Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2012 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 13 мамырдағы № 566 Жарлығы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2012 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2012 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат ретінде ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2012 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. НАЗАРБАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 13 мамырдағы
№ 566 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы
туралы 2012 жылғы
ЕСЕП Мазмұны

Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год
Указ Президента Республики Казахстан от 13 мая 2013 года № 566
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете за 2012 год о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 мая 2013 года № 566
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2012 год
Содержание

1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2012 жылғы есеп
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2012 жылғы есеп
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2012 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
түсімдері және оны пайдалану туралы
2012 жылғы есеп
Р/с №
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты

1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2012 год.
3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2012 год.
1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год
№ п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма (тыс. тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало отчетного периода

7 988 355 179*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
3 843 884 717
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
3 411 930 969
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
1 188 378 384
үстеме пайдаға салынатын салық
146 862 511
бонустар
30 664 904
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
1019 253 185
экспортқа салынатын рента салығы
807 048 422
жасалған шарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
219 723 563
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының мұнай секторы ұйымдарынан қосымша төлемі;
0
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
47 490 379
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
9 943 706
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
130 350
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
35 196 920
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
2 219 403
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
0
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
803 771
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
383 659 598
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
0
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын пайдалану:
1 385 701 111
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
1 380 000 000
нысаналы трансферттер
0
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
5701 111
4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты
10 446 538 785**
Ескертпе:
* 2012 жылдың басындағы сальдо 2 698 444 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 50 мың теңге айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 602 031 752 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2012 жылдың аяғындағы сальдо 3 194 235 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1 015 616 850 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.

7 988 355 179*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:
3 843 884 717
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
в том числе:
корпоративный подоходный налог
налог на сверхприбыль
бонусы
налог на добычу полезных ископаемых
рентный налог на экспорт
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным договорам
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
3 411 930 969
1 188 378 384
146 862 511
30 664 904
1 019 253 185
807 048 422
219 723 563
0
47 490 379
9 943 706
130 350
35 196 920
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
2 219 403
0
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
803 771
383 659 598
0
3.
Использование Национального фонда Республики Казахстан:
1 385 701 111
в том числе:
гарантированные трансферты
целевые трансферты
покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита
1 380 000 000
0
5 701 111
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
10 446 538 785**
Примечание:
* сальдо на начало 2012 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 2 698 444 тыс. тенге и суммы 50 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 602 031 752 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2012 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 3 194 235 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1 015 616 850 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.

2012 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 7 988 355 179 мың теңгені (7 383 624 933 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2012 жылғы 31 желтоқсанға 10 446 538 785 мың теңгені (9 427 727 651 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен) құрады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес отырысының 2012 жылғы 29 ақпандағы № 01-7.1 хаттамасының 2-тармағына сәйкес эмитент "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ бірінші, төртінші және алтыншы шығарылым облигациялары эмиссияларының проспектілеріне облигацияларды өтеу мерзімін едәуір ұлғайтуға (2062 жылға дейін), сондай-ақ олар бойынша купондық сыйақыны төмендетуге (0,01%-ға дейін) қатысты өзгерістер енгізді. Осының нәтижесінде олардың баланстық құнын азайту жағына қарай түзету жүргізілді. Таза активтердегі өзгерістер туралы есепте көрсетілген түзету мөлшері 2012 жылғы 31 желтоқсанға 341 679 121 мың теңгені құрады.

На 1 января 2012 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 7 988 355 179 тыс. тенге (7 383 624 933 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2012 года составляли 10 446 538 785 тыс. тенге (9 427 727 651 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
В отчетном периоде в соответствии с пунктом 2 протокола заседания Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан от 29 февраля 2012 года № 01-7.1 эмитент АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (далее - АО «ФНБ «Самрук-Казына») внес изменения в проспекты эмиссий первого, четвертого и шестого выпусков облигаций касательно значительного увеличения срока погашения облигаций (до 2062 года), а также снижения купонного вознаграждения по ним (до 0.01 %). В результате этого была произведена корректировка их балансовой стоимости в сторону снижения. Размер корректировки, отраженный в отчете об изменениях в чистых активах на 31 декабря 2012 года, составил 341 679 121 тыс. тенге.

39 "Қаржы құралдары: тану және бағалау" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын назарға ала отырып, 2012 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қоржынына сатып алынған "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы облигацияларының баланстық құнын түзету жүргізілді (сатып алу-сату шартына сәйкес 2012 жылы сатып алынған облигациялардың нақтылы құны 73 000 000 мың теңгені құрады). Түзету мөлшері 2012 жылы 71 905 977 мың теңгені құрады, ол "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ бұрын шығарылған облигацияларының баланстық сомасын жоғарыда көрсетілген түзетумен бірге Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтеріндегі өзгерістер туралы есепте "Өзге аударымдар" бабы бойынша 413 585 098 мың теңге жалпы сомамен көрсетілді.

Принимая во внимание требования международных стандартов финансовой отчетности 39 «Финансовые инструменты: признание и оценка», в 2012 году была произведена корректировка балансовой стоимости приобретенных в портфель Национального фонда Республики Казахстан облигаций акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (в соответствии с договором купли-продажи номинальная стоимость облигаций, приобретенных в 2012 году, составила 73 000 000 тыс. тенге). Размер корректировки в 2012 году составил 71 905 977 тыс. тенге, который совместно с вышеуказанной корректировкой балансовой суммы ранее выпущенных облигаций АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» отражен в отчете об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан по статье «Прочие перечисления» в общей сумме 413 585 098 тыс. тенге.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 2012 жылы 3 843 884 717 мың теңге түсті, одан мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) - 3 411 930 969 мың теңге, оның ішінде 1 580 935 751 мың теңге (10 610 921 мың АҚШ долларына барабар) күнбе-күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы Түсімдер; мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын түсімдерді қоспағанда) - 47 490 379 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 803 771 мың теңге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістердің түсімдері - 383 659 598 мың теңге.
2012 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына
мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы
(мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі (%)
1
2
3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде:

За 2012 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 3 843 884 717 тыс. тенге, из которых 3 411 930 969 тыс. тенге за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 1 580 935 751 тыс. тенге (эквивалент 10 610 921 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – 47 490 379 тыс. тенге; поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 803 771 тыс. тенге; поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан – 383 659 598 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора
в Национальный фонд Республики Казахстан в 2012 году
Вид налоговых платежей
Сумма (тыс. тенге)
Доля в общем объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог, в том числе:

130 350
0
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
35 196 920
1,02
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
2 219 403
0,06
БАРЛЫҒЫ:
3 459 421 348
100
Ескертпе:
*КТС 101105 - заңды тұлғалар - мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
*КТС 101106 - мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан - төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
*КТС 101107 - мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан - төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

130 350
0
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
35 196 920
1,02
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
2 219 403
0,06
ВСЕГО
3 459 421 348
100
Примечание:
* КПН 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц – организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц–резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц–нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (34,35%) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 29,46%-ын құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық құрады. Түсімдердің жалпы сомасының 23,33%-ын экспортқа салынатын рента салығы, түсімдердің жалпы сомасының 6,35%-ын Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі, 4,25%-ын үстеме пайдаға салынатын салық және 0,89%-ын бонустар құрады.
"2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2011 жылға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларының шығыстарын қаржыландыруға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 1 380 000 000 мың теңгеден 1 380 000 000 мың теңге аударылды, ол жылдық жоспардың 100%-ын құрайды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2012 жылғы есеп
"Делойт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2012 жылғы 31 желтоқсанға кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 5 821 252 мың теңгені құрады, оның ішінде:
1) инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек - 2 627 018 мың теңге:

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (34,35 %) занимают корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 29,46 % в общей сумме поступлений. Рентный налог на экспорт составляет 23,33 % общей суммы поступлений; доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 6,35 %; налог на сверхприбыль составляет 4,25 % от общей суммы поступлений и бонусы в общей сумме поступлений составили 0,89 %.
Согласно Закону Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы» за 2012 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 1 380 000 000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 1 380 000 000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2012 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью «Делойт», финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2012 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 5 821 252 тыс. тенге, из которых:
1) 2 627 018 тыс. тенге – кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;

2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек - 3 194 234 мың теңге, одан:
- активтерді басқару үшін комиссиялар - 2 883 217 мың теңге, оның ішінде:
1 519 093 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтеріне комиссия;
1 364 124 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
- өзге де есептелген шығыстар - 311 017 мың теңге, оның ішінде:

2) 3 194 234 тыс. тенге – кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги, из них:
- 2 883 217 тыс. тенге – комиссии за управление активами, в том числе:
1 519 093 тыс. тенге – комиссия за услуги внешних управляющих;
1 364 124 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;
- 311 017 тыс. тенге – прочие начисленные расходы, в том числе:

223 672 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNY Mеllоn жаһандық кастодианының қызметтеріне;
79 772 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNР Раribas жаһандық кастодианының қызметтеріне;
7 568 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы аудитін жүргізу бойынша қызметтерге;
5 мың теңге - "Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші" акционерлік қоғамының қызметтеріне.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің бухгалтерлік балансы (мың теңге)
Баптың атауы
2012 жылы
2011 жылы
1
2
3
Активтер
Ақшалай қаражат және оның баламалары

223 672 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
79 772 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
7 568 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
5 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Единый регистратор ценных бумаг».
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2012 год
за 2011 год
1
2
3
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

6 196 901
2 946 514
Таза кіріс (шығын)
247 481 638
60 126 911
Басқа жиынтық кіріс
Бағамдық айырмалар
129 981 059
49 729 102
Жалпы жиынтық кіріс/(шығын)
377 462 697
109 856 013
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2012 жылы сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер 253 678 539 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 6 196 901 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма 129 981 059 мың теңгені құрады.

6 196 901
2 946 514
Чистая прибыль (убыток)
247 481 638
60 126 911
Прочий совокупный доход
Курсовые разницы
129 981 059
49 729 102
Общий совокупный доход/(убыток)
377 462 697
109 856 013
По итогам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан за 2012 год основные показатели составили:
1) доходы по результатам управления 253 678 539 тыс. тенге;
2) расходы от управления 6 196 901 тыс. тенге;
3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге 129 981 059 тыс. тенге.

Осылайша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгенге дейін жалпы жиынтық кіріс 383 659 598 мың теңгені, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 377 462 697 мың теңгені, 2012 жылы таза кіріс 247 481 638 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNҮ Mеllоn кастодиан банкінің деректері бойынша 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде базалық валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 1 658 633 мың АҚШ долларын құрады. ВNҮ Меllоn кастодиан банкінің деректері бойынша мәмілелер жасауға жұмсалған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс сол кезең ішінде 1 658 633 мың АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан 2012 жыл ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 5 701 111 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
1) 2 781 776 мың теңге - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның ішінде 2 463 189 мың теңге 2012 жылғы қызметтер үшін және 318 587 мың теңге өткен жылдардағы қызметтері үшін;
2) 2 651 470 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның ішінде 630 339 мың теңге 2012 жылғы қызметтер үшін және 2 021 131 мың теңге өткен жылдардағы қызметтері үшін;
3) 129 538 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNР Раrіbаs жаһандық кастодианының қызметтері үшін, оның ішінде 91 201 мың теңге 2012 жылғы қызметтер үшін және 38 337 мың теңге өткен жылдардағы қызметтері үшін;
4) 108 792 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNҮ Меllоn жаһандық кастодианының өткен жылдардағы қызметтері үшін;
5) 8 662 мың теңге - "Үіеld bооk" компаниясы 2012 жылы көрсеткен қызметтері үшін;
6) 7 568 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына өткен жылдардағы сыртқы аудит жүргізу жөніндегі қызметтері үшін;
7) 4 821 мың теңге - "Fitch Ratings" компаниясының бағдарламалық өнімін 2012 жылы пайдаланғаны үшін;
8) 4 418 мың теңге - "Ваrrа Intеrnаtоnаl LTD" компаниясының бағдарламалық өнімін 2012 жылы пайдаланғаны үшін;
9) 2 965 мың теңге - "Stаndаrd&Рооr's" компаниясының өткен жылдардағы ақпараттық қызметтері үшін;
10) 1 098 мың теңге - "Моrgаn Stanlеу Саріtаl Intеrnаtіоnаl" компаниясы 2012 жылы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;
11) 3 мың теңге - 2012 жылы "Бағалы қағаздардың тіркеушілік жүйесі" акционерлік қоғамының теңгеге номинацияланған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөніндегі қызметі үшін.

Таким образом, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 383 659 598 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 377 462 697 тыс. тенге, чистый доход за 2012 год составил 247 481 638 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon за период с 1 января 2012 года по 31 декабря 2012 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 1 658 633 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным банка-кастодиана BNY Mellon за тот же период составил 1 658 127 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан в течение 2012 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, на общую сумму 5 701 111 тыс. тенге:
1) 2 781 776 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 2 463 189 тыс. тенге за услуги 2012 года и 318 587 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
2) 2 651 470 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 630 339 тыс. тенге за услуги 2012 года и 2 021 131 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
3) 129 538 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas, в том числе 91 201 тыс. тенге за услуги 2012 года и 38 337 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
4) 108 792 тыс. тенге – за услуги прошлых лет глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
5) 8 662 тыс. тенге – за услуги, оказанные компанией «Yield Book» в 2012 году;
6) 7 568 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан прошлых лет;
7) 4 821 тыс. тенге – за пользование в 2012 году программным продуктом компании «Fitch Ratings»;
8) 4 418 тыс. тенге – за пользование в 2012 году программным продуктом компании «Barra International LTD»;
9) 2 965 тыс. тенге – за информационные услуги компании «Standard&Poor’s» прошлых лет;
10) 1 098 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International» в 2012 году;
11) 3 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Регистраторская система ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге, оказанные в 2012 году.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару бойынша шығыстарды есептеудің жалпы сомасы 2012 жылғы 31 желтоқсанға 6 196 901 мың теңгені құрады, олар мынадай сомалардан тұрады:
1) 3 827 313 мың теңге - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы;
2) 1 950 583 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқарушыларының қызметі үшін;
3) 223 381 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNҮ Меllоn жаһандық кастодианының қызметтері үшін;
4) 169 049 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ВNР Раrіbаs жаһандық кастодианының қызметтері үшін;
5) 8 662 мың теңге - "Үіеld bооk" компаниясы көрсеткен қызметтер үшін;
6) 7 568 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына сыртқы аудит жүргізу жөніндегі қызметтер үшін;
7) 4 821 мың теңге - "Fitch Ratings" компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін;
8) 4 418 мың теңге - "Ваrrа Intеrnаtоnаl LTD" компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін,

На 31 декабря 2012 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом Республики Казахстан составила 6 196 901 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 3 827 313 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан;
2) 1 950 583 тыс. тенге – за услуги внешних управляющих Национального Фонда Республики Казахстан;
3) 223 381 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
4) 169 049 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
5) 8 662 тыс. тенге – за услуги, оказанные компанией «Yield Book»;
6) 7 568 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
7) 4 821 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Fitch Ratings»;
8) 4 418 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Barra International LTD»;

