материалдық сыйақы беруi
1. Заңды тұлғалардың мемлекеттiк функцияларды атқаруға уәкiлеттi адамдарға немесе соларға теңестiрiлген адамдарға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңiлдiктер беруi не қызметтер көрсетуi, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазалануға тиiс әрекет белгiлерi болмаса, -
бес жүзге айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың, бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
заңды тұлғаның қызметiн тоқтатуға не тыйым салуға әкеп соғады.
655-бап. Мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару
органдарының заңсыз кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруы
және заңсыз кiрiстер алуы
Мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының өздерiне заңдармен жүктелген функциялардан тыс кәсiпкерлiк қызметпен шұғылдануы не белгiленген қаржыландыру көздерiнен тыс материалдық игiлiктер мен артықшылықтар қабылдауы, -
үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
656-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi мемлекеттiк
органдар басшыларының шара қолданбауы
Мемлекеттiк органдар басшыларының не жауапты хатшыларының немесе Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын өзге де лауазымды адамдардың,мемлекеттік органдардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға кiнәлi өздерiне бағынатын адамдарға қатысты өз өкiлеттiктерi шегiнде шара қолданбауы не аталған шараларды сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңнаманы бұза отырып қолдануы не кiнәлi адамдардың тұрғылықты жерi бойынша салық органдарына тиiстi ақпарат бермеуi, -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
657-бап. Бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарды
жұмысқа қабылдау
Мемлекеттiк органдар, мекемелер мен кәсiпорындар басшысының не ұлттық компаниялар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық даму институттары, сондай-ақ олардың еншiлес ұйымдары басшысының бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарды жұмысқа қабылдауы -
жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3-бөлiм. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға
уәкілетті органдар 35-тарау. Негізгі ережелер
658-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға
уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар)
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi:

Статья 654. Предоставление незаконного материального
вознаграждения юридическими лицами
1. Предоставление юридическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,-
влечет штраф в размере семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут приостановление либо запрещение деятельности юридического лица.
Статья 655. Осуществление незаконной предпринимательской
деятельности и получение незаконных доходов
государственными органами и органами местного
самоуправления
Занятие государственными органами, органами местного самоуправления предпринимательской деятельностью вне возложенных на них законодательством функций либо принятие материальных благ и преимуществ, помимо установленных источников финансирования, –
влечет штраф на руководителей этих организаций размере шестисот месячных расчетных показателей.
Статья 656. Непринятие мер руководителями государственных
органов по борьбе с коррупцией
Непринятие руководителями либо ответственными секретарями или иными должностными лицами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в пределах своих полномочий мер в отношении подчиненных им лиц, виновных в совершении коррупционных правонарушений, либо принятие указанных мер с нарушением законодательства о борьбе с коррупцией, либо непредставление соответствующей информации в налоговые органы по месту жительства виновных лиц –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Статья 657. Принятие на работу лиц, ранее совершивших
коррупционное преступление
Принятие руководителем государственных органов, учреждений и предприятий либо руководителем национальных компаний, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных институтов развития, а также их дочерних организаций на работу лиц, ранее совершивших коррупционное преступление, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Раздел 3. Органы, уполномоченные рассматривать дела об
административных правонарушениях Глава 35. Основные положения
Статья 658. Органы (должностные лица), уполномоченные
рассматривать дела об административных
правонарушениях
Дела об административных правонарушениях рассматривают:

1) мамандандырылған әкiмшiлiк соттардың судьялары;
2) кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары;
3) осы Кодексте уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары қарайды.
Ескерту. Егер тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында мамандандырылған ауданаралық әкiмшiлiк сот және кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi мамандандырылған ауданаралық сот құрылмаса, олардың соттауына жататын iстердi аудандық (қалалық) соттар қарауға құқылы.
659-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға
уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) құзыретiнiң ара
жiгiн ажырату
1. Судьялар осы Кодексте өздерiнiң жүргізуіне жатқызылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары, осы Кодекстiң 667-бабында көрсетiлген iстердi қоспағанда, iстердi қарайды және әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолданады.
3. Әкiмшiлiк жаза түрлерiнiң бiрi ретiнде шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегiнен әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу, әкiмшiлiк қамауға алу, не осы заттарды тәркiлеу, сол сияқты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау арқылы алынған табыстарды (дивидендтердi), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркiлеу, нақты тұлғаға берiлген арнайы құқықтан айыру (соның iшiнде көлiк құралдарын басқару құқығынан айыру), қызметтiң белгiлi бiр түрiне не белгiлi бiр әрекеттер жасауға лицензиядан, арнаулы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру, тоқтата тұру немесе оған тыйым салу көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi судья қарайды.
4. Осы Кодекстiң 24-бабына сәйкес өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан адамның жазбаша арызы бойынша осы Кодекстiң 2-бөлiмiнiң Ерекше бөлiгiнде көзделген кез келген құқық бұзушылық туралы iстi егер ол әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы қаулыға дейін қарауға берілген болса, судья қарайды.
36-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердiң қайда
қарауға жататындығы, лауазымды адамдардың iстердi қарау
және әкiмшiлiк жазаларды қолдану жөнiндегi құзыретi
660-бап. Cоттар
1. Мамандандырылған аудандық және соларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 71-74, 75 (екiншi бөлiгiнде ), 76 (екiншi бөлiгiнде), 78, 80 (екiншi бөлiгiнде),93, 95-120, 131 (екiншi бөлiгiнде), 137, 141, 142 ( екiншi бөлiгiнде), 144, 145, 149, 151, 152 ( екiншi бөлiгiнде), 161 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші бөліктерінде), 162, 163, 165, 167, 168, 171, 172, 173, 174, 179 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 181 (екінші және үшінші бөліктерінде), 269 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 187 (екiншi бөлiгiнде), 188, 198 (бірінші бөлігінде), 201, 203, 206, 220 (үшінші бөлігінде), 222, 223, 232, 233, 234 (екінші, бесінші және жетінші бөліктерінде), 238, 239 (екінші бөлігінде), 268 (төртінші, бесінші және алтыншы), 270, 281, 283 (екiншi бөлiгiнде ), 297, 298, 299 (екiншi бөлiгiнде), 300, 301, 303 (екiншi бөлiгiнде ), 304 (төртінші бөлігінде), 306, 307, 313 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 320 (екiншi бөлiгiнде), 369 (екінші және үшінші бөліктерінде), 370 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 379 (үшінші бөліктерінде), 382 (екiншi бөлiгiнде), 383 (екiншi бөлiгiнде, 384 (үшінші бөлігінде), 385, 386 (екінші және үшінші бөліктерінде), 388 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 389 (төртінші бөлігінде), 391 (сегізінші бөлігінде), 392, 394 (екінші және үшінші бөліктерінде), 396 (алтыншы және жетінші бөлігінде), 399 (үшінші бөлігінде), 402, 403, 404 (екiншi бөлiгiнде), 405, 406 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 408 (екiншi бөлiгiнде), 411, 412 ( екiншi бөлiгiнде), 413 (үшінші және бесінші бөлігінде), 414 (екiншi бөлiгiнде), 415 (екінші және үшінші бөліктерінде), 416, 424, 432 (бірінші бөлігінде ), 433, 434, 439, 440 (үшінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде), 441, 442 (екiншi бөлiгiнде), 443 (төртінші бөлігінде), 444, 450 - 453, 457 (екiншi бөлiгiнде),458 (екінші бөлігінде) 461, 463 - 469, 471 (екiншi бөлiгiнде),474 (екінші – сегізінші бөліктерінде), 475 (бірінші, үшінші, төртінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 480 (екiншi бөлiгiнде), 491, 496 (екiншi бөлiгiнде), 497 (екiншi бөлiгiнде), 498 (екiншi бөлiгiнде), 501 (екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 516, 525, 527 (бірінші және үшінші бөлiгiнде), 528, 529, 532 (екінші бөлігінде) 533, 534, 535 (екiншi бөлiгiнде ), 536, (екінші бөлігінде) 547 (екiншi бөлiгiнде), 550 (екiншi бөлiгiнде), 566 (екiншi бөлiгiнде), 571 (төртінші бөлігінде), 577 (бесінші бөлігінде), 584 (бірінші және екінші бөліктерінде), 585 (екiншi бөлiгiнде), 586 (екiншi бөлiгiнде), 588 (бірінші және екінші бөліктерінде), 589, 591 (екінші, үшінші, және төртінші бөліктерінде), 598 (үшінші бөлігінде), 606, 613 (екiншi бөлiгiнде), 615 (екiншi бөлiгiнде), 620 (екiншi бөлiгiнде), 630 - 639, 641- 645, 649, 652-657-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

1) судьи специализированных административных судов;
2) судьи специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних;
3) должностные лица государственных органов, уполномоченные настоящим Кодексом.
Примечание. Если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образованы специализированный межрайонный административный суд и специализированный межрайонный суд по делам несовершеннолетних, отнесенные к их подсудности дела вправе рассматривать районные (городские) суды.
Статья 659. Разграничение компетенции органов
(должностных лиц), уполномоченных
рассматривать дела об административных
правонарушениях
1. Судьи рассматривают дела об административных правонарушениях, отнесенных к их ведению настоящим Кодексом.
2. Должностные лица государственных органов, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, рассматривают дела и налагают административные взыскания за административные правонарушения, за исключением дел, указанных в статье 660 настоящего Кодекса.
3. Дела об административных правонарушениях, за которые в качестве одного из видов административного взыскания предусмотрены административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев либо лиц без гражданства, конфискация этих предметов, а равно конфискация доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, лишение специального права, предоставляемого конкретному лицу (в том числе право управления транспортным средством), лишение лицензий, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на определенный вид деятельности, либо совершение определенных действий, приостановление или запрещение деятельности, рассматриваются судьей.
4. В соответствии со статьей 24 настоящего Кодекса по письменному заявлению лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, дело о любом правонарушении, предусмотренном особенной частью раздела 2 настоящего Кодекса, рассматривается судьей, если оно подано до рассмотрения дела об административном правонарушении.
Глава 36. Подведомственность дел об административных
правонарушениях, компетенция должностных лиц по рассмотрению
дел и наложению административных взысканий
Статья 660. Суды
1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 71-74, 75 (частью второй), 76 (частью второй), 78, 80 (частью четвертой), 93, 95-120, 131 (частью второй), 137, 141, 142 (частью второй), 144, 145, 149, 151, 152 (частью второй), 161 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой), 162, 163, 165, 167, 168, 171, 172, 173, 174, 179 (частями второй, третьей и четвертой), 181 (частями второй и третьей), 269 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и восьмой), 187 (частью второй), 188, 198 (частью первой), 201, 203, 206, 220 (частью третьей), 222, 223, 232, 233, 234 (частями второй, пятой и седьмой), 238, 239 (частью второй), 268 (частями четвертой, пятой и шестой), 270, 281, 283 (частью второй), 297, 298, 299 (частью второй), 300, 301, 303 (частью второй), 304 (частью четвертой), 306, 307, 313 (частями третьей и четвертой), 320 (частью второй), 369 (частями второй и третьей), 370 (частями третьей и четвертой), 379 (частью третьей), 382 (частью второй), 383 (частью второй), 384 (частью третьей), 385, 386 (частями второй и третьей), 388 (частями шестой и седьмой), 389 (частью четвертой), 391 (частью восьмой), 392, 394 (частями второй и третьей), 396 (частями шестой и седьмой), 399 (частью третьей), 402, 403, 404 (частью второй), 405, 406 (частями первой и шестой), 408 (частью второй), 411, 412 (частью второй), 413 (частями третьей и пятой), 414 (частью второй), 415 (частями второй и третьей), 416, 424, 432 (частью первой), 433, 434, 439, 440 (частями третьей, четвертой и шестой), 441, 442 (частью второй), 443 (частью четвертой), 444, 450 - 453, 457 (частью второй), 458 (частью второй), 461, 463 - 469, 471 (частью второй),474 (частями второй - восьмой), 475 (частями первой, третьей, четвертой, шестой и седьмой), 480 (частью второй), 491, 496(частью второй), 497 (частью второй), 498 (частью второй), 501 (второй, четвертой и пятой), 512 (частью первой), 516, 525, 527 (частями первой и третьей), 528, 529, 532 (частью второй), 533, 534, 535 (частью второй), 536 (частью второй), 547 (частью второй), 550 (частью второй), 566 (частью второй), 571 (частью четвертой), 577 (частью пятой), 584 (частями первой и второй), 585 (частью второй), 586 (частью второй), 588 (частями первой и второй), 589, 591 (частями второй, третьей и четвертой), 598 (частью третьей), 606, 613 (частью второй), 615 (частью второй), 630 - 639, 641- 645, 649, 652-657 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.

2. Кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi мамандандырылған ауданаралық соттардың судьялары:
1) кәмелетке толмағандар жасаған, осы Кодекстiң 423, 424 (үшінші бөлiгiнде), 426 (үшінші бөлігінде), 436-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы;
2) осы Кодекстің 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 419 (екiншi бөлiгiнде), 428 (екінші, үшінші, бөліктерінде), 430, 431 (екiншi бөлiгiнде), 640-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы;
3. Жоғарғы Соттың, облыстық, аудандық және оларға теңестiрiлген соттардың судьялары сот талқылауы барысында анықталған процеске қатысушы адамның тарапынан осы Кодекстiң 636-бабында көзделген сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстердi қарайды.
661-бап. Iшкi iстер органдары (полиция)
1. Iшкi iстер органдары осы Кодекстiң 94, 138, 139, 147, 180, 184, 185, 186, 192, 217 (екiншi бөлiгiнде) (көлiк құралдарының иелерi, автомобиль көлiгiмен және қалалық электр көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 321, 346, 351, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші бөлігінде), 373, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 395, 409, 410, 412 (бірінші бөлігінде), 421, 425, 426 (бірінші және екінші бөліктерінде), 428 (бірінші бөліктерінде), 429, 431, 432 (екінші бөлігінде), 435, 446, 449, 450 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 452 (бірінші бөлігінде), 457 (бірінші бөлігінде), 458 (бірінші бөлігінде) 470, 471 (бірінші бөлігінде), 472, 473, 474 (бірінші бөлігінде), 477, 478, 479, 480 (бірінші бөлігінде), 481, 490, 491, 494, 496 (бірінші бөлігінде), 497 (бірінші бөлігінде), 498 (бірінші бөлігінде), 499, 501 (бірінші және үшінші бөліктері) 502, 503(бірінші және және үшінші бөліктерінде), 543 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 544, 546, 548 (төртінші бөлігінде), 550 (бірінші бөлігінде), 571 (бірінші-үшінші, бесінші-оныншы бөліктерінде, 572, 573, 574 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 575, 576, 577 (бірінші–төртінші бөліктерінде), 582, 583, 584 (үшінші бөлігінде), 585 (бірінші бөлігінде), 586 (бірінші бөлігінде), 588 (үшінші бөлігінде), 590, 591 (бірінші бөлігінде), 592, 593, 595, 596, 597, 598 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 599, 602 (автомобиль көлiгiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 603, 607, 608, 609 - баптарында көзделген көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды;
2. Iшкi iстер органдарының атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) осы Кодекстiң барлық баптары бойынша iшкi iстер органдарының қарауына жататын, - iшкi iстер органдарының бастықтары мен олардың орынбасарлары;

2. Судьи специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних рассматривают дела:
1) об административных правонарушениях, совершенных несовершеннолетними, предусмотренных статьями 423, 424 (частью третьей), 426 (частью третьей), 436 настоящего Кодекса;
2) об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 419 (частью второй), 428 (частями второй и третьей), 430, 431 (частью второй), 640 настоящего Кодекса.
3. Судьи Верховного Суда, областных, районных и приравненных к ним судов рассматривают дела, предусмотренные статьей 630 настоящего Кодекса, о фактах проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица, установленных в ходе судебного разбирательства.
Статья 661. Органы внутренних дел (полиция)
1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 94, 138, 139, 147, 180, 184, 185, 186, 192, 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 321, 346, 351, 369 (частью первой), 370 (частями первой и второй), 373, 382 (частью первой), 383 (частью первой), 395, 409, 410, 412 (частью первой), 421, 425, 426 (частями первой и второй), 428 (частью первой), 429, 431, 432 (частью второй), 435, 446, 449, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой ), 452 (частью первой), 457 (частью первой), 458 (частью первой), 470, 471 (частью первой), 472, 473, 474 (частью первой), 477, 478, 479, 480 (частью первой), 481, 490, 491, 494, 496 (частью первой), 497 (частью первой), 498 (частью первой), 499, 501 (частью первой и третьей), 502, 503 (частями первой и третьей), 543 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 544, 546, 548 (частью четвертой), 550 (частью первой), 571 (частями первой - третьей, пятой - десятой), 572, 573, 574 (частями первой и четвертой), 575, 576, 577 (частями первой - четвертой), 582, 583, 584 (частью третьей), 585 (частью первой), 586 (частью первой), 588 (частью третьей), 590, 591 (частью первой), 592, 593, 595, 596, 597, 598 (частями первой, второй, четвертой), 599, 602 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 603, 607, 608, 609, настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов внутренних дел вправе:
1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов внутренних дел, - начальники органов внутренних дел и их заместители;

2) осы Кодекстiң 138, 139, 180, 185, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші бөлігінде), 373, 382(бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 395, 425, 426 (бірінші және екінші бөліктерінде), 428 (бірінші бөлігінде), 429, 431 (бірінші бөлігінде), 432 (екінші бөлігінде), 477, 480 (бірінші бөлігінде), 494, 496 (бірінші бөлігінде), 497 (бірінші бөлігінде), 498 (бірінші бөлігінде), 499, 501 (бірінші бөлігінде), 502, 503 (бірінші және екінші бөліктерінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, - iшкi iстер органдары қалалық, аудандық бөлiмшелерiнiң бастықтары;
3) осы Кодекстiң 185, 369 (бірінші бөлігінде), 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 428 (бірінші бөлігінде), 429, 431(бірінші бөлігінде), 432 (екінші бөлігінде), 494, 497 (бірінші бөлігінде), 498 (бірінші бөлігінде), 499, 503 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 543 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде), 544, 546, 598 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 607 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, - iшкi iстер органдары жол бөлiмшелерiнiң, жол пункттерiнiң бастықтары;
4) осы Кодекстiң 138, 217 (бірінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері, автомобиль көлігімен және қалалық рельстік көлікпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлігінде), 321, 351, 370 (бірінші және екінші бөліктерінде), 373, 395, 425 (бірінші бөлігінде), 428 (бірінші бөлігінде), 429, 432 (екінші бөлігінде), 477, 490, 571 (бірінші, екінші, бесінші-тоғызыншы бөліктерінде),572 (бірінші бөлігінде), 573 (бірінші- үшiнші бөліктерінде) 574 (бірінші бөлігінде), 575 (бірінші екінші бөліктерінде) 576 (бірінші- үшiнші бөліктерінде), 577 (бірінші- үшiнші бөліктерінде), 578 (бірінші- үшiнші бөліктерінде), 579 (бірінші екінші бөліктерінде), 580 (бірінші бөлігінде), 581 (бірінші бөлігінде), 582 (бірінші бөлігінде), 583 (бірінші бөлігінде), 586 (бірінші бөлігінде), 590, 593, 597, 607 590, 593, 597, 607-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, - iшкi iстер органдары полициясының учаскелiк инспекторлары;
5) осы Кодекстiң 571 (үшінші және оныншы бөліктерінде ), 572 (екінші бөлігінде), (573 төртінші бөлігінде ), 574 (төртінші бөлігінде), 575 (үшінші бөлігінде), 576 (төртінші бөлігінде ), 577 (төртінші бөлігінде), 578 (төртінші бөлігінде), 579 (үшінші бөлігінде), 580 (екінші бөлігінде), 581 ( екінші бөлігінде), 582 (екінші бөлігінде), 583 (екінші бөлігінде), 584 (үшінші бөлігінде), 588 (үшінші бөлігінде), 590 (екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 591 (бірінші бөлігінде), 592, 595, 596, 607 - 609-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - iшкi iстер органдары жол полициясы комитетiнiң төрағасы, басқармаларының, бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары;

2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138, 139, 180, 185, 369 (частью первой), 370 (частью первой и второй), 373, 382 (частью первой), 383 (частью первой), 395, 425, 426 (частями первой и второй), 428 (частями первой), 429, 431 (частью первой), 432 (частью второй), 477, 480 (частью первой), 494, 496 (частью первой), 497 (частью первой), 498 (частью первой), 499, 501 (частью первой и третьей), 502, 503 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, - начальники городских, районных отделений органов внутренних дел;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 185, 369 (частью первой), 382 (частью первой), 383 (частью первой), 428 (частями первой), 429, 431 (частью первой), 432 (частью второй), 494, 497 (частью первой), 498 (частью первой), 499, 503 (частями первой и третьей), 543 (частями первой, второй, четвертой, пятой), 544, 546, 598 (частями первой, второй, четвертой), 607 (частью первой) настоящего Кодекса, - начальники линейных отделений, линейных пунктов органов внутренних дел;
4) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 138, 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 321, 351, 370 (частью первой и второй), 373, 395, 425 (частью первой), 428 (частями первой), 429, 432 (частью второй), 477, 490, 571 (частями первой, второй, пятой - девятой), 572 (частью первой), 573 (частями первой - третьей), 574 (частью первой), 575 (частями первой и второй), 576 (частями первой - третьей), 577 (частями первой - третьей), 578 (частями первой - третьей), 579 (частями первой и второй), 580 (частью первой), 581(частью первой), 582 (частью первой), 583 (частью первой), 586 (частью первой), 590, 593, 597, 607 (частью первой) (в отношении физических лиц) настоящего Кодекса, - сотрудники органов внутренних дел (полиции), имеющие специальные звания;
5) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 571 (частями третьей и десятой), 572 (частью второй), 573 (частью четвертой), 574 (частью четвертой), 575 (частью третьей), 576 (частью четвертой), 577 (частью четвертой), 578 (частью четвертой), 579 (частью третьей), 580 (частью второй), 581 (частью второй), 582 (частью второй), 583 (частью второй), 584 (частью третьей), 588 (частью третьей), 590 (частями второй, четвертой и пятой), 591 (частью первой), 592, 595, 596, 607 - 609 настоящего Кодекса, - председатель комитета, начальники управлений, отделов, отделений административной полиции органов внутренних дел и их заместители;

6) осы Кодекстiң 351, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші және екінші бөліктерінде), 373, 395, 490 -баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, - iшкi iстер органдарының кәмелетке толмағандардың iстерi жөнiндегi бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары;
7) осы Кодекстiң 425 (екінші бөлігінде), 428 (бірінші бөлігінде), 430, 432 (екінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - iшкi iстер органдары полициясының балық қорларына қылмысты қол сұғушылыққа қарсы күрес жөнiндегi мамандандырылған бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары;
8) осы Кодекстiң 375 (бірінші және екінші бөліктерінде), 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде) -баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - iшкi iстер органдарының көшi-қон полициясы басқармаларының, бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары құқылы;
9) осы Кодекстiң 477, 480 (бірінші бөлігінде), 501 (бірінші бөлігінде), 502, 503 (бірінші және үшінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - iшкi iстер органдарының көшi-қон полициясы басқармаларының, бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары құқылы.
662-бап. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары
1. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары осы Кодекстiң 323, 346, 354, 398, 399 (бірінші және екінші бөліктерінде), 400, 426 (бірінші және екінші бөліктерінде), 450 (бірінші және екінші төртінші және бесінші бөліктерінде), 570 - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды
2. Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органының басшысы және оның орынбасарлары;
2) мемлекеттiк өртке қарсы қызметтің облыстық(республикалық маңызы бар қаланың, астананың ) аумақтық органының басшылары;
3) мемлекеттiк өртке қарсы қызметтің қалалық, аудандық облыстық аумақтық органының басшылары;
663-бап. Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi
уәкiлеттi орган
1. Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 133 (бұл бұзушылықтар санитарлық-гигиеналық қағидалар мен нормаларды, сондай-ақ атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі бұзушылықтар болып табылмайтын болса), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 163 (бірінші және екінші бөліктерінде (iшкi нарықта тауарлық және сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткiзудiң шектi бағаларын көтеру бойынша-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

6) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 351, 369 (частью первой), 370 (частью первой и второй), 373, 395, 490 настоящего Кодекса, - начальники и их заместители подразделений природоохранной и ветеринарной полиции органов внутренних дел;
7) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 425 (частью второй), 428 (частями первой), 430, 432 (частью второй) настоящего Кодекса, - начальники и их заместители подразделений по делам несовершеннолетних органов внутренних дел;
8) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 375 (частью первой и второй), 382 (частью первой), 383 (частью первой), настоящего Кодекса, - начальники и их заместители специализированных подразделений полиции органов внутренних дел по борьбе с преступными посягательствами на рыбные запасы;
9) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 477, 480 (частью первой), 501 (частью первой), 502, 503 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, - начальники управлений, отделов, отделений миграционной полиции органов внутренних дел и их заместители.
Статья 662. Органы государственной противопожарной службы
1. Органы государственной противопожарной службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 323, 346, 354, 398, 399 (частями первой и второй), 400, 426 (частями первой и второй), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 570 настоящего Кодекса.
2. От имени органов государственной противопожарной службы рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
1) Руководитель органа государственной противопожарной службы и его заместители;
2) руководители территориальных органов государственной противопожарной службы областей (города республиканского значения, столицы) и их заместители;
3) руководители городских, районных территориальных органов государственной противопожарной службы.
Статья 663. Уполномоченный орган по изучению и
использованию недр
1. Уполномоченный орган по изучению и использованию недр рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 133 (когда эти нарушения не являются нарушениями санитарно-гигиенических правил и норм, а также требований по охране атмосферного воздуха), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 163 (частями первой и второй (по превышению предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа) настоящего Кодекса.

2. Жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөнiндегi органдардың аумақтық бөлімшелері басшылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
664-бап. Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган
1. Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 162 (бірінші – алтыншы, сегізінші бөліктерінде), 452 (бірінші бөлігінде)–баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Мұнай және газ саласындағы уәкілетті орган ведомствосының лауазымды адамдары әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.
665-бап. Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган
1. Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстің 177 (екінші бөлігінде) (бұл бұзушылықтарды жеке сот орындаушылары жасағанда), 646-648 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті орган және оның орынбасарлары сондай-ақ сот актілерін орындау жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары және оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.
666-бап. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау
органдары
1. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау органдары осы Кодекстiң 276, 277, 278, 279, 280, 282, 283 (бiрiншi бөлiгi), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау органдарының аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
667-бап. Көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi
орган
1. Көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 217 (екiншi бөлiгiнде) (темiр жол көлiгiмен, теңiз және iшкi су көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде ), 452 (бірінші бөлігінде), 246, 547 (бірінші бөлігінде ), 548 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 549, 550 (бірінші бөлігінде), 563, 564 (бірінші бөлігінде), 565, 566 (бірінші бөлігінде), ), 570, 602 (теңiз және әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтар бөлiгiнде), 610, 611-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi органның, олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители территориальных подразделений органов по изучению и использованию недр и их заместители.
Статья 664. Уполномоченный орган в области нефти и газа
1. Уполномоченный орган в области нефти и газа рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 162 (частями первой – шестой, восьмой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица ведомства уполномоченного органа в области нефти и газа.
Статья 665. Уполномоченный орган по исполнению судебных
актов
1. Уполномоченный орган по исполнению судебных актов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 177 (частью второй) (когда эти нарушения совершены частными судебными исполнителями), 646-648 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по исполнению судебных актов и его заместители, а также руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по исполнению судебных актов, и их заместители.
Статья 666. Органы по государственному энергетическому
надзору и контролю
1. Органы по государственному энергетическому надзору и контролю рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 276, 277, 278, 279, 280, 282, 283 (часть первая), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители территориальных подразделений органов по государственному энергетическому надзору и контролю.
Статья 667. Уполномоченный орган в области транспорта и
коммуникаций
1. Уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на железнодорожном, морском и внутреннем водном транспорте), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 246, 547 (частью первой), 548 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 549, 550 (частью первой), 563, 564 (частью первой), 565, 566 (частью первой), 570, 602 (в части нарушений на судах морского и воздушного транспорта), 610, 611 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций, его территориальных подразделений и их заместители.

2. Көліктік бақылау органдары осы Кодекстің 320 (бірінші бөлігінде), 321, 450 бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде ), 452 (бірінші бөлігінде), 543-546, 555, 456, 557-565, 566 (бірінші және үшінші бөлігінде), 567, 568, 569, 570 (әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтардан өзге), 571 (сегізінші бөлігінде), 574 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылықтар болып табылғанда, екінші және үшінші бөліктерінде), 587, 594, 598 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 600-602 (әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтардан өзге), 604, 605, 608 (бірінші бөлігінде), 612-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Көліктік бақылау органдары атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
осы Кодекстiң барлық баптары бойынша көліктік бақылау органдарының қарауына жатқызылған көліктік бақылау органдарының басшылары және оның орынбасарлары, аумақтық көліктік бақылау органдарының бастықтары және оның орынбасарлары;
осы Кодекстің көліктік бақылау органдарының соған уәкiлеттi лауазымды адамдары 321, 452 (бірінші бөлігінде), 544, 545, 546, 555 - 560, 565, 566 (бірінші, үшінші бөліктерде), 567, 568, 570 (әуе көлiгi кемелерiндегі бұзушылықтардан өзге), 571 (сегізінші бөлігінде), 574 (бірінші бөлігінде), бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау қағидаларын бұзушылықтар болып табылғанда, (екінші және төртінші бөліктерінде), 587, 594, 598 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 600, 602 (әуе көлiгi кемелерiндегi бұзушылықтардан өзге), 604, 608 (бірінші бөлігінде), 612-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Осы баптың екінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген лауазымды адамдарға салынатын айыппұлдар көлемі жиырма айлық есептік көрсеткіштен артық болмауы тиіс.
3. Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 217 (екінші бөлігінде) (әуе көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде),(әуе көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 450 (бірінші, екінші, төртінші, және бесінші бөліктерінде), 548 (осы баптың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, азаматтық авиацияға жатпайтын аэродромдарда немесе осындай аэродромдар аумақтарында жасалған бұзушылық туралы iстердi қоспағанда), 549, 550 (бірінші бөлігінде), 551-554, 555 (бірінші бөлігінде), 570, 600 (әуе көлiгiмен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 603-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 320 (частью первой), 321, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 543 -546, 555, 456, 557 - 565, 566 (частями первой, третьей), 567, 568, 569, 570 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 571 (частью восьмой), 574 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 587, 594, 598 (частями первой, второй, четвертой), 600-602 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 604, 605, 608 (частью первой), 612 настоящего Кодекса.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов транспортного контроля вправе:
по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов транспортного контроля, - руководитель органа транспортного контроля и его заместители, начальники территориальных органов транспортного контроля и их заместители;
по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 321, 452 (частью первой), 544, 545, 546, 555 - 560, 565, 566 (частями первой, третьей), 567, 568, 570 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 571 (частью восьмой), 574 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 587, 594, 598 (частями первой, второй, четвертой), 600, 602 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 604, 608 (частью первой), 612 настоящего Кодекса, - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.
Размеры штрафа, налагаемого должностными лицами, указанными в абзаце четвертом части второй настоящей статьи, не могут превышать двадцать месячных расчетных показателей.
3. Уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на воздушном транспорте), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 548 (за исключением дел о нарушениях, предусмотренных частями первой, третьей и четвертой этой статьи, совершенных на аэродромах, не относящихся к гражданской авиации, или в районе таких аэродромов), 549, 550 (частью первой), 551-554, 555 (частью первой), 570, 600 (за совершение нарушений на воздушном транспорте), 603 настоящего Кодекса.

Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органның атынан 619, 549, 550-баптар (бiрiншi бөлiгi), 575 азаматтық авиация қызметi саласында бұзушылық жасағаны үшiн) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға соған уәкілетті лауазымды адамдары құқылы.
668-бап. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi
орган
1. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 450, 452 (бiрiншi бөлiгiнде),613 (бiрiншi бөлiгiнде), 614, 615 (бiрiншi бөлiгiнде), 616, 617, 618-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары;
2) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары құқылы.
669-бап. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы саласындағы
мемлекеттік бақылауды жүзеге асырушы органдар
1. Мемлекеттiк еңбек инспекциясы органдары осы Кодекстiң 77, 78, 80 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде) 81-84, 87-92, 217 (екiншi бөлiгiнде, жұмыс берушiлер жасаған құқық бұзушылықтарға қатысты), 450 (бiрiншi, екiншi, төртінші және бесінші бөлiктерiнде), 503 (бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 504-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларына қатысты осы Кодекстiң 80-84, 88-87, 91, 92, 217 (жұмыс берушілер жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінің екінші бөлігінде) 450 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде) 503 баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
мемлекеттiк еңбек инспекторлары;
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларына қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лауазымды тұлғасы
670-бап. Әдiлет органдары
Әдiлет органдары осы Кодекстiң 201 (бiрiншi, екiншi,үшінші және төртінші бөлiктерiнде), 217 (екінші бөлігінде), бұл бұзушылықтарды жекеше нотариустар жасағанда), 445, 448, 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 454, 455, 456, 476-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға зияткерлiк меншiк құқығы саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, облыстық, Астана және Алматы қалалары әдiлет органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.

От имени уполномоченного органа в области государственного регулирования гражданской авиации рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе уполномоченные на то должностные лица (статьи 619, 549, 550 (часть первая), 575 за совершение нарушений в области деятельности гражданской авиации).
Статья 668. Уполномоченный орган в области связи и
информатизации
1. Уполномоченный орган в области связи и информатизации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 450, 452 (частью первой), 613 (частью первой), 614, 615 (частью первой), 616, 617, 618 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области информатизации и связи и его заместители;
2) руководители территориальных органов уполномоченного органа в области информатизации и связи.
Статья 669. Органы, осуществляющие государственный
контроль в области трудового законодательства
Республики Казахстан
1. Органы государственной инспекции труда рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 77, 78, 80 (частями первой - третьей), 81-84, 87-92, 217 (частью второй в части правонарушений, совершенных работодателями), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 503 (частями первой, второй и третьей), 504 настоящего Кодекса.
2. Национальный Банк Республики Казахстан в отношении участников регионального финансового центра города Алматы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 80-84, 87, 91, 92, 217 (частью второй в части правонарушений, совершенных работодателями), 450 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 503 настоящего Кодекса.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
государственные инспекторы труда;
должностные лица Национального Банка Республики Казахстан – в отношении участников регионального финансового центра города Алматы.
Статья 670. Органы юстиции
1. Органы юстиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 201 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 217 (частью второй) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 445, 448, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 454, 455, 456, 476 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области прав интеллектуальной собственности и его заместители, руководитель областного, городов Астаны и Алматы органов юстиции и его заместители.

671-бап. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк
тiркеу, бағалау қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi
мемлекеттiк орган
1. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган осы Кодекстiң 174 (бағалау қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу бөлігінде),450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде) 454, 474-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. осы Кодекстің 174 (бағалау қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу бөлігінде),450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде) 454, 476-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн - әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға бағалау қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысы, оның орынбасарлары құқылы.
672-бап. Көшi-қон жөнiндегi органдар
1. Көшi-қон жөнiндегi органдар (өз құзыретi шегiнде) осы Кодекстiң 504-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Қазақстан Республикасының көшi-қон жөнiндегi органының басшысы, облыстық, Астана және Алматы қалалық және соған теңестiрiлген көшi-қон жөнiндегi органның бастығы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
673-бап. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган
1. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 87, 217 87, 217 (екiншi бөлiгiнде) (қызметi үшiншi адамдарға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерi жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 284, 285, 292 (газбен жабдықтау жүйесі объектілерін қорғау аймақтарындағы бұзушылықтар бойынша), 293, 295, 338, 339, 340, (техникалық қауiпсiздiк бөлiгiнде) 401, 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бірінші бөлігінде), 626-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның атынан iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттiк инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
2) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органының басшысы және оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзге елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;

Статья 671. Уполномоченный орган в сфере государственной
регистрации юридических лиц, актов
гражданского состояния, регулирования
оценочной деятельности
1. Уполномоченный государственный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 174 (в части нарушения законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 454, 474 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела и налагать административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные статьями 174 (в части нарушения законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 454, 476 настоящего Кодекса, вправе руководитель уполномоченного государственного органа в сфере регулирования оценочной деятельности, его заместители.
Статья 672. Органы по миграции
1. Органы по миграции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 504 (в пределах их компетенции) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель органа по миграции Республики Казахстан, начальник областного, городов Астаны и Алматы и приравненного к нему органа по миграции.
Статья 673. Уполномоченный орган в области промышленной
безопасности
1. Уполномоченный орган в области промышленной безопасности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 87, 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам), 284, 285, 292 (по нарушениям в охранных зонах объектов систем газоснабжения), 293, 295, 338, 339, 340 (в части технической безопасности), 401, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 620 настоящего Кодекса.
2. От имени уполномоченного органа в области промышленной безопасности рассматривать дела и налагать административные взыскания вправе:
1) государственные инспекторы уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его территориальных органов - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц - до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области промышленной безопасности и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;

3) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы, басқарма, бөлiм бастықтары және олардың орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.
674-бап. Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган
1. Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 620-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің орындалмауына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырушы уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары;
2) Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша аумақтық органдардың басшысы және оның орынбасарлары;
3) Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша қалалық, аудандық аумақтық органдардың басшысы құқылы;
675-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлетті орган
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 131 (бiрiншi бөлiгiнде), 132 (екiншi бөлiгiнде), 217 (екiншi бөлiгiнде, шаруашылық және өзге де қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 305 (бiрiншi және екінші бөлiгiнде), 284 (бiрiншi бөлiгiнде), 311, 312, 313 (бiрiншi, екінші бөлiгiнде), 314-320 (бірінші бөлігінде) 321-324, 331, 333, 334, 338-340, 343 (екiншi бөлiгiнде), 345, 361, 364, 366, 378, 379 (бiрiншi бөлігінде), 380 (бiрiншi бөлiгiнде), 381, 382 (бiрiншi бөлiгiнде), 383 (бiрiншi бөлiгiнде), 384 (бiрiншi, екінші, төртінші бөліктерінде), 386 (бiрiншi бөлiгiнде), 450 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөлiктерінде) 452 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттiк экологиялық инспекторлары және мемлекеттiк экологиялық аға инспекторлары - жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi, лауазымды адамдарға - елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экологиялық инспекторлары - жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi, лауазымды адамдарға - жетпiске дейiнгi, заңды тұлғаларға - екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экологиялық аға инспекторлары - жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейiнгi, лауазымды адамдарға – үш жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға - бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттiк экологиялық бас инспекторлары - жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi, лауазымды адамдарға - бiр жүз елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға - екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүргiзiлген операция сомасынан не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасынан пайызбен көрсетiлген айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экологиялық бас инспекторы және оның орынбасары - жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi, лауазымды адамдарға - бiр жүз елуге дейiнгi, заңды тұлғаларға екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүргiзiлген операция сомасынан не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасынан пайызбен көрсетiлген айыппұл салуға құқылы.

3) руководитель, начальники управлений, отделов и их заместители уполномоченного органа в области промышленной безопасности - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя.
Статья 674. Уполномоченный орган в области Гражданской
обороны
1. Уполномоченный орган в области Гражданской обороны рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 620 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных правовых актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа осуществляющего государственный контроль в области Гражданской обороны и его заместители;
2) руководитель территориального органа по государственному контролю в области Гражданской обороны и его заместители;
3) руководитель городского, районного территориального органа по государственному контролю в области Гражданской обороны.
Статья 675. Уполномоченный орган в области охраны
окружающей среды
1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 131 (частью первой), 132 (частью второй), 217 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 284 (частью первой), 311, 312, 313 (частями первой и второй), 314-320 (частью первой), 321-324, 331, 333, 334, 338-340, 343 (частью второй), 345, 361, 364, 366, 378, 379 (частью первой), 380 (частью первой), 381, 382 (частью первой), 383 (частью первой), 384 (частями первой, второй, четвертой), 386 (частью первой), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
государственные экологические инспекторы и старшие государственные экологические инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы - штраф на физических лиц до двадцати, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
государственные экологические инспекторы Республики Казахстан - штраф на физических лиц до двадцати, на должностных лиц - до семидесяти, на юридических лиц - до двухсот пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан - штраф на физических лиц до сорока, на должностных лиц - до трехсот, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
главные государственные экологические инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы операции, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда;
Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан и его заместитель - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы операции, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда.

676-бап. Кеден органдары
1. Кеден органдары осы Кодекстiң 142 (бірінші бөлігінде), 143, 274(жетінші бөлігінде), 452 (бірінші бөлігінде) - 505 - 512 (екінші және үшінші бөліктерінде), 513, 514, 515, 517 - 524, 526, 527 (екінші бөлігінде), 530, 531, 532 (бірінші бөлігінде), 535 (бірінші бөлігінде), 536 (бірінші бөлігінде), 537, 538, 539, 540, 541, 542-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Кеден органдары осы тармақта аталған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автомобиль өткiзу пункттерiнде жасалса, осы Кодекстiң 217 (екінші бөлігінде), 284, 311 (бірінші бөлігінде), 321, 364 (бірінші бөлігінде), 414 (бірінші бөлігінде), 555 (екінші және үшінші бөлігінде), 556 (бірінші бөлігінде), 557, 558, 570 (автомобиль көлiгiндегi әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша), 571 (бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші бөліктерінде), 574 (екінші және үшінші бөліктерінде) 587, 590 (үшінші бөліктерінде), 598 (төртінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
3. Кеден органдарының бастықтары немесе олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
677-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
органдары
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң органдары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы осы Кодекстiң 619, 621-627 баптарында көзделген iстердi қарайды.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң органдарының атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкімшілік жаза қолдануға жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары құқылы.
678-бап. Денсаулық сақтау органдары
1. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 87, 142 (бiрiншi бөлiгiнде), 191, 284, 285, 305, 310, 311, 314, 318, 322, 323, 331, 338, 340, 343, 345, 346 (екінші бөлігінде), 347 (бiрiншi бөлiгiнде), 351, 364, 381, 393, 414 (бiрiншi бөлiгiнде), 418, 419, 420, 425, 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде), 464, 490, 598 (бірінші, екінші бөліктерінде), 618 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бас санитариялық дәрiгерi мен оның орынбасарлары, облыстардың, қалалардың, аудандардың мемлекеттiк бас санитариялық дәрiгерлерi мен олардың орынбасарлары, көлiктегi мемлекеттiк бас санитариялық дәрiгерлер мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.

Статья 676. Таможенные органы
1. Таможенные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 142 (частью первой),143, 274 (часть седьмая), 452 (частью первой), 505 - 512 (частями второй и третьей), 513, 514, 515, 517 - 524, 526, 527 (частью второй), 530, 531, 532 (частью первой), 535 (частью первой), 536 (частью первой), 537, 538, 539, 540, 541, 542 настоящего Кодекса.
2. Таможенные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 217 (частью второй), 284, 311 (частью первой), 321, 364 (частью первой), 414 (частью первой), 555 (частями второй и третьей), 556 (частью первой), 557, 558, 570 (по административным правонарушениям на автомобильном транспорте), 571 (частями первой, второй, пятой, шестой, седьмой, восьмой), 574 (частями второй и третьей), 587, 590 (частью третьей), 598 (частью четвертой) настоящего Кодекса, когда перечисленные в настоящем пункте административные правонарушения совершены в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе начальники таможенных органов или их заместители.
Статья 677. Органы Министерства обороны Республики
Казахстан
1. Органы Министерства обороны Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 619, 621-627 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов Министерства обороны Республики Казахстан вправе начальники местных органов военного управления.
Статья 678. Органы здравоохранения
1. Органы, осуществляющие государственный санитарно-эпидемиологический надзор, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 87, 142 (частью первой), 191, 284, 285, 305, 310, 311, 314, 318, 322, 323, 331, 338, 340, 343, 345, 346 (частью второй), 347 (частью первой), 351, 364, 381, 393, 414 (частью первой), 418, 419, 420, 425, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 464, 490, 598 (частями первой, второй) настоящего Кодекса. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе Главный государственный санитарный врач Республики Казахстан и его заместители, главные государственные санитарные врачи областей, городов, районов и их заместители, главные государственные санитарные врачи на транспорте и их заместители.

2. Дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi осы Кодекстiң 413 (бірінші бөлігінде) 415(бiрiншi бөлiгiнде), 421, 450 (бірінші және екінші бөліктерінде) (452 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi өз құзыретi шегiнде қарайды.
Дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелердiң басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
3. Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау бойынша мемлекеттiк орган және оның аумақтық бөлiмшелерi өз құзыретi шегiнде осы Кодекстiң 75 (бiрiншi бөлiктерi), 76 (бiрiншi бөлiгi), 413 (бiрiншi және екiншi, төртінші бөлiктерi), 417, 421, 450 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 452-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау бойынша мемлекеттiк органның басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
679-бап. Діни қызмет саласындағы уәкілетті орган
1. Діни қызмет саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 475-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Діни қызмет саласындағы уәкілетті органның, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
680-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi
iстер министрлiгiнiң және Ұлттық қауiпсiздiк
комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер
министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң
санитариялық қадағалауды жүзеге асыратын медициналық
қызметтерi
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң санитариялық қадағалауды жүзеге асыратын медициналық қызметтерi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери қалалары мен оқу орталықтарының аумақтарында орналасқан объектiлерде және Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiне ведомстволық бағынысты объектiлерде санитариялық-гигиеналық және санитариялық-эпидемияға қарсы қағидаларды бұзу туралы осы Кодекстiң 414-бабының (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

2. Государственный орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных частью первой статьи 413 (частью первой), 415 (частью первой), 421, 450 (частями первой и второй), 452 (частью первой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.
3. Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьями 75 (частью первой), 76 (частью первой), 413 (частями первой, второй и четвертой), 417, 421, 450 (частями первой и второй), 452 (частью первой) настоящего Кодекса, в пределах своей компетенции.
Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель государственного органа в сфере оказания медицинских услуг, его заместители, руководители территориальных подразделений и их заместители.
Статья 679. Уполномоченный орган в области религиозной
деятельности
1. Уполномоченный орган в области религиозной деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 475 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители уполномоченного органа в области религиозной деятельности, его территориальных подразделений и их заместители.
Статья 680. Медицинские службы Министерства обороны,
Министерства внутренних дел и Комитета
национальной безопасности Республики
Казахстан, Комитета уголовно-исполнительной
системы Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, осуществляющие
санитарный надзор
Медицинские службы Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Комитета национальной безопасности, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющие санитарный надзор, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 414 (частью первой) настоящего Кодекса, о нарушениях санитарно-гигиенических и санитарно-противоэпидемических правил на объектах, расположенных на территории военных городов и учебных центров Министерства обороны Республики Казахстан, и на объектах, подведомственных Министерству внутренних дел и Комитету национальной безопасности, Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

681-бап. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган
1. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары осы Кодекстiң 393-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарлары;
2) ветеринариялық бақылау бекеттерiндегi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар;
3) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары және олардың орынбасарлары;
4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары;
5) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мен олардың орынбасарлары;
3. Ветеринарияны мемлекеттiк басқару органдарының лауазымды адамдары:
1) өткiзу орындарында - мал (соның iшiнде құс, балық және ара), азық-түлiк және мал өнiмдерi шикiзатын сатудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын бұзғаны үшiн;
2) темiр жол, су жолы және әуе көлiгiнде, жолдарда, мал айдайтын жолдарда - малды (соның iшiнде құсты, балықты және араны), азық-түлiк пен мал өнiмдерi шикiзатын тасымалдаудың ветеринариялық-санитариялық қағидаларын, сондай-ақ мал айдау ережелерiн бұзғаны үшiн;
3) мемлекеттiк шекарада - шетел мемлекеттерінен малдың (соның iшiнде құстың, балықтың және араның) жұқпалы ауруларын әкелуден Қазақстан Республикасының аумағын қорғау жөнiндегi ветеринариялық-санитариялық қағидаларды бұзғаны үшiн айыппұлды сол жерде алуына болады.
682-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi
орган
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары осы Кодекстiң 394-бабында (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекторы;
2) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi Бас мемлекеттiк инспекторының орынбасары;
3) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары және оның орынбасарлары;
4) асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік инспекторлары құқылы.

Статья 681. Уполномоченный орган в области ветеринарии
1. Должностные лица уполномоченного органа в области ветеринарии рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 393 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан и его заместители;
2) государственные ветеринарно-санитарные инспекторы на ветеринарных контрольных постах;
3) главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) и их заместители;
4) государственные ветеринарно-санитарные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы;
5) главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы и их заместители, государственные ветеринарно-санитарные инспекторы районов (городов областного значения).
3. Должностными лицами органов государственного управления ветеринарией штраф может взиматься на месте:
1) в местах реализации - за нарушение ветеринарно-санитарных правил реализации животными (в том числе птицей, рыбой и пчелами), продукцией и сырьем животного происхождения;
2) на железнодорожном, водном и воздушном транспорте, на дорогах, на скотопрогонных трассах - за нарушение ветеринарно-санитарных правил при осуществлении транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан (в том числе птиц, рыб и пчел), а также правил перегона скота;
3) на государственной границе - за нарушение ветеринарно-санитарных правил по охране территории Республики Казахстан от заноса заразных болезней животных (в том числе птиц, рыб и пчел) из иностранных государств.
Статья 682. Уполномоченный орган в области племенного
животноводства
1. Должностные лица уполномоченного органа в области племенного животноводства рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 394 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) Главный государственный инспектор по племенному животноводству Республики Казахстан;
2) заместитель Главного государственного инспектора по племенному животноводству Республики Казахстан;
3) главные государственные инспекторы по племенному животноводству областей, городов республиканского значения, столицы, и их заместители;
4) государственные инспекторы по племенному животноводству районов, городов областного значения.

683-бап. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi уәкiлеттi орган мен оның жергiлiктi жерлердегi органдары осы Кодекстiң 387 бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы мен оның орынбасары;
2) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi тиісті облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) бас мемлекеттiк инспекторлары;
3) өсiмдiк карантинi жөнiндегi Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерінің және фитосанитариялық бақылау бекеттерінің мемлекеттiк инспекторлары құқылы.
684-бап. Тұқым шаруашылығы, мақта саласын дамыту және астық
нарығын реттеу саласындағы уәкiлеттi орган
1. Тұқым шаруашылығы, мақта саласын дамыту және астық нарығын реттеу саласындағы уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдары осы Кодекстiң 237, 388 (екiншi, үшiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 389 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде), 391 (бiрiншi, екiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 450 (екiншi, үшiншi, төртiншi және бесінші бөлiктерiнде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға аумақтық органдардың бастықтары мен олардың орынбасарлары құқылы.
685-бап. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы уәкiлеттi орган
1. Өсiмдiктердi қорғау саласындағы уәкiлеттi орган мен оның жергiлiктi жерлердегi бөлiмшелерi осы Кодекстiң 284, 364, 390-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы;
2) Қазақстан Республикасының тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары;
3) өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар құқылы.
686-бап. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi
органдар
1. Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi органдар осы Кодекстiң 130, 133, 345-350, 352, 450 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
Суды пайдалануды реттеу және қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспектор және оның орынбасарлары, суды пайдалануды реттеу және қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк бассейн (аумақтық) инспекторлары және олардың орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiске дейiнгi, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
суды пайдалануды реттеу және суды жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыс беске дейiнгi, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға- екi жүз жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
суды пайдалануды реттеу және суды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - алпысқа дейiнгi, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүз алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.

Статья 683. Уполномоченный орган по карантину растений
1. Уполномоченный орган по карантину растений и его органы на местах рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 387 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) Главный государственный инспектор по карантину растений Республики Казахстан и его заместитель;
2) главные государственные инспектора по карантину растений соответствующих областей (города республиканского значения, столицы);
3) государственные инспектора по карантину растений соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан и фитосанитарных контрольных постов.
Статья 684. Уполномоченный орган в области семеноводства,
развития хлопковой отрасли и регулирования
зернового рынка
1. Уполномоченный орган в области семеноводства, развития хлопковой отрасли и регулирования зернового рынка и его территориальные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 237, 388 (частями второй, третьей, четвертой), 389 (частями первой-третьей), 391 (частями первой, второй, третьей), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе начальники территориальных органов и их заместители.
Статья 685. Уполномоченный орган в области защиты
растений
1. Уполномоченный орган в области защиты растений и его подразделения на местах рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 284, 364, 390 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) Главный государственный инспектор по защите растений Республики Казахстан;
2) главные государственные инспекторы по защите растений соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
3) государственные инспекторы по защите растений.
Статья 686. Уполномоченные органы в области использования
и охраны водного фонда
1. Уполномоченные органы в области использования и охраны водного фонда рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 130, 133, 345 - 350, 352, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
главный государственный инспектор по регулированию использования и охране вод и его заместители, главные государственные бассейновые (территориальные) инспекторы по регулированию использования и охране вод и их заместители - штраф на физических лиц до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до трехсот размеров месячного расчетного показателя;
старшие государственные инспекторы по регулированию использования и охране вод - штраф на физических лиц до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до шестидесяти пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до двухсот семидесяти размеров месячного расчетного показателя;
государственные инспекторы по регулированию использования и охране вод - штраф на физических лиц до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до двухсот шестидесяти размеров месячного расчетного показателя.

687-бап. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы
уәкiлеттi органдар
1. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органдар осы Кодекстiң 130, 134, 135, 324, 326, 353, 354-368, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 372, 373, 381, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 450 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы органдардың атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) осы Кодекстiң 130, 134, 135, 324, 326, 353, 354-368, 369 (бірінші бөлігінде), 370 ( бірінші және үшінші бөліктерінде), 372, 373, 381 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 459 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - Қазақстан Республикасының орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органдары мен олардың аумақтық органдарының лауазымды адамдары;
2) осы Кодекстiң 130, 324, 326, 353, 354-361, 364, 366, 368, 369 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - орман шаруашылығы мемлекеттiк мекемелерiнiң басшылары, басшыларының орынбасарлары;
3) осы Кодекстiң 130, 324, 326, 353, 354-361, 364, 366, 368, 369 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - облыстық атқарушы органдардың орман және аңшылық шаруашылығы құрылымдық бөлiмшелерiнiң лауазымды адамдары;
4) осы Кодекстiң 130, 135, 324, 326, 354 (үшінші бөлігінде), 355 (екінші бөлігінде), 356 (екінші бөлігінде), 357 (төртінші бөлігінде), 359 (төртінші бөлігінде), 360 (екінші бөлігінде), 361 (екінші бөлігінде), 364 (екінші бөлігінде), 367, 368, 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші және үшінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтары күзет қызметiнiң басшылары, басшылары орынбасарлары, бастықтары құқылы.
688-бап. Жердi пайдалану мен қорғауға мемлекеттiк бақылауды
жүзеге асыратын органдар
1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары осы Кодекстiң 128, 129, 130, 324-329-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
Қазақстан Республикасының жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторы жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетпiс беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.

Статья 687. Уполномоченные органы в области лесного,
рыбного и охотничьего хозяйства
1. Уполномоченные органы в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 130, 134, 135, 324, 326, 353, 354-368, 369 (частью первой), 370 (частями первой и третьей), 372, 373, 381, 382 (частью первой), 383 (частью первой), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства вправе:
1) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 130, 134, 135, 324, 326, 353, 354-368, 369 (частью первой), 370 (частями первой и третьей), 372, 373, 381 (частью первой), 382 (частью первой), 383 (частью первой), 459 (частью первой)настоящего Кодекса, - должностные лица уполномоченных органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства Республики Казахстан и их территориальных органов;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 130, 324, 326, 353, 354-361, 364, 366, 368, 369 (частью первой) настоящего Кодекса, - руководители, заместители руководителей государственных учреждений лесного хозяйства;
3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 130, 324, 326, 353, 354-361, 364, 366, 368, 369 (частью первой) настоящего Кодекса, - должностные лица структурных подразделений лесного и охотничьего хозяйства областных исполнительных органов;
4) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 130, 135, 324, 326, 354 (частью третьей), 355 (частью второй), 356 (частью второй), 357 (частью четвертой), 359 (частью четвертой), 360 (частью второй), 361 (частью второй), 364 (частью второй), 367, 368, 369 (частью первой), 370 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, - руководители, заместители руководителей, начальники служб охраны особо охраняемых природных территорий, созданных в организационно-правовой форме государственного учреждения.
Статья 688. Органы, осуществляющие государственный
контроль за использованием и охраной земель
1. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами и его территориальные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 128, 129, 130, 324-329 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
главный государственный инспектор по использованию и охране земель Республики Казахстан - штраф на физических лиц до семидесяти пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до семисот размеров месячного расчетного показателя;
главные государственные инспекторы по использованию и охране земель соответствующих административно-территориальных единиц - штраф на физических лиц до шестидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до пятисот пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
государственные инспекторы по использованию и охране земель - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до трехсот размеров месячного расчетного показателя.

689-бап. Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 140-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.
690-бап. Геодезия және картография саласындағы мемлекеттік
бақылауды жүзеге асыратын органдар
1. Геодезия және картография саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган және оның аумақтық органдары осы Кодекстің 330-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Геодезия және картография саласындағы уәкілетті орталық мемлекеттік орган басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ оның аумақтық органдарының басшылары және оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
691-бап. Монополияға қарсы орган
1. Монополияға қарсы орган осы Кодекстiң 152 (бірінші бөлігінде), 149, 153, 154, 155-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Монополияға қарсы органның басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ монополияға қарсы органның аумақтық бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
692-бап. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн
нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi
орган
1. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 156, 157, 158, 159, 160, 237, 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
693-бап. Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету
саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын
органдар
1. Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 181 (бiрiншi бөлiгiнде), 191, 404 (бiрiншi бөлiгiнде), 406 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 408 (бiрiншi бөлiгiнде), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде), 615 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

Статья 689. Уполномоченный орган по инвестициям
1. Уполномоченный орган по инвестициям рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 140 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по инвестициям и его заместители.
Статья 690. Органы, осуществляющие государственный
контроль в области геодезии и картографии
1. Центральный уполномоченный орган в области геодезии и картографии и его территориальные органы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 330 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель центрального уполномоченного органа в области геодезии и картографии и его заместители, а также руководители его территориальных органов и их заместители.
Статья 691. Антимонопольный орган
1. Антимонопольный орган рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 152 (частью первой), 153, 154, 155 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель антимонопольного органа и его заместители, а также руководители территориальных подразделений антимонопольного органа и их заместители.
Статья 692. Уполномоченный орган, осуществляющий
руководство в сферах естественных монополий и
на регулируемых рынках
1. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 156, 157, 158, 159, 160, 237, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, и его заместители, а также руководители территориальных органов уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, и их заместители.
Статья 693. Органы, осуществляющие государственный
контроль в области технического регулирования
и обеспечения единства измерений
1. Органы, осуществляющие государственный контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 181 (частью первой), 191, 404 (частью первой), 406 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 408 (частью первой), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 615 (частью первой) настоящего Кодекса.

2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бақылау және қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторы мен оның орынбасарлары, сондай-ақ облыстар мен қалалардың мемлекеттiк бақылау және қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
694-бап. Ауылшаруашылық техникасын тiркеу жөнiндегi уәкiлеттi
орган
1. Ауылшаруашылық техникасын тiркеу жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 571-бабының (бiрiншi, екiншi және төртiншi бөлiктерiнде) (тракторлар, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары жүргiзушiлерiнiң жасаған құқық бұзушылығы бөлiгiнде), ауылшаруашылық техникасын, тракторларды, өзге де өздiгiнен жүретiн машиналар мен жабдықтарды тiркеу жөнiндегi қадағалаушы уәкiлеттi органдарға қатысты бөлiгiнде) 590, 595, 596, 604 -баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Ауылшаруашылық техникасын тiркеу жөнiндегi аудандық және облыстық уәкiлеттi органдардың инженер-инспекторлары ауылшаруашылық техникасын тiркеу жөнiндегi уәкiлеттi органның атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
695-бап. Өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк
орган
1. Өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган осы Кодекстiң 21 (үшінші және жетінші бөлiктерiнде) (өзара сақтандыру қоғамдарының өсiмдiк шаруашылығында жасаған құқық бұзушылықтары бөлiгiнде), 217 (екiншi бөлiгiнде) (өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiрушiлер жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға өсiмдiк шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы және оның орынбасарлары, аумақтық органдардың басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.
696-бап. Объектiлердi салу сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс
бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар
1. Объектiлердi салу сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 296, 299 (бiрiншi бөлiгiнде), 302, 303 (бiрiншi бөлiгiнде), 304 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 305, 308, 309, 310, 450 (бiрiншi, екінші, және төртінші бөлiктерінде), 452 (бірінші бөлігінде) 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк құрылыс инспекторы және оның орынбасарлары, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас мемлекеттiк құрылыс инспекторлары құқылы..

2. Административные взыскания вправе налагать Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю и надзору и его заместители, а также главные государственные инспекторы областей и городов по государственному контролю и надзору и их заместители.
Статья 694. Уполномоченный орган по регистрации
сельскохозяйственной техники
1. Уполномоченный орган по регистрации сельскохозяйственной техники рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 571 (частями первой, второй и четвертой) (в части правонарушений, совершенных водителями тракторов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин), 590, 595, 596, 604 настоящего Кодекса, в части, касающейся поднадзорных уполномоченным органам по регистрации сельскохозяйственной техники, тракторов, иных самоходных машин и оборудования.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени уполномоченного органа по регистрации сельскохозяйственной техники вправе инженеры-инспекторы районных и областных уполномоченных органов по регистрации сельскохозяйственной техники.
Статья 695. Уполномоченный государственный орган в
области растениеводства
1. Уполномоченный государственный орган в области растениеводства рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 215 (частями третьей и седьмой) (в части правонарушений, совершенных обществами взаимного страхования в растениеводстве), 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных производителями продукции растениеводства) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного государственного органа в области растениеводства и его заместители, руководители территориальных органов и их заместители.
Статья 696. Органы, осуществляющие государственный
архитектурно-строительный контроль и надзор
за качеством строительства объектов
1. Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за качеством строительства объектов, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 296, 299 (частью первой), 302, 303 (частью первой), 304 (частями первой, второй и третьей), 305, 308, 309, 310, 450 (частями первой, второй и четвертой), 452 (частью первой), 490 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе Главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан и его заместители, а также главные государственные строительные инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы.

697-бап. Мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi орган
1. Мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 489, 491, 492, 493, 482, 484 - 488-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазаларды қолдануға құқылы.
698-бап. Салық қызметi органдары
1. Салық қызметi органдары осы Кодекстiң 85 (бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші бөліктерінде), 86 (екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде), 183, 193, 269 (бірінші, екінші, бесінші және сегізінші бөліктерінде), 253, 256-263, 264, 265, 266-268 (екінші - үшінші бөліктерінде), 71-273, 274, 275, 452 (бiрiншi бөлiгiнде), 455, 459, 460, 462 - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Салық қызметi органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
699-бап. Қаржы полициясы органдары
1. Қаржы полициясы органдары осы Кодекстiң 142 (бiрiншi бөлiгiнде), 143, 146, 148, 150, 166, 170, 171, 177, 182, 184, 191, 208, 220 (бірінші бөлігінде), 226 (бірінші және екінші бөліктерінде), 227, 253, 256 (бірінші және екінші бөліктерінде) 261, 262, 274(жетінші бөлігінде), 271, 344, 453, 455, 459-463-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға қаржы полициясы органының басшысы мен оның орынбасарлары, облыстар бойынша, республикалық маңызы бар қаланың, Қазақстан Республикасы астанасының, өңіраралық, аудандық, қалалық, қалалардағы аудандық қаржы полициясы органдарының және қаржы полициясының арнаулы бөлiмшелерiнiң басшылары мен олардың орынбасарлары құқылы.
700-бап. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң органдары
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң органдары осы Кодекстiң 174, (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасағанда), 203, 206, 217 (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасағанда), 220 (екінші және үшінші бөліктерінде), 221 - 225, 226 (бірінші және екінші бөліктерінде), 227, 228, 234 (бірінші, екінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде), 235, 236, 237, 254, 452 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға осы Кодекстiң 174, (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасағанда), 203, 206, 217 (екінші бөлігінде) (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасағанда), 220 - 225, 226 (бірінші және екінші бөліктерінде), 227, 228, 234 (бірінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде) 235, 236, 237, 254, 452 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - мемлекеттiк қаржылық бақылау және мемлекеттiк сатып алу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық органдардың басшылары; уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы мен оның орынбасарлары; аудиторлық қызмет саласындағы реттеудi жүзеге асыратын аумақтық органдардың басшылары құқылы.

Статья 697. Уполномоченный орган в области
государственной статистики
1. Уполномоченный орган в области государственный статистики рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 482, 484 - 488 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители территориальных органов уполномоченного органа в области государственной статистики и их заместители.
Статья 698. Органы налоговой службы
1. Органы налоговой службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 85 (частями шестой, седьмой, восьмой), 86 (частями второй, третьей, четвертой), 183, 193, 269 (частями первой, второй, пятой и восьмой), 253, 256 - 263, 264, 265, 266-268 (частями первой - третьей), 71-273, 274, 275, 452 (частью первой), 455, 459, 460, 462 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители органов налоговой службы и их заместители.
Статья 699. Органы финансовой полиции
1. Органы финансовой полиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 142 (частью первой), 143, 146, 148, 150, 166, 170, 171, 177, 182, 184, 191, 208, 220 (частью первой), 226 (частями первой и второй), 227, 253, 256 (частями первой и второй), 261, 262, 274 (частью седьмой),271, 344, 453, 455, 459-463 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель органа финансовой полиции и его заместители, руководители органов финансовой полиции по областям, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан, межрегиональных, районных, городских, районных в городах и специальных подразделений финансовой полиции и их заместители.
Статья 700. Органы Министерства финансов Республики
Казахстан
1. Органы Министерства финансов Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 174 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 203, 206, 217 (частью второй) (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями), 220 (частями второй и третьей), 221 - 225, 226 (частями первой и второй), 227, 228, 234 (частями первой, второй, четвертой и шестой), 235, 236, 237, 254, 452 (частью первой (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями)) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные статьями 174 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 203, 206, 217 (частью второй) (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями), 220 - 225, 226 (частями первой и второй), 227, 228, 234 (частями первой, четвертой и шестой), 235, 236, 237, 254, 452 (частью первой) настоящего Кодекса, - руководитель уполномоченного государственного органа в области государственного финансового контроля и государственных закупок и его заместители, руководители территориальных органов; руководитель уполномоченного государственного органа и его заместители, руководители территориальных органов осуществляющих регулирование в области аудиторской деятельности.

701-бап. Iшкi бақылау жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 195, 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға iшкi бақылау жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, аумақтық бөлiмшелердiң басшылары құқылы.
702-бап. Банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге
асыратын уәкiлеттi орган
1. Банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары, осы Кодекстiң 169, 450-бабында (бiрiншi, екiншi және төртінші және бесінші бөлiктерiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары, банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.
703-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің органдары
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi органдары осы Кодекстiң 194, 197, 198 (екінші-төртінші бөліктерінде), 199, 200(бесінші бөлігінде) ), 204, 205, 209, 214(бірінші және екінші бөліктерінде), 226 (үшінші және төртінші бөліктерінде) ), 230, 231, 239(бірінші және үшінші бөліктерінде) 240, 273, 450 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде), 455 - баптарында, сондай-ақ жиналуы олардың құзыретiне кiретiн бастапқы статистикалық деректер бөлiгiнің 489-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Төрағасы, оның орынбасарлары, аумақтық филиалдардың басшылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi органдарының, сондай-ақ оның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғандығы туралы хаттама жасауға құқығы бар қызметкерлерiнiң өкiлеттiктерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.
704-бап. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және
қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 85 (бірінші, -үшінші, бесінші, тоғызыншы-он екінші) 175, 198 (бірінші бөлігінде), 200 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 202, 210, 211, 212, 213, 214 (үшінші-алтыншы бөліктерінде), 215 (бірінші, екінші, төртінші-алтыншы, сегізінші-он алтыншы бөліктерінде), 217 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 218, 219, 229, 234 (үшінші бөлігінде), 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 273, 450 (бірінші, екінші, және бесінші бөліктерінде), 459 (бiрiншi бөлiгiнде), 452-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.

