Банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасының 2000 жылғы 25 қарашадағы N 428 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 5 қаңтарда N 1351 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшамен жасалмайтын төлемдердi жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң арасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерi мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының арасында корреспонденттiк қатынастар орнату ережесiн (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күндiк мерзiмде осы қаулыны және Ереженi банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкі басқармасы
2000 жылғы 25 қарашадағы
N 428 қаулысымен бекітілген
Банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік
қатынастар орнату ережесі
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 ноября 2000 года № 428. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2001 года № 1351. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Наименование с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года N 99.
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление безналичных платежей на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 1 в редакции ппостановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил установления корреспондентских отношений между банками второго уровня Республики Казахстан, а также между банками второго уровня Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - Правила);
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 ноября 2000 г. N 428
Правила установления корреспондентских отношений
между банками, а также между банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций
Сноска. Наименование с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 .

1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы банктерінің (бұдан әрі – банктер) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) теңгемен корреспонденттік шоттарды ашу, жүргізу және жабу ерекшеліктерін, сондай-ақ банктер мен банктік емес ұйымдардың төлемдері мен ақша аударымдарының көлеміне белгіленген лимитті есептеу тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қарсы агент - жасалған корреспонденттік шот шартына сәйкес әрiптес болып табылатын банк және/немесе банктік емес ұйым;
2) Корреспондент - басқа банк және/немесе банктiк емес ұйым үшiн өзінде шот ашқан банк және/немесе банктік емес ұйым (лоро-шот)
3) корреспонденттік қатынастар - банктер арасындағы, сондай-ақ банктер мен банктік емес ұйымдар арасындағы корреспонденттік шот шартында және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген банк қызметін көрсетуді жүзеге асыруға байланысты операциялар жасау мақсатында олардың арасында корреспонденттік шоттарды ашу кезінде пайда болатын шарттық қатынастар;
4) Респондент - басқа банкте және/немесе банктiк емес ұйымда шот ашқан банк және/немесе банктiк емес ұйым (ностро-шот);
5) резидент емес банк - Қазақстан Республикасынан тыс жерге орналасқан және өзi тұрған жердегi мемлекеттiң заңдарына сәйкес банк қызметiн жүзеге асыратын банк.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Ереженiң банктер мен банктiк емес ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен (бұдан әрі - Ұлттық Банк) белгiленген  корреспонденттiк қатынастарына қатысы жоқ.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.

1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» и устанавливают особенности открытия, ведения и закрытия корреспондентских счетов банков Республики Казахстан (далее - банки) и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее - небанковские организации) в тенге, а также порядок расчета лимита, установленного на объем платежей и переводов денег банков и небанковских организаций.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) контрагент - банк и/или небанковская организация, являющиеся партнером, согласно заключенному договору корреспондентского счета;
2) Корреспондент - банк и/или небанковская организация, открывшие у себя счет для другого банка и/или небанковской организации (лоро-счет);
3) корреспондентские отношения - договорные отношения между банками, а также между банками и небанковскими организациями, возникающие при открытии корреспондентских счетов между ними с целью совершения операций, связанных с осуществлением банковского обслуживания, предусмотренного договором корреспондентского счета;
4) Респондент - банк и/или небанковская организация, открывшие счет в другом банке и/или небанковской организации (ностро-счет);
5) банк-нерезидент - банк, находящийся за пределами Республики Казахстан и осуществляющий банковскую деятельность в соответствии с законодательством государства его места нахождения.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящие Правила не распространяются на корреспондентские отношения, установленные банками и небанковскими организациями с Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 .

4. Осы Ереженiң банктер мен банктiк емес ұйымдардың резидент емес банктермен белгiленген корреспонденттiк қатынастарына қатысы жоқ.
Банктер мен банктiк емес ұйымдардың резидент емес банктермен корреспонденттiк қатынастары олардың арасындағы тиiстi шарттармен және банк тәжiрибесiнде қолданылатын iскерлiк айналымының рәсiмдерiмен реттелiп отырады.
5. Егер «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Банктер туралы заң) өзгеше белгіленбесе, Ұлттық Банктің банктер мен банктік емес ұйымдардың корреспонденттік шоттарын ашуға және жүргізуге берілген лицензиясы бар банктер мен банктік емес ұйымдар банктер мен банктік емес ұйымдардың корреспонденттік шоттарын ашу мен жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Банктерге және банктік емес ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес корреспонденттiк есепшоттар ашу және жүргiзу лицензиясы берiледi.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен
7. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.
2. Корреспонденттiк шоттарды ашу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Респондент Корреспондент таңдаған кезде Корреспонденттiң қаржы жағдайына талдау жасайды және өзiнiң уәкiлеттi органының шешiмi негізiнде корреспонденттiк есепшот ашады.
9. Корреспондент Респондентке корреспонденттiк есепшотты өздерiнiң арасында жасалған корреспонденттiк есепшот шарты негiзiнде ашады.
10. Корреспонденттiк есепшот шартында мыналар болуға тиiс:
1) шарттың мәнi;
2) Респонденттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) Корреспонденттiң қызмет көрсету талаптары және ақы төлеу тәртiбi;
4) Респонденттiң ақшасын жұмсау тәртiбi;
5) төлем құжаттарын беру тәртiбi және ақша төлемi және/немесе аударымы туралы ақпарат алмасу тәсiлдерi;
6) Корреспонденттiң Респондентке тоқсан сайын қаржылық есептi, сонымен бiрге бухгалтерлiк балансты, пайда мен зиян туралы есептi, ақша қаражаты қозғалысы туралы есептi және қажет болған жағдайда қаржылық есептiң басқа да нысандарын ұсыну тәртiбi, солардың негiзiнде Респондент кредит пен өтiмдiлiк тәуекелдерiн бақылау және төмендету мақсатында қаржы жағдайына талдау жасайды;

4. Настоящие Правила не распространяются на корреспондентские отношения, установленные банками и небанковскими организациями с банками-нерезидентами.
Корреспондентские отношения банков и небанковских организаций с банками-нерезидентами регулируются соответствующими договорами между ними и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике.
5. Открытие и ведение корреспондентских счетов банков и небанковских организаций осуществляются банками и небанковскими организациями, имеющими лицензию Национального Банка на открытие и ведение корреспондентских счетов банков и небанковских организаций, если иное не установлено Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон о банках).
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Лицензия на открытие и ведение корреспондентских счетов выдается банкам и небанковским организациям в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 .
7.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 ).
2. Порядок открытия корреспондентских счетов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При выборе Корреспондента Респондент анализирует финансовое состояние Корреспондента и на основании решения своего уполномоченного органа открывает корреспондентский счет.
9. Корреспондент открывает корреспондентский счет Респонденту на основании заключенного между ними договора корреспондентского счета.
10. Договор корреспондентского счета должен содержать следующее:
1) предмет договора;
2) бизнес-идентификационный номер Респондента;
3) условия оказания Корреспондентом услуг и порядок их оплаты;
4) порядок распоряжения деньгами Респондента;
5) порядок передачи платежных документов и способы обмена информацией о платежах и/или переводах денег;
6) порядок представления Корреспондентом Респонденту ежеквартальной финансовой отчетности, в том числе бухгалтерского баланса, отчета о прибылях и убытках, отчета о движении денежных средств и, при необходимости, иных форм финансовой отчетности, на основании которых Респондент анализирует финансовое состояние Корреспондента в целях контроля и снижения кредитного и ликвидного рисков;

7) корреспонденттiк есепшоттар ашуға және жүргiзуге берген лицензияны қайтарып алу туралы уақтылы хабарламағаны үшiн Корреспонденттiң жауапкершiлiгi;
8) шарттың қолданылу мерзiмi және оны бұзу тәртiбi;
9) дауларды шешу тәртiбi;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн басқа да талаптар.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.06.22 N 99; 2005.12.29 N 177 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2007.06.25 N 64; 2007.07.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі 2-т. қараңыз), 2011.07.01 № 65 (2-тармақты қараңыз), 2012.03.26 № 108 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
11. Респондент корреспонденттiк шотты ашу үшiн Корреспондентке Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1199 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының банктерінде клиенттердің банктік есепшоттарын ашу, жүргізу және жабу ережесін бекіту туралы» 2000 жылғы 2 маусымдағы № 266 қаулысында көзделген құжаттарды, сондай-ақ мынадай құжаттарды:
1) корреспонденттiк шотты ашу жөніндегі өтiнiштi;
2) банктер үшiн - банк операцияларын жүргiзуге берiлген лицензияның нотариат куәландырған көшiрмесiн;
3) кредиттік серіктестіктерді қоспағанда, банктiк емес ұйымдар үшiн - аударым операцияларын жүргiзуге берiлген лицензияның нотариат куәландырған көшiрмесiн ұсынады.
Егер «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында тiкелей белгiленген болса, Респондент Корреспондентке қосымша құжаттар ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11-1. Респондент корреспонденттiк шотты ашқаннан кейiн бес жұмыс күнi өткеннен кейін Ұлттық Банкке 1-қосымшаға сәйкес хабарлама ұсынады
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 21 қаулысымен.
3. Корреспонденттiк шоттарды жүргiзуге қойылатын жалпы талаптар
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7) ответственность Корреспондента за несвоевременное уведомление Респондента об отзыве лицензии на открытие и ведение корреспондентских счетов;
8) срок действия договора и порядок его расторжения;
9) порядок разрешения споров;
10) иные условия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.07.2004 N 99; от 29.12.2005  N 177(вводится в действие с 01.02.2006); от 25.06.2007 N 64; от 20.07.2007  N 76(вводится в действие с 13.08.2010); от 20.08.2010  № 76(вводится в действие со дня его официального опубликования); от 01.07.2011 № 65 (вводится в действие с 01.01.2012); от 26.03.2012 № 108 (порядок введения в действие см. п. 2).
11. Для открытия корреспондентского счета Респондент представляет Корреспонденту документы, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 266 «Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1199, а также следующие документы:
1) заявление на открытие корреспондентского счета;
2) для банков - нотариально удостоверенную копию лицензии на проведение банковских операций;
3) для небанковских организаций, за исключением кредитных товариществ, - нотариально удостоверенную копию лицензии на проведение переводных операций.
Респондент представляет Корреспонденту дополнительные документы, если это прямо установлено Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма» или банком.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Респондент по истечении пяти рабочих дней после открытия корреспондентского счета представляет в Национальный Банк уведомление, согласно Приложению 1.
Сноска. Глава 2 дополнена новым пунктом 11-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21.
3. Общие требования к ведению корреспондентских счетов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Корреспондент Респонденттiң корреспонденттiк есепшоты бойынша банк операцияларын корреспонденттік шот шартына, сондай-ақ Корреспонденттiң уәкiлеттi органы бекiткен корреспонденттiк есепшоттар ашу және жүргiзу туралы iшкi ережелерге сәйкес жүзеге асырады. Корреспонденттiк есепшоттар ашу және жүргiзу туралы iшкi ережелерде мыналар болуға тиiс:
1) Респонденттiң корреспонденттiк есепшоты бойынша ақша төлемдерiн және/немесе аударымдарын жүзеге асыру тәртiбi;
2) Респонденттiң корреспонденттiк есепшоты бойынша ақша төлемдерiн және/немесе аударымдарын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын төлем құжаттарының түрлерi;
3) төлем құжаттарын электронды тәсiлмен жiберген кезде электронды хабарлау форматтары;
4) Респондентке оның корреспонденттiк есепшоты бойынша көшiрмелер және Корреспонденттiң банктiк қызмет көрсету және Респонденттiң корреспонденттiк есепшоты бойынша ақша төлемдерiн және/немесе аударымдарын жүзеге асыру жөнiндегi өз мiндеттемелерiн уақтылы орындауына бақылау жасаудың басқа да нысандарын ұсыну тәртiбi;
5) Респонденттiң корреспонденттiк есепшотындағы ақша қалдығына сыйақы есептеу тәртiбi (егер мұндай есептеу жүргiзiлетiн болса);
6) Респонденттiң корреспонденттiк есепшотына қызмет көрсеткенi үшiн комиссия алу тәртiбi;
7) Корреспонденттiң қалауы бойынша басқа да талаптар.
Ескерту: 13-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 21 қаулысымен
14. Төлем құжаттарын ресімдеу түрлері мен тәртібі Қазақстан Республикасының заң актілеріне және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес белгіленеді.
15. Корреспондент операциялық күн аяқталғаннан кейін Респонденттің корреспонденттік есепшоты бойынша ақша қозғалысы туралы  көшірме жасайды және олардың арасында жасалған шартта белгіленген тәртіппен, тәсілдермен және мерзімде оны Респондентке береді.
16. Респондент Корреспонденттен алынатын көшірмелер бойынша жасалған төлемдер сомасының, бенефициар деректемелерінің және ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының жүргізілу мерзімінің дұрыс көрсетілуіне бақылау жасайды.
17. Корреспондент тарапынан да, Респондент тарапынан да корреспонденттiк есепшот бойынша операцияларды тексеру нәтижесiнде анықталған алшақтықтардың бәрi олардың арасында жасалған шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес реттеледi.
17-1. Банкті консервациялау режимін белгілеу кезінде банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) консервациялау режимі енгізілген күннен бастап келесі операция күнінен кешіктірмей осы банктің басқа банктерде ашылған барлық корреспонденттік шоттарынан осы банктің Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шотына ақша аудару туралы бұйрық/өкім шығарады. Банктің Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шотын жүргізу тәртібі консервациялау режимі кезінде Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).

13. Корреспондент осуществляет банковские операции по корреспондентскому счету Респондента в соответствии с договором корреспондентского счета, а также с внутренними правилами об открытии и ведении корреспондентских счетов, утвержденными уполномоченным органом Корреспондента. Внутренние правила об открытии и ведении корреспондентских счетов должны содержать следующее:
1) порядок осуществления платежей и/или переводов денег по корреспондентскому счету Респондента;
2) виды платежных документов, используемых при осуществлении платежей и/или переводов денег по корреспондентскому счету Респондента;
3) форматы электронных сообщений при передаче платежных документов электронным способом;
4) порядок предоставления Респонденту выписок по его корреспондентскому счету и иные формы контроля за своевременностью выполнения Корреспондентом своих обязательств по оказанию банковских услуг и осуществлению платежей и/или переводов денег по корреспондентскому счету Респондента;
5) порядок начисления вознаграждения на остаток денег на корреспондентском счете Респондента (если такое начисление производится);
6) порядок взимания комиссии за обслуживание корреспондентского счета Респондента;
7) иные условия по усмотрению Корреспондента.
Сноска. Пункт 13 с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21.
14. Виды и порядок оформления платежных документов определяются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и  нормативными правовыми актами Национального Банка.
15. После завершения операционного дня Корреспондент составляет  выписку о движении денег по корреспондентскому счету Респондента и передает ее Респонденту в порядке, способами и в сроки, установленными договором между ними.
16. По выпискам, получаемым от Корреспондента, Респондент осуществляет контроль правильности отражения сумм произведенных платежей, реквизитов бенефициара и сроков проведения платежей и/или переводов денег.
17. Все расхождения, выявленные в результате осуществления проверки операций по корреспондентскому счету как со стороны Корреспондента, так и Респондента, регулируются в соответствии с условиями договора между ними и законодательством Республики Казахстан.
17-1. При установлении режима консервации банка временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) издает приказ/распоряжение о переводе денег со всех корреспондентских счетов данного банка, открытых в других банках, на корреспондентский счет данного банка, открытый в Национальном Банке, не позднее следующего операционного дня со дня введения режима консервации. Порядок ведения корреспондентского счета банка, открытого в Национальном Банке, при режиме консервации осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-1 -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 177 (вводится в действие с 1 февраля 2006 года).

4. Корреспонденттiк шоттарды жабу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Корреспонденттiк есепшот:
1) егер заңдарда немесе шартта басқаша көзделмесе, Респонденттiң өтiнiшi бойынша;
2) корреспонденттiк есепшот шартының қолданылуы тоқтатылған кезде;
3) Корреспонденттен корреспонденттiк есепшот ашуға және жүргiзуге берген лицензиясын қайтарып алған кезде;
4) егер Респондент банк болса, одан банк операцияларын жүргiзуге берген лицензиясын қайтарып алған кезде;
5) егер Респондент банктiк емес ұйым болса, одан аударым операцияларын жүргiзуге берген лицензиясын қайтарып алған кезде;
6) заңдарда және/немесе корреспонденттiк есепшот шартында көзделген басқа да жағдайларда жабылады.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.
19. Корреспондент таратылған жағдайда Респонденттiң Корреспондентке қоятын талаптары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қанағаттандырылады.
20. Корреспонденттен немесе Респонденттен корреспонденттiк шоттар ашуға және жүргiзуге байланысты операцияларды жүзеге асыруға лицензия қайтарып алынған немесе Респондент корреспонденттік шотты жапқан жағдайда, өздерiнiң арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкес Корреспондент Респондент көрсеткен шотқа ақша аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20-1. Респондент корреспонденттік шот жабылғаннан кейін бес жұмыс күні өткен соң осы шоттың жабылған күнін көрсете отырып, Ұлттық Банкке хат жібереді.
Ескерту: 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.
5. Банктердің және банктік емес ұйымдардың корреспонденттiк шоттары бойынша төлемдер лимитін есептеу тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Банк және/немесе банктік емес ұйым осы Ереженің 22-тармағында көзделген операцияларды қоспағанда, банктің немесе банктік емес ұйымның және олардың клиенттерінің операциялары бойынша корреспонденттік шоттар арқылы Ұлттық Банк белгілеген лимиттен аспайтын көлемде ақша төлемдері мен аударымдарын ағымдағы айда жүзеге асырады.
Банк және/немесе банктiк емес ұйым үшін белгіленген лимит «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрi – Орталық) төлем жүйелері арқылы өткен айда жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз жіберілген төлемнің жалпы көлемінің пайыздық арақатынасымен есептеледі. Орталықтың төлем жүйелері арқылы жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз шығыс төлемдерінiң жалпы көлемiне банкаралық ақша аудару жүйесi арқылы жүзеге асырылған шығыс төлемдерінiң көлемi және банкаралық клиринг жүйесіндегі клиринг нәтижелерi бойынша дебеттiк таза позиция сомасы шегерiле отырып, банкаралық клиринг жүйесі арқылы жүзеге асырылған шығыс төлемдерінің көлемі кiредi.
Ескерту: 21-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. Порядок закрытия корреспондентских счетов
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Закрытие корреспондентского счета производится:
1) по заявлению Респондента в любое время, если иное не предусмотрено законодательством или договором;
2) при прекращении действия договора корреспондентского счета;
3) при отзыве у Корреспондента лицензии на открытие и ведение корреспондентских счетов;
4) при отзыве у Респондента лицензии на проведение банковских операций в случае, если он является банком;
5) при отзыве у Респондента лицензии на проведение переводных операций в случае, если он является небанковской организацией;
6) в иных случаях, предусмотренных законодательством и/или договором корреспондентского счета.
Сноска. Пункт 18 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 .
19. В случае ликвидации Корреспондента требования Респондента к Корреспонденту удовлетворяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. В случае отзыва у Корреспондента или Респондента лицензии на осуществление операций, связанных с открытием и ведением корреспондентских счетов или закрытия Респондентом корреспондентского счета Корреспондент осуществляет перевод денег на указанный Респондентом счет в соответствии с условиями договора между ними.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Респондент по истечении пяти рабочих дней после закрытия корреспондентского счета направляет в Национальный Банк письмо с указанием даты закрытия данного счета.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 20-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99 .
5. Порядок расчета лимита платежей
по корреспондентским счетам банков и небанковских организаций
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Глава 5 в новой редакции -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21.
21. Банк и/или небанковская организация осуществляют в текущем месяце платежи и переводы денег по операциям банка или небанковской организации и их клиентов через корреспондентские счета, за исключением операций, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил, в объемах не превышающих лимит, установленный Национальным Банком.
Лимит, установленный для банка и/или небанковской организации, рассчитывается в процентном соотношении от их общего объема исходящих безналичных платежей, осуществленных через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан» (далее – Центр) за предыдущий месяц. В общий объем исходящих безналичных платежей, осуществленных через платежные системы Центра, входит объем исходящих платежей, осуществлҰнных через межбанковскую систему переводов денег, и объем исходящих платежей, осуществленных через систему межбанковского клиринга, за вычетом суммы дебетовой чистой позиции по результатам клиринга в системе межбанковского клиринга.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года  N 99постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 177 (вводится в действие с 1 февраля 2006 года); от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21-1. Лимитті орындау жөніндегі талап банкаралық ақша аудару жүйесінің және/немесе банкаралық клиринг жүйесінің қатысушылары болып табылмайтын банктік емес ұйымдарға қолданылмайды.
Ескерту: 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Лимиттің шығысына операциялардың мынадай түрлері бойынша ақша төлемдері мен аударымдарының көлемі кірмейді:
1) банкаралық ақша аудару жүйесi немесе банкаралық клиринг жүйесі арқылы корреспонденттік шоттарға (корреспонденттік шоттардан) ақша аудару;
2) бір банкте немесе банктік емес ұйымда «лоро» және «ностро» корреспонденттік шоттары жөніндегі өзара талаптардың есебі бойынша операциялар;
3) банктер және банктік емес ұйымдар орталық депозитарийде ашылған корреспонденттік шоттар арқылы жүзеге асыратын биржалық мәмілелер бойынша операциялар;
4) бас банктің және Банктер туралы заңға сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банктің банк шоттары арасында, сондай-ақ қосылатын банк пен Банктер туралы заңға сәйкес қосылу жүзеге асырылатын банктің банк шоттары арасында жүзеге асырылатын ақша аудару.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.09.27 № 78 (2011.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23-1. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.09.27 № 78 (2011.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Ұлттық Банк белгiлеген төлемдер көлемiнiң лимитiнен асып кеткен банк және/немесе банктiк емес ұйым Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
6-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 6-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Төраға
Банктердің арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерi мен
банк операцияларының жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының
арасында корреспонденттiк қатынастар
орнату ережесiне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2003 N 21 қаулысымен, 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.
Корреспонденттiк шот ашу туралы хабарлама
Банктiң және/немесе банктiк емес ұйымның (Респонденттiң) атауы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Банк контрагентiнiң және/немесе банктiк емес ұйымның
(Корреспонденттiң) атауы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Есеп айырысу тәртiбi

21-1. Требование по выполнению лимита не распространяется на небанковские организации, не являющиеся участниками межбанковской системы переводов денег и (или) системы межбанковского клиринга.
Сноска. Глава дополнена пунктом 21-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 22 июля 2004 года N 99; в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В расход лимита не входит объем платежей и переводов денег по следующим видам операций:
1) перевод денег на корреспондентские счета (с корреспондентских счетов) через межбанковскую систему переводов денег или систему межбанковского клиринга;
2) операции по зачету взаимных требований по корреспондентским счетам «лоро» и «ностро» в одном банке или небанковской организации;
3) операции по биржевым сделкам, осуществляемым банками и небанковскими организациями через корреспондентские счета, открытые в центральном депозитарии;
4) перевод денег, осуществляемый между банковскими счетами родительского банка и дочернего банка, в отношении которого была проведена реструктуризация в соответствии с Законом о банках, а также между банковскими счетами присоединяемого банка и банка, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2010 № 78 (вводится в действие с 01.04.2011).
23-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2010 № 78 (вводится в действие с 01.04.2011).
24. Банк и/или небанковская организация, превысившие лимит объема платежей, установленный Национальным Банком, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 6. Заключительные положения
Сноска. Глава 6 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председатель
Приложение 1
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками, а также между банками
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций  <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21; с изменениями - от 22 июля 2004 года  N 99 .
Уведомление об открытии корреспондентского счета
Наименование банка и/или небанковской организации (Респондента)_____________________________________________________
Наименование контрагента банка и/или небанковской организации (Корреспондента) _________________________________________________
Порядок проведения расчетов:

1. Ақша төлемдері мен аударымдарын жүргізу:
__ Hoc Tpo-шотқа
__ Лоро-шотқа
ақша аудару арқылы жүзеге асырылады.
2. Шот:
__ клиент төлемдерiн жасау
__ банктiк басқа ақша төлемдері мен аударымдары жасау
__ карточкалар бойынша есеп айырысу
__ Банктің қолма-қол ақшамен операциялары (ақша есептеу/алу)
__ басқа ақша төлемдері мен аударымдары үшiн (нұсқасы көрсетiлсiн) _________________________________________________________ашылды.
3. Операциялық күн соңындағы қалдық:
__ нөлге тең
__ қалдықтың төмендетiлмейтiн деңгейi шартта көзделген
__ қалдықтың шарттың талаптарына қатысты емес, өзгермелi деңгейi
Корреспонденттiк шот ашылған күн 20__ жылғы "___" ______
Басшы        _______________   __________________
(аты-жөнi)             қолы
Бас бухгалтер _______________   __________________
(аты-жөнi)             қолы
Банктердің арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерi мен
банк операцияларының жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының
арасында корреспонденттiк қатынастар
орнату ережесiне
2-қосымша
Ескерту: 2-қосымшамен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 21 қаулысымен,  2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның банктiк бiрегейлендiру
коды (бұдан әрi - ББК) _____________________________
Банктiң немесе банктiк емес ұйымның атауы ______________________
____ ____ _____ бастап __ ____ _____ ______  аралығындағы
жыл  күні  айы          жыл    күні   айы
корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылатын
басқа ақша төлемдері мен аударымдарының саны және
көлемi туралы мәлiмет
Банктiң
немесе
банктiк
емес
ұйымның
ББК
Контр.
агент.
тің
ББК
Күні
Шотты белгiлеу
(ностро/Лоро)
Ақша төлем.
дердің және/
немесе аударым.
дарының көлемі (теңге.
мен).
Ақша төлем.
дердің және/
немесе аударым.
дарының саны (бірліктермен)
Ақша төлемі
және/
немесе
ауда.
рымы
алын.
ған шот
Ақша
төлемі
және/
немесе
ауда.
рымы жібер.
ілген шот
Аынған.
дары
Жібер.
ілген.
дері
Алын.
ған.
дары
Жібер.
ілген.
дері
1
2-1
3
4
5
6
7
8
Басшы         _________________ (аты-жөнi)
Бас бухгалтер _________________ (аты-жөнi)
Орындаушы     _________________ (аты-жөнi)  телефоны _________
Корреспонденттiк шоттар арқылы жүзуге асырылған  ақша  төлемдерінің және аударымдарының саны және көлемi туралы мәлiметтердi толтыру жөнiндегi ереже
Ескерту: Ережеге өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен, 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Корреспонденттiк шоттар арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдерінің және аударымдарының саны және көлемi туралы мәлiметтер мынадай ақпарат кiретiн 8 бағаннан тұрады:
1-баған - Банктiң немесе банктiк емес ұйымның ББК. Мәлiметтер берген банктiң немесе банктiк емес ұйымның банктiк бiрегейлендiру коды;
2-баған - Контрагенттiң ББК-ы. Мәлiметтер берген банктiң немесе банктiк емес ұйымның контрагентiнiң банктiк бiрегейлендiру коды;

1. Проведение платежей и переводов денег осуществляется путем зачисления денег на:
_
|_| Ностро-счет
_
|_| Лоро-счет
2. Счет открыт для проведения:
_
|_| клиентских платежей
_
|_| банковских платежей
_
|_| расчетов по карточкам
_
|_| операций банка с наличными деньгами (зачисление/снятие)
_
|_| других платежей и переводов денег (изложить вариант) __________________
3. Остаток на конец операционного дня:
равен нулю
неснижаемый уровень остатка предусмотрен договором
изменяющийся уровень остатка, независящий от требований договора
Дата открытия корреспондентского счета "_"__________20__ года
Руководитель  _____________________   ___________
(Фамилия, инициалы)     подпись
Главный Бухгалтер ___________________ ___________
(Фамилия, инициалы)     подпись
Приложение 2
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками, а также между банками
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций  <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 2 -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21; с изменениями - от 22 июля 2004 года  N 99 ; с изменениями -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 177 (вводится в действие с 1 февраля 2006 года).
Банковский идентификационный код (далее - БИК) банка или
небанковской организации __________________
Наименование банка или небанковской организации _____________
___________________________________________________________________
Сведения о количестве и объемах платежей и переводов
денег, осуществленных через корреспондентские счета,
с ____ _____ ___  по ___ _____ ___
дата месяц год    дата месяц год
_________________________________________________________________
БИК Бан-|БИК  |Дата| Обозначение счета|Объем платежей |Количество
ка или  |конт-|    |(ностро/лоро)     |и/или переводов|платежей
небан-  |ра-  |    |------------------|денег (в тенге)|и/или
ковской |гента|    |Счет, че- |Счет,  |---------------|переводов
органи- |     |    |рез кото- |через  |Полу- |Отправ- |денег
зации   |     |    |рый полу- |который|ченные|ленные  |-(в едини-
|     |    |чен платеж|отправ-|      |        |цах)
|     |    |и/или     |лен пла|      |        |----------
|     |    |перевод   |теж и/ |      |        |Полу-|Отп-
|     |    |денег     |или пе-|      |        |чен- |рав-
|     |    |          |ревод  |      |        |ные  |лен-
|     |    |          |ревод  |      |        |     |ные
-----------------------------------------------------------------
1    |  2  | 2-1|    3     |    4    |  5  |   6   | 7   | 8
-----------------------------------------------------------------
Руководитель _____________ (Фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер ______________ (Фамилия, инициалы)
Исполнитель _____________ (Фамилия, инициалы)  телефон _____
Правила по заполнению сведений о количестве и объемах
платежей, осуществленных через корреспондентские счета
Сноска. В Правила внесены изменения -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 177 (вводится в действие с 1 февраля 2006 года).
Сведения о количестве и объемах платежей и переводов денег, осуществленных через корреспондентские счета, содержат 8 граф, включающих следующую информацию:
графа 1 - БИК банка или небанковской организации. Проставляется идентификационный код банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;
графа 2 - БИК контрагента. Проставляется идентификационный код контрагента банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;

2-1-баған - күні. "Күні айы жылы" форматында операция күнінің күні қойылады.
3-баған - ақша төлемі және аударымы алынған шот. Есеп берген банк немесе банктiк емес ұйым ақша төлемдері және аударымдары алған корреспонденттiк шоттың белгiсi қойылады. "Hocтpo" немесе "лоро" белгiлерi қойылады;
4-баған - ақша төлемі және аударымы жiберiлген шот. Есеп берген банк немесе банктiк емес ұйым ақша төлемдері және аударымдарды жiберген корреспонденттiк шоттың белгiсi қойылады. "Ностро" немесе "лоро" белгiлерi қойылады;
5-баған - алынған ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының көлемі (теңгемен). Корреспонденттік шот арқылы алынған ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының сомасы қойылады. Корреспондент осы бағанға сондай-ақ Респонденттің корреспонденттік шотқа есептеген/корреспонденттік шоттан алған қолма-қол ақшасының сомасын қояды;
6-баған - жіберілген ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының көлемі (теңгемен). Корреспонденттік шот арқылы жіберілген ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының сомасы қойылады. Респонденттің өзі осы бағанға сондай-ақ корреспонденттік шотқа есептеген/корреспонденттік шоттан алған қолма-қол ақшасының сомасын қояды;
7-баған - алынған ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының саны (бірліктермен). Корреспонденттік шот арқылы алынған ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының саны қойылады. Корреспондент осы бағанға сондай-ақ Респонденттің корреспонденттік шотқа есептеген/корреспонденттік шоттан алған ақша аударымдарының санын қояды;
8-баған - жіберілген ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының саны (бірліктермен). Корреспонденттік шот арқылы жіберілген ақша төлемдерінің және/немесе аударымдарының саны қойылады. Респонденттің өзі осы бағанға сондай-ақ корреспонденттік шотқа есептеген/корреспонденттік шоттан алған ақша аударымдарының санын қояды.
Банктердің арасында, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
екiншi деңгейдегi банктерi мен
банк операцияларының жекелеген
түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарының
арасында корреспонденттiк қатынастар
орнату ережесiне
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 21 қаулысымен.
Ескерту: 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 22 маусымдағы N 99 қаулысымен.
Банктердің арасында,
сондай-ақ банктер мен банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарының арасында
корреспонденттік қатынастар
орнату ережесіне 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 177 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Банктің немесе банктік емес ұйымның банктік бірегейлендіру коды
(бұдан әрі - ББК) _________________________________________________
Банктің немесе банктік емес ұйымның атауы _________________________
_____ _____ _________ бастап _______ _____ ________ аралығында
жыл   күні     айы             жыл   күні    айы
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік
шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер
Күні
Банктің немесе банктік емес ұйымның (Респонденттің) ББК
Корреспондент-
тің ББК
Корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы (теңгемен)
1
2
3
4
Басшы         _________________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер _________________ (аты-жөні)
Орындаушы     __________________ (аты-жөні)
телефоны      _________
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік
шоттардағы ақша қалдықтары бойынша мәліметтерді
толтыру жөніндегі ереже
Корреспонденттерде ашылған корреспонденттік шоттардағы ақша қалдықтары бойынша мәліметтер мынадай ақпарат енгізілетін 4-бағаннан тұрады:
1-баған - күні. "Күні айы жылы" форматында операция күнінің күні қойылады.
2-баған - Банктің немесе банктік емес ұйымның (Респонденттің) ББК. Мәліметтер берген банктің немесе банктік емес ұйымның (респонденттің) бірегейлендіру коды қойылады;
3-баған - Корреспонденттің ББК. Мәліметтер берген корреспондент банктің немесе банктік емес ұйымның бірегейлендіру коды қойылады;
4-баған - корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы (теңгемен). Операция күнінің аяғында Корреспондентте ашылған корреспонденттік шоттағы ақша қалдығының сомасы қойылады.

графа 2-1 - дата. Проставляется дата операционного дня в формате "дата месяц год";
графа 3 - счет, через который получен платеж и/или перевод денег. Проставляется обозначение корреспондентского счета, через который банк или небанковская организация, представляющий(ая) отчетность, получил(а) платежи и/или переводы денег. Проставляются обозначения "ностро" или "лоро";
графа 4 - счет, через который отправлен платеж и/или перевод денег. Проставляется обозначение корреспондентского счета, через который банк или небанковская организация, представляющий(ая) отчетность, отправил(а) платежи и/или переводы денег. Проставляются обозначения "ностро" или "лоро";
графа 5 - объем полученных платежей и/или переводов денег (в тенге). Проставляется сумма полученных через корреспондентский счет платежей и/или переводов денег. В данной графе Корреспондентом также проставляется сумма зачисленных/снятых Респондентом наличных денег на/с корреспондентский(ого) счет(а);
графа 6 - объем отправленных платежей и/или переводов денег (в тенге). Проставляется сумма отправленных через корреспондентский счет платежей и/или переводов денег. В данной графе Респондентом также проставляется сумма зачисленных/снятых им наличных денег на/с корреспондентский(ого) счет(а);
графа 7 - количество полученных платежей и/или переводов денег (в единицах). Проставляется количество полученных через корреспондентский счет платежей и/или переводов денег. В данной графе Корреспондентом также проставляется количество переводов денег по зачислению/снятию Респондентом наличных денег на/с корреспондентский(ого) счет(а);
графа 8 - количество отправленных платежей и/или переводов денег (в единицах). Проставляется количество отправленных через корреспондентский счет платежей и/или переводов денег. В данной графе Респондентом также проставляется количество переводов денег по зачислению/снятию им наличных денег на/с корреспондентский(ого) счет(а).
Приложение 3
к Правилам установления
корреспондентских отношений между
банками второго уровня Республики
Казахстан, а также между банками
второго уровня Республики Казахстан
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций  <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 3 -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 21; исключено - от 22 июля 2004 года  N 99 .
Приложение 4
к Правилам установления
корреспондентских отношений
между банками, а также между
банками и организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Сноска. Правила дополнены приложением 4 -  постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 177 (вводится в действие с 1 февраля 2006 года).
Банковский идентификационный код (далее - БИК) банка или небанковской
организации ________________________
Наименование банка или небанковской организации __________________
___________________________________________________________
Сведения по остаткам денег на корреспондентских счетах,
открытых у Корреспондентов
с _____ _____ _____ по _____ _____ _____
дата месяц год       дата месяц год
Дата
БИК
банка или небанковской
организации
(Респондента)
БИК
Корреспондента
Сумма остатка денег на корреспондентском счете
(в тенге)
1
2
3
4
Руководитель __________________ (Фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер ___________________ (Фамилия, инициалы)
Исполнитель ___________________ (Фамилия, инициалы)
телефон ____________
Правила по заполнению сведений по остаткам денег на корреспондентских
счетах, открытых у Корреспондентов
Сведения по остаткам денег на корреспондентских счетах, открытых у Корреспондентов, содержат 4 графы, включающие следующую информацию:
графа 1 - дата. Проставляется дата операционного дня в формате "дата месяц год".
графа 2 - БИК банка или небанковской организации (Респондента). Проставляется идентификационный код банка или небанковской организации (Респондента), представляющего(ей) сведения;
графа 3 - БИК Корреспондента. Проставляется идентификационный код Корреспондента банка или небанковской организации, представляющего(ей) сведения;
графа 4 - сумма остатка денег на корреспондентском счете (в тенге). Проставляется сумма остатка денег на корреспондентском счете, открытом у Корреспондента, на конец операционного дня.