9) 1 098 мың теңге - "Моrgаn Stanlеу Саріtаl Intеrnаtіоnаl" компаниясы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін:
10) 5 мың теңге - "Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші" акционерлік қоғамының қызметтері үшін;
11) 3 мың теңге - теңгеге номинацияланған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша "Бағалы қағаздардың тіркеушілік жүйесі" акционерлік қоғамының қызметтері үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ақша қаражатының қозғалысы
туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2012 жылы
2011 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)

9) 1 098 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;
10) 5 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Единый регистратор ценных бумаг»;
11) 3 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Регистраторская система ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2012 год
за 2011 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности
Чистая прибыль (убыток)

2011 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
11 524 611 954
(5 444 562 193)
812 309 150
491 266 022
7 383 624 933
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
3 460 225 119
3 460 225 119
Республикалық бюджетке аударымдар
(1 380 000 000)
(1 380 000 000)
Өзге де аударымдар
(413 585 098)
(413 585 098)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы қалдығына әсері
116 426 430
116 426 430
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
13 554 629
13 554 629
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
247 481 638
247 481638
2012 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
14 984 837 073
(7 238 147 291)
1 059 790 788
621 247 081
9 427 727 651
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері 2012 жылдың аяғында 9 427 727 651 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 27%-ды құрады. Негізінен активтердің ұлғаюына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) бойынша түсімдер көлемінің артуы есебінен қол жеткізілді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөніндегі 2012 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының жалпы нарықтық құны 2012 жылғы 31 желтоқсанда 58 539 281 175 АҚШ1 долларына тең болды, оның ішінде валюта қоржыны - 57 915 804 870 АҚШ доллары (98,93%) және "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ облигацияларының қоржыны - 623 476 305 АҚШ доллары (1,07%). Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюталық қоржынының құрамына кіретін тұрақтандыру және жинақ қоржындарының нарықтық құны тиісінше 19 814 269 519 (34,21%) және 38 101 535 351 (65,79%) АҚШ доллары болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық қоржынының құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны BNY Mellon кастодиан банкінің деректеріне негізделеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
валюталық активтерін бөлу құрылымы
Барлығы
Мандат түрі
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар
29 522 356 540
50,97
Ақша нарығы
19 814 269 519
34,21
Акциялар
7 569 754 950
13,07
Жаһандық тактикалық бөлу
1 009 423 861
1,74
БАРЛЫҒЫ
57 915 804 870
100,00
Тұрақтандыру қоржынының активтерін бөлу серпіні
%
Активтер сыныбы
31.03.12
30.06.12
30.09.12

Остаток на 31 декабря 2011 года
11 524 611 954
(5 444 562 193)
812 309 150
491 266 022
7 383 624 933
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
3 460 225 119
3 460 225 119
Перечисления в республиканский бюджет
(1 380 000 000)
(1 380 000 000)
Прочие перечисления
(413 585 098)
(413 585 098)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
116 426 430
116 426 430
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток)
13 554 629
13 554 629
Чистая прибыль (убыток) за период
247 481 638
247 481 638
Остаток на 31 декабря 2012 года
14 984 837 073
(7 238 147 291)
1 059 790 788
621 247 081
9 427 727 651
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2012 года составили 9 427 727 651 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 27 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов поступлений по прямым налогам от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты).
3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2012 год
1. Управление активами Национального фонда Республики Казахстан
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2012 года была равна 58 539 281 175 долларам США1, в том числе валютного портфеля – 57 915 804 870 долларов США (98,93 %) и портфеля облигаций АО «ФНБ «Самрук-Казына» и АО «НУХ «КазАгро» – 623 476 305 долларов США (1,07 %). Рыночная стоимость стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан – 19 814 269 519 (34,21 %) и 38 101 535 351 (65,79 %) долларов США соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана BNY Mellon.
____________
1Без учета кредиторской задолженности в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги и остатка средств на счете в тенге.
Структура распределения валютных активов
Национального фонда Республики Казахстан
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в USD
%
Ценные бумаги с фиксированным доходом
29 522 356 540
50,97
Денежный рынок
19 814 269 519
34,21
Акции
7 569 754 950
13,07
Глобальное тактическое распределение
1 009 423 861
1,74
ВСЕГО
57 915 804 870
100,00
Динамика распределения активов
стабилизационного портфеля
%
Класс активов
31.03.12
30.06.12
30.09.12

1,98
5,73
4,62
4.04
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 2012 жылы 3,33% құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы инвестициялық кіріс 6 989 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 67,25%-ды құрады, бұл жылдық мәнде 4,54%-ды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
тарихи кірістілігі
__________________
2Ағымдағы шоттардағы қалдықтар, келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған қаражат.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:

1,98
5,73
4,62
4,04
Всего сберегательный портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
Доходность Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год составила 3,33 %.
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2012 года составил 6 989 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2012 года составила 67,25 %, что в годовом выражении составляет 4,54 %.
___________________
2Остатки на текущих счетах, средства, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день
Историческая доходность
Национального фонда Республики Казахстан
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):

1) тұрақтандыру қоржыны;
2) жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық бөлу қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2012 жылы 0,15%-ды құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,17%-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2012 жылы (-)0,02% мөлшерінде теріс үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2012 жылы 5,10%-ды құрады. Осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі 5,09%-ды құрады. Осылайша, оң үстеме кірістілік 0,01% мөлшерінде алынды.
"Жаһандық облигациялар" мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2012 жылы 2,49% құрады. Осы қосалқы қоржынның эталондық қоржынының кірістілігі 2,21% құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған жоғары кірістілік оң болды және 0,28% құрады.
"Жаһандық акциялар" мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2012 жылы 16,38% құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 16,62% құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқару нәтижесі теріс болды, үстеме кірістілік (-) 0,23% құрады.
"Активтерді жаһандық тактикалық бөлу" мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2012 жылы 6,74% құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 5,08% құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша 2012 жылы жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижесі оң болды, үстеме кірістілік 1,66% құрады.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау
қоржынының кірістілігі
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша 2012 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 17 және 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 161 қаулыларымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың тиімділігін арттыру және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының жинақтау қоржынының активтерін валюталық әртараптандыруды тереңдету мақсатында евроның үлесін 35%-дан 28%-ға дейін азайту есебінен жаңа валюталарды - гонконг доллары (3%) мен сингапур долларын (2%), дат кронасын (2%) қосу туралы шешім қабылданған болатын.

1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2012 год составила 0,15 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,17 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2012 году была получена отрицательная сверхдоходность в размере (-)0,02 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2012 год составила 5,10 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила 5,09 %. Таким образом, была получена положительная сверхдоходность в размере 0,01 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные облигации» за 2012 год составила 2,49 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила 2,21 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, была положительной и составила 0,28 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные акции» за 2012 год составила 16,38 %, тогда как доходность бенчмарка составила 16,62 %. Таким образом, результат управления активами по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-)0,23 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальное тактическое распределение активов» за 2012 год составила 6,74 %, тогда как доходность бенчмарка составила 5,08 %. Таким образом, результат управления активами сберегательного портфеля в 2012 году по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был положительным, сверхдоходность составила 1,66 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
Доходность стабилизационного портфеля
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2012 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
Постановлениями правления Национального Банка Республики Казахстан № 17 от 30 января 2012 года и № 161 от 28 апреля 2012 года было принято решение о добавлении новых валют - гонконгский доллар (3 %) и сингапурский доллар (2 %), датская крона (2 %) за счет снижения доли евро с 35 % до 28 % в целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан и углубления валютной диверсификации активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан.

Осылайша, 2012 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша эталондық қоржынның құрамы мынадай болды:
30% - Merrill Lynch US Treasuries (1-5 years);
28% - Merrill Lynch All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, Fl (1-5 years);
10% - Merrill Lynch UK Gilts (1-5 years);
10% - Merrill Lynch Japan Governments (1-5 years);
5% - Merrill Lynch Australian Governments (1-5 years);
5% - Merrill Lynch Canadian Governments (1-5 years):
5% - Merrill Lynch South Korean Government Index (1-5 years);
3% - Merrill Lynch Hong Kong Government Index (1-5 years):
2% - Merrill Lynch Singapore Government Index (1-5 years):
2%- Merrill Lynch Danish Government Index (1-5 years).
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқарушыларын таңдау процесінің тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқармасы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 162 және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасы-мың "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 25 мамырдағы № 181 қаулылары қабылданды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау тәртібін жетілдіру мақсатында 2012 жылғы 8 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін конвертациялау және қайта конвертациялау ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы № 130 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының № 357 қаулысы қабылданды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 247 және 2012 жылғы 26 қарашадағы № 341 қаулыларымен тиісінше Bank Sarasin&Cie AG жэне BSI SA "Жаһандық активті акциялар" мандаты бойынша және Pictet Asset Management "Жаһандық пассивті акция-лар" мандаты бойынша сыртқы басқарушылар бекітілген болатын.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын кастодиандық орналастыруды әртараптандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 қарашадағы № 340 қаулысымен Euroclear Bank, Брюссель кастодиан банкі бекітілді.
2012 жылы теңгеге номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының талаптарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 794 217 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ облигациялары бойынша - 770 217 мың теңге, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ облигациялары бойынша -24 000 мың теңге алынды.
Халық арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде мына дай іс-шаралар жүзеге асырылды:

Таким образом, по состоянию на 31 декабря 2012 года эталонный портфель имел следующий состав:
30 % - Merrill Lynch US Treasuries (1-5 years);
28 %-Merrill Lynch All Euro Government Index,DE, FR ,NL ,AT, LU, FI (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch UK Gilts (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch Japan Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Australian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Canadian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch South Korean Government Index (1-5 years);
3 % - Merrill Lynch Hong Kong Government Index (1-5 years);
2 % - Merrill Lynch Singapore Government Index (1-5 years);
2 %- Merrill Lynch Danish Government Index (1-5 years).
В целях повышения эффективности процесса выбора внешних управляющих Национального фонда Республики Казахстан, правлением Национального Банка Республики Казахстан были приняты постановления от 28 апреля 2012 года № 162 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 «Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» и от 25 мая 2012 года № 181 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 «Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан».
В целях совершенствования порядка конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан 8 декабря 2012 года было принято постановление правления Национального Банка Республики Казахстан № 357 «О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 130 «Об утверждении Правил конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан».
Постановлениями правления Национального Банка Республики Казахстан № 247 от 24 августа 2012 года и № 341 от 26 ноября 2012 года были утверждены внешние управляющие Bank Sarasin&Cie AG и BSI SA по мандату «Глобальные активные акции» и Pictet Asset Management по мандату «Глобальные пассивные акции» соответственно.
В целях диверсификации кастодиального размещения средств Национального фонда Республики Казахстан постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 340 был утвержден банк кастодиан Euroclear Bank, Брюссель.
В 2012 году, в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 794 217 тыс. тенге, из них по облигациям АО «ФНБ «Самрук-Казына» - 770 217 тыс. тенге, по облигациям АО «НУХ «КазАгро» - 24 000 тыс. тенге.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:

1) 2012 жылғы қыркүйекте күнделікті республикалық "Литер" газетінде Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану" деген тақырыппен мақаласы шықты;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2011 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2012 жылғы 16 мамырда № 242-243 (27317) "Егемен Қазақстан" және № 140 (26959) "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтына орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылған.

1) в сентябре 2012 года в ежедневной республиканской газете «Литер» вышла статья вице-министра финансов Республики Казахстан на тему: «Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан»;
2) информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2011 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 16 мая 2012 года в газетах «Егемен Қазақстан» № 242-243 (27317) и «Казахстанская правда» № 140 (26959), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).