Қазақстан Республикасы жоғары оқу-орындарына қабылдаудың Yлгi ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 22 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1118. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 638 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007.12.19.  N 638  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  30-бабының 14-тармақшасын, Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2000 жылғы 16 наурыздағы алқасының қаулысын орындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен
1. Қосымша берiлген Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына (бұдан әрi - жоо) қабылдаудың Үлгi ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы Үлгi ережелер Қазақстан аумағындағы барлық мемлекеттiк және мемлекеттiк емес жоғары оқу орындарына қатысты деп белгiленсiн.
3. Жоғары бiлiм департаментi (Ә.Әбжаппаров):
1) бiр ай мерзiм iшiнде қабылдау бойынша хабарлау тәртiбiн, үлгiсiн және мерзiмiн дайындасын және оны жоғары оқу орындары мен аймақтық комиссияларға жеткiзсiн;
2) осы бұйрық белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуден өткiзуге ұсынылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Ә.Ахметовке жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығына қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНА
ҚАБЫЛДАУДЫҢ ТИПТІК ЕРЕЖЕЛЕРI
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша:
"аймақтық" деген сөз тиісінше "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылды;
"немесе мемлекеттік білім несиесін" деген сөздер алынып тасталды;
барлық мәтіні бойынша»"мемлекеттік сертификаттың", "мемлекеттік сертификат",»"мемлекеттік сертификаттар" деген сөздер "сертификаттың",»"сертификат",»"сертификаттар" деген сөздермен ауыстырды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25.03.2000г. N 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22.04.2000г. N 1118. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года N 638.№
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 25.03.2000г. N 247 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19 декабря 2007 года  N 638 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 14  статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об образовании", постановления коллегии Министерства образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2000 года ПРИКАЗЫВАЮ:  <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 11 марта 2005 года N  149 .
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема в высшие учебные заведения (далее - вузы) Республики Казахстан.
2. Установить, что настоящие Типовые правила распространяются на все государственные и негосударственные вузы, находящиеся на территории Казахстана.
3. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.):
1) в месячный срок разработать и довести до высших учебных заведений и региональных комиссий порядок, формы и сроки представления ими информации по приему;
2) в установленном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
Министр
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247
Типовые  правила приема в высшие
учебные заведения Республики Казахстан
Сноска. По тексту слова "региональные", "региональных", "региональной", "региональная" заменены словами "государственные", "государственных", "государственной", "государственная";
слова "и кредитов", "и предоставления государственных образовательных кредитов", "или предоставление государственных образовательных кредитов" исключены
- приказом Министра образования и науки РК от 11 марта 2005 года N  149 .
слова "государственного сертификата", "государственный сертификат", "государственных сертификатов" заменены словами "сертификата", "сертификат", "сертификатов" -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения

1. Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына Қазақстан Республикасының жалпы орта, кәсiптiк бастауыш, орта кәсiптiк және жоғары кәсiптiк бiлiмi бар азаматтар, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар қабылданады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен .
2. Жоғары оқу орындарында студенттер контингентiн қалыптастыру мемлекеттiк маман даярлау тапсырыс (мемлекеттiк бiлiм гранты) бюджеттiк қаражат негiзiнде және жеке тұлғалардың өз қаражаты мен басқа қаражат көздерi арқылы жүзеге асырылады.
Қазақ ұлтының басқа мемлекет азаматы болып табылатын өкiлдерiне, шет ел азаматтарына және Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын азаматтығы жоқ тұлғаларға, сонымен бiрге Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Тәжiкстан Республикасының және Қырғыз Республикасының азаматтарына мемлекеттiк бiлiм грантын алуға Қазақстан Республикасының азаматымен бiрдей құқық берiледi.
Шет мемлекеттердiң басқа азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар жоғары оқу орындарына (ЖОО) Қазақстан Республикасының заңдылықтарында, сондай-ақ халықаралық келiсiмдерге сәйкес, Қазақстан Республикасында белгiленген тәртiппен қабылданады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен
3. Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына азаматтарды қабылдау ұлттық бiрыңғай тестiлеудiң (бұдан әрi - ҰБТ) немесе Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Бiлiм беру мен тестiлеудiң мемлекеттiк стандарттарының ұлттық орталығы (бұдан әрi - БТМСҰО) әзiрлеген технология бойынша өткiзiлетiн кешендi тестiлеудiң нәтижесi бойынша берiлген сертификаттағы баллдарға сәйкес азаматтардың өтініштері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады.
ҰБТ ағымдағы жылы орта білім беру ұйымдары бiтiрушiлер үшiн өткiзiледi.
Кешендi тестiлеу өткен жылы жалпы бiлiм беретiн мектептiң бiтiрушiлерi, кәсiптiк бастауыш және орта оқу орындарының бiтiрушiлерi, шетелде оқушылармен алмасу халықаралық желiсi бойынша оқыған жалпы бiлiм беретiн мектеп бiтiрушiлерi ҰБТ-ға қатыспаған, жалпы орта мектептi өзбек, ұйғыр және тәжiк тілдерiнде аяқтаған бiтiрушiлерi, республикалық музыка мектеп-интернаттарының түлектері, жалпы білім беретін пәндер бойынша ағымдағы жылғы халықаралық олимпиадалардың қатысушылары, сондай-ақ оқу орындарын шетелде бiтiрген азаматтары үшiн өткiзiледi.
Азаматтарды Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне, Қазақстан Республикасының Ішкi iстер министрлiгiне, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесінің Комитетіне, Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне 1-қосымшаға сәйкес бағынысты жоғары оқу орындарына бекiтiлген жоспар бойынша қабылдау үш кезеңде өтедi:
бірінші кезеңде аталған жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары құрылтайшылар белгiлеген және Бiлiм беру ұйымдарына қабылдау ережесiнде бекiтiлген тәртiпке сәйкес кадрлар даярлаудың мемлекеттік принципiн ескере отырып, медициналық, тәндік және психофизиологиялық көрсеткiштері бойынша iрiктеу жүргiзу арқылы талапкерлер контингентiн қалыптастырады;
екiншi кезеңде ЖОО сертификаттағы баллдарға сәйкес iрiктеу өткiзiледi;
үшінші кезеңде аталған жоғары оқу орындарының мандаттық комиссиялары студент қатарына қабылдау жұмысын өткізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда, өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен ,  2005 жылғы 7 маусымдағы N 353   бұйрығымен 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .

1. В высшие учебные заведения Республики Казахстан принимаются граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, имеющие среднее общее, начальное профессиональное, среднее профессиональное и высшее профессиональное образование.  <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года N 366; с дополнениями -  приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1.
2. Формирование студенческого контингента высших учебных заведений осуществляется посредством бюджетного финансирования, размещения государственного заказа на подготовку кадров (государственные образовательные гранты), а также оплаты обучения за счет собственных средств граждан и иных источников.
Наравне с гражданами Республики Казахстан государственный образовательный грант предоставляется лицам казахской национальности, являющимся гражданами других государств, иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, а также гражданам Российской Федерации, Республики Беларусь, Республики Таджикистан и Кыргызской Республики.
Другие иностранные граждане и лица без гражданства принимаются в вузы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - с дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; с изменениями - от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
3. Прием граждан в высшие учебные заведения Республики Казахстан осуществляется по заявлениям граждан на конкурсной основе в соответствии с баллами сертификата, выданного по результатам единого национального тестирования (далее - ЕНТ) или комплексного тестирования, проводимых по технологиям, разработанным Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - НЦГСОиТ).
ЕНТ проводится для выпускников организаций среднего общего образования текущего года.
Комплексное тестирование проводится для выпускников общеобразовательных школ прошлых лет, выпускников начальных и средних профессиональных учебных заведений, выпускников общеобразовательных школ, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом, не принявших участие в ЕНТ, выпускников общеобразовательных школ с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, выпускников республиканских музыкальных школ-интернатов, а также граждан, окончивших учебные заведения за рубежом.
Прием граждан в высшие учебные заведения, подведомственные Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан согласно приложению 1 по утвержденному плану приема осуществляется в три этапа:
на первом этапе приемные комиссии названных вузов формируют контингент абитуриентов, проводя отбор по медицинским, физическим и психофизиологическим показаниям, с учетом территориального принципа подготовки кадров в соответствии с порядком, установленным учредителем и закрепленным в Правилах приема в организацию образования;
на втором этапе в высшем учебном заведении проводится отбор в соответствии с баллами  сертификата;
на третьем этапе - мандатные комиссии названных вузов проводят зачисление в число студентов.
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; с изменениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 ; от 7 июня 2005 г.  N 353 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).

4. Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына орта кәсiптiк бiлiмi бар азаматтарды төлемақы негiзiнде қысқартылған бiлiм беру бағдарламалары бойынша ұқсас мамандықтарға қабылдауды жоғары оқу орындары МБСТҰО әзiрлеген технология бойынша қабылдау комиссиялары жүргізеді.
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына ақылы негiзде қысқартылған мерзiмде оқуға кәсiптiк жоғары бiлiмi бар азаматтарды қабылдауды жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен .
5. Екi немесе одан жоғары елдер арасында мемлекетаралық келiсiмдер бойынша құрылған халықаралық жоғары оқу орындарына мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде белгiленген квота бойынша шет ел азаматтарын қабылдауды жоғары оқу орындары дербес түрде шешедi.
Оқу орындарына оқуға қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қарашадағы N  1188  "Кәсіптік орта және кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде адамдардың жекелеген санаттары үшін қабылдау квотасын белгілеу туралы" қаулысымен бекітілген қабылдау квотасы белгіленеді. Ауылдық білім беру ұйымдарын бітірген азаматтар үшін Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдау квотасы белгіленген бакалавриат және жоғары арнайы білім беру мамандықтарының тізбесі осы қабылдаудың үлгі ережелерінің 4-қосымшасына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
6. Жоғары кәсiби бiлiм берудiң мемлекеттiк құпиялармен Қазақстан Республикасы Үкiметi бекiткен тiзбеге сәйкес жұмыс iстеудi талап ететiн жекелеген мамандықтары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарды қабылдау мамандандырылған мемлекеттiк оқу орындарында және басқа да мемлекеттiк оқу орындарының факультеттерiнде (бөлiмдерiнде) мемлекеттiк бiлiм тапсырысы бойынша ғана 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
6.1. Азаматтарды арнаулы немесе шығармашылық дайындықты қажет ететін мамандықтарға қабылдау арнаулы немесе шығармашылық емтихандар нәтижелерін ескере отырып жүзеге асырылады.

4. Прием в высшие учебные заведения Республики Казахстан граждан, имеющих среднее профессиональное образование, на родственные специальности по сокращенным образовательным программам на платной основе осуществляется приемными комиссиями вузов.
Прием в высшие учебные заведения Республики Казахстан граждан, имеющих высшее профессиональное образование, на обучение в сокращенные сроки на платной основе осуществляется приемными комиссиями вузов.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1.
5. Прием иностранных граждан по выделенной квоте на основе государственного заказа в международные высшие учебные заведения, созданные межгосударственными соглашениями двух или более стран, осуществляется самостоятельно вузами.
При приеме на обучение в учебные заведения устанавливается квота приема, утвержденная  постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2002 года N 1188 "Об установлении квоты приема при поступлении на учебу в организации среднего профессионального и высшего профессионального образования для отдельных категорий лиц". Перечень специальностей бакалавриата и высшего специального образования, по которым для граждан, окончивших сельские организации образования, установлена квота приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, устанавливается согласно приложению 4 настоящих Типовых правил приема.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 апреля 2007 года  N 150 .
6. Прием граждан Республики Казахстан по отдельным специальностям высшего профессионального образования, требующим работы с государственными секретами, согласно Перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан осуществляется только в специализированные государственные учебные заведения и на специализированные факультеты (отделения) других государственных учебных заведений по государственному образовательному заказу согласно приложению 2.
Сноска. Пункт 6 - с дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; с изменениями - от 23 марта 2004 года  N 241 ; с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6-1. Прием граждан на специальности, требующие специальной или творческой подготовки, осуществляется с учетом результатов специальных или творческих экзаменов.  <*>

Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
7. Мемлекеттiк бiлiм грантын алу конкурсына қатысу үшiн талапкер ЖОО-ның қабылдау комиссиясына белгіленген үлгідегі бланкіде өтiнiшiн, бiлiмi туралы құжатын (түпнұсқа), сертификатты, мемлекеттік білім беру грантын алуға басым құқықты растайтын, 3х4 көлемiндегi 2 фотосурет, 086-У нысанындағы медициналық анықтаманы, сондай-ақ жеке басын растайтын құжаттың көшiрмесiн суретiмен бiрге өткiзедi.
Мемлекеттiк бiлiм грантын алу конкурсына қатысу үшiн, азаматтар өтiнiшiнде осы мамандық бойынша мемлекеттiк бiлiм гранты орналастырылатын таңдаған мамандықпен ЖОО-ны көрсетедi. Төртінші пән сәйкес келген жағдайда, талапкер төрт мамандықты көрсетуге құқығы бар.
3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты ЖОО-ға түсетiн азаматтар бiрiншi осы жоғары оқу орнында даярланатын мамандықты, екiншi 3-қосымша бойынша мамандықты көрсетедi.
Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжат белгіленген тәртіппен нострификациялануы тиіс.
Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедек адамдар, мүгедек балалар, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектер таңдап алған мамандықтары бойынша оқу үшiн қарсы дәлелдiң жоқтығы туралы медициналық-әлеуметтiк сараптамалық (МӘС) қорытындысын бередi.
Білім беру гранттарын алуға басым құқығы бар тұлғалар жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына осы құқықты растайтын құжатты және мемлекеттік білім беру гранттарын беру конкурсына қатысу үшін өтінішті осы Үлгі ережеде бекітілген мерзімде тапсырады.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау конкурсына қатысу үшiн өтiнiштер 22 шілдеден 31 шілдеге дейiн қабылданады.
Шығармашылық мамандықтарға өтiнiштердi қабылдау мерзiмi ЖОО-ның қабылдау комиссиялары 20 маусымнан 3 шілдеге дейін, арнайы (шығармашылық) емтихандар 4 шілдеден 9 шілдеге дейін өткiзіледi.
3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомствалық бағынысты жоғары оқу орындарына өтiнiштердi қабылдау мерзiмiн тиiстi мемлекеттiк органдар белгiлейдi.
Шығармашылық мамандықтарға, сондай-ақ 3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарына, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне қарасты ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарынан басқа оқу орындарына түсу кезiнде өтiнiштер ЖОО орналасқан жерде қабылданады.
Шығармашылық мамандыққа оқуға түсетін азаматтар бір шығармашылық мамандықты көрсетуі мүмкін.
Мемлекеттік білім беру грантын алуға арналған конкурсқа қатысушы азаматтар үшін белгіленген қабылдау квоталары барлық төрт мамандық бойынша орналастырылады.
Шығармашылық мамандықтарын таңдаған талапкерлер, оның ішінде "Алтын белгі" белгісінің иегерлері мемлекеттік білім беру грантын алу конкурсына бір мамандық бойынша қатыса алады және тек шығармашылық емтихан тапсырған жоғары оқу орнын ғана көрсетеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен ,   2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен , 2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.

Сноска. Глава дополнена пунктом 6-1 - приказом Министра образования и науки РК от 11 марта 2005 года N  149 .
7. Для участия в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов абитуриент подает в приемную комиссию высшего учебного заведения заявление на бланке установленного образца, документ об образовании (подлинник), сертификат, документ, подтверждающий преимущественное право на получение государственного образовательного гранта, две фотокарточки размером 3x4, медицинскую справку по форме 086-У, а также копию документа с фотографией, удостоверяющего личность.
В заявлении гражданин для участия в конкурсе на получение государственного образовательного гранта указывает выбранные им специальность и вуз, в котором размещаются государственные образовательные гранты по этой специальности. При условии совпадения четвертого предмета гражданин может указать четыре специальности.
Граждане, поступающие в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, первой указывают специальность подготовки в данном вузе, второй - специальность по приложению 3.
Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, должны быть нострифицированы в установленном порядке.
Лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, дети-инвалиды, а также инвалиды с детства представляют заключение медико-социальной экспертизы (МСЭ) об отсутствии противопоказаний для обучения по выбранной специальности.
Лица, имеющие преимущественное право на получение государственного образовательного гранта, подают в приемную комиссию вуза документ, подтверждающий это право, и заявление для участия в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов в установленные настоящими Типовыми правилами сроки.
Срок приема заявлений для участия в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов с 22 по 31 июля.
Прием заявлений на творческие специальности проводится приемными комиссиями вузов с 20 июня по 3 июля, специальные (творческие) экзамены с 4 по 9 июля.
Сроки приема заявлений в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, устанавливаются соответствующими государственными органами.
При поступлении на творческие специальности, а также в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, за исключением высших учебных заведений, подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется по месту нахождения вуза.
Граждане, поступающие на творческую специальность могут указать одну творческую специальность.
Установленные квоты приема для граждан, участвующих в конкурсе на получение государственного образовательного гранта распространяются по всем четырем специальностям.
Абитуриенты, выбравшие творческие специальности, в том числе обладатели знака "Алтын белгі" участвуют в конкурсе на получение государственного образовательного гранта по одной специальности и указывают только тот вуз, в котором они сдавали творческие экзамены.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1; в новой редакции - от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 ; с изменениями и дополнениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 2 апреля 2007 года  N 150 .

8. Студенттер қатарына қабылдау конкурсына қатысу үшін қажетті ең төменгі балдар деңгейі 60 балды құрайды, оның ішінде кемінде 7 балл бейіндік пәннен, ал қалған пәндер бойынша жақсы бағалар болуы тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
9-11-1. <*>
Ескерту. 9-11-1-тармақтар алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен
2. Сертификаттар алу үшiн
кешендi   тест өткiзу
Ескерту. 2-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен .
12. Сертификат алу үшiн кешендi тест сынақтары Қазақстанның барлық аймақтарының облыс орталықтарында, сондай-ақ Астана, Алматы, Арқалық, Жезқазған, Жетiсай, Рудный, Семей, Темiртау, Түркiстан, Балқаш және Екiбастұз қалаларында өткiзiледi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда жазылды, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
13. Жергілiктi жерде ұйымдастыру және ақпараттық-түсiндiру жұмыстарын жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына талапкерлердi тест сынағынан өткiзу мен оны ұйымдастыру жөнiндегi мемлекеттік комиссиялар құрылады (бұдан әрi - мемлекеттік комиссия). Мемлекеттік комиссиялардың қызметiн ұйымдастыру ережесiн Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) бекiтедi.
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен
14. Кешендi тест сынағына қатысу үшiн азамат жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына белгіленген үлгідегі бланкіде өтiнiш, аттестат немесе кәсiптiк бастауыш немесе орта кәсiптiк оқу орнын аяқтағаны туралы диплом (түпнұсқа), мемлекеттік білім беру грантын алуға басым құқықты растайтын, тест сынағын өткiзуге қажеттi ақыны төлегенi туралы түбiртек (квитанция), 3х4 көлемiндегi екi фотосурет, 086-У нысанындағы медициналық анықтама сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесiн суретiмен бiрге өткiзедi.
Кешендi тестiлеуге қатысу үшiн өтiнiштердi қабылдау мерзiмi 20 маусымнан 10 шiлдеге дейiн. Кешендi тестiлеу 18 шілдеден 22 шілдеге дейiн өткiзiледi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен ,  2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен ,   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
14-1. Кешендi тестiлеуге келген талапкер куәлiгiн (төлқұжат) және емтиханға рұқсат қағазын көрсетуi тиiс.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен .
14-2. Кешенді тестілеу азаматтардың қалауы бойынша қазақ және орыс тілдерінде жалпы орта білім берудің оқу бағдарламасының көлемінде төрт пән бойынша өткізіледі: қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы, математика және 3-қосымшаға сәйкес талапкердің таңдаған мамандығына байланысты белгіленген төртінші пән. Шығармашылық мамандыққа түсуші азаматтар үшін кешенді тестілеудің екі пәні бойынша баллдары есептеледі: қазақ немесе орыс тілі және Қазақстан тарихы.
Шығармашылық мамандыққа түсушi азаматтар оның ішінде»"Алтын белгі" белгісімен марапатталған оқушылар өздерi таңдаған ЖОО-ның қабылдау комиссиясында өткiзiлетiн арнайы (шығармашылық) емтихандарды тапсырады. Бiр шығармашылық емтиханның ең жоғары балл саны - 30. Арнайы (шығармашылық) емтихандар саны - 2. Арнайы (шығармашылық) емтихан бойынша 10 баллдан кем алған немесе оларға қатыспаған талапкерлер, осы мамандық бойынша түсу үшiн кешендi тестiлеуге жiберiлмейдi. Арнайы (шығармашылық) емтихандарды қайта тапсыруға рұқсат етілмейдi.

8. Минимальный уровень баллов, необходимый для участия в конкурсе на зачисление в число студентов, составляет 60 баллов, в том числе не менее 7 баллов по профильному предмету, а по остальным предметам положительную оценку.
Сноска. Пункт 8 в редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 2 апреля 2007 года  N 150 .
9. (Пункт исключен - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 241 ).
10.  <*>
Сноска. Пункт 10 с дополнениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; исключен - от 23 марта 2004 года  N 241 .
11.
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1; исключен - от 23 марта 2004 года  N 241 .
11-1.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 11-1 - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; с изменениями и дополнениями -  приказом Министра образования и науки РК от 17 мая 2002 года N 394; приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; исключен - от 23 марта 2004 года  N 241 .
2. Проведение комплексного тестирования на
получение сертификатов  <*>
Сноска. Название главы 2 с дополнениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1
12. Комплексное тестирование на получение сертификатов проводится по регионам Казахстана: во всех областных центрах, а также в городах Астана, Алматы, Аркалык, Жезказган, Жетысай, Рудный, Семипалатинск, Темиртау, Туркестан, Балхаш и Экибастуз.
Сноска. Пункт 12 в новой редакции - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; с изменениями -  N 241 .
13. Для проведения на местах организационной и информационно- разъяснительной работы создаются государственные комиссии по организации и проведению комплексного тестирования абитуриентов (далее - государственные комиссии). Правила организации деятельности государственных комиссий утверждаются Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).  <*>
Сноска. Пункт 13 с дополнениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1
14. Для участия в комплексном тестировании гражданин подает в приемную комиссию высшего учебного заведения заявление на бланке установленного образца, аттестат или диплом об окончании начального профессионального или среднего профессионального учебного заведения (подлинник), документ, подтверждающий преимущественное право, квитанцию об оплате за проведение тестирования, две фотокарточки размером 3х4, медицинскую справку по форме 086-У, а также копию документа с фотографией, удостоверяющего личность.
Срок приема заявлений для участия в комплексном тестировании с 20 июня по 10 июля. Комплексное тестирование проводится с 18 по 22 июля.
Сноска. Пункт 14 - с дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; с изменениями - от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 ; с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 2 апреля 2007 года  N 150 .
14-1. Абитуриент, пришедший на комплексное тестирование, должен предъявить удостоверение личности (паспорт) и пропуск на экзамен.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 14-1 - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 .
14-2. Комплексное тестирование проводится по желанию граждан на казахском или русском языках в объеме учебных программ среднего общего образования по четырем предметам: казахскому или русскому языку, истории Казахстана, математике, и четвертому предмету, определяемому в зависимости от выбранной гражданином специальности согласно приложению 3.
Для граждан, поступающих на творческие специальности учитываются баллы по двум предметам комплексного тестирования: казахскому или русскому языку и истории Казахстана.
Граждане, поступающие на творческие специальности (в том числе обладатели знака "Алтын белгі"), сдают специальные (творческие) экзамены, которые проводятся приемными комиссиями избранных ими вузов. Максимальное количество баллов по одному творческому экзамену - 30. Количество специальных (творческих) экзаменов равно двум. Абитуриенты, получившие по специальному (творческому) экзамену менее 10 баллов или не явившиеся на них, к комплексному тестированию для поступления по данной специальности не допускаются. Пересдача специальных (творческих) экзаменов не разрешается.  <*>

Ескерту. 14-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен ,  2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
14-3. Әр пән бойынша тecт тапсырмаларының саны - 30. Әр тест тапсырмасының дұрыс жауабы бiр балл болып бағаланады.
Ескерту. 14-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
14-4. Кешендi тестiлеуге 3 астрономиялық сағат бөлiнедi. Кешендi тест сынағын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
Ескерту. 14-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
14-5. Тестiлеуден кейiн өткiзiлетiн жауап парақтарын сканерлеу аяқталғаннан кейiн, бiрден дұрыс жауаптар коды iлiнедi.
Ескерту. 14-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
15.  Алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің  2001.05.18. N 366   бұйрығымен .
16. <*>
Ескерту. Алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің  2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
17. Кешенді тестілеу нәтижелерін өңдеу кешенді тестілеу жүзеге асырылған жоғары оқу орнында өткізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
18. Сертификаттарды алу үшiн өткiзiлген тест нәтижелерiн мемлекеттік комиссия тест сынағы өткiзiлген күнi жариялайды.
19. Тест нәтижесi бойынша әр қатысушыға белгiленген үлгідегі сертификат толтырылады, оны мемлекеттік комиссия тест сынағы өткеннен кейiнгi үш күн iшiнде бередi.
20. Шығармашылық мамандыққа, сондай-ақ 3-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарына түсушiлерге кешендi тест талапкер таңдаған жоғары оқу орны бекітілген базалық жоғары оқу орнында өткізіледі.
Ескерту. 20-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .

Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-2 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 241 ; с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14-3. Количество тестовых заданий по каждому предмету 30. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается одним баллом.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-3 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 241 .
14-4. На комплексное тестирование отводится 3 астрономических часа. Пересдача тестирования не разрешается.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-4 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 241 .
14-5. Коды правильных ответов вывешиваются сразу после окончания сканирования листов ответов, которое проводится после тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 14-5 - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 241 .
15.
Сноска. Пункт 15 исключен - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366
16.
Сноска. Пункт 16 - с дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; исключен - от 23 марта 2004 года  N 241 .
17. Обработка результатов комплексного тестирования проводится в вузе, где осуществлялось комплексное тестирование.
Сноска. Пункт 17 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
18. Результаты комплексного тестирования на получение сертификатов объявляются государственной комиссией в день его проведения.
19. По результатам комплексного тестирования каждому участнику выписывается сертификат установленного образца, который выдается государственной комиссией в течение трех суток после тестирования.
20. Комплексное тестирование граждан, поступающих на творческие специальности, а также поступающих в высшие учебные заведения, подведомственные государственным органам, указанным в пункте 3, проводится в базовом вузе, к которому прикреплен выбранный гражданином вуз.
Сноска. Пункт 20 - с дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; с изменениями - от 23 марта 2004 года  N 241 приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).

21. Тест сынағының нәтижесiмен келiспеген азаматтың апелляция беруге құқы бар.
Тест нәтижесi бойынша апелляция тест қорытындысы хабарланғаннан кейiнгi бiр тәулiк iшiнде мемлекеттік комиссияға берiледi және оны мемлекеттік комиссия төрағасы бекiткен апелляция комиссиясы қарайды.
Апелляцияға өтiнiш мемлекеттік комиссияның төрағасы бекiтетiн, апелляциялық комиссияға Tecтiлеу нәтижелерi хабарланғаннан кейiн келесi күнгi сағат 13-кe дейiн берiледi және бiр тәулiктiң iшiнде апелляциялық комиссияда қаралады. Апелляциялық комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
21-1. Тест тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және даулы мәселелерді шешуді қамтамасыз ету, ҰБТ-ға қатысушылардың құқығын қорғау мақсатында тестілеу өткізу кезеңінде апелляцияны қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - республикалық комиссия) және әрбір базалық жоғары оқу орнында апелляциялық комиссия құрылады.
Ескерту. 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
21-2. Республикалық комиссияның төрағасы және құрамы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 21-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
21-3. Республикалық комиссия апелляциялық комиссиялардың баллдар қосу негіздемесін қарайды және соңғы шешім қабылдайды.
Ескерту. 21-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
21-4. Республикалық комиссия өз функцияларын орындау мақсатында апелляциялық комиссиялардан қажетті құжаттар, сонымен бірге азаматтардың жауап парағын, кешенді тестілеу технологиясының сақталуы туралы мәліметтер сұрауға және алуға құқылы.
Ескерту. 21-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
21-5. Республикалық комиссияның шешімі комиссияның тізімдік құрамындағы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы шешуші дауысқа құқылы. Комиссияның жұмысы төрағаның және комиссияның барлық мүшелерінің қолдары қойылған хаттамалармен ресімделеді.
Ескерту. 21-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .

21. Гражданин, не согласный с результатами тестирования, имеет право на апелляцию.
Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию, утверждаемую председателем государственной комиссии, до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Председатель апелляционной комиссии утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 21 с изменениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-1. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав участников комплексного тестирования на период проведения тестирования создаются республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее - республиканская комиссия) и в каждом базовом вузе - апелляционная комиссия.
Сноска. Глава 2 дополнена п. 21-1 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-2. Председатель и состав республиканской комиссии утверждаются приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Глава 2 дополнена п. 21-2 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-3. Республиканская комиссия рассматривает спорные вопросы, поступающие от председателей апелляционных комиссий, принимает согласованное с апелляционными комиссиями решение по присуждению баллов.
Сноска. Глава 2 дополнена п. 21-3 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-4. В целях выполнения своих функций республиканская комиссия вправе запрашивать и получать у апелляционных комиссий необходимые документы и сведения, в том числе бланки ответов абитуриентов, сведения о соблюдении технологии комплексного тестирования.
Сноска. Глава 2 дополнена п. 21-4 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-5. Решение республиканской комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель республиканской комиссии имеет право решающего голоса. Работа республиканской комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.
Сноска. Глава 2 дополнена п. 21-5 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).

3. Мемлекеттiк бiлiм грантын беру тәртiбi
Ескерту. 3-тараудың атауына өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
22. Мемлекеттiк бiлiм грантын алуға құқық берудi Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Республикалық конкурстық негiзде нақты мамандықтар және тiл бөлiмдерi бойынша бекiтiлген мемлекеттiк тапсырыс көлемiнде жүргiзедi. Тағайындауды Министрлiктiң конкурстық комиссиясы оның жұмыс Ережесiне сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 22-тармақ өзгертілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
23. Білім беру гранттарын алуға сертификат баллдарына сәйкес конкурс өткізілген кезде:
1) "Алтын белгі" белгісімен марапатталған оқушылардың;
2) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған), республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстары мен спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздарының, жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың ағымдағы жылғы жеңімпаздарының, сондай-ақ өздері таңдаған мамандығының олар жеңімпазы болып табылатын олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәніне сәйкес келген жағдайда басым құқығы болады. Халықаралық және республикалық олимпиадалардың, ғылыми жарыстардың, орындаушылар конкурстары мен спорттық жарыстардың пәндеріне сәйкес келетін мамандықтар тізбесін Министрлік бекітеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
24. <*>
Ескерту. 24-тармақ алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
25. Білім беру гранттары осы Үлгі ереженің 23-тармағына сәйкес басым құқығы бар азаматтарға бірінші кезекте беріледі.
Бұдан әрі мемлекеттік білім беру гранттарын тағайындау талапкерлер өтініш білдірген тіл бөлімдері, жоғары оқу орындары және мамандықтардың реті бойынша сертификаттар баллдарына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Тiл бөлiмдерiнiң бiрiнде босаған орындар мамандықтар iшiнде конкурстық негiзiнде тағайындау үшiн берiледi.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын конкурстық тағайындаудан кейiн қалған бос орындар мәлiмделген оқыту нысанына және тiл бөлiмiне қарамастан, жоғары өту баллымен мамандықтарға дайындау бағыттарының iшiнде қайта бөлiнедi.

3. Порядок присуждения государственных
образовательных грантов
22. Присуждение государственных образовательных грантов осуществляется на конкурсной основе по конкретным специальностям и языковым отделениям в пределах установленного государственного заказа. Присуждение осуществляет Конкурсная комиссия Министерства в соответствии с Правилами ее работы.  <*>
Сноска. Пункт 22 с дополнениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
23.При проведении конкурса на получение образовательных грантов в соответствии с баллами сертификата преимущественное право имеют:
1) учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгi";
2) победители международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами I, II, III степеней), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами I, II, III степеней) последних трех лет, а также победители республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, научного соревнования, конкурса или спортивного соревнования, по которому они являются победителями. Перечень специальностей, соответствующих предметам международных и республиканских олимпиад, научных соревнований, конкурсов исполнителей и спортивных соревнований утверждается Министерством.  <*>
Сноска. Пункт 23 в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
24.  (Пункт исключен - от 11 марта 2005 года N  149 ).
25. Государственные образовательные гранты в первую очередь присуждаются гражданам, имеющим преимущественное право на поступление в вуз согласно пункту 23 настоящих Типовых правил.
Далее присуждение государственных образовательных грантов осуществляется на конкурсной основе в соответствии с баллами сертификатов по языковым отделениям, вузам и очередности специальностей, заявленным абитуриентами.
Вакантные места по одному из языковых отделений передаются для присуждения на конкурсной основе внутри специальности.
Вакантные места, оставшиеся после конкурсного присуждения государственных образовательных грантов перераспределяются внутри направления подготовки на специальности с высокими проходными баллами независимо от заявленной формы обучения и языкового отделения.  <*>

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
26. Сертификаттар баллдарының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау, сондай-ақ бюджеттiк қаржыландыру арқылы тегiн мемлекеттiк бiлiм алудың басым құқығы жетiм балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, медициналық-әлеуметтiк сараптамалық (МӘС) қорытындысына сәйкес тиiстi бiлiм беру ұйымдарында оқуға тиым салынбаған жағдайда, бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге, бала кезден мүгедектерге,  мүгедек балаларға, білімі туралы үздік құжаттары (аттестаттары, куәліктері, дипломдары) бар, содан соң аттестаты не дипломының ең жоғарғы орта баллы бар, бұдан әрi 3-қосымшаға сәйкес бейiндiк пәндер бойынша ең жоғары баллы бар азаматтарға берiледi.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен ,  2006 жылғы 1 наурыздағы N 95   бұйрығымен .
26-1. "Алтын белгі" белгісінің иегерлері кез келген мамандыққа тестілеудің төртінші пәніне қарамастан мемлекеттік білім беру гранттарын тағайындау конкурсына қатысады.
Ескерту. 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
27. Мемлекеттiк бiлiм грантын алған азаматтарға Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi белгiленген үлгiдегi куәлiк бередi. Аталған куәлiк иелерiнiң тiзiмi бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен ,   2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен
28. Мемлекеттік комиссия мемлекеттiк бiлiм гранттарын иеленген азаматтарды тиiстi куәлiк алу керектiгi туралы хабардар етедi.
Мемлекеттiк бiлiм грантын алғаны туралы куәлiктi қабылдау комиссиясына тапсырылған құжаттарымен қоса азаматтарға 15-тамызға дейiн бередi.
Ескерту. 28-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен ,   2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
4. Жоғары оқу орындарына қабылдау
29. Жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары студенттер қатарына қабылдауды 10-25 тамыз аралығында өткiзедi.

Сноска. Пункт 25 в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; с изменениями - от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
26. В случае одинаковых показателей баллов сертификатов преимущественное право на присуждение государственных образовательных грантов, а также получение бесплатного государственного образования через бюджетное финансирование имеют дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, инвалиды первой и второй групп, инвалиды с детства, дети-инвалиды, которым согласно заключению медико-социальной экспертизы (МСЭ) не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования, граждане, имеющие документы об образовании (аттестаты, свидетельства, дипломы) с отличием, затем имеющие наиболее высокий средний балл аттестата или диплома, далее имеющие наиболее высокий балл по профильному предмету согласно Приложению 3.  <*>
Сноска. Пункт 26 в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; внесены изменения - от 11 марта 2005 года N  149 приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования).
26-1. Обладатели знака "Алтын белгi" участвуют в конкурсе на присуждение государственных образовательных грантов по любой специальности вне зависимости от четвертого предмета тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 26-1 - приказом Министра образования и науки РК от 11 марта 2005 года N  149 .
27. Гражданам, получившим государственные образовательные гранты, Министерство образования и науки Республики Казахстан выписывает свидетельства установленного образца. Списки обладателей соответствующих свидетельств публикуются в средствах массовой информации.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
28. Государственная комиссия уведомляет лиц, ставших обладателями государственных образовательных грантов, о необходимости получения ими соответствующих свидетельств.
Свидетельства о присуждении государственного образовательного гранта вместе с документами, сданными в приемную комиссию, выдаются гражданам не позднее 15 августа.
Сноска. Пункт 28 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
4. Зачисление в вузы
29. Зачисление в число студентов проводится приемными комиссиями высших учебных заведений с 10 по 25 августа.

Азаматтар жоғары оқу орындардың қабылдау комиссиясына қабылдау туралы өтінішпен бірге жалпы орта, кәсіптік бастауыш немесе кәсіптік орта білімі туралы құжатын (түпнұсқа), 3х4 көлеміндегі 6 суретін, 086-У нысанындағы медициналық анықтаманы, сертификатты, сондай-ақ мемлекеттік білім гранты тағайындалғаны туралы куәлігін (ол болған жағдайда) қоса береді.
Ескерту. 29-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2002 жылғы 17 мамырдағы N 394   бұйрығымен 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен ,   2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
30. Мемлекеттiк бiлiм грантын алу құқығына ие болғаны туралы куәлiк алған азаматтар, куәлiкте көрсетiлген ЖОО-ға қабылдау туралы өтiнiш бередi және студенттер қатарына қабылданады. Шығармашылық мамандық бойынша мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау туралы куәлiгi барлар өздерi арнайы (шығармашылық) емтихан тапсырған ЖОО-ға қабылданады.
Ескерту. 30-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен ,   2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
31. Ақылы бөлiмге студент қатарына қабылдауды жоғары оқу орындардың қабылдау комиссиясы өткiзген сертификат ұпайлардың сәйкес, мамандықтар және тiл бөлiмдерi бойынша өткiзiледi. Арнайы (шығармашылық) емтихандар бекiтiлген мамандықтарға қабылдау - осы емтихандардың ұпай көрсеткiштерiнiң нәтижесі бойынша жүргiзіледi.
3 тармақта көрсетiлген мемлекеттiк органдарға ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарына студент қатарына қабылдауды осы жоғары оқу орнының мандат комиссиясының, талапкерлердің медициналық, тәндік және психофизиологиялық көрсеткiштерiн ескере отырып, сертификаттағы баллдарына сәйкес конкурс бойынша қабылдаған шешімімен жүргізіледі.
Ескерту. 31-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен 2002 жылғы 17 мамырдағы N 394   бұйрығымен 2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен .
31-1. "Алтын белгі" белгісінің иегерлерін жоғары оқу орындарына қабылдау кез келген мамандыққа тестілеудің төртінші пәніне қарамастан жүргізіледі.
Ескерту. 31-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
32. Меншiк нысандарына қарамастан, барлық ЖОО Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне белгiленген үлгi мен мерзiмге сәйкес статистикалық есеп, қабылдау бiткеннен кейiн 10 күннiң iшiнде қабылдауды ұйымдастыру мен өткiзу, сонымен бірге мемлекеттік білім беру грантынан бас тартқан және жоғары оқу орнына келмеген студенттер туралы мәліметтер (аты-жөні, мамандығы) туралы жазбаша қорытынды есеп бередi.

В приемную комиссию вуза граждане к заявлению о приеме прилагают документ о среднем общем, начальном профессиональном, среднем профессиональном или высшем профессиональном образовании (подлинник), 6 фотокарточек размером 3х4, медицинскую справку формы 086-У, сертификат, а также свидетельство о присуждении государственного образовательного гранта (при его наличии).
Сноска. Пункт 29 - с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; приказом Министра образования и науки РК от 17 мая 2002 года  N 394 ; приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
30. Граждане, получившие свидетельства о присуждении государственного образовательного гранта, подают заявление о приеме в указанный в свидетельстве вуз и зачисляются в число студентов.
Обладатели свидетельств о присуждении государственного образовательного гранта по творческим специальностям зачисляются в вузы, в которых они сдавали специальные (творческие) экзамены.  <*>
Сноска. Пункт 30 с изменениями и дополнениями -  приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1; от 23 марта 2004 года  N 241 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
31. Зачисление в число студентов на платное обучение проводится приемной комиссией вуза по конкурсу в соответствии с баллами сертификата, раздельно по специальностям и языковым отделениям. При поступлении на специальности, для которых установлены специальные (творческие) экзамены - с учетом баллов по этим экзаменам.
Зачисление в число студентов высших учебных заведений, подведомственных государственным органам, указанным в пункте 3, производится по решению мандатной комиссии этого высшего учебного заведения в соответствии с баллами сертификата с учетом данных по медицинским, физическим и психофизиологическим показателям.
Сноска. Пункт 31 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; приказом Министра образования и науки РК от 17 мая 2002 года  N 394 ; от 23 марта 2004 года  N 241 .
31-1. Зачисление обладателей знака "Алтын белгi" в вузы производится на любую специальность вне зависимости от четвертого предмета тестирования.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 31-1 - приказом Министра образования и науки РК от 11 марта 2005 года N  149 .
32. Высшие учебные заведения, независимо от формы собственности, представляют в Министерство информацию по установленным формам и срокам, а после проведения зачисления - в десятидневный срок итоговый текстовый отчет по организации и проведению приема, копии приказов о зачислении студентов, а также данные студентов (ФИО, специальность), отказавшихся от государственного образовательного гранта и не явившихся в вуз.

Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
33. Осы Типтiк ереженi және Кешендi тестiлеу технологиясын бұзған мемлекеттiк бiлiм гранттары иегерлерiнiң куәлiктерi жоюға жатады.
Ескерту. 33-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен ,  жаңа редакцияда жазылды - 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен 2005 жылғы 11 наурыздағы N 149   бұйрығымен .
34. Осы Типтiк Ережелерде қарастырылмаған қабылдау жөнiндегi мәселелердi ЖОО-ның қабылдау комиссиялары дербес түрде шешедi.
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды, өзгертулер енгізілді -
ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2001.05.18. N 366   бұйрығымен ,
2005 жылғы 7 маусымдағы N 353   бұйрығымен ,   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
Күштік және өзге құрылымдарға бағынышты
жоғары оқу орындарының
тізбесі
____________________________________________________________________
N                   Жоғары оқу орны                    Мекен-жайы
____________________________________________________________________
1   Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің   Алматы қ.
академиясы
2   Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі      Қарағанды қ.
Қарағанды құқық институты
3   Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі          Қостанай қ.
Қылмыстық-атқару жүйесінің Комитеті
Қостанай құқық институты
4   Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Құрлықтағы әскерлердің әскери институты            Алматы қаласы
5   Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Кеңес Одағының екі мәрте батыры Т.Я. Бегелдинов
атындағы Әуе қорғаныс күштерінің әскери институты  Ақтөбе қаласы
6   Қазақстан Республикасы Қаржы полициясының Қаржы    Ақмола обл.
полиция академиясы
7   Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар           Көкшетау қ.
министрлігі Көкшетау техникалық институты
8   Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Шет тілдері әскери институты                       Алматы қаласы
9   Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі      Петропавл қ.
Петропавл жоғары әскери училищесі
10  Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Әскери-теңіз институты                             Ақтау қаласы
11  Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Ұлттық университеті                                Көкшетау қ.
12  Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің академиясы                             Алматы қаласы
13  Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің әскери институты                       Алматы қаласы
14  Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
Радиоэлектроника мен байланыс әскери-инженерлік
институты                                          Алматы қаласы
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен ,   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
Мемлекеттiк құпиялармен жұмысты талап ететiн
кәсiптiк жоғары бiлiм мамандықтарының тiзбесi

Сноска. В пункт 32 внесены изменения - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 апреля 2007 года  N 150 .
33. Свидетельства обладателей государственных образовательных грантов, нарушивших настоящие Типовые правила и Технологию комплексного тестирования, подлежат аннулированию.
Сноска. Пункт 33 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; пункт в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; от 11 марта 2005 года N  149 .
34. Вопросы, не регламентированные настоящими Типовыми правилами, самостоятельно решаются приемными комиссиями вузов.
Приложение
Сноска. Прежнее приложение исключено - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366
Приложение 1
Сноска. Правила дополнены новым приложением 1 - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 . Внесены изменения - от 7 июня 2005 г.  N 353 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 2 апреля 2007 года  N 150 .
Перечень
высших учебных заведений, подведомственных
силовым и другим структурам
__________________________________________________________________
N !              Наименование вуза              !Место нахождения
п/п!                                             !
------------------------------------------------------------------
1. Академия Министерства внутренних дел
Республики Казахстан                                г. Алматы
2. Карагандинский юридический институт
Министерства внутренних дел Республики
Казахстан                                           г. Караганда
3. Костанайский юридический институт Комитета
уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан                        г. Костанай
4. Военный институт сухопутных войск Министерства
обороны Республики Казахстан                        г. Алматы
5. Военный институт Сил Воздушной обороны имени
дважды героя Советского Союза Т.Я. Бегельдинова
Министерства обороны Республики Казахстан           г. Актобе
6. Академия финансовой полиции Агентства               Акмолинская
финансовой полиции Республики Казахстан             обл.
7. Кокшетауский технический институт Министерства
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан      г. Кокшетау
8. Военный институт иностранных языков
Министерства обороны Республики Казахстан           г. Алматы
9. Петропавловское высшее военное училище внутренних
войск Министерства внутренних дел Республики
Казахстан                                           г.Петропавловск
10. Военно-морской институт Министерства обороны
Республики Казахстан                               г. Актау
11. Национальный университет Министерства обороны
Республики Казахстан                               г. Кокшетау
12. Академия Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан                               г. Алматы
13. Военный институт Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан                  г. Алматы
14. Военно-инженерный институт радиоэлектроники и
связи Министерства обороны Республики Казахстан    г. Алматы
__________________________________________________________________
Приложение 2
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан,
утвержденным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247
Сноска. Правила дополнены новым приложением 2 - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 2 апреля 2007 года  N 150 .
Перечень специальностей высшего профессионального
образования, требующих работы с государственными секретами

1. 011100 - Картография;
2. 021600 - Юриспруденция мамандандырулар бойынша:
"Жедел-криминалистикалық";
"Тергеу-криминалистикалық";
"Қылмыстық-атқарушылық";
3. 110400 - Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар;
4. 320100 - Қолданбалы геодезия;
5. 320200 - Аэрофотогеодезия;
6. 370300 - Ақпаратты қорғауды ұйымдастыру және технологиясы;
7. 390900 - Ядролық-химиялық технология;
8. 430700 - Жылу және атом электр станцияларын салу;
9. 050706 - Геологиясы және пайдалы қазбалар кен орындарын барлау;
10. 051003 - Танк әскерлерінің командалық тактикасы;
11. 051004 - Әуе десанты әскерлерінің және әскери барлаудың командалық тактикасы;
12. 051005 - Артиллерияның командалық тактикасы;
13. 051006 - Автомобиль әскерлерінің командалық тактикасы;
14. 051007 - Броньды танк қару-жарағы мен техникасы;
15. 051008 - Инженерлік әскерлердің командалық тактикасы;
16. 051009 - Тәрбие құрылымдарының офицерлері;
17. 051010 - Әскерлерді заттай қамтамасыз етудің командалық тактикасы;
18. 051011 - Әскерлерді азық-түлікпен қамтамасыз етудің командалық тактикасы;
19. 051012 - Сұйық отынмен қамтамасыз етудің командалық тактикасы;
20. 051013 - Мотоатқыштар әскерлерінің командалық тактикасы;
21. 051018 - Радиобайланыс және радионавигация;
22. 051019 - Байланыс желілері және коммутация жүйелері;
23. 051020 - Радиотехника;
24. 051029 - Өшу аппараттарын пайдалану;
25. 051030 - Авиацияның штурмандық тактикасы, ұшу аппараттарын пайдалану;
26. 051031 - Авиацияны жауынгерлік басқарудың командалық тактикасы;
27. 051032 - Өшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану;
28. 051033 - Авиациялық қару-жарақ;
29. 051034 - Авиациялық электрлендірілген пилотаж-навигациялық және радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану.
30. 051035 - Авиациялық радиоэлектрондық жабдық.
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда, өзгертулер енгізілді - ҚР
Білім және ғылым министрлігінің 2004.03.23. N 241   бұйрығымен ,   2005
жылғы 7 маусымдағы N 353   бұйрығымен , 2006 жылғы 1 наурыздағы N 95
бұйрығымен ,   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
ҰБТ және кешенді тестілеу жүргізілетін пәндер
көрсетілген мамандықтар тізімі
___________________________________________________________________
Код  | Мамандықтардың топтары |  Тест сынағы    |Мамандыққа бе.
|және мамандықтардың аты | өтетін 4-ші пән |йімдейтін пән
___________________________________________________________________
Бакалавриат мамандықтары

1. 011100 - Картография;
2. 021600 - Юриспруденция по специализациям:
"Оперативно-криминалистическая";
"Следственно-криминалистическая";
"Уголовно-исполнительская";
3. 110400 - Ядерные реакторы и энергетические установки;
4. 320100 - Прикладная геодезия;
5. 320200 - Аэрофотогеодезия;
6. 370300 - Организация и технология защиты информации;
7. 390900 - Ядерно-химическая технология;
8. 430700 - Строительство тепловых и атомных электростанций;
9. 050706 - Геология и разведка месторождений полезных ископаемых;
10. 051003 - Командная тактическая танковых войск;
11. 051004 - Командная тактическая воздушно-десантных войск и войсковой разведки;
12. 051005 - Командная тактическая артиллерия;
13. 051006 - Командная тактическая автомобильных войск;
14. 051007 - Бронетанковое вооружение и техника;
15. 051008 - Командная тактическая инженерных войск;
16. 051009 - Офицеры воспитательных структур;
17. 051010 - Командная тактическая вещевого обеспечения войск;
18. 051011 - Командная тактическая продовольственного обеспечения войск;
19. 051012 - Командная тактическая обеспечения жидким топливом;
20. 051013 - Командная тактическая мотострелковых войск;
21. 051018 - Радиосвязь и радионавигация;
22. 051019 - Сети и системы коммутации;
23. 051020 - Радиотехника;
24. 051029 - Эксплуатация летательных аппаратов;
25. 051030 - Штурманская тактическая авиация, эксплуатация летательных аппаратов;
26. 051031 - Командная тактическая боевого управления авиацией;
27. 051032 - Техническая эксплуатация летательных аппаратов и двигателей;
28. 051033 - Авиационное вооружение;
29. 051034 - Техническая эксплуатация авиационного электрофицированного пилотажно-навигационного и радиоэлектронного оборудования;
30. 051035 - Авиационное радиоэлектронное оборудование.
Приложение 3
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
Перечень специальностей с указанием предметов ЕНТ и
комплексного тестирования
Сноска. Правила дополнены новым приложением 3 - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; в новой редакции - от 23 марта 2004 года  N 241 . Внесены изменения - от 7 июня 2005 г.  N 353 (вводится в действие со дня официального опубликования);  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 95 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 2 апреля 2007 года  N 150 .
-------------------------------------------------------------------
Код  !       Наименование групп      !      4-й    !  Профильный
!        специальностей и       ! тестируемый !    предмет
!         специальностей        !    предмет  !
-------------------------------------------------------------------
Специальности бакалавриата

1. Бiлiм
___________________________________________________________________
050101 Мектепке дейiнгi оқыту    Биология         Математика
және тәрбиелеу
050102 Бастауыш оқытудың педа.   Биология         Математика
гогикасы мен әдiстемесi
050103 Педагогика және           Биология         Биология
психология
050104 Бастапқы әскери дайындық  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050105 Дефектология              Биология         Математика
050106 Музыкалық бiлiм           2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050107 Бейнелеу өнерi және сызу  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050108 Дене шынықтыру және спорт 2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050109 Математика                Физика           Математика
050110 Физика                    Физика           Физика
050111 Информатика               Физика           Математика
050112 Химия                     Химия            Химия
050113 Биология                  Биология         Биология
050114 Тарих                     Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050115 Құқық және экономика      География        География
негіздері
050116 География                 География        География
050117 Қазақ тiлi мен әдебиетi   Қазақ әдебиеті   Қазақ тілі
050118 Орыс тiлi мен әдебиетi    Орыс әдебиеті    Орыс тілі
050119 Шет тілі: екі шет тілі    Шетел тілі       Шетел тілі
050120 Кәсіптік білім            География        Математика
050121 Қазақ тілінде оқытпайтын
мектептердегі қазақ тілі
мен әдебиеті              Қазақ әдебиеті   Қазақ тілі
050122 Орыс тілінде оқытпайтын
мектептердегі орыс тілі
мен әдебиеті              Орыс әдебиеті    Орыс тілі
__________________________________________________________________
2. Гуманитарлық ғылымдар
__________________________________________________________________
050201 Философия                 Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050202 Халықаралық қатынастар    Шетел тілі       Шетел тілі
050203 Тарих                     Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050204 Мәдениеттану              Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050205 Филология                 Әдебиет          Ана тілі
050206 Дінтану                   Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050207 Аударма ісі               Шетел тілі       Шетел тілі
050208 Археология және этнология Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050209 Шығыстану                 Шетел тілі       Шетел тілі
050210 Шетел филологиясы         Шетел тілі       Шетел тілі
050211 Теология                  Дүниежүзі тарихы Қазақстан тарихы
__________________________________________________________________

1. Образование
050101 Дошкольное обучение и
воспитание                      Биология      Математика
050102 Педагогика и методика
начального обучения             Биология      Математика
050103 Педагогика и психология         Биология      Биология
050104 Начальная военная подготовка    2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050105 Дефектология                    Биология      Биология
050106 Музыкальное образование         2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050107 Изобразительное искусство и     2-творческих  1-й творческий
черчение                        экзамена      экзамен
050108 Физическая культура и спорт     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050109 Математика                      Физика        Математика
050110 Физика                          Физика        Физика
050111 Информатика                     Физика        Математика
050112 Химия                           Химия         Химия
050113 Биология                        Биология      Биология
050114 История                         Всемирная     Всемирная
история       история
050115 Основы права и экономики        Всемирная     Всемирная
история       история
050116 География                       География     География
050117 Казахский язык и литература     Казахская     Казахский
литература    язык
050118 Русский язык и литература       Русская       Русский
литература    язык
050119 Иностранный язык: два           Иностранный   Иностранный
иностранных языка               язык          язык
050120 Профессиональное обучение       География     География
050121 Казахский язык и литература
в школах с неказахским языком   Казахская     Казахский
обучения                        литература    язык
050122 Русский язык и литература
в школах с нерусским языком     Русская       Русский
обучения                        литература    язык
-------------------------------------------------------------------
2. Гуманитарные науки
050201 Философия                       Всемирная     Всемирная
история       история
050202 Международные отношения         Иностранный   Иностранный
язык          язык
050203 История                         Всемирная     Всемирная
история       история
050204 Культурология                   Всемирная     Всемирная
история       история
050205 Филология                       Литература    Родной язык
050206 Религиоведение                  Иностранный   Иностранный
язык          язык
050207 Переводческое дело              Иностранный   Иностранный
язык          язык
050208 Археология и этнология          Всемирная     Всемирная
история       история
050209 Востоковедение                  Иностранный   Иностранный
язык          язык
050210 Иностранная филология           Иностранный   Иностранный
язык          язык
050211 Теология                        Всемирная     История
история       Казахстана
-------------------------------------------------------------------

3. Құқық
__________________________________________________________________
050301 Құқықтану                 Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050302 Халықаралық құқық         Шетел тілі       Шетел тілі
050303 Құқық қорғау қызметі      Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050304 Кеден ісі                 Дүниежүзі тарихы Қазақстан тарихы
__________________________________________________________________
4. Өнер
__________________________________________________________________
050401 Музыкатану                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050402 Аспаптық орындау          2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050403 Вокалдық өнер             2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050404 Дәстүрлі музыка өнері     2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050405 Дирижерлеу                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050406 Режиссура                 2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050407 Актерлық өнер             2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050408 Эстрадалық өнер           2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050409 Хореография               2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050410 Сценография               2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050411 Композиция                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050412 Операторлық өнер          2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050413 Сурет салу                2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050414 Графика                   2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050415 Мүсіндеу                  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050416 Өнертану                  2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050417 Декоративтік өнер         2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050418 Кiтапханатану және        Әдебиет          Әдебиет
библиография
050419 Мұражай ісі және          Дүниежүзі        Қазақстан
ескерткіштерді қорғау     тарихы           тарихы
050420 Сәулет                    2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050421 Дизайн                    2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050422 Баспа ісі                 Әдебиет          Әдебиет
__________________________________________________________________
5. Әлеуметтік ғылымдар және бизнес
__________________________________________________________________
050501 Социология                Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050502 Политология               Дүниежүзі        Қазақстан
тарихы           тарихы
050503 Психология                Биология         Биология

3. Право
050301 Юриспруденция                   Всемирная     Всемирная
история       история
050302 Международное право             Иностранный   Иностранный
язык          язык
050303 Правоохранительная деятельность Всемирная     Всемирная
история       история
050304 Таможенное дело                 Всемирная     История
история       Казахстана
-------------------------------------------------------------------
4. Искусство
050401 Музыковедение                   2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050402 Инструментальное                2-творческих  1-й творческий
исполнительство                  экзамена      экзамен
050403 Вокальное искусство             2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050404 Традиционное музыкальное        2-творческих  1-й творческий
искусство                        экзамена      экзамен
050405 Дирижирование                   2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050406 Режиссура                       2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050407 Актерское искусство             2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050408 Искусство эстрады               2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050409 Хореография                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050410 Сценография                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050411 Композиция                      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050412 Операторское искусство          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050413 Живопись                        2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050414 Графика                         2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050415 Скульптура                      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050416 Искусствоведение                2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050417 Декоративное искусство          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050418 Библиотековедение и             Литература    Литература
библиография
500419 Музейное дело и охрана          Всемирная     Всемирная
памятников                       история       история
050420 Архитектура                     2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050421 Дизайн                          2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050422 Издательское дело               Литература    Литература
-------------------------------------------------------------------
5. Социальные науки и бизнес
050501 Социология                      Всемирная     Всемирная
история       история
050502 Политология                     Всемирная     Всемирная
история       история
050503 Психология                      Биология      Биология

050504 Журналистика              2 шығармашылық   1 шығармашылық
емтихан          емтихан
050505 Аймақтану                 Шетел тілі       Шетел тілі
050506 Экономика                 География        Математика
050507 Менеджмент                География        Математика
050508 Есеп және аудит           География        Математика
050509 Қаржы                     География        Математика
050510 Мемлекеттік және          География        Математика
жергілікті басқару
050511 Маркетинг                 География        Математика
__________________________________________________________________
6. Жаратылыстану ғылымдары
__________________________________________________________________
050601 Математика                Физика           Математика
050602 Информатика               Физика           Математика
050603 Механика                  Физика           Математика
050604 Физика                    Физика           Физика
050605 Ядролық физика            Физика           Физика
050606 Химия                     Химия            Химия
050607 Биология                  Биология         Биология
050608 Экология                  Биология         Биология
050609 География                 География        География
050610 Гидрометеорология         География        География
050611 Астрономия                Физика           Физика
__________________________________________________________________
7. Техникалық ғылымдар және технологиялар
__________________________________________________________________
050701 Биотехнология             Биология         Биология
050702 Автоматтандыру және       Физика           Математика
басқару
050703 Ақпараттық жүйелер        Физика           Математика
050704 Есептеу техникасы және    Физика           Математика
бағдарламалық қамтамасыз
ету
050705 Математикалық және        Физика           Математика
компьютерлік модельдеу
050706 Геология және пайдалы     Физика           Математика
қазбалар көздерiн барлау
050707 Тау-кен ісі               Физика           Математика
050708 Мұнай-газ iсi             Физика           Математика
050709 Металлургия               Физика           Математика
050710 Материалтану және жаңа    Физика           Физика
материалдар технологиясы
050711 Геодезия және картография География        Математика
050712 Машина жасау              Физика           Физика
050713 Көлiк, көлiк техникасы    Физика           Математика
және технологиялары
050714 Авиациялық техника және   Физика           Физика
технологиялары
050715 Теңiз техникасы мен       Физика           Математика
технологиялары
050716 Приборлар жасау           Физика           Математика
050717 Жылу энергетикасы         Физика           Математика
050718 Электр энергетикасы       Физика           Математика
050719 Радиотехника, электроника Физика           Математика
және телекоммуникациялар
050720 Бейорганикалық заттардың  Химия            Химия
химиялық технологиясы
050721 Органикалық заттардың     Химия            Химия
химиялық технологиясы
050722 Полиграфия                Физика           Физика
050723 Техникалық физика         Физика           Физика
050724 Техникалық машиналар және Физика           Физика
жабдықтар
050725 Ағаш өңдеу технологиясы   Физика           Математика
050726 Жеңiл және тоқу           Физика           Физика
өнеркәсiбi тауарлары мен
бұйымдарының технологиясы
050727 Азық-түлік тағамдары      Химия            Химия
технологиясы
050728 Өңдеу өндiрiстерінің      Химия            Химия
технологиясы
050729 Құрылыс                   Физика           Математика
050730 Құрылыс материалдарын,    Физика           Математика
бұйымдарын және
конструкцияларын өндіру
050731 Қоршаған ортаны қорғау    Физика           Математика
және өмiр тіршілігінің
қауiпсiздiгi
050732 Стандарттау, метрология   Физика           Математика
және сертификаттау
050733 Тоқыма материалдарының
технологиясы және
жобалануы                 Физика            Математика
__________________________________________________________________

050504 Журналистика                    2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050505 Регионоведение                  Иностранный   Иностранный
язык          язык
050506 Экономика                       География     Математика
050507 Менеджмент                      География     Математика
050508 Учет и аудит                    География     Математика
050509 Финансы                         География     Математика
050510 Государственное и местное
управление                       География     Математика
050511 Маркетинг                       География     Математика
-------------------------------------------------------------------
6. Естественные науки
050601 Математика                      Физика        Математика
050602 Информатика                     Физика        Математика
050603 Механика                        Физика        Математика
050604 Физика                          Физика        Физика
050605 Ядерная физика                  Физика        Физика
050606 Химия                           Химия         Химия
050607 Биология                        Биология      Биология
050608 Экология                        Биология      Биология
050609 География                       География     География
050610 Гидрометеорология               Физика        Физика
050611 Астрономия                      Физика        Физика
-------------------------------------------------------------------
7. Технические науки и технологии
050701 Биотехнология                   Биология      Биология
050702 Автоматизация и управление      Физика        Математика
050703 Информационные системы          Физика        Математика
050704 Вычислительная техника и
программное обеспечение         Физика        Математика
050705 Математическое и компьютерное
моделирование                   Физика        Математика
050706 Геология и разведка
месторождений полезных
ископаемых                      Физика        Математика
050707 Горное дело                     Физика        Математика
050708 Нефтегазовое дело               Физика        Математика
050709 Металлургия                     Физика        Математика
050710 Материаловедение и технология
новых материалов                Физика        Физика
050711 Геодезия и картография          География     Математика
050712 Машиностроение                  Физика        Математика
050713 Транспорт, транспортная
техника и технологии            Физика        Математика
050714 Авиационная техника и
технологии                      Физика        Физика
050715 Морская техника и технологии    Физика        Математика
050716 Приборостроение                 Физика        Математика
050717 Теплоэнергетика                 Физика        Математика
050718 Электроэнергетика               Физика        Математика
050719 Радиотехника, электроника
и телекоммуникации              Физика        Математика
050720 Химическая технология
неорганических веществ          Химия         Химия
050721 Химическая технология
органических веществ            Химия         Химия
050722 Полиграфия                      Физика        Физика
050723 Техническая физика              Физика        Физика
050724 Технологические машины и
оборудование                    Физика        Физика
050725 Технология деревообработки      Физика        Математика
050726 Технология изделий и товаров
текстильной и легкой
промышленности                  Физика        Физика
050727 Технология продовольственных
продуктов                       Химия         Химия
050728 Технология перерабатывающих
производств                     Химия         Химия
050729 Строительство                   Физика        Математика
050730 Производство строительных
материалов, изделий и
конструкций                     Физика        Математика
050731 Безопасность жизнедеятельности
и защита окружающей среды       Физика        Математика
050732 Стандартизация, метрология
и сертификация                  Физика        Математика
050733 Технология и проектирование
текстильных материалов          Физика        Математика
-------------------------------------------------------------------

8. Ауыл шаруашылық ғылымдары
__________________________________________________________________
050801 Агрономия                 Биология         Биология
050802 Зоотехния                 Биология         Биология
050803 Аң өсіру және аңшылық     Биология         Биология
050804 Балық шаруашылығы         Биология         Биология
050805 Су ресурстары және суды   География         География
қолдану
050806 Агроинженерия             Физика           Математика
050807 Орман шаруашылық iсi      Физика           Математика
050808 Топырақтану және          Биология         Биология
агрохимия
050809 Жеміс-көкөніс шаруашылығы Биология         Биология
050810 Мелиорация, жерді баптау
және қорғау               Биология         Математика
__________________________________________________________________
9. Қызмет көрсету
__________________________________________________________________
050901 Көлiктi пайдалану және    Физика           Математика
жүк қозғалысы мен
тасымалдауды ұйымдастыру
050902 Туризм                    География        География
050903 Жерге орналастыру         География        Матем
050904 Тұрмыстық қызмет көрсету  География        География
және сервис
050905 Әлеуметтiк жұмыс          География        География
050906 Мәдени дем алу            2 шығармашылық   1 шығармашылық
жұмысы                    емтихан          емтихан
050907 Кадастр                   География        География
050908 Бағалау                   География        География
__________________________________________________________________
10. Әскери iс және қауiпсiздiк
__________________________________________________________________
051001 Өрт қауiпсiздiгi          Физика           Математика
051002 Ақпараттық қауіпсіздік    Физика           Математика
жүйесі
__________________________________________________________________
11. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
(медицина)
__________________________________________________________________
051101 Мейіркештік ісі            Биология        Биология
051102 Қоғамдық денсаулық сақтау  Биология        Биология
051103 Фармация                   Химия           Химия
__________________________________________________________________
Жоғары арнайы бiлiм мамандықтары
2. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамтамасыз ету (медицина)
__________________________________________________________________
051301 Қоғамдық денсаулық сақтау Биология         Биология
051302 Стоматология              Биология         Биология
__________________________________________________________________

8. Сельскохозяйственные науки
050801 Агрономия                       Биология      Биология
050802 Зоотехния                       Биология      Биология
050803 Охотоведение и звероводство     Биология      Биология
050804 Рыбное хозяйство                Биология      Биология
050805 Водные ресурсы и
водопользование                 География     География
050806 Агроинженерия                   Физика        Математика
050807 Лесохозяйственное дело          Физика        Математика
050808 Почвоведение и агрохимия        Биология      Биология
050809 Плодоовощеводство               Биология      Биология
050810 Мелиорация, рекультивация
и охрана земель                 Биология      Математика
-------------------------------------------------------------------
9. Услуги
050901 Организация перевозок,
движения и эксплуатация
транспорта                      Физика        Математика
050902 Туризм                          География     География
050903 Землеустройство                 География     Математика
050904 Бытовые услуги и сервис         География     География
050905 Социальная работа               География     География
050906 Культурно-досуговая работа      2-творческих  1-й творческий
экзамена      экзамен
050907 Кадастр                         География     География
050908 Оценка                          География     География
-------------------------------------------------------------------
10. Военное дело и безопасность
051001 Пожарная безопасность           Физика        Математика
051002 Системы информационной          Физика        Математика
безопасности
-------------------------------------------------------------------
11. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051101 Сестринское дело                Биология      Биология
051102 Общественное здравоохранение    Биология      Биология
051103 Фармация                        Химия         Химия
-------------------------------------------------------------------
Специальности высшего специального образования
2. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051301 Общая медицина                  Биология      Биология
051302 Стоматология                    Биология      Биология
-------------------------------------------------------------------

3. Ветеринария
__________________________________________________________________
051201 Ветеринарлық медицина     Биология         Биология
051202 Ветеринарлық санитария    Биология         Биология
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк ережелерiне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және
ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен ,
2004 жылғы 23 наурыздағы N 241   бұйрығымен ,   2007 жылғы 2 сәуірдегі N  150  бұйрығымен.
Ауылдық бiлiм беру ұйымдарын бiтiрген азаматтар
үшiн арналған Қазақстан Республикасы жоғары оқу
орындарына қабылдау квотасының жоғары арнайы бiлiм
және бакалавриат мамандықтарының тiзбесi
___________________________________________________________________
Код  |     Мамандықтардың топтары және мамандықтардың аты
___________________________________________________________________
Бакалавриат мамандықтары
1. Бiлiм
___________________________________________________________________
050101 Мектепке дейiнгi оқыту және тәрбиелеу
050102 Бастапқы оқытудың педагогикасы мен әдiстемесi
050103 Педагогика және психология
050104 Бастапқы әскери дайындық
050105 Дефектология
050106 Музыкалық бiлiм
050107 Бейнелеу өнерi және сызу
050108 Дене шынықтыру және спорт
050109 Математика
050110 Физика
050111 Информатика
050112 Химия
050113 Биология
050114 Тарих
050115 Құқық және экономика негіздері
050116 География
050117 Қазақ тiлi мен әдебиетi
050118 Орыс тiлi мен әдебиетi
050119 Шет тілі: екі тілі
050120 Кәсіптік оқыту
050121 Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті
050122 Орыс тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі мен әдебиеті
__________________________________________________________________
2. Гуманитарлық ғылымдар
__________________________________________________________________
050203 Тарих
050204 Мәдениеттану
050206 Дінтану
050208 Археология және этнология
__________________________________________________________________
3. Өнер
__________________________________________________________________
050404 Дәстүрлі музыка өнері
050418 Кiтапханатану және библиография
050419 Мұражай ісі және ескерткіштер қорғау
__________________________________________________________________
5. Әлеуметтік ғылымдар және бизнес
__________________________________________________________________
050504 Журналистика
050505 Аймақтану
050506 Экономика
050507 Менеджмент
050508 Есеп және аудит
050510 Мемлекеттік және жергілікті басқару
050511 Маркетинг
__________________________________________________________________

3. Ветеринария
051201 Ветеринарная медицина           Биология      Биология
051202 Ветеринарная санитария          Биология      Биология
------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
Перечень специальностей бакалавриата и
высшего специального образования, по которым для граждан,
окончивших сельские организации образования, установлена
квота приема в высшие учебные заведения
Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены новым приложением 4 - приказом Министра образования и науки РК от 18 мая 2001 года  N 366 ; в новой редакции - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года  N 116-1 ; в новой редакции - от 23 марта 2004 года  N 241 ; внесены изменения - от 2 апреля 2007 года  N 150 .
-------------------------------------------------------------------
Код   ! Наименование групп специальностей и специальностей
-------------------------------------------------------------------
Специальности бакалавриата
1. Образование
050101      Дошкольное обучение и воспитание
050102      Педагогика и методика начального обучения
050103      Педагогика и психология
050104      Начальная военная подготовка
050105      Дефектология
050106      Музыкальное образование
050107      Изобразительное искусство и черчение
050108      Физическая культура и спорт
050109      Математика
050110      Физика
050111      Информатика
050112      Химия
050113      Биология
050114      История
050115      Основы права и экономики
050116      География
050117      Казахский язык и литература
050118      Русский язык и литература
050119      Иностранный язык: два иностранных языка
050120      Профессиональное обучение
050121      Казахский язык и литература в школах с неказахским языком обучения
050122      Русский язык и литература в школах с нерусским языком обучения
-------------------------------------------------------------------
2. Гуманитарные науки
050203      История
050204      Культурология
050206      Религиоведение
050208      Археология и этнология
-------------------------------------------------------------------
3. Искусство
050404      Традиционное музыкальное искусство
050418      Библиотековедение и библиография
050419      Музейное дело и охрана памятников
-------------------------------------------------------------------
5. Социальные науки и бизнес
050504      Журналистика
050505      Регионоведение
050506      Экономика
050507      Менеджмент
050508      Учет и аудит
050510      Государственное и местное управление
050511      Маркетинг
-------------------------------------------------------------------

6. Жаратылыстану ғылымдары
__________________________________________________________________
050601 Математика
050602 Информатика
050604 Физика
050606 Химия
050607 Биология
050608 Экология
050609 География
050610 Гидрометеорология
__________________________________________________________________
7. Техникалық ғылымдар және технологиялар
__________________________________________________________________
050701 Биотехнология
050703 Ақпараттық жүйелер
050706 Геология және пайдалы қазбалар көздерiн барлау
050708 Мұнай-газ iсi
050711 Геодезия және картография
050713 Көлiк, көлiк техникасы және технологиясы
050715 Теңiз техникасы мен технологиясы
050717 Жылу энергетикасы
050718 Электр энергетикасы
050719 Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
050724 Техникалық машиналар және жабдықтар
050725 Ағаш өңдеу технологиясы
050726 Жеңiл және тоқыма өнеркәсiбi тауарлары мен заттары
технологиясы
050727 Тағамдық заттар технологиясы
050728 Өңдеу өндiрiстер технологиясы
050729 Құрылыс
050731 Қоршаған ортаны қорғау және өмiр сүру қауiпсiздiгi
050732 Стандарттау, сертификаттау және метрология
__________________________________________________________________
8. Ауыл шаруашылық ғылымдары
__________________________________________________________________
050801 Агрономия
050802 Зоотехния
050803 Аң өндiру және аң аулау
050804 Балық шаруашылығы
050805 Суды қолдану және су ресурстары
050806 Агроинженерия
050807 Орман шаруашылық iсi
050808 Топырақтану және агрохимия
050809 Жеміс-көкөніс шаруашылығы
050810 Мелиорация, жерді баптау және қорғау
__________________________________________________________________
9. Қызмет көрсету
__________________________________________________________________
050901 Көлiктi пайдалану және жүк қозғалысы мен тасымалдауды
ұйымдастыру
050903 Жерге орналастыру
050904 Тұрмыстық қызмет көрсету және сервис
050905 Әлеуметтiк жұмыс
050906 Мәдени түрде дем алу жұмысы
__________________________________________________________________
10. Әскери iс және қауiпсiздiк
__________________________________________________________________
051001 Өрт қауiпсiздiгi
__________________________________________________________________
11. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету
(медицина)
__________________________________________________________________
051101 Мейіркештік ісі            Биология        Биология
051102 Қоғамдық денсаулық сақтау  Биология        Биология
051103 Фармация                   Химия           Химия
__________________________________________________________________
Жоғары арнайы бiлiм мамандықтары

6. Естественные науки
050601      Математика
050602      Информатика
050604      Физика
050606      Химия
050607      Биология
050608      Экология
050609      География
050610      Гидрометеорология
-------------------------------------------------------------------
7. Технические науки и технологии
050701      Биотехнология
050703      Информационные системы
050706      Геология и разведка месторождений полезных ископаемых
050708      Нефтегазовое дело
050711      Геодезия и картография
050713      Транспорт, транспортная техника и технологии
050715      Морская техника и технологии
050717      Теплоэнергетика
050718      Электроэнергетика
050719      Радиотехника, электроника и телекоммуникации
050724      Технологические машины и оборудование
050725      Технология деревообработки
050726      Технология изделий и товаров текстильной и легкой
промышленности
050727      Технология продовольственных продуктов
050728      Технология перерабатывающих производств
050729      Строительство
050731      Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей
среды
050732      Стандартизация, метрология и сертификация
-------------------------------------------------------------------
8. Сельскохозяйственные науки
050801      Агрономия
050802      Зоотехния
050803      Охотоведение и звероводство
050804      Рыбное хозяйство
050805      Водные ресурсы и водопользование
050806      Агроинженерия
050807      Лесохозяйственное дело
050808      Почвоведение и агрохимия
050809      Плодоовощеводство
050810      Мелиорация, рекультивация и охрана земель
-------------------------------------------------------------------
9. Услуги
050901      Организация перевозок, движения и эксплуатация
транспорта
050903      Землеустройство
050904      Бытовые услуги и сервис
050905      Социальная работа
050906      Культурно-досуговая работа
-------------------------------------------------------------------
10. Военное дело и безопасность
051001      Пожарная безопасность
-------------------------------------------------------------------
11. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051101      Сестринское дело
051102      Общественное здравоохранение
051103      Фармация
-------------------------------------------------------------------
Специальности высшего специального образования

2. Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамтамасыз ету (медицина)
__________________________________________________________________
051301 Қоғамдық денсаулық сақтау
051302 Стоматология
__________________________________________________________________
3. Ветеринария
__________________________________________________________________
051201 Ветеринарлық медицина
051202 Ветеринарлық санитария
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1   бұйрығымен .
Жоғары оқу орындарының тiзбесi
1. "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" мемлекеттiк мекемесi.
2. "Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" мемлекеттiк мекемесi.
3. "Қазақ ұлттық музыка академиясы" мемлекеттiк мекемесi.

2. Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
051301      Общая медицина
051302      Стоматология
-------------------------------------------------------------------
3. Ветеринария
051201      Ветеринарная медицина
051202      Ветеринарная санитария
-------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан,
утвержденным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247  <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 5 -  приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1.
Перечень высших учебных заведений
1. Государственное учреждение "Казахская национальная консерватория им. Курмангазы".
2. Государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств им. Т.Жургенова".
3. Государственное учреждение "Казахская национальная академия музыки".