Статья 701. Уполномоченный орган по внутреннему контролю
1. Уполномоченный орган по внутреннему контролю рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 195, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по внутреннему контролю и его заместители, руководители территориальных подразделений.
Статья 702. Уполномоченный орган, осуществляющий
государственное регулирование в области
банкротства
1. Уполномоченный орган и его территориальные органы, осуществляющие государственное регулирование в области банкротства, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьей 169, 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области банкротства, и его заместители, руководители территориальных органов уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области банкротства, и их заместители.
Статья 703. Органы Национального Банка Республики
Казахстан
1. Органы Национального Банка Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 194, 197, 198 (частями второй-четвертой), 199, 200 (частью пятой), 204, 205, 209, 214 (частями первой и второй), 226 (частями третьей и четвертой), 230, 231, 239 (частями первой и третьей), 240, 273, 450 (частями первой, второй и пятой), 452 (частью первой), 455 настоящего Кодекса, а также статьей 489, в части первичных статистических данных, сбор которых входит в их компетенцию.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе Председатель Национального Банка Республики Казахстан, его заместители, руководители территориальных филиалов.
3. Полномочия органов Национального Банка Республики Казахстан, а также его работников, имеющих право на составление протокола о совершении административного правонарушения, определяются в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 704. Уполномоченный орган по контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
1. Уполномоченный орган по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 85 (частями первой - третьей, пятой, девятой-двенадцатой), 175, 196 (частью первой), 198 (частями пятой и шестой), 200 (частями первой - четвертой, шестой – девятой и одиннадцатой), 202, 210, 211, 212, 213, 214 (частями третьей – шестой, одиннадцатой), 215 (частями первой, второй, четвертой - шестой, восьмой - шестнадцатой), 217 (частями третьей и четвертой), 218, 219, 229, 234 (частью третьей), 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 273, 450 (частями первой, второй и пятой), 452 (частью первой), 455 настоящего Кодекса.

2. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы және оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк айыппұл салуға құқылы.
705-бап. Қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың құқықтарын
қорғау жөніндегі уәкілетті орган
1. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау бойынша уәкілетті орган осы Кодекстің 175, 196 (екінші және үшінші бөліктерінде) 198 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 200 (оныншы, он екінші, он үшінші бөліктерінде), 207, 214 (жетінші-оныншы бөліктерінде), 216, 217 (бірінші бөлігінде) 450 (бірінші, екінші және бесінші бөліктерінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау бойынша уәкілетті органның бірінші басшысы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк айыппұл салуға құқылы.
706-бап. Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау
органдары
1. Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау органдары осы Кодекстiң 85 (төртінші бөлiгiнде), 86 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау органдарының басшылары, олардың орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк айыппұл салуға құқылы.
707-бап. Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiк органдары
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк органдары осы Кодекстiң 180, 450 (бiрiншi, екінші, төртінші және бесінші бөлiктерінде), 896-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және белгіленген әкiмшiлiк жаза қолдануға:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi департаментінің бастығы мен оның орынбасарлары, аумақтық органдардың басшылары мен оның орынбасарлары осы Кодекстің 450 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде) 489-баптары бойынша;
2) Ұлттық қауiпсiздiк комитетi ведомстволарының басшылары және оның бірінші орынбасары осы Кодекстің 180, 450 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде) баптары бойынша;
3.Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметі осы Кодекстің 369 (бірінші бөлігінде), 370 (бірінші және екінші бөлігінде), 380 шекаралық кеңістікте жасалған сондай-ақ 381, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші бөлігінде), 491, 494, 496 (бірінші бөлігінде), 497 (бірінші бөлігінде), 498 (бірінші бөлігінде), 499, 500, 501 (бірінші және үшінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
4.Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметі атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные штрафы вправе первый руководитель уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и его заместители.
Статья 705. Уполномоченный орган по защите прав
потребителей финансовых услуг
1. Уполномоченный орган по защите прав потребителей финансовых услуг рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 175, 196 (частями второй и третьей), 198 (частями пятой и шестой), 200 (частями десятой, двенадцатой, тринадцатой), 207, 214 (частями седьмой – десятой), 216, 217 (частью первой) 450 (частями первой, второй и пятой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные штрафы вправе первый руководитель уполномоченного органа по защите прав потребителей финансовых услуг и его заместители.
Статья 706. Органы социальной защиты населения Республики
Казахстан
1. Органы социальной защиты населения Республики Казахстан рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 85 (частью четвертой), 86 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные штрафы вправе руководители органов социальной защиты населения Республики Казахстан, их заместители.
Статья 707. Органы национальной безопасности Республики
Казахстан
1. Органы национальной безопасности рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 180, 450 (части первой, второй, четвертой и пятой), 489 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать установленные административные взыскания вправе:
1) начальник департамента Комитета национальной безопасности и его заместители, руководители территориальных органов и их заместители по статье 450 (части первой, второй и четвертой), 489 настоящего Кодекса,
2) руководитель ведомства Комитета национальной безопасности и его первый заместитель по статьям 180, 450 (части первой, четвертой и пятой) настоящего Кодекса;
3. Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 369 (частью первой), 370 (частью первой и второй), 380 совершенных в пограничном пространстве, а также статьями 381, 382 (частью первой), 383 (частью первой), 491, 494, 496 (частью первой), 497 (частью первой), 498 (частью первой), 499, 500, 501 (частью первой и третьей) настоящего Кодекса.
4. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени Пограничной службы Комитета национальной безопасности вправе:

1) Қазақстан Республикасы Шекара қызметiнiң басшысы мен оның орынбасарлары,арнайы бiрлестiктердiң басшылары мен олардың орынбасарлары - ескерту не жеке және лауазымды тұлғаларға - жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне - екі мыңға дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға;
2) шекаралық отрядтар бастықтары, шекаралық бақылау әскери бөлімшелері, теңіз әскери бөлімшелері командирлерi, жекелеген шекаралық комендатуралары коменданттары – ескерту немесе жеке және лауазымды тұлғаларға жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне - екі жүзге дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға;
3) шекаралық комендатуралар коменданттары және шекаралық бақылау бөлімдерінің бастықтары және олардың орынбасарлары – ескерту немесе жеке адамдарға жиырмаға дейінгі, лауазымды тұлғаларға жиырма беске дейінгі айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға;
708-бап. Әскери полиция органдары
1.Әскери полиция органдары осы Кодекстің 491, 495, 571 (бірінші-үшінші, бесінші-жетінші, тоғызыншы-оныншы бөліктерінде), 572-576, 577 (бірінші-төртінші бөліктерінде), 578-583, 584 (үшінші бөлігінде), 585 (бірінші бөлігінде), 586 (бірінші бөлігінде), 588 (үшінші бөлігінде), 590, 591 (бірінші және бесінші бөлігінде), 592-596, 597 (бірінші-үшінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 598 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 527-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Әскери полиция органдарының уәкілетті лауазымды тұлғалары әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдарының көлік саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық бойынша құзыреті осы баптың төртінші және бесінші бөліктерін қоспағанда, әскери қызметшілерге, жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлерге, сондай-ақ Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери көлік құралдарын басқаратын адамдарға қолданылады.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полициясы органдарының көлік саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық бойынша құзыреті Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының көлік құралдарын басқаратын қызметкерлерге, жұмыскерлерге және әскери қызметшілерге қолданылады.
5. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ішкі әскерлерінің әскери полициясы органдарының көлік саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық бойынша құзыреті әскери қызметшілерге, жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлерге, сондай-ақ ішкі әскерлердің әскери көлік құралдарын басқаратын адамдарға қолданылады.

1) руководитель Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и его заместители, руководители специальных объединений и их заместители - предупреждение либо штраф на физических лиц и должностных лиц - до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя;
2) начальники пограничных отрядов, командиры воинских частей пограничного контроля, морских воинских частей, коменданты отдельных пограничных комендатур и их заместители - предупреждение или штраф на физических лиц и должностных лиц - до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
3) коменданты пограничных комендатур и начальники отделов пограничного контроля и их заместители- предупреждение или штраф на физических лиц до двадцати, на должностных лиц - до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя.
Статья 708. Органы военной полиции
1. Органы военной полиции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 491, 495, 571 (частями первой - третьей, пятой – седьмой, девятой и десятой), 572-576, 577 (частями первой - четвертой), 578-583, 584 (часть третья), 585 (частью первой), 586 (частью первой), 588 (частью третьей), 590, 591 (частями первой и пятой), 592 - 596, 597 (частями первой - третьей), 598 (частями первой, второй и четвертой), 527 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе уполномоченные должностные лица органов военной полиции.
3. Компетенция органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по административным правонарушениям в сфере транспорта распространяется на военнослужащих, военнообязанных, призванных на сборы, а также на лиц, управляющих военными транспортными средствами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, за исключением четвертой и пятой частей настоящей статьи.
4. Компетенция органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по административным правонарушениям в сфере транспорта распространяется на сотрудников, работников и военнослужащих, управляющих транспортными средствами специальных государственных органов Республики Казахстан.
5. Компетенция органов военной полиции внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан по административным правонарушениям в сфере транспорта распространяется на военнослужащих, военнообязанных, призванных на сборы, а также на лиц, управляющих военными транспортными средствами внутренних войск.

6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да Қазақстан Республикасы әскерлері мен әскери құралымдарының көлік құралдарының жүргізушілері, әскери қызметшілер, жиындарға шақырылған әскери мiндеттiлер жасаған әкімшілік жаза ретінде белгіленген тәртіппен айыппұл көзделген бұзушылықтар туралы материалдарды әскери полиция органдары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Тәртіптік Жарғысы бойынша кінәлілерді жауаптылыққа тарту туралы мәселені шешу үшін тиісті командирлерге (бастықтарға) береді.
709-бап. Акцизделетiн өнiм өндiрудi және олардың айналымын
мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдар
1. Акцизделетiн өнiм өндiрудi және олардың айналымына мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдар 268 (бiрiншi- үшінші бөлiктерiнде), 221 (жетінші бөлiктерiнде), 452-бапта (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға акцизделетiн өнiм өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органның басшылары (орынбасарлары) құқылы.
710-бап. Жергiлiктi атқарушы органдар
1. Облыстың жергiлiктi атқарушы органы осы Кодекстiң 72 (екінші және үшінші бөліктерінде), 136 (екінші бөлігінде), 187, 190, 192, 293 (бірінші және екінші бөліктерінде), 388 (төртінші, бесінші, сегізінші-он бірінші бөліктерінде), 391 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы бөліктерінде ), 392 (екінші бөлігінде), 440 (бірінші, екінші, бесінші, жетінші-оныншы бөліктерінде),442 (бірінші бөлігінде), 443 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы осы Кодекстiң 388 (төртінші, бесiншi, сегізінші бөлiктерiнде), 391 (үшінші, төртiншi, бесiншi, алтыншы, бөлiктерiнде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмi және оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға құқылы.
711-бап. Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган
1. Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 78, 396 (бірінші - бесінші бөліктерінде), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары, бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.

6. Материалы о совершенных водителями транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан - военнослужащими и военнообязанными, призванными на сборы, - нарушениях, за которые в качестве административного взыскания предусмотрен штраф в установленном порядке, передаются органами военной полиции соответствующим командирам (начальникам) для решения вопроса о привлечении виновных к ответственности по Дисциплинарному Уставу Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Статья 709. Органы по государственному контролю над
производством и оборотом подакцизной
продукции
1. Органы по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 268 (частями первой - третьей), 221 (частью седьмой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководители (заместители) органа по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции.
Статья 710. Местные исполнительные органы
1. Местный исполнительный орган области рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 72 (частями второй и третьей), 136 (частью второй), 187, 190, 192, 293 (частями первой и второй), 388 (частями четвертой, пятой, восьмой- одиннадцатой), 391 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой), 392 (частью второй), 440 (частями первой, второй, пятой, седьмой - десятой), 442 (частью первой), 443 (частями первой, второй и третьей), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 388 (частями четвертой, пятой, восьмой), 391 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе аким области, города республиканского значения, столицы и его заместители.
Статья 711. Уполномоченный орган в области образования
1. Уполномоченный орган в области образования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 78, 396 (части первой - пятой), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (часть первая) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области образования и его заместители, руководители территориальных органов уполномоченного органа в области образования и их заместители.

712-бап. Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган
1.Туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 176 (бiрiншi бөлiгiнде), 217 (екінші бөлігінде) (туроператорлармен, турагенттермен жасалған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 450 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде, 452 (бiрiншi бөлiгiнде), 453-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.
713-бап. Ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган
1. Ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 201 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 452 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
2. Ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi органның басшысы және оның орынбасарлары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
714-бап. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган
1. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 174 (егер бұл бұзушылықтарды биржалық брокерлер, және (немесе) биржалық дилерлер, сондай-ақ тауар биржалары жұмыскерлері) жасағанда, 201 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 255, 452 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
715-бап. Биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi орган
1. Биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 161 (бiрiншi, үшiншi, бесінші, алтыншы, сегiзiншi, он төртінші бөлiктерiнде) бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi орган басшысы және оның орынбасарлары;
2) биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.
716-бап. Биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi орган
1. Биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстің 161 (төртінші,тоғызыншы бөлiгiнде) бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.

Статья 712. Уполномоченный орган в области туристской
деятельности
1. Уполномоченный орган в области туристской деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 176 (частью первой), 217 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных туроператорами и турагентами), 450 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 452 (частью первой), 453 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области туристской деятельности и его заместители.
Статья 713. Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса
1. Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 201 (частями первой, второй, третьей и четвертой), 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в сфере игорного бизнеса и его заместители.
Статья 714. Уполномоченный орган в области регулирования
торговой деятельности
1. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 174 (когда эти нарушения совершены биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами, а также работниками товарных бирж), 201(частями первой, второй третьей и четвертой), 255, 452 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности либо лицо, исполняющее его обязанности.
Статья 715. Уполномоченный орган в области производства
биотоплива
1. Уполномоченный орган в области производства биотоплива рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 161 (частями первой, третьей, пятой, шестой, восьмой, четырнадцатой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области производства биотоплива и его заместители;
2) руководители территориальных органов уполномоченного органа в области производства биотоплива и его заместители.
Статья 716. Уполномоченный орган в области оборота
биотоплива
1. Уполномоченный орган в области оборота биотоплива рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 161 (частью четвертой, девятой) настоящего Кодекса.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
1) биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi орган басшысы және оның орынбасарлары;
2) биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары құқылы.
4-бөлiм. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу 37-тарау. Негiзгi ережелер
717-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жүргізу тәртібін                   айқындайтын заңнама
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жүргізу тәртібі осы Кодексте айқындалады.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттық және өзге де мiндеттемелерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi мен Жоғарғы Сотының нормативтiк қаулылары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жүргізу саласындағы қатынастарды реттейтін әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнаманың құрамдас бөлiгi болып табылады.
3. Қылмыстық немесе азаматтық iстердi қарау процесiнде соттың әкiмшiлiк жазалар қолдану тәртiбi осы Кодекстiң ережелерімен және Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексi мен Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне сәйкес айқындалады.
718-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс
жүргiзудiң мiндеттерi
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудiң мiндеттерi:
1) әрбiр iстiң мән-жайын дер кезiнде, жан-жақты, толық және объективтi анықтау, оны осы Кодекске сәйкес шешу;
2) іс жүргізуге қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін қамтамасыз ету;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалуына ықпал ететiн себептер мен жағдайларды анықтау;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша шығарылған қаулының орындалуын қамтамасыз ету болып табылады.
719-бап. Iс жүргiзу тiлi
1. Қазақстан Республикасында әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзу мемлекеттiк тiлде жүргiзiледi, ал қажет болған жағдайда iс жүргiзуде орыс тiлi немесе басқа да тiлдер мемлекеттiк тiлмен тең қолданылады.
2. Судья, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) орыс және басқа тілдерде іс жүргізу қажет болғанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізу тілінің өзгергендігі туралы дәлелді қаулы шығарады.
3. Iс жүргiзiлiп жатқан тiлдi бiлмейтiн немесе жеткiлiктi дәрежеде бiлмейтiн iске қатысушы адамдарға ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде мәлiмдеме жасау, түсiнiктер мен айғақтар беру, өтiнiштер жасау, шағым беру, iстiң материалдарымен танысу, оны қарау кезiнде сөз сөйлеу, аудармашының қызметiн тегiн пайдалану құқығы түсiндiрiледi және қамтамасыз етiледi.

2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области оборота биотоплива и его заместители;
2) руководители территориальных органов уполномоченного органа в области оборота биотоплива и его заместители.
Раздел 4. Производство по делам об административных
правонарушениях Глава 37. Основные положения
Статья 717. Законодательство, определяющее порядок
производства по делам об административных
правонарушениях
1. Порядок производства по делам об административных правонарушениях определяется настоящим Кодексом.
2. Международные договорные и иные обязательства Республики Казахстан, а также нормативные постановления Конституционного Совета и Верховного Суда Республики Казахстан, регулирующие отношения в сфере производства по делам об административных правонарушениях, являются составной частью законодательства об административных правонарушениях.
3. Порядок наложения судом административных взысканий в процессе рассмотрения уголовного или гражданского дела определяется положениями настоящего Кодекса и соответственно Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан и Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан.
Статья 718. Задачи производства по делам об
административных правонарушениях
Задачами производства по делам об административных правонарушениях являются:
1) своевременное, всестороннее, полное и объективное выяснение обстоятельств каждого дела, разрешение его в соответствии с настоящим Кодексом;
2) обеспечение реализации прав и обязанностей участников производства;
3) выявление причин и условий, способствовавших совершению административных правонарушений;
4) обеспечение исполнения постановления по делу об административном правонарушении.
Статья 719. Язык производства
1. Производство по делам об административных правонарушениях в Республике Казахстан ведется на государственном языке, а при необходимости в производстве наравне с государственным употребляется русский язык или другие языки.
2. Судья, органы (должностные лица), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, при необходимости изменения языка судопроизводства выносят мотивированное постановление об изменении языка производства по делу об административном правонарушении.
3. Участвующим в деле лицам, не владеющим или недостаточно владеющим языком, на котором ведется производство по делу, разъясняется и обеспечивается право делать заявления, давать объяснения и показания, заявлять ходатайства, приносить жалобы, знакомиться с материалами дела, выступать при его рассмотрении на родном языке или другом языке, которым они владеют, бесплатно пользоваться услугами переводчика.

4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша iс жүргiзуге қатысушы адамдарға басқа тiлде жазылған заңға байланысты қажеттi iс материалдарын iс жүргiзiлетiн тiлге тегiн аударып беру қамтамасыз етiледi.
5. Құқық бұзушы мен жәбiрленушiге тапсырылуға тиiстi iс жүргiзу құжаттары олардың ана тiлiне немесе олар бiлетiн тiлге аударылып берiлуге тиiс.
6. Аударма жөнiндегi шығыстар және аудармашының көрсеткен қызметi мемлекеттiк бюджет есебiнен төленедi.
720-бап. Мерзiмдi есептеу
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жүргізу кезінде пайдаланылатын мерзiмдер сағатпен, тәулiкпен, айлармен және жылдармен есептеледi.
2. Мерзiмдi есептеу кезiнде мерзiм басталатын сағат пен тәулiк есепке алынбайды. Бұл қағиданың ұстау кезiндегi мерзiмдi есептеуге қатысы жоқ.
3. Мерзiмдi есептеу кезiнде мерзiм тәулiкпен есептелген жағдайды қоспағанда, оған жұмыстан тыс уақытта қосылады.
4. Мерзiмді тәулiкпен есептеген кезде мерзiм алғашқы тәулiктiң нөл сағатынан кейiн есептелiп, мерзiмнiң соңғы тәулiгiнiң жиырма төрт сағатында аяқталады.
5. Мерзiм айлармен немесе жылдармен есептелген кезде мерзiм соңғы айдың тиiстi күнiнде аяқталады, ал егер бұл айда тиiстi күн жоқ болса, мерзiм осы айдың соңғы күнi аяқталады. Әкiмшiлiк ұстауға алу кезiнде мерзiмдi есептеу жағдайларын қоспағанда, егер мерзiмнiң аяқталуы жұмыс iстемейтiн (демалыс, мереке) күнге тура келсе, онда одан кейiнгi бiрiншi жұмыс күнi мерзiмнiң соңғы күнi болып есептеледi.
721-бап. Өтiнiш жасау
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушы адамдардың, сол iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) мiндеттi түрде қарауына жататын өтiнiшті мәлiмдеуге құқығы бар.
2. Өтiнiш жазбаша түрде мәлiмденедi және дереу қаралуға тиiс. Өтінішті тез арада қарау мүмкін болмаған жағдайда, ол бойынша шешім өтініш берген сәттен бастап үш тәуліктен кешіктірілмей қабылдануы тиіс.
3. Өтiнiштi қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандырудан толық немесе ішінара бас тарту туралы шешiм өтінішті беруші адамға ұйғарым түрiнде шығарылады.
722-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс
жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлар
1. Төмендегi мән-жайлардың ең болмағанда бiреуi болған жағдайда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi бастауға болмайды, ал басталған iс тоқтатылуға жатады:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық оқиғаларының болмауы;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылық құрамының болмауы,
3) әкiмшiлiк жауаптылықты белгiлейтiн заңның немесе оның жекелеген ережелерiнiң күшi жойылуы;

4. Участвующим в производстве по делам об административных правонарушениях лицам бесплатно обеспечивается перевод на язык производства необходимых им в силу закона материалов дела, изложенных на другом языке.
5. Процессуальные документы, подлежащие вручению правонарушителю и потерпевшему, должны быть переведены на их родной язык или на язык, которым они владеют.
6. Расходы по переводу и услуги переводчика оплачиваются за счет государственного бюджета.
Статья 720. Исчисление сроков
1. Сроки, используемые при производстве по делам об административных правонарушениях, исчисляются часами, сутками, месяцами и годами.
2. При исчислении сроков не принимается в расчет тот час и те сутки, которыми начинается течение срока. Это правило не относится к исчислению сроков при задержании.
3. При исчислении срока в него включается и нерабочее время, за исключением случаев, когда срок исчисляется сутками.
4. При исчислении срока сутками срок исчисляется после ноля часов первых суток и истекает в двадцать четыре часа последних суток срока.
5. При исчислении срока месяцами или годами срок истекает в соответствующее число последнего месяца, а если этот месяц не имеет соответствующего числа, срок оканчивается в последний день этого месяца. Если окончание срока приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока считается первый следующий за ним рабочий день, кроме случаев исчисления срока при административном задержании.
Статья 721. Ходатайства
1. Лица, участвующие в производстве по делу об административном правонарушении, имеют право заявлять ходатайства, подлежащие обязательному рассмотрению судьей, органом (должностным лицом), в производстве которого находится данное дело.
2. Ходатайство заявляется в письменном виде и подлежит немедленному рассмотрению. В случаях, когда немедленное рассмотрение ходатайства невозможно, решение по нему должно быть принято не позднее трех суток с момента заявления.
3. Решение об удовлетворении ходатайства либо о полном или частичном отказе в его удовлетворении выносится в виде определения, которое доводится до лица, заявившего ходатайство.
Статья 722. Обстоятельства, исключающие производство по
делу об административном правонарушении
1. Производство по делу об административном правонарушении не может быть начато, а начатое подлежит прекращению при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
1) отсутствия события административного правонарушения;
2) отсутствия состава административного правонарушения;
3) отмены закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность;

4) егер әкiмшiлiк жауаптылықты белгiлейтiн заңның немесе оның жекелеген ережелерiнiң немесе әрекеттi әкiмшiлiк құқық бұзушылық ретiнде саралау соған байланысты болатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы осы iсте қолданылуға жататын өзге де нормативтiк құқықтық актiнiң оларды Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi конституциялық емес деп тануы салдарынан күшi жойылуы;
5) әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту мерзiмiнiң өтуi;
6) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылатын адам жөнiнде сол факт бойынша әкiмшiлiк жаза қолдану туралы судьяның, органның (лауазымды адамның) қаулысының не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстiң қысқартылуы туралы күшi жойылмаған қаулының болуы, сондай-ақ нақ сол факт бойынша қылмыстық iс қозғау туралы қаулының болуы;
7) өзіне қатысты iстi жүргiзiп жатқан жеке адамның қайтыс болуы, заңды тұлғаның жойылуы;
8) салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсуiн қамтамасыз ету саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi орган бекiткен бағдарламалық қамтамасыз етуде техникалық қателер туындаған жағдайда салық төлеушiнiң салықтық мiндеттемелердi салық есептiлiгi нысанын электрондық түрде ұсыну бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде орындамауына әкелiп соғуы;
9) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда.
10) Осы Кодекстің 880-бабында белгіленген тәртіпте әкімшілік айыппұл төлегенін растайтын құжаттың болуы;
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасында көзделген негiз бойынша және зиян келтiру заңды болып табылғанда не әрекет осы Кодекстiң 5-тарауына сәйкес әкiмшiлiк жауаптылық жоққа шығарылатын мән-жайларда жасалған жағдайда қысқартылады.
723-бап. Әкiмшiлiк жауаптылыққа тартпауға мүмкiндiк беретiн
мән-жайлар
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу осы Кодексте көзделген тәртiппен, 59-баптарда көзделген жағдайларда, сондай-ақ әрекетте қылмыстық заңдарда көзделген қылмыс құрамының белгiлерi болуына байланысты материал прокурорға, сотқа дейінгі іс жүргізу органына берiлген жағдайда тоқтатылуы мүмкiн.
724-бап. Хабардар ету (хабарлау)
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушылар істі қарау мерзімі мен орны немесе жекелеген іс жүргізу әрекеттерін жасағаны туралы хабардар етеді және (хабарлайды) хабарламамен (лауазымды адамға) сотқа, органға шақырылады.

4) если закон или отдельные его положения, устанавливающие административную ответственность, или иной нормативный правовой акт, подлежащий применению в данном деле об административном правонарушении, от которого зависит квалификация деяния как административного правонарушения, признаны Конституционным Советом Республики Казахстан неконституционными;
5) истечения сроков давности привлечения к административной ответственности;
6) наличия по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления судьи, органа (должностного лица) о наложении административного взыскания либо неотмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о возбуждении уголовного дела;
7) смерти физического лица, ликвидации юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу;
8) в случае возникновения технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, которые привели к неисполнению налогоплательщиком налогового обязательства по представлению форм налоговой отчетности в электронном виде в срок, установленный законодательством Республики Казахстан;
9) в иных случаях, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан;
10) наличия документа, подтверждающего уплату административного штрафа в порядке, установленном статьей 880 настоящего Кодекса;
11) лицо, привлекаемое к административной ответственности, признано в установленном законом порядке потерпевшим по уголовному делу о преступлении, связанном с торговлей людьми.
2. Производство по делу об административном правонарушении прекращается по основанию, предусмотренному подпунктом 2) части первой настоящей статьи, и в случае, когда причинение вреда является правомерным либо деяние совершено при обстоятельствах, которые в соответствии с главой 5 настоящего Кодекса исключают административную ответственность.
Статья 723. Обстоятельства, позволяющие не привлекать к
административной ответственности
Производство по делу об административном правонарушении может быть прекращено в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, в случаях, предусмотренных статьей 59, а также в случае передачи материала прокурору, органу досудебного производства в связи с наличием признаков уголовно наказуемого деяния, предусмотренного уголовным законодательством.
Статья 724. Уведомления (извещения)
1. Участники производства по делам об административных правонарушениях извещаются о времени и месте рассмотрения дела или совершения отдельных процессуальных действий и вызываются в суд, орган (к должностному лицу) уведомлениями (извещениями).

2. Хабардар ету (хабарлау) тапсырыс хатпен оны тапсыру туралы хабарламамен жіберіледі, телефонограммамен немесе жедел хатпен, абоненттік нөмір бойынша мәтіндік хабарламамен немесе электрондық мекен-жай бойынша не хабарламаны тіркеу немесе шақыруды қамтамасыз ететін байланыстың өзге де құралдарын пайдаланумен жіберіледі.
3. Егер істе көрсетілген мекен-жай бойынша адам шын мәнінде тұрмайтын болса, хабарлау немесе шақыру оның жұмыс орнына жіберілуі мүмкін. Заңды тұлғаға жіберілген хабардар ету (хабарлама) оның болатын жері бойынша жіберіледі.
4. Тиісінше хабардар ету (хабарлау) деп мына жағдайларда:
Әкімшілік құқық бұзушылық хаттамасының тиісті бағанында әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамның қолы болуы;
- оның тікелей өзіне немесе онымен бірге тұрып жатқан кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне қолы қойылып, тапсырылғаны туралы жөнелтушіге қайтарылуы тиіс тапсырыстық хатпен, жеделхатпен табыс етілген хабарлама жеткізілген деп танылады. Заңды тұлғаға жіберілген хабарлама өзінің тегін, аты-жөні мен лауазымын көрсетіп, қолы қойылған заңды тұлғаның басшысына немесе қызметкеріне табыс етіледі;
- хабарланатын адам іс бойынша іс жүргізу процесінде көрсететін және өзінің қолтаңбасымен бекітетін ұялы байланысқа абоненттік нөмір бойынша немесе электрондық мекен жайға мәтіндік хабарлама жіберу;
- Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіпте электрондық салық төлеушілер ретінде тіркелген адамдарға электрондық әдіспен салық қызметі органына хабарлама (хабарлама) жіберу.
5. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуді жүзеге асыратын адамға қатысты ол көрсеткен тұратын мекен-жайы (болатын орны), жұмыс орны, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекен-жайының дұрыстығы, ал көрсетілген байланысқа жіберілген өзі қол қойып бекіткен хабардар ету (хабарлама) тиісті және жеткілікті деп саналатын болады.
6. Адресатқа хабардар етуді (хабарламаны) қабылдаудан бас тартқан кезде оны жеткізетін немесе тапсыратын адам сотқа, органға қайтарылатын (лауазымды адамға) хабарламаға тиісті белгі жасайды.
7. Адресатқа хабардар етуді (хабарламаны) қабылдаудан бас тарту істі қарауға немесе жекелеген іс жүргізу әрекеттерін жасауға кедергі болып табылмайды.
38-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге
қатысушылар, олардың құқықтары мен мiндеттерi
725-бап. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс
жүргiзiлiп жатқан адам

2. Уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу, либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
3. Если по указанному в деле адресу лицо фактически не проживает, извещение или вызов могут быть направлены по месту его работы. Уведомление (извещение), адресованное юридическому лицу, направляется по месту его нахождения.
4. Уведомление (извещение) признается надлежащим образом доставленным в случаях:
- наличия подписи лица, привлекаемого к административной ответственности в соответствующей графе протокола ад административном правонарушении;
- извещения лица заказным письмом, телеграммой, которые вручаются ему лично или кому-то из совместно проживающих с ним совершеннолетних членов семьи под расписку на подлежащем возврату отправителю уведомлении о вручении. Извещение, адресованное юридическому лицу, вручается руководителю или работнику юридического лица, который расписывается в получении извещения на уведомлении о вручении с указанием своих фамилии, инициалов и должности;
- направления текстового сообщения по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу, которые извещаемое лицо указало в процессе производства по делу и подтвердило своей подписью;
- направления уведомления (извещения) органом налоговой службы электронным способом лицам, зарегистрированным в качестве электронных налогоплательщиков, в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Лицо, в отношении которого осуществляется производство по делу об административном правонарушении, подтверждает своей подписью ознакомление с тем, что указанные им адрес места жительства (места нахождения), места работы, абонентского номера сотовой связи, электронного адреса достоверны, а уведомление (извещение), направленное на указанные контакты, будет считаться надлежащим и достаточным.
6. При отказе адресата принять уведомление (извещение), лицо, доставляющее или вручающее его, делает соответствующую отметку на уведомлении (извещении), которое возвращается в суд, орган (к должностному лицу).
7. Отказ адресата от принятия уведомления (извещения) не является препятствием к рассмотрению дела или совершению отдельных процессуальных действий.
Глава 38. Участники производства по делам об административных
правонарушениях, их права и обязанности
Статья 725. Лицо, в отношении которого ведется
производство по делу об административном
правонарушении

1. Өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам хаттамамен және iстiң басқа да материалдарымен танысуға, түсiнiктеме беруге, хаттаманың мазмұны мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға, дәлелдемелер табыс етуге, өтiнiш және қарсылық мәлiмдеуге, қорғаушының заң көмегiн пайдалануға, iс қаралғанда ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде сөйлеуге, егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашының қызметiн пайдалануға; iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының қолданылуына, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға және iс жөнiндегi қаулыға шағымдануға, одан үзiндi алуға және iстегi құжаттардың көшiрмелерiн түсiрiп алуға, сондай-ақ өзiне осы Кодексте берiлген өзге де iс жүргiзу құқықтарын пайдалануға құқылы.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның қатысуымен қаралады. Аталған адамға iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiстi түрде хабарланғаны туралы деректер болған және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiш түспеген жағдайда ғана iс оның өзi болмаған жағдайда қаралуы мүмкiн.
3. Он сегiз жасқа толмаған адам жасаған не жасалуы әкiмшiлiк қамауға алу, тәркiлеу не әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болған затты өтемiн төлеп алып қою не әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстердi (дивидендтердi), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркiлеу, сондай-ақ шетелдiк азаматты не азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасынан шығарып жiберу немесе адамды өзiне берiлген арнайы құқықтардан айыру түрiндегi (көлiк құралдарын басқару құқығын қоспағанда) әкiмшiлiк жазаға әкеп соқтыратын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде әкiмшiлiк жауапқа тартылып отырған адамның қатысуы мiндеттi.
4. Осы баптың үшiншi бөлiгiнде аталған адамдар iс жүргiзуiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жатқан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуден жалтарған жағдайда, бұл адамды мәжбүрлеп алып келу iске асырылуы мүмкiн.
Алып келу туралы сот ұйғарымын сот приставы немесе iшкi iстер органдары; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын органның (лауазымды адамның) ұйғарымын iшкi iстер органдары (полиция) орындайды.
5. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан кәмелетке толмаған адам, талқылануы оған терiс әсер етуi мүмкiн iстiң мән-жайын қарау кезiнде уақытша шығарыла тұруы мүмкiн.
726-бап. Жәбiрленушi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан тән жарақатын алған, мүлiктiк немесе моральдық жағынан зақым келтiрiлген жеке немесе заңды тұлға жәбiрленушi болып табылады.

1. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе знакомиться с протоколом и другими материалами дела, давать объяснения, делать замечания по содержанию и оформлению протокола, представлять доказательства, заявлять ходатайства и отводы, пользоваться юридической помощью защитника, при рассмотрении дела выступать на родном языке или языке, которым владеет, и безвозмездно пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство; обжаловать применение мер обеспечения производства по делу, протокол об административном правонарушении и постановление по делу, делать выписки из него и снимать копии с имеющихся в деле документов, а также пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему настоящим Кодексом.
2. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. В отсутствие указанного лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайство об отложении рассмотрения дела.
3. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершенном лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, либо совершение которого влечет административное взыскание в виде административного выдворения за пределы Республики Казахстан иностранца либо лица без гражданства или лишения специального права (за исключением права управления транспортными средствами), предоставленного лицу, присутствие лица, привлекаемого к административной ответственности, обязательно.
4. В случае уклонения лиц, указанных в части третьей настоящей статьи, от явки по вызову судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении, в производстве которого находится дело об административном правонарушении, это лицо может быть подвергнуто приводу.
Определение суда о приводе исполняется судебным приставом или органом внутренних дел; определение органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении, - органом внутренних дел (полицией).
5. Несовершеннолетнее лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, может быть удалено на время рассмотрения обстоятельств дела, обсуждение которых может отрицательно повлиять на него.
Статья 726. Потерпевший
1. Потерпевшим является физическое или юридическое лицо, которому административным правонарушением причинен физический, имущественный или моральный вред.

2. Жәбiрленушi iстiң барлық материалдарымен танысуға, түсiнiктеме беруге, дәлелдемелер табыс етуге, өтiнiш және қарсылық мәлiмдеуге, өкiл ұстауға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағымдануға, өзiне осы Кодексте берiлген өзге де iс жүргiзу құқықтарын пайдалануға құқылы.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жәбiрленушiнiң қатысуымен қаралады. Ол адамға iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiстi түрде хабарланғаны туралы деректер болған және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiш түспеген жағдайда ғана iс оның өзi болмағанда қаралуы мүмкiн.
4. Жәбiрленушiден осы Кодекстiң 735-бабында көзделген тәртiпте куә ретiнде жауап алынуы мүмкiн. Егер жәбiрленушi заңды тұлға болса, оның заңды өкiлiнен куә ретiнде жауап алынуы мүмкiн.
727-бап. Жеке адамның заңды өкiлдерi
1. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан жеке адамның немесе кәмелетке толмаған не тән саулығына немесе психикалық жай-күйiне байланысты өз құқықтарын өз бетiнше жүзеге асыру мүмкiндiгiнен айрылған жәбiрленушiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды олардың заңды өкiлдерi жүзеге асырады.
2. Жеке адамның ата-анасы, асырап алушылары, қамқоршылары қорғаншылары және олар қорғаншылығына немесе асырауына алып отырған өзге де адамдар оның заңды өкiлдерi болып танылады.
3. Жеке адамның заңды өкiлдерi болып табылатын адамдардың туысқандық байланыстары немесе тиiстi өкiлеттiгi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген құжаттармен куәландырылады.
4. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан жеке адамның заңды өкiлi әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адамды әкiмшiлiк ұстау кезiнен немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезден бастап iске қатысуға жiберiледi.
5. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан жеке адамның және жәбiрленушiнiң заңды өкiлдерiнiң өздерi өкiл болып отырған адамдарға қатысты осы Кодексте көзделген құқықтары болады және сондай мiндеттердi өз мойнына алады.
6. Он сегiз жасқа толмаған адам жасаған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қаралған кезде оның заңды өкiлiнiң қатысуы мiндеттi. Кәмелетке толмаған адамның заңды өкiлi келуден жалтарған жағдайда оған iшкi iстер органының (полицияның) алып келуi қолданылуы мүмкiн.

2. Потерпевший вправе знакомиться со всеми материалами дела, давать объяснения, представлять доказательства, заявлять ходатайства и отводы, иметь представителя, обжаловать протокол об административном правонарушении и постановление по делу об административном правонарушении, пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему настоящим Кодексом.
3. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием потерпевшего. В его отсутствие дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайство об отложении рассмотрения дела.
4. Потерпевший может быть опрошен в качестве свидетеля в порядке, предусмотренном статьей 735 настоящего Кодекса. Если потерпевшим является юридическое лицо, в качестве свидетеля может быть опрошен его представитель.
Статья 727. Законные представители физического лица
1. Защиту прав и законных интересов физического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, или потерпевшего, являющихся несовершеннолетними или по своему физическому или психическому состоянию лишенных возможности самостоятельно осуществлять свои права, осуществляют их законные представители.
2. Законными представителями физического лица признаются родители, усыновители, опекуны, попечители и иные лица, на попечении или иждивении которых оно находится.
3. Родственные связи или соответствующие полномочия лиц, являющихся законными представителями физического лица, удостоверяются документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
4. Законный представитель физического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, допускается к участию в деле с момента административного задержания лица, привлекаемого к административной ответственности, или составления протокола об административном правонарушении.
5. Законные представители физического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, и потерпевшего имеют права и несут обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом в отношении представляемых ими лиц.
6. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершенном лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, участие его законного представителя обязательно. В случае уклонения от явки законный представитель несовершеннолетнего может быть подвергнут приводу, осуществляемому органом внутренних дел (полицией).

728-бап. Заңды тұлғаның өкiлдерi
1. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан немесе жәбiрленушi болып табылатын заңды тұлғаның құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды оның өкiлдерi жүзеге асырады.
2. Заңды тұлғаның атынан iс-әрекет жасайтын заңды тұлғаның атқарушы органының басшысы заңды тұлғаның заңды өкiлi болып табылады. Заңды тұлғаның заңды өкiлiнiң өкiлеттiктерi оның қызметтiк жағдайын куәландыратын құжаттармен расталады.
Заңды тұлғаның мүддесiн бiлдiретiн өзге де тұлғалар тапсырма бойынша өкiлдер болып табылады, олардың өкiлеттiктерi заңды тұлғаның атқарушы органы заңды тұлғаның атынан беретiн және атқарушы органның басшысы қол қоятын сенiмхатта айқындалады.
3. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан заңды тұлға және жәбiрленушi өкiлдерiнiң өздерi беріп отырған адамдарға қатысты осы Кодексте көзделген құқықтары болады және мiндеттердi өз мойнына алады.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан заңды тұлға өкiлiнiң қатысуымен қаралады. Аталған адамға iстiң қаралатын орны мен уақыты тиiстi түрде хабарланғаны туралы деректер болған жағдайларда ғана, егер одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiшхат түспесе, iс оның өзi болмаған кезiнде қаралуы мүмкiн.
5. Жасалуы әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы не нысанасы болған затты тәркiлеу не әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстердi (дивидендтердi), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркiлеу түрiндегi әкiмшiлiк жазаға әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылатын заңды тұлға өкiлiнiң қатысуы мiндеттi.
6. Заңды тұлғаның өкiлi iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуден жалтарған жағдайда, аталған адамға iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негiзiнде iшкi iстер органы (полицияның) мәжбүрлеп алып келуi мүмкiн.
729-бап. Қорғаушы
1. Қорғаушы - әкiмшiлiк жауапқа тартылушы адамның құқықтары мен мүдделерiн заңда белгiленген тәртiппен қорғауды жүзеге асыратын және оған заң көмегiн көрсететiн адам.
2. Қорғаушы ретiнде адвокаттар қатысады. Адвокаттармен қатар қорғаушы ретінде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адамның жұбайы (зайыбы), жақын туыстары немесе заңды өкiлдерi жiберiледi. Егер заңда белгiленген тәртiппен өзара қатынас негiзiнде Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекетпен жасаған халықаралық шартында көзделсе, шетелдiк адвокаттар iске қорғаушы ретiнде қатысуға жiберiледi.

Статья 728. Представители юридического лица
1. Защиту прав и законных интересов юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении или являющегося потерпевшим, осуществляют его представители.
2. Законным представителем юридического лица является руководитель исполнительного органа юридического лица, который действует от имени юридического лица. Полномочия законного представителя юридического лица подтверждаются документами, удостоверяющими его служебное положение.
Иные лица, представляющие интересы юридического лица, являются представителями по поручению, полномочия которых определяются доверенностью, выдаваемой от имени юридического лица исполнительным органом юридического лица и подписываемой руководителем исполнительного органа.
3. Представители юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, и потерпевшего имеют права и несут обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, в отношении представляемых ими лиц.
4. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием представителя юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. В отсутствие указанного лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о его надлежащем извещении о месте и времени рассмотрения дела, если от него не поступило ходатайство об отложении рассмотрения дела.
5. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершение которого влечет административное взыскание в виде конфискации предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, либо конфискации доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, присутствие представителя юридического лица, привлекаемого к административной ответственности, обязательно.
6. В случае уклонения представителя юридического лица от явки по вызову судьи, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело, указанное лицо может быть подвергнуто приводу органом внутренних дел (полицией) на основании определения судьи, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело.
Статья 729. Защитник
1. Защитник – лицо, осуществляющее в установленном законом порядке защиту прав и интересов лица, привлекаемого к административной ответственности, и оказывающее ему юридическую помощь.
2. В качестве защитников участвуют адвокаты. Наряду с адвокатами в качестве защитников допускаются супруг (супруга), близкие родственники или законные представители лица, привлекаемого к административной ответственности. Иностранные адвокаты допускаются к участию в деле в качестве защитников, если это предусмотрено международным договором Республики Казахстан с соответствующим государством на взаимной основе, в порядке, определяемом законодательством.

3. Қорғаушы әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адамды әкiмшiлiк ұстау кезiнен немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезден бастап iске қатысуға жібереді..
4. Егер бiрiнiң мүдделерi екiншiсiнiң мүдделерiне қайшы келсе, әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылатын екi адамға бiр адам қорғаушы бола болмайды.
5. Адвокаттың әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адамды өз мойнына алған қорғаудан бас тартуға құқығы жоқ.
730-бап. Қорғаушының мiндеттi түрде қатысуы
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге мынадай жағдайларда, егер:
1) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адам бұл жөнiнде өтiнiш жасаса;
2) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адам дене немесе психикалық кемiстiктерi салдарынан өзiн қорғау құқығын өз бетiнше жүзеге асыра алмайтын болса;
3) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адам iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе;
4) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адам кәмелетке толмаған болса, қорғаушының қатысуы мiндетті.
2. Егер осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген мән-жайлар болған жағдайда әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылушы адамның өзi, оның заңды өкiлдерi, сондай-ақ оның тапсыруымен басқа да адамдар қорғаушы шақырмаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судья, орган (лауазымды адам) iс жүргiзудiң тиiстi сатысында қорғаушының қатысуын қамтамасыз етуге мiндеттi, бұл туралы олар кәсiби адвокаттар ұйымына мiндеттi қаулы шығарады.
731-бап. Қорғаушыны шақыру, тағайындау, ауыстыру, оның еңбегiне
ақы төлеу
1. Қорғаушыны, өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам, оның заңды өкiлдерi, сондай-ақ өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның тапсыруымен немесе келiсуiмен басқа да адамдар шақырады. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам қорғау үшiн бiрнеше қорғаушы шақыруға құқылы.
2. Өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның өтiнуi бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судья, орган (лауазымды адам) қорғаушының қатысуын қамтамасыз етедi.
3. Таңдалған немесе тағайындалған қорғаушының қатысуы мүмкiн болмаған жағдайларда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судья, орган (лауазымды адам) өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамға жиырма төрт сағат iшiнде басқа қорғаушы шақыруды ұсынуға немесе адвокаттар алқасы немесе оның құрылымдық бөлiмшелерi арқылы қорғаушы тағайындауға шаралар қолдануға құқылы. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судьяның, органның (лауазымды адамның) қорғаушы ретiнде белгiлi бiр адамды шақыруға ұсыныс айтуға құқығы жоқ.

3. Защитник допускается к участию в деле с момента административного задержания лица, привлекаемого к административной ответственности, или составления протокола об административном правонарушении.
4. Одно и то же лицо не может быть защитником двух лиц, привлекаемых к административной ответственности, если интересы одного из них противоречат интересам другого.
5. Адвокат не вправе отказаться от принятой на себя защиты лица, привлекаемого к административной ответственности.
Статья 730. Обязательное участие защитника
1. Участие защитника в производстве по делу об административном правонарушении обязательно в случаях, если:
1) об этом ходатайствует лицо, привлекаемое к административной ответственности;
2) лицо, привлекаемое к административной ответственности, в силу физических или психических недостатков не может самостоятельно осуществлять свое право на защиту;
3) лицо, привлекаемое к административной ответственности, не владеет языком, на котором ведется производство;
4) лицо, привлекаемое к административной ответственности, является несовершеннолетним.
2. Если при наличии обстоятельств, предусмотренных частью первой настоящей статьи, защитник не приглашен самим лицом, привлекаемым к административной ответственности, его законными представителями, а также другими лицами по его поручению, судья, орган (должностное лицо), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, обязаны обеспечить участие защитника на соответствующей стадии производства, о чем ими выносится постановление. Постановление направляется для исполнения в коллегию адвокатов области, города республиканского значения, столицы или ее структурные подразделения и подлежит исполнению в срок не более двадцати четырех часов с момента его получения.
Статья 731. Приглашение, назначение, замена защитника,
оплата его труда
1. Защитник приглашается лицом, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, его представителями, а также другими лицами по поручению или с согласия лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе пригласить для защиты нескольких защитников.
2. По просьбе лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, участие защитника обеспечивается судьей, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях.
3. В тех случаях, когда участие избранного или назначенного защитника невозможно в течение двадцати четырех часов, судья, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, вправе предложить лицу, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, пригласить другого защитника или принять меры к назначению защитника через коллегию адвокатов или ее структурные подразделения. Судья, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, не вправе рекомендовать лицу, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, пригласить в качестве защитника определенное лицо.

4. Әкiмшiлiк ұстау жағдайында, егер өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам таңдаған қорғаушының үш сағат iшiнде келуi мүмкiн болмаса, өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судья, орган (лауазымды адам) басқа қорғаушы шақыруды ұсынады, ал одан бас тартылған жағдайда адвокаттар алқасы немесе оның құрылымдық бөлiмшелерi арқылы қорғаушыны тағайындауға шаралар қолданады.
5. Адвокаттың еңбегiне ақы заңнамаға сәйкес төленедi. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi судья, орган (лауазымды адам) оған негiздер болған жағдайда өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамды заң көмегiне ақы төлеуден толық немесе iшiнара босатуға құқылы. Бұл жағдайда еңбекке ақы мемлекет есебiнен төленедi.
6. Адвокат клиентпен iс жүргiзуге келiсiм жасаспай, тағайындау арқылы қатысқанда, осы Кодекстiң 736-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайда да адвокат еңбегiне ақы төлеу шығыны мемлекет есебiне жатқызылуы мүмкiн.
7. Адвокат қорғаушы ретiнде адвокаттың куәлiгiн және нақты iстi жүргiзуге оның өкiлеттiгiн куәландыратын ордердi көрсетуi бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iске қатысуға жiберiледi. Осы Кодекстiң 729-бабының екiншi бөлiгiнде аталған басқа да адамдар қорғаушы ретiнде олардың iске қатысу құқығын растайтын құжаттарды (неке туралы куәлiгiн, сондай-ақ осы Кодекстiң 727-бабының үшiншi бөлiгiнде және 728-бабының үшiншi бөлiгiнде аталған құжаттарды) тапсырады.
732-бап. Қорғаушыдан бас тарту
1. Өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам iс жүргiзудiң кез келген кезiнде қорғаушыдан бас тартуға құқылы, бұл оның өзiн қорғауды өз бетiнше жүзеге асыру ниетiн бiлдiредi. Заң көмегiне ақы төлеуге қаражаты жоқтығын сылтау етiп қорғаушыдан бас тарту қабылданбайды. Бас тарту жазбаша түрде ресiмделедi.
2. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның қорғаушыдан бас тартуы оны бұдан былай қорғаушыны iске қатысуға жiберу туралы өтiнiш жасау құқығынан айырмайды. Қорғаушының iске кiрiсуi сол уақытқа дейiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау барысында жасалған әрекеттердi қайталауға әкеп соқпайды.
733-бап. Қорғаушының өкiлеттiгi
1. Қорғаушы iстiң барлық материалдарымен танысуға; iстi қарауға қатысуға; дәлелдемелер табыс етуге, өтiнiш мәлiмдеуге және қарсылық бiлдiруге; iстердi қарауға уәкiлеттi судьяның, органның (лауазымды адамның) рұқсатымен iстiң қаралу процесiнде жауап берушiге сұрақтар қоюға; iс жүргiзудi қамтамасыз етуге қолданылатын шаралар және iс бойынша қаулы жөнiнде шағымдануға; өзiне заңмен берiлген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.

4. В случае административного задержания, если явка защитника, избранного лицом, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, невозможна в течение трех часов, судья, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, предлагает лицу, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, пригласить другого защитника, а в случае отказа принимает меры к назначению защитника через коллегию адвокатов или ее структурные подразделения.
5. Оплата труда адвоката производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Судья, орган (должностное лицо), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, при наличии к тому оснований обязаны освободить лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, от оплаты юридической помощи. В этом случае оплата труда производится за счет бюджетных средств.
6. Расходы по оплате труда адвокатов производятся за счет бюджетных средств и в случае, предусмотренном частью второй 730 настоящего Кодекса, когда адвокат участвовал в производстве по делу по назначению.
7. Адвокат допускается к участию в деле об административных правонарушениях в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката и ордера, удостоверяющего его полномочия на ведение конкретного дела. Другие лица, указанные в части второй статьи 729 настоящего Кодекса, представляют документы, подтверждающие их право на участие в деле в качестве защитника (свидетельство о браке, а также документы, указанные в части третьей статьи 727 и части третьей статьи 728 настоящего Кодекса).
Статья 732. Отказ от защитника
1. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе в любой момент производства по делу отказаться от защитника, что означает его намерение осуществлять свою защиту самостоятельно. Не принимается отказ от защитника по мотивам отсутствия средств для оплаты юридической помощи. Отказ оформляется в письменной форме.
2. Отказ от защитника не лишает лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, права в дальнейшем ходатайствовать о допуске защитника к участию в деле. Вступление защитника в дело не влечет повторения действий, которые были к этому времени совершены в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении.
Статья 733. Полномочия защитника
1. Защитник вправе: знакомиться со всеми материалами дела; участвовать в рассмотрении дела; представлять доказательства; заявлять ходатайства и отводы; с разрешения судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дело, задавать вопросы опрашиваемым в процессе рассмотрения дела лицам; обжаловать применение мер обеспечения производства по делу и постановление по делу; пользоваться иными правами, предоставленными ему законом.

2. Қорғаушының: қорғалушының мүдделерiне қарсы қандай да болсын iс-әрекеттер жасауға және оның өз құқықтарын жүзеге асыруына кедергi келтiруге; қорғалушының көзқарасына қарамастан, оның әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа қатыстылығын және оны жасауға кiнәлiлiгiн тануға, қорғалушының жәбiрленушiмен татуласқандығы туралы мәлiмдеуге; қорғалушының берген шағымы мен өтiнiшiн қайтарып алуға; заң көмегiн сұрау мен оның жүзеге асырылуына байланысты өзiне белгiлi болған мәлiметтердi жария етуге құқы жоқ.
734-бап. Жәбiрленушiнiң өкiлi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iстi жүргiзу кезiнде заң жүзiнде құқығы бар адвокаттар мен өзге де адамдар жәбiрленушiнiң заңды мүдделерiн бiлдiретiн өкiл бола алады.
2. Жәбiрленушi өкiлдерiнiң өздерi өкiл болып отырған жеке және заңды тұлғалармен осы Кодексте көзделген шекте iс жүргiзу құқықтары бiрдей болады.
3. Өкiлдiң өзi өкiлi болып отырған адамның мүдделерiне қайшы қандай да бiр iс-әрекеттер жасауға құқығы жоқ.
4. Жәбiрленушiнiң iсiне жеке қатысы оны осы iс бойынша өкiл алу құқығынан айырмайды.
735-бап. Куә
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша куә ретiнде, егер заңдарда өзгеше көзделмесе, осы iс үшiн маңызы бар мән-жайлардан хабардар болуы мүмкiн кез келген адам шақырылуы мүмкiн.
2. Куә: өзiне, жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына қарсы айғақ беруден бас тартуға, өз айғақтарының тиiстi хаттамаға енгiзiлуiнiң дұрыстығы жөнiнде мәлiмдеме және ескерту жасауға; iстi қарау кезiнде ана тiлiнде сөйлеуге; аудармашының көмегiн тегiн пайдалануға құқылы.
3. Куә әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыртуы бойынша келуге, өзiне iс бойынша белгiлi мән-жайдың бәрiн шынайы түрде хабарлауға және қойылған сұрақтарға жауап қайтаруға, өзi берген айғақтардың тиiстi хаттамаға енгiзiлуiнiң дұрыстығын өзi қол қойып куәландыруға мiндеттi.
4. Куәға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi органға (лауазымды адамға) айғақтар беруден жалтарғаны немесе одан бас тартқаны, көрiнеу жалған айғақтар бергенi үшiн әкiмшiлiк жауапкершiлiгi туралы және сотта осы әрекеттердi жасағаны үшiн қылмыстық жауаптылығы туралы ескертiледi.
5. Куә әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыртуы бойынша келуден жалтарған жағдайда судьяның, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негiзiнде оны iшкi iстер органдары (полиция) алып келуi мүмкiн.

2. Защитник не вправе: совершать каких-либо действий против интересов подзащитного и препятствовать осуществлению принадлежащих ему прав; вопреки позиции подзащитного признавать его причастность к административному правонарушению и виновность в его совершении, заявлять о примирении подзащитного с потерпевшим; отзывать поданные подзащитным жалобы и ходатайства; разглашать сведения, которые стали ему известны в связи с обращением за юридической помощью и ее осуществлением.
Статья 734. Представитель потерпевшего
1. Представителями потерпевшего могут быть адвокаты и иные лица, правомочные в силу закона представлять при производстве по делу об административном правонарушении законные интересы потерпевшего.
2. Представители потерпевшего имеют те же процессуальные права, что и представляемые ими физические и юридические лица в пределах, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Представитель не вправе совершать каких-либо действий вопреки интересам представляемого лица.
4. Личное участие в деле потерпевшего не лишает его права иметь по этому делу представителя.
Статья 735. Свидетель
1. В качестве свидетеля по делу об административном правонарушении может быть вызвано любое лицо, которому могут быть известны обстоятельства, имеющие значение для данного дела, если иное не предусмотрено законом.
2. Свидетель вправе: отказаться от дачи показаний против себя, супруга (супруги) или близких родственников; делать заявления и замечания по поводу правильности внесения своих показаний в соответствующий протокол; при рассмотрении дела выступать на родном языке; пользоваться бесплатной помощью переводчика.
3. Свидетель обязан явиться по вызову судьи, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, правдиво сообщить все известное ему по делу и ответить на поставленные вопросы, удостоверить своей подписью в соответствующем протоколе правильность внесения его показаний.
4. Свидетель предупреждается об административной ответственности за уклонение или отказ от дачи показаний, дачу заведомо ложных показаний органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях и об уголовной ответственности за совершение этих деяний в суде.
5. В случае уклонения свидетеля от явки по вызову судьи, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, он может быть подвергнут приводу органом внутренних дел (полицией) на основании определения судьи, органа (должностного лица).

6. Он төрт жасқа дейiнгi кәмелетке толмаған куәға сауал қою кезiнде педагогтiң немесе психологтың қатысуы мiндеттi. Қажет болған жағдайда сауал қою осындай куәның заңды өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
736-бап. Куәгер
1. Осы Кодексте көзделген жағдайларда, iстiң қорытындысына мүдделi емес, өзi қатысып тұрған кездегi iс-әрекеттердi толық және дұрыс ұғынуға қабiлеттi кәмелетке толған адам куәгер ретiнде тартылады.
2. Куәгердiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысуы жеке адамды тексерiп қарау, көлiк құралын, заттарды тексерiп қарау, жеке адамның құжаттар мен заттарын алып қою, заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайлар мен мүлiктi қарап шығу, заңды тұлғаға тиесiлi құжаттар мен мүлiктi алып қою туралы хаттамаларда көрсетiледi.
3. Куәгер әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан лауазымды адамның шақыруы бойынша келуге, осы iстiң жүргiзiлуiне қатысуға және өзiнiң қатысуымен жасалған iс-әрекеттердiң жүзеге асырылу фактiлерiн, олардың мазмұны мен нәтижелерiн тиiстi хаттамаға өзi қол қойып куәландыруға мiндеттi.
4. Куәгердiң жасалған iс-әрекеттер жөнiнде хаттамаға енгiзiлуге тиiстi мәлiмдемелер мен ескертпелер жасауға құқығы бар.
5. Қажет болған жағдайда куәгерден осы Кодекстiң 735-бабында көзделген тәртiппен куә ретiнде жауап алынуы мүмкiн.
737-бап. Маман
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге маман ретiнде қатысуға дәлелдемелердi жинауға, зерттеуге және бағалауға, сондай-ақ техникалық құралдарды пайдалануға жәрдем көрсету үшiн қажеттi арнаулы бiлiмi бар және машықтанған, iстiң қорытындысына мүдделi емес кез келген кәмелетке толған адамды тағайындауға болады.
2. Маман: өзiнiң шақырылу мақсатын бiлуге; егер тиiсiнше арнаулы бiлiмi мен машығы болмаса, iс жүргiзуге қатысудан бас тартуға; өзiнiң қатысуымен жасалатын, iс жүргiзу әрекетiне қатысты iстiң материалдарымен танысуға; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) рұқсатымен iс жүргiзу әрекеттерiне қатысушыларға сұрақтар қоюға; салыстырма зерттеулердi қоспағанда, iс жүргiзу әрекеттерi шеңберiнде iс жүргiзу әрекеттерi хаттамасының бiр бөлiгi болып табылатын хаттамада не ресми құжатта iстiң барысы мен нәтижелерi көрсетiлген iс материалдарына зерттеу жүргiзуге; өзi қатысқан iс жүргiзу әрекетiнiң хаттамасымен танысуға және өзiнiң қатысуымен жүргiзiлген әрекеттiң барысы мен нәтижелерi көрсетiлуiнiң толық және дұрыс екендiгi жөнiнде хаттамаға енгiзiлуi қажеттi мәлiмдемелер мен ескертпелер жасауға құқылы.

6. При опросе несовершеннолетнего свидетеля, не достигшего четырнадцатилетнего возраста, обязательно участие педагога или психолога. В случае необходимости опрос производится в присутствии законного представителя такого свидетеля.
Статья 736. Понятой
1. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, в качестве понятого привлекается совершеннолетнее лицо, незаинтересованное в исходе дела, способное полно и правильно воспринимать происходящие в его присутствии действия.
2. Участие понятого в производстве по делу об административном правонарушении отражается в протоколах о личном досмотре, досмотре транспортного средства, вещей, изъятии документов и вещей, находящихся при физическом лице, осмотра территорий, помещений и имущества, принадлежащих юридическому лицу, изъятия документов и имущества, принадлежащих юридическому лицу.
3. Понятой обязан явиться по вызову должностного лица, в производстве которого находится дело об административном правонарушении, принять участие в производстве по этому делу и удостоверить своей подписью в соответствующем протоколе факт осуществления действий, производящихся с его участием, их содержание и результаты.
4. Понятой имеет право делать заявления и замечания по поводу производимого действия, подлежащие занесению в протокол.
5. В случае необходимости понятой может быть допрошен в качестве свидетеля в порядке, предусмотренном статьей 735 настоящего Кодекса.
Статья 737. Специалист
1. В качестве специалиста для участия в производстве по делу об административном правонарушении может быть назначено любое незаинтересованное в исходе дела совершеннолетнее лицо, обладающее специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия в собирании, исследовании и оценке доказательств, а также в применении технических средств.
2. Специалист вправе: знать цель своего вызова; отказаться от участия в производстве по делу, если не обладает соответствующими специальными знаниями и навыками; знакомиться с материалами дела, относящимися к процессуальному действию, совершаемому с его участием; с разрешения судьи, органа (должностного лица), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, задавать вопросы участникам процессуального действия; в рамках процессуального действия проводить исследование, за исключением сравнительных, материалов дела с отражением его хода и результатов в протоколе либо официальном документе, являющемся частью протокола процессуального действия; знакомиться с протоколом процессуального действия, в котором он принимал участие, и делать подлежащие занесению в протокол заявления и замечания относительно полноты и правильности фиксации хода и результатов проводившихся при его участии действий.

3. Маман: әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуге; арнаулы бiлiмiн, машығын және ғылыми-техникалық құралдарды пайдалана отырып, iс жүргiзу әрекеттерiне қатысуға; өзi жасаған әрекеттер бойынша түсiнiк беруге; аталған әрекеттердiң жасалу фактiсiн, олардың мазмұны мен нәтижелерiн өзi қол қойып куәландыруға мiндеттi.
738-бап. Сарапшы
1. Арнаулы ғылыми бiлiмi бар, iске мүдделi емес адам сарапшы ретiнде шақырылуы мүмкiн. Сот сараптамасын жүргiзу:
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлерiне;
2) лицензия негiзiнде сот-сараптама қызметiн жүзеге асыратын адамдарға;
3) заң талаптарына сәйкес бiржолғы тәртiппен өзге де адамдарға тапсырылуы мүмкiн.
2. Сарапшы: сараптама нысанасына қатысты iс материалдарымен танысуға; қорытынды беру үшiн қажеттi қосымша материалдарды өзiне беру туралы өтiнiштi мәлiмдеуге; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзетiн органның (лауазымды адамның) рұқсатымен iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзуге қатысуға және оларға қатысушы адамдарға сараптама нысанасына қатысты сұрақтар қоюға; өзi қатысқан iс жүргiзу әрекетiнiң хаттамасымен танысуға және өзiнiң әрекеттерi мен айғақтарының толық және дұрыс көрсетiлуiне қатысты хаттамаларға енгiзiлуге тиiстi ескертпелер жасауға; сот сараптамасын тағайындаған судьяның, органның (лауазымды адамның) келiсiмi бойынша сот-сараптамалық зерттеу барысында анықталған, iс үшiн маңызы бар, сот сараптамасын тағайындау туралы ұйғарымда қамтылған мәселелердiң шегiнен тыс мән-жайлар бойынша өз құзыретi шегiнде қорытынды беруге; ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде қорытынды ұсынуға және айғақтар беруге; аудармашының тегiн көмегiн пайдалануға; аудармашыдан бас тартуды мәлiмдеуге; сараптама жүргiзу кезiнде соттың және iс жүргiзуге қатысушы өзге де адамдардың өзiнiң құқықтарына нұқсан келтiретiн шешiмдерi мен әрекеттерiне шағым жасауға; сараптама жүргiзу кезiнде шеккен шығыстарға өтем және егер сот сараптамасын жүргiзу өзiнiң лауазымдық мiндеттерiнiң шеңберiне кiрмейтiн болса, орындалған жұмысы үшiн сыйақы алуға құқылы.
3. Сарапшы: іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органды хабардар етпей, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылармен сараптама жүргізуге байланысты мәселелер бойынша келіссөздер жүргізуге; зерттеу үшін материалдарды дербес жинауға; егер сараптама тағайындаған органның бұған арнайы рұқсаты болмаса, объектілерді толық немесе ішінара жоюға не олардың сыртқы түрін немесе негізгі қасиеттерін өзгертуге әкеп соғуы мүмкін зерттеулер жүргізуге құқылы емес.

3. Специалист обязан: явиться по вызову судьи, органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении; участвовать в процессуальном действии, используя специальные знания, навыки и научно-технические средства; давать пояснения по поводу совершаемых им действий; удостоверить своей подписью факт совершения указанных действий, их содержание и результаты.
Статья 738. Эксперт
1. В качестве эксперта может быть вызвано не заинтересованное в деле лицо, обладающее специальными научными знаниями. Производство судебной экспертизы может быть поручено:
1) сотрудникам органов судебной экспертизы;
2) лицам, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии;
3) в разовом порядке иным лицам в соответствии с требованиями закона.
2. Эксперт вправе: знакомиться с материалами дела, относящимися к предмету экспертизы; заявлять ходатайства о представлении ему дополнительных материалов, необходимых для дачи заключения, участвовать в производстве процессуальных действий с разрешения органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, и задавать участвующим в них лицам вопросы, относящиеся к предмету экспертизы; знакомиться с протоколом процессуального действия, в котором он участвовал, и делать подлежащие внесению в протоколы замечания относительно полноты и правильности фиксации его действий и показаний; по согласованию с судьей, органом (должностным лицом), назначившим судебную экспертизу, давать в пределах своей компетенции заключение по выявленным в ходе судебно-экспертного исследования обстоятельствам, имеющим значение для дела, выходящим за пределы вопросов, содержащихся в определении о назначении судебной экспертизы; представлять заключение и давать показания на родном языке или языке, которым владеет; пользоваться бесплатной помощью переводчика; заявлять отвод переводчику; обжаловать решения и действия суда и иных лиц, участвующих в производстве по делу, ущемляющие его права при производстве экспертизы; получать возмещение расходов, понесенных при производстве экспертизы, и вознаграждение за выполненную работу, если производство судебной экспертизы не входит в круг его должностных обязанностей.
3. Эксперт не вправе: вести переговоры с участниками производства по делу об административном правонарушении по вопросам, связанным с производством экспертизы, без ведома органа, осуществляющего производство по делу; самостоятельно собирать материалы для исследования; проводить исследования, могущие повлечь полное или частичное уничтожение объектов либо изменение их внешнего вида или основных свойств, если на это не было специального разрешения органа, назначившего экспертизу.

4. Сарапшы: әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзетiн судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуге; өзiне ұсынылған объектiлерге жан-жақты, толық және объективтi зерттеу жүргiзуге; өзiнiң алдына қойылған мәселелер бойынша негiзделген жазбаша қорытынды беруге; осы Кодекстiң 753-бабының он үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда, қорытынды беруден бас тартуға және қорытынды берудiң мүмкiн еместiгi туралы дәлелдi жазбаша хабарлама жасауға және оны сот сараптамасын тағайындаған органға (лауазымды адамға) жiберуге; жүргiзiлген зерттеуге және берiлген қорытындыға байланысты мәселелер бойынша айғақтар беруге; зерттелiп жатқан объектiлердiң сақталуын қамтамасыз етуге; iстiң мән-жайы туралы мәлiметтердi және сот сараптамасын жүргiзуге байланысты өзiне белгiлi болған өзге де мәлiметтердi жария етпеуге мiндеттi.
5. Сарапшы көрiнеу жалған қорытынды бергенi үшiн заңда көзделген қылмыстық жауаптылықта болады.
6. Сот сараптамасы органының қызметкерi болып табылатын сарапшы өз қызметiнiң сипатына қарай өзiнiң құқықтарымен және мiндеттерiмен танысқан және сотта көрiнеу жалған қорытынды бергенi үшiн қылмыстық жауаптылық туралы ескертiлген деп есептеледi.
739-бап. Аудармашы
1. Бiлiмi әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзу кезiнде қажет болатын тiлдердi бiлетiн (мылқаудың немесе саңыраудың ыммен көрсететiн белгiлерiн түсiнетiн), iстiң қорытындысына мүдделi емес кез келген кәмелетке толған адам аудармашы болып тағайындалады.
2. Аудармашыны әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) тағайындайды.
3. Аудармашы: егер өзiнiң аударма үшiн қажеттi бiлiмi болмаса, iс жүргiзуге қатысудан бас тартуға; аударма жасау кезiнде қатысушы адамдарға аударманы нақтылау үшiн сұрақтар қоюға; өзi жүргiзiлуiне қатысқан iс жүргiзу әрекетiнiң хаттамасымен танысуға және аударманың хатқа түсiрiлуiнiң толық және дұрыс екендiгi жөнiнде хаттамаға енгiзiлуi керек болатын ескертпелер жасауға құқылы.
4. Аудармашы: әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуге және өзiне тапсырылған аударманы толық және дәл жасауға; тиiстi хаттамада аударманың дұрыстығын өзi қол қойып куәландыруға мiндеттi.
5. Аудармашыға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде көрiнеу жалған аударма жасағаны үшiн әкiмшiлiк жауапты болатынын және сотта осы әрекеттi жасағаны үшiн қылмыстық жауапты болатынын ескертедi.

4. Эксперт обязан: являться по вызову судьи, органа (должностного лица), в производстве которых находится дело об административном правонарушении; провести всестороннее, полное и объективное исследование представленных ему объектов, дать обоснованное письменное заключение по поставленным перед ним вопросам; отказаться от дачи заключения и составить мотивированное письменное сообщение о невозможности дать заключение и направить его органу (должностному лицу), назначившему судебную экспертизу, в случаях, предусмотренных частью тринадцатой статьи 753 настоящего Кодекса; давать показания по вопросам, связанным с проведенным исследованием и данным заключением; обеспечивать сохранность исследуемых объектов; не разглашать сведения об обстоятельствах дела и иные сведения, ставшие ему известными в связи с производством экспертизы.
5. За дачу заведомо ложного заключения эксперт несет уголовную ответственность, предусмотренную законом.
6. Эксперт, являющийся сотрудником органа судебной экспертизы, считается по роду своей деятельности ознакомленным с его правами и обязанностями и предупрежденным об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения в суде.
Статья 739. Переводчик
1. В качестве переводчика назначается любое незаинтересованное в исходе дела совершеннолетнее лицо, владеющее языками (понимающее знаки немого или глухого), знания которых необходимы для перевода при производстве по делу об административном правонарушении.
2. Переводчик назначается судьей, органом (должностным лицом), в производстве которых находится дело об административном правонарушении.
3. Переводчик вправе: отказаться от участия в производстве по делу, если он не обладает знаниями, необходимыми для перевода; задавать присутствующим при осуществлении перевода лицам вопросы для уточнения перевода; знакомиться с протоколом процессуального действия, в производстве которого он участвовал, и делать подлежащие занесению в протокол замечания относительно полноты и правильности фиксации перевода.
4. Переводчик обязан: явиться по вызову судьи, органа (должностного лица), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, и выполнить полно и точно порученный ему перевод; удостоверить верность перевода своей подписью в соответствующем протоколе.
5. Переводчик предупреждается об административной ответственности за выполнение заведомо ложного перевода при рассмотрении дела об административном правонарушении органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, и об уголовной ответственности за совершение этого деяния в суде.

6. Осы баптың ережелерi мылқаудың немесе саңыраудың ыммен көрсететiн белгiлерiн түсiнетiн, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iске қатысуға тартылған адамға қолданылады.
740-бап. Прокурор
1.Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзу процесiнде заңдардың дәлме-дәл және бiркелкi қолданылуына жоғары дәрежеде қадағалауды мемлекет атынан тiкелей де, өзiне бағынысты прокурорлар арқылы да Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жүзеге асырады.
Прокурор өзiнiң iс жүргiзушiлiк өкiлеттiгiн жүзеге асыруы кезiнде тәуелсiз болады және заңға ғана бағынады.
2. Прокурор осы Кодекстiң 741-бабында көзделген өз өкiлеттiктерiн iске асыру мақсатында: әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзуге қатысуға; дәлелдемелерді табыс етуге және оларды зерделеуге қатысуға; iстi қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзiлiп отырған адамға қатысты, оның кiнәлiлiгi туралы, сондай-ақ iстiң қаралу процесiнде туындайтын басқа да мәселелер жөнiнде өз пiкiрiн баяндауға; iстi қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) заңның ережелерiн қолдану және әкiмшiлiк жаза қолдану не одан босату туралы ұсыныс айтуға құқылы.
3. Прокурор кәмелетке толмаған адам жасаған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстiң қаралатын орны мен уақыты туралы міндетті түрде хабардар етiледi. Ол болмаған кезде, мұндай iс тек iстiң қаралатын орны мен уақыты туралы прокурорға дер кезiнде хабарланғандығы туралы деректер болған және одан iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы өтiнiш түспеген жағдайда ғана қаралуы мүмкiн.
741-бап. Прокурордың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс
бойынша iс жүргiзудің заңдылығын қамтамасыз ету
жөнiндегi өкiлеттiгi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi тексеру нәтижелерi бойынша прокурор:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға сотқа, органға (лауазымды адамға) наразылық келтiруге;
2) уәкiлеттi лауазымды адамдар мен органдарға (соттан басқа) қосымша тексеру жүргiзу туралы жазбаша нұсқау беруге;
3) уәкiлеттi органдардан өздерiнiң бақылауындағы немесе өзiне бағынысты ұйымдарда тексеру жүргiзудi талап етуге;
4) заңда белгiленген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қысқартуға;
5) әкiмшiлiк жаза туралы қаулының орындалуын тоқтата тұруға;
6) әкiмшiлiк ұстауға заңсыз таратылған адамды босату туралы қаулы шығаруға;
7) өкiлеттi мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары өздерiнiң мiндеттерiн орындауға байланысты жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзатын жағдайларда қолданған тыйым салу немесе шектеу сипатындағы кез келген шаралардың алып тасталуы туралы қаулы шығаруға немесе талап қоюға;

6. Правила настоящей статьи распространяются на привлеченное к участию в деле об административном правонарушении лицо, понимающее знаки немого или глухого.
Статья 740. Прокурор
1. Высший надзор за точным и единообразным применением законов в процессе производства по делам об административных правонарушениях от имени государства осуществляется Генеральным Прокурором Республики Казахстан как непосредственно, так и через подчиненных ему прокуроров.
При осуществлении своих процессуальных полномочий прокурор независим и подчиняется только закону.
2. В целях реализации своих полномочий, предусмотренных статьей 741 настоящего Кодекса, прокурор вправе: участвовать в производстве по делам об административных правонарушениях; представлять доказательства и участвовать в их исследовании; излагать суду, органу (должностному лицу), рассматривающему дело, свое мнение о виновности лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, а также по другим вопросам, возникающим в процессе рассмотрения дела; высказывать суду, органу (должностному лицу), рассматривающему дело, предложение о применении положений закона и наложении административного взыскания либо освобождении от него.
3. Прокурор в обязательном порядке извещается о месте и времени рассмотрения дела об административном правонарушении, совершенном несовершеннолетним лицом. В его отсутствие такое дело может быть рассмотрено лишь в случае, когда имеются данные о своевременном извещении прокурора о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступило ходатайство об отложении рассмотрения дела.
Статья 741. Полномочия прокурора по обеспечению
законности производства по делам об
административных правонарушениях
1. По результатам проверок производства по делам об административных правонарушениях прокурор вправе:
1) вносить в суд, органу (должностному лицу) протест на постановление по делу об административном правонарушении;
2) давать письменные указания уполномоченным должностным лицам и органам (кроме суда) о производстве дополнительной проверки;
3) требовать от уполномоченных органов проведения проверки в подконтрольных или подведомственных им организациях;
4) в установленных законом случаях прекращать производство об административном правонарушении;
5) приостанавливать исполнение постановления об административном взыскании;
6) выносить постановление об освобождении лица, незаконно подвергнутого административному задержанию;
7) выносить постановление или требование о снятии любых мер запретительного или ограничительного характера, наложенных должностными лицами государственных органов в связи с исполнением своих обязанностей в случаях нарушения прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства;

8) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қозғау туралы қаулы шығаруға құқылы.
2. Прокурордың осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 6) және 7) тармақшаларында аталған актiлерi тез арада орындалуға тиiс. Прокурордың аталған актiлерiнiң орындалуын кiдiртуге кiнәлi лауазымды адамдар заңда белгiленгендей жауапты болады.
742-бап. Iс жүргiзу мiндеттерiн орындамағаны үшiн жауаптылық
1. Куәнiң, маманның, сарапшының және аудармашының осы Кодекстiң 735, 737, 738, 739-баптарында көзделген iс жүргiзу мiндеттерiн орындамауы осы Кодекстiң 635, 636, 638-баптарында белгiленген әкiмшiлiк жауаптылыққа әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған iс-әрекеттер жасалған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi, iс бойынша қаулыға шағымды немесе наразылықты қарау кезiнде iс бойынша қаулыға шағымды немесе наразылықты қарау хаттамасына тиiстi жазба енгiзiледi.
3. Айыппұл салу туралы қаулы шығарылады.
743-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысу
мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлар
1. Адамдар белгiлi бiр iстi қозғау үшiн негiз болған бұзушылыққа орай ережелердiң сақталуын қадағалайтын және бақылайтын мемлекеттiк органдардың қызметкерлерi болып табылса немесе олар бұған дейiн осы iстi қарауға өзге қатысушылар ретiнде әрекет етсе, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қорғаушы және өкiл ретiнде қатысуға жiберiлмейдi.
2. Сарапшы мен аудармашы, егер: олардың бiлiктi емес екенi байқалса; олар әкiмшiлiк жауапқа тартылып жатқан адаммен, жәбiрленушiмен, олардың заңды өкiлдерiмен, қорғаушысымен, өкiлiмен, осы iстi жүргiзiп жатқан прокурормен, судьямен, лауазымды адаммен туыстық қатынастарда болса, не олар бұған дейiн осы iстi жүргiзуге өзге қатысушылар ретiнде әрекет етсе, сол сияқты бұл адамдарды осы iске тiкелей немесе жанама түрде мүдделi деп есептеуге негiз болса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысуға жiберiлмейдi.
3. Адамның iске сарапшы ретiнде алдыңғы қатысуы, оның қатысуымен жүргiзiлген сараптамадан кейiн ол қайта тағайындалатын жағдайларда, оған сараптама жүргiзудi тапсыруды болдырмайтын мән-жай болып табылады.
744-бап. Iс жүргiзуге қатысуына жол берiлмейтiн адамдарды
қатыстырудан бас тарту
1. Қорғаушының, өкiлдiң, прокурордың, сарапшының және аудармашының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысу мүмкiндiгiн болдырмайтын, осы Кодекстiң 743-бабында көзделген мән-жайлар болған кезде аталған адамдарды қатыстырудан бас тартылуға тиiс.

8) выносить постановление о возбуждении производства по делу об административном правонарушении.
2. Акты прокурора, указанные в подпунктах 6) и 7) части первой настоящей статьи, подлежат незамедлительному исполнению. Должностные лица, виновные в задержке исполнения указанных актов прокурора, несут ответственность, установленную законом.
Статья 742. Ответственность за неисполнение
процессуальных обязанностей
1. Неисполнение процессуальных обязанностей, предусмотренных статьями 735, 737, 738, 739 настоящего Кодекса, свидетелем, специалистом, экспертом и переводчиком влечет административную ответственность, установленную в статьях 635, 636, 638 настоящего Кодекса.
2. В случае совершения действий, указанных в части первой настоящей статьи, при рассмотрении дела об административном правонарушении, жалобы или протеста на постановление по делу в протоколах рассмотрения жалобы или протеста на постановление по делу производится соответствующая запись.
Статья 743. Обстоятельства, исключающие возможность
участия в производстве по делу об
административном правонарушении
1. К участию в производстве по делу об административном правонарушении не допускаются в качестве защитника и представителя лица, являющиеся сотрудниками государственных органов, осуществляющих надзор и контроль за соблюдением правил, нарушение которых явилось основанием для возбуждения данного дела, или если они ранее выступали в качестве иных участников производства по данному делу.
2. К участию в производстве по делу об административном правонарушении не допускаются эксперт и переводчик, если: обнаружилась их некомпетентность; они состоят в родственных отношениях с лицом, привлекаемым к административной ответственности, потерпевшим, их представителями, защитником, представителем, прокурором, судьей, должностным лицом, в производстве которых находится данное дело, либо если они ранее выступали в качестве иных участников производства по данному делу, а равно если имеются основания считать этих лиц прямо или косвенно заинтересованными в данном деле.
3. Предыдущее участие лица в деле в качестве эксперта является обстоятельством, исключающим поручение ему производства экспертизы в случаях, когда она назначается повторно после проведенной с его участием экспертизы.
Статья 744. Отводы лиц, участие которых в производстве по
делу не допускается
1. При наличии предусмотренных статьей 743 настоящего Кодекса обстоятельств, исключающих возможность участия защитника, представителя, прокурора, эксперта и переводчика в производстве по делу об административном правонарушении, указанные лица подлежат отводу.

2. Өздiгiнен бас тарту немесе бас тарту туралы өтініш әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судьяға, органға (лауазымды адамға) берiледi.
3. Өздiгiнен бас тарту немесе бас тарту туралы арыз берiлген күнiнен бастап үш тәулік ішінде қаралады.
4. Судья, орган (лауазымды адам) өздiгiнен бас тарту немесе бас тарту туралы арызды қарап, арызды қанағаттандыру не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы ұйғарым шығарады.
745-бап. Жәбiрленушi, куә, сарапшы, маман, аудармашы немесе
куәгер шығындарының орнын толтыру
1. Жәбiрленушiнiң, куәнiң, сарапшының, маманның және аудармашының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) келуiне байланысты шеккен шығындарының, соның iшiнде: аталған адамдардың тұрған немесе болып жатқан жерiне бару және керi қайту жолының жүрiп-тұру құнының, ал бұл басқа жерлерде болумен байланысты жағдайларда - тұрғын үй-жайды жалдау, сондай-ақ тәулiктiк шығын құнының орны азаматтық iс жүргiзу заңдарында белгiленген тәртiппен толтырылады.
2. Жәбiрленушi, куә, сарапшы, маман және аудармашы ретiнде шақырылатын адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан және қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) келуiне байланысты олардың жұмыс орындарында болмаған кездегi орташа табысы белгiленген тәртiппен сақталады.
3. Сарапшының, маман мен аудармашының еңбегiне заңдарда белгiленген тәртiппен ақы төленедi.
39-тарау. Дәлелдемелер және дәлелдеу
746-бап. Дәлелдемелер
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуінде жатқан судьяның немесе органның (лауазымды адамның) осы Кодексте белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк құқық бұзушылық құрамының барлық белгілері бар әрекеттің болғанын немесе болмағанын, өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамның осы әрекетті жасауын немесе жасамауын, осы адамның кiнәлiлiгiн немесе кінәсіздігін анықтауына негіз болатын заңды түрде алынған нақты деректер, сондай-ақ iстiң дұрыс шешiлуi үшiн мәнi бар өзге де мән-жайлар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша дәлелдемелер болып табылады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген нақты деректер: әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылатын адамның түсiнiктемелерiмен; жәбiрленушiнiң, куәнiң айғақтарымен; сарапшының, маманның қорытындылары мен айғақтарымен; заттай дәлелдемелермен; өзге құжаттармен; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалармен және осы Кодексте көзделген іс жүргізу әрекеттерінің хаттамаларымен анықталады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдарды дәлелдемелер ретiнде қарау кезiнде ғылыми-техникалық құралдарын пайдалану кезінде алынған деректерi пайдаланылуы мүмкiн.

2. Заявление о самоотводе или отводе подается судье, органу (должностному лицу), в производстве которых находится дело об административном правонарушении.
3. Заявление о самоотводе или отводе рассматривается в течение трех суток со дня подачи заявления.
4. Рассмотрев заявление о самоотводе либо отводе, судья, орган (должностное лицо) выносит определение об удовлетворении заявления либо об отказе в его удовлетворении.
Статья 745. Возмещение расходов потерпевшему, свидетелю,
эксперту, специалисту, переводчику или
понятому
1. Потерпевшему, свидетелю, эксперту, специалисту и переводчику возмещаются в установленном гражданско-процессуальным законодательством порядке расходы, понесенные ими в связи с явкой в суд, орган (к должностному лицу), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, в том числе стоимость проезда указанных лиц от места жительства или пребывания к месту производства по делу и обратно, а в случаях, когда это связано с пребыванием в другом месте, - стоимости найма жилого помещения, а также суточные.
2. За лицом, вызываемым в качестве потерпевшего, свидетеля, эксперта, специалиста и переводчика, сохраняется в установленном порядке средний заработок по месту работы за время их отсутствия в связи с явкой в суд, орган (к должностному лицу), в производстве и рассмотрении которых находится дело об административном правонарушении.
3. Труд эксперта, специалиста и переводчика оплачивается в порядке, установленном законодательством.
Глава 39. Доказательства и доказывание
Статья 746. Доказательства
1. Доказательствами по делу об административном правонарушении являются законно полученные фактические данные, на основе которых в установленном настоящим Кодексом порядке, судья или орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, устанавливает наличие или отсутствие деяния, содержащего все признаки состава административного правонарушения, совершение или несовершение этого деяния лицом, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, виновность либо невиновность данного лица, а также иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
2. Фактические данные, указанные в части первой настоящей статьи, устанавливаются: объяснениями лица, привлекаемого к административной ответственности; показаниями потерпевшего, свидетелей; заключениями и показаниями эксперта, специалиста; вещественными доказательствами; иными документами; протоколами об административном правонарушении и протоколами процессуальных действий, предусмотренными настоящим Кодексом.
При рассмотрении материалов об административных правонарушениях в качестве доказательств могут быть использованы данные, полученные при использовании научно-технических средств.

3. Егер нақты деректер іс жүргізуге қатысушылардың заңмен кепiлдiк берiлген құқықтарынан айыру немесе қысым жасау жолымен алынса немесе процестiң өзге де ережелерiн бұза отырып алынған нақты деректердiң дұрыстығына ықпал етiп немесе ықпал етуi мүмкiн болып, соның iшiнде:
1) зорлық жасап, қорқытып, алдап, сондай-ақ өзге де заңсыз әрекеттер қолданып;
2) процеске қатысушы адамға өз құқықтары мен мiндеттерiне қатысты түсiндiрмеу, толық емес немесе қате түсiндiру салдарынан оны шатастыруды пайдаланып;
3) осы iстi жүргiзудi жүзеге асыруға құқы жоқ адамның iс жүргiзу iс-әрекетiн жасауына байланысты;
4) қарсылық бiлдiрiлген адамның iс жүргiзу iс-әрекетiне қатысуына байланысты;
5) iс жүргiзу iс-әрекетiнiң тәртiбiн бұзып;
6) белгiсiз көзден;
7) дәлелдеу барысында осы заманғы ғылыми бiлiмдерге қайшы келетiн әдiстердi қолданып, осы Кодекстiң талаптарын бұза отырып алынса, дәлелдемелер ретiнде жол беруге болмайды деп танылуға тиiс.
3. Нақты деректердi дәлелдемелер ретiнде пайдалануға жол беруге болмайтындығын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан сот немесе орган (лауазымды адам) өз бастамашылығымен немесе процеске қатысушылардың өтiнiштерi бойынша анықтайды.
4. Заңды бұза отырып алынған дәлелдемелердiң заңды күшi жоқ деп танылады және тиiстi бұзушылық пен оған жол берген адамдардың кiнәлiлiгi фактiсiн қоспағанда оларды iс бойынша шешiмнiң негiзiне алуға, сондай-ақ iс бойынша кез келген мән-жайды дәлелдеу кезiнде пайдалануға болмайды.
747-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша
дәлелденуге тиiс мән-жайлар
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша мыналар:
1) оқиға және осы Кодексте көзделген әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілері;
2) құқыққа қайшы әрекет жасаған, сол үшiн осы Кодексте әкiмшiлiк жауаптылық көзделген адам;
3) жеке адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға кiнәлiлiгi;
4) әкiмшiлiк жауаптылықты жұмсартатын немесе ауырлататын мән-жайлар;
5) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан келген залалдың сипаты мен мөлшерi;
6) әкiмшiлiк жауаптылықтан босатуға алып келетiн мән-жайлар;
7) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайлар, сондай-ақ iстiң дұрыс шешiлуi үшiн маңызы бар өзге де мән-жайлар дәлелденуге тиiс.
748-бап. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс
бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелері,
жәбiрленушiнiң және куәнiң айғақтары

3. Фактические данные должны быть признаны недопустимыми в качестве доказательств, если они получены с нарушениями требований настоящего Кодекса, которые путем лишения или стеснения гарантированных законом прав участников производства или нарушением иных правил процесса повлияли или могли повлиять на достоверность полученных фактических данных, в том числе:
1) с применением насилия, угрозы, обмана, а равно иных незаконных действий;
2) с использованием заблуждения лица, участвующего в процессе, относительно своих прав и обязанностей, возникшего вследствие неразъяснения, неполного или неправильного ему их разъяснения;
3) в связи с проведением процессуального действия лицом, не имеющим права осуществлять производство по данному делу;
4) в связи с участием в процессуальном действии лица, подлежащего отводу;
5) с нарушением порядка производства процессуального действия;
6) от неизвестного источника;
7) с применением в ходе доказывания методов, противоречащих современным научным знаниям.
3. Недопустимость использования фактических данных в качестве доказательств устанавливается судьей или органом (должностным лицом), ведущим производство по делу об административном правонарушении, по собственной инициативе или по ходатайству участников процесса.
4. Доказательства, полученные с нарушением закона, признаются не имеющими юридической силы и не могут быть положены в основу решения по делу, а также использоваться при доказывании любого обстоятельства по делу, за исключением факта соответствующих нарушений и виновности лиц, их допустивших.
Статья 747. Обстоятельства, подлежащие доказыванию по
делу об административном правонарушении
По делу об административном правонарушении подлежат доказыванию:
1) событие и предусмотренные настоящим Кодексом признаки состава административного правонарушения;
2) лицо, совершившее противоправное деяние, за которое настоящим Кодексом предусмотрена административная ответственность;
3) виновность физического лица в совершении административного правонарушения;
4) обстоятельства, смягчающие или отягчающие административную ответственность;
5) характер и размер ущерба, причиненного административным правонарушением;
6) обстоятельства, влекущие освобождение от административной ответственности;
7) причины и условия, способствовавшие совершению административного правонарушения, а также иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
Статья 748. Объяснения лица, в отношении которого ведется
производство по делу об административном
правонарушении, показания потерпевшего и
свидетеля

1. Өзiне қатысты iс бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелері, жәбiрленушiнiң және куәнiң айғақтары аталған адамдардың ауызша немесе жазбаша нысанда хабарлаған, iске қатысы бар мәлiметтерi болып табылады.
2. Өзiне қатысты iс бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелерi, жәбiрленушiнiң және куәнiң айғақтары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы немесе іс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдану туралы хаттамада жазылады, қажет болған жағдайда - жауап алу хаттамасымен ресiмделiп, iске тiгiледi.
3. Өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелерi, куәнiң айғақтары әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға тек оны толық толтырғаннан және аталған адамдарға осы Кодексте көзделген олардың құқықтарымен міндеттерін түсіндіргеннен, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтырғаннан кейін енгізіледі.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан адамның түсiнiктемелерi, куәнің айғақтары күші жоқ дәлелдемелер болып есептеледі және дәлелдемелер ретінде есептеле алмайды.
749-бап. Дәлелдеу мiндетi және дәлелдемелерді табыс ету
1. Дәлелдемелердi әкiмшiлiк iс жүргiзудің тараптары және басқа да қатысушылары табыс ете алады.
2. Егер табыс етiлген дәлелдемелер жеткiлiксiз болса, iстi қарап жатқан сот немесе орган процеске қатысушыларға қосымша дәлелдемелер табыс етуге не оларды өз бастамашылығымен жинауға ұсыныс жасауы мүмкiн.
750-бап. Дәлелдеуден босатудың негiздерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты қарауға уәкiлеттi сот, орган (лауазымды адам) жалпыға бiрдей белгiлi деп таныған мән-жайлар дәлелдеудi қажет етпейдi.
2. Азаматтық iс бойынша соттың күшiне енген шешiмiмен немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы өзге iс бойынша соттың қаулысымен анықталған мән-жайлар, нақ сол адамдар қатысқан, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы басқа iстердi қараған кезде дәлелдеудi қажет етпейдi.
3. Егер тиiстi құқықтық рәсiм шеңберiнде керiсiнше жағдайлар анықталмаса, мына мән-жайлар дәлелдемелерсiз анықталған болып есептеледi:
1) осы заманғы ғылымда, техникада, өнерде, қолөнерiнде жалпыға бiрдей қабылданған зерттеу әдiстерiнiң дұрыстығы;
2) адамның заңды бiлуi;
3) адамның өзiнiң қызметтiк және кәсiби мiндеттерiн бiлуi;
4) олардың болуын растайтын құжатын табыс етпеген және арнаулы даярлықтан өткен немесе бiлiм алған оқу орнын немесе басқа мекеменi көрсетпеген адамның арнаулы даярлығының немесе бiлiмiнiң жоқтығы.

1. Объяснения лица, в отношении которого ведется производство по делу, показания потерпевшего и свидетеля представляют собой имеющие отношение к делу сведения, сообщенные указанными лицами в устной или письменной форме.
2. Объяснения лица, в отношении которого ведется производство по делу, показания потерпевшего и свидетеля отражаются в протоколе об административном правонарушении или о применении меры обеспечения производства по делу, а при необходимости - оформляются протоколом опроса и приобщаются к делу.
3. Объяснения лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, показания свидетелей вносятся в протокол об административном правонарушении только после полного его заполнения и разъяснения указанным лицам их прав и обязанностей, предусмотренных настоящим Кодексом, а также протокола об административном правонарушении.
4. При несоблюдении требований, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, объяснения лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, показания свидетеля считаются не имеющими силы доказательств и не могут быть признаны в качестве доказательств.
Статья 749. Обязанность доказывания и представления
доказательств
1. Доказательства могут представляться сторонами и другими участниками административного производства.
2. Если представленные доказательства недостаточны, суд либо орган, рассматривающий дело, может предложить участникам процесса представить дополнительные доказательства либо собрать их по собственной инициативе.
Статья 750. Основания освобождения от доказывания
1. Обстоятельства, признанные судом, органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать административное правонарушение, общеизвестными, не нуждаются в доказывании.
2. Обстоятельства, установленные вступившим в силу решением суда по гражданскому делу или постановлением судьи по иному делу об административном правонарушении, не нуждаются в доказывании при рассмотрении других дел об административных правонарушениях, в которых участвуют те же лица.
3. Следующие обстоятельства считаются установленными без доказательств, если в рамках надлежащей правовой процедуры не будет установлено обратного:
1) правильность общепринятых в современной науке, технике, искусстве, ремесле методов исследования;
2) знание лицом закона;
3) знание лицом своих служебных и профессиональных обязанностей;
4) отсутствие специальных подготовки или образования у лица, не представившего в подтверждение их наличия документа и не указавшего учебное заведение или другое учреждение, где оно получило специальную подготовку или образование.

751-бап. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету
1. Өздерiне қажеттi дәлелдемелердi табыс ету мүмкiн болмайды деп немесе қиынға түседi деп қауiптенуге негiзi бар тараптар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарап жатқан судьяға, органға (лауазымды адамға) осы дәлелдемелермен қамтамасыз ету туралы өтiнiш жасай алады.
2. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету ұйымдардан, олардың iске қатысуына қарамастан, құжаттар, мәлiметтер және қорытындылар табыс етудi, сараптама жүргiзудi, болған жердi тексерiп, қарауды талап ету жолымен және өзге де әдiстермен жүргiзiледi.
752-бап. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету туралы өтініш
1. Дәлелдемелермен қамтамасыз ету туралы өтініште қамтамасыз етiлуi қажет дәлелдемелер; растау үшiн бұл дәлелдемелердi қажет ететiн мән-жайлар; өтініш берушiнi қамтамасыз ету туралы өтiнiш жасауға итермелеген себептер, сондай-ақ бұл дәлелдемелердi қажет етiп отырған iс көрсетiлуге тиiс.
2. Өтініш әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарап жатқан сотқа, органға (лауазымды адамға) берiледi.
753-бап. Сараптама тағайындау және жүргiзу
1. Iс үшiн маңызы бар мән-жайлар сарапшының арнаулы ғылыми бiлiм негiзiнде жүргiзетiн iс материалдарын зерттеуi нәтижесiнде алынуы мүмкiн болған кезде, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) сот сараптамасын тағайындайды.
2. Iсте ведомстволық инспекциялардың түгендеу, тексеру актiлерiнiң, қорытындыларының, сондай-ақ мамандардың iс жүргiзу әрекеттерi барысында атқарған зерттеулерiнiң нәтижелерi бойынша жасалған ресми құжаттарының болуы нақ сол мәселелер бойынша сараптама жүргiзу мүмкiндiктерiн жоққа шығармайды.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) тараптардың өтiнiшi бойынша немесе өз бастамашылығымен сараптама тағайындай алады.
4. Сараптама жүргiзу сараптама органдарының қызметкерлерiне не осы Кодекстiң 744-бабының талаптарын қанағаттандыратын өзге адамдарға тапсырылуы мүмкiн. Сараптама жүргiзу тараптар ұсынған адамдардың арасынан бiреуiне тапсырылуы мүмкiн. Сараптама жүргiзу тапсырылған адамды шақыруы туралы судьяның, лауазымды адамның талабы аталған адам жұмыс iстейтiн ұйымның басшысы үшiн мiндеттi.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) сараптама тағайындау туралы ұйғарым шығарады, онда мыналар көрсетiледi:
1) судьяның, лауазымды адамның аты-жөнi, соттың, органның атауы;
2) сараптаманың тағайындалған уақыты, орны;

Статья 751. Обеспечение доказательств
1. Стороны, имеющие основание опасаться, что представление необходимых для них доказательств сделается невозможным или затруднительным, могут просить судью, орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении, об обеспечении этих доказательств.
2. Обеспечение доказательств производится путем требования от организаций, независимо от их участия в деле, представления документов, сведений и заключений, производства экспертизы, осмотра на месте и иными способами.
Статья 752. Заявление об обеспечении доказательств
1. В заявлении об обеспечении доказательств должны быть указаны: доказательства, которые необходимо обеспечить; обстоятельства, для подтверждения которых необходимы эти доказательства; причины, побудившие заявителя обратиться с просьбой об обеспечении, а также дело, для которого необходимы эти доказательства.
2. Заявление подается в суд, орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении.
Статья 753. Назначение и производство экспертизы
1. Экспертиза назначается судьей, органом (должностным лицом), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, когда обстоятельства, имеющие значение для дела, могут быть получены в результате исследования материалов дела, проводимого экспертом на основе специальных научных знаний.
2. Наличие в деле актов ревизий, проверок, заключений ведомственных инспекций, а также официальных документов, составленных по результатам исследований, проводимых специалистами в ходе процессуальных действий, не исключает возможности проведения экспертизы по тем же вопросам.
3. Судья, орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, может назначить экспертизу по ходатайству сторон или собственной инициативе.
4. Производство экспертизы может быть поручено сотрудникам органов экспертизы либо иным лицам, удовлетворяющим требованиям статьи 738 настоящего Кодекса. Производство экспертизы может быть поручено лицу из числа предложенных сторонами. Требование судьи, должностного лица о вызове лица, которому поручено производство экспертизы, обязательно для руководителя организации, где работает указанное лицо.
5. О назначении экспертизы судья, орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, выносит определение, в котором указывает:
1) фамилию, инициалы судьи, должностного лица, наименование суда, органа;
2) время, место назначения экспертизы;

3) сараптама тағайындаудың негiзi;
4) сарапшының аты-жөнi немесе сараптама жүргiзiлуге тиiс сараптама органының атауы;
5) сарапшының алдына қойылған мәселелер;
6) сарапшының билiгiне берiлетiн материалдардың тiзбесi.
Ұйғарымда сарапшыға оның құқықтары мен міндеттері түсіндірілгені туралы және оған көрінеу жалған қорытындыны бергені үшін жауаптылық жөнінде ескертілгені туралы жазбалар да болуға тиіс.
6. Күрделi сараптамалық зерттеулер жүргiзу үшiн бiр мамандықтағы кемiнде екi сарапшы жүргiзетiн комиссиялық сараптама тағайындалуы мүмкiн.
7. Егер iс үшiн маңызы бар мән-жайларды анықтауға бiлiмнiң әртүрлi салалары негiзiнде зерттеулер жүргiзу қажет болса, әртүрлi мамандықтағы өз құзыретi шегiнде жүргiзетiн кешендi сараптама тағайындалады.
8. Сараптама тағайындау туралы ұйғарымды орындау үшiн жiбергенге дейiн сот сараптамасын тағайындаған орган (лауазымды адам) өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлетiн адамды және жәбiрленушiнi онымен таныстыруға, оларға:
сарапшыдан бас тарту және сот сараптамасы органын сараптама жүргiзуден шеттету туралы өтiнiш мәлiмдеу;
өздерi атаған адамдарды немесе нақты сот сараптамасы органдарының қызметкерлерiн сарапшы ретiнде тағайындау туралы, сондай-ақ сараптаманы сарапшылар комиссиясының жүргiзуi туралы өтiнiш жасау;
сарапшының алдына қосымша мәселелер қою туралы немесе қойылған мәселелердi нақтылау туралы өтiнiш жасау;
сараптама жүргiзуге кедергi келтiретiн жағдайларды қоспағанда, сот сараптамасын тағайындаған органның (лауазымды адамның) рұқсатымен сараптама жүргiзу кезiнде қатысу, сарапшыға түсiнiктемелер беру;
сот сараптамасын тағайындаған органға (лауазымды адамға) келiп түскеннен кейiн сарапшының қорытындысымен не қорытынды берудiң мүмкiн еместiгi туралы хабарламамен танысу, өз ескертпелерiн ұсыну, қосымша немесе қайталама сараптама тағайындау, жаңа сараптамалар тағайындау туралы өтiнiштер мәлiмдеу құқықтарын түсiндiруге мiндеттi.
Жәбiрленушiлерге сараптама олардың жазбаша келiсiмiмен ғана жүргiзiледi. Егер осы адамдар кәмелетке толмаса немесе сот оларды әрекетке қабiлетсiз деп таныса, сараптама жүргiзуге жазбаша келiсiмдi олардың заңды өкiлдерi бередi.
9. Сарапшы (сарапшылар) өздерiнiң атынан сараптама жүргiзу нәтижелерi бойынша осы Кодекстiң 760-бабының талаптарына сәйкес жасаған қорытындыны бередi және оны сараптама тағайындаған судьяға, органға (лауазымды адамға) жiбередi.
10. Қорытынды жеткiлiктi дәрежеде айқын немесе толымды болмаған, сондай-ақ алдыңғы зерттеуге байланысты қосымша мәселелердi шешу қажеттiлiгi туындаған жағдайда қосымша сараптама тағайындалуы мүмкiн, оны жүргiзу нақ сол немесе өзге сарапшыға (сарапшыларға) тапсырылады.

3) основания для назначения экспертизы;
4) фамилию, имя, отчество эксперта или наименование органа экспертизы, в котором она должна быть произведена;
5) вопросы, поставленные перед экспертом;
6) перечень материалов, предоставляемых в распоряжение эксперта.
В определении также должны быть записи о разъяснении эксперту его прав и обязанностей, и о предупреждении его об ответственности за дачу заведомо ложного заключения.
6. Для производства сложных экспертных исследований может быть назначена комиссионная экспертиза, которая проводится не менее чем двумя экспертами одной специальности.
7. Если для установления обстоятельства, имеющего значение для дела, необходимы исследования на основе разных отраслей знаний, назначается комплексная экспертиза, которая проводится экспертами разных специальностей в пределах своей компетенции.
8. До направления определения о назначении экспертизы для исполнения орган (должностное лицо), назначивший судебную экспертизу, обязан ознакомить с ним лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, и потерпевшего, разъяснить им права:
заявлять отвод эксперту или ходатайство об отстранении от производства экспертизы органа судебной экспертизы;
ходатайствовать о назначении в качестве экспертов указанных ими лиц или сотрудников конкретных органов судебной экспертизы, а также о проведении экспертизы комиссией экспертов;
ходатайствовать о постановке перед экспертом дополнительных вопросов или об уточнении поставленных;
с разрешения органа (должностного лица), назначившего судебную экспертизу, присутствовать при производстве экспертизы, давать объяснения эксперту, за исключением случаев, препятствующих производству экспертизы;
знакомиться с заключением эксперта либо сообщением о невозможности дать заключение после его поступления органу (должностному лицу), назначившему судебную экспертизу, представлять свои замечания, заявлять ходатайства о назначении дополнительной или повторной экспертизы, назначении новых экспертиз.
Экспертиза потерпевших производится только с их письменного согласия. Если эти лица не достигли совершеннолетия или признаны судом недееспособными, письменное согласие на проведение экспертизы дается их законными представителями.
9. По результатам производства экспертизы эксперт (эксперты) дает от своего имени заключение, составленное в соответствии с требованиями статьи 754 настоящего Кодекса, и направляет его судье, органу (должностному лицу), назначившему экспертизу.
10. При недостаточной ясности или полноте заключения, а также возникновении необходимости решения дополнительных вопросов, связанных с предыдущим исследованием может быть назначена дополнительная экспертиза, производство которой поручается тому же или иному эксперту (экспертам).

11. Егер сарапшының қорытындысы жеткiлiктi дәрежеде негiзделмесе не оның қорытындылары күмән туғызса немесе сараптаманы тағайындау және жүргiзу туралы iс жүргiзу нормалары елеулi түрде бұзылса, сол объектiлердi зерттеу және сол мәселелердi шешу үшiн қайтадан сараптама тағайындалуы мүмкiн, оны жүргiзу сарапшылар комиссиясына тапсырылады, оған осының алдындағы сараптаманы жүргiзген сарапшы (сарапшылар) кiрмейдi.
12. Судьяның, органның (лауазымды адамның) қосымша және қайтадан сараптама тағайындау туралы ұйғарымы дәлелдi болуға тиiс. Сарапшыға (сарапшыларға) қосымша және қайтадан сараптама жүргiзу тапсырылған кезде осының алдындағы сараптамалардың нәтижелерi бойынша жасалған қорытындылар табыс етiлуге тиiс.
13. Егер сарапшы зерттеу жүргiзгенге дейiн өзiнiң алдына қойылған мәселелер өзiнiң арнаулы бiлiмiнiң шегiнен шығып кететiнiне не өзiне табыс етiлген материалдардың қорытынды беру үшiн жарамсыз немесе жеткiлiксiз екендiгiне, оны толықтыру мүмкiн болмайтынына, не ғылымның және сараптама практикасының жай-күйi қойылған мәселелерге жауап қайтаруға мүмкiндiк бермейтiнiне көзi жетсе, ол қорытынды берудiң мүмкiн еместiгi туралы дәлелдi хабарлама жасайды және оны судьяға, органға (лауазымды адамға) жiбередi.
754-бап. Сарапшы мен маманның қорытындысы және айғақтары
1. Сарапшының қорытындысы - арнаулы ғылыми бiлiмдi пайдалана отырып жүргiзiлген iс материалдарын, оның iшiнде заттай дәлелдемелер мен үлгiлердi зерттеу нәтижелерiне негiзделген, оның алдына әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзетiн судья, орган (лауазымды адам) қойған мәселелер бойынша жазбаша нысанда ұсынылған қорытындылар. Қорытындыда сарапшының зерттеу кезiнде қолданған әдiстерi, қойылған сұрақтарға жауаптардың негiздемесi және осы сарапшының бастамасымен анықталған, iс үшiн маңызы бар мән-жайлар көрсетiледi.
2. Қорытындыны зерттеулер жүргiзгеннен кейiн оның нәтижелерiн ескере отырып өз атынан сарапшы (сарапшылар) жасайды, оны өз (өздерiнiң) қолымен және жеке мөрiмен куәландырады. Сараптаманы сараптама органы жүргiзген жағдайда сарапшының қолы аталған органның мөрiмен расталады.
3. Сарапшының қорытындысында: оның ресiмделген күнi, сараптаманың жүргiзiлген мерзiмдерi және орны; сот сараптамасын жүргiзудiң негiздерi; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзетiн судья туралы, орган (лауазымды адам) туралы мәлiметтер; сараптама жүргiзу тапсырылған сот сараптамасы органы және (немесе) сарапшы (сарапшылар) туралы мәлiметтер (тегi, аты, әкесiнiң аты, бiлiмi, мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс стажы, ғылыми дәрежесi және ғылыми атағы, атқаратын қызметi); сотта көрiнеу жалған қорытынды бергенi үшiн қылмыстық жауаптылық туралы өзiнiң ескертiлгенi туралы сарапшының қолымен куәландырылған белгi; сарапшының (сарапшылардың) алдына қойылған мәселелер; сараптама жүргiзу кезiнде процеске қатысқан қатысушылар және олар берген түсiндiрмелер туралы мәлiметтер; объектiлер; пайдаланылған әдiстемелер көрсетiле отырып, жүргiзiлген зерттеулердiң мазмұны мен нәтижелерi; жүргiзiлген зерттеулердiң нәтижелерiн бағалау, сарапшының (сарапшылардың) алдына қойылған мәселелер бойынша қорытындылардың негiздемесi мен тұжырымы көрсетiлуге тиiс.

11. Если заключение эксперта недостаточно обосновано либо его выводы вызывают сомнение или были существенно нарушены процессуальные нормы о назначении и производстве экспертизы, для исследования тех же объектов и решения тех же вопросов может быть назначена повторная экспертиза, производство которой поручается комиссии экспертов, в которую не входит эксперт (эксперты), проводивший предыдущую экспертизу.
12. Определение судьи, органа (должностного лица) о назначении дополнительной и повторной экспертизы должно быть мотивированным. При поручении дополнительной и повторной экспертизы эксперту (экспертам) должны быть представлены заключения, составленные по результатам предыдущих экспертиз.
13. Если эксперт до проведения исследования убеждается, что поставленные перед ним вопросы выходят за пределы его специальных знаний либо представленные ему материалы непригодны или недостаточны для дачи заключения и не могут быть восполнены, либо состояние науки и экспертной практики не позволяет ответить на поставленные вопросы, он составляет мотивированное сообщение о невозможности дать заключение и направляет его судье, органу (должностному лицу).
Статья 754. Заключение и показания эксперта и специалиста
1. Заключение эксперта - это представленные в письменной форме выводы по вопросам, поставленным перед ним судьей, органом (должностным лицом), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, основанные на результатах исследования материалов дела, в том числе вещественных доказательств и образцов, проведенного с использованием специальных научных знаний. В заключении указываются также методы, примененные экспертом при исследовании, обоснование ответов на поставленные вопросы и обстоятельства, имеющие значение для дела, установленные по инициативе самого эксперта.
2. Заключение составляется экспертом (экспертами) после производства исследований с учетом его результатов от своего имени, удостоверяется его (их) подписью и личной печатью. В случае производства экспертизы органом экспертизы подпись эксперта заверяется печатью указанного органа.
3. В заключении эксперта должны быть указаны: дата его оформления, сроки и место производства экспертизы; основания производства судебной экспертизы; сведения о судье, об органе (должностном лице), в производстве которых находится дело об административном правонарушении; сведения об органе судебной экспертизы и (или) эксперте (экспертах), которым поручено производство экспертизы (фамилия, имя, отчество, образование, специальность, стаж работы по специальности, ученая степень и ученое звание, занимаемая должность); отметка, удостоверенная подписью эксперта о том, что он предупрежден об уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения в суде; вопросы, поставленные перед экспертом (экспертами); сведения об участниках процесса, присутствовавших при производстве экспертизы, и данных ими пояснениях; объекты; содержание и результаты исследований с указанием использованных методик; оценка результатов проведенных исследований, обоснование и формулировка выводов по поставленным перед экспертом (экспертами) вопросам.

4. Егер осы Кодекстiң 753 бабының он үшiншi бөлiгiнде көрсетiлген мән-жайлар зерттеу барысында анықталса, қорытындыда қойылған мәселелердiң бәрiне немесе кейбiреуiне жауап беру мүмкiн еместiгiнiң негiздемесi қамтылуға тиiс.
5. Сарапшының айғақтары – осы Кодекстің 738-бабының талаптарына сәйкес ол берген қорытындыны түсіндіру немесе нақтылау мақсатында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау барысында айтылған мәліметтер.
6. Маманның қорытындысы – әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды адам немесе тараптар маманның алдына қойған сұрақтар бойынша оның жазбаша нысанда берілген пікірі, оларға жауап қайтарылған кезде тиісті зерделеу жүргізу талап етілмейді.
7. Маманның қорытындысы кіріспе, сипаттау бөліктерінен және түйіндеуден тұрады. Кіріспе бөлігінде: қорытынды берген күні, орны және уақыты; арнайы зерттеу жүргiзуді тапсырған лауазымды адам; маман туралы мәлiметтер (тегi, аты, әкесiнiң аты, бiлiмi, мамандығы, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы, атқаратын қызметi) көрсетiлуге тиiс.
Сипаттау бөлігі маманның алдына қойылған мәселелерді, қорытынды беру үшін маманға ұсынылған объектілерді, материалдарды, құжаттарды, зерттеу кезінде болған адамдарды қамтиды. Түйіндеулер қойылған мәселелерге маманның жауаптарын және олардың ғылыми негіздемелерін көрсетеді.
8. Маманның айғақтары – осы Кодекстің 737-бабының талаптарына сәйкес ол берген қорытындыны түсіндіру немесе нақтылау мақсатында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау барысында айтылған мәліметтер.
9. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген тәртiппен куәландырылған, сарапшының, маманның қорытындысын көрнекiлейтiн материалдар (фотокестелер, схемалар, графиктер, кестелер және басқа да материалдар) қорытындыға қоса берiледi және оның құрамдас бөлiгi болып табылады. Сондай-ақ қорытындыға зерттеуден кейiн қалған объектiлер, оның iшiнде үлгiлер қоса берiлуге тиiс.
10. Сарапшының, маманның қорытындысы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзетiн сот, орган (лауазымды адам) үшiн мiндеттi болып табылмайды, алайда олардың қорытындымен келiспеуi дәлелдi болуға тиiс.
755-бап. Yлгiлердi алу
1. Судья, eгep үлгiлердi зерттеудiң iс үшiн маңызы бар болса, оларды, оның iшiнде адамның, жануардың, заттың, нәрсенiң қасиеттерiн бейнелейтiн үлгiлердi алуға құқылы.
2. Үлгiлерге материалдардың, заттардың, шикiзаттардың, дайын өнiмнiң сынамалары да жатады.

4. Заключение должно содержать обоснование невозможности ответить на все или некоторые из поставленных вопросов, если обстоятельства, указанные в части тринадцатой статьи 753 настоящего Кодекса, выявлены в ходе исследования.
5. Показания эксперта – сведения, сообщенные им в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении в целях разъяснения или уточнения предоставленного им заключения в соответствии с требованиями статьи 738 настоящего Кодекса.
6. Заключение специалиста – это представленное в письменном виде суждение по вопросам, поставленным перед специалистом уполномоченным должностным лицом, осуществляющим производство по делу об административном правонарушении, или сторонами, при ответах на которые не требуется проведения соответствующего исследования.
7. Заключение специалиста состоит из вводной, описательной частей и выводов. В вводной части должно указываться: дата, место, время дачи заключения; должностное лицо, поручившее производство специального исследования; сведения о специалисте (фамилия, имя, отчество, образование, специальность, стаж работы по специальности, ученая степень, ученое звание, занимаемая должность).
Описательная часть содержит вопросы, поставленные перед специалистом, объекты, материалы, документы, представленные специалисту для дачи заключения, лица, присутствующие при исследовании. Выводы отражают ответы специалиста на поставленные вопросы и их научное обоснование.
8. Показания специалиста - сведения, сообщенные им в ходе рассмотрения дела об административном правонарушении, об обстоятельствах, требующих специальных знаний, а также разъяснение своего мнения в соответствии с требованиями статьи 737 настоящего Кодекса.
9. Материалы, иллюстрирующие заключение эксперта, специалиста (фототаблицы, схемы, графики, таблицы и другие материалы), удостоверенные в порядке, предусмотренном частью второй настоящей статьи, прилагаются к заключению и являются его составной частью. К заключению также должны быть приложены оставшиеся после исследования объекты, в том числе образцы.
10. Заключение эксперта, специалиста не является обязательным для суда, органа (должностного лица), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, однако их несогласие с заключением должно быть мотивировано.
Статья 755. Получение образцов
1. Судья вправе получить образцы, в том числе отображающие свойства человека, животного, вещества, предмета, если их исследование имеет значение для дела.
2. К образцам относятся также пробы материалов, веществ, сырья, готовой продукции.

3. Yлгiлердi алу туралы дәлелдi ұйғарым шығарылады, онда: үлгiлердi алатын адам; үлгiлер алынуы тиiс адам (ұйым); нақты қандай үлгiлер және қандай санда алынуы тиiс екенi; адам үлгiлердi алу үшiн қашан және кiмге келуi тиiс екенi; үлгiлер алынғаннан кейiн олардың қашан және кiмге табыс етiлуi тиiс екенi көрсетiлуi қажет.
4. Үлгiлердi судьяның жеке өзi алуы, ал қажет болса, егер бұл әрекет үлгiлер алынатын жынысы басқа адамды жалаңаштап шешiндiрумен байланысты болмаса және ерекше кәсiби дағдыны талап етпесе, дәрiгердiң немесе басқа маманның қатысуымен алуы мүмкiн. Өзге жағдайларда үлгiлердi судьяның тапсырмасы бойынша дәрiгер немесе басқа маман алуы мүмкiн.
5. Үлгiлердi алу құқығы судьяда, сарапшыда, дәрiгерде немесе басқа маманда болады.
6. Үлгiлердi алу сараптамалық зерттеудiң бiр бөлiгi болып табылатын жағдайларда, оны сарапшы жүргiзуi мүмкiн.
7. Yлгiлер тараптардан, сондай-ақ үшiншi тұлғалардан алынуы мүмкiн.
8. Судья адамды өзiне шақырады, оны, қолхат ала отырып, үлгiлердi алғаны туралы ұйғарыммен таныстырады, оған және осы iс жүргiзу әрекеттерiне қатысушы өзге де адамдарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiредi.
9. Судьяның жеке өзi немесе маманның қатысуымен қажеттi әрекеттердi жүргiзедi, үлгiлердi алады, оларды орайды және мөр басады.
10. Үлгiлердi алу нәтижелерi iс жүргiзу әрекеттерiнiң (сот отырысының) хаттамасында тiркеледi, онда жүргiзiлу ретiнде сақтай отырып, үлгiлердi алу үшiн жасалған әрекеттер, бұл ретте қолданылған ғылыми-зерттеу және басқа да әдiстер мен рәсiмдер, сондай-ақ үлгiлердiң өздерi жазылады.
756-бап. Дәрiгердiң немесе басқа маманның, сондай-ақ сарапшының
үлгiлердi алуы
1. Судья өзiнен үлгiлер алынуға тиiс адамды, сондай-ақ тиiстi тапсырмасы бар ұйғарымды дәрiгерге немесе басқа маманға жiбередi. Ұйғарымда осы iс жүргiзу әрекетiне барлық қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерi көрсетiлуi тиiс.
2. Дәрiгер немесе басқа маман судьяның тапсырмасы бойынша қажеттi әрекеттердi жүргiзедi және үлгiлердi алады. Үлгiлер оралады және мөр басылады, одан кейiн дәрiгер немесе басқа маман жасаған ресми құжатпен бiрге судьяға жiберiледi.
3. Сарапшы зерттеу процесiнде сынақ үлгiлер дайындауы мүмкiн, бұл туралы ол қорытындыда хабарлайды.
4. Судья мұндай үлгiлердi дайындау кезiнде қатысуға құқылы, оны өзi жасайтын хаттамада көрсетедi.
5. Сарапшы зерттеу жүргiзгеннен кейiн үлгiлердi оралған және мөр басылған түрде өзiнiң қорытындысына қоса тiркейдi.

3. О получении образцов выносится мотивированное определение, в котором должны быть указаны: лицо, которое будет получать образцы; лицо (организация), у которого следует получить образцы; какие именно образцы и в каком количестве должны быть получены; когда и к кому должно явиться лицо для получения у него образцов; когда и кому должны быть представлены образцы после их получения.
4. Образцы могут быть получены судьей лично, а при необходимости - с участием врача или другого специалиста, если это не сопряжено с обнажением лица противоположного пола, у которого берутся образцы, и не требует особых профессиональных навыков. В иных случаях образцы могут быть получены по поручению судьи врачом или другим специалистом.
5. Правом получения образцов обладают судья, эксперт, врач или другой специалист.
6. В случаях, когда получение образцов является частью экспертного исследования, оно может быть произведено экспертом.
7. Образцы могут быть получены у сторон, а также у третьих лиц.
8. Судья вызывает к себе лицо, знакомит его под расписку с определением о получении образцов, разъясняет ему и иным лицам, участвующим в данном процессуальном действии, их права и обязанности.
9. Судья лично или с участием специалиста производит необходимые действия, получает образцы, упаковывает их и опечатывает.
10. Результаты получения образцов фиксируются в протоколе процессуального действия (судебного заседания), в котором описываются действия, предпринятые для получения образцов, в той последовательности, в которой они производились, примененные при этом научно-исследовательские и другие методы и процедуры, а также сами образцы.
Статья 756. Получение образцов врачом или другим
специалистом, а также экспертом
1. Судья направляет к врачу или другому специалисту лицо, у которого должны быть получены образцы, а также определение с соответствующим поручением. В определении должны быть указаны права и обязанности всех участников данного процессуального действия.
2. Врач или другой специалист по поручению судьи производит необходимые действия и получает образцы. Образцы упаковываются и опечатываются, после чего вместе с официальным документом, составленным врачом или другим специалистом, направляются судье.
3. В процессе исследования экспертом могут быть изготовлены экспериментальные образцы, о чем он сообщает в заключении.
4. Судья вправе присутствовать при изготовлении таких образцов, что отражается в составляемом им протоколе.
5. После проведения исследования эксперт прилагает образцы к своему заключению в упакованном и опечатанном виде.

6. Егер үлгiлердi судьяның тапсырмасы бойынша маман немесе сарапшы алған болса, онда ол ресми құжат жасап, оған iс жүргiзу әрекетiне барлық қатысушылар қол қояды және iс материалдарына қоса тiркеу үшiн судьяға берiледi.
7. Алынған үлгiлер оралған және мөр басылған түрде хаттамаға қоса тiркеледi.
757-бап. Үлгiлердi алу кезiнде жеке адамның құқықтарын қорғау
Үлгiлердi алу әдiстерi мен ғылыми-техникалық құралдары адамның өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiз болуға тиiс. Қатты ауыру сезiнуiн тудыратын күрделi медициналық рәсiмдердi немесе әдiстердi қолдануға үлгiлер алынуға тиiстi адам жазбаша келiсiм бергенде ғана, ал егер ол кәмелетке толмаған немесе психикалық аурумен ауыратын болса, оның заңды өкiлдерiнiң келiсiмiмен ғана жол берiледi.
758-бап. Заттай дәлелдемелер
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша заттай дәлелдемелер құқық бұзушылықтың құралы не нысанасы болған, не өзiнде оның iздерi қалған заттар болып табылады.
2. Қажет болған жағдайларда заттай дәлелдемелер суретке түсiрiледi немесе өзге тәсiлмен тiркеледi және iске тiгiледi, ол жөнiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға немесе осы Кодекспен көзделген өзге хаттамаға жазба жазылады.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) iс мәнi бойынша шешiлгенге дейiн заттай дәлелдемелердiң сақталуын қамтамасыз етуге қажеттi шаралар қолдануға, сондай-ақ iстi қарау аяқталысымен олар туралы шешiм қабылдауға мiндеттi.
759-бап. Ғылыми-техникалық құралдар
1. Сот, орган (лауазымды адам) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің қатысушылары ғылыми-техникалық құралдарды пайдалану кезінде алынған нақты деректерді пайдалануға және ұсынуға құқылы.
2. Егер:
1) заңда тікелей көзделсе немесе оның нормалары мен қағидаттарына қайшы келмесе;
2) ғылыми негізделген болса;
3) іс бойынша іс жүргізудің тиімділігін қамтамасыз етсе;
4) қауіпсіз болса, ғылыми-техникалық құралдарды пайдалануға жол беріледі деп танылады.
3. Ғылыми-техникалық құралдарды пайдалану кезде алынған нақты деректер әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулысында көрсетіледі.
760-бап. Құжаттар
1. Егер ұйымдар, лауазымды адамдар мен жеке тұлғалар баяндаған немесе куәландырған мәлiметтердiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс үшiн маңызы болса, құжаттар iс бойынша дәлелдемелер деп танылады.
2. Құжаттар жазбаша да, өзге түрде де тiркелген мәлiметтерден тұруы мүмкiн. Құжаттарға түгендеу, ревизия актілері, анықтамалар, салық тексеру актілері, салық органдардың қорытындылары, сондай-ақ осы Кодексте көзделген тәртiппен алынған, талап етiп алынған немесе табыс етiлген компьютерлiк ақпараттан, фото- және кино түсiрiлiмдерден, дыбыс- және бейне жазылымдарынан тұратын материалдар жатуы мүмкiн.
3. Көлік құралды басқаруға құқық беретін жүргізуші куәлігі оның түпнұсқалығын тексеру және жеке адамды көлік құралды басқару құқығынан айыру туралы шешім қабылдаған кезде ғана іс үшін маңызы бар құжат болып табылады.

6. Если образцы получены по поручению судьи специалистом или экспертом, он составляет официальный документ, который подписывается всеми участниками процессуального действия и передается судье для приобщения к материалам дела.
7. К протоколу прилагаются полученные образцы в упакованном и опечатанном виде.
Статья 757. Охрана прав личности при получении образцов
Методы и научно-технические средства получения образцов должны быть безопасны для жизни и здоровья человека. Применение сложных медицинских процедур или методов, вызывающих сильные болевые ощущения, допускается лишь с письменного согласия на это лица, у которого должны быть получены образцы, а если оно не достигло совершеннолетия или страдает психическим заболеванием, то и с согласия его законных представителей.
Статья 758. Вещественные доказательства
1. Вещественными доказательствами по делу об административном правонарушении являются предметы, явившиеся орудием либо предметом правонарушения либо сохранившие на себе его следы.
2. В необходимых случаях вещественные доказательства фотографируются или фиксируются иным способом и приобщаются к делу, о чем производится запись в протоколе об административном правонарушении или ином протоколе, предусмотренном настоящим Кодексом.
3. Судья, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, обязаны принять необходимые меры к обеспечению сохранности вещественных доказательств до разрешения дела по существу, а также принять о них решение по окончании рассмотрения дела.
Статья 759. Научно-технические средства
1. Суд, орган (должностное лицо) и участники производства по делу об административном правонарушении вправе использовать и представлять фактические данные, полученные при использовании научно-технических средств.
2. Использование научно-технических средств признается допустимым, если они:
1) прямо предусмотрены законом или не противоречат его нормам и принципам;
2) научно состоятельны;
3) обеспечивают эффективность производства по делу;
4) безопасны.
3. Фактические данные, полученные при использовании научно-технических средств, отражаются в протоколе об административном правонарушении или постановлении по делу об административном правонарушении.
Статья 760. Документы
1. Документы признаются доказательствами по делу, если сведения, изложенные или удостоверенные в них организациями, должностными лицами и физическими лицами, имеют значение для дела об административном правонарушении.
2. Документы могут содержать сведения, зафиксированные как в письменной, так и иной форме. К документам могут относиться в том числе материалы, содержащие компьютерную информацию, фото- и киносъемки, звуко- и видеозаписи, полученные, истребованные или представленные в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
3. Водительское удостоверение на право управления транспортным средством является документом, имеющим значение для дела только в случаях проверки его подлинности и принятия решения о лишении физического лица права управления транспортным средством.
3. Судья, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, обязаны принять необходимые меры к обеспечению сохранности документов до разрешения дела по существу, а также принять о них решение по окончании рассмотрения дела.

4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) iс мәнi бойынша шешiлгенге дейiн құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге қажеттi шаралар қолдануға, сондай-ақ iстi қарау аяқталысымен олар туралы шешiм қабылдауға мiндеттi.
5. Құжаттарда осы Кодекстiң 768-бабында аталған белгiлер болған жағдайларда олар заттай дәлелдемелер болып табылады.
761-бап. Қосымша мәлiметтер талап ету
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзiп жатқан судья, орган (лауазымды адам) ұйымдардан, қоғамдық бiрлестiктерден iстiң шешiлуiне қажеттi қосымша мәлiметтер талап етiп алу туралы ұйғарым шығаруға құқылы.
2. Судьяның, органның (лауазымды адамның) қосымша мәлiметтер талап етiп алу туралы ұйғарымында қаралып жатқан iстiң мәнi қысқаша баяндалып, анықтауға жататын мән-жайлар көрсетiледi. Осы ұйғарым жiберiлiп отырған сот үшiн мiндеттi болып табылады және белгiленген мерзiмде орындалуға тиiс.
3. Талап етiп алынатын мәлiметтер талап алынған күнiнен бастап үш тәулік ішінде жiберiлуге тиiс.
4. Аталған мәлiметтердi табыс ету мүмкiн болмаған жағдайда ұйым, қоғамдық бiрлестiк ұйғарым шығарған судьяны, органды (лауазымды адамды) бұл туралы үш тәулік ішінде хабардар етуге мiндеттi.
762-бап. Дәлелдеу
1. Дәлелдеу әкімшілік құқық бұзушылық туралы iстердi заңды, негiзделген және әдiл қарау үшiн маңызы бар мән-жайларды анықтау мақсатында дәлелдемелердi жинаудан, тексеруден және бағалаудан тұрады.
2. Құқық бұзушылықтың әкімшілік жауаптылығы мен кiнәсiнiң бар болуының негiзiн дәлелдеу мiндетi әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыруға уәкілетті органда (лауазымды адамда) болады.
763-бап. Дәлелдемелерді жинау
1. Дәлелдемелер жинау осы Кодексте көзделген іс-әрекеттерді жүзеге асыру арқылы әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізу процесінде жүргізіледі.
2. Заттар мен құжаттар оларды бағалағаннан кейін iске тігіледі, ол туралы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада тиісті жазба жасалады немесе жеке хаттама жасалады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iстер бойынша іс жүргізуге қатысушылар болып табылатын адамдардан заттар мен құжаттарды қабылдау өтінішхат негізінде жүзеге асырылады.
764-бап. Дәлелдемелерді тексеру
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша барлық жиналған дәлелдемелер толық, жан-жақты және объективтi тексеруге жатады. Тексеру алынған дәлелдемелердi талдауды, оны басқа дәлелдемелермен салыстыруды, қосымша дәлелдемелер жинауды, дәлелдемелердi алу көздерiн тексерудi қамтиды.
765-бап. Дәлелдемелердi бағалау
1. Дәлелдемелерді бағалау – бұл дәлелдемелерді талдау мен синтезден тұратын және жеке дәлелдемелердің тиесілігі, жол беруге болатындығы, дәйектілігі және жекелеген дәлелдемелердің маңызы мен қабылданған шешімді негіздеу үшін олардың жиынтығының жеткіліктілігі туралы қорытындымен аяқталатын қисынды ойлау қызметі.

4. В случаях, когда документы обладают признаками, указанными в статье 768 настоящего Кодекса, они являются вещественными доказательствами.
Статья 761. Истребование дополнительных сведений
1. Судья, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, вправе вынести определение об истребовании от организаций, общественных объединений дополнительных сведений, необходимых для разрешения дела.
2. В определении судьи, органа (должностного лица) об истребовании дополнительных сведений кратко излагается существо рассматриваемого дела, указываются обстоятельства, подлежащие выяснению. Это определение является обязательным для суда, которому оно направлено, и подлежит выполнению в установленный срок.
3. Истребуемые сведения должны быть направлены в течение трех суток со дня получения требования.
4. При невозможности представления указанных сведений организация, общественное объединение обязаны в течение трех суток уведомить об этом в письменной форме судью, орган (должностное лицо), вынесших определение.
Статья 762. Доказывание
1. Доказывание состоит в собирании, проверке и оценке доказательств с целью установления обстоятельств, имеющих значение для законного, обоснованного и справедливого рассмотрения дел об административных правонарушений.
2. Обязанность доказывания наличия оснований административной ответственности и вины правонарушения лежит на органе (должностном лице), уполномоченном осуществлять производство по делам об административных правонарушениях.
Статья 763. Собирание доказательств
1. Собирание доказательств производится в процессе производства по делам об административных правонарушениях путем осуществления действий, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Предметы и документы после их оценки приобщаются к делу, о чем делается соответствующая запись в протоколе об административных правонарушениях или составляется отдельный протокол.
Принятие предметов и документов от лиц, являющихся участниками производства по делам об административных правонарушениях, осуществляется на основании ходатайства.
Статья 764. Проверка доказательств
Все собранные по делу об административном правонарушении доказательства подлежат тщательной, всесторонней и объективной проверке. Проверка включает анализ полученного доказательства, его сопоставление с другими доказательствами, собирание дополнительных доказательств, проверку источников получения доказательств.
Статья 765. Оценка доказательств
1. Оценка доказательств – это логическая мыслительная деятельность, состоящая в анализе и синтезе доказательств и завершающаяся выводом об относимости, допустимости, достоверности и значении отдельных доказательств и достаточности их совокупности для обоснования принятого решения.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi жүргiзудi жүзеге асыратын судья, лауазымды адам дәлелдемелердi заң мен ар-намысты басшылыққа ала отырып, дәлелдемелердi өз жиынтығында жан-жақты толық және объективтi қарауға негiзделген өзiнiң iшкi сезiмi бойынша бағалайды. Ешбiр дәлелдеменiң алдын ала белгiленген күшi болмайды.
3. Әрбiр дәлелдеме тиесiлiлiгi, жол берiлетiндiгi, дұрыстығы, ал барлық жиналған дәлелдемелер өз жиынтығында iстiң шешiлуi үшiн жеткiлiктiлiгi тұрғысынан бағалануға тиiс.
4. Егер дәлелдеме iс үшiн маңызы бар мән-жайлардың болуы туралы тұжырымды растайтын, жоққа шығаратын немесе оған күмән келтiретiн нақты деректер болса, дәлелдеме iске қатысты деп танылады.
5. Егер дәлелдеме Кодексте көзделген тәртiппен алынса, ол жол беруге болатын дәлелдеме деп танылады.
6. Егер тексеру нәтижесiнде дәлелдеменiң шындыққа сәйкес екендiгi анықталса, ол дұрыс дәлелдеме деп танылады.
7. Егер дәлелденуге тиiс мән-жайлардың барлығы және әрқайсысы туралы ақиқатты даусыз анықтайтын, iске қатысты жол берiлетiн және дұрыс дәлелдемелердiң бәрi жиналса, дәлелдемелердiң жиынтығы iстiң шешiлуi үшiн жеткiлiктi деп танылады.
40-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс
жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қолдану
766-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс
жүргiзудi қамтамасыз ету шаралары
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жолын кесу, оны жасауға сезiктiнiң жеке басын анықтау, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жасау мүмкiн болмағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау, iстiң уақытылы және дұрыс қаралуы мен iс жөнiнде қабылданған қаулының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында уәкiлеттi лауазымды адам өз өкiлеттiгi шегiнде жеке адамға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ететiн мынадай шараларды:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалатын жерге жеткiзуді;
2) жеке адамды әкiмшiлiк түрде ұстауды;
3) алып келуді;
4) жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеуді;
5) жеке тексеріп қарау және жеке адамның заттарын тексеріп қарау;
6) көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелерін тексерiп шығуды;
7) құжаттар мен заттарды алып қоюды;
8) көлiк құралын немесе шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттету және оның алкогольмен, есiрткiмен, уытқұмарлықпен масаю күйiн куәландыруды;
9) көлiк құралын немесе шағын көлемдi кеменi ұстау, жеткiзу және пайдалануға тыйым салуды;

2. Судья, должностное лицо, осуществляющие производство по делу об административном правонарушении, оценивают доказательства по своему внутреннему убеждению, основанному на всестороннем, полном и объективном рассмотрении доказательств в их совокупности, руководствуясь законом и совестью. Никакие доказательства не имеют заранее установленной силы.
3. Каждое доказательство подлежит оценке с точки зрения относимости, допустимости, достоверности, а все собранные доказательства в совокупности - достаточности для разрешения дела.
4. Доказательство признается относящимся к делу, если оно представляет собой фактические данные, которые подтверждают, опровергают или ставят под сомнение выводы о существовании обстоятельств, имеющих значение для дела.
5. Доказательство признается допустимым, если оно получено в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
6. Доказательство признается достоверным, если в результате проверки выясняется, что оно соответствует действительности.
7. Совокупность доказательств признается достаточной для разрешения дела, если собраны все относящиеся к делу допустимые и достоверные доказательства, неоспоримо устанавливающие истину о всех и каждом из обстоятельств, подлежащих доказыванию.
Глава 40. Принятие мер обеспечения производства по делам об
административных правонарушениях
Статья 766. Меры обеспечения производства по делу об
административном правонарушении
1. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, уполномоченное должностное лицо вправе, в пределах своих полномочий, применять в отношении физического лица следующие меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении:
1) доставление к месту составления протокола об административном правонарушении;
2) административное задержание физического лица;
3) привод;
4) превентивное ограничение свободы передвижения;
5) личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице;
6) досмотр транспортных средств, маломерных судов;
7) изъятие документов и вещей;
8) отстранение от управления транспортным средством или маломерным судном и освидетельствование его на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
9) задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства или маломерного судна;

10) тексеруді;
11) жеке адамның алкогольмен, есiрткiмен немесе уытқұмарлықпен масаю күйiн медициналық куәландыруды;
12) осы Кодекстің 53-бабының тәртібімен қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салуды қолдануға құқылы.
2. Заңды тұлғаға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ететiн мынадай шаралар қолданылуы мүмкiн:
1) заңды тұлғаға тиесiлi үй-жайларды, аумақтарды, сондағы тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды қарап шығу;
2) заңды тұлғаға тиесiлi құжаттарды алып қою;
3) заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу немесе алып қою.
4) осы Кодекстің 53-бабының тәртібімен қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оған тыйым салу.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғалғанға дейін (жеке тексеріп қарауды, жеке адамның заттарын тексеріп қарауды қоспағанда), іс бойынша кезең ішінде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыны орындау сатысында қолданылады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде санамаланған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары жеке немесе қажет болған жағдайда басқа шаралармен бір уақытта қолданылу мүмкін.
5. Лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын заңсыз қолданудан келтiрген зиян үшiн жауап бередi.
6. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдануға осы Кодекстiң 44-тарауда көзделген тәртібімен шағым жасалуы мүмкiн.
767-бап. Жеткiзу
1. Құқық бұзушылықтың жолын кесу, құқық бұзушының жеке басын анықтау, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманың жасалуы не қорғау нұсқамасының шығарылуы мiндеттi болып, оларды сол болған жерiнде жасау мүмкiн болмаса, хаттама жасау не, егер қорғау нұсқамасын шығару мақсатында жеке адамды, заңды тұлғаның заңды өкiлiн, лауазымды тұлғаны, ал осы баптың 1), 3), 4), 5), 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда көлік құралын және құқық бұзушылық жасаудың басқа да құралдар мына жағдайларда:
1) көлiк құралдарын пайдалану ережелерiн, жүрiс тәртiбi мен қауiпсiздiгiн қорғау жөнiндегi ережелердi, көлiкте жүктiң сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған ережелердi, өрт қауiпсiздiгi ережелерiн, көлiкте санитариялық-гигиеналық және санитариялық эпидемиологияға қарсы ережелердi бұзғанда, егер оның жеке басын куәландыратын құжаттары және ол туралы қажеттi деректер хабарлауы мүмкiн куәгерлер жоқ болса, сондай-ақ оның көлiк құралына деген қажеттi құжаттары болмаса, уәкiлдiк берiлген адам iшкi iстер органына (полицияға);

10) осмотр;
11) медицинское освидетельствование физического лица на состояние алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения;
12) приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов в порядке статьи 53 настоящего Кодекса.
2. В отношении юридического лица могут быть применены следующие меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении:
1) осмотр принадлежащих юридическому лицу помещений, территорий, находящихся там товаров, транспортных средств и иного имущества, а также соответствующих документов;
2) изъятие документов, принадлежащих юридическому лицу;
3) наложение ареста или изъятие товаров, транспортных средств и иного имущества, принадлежащих юридическому лицу;
4) приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов в порядке статьи 53 настоящего Кодекса.
3. Меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении могут применяться до возбуждения дела об административном правонарушении (кроме личного досмотра, досмотра вещей, находящихся при физическом лице), в период производства по делу, а также на стадии исполнения постановления по делу об административном правонарушении.
4. Каждая из перечисленных в частях первой и второй настоящей статьи мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении может применяться отдельно или одновременно с другими мерами, если это вызвано необходимостью.
5. Должностное лицо несет ответственность за вред, причиненный незаконным применением мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении.
6. Применение мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении может быть обжаловано в порядке, предусмотренном главой 44 настоящего Кодекса.
Статья 767. Доставление
1. Доставление, то есть принудительное препровождение физического лица, представителя юридического лица, должностного лица, а в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5), 7) настоящей статьи, транспортного средства и других орудий совершения правонарушения в целях пресечения правонарушения, установления личности правонарушителя, а также составления протокола об административном правонарушении, либо вынесения защитного предписания при невозможности их составить их на месте выявления административного правонарушения, если составление протокола является обязательным, производится при совершении:
1) нарушений правил пользования средствами транспорта, правил по охране порядка и безопасности движения, правил, направленных на обеспечение сохранности грузов на транспорте, правил пожарной безопасности, санитарно-гигиенических и санитарно-противоэпидемических правил на транспорте - уполномоченным на то лицом в орган внутренних дел (полиции), если у него нет документов, удостоверяющих личность, и нет свидетелей, которые могут сообщить необходимые данные о нем, а также если у него отсутствуют необходимые документы на транспортное средство;

2) орман бұзылғанда немесе аң аулау ережелерi, балық аулау және балық қорын қорғау ережелерi бұзылғанда және жануарлар дүниесiн қорғау мен пайдалану туралы заңдар басқаша түрде бұзылғанда - орман және аң шаруашылығы мемлекеттiк және ведомстволық күзетiнiң қызметкерлерi аң аулау ережелерiнiң сақталуына мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың, уәкiлдiк берiлген балық қорғау органдарының уәкiлеттi лауазымды адамдары, жануарлар дүниесiнiң қорғалуы мен пайдаланылуына мемлекеттiк және ведомстволық бақылауды жүзеге асыратын басқа органдардың лауазымды адамдары, қорықтардың және басқа да айрықша қорғалатын табиғи аумақтардың лауазымды адамдары, сондай-ақ iшкi iстер органдарының (полицияның) қызметкерлерi iшкi iстер органдарына (полицияға) немесе жергiлiктi басқару органына;
3) қорғалатын объектiлерге, басқа да бөтен мүлiкке қол сұғушылықпен байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғанда - әскерилендiрiлген күзет қызметкерлерi әскерилендiрiлген күзеттiң қызметтiк үй-жайына немесе iшкi iстер органына (полицияға);
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимi, шекара және кеден режимдерi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi режим бұзылғанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi әскери қызметшiсiнiң, өзге әскерлер, әскери құралымдар әскери қызметшiлерiнiң, iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң заңды өкiмiне немесе талабына қасақана бағынбағанда – әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының (полиция) қызметкерi немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғау жөнiндегi мiндеттi орындайтын басқа жеке тұлға бөлiмшеге, әскери бөлiмге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне, iшкi iстер органына (полицияға), жергiлiктi басқару органына;
5) кеден iсi саласында құқық бұзушылық жасалғанда - кеден органының, iшкi iстер органының (полицияның) қызметкерлерi кеден органының, iшкi iстер органының қызметтiк үй-жайына (полицияға);
6) кәсiпкерлiк қызмет, сауда және қаржы, салық салу саласында белгiленген басқару тәртiбiне және мемлекеттiк билiк институттарына қол сұғатын құқық бұзушылық жасалғанда, сыбайлас жемқорлықпен құқық бұзушылық жасалғанда - қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi;
7) күзетiлетiн адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi күзет iс-шараларын жүргiзу кезiнде құқық бұзушылықтар жасалғанда - Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң қызметкерлерi;
8) өзге де әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғанда прокурордың тиiстi тапсырмалары немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтыруға уәкiлеттi лауазымды адамдар тарапынан тиiстi өтiнiш болған жағдайда - iшкi iстер органдары қызметкерлерi iшкi iстер органына (полицияға) немесе өзге де мемлекеттiк органға жеткiзудi, яғни мәжбүрлеп келтiрудi жүзеге асырады.

2) лесонарушений или нарушений правил охоты, правил рыболовства и охраны рыбных запасов и других нарушений законодательства об охране и использовании животного мира - работниками государственной и ведомственной охраны лесного и охотничьего хозяйства, уполномоченными на то должностными лицами органов, осуществляющих государственный надзор за соблюдением правил охоты, органов рыбоохраны, должностными лицами других органов, осуществляющих государственный и ведомственный контроль за охраной и использованием животного мира, должностными лицами заповедников и других особо охраняемых природных территорий, а также сотрудниками органов внутренних дел (полицией) в орган внутренних дел (полицию) или в орган местного управления;
3) административных правонарушений, связанных с посягательством на охраняемые объекты, другое чужое имущество, - работниками военизированной охраны в служебное помещение военизированной охраны или в орган внутренних дел (полицию);
4) нарушений режима Государственной границы Республики Казахстан, пограничного и таможенного режимов, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Таможенного союза, злостного неповиновения законному распоряжению или требованию военнослужащего Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, военнослужащих иных войск, воинских формирований, сотрудника органов внутренних дел (полиции) – военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел (полиции) или другим физическим лицом, исполняющим обязанности по охране Государственной границы Республики Казахстан, в подразделение, воинскую часть, Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в орган внутренних дел (полицию), орган местного управления;
5) правонарушений в сфере таможенного дела - сотрудниками таможенного органа, органа внутренних дел (полиции) в служебное помещение таможенного органа, органа внутренних дел (полицию);
6) правонарушений в сфере предпринимательской деятельности, торговли и финансов, налогообложения, посягающих на установленный порядок управления и институты государственной власти, коррупционных правонарушений - сотрудниками органов финансовой полиции;
7) правонарушений, совершенных при проведении охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц, сотрудниками Службы охраны Президента Республики Казахстан;
8) иных административных правонарушений при наличии соответствующих поручений прокурора или просьбы со стороны должностных лиц, уполномоченных составлять протоколы об административных правонарушениях, - сотрудниками органов внутренних дел в орган внутренних дел (полицию) или иной государственный орган.

2. Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында, аумақтық суларында (теңiзiнде) және iшкi суларында құқық бұзушылық жасалған жағдайда кiм екенi жергiлiктi жерде анықталуы мүмкiн емес тәртiп бұзушы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында заңсыз әрекеттi жүзеге асыру үшiн пайдаланылатын, тексеру кезiнде кiмдiкi екенi анықталуы мүмкiн емес кемелер мен әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралдары құқық бұзушылықтың жолын кесу үшiн, сондай-ақ тәртiп бұзушының кiм екенiн және ұсталған кемелердiң, құқық бұзушылық жасау құралдарының кiмдiкi екенiн анықтау және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау үшiн Қазақстан Республикасының портына (шетел кемелерi - шетел кемелерiнiң келiп кiруiне ашық Қазақстан Республикасы порттарының бiрiне) жеткiзiлуге тиiс.
3. Жеткiзу мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде жүзеге асырылуға тиiс.
4. Жеткiзу туралы хаттама жасалады не әкiмшiлiк құқық бұзушылық немесе әкiмшiлiк ұстау туралы хаттамаға тиiстi жазба жазылады.
Адамды әкімшілік жауаптылыққа тарту үшін оны көзделген мерзімде жеткізуді жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде өтініш беруші органның (лауазымды адамның) атына жеткізілмеу себептері көрсетіліп, жазбаша хабарлама жіберіледі.
768-бап. Әкімшілік ұстау
Әкiмшiлiк ұстауды, яғни құқық бұзушылықтың алдын алу немесе іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында жеке адамның, заңды тұлға өкілінің, лауазымды адамның жеке бас бостандығын қысқаша мерзімге шектеуді:
1) Осы Кодекстің 661-бабына сәйкес ол туралы істерді ішкі істер органдары (полиция) қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық анықталған жағдайда, не осы Кодекстің 786-бабының бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес ол туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасайтын – ішкі істер органдары (полиция);
2) төтенше жағдай режимi бұзылған жағдайда және төтенше жағдай кезiнде құқықтық тәртiптi бұзуға арандататын iс-әрекеттер жасалғанда - төтенше жағдай жарияланған жердiң комендатурасы мен әскери сақшылар;
3) терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимi бұзылған немесе терроризмге қарсы операцияның жариялануына байланысты белгiленген талаптар орындалмаған кезде - терроризмге қарсы операцияға белгiленген құзыретi шегiнде қатысатын лауазымды адамдар;
4) Осы Кодекстің 707-бабының үшінші бөлігіне сәйкес олар қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық анықталған жағдайда, не осы Кодекстің 786-бабының бірінші бөлігінің 46) тармақшасына сәйкес ол туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасайтын – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметi лауазымды адамдары;

2. При совершении правонарушений на континентальном шельфе, в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан нарушитель, личность которого не может быть установлена на месте, а также используемые для осуществления незаконной деятельности на континентальном шельфе, в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан суда и орудия совершения административного правонарушения, принадлежность которых не может быть установлена при осмотре, подлежат доставке в порт Республики Казахстан (иностранные суда - в один из портов Республики Казахстан, открытых для захода иностранных судов) для пресечения правонарушения, а также для установления личности нарушителя и принадлежности задержанных судов, орудий совершения правонарушения и составления протокола об административном правонарушении.
3. Доставление должно быть произведено в возможно короткий срок.
4. О доставлении составляется протокол либо делается соответствующая запись в протоколе об административном правонарушении или административном задержании.
При невозможности осуществить доставление лица в сроки, предусмотренные для привлечения его к административной ответственности, в адрес обратившегося органа (должностного лица) направляется письменное уведомление с указанием причин, по которым доставление не произведено.
Статья 768. Административное задержание
Административное задержание, то есть кратковременное ограничение личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица с целью пресечения правонарушения или обеспечения производства, может производиться:
1) органами внутренних дел (полицией) - при выявлении административных правонарушений, дела о которых в соответствии со статьей 661 настоящего Кодекса рассматривают органы внутренних дел (полиции), либо административных правонарушений, по делам о которых в соответствии с подпунктом 1) части первой статьи 786 настоящего Кодекса составляют протоколы об административном правонарушении;
2) комендатурой местности, где объявлено чрезвычайное положение, и военными патрулями - при нарушении режима чрезвычайного положения и действий, провоцирующих нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения;
3) должностными лицами, участвующими в антитеррористической операции, в пределах установленной компетенции - при нарушении правового режима антитеррористической операции или невыполнении требований, установленных в связи с объявлением антитеррористической операции;
4) должностными лицами Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – при выявлении административных правонарушений, рассматриваемых ими в соответствии с частью третьей статьи 707 настоящего Кодекса либо административных правонарушений, по делам о которых в соответствии с подпунктом 46) части первой статьи 786 настоящего Кодекса составляют протоколы об административном правонарушении;

5) күзетiлетiн объектiлерге, басқа да бөтен мүлiкке қол сұғушылыққа байланысты құқық бұзушылық жасалған жағдайда – күзетiлетiн объект орналасқан жердегi аға әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының, арнаулы мемлекеттiк органдардың қызметкерi, әскерилендiрiлген күзеттiң лауазымды адамы;
6) балық қорғау органдары, аң аулау ережелерiнiң сақталуына мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдар мен орман және аң шаруашылығы органдары сақталуын бақылауды жүзеге асыратын ережелер бұзылған жағдайда - осы органдар;
7) көлiк бақылау органдары сақталуын бақылауды жүзеге асыратын ережелер бұзылған жағдайда - осы органдар;
8) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерi мен әскери құрамаларының көлiк құралдарын жүргiзетiн жүргiзушiлер мен басқа да адамдар жол қозғалысы ережелерiн бұзған жағдайда - әскери полициясының лауазымды адамдары;
9) табиғат қорғау заңдары бұзылған жағдайда - қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды, қорықтар мен басқа да ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылау органдары;
10) салықтық құқық бұзушылық жағдайында - салық қызметi органдарының лауазымды адамдары;
11) белгiленген басқару тәртiбiне және мемлекеттiк билiк институттарына қол сұғатын кәсiпкерлiк қызмет, сауда және қаржы, салық салу салаларындағы құқық бұзушылықтарды, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасаған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердiң ведомстволық бағыныстылығына сәйкес - қаржы полициясы органдарының лауазымды адамдары;
12) Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңында, аумақтық суларында (теңiзiнде) және iшкi суларында рұқсат етiлген қызметтi регламенттейтiн лицензия шарттарының бұзылуына байланысты континенттiк қайраңда, аумақтық суларда (теңiзде) және iшкi суларда әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасалған, ресурстық немесе теңiзде ғылыми зерттеулердi жүргiзу қағидалары бұзылған, қалдықтар мен басқа да материалдарды көму қағидалары бұзылған, Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңын, аумақтық суларын (теңiзiн) және iшкi суларын қорғау органдары лауазымды адамдарының кеменi тоқтату жөнiндегi заңды талаптары орындалмаған немесе оның жүзеге асырылуына кедергi жасалған жағдайда – Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тау-кен қадағалау органдарының, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң, геология және жер қойнауын пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның, қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi органдардың, балық аулау жөнiндегi республикалық органның лауазымды адамдары;

5) старшим в месте расположения охраняемого объекта военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел, специальных государственных органов, должностным лицом военизированной охраны – при совершении правонарушений, связанных с посягательством на охраняемые объекты, другое чужое имущество;
6) органами рыбоохраны, органами, осуществляющими государственный надзор за соблюдением правил охоты, и органами лесного и охотничьего хозяйства - при нарушении правил, контроль за соблюдением которых осуществляют эти органы;
7) органами транспортного контроля - при нарушении правил, контроль за соблюдением которых осуществляют эти органы;
8) должностными лицами военной полиции - при нарушении водителями или другими лицами, управляющими транспортными средствами Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан правил дорожного движения;
9) органами государственного контроля в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, заповедников и других особо охраняемых природных территорий - при нарушении природоохранного законодательства;
10) должностными лицами органов налоговой службы - при налоговых правонарушениях;
11) должностными лицами органов финансовой полиции - при совершении правонарушений в сферах предпринимательской деятельности, торговли и финансов, налогообложения, посягающих на установленный порядок управления и институты государственной власти, коррупционных правонарушений в соответствии с подведомственностью дел об административных правонарушениях;
12) должностными лицами органов государственного горного надзора, Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, уполномоченного органа по геологии и использованию недр, органов по охране окружающей среды и природных ресурсов, республиканского органа по рыболовству – при совершении административных правонарушений на континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах, связанных с нарушением условий лицензии, регламентирующих разрешенную деятельность на континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, нарушением правил проведения ресурсных или морских научных исследований, нарушением правил захоронения отходов и других материалов, невыполнением законных требований должностных лиц органов охраны континентального шельфа, территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан об остановке судна или воспрепятствованием его осуществлению;

13) кеден заңдары бұзылған жағдайда - кеден органдарының лауазымды адамдары;
14) егер құқық бұзушылық күзетiлетiн адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi күзет iс-шараларын жүргiзу кезiнде жасалса - Президенттiң Күзет қызметiнiң лауазымды адамдары;
15) сот отырысы кезiнде залда, сондай-ақ атқару құжаттарын мәжбүрлеп орындату барысында құқыққа қарсы iс-әрекеттердi тоқтату туралы талаптар орындалмаған жағдайда - сот приставтары жүзеге асыра алады.
769-бап. Әкiмшiлiк ұстаудың тәртiбi
1. Әкiмшiлiк ұстау жөнiнде хаттама жасалады. Хаттамада оның жасалған күнi, уақыты және орны; хаттама жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi; ұсталған адамның кiм екенi туралы мәлiметтер; ұсталған уақыты, орны және негiзi көрсетiледi. Хаттамаға оны жасаған лауазымды адам мен ұсталған адам қол қояды. Ұсталған адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл туралы хаттамада жазылады. Ұстау туралы хаттаманың көшiрмесi әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн ұсталған адамға тапсырылады.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн ұсталған адамның өтiнiшi бойынша оның қайда екендiгi туралы туыстары, жұмыс немесе оқу орнының әкiмшiлiгi, сондай-ақ қорғаушысы дереу хабардар етiледi. Кәмелетке толмаған адамның ұсталуы туралы оның ата-анасына немесе олардың орнындағы адамдарға мiндеттi түрде хабарланады.
3. Әскери қызметкерді немесе әскери жиынға тартылған азаматты әкімшілік түрде ұстау туралы әскери комендатура немесе ұсталған адам әскери қызметті өткеретін әскери бөлім, ал осы Кодекстің 32-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды әкімшілік түрде ұстау туралы ұсталған адам қызметті өткеретін орган немесе мекеме тез арада хабардар етіледі.
4. Ұсталған адамға осы Кодексте көзделген оның құқықтары мен міндеттері түсіндіріледі, ол туралы әкімшілік түрде ұстау туралы хаттамаға тиісті жазба жасалады.
5. Ұсталған адамға оның құқықтар мен міндеттерді түсіндірмеу әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізудің елеулі бұзушылық болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
6. Осы Кодексте белгіленген тәртіппен ұсталған адам оны ұстауға негіз болған жағдайлар жойылған кезде ол тез арада босатылуға жатады.
7. Әкiмшiлiк ұстауға тартылған адамдар арнайы осыған бөлiнген, санитария талаптарына сәйкес келетiн және оларды өз еркiмен тастап кету мүмкiндiгiн болдырмайтын үй-жайларда ұсталады.
8. Әкiмшiлiк ұстауға тартылған адамдарды ұстау жағдайларын, ондай адамдарды тамақтандыру нормасы мен оларға медициналық қызмет көрсету тәртiбiн атқарушы билiк органдары белгiлейдi.

13) должностными лицами таможенных органов - при нарушении таможенного законодательства;
14) должностными лицами Службы охраны Президента Республики Казахстан - если правонарушение совершено во время проведения охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц;
15) судебными приставами - при невыполнении требований о прекращении противоправных действий в зале во время судебного заседания, а также в ходе принудительного исполнения исполнительных документов.
Статья 769. Порядок административного задержания
1. Об административном задержании составляется протокол. В протоколе указываются дата, время (с точностью до минуты) и место его составления; должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол; сведения о личности задержанного; время, место и основания задержания. Протокол подписывается должностным лицом, его составившим, и задержанным. В случае отказа задержанного от подписания протокола в нем делается запись об этом. Копия протокола о задержании вручается лицу, задержанному за совершение административного правонарушения.
2. По просьбе лица, задержанного за совершение административного правонарушения, о месте его нахождения незамедлительно уведомляются его родственники, администрация по месту работы или учебы, а также защитник. О задержании несовершеннолетнего уведомление его родителей или лиц, их заменяющих, обязательно.
3. Об административном задержании военнослужащего или гражданина, призванного на военные сборы, незамедлительно уведомляется военная комендатура или воинская часть, в которой задержанный проходит военную службу (военные сборы).
4. Задержанному лицу разъясняются его права и обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, о чем делается соответствующая запись в протоколе об административном задержании.
5. Неразъяснение задержанному лицу его прав и обязанностей является существенным нарушением производства по делу об административном правонарушении и влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
6. Лицо, задержанное в порядке, установленном настоящим Кодексом, подлежит незамедлительному освобождению при отпадении обстоятельств, послуживших основанием для его задержания.
7. Лица, подвергнутые административному задержанию, содержатся в специально отведенных для этого помещениях, отвечающих санитарным требованиям и исключающих возможность их самовольного оставления.
8. Условия содержания лиц, подвергнутых административному задержанию, нормы питания и порядок медицинского обслуживания таких лиц определяются органами исполнительной власти.

9. Өздеріне қатысты әкімшілік түрде ұстау қолданылған кәмелетке толмағандар ересек адамдардан бөлек ұсталады.
770-бап. Әкiмшiлiк ұстау мерзiмдерi
1. Әкiмшiлiк ұстау осы Кодекстiң 772-бабында көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн қажеттi уақыт iшiнде жүзеге асырылады және үш сағаттан ұзақ болмауы керек.
Ұсталған адамның бас бостандығы оған қандай да бір процессуалдық мәртебе берілуіне немесе басқа бір формальды рәсімдер орындалуына қатыссыз шын мәнінде шектелген кезде, минутына дейінгі дәлдікпен сол сағат ұстау мерзімінің басталуы болып табылады. Мас күйде болған адамға әкімшілік ұстау мерзімі, - медицина қызметкерi оны айықты деп куәландырған уақыттан бастап есептеледi.
Нақты ұстау уақытынан бастап үздіксіз есептелетін үш сағаттан өтуі осы мерзімнің аяқталу сәті болып табылады.
2. Күзетілетін объектілерге заңсыз кіру, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимiн, шекара және кеден режимдерiн немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және кеден одағының кедендiк шекарасы арқылы өту бекетiндегi режимдi бұзғаны үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңындағы, аумақтық суларындағы (теңiзiндегi) және iшкi суларындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған адам - қажет болған жағдайларда жеке басын анықтау үшiн және құқық бұзушылықтың мән-жайын анықтау үшiн бұл туралы ұсталған кезден бастап жиырма төрт сағат iшiнде прокурорға жазбаша хабарланып, қырық сегiз сағатқа дейiн ұсталуы мүмкiн. Төтенше жағдай жарияланған жерде коменданттық сағат енгiзiлуiне байланысты белгiленген тәртiптi бұзуға жол берген адамдарды iшкi iстер органдарының қызметкерлерi (полиция) немесе әскери сақшылар коменданттық сағат аяқталғанға дейiн, ал қолдарында құжаттары жоқтарды - олардың кiм екенiн анықтағанға дейiн, бiрақ қырық сегiз сағаттан аспайтын уақытқа ұстай алады.
771-бап. Алып келу
1. Осы Кодекстiң 766-бабында көзделген жағдайларда, өздерiне қатысты әкiмшiлiк iс жүргiзiлiп жатқан жеке адамды не заңды тұлғаның заңды өкiлiн, әкiмшiлiк жауапқа тартылушы кәмелетке толмаған адамның заңды өкiлiн алып келу жүргiзiледi.
2. Алып келудi қаржы полициясы органдары қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша тиiсiнше Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарға қарсы күрес жөнiндегi агенттiгi (қаржы полициясы) белгiлеген тәртiппен әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарап жатқан судьяның, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негiзiнде iшкi iстер және қаржы полициясы органдары жүргiзедi.

9. Несовершеннолетние, в отношении которых применено административное задержание, содержатся отдельно от взрослых лиц.
Статья 770. Сроки административного задержания
1. Административное задержание осуществляется в течение времени, необходимого для достижения целей, указанных в статье 766 настоящего Кодекса, и может длиться не более трех часов.
Началом срока задержания является тот час с точностью до минуты, когда ограничение свободы задержанного лица стало реально, независимо от придания задержанному какого-либо процессуального статуса или выполнения иных формальных процедур. Срок административного задержания в отношении лица, находящегося в состоянии опьянения, - со времени его вытрезвления, удостоверенного медицинским работником.
Моментом окончания этого срока является истечение трех часов, исчисляемых непрерывно со времени фактического задержания.
2. Лицо, в отношении которого возбуждено производство за незаконное проникновение на охраняемые объекты, нарушения режима Государственной границы Республики Казахстан, пограничного и таможенного режимов или режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Таможенного союза, а также об административном правонарушении на континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, может быть задержано в необходимых случаях для установления личности и выяснения обстоятельств правонарушения до сорока восьми часов с сообщением об этом письменно прокурору в течение двадцати четырех часов с момента задержания. Лица, допустившие нарушение порядка, установленного в связи с введением комендантского часа в местности, где объявлено чрезвычайное положение, могут быть задержаны сотрудниками органов внутренних дел (полицией) или военными патрулями до окончания комендантского часа, а те из них, которые не имеют при себе документов, - до установления их личности, не более чем на сорок восемь часов.
Статья 771. Привод
1. В случаях, предусмотренных статьей 766 настоящего Кодекса, производится привод физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законного представителя несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности.
2. Привод производится органами внутренних дел и финансовой полиции на основании определения судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении в порядке, установленном соответственно Министерством внутренних дел и Агентством Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полицией) по делам об административных правонарушениях, рассматриваемых органами финансовой полиции.

772-бап. Жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеу
1. Жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеу белгiлi бiр тұрғылықты орны және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға қатысты, оның iс-әрекеттерiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың және қылмыстық жаза қолданылатын әрекеттердің белгiлерi болмаған және оның жеке басын анықтаудың өзге тәсiлдерi мүмкiн болмаған кезде жеке профилактика шарасы болып табылады.
2. Жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеудi сот санкциясымен iшкi iстер органдары қолданады және адамды iшкi iстер органдарының арнаулы мекемесiнде отыз тәулiкке дейiнгi мерзiмде уақытша оқшаулаудан тұрады.
3. Жүрiп-тұру еркiндiгiн алдын ала шектеудi қолданудың тәртiбi мен шарттары, сондай-ақ iшкi iстер органдарының арнаулы мекемесiнен босатудың негiздерi Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
773-бап. Жеке тексеріп қарау және жеке адамның заттарын
тексеріп қарау
1. Жеке тексеріп қарау – құқық бұзушылықтарды анықтау және алдын алу, әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы не оның нысанасы болған құжаттарды, заттарды және өзге де заттарды табу және алып қою мақсатында адамның денесін және оның киімін мәжбүрлеп тексеру.
2. Жеке адамның заттарын тексеріп қарау – заттардың құрылғылық тұтастығын бұзбай адамның заттарын тексеру.
3. Жеке тексеріп қарауды және адамның заттарын тексеріп қарауды тек уәкілетті лауазымды адамдар жүргізеді, олардың тізбесі осы Кодекстің 768-бабында белгіленген және ол толық болып табылады. Көрсетілген шараларды басқа адамдарға жүргізуге тыйым салынған және заңда көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
4. Жеке басын тексерудi тексерiлушiмен бiр жыныстағы адам және осы жыныстас екi куәгердiң қатысуымен жүргiзе алады.
5. Жеке тексеріп қарау және адамның заттарын тексеріп қарау тек әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу кезеңінде ғана жүргізілуі мүмкін. Адамның әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны жеке тексеріп қарау және жеке адамның заттарын тексеріп қарауға негіз болып табылады.
6. Жеке адамның заттарын (қол жүгiн, теңдеме жүктi, аң және балық аулау құралдарын, олжалаған өнiмi мен өзге де заттарды) тексерiп қарау осы заттардың меншік иесі немесе иелігіндегі адамның қатысуымен және екі куәгердің қатысуымен жүргiзіледi.
7. Жеке адамның қолында айналасындағылардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн қару немесе өзге заттар бар деуге негiз болған ерекше жағдайларда жеке басын тексеру, заттарын тексеру бұл туралы жиырма төрт сағат iшiнде прокурорға хабарланып, куәларсыз жүргiзiлуi мүмкiн.

Статья 772. Превентивное ограничение свободы передвижения
1. Превентивное ограничение свободы передвижения является мерой индивидуальной профилактики в отношении лица, не имеющего определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, при отсутствии в его действиях признаков административных правонарушений и уголовно наказуемых деяний, и невозможности установления его личности иными способами.
2. Превентивное ограничение свободы передвижения применяется органами внутренних дел с санкции суда и состоит из временной изоляции лица в специальном учреждении органов внутренних дел на срок до тридцати суток.
3. Порядок и условия применения превентивного ограничения свободы передвижения, а также основания освобождения из специального учреждения органов внутренних дел определяются законодательством Республики Казахстан.
Статья 773. Личный досмотр и досмотр вещей, находящихся
при физическом лице
1. Личный досмотр – принудительное обследование тела человека и его одежды в целях выявления и предупреждения правонарушений, обнаружения и изъятия документов, вещей и других предметов, явившихся орудием совершения либо предметом административного правонарушения.
2. Досмотр вещей находящихся при физическом лице – обследование вещей, находящихся при физическом лице, без нарушения их конструктивной целостности.
3. Личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице, производятся только уполномоченными должностными лицами, перечень которых определен в статье 768 настоящего Кодекса и является исчерпывающим. Производство указанных мер другими лицами запрещается и влечет ответственность, предусмотренную законом.
4. Личный досмотр может производиться лицом одного пола с досматриваемым и в присутствии двух понятых того же пола.
5. Личный досмотр и досмотр вещей, находящихся при физическом лице, могут производиться только в период производства по делу об административном правонарушении. Основанием для проведения личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при физическом лице, является совершение лицом административного правонарушения.
6. Досмотр вещей (ручной клади, багажа, орудий охоты и рыбной ловли, добытой продукции и иных предметов), находящихся при физическом лице, производится в присутствии лица, в собственности или владении которого эти вещи находятся, и с участием двух понятых.
7. В исключительных случаях при наличии оснований полагать, что при физическом лице находится оружие или иные предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей может быть произведен без понятых с уведомлением об этом в течение двадцати четырех часов прокурора.

8. Жеке тексеріп қарау және жеке адамның заттарын тексеріп қарауды (жетуге қиын жерде, тәуліктің түнгі уақытында, төтенше немесе әскери жағдайда) жүргізу кезінде куәгерлердің нақты қатысу мүмкіндігі болмағанда оны куәгерлердің қатысуынсыз техникалық құралдарды міндетті түрде қолдана отырып оның барысын және нәтижесін тіркеумен жүргізілуі мүмкін.
9. Қажет болған жағдайларда фотоға және киноға түсiру, бейнежазба жүргiзiледi, заттай дәлелдемелердi тіркеумен белгiленген өзге де әдiстерi қолданылады.
10. Жеке тексеріп қарау, жеке адамның заттарын тексеру туралы хаттама жасалады. Адамның жеке басын тексеру жөнiндегi хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға, оның заңды өкiлiне тапсырылады. Хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, жеке басы тексерiлген адам, заттардың түрi, саны, өзге де тақылеттестiк белгiлерi туралы, соның iшiнде қарудың тұрпаты, маркасы, үлгiсi, калибрi, сериясы, нөмiрi, белгiлерi, оқ-дәрiлер саны және түрi, арнайы жедел iздестiру шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi.
11. Тексеру хаттамасында фото- және кино түсiрiлiмiнiң, бейнежазбаның, құжаттарды көрсетудiң өзге де әдiстерiнiң қолданылғаны туралы жазба жасалады. Фото- және кино түсiрiлiмдерiн, бейнежазбаны, заттай дәлелдемелердi көрсетудiң өзге де белгiленген құралдарын қолданып, тексеру жүргiзу кезiнде алынған материалдар тиiстi хаттамаға қоса тiркеледi.
12. Жеке тексеріп қарау және заттарды тексеріп қарау хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, жеке басы тексерiлген адам, тексерiлген заттар иесi, куәгерлер қол қояды. Жеке басы тексерiлген адам, тексерiлген заттар иесi хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
774-бап. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеру
1. Көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді тексеру, яғни құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын зерттеу құқық бұзушылық жасау құралдарын не әкімшілік құқық бұзушылық нысанасын табу және алып қою мақсатында жүзеге асырылады.
2. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексерудi екi куәгердiң қатысуымен осы Кодекстiң 768-бабында санамаланған оған уәкiлдiк берiлген лауазымды адамдар жүргiзедi.
Ерекше жағдайларда (жету қиындық тудыратын жерлерде, тиісті қатынас құралдары болмаған кезде немесе басқа да объективті себептерге байланысты жеке тұлғаларды куәгерлер ретінде тартуға мүмкіндік болмағанда) көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді тексеру, яғни құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын зерттеу куәгерлердің қатысуынсыз, бірақ бұл ретте оның барысы мен нәтижелерін айғақтап көрсететін техникалық құралдар қолданыла отырып жүргізілуі мүмкін.

8. При отсутствии реальной возможности участия понятых в проведении личного досмотра и досмотра вещей, находящихся при физическом лице (в труднодоступной местности, ночное время суток, в условиях чрезвычайного или военного положения), они могут производиться без участия понятых с обязательным применением технических средств фиксации его хода и результатов.
9. В необходимых случаях производится фото- и киносъемка, видеозапись, применяются иные установленные способы фиксации вещественных доказательств.
10. О личном досмотре, досмотре вещей, находящихся при физическом лице, составляется протокол. Копия протокола о личном досмотре вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, его законному представителю. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о лице, подвергнутого личному досмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, признаках оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
11. В протоколе досмотра делается запись о применении фото- и киносъемки, видеозаписи, иных способов фиксации документов. Материалы, полученные при проведении осмотра с применением фото- и киносъемки, видеозаписи, иных установленных средств фиксации вещественных доказательств, прилагаются к соответствующему протоколу.
12. Протокол личного досмотра, досмотра вещей подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, подвергнутым личному досмотру, владельцем вещей, подвергнутых досмотру, понятыми. В случае отказа лица, подвергнутого личному досмотру, владельца вещей, подвергнутых досмотру, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
Статья 774. Досмотр транспортных средств, маломерных
судов
1. Досмотр транспортного средства, маломерного судна, то есть обследование транспортного средства, маломерного судна проводимое без нарушения их конструктивной целостности, осуществляется в целях обнаружения и изъятия орудий совершения правонарушения либо предметов административного правонарушения.
2. Досмотр транспортных средств, маломерных судов производится уполномоченными на то должностными лицами, перечисленными в статье 768 настоящего Кодекса, с участием двух понятых.
В исключительных случаях (в труднодоступной местности при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения физических лиц в качестве понятых) досмотр транспортных средств, маломерных судов, то есть обследование, осуществляемое без нарушения конструктивной целостности, может проводиться без участия понятых, но с применением при этом технических средств фиксации его хода и результатов.

3. Мыналар:
- көлiк құралдарында, шағын көлемдi кемелерде әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралдары не нысаналары бар деп пайымдауға жеткілікті негіздердін болуы;
- алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық мас күйіндегі жүргізушінің, егер ол уәкілетті лауазымды адамдардың заңды талаптарына бағынбаса, көлік құралын басқаруы;
- уәкілетті лауазымды адамдардың іздестіретін көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелерді ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізуі;
- егер көлік құралымен тасымалданатын жүктің ұсынылған құжаттарға сәйкес келмейтінін пайымдауға жеткілікті негіздер болса;
- көлiк құралдардың, шағын көлемдi кемелердің тораптар мен агрегаттарын ұсынылған құжаттардың деректерімен салыстыруды жүргізу қажеттелігінің болуы;
- көлiк құралдарды, шағын көлемдi кемелерді пайдалануға жол бермейтін ақаулығы болуын анықтауы;
- көлік құралын ұстау, оны пайдалануға тыйым салуы көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелерді тексеріп қарау үшін негіздер болып табылады.
4. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеріп қарауды оларды иеленушi адамдардың не оның өкiлiнiң немесе заңды негiзде көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi жүргiзетiн адамның қатысуымен жүргiзiледi. Кейiнге қалдыруға болмайтын жағдайларда, оларға аталған адамдардың қатысуынсыз-ақ тексеру жүргiзiлуi мүмкiн.
5. Қажет болған жағдайларда көлiк құралдары мен шағын көлемдi кемелердi тексеру кезiнде анықталған заттарды көрсету мақсатында фотоға, киноға түсiрiлiп, бейнежазба жасалады.
6. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеру туралы хаттама жасалады. Бұл хаттаманың көшiрмесi тексерiлген көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi иеленушi адамға, не оның заңды өкiлiне немесе заңды негiзде көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi жүргiзетiн адамға тапсырылады.
7. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеру хаттамасында оның жасалған күнi мен орны, хаттама жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, тексерiлген көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi иеленушi адамның жеке басы туралы мәлiметтер, көлiк құралының, шағын көлемдi кеменiң тұрпаты, маркасы, үлгiсi, мемлекеттiк тiркеу нөмiрi, өзге де тақылеттестiк белгiлерi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
8. Тексеру хаттамасында фото- және кино түсiрiлiмдерi, бейнежазба, құжаттарды көрсетудiң белгiленген өзге де әдiстерi қолданылғаны туралы жазба жасалады. Фото- және кино түсiрiлiмдерiн, бейнежазба, заттай дәлелдемелердi көрсетудiң белгiленген өзге де құралдарын қолданып, тексеру жүргiзу кезiнде алынған материалдар тиiстi хаттамаға қоса тiркеледi.

3. Основаниями для производства досмотра транспортных средств, маломерных судов являются:
- наличие достаточных оснований считать, что в транспортном средстве, маломерном судне имеются орудия совершения либо предметы административного правонарушения;
- управление транспортным средством водителем, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения, если водитель оказывает неповиновение законным требованиям уполномоченных должностных лиц;
- проведение уполномоченными должностными лицами мероприятий по задержанию разыскиваемых транспортных средств, маломерных судов;
- если имеются достаточные основания считать, что перевозимый на транспортном средстве, маломерном судне груз не соответствует представленным документам;
- необходимость проведения сверки узлов и агрегатов транспортного средства, маломерного судна с данными согласно представленным документам;
- выявление неисправностей транспортного средства, маломерного судна, при наличии которых эксплуатация запрещена;
- задержание транспортного средства, запрещение его эксплуатации.
4. Досмотр транспортных средств, маломерных судов производится в присутствии лица, во владении которого они находятся, либо его представителя или лица, управляющего транспортным средством, маломерным судном на законном основании. В случаях, не терпящих отлагательства, они могут быть подвергнуты досмотру в отсутствие указанных лиц.
5. В необходимых случаях с целью фиксации предметов, выявленных при досмотре транспортных средств и маломерных судов, производится их фото-, киносъемка, видеозапись.
6. О досмотре транспортных средств, маломерных судов составляется протокол. Копия этого протокола вручается лицу, во владении которого находятся подвергнутые досмотру транспортные средства, маломерные суда, либо его представителю или лицу, управляющему транспортным средством, маломерным судном на законном основании.
7. В протоколе досмотра транспортных средств, маломерных судов указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о личности владельца транспортного средства, маломерного судна, подвергнутого досмотру, сведения о типе, марке, модели, государственном регистрационном номере, иных идентификационных признаках транспортного средства, маломерного судна.
8. В протоколе досмотра делается запись о применении фото- и киносъемки, видеозаписи, иных установленных способов фиксации документов. Материалы, полученные при проведении досмотра с применением фото- и киносъемки, видеозаписи, иных установленных средств фиксации вещественных доказательств, прилагаются к соответствующему протоколу.

9. Көлiк құралдарын, шағын көлемдi кемелердi тексеру хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адам, тексеру жүргiзiлген көлiк құралының, шағын көлемдi кеменiң иесi не оның өкiлi қол қояды. Өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адам, тексеру жүргiзiлген көлiк құралының, шағын көлемдi кеменiң иесi, оның өкiлi хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
775-бап. Тексеру
1. Тексеру, яғни әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың iздерiн, өзге материалдық объектiлердi, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру үшiн маңызы бар мән-жайларды анықтау мақсатында көлік құралды, сол жердi, заттарды, құжаттарды, тiрi адамдарды көрнекі зерттеу.
2. Тексеру әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалғанға дейін жүргізілуі мүмкін.
776-бап. Тексеру жүргiзудiң жалпы қағидалары
1. Тексеру, әдетте, қажеттiлiк туындаған жағдайда дереу жүргiзiледi. Тексеру жүргiзiлгенi туралы хаттама толтырылады. Хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, тегi, аты-жөнi, тексерiлген адам, заттардың түрi, саны, өзге де ұқсас белгiлерi туралы, соның iшiнде қарудың тұрпаты, маркасы, үлгiсi, калибрi, сериясы, нөмiрi, белгiлерi, оқ-дәрiлердiң, арнайы жедел iздестiру iс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдардың және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарының саны мен түрi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Қажет болған жағдайда, сондай-ақ тексеруге қатысушылардың талабы бойынша хаттама жасалады. Хаттамада оны жасалған күні мен жері, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні, тексеруге тартылған адам туралы мәліметтер, заттардың түрі, саны, өзге сәйкестендіру белгілері, соның ішінде қарудың типі, маркасы, моделі, калибрі, сериясы, нөмірі, белгілері, оқ-дәрінің саны мен түрі, арнаулы жедел-іздестіру жүргізу үшін арнаулы техникалық құралдар және ақпаратты қорғау криптографиялық құралдар көрсетіледі.
2. Тiрi адамдарды тексерудi осы Кодекстiң 768-бабында аталған лауазымды адамдар жүргiзедi. Тiрi адамдарды тексерудi тексерiлушiмен жынысы бiрдей адам және жынысы осындай екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Тiрi адамның заттарын тексерудi, яғни олардың құрылымдық тұтастығын бұзбай жүзеге асырылатын тексерудi осы Кодекстiң 768-бабында аталған, оған уәкiлеттi лауазымды адамдар осы заттарды меншiктенушi немесе иеленушi адамның қатысуымен және екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Тiрi адамда айналадағылардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн қару немесе өзге заттар бар деуге негiз болған ерекше жағдайларда оның жеке басын тексеру, заттарын тексеру бұл туралы жиырма төрт сағат iшiнде прокурорға хабарланып, куәгерлерсiз жүргiзiлуi мүмкiн.

9. Протокол досмотра транспортных средств, маломерных судов подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, в отношении которого ведется производство по делу, владельцем транспортного средства, маломерного судна, подвергнутого досмотру, либо его представителем. В случае отказа лица, в отношении которого ведется производство по делу, владельца транспортного средства, маломерного судна, подвергнутого досмотру, его представителя от подписания протокола, в нем производится соответствующая запись.
Статья 775. Осмотр
1. Осмотр, то есть визуальное обследование транспортного средства местности, предметов, документов, живых лиц производится с целью выявления следов административного правонарушения, иных материальных объектов, а также обстоятельств, имеющих значение для составления протокола об административном правонарушении.
2. Осмотр может проводиться до возбуждения дела об административном правонарушении.
Статья 776. Общие правила производства осмотра
1. Осмотр, как правило, производится безотлагательно, когда возникает необходимость. О производстве осмотра составляется протокол. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о лице, подвергнутом осмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, признаках оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
При необходимости, а также по требованию участников осмотра составляется протокол. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о лице, подвергнутом осмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, признаках оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
2. Осмотр живых лиц производится должностными лицами, перечисленными в статье 768 настоящего Кодекса. Осмотр живых лиц производится лицом одного пола с досматриваемым и в присутствии двух понятых того же пола.
Осмотр предметов, находящихся при живом лице, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится уполномоченными на то должностными лицами, перечисленными в статье 768 настоящего Кодекса, в присутствии лица, в собственности или владении которого эти вещи находятся, и с участием двух понятых.
В исключительных случаях при наличии оснований полагать, что при живом лице находятся оружие или иные предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей могут быть произведены без понятых с уведомлением об этом в течение двадцати четырех часов прокурора.

3. Осы баптың 2-бөлiгiнде көрсетiлгендердi қоспағанда, орындарды, заттарды, құжаттарды тексеру, куәгерлердiң қатысуымен жүргiзiледi. Ерекше жағдайларда (жету қиындық тудыратын жерлерде, тиiстi байланыс құралдары болмаған кезде немесе басқа объективтi себептерге байланысты жеке тұлғаларды куәгерлер ретiнде тартуға мүмкiндiк болмағанда) тексеру куәгерлердiң қатысуынсыз, бiрақ бұл ретте оның барысы мен нәтижелерiн айғақтап көрсететiн техникалық құралдар қолданыла отырып жүргiзiледi.
4. Қажет болған жағдайда тексеру құқық бұзушының, жәбiрленушiнiң, куәлердiң, сондай-ақ маманның қатысуымен жүргiзiледi.
5. Табылған iздер мен өзге де материалдық объектiлердi тексеру әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырылады. Егер тексеру үшiн қосымша уақыт қажет болса немесе табылған затты сол жерде тексеруге елеулi қиындықтар туындайтын болса, объектiлер алып қойылуы және буып-түйiлген, мөр басылған күйiнде, зақым келтiрiлмей, тексеруге қолайлы жерге жеткiзiлуi мүмкiн.
6. Тексеру кезiнде барлық табылған және алып қойылған заттар куәгерлерге, басқа да тексеруге қатысушыларға көрсетiлуге тиiс, ол жөнiнде хаттамаға белгi қойылады.
7. Iске қатысы бар объектiлер ғана алып қойылуға тиiс. Алып қойылған объектiлер буып-түйiлiп, мөр басылады және уәкiлеттi лауазымды адам мен куәгерлердiң қол қоюы арқылы расталады.
8. Тексеруге қатысушы адамдар олардың пiкiрiнше iстiң мән-жайын анықтауға септiгiн тигiзуi мүмкiн дегеннiң бәрiне уәкiлеттi лауазымды адамның назарын аударуға құқылы.
9. Қажет болған жағдайларда тексеру кезiнде тексерiлетiн объектiлер өлшенедi, олардың жоспарлары мен сызбалары жасалады, сондай-ақ суретке түсiрiледi және өзге де құралдармен түсiрiлiп алынады, ол туралы хаттамаға белгi жасалып, оған аталған материалдар қоса тiркеледi.
10. Тексеру хаттамасының көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.
777-бап. Жеке адамның заттары мен құжаттарын алып қою
1. Құқық бұзушылық жасалған жерде не осы Кодекстiң 766-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдану кезiнде табылған құқық бұзушылық құралы не нысанасы болып табылатын құжаттар мен заттарды алып қоюды iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң тиiстi шараларын қолдануға уәкiлеттi лауазымды адамдар екi куәгердiң қатысуымен жүзеге асырады.
Ерекше жағдайларда (жету қиындық тудыратын жерлерде, тиiстi қатынас құралдары болмаған кезде немесе басқа да объективтi себептерге байланысты жеке тұлғаларды куәгерлер ретiнде тартуға мүмкiндiк болмағанда) құқық бұзушылық жасалған орында табылған құқық бұзушылық құралдары болатын не осы Кодекстiң 772-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қолдану кезiнде құжаттар мен заттарды алып қою куәгерлердiң қатысуынсыз, бiрақ бұл ретте оның барысы мен нәтижелерiн айғақтап көрсететiн техникалық құралдар қолданыла отырып жүргiзiлуi мүмкiн.

3. Осмотр местности, предметов, документов, за исключением указанных в части второй настоящей статьи, производится с участием понятых. В исключительных случаях (в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения физических лиц в качестве понятых) осмотр может проводиться без участия понятых, но с применением при этом технических средств фиксации его хода и результатов.
4. При необходимости осмотр проводится с участием правонарушителя, потерпевшего, свидетелей, а также специалиста.
5. Осмотр обнаруженных следов и иных материальных объектов осуществляется на месте административного правонарушения. Если же для осмотра требуется дополнительное время или осмотр на месте обнаружения значительно затруднен, объекты могут быть изъяты и в упакованном, опечатанном виде, без повреждений доставлены в другое удобное для осмотра место.
6. Все обнаруженное и изъятое при осмотре должно быть предъявлено понятым, другим участникам осмотра, о чем делается отметка в протоколе.
7. Изъятию подлежат только те объекты, которые могут иметь отношение к делу. Изъятые объекты упаковываются, опечатываются и заверяются подписями уполномоченного должностного лица и понятых.
8. Лица, участвующие в осмотре, вправе обращать внимание уполномоченного должностного лица на все, что, по их мнению, может способствовать выяснению обстоятельств дела.
9. В необходимых случаях при осмотре производятся измерения, составляются планы и схемы осматриваемых объектов, а также фотографирование и запечатление иными средствами, о чем делается отметка в протоколе, к которому приобщаются указанные материалы.
10. Копия протокола осмотра вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, либо его представителю.
Статья 777. Изъятие вещей и документов, находящихся при
физическом лице
1. Изъятие документов и вещей, являющихся орудием либо предметом правонарушений, обнаруженных на месте совершения правонарушения либо при применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренных статьей 766 настоящего Кодекса, осуществляется должностными лицами, уполномоченными применять соответствующие меры обеспечения производства по делу, с участием двух понятых.
В исключительных случаях (в труднодоступной местности при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения физических лиц в качестве понятых) изъятие документов и вещей, являющихся орудием правонарушений, обнаруженных на месте совершения правонарушения либо при применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренных статьей 766 настоящего Кодекса, может осуществляться без участия понятых, но с применением при этом технических средств фиксации его хода и результатов.

2. Заттар мен құжаттарды алып қою туралы хаттама жасалып, оның көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға немесе оның заңды өкiлiне тапсырылады, не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
3. Құжаттар мен заттарды алып қою туралы хаттамада (әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада) алып қойылған құжаттардың түрi мен реквизиттерi, алып қойылған заттардың түрi, саны, өзге де тақылеттестiк белгiлерi туралы, соның iшiнде алып қойылған қарудың тұрпаты, маркасы, үлгiсi, калибрi, сериясы, нөмiрi, өзге де тақылеттестiк белгiлерi, оқ-дәрiлердiң саны мен түрi, арнаулы жедел iздестiру шараларын өткiзуге арналған арнаулы техникалық құралдар және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдары туралы мәлiметтер болады.
4. Хаттамаға оны жасаған лауазымды адам, тиiстi құжаттары мен заттары алып қойылған адам, куәгерлер қол қояды. Өзiнен тиiстi құжаттары мен заттары алып қойылған адам хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
5. Алып қойылған заттар мен құжаттар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қаралғанға дейiн алып қоюды жүргiзген лауазымды адам белгiлейтiн орындарда тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк орган
белгiлейтiн тәртiппен сақталады.
6. Алып қойылған атыс қаруы мен өзге де қару, сондай-ақ оқ-дәрiлер, арнаулы жедел iздестiру шараларын өткiзуге арналған арнайы техникалық құралдар және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдары Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi белгiлейтiн тәртiппен сақталады.
7. Iс қаралғаннан кейiн шығарылған қаулыға сәйкес алып қойылған құжаттар мен заттар олардың иесiне қайтарылады немесе тәркiленедi, немесе сатылады, немесе сақталады, немесе белгiленген тәртiппен жойылады. Жол жүрiсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша алып қойылған құжаттар iс бойынша қабылданған қаулы орындалғанға дейiн сақталады.
8. Егер адам жасаған әкімшілік құқық бұзушылық үшін осы Кодексте көлік құралды басқаруға құқығынан айыру түрінде санкция көзделсе, онда тек сол жағдайда ғана көлік құралды басқаруға құқық беретін жүргізуші куәлігі алып қоюға жатады. Басқа жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырғаннан кейін көлік құралды басқаруға құқық беретін жүргізуші куәлігі тез арада иесіне қайтарылады.
9. Жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге жiберу туралы қаулы бойынша алып қойылған жүргiзушi куәлiгi немесе көлiк құралын жүргiзуге құқық беретiн жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген куәлiк, иесi жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге арналған емтиханды тапсырған жағдайда жүргiзушiге қайтарылады.
Жүргiзушi емтиханға жiберу туралы қаулыны алған күннен бастап екi ай iшiнде жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге арналған емтихан тапсырмаған жағдайда, қаулы шығарған лауазымды адам Қазақстан Республикасының жол жүрiсi қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасында көзделген шараларды қолданады.
Алып қойылған жүргiзушi куәлiгiнiң орнына жүргiзушiге уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша уақытша куәлiк берiледi.

2. Об изъятии вещей и документов составляется протокол, копия которого вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, или его представителю, либо делается соответствующая запись в протоколе об административном правонарушении.
3. В протоколе об изъятии документов и вещей (протоколе об административном правонарушении) содержатся сведения о виде и реквизитах изъятых документов, виде, количестве, иных идентификационных признаках изъятых вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, иных идентификационных признаках изъятого оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
4. Протокол подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, у которого изъяты соответствующие документы и вещи, понятыми. В случае отказа лица, у которого изъяты соответствующие документы и вещи, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
5. Изъятые вещи и документы до рассмотрения дела об административном правонарушении хранятся в местах, определяемых должностным лицом, произведшим изъятие, в порядке, определяемом соответствующим уполномоченным государственным органом.
6. Изъятое огнестрельное и иное оружие, а также боевые припасы, специальные технические средства для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографические средства защиты информации хранятся в порядке, определяемом Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
7. После рассмотрения дела в соответствии с вынесенным постановлением изъятые документы и вещи возвращаются их владельцу или конфискуются, или реализуются, или хранятся, или уничтожаются в установленном порядке. По делам об административных правонарушениях в области дорожного движения изъятые документы хранятся до исполнения принятого по делу постановления.
8. Водительское удостоверение на право управления транспортным средством подлежит изъятию только в том случае, если за совершенное лицом административное правонарушение настоящим Кодексом предусмотрена санкция в виде лишения права управления транспортным средством. В остальных случаях водительское удостоверение на право управления транспортным средством после составления протокола об административном правонарушении незамедлительно возвращается владельцу.
9. Изъятое водительское удостоверение или удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения на право управления транспортным средством по постановлению о направлении на проверку знания правил дорожного движения, возвращается водителю в случае сдачи его владельцем экзамена для проверки знания правил дорожного движения.
При не сдаче водителем экзамена для проверки знания правил дорожного движения в течение двух месяцев со дня получения постановления о направлении на экзамен должностным лицом, вынесшим постановление, принимаются меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в области безопасности дорожного движения.
Взамен изъятого водительского удостоверения водителю выдается временное удостоверение по форме, установленной уполномоченным органом.

10. Көлік құралдардың мемлекеттік нөмірлері тек екі куәгерлердің және (немесе) көлік құралының иесінің қатысуымен ғана алып қоюға жатады, бұл ретте мемлекеттік нөмірлерді алып қоюды жүргізетін уәкілетті лауазымды адам көлік құралының иесіне алып қоюды жүргізудің негіздерін түсіндіруге міндетті. Салынған айыппұлды өндіріп алу мақсатында көлік құралдардың мемлекеттік нөмірлерін алып қоюды жүргізуге тыйым салынады.
11. Алып қойылған орден, медаль, Қазақстан Республикасының, Қазақ КСР-iнiң, КСРО-ның және басқа да мемлекеттердiң құрметтi атағының омырауға тағатын белгiсi олардың заңды иесiне қайтарылады, ал егер ол белгiсiз болса, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жiберiледi.
12. Жеке адамның заттары мен құжаттарын алып қою тек айрықша жағдайларда осы Кодекстің 772-бабының бірінші бөлігімен көзделген мақсаттарына жету үшін жүргізіледі. Осы шараны осы Кодексте көзделмеген мақсаттары үшін қолдану заңда көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
778-бап. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттету
және мас күйiн куәландыру
1. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзетiн жүргiзушi, кеме жүргiзушi, ол мас күйде деуге жеткiлiктi негiздер болса, көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттетiлiп, мас күйiн куәландыруға жатады.
2. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттетудi, мас күйiн медициналық емес куәландыруды және медициналық куәландыруға жiберудi, тиiсiнше, ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң және көлiк бақылау органдарының көлiк құралын жүргiзушi адам құқық бұзушылық жасаған жағдайда - әскери полициясының қызметкерлері жүргiзедi.
3. Мас күйiн куәландыруға жiберу, мас күйiн куәландыру және оның нәтижелерiн ресiмдеу Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi. Жүргiзушi, кеме жүргiзушi куәландыру нәтижелерiмен келiспеген жағдайда ол медициналық куәландыруға медициналық мекемеге жiберiледi.
4. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi жүргiзуден шеттету туралы, мас күйiн куәландыру үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға белгi жасалады.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада куәландырудан өткiзу үшiн көлiк жүргiзуден шеттетiлген күнi, уақыты, орны, негiздерi көрсетiледi. Хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.

10. Государственные номера транспортных средств подлежат изъятию только в присутствии двух понятых и (или) собственника транспортного средства, при этом уполномоченное должностное лицо, производящее изъятие государственных номеров, обязано разъяснить основание производства изъятия владельцу транспортного средства. Запрещается производить изъятие государственных номеров транспортных средств с целью взыскания наложенного штрафа.
11. Изъятые орден, медаль, нагрудный знак к почетному званию Республики Казахстан, Казахской ССР, СССР и других государств подлежат возврату их законному владельцу, а если он не известен, направляются в Администрацию Президента Республики Казахстан.
12. Изъятие вещей и документов, находящихся при физическом лице, производится лишь в исключительных случаях, для достижения целей, предусмотренных частью первой статьи 766 настоящего Кодекса. Применение данной меры в целях, не предусмотренных настоящим Кодексом, влечет ответственность, предусмотренную законом.
Статья 778. Отстранение от управления транспортным
средством, маломерным судном и
освидетельствование на состояние опьянения
1. Управляющий транспортным средством, маломерным судном водитель, судоводитель, в отношении которого имеются достаточные основания полагать, что он находится в состоянии опьянения, подлежит отстранению от управления транспортным средством, маломерным судном и освидетельствованию на состояние опьянения.
2. Отстранение от управления транспортным средством, маломерным судном, немедицинское освидетельствование и направление для медицинского освидетельствования на состояние опьянения производится, соответственно,, сотрудниками органами внутренних дел, военной полиции - при совершении правонарушений лицом, управляющим транспортным средством Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований и органов транспортного контроля.
3. Направление для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствование на состояние опьянения и оформление его результатов производится в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. В случае несогласия водителя, судоводителя с результатами освидетельствования он направляется на медицинское освидетельствование в медицинское учреждение.
4. Об отстранении от управления транспортным средством, маломерным судном для освидетельствования на состояние опьянения делается отметка в протоколе об административном правонарушении.
5. В протоколе об административном правонарушении указываются дата, время, место, основания отстранения от управления транспортным средством для проведения освидетельствования. Копия протокола вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, либо его законному представителю.

6. Мас күйiн куәландыру актiсi тиiстi хаттамаға қоса тiркеледi.
779-бап. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi ұстау, жеткiзу
және пайдалануға тыйым салу
1. Осы Кодекстiң 354, 355, 357, 359, 368, 369, 370, 379 - 383, 555, 556, 557, 558, 559, 564, 566, 569, 570, 571 (екiншi, үшiншi және төртінші бөлiктерiнде), 574 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 578 (үшiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 590 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 591 (екiншi бөлiгiнде), 631 (571-591-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 645 (571 - 591-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде)-баптарында аталған бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған уәкiлеттi лауазымды адам көлiк құралдарын, шағын көлемдi кеменi уақытша сақтау үшiн оларды арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға, оның iшiнде басқа көлiк құралын (эвакуаторды), шағын көлемдi кеменi пайдалана отырып жеткiзу арқылы ұстау себептерi жойылғанға дейiн ұстауға, жеткiзуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы;
осы Кодекстiң 571 (бiрiншi,бесінші - оныншы бөлiктерiнде), 578 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 588, 589-баптарында аталған бұзушылықтар жасалған кезде, осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған уәкiлеттi лауазымды адам көлiк құралын пайдалануға тыйым салу себептерi жойылғанға дейiн мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерiн алып қою арқылы көлiк құралдарын пайдалануға тыйым салуға құқылы.
Көлiк құралын уақытша сақтау үшiн арнаулы алаңдарға немесе тұрақтарға жеткiзу (эвакуациялау) көлiк құралдарын жүргiзушiлер тоқтау немесе тоқтап тұру ережелерiн бұзған және өздерi сол жерде болмаған жағдайларда, сондай-ақ жүргiзушiлердiң қайда екенiн анықтау мүмкiн болмаса, олар жолда қараусыз қалдырған көлiк құралдарына қатысты да қолданылуы мүмкiн.
2. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi ұстауды, жеткiзудi және пайдалануға тыйым салуды ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлердің және әскери құралымдардың көлiк құралын жүргiзушi адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған жағдайда әскери полициясының, өз өкiлеттiктерi шегiнде көлiк бақылау органдарының, орман және аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, балық қорғау органдарының (орман, балық, аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарды бұзған кезде) қызметкерлері жүргiзедi.
3. Көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi ұстау, жеткiзу және пайдалануға тыйым салу туралы белгiленген нысандағы акт жасалып, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға қоса тiркеледi.
Пайдалануға тыйым салынатын ақауы бар немесе тиiстi рұқсатсыз қайта жабдықталған немесе белгiленген тәртiппен тiркелмеген немесе мемлекеттiк немесе мiндеттi техникалық тексеруден өтпеген, сол сияқты мемлекеттiк тiркеу нөмiрлiк белгiлерi жоқ не жасырын, қолдан жасалған немесе мемлекеттiк стандартқа сай емес нөмiрлiк белгiлерi бар көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi пайдалануға тыйым салынады.

6. Акт освидетельствования на состояние опьянения прилагается к соответствующему протоколу.
Статья 779. Задержание, доставление и запрещение
эксплуатации транспортного средства,
маломерного судна
1. При совершении нарушений, указанных в статьях:
354, 355, 357, 359, 368, 369, 370, 379 - 383, 555, 556, 557, 558, 559, 564, 566, 569, 570, 571 (части вторая, третья и четвертая), 574 (части вторая и третья), 578 (части третья, четвертая), 590 (части первая, вторая, четвертая, пятая), 591 (часть вторая), 631 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 571 - 591), 645 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 571 - 591) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, маломерных судов путем доставки их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), маломерного судна до устранения причин задержания;
571 (части первая, пятая - десятая), 578 (части первая и вторая), 588, 589 настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе запрещать эксплуатацию транспортных средств путем изъятия государственных регистрационных номерных знаков до устранения причин запрета на эксплуатацию транспортного средства.
Доставление (эвакуация) транспортного средства для их временного хранения на специальных площадках или стоянках также может быть применено в случаях нарушения водителями транспортных средств правил остановки или стоянки в их отсутствие, а также к транспортным средствам, оставленным водителями на дороге без присмотра, когда установить их местонахождение не представляется возможным.
2. Задержание, доставление и запрещение эксплуатации транспортного средства, маломерного судна производятся сотрудниками органами внутренних дел, военной полиции при совершении административного правонарушения лицом, управляющим транспортным средством Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, органов транспортного контроля в пределах их полномочий, органов лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий, рыбоохраны (при нарушении законодательства в области лесного, рыбного, охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий).
3. О задержании, доставлении и запрещении эксплуатации транспортного средства, маломерного судна составляется и приобщается к протоколу об административном правонарушении акт установленной формы.
Эксплуатация транспортного средства, маломерного судна с неисправностями, с которыми их эксплуатация запрещена, или переоборудованных без соответствующего разрешения, или не зарегистрированных в установленном порядке, или не прошедших государственного или обязательного технического осмотра, а равно без государственных регистрационных номерных знаков либо со скрытыми, поддельными или не соответствующими национальному стандарту номерными знаками запрещается.

4. Ұсталған көлiк құралын, шағын көлемдi кеменi сақтау жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша құрылатын және коммуналдық меншiк болып табылатын арнаулы алаңдарда немесе тұрақтарда жүзеге асырылады.
780-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайларды,
тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi
құжаттарды тексеру
1. Заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексерудi осы Кодекстiң 786-бабына сәйкес заңды тұлғалардың әкiмшiлiк құқық бұзушылығы туралы хаттамалар жасауға уәкiлеттi лауазымды адамдар жүргiзедi.
2. Тексеру заңды тұлға өкiлiнiң және екi куәгердiң қатысуымен жүргiзiледi.
3. Тексеру жүргiзiлгенi туралы хаттама жасалады. Хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан заңды тұлғаның өкiлiне тапсырылады.
4. Заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексеру хаттамасында оның жасалған күнi мен орны, хаттама жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, тиiстi заңды тұлға туралы, сондай-ақ оның заңды өкiлi не өзге қызметкерi туралы мәлiметтер, тексерiлген аумақтар мен үй-жайлар, тауарлар мен басқа да заттардың түрлерi, саны, өзге де тақылеттестiк белгiлерi, құжаттардың түрлерi мен реквизиттерi туралы мәлiметтер көрсетiледi.
5. Тексеру хаттамасында оны жүргiзу барысында фото- және кино түсiрiлiмдерi, бейнежазбалар, құжаттарды көрсетудiң өзге де белгiленген әдiстерi қолданылғаны туралы жазба жасалады. Фото-, кино түсiрiлiмдерiнiң, бейнежазбаларды, заттай дәлелдемелердi көрсетудiң өзге де белгiленген құралдарын қолдану нәтижесiнде алынған материалдар тиiстi хаттамаға қоса тiркеледi.
6. Заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарды, үй-жайларды, тауарларды, өзге де мүлiктi, сондай-ақ тиiстi құжаттарды тексеру хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, тиiстi заңды тұлға болып табылатын ұйымның заңды өкiлi, кейiнге қалдыруға болмайтын жағдайларда ұйымның өзге қызметкерi, сондай-ақ куәгерлер қол қояды. Аталған заңды тұлғаның заңды өкiлi немесе өзге қызметкерi хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
781-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi құжаттар мен мүлiктi алып қою
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде не заңды тұлғаға тиесiлi аумақтарға, үй-жайларға, көлiк құралдарына, тауарларға, өзге де мүлiкке тексеру жүргiзу кезiнде табылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған, заңды тұлғаға тиесiлi құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлiктi, заттарды алып қоюды осы Кодекстiң 615-бабында аталған лауазымды адамдар, сондай-ақ осы Кодекстiң 222, 223, 224, 405-баптары бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға құқығы бар уәкiлеттi лауазымды адамдар жүзеге асырады. Заңды тұлғаға тиесiлi құжаттарды, тауарларды, өзге де мүлiктi алып қоюды, сондай-ақ оларды сақтауды ресiмдеу осы Кодекстiң 777-бабында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

4. Хранение задержанного транспортного средства, маломерного судна осуществляется на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и являющихся коммунальной собственностью.
Статья 780. Осмотр территорий, помещений, товаров, иного
имущества, принадлежащего юридическому лицу,
а также соответствующих документов
1. Осмотр территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также соответствующих документов производится должностными лицами, уполномоченными составлять протоколы об административных правонарушениях юридических лиц, в соответствии со статьей 786 настоящего Кодекса.
2. Осмотр производится в присутствии представителя юридического лица с участием двух понятых.
3. О проведении осмотра составляется протокол. Копия протокола вручается представителю юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу.
4. В протоколе осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также соответствующих документов указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о соответствующем юридическом лице, а также о личности его представителя либо иного работника, сведения об осмотренных территориях и помещениях, видах, количестве, иных идентификационных признаках товаров и прочих вещей, видах и реквизитах документов.
5. В протоколе осмотра делается запись о применении в ходе его производства фото- и киносъемки, видеозаписи, иных установленных способов фиксации документов. Материалы, полученные в результате фото-, киносъемки, видеозаписи, иных установленных средств фиксации вещественных доказательств, прилагаются к соответствующему протоколу.
6. Протокол осмотра территорий, помещений, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также соответствующих документов подписывается должностным лицом, его составившим, представителем либо в случаях, не терпящих отлагательства, работником юридического лица, а также понятыми. В случае отказа представителя или иного работника указанного юридического лица от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.
Статья 781. Изъятие документов и имущества, принадлежащих
юридическому лицу
Изъятие документов, товаров, иного имущества, предметов, явившихся орудием либо предметом совершения административного правонарушения, принадлежащих юридическому лицу, обнаруженных на месте совершения административного правонарушения либо при проведении осмотра территорий, помещений, транспортных средств, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, осуществляется должностными лицами, указанными в статье 615 настоящего Кодекса, а также уполномоченные должностные лица, имеющие право составлять протоколы об административных правонарушениях по статьям 222, 223, 224, 405 настоящего Кодекса. Оформление изъятия документов, товаров, иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, а также их хранение осуществляются в порядке, установленном статьей 777 настоящего Кодекса.

782-бап. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына
және өзге де мүлiкке тыйым салу
1. Заңды тұлғаға тиесiлi әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау құралдары не нысанасы болған тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы, оларға билiк етуге (ал қажет болған жағдайларда пайдалануға да) тыйым салынғаны туралы iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң осы шарасы қолданылған заңды тұлғаның заңды өкiлiне хабарлана отырып, аталған тауарлардың, көлiк құралдарының және өзге де мүлiктiң тiзiмдемесi болып табылады және егер осы тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiктi алып қою мүмкiн болмаған және (немесе) олардың сақталуын алып қоймай қамтамасыз ету мүмкiн болатын жағдайда қолданылады. Тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлiк тыйым салған лауазымды адам тағайындаған басқа да адамдардың жауапкершiлiкпен сақтауына берiлуi мүмкiн.
2. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салуды, тауар, көлiк құралы және өзге де мүлiк иесi мен екi куәгердiң қатысуымен осы Кодекстiң 786-бабында, 636-бабының бiрiншi бөлiгiнде аталған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адамдар жүзеге асырады.
Кейiнге қалдыруға болмайтын жағдайларда, тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу олардың иесiнiң қатысуынсыз жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Қажет болған жағдайларда фотоға және киноға түсiру, бейнежазба қолданылады.
4. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттама жасалады. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттама жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң осы шарасы қолданылған заңды тұлға туралы және иелiгiнде тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлкi бар адам туралы мәлiметтер, олардың тiзiмдемесi және бiрдейлендiру белгiлерi көрсетiледi, сондай-ақ фотоға және киноға түсiру, бейнежазба қолданылғаны туралы жазба жасалады. Фотоға және киноға түсiру, бейнежазба қолданып тыйым салуды жүзеге асыру кезiнде алынған материалдар хаттамаға қоса тiркеледi.
5. Тыйым салынған тауарлар, көлiк құралдары және өзге де мүлiк қажет болған жағдайларда буып-түйiледi және (немесе) оларға сүргiш салынады.
6. Заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу туралы хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң осы шарасы қолданылған заңды тұлғаның заңды өкiлiне тапсырылады.

Статья 782. Наложение ареста на товары, транспортные
средства и иное имущество, принадлежащие
юридическому лицу
1. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, явившиеся орудиями либо предметами совершения административного правонарушения, представляет собой опись указанных товаров, транспортных средств и иного имущества с объявлением представителю юридического лица, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении, о запрете распоряжаться (а в необходимых случаях и пользоваться) ими и применяется в случае, если эти товары, транспортные средства и иное имущество изъять невозможно и (или) их сохранность может быть обеспечена без изъятия. Товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, могут быть переданы на ответственное хранение другим лицам, назначенным должностным лицом, наложившим арест.
2. Наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, осуществляется уполномоченными на то должностными лицами, указанными в статье 468, части первой статьи 786 настоящего Кодекса, в присутствии владельца товара, транспортного средства и иного имущества и двух понятых.
В случаях, не терпящих отлагательства, наложение ареста на товары, транспортные средства и иное имущество может быть осуществлено в отсутствие их владельца.
3. В необходимых случаях применяются фото- и киносъемка, видеозапись.
4. О наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, составляется протокол. В протоколе о наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о юридическом лице, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении, и о лице, во владении которого находятся товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, их опись и идентификационные признаки, а также делается запись о применении фото- и киносъемки, видеозаписи. Материалы, полученные при осуществлении ареста с применением фото- и киносъемки, видеозаписи, прилагаются к протоколу.
5. В необходимых случаях товары, транспортные средства и иное имущество, на которые наложен арест, упаковываются и (или) опечатываются.
6. Копия протокола о наложении ареста на товары, транспортные средства и иное имущество, принадлежащие юридическому лицу, вручается представителю юридического лица, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении.

7. Заңды тұлғаға тиесiлi тыйым салынған тауарларды, көлiк құралдарын және өзге де мүлiктi өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң осы шарасы қолданылған заңды тұлғаның не тыйым салынған мүлiктi сақтауды жүзеге асыратын адамның иелiктен айыруы немесе жасырып қалуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады.
783-бап. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру
не оларға тыйым салу
1. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу уақытша, уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) белгілеген жеті тәуліктен аспайтын мерзімге жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, оның ішінде заңды тұлға филиалдарының, өкілдіктерінің, құрылымдық бөлімшелерінің, өндірістік учаскелердің қызметті немесе оның жекелеген түрлерін, сондай-ақ агрегаттарды, объектілерді, ғимараттар немесе құрылыстарды пайдалануды, жекелеген қызмет (жұмыс) түрлерін жүзеге асыруды, қызмет көрсетуді тоқтатуы болып табылады.
Егер жасалған әкімшілік құқық бұзушылық үшін қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу түріндегі әкімшілік жаза тағайындалу мүмкін болса, онда қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салуды қолдану мүмкін.
Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу айрықша жағдайларда ғана, егер бұл адамдардың өміріне немесе денсаулығына тікелей қауіп төндіруді, карантиндік объектілерден карантинге жатқызылған объектілердің эпидемиясының, эпизоотиясының, жұқтырудың (ластанудың) пайда болуын, радиациялық авария мен техногендік апаттың болуын, қоршаған ортаның жай-күйіне немесе сапасына едәуір зиян келтіруді болдырмау үшін, Қазақстан Республикасындағы еңбек қызметіне шетелдік азаматты немесе азаматтығы жоқ адамды тартуда не шетелдік азаматтарға, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік ұйымдарға қатысты заңға сәйкес белгіленген қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру шектеулерін сақтамауда не шетелдік азаматты және азаматтығы жоқ адамдарды сауда объектілерінде (оның ішінде сауда кешендерінде) жүзеге асырылатын еңбек қызметіне тарту қағидаларын бұзуда байқалған бұзушылықтарды жою үшін қажет болса және егер көрсетілген мән-жайларды басқа тәсілдермен болдырмау мүмкін болмаса, қолданылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы заңнамасын бұзу кезінде қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу қолданылмайды. Күдікті операцияларды тоқтата тұру Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

7. Отчуждение или сокрытие товаров, транспортных средств и иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, на которые наложен арест, юридическим лицом, в отношении которого применена данная мера обеспечения производства по делу об административном правонарушении, либо лицом, осуществляющим хранение арестованного имущества, влечет установленную законами Республики Казахстан ответственность.
Статья 783. Порядок приостановления либо запрещения
деятельности или отдельных ее видов
1. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов заключается во временном, установленном на срок не более семи суток уполномоченными органами (должностными лицами), прекращении деятельности или отдельных ее видов физическими и (или) юридическими лицами, в том числе филиалов, представительств, структурных подразделений юридического лица, производственных участков, а также эксплуатации агрегатов, объектов, зданий или сооружений, осуществления отдельных видов деятельности (работ), оказания услуг.
Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов может применяться, если за совершение административного правонарушения возможно назначение административного наказания в виде приостановления либо запрещение деятельности или отдельных ее видов.
Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов может применяться только в исключительных случаях, если это необходимо для предотвращения непосредственной угрозы жизни или здоровью людей, возникновения эпидемии, эпизоотии, заражения (засорения) подкарантинных объектов карантинными объектами, наступления радиационной аварии или техногенной катастрофы, причинения существенного вреда состоянию или качеству окружающей среды, для устранения допущенных нарушений, выразившихся в незаконном привлечении к трудовой деятельности в Республике Казахстан иностранного гражданина или лица без гражданства, либо в несоблюдении установленных в соответствии с законом в отношении иностранных граждан, лиц без гражданства и иностранных организаций ограничений на осуществление отдельных видов деятельности, либо в нарушении правил привлечения иностранных граждан и лиц без гражданства к трудовой деятельности, осуществляемой на торговых объектах (в том числе в торговых комплексах), и если предотвращение указанных обстоятельств другими способами невозможно.
При нарушении законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов не применяется. Приостановление подозрительных операций производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.

2. Осы Кодекстің 792-бабына сәйкес қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу түріндегі әкімшілік жаза қолдануы мүмкін әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауға уәкілетті лауазымды адам қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салуды жүзеге асырады.
3. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акт жасалады, онда осы шараны қолданудың негіздері, күні және оның жасалған жері, акт жасаған лауазымды адамның лауазымы, тегі және аты-жөні, өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізілетін адам туралы мәлімет, уақытша тыйым салынған қызметтің объектісі, қызметке нақты тыйым салынған уақыты, адамның түсініктемесі және істі дұрыс шешу үшін өзге да деректер көрсетіледі. Бұл ретте, қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы акті сот шешімін шығарғанға дейін қолданыста болады.
4. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіге оны жасаған лауазымды адам, оның қызметі уақытша тоқтатылған жеке адам немесе заңды тұлғаның өкілі қол қояды. Егер аталған адамдардың біреуі актіге қол қоймаған жағдайда лауазымды адам бұл туралы актіге тиісті жазбаны жасайды.
5. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актінің көшірмесі қызметі уақытша тоқтатылған адамға қолхатпен беріледі.
6. Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру не оларға тыйым салу туралы актіні жасаған лауазымды адам пломбаларды салуды, ғимараттарға, тауарларды және өзге материалдық құндылықтарды сақтайтын жерлерге, кассаларға сүргі салуды жасайды, сондай-ақ актіде көрсетілген адамдардың қызметті уақытша тоқтатуға қажетті іс-шараларды орындау бойынша басқа да іс-шаралар қолданылады.
41-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
784-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғаудың
дәлелдерi мен негiздемесi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауға:
1) уәкiлеттi лауазымды адамның осы баптың үшінші бөлiгiнiң ережелерiн ескере отырып, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн тiкелей анықтауы;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттiк органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары немесе мәлiмдемелерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;
4) сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары мен аспаптарының көрсеткiштерi себеп болып табылады.

2. Приостановление либо запрещение деятельности или отдельных ее видов осуществляется должностным лицом, уполномоченным в соответствии со статьей 786 настоящего Кодекса составлять протокол об административном правонарушении, за совершение которого может быть применено административное взыскание в виде приостановления либо запрещения деятельности или отдельных ее видов.
3. О приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов составляется акт, в котором указываются основание применения этой меры, дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы должностного лица, составившего акт, сведения о лице, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, объект деятельности, подвергшийся временному запрету деятельности, время фактического прекращения деятельности, объяснения лица и иные данные, необходимые для правильного разрешения дела. При этом акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов действует до вынесения судебного решения.
4. Акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов подписывается составившим его должностным лицом, физическим лицом или представителем юридического лица, чья деятельность временно прекращена. В случае, если кем-либо из указанных лиц акт не подписан, должностное лицо делает в нем соответствующую запись.
5. Копия акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов вручается под расписку лицу, чья деятельность временно прекращена.
6. Должностным лицом, составившим акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных ее видов, производится наложение пломб, опечатывание помещений, мест хранения товаров и иных материальных ценностей, касс, а также применяются другие меры по исполнению лицами, указанными в акте, мероприятий, необходимых для временного прекращения деятельности.
Глава 41. Возбуждение дел об административных правонарушениях
Статья 784. Поводы и основание для возбуждения дела об
административном правонарушении
1. Поводами к возбуждению дела об административном правонарушении являются:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом факта совершения административного правонарушения с учетом положений части третьей настоящей статьи;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
3) сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
4) показания сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов.

2. Іс бойынша іс жүргізуге жол бермейтін осы Кодекстің 722-бабында көзделген мән-жайлар болмаған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн жеткiлiктi деректердiң болуы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау үшiн негiздеме болады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасына сәйкес тексерілетін объектіге қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауға «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргiзiлген тексерудiң нәтижесi негiз болып табылады.
Осы бөліктің күші «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 3-бабының 3, 4-тармақтарында және 12-бабының 3-тармағында көзделген салаларда, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласында бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде және салық қызметі органдары бақылаудың өзге де нысандарын жүзеге асырған кезде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларға қолданылмайды.
4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша осы Кодекстің 766-бабында көзделген іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларды қолдану туралы бірінші хаттама жасалған, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғаны туралы хаттама жасалған немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау туралы прокурор қаулы шығарған кезден бастап, сондай-ақ судья (сот) сот талқылауы барысында процеске қатысушы адамның тарапынан сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсiнiң анықталғаны туралы жариялаған кезден бастап әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған болып саналады.
Әкімшілік құқық бұзушылықты автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдар мен аспаптары тіркелген жағдайда, сондай-ақ салық қызметінің органдары олар бойынша істерді қарайтын әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалған кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хабарлау (хабарлама) іс тиісті түрде берілген кезден бастап қозғалған деп саналады.
785-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама
1. Осы Кодекстiң 789-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы оған уәкiлеттi лауазымды адам жазбаша нысанда жасайды. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жазбаша нысанмен бірге электрондық нысанда да қолданылу мүмкін.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада:
1) хаттама жасалған күнi мен орны;
2) хаттаманы жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөнi;

2. Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении является наличие достаточных данных, указывающих на признаки административного правонарушения при отсутствии обстоятельств, исключающих производство по делу, предусмотренных статьей 722 настоящего Кодекса.
3. Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении согласно подпункту 1) пункта первого настоящей статьи в отношении проверяемого субъекта является результат проверки, проведенной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Действие настоящего части не распространяется на случаи выявления признаков административного правонарушения при осуществлении контроля и надзора в сферах, предусмотренных пунктами 3, 4 статьи 3 и пунктом 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», а также в области государственной статистики и при осуществлении иных форм контроля органами налоговой службы.
4. Дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента составления первого протокола о применении мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренном статьей 766 настоящего Кодекса, составления протокола об административном правонарушении или вынесения прокурором постановления о возбуждении дела об административном правонарушении, а также с момента объявления судьей (судом) об установлении факта проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица в ходе судебного разбирательства.
В случае если административное правонарушение зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме, а также при совершении административных правонарушений, дела по которым рассматриваются органами налоговой службы, дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента надлежащего доставления уведомления (извещения).
Статья 785. Протокол об административном правонарушении
1. Протокол об административном правонарушении составляется в письменной форме уполномоченным на то должностным лицом, за исключением случаев, предусмотренных статьей 789 настоящего Кодекса. Наряду с письменной формой может быть использована электронная форма протокола об административном правонарушении.
2. В протоколе об административном правонарушении указываются:
1) дата и место составления протокола;
2) должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол;

3) өзіне қатысты ic қозғалған адам туралы мәлiметтер (жеке адамдар үшiн – тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), туған күнi, тұрғылықты жерi, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері, сәйкестендіру нөмірі, жұмыс орны, телефонның, факстың, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекенжайы (егер олар болған кезде); заңды тұлғалар үшін – атауы, орналасқан жері, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмiрi және күнi, сәйкестендіру нөмiрi және банк деректемелері, телефонның, факстың, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекенжайы (егер олар болған кезде).
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты мен мәнi;
5) осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнiң 2-бөліктің осы құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылық көзделетiн бабы; егер олар бар болса, куәлардың және жәбiрленушiлердiң тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), мекен-жайы;
6) өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамның не заңды тұлғаның өкiлiнiң түсiнiктемесi; егер ол әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау және тіркеп жазу кезiнде пайдаланылса, метрологиялық салыстырып тексерудiң атауы, нөмiрi, күнi, техникалық құралдың көрсеткіштері;
7) iстi шешу үшiн қажеттi өзге де мәлiметтер көрсетiледi, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн растайтын құжаттар қоса берiледi.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезде іс жүргізудің тілі белгіленеді. Өзiне қатысты iс қозғалған адамға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің басқа да қатысушыларына олардың осы Кодексте көзделген құқықтары мен мiндеттерi түсiндiрiлiп, бұл туралы хаттамада белгi жасалады.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға оны жасаған адам және осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адам (адамның өкілі) қол қояды. Жәбiрленушiлер мен куәлар болған кезде, сондай-ақ куәгерлер қатысқан жағдайда хаттамаға сол адамдар да қол қояды.
5. Соттар қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша, тиiстi түрде хабарланған өзіне қатысты іс қозғалған адам жоқ болған немесе келмеген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның жоқтығы немесе келмеуi туралы белгi қоя отырып, оны толтырған адам қол қояды.
6. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiнде хаттамаға қол қойып қабылдаудан бас тартқан жағдайда, хаттамаға оны толтырған адам тиiстi жазба жасалады.

3) сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело (для физических лиц - фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, место работы, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются); для юридических лиц - наименование, место нахождения, номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются);
4) место, время совершения и существо административного правонарушения;
5) статья особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, предусматривающая административную ответственность за данное правонарушение; фамилии, имена, отчества (при наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
6) объяснение физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; название, номер, дата метрологической поверки, показания технического средства, если оно использовалось при выяснении и фиксации административного правонарушения;
7) иные сведения, необходимые для разрешения дела, а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения.
3. При составлении протокола об административном правонарушении определяется язык производства. Лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом, о чем делается отметка в протоколе.
4. Протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, и лицом (представителем лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей. При наличии потерпевших и свидетелей, а также в случаях участия понятых протокол подписывается также этими лицами.
5. В случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, в отношении которого возбуждено дело, протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим, с отметкой в нем об отсутствии или неявке лица, в отношении которого возбуждено дело.
6. В случае отказа в принятии под расписку протокола по делу об административном правонарушении лицом, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, в протоколе производится соответствующая запись лицом, его составившим.

7. Өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамамен танысуға мүмкiндiк берiлуге тиiс. Аталған адамдар осы хаттамаға қоса берілетін хаттаманың мазмұны бойынша түсiнiктеме беруге және ескерту жасауға, сондай-ақ оған қол қоюдан өзiнiң бас тарту себебiн баяндауға құқылы. Бұл адамдар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиiстi жазба жасалады. Өзіне қатысты іс қозғалған адамның хаттамаға қол қою фактісі сол адамның хаттамамен танысқаны туралы куәландырады және әкімшілік құқық бұзушылықты жасауда өзінің кінәсін мойындау болып табылмайды.
8. Осы бөлiкте көзделген жағдайларды қоспағанда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейiн, оның көшiрмесi қолхат алынып, өздерiне қатысты iс қозғалған жеке тұлғаға, заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ жәбiрленушiге дереу тапсырылады.
9. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама осы Кодекстiң 790-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 4) тармақшасында көзделген, сондай-ақ осы баптың бесінші және алтыншы бөлiктерiнде негiздер бойынша өзiне қатысты iс қозғалған адам болмаған кезде жасалған жағдайда, ол өзiне қатысты iс қозғалған адамға хабарлана отырып, оны жасалғаннан кейін екі тәулік ішінде тапсырыс хатпен почта арқылы жiберiледi. Өзіне қатысты іс қозғалған адамның хаттаманы алған кезден бастап үш тәулік ішінде оны қайтармау фактісі оған қол қоюдан бас тарту деп танылады, ол туралы хаттама көшірмесінде тиісті жазба жасалады.
786-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға
құқығы бар лауазымды адамдар
1. Соттар қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша құқық бұзушылық туралы хаттаманы мыналардың:
1) iшкi iстер органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (79, 121, 124-127, 141, 145, 152 (екiншi бөлiгi), 179, 187 (екінші бөлігі), 188, 369 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 370 (үшiншi және төртiншi бөлiктерi), 385, 405 (азаматтық және қызметтiк қаруларға және олардың патрондарына, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 414, 412 (екiншi бөлiгi), 416, 423, 424, 426 (үшiншi бөлiгi), 428 (екінші және үшiншi бөлiктері), 430, 431 (екiншi бөлiгi), 432 (бiрiншi бөлiгi), 433 (бiрiншi, оныншы және он бiрiншi бөлiктерi 435, 436, 441, 450 (үшінші бөлiгi), 451, 457 (екiншi бөлiгi), 464, 465, 466, 467, 468, 469, 471 (екiншi бөлiгi), 474 (екiншi-төртінші бөлiктері), 480 (екінші бөлiгi), 496 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгi), 501 (екiншi және төртінші бөлiктерi), 550 (екiншi бөлiгi), 571 (төртінші бөлiгi), 574 (екiншi, үшiншi бөлiктерi), 577 (бесінші бөлiгi), 584 (бiрiншi бөлiгi), 585 (екінші бөлiгi), 586 ( екiншi бөлiгi), 588 (бiрiншi, екiншi бөлiктерi) 589, 591(екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерi), 598 (үшiншi бөлiгi), 606, 631 (571-591-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 639, 642, 645 (571-591-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 651-баптар);

7. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, должна быть предоставлена возможность ознакомления с протоколом об административном правонарушении. Указанные лица вправе представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола об административном правонарушении в нем производится соответствующая запись. Факт подписания протокола лицом, в отношении которого возбуждено дело, свидетельствует об ознакомлении данного лица с протоколом и не является признанием его вины в совершении административного правонарушения.
8. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, а также потерпевшему копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления, за исключением случаев, предусмотренных настоящей частью.
9. Протокол об административном правонарушении в случаях его составления в отсутствие лица, в отношении которого возбуждено дело по основаниям, предусмотренным подпунктом 4) части первой статьи 784 настоящего Кодекса, а также предусмотренным частями пятой и шестой настоящей статьи, в течение двух суток после его составления направляется по почте заказным письмом с уведомлением лица, в отношении которого возбуждено дело. Факт невозвращения протокола в течение трех суток с момента получения лицом, в отношении которого возбуждено дело, признается отказом от его подписания, о чем делается соответствующая запись в копии протокола.
Статья 786. Должностные лица, имеющие право составлять
протоколы об административных правонарушениях
1. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами, протоколы об административных правонарушениях имеют право составлять уполномоченные на то должностные лица:
1) органов внутренних дел (статьи 79, 121, 124-127, 141, 145, 152 (часть вторая), 179, 187 (часть вторая), 188, 369 (часть вторая и третья), 370 (часть третья и четвертая), 385, 405 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 414, 412 (часть вторая), 416, 423, 424, 426 (часть третья), 428 (части вторая и третья), 430, 431 (часть вторая), 432 (часть первая), 433 (части первая, десятая и одиннадцатая), 435, 436, 441, 450 (часть третья), 451, 457 (часть вторая), 464, 465, 466, 467, 468, 469, 471 (часть вторая), 474 (части вторая - четвертая), 480 (часть вторая), 496 (часть вторая), 498 (части вторая), 501 (части вторая, четвертая и пятая), 550 (часть вторая), 571 (часть четвертая), 574 (части вторая, третья), 577 (часть пятая), 584 (часть первая), 585 (часть вторая), 586 (часть вторая), 588 (части первая и вторая), 589, 591 (части вторая, третья, четвертая и пятая), 598 (часть третья), 606, 631 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 571 - 591), 639, 642, 645 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 571 - 591), 651);

2) өнеркәсiп қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405 (өрт және жарылыс қауiпсiздiгi бөлiгiнде машиналар мен жабдықтарға, химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 450 (үшінші бөлігі)-баптар));
3) жекелеген жерлер комендатураларының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (464, 466-баптар);
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының осы Кодекстің 571 (төртінші бөлiгi), 577 (бесінші бөлігі), 584 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 585 (екiншi бөлiгi), 586 (екiншi бөлiгi), 588 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 589, 591 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 597 (төртінші бөлігі), 598 (үшiншi бөлiгi), 606-баптарында көзделген жиынға шақырылған әскери қызметшiлер мен әскери мiндеттiлер және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлер мен әскери құралымдарының көлiк құралдарын жүргiзетін адамдар жасаған құқық бұзушылық туралы, сондай-ақ осы баптың 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, 628-бабы бойынша лауазымды адамдарға қатысты, 656-бабы бойынша әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлеріне (бастықтарына) қатысты;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi әскери полициясы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының осы Кодекстiң 571 (төртінші бөлiгi), 577 (бесiншi бөлiгi), 584 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 585 (екiншi бөлiгi), 586 (екiншi бөлiгi), 588 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 589, 591 (екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерi), 596 (төртінші бөлiгi), 598 (үшiншi бөлiгi)-баптарында көзделген арнаулы мемлекеттiк органдардың көлiк құралдарын жүргiзушi адамдар жасаған құқық бұзушылық туралы, сондай-ақ 656-бабы бойынша әскери бөлімдердің командирлеріне қатысты;
6) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ішкі әскерлердің әскери полициясы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының осы Кодекстің 571 (төртінші бөлiгi), 577 (бесінші бөлігі), 584 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 585 (екiншi бөлiгi), 586 (екiншi бөлiгi), 588 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 589, 591 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 696 (төртінші бөлігі), 598 (үшiншi бөлiгi)-баптарында көзделген жиынға шақырылған әскери қызметшiлер мен әскери мiндеттiлер жасаған құқық бұзушылық туралы, сондай-ақ 656-бабы бойынша әскери бөлімдердің командирлеріне қатысты;
7) су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының 450 (үшінші бөлiгi), 451-баптар;

2) уполномоченного органа в области промышленной безопасности 405 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро- и взрывоопасности), 450 (часть третья));
3) комендатур отдельных местностей (статьи 464, 466);
4) органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан о правонарушениях совершенных военнослужащими, военнообязанными, призванными на сборы, и лицами, управляющими транспортными средствами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предусмотренных статьями 571 (часть четвертая), 577 (часть пятая), 584 (часть первая и вторая), 585 (часть вторая), 586 (часть вторая), 588 (части первая и вторая), 589, 591 (части вторая, третья и четвертая), 597 (часть четвертая), 598 (часть третья), 606, а также в отношении должностных лиц по статье 628, в отношении командиров (начальников) воинских частей (учреждений) по статье 656 настоящего Кодекса, за исключением лиц, указанных в подпунктах 5) и 6) настоящей статьи;
5) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о правонарушениях совершенных лицами, управляющими транспортными средствами специальных государственных органов предусмотренных статьями 571 (часть четвертая), 577 (часть пятая), 584 (часть первая и вторая), 585 (часть вторая), 586 (часть вторая), 588 (части первая и вторая), 589, 591 (части вторая, третья и четвертая), 596 (часть четвертая), 598 (часть третья), а также в отношении командиров воинских частей по статье 656 настоящего Кодекса;
6) органов военной полиции внутренних войск Министерства внутренних дел Республики Казахстан о правонарушениях совершенных военнослужащими и военнообязанными, призванных на сборы предусмотренных статьями 571 (часть четвертая), 577 (часть пятая), 584 (часть первая и вторая), 585 (часть вторая), 586 (часть вторая), 588 (части первая и вторая), 589, 591 (части вторая, третья и четвертая), 596 (часть четвертая), 598 (часть третья), а также в отношении командиров воинских частей по статье 656 настоящего Кодекса;
7) уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда 450 (часть третья), 451);

8) ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405-бап (ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмдерiне қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша));
9) орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (152 (екiншi бөлiгi), 369 (екінші, үшiншi бөлiктерi), 370 (үшiншi бөлiгi), 382 (екiншi бөлiгi), 383 (екiншi бөлiгi), 385, 450 (үшінші бөлiгi), 451-баптар);
10) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (131 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 313 (екінші бөлiгi), 320 (екiншi бөлiгi), 382 (екiншi бөлiгi), 383 (екiншi бөлiгi), 384 (үшiншi бөлiгi), 386 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 405 (химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
11) жер қойнауын зерделеу және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының 405, 450 (үшінші бөлігі)-баптар;
12) мәдениет және ақпарат саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (72, 137-баптар);
13) туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (176 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктері), 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
14) ойын бизнесi және лотерея қызметі саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (201 (бесіншi бөлiгi), 432 (бірінші бөлігі), 433-баптар);
15) өсiмдiктер карантинi және оларды қорғау жөнiндегi органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405 (химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша)-бап);
16) тұқым шаруашылығы және астық нарығын реттеу саласындағы органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (389 (төртiншi бөлiгi), 450 (үшiншi бөлiгi)-баптар);
17) биоотын өндiрiсi саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (161-бап (екiншi, жетiншi, он үшiншi (биоотын өндiрiсi бөлiгiнде) бөлiктерi);
18) биоотын айналымы саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (161-бап (оныншы, он бiрiншi, он екiншi, он үшiншi (биоотын айналымы бөлiгiнде), он төртiншi бөлiктерi);
19) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (394 (екiншi және үшінші бөліктері), 451-баптар);
20) ауыл шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405-бап (машиналар мен жабдықтарға, химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша);
21) мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (299 (екiншi бөлiгi), 300, 301, 303 (екiншi бөлiгi), 304 (төртінші бөлiгi), 306, 450 (үшінші бөлігі) 451-баптар);
22) мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (399 (үшінші бөлігі), 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
23) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (142 (екiншi бөлiгi), 181 (екінші және үшінші бөлiктерi), 269, 299 (екінші бөлiгi), 301, 402, 405 (тамақ өнiмдерiне, ойыншықтарға, химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 414 (екiншi бөлiгi), 415, 450 (үшінші бөлiгi)-баптар);
24) байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405 (байланыс құралдарына қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 450 (үшінші бөлiгi), 451, 452 (екiншi бөлiгi), 613 (екiншi бөлiгi), 615 (екінші бөлігі)- баптар);
25) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (450-бап (үшінші бөлiгi));
26) көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405 (машиналар мен жабдықтарға, химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 450 (үшінші бөлігі), 451, 547 (екінші бөлігі)-баптар);
27) көлiк бақылау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (450 (үшінші бөлiгi), 451, 452 (екiншi бөлiгi), 566 (екiншi бөлiгi), 591 (екiншi бөлiгi), 606-баптар);
28) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (201 (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасағанда), 232, 233-баптар);
29) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (450-бап (үшінші бөлігі));
30) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (201 (бірінші-бесінші бөлiктерi)-бап);
31) акцизделетiн өнiм өндiрудi және оның айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (269(үшiншi, төртiншi, алтыншы, жетiншi және тоғызыншы бөлiктерi), 188 (үшiншi және төртiншi бөлiктерi), 268 (төртiншi-алтыншы бөлiктерi), 270, 451, 452-баптар);

8) уполномоченного органа в области ветеринарии (статья 405 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю));
9) органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (статьи 152 (часть вторая), 369 (части вторая, третья), 370 (часть третья), 382 (часть вторая), 383 (часть вторая), 385, 450 (часть третья), 451;
10) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (статьи 131 (часть вторая), 313 (части вторая и третья), 320 (часть вторая), 382 (часть вторая), 383 (часть вторая), 384 (часть третья), 386 (части вторая и третья), 405 (по нарушениям требований безопасности к химической продукции), 450 (часть третья);
11) органов государственного контроля в области изучения и использования недр 405, 450 (часть третья);
12) уполномоченного органа в области культуры и информации (статья 72, 137);
13) уполномоченного органа в области туристской деятельности (статьи 176 (части вторая, третья, четвертая и пятая), 450 (часть третья));
14) уполномоченного органа в сфере игорного бизнеса и лотерейной деятельности (статьи 201 (часть пятая); 432 (часть первая), 433);
15) органов по карантину и защите растений (статьи 405 (по нарушениям требований безопасности к химической продукции));
16) органов в области семеноводства и регулирования зернового рынка (389 (часть четвертая), 450 (часть третья);
17) уполномоченного органа в области производства биотоплива (статья 161 (части вторая, седьмая, тринадцатая (в части производства биотоплива);
18) уполномоченного органа в области оборота биотоплива (статья 161 (части десятая, одиннадцатая, двенадцатая, тринадцатая (в части оборота биотоплива), четырнадцатая);
19) уполномоченного органа в области племенного животноводства (статьи 394 (части вторая и третья), 451);
20) уполномоченного органа в области сельского хозяйства (статья 405 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции);
21) органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (статьи 299 (часть вторая), 300, 301, 303 (часть вторая), 304 (часть четвертая), 306, 450 (часть третья), 451);
22) органов государственной противопожарной службы (статьи 399 (часть третья), 450 (часть третья);
23) органов санитарно-эпидемиологического надзора (статьи 142 (часть вторая), 181 (части вторая и третья), 269, 299 (часть вторая), 301, 402, 405 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции, 414 (часть вторая), 415, 450 (часть третья);
24) уполномоченного органа в области связи и информатизации (статьи 405 (по нарушениям требований безопасности к средствам связи), 450 (часть третья), 451, 452 (часть вторая), 613 (часть вторая), 615 (часть вторая);
25) уполномоченного органа в сфере гражданской авиации (статьей 450 (часть третья));
26) уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (статьи 405 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции), 450 (часть третья), 451, 547 (часть вторая));
27) органов транспортного контроля (статьи 450 (часть третья), 451, 452 (часть вторая), 566 (часть вторая), 591 (часть вторая), 606);
28) органов Министерства финансов Республики Казахстан (статьи 201 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 232, 233);
29) уполномоченного органа по внутреннему контролю (статья 450 (часть третья));
30) уполномоченного органа по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (статья 201 (части первая - четвертая));
31) органов по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции (статьи 269 (части третья, четвертая, шестая, седьмая и девятая), 188 (части третья и четвертая), 268 (части четвертая - шестая), 270, 451, 452);

32) қаржы полициясы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (142 (екiншi бөлiгi), 144, 145, 149, 165, 168, 172, 179 (үшiншi және төртiншi бөлiктерi), 269 (үшiншi және төртiншi бөлiктерi), 267, 268 (бесінші және алтыншы бөлiктерi), 270, 272, 385, 451, 452 (екінші бөлiгi), 467, 469, 637-646, 648, 650, 658-662, 664-баптар 461, 452, 631-640, 642, 644, 652-655, 657);
33) салық қызметi органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (168, 171, 172, 269 (үшiншi, төртiншi, алтыншы, жетiншi және тоғызыншы бөлiктерi), 188 (үшiншi және төртiншi бөлiктерi), 265 (төртiншi-алтыншы бөлiктерi), 270, 451, 452, 474 (бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерi), 652-655-баптар);
34) кеден органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (142 (екiншi бөлiгi), 512 (бірінші бөлiгi), 516, 525, 527 (бірінші және үшінші бөлiктерi), 528, 529, 532 (екiншi бөлiгi), 533, 534, 535 (екінші бөлiгi), 536 (екiншi бөлiгi)-баптар), сондай-ақ осы Кодекстiң 414 (екiншi бөлiгiнде), 451, 571 (төртінші бөлiгi)-баптарында көзделген Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автомобиль өткiзу пункттерiнде жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша);
35) әдiлет органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (149, 201 (бесінші бөлiгi), 447, 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
36) заңнамаға сәйкес лицензиарлар болып табылатын органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (143 (екiншi бөлiгi), 299 (екiншi бөлiгi), 300, 301, 303 (екiншi бөлiгi), 379 (үшiншi бөлiгi), 344 (екiншi бөлiгi), 450 (үшінші бөлiгi), 451, 452 (екiншi бөлiгi), 598 (үшiншi бөлiгi)-баптар);
37) табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетiн нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (163 (бірінші және үшінші бөліктері (мұнай өнімдерін бөлшек сатып өткізудің шекті бағасын асырып жіберу бойынша) 450 (үшiншi бөлiгі)–бап);
38) кәсiпкерлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (167, 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
39) техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы органдар мен оның аумақтық органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (181 (екінші бөлiгi), 404 (екінші және үшiншi бөліктері), 405, 406 (екінші бөлігі), 408 (екінші және үшiншi бөліктері), 433 (үшiншi, тоғызыншы, оныншы және он екiншi бөлiктерi), 450 (үшiншi бөлiгi), 451, 615 (екiншi бөлiгi)-баптар);
40) мемлекеттiк энергетикалық қадағалау және бақылау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (164 (бірінші бөлігі), 164, 283 (екінші бөлігі), 287-291, 292 (электр және жылу желiлерi тораптарының күзет аймақтарындағы бұзушылықтар бойынша), 450 (үшінші бөлігі), 451 баптар);

32) органов финансовой полиции (статьи 142 (часть вторая), 144, 145, 149, 165, 168, 172, 179 (частями третьей и четвертой), 269 (части третья и четвертая), 267, 268 (части пятая и шестая), 270, 272, 385, 451, 452 (часть вторая), 461, 452, 631-640, 642, 644, 652-655, 657);
33) органов налоговой службы (статьи 168, 171, 172, 269 (части третья, четвертая, шестая, седьмая и девятая), 188 (части третья и четвертая), 268 (части четвертая - шестая), 270, 451, 452, 474 (частями пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой), 652-655);
34) таможенных органов (статьи 142 (часть вторая), 512 (часть первая ), 516, 525, 527 (части первая и третья), 528, 529, 532 (часть вторая), 533, 534, 535 (часть вторая), 536 (часть вторая)), а также по административным правонарушениям, совершенным в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, предусмотренных статьями 414 (частью второй), 451, 571 (частью четвертой) настоящего Кодекса;
35) органов юстиции (статьи 149, 201 (часть пятая), 447, 450 (часть третья));
36) органов, являющихся лицензиарами в соответствии с законодательством (статьи 143 (часть вторая), 299 (часть вторая), 300, 301, 303 (часть вторая), 379 (часть третья), 344 (часть вторая), 450 (часть третья), 451, 452 (часть вторая), 598 (часть третья);
37) уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (статьи 163 (части первая и третья (по превышению предельной цены розничной реализации нефтепродуктов), 450 (часть третья));
38) уполномоченного органа по предпринимательству (статьи 167, 450, 453);
39) органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и их территориальных органов (статьи 181 (часть вторая), 404 (части вторая и третья), 405, 406 (часть первая), 408 (части вторая и третья), 433 (части третья, девятая, десятая и двенадцатая), 450 (часть третья), 451, 615 (часть вторая));
40) органов по государственному энергетическому надзору и контролю (статьи 136 (часть первая), 164, 283 (часть вторая), 287-291, 292 (по нарушениям в охранных зонах линий электрических и тепловых сетей), 450 (часть третья), 451);

41) индустриялық саясатты реттеу саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (405 (машиналар мен жабдықтар, химия өнiмi, ойыншықтар қауiпсiздiгi талаптарын бұзушылықтар бойынша) – бап);
42) сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (162 (осы бұзушылықтарды биржалық брокерлері және (немесе) биржалық дилерлері, сондай-ақ тауар биржалары қызметкерлерi жасағанда), 198 (бесінші бөлігі)-баптар);
43) заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (173, 450 (үшінші бөлігі), 451-баптар);
44) мұнай және газ саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (162, 163 (екінші және үшiншi бөлiктері (тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткiзудiң шектi бағасын асырып жiберу бойынша), 451-баптар);
45) атом энергия жөнiндегi органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (402, 403, 405 (машиналар мен жабдықтарға қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша)-баптар);
46) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (369 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 370 (үшінші және төртінші бөлiктерi), 382 (екiншi бөлiгi), 383 (екiншi бөлiгi), 496 (екiншi бөлiгi), 497 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгi), 501 (екiншi және төртiншi бөлiктерi)-баптар);
47) ұлттық қауіпсіздік органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (441 (үшiншi бөлiгi) (мемлекеттiк құпияларға байланысты құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн), 450 (үшінші бөлігі), 465-баптар);
48) күзету iс-шараларын жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметiнiң оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (141, 414 (екiншi бөлiгi), 424, 465, 468, 471 (екiншi бөлiгi), 491, 585-баптар);
49) Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (203, 206, 220 (үшiншi бөлiгi), 222, 223, 224, 234(бесiншi бөлiгi), 392 (бiрiншi бөлiгi), 450-баптар);
50) мемлекеттiк еңбек инспекциясы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (78, 405 (химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылық бойынша), 450 (үшінші бөлігі)-баптар);
51) бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (396 (жетiншi бөлiгi), 450 (үшінші бөлігі), 451-баптар);

41) уполномоченного органа в области регулирования индустриальной политики (статья 405 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции, игрушкам);
42) уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности (статьи 162 (когда эти нарушения совершены биржевыми брокерами и (или) биржевыми дилерами, а также работниками товарных бирж), 198 (часть пятая));
43) уполномоченного государственного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности (статьи 173, 450 (часть третья), 451);
44) уполномоченного органа в области нефти и газа (статьи 162, 163 (части вторая и третья (по превышению предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа), 451;
45) органов по атомной энергии (статьи 402, 403, 405 (по нарушению требований безопасности к машинам и оборудованиям));
46) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (статьи 369 (части вторая и третья), 370 (части третья и четвертая), 382 (часть вторая), 383 (часть вторая), 496 (часть вторая), 497 (часть вторая), 498 (часть вторая), 501 (части вторая и четвертая);
47) органов национальной безопасности (статьями (статьи 441 (часть третья) (за совершение правонарушений, связанных с государственными секретами),450 (часть третья), 465);
48) Службы охраны Президента Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (статьи 141, 414 (часть вторая), 424, 465, 468, 471 (часть вторая), 491, 585);
49) Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (статьи 203, 206, 220 (часть третья), 222, 223, 224, 234 (часть пятая), 392 (часть первая), 450);
50) органов государственной инспекции труда (статьи 78, 405 (по нарушениям требований безопасности к химической продукции), 450 (часть третья);
51) уполномоченного органа в области образования (статьи 396 (часть седьмая), 450 (часть третья), 451;

52) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (307, 388 (жетiншi, сегiзiншi бөлiктерi), 391 (сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерi), 439, 440 (үшiншi, төртінші және алтыншы бөліктері), 441, 442 (екiншi бөлiгi), 443 (төртінші бөлiгi), 444, 451, 452 (екiншi бөлiгi);
53) банкроттық саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын органдардың оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (450-бап (үшінші бөлiгi));
54) монополияға қарсы органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (151, 152 (екінші бөлігі)-баптар);
55) медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау органдарының оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (75 (екінші бөлiгi), 76 (екiншi бөлiгi), 396 (алтыншы және жетінші бөлiктерi), 413 (үшінші және бесінші бөлiктерi), 450 (үшінші бөлiгi), 452 (екiншi бөлiгi)- баптар);
56) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласындағы мемлекеттік органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (415 (екінші және үшінші бөліктері)-бап);
57) ғарыш қызметi саласындағы уәкiлеттi органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (297, 298-баптар);
58) дiни қызмет саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (475 (бірінші, үшінші, төртінші, алтыншы және жетінші бөліктері)-бап);
59) сот төрағасы немесе сот отырысында төрағалық етушi уәкiлдiк берген мемлекеттiк сот орындаушылары, сот приставтары және соттардың басқа да қызметкерлерiнің (630- 645, 649- 651-баптар);
60) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң уәкiлеттi қызметкерлерiнің (201 (бірінші-төртінші бөліктері), 232, 238, 239 (екінші бөлігі), 451-баптар);
61) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмдерi уәкiлдiк берген лауазымды адамдарының (630-бап);
62) Республикалық ұланның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (491-бап);
63) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның оған уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының (93-бап);
64) қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылар құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті қызметкерлерінің (174-бап) жасауға құқығы бар.
2. Осы Кодекстiң 661-716-баптарында көрсетiлген органдардың қарауына жатқызылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасауға осы органдардың оған уәкiлдiк берiлген лауазымды адамдарының құқығы бар. Бұдан басқа, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасауға:
1) көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдарының (566-баптың екiншi және үшінші бөліктері, 599, 600-баптар, 602 (автомобиль көлiгiнде және электр көлiгiнде құқық бұзушылық жасағаны үшiн)-бап);

52) местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (статьи 307, 388 (частями седьмой, восьмой), 391 (частями восьмой, девятой), 439, 440 (части третья, четвертая и шестая), 441, 442 (часть вторая), 443 (часть четвертая), 444, 451, 452 (частью второй);
53) органов, осуществляющих государственное регулирование в области банкротства (статья 450 (часть третья));
54) антимонопольного органа (статьи 151, 152 (часть вторая));
55) органов по контролю в сфере оказания медицинских услуг (статьи 75 (часть вторая), 76 (часть вторая), 396 (части шестая и седьмая), 413 (части третья и пятая), 450 (часть третья), 452 (часть вторая);
56) орган в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (статья 415 части вторая и третья);
57) уполномоченного органа в области космической деятельности (статьи 297, 298);
58) уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности (статьи 475 (части первая, третья, четвертая, шестая и седьмая));
59) государственные судебные исполнители, судебные приставы и другие сотрудники судов, уполномоченные председателем суда или председательствующим в заседании суда (статьи 630- 645, 649- 651);
60) уполномоченные работники Национального Банка Республики Казахстан (статьи 201 (части первая - четвертая), 232, 238, 239 (часть вторая), 451);
61) должностные лица, уполномоченные акимами областей (города республиканского значения, столицы) (статья 630);
62) Республиканской гвардии (статья 491);
63) уполномоченного органа по делам государственной службы (статья 93).
64) уполномоченные работники уполномоченного органа по защите прав потребителей финансовых услуг (статья 174).
2. По делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к ведению органов, указанных в статьях 661 - 716 настоящего Кодекса, протоколы о правонарушениях имеют право составлять уполномоченные на то должностные лица этих органов. Кроме того, протоколы об административных правонарушениях имеют право составлять:
1) должностные лица уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций (часть вторая и третья статьи 566, статьи 599, 600, статья 602 (за совершение правонарушений на автомобильном транспорте и электротранспорте);

2) орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органдардың мамандандырылған ұйымдарының лауазымды адамдарының (130, 134, 135, 324, 326, 353-370, 372, 379 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 381 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 382 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 383 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi)-баптар);
3) жануарлар дүниесiн қорғау мәселелерiмен айналысатын аңшылық және балық аулау шаруашылығы қорықшыларының, директорларының (369, 370 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi)-баптар);
4) күзету iс-шараларын жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметiнiң (284, 592, 489, 651-баптар) құқығы бар.
787-бап. Прокурордың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс
бойынша іс жүргізуді қозғауы
1. Прокурор әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы қаулы шығаруға құқылы.
2. Прокурордың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы қаулысында осы Кодекстiң 785-бабында көзделген мәлiметтер болуы тиiс.
788-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау
мерзiмдерi
1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасалған фактісінен кейін тез арада әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
2. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүргізілетін тексеру барысында әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезде тиісті тексеру аяқталғаннан кейін тез арада әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
3. «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында тыйым салынған монополистік қызметті жүзеге асыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылық анықталған жағдайда, тергеу нәтижелері бойынша тиісті шешім қабылдағаннан кейін тез арада әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
4. Салық салу не бюджет қаражатын пайдалану саласындағы, техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық анықталған жағдайда, тиісті тексеру аяқталғаннан тез арада әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
5. Осы Кодекстің 880-бабында айқындалған тәртіппен айыппұл төленбеген жағдайда осы Кодекстің осы бабында белгіленген мерзім өткеннен кейін хаттама бір тәулік ішінде жасалады.
6. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың мән-жайларын, өзiне қатысты iс қозғалған жеке тұлға жеке басын немесе заңды тұлға туралы мәлiметтердi және заңды тұлғаның өкiлiнiң жеке басын қосымша анықтау талап етiлген жағдайларда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама көрсетілген мән-жайлар анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, ал осы Кодекстiң 197, 204, 205, 207-баптарында, 214-бабының (бірінші және екінші бөліктерінде), 226(үшiншi және төртінші бөліктерінде), 230, 231, 238 және 239-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі материалдарды аумақтық филиалдарға беру кезінде құқық бұзушылық немесе оны жасаған адам табылған кезден бастап он жұмыс күні ішінде жасалады.

2) должностные лица специализированных организаций уполномоченных органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (статьи 130, 134, 135, 324, 326, 353-370, 372, 379 (части вторая и третья), 381 (части первая и вторая), 382 (части первая и вторая), 383 (части первая и вторая);
3) егеря, директора охотничьих и рыбных хозяйств, ведающих вопросами охраны животного мира (статьи 369, 370 (части первая и вторая);
4) Службы охраны Президента Республики Казахстан при проведении охранных мероприятий (284, 592, 489, 651).
Статья 787. Возбуждение производства по делу об
административном правонарушении прокурором
1. Прокурор вправе вынести постановление о возбуждении производства по делу об административном правонарушении.
2. Постановление прокурора о возбуждении производства по делу об административном правонарушении должно содержать сведения, предусмотренные статьей 785 настоящего Кодекса.
Статья 788. Сроки составления протокола об
административном правонарушении
1. Протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после обнаружения факта совершения административного правонарушения.
2. При выявлении административного правонарушения в ходе проверки, проводимой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки.
3. В случаях выявления административного правонарушения при осуществлении монополистической деятельности, запрещенной Законом Республики Казахстан «О конкуренции», протокол составляется незамедлительно после принятия соответствующего решения по результатам расследования.
4. В случаях выявления административных правонарушений в области налогообложения либо использования бюджетных средств, в сфере технического регулирования и обеспечения единства измерений протокол составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки.
5. В случае неуплаты штрафа в порядке, определенном статьей 880 настоящего Кодекса, протокол составляется в течение суток по истечении срока, установленного указанной статьей настоящего Кодекса.
6. В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток со дня установления указанных обстоятельств, а по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 197, 204, 205, 207, 214 (части первая и вторая), 226 (части третья и четвертая), 230, 231, 238 и 239 настоящего Кодекса, а также при передаче материалов по административному правонарушению в территориальные филиалы в течение десяти рабочих дней с момента обнаружения правонарушения или лица, его совершившего.

7. Сараптама жүргiзу талап етiлетiн жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама сараптама қорытындысы алынған сәттен бастап екі тәулiк iшiнде жасалады.
8. 311 (бiрiншi бөлiгiнде), 324 (бiрiншi бөлiгiнде), 331, 334, 381(екiншi бөлiгiнде)-баптарда көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының мөлшерiн белгiлеу талап етiлген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының мөлшерi белгiленген кезден бастап бiр тәулiк iшiнде жасалады.
9. Осы баптың алтыншы бөлiгiнде көрсетiлген талаптар жеке адамның анықталмауына байланысты атқарылмауы мүмкiн жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама осы бапта белгiленген мерзiмдерде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсi бойынша жасалады.
10. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы материалдар бойынша дәлелдеме ретiнде сертификатталған, арнайы техникалық бақылау-өлшем құралдарының және аспаптарының деректерi пайдаланылған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушы болмағанда да жасалуы мүмкiн.
789-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайтын
жағдайлар
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама:
1) ескерту түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жағдайда, егер адам құқық бұзушылық жасау фактісін мойындаса;
2) егер әкімшілік құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс істейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тіркелсе. Айыппұл арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралының немесе аспабының көрсеткіштері қоса беріліп, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама түрінде рәсімделеді, бұл туралы көлік құралының меншік иесі (иесі) тиісінше хабардар етіледі.
3) салық қызметінің органдары олар бойынша істерді қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық жасалған кезде;
4) жеке тұлғалар бұзылған құқықтарын қалпына келтiру туралы өтініш жазған жағдайда осы Кодекстiң 71-124 -баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi сот құқық бұзушылық туралы хаттама жасамай қарайды.
5) егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзу прокурор қаулысымен қозғалған болса және судья (сот) тікелей сот қарау барысында осы Кодекстің 660-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісін анықтаған кезде жасалмайды.

7. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение двух суток с момента получения заключения экспертизы.
8. В случаях, когда по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 311 (часть первая), 324 (часть первая), 331, 334, 381 (часть вторая) настоящего Кодекса требуется установление размера суммы нанесенного окружающей среде вреда, протокол об административном правонарушении составляется в течение суток с момента установления размера суммы нанесенного окружающей среде вреда.
9. В случаях, когда требования, указанные в части шестой настоящей статьи, не могут быть исполнены по причине неустановления физического лица, протокол об административном правонарушении составляется по факту совершения административного правонарушения в сроки, установленные настоящей статьей.
10. В случае, когда по материалам об административных правонарушениях в качестве доказательства используются данные сертифицированных, специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов, протокол об административном правонарушении может быть составлен в отсутствие нарушителя.
Статья 789. Случаи, когда протокол об административном
правонарушении не составляется
1. Протокол об административном правонарушении не составляется:
1) в случаях совершения административного правонарушения, влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения, если лицо признало факт совершения правонарушения;
2) если административное правонарушение зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме. Штраф оформляется в виде предписания о необходимости уплаты штрафа с приложением показаний специального контрольно-измерительного технического средства или прибора, о чем надлежащим образом уведомляется собственник (владелец) транспортного средства;
3) при совершении административных правонарушений, дела по которым рассматриваются органами налоговой службы;
4) при обращении физических лиц с заявлением о восстановлении нарушенных прав дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 71-124 настоящего Кодекса, рассматриваются судом без составления протокола о правонарушении;
5) если производство по делу об административном правонарушении возбуждено постановлением прокурора и при установлении судьей (судом) непосредственно в ходе рассмотрения судом факта проявления неуважения к суду в случаях, предусмотренных частью третьей статьи 660 настоящего Кодекса.

2. Қаржы және сауда саласындағы құқық бұзушылықты қоспағанда, ескерту түрiндегi жазаны соған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде ресiмдейдi.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам ескерту жасау туралы қаулысының екiншi данасына қол қою арқылы қолданылған жазаға өзiнiң келiсетiнiн растайды.
790-бап. Хаттаманы (прокурордың қаулысын) iстi қарау үшiн
жiберу
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама (прокурордың қаулысы) қарау үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлдiк берiлген судьяға жасалған кезден бастап үш тәулiк iшiнде жiберiледi.
791-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс
жүргiзудi iстi қарауға бергенге дейiн қысқарту
Осы Кодекстiң 72, 723-баптарында көзделген мән-жайлардың тым болмаса бiреуi болған жағдайда iстi жүргiзiп жатқан лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi қысқарту туралы қаулы шығарады.
42-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша
қысқартылған іс жүргізу
792-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізудің негіздері
1. Лауазымды адам осы Кодекстiң 43-бабы бірінші бөлігінің бірінші абзацына сәйкес айыппұл түрінде әкімшілік жаза көзделген құқық бұзушылық фактісін оның жасалған орнында анықтаған жағдайда, өз кінәсін мойындаған және салынатын айыппұл мөлшерімен келісетін құқық бұзушылық жасаған адам анықталған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізу жүзеге асырылады.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша:
1) баптың санкциясында өзге жаза түрлері көзделген;
2) құқық бұзушылықты кәмелетке толмаған жасаған;
3) құқық бұзушылықты артықшылық берілген немесе иммунитеті бар адамдар жасаған;
4) салық қызметінің органдары олар бойынша істерді қарайтын әкімшілік құқық бұзушылықты жасалған;
5) егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық автоматты режимде жұмыс iстейтiн сертификатталған арнаулы бақылау-өлшеу техникалық құралдарымен және аспаптарымен тiркелген жағдайларда қысқартылған іс жүргізу қолданылмайды.
793-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша
қысқартылған іс жүргізудің тәртібі
1. Әкімшілік құқық бұзушылық табылған және оны жасаған адам анықталған кезде, лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы оның жасалған жерінде жасайды және адамға жеті тәулік ішінде көрсетілген айыппұл сомасының елу пайыз мөлшерде айыппұлды төлеу құқығын түсіндіреді.
Лауазымды адам адамға әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесімен қоса қатаң қаржылық есептілік құжаты болып табылатын белгіленген үлгідегі түбіртекті береді.

2. Взыскание в виде предупреждения оформляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения, за исключением правонарушения в области финансов и торговли.
Лицо, совершившее административное правонарушение, подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством подписи на втором экземпляре постановления о вынесении предупреждения.
Статья 790. Направление протокола (постановления
прокурора) для рассмотрения дела
Протокол (постановление прокурора) об административном правонарушении в течение трех суток с момента составления направляется для рассмотрения судье, уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении.
Статья 791. Прекращение производства по делу об
административном правонарушении до передачи
дела на рассмотрение
При наличии хотя бы одного из обстоятельств, предусмотренных статьями 722, 723 настоящего Кодекса, должностное лицо, в производстве которого находится дело, выносит постановление о прекращении производства по делу об административном правонарушении.
Глава 42. Сокращенное производство по делу об административном
правонарушении
Статья 792. Основания сокращенного производства по делу
об административном правонарушении
1. Сокращенное производство по делу об административном правонарушении осуществляется в случаях, если факт правонарушения обнаружен должностным лицом на месте его совершения, за которое предусмотрено административное взыскание в виде штрафа согласно абзацу первому части первой статьи 43 настоящего Кодекса, установлено совершившее его лицо, которое признает свою вину и соглашается с размером налагаемого штрафа.
2. Сокращенное производство по делу об административном правонарушении не применяется в случаях:
1) когда санкцией статьи предусмотрены иные виды взыскания;
2) совершения правонарушения несовершеннолетним;
3) совершения правонарушения лицами, обладающими привилегиями и иммунитетом;
4) совершения административных правонарушений, дела по которым рассматриваются органами налоговой службы;
5) если административное правонарушение зафиксировано сертифицированными специальными контрольно-измерительными техническими средствами и приборами, работающими в автоматическом режиме.
Статья 793. Порядок сокращенного производства по делу об
административном правонарушении
1. При обнаружении административного правонарушения и установлении совершившего его лица, должностное лицо составляет протокол об административном правонарушении на месте его совершения и разъясняет лицу право оплаты штрафа в размере пятидесяти процентов от указанной суммы штрафа в течение семи суток.
Должностное лицо вручает лицу копию протокола об административном правонарушении с квитанцией установленного образца, являющейся документом строгой финансовой отчетности.

2. Жеті тәулік ішінде көрсетілген айыппұл сомасының елу пайыз мөлшерде айыппұлды төленген жағдайда іс мәні бойынша қаралды деп есептеледі.
Осы тараудың қағидалары бойынша қаралған істі қайта қарау осы Кодекстің 46-тарауда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген құқықты пайдаланбау немесе тиісінше пайдаланбау жағдайында әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу жалпы тәртіппен жүзеге асырылады.
43-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау
794-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарайтын орын
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс оның жасалған жерi бойынша, ал осы Кодексте көзделген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iсті қарау ведомстволық бағыныстылығына жататын лауазымды адамның (уәкілетті мемлекеттік органның) орналасқан жері бойынша қаралады. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша жүргізіліп жатқан адамның өтініші бойынша іс тұрғылықты жері бойынша қаралуы мүмкін.
2. Осы Кодекстiң 320, 321, 555, 556, 558, 571-609-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер көлiк құралдары, кемелер, соның iшiнде шағын көлемдi кемелер есепке алынған жер бойынша немесе өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның тұрғылықты жерi бойынша да қаралуы мүмкiн.
3. Осы Кодекстiң 365, 366, 369, 370 және 428-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер олар жасалған жер бойынша немесе өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның тұрғылықты жерi бойынша қаралуы мүмкiн.
4. Кәмелетке толмағандардың, олардың ата-аналарының немесе ата-аналарын ауыстыратын адамдардың әкiмшiлiк құқық бұзушылығы туралы iстер өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның тұрғылықты жерi бойынша қаралады.
795-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға
әзiрлеу
1. Судья, лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға әзiрлеу кезiнде мына мәселелердi:
1) бұл iстi қарау өзiнiң құзыретiне жататынын;
2) бұл iстi судьяның, лауазымды адамның қарау мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлардың болуын;
3) осы Кодексте көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама мен басқа хаттамалардың дұрыс жасалғанын, сондай-ақ iстiң өзге де материалдарының дұрыс ресiмделгенiн;
4) iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлардың, сондай-ақ адамды әкiмшiлiк жауапқа тартпауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлардың болуын;

2. В случае оплаты штрафа в размере пятидесяти процентов от указанной суммы штрафа в течение семи суток, дело считается рассмотренным по существу.
Пересмотр дела, рассмотренного по правилам настоящей главы, осуществляется в порядке, установленном главой 46 настоящего Кодекса.
3. В случае неиспользования или ненадлежащего использования права, предусмотренного частью первой настоящей статьи, производство по делу об административном правонарушении осуществляется в общем порядке.
Глава 43. Рассмотрение дел об административных правонарушениях
Статья 794. Место рассмотрения дела об административном
правонарушении
1. Дело об административном правонарушении рассматривается по месту его совершения, а в предусмотренных настоящим Кодексом случаях по месту нахождения должностного лица (уполномоченного государственного органа), к подведомственности которого относится рассмотрение дела об административном правонарушении. По ходатайству лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, дело может быть рассмотрено по месту жительства данного лица.
2. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 320, 321, 555, 556, 558, 571-609 настоящего Кодекса, могут рассматриваться также по месту учета транспортных средств, судов, в том числе маломерных, или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
3. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 365, 366, 369, 370 и 428 настоящего Кодекса, рассматриваются по месту их совершения или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
4. Дела об административных правонарушениях несовершеннолетних, их родителей или лиц, их заменяющих, рассматриваются по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
Статья 795. Подготовка к рассмотрению дела об
административном правонарушении
1. Судья, должностное лицо при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении выясняют следующие вопросы:
1) относится ли к его компетенции рассмотрение данного дела;
2) имеются ли обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения данного дела судьей, должностным лицом;
3) правильно ли составлены протокол об административном правонарушении и другие протоколы, предусмотренные настоящим Кодексом, а также оформлены иные материалы дела;
4) имеются ли обстоятельства, исключающие производство по делу, а также обстоятельства, позволяющие не привлекать лицо к административной ответственности;

5) өтiнiшхаттардың және бас тартудың болуын;
6) осы Кодекстiң 725-729-баптарында аталған адамдарға iс қаралатын орын мен уақыт туралы хабарланғанын анықтайды.
2. Осы баптың бірінші бөлігі 1), 3) және 6) тармақшаларының талаптары осы Кодекстің 660-бабының үшінші бөлігіне сәйкес қаралған сотқа құрметтемеушілік білдіру фактілері туралы істерге қолданылмайды.
796-бап. Судьяның, лауазымды адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық
туралы iстi қарау мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлар
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қарауға берiлген судья, лауазымды адам, егер ол адам:
1) жауаптылыққа тартылып отырған адамның немесе жәбiрленушiнiң, олардың өкiлдерiнiң, қорғаушының туысы болып табылса;
2) iстiң шешiлуiне жеке басы, тiкелей немесе жанама түрде мүдделi болса, бұл iстi қарай алмайды.
797-бап. Судьяның, лауазымды адамның өздiгiнен бас тартуы және
олардан бас тарту
1. Осы Кодекстiң 796-бабында көзделген мән-жайлар болған кезде судья, лауазымды адам өзiнiң бас тартатыны туралы мәлiмдеуге мiндеттi.
2. Осы Кодекстiң 796-бабында көзделген мән-жайлар болған кезде, өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адам, жәбiрленушi, жеке тұлғаның заңды өкілдері мен заңды тұлғаның өкілдері, қорғаушы, прокурор судьядан, лауазымды адамнан бас тартатындығын мәлiмдеуге құқылы.
3. Өздiгiнен бас тарту, олардан бас тарту туралы мәлiмдеме тиiстi соттың төрағасына, жоғары тұрған лауазымды адамға берiледi.
4. Өздiгiнен бас тарту, олардан бас тарту туралы мәлiмдеменi соттың төрағасы, жоғары тұрған лауазымды адам ол түскен күннен бастап бiр тәулiк iшiнде қарайды.
5. Өздiгiнен бас тарту, олардан бас тарту туралы мәлiмдеменi қарау нәтижелерi бойынша мәлiмдеменi қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы ұйғарым шығарылады.
798-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға әзiрлеу
кезiнде судья, орган (лауазымды адам) қабылдайтын
шешiм
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға әзiрлеу кезiнде судья, орган (лауазымды адам) мынадай шешiм қабылдайды:
1) iстi қарайтын уақыт пен орын тағайындау туралы;
2) iс бойынша адамдарды шақыру, қажеттi қосымша материалдарды сұрап алдыру туралы. Қажет болған жағдайда судья сараптама тағайындауға да құқылы;
3) iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы;
4) егер бұл iстi қарау өзiнiң құзыретiне жатпаса не судьядан, лауазымды адамнан бас тарту туралы ұйғарым шығарылса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа да материалдарын ведомстволық қарастылығы бойынша қарауға беру туралы;
5) осы Кодекстiң 794-бабына сәйкес iстi мәнi бойынша қарауға беру туралы;

5) имеются ли ходатайства и отводы;
6) извещены ли о месте и времени рассмотрения дела лица, указанные в статьях 725-729 настоящего Кодекса.
2. Требования подпунктов 1), 3) и 6) части первой настоящей статьи на дела о фактах проявления неуважения к суду, рассмотренные в соответствии с частью третьей статьи 660 настоящего Кодекса, не распространяются.
Статья 796. Обстоятельства, исключающие возможность
рассмотрения дела об административном
правонарушении судьей, должностным лицом
Судья, должностное лицо, на рассмотрение которого передано дело об административном правонарушении, не может рассматривать данное дело в случаях, если это лицо:
1) является родственником лица, привлекаемого к ответственности, или потерпевшего, их представителей, защитника;
2) лично, прямо или косвенно заинтересовано в разрешении дела.
Статья 797. Самоотвод и отвод судьи, должностного лица
1. При наличии обстоятельств, предусмотренных статьей 796 настоящего Кодекса, судья, должностное лицо обязаны заявить о самоотводе.
2. При наличии обстоятельств, предусмотренных статьей 796 настоящего Кодекса, лицо, в отношении которого ведется производство по делу, потерпевший, законные представители физического лица и представители юридического лица, защитник, прокурор вправе заявить отвод судье, должностному лицу.
3. Заявление о самоотводе, отводе подается председателю соответствующего суда, вышестоящему должностному лицу.
4. Заявление о самоотводе, отводе рассматривается председателем суда, вышестоящим должностным лицом в течение суток со дня поступления.
5. По результатам рассмотрения заявления о самоотводе, отводе выносится определение об удовлетворении заявления либо об отказе в его удовлетворении.
Статья 798. Решение судьи, органа (должностного лица),
принимаемое при подготовке к рассмотрению
дела об административном правонарушении
1. Судья, орган (должностное лицо) при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении принимают следующее решение:
1) о назначении времени и места рассмотрения дела;
2) о вызове лиц, истребовании необходимых дополнительных материалов по делу. В случае необходимости судья вправе также назначить экспертизу;
3) об отложении рассмотрения дела;
4) о передаче протокола об административном правонарушении и других материалов дела на рассмотрение по подведомственности, если рассмотрение данного дела не относится к его компетенции либо вынесено определение об отводе судьи, должностного лица;
5) о передаче дела для рассмотрения по существу в соответствии со статьей 794 настоящего Кодекса;

6) осы Кодекстiң 722, 723-баптарында көзделген мән-жайлар болған кезде iс жүргiзудi қысқарту туралы.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген шешiмдер ұйғарым түрiнде шығарылады.
3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 6) тармақшасында көзделген шешiм қаулы түрiнде шығарылады.
4. Судья, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдар (лауазымды адамдар) іс жүргізуде бір адамға қатысты қозғалған екі және одан көп істің барын анықтай отырып, бұл істерді бірге қарау үшін бір іс жүргізуге біріктіруге құқылы.
5. Осы Кодекстiң 725-бабының төртiншi бөлiгiнде, 727-бабының алтыншы бөлiгiнде және 735-бабының бесiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда жауаптылыққа тартылып отырған адамның, оның өкiлiнiң, куәнiң дәлелсiз себептермен келмей қалуына байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қайта қарауға әзiрлеу кезiнде iстi қарайтын судья, орган (лауазымды адам) аталған адамдарды күштеп әкелу туралы ұйғарым шығаруға құқылы.
799-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау
мерзiмдерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер iстi қарауға құқылы судья, орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа да материалдарын алған күннен бастап он бес тәулік ішінде қаралады.
2. Сот талқылауы барысында процеске қатысушы адамның тарапынан сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісі туралы анықталған істі судья (сот) соттың бірінші, апелляциялық немесе қадағалау инстанциясындағы тікелей осы отырысында қарайды.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардан өтiнiшхаттар түскен жағдайда не iстiң мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған кезде iстiң қаралу мерзiмiн iстi қараушы судья, орган (лауазымды адам) ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспайды. Мерзімді ұзарту туралы дәлелді ұйғарым шығарылады.
4. Жасалуы Қазақстан Республикасының шегiнен тыс әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберуге әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама мен iстiң басқа да материалдары алынған күнi, ал әкiмшiлiк ұстауға ұшыраған адамға қатысты – ол ұсталған кезден бастап қырық сегiз сағаттан кешiктiрiлмей қаралады.
5. Егер өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адам лауазымды адам соның негізінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғаған тексеру мен өзге де мән-жайлардың нәтижелеріне шағымданса, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын судья, орган (лауазымды адам), соттың тиісті шешімі шығарылғанға дейін және заңды күшіне енгенге дейін немесе өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамның шағымын қарайтын органның (лауазымды адамның) шешіміне шағымданудың мерзімі өткенге дейін әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралу мерзімін ұзартады.

6) о прекращении производства при наличии обстоятельств, предусмотренных статьями 722, 723 настоящего Кодекса.
2. Решения, предусмотренные частью первой настоящей статьи, выносятся в виде определения.
3. Решение, предусмотренное подпунктом 6) части первой настоящей статьи, выносится в виде постановления.
4. Судья, органы (должностные лица), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, установив, что в производстве имеются два и более дела, возбужденных в отношении одного и того же лица, вправе объединить эти дела в одно производство для совместного рассмотрения.
5. При подготовке к повторному рассмотрению дела об административном правонарушении в связи с неявкой без уважительных причин лица, привлекаемого к ответственности, его представителя, свидетеля в случаях, предусмотренных частью четвертой статьи 725, частью шестой статьи 727 и частью пятой статьи 735 настоящего Кодекса, судья, орган (должностное лицо), рассматривающие дело, вправе вынести определение о приводе указанных лиц.
Статья 799. Сроки рассмотрения дел об административных
правонарушениях
1. Дела об административных правонарушениях рассматриваются в течение пятнадцати суток со дня получения судьей, органом (должностным лицом), правомочным рассматривать дело, протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
2. Дело о факте проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица, установленном в ходе судебного разбирательства, рассматривается судьей (судом) непосредственно в этом же заседании суда первой, апелляционной или надзорной инстанции.
3. В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела может быть продлен судьей, органом (должностным лицом), рассматривающим дело, но не более чем на один месяц. О продлении срока выносится мотивированное определение.
4. Дело об административном правонарушении, совершение которого влечет административное выдворение за пределы Республики Казахстан, рассматривается в день получения протокола об административном правонарушении и других материалов дела, а в отношении лица, подвергнутого административному задержанию, - не позднее сорока восьми часов с момента его задержания.
5. Если лицом, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении обжалуются результаты проверки и иные обстоятельства, на основании которых должностным лицом возбуждено дело об административном правонарушении, срок рассмотрения дела об административном правонарушении продлевается судьей, органом (должностным лицом), рассматривающим дело об административном правонарушении, до вынесения и вступления в законную силу соответствующего решения суда или истечения срока на обжалование решения органа (должностного лица), рассматривающего жалобу лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении.

800-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарау тәртiбi
1. Судья, лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға кiрiскенде:
1) iстi кiм қарайтынын, қандай iс қаралуға жатанын, кiм және осы Кодекстiң қандай бабының негiзiнде жауапқа тартылып отырғанын хабарлайды;
2) әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылып отырған жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкiлiнiң, сондай-ақ iстi қарауға қатысатын өзге де адамдардың келгенiне көз жеткiзедi;
3) iс бойынша іс жүргiзуге қатысушылардың жеке басын анықтайды және жеке тұлғаның заңды өкілдерінің немесе заңды тұлға өкiлдерiнiң, қорғаушының өкiлеттiктерiн тексереді;
4) іс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардың келмей қалу себептерiн анықтайды және аталған адамдар болмағанда iсті қарау туралы не iсті қарауды кейiнге қалдыру туралы шешiм қабылдайды;
5) қажет болған жағдайларда iсті қарау кезiнде қатысуы мiндеттi адамды күштеп әкелу туралы ұйғарым шығарады, аудармашыны тағайындайды;
6) iсті қарауға қатысушы адамдарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, соның ішінде мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен тегін заң көмегін алу құқығын түсiндiредi;
7) іс жүргізу тілін айқындайды, ана тiлiнде немесе өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан адамның бiлетiн тiлінде арыз беру, түсiнiктемелер мен айғақтар беру, өтiнiшхаттар беру, шағым жасау, істің материалдарымен танысу, оны қарау кезiнде сөз сөйлеу, аудармашының көрсететін қызметтерін тегiн пайдалану құқығын түсiндiредi;
8) мәлiмделген бас тартуды және өтiнiшхаттарды шешедi;
9) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы, ал қажет болған кезде істің өзге де материалдарын жариялайды;
10) iсті қарауды кейiнге қалдыру туралы ұйғарымды: iс қарайтын судьяның не лауазымды адамның, егер одан бас тарту iстi мәнi бойынша қарауға кедергi келтiрсе, өздiгiнен бас тартуы немесе одан бас тарту туралы мәлiмделуiне; егер қорғаушыдан, уәкiлеттi өкiлден, сарапшыдан немесе аудармашыдан бас тарту iстi мәнi бойынша қарауға кедергi келтiрсе, көрсетілген бас тартуға; iстi қарауға қатысушы адамдардың келуі немесе iс бойынша қосымша материалдарды сұратып алу қажеттiгiне байланысты, сондай-ақ осы Кодекстiң 48-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда шығарады. Қажет болған жағдайда судья (лауазымды адам) сараптама тағайындау туралы ұйғарым шығарады;
11) осы Кодекстiң 798-бабында көзделген жағдайларда iстi мәнi бойынша қарауға беру туралы ұйғарым шығарады.
2. Төрағалық етуші тікелей сот талқылауы барысында процеске қатысушы адамның тарапынан сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісін анықтай отырып, факті туралы жария етіп, осы баптың бірінші бөлігінің 2), 4), 9) және 11) тармақшаларының талаптарын сақтамастан, кінәлі адамға осы Кодекстің 630-бабында көзделген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы шығаруға құқылы.
Тікелей сот талқылауы барысында процеске қатысушы адамның тарапынан сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісінің анықталуы осы сот отырысының хаттамасында тіркеледі.

Статья 800. Порядок рассмотрения дел об административных
правонарушениях
1. Судья, должностное лицо, приступив к рассмотрению дела об административном правонарушении:
1) объявляет, кто рассматривает дело, какое дело подлежит рассмотрению, кто и на основании какой статьи настоящего Кодекса привлекается к ответственности;
2) удостоверяется в явке физического лица или представителя юридического лица, привлекаемого к административной ответственности, а также иных лиц, участвующих в рассмотрении дела;
3) устанавливает личность участников производства по делу и проверяет полномочия законных представителей физического лица или представителей юридического лица, защитника;
4) выясняет причины неявки участников производства по делу и принимает решение о рассмотрении дела в отсутствие указанных лиц либо об отложении рассмотрения дела;
5) в необходимых случаях выносит определение о приводе лица, участие которого является обязательным при рассмотрении дела, назначает переводчика;
6) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении дела, их права и обязанности, в том числе право на получение бесплатной юридической помощи за счет средств государственного бюджета;
7) определяет язык производства, разъясняется право делать заявления, давать объяснения и показания, заявлять ходатайства, приносить жалобы, знакомиться с материалами дела, выступать при его рассмотрении на родном языке или другом языке, которым владеет лицо, в отношении которого ведется производство, бесплатно пользоваться услугами переводчика.
8) разрешает заявленные отводы и ходатайства;
9) оглашает протокол об административном правонарушении, а при необходимости - и иные материалы дела;
10) выносит определение об отложении рассмотрения дела в связи: с заявлением о самоотводе или отводе судьи либо должностного лица, рассматривающего дело, в случае, если его отвод препятствует рассмотрению дела по существу; с отводом защитника, уполномоченного представителя, эксперта или переводчика, если указанный отвод препятствует рассмотрению дела по существу; с необходимостью явки лиц, участвующих в рассмотрении дела, или истребования дополнительных материалов по делу, а также в случаях, предусмотренных частью второй статьи 48 настоящего Кодекса. В случае необходимости судья (должностное лицо) выносит определение о назначении экспертизы;
11) выносит определение о передаче дела для рассмотрения по существу в случаях, предусмотренных статьей 798 настоящего Кодекса.
2. Председательствующий, установив факт проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица непосредственно в ходе судебного разбирательства, вправе, объявив о факте, без соблюдения требований подпунктов 2), 4), 9) и 11) части первой настоящей статьи вынести постановление о наложении на виновное лицо административного взыскания, предусмотренного статьей 630 настоящего Кодекса.
Установление факта проявления неуважения к суду со стороны присутствующего в процессе лица непосредственно в ходе судебного разбирательства фиксируется в протоколе этого судебного заседания.

3. Судья, лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға кiрiсiп, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы оқып береді, iс бойынша өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкiлiнiң түсiнiктемелерiн, іс бойынша iс жүргiзуге қатысушы басқа адамдардың айғақтарын, маманның түсiндiрмесiн және сарапшының қорытындысын тыңдайды, өзге де дәлелдемелерді зерттейді, ал iстi қарауға прокурор қатысқан жағдайда оның қорытындысын тыңдайды.
4. Өкілдерінің әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға құқығы бар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істі қозғаған лауазымды адам немесе мемлекеттік органның өкілі істің қаралуына қатысқан жағдайда, олар құқық бұзушылықтың мәні бойынша түсініктемелерді және оны жасауда адамның кінәлілігінің дәлелдемелерін бірінші болып ұсынады.
5. Қажет болған жағдайларда осы Кодексте көзделген басқа да процессуалдық iс-әрекеттер жүзеге асырылады.
801-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде
анықтауға жататын мән-жайлар
1. Судья, орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғанын, оны жасауда осы адамның кiнәлiлiгiн, оның әкiмшiлiк жауаптылыққа жататынын, жауаптылықты жеңiлдететiн және ауырлататын мән-жайлардың болуын, мүлiктiк залал келтiрiлгенiн анықтауға, сондай-ақ iстi дұрыс шешу үшiн маңызы бар басқа да мән-жайларды анықтауға мiндеттi.
2. Жауаптылықты жеңілдететін мән-жайлар анықталған жағдайда судья, (лауазымды адам) өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс қозғалған жеке тұлғаға салынған әкімшілік айыппұл сомасын, бірақ айыппұлдың жалпы сомасының отыз пайызынан аспайтын етіп қысқартуға құқылы.
802-бап. Сот отырысының хаттамасы
1. Сот отырысында хаттама жасалады. Егер өзіне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргізуге қатысты адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезінде өз кінәсін толығымен мойындап, дәлелдемелерді зерттеу қажеттігі туралы мәлімдемесе, хаттама жүргізу міндетті емес.
2. Сот отырысының хаттамасында мыналар:
1) отырыстың орны мен күні, оның басталу және аяқталу уақыты;
2) өзіне қатысты іс қаралып жатқан адам туралы мәліметтер: жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен реквизиттері, идентификациялық нөмірі, тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтер, жұмыс орны; заңды тұлғаларға – атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу нөмірі мен күні, идентификациялық нөмірі және банк реквизиттері;

3. Судья, должностное лицо, приступив к рассмотрению дела об административном правонарушении, зачитывает протокол об административном правонарушении, заслушивает объяснения физического лица или представителя юридического лица, в отношении которого ведется производство по делу, показания других лиц, участвующих в производстве по делу, пояснения специалиста и заключение эксперта, исследует иные доказательства, а в случае участия прокурора в рассмотрении дела заслушивает его заключение.
4. В случае участия в рассмотрении дела должностного лица, возбудившего дело об административном правонарушении или представителя государственного органа, чьи представители имеют право возбуждать дела об административных правонарушениях, они первыми представляют объяснения по существу правонарушения и доказательства виновности лица в его совершении.
5. В необходимых случаях осуществляются другие процессуальные действия, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 801. Обстоятельства, подлежащие выяснению при
рассмотрении дела об административном
правонарушении
1. Судья, орган (должностное лицо) при рассмотрении дела об административном правонарушении обязаны выяснить, было ли совершено административное правонарушение, виновно ли данное лицо в его совершении, подлежит ли оно административной ответственности, имеются ли обстоятельства, смягчающие и отягчающие ответственность, причинен ли имущественный ущерб, а также выяснить другие обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
2. При установлении обстоятельств, смягчающих ответственность, судья, орган (должностное лицо) вправе сократить сумму административного штрафа, налагаемого на физическое лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, но не более чем на тридцать процентов от общей суммы штрафа.
Статья 802. Протокол судебного заседания
1. В судебном заседании ведется протокол. Если лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, при рассмотрении дела об административном правонарушении полностью признает свою вину, не заявляет о необходимости исследовать доказательства, ведение протокола необязательно.
2. В протоколе судебного заседания указываются:
1) место и дата заседания, время его начала и окончания;
2) сведения о лице, в отношении которого рассматривается дело: для физических лиц - фамилия, имя, отчество, дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, сведения о регистрации по месту жительства, место работы; для юридических лиц - наименование, организационно-правовая форма, место нахождения, номер и дата государственной регистрации в качестве юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты;

3) қаралып жатқан іс бойынша іс жүргізу тілі;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы қаралып жатқан iстің оқиғасы;
5) судьяның, сот отырысы хатшысының қызметі, тегі;
6) істің қаралуына қатысатын адамдардың келгендігі туралы, келмеген адамдарды белгіленген тәртіппен хабардар ету туралы мәліметтер;
7) сот отырысының барысы;
8) бас тарту, өтінішхаттар және оларды қараудың нәтижелері;
9) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушыларға олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру;
10) сот отырысы қатысушыларының түсініктемелерінің, сұрақтары мен жауаптарының, сөйлеген сөздерінің мазмұны;
11) қаралған материалдар мен құжаттар;
12) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша сот отырысы барысында шығарылған қаулыларды, соттың шешімін көрсету, оған шағымданудың мерзімі мен тәртібін түсіндіру;
13) сот отырысының хаттамасымен танысу және оған ескертулер беру мерзімін түсіндіру көрсетіледі.
3. Хаттаманы іс қаралған күннен бастап бес тәуліктен кешіктірмей судья және сот отырысының хатшысы жасап, қолдарын қояды.
4. Судья өзiне қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан адамның, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзуге басқа қатысушылардың сот отырысының хаттамасымен танысу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргізуге қатысушылар сот отырысы хаттамасының толықтығы мен дұрыстығына қатысты өз ескертулерін оған қол қойылған соң бес тәулік ішінде беруге құқылы.
6. Сот отырысының хаттамасына ескертулерді судья бес тәулік ішінде қарайды.
7. Сот отырысының хаттамасына жасалған ескертулерді қабылдау немесе қабылдамау туралы судья дәлелді қаулы шығарады. Сот отырысының хаттамасына қаулы мен ескертулер сот отырысының хаттамасына қоса тіркеледі.
803-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау нәтижелерi
бойынша шешiмдердiң түрлерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарап, судья, орган (лауазымды адам) мына қаулылардың бiрiн шығарады:
1) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы;
2) іс бойынша iс жүргiзудi қысқарту туралы;
3) iстi осы әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн өзге түрде немесе мөлшерде жаза қолдануға құқылы судьяның, органның (лауазымды адамның) қарауына беру туралы, сондай-ақ осы Кодекстiң 794-бабында көзделген жағдайларда iстi көлiк құралының (кеме, соның iшiнде шағын көлемдi кеме) есепте тұрған жері бойынша қарауға беру туралы;
2. Істі қарау нәтижесінде жасалған әрекетке заңдық бағаның дұрыс еместігін мойындай отырып, судья, орган (лауазымды адам) құқық бұзушылықтың саралануын қатаң емес әкімшілік жазаны қарастыратын заңның бабына өзгертуге құқылы.

3) язык производства по рассматриваемому делу;
4) событие рассматриваемого дела об административном правонарушении;
5) должность, фамилия, инициалы судьи, секретаря судебного заседания;
6) сведения о явке лиц, участвующих в рассмотрении дела, об извещении отсутствующих лиц в установленном порядке;
7) ход судебного заседания;
8) отводы, ходатайства и результаты их рассмотрения;
9) разъяснение участникам производства по делу об административном правонарушении их прав и обязанностей;
10) содержание объяснений, вопросов и ответов, выступлений участников судебного заседания;
11) рассмотренные материалы и документы;
12) указание на постановления, вынесенные в ходе судебного заседания, решение суда по делу об административном правонарушении, разъяснение срока и порядка его обжалования;
13) ознакомление с протоколом судебного заседания и разъяснение срока подачи на него замечаний.
3. Протокол составляется, подписывается судьей и секретарем судебного заседания не позднее пяти суток со дня рассмотрения дела.
4. Судья обязан обеспечить лицу, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, другим участникам производства по делу об административном правонарушении возможность ознакомиться с протоколом судебного заседания.
5. Участники производства по делу об административном правонарушении вправе представить свои замечания в отношении полноты и достоверности составления протокола судебного заседания в течение пяти суток после его подписания.
6. Замечания на протокол судебного заседания рассматриваются судьей в течение пяти суток.
7. О принятии или отклонении замечаний на протокол судебного заседания судья выносит мотивированное постановление. Постановление и замечания на протокол судебного заседания приобщаются к протоколу судебного заседания.
Статья 803. Виды решений по результатам рассмотрения дела
об административном правонарушении
1. Рассмотрев дело об административном правонарушении, судья, орган (должностное лицо) выносят одно из следующих постановлений:
1) о наложении административного взыскания;
2) о прекращении производства по делу;
3) о передаче дела на рассмотрение судье, органу (должностному лицу), правомочному налагать за данное административное правонарушение взыскание иного вида или размера, а также о передаче дела на рассмотрение по месту учета транспортного средства (судна, в том числе маломерного), в случаях, предусмотренных статьей 794 настоящего Кодекса;
2. Признав в результате рассмотрения дела неправильной юридическую оценку содеянного, судья, орган (должностное лицо) вправе изменить квалификацию правонарушения на статью закона, предусматривающую менее строгое административное взыскание.

3. Көлік құралын жүргізушіні жол жүрісі қағидаларын білуін тексеруге арналған емтиханды тапсыруға жіберген кезде жол жүрісі қағидаларын білуін тексеруге жіберу туралы қаулы шығарылады, оның көшірмесі емтихан тапсыруға жіберілген адамға беріледі.
4. Өзіне қатысты іс қаралған адамның іс-әрекеттерінде осы Кодекстің басқа бабында немесе 2-бөлімі ерекше бөлімінің бабының бөлігінде көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, сот құқық бұзушылықтың саралануын заңның онша қатаң емес әкiмшiлiк жаза көздейтiн бабына немесе бабының бөлігіне өзгертуге құқылы.
5. Іс бойынша іс жүргiзудi қысқарту туралы қаулы:
1) осы Кодекстiң 722-бабында көзделген іс бойынша iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлар болған;
2) осы Кодекстiң 723-бабында көзделген әкiмшiлiк жауапқа тартпауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлар болған;
3) осы Кодекстiң 32-бабына сәйкес адамды тәртiптiк жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн iс материалдары тиiстi органдарға берілетiн жағдайларда шығарылады.
804-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыда:
1) қаулыны шығарған судьяның, лауазымды адамның қызметі, тегі, аты, әкесінің аты;
2) iстiң қаралған күнi мен орны;
3) өзiне қатысты iс қаралған адам туралы мәлiметтер: жеке тұлғалар үшiн – тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi, тұрғылықты жерi, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен реквизиттерi, идентификациялық нөмiрi, тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенi туралы мәлiметтер, жұмыс орны; заңды тұлғалар үшiн – атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, орналасқан жерi, заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркелу нөмiрi мен күнi, идентификациялық нөмiрi және банк реквизиттерi;
4) қаралып жатқан iс бойынша iс жүргiзу тiлi;
5) осы Кодекстiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық көзделетiн бабы;
6) iстi қарау кезiнде анықталған мән-жайлар;
7) iс бойынша шешiм;
8) қаулыға шағымданудың тәртiбi мен мерзімдері;
9) айыппұлды ерікті түрде төлеу мерзімдері немесе әкімшілік жазаның өзге түрін орындау көрсетілуге тиіс.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы заңды және негізделген болуға тиiс.
Егер судья әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жаза қолдану туралы мәселенi шешу кезiнде кiнәлiнiң мүлiктiк залалды өтеуi туралы мәселенi бiр мезгiлде шешсе, қаулыда өндіріп алуға жататын залалдың мөлшерi, оны өтеу мерзiмi мен тәртiбi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс әкімшілік жолмен шығарып жіберу туралы шешім шығарылған кезде, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағынан сол мерзім ішінде кетіп қалуға тиіс орынды мерзім көрсетіледі.

3. При направлении водителя транспортного средства на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения выносится постановление о направлении на проверку знания правил дорожного движения, копия которого выдается лицу, направленному на сдачу экзамена.
4. В случае установления в действиях лица, в отношении которого рассмотрено дело, признаков административного правонарушения, предусмотренного другой статьей или частью статьи особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, суд вправе изменить квалификацию правонарушения на статью или часть статьи закона, предусматривающие менее строгое административное взыскание.
5. Постановление о прекращении производства по делу выносится в случаях:
1) наличия обстоятельств, исключающих производство по делу, предусмотренных статьей 722 настоящего Кодекса;
2) наличия обстоятельств, позволяющих не привлекать к административной ответственности, предусмотренных статьей 723 настоящего Кодекса;
3) передачи материалов дела соответствующим органам для решения вопроса о привлечении лица к дисциплинарной ответственности в соответствии со статьей 32 настоящего Кодекса.
Статья 804. Постановление по делу об административном
правонарушении
1. В постановлении по делу об административном правонарушении должны быть указаны:
1) должность, фамилия, инициалы судьи, должностного лица, вынесшего постановление;
2) дата и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело: для физических лиц - фамилия, имя, отчество, дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, сведения о регистрации по месту жительства, место работы; для юридических лиц - наименование, организационно-правовая форма, местонахождение, номер и дата государственной регистрации в качестве юридического лица, идентификационный номер и банковские реквизиты;
4) язык производства по рассматриваемому делу;
5) статья настоящего Кодекса, предусматривающая ответственность за административное правонарушение;
6) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;
7) решение по делу;
8) порядок и сроки обжалования постановления;
9) сроки добровольной уплаты штрафа или исполнения иного вида административного взыскания.
2. Постановление по делу об административном правонарушении должно быть законным и обоснованным.
Если при решении вопроса о наложении взыскания за административное правонарушение судьей одновременно решается вопрос о возмещении виновным имущественного ущерба, то в постановлении указываются размер ущерба, подлежащего взысканию, срок и порядок его возмещения.
При вынесении решения об административном выдворении за пределы Республики Казахстан указывается разумный срок, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан.

3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыда жеке тұлғада болған алынып қойған заттар мен құжаттар туралы, заңды тұлғаға тиесiлi алынып қойған құжаттар мен мүлiк туралы мәселелер шешiлуге тиiс, бұл ретте:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралдары не нысанасы болған және әкiмшiлiк жауапқа тартылған жеке немесе заңды тұлғаға тиесiлi заттар осы Кодекстiң ерекше бөлiмiнің 2-бөлiмi нормаларының санкцияларында көзделген жағдайларда тәркiленедi не тиiстi мекемелерге берiледi немесе жойылады; қалған жағдайларда тиесiлiлігі бойынша қайтарылады;
2) айналысына тыйым салынған заттар тиiстi мекемелерге берiледi немесе жойылады;
3) құнды болып саналмайтын және пайдаланыла алмайтын заттар жойылуға жатады, ал мүдделi адамдар өтiнiшхат берген жағдайларда оларға берiлуi мүмкiн;
4) заттай дәлелдемелер болып табылатын құжаттар iсте оның бүкiл сақталу мерзiмi iшiнде қалады не мүдделi адамдарға берiледi.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыға қаулы шығарған судья, лауазымды адам қол қояды.
805-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыны
хабарлау және қаулының көшiрмесiн тапсыру
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы iс қаралып бiткен соң дереу хабарланады.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өзіне қатысты қаулы шығарылған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкіліне, сондай-ақ жәбірленушіге, жеке тұлғаның заңды өкіліне, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғаған уәкілетті органға (лауазымды адамға) қаулының көшірмесі ол хабарланған күннен бастап үш тәулік ішінде тапсырылады және (немесе) жіберіледі.
3. Ұйым атыс қаруын, сондай-ақ оқ-дәрiнi қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты сенiп берген немесе уақытша пайдалануға берген адамға қатысты осы Кодекстiң 424 және 470-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша қаулының көшiрмесi тиiстi ұйымға жiберiледi.
806-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша ұйғарым
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша ұйғарымда, шағымданудың мерзiмi мен тәртiбiн қоспағанда, осы Кодекстiң 804-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген мәлiметтер көрсетiлуге тиiс.
807-бап. Жаңылыс жазуларды, жаңсақ жазылымдарды және
арифметикалық қателерді түзету
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулы, ұйғарым шығарған судья, орган (лауазымды адам) іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардың, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыны орындаушы сот орындаушысының, органның (лауазымды адамның) мәлімдеуі бойынша немесе өз бастамашылығымен қаулының, ұйғарымның мазмұнын өзгертпей, қаулыда жіберілген жаңылыс жазуларды, жаңсақ жазылымдарды және арифметикалық қателерді түзетуге құқылы.

3. В постановлении по делу об административном правонарушении должны быть решены вопросы об изъятых вещах и документах, находившихся при физическом лице, об изъятых документах и имуществе, принадлежащих юридическому лицу, при этом:
1) предметы, явившиеся орудиями либо предметами совершения административного правонарушения и принадлежащие физическому или юридическому лицу, привлеченному к административной ответственности, в случаях, предусмотренных санкциями норм особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, конфискуются либо передаются в соответствующие учреждения, или уничтожаются; в остальных случаях возвращаются по принадлежности;
2) вещи, запрещенные к обращению, передаются в соответствующие учреждения или уничтожаются;
3) вещи, не представляющие ценности и не могущие быть использованными, подлежат уничтожению, а в случаях ходатайства заинтересованных лиц могут быть выданы им;
4) документы, являющиеся вещественными доказательствами, остаются в деле в течение всего срока его хранения либо передаются заинтересованным лицам.
4. Постановление по делу об административном правонарушении подписывается судьей, должностным лицом, вынесшим постановление.
Статья 805. Объявление постановления по делу об
административном правонарушении и вручение
копии постановления
1. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется незамедлительно по окончании рассмотрения дела.
2. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого вынесено постановление по делу об административном правонарушении, а также потерпевшему, законному представителю физического лица, уполномоченному органу (должностному лицу), возбудившему дело об административном правонарушении, копия постановления вручается и (или) высылается в течение трех суток со дня его объявления.
3. По делам об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 424 и 470 настоящего Кодекса, в отношении лица, которому огнестрельное оружие, а также боеприпасы вверены в связи с выполнением служебных обязанностей или переданы во временное пользование организацией, копия постановления направляется соответствующей организации.
Статья 806. Определение по делу об административном
правонарушении
В определении по делу об административном правонарушении должны быть указаны сведения, предусмотренные частью первой статьи 804 настоящего Кодекса, за исключением срока и порядка обжалования.
Статья 807. Исправление описок, опечаток и арифметических
ошибок
1. Судья, орган (должностное лицо), вынесшие постановление, определение по делу об административном правонарушении, по заявлению участников производства по делу, судебного исполнителя, органа (должностного лица), исполняющих постановление по делу об административном правонарушении, или по своей инициативе вправе исправить допущенные в постановлении, определении описки, опечатки и арифметические ошибки без изменения содержания постановления, определения.

2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға, ұйғарымға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері бойынша қабылданған жаңылыс жазуларды, жаңсақ басылуларды және арифметикалық қателерді түзету осы бапта белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыдағы, ұйғарымдағы, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері бойынша қабылданған ұйғарымдағы түзетулер туралы арызды қарау, арыз түскен күннен бастап үш тәулік ішінде жүргізіледі.
4. Жаңылыс жазуларды, жаңсақ жазылымдарды және арифметикалық қателерді түзету ұйғарым түрінде жүргізіледі.
5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға, ұйғарымға енгізілген түзетулер туралы ұйғарымның көшірмесі, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға, ұйғарымға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері бойынша қабылданған ұйғарымға енгізілген түзетулер туралы ұйғарымның көшірмесі тиісті ұйғарым шығарылған күннен бастап үш тәулік ішінде іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыны, ұйғарымды орындайтын сот орындаушысына, органға, лауазымды адамға, олар тиісті арыз берген жағдайда жіберіледі.
6. Судьяның әкімшілік құқық бұзушылық туралы қаулыға, ұйғарымға енгізілген түзетулер туралы шығарған ұйғарымының көшірмесі әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасаған лауазымды адамға тиісті ұйғарым шығарылған күннен бастап үш тәулік ішінде жіберіледі.
808-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер
мен жағдайларды жою туралы ұсыныс
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтардың, заңдылықты бұзушылықтардың жасалуына ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтаған жағдайда, сондай-ақ әкімшілік заңнаманы бұзушылықтар бар болған кезінде судья жеке қаулы шығарады, ал орган (лауазымды тұлға) тиісті ұйымға және лауазымды адамдарға оларды жою бойынша шаралар қолдану туралы ұсыным береді.
2. Мекеме басшылары және басқа лауазымды адамдар жеке қаулы мен ұсынымды оны алған күннен бастап бір ай ішінде қарауға және қолданған шаралар туралы ұсыным берген судьяға, органға (лауазымды адамға) хабарлауға міндетті.
44-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс
жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның)
іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
809-бап. Шағым беру тәртібі
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асырып отырған органның (лауазымды адамның) іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) шағым берілуі мүмкін. Жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) алдын ала өтініш жасау сотқа арыз ұсынудың және соттың оны қарауға қабылдау мен мәні бойынша шешудің міндетті талабы болып табылмайды.

2. Исправление описок, опечаток и арифметических ошибок в определении, принятом по результатам рассмотрения жалоб, протестов на постановление, определение по делу об административном правонарушении, производится в порядке, установленном настоящей статьей.
3. Рассмотрение заявления об исправлениях в постановлении, определении по делу об административном правонарушении, определении, принятом по результатам рассмотрения жалоб, протестов на постановление по делу об административном правонарушении производится в течение трех суток со дня поступления заявления.
4. Исправление описки, опечатки или арифметической ошибки производится в виде определения.
5. Копия определения об исправлениях, внесенных в постановление, определение по делу об административном правонарушении, копия определения об исправлениях, внесенных в определение принятое по результатам рассмотрения жалоб, протестов на постановление, определение по делу об административном правонарушении, в течение трех суток со дня вынесения соответствующего определения направляются участникам производства по делу, судебному исполнителю, органу, должностному лицу, исполняющим постановление, определение по делу об административном правонарушении, в случае подачи ими соответствующего заявления.
6. Копия вынесенного судьей определения об исправлениях, внесенных в постановление, определение по делу об административном правонарушении, направляется должностному лицу, составившему протокол об административном правонарушении, в течение трех суток со дня вынесения соответствующего определения.
Статья 808. Представление об устранении причин и условий,
способствовавших совершению административного
правонарушения
1. При установлении причин и условий, а также при наличии нарушений административного законодательства, способствующих совершению административных правонарушений, нарушений законности судья выносит частное постановление, а орган (должностное лицо) вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.
2. Руководители организаций и другие должностные лица обязаны рассмотреть частное постановление и представление в течение месяца со дня его получения и сообщить о принятых мерах судье, органу (должностному лицу), внесшему представление.
Глава 44. Обжалование действий (бездействия) органа
(должностного лица), осуществляющего производство по делу об
административном правонарушении
Статья 809. Порядок подачи жалобы
1. Действия (бездействие) органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении, могут быть обжалованы в вышестоящий орган (должностному лицу) и (или) в суд. Предварительное обращение в вышестоящий орган (должностному лицу) не является обязательным условием для предъявления заявления в суд и его принятия судом к рассмотрению и разрешению по существу.

2. Шағымдар заңмен шағымдарды қарау мен олар бойынша шешім қабылдау өкілеттігі берілген мемлекеттік органға немесе лауазымды тұлғаға беріледі.
Шағымды қарауды әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым берілген лауазымды адамға немесе судьяға тапсыруға тыйым салынады.
3. Шағымдар ауызша және жазбаша болуы мүмкін. Ауызша шағымдар хаттамаға енгізіліп, хаттамаға шағымданушы және шағымды қабылдаған лауазымды адам қол қояды. Тиісті лауазымды адамдардың қабылдауында баяндалған ауызша шағымдар, жазбаша түрде берілген шағымдармен жалпы негіздерде шешіледі. Шағымға қосымша материалдар қоса берілуі мүмкін.
4. Іс бойынша іс жүргізіліп жатқан тілді білмейтін адамға шағымды өзінің ана тілінде немесе оның білетін тілінде беру құқығы қамтамасыз етіледі.
5. Шағым берген адам оны қайтарып алуға құқылы. Өзіне қатысты іс қозғалған адам, заңды өкілінің шағымын қоспағанда, өзінің қорғаушысының, өкілінің шағымын қайтарып алуға құқылы. Өзіне қатысты іс қозғалған адамның мүддесінде берілген шағым, тек оның жазбаша келісімі арқылы ғана қайтарылуы мүмкін. Шағымды қайтарып алу оның қайта берілуіне кедергі келтірмейді.
6. Шағым беру шағымданып жатқан іс-әрекеттің жүргізілуін және шағымданып жатқан шешімнің орындалуын тоқтата тұрмайды.
810-бап. Шағым беру мерзімі
1. Адам өз құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы туралы өзіне белгілі болған күннен бастап екі ай ішінде жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) және (немесе) сотқа шағым беруге құқылы.
2. Шағым беру мерзімін өткізіп алу шағымды қабылдаудан бас тартудың негізі болып табылмайды. Шағым беру мерзімін өткізіп алудың себептері шағымды мәні бойынша қарау кезінде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тарту негіздерінің бірі болып табылуы мүмкін.
811-бап. Шағымды қарау тәртібі
1. Шағымды қарай отырып, лауазымды адам немесе судья онда жазылған барлық дәлелдерді жан-жақты тексеріп, қажет болған кезде қосымша материалдарды сұратып алуға, тиісті лауазымды адамдардан, жеке және заңды тұлғалардан шағымданып жатқан іс-әрекеттерге қатысты түсіндірмелер алуға міндетті.
2. Шағым түскен күннен бастап бес тәулік ішінде қаралуға тиіс. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағымды қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандыруыдан бас тарту туралы ұйғарым қабылданады.
3. Ұйғарымның көшірмесі кешіктірілмей жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкіліне тапсырылады, ал бұл тұлғалар болмаған жағдайда ұйғарым шығарылған күннен бастап бір тәулік ішінде оларға жіберіледі.
4. Шағымды қарайтын лауазымды адам немесе судья өз өкілеттіктері шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардың, сондай-ақ өзге адамдардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерінің қалпына келтірілуіне дереу шаралар қолдануға міндетті.

2. Жалобы подаются в тот государственный орган или тому должностному лицу, которые уполномочены законом рассматривать жалобы и принимать по ним решения.
Запрещается поручать рассмотрение жалобы тому должностному лицу или судье, действие (бездействие) которого обжалуется.
3. Жалобы могут быть устные и письменные. Устные жалобы заносятся в протокол, который подписывают заявитель и должностное лицо, принявшее жалобу. Устные жалобы, излагаемые лицами на приеме у соответствующих должностных лиц, разрешаются на общих основаниях с жалобами, представленными в письменном виде. К жалобе могут быть приложены дополнительные материалы.
4. Лицу, не владеющему языком, на котором ведется производство по делу, обеспечивается право подачи жалобы на родном языке или языке, которым оно владеет
5. Лицо, подавшее жалобу, вправе ее отозвать. Лицо, в отношении которого возбуждено дело, потерпевший вправе отозвать жалобу своего защитника, представителя, кроме законного представителя. Жалоба, поданная в интересах лица, в отношении которого возбуждено дело, может быть отозвана лишь с их письменного согласия. Отзыв жалобы не препятствует ее повторной подаче.
6. Подача жалобы не приостанавливает производство обжалуемого действия и исполнение обжалуемого решения.
Статья 810. Срок подачи жалобы
1. Лицо вправе обратиться в вышестоящий орган (должностному лицу) и (или) в суд с жалобой в течение двух месяцев со дня, когда ему стало известно о нарушении его прав, свобод и законных интересов.
2. Пропуск срока подачи жалобы не является основанием отказа в принятии жалобы. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы по существу и могут являться одним из оснований отказа в удовлетворении жалобы.
Статья 811. Порядок рассмотрения жалобы
1. Рассматривая жалобу, должностное лицо или судья обязаны всесторонне проверить изложенные в ней доводы, при необходимости истребовать дополнительные материалы, получить от соответствующих должностных лиц, физических и юридических лиц пояснения относительно обжалуемых действий.
2. Жалоба подлежит рассмотрению в течение пяти суток со дня поступления. По результатам рассмотрения жалобы принимается определение об удовлетворении жалобы либо об отказе в ее удовлетворении.
3. Копия определения незамедлительно вручается физическому лицу или представителю юридического лица, а в случае отсутствия этих лиц высылается им в течение суток со дня вынесения определения.
4. Должностное лицо или судья, рассматривающие жалобу, обязаны в пределах своих полномочий немедленно принять меры к восстановлению нарушенных прав и законных интересов участников производства по делу об административном правонарушении, а также иных лиц.

45-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі
заңды күшіне енбеген қаулыларды қайта қарау
812-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағым беру, наразылық келтiру құқығы
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға осы Кодекстiң 725-729 баптарында аталған адамдар шағым беруі, сондай-ақ прокурор наразылық білдіруі мүмкін.
2. Мамандандырылған аудандық және оған теңестiрiлген әкiмшiлiк сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот судьясының әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулысына жоғары тұрған сотқа шағым берiлуi, наразылық бiлдiрiлуi мүмкiн.
3. Судьяның (соттың) сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісі туралы іс жөніндегі осы Кодекстің 800-бабы екінші бөлігінің тәртібімен шығарған қаулысына жоғары тұрған инстанциядағы сотқа шағым берілуі, наразылық білдірілуі мүмкін. Жоғарғы Сот алқасының сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісі туралы іс жөніндегі сот отырысында шығарған қаулылары қайта қаралуға жатпайды.
4. Органның (лауазымды адамның) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі шығарған қаулысына жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) немесе органның (лауазымды адамның) орналасқан жері бойынша мамандандырылған аудандық және оған теңестiрiлген әкiмшiлiк сотқа және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сотқа шағым берiлуі, наразылық білдірілуi мүмкiн.
5. Осы Кодекстiң 725-729 баптарында аталған адамдардың жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) алдын ала жүгінуі, сотқа шағым берудің және соттың оны қарау мен мәні бойынша шешуге қабылдаудың міндетті талабы болып табылмайды
813-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағым беру, наразылық білдіру тәртiбi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым iс бойынша қаулы шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) жiберiледi, шағым, наразылық түскен күннен бастап ол үш тәулік iшiнде оларды iстiң барлық материалдарымен тиiстi сотқа, жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) жiберуге мiндеттi.
2. Сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісі туралы іс бойынша қаулыға осы Кодекстің 812-бабының үшінші бөлігіне сәйкес шағым берілген, наразылық білдірген жағдайда, сот қаулыға қоса фактінің анықталған бөлігіндегі сот отырысы хаттамасының көшірмесін қоса береді.
3. Шағым берілуі мүмкін, ал наразылық тікелей оларды қарауға өкілетті сотқа, жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) енгізілуі мүмкін.
4. Егер шағымды, наразылықты қарау әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым берiлген, наразылық білдірген судьяның құзыретiне жатпайтын болса, шағым, наразылық ведомстволық қарастығы бойынша жiберiледi.

Глава 45. Пересмотр не вступивших в законную силу постановлений
по делам об административных правонарушениях
Статья 812. Право на обжалование, опротестование
постановления по делу об административном
правонарушении
1. Постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано лицами, указанными в статьях 725-729 настоящего Кодекса, а также опротестовано прокурором.
2. Постановление судьи специализированного районного и приравненного к нему административного суда и суда по делам несовершеннолетних о наложении административного взыскания может быть обжаловано, опротестовано в вышестоящий суд.
3. Постановление по делу о факте проявления неуважения к суду, вынесенное судьей (судом) в порядке части второй статьи 800 настоящего Кодекса, может быть обжаловано, опротестовано в суд вышестоящей инстанции. Постановления коллегии Верховного Суда, вынесенные на заседании суда по делу о факте проявления неуважения к суду, пересмотру не подлежат.
4. Вынесенное органом (должностным лицом) постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано, опротестовано в вышестоящий орган (должностному лицу) или в специализированный районный и приравненный к нему административный суд и суд по делам несовершеннолетних по месту нахождения органа (должностного лица).
5. Предварительное обращение лиц, указанных в статьях 725-729 настоящего Кодекса в вышестоящий орган (должностному лицу) не является обязательным условием для предъявления жалобы в суд и его принятия судом к рассмотрению и разрешению по существу.
Статья 813. Порядок обжалования, опротестования
постановления по делу об административном
правонарушении
1. Жалоба на постановление по делу об административном правонарушении направляется судье, в орган (должностному лицу), вынесший постановление по делу, который обязан в течение трех суток со дня поступления жалобы, протеста направить их со всеми материалами дела в соответствующий суд, вышестоящий орган (должностному лицу).
2. В случае обжалования, опротестования постановления по делу о факте проявления неуважения к суду в соответствии с частью третьей статьи 812 настоящего Кодекса суд прилагает к постановлению выписку из протокола судебного заседания в части установления факта.
3. Жалоба может быть подана, а протест внесен непосредственно в суд, вышестоящий орган (должностному лицу), уполномоченный их рассматривать.
4. Если рассмотрение жалобы, протеста не относится к компетенции судьи, которому обжаловано, опротестовано постановление по делу об административном правонарушении, жалоба, протест направляется по подведомственности.

814-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағым беру, наразылық білдіру мерзiмi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық қаулының көшiрмесi тапсырылған күннен бастап он тәулік iшiнде, ал егер осы Кодекстiң 725-729 баптарында аталған адамдар iстi қаралуына қатыспаса, оны алған күннен бастап берiлуi мүмкiн.
2. Салықтық тексеру нәтижелері бойынша анықталған, Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленген салық міндеттемесінің немесе Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы және міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасында көзделген міндеттердің орындалмауына немесе тиісінше орындалмауына байланысты шығарылған, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық қаулының көшiрмесi тапсырылған немесе алынған күннен бастап отыз тәулік iшiнде берiлуi мүмкiн.
3. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) шағым берілсе, наразылық білдірсе, осы баптың бірінші бөлігінде көзделген мерзім осы Кодекстiң
725-729-баптарында аталған адамдардың шағым (наразылық) бойынша шешімнің көшірмелерін алған кезінен бастап есептеледі.
4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген мерзiмдi дәлелдi себептермен өткiзiп алған жағдайда, бұл мерзімді өзiне қатысты қаулы шығарылған адамның арызы бойынша шағымды қарауға құқылы сот, орган (лауазымды адам) қалпына келтiруi мүмкiн.
815-бап. Шағымның (наразылықтың) мазмұны
1. Шағым (наразылық) жазбаша түрде берiледi және онда:
1) шағым берiлiп отырған соттың, жоғары тұрған органның (лауазымды адамның) атауы;
2) шағым немесе наразылық берушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (заңды тұлғаның нақты атауы), тұрақты тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi (пошталық мекенжайы);
3) құқықтық актiсiне немесе іс-әрекетiне наразылық берiлiп отырған органның немесе мекеменiң атауы не лауазымды адамның тегi мен лауазымы;
4) шағым берiлiп немесе наразылық білдіріп отырған құқықтық актiнiң немесе iс-әрекеттiң мазмұны, сондай-ақ шағым немесе наразылық берушi құқықтық акті немесе iс-әрекеттер өзiнiң құқықтары мен бостандықтарын бұзады деп есептейтiн себептер;
5) шағым немесе наразылық берушi айқын тұжырымдаған өтінішхат көрсетiлуге тиiс.
2. Шағымға немесе наразылыққа оны берушi қол қояды. Заңды тұлға атынан берiлетін шағымға оның өкiлi немесе осыған уәкiлеттiк берілген басқа адам қол қояды.
3. Егер шағым немесе наразылық басқа адамның мүддесiнде берiлсе, онда мүддесi үшін шағым немесе наразылық берiлiп отырған адамның аты мен тегi, тұрақты тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi (пошталық мекенжайы) көрсетілу қажет. Шағымға өкiлеттiктi растайтын құжат қоса беріледі.

Статья 814. Срок обжалования, опротестования
постановления по делу об административном
правонарушении
1. Жалоба, протест на постановление по делу об административном правонарушении могут быть поданы в течение десяти суток со дня вручения копии постановления, а в случае, если лица, указанные в статьях 725-729 настоящего Кодекса, не участвовали в рассмотрении дела, - со дня ее получения.
2. Жалоба, протест на постановление по делу об административном правонарушении, вынесенное в связи с неисполнением или исполнением ненадлежащим образом налогового обязательства, установленного Налоговым кодексом Республики Казахстан, или обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и об обязательном социальном страховании, выявленных по результатам налоговой проверки, могут быть поданы в течение тридцати суток со дня вручения или получения копии постановления.
3. В случае если постановление по делу об административном правонарушении обжалуется, опротестовывается в вышестоящий орган (должностному лицу), срок, предусмотренный частью первой настоящей статьи, исчисляется с момента получения лицами, указанными в статьях 725-729 настоящего Кодекса, копии решения по жалобе (протесту).
4. В случае пропуска указанного в части первой настоящей статьи срока по уважительным причинам этот срок по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, может быть восстановлен судом, органом (должностным лицом), правомочным рассматривать жалобу.
Статья 815. Содержание жалобы (протеста)
1. Жалоба (протест) подается в письменном виде и в ней должны быть указаны:
1) наименование суда, вышестоящего органа (должностного лица), в который (которому) подается жалоба;
2) фамилия, имя и отчество (точное наименование юридического лица), место постоянного жительства или местонахождение (почтовый адрес) подателя жалобы или протеста;
3) наименование органа или учреждения либо фамилия и должность должностного лица, на правовой акт или действие которого подается протест;
4) содержание обжалуемого или опротестовываемого правового акта или действия, а также причины, по которым податель жалобы или протеста считает правовой акт или действия нарушающими его права или свободы;
5) четко сформулированное ходатайство подателя жалобы или протеста.
2. Жалоба или протест подписывается подателем. Жалоба, подаваемая от имени юридического лица, подписывается его представителем или другим уполномоченным на то лицом.
3. Если жалоба или протест подается в интересах другого лица, в ней следует указать имя и фамилию, место постоянного жительства или место нахождения (почтовый адрес) лица, в интересах которого подается жалоба или протест. К жалобе прилагается подтверждающий полномочия документ.

4. Шағым немесе наразылық екi данада, сот, орган, (лауазымды адам) шығарған, шағым берiлiп немесе наразылық білдіріп отырған құқықтық актінің, сондай-ақ шағымда немесе наразылықта келтірілген дәлелдерге негiздеме ретінде өзге құжаттар қоса беріледі.
5. Берілген шағым, наразылық осы баптың бірінші бөлігінде көзделген талаптарға сәйкес келмесе, олар берілді деп есептеледі, бірақ мерзімі көрсетіле отырып, толық ресімдеуге қайтарылады. Егер көрсетілген мерзім ішінде шағым, наразылық қайта жасалғаннан кейін сотқа, жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) берілмесе, олар берілмеген болып саналады.
816-бап. Шағым берiлуiне немесе наразылық білдіруiне байланысты
қаулының орындалуын тоқтата тұру
1. Шағымды белгiленген мерзiмде беру әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын шағым қаралғанға дейiн тоқтата тұрады.
2. Прокурордың әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын оның заңдылығын тексеру кезiнде тоқтата тұруға, уәкiлеттi лауазымды адамдар мен органдарға (соттан басқа) қосымша тексеру жүргiзу туралы жазбаша нұсқаулар беруге құқығы бар. Тексеру нәтижелерi бойынша прокурор тиiстi органға қаулының күшiн жою немесе оны өзгерту туралы наразылық білдіреді немесе қаулының орындалуын тоқтата тұрудың күшiн жояды.
3. Прокурордың наразылық білдіруі қаулының орындалуын наразылық қаралғанға дейiн тоқтата тұрады.
817-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағымды, наразылықты қарау мерзiмдерi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық олар түскен күннен бастап он тәулік ішінде қаралуға тиiс.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушылардан өтiнiшхаттар түскен жағдайда не iстiң мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған кезде шағымның, наразылықтың қаралу мерзiмiн iстi қарап жатқан жоғары тұрған судья, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) он тәуліктен аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкiн. Сот, орган (лауазымды адам) шағымды (наразылықты) қарау мерзімін азаматтық, қылмыстық немесе әкімшілік сот ісін жүргізуде қаралып жатқан басқа істің шешілгеніне дейін оны қарау мүмкін болмаған кезде тоқтата тұруға міндетті. Мерзімді ұзарту туралы дәлелді ұйғарым шығарылады.
818-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға
шағымды, наразылықты жоғары тұрған сот судьясының,
жоғары тұрған орган басшысының немесе оның
орынбасарының жеке-дара қарауы
Мамандандырылған аудандық және оған теңестірілген әкімшілік сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот судьясының, органның (лауазымды адамның) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған лауазымды адамның немесе жоғары тұрған органның басшысы (оның орынбасары) жеке-дара қарайды.
Соттың осы Кодекстің 800-бабының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен сотқа құрметтемеушілік білдіру фактісі туралы іс жөніндегі (сот) судья шығарған қаулыға шағымды, наразылықты жоғары тұрған соттың судьясы жеке-дара қарайды, ал мұндай қаулыны
апелляциялық немесе қадағалаушы инстанцияның соты шығарған жағдайда, жоғары тұрған инстанцияның сот алқасы қарайды.

4. Жалоба или протест подается в двух экземплярах с приложением копии обжалуемого или опротестовываемого правового акта, изданного судом, органом (должностным лицом), а также иных документов в обоснование приведенных в жалобе или протесте доводов.
5. В случае если принесенные жалоба, протест не соответствуют требованиям, предусмотренным частью первой настоящей статьи, они считаются поданными, но возвращаются с указанием срока для дооформления. Если в течение указанного срока жалоба, протест после пересоставления не предоставлены суду, вышестоящему органу (должностному лицу), они считаются неподанными.
Статья 816. Приостановление исполнения постановления в
связи с подачей жалобы или принесением
протеста
1. Подача в установленный срок жалобы приостанавливает исполнение постановления о наложении административного взыскания до рассмотрения жалобы.
2. Прокурор имеет право приостановить исполнение постановления о наложении административного взыскания на время проверки его законности, давать письменные указания уполномоченным должностным лицам и органам (кроме суда) о производстве дополнительной проверки. По результатам проверки прокурор вносит протест соответствующему органу об отмене или изменении постановления или отменяет приостановление исполнения постановления.
3. Принесение прокурором протеста приостанавливает исполнение постановления до рассмотрения протеста.
Статья 817. Сроки рассмотрения жалобы, протеста на
постановление по делу об административном
правонарушении
1. Жалоба, протест на постановление по делу об административном правонарушении подлежит рассмотрению в течение десяти суток со дня их поступления.
2. В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения жалобы, протеста может быть продлен вышестоящим судьей, вышестоящим органом (должностным лицом), рассматривающим дело, но не более чем на десять суток. Суд, орган (должностное лицо) обязан приостановить срок рассмотрения жалобы (протеста) при невозможности ее (его) рассмотрения до разрешения другого дела, рассматриваемого в гражданском, уголовном или административном судопроизводстве. О продлении срока выносится мотивированное определение.
Статья 818. Единоличное рассмотрение судьей вышестоящего
суда, руководителем вышестоящего органа или
его заместителем жалобы, протеста на
постановление по делу об административном
правонарушении
Жалоба, протест на постановление судьи специализированного районного и приравненного к нему административного суда и суда по делам несовершеннолетних, органа (должностного лица) по делу об административном правонарушении рассматриваются единолично судьей вышестоящего суда, вышестоящим должностным лицом или руководителем (заместителем руководителя) вышестоящего органа.
Жалоба, протест на постановление суда по делу о факте проявления неуважения к суду, вынесенные судьей (судом) в порядке, предусмотренном частью второй статьи 800 настоящего Кодекса, рассматриваются единолично судьей вышестоящего суда, а в случае вынесения такого постановления судом апелляционной или надзорной инстанции рассматриваются коллегией суда вышестоящей инстанции.

819-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағымды, наразылықты қарау үшін әзiрлеу
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарау үшін әзiрлеу кезiнде судья, жоғары тұрған орган, (лауазымды адам):
1) іс бойынша iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлардың болуын анықтайды;
2) өтiнiшхаттарды шешедi, қосымша материалдарды сұратып алады, шағымды, наразылықты қарау үшiн қатысуы қажет деп танылған адамдарды шақырады; қажет болған жағдайда судья сараптама тағайындайды;
3) егер шағымды, наразылықты қарау өзiнiң құзыретiне жатпаса, оларды істің барлық материалдарымен ведомстволық қарастығы бойынша жiбередi.
820-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағымды, наразылықты қарау
1. Жоғары тұрған сот судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарауға кiрiскенде:
1) шағымды, наразылықты кiм қарайтынын; қандай шағым, наразылық қаралуға тиiс екенiн; шағымды, наразылықты кiм бергенiн хабарлайды;
2) iс бойынша өзiне қатысты қаулы шығарылған жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкiлiнiң, сондай-ақ шағымды, наразылықты қарауға қатысу үшiн шақырылған адамдардың келгенiне көз жеткiзедi;
3) жеке немесе заңды тұлға өкiлдерiнiң, қорғаушының және өкiлдiң өкiлеттiктерін тексередi;
4) іс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардың келмей қалу себептерiн анықтайды және олар болмағанда шағымды, наразылықты қарау туралы не шағымды, наразылықты қарауды кейiнге қалдыру туралы шешiм қабылдайды;
5) шағымды, наразылықты қарауға қатысушы адамдарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiредi;
6) мәлiмделген бас тарту және өтiнiшхаттарды шешедi;
7) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты, ал қажет болған кезде істің өзге де материалдарын жария етеді.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарау кезiнде iсте бар және қосымша берілген материалдар бойынша шығарылған қаулының заңдылығы мен негiздiлiгi тексерiледi. Жоғары тұрған сот судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) шағымның, наразылықтың дәлелдерiмен байланып қалмайды және iстi толық көлемiнде тексередi, бұл ретте ол жаңа фактiлердi анықтауға және жаңа дәлелдемелердi зерттеуге құқылы.
3. Жоғары тұрған сот судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) шақырылған адамдардың келмей қалуына, iс бойынша қосымша материалдардың сұратылып алынуына, сараптама тағайындауға байланысты және шағымды, наразылықты толық, жан-жақты әрi объективтi қарау үшiн қажет болған басқа жағдайларда шағымның, наразылықтың қаралуын кейiнге қалдыруға құқылы.

Статья 819. Подготовка к рассмотрению жалобы, протеста на
постановление по делу об административном
правонарушении
При подготовке к рассмотрению жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении судья, вышестоящий орган (должностное лицо):
1) выясняет, имеются ли обстоятельства, исключающие производство по делу;
2) разрешает ходатайства, истребует дополнительные материалы, вызывает лиц, участие которых признано необходимым для рассмотрения жалобы, протеста; судья при необходимости назначает экспертизу;
3) если рассмотрение жалобы, протеста не относится к его компетенции, направляет их со всеми материалами дела по подведомственности.
Статья 820. Рассмотрение жалобы, протеста на
постановление по делу об административном
правонарушении
1. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо), приступив к рассмотрению жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении:
1) объявляет, кто рассматривает жалобу, протест; какая жалоба, протест подлежит рассмотрению; кем подана жалоба, протест;
2) удостоверяется в явке физического лица или представителя юридического лица, в отношении которого вынесено постановление по делу, а также вызванных для участия в рассмотрении жалобы, протеста лиц;
3) проверяет полномочия представителей физического или юридического лица, защитника и представителя;
4) выясняет причины неявки участников производства по делу и принимает решение о рассмотрении жалобы, протеста в их отсутствие либо об отложении рассмотрения жалобы, протеста;
5) разъясняет лицам, участвующим в рассмотрении жалобы, протеста, их права и обязанности;
6) разрешает заявленные отводы и ходатайства;
7) оглашает жалобу, протест на постановление по делу об административном правонарушении, а при необходимости и иные материалы дела.
2. При рассмотрении жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении проверяется законность и обоснованность вынесенного постановления по имеющимся в деле и дополнительно представленным материалам. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) не связан с доводами жалобы, протеста и проверяет дело в полном объеме, при этом он вправе устанавливать новые факты и исследовать новые доказательства.
3. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) вправе отложить рассмотрение жалобы, протеста в связи с неявкой вызванных лиц, истребованием дополнительных материалов по делу, назначением экспертизы и в других случаях, когда это необходимо для полного, всестороннего и объективного рассмотрения жалобы, протеста.

4. Егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым сотқа және жоғары тұрған органға (лауазымды адамға) бiр мезгiлде келiп түссе, шағымды сот қарайды.
821-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағым, наразылық бойынша шешiм
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағымды, наразылықты қарап, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) мына шешiмдердiң бiрiн:
1) қаулыны өзгертпей, ал шағымды, наразылықты қанағаттандырмай қалдыру туралы;
2) қаулыны өзгерту туралы;
3) осы Кодекстiң 59 және 722, 723-баптарында көзделген мән-жайлар болған кезде, сондай-ақ соның негізінде қаулы шығарылған мән-жайлар дәлелденбеген кезде қаулының күшiн жою және iстi қысқарту туралы;
4) iс бойынша қаулының күшiн жою және іс бойынша жаңа қаулы шығару туралы;
5) егер шағымды, наразылықты қарау кезiнде қаулыны оған құқығы жоқ судья, орган (лауазымды адам) шығарғаны анықталса, қаулының күшiн жою және iстi ведомстволық қарастығы бойынша қарауға жiберу туралы шешiм қабылдайды.
2. Шағымды, наразылықты қарау нәтижелерi бойынша шешiм iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық жөнiндегі ұйғарым түрiнде шығарылады. Ұйғарымда осы Кодекстiң 804-бабының бiрiншi бөлiгiнде көрсетілген мәлiметтер қамтылуға тиiс.
3. Мамандандырылған аудандық және оған теңестiрiлген әкiмшiлiк сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот судьясының қаулысына шағым, наразылық бойынша жоғары тұрған сот судьясының ұйғарымы, сондай-ақ судьяның осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 5) тармақшасында көзделген жағдайда шығарылған қаулысы осы Кодекстiң 46-тарауында көзделген тәртiппен наразылық білдіруі мүмкiн. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық бойынша жоғары тұрған органның (лауазымды адамның) ұйғарымына осы Кодексте белгiленген тәртiппен сотқа шағым берiлуi, наразылық білдіруі мүмкiн.
822-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулының
күшiн жою немесе оны өзгерту негiздерi
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулының күшiн жоюдың не оны өзгертудің және қаулы шығарудың негіздері мыналар:
1) судьяның, органның (лауазымды адамның) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыда баяндалған iстiң нақты мән-жайлары туралы тұжырымдарының шағымды, наразылықты қарау кезiнде зерттелген дәлелдемелерге сәйкес келмеуi;
2) әкiмшiлiк жауаптылық туралы заңның дұрыс қолданылмауы;
3) осы Кодекстiң iс жүргiзу нормаларының елеулi түрде бұзылуы;

4. Если жалоба на постановление по делу об административном правонарушении поступила одновременно в суд и вышестоящий орган (должностному лицу), то жалобу рассматривает суд.
Статья 821. Решение по жалобе, протесту на постановление
по делу об административном правонарушении
1. Рассмотрев жалобу, протест на постановление по делу об административном правонарушении, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) принимает одно из следующих решений:
1) об оставлении постановления без изменения, а жалобы, протеста без удовлетворения;
2) об изменении постановления;
3) об отмене постановления и прекращении дела при наличии обстоятельств, предусмотренных статьями 59 и 722, 723 настоящего Кодекса, а также при недоказанности обстоятельств, на основании которых было вынесено постановление;
4) об отмене постановления и вынесении нового постановления по делу;
5) об отмене постановления и направлении дела на рассмотрение по подведомственности, если при рассмотрении жалобы, протеста установлено, что постановление было вынесено неправомочным судьей, органом (должностным лицом).
2. Решение по результатам рассмотрения жалобы, протеста выносится в виде определения по жалобе, протесту на постановление по делу. Определение должно содержать сведения, указанные в части первой статьи 804 настоящего Кодекса.
3. Определение судьи вышестоящего суда по жалобе, протесту на постановление судьи, специализированного районного и приравненного к нему административного суда и суда по делам несовершеннолетних, а также постановление судьи, вынесенное в случае, предусмотренном подпунктом 5) части первой настоящей статьи, может быть опротестовано в порядке, предусмотренном главой 46 настоящего Кодекса. Определение вышестоящего органа (должностного лица) по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано, опротестовано в суд в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 822. Основания к отмене или изменению
постановления по делу об административном
правонарушении
Основаниями к отмене либо изменению постановления по делу об административном правонарушении и вынесению постановления являются:
1) несоответствие выводов судьи, органа (должностного лица) о фактических обстоятельствах дела, изложенных в постановлении по делу об административном правонарушении, исследованным при рассмотрении жалобы, протеста доказательствам;
2) неправильное применение закона об административной ответственности;
3) существенное нарушение процессуальных норм настоящего Кодекса;

4) қаулымен қолданылған әкiмшiлiк жазаның жасалған құқық бұзушылықтың сипатына, кiнәлiнiң жеке басына немесе заңды тұлғаның мүлiктiк жағдайына сәйкес келмеуi болып табылады.
823-бап. Судьяның, органның (лауазымды адамның) әкiмшiлiк құқық
бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыда баяндалған iстiң
нақты мән-жайлары туралы тұжырымдарының шағымды,
наразылықты қарау кезiнде зерттелген дәлелдемелерге
сәйкес келмеуi
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыда баяндалған iстiң нақты мән-жайлары туралы тұжырымдар шағымды, наразылықты қарау кезiнде зерттелген дәлелдемелерге сәйкес келмейтiнiн анықтап, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) бұл қаулының күшiн толық немесе iшiнара жояды және шағымды, наразылықты қарау нәтижелерiне сәйкес жаңа қаулы шығарады.
2. Жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) шағымды, наразылықты қарау процесiнде зерттелген дәлелдемелердi бағалап, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыда анықталмаған немесе қаулы шығарған судья, орган (лауазымды адам) қабылдамаған фактiлердi дәлелдендi деп тануға құқылы.
824-бап. Әкiмшiлiк жауаптылық туралы заңды дұрыс қолданбау
1. Әкiмшiлiк жауаптылық туралы заңды дұрыс қолданбау:
1) осы Кодекстiң 1-бөлiмiнiң және 2-бөлiмi Жалпы бөлiмiнiң талаптарын бұзу;
2) осы Кодекстiң 2-бөлiмi Ерекше бөлiмiнiң қолданылуға жататын бабынан немесе бабының бөлiгiнен басқасын қолдану;
3) осы Кодекстiң 2-бөлiмi Ерекше бөлiмiнiң тиiстi бабының санкциясында көзделгеннен анағұрлым қатаң әкiмшiлiк жаза қолдану болып табылады.
2. Шағымды, наразылықты қарау нәтижесiнде жасалған әрекетке берiлген заңдық бағаны дұрыс емес деп танып, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) құқық бұзушылықтың саралануын заңның қатаң емес әкiмшiлiк жаза көзделген бабына өзгертуге құқылы.
3. Жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) шағымды, наразылықты қарау нәтижелерi бойынша анағұрлым қатаң әкiмшiлiк жаза көзделген заңды қолдануға немесе осы негiздер бойынша жәбiрленушi шағым берген немесе прокурор наразылық білдірген жағдайда ғана анағұрлым қатаң әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.
825-бап. Осы Кодекстiң iс жүргiзу нормаларының елеулі түрде
бұзылуы
1. Осы Кодекстiң iс жүргiзу нормаларын елеулі түрде бұзу деп іс бойынша іс жүргiзу және оны қарау кезiнде осы Кодекстің қағидаттарының және iске қатысушы адамдардың заңмен кепiлдiк берiлген құқықтарынан айыру немесе оларға қысым жасау, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу рәсiмдерiн сақтамау немесе iстiң мән-жайын жан-жақты, толық және объективтi зерттеуге өзге жолмен кедергi келтiру арқылы заңды және негiзделген қаулы шығаруға ықпал еткен немесе ықпал етуi мүмкiн өзге де жалпы ережелерiнiң бұзылуы танылады.

4) несоответствие наложенного постановлением административного взыскания характеру совершенного правонарушения, личности виновного или имущественному положению юридического лица.
Статья 823. Несоответствие выводов судьи, органа
(должностного лица) о фактических
обстоятельствах дела, изложенных в
постановлении по делу об административном
правонарушении, исследованным при
рассмотрении жалобы, протеста доказательствам
1. Установив, что изложенные в постановлении по делу об административном правонарушении выводы о фактических обстоятельствах дела не соответствуют исследованным при рассмотрении жалобы, протеста доказательствам, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) отменяет это постановление полностью или частично и выносит новое постановление в соответствии с результатами рассмотрения жалобы, протеста.
2. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо), оценивая исследованные в процессе рассмотрения жалобы, протеста доказательства, вправе признавать доказанными факты, которые не были установлены постановлением по делу об административном правонарушении или не были приняты судьей, органом (должностным лицом), вынесшим постановление, во внимание.
Статья 824. Неправильное применение закона об
административной ответственности
1. Неправильным применением закона об административной ответственности является:
1) нарушение требований раздела 1 и общей части раздела 2 настоящего Кодекса;
2) применение не той статьи или части статьи особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, которые подлежали применению;
3) наложение административного взыскания более строгого, чем предусмотрено санкцией соответствующей статьи особенной части раздела 2 настоящего Кодекса.
2. Признав в результате рассмотрения жалобы, протеста неправильной юридическую оценку содеянного, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) вправе изменить квалификацию правонарушения на статью закона, предусматривающую менее строгое административное взыскание.
3. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) вправе по результатам рассмотрения жалобы, протеста применить закон, предусматривающий более строгое административное взыскание или наложить более строгое административное взыскание только в случае, когда по этим основаниям была подана жалоба потерпевшим или протест прокурором.
Статья 825. Существенное нарушение процессуальных норм
настоящего Кодекса
1. Существенными нарушениями процессуальных норм настоящего Кодекса признаются нарушения принципов и иных общих положений настоящего Кодекса при производстве по делу и его рассмотрении, которые путем лишения или стеснения гарантированных законом прав участвующих в деле лиц, несоблюдения процедуры производства по делу об административном правонарушении или иным путем помешали всесторонне, полно и объективно исследовать обстоятельства дела, повлияли или могли повлиять на вынесение законного и обоснованного постановления.

2. Іс бойынша іс жүргiзудiң бiржақтылығы немесе толық еместiгi iс үшiн маңызы бар болуы мүмкiн жол берiлетiн дәлелдемелердi зерттеуден қателесіп шығарып тастаудың немесе дәлелдемелердi зерттеуден негiзсiз бас тартудың; мiндеттi түрде зерттеуге жататын дәлелдемелердi зерттемеудiң нәтижесi болған жағдайда қаулының күшi жойылуға тиiс.
3. Егер:
1) осы Кодекстiң 718, 722, 723-баптарында көзделген негiздер болған кезде iс жүргiзу қысқартылмаған болса;
2) қаулыны әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау өкілеттігі жоқ судья, орган (лауазымды адам) шығарса;
3) iс заң бойынша қатысуы мiндеттi болып табылатын қорғаушының қатысуынсыз қаралса немесе өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамның қорғаушы алу құқығы өзге де жолмен бұзылса;
4) өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамның ана тiлiн немесе өзi бiлетiн тiлдi және аудармашы көрсететін қызметті пайдалану құқығы бұзылса;
5) өзiне қатысты iс жүргiзiлiп жатқан адамға iстiң мән-жайлары туралы түсiнiктеме беру құқығы берiлмесе;
6) қаулыға осы Кодекстiң 810-бабының бесiншi бөлiгiнде аталған адамдардан қайсы бiреуiнiң қолы қойылмаса, қаулының барлық жағдайда күшi жойылуға тиiс.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде осы баптың үшiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасында көрсетiлген iс жүргiзу нормаларының бұзылуына жол берiлгендiгiн анықтай отырып, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) iс бойынша қаулының күшiн жояды және iс жүргiзудi қысқартады.
5. Егер әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде iс жүргiзу нормаларының қандай да бір өзгеше елеулі түрде бұзылуына жол берiлген болса, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) iс қарауды жүргiзе отырып, бұл ретте жол берiлген бұзушылықты жоюға шаралар қолданады, сонан соң тиiсінше тиісті мамандандырылған аудандық және оған теңестiрiлген әкiмшiлiк сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот судьясының, төмен тұрған органның (лауазымды адамның) қаулысының күшiн жояды және iсті қараудың нәтижелерiн ескере отырып, жаңа қаулы шығарады.
826-бап. Қаулымен қолданылған әкiмшiлiк жазаның жасалған құқық
бұзушылық сипатына, кiнәлiнiң жеке басына немесе заңды
тұлғаның мүлiктiк қаржы жағдайына сәйкес келмеуi
1. Қаулымен қолданылған әкiмшiлiк жазаны оның тым қатаңдығы салдарынан әдiл емес, жасалған құқық бұзушылық сипатына, кiнәлiнiң жеке басына немесе заңды тұлғаның мүлiктiк жағдайына сәйкес келмейдi деп танып, жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) әкiмшiлiк жаза қолданудың жалпы ережелерiн басшылыққа ала отырып, жазаны жұмсартады.

2. Постановление подлежит отмене, когда односторонность или неполнота производства по делу явились результатом ошибочного исключения из исследования допустимых доказательств или необоснованного отказа в исследовании доказательств, которые могут иметь значение для дела; неисследования доказательств, подлежащих обязательному исследованию.
3. Постановление подлежит отмене во всяком случае, если:
1) при наличии оснований, предусмотренных статьями 718, 722, 723 настоящего Кодекса, производство по делу не было прекращено;
2) постановление вынесено судьей, органом (должностным лицом), не уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях;
3) дело рассмотрено без участия защитника, когда его участие по закону является обязательным, или иным путем нарушено право лица, в отношении которого ведется производство по делу, иметь защитника;
4) нарушено право лица, в отношении которого ведется производство по делу, пользоваться родным языком или языком, которым он владеет, и услугами переводчика;
5) лицу, в отношении которого ведется производство по делу, не предоставлено право дать объяснения об обстоятельствах дела;
6) постановление не подписано кем-либо из лиц, указанных в части пятой статьи 810 настоящего Кодекса.
4. Установив, что при рассмотрении дела об административном правонарушении допущено нарушение процессуальных норм, указанное в подпункте 1) части третьей настоящей статьи, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) отменяет постановление и прекращает производство по делу.
5. Если при рассмотрении дела об административном правонарушении было допущено какое-либо иное существенное нарушение процессуальных норм, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) проводит рассмотрение дела, принимая при этом меры к устранению допущенного нарушения, отменяет затем соответственно постановление судьи соответствующего специализированного районного и приравненного к нему административного суда и суда по делам несовершеннолетних, нижестоящего органа (должностного лица) и с учетом результатов рассмотрения дела выносит новое постановление.
Статья 826. Несоответствие наложенного постановлением
административного взыскания характеру
совершенного правонарушения, личности
виновного или имущественному финансовому
положению юридического лица
1. Признав наложенное постановлением административное взыскание несправедливым вследствие его чрезмерной строгости, не соответствующим характеру совершенного правонарушения, личности виновного или имущественному положению юридического лица, судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) смягчает взыскание, руководствуясь общими правилами наложения административного взыскания.

2. Жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) кiнәлi адамға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулымен белгiленген анағұрлым қатаң жаза қолдануы мүмкiн, бiрақ оны осы негiз бойынша прокурор наразылық білдірген немесе жәбiрленушi шағым берген жағдайда қолданады.
827-бап. Іс бойынша іс жүргiзудi қысқарту туралы қаулының
күшiн жою немесе оны өзгерту
1. Жоғары тұрған соттың судьясы, жоғары тұрған орган (лауазымды адам) iс бойынша іс жүргiзудi қысқартудың негiзсiздiгiне жәбiрленушiнiң шағымы бойынша не прокурордың наразылығы бойынша әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы шығара отырып, iс жүргiзудi қысқарту туралы қаулының күшiн жоюы мүмкiн.
2. Іс бойынша іс жүргiзудi қысқарту туралы қаулы өзiне қатысты iс жүргiзу қысқартылған адамның шағымы бойынша қысқартудың негiздерi бөлiгiнде өзгертiлуi мүмкiн.
828-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға
шағым, наразылық жөнiндегi ұйғарымды жария ету
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағым, наразылық жөнiндегi ұйғарым ол шығарылғаннан кейiн дереу жария етiледi.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөніндегі қаулыға шағым, наразылық жөнiндегi ұйғарымның көшiрмесi ол шығарылғаннан кейiн үш тәулiкке дейiнгi мерзiмде iс бойынша өзіне қатысты қаулы шығарылған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкiлiне, шағымды өзi берген немесе оның өтiнiшi бойынша берген жағдайда жәбiрленушiге, наразылық білдірген прокурорға тапсырылады немесе жiберiледi.
46-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі
заңды күшіне енген қаулыларды және оларға шағымдарды,
наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды
қайта қарау
829-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі заңды
күшiне енген қаулыларды және оларға шағымдарды,
наразылықтарды қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарды
қайта қараудың ерекше тәртiбi
1. Осы Кодекстiң 832-бабының бірінші және екінші бөліктерінде аталған адамдардың наразылығы немесе шағымы бойынша мамандандырылған аудандық және оған теңестірілген әкімшілік сот және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі сот судьяларының шығарған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі күшіне енген қаулылары, аудандық және оған теңестірілген соттар төрағаларының, мамандандырылған аудандық және оған теңестірілген әкімшілік соттар және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі соттар, аудандық және оған теңестірілген соттар төрағаларының қаулыларына шағым, наразылық жөніндегі жоғары тұрған сот судьяларының ұйғарымдары, сондай-ақ осы Кодекстің 821-бабының бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген жағдайда судьялар (аудандық және оған теңестірілген соттардың төрағалары) шығарған қаулылар сот тәртібімен қайта қаралуы мүмкін. Сондай-ақ Жоғарғы Сот алқасының қаулыларынан басқа, судья (сот) осы Кодекстің 800-бабының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен шығарған сотқа құрметтемеушілік білдіру фактілері туралы істер бойынша заңды күшіне енген қаулылар сот тәртібімен қайта қаралуы мүмкін. Соттың әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның не өзiне қатысты әкiмшiлiк iс жүргiзу қысқартылған адамның жағдайын нашарлататын жағына қарай қайта қарауына соттың немесе уәкiлеттi мемлекеттiк органның қаулысы заңды күшiне енген күннен бастап бiр жыл iшiнде жол берiледi.

2. Судья вышестоящего суда, вышестоящий орган (должностное лицо) может наложить на виновное лицо более строгое взыскание, чем было определено постановлением по делу об административном правонарушении, но лишь в том случае, когда по этому основанию был принесен протест прокурора или подана жалоба потерпевшим.
Статья 827. Отмена или изменение постановления о
прекращении производства по делу
1. Постановление о прекращении производства по делу может быть отменено судьей вышестоящего суда, вышестоящим органом (должностным лицом) с вынесением постановления о наложении административного взыскания не иначе, как по жалобе потерпевшего либо по протесту прокурора на необоснованность прекращения производства по делу.
2. Постановление о прекращении производства по делу может быть изменено в части оснований прекращения по жалобе лица, в отношении которого прекращено производство по делу.
Статья 828. Оглашение определения по жалобе, протесту на
постановление по делу об административном
правонарушении
1. Определение по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении оглашается незамедлительно после его вынесения.
2. Копия определения по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении в срок до трех суток после его вынесения вручается или высылается физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого было вынесено постановление по делу, потерпевшему в случае подачи им жалобы или, по его просьбе, прокурору, принесшему протест.
Глава 46. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по
делам об административных правонарушениях и определений по
результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Статья 829. Исключительный порядок пересмотра вступивших
в законную силу постановлений по делам об
административных правонарушениях и
определений по результатам рассмотрения
жалоб, протестов на них.
По протесту или жалобе лиц, указанных в частях первой и второй статьи 832 настоящего Кодекса, возможен пересмотр в судебном порядке вступивших в силу постановлений по делам об административных правонарушениях, вынесенных судьей специализированного районного и приравненного к нему административного суда и суда по делам несовершеннолетних, определений председателей районных и приравненных к ним судов, судей вышестоящих судов по жалобе, протесту на постановления судей специализированных районных и приравненных к ним административных судов и судов по делам несовершеннолетних, председателей районных и приравненных к ним судов, а также постановлений, вынесенных судьями (председателями районных и приравненных к ним судов), в случае, предусмотренном подпунктом 5) части первой статьи 821 настоящего Кодекса. Также в судебном порядке возможен пересмотр вступивших в законную силу постановлений по делам о фактах проявления неуважения к суду, вынесенных судьей (судом) в порядке, предусмотренном частью второй статьи 800 настоящего Кодекса, кроме постановлений коллегии Верховного Суда. Пересмотр судом в сторону, ухудшающую положение лица, привлеченного к административной ответственности, либо лица, в отношении которого административное производство прекращено, допускается в течение года со дня вступления в законную силу постановления суда или уполномоченного государственного органа.

830-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша
қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды
қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарды қайта қарауға
құқылы соттар
Осы Кодекстiң 829-бабында көрсетілген заңды күшiне енген қаулыларды және ұйғарымдарды Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соттың азаматтық және әкімшілік істер жөніндегі қадағалаушы сот алқасы, ал осы Кодекстің 829-бабында көрсетілген сотқа құрметтемеушілік білдіру фактілері туралы істер бойынша қаулыларды жоғары тұрған инстанцияның сот алқасы қайта қарауға құқылы.
831-бап. Істерді сұратып алудың және заңды күшіне енген сот
актілеріне наразылық білдіру туралы өтінішхаттарды/
қараудың тәртібі мен себептері
1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, оның орынбасарлары, облыстық прокурорлар мен оған теңестірілген прокурорлар қадағалау тәртібімен тексеру үшін тиісті соттан сұратып алуы мүмкін.
2. Осы Кодекстің екінші бөлігінде аталған адамдардың өтінішхаттары, сол сияқты осы Кодекстің 832-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген прокурорлардың өз құзыреті шегінде бастамасы істерді сұратып алудың себептері болып табылады.
3. Істі сұратып алу туралы прокурордың сұрауын сот оның сотқа келіп түскен күнінен бастап жеті тәуліктен кешіктірмей орындайды.
4. Істі сұратып алған жағдайда қадағалау наразылығын білдіру туралы өтінішхатты прокурор істің прокуратураға келіп түскен күнінен бастап отыз тәулік ішінде қарауға тиіс.
832-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі
қаулыларға және оларға шағымдарды, наразылықтарды
қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдарға наразылық
білдіру, шағым беру
1. Осы Кодекстiң 829-бабында көрсетілген заңды күшiне енген қаулыларға және ұйғарымдарға наразылық білдіру құқығы Бас Прокурорға, оның орынбасарларына, облыстардың прокурорларына және оларға теңестiрiлген прокурорлар мен олардың орынбасарларына тиесілі болады.
2. Осы Кодекстiң 829-бабында көрсетілген заңды күшiне енген қаулыларды және ұйғарымдарды қайта қарау туралы шағым беруге әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның, жәбiрленушiнiң, аталған адамдардың қорғаушыларының, заңды өкiлдерi мен өкiлдерiнiң құқығы бар.
833-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын
тоқтата тұру
1. Осы Кодекстiң 832-бабының бiрiншi бөлiгiнде көрсетілген заңды күшiне енген қаулыларға және ұйғарымдарға Бас Прокурордың және оның орынбасарларының наразылық білдіруі бұл қаулылардың, ұйғарымдардың орындалуын тоқтата тұрады.
Органдардың (лауазымды адамдардың) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі заңды күшіне енген қаулыларына облыстардың прокурорларының және оған теңестірілген прокурорлар мен олардың орынбасарларының наразылық білдіруі бұл қаулылардың орындалуын тоқтата тұрады.

Статья 830. Суды, правомочные пересматривать
постановления по делам об административных
правонарушениях и определения по результатам
рассмотрения жалоб, протестов на них.
Вступившие в законную силу постановления и определения, указанные в статье 829 настоящего Кодекса, правомочна пересматривать надзорная судебная коллегия по гражданским и административным делам Верховного Суда Республики Казахстан, а постановления по делам о фактах проявления неуважения к суду, указанные в статье 829 настоящего Кодекса, - коллегия суда вышестоящей инстанции.
Статья 831. Порядок и поводы истребования дел и
рассмотрения ходатайств о принесении протеста
на вступившие в законную силу судебные акты
1. Дело об административном правонарушении может быть истребовано из соответствующего суда для проверки в порядке надзора Генеральным Прокурором Республики Казахстан, его заместителями, прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами.
2. Поводами к истребованию дел являются ходатайства лиц, указанных в части второй статьи 832 настоящего Кодекса, а равно инициатива прокуроров, указанных в части первой статьи 832 настоящего Кодекса в пределах их компетенции.
3. Запрос прокурора об истребовании дела исполняется судом не позднее семи суток со дня поступления его в суд.
4. В случае истребования дела ходатайство о принесении надзорного протеста подлежит рассмотрению прокурором в течение тридцати суток со дня поступления дела в прокуратуру.
Статья 832. Принесение протеста, подача жалобы на
постановления по делам об административных
правонарушениях и определения по результатам
рассмотрения жалобы, протеста на них
1. Право на принесение протеста на вступившие в законную силу постановления и определения, указанные в статье 829 настоящего Кодекса, принадлежит Генеральному Прокурору, его заместителям.
2. Право подачи жалобы о пересмотре вступивших в законную силу постановлений и определений, указанных в статье 829 настоящего Кодекса, имеет лицо, привлеченное к административной ответственности, потерпевший, защитники, законные представители и представители указанных лиц.
Статья 833. Приостановление исполнения постановления о
наложении административного взыскания
1. Принесение протеста Генеральным Прокурором и его заместителями на вступившие в законную силу постановления и определения, указанные в статье 832 настоящего Кодекса, приостанавливает исполнение этих постановлений, определений.
Принесение протеста прокурорами областей и приравненными к ним прокурорами и их заместителями на вступившие в законную силу постановления органов (должностных лиц) по делам об административных правонарушениях, приостанавливает исполнение этих постановлений.

2. Қалған жағдайларда осы Кодекстің 832-бабында көрсетілген заңды күшіне енген қаулылар мен ұйғарымдарға наразылық білдіру және шағым беру бұл қаулылардың, ұйғарымдардың орындалуын тоқтата тұрмайды.
834-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі заңды
күшiне енген қаулыларды Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сотында қадағалау тәртібімен қайта қарау
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының және оның орынбасарларының наразылығы немесе осы Кодекстің 832-бабының 2-бөлігінде аталған адамдардың шағымы бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Алқасы әкімшілік құқық бұзушылық туралы кез келген іс жөніндегі заңды күшiне енген қаулының, сол сияқты қаулыға шағымды, наразылықты қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымның (қаулының) заңдылығы мен негiздiлiгiн тексеруге және қабылданған шешiмдi қайта қарауға құқылы.
47-тарау. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі
заңды күшiне енген қаулыларды және оларға шағымдарды,
наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды
жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау
835-бап. Қайта қарау негіздері
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі қаулылар және шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi жөнiндегi ұйғарымдар жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қаралуы мүмкін.
2. Қаулыларды және ұйғарымдарды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау негіздері мыналар болып табылады:
1) құқық бұзушыға, жәбірленушіге белгілі болмаған және белгілі болуы мүмкін емес іс үшін маңызды мән-жайлар;
2) соттың заңды күшіне енген үкімімен анықталған заңсыз не негізделмеген қаулы немесе ұйғарым шығаруға әкеп соққан куәнің көрінеу жалған айғақтары, сарапшының көрінеу жалған қорытындысы, қате аударманың жасалуы, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың, құжаттардың не заттай дәлелдемелердің жасандылығы;
3) соттың заңды күшіне енген үкімімен анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысушылардың, іске қатысушы басқа адамдардың қылмыстық әрекеттері немесе судьялардың, уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) осы істі қарау кезінде жасаған қылмыстық әрекеттері;
4) осы қаулыны немесе ұйғарымды шығаруға негіз болған соттың шешімін, үкімін, ұйғарымын немесе қаулысын не өзге мемлекеттік органның құқықтық актісін жою;
5) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі осы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істе қолданылған заңды немесе өзге нормативтік құқықтық актіні конституциялық емес деп тануы.

2. В остальных случаях, принесение протеста или подача жалобы на вступившие в законную силу постановления и определения, указанные в статье 832 настоящего Кодекса, не приостанавливает исполнение этих постановлений, определений.
Статья 834. Пересмотр вступивших в законную силу
постановлений по делам об административных
правонарушениях в порядке надзора в Верховном
Суде Республики Казахстан
Коллегия Верховного Суда Республики Казахстан по протесту Генерального Прокурора Республики Казахстан и его заместителей или жалобе лиц, указанных в части второй статьи 832 настоящего Кодекса, вправе проверить законность и обоснованность вступившего в законную силу постановления по любому делу об административном правонарушении, а равно определения (постановления) по результатам рассмотрения жалобы, протеста на постановление и пересмотреть принятое решение.
Глава 47. Пересмотр вступивших в законную силу постановлений по
делам об административных правонарушениях и определений по
результатам рассмотрения жалоб, протестов на них по вновь
открывшимся обстоятельствам
Статья 835. Основания пересмотра
1. Постановления по делам об административных правонарушениях и определения по результатам рассмотрения жалоб, протестов могут быть пересмотрены по вновь открывшимся обстоятельствам.
2. Основаниями для пересмотра постановлений и определений по вновь открывшимся обстоятельствам являются:
1) существенные для дела обстоятельства, которые не были и не могли быть известны правонарушителю, потерпевшему;
2) установленные вступившим в законную силу приговором суда заведомо ложные показания свидетеля, заведомо ложное заключение эксперта, заведомо неправильный перевод, подложность протокола об административном правонарушении, документов либо вещественных доказательств, повлекшие за собой вынесение незаконного либо необоснованного постановления или определения;
3) установленные вступившим в законную силу приговором суда преступные действия участников производства по делам об административных правонарушениях, других лиц, участвующих в деле, либо их представителей или преступные деяния судей, уполномоченных органов (должностных лиц) совершенные при рассмотрении данного дела;
4) отмена решения, приговора, определения или постановления суда либо правового акта иного государственного органа (должностного лица), послужившего основанием к вынесению данного постановления или определения;
5) признание Конституционным Советом Республики Казахстан неконституционным закона или иного нормативного правового акта, который был применен в данном деле об административном правонарушении.

836-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жөніндегі
қаулыларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды
қарау нәтижелері жөніндегі ұйғарымдарды жаңадан
ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарайтын соттар,
уәкілетті органдар (лауазымды адамдар)
Заңды күшіне енген қаулыларды, ұйғарымдарды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бұл шешімді шығарған сот, уәкілетті орган (лауазымды адам) қайта қарайды.
837-бап. Арыз беру
1. Қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды әкімшілік жауапқа тартылған адам, жәбірленуші немесе олардың заңды өкілдері немесе прокурор қаулы немесе ұйғарым шығарған сотқа, органға (лауазымды адамға) береді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдар қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қайта қарауға негіз болған мән-жайлар анықталған күннен бастап үш ай ішінде беруі мүмкін.
838-бап. Арыздың нысаны мен мазмұны
1. Қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арыз жазбаша нысанда беріледі. Арызға арыз беруші адам немесе оның уәкілетті өкілі қол қояды.
2. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызда:
1) арыз берілетін соттың, органның (лауазымды адамның) атауы;
2) арыз беруші адам туралы мәліметтер (жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефонның, факсінің, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекенжайы (егер олар бар болса); заңды тұлғалар үшін – атауы, орналасқан жері, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмірі мен күні, телефонның, факсінің, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі және (немесе) электрондық мекенжайы (егер олар бар болса);
3) арыз беруші жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы өтініш берген актіні қабылдаған соттың, органның (лауазымды адамның) атауы;
4) арыз берген адамның талабы; Кодекстің 835-бабында көзделген, бұл мән-жайдың ашылғанын немесе анықталғанын растайтын құжаттарға сілтеме жасай отырып, арыз берушінің пікірі бойынша қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қару туралы мәселені қоюға негіз болып табылатын жаңадан ашылған мән-жай;
5) қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетілуге тиіс.
3. Арызға:
1) жаңадан ашылған мән-жайларды растайтын құжаттардың көшірмесі;

Статья 836. Суды, уполномоченным органы (должностные
лица), пересматривающие по вновь открывшимся
обстоятельствам постановления по делам об
административных правонарушениях и
определения по результатам рассмотрения
жалоб, протестов на них
Вступившее в законную силу постановления, определения пересматривается по вновь открывшимся обстоятельствам судом, уполномоченным органом (должностным лицом) вынесшим это решение.
Статья 837. Подача заявления
1. Заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам подается лицом, привлеченным к административной ответственности, потерпевшим или их законными представителями, или прокурором в суд, орган (должностному лицу), вынесшему постановление или определение.
2. Лицами, указанными в части первой настоящей статьи, заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам может быть подано в течение трех месяцев со дня установления обстоятельств, служащих основанием для пересмотра.
Статья 838. Форма и содержание заявления
1. Заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам подается в письменной форме. Заявление подписывается лицом, подающим заявление, или его уполномоченным представителем.
2. В заявлении о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам должны быть указаны:
1) наименование суда, органа (должностного лица), в которое подается заявление;
2) сведения о лице, подающем заявление (для физических лиц – фамилия, имя, отчество (при наличии), абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются); для юридических лиц – наименование, место нахождения, номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, абонентский номер телефона, факса, сотовой связи и (или) электронный адрес (если они имеются);
3) наименование суда, органа (должностного лица) принявшего акт, о пересмотре которого по вновь открывшимся обстоятельствам ходатайствует заявитель; дата принятия данного акта;
4) требование лица, подающего заявление; вновь открывшееся обстоятельство, предусмотренное статьей 835 настоящего Кодекса и являющееся, по мнению заявителя, основанием для постановки вопроса о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам, со ссылкой на документы, подтверждающие открытие или установление этого обстоятельства;
5) перечень прилагаемых документов.
3. К заявлению должны быть приложены:
1) копии документов, подтверждающих вновь открывшиеся обстоятельства;

2) арыз беруші қайта қарау туралы өтініш берген қаулының немесе ұйғарымның көшірмесі;
3) іске қатысушы басқа адамдарға оларда жоқ арыздың және құжаттардың көшірмелері жіберілгенін растайтын құжат;
4) адамның арызға қол қою өкілеттіктерін растайтын сенімхат немесе өзге құжат қоса берілуге тиіс.
839-бап. Соттың, органның (лауазымды адамның) іс жүргізуіне
арыз қабылдау
1. Нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды сақтай отырып, қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы берілген арыз тиісті соттың, органның (лауазымды адамның) іс жүргізуіне қабылданады.
2. Арызды іс жүргізуге қабылдау туралы мәселе ол түскен күннен бастап үш тәулік ішінде шешіледі.
3. Арызды іс жүргізуге қабылдау туралы ұйғарым шығарылады, онда арыз қарау бойынша отырыс өткізудің күні мен орны көрсетіледі.
4. Ұйғарымның көшірмелері іске қатысушы адамдарға жіберіледі.
840-бап. Қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар
бойынша қайта қарау туралы арызды қайтару
1. Тиісті соттың судьясы, уәкілетті органның лауазымды адамы арызды іс жүргізуге қабылдау туралы мәселені шешу кезінде:
1) арыздың осы Кодекстің 838-бабында белгіленген қағидаларды бұза отырып, берілгенін;
2) арыздың белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін берілгенін және мерзімді қалпына келтіру туралы өтінішхаттың болмауын немесе арыз берудің өткізіліп алған мерзімін қалпына келтіруге бас тартылғанын;
3) арыздың нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптардың сақталмағанын анықтаса, арыз берушіге қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызын қайтарып береді.
2. Арызды қайтару туралы ұйғарым шығарылады.
Ұйғарымның көшірмесі арыз берушіге арыз және оған қоса берілген құжаттармен бірге ол шығарылған күннен бастап келесі күннен кешіктірілмей жіберіледі.
Арызды қайтару туралы ұйғарымға шағым берілуі, наразылық білдіруі мүмкін.
841-бап. Арыз беру мерзімін есептеу
Арыз беру мерзімі:
1) осы Кодекстің 835-бабының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда – іс үшін елеулі маңызы бар мән-жайлар ашылған күннен бастап;
2) осы Кодекстің 835-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда – сот үкімінің заңды күшіне енген күнінен бастап;
3) осы Кодекстің 835-бабы екінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген жағдайларда – қайта қаралатын қаулы немесе ұйғарым негізделген сот үкімінің, шешімінің, ұйғарымының, қаулысының немесе өзге мемлекеттік органның құқықтық актісінің заңды күшіне енген күнінен бастап;

2) копия постановления или определения, о пересмотре которого ходатайствует заявитель;
3) документ, подтверждающий направление другим лицам, участвующим в деле, копий заявления и документов, которые у них отсутствуют;
4) доверенность или иной документ, подтверждающий полномочия лица на подписание заявления.
Статья 839. Принятие заявления к производству суда,
органа (должностного лица)
1. Заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам, поданное с соблюдением требований, предъявляемых к его форме и содержанию, принимается к производству соответствующего суда, органа (должностного лица).
2. Вопрос о принятии заявления к производству решается в течение трех суток со дня его поступления.
3. О принятии заявления к производству выносится определение, в котором указываются дата и место проведения заседания по рассмотрению заявления.
4. Копии определения направляются лицам, участвующим в деле.
Статья 840. Возвращение заявления о пересмотре
постановления или определения по вновь
открывшимся обстоятельствам
1. Судья соответствующего суда, должностное лицо уполномоченного органа возвращает заявителю поданное им заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам, если при решении вопроса о принятии его к производству установит, что:
1) заявление подано с нарушением правил, установленных статьей 838 настоящего Кодекса;
2) заявление подано после истечения установленного срока и отсутствует ходатайство о его восстановлении или в восстановлении пропущенного срока подачи заявления отказано;
3) не соблюдены требования, предъявляемые к форме и содержанию заявления.
2. О возвращении заявления выносится определение.
Копия определения направляется заявителю вместе с заявлением и прилагаемыми к нему документами не позднее следующего дня после дня его вынесения.
3. Определение о возвращении заявления может быть обжаловано, опротестовано.
Статья 841. Исчисление срока для подачи заявления
Срок для подачи заявления исчисляется:
1) в случаях, предусмотренных подпунктом 1) части второй статьи 835 настоящего Кодекса, - со дня открытия обстоятельств, имеющих существенное значение для дела;
2) в случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) части второй статьи 835 настоящего Кодекса, - со дня вступления в законную силу приговора суда;
3) в случаях, предусмотренных подпунктом 4) части второй статьи 835 настоящего Кодекса, - со дня вступления в законную силу приговора, решения, определения, постановления суда или правового акта иного государственного органа (должностного лица), на которых было основано пересматриваемое постановление или определение;

4) осы кодекстің 835-бабы екінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген жағдайларда – осы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істе қолданылған заңды немесе өзге нормативтік құқықтық актіні конституциялық емес деп тану туралы Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің қаулыны қабылдау күнінен бастап есептеледі.
842-бап Арызды қарау
Қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды сот, орган (лауазымды адам) отырыста қарайды. Арыз беруші және іске қатысушы адамдар отырыстың уақыты мен орны туралы хабарландырылады, алайда олардың келмей қалуы арызды қарауға кедергі болмайды.
843-бап. Соттың, уәкілетті органның (лауазымды адамның) істі
қайта қарау туралы ұйғарымы
1. Сот, орган (лауазымды адам) қаулыны немесе ұйғарымды қайта қарау туралы арызды қарап, арызды қанағаттандырады және қаулыны немесе ұйғарымды жояды не қайта қараудан бас тартады.
2. Cоттардың, органдардың (лауазымды адамдардың) жаңадан ашылған мән-жайлар туралы қаулыны немесе ұйғарымды жою туралы және қаулыны немесе ұйғарымды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешіміне белгіленген тәртіппен шағым берілуі және наразылық білдіруі мүмкін.
3. Қаулыны немесе ұйғарымды жойған жағдайда сот, орган (лауазымды адам) істі осы Кодексте белгіленген қағидалар бойынша қарайды.
48-тарау. Ақтау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі
қарауға уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңсыз
іс-әрекеттері мен келтірілген зиянды өтеу
844-бап. Әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның кiнәсiздiгiн тану
жолымен ақтау
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкілетті судья, орган (лауазымды адам) осы Кодекстiң 722-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1)-7) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша өзіне қатысты iстi қысқарту туралы қаулы шығарған адам кiнәсiз болып есептеледi және оның Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасының заңдарында кепiлдiк берiлген құқықтары мен бостандықтарына қандай да бір шектеу қоюға болмайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкілетті судья, орган (лауазымды адам) осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған адамды кінәсіз деп тану және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судьяның, органның (лауазымды адамның) заңсыз әрекеттерi нәтижесiнде бұзылған жеке мүліктік емес және мүліктік құқықтарын қалпына келтіру бойынша заңда көзделген барлық шараларды қолдануға міндетті.

4) в случаях, предусмотренных подпунктом 5) части второй статьи 835 настоящего Кодекса, - со дня принятия постановления Конституционного Совета Республики Казахстан о признании неконституционным закона или иного нормативного правового акта, который был применен в данном деле об административном правонарушении.
Статья 842. Рассмотрение заявления
Заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам суд, орган (должностное лицо) рассматривает в заседании. Заявитель и лица, участвующие в деле, извещаются о времени и месте заседания, однако их неявка не является препятствием к рассмотрению заявления.
Статья 843. Определение суда, уполномоченного органа
(должностного лица) о пересмотре дела
1. Суд, орган (должностное лицо) рассмотрев заявление о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам, удовлетворяет заявление и отменяет постановление или определение, либо отказывает в пересмотре.
2. Решения судов, органов (должностных лиц) об отмене постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам и об отказе в удовлетворении заявления о пересмотре постановления или определения по вновь открывшимся обстоятельствам могут быть обжалованы и опротестованы в установленном порядке.
3. В случае отмены постановления или определения дело рассматривается судом, органом (должностным лицом) по правилам, установленным настоящим Кодексом.
Глава 48. Реабилитация. Возмещение вреда, причиненного
незаконными действиями органа (должностного лица),
уполномоченного рассматривать дела об административных
правонарушениях
Статья 844. Реабилитация путем признания невиновности
лица, привлеченного к административной
ответственности
1. Лицо, в отношении которого вынесено постановление судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, о прекращении дела по основаниям, предусмотренным подпунктами 1)-7) части первой статьи 722 настоящего Кодекса, считается невиновным и не может быть подвергнуто каким-либо ограничениям в правах и свободах, гарантированных Конституцией и законами Республики Казахстан.
2. Судья, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, обязан принять все предусмотренные законом меры по признанию лица, указанного в части первой настоящей статьи, невиновным и восстановлению личных неимущественных и имущественных прав, нарушенных в результате незаконных действий судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях.

845-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға
уәкілетті органның (лауазымды адамның) заңсыз
әрекеттерi нәтижесiнде келтiрiлген зиянның
өтелуіне құқығы бар адамдар
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi судьяның, органның (лауазымды адамның) кiнәсiне қарамастан, іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын заңсыз қолдану нәтижесiнде адамға келтiрiлген зиян республикалық бюджеттен толық көлемде өтеледi.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қарауға уәкiлеттi судьяның, органның (лауазымды адамның) заңсыз әрекеттерi нәтижесiнде келтiрiлген зиянды өтетуге:
1) осы Кодекстiң 726-бабының бiрiншi бөлiгiнде аталған адамдардың;
2) егер іс бойынша iс жүргiзу әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлардың болуына қарамастан басталса немесе олар анықталған кезден бастап қысқартылмаса, iс бойынша іс жүргізу өздеріне қатысты басталмауға тиiс, ал басталғаны осы Кодекстiң 722-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1)-7) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша қысқартуға жататын адамдардың құқығы бар.
3. Жеке тұлға қайтыс болған жағдайда зиянның өтелу құқығы оның мұрагерлерiне өтеді.
4. Егер іс бойынша iс жүргiзу барысында ерiктi түрде өзiне-өзi кінә тағу жолымен ақиқатты ашуға кедергi келтiргендiгi және сол арқылы осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген зардаптардың түсуіне ықпал еткенi дәлелденген адамға зиянның өтелуi тиiс емес.
5. Осы баптың қағидалары осы баптың екiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасында көрсетілген мән-жайлар болмаған кезде адамға қолданылған әкiмшiлiк жазаның және басқа да әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шараларының күшi жойылған немесе ескiру мерзiмiнiң өтуiне, әкiмшiлiк жауаптылықты жоятын немесе әкiмшiлiк жазаны жеңілдететін заңның қабылдануына байланысты өзгерген жағдайларға қолданылмайды.
846-бап. Өтелуге жататын зиян
Осы Кодекстiң 845-бабында аталған адамдардың мүлiктiк зиянның толық көлемде өтелуіне, моральдық зиян салдарының жойылуына және барлық іске аспаған немесе нұқсан келтiрiлген құқықтарының қалпына келтiрілуіне құқығы бар.
847-бап. Зиянның өтелуіне құқығын тану
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) адамды толық немесе iшiнара ақтау туралы шешiм қабылдап, оның зиянның өтелуіне құқығын тануға міндетті. Iстi қысқарту туралы, өзге де заңсыз шешiмдердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы қаулының көшiрмесi мүдделi адамға тапсырылады не поштамен жiберiледi. Сонымен бiрге оған зиянның өтелу тәртiбi түсiндiрiлген хабарлама жiберiледi. Зиянның өтелуіне құқығы бар қайтыс болған адам мұрагерлерiнiң, туыстарының немесе асырауындағылардың тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер болмаған кезде, хабарлама олардың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қарауға уәкiлеттi органға (лауазымды адамға) жүгiнген күнінен бастап бес тәуліктен кешiктiрілмей оларға жiберiледi.

Статья 845. Лица, имеющие право на возмещение вреда,
причиненного в результате незаконных действий
органа (должностного лица), уполномоченного
рассматривать дела об административных
правонарушениях.
1. Вред, причиненный лицу в результате незаконного применения мер обеспечения производства по делу, возмещается из республиканского бюджета в полном объеме, независимо от вины судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях.
2. Право на возмещение вреда, причиненного в результате незаконных действий судьи, органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, имеют:
1) лица, указанные в части первой статьи 726 настоящего Кодекса;
2) лица, в отношении которых производство по делу не должно было быть начато, а начатое подлежало прекращению по основаниям, предусмотренным подпунктами 1)–7) части первой статьи 722 настоящего Кодекса, если производство по делу было начато несмотря на наличие обстоятельств, исключающих производство по делу об административном правонарушении, или не было прекращено с момента их выявления.
3. В случае смерти физического лица право на возмещение вреда в установленном порядке переходит к его наследникам.
4. Вред не подлежит возмещению лицу, если доказано, что оно в процессе производства по делу путем добровольного самооговора препятствовало установлению истины и тем самым способствовало наступлению последствий, указанных в части первой настоящей статьи.
5. Правила настоящей статьи при отсутствии обстоятельств, указанных в подпункте 2) части второй настоящей статьи, не распространяются на случаи, когда наложенные на лицо административные взыскания и другие меры административно-правового воздействия отменены или изменены ввиду истечения сроков давности, принятия закона, устраняющего административную ответственность или смягчающего административное взыскание.
Статья 846. Подлежащий возмещению вред
Лица, указанные в статье 845 настоящего Кодекса, имеют право на возмещение в полном объеме имущественного вреда, устранение последствий морального вреда и восстановление во всех утраченных или ущемленных правах.
Статья 847. Признание права на возмещение вреда
Приняв решение о полной или частичной реабилитации лица, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, обязан признать за ним право на возмещение вреда. Копия постановления о прекращении дела, об отмене или изменении иных незаконных решений вручается либо пересылается заинтересованному лицу по почте. Одновременно ему направляется извещение с разъяснением порядка возмещения вреда. При отсутствии сведений о месте жительства наследников, родственников или иждивенцев умершего лица, имеющего право на возмещение ущерба, извещение направляется им не позднее пяти суток со дня их обращения в орган (должностному лицу), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.

848-бап. Мүлiктiк зиянды өтеу
1. Осы Кодекстiң 845-бабында аталған адамдарға келтiрiлген мүлiктiк зиян:
1) олар айырылған еңбекақының, зейнетақының, жәрдемақының, өзге де қаражат пен табыстың;
2) судья қаулысының негiзiнде заңсыз тәркiленген немесе мүлiктiң өтелуін қамтиды. Мүлiктi қайтару мүмкiн болмаған жағдайда оның құны қайтарылады;
3) iстi шешуге уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) заңсыз қаулысын орындау мақсатында өндіріп алынған айыппұлдардың; iс жүргiзу шығындары мен заңсыз іс-әрекеттерге байланысты адам төлеген өзге де сомалардың;
4) заң көмегi көрсетілгені үшiн адамның төлеген сомаларының;
5) әкiмшiлiк жауапқа заңсыз тартылғаны нәтижесiнде келтiрiлген өзге шығындардың өтелуiн қамтиды.
2. Осы Кодекстiң 845-бабында көрсетілген құжаттардың көшiрмесiн зиянын өтеу тәртiбi туралы хабарламамен бiрге алған кезінде, осы Кодекстiң 850-бабының екiншi және үшiншi бөлiктерiнде аталған адамдар iстi қысқарту, өзге де заңсыз шешiмдердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы қаулы шығарған органға (лауазымды адамға) мүлiктiк зиянының өтелуі туралы талаппен жүгiнуге құқылы. Егер iстi жоғары тұрған орган (лауазымды адам) немесе сот қысқартса, зиянының өтелуі туралы талап заңсыз қаулы шығарған органға (лауазымды адамға) жiберiледi. Егер судья қараған iстi жоғары тұрған сот қысқартса, зиянның өтелуі туралы талап заңсыз қаулы шығарған судьяға жiберiледi. Кәмелетке толмағанды ақтаған жағдайда зиянның өтелуі туралы талапты оның заңды өкiлi мәлiмдей алады.
3. Арыз түскен күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған орган (лауазымды адам) қажет болған жағдайларда қаржы органдарынан және әлеуметтiк қамсыздандыру органдарынан есебiн сұрап ала отырып, зиянның мөлшерiн айқындайды, содан кейін инфляцияны ескере отырып, осы зиянды өтеуге төлем жасау туралы қаулы шығарады. Егер iстi сот қысқартса, аталған iс-әрекеттi iстi қараған судья жүргiзедi.
4. Елтаңбалы мөрмен куәландырылған қаулының көшiрмесi төлем жасауға мiндеттi органдарға ұсыну үшiн адамға тапсырылады немесе жолданады. Төлем жасау тәртiбi заңнамада белгiленедi.
849-бап. Моральдық зиянның зардаптарын жою
1. Адамды ақтау туралы шешiм қабылдаған орган (лауазымды адам) келтiрiлген зиян үшiн одан жазбаша нысанда ресми түрде кешiрiм сұрауға мiндеттi.
2. Келтiрiлген моральдық зиян үшiн ақшалай түрде өтемақы туралы қуынымдар азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен беріледі.

Статья 848. Возмещение имущественного вреда
1. Имущественный вред, причиненный лицам, указанным в статье 845 настоящего Кодекса, включает в себя возмещение:
1) заработной платы, пенсии, пособий, иных средств и доходов, которых они лишились;
2) имущества, незаконно конфискованного на основании постановления судьи. При невозможности возврата имущества возвращается его стоимость;
3) штрафов, взысканных во исполнение незаконного постановления органа (должностного лица), уполномоченного решить дело; процессуальных издержек и иных сумм, выплаченных лицом в связи с незаконными действиями;
4) сумм, выплаченных лицом за оказание юридической помощи;
5) иных расходов, понесенных в результате незаконного привлечения к административной ответственности.
2. При получении копии документов, указанных в статье 805 настоящего Кодекса, с извещением о порядке возмещения вреда лица, указанные в частях второй и третьей статьи 845 настоящего Кодекса, вправе обратиться с требованием о возмещении имущественного вреда в орган (должностному лицу), вынесшему постановление о прекращении дела, отмене или изменении иных незаконных решений. Если дело прекращено вышестоящим органом (должностным лицом) или судом, требование о возмещении вреда направляется органу (должностному лицу), вынесшему незаконное постановление. Если дело, рассматривавшееся судьей, прекращено вышестоящим судом, требование о возмещении вреда направляется судье, вынесшему незаконное постановление. В случае реабилитации несовершеннолетнего требование о возмещении вреда может быть заявлено его законным представителем.
3. Не позднее одного месяца со дня поступления заявления орган (должностное лицо), указанный в части второй настоящей статьи, определяет размер вреда, запросив в необходимых случаях расчет от финансовых органов и органов социальной защиты, после чего выносит постановление о производстве выплат в возмещение этого вреда с учетом инфляции. Если дело прекращено судом, указанные действия производит судья, рассмотревший дело.
4. Копия постановления, заверенная гербовой печатью, вручается или направляется лицу для предъявления в органы, обязанные произвести выплату. Порядок выплаты определяется законодательством.
Статья 849. Устранение последствий морального вреда
1. Орган (должностное лицо), принявший решение о реабилитации лица, обязан принести ему в письменной форме официальные извинения за причиненный вред.
2. Иски о компенсации в денежном выражении за причиненный моральный вред предъявляются в порядке гражданского судопроизводства.

3. Егер адам әкiмшiлiк жауапқа заңсыз тартылса, ал бұл туралы мәлiметтер баспасөзде жарияланып, радио, теледидар немесе өзге де бұқаралық ақпарат құралдары арқылы таратылған болса, онда бұл адамның талап етуi бойынша, ал ол қайтыс болған жағдайда – оның туыстарының немесе прокурордың талап етуi бойынша тиiстi бұқаралық ақпарат құралдары бiр ай iшiнде бұл туралы қажеттi хабарлама жасауға мiндеттi.
4. Осы Кодекстiң 845-бабында аталған адамдардың талап етуi бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) өзінің заңсыз шешiмдерiнiң күшi жойылғаны туралы жазбаша хабарламаны он тәулік ішінде олардың жұмыс орнына, оқу орнына, тұрғылықты жерiне жiберуге мiндеттi.
850-бап. Талаптар қою мерзiмдерi
1. Мүлiктiк зиянды өтеуге ақшалай төлем жасау туралы талаптарды осы Кодекстiң 845-бабында аталған адамдардың осындай төлемдер жасау туралы қаулыны алған кезінен бастап бiр жыл iшiнде қойылуы мүмкін.
2. Өзге құқықтарды қалпына келтiру туралы талаптар құқықтарды қалпына келтiру тәртiбi түсiндiрiлген хабарлама алынған күннен бастап алты ай iшiнде қойылуы мүмкiн.
3. Бұл мерзiмдердi дәлелдi себептермен өткiзiп алған жағдайда, оларды мүдделi адамдардың арызы бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам) қалпына келтiруге тиіс.
851-бап. Заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) заңсыз іс-әрекеттерiмен заңды тұлғаларға келтiрiлген зиянды мемлекет толық көлемде және осы тарауда белгiленген мерзiмде өтейдi.
852-бап. Құқықтарды қуынымдық тәртiппен қалпына келтiру
Егер ақтау немесе зиянды өтеу туралы талап қанағаттандырылмаса не адам қабылданған шешiммен келiспесе, ол азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен сотқа жүгiнуге құқылы.
49-тарау. Әкімшілік жауаптылықтан артықшылықтары мен
иммунитеттері бар адамдардың істері бойынша іс жүргізу
ерекшеліктері
853-бап. Қазақстан Республикасы Парламентiнің депутатына қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатын өз өкiлеттiк мерзiмi iшiнде Қазақстан Республикасы Парламентi тиiстi Палатасының келiсiмiнсiз күштеп әкелуге, сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жаза шараларына тартуға болмайды.
2. Депутатты сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам депутаты болып табылатын Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиісті Палатасына ұсыным енгiзедi. Ұсыным әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс сотқа жiберiлер алдында, сондай-ақ депутатты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстерді қарауға уәкiлеттi сотқа, органға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткiзу қажеттiгi туралы мәселенi шешер алдында енгiзiледi.

3. Если лицо было незаконно привлечено к административной ответственности, а сведения об этом были опубликованы в печати, распространены по радио, телевидению или иными средствами массовой информации, то по требованию этого лица, а в случае его смерти - по требованию его родственников или прокурора соответствующие средства массовой информации обязаны в течение одного месяца сделать об этом необходимое сообщение.
4. По требованию лиц, указанных в статье 845 настоящего Кодекса, орган (должностное лицо), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях, обязан в течение десяти суток направить письменное сообщение об отмене своих незаконных решений по месту их работы, учебы, жительства.
Статья 850. Сроки предъявления требований
1. Требования о производстве денежных выплат в возмещение имущественного вреда могут быть предъявлены в течение одного года с момента получения лицами, указанными в статье 845 настоящего Кодекса, постановления о производстве таких выплат.
2. Требования о восстановлении иных прав могут быть предъявлены в течение шести месяцев со дня получения извещения, разъясняющего порядок восстановления прав.
3. В случае пропуска этих сроков по уважительной причине они по заявлению заинтересованных лиц подлежат восстановлению органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях.
Статья 851. Возмещение вреда юридическим лицам
Вред, причиненный юридическим лицам незаконными действиями органа (должностного лица), уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях, подлежат восстановлению государством в полном объеме и в сроки, установленные настоящей главой.
Статья 852. Восстановление прав в исковом порядке
Если требование о реабилитации или возмещении вреда не удовлетворено либо лицо не согласно с принятым решением, оно вправе обратиться в суд в порядке гражданского судопроизводства.
Глава 49. Особенности производства по делам лиц, обладающих
привилегиями и иммунитетом от административной ответственности
Статья 853. Условия и порядок производства по делу об
административном правонарушении в отношении
депутата Парламента Республики Казахстан
1. Депутат Парламента Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть подвергнут приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан.
2. Для получения согласия на привлечение депутата к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод, Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление в соответствующую Палату Парламента Республики Казахстан, депутатом которой является лицо, совершившее административное правонарушение. Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, а также решением вопроса о необходимости принудительного доставления депутата в суд, в орган (к должностному лицу), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.

3. Қазақстан Республикасының Бас прокуроры енгізген ұсынымға Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиісті Палатасының шешімі ол түскен күннен бастап он бес тәулік iшiнде шығарылады.
4. Егер Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы депутатты сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға келiсiм берсе, iс бойынша одан әрi iс жүргiзу осы бапта көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, осы Кодексте белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
5. Егер Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы күштеп әкелуге келiсiм берсе, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң бұл шарасын депутатқа қолдану туралы мәселе осы Кодексте белгiленген тәртiппен шешiледi.
6. Егер Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы депутатты сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға келiсiм бермесе, іс бойынша iс жүргiзу осы негiзбен қысқартылуға тиiс.
7. Егер Қазақстан Республикасы Парламентiнiң тиiстi Палатасы күштеп әкелуге келiсiм бермесе, депутатқа осы Кодексте белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз етудiң өзге шаралары қолданылады.
8. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына қатысты сот тәртiбiмен әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қараудың заңдылығын қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жүзеге асырады.
854-бап. Қазақстан Республикасының Президенттiгіне кандидаттың,
Қазақстан Республикасы Парламентiнің депутаттығына
кандидаттың әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс
бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидаттарды олардың тiркелген күнiнен бастап сайлау қорытындылары жарияланғанға дейiн Орталық сайлау комиссиясының келiсiмiнсiз күштеп әкелуге, оларға сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жаза шараларына тартуға болмайды.
2. Қазақстан Республикасының Президенттiгіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидатты әкiмшiлiк жауапқа тарту туралы ұсынымды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс сотқа жiберiлер алдында енгiзедi.
3. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры енгізген ұсынымға Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының дәлелді шешімі ол түскен күннен бастап он күн ішінде шығарылады.

3. Решение соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан на представление, внесенное Генеральным Прокурором Республики Казахстан, выносится в течение пятнадцати суток со дня его поступления.
4. Если соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан дает согласие на привлечение депутата к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, дальнейшее производство по делу ведется в порядке, установленном настоящим Кодексом, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей.
5. Если соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан дает согласие на привод, вопрос о применении к депутату этой меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении решается в порядке, установленном настоящим Кодексом.
6. В случае, если соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан не дала согласия на привлечение депутата к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, производство по делу подлежит прекращению по этому основанию.
7. В случае, если соответствующая Палата Парламента Республики Казахстан не дала согласия на привод, к депутату в установленном настоящим Кодексом порядке применяются иные меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении.
8. Надзор за законностью рассмотрения дела об административном правонарушении в судебном порядке в отношении депутата Парламента Республики Казахстан осуществляет Генеральный Прокурор Республики Казахстан.
Статья 854. Условия и порядок производства по делу об
административном правонарушении в отношении
кандидата в Президенты Республики Казахстан,
кандидата в депутаты Парламента Республики
Казахстан
1. Кандидаты в Президенты Республики Казахстан, в депутаты Парламента Республики Казахстан со дня их регистрации и до опубликования итогов выборов не могут быть подвергнуты приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
2. Представление о привлечении кандидата в Президенты Республики Казахстан, в депутаты Парламента Республики Казахстан к административной ответственности вносится в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан Генеральным Прокурором Республики Казахстан перед направлением дела об административном правонарушении в суд.
3. Мотивированное решение Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан на представление, внесенное Генеральным Прокурором Республики Казахстан, выносится в течение десяти суток со дня его поступления.

4. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Орталық сайлау комиссиясының шешiмiн алғаннан кейiн iс бойынша одан әрi іс жүргiзу осы Кодекстiң 795-бабында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
855-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнің
Төрағасына немесе оның мүшесiне қатысты әкiмшiлiк
құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу талаптары
мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасын немесе мүшелерiн өз өкiлеттiк мерзiмi iшiнде Қазақстан Республикасы Парламентiнiң келiсiмiнсiз күштеп әкелуге, сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жаза шараларына тартуға болмайды.
2. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасын немесе мүшелерiн сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Парламентiне ұсыным енгiзедi. Ұсыным әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс сотқа жiберiлер алдында, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасын немесе мүшелерiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстерді қарауға уәкiлеттi сотқа, органға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткiзу қажеттiгi туралы мәселенi шешер алдында енгiзiледi.
3. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры енгізген ұсынымға Қазақстан Республикасы Парламентiнiң шешімі ол түскен күннен бастап он бес тәуліктен кешіктірілмей шығарылады.
4. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасы Парламентiнiң шешiмiн алғаннан кейiн iс бойынша одан әрi іс жүргiзу осы Кодекстiң 795-бабында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
5. Қазақстан Республикасының Президенттiгіне кандидатқа, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттығына кандидатқа қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзумен аяқталған іс осы Кодексте белгіленген тәртіппен бұл іс жүргізуді жүзеге асырған орган (лауазымды адам) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры арқылы сотқа береді.
856-бап. Судьяға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс
бойынша iс жүргiзу талаптары мен тәртібі
1. Судьяны Қазақстан Республикасы Президентiнiң Республика Жоғары Сот Кеңесiнiң қорытындысына негiзделген келiсiмiнсiз не Қазақстан Республикасы Конституциясының 55-бабының 3) тармақшасында белгiленген жағдайда Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының келiсiмiнсiз күштеп әкелуге, сот тәртiбiмен қолданатын әкiмшiлiк жаза шараларына тартуға болмайды.
2. Судьяны сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасының Президентiне, ал Конституцияның 55-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайда Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенатына ұсыным енгiзедi. Ұсыным әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс сотқа жiберiлер алдында, судьяны әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi сотқа, органға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткiзу қажеттiгi туралы мәселенi шешер алдында енгiзiледi.

4. После получения Генеральным Прокурором Республики Казахстан решения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан дальнейшее производство по делу производится в порядке, установленном статьей 795 настоящего Кодекса.
Статья 855. Условия и порядок производства по делу об
административном правонарушении в отношении
Председателя или члена Конституционного
Совета Республики Казахстан
1. Председатель или члены Конституционного Совета Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не могут быть подвергнуты приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия Парламента Республики Казахстан.
2. Для получения согласия на привлечение Председателя или членов Конституционного Совета Республики Казахстан к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод, Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление в Парламент Республики Казахстан. Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, решением вопроса о необходимости принудительного доставления Председателя или члена Конституционного Совета Республики Казахстан в суд, в орган (к должностному лицу), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.
3.Решение Парламента Республики Казахстан на представление, внесенное Генеральным Прокурором Республики Казахстан, выносится не позднее пятнадцати суток со дня его поступления.
4. После получения Генеральным Прокурором Республики Казахстан решения Парламента Республики Казахстан дальнейшее производство по делу производится в порядке, установленном статьей 795 настоящего Кодекса.
5. Оконченное производством дело об административном правонарушении в отношении кандидата в Президенты Республики Казахстан, кандидата в депутаты Парламента Республики Казахстан передается органом (должностным лицом), осуществлявшим это производство, в установленном настоящим Кодексом порядке в суд через Генерального Прокурора Республики Казахстан.
Статья 856. Условия и порядок производства по делу об
административном правонарушении в отношении
судьи
1. Судья не может быть подвергнут приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия Президента Республики Казахстан, основанного на заключении Высшего Судебного Совета Республики, либо в случае, установленном подпунктом 3) статьи 55 Конституции Республики Казахстан, без согласия Сената Парламента Республики Казахстан.
2. Для получения согласия на привлечение судьи к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод, Генеральный Прокурор Республики Казахстан вносит представление Президенту Республики Казахстан, а в случае, предусмотренном подпунктом 3) статьи 55 Конституции, - в Сенат Парламента Республики Казахстан. Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, решением вопроса о необходимости принудительного доставления судьи в суд, орган (к должностному лицу), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.

3. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры енгізген ұсынымға Қазақстан Республикасы Президентiнің, Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының шешімі ол түскен күннен бастап он бес тәуліктен кешіктірілмей шығарылады.
4. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының шешiмiн алғаннан кейiн іс бойынша одан әрi іс жүргiзу осы Кодекстiң 795-бабында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
5. Судьяға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзумен аяқталған істі осы Кодексте белгіленген тәртіппен бұл іс жүргізуді жүзеге асырған орган (лауазымды адам) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры арқылы сотқа береді.
857-бап. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорына қатысты
әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзу
талаптары мен тәртібі
1. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорын өз өкiлеттiк мерзiмi iшiнде Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының келiсiмiнсiз күштеп әкелуге, сот тәртiбiмен қолданылатын әкiмшiлiк жаза шараларына тартуға болмайды.
2. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорын сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк жауапқа тартуға, күштеп әкелуге келiсiм алу үшiн Бас Прокурордың бiрiншi орынбасары Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенатына ұсыным енгiзедi. Ұсыным әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс сотқа жiберiлер алдында, Бас Прокурорды әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстерді қарауға уәкiлеттi сотқа, органға (лауазымды адамға) мәжбүрлеп жеткiзу қажеттiгi туралы мәселенi шешер алдында енгiзiледi.
3. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бiрiншi орынбасары Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының шешiмiн алғаннан кейiн iс бойынша одан әрi іс жүргiзу осы Кодекстiң 801-бабында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры енгізген ұсынымға Қазақстан Республикасы Парламентi Сенатының шешімі ол түскен күннен бастап он бес тәуліктен кешіктірілмей шығарылады.
5. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына қатысты сот тәртiбiмен әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараудың заңдылығын қадағалауды оның бiрiншi орынбасары жүзеге асырады./
6. Судьяға қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзумен аяқталған іс осы Кодексте белгіленген тәртіппен бұл іс жүргізуді жүзеге асырған орган (лауазымды адам) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары арқылы сотқа береді.

3. Решение Президента Республики Казахстан, Сената Парламента Республики Казахстан на представление, внесенное Генеральным Прокурором Республики Казахстан, выносится не позднее пятнадцати суток со дня его поступления.
4. После получения Генеральным Прокурором Республики Казахстан решения Президента Республики Казахстан, Сената Парламента Республики Казахстан дальнейшее производство по делу производится в порядке, установленном статьей 795 настоящего Кодекса.
5. Оконченное производством дело об административном правонарушении в отношении судьи передается органом (должностным лицом), осуществлявшим это производство, в установленном настоящим Кодексом порядке в суд через Генерального Прокурора Республики Казахстан.
Статья 857. Условия и порядок производства по делу об
административном правонарушении в отношении
Генерального Прокурора Республики Казахстан
1. Генеральный Прокурор Республики Казахстан в течение срока своих полномочий не может быть подвергнут приводу, мерам административного взыскания, налагаемым в судебном порядке, без согласия Сената Парламента Республики Казахстан.
2. Для получения согласия на привлечение Генерального Прокурора Республики Казахстан к административной ответственности, влекущей наложение административного взыскания в судебном порядке, привод первый заместитель Генерального Прокурора вносит представление в Сенат Парламента Республики Казахстан. Представление вносится перед направлением дела об административном правонарушении в суд, решением вопроса о необходимости принудительного доставления Генерального Прокурора в суд, орган (к должностному лицу), уполномоченный рассматривать дела об административных правонарушениях.
3. После получения первым заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан решения Сената Парламента Республики Казахстан дальнейшее производство по делу осуществляется в порядке, установленном статьей 801 настоящего Кодекса.
4.Решение Сената Парламента Республики Казахстан на представление, внесенное первым заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан, выносится не позднее пятнадцати суток со дня его поступления.
5. Надзор за законностью рассмотрения дела об административном правонарушении в судебном порядке в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан осуществляет его первый заместитель.
6. Оконченное производством дело об административном правонарушении в отношении судьи передается органом (должностным лицом), осуществлявшим это производство, в установленном настоящим Кодексом порядке в суд через первого заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.

858-бап. Судьяның Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
депутатына, Қазақстан Республикасы Конституциялық
Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне, судьяға,
Қазақстан Республикасының Бас прокурорына қатысты
әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауы
1. Iстi қарау әкiмшiлiк жауаптылықтан артықшылықтары мен иммунитеттері бар адамдардың iстерi бойынша іс жүргiзу ерекшелiктерiмен бірге, жалпы ережелер бойынша жүргiзiледi.
2. Егер судья iстi қарағанға дейiн Қазақстан Республикасы Конституциясының 52-бабының 4-тармағында, 71-бабының 5-тармағында,  79-бабының 2-тармағында, 83-бабының 3-тармағында аталған мемлекеттiк органдар күштеп әкелуге келiсiм беруден бас тартылған болса немесе мұндай келiсiм сұралмаса, судья осы Кодекстiң 853-бабының екiншi бөлiгiне сәйкес көзделген тәртiппен күштеп әкелуге келiсiм беру туралы ұсыным жасап, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутатына, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң Төрағасына немесе мүшелерiне, судьяға, Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз ету шарасы ретiнде күштеп әкелуді қолдануға құқылы.
859-бап. Әкiмшiлiк жауаптылықтан дипломатиялық иммунитеттері
бар адамдар
1. Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жауаптылықтан иммунитетті Қазақстан Республикасында мына адамдар пайдаланады:
1) шет мемлекеттер дипломатиялық өкiлдiктерiнiң басшылары, осы өкiлдiктердiң дипломатиялық персоналы мүшелерi және егер олар өздерiмен бiрге тұрып жатса және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олардың отбасы мүшелерi;
2) егер бұл қызметкерлер және олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса немесе Қазақстанда тұрақты тұрмаса, өзаралық негiзде дипломатиялық өкiлдiктердiң қызмет көрсетушi персоналының қызметкерлерi мен олардың өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерi, Қазақстан Республикасының халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, қызметтік мiндеттерiн орындау кезiнде өздері жасаған әрекеттерге қатысты консулдықтардың басшылары және консулдықтың басқа да лауазымды адамдары;
3) егер бұл қызметкерлер және олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса немесе Қазақстанда тұрақты тұрмаса, өзаралық негiзде дипломатиялық өкiлдiктердiң әкiмшiлiк-техникалық персоналы қызметкерлерi және олардың өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерi;
4) дипломатиялық курьерлер;
5) шет мемлекеттердiң басшылары мен өкiлдерi, парламенттiк және үкiметтiк делегациялардың мүшелерi және өзаралық негiзде – Қазақстанға халықаралық келiссөздерге, халықаралық конференцияларға және кеңестерге қатысуға немесе басқа да ресми тапсырмалармен келетiн шет мемлекеттер делегацияларының қызметкерлерi не осындай мақсаттармен Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзитпен өтетіндер және олармен ілесіп жүретін аталған адамдардың отбасы мүшелері, егер бұл отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса;

Статья 858. Рассмотрение судьей дела об административном
правонарушении в отношении депутата
Парламента Республики Казахстан, Председателя
или членов Конституционного Совета Республики
Казахстан, судьи, Генерального Прокурора
Республики Казахстан
1. Рассмотрение дела производится по общим правилам с особенностями производства по делам лиц, обладающих привилегиями и иммунитетом от административной ответственности.
2. Судья вправе применить к депутату Парламента Республики Казахстан, Председателю или членам Конституционного Совета Республики Казахстан, судье, Генеральному Прокурору Республики Казахстан в качестве меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении привод, обратившись с представлением о даче согласия на это в порядке, предусмотренном соответственно частью второй статьи 853 настоящего Кодекса, если в даче согласия на привод государственными органами, указанными в пункте 4 статьи 52, пункте 5 статьи 71, пункте 2 статьи 79, пункте 3 статьи 83 Конституции Республики Казахстан, до рассмотрения дела судьей было отказано или такое согласие не испрашивалось.
Статья 859. Лица, обладающие дипломатическим иммунитетом
от административной ответственности
1. В соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, иммунитетом от административной ответственности в судебном порядке в Республике Казахстан пользуются следующие лица:
1) главы дипломатических представительств иностранных государств, члены дипломатического персонала этих представительств и члены их семей, если они проживают совместно с ними и не являются гражданами Республики Казахстан;
2) на основе взаимности сотрудники обслуживающего персонала дипломатических представительств и члены их семей, проживающие совместно с ними, если эти сотрудники и члены их семей не являются гражданами Республики Казахстан или не проживают постоянно в Казахстане, главы консульств и другие консульские должностные лица в отношении деяний, совершенных ими при исполнении служебных обязанностей, если иное не предусмотрено международным договором Республики Казахстан;
3) на основе взаимности сотрудники административно-технического персонала дипломатических представительств и члены их семей, проживающие совместно с ними, если эти сотрудники и члены их семей не являются гражданами Республики Казахстан или не проживают постоянно в Казахстане;
4) дипломатические курьеры;
5) главы и представители иностранных государств, члены парламентских и правительственных делегаций и, на основе взаимности, - сотрудники делегаций иностранных государств, прибывающие в Казахстан для участия в международных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими официальными поручениями, либо следующие для тех же целей транзитом через территорию Республики Казахстан и члены семей указанных лиц, которые их сопровождают, если эти члены семей не являются гражданами Республики Казахстан;

6) халықаралық шарттар немесе жалпы танылған халықаралық әдет-ғұрып негiзiнде Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан халықаралық ұйымдардағы шет мемлекеттер өкiлдiктерiнiң басшылары, мүшелерi және персоналы, осы ұйымдардың лауазымды адамдары;
7) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін, үшiншi елдегi шет мемлекеттердің дипломатиялық өкiлдiктерiнiң басшылары, өкiлдiктердің дипломатиялық персоналы мүшелерi және аталған адамдармен ілесіп жүретін немесе оларға қосылу үшін немесе өз елiне қайту үшiн бөлек бара жатқан олардың отбасы мүшелерi;
8) Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес өзге де адамдар.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1), 4)-7) тармақшаларында аталған адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес өзге де адамдар шет мемлекет иммунитет беруден айқын білдірген бас тарту ұсынған жағдайда ғана, әкiмшiлiк жауапқа тартылуы мүмкiн. Мұндай бас тарту туралы мәселе Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi арқылы дипломатиялық жолмен шешiледi. Аталған адамдарға иммунитет беруден тиiстi шет мемлекеттiң бас тартуы болмаған кезде оларға қатысты әкiмшiлiк iс жүргiзу басталмайды, ал басталғаны қысқартылуға тиiс.
3. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң ережелерi, бұл адамдардың жасаған құқық бұзушылығы олардың өз қызметтік мiндеттерiн атқаруға байланысты болған және Қазақстан Республикасының мүдделерiне қарсы бағытталмаған жағдайларды қоспағанда, осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2) және 3) тармақшаларында аталған адамдарға қолданылмайды.
860-бап. Дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын адамдарды
тексеру, әкiмшiлiк ұстау және күштеп әкелу
1. Осы Кодекстiң 859-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1), 4)-7) тармақшаларында санамаланып аталған адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес өзге де адамдар жеке басына қолсұқпаушылықты пайдаланады. Олардың өздерімен бірге дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын адамдар ретінде олардың мәртебесін растайтын құжаттары өздерінің жанында бар болған кезде олардың әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн жеке басын тексеруге, ұстауға немесе күштеп әкелуге болмайды. Олардың өздерінде бар болған заттарына да тексеру жүргiзуге болмайды.
2. Егер шет мемлекет 859-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1), 4)-7) тармақшаларында көрсетілген адамдарға әкімшілік жауаптылықтан иммунитет беруден айқын білдірген бас тарту ұсынса, іс бойынша іс жүргізу жалпы тәртіппен жүзеге асырылады.

6) главы, члены и персонал представительств иностранных государств в международных организациях, должностные лица этих организаций, находящиеся на территории Республики Казахстан, на основе международных договоров или общепризнанных международных обычаев;
7) главы дипломатических представительств, члены дипломатического персонала представительств иностранных государств в третьей стране, проезжающие транзитом через территорию Республики Казахстан, и члены их семей, которые сопровождают указанных лиц или следуют отдельно, для того чтобы присоединиться к ним или возвратиться в свою страну;
8) иные лица в соответствии с международным договором Республики Казахстан.
2. Лица, указанные в подпунктах 1), 4)-7) части первой настоящей статьи, а также иные лица в соответствии с международным договором Республики Казахстан могут привлекаться к административной ответственности лишь в случае, если иностранное государство предоставит определенно выраженный отказ от иммунитета от административной ответственности. Вопрос о таком отказе разрешается по представлению Генерального Прокурора Республики Казахстан через Министерство иностранных дел Республики Казахстан дипломатическим путем. При отсутствии отказа соответствующего иностранного государства от иммунитета указанных лиц административное производство в отношении них не может быть начато, а начатое - подлежит прекращению.
3. Правила части второй настоящей статьи не распространяются на лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящей статьи, за исключением случаев, когда совершенное этими лицами правонарушение связано с исполнением ими своих служебных обязанностей и не направлено против интересов Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международным договором Республики Казахстан.
Статья 860. Досмотр, административное задержание и привод
лиц, пользующихся дипломатическим иммунитетом
1. Лица, перечисленные в подпунктах 1), 4)-7) части первой статьи 859 настоящего Кодекса, а также иные лица в соответствии с международным договором Республики Казахстан пользуются личной неприкосновенностью. При наличии при них документов, подтверждающих их статус лиц, пользующихся дипломатическим иммунитетом, они не могут быть подвергнуты личному досмотру, задержаны или подвергнуты приводу за совершение административного правонарушения. Не может быть произведен также досмотр находящихся при них вещей.
2. Если иностранное государство предоставит определенно выраженный отказ от иммунитета от административной ответственности лиц, указанных в подпунктах 1), 4)-7) части первой статьи 859, производство по делу осуществляется в общем порядке.

861-бап. Айғақтар беруден дипломатиялық иммунитет
Осы Кодекстің 859-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1), 3)-6) тармақшаларында санамаланып аталған адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес өзге де адамдардың куә, жәбiрленушi ретiнде айғақтар беруiне болмайды, ал мұндай айғақтар беруге келiскен кезде бұл үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судьяға, органға (лауазымды адамға) келуге мiндеттi емес. Аталған адамдарға тапсырылған сұрау үшiн шақыруда олардың келмегенi үшiн мәжбүрлеу шараларының қолданылу мүмкіндігі туралы ескерту қамтылмауға тиіс.
2. Егер бұл адамдар әкiмшiлiк iс жүргiзу барысында жәбiрленушiлер, куәлар ретiнде айғақтар берiп, ал iстiң қаралуына келмей қалған жағдайда, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судья, орган (лауазымды адам) олардың айғақтарын жария етеді.
3. Осы Кодекстiң 859-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасында аталған адамдар өздерiнiң қызметтік мiндеттерiн орындауға байланысты мәселелерден басқа, куәлар және жәбiрленушiлер ретiнде айғақтар беруден бас тарта алмайды. Консулдық лауазымды адамдар куәлiк айғақтар беруден бас тартқан жағдайда оларға әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қамтамасыз ету шараларын қолдануға болмайды.
4. Дипломатиялық иммунитетті пайдаланатын адамдар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судьяға, органға (лауазымды адамға) өздерiнiң қызметтік міндеттерiн орындауға қатысты хат-хабарды және басқа да құжаттарды тапсыруға мiндеттi емес.
862-бап. Үй-жайлардың және құжаттардың дипломатиялық иммунитеті
1. Дипломатиялық өкiлдiк басшысының резиденциясы, дипломатиялық өкiлдiк орналасқан үй-жайлар, дипломатиялық персонал мүшелерiнiң және олардың отбасы мүшелерiнiң тұрғын үй-жайлары, оларда бар мүлiк және жүрiс-тұрыс құралдары қол сұқпайтын болып табылады. Бұл үй-жайларға кiрудi, оларды тексеріп қарауды, сондай-ақ жүрiс-тұрыс құралдарын тексерудi дипломатиялық өкiлдiк басшысының немесе оның орнындағы адамның келiсiмiмен ғана жүргiзуге болады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген иммунитет өзаралық негізде, егер бұл қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, дипломатиялық өкiлдiктің қызмет көрсетушi персоналының қызметкерлерi және олардың өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерiнiң тұрғын үй-жайларына да қолданылады.
3. Консулдық орналасқан үй-жай және консулдық басшысының резиденциясы өзаралық негiзде қолсұқпаушылықты пайдаланады. Бұл үй-жайларға кiру, оларды тексеріп қарау тек тиiстi шет мемлекетінің консулдығы немесе дипломатиялық өкiлдiгi басшысының өтiнiшi бойынша немесе келiсуiмен ғана орын алуы мүмкiн.

Статья 861. Дипломатический иммунитет от дачи показаний
1. Лица, перечисленные в подпунктах 1), 3)-6) части первой статьи 859 настоящего Кодекса, а также иные лица в соответствии с международным договором Республики Казахстан могут не давать показания в качестве свидетеля, потерпевшего, а при согласии давать такие показания не обязаны для этого являться к судье, в орган (к должностному лицу), рассматривающим дело об административном правонарушении. Вызов для опроса, врученный указанным лицам, не должен содержать предупреждения о возможности применения принудительных мер за их неявку.
2. В случае, если эти лица в ходе административного производства давали показания как потерпевшие, свидетели, а на рассмотрение дела не явились, судья, орган (должностное лицо), рассматривающий дело об административном правонарушении, оглашает их показания.
3. Лица, указанные в подпункте 2) части первой статьи 859 настоящего Кодекса, не могут отказаться давать показания как свидетели и потерпевшие, кроме показаний по вопросам, связанным с исполнением ими служебных обязанностей. В случае отказа консульских должностных лиц давать свидетельские показания к ним не могут быть применены меры обеспечения по делу об административном правонарушении.
4. Лица, пользующиеся дипломатическим иммунитетом, не обязаны представлять судье, органу (должностному лицу), рассматривающему дело об административном правонарушении, корреспонденцию и другие документы, относящиеся к исполнению ими служебных обязанностей.
Статья 862. Дипломатический иммунитет помещений и
документов
1. Резиденция главы дипломатического представительства, помещения, занимаемые дипломатическим представительством, жилые помещения членов дипломатического персонала и членов их семей, имущество, находящееся у них, и средства передвижения являются неприкосновенными. Доступ в эти помещения, их осмотр, а также досмотр средств передвижения могут производиться только с согласия главы дипломатического представительства или лица, его заменяющего.
2. На основе взаимности иммунитет, предусмотренный частью первой настоящей статьи, распространяется на жилые помещения, занимаемые сотрудниками обслуживающего персонала дипломатического представительства и членами их семей, которые проживают совместно с ними, если эти сотрудники и члены их семей не являются гражданами Республики Казахстан.
3. Помещение, занимаемое консульством, и резиденция главы консульства пользуются на основе взаимности неприкосновенностью. Доступ в эти помещения, их осмотр могут иметь место только по просьбе или с согласия главы консульства или дипломатического представительства соответствующего иностранного государства.

4. Дипломатиялық өкiлдiктердiң және консулдықтардың мұрағаттары, ресми хат алысуы және басқа да құжаттары қол сұқпайтын болып табылады. Оларды дипломатиялық өкiлдiк, консулдық басшысының келiсiмiнсiз тексеріп қарауға және алып қоюға болмайды. Дипломатиялық пошта ашылмауға және кiдiртiлмеуге тиiс.
5. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көрсетілген үй-жайларға кiруге, олардың ішіне тексеріп қарау жүргiзуге, сондай-ақ осы баптың төртiншi бөлiгiнде көрсетілген құжаттарды тексеріп қарауға және алуға дипломатиялық өкiлдiк немесе консулдық басшысының келiсiмiн прокурор Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi арқылы сұрайды.
6. Үй-жайларға кiруге,олардың ішіне тексеріп қарау жүргiзуге, сондай-ақ осы баптың төртiншi бөлiгiнде көрсетілген құжаттарды тексеріп қарауға және алуға дипломатиялық өкiлдiк немесе консулдық басшысының өтінішін немесе келiсiмiн алған жағдайда прокурордың және Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
50-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша
іс жүргізуді жүзеге асыратын органдардың шет мемлекеттердің
әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша құзыретті
мекемелерімен және лауазымды адамдарымен өзара іс-қимылы
863-бап. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша
құқықтық көмек көрсетудің жалпы талаптары
1. Қазақстан Республикасы құқықтық көмек туралы халықаралық шарт жасасқан шетел мемлекеттерiнiң соттарына, органдарына (лауазымды адамдарына) құқықтық көмек көрсету тәртібімен не өзаралық негiзде осы Кодексте көзделген iс-әрекеттер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен халықаралық шарттарында көзделген өзге де iс-әрекеттер жүргiзiлуi мүмкiн.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың ережелерi осы Кодекске қайшы келетiн жағдайда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3. Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, құқықтық көмек көрсетуге байланысты шығындарды сұрау салынған мекеме өз мемлекетiнiң аумағында өз мойнына алады.
864-бап. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуларды
және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу
туралы тапсырмаларды жіберу
1. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салулар, жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырмалар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда соттар, органдар (лауазымды адамдар) арасында жіберілуі мүмкін.
2. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуды және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырманы қандай сотқа, органға жіберуді айқындау мүмкін болмаған жағдайларда, олар сұрау салынатын Тараптың орталық органына жіберіледі.

4. Архивы, официальная переписка и другие документы дипломатических представительств и консульств являются неприкосновенными. Они не могут быть подвергнуты осмотру и изъятию без согласия главы дипломатического представительства, консульства. Дипломатическая почта не подлежит распечатыванию и задержанию.
5. Согласие главы дипломатического представительства или консульства на доступ в помещения, указанные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, производство в них осмотра, а также на осмотр и выемку документов, указанных в части четвертой настоящей статьи, запрашивается прокурором через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
6. В случае получения просьбы или согласия главы дипломатического представительства или консульства на доступ в помещения, производство в них осмотра, а также осмотр и выемка документов, указанных в части четвертой настоящей статьи, проводятся в присутствии прокурора и представителя Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
Глава 50. Взаимодействие органов, осуществляющих производство
по делам об административных правонарушениях, с компетентными
учреждениями и должностными лицами иностранных государств по
делам об административных правонарушениях
Статья 863. Общие условия оказания правовой помощи по
делам об административных правонарушениях
1. В порядке оказания правовой помощи судам, органам (должностным лицам) иностранных государств, с которыми Республикой Казахстан заключен международный договор о правовой помощи, либо на основе взаимности могут быть проведены действия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также и иные действия, предусмотренные другими законами и международными договорами Республики Казахстан.
2. В случае, если положения международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, противоречат настоящему Кодексу, применяются положения международного договора.
3. Расходы, связанные с оказанием правовой помощи, несет запрашиваемое учреждение на территории своего государства, если иное не предусмотрено международным договором Республики Казахстан.
Статья 864. Направление запросов о предоставлении
информации и документов и поручений о
проведении отдельных процессуальных действий
1. Запросы о предоставлении информации и документов, поручения о проведении отдельных процессуальных действий могут направляться между судами, органами (должностными лицами) в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. В случаях, когда невозможно определить, в какой суд, орган нужно направить запрос о предоставлении информации и документов, поручение о проведении отдельных процессуальных действий, они направляются в центральный орган запрашиваемой Стороны.

3. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салу және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырма жазбаша нысанда органның бланкісінде ресімделеді және:
1) тиісті Тараптың сұрау салынатын органының атауын;
2) тиісті Тараптың сұрау салушы органының атауын;
3) сұрау салушы Тараптың заңнамасына сәйкес қолданылатын заң мәтіні қоса берілген құқық бұзушылықтың және өзге де оған қатысты фактілердің егжей-тегжейлі сипаттамасын, тауарлардың құны туралы, залал мөлшері туралы мәліметтерді, әрекеттің заңдық саралануын;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізіліп жатқан адамдардың, куәлардың аты, әкесінің аты, тегі, олардың тұрғылықты жері немесе келген жері, азаматтығы, кәсiбiнiң түрi, туған жері мен күні, заңды тұлғалар үшiн – олардың торлық атауы және орналасқан жерi (егер санамаланып аталған мәліметтер туралы ақпарат бар болса);
5) құжатты тапсыру туралы тапсырмада, сондай-ақ алушының нақты мекенжайы және тапсырылатын құжаттың атауы көрсетілген болуын;
6) ұсынылуға не орындалуға жататын мәліметтер мен іс-әрекеттер тізбесін (сауал жүргізу үшін қандай жағдайлардың анықталуы мен нақтылануы тиіс екендігі, сондай-ақ сауал жүргізілетін адамға қойылатын сұрақтардың жүйелілігі мен тұжырымдалуын көрсету қажеттілігі) қамтылуға тиіс.
4. Ақпаратты және құжатты беру туралы сұрау салу, жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырма сондай-ақ:
1) талап етілетін іс-шаралардың орындалу мерзімін көрсетуді;
2) сұрау салуда көрсетілген іс-шараларды белгіленген тәртіппен өткізу туралы өтінішхатты;
3) сұрау салушы Тарап органдары өкілдерінің сұрау салуда көрсетілген іс-шаралардың орындалуы кезінде қатысуға, сондай-ақ егер бұл Тараптардың заңнамасына қайшы келмесе, олардың орындалуына қатысу мүмкіндік беру туралы өтінішхатты;
4) сұрау салуды, тапсырманы орындауға байланысты өзге де өтінішхаттарды қамтуға тиіс.
5. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуға және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырмаға сұрау салушы органның басшысы немесе оның орынбасары қол қояды. Сұрау салуға, тапсырмаға сұрау салу, тапсырма мәтіндерінде сілтемелер берілген құжаттардың бар көшірмелері, олардың тиісінше орындалуына қажетті өзге де құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиіс.
6. Тараптардың органдары іс жүргізу құжаттарын пошта арқылы басқа Тараптың аумағында болған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысушыларға тікелей жіберуі мүмкін.
7. Қосымша мәліметтер алу, алдыңғы сұрау салуды немесе тапсырманы орындау шеңберінде алынған ақпаратты нақтылау қажеттігі кезінде ақпараттар мен құжаттарды беру туралы сұрау салуды, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы тапсырманы қайталап жіберуге рұқсат беріледі.

3. Запрос о предоставлении информации и документов, поручение о проведении отдельных процессуальных действий оформляются в письменной форме на бланке органа и должны содержать:
1) наименование запрашиваемого органа соответствующей Стороны;
2) наименование запрашивающего органа соответствующей Стороны;
3) подробное описание правонарушения и иных относящихся к нему фактов, данные о стоимости товаров, о размере ущерба, юридическую квалификацию деяния в соответствии с законодательством запрашивающей Стороны с приложением текста применяемого закона;
4) имена, отчества и фамилии лиц, в отношении которых ведется производство по делу об административном правонарушении, свидетелей, их местожительство или местопребывание, гражданство, род занятия, место и дату рождения, для юридических лиц - их полное наименование и местонахождение (если о перечисленных сведениях имеется информация);
5) в поручении о вручении документа должны быть также указаны точный адрес получателя и наименование вручаемого документа;
6) перечень сведений и действий, подлежащих представлению либо исполнению (для производства опроса необходимо указать, какие обстоятельства должны быть выяснены и уточнены, а также последовательность и формулировку вопросов, которые должны быть поставлены опрашиваемому).
4. Запрос о предоставлении информации и документов, поручение о проведении отдельных процессуальных действий могут также содержать:
1) указание срока исполнения требуемых мероприятий;
2) ходатайство о проведении указанных в запросе мероприятий в определенном порядке;
3) ходатайство о предоставлении возможности представителям органов запрашивающей Стороны присутствовать при выполнении указанных в запросе мероприятий, а также, если это не противоречит законодательству Сторон, участвовать в их выполнении;
4) иные ходатайства, связанные с выполнением запроса, поручения.
5. Запрос о предоставлении информации и документов, поручение о проведении отдельных процессуальных действий подписываются руководителем запрашивающего органа или его заместителем. К запросу, поручению должны быть приложены имеющиеся копии документов, на которые имеются ссылки в тексте запроса, поручения, копии иных документов, необходимых для их надлежащего исполнения.
6. Органы Сторон могут отправлять процессуальные документы по почте непосредственно участникам производства по делам об административных правонарушениях, находящимся на территории другой Стороны.
7. Допускается направление повторного запроса о предоставлении информации и документов, поручения о проведении отдельных процессуальных действий по делам об административных правонарушениях при необходимости получения дополнительных сведений, уточнения информации, полученной в рамках исполнения предыдущего запроса или поручения.

865-бап. Ақпаратты және құжаттарды беру туралы сұрау салуларды
және жекелеген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу
туралы тапсырмаларды орындау тәртібі
1. Сот, орган (лауазымды адам) өздеріне белгіленген тәртіппен берілген процессуалдық іс-әрекеттерді жүргізу туралы шет мемлекеттердің тиісті мекемелері мен лауазымды адамдарының тапсырмаларын осы Кодекстің жалпы қағидалары бойынша орындайды.
2. Егер де бұл Қазақстан Республикасының халықаралық шартында сол мемлекетпен көзделсе, тапсырманы орындау кезінде шет мемлекеттің іс жүргізу нормалары қолданылуы мүмкін.
3. Халықаралық шартта көзделген жағдайларда тапсырманы орындау кезінде басқа мемлекеттің құзыретті мекемесінің өкілі қатыса алады.
4. Егер сұрау салуды (тапсырманы) орындау мүмкін болмаса, алынған құжаттар оның орындалуына кедергі келтірген себептер көрсетіле отырып, тапсырма берген шетелдік мекемемеге қайтарылады. Егер тапсырманың орындалуы егемендігіне немесе қауіпсіздігіне нұқсан келтіретін болса не Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келсе, ол қайтарылады.
5-бөлiм. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың орындалуы 51-тарау. Негізгі ережелер
866-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулының
заңды күшiне енуi
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағым берiлмесе немесе наразылық білдірмесе, оған шағым беру үшiн белгiленген мерзiм өткеннен кейiн;
2) шағым, наразылық бойынша ұйғарым шығарылғаннан кейiн, сондай-ақ осы Кодекстiң 821-бабында көзделген жағдайда қаулы шығарылғаннан кейiн дереу заңды күшiне енедi.
867-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының мiндеттiлiгi
1. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы барлық мемлекеттiк органдардың, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының, лауазымды адамдардың, жеке тұлғалардың және олардың бiрлестiктерiнiң, заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi.
2. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы ол заңды күшiне енген кезден бастап орындалуға тиіс.
3. Арнайы құқықтан айыру түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы ол шығарылған кезден бастап орындалуға тиіс.
868-бап. Қаулыны орындауға жолдау
Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындауға жолдау қаулыны шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) жүктеледi. Қаулы оны орындайтын уәкiлеттi органға (лауазымды адамға) ол заңды күшiне енген күннен бастап бiр тәулiк iшiнде жiберiледi. Арнайы құқықтан айыру түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы оны орындайтын уәкiлеттi органдарға ол шығарылғаннан кейiн дереу жiберiледi.

Статья 865. Порядок исполнения запросов о предоставлении
информации и документов и поручений о
проведении отдельных процессуальных действий
1. Суд, орган (должностное лицо) исполняют переданные им в установленном порядке поручения соответствующих учреждений и должностных лиц иностранных государств о производстве процессуальных действий по общим правилам настоящего Кодекса.
2. При исполнении поручения могут быть применены процессуальные нормы иностранного государства, если это предусмотрено международным договором Республики Казахстан с этим государством.
3. В случаях, предусмотренных международным договором, при исполнении поручения может присутствовать представитель компетентного учреждения другого государства.
4. Если запрос (поручение) не может быть исполнено, полученные документы возвращаются иностранному учреждению, от которого исходило поручение, с указанием причин, воспрепятствовавших его исполнению. Поручение возвращается, если его исполнение может нанести ущерб суверенитету или безопасности, либо противоречит законодательству Республики Казахстан.
Раздел 5. Исполнение постановлений о наложении административных
взысканий Глава 51. Основные положения
Статья 866. Вступление постановления по делу об
административном правонарушении в законную
силу
Постановление по делу об административном правонарушении вступает в законную силу:
1) после истечения срока, установленного для обжалования постановления по делу об административном правонарушении, если оно не было обжаловано или опротестовано;
2) немедленно после вынесения определения по жалобе, протесту, а также вынесения постановления в случае, предусмотренном статьей 821 настоящего Кодекса.
Статья 867. Обязательность постановления о наложении
административного взыскания
1. Постановление о наложении административного взыскания обязательно для исполнения всеми государственными органами, органами местного самоуправления, должностными лицами, физическими лицами и их объединениями, юридическими лицами.
2. Постановление о наложении административного взыскания подлежит исполнению с момента вступления его в законную силу.
3. Постановление о наложении административного взыскания в виде лишения специального права подлежит исполнению с момента его вынесения.
Статья 868. Обращение постановления к исполнению
Обращение постановления о наложении административного взыскания к исполнению возлагается на судью, орган (должностное лицо), вынесший постановление. Постановление направляется органу (должностному лицу), уполномоченному приводить его в исполнение, в течение суток со дня вступления его в законную силу. Постановление о наложении административного взыскания в виде лишения специального права направляется органам, уполномоченным приводить его в исполнение, немедленно после его вынесения.

869-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындау
1. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны осы Кодексте белгiленген тәртiппен соған өкілеттік берілген органдар орындайды.
2. Бiр адамға қатысты әкiмшiлiк жаза қолдану туралы бiрнеше қаулы шығарылған жағдайда, әр қаулы дербес орындалады.
3. Адамның әкiмшiлiк жазадан жалтаруы, бұл жазаны заңнамаға сәйкес мәжбүрлеу тәртiбiмен орындауға әкеп соғады.
870-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындауға
байланысты мәселелердi шешу
1. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны шығарған органға (лауазымды адамға) осы қаулыны орындауға байланысты мәселелердi шешу және оның орындалуын бақылау жүктеледi.
2. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының орындалуын кейiнге қалдыру, мерзімін ұзарту, тоқтата тұру немесе қысқарту, сондай-ақ кәмелетке толмаған адамға салынған айыппұлды оның ата-анасынан немесе олардың орнындағы адамдардан өндiрiп алу туралы мәселелердi қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) тиiстi мәселенi шешу үшiн негiз пайда болған күннен бастап үш күн мерзiмде қарайды.
3. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көрсетілген мәселелердiң шешiлуiне мүдделi адамдарға олардың қаралатын орны мен уақыты туралы хабарланады. Бұл ретте мүдделi адамдардың дәлелдi себептерсiз келмей қалуы тиiстi мәселелердi шешу үшiн кедергi болмайды. Әкiмшiлiк қамауды өтеуден жалтару туралы мәселенi қарау кезiнде әкiмшiлiк қамауға алынған адамның қатысуы мiндеттi болып табылады.
4. Осы баптың екiншi бөлiгiнде көрсетілген мәселелер бойынша шешiм қаулы түрiнде қабылданады.
5. Қаулының көшiрмесi өзіне қатысты қаулы шығарылған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкiлiне, сондай-ақ өзінің өтiнiшi бойынша жәбiрленушiге дереу қолхатпен тапсырылады. Аталған адамдар болмаған жағдайда қаулының көшiрмесi ол шығарылған күннен бастап үш күн iшiнде жiберiледi, бұл туралы iсте тиiстi жазба жасалады.
871-бап. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының
орындалуын кейiнге қалдыру және мерзімін ұзарту
Арнайы құқықтан айыру немесе айыппұл салу (әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл өндiрiп алуды қоспағанда) түрінде әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулының заңда белгiленген мерзiмдерде орындалуын мүмкiн етпейтiн мән-жайлар болған кезде қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) өзiне қатысты қаулы шығарылған адамның арызы бойынша қаулының орындалуын бiр айға дейiнгi мерзiмге кейiнге қалдыра алады. Әкiмшiлiк жауапқа тартылған адамның материалдық жағдайын ескере отырып, қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) айыппұл төлеудi үш айға дейiнгi мерзiмге ұзартуы мүмкін.

Статья 869. Приведение в исполнение постановления о
наложении административного взыскания
1. Постановление о наложении административного взыскания приводится в исполнение уполномоченными на то органами в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. В случае вынесения нескольких постановлений о наложении административных взысканий в отношении одного лица каждое постановление приводится в исполнение самостоятельно.
3. Уклонение лица от административного взыскания влечет исполнение этого взыскания в принудительном порядке в соответствии с законодательством.
Статья 870. Разрешение вопросов, связанных с исполнением
постановления о наложении административного
взыскания
1. На орган (должностное лицо), вынесший постановление о наложении административного взыскания, возлагаются разрешение вопросов, связанных с исполнением этого постановления, и контроль за его исполнением.
2. Вопросы об отсрочке, рассрочке, приостановлении или прекращении исполнения постановления о наложении административного взыскания, а также о взыскании штрафа, наложенного на несовершеннолетнее лицо, с его родителей или лиц, их заменяющих, рассматриваются судьей, органом (должностным лицом), вынесшим постановление, в трехдневный срок со дня возникновения основания для разрешения соответствующего вопроса.
3. Лица, заинтересованные в разрешении вопросов, указанных в части второй настоящей статьи, извещаются о месте и времени их рассмотрения. При этом неявка заинтересованных лиц без уважительных причин не является препятствием для разрешения соответствующих вопросов.
4. Решение по вопросам, указанным в части второй настоящей статьи, принимается в виде постановления.
5. Копия постановления немедленно вручается физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого оно вынесено, а также потерпевшему по его просьбе под расписку. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения, о чем производится соответствующая запись в деле.
Статья 871. Отсрочка и рассрочка исполнения постановления
о наложении административного взыскания
При наличии обстоятельств, делающих исполнение постановления о наложении административного взыскания в виде лишения специального права или штрафа (за исключением взыскания штрафа на месте совершения административного правонарушения) невозможным в установленные законом сроки, судья, орган (должностное лицо), вынесшее постановление, могут по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, отсрочить исполнение постановления на срок до одного месяца. С учетом материального положения лица, привлеченного к административной ответственности, уплата штрафа может быть рассрочена судьей, органом (должностным лицом), вынесшим постановление, на срок до трех месяцев.

Қазақстан Республикасының Үкіметі «Бизнестің жол картасы-2020» бағдарламасының екінші бағытына қатысушы тұлғаға салық берешегін төлеу мерзімін кейінге қалдыру туралы шешім қабылдаған жағдайда, мұндай тұлғаға әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы шығарған салық органы мұндай тұлғаның айыппұл түрінде 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының Үкіметі шешім шығарған күнге дейін жиналып қалған салық берешегіне қатысты өз қаулысының орындалу мерзімін осындай шешімде көрсетілген мерзімге кейінге қалдыру туралы шешім қабылдайды.
Екінші деңгейдегі банкке және (немесе) бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын ұйымға қайта құрылымдау жүргізу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі бар болған кезде, олардың өтініштері бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны, қаулы шығарған судья, орган (лауазымды адам) екінші деңгейдегі банкке және (немесе) бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын ұйымға қайта құрылымдауды тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін кейінге қалдыруы мүмкін.
872-бап. Әкiмшiлiк жазаны орындаудан босату
Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам):
1) әкiмшiлiк жауаптылық белгiленетiн заңның немесе оның жекелеген ережелерiнiң күшi жойылған;
2) егер әкімшілік жауаптылықты белгілейтін заңның немесе оның жекелеген ережелерінің немесе әрекетті әкімшілік құқық бұзушылық ретінде саралау соған байланысты болатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы осы істе қолданылуға жататын өзге де нормативтік құқықтық актінің, оларды Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі конституциялық емес деп тануы салдарынан күші жойылған;
3) әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам қайтыс болған немесе заңда белгiленген тәртiппен ол қайтыс болған деп хабарланған;
4) осы Кодекстің 873-бабында белгіленген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындаудың мерзімі өткен;
5) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексін қолданысқа енгізу туралы заңнамалық актісінде көзделген жағдайларда қаулының орындалуын қысқартады және әкiмшiлiк жазадан босатады.
873-бап. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындау
мерзімінің өтуі
1. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы, егер ол заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл ішінде, ал Қазақстан Республикасының салық салу және монополияға қарсы заңнама саласындағы құқық бұзушылық үшін ол заңды күшіне енген күннен бастап бес жыл ішінде орындалмаса, ол орындалуға жатпайды.

В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения о предоставлении отсрочки погашения налоговой задолженности лицу - участнику второго направления программы "Дорожная карта бизнеса-2020" налоговый орган, вынесший постановление о наложении административного взыскания на такое лицо, принимает решение об отсрочке исполнения своего постановления в отношении налоговой задолженности такого лица в виде штрафа, образованной в период с 1 января 2008 года по дату вынесения решения Правительства Республики Казахстан, на срок, указанный в таком решении.
При наличии вступившего в законную силу решения суда о проведении реструктуризации банка второго уровня и (или) организации, входящей в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющейся банком второго уровня, по их заявлению постановление о наложении административного взыскания может быть отсрочено судьей, органом (должностным лицом), вынесшим постановление, до вступления в законную силу решения суда о прекращении реструктуризации банка второго уровня и (или) организации, входящей в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющейся банком второго уровня.
Статья 872. Освобождение от исполнения административного
взыскания
Судья, орган (должностное лицо), вынесший постановление о наложении административного взыскания, прекращает исполнение постановления и освобождает от административного взыскания в случаях:
1) отмены закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность;
2) если закон или отдельные его положения, устанавливающие административную ответственность, или иной нормативный правовой акт, подлежащий применению в данном деле об административном правонарушении, от которого зависит квалификация деяния как административного правонарушения, утратили силу вследствие признания их Конституционным Советом Республики Казахстан неконституционными;
3) смерти лица, привлеченного к административной ответственности, или объявления его в установленном законом порядке умершим;
4) истечения срока давности исполнения постановления о наложении административного взыскания, установленного статьей 873 настоящего Кодекса;
5) предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан о введении в действие Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Статья 873. Давность исполнения постановления о наложении
административного взыскания
1. Постановление о наложении административного взыскания не подлежит исполнению, если оно не было приведено в исполнение в течение года со дня его вступления в законную силу, а за правонарушения в области налогообложения и антимонопольного законодательства Республики Казахстан в течение пяти лет со дня вступления его в законную силу.

2. Қаулының орындалуы осы Кодекстiң 816-бабына сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда мерзiмнiң өтуi шағым немесе наразылық қаралғанға дейiн тоқтатыла тұрады.
3. Егер әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам оны орындаудан жалтарса, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген мерзiмнiң өтуiне үзiліс жасалады. Бұл жағдайда мерзiмнің өтуін есептеу бұл адам табылған күннен бастап қайта жалғастырылады.
4. Осы Кодекстiң 871-бабына сәйкес қаулының орындалуы кейiнге қалдырылған жағдайда мерзiмнiң өтуi кейiнге қалдыру мерзiмi бiткенге дейiн тоқтатыла тұрады, ал қаулының орындалу мерзімі ұзартылған кезде мерзiмнiң өтуi ұзартылған мерзімге созылады.
874-бап. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындау
жөніндегі іс жүргізудің аяқталуы
1. Жаза толық орындалып, жазаның орындалғаны туралы белгі қойылған әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны, оны орындаған орган қаулыны шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) қайтарады.
2. Орындау жүргізілмеген немесе орындау толық жүргізілмеген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және тәртіппен әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны шығарған, хаттама жасаған органға (лауазымды адамға) қайтарылады.
52-тарау. Әкімшілік жазаның жекелеген түрлерін орындау тәртібі
875-бап. Ескерту жасау туралы қаулының орындалуы
Ескерту түрiндегi әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны осы Кодекстiң 805-бабына сәйкес қаулының көшiрмесiн тапсыру немесе жiберу жолымен қаулыны шығарған судья, орган (лауазымды адам) орындайды.
876-бап. Айыппұл салу туралы қаулыны өз еркімен орындау
1. Айыппұлды әкімшілік жауапқа тартылған адам қаулының заңды күшіне енген күнінен бастап отыз тәуліктен кешіктірмей төлеуге тиіс.
Айыппұлды осы Кодекстiң 871-бабында көзделген кейiнге қалдыру жағдайында әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам кейінге қалдыру мерзімі өткен күннен бастап төлеуге тиiс.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін салынған айыппұлды, кейіннен айыппұл салу туралы қаулыны шығарған, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама берген судьяға немесе органға (лауазымды адамға) жазбаша нысанда хабарлай отырып, белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджетке жеке тұлға төлейді немесе заңды тұлға аударады.

2. В случае приостановления исполнения постановления в соответствии со статьей 816 настоящего Кодекса течение давностного срока приостанавливается до рассмотрения жалобы или протеста.
3. Течение срока давности, предусмотренного в части первой настоящей статьи, прерывается, если лицо, привлеченное к административной ответственности, уклоняется от его исполнения. Исчисление срока давности в этом случае возобновляется со дня обнаружения этого лица.
4. В случае отсрочки исполнения постановления в соответствии со статьей 871 настоящего Кодекса течение давностного срока приостанавливается до истечения срока отсрочки, а при рассрочке исполнения постановления течение срока давности продлевается на срок рассрочки.
Статья 874. Окончание производства по исполнению
постановления о наложении административного
взыскания
1. Постановление о наложении административного взыскания, по которому взыскание произведено полностью, с отметкой о произведенном взыскании возвращается органом, исполнившим постановление, судье, органу (должностному лицу), вынесшему постановление.
2. Постановление о наложении административного взыскания, по которому не производилось исполнение или исполнение произведено не полностью, возвращается органу (должностному лицу), вынесшему постановление, составившему протокол об административном правонарушении, в случаях и в порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей».
Глава 52. Порядок исполнения отдельных видов административных
взысканий
Статья 875. Исполнение постановления о вынесении
предупреждения
Постановление о наложении административного взыскания в виде предупреждения исполняется судьей, органом (должностным лицом), вынесшим постановление, путем вручения или направления копии постановления в соответствии со статьей 805 настоящего Кодекса.
Статья 876. Добровольное исполнение постановления о
наложении штрафа
1. Штраф подлежит уплате лицом, привлеченным к административной ответственности, не позднее тридцати суток со дня вступления постановления в законную силу.
В случае отсрочки, предусмотренной статьей 871 настоящего Кодекса, штраф подлежит уплате лицом, привлеченным к административной ответственности, со дня истечения срока отсрочки.
2. Штраф, наложенный за совершение административного правонарушения, вносится физическим лицом или перечисляется юридическим лицом в государственный бюджет в установленном порядке, с последующим уведомлением в письменной форме судьи или органа (должностного лица), вынесшего постановление о наложении штрафа, выдавшего предписание о необходимости уплаты штрафа.

877-бап. Жеке тұлғаға, дара кәсіпкерге, жеке нотариусқа, жеке
сот орындаушысына және адвокатқа айыппұл салу туралы
қаулыны мәжбүрлеп орындату
1. Айыппұл салу туралы қаулыны сот, уәкілетті орган (лауазымды адам) жауаптылыққа тартылған адамның еңбекақысынан немесе өзге де табыстарынан айыппұл сомасын мәжбүрлеу тәртiбiмен ұстап қалу үшiн ол жұмыс iстейтiн не сыйақы, зейнетақы, стипендия алатын ұйымның әкiмшiлiгiне жiбередi. Айыппұл ұстау алты айдан аспайтын мерзiмде жүргізіледі. Айыппұлды өндiрiп алу кезектілігі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
2. Жауапқа тартылған адам жұмыстан шығып кеткен не оның еңбекақысынан немесе өзге де табыстарынан айыппұл өндіріп алу мүмкiн болмаған жағдайларда, ұйымның әкiмшiлiгi жұмыстан босатылған немесе өндіріп алудың мүмкiн болмауына әкеп соғатын оқиға болған күннен бастап он күн мерзiмде, жауапқа тартылған адамның жаңа жұмыс орнын (егер ол белгiлi болса), өндiрiп алудың мүмкiн болмау себептерiн көрсетiп, сондай-ақ жүргiзiлген ұстап қалулар (егер мұндай жүргiзiлсе) туралы белгi соғылған айыппұл салу туралы қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы қаулыны шығарған сотқа, уәкілетті органға қайтарады.
3. Егер айыппұл салынған жеке тұлға жұмыс iстемесе немесе басқа да себептер бойынша айыппұлды еңбекақысынан немесе өзге де табыстарынан өндiрiп алу мүмкiн болмаса, қаулыны шығарған сот, уәкілетті орган айыппұл салу туралы қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы заңнамада көзделген тәртiппен мәжбүрлеп орындату үшiн мемлекеттік сот орындаушысына жiбередi.
4. Салық қызметiнiң органдары қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша, сондай-ақ дара кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына және адвокаттарға қатысты салық салу саласындағы өзге де әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша айыппұл салу туралы қаулыны Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен салық қызметiнiң органдары орындайды.
878-бап. Заңды тұлғаға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп
орындату
1. Айыппұл салу туралы қаулыны сот, уәкiлеттi орган (лауазымды адам) заңды тұлғаның банк шотынан оның келiсiмiнсiз Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында, Қазақстан Республикасының ақша төлемдері мен аударымдары туралы және атқарушылық іс жүргізу туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен ақшаны алып қою үшiн сот орындаушысына жiбередi.
Салық қызметiнiң органдары қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша, сондай-ақ салық салу саласындағы өзге де әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша айыппұл салу туралы қаулыны Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен салық қызметiнiң органдары орындайды.

Статья 877. Принудительное исполнение постановления о
наложении штрафа на физическое лицо,
индивидуального предпринимателя, частного
нотариуса, частного судебного исполнителя и
адвоката
1. Постановление о наложении штрафа направляется судом, уполномоченным органом (должностным лицом) администрации организации, где лицо, привлеченное к ответственности, работает либо получает вознаграждение, пенсию, стипендию, - для удержания суммы штрафа в принудительном порядке из его заработной платы или иных доходов. Удержание штрафа производится в срок, не превышающий шесть месяцев. Очередность взыскания штрафа производится в порядке, предусмотренном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
2. В случаях увольнения лица, привлеченного к ответственности, с работы либо невозможности взыскания штрафа из его заработной платы или иных доходов администрация организации в десятидневный срок со дня увольнения или наступления события, влекущего невозможность взыскания, возвращает постановление о наложении штрафа, предписание о необходимости уплаты штрафа суду, уполномоченному органу, вынесшему постановление, с указанием нового места работы лица, привлеченного к ответственности (если оно известно), причин невозможности взыскания, а также с отметкой о произведенных удержаниях (если таковые производились).
3. Если физическое лицо, подвергнутое штрафу, не работает или взыскание штрафа из заработной платы или иных доходов невозможно по другим причинам, постановление о наложении штрафа, предписание о необходимости уплаты штрафа направляется судом, уполномоченным органом, вынесшим постановление, государственному судебному исполнителю для принудительного исполнения в порядке, предусмотренном законодательством.
4. Постановление о наложении штрафа по административным правонарушениям, рассматриваемым органами налоговой службы, а также по иным административным правонарушениям в области налогообложения в отношении индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов исполняется органами налоговой службы в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 878. Принудительное исполнение постановления о
наложении штрафа на юридическое лицо
1. Постановление о наложении штрафа направляется судом, уполномоченным органом (должностным лицом) судебному исполнителю для изъятия денег с банковского счета юридического лица без его согласия в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег и об исполнительном производстве.
Постановление о наложении штрафа по административным правонарушениям, рассматриваемым органами налоговой службы, а также по иным административным правонарушениям в области налогообложения исполняется органами налоговой службы в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.

2. Банк немесе банк операцияларының өзге түрлерін жүзеге асыратын ұйым айыппұл сомасын белгіленген тәртіппен бюджетке аударуға міндетті.
3. Заңды тұлғаның шоттарында ақша болмаған жағдайда сот орындаушысы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес борышкерге тиесілі басқа мүліктен өндіріп алады.
879-бап. Айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындатуға
жіберудің тәртібі
1. Айыппұл салу туралы қаулы немесе айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама сот орындаушыларына айыппұл салу туралы қаулыны ерікті түрде орындау мерзімі өткеннен кейін он күн ішінде жіберіледі.
Сот орындаушысына айыппұл салу туралы қаулыны немесе айыппұл төлеу қажеттiгi туралы нұсқаманы жіберген кезде оған мемлекет кірісіне айыппұл сомасының түспегені туралы мәліметтер қоса беріледі. Әкімшілік жаза жеке тұлғаға қатысты салынған жағдайда зейнетақы түсімдерінің болуы туралы мәліметтер қосымша қоса беріледі.
2. Осы Кодекстің талаптары бұзыла отырып, мәжбүрлеп орындатуға жіберілген айыппұл салу туралы қаулы, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқама әкімшілік жазаны қолданған мемлекеттік органға қайтарылады.
3. Айыппұл салу туралы қаулыны, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы жойылған кемшіліктерімен әкімшілік жаза қолданған органға қайтару, оларды мәжбүрлеп орындатуға қайта жіберу үшін кедергі болмайды.
880-бап. Әкімшілік жазалардың жекелеген түрлерін орындау
тәртібі
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық қызметінің органы жіберген (тапсырған) салық органына келу туралы алынған хабарлама және (немесе) хабарлау қағазы негізінде құқық бұзушылықты жасау фактісін мойындаған және айыппұлды төлеумен келіскен адам хабарлама немесе хабарлау қағазы алынған (тапсырылған) күннен кейінгі күннен бастап он тәулік ішінде айыппұлды төлейді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар сондай-ақ олардың берілген күні, жаза қолданған лауазымды адамның қызметі, тегі, аты, әкесінің аты туралы мәліметтерді, әкімшілік жауаптылыққа тартылған адам, осы құқық бұзушылық үшін жауаптылық көздейтін осы Кодекстің бабы, әкімшілік құқық бұзушылық жасалған уақыт және орын, әкімшілік айыппұлдың сомасы, айыппұлды төлеу үшін реквизиттер туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Осы баптың бірінші бөлігінде белгіленген талаптар орындалмаған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу осы Кодексте көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
881-бап. Айыппұл салу туралы қаулының орындалуы жөніндегі iс
жүргiзудiң аяқталуы
Айыппұл толық өндіріп алынған айыппұл салу туралы қаулы оның орындалғаны туралы белгi қойылып, қаулыны шығарған органға (лауазымды адамға) қайтарылады.

2. Банк или организация, осуществляющая иные виды банковских операций, обязаны перечислить сумму штрафа в бюджет в установленном порядке.
3. В случае отсутствия денег на счетах юридического лица судебный исполнитель обращает взыскание на другое принадлежащее должнику имущество в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 879. Порядок направления постановления о наложении
штрафа на принудительное исполнение
1. Постановление о наложении штрафа или предписание о необходимости уплаты штрафа направляется судебным исполнителям в течение десяти дней после истечения срока добровольного исполнения постановления о наложении штрафа.
При направлении судебному исполнителю постановления о наложении штрафа или предписания о необходимости уплаты штрафа к нему прилагаются сведения о непоступлении суммы штрафа в доход государства.
2. Постановление о наложении штрафа, предписание о необходимости уплаты штрафа, направленное на принудительное исполнение с нарушением требований настоящего Кодекса, подлежит возвращению в государственный орган, наложивший административное взыскание.
3. Возвращение постановления о наложении штрафа, предписания о необходимости уплаты штрафа органу, наложившему административное взыскание, не является препятствием для повторного направления их на принудительное исполнение с устраненными недостатками.
Статья 880. Порядок исполнения отдельных видов
административных взысканий
1. Лицо, признавшее факт совершения правонарушения и согласное с уплатой штрафа, на основании полученных уведомления и (или) извещения о явке в налоговый орган, направленных (врученных) органом налоговой службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уплачивает штраф в течение десяти суток со дня, следующего за днем получения (вручения) уведомления или извещения.
2. Документы, указанные в части первой настоящей статьи, также содержат сведения о дате выдачи, должности, фамилии, инициалах должностного лица, наложившего взыскание, сведения о лице, привлекаемом к административной ответственности, статье настоящего Кодекса, предусматривающей ответственность за данное правонарушение, времени и месте совершения административного правонарушения, сумме административного штрафа, реквизитах для уплаты штрафа.
3. В случае неисполнения требования, установленного частью первой настоящей статьи, производство по делу об административном правонарушении осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
Статья 881. Окончание производства по исполнению
постановления о наложении штрафа
Постановление о наложении штрафа, по которому взыскание штрафа произведено полностью, с отметкой об исполнении возвращается органу (должностному лицу), вынесшему постановление.

882-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы
болған затты, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық
жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу туралы
қаулының орындалуы
1. Судьяның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болған затты, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті, оның ішінде табыстарды (дивидендтерді), ақшаны және бағалы қағаздарды тәркілеу туралы қаулыны заңнамада көзделген тәртіппен сот орындаушысы, ал қаруды, оқ-дәрiлерді, арнайы жедел-iздестiру iс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдарды және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдарын және есірткі заттарын тәркілеу туралы қаулыны iшкi iстер органы орындайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаудың құралы не нысанасы болған тәркіленген затты өткізу немесе одан әрі пайдалану Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргiзiледi.
883-бап. Арнайы құқықтан айыру туралы қаулыны орындайтын
органдар
1. Тракторларды, өздiгiнен жүретiн машиналарды және техниканың басқа да түрлерiн қоспағанда, судьяның көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айыру туралы қаулысын iшкi iстер органдарының лауазымды адамдары орындайды.
2. Судьяның тракторды, өздiгiнен жүретiн машинаны немесе техниканың басқа да түрлерiн жүргiзу құқығынан айыру туралы қаулысын өздiгiнен жүретiн машиналар мен техниканың басқа да түрлерiнiң техникалық жай-күйiне мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдары орындайды.
3. Судьяның кемелердi, соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi жүргiзу құқығынан айыру туралы қаулысын кемелердi, соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi пайдалану қағидаларын сақтауға мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдары орындайды.
4. Судьяның радиоэлектрондық және жоғары жиiлiктегi құралдарды пайдалану құқығынан айыру туралы қаулысын байланысқа мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдары орындайды.
5. Судьяның аң аулау құқығынан айыру туралы қаулысын аң аулау қағидаларын сақтауға мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдары орындайды.
6. Соттың қаруды алып жүру және сақтау құқығынан айыру туралы қаулысын iшкi iстер органдарының лауазымды адамдары орындайды.
884-бап. Арнайы құқықтан айыру туралы қаулыны орындау тәртiбi
1. Көлiк құралдарын, кемелердi немесе техниканың өзге де түрлерiн жүргiзу құқығынан айыру туралы қаулыны орындау, егер жүргiзушi, кеме жүргiзушiсi немесе тракторшы-машинист (тракторшы) көлiк құралдарының, кемелердiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң) және басқа да техниканың барлық түрлерiн жүргiзу құқығынан айырылған болса, тиiстi жүргiзушi куәлiгiн, кемелердi (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi) жүргiзуге құқық берілген куәлiктi немесе тракторшы-машинист (тракторшы) куәлiгiн алып қою арқылы жүргiзiледi.

Статья 882. Исполнение постановления о конфискации
предмета, явившегося орудием либо предметом
совершения административного правонарушения,
а равно имущества, полученного вследствие
совершения административного правонарушения
1. Постановление судьи о конфискации предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а также имущества, в том числе доходов (дивидендов), денег и ценных бумаг, полученных вследствие совершения административного правонарушения, исполняется в порядке, предусмотренном законодательством, судебным исполнителем, а о конфискации оружия, боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации и наркотических средств - органом внутренних дел.
2. Реализация или дальнейшее использование конфискованного предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, производится в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 883. Органы, исполняющие постановление о лишении
специального права
1. Постановление судьи о лишении права управления транспортными средствами, за исключением тракторов, самоходных машин и других видов техники, исполняется должностными лицами органов внутренних дел.
2. Постановление судьи о лишении права управления трактором, самоходной машиной или другими видами техники исполняется должностными лицами органов, осуществляющих государственный надзор за техническим состоянием самоходных машин и других видов техники.
3. Постановление судьи о лишении права управления судами, в том числе маломерными, исполняется должностными лицами органов, осуществляющих государственный надзор за соблюдением правил пользования судами, в том числе маломерными.
4. Постановление судьи о лишении права на эксплуатацию радио электронных и высокочастотных средств исполняется должностными лицами органов, осуществляющих государственный надзор за связью.
5. Постановление судьи о лишении права охоты исполняется должностными лицами органов, осуществляющих государственный надзор за соблюдением правил охоты.
6. Постановление суда о лишении права ношения и хранения оружия исполняется должностными лицами органов внутренних дел.
Статья 884. Порядок исполнения постановления о лишении
специального права
1. Исполнение постановления о лишении права управления транспортными средствами, судами или иными видами техники производится путем изъятия соответственно водительского удостоверения, удостоверения на право управления судами (в том числе маломерными) или удостоверения тракториста-машиниста (тракториста), если водитель, судоводитель или тракторист-машинист (тракторист) лишен права управления всеми видами транспортных средств, судов (в том числе маломерных) и другой техники.

2. Егер жүргiзушi, кеме жүргiзушiсi немесе тракторшы-машинист (тракторшы) көлiк құралдарының, кемелердiң (соның iшiнде шағын көлемдi кемелердiң), немесе өзге де техниканың барлық түрлерiн жүргiзу құқығынан айырылмаған болса, онда жүргiзушi куәлiгiнде, шағын көлемдi кеменi жүргiзу құқығы берілген куәлiкте немесе тракторшы-машинист (тракторшы) куәлiгiнде оның көлiк құралдарының, шағын көлемдi кемелердiң, өздiгiнен жүретiн құрылғылардың қандай түрлерiн жүргiзу құқығынан айырылғаны белгі қойылады.
3. Көлiк құралдарын немесе кеме жүргiзу құқығы берілген куәлiктi алып қою тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4. Көлiк құралдарын, кеменi не тракторды жүргiзу құқығынан немесе өзге де өздiгiнен жүретiн машинаны жүргізу құқығынан айырылған жүргiзушi (кеме жүргiзушiсi) немесе тракторшы-машинист (тракторшы) жүргiзушi куәлiгiн, кеме жүргiзу құқығы берілген куәлiктi немесе тракторшы-машинист (тракторшы) куәлiгiн беруден жалтарған жағдайда, iшкi iстер органдары, кемелердi, соның iшiнде шағын көлемдi кемелердi пайдалану қағидаларының сақталуына мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдар, сондай-ақ өздiгiнен жүретiн машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің техникалық жай-күйiне мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдар белгiленген тәртiппен жүргiзушi куәлiгiн, кеме жүргiзу құқығы берілген куәлiктi немесе тракторшы-машинист (тракторшы) куәлiгiн алып қояды.
5. Әкiмшiлiк жазаның осы түрi қолданылған адамға арнайы құқығынан айыру мерзiмi өткеннен кейiн алынып қойған құжаттар белгiленген тәртiппен қайтарылады.
885-бап. Аң аулау құқығынан айыру туралы қаулыны орындау
тәртiбi
1. Аң аулау құқығынан айыру туралы қаулыны орындау аң аулау билетiн алып қою арқылы жүргізіледі.
2. Аң аулау құқығынан айырылған адам аң аулау билетiн беруден жалтарған жағдайда, аң аулау қағидаларын сақтауға мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын органдардың аң аулау билетiн алып қоюы белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
886-бап. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi
құрылғыларды пайдалану құқығынан айыру туралы қаулыны
орындау тәртiбi
1. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалану құқығынан айыру туралы қаулыны орындау радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалануға арнайы рұқсатты алып қою арқылы жүргiзiледi.
2. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалану құқығынан айырылған адам радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалануға арнайы рұқсатты тапсырудан жалтарған жағдайда, тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiленген тәртiппен радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалануға арнайы рұқсатты алып қоюды жүзеге асырады.

2. Если водитель, судоводитель или тракторист-машинист (тракторист) лишен права управления не всеми видами транспортных средств, судов (в том числе маломерных) или иной техники, то в водительском удостоверении, удостоверении на право управления маломерным судном или в удостоверении тракториста-машиниста (тракториста) отмечается, какими видами транспортных средств, маломерных судов, самоходных устройств он лишен права управления.
3. Порядок изъятия удостоверения на право управления транспортными средствами или судном устанавливается уполномоченным органом.
4. В случае уклонения водителя (судоводителя) или тракториста-машиниста (тракториста), лишенных права управления транспортными средствами, судном либо права управления трактором или иной самоходной машиной, от сдачи водительского удостоверения, удостоверения на право управления судном или удостоверения тракториста-машиниста (тракториста) органы внутренних дел, органы, осуществляющие государственный надзор за соблюдением правил пользования судами, в том числе маломерными, а также органы, осуществляющие государственный надзор за техническим состоянием самоходных машин и других видов техники, производят изъятие водительского удостоверения, удостоверения на право управления судном или удостоверения тракториста-машиниста (тракториста) в установленном порядке.
5. По истечении срока лишения специального права лицу, подвергнутому данному виду административного взыскания, изъятые документы возвращаются в установленном порядке.
Статья 885. Порядок исполнения постановления о лишении
права охоты
1. Исполнение постановления о лишении права охоты производится путем изъятия охотничьего билета.
2. В случае уклонения лица, лишенного права охоты, от сдачи охотничьего билета изъятие охотничьего билета органами, осуществляющими государственный надзор за соблюдением правил охоты, производится в установленном порядке.
Статья 886. Порядок исполнения постановления о лишении
права на эксплуатацию радиоэлектронных
средств или высокочастотных устройств
1. Исполнение постановления о лишении права на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств производится путем изъятия специального разрешения на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств.
2. В случае уклонения лица, лишенного права на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств, от сдачи специального разрешения на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств соответствующий уполномоченный государственный орган производит изъятие специального разрешения на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств в установленном порядке.

3. Радиоэлектрондық құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды пайдалануға арнайы рұқсатты алып қою тәртiбiн ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
887-бап. Қаруды алып жүру және сақтау құқығынан айыру туралы
қаулыны орындау тәртiбi
Қаруды алып жүру және сақтау құқығынан айыру туралы қаулының орындалуын iшкi iстер органдары заңнамада белгiленген тәртiппен тиiстi куәлiкті және қаруды алып қою арқылы жүргізеді.
888-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан
(куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет
түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны орындау
Дара кәсiпкердi немесе заңды тұлғаны лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не белгiлi бiр қызмет түрiне оның қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулы осы Кодексте және лицензиялау туралы заңнамада белгiленген тәртiппен орындалады.
889-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан
(куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет
түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны
орындайтын органдар
Дара кәсiпкердi немесе заңды тұлғаны лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не оның белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) берген органдардың лауазымды адамдары орындайды.
890-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан
(куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет
түрiне қолданылуын тоқтата тұру туралы қаулыны орындау
тәртiбi
1. Дара кәсiпкердi немесе заңды тұлғаны лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру туралы қаулы лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) алып қою арқылы орындалады.
2. Дара кәсiпкер немесе заңды тұлға лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) тапсырудан жалтарған жағдайда, лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) берген орган лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) алып қоюға немесе олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұруға заңнамада көзделген шараларды қолданады.

3. Порядок изъятия специального разрешения на эксплуатацию радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств устанавливается уполномоченным государственным органом в области информатизации и связи.
Статья 887. Порядок исполнения постановления о лишении
права ношения и хранения оружия
Исполнение постановления о лишении права ношения и хранения оружия производится путем изъятия органами внутренних дел соответствующего удостоверения и оружия в порядке, предусмотренном законодательством.
Статья 888. Исполнение постановления о лишении лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства) либо
приостановление их действия на определенный
вид деятельности
Постановление о лишении индивидуального предпринимателя или юридического лица лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановлении ее (его) действия на определенный вид деятельности приводится в исполнение в порядке, установленном настоящим Кодексом и законодательством о лицензировании.
Статья 889. Органы, исполняющие постановление о лишении
лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства)
либо приостановление их действия на
определенный вид деятельности
Постановление о лишении индивидуального предпринимателя или юридического лица лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановлении ее (его) действия на определенный вид деятельности приводится в исполнение должностными лицами органов, выдавших лицензию, специальное разрешение, квалификационный аттестат (свидетельство).
Статья 890. Порядок исполнения постановления о лишении
лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства)
либо приостановления их действия на
определенный вид деятельности
1. Исполнение постановления о лишении индивидуального предпринимателя или юридического лица лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) производится путем изъятия лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства).
2. В случае уклонения индивидуального предпринимателя или юридического лица от сдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) орган, выдавший лицензию, специальное разрешение, квалификационный аттестат (свидетельство), принимает предусмотренные законодательством меры к изъятию лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) или приостановлению их действия на определенный вид деятельности.

891-бап. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан
(куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет
түрiне қолданылуын тоқтата тұру мерзiмдерiн есептеу
1. Лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру не олардың белгiлi бiр қызмет түрiне қолданылуын тоқтата тұру мерзiмi лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы қаулы заңды күшiне енген күннен бастап есептеледi.
2. Белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысуға лицензиядан, арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiгiнен) айыру мерзiмi өткеннен кейiн сол әкiмшiлiк жаза шарасы қолданылған адам лицензияны заңнамада белгiленген тәртiппен алады.
Белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысуға лицензияның, арнайы рұқсаттың, бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) қолданылуын тоқтата тұру мерзiмi өткеннен кейiн, сол әкiмшiлiк жаза шарасы қолданылған адамға одан алынып қойған лицензия, арнайы рұқсат, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi) белгiленген тәртiппен қайтарылады.
3. Лицензияның, арнайы рұқсаттың, бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) қолданылуы әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыда көрсетілген күннен бастап және сонда көрсетiлген мерзiмге тоқтатыла тұрады.
892-бап. Қызметтi тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы
қаулыны орындау
1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсiпкердiң қызметiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны судья шығарады және оны шешiмнің заңды күшiне енгеніне қарай заңды тұлғаның құрылтайшысы немесе дара кәсiпкер дереу орындауға тиiс.
2. Еңбек шарттары бойынша есептеулерді, өздерінің қызметi нәтижесiнде келтiрiлген шығындардың орнын толтыруды және айыппұлдарды төлеудi қоспағанда, заңды тұлғаның және дара кәсiпкердiң қызметiн тоқтата тұру кезеңiнде олардың банк салымдарын пайдалану құқығы тоқтатыла тұрады. Қоғамдық бiрлестiктiң қызметiн тоқтата тұру кезеңiнде оған бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалануға, үгiт және насихат жүргiзуге, митингiлер, демонстрациялар және көпшiлiкке арналған басқа да іс-шараларды өткiзуге, сайлауға қатысуға тыйым салынады. Егер қызметiн тоқтата тұру белгiленген мерзiм iшiнде қоғамдық бiрлестiк бұзушылықты жойса, онда қаулыда көрсетілген мерзiм өткеннен кейiн қоғамдық бiрлестiк өз қызметiн қайта жалғастырады.
3. Заңды тұлға құрылтайшысының (басқарушы органның, лауазымды адамның) немесе дара кәсiпкердiң қызметiн тоқтата тұру не оған тыйым салу түрiндегi судья қолданған әкiмшiлiк жаза өз еркiмен орындалмаған жағдайда, қаулыны уәкiлеттi орган атқарушылық iс жүргiзу тәртiбiмен орындайды.

Статья 891. Исчисление сроков лишения лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства) либо
приостановление их действия на определенный
вид деятельности
1. Срок лишения лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) либо приостановления их действия на определенный вид деятельности исчисляется со дня вступления постановления о лишении (приостановлении действия) лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) в законную силу.
2. По истечении срока лишения лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельство) на определенный вид деятельности лицо, подвергнутое данной мере административного взыскания, получает лицензию в установленном законодательством порядке.
По истечении срока приостановления действия лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на определенный вид деятельности лицу, подвергнутому данной мере административного взыскания, возвращаются в установленном порядке изъятые у него лицензия, специальное разрешение, квалификационный аттестат (свидетельство).
3. Действие лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) приостанавливается со дня, указанного в постановлении о наложении административного взыскания, и на срок, указанный в нем.
Статья 892. Исполнение постановления о приостановлении
либо запрещении деятельности
1. Постановление о наложении административного взыскания в виде приостановления либо запрещения деятельности юридического лица или индивидуального предпринимателя выносится судьей и подлежит исполнению незамедлительно по вступлении решения в законную силу учредителем юридического лица или индивидуальным предпринимателем.
2. В период приостановления деятельности юридического лица и индивидуального предпринимателя приостанавливается их право пользоваться банковскими вкладами, за исключением расчетов по трудовым договорам, возмещения убытков, причиненных в результате их деятельности, и уплаты штрафов. В период приостановления деятельности общественного объединения ему запрещается пользоваться средствами массовой информации, вести агитацию и пропаганду, проводить митинги, демонстрации и другие массовые мероприятия, принимать участие в выборах. Если в течение установленного срока приостановления деятельности общественное объединение устранило нарушение, то по истечении указанного в постановлении срока общественное объединение возобновляет свою деятельность.
3. В случае неисполнения наложенного судьей административного взыскания в виде приостановления либо запрещения деятельности учредителем (руководящим органом, должностным лицом) юридического лица или индивидуальным предпринимателем добровольно постановление приводится в исполнение в порядке исполнительного производства уполномоченным органом.

893-бап. Қызметiн тоқтата тұру не оған тыйым салу туралы
қаулыны орындау тәртiбi
1. Уәкiлеттi лауазымды адам ұйымдардың, жекелеген өндiрiстердiң жұмысын iшiнара немесе толық тоқтата тұрады, ғимараттарды, құрылыстарды, жекелеген үй-жайларды, қоймаларды, электр желiлерiн, жылыту аспаптарын пайдалануға тыйым салады.
2. Заңды тұлғаларды тiркеудi жүзеге асыратын орган заңды тұлғаның қызметiне тыйым салу (оны тарату) туралы шешiмдi ала отырып, заңнамада көзделген қызметке тыйым салу (оны тарату) тәртiбiнiң сақталуын тексередi және он күн iшiнде заңды тұлға қызметiнiң тоқтатылғанын тiркейді, бұл жөнінде мемлекеттiк статистика саласындағы уәкілетті органға хабарланады.
894-бап. Қаулының мүлiктiк залалды өтеу бөлiгiнде орындалуы
Осы Кодекстiң 56-бабына сәйкес өндiрiп алынуға тиiстi мүлiктiк залалды өтеу бөлiгiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы заңнамада белгiленген тәртiппен орындалады.
895-бап. Қазақстан Республикасынан шетелдiктер мен азаматтығы
жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы
қаулыны орындау
1. Қазақстан Республикасынан шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы қаулыны орындау шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды аумағына аталған адам шығарып жiберiлетiн шет мемлекет өкiметiнiң өкiлiне ресми беру не Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлетiн адамның бақылау жасалына отырып, өз бетiнше кетуi арқылы жүргiзiледi.
2. Егер шығарып жiберiлетiн адамды шет мемлекет өкiлiне беру Қазақстан Республикасының аталған мемлекетпен шартында көзделмеген болса, шығарып жiберу Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі айқындайтын орында жүзеге асырылады.
3. Егер шығарып жiберу Қазақстан Республикасының аталған мемлекетпен шартында көзделсе, шетелдiктердi немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пунктінен шығарып жiберу туралы аумағына (аумағы арқылы) аталған адам шығарып жiберiлетiн шет мемлекеттiң өкiметi хабардар етiледi.
4. Әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы қаулыны орындау екiжақты немесе бiржақты акт түрiнде ресiмделедi.
896-бап. Қазақстан Республикасынан шетелдiктер мен азаматтығы
жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы
қаулыны жүзеге асыратын органдар
Қазақстан Республикасынан шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды әкiмшiлiк жолмен шығарып жiберу туралы қаулыны:
1) осы Кодекстiң 497-бабының екiншi бөлiгiнде және 798-бабының үшінші бөлігінде көзделген құқық бұзушылықтар жасалған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметi;

Статья 893. Порядок исполнения постановления о
приостановлении либо запрещении деятельности
1. Уполномоченное должностное лицо приостанавливает частично или полностью работу организаций, отдельных производств, запрещает эксплуатацию зданий, сооружений, отдельных помещений, складов, электрических сетей, приборов отопления.
2. Орган, осуществляющий регистрацию юридических лиц, получив решение о запрещении деятельности (ликвидации) юридического лица, проверяет соблюдение порядка запрещения деятельности (ликвидации), предусмотренного законодательством, и в течение десяти суток регистрирует прекращение деятельности юридического лица, о чем извещается уполномоченный орган в области государственной статистики.
Статья 894. Исполнение постановления в части возмещения
имущественного ущерба
Постановление по делу об административном правонарушении в части возмещения имущественного ущерба, подлежащего взысканию в соответствии со статьей 56 настоящего Кодекса, приводится в исполнение в порядке, устанавливаемом законодательством.
Статья 895. Исполнение постановления об административном
выдворении из Республики Казахстан
иностранцев и лиц без гражданства
1. Исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства производится путем официальной передачи иностранцев или лиц без гражданства представителю власти иностранного государства, на территорию которого указанное лицо выдворяется, либо путем контролируемого самостоятельного выезда выдворяемого лица из Республики Казахстан.
2. Если передача выдворяемого лица представителю иностранного государства не предусмотрена договором Республики Казахстан с указанным государством, выдворение осуществляется в месте, определяемом Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. О выдворении иностранцев или лиц без гражданства из пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан уведомляются власти иностранного государства, на (через) территорию которого указанное лицо выдворяется, если выдворение предусмотрено договором Республики Казахстан с указанным государством.
4. Исполнение постановления об административном выдворении оформляется в виде двухстороннего или одностороннего акта.
Статья 896. Органы, осуществляющие исполнение
постановления об административном выдворении
из Республики Казахстан иностранцев и лиц без
гражданства
Постановление об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства исполняется:
1) Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при совершении правонарушений, предусмотренных частью второй статьи 497 и частью третьей статьи 498 настоящего Кодекса;

2) осы Кодекстiң 103, 474 (алтыншы бөлігі), 475 (үшінші, жетінші бөліктері), 480 (екінші бөлігі), 481 (екінші бөлігі), 501 (төртінші бөлігі), 511 (төртiншi бөлiгi) -баптарында көзделген құқық бұзушылықтар жасалған кезде iшкi iстер органдары орындайды.
897-бап. Жол жүрiсi қағидаларын бiлудi тексеру туралы қаулыны
орындау
Жол жүрiсi қағидаларын бiлудi тексеру туралы қаулыны заңнамада белгiленген тәртiппен ішкi iстер органдары орындайды.
898-бап. Қаулыны медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын
қолдану бөлiгiнде орындау тәртiбi
Қаулыны медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану бөлiгiнде денсаулық сақтау органдарының ұйымдары заңнамада белгiленген тәртiппен орындайды.
53-тарау. Қорытынды ережелер
899-бап. Осы Кодексті қолдану тәртібі
Осы Кодексті қолданысқа енгізгенге дейін әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті соттың, органдардың (лауазымды адамдардың) шығарған және орындалмаған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулылары, оларды заң әкімшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жеңілдететін немесе жоятын не әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның жағдайын өзге түрде жақсартатын жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңның кері күшін белгілейтін осы Кодекстің 5-бабына сәйкес келтіру мақсатында қайта қаралуға тиіс. Бұрын шығарылған қаулыларды қайта қарауды адамның арызы бойынша оған қатысты қаулы шығарған соттың судьясы, органның лауазымды адамы жүргізеді.
900-бап. Осы Кодексті қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне дербес деректер және оларды қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы) күші жойылды деп танылсын.

2) органами внутренних дел при совершении правонарушений, предусмотренных статьями 103, 474 (частью шестой), 475 (частями третьей, седьмой), 480 (частью второй), 481 (частью второй), 501 (частью четвертой), 511 (частью четвертой) настоящего Кодекса.
Статья 897. Исполнение постановления о проверке знаний
правил дорожного движения
Постановление о проверке знаний правил дорожного движения приводится в исполнение органами внутренних дел в порядке, установленном законодательством.
Статья 898. Порядок исполнения постановления в части
применения принудительных мер медицинского
характера
Постановление в части применения принудительных мер медицинского характера исполняется организациями здравоохранения в порядке, установленном законодательством.
Глава 53. Заключительные положения
Статья 899. Порядок применения настоящего Кодекса
Вынесенные и не исполненные до введения в действие настоящего Кодекса постановления по делу об административном правонарушении суда, органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, с целью приведения их в соответствие со статьей 5 настоящего Кодекса, устанавливающей обратную силу закона об административных правонарушениях в случае, когда закон смягчает или отменяет ответственность за административное правонарушение либо иным образом улучшает положение лица, совершившего административное правонарушение подлежат пересмотру. Пересмотр ранее вынесенных постановлений производится судьей суда, должностным лицом органа, вынесшего постановление по заявлению лица, в отношении которого оно вынесено.
Статья 900. Порядок введения в действие настоящего
Кодекса
1. Признать утратившим силу со дня введения в действие настоящего Кодекса:
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 25 мая 2013 г.).

2. Осы Кодекс алғашқы ресми жарияланғанынан кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Настоящий Кодекс вводится в действие по истечении трех месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан