Қазақстан Республикасының мұнай өнеркәсiбiндегi қаржы-экономикалық жағдайды тұрақтандыру жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 24 шiлдедегi N 697
Қазақстан Республикасының экономикасындағы қаржы-экономикалық жағдайды тұрақтандыру, кәсiпорындардың жаппай төлем қабiлетсiздiгiне жол бермеу, сондай-ақ мұнай мен мұнай өнiмдерiнiң iшкi рыногын қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы, "ҚазТрансОйл" мұнай тасымалдау жөнiндегi ұлттық компаниясы, мұнай өндiру және қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар (келiсiм бойынша) өнiмдердiң, қайта өңдеуге арналған қызмет көрсетулердiң өзiндiк құнын, мұнайды тасымалдауға арналған тарифтердi төмендету жөнiнде шаралар әзiрлесiн және оларды жүзеге асырсын.
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитетi, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп, мұнай-газ кешенi кәсiпорындарының қатысуымен бiр айлық мерзiм iшiнде мұнай мен мұнай өнiмдерiнiң iшкi рыногында бағаның қалыптастырылуына талдау жүргiзсiн, оларды өндiруге арналған шығыстарды төмендету және отандық мұнай өнiмдерiнiң iшкi рыноктағы бәсекелестiк қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
3. "Қазақойл" ұлттық мұнай-газ компаниясы (келiсiм бойынша) 1998 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн мерзiмде делдалдық құрылымдарды жою және кәсiпорындардың бөлiнген қаражаттарын сөзсiз қайтару мақсатында еншiлес және аффилирлендiрiлген кәсiпорындарды басқаруды оңтайландыру жөнiнде шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi:
1998 жылдың 15 тамызына дейiн мерзiмде сала кәсiпорындарының мемлекеттiң алдындағы директивалық берулердiң салдарынан өткен жылдары пайда болған кредиторлық берешектерiне талдау жүргiзсiн, оларды қайта құрылымдау және есептен шығару жөнiнде ұсыныс енгiзсiн:
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шiлдедегi N 255-1 Заңында Z980255_ көзделген (70-бап, 5-тармақ) қосылған құнға салықты есептеудiң тәртiбi туралы нұсқаулықты әзiрлеудi жеделдетсiн;
сала кәсiпорындарының жалақы бойынша берешектерiн жою мақсатында ақшаның 60 процентiн жалақыға, ал қалған 40 процентiн - мiндеттi төлемдерге бағыттауды көздейтiн аталған кәсiпорындардың банктiк шоттарына түсетiн қаражатты пайдаланудың тәртiбiн белгiлесiн. Аталған тәртiп осы тармақтың бiрiншi азатжолында белгiленген шаралар iске асырылғанға дейiн қолданылады деп белгiленсiн;

О неотложных мерах по стабилизации финансово-экономического положения в нефтяной промышленности Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1998 г. N 697
В целях стабилизации финансово-экономического положения в экономике Республики Казахстан, недопущения массовой неплатежеспособности предприятий нефтегазового комплекса, а также защиты внутреннего рынка нефти и нефтепродуктов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, Национальной нефтегазовой компании "Казахойл", Национальной компании по транспортировке нефти "КазТрансОйл", предприятиям по добыче и переработке нефти (по согласованию) в срок до 1 сентября 1998 года разработать и осуществить мероприятия по снижению себестоимости продукции, услуг на переработку, тарифов на транспортировку нефти.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, Министерству энергетики, индустрии и торговли совместно с Министерством финансов, Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан с участием предприятий нефтегазового комплекса в месячный срок провести анализ формирования цен на внутреннем рынке нефти и нефтепродуктов, принять меры по снижению затрат на их производство и обеспечению конкурентоспособности отечественных нефтепродуктов на внутреннем рынке.
3. Национальной нефтегазовой компании "Казахойл" (по согласованию) в срок до 1 сентября 1998 года принять меры по оптимизации управления дочерними и аффилированными предприятиями с целью ликвидации посреднических структур и безусловного возврата отвлеченных средств предприятий.
4. Министерству финансов Республики Казахстан:
в срок до 15 августа 1998 года провести анализ кредиторской задолженности предприятий отрасли перед государством, образовавшейся в предыдущие годы вследствие директивных поставок, внести предложения по их реструктуризации и списанию;
ускорить разработку правил о порядке зачета налога на добавленную стоимость, предусмотренного Законом Республики Казахстан от 1 июля 1998 года N 255-1 ЗРК Z980255_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (статья 70, пункт 5);
в целях ликвидации задолженностей предприятий отрасли по заработный плате установить порядок использования денег, поступающих на банковские счета данных предприятий, предусматривающий направление на заработную плату 60 процентов денег, а остальных 40 процентов - на обязательные платежи.
Определить, что данный порядок действует до реализации мероприятий, предусмотренных в абзаце первом настоящего пункта;

ҚҚС "алатын елі" принципі бойынша алынатын, ТМД-ға қатысушы мемлекеттерден тысқары жерлерге, сонымен қатар ТМД-ға қатысушы мемлекеттерге экспортқа мұнай тасымалдау жөніндегі қызмет көрсетулер - халықаралық тасымалдауға байланысты 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынған және Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап ҚҚС-тан босатылған қызмет көрсетулер болып табылады деп белгіленсін, бұл ретте мыналардың болуы тиіс:
мұнай тасымалдау жөніндегі қызмет көрсетулерді жүзеге асыратын ұйымдарда - мұнай тасымалдауға келісім шарт, мұнай тасымалдауға келісім шарттар бойынша есеп айырысулар жүргізілгенін растайтын есеп-фактуралар және/немесе төлем құжаттары;
мұнай экспорттайтын мұнай-газ өндіретін ұйымдарда:
труба құбырлары көлігімен қызмет көрсетілген сәттен бастап 30 күн мерзім ішінде - Қазақстан Республикасының толық кеден жүгі декларациясы және Қазақстан Республикасының шекарасындағы қабылдап алу-өткізу пунктінде мұнайды қабылдау-өткізу актісі;
Қазақстан Республикасының теңіз портында мұнайды танкерге құю жөніндегі қызмет көрсетілген сәттен бастап 60 күн мерзім ішінде - Қазақстан Республикасының толық кеден жүгі декларациясы мен коносаменті;
мұнайды темір жол цистерналарына құю жөнінде қызмет көрсетілген сәттен бастап 60 күн мерзім ішінде - Қазақстан Республикасының толық кеден жүгі декларациясы мен темір жол құжаттары. <*>
15 тамызға дейiн мерзiмде мұнай өнiмдерiне акциздер есептеу кезiнде мұнайға акциздi есепке алуды көздейтiн Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың 5 абзацы жаңа редакцияда - ҚРҮ-нің 1998.11.17.
N 1173 қаулысымен.
P981173_
5. Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi "Қазақойл" ұлттық
мұнай-газ компаниясының қатысуымен мұнай өнiмдерiнiң импортына
бақылау жасауды күшейту, оларды контрабандалық жолмен әкетуге жол
бермеу жөнiнде түпкiлiктi шаралар қабылдасын, он күн сайын Қазақстан
Республикасының Үкiметiне жағдайдың жай-күйi туралы баяндап отырсын.
6.
<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ күшін жойды - ҚРҮ-нің 1998.12.31. N 1381 қаулысымен.
P981381_
7.
<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.01.28. N 137
қаулысымен.
P000137_
8. Осы қаулының орындалуын үйлестiру және оған бақылау жасау
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары
О.Жандосовқа жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

определить, что услуги по транспортировке нефти на экспорт за пределы государств - участников СНГ, а также в государства - участники СНГ, с которыми НДС взимается по принципу "страны назначения", являются услугами в связи с международными перевозками, облагаемыми НДС до 1 января 1998 года по нулевой ставке и с 1 января 1998 года освобожденными от НДС в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, при наличии:
у организаций, осуществляющих услуги по транспортировке нефти, - контракта на транспортировку нефти, счетов-фактур и/или платежных документов, подтверждающих проведение расчетов по контрактам на транспортировку нефти;
у нефтегазодобывающих организаций - экспортеров нефти:
в 30-дневный срок с момента оказания услуг трубопроводным транспортом - полной грузовой таможенной декларации Республики Казахстан и акта приема-сдачи нефти на приемо-сдаточном пункте границы Республики Казахстан;
в 60-дневный срок с момента оказания услуг по наливу нефти в танкеры в морском порту Республики Казахстан - полной грузовой таможенной декларации Республики Казахстан и морского коносамента;
в 60-дневный срок с момента оказания услуг по наливу нефти в железнодорожные цистерны - полной грузовой таможенной декларации Республики Казахстан и железнодорожных накладных; <*>
в срок до 15 августа внести в Правительство Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан, предусматривающий зачет акциза на нефть при начислении акциза на нефтепродукты.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.11.98г. N 1173 P981173_ .
5. Таможенному комитету Министерства финансов Республики Казахстан с участием Национальной нефтегазовой компании "Казахойл" принять исчерпывающие меры по усилению контроля за импортом нефтепродуктов, недопущению котрабандного их ввоза, ежедекадно докладывать Правительству Республики Казахстан о состоянии дел.
6. (Пункт 6 утратил силу - постановлением Правительства РК от 31 декабря 1998 г. N 1381 P981381_ )
7. (Пункт 7 утратил силу с 1 февраля 2000 г. - постановлением Правительства РК от 28 января 2000 г. N 137 P000137_ )
8. Возложить на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан У.Джандосова координацию и контроль исполнения настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан