"Қазақстан халқы Ассамблеясының даму тұжырымдамасын (2025 жылға дейінгі) бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 1011 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан халқы Ассамблеясының даму тұжырымдамасын (2025 жылға дейінгі) бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан халқы Ассамблеясының (2025 жылға дейінгі)
даму тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан халқы Ассамблеясын дамуын орта мерзімді перспективада қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан халқы Ассамблеясының (2025 жылға дейінгі) даму тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі үш айлық мерзімде Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі — Жоспар) әзірлесін және бекітсін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар Жоспарды іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
4. «Қазақстан халқы Ассамблеясының (2020 жылға дейінгі) даму тұжырымдамасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 18 сәуірдегі № 552 Жарлығының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 25, 397-құжат) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясының (2025 жылға дейін) даму
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ Мазмұны
1. Паспорт
2. Кіріспе
3. Жағдайды талдау
4. Тұжырымдаманың мақсаты мен міндеттері
5. Қазақстан халқы Ассамблеясының мемлекеттік этносаясатты іске асыру жөніндегі қызметінің негізгі бағыттары
«Қазақстан халқы Ассамблеясы — ол әрі іргетас,
әрі бейбітшілік, рухани келісім мәдениетінің
негізгі қағидаты. Ассамблея - бүкіл азаматтардың
бүкілхалықтық өкілдері мүдделерінің инновациялық
моделі және біздің жас демократияның табысты
құралы».
Қазақстан Республикасының Президенті - Қазақстан
халқы Ассамблеясы Төрағасының ҚХА-ның XXI
Сессиясындағы сөзінен, 2014 жылғы 18 сәуір
1. Паспорт
Атауы: Қазақстан халқы Ассамблеясының (2025 жылға дейінгі) даму тұжырымдамасы (бұдан әрі — Тұжырымдама).
Негізгі әзірлеуші: Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі.
Тұжырымдаманы әзірлеуге Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан халқы Ассамблеясы (бұдан әрі - ҚХА), Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі уәкілі, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты, Қазақстанның азаматтық альянсы, «Қазақстан-2050» жалпыұлттық қозғалысы, «Қазақстанның бас редакторлар клубы» қоғамдық бірлестігі тартылды.
Негізгі орындаушылар: Қазақстан халқы Ассамблеясы (бұдан әрі - ҚХА), ҚХА атқарушы органы ретіндегі Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы «Қоғамдық келісім» республикалық мемлекеттік кәсіпорны және Астана, Алматы қалалары мен облыс әкімдері аппараттарының жанындағы «Қоғамдық келісім» өңірлік коммуналдық мемлекеттік мекемелері, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары, Қазақстан халқы Ассамблеясының өңірлік хатшылықтары, қоғамдық келісім кеңестері, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия, азаматтық қоғам институттары (келісім бойынша).
Іске асыру мерзімдері: 2013 - 2025 жылдар.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Концепции развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 1011
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Концепции развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года)».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении Концепции развития
Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года)
В целях обеспечения развития Ассамблеи народа Казахстана на среднесрочную перспективу ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года) (далее - Концепция).
2. Правительству Республики Казахстан в трехмесячный срок разработать и утвердить План мероприятий по реализации Концепции (далее - План).
3. Центральным государственным и местным исполнительным органам и организациям принять меры по реализации Плана.
4. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 18 апреля 2013 года № 552 «Об утверждении Концепции развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2020 года)» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 25, ст. 397).
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                            Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 декабря 2015 года № 1011
КОНЦЕПЦИЯ
развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года) Содержание
1. Паспорт
2. Введение
3. Анализ ситуации
4. Цели и задачи Концепции
5. Основные направления деятельности Ассамблеи народа Казахстана по реализации государственной этнополитики
«Ассамблея народа Казахстана - это и
фундамент, и основной принцип культуры
мира, духовного согласия. Ассамблея -
это инновационная модель всенародного
представительства интересов всех
граждан и успешный инструмент нашей
молодой демократии».
Из выступления Президента Республики Казахстан-
Председателя Ассамблеи народа Казахстана
на XXI сессии АНК, 18 апреля 2014 года
1. Паспорт
Наименование: Концепция развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2025 года) (далее — Концепция).
Основной разработчик: Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
К разработке привлекались Министерство образования и науки Республики Казахстан, Ассамблея народа Казахстана (далее - АНК), Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан, Уполномоченный по правам человека в Республики Казахстан, Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан, Гражданский альянс Казахстана, Общенациональное движение «Казахстан - 2050», общественное объединение «Клуб главных редакторов Казахстана».
Основные исполнители: Ассамблея народа Казахстана (далее — АНК), Республиканское государственное учреждение «Қоғамдық келісім» при Президенте Республики Казахстан, как исполнительный орган АНК и региональные коммунальные государственнные учреждения «Қоғамдық келісім» при аппаратах акимов городов Астаны, Алматы и областей, центральные государственные и местные исполнительные органы Республики Казахстан, региональные секретариаты Ассамблеи народа Казахстана, советы общественного согласия, Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, институты гражданского общества (по согласованию).
Сроки реализации: 2015 - 2025 годы.

2. Кіріспе
Тұжырымдама «Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Қазақстан халқы Ассамбдеясының ережесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі № 149 Жарлығына, Қазақстанның Ұлт бірлігі доктринасына (бұдан әрі - Доктрина), Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты»«Қазақстан жолы - 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ»«Нұрлы жол - болашаққа бастар жол» атты Қазақстан халқына жолдауларына, «Нұр Отан» партиясының XVI съезінде, ҚХА-ның сессияларында, «100 нақты қадам»: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет» Ұлт жоспарында Қазақстан Республикасының Президенті берген тапсырмаларға сәйкес әзірленді.
Қолданыстағы Қазақстан халқы Ассамблеясының (2020 жылға дейін) даму тұжырымдамасы ойдағыдай іске асырылуда.
Бес институттық реформа шеңберінде Мемлекет басшысы алға қойған қазақстандық бірегейлік пен бірлікті азаматтық қағидат негізінде нығайту жөніндегі міндеттерді, мемлекеттік құрылыстың қазіргі кезеңінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыруды есепке ала отырып ҚХА-ның 2025 жылға дейінгі жаңа даму Тұжырымдамасы әзірленді.
3. Жағдайды талдау
Қазіргі уақытта Н.Ә.Назарбаевтың қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірліктің қазақстандық моделі әлемдегі табысты модельдердің бірі ретінде танылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 маусымдағы № 593 қаулысымен бекітілген Этносаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделін жетілдірудің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы іске асырылды.
ҚХА-ның орта мерзімді кезеңге арналған (2011 жылға дейінгі) стратегиясы, ҚХА даму тұжырымдамасы (2020 жылға дейін) және оның негізгі ережелері орындалды.
Мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам институттарының өзара тиімді іс-қимылы қамтамасыз етілді.
ҚХА-ның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуде этномәдени бірлестіктердің күш-жігері топтастырылды.
Этносаралық жағдайды мониторингтеудің және этносаралық қатынастар саласындағы алдын алу тетіктерінің жүйесі қалыптастырылды.
ҚХА-ның нормативтік құқықтық базасы құрылды.
ҚХА Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 1 наурыздағы Жарлығымен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган ретінде құрылды. Оған этносаралық қатынастарды дамыту және нығайту жөніндегі қызметтерді ведомствоаралық үйлестіру жүктелді.
2007 жылғы конституциялық реформа ҚХА мәртебесін конституциялық орган ретінде бекітті. Қазақстандық этностардың кепілді парламенттік өкілдігі қамтамасыз етілді.
2007 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес ҚХА атауы Қазақстан халқы Ассамблеясы деп өзгертілді.
2008 жылы «Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды, ол ҚХА-ны елдің саяси жүйесіндегі толық құқылы субъект ретінде бекітті, оның этносаралық қатынастар саласындағы қызметінің нормативтік-құқықтық негізін айқындады.
2011 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен ҚХА туралы ереже бекітілді, онда ҚХА-ның және оның қоғамдық құрылымдарының мәртебесі мен өкілеттігі белгіленді.
ҚХА-ның инфрақұрылымы нығайтылды, оның азаматтық қоғам және мемлекеттік билік жүйесіне кірігуі қамтамасыз етілді.
ҚХА жанында қоғамдық қорлар жұмыс істейді, көпфункциялы веб-портал даму үстінде, «Достық-Дружба» журналы жарыққа шығады, Қазақстан Республикасы Ұлттық академиялық кітапханасында ҚХА ресми депозитарийі құрылды.
Мемлекет басшысы - ҚХА Төрағасының тапсырмасы бойынша 2009 жылы ҚХА Ғылыми-сарапшылық кеңесі құрылды. Барлық өңірлерде ЖОО базаларында ҚХА ғылыми-сарапшылық топтары құрылды.
2011 жылы Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында Орталық Азия өңіріндегі этносаралық және конфессияаралық қатынасты зерттеу жөніндегі орталық құрылды, ол Ғылыми-сарапшылық кеңестің жұмыс органы болып табылады.
ҚХА-ның Журналистер клубы құрылды. Өңірлік деңгейде қоғамдық келісім мен бірлікті жария ету бойынша осы сияқты құрылымдар жұмыс істейді.
Барлық деңгейдегі әкімдер мен ірі кәсіпорындар жанынан ҚХА-ның қолдауымен қоғамдық келісім кеңестері құрылды.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен 2014 жылы ҚХА қызметін қамтамасыз ету жөніндегі атқарушы орган ретінде Қазақстан Республикасының Президенті жанынан «Қоғамдық келісім» республикалық мемлекеттік кәсіпорны құрылды. Өңірлік деңгейде Астана және Алматы қалалары, облыс әкімдерінің аппараттары жанынан «Қоғамдық келісім» коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындары құрылды.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен 2015 жыл ҚХА жылы деп жарияланды.

2. Введение
Концепция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об Ассамблее народа Казахстана», Указом Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года № 149 «О Положении об Ассамблее народа Казахстана», Доктриной национального единства Казахстана (далее -Доктрина), посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства», Казахстанский путь-2050: единая цель, единые интересы, единое будущее»; «Нұрлы жол – путь в будущее», поручениями Президента Республики Казахстан, данными на XVI съезде партии «Нұр Отан», сессиях АНК, в Плане нации «100 конкретных шагов: современное государство для всех».
Действующая концепция развития Ассамблеи народа Казахстана (до 2020 года) успешно реализуется.
С учетом задач, поставленных Главой государства в рамках пяти институциональных реформ по укреплению казахстанской идентичности и единства на принципе гражданства, реализации общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» на новом этапе государственного строительства, разработана новая Концепция развития АНК до 2025 года.
3. Анализ ситуации
В настоящее время казахстанская модель общественного согласия и общенационального единства Назарбаева НА. признана одной из успешных моделей в мире.
Реализована Программа совершенствования казахстанской модели межэтнического и межконфессионального согласия на 2006-2008 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2006 года № 593.
Стратегия АНК на среднесрочный период (до 2011 года), Концепция развития АНК (до 2020 года) и основные ее положения исполнены.
Обеспечено эффективное взаимодействие государственных органов и институтов гражданского общества.
Интегрированы усилия этнокультурных объединений в достижении целей и задач АНК.
Эффективно функционирует система мониторинга межэтнической ситуации и упреждающих механизмов в сфере межэтнических отношений.
Сформирована нормативная правовая база АНК.
Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 1995 года АНК была создана как консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан. На нее возложена межведомственная координация деятельности по развитию и укреплению межэтнических отношений.
Конституционная реформа 2007 года закрепила статус АНК в качестве конституционного органа. Казахстанским этносам обеспечено гарантированное парламентское представительство.
В 2007 году в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан АНК переименована в Ассамблею народа Казахстана.
В 2008 году принят Закон Республики Казахстан «Об Ассамблее народа Казахстана», который закрепил АНК в качестве полноправного субъекта политической системы страны, определил нормативные правовые основы ее деятельности в сфере межэтнических отношений.
В 2011 году Указом Президента Республики Казахстан утверждено Положение об АНК, где закреплены статус и полномочия АНК и ее общественных структур.
Укреплена инфраструктура АНК, обеспечена ее интеграция в систему гражданского общества и государственной власти.
При АНК функционируют общественные фонды, развивается многофункциональный веб-портал, выпускается журнал «Достық-Дружба», в Национальной академической библиотеке Республики Казахстан создан депозитарий АНК.
По поручению Главы государства - Председателя АНК в 2009 году создан научно-экспертный совет АНК. Во всех регионах на базе ВУЗов созданы научно-экспертные группы АНК.
В 2011 году в Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан создан Центр по изучению межэтнических и межконфессиональных отношений в Центрально-Азиатском регионе, который является рабочим органом научно-экспертного совета.
Создан клуб журналистов АНК. На региональном уровне действуют аналогичные структуры по освещению общественного согласия и единства.
При акимах всех уровней и на крупных предприятиях под эгидой АНК сформированы советы общественного согласия.
Указом Президента Республики Казахстан в 2014 году создано Республиканское государственное учреждение «Қоғамдық келісім» при Президенте Республики Казахстан как исполнительный орган по обеспечению деятельности АНК. На региональном уровне созданы коммунальные государственные учреждения «Қоғамдық келісім» при аппаратах акимов областей, гг. Алматы и Астаны.
Указом Президента Республики Казахстан 2015 год объявлен годом АНК.

ҚХА қоғамдық келісім мен бірліктің қазақстандық моделін шет елдерде насихаттау жұмыстарын жолға қойды. Қазақстандық модель ЕҚЫҰ-ға қатысушы елдердің 56 тілінде таныстырылды және Қазақстан Республикасының шет елдердегі елшіліктеріне таратылды. Шетелдік әріптестердің өтініші бойынша ҚХА Хатшылығында әлемнің 20-дан астам елінен келген сарапшылар, ғалымдар, дипломаттар, журналистер және ҮЕҰ үшін қазақстандық моделдің 60-тан астам таныстырылымы өткізілді.
ЕҚЫҰ-ның Аз ұлттар ісі жөніндегі жоғарғы комиссарымен, Жаһандық диалог және ынтымақтастық орталығымен, Қырғызстан халқы Ассамблеясымен, Ресей халқы Ассамблеясымен ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қойылды.
Ұлыбританияның Лондон қаласында Қазақстандық бейбітшілік және келісім орталығы ашылды.
2014 жылы Ассамблея мен АӨСШК арасындағы өзара түсіністік туралы меморандумға қол қойылды.
Қазақстан этносаясатының мынадай артықшылықтары қалыптастырылды:
Біріншіден, елдің Тұңғыш Президенті - Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың орнықты саясатының арқасында этностық және діни тиесілілігіне қарамастан азаматтық тең құқықты іске асырудың тетіктері жасалды және жетілдіріліп келеді, азаматтық қағидат негізінде қазақстандық бірегейлік пен бірлік қалыптастырылып, нығая түсуде.
Екіншіден, Қазақстандағы этностардың өкілдігі және олардың мүдделерін іске асыру ең жоғары мемлекеттік деңгейде жүзеге асырылады - Конституцияның кепілі ел Президенті ҚХА төрағасы болып табылады.
ҚХА жоғары органының — сессиялардың шешімдерін барлық мемлекеттік органдардың қарауы және орындауы міндетті.
Үшіншіден, ел Парламентіндегі этностардың кепілді өкілдігі ҚХА-ның Мәжіліске 9 депутат сайлауы арқылы қамтамасыз етілген.
Төртіншіден, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын өзек еткен қазақстандық бірегейлік пен бірліктің құндылық негізі қалыптастырылды.
Бесіншіден, мемлекет этностардың тілі, дәстүрлері мен мәдениетін дамыту үшін жағдай жасады және қолдау көрсетіп келеді.
Алтыншыдан, бірегейлік пен бірліктің қазақстандық моделі азаматтық бастамашылдықтың, азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің сындарлы диалогының негізінде дамиды.
Қазақстанда этносаралық қатынастар саласында халықаралық стандарттар шеңберінде жалпыға бірдей танылған барлық негізгі нормалар енгізілді.
Жалпы, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлікті қамтамасыз ету мен нығайтудың тиімді саяси-құқықтық және институттық - басқару жүйесі жұмыс істеп тұр.
Жаһандық экономиканың және әлемдік саясаттың қазіргі даму үрдісі жаңа қауіп-қатерлер туғызып отыр.
XXI ғасырдың жаңа сын-қатерлері - әлемдік экономиканың турбуленттілігі, қазіргі халықаралық қақтығыстардағы этнодіни фактор рөлінің өсуі, көші-қон ағыны мен босқындардың артуы — Қазақстан халқының бірлігін, ұйымшылдығын және патриотизмін одан әрі нығайтуды талап етеді.
Азаматтық қағидатында қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайтудағы және «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарын, қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлікті, «Қазақстан - 2050» стратегиясындағы міндеттерді шешуге ұмтылуды, сондай-ақ бес институционалдық реформаны жүзеге асыру ісіне белсене қатысу бойынша ҚХА-ның рөлін айқындауда түбегейлі жаңа тәсіл қажет.

В АНК выстроена работа по популяризации казахстанской модели общественного согласия и единства за рубежом. Казахстанская модель презентована на 56 языках стран-участниц ОБСЕ и распространена в посольствах Республики Казахстан за рубежом. По просьбе зарубежных партнеров, в Секретариате АНК проведено более 60 презентаций казахстанской модели для экспертов, ученых, дипломатов, журналистов и НПО из более чем 20 стран мира.
Подписаны меморандумы о сотрудничестве с Верховным комиссаром ОБСЕ по делам национальных меньшинств, Центром глобального диалога и сотрудничества, Ассамблеей народа Кыргызстана, Ассамблеей народов России.
В Великобритании в г. Лондоне открыт Казахстанский центр мира и согласия.
В 2014 году состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Ассамблеей и СВМДА.
Сформированы следующие преимущества казахстанской этнополитики:
Во-первых, благодаря целенаправленной политике Первого Президента страны, Лидера Нации Назарбаева Н.А. созданы и совершенствуются механизмы реализации гражданского равноправия, независимо от этнической и религиозной принадлежности, сформирована и укрепляется казахстанская идентичность и единство на принципе гражданства.
Во-вторых, представительство и реализация интересов казахстанских этносов осуществляются на высшем государственном уровне  - Председателем АНК является Президент страны, гарант Конституции.
Решения высшего органа АНК - сессии - обязательны к рассмотрению и исполнению всеми государственными органами.
В-третьих, гарантированное представительство этносов в Парламенте страны обеспечивается избранием АНК 9 депутатов Мажилиса.
В-четвертых, сформирована ценностная основа казахстанской идентичности и единства, базирующаяся на общенациональной патриотической идее «Мәңгілік Ел».
В-пятых, государством созданы условия и оказывается поддержка для развития языка, традиций и культуры этносов.
В-шестых, казахстанская модель идентичности и единства развивается на основе гражданской инициативы и конструктивного диалога институтов гражданского общества и государства.
В Казахстане внедрены все основные общепризнанные нормы в рамках международных стандартов в сфере межэтнических отношений.
В целом, функционирует эффективная политико-правовая и институционально-управленческая система обеспечения и укрепления общественного согласия и общенационального единства.
Современные тенденции развития глобальной экономики и мировой политики порождают новые угрозы и риски.
Новые вызовы XXI века - турбулентность мировой экономики, рост роли этнорелигиозного фактора в современных международных конфликтах, нарастание миграционных потоков и беженцев — требуют дальнейшего укрепления единства, сплоченности и патриотизма народа Казахстана.
Необходим новый концептуальный подход к определению роли АНК в укреплении казахстанской идентичности и единства на принципах гражданства и ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел», общественного согласия и общенационального единства, нацеленности на решение задач Стратегии «Казахстан-2050», а также по активному участию АНК в реализации пяти институциональных реформ.

4. Тұжырымдаманың мақсаты мен міндеттері
Тұжырымдаманың мақсаты ҚХА институтын конституциялық орган ретінде одан әрі дамыту; оның азаматтық қағидат негізінде қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайтудағы, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарын ілгерілетудегі, Болашағы біртұтас ұлтты қалыптастырудағы рөлін арттыру.
Тұжырымдаманың негізгі міндеттері:
1) «Қазақстан - 2050» стратегиясын ойдағыдай жүзеге асырудың түйінді факторы ретінде қоғамдық келісімді, қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту бойынша барлық деңгейдегі мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам институттарының жұмысын үйлестіруші ретіндегі ҚХА рөлін күшейту;
2) қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірлікті нығайту үшін мемлекет иен этномәдени және басқа да қоғамдық бірлестіктердің өзара іс-қимылының жаңа форматтарын енгізу;
3) Қазақстан халқының мәдениетін, тілдерін және дәстүрлерін дамытудағы шоғырландырушы фактор ретінде мемлекеттік тілдің рөлін нығайту;
4) болашағы біртұтас ұлтты қалыптастыру және жалпықазақстандық құндылықтарды нығайту мақсатында үш тілде білім беруді енгізуге жәрдемдесу;
5) бірегейлік пен бірліктің қазақстандық моделін шет елдерде тұратын отандастарымыздың, Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің қатысуымен халықаралық қоғамдастықта кеңінен таныту;
6) халықаралық ұйымдармен және шетел мемлекеттерінің азаматтық қоғам институттарымен ҚХА-ның өзара іс-қимылы;
7) этномәдени бірлестіктердің жалпымемлекеттік кешенді міндеттерді шешуге белсене қатысуы.
Тұжырымдаманың құндылық негіздері «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясы, қазақстандық бірегейлік пен бірлікті азаматтық қағидат негізінде нығайту мен дамыту болып табылады.
5. Мемлекеттік этносаясатты іске асыру бойынша Қазақстан халқы
Ассамблеясы қызметінің негізгі бағыттары
Мемлекеттік этносаясатты қалыптастыру және іске асыру бойынша ҚХА қызметінің басымдықтары: қазақстандық бірегейлік пен бірлікті азаматтық қағидат негізінде нығайту мен дамыту, мемлекеттік этносаясатты іске асыруға атсалысу, ҚХА институтын нығайту.
1. Қазақстандағы бірегейлік пен бірлікті азаматтық қағидат
негізінде нығайту және дамыту саласында
Бес институттық реформаны ойдағыдай іске асыру «Бір ел - бір тағдыр» қағидаты бойынша қоғамның топтасуы мен бірлігіне негізделген.
ҚХА-ның қызметі мынадай түйінді бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) ҚХА-ның қоғамдық құрылымдарын «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясы мен жалпыға ортақ еңбек қоғамы идеясының құндылықтарын ілгерілету және кеңінен таныту ісіне жұмылдыру;
2) мемлекеттің стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін іске асыру процесінде этномәдени бірлестіктермен және азаматтармен жұмыс жүргізудің жаңа нысандарын енгізу;

4. Цели и задачи Концепции
Целями Концепции являются дальнейшее развитие института АНК как конституционного органа; повышение ее роли в укреплении казахстанской идентичности и единства на принципе гражданства, продвижении ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік Ел» и формировании Нации единого будущего.
Основными задачами Концепции являются:
1) усиление роли АНК в качестве координатора работы государственных органов всех уровней и институтов гражданского общества по укреплению общественного согласия, казахстанской идентичности и единства как ключевого фактора успешной реализации Стратегии «Казахстан-2050»;
2) внедрение новых форматов взаимодействия государства и этнокультурных и иных общественных объединений для укрепления общественного согласия и общенационального единства;
3) укрепление роли государственного языка как консолидирующего фактора, развитие культур, языков и традиций народа Казахстана;
4) содействие внедрению трехъязычного образования в целях формирования нации единого будущего и укрепления общеказахстанских ценностей;
5) популяризация казахстанской модели идентичности и единства в международном сообществе с участием соотечественников, проживающих за рубежом, и диппредставительств Республики Казахстан;
6) взаимодействие АНК с международными организациями и институтами гражданского общества зарубежных государств;
7) активное участие этнокультурных объединений в решении комплекса общегосударственных задач.
Ценностными основами Концепции выступают общенациональная патриотическая идея «Мәңгілік ел», укрепление и развитие казахстанской идентичности и единства на принципе гражданства.
5. Основные направления деятельности Ассамблеи народа
Казахстана по реализации государственной этнополитики
Приоритетами деятельности АНК по формированию и реализации государственной этнополитики определены: укрепление и развитие казахстанской идентичности и единства на принципе гражданства, содействие реализации государственной этнополитики, укрепление института АНК.
1. В области укрепления и развития казахстанской
идентичности и единства на принципе гражданства
Успешная реализация пяти институциональных реформ основана на консолидации и единстве общества по принципу «Одна страна - одна судьба».
Деятельность АНК осуществляется по следующим ключевым направлениям:
1) привлечение общественных структур АНК к продвижению и популяризации ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» и идеи общества всеобщего труда;
2) внедрение новых форм работы с этнокультурными объединениями и гражданами в процессе реализации стратегических целей и задач государства;

3) қайырымдылық, медиация және қоғамдық бақылау саласында ҚХА жұмысының жаңа бағыттарын дамыту;
4) Қазақ тілінің ұлттық корпусын - мемлекеттік тілді одан әрі дамытуды қамтамасыз ететін ашық, үнемі толықтырылып отыратын инновациялық ақпараттық-анықтамалық жүйесін қалыптастыруға жәрдемдесу;
5) мемлекеттік тілді оқыту, оның ішінде қазақстандық этностарға мемлекеттік тілді жеделдетіп оқыту жөніндегі «Тілдарын» оқу-әдістемелік кешені негізінде этномәдени бірлестіктер мен Достық үйлері жанындағы этноағарту кешендерінің қызметін жаңғырту;
6) Қазақстан халқының ортақ тарихи-мәдени мұрасын қолдау, сақтау және насихаттау;
7) Қазақстанның көп этносты халқының қалыптасу тарихы және тәуелсіздікті нығайтудағы этностардың рөлі туралы ілімді тарату.
2. Мемлекеттік этносаясатты іске асыруға жәрдемдесу саласында
Республика деңгейінде мынадай шараларды іске асыру қамтамасыз етіледі:
1) Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жолдауларын, «Қазақстан — 2050: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» стратегиясын, «Нұрлы жол - болашаққа бастар жол» жаңа экономикалық саясатын, Мемлекет басшысы Н.Ә. Назарбаевтың «100 нақты қадам»: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет» Ұлт жоспарын түсіндіру;
2) «100 нақты қадам»: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет» Ұлт жоспарын іске асыру жұмыстарына этномәдени бірлестіктер мен жұртшылықтың белсене қатысуы;
3) мемлекеттік бағдарламаларды, стратегиялық жұмыс жоспарларын қалыптастыру мен іске асыру кезінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар үшін қазақстандық бірегейлік пен бірлікті, қоғамдық келісімді нығайту саласында ұсыныстар әзірлеу;
4) Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісіндегі ҚХА-ның депутаттық тобының тәжірибесін жергілікті өкілді органдарға тарату;
5) әлеуметтік мәселелерді анықтау және алдын ала шешу бойынша мемлекеттік және үкіметтік емес ұйымдардың өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру;
6) қоғамдық келісім кеңестерінің қоғамдық бақылау саласындағы жұмысын жандандыру;
7) қазақстандық қоғамдағы отбасы институтын, дәстүрлі отбасылық құндылықтарды, достық пен бірлікті насихаттауға этномәдени және қоғамдық ұйымдарды кеңінен тарту;
8) әлеуметтік лифт жүйесін, соның ішінде азаматтарды, әсіресе жастарды мемлекеттік қызметке тарту үшін жетілдіру.
Мемлекеттік этносаясатты іске асырудың нормативтік құқықтық базасын дамытудың маңызды бағыттары:
1) ҚХА туралы заңнаманы жетілдіру;
2) ҚХА-ның Қазақстан Республикасының Парламентімен ынтымақтастық тетігін, қоғамдық келісім мен бірлікті нығайту бойынша Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіндегі ҚХА-ның депутаттық тобымен ҚХА-ның өзара іс-қимылын жетілдіру;

3) развитие новых направлений работы АНК в области благотворительности, медиации и общественного контроля;
4) содействие формированию Национального корпуса казахского языка - открытой, постоянно пополняемой инновационной информационно-справочной системы, обеспечивающей дальнейшее развитие государственного языка;
5) модернизация деятельности этнопросветительских комплексов при этнокультурных объединениях и домах дружбы по изучению государственного языка, в том числе на основе учебно-методического комплекса по ускоренному обучению государственному языку казахстанских этносов «Тілдарын»;
6) поддержка, сохранение и популяризация общего историко-культурного наследия народа Казахстана;
7) распространение знаний об истории формирования полиэтничного народа Казахстана и роли этносов в укреплении независимости.
2. В области содействия реализации государственной этнополитики
Обеспечивается реализация следующих мер на республиканском уровне:
1) разъяснение посланий Главы государства народу Казахстана, Стратегии «Казахстан-2050: новый политический курс состоявшегося государства», новой экономической политики «Нұрлы жол – путь в будущее», Плана нации  Главы государства Назарбаева Н.А. «100 конкретных шагов: современное государство для всех»;
2) активное участие в работе по реализации Плана нации «100 конкретных шагов: современное государство для всех» этнокультурных объединений и общественности;
3) выработка предложений для центральных государственных и местных исполнительных органов в сфере укрепления казахстанской идентичности и единства, общественного согласия при формировании и реализации государственных программ, стратегических планов работы;
4) распространение опыта депутатской группы АНК Мажилиса Парламента Республики Казахстан в местных представительных органах;
5) совершенствование механизмов взаимодействия государственных и неправительственных организаций по выявлению и превентивному разрешению социальных вопросов;
6) активизация работы советов общественного согласия в сфере общественного контроля;
7) широкое привлечение этнокультурных и общественных объединений к популяризации института семьи, традиционных семейных ценностей, дружбы и единства в казахстанском обществе;
8) совершенствование системы социальных лифтов, в том числе для привлечения на государственную службу граждан, особенно молодежи.
Важным направлением является развитие нормативной правовой базы реализации государственной этнополитики:
1) совершенствование законодательства об АНК;
2) развитие механизмов сотрудничества АНК с Парламентом Республики Казахстан, взаимодействия АНК с депутатской группой АНК в Мажилисе Парламента Республики Казахстан по укреплению общественного согласия и единства;

3) этносаралық және конфессияаралық қатынастар саласындағы заңнаманы бұзудың профилактикасы бойынша құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды нығайту;
4) халықтың саяси-құқықтық мәдениетін көтеру, ксенофобия, экстремизм көріністеріне төзбеушілік көзқарасты қалыптастыру;
5) қазақстандық бірегейлік пен бірлік саласында бірыңғай стандарттар әзірлеп, әлеуметтік-лингвистикалық ұғымдар қалыптастыру және олардың біркелкі пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту саласында өңірлік деңгейде жергілікті атқарушы органдардың қызметін жаңғырту жүзеге асырылуда, ол мынаны көздейді:
1) өңірлік ассамблеялардың, Астана, Алматы қалалары мен облыс әкімдерінің аппараттары жанындағы «Қоғамдық келісім» КММ-ге, ҚХА-ның қоғамдық құрылымдарының қызметіне қазіргі заманғы басқару әдістерін енгізу;
2) мемлекеттік қызметшілердің, сондай-ақ этномәдени бірлестіктердің басшылары мен өкілдерінің біліктілігін Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының базасында арттыру жүйесін жетілдіру;
3) «Бейбітшілік пен келісімнің жол картасы» мега-жобасы шеңберінде өңірлердің ҚХА-лары арасында қайырымдылық, медиация және қоғамдық бақылау мәселелері бойынша тәжірибе алмасуды қамтамасыз ету.
ҚХА қызметін ақпараттық қамтамасыз ету саласында мынадай шаралар іске асырылады:
1) БАҚ-та, Интернетте, жаңа буын масс-медиасында, сондай-ақ әлеуметтік желілерде бес институттық реформаны іске асыру барысы туралы, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарын және қазақстандық бірегейлік пен бірлікті ілгерілету бойынша түсіндіру жұмыстары;
2) ҚХА-ның ақпараттық ресурстарын дамыту, «болашағы біртұтас ұлт» ақпараттық науқанын, «Болашаққа 100 қадам» медиа-жоспарын іске асыруға, «100kadam.kz» сайтын контенттік тұрғыдан толықтыруға жәрдемдесу;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық брендін, «Ұлы дала Елі» елдік брендін ел ішінде және шет елдерде насихаттау жөніндегі жобаларды жүзеге асыру;
4) масс-медиамен өзара іс-қимыл саласындағы жұмысты жаңғырту: ҚХА журналистер клубы негізінде журналистер үшін практикалық семинарлар, «Шаңырақ» жыл сайынғы этножурналистика байқауын және ҚХА медиа-форумын (екі жылда бір рет) өткізу;
5) Қазақстан Республикасының шетелдегі дипломатиялық өкілдіктерінің, сондай-ақ шетелде тұратын отандастардың әлеуетін пайдалана отырып, қазақстандық бірегейлік пен бірлік моделін шетелдік БАҚ-та кеңінен таныту жөніндегі ақпараттық жұмысты күшейту;
6) этностық БАҚ-тың дамуына қолдау көрсету.
Білім беру саласында мынадай іс-шаралар кешені қамтамасыз етіледі:

3) укрепление взаимодействия с правоохранительными органами по профилактике нарушений законодательства в сфере межэтнических и межконфессиональных отношений;
4) повышение правовой культуры населения, формирование неприятия к проявлениям ксенофобии, экстремизма;
5) разработка единых стандартов и социолингвистических понятий в сфере казахстанской идентичности и единства и обеспечение их единообразного использования.
На региональном уровне осуществляется модернизация деятельности местных исполнительных органов в сфере укрепления казахстанской идентичности и единства, которая предусматривает:
1) внедрение современных методов менеджмента в деятельность региональных ассамблей, КГУ «Қоғамдық келісім» при аппаратах акимов гг. Астаны, Алматы и областей, общественных структур АНК;
2) совершенствование системы повышения квалификации государственных служащих, а также руководителей и представителей этнокультурных объединений на базе Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
3) обеспечение обмена опытом между АНК регионов по вопросам благотворительности, медиации и общественного контроля в рамках общественного мега-проекта «Дорожная карта мира и согласия».
В сфере информационного обеспечения деятельности АНК реализуются следующие мероприятия:
1) разъяснительная работа в СМИ, Интернете, масс-медиа нового поколения, а также в социальных сетях о ходе реализации пяти институциональных реформ, по продвижению ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» и казахстанской идентичности и единства;
2) развитие информационных ресурсов АНК, содействие в реализации информационной кампании «нация единого будущего», медиа-плана «100 шагов в будущее», контентном наполнении сайта «lOOkadam.kz»;
3) реализация проектов, направленных на продвижение национального бренда Республики Казахстан, странового бренда «Өлы Дала Елі» внутри страны и за рубежом;
4) модернизация работы в сфере взаимодействия с масс-медиа: проведение практических семинаров для журналистов на базе клуба журналистов АНК, ежегодного конкурса этножурналистики «Шанырак» и медиа-форума АНК (раз в два года);
5) усиление информационной работы по популяризации модели казахстанской идентичности и единства в зарубежных СМИ с использованием потенциала зарубежных диппредставительств Республики Казахстан, а также соотечественников, проживающих за рубежом;
6) содействие развитию этнических СМИ.
В сфере образования обеспечивается следующий комплекс мероприятий:

1) барлық деңгейдегі білім беру мекемелерінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын оқытуға қолдау көрсету;
2) «Қазақстан 2020: болашаққа жол» 2020 жылға дейінгі мемлекеттік жастар саясаты тұжырымдамасының екінші кезеңін, оның ішінде жастарды қоғамдық келісім мен бірлікті нығайтуға бағытталған жобаларды іске асыруға тарту жолымен іске асыруға қатысу;
3) жалпыға ортақ еңбек қоғамы идеясын іске асыру бойынша этномәдени бірлестіктер мен ҚХА кәсіпкерлер қауымдастығының белсенді жұмыс жүргізуі;
4) қазақстандық құндылықтарды зерттеу және жастар арасында бірлік пен келісім құндылықтарының сабақтастығын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасының қорымен өзара іс-қимыл жасау;
5) ҚХА-ның республикалық лекторийі негізінде «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын дәріптеу және ілгерлету бойынша ғылыми-білім беру семинарларын ұйымдастыру.
Мәдениет саласында ҚХА қызметінде мынадай бағыттарға назар аударылатын болады:
1) елде және шет елдерде, оның ішінде Қазақстан этностарының тарихи шыққан елдерінде қазақстандық мәдениетті дәріптеу;
2) «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарын, сондай-ақ елдің мәдени мұрасын кеңінен танытуға мүмкіндік беретін туризмді ілгерілетуге қатысу;
3) мәдениет пен халықтық қолданбалы өнерді дамытуға жәрдемдесу;
4) Қазақ ұлттық электрондық кітапханасының қорын, Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасындағы және облыстық кітапханалардағы ҚХА депозитарийін кеңейту;
Мынадай бағыттардағы халықаралық ынтымақтастық:
1) бірегейлік пен бірліктің қазақстандық моделін, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын танымал ету бойынша шет елдермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
2) бірегейлік пен бірлікті нығайту саласындағы халықаралық тәжірибені зерделей отырып, Қазақстан үшін практикалық ұсынымдар әзірлеу;
3) шетелде тұратын отандастарды ана тілін, мәдениетін, ұлттық дәстүрін сақтау және дамыту, тарихи Отанымен байланыстарын нығайту тұрғысынан қолдау;
4) Еуразиялық экономикалық одақ, ШЫҰ, АӨСШК, ТҮРКСОЙ елдерімен екіжақты мәдени-гуманитарлық байланыстарды нығайту;
5) Қазақстан этностарының тарихи шыққан елдерімен диалогын дамытуға және ынтымақтастығын кеңейтуге қолдау көрсету.
3. ҚХА институтын нығайту саласында
ҚХА Болашағы біртұтас ұлтты қалыптастыру бойынша қайырымдылық қызметтің, медиацияның, қоғамдық бақылаудың және үкіметтік емес ұйымдардың қызметтерін қоғамдық үйлестірушісі болады.
Мынадай шараларды іске асыру көзделген:
1) ҚХА-ның, «Қоғамдық келісім» РММ-ның, олардың аумақтық құрылымдарының ұйымдық құрылымы мен жұмыс істеу тетіктерін одан әрі жетілдіру;

1) содействие изучению общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» в учреждениях образования всех уровней;
2) участие в реализации второго этапа Концепции государственной молодежной политики до 2020 года «Казахстан 2020: путь в будущее», в том числе путем привлечения молодежи к реализации проектов, направленных на укрепление общественного согласия и единства;
3) активная работа этнокультурных объединений и ассоциации предпринимателей АНК по реализации идеи общества всеобщего труда;
4) взаимодействие с Фондом Первого Президента Республики Казахстан - Лидера нации по изучению казахстанских ценностей и обеспечению преемственности ценностей единства и согласия в молодежной среде;
5) организация научно-образовательных семинаров по популяризации и продвижению общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» на базе республиканского лектория АНК.
В сфере культуры деятельность АНК концентрируется на следующих направлениях:
1) популяризация казахстанской культуры в стране и за рубежом, в том числе в странах исторического происхождения этносов Казахстана;
2) участие в продвижении туризма, способствующего популяризации ценностей общенациональной идей «Мәңгілік ел», а также культурного наследия страны;
3) содействие развитию культуры и народно-прикладного искусства;
4) расширение фонда Казахской национальной электронной библиотеки, депозитария АНК в Национальной академической библиотеке Республики Казахстан и областных библиотеках.
Международное сотрудничество по направлениям:
1) взаимодействие с зарубежными странами и международными организациями по популяризации казахстанской модели идентичности и единства и общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел»;
2) изучение международного опыта в сфере укрепления идентичности и единства с выработкой практических рекомендаций для Казахстана;
3) поддержка соотечественников, проживающих за рубежом, по сохранению и развитию родного языка, культуры, национальных традиций, укреплению связей с исторической Родиной;
4) укрепление двусторонних культурно-гуманитарных связей со странами Евразийского экономического союза; ШОС, СВМДА, ТЮРКСОЙ;
5) содействие в развитии диалога и расширении сотрудничества этносов Казахстана со странами их исторического происхождения.
3. В области укрепления института АНК
АНК станет общественным координатором благотворительной деятельности, медиации, общественного контроля и деятельности неправительственных организаций по формированию Нации единого будущего.
Предусмотрена реализация следующих мер:
1) дальнейшее совершенствование организационной структуры и механизмов работы АНК, РГУ «Қоғамдық келісім», их территориальных структур;

2) қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту, Қазақстан Республикасының Президенті - ҚХА Төрағасы тапсырмаларының уақтылы әрі  сапалы орындалуын бақылауды қамтамасыз ету бойынша жүйелі мониторингті, сондай-ақ мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
3) «100 нақты қадам»: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет» Ұлт жоспарының «Бірегейлік және бірлік» бөліміндегі іс-шараларды іске асыруда ҚХА, «Қоғамдық келісім» КММ өңірлік құрылымдарының жауапкершілігін арттыру;
4) ҚХА Төрағасының этномәдени бірлестіктерден тағайындалатын орынбасарлары қызметтерінің тиімділігін арттыру;
5) ҚХА Кеңесінің қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту мен дамытудағы және «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асырудағы рөлін күшейту;
6) Болашағы біртұтас ұлтты қалыптастыру жөніндегі міндеттерді ескере отырып, ҚХА ғылыми-сарапшылық кеңесінің және оның өңірлердегі ғылыми-сарапшылық топтарының, ҚХА кафедраларының қызметін жаңғырту;
7) ҚХА іске асыратын жобаларды сараптамалық сүйемелдеуді күшейту;
8) этносаралық қатынастар саласындағы статистикалық деректер қорын қалыптастыру және мониторинг жүйесін жетілдіру, ел басшылығына арналған ұсыныстарды дайындау кезінде жаңа тәсілдерді енгізу;
9) ҚХА жанынан медиация жөніндегі құрылымдарды қалыптастыру және медиация рәсімдерін қоғамдық келісім мен бірлік саласындағы мәселелерді шешуге пайдалану жұмыстарын жандандыру;
10) қоғамдық бақылау және қайырымдылық саласында ҚХА-ның қоғамдық келісім жөніндегі кеңесінің, дәстүрлі отбасылық құндылықтарды нығайтуда ҚХА Аналар кеңесінің рөлін күшейту;
11) достық үйлеріне, этноағарту кешендері мен этномәдени бірлестіктерге консультативтік көмек пен әдістемелік қолдау көрсетуді ұйымдастыру.
6. Тұжырымдаманы іске асыру тетіктері және ресурстық
қамтамасыз ету
Негізгі орындаушылар: ҚХА, ҚХА атқарушы органы ретіндегі Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы «Қоғамдық келісім» республикалық мемлекеттік кәсіпорны және Астана, Алматы қалалары мен облыс әкімдері аппараттарының жанындағы «Қоғамдық келісім» өңірлік коммуналдық мемлекеттік мекемелері, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары, Қазақстан халқы Ассамблеясының өңірлік хатшылықтары, қоғамдық келісім кеңестері, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия, азаматтық қоғам институттары (келісім бойынша).
Тұжырымдама ережелері заң актілері, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, сондай-ақ ҚХА сессияларының қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Президенті — ҚХА Төрағасының тапсырмалары негізінде қалыптастырылатын арнайы іс-қимыл және іс-шаралар жоспарларын әзірлеу арқылы іске асырылатын болады.
Мұндай іс-шаралар жоспарларын өңірлік ассамблеялар әзірлейтін болады және оларды төрағалары бекітеді.
ҚХА Хатшылығы Мемлекет басшысына орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Тұжырымдаманы, сондай-ақ «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын жүзеге асыру жөніндегі жұмыстары туралы жыл сайын есеп береді.
Тұжырымдаманы іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылатын болады.

2) осуществление системного мониторинга, а также координация деятельности государственных органов по обеспечению укрепления казахстанской идентичности и единства, контроля своевременного и качественного исполнения поручений Президента Республики Казахстан - Председателя АНК;
3) повышение ответственности региональных структур АНК, КГУ «Қоғамдық келісім» за реализацию мероприятий раздела «Идентичность и единство» Плана нации «100 конкретных шагов: современное государство для всех»;
4) повышение эффективности деятельности заместителей Председателя АНК, назначаемых от этнокультурных объединений;
5) усиление роли Совета АНК в укреплении и развитии казахстанской идентичности и единства, реализации общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел»;
6) модернизация деятельности научно-экспертного совета АНК и его научно-экспертных групп в регионах, кафедр АНК с учетом задач по формированию Нации единого будущего;
7) усиление экспертного сопровождения реализуемых проектов АНК;
8) дальнейшее развитие статистических баз данных и совершенствование системы мониторинга сферы межэтнических отношений, внедрение новых подходов при подготовке предложений для руководства страны;
9) активизация работы по формированию при АНК структур по медиации и использованию процедур медиации в разрешении вопросов в сфере общественного согласия и единства;
10) усиление роли советов общественного согласия АНК в сферах общественного контроля и благотворительности, советов матерей АНК в укреплении традиционных семейных ценностей;
11) организация консультативной помощи и методической поддержки домам дружбы, этнопросветительским комплексам и этнокультурным объединениям.
6. Механизмы реализации и ресурсное обеспечение Концепции
Основными исполнителями положений Концепции являются: Ассамблея народа Казахстана (далее - АНК), Республиканское государственное учреждение «Қогамдық келісім» при Президенте Республики Казахстан, как исполнительный орган АНК, и региональные КГУ «Қоғамдық келісім» при аппаратах акимов городов Астаны, Алматы и областей, центральные государственные и местные исполнительные органы Республики Казахстан, региональные Секретариаты Ассамблеи народа Казахстана, советы общественного согласия, Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан, институты гражданского общества (по согласованию).
Положения Концепции также будут реализованы через законодательные акты, стратегические планы государственных органов, а также разработку специальных планов действий и мероприятий, формируемых на основании поручений Президента Республики Казахстан - Председателя Ассамблеи по итогам сессий АНК.
Аналогичные планы мероприятий будут разрабатываться региональными ассамблеями и утверждаться их председателями.
Секретариат АНК представляет ежегодный отчет Главе государства о работе центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации данной Концепции, а также общенациональной патриотической идеи «Мэңгілік ел».
Реализация Концепции будет осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах, а также иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

7. Тұжырымдаманы іске асыру болжанатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
Міндеттерге мынадай нормативтік құқықтық актілер арқылы қол жеткізу көзделіп отыр:
«Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы» 2008 жылғы 20 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
«Қазақстан халқы Ассамблеясының ережесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 7 қыркүйектегі Жарлығы.
8. Тұжырымдаманы іске асырудан күтілетін нәтижелер
Тұжырымдаманы іске асыру нәтижелері:
1) мемлекеттік этносаясатты және мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам институттарының өзара іс-қимылын үйлестіруші ретіндегі ҚХА институтын нығайту, оның рөлін арттыру;
2) қоғамдық келісім мен халық бірлігін нығайту бойынша институттардың жаңа инфрақұрылымдарын қалыптастыру;
3) қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту және дамыту саласындағы өңірлік саясатты жетілдіру;
4) қайырымдылық, медиация, қоғамдық бақылау саласында ҚХА жұмысының жаңа бағыттарын қалыптастыру;
5) «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясы мен «Ұлы дала Елі» брендіне негізделген Болашағы біртұтас ұлт құндылықтары жүйесін қалыптастыру;
6) тұрақтылықты, қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту, қоғам санасына «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын сіңіру;
7) қоғамдық келісім мен жалпыұлттық бірліктің қазақстандық моделін одан әрі жетілдіру;
8) қоғамдық келісім және бірлік мәселелері бойынша мемлекеттік  этносаясатты жүзеге асырудың нормативтік құқықтық базасын дамыту;
9) мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту және оның қоғамдық маңызын арттыру;
10) үштілділікті енгізу мен дамытудың қажетті білім беру, әлеуметтік және ақпараттық тетіктерін құру;
11) қазақстандық бірегейлік пен бірлікті нығайту және дамыту мақсатында ақпараттық жұмыс жүйесін құру;
12) «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясының құндылықтарын ескере отырып, білім берудің барлық деңгейі үшін жаңа қазақстандық патриотизмге тәрбиелеудің бірыңғай жүйесін дамыту;
13) этносаралық және қоғамдық келісім мәселелері бойынша шет елдермен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды нығайту болмақ.
Осы Тұжырымдаманы іске асырудың басты нәтижесі бірегейлік пен бірліктің қазақстандық моделін дамыту, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыру және Болашағы біртұтас ұлтты қалыптастыру бойынша жұмыстарды үйлестіретін орталық ретінде ҚХА институтын одан әрі нығайту болуға тиіс.

7. Перечень нормативных правовых актов,
посредством которых предполагается реализация Концепции
Достижение задач предполагается посредством следующих нормативных правовых актов:
Закон Республики Казахстан от 20 октября 2008 года «Об Ассамблее народа Казахстана»;
Указ Президента Республики Казахстан от 7 сентября 2011 года «О Положении об Ассамблее народа Казахстана».
8. Ожидаемые результаты реализации Концепции
Результатами реализации Концепции станут:
1) укрепление института АНК, повышение ее роли в качестве координатора государственной этнополитики и взаимодействия государственных органов и институтов гражданского общества;
2) формирование новой инфраструктуры институтов по укреплению общественного согласия и единства народа;
3) совершенствование региональной политики в сфере укрепления и развития казахстанской идентичности и единства;
4) формирование новых направлений работы АНК в области благотворительности, медиации, общественного контроля;
5) формирование системы ценностей Нации единого будущего, основанных на общенациональной патриотической идее «Мәңгілік ел», и бренда «Өлы Дала Елі»;
6) укрепление стабильности, казахстанской идентичности и единства, закрепление в общественном сознании общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел»;
7) дальнейшее совершенствование казахстанской модели общественного согласия и общенационального единства;
8) развитие нормативной правовой базы государственной этнополитики по вопросам общественного согласия и единства;
9) расширение сферы употребления государственного языка и повышение его общественной значимости;
10) создание необходимых образовательных, социальных и информационных механизмов внедрения и развития трехъязычия;
11) создание системы информационной работы с целью укрепления и развития казахстанской идентичности и единства;
12) развитие единой системы воспитания нового казахстанского патриотизма для всех уровней образования с учетом ценностей общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел»;
13) укрепление взаимодействия с зарубежными странами и международными организациями по вопросам межэтнического и общественного согласия.
Главным результатом реализации настоящей Концепции должно стать дальнейшее укрепление института АНК, как центра координации работы по развитию казахстанской модели идентичности и единства, реализации общенациональной патриотической идеи «Мәңгілік ел» и формированию Нации единого будущего.