Облыстың 2010 жылға дейіңге дамуының стратегилық жоспары туралы
Павлодар облысы Мәслихатының (II сайланған ХХ сессиясы) 2002 жылғы 22 маусым N 46/20 шешімі. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2001 жылғы 29 шелді N 554 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық мәслихатының 2011 жылғы 16 ақпандағы N 352/32 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық мәслихатының 2011.02.16 N 352/32 шешімімен.
Облыс экономика департаментiнiң бастығы М.З. Қажыкеннiң облыстық 2010 жылға дейiнгi дамуының стратегиялық жоспары туралы хабарламасын тыңдап және талқылай келе, облыстық мәслихат ШЕШIМ  ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған облыстық 2010 жылға дейiнгi дамуының стратегиялық жоспары (бұдан әрi Стратегиялық жоспар) бекiтiлсiн.
2. Облыс экономика департаменті облыс мемлекеттiк органдарының Стратегиялық жоспарды орындау бойынша қызметiн үйлестiрудi жүзеге асыратын және жыл сайын 1 ақпан мерзiмге орай облыстық мәслихаттың экономика және бюджет жөнiндегi тұрақты комиссиясына Стратегиялық жоспардың жүзеге асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
3. Облыс қаржы департаментi Стратегиялық жоспардың дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың экономика және бюджет жөнiндегi тұрақты комиссиясына (Шабрат Н.П.) жүктелсін.
II сайланған облыстық
Мәслихаттың кезектi ХХ
Сессиясының төрағасы                       Ш. Мусин
Облыстық мәслихаттың
II сайланған XX сессиясының
2002 жылғы 24 маусымдағы
N 46/20 шешiмiне
қосымша
Облыстың 2010 жылға дейiнгi
Стратегиялық даму жоспары
КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жолдауы "Қазақстан 2030: барлық Қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауiпсiздiгi және әл-ауқатының артуы" Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi ұзақ мерзiмдi даму стратегиясының негiзгi бағыттарын анықтады.
Ұзақ мерзiмдi стратегияның бастапқы кезеңiн iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы дамуының 1998-2000 жылдарға арналған Стратегиялық жоспары және тиiстi мерзiмдегi аймақтық стратегиялық жоспарлар қабылданып, жүзеге асырылды. Павлодар облысы дамуының стратегиялық жоспары облыс әкiмiнiң 1998 жылғы 19 наурыздағы шешiмiмен бекiтiлген болатын. Оның орындалу нәтижелерi үш жылдық Стратегиялық жоспардың тұтастай iске асырылғанын сипаттайды. Өзiнiң экономикалық даму деңгейi жағынан облыс республиканың аса дамыған бес аймағы iшiне кiредi.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" N 735 Жарлығына , Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған, Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 қаулысымен бекiтiлген Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-қимыл Жоспарына сәйкес облыста Стратегия 2030-да қойылған басымдықтарға қол жеткiзу жолдары мен тетiктерiн белгiлейтiн 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспары әзiрлендi.
I. БӨЛIМ. ӘЛЕУМЕТТIК САЯСАТ

О стратегическом плане развития области до 2010 года
Решение Павлодарского областного маслихата (XX сессия, II созыв) от 24 июня 2002 года N 46/20. Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 29 июля 2002 года за N 1375. Утратило силу решением маслихата Павлодарской области от 16 февраля 2011 года N 352/32
Сноска. Утратило силу решением маслихата Павлодарской области от 16.02.2011 N 352/32.
Заслушав и обсудив информацию начальника департамента экономики области Кажыкена М.З. о стратегическом плане развития области до 2010 года областной маслихат РЕШИЛ:
1). Утвердить прилагаемый стратегический план развития области до 2010 года (далее Стратегический план).
2). Поручить департаменту экономики области осуществлять координацию деятельности государственных органов области по выполнению Стратегического плана и ежегодно к 1 февраля представлять информацию о ходе реализации Стратегического плана в постоянную комиссию областного маслихата по экономике и бюджету.
3). Департаменту финансов области обеспечить своевременное финансирование мероприятий Стратегического плана.
4). Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по экономике и бюджету (Шабрат Н.П.)
Председатель ХХ сессии
областного маслихата II созыва Ш. Мусин
Приложение к решению
XX сессии областного маслихата
II созыва
от "24" июня 2002 года N 46/20
C ТРАТЕГИЧЕСКИЙ ПЛАН РАЗВИТИЯ ОБЛАСТИ ДО 2010 ГОДА
ВВЕДЕНИЕ
Послание Президента Республики Казахстан "Казахстан 2030: процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" определило основные направления долгосрочной стратегии развития Казахстана до 2030 года.
В целях реализации начального этапа долгосрочной стратегии были приняты и реализованы Стратегический план развития Республики Казахстан на 1998-2000 годы и региональные стратегические планы на соответствующий период. Стратегический план развития Павлодарской области был утвержден решением акима области от 19.03.1998 года.
Результаты его выполнения характеризуют, что в целом трехлетний Стратегический план реализован. По уровню своего экономического развития область входит в число пяти наиболее развитых регионов республики.
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года N 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года", Планом мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367, в области разработан стратегический план развития до 2010 года, который определяет механизмы и пути достижения приоритетов, поставленных в Стратегии-2030.
Раздел I. СОЦИАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА

1-ТАРАУ. ХАЛЫҚТЫҢ САНЫН КӨБЕЙТУ
1. МАҚСАТ
Облыс халқының санын көбейту.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
2001 жылғы 1 желтоқсанда Павлодар облысы халқының саны 759,7 мың адам болды. 9 жыл бойы облыс халқының саны үнемi қысқаруда осы мерзiм iшiнде ол 200,4 мың адамға немесе 21% азайды. Халықтың азаюы табиғи өсiмнiң төмендеуiмен - туу төмендеп келедi, өлiм саны көбейдi, сондай-ақ көшi-қон жылыстаумен шарттастырылған.
2001 жылдың 11 айы iшiнде облыс бойынша 8098 туу тiркелген, бұл 2000 жылғы (2000 жылға қарағанда 0,3 % аз) деңгейге жуық. Осы мерзiм iшiндегi туудың жалпы коэффициентi 1000 адамға 11,5 туудан келедi.
2001 жылдың қаңтар-қараша айларында тiркелген өлiм саны 2000 жылғы осы мерзiмге қарағанда 119 адамға азайды немесе 1,5 % азайып, 7645 адам болды. 1000 адамға есептегендегi өлiмнiң жалпы коэффициентi 10,9 болды, оның деңгейi 3,4 % азайды. өлiмнiң негiзгi себептерi iшiнде қан айналу жүйесi аурулары барлық өлiмдердiң  45,7 % бiрiншi орын алып отыр, жазатайым жағдайлар, улану және жарақаттану -16,8 %, қатерлi iсiктер  15 % болып отыр.
Халықтың табиғи өсiмi 2001 жылғы 11 айдың iшiнде 453 адам болды, 2000 жылдың осы мерзiмiнде 361 адам болған. Тұрғындардың көшi-қон жылыстауы азаюда, көшiп кеткендер саны 28,3 мың адам болды, бұл 4,2 % кем. Барлық тасқындар бойынша көшiп келушiлер саны 12,8 % көбейiп, 15,9 мың адамға жеттi. Көшiп кеткендер санының көшiп келушiлер санынан артуы нәтижесiнде 12,4 мың адам көшi-қон шығыны болды, бұл өткен жылдағыдан 19,6 % аз.
1. Күштi жақтар
Денсаулық сақтау мекемелерiмен жеткiлiктi қамтамасыз етiлуi.
Қазақтардың тарихи отанына оралуы.
Барлық деңгейдегi оқу орындарының таралған жүйесi және бiлiктi кадрлардың болуы.
Салауатты өмiр салтын насихаттау.
2. Әлсiз жақтар
Жұмыссыздықтың салыстырмалы жоғары деңгейi.
Экологияның нашарлауы, қоршаған орта ластауының өсуi.
Халықтың өсiп-өну денсаулығының нашарлығы.
Тууды ынталандыру және жеңiлдiктердiң болмауы.
3. Мүмкiндiктер
Экономикалық өсу және халықтың жалпы өмiр сүру деңгейiн көтеру.
Әлеуметтiк мәндi ауруларды нақты төмендетуге қол жеткiзу.
Аса маңызды табиғат қорғау жобаларын өткiзу және аймақтағы экологиялық жағдайды жақсарту.
Тұрғын үй проблемаларын шешу жөнiндегi iс-шаралардың тиiмдiлiгiн арттыру.
Жас отбасыларды қолдау.
Қазақтардың тарихи отанына оралуына қолайлы жағдай жасау.
4. Қатерлер
Халықтың өлiм-жiтiмi өсуiне әсер ететiн факторлардың: нашақорлық, АҚТҚ-ның күшеюi.
Экология жай-күйiнiң халықтың денсаулығына керi әсерiн тигiзуi.
§ 3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР:
Халық денсаулығын сақтаудың тиiмдi жүйесiн құру, тууды ұлғайту. өлiм деңгейiн азайту, өмiр сүрудi ұзарту.
Халықтың өсiп-өну денсаулығын жақсарту.
Халықтың көшi-қон белсендiлiгiн төмендету, оралмандардың көшiп келуi үшiн қолайлы жағдай туғызу.

ГЛАВА 1. Увеличение численности населения
1. ЦЕЛЬ
Увеличение численности населения области.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
Численность Павлодарской области на 1 декабря 2001 года составила 759,7 тысячи человек. Уже в течение 9 лет население области постоянно сокращается, за этот период оно уменьшилось на 200,4 тысячи человек, или на 21 %. Убыль населения обусловлена как снижением естественного прироста - идет снижение рождаемости, повысилась смертность, так и миграционным оттоком.
За 11 месяцев 2001 года по области зарегистрировано 8098 рождений, что почти на уровне 2000 года (на 0,3 % меньше, чем в 2000 году). Общий коэффициент рождаемости за этот период составил 11,5 родившихся на 1000 человек населения.
Число зарегистрированных смертей в январе-ноябре 2001 года по сравнению с аналогичным периодом 2000 года уменьшилось на 119 человек, или 1,5 % и составило 7645 человек. Общий коэффициент смертности составил 10,9 умерших в расчете на 1000 человек, его уровень уменьшился на 3,4 %. Среди основных причин смертности на первом месте находятся болезни системы кровообращения 45,7 % всех случаев смерти, несчастные случаи, отравления и травмы 16,8 %, новообразования 15 %.
Естественный прирост населения за 11 месяцев 2001 года составил всего 453 человека, за тот же период 2000 года - 361 человек. Уменьшается миграционный отток населения, число выбывших составило 28,3 тысячи человек, что меньше на 4,2 %. Количество прибывших по всем потокам увеличилось на 12,8 % и составило 15,9 тыс. человек. Миграционные потери в результате превышения числа выбывших над числом прибывших составили 12,4 тыс. человек, что на 19,6 % меньше, чем год назад.
1. Сильные стороны
Достаточная обеспеченность учреждениями здравоохранения.
Репатриация казахов на историческую родину.
Разветвленная сеть учебных заведений всех уровней и наличие квалифицированных кадров.
Пропаганда здорового образа жизни.
2. Слабые        стороны
Относительно высокий уровень безработицы.
Ухудшение экологии, рост загрязнения окружающей среды.
Слабое репродуктивное здоровье населения.
Отсутствие стимулов и льгот на рождение ребенка.
3. Возможности
Экономический рост и подъем общего жизненного уровня населения.
Достижение реального снижения социально значимых заболеваний.
Проведение особо важных природоохранных проектов и улучшение экологической ситуации в регионе.
Повышение эффективности мер по решению жилищных проблем.
Поддержка молодых семей.
Создание благоприятных условий для репатриации казахов на историческую родину.
4. Угрозы
Усиление факторов влияния на рост смертности населения: наркомания, СПИД.
Негативное воздействие состояния экологии на здоровье населения.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
создание эффективной системы охраны здоровья населения, увеличение рождаемости;
снижение уровня смертности, увеличение продолжительности жизни;
улучшение репродуктивного здоровья населения;
снижение миграционной активности населения, создание благоприятных условий для переезда репатриантов.

4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
5. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
1) Халық денсаулығын сақтаудың тиiмдi жүйесiн құру, тууды ұлғайту:
алғашқы медициналық-санитарлық жүйенi күшейту, халықтың қолы жететiн медициналық көмектiң сапасын жақсарту;
көп балалы отбасылардың жас балаларын сапалы тегiн тамақпен қамтамасыз ету;
көп балалы отбасылар мен жалғызiлiктi ата-аналарды қолдау бағдарламасын енгiзу;
жұмыс iстейтiн, әсiресе жүктi әйелдердi және жас бала тәрбиелеп отырған әйелдердi қолдау жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаларды енгiзу.
2) өлiм деңгейiн төмендету, өмiр ұзақтығын ұлғайту:
салауатты өмiр салтын насихаттау жүйесiн құру және қалыптастыру;
халықты дене тәрбиесiне даярлау жөнiндегi оқыту бағдарламаларын енгiзу, спорт мектептерiн, клубтарды, қоғамдарды құру;
халықтың өлiм-жiтiмi мен жазатайым жағдайлардан, жарақаттардан орын алатын ауруға шалдығуын азайту жөнiндегi қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламаларын дамыту.
3) Халықтың өсiп-өну денсаулығын жақсарту:
әлеуметтiк мәндi аурулардың деңгейiн төмендету;
алдын алу жұмысын күшейту үшiн облыстың барлық оқу орындарында арнайы бағдарламаларды енгiзу жолымен жастардың денсаулығының алдын алу;
кеңес беру, ағарту және отбасын жоспарлау жөнiндегi қызметтердiң қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
барлық әйелдер мен қыз балалардың жыныстық өмiр мен бала туу мәселелерi жөнiнде жоғары сапалы санитарлық ағартуға қол жеткiзуiн заңнамалық және нормативтiк қамтамасыз ету.
4) Халықтың көшi-қон белсендiлiгiн төмендету, оралмандардың көшiп келуi үшiн қолайлы жағдай туғызу:
шағын және орта бизнеспен айналысу үшiн қолдау жасау, жергiлiктi жағдайға бейiмдеу, жайласуға мүмкiндiк жасау жолымен оралмандарды әлеуметтiк қорғау;
халықтың аз қамтамасыз етiлген жiктерiн атаулы әлеуметтiк көмек көрсету жолымен әлеуметтiк қорғау, көп балалы отбасыларға, жастарға олар үшiн жұмыс орындарын квоталау, жасөспiрiмдер клубтары жүйесiн құру, жастарды қорғау жөнiндегi қолданыстағы облыстық бағдарламаларды iске асыру.
6. Екiншi кезең 2005-2010 жылдар
1) Некелер санын көбейту үшiн қолайлы жағдай жасау. Тууды ұлғайту: жас жұбайларға, баспанасы жоқ отбасыларға бала туған жағдайда тұрғын үй несиелерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету жолымен жастарға тұрғын үй проблемаларын шешуге көмек көрсету;
жастарға несие берудiң мемлекеттiк бағдарламаларын әзiрлеу мен iске асыру және олардың кәсiби бiлiм алуына гранттар бөлу, өз iсiн бастау, жастарды шағын және орта бизнес саласына тарту арқылы жастарды жұмыспен қамту саясатын белсендi жүргiзу.
2) Халықтың өсiп-өну денсаулығын жақсарту:
мынадай шараларға мемлекеттiк қолдау көрсету:
а) өсiп-өну функцияларын қайта қалпына келтiру әдiстерiн әзiрлеу, енгiзу және осы салада зерттеулер жүргiзу;
б) кеуде қатерлi iсiгi, жыныс жолдарының жұқпалы аурулары, соз аурулары, АҚТҚ/ЖҚТБ тәрiздi әйелдердiң денсаулығына аса елеулi немесе ерекше әсерiн тигiзетiн аурулардың биомедициналық, эпидемиологиялық және санитариялық-гигиеналық қырларын зерделеу;
баланың өте кiшкене кезiнен бастап еркектер мен әйелдердiң бедеулiгiнiң алдын алу және оның себептерiн жою жөнiндегi шараларды қолдану;
еркектер мен әйелдердiң бедеулiгiн емдеу, жасанды ұрықтандыру жөнiндегi медициналық қызметтерге және басқа да бала туу мүмкiндiктерiне қол жетiмдiлiктi арттыру;
бедеулiктi туындататын экологиялық проблемаларды шешу.

4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
5. Первый этап 2002 - 2005 годы
1) Создание эффективной системы охраны здоровья населения, увеличение рождаемости:
укрепление первичной медико - санитарной сети, улучшение качества доступной медицинской помощи населению;
обеспечение малолетних детей из малообеспеченных семей качественным бесплатным питанием;
внедрение программ поддержки многодетных семей и одиноких родителей;
внедрение государственных программ по поддержке работающих женщин, особенно беременных и воспитывающих маленьких детей.
2) Снижение уровня смертности, увеличение продолжительности жизни:
создание системы пропаганды и формирования здорового образа жизни;
внедрение образовательных программ по физической подготовке населения, создание спортивных школ, клубов, обществ;
развитие программ общественного здравоохранения по снижению смертности и заболеваемости населения от несчастных случаев, травматизма.
3) Улучшение репродуктивного здоровья населения:
снижение уровня социально значимых заболеваний;
профилактика здоровья молодежи путем внедрения во всех учебных заведениях области специальных программ для усиления профилактической работы;
обеспечение доступности услуг по консультированию, просвещению и планированию семьи;
законодательное и нормативное обеспечение доступа всех женщин и девочек к высококачественному санитарному просвещению по вопросам половой жизни и деторождения.
4) Снижение миграционной активности населения, создание благоприятных условий для переезда репатриантов:
социальная защита репатриантов (оралманов) путем создания им возможностей для обустройства, адаптации к местным условиям, оказания поддержки для занятия малым и средним бизнесом;
социальная защита населения путем оказания адресной помощи малоимущим слоям населения, многодетным семьям, молодежи за счет квотирования для них рабочих мест, создания сети подростковых клубов, реализации действующих областных программ по защите молодежи.
6. Второй этап 2005 - 2010 годы
1) Создание благоприятных условий для увеличения количества браков. Увеличение рождаемости:
оказание содействия молодежи в решении жилищных проблем, путем обеспечения доступности жилищных кредитов для молодоженов, молодых семей без жилья по случаю рождения ребенка;
проведение активной политики занятости молодежи через разработку и реализацию государственных программ кредитования молодых людей и выделение грантов на получение ими профессионального образования, создание собственного дела, привлечение молодежи в сферу малого и среднего бизнеса.
2) Улучшение репродуктивного здоровья населения:
оказание государственной поддержки таким мерам как:
разработка, внедрение методов восстановления репродуктивных функций и проведение исследований в этой области;
изучение биомедицинских, эпидемиологических и санитарно-гигиенических аспектов заболеваний, которые оказывают особенно серьезное или специфическое влияние на здоровье женщин, таких, как рак груди, инфекция половых путей, венерические болезни, ВИЧ/СПИД;
профилактика бесплодия у мужчин и женщин, начиная с раннего детского возраста и принятие мер по устранению причин бесплодия;
лечение бесплодия у мужчин и женщин, увеличение доступа к медицинским услугам по искусственному оплодотворению и иным возможностям родить ребенка;
решение экологических проблем, вызывающих бесплодие.

2-ТАРАУ. АЙМАҚТА ХАЛЫҚТЫ ОРНАЛАСТЫРУДЫҢ ЭКОНОМИКАЛЫҚ,
ЭКОЛОГИЯЛЫҚ, ӘЛЕУМЕТТIК НЕГIЗДЕЛГЕН ЖҮЙЕСI
1. МАҚСАТ
Ауылдық аудандар мен аймақтардағы халықтың тiршiлiгiн қамтамасыз ету деңгейiн көтеру, перспективасы жоқ ауылдарды (кенттердi) тарату, өндiрiстiк аймақтардағы халықты орналастыру жүйесiн сақтап қалу.
§ 2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Облыс аумағында облыстық қарамақтағы 3 қала және 10 аудан бар.
Өнеркәсiп аймақтың экономикасының негiзiн қалайды. Облыстың iрi өнеркәсiп кәсiпорындары қалаларда орналасқан, онда халықтың 67,8 % шоғырланған.
Аудандардың көбiнде практикада әлеуеттi жұмыс күшiнiң реципиенттерi және салық төлеушiлер жоқ. өндiрiстiк емес сала бұл аудандарда дами алмайды, өйткенi халықтың табыс деңгейi бұл үшiн жеткiлiктi емес.
Павлодар облысындағы тұрғылықты халықтың саны қысқаруға бет алған. 1992 жылы 971,7 мың адамға дейiн шарықтап шығып, қазiргi уақытта 758,5 мың адамға дейiн азайды. Облыс халқының жалпы санынан 36,5 % ауылдық жерлерде тұрады.
10 ауданның 2 тоқырауға ұшырағандарға жатады. Бұл аудандар аграрлық бағытта (мал шаруашылығы), бұлардың тек бiреуi ғана жергiлiктi халықтың негiзгi тамақ өнiмдерiн қажетсiнуiн қанағаттандыра алады.
халықты орналастырудың қалыптасқан жүйесiн сақтап қалу және түзету үшiн тоқырауға ұшыраған аудандарға жергiлiктi деңгейде қолдау көрсетiлуде, атап айтқанда, облыстық бюджеттен берiлетiн субвенциялар жыл сайын көбеюде, бұл балаларға және тұрғын үйге берiлетiн жәрдемақылардың қарызын толық жоюға және аймақтарда пайда болған проблемаларды дер кезiнде шешуге мүмкiн бердi. Мемлекеттiк әлеуметтiк көмекпен бiрге қоғамдық ұйымдар, қорлар, iрi кәсiпорындар және кәсiпкерлер қайырымдылық көмек көрсетуде. 2000-2001 жылдардың iшiнде облыстық мәслихаттың және облыс әкiмiнiң шешiмдерi негiзiнде халықтың көшi-қонына байланысты 55 ауыл (селолар) таратылған.
7. Күштi жақтар
Дамыған ауылшаруашылық өндiрiсi, ауыл шаруашылығының жалпы өнiмiнiң өсуi.
Iрi фермерлiк шаруашылықтардың болуы.
Ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындардың болуы.
Селолық аудандардың бiлiм беру, денсаулық сақтау, мәдениет желiсiмен қамтамасыз етiлуi.
8. Әлсiз жақтар
Ауылда көлiк пен байланыс инфрақұрылымының жеткiлiктi дамытылмағаны.
Жұмыссыздықтың жоғары деңгейi.
Ауыл халқының табыстары төмен болуы.
9. Мүмкiндiктер
Ауылдық аудандарда шағын бизнестi дамыту және жұмыспен қамтылған халықтың үлесiн көбейту.
Ауылдарда (селоларда) бiлiм беру және денсаулық сақтауды жақсарту, олардың материалдық - техникалық базасын нығайту және кадрлармен жасақтау.
Сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету және жолдарды жақсарту жөнiндегi бағдарламаларды iске асыру.

ГЛАВА 2. Экономически, экологически, социально обоснованная схема размещения населения в регионе
1. ЦЕЛЬ
Повышение уровня жизнеобеспечения населения в сельских районах и регионах, упразднение бесперспективных аулов (сел, поселков), сохранение существующей схемы размещения населения в промышленных регионах.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
На территории области расположены 3 города областного подчинения и 10 районов.
Основу экономики региона составляет промышленность. Крупные промышленные предприятия области расположены в городах, где сосредоточенно 67,8 % населения.
Во многих районах практически не существует потенциальных реципиентов рабочей силы и налогоплательщиков. Непроизводственная сфера в этих районах не может развиваться, так как уровень доходов населения является для этого недостаточным.
Постоянное население Павлодарской области имеет тенденцию к сокращению. Достигнув пика в 971,7 тыс. человек в 1992 году, оно уменьшилось к настоящему времени до 758,5 тыс. человек. В сельской местности проживает 36,5 % от общей численности населения области.
Из 10 районов к депрессивным относятся 2 района. Эти районы имеют аграрную направленность (животноводство), но только один район из них может удовлетворить потребность местного населения на основные продукты питания.
Для сохранения и улучшения сложившейся схемы размещения населения депрессивным районам оказывается поддержка на местном уровне, а именно: ежегодно увеличивается объем субвенций из областного бюджета, что позволило полностью ликвидировать задолженность по детским и жилищным пособиям и своевременно решать возникшие проблемы регионов. Наряду с государственной социальной помощью оказывается благотворительная помощь общественными организациями, фондами, крупными предприятиями и предпринимателями.
За 2000-2001 годы на основании решений областного маслихата и акима области в связи с миграцией населения упразднено 55 аулов (сел).
7. Сильные стороны
Развитое сельскохозяйственное производство, рост валовой продукции сельского хозяйства.
Наличие крупных фермерских хозяйств.
Наличие предприятий по переработке сельхозпродукции.
Обеспеченность сельских районов сетью образования, здравоохранения, культуры.
8. Слабые стороны
Недостаточное развитие транспортной инфраструктуры и связи на селе.
Высокий уровень безработицы.
Низкие доходы сельского населения.
9. Возможности
Развитие малого бизнеса в сельских районах и увеличение доли занятого населения.
Улучшение образования и здравоохранения в аулах (селах), укрепление их материально-технической базы и укомплектование кадрами.
Реализация программ по обеспечению качественной питьевой водой и улучшению дорог.

10. Қатерлер
Ауыл халқының азаюы.
Перспективасы жоқ ауылдардың (селолардың) көбеюi.
§ 3. 2010 ЖЫЛҒА ДЕЙIНГI СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Ауылды әлеуметтiк-экономикалық дамыту жөнiндегi нақты шараларды әзiрлеу.
Перспективасы жоқ ауылдарды (селоларды) тарату.
4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
11. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
1) Ауылдың әлеуметтiк-экономикалық дамуы жөнiндегi нақты iс-шараларды әзiрлеу Павлодар облысының ауыл шаруашылығын дамыту Бағдарламасын әзiрлеу, оның iшiне өнiмдi өткiзу жүйесiн ұйымдастыру жөнiндегi нақты шаралар, ақпараттық-маркетингтiк жүйе, машина-технологиялық станциялар құру және тұқым шаруашылығы мен селекциялық-тұқымдық, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеудегi негiзгi бағдарлар кiредi.
Бағдарламада қарастырылған аграрлық секторды дамыту жөнiндегi iс-шараларды iске асыру халықтың нанды, жарманы және мал шаруашылығы өнiмiнiң барлық түрлерiн қажетсiнуiн өз өндiрiсi есебiнен толық қанағаттандыруға мүмкiндiк бередi;
ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлердi жергiлiктi бюджеттердiң және коммерциялық банктердiң қаражаты есебiнен бiрлесiп қаржыландыру;
фермерлердi:
ауыл шаруашылығы мамандарының бiлiктiлiгiн көтеру семинарларын өткiзу;
шаруа қожалықтарының басшыларын шаруашылық жүргiзудiң нарықтық әдiстерiне үйрету жолымен оқыту.
2) Ауылдарды (селоларды) тарату.
2002 жылы жалпы халқының саны 44 адам болатын 6 ауылды (селоны) тарату көзделiп отыр. Келешекте осы бағыттағы жұмыс жалғасатын болады.
12. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
1) Ауылдың әлеуметтiк-экономикалық дамуы жөнiндегi нақты iс-шаралар әзiрлеу.
Мына есептен ауылдық жерлерде телефон байланысы мен көлiк жұмысының сапасын жақсарту:
абоненттiк желiлердi толық пайдалану жүйесiн және ауылдық аймақтарды тұрақты байланыспен қамтамасыз ету жолымен АТС-тiң желiсiн оңтайландыру;
телефон желiлерiн жаңғырту, абоненттердiң автоматикаландырылған халықаралық байланысқа шығуын қамтамасыз ету үшiн ескiрген АТС-тi жаңаларға ауыстыру;
жолаушылар қызметтерiнiң тарифтерiн төмендету жолымен ауыл халқына көлiк қызметтерiне қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
3-ТАРАУ. АЙМАҚТА ЕҢБЕК РЕСУРСТАРЫН ТИIМДI ДАМЫТУ ЖӘНЕ
ПАЙДАЛАНУ: ЖОСПАРЛЫ ҮЙЛЕСIМ, ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУ
1. МАҚСАТ
Негiзгi мақсат: Еңбек ресурстарын тиiмдi пайдалану.
Iлеспе мақсаттар: жұмыспен қамту саласындағы ахуалдың дамуына тиiмдi мемлекеттiк бақылауды белгiлеу; жұмыспен қамтудың белсендi саясатын жүзеге асыру есебiнен халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Соңғы жылдары Павлодар облысында экономикалық өсу, инвестициялардың өсу, кәсiпорындарды сауықтыру, жаңа өндiрiстердi құру, шағын және орта бизнестi дамыту, ауылшаруашылық өндiрiсiн қалпына келтiру үрдiсi байқалады.

10. Угрозы
Сокращение сельского населения.
Увеличение бесперспективных аулов (сел).
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ ДО 2010 года:
выработка конкретных мер по социально-экономическому развитию села;
упразднение бесперспективных аулов (сел).
§ 4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
11. Первый этап 2002 - 2005 годы
1) Выработка конкретных мер по социально-экономическому развитию села:
разработка Программы развития сельского хозяйства Павлодарской области, которая включает в себя конкретные меры по организации системы сбыта продукции, созданию информационно-маркетинговой системы, машино-технологических станций, возрождению семеноводческой и селекционно-племенной работы, а также основные направления в переработке сельскохозяйственной продукции. Реализация мероприятий по развитию аграрного сектора, предусмотренных программой, позволит за счет собственного производства полностью удовлетворить потребность населения по хлебу, крупам и по всем видам животноводческой продукции;
софинансирование сельхозтоваропроизводителей за счет средств местных бюджетов и кредитов коммерческих банков;
обучение фермеров путем:
проведения семинаров по повышению квалификации специалистов сельского хозяйства;
обучения глав крестьянских хозяйств рыночным методам хозяйствования.
2) Упразднение аулов (сел).
В 2002 году предусмотрено упразднение 6 аулов (сел) с общей численностью населения 44 человека. На перспективу будет продолжена работа в этом направлении.
12. Второй этап 2006 - 2010 годы
1) Выработка конкретных мер по социально-экономическому развитию села.
Улучшение качества работы телефонной связи и транспорта в сельской местности за счет:
оптимизации сети АТС путем внедрения системы уплотнения абонентских линий и обеспечения устойчивой связи в сельских регионах;
модернизации телефонной сети, замены устаревших АТС новыми для обеспечения выхода абонентов на автоматическую международную связь;
обеспечения доступности транспортных услуг сельского населения путем снижения тарифов на пассажирские услуги.
ГЛАВА 3. Развитие и оптимальное использование трудовых ресурсов в регионе: планируемые пропорции, обеспечение занятости
1. ЦЕЛЬ
Основная цель: Оптимальное использование трудовых ресурсов.
Сопутствующие цели : установление эффективного государственного контроля над развитием ситуации в сфере занятости; повышение занятости населения за счет осуществления активной политики занятости.
§        2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
За последние годы в Павлодарской области наметилась тенденция экономического роста, роста инвестиций, реанимации предприятий, создания новых производств, развития малого и среднего бизнеса, восстановления сельскохозяйственного производства.

Халықтың саны азаюына қарамастан, экономиканың негiзгi салалары тұрақтануы еңбек ресурстары санының құлдырау қарқынын кiдiртуге мүмкiндiк бердi. 2000 жылы олар 476,2 адамды құрады немесе халықтың жалпы орташа жылдық санының 60,7 %, 2001 жылы  499,3 мың адам немесе 65,4 %. Еңбек ресурстарының (86,5 %) астам үлесi экономикалық тұрғыдан белсендi халыққа келедi  431,9 мың адам, экономикалық белсендiлiгi жоқ  67,4 мың адам. Экономикалық тұрғыдан белсендi халықтың өсуi экономика саласында жұмыспен қамтылғандар және жұмыссыздар санының азаюы есебiнен болып отыр. еңбек ресурстарының дамуы экономиканың дәстүрлi салаларын - кен өндiру және өңдеу өнеркәсiптерiн дамыту есебiнен, жеңiл және қайта өңдеу өнеркәсiбiн қалпына келу, шағын бизнес кәсiпорындарын көбейту есебiнен қамтамасыз етiледi. Халықтың жұмыспен қамтылуы өсуi экономиканың барлық салаларында жаңа жұмыс орындарын құру, шағын несиелендiру саясатын жүргiзу, жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру арқылы қамтамасыз етедi. 2001 жылы 8717 жұмыс орны құрылды, 2002 жылы 9000 жаңа жұмыс орын құрылады деп күтiлуде.
Экономика салалары арасында еңбек ресурстарын бөлу келесi үйлесiмдерге жеттi: өнеркәсiп  15,8 %, ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы  4,1 %, көлiк және байланыс 5,3 %, құрылыс  2,6 %. 2005 жылға қарай осы үйлесiмдердiң сақталуы болжамдалуда.
2001 жылдың аяғында облыстың экономикасында халықты жұмыспен қамту деңгейi 71,3 % құрады. Оның iшiнде 61,8 % - экономикалық қызмет түрлерi бойынша қамтылғандар және 38,2 % өзiн - өзi жұмыспен қамтыған тұрғындар. 148,7 мың адам өздерiн жұмыспен қамтып отыр. Облыстың тiркелген еңбек нарығында жұмыссыздық деңгейi 1999 жылғы 6,5 %-дан 2001 жылы 5,3 % -ға дейiн төмендедi. 2002 жылғы 1 қаңтарда жұмыссыздар саны 24552 адамды құрайды, бұл 2000 жылғы деңгейден 2,8 % жоғары, жұмыссыздардың 67,5 % ауылдық жерлерде тұрады.
13. Күштi жақтар
Жоғары бiлiктi еңбек ресурстары.
Шетел жұмыс күшiн квоталау жолымен iшкi нарықты қорғау.
Кәсiпкерлiктi дамыту, тұрғындардың өзiн-өзi жұмыспен қамтуы.
Кәсiпорындарды қалпына келтiру, жаңа өндiрiстер ұйымдастыру, экономиканың нақты секторында жұмыспен қамтылғандар санының артуы.
Тұрғындардың жұмыспен қамтылуына көмек көрсету, кадрларды даярлау және қайта даярлау.
14. Әлсiз жақтар
Жасырын еңбекақы төлеудiң бар екендiгi. Бюджетке түсетiн салық түсiмдерi, сондай-ақ зейнеткерлiк қамсыздандыру жөнiнде әлеуметтiк қорғалу азаяды.
Күнкөрiс деңгейiнiң өсу қарқынынан еңбек ақы өсу қарқыны артта қалуы.
15. Мүмкiндiктер
Сыртқы нарықта ынтымақтастыққа жетуге жол беретiн табиғи ресурстардың (өндiру мен қайта өңдеу) және өндiрiстердiң болуы.
Көлiк пен коммуникациялардың қол жетiмдiлiгi.
Аймақта импорт алмастыратын өндiрiстердi дамыту нәтижесiнде күтiлетiн экономикалық өсу.
Шағын бизнес пен жеке кәсiпкерлiктiң дамуы.
Жұмысқа орналасу мәселелерi жөнiнде аймақтық ақпарат кеңiстiгiн құру.
Шетелдiк жұмыс күшiн енгiзуден iшкi еңбек нарығынан тиiмдi қорғау.
Өндiрiстiк күштердi орналастыру сұлбасын әзiрлеу және енгiзу.

Стабилизация в базовых отраслях экономики, несмотря на снижение численности населения, позволила приостановить темпы падения численности трудовых ресурсов. В 2000 году они составили 476,2 тыс. человек, или 60,7 % от общей среднегодовой численности населения, 2001 году - 499,3 тыс. человек, или 65,4 %. Преобладающая доля (86,5 %) трудовых ресурсов приходится на экономически активное население - 431,9 тыс. человек, экономически неактивное население - 67,4 тыс. человек. Рост экономически активного населения происходит за счет роста занятых в отраслях экономики и снижения числа безработных. Развитие трудовых ресурсов обеспечивается за счет развития традиционных отраслей экономики - горнодобывающей и обрабатывающей промышленности, восстановления легкой и перерабатывающей промышленности, увеличения предприятий малого бизнеса. Рост занятости населения обеспечивается созданием новых рабочих мест во всех отраслях экономики, проведения политики микрокредитования, трудоустройства безработных. За 2001 год создано 8717 рабочих мест, в 2002 году ожидается создание 9000 новых рабочих мест.
Распределение трудовых ресурсов между отраслями экономики достигло следующих пропорций: промышленность - 15,8 %, сельское хозяйство и лесоводство - 4,1 %, транспорт и связь - 5,3 %, строительство - 2,6 %. К 2005 г. прогнозируется эти пропорции сохранить.
Уровень занятости населения в экономике области на конец 2001 года составил 71,3 %, из них 61,8 % - занятые по видам экономической деятельности и 38,2 % - самостоятельно занятое население. Самостоятельно обеспечивают себя работой 148,7 тыс. человек.
Уровень безработицы на фиксированном рынке труда области снизился с 6,5 % в 1999 году до 5,3 % в 2001 году. По состоянию на 1.01.2002 года численность безработных составляет 24552 человека, что на 2,8 % больше уровня 2000 года, 67,5 % безработных проживают в сельской местности.
13. Сильные стороны
Высококвалифицированные трудовые ресурсы.
Защита внутреннего рынка путем квотирования иностранной рабочей силы.
Развитие предпринимательства, самозанятость населения.
Восстановление предприятий, организация новых производств, увеличение численности занятых в реальном секторе экономики.
Содействие занятости населения, подготовка и переподготовка кадров.
14. Слабые стороны
Наличие скрытой оплаты труда. Снижаются как налоговые поступления в бюджет, так и социальная защищенность по пенсионному обеспечению.
Отставание темпов роста заработной платы от темпа роста прожиточного уровня.
15. Возможности
Наличие природных ресурсов (добыча и переработка) и производств, позволяющих сотрудничать на внешнем рынке.
Транспортная и коммуникационная доступность.
Предполагаемый экономический рост вследствие развития в регионе импортозамещающих производств.
Развитие малого бизнеса и индивидуального предпринимательства.
Создание регионального информационного пространства по вопросам трудоустройства.
Эффективная защита внутреннего рынка труда от ввоза иностранной рабочей силы.
Разработка и внедрение схемы размещения производительных сил.

16. Қатерлер
Өнiмнiң дүниежүзiлiк бағалардан тәуелдiлiгiнен экспортқа бағдарланған салаларда өндiрiс көлемi төмендеуi.
Жұмыспен қамтудың жасырын, заңсыз ауқымының өсуi.
Ұзақ (жылдан астам) жұмыс iстемеген азаматтар санының өсуi.
3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР:
аймақтық ақпараттық-нормативтiк базаны жетiлдiру;
жұмыспен өнiмдi қамтуды, жұмыссыздықты қысқартуды, жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ету;
кәсiпкерлiктi және жұмыссыздардың өздерiн-өздерi жұмыспен қамтуын қолдау мен дамыту;
жұмыссыздықтың әлеуметтiк-экономикалық салдарындағы бейiмдеу үрдiстерiн реттеу;
iшкi еңбек нарығын қорғау.
§ 4.  IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
17. Бiрiншi кезең 2002  2005 жылдар
2002  2005 жылдарда халықты жұмыспен қамтуды реттеудiң негiзгi бағыттары: халықты жұмыспен қамтудың аймақтық бағдарламасын әзiрлеу мен iске асыру, жұмыс орындарын қалпына келтiру және жаңа өндiрiстер құру, халықтың жұмыспен қамтылуын ынталандыру және кәсiпкерлiктi қолдау. Жаңа жұмыс орындарын құру және халықтың жұмыспен қамтылуының өсуi үшiн өңдеушi өнеркәсiп салалары басымды болады.
1) Аймақтық ақпараттық-нормативтiк базаларын жетiлдiру.
Бұл мiндеттi iске асыру, қажеттi бағдарламалы-қолданбалы материалдар енгiзумен бiрге жұмысқа орналастыру мәселелерi жөнiнде бiрыңғай аймақтық торап құру үшiн жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi органдардың компьютерлiк техникамен қамтамасыз етiлуiн талап етедi. 2002 жылы барлық аймақтық жұмыспен қамту органдарын "Ваnknet" жүйесi арқылы еңбек нарығы жөнiндегi республикалық ақпараттық желiсiне қосу күтiлiп отыр. Бұл халықты жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыспен қамту қызметтерiнiң мүмкiндiктерiн ұлғайтады, ал халық аймақтағы және одан тыс жерлердегi кәсiпорындардың жұмыс күшiне сұранысы туралы ақпаратқа қол жеткiзедi, бұл еңбек көшi-қоны үрдiстерiнiң, республикалық еңбек нарығындағы жұмыссыздардың жұмылдырылғыштығын дамытуға ықпал жасайды.
2) Жұмыспен өнiмдi қамтуды, жұмыссыздықты қысқартуды, жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ету:
халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу. 2002 жылы жұмыспен қамту органдарына жұмысқа орналасу мәселесi жөнiнде 30 мыңға жуық адам өтiнетiнi күтiлуде. Олардан 6,5 мың адамға жуығы тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастырылады, оның iшiнде экономиканың барлық саласындағы кәсiпорындарда және шағын бизнес пен кәсiпкерлiк саласында құрылып жатқан жаңа жұмыс орындарына болжам бойынша 3245 адам жұмысқа орналастырылады;
әлеуметтiк қолдауды қажет ететiн халықтың нысаналы топтарының жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру, осы санаттағы халықтың бiрiншi кезекте жұмысқа орналастырылуын, қоғамдық жұмысқа және кәсiптiк оқуға жiберiлуiн қамтамасыз етiлуi болжамдалуда;
уақытша ақылы қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру;
жұмыссыздарды кәсiптiк оқыту, қайта даярлау бiлiктiлiктерiн арттыруды ұйымдастыру жергiлiктi бюджет есебiнен облыстың мемлекеттiк және мемлекеттiк емес оқу орындары негiзiнде еңбек нарығының қажетсiнуiн есепке ала отырып, жүзеге асырылатын болады;

16. Угрозы
Снижение объемов производства в экспортоориентированных отраслях из-за зависимости от мировых цен на продукцию.
Рост масштабов скрытой безработицы, нелегальной занятости.
Рост численности длительно (более года) неработающих граждан.
3 . СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
совершенствование региональной информационно-нормативной базы.
обеспечение продуктивной занятости, сокращение безработицы, создание рабочих мест;
поддержка и развитие предпринимательства и самозанятости безработных;
регулирование адаптационных процессов при социально-экономических последствиях безработицы;
защита внутреннего рынка труда.
§ 4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
17. Первый этап 2002 - 2005 годы
Основными направлениями в регулировании занятости населения в 2002-2005 годах будут: разработка и реализация региональной программы занятости населения, восстановление рабочих мест и создание новых производств, стимулирование занятости населения и поддержка предпринимательства. Приоритетными для создания новых рабочих мест и увеличения занятости населения станут отрасли обрабатывающей промышленности.
1) Совершенствование региональной информационно - нормативной базы
Реализация этой задачи требует обеспечения всех уполномоченных органов по вопросам занятости компьютерной техникой для создания единой региональной сети по вопросам трудоустройства с внедрением необходимых программно - прикладных материалов. В 2002 году предполагается подключение всех региональных органов занятости к республиканской информационной сети по рынку труда через систему "Banknet". Это позволит увеличить возможности службы занятости по организации трудоустройства населения, а население получит доступ к информации о спросе на рабочую силу на предприятиях региона и за ее пределами, что способствует развитию процессов трудовой миграции, мобильности безработных на республиканском рынке труда.
2) Обеспечение продуктивной занятости, сокращение безработицы, создание рабочих мест :
содействие занятости населения. Ожидается, что в 2002 году в органы занятости обратится по вопросам трудоустройства до 30 тысяч человек, из которых будет трудоустроено на постоянное рабочее место до 6,5 тыс. человек, в том числе на новые рабочие места, создаваемые на предприятиях всех отраслей экономики и в сфере малого бизнеса и предпринимательства, по прогнозам будет трудоустроено 3245 человек;
организация занятости целевых групп населения, нуждающихся в социальной поддержке, предполагает обеспечение этой категории населения первоочередного трудоустройства, направление на общественные работы и профессиональное обучение;
организация временных оплачиваемых общественных работ;
организация профессионального обучения, переобучения, повышения квалификации безработных с учетом потребности рынка труда будет осуществляться на базе государственных и негосударственных учебных заведений области за счет средств местных бюджетов;

бiр де бiр жұмыс iстейтiн мүшесi жоқ отбасылардың азаматтарын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу. 2002 жылы осындай отбасылардан 1615 адамға дейiн тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру, қоғамдық жұмыстарда 4370 адамға дейiн қамту, 295 адамды оқуға жiберу болжамдалуда;
салалық департаменттер және ауылдар мен қалалардың әкiмдерiнiң жаңа жұмыс орындарын құру туралы бiрлескен iс-қимылын үйлестiру жөнiндегi жұмыс. 2002 жылы 9000 жұмыс орны құрылуы мүмкiн, оның iшiнде өнеркәсiпте  2298 жұмыс орны, шағын бизнес және кәсiпкерлiк саласында  2747, ауыл шаруашылығында 3225.
3) Кәсiпкерлiктi қолдау мен дамыту және жұмыссыздардың өздерiн-өздерi жұмыспен қамтуы:
жұмыссыздарды, әсiресе ауылдық жерлерде, өздерiн-өздерi жұмыспен қамтуға және кәсiпкерлiктi ұйымдастыруға бағдарлап оқыту;
өздерiн-өздерi жұмыспен қамтуды қамтамасыз етудi қалағандарды жеңiлдiк шарттарымен несие, шағын несие арқылы қаржыландыру;
жұмыссыздардың жеке бизнестерiн дамыту үшiн өтеусiз демеуқаржы бөлу жөнiнде халықаралық ұйымдарды, қоғамдық бiрлестiктер мен қорларды тарту;
жеке iсiн бiрiншi рет құрған жұмыссыздардан шыққан кәсiпкерлердi, пайдалы және орнықты бизнесi аяққа тұрғанша, мемлекеттiк деңгейде жеңiлдiктi салық салу жөнiндегi мәселелерiн шешу.
18. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
1) Жұмыссыздықтың әлеуметтiк-экономикалық салдарында-ғы бейiмдеу үрдiстерiн реттеу:
ақылы қоғамдық жұмыстардың түрлерi, нысандарын кеңейту, сондай-ақ жұмыссыздардың қоғамдық жұмыстарға қатысуының ұзақтығын ұлғайту;
жұмыспен қамту органдарының берген жолдамалары бойынша жұмыссыздардың жұмысқа орналасуына жұмыс берушiлер мен келiсiм шарт жасасу;
шетелдiк жұмыс күшiн тартуға лицензия алатын кәсiпорындармен әлеуметтiк - осал қорғалған санаттағы халықты жұмысқа орналастыруға арналған квота белгiлеу жағынан белсендi ынтымақтастық жасау.
2) Iшкi еңбек нарығын қорғау:
жұмыс күшiн енгiзудiң орынды екенiн дәлелдеу жөнiнде қатаң саясат жүргiзу;
шетелдiк жұмыс күшiн пайдаланатын кәсiпорындарда жұмыс орындарын квоталауды белгiлеу;
бақылаушы органдар арқылы қазақстан Республикасы заңнамаларының сақталуын қадағалауды жүзеге асыру, әсiресе жұмысшылардың еңбек құқықтары жағынан.
4-ТАРАУ. ӘЛЕУМЕТТIК ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫ ДАМЫТУ:БIЛIМ БЕРУ, ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ, ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ
§ 1. МАҚСАТ (БIЛIМ БЕРУ)
Бiлiм беру жүйесiнiң ұлттық үлгiсiн дамыту үшiн жағдайлар жасау, сапалы бiлiмге қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету.
2) АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Павлодар облысының бiлiм беру жүйесi оқушыларға оқудың әр түрлi нысандарын, оқу орнының типтерiн, бiлiм алудың деңгейiн таңдау үшiн шынайы мүмкiндiктердi ұсынады.

содействие занятости граждан из семей, не имеющих ни одного работающего члена семьи. В 2002 году предполагается трудоустроить на постоянное место работы до 1615 человек из таких семей, занять на общественных работах до 4370 человек, направить на обучение 295 человек;
работа по координации совместных действий отраслевых департаментов и акимов районов и городов по созданию новых рабочих мест. В 2002 году возможно создание 9000 рабочих мест, в том числе в промышленности - до 2298 рабочих мест, в сфере малого бизнеса и предпринимательства - 2747, в сельском хозяйстве - 3225.
3) Поддержка и развитие предпринимательства и самозанятости безработных:
обучение безработных с ориентацией на организацию самостоятельной занятости и предпринимательства, особенно в сельской местности;
финансирование посредством кредитов, микрокредитов на льготных условиях желающих обеспечить самостоятельную занятость;
привлечение международных организаций, общественных объединений и фондов по выделению безвозмездных дотаций для развития безработными собственного бизнеса;
решение на государственном уровне вопросов по льготному налогообложению предпринимателей из числа безработных, впервые создавших собственное дело, до становления рентабельного и устойчивого бизнеса.
18. Второй этап 2006 - 2010 годы
1) Регулирование адаптационных процессов при социально-экономических последствиях безработицы:
расширение видов, форм оплачиваемых общественных работ, а также увеличение продолжительности участия безработных на общественных работах;
заключение договоров с работодателями на трудоустройство безработных по направлению органов занятости;
активное сотрудничество с предприятиями, получающими лицензии на привлечение иностранной рабочей силы, в плане установления квоты на трудоустройство социально - слабозащищенных категорий населения.
2) Защита внутреннего рынка труда:
проводить жесткую политику по обоснованию целесообразности ввоза рабочей силы;
устанавливать квотирование рабочих мест на предприятиях, использующих иностранную рабочую силу;
посредством контролирующих органов осуществлять надзор за соблюдением законодательства Республики Казахстан, особенно в части соблюдения трудовых прав работников.
ГЛАВА 4. развитие социальной инфраструктуры: образование, здравоохранение, социальное обеспечение и социальная защита
1. ЦЕЛЬ (ОБРАЗОВАНИЕ )
Создание условий для развития национальной модели системы образования, обеспечение доступности к качественному образованию.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ (ОБРАЗОВАНИЕ )
Система образования Павлодарской области представляет реальные возможности для выбора учащимися различных форм обучения, типов учебного заведения, уровня получения образования.

Облыста 141,6 мың оқушысы бар 469 мемлекеттiк жалпы бiлiм беретiн мектеп жұмыс iстейдi. қазақ тiлiнде бiлiм беретiн 139 мектепте (2000 жылы 136) және 153 аралас мектепте 40,8 мың бала (28,8 %) оқиды. Бұдан басқа облыста 5 жалпы түрдегi мектеп-интернаты, 6 түзету (көмекшi) мектеп-интернаты мен 1 көмекшi мектеп, 3 балалар үйi, 1 мамандандырылған кадет мектеп-интернаты (112 бала), 26 мектеп жанындағы интернат (950 бала), 3 панажай (150 орынға) жұмыс iстейдi.
Мектептердi компьютермен жабдықтау жоспары 100 пайызға орындалды. қазақ мектептерiнде барлық сыныптар бойынша оқулықтармен қамтамасыз ету 77 %, орыс мектептерiнде  65 % құрайды.
Облыстың 69 мектепке дейiнгi ұйымдарында 11,3 мың бала оқиды. 29 аралас балабақшада балалар қазақ және орыс тiлдерiнде оқып тәрбиеленуде. Ондағы топтар саны 40-тан 54-ке дейiн, балалар саны 810-нан 1504-ке дейiн өстi.
Облыс кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнде 25 мемлекеттiк кәсiптiк мектеп жұмыс жасауда.
Жаңа түрдегi оқу орындары бiрте-бiрте дамуда. Бiлiктi жұмысшылар мен жоғары деңгейдегi мамандарды даярлау үшiн ең үздiк кәсiптiк мектептердiң базасында кәсiптiк лицейлер құрылды.
Облыс түлектерi жоғары оқу орындарына кешендi тесттеу барысында бiлiм сапасының жоғары деңгейiн растады. Облыстың 1757 түлегi грант пен несие алды (2000 жылы  943), бұл республикадағы ең үздiк көрсеткiш болып табылады.
19. Күштi жақтар
Барлық деңгейдегi оқу орындарының тармақталған желiсiнiң болуы.
Облыстың республика бойынша бiлiм беруде жоғары рейтингiнiң болуы.
Облыс мектептерiнде компьютерлiк техниканың бар болуы.
Бiлiктi кадрлардың бар болуы.
Жаңа типтi мектептердiң бар болуы.
Мемлекеттiк тiлде оқитын оқушылардың санын арттыру тенденциясының бар болуы.
Бюджеттен жыл сайын балаларды сауықтыруға және олардың жазғы демалысына мақсатты қаражаттар бөлiнедi.
Мемлекеттiк емес оқу орындары дамып келедi.
20. Әлсiз жақтар
Жетiм балалар мен даму мүмкiндiктерi шектеулi балаларға арналған балалар үйлерi мен мектеп-интернаттарының, мектептен тыс ұйымдардың саны жеткiлiксiз.
Бiлiм беру қызметтерiне қолжетiмдiлiктiң, әсiресе, ауылда мектепке дейiнгi тәрбие беру мен оқыту, бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнде, төмендеуi.
Шағын жинақталған мектептердiң орта буынында бiрiктiрiлген сынып-комплектiлердiң бар болуы.
Орта, жоғары буын оқушылары үшiн оқулықтардың және оқу-әдiстемелiк әдебиеттiң тапшылығы.
Бiлiм беру ұйымдарының жеткiлiксiз ақпараттандырылуы.
Бiлiм беру ұйымдарының спорттық керек-жарақтармен нашар жарақталуы.
Оқытудың озық технологиялары нашар пайдаланылады.
Кәсiптiк бiлiм беру проблемаларын шешуде бiлiм беру ұйымдары мен кәсiпорындардың серiктестiгi жоғалған.
Ауылдық жердегi кадрлардың тұрақтамаушылығы.

В области функционируют 469 государственных общеобразовательных школ с контингентом 141,6 тыс. учащихся. В 139 школах с казахским языком обучения (136 - в 2000 году) и в 153 смешанных школах на казахском языке обучается 40,8 тыс. детей (28,8 %). Кроме того, в области действуют 5 школ-интернатов общего типа, 6 коррекционных (вспомогательных) школ-интернатов и 1 вспомогательная школа, 3 детских дома, 1 специализированная кадетская школа-интернат (112 детей), 26 пришкольных интернатов (950 детей), 3 приюта (на 150 мест).
План оснащения школ компьютерами выполнен на 100 %. Обеспеченность учебниками по всем классам в школах с казахским языком обучения составляет 77 %, в школах с русским языком 65 %.
В 69 дошкольных организациях области обучаются 11,3 тыс. человек. В 29 смешанных детских садах обучение и воспитание ведется на казахском и русском языках. Количество групп в них возросло с 40 до 54, детей с 810 до 1504 чел.
В системе профессионального образования области функционирует 25 государственных профессиональных школ.
Постепенно развиваются учебные заведения нового типа. Для подготовки квалифицированных рабочих и специалистов повышенного уровня квалификации на базе лучших профшкол созданы профессиональные лицеи. Высокий уровень качества образования выпускники области подтвердили в ходе проведения комплексного тестирования при поступлении в высшие учебные заведения. Гранты и кредиты получили 1757 выпускников области (в 2000 году - 943), что является лучшим показателем в республике.
19. Сильные стороны
Разветвленная сеть учебных заведений всех уровней.
Высокий образовательный рейтинг области по республике.
Наличие компьютерной техники в школах области.
Наличие квалифицированных кадров.
Наличие школ нового типа.
Наличие тенденции увеличения количества учащихся, обучающихся на государственном языке.
Ежегодно выделяются целевые средства из бюджета на оздоровление и летний отдых детей.
Развиваются негосударственные учебные заведения.
20. Слабые стороны
Недостаточное количество детских домов и школ-интернатов для детей-сирот и детей с ограниченными возможностями в развитии, внешкольных организаций.
Снижение доступности образовательных услуг, особенно в системах дошкольного воспитания и обучения, начального и среднего профессионального образования на селе.
Наличие совмещенных классов-комплектов в среднем звене малокомплектных школ.
Дефицит учебников для учащихся среднего, старшего звена и учебно-методической литературы.
Недостаточная информационная оснащенность организаций образования.
Плохая оснащенность организаций образования спортинвентарем.
Слабо используются передовые технологии обучения.
Утеряно партнерство организаций образования и предприятий в решении проблем профессионального образования.
Текучесть кадров в сельской местности.

21. Мүмкiндiктер
Педагогикалық кадрлардың кәсiптiк деңгейiн көтеру.
Бес - алты жасар балаларды мектепалды даярлықпен толық қамту.
Орта бiлiм беру жүйесiн компьютерлендiрудi аяқтау.
Ақпараттық жүйенi, Интернеттi бiлiм беру жүйесiнде пайдалану мүмкiндiктерiн дамыту.
Интернат мекемелерi, балалар ауылы желiсiн дамыту.
22. Қатерлер
Пайдалы қызметпен қамтылмаған кәмелетке жасы толмағандар арасындағы құқық бұзушылық санының өсуi.
Шылым шегетiн, алкоголь iшiмдiктерiн пайдаланатын, токсикомания мен нашақорлыққа тартылған балалар мен жасөспiрiмдер санының өсуi, жасөспiрiмдер арасында ЖқТБ-ның таралуы.
Табысы аз отбасы балалары, ата-ана қамқорлығынсыз қалған балалар санының көбеюi, балалардың қараусыздығы мен қаңғырушылығы.
Балалар денсаулығының нашарлауы.
3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР (БIЛIМ БЕРУ):
бес алты жасар балаларды мектепалды даярлықпен қамту;
мектеп жасындағы барлық балаларды оқумен қамту және балаларды әлеуметтiк қорғау;
орта бiлiм беру жүйесiн компьютерлендiрудi аяқтау;
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiм беру жүйесiн оқу - әдiстемелiк қамтамасыз ету;
балалар мен жасөспiрiмдер үшiн мектепке дейiнгi, бастауыш және кәсiптiк бiлiм алуға қолжетiмдiлiктi арттыруға жағдайлар жасау;
кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарының кәсiпорындармен серiктестiгiн дамыту;
педагог кадрлардың ауылдық жерде тұрақтануын қамтамасыз ету;
балалар, жасөспiрiмдер мен жастар арасындағы құқық бұзушылықтың, қараусыздықтың алдын алу;
оқушылар мен педагогтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi шараларды қамтамасыз ету;
мектептердiң материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiн жақсарту.
4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ (БIЛIМ БЕРУ)
23. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
1) Бес  алты жасар балаларға арналған мектепке дейiнгi бiлiм берудiң (мектепке дайындық) икемдi бағдарламаларын енгiзу.
2005 жылы мектепке дейiнгi мекемелер саны 10,4 %-ға өсiп, 85 бiрлiкке жетедi.
2) Жалпыға бiрдей сауаттылыққа қол жеткiзу, мектеп жасындағы балаларды жалпыға бiрдей мiндеттi орта бiлiммен толық қамтуды қамтамасыз ету, бiлiм сапасын жақсарту:
жалпы орта бiлiм беру ұйымдарының желiсiн белгiленген нормативке жеткiзудi қамтамасыз ету;
мектеп жанындағы интернаттар мен өзге интернат мекемелерiн ашуға жәрдемдесу, мектептен үш километрден астам шақырымда тұратын балаларды мектепке дейiн жеткiзудi ұйымдастыру;
бюджеттен бөлiнген қаржыны интернат ұйымдары тәрбиеленушiлерiнiң тамағы, киiм-кешегi мен өзге шығыстары бойынша нормативтердi қамтамасыз етуге жолдау;
жалпы бiлiм беретiн мектептердiң жанындағы жаппай оқу қорларын дамыту және олардың қаражаттарын бұдан да тиiмдi пайдалану жөнiнде шаралар қабылдау;
орта мектептердiң Интернет желiсiне қосылуын және компьютерлiк бағдарламалардың оқу-тәрбие үрдiсiнде қолданылуын қамтамасыз ету;
мектеп оқушыларын мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жаңа буын оқулықтарымен және оқу-әдiстемелiк құралдарымен қамтамасыз ету;
кәсiптiк мектептер мен колледждердiң бюджеттiк топтарына оқушылардың қабылдауын өсiру арқылы кәсiптiк бiлiм алуға қол жетiмдiлiк деңгейiн арттыру;
педагогикалық, техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша орта кәсiптiк бiлiмi бар мамандарды даярлауға мемлекеттiк тапсырысты ұлғайтуды көздеу.

21. Возможности
Повышение профессионального уровня педагогических кадров.
Полный охват детей пяти-шестилетнего возраста предшкольной подготовкой.
Завершение компьютеризации системы общего среднего образования. Развитие информационных систем, возможности использования Интернет в системе образования.
Развитие сети интернатных учреждений, детских деревень.
22. Угрозы
Рост числа правонарушений среди несовершеннолетних, не занятых полезной деятельностью.
Рост количества детей и подростков, злоупотребляющих курением, алкоголем, приобщившихся к токсикомании и наркомании, распространение СПИДа среди подростков.
Увеличение количества детей из малоимущих семей, детей, оставшихся без попечения родителей, беспризорности и бродяжничества детей.
Ухудшение здоровья детей.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ (ОБРАЗОВАНИЕ):
охват пяти-шестилетних детей предшкольной подготовкой;
охват обучением всех детей школьного возраста и социальная защита детей;
завершение компьютеризации системы среднего образования;
учебно-методическое обеспечение системы начального и среднего профессионального образования;
создание условий для повышения доступности дошкольного, начального и профессионального образования для детей и подростков;
развитие партнерства организаций профессионального образования с предприятиями;
обеспечение стабильности педагогических кадров в сельской местности;
профилактика правонарушений, безнадзорности среди детей, подростков и молодежи;
обеспечение мер по охране здоровья учащихся и педагогов;
улучшение материально-технического обеспечения школ.
4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ (ОБРАЗОВАНИЕ):
23. Первый этап 2002 - 2005 годы
1) Внедрение гибких программ дошкольного образования (подготовки к школе) для 5-6 летних детей.
В 2005 году количество дошкольных учреждений увеличится на 10,4 % и достигнет 85 единиц.
2) Достижение всеобщей грамотности, обеспечение полного охвата детей школьного возраста всеобщим обязательным средним образованием, улучшение качества образования:
обеспечить доведение сети организаций общего среднего образования до установленного норматива;
содействовать открытию пришкольных интернатов и других интернатных учреждений, организовать подвоз к школе детей, проживающих на расстоянии более трех километров от школ;
направить бюджетные ассигнования на обеспечение нормативов по питанию, обмундированию и других расходов на воспитанников интернатных организаций;
принять меры по развитию фондов всеобуча при общеобразовательных школах и более эффективному использованию их средств;
обеспечить подключение средних школ к сети Интернет и использование компьютерных программ в учебно-воспитательном процессе;
обеспечить учащихся школ учебниками и учебно-методическими пособиями нового поколения на основе государственного заказа;
повысить уровень доступности профессионального образования путем увеличения приема учащихся в бюджетные группы профессиональных школ и колледжей;
предусмотреть увеличение государственного заказа на подготовку специалистов со средним профессиональным образованием по педагогическим, техническим и сельскохозяйственным специальностям.

3) Оқушылар мен педагогтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi шараларды қамтамасыз ету:
оқу орындарында денсаулық күндерiн өткiзу;
денсаулығында ақау бар балалар үшiн арнаулы медициналық топтардың жұмысын жетiлдiру;
балалардың жазғы демалысын және сауықтырылуын ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
бiлiм беру мекемелерiндегi спорт секцияларының санын және спортпен айналысатын балалардың санын көбейту.
24. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
1) Халықтың жалпы бiлiмдiлiк деңгейiн арттыру ұзақ мерзiмдi жоспарда адамгершiлiк капиталының сапасы экономикалық дамудың ең басты кедергiлерiнiң бiрi болады.
Өсiп келе жатқан ақпараттық ағымдар мен жоғары технологиялық өндiрiстер бiр жақты маманданған атқарушыларды емес, базалық деңгейдегi бiлiмдi, қызметтiң бiр түрiнен басқа түрiне кiрiсуге қабiлеттi, коммуникативтiк икемдiлiктерi мен дағдылары бар мамандарды талап етедi. Сонымен қатар оқудың аяқталу кезеңдерiнде кәсiптiк бiлiм беру жүйесi нарықтың көкейтестi және перспективтi қажеттiлiктерiне нақты бейiмделуi қажет.
Кәсiптiк мектептер, лицейлер мен колледждердiң және барлық меншiк түрiндегi кәсiпорындардың iскерлiк, мүдделi серiктестiгi шеңберiнде кәсiпорындар базасында кәсiптiк тәжiрибе барысында игерген практикалық дағдылар мен теориялық бiлiмдердiң тұтастығын қамтамасыз ету қажет.
2) Бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту, оқытудың жаңа технологияларын енгiзу. Ауыл мектептерiнiң жас мамандары үшiн тиiстi тұрмыстық жағдайлар жасау.
5. МАҚСАТ (ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ)
Халық денсаулығының жай-күйiн жақсартуды қамтамасыз ететiн, денсаулық сақтаудың пәрмендi жұмыс iстейтiн жүйесiн құру.
6. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ (ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ)
Соңғы жылдары облыс тұрғындарының денсаулығы елеулi жақсаруда. Бұны демографиялық және ауру көрсеткiштерi растайды.
Халықтың туу қабiлетi және табиғи өсiмi жоғарылауы, сәби өлiмi көрсеткiштерiнiң төмендеуi белгiленiп отыр.
Туберкулезбен ауру көрсеткiштерi 100 мың халыққа 196 (2000 жылы-201,1) адамды құрап, 2,5 %-ға төмендедi. Бұл аурудан болған өлiм көрсеткiштерi төмендеп, асқынып кеткен жағдайлар санының қысқаруы байқалуда. Сонымен қатар, вирустық гепатит, педикулез, мерез сияқты әлеуметтiк қауiптi аурулар санының төмендегенi байқалуда.
Нашақорлыққа шалдығу 2000 жылға қарағанда 50 %-дан аса өсiп, ауру көрсеткiшi 100 мың халыққа 1139,4 адамды құрады. АқТқ ауруларының өсуi байқалуда, 439 ауру анықталды, бұл ауру көрсеткiштерi 100 мың халыққа 57,0 (2000 жылы 10,5) адамды құрады.

3) Обеспечение мер по охране здоровья учащихся и педагогов:
проводить дни здоровья в учебных заведениях;
совершенствовать работу специальных медицинских групп для детей с отклонениями в здоровье;
обеспечить организацию летнего отдыха и оздоровления детей;
увеличить количество спортивных секций в учреждениях образования и численности детей, занимающихся спортом.
24. Второй этап 2006-2010 годы
1) Повышение уровня общей образованности населения.
Качество человеческого капитала будет одним из самых главных препятствий экономического развития в долгосрочном плане. Растущие информационные потоки и высокотехнологичные производства требуют не исполнителей узкой специализации, а специалистов с базовым уровнем образованности, способными переключиться с одного вида деятельности на другой, с обширными коммуникативными умениями и навыками. Вместе с тем на завершающих этапах обучения необходима более точная адаптация системы профессионального образования к актуальным и перспективным потребностям рынка.
В рамках делового, заинтересованного партнерства профессиональных школ, лицеев и колледжей и предприятий всех форм собственности необходимо обеспечить единство теоретических знаний и практических навыков, приобретаемых в рамках профессиональной практики на базе предприятий.
2) Укрепление материально-технической базы организаций образования, внедрение новых технологий обучения. Создание надлежащих жилищно-бытовых условий для молодых специалистов сельских школ.
5. ЦЕЛЬ (ЗДРАВООХРАНЕНИЕ)
Создание эффективно действующей системы здравоохранения, обеспечивающей улучшение состояния здоровья населения.
6. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ (ЗДРАВООХРАНЕНИЕ)
В последнее годы состояние здоровья населения области заметно улучшилось, о чем свидетельствуют демографические показатели и показатели заболеваемости.
Наметился рост рождаемости и естественного прироста населения, снижение показателя младенческой смертности.
Достигнуто снижение заболеваемости туберкулезом на 2,5 %, показатель заболеваемости составил 196 на 100 тыс. населения (201,1 - в 2000 году). Отмечается снижение смертности от этого заболевания и сокращение числа запущенных случаев. Кроме того, наблюдается снижение числа случаев таких социально опасных заболеваний, как вирусные гепатиты, педикулез, сифилис.
Произошел рост заболеваемости наркологическими расстройствами более чем на 50 % относительно 2000 года, показатель заболеваемости составил 1139,4 на 100 тыс. населения. Отмечается рост ВИЧ - инфицирован-ных, выявлено 439 случаев, показатель заболеваемости составил 57,0 на 100 тыс. населения (10,5 - в 2000 году).

2002 жылдың басында облыс тұрғындарына 126 амбулаториялық - емханалық ұйымдар, соның iшiнде 6 консультативтiк диагностикалық емхана, 34 қалалық және 82 ауылдық отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялар медициналық көмек көрсетуде. Сонымен бiрге, ауылдарда 225 фельдшерлiк- акушерлiк пункттер жұмыс iстеп, 51 елдi мекендi бөлек орынмен қамтамасыз етiлмеген медициналық қызметкерлер баршылық. Облыс тұрғындарына 43 ауруханалық ұйымдар, соның iшiнде 7 диспансер стационарлық көмек көрсетуде.
Мемлекеттiк сектормен қатар жеке меншiк медициналық ұйымдар дамып келедi, 2001 жылдың аяғында бұндай 151 мекеме жұмыс iстедi.
Облыс денсаулық сақтау жүйесiндегi оң өзгерiстер халыққа медициналық көмек көрсету деңгейiн сақтауға, қолдауға, медициналық көмектiң сапасын арттырудағы медициналық мекемелердiң оңтайлы қызметiн қамтамасыз етуге бағытталған аймақтық Бағдарламаларды әзiрлеумен және жүзеге асырумен байланысты.
25. Күштi жақтар
Алғашқы медициналық-санитариялық жәрдемнiң жұмыс iстеуi.
Салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi жұмыстардың жандандырылуы.
Медициналық қызметтердi қаржыландыру нысандарының көп арналылығы қаржыландырудың тиiмдi жүйесiнiң алғышарттары болуы.Бәсекелестiк мүмкiндiгiн туғызатын медициналық қызмет көрсететiн мемлекеттiк емес сектордың болуы.
Медициналық жоғары оқу орындарында интернатураның, дәрiгерлердi жетiлдiру факультетiнде отбасылық дәрiгерлердi дипломнан кейiнгi дайындаудың жүзеге асуы.
Таңдау мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн медициналық қызметтердiң iшкi нарығының болуы.
26. Әлсiз жақтары
Жоспарлы және нарықтық басқару тетiктерiнiң оңтайлы ұштастырылуына тұжырымды негiздiң болмауы.
Денсаулық сақтаудың аурудың алдын алудан гөрi емдеу сипатындағы шараларға көбiрек бағдарлануы.
Бәсекелестiк пен тиiстi материалдық ынталандырудың болмауы.
Емдеу-профилактика мекемелерiндегi диагностикалық және емдеу жабдықтарының ескiруi.
Аурулардың алдын алу, диагноз қою және ауруларды емдеу саласында осы заманғы және тиiмдi технологияларды кеңiнен қолдану жөнiндегi шаралардың жеткiлiксiздiгi.
Фармацевтiк және медициналық өнеркәсiптiң әлсiз дамуы.
27. Мүмкiндiктер
Әлеуметтiк саланың басқа да тармақтарын денсаулық сақтау шараларын ұйымдастыруға тарту.
Қаржыландыру көздерiн кеңейту.
Денсаулық сақтау проблемасы мәселелерi бойынша үкiметтiк емес ұйымдар қызметiн жандандыру.
Медициналық iзгiлiк көмек.
28. Қатерлер
Фармацевтикалық нарықта стандарттар талаптарына жауап бермейтiн дәрi-дәрмектiк заттардың болуы.
Халыққа арналған сапалы ауыз суға қол жетiмдiлiктiң төмендеуi.
Халықтың едәуiр бөлiгiнiң төлем қабiлетiнiң төмендiгi (кенеулi аспен өзiн-өзi қамтамасыз етуi жөнiндегi мәселелер).
Есiрткi бизнесi өсуi мен есiрткiге қол жетiмдiлiктiң артуы.
Таяу және шалғай шетелдермен белсендi көшi-қон алмасу АҚТҚ-ның таралу қаупiн төндiредi.
Денсаулыққа әсер ететiн экологиялық факторлардың күшеюi.
Заңсыз иммиграция нәтижесiнде эпидемиологиялық ахуалдың нашарлауы.

На начало 2002 года медицинскую помощь жителям области оказывают 126 амбулаторно-поликлинических организаций, в том числе 6 консультативно-диагностических поликлиник, 34 городских и 82 сельских семейных врачебных амбулаторий. Кроме того, на селе функционируют 225 фельдшерско-акушерских пунктов и в 51 населенном пункте имеются должности медицинских работников без выделения отдельного помещения. Стационарную помощь населению области оказывают 43 больничных организации, в том числе 7 диспансеров.
Наряду с государственным сектором продолжают развиваться частные медицинские организации, на конец 2001 года работала 151 такая организация.
Позитивные изменения в системе здравоохранения области связаны с разработкой и реализацией региональных Программ, направленных на сохранение и поддержку имеющегося уровня оказания медицинской помощи населению, обеспечение эффективной деятельности медицинских учреждений в повышении качества медицинской помощи.
25. Сильные стороны
Функционирование первичной медико-санитарной помощи.
Активизация работы по формированию здорового образа жизни.
Наличие предпосылок к эффективной системе финансирования в виде многоканальной формы финансирования медицинских услуг.
Наличие негосударственного сектора медицинского обслуживания, что создает возможность конкуренции.
Функционирование в медицинских вузах интернатуры, постдипломной подготовки семейных врачей на факультете усовершенствования врачей.
Наличие внутреннего рынка медицинских услуг, обеспечивающего возможности выбора.
26. Слабые стороны
Отсутствие концептуальной основы для оптимального сочетания плановых и рыночных механизмов управления.
Ориентация здравоохранения на меры лечебного характера и недостаточность мероприятий, направленных на профилактику заболеваний.
Отсутствие конкуренции и соответствующих материальных стимулов.
Изношенность диагностического и лечебного оборудования в лечебно-профилактических учреждениях.
Отсутствие широкого применения современных и эффективных технологий в области профилактики, диагностики и лечения.
Слабое развитие фармацевтической и медицинской промышленности.
27. Возможности
Включение других отраслей социальной сферы в организацию здравоохранительных мер.
Расширение источников финансирования.
Активизация деятельности неправительственных организаций по программным вопросам здравоохранения.
Медицинская гуманитарная помощь.
28. Угрозы
Наличие на фармацевтическом рынке лекарственных средств, не отвечающих требованию стандартов.
Снижение доступности для населения качественной питьевой воды.
Низкая платежеспособность значительной части населения (вопросы по самообеспечению полноценным питанием).
Рост наркобизнеса и доступности наркотиков.
Активная миграция из ближнего и дальнего зарубежья, что составляет угрозу распространения ВИЧ- инфекции.
Усиление экологических факторов влияния на здоровье.
Ухудшение эпидемиологической ситуации в результате нелегальной иммиграции.

7. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР (ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ):
әлеуметтiк мәнi бар аурулардың және айналадағылар үшiн қауiптi аурулардың пайда болуын мен дамуының алдын алатын профилактикалық шараларды күшейту;
салауатты өмiр салтын қалыптастыру қызметiн нығайту;
халыққа медициналық көмек көрсетудi ұйымдастыруды жетiлдiру. Алғашқы медициналық-санитариялық жәрдемдi нығайту, отбасылық дәрiгерi практикасын дамыту;
дәрi-дәрмектермен қамтамасыз етудi жетiлдiру. Жергiлiктi фармацевтiк саланы дамытуға ықпал жасау;
қоршаған ортаның мониторингiн және халықты сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жетiлдiру;
ДДСҰ ұсынған емдеудiң жаңа әдiстерiн енгiзу жолымен емдеу процесiн ұйымдастыруды жақсарту;
халыққа сапалы медициналық көмек көрсетудiң сапасын арттыру мақсатымен қаржыландыру жүйесiн жетiлдiру;
денсаулық сақтау жүйесiн басқаруды жетiлдiру;
халықтың қалың жiктерiне арналған сапалы медициналық көмекке iс жүзiнде қол жеткiзу деңгейiн арттыру қажет: түрлерi, сапасы мен көлемi халықтың ауру деңгейi мен сұраныстарына, қазiргi медициналық бiлiм мен технологияларға, сондай-ақ облыстың және азаматтарының қолда бар ресурстарына сай келетiн медициналық қызмет көрсету үшiн құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық жағдай жасау;
медициналық мекемелерде көрсетiлетiн ақылы медициналық көмектi мемлекеттiк реттеудi күшейту.
8. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ (ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ)
29. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
1) Медициналық мекемелерде көрсетiлетiн ақылы медициналық көмектi мемлекеттiк реттеудi күшейту.
Бұл халыққа арналған медициналық көмектiң қол жетiмдiлiгiн арттыру үшiн тактикалық бiрiншi кезектегi мiндет болып табылады. Iс жүзiнде ол тегiн медициналық көмектiң орнына бақылаусыз орын алған ақылы медициналық көмектi шектеуден әрi аспайды. Медициналық мекемелерде тегiн медициналық көмектiң көлемдерiн реттеудi және ақылы медициналық көмек көрсету тәртiбiн енгiзу қажет.
2) Ауылды жерлерде отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияларды дамыту және нығайту:
ОДА-ларды қажеттi медициналық құралдармен жабдықтау;
еңбекке ақы төлеудiң сараланған түрiн енгiзу;
ОДА-лардың iшкi ұйымдастыру жұмыстарын жетiлдiру;
дәрiгерлердiң кәсiби деңгейiн арттыру.
3) әлеуметтiк мәнi бар аурулардың және айналадағылар үшiн қауiптi аурулардың пайда болуы мен дамуының алдын алатын профилактикалық шараларды жүргiзу:
халықты иммунизациялау;
сапалы тамақ өнiмдерiмен және сумен қамтамасыз ету;
кенеулi тамақтану және салауатты өмiр салтын насихаттау;
ЖҚТБ және АҚТҚ iндетi жөнiнде ағарту жұмыстарын жүргiзу;
ЖҚТБ алдын алу пункттерiн дамыту;
нашақорлар үшiн айырбастау пункттерiнiң жүйесiн көбейту;
емдеу-профилактика мекемелерiнде әйелдердi медициналық тексеру кабинеттерiнiң жүйесiн көбейту және дамыту.

7. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ (ЗДРАВООХРАНЕНИЕ):
усилить профилактические меры, предупреждающие возникновение и развитие социально значимых заболеваний и заболеваний, опасных для окружающих;
укрепить службу формирования здорового образа жизни;
совершенствовать организацию оказания медицинской помощи населению. Укрепить первичную медико-санитарную помощь, развивать практику семейного врача;
усовершенствовать лекарственное обеспечение. Способствовать развитию местной фармацевтической отрасли;
совершенствовать состояние водообеспечения населения и мониторинг окружающей среды;
улучшить организацию лечебного процесса путем внедрения новых и рекомендуемых ВОЗ методов лечения;
усовершенствовать систему финансирования с целью повышения качества медицинской помощи населению;
совершенствовать управление системой здравоохранения;
повысить реальную доступность медицинской помощи для широких слоев населения: создание правовых, экономических и организационных условий для предоставления медицинских услуг, виды, качество и объемы которых соответствуют уровню заболеваемости и запросам населения, современному уровню медицинской науки и технологии, а также ресурсам, располагаемым областью и гражданами;
усилить государственное регулирование платной медицинской помощи, оказываемой в медицинских учреждениях.
8. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ (ЗДРАВООХРАНЕНИЕ)
29. Первый этап 2002-2005 годы
1) Усиление государственного регулирования платной медицинской помощи, оказываемой в медицинских учреждениях
Эта задача является тактически первоочередной для повышения доступности медицинской помощи для населения. Практически она сводится к ограничению происходящего сегодня бесконтрольного замещения бесплатной медицинской помощи платной. Необходимо ввести регулирование объемов бесплатной медицинской помощи и порядка предоставления платной медицинской помощи в медицинских учреждениях .
2) Развитие и укрепление сельских врачебных амбулаторий :
оснащение СВА необходимым медицинским оборудованием;
введение дифференцированной оплаты труда;
совершенствование внутренней организации работы СВА;
повышение профессионального уровня врачей.
3) Проведение профилактических мер, предупреждающих возникновение и развитие социально значимых заболеваний и заболеваний, опасных для окружающих:
иммунизация населения;
обеспечение качественными продуктами питания и водой;
пропаганда рационального питания и здорового образа жизни;
просветительская работа в отношении ИППП и ВИЧ-инфекции;
развитие пунктов профилактики ИППП;
увеличение сети обменных пунктов шприцев для наркоманов;
увеличение сети и развитие смотровых кабинетов в лечебно-профилактических организациях.

4) Салауатты өмiр салтын қалыптастыру:
Салауатты өмiр салтын қалыптастыру мақсатындағы бiлiм беру бағдарламалары мен ақпарат: мектептердегi, жоғары оқу орындарындағы, жұмысшылар ұжымдарындағы әрбiр азаматқа алғашқы медициналық-санитариялық көмек мекемелерi арқылы жеткiзiлуге тиiс.
30. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
1) Дәрi-дәрмектермен қамтамасыз етудiң стандарттау жүйесiн енгiзу:
өмiрлiк маңызы бар және маңызды дәрi-дәрмектердiң тiзбесiн құру және жаңарту тәртiбi;
фармакоэкономикалық зерттеулердiң мәлiметтерiн есепке ала отырып дәрi-дәрмектердiң сауда атаулары бойынша өмiрлiк маңызы бар және аса маңызды дәрi-дәрмектер тiзбесi негiзiнде дәрi-дәрмектер формуляры;
мемлекет кепiлдендiрген тегiн амбулаториялық - емханалық, стационарлық және жедел медициналық көмек көрсеткендегi дәрi-дәрмектiк көмектiң көлемiн белгiлеу;
формулярға енгiзiлген дәрi-дәрмектер бағасынан шығарып, дәрi-дәрмектiк көмектi оны көрсету түрлерi бойынша қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативi;
жеңiлдiктерi бар санаттағы халықты дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудiң ең төмен әлеуметтiк нормативтерi.
2) Денсаулық сақтау саласының мемлекеттiк емес секторын одан әрi дамыту:
денсаулық сақтау саласына шетелдiк және отандық инвесторларды,
халықаралық қаржылық ұйымдардың және басқа нәрлендiрушiлердiң гранттарын, займдарын тарту жөнiндегi жұмыс жандандырылып келедi.
3) Халыққа сапалы медициналық көмек көрсетудi қамтамасыз ететiн қаржыландыру жүйесiн жетiлдiру:
ерiктi медициналық сақтандыруды дамыту және ынталандыру;
зейнеткерлердi, мүгедектердi, жұмыссыздарды, балаларды, жүктi әйелдердi, студенттердi мiндеттi түрде енгiзе отырып, медициналық көмектiң нақты кепiлдендiрiлген көлемiн белгiлеу.
4) Тұрғындарға көрсетiлетiн медициналық қызмет түрлерiнiң сапасын арттыру. Емдеу процесiн ұйымдастыруды жаңа әдiстердi, соның iшiнде ДДСұ ұсынған емдеудiң әдiстерiн енгiзу жолымен жақсарту:
медициналық ұйымдарды жаңа, қазiргi диагностикалық және емдеу аппаратурасымен жабдықтау;
медициналық практикаға емдеу және диагноз қоюдың мемлекетаралық хаттамаларын енгiзу;
медицина қызметкерлерiнiң кәсiби бiлiктiлiктерiн арттыру;
тарифтердi көтеру;
қаржыландырушы ұйымдардың медициналық көмек көрсетудiң сапасын тексеру кезiнде қойылатын талаптарын қатайту.
5) қоршаған ортаның мониторингi және халықты сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жетiлдiру:
халықтың таза ауыз суға қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
өнеркәсiптiң барлық салаларындағы кәсiпорындар үшiн ауаны ластаушы концентраттардың жол берiлетiн шектi нормаларының сақталуына бақылауды қатайту қажет.

4) Формирование здорового образа жизни:
образовательные программы и информации в целях формирования здорового образа жизни должны быть предоставлены каждому гражданину: в школах, вузах, рабочих коллективах, через учреждения первичной медико-санитарной помощи.
30. Второй этап 2006-2010 годы
1) Внедрение системы стандартизации лекарственного обеспечения:
порядок формирования и обновления перечня жизненно необходимых и важнейших лекарственных средств;
формуляр лекарственных средств на основе перечня жизненно необходимых и важнейших лекарственных средств по торговым наименованиям лекарств с учетом данных фармакоэкономических исследований;
определение объемов лекарственной помощи при оказании гарантированной государством бесплатной амбулаторно-поликлинической, стационарной и скорой медицинской помощи;
подушевые нормативы финансирования лекарственной помощи по видам ее оказания, исходя из стоимости лекарственных средств, вошедших в формуляр;
минимальные социальные нормативы обеспечения льготных категорий населения лекарственными средствами.
2) Дальнейшее развитие негосударственного сектора здравоохранения:
активизируется работа по привлечению в отрасль здравоохранения зарубежных и отечественных инвесторов, грантов, займов международных финансовых организаций и других доноров.
3) Усовершенствовать систему финансирования, обеспечивающую оказание качественной медицинской помощи населению:
развивать и стимулировать добровольное медицинское страхование;
определить конкретный гарантированный объем бесплатной медицинской помощи с обязательным включением в него медицинского обеспечения пенсионеров, инвалидов, безработных, детей, беременных женщин, студентов.
4) Повысить качество медицинских услуг населению. Улучшить организацию лечебного процесса путем внедрения новых методов лечения, в том числе рекомендуемых ВОЗ:
оснащения медицинских организаций новой, современной диагностической и лечебной аппаратурой;
внедрения в медицинскую практику международных протоколов лечения и диагностики;
повышения квалификации медицинского персонала;
повышения тарифов;
ужесточения требований финансирующей организации при проверке качества оказания медицинской помощи.
5) Совершенствовать состояние водоснабжения населения и мониторинг окружающей среды:
обеспечить доступность населения к использованию чистой питьевой воды;
ужесточить контроль за соблюдением норм предельно допустимых концентраций веществ, загрязняющих атмосферу, для предприятий всех отраслей промышленности.

9. МАҚСАТ (ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ
ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ)
Халықтың кедейлiк деңгейiн азайтуға, қайыршылықты жоюға бағдарланған халықты әлеуметтiк жағынан қамтамасыз етудiң тиiмдi жұмыс iстейтiн жүйесiн құру.
10. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ (ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ
ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ )
Шаруашылық жүргiзудiң нарықтық жағдайға көшуi мынадай мемлекет жағынан әлеуметтiк қолдауға мұқтаж халықтың санаттарында жұмыссыздық, кедейлiк сияқты әлеуметтiк құбылыстардың пайда болуына әкелiп соқты. қазiргi уақытта азаматтардың жекелеген санаттарына берiлетiн әлеуметтiк жеңiлдiктердiң жойылуына байланысты халықтың осал қорғалған жiктерiнiң саны көбейдi. Бұдан басқа, зейнетақы мен жәрдемақылардың кешiгiп төленуi, жұмыссыздық бойынша жәрдемақының жойылуы, атаулы әлеуметтiк көмек көрсету тәсiлiнiң өзгеруi, аз қамтамасыз етiлген азаматтар саны өсуiне және олардың әл-ауқаттары нашарлауына ықпал еттi.
Павлодар облысында 2002 жылғы 1 қаңтар жағдайына 105931 аз қамтамасыз етiлген азамат саналды немесе облыс тұрғындарының жалпы санының 13,7 %, бұл 2001 жылғы 1 қаңтарға қарағанда 24 % -ға артық.
2001 жылғы наурыздан бастап кедейлiк тереңдiгiне және мұқтаждық деңгейiне байланысты аз қамтамасыз етiлген азаматтар санын анықтау жөнiнде жұмыс басталды. әр елдi мекенде, жергiлiктi жердегi әкiм жанындағы селолық округте учаскелiк қоғамдық комиссиялар құрылған болатын, бұлар үйлердi орағытып өту жолымен әр бiр отбасына әлеуметтiк карта жасады. әлеуметтiк карта негiзiнде облыстың қалалары мен аудандарында аз қамтамасыз етiлген азаматтардың деректер қоры құрылып жатыр, кедейлiк шегiнен төмен тұратын тұлғалар санаттары анықталуда.
Азаматтарды әлеуметтiк қорғау мақсатында, бiрiншi кезекпен аз қамтамасыз етiлгендердi, облыстық деңгейде кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес жөнiндегi бағдарламалар қабылдануда. 2001 жылдың қорытындысы бойынша жергiлiктi бюджет есебiнен 574,7 млн. теңгеге аз қамтамасыз етiлген азаматтарға мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек көрсетiлдi.
2000 жылдың 1 қаңтарында 434,8 млн. теңгенi құрайтын, 1997-2000 жылдардағы балалар жәрдемақысы жөнiндегi берешек өтелiп, басты проблема шешiмiн тапты. Жүргiзiлген жұмыс негiзiнде әлеуметтiк шиеленiс жойылып, балалы отбасылары жағынан өтiнiштер мен арыздар ағыны күрт азайды.
Облыста сырттан күтудi қажет ететiн қарттарға қызмет жасайтын 1 орталық және үйде әлеуметтiк көмек көрсетудiң 13 бөлiмдерi жұмыс iстейдi, қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы типтi 2 интернат-үйi және психикасының созылмалы ауруы барларға арналған мамандандырылған интернат-үйi жұмыс iстейдi. 2001 жылдың қорытындысы бойынша облыстық мүгедектер қоғамы облыстың 100 мүгедегiне кресло - күймелер жеткiзiп бердi. Павлодар қаласында белгiлi мекенжайы жоқ адамдарды әлеуметтiк-бейiмдеу орталығы жұмысын жалғастыруда. 2001 жылдың басынан орталыққа 472 адам қабылданды. 2001 жылы Павлодар қаласы әкiмiнiң әлеуметтiк көмек орталығында 1052 адам емделiп шықты. Ардагерлер тұрғындарды әлеуметтiк қорғау органдарының басты назарында.

9. ЦЕЛЬ   (СОЦИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА)
Создание эффективно действующей системы социального обеспечения населения, ориентированной на снижение уровня бедности населения, искоренение нищеты.
10. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ (СОЦИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА)
Переход на рыночные условия хозяйствования неизбежно привел к появлению таких социальных явлений, как безработица, бедность, категорий населения, нуждающегося в социальной поддержке со стороны государства. В настоящее время в связи с отменой социальных льгот отдельным категориям граждан увеличилось число слабозащищенных слоев населения. Кроме того, задержка с выплатой пенсий и пособий, отмена пособия по безработице, изменение подхода к оказанию адресной социальной помощи повлияли на рост численности малообеспеченных граждан и ухудшение их благосостояния.
По состоянию на 1 января 2002 года в Павлодарской области насчитывалось 105931 малообеспеченных граждан, или 13,7 % от общей численности населения области, что на 24 % больше, чем на 1 января 2001 года.
С марта 2001 года начата работа по определению количества малообеспеченных граждан в зависимости от глубины бедности и степени нуждаемости. В каждом населенном пункте, сельском округе при акимах на местах были созданы участковые общественные комиссии, которые путем подворного обхода составляли на каждую семью социальную карту. На основе социальных карт в городах и районах области создается база данных малообеспеченных граждан, определяются категории лиц, проживающие за чертой бедности.
В целях социальной защиты граждан, в первую очередь малообеспеченных, на областном уровне принимаются программы по борьбе с бедностью и безработицей. По итогам 2001 года государственная адресная социальная помощь малообеспеченным гражданам была оказана на сумму 574,7 млн. тенге за счет средств местного бюджета.
Была решена главная проблема погашение задолженности по детским пособиям 1997 - 2000 годов, которая на 01.01.2000 года составляла 434,8 млн. тенге. В результате проведенной работы снята социальная напряженность, резко уменьшен поток заявлений и жалоб со стороны семей, имеющих детей.
В области действует 1 центр и 13 отделений социальной помощи на дому, обслуживающих нуждающихся в постороннем уходе престарелых, функционируют 2 дома-интерната общего типа для престарелых и инвалидов и специализированный дом-интернат для психохроников. По итогам 2001 года областным обществом инвалидов произведена доставка кресел-колясок 100 инвалидам области. В городе Павлодаре продолжает действовать центр-приют для лиц, не имеющих определенного места жительства. С начала 2001 года в приют принято 472 человека. В центре социальной помощи акима города Павлодара за 2001 год получили лечение 1052 человека. На особом контроле в органах социальной защиты находятся ветераны.

31. Күштi жақтар
Мемлекеттiң халықтың әлеуметтiк осал жiктерiне ең аз мөлшерде көмек берiп отыруы жөнiндегi конституциялық мiндеттемелерiнiң болуы.
Арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар және өзге де әлеуметтiк жәрдемақылардың болуы.
Кедейлiкке және жұмыссыздыққа қарсы күрестiң республикалық және аймақтық бағдарламаларының қабылдануы.
Кедейлiк проблемаларын шешу қажеттiгiне атқарушы билiктiң барлық деңгейлерiнде берiлдi болуы және түсiнiстiкпен қарауы.
Әлеуметтiк қорғау, кедейлiкке қарсы күрес жүйесiн жетiлдiру мәселелерi бойынша халықаралық қаржы ұйымдарымен өзара жемiстi iс-қимыл.
32. Әлсiз жақтар
Мемлекеттiк әлеуметтiк көмектiң атаулылығының, ашықтығының және қол жетiмдiлiгiнiң кемдiгi.
Кедейлiктiң деңгейi мен тереңдiлiгiн айқындаудағы тиiмсiз қағидаттар.
Жұмыссыздарды әлеуметтiк қорғауға арналған шығыстың азаюы.
Көрсетiлетiн материалдық көмек деңгейi мөлшерiнiң төмендiгi.
Жұмыстан босатылған қызметкерлердiң әлеуметтiк қорғалу құқығына нұқсан келтiру.
Жұмысынан, еңбек қабiлеттiлiгiнен және табыс көзiнен айрылуымен байланысты әлеуметтiк қатерге тап болған кезде халықтың өзiн-өзi қамтамасыз ету дағдысын қалыптастыру саясатының болмауы.
33. Мүмкiндiктер
Аз қамтамасыз етiлген азаматтарды әлеуметтiк қорғау, табыстары кедейлiк шегiнен төмен азаматтарға берiлетiн жәрдемақылар.
Халықтың айрықша мұқтаж жiктерiне атаулы көмек көрсету.
Халықтың нақты табысының артуын қамтамасыз ету.
34. Қатерлер
Инфляция қарқынының зейнеткерлiк төлемдердi индекстеу қарқынынан озып отырғанына байланысты зейнеткерлердiң ақшалай кiрiстерiнiң төмендеуi.
11. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ
ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ):
халықтың әлеуметтiк осал жiктерiн анықтау тетiгiн әзiрлеу және барлық жерлердегi елдi мекендер, шағын аудандар, ауылдар және тағы тағылардың әлеуметтiк паспорттарын енгiзу;
аз қамтамасыз етiлген азаматтарға мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек көрсету және әлеуметтiк көмектiң басқа да түрлерiн беру;
облыс аймақтарында кедейлiк деңгейiн азайту жөнiнде қоғамды жаппай күреске шоғырландыру және осы жұмыстың қажеттiлiгi мен маңыздығы туралы халықтың қоғамдық санасын қалыптастыру;
әлеуметтiк қорғау мекемелерiнiң жүйесiн әрi қарай дамыту, олардың жұмыс iстеуi мен басымды қаржыландырылуын қамтамасыз ету;
ұйымдардың, мекемелер мен коммерциялық құрылымдардың халықтың тұрмысы төмен жiктерiне атаулы әлеуметтiк көмек көрсету жөнiндегi теңгерiмдiлiктi бiрлескен қызметтерiн қамтамасыз ету.
12. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ (ӘЛЕУМЕТТIК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ)
35. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
Халықтың тұрмысы төмен жiктерiн айқындау жүйесiн құру, атаулы көмек көрсетудiң басымдыларын анықтау және облыста кедейлiк деңгейiн төмендету үшiн жағдай жасау бiрiншi кезеңнiң мақсаты болып табылады. Осы кезеңде нақты атаулы әлеуметтiк көмек жүйесiн әзiрлеу күтiлуде, ол еңбекке қабiлеттi халықтың санынан аз қамтамасыз етiлген азаматтар пайызын азайтуға және азаматтардың әлеуметтiк осал жiктерiнiң өмiр сүру деңгейiн жақсартуға мүмкiндiк бередi. 2000 жылғы 12 маусымдағы облыс әкiмiнiң N 134 шешiмiмен бекiтiлген 2002 жылға арналған кедейлiкпен және жұмыссыздықпен күрес жөнiндегi Кешендi бағдарламасында, департаменттер мен басқармалардың салалық бағдарламаларында, қазiргi уақытта қабылданған түрлi iс-шаралардың жоспарларында орын тапқан мақсатқа жетуге және басымды мiндеттердi орындауға бағытталған шараларды iске асыру.

31. Сильные стороны
Существование конституционных обязательств государства по предоставлению минимального объема помощи социально уязвимым слоям населения.
Существование специальных государственных пособий и иных социальных пособий.
Принятие республиканских и региональных программ борьбы с бедностью и безработицей.
Серьезная приверженность и понимание необходимости разрешения проблемы бедности на всех уровнях исполнительной власти.
Плодотворное взаимодействие с международными финансовыми организациями по вопросам усовершенствования системы социальной защиты, борьбы с бедностью.
32. Слабые стороны
Недостаточная адресность, прозрачность и доступность государственной социальной помощи.
Неэффективные подходы к измерению уровня и глубины бедности.
Снижение расходов на социальную защиту безработных.
Низкий уровень размера оказываемой материальной помощи.
Ущемление прав на социальную защиту высвобождаемых работников.
Отсутствие политики формирования навыков у населения к самообеспечению при наступлении социальных рисков, связанных с потерей работы, трудоспособности и доходов.
33. Возможности
Социальная защита малообеспеченных граждан, пособия гражданам, доходы которых ниже черты бедности.
Оказание адресной помощи остронуждающимся слоям населения.
Обеспечение роста реальных доходов населения.
34. Угрозы
Снижение денежного дохода пенсионеров, связанное с опережением темпов инфляции над темпом индексации пенсионных выплат.
§ 11. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ (СОЦИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА) :
разработка механизма выявления малоимущих слоев населения и повсеместное внедрение социальных паспортов населенных пунктов, микрорайонов, аулов и так далее;
оказание государственной адресной социальной помощи малообеспеченным гражданам и предоставление других видов социальной помощи;
консолидация общества на всеобщую борьбу по снижению уровня бедности в регионах области и формирование общественного осознания населением необходимости и значимости этой работы;
дальнейшее развитие сети учреждений социальной защиты, обеспечение их функционирования и приоритетного финансирования;
обеспечение сбалансированной совместной деятельности организаций, учреждений и коммерческих структур по оказанию адресной социальной помощи малоимущим слоям населения.
12. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ   (СОЦИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА)
35. Первый этап 2002 - 2005 годы
Целью первого этапа является создание системы выявления малоимущих слоев населения, определение приоритетов оказания адресной помощи и создание условий для снижения уровня бедности в области. На этом же этапе предполагается разработать систему реальной адресной помощи, которая позволит уменьшить процент малообеспеченных граждан из числа трудоспособных и улучшить жизненный уровень социально уязвимых граждан. На достижение цели и решение приоритетных задач направлена реализация мер, нашедших отражение в областной программе по борьбе с бедностью, содействия безработице и занятости населения на 2002 год, утвержденной решением акима области от 12.06.2000 года № 134, отраслевых программах департаментов и управлений, различных планах мероприятий, принятых в настоящее время.

1) Халықтың тұрмысы төмен жiктерiн айқындау механизмiн әзiрлеу және барлық жерлерде елдi мекендерде, шағын аудандарда, ауылдарда және тағы басқаларында әлеуметтiк паспорттарды енгiзу:
кедейлiк тереңдiгi мен қажеттiлiк дәрежесiне байланысты аз қамтамасыз етiлген азаматтар санын анықтау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
әлеуметтiк карталар негiзiнде облыстың қалалары мен аудандарында аз қамтамасыз етiлген азаматтардың деректер қорын құру, кейiннен оларға атаулы әлеуметтiк көмек көрсету мақсатында кедейлiк шегiнен төмен тұратын адамдар санатын анықтау.
2) Аз қамтамасыз етiлген азаматтарға мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек көрсету және әлеуметтiк көмектердiң басқа түрлерiн беру:
табыстарының барлық түрлерiн есепке ала отырып, әлеуметтiк карта жасау жолымен нақты қажет ететiн критерийлердi анықтау негiзiнде атаулы әлеуметтiк көмек беру;
ақшалай және заттай түрде қайырымдылық көмек беру;
жеңiлдiкпен рецепт алуға құқылы азаматтардың жекелеген санаттарын тегiн амбулаторлық емдеудi қамтамасыз ету;
үйде әлеуметтiк көмек көрсету қызметтерiн қажет ететiн жалғызiлiктi және жалғыз тұратын зейнеткерлер мен мүгедектерге қызмет көрсету;
мүгедектердi кресло-күймелермен қамтамасыз ету;
Павлодар қаласындағы медбибiлiк күтiм ауруханасында жалғызiлiктi қарт азаматтарға медициналық көмек көрсету;
"Мейiрiмдiлiк үйi" аймақтық әлеуметтiк көмек орталығында жалғызiлiктi қарттарға қызмет көрсету;
тегiн түскi ас беру, халықтан жинаған киiм мен аяқ киiм тарату жолымен аз қамтамасыз етiлген азаматтарға көмек көрсету.
3) Әлеуметтiк қорғау мекемелерi жүйесiн әрi қарай дамыту, олардың қызмет жасауы мен басымды қаржыландырылуын қамтамасыз ету:
2002 жылы облыстық ақыл-есi кем балалар үшiн интернат-үйiн құру жоспарланып отыр.
36. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
Келешекте, 2010 жылға дейiн, тұрғындарды әлеуметтiк қорғау қызметiнiң күшi: бюджеттiң мүмкiндiгiн ескере отырып, отбасы құрамы мен жиынтық кiрiсiне байланысты аз қамтамасыз етiлген азаматтарға мемлекеттiк көмек көрсету мөлшерiн анықтауға, есепке алу және есеп беру мақсатында әлеуметтiк карталарға сәйкес облыстың барлық елдi мекендерiнде тұратын аз қамтамасыз етiлген азаматтарды тiркеуге; атаулы көмек көрсетудiң белсендi саясатын жүзеге асыру арқылы облыс бойынша кедейлiк деңгейiн төмендету, аз қамтамасыз етiлген азаматтарға көрсетiлетiн барлық көмектi түрлерiн үйлестiруге, әлеуметтiк бейiмдеу, экономикалық сауықтыру және халықтың әлеуметтiк осал жiктерiне атаулы әлеуметтiк қолдау шаралары негiзiнде дәйектi реформа жүргiзу жолымен халықтың өмiр сүру деңгейiн тұрақтандыру мен көтеруге бағытталатын болады.

1) Разработка механизма выявления малоимущих слоев населения и повсеместное внедрение социальных паспортов населенных пунктов, микрорайонов, аулов и так далее:
ведение работы по определению количества малообеспеченных граждан в зависимости от глубины бедности и степени нуждаемости;
создание на основе социальных карт в городах и районах области базы данных малообеспеченных граждан, определение категории лиц, проживающих за чертой бедности, с целью оказания им в дальнейшем адресной социальной помощи.
2) Оказание государственной адресной социальной помощи малообеспеченным гражданам и предоставление других видов социальной помощи:
предоставление адресной социальной помощи на основе определения реальных критериев нуждаемости путем составления социальной карты с учетом всех видов доходов;
оказание благотворительной помощи в денежном и натуральном выражении;
обеспечение бесплатного амбулаторного лечения отдельных категорий граждан, имеющих право на выписку льготных рецептов;
обслуживание одиноких и одинокопроживающих нуждающихся пенсионеров и инвалидов службой социальной помощи на дому;
предоставление лечения и отдыха одиноким и одинокопроживающим гражданам в Центре социальной помощи акима города Павлодара;
обеспечение инвалидов креслами-колясками;
предоставление медицинской помощи одиноким престарелым гражданам в больнице сестринского ухода города Павлодара;
обслуживание одиноких престарелых в территориальном центре социальной помощи "Дом милосердия";
оказание помощи малообеспеченным гражданам путем предоставления бесплатных обедов, выдачи одежды и обуви от населения.
3) Дальнейшее развитие сети учреждений социальной защиты, обеспечение их функционирования и приоритетного финансирования:
в 2002 году планируется создание областного дома-интерната для умственно отсталых детей.
36. Второй этап 2006 - 2010 годы
В последующем, вплоть до 2010 года, усилия службы социальной защиты населения будут направлены на: определение размера оказания государственной помощи малообеспеченным гражданам с учетом возможностей бюджета в зависимости от состава и совокупного дохода семьи; регистрацию малообеспеченных граждан во всех населенных пунктах области согласно социальным картам, с целью систематизации учета и отчетности; снижение уровня бедности по области за счет осуществления активной политики оказания адресной помощи, координации всех видов помощи, оказываемых малообеспеченным гражданам, стабилизации и повышения уровня жизни населения путем проведения последовательных реформ на основе мер социальной адаптации, экономической реабилитации и адресной поддержки социально уязвимых слоев населения.

1) Облыстың аймақтарында кедейлiк деңгейiн төмендету жөнiндегi жаппай күреске қоғамды шоғырландыру және осы жұмыстың қажеттiлiгi мен маңыздылығы туралы халықтың қоғамдық санасын қалыптастыру:
облыста, қалалар мен аудандарда бұқаралық ақпарат құралдарында осы мәселенi кеңiнен түсiндiру: кедей азаматтардың саны туралы, ең төменгi күнкөрiс деңгейi, кедейлiк шегi туралы,сондай-ақ осы бағытта халықты әлеуметтiк қорғау қызметi өткiзiп жатқан iс-шаралары туралы халықты хабардар ету.
2) әлеуметтiк қорғау мекемелерiнiң жүйесiн әрi қарай дамыту, олардың қызметi мен басымды қаржыландырылуын қамтамасыз ету:
жұмыс iстейтiн әлеуметтiк қорғау мекемелер жүйесiн әрi қарай қолдау және кеңейту үшiн, олардың тиiмдi жұмыс iстеуiне жергiлiктi бюджет мiндеттемелерiнiң сөзсiз реттелген жағдайда басымды қаржыландыру шаралары қажет.
3) Халықтың тұрмысы төмен жiктерiне атаулы әлеуметтiк көмек көрсету жөнiнде ұйымдардың, мекемелер және коммерциялық құрылымдардың баланстандырылған бiрлескен қызметтерiн қамтамасыз ету:
қайырымдылық қызметтi дамыту, демеушiлiк көмек көрсету үшiн атқарушы билiк оларды iске асыру үшiн мүмкiн жолдарын табуы керек.
13. КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
2001 жыл көрсеткiштерiмен салыстырғанда жалғасып келе жатқан көшi-қон жылыстауына байланысты 2005 жылға дейiн тұрғындар саны көбеймейдi. 2006 жылдан бастап, облыстың әлеуметтiк-экономикалық сипаттамасының жақсаруы, туу көбею есебiнен халық саны өседi деп күтiлуде. Облысқа көшiп келушiлер 22 мың адамнан астам болатын болады. Сонымен қатар халықтың миграциялық жылыстауы азаяды. Сондықтан жыл сайын облыс тұрғындарының саны 1-1,5 %-ға өсiп отырады.
Жұмыспен қамту саласы қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша шараларды iске асыру нәтижесiнде 2005 жылдың аяғына облыстың еңбек нарығында тұрақтану пайда болады. Жаңа жұмыс орындарын құру 2005 жылға жалдамалы жұмыспен қамтылған халық санын 234,5 мың адамға дейiн көбейтуге мүмкiндiк бередi. Өздерiн-өзi жұмыспен қамтыған тұрғындар 165 мың адамға дейiн жетедi. 2005 жылға жұмыссыздар саны 2001 жылмен салыстырғанда 12,2 %-ға азайып, ашық және тiркелген еңбек нарығындағы жұмыссыздықтың көрсеткiштер арасындағы айырмашылық қысқарады, осының нәтижесiнде еңбек нарығындағы жағдайға шынайы баға беруге болады, және, әрине, еңбек нарығындағы жағдай болжамды және басқарулы болатын болады.
Денсаулық сақтау саласындағы iс-шараларды iске асыру көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын арттыруға мүмкiндiк бередi, бұл жалпы ауруды және әлеуметтiк мәнi бар аурулардың санын төмендетуге әкеледi. Туберкулезден өлiм-жiтiм 2005 жылға қарай 10 % төмендейдi. Сәби өлiмi 1000 жаңа туғанға 20,0 деңгейге дейiн төмендейдi.
Бiлiм беру саласында барлық балаларды мектепалды дайындықпен қамту үшiн жағдай жасалатын болады. Мамандандырылған оқуға мұқтаж балаларды қоса алғанда, мектеп жасындағы барлық балаларды орта мектеп бағдарламасы бойынша оқумен 100 % қамтуға қол жеткiзiлетiн болады. Жалпыға бiрдей орта бiлiм беру үшiн жағдай жасалады, бұл балалар мен жасөспiрiмдердiң бiлiм берудiң барлық деңгейiне қол жетiмдiлiгiн арттырады. Бiлiм беру қызметiнiң сапасы көтерiледi. Ақпарат жүйелерi, компьютерлiк оқу бағдарламалары мен Интернет оқу-тәрбие процесiнде пайдаланылатын болады. Жасөспiрiмдер мен жастар арасындағы құқық бұзушылық саны төмендейдi. Бiлiм беру жүйесiнiң материалдық-техникалық базасы күшейедi.

1) Консолидация общества на всеобщую борьбу по снижению уровня бедности в регионах области и формирование общественного сознания населения о необходимости и значимости этой работы:
широкое освещение данного вопроса в средствах массовой информации в области, городах и районах: о количестве бедных граждан, о прожиточном минимуме, черте бедности, а также информирование населения о мерах, проводимых службой социальной защиты населения в этом направлении.
2) Дальнейшее развитие сети учреждений социальной защиты, обеспечение их функционирования и приоритетного финансирования:
для дальнейшей поддержки и расширения сети действующих учреждений социальной защиты, их эффективного функционирования необходимы меры приоритетного финансирования при безусловном упорядочении обязательств местного бюджета.
3) Обеспечение сбалансированной совместной деятельности организаций, учреждений и коммерческих структур по оказанию адресной социальной помощи малоимущим слоям населения:
для развития благотворительной деятельности, оказания спонсорской помощи исполнительной власти необходимо изыскать возможные пути для их реализации.
13. ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ
До 2005 года численность населения не увеличится по сравнению с показателями 2001 года в связи с продолжающимся миграционным оттоком. Начиная с 2006 года, ожидается увеличение численности за счет улучшения социально-экономических характеристик области, роста рождаемости. Иммиграция в область составит более 22 тысяч человек. В то же время уменьшится миграционный отток населения. Поэтому ежегодно численность населения области будет увеличиваться на 1-1,5 %.
В результате реализации мер по основным направлениям деятельности в сфере занятости к концу 2005 года произойдет стабилизация на рынке труда области. Создание новых рабочих мест позволит увеличить численность занятого населения по найму к 2005 году до 234,5 тысячи человек. Самостоятельно занятое население увеличится до 165 тысяч человек. Число безработных к 2005 году по сравнению с 2001 годом уменьшится на 12,2 %, сократится разрыв между показателем безработицы на открытом и фиксированном рынке труда, вследствие чего можно будет реально оценить ситуацию на рынке труда, и, следовательно, ситуация на рынке труда будет прогнозируемой и управляемой.
Реализация мер в сфере здравоохранения позволит повысить качество оказания медицинской помощи, что приведет к снижению общей заболеваемости и больных социально значимыми болезнями. Смертность от туберкулеза к 2005 году снизится на 10 %. Произойдет снижение младенческой смертности до уровня 20,0 на 1000 родившихся.
В области образования        будут созданы условия для обеспечения подготовленности всех детей к школе. Будет достигнут стопроцентный охват детей школьного возраста обучением по программе средней школы, включая детей, нуждающихся в специализированном обучении. Улучшатся условия для получения среднего общего образования, что позволить повысить доступность всех уровней образования для детей и подростков. Повысится качество образовательных услуг. Будет завершена компьютеризация системы среднего образования. Информационные системы, компьютерные учебные программы и Интернет будут использоваться в учебно-воспитательном процессе. Снизится количество правонарушений, совершаемых подростками и молодежью. Укрепится материально-техническая база системы образования.

Әлеуметтiк қамтамасыз ету және әлеуметтiк қорғау саласында межеленген шараларды iске асыру халықтың тұрмысы төмен жiктерiнiң әл-ауқатын көтеруге қолайлы жағдай туғызады, осының нәтижесiнде кедейлiк деңгейi төмендеуiн күтуге болады. Аз қамтамасыз етiлген азаматтар саны 2001 жылғы жалпы халық санының 13,7 %-нан 2005 жылы 9,3 %-ға дейiн қысқарады. Жан басына шаққандағы орташа табысы кедейлiк шегi деңгейiнен төмен болатын облыстың барлық азаматтары атаулы әлеуметтiк көмек көрсету бағдарламасымен қамтылатын болады. Жалпы алғанда қоғамда моральдi-психологиялық ахуал жақсарады.
II БӨЛIМ. ӨНЕРКӘСIПТIК-ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ САЯСАТ
§ 1. МАҚСАТ
Iшкi және сыртқы нарықта бәсекеге жарамды энергетика және тау-кен өндiру салаларын, машина жасау кешенiн, мұнай-химия және металлургия өнеркәсiбiн тиiмдi дамыту есебiнен облыстың индустриялық кешенiн қалыптастыру.
Өнеркәсiп-технология саясатын жүзеге асыру жаңа технологияларды игеру, импорт алмастыру жөнiндегi жұмысты жандандыру, 9000 сериялы ISО халықаралық стандарттарға көшу және жаңа өткiзу нарығына шығу арқылы өнеркәсiп өндiрiсiн өсiру үшiн жағдай жасауды көздейдi.
Облыс өнеркәсiптiк-технологиялық саясатының қойған мақсатына қол жеткiзу үшiн екi кезең жоспарланып отыр.
37. Бiрiншi кезең 2002-2005 жылдар
Осы кезеңде өнеркәсiп қызметтiң негiзгi бағыттары жұмыс iстеп тұрған өндiрiстердi жаңарту мен техникалық қайта жабдықтау, салааралық кооперацияны дамыту, отандық товар өндiрушiлердi қорғау жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру және ғылымды қажетсiнетiн жаңа өндiрiстердi дамыту үшiн жағдай жасау арқылы шығарылатын өнiмнiң көлемiн көбейтуге бағытталған. Импорт алмастыру және 9000 сериялы ISО халықаралық стандарттарды енгiзу жөнiндегi iс-шараларды орындау жұмыстары жандандырылатын болады, бұл облыс кәсiпорындары шығаратын өнiмнiң сапасы мен бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеруге ықпал етедi.
38. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
Осы кезең дәстүрлi товарларды өткiзу көлемiн сақтау, жаңа даяр жоғары технологиялық товарларды шетке шығаруды көбейту, экспорт географиясын әлем нарығына тиiмдi жылжыта отырып кеңейту арқылы экономиканың өнеркәсiп секторын бұдан әрi дамытуды көздейдi.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Аймақтың өнеркәсiп әлуетi акциялардың бақылау пакетi шетел инвесторларының жеке меншiгiндегi экспортқа бейiмделген iрi өнеркәсiп компанияларын айқындайды. Олар 84 %-дан аса облыстық және 6,3% республикалық көлемде өнеркәсiп өсiмiн өндiредi. Олар - облыс экспорт әлуетiн, бәсекеге қабiлеттiлiк деңгейiн анықтайтын көмiр, электр және жылу қуаты, оларды жеткiзу, сазбалшық, ферроқорытпа, мұнайды қайта өңдеу өнiмдерi және тамақ өнiмдерi.

В сфере социального обеспечения и социальной защиты реализация намеченных мероприятий благоприятно отразится на благосостоянии неимущих слоев населения, вследствие чего можно ожидать снижение уровня бедности. Количество малообеспеченных граждан сократится с 13,7 % от общей численности населения в 2001 году до 9,3 % в 2005 году. Все граждане области, имеющие средний душевой доход ниже уровня черты бедности, будут охвачены программой оказания адресной социальной помощи. В целом произойдет улучшение морально-психологического климата в обществе.
Раздел II. ПРОМЫШЛЕННО ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА
1. ЦЕЛЬ
Формирование индустриального комплекса области за счет эффективного развития энергетической и горнодобывающей отраслей, машиностроительного комплекса, нефтехимической и металлургической промышленности, конкурентоспособных на внешнем и внутреннем рынках.
Реализация промышленно-технологической политики предполагает создание условий для роста промышленного производства путем освоения новых технологий, активизации работы по импортозамещению, перехода на международные стандарты серии ISO 9000 и выхода на новые рынки сбыта.
Достижение поставленной цели промышленно-технологической политики области планируется в два этапа.
37. Первый этап   2002-2005 годы
На данном этапе основные направления деятельности промышленности будут направлены на увеличение объемов выпускаемой продукции за счет модернизации и технического перевооружения действующих производств, развития межотраслевой кооперации, реализации комплекса мер по защите отечественных товаропроизводителей и создания условий для развития новых наукоемких производств. Будет активизирована работа по импортозамещению и выполнению мероприятий по внедрению международных стандартов серии ISO 9000, что позволит повысить качество и конкурентоспособность выпускаемой продукции предприятиями области.
38. Второй этап 2006-2010 годы
Данный этап предполагает дальнейшее развитие промышленного сектора экономики за счет сохранения объемов реализации традиционных товаров, увеличения доли экспорта новых готовых высокотехнологичных товаров, расширения географии экспорта за счет эффективного продвижения их на мировые рынки.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
Промышленный потенциал региона определяют крупные экспортоориентированные промышленные компании, контрольный пакет акций которых находится в частной собственности иностранных инвесторов. Ими производится более 84 % областного и 6,3 % республиканского объема промышленной продукции. Это уголь, электро- и теплоэнергия, услуги по их доставке, глинозем, ферросплавы, продукты нефтепереработки и продукты питания, которые определяют экспортный потенциал области, уровень конкурентоспособности.

Облыстың әлеуметтiк-экономикалық жағдайына 2000 жылға дейiнгi өнеркәсiп өндiрiсiнiң құлдырауы әсер еттi. 1996 жылдан 1999 жылға дейiн орташа жылдық құлдырау 7 % құрады. Оның басты себебi - шығарылатын өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiгi төмен. Iшкi нарықтан отандық азық-түлiк товарларын ығыстырып, импорт товарларына жол беру орын алды. өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өнiмi бағасының қалыптасқан үйлесiмсiздiгi ауыл шаруашылығы мен басқа салалардың кәсiпорындарында көлемдi қысқартуға әкелдi.
1995-1999 жылдардағы өнеркәсiп жұмысын талдау жеке салаларда көлемнiң әркелкi құлдырауын көрсетедi. Базалық салаларда халықты тiршiлiкпен қамтамасыз ету салаларына қарағанда құлдырау жылына орташа 2-3 есе төмен болды: электр энергетикасында - 8,1%, көмiр өнеркәсiбiнде - 8,6%, ал жеңiл өнеркәсiпте - 26,6%, тамақ - 20,3%.
Жалпы, 1995-2001 жылдары өнеркәсiпте өткiзiлген реформалар экспорт өнiмiн өндiрудi өсiру және өнiмнiң басқа түрлерiн өндiрудi тұрақтандыру үшiн жағдай жасауға, аймақтың экономикасын көтеру үшiн алғы шарт құруға ықпал еттi. 2000 жылдың басынан бастап нақты сектордың барлық салаларында өндiрiс көлемiнiң өсуi байқалады. өнеркәсiп өнiмiнiң нақты көлемi индексi (үй шаруашылығы секторының есебiмен) 2000 жылы 18,7 %-ға көбейдi. Облыстың өнеркәсiп кәсiпорындары 127,2 млрд.теңге сомасына өнiм өндiрдi.
Электр қуатын, газ бен суды өндiру мен тарату (нақты көлем индексi 120,4 % құрады), машина жасау (149 %), тау-кен өндiру (131,2 %), металлургия өнеркәсiбi (107,2 %), мұнай айдау (144,9 %) сияқты өнеркәсiп салаларында өндiрiс көлемi бiрқатар өстi.
Заттай көмiр өндiрудi 33,2 %, электр қуаты өндiрiсiн - 29,3 %, ферроқорытпаны - 8,4 %, сазбалшықты - 5,1%, мұнайды қайта өңдеу өнiмiн - 48,8 %, тракторлар мен бульдозерлердi - 56 %-ға өсiруге қол жеттi.
2001 жылы өндiрiс көлемiн көбейту беталысы сақталды. Жалпы, өнеркәсiп бойынша нақты көлем индексi үй шаруашылығымен қоса алғанда 112,0 % құрады.
Өндiрiстiң өсу нүктесi. қазiргi уақытта өңдеу секторының үлесi басым өнеркәсiп құрылымы қалыптасты - 63,8%, оның iшiнде металлургия өнеркәсiбi - 47,8%, мұнай айдау - 3,6% құрайды. Тау-кен өндiру өнеркәсiбi - 15,4%, электр қуатын, газ бен суды өндiру мен тарату - 20,8% құрайды.
Павлодар облысы бойынша өнеркәсiп өндiрiсiнiң өсiмi тұрақты жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар көлемiнiң көбеюi нәтижесiнде қалыптасты, олар мыналар:

Определяющее воздействие на социально-экономическую ситуацию в области оказал спад промышленного производства, продолжавшийся до 2000 года. За период с 1996 по 1999 годы среднегодовой спад составил 7 %. Главная причина низкая конкурентоспособность выпускаемой продукции. Продолжались процессы вытеснения отечественных продовольственных товаров с внутренних рынков импортными аналогами. Сложившийся дисбаланс цен на продукцию промышленности и сельского хозяйства обусловил сокращение объемов на предприятиях сельскохозяйственного профиля и других отраслей.
Анализ работы промышленности за период 1995 - 1999 годы свидетельствует о неравномерности падения объемов в отдельных отраслях. Так, в базовых отраслях в среднем за год падение было в 2-3 раза ниже, чем в отраслях жизнеобеспечения населения: в электроэнергетике 8,1 %, угольной промышленности 8,6 %, тогда как в легкой 26,6 %, пищевой 20,3 %.
В целом, проведенные в промышленности в 1995 - 2001 годах реформы позволили создать условия для роста производства экспортной продукции и стабилизации производства других видов продукции, создали предпосылки для подъема экономики региона. С начала 2000 года наблюдается поступательное увеличение объемов производства почти во всех отраслях реального сектора. Индекс физического объема промышленной продукции (с учетом сектора домашних хозяйств) увеличился в 2000 году на 18,7 %. Промышленными предприятиями области произведено продукции на сумму 127,2 млрд. тенге.
Наиболее значительно возросли объемы производства в таких отраслях промышленности, как производство и распределение электроэнергии, газа и воды (индекс физического объема составил 120,4 %), машиностроение (149 %), горнодобывающая (131,2 %), металлургическая промышленность (107,2 %), перегонка нефти (144,9 %).
В натуральном выражении достигнут прирост добычи угля на 33,2 %, производства электроэнергии - 29,3 %, ферросплавов - 8,4 %, глинозема - 5,1 %, продуктов переработки нефти - 48,8 %, тракторов и бульдозеров на 56 %.
В 2001 году сохранилась тенденция увеличения объемов производства. В целом по промышленности индекс физического объема с учетом домашнего хозяйства составил 112,0 %.
Точки роста производства.  В настоящее время сложилась структура промышленности с преобладающей долей обрабатывающего сектора - 63,8 %, из него металлургическая промышленность составляет 47,8 %, перегонка нефти 3,6 %. Горнодобывающая промышленность составляет 15,4 %, производство и распределение электроэнергии, газа и воды 20,8 %.
Прирост промышленного производства по Павлодарской области сложился в результате увеличения объемов стабильно работающих предприятий, которые представлены:

тау-кен өндiру саласында - "Богатырь Аксес Көмiр" ЖШС-ның, тиiстi сектор көлемiнде ең үлкен үлесi бар (71,5%). Кәсiпорынның өндiрiс қуаты жылына 50,0 млн.тонна көмiр өндiрудi құрайды. Көмiр кенiшiнiң тұрақты жұмысы 2001 жылмен салыстырғанда 24,3% және 39,0%-ға өндiрiс көлемiн көбейтiп, 2005 жылы көмiр өндiрiсiн 42,0 млн. тоннаға, 2010 жылы 47,0 млн.тоннаға жеткiзуге ықпал етедi.
Жалпы, тау-кен өндiрiсiндегi көмiр кенiштерiнiң тұрақты жұмысы, 2001 жылмен салыстырғанда 23,0% және 32,0%-ға өндiрiс көлемiн көбейтiп, 2005 жылы көмiр өндiрiсiн 65,0 млн.тоннаға, 2010 жылы 72,0 млн.тоннаға жеткiзуге ықпал етедi. Тоғыз жыл iшiнде көмiр өндiрудiң орташа жылдық өсiмi 3,6% құрайды. Көмiр өткiзу нарығын кеңейтуге, сондай-ақ техникалық iс-шараларды орындауға басты мән берiлетiн болады.
Металлургия өңдеу өнеркәсiбiнде жалпы өнеркәсiп өндiрiсi көлемiнiң 74,9% құрайды. "қазақстан алюминийi" ААҚ металлургиядағы үлесi - 34,7%. Кәсiпорында сазбалшықты бұдан әрi өндiру 2005 жылы 2001 жылмен салыстырғанда 17 % өсiм бередi. 2010 жылы бұл көлем 2005 жылдың деңгейiнде қалып, өндiрiс қуатын 100 %-ға жүктеуге байланысты 1440,0 мың тонна құрайды. Электролиз цехы бойынша жоспарланып отырған жобалау қуаты жылына бастапқы алюминийдiң 240 мың тоннасын құрайды, қолдануға кiрiсу 2005 жылы көзделiп отыр.
"Казхром" ҰАК ААҚ-ның "Ақсу ферроқорытпа заводы" филиалы - металлургия өндiрiсi көлемiндегi үлесi 40,9% құрайды. 2005 жылға қарай ферроқорытпа өндiрiсiнiң көлемi 2001 жылмен салыстырғанда 18,2%, 2010 жылы - 20,0% өседi және қуатты толық жүктегенде 1032,0 мың тонна құрайды.
Өңдеу саласындағы машиналар мен құрал-жабдықтар өндiрiсi 1,9% құрайды, "қазақстантрактор" ААҚ осы салада 51,0%, "Павлодар машина жасау заводы" ААҚ - 11,3% құрайды. "қазақстантрактор" ААҚ-ы 2005 жылы трактор өндiрiсiн 2001 жылмен салыстырғанда 3 есе өсiредi және 2000 трактор құрайды, 2010 жылы көлемi 2005 жылдың деңгейiнде қалады.
Мұнай айдау - 3,6%, "Павлодар мұнай-химия заводы" ААқ бұл салада 94,5% құрайды. өндiрiс қуаттары жылына 7,5 млн.тонна мұнайды қайта өндiруге ықпал етедi. 2001 жылы мұнайды қайта өңдеу өнiмдерi өндiрiсiнiң көлемi 90,3%-ға өстi. Жоспарланып отырған көлемдер 2002-2010 жылдары жыл сайын 2000,0 мың тонна құрайтын болады және 2001 жылдың деңгейiнде қалады, бұл кәсiпорынның алыс-берiс шикiзатпен жұмыс iстеуiне байланысты, кәсiпорын көлемiнiң өсуiн өз бетiмен қарастырылмайды. Шикiзат жеткiзушi "МаңғыстауМұнайГаз" Ақ болып табылады.
Аймақта пайдалы қазбалардың бай кен орнының бар болуы облыс экономикасы үшiн өңдеу, тау-кен өндiру өнеркәсiбiнiң басым мәнiн бұдан әрi тереңдетедi. Бұдан басқа, аймақтың даму келешегi электр қуатын өндiрудi арттырумен байланысты.

в горнодобывающей отрасли -  ТОО "Богатырь Аксес Комир" с самой высокой долей в объеме соответствующего сектора (71,5 %). Производственные мощности предприятия составляют 50,0 млн. тонн добычи угля в год. Стабильная работа угольного разреза позволит довести добычу угля в 2005 году до 42,0 млн. тонн и 47,0 млн. тонн в 2010 году, увеличив объемы производства по сравнению с 2001 годом на 24,3 % и на 39,0 % соответственно.
В целом в горнодобывающей промышленности стабильная работа угольных разрезов позволит довести добычу угля в 2005 году до 65,0 млн. тонн и 72,0 млн. тонн в 2010 году, увеличив объемы производства по сравнению с 2001 годом на 23,0 % и 32,0 % соответственно. Среднегодовой прирост добычи угля за девять лет составит 3,6 %. Основное значение будет иметь расширение рынка сбыта угля, а также выполнение технических мероприятий.
Металлургия -  в обрабатывающей промышленности составляет 74,9 % от общего объема промышленного производства. Доля в металлургии ОАО "Алюминий Казахстана" 34,7 %. Дальнейшее производство глинозема на предприятии даст прирост в 2005 году относительно 2001 года 17 %. В 2010 году объемы останутся на уровне 2005 года и составят 1440,0 тыс. тонн в связи с загрузкой производственных мощностей на 100 %. Планируемая проектная мощность по электролизному цеху составляет 240 тыс. тонн в год первичного алюминия, предполагаемый ввод в действие - 2005 год.
Филиал "Аксуский завод ферросплавов" ОАО ТНК "Казхром" - доля в объеме производства металлургии составляет 40,9 %. К 2005 году на 18,2 % увеличится объем производства ферросплавов по сравнению с 2001 годом, в 2010 году на 20,0 % соответственно и составит 1032,0 тыс. тонн при полной загрузке мощностей.
Производство машин и оборудования -  в обрабатывающей отрасли составляет 1,9 %, ОАО "Казахстантрактор" в данной отрасли занимает 51 %, ОАО "Павлодарский машиностроительный завод" 11,3 %. Производство тракторов в ОАО "Казахстантрактор" увеличится в 2005 году по сравнению с 2001 годом в 3 раза и составит 2000 тракторов, в 2010 году объемы останутся на уровне 2005 года.
Перегонка нефти -  3,6 %,   ОАО "Павлодарский нефтехимический завод" в данной отрасли составляет 94,5 %. Производственные мощности позволяют перерабатывать нефть в количестве 7,5 млн. тонн в год. За 2001 год объемы производства продуктов переработки нефти возросли на 90,3 %. Планируемые объемы в 2002 - 2010 годах составят 2000,0 тыс. тонн ежегодно и останутся на уровне 2001 года, в связи с тем, что предприятие работает на давальческом сырье, рост объема предприятие самостоятельно не рассматривает. Поставщиком сырья является АО "МангыстауМунайГаз".
Наличие в регионе богатых месторождений полезных ископаемых обуславливает и в дальнейшем приоритетное значение для экономики области обрабатывающей, горнодобывающей промышленности. Кроме того, перспективы развития региона связаны с увеличением выработки электроэнергии.

Облыс қазақстанның жетекшi тау-кен өндiрушi аймақтарының бiрi болып табылады. Мұнда елдегi көмiрдiң баланстық қорларының 35%-ға жуығы, 9,4% - алтын, 3,7% - мыс, 2,3% - молибден, 0,9% - мырыш, 0,3% - қорғасын шоғырланған. Аймақ аумағындағы зерттелген барлығы 115 қатты пайдалы қазбалар кен орнының 48-i пайдаланылады. Басқа кен орындарын бұдан әрi зерттеу үшiн инвестор iздестiрiлуде. Облыс экономикасын қалыптастыру үшiн табиғи ресурстардың үлкен қоры, әсiресе, Екiбастұз тас көмiр (баланстық қорлары - 10,5 млрд.тонна) және Майкөбен қызыл көмiр (2,2 млрд.тонна) бассейндерi негiз болды. Зерттеуге келешегi бар жалпы қоры 2,3 млрд.тоннадай Баянауыл және Май аудандарында орналасқан 9 көмiр кен орны жатады. Облыстың резервтiк кен орындарының жалпы қоры үш миллиард тоннаға жуық болады.
Облыста жалпы таралған пайдалы қазбалардың елеулi ресурстары бар, олардың негiзiнде өндiру мен қайта өндiру жөнiнде бiрқатар кәсiпорындар жұмыс iстейдi.
Металл пайдалы қазбалардың 18 кен орны бойынша қорлар есепке алынды. Олардың барлығында алтынның баланстық қоры, бұдан басқа, 15-де - күмiс, 7 - мыс, 6 - қорғасын мен мырыш, 4 - селен мен теллур, 3 - индий мен кадмий, 1 - молибден мен рений қорлары бар. Олардағы алтын қоры 585 тоннаға, мыс - 9,2 млн.тоннаға, қорғасын - 1,5 млн.тоннаға және мырыш - 0,9 млн.тоннаға бағаланады.
Металл емес пайдалы қазбалардың 97 кен орны бойынша қорлар есепке алынды, оның iшiнде 42 - кiрпiш шикiзаты, 13 - ас тұзы, 5 - құм-гравий материалы, 6 - барит, 5 - цемент шикiзаты, 4 - құрылыс құмы, 4 - натрий сульфаты, 4 - керамзит шикiзаты, 2 - магний тұзы, 1 - флюс әгi, 1 - шыны құм қоры бар. Бұдан басқа, облыста шикiзаттың басқа түрлерiнiң жеке кен орындары бар - барит, силикобарит, флюорит, гипс және басқалар, бұлардың әзiрше өнеркәсiптiк мәнi жоқ
Облыстағы қатты пайдалы қазбалардың негiзгi түрлерi бойынша баланстық қорлардың әлуеттi алыну құндылығы 460,5 млрд.АқШ долларын, ал болжалды ресурстардың - 137,4 млрд. АқШ долларын құрайды. Облыстың жер қойнауы байлығының баланстық және болжамдық ресурстары бойынша барлығы ең кем дегенде 598 млрд.АқШ долларына бағаланады.
Несиелiк ресурстарға сұраныс, жобалар бойынша инвестициялар тарту. Жұмыс iстеп тұрған өндiрiстердi техникалық жаңарту және ғылымды қажетсiнетiн жаңа өндiрiстердi дамыту үшiн жағдай жасау, жұмыс орындарын көбейту мақсатында облысқа инвестиция тарту жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде.
Басым инвестициялық жобалардың тiзбесi әзiрлендi және ол тиiстi республикалық органдарға, министрлiктерге, қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Инвестициялар жөнiндегi комитетiне, "Қазақстанның даму банкi" ЖАҚ-на жiберiлдi.

Область является одним из ведущих горнодобывающих регионов Казахстана. Здесь сосредоточено около 35 % балансовых запасов угля страны, 9,4 % - золота, 3,7 % - меди, 2,3 % - молибдена, 0,9 % - цинка, 0,3 % - свинца. Всего из 115 разведанных на территории региона месторождений твердых полезных ископаемых в эксплуатации находится 48. Проводится работа по поиску инвесторов для дальнейшей разработки других месторождений. Основой для формирования экономики области послужили большие запасы природных ресурсов и, прежде всего, угля Экибастузского каменноугольного (балансовые запасы 10,5 млрд. тонн) и Майкубенского буроугольного (2,2 млрд. тонн) бассейнов. Перспективными для разработки являются 9 месторождений угля, расположенных в Баянаульском и Майском районах с общими запасами порядка 2,3 млрд. тонн. Общие запасы резервных угольных месторождений области составляют около трех млрд. тонн.
Область располагает значительными ресурсами общераспространенных полезных ископаемых, на базе которых работает ряд предприятий по их добыче и переработке.
Учтены запасы по 18 месторождениям металлических полезных ископаемых. Все они содержат балансовые запасы золота, кроме того, в 15 имеются запасы серебра, в 7 - меди, в 6 - свинца и цинка, в 4 - селена и теллура, в 3 - индия и кадмия, в 1 - молибдена и рения. Запасы золота в них оцениваются в 585 тонн, меди - в 9,2 млн., свинца - в 1,5 млн., и цинка - в 0,9 млн. тонн.
Учтены запасы по 97 месторождениям неметаллических полезных ископаемых, в том числе 42 - кирпичного сырья, 13 - поваренной соли, 5- песчано-гравийного материала, 6 - барита, 5 - цементного сырья, 4 - строительных песков, 4 - сульфата натрия, 4 - керамзитового сырья, 2 - магниевых солей, 1- флюсовых известняков, 1- стекольных песков. Кроме того, в области имеются самостоятельные месторождения других видов сырья - барита, силикобарита, флюорита, гипса и других, которые пока не имеют промышленного значения.
Потенциальная извлекаемая ценность балансовых запасов по основным видам твердых полезных ископаемых области составляет 460,5 млрд. долларов США, прогнозных ресурсов - 137,4 млрд. долларов США. Всего по балансовым и прогнозным ресурсам богатства недр области оцениваются, как минимум, в 598 млрд. долларов США.
Спрос на кредитные ресурсы, привлечение инвестиций по проектам.  С целью технического обновления действующих и создания условий для развития новых наукоемких производств, увеличения рабочих мест проводится работа по привлечению инвестиций в область. Разработан перечень приоритетных инвестиционных проектов, который направлен в соответствующие республиканские органы, министерства, Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан, ЗАО "Банк развития Казахстана".

2002-2010 жылдары "Қазақстантрактор" ААҚ-да ауыл шаруашылығы техникасының жаңа басты түрлерiн (Т-95.4 шынжыр табанды трактор, класы 1,4 т.с. доңғалақты трактор, тракторларға трансмиссиялар, сепкiш, тiркемелi кең ауқымды орақ) игеру жоспарланып отыр, бұл кооперация бойынша республиканың 46 кәсiпорнын тартып, 8000 жұмыс орнын құруға ықпал етедi. Осы техника 45,0 млн.АҚШ доллары көлемiнде несие қорын алу арқылы игерiледi. Оның көздерi тiкелей инвестициялар, екiншi деңгейдегi банктер бола алады.
"Павлодар машина жасау заводы" ААқ-да мынадай жүк көтергiш жабдықтар өндiру көзделуде: жүк көтергiштiгi 50 және одан көп тонналы және арнайы жалпы қолданылатын электрлi төрттағанды крандар; жүк көтергiштiгi 16 тонна "КамАЗ" автомобилi негiзiндегi автомобиль крандары; жүк көтергiштiгi әр түрлi iлмелi және таянышты кран-балкалар; әр түрлi тальдар; жел насостары бар қондырғылар. Осы техниканы игеру 1000 жұмыс орнын құруға ықпал етедi. Осы мақсатқа 5,0 млн.АқШ доллары сомасында несие қорлары қажет. Оның көздерi тiкелей инвестициялар, екiншi деңгейдегi банктер бола алады.
"Қазақстан алюминий" ААҚ сазбалшық өндiруде қуатты толық жүктеуге қол жеткiздi. Республикада түстi металлургия алюминийдiң кiшi саласы бойынша концепцияны өзгертiп, импорттың орнын басатын өндiрiстер: металл алюминийi және оның негiзiнде алюминийдi жаймалау, құрылыс конструкциясы және т.б. құру көзделген. Облыста электролиз өндiрiсiн iске қосу қосымша 5000 жұмыс орнын құруға ықпал етедi. Тұрақты жұмыс iстеп тұрған өндiрiсте жұмыс орындарын құру сауда және қызмет көрсету, тұрғын үй құрылысы iлеспе салаларын кеңейтуге әкеледi. Несие қорларын тарту көздерi тiкелей инвестициялар бола алады.
"Павлодар химия заводы" ААқ-да сұйық хлор және каустик содасын өндiру 1200 жаңа жұмыс орнын құруға ықпал етедi, қажеттi инвестиция көлемi 42,5 млн.АқШ долларын құрайды. Несие қорлары екiншi деңгейдегi банктер, тiкелей инвестициялар есебiнен тартылатын болады.
"Казхром" ҰАҚ ААҚ-ның "Ақсу ферроқорытпа заводы" филиалында қазiргi уақытта құрыш өндiру мәселесi қаралуда. Жобаны техника-экономикалық негiздеу жұмыстары жүрiп жатыр. Жобаның құны әлi анықталған жоқ. Несие қорларын тарту көздерi тiкелей инвестициялар бола алады.
"Эмальпровод" ЖШС мұнай саласы үшiн резинамен оқшауланған икiмдi кабель өндiрiсiнiң жобасын әзiрледi. Осы жобаны ұйымдастыру импорт өнiмiнен бас тартуға жеткiзедi. қажеттi инвестиция көлемi 4,0 млн.АқШ долларын құрайды (5 жылға несие) инвестициялау екiншi деңгейдегi банктер есебiнен жүзеге асырылады.

В 2002 - 2010 годах планируется освоение в ОАО "Казахстантрактор" пяти новых видов сельскохозяйственной техники (гусеничный трактор Т-95.4, колесный трактор класса 1,4 т.с., трансмиссия к тракторам, сеялка, прицепная валковая широкозахватная жатка), что позволит привлечь по кооперации 46 предприятий республики и создать 8000 рабочих мест. Освоение данной техники будет осуществляться за счет получения кредитных ресурсов в размере 45,0 млн. долларов США. Источниками могут быть прямые инвестиции, банки второго уровня.
В ОАО "Павлодарский машиностроительный завод" предусматривается производство грузоподъемного оборудования: кранов мостовых электрических общего назначения грузоподъемностью 50 и более тонн и специальных; кранов автомобильных на базе автомашины "КамАЗ" грузоподъемностью 16 тонн; кран-балок подвесных и опорных различной грузоподъемности; талей различных; ветронасосных установок. Освоение данной техники позволит создать до 1000 рабочих мест. Для этих целей необходимы кредитные ресурсы в сумме 5,0 млн. долларов США. Источниками могут быть прямые инвестиции, банки второго уровня.
ОАО "Алюминий Казахстана" достигло полной загрузки мощностей по производству глинозема. В республике предусмотрено изменить концепцию в отношении алюминиевой подотрасли цветной металлургии и создать импортозамещающие производства: металлического алюминия и на его основе алюминиевого проката, строительных конструкций и так далее. Пуск электролизного производства в области позволит дополнительно создать до 5000 рабочих мест. Расширение рабочих мест на постоянно действующем производстве повлечет расширение сопутствующей сферы торговли и услуг, жилищного строительства. Источниками привлечения кредитных ресурсов могут быть прямые инвестиции.
Организация производства хлора жидкого и соды каустической в ОАО "Павлодарский химический завод" позволит открыть 1200 новых рабочих мест, объем требуемых инвестиций составляет 42,5 млн. долларов США. Привлечение кредитных ресурсов будет осуществляться за счет банков второго уровня, прямых инвестиций.
В филиале "Аксуский завод ферросплавов" ОАО ТНК "Казхром" в настоящее время прорабатывается вопрос производства легированных сталей. Ведется работа по технико-экономическому обоснованию проекта.   Стоимость проекта в данное время не определена. Источниками привлечения кредитных ресурсов могут быть прямые инвестиции.
ТОО "Эмальпровод" разработало проект производства гибких кабелей с резиновой изоляцией для нефтяной отрасли. Организация данного проекта позволит отказаться от импорта аналогичной продукции. Объем требуемых инвестиций составляет 4,0 млн. долларов США (кредит сроком на 5 лет), инвестирование будет осуществляться за счет банков второго уровня.

"Иртышлеспорм" ЖАҚ-да ауқымды ағаштан бұйым өндiру жоспарланып отыр, бизнес-жобасы дайын, оны жүзеге асыру аймақта өңдеу саласының дамуын тездетедi, жаңа 150 жұмыс орнын құруға ықпал етедi. Жоба жоғары сапалы кең ассортименттi ағаш өнiмiн шығаруды ұлғайтуға, ағашты қайта өңдеудiң алдыңғы қатарлы технологиясын енгiзуге бағытталған. Жобаны жүзеге асыруға қажеттi инвестиция - 15 млн. АҚШ доллары екiншi деңгейдегi банктер есебiнен тартылады.
Облыста қазiргi уақытта қолданылып жүрген "Павлодар облысының минералды қорлары және оларды 1999-2003 жылдары қолдану келешегi" бағдарламасы облыстың минералдық-шикiзат кешенiне отандық және шетел инвестицияларын бұдан әрi тартуға, минерал әлуетiн қолдануды қарқындандыруға, халықты жұмыспен қамтамасыз ету деңгейiн көтеруге бағытталған.
Облыстың минералдық кешенiн дамытудың негiзгi бағыттарының iшiнде Бозшакөл мыс-молибден рудасы кен орнын игерудi бастау, алтын, полиметалл, мұнай, газ және басқа пайдалы қазбалар iздеуге арналған геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзу, көмiр мен руданы өндiру және қайта өңдеу жөнiндегi жаңа технологияларды енгiзу бар.
Минералдың әлуеттiк қолданылу деңгейiн көтерудегi басым бағыт неғұрлым жоғары деңгейде даярланған өнiм өндiру болып табылады. "Габбро" қаптауыш тасынан, мрамордан жасалған қаптауыш плиталардан, сәндiк-қаптауыш тастардан әзiрленген бұйымдарды шығару, отқа төзiмдi саздан жасалған керамикалық бұйымдар өндiрiсi қарқынды дамитын болады. Жергiлiктi құрылыс материалдарын қолдануды кеңейту үшiн облыстың жер қойнауын пайдалану және құрылыс индустриясы кәсiпорындары республикалық бағдарламаларға  импорт алмастыру, автожолдар, "Астананың гүлденуi - қазақстанның гүлденуi" мемлекеттiк бағдарламасына белсендi қатысып жүр.
Республикалық салалық бағдарламалардың аймақтық бағдарламалармен ұштасуы. Республикалық салалық бағдарламаларға сәйкес облыста аймақтық мәселелердi шешуге бағытталған бағдарламалар әзiрлендi.
Республикалық салалық бағдарламаларға сәйкес облыста 2002-2005 жылдарға арналған импорт алмастыру және өнiмнiң сапасын көтеру жөнiндегi аймақтық бағдарламасының жобасы әзiрлендi. Бағдарламада облыс кәсiпорындары шығаратын товарлар мен қызмет көрсетудiң сапасы мен қауiпсiздiгiн жақсартуға бағытталған саясат жүргiзу, өнiмнiң бәсекеге жарамдығын көтеру, iшкi және сыртқы өткiзу нарығын кеңейту, импорттың орнын басу жөнiндегi шараларды жүзеге асыру, өндiрiстi ынталандыру шаралары мен тетiктерiн енгiзу көзделген.
Бағдарламаны жүзеге асыру:
өнеркәсiп өндiрiсiн тұрақтандыру мен бұдан әрi дамуын қамтамасыз етуге;
сыртқы және iшкi кооперацияны оңтайландыруға, облыс кәсiпорындары мен республика кәсiпорындары арасында өндiрiстiк байланыстарды қалпына келтiруге;
шығарылатын өнiмнiң сапасы мен бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеруге, товардың экспорт және импорт құрылымын өзгертуге;
жаңа жұмыс орындарын құру арқылы әлеуметтiк жағдайды жақсартуға ықпал етедi.
2002 жылы импорт алмастырудың Республикалық Бағдарламасын жүзеге асыруға облыстың 22 iрi және орта кәсiпорны қатынасты. Бiр жылда 1,4 млрд. теңгеге өнiм жөнелтiлдi. Осы бағдарлама аясындағы келiсiм-шарт жасау жұмыстары жалғасуда.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 17 шiлдедегi "Тоқтап тұрған кәсiпорындар мен тиiмдiлiгi төмен өндiрiстердi саралау және бұдан кейiн оларды белгiленген тәртiпте шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне берудiң 2001-2005 жылдарға арналған салалық бағдарламасы туралы" N 969 қаулысын жүзеге асыру мақсатында облыста осы бағдарламаның iс-шараларын орындау Сызбасы әзiрлендi.
Облыста республикалық бағдарламаны орындауда облыс әкiмiнiң 2001 жылғы 4 сәуiрдегi N 72 шешiмiмен бекiтiлген "Машина жасау кешенiн дамытудың 2001-2003 жылдарға арналған бағдарламасы" жүзеге асырылып отыр. Бағдарламада Республикалық Бағдарламамен қабылданған мақсаттар, мiндеттер және басымдықтарға (үкiметтiң 2000 жылғы 5 қыркүйектегi N 1347 қаулысы) сәйкес аймақтық деңгейдегi машина жасау кешенiн дамытудың мақсаттарына жету, мiндеттерiн шешу және басымдықтарын жүзеге асыру көзделген.
Осыған байланысты, облыстық Бағдарламаның негiзгi мақсаттары: машина жасау саласында өндiрiстi тұрақтандыру және бұдан әрi дамытуды қамтамасыз ету, өндiрiстiк-техникалық өнiмдi шығаруды кеңейту болып табылады.
Мақсатқа сәйкес мына мiндеттер шешiледi:
өндiрiстi тұрақтандыру мен дамыту үшiн жағдай жасау;
неғұрлым келешектi өндiрiстi айқындау және оларды жиылған өндiрiстiк әлует есебiнен енгiзу;
машина жасау өнiмiнiң түпкiлiктi түрiн шығаруды ұлғайту;
өнiм номенклатурасын жаңарту және кеңейту, тұтынушылық қасиеттерi мен сапасын жақсарту арқылы бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеру;
шетел фирмаларымен бiрлескен кәсiпорындар құруға жәрдемдесу;
озық технологиялар мен ғылымды қажетсiнетiн жаңа өндiрiстер енгiзудi ынталандыру;
ғылыми конструкторлық-технологиялық әлуеттi қалпына келтiрудi, ғылыми-техникалық орталықтар құруға қоса, машина жасау өндiрiсiнiң дамыған инфрақұрылымын құру.
Бағдарламаны жүзеге асырудың негiзгi принциптерi:
өнiмнiң iшкi және сыртқы нарықтағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету;
өнiм өндiрiсiнiң экономикалық тиiмдiлiгi;
импортты алмастыру;
шарттар мен қаржылық қорлардан туындайтын жүзеге асыру кезеңдерi.
Облыста машина жасау кешенiн дамытудың негiзгi басымдықтары:
тракторлы машина жасау (шынжыр табанды және доңғалақты тракторлар);
ауыл шаруашылығы машина жасау (сепкiштер, тырмалар, топырақ баптаулар, орақтар, сусепкiштер);
жүк көтергiш жабдық (жүк көтергiштiгi 50 тоннаға дейiнгi автокрандар, жүк көтергiштiгi жоғарылатылған аспалы және төрттағанды крандар, электр тальдерi);
мұнай-газ саласы үшiн жабдықтар өндiру;
сауда жабдықтарын өндiру.
Фармацевтикалық және медициналық өнеркәсiптi дамытудың келешектегi бағыттары Мемлекеттiк бағдарламаның негiзгi мақсатынан шығады  жеке өндiрiс қуаттарын, шикiзат ресурстарын, ғылыми-техникалық әлуеттi неғұрлым толық қолдану және қазiргi технологиялар негiзiнде жаңа фармацевтикалық өндiрiстер құру жолымен қазақстан Республикасының дәрi-дәрмек импортына тәуелдiгiн жоспарлы төмендету.
Осыған байланысты, Павлодардың фармацевтика заводы қайта құрылып, дәрi-дәрмектiк заттарды орайтын жаңа жабдық: блистер және стрип-машиналары сатып алынды, олар дайын дәрi-дәрмектiк заттарды шығарып қана қоймай, орайды.
Фармзавод дәрi-дәрмектiк заттардың 20-дан аса түрiн шығарады.
Облыстың фармацевтика өнеркәсiбiнiң негiзгi бағыты Қазақстан Республикасында шығарылмайтын дәрi-дәрмектiк заттарды шығару болып табылады, мынадай топтардағы препараттарды шығаруды игеру көзделiп отыр:
жүрек-тамыр; қант ауруына қарсы; витаминдер; асқазан-шек; туберкулезге қарсы; орталық нерв жүйесi аурулары; iсiнуге қарсы.
Шағын лабораториялар үшiн жаңа жабдық алу көзделiп отыр.

В ЗАО "Иртышлеспром" планируется создание производства изделий из массивной древесины, подготовлен бизнес-проект, реализация которого ускорит развитие обрабатывающей отрасли в регионе, позволит создать 150 новых рабочих мест. Проект направлен на увеличение выпуска древесной продукции широкого ассортимента высокого качества, внедрение передовой технологии переработки древесины. Требуемые инвестиции на реализацию проекта - 15 млн. долларов США за счет банков второго уровня.
Действующая в настоящее время в области программа "Минеральные ресурсы Павлодарской области и перспективы их использования в 1999-2003 годах" нацелена на дальнейшее привлечение как отечественных, так и иностранных инвестиций в минерально-сырьевой комплекс области, интенсификацию использования минерального потенциала, повышение уровня занятости населения.
В числе основных направлений в развитии минерального комплекса области - начало освоения Бощекульского месторождения медно-молибденовых руд, проведение геологоразведочных работ на поиск золота, полиметаллов, нефти, газа и других полезных ископаемых, внедрение новых технологий по добыче и переработке угля и руды.
Приоритетным направлением в повышении уровня использования минерального потенциала является организация производства продукции более высокого уровня готовности. Будет наращиваться выпуск изделий из облицовочного камня "габбро", облицовочных плит из мрамора, декоративно-облицовочного камня, организовано производство керамических изделий из огнеупорных глин. Для расширения использования местных строительных материалов предприятия недропользования и стройиндустрии области продолжат активное участие в республиканских программах - импортозамещения, автодорог и государственной программе "Расцвет Астаны расцвет Казахстана".
Увязка республиканских отраслевых программ с региональными.  В соответствии с республиканскими отраслевыми программами в области разработаны программы, направленные на решение проблем регионального значения.
В соответствии с республиканской отраслевой программой в области разработан проект региональной программы импортозамещения и повышения качества продукции на 2002-2005 годы. Программа предусматривает проведение политики, направленной на улучшение качества и безопасности товаров и услуг, производимых предприятиями области, повышение конкурентоспособности продукции, расширение внутренних и внешних рынков сбыта, реализацию мер по импортозамещению, внедрению мер и механизмов стимулирования производства.
Реализация программы позволит:
стабилизировать и обеспечить дальнейшее развитие промышленного производства;
оптимизировать внешнюю и внутреннюю кооперацию, наладить производственные связи между предприятиями области и предприятиями республики;
повысить качество и конкурентоспособность выпускаемой продукции, изменить структуру экспорта и импорта товаров;
улучшить социальную обстановку путем создания новых рабочих мест.
В реализации республиканской программы импортозамещения в 2001 году участвовали 22 крупных и средних предприятия области. За год отгружено продукции на 1,4 млрд. тенге. Работа по заключению договоров в рамках данной программы продолжается.
В целях реализации "Отраслевой программы сегментации простаивающих предприятий и малоэффективных производств и последующей передачи их в установленном порядке субъектам малого предпринимательства на 2001-2005 годы", утвержденной  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17.07.2001 года N 969, в области разработана Схема реализации мероприятий данной программы.
Во исполнение республиканской программы в области реализуется "Программа развития машиностроительного комплекса на 2001-2003 годы", утвержденная решением акима области от 2.04.2001 года N 72. Программа предусматривает достижение целей, решение задач и осуществление приоритетов развития машиностроительного комплекса на региональном уровне в соответствии с целями, задачами и приоритетами, принятыми в республиканской Программе ( постановление Правительства от 5 сентября 2000 года, N 1347).
В связи с этим, основными целями областной Программы являются: стабилизация и обеспечение дальнейшего развития производства в машиностроительной отрасли, расширение выпуска продукции производственно-технического назначения.
В соответствии с целью решаются следующие задачи:
создание условий для стабилизации и развития производства;
выявление наиболее перспективных производств и их внедрение с учетом накопленного производственного потенциала;
увеличение выпуска конечных видов машиностроительной продукции;
обновление и расширение номенклатуры продукции, повышение конкурентоспособности за счет улучшения потребительских свойств и качества;
содействие в создании совместных предприятий с зарубежными фирмами;
стимулирование внедрения передовых технологий и новых наукоемких производств;
создание развитой инфраструктуры машиностроительного производства, включая восстановление научного конструкторско-технологического потенциала, создание научно-технических центров.
Основные принципы реализации Программы:
обеспечение конкурентоспособности продукции на внутреннем и внешнем рынках;
экономическая эффективность производства продукции;
импортозамещение;
поэтапность реализации, исходя из условий и финансовых ресурсов.
Основные приоритеты развития машиностроительного комплекса области:
тракторное машиностроение (гусеничные и колесные тракторы);
сельскохозяйственное машиностроение (сеялки, плуги, бороны, культиваторы, косилки, опрыскиватели);
грузоподъемное оборудование (автокраны грузоподъемностью до 50 тонн, мостовые и козловые краны повышенной грузоподъемности, электрические тали);
производство оборудования для нефтегазовой отрасли;
производство торгового оборудования.
Перспективные направления развития фармацевтической и медицинской промышленности исходят из основной цели Государственной программы - планомерное снижение зависимости Республики Казахстан от импорта лекарственных средств путем более полного использования собственных производственных мощностей, сырьевых ресурсов, научно-технического потенциала и создания новых фармацевтических производств на базе современных технологий.
В соответствии с этим на фармацевтическом заводе города Павлодара была проведена реконструкция и приобретено новое оборудование по упаковке лекарственных препаратов: блистер- и стрип- машины, что позволит не только производить, но и упаковывать уже готовые лекарственные препараты. Фармзавод выпускает свыше 20 наименований лекарственных препаратов.
Основным направлением фармацевтической промышленности области является выпуск лекарственных препаратов, которые не производятся в Республике Казахстан, предполагается освоить выпуск по следующим группам препаратов: сердечно-сосудистые; противодиабетические; витамины; желудочно-кишечные; противотуберкулезные; заболевания центральной нервной системы; противовоспалительные.
Предполагается приобретение нового оборудования для мини лаборатории.

Медицина өнеркәсiбiнде жаңа технологиялық желiлердi сатып алғаннан кейiн, 2, 5 және 10 мл бiр реттiк шприц шығаруды бастау жоспарланып отыр.
Шетелдiк компанияларының мүддесi және аймақта шетел
капиталының қатысу мүмкiндiгi.
Шетелдiк компанияларының мүдделерi көмiр және металлургия өнеркәсiбi, электроэнергетика сияқты салалардан көрiнедi.
Облыста инвесторлармен ашық жұмыс жүргiзуге жағдай жасалған, ауыл шаруашылығы секторында, жеңiл және тамақ өнеркәсiбiнде, машина жасау саласында өндiрiстi тиiмдi ұйымдастыру үшiн мүмкiндiктер бар.
Қазiргi уақытта өткiзiлiп жатқан инвестициялық саясат бiрқатар оң жақтармен сипатталады, олардың iшiнде шетел инвестициясын тарту үшiн қолайлы инвестициялық ахуалдың сақталуын атап өту керек: қажеттi шикiзат қоры, табиғат ресурстарының үлкен қоры, жоғары бiлiктi жұмысшы күшiнiң нарығы, көлiк инфрақұрылымының дамыған желiсi, жаңа өндiрiстер орнату үшiн өндiрiс алаңдарының бар болуы, облыстың географиялық орналасуы.
Инвестиция тарту үшiн басым инвестициялық жобалар әзiрленген, олардың паспорттары отандық және шетелдiк инвесторларға ұсынуға қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Инвестициялар жөнiндегi комитетiне жiберiлдi.
Облыс кәсiпорындары инвестициялық саммиттарға, республикалық және халықаралық көрмелерге, облыстың инвестициялық мүмкiндiктерiнiң тұсаукесерлерiне үнемi қатысып отырады.
Еңбек ресурстары балансының динамикасы. 2001 жылды бағалау бойынша өнеркәсiпте 78,8 мың адам жұмыс iстейдi, бұл экономика қызметiнiң барлық түрiнде жұмыс iстейтiндер санының 34% және облыс еңбек ресурстарының 15,8% құрайды. Келешекте жұмыспен қамтылғандар саны: 2005 жылы 80 мың адам құрайды, оларда жалданып жұмыс iстейтiндердiң жалпы санындағы үлес салмағы 34,1% дейiн, еңбек ресурстарында  16,1% дейiн өседi, 2010 жылы жұмыс iстейтiндер саны 84 мың адам болады деп болжамдалуда.
Импорт пен экспорт бойынша 2002 жылдан 2010 жылға дейiнгi тұрақты болжау. 2002 жылдан 2010 жылға дейiнгi кезеңде облыстың экспортында шикiзат товарлары үстем болып тұр. Оның құрылымындағы неғұрлым үлкен бөлiгiн бұрынғысынша ферроқорытпа (экспорт көлемiнде 36%-дан аса), алюминий оксидi мен гидрооксидi (26%-дан аса), көмiр (23%-дан аса) өнiмi алатын болады.
Импортта: минералдық өнiмдер (50% аса) (мұнай және мұнай өнiмдерi, тас көмiрден кокс және жартылай кокс, тас көмiр); машиналар, құрал-жабдықтар және тетiктер (13% жоғары); қара металл және одан жасалатын бұйымдар (7% жоғары); химия және онымен байланысты өнеркәсiп өнiмi (8% аса) қажет болады.
Сыртқы сауда айналымының оң сальдосының тенденциясын сақтау көзделiп отыр (экспорттың импорттан жоғары болуы).

В медицинской промышленности планируется после приобретения новых технологических линий начать выпуск одноразовых шприцев 2, 5, 10 мл.
Интерес зарубежных компаний и возможность участия иностранного капитала в регионе.  Интерес зарубежных компаний представляют такие отрасли, как угольная и металлургическая промышленность, электроэнергетика.
Область располагает условиями для открытой работы инвесторов, имеются возможности для эффективной организации производства в сельскохозяйственном секторе, легкой и пищевой промышленности, машиностроении.
Проводимая в настоящее время инвестиционная политика характеризуется рядом положительных сторон, среди которых следует отметить сохранение благоприятного инвестиционного климата для привлечения иностранных инвестиций: необходимая сырьевая база, большие запасы природных ресурсов, рынок высококвалифицированной рабочей силы, развитая сеть транспортной инфраструктуры, наличие производственных площадей для размещения новых производств, географическое положение области.
Для привлечения инвестиций разработаны приоритетные инвестиционные проекты, паспорта которых направлены в Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан для предложения отечественным и иностранным инвесторам.
Предприятия области постоянно принимают участие на инвестиционных саммитах, республиканских и международных выставках, презентациях инвестиционных возможностей области.
Динамика баланса трудовых ресурсов.  По оценке в 2001 году в промышленности занято 78,8 тысячи человек, что составляет 34 % от численности работающих во всех видах экономической деятельности и 15,8 % - от трудовых ресурсов области. В перспективе число занятых составит: в 2005 году 80 тысяч человек, удельный вес их в общей численности работающих по найму возрастет до 34,1 %, в трудовых ресурсах до 16,1 %, в 2010 году прогнозируется численность работающих 84 тысячи человек.
Устойчивый прогноз по импорту и экспорту с 2002-2010 годы.  В период с 2002 по 2010 годы в экспорте области доминирующее положение сохранится за товарами сырьевой направленности. В его структуре наибольшую долю по-прежнему будет занимать продукция: ферросплавы (более 36 % в объеме экспорта), оксид и гидрооксид алюминия (более 26 %), уголь (более 23 %).
В импорте будут преобладать: минеральные продукты (более 50 %) (нефть и нефтепродукты, кокс и полукокс из каменного угля, уголь каменный); машины, оборудование и механизмы (свыше 13 %); прокат черных металлов и изделия из него (свыше 7 %), продукция химической и связанных с ней отраслей промышленности (более 8 %).
Предусматривается сохранение тенденции положительного сальдо внешнеторгового оборота (превышение экспорта над импортом).

Павлодар кәсiпорындары өнiмiнiң негiзгi тұтынушылары  ТМД елдерi, олардың үлесi 60% құрайды, олардың iшiнде Ресей Федерациясы (экспорттың жалпы көлемiнiң 55% аса), Тәжiкстан (1,5% жуық), өзбекстан мен Қырғызстан (1% аса). Шалғай шетелдерден Швейцария (36% аса), қытай (3% аса), Жапония (1% жуық) елдерiнiң үлкен үлесi бар.
Импорт өнiмдерiнiң елеулi бөлiгiн Ресей Федерациясы (90%-ға жуық), ТМД-дан тыс елдер 10%-ға жуығын алады, олардың iшiнде ең сиымдысы Германия ( 3 % аса), қытай, Польша, Түркия, АҚШ (1% жуық).
Осындай жағдай 2010 жылға дейiн бiрқалыпты сақталады. Сауда операциялары бойынша бұрынғы негiзгi серiктестер қалады.
Әлуеттi өткiзу нарықтарының (iшкi және сыртқы) тұрақтылық мониторингi 2002-2005 жылдары iшкi нарықта тау-кен өндiру өнеркәсiбiнiң (көмiр), өңдеу (тамақ өнiмдерi, ағаш өңдеу өнеркәсiбiнiң товарлары, машина жасау, құрылыс индустриясы және т.б.), энергетика (электр, жылу қуаты) өнiмдерi бұрынғысынша қажет болады. Тау-кен өндiру өнеркәсiбi өнiмiнен көмiр өндiрудiң жалпы көлемiнiң 50 % жуығы, 100 % алюминий оксидi мен гидрооксидi, 95% аса ферроқорытпа сыртқы нарыққа жеткiзiлетiн болады. ТМД елдерi негiзгi тұтынушылар болады, оның iшiнде 55 %-дан аса экспорт көлемiн Ресей Федерациясы, Швейцария, қытай, Жапония алады.
2006-2010 жылдары ауыл шаруашылығы өнiмiнiң өндiрiсiн ұлғайту есебiнен ТМД елдерiне Тәжiкстан, Ресей, қырғызстан, өзбекстан) бидай ұнын, Қазақстан шегiнде ет жеткiзу бiраз өседi. Алайда, облыс шикiзаттың экспорттық бағытынан шыға алмай отыр. Пайда болған тенденция сондықтан болжалды кезеңнiң соңына дейiн сақталады.
§ 3. ӨНЕРКӘСIПТIК СЕКТОРДЫҢ ЖАЙ-КҮЙI
39. Күштi жақтар
Алдымен қолда бар минералдық-шикiзат ресурстарын қолдануға бағытталған, дамыған өнеркәсiп әлуетi.
Бос еңбек ресурстарының бар болуы, олардың жоғары бiлiктiлiгi, кәсiпқойлығы.
Бай минералдық-шикiзат және табиғи ресурстардың болуы.
Елеулi экспорт әлуетi бар, дамыған отын-энергетика және металлургия кешендерi.
Экономикада шетел капиталының басым болуы.
Энергия шығаратын қуаттардың көп шоғырлануы.
Көмiр кен орындарының облыста бар болуы, соның салдарынан отын құнының және көлiк шығындарының төмен болуы.
Өндiрiстiк және коммуналдық мұқтаждықтар үшiн электр қуаты мен жылу өндiрудiң құрама әдiсiнiң жоғары үлесi.
Электр жiберу желiлерiнiң дамыған сызбасы.

Основными потребителями продукции павлодарских предприятий останутся страны СНГ, доля которых составляет около 60 %, среди них преобладает Российская Федерация (более 55 % от общего объема экспорта), Таджикистан (около 1,5 %), Узбекистан и Кыргызстан (более 1 %). Из стран дальнего зарубежья наибольшую долю занимает Швейцария (более 36 %), Китай (более 3 %), Япония (около 1 %).
Значительную долю импортируемой продукции занимает Российская Федерация (около 90 %), страны вне СНГ занимают около 10 %, наиболее емкими из них является Германия (более 3 %); Китай, Польша, Турция, США (около 1 %).
Такая же ситуация сохранится и на последующие периоды вплоть до 2010 года. Основные партнеры по торговым операциям останутся прежними.
Мониторинг устойчивости потенциальных рынков сбыта (внутреннего и внешнего).  В 2002 - 2005 годах на внутреннем рынке по-прежнему будет востребована продукция горнодобывающей промышленности (уголь), обрабатывающей (продукты питания, товары деревообрабатывающей промышленности, машиностроения, стройиндустрии и другие), энергетики (электро-, тепловая энергия). Из продукции горнодобывающей промышленности около 50 % от общего объема добычи угля, 100 % - оксида и гидрооксида алюминия, более 95 % ферросплавов будут поставляться на внешний рынок. Основными потребителями останутся станы СНГ, из которых более 55 % в объеме экспорта будет занимать Российская Федерация, Швейцария, Китай, Япония.
В 2006-2010 годах за счет увеличения производства сельскохозяйственной продукции незначительно возрастут поставки муки пшеничной в страны СНГ (Таджикистан, Россия, Кыргызстан, Узбекистан) и мяса в пределах Казахстана. Однако преодолеть сырьевую направленность экспорта в области не удастся. Поэтому сложившаяся тенденция сохранится до конца прогнозируемого периода.
3 . СОСТОЯНИЕ ПРОМЫШЛЕННОГО СЕКТОРА
39. Сильные стороны
Развитый промышленный потенциал, ориентированный, прежде всего, на использование имеющихся минерально-сырьевых ресурсов.
Наличие свободных трудовых ресурсов, их высокая квалификация, профессионализм.
Наличие богатых минерально-сырьевых и природных ресурсов.
Развитые топливно-энергетический и металлургические комплексы, обладающие значительным экспортным потенциалом.
Значительное присутствие иностранного капитала в экономике.
Высокая концентрация энергопроизводящих мощностей.
Наличие в области угольных месторождений и, как следствие, низкая стоимость топлива и транспортных расходов.
Высокая доля комбинированного способа производства электроэнергии и тепла для производственных и коммунальных нужд.
Развитая схема линий электропередачи.

40. Әлсiз жақтар
Шығынға ұшыраған кәсiпорындар санының көптiгi.
Жеткiлiксiз инвестициялық белсендiлiк.
Айналым капиталының жеткiлiксiздiгi немесе жоқ болуы және қысқа мерзiмдi несиелеудiң басымдығы.
Өндiрiстiң төмен техника-технологиялық деңгейi, өнеркәсiп салаларындағы құрал-жабдықтардың ескiруi.
Энергетиканың энергетикалық жабдықтары үшiн әкелiнетiн бөлшектерден тәуелдiгi.
Электр қуатын өткiзуге сыртқы нарықтардың жабық болуы.
Қазақстан Республикасы салаларының экономика жағдайына тәуелдiлiгi.
41. Мүмкiндiктер
Өндiрiс қуаттарының елеулi қорының бар болуы.
Экономикада шетел капиталының басым болуы.
Қазақстан мен Ресейдiң көршiлес аймақтарының нарықтарын игеру.
Саралау арқылы кәсiпорындарды сауықтыру.
Шағын бизнес пен iрi кәсiпорындарды кооперациялау нысандарын дамыту.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне өнiм өндiруге, жұмыс орындау мен қызмет көрсетуге мемлекеттiк тапсырысты орналастыру үшiн жеңiлдiктер беру.
Басқа елдiң нарықтарына электр қуатын жеткiзудi арттыру үшiн икемдi баға құру жүйесiн пайдалану.
Отын-энергетика секторында трансұлттық компаниялар құру.
Басқа елдiң iшкi нарықтарына ұсынылып отырған бағаның өзгеруiне байланысты электр қуатын жеткiзудi көбейту.
42. Қатерлер
Экспортқа бейiмделген өндiрiстер үшiн сыртқы нарықтардың жоғалуы.
Көшi-қон процестерi кезiнде жоғары бiлiктi кадрларды жоғалту.
Базалық салалардың дәстүрлi өнiм өткiзу нарықтарын қысқарту.
Жасалған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн кәсiпорындар арасында өзара төлемнiң төленбеуi.
Өткiзу нарықтарын жоғалту.
Құрал-жабдықтың табиғи тозу нәтижесiнде өндiрiс тиiмдiлiгiнiң төмендеуi.
§ 4. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Өнеркәсiптiк-технологиялық саясатты жүзеге асыру екi кезеңдi көздейдi:
бiрiншi кезең - өнеркәсiп өндiрiсiн тұрақтандыру және бұдан әрi интенсивтi өсiру үшiн жағдай жасау;
екiншi кезең - өнеркәсiп өндiрiсiн тұрақты дамыту, оңтайландыру, негiзгi қорларды жаңарту, жаңа технологияларды қолдану және әлем нарықтарына шығу.
43. Бiрiншi кезеңнiң мiндеттерi:
1) Республиканың жетекшi өнеркәсiп кешендерiмен қарым-қатынасты бұдан әрi дамыту мақсатында энергетика, тау-кен және машина жасау кешендерi үшiн импортты алмастыру жөнiндегi жұмыстарды жандандыру, iшкi нарықта бөлшектерге тапсырыс берудi қамтамасыз ету.
Осы мiндеттiң орындалуын қамтамасыз ететiн iс-шаралар:
Импортты алмастыру бағдарламасын әзiрлеу және жүзеге асыру;
өнiм жеткiзу үшiн келiсiм-шарт жасасу;
екiншi деңгейдегi банктердiң кәсiпорындардың өндiрiлетiн өнiмiне сай несиелендiруiн әзiрлеу және енгiзу (қаржы лизингi) болып табылады.

40. Слабые стороны
Наличие большого числа убыточных предприятий.
Недостаточная инвестиционная активность.
Недостаточность или отсутствие оборотного капитала и преобладание краткосрочного кредитования.
Низкий технико-технологический уровень производства, износ оборудования в отраслях промышленности.
Зависимость энергетики от ввоза комплектующих для энергетического оборудования.
Закрытость внешних рынков для сбыта электроэнергии.
Зависимость от состояния экономики отраслей Республики Казахстан.
41. Возможности
Наличие значительного запаса производственных мощностей.
Значительное присутствие иностранного капитала в экономике.
Освоение рынков соседних регионов Казахстана и России.
Оздоровление предприятий через сегментацию.
Развитие форм кооперации малого бизнеса и крупных предприятий.
Предоставление преференций субъектам малого предпринимательства при размещении государственных заказов на производство продукции, выполнение работ и услуг.
Использование системы гибкого ценообразования для увеличения экспорта электроэнергии на рынки других стран.
Создание транснациональных компаний в топливно-энергетическом секторе.
Увеличение экспорта электрической энергии в зависимости от изменения цены предлагаемой энергии на внутренние рынки других стран.
42. Угрозы
Потеря внешних рынков для экспортоориентированных производств.
Потеря высококвалифицированных кадров вследствие миграционных процессов.
Сокращение традиционных рынков сбыта продукции базовых отраслей.
Взаимные неплатежи между предприятиями за выполненные работы и оказанные услуги.
Потеря рынков сбыта.
Снижение эффективности производства в результате физического износа оборудования.
4. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Осуществление промышленно-технологической политики предусматривает два этапа:
первый этап -  стабилизация промышленного производства и создание условий для последующего интенсивного роста;
второй этап -  устойчивое развитие, оптимизация промышленного производства, модернизация основных фондов, применение новых технологий и выход на мировые рынки.
43. Задачи первого этапа
1) Активизация работы по импортозамещению, обеспечение размещения заказов на комплектующие на внутреннем рынке для энергетического, горно-металлургического и машиностроительного комплексов с целью дальнейшего развития отношений с ведущими промышленными комплексами республики.
Мероприятиями, обеспечивающими выполнение данной задачи, являются:
разработка и реализация программы импортозамещения;
заключение договоров на поставку продукции;
разработка и внедрение кредитования предприятий банками второго уровня под производимую продукцию (финансовый лизинг).

2) өнiмнiң сапасы мен бәсекеге төзiмдiлiгiн көтеру және ассортиментiн кеңейту, кадрларды қайта даярлау жүйесiн ұйымдастыру.
Осы мiндеттiң орындалуын қамтамасыз ететiн iс-шаралар:
9000 ИСО сериялы халықаралық стандарттарға сай сапа менеджментi жүйесiн енгiзудi әзiрлеу қажеттiгi туралы бұқаралық ақпарат құралдарында түсiндiру және насихаттау жұмыстарын кеңiнен жүргiзу;
сапа менеджментi жүйесiн әзiрлеу және енгiзуде кәсiпорындар мен ұйымдарға консультациялық, ғылыми-техникалық және әдiстемелiк көмек көрсету;
сапа менеджментi жүйесiн стандарттау, метрология, сертификаттау және ақпараттық технология саласына кадрлар даярлау мен қайта даярлау;
сапа менеджментi жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу жөнiнде семинарлар ұйымдастыру және өткiзу;
өнеркәсiп кәсiпорындарының материалдық-техникалық базасының деңгейiн көтеру;
отандық товар өндiрушiлердi қорғау;
Ресей Федерациясы шекаралас облыстарымен сауда ұйымдастыру.
3) Iшкi- және салааралық, аймақаралық, сондай-ақ мемлекетаралық шаруашылық байланыстар мен кооперацияны дамыту.
Кооперацияны дамыту негiзiнен облыстың машина жасау саласының ең үлкен тұтынушы және бөлшек материалдар мен бұйымдардың импорттаушы  қызметiне байланысты.
Мұнайды қайта өңдеу секторында кооперация Ресейден Сiбiр мұнайын жеткiзу, электр энергетикасында  Ресейге электр қуатын жеткiзу бойынша жүзеге асады.
Осыған байланысты, кооперацияны дамыту облыстық және республикалық деңгейлерде көзделген.
Облыстық деңгейде машина жасау кәсiпорындарының кооперациясы резина-техника бұйымдарын, пластмассадан жасалған бөлшектердi, электр құрал-жабдығын, кабель өнiмiн, трактор бөлшектерi мен түйiндерiн, жүк көтеру жабдықтарының, құю және шыңдау бөлшектерiн әкелу арқылы жүзеге асырылады ("Павлодаршина" ААқ, "ПХЗ" ААқ, "УПП КОС" ЖШС, "Спектр" ХТТ ПЗ ЖШС, "Еңбек-Павлодар" ЕМК ПФ, "Фасонды құю заводы" ААҚ, "Инструменталды завод" ЖШС, "Октябрь" фирмасы ЖШС, "Казэнергокабель" ААҚ кәсiпорындары).
Iшкi қазақстандық кооперация республикадағы шекаралас облыстардың кәсiпорындарымен бiрге дамиды, оның iшiнде:
Өскемен: "Машзавод" АҚ - тракторларға бiрлесiп трансмиссия өндiрудi ұйымдастыру, "Востокмашзавод" АҚ - шыңдау, құю, өңдеу бөлшектерiн жеткiзу, мөрлер әзiрлеу;
Қарағанды: "Каргормаш-Итэкс" ЖҮАҚ - гидроқұрылғы жеткiзу, "Гормашсбыт" Ақ - гидроцилиндр жеткiзу;
Ақмола (Көкшетау қаласы): "Бiрлiк" АҚ - радиаторлар, "Наука-Восток" АҚ - құралдар, "Тыныс" АҚ - электр жабдықтарын жеткiзу;
Солтүстiк қазақстан: "Киров атындағы завод" Ақ, "ЗИКСТО" Ақ - метиздер, серiппелер, құралдар, "Петропавл ауыр машина жасау заводы" АҚ - электр жабдығын жеткiзу.
Ресей кәсiпорындарымен кооперация мынадай бұйымдар мен бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
шынжыр табанды тракторларға қозғалтқыштар  "Алтай мотор заводы" ААҚ, Барнауыл қаласы;
шынжыр табанды тракторларға трансмиссиялар  "Революция күрескерлерi атындағы Сiбiр заводы" КББ, Омбы қаласы;
су және май радиаторлары  "Радиатор" АҚ, Орынбор қаласы;
метиздер (бұрандамалар, гайкалар, осьтер, тойтарма шегелер, сақиналар)  "ВЗТД и Н" АҚ, Волгоград қаласы;
подшипниктер  Мәскеу, Саратов, Самара, Ижевск, Прокопьевск, Курск және басқа қалалардың заводтары;
шыныдан жасалған бөлшектер  "Саратовстекло" заводы;
рессорлар мен серiппелер "БЗТР и П", Белорецк қаласы;
"КамАЗ" автомобиль шассиi Набережные Челны қаласының автозаводы;
автокрандарға гидроқондырғы;
редукторлар машзавод, Майкоп қаласы;
электр жабдығы мен құралдар  Мәскеу, Владикавказ, Киржач, Владимир, Вязники, Калуга, Муром және басқа қалалар;
төрттағанды және аспалы крандарға дайындамалар  "Омбы көлiк машина жасау заводы" КББ, Омбы қаласы.
Бұдан басқа, Ресей кәсiпорындарынан облыс дөңгелек, жалпақ және сортты жайма, оргшыны, лак-бояу материалдарын, ерiтiндiлер, химия заттарын, картон мен қағаз, полиэтилен, полистирол, мата, винилистерi және басқа материалдар алады.
Беларусь Республикасы
"МАЗ" автомобилiнiң шассиi Минск қаласының автозаводы;
карданды бiлiк "Белкард" заводы, Гродно қаласы;
шариктi подшипниктер подшипник заоды, Гомель қаласы;
автолампалар электр лампа заводы, Брест қаласы;
краншықтар ККБ, Гомель қаласы.
Украина Республикасы
аспалы және төрттағанды крандарға бөлшек бұйымдар  "Запорожкран" ЖАҚ, Запорожье қаласы.
Осы мiндетке:
машина жасау кешенiн дамыту бағдарламасын жүзеге асыру;
облыс машина жасау кешенiнiң кәсiпорындары үшiн бөлшектер, түйiндер мен агрегаттар өндiруге (жеткiзуге) машина жасау кәсiпорындарымен келiсiм-шарт жасау арқылы қол жеткiзiледi.

2) Повышение качества и конкурентоспособности продукции и расширение ассортимента, организация системной переподготовки кадров.
Мероприятиями, обеспечивающими выполнение данной задачи, являются:
проведение широкой разъяснительной и пропагандисткой работы в средствах массовой информации о необходимости разработки внедрения систем менеджмента качества, соответствующих международным стандартам серии ИСО 9000;
оказание консультационной, научно-технической и методической помощи предприятиям и организациям в разработке и внедрении систем менеджмента качества;
подготовка и переподготовка кадров в области стандартизации, метрологии, сертификации систем менеджмента качества и информационной технологии;
организация и проведение семинаров по разработке и внедрению систем менеджмента качества;
повышение уровня материально-технической базы промышленных предприятий;
защита отечественных товаропроизводителей;
организация торговли с приграничными областями Российской Федерации.
3) Развитие внутри - и межотраслевых, межрегиональных, а также межгосударственных хозяйственных связей и кооперации.
Развитие кооперации в основном связано с деятельностью в машиностроительной отрасли области наибольшим потребителем и импортером комплектующих материалов и изделий.
В нефтеперерабатывающем секторе кооперация осуществляется по поставке сибирской нефти из России, в электроэнергетике - по поставке электроэнергии в Россию.
В связи с этим развитие кооперации предусмотрено на областном и республиканском уровнях.
На областном уровне кооперация машиностроительных предприятий осуществляется в части поставок резинотехнических изделий, деталей из пластмасс, электрооборудования, кабельной продукции, деталей и узлов тракторов, деталей грузоподъҰмного оборудования, литья и поковок (предприятия: ОАО "Павлодаршина", ОАО "Павлодарский химический завод", ТОО "УПП КОС", ТОО ПЗ ТНП "Спектр", ПФ ДГП "Енбек-Павлодар", ОАО "Завод фасонного литья", ТОО "Инструментальный завод", ТОО фирма "Октябрь", ОАО "Казэнергокабель").
Внутриказахстанская кооперация развивается с предприятиями приграничных областей республики, в том числе:
Усть-Каменогорская : АО "Машзавод" - организация совместного   производства трансмиссий к тракторам, АО "Востокмашзавод" - поставки поковок, литья, обработка деталей, изготовление штампов;
Карагандинская: АОЗТ "Каргормаш-Итэкс" - поставки гидроаппаратуры, АО "Гормашсбыт"- поставки гидроцилиндров;
Акмолинская   (город Кокчетав): АО "Бирлик" - поставки радиаторов, АО "Наука-Восток" - приборов, АО "Тыныс" - электрооборудования;
Северо-Казахстанская: АО "Завод имени Кирова", АО "ЗИКСТО имени Куйбышева" - поставки метизов, пружин, инструмента; АО "Петропавловский завод тяжелого машиностроения" - электрооборудования.
Кооперация с предприятиями России осуществляется по следующим основным изделиям и направлениям:
двигатели к гусеничным тракторам ОАО "Алтайский моторный завод", город Барнаул;
трансмиссии к гусеничным тракторам ГУП "Сибзавод имени Борцов революции", город Омск;
радиаторы водяные и масляные АО "Радиатор", город Оренбург;
метизы (болты, гайки, оси, заклҰпки, кольца) АО "Волгоградский завод тракторных деталей и нормалей", город Волгоград;
подшипники заводы городов Москвы, Саратова, Самары, Ижевска, Прокопьевска, Курска и других;
детали из стекла - завод "Саратовстекло";
рессоры и пружины АО "Белорецкий завод тракторных рессор и пружин", город Белорецк;
шасси автомобиля "КаМАЗ" автозавод, город Набережные Челны;
гидроаппаратура к автокранам;
редукторы машиностроительный завод, город Майкоп;
электрооборудование и приборы города Москва, Владикавказ, Киржач, Владимир, Вязники, Калуга, Муром и другие;
заготовки к мостовым и козловым кранам ГУП "Омский завод транспортного машиностроения", город Омск.
Кроме того, с предприятий России область получает круглый, листовой и сортовой прокат, оргстекло, лакокрасочные материалы, растворители, химические вещества, картон и бумагу, полиэтилен, полистирол, ткани, винилискожу и другие материалы.
Республика Белоруссия
шасси автомобиля "МАЗ" автозавод, город Минск;
карданные валы завод "Белкард", город Гродно;
шарикоподшипники подшипниковый завод, город Гомель;
автолампы электроламповый завод, город Брест;
краники учебно-производственное предприятие, город Гомель.
Республика Украина
комплектующие изделия к мостовым и козловым кранам ЗАО "Запорожкран", город Запорожье.
Данная задача будет достигнута за счет:
реализации программы развития машиностроительного комплекса;
заключения договоров с машиностроительными предприятиями на производство (поставку) комплектующих, узлов и агрегатов для предприятий машиностроительного комплекса области.

44. Екiншi кезеңнiң мiндеттерi:
1) ғылыми-техникалық саланы коммерцияландыру - әзiрлемелердi көтермелеу және жаңа технологияларды коммерцияландыру.
Осы мiндеттiң орындалуын қамтамасыз ететiн iс-шаралар:
өнеркәсiп кәсiпорындарының ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарын ынталандыру болып табылады.
2) Ақпараттық техника мен технологияларды ауқымды енгiзу, оның негiзiнде өзара байланысты товарлар мен қызмет көрсетулер нарығын құру.
Осы мiндеттi орындау:
қолда бар және әлуеттi товарлар мен қызмет көрсету нарығын нақты зерделеу және оларды қайта бағдарлау;
озық технологиялардың дамуын ынталандыру арқылы жүзеге асырылады.
озық технологиялар, сапа мен бәсекеге қабiлеттiлiгiн көтеру негiзiнде өнеркәсiп секторын технологиялық қайта құру, кәсiпорындарды жаңарту.
Осы мiндеттi орындауға:
қолда бар қуатты қолдау, тау-кен өндiру және металлургия өнеркәсiбi кәсiпорындарын техникалық қайта жарақтау;
импортты алмастыру және сапа жөнiндегi жұмысты жандандыру кiредi.
5. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
Пәрмендi өнеркәсiптiк-технологиялық саясаттың басты шарттары мыналар болып табылады: мемлекеттiк реттеудiң ұтымды жолдары мен шараларын негiзгi түрде айқындау және iске асыру, индустриалық дамуды ынталандыруға деген либералдық және мемлекеттiк - реттеушi қағидаттарды оңтайлы үйлестiру.
45. Өнеркәсiптiк-технологиялық саясатының негiзгi құралдары
Белгiлеген мiндеттерге қол жеткiзу үшiн жалпыжүйелiк және iрiктеулi деп бөле отырып, жүзеге асыру шараларының барлық мүмкiн болған арсеналы пайдаланатын болады.
1) Жалпыжүйелiк шаралар
Экономикалық ахуалға мемлекеттiк әсер ету шаралары  салық, техникалық, экономикалық саясат.
Негiзгi мiндеттерi  электр энергетикасы, тау-кен өнеркәсiбiн, машина жасау және мұнай-химия кешендерiн дамыту.
Тұрақтану мен бұдан әрi өсу iшкi, сондай-ақ сыртқы нарықтарда байланыстарды дамыту, экономикалық тиiмдi өндiрiстердi қолдау, шығарылатын өнiмнiң сапасын көтеру және ассортиментiн көбейту арқылы қол жеткiзiлетiн болады.
Мына шараларды жүзеге асыру қажет.
Қаржы және инвестициялық салада . Облыстың беделiн нығайту, инвестициялық белсендiлiгiн көтеру, жобалардың мақсатты қаржыландырудағы басым бағыттарын таңдау, шетелдiк инвестицияларды тарту жөнiндегi құқықтық және шаруашылық шарттарын жетiлдiру.
Табиғи монополиялар саласында. Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң құрылымдық шығынын оңтайландыру, ресурстар мен энергияны үнемдейтiн технологияны енгiзуге бағытталған инвестициялық бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру, өнiмнiң және ұсынылатын қызметтердiң сапасын арттыру.
Стандарттау саласында. Облыс кәсiпорындарына 9000-ISO сапа жүйесiн енгiзу, облыс кәсiпорындарында жаңа технологияларды игеру және енгiзу.
Сыртқы сауда саласында. Облыс экономикасын экономикалық дамудың жоғары деңгейiне жеткiзу, аймақ халқының тiршiлiк сапасын көтеру және лайықты деңгейiн қамтамасыз ету үшiн мына мәселелердi мемлекеттiк реттеу қажет:
кәсiпорындар, республиканың iрi өнеркәсiп кәсiпорындарының тапсырыстары бойынша әкелiнетiн бөлшектер, шикiзат пен құрал-жабдықтар үшiн кеден бажын төмендету;
республика кәсiпорындары шығаратын ұқсас өнiмдi әкелуге кеден бажын көтеру мәселенi қарастыру;
тиiмдiлiгi жоғары технологиялар мен жабдықтардың әкелiнуiне ынталандыру.
Ғылыми-техникалық салада. Жаңарту және техникалық қайта жарақтау, ғылыми әзiрлемелер негiзiнде жаңа технологияларды қолдану, жабдықтарды жоспарлы жаңарту арқылы еңбек өнiмдiлiгiн көтеру, шеберлiк және кәсiби бiлiктiлiк деңгейiн көтеру мақсатында кадрларды оқыту.
Институционалдық салада. Импортты алмастыратын және экспортқа бейiмделген өнiмнiң өндiрiсiн көтеру, iшкi салалық және салааралық кооперацияны дамыту үшiн серiктестер қарым-қатынасы мен өзара iс-әрекет жасау жағдайын сапалы жаңа деңгейге көтеру қажет. Ол үшiн облыс кәсiпорындары өз қызметiнде бiрнеше серiктеспен жұмыс iстеуге (елдiң жетекшi өнеркәсiп кешендерi), екi жақты ынтымақтастық аясында бiрнеше бағытта серiктестiк қарым-қатынасты дамытуға (бұйымның әр түрiн жеткiзуге келiсiм-шарт жасау) бағдарланатын болады.

44. Задачи второго этапа
1) Коммерциализация научно-технической сферы поощрение разработок и коммерциализация новейших технологий.
Мероприятиями, обеспечивающими выполнение данной задачи, являются:
стимулирование проведения промышленными предприятиями научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
2) Масштабное внедрение информационных техники и технологий, построение на этой основе взаимосвязанных рынков товаров и услуг.
Выполнение данной задачи будет осуществляться посредством:
детального изучения имеющихся и потенциальных рынков товаров и услуг и их переориентации;
стимулирования развития передовых технологий.
3) Технологическая перестройка промышленного сектора на основе передовых технологий, повышения качества и конкурентоспособности, модернизация предприятий.
В выполнение данной задачи входит:
поддержка действующих мощностей, техническое перевооружение в основном на предприятиях горнодобывающей и металлургической промышленности;
активизация работы по импортозамещению и качеству.
5. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
Главными условиями действенности промышленно-технологической политики являются: обоснованное определение и реализация рациональных путей и мер государственного регулирования, оптимальное сочетание либеральных и государственно-регулятивных подходов к стимулированию индустриального развития.
45. Основные инструменты промышленно-технологической политики
Для достижения намеченных задач будет использован весь возможный арсенал мер осуществления промышленной политики с разделением их на общесистемные и селективные.
1) Общесистемные меры
Меры государственного воздействия на экономическую ситуацию налоговая, техническая, экономическая политика.
Основные задачи развитие электроэнергетики, горно - металлургической промышленности, машиностроительного и нефтехимического комплексов.
Стабилизация и дальнейший рост будут достигнуты посредством расширения связей как на внутреннем, так и внешнем рынках, поддержки экономически эффективных производств, повышения качества и увеличения ассортимента выпускаемой продукции.
Необходима реализация следующих мер.
В финансовой и инвестиционной сферах.  Укрепление имиджа, повышение инвестиционной активности в области, выбор приоритетных направлений целевого финансирования проектов, совершенствование правовых и хозяйственных условий по привлечению иностранных инвестиций.
В сфере естественных монополий.  Оптимизация структуры затрат субъектов естественных монополий, разработка и реализация инвестиционных программ, направленных на внедрение ресурсо- и энергосберегающих технологий, повышение качества продукции и предоставляемых услуг.
В области стандартизации.  Внедрение на предприятиях области систем качества ISO 9000, освоение и внедрение на предприятиях области новых технологий.
Во внешнеторговой сфере.  Для достижения высокого уровня экономического развития экономики области, обеспечения достойного уровня и повышения качества жизни населения региона требуется государственное регулирование таких вопросов как:
снижение таможенных пошлин для предприятий на ввозимые комплектующие, сырье и оборудование для выпуска продукции по заказам крупных промышленных предприятий республики;
рассмотрение вопроса об увеличении таможенных пошлин на ввоз аналогичной продукции, выпускаемой предприятиями республики;
стимулирование ввоза высокоэффективных технологий и оборудования.
В научно-технической сфере.  Модернизация и техническое перевооружение, применение современных технологий на основе научных разработок, повышение производительности труда посредством планового обновления оборудования, обучения кадров с целью повышения уровня мастерства и профессиональной квалификации.
В институциональной сфере.  Для обеспечения роста производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции, развития внутриотраслевой и межотраслевой кооперации необходимо поднять на качественно новый уровень состояние партнерских отношений и взаимодействий. Для этого предприятия области будут ориентироваться в своей деятельности на работу с несколькими партнерами (ведущими промышленными комплексами страны), в рамках двухстороннего сотрудничества развивать партнерские отношения в нескольких направлениях (заключать договора на поставку разных видов изделий).

2) Iрiктеп-талғау шаралары
Негiзгi мiндеттер  аймақтың орталық мемлекеттiк құрылымдарымен өзара қарым-қатынас жасау тетiгiн жетiлдiру арқылы аймақты дамыту үшiн стратегиялық мәнi бар нарық субъектiлерiнiң нақты топтарына мақсатты әсер ету. Оларды жүзеге асыру үшiн:
несиелеу ұйымдары жеке жоғары технологиялық жобалар бойынша орта және ұзақ мерзiмдi несиелер беруi;
салықтық жеңiлдiктер мен преференциялар беру;
шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен импортты ауыстыру бағдарламалары аясында орта және ұзақ мерзiмдi несиелендiру қажет.
46. Өнеркәсiптiк-технологиялық саясаттың салалық бағыттары
Өзiнiң индустриалды саясатын облыс дамуына мемлекеттiк қолдаудың алуан қағидатын талап ететiн үш iрi салалар кешенiнiң болуына қарай негiздейдi.
1) Экспорттық бағдарлану салалары
Мемлекеттiк қолдаудың қажеттi деңгейiне қарай, iрi салалық кешендер 2 блокқа бөлiнген.
Дамыған экспорттық блок. Металлургия және көмiр өнеркәсiбi. Осы салалардың қарыштап өсуi облыстың барлық экономикасына тиiмдi, бюджеттiң жай-күйiне оң әсер етедi, едәуiр дәрежеде мультипликативтiк (еселенген) тиiмдiлiк әкеледi және экспорттық өндiрiстiң қажетiне қызмет ететiн машина жасау және өзге салалардың жандануына серпiн бередi.
Болжалды кезеңде озық технология мен ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi енгiзу жөнiндегi тиiмдiлiгi жоғары инвестициялық жобаларды жүзеге асыру жалғасады. өндiрiстiң көмiр өндiру бойынша орташа жылдық өсiмi бiрiншi кезеңде 6%-ға, екiншi кезеңде 2%-ға жуық болады, сазбалшық өндiрiсi бойынша бiрiншi кезеңде 4%, екiншi кезеңде қуатты 100% қолданумен байланысты өз деңгейiнде қалады. Ферроқорытпа өндiрiсi 2005 жылы 2001 жылмен салыстырғанда 18% артады және орташа жылдық өсiмi 4,5% құрайды, 2010 жылға дейiн өндiрiс қуатын 100% жүктеуге байланысты өсiм жоспарланбайды.
Бiрiншi кезеңнiң негiзгi бағыттары жаңа өндiрiс жобаларын әзiрлеу болып табылады.
"Қазақстан алюминийi" ААқ жұмыс iстеп тұрған қуаттарды қайта құру мен жаңарту жұмыстарын үнемi жүргiзуiне байланысты, сазбалшық өндiрiсiн толық қуатты жүктеуге қол жеткiздi. қазақстанның стратегиялық жоспарларында түстi металлургиялық алюминий кiшi саласының концепциясын өзгертiп, импорттың орнын басатын өндiрiс құру: металл алюминий және оның негiзiнде алюминий жайма, құрылыс конструкцияларын өндiру және т.б., жобалық қуаты жылына 240 мың тонна жаңа электролиз заводы негiзiнде 2005 жылы жоспарлы iске қосу мерзiмiмен бастапқы алюминий шығару көзделген.
Завод құрылысы облыста құрылыс индустриясын дамытуға, көтерме жабдықтарына, электродқа, арнайы киiмге, оқшаулау материалына, металл жаймасына, цементке және т.б. мұқтаждықтарын көбейтуге мүмкiндiк бередi.
Қазақстанның құрыш балқыту өнеркәсiбi құрылымын жаңартудың стратегиялық бағыттарының бiрi қара металл саласында дайын жайма шығаратын әр түрлi класты сапалы маркалы құрышты электр металлургиясын өндiру болып табылады.

2) Селективные меры
Основные задачи целенаправленное влияние на определенные группы субъектов рынка, имеющих стратегическое значение для развития региона, посредством совершенствования механизма взаимоотношения региона с центральными государственными структурами. Для их реализации необходимо:
предоставление кредитными организациями средне- и долгосрочных кредитов по отдельным высокотехнологичным проектам;
предоставление налоговых льгот и преференций;
средне- и долгосрочное кредитование в рамках программ поддержки малого предпринимательства и импортозамещения.
46. Отраслевые направления промышленно-технологической политики
В своей индустриальной политике область исходит из наличия трех крупных комплексов отраслей, требующих различного подхода государственной поддержки их развития.
1) Отрасли экспортной ориентации
Исходя из необходимого уровня государственной поддержки, крупные отраслевые комплексы разделены на 2 блока.
Развитый экспортный блок.  Металлургическая и угольная промышленность.  Опережающий рост этих отраслей станет определяющим для всей экономики области, положительно скажется на состоянии бюджета, окажет значительный мультипликативный эффект и станет импульсом оживления машиностроительной и иных отраслей, обслуживающих потребности экспортных производств.
В прогнозируемом периоде будет продолжена реализация высокоэффективных инвестиционных проектов по внедрению передовых технологий и наукоемких производств. Среднегодовой прирост добычи угля на первом этапе составит около 6 %, на втором - около 2 %, по производству глинозема на первом этапе - 4 %, на втором этапе останется на уровне в связи 100 % использованием мощностей. Производство ферросплавов в 2005 году по сравнению с 2001 годом увеличится на 18 %, среднегодовой прирост составит 4,5 %, до 2010 года прирост не планируется в связи со 100 % загрузкой производственных мощностей.
Основным направлением на первом этапе станет разработка проектов новых производств.
ОАО "Алюминий Казахстана" достигло полной загрузки мощностей по производству глинозема за счет того, что на предприятии постоянно проводится работа по реконструкции и модернизации действующих мощностей. В стратегических планах Казахстана предусмотрено изменить концепцию в отношении алюминиевой подотрасли цветной металлургии и создать импортозамещающее производство по производству металлического алюминия и на его основе алюминиевого проката, строительных конструкций и так далее на базе нового электролизного завода с проектной мощностью 240 тыс. тонн в год первичного алюминия с планируемым сроком ввода в 2005 году.
Строительство завода даст возможность развить строительную индустрию области и, как следствие, увеличить потребность в подъемном оборудовании, электродах, спецодежде, изоляционных материалах, металлопрокате, цементе и так далее.
Одним из стратегических направлений обновления структуры сталеплавильной промышленности Казахстана является организация в области черной металлургии электрометаллургического производства качественных и легированных марок сталей различных классов с выпуском готового проката.

Қазiргi уақытта Павлодар облысының "Казхром" ҰАК АҚ-ның Ақсу ферроқорытпа заводында жылына 15 мың тонна көлемiнде даяр құрыш құятын өндiрiс үшiн тиiстi база бар, онда 2007 жылы өндiрiстi 50 мың тоннаға дейiн көбейтуге және жоғары сапалы құрыштың бөлiгiн көтерiп, құрыш маркасының сұрыптамасын кеңейтуге мүмкiндiк бар.
"Кастинг" ЖШС ПФ-да ұсақ сортты жайма мен арматураны жылына 300 мың тоннаға дейiн әзiрлеу үшiн құрыш балқыту және жаймалау технологиялық жабдықтарын монтаждау жұмысы болып жатыр. 2002 жылы 1-кезеңде өндiрiс көлемi 15 мың тонна жайманы iске қосу жабдықтарды, технологиялық үдерiстi табысты игеруге, тұтыну нарығын зерделеуге, құрыштың тиiстi сұрыптамасын өндiру, оны тоқтаусыз құю машинасына салу және жайма тұғырында дайын өнiмдi шығару бойынша талаптарды қарастыруға ықпал етедi.
Майкөбен қызыл көмiр бассейнi кәсiпорындарында ("Майкөбен-Вест" ЖАҚ, "Гамма" ЖШС) өткiзу нарығын кеңейту мақсатында қызыл көмiрдi қайта өңдеу жаңа технологиясын (мұнай өнiмдерi мен хош иiстi заттар ала отырып, көмiрдi брикеттеу, крекинг) мәселелерi қарастырылуда. "Гамма" ЖШС-та көмiр қышқылын пайдалану, оны 2003 жылы мұнай скважиналарында қолдану үшiн көмiр қышқыл реагенттерiне қайта өңдеу жоспарланып отыр. Кәсiпорын Қазақстанның мұнай скважиналарына көмiр қышқыл реагенттерiн жеткiзу жөнiнде келiссөздер жүргiзедi.
Екiншi кезеңде қойылған мақсатқа электролиз өндiрiсiн iске қосуды жүзеге асыру арқылы жетедi, бұл электр қуатының қолданылуын көбейтедi де, энергия кәсiпорындарының қуатын толық жүктеуге, тау-кен өндiру кешенiнiң мұнай-химия өнеркәсiбiнiң және т.б. өнiмiне сұранысты көтеруге әкеледi.
Осы заводты iске қосуда 5000-ға жуық жұмыс орны құрылады. үнемi жұмыс iстеп тұрған өндiрiсте жұмыс орнын кеңейту сауда және қызмет көрсетудiң тиiстi салаларын кеңiтуге, салық базасын, тұрғын үй құрылысын жақсартуға әкеледi.
Түзiлетiн экспорттық блок. Мұнай-химия және химия өнеркәсiбi. Металлургия өнеркәсiбiмен қатар бұл салалар онжылдықтың соңына қарай тұтас алғанда экономиканың жаңа технологиялық укладтарға көшуi үшiн өнеркәсiптiң индустриалық ұйтқысын түзедi.
Химия саласында шығарылатын өнiмнiң номенклатурасын кеңейту үшiн инвестиция тарту, хлор-сiлтi өндiрiсi бойынша шаралар қабылданатын болады, бұл жоғалған орында бұдан әрi қайтаруға және химия өнiмi нарығында бұдан әрi экспансиялануға әкеледi.

В настоящее время в Павлодарской области в филиале "Аксуский завод ферросплавов" ОАО "ТНК Казхром" имеется соответствующая база для создания производства готового стального литья в объеме 15 тыс. тонн в год с возможным последующим увеличением производства в 2007 году до 50 тыс. тонн и расширением сортамента марок стали, значительным повышением доли высоколегированных сталей.
Ведется монтаж сталеплавильного и прокатного технологического оборудования в Павлодарском филиале ТОО "Кастинг" для изготовления до 300 тысяч тонн в год мелкосортового проката и арматуры. Ввод в эксплуатацию в 2002 году на первом этапе комплекса с объемом производства 15 тыс. тонн проката позволит успешно провести освоение оборудования, технологического процесса, изучить рынок потребления, отработать требования по производству определенного сортамента стали, ее разливке на машине непрерывного литья и выпуску готовой продукции на прокатных станах.
На предприятиях Майкубенского буроугольного бассейна (ЗАО "Майкубен-Вест", ТОО "Гамма") прорабатываются вопросы внедрения новых технологий переработки бурого угля (брикетирование, крекинг угля с получением нефтепродуктов и ароматических веществ) с целью расширения рынков сбыта. В ТОО "Гамма" планируется использование окисленных углей, переработка их в 2003 году в углещелочные реагенты для использования в нефтяных скважинах. Предприятием ведутся переговоры по поставке углещелочных реагентов на нефтяные скважины Казахстана.
На втором этапе достижение поставленной цели будет реализовано путем пуска электролизного производства, что приведет к увеличению потребления электроэнергии, это, в свою очередь, влечет увеличение загрузки мощностей энергопредприятий, увеличение спроса на продукцию горнодобывающего комплекса, нефтехимической промышленности и так далее.
Ввод в эксплуатацию завода позволит дополнительно создать около 5000 рабочих мест. Расширение рабочих мест на постоянно действующем производстве повлечет расширение сопутствующей сферы торговли и услуг, улучшение налоговой базы, жилищное строительство.
Формирующийся экспортный блок.  Нефтехимическая и химическая промышленность.  Наряду с металлургической промышленностью эти отрасли к концу десятилетия сформируют индустриальное ядро промышленности для перехода экономики в целом на новые технологические уклады.
В химической отрасли будут приняты меры по привлечению инвестиций для расширения номенклатуры выпускаемой продукции, организации хлор-щелочного производства, что приведет в дальнейшем к возврату утраченных позиций и дальнейшей экспансии на рынках химической продукции.

Хлор өнiмi көлемiнiң ұлғаюы 2005 жылы 2001 жылмен салыстырғанда 84%, орташа жылдық өсiмi 21% құрайды.
Осы мiндеттi жүзеге асырудың бiрiншi кезеңi тиiмдi инвестициялар тарту және жоғалған орындарды қайтару мен химия өнiмi нарықтарында бұдан әрi экспансиялау арқылы жұмыс iстеп тұрған өндiрiстердi қалпына келтiру және дамытуға бағытталады.
Екiншi кезеңде "Павлодар химия заводы" Ақ-да сұйық хлор мен каустик содасы өндiрiледi, бұл қазақстан экономикасын осы өнiммен қамтамасыз етуге ықпал етедi.
Жергiлiктi шикiзат (ас тұзы) пен арзан энергия ресурстары (ЖЭО-3, Павлодар қаласы) негiзiнде өндiрiс ұйымдастыру өнеркәсiп және коммуналдық шаруашылық жұмысының тұрақтылығын көтередi және импортқа тәуелдiлiктi азайтады.
Жылына жалпы сомасы 6,25 млн.долларға 20 мың тонна каустика содасын, 17 мың тонна хлор, 20 мың тонна тұз қышқылын шығару жоспарланып отыр.
2) Iшкi бағдар салалары
Импорттық товарлармен бәсекеге түсуге, оларды iшкi нарықтан ығыстыру әлуеттi қабiлетiне қарай, олар үш блокқа бөлiнедi.
Бәсекелестiгi жоғары блок. Тамақ өнеркәсiбi. Саланы тиiмдi дамыту  тұтыну нарығын теңдестiрудiң мiндеттi шарты, азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және көптеген әлеуметтiк проблемаларды шешудiң алғышарты.
Сала өнiмдерiне сұраныс кепiлдi және халықтың табысының өсуiне қарай артатын болады. Капитал айналымының қысқа мерзiмдерi, бiржолғы мардымсыз күрделi қаржы салымдары саланы жекеше инвестициялар үшiн тартымды етедi.
Осы саланың бiрiншi кезеңiнде импорт алмастырудың белсендi саясатын жүргiзу, тамақ өнеркәсiбiнде шығарылатын өнiмнiң сапасын жақсарту 2005 жылы ет және ет өнiмiнiң өндiрiсiн 2001 жылмен салыстырғанда 5,6%, 2010 жылы 7,6% көбейтуге әкеледi, бұл "Акоба" ЖШС, "Рубиком фирмасы" ЖШС есебiнен жүзеге асады. өңделген сүт  "Сүт" ААҚ, "Азмади-Иртыш" ЖШС, "Мол-Ком" ЖШС, "қанат" Шқ, "Жұлдыз" Шқ-да 1,6% және 2,1% өседi. Нан  "Павлодар нан-тоқаш комбинаты" ЖШС және облыстың шағын наубайханалары есебiнен 2,6% және 3,5% өседi.
Ликер-арақ өнiмiнiң өндiрiсi ("Бастау ЛТД" ЖШС) 2010 жылы 85% өседi, орташа жылдық өсiмi 9%, шараптың орташа жылдық өсiмi 7% құрайды.
Бiрiншi кезектегi мiндеттер:
азық-түлiк нарығының жекелеген бөлiктерiнде импорт алмастыратын өндiрiстердi, экспортты дамыту;
байыпты сауда протекционизмiн жүзеге асыру, iшкi нарықты жосықсыз бәсекеден, демпингтен және субсидияландырылған экспорттан қорғау.
Жалпыжүйелiк шаралар:
сыртқы сауданы реттеудiң тарифтiк және тарифтiк емес әдiстерiнiң тиiмдiлiгiн арттыру;
өнiмдi экспортқа жылжытуды қамтамасыз ету үшiн өнiмдi өндiру және өткiзу жөнiндегi iрi, орташа және шағын кәсiпорындарды коммерциялық ұйымдарға кезең-кезеңмен өзгерте отырып, олардың өзара iс-қимылы негiзiнде салалық одақтар, қауымдастықтар құру;
аграрлық сектормен тiгiнен интеграцияландырылған, толассыз өндiрiстiк циклдi түзiлiмдер құру.
Iрiктеп қолдаудың негiзгi нысандары:
мемлекеттiк кредиттiк дамыту ұйымдарының шағын кәсiпкерлiктi қолдау және импортты алмастыру бағдарламалары шеңберiнде орташа және ұзақ мерзiмдi кредит беруi;
б) мұнай өңдеу өнеркәсiбi, электр энергетикасы.
Бұл салалардың өнiмi iшкi нарықта тұрақты сұранысқа және перспективада экспорттық әлуетке ие.
Келешекте "Павлодар мұнай-химия заводы" ААқ-да отандық және әлем ғылымының алдыңғы қатарлы әзiрлемелерi негiзiнде мұнайды тереңдетiп өңдеу жөнiндегi жоғары технологиялық жаңа өндiрiстер құру мәселесi қарастырылады.
Бiрiншi кезектегi мiндеттер:
жұмыс iстеп тұрған энергия өндiретiн және мұнай айдайтын қуаттардың жүктемелiлiгiн қамтамасыз ету;
мұнай өңдеудiң тереңдiгiн арттыру мақсатында жұмыс iстеп тұрған мұнай өндiру заводын қайта жаңарту.
Жалпыжүйелiк шаралар:
электр энергиясының ашық бәсеке нарығын дамыту;
электр энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге икемдi тариф саясатын жүргiзу;
мұнай өнiмдерiн өндiрушiлер мен өткiзу жүйесi арасындағы салық салмағын оңтайландыру.
Iрiктеп қолдаудың негiзгi нысандары:
мұнайды тасымалдауға арналған тарифтер бойынша төмендететiн коэффициенттер ұсыну;
салықтық жеңiлдiктер мен преференциялар беру;
мемлекеттiк кредиттiк дамыту ұйымдарының жекелеген жобаларға орташа және ұзақ мерзiмдi кредит беруi.
Бәсекелестiгi орташа блок. Машина жасау. Жұмыс iстеп тұрған машина жасау кәсiпорындары негiзiнен экспортқа бағдарланған өнеркәсiптiк кешенiнiң, көмекшi және қызмет көрсетушi блоктарын құрайды.
Бiрiншi кезектегi мiндеттер:

Увеличение объемов производства хлора в 2005 году по сравнению с 2001 годом составит 84 %, среднегодовой прирост - 21 %.
Первый этап реализации данной задачи будет направлен на восстановление и развитие существующих производств через привлечение эффективных инвестиций и возврат утраченных позиций и дальнейшую экспансию на рынках химической продукции.
Вторым этапом станет организация производства хлора жидкого и соды каустической в АО "Павлодарский химический завод", что позволит обеспечить экономику Казахстана данной продукцией.
Организация производства на базе местного сырья (соль поваренная) и дешевых энергоресурсов (ТЭЦ-3) резко повысит устойчивость работы промышленности и коммунального хозяйства и ослабит их зависимость от импорта.
Планируется выпускать в год 20 тыс. тонн каустической соды, 17 тыс. тонн хлора, 20 тыс. тонн соляной кислоты на общую сумму 6, 25 млн. долларов.
2) Отрасли внутренней ориентации
Исходя из потенциальной способности составить конкуренцию импортным товарам, вытеснить их на внутреннем рынке, они подразделены на три блока.
Высококонкурентный блок.  Пищевая промышленность . Эффективное развитие отрасли обязательное условие сбалансирования потребительского рынка, обеспечения продовольственной безопасности и предпосылка решения многих социальных проблем. Спрос на продукцию отрасли гарантирован и будет расти с повышением доходов населения. Короткие сроки оборачиваемости капитала, незначительные разовые капиталовложения делают отрасль привлекательной для частных инвестиций.
На первом этапе в данной отрасли проведение активной политики импортозамещения, улучшение качества выпускаемой продукции в пищевой промышленности даст увеличение производства мяса и мясопродуктов в 2005 году по сравнению с 2001 годом на 5,6 %, в 2010 году - на 7,6 %, это будет достигнуто за счет ТОО "Акоба", ТОО "Фирма Рубиком"; молока обработанного - на 1,6 % и на 2,1 % соответственно, на предприятиях ОАО "Сут", ТОО "Азмади-Иртыш", ТОО "Мол-Ком", КХ "Канат", КХ "Жулдуз"; свежего хлеба - на 2,6 % и на 3,5 % соответственно за счет ТОО "Павло-дарский хлебобулочный комбинат" и минипекарен области.
Производство ликеро-водочной продукции (ТОО "Бастау ЛТД") увеличится в 2010 году на 85 %, среднегодовое увеличение составит 9 %, по вину среднегодовой прирост составит 7 %.
Первоочередные задачи:
развитие импортозамещающих производств, экспорта в отдельных
сегментах продовольственных рынков;
осуществление разумного торгового протекционизма, защита внутреннего рынка от недобросовестной конкуренции, демпинга и субсидированного экспорта.
Общесистемные меры:
повышение эффективности тарифных и нетарифных методов регулирования внешней торговли;
формирование отраслевых союзов, ассоциаций на основе взаимодействия крупных, средних и мелких предприятий по производству и сбыту продукции с поэтапной их трансформацией в коммерческие организации для обеспечения продвижения продукции на экспорт;
создание вертикально интегрированных с аграрным сектором формирований со сквозным циклом производства.
Основные формы селективной поддержки:
средне- и долгосрочное кредитование государственно-кредитными организациями, развитие в рамках программ поддержки малого предпринимательства и импортозамещения.
Нефтеперерабатывающая промышленность, электроэнергетика.       Продукция этих отраслей имеет устойчивый спрос на внутреннем рынке и в перспективе - экспортный потенциал.
В перспективе будет рассматриваться вопрос создания новых высокотехнологичных производств по глубокой переработке нефти на базе передовых разработок отечественной и мировой науки в ОАО "Павлодарский нефтехимический завод".
Первоочередные задачи:
обеспечение загрузки действующих энергопроизводящих и нефтеперегонных мощностей;
реконструкция действующего нефтеперерабатывающего завода с целью повышения глубинной переработки нефти.
Общесистемные меры:
развитие открытого конкурентного рынка электроэнергии;
проведение гибкой тарифной политики на услуги по передаче электроэнергии;
оптимизация налоговой нагрузки между производителями нефтепродуктов и реализационной сетью.
Основные формы селективной поддержки:
предоставление понижающих коэффициентов по тарифам на транспортировку нефти;
предоставление налоговых льгот и преференций;
средне- и долгосрочное кредитование государственными кредитными организациями развития отдельных проектов.
Среднеконкурентный блок.  Машиностроение.  Действующие машиностроительные предприятия сформируют в основном вспомогательные и обслуживающие блоки экспортоориентированного промышленного комплекса.
Первоочередные задачи:

"Қазақстантрактор" ААқ-да 2001-2003 жылдары трактор заводының қолда бар өндiрiс базасында Т-95.4А жаңа трактор өндiрiсiн игеру және дамыту;
"Павлодар машина жасау заводы" Ақ-да жүк көтергiштiгi 75-100 тонна ауыр аспалы кран және жүк көтергiштiгi 25 тоннада асатын төрттағанды кран өндiрiсiн игеру, қуаты 4 кВТ жел қуаты қондырғысы, өнiмдiлiгi 200-250 м/сағ. жел көтеру қондырғысын шығаруды кеңейту;
iшкi нарықта энергетика, тау-кен және машина жасау кешендерi үшiн бөлшектерге арналған тапсырыстардың орналастырылуын қамтамасыз ету.
Жалпыжүйелiк шаралар:
машина жасау өнеркәсiбi өнiмiн өткiзу нарығын кеңейту;
iшкi нарықты жосықсыз бәсекелестiктен, демпингтен және субсидияланған бағадан қорғау;
мемлекеттiк тапсырыс жүйесiн дамыту.
Iрiктеп қолдаудың негiзгi нысандары:
мемлекеттiң қатысуымен ұйымның лизингтiк қоры үшiн ауыл шаруашылығы техникасын сатып алу;
салықтық жеңiлдiктер мен преференциялар беру;
мемлекеттiк кредиттiк дамыту ұйымдарының жекелеген жобаларға орташа және ұзақ мерзiмдi кредит беруi.
б) құрылыс материалдары өнеркәсiбi.
Құрылыс индустриясы кәсiпорнын бұдан әрi дамыту өнеркәсiп, тұрғын үй және жол құрылысы кәсiпорындарын құрылыс материалдарымен қамтамасыз етуге бағдарланған.
Құрылыс материалының жаңа түрiн игеру, номенклатурасын кеңейту және республиканың басқа аймақтарына өнiмдi жеткiзу көлемiн көтеру жалғасады.
Құрылыс материалы өндiрiсi көлемiнiң жыл сайын өнiмi 2010 жылға дейiн орташа алғанда 1,5% құрайды.
Бiрiншi кезеңде өндiрiстi тұрақтандыруға және жұмыс жұмсақ жабын, рубероид, шынымаст және халық тұтынатын товарлар шығаратын "Павлодар картон-рубероид заводы" ААҚ-да бұдан әрi интенсивтi өсiру үшiн жағдай жасауға бағытталған.
"Бiрлескен құрылыс материалдары заводы" ЖШС, "Имстальком" Ақ ПМЗ, "Теплоизоляция" Ақ-да жинамалы металл және құрылыс конструкциясы бұйымдарын, жылу-оқшаулау материалдарын өндiруде даму келешегi көрiнедi.
Екiншi кезеңде негiзгi қорларды тұрақты дамыту, оңтайландыру, жаңғырту және жоғарыда аталған кәсiпорындарда жаңа технологияларды қолдану жоспарланып отыр.
Бiрiншi кезектегi мiндеттер:
жаңа технология мен техниканың негiзiнде өндiрiстiк базаны жаңғырту және техникалық қайта жарақтау;
құрылыс материалдарын жетекшi өндiрушiлердiң бiрлескен кәсiп-орындарын мен филиалдарын құру.
Iрiктеп қолдаудың негiзгi нысандары:
импорт алмастыратын өндiрiстi дамыту үшiн мемлекеттiк кредит ұйымдарының орташа және ұзақ мерзiмдi кредит беруi;
сыртқы экономика қызметтi тарифтiк және тарифтiк емес реттеу тетiктерiн енгiзу жолымен iшкi және сыртқы нарықта отандық өндiрушiлердi қолдау.
Бәсекелестiгi төмен блок. Iшкi нарықта бәсекелестiгi әлсiз салалар  жеңiл (тiгiн), ағаш өңдеу өнеркәсіптерi.
Өнеркәсiптiң осы түрлерiн дамыту нарықтық қажеттiлiгiмен және кәсiпкерлердiң жеке бастамасымен айқындалады.
Жеңiл өнеркәсiпте өндiрiс көлемiн "8 Наурыз" ЖШС кәсiпорнының жұмыс iстеп тұрған қуатын толық жүктеу арқылы көбейту жоспарланып отыр. Ол үшiн тапсырыс беру кезiнде жергiлiктi кәсiпорындарға басымдық беру қажет.
Ағаш өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындары қызметi ас үй, офис және басқа жиҺаз шығаруға бағытталған, кең ассортименттi және жоғары сапалы өнiм шығаратын, өнiмдiлiгi жоғары қазiргi құрал-жабдықпен қамтамасыз етiлген.
Бiрiншi кезектегi мiндеттер:
- тиiмдiлiгi аз өндiрістердi қайта бейiмдеу немесе бөлшектеу, солардың негiзiнде шағын және ұтқыр бәсекеге төзiмдi өндiрiстер құру.
Iрiктеп қолдаудың негiзгi нысандары:
әскери және соларға теңестiрiлген арнаулы тұтынушылар, әлеуметтiк мекемелер үшiн жеңiл және жиҺаз өнеркәсiптерiнiң дайын өнiмдерiн конкурстық негiзде мемлекеттiк сатып алу.
III БӨЛIМ. АГРАРЛЫҚ-ИНДУСТРИЯЛЫҚ САЯСАТ

освоение и развитие на имеющейся производственной базе тракторного завода производства нового трактора Т-95.4А в ОАО "Казахстантрактор" в 2001 - 2003 годах;
организация производства тяжелых мостовых кранов грузоподъемностью 75-100 тонн и козловых кранов грузоподъемностью свыше 25 тонн, расширение производства ветроэнергетических установок мощностью 4 кВТ, ветроподъемных установок производительностью 200-250 м/час в АО "Павлодарский машиностроительный завод";
обеспечение размещения заказов на внутреннем рынке на комплектующие для энергетического, горно-металлургического и машиностроительного комплексов.
Общесистемные меры:
расширение рынков сбыта продукции машиностроительной промышленности;
защита внутреннего рынка от недобросовестной конкуренции, демпинга и субсидированных цен;
развитие системы государственного заказа.
Основные формы селективной поддержки:
приобретение сельскохозяйственной техники для лизингового фонда организации с участием государства;
предоставление налоговых льгот и преференций;
средне- и долгосрочное кредитование государственными кредитными организациями развития отдельных проектов.
Промышленность строительных материалов . Дальнейшее развитие предприятий стройиндустрии будет ориентировано на обеспечение предприятий промышленности, жилищного и дорожного строительства строительными материалами.
Продолжится освоение новых видов строительных материалов, расширение номенклатуры и увеличение объемов поставок продукции в другие регионы республики.
Ежегодный прирост объемов производства строительных материалов до 2010 года составит в среднем 1,5 %.
На первом этапе работа будет направлена на стабилизацию производства и создание условий для последующего интенсивного роста в ОАО "Павлодарский картонно-рубероидный завод", выпускающем мягкую кровлю, рубероид, стекломаст и товары народного потребления.
В ТОО "Объединенный завод строительных материалов", ПМЗ АО "Имстальком", АО "Теплоизоляция" перспектива развития будет прослеживаться в производстве изделий сборных металлических и строительных конструкций, теплоизоляционных материалов.
На втором этапе планируется устойчивое развитие, оптимизация, модернизация основных фондов и применение новых технологий на вышеперечисленных предприятиях.
Первоочередные задачи:
модернизация и техническое перевооружение производственной базы на основе новых технологий и техники;
создание совместных предприятий или филиалов ведущих производителей строительных материалов.
Основные формы селективной поддержки:
средне- и долгосрочное кредитование государственными кредитными организациями для развития импортозамещающих производств;
поддержка отечественных производителей на внутреннем и внешнем рынках путем введения механизмов тарифного и нетарифного регулирования внешнеэкономической деятельности.
Низкоконкурентный блок.  Отрасли, слабоконкурентные на внутреннем рынке, - легкая (швейная), деревообрабатывающая промышленность.
Развитие этих отраслей промышленности определится рыночной целесообразностью и частной инициативой предпринимателей.
В легкой промышленности увеличение объемов производства планируется за счет полной загрузки существующих мощностей предприятия ТОО "8 Наурыз". Для этого необходимо при размещении заказов отдавать приоритет местным предприятиям.
Предприятия деревообрабатывающей промышленности оснащены современным высокопроизводительным оборудованием, позволяющим обеспечить выпуск продукции широкого ассортимента и высокого качества, деятельность данных предприятий будет направлена на выпуск кухонной, офисной и другой мебели.
Первоочередные задачи:
перепофилирование или сегментация малоэффективных производств, создание на их базе мелких и мобильных конкурентоспособных производств.
Основные формы селективной поддержки:/
государственные закупки готовой продукции легкой и мебельной промышленности для военных и приравненных к ним спецпотребителей, социальных учреждений на конкурсной основе.
Раздел III. АГРОИНДУСТРИАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА

1. МАҚСАТ
Ауыл шаруашылығы саласын тұрақты дамыту және облыс тұрғындарын өзiмiз өндiретiн негiзгi азық-түлiк тағамдарымен (нан, нан-тоқаш және макарон бұйымдары, жарма (күрiштен басқа), сүт және сүт өнiмдерi, ет және ет өнiмдерi, жұмыртқа, картоп, көкөнiс, бақша, жемiс және жидек) қамтамасыз ету.
Қысқа мерзiмдi сипатты мақсаттар:
аграрлық сектордың пайдалылығын және ауыл тұрғындарының кiрiс өсiмiн қолдау;
нарықтардың инфрақұрылымдарын құру.
Орташа мерзiмдi сипатты мақсаттар:
ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң негiзгi түрлерiнiң өндiрiсiн қарқындандыру;
ауылда қайта өңдеу және сервистiк өндiрiстердi дамыту.
ұзақ мерзiмдi сипатты мақсаттар:
облыс аграрлық өндiрiсiн тұрақты дамыту және оңтайландыру.

1. ЦЕЛЬ
Устойчивое развитие отраслей сельского хозяйства и обеспечение населения области основными продуктами питания собственного производства (хлеб, хлебобулочные и макаронные изделия, крупы (кроме риса), молоко и молочные продукты, мясо и мясные продукты, яйцо, картофель, овощи, бахчи, плоды и ягоды).
Цели краткосрочного характера:
поддержка рентабельности аграрного сектора и рост доходов сельского населения;
формирование инфраструктуры рынков.
Цели среднесрочного характера:
интенсификация производства основных видов сельхозпродукции;
развитие перерабатывающих и сервисных производств на селе.
Цель долгосрочного характера:
устойчивое развитие и оптимизация аграрного производства области.

246,2
105,8
6
Жұмыртқа (млн. дана)
51,9
48,8
65,5
111,8
215,4
№  2001 жылы 1998 жылмен салыстырғанда еттен басқа барлық ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң түрлерiнен өсiмге қол жеткiзiлдi. 2000 жылмен салыстырғанда ауыл шаруашылығы жануарларының саны: iрi қара мал 6,4%-ға, жылқы  1,1%-ға, қой-ешкi 9,1%-ға, шошқа  17,2%-ға, құс 37,5%-ға өстi.
47. Күштi жақтар
Жер ресурстары көп: ауыл шаруашылығына пайдалы жер 2,5 млн. га, оның iшiнде:

246,2
105,8
6.
Яйцо (млн. шт.)
51,9
48,8
65,5
111,8
215,4
В 2001 году по сравнению с 1998 годом достигнут рост производства всех основных видов сельскохозяйственной продукции, кроме мяса. Численность  поголовья сельскохозяйственных животных увеличилась по сравнению с 2000 годом: КРС - на 6,4 %, лошадей - 1,1 %, овец и коз - 9,1  %, свиней - 17,2 %, птицы - на 37,5 %.
47. Сильные стороны
Богатые земельные ресурсы: сельхозугодия - 2,5 млн. га, в том числе:

өңделiп жыртылатын жер  0,7 млн. га;
тыңайған жерде пайдаланылмай жатқан жыртылатын құнарлы жер - 0,3 млн. га;
шабындық және жайылым  1,4 млн. га.
Өндiрiстiң жеткiлiктi көлемi мен ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сату.
Iшкi және сыртқы рыноктарда сұраныс бар.
Кадрлар әлеуетi мен еңбек ресурстары бар.
Шикiзат бар.
Шикiзатқа жақын орналасқан қайта өңдеу объектiлерi бар.
48. Әлсiз жақтар
Материалдық-техникалық ресурстарды сатып алуға қаражаттың жоқтығы.
Ауыл шаруашылығы өндiрiсiнде технологиялардың сақталмауы.
Ауыл шаруашылығы жануарлары өнiмдерiнiң төмендiгi.
Ауыл тұрғындарының қалаға және облыстан тыс жерлерге қоныс аударуы.
Материалдық-техникалық базаның әлсiздiгi.
Техникалық жарақтандырудың төмендiгi және жабдықтардың ескiруi.
Маркетингтiк қызметтiң әлсiздiгi.
Ауыл тұрғындарының консерватизмi, реформаларға және нарықтық қатынастарға бейiмiнiң әлсiздiгi.
Негiзгi ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдемей шикiзат түрiнде сату.
Шикiзатты жеткiзудiң тұрақсыздығы.
49. Мүмкiндiктер
Өткiзу нарықтары болуы.
Инвестиция тарту және пайдалану.
ТМД елдерiнiң азық-түлiк ынтымақтастығына қызығушылығы.
Ауыл шаруашылығы нарықтарын құру.
Ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiнiң бiрлестiктерiн (ассоциация, одақтар және басқалары) құру.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сатуда экспортты нарықтарды пайдалану.
Ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерi мен көрмелерiн ұдайы ұйымдастыру.
Қайта өңдеу кәсiпорындарының желiлерiн жетiлдiру, шығарылатын өнiмдердi орау дизайнiн жетiлдiру.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының қаржы нәтижелерiн жақсарту.
Шаруашылықты нарықтық әдiспен жүргiзудi оқыту.
50. Қатерлер
Ауыл халқының тұрмыс деңгейiнiң төмендеуi.
Азық-түлiк қауiпсiздiгiнiң қатерi.
Жұмыссыздықтың өсуi.
Әлеуметтiк шиеленiс.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң басқа қабiлетiнiң төмендеуi.
Отандық өндiрiс өнiмдерiн импорттық аналогтардың ығыстыруы.
51. Агроазық-түлiктер саласын дамытудағы проблемалар мен кедергiлер
Азық-түлiк нарығындағы импорттық өнiмдер үлесiнiң көптiгi.
Ауыл шаруашылығының материалдық-техникалық базасының, әсiресе комбайн паркiнiң әлсiздiгi.
Құнарлы жыртылатын жердiң үлес салмағының төмендiгi.
Мал саны мен өнiмiнiң өсу қарқыны төмендiгi, жайылымның құнарсыздығы.
Аграрлық секторды шектеулi қолдау, өндiрiстi самарқау ынталандыру.
Шаруашылық байланыстарының үзiлуi, нарықтық қатынастардың жеткiлiксiз жетiлуi, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн шақтап сату.
Ауылдағы тұрақсыз әлеуметтiк жағдай.
52. Аграрлық өндiрiстi дамытудың басым бағыттары (өсу нүктелерi)
Пайдалы, бәсекеге түсе алатын дақылдар (жарма және май) және көкөнiс өндiрiсiн ұлғайту.
Сүт және ет шаруашылықтарын, семiз еттi қой шаруашылығын, жылқы бағу шаруашылығын, шошқа шаруашылығын және құс шаруашылығын дамыту.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеудi қарқынды дамыту және сапасын әлемдiк стандартқа дейiн жеткiзу.
Агросервистi дамыту  дайындау пункттерiн, МТС-тер мен сервистiк пункттердi жарақтандыру және дамыту.

обрабатываемая пашня - 0,7 млн. га;
невостребованная плодородная пашня в залежи - 0,3 млн. га; сенокосы и пастбища 1,4 млн. га.
Достаточные объемы производства и реализации сельхозпродукции.
Наличие спроса на внутреннем и внешнем рынках.
Наличие кадрового потенциала и трудовых ресурсов.
Наличие сырья.
Наличие объектов переработки, приближенных к местам производства сырья.
48. Слабые стороны
Отсутствие финансовых средств на приобретение материально-технических ресурсов.
Несоблюдение технологии сельскохозяйственного производства.
Низкая продуктивность сельхозживотных.
Миграция сельского населения в города и за пределы области.
Неразвитая материально-техническая база.
Низкая техническая оснащенность и изношенность оборудования.
Слабое маркетинговое обеспечение.
Консерватизм и ментальность сельского населения, слабая адаптация к реформам и рыночным отношениям.
Реализация основной сельскохозяйственной продукции в виде сырья, без переработки.
Нестабильная поставка сырья.
49. Возможности
Наличие рынков сбыта.
Привлечение и использование инвестиций.
Заинтересованность стран СНГ в продовольственном сотрудничестве.
Создание сельскохозяйственных рынков.
Создание объединений сельхозтоваропроизводителей (ассоциации, союзы и другие).
Использование экспортных рынков сбыта сельхозпродукции.
Организация регулярных сельскохозяйственных ярмарок и выставок.
Увеличение объемов переработки сельхозпродукции.
Модернизация технологических линий предприятий переработки, совершенствование дизайна выпускаемой продукции.
Улучшение финансовых результатов сельхозформирований.|
Обучение рыночным методам хозяйствования.
50. Угрозы
Снижение жизненного уровня сельского населения.
Угроза продовольственной безопасности.
Рост безработицы.
Социальная напряженность.
Снижение конкурентоспособности продукции сельского хозяйства.
Вытеснение продуктов отечественного производства импортными аналогами.
51. Основные проблемы и препятствия в развитии агропродовольственной сферы:|
большая доля на продовольственном рынке импортных продуктов;
слабая материально-техническая база сельского хозяйства, в особенности комбайнового парка;
низкий удельный вес плодородной пашни;
низкие темпы роста численности и продуктивности скота, скудные пастбища;
ограниченная поддержка аграрного сектора, тормозящая стимулирование производства;
разрыв хозяйственных связей, недостаточная развитость рыночных отношений, ограничивающих сбыт сельскохозяйственной продукции;
нестабильная социальная ситуация на селе.
52. Приоритетные направления развития аграрного производства (точки роста):
увеличение производства рентабельных, конкурентоспособных культур (крупяных и масличных) и овощей;
развитие молочного и мясного скотоводства, мясосального овцеводства, табунного коневодства, свиноводства и птицеводства;
интенсивное развитие переработки сельскохозяйственной продукции и доведение качественных показателей до мировых стандартов;
развитие аргросервиса - оснащение и развитие заготовительных пунктов, МТС и сервисных пунктов.

53. Агроөнеркәсiп саласын дамыту аймақтық бағдарламаларын республикалық бағдарламалармен ұштастыру мүмкiндiктерi
Аграрлық сектор саласының басым бағыттарын бұдан әрi дамытуға бағытталып дайындалатын және iске асырылатын ауыл шаруашылығының мақсатты бағдарламалары тиiстi республикалық бағдарламаларға үйлестiрiлген:
Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 2000 жылғы 15 қарашадағы № 1719 қаулысымен бекiтiлген "2000-2002 жылдарға арналған iрi қалалар маңында сүт өндiрiсiн дамыту салалық бағдарламасы";
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 7 мамырдағы № 597 Жарлығымен бекiтiлген "2000-2002 жылдарға арналған қазақстан Республикасындағы шағын кәсiпкерлiктi дамыту және қолдау мемлекеттiк бағдарламасы";
54. 2002-2005 жылдарға және 2006-2010 жылдарға арналған ауылдың еңбек ресурстарының болжамы
Еңбек ресурстары
Ауылдық жерде 200 мыңнан астам адам тұрады. Бұл жалпы облыс халқының 36,5%-ы. Олардың еңбекке қабiлеттiсi 158 мың адам. Еңбек ресурстарының ықтималдығы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн бұдан әрi дамытуға мүмкiндiк бередi. Болжамдық есеп бойынша ауыл шаруашылығындағы еңбек ресурстарын 2005 жылы 10,3%-ға, 2010 жылы -15%-ға өсiру қарастырылады.
3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР:
ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттi нарықтарын құру,ауыл өндiрiсiн және әлеуметтiк инфрақұрылымды дамыту;
ауылда жоғары өнiмдi техникаларды және қазiргi заманғы технологияларды пайдалану арқылы шаруашылық жүргiзудiң тиiмдi үлгiлерiн құру, аграрлық өндiрiсiнiң технологиялық деңгейiн көтеру;
аграрлық секторға мемлекеттiк көмек жасау, несиелiк серiктестiк, фермерлерге несие беру қорын, ипотекалық несие қорын, сервистiк және сату кооперативтерi жүйелерiн құру арқылы саланың қаржы секторын дамыту.
4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
55. Агроиндустриалды нарықтарды реттеу
Мемлекеттiк реттеудiң негiзгi шаралары:
рентабелдi деңгейдiң өсiмiн қамтамсыз ету үшiн өнiм бағасының мақсатты деңгейiн қолдау тетiгiн енгiзу арқылы нарықтың бағасын реттеу, арзан кепiлдiгi бар сатып алу бағаларын, кепiлдiк бағаларын белгiлеу;
тиiстi өнiмдердiң нарықтағы кәсiби операторларын құруға бағытталған нарықтың реттемесiн жасау, нарықтардың жұмыс iстеуiнiң жалпы ережесiн және тұтас аграрлық өндiрiстi коммерцияландыруды анықтау;
дербес ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiнен сату, қайта өңдеу, жабдықтау, сервистiк және несиелiк кооперативтер құру;
саланың инвестиция тартуға анағұрлым қолайлы субъектiлерiнде сатылы интеграциялық құрылымдар құру. Қазiргi жағдайда өздерiнiң шикiзат аймағын дамытуға бейiм қайта өңдеу кәсiпорындары аграрлық сектордың негiзгi жеке инвесторлары бола алады;
нарықты қалыптастыру мен реттеудегi мемлекеттiң негiзгi серiктесi ретiнде аймақтық салалық одақтар және қауымдастықтар құру;
агроөнiмдерiн экспортқа икемдеу жөнiндегi күш-жiгердi шоғырландыру үшiн коммерциялық ұйымдардағы салалық одақтар мен қауымдастықтарды кезең-кезеңiмен өзгерту.
Бiрiншi кезектегi шаралар:
өнiмдердiң (астық, сүт және басқалары) негiзгi нарықтарын дамытудың аймақтық бағдарламаларын әзiрлеу;
өнiмдi жеткiзуге арналған келiсiм-шарттардың кепiлдiк орындалу жүйесiн құру;
әрбiр нарықта мемлекеттiң және салалық одақтардың үлестiк қатысуымен өнiмдердiң көлемiн жасау;
ұсақ товар өндiрушiлердiң нарыққа шығуының оңтайлы нысандары ретiнде көтерме нарығын және өткiзу кооперациясын дамыту. Iрi көтерме сауда нарықтарын бiрыңғай ақпараттық жүйеге бiрiктiру;
аукциондық сатуды енгiзу;
мемлекеттiң қатысуымен несие беру арқылы агроиндустриалды секторға қаржылық қолдаудың көпарналы жүйесiн ұйымдастыру және ауылдық несиелiк серiктестiктер құру;
жер учаскелерi меншiк иелерiнiң аймақтық тiзбесiн енгiзу;
жергiлiктi жердiң биологиялық жағдайына бейiмдi жоғары өнiм беретiн өсiмдiктердi және жануарлардың асыл тұқымын енгiзуге бағытталған селекциялық жұмысқа, элиталық тұқым шаруашылығына және мал тұқымын асылдандыруға қолдау жасау.
Жер қатынасын дамыту:
жер ресурстарының бiрыңғай кадастрлары және жер учаскелерi меншiк иелерiнiң аймақтық тiзiлiмдерiн енгiзу;
ауыл шаруашылығы жерлерiн жалдау мен кепiлге салу құқығының нарығын дамыту;
ауыл шаруашылығына пайдаланылатын барлық жер бойынша компьютерлiк деректер базасын құру.

53. Возможность увязки региональных программ развития агропромышленной сферы с республиканскими программами
Разрабатываемые и реализуемые целевые сельскохозяйственные программы, направленные на дальнейшее развитие приоритетных отраслей аграрного сектора области увязаны с соответствующими республиканскими программами:
"Отраслевая программа развития молочного производства в пригородных зонах крупных городов на 2000-2002 годы", утвержденная  Постановлением Правительства Республики Казахстана от 15.11.2000 года N 1719;
"Государственная программа развития и поддержки малого предпринимательства в Республике Казахстан на 2001-2002 годы", утвержденная  Указом Президента Республики Казахстан от 7.05.2001 года N 597.
54. Прогноз трудовых ресурсов села на 2002-2005 и на 2006-2010 годы
Трудовые ресурсы. В сельской местности проживает более 200 тыс. человек, что составляет 36,5 % от общего населения области, в том числе трудоспособного - 158 тыс. человек. Потенциал трудовых ресурсов позволяет участвовать в развитии дальнейшего сельскохозяйственного производства. По прогнозным расчетам, предусматривается рост трудовых ресурсов в сельском хозяйстве к 2005 году на 10,3 %, к 2010 году - на 15 %.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
создание конкурентоспособных рынков сельскохозяйственной продукции, развитие сельской производственной и социальной инфраструктуры;
формирование рациональных форм хозяйствования на селе с применением высокопроизводительной техники и современных технологий, повышение технологического уровня аграрного производства;
оказание государственной помощи аграрному сектору, развитие финансового сектора отрасли через создание сети кредитных товариществ, фондов кредитования фермеров, ипотечных кредитных фондов, сервисных и сбытовых кооперативов.
4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
55. Регулирование агроиндустриальных рынков
Основные меры государственного регулирования:
ценовое регулирование на рынках через внедрение механизмов поддержки целевого уровня цен на продукцию для обеспечения роста уровня рентабельности, установление минимальных гарантированных закупочных цен, залоговых цен;
регламентация рынков, направленная на формирование профессиональных операторов на рынке соответствующей продукции, определение общих правил функционирования рынков и в целом коммерциализация аграрного производства;
формирование самостоятельными сельхозтоваропроизводителями сбытовых, перерабатывающих, снабженческих, сервисных и кредитных кооперативов;
создание вертикально интегрированных формирований как наиболее инвестиционно привлекательных субъектов отрасли. В современных условиях основным частным инвестором аграрного сектора должны стать предприятия переработки, заинтересованные в развитии своих сырьевых зон;
создание региональных отраслевых союзов и ассоциаций как основных партнеров государства в формировании и регулировании рынков;
поэтапная трансформация отраслевых союзов и ассоциаций в коммерческие организации для концентрации усилий по продвижению агропродукции на экспорт.
Первоочередные меры:
разработка региональных программ развития основных рынков продукции (зерна, молока и других);
создание системы гарантий выполнения контрактов на поставку продукции;
создание на каждом рынке объемов продуктов при долевом участии государства и отраслевых союзов;
развитие оптовых рынков и сбытовой кооперации как оптимальных форм выхода мелких товаропроизводителей на рынки. Объединение крупных оптовых рынков в единую информационную сеть;
внедрение аукционных продаж;
организация многоканальной системы финансовой поддержки агроиндустриального сектора через кредитование с участием государства и создание сети сельских кредитных товариществ;
введение региональных реестров собственников земельных участков;
поддержание селекционной работы, элитного семеноводства и племенного дела, ориентированных на внедрение высокопродуктивных сортов растений и пород животных, адаптированных к местным биоклиматическим условиям.
Развитие земельных отношений:
ведение единого кадастра земельных ресурсов и региональных реестров собственников земельных участков;
развитие рынка прав аренды и залога сельскохозяйственной земли;
создание компьютерных баз данных по всем землям сельскохозяйственного назначения.

56. Аграрлық сектордағы қаржылық-несиелiк және инвестициялық саясат (кезең-кезең бойынша: 2002-2005 жылдар және 2006-2010 жылдар)
1) Несиелiк серiктестiктер, фермерлерге несие беру қорын, ипотекалық қорын құру және басқалары
Аграрлық өндiрiстi дамытудың тиiмдi экономикалық жағдайын жасау үшiн несиелiк серiктестiктер, фермерлерге несие беру қорын, ипотекалық қорын құру және басқалары.
Несиелiк институттарды құрудың негiзгi мақсаттары:
ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiн қажеттi несие ресурстарымен қамтамсыз ету;
жергiлiктi жерде сапалы қаржылық қызмет көрсету;
әртүрлi бiрлестiктер мен серiктестiктердi пайдалану жолымен ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiнiң несие алу және өтеу қабiлеттерiн көтеру;
ауылда iскерлiк белсендiлiкке және оның әлеуметтiк-экономикалық жағдайларын бұдан әрi дамытуға көмектесу.
Несиелiк институттарды құрудың кезеңдерi:
2002-2005 жылдары  4 несиелiк серiктестiк құру;
2006-2010 жылдары 2 фермерлер несие қорын және 2 ипотекалық несие қорын құру.
2) Аймақтың ауыл шаруашылығын дамыту үшiн аграрлық өндiрiстi қаржыландыру, халықаралық ұйымдардың қаражаттарын және басқа ықтимал инвесторларды тарту
2001 жылы ауыл шаруашылығы өнiмдерiн дамытуға жалпы 950 млн. теңге инвестиялар тартылып, облыстық бюджет қаражаттары бөлiндi. Оның iшiнде облыстық бюджеттен 353 млн. теңге, оның 135,2 млн. теңгесi облыстық мақсаттық бағдарламаларға бөлiндi. Сонымен қатар қалалар мен аудандардың бюджеттерiнен 82 млн. теңге бөлiндi.
Қаржылық-несиелiк және инвестициялық саясат ауыл шаруашылығы субъектiлерiнiң талаптарына орай саланың қаржылық жүйесiн құруға, ауыл шаруашылығына отандық инвесторларды тартуға бағытталады.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта өңдеу салаларындағы инвестициялық жобалардың көздерi барлық деңгейдегi бюджеттер, ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiнiң және қайта өңдеушiлердiң өз қаражаттары, жұмылдырылған екiншi деңгейдегi банктер ресурстары және басқалары.
Бiрiншi кезең: 2002-2005 жылдар  1000 млн. теңгеге дейiн инвестиция тарту, оның iшiнде облыстың, қалалар мен аудандардың бюджеттерiнен 500 млн. теңге тарту (ауыл шаруашылығы науқандарын жүргiзу, тұқым материалдарын, ауыл шаруашылығы жануарларын, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi технологиялық желiлер сатып алу).
Екiншi кезең: 2005-2010 жылдар - 1200 млн. теңгеге дейiн инвестиция, оның iшiнде облыстық бюджеттен 600 млн. теңге тарту (ауыл шаруашылығы науқандарын жүргiзу, тұқым материалдарын, тыңайтқыштар, өсiмдiктердi қорғайтын дәрiлер, асыл тұқымды мал басын, ауыл шаруашылығы техникаларын, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу жөнiндегi технологиялық желiлер сатып алу).
Несие және жәрдемқаржы беру саясаты:

56. Финансово- кредитная и инвестиционная политика в аграрном секторе ( поэтапно: 2002-2005 годы и 2006-2010 годы)
1) Формирование сети кредитных товариществ, фондов кредитования фермеров, ипотечных кредитных фондов и других
Для предоставления экономически выгодных условий развития аграрного производства предусматривается создание сети кредитных товариществ, фондов кредитования фермеров и так далее.
Основные цели создания кредитных институтов:
обеспечение сельхозтоваропроизводителей необходимыми кредитными ресурсами;
оказание качественных финансовых услуг на местах;
повышение кредитоспособности сельхозтоваропроизводителей путем использования различных объединений, товариществ;
содействие оживлению деловой активности на селе и его дальнейшему социально - экономическому развитию.
Этапы создания кредитных институтов:
2002-2005 годы создание 4 кредитных товариществ;
2006-2010 годы создание 2 фондов кредитования фермеров и 2 ипотечных кредитных фондов.
2) Финансирование аграрного производства, привлечение средств международных финансовых организаций и других потенциальных инвесторов для развития сельского хозяйства региона.
На развитие сельскохозяйственного производства в 2001 году вложено инвестиций и выделено из бюджета области средств на общую сумму 950 млн. тенге, в том числе из областного бюджета - 353 млн. тенге, из них по областным целевым программам 135,2 млн. тенге. Кроме того, из бюджетов городов и районов выделено 82 млн. тенге.
Финансово - кредитная и инвестиционная политика будет направлена на создание системы финансирования отрасли, отвечающей требованиям субъектов сельского хозяйства, привлечение в сельское хозяйство отечественных инвестиций.
Источниками финансирования инвестиционных проектов в отрасли производства и переработки сельхозпродукции являются бюджеты всех уровней, собственные средства сельхозтоваропроизводителей и предприятий переработки, привлеченные ресурсы банков второго уровня и другие источники.
Первый период: 2002 - 2005 годы - инвестиционные вложения до 1000 млн. тенге, в том числе из бюджетов области, городов и районов - до 500 млн. тенге (проведение сельскохозяйственных кампаний, приобретение: семенного материала, поголовья сельхозживотных, новых технологических линий по переработке сельхозпродукции и так далее).
Второй период: 2006 - 2010 годы - инвестиции в сельскохозяйственный сектор до 1200 млн. тенге, в том числе из бюджета области 600 млн. тенге (проведение сельскохозяйственных кампаний, приобретение семенного материала, удобрений, средств защиты растений, племенного поголовья, сельскохозяйственной техники, новых технологических линий по переработке сельхозпродукции и так далее).
Политика кредитования и субсидирования:

2002-2005 жылдары және 2010 жылға дейiнгi кезеңдерде:
республикалық және облыстық бюджеттерден мезгiлдiк несиелердi қолдану;
ауылдық несие серiктестерiн құру товар өндiрушiлердiң өз қаражаттары;
лизингтiк операцияларды дамыту  республикалық бюджет;
ипотекалық несие берудiң алғы шартын құру.
Жәрдемқаржы беру интенсивтi өндiрiс үшiн прогрестi технологияларды құруға және енгiзудi ынталандыруға жұмсалады (ғылыми зерттеу, селекция, элиталық тұқым шаруашылығы, мал тұқымын асылдандыру шаруашылығы, биотехнология және басқалары).
Соңғы жылдары ауыл шаруашылығы кәсiпорындарын қайта құруда ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң баланстарының өзгеруi жеке аулалар мен шаруа қожалықтарына көмек болатындай жағдайда жүргiзiледi. Бұл ретте шағын шаруашылық жүргiзушілер үшiн сату кооперативтерi құрылуы тиiс.
Мына салаларды қамтитын товар өндiрушiлердiң кооперативтер жүйесiн құру:
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру;
өнiмдердi сақтау;
техникаларды бiрлесiп пайдалану;
өндiрiстiк-технологиялық қызмет көрсету бойынша;
қызмет көрсету бойынша.
Аграрлық сектордың кiрiстерiн ұлғайту үшiн  арнайы облыстық мақсатты бағдарламалар iске асырылады.

на период 2002-2005 годы и до 2010 года:
применение сезонного кредитования - республиканский и областной бюджеты;
создание сельских кредитных товариществ - собственные средства товаропроизводителей;
содействие развитию операционного лизинга - республиканский бюджет;
создание предпосылок для ипотечного кредитования.
Субсидирование предполагается направить на создание и стимулирование внедрения прогрессивных технологий для интенсификации производства (научные исследования, селекция, элитное семеноводство, племенное животноводство, биотехнологии и другие).
Проводимая в последние годы реструктуризация сельскохозяйственных предприятий сопровождается изменением баланса производства продукции сельского хозяйства в пользу личных подворий и крестьянских хозяйств, что, в свою очередь, обуславливает необходимость создания сбытовых кооперативов для малых форм хозяйствования.
Создание сети кооперативов товаропроизводителей, охватывающих сферы:
производства сельскохозяйственной продукции;
хранения продукции;
совместного использования техники;
по производственно-техническому обслуживанию;
по оказанию услуг.
Для повышения доходов аграрного сектора - реализация специальных целевых областных программ.

700,0
500,0
200,0
7
Ет консервiлерi
тонна
730,0
700,0
500,0
200,0
2) Ықтималды сату нарықтары (iшкi және сыртқы)
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң негiзгi бабы астық, астық өнiмдерi, ет, ет өнiмдерi, жүн, терi. Сонымен бiрге, қайта өңделген астық және ет өнiмдерiнiң үлесiн ұлғайту тенденциясы құрылады.
Республиканың мына аймақтары ықтимал сату iшкi нарықтары болып саналады:
Семей қаласы  жүн, iрi малдың терiсi;
Шығыс қазақстан облысы астық, күнбағысты қайта өңдеу;
Солтүстiк қазақстан облысы  астық, ұн, күнбағысты қайта өңдеу;
Маңғыстау, Атырау облыстары  көкөнiс, құрғақ сүт, iрiмшiктер;
Оңтүстiк қазақстан, Алматы облыстары - ұн, картоп және көкөнiстi қайта өңдеу;
Ақмола облысы  астық, ұн, көкөнiс.
Таяу болашақта бiздiң iшкi рынокта ТМД елдерi шеңберiнде экономикалық ынтымақтастық басым болады:
Ресей Федерациясы (Кемеров облысы, Барнауыл қаласы)  жүн;
Түркменстан, өзбекстан, Украина  астық, ұн, құрғақ сүт;
Сонымен қатар әлемдiк қауымдастықпен экономикалық жақындасу жүрiп жатыр. қытай және Түркиямен жүндi, iрi қара мал және ұсақ мал терiлерiн қайта өңдеу саласы бойынша ынтымақтасу қарастырылады.

700,0
500,0
200,0
7.
Консервы мясные
тонн
730,0
700,0
500,0
200,0
2) Потенциальные рынки сбыта (внутренний и внешний)
Основной статьей экспорта сельхозпродукции останутся зерно, зернопродукты, мясо, мясопродукты, шерсть, кожа. При этом будет формироваться тенденция увеличения доли продуктов переработки зерна и мяса.
Потенциальными внутренними рынками сбыта являются следующие регионы республики:
город Семипалатинск - шерсть, шкуры КРС;
Восточно - Казахстанская область зерно, подсолнечник на переработку;
Северо - Казахстанская область - зерно, мука, подсолнечник на переработку;
Мангистауская, Атырауская области - овощи, сухое молоко, сыры;
Южно - Казахстанская и Алматинская области  - мука, картофель и овощи на переработку;
Акмолинская область - зерно, мука, овощи.
В ближайшей перспективе остается приоритетным экономическое сотрудничество на внешнем рынке в рамках СНГ:
Российская Федерация (Кемеровская область, город Барнаул) - шерсть;
Туркменистан, Узбекистан, Украина - зерно, мука, сухое молоко;
Кроме того, идет сближение с мировым экономическим сообществом. Предполагается сотрудничество с Китаем и Турцией в области переработки шерсти, шкур КРС и мелкого скота.

3) Шетел нарығына шығудың негiзгi проблемалары және оларды шешу жолдары
Шетел рыноктарына шығудың негiзгi проблемалары жергiлiктi товарлардың әлемдiк стандарттан төмендiгi. Мәселен, облыста өсiмдiк майын тазарту және иiстi жою, сондай-ақ ПЭТ шөлмектерiне құю өндiрiстерi, көкөнiс, ет консервiлерiн жасау, жүндi бастапқы және терең қайта өңдеу кәсiпорындары жоқ.
Қазiргi уақытта ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң нарығы алдымен, отандық товарларды қорғауға бағытталған зерделi экспорттық-импорттық саясат жүргiзудi қажет етедi.
Сыртқы экономикалық байланысты дамытудың негiзгi бағыттары мыналар болуы тиiс:
импорт алмастыратын товарлар облыста жеткiлiктi мөлшерде өндiрiлуi тиiс (жарма, өсiмдiк майы, көкөнiс және ет консервiлерi және басқалары, жүн);
экспорттық өндiрiстi дамыту үшiн өндiрiстiк база жасау (ет, көкөнiс консервiлерi, ұзақ сақталатын сүт, жүндi бастапқы және терең өңдеу).
Экспортты барынша дамыту, өз өндiрушiлерiмiздi қорғауға бағытталған импорттық саясат дайындау негiзгi мiндеттерiмiз болып саналады.

3) Основные проблемы выхода на зарубежные рынки и пути их преодоления
Основной проблемой выхода на зарубежные рынки является отклонение качества товаров местных производителей от мировых стандартов. Например, в области отсутствует производство по рафинации и дезодорации растительного масла, а также фасовка в ПЭТ-бутылки, овоще-, мясоконсервные производства, предприятия по первичной и глубокой переработке шерсти.
В настоящее время рынок сельскохозяйственной продукции требует ведения грамотной экспортно-импортной политики, направленной, прежде всего, на защиту интересов отечественных производителей.
Основными направлениями развития внешнеэкономических связей должны стать:
импортозамещение товаров, которые могут быть в достаточном количестве произведены в области (крупы, растительное масло, овощные и мясные консервы, шерсть и другие);
создание производственной базы для развития экспортного производства (овощеконсервного, мяса, молока длительного срока хранения, первичной и глубокой переработки шерсти).
Основными задачами являются максимальное развитие экспорта, разработка импортной политики, направленной на защиту собственных производителей.

2) Ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiн материалдық-техникалық ресурстармен қамтамсыз ету және лизингтiк қатынасты дамыту жолдары
Материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету товар өндiрушiлердiң өз қаражаттары есебiнен ұзақ мерзiмдi лизингтiк негiзде, сондай-ақ облыстың iшкi резервтерi есебiнен мерзiмдi несие беру жолымен iске асырылады.
Машина-тракторлар парктерiн жаңарту ұзақ мерзiмдi лизингтiк негiзде "Ауыл шаруашылығын қаражатпен қолдау қоры" ЖАқ-ы, "КазАгроФинанс" ЖАҚ-ы арқылы мемлекеттiң толық қолдауымен жүргiзiледi. Жыл сайын тракторлар, комбайндар парктерiнiң және ауыл шаруашылығы машиналарының 5-8 пайызын жаңарту жоспарланды.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының машина-тракторлар парктерiнiң қызметiн ұзарту тек қана дер кезiнде және сапалы жөндеу жүргiзу арқылы мүмкiн. Ол үшiн жыл сайын облыс резервтерiнен мерзiмдi несие беру және ауыл шаруашылығы товар өндiрушiлерiн бiр орталықтан қосалқы бөлшектермен қамтамасыз ету және жөндеу-техникалық шараларын жүргiзу iске асырылады.
3) Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және басқа шектес кәсiпорындарды қалпына келтiру мәселелерi
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарын қалпына келтiру екi негiзгi бағыт бойынша:
"Казақстантрактор" ААҚ-ның қуаттарын анағұрлым толық пайдалану мақсатында осы заманғы жаңа тракторлар, ЖВП-9,1 дестелегiштер, сепкiштер және басқа ауыл шаруашылығы техникаларын, сондай-ақ қосалқы бөлшектер дайындау мен қайта өңдеу жөнiнде тапсырыстар орналастырылады. 2002-2010 жылдары "Казақстантрактор" ААҚ-да бес жаңа ауыл шаруашылығы техникаларын (Т-95.4 шынжыр табанды трактор, тарту күшi 1,4 класты доңғалақты трактор, тракторларға трансмиссия, жал салатын кең ауқымды тiркемелi дестелегiштер) шығару жоспарланды. Соның нәтижесiнде республиканың 46 кәсiпорны кооперация бойынша жұмысқа жұмылдырылады және 8000 жұмыс орны құрылады.
Бұл техникаларды игеру 45,0 млн. АқШ доллары мөлшерiнде несие ресурстарын алу есебiнде iске асырылады;
Песчан жөндеу-механикалық заводында станоктар паркiн жаңарту және жөндеу жұмыстарының жалпы көлемiн ұлғайту iске асырылады.
60. Азық-түлiк нарығында бәсеке ортасын құру
Товардың азық-түлiк нарығындағы табысты қозғалуы үшiн, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу деңгейiн көтеру мақсатында қайта өңдеу кәсiпорындарының жүйесiн бұдан әрi дамыту қарастырылды:
қайта өңдеу объектiлерiн iске қосу, объектiлердi модерлендiру және техникалық жарақтандыру;
қайта өңдеу кәсiпорындарын iске қосу үшiн инвесторлар тарту және модерлендiру;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сатып алу-дайындау пункттерiнiң жүйесiн құру (сүт, ет, жүн, жұмыртқа және терi шикiзаты).
Шығарылатын өнiмдердiң бәсекеге түсуiн қамтамасыз ету, өнiмдердiң түрлерiн көбейту, дизайндi жақсарту қайта өңдеу кәсiпорындарының негiзгi мiндеттерi болып саналады.

2) Пути обеспечения материально-техническими ресурсами сельских товаропроизводителей и развитие лизинговых отношений
Обеспечение материально-техническими ресурсами будет осуществляться за счет собственных средств товаропроизводителей, на долгосрочной лизинговой основе, а также путем сезонного кредитования за счет внутренних резервов области.
Обновление машинно-тракторного парка на долгосрочной лизинговой основе будет проводиться при полной государственной поддержке через ЗАО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" и финансово-лизинговую компанию ЗАО "КазАгроФинанс". Ежегодно планируется обновлять имеющийся парк тракторов, комбайнов и других сельхозмашин на 5-8 %.
Увеличение сроков службы машинно-тракторного парка сельхозформирований возможно только проведением своевременного и качественного ремонта. Для этого ежегодно будет проводиться сезонное кредитование за счет внутренних резервов области и обеспечиваться централизованное обеспечение запасными частями и ремонтно-техническими материалами сельских товаропроизводителей.
3) Вопросы восстановления предприятий сельхозмашиностроения и других смежных отраслей
Восстановление деятельности предприятий сельхозмашиностроения будет осуществляться по двум основным направлениям:
размещение заказов на изготовление новых современных тракторов, жаток ЖВП-9,1, сеялок и другой сельскохозяйственной техники, а также изготовление и реставрацию запасных частей в АО "Казахстантрактор" с целью более полного использования имеющихся мощностей. В 2002-2010 гг. планируется освоение в ОАО "Казахстантрактор" пяти новых видов сельскохозяйственной техники (гусеничный трактор Т-95.4, колесный трактор класса 1,4 т.с., трансмиссия к тракторам, сеялка, прицепная валковая широкозахватная жатка), что позволит привлечь по кооперации 46 предприятий республики и создать 8000 рабочих мест. Освоение данной техники будет осуществляться за счет получения кредитных ресурсов в размере 45,0 млн. долларов США;
обновление станочного парка и расширение объемов ремонтных работ Песчанского ремонтно-механического завода.
60. Формирование конкурентной среды на продовольственном рынке
Для успешного продвижения товара на продовольственном рынке, а также в целях повышения уровня переработки сельскохозяйственной продукции предусмотрено дальнейшее развитие сети перерабатывающих предприятий области:
ввод в действие объектов переработки, модернизация и техническое перевооружение объектов;
привлечение инвестиций для ввода и модернизации перерабатывающих предприятий;
создание сети закупочно-заготовительных пунктов сельхозпродукции (молока, мяса, шерсти, яиц и кожсырья).
Основной задачей предприятий переработки является работа над достижением конкурентоспособности выпускаемой продукции, расширение их ассортимента, улучшение дизайна.

61. Топырақтың құнарлығын көтеру, жердi суландыру және
мал дәрiгерлiк қызмет көрсету жөнiндегi iс-қимыл стратегиясы
Өнiмдерге iшкi және сыртқы нарықтарда сұраныстың өсуi олардың жалпы көлемiн ұлғайтуды қажет етедi. Оның iшiнде өсiмдiк шаруашылығын ұлғайту топырақтың құнарлығын көтеру, жердi мелиорациялау жөнiндегi шараларды қолдану есебiнен, мал шаруашылығы өнiмдерi - мал дәрiгерлiк қызметтi жақсарту есебiнен жүргiзiледi.
Саланы қарқындандыру минералды тыңайтқыштар, химиялық және биологиялық қорғау заттарын сiңiрудi, жаңа техникаларды, мал дәрiгерлiк препараттарды қолдануды қажет етедi.
Сатып алынатын тыңайтқыштардың, улы химикаттардың, техникалардың қымбаттығы, жердi суландыру, жердiң құнарлығын көтеру жөнiндегi жұмыстарға төленетiн товар өндiрушiлер шығындарының бiр бөлiгiн мемлекет тарапынан өтеудi қажет етедi.
IV БӨЛIМ. КӨЛIК ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫ
1. МАҚСАТ
Облыс экономикасы мен халқының сапалы қызметтерге деген қажеттiлiгiн қамтамасыз ететiн серпiндi дамитын теңестiрiлген көлiк жүйесiн, тиiмдi және техникалық жаңартылған көлiк кешенiн жасау. өзiмiз жүрiп жүрген автомобиль жолдарының техникалық жай-күйiн арттыру.
2002-2005 жылдары:
жылжымалы құрамды халықаралық және қалааралық жолаушылар тасымалымен айналысатын кәсiпорындар қаражаты есебiнен жаңарту;
жүк және жолаушылар автокөлiгiне сервистiк қызмет көрсететiн Орталықтар ашу;
басқаруды және жергiлiктi атқарушы өкiметпен өзара iс-қимылды (Павлодар көлiкшiлер одағы қауымдастығы, жүк тасымалы Орталығы және т.б.) үйлестiру үшiн қоғамдық құрылымдарды одан әрi дамыту;
облыс iшiндегi және облысаралық жолаушылар автобусы бағыттары жүйесiн кеңейту;
қала сырты мен облысаралық темiржол маршруттары жүйесiн оңтайландыру және сақтау;
Ресей Федерациясына өзен жолымен жүк тасу көлемiн арттыру.
2006-2010 жылдары:
автокөлiк құралдарының қауiпсiз жұмысын қамтамасыз ететiн автомобиль жолдарының техникалық жай-күйiн көтеру;
халыққа қызмет көрсететiн бiрыңғай көлiк нобайын жасау;
облыстың барлық елдi мекендерiнiң көлiктi пайдалану мүмкiндiктерiн қамтамасыз ету, халықтың әлемдiк деңгейге сәйкес келетiн көлiк қызметтерiне деген қажеттiлiктерiн қанағаттандыру;
жол бойында сервистiк қызмет көрсету және автокөлiкке диагностика жасау жүйесiн құру;
Ертiс өзенi (қытай-қазақстан-Ресей) бойымен толассыз кеме шаруашылығын ұйымдастыру;
аймақаралық әуе тасымалын дамыту және қамтамасыз ету;
көлiк саласындағы лизингтiк науқанды дамыту.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Кәсiпорындарды жекешелендiру және шағын бизнестiң тұрақтануы көлiк қызметтерi нарығында кiшi автокөлiк кәсiпорындарының пайда болуына әкелдi.
Облыстың көлiк тасымалдау саласында түрлi меншiк түрлерiнiң 20-дан астам кәсiпорны мен ұйымы және 300-ге жуық жеке кәсiпкер қызмет iстейдi.

61. Стратегия действий по повышению плодородия почв, мелиорации земель и ветеринарному обслуживанию
Растущий спрос на продукцию на внутреннем и мировом рынках потребует увеличения объемов производства: продукции растениеводства - за счет принятия мер по улучшению плодородия почв, мелиорации земель, продукции животноводства за счет улучшения ветеринарного обслуживания.
Интенсификация отрасли потребует применения всевозрастающих количеств минеральных удобрений, средств химической и биологической защиты, новой техники, ветеринарных препаратов.
Дороговизна приобретаемых удобрений, ядохимикатов, техники, проведение работ по мелиорации земель, повышение плодородия почв потребует компенсации части затрат товаропроизводителей со стороны государства.
Раздел IV. ТРАНСПОРТНАЯ ИНФРАСТРУКТУРА
1. ЦЕЛЬ
Создание динамично развивающейся сбалансированной транспортной системы, эффективного и технологически обновленного транспортного комплекса, обеспечивающего потребности экономики и населения области в качественных услугах. Повышение технического состояния существующих автомобильных дорог.
На 2002 - 2005 годы:        обновление подвижного состава за счет средств предприятий, занимающихся междугородними и международными пассажирскими перевозками;
создание центров сервисного обслуживания грузового и пассажирского автотранспорта;
открытие торговых домов - представительств производителей автомобильной техники и комплектующих, расширение сети сервисного обслуживания;
дальнейшее развитие общественных структур для координации управления и взаимодействия (ассоциация "Павлодарский союз транспортников", центр грузовых перевозок и другие) с местными исполнительными органами;
расширение сети внутриобластных и межобластных пассажирских автобусных маршрутов;
оптимизация и сохранение сети пригородных и межобластных железнодорожных маршрутов;
увеличение объема перевозок грузов речным транспортом в Российскую Федерацию.
На 2006 - 2010 годы:        повышение технического состояния автомобильных дорог, обеспечивающего безопасность движения автотранспортных средств;
создание единой транспортной схемы обслуживания населения;
обеспечение доступности транспорта для всех населенных пунктов области, удовлетворение потребности населения в транспортных услугах, соответствующих общемировым стандартам;
создание сети придорожного сервисного обслуживания и диагностики автотранспорта;
организация сквозного судоходства по реке Иртыш (Китай Казахстан - Россия);
развитие и обеспечение внутрирегиональных авиаперевозок;
развитие лизинговых компаний в области транспорта.
§ 2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
Приватизация предприятий и становление малого бизнеса привели к появлению на рынке транспортных услуг малых автотранспортных предприятий. В сфере транспортных перевозок области действует более 20 предприятий и организаций различных форм собственности и около трехсот частных предпринимателей.

Аймақтың темiр жолдармен қамтамасыз етiлуi 1436,7 км, электрлiк тартымы бар учаскiлердiң ұзындығы 207,3 км, тепловоздық тартымы бар  1229, 4 км. "қазақстан темiр жолы" РМК-ның Павлодардағы тасымалдау бөлiмiнiң шекаралары Ерейментау станциясы (өзiн қоса) және РФ МПС Батыс-Сiбiр темiр жолының құлынды (тек қана) станциясы болып табылады.
"2001-2005 жылдардағы қазақстан темiр жолы" РМК қайта құрылымдау бағдарламасына сәйкес үш кезектi кезеңдi көздеп отырған, оның iшiнде жолаушылар тасымалдау кәсiпорнын "Жолаушылар тасымалдау" ЖАҚ дербес акционерлiк қоғамына ауыстыру, 2002 жылы қала маңымен қатынас маршруттарын жабу жөнiнде мәселе көтерiлдi.

Обеспеченность региона железнодорожными линиями составляет 1436,7 км, протяженность существующих участков с электрической тягой -207,3 км, с тепловозной тягой - 1229,4 км. Границами Павлодарского отделения перевозок РГП "Казахстан темир жолы" являются станции "Ереймен-тау" (включительно) и станция "Кулунда" Западно-Сибирской железной дороги МПС РФ (исключительно).
В соответствии с программой реструктуризации РГП "Казахстан темир жолы на 2001 - 2005 годы", которая предусматривает три последовательных этапа, в том числе - выделение предприятия пассажирских перевозок в самостоятельное акционерное общество - ЗАО "Пассажирские перевозки", в 2002 году встал вопрос о закрытии маршрутов пригородного сообщения.

Облыста жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдары жүйесiнiң ұзындығы 4922 км, сонымен қатар қатты жамылғысымен  4698,8 км, оның iшiнде республикалық маңызы бар жолдар  1291,1 км, жергiлiктi маңыздағылары  3630,9 км.
Соңғы жылдары автожолдарды ұстау сапасы күрт төмендедi. Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының көпшiлiгi оське 6 тонна нормативтiк жүктемесiмен 60-70 жылдары салынған. қазiргi кезде оське деген жүктемелер 10 және одан да көп тоннаға көбейдi. Бұдан басқа, соңғы үш жыл iшiнде ауыр салмақты және көп габариттi көлiктiң жүру қарқындылығы айтарлықтай өстi, оның iшiнде Ленинск-Ертiс-Русская Поляна (Ресей Федерациясы), Ленинск-Ақсу-Көктөбе-үлкен Ақжар, Ивановка-Трофимовка-облыс шекарасы сияқты автожолдары.
1999-2001 жылдары жергiлiктi маңыздағы автожолдарды жөндеу жұмыстарының (орташа және күрделi жөндеулер) нақты көлемi, 1770 км-ден аса жыл сайынғы жоспарлы жөндеулер қажеттiлiгiне қарамастан, 1999 жылы  23 км, 2000 жылы  0 км, 2001 жылы  98,2 км құрады.
62. Күштi жақтар
Автомобиль көлiгiнде реформалаудың аяқталуы және саланың бәсекелестiк ортада қызмет ете алуы.
Автокөлiк инфрақұрылымдары басым бөлiгiнiң сақталынуы.
Жоғары бiлiктi кадр әлуетi.
Ерiктi баға белгiленуiнде тасымалдаулардың өзiндiк құнының төмендiгi.
Жергiлiктi құрылыс-шикiзат ресурстарының болуы.
Мердiгер жол-құрылысы және пайдалану ұйымдарының, жол- құрылыс материалдарының болуы.
Облыста фракциялық қиыршықтастарды, балшық-топырақты (қойыртпақтарды) екiншi өңдеуiнен қалған қалдықтарын өндiретiн бос қуаттарының болуы, сондай-ақ жол битумы мени ЖЖМ өндiрiсiнiң болуы.
Автомобиль жолдарын жөндеу жұмыстары нарығында бәсекеге жарамды саланың дамуы.
Бос еңбек ресурстары, жоғары бiлiктiлiк.
63. Әлсiз жақтар
Автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы тозуының жоғарғы деңгейi, сақталып отырған негiзгi қорлардың ескiру тенденциясы.
Тасымалдаушылардың жылжымалы құрамды жаңартуға шектi қаражат мүмкiндiктерi, инвестициялардың жеткiлiксiз келуi.
Қала аралық және облыс аралық қатынастарда автобустармен жолаушыларды тасымалдауда үйлестiрiлген тетiктердiң болмауы.
Саланы ақпаратпен қамтамасыз ету жүйесiнiң жоғы.
Халықаралық экологиялық стандарттарға сай келетiн жылжымалы құрамның жоғы.
Құрылыс материалдары мен жолдарды жөндеу қызметтерi бағасының әрi қарайғы көтерiлуi.
Құрылыс материалдары мен құрылымдар өндiрiсiнiң тоқтауы.
Облыс автожолдарындағы сервис қызметiнiң жоғы.
64. Мүмкiндiктер
Саладағы жақсы менеджмент пен маркетинг арқылы өзiн-өзi қамтамасыз ету және пайдалы жұмыс мүмкiндiгi.
Халықаралық көлiк кеңiстiгiнде әрi қарайғы ынтымақтастық.
Облыстың жергiлiктi маңындағы автомобиль жолдарын қалпына келтiру жөнiндегi "ЖОЛ-2003" облыстық бағдарламасын iске асыру.
Бос жоғарғы бiлiктi еңбек ресурстарын тарту.

Протяженность сети автомобильных дорог общего пользования в области составляет 4922 км, в том числе с твердым покрытием 4698,8 км, из них дорог республиканского значения 1291,1 км, местного значения 3630,9 км.
В последние годы резко снизилось качество содержания автодорог. Большая часть дорог общего пользования строилась в шестидесятые - семидесятые годы с нормативной нагрузкой на ось до 6 тонн. В настоящее время нагрузки на ось возросли до 10 тонн и более. Кроме того, за последние три года значительно увеличилась интенсивность движения тяжеловесного и крупногабаритного транспорта, в их числе автодороги Ленинский Иртышск - Русская Поляна (Российская Федерация), Ленинский - Аксу - Коктобе - Большой Акжар, Ивановка Трофимовка граница области.
За 1999 - 2001 годы фактические объемы ремонтных работ на автодорогах местного значения (средний и капитальный ремонты) составили: в 1999 году 23 км, 2000 году 0 км, 2001 году 98,2 км при ежегодной плановой потребности в ремонтах более 1700 км.
62. Сильные стороны
Завершенность реформирования на автомобильном транспорте и функционирование отрасли в конкурентной среде.
Сохранность большей части автотранспортной инфраструктуры.
Высококвалифицированный кадровый потенциал.
Сравнительно низкая себестоимость перевозок при свободном ценообразовании.
Наличие местных строительно-сырьевых ресурсов.
Наличие подрядных дорожно-строительных и эксплутационных организаций, промышленной базы дорожно-строительных материалов.
Наличие в области свободных мощностей по производству фракционного щебня, вторичных отходов переработки глинозема (шламов), а также производство дорожного битума и ГСМ.
Развитие конкурентоспособной среды на рынке ремонтных работ автомобильных дорог.
Свободные трудовые ресурсы, высокая квалификация.
63. Слабые стороны
Высокий уровень износа подвижного состава автомобильного транспорта, сохраняющаяся тенденция старения основных фондов.
Ограниченные финансовые возможности перевозчиков в обновлении подвижного состава, недостаточный приток инвестиций.
Отсутствие механизма координации перевозок пассажиров автобусами в междугороднем и межобластном сообщениях.
Отсутствие системы информационного обеспечения отрасли.
Отсутствие подвижного состава, соответствующего международным экологическим стандартам.
Продолжающееся удорожание стоимости строительных материалов и услуг на ремонт дорог.
Остановка производства строительных материалов и конструкций.
Отсутствие сервисных услуг на автодорогах области.
64. Возможности
Возможность самообеспечения и рентабельной работы при хорошем менеджменте и маркетинге в отрасли.
Дальнейшее сотрудничество в международном транспортном пространстве.
Реализация областной программы восстановления автомобильных дорог местного значения области на 2001 - 2003 годы "ЖОЛ - 2003".
Привлечение свободных высококвалифицированных трудовых ресурсов.

65. Қатерлер
Автомобиль көлiгiнiң мүмкiндiктерi төмендеуiнiң ұлғаю тенденциясы.
Облыс жолдарының нашарлауы салдарынан автокөлiктер қозғалысының қауiпсiздiк деңгейiнiң төмендеуi.
Жол-құрылыс материалдарын тасымалдау бойынша электрэнергиясы мен көлiк шығындарына өсiп бара жатқан тарифтер.
Халықаралық талаптарға сай келетiн жылжымалы құрамның болмауы.
3. СТРАТЕГИЯЛЫқ МIНДЕТТЕР:
Коммуникациялар тұрғындардың өмiр сапасының жақсаруы және шаруашылықтың нарықтық мүмкiншiлiктердiң құралы, сондай-ақ тұтыну нарығының тұрақтану факторы ретiнде қарастырылу керек.
Азаматтар жұмылдырылғыштығының қажеттi деңгейiнiң және аумақтардың көлiк жетiмдiлiгiнiң сақталуы.
Меншiктi көлiк шығындарының төмендеуi мен тауар қозғалысының жылдамдығын қамтамасыз ету.
Көлiк бизнесiнiң тиiмдiлiгi мен инвестициялық тартымдылығын арттыру.
Көлiктiң бірыңғай түрлерiнiң инфрақұрылымы дамуының келiсiлген үйлестiрiлуi.
Күштердi басым екi бағытта пайдалану керек: транзит саясаты және iшкi қажеттiлiктердi қанағаттандыру.
Транзит саясаты: облыс аумағынан Ресей Федерациясының үш облыстарымен қатынасы бар, Ресейдi Орта Азия елдерiмен байланыстыратын транзит жолдарының өтуiне байланысты көлiк-коммуникациялық кешенiнiң мiндеттерiнiң бiрi транзит тасымалдары болып табылады;
транзит әлуетiн пайдалану тек қана көлiктiң артуының емес, сондай-ақ облыс экономикасы өсуiнiң ең маңызды нүктесi болу керек.
Омск-Павлодар-Майқапшағай М-IY халықаралық автожолы халықаралық көлiк дәлiзiнiң құрамдық бөлшегi болып табылады және қиыр Шығыстың кемежайлары мен шекаралық өткелдерге және Ресейдiң солтүстiк-батыс кемежайларына шыға алатын транссiбiр ХКД кiредi.          Даму және әрi қарайғы жетiлдiру, ХКД шеңберiнде автожолдың сапасын халықаралық стандарттарға жеткiзу тек транзитте ғана емес, сонымен қатар экспорттық, импорттық және халықаралық тасымалдауларда жүктасқынды арттырады. Бұл iшкi тарифтердi тұрақтандыруға, негiзгi көлiк тораптары (Павлодар қаласы, РФ шекарасы) және негiзгi жер үстiндегi коммуникацияларда жұмыс орындарын құруды қамтамасыз етедi.
Шульба шлюзының ашылуы және трансшекаралас мемлекеттермен шарт жасасу қытайдан Обь Губасына дейiн кеме қатынасын дамытуға мүмкiндiк бередi. Даму және темiржол мен автомобиль көлiгiмен әрi қарай өзара iс-әрекет жүргiзуге септiгiн тигiзедi (ауыстырмалау пункттерiн ұйымдастыру, жүк тасымалдаудың жалпы көлiк сұлбасын дамыту).
Iшкi қажеттiлiктердi қанағаттандыру саясаты: облыстың шекаралық жағдайын ескере отырып, көлiк бизнесiнiң инвестициялық тартымдылығын арттыру, көлiк инфрақұрылымының дамуын үйлестiру қажет.

65. Угрозы
Нарастающая тенденция снижения возможностей автомобильного транспорта.
Снижение уровня безопасности движения автотранспорта на дорогах области вследствие ухудшения их состояния.
Возрастающие тарифы на электроэнергию и транспортные расходы по перевозке дорожно-строительных материалов.|
Отсутствие подвижного состава, соответствующего международным требованиям.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
коммуникации должны рассматриваться как инструмент повышения качества жизни населения и рыночных возможностей хозяйствования, а также как фактор стабилизации потребительского рынка;
сохранение необходимого уровня мобильности граждан и транспортной доступности территорий;
обеспечение снижения удельных транспортных издержек и ускорения товародвижения;
повышение эффективности и инвестиционной привлекательности транспортного бизнеса;
обеспечение согласованной координации развития инфраструктуры различных видов транспорта;/
концентрация усилий в двух направлениях: транзитная политика и удовлетворение внутренних потребностей.
Транзитная политика:  в связи с прохождением через территорию области транзитных путей сообщения с тремя областями Российской Федерации, связывающими Россию со странами Центральной Азии, одной из задач транспортно-коммуникационного комплекса является развитие транзитных перевозок;
использование транзитного потенциала должно стать важнейшей точкой роста всей экономики области.
Международная автодорога М-IY Омск Павлодар - Майкапшагай является составной частью международного транспортного коридора и входит в транссибирский МТК, имеющий выход в порты Дальнего Востока, приграничные переходы и порты северо-запада России. Развитие и дальнейшее усовершенствование, приведение к международным стандартам качества этой автодороги в рамках МТК увеличит грузопоток не только на транзите, но и на экспортных, импортных и международных перевозках. Это позволит стабилизировать внутренние тарифы, обеспечить создание рабочих мест на основных транспортных узлах (город Павлодар, граница РФ) и в полосе основных наземных коммуникаций.
Открытие Шульбинского шлюза и заключение договоров с трансграничными государствами позволит развить сквозное судоходство от Китая с выходом до Обской Губы, даст толчок развитию и дальнейшему взаимодействию с железнодорожным и автомобильным транспортом (организация перевалочных пунктов, развитие общей транспортной схемы грузоперевозок).
Политика удовлетворения внутренних потребностей:  учитывая приграничное географическое положение области, необходимо повышать инвестиционную привлекательность транспортного бизнеса, координировать развитие транспортной инфраструктуры.

4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ:
2002-2010 жылдарға инвестициялық жобалар мен бағдарламалар көзделiп отыр, олардың iске асырылуы көлiк қызметтерi спектрiн кеңейтуге, жылжымалы құрамды жаңартуға, саладағы жағдайды тұрақтандыруға көмегiн тигiзедi;
қоғамдық жолаушылық тасымалдаулардың тиiмдi қызмет етуi мақсатында көлiк саласында мемлекеттiк реттеу рөлiнiң күшеюi (тендерлер мен конкурстар).
2002-2005 жылдарда көлiк коммуникацияларының қазiрде бар торабын ұстау, оның техникалық жағдайын нормативтiк талаптарға сай келетiн деңгейге жеткiзу. Жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарына қажеттiлiктердi толық қанағаттандыруды қамтамасыз ететiн кәсiпорындар жүйесiн құру. Жол бойындағы сервис жүйесiн кеңейту.           2006-2010 жылдарға облыстың барлық елдi мекендерiне көлiк жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету, жалпы әлемдiк стандарттарға сай келетiн көлiк қызметтерiнде тұрғындардың қажеттiлiгiн қанағаттандыру.
Облыстың көлiк-коммуникациялық кешенiнде лизинг түрiндегi инвестициялардың неғұрлым толық пайдалануы.
66. Көлiк саясатын жүзеге асыру жөнiндегi iс-әрекеттер стратегиясы.
1) Транзит тасымалдарынан кiрiстердiң өсуi, тең құқықты бiрлесу және халықаралық көлiк жүйесiнде қазақстан ұстанымының нығаюы:
Шульба шлюзы құрылысының аяқталуы облыстағы өзен қатынасы және Ертiс өзенiнде кеме қатынасын белсендiруге септiгiн тигiзедi. Павлодардағы өзен кемежайының мүмкiндiктерi: 1,5 млн тоннаға дейiн құм өндiру, 6 млн. тоннаға дейiн жүктердi асқынжүктеу, 6 мың тоннаға дейiн өзен көлiгiмен тасымалдау;
Ертiс өзенi бассейнiнде қазақстандық және ресейлiк кемелерiмен тасымалдауды ұйымдастыру мен шарттары жөнiнде Ресей Федерациясымен Келiсiм-шарт жасасу;
тасымалдауларды жүзеге асыру үшiн трансшекаралық өзендердi өзара пайдалану мәселесi жөнiнде ҚХР-мен Келiсiм-шарт жасасу;
КХР-Қазақстан Республикасы-Ресей Федерациясы транзит маршрутын ұйымдастыру;
Ресей мен ҚХР арасында транзит дәлiзi ретiнде Ақсу-Дегелен темiржол торабының толық қызмет етуiн қамтамасыз ету.
67. Iшкi қажеттiлiктердi қанағаттандыру саясатын жүзеге асыру бойынша iс-әрекеттер стратегиясы
Көлiк қызметiнде аймақтың iшкi қажеттiлiктерiн қанағаттандыру мақсатында облыстың барлық елдi мекендерiнiң көлiкке қол жету мәселесiнiң шешiлуi жоспарланып отыр.
68. Сапасы жағынан сай келетiн және тұтынушының қажеттiлiктерiн өтеуге бағытталған облыс тұрғындарын көлiк қызметiмен қанағаттандыру: 2002-2005 жылдары:
облыстың қазiрде бар автобус маршруттарының жүйесiн сақтау және дамыту, облыстың барлық елдi мекендерiнiң көлiкке қол жетуiн қамтамасыз ету, облыс iшiндегi автобус маршруттарының санын 190 дейiн арттыру;
жылжымалы құрамды сатып алу және жаңарту мақсатында кiшi кәсiпкерлiк субъектiлерiн қаржыландыру мәселесiнде қолдау;
көлiк қызметiнiң әлеуметтiк-маңызды түрлерiн мақсатты қолдауды қамтамасыз ету;

4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ:
разработка на 2002 - 2010 годы ряда инвестиционных проектов и программ, реализация которых позволит расширить спектр транспортных услуг, обновить подвижной состав, стабилизировать ситуацию в отрасли;
усиление роли государственного регулирования (тендеры и конкурсы) в транспортной сфере с целью обеспечения эффективного функционирования общественных пассажирских перевозок;
поддержание в 2002 - 2005 годах   существующей сети транспортных коммуникаций, доведение их технического состояния до уровня, соответствующего нормативным требованиям. Создание сети предприятий, обеспечивающих полное удовлетворение потребности в ремонтно - восстановительных работах. Расширение сети придорожного сервиса;
обеспечение в 2006 - 2010 годах        доступности транспорта для всех населенных пунктов области, удовлетворение потребности населения в транспортных услугах, соответствующих общемировым стандартам;
максимально возможное использование в транспортно-коммуникационном комплексе области инвестиций в форме лизинга.
66. Стратегия действий по реализации транзитной политики.
1) Рост доходов от транзитных перевозок, равноправная интеграция и укрепление позиций Казахстана в международной транспортной системе:
завершение строительства Шульбинского шлюза позволит активизировать речное сообщение в области и развитие сквозного судоходства по реке Иртыш. Возможности Павлодарского речного порта: добыча песка - до 1,5 млн. тонн, перегрузка грузов - до 6 млн. тонн, перевозка речным транспортом - до 6 тыс. тонн;
заключение с Российской Федерацией Соглашения об организации и условиях перевозок казахстанскими и российскими судами в бассейне реки Иртыш;
заключение с КНР Соглашения по вопросу взаимного использования трансграничных рек для осуществления перевозок;
организация транзитного маршрута КНР - Республика Казахстан - Российская Федерация;
обеспечение полноценного функционирования железнодорожной ветки Аксу-Дегелен как транзитного коридора между Россией и КНР.
67. Стратегия действий по реализации политики удовлетворения внутренних потребностей.  С целью удовлетворения внутренних потребностей региона в транспортных услугах планируется решение вопроса транспортной доступности всех населенных пунктов области.
68. Удовлетворение населения области транспортными услугами, соответствующими по качеству и ориентированными на нужды потребителя: на 2002 - 2005 годы:
сохранение и развитие существующей сети автобусных маршрутов области, обеспечение доступности транспорта для всех населенных пунктов области увеличение количества внутриобластных автобусных маршрутов до 190;
поддержка субъектов малого предпринимательства в вопросе финансирования с целью приобретения и обновления подвижного состава;
обеспечение целевой поддержки социально значимых видов транспортной деятельности;

Павлодардағы өзен кемежайының жұмыс көлемiн 1,5 есеге және 2005 жылға дейiн жүк тасымалдарының 562 мың тоннаға дейiн арттыру;
қолайлы экономикалық жағдайларда швед жағының инвестицияларын пайдалану арқылы автобустар мен "Вольво" жүк автомашиналарының техникалық қызмет көрсету орталық жобасын жүзеге асыру;
республикалық авиатасымалдаулар iшiнде реттiлiктi қамтамасыз ету;
қазiрде бар қала маңындағы темiржол қатынас жолдарын сақтау.
2006-2010 жылдары:
бiрiккен көлiк-коммуникациялық кеңiстiктiң қалыптасуы;
көлiк кешенiнiң жылжымалы құрамын жаңарту жөнiнде әрi қарай жұмыс атқару;
Ақсу-Дегелен темiржол торабын әрi қарай пайдалану. Осы маршрут бойынша жүктердi тасымалдау кезiнде жүк иелерiнiң көлiк шығыстары 15-20 %-ға азаяды, жылжымалы құрам тиiмдiрек пайдаланылады.
Болашақта жүк поездар жұптарының саны 4-ке дейiн артуы көзделiп отыр, оның iшiнде 1 құрастыру-тапсыру, яғни белгiлi бiр учаскедегi жұмыспен (жергiлiктi жүктiң Көктөбе, құркөл, Жұмыскер, Май станцияларына апару);
- автомобиль көлiгiнiң еуропалық стандарты мен нормаларын қамтамасыз ету.
69. Күтiлетiн нәтижелер:
қазiрде бар көлiк инфрақұрылымын сақтау және өмiр сапасы мен тауар жылжуының динамикасын арттыру үшiн автомобильдендiрудi неғұрлым толық пайдалану;
сапасы мен әлемдiк стандартқа сай келетiн азаматтардың көлiк қажеттiлiктерiн толық қанағаттандыру;
көлiк түрлерiнiң инфрақұрылымын келiсiмдi дамыту. Автомобиль және темiр жолдарын, әуежай мен жер үстiндегi көлiк инфрақұрылымын үйлестiрiп дамыту.
70. Қазiрде бар автожолдар жүйесiн, жасанды құрылымдарды және жол сервисiн қайта өңдеу мен қазiргi заманғы жол қауiпсiздiгi мен әсемдiк талаптарына сай келетiн жағдайға келтiру:
жол жамылғыларының жөндеуi аралық мерзiмдер қызметтерiн нормативтiктерге жақындату, жолдардың орташа және күрделi жөндеулердi уақытылы орындау;
ағымдағы жөндеудi жүзеге асыру және автожолдарды ұстау мен жол жағдайы бойынша қаражаттарды тиiмдi пайдалану.
Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының дамуына 16,85 млрд. теңге салу көзделiп отыр, соның iшiнде жылдар бойынша:
2002-2005 жылдары  5,93 млрд. теңге;
2006-2010 жылдары  10,92 млрд. теңге.
Облыстық және республикалық қаржылар пайдаланылады.
2002-2010 жылдар аралығында:
жолдарды күрделi жөндеу 8,2 млрд. теңге;
орта жөндеу 3,55 млрд. теңге;
ағымдағы жөндеу мен ұстау 5,1 млрд. теңге
жұмыстарын iске асыру жоспарланып отыр.
Павлодар облысының "Жол-2003" автомобиль жолдарын өңдеу облыстық бағдарламасына сәйкес 2002-2003 жылдарда жергiлiктi жолдар бойынша 32 км күрделi жөндеуiн, орташа жөндеуiн  192 км, 3217 км ағымдағы жөндеу, автомобиль жолдарын ұстау мен көгалдандыру жұмыстарын жасау жоспарланып отыр.
Жолдар дамуларының басым бағыттары белгiленген:
Ленинск-Ақсу-Көктөбе-үлкен Ақжар;
Ленинск-Ертiс-Русская Поляна;
Ивановка-Трофимовка-Новосiбiр облысының шекарасы.

увеличение объемов работ Павлодарского речного порта в 1,5 раза и перевозок грузов - до 562 тыс. тонн к 2005 году;
реализация проекта центра технического обслуживания автобусов и грузовых автомашин "Вольво" с использованием инвестиций шведской стороны при благоприятных экономических условиях;
обеспечение регулярных внутриреспубликанских авиаперевозок;         сохранение существующей сети железнодорожных пригородных сообщений.
На 2006 - 2010 годы:
формирование единого транспортно-коммуникационного пространства;
дальнейшая работа по обновлению подвижного состава транспортного комплекса;
дальнейшая эксплуатация железнодорожной ветки Аксу-Дегелен, сокращение на 15-20 % транспортных расходов грузовладельцев при перевозке грузов по данному маршруту, более эффективное использование подвижного состава.
увеличение в перспективе числа пар грузовых поездов до 4, включая 1 сборно-передаточный, то есть с работой по данному участку (развоз местного груза по станциям Коктобе, Курколь, Жумыскер, Майск);
обеспечение европейских стандартов и норм автомобильного транспорта.
69. Ожидаемые результаты:
сохранение существующей транспортной инфраструктуры и максимальное использование автомобилизации для повышения качества жизни и динамики товародвижения;
удовлетворение потребности граждан в транспортных услугах, соответствующих по качеству мировому уровню;
согласованное развитие инфраструктуры различных видов транспорта, скоординированное развитие автомобильных и железных дорог, аэропорта и инфраструктуры наземного транспорта.
70. Восстановление и приведение существующей дорожной сети автодорог, искусственных сооружений и дорожного сервиса в состояние, отвечающее современным требованиям безопасности движения и эстетики:
приближение межремонтных сроков службы дорожных покрытий к нормативным, своевременное выполнение среднего и капитального ремонтов дорог;
эффективное использование средств по выполнению текущего ремонта и содержания автодорог и обстановки пути.
В развитие автомобильных дорог общего пользования предполагается вложить 16,85 млрд. тенге, в том числе по годам:
2002 - 2005 годы 5,93 млрд. тенге;
2006 - 2010 годы 10,92 млрд. тенге.
Будут использованы средства областного и республиканского бюджетов.
На период 2002 - 2010 годы планируется выполнить работы по:
капитальному ремонту дорог 8,2 млрд. тенге;
среднему ремонту 3,55 млрд. тенге;
текущему ремонту и содержанию 5,1 млрд. тенге.
Согласно областной программе восстановления автомобильных дорог Павлодарской области "Жол-2003" на период 2002 - 2003 годов на дорогах местного значения планируется произвести капитальный ремонт - 32 км, средний ремонт 192 км, работы по текущему ремонту, содержанию и озеленению автодорог - 3217 км.
Определены приоритетные направления развития дорог:
Ленинский-Аксу-Коктобе-Большой Акжар;
Ленинский-Иртышск-Русская-Поляна;
Ивановка-Трофимовка-граница Новосибирской области;
Калкаман-Майкаин-Баянаул-граница области;
Омск-Майкапчагай.

2003-2005 жылдарға құны 21 млн. теңгеге Ертiс өзенiнен өтетiн автомобиль көпiрiн күрделi жөндеу бойынша жобалау-зерттеу жұмыстарын өткiзу және Шiдертi өзенiнен өтетiн автомобиль көпiрiн күрделi жөндеу  50 млн. теңге.
V БӨЛIМ. ТЕЛЕКОММУНИКАЦИЯЛАР
1. МАҚСАТ.
Электрондық АТС салу арқылы облыстың телефондық жүйесiн жаңғырту, жерсерiктiк байланыс желiсiн енгiзу және аз қуатты радио-релейлiк станциялар құру арқылы облыстың шалғайдағы селолық округтерiне байланыстың барлық түрлерiнiң қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Телекоммуникациялар саласында 197 телефондық станция жұмыс iстейдi: 37 - қалалық, 160  селолық.
Олардың iшiнде қалалық телефондық станциялар желiсiнде 25% электрондық, 44,6% - координаталық, 27,7% - ондық-қадамдық және 2,7% квазиэлектрондық АТС. Селолық телефондық станциялар желiсiнде 2,5% электрондық және 97,5% координаталық АТС бар.
Барлық АТС-тардың сыйымдылығы 167089 нөмер құрайды, қолданатын  142312, қолданылу пайызы 84,17% құрайды.
Селолық телефондық станциялар саласын дамыту бағдарламасы бойынша желiнi кiшi жаңғырту және жабылған АТС-тарды қайта ашу жөнiнде жұмыстар жүргiзiлiп жатыр.
Ұзын қосатын жолдарды салуға арналған қаражатты үнемдеу мақсатында шалғайдағы және саны аз селолық округтерде "DAMA" жерсерiктiк станциялары орналастырылып жатыр. Осы кезде осындай 17 станция, оның iшiнде Павлодар қаласында - орталық жұмыс iстейдi.
71. Күштi жақтар
Сала қызметiнiң заңнамалық және нормативтiк-құқықтық базасының болуы.
Пайдалы географиялық орналасуы, транзит маршруттарының басым көпшiлiгi мемлекеттiң аумағында өтуi.
Iшкi тұтыну мен транзит үшiн телекоммуникациялар желiсiнiң жетiмдiлiгi.
Облыс, республика және шекаралас мемлекеттерге электрондық АТС құратын "Веснет" қазақстан-Турциялық СП-ның болуы.
Жоғары бiлiктi кадр әлуетiнiң болуы.
72. Әлсiз жақтар
Телекоммуникациялық кешен дамуының ұзақ мерзiмдi тұжырым-дамасының болмауы.
Телекоммуникациялардың залалды қызметтерiн қаржыландыру қажеттiлiгi болғандықтан телекоммуникациялық нарықтың ырықтандыруы мен монополиясыздандырудың болмауы.
Тозығы жеткен байланыс жабдықтарының, әсiресе селолық аймақта, үлкен пайызы.
Селолық округтер тұрғындарының төлеу қабiлеттiлiгiнiң төмендiгi.
73. Мүмкiндiктер
Халықаралық телекоммуникациялық кеңестiкте бұдан былайғы ынтымақтастық.
Басқа елдермен сауданың артуы есепке ала отырып байланыстың барлық түрлерi бойынша қызметтер экспорты.
Бар салалық ғЗИ, жаңа технологияларға шығуға қатысты, сыртқы нарыққа шығуға септiгiн тигiзетiн базалық мәлiметтер мен ғылыми әлуеттердi пайдалану.
Облыс телекоммуникациялық кешенiнiң дамуына арналған заемдарды пайдалану.

На 2003 - 2005 годы предусматривается проведение проектно-изыскательских работ по капитальному ремонту автомобильного моста через реку Иртыш стоимостью 21 млн. тенге и капитального ремонта автомобильного моста через реку Шидерты 50 млн. тенге.
Раздел V. ТЕЛЕКОММУНИКАЦИИ
1. ЦЕЛЬ
Модернизация телефонной сети области за счет строительства электронных АТС, обеспечение доступности всех видов связи для отдаленных сельских округов области путем внедрения системы спутниковой связи и строительства маломощных радиорелейных станций.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В сфере телекоммуникаций работает 197 телефонных станций: 37 городских, 160 - сельских.
Из них на сети городских телефонных станций используется 25 % электронных, 44,6 % координатных, 27,7 % декадно-шаговых и 2,7 % квазиэлектронных АТС, на сети сельских телефонных станций - 2,5 % электронных и 97,5 % координатных АТС.
Емкость всех АТС - 167089 номеров, задействованная - 142312, процент задействования составляет 84,17 %./
Программа развития сельских телефонных станций предусматривает работы по малой модернизации сети и реанимации законсервированных АТС.
В труднодоступных и малочисленных сельских округах с целью экономии средств на строительство длинных соединительных линий устанавливаются спутниковые станции "DAMA" и в данное время работает 17 таких станций, в том числе, центральная - в городе Павлодаре.
71. Сильные стороны
Наличие законодательной и нормативно-правовой базