Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 қазандағы № 928 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2023 жылғы 19 қазандағы
№ 928 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер
1. "Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 қаңтардағы № 64 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Әлеуметтік оңалу үшін зардап шегуші немесе оның атынан әрекет ететін жақын туысы (заңды өкілі) терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіретін уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық органына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органы) зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмiрi (ЖСН), тұрғылықты мекенжайы және өзі қалайтын әлеуметтік оңалтудың түрі көрсетілген өтінішпен жүгінеді.".
2. "Терроризмге қарсы операцияларды өткізу аймағында ұйымдарға немесе жеке тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын пайдалануға байланысты келтірілген материалдық зиянды өтеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1293 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Терроризмге қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-1-бабының 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризмге қарсы операцияларды өткізу аймағында ұйымдарға немесе жеке тұлғаларға тиесілі көлік құралдарын пайдалануға байланысты келтірілген материалдық залалды өтеу қағидасында:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2023 года № 928.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 октября 2023 года № 928
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 января 2003 года № 64 "Об утверждении Правил осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и определяют порядок осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения социальной реабилитации потерпевший или действующий от его имени близкий родственник (законный представитель) обращаются в территориальный орган уполномоченного государственного органа по координации деятельности в сфере противодействия терроризму (далее – территориальный орган Комитета национальной безопасности Республики Казахстан) с заявлением с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуального идентификационного номера (ИИН), адреса места жительства потерпевшего и вида социальной реабилитации, которую он желает получить.".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1293 "О возмещении причиненного материального ущерба, связанного с использованием в зоне проведения антитеррористической операции транспортных средств, принадлежащих организациям или физическим лицам":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 15-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах возмещения причиненного материального ущерба, связанного с использованием в зоне проведения антитеррористической операции транспортных средств, принадлежащих организациям или физическим лицам, утвержденных указанным постановлением:

5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы өтініш тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес көлік құралын қалпына келтіру жөніндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын айқындау немесе көлік құралы қалпына келтірілмейтін болса, көліктің зиян келтірілген күннің алдындағы күнгі нарықтық құнын айқындау үшін көлік құралының иесі таңдаған бағалаушыны тарту арқылы көлік құралына келтірілген залал мөлшерін айқындау рәсімін ұйымдастырады.
Бұл ретте бағалауды жүргізуді ұйымдастыруға байланысты шығыстар уәкілетті органға немесе оның аумақтық органдарына жүктеледі.
6. Егер өтініш беруші жұмсалған жанар-жағармай материалдарының құнын өтеуді ғана сұраса, онда бағалаушыда көлік құралына келтірілген зиян мөлшерін бағалау жүргізу талап етілмейді.
7. Көлік құралының иесі өзі зиянды өтеуге өтініш берген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде осы көлік құралын терроризмге қарсы операция өткізілгеннен кейінгі күйде сақтайды және уәкілетті органның немесе оның аумақтық органының лауазымды тұлғаларының зақым келген көлік құралын қарап-тексеру жүргізу мүмкіндігін, сондай-ақ бағалаушының көлік құралын қалпына келтіру бойынша жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын немесе көлік құралы қалпына келтірілмейтін болса, көлік құралының нарықтық құнын айқындау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
8. Көлік құралын қалпына келтіру бойынша жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын және қалпына келтіруге жатпайтын көлік құралының нарықтық құнын бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) көлік құралы иесінің бағалаушылар палаталарының интернет-ресурстарында орналастырылған бағалаушылар палаталары мүшелерінің тізілімдеріне сәйкес бағалаушыны таңдауы;
2) көлік құралының иесімен және бағалаушымен келісу бойынша бағалау жүргізілетін жерді айқындау;
3) зақым келген көлік құралына бағалау жүргізу;
4) көлік құралының иесін бағалау туралы есеппен таныстыру.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Егер уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы осы Қағиданың 5-тармағында белгіленген мерзімде бағалаушыда бағалауды ұйымдастырмаса, онда көлік құралының иесі бағалаушы көрсететін қызметтерді өзі пайдалана алады.
Көлік құралы иесінің бағалаушы көрсететін қызметке ақы төлеу жөніндегі құжаттамамен расталған шығыстары өтелетін залал сомасына қосылады.

пункты 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченный орган или его территориальный орган в течение семи рабочих дней со дня регистрации заявления организуют процедуру определения размера ущерба, причиненного транспортному средству, посредством привлечения оценщика, выбранного собственником транспортного средства, для определения в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ по восстановлению транспортного средства или определения рыночной стоимости транспортного средства на дату, предшествующую дате наступления ущерба, в случае, если транспортное средство не подлежит восстановлению.
При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки, возлагаются на уполномоченный орган или его территориальные органы.
6. В случае, если заявитель просит компенсировать только стоимость израсходованных горюче-смазочных материалов, то проведение оценки размера ущерба, причиненного транспортному средству, у оценщика не требуется.
7. Собственник транспортного средства в течение семи рабочих дней со дня представления им заявления на возмещение ущерба сохраняет данное транспортное средство в таком состоянии, в каком оно находилось после проведения антитеррористической операции, и обеспечивает возможность должностным лицам уполномоченного органа или его территориального органа произвести осмотр поврежденного транспортного средства, а также оценщику определить рыночную стоимость ремонтно-восстановительных работ по восстановлению транспортного средства или рыночную стоимость транспортного средства в случае, если транспортное средство не подлежит восстановлению.
8. Организация оценки ремонтно-восстановительных работ по восстановлению транспортного средства и рыночной стоимости транспортного средства, не подлежащего восстановлению, включает следующие этапы:
1) выбор собственником транспортного средства оценщика в соответствии с реестрами членов палат оценщиков, размещенными на интернет-ресурсах палат оценщиков;
2) определение места проведения оценки по согласованию с собственником транспортного средства и оценщиком;
3) проведение оценки поврежденного транспортного средства;
4) ознакомление собственника транспортного средства с отчетом об оценке.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Если уполномоченным органом или его территориальным органом в срок, установленный пунктом 5 настоящих Правил, не будет организована у оценщика оценка, то собственник транспортного средства может самостоятельно воспользоваться услугами оценщика.
Документально подтвержденные расходы собственника транспортного средства по оплате услуг оценщика включаются в сумму возмещаемого ущерба.

12. Бағалаушы бағалау туралы есеп жасағаннан кейін уәкілетті органның немесе оның аумақтық органының басшысы осы Қағиданың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар кезінде келтірілген материалдық зиянды өтеу туралы бұйрық шығарады.".
3. "Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 1404 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасында:
3-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы жанынан құрылатын терроризмге қарсы комиссиялар шеңберінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдіктері жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары терроризм профилактикасы жөніндегі қызметті Қазақстан Республикасының "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" және "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде террористік қатердің деңгейі мен ауқымын азайту үшін басым маңызы бар саяси, әлеуметтік-экономикалық, ақпараттық-насихаттық, білім беру әдістері, сондай-ақ физикалық, техникалық қорғау және құқықтық алдын алу әдістері пайдаланылатын шаралар кешенін іске асыру арқылы жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Терроризм актілеріне уақтылы ден қою және жолын кесу үшін облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада, аудандарда (облыстық маңызы бар қалаларда) терроризмге қарсы операцияларды өткізуге қатыстырылатын мемлекеттік органдардың күштері мен құралдарын жедел басқаратын, тұрақты жұмыс істейтін органдар болып табылатын терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтар жұмыс істейді.
Құрлықтық қайраңда не теңізде жүзу құралдарында орналасқан теңіздегі экономикалық қызмет объектілеріне қатысты жасалған терроризм актілеріне дер кезінде ден қою және олардың жолын кесу үшін тұрақты жұмыс істейтін терроризмге қарсы күрес жөніндегі теңіздік жедел штаб құрылады.
Республикалық деңгейде жоғарыда аталған жедел штабтардың қызметіне басшылықты жүзеге асыратын терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб жұмыс істейді.".

12. После составления оценщиком отчета об оценке руководитель уполномоченного органа или его территориального органа издает приказ о возмещении материального ущерба, причиненного при обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящих Правил.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 1404 "Об утверждении Правил организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
абзац третий пункта 3 изложить в следующей редакции:
"акиматами областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) в рамках антитеррористических комиссий, которые создаются при местном исполнительном органе области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Деятельность государственных органов и органов местного самоуправления по профилактике терроризма осуществляется в пределах их компетенции в соответствии с законами Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и "О профилактике правонарушений" посредством реализации комплекса мер, в ходе которых используются политические, социально-экономические, информационно-пропагандистские, образовательные методы, а также методы физической, технической защиты и правового предупреждения, имеющие приоритетное значение для снижения уровня и масштаба террористических угроз.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Для своевременного реагирования и пресечения актов терроризма в областях, городах республиканского значения, столице, районах (городах областного значения) действуют оперативные штабы по борьбе с терроризмом, которые являются постоянно действующими органами оперативного управления силами и средствами государственных органов, привлекаемых к проведению антитеррористической операции.
Для своевременного реагирования и пресечения актов терроризма в отношении объектов морской экономической деятельности, расположенных на континентальном шельфе, либо морских плавательных средств создается постоянно действующий морской оперативный штаб по борьбе с терроризмом.
На республиканском уровне действует республиканский оперативный штаб по борьбе с терроризмом, осуществляющий руководство деятельностью вышеназванных оперативных штабов.".

4. "Терроризм актісінің салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 877 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризм актісінің салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мүліктің өтелетін құнының мөлшерін айқындауды мүлік иесінің және бағалаушының қатысуымен жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
Мүлік құнын өтеу мөлшері зақымдалған мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдануы салдарынан оның арзандауының мөлшері ескеріле отырып, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде не терроризм актісі нәтижесінде жойылған мүліктің нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде жойылған немесе зақымдалған мүліктің ескіруін ескергенде мүлік құнын өтеу кезінде жергілікті жерде қолданылатын нарықтық баға бойынша белгіленеді.
Зақымдалған мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) шығыстары оны қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстардың сметасымен немесе калькуляциясымен расталады.
Мүлік иесінің мүлікті бағалауды жүргізуге, зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстардың сметасы мен калькуляциясын жасауға байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша құжаттамамен расталған шығыстары мүліктің өтелетін құнына қосылады.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде өтінішті қарау тоқтатыла тұрады, ал өтініш беруші хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей жетіспейтін құжаттарды ұсынудың қажеттігі туралы жазбаша хабардар етіледі.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін анықтау үшін мүлік иесі Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес таңдаған бағалаушыда мүліктің немесе жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құнын бағалауды ұйымдастырады.
Бұл ретте бағалауды ұйымдастыруға байланысты шығыстар жергілікті атқарушы органға жүктеледі.

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 877 "Об утверждении Правил возмещения имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате акта терроризма":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах возмещения имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате акта терроризма, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Определение размера возмещаемой стоимости имущества осуществляется местным исполнительным органом при участии владельца имущества и оценщика.
Размер возмещения стоимости имущества определяется на основании отчета об оценке рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ с учетом расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и (или) размера уценки имущества вследствие его повреждения либо на основании отчета об оценке рыночной стоимости имущества, утраченного в результате акта терроризма, по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения стоимости имущества, с учетом износа утраченного или поврежденного имущества.
Расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление.
Документально подтвержденные расходы владельца имущества по оплате услуг, связанных с проведением оценки имущества, составлением смет и калькуляцией затрат на восстановление (ремонт) поврежденного имущества, включаются в возмещаемую стоимость имущества.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил, рассмотрение заявления приостанавливается, а заявитель письменно извещается о необходимости представить недостающие документы в срок не позднее шестидесяти календарных дней с момента получения извещения.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Местный исполнительный орган в течение семи рабочих дней со дня регистрации заявления организует оценку стоимости имущества или ремонтно-восстановительных работ для определения размера ущерба, причиненного имуществу, у оценщика, выбранного собственником имущества в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки, возлагаются на местный исполнительный орган.

13. Мүлікті жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын немесе оның құнын бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) мүлік иесінің бағалаушылар палаталарының интернет-ресурстарында орналастырылған бағалаушылар палаталары мүшелерінің тізілімдеріне сәйкес бағалаушыны таңдауы;
2) мүлік иесімен келісу бойынша бағалау жүргізілетін уақыт пен жерді айқындау;
3) зақым келген мүлікке бағалау жүргізу;
4) мүлік иесін бағалау туралы есеппен таныстыру.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларының 12-тармағында белгіленген мерзімде бағалаушыда бағалауды ұйымдастырмаса, онда мүлік иесі бағалаушыны өзі таңдап, оның көрсететін қызметтерін пайдалана алады. Мүлік иесінің бағалаушы көрсететін қызметтерге ақы төлеу бойынша құжаттамамен расталған шығыстары өтелетін залал сомасына қосылады.
17. Бағалаушы бағалау туралы есепті жасағаннан кейін жергілікті атқарушы орган өтініш пен тиісті құжаттар негізінде заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның шұғыл шығындарға арналған резервінен залалды өтеуге қаражат бөлуді көздейтін шешім жобасын әзірлейді.
Мүлік құнын өтеуден бас тартылған жағдайда жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы өзгерістерге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 914 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мүліктің өтелетін құнының мөлшерін айқындауды мүлік иесінің және бағалаушының қатысуымен уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы жүзеге асырады.
Мүлік құнын өтеу мөлшері зақымдалған мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдануы салдарынан оның арзандауының мөлшері ескеріле отырып, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде не терроризм актісі нәтижесінде жойылған мүліктің нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде жойылған немесе зақымдалған мүліктің ескіруін ескергенде мүлік құнын өтеу кезінде жергілікті жерде қолданылатын нарықтық баға бойынша белгіленеді.
Зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) арналған шығыстар оны қалпына келтіру шығындарының сметасы немесе калькуляциясы бойынша расталады.
Мүлік иесінің мүлікті бағалауды жүргізуге, зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстардың сметасы мен калькуляциясын жасауға байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша құжаттамамен расталған шығыстары мүліктің өтелетін құнына қосылады.";

13. Организация оценки ремонтно-восстановительных работ или стоимости имущества включает следующие этапы:
1) выбор собственником имущества оценщика в соответствии с реестрами членов палат оценщиков, размещенных на интернет-ресурсах палат оценщиков;
2) определение времени и места проведения оценки по согласованию с собственником имущества;
3) проведение оценки поврежденного имущества;
4) ознакомление собственника имущества с отчетом об оценке.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Если местным исполнительным органом в срок, установленный пунктом 12 настоящих Правил, не будет организована оценка у оценщика, то собственник имущества может самостоятельно выбрать оценщика и воспользоваться его услугами. Документально подтвержденные расходы собственника имущества по оплате услуг оценщика включаются в сумму возмещаемого ущерба.
17. После составления оценщиком отчета об оценке на основании заявления и соответствующих документов местным исполнительным органом в установленном законодательством порядке разрабатывается проект решения, предусматривающего выделение средств на возмещение вреда из резерва на неотложные затраты соответствующего местного исполнительного органа.
В случае отказа в возмещении стоимости имущества местный исполнительный орган направляет заявителю письменное извещение с указанием причин отказа.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящим изменениям.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 914 "Об утверждении Правил возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Определение размера возмещаемой стоимости имущества осуществляется уполномоченным органом или его территориальным органом при участии владельца имущества и оценщика.
Размер возмещения стоимости имущества определяется на основании отчета об оценке рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ с учетом расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и (или) размера уценки имущества вследствие его повреждения либо на основании отчета об оценке рыночной стоимости имущества, утраченного в результате акта терроризма, по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения стоимости имущества, с учетом износа утраченного или поврежденного имущества.
Расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление.
Документально подтвержденные расходы владельца имущества по оплате услуг, связанных с проведением оценки имущества, составлением смет и калькуляцией затрат на восстановление (ремонт) поврежденного имущества, включаются в возмещаемую стоимость имущества.";

8-тармақтың үшінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мүліктің терроризмге қарсы операция өткізілетін аймақта зақымдалу фактісін растайтын терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) және теңіздік жедел штабының басшысы (мүліктің зақымдалғанын немесе жоғалғанын көрсете отырып) берген анықтаманы;";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы өтініш тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде мүлікті жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын айқындау немесе мүлік қалпына келтірілмейтін болса, оның нарықтық құнын айқындау үшін мүлік иесі Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес таңдаған бағалаушыны тарту арқылы залалдың мөлшерін айқындау рәсімін ұйымдастырады.
Бұл ретте мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін бағалауды ұйымдастыруға байланысты шығыстар уәкілетті органға немесе оның аумақтық органына жүктеледі.
13. Мүлікті жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын немесе оның құнын бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) мүлік иесінің бағалаушылар палаталарының интернет-ресурстарында орналастырылған бағалаушылар палаталары мүшелерінің тізілімдеріне сәйкес бағалаушыны таңдауы;
2) мүлік иесімен келісу бойынша бағалау жүргізілетін уақыт пен жерді айқындау;
3) зақым келген мүлікке бағалау жүргізу;
4) мүлік иесін бағалау туралы есеппен таныстыру.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы осы Қағидаларының 12-тармағында белгіленген мерзімде бағалаушыда бағалауды ұйымдастырмаса, онда мүлік иесі бағалаушыны өзі таңдап, оның көрсететін қызметтерін пайдалана алады.
Мүлік иесінің бағалаушы көрсететін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі құжаттамамен расталған шығыстары өтелетін залал сомасына қосылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бағалаушы бағалау туралы есепті жасағаннан кейін уәкілетті орган өтініш пен тиісті құжаттар негізінде ақшалай қаражатты банктік үш күн ішінде мүлік иесінің өтінішінде көрсетілген ағымдағы немесе жинақ шотына аударады.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы өзгерістерге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
1-қосымша
Терроризм актісінің салдарынан
жеке және заңды тұлғаларға келтірілген
мүліктік зиянды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Өтініш нысаны
__________________________________________әкімі
(облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала)
______________________________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
______________________ тұратын немесе орналасқан
______________________________________________
(өтініш берушінің деректемелері Т.А.Ә. (бар болса)
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш
Сізден ____________________________________________________________________
(болған уақыты, жері, оның сипаты)
терроризм актісінің жасалуына байланысты__________________________________________
________________________________________________________________________________
(зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдалуы
салдарынан оны арзандату мөлшері не жоғалған мүліктің құны) қоса алғанда, келтірілген материалдық
залалды өтеуді сұраймын.
Материалдық залалды мына мекенжай бойынша: _____________________________________
(облыс, аудан, қала, тұратын, орналасқан жерінің мекенжайы)
өтеуді сұраймын.
Банктің атауы ___________________________________________________________________
Банктің БСК, ЖСК_______________________________________________________________
_________________________атына ағымдағы немесе жинақ шоты_______________________
(Т.А.Ә. деректемелері (бар болса)
Алушының ЖСН № ____________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

подпункт 2) части третьей пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) справку, выданную руководителем республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом, подтверждающую факт повреждения имущества в зоне проведения антитеррористической операции (с указанием того, было ли повреждено или уничтожено имущество);";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Уполномоченный орган или его территориальный орган в течение семи рабочих дней со дня регистрации заявления организуют процедуру определения размера ущерба посредством привлечения оценщика, выбранного собственником имущества для определения в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ или определения рыночной стоимости имущества в случае, если оно не подлежит восстановлению.
При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки размера ущерба, причиненного имуществу, возлагаются на уполномоченный орган или его территориальные органы.
13. Организация оценки ремонтно-восстановительных работ или стоимости имущества включает следующие этапы:
1) выбор собственником имущества оценщика в соответствии с реестрами членов палат оценщиков, размещенными на интернет-ресурсах палат оценщиков;
2) определение времени и места проведения оценки по согласованию с собственником имущества;
3) проведение оценки поврежденного имущества;
4) ознакомление собственника имущества с отчетом об оценке.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Если уполномоченным органом или его территориальным органом в срок, установленный пунктом 12 Правил, не будет организована оценка у оценщика, то собственник имущества может самостоятельно выбрать оценщика и воспользоваться его услугами.
Документально подтвержденные расходы собственника имущества по оплате услуг оценщика включаются в сумму возмещаемого ущерба.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. После составления оценщиком отчета об оценке на основании заявления и соответствующих документов уполномоченным органом в течение трех банковских дней перечисляются денежные средства на текущий или сберегательный счет, указанный в заявлении собственника имущества.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящим изменениям.
_____________________________
Приложение 1
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение 1
к Правилам возмещения
имущественного вреда,
причиненного физическим и
юридическим лицам в
результате акта терроризма
Форма заявления
Акиму _____________________________________________
(области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
от ________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) реквизиты заявителя)
проживающего или находящегося _____________________
Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда
Прошу Вас возместить причиненный материальный ущерб в связи с совершением
акта терроризма____________________________________________,
(время, место, характер события)
включая_______________________________________________________________.
(расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества и (или) размер уценки имущества вследствие
его повреждения либо стоимости утраченного имущества)
Материальный ущерб прошу возместить по адресу: __________________________
(область, район, город, адрес места жительства, нахождения)
Наименование банка ____________________________________________________
БИК, ИИК банка _______________________________________________________
Текущий или сберегательный счет _______________ на имя__________________
(Ф.И.О. (при его наличии), реквизиты)
ИИН получателя № ______________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. _________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________________
_______ "__" __________                         Өтініш беруші ______________
(жылы, күні, айы)                                           (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
_______________________________________________________________________________
(кесу сызығы)
Азамат ___________________________________________ өтініші № _______________ болып
тіркелді. Өтініш қабылданған күн __________________________
Өтінішті қабылдаған тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы және қолы _________
_______ "__" _________                         Өтініш беруші ____________________
(жылы,күні, айы)                                                 (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
2-қосымша
Терроризм актісінің салдарынан
жеке және заңды тұлғаларға келтірілген
мүліктік зиянды өтеу қағидаларына
2-қосымша
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініштерді және жүргізілген төлемдерді тіркеу журналы
Р/с №
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса) немесе деректемелері
Келіп түскен күні, кіріс №
Тұратын, орналасқан мекенжайы
Материалдық залалды өтеу себебі (оқиға орнының қысқаша сипаттамасы, уақыты)
Келтірілген материалдық залалдың мөлшері
Төленген ақша қаражаты бойынша төлем құжатының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
3-қосымша
Терроризмге қарсы іс-қимылды
жүзеге асыратын мемлекеттік
органдардың лауазымды
адамдарының құқыққа сыйымды
әрекеттерімен терроризм актісінің
жолын кесу кезінде жеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
зиянды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Өтініш нысаны
_______________________________________ бастығы
(терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік органның немесе оның аумақтық органының атауы)
_______________________________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
_______________________ тұратын немесе орналасқан
(өтініш берушінің Т.А.Ә. деректемелері (бар болса)
_______________________________________________
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш
Сізден терроризмге қарсы операцияларды өткізу аймағында
__________________________________________________________________________
(болған уақыты, жері, оның сипаты)
байланысты_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдалуы
салдарынан оны арзандату мөлшері не жоғалған мүліктің құны) қоса есептей отырып, келтірілген
материалдық залалды өтеуді сұраймын.
Материалдық залалды мына мекенжай бойынша өтеуді сұраймын:
__________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала, тұратын, орналасқан жерінің мекенжайы)
Банктің атауы ____________________________________________________________
Банктің БСК, ЖСК ______________________________________
_________________________атына ағымдағы немесе жинақ шоты _______________
(Т.А.Ә. (бар болса), деректемелері)
Алушының ЖСН ______________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1. _____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
"__" __________ _______             Заявитель ________________________
(число, месяц, год) (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина ___________________________________________
Зарегистрировано за № _________ Дата принятия заявления ___________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись принявшего заявление
_______________________________________________________________
"___" __________ _______                  Заявитель __________________
(число, месяц, год)                                     (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________
Приложение 2
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам возмещения
имущественного вреда,
причиненного физическим и
юридическим лицам в
результате акта терроризма
Журнал регистрации заявлений
о возмещении причиненного имущественного вреда
и произведенных выплатах
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) или реквизиты заявителя
Дата поступления,
№ вх.
Адрес проживания, нахождения
Причина возмещения материального ущерба (краткое описание места, времени)
Размер причиненного материального ущерба
№ и дата платежного документа по выплаченным денежным средствам (подпись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7
_____________________________
Приложение 3
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение 1
к Правилам возмещения вреда
физическим и юридическим
лицам, причиненного при
пресечении акта терроризма
правомерными действиями
должностных лиц
государственных органов,
осуществляющих
противодействие терроризму
Форма заявления
Начальнику _______________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа по координации
деятельности в сфере противодействия терроризму или его территориального
органа, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
от ______________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии), реквизиты заявителя)
проживающего или находящегося ___________________
_________________________________________________
Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда
Прошу Вас возместить причиненный материальный ущерб в связи с
______________________________________________________________________
(время, место, характер события)
в зоне проведения антитеррористической операции, включая
______________________________________________________________________.
(расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества и (или) размер уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимости утраченного имущества)
Материальный ущерб прошу возместить по адресу: ___________________________
(область, район, город, адрес места жительства, нахождения)
Наименование банка ___________________________________________
БИК, ИИК банка ______________________________________________
Текущий или сберегательный счет _______________________________
На имя _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), реквизиты)
ИИН получателя _______________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________________
_______ "__" __________                         Өтініш беруші ___________________
(жылы, күні, айы)                                                 (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________________________________________________________
(кесу сызығы)
Азамат ______________________________ өтініші № _________болып тіркелді. Өтініш
қабылданған күн ____________________
Өтінішті қабылдаған тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы және қолы _____________
_______ "__" _________                         Өтініш беруші ___________________
(жылы,күні, айы,)                                                 (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
4-қосымша
Терроризмге қарсы іс-қимылды
жүзеге асыратын мемлекеттік
органдардың лауазымды
адамдарының құқыққа сыйымды
әрекеттерімен терроризм актісінің
жолын кесу кезінде жеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
зиянды өтеу қағидаларына
2-қосымша
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініштерді және жүргізілген төлемдерді тіркеу журналы
Р/с №
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса) немесе деректемелері
Түскен күні, кіріс №
Тұратын, орналасқан мекенжайы
Материалдық залалды өтеу себептері (оқиға орнының қысқаша сипаттамасы, уақыты)
Келтірілген материалдық залалдың мөлшері
Төленген ақшалай қаражат бойынша төлем құжатының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7
___________________

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
"____" _______ _____ Заявитель__________________________________
(число, месяц, год) (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина ___________________________________________
Зарегистрировано за № _________ Дата принятия заявления __________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись принявшего заявление
_______________________________________________________________
"___" __________ _______                        Заявитель ________________
(число, месяц, год)                                     (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________
Приложение 4
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам возмещения вреда
физическим и юридическим
лицам, причиненного при
пресечении акта терроризма
правомерными действиями
должностных лиц
государственных органов,
осуществляющих
противодействие терроризму
Журнал регистрации заявлений о возмещении причиненного
имущественного вреда и произведенных выплатах
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) или реквизиты заявителя
Дата поступления, вх. №
Адрес проживания, нахождения
Причина возмещения материального ущерба (краткое описание места, времени)
Размер причиненного материального ущерба
№ и дата платежного документа по выплаченным денежным средствам (подпись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7
_____________________________