"Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 - 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 12 мамырдағы № 477 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 818 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 10.12.2018 № 818 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 12 сәуірдегі
№ 477 қаулысымен
бекітілген
"Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық
компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға
арналғант даму стратегиясы
"Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ӘКК) 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясы (бұдан әрі – Стратегия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 қазандағы № 1236 қаулысымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысымен мақұлданған Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасына (бұдан әрі – Тұжырымдама) сәйкес әзірленген.
Стратегияның тұжырымдамалық сипаты бар және Стратегия келісіліп, бекітілгеннен кейін әзірленетін ұйымдастырушылық іс-шаралар мен құжаттамалық рәсімдердің сипатын қамтымайды.
Стратегия кейінгі бағдарламалық құжаттарды, орта мерзімді даму жоспарларын, болжамды қаржы модельдерін, сондай-ақ ӘКК бюджетін әзірлеу үшін негіз болып табылады.
Осы Стратегия таяудағы 10 жылға арналған миссияны, пайымды, стратегиялық бағыттарды, мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, оларды іске асыру тетіктері мен қызмет нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және мыналардың:

Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Алматы" на 2014-2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2014 года № 477. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.12.2018 № 818 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Алматы" на 2014-2023 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 мая 2014 года № 477
Стратегия
развития акционерного общества
"Национальная компания "Социально-предпринимательская
корпорация "Алматы" на 2014 – 2023 годы
Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Алматы" (далее – СПК) на 2014–2023 годы (далее – Стратегия) разработана в соответствии с Правилами разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2011 года № 1236 и Концепцией развития СПК, одобренной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1382 (далее – Концепция).
Стратегия носит концептуальный характер и не включает в себя описание организационных мероприятий и документальных процедур, которые будут выработаны после согласования и утверждения Стратегии.
Стратегия является основой для разработки последующих программных документов, среднесрочных планов развития, прогнозных финансовых моделей, а также бюджета СПК.
Настоящая Стратегия определяет миссию, видение, стратегические направления, цели, задачи, мероприятия, механизмы их реализации и показатели результатов деятельности на ближайшие 10 лет и разработана с учетом основных направлений:

1) Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты 2012 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан халқына Жолдауының;
2) "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығының;
3) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығының;
4) "Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығының;
5) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығының;
6) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығының;
7) "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығының;
8) "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын дамытудың 2015 жылға дейінгі жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қаңтардағы № 90 қаулысының;
9) "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысының;
10) "Қазақстан Республикасында инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1308 қаулысының;
11) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысының;
12) "Өнімділік 2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысының;
13) "Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысының негізгі бағыттарын ескере отырып әзірленген.
ӘКК құру кезінде экономикалық даму үшін өңірлік локомотивтер қалыптастыру идеясы айқындалды. ӘКК-ге қызметі өңір тұрғындарының әлеуметтік, экономикалық және мәдени мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған орнықты бизнес-құрылымның рөлі белгіленді.
Стратегияны әзірлеу мыналармен негізделеді:

1) Послания Президента Республики Казахстан – Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан–2050" – новый политический курс состоявшегося государства" от 14 декабря 2012 года;
2) Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года";
3) Указа Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922 "О стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года";
4) Указа Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579 "Об утверждении Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года";
5) Указа Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
6) Указа Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан";
7) Указа Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
8) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 января 2009 года № 90 "Об утверждении Плана развития регионального финансового центра города Алматы до 2015 года";
9) постановления Правительства Республики Казахстан № 1382 от 31 октября 2012 года "Об одобрении Концепции развития социально-предпринимательских корпораций";
10) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1308 "Об утверждении Программы по развитию инноваций и содействию технологической модернизации в Республике Казахстан на 2010–2014 годы";
11) постановления Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 "Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса – 2020";
12) постановления Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 "Об утверждении Программы "Производительность – 2020";
13) постановления Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республики Казахстан на 2010–2014 годы".
При создании СПК определена идея формирования региональных локомотивов для экономического развития. СПК была определена роль устойчивой бизнес-структуры, деятельность которой направлена на достижение социальных, экономических и культурных целей населения региона.
Разработка Стратегии обусловливается:

1) негізгі басымдықтар, оларды іске асыру көздері мен тетіктері туралы нақты түсінігі бар ұзақ мерзімді әлеуметтік-экономикалық дамудың нысаналы бағдарларының болу қажеттігі;
2) өңірдің әлеуметтік саласын үйлесімді дамыту қажеттігі;
3) ӘКК әлеуетін іске асыру үшін басым болып табылатын бағыттар мен қызмет салаларын айқындау;
4) ӘКК дамыту саясаты мен оның жұмыс істеу моделін қалыптастыру;
5) өңірлік даму институты ретінде ӘКК одан әрі қалыптасуын қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін әзірлеу.

1) необходимостью иметь целевые ориентиры долгосрочного социально-экономического развития с четкими представлениями об основных приоритетах, источниках и механизмах их реализации;
2) необходимостью гармоничного развития социальной сферы региона;
3) определением направлений и сфер деятельности, приоритетных для реализации потенциала СПК;
4) формированием политики развития и модели функционирования СПК;
5) выработкой комплекса мер, направленных на обеспечение дальнейшего становления СПК в качестве регионального института развития.

1. Ағымдағы жағдайды талдау
Сыртқы ортаны талдау
"Қазақстан-2050": қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" стратегиясына сәйкес Стратегияның басты мақсаты – 2050 жылға қарай әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіру. Мықты мемлекеттің, дамыған экономиканың негізінде берекелі қоғам құру, бұл мақсатқа қол жеткізу үшін Мемлекет басшысы үш бірдей жаңғырту жүргізу: мемлекеттің іргесін қалау мен нарықтық экономикада серпіліс жасау, әлеуметтік мемлекеттің негіздерін қалау, қоғамдық сананы қайта өзгерту міндетін белгілеп берді. Жаңа бағыттың экономикалық саясаты экономикалық прагматизм қағидаттарына негізделеді.
Экономикалық даму
Жалпы өңірлік өнім
Алматы қаласы ұзақ кезең бойы жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) көлемі бойынша ел өңірлерінің арасында алдыңғы қатардағы орындардың бірін иеленіп келеді.

1. Анализ текущего состояния
Анализ внешней среды
В соответствии со Стратегией 2050 "Новый политический курс состоявшегося государства" главная цель Стратегии к 2050 году войти в число 30-ти самых развитых государств мира. Создать общество благоденствия на основе сильного государства с развитой экономикой, чтобы добиться этой цели Главой Государства поставлена задача, провести тройную модернизацию: построить государство и совершить прорыв в рыночную экономику, заложить основы социального государства, перестроить общественное сознание. Экономическая политика нового курса строится на принципах экономического прагматизма.
Экономическое развитие
Валовый региональный продукт
В течение продолжительного периода город Алматы занимает лидирующее положение среди регионов страны по объему валового регионального продукта (далее – ВРП).

2013 жылғы 9 ай ішінде Алматы қаласы өндірген ЖӨӨ көлемі 4 481 058,6 млн. теңгені құрап, 2012 жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда өсу қарқыны 108,1% болды. Қазақстан ЖӨӨ-сінің 18,3 %-ы Алматы қаласының үлесіне тиесілі, бұл республиканың басқа өңірлерінің арасындағы ең жоғарғы көрсеткіш болып табылады. Алматы қаласының жан басына шаққандағы ЖӨӨ көлемі 2 863,5 мың теңгені құрайды.
1-кесте – Экономикалық қызмет түрлері бойынша 2013 жылғы 9 айдағы Алматы қаласының ЖӨӨ
Қызмет бағыты
млн. теңге
ЖӨӨ %-бен
қорытындыға қатысты
республикалық деңгейге қатысты
Барлығы

Объем произведенного ВРП города Алматы за 9 месяцев 2013 года составил 4 481 058,6 млн. тенге, при темпах роста 108,1 % в сравнении с аналогичным периодом 2012 года. На долю города Алматы приходится 18,3 % ВРП Казахстана, что является самым высоким показателем среди других регионов республики. Объем ВРП на душу населения города Алматы составляет 2 863,5 тыс. тенге.
Таблица 1. ВРП города Алматы за 9 месяцев 2013 года по видам
экономической деятельности
Направления деятельности
млн. тенге
ВРП %
к итогу
к республиканскому
уровню
Всего

111 413
138,9
89,4
95,2
сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау мен бөлуді бақылау
21 559
97,8
80,3
100,2
Өңдеуші өнеркәсіптің қызмет түрлерінің көпшілігі бойынша өнім шығарудың ұлғайғаны байқалады, автокөлік құралдарының өндірісінде, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер өндірісінде, жиһаздар өндірісінде, химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісінде, тоқыма бұйымдарының өндірісінде неғұрлым ілгерілеу артқаны байқалады.
Инвестициялар
2013 жылдың қаңтар-қараша аралығында негізгі капиталға құйылған инвестициялар көлемі 416 344,4 млн. теңгені құрады, бұл 2012 жылдың қаңтар-қараша аралығымен салыстырғанда 3,5 % артық. Алматы қаласының кәсіпорындары мен ұйымдары игерген негізгі капиталға құйылған инвестициялар үлесі республикалық көлемінің 8,0 %-ын құрады.

111 413
138,9
89,4
95,2
водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
21 559
97,8
80,3
100,2
По большинству видов деятельности обрабатывающей промышленности отмечается увеличение выпуска продукции, наибольший рост наблюдается в производстве автотранспортных средств, производстве компьютеров, электронной и оптической продукции, производстве мебели, производстве продуктов химической промышленности, производстве текстильных изделий.
Инвестиции
В январе–ноябре 2013 года объем инвестиций в основной капитал составил 416344,4 млн. тенге, что на 3,5 % больше, чем в январе–ноябре 2012 года. Доля инвестиций в основной капитал, освоенная предприятиями и организациями города Алматы, составила 8,0 % от республиканского объема.

Негізгі капиталды қаржыландырудың негізгі көзі кәсіпорындардың меншікті қаражаты – 61,0%. Қарыз қаражатының үлесі – 21,8% және бюджет қаражаты – 17,2% құрайды. Шетелдік қаражаттың үлесі жоқ.
Негізгі капиталға құйылатын инвестициялардың едәуір бөлігін жеке меншік нысанындағы кәсіпорындар – 70,1% және мемлекеттік меншік нысанындағы кәсіпорындар – 18,3% игерді. Басқа мемлекеттердің, олардың заңды тұлғалары мен азаматтарының меншігіндегі кәсіпорындар мен ұйымдардың үлесіне 11,6 % тиесілі.
Түрксіб – 86,2 %, Алатау – 14,5 %, Медеу – 4,0 % және Әуезов – 0,7 % аудандарында негізгі капиталға құйылған инвестициялардың өскені, ал қалған аудандарда төмендегені байқалады.
Машиналарды, жабдықтарды, құралдарды, мүкәммалды сатып алудың үлес салмағы 55,4% және ғимараттар мен құрылыстарды салу мен күрделі жөндеу жұмыстарының үлес салмағы 41,6% қомақты. Негізгі капиталға құйылатын инвестициялардың жалпы көлеміндегі басқа күрделі жұмыстар мен шығындар 3,0 %-ды құрады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 сәуірдегі № 473 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғыртудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын (бұдан әрі – ТКШ жаңғырту бағдарламасы) іске асыруға және Алматы қаласының азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыру мен пайдалануға 2012 жылы ӘКК 1479,5 млн. теңге бөлді, ол жалпықалалық көрсеткіштің 0,32 %-ын құрайды. 2012 жылғы инвестициялардың құйылу көлемі 2011 жылғы көрсеткіштен 49 %-ға артық. Республикалық бюджет бағдарламаларды қаржыландырудың негізгі көзі болып табылады.
Құрылыс индустриясы
Соңғы жылдары негізгі бөлігін 40 жылдан астам уақыт бойы пайдаланылып келген үйлер құрайтын қаланың тұрғын үй қорын жаңғырту проблемасы өзекті сипат алды. 2013 жылғы қаңтар-қарашада пайдалануға берілген жаңа ғимараттардың жалпы ауданы 1 036,0 мың шаршы м. құрады. 2012 жылғы қаңтар-қарашамен салыстырғанда пайдалануға берілген тұрғын ғимараттардың жалпы ауданы 3,2%-ға өсіп, 753,7 мың шаршы м. құрады
2013 жылғы қаңтар-қарашада тұрғын үй құрылысына 74 880,1 млн. теңге инвестиция салынды, бұл 2012 жылғы қаңтар-қарашаға қарағанда 28,3% артық. Тұрғын үйлердің басым бөлігін – 595,3 мың шаршы метрін немесе 79,0%-ын жеке меншік нысанындағы құрылыс салушылар пайдалануға берген, оның ішінде жалпы іске қосу көлемінің 28,4 %-ын құрайтын 213,9 мың шаршы метрін халыққа пайдалануға берді.
Мемлекеттік меншік нысанындағы құрылыс салушылар тұрғын ғимараттардың жалпы ауданының 148,5 мың шаршы метрін немесе 19,7 %-ын пайдалануға берді.
Пайдалануға берілген тұрғын үйлердің жалпы ауданы Бостандық 21,5 %, Алатау 35,8% және Түрксіб 4,5% аудандарында артқаны байқалды.
2013 жылдың қаңтар-қараша аралығында білім беру және денсаулық сақтау саласында 4 800 оқушы орнына арналған 4 жалпы білім беретін мектеп, 480 орынға арналған мектеп жасына дейінгі мекеме және бір ауысымда 724 адам қабылдайтын 3 амбулаторлық-емханалық мекеме пайдалануға берілді.
2013 жылғы қаңтар-қараша айларында құрылыс жұмыстарының (көрсетілген қызметтерінің) көлемі 190 987,1 млн. теңге құрады, бұл өткен жылмен салыстырғанда 91,3% болды. Алматы қаласының құрылыс ұйымдары орындаған құрылыс жұмыстары (көрсетілген қызметтері) көлемінің үлесі республикалық көлемнің 9,0 %-ын құрайды.

Основным источником финансирования в основной капитал являются собственные средства предприятий – 61,0 %. Доля заемных средств составила 21,8 %, бюджетных средств – 17,2 %. Доля иностранных средств отсутствует.
Значительная часть инвестиций в основной капитал освоена предприятиями с частной формой собственности – 70,1 % и предприятиями с государственной формой собственности – 18,3 %. На долю предприятий и организаций собственности других государств, их юридических лиц и граждан приходится 11,6 %.
Наблюдается рост объемов инвестиций в основной капитал в Турксибском на 86,2 %, Алатауском на 14,5 %, Медеуском на 4,0 % и Ауэзовском на 0,7 % районах, а в остальных районах наблюдается снижение.
Значительный удельный вес занимают приобретение машин, оборудования, инструмента, инвентаря 55,4 % и работы по строительству и капитальному ремонту зданий и сооружений 41,6 %. В общем объеме инвестиций в основной капитал прочие капитальные работы и затраты составили 3,0 %.
В 2012 году на реализацию Программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2011–2020 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2011 года № 473 (далее – Программа модернизации ЖКХ) и формирование и использование стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы, в СПК выделено 1 479,5 млн. тенге, что составляет 0,32 % от общегородского показателя. Объем инвестиционных вливаний в 2012 году на 49 % превышает показатель 2011 года. Основным источником финансирования программ является республиканский бюджет.
Строительная индустрия.
В последние годы остро назрела проблема модернизации жилищного фонда города, основную часть которого составляют дома, эксплуатируемые более 40 лет. В январе–ноябре 2013 года общая площадь введенных в эксплуатацию новых зданий составила 1036,0 тыс. кв. м. Общая площадь введенных в эксплуатацию жилых зданий увеличилась по сравнению с январем–ноябрем 2012 года на 3,2 % и составила 753,7 тыс. кв. м.
В январе-ноябре 2013 года инвестиций в жилищное строительство было направлено 74880,1 млн. тенге, что на 28,3 % больше, чем в январе–ноябре 2012 года. Значительный ввод жилья 595,3 тыс. кв. м или 79,0 % был сдан в эксплуатацию застройщиками частной формы собственности, из них населением 213,9 тыс. кв. м, что в общем объеме ввода составляет 28,4 %.
Застройщики государственной формой собственности ввели 148,5 тыс. кв. м или 19,7 % общей площади жилых зданий.
Увеличение общей площади введенного жилья наблюдалось в следующих районах города Алматы, Бостандыкском 21,5 %, Алатауском 35,8 % и Турксибском 4,5 %.
В сфере образования и здравоохранения в январе–ноябре 2013 года ввели в эксплуатацию: 4 общеобразовательные школы на 4800 ученических мест, 4 дошкольных учреждения на 480 мест и 3 амбулаторно-поликлинических учреждений на 724 посещений в смену.
В январе–ноябре 2013 года объем строительных работ (услуг) составил 190987,1 млн. тенге, что составило 91,3 % по сравнению с прошлым годом. Доля объема строительных работ (услуг), выполненная строительными организациями города Алматы, составила 9,0 % от республиканского объема.

Алматы қаласы бойынша құрылыс жұмыстарының жалпы көлемінің ең ауқымдысын жеке меншік – 90,5%, шетелдік – 9,3%, мемлекеттік – 0,2% құрылыс ұйымдары орындады.
Құрылыс жұмыстарының көлемінде құрылыс-монтаж жұмыстары 86,1 %, күрделі жөндеу жұмыстары – 8,3% және ағымдағы жөндеу жұмыстары – 5,6% құрады.
Құрылыс ұйымдары орындаған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) жалпы көлемінде ең қомақты үлес ғимараттарды тұрғызу жөніндегі жұмыстарға 36,0 %, автомагистраль мен жолдарды салу жөніндегі құрылыс жұмыстарына 12,0 %, электр монтаждау жұмыстарына – 9,7 %, сумен жабдықтау, жылыту және ауа тазарту жүйелерін орнату жұмыстарына 8,0 % тиесілі.
Тұрғын үй құрылысында орындалған құрылыс жұмыстарының көлемі 37 037,5 млн. теңгені немесе орындалған құрылыс жұмыстарының жалпы көлемінің 19,4 %-ын құрады.
ӘКК ТКШ жаңғырту бағдарламасының қаржы операторы болып табылады.
Сауда және көрсетілетін қызметтер
2013 жылғы қаңтар-қыркүйек аралығында бөлшек сауда айналымы 997,7 млрд. теңгені құрап, 2012 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 7,2 %-ға ұлғайды. Жылдың басынан бері жеке меншік нысанындағы кәсіпорындар өткізген тауарлардың, базарларда дара кәсіпкерлер өткізген тауарлардың айналымынан бөлшек сауда айналымының жалпы көлемінен 900,8 млрд. теңге сомасында (90,3 %), шетелдік кәсіпорындар – 96,9 млрд. теңге (9,7 % ) сомасында кіріс алды.
Сауда жасайтын кәсіпорындар 648,2 млрд. теңге сомасына (жалпы көлемнің 65,0 %-ы) тауар өткізді. 2013 жылдың қаңтар-қыркүйек аралығында көтерме сауда айналымы 4 310,2 млрд. теңгені құрады, бұл 2012 жылдың қаңтар-қыркүйегінен 22,1% артық. Негізгі көлемнің 85,2 %-ы жеке меншік нысанындағы кәсіпорындарға тиесілі.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары 41,7 млрд. теңге сомасына, автомобильдерге, мотоциклдерге техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу жұмыстары бойынша 5,1 млрд. теңге сомасына қызметтер көрсетті.
2013 жылдың 1 қазанындағы жағдай бойынша бөлшек және көтерме саудада тауар қоры 400,9 млрд. теңгені құрады, оның 284,6 млрд. теңгесі (70,9 %-ы) көтерме саудада шоғырланған. Бөлшек желідегі тауарлар қорымен қамтамасыз ету деңгейі сауданың 63 күнін құраса, көтерме кәсіпорындардың қоймаларында – 51 күнді құрады.
ӘКК Алматы қаласының азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімдерін сатумен айналысты, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасының өсуіне жол бермеу осының түпкілікті нәтижесіне айналды. Тұрақтандыру қорының азық-түлік тауарларын сату есебінен тұрақтандыру қорының тауарлар тізбесініне кіретін өнімдердің бағасын орта есеппен 5 %-ға азайтуға мүмкіндік болды.
Көлік
2013 жылғы қаңтар-желтоқсанда Алматы қаласының көлігі 194,2 млн. тонна жүк тасымалдады, бұл 2012 жылғы қаңтар-желтоқсан деңгейіне қарағанда 15,4 %-ға артық. Осы кезеңдегі жүк айналымы 18 911,6 млн. тонна-километрді құрады және 2012 жылғы қаңтар-желтоқсанмен салыстырғанда 5,3 %-ға өсті.

Наибольший объем, от общего объема строительных работ по городу Алматы выполнен частными строительными организациями – 90,5 %, иностранными – 9,3 %, государственными – 0,2 %.
В объеме строительных работ строительно-монтажные работы составили 86,1 %, капитальный ремонт – 8,3 % и текущий ремонт – 5,6 %.
В общем объеме работ (услуг), выполненных строительными организациями, наибольшую долю – 36,0 % занимают работы по возведению зданий, 12,0 % – работы строительные по сооружению дорог и автомагистралей, 9,7 % – работы электромонтажные, 8,0 % – работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха.
Объем строительных работ, выполненных на жилищном строительстве, составил 37037,5 млн. тенге или 19,4 % от общего объема выполненных строительных работ.
СПК является финансовым оператором Программы модернизации ЖКХ.
Торговля и услуги.
За январь–сентябрь 2013 года оборот розничной торговли составил 997,7 млрд. тенге и увеличился по сравнению с соответствующим периодом 2012 года на 7,2 %. С начала года оборот от реализации товаров предприятиями частной формы собственности, от торговли на рынках и индивидуальными предпринимателями получен доход в сумме 900,8 млрд. тенге (90,3 %), иностранными предприятиями 96,9 млрд. тенге (9,7 %) от общего объема розничного товарооборота.
Торгующими предприятиями реализовано товаров на сумму 648,2 млрд. тенге (65,0 % от общего объема). Оптовый товарооборот в январе–сентябре 2013 года составил 4310,2 млрд. тенге, что на 22,1 % больше января–cентября 2012 года. Основной объем 85,2 % приходится на предприятия частной формы собственности.
Предприятиями общественного питания оказано услуг сумму 41,7 млрд. тенге, по техническому обслуживанию и ремонту автомобилей, мотоциклов – на сумму 5,1 млрд. тенге.
По состоянию на 1 октября 2013 года объем товарных запасов в розничной и оптовой торговле составил 400,9 млрд. тенге, из них 284,6 млрд. тенге (70,9 %) сосредоточены в оптовой торговле. Уровень обеспеченности товарными запасами в розничной сети составил 63 дня торговли, на складах оптовых предприятий – 51 день.
СПК в рамках формирования и использования стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы занималась реализацией сельскохозяйственной продукции, конечным результатом которого было недопущение роста цен на социально значимые продовольственные товары. За счет реализации продовольственных товаров стабилизационного фонда, удалось снизить цену на продукцию, входящую в перечень товаров стабилизационного фонда в среднем на 5 %.
Транспорт
За январь – декабрь 2013 года транспортом города Алматы перевезено 194,2 млн. тонн грузов, что на 15,4 % выше уровня января–декабря 2012 года. Грузооборот за этот период составил 18911,6 млн. тонно-километров и увеличился в сравнении с январем-декабрем 2012 года на 5,3 %.

2013 жылы 4 237,4 млн. жолаушы тасымалданды, бұл 2012 жылғы қаңтар-желтоқсанға қарағанда 11,4 %-ға артық, жолаушылар айналымы 32,4 млрд. адамды құрады. 2012 жылдың қаңтар-желтоқсанымен салыстырғанда 2013 жылы жолаушы-километрі 12,8 %-ға өсті. 2013 жылдың қараша айымен салыстырғанда желтоқсанда тасымалданған жолаушылардың саны 0,9 %-ға кеміді, тасымалданған жүк көлемі 0,7% өсті.
Жүк тасымалдарының ең көп көлемін қалалық жол көлігі жүзеге асырды, қызметтерді жеке меншік нысанындағы кәсіпорындар көрсетті. 2012 жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда 2013 жылғы қаңтар-желтоқсандағы құрлықтағы өзге жүк айналымы 5,3 %-ға ұлғайды. Әуе көлігінде тасымалданған жүк көлемі 22,7 мың тоннаны құрады.
2013 жылы құрлықтағы көлікпен тасымалданған жолаушылар саны төмендегідей болды: автобуспен – 74,6% (3 156,0 млн. адам), таксимен – 24,9 % (1054,8 млн. адам), электр көлігімен – 0,5% (22,7 млн. адам).
2013 жылғы қаңтар-желтоқсан аралығында жолаушылар тасымалына пайдалануға берілген метрополитенмен жолаушылар тасымалдау кірді.
Әуе көлігімен тасымалданған жолаушылардың саны 3706,5 мың адамды құрады.
Жалпы тасымалданған жүк көлемінде автомобиль көлігінің үлесі 99,99 %, әуе көлігінің үлесі – 0,01 % құрады. Жүк айналымындағы автомобиль көлігінің үлесі 99,7%, әуе көлігінің үлесі – 0,3% құрады.
Тасымалдау қашықтығына байланысты жолаушылар айналымында әуе көлігінің үлесі 23,1% құрайды.
Кейбір жағдайлардағы қорытынды мен қосылғыштар сомасының арасындағы шамалы айырмашылық мәліметтерді дөңгелектеумен түсіндіріледі.
Шағын және орта бизнес (бұдан әрі – ШОБ)
Шағын бизнесте 94 341 компания бар, оның ішінде мемлекеттік – 1280, жеке меншік – 79 303, мемлекет қатысатын – 157, шет елдер қатысатын бірлескен кәсіпорындар – 4526, шетелдік – 9075 құрайды.
2013 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Алматы қаласының шағын кәсіпорындарындағы жұмыскерлердің жалпы саны 194,7 мың адамды құрады, бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы – 132 312 теңге.
2012 жылдың 4-тоқсанында өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтердің көлемі 531,5 млрд. теңгені құрады. Шағын кәсіпорындар шығыстарының көлемі 509,0 млрд. теңгені құрады, оның 18,4 %-ы – материалдық шығындар, еңбекақы төлеуге және амортизацияға жұмсалған шығындардың үлесі тиісінше 12,3 және 3,2% болды. Сальдо жасалған қаржы нәтижесі 40 060,1 млн. теңге сомасындағы кіріс ретінде анықталды. 2013 жылдың 1 қаңтарына барлық активтердің сомасы 4 241,3 млрд. теңгені құрады, оның 525,3 млрд. теңгесі – қор болып келеді.
Орта бизнесте 2 634 компания бар, оның ішінде мемлекеттік – 535, жеке меншік – 1715, мемлекет қатысатын – 31, шет елдер қатысатын бірлескен кәсіпорындар – 133, шетелдік – 220.

За 2013 год перевезено 4 237,4 млн. пассажиров, что на 11,4 % больше, чем в январе – декабре 2012 года, пассажирооборот составил 32,4 млрд. человек. Пассажиро-километр в 2013 году увеличился в сравнении с январем–декабрем 2012 года на 12,8 %. По сравнению с ноябрем 2013 года количество перевезенных в декабре пассажиров уменьшилось на 0,9 %, перевезенных грузов на 0,7 % увеличилось.
Максимальный объем грузоперевозок осуществлялся городским дорожным транспортом, услуги оказывали предприятия с частной формой собственности. Грузооборот прочий сухопутный за январь-декабрь 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 5,3 %. Объем перевезенных грузов воздушным видом транспорта составил 22,7 тыс. тонн.
За 2013 год прочим сухопутным транспортом количество перевезенных пассажиров составило: автобусами – 74,6 % (3156,0 млн. человек), такси – 24,9 % (1054,8 млн. человек), электрический транспорт – 0,5 % (22,7 млн. человек).
За январь – декабрь 2013 года перевозки пассажиров включают перевозки пассажиров метрополитеном, введенным в эксплуатацию.
Воздушным транспортом количество перевезенных пассажиров составило 3706,5 тыс. человек.
В общем объеме перевезенных грузов доля автомобильного транспорта составила 99,99 %, воздушного – 0,01 %. В грузообороте доля автомобильного транспорта составила – 99,7 %, воздушного – 0,3 %.
В пассажирообороте, в связи с дальностью перевозок, доля воздушного транспорта составила 23,1 %.
В отдельных случаях незначительные расхождения между итогом и суммой слагаемых объясняется округлением данных.
Малый и средний бизнес (далее – МСБ).
Малый бизнес насчитывает 94 341 компаний, из которых – государственных – 1280, частных – 79 303, с участием государства – 157, совместных предприятий с иностранным участием – 4526, иностранных – 9075.
По состоянию на 1 января 2013 года общая численность работников малых предприятий в города Алматы составила 194,7 тыс. человек, среднемесячная заработная плата одного работника – 132312 тенге.
За 4 квартал 2012 года объем произведенной продукции и оказанных услуг предприятиями малого бизнеса составил 531,5 млрд. тенге. Объем расходов малых предприятий составил 509,0 млрд. тенге, из них 18,4 % – материальные затраты, доля расходов на оплату труда и амортизацию, соответственно 12,3 и 3,2 %. Сальдированный финансовый результат определился как прибыль в сумме 40 060,1 млн. тенге. На 1 января 2013 года сумма всех активов составила 4 241,3 млрд. тенге, из них 525,3 млрд. тенге – запасов.
Средний бизнес насчитывает 2 634 компаний, из которых государственных – 535, частных – 1715, с участием государства – 31, совместных предприятий с иностранным участием – 133, иностранных – 220.

ШОБ-тың белсенді бөлігі, негізінен сауда кәсіпорындарында, сондай-ақ әрқилы қызметтер көрсету, автокөлік, тұрмыстық бұйымдарды жөндеу және басқалары жөніндегі кәсіпорындарда – 39,7 %, жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар саласында – 21 % шоғырланған.
Қазақстанның шағын және орта бизнесінің 30 %-ы Алматы қаласында шоғырланған, оның үлесіне бюджетке түсетін жалпықалалық түсімдердің 61 %-ы тиесілі, осыған байланысты ШОБ қала қазынасын толықтырудың негізгі қайнар көзі болып табылады.
ӘКК бұл секторға баса назар аударады және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның (бұдан әрі – ҮИИДМБ) шеңберінде ШОБ қатысушыларымен белсенді жұмыс жүргізеді әрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2020" бағдарламасының (бұдан әрі – БЖК 2020 бағдарламасы) "Кәсіпкерлік әлеуетті күшейту" деген төртінші бағытын іске асыруға қатысуды жоспарлайды. Осы бағыт аясында шағын және орта бизнеске мемлекеттік қолдау көрсету көзделген, ол ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлерге қолдау көрсетуге және шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқытуға сайып келеді.
ШОБ қолдау аясында Инвесторларға қызмет көрсету орталығын (бұдан әрі – ИҚО) құру жоспарлануда, оның базасында кәсіпкерлік негіздерін оқыту бойынша экспресс-курстар ұйымдастырылатын болады. Негізінен, кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарға және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлерге қолдау көрсетілетін болады. Бұдан басқа, ИҚО инвестицияны тартуға және өңірдегі әлеуметтік жағдайды жақсартуға ықпал етеді.
Агроөнеркәсіптік кешен
Өңірдегі жеміс-көкөніс өнімдері өндірісінің деңгейі қатысты түрде жыл сайын сақталып отырғанына және жер ресурстарының, табиғи-климаттық жағдайлардың, түрлі көкөніс және жеміс-жидек дақылдарын өсіру дәстүрінің болуына қарамастан, Алматы қаласы өзін жеміс-көкөніс өнімдерімен толық көлемде қамтамасыз етпейді.
Тұрғындардың меншікті жеміс-көкөніс өнімдерін тұтынуы жылына 4-5 айға созылады, жылдың қалған уақытында өнімдер импорт арқылы келеді және тұрғындардың пайдалану деңгейін толығымен қамтамасыз етпейді. Нарыққа отандық және импорттық өнімдердің түсу көлеміндегі өзгерістермен негізделген өндірістің маусымдық сипатта болуының және тиісінше нарық сыйымдылығының өзгеруінің ықпалымен күнтізбелік жыл ішінде бағаның ауытқып тұратыны байқалады.
Халықтың қажеттілігін қанағаттандыру үшін ішкі өндіріс көлемі жеткіліксіз болатын қысқы кезеңде көкөніс бағасының неғұрлым жоғары болатыны байқалады. Бұл кезеңдерде, импорттық өнімдерді, әсіресе, Қытай Халық Республикасынан, Өзбекстаннан және Қырғызстаннан өнім әкелу көлемі артады. Өз кезегінде, қазақстандық нарықтағы бағалар осы елдердегі нарық бағаларына тікелей байланысты болады. Соның нәтижесінде осы өндірілген өнімнің бүкіл көлемі тұтынушыға өзіндік құнынан 2-3 есе артық бағамен сатылады.
Осылайша, қазіргі таңда өңірде жеміс-көкөніс өнімінің нарығын дамытуға кедергі келтіретін бірқатар проблемалар орын алып отыр. Мыналар негізгі проблемалар болып табылады: нарық субъектілеріне түрлі жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру, жеткізу және олардың болжамды көлемі туралы жеткілікті ақпараттың хабарланбауы, отандық сауда-логистика жүйесінің әлсіз ұйымдастырылуы, жеміс-көкөніс өнімдерінің саудасын ұйымдастырудың болмауы және тауарды жеткізу бойынша экспедиторлық қызметтердің бытыраңқы болуы.

В большинстве своем активная часть МСБ представлена торговыми предприятиями, а также предприятиями по оказанию различных услуг, по ремонту автотранспорта, бытовых изделий и др. – 39,7 %, в сфере операций с недвижимым имуществом – 21 %.
В городе Алматы сосредоточено 30 % малого и среднего бизнеса Казахстана и на его долю приходится 61 % от общегородских поступлений в бюджет, в связи с этим МСБ является основным источником пополнения городской казны.
СПК уделяет этому сектору большое внимание и ведет активную работу с участниками МСБ в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010–2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 (далее – ГПФИИР) и планирует участие в реализации четвертого направления Программы "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301 (далее – Программа ДКБ 2020) "Усиление предпринимательского потенциала". В рамках этого направления предусмотрена государственная поддержка малого и среднего бизнеса, которая заключается в поддержке начинающих предпринимателей и обучении топ-менеджмента малого и среднего бизнеса.
В рамках поддержки МСБ планируется создание Центра обслуживания инвесторов (далее – ЦОИ), на базе которого будут организованы экспресс-курсы по обучению основам предпринимательства. Поддержка будет предоставляться преимущественно населению с предпринимательской инициативой и действующим предпринимателям. Кроме того, ЦОИ будет способствовать привлечению инвестиций и улучшению социальной ситуации в регионе.
Агропромышленный комплекс
Несмотря на то, что ежегодно в регионе относительно сохраняется уровень производства плодоовощной продукции и имеются земельные ресурсы, природно-климатические условия, традиции возделывания разнообразных овощных и плодово-ягодных культур, город Алматы не обеспечивает себя плодоовощной продукцией в полном объеме.
Потребление собственной плодоовощной продукции населением длится 4–5 месяцев в год, остальное время в году продукция импортируется и не достаточно обеспечивает уровень потребностей населения. Под влиянием сезонности производства и соответственно изменений емкости рынка, обусловленных изменениями объемов поступления на рынок импортной и отечественной продукции, наблюдаются колебания цен в течение календарного года.
Наиболее высокие цены на овощи наблюдаются в зимний период, когда внутреннего объема производства недостаточно для удовлетворения потребностей населения. В такой период увеличиваются объемы ввоза импортной продукции, в частности из Китайской Народной Республики, Узбекистана и Кыргызстана. В свою очередь, цены на Казахстанском рынке напрямую зависят от цен на рынках этих стран. В результате весь объем этой произведенной продукции доходит до потребителя с ценой в 2–3 раза дороже себестоимости.
Таким образом, сегодня в регионе имеется ряд проблем, препятствующих развитию рынка плодоовощной продукции. Основными проблемами являются: недостаточная информированность субъектов рынка о производстве, поставках и прогнозных объемах потребности различной плодоовощной продукции и слабая организация отечественной торгово-логистической системы, отсутствие организованной торговли плодоовощной продукцией и разрозненность экспедиторских услуг по доставке товара.

Көкөністер мен жемістерді сақтау қоймалардан сату нарықтағы маусымдық бағалардың өсуіне тосқауыл болады. Осыған орай, өңірдегі көкөніс сақтау қоймаларының саны 1970 – 1980-ші жылдардан бері жұмыс істеп келе жатқанын және сапасы жақсы әрі қомақты көлемдегі өнімді сақтауды қамтамасыз етуге қабілетті заманауи технологияларды енгізу арқылы күрделі жөндеуді талап ететінін атап өткен жөн. Сақтау қоймаларының көпшілігінде тоңазытқыш жабдықтары жоқ, ауа тазарту жүйесі іске қосылмаған.
Жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау нарығындағы жағдайды жақсарту мақсатында қала төңірегінен көкөніс сақтау қоймалары мен жылыжайлар салу қажет, мұның өзі сұраныс жоғары болған кезде жеміс-көкөніс өнімдерінің тапшылығына жол бермеуге мүмкіндік береді.
Шағын және орта бизнес субъектілерін көкөніс сақтау қоймалары мен жылыжай құруға тарту осы сегменттегі бәсекелестікті дамыту үшін алғышарт жасап, қалаға жеміс-көкөніс өнімдерін жыл бойы жеткізуді қамтамасыз етеді, бұл бағаны тұрақтандыруға және оның төмендеуіне ықпал етеді.
Өңірде жеміс-көкөніс өнімдерінің бағасын ұстап тұру үшін ӘКК Алматы облысы әкімінің 2008 жылғы 10 қазандағы № 714-ө өкімімен бекітілген Алматы қаласының азық-түлік белдеуін дамыту жөніндегі жоспарды іске асыратын оператор болып табылады. Осы жоспарды жүзеге асыру аясында ӘКК Алматы қаласының аумағында сату үшін жеміс-көкөніс өнімдерін сатып алды. Бұған қоса, ӘКК Алматы қаласының азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыруға қатысады, осыған байланысты жеміс-көкөніс және бакалея тауарларының тобы сатып алынды.
Осы бағыттағы ӘКК жұмысын оңтайландыру үшін қазіргі уақытта Алматы қаласында өзіндік көкөніс сақтау қоймасын салу өзекті мәселе болып табылады. Өзіндік көкөніс сақтау қоймасын іске қосу және пайдалану кезінде өнімді тоңазытып жинау арқылы өзіндік құн бірнеше мәртеге азаяды. Құрғақ немесе тоңазытып жинайтын үй-жайларды жалға алу шығыстарын салыстырсақ, "құрғақ" қоймаларды пайдалану экономикалық тұрғыдан анағұрлым пайдалы. Алайда, Алматы өңірінің климаттық жағдайларын ескерсек, көктемгі кезеңде тауардың бүлінуіне жол бермеу үшін жеміс-көкөніс өнімдерін құрғақ қоймада сақтау ұсынылмайды. Себебі, өнім құрғақ қоймада сақталған кезде сәуір айынан бастап өнімді салқындатудың қажетті температурасы қамтамасыз етілмейді, бұл табиғи шығын мөлшерінің өсуіне әкеп соқтырады.
Туризм
2012 жылдың қаңтар-қыркүйек аралығымен салыстырғанда 2013 жылдың қаңтар-қыркүйек аралығында қызмет көрсетілген келушілердің саны 10,5 %-ға азайды және 523,2 мың адамды құрады. Туризм саласында көрсетілген қызметтердің жалпы көлемі 13887,9 млн. теңгені құрады.

Продажа овощей и фруктов из хранилищ резко сокращает рост сезонных цен на рынках. При этом следует отметить, что имеющееся количество овощехранилищ работает в регионе с 1970–1980 годов и требует капитального ремонта с внедрением современных технологий, способных обеспечить хранение продукции в лучшем качестве и большем количестве. Во многих хранилищах не имеется холодильное оборудование, не действует система вентиляции.
В целях улучшения ситуации на рынке хранения плодоовощной продукции необходимо строительство вокруг города овощехранилищ и теплиц, что позволит не допустить дефицита плодоовощной продукции в период повышенного спроса.
Привлечение к созданию овощехранилищ и теплиц субъектов малого и среднего бизнеса создаст предпосылки для развития конкуренции в этом сегменте и обеспечит бесперебойную, круглогодичную поставку плодоовощной продукции для города, что будет способствовать стабилизации и снижению цен.
Для сдерживания цен на плодоовощную продукцию в регионе, СПК стала оператором по реализации плана по развитию продовольственного пояса города Алматы, утвержденного распоряжением акима Алматинской области от 10 октября 2008 года № 714-р. В рамках реализации данного плана СПК закупала плодоовощную продукцию для реализации на территории города Алматы. Дополнительно, СПК задействована в формировании регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы, в связи с чем, была закуплена плодоовощная и бакалейная группы товаров.
Для оптимизации работы СПК в этом направлении, в настоящий момент остро стоит вопрос строительства собственного овощехранилища в городе Алматы. При запуске и эксплуатации собственного овощехранилища себестоимость круглогодичного хранения продукции в условиях холодильного складирования сократится в несколько раз. При сравнении расходов на аренду помещений сухого или холодильного складирования, экономически целесообразнее использовать "сухие" склады. Однако, учитывая климатические условия алматинского региона, во избежание порчи товара в весенний период не рекомендуется сухое складирование плодоовощной продукции. Это связано с тем, что с апреля месяца сухое складирование не обеспечивает необходимую температуру охлаждения продукции, что ведет к увеличению объемов естественной убыли.
Туризм
В январе – сентябре 2013 года количество обслуженных посетителей по сравнению с январем–сентябрем 2012 года уменьшилось на 10,5 % и составило 523,2 тыс. человек. Общий объем оказанных услуг в сфере туризма составил 13887,9 млн. тенге.

2013 жылдың қаңтар-қыркүйек айларының қорытындысы бойынша сырттан келетін туризм бойынша келушілердің саны 8,1 мың адамды құрады. Сыртқа шығатын және ішкі туризм бойынша тиісінше 71,4 және 7,5 мың адамды құрады.
Есепті кезеңде келушілерге қызмет көрсетуді туристік қызметпен айналысатын 661 туристік фирма жүзеге асырды. Олар 88 087 адамға қызмет көрсетті.
Алматы қаласында 85 орналастыру орындары қызмет атқарады (80 – қонақ үй, 4 – басқа орналастыру орындары, 1 – балаларға арналған сауықтыру лагері), онда 5327 орын бар, бұл ретте біржолғы сыйымдылық 10082 төсек-орынды құрайды. Орналастыру орындары 436,1 мың адамды орналастырып, 11122,6 млн. теңгеге қызмет көрсетті.
Өңірдегі туризм индустриясын дамытудың негізгі мақсаттары:
1) өңірдегі халықтың өмір сүру деңгейін арттыру және туристік саланың мемлекет экономикасына қосатын үлесін ұлғайту;
2) өңірдегі туризм индустриясының өсу әлеуетінің қомақты екенін ескере отырып, экономикалық өсу мен инвестицияларды ынталандыру;
3) туризм индустриясында және экономиканың ілеспе салаларында жұмыс орындарын құру, жалпы ішкі өнімнің және экспорттың өсімін арттыру;
4) ауылдық аудандарды қоса алғанда, жалпы елде және өңірлерде экономиканың аралас салаларында кәсіпкерлікті, оның ішінде ШОБ-ты және адами әлеуетті дамыту;
5) "жасыл экономика" қағидаттарының негізінде қазақстандық қоғамды ауқымды әлеуметтік-экономикалық жаңғыртуға ықпал ету.
Экономиканың басым секторларының бірі ретінде туризм саласының инвестициялық тартымдылығын арттыру және саланың дамуына жағдай жасау үшін қазақстандық туризмнің әлемдік туристік нарыққа ықпалдасуына арналған тиімділігі жоғары әрі бәсекеге қабілетті заманауи туристік кешендер құру қажет.
Алматы қаласының өкілі ретінде ӘКК өңірде және оның төңірегінде туризмді дамытуға ықпал етеді. Келешекте Алматы қаласын халықаралық тау, іскери және тау шаңғысы туризмінің орталығына айналдыру жоспарлануда. Болашақта Алматы қаласы "Қаладағы және таудағы ойын-сауық" кластері ретінде танылатын болады. Осы кластердің негізгі туристік өніміне MICE-туризм (іскери туризм), мәдени туризм және турне, тауда және көлде демалу, қысқа мерзімді демалыс жатады.
Сыртқы орта факторларының ықпалы
Соңғы жылдары өзекті міндетке айналған кәсіпорындардың қызметіне сыртқы ортаның әрқилы факторларының ықпалын барынша азайту міндетін шешу үшін олардың жұмысына ықпал ететін негізгі факторларды анықтау және жүйелендіру талап етіледі. Сыртқы орта факторларының ықпалы салдарынан туындауы мүмкін келеңсіз салдарды еңсеру жөніндегі шараларды осының негізінде ғана әзірлеуге болады.
Экономикалық дағдарыстардың туындау себептерін зерттеу көрсеткендей олардың ішінен ең басты біреуін бөліп көрсету мүмкін емес. Экономикалық дағдарыстар ішкі сипаттағы да, сыртқы сипаттағы да көптеген мән-жайлардан туындайды. Мұндай себептердің неғұрлым толық жиынтығын былайша көрсетуге болады. Сыртқы факторлардың қатарына мыналарды жатқызуға болады: құқықтық, саяси, шаруашылық, демографиялық, технологиялық және экологиялық факторлар.
Саяси және құқықтық факторлар
Қазақстан Республикасында ӘКК құру өңірге назар аудара отырып, мемлекет экономикасының шикізат емес секторларын дамытудың жаңа құралдарын іздеу қажеттігінен туындады. Бүгінде ӘКК қызметі кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауға, өндірістердің жаңаларын құруға және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуға, инвестициялар тартуға, үкіметтік бастамаларды іске асыруға бағытталған.
Бұл ретте компанияның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге саяси факторлар айтарлықтай ықпал етеді. Дағдарыс салдарынан әлемдік экономикада Қазақстан экономикасын дамыту перспективаларына ықпал ететін жаһандық өзгерістер болып жатыр.
Сонымен қатар, орнықты, ішкі саяси жағдайлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық қатынасындағы көп бағыттылық облыс экономикасының қарқынды әрі серпінді дамуына ықпал етеді. Мемлекет экономиканың әрқилы салалары мен ӘКК дамытуға қолайы ықпалын тигізетін шаралар кешенін қабылдауда.
Шаруашылық факторлар
ӘКК ықтимал шаруашылық тәуекелдерді ескеруі қажет. Экономиканың нақты секторына инвестицияланған мемлекет қаражатын қайтару мерзімдерінің ұзақтығын ескерсек, өнімді өндіру мен өткізудің әлеуетті көлемін, материалдық шығындардың құны мен жүкқұжат шығасыларын, өнім бағасын, шикізат пен материалдардың қолжетімділігін, жалпы нарық конъюнктурасындағы өзгерістерді аса мұқият салмақтап, бағалаған жөн.
Қазақстан Дүниежүзілік сауда ұйымына кірген және аграрлық саясаттың әрқилы шараларын қолдану бойынша, оның ішінде ауыл шаруашылығын ішкі қолдау, тарифтік квоталау және кедендік баждардың деңгейі бойынша шектеулер күшейген жағдайда, азық-түлік нарығындағы бәсекелестіктің ұлғаюы ӘКК тиімді жұмыс істеуіне ықпал етуге қабілетті факторға айналуы мүмкін.
Демографиялық факторлар
Өңір тұрғындарының демографиялық өсуі және азық-түлікке деген қажеттіліктің артуы ӘКК-нің әлеуметтік қолдау және тұрғындарды бірінші қажеттілік өнімдерімен нарық бағаларынан төмен бағалармен қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұзақ мерзімді негізде іске асыруына мүмкіндік береді.
Технологиялық факторлар
ӘКК Алматы қаласының азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі мамандандырылған ұйым болып табылатынын әрі азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру бағдарламасының шеңберінде жеміс-көкөніс және бакалея өнімдерін сатып алумен әрі сақтаумен айналысатынын ескерсек, технологиялық факторлар ӘКК қызметіне тікелей әсерін тигізуі мүмкін. Сондықтан, тамақ өнімдері шикізатының салмағы мен сапасының жоғалуын барынша азайту үшін оларды сақтау кезіндегі технологияларды пайдалану қажет.
Азық-түлік шикізаты мен дайын өнімді сақтау тамақ өндірістеріндегі кез келген технологиялық процестің бастапқы және соңғы сатысы болып табылады. Оның қажеттігі шикізат пен өнім өндірісі маусымдық, ал тұтыну – жыл бойғы сипатта болатынымен негізделген. Бұл операцияның басты міндеті белгілі бір уақыт ішінде, кейде тіпті ұзақ уақыт бойы шикізаттың саны мен сапасын сақтау болып табылады. Жемістерді, көкөністер мен картопты сақтау бірнеше айға, ал белгілі бір жағдайларда жылдарға созылуы мүмкін. Өнім түрлерінің әрқилылығын және қомақты көлемін ескерсек, ұзақ уақыт бойы сақтау айтарлықтай техникалық және технологиялық проблема туындатады.
Сақтаудың шарттары мен мерзімдері жемістер мен көкөністерді сақтаудың технологиялық циклы, сақтау қоймасына орналастыру және қоймалардың санитариялық-гигиеналық жай-күйі арқылы айқындалады. Сақтау режимдері ауа температурасымен, оның қатыстық ылғалдылығымен, ауа айналысымен, газ құрамымен, жарықтандырумен және орналастырумен сипатталады. Көрсеткіштердің бәрі өзара байланысты, бірақ ауа температурасы мен оның қатыстық ылғалдылығының маңызы неғұрлым жоғары. Жемістер мен көкөністерді сақтау температурасының оңтайлы мәндерінің шектері олардың мұздау нүктесі мен ескіруді, жемістің шіруін және көкөністердің тамырлануын жеделдететін температура арасында болады.
Экологиялық факторлар

По итогам января – сентября 2013 года количество посетителей по въездному туризму составило 8,1 тыс. человек. Количество посетителей по выездному и внутреннему туризму составило 71,4 и 7,5 тыс. человек соответственно.
В отчетном периоде обслуживание посетителей осуществлялось 661 туристскими фирмами, занимающимися туристской деятельностью. Ими было обслужено 87 087 человек.
В городе Алматы работает 85 мест размещения (80 гостиниц, 4 других мест размещения и 1 детский оздоровительный лагерь), в которых насчитывается 5327 номеров, при этом единовременная вместимость составляет 10082 койко-мест. Местами размещения обслужено 436,1 тыс. человек и оказано услуг на сумму 11122,6 млн. тенге.
Основными целями развития индустрии туризма в регионе являются:
1) рост жизненного уровня населения региона и увеличение вклада туристской отрасли в экономику государства;
2) стимулирование экономического роста и инвестиций, учитывая значительный потенциал роста индустрии туризма в регионе;
3) создание рабочих мест в индустрии туризма и сопутствующих отраслях экономики, прирост валового внутреннего продукта и экспорта;
4) развитие предпринимательства, в том числе МСБ в смежных отраслях экономики, и человеческого потенциала, в целом по стране и регионах, включая сельские районы;
5) содействие масштабной социально-экономической модернизации казахстанского общества с учетом принципов "зеленой экономики".
Для повышения инвестиционной привлекательности сферы туризма и обеспечения условий развития отрасли в качестве одного из приоритетных секторов экономики, необходимо создание современных высокоэффективных и конкурентоспособных туристских комплексов для интеграции казахстанского туризма в мировой туристский рынок.
СПК, как представитель города Алматы будет способствовать развитию туризма в регионе и его окрестностях. В перспективе планируется превращение города Алматы в центр международного горного, делового и горнолыжного туризма. В будущем город Алматы будет позиционироваться как кластер "Развлечения в городе и в горах". К основным туристским продуктам, которые будут представлять данный кластер, относятся MICE-туризм (деловой туризм), культурный туризм и турне, отдых в горах и на озерах, кратковременный отдых.
Влияние факторов внешней среды
Ставшая актуальной в последние годы задача минимизации воздействия различных факторов внешней среды на деятельность предприятий для своего решения требует выявления и систематизации основных факторов, оказывающих влияние на их работу. Только на этой основе возможна выработка мер по преодолению негативных последствий, которые могут возникнуть в результате влияния факторов внешней среды.
Как показали исследования причин возникновения экономических кризисов, выделить одну, главную из них, не представляется возможным. Экономические кризисы возникают из множества обстоятельств, как внутреннего, так и внешнего характера. Наиболее полная совокупность таких причин представляется следующим образом. К числу внешних факторов можно отнести: правовые, политические, хозяйственные, демографические, технологические и экологические факторы.
Политические и правовые факторы
Создание СПК в Республике Казахстан было вызвано необходимостью поиска новых инструментов развития несырьевых секторов экономики государства с акцентом на регион. Сегодня деятельность СПК направлена на создание благоприятных условий для развития предпринимательской деятельности, создание новых и модернизацию существующих производств, привлечение инвестиций, реализацию правительственных инициатив.
При этом политические факторы оказывают значительное влияние на достижение целей и задач компании. В мировой экономике из-за кризиса происходят глобальные изменения, влияющие на перспективы развития экономики Казахстана.
Вместе с тем, стабильные, внутриполитические условия, а также многовекторность международных отношений Республики Казахстан способствует усиленному и динамичному развитию экономики области. Государством принимается комплекс мер благоприятствующих развитию различных отраслей экономики и СПК.
Хозяйственные факторы
СПК необходимо учитывать возможные хозяйственные риски. Учитывая длительность сроков возврата государственных средств, инвестированных в реальный сектор экономики, следует особо тщательно взвешивать и оценивать потенциальные объемы производства и реализации продукции, стоимость материальных затрат и накладных издержек, цен на продукцию, доступность сырья и материалов, изменения рыночной конъюнктуры в целом.
Существенным фактором, способным повлиять на эффективное функционирование СПК, может стать возрастание конкуренции на продовольственном рынке в случае вступления Казахстана во Всемирную Торговую Организацию и усиления ограничений по применению различных мер аграрной политики, в том числе по внутренней поддержке сельского хозяйства, тарифному квотированию и уровню таможенных пошлин.
Демографические факторы
Демографический рост населения региона и увеличение потребности в продовольствии позволит СПК успешно на долгосрочной основе реализовывать мероприятия по социальной поддержке и обеспечению населения продуктами первой необходимости по ценам ниже рыночных.
Технологические факторы
Учитывая тот факт, что СПК является специализированной организацией по формированию и использованию регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы и в рамках программы стабилизации цен на продовольственные товары занимается закупом и хранением плодоовощной и бакалейной продукции, технологические факторы могут оказать непосредственное влияние на деятельность СПК. Поэтому, для минимизации потери массы и качества сырья пищевых продуктов необходимо использование технологий при их хранении.
Хранение продовольственного сырья и готовой продукции является начальной и конечной стадией любого технологического процесса в пищевых производствах. Ее необходимость обусловлена тем, что производство сырья и продукции носит сезонный характер, а потребление — круглогодичный. Главной задачей этой операции является сохранение количества и качества сырья в течение определенного времени, иногда довольно продолжительного. Хранение плодов, овощей и картофеля может длиться несколько месяцев, а в определенных условиях и лет. Учитывая разнообразие видов продукции и значительные объемы, длительное хранение составляет значительную техническую и технологическую проблему.
Условия и сроки хранения определяют технологический цикл хранения овощей и плодов, размещение в хранилище и санитарно-гигиеническое состояние складов. Режимы хранения характеризуются температурой, относительной влажностью воздуха, воздухообменом, газовым составом, освещением и размещением. Все показатели связаны между собой, но наибольшее значение имеют температура и относительная влажность воздуха. Пределы оптимальных значений температуры хранения плодов и овощей находятся между точкой их замерзания и температурой, ускоряющей старение, отмирание плодов и прорастание овощей.
Экологические факторы

Қысқы және жазғы температуралар арасындағы ауытқу айырмасы жоғары, қыс мезгілі ұзаққа созылатын күрт континентальды климат ауыл шаруашылығына зор әсерін тигізеді. Алматы қаласы мен оның іргесіндегі мекендерді қоса алғанда көптеген өңірлер болашақта жылдық және маусымдық жауын-шашын көлемінің күрт қысқаруының салдарынан зардап шегуі мүмкін. Қуаңшылық ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығына ықпал етіп, егіс алқаптарының құрылымына өз түзетулерін енгізетіні сөзсіз. Соңғы уақыттарда Қазақстанның көптеген өңірлерінде аптап ыстық пен аңызақтардың салдарынан ауыл шаруашылығы дақылдарының 40%-дан 50%-ға дейінгі егістіктері пайдаланудан шығып қалуда.
Климаттың су ресурстарының жай-күйіне ықпалы да айтарлықтай проблема туындатады. Ірі және шағын су тоғандары таязданып, егіс алқаптарындағы суару мүмкіндіктері төмендеп барады, астық өсіретін аудандарда жерасты суларын сорып алу жиілеп барады. Диқаншылық жағдайларының нашарлауына әкеп соқтыратын ықтимал климаттық өзгерістер өсімдік шаруашылығы өнімдеріне деген әлемдік қажеттіліктің ұлғаюына да, ирригациялық жүйелер мен заманауи суару жабдықтарына деген сұраныстың артуына да ықпал етуі мүмкін. Бұл ӘКК-нің өсімдік шаруашылығы өнімдерінің өндірісі мен экспортын ұлғайтуға өз ықпалын күшейтуіне мүмкіндік береді.
Ішкі ортаны талдау
Алға қойылған міндеттерді іске асыру үшін ӘКК-ге мемлекеттік активтер (акционерлік қоғамдар, мемлекеттің қатысу үлесі бар жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, жылжымайтын мүлік объектілері, жер учаскелері мен ақша қаражаты) берілген. Осы активтердің базасында ӘКК жобаларды жеке бизнеспен әріптесе отырып іске асырады.
ӘКК алдына қойылған міндеттерге қол жеткізу инфрақұрылым, бизенс-орта құру, өңірдегі іскерлік белсенділікті арттыру үшін жағдайлар жасау және инвестициялар тарту, сондай-ақ өңірде орын алып отырған әлеуметтік проблемалар мен міндеттерді шешуге жәрдемдесу арқылы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсартуға мүмкіндік береді.
2011 – 2012 жылдардың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы кәсіпорындарының жалпы мемлекеттік рейтингтерін құру қорытындысына сәйкес ӘКК "Лидер Казахстана 2013" мәртебесінде "Рейтинг алтынына" ие болды.
Ұйымдық қалыптасуы
ӘКК "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының директорлар кеңесінің 2010 жылғы 9 шілдедегі № 4 хаттамасына сәйкес құрылды, 2010 жылғы 27 тамызда мемлекеттік тіркелді.
ӘКК атауының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарына сәйкес әкімдіктің 2011 жылғы 24 наурыздағы №1/167В қаулысымен "Алматы" өңірлік даму әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы қайта тіркелді.
ӘКК қызметін регламенттейтін құжаттар бекітілді, басқару органдары құрылды және ӘКК құрылымы бекітілді. Мемлекеттік басқарудың орталық және жергілікті атқарушы органдарымен, даму институттарымен, сол сияқты кәсіпкерлік қауымдастықтарымен және бірлестіктерімен өзара әрекет орнатылды. Қазіргі таңда, жарғылық қызметті (қаржы активтері, жер учаскелері, мемлекеттік және басқа кәсіпорындардағы акциялар пакеттері) жүргізу үшін қаражат тарту жөнінде жүйелі жұмыстар жүргізіледі.

Резко континентальный климат с большой амплитудой между зимними и летними температурами, продолжительным зимним периодом оказывает большое влияние на сельское хозяйство. Многие регионы, включая город Алматы и его окрестности, могут пострадать в будущем от резкого сокращения количества годовых и сезонных осадков. Засуха будет влиять на урожай сельскохозяйственных культур и, несомненно, внесет свои коррективы в структуру посевных площадей. В последнее время, во многих регионах Казахстана из-за жары и суховеев списывается от 40 % до 50 % посевов сельскохозяйственных культур.
Серьезные проблемы связаны с влиянием климата на состояние водных ресурсов. Происходит обмеление крупных и мелких водоемов, снижаются возможности орошения на посевных площадях, увеличивается выкачивание грунтовых вод в зернопроизводящих районах. Возможные климатические изменения, влекущие ухудшение условий земледелия, способны повлечь как увеличение мировой потребности на продукцию растениеводства, так и повышение спроса на ирригационные системы, и современное поливочное оборудование. Это дает возможность СПК усилить свое влияние на наращивание производства и экспорта растениеводческой продукции.
Анализ внутренней среды
Для реализации поставленных задач, СПК переданы государственные активы (акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью с долей государственного участия, объекты недвижимости, земельные участки и денежные средства). На базе данных активов СПК реализует проекты в партнерстве с частным бизнесом.
Достижение поставленных задач перед СПК позволит улучшить социально-экономическое развитие региона посредством создания инфраструктуры, бизнес-среды, создания условий для повышения деловой активности в регионе и привлечения инвестиций, а также содействия решению имеющихся социальных проблем и задач в регионе.
По результатам построения общегосударственных рейтингов предприятий Республики Казахстан по итогам 2011–2012 годов СПК завоевала "Золото рейтинга" в статус "Лидер Казахстана 2013".
Организационное становление.
СПК создана согласно Протоколу совета директоров акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" от 09 июля 2010 года № 4, государственная регистрация произведена 27 августа 2010 года.
Постановлением акимата от 24 марта 2011 года № 1/167В, в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном имуществе" и "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акционерное общество "Соционально-предпринимательская корпорация регионального развития "Алматы" перерегистрировано в связи с изменением наименования СПК.
Утверждены документы, регламентирующие деятельность СПК, созданы органы управления и утверждена структура СПК. Установлено взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами государственного управления, институтами развития, а также ассоциациями и объединениями предпринимателей. В настоящее время проводится системная работа по привлечению средств для ведения уставной деятельности (финансовые активы, земельные участки, пакеты акций в государственных и иных предприятиях).

"Алматы қаласы қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің 2013 жылғы 14 қаңтардағы № 1 шешімімен ӘКК директорлар кеңесінің құрамы бекітілді.
Қаржы көрсеткіштері
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ӘКК активтерінің теңгерімдік құны 12 576,9 млн. теңгені құрады, оның ішінде:
қысқа мерзімді активтер – 6 707,3 млн. теңге;
ұзақ мерзімді активтер – 5 869,6 млн. теңге;
2013 жылғы пайда 95 616 мың теңгені құрады.
2013 жылы 1 қызметкерге шаққандағы орташа кіріс 1 770,67 мың теңгені құрады. Қызметкерлердің штат саны – 54 бірлік.
ӘКК шығынсыздық деңгейіне шығу мерзімі – 2014 жыл.
Жылжымайтын мүлік объектілерін жалға беру арқылы алынатын кіріс ӘКК-нің кіріс бөлігінің негізгі құрамдастарының бірі болып табылады. Айталық, 2012 жылы жылжымайтын мүлікті жалға беруден түскен ӘКК кірісі 28 %-ға ұлғайды. 2011 – 2013 жылдар аралығындағы кезеңде алынған дивидендтер нысанындағы кіріс 21628,41 мың теңгені құрады. 2012 жылы алынған дивидендтер нысанындағы кіріс 2011 жылдың көрсеткіштерінен шамамен 3 есе асып түсті.
Корпоративтік басқару
Құрылымы:
жоғары органы – ӘКК акционерлерінің жалпы жиналысы;
басқару органы– ӘКК директорлар кеңесі;
директорлар кеңесінің төрағасы – Алматы қаласының әкімі;
атқарушы орган – төраға басқаратын басқарма.
ӘКК мүддесінде әрекет ете отырып, тиімді, кәсіпқой әрі тәуелсіз Директорлар кеңесі корпоративтік басқарудың тиісті деңгейін қамтамасыз етіп, дамудың стратегиялық бағыттарын айқындайды, акционерлердің құқықтарын қорғап, басқарма қызметін бақылауды жүзеге асырады. Директорлар кеңесінің құрамына тәуелсіз директорлар ретінде бизнес-қоғамдастықтың өкілдерін қосу ӘКК қызметін тәуелсіз әрі объективті бағалауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді./
ӘКК-нің басқарушылық практикасына басшылық пен құрылымдық бөлімшелер басшыларының апта сайынғы жедел кеңестерін өткізу енгізілген. Мұндай практиканы енгізу нәтижесі мынадай:
1) басқарушылық шешімдер қабылдаудың жеделдігін арттыру;
2) шешімдердің орындалуын бақылауды жақсарту;
3) құрылымдық бөлімшелер басшыларының жұмысқа ден қоюын арттыру, шынайы командалық жұмыс үшін жағдайлар жасау.
Басқару органдарының өзара іс-қимыл жасау деңгейін жоғарылату мақсатында ӘКК тәуелді ұйымдар мен компанияларды дамудың сапалы жаңа деңгейіне шығару үшін оларды корпоративтік басқаруды енгізу және жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізеді. Бұл шаралар бизнес-жобаларды іске асырудың тиімділігін арттыруға және тәуелді компаниялар құнының өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Корпоративтік басқару қағидаттарын қолдану ӘКК қызметіне объективті талдау жүргізу үшін негіз болады. ӘКК қызметінің заңнамаға және халықаралық стандарттар мен корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкестігін қамтамасыз ету, сондай-ақ менеджменттің заманауи әдістерін енгізу корпоративтік басқару басымдығы болып табылады.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының ең үздік корпоративтік басқару қағидаттарын енгізуде оң тәжірибесі бар екенін атап өту қажет, осыған байланысты, ӘКК-де корпоративтік басқару деңгейін жоғарылатудың құрылымдалған және дәйекті тәсілін енгізу үшін ӘКК "Самұрық-Қазына" Корпоративтік университетімен өзара тығыз іс-қимыл жасауды жоспарлап отыр.
Уақыт өте келе ӘКК есептерін, оның ішінде басқарма, Директорлар кеңесі мен ӘКК акционерлерінің шешімдерін жариялау практикасы енгізілетін болады (жасырын ақпаратты қоспағанда), мұның өзі ӘКК қызметінің тиімділігін қамтамасыз етуге және ашықтығын жоғарылатуға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, ӘКК қызмет бейініне сәйкес келетін дамушы нарықтардағы ірі компанияларда жұмыс тәжірибесі бар білікті шетелдік мамандарды тарту мүмкіндігі көзделеді. ӘКК-нің кадр саясаты қайта қаралып, бизнесте жұмыс тәжірибесі бар адамдар мен "Болашақ" бағдарламасының түлектерін тартуға бағдарланатын болады.
Тиімді менеджмент жүйесін, ӘКК-нің нарық жағдайларында жұмыс істеуіне байланысты барлық тәуекелдерді анықтауға бағытталған ішкі бақылау және мониторинг тетігін енгізу жоспарланып отыр.
Корпоративтік басқару рейтингін беру мақсатында ӘКК-дегі корпоративтік басқаруды бағалау жүргізілген жоқ. Осыған байланысты, рейтингтің ағымдағы мәні айқындамаған, рейтинг алу жөніндегі іс-шараларды 2015 жылы жүргізу жоспарланған.
Кадр саясаты
Халықаралық еңбек ұйымының конвенцияларын басшылыққа ала отырып, ӘКК жалақы, жұмыс күнінің ұзақтығы және еңбек жағдайлары, қызметкерлерге еңбегі үшін сыйақы төлеу, әлеуметтік сақтандыру, ақысы төленетін демалыс беру, еңбекті қорғау және т.б. мәселелер бойынша халықаралық стандарттарды сақтайды.
Нарықтық экономика жағдайларында жоғары кадрлық әлеуетті қамтамасыз ету кәсіпорынның тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігінің шешуші факторларының бірі болып табылады. Бұған қол жеткізудің неғұрлым өнімді тәсілі ӘКК-нің стратегиялық бағдарланған саясатының құрамдас бөлігі болып табылатын кадр саясатын әзірлеу және іске асыру болып табылады.
Кадр саясатының мақсаты командалық рухы бір, адами ресурстардың әлеуетін барынша іске асыру және корпоративтік өзара іс-қимыл жасау тетіктерінің пәрменділігі арқылы ӘКК алдында тұрған міндеттерді сапалы әрі жедел шешуге қабілетті, кәсіпқойлығы жоғары еңбек ұжымын қалыптастыру болып табылады.
ӘКК жұмыскерлерін ынталандырудың материалдық және материалдық емес көтермелеуді қамтитын жүйесі білікті персоналды тартуға және ұстап қалуға, жұмыскерлердің еңбек нәтижесіне қызығушылығын арттыруға бағытталған.
Материалдық көтермелеу ӘКК қызметінің мақсаттары мен қол жеткізілген нәтижелеріне тікелей тәуелді болатын нақты сыйақылар төлеу, сондай-ақ әрбір қызметкер жұмысының түйінді көрсеткіштерінің есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Жұмыскерлерді ынталандыру ӘКК алдына қойылған міндеттерді орындаудағы маңызды фактор болып табылады. ӘКК жұмыскерлерін ынталандыру мақсатында қызметкерлерді көтермелеудің материалдық және материалдық емес нысандарын қамтитын жүйе іске асырылады:

Решением коммунального государственного учреждения "Управления финансов города Алматы" от 14 января 2013 года № 1, утвержден состав совета директоров СПК.
Финансовые показатели.
Балансовая стоимость активов СПК по состоянию на 31 декабря 2013 года составила 12 576,9 млн. тенге, в том числе:
краткосрочные активы – 6 707,3 млн. тенге;
долгосрочные активы – 5 869,6 млн. тенге;
прибыль за 2013 год составляет 95 616 тыс. тенге.
Средний доход на 1 сотрудника за 2013 года составляет 1 770,67 тыс. тенге. Штатная численность сотрудников – 54 единиц.
Срок выхода СПК на уровень безубыточности – 2014 год.
Одной из основных составляющих доходной части СПК является доход, получаемый посредством сдачи объектов недвижимости в аренду. Так, в 2012 году доход СПК от сдачи недвижимости в аренду увеличился на 28 %. Доход, полученный за период с 2011 и 2013 года, в форме дивидендов, составил 21628,41 тыс. тенге. Доход в форме дивидендов, полученный в 2012 году, превысил показатель 2011 года почти в 3 раза.
Корпоративное управление
Структура:
высший орган – общее собрание акционеров СПК;
орган управления – совет директоров СПК;
председатель совета директоров – аким города Алматы;
исполнительный орган – правление, возглавляемое председателем.
Действуя в интересах СПК, эффективный, профессиональный и независимый Совет директоров обеспечивает надлежащий уровень корпоративного управления, определяя стратегические направления развития, защищая права акционеров и осуществляя контроль деятельности правления. Включение представителей бизнес-сообщества в качестве независимых директоров в состав Совета директоров позволяет обеспечить независимую и объективную оценку деятельности СПК.
В управленческую практику СПК внедрено проведение еженедельных оперативных совещаний руководства и руководителей структурных подразделений. Результатом внедрения данной практики стало:
1) повышение оперативности принятия управленческих решений;
2) улучшение контроля над исполнением решений;
3) повышение вовлеченности в работу руководителей структурных подразделений, создание условий для реальной командной работы.
В целях повышения уровня взаимодействия органов управления, СПК проводит работу по внедрению и совершенствованию корпоративного управления в зависимых организациях и компаниях для выведения их на новый качественный уровень развития. Данные меры позволят повысить эффективность реализации бизнес-проектов и обеспечить рост стоимости зависимых компаний.
Следование принципам корпоративного управления создает основу для проведения объективного анализа деятельности СПК. Приоритетом корпоративного управления является обеспечение соответствия деятельности СПК законодательству и ведущим международным стандартам и принципам корпоративного управления, а также внедрение современных методов менеджмента.
Необходимо отметить, что положительный опыт внедрения наилучших стандартов корпоративного управления имеется у акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", в связи с чем, СПК планирует тесное взаимодействовие с Корпоративным университетом "Самрук-Казына" для внедрения структурированного и последовательного подхода к повышению уровня корпоративного управления в СПК.
Со временем будет внедряться практика публикации отчетов СПК, в том числе решений правления, совета директоров и акционеров СПК (за исключением конфиденциальной информации), что позволит обеспечить эффективность и повысить прозрачность деятельности СПК.
Также, предусматривается возможность привлечения квалифицированных иностранных специалистов, с опытом работы в крупных компаниях на развивающихся рынках, соответствующих профилю деятельности СПК. Будет пересмотрена кадровая политика СПК с ориентацией на привлечение людей с опытом работы в бизнесе и выпускников программы "Болашак".
Планируется внедрение системы эффективного менеджмента, механизма внутреннего контроля и мониторинга, направленного на выявление всех рисков, связанных с функционированием СПК в рыночных условиях.
Оценка корпоративного управления СПК в целях присвоения рейтинга корпоративного управления не проводилась. В этой связи, текущее значение рейтинга неопределенно, проведение мероприятий по получению рейтинга запланировано в 2015 году.
Кадровая политика
Руководствуясь Конвенциями Международной организации труда, СПК соблюдает международные стандарты по вопросам, заработной платы, продолжительности рабочего дня и условий труда, вознаграждения сотрудников за труд, социального страхования, предоставления оплачиваемого отпуска, охраны труда и др.
В условиях рыночной экономики одним из решающих факторов эффективности и конкурентоспособности предприятия является обеспечение высокого кадрового потенциала. Наиболее продуктивным способом достижения этого является разработка и реализация кадровой политики, которая является составной частью стратегически ориентированной политики СПК.
Целью кадровой политики является формирование высокопрофессионального трудового коллектива, обладающего единым командным духом и способного качественно и оперативно решать стоящие перед СПК задачи посредством максимальной реализации потенциала человеческих ресурсов и действенности механизмов корпоративного взаимодействия.
Система мотивации работников СПК, сочетающая в себе материальное и нематериальное стимулирование, направлена на привлечение и удержание квалифицированного персонала, повышение заинтересованности работников в результатах труда.
Материальное стимулирование будет обеспечиваться за счет выплаты конкурентных вознаграждений, четко привязанных к целям и достигнутым результатам деятельности СПК, а также ключевых показателей деятельности каждого сотрудника.
Мотивация сотрудников является очень важным фактором в реализации поставленных задач перед СПК. В целях стимулирования работников СПК, реализована система, включающая материальные и нематериальные формы стимулирования сотрудников:

1) сендіру, адал еңбегі үшін көтермелеу әдістерімен, сондай-ақ жұмыскерлердің тәртіптік оқыс әрекет жасағаны үшін тәртіптік жаза қолдану арқылы жеке және ұжымдық еңбек ету, жұмыскерлердің еңбекке деген саналы көзқарасы үшін қажетті ұйымдастырушылық және экономикалық жағдайлар жасау жолымен еңбек тәртібін қамтамасыз ету;
2) қызметкерлерге медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
3) қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын сақтандыру.
Бұдан басқа, кадр саясаты қызметкерлердің біліктілігін арттыру курстарын ұдайы өткізіп тұруды көздейді. Бұл шара қолда бар әлеуеттің тиімділігін ұлғайтуға және ӘКК барлық қызметкерлерінің одан әрі кәсіптік өсуіне бағытталған.
ӘКК активтерін басқару

1) обеспечение трудовой дисциплины путем создания необходимых организационных и экономических условий для индивидуального и коллективного труда, сознательного отношения работников к труду, методами убеждения, поощрения за добросовестный труд, а также применением дисциплинарных взысканий за совершение работниками дисциплинарных проступков;
2) обеспечение медицинского обслуживания сотрудников;
3) страхование жизни и здоровья сотрудников.
Кроме того, кадровая политика предусматривает проведение постоянных курсов повышения квалификации сотрудников. Данная мера направлена на увеличение эффективности имеющегося потенциала и для дальнейшего профессионального роста всех сотрудников СПК.
Управление активами СПК

ӘКК жарғылық капиталын төлеуге республикалық және коммуналдық меншіктен 32 жылжымаймын мүлік объектісі берілді. Сот шешіміне сәйкес тұрғын емес объектілердің біреуі иеліктен шығарылды, тұрғын емес бір объект Алматы қаласы әкімдігінің коммуналдық меншігіне қайтарылды. Қазіргі таңда, ӘКК 28 тұрғын емес үй-жайдың және 2 жер учаскесінің меншік иесі болып табылады.
Бүгінгі таңда ӘКК теңгерімінде мыналар бар:

В оплату уставного капитала СПК из республиканской и коммунальной собственности переданы 32 объекта недвижимого имущества. Один из нежилых объектов был отчужден согласно судебного решения, один нежилой объект был возвращен в коммунальную собственность акимата города Алматы. На сегодняшний день СПК является собственником 28 нежилых помещений и 2 земельных участков.
На сегодняшний день на балансе СПК находятся:

1) тоғыз жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысу үлесі, оның ішінде төртеуі ӘКК 100% қатысатын еншілес кәсіпорын;
2) жеті акционерлік қоғамдағы акциялар.
Активтер ӘКК теңгеріміне берілген кезден бері "Алматы сауда" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және "Алматы ликер-арақ зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі өтімсіздігіне байланысты сот шешімімен банкрот деп танылды.
Сол сияқты, ӘКК сенімгерлікпен басқару жөніндегі қызметті жүргізеді және "Түскиіз" халықтық-көркемдік кәсіпшілік үйдегі еңбек нысандары фабрикасы" мемлекеттік кәсіпорнын басқарумен айналысады.
ӘКК берілген активтермен ауқымды жұмыс жүргізіп, оларды оңалту жөнінде оң нәтижеге қол жеткізді. Алайда, бүгінгі күні қомақты капитал салымдарын қажет ететін бірқатар проблемалар бар:

1) доли участия в девяти товариществах с ограниченной ответственностью, из них четыре дочерних предприятия со 100% участием СПК;
2) акции в семи акционерных обществах.
С момента передачи активов на баланс СПК, товарищество с ограниченной ответственностью "Алматы сауда" и товарищество с ограниченной ответственностью "Алматинский ликеро-водочный завод" были признаны банкротом на основании решения суда в связи с неликвидностью.
Также, СПК ведет деятельность по доверительному управлению и занимается управлением государственного предприятия "Фабрика народно-художественных промыслов и надомных форм труда "Түскииз".
СПК проведен большой объем работы, с переданными активами и получены положительные результаты по их реабилитации. Однако, на сегодняшний день имеется ряд проблемных вопросов, требующих существенных капиталовложений:

1) берілген кезде берілген объектілердің көпшілігі авариялық жағдайда болды, соның салдарынан ӘКК-нің объектілерді жалға беруге мүмкіндігі жоқ;
2) акциялары мен қатысу үлестері ӘКК жарғылық капиталын төлеуге берілген компаниялардың көпшілігі берілген кезде шығынды жағдайда болды, бұл дивиденд төлеуді жоққа шығарады;
3) жалға берілген тұрғын емес ғимараттардың ішінен 23 объект табысты, 1-еуі шығынды болып табылады, ол "РУХ" жастар одағы" қоғамдық бірлестігіне тапсырылады. ӘКК-нің әлеуметтік жобаларды қолдауы жылжымайтын мүліктен түсетін табыстың төмен болуын негіздейді;

1) большинство переданных объектов на момент передачи находилось в аварийном состоянии, вследствие чего, СПК не имеет возможности сдать объекты в аренду;
2) большинство компаний, акции и доли участия которых переданы в оплату уставного капитала СПК, на момент передачи находились в убыточном состоянии, что исключает выплату дивидендов;
3) из сдаваемых в аренду нежилых помещений прибыльными являются 23 объекта, убыточным является 1 объект, который сдается общественному объединению "Союз молодежи "РУХ". Низкая доходность от аренды недвижимого имущества обуславливается тем, что СПК поддерживает социальные проекты;

5,81%
14
"Жетісу" акционерлік қоғамы
3,37
15
"Түскиіз Алматы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
49%
16
"Freshexpoagro" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
10%
Кестеде көрсетілген кәсіпорындардың пайдалылығын былайша көрсетуге болады:
1) 2010 жылдан бері "Бахус" акционерлік қоғамына және "Монтажспецстрой" компаниясы" акционерлік қоғамына 21 633 мың теңге сомасына дивиденд есептелді. 2010 жылы – 3218793 тг., 2011 жылы –
14 657 825 тг., 2012 жылы – 3756871 тг.;

5,81%
14
Акционерное общество "Жетысу"
3,37%
15
Товарищество ограниченной ответственностью
"Түскииз Алматы"
49%
16
Товарищество ограниченной ответственностью
"Freshexpoagro"
10%
Прибыльность предприятий перечисленных в таблице выглядит следующим образом:
1) по акционерному обществу "Бахус" и акционерному обществу "Компания "Монтажспецстрой" с 2010 года начислены дивиденды на сумму – 21 633,5 тыс. тенге. В 2010 году – 3 218 793 тг., в 2011 году – 14 657 825 тг., в 2012 году – 3 756 871 тг.;

2) 2013 жылы "Монтажспецстрой" компаниясы" акционерлік қоғамы және "Рахат" КСП" акционерлік қоғамы бойынша дивиденд төлемеу туралы шешім қабылданды;
3) "Алматы Азық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және "Алматы Көмек" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын іске асыру жөніндегі әлеуметтік жобаларды жүзеге асырады;
4) "Алматы технологиялық паркі" акционерлік қоғамы бойынша сот талқылауы жалғасуда;
5) "Қазмедсервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі берілген кезінен бері жұмыс істемейді;
6) "Түскиіз Алматы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және "Freshexpoagro" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі 2013 жылы құрылған;
7) "Құрылысконсалтинг" акционерлік қоғамы, "Транссервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Жетісу" қонақүйі" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Алматы Азық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, "Алматы Көмек" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі шығынды болып табылады.
ӘКК Басқармасының 2012 жылғы 10 қыркүйектегі шешімімен ӘКК жылжымайтын мүлік объектілерінде жөндеу жұмыстарын жүргізу жөнінде комиссия құрылды.
ӘКК-нің еншілес кәсіпорындарының бәрін шығынсыздық деңгейіне шығару үшін активтерді оңалту жөніндегі шаралар кешені дайындалды, бұл жарғылық капиталдан өтімсіз және шығынды активтерді шығарып, бос қаражатты тұрақты пайда беретін неғұрлым перспективалы бағыттарға салуға мүмкіндік береді. Бұл шаралар кешенін жүзеге асыру жыл өткен сайын табысы азая бастаған немесе мүлде кіріс әкелмейтін шығынды кәсіпорындарды да, сол сияқты артта қалған кәсіпорындарды да жоюға ықпал етеді. Активтерді оңалту жөніндегі шаралардың бәрі іске асырылғаннан кейін жақын арадағы 3 жыл ішінде ӘКК осы бағыт бойынша шығынсыздық деңгейіне өтуді көздеп отыр және кейінгі жылдар ішінде қомақты кіріс алуды жоспарлап отыр.
ӘКК инвестициялық қызметі
Инвестициялық қызмет ӘКК қаржы саясатының құрамдас бөлігі болып табылады, ол – мемлекеттік инвестициялық саясат пен жеке меншік бизнес арасындағы байланыстырушы буын, бұл ретте әлеуметтік және экологиялық мәселелермен байланысты міндеттерді шешудің тірек нүктесі болып табылады.
ӘКК инвестициялық саясатының негізгі мақсаты – инвестициялық қызметке қажетті қаржылық ресурстарды жұмылдыру, инвестициялық белсенділіктің құлдырауын болдырмау және капитал салудың тиімділігін арттыру.
ӘКК-нің инвестициялық саясаты инвестициялық қызметті өз қаражатының есебінен жүзеге асыратын, әсіресе, индустриялық-инновациялық технологияларды дамытуды көздейтін жеке меншік инвесторлар мен кәсіпорындар үшін қолайлы климат қалыптастыруға бағытталған.
Инвестициялық жобаларды қаржыландырудағы басымдықтарды айқындауды ӘКК мынадай екі критерий бойынша жүзеге асырады:

2) по акционерному обществу "Компания "Монтажспецстрой" и акционерному обществу "КСП "Рахат" в 2013 году принято решение о невыплате дивидендов;
3) товарищество ограниченной ответственностью "Алматы Азық" и товарищество ограниченной ответственностью "Алматы Көмек" осуществляют социальные проекты по реализации продовольственных товаров стабилизационного фонда;
4) по акционерному обществу "Алматинский технологический парк" продолжаются судебные разбирательства;
5) товарищество ограниченной ответственностью "Казмедсервис" не функционирует с момента передачи;
6) товарищество ограниченной ответственностью "Түскииз Алматы", товарищество ограниченной ответственностью "Freshexpoagro" созданы в 2013 году;
7) акционерное общество "Курылысконсалтинг", товарищество ограниченной ответственностью "Транссервис", товарищество ограниченной ответственностью "Гостиница "Жетысу", товарищество ограниченной ответственностью "Алматы Азық", товарищество ограниченной ответственностью "Алматы Көмек" являются убыточными.
Решением Правления СПК от 10 сентября 2012 была создана комиссия по проведению ремонтных работ на объектах недвижимого имущества СПК.
Для вывода всех дочерних предприятий СПК на уровень безубыточности, разработан комплекс мер по реабилитации активов, который даст возможность исключить из уставного капитала неликвидные и убыточные активы в пользу вложения свободных средств в более перспективные направления, приносящие стабильный доход. Осуществление данного комплекса мер будет способствовать выводу как убыточных, так и регрессирующих предприятий, которые с каждым годом приносят меньший доход или не приносят его вовсе. После реализации всех мер по реабилитации активов, СПК планирует выйти на уровень безубыточности по этому направлению в ближайшие 3 года, и планирует получать существенную прибыль в течение последующих лет.
Инвестиционная деятельность СПК
Инвестиционная деятельность является составной частью финансовой политики СПК, которая является связующим звеном между государственной инвестиционной политикой и частным бизнесом, являясь при этом отправной точкой решения задач, связанных с социальными и экологическими вопросами.
Основными целями инвестиционной политики СПК являются мобилизация финансовых ресурсов, необходимых для инвестиционной деятельности, недопущение спада инвестиционной активности и повышение эффективности капитальных вложений.
Инвестиционная политика СПК направлена на создание благоприятного инвестиционного климата для частных инвесторов и предприятий, осуществляющих инвестиционную деятельность за счет собственных средств, особенно предполагающих развитие индустриально-инновационных технологий.
Определение приоритетов в финансировании инвестиционных проектов осуществляются СПК по двум следующим критериям:

1) жергілікті және республикалық нысаналы және инновациялық бағдарламаларын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды қаржыландыруға басымдық беріледі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік аясында жеке меншік секторды тарта отырып, өңірлік нарықтағы бос орындарды иелену.
Қолданыстағы жобалар:
Алматы қаласының азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану.
ӘКК Алматы қаласының азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру мен пайдалану бойынша мамандырылған ұйым болып табылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қазандағы № 1280 қаулысымен бекітілген Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Тұрақтандыру қорлары жөніндегі бағдарлама) сәйкес Алматы қаласының азық-түлік нарығындағы бірінші қажеттілік тауарларына бағалардың өсуін болдырмау үшін тұрақтандыру қорынан сауда интервенцияларын жүргізу мақсатында ӘКК әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сатып алады және кейіннен оларды сақтайды.
Тұрақтандыру қорлары жөніндегі бағдарламаны іске асыру үшін "Азық-түлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы 1 561,1 млн. теңге көлемінде кредиттік қаражат бөлді. 2013 жылдың бірінші тоқсанындағы жағдай бойынша кредиттік берешек толық өтелді. Бөлінген қаражатқа мынадай іс-шаралар жүргізілді:
1) Тұрақтандыру қорын қалыптастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) бекіткен тізбе мен көлемге сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары сатып алынды. Жеміс-көкөніс өнімдері мен бакалея тауарларының топтарын қоса алғанда, сатып алынған тауарлардың көлемі 16 042,7 мың тоннаны құрады;
2) ӘКК-нің еншілес кәсіпорны, осы бағдарламаның операторы болып табылатын "Алматы-Азық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімдерін меншікті сауда жүйесі арқылы өткізуді жүзеге асырады;
3) бакалея өнімдерінің тұрақты түрде сатылуын қамтамасыз ету мақсатында бір ауысымда өнімділігі 5 тоннаға жететін өлшеп-орайтын жабдықтар сатып алынды;
4) тұрақтандыру қорының қорын толтыру мақсатында 2013 жылы республикалық бюджеттен 1 166,0 млн. теңге көлемінде қаржы қаражаты бөлінді. Комиссия отырысында азық-түлік тауарларының 2013 жылға арналған тізбесі мен көлемі бекітілді.
Алматы қаласының азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру жөніндегі бағдарлама
Азық-түлік тауарларының бағасын тұрақтандыру жөніндегі бағдарлама бойынша жергілікті бюджеттен 1 825 млн. теңге көлемінде қаржы қаражаты бөлінді. Аталған Бағдарламаны жүзеге асыру барысында мынадай іс-шаралар өткізілді:

1) приоритеты отдаются финансированию инвестиционных проектов, предполагающих реализацию местных и республиканских целевых и инновационных программ;
2) занятие свободных ниш на региональном рынке с привлечением частного сектора в рамках государственно-частного партнерства.
Действующие проекты:
Формирование и использование стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы.
СПК является специализированной организацией по формированию и использованию регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров города Алматы.
Согласно Правилам формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров, утвержденных постановление Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2012 года № 1280 (далее – Программа по стабфондам), СПК производит закуп и дальнейшее хранение социально-значимых видов продовольственных товаров, с целью проведения торговых интервенций из запасов стабилизационного фонда для недопущения роста цен на товары первой необходимости на продовольственном рынке города Алматы.
Для реализации Программы по стабфондам акционерное общество "Национальная компания "Продкорпорация" выделила кредитные средства на сумму 1 561,5 млн. тенге. По состоянию на первый квартал 2013 года кредитная задолженность погашена в полном объеме. На выделенные средства произведены следующие мероприятия:
1) произведен закуп социально-значимых продовольственных товаров, согласно утвержденному Комиссией по формированию стабилизационного фонда (далее – Комиссия) перечню и объемам. Общий объем закупа, включая плодоовощную и бакалейную группы товаров, составил 16 042,7 тысяч тонн продукции;
2) дочерним предприятием СПК, товариществом с ограниченной ответственностью "Алматы–Азык", являющимся оператором данной программы, производится реализация закупленной сельхозпродукции посредством собственной торговой сети;
3) в целях обеспечения бесперебойной реализации бакалейной продукции было приобретено фасовочно-упаковочное оборудование производительностью 5 тонн в смену;
4) в целях пополнения запасов стабилизационного фонда на 2013 год из республиканского бюджета выделены финансовые средства в размере 1 166,0 млн. тенге. На заседании Комиссией утверждены перечень и объемы закупа продовольственных товаров на 2013 год.
Программа по стабилизации цен на продовольственные товары города Алматы
По программе стабилизации цен на продовольственные товары из местного бюджета были выделены финансовые средства в размере 1 825 млн. тенге. В ходе реализации данной Программы произведены следующие мероприятия:

1) ӘКК-нің еншілес кәсіпорны – "Алматы-Азық" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің базасында меншікті сауда-логистикалық инфрақұрылымы құрылды, оған: сауда орындары, өңірлерден ауыл шаруашылығы өнімін тасымалдауға арналған көлік құралдары, қала ішіндегі логистикаға арналған көлік құралдары, тоңазытқыш және сауда жабдықтары кіреді;
2) ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерден тікелей 14 мың тонна көлемінде өнім сатып алынды. Сату қаладағы орташа бөлшек сауда бағасынан 15 % төмен бағамен жүзеге асырылды;
3) Бағдарлама аясында жалпы ауданы 0,66 га құрайтын 22 қабыршақты жылыжай салынды;
4) аграрлық өнеркәсіптік кешенді қолдау үшін тауар өндірушілермен фьючерстік негізде келісімшарт жасалады. Азық-түлік тауарларының көкөністер тобы мен картоп қорын толтыру мақсатында осы ауыл шаруашылығы өнімдерін 2014 жылдың қазан-қараша айында жеткізу үшін Алматы және Павлодар облыстарының отандық тауар өндірушілерімен фьючерстік келісімшарт жасау жоспарлануда.
ТКШ жаңғырту бағдарламасы
ТКШ жаңғырту бағдарламасы коммуналдық инфрақұрылымды жаңғыртуды жүргізуге арналған шараларды әзірлеу мен қабылдауды, тұрғын үй қатынастарының оңтайландырылған моделін жасауды, халыққа көрсетілетін тұрғын-үй коммуналдық қызметтердің сапасын жақсартуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ арнайы қаржыландыру тетіктерін құру арқылы көппәтерлі тұрғын үйлерді терможаңғыртуды қоса алғанда, кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін жөндеуді жүргізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
ТКШ жаңғырту бағдарламасын іске асыру шеңберінде ӘКК-ге республикалық бюджеттен 432,5 млн. теңге бөлінді. 2011 жылы – 120,0 млн. теңге, 2012 жылы – 312,5 млн. теңге.
2013 жылы ТКШ жаңғырту бағдарламасына бөлінген қаражат көппәтерлі тұрғын үйлерді терможаңғырту жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін "Тұрғын үй" мамандырылған уәкілетті ұйымына сенімгерлікпен басқаруға берілді.
ӘКК директорлар кеңесінің 2011 жылғы 8 шілдедегі № 10 шешімімен бекітілген Алматы қаласының автомобиль көлігін энергияның экологиялық таза баламалы көздеріне ауыстырудың 2011 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама).
Автокөлікті газдандыру ӘКК инвестициялық қызметін дамытудың басым бағытының біріне айналды. Айталық, Алматы қаласының ауа бассейнінің ластануының 90 %-ы автокөлікке тиесілі. Бағдарлама қалыптасқан жағдайды жақсарту үшін дайындалды және бекітілді. Аталған Бағдарламада үш негізгі бағыт көзделген: автогазтолтырушы компрессорлық станциялар (бұдан әрі – АГТКС) салу, автокөлікті газды отынға ауыстыру үшін қолжетімді кредиттер беру және автомобильдерді газды отынды пайдалануға қайта жабдықтау жөніндегі сервистік орталықтарды дамыту.
ӘКК АГТКС-терді жеке меншік инвесторлардың қатысуымен салуды көздеп отыр. Бүгінгі таңда біршама компаниялардың үлестік қатысуы шеңберінде АГТКС бірлесіп салу мүмкіндігі туралы уағдаластық бар.
Бүгінгі күні ӘКК Алматы қаласының жер қатынастары басқармасымен бірге АГТКС құрылысы үшін жер учаскелерін іздеумен айналысуда. Автомобиль газын өздігінен сатып алудан бастап сақтау, сату объектілерінің инфрақұрылымының құрылысына дейін, сондай-ақ кең ауқымды PR-науқан өткізуге дейін кешенді іс-шаралар өткізуді көздейтін жобаның қаржы-экономикалық негіздемесі дайындалды. Келешекте ӘКК АГТКС салу үшін қаланың түрлі аймақтарынан бес жер учаскесін алуды жоспар отыр.

1) на базе дочернего предприятия СПК, товарищества с ограниченной ответственностью "Алматы–Азык" создана собственная торгово-логистическая инфраструктура, включающая в себя: торговые точки, транспортные средства для осуществления транспортировки сельхозпродукции из регионов, транспортные средства для осуществления внутригородской логистики, холодильное и торговое оборудование;
2) осуществлен закуп продукции напрямую у сельхозпроизводителей в объеме 14 тысяч тонн, которая была реализована в полном объеме. Реализация производилась по ценам на 15 % ниже среднегородских розничных цен;
3) в рамках Программы построены 22 пленочные теплицы общей площадью 0,66 га;
4) для поддержки агропромышленного комплекса с товаропроизводителями заключаются договора на фьючерсной основе. В целях пополнения запасов картофеля и овощной группы продовольственных товаров с отечественными производителями Алматинской и Павлодарской областей планируется заключить фьючерсные контракты на поставку данных видов сельхозпродукции, с условием поставки в октябре – ноябре 2014 года.
Программа модернизации ЖКХ
Программа модернизации ЖКХ обеспечивает разработку и принятие мер для проведения модернизации коммунальной инфраструктуры, создание оптимальной модели жилищных отношений, повышения качества предоставляемых жилищно-коммунальных услуг населению, а также позволяет посредством создания специальных механизмов финансирования обеспечить проведение ремонта общего имущества объектов кондоминиумов, включая термомодернизацию многоквартирных жилых домов.
В рамках реализации Программы ЖКХ, из республиканского бюджета СПК выделено 432,5 млн. тенге. В 2011 году – 120,0 млн. тенге, в 2012 году – 312,5 млн. тенге.
В 2013 году средства выделенные на Программу модернизации ЖКХ были переданы в доверительное управление в специализированную уполномоченную организацию "Тұрғын үй" для проведения работ по термомодернизации многоквартирных жилых домов.
Программа перевод автомобильного транспорта города Алматы на экологически чистые альтернативные источники энергии на 2011–2020 годы, утвержденная решением совета директоров СПК от 8 июля 2011 года № 10 (далее – Программа).
Газификация автотранспорта стала одним из приоритетных направлений развития инвестиционной деятельности СПК. Так, выявлено, что 90 % загрязнения воздушного бассейна города Алматы приходится на автотранспорт. Для улучшения сложившейся ситуации разработана и утверждена Программа. Данной Программой предусмотрено три основных направления: строительство автогазонаполнительных компрессорных станций (далее – АГНКС), предоставление доступных кредитов для перевода автотранспорта на газовое топливо и развитие сервисных центров по переоборудованию автомобилей на использование газового топлива.
СПК планирует строительство АГНКС с участием частных инвесторов. На сегодняшний день имеется договоренность о возможности совместного строительства АГНКС в рамках долевого участия с несколькими компаниями.
В данный момент СПК совместно с Управлением земельных отношений города Алматы занимается поиском земельных участков для строительства АГНКС. Подготовлено финансово-экономическое обоснование проекта, предусматривающее проведение комплексных мероприятий от самостоятельного закупа автомобильного газа до создания инфраструктуры объектов хранения, продажи, а также проведения широкомасштабной PR-кампании. В перспективе СПК ожидает получить в общей сложности до пяти участков для строительства АГНКС в различных частях города.

Автокөлікті газды отынға қайта жабдықтауға байланысты бір жолғы шығыстарды жабу үшін қолжетімді кредит ресурстарын беру үшін 2011 жылы ӘКК "Алматы-Көмек" микрокредит ұйымын құрды, ол қала халқына жылдық 8 % мөлшерінде кредит ресурстарын береді. Бағдарлама аясында автокөліктің 44 бірлігі қайта жабдықталды, лизингілік қызметтерді ұсыну кестесі дайындалды. Ірі автопаркі бар заңды тұлғалар әлеуетті қарыз алушы болып табылады.
Газды отынды пайдалану қала атмосферасына шығарылатын уытты заттарды шамамен 2-3 есеге азайтып қана қоймай, сонымен бірге автокөлік иелерінің үнемдеуіне де мүмкіндік береді, себебі жанармай бағасынан газдың құны 1,5-2 есе төмен.
Корей технологиясы бойынша жылыжай кешенін салу
Меншікті қаражатқа жалпы ауданы 0,66 га. корей технологиясы бойынша жылыжай кешенін салу:
1) жобаның жалпы құны – 54 млн. теңге;
2) өзін-өзі ақтау мерзімі – 2 жыл;
3) өнімділігі – жылына 160 т. қызанақ пен қияр.
Құрылыс бойынша ӘКК қаржы-экономикалық негіздемені дайындады және келешекте жеке әріптесімен бірлесе отырып, өз қаражатына маусымаралық кезеңде қияр мен қызанақ өсіру бойынша жалпы ауданы 0,66 га құрайтын туннельдік үлгідегі 22 қабыршақты жылыжай салынады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 303 қаулысымен бекітілген "2010 – 2014 жылдарға арналған Қазақстанды индустрияландыру картасы" бағдарламасы (бұдан әрі – Индустрияландыру картасы) бойынша жүзеге асырылатын жобалар.
ӘКК "GEGA" логистикалық орталығын салу жобасын іске асыру жөнінде жұмыс жүргізеді. Кешен бір мезгілде 18 вагонға қызмет көрсетіп және 36 бірліктегі автомибиль фураларына жүк түсіру/тиеу жұмыстарын атқаруға мүмкіндік беретін жүк қабылдайтын-жөнелтетін теміржол фронтымен бөлінген, жалпы ауданы 40 мың шаршы м. құрайтын екі дербес корпустан тұрады. Бұл жоба Индустрияландыру картасына кіреді. Алматы қаласының мәслихаты сессиясының 2010 жылғы 12 қазандағы шешімімен құрылысты аяқтау үшін ӘКК жарғылық капиталы 4 050,0 млн. теңгеге ұлғайтылды.
Орталық Азия өңірінде "А+" тобындағы ірі логистикалық кешеннің құрылысы аяқталды. Кешен 2013 жылдың желтоқсан айында пайдалануға берілді және толығымен қызмет атқарады.
ӘКК негізгі қызмет бағыттары және жоспарланған жобалары:
1) көкөніс сақтау қоймасының құрылысы жобаның жалпы құны 1 414,2 млн. теңгені құрайды, оның 452,2 млн. теңгесі теміржолдың тұйықталған орны бар және Алматы қаласының шегінде қажетті инженерлік қамтамасыз етілген 2 га жер учаскесін сатып алуға жұмсалатын шығындарды құрайды. Жоба бойынша негізгі құралдарды сатып алу үшін капитал шығындары түріндегі 962,0 млн. теңге сомасындағы шығыстарды жеке меншік инвесторлардың есебінен өтеу көзделуде.

Для предоставления доступных кредитных ресурсов для покрытия разовых расходов, связанных с переоборудованием автотранспорта на газовое топливо в 2011 году СПК создана микрокредитная организация "Алматы-Көмек", предлагающая кредитные ресурсы населению города под 8 % годовых. В рамках программы было переоборудовано 44 единиц автотранспорта, разработана схема предоставления лизинговых услуг. Потенциальными заемщиками являются юридические лица, имеющие большой автопарк.
Применение газового топлива не только снизит выброс токсичных веществ в атмосферу города почти в 2–3 раза, но и позволит владельцам автотранспорта сэкономить так как, стоимость газа в 1,5–2 раза ниже, чем стоимость бензина.
Строительство тепличного комплекса по корейской технологии
Строительство тепличного комплекса по корейской технологии общей площадью 0,66 га на собственные средства:
1) общая стоимость проекта – 54 млн. тенге;
2) срок окупаемости – 2 года;
3) производительность – 160 т. томатов и огурцов в год.
СПК разработаны финансово-экономические обоснования по строительству и в дальнейшем на собственные средства с частным партнером построено 22 пленочные теплицы туннельного типа, общей площадью 0,66 га по выращиванию огурцов и томатов в период межсезонья.
Проекты, реализуемые по программе "Карта индустриализации Казахстана на 2010 – 2014 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 303 (далее – Карта индустриализации).
СПК ведет работу по реализации проекта строительство логистического центра "GEGA". Комплекс состоит из двух самостоятельных корпусов общей площадью 40 тыс. кв.м, разделенных железнодорожным фронтом приема отправки грузов, позволяющих одновременно обслужить 18 вагонов и выгрузку/погрузку 36-ти единиц автомобильных фур. Данный проект входит в Карту индустриализации. Решением сессии маслихата города Алматы от 12 октября 2010 года для завершения строительства увеличен уставной капитал СПК до 4 050,0 млн. тенге.
Строительство крупнейшего в центрально-азиатском регионе логистического комплекса класса "А+" завершено. Комплекс введен в эксплуатацию в декабре 2013 года и полностью функционирует.
Основные направления деятельности и планируемые проекты СПК:
1) строительство овощехранилища
общая стоимость проекта – 1 414,2 млн. тенге, из которых 452,2 млн. тенге составляют расходы на приобретение земельного участка размером 2 га с железнодорожным тупиком и необходимым инженерным обеспечением в границах города Алматы. Расходы в виде капитальных затрат по проекту для приобретения основных средств, в размере 962,0 млн. тенге планируется покрыть за счет частных инвесторов;

Өзін-өзі ақтау мерзімі – 6,5 жыл.
Жобаны жүзеге асыру нәтижесінде ӘКК тоңазытып сақтау қоймасында 13 мың тонна көлемінде жеміс-көкөніс өнімдерін сақтауды көздеп отыр, бұл ретте жыл бойы сақтаудың өзіндік құны айына 1 кг үшін 0,35 теңгені құрайды;
2) "ҚазАгроФинанс" акционерлік қоғамының қатысуымен жалпы аумағы 10 га құрайтын голландық технологиямен жылыжай кешенін салу жобаның жалпы құны – 2 млрд. 340 млн. теңге;
өзін-өзі ақтау мерзімі – 7 жыл;
өнімділігі – жылына 5,2 мың тонна қызанақ пен қияр (маусымаралық кезеңде жалпықалалық тұтынудың 15 %-ға дейінгі көлемін өтейді);
салынған қаражаттың қайтарылуы – 5 жыл.
Осы жоба шеңберінде жеміс-көкөніс өнімдерін буып-түю жөніндегі зауыт салу көзделген;
зауыт өнімділігі – жылына өнімнің 23 мың тоннасын орайды;
жұмыс орындардың жалпы саны – 140 адам;
3) алынбайтын қорама қалып жүйесін шығару жөніндегі желіні іске қосу;
жобаның жалпы құны – 525 млн.теңге;
жобаны мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігін қолдану арқылы жүзеге асыру жоспарлануда;
ӘКК жер учаскесін ұсынады;
жеке меншік инвесторлар ғимарат, жабдықтар мен айналым капиталын ұсынады.
Инновациялық даму
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 4 маусымдағы № 579 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі инновациялық даму тұжырымдамасын іске асыру мақсатында жоғары технологиялы өндірістерді дамыту және ЖӨӨ дамыту көзделеді, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құру үшін ӘКК қызметті мынадай бағыттарда жүргізуде жоспарлап отыр:
1) өңірдің инновациялық дамуына қолдау көрсету;
2) ИҚО ашу;
3) Қазақстан ғылымына қолдау көрсету;
4) Алматы қаласының аумағында орналасқан "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағымен (бұдан әрі – "ИТП" АЭА) өзара іс-қимыл жасау;
5) "жасыл экономика" бағдарына көшу;
6) Алматы қаласының Алатау ауданында индустриялық аймақ құру.
Өңірдің инновациялық дамуына қолдау көрсету
Экономиканың шикізат түрінен инновациялық түріне ауысуды қамтамасыз ету үшін жаңа жоғары технологияларды дамыту негізінде Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 30 елінің қатарына кіруі үшін ӘКК мынадай іс-шараларды өткізетін болады:
1) ӘКК базасында Research&Development орталығын құру, онда қазақстандық жобалар бойынша жаңа технологияларды зерттеу, талдамалық сүйемелдеу және өңдеу жөніндегі жұмыстар жүргізілетін болады. Бұл орталықтың ашылуы энергия ресурстарын пайдалануды оңтайландыруға және олардың негізгі қорлары мен активтерін басқаруды жеңілдетуге мүмкіндік береді;
2) инновациялық шешімдерді пайдалана отырып, кешендік және технологиялық күрделі жобаларды жүзеге асыратын еншілес кәсіпорынның базасында инжинирингтік және жобалау компаниясын құру. Компанияның негізгі міндеті отандық зерттемелерді енгізу және мемлекет ішінде инновацияға деген сұранысты арттыру болмақ;

срок окупаемости – 6,5 лет.
СПК в результате реализации проекта планируется хранение 13 тыс. тонн плодоовощной продукции, в условиях холодильного складирования, при котором себестоимость круглогодичного хранения составит 0,35 тенге за 1 кг в месяц;
2) строительство тепличного комплекса по голландской технологии общей площадью 10 га при участии акционерного общества "КазАгроФинанс";
общая стоимость проекта – 2 340 млн. тенге;
срок окупаемости – 7 лет;
производительность – 5,2 тыс. тонн томатов и огурцов в год (покрывает до 15% от общегородского потребления в период межсезонья);
возврат вложенных средств – 5 лет.
В рамках данного проекта предусмотрено строительство завода по упаковке плодоовощной продукции;
производительность завода – упаковка 23 тыс. тонн продукции в год;
общее количество рабочих мест – 140 человек;
3) запуск линии по производству систем несъемной опалубки
общая стоимость проекта – 525 млн. тенге;
реализация проекта планируется с применением механизма государственно-частного партнерства;
СПК предоставляет земельный участок;
частные инвесторы предоставляют оборудование, здание и оборотный капитал.
Инновационное развитие
В целях реализации Концепции инновационного развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 4 июня 2013 года № 579, предусматривается развитие высокотехнологичных производств и увеличение ВРП, а также создания новых рабочих мест, СПК планирует проводить деятельность в следующих направлениях:
1) оказание поддержки инновационному развитию региона;
2) открытие ЦОИ;
3) оказание поддержки науке Казахстана;
4) взаимодействие со специальной экономической зоной "Парк инновационных технологий", расположенной на территории города Алматы (далее – СЭЗ "ПИТ");
5) переход к курсу "зеленой экономики";
6) создание индустриальной зоны в Алатауском районе города Алматы.
Оказание поддержки инновационному развитию региона
Для вхождения Казахстана в 30-ку конкурентоспособных стран мира на основе развития новых высоких технологий и услуг для обеспечения перехода от сырьевого к инновационному типу экономики, СПК планирует произвести следующие меры:
1) на базе СПК создать Research&Development центр, в котором будут проводиться работы по исследованию, аналитическому сопровождению и отработке новых технологий по казахстанским проектам. Открытие данного центра позволит оптимизировать потребление энергоресурсов и облегчит управление их основными фондами и активами;
2) на базе имеющегося дочернего предприятия создать инжиниринговую и проектную компанию, которая будет реализовывать комплексные и технологически сложные проекты, применяя инновационные решения. Основной задачей компании будет внедрение отечественных разработок и увеличение спроса на инновации внутри страны;

3) бірлескен жұмысты ұйымдастыру үшін шетелдік университеттермен, экспорттық ұйымдармен және шет елдердің кәсіпорындарымен белсенді түрде ынтымақтастық жасау.
ИҚО ашу
Өңірдегі шетелдік инвесторларды қолдау және сүйемелдеу мақсатында ӘКК ИҚО ашуды жоспарлап отыру.
ИҚО негізгі міндеттері:
1) өңірге инвестициялар тарту;
2) инвесторлардың жобаларын өңірлік деңгейде сервистік қолдау және сүйемелдеу.
ИҚО функциялары:
1) қазақстандық және шетелдік тараптар арасында бірлескен кәсіпорындар құру үшін отандық және шетелдік инвесторларды іздеу;
2) әлеуетті инвесторлар үшін өңірде "бірінші терезе" функцияларын жүзеге асыру;
3) инвесторлар үшін өңірлік деңгейде мемлекеттік қолдау құралдарын іске асыруға жәрдемдесу;
4) әлеуетті инвесторлар үшін перспективалы және қолданыстағы жобалар бойынша өңірлік дерекқорды қалыптастыру және енгізу;
5) ИҚО құзыретінің шегінде облыс аумағында инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу;
6) жеке инвестор мен мемлекет, қазақстандық және шетелдік бизнес өкілдері арасында диалог алаңқайын құру;
7) инвесторлардың проблемалы мәселелері бойынша өңірлік деңгейде консультация беру, инвесторлардың мүддесін қорғау;
8) инвесторларды, уәкілетті мемлекеттік органдарды, жұмылдырылған даму институттарын және өзге де мүдделі ұйымдарды ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
9) жергілікті кәсіпкерлер үшін инвестициялар тартуға және оларды тиімді пайдалануға қатысты оқыту семинарларын өткізу;
10) инвесторлардың уәкілетті мемлекеттік органдармен, даму институттарымен келіссөздерін, кездесулерін, "дөңгелек үстелдерін" және қазақстандық және шетелдік тараптардың қатысуымен форумдар, көрмелер ұйымдастыру;
11) халықаралық инвестициялық іс-шараларда өңір мүддесін білдіру;
12) ИҚО құзыретінің шегінде мемлекеттік органдар, жергілікті кәсіпорындар мен инвесторлар арасында шарттарға, меморандумдарға, келісімдерге қол қоюға жәрдемдесу;
13) инвесторларды сервистік қолдау шеңберінде өзге де қызметтер көрсету.
Қазақстан ғылымына қолдау көрсету
Қазақстандық ғылымға қолдау көрсету мақсатында ӘКК бірлескен кәсіпорындар ашу және шетелдік профессорларды тарту арқылы отандық жоғары оқу орындарымен тығыз ынтымақтастық орнатуды жоспарлап отыр.
Негізгі инновациялық кластерлер – "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымымен және "ИТП" АЭА-мен ынтымақтастық жөніндегі меморандумдар жасасу ынтымақтастықтың алғашқы қадамы болып табылады.
"ИТП" АЭА-мен өзара іс-қимыл жасау
ӘКК "ИТП" АЭА-ның дамуына мынадай бағыттарда барынша жәрдем көрсетуді жоспарлап отыр:
1) бизнес, мемлекет және "ИТП" АЭА арасында конструктивті өзара іс-қимыл жасауды жолға қою;

3) активно сотрудничать с иностранными университетами, экспортными организациями и предприятиями зарубежных стран для организации совместной работы.
Открытие ЦОИ
В целях поддержки и сопровождения иностранных инвесторов в регион СПК планирует открытие ЦОИ.
Основные задачи ЦОИ:
1) привлечение инвестиции в регион;
2) сервисная поддержка и сопровождение проектов инвесторов на региональном уровне.
Функции ЦОИ:
1) поиск иностранных и отечественных инвесторов, для создания совместных предприятий между Казахстанской и зарубежной сторонами;
2) осуществление функций "первого окна" в регионе для потенциальных инвесторов;
3) содействие в реализации инструментов государственной поддержки для инвесторов на региональном уровне;
4) формирование и ведение региональной базы данных по перспективным и действующим проектам для потенциальных инвесторов;
5) мониторинг реализации инвестиционных проектов на территории области в пределах компетенции ЦОИ;
6) создание диалоговой площадки между частным инвестором и государством, представителями казахстанского и зарубежного бизнеса;
7) консультация инвесторов по проблемных вопросам их деятельности на региональном уровне, защита интересов инвесторов;
8) информационно-аналитическое обеспечение инвесторов, задействованных институтов развития и прочих заинтересованных организаций;
9) проведение обучающих семинаров для предпринимателей, касательно привлечения инвестиций и их эффективного использования;
10) организация переговоров, встреч, "круглых столов" инвесторов с уполномоченными государственными органами, институтами развития и инвестиционных форумов, выставок с участием Казахстанской и зарубежной сторон;
11) представление интересов региона на международных инвестиционных мероприятиях;
12) содействие в подписании договоров, меморандумов, соглашений между государственными органами, местными предприятиями и инвесторами в пределах компетенции ЦОИ;
15) оказание прочих услуг в рамках сервисной поддержки инвесторов.
Оказание поддержки науке Казахстана
Для развития науки Казахстана СПК планирует тесно сотрудничать с отечественными высшими учебными заведениями посредством открытия совместных лабораторий и привлечения иностранных профессоров.
Первым шагом для начала сотрудничества будет заключение меморандумов о сотрудничестве с основными инновационными кластерами – Автономная организация образования "Назарбаев Университет" и СЭЗ "ПИТ".
Взаимодействие с СЭЗ "ПИТ"
СПК планирует оказать максимальное содействие развитию СЭЗ "ПИТ" в следующих направлениях:
1) налаживание конструктивного взаимодействия между бизнесом, государством и СЭЗ "ПИТ";

2) "ИТП" АЭА аумағындағы, оның ішінде инфрақұрылымды дамытуға арналған жобаларды және қатысушылардың жобаларын қаржыландыруды жүзеге асыру;
3) "ИТП" АЭА қызметінің басым түрлеріне сәйкес келген жағдайда, ӘКК-ге өтініш берген бизнеске ұсынымдар беру жолымен "ИТП" АЭА дамытуға жәрдемдесу;
4) бизнеске түсетін жүктемені азайтуға және бәсекелі нарыққа жылдам шығуға бағытталған бірлескен өзара іс-қимыл жасау схемаларын әзірлеу (жобаны "ИТП" АЭА аумағында іске асыру, ӘКК тарапынан қаржыландыру);
5) "ИТП" АЭА нысаналы жобаларын, оның ішінде Алматы қаласы – Алатау кенті "ИТП" АЭА көлік (қоғамдық) қатынасын жақсарту жөніндегі жобаларды дамыту;
6) "Жасыл қала" тұжырымдамасының шеңберінде велосипед жолдарын салу;
7) "ИТП" АЭА қатысушыларына консалтингтік қызметтер көрсету.
Жасыл экономика
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілді. Тұжырымдамаға сәйкес ӘКК іске асырылып жатқан жобалардың бәрін "жасыл экономика" бағдарына көшіру мақсатында тереңдетілген жүйелі өзгерістер үшін негіз қалауды жоспарлап отыр, мұның өзі қоршаған ортаға түсетін жүктеме мен табиғи ресурстардың тозуын азайтып, өңір тұрғындарының әл-ауқаты мен өмір сүру сапасын жоғарылатуға ықпалын тигізбек.
Мыналар "жасыл экономикаға" көшу жөніндегі негізгі басым міндеттер болып табылады:
1) ресурстарды (су, жер, биологиялық және басқа) пайдалану мен оларды басқару тиімділігін көтеру;
2) қолда бар инфрақұрылымды жаңғыртып, жаңаларын салу;
3) қоршаған ортаға қысымды жұмсартудың рентабельдік жолы арқылы халықтың әл-ауқаты мен қоршаған ортаның сапасын көтеру;
4) ұлттық қауіпсіздікті, соның ішінде су қауіпсіздігін көтеру.
ӘКК-нің "жасыл экономикаға" көшуі бүкіл республика бойынша "жасыл экономика" бағдарына көшу тұжырымдамасына сәйкес іске асырылатын болады. Ресурстарды пайдалануды оңтайландыру және табиғат қорғау қызметінің тиімділігін арттыру, сондай-ақ "жасыл экономика" инфрақұрылымын құру ӘКК-нің негізгі басымдығы болмақ. "Жасыл экономиканың" қалыптастырылған инфрақұрылымының негізінде суды үнемдеп пайдалануға, дамуды көтермелеуге және ынталандыруға, жаңартылатын энергетика технологияларын кеңінен енгізуге, сондай-ақ құрылыстарды энергия тиімділігінің жоғары стандарттарының базасында салуға бағдарланған ӘКК жобаларының бәрін қайта өзгерту басталады.
Алматы қаласының Алатау ауданындағы Индустриялық аймақ
Таяу жылдары Алатау ауданында Индустриялық аймақ құру қаланың инновациялық дамуының басым бағыттарының бірі ретінде айқындалды. Жобаны жүзеге асыру аясында 2012 жылы техникалық-экономикалық негіздеме дайындалды, дамудың негізгі салалары анықталды, өз өнімдерін Алматы қаласының Алатау ауданындағы Индустриялық аймақ аумағында орналастырғысы келетін жеке меншік компаниялардың қатарынан әлеуетті қатысушылардың тізімі жасалды.
2013 жылы жобалау-сметалық құжаттама дайындау аяқталды, жол құрылысын бастау жоспарлануда, инженерлік-көліктік инфрақұрылымды жеткізу басталды, сонымен бірге әлеуетті қатысушылардың қатарынан жобаларды іріктеу басталды.
Сондай-ақ, ӘКК Алматы қаласының әкімдігімен мемлекеттің әлеуетті инвесторлармен өзара қарым-қатынас жасауының тетіктерін әзірлеу және Алматы қаласының Алатау ауданындағы Индустриялық аймағының аумағында салуға болатын инвестициялық жобаларды іріктеу критерийлерін әзірлеу бойынша белсенді жұмыс жүргізеді.
Индустриялық аймақта 7 өндірістік сектор жоспарланады:

2) осуществление финансирования проектов на территории СЭЗ "ПИТ", в том числе на развитие инфраструктуры и проектов участников;
3) содействие развитию СЭЗ "ПИТ" путем рекомендаций бизнесу, обратившемуся в СПК, в случае соответствия приоритетным видам деятельности СЭЗ "ПИТ";
4) разработка совместных схем взаимодействия (реализация проекта на территории СЭЗ "ПИТ", финансирование со стороны СПК), направленных на снижение нагрузки на бизнес и ускоренный выход на конкурентный рынок;
5) развитие целевых проектов СЭЗ "ПИТ", в том числе по улучшению транспортного (общественного) сообщения город Алматы – поселок Алатау СЭЗ "ПИТ";
6) строительство велосипедных дорожек в рамках концепции "Зеленого города";
7) оказание услуг консалтинговых услуг участников СЭЗ "ПИТ".
Зеленая экономика.
Указом Президента Республики Казахстан 30 мая 2013 года № 577, утверждена "Концепция по переходу республики к "зеленой экономике" (далее– Концепция). СПК согласно Концепции планирует заложить основы для глубоких системных преобразований с целью перехода всех реализуемых проектов на курс "зеленой экономики", что окажет влияние на повышение благосостояния и качества жизни населения региона при минимизации нагрузки на окружающую среду и деградации природных ресурсов.
Основными задачами по переходу к "зеленой экономике" являются:
1) повышение эффективности использования ресурсов (водных, земельных, биологических и др.) и управления ими;
2) модернизация существующей и строительство новой инфраструктуры;
3) повышение благополучия населения и качества окружающей среды через рентабельные пути смягчения давления на окружающую среду;
4) повышение национальной безопасности, в том числе водной.
Переход СПК к "зеленой экономике" будет реализован согласно Концепции по переходу всей республики на курс "зеленной экономики". Основным приоритетом СПК будет оптимизация использования ресурсов и повышение эффективности природоохранной деятельности, а также создание инфраструктуры "зеленой экономики". На базе сформированной инфраструктуры "зеленой экономики" начнется преобразование всех проектов СПК, ориентированных на бережное использование воды, поощрение и стимулирование развития, и широкое внедрение технологий возобновляемой энергетики, а также строительство сооружений на базе высоких стандартов энергоэффективности.
Индустриальная зона в Алатауском районе города Алматы
Одним из приоритетных направлений инновационного развития города на ближайшие годы определено создание Индустриальной зоны в Алатауском районе. В 2012 году в рамках реализации проекта разработано технико-экономическое обоснование, определены приоритетные отрасли развития, отработан список потенциальных участников проекта из числа частных компаний, желающих разместить свои производства на территории Индустриальной зоны в Алатауском районе города Алматы.
В 2013 году завершена разработка проектно-сметной документации, планируется начать строительство дорог, начато подведение инженерно-транспортной инфраструктуры, а также отбор проектов из числа потенциальных участников.
Также, СПК ведет активную работу с акиматом города Алматы по разработке механизмов взаимоотношений государства с потенциальными инвесторами и выработке критериев отбора инвестиционных проектов, допускаемых к застройке на территории индустриальной зоны Алатауского района города Алматы.
В Индустриальной зоне планируется 7 производственных секторов:

1) тамақ өнеркәсібі;
2) фармацевтикалық өнеркәсіп;
3) жеңіл өнеркәсіп;
4) машина жасау;
5) жиһаз өнеркәсібі;
6) химия өнеркәсібі;
7) құрылыс өнеркәсібі.
Жобаның жүзеге асыру кластерлік тәсіл негізінде заманауи өндірістің дамуымен байланысты біршама мәселелерді шешуге, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды қала сыртына көшіру есебінен қала экологиясын жақсартуға, Алматы қаласы Алатау ауданындағы әлеуметтік шиеленісті азайтуға мүмкіндік береді.
SWOT-талдау
4-кесте – ӘКК SWOT- талдау
Мықты тұстары:
Осал тұстары:
жылжымайтын мүлік пен бастапқы капиталдың болуы;
өңірлік даму институтының мәртебесі;
қызметтің көпсалалығы;
еншілес кәсіпорындардың тармақталған желісінің болуы;
мықты басқарушылық құрам;
сауатты қызметкерлер құрамы;
инновацияны енгізу;
қаржылық орнықтылық.
инвестицияны тарту бойынша қызметтің оң нәтижесіне қол жеткізудің ұзақ мерзімді сипаты;
қызметі шығынды компанияларға үлестік қатысу;
кейбір жылжымайтын мүлік объектілерінің лайықсыз жағдайы;
әлеуметтік бағыт;
даму институттарымен өзара қарым-қатынастың жетілмеуі;
бюджеттік қаржыландыруға тәуелділіктің жоғары деңгейі.
Мүмкіндіктері:
Ықтимал қауіптер:
жергілікті атқарушы органмен тығыз ынтымақтастық жасау;
мемлекеттік қолдау;
отандық және халықаралық қор нарығына шығу;
республикалық және жергілікті бюджеттерден инвестициялық жобаларды қосымша қаржыландыру;
мемлекеттік бағдарламаға қатысу;
ірі индустриялық-инвестициялық жобаларға қатысу;
өсіп келе жатқан инвестициялық және инфрақұрылымдық әлеует.
еншілес және тәуелді ұйымдармен өзара іс-қимыл жасаудың және оларды бақылаудың тиімсіз жүйесі;
жобалық қауіптерді арттыратын ӘКК тиімсіз жобалық менеджменті;
ӘКК өткізетін өнімнің өзіндік құнын арттыру;
бұрын басталған жобалар бойынша мәлімделген құралдардың берілуін уақытша тоқтату немесе толық алмау – танылым деңгейінің жеткіліксіздігі;
еншілес кәсіпорындар мен тәуелді ұйымдарда сапа стандарттарының жоқтығы.
ӘКК функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қауіптері ӘКК өз қызметінің процесінде бірқатар қауіптердің пайда болуымен бетпе-бет келуі мүмкін. Оларды басқару үшін қауіптің туу көзі мен түріне байланысты стандартты және арнайы жағдай шаралары қолданылады.
5-кесте. ӘКК функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қауіптері
Қауіптің атауы
Арнайы ден қою шаралары қолданылмаған жағдайдағы ықтимал салдар
Қауіптерді басқару тетігі
1
2
3
Еншілес және тәуелді ұйымдармен өзара іс-қимыл жасаудың және оларды бақылаудың тиімсіз жүйесі
Рентабельді емес және шығынды активтердің болуы
Еншілес және тәуелді ұйымдармен жұмыс істеу және бақылау бағдарламасын құру. Оларды қадағалау үшін жауапты менеджерлерді бекіту
Жобалық қауіптерді арттыратын ӘКК тиімсіз жобалық менеджменті
Инвестициялық жобаларды дайындау кезіндегі іркілістер және мерзімдердің ұзартылуы
Инвестициялық жобаларды дайындап және жүзеге асыра алатын топты қалыптастыру және әрбір жеке жобаға жауапты менеджерді тағайындау
ӘКК жүзеге асыратын өнімнің өзіндік құнын арттыру
Өнім өндірісі мен сатылымның азаюы
Өнімнің өзіндік құнын азайту және бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету үшін шаралар жүргізіледі
Бұрын басталған жобалар бойынша мәлімделген құралдардың берілуін уақытша тоқтату немесе толық алмау
Жоба қызметін тоқтата тұру
Жобаны қаржыландыруда баламалы көздерді іздеу
Еншілес кәсіпорындарда сапа стандарттарының жоқтығы
Өндірілетін өнімнің нарықтағы бәсекеге қабілетсіздігі
Халықаралық сапа стандартын дайындау мен енгізу үшін қаржылық және консалтингтік қолдау көрсету

1) пищевая промышленность;
2) фармацевтическая промышленность;
3) легкая промышленность;
4) машиностроение;
5) мебельная промышленность;
6) химическая промышленность;
7) строительная промышленность.
Реализация проекта позволит решить ряд задач, связанных с развитием современных производств на основе кластерного подхода, улучшением экологии города за счет переноса существующих промышленных предприятий на окраину, снижением социальной напряженности в Алатауском районе города Алматы.
SWOT-анализ
Таблица 4. SWOT - анализ СПК
Сильные стороны:
Слабые стороны:
наличие недвижимого имущества и стартового капитала;
статус регионального института развития;
многопрофильность деятельности;
наличие разветвленной сети дочерних предприятий;
сильный управленческий состав;
грамотный состав работников;
внедрение инноваций;
финансовая устойчивость.
долгосрочный характер достижения положительных результатов деятельности по привлечению инвестиций;
долевое участие в компаниях с убыточной деятельностью;
ненадлежащее состояние некоторых объектов недвижимости;
социальная направленность;
неразвитость взаимоотношений с институтами развития;
высокая степень зависимости от бюджетного финансирования.
Возможности:
Возможные риски:
тесное сотрудничество с местным исполнительным органом;
государственная поддержка;
выход на отечественный и международный фондовый рынок;
получение дополнительного финансирования инвестиционных проектов из республиканского и местного бюджетов;
участие в государственных программах;
участие в крупных инвестиционных индустриальных проектах;
растущий инвестиционный и инфраструктурный потенциал
неэффективная система взаимодействия и контроля над дочерними и зависимыми организациями;
неэффективный проектный менеджмент в СПК, повышающий проектные риски;
увеличение себестоимости продукции, реализуемой СПК;
временное прекращение или недополучение заявленных средств по ранее начатым проектам - недостаточный уровень узнаваемости;
отсутствие стандартов качества у дочерних и зависимых организаций
Функциональные возможности СПК и возможные риски
В процессе своей деятельности СПК может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры.
Таблица 5. Функциональные возможности СПК и возможные риски
Наименование риска
Возможные последствия в случае непринятия специальных мер реагирования
Механизмы управления рисками
1
2
3
неэффективная система взаимодействия и контроля над дочерними и зависимыми организациями
наличие нерентабельных и убыточных активов
создание программы по контролю и работе с дочерними и зависимыми организациями. Закрепление ответственных менеджеров для контроля над ними
неэффективный проектный менеджмент в СПК, повышающий проектные риски
сбои и затягивание сроков при разработке инвестиционных проектов
формирование команды, способной разработать и реализовать инвестиционные проекты и назначение ответственных менеджеров за каждый отдельный проект
увеличение себестоимости продукции, реализуемой СПК
снижение объемов производства и продаж
будут проведены меры по снижению себестоимости продукции и обеспечения конкурентоспособности
временное прекращение или недополучение заявленных средств поранее начатым проектам
приостановка деятельности проектов
поиск альтернативных источников финансирования проектов
отсутствие стандартов качества у дочерних и зависимых организаций
неконкуренто-
способность производимой продукции на рынке
оказание финансовой и консалтинговой поддержки для разработки и внедрения международных стандартов качества

2. ӘКК миссиясы, пайымы, мақсаты мен міндеттері
ӘКК миссиясы – мемлекет пен бизнестің әріптестігі қағидаттарында өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу.
ӘКК пайымы – активтерді тиімді басқаратын, өңірдің өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті, оның ішінде инвестициялар тарту арқылы ынталандыратын және бәсекеге қабілетті орнықты өндірістерді қалыптастырудың катализаторы ретінде әрекет ететін өңірлік даму институты.
ӘКК мақсаты – активтердің құнын ұлғайту.
ӘКК негізгі міндеттері:
1) өңір экономикасының басым секторларында (өсу нүктелерінде) бәсекеге қабілетті өндірістердің жаңаларын құру және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
2) мемлекеттік активтердің іскери айналымға тартылуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және олардың базасында бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту;
3) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
4) активтердің құнын ұлғайту;
5) жаңадан басталған бизнесті қолдау инфрақұрылымын дамыту (бизнес-инкубаторлар, технопарктер, индустриялық аймақтар);
6) басым салаларда кластерлерді дамыту, сондай-ақ өңірлердің жүйе түзуші және ірі компанияларының айналасынан ШОБ дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын үйлестіру арқылы өңірлердегі бизнес-бастамаларды қолдау;
7) ӘКК қызметінің шеңберінде бизнеске қаржылай емес қолдау көрсету;
8) бизнес-жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік даму институттарымен ынтымақтастықты өрістету;
қоржынды компаниялар арасындағы коммуникация мен дағды алмасуды дамыту;
9) өнімді ішкі және сыртқы нарықтарда неғұрлым белсенді ілгерілету үшін өнім брендингіне жәрдемдесу;
10) перспективалы жобаларды іске асыру үшін өңірлерге отандық және шетелдік инвесторларды тарту, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттарында тарту;
11) үлестік қаржыландыру, активтер түрінде қатысу арқылы инвесторларға жобаларды іске асыруда, сондай-ақ мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде қаржы алуда жәрдем көрсету;
12) өңірлердің негізгі мамандануын ескере отырып, өңірлік даму карталарын әзірлеу және инвесторлар тарту үшін перспективалы әрі бәсекеге қабілетті жобалардың тізбесін қалыптастыру.
ӘКК негізгі функциялары
Меншікті жобаларды басқару процестерін, бірлескен жобаларды іске асыру шеңберінде өзара іс-қимыл жасау процестерін оңтайландыру мақсатында мынадай функциялар айқындалған:
1) ұйымдастырушылық функция – берілген активтерді басқару және одан әрі дамыту, жобалар мен инвесторларды консультативтік сүйемелдеу;
2) инвестициялық функция – меншікті қаражат есебінен инвестициялық қызмет, инвестициялар тарту жөніндегі жұмыс;
ӘКК-нің қызметі тиісті аумақтарды дамыту бағдарламаларында айқындалған экономиканың басым салаларында өз өңірі үшін перспективалы, тіршілікке бейім, бәсекеге қабілетті және инновациялық жобаларды іске асыруға бағытталған.

2. Миссия, видение, цели и задачи СПК
Миссия СПК – содействие социально-экономическому развитию региона на принципах партнерства государства и бизнеса.
Видение СПК – региональный институт развития, эффективно управляющий активами, стимулирующий экономическую активность в точках роста региона, в том числе через привлечение инвестиций, и выступающий катализатором формирования конкурентоспособных устойчивых производств.
Цель СПК – увеличение стоимости активов.
Основные задачи СПК:
1) создание новых и модернизация существующих конкурентоспособных производств в приоритетных секторах экономики региона (точках роста);
2) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) внедрение передовых производственных и управленческих технологий и стандартов;
4) увеличение стоимости активов;
5) развитие инфраструктуры поддержки начинающего бизнеса (бизнес-инкубаторов, технопарков, индустриальных зон);
6) поддержка бизнес-инициатив в регионах через развитие кластеров в приоритетных отраслях, а также координацию партнерских программ по развитию МСБ вокруг системообразующих и крупных компаний регионов;
7) оказание нефинансовой поддержки бизнеса в рамках деятельности СПК;
8) расширение сотрудничества с государственными институтами развития для реализации бизнес-проектов;
развитие коммуникаций и обмена навыками между портфельными компаниями;
9) содействие брендированию продукции для более активного продвижения продукции на внутреннем и внешнем рынках;
10) привлечение в регионы отечественных и зарубежных инвесторов для реализации перспективных проектов, в том числе на принципах государственно-частного партнерства;
11) оказание инвесторам содействия в реализации проектов через долевое финансирование, участие активами, а также получении финансирования в рамках государственных и отраслевых программ;
12) разработка региональных карт развития с учетом основных специализаций регионов и формирование перечня перспективных и конкурентоспособных проектов для привлечения инвесторов.
Основные функции СПК
В целях оптимизации процессов управления собственными проектами, процессов взаимодействия в рамках реализации совместных проектов определены следующие функции:
1) организационная функция – управление и дальнейшее развитие переданными активами, консультативное сопровождение проектов и инвесторов;
2) инвестиционная функция – инвестиционная деятельность за счет собственных средств, работа по привлечению инвестиций.
Деятельность СПК направлена на реализацию перспективных, жизнеспособных, конкурентоспособных и инновационных для своего региона проектов в приоритетных отраслях экономики, определенных программами развития соответствующих территорий.

Жекелеген мемлекеттік бағдарламаларды іске асырушы – ҮИИДМБ, Индустрияландыру картасы, "БЖК 2020" бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 254 қаулысымен бекітілген "Өнімділік 2020" бағдарламасы және т.б. шеңберінде өңірлік жобаларды іске асыруға жәрдемдесу.
Даму стратегиясын іске асыру кезеңдері
1-кезең – 2014 – 2015 жылдар
Бірінші кезеңде мықты тұстар мен мүмкіндіктерді барынша пайдалану жолымен ӘКК осал тұстарын күшейту және ықтимал қауіптерді нивелирлеу бойынша белсенді жұмыс жүргізілетін болады, мұның өзі ӘКК-нің осы стратегияны іске асырудың екінші кезеңіне шығуына мүмкіндік береді, бұл кезең айналымды ұлғайтуға ғана байланысты. Аталған кезеңде мынадай нәтижелерге қол жеткізу көзделеді:
1) дебиторлық берешекті жабу;
2) қызметі залалды еншілес компанияларды сауықтыру;
3) авариялық күйдегі жылжымайтын мүлік объектілерін қалпына келтіру;
4) имиджді жоғарылату бойынша белсенді насихаттау жұмысы;
5) инвестициялық климатты жақсарту.
2-кезең – 2016 – 2023 жылдар
Екінші кезеңде алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу бойынша кең ауқымды тиімді жұмыс жүзеге асырылмақ, оларды іске асыру мынадай нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:
1) бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру;
2) өңірдегі жұмыс орындарының санын ұлғайту;
3) экспортқа бағдарланған, қосылған құны жоғары отандық өнімді өткізу, кәсіпкерлік субъектілері өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
4) берілген компаниялардың нәтижелілігін басқару жүйесін жақсартуды, олардың қызметінің тиімділігін арттыру үшін корпоративтік басқару стандарттарын енгізуді қамтамасыз ету – активтерді қайта құрылымдау және ӘКК құрамына кіретін еншілес және тәуелді кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігінің сапалы жаңа деңгейіне көтерілу;
5) ӘКК еншілес кәсіпорындарының қор нарықтарына шығуы, сондай-ақ ӘКК-нің өзінің бастапқы орналастыруға (ІРО) дайындығын қамтамасыз ету;
6) ӘКК инвестициялық қоржыны көлемінің өсуін қамтамасыз ету.
Қызметтің стратегиялық бағыттары (бұдан әрі – ҚСБ), мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және межеленген нәтижелер
ӘКК алдына қойылған міндеттер шеңберінде қызметтің мынадай басым бағыттары айқындалған:
1) инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру;
2) өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдайлар жасау;
3) активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату;
4) мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға және инвестициялық жобаларға қатысу.
1-ҚСБ. Инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру
Мақсат. Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту.
Міндеттер:

Реализатор отдельных государственных программ – содействие в реализации региональных проектов в рамках ГПФИИР, Карты индустриализации, Программы ДКБ – 2020, Программы "Производительность – 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 254 и других.
Этапы реализации стратегии развития 1 этап – 2014 – 2015 годы
На первом этапе будет проведена активная работа по усилению слабых сторон СПК и нивелированию возможных рисков путем максимального использования сильных сторон и возможностей, что позволит СПК перейти ко второму этапу реализации настоящей стратегии, связанному исключительно с наращиванием оборотов. Данный этап предполагает достижение следующих результатов:
1) погашение дебиторской задолженности;
2) оздоровление дочерних компаний с убыточной деятельностью;
3) восстановление объектов недвижимости, находящихся в аварийном состоянии;
4) активная пропагандная работа по повышению имиджа;
5) улучшение инвестиционного климата.
2 этап – 2016 – 2023 годы
На втором этапе будет осуществлена полномасштабная эффективная работа по достижению поставленных целей и задач, реализация которых позволит достигнуть следующих результатов:
1) создание новых конкурентоспособных производств;
2) увеличение количества рабочих мест в регионе;
3) реализация экспортоориентированной отечественной продукции с высокой добавленной стоимостью, повышение конкурентоспособности продукции субъектов предпринимательства;
4) обеспечение улучшения системы управления результативностью переданных компаний, для повышения эффективности их деятельности внедрения передовых стандартов корпоративного управления – реструктуризация активов и достижение качественного нового уровня конкурентоспособности дочерних и зависимых предприятий, входящих в состав СПК;
5) выход дочерних предприятий СПК на фондовые рынки, а также обеспечение подготовки самой СПК к первичному размещению (IPO);
6) обеспечение роста объема инвестиционного портфеля СПК.
Стратегические направления деятельности (далее – СНД),
цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты
В рамках поставленных задач перед СПК определены следующие приоритетные направления деятельности:
1) привлечение инвесторов и создание новых производств в точках роста региона;
2) создание условий для стимулирования экономической активности в точках роста;
3) увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления;
4) участие в реализации государственных программ и инвестиционных проектах.
СНД 1. Привлечение инвесторов и создание новых производств в точках роста региона
Цель. Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных, импортозамещающих производств, в том числе на основе государственно-частного партнерства.
Задачи:

1) кейінен коммерцияландыру мүмкіндігімен неғұрлым перспективалы инновациялық әзірлемелер мен өнертапқыштық ұсыныстарды іріктеу;
2) өңірдегі кәсіпкерлік қызметті жандандыру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде жекеше секторды тарта отырып, өңірлік нарықтағы бос орындарды иелену;
3) барынша көп пайда алу мақсатында ӘКК инвестициялық ресурстарын оңтайлы пайдалану;
4) іске асырылып жатқан бағдарламалар шеңберінде өңірдегі инвестициялық климатты жақсарту мәселелері, сондай-ақ іске асыру кезінде әкімшілік кедергілерді азайту бойынша жергілікті және республикалық атқарушы органдармен, ұлттық басқарушы холдингтермен және ұлттық компаниялармен өзара іс-қимыл жасау;
5) инновациялық бизнес-идеялар мен жобаларды іздеу, талдау және сүйемелдеу;
6) инновациялық бизнес-идеялар мен жобалар банкін қалыптастыру;
7) проблемалы мәселелерін шешу үшін өңірге шақырылатын инвесторларға қызмет көрсететін құрылым құру.
Іс-шаралар:
1) тәуекелдерді азайту және бизнес-жобаларды іске асыру үшін қажетті жағдайлар жасау арқылы инвесторларға қолайлы орта жасау;
2) еншілес және тәуелді ұйымдардың даму жобаларын қаржыландыру үшін бюджеттік және бюджеттен тыс инвестициялар тарту;
3) инвестициялық жобаларды сүйемелдеу инфрақұрылымын құру;
4) нысаналы өндірістік кластерлерді және оларды дамыту жөніндегі бағдарламаларды айқындау;
5) әлеуетті инвесторларға беру үшін пайдаланылмайтын жер учаскелері мен үй-жайлардың тізілімін қалыптастыру және жаңарту;
6) инвестициялық жобаны әзірлеу сатысында да, оны іске асыру сатысында да консультациялық қызметтер көрсету;
7) ақпараттық-презентациялық іс-шараларға қатысу (жарияланымдар, көрмелер, ресми кездесулер, форумдар, баспа, телевизиялық және электронды БАҚ, Интернет-ресурстар);
8) әріптестер іздеуде, іскери байланыстар орнатуда инвесторларға жәрдем көрсету, қажетті ақпарат беру;
9) инвесторлардың дерекқорын қалыптастыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) бір жылда ӘКК инвестициялық қоржыны көлемінің өсімі;
2) инвестициялау көлемінің өсуі, пайызбен;
3) инвестициялардың рентабельділігі, пайызбен;
4) жекеше инвесторлардың қаражатын тартудың ӘКК салынған қаражатына арақатынасы, пайызбен;
5) өңдеуші және жеңіл өнеркәсіпке салынатын шетелдік инвестициялар көлемінің өсуі.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту" мақсатына қол жеткізу нәтижесінде мыналарға қол жеткізілмек:
ӘКК 2015 жылдан бастап белсенді инвестициялық қызметті бастауды жоспарлап отыр және инвестициялық ресурстарды оңтайлы пайдалану есебінен мынадай көрсеткіштерді ұлғайтпақ:

1) отбор наиболее перспективных инновационных разработок и рационализаторских предложений с целью возможности их последующей коммерциализации;
2) активизация предпринимательской деятельности в регионе и занятие свободных ниш на региональном рынке с привлечением частного сектора в рамках государственно-частного партнерства;
3) оптимальное использование инвестиционных ресурсов СПК с целью получения максимально возможной прибыли;
4) взаимодействие с местными и республиканскими исполнительными органами, национальными управляющими холдингами и национальными компаниями в рамках реализуемых программ по вопросам улучшения инвестиционного климата в регионе, а также снижению административных барьеров при реализации;
5) поиск, анализ и сопровождение инновационных бизнес идей и проектов;
6) формирование банка инновационных бизнес идей и проектов;
7) создание структуры по обслуживанию инвесторов, привлекаемых в регион для решения их проблемных вопросов.
Мероприятия:
1) создание благоприятной среды для инвесторов посредством снижения рисков и предоставления необходимых условий для реализации бизнес проектов;
2) привлечение бюджетных и внебюджетных инвестиций для финансирования проектов развития дочерних и зависимых организаций;
3) создание инфраструктуры сопровождения инвестиционных проектов;
4) определение целевых производственных кластеров и программ по их развитию;
5) формирование и обновление реестра неиспользуемых земельных участков и помещений для предоставления потенциальным инвесторам;
6) предоставление консультационных услуг, как на стадии разработки инвестиционного проекта, так и на стадии его реализации;
7) участие в информационно-презентационных мероприятиях (публикации, выставки, официальные встречи, форумы, печатные, телевизионные и электронные СМИ, интернет-ресурсы);
8) содействие инвесторам в поиске партнеров, установлении деловых контактов, предоставление необходимой информации;
9) формирование базы данных инвесторов.
Ключевые показатели деятельности:
1) прирост объема инвестиционного портфеля СПК за год;
2) увеличение объемов инвестирования в процентах;
3) рентабельность инвестиций в процентах;
4) соотношение привлечения средств частных инвесторов к вложенным средствам СПК в процентах;
5) рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую и легкую промышленность.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели "Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных, импортозамещающих производств, в том числе на основе государственно-частного партнерства" будет достигнуто следующее:
СПК планирует начать активную инвестиционную деятельность с 2015 года и за счет оптимального использования инвестиционных ресурсов планируется увеличить следующие показатели:

1) 2015 жылдан бастап ӘКК инвестициялық қоржынының жыл сайын 10 % шамасында өсуі болжанады;
2) ӘКК инвестициялау көлемінің жыл сайын 10 %-ға өсуі болжанады;
3) инвестициялардың рентабельділігін 2015 жылы 3 % шамасында ұлғайтып, 2023 жылға қарай бұл көрсеткішті 10 %-ға дейін ұлғайту перспективасы жоспарланады;
4) жекеше инвесторлардың қаражатын тартудың ӘКК салынған қаражатына арақатынасы бастапқыда мейлінше аз болады (10 %), 2023 жылға қарай бұл көрсеткішті 48 %-ға дейін жеткізу жоспарланады;
5) өңдеуші және жеңіл өнеркәсіпке салынатын шетелдік инвестициялар көлемінің өсуін 2015 жылдан бастап 2023 жылға қарай кемінде 200 %-ға ұлғайту жоспарланады.
2-ҚСБ. Өсу нүктелерінде экономикалық белсенділікті ынталандыру үшін жағдайлар жасау
1-мақсат. Айналым қаражатын беру, бірлесіп қарыз алу, қосымша инвестор іздеу және тарту жолымен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жұмыс істеп тұрғандарын сауықтыру және ісін жаңадан бастағандарын қолдау.
Міндеттер:
1) ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлер үшін бизнес-инкубаторлар құру;
2) тұрғындардың мұқтаждықтарын қамтамасыз ететін кластерлік салаларды қолдау;
3) экспортқа бағдарланған және импорт алмастыратын өнім өндірісін ұйымдастыруға бағдарланған жаңа бизнес-жобаларды қолдау;
4) қаржылай және қаржылай емес қолдау көрсету жолымен жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды сауықтыру;
5) өңірде шағын кәсіпорындардың қызметін қамтамасыз ететін тиімді инфрақұрылым объектілерін құруға ықпал ету;
6) оқыту бағдарламаларын ұйымдастыру жолымен ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлерді қолдау;
7) ӘКК жүзеге асыратын бағдарламалар шеңберінде жеңілдікті кредит беру.
Іс-шаралар:
1) мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде және меншікті қаражат есебінен қолдау көрсету үшін перспективалы жобаларды іздеу;
2) көрсетілетін қызметтер мен тауарларды ілгерілету жүйесін ұйымдастыру;
3) ШОБ кәсіпорындарын сауықтыру үшін қаражат салуға әзір инвесторларды мейлінше көп тарту мақсатында арнайы іс-шаралар жүргізу;
4) өңірдегі ірі компаниялармен әріптестік қатынас орнату және оны нығайту;
5) ісін жаңадан бастаған кәсіпкерлер үшін оқыту бағдарламаларын және жұмыс істеп тұрған заңды тұлғалар үшін консультациялар ұйымдастыру;
6) өңірде шағын кәсіпорындардың қызметін қамтамасыз ететін тиімді инфрақұрылым объектілерін құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) шағын және орта бизнес саласында жұмыс істеп тұрған импорт алмастыратын кәсіпорындарды ұлғайту;
2) өңірде бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі;
3) өңірде ӘКК қатысатын бірыңғай кластер кәсіпорындарын ұйымдастыру және олардың жұмыс істеуі;

1) прогнозируется рост инвестиционного портфеля СПК с 2015 года в районе 10 % ежегодно;
2) увеличение объема инвестирования СПК планируется на 10% ежегодно;
3) увеличение рентабельности инвестиций планируется в районе 3 % в 2015 году, с перспективой увеличения до 10 % к 2023 году;
4) соотношение привлечения средств частных инвесторов к вложенным средствам СПК изначально будет минимальным (10 %), к 2023 году планируется увеличить этот показатель до 48 %;
5) рост объема иностранных инвестиций в обрабатывающую и легкую промышленность планируется увеличить не менее чем на 20 % к 2023 году, начиная с 2015 года.
СНД 2. Создание условий для стимулирования экономической активности в точках роста.
Цель 1. Оздоровление действующих и поддержка начинающих предприятий малого и среднего бизнеса путем предоставления оборотных средств, совместного заимствования, поиска и привлечения дополнительного инвестора.
Задачи:
1) создание бизнес-инкубаторов для начинающих предпринимателей;
2) поддержка кластерных отраслей, обеспечивающих потребности населения;
3) поддержка новых бизнес-проектов, ориентированных на организацию производства экспортоориентированной и импортозамещающей продукции;
4) оздоровление действующих предприятий путем оказания финансовой и нефинансовой поддержки;
5) способствование созданию в регионе эффективных объектов инфраструктуры, обеспечивающих деятельность малых предприятий;
6) поддержка начинающих предпринимателей путем организации обучающих программ;
7) льготное кредитование в рамках осуществляемых программ СПК.
Мероприятия:
1) поиск перспективных проектов для предоставления поддержки в рамках государственных программ и за счет собственных средств;
2) организация системы продвижения услуг и товаров;
3) проведение специализированных мероприятий для привлечения большего числа инвесторов, готовых вложить средства для оздоровления предприятий МСБ;
4) создание и укрепление партнерских отношений с крупными компаниями в регионе;
5) организации обучающих программ для начинающих предпринимателей и консультаций для действующих юридических лиц;
6) создание в регионе эффективных объектов инфраструктуры, обеспечивающих деятельность малых предприятий.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение действующих импортозамещающих предприятий в сфере малого и среднего бизнеса;
2) организация и функционирование бизнес-инкубаторов в регионе;
3) организация и функционирование предприятий единого кластера в регионе с участием СПК;

4) өңірге шетелдік инвесторларды, оның ішінде "Global – 2000" тізімінен тарту (жыл сайын кемінде екеу);
5) инвестициялық, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын жобаларды іске қосу.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"Айналым қаражатын беру, бірлесіп қарыз алу, қосымша инвестор іздеу және тарту жолымен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жұмыс істеп тұрғандарын сауықтыру және ісін жаңадан бастағандарын қолдау" деген 1-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) шағын және орта бизнес саласында жұмыс істеп тұрған импорт алмастыратын кәсіпорындар саны 2015 жылдан бастап жылына орта есеппен 1-еуге ұлғайтылатын болады;
2) өңірде құрылған бизнес-инкубаторлардың саны 2016 жылдан бастап әр 2 жыл сайын орта есеппен бір инкубаторға ұлғайтылып, 2023 жылға қарай 4 бірлікке дейін жететін болады;
3) өңірдегі ӘКК қатысатын бірыңғай кластер кәсіпорындарының саны 2017 жылдан бастап әр 3 жыл сайын орта есеппен бір кәсіпорынға ұлғайтылатын болады;
4) өңірге тартылған шетелдік инвесторлардың, оның ішінде "Global – 2000" тізімінен тартылғандардың санын 2015 жылдан бастап жыл сайын 2-еуге ұлғайту жоспарланған;
5) жыл сайын іске қосылатын инвестициялық, оның ішінде шетелдік капитал қатысатын жобалардың санын 2015 жылдан бастап жыл сайын 5-еуге ұлғайту жоспарланған.
2-мақсат. ӘКК мен оның құрылымдық бөлімшелерінің шеңберінде инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, өңірде инновациялық жобалардың дамуын ынталандыру.
Міндеттер:
1) инновациялық жобаларды ең басында іздеу мақсатында ұйымдармен және жоғары оқу орындарымен өзара іс-қимыл жасау жүйесін әзірлеу;
2) конкурстар мен инвестициялық форумдар өткізу арқылы инновациялық жобаларды жинау, талдау және іске асыру тетігін әзірлеу;
3) жаңа жобаларды іске асыру үшін ӘКК инновациялық қызметінің басым бағыттарын нақтылау;
4) индустриялық аймақ пен бизнес-инкубатор құру.
Іс-шаралар:
1) қазақстандық жобалар бойынша жаңа технологияларды зерттеу, талдамалық сүйемелдеу және өңдеу жөніндегі жұмыс жүргізілетін Research & Development орталығын құру;
2) жұмыс істеп тұрған еншілес кәсіпорынның базасында инновациялық шешімдерді қолдана отырып, кешенді әрі технологиялық тұрғыдан күрделі жобаларды іске асыратын инжинирингтік және жобалау компаниясын құру;
3) бірлескен жұмысты ұйымдастыру үшін шетелдік университеттермен, экспорттық ұйымдармен және шет елдердің кәсіпорындарымен белсенді ынтымақтастық жасау;
4) Алматы қаласының Алатау ауданында индустриялық аймақ құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:

4) привлечение иностранных инвесторов в регион (не менее двух ежегодно), в том числе из списка "Global–2000";
5) запуск инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 1 "Оздоровление действующих и поддержка начинающих предприятий малого и среднего бизнеса путем предоставления оборотных средств, совместного заимствования, поиска и привлечения дополнительного инвестора" будут достигнуты следующие результаты:
1) количество действующих импортозамещающих предприятий в сфере малого и среднего бизнеса будет увеличиваться в среднем на 1 каждый год, начиная с 2015;
2) количество созданных бизнес инкубаторов в регионе будет увеличиваться в среднем на один инкубатор каждые 2 года, начиная с 2016 года, и достигнет отметки в 4 единицы к 2023 году;
3) количество предприятий единого кластера в регионе с участием СПК будет увеличиваться в среднем на одно предприятие каждые 3 года, начиная с 2017 года;
4) количество привлеченных иностранных инвесторов в регион, в том числе из списка "Global–2000" планируется увеличивать на 2 ежегодно, начиная с 2015 года;
5) количество ежегодно запускаемых инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала планируется увеличивать на 5 ежегодно, начиная с 2015 года.
Цель 2. Формирование в рамках СПК и его структурных подразделений ключевых инфраструктурных элементов, стимулирование развития инновационных проектов в регионе.
Задачи:
1) разработать систему взаимодействия с организациями и высшими учебными заведениями в целях поиска инновационных проектов на ранней стадии;
2) разработать механизм сбора, анализа и реализации инновационных проектов, посредством проведения конкурсов и инвестиционных форумов;
3) уточнить приоритетные направления инновационной деятельности СПК для реализации новых проектов;
4) создание индустриальной зоны и бизнес-инкубатора.
Мероприятия:
1) создание Research&Development центра, в котором будут проводиться работы по исследованию, аналитическому сопровождению и отработке новых технологий по казахстанским проектам.
2) на базе имеющегося дочернего предприятия создать инжиниринговую и проектную компанию, которая будет реализовывать комплексные и технологически сложные проекты, применяя инновационные решения;
3) активно сотрудничать с иностранными университетами, экспортными организациями и предприятиями зарубежных стран для организации совместной работы;
4) создание Индустриальной зоны в Алатауском районе города Алматы.
Ключевые показатели деятельности:

1) инновациялық технологияларды пайдаланатын ірі бизнес-жобаларды ұлғайту;
2) инновациялық жаңа старт-ап жобаларды ұлғайту;
3) қарауға келіп түскен жаңа бизнес-өтінімдерді ұлғайту;
4) кәсіпкерлерге жүргізілген сауалнамаларды ұлғайту.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"ӘКК мен оның құрылымдық бөлімшелерінің шеңберінде инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, өңірде инновациялық жобалардың дамуын ынталандыру" деген 2-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) инновациялық технологияларды пайдаланатын жаңа бизнес-жобалардың саны 2016 жылдан бастап әр 2 жыл сайын орта есеппен бір жобаға ұлғайтылатын болады;
2) инновациялық жаңа старт-ап жобалардың саны 2016 жылдан бастап жыл сайын орта есеппен бір жобаға ұлғайтылатын болады;
3) қарауға келіп түскен жаңа бизнес-өтінімдердің саны 2015 жылы 30 өтінім болады деп күтілуде. Перспективада 2023 жылы бизнес-өтінімдердің саны 250-ге дейін ұлғайтылады;
4) кәсіпкерлерге жылына 2 рет сауалнама жүргізу жоспарланады.
3-ҚСБ. Активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату
1-мақсат. Активтерді тиімді басқару жүйесін әзірлеу
Міндеттер:
1) ӘКК активтерінің құнын өсіру;
2) мемлекеттік активтердің іскери айналымға қатысуын қамтамасыз ету, проблемалы активтерді сауықтыру және оларды бәсекеге қабілетті өндірістер базасында дамыту;
3) активтерді басқарудан түсетін пайданы ұлғайту;
4) өңірдің мемлекеттік активтерін тиімді басқару үшін оларды біртіндеп қабылдау.
Іс-шаралар:
1) ұқсас компаниялардың жұмыс істеу ерекшеліктерін ескере отырып, менеджменттің, сапаның және бизнес-процестерді ұйымдастырудың әлемдік стандарттарына сай келетін корпоративтік басқару жүйесін құру;
2) жылжымайтын мүлік объектілерінде жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
3) қажетті коммуникациялар жеткізуді қажет ететін активтерге олардың бәрін жеткізу;
4) эмиссиялық кірісі жеткілікті акцияларды орналастыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) күрделі жөндеу жүргізілген активтер санын ұлғайту, оның нәтижесінде олардың теңгерімдік құны артады;
2) активтерді жалға беруден түсетін кіріс көлемін ұлғайту;
3) уақытша бос мүлікті неғұрлым тиімді пайдалану;
4) оңалтудан өткен (сауықтырылған) кәсіпорындар санын ұлғайту;
5) бір қызметкерге шаққандағы таза пайда, мың теңгемен.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"Активтердің құнын ұлғайту және корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату" деген 1-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) 2015 жылдан бастап кемінде 1 активке күрделі жөндеу жүргізілетін болады, соның нәтижесінде оның теңгерімдік құны артады;

1) увеличение крупных бизнес-проектов использующих инновационные технологии;
2) увеличение новых инновационных стартап проектов;
3) увеличение новых бизнес-заявок, поступивших на рассмотрение;
4) увеличение проведенных опросов предпринимателей.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 2 "Формирование в рамках СПК и его структурных подразделений ключевых инфраструктурных элементов стимулирования развития инновационных проектов в регионе" будут достигнуты следующие результаты:
1) количество новых бизнес-проектов использующих инновационные технологии будут увеличиваться в среднем на один проект каждые 2 года, начиная с 2016 года;
2) количество новых инновационных стартап проектов будет увеличиваться в среднем на один проект каждый год, начиная с 2016 года;
3) количество новых бизнес-заявок, поступивших на рассмотрение в 2015 году ожидается в пределах 30. В перспективе увеличение бизнес заявок до 250 в 2023 году;
4) планируется проведение опросов предпринимателей 2 раза в год.
СНД 3. Увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления
Цель 1. Разработка системы эффективного управления активами
Задачи:
1) наращивание стоимости активов СПК;
2) обеспечение вовлечения государственных активов в деловой оборот, оздоровление проблемных активов и развитие на их базе конкурентоспособных производств;
3) увеличение прибыли от управления активами;
4) поэтапное принятие государственных активов региона для эффективного управления ими.
Мероприятия:
1) создание системы корпоративного управления СПК, удовлетворяющей мировым стандартам менеджмента, качества и организации бизнес-процессов, с учетом особенностей функционирования аналогичных компании;
2) проведение ремонтных и восстановительных работ на объектах недвижимости;
3) проведение всех необходимых коммуникаций к активам, которые в этом нуждаются;
4) размещение акций с достаточным эмиссионным доходом.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение количества активов, в которых был проведен капитальный ремонт, в результате которого вырастет их балансовая стоимость;
2) увеличение объема дохода от аренды активов;
3) более эффективное использование временно свободного имущества;
4) увеличение количества реабилитированных (оздоровленных) предприятий;
5) чистый доход на одного сотрудника в тыс. тенге.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 1 "Увеличение стоимости активов и повышение уровня корпоративного управления" будут достигнуты следующие результаты:
1) ежегодно, начиная с 2015 года, будет проводиться капитальный ремонт не менее 1 актива, в результате которого вырастет их балансовая стоимость;

2) 2014 жылы активтерді жалға берудің рентабельділігі 3,7 %-ға ұлғайып, 2023 жылға қарай 8,72 %-ға жетеді;
3) 2017 жылға қарай ӘКК теңгеріміндегі бүкіл мүлікті пайдалану жоспарлануда;
4) 2015 жылдан бастап әрбір 2 жыл сайын 1 кәсіпорынды оңалту жоспарланып отыр;
5) бір қызметкерге шаққандағы таза пайданы жыл сайын кемінде 5 %-ға ұлғайту жоспарланады (1288,14 мың теңгеден 2023 жылы 1998,33 мың теңгеге дейін).
2-мақсат. ӘКК-ні, еншілес және аффилирленген компанияларды корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату.
Міндеттер:
1) ӘКК-ні корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру;
2) "ISO 9001 сапа менеджменті жүйесін" жыл сайын сертификаттау;
3) жұмыскерлердің біліктілігін жоғарылату;
4) корпоративтік басқару рейтингін алу;
5) корпоративтік басқару кодексін практикаға енгізу;
6) ӘКК-дегі корпоративтік басқаруды регламенттейтін ішкі құжаттар жүйесін жетілдіру;
7) бұқаралық ақпарат құралдарына ӘКК-нің ақпараттық-имидждік қызметін жандандыру.
Іс-шаралар:
1) семинарларға, тренингтерге және біліктілікті жоғарылату курстарына қатысу;
2) ӘКК қызметкерлерін көтермелеу жүйесін енгізу;
3) қызметкерлер үшін әлеуметтік пакет енгізу;
4) корпоративтік басқару рейтингін алу;
5) ӘКК қызметіне тәуекел менеджментін енгізу;
6) өндірістік және басқарушылық озық технологиялар мен стандарттарды енгізу;
7) бизнесте жұмыс тәжірибесі бар жұмыскерлерді шақыру;
8) "Болашақ" бағдарламасының түлектерін жұмысқа шақыру;
9) шетелдік мамандарды шақыру;
10) бұқаралық ақпарат құралдарына ӘКК-нің ақпараттық-имидждік қызметін жандандыру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) корпоративтік басқару рейтингін алу;
2) қызметкерлердің басқару тиімділігін арттыру жөніндегі тренингтер мен семинарлардан өтуі;
3) "Болашақ" бағдарламасының мен қазақстандық және шетелдік беделді университеттердің түлектері қатарынан алынған жұмыскерлер санын арттыру;
4) шақырылған шетелдік мамандар санын арттыру;
5) веб-сайтқа кірушілер санын арттыру.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"ӘКК-ні, еншілес және аффилирленген компанияларды корпоративтік басқару деңгейін жоғарылату" деген 2-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
1) корпоративтік басқару рейтингін алу жөніндегі іс-шараларды өткізу 2016 жылғы 1-тоқсанға жоспарланған;
2) тренингтер мен семинарларды өткізу жыл сайынғы негізде өткізіледі және оқытумен қамтылған қызметкерлердің коэффициентін жыл сайын 20 %-ға дейін ұлғайтып, бұл көрсеткішті 2019 жылға қарай 90 %-ға дейін жеткізу жоспарланған;
3) "Болашақ" бағдарламасының түлектері мен қазақстандық және шетелдік беделді университеттерді бітірушілер қатарынан алынған жұмыскерлер саны жыл сайын ұлғайтылатын болады. 2015 жылы олардың саны қызметкерлердің жалпы санының 2 %-ын құрайды, ал перспективада мұны 18 адамға дейін ұлғайту жоспарланған;

2) увеличение рентабельности от аренды активов увеличиться на 3,7 % в 2014 году и достигнет отметки в 8,72 % к 2023 году;
3) планируется использовать все имущество, находящееся на балансе СПК к 2017 году;
4) планируется реабилитировать по 1 предприятию каждые 2 года, начиная с 2015 года;
5) чистый доход на одного сотрудника планируется увеличивать не менее, чем на 5 % ежегодно (с 1288,14 тыс. тенге до 1998,33 тыс. тенге в 2023 году).
Цель 2. Повышение уровня корпоративного управления СПК, дочерних и аффилированных компаний.
Задачи:
1) совершенствование системы корпоративного управления СПК;
2) ежегодная сертификация "Системы менеджмента качества ISO 9001";
3) повышение квалификации работников;
4) получение рейтинга корпоративного управления;
5) внедрить в практику кодекс корпоративного управления;
6) совершенствовать систему внутренних документов, регламентирующих корпоративное управление в СПК;
7) активизация информационно-имиджевой деятельности СПК в средствах массовой информации.
Мероприятия:
1) участие в семинарах, тренингах и курсах повышения квалификаций;
2) внедрение системы мотивации сотрудников СПК;
3) внедрение социального пакета для сотрудников;
4) получение рейтинга корпоративного управления;
5) внедрение риск-менеджмента в деятельности СПК;
6) внедрение передовые производственные и управленческие технологии и стандартов;
7) привлечение работников с опытом работы в бизнесе;
8) привлечение работников выпускников программы "Болашак";
9) привлечение зарубежных специалистов;
10) активизация информационно-имиджевой деятельности СПК в средствах массовой информации.
Ключевые показатели деятельности:
1) получение рейтинга корпоративного управления;
2) прохождение сотрудниками тренингов и семинаров по увеличению эффективности управления;
3) увеличение количества работников из числа выпускников программы "Болашак" и престижных казахстанских и зарубежных университетах;
4) увеличение количества привлеченных зарубежных специалистов;
5) увеличение посещаемости веб-сайта.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 2 "Повышение уровня корпоративного управления СПК, дочерних и аффилированных компаний" будут достигнуты следующие результаты:
1) проведение мероприятий по получению рейтинга корпоративного управления запланировано на 1 квартал 2016 года;
2) проведение тренингов и семинаров будет проводиться на ежегодной основе и коэффициент охваченных обучением сотрудников планируется увеличить до 20 % ежегодно и довести этот показатель до 90 % к 2019 году;
3) количество специалистов из числа выпускников программы "Болашак", а также завершивших обучение в престижных казахстанских и зарубежных университетах будет увеличиваться с каждым годом. В 2015 году их количество составит 2 % от общего количества сотрудников, а в перспективе планируется увеличить это число до 18 человек;

4) шақырылған шетелдік мамандар саны 2017 жылға қарай 1 адамды құрайды, 2021 жылға қарай олар 2 адам болады;
5) веб-сайтқа кірушілер санын жыл сайын кемінде 30 %-ға ұлғайту жоспарланып отыр.
4-ҚСБ. Мемлекеттік бағдарламаларды және инвестициялық жобаларды іске асыруға қатысу
"Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға қатысу" стратегиялық бағыты ӘКК-нің мыналарды іске асыруға қатысуын көздейді:
1) БЖК – 2020 бағдарламасы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1145 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында инвестицияларды тарту, арнайы экономикалық аймақтарды дамыту және экспортты ынталандыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарлама;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 маусымдағы № 636 қаулысымен бекітілген "Жұмыспен қамтудың жол картасы 2020";
4) басқа мемлекеттік бағдарламалар.
Осы стратегиялық бағыттың аясында өңірде технология мен инновацияны дамытуды, облысқа инвестиция тартуды, сол сияқты халықтың табысын арттыруды қамтамасыз етуге бағытталған мақсаттарды жүзеге асыру көзделеді.
1-мақсат. Өңірлік инфрақұрылымды дамыту
Міндеттер:
1) инфрақұрылымдық жобаларды жүзеге асыруға қатысу;
2) жылыжай кешенінің құрылысы;
3) көкөніс қоймасының құрылысы;
4) өзіндік логистикалық жүйені кеңейту.
Іс-шаралар:
1) заманауи технология бойынша көкөніс қоймасының құрылысы;
2) көкөністі өсіруде заманауи технологияны пайдалана отырып, қабыршақты жылыжай құрылысы және оны пайдалануға беру;
3) жеке меншік бизнеспен мемлекеттік-жекешелік әріптестік базасында "жасыл экономикаға" өту бойынша инфрақұрылымдық жобаларды жүзеге асыруға қатысу.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) жылыжай кешенін және көкөніс сақтау қоймасының құрылысын аяқтау және оларды пайдалануға беру;
2) әлеуметтік маңызы бар өнімдерді сату бойынша сауда орындарының санын арттыру.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"Өңірлік инфрақұрылымды дамыту" деген 1-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілмек:
1) 2014 жылдың екінші жартыжылдығында жылыжай кешенін және көкөніс сақтау қоймасының құрылысын аяқтау және пайдалануға беру;
2) 2014 жылы әлеуметтік маңызы бар өнімдерді сату бойынша сауда орындарының саны 49 бірлікті құрайды, ал 2023 жылға сауда орындарының саны 139 бірлікке жетеді.
2-мақсат. Автомобиль көлігін газды отынға ауыстыру арқылы экологияны жақсарту
Міндеттер:
1) экологиялық таза отынды пайдаланатын автомобиль көлігін пайдалану инфрақұрылымын дамыту;
2) АГТКС құрылысы арқылы соңғы тұтынушыға газды отынның қолжетімділігін қамтамасыз ету;

4) к 2017 году количество привлеченных зарубежных специалистов будет составлять 1 человек, к 2021 году таковых будет 2 человека;
5) посещаемость веб-сайта планируется увеличивать не менее чем на 30 % ежегодно.
СНД 4. Участие в реализации государственных программ и инвестиционных проектах
Стратегическое направление "Участие в реализации государственных программ" предполагает участие СПК в реализации:
1) программа ДКБ 2020;
2) программа по привлечению инвестиций, развитию специальных экономических зон и стимулированию экспорта в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1145;
3) "Дорожная карта занятости 2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2013 года № 636;
4) другие государственные программы.
В рамках данного стратегического направления предусматривается реализация целей, ориентированных на обеспечение развития технологий и инноваций в регионе, привлечения инвестиций в область, а также повышение доходов населения.
Цель 1. Развитие региональной инфраструктуры
Задачи:
1) участие в реализации инфраструктурных проектов;
2) строительство тепличного комплекса;
3) строительство овощехранилища;
4) расширение собственной логистической сети.
Мероприятия:
1) строительство овощехранилища по современной технологии;
2) строительство и эксплуатация пленочных теплиц с применением современных технологий выращивания овощей;
3) участие в реализации инфраструктурных проектов по переходу к "зеленой экономике" на базе государственно-частного партнерства.
Ключевые показатели деятельности:
1) завершение строительства и сдача в эксплуатацию тепличных производств и овощехранилища;
2) увеличение количества торговых точек по реализации социально значимой продукции.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 1 "Развитие региональной инфраструктуры" будут достигнуты следующие результаты:
1) завершение строительства и сдача в эксплуатацию тепличных производств и овощехранилища планируется во втором полугодии 2014 года;
2) количество торговых точек по реализации социально значимой продукции в 2014 году составляет 49 единиц, к 2023 году количество торговых точек увеличится до 139 единиц.
Цель 2. Улучшение экологии путем перевода автомобильного транспорта на газовое топливо.
Задачи:
1) развитие инфраструктуры эксплуатации автомобильного транспорта, использующего экологически чистое топливо;
2) обеспечение доступности конечному потребителю газового топлива посредством строительство АГНКС;

3) салық және кедендік баж салығын азайту арқылы авто иеленушілерді газды отынға өтуге ынталандыру;
4) автокөлікті газды отынға қайта жабдықтау үшін халыққа қолжетімді кредиттер беру.
Іс-шаралар:
1) халықты газды отынға өтудің негізгі артықшылықтарымен, оны пайдаланудың қауіпсіздігімен таныстыра отырып, PR-науқандар, таныстырулар мен жарнамалық акциялар өткізу;
2) автокөлікті газды отынға қайта жабдықтаумен байланысты бір реттік шығындарды өтеу үшін халыққа қолжетімді кредиттер беру;
3) 5 АГТКС құрылысы;
4) компримацияланған табиғи газға қайта жабдықталған көлікті әкелуге және пайдалануға салынатын салықтық және кедендік баждарды азайту үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық және Кеден комитеттерімен нысаналы жұмыс жүргізу.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) компримацияланған табиғи газға қайта жабдықталған автомобиль көлігінің санын арттыру;
2) Алматы қаласының шегінде 5 АГТКС құрылысы және оларды пайдалануға беру;
3) компримацияланған табиғи газға қайта жабдықталған автомобиль көлігін жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша сервистік қызмет құру.
Межеленген нәтижелер және есептеу әдістемесі:
"Автомобиль көлігін газды отынға ауыстыру арқылы экологияны жақсарту" деген 2-мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде мынадай нәтижелерге қол жеткізілмек:
1) компримацияланған табиғи газға қайта жабдықталған автомобиль көлігінің саны 2023 жылға қарай 44-тен 3034-ке дейін жетеді;
2) 2016 жылға қарай Алматы қаласының шегінде 5 АГТКС құрылысы жоспарлануда;
3) 2016 жылға қарай компримацияланған табиғи газға қайта жабдықталған автомобиль көлігін жөндеу және оларға қызмет көрсету бойынша 3 сервистік қызмет құру жоспарлануда.
Жобаларды қаржыландыру
ӘКК жобаларын қаржыландыру капиталға құйылған инвестицияларды кейіннен қайтара отырып (кірісті қайта инвестициялау), бастапқы капиталдандыру қағидаттарына негізделген.
Қаржыландыру көздері:
1) ӘКК жарғылық капиталы;
2) жергілікті және республикалық бюджет қаражаты;
3) ӘКК қаржылық қызметінен алынған кірістер;
4) қайта инвестицияланған кіріс;
5) тартылған және қарызға алынған капитал;
6) ӘКК акциясын орналастыру арқылы жарғылық капиталды ұлғайту.
Алматы қаласының әкімдігі рентабельді емес активтерді тапсырған кезде осы активтерді сауықтыру жоспарына сәйкес қаржыландыруды қарастырады. Кірістің жеке есебін жүргізу, сауықтыру жоспарын дайындау, ӘКК-нің жобалардан шығуының талаптары мен шарттарын анықтау арқылы ӘКК қаржылық жағдайын жақсарту көзделеді.
Қаржыландыру құралдары:

3) стимулирование автовладельцев к переходу на использование газового топлива путем снижения налоговых и таможенных пошлин;
4) предоставление доступных кредитов населению для переоборудования автотранспорта на газовое топливо.
Мероприятия:
1) проведение PR-кампании, презентаций и рекламных акций по ознакомлению населения с основными преимуществами перехода на газовое топливо, безопасности его применения;
2) предоставление доступных кредитов населению для покрытия разовых расходов, связанных с переоборудованием автотранспорта на газовое топливо;
3) строительство 5 АГНКС;
4) проведение целенаправленной работы с Налоговым и Таможенным комитетами Министерства финансов Республики Казахстан по снижению налоговых и таможенных пошлин на ввоз и эксплуатацию транспорта переоборудованного на компримированный природный газ.
Ключевые показатели деятельности:
1) увеличение количества автомобильного транспорта переоборудованного на компримированный природный газ;
2) строительство и эксплуатация 5 АГНКС в черте города Алматы;
3) создание сервисной службы по ремонту и обслуживанию автомобильного транспорта переоборудованного на компримированный природный газ.
Ожидаемые результаты и методика расчета:
В результате достижения цели 2 "Улучшение экологии путем перевода автомобильного транспорта на газовое топливо" будут достигнуты следующие результаты:
1) количество автомобильного транспорта переоборудованного на компримированный природный газ будет увеличено с 44 до 3034 к 2023 году;
2) планируется построить 5 АГНКС в черте города Алматы к 2016 году;
3) планируется создание 3 сервисных служб по ремонту и обслуживанию автомобильного транспорта переоборудованного на компримированный природный газ к 2016 году.
Финансирование проектов
Финансирование проектов СПК основывается на принципах первичной капитализации, с последующим возвратом инвестиций на капитал (реинвестирование прибыли).
Источники финансирования:
1) уставный капитал СПК;
2) средства местного и республиканского бюджета;
3) доходы, полученные в результате финансовой деятельности СПК;
4) реинвестируемая прибыль;
5) привлеченный и заемный капитал;
6) увеличение уставного капитала посредством размещения акций СПК.
При передаче акиматом города Алматы нерентабельных активов будет предусмотрено финансирование в соответствии с планом по оздоровлению данных активов. Улучшение финансового состояния СПК предполагается посредством ведения раздельного учета доходов, разработки планов оздоровления, определения требований и условия по выходу СПК из проектов.
Инструменты финансирования:

1) қарыздық қаржыландыру;
2) жарғылық капиталға қатысу (оның ішінде, қосымша эмиссия/арттыру арқылы акцияларды/үлестерді сатып алу);
3) ӘКК-ге берілген жылжымайтын мүлік объектілерін жалгерлік пайдалануға тапсыру;
4) ӘКК-ге берілген жылжымайтын мүлік объектілерін сату;
5) қор құралдарын пайдалану.
Еншілес және тәуелді компаниялар үшін қаржыландыру құралдары:
1) ӘКК-дегі жер учаскелерін, жабдықтарды және басқа да активтерді тапсыру арқылы қаржы қаражаты жеткіліксіз компаниялардың жарғылық капиталын ұлғайту;

1) заемное финансирование;
2) участие в уставном капитале (в т.ч. приобретение акций/долей участия путем дополнительной эмиссии/увеличения);
3) передача объектов недвижимости, переданных СПК в арендное пользование;
4) продажа объектов недвижимости, переданных СПК;
5) использование фондовых инструментов.
Инструменты финансирования для дочерних и зависимых компаний:
1) увеличение уставного капитала компаний, не имеющих достаточных финансовых средств путем передачи земельных участков, оборудования и иных активов, имеющихся в СПК;

2) ӘКК активтерін беру бизнес-жоспарлар, техникалық-экономикалық негіздеме және қаржы-экономикалық негіздеме толығымен ұсынылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Жалпы, ӘКК даму стратегиясын жүзеге асыру Алматы қаласының экономикалық дамуының өсуіне, кластерлік тәсіл негізінде бірыңғай экономикалық нарық құруға және ішкі ресурстарды жұмылдыруға тиімді әсер етеді.
Стратегияны жүзеге асыру нәтижесінде бәсекеге қабілетті жаңа өндіріс орындарын құру, өңірдегі жұмыс орындарының санын арттыру, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың экспортқа бағытталған отандық өнімді сату жөніндегі өнімділігін арттыру, рентабельді емес мемлекеттік кәсіпорындар санын азайту, кәсіпкерлік субъектілері өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, Алматы қаласының әлеуметтік және экологиялық мәселелерін шешу межеленіп отыр.
"Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік
корпорациясы"ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының
2014 – 2023 жылдарға арналған
даму стратегиясына қосымша
"Алматы" ӘКК" ҰК" АҚ 2014 – 2023 жылдарға арналған даму
стратегиясының негізгі түйінді көрсеткіштері
1-ҚСБ. Инвесторлар тарту және өңірдің өсу нүктелерінде жаңа өндірістер құру
1-мақсат. Бәсекеге қабілетті, импорт алмастыратын өндірістер құру үшін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде инвестициялар тарту
Р/с №
Атауы

2) передача активов СПК будет осуществляться после предоставления подробных бизнес-планов, технико-экономических и финансово-экономических обоснований.
В целом реализация Стратегии развития СПК окажет эффективное влияние на рост экономического развития города Алматы, мобилизацию внутренних ресурсов и создание единого экономического рынка на основе кластерного подхода.
В результате реализации Стратегии ожидаются создание новых конкурентоспособных производств, увеличение количества рабочих мест в регионе, повышение производительности действующих предприятий по реализации экспортоориентированной отечественной продукции, сокращение количества нерентабельных государственных предприятий, повышение конкурентоспособности продукции субъектов предпринимательства, решение социальных и экологических проблем города Алматы.
Приложение
к Стратегии развития акционерного общества
"Социально-предпринимательская корпорация
"Алматы" на 2014 – 2023 годы
Основные ключевые показатели стратегического развития
АО "НК "СПК "Алматы" на 2014–2023 годы
СНД 1. Привлечение инвесторов и создание новых производств
в точках роста региона
Цель 1. Привлечение инвестиций для создания конкурентоспособных,
экспортоориентированных производств на основе государственно-частного
партнерства
п/п
Наименование