Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласын басқарудың құрылымын қайта құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 28 шiлде 1995 ж. N 1033
Электр энергетикасы саласында қалыптасқан ауыр жағдайды жақсарту, оның нарық жағдайындағы қызметiнiң ұйымдық, экономикалық тетiктерiн құру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң Мемлекеттiк энергетикалық "Қазақстанэнерго" компаниясы мен энергетика және электрлендiру өндiрiстiк бiрлестiктерiн олардың базасында 1 қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар етiп қайта құру туралы ұсынысы қабылдансын.
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi 1 қосымшада аталған республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты мемлекеттiк басқару органының және мемлекеттiк меншiк құқы субъектiсiнiң қызметiн жүзеге асырады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi аталған республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғыларын екi ай мерзiмде бекiтсiн.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi бекiткен тiзбе бойынша бiрыңғай ұлттық электр жүйесiн құрайтын жүйеаралық және мемлекетаралық электр тарту желiлерi мен қосалқы станцияларын, шаруашылық жүргiзу құқын "Қазақстанэнерго" ұлттық энергетикалық жүйесi" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына берiп, ол "Қазақстанэнерго" мемлекеттiк электр энергетикалық компаниясының құқылық мұрагерi болып белгiленсiн.
3. "Қазақстанэнерго" ұлттық энергетикалық жүйесi республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына 2 қосымшаға сәйкес еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындар құруға рұқсат берiлсiн.
4. "Қазақстанэнерго" ұлттық энергетикалық жүйесiне:
республикадағы электр энергиясын тұтыну және өндiрiс баланстарын әзiрлеу;
электр энергиясы мен қуаттарын экспорттау және импорттау мәселелерiнде мемлекеттiң мүдделерiн сақтау;
республиканың iшiндегi және елден тысқары өндiрушiлерден электр энергиясын сатып алуға, республикалық мемлекеттiк энергетикалық кәсiпорындарға, сондай-ақ ұлттық электр жүйесiне қосылған тұтынушыларға республикадан тысқары электр энергиясын сатуға шаруашылық шарттарын жасау және өткiзудi қоса алғанда электр энергиясы мен қуаттары рыногын реттеу функциялары жүктелсiн.

О реорганизации структуры управления электроэнергетической отраслью Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 июля 1995 г. N 1033
В целях улучшения сложившегося тяжелого положения в электроэнергетической отрасли, создания организационного, экономического механизмов ее функционирования в рыночных условиях Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан о реорганизации Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" и производственных объединений энергетики и электрификации с созданием на их базе республиканских государственных предприятий согласно приложению 1.
Установить, что по отношению к указанным в приложении 1 республиканским государственным предприятиям Министерство энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан осуществляет функции органа государственного управления и субъекта права государственной собственности.
Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в двухмесячный срок утвердить уставы указанных республиканских государственных предприятий.
2. Определить республиканское государственное предприятие Национальная энергетическая система "Казахстанэнерго" правопреемником Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго", передав ему на праве хозяйственного ведения межсистемные и межгосударственные линии электропередачи и подстанции, составляющие единую национальную электрическую сеть, производственные базы для их ремонтно-эксплуатационного обслуживания, по перечню, утверждаемому Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан.
3. Разрешить республиканскому государственному предприятию Национальная энергетическая система "Казахстанэнерго" создать дочерние государственные предприятия согласно приложению 2.
4. Возложить на Национальную энергетическую систему "Казахстанэнерго" функции:
разработки балансов производства и потребления электрической энергии в республике;
соблюдения государственных интересов в вопросах экспорта и импорта электрической энергии и мощности;
регулирования рынка электрической энергии и мощности, включая заключение и реализацию хозяйственных договоров на покупку электроэнергии у внутриреспубликанских производителей и из-за пределов страны, продажу электроэнергии республиканским государственным энергетическим предприятиям, а также за пределы республики и потребителям, присоединенным к национальной энергетической сети.

5. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнде мемлекеттiк энергетикалық қадағалау жөнiндегi басқарма құрылсын.
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк энергетикалық қадағалауы туралы Ереженi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне белгiленген тәртiппен енгiзсiн.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақтың 3-абзацы алып тасталды - ҚРҮ-нiң 2003.04.25. N 402  қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiмен келiсiп, мыналарды көздейтiн электр энергиясы мен қуаттарға және жылу энергиясына баға белгiлеудiң әдiстемесiн 1995 жылдың 1 қазанынан күшiне енгiзсiн:
Ескерту. 6-тармағындағы 2-абзацы 1996 жылғы 1 ақпаннан бастап
күшiн жойған - ҚРҮ-нiң 1996.01.26. N 102  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтың 3-абзацының күшi 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшiн жойған - ҚРҮ-нiң 1996.12.31. N 1759
қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп, республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың 1 қосымшада көрсетiлген тiзбесiн енбеген электр энергетикасы кешенiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарының мәртебесiн 1996 жылдың 1 қаңтарына дейiн айқындасын.
8. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi электр энергетикасы кешенiндегi басқаруды қайта құруға байланысты министрлiктiң орталық аппаратының құрылымын өзгерту жөнiнде ұсыныстарды бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министр
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 28 шiлдедегi
N 1033 қаулысына
1 Қосымша
"Электрэнергетика" саласындағы республикалық
мемлекеттiк кәсiпорындардың
Тiзбесi
"Қазақстанэнерго" ұлттық энергетикалық жүйесi, Алматы қаласы
"Алматыэнерго" Алматы энергетикалық жүйесi, Алматы қаласы
"Алтайэнерго" Шығыс Қазақстан энергетикалық жүйесi, Өскемен
қаласы
"Атырауэнерго" Атырау энергетикалық жүйесi, Атырау қаласы
"Запказэнерго" Батыс Қазақстан энергетикалық жүйесi, Ақтөбе
қаласы
"Қарагандыэнерго" Қарағанды энергетикалық жүйесi, Қарағанды
қаласы
"Қостанайэнерго" Қостанай энергетикалық жүйесi, Қостанай
қаласы
"Павлодарэнерго" Павлодар энергетикалық жүйесi, Павлодар
қаласы
"Целинэнерго" Тың энергетикалық жүйесi, Ақмола қаласы
"Южказэнерго" Оңтүстiк Қазақстан энергетикалық жүйесi,
Шымкент қаласы
Ермак ГРЭС-i
Қапшағай ГЭС-i
Ескерту. 1-шi қосымшаға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.
09.19. N   1268 , 1995.08.11. N  1118 , 1996.01.26. N   102 , 1996.11.29. N   1453   қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 28 шiлдедегi
N 1033 қаулысына
2 қосымша
"Қазақстанэнерго" ұлттық энергетикалық
жүйесiндегi еншiлес кәсiпорындардың
Тiзбесi
Қазақстанның энергия жүйелерiн бiрiккен диспетчерлiк басқару
(Қазақстан БДБ)
Екiбастұз 1-ГРЭС-i
Екiбастұз 2-ГРЭС-i
Жамбыл ГРЭС-i
Қарағанды 2-ГРЭС-i
Ескерту. 2-шi қосымшаға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.
09.19. N 1268   қаулысымен .
ҚР Үкіметінің 1996 жылғы 30 мамырдағы   N 663  қаулысын қараңыз
(4 тармақ).

5. Создать в Министерстве энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан управление по государственному энергетическому надзору.
Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан внести в установленном порядке в Кабинет Министров Республики Казахстан на утверждение Положение о Государственном энергетическом надзоре Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правительства
Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года N 402 .
6. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике утвердить и ввести в действие с 1 октября 1995 года методику ценообразования на электрическую энергию и мощность и на тепловую энергию, предусматривающую:
(Абзац второй утратил силу с 1 февраля 1996 г. - постановлением Правительства РК от 26 января 1996 г. N 102 )
(Абзац третий утратил силу с 1 января 1997 г. - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1996 г. N 1759 ).
систему дифференцированных тарифов на электрическую энергию и мощность, отпускаемую энергоемким промышленным предприятиям.
7. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом до 1 января 1996 года определить статус предприятий и организаций электроэнергетического комплекса, не вошедших в перечень указанных в приложении 1 республиканских государственных предприятий.
8. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по изменению структуры центрального аппарата Министерства, вызванные реорганизацией управления электроэнергетическим комплексом.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Кабинет Министров
Республики Казахстан
от 28 июля 1995 г. N 1033
Перечень
республиканских государственных
предприятий в отрасли "Электроэнергетика" <*>
Сноска. Внесены изменения постановлением КМ РК от 19 сентября 1995 г. N 1268 ; восстановлены слова "Бухтарминская ГЭС" - постановлением Правительства РК от 26 января 1996 г. N 102 ; слова "Бухтарминская ГЭС" - исключены постановлением Правительства РК от 29 ноября 1996 г. N 1453 .
Национальная энергетическая система "Казахстанэнерго", г. Алматы
Алматинская энергетическая система "Алматыэнерго", г. Алматы
Восточно-Казахстанская энергетическая система "Алтайэнерго", г. Усть-Каменогорск
Атырауская энергетическая система "Атырауэнерго", г. Атырау
Западно-Казахстанская энергетическая система "Запказэнерго", г. Актюбинск
Карагандинская энергетическая система "Карагандаэнерго", г. Караганда (Из состава Карагандинской электроэнергетической системы "Карагандаэнерго" выведена Балхашская ТЭЦ - постановлением Кабинета Министров РК от 11 августа 1995 г. N 1118  )
Кустанайская энергетическая система "Кустанайэнерго", г. Кустанай
Павлодарская энергетическая система "Павлодарэнерго", г. Павлодар
Целинная энергетическая система "Целинэнерго", г. Акмола
Южно-Казахстанская энергетическая система ""Южказэнерго", г. Шымкент
Ермаковская ГРЭС
Капчагайская ГЭС
Приложение 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 28 июля 1995 г. N 1033
Перечень
дочерних предприятий
Национальной энергетической
системы "Казахстанэнерго"
Сноска. Внесены изменения постановлением КМ РК от 19 сентября 1995 г. N 1268 .
См. постановление Правительства РК от 30 мая 1996 г. N 663  (пункт 4).
Объединенное диспетчерское управление энергосистемами Казахстана
(ОДУ Казахстана)
Экибастузская ГРЭС-1
Экибастузская ГРЭС-2
Жамбылская ГРЭС
Карагандинская ГРЭС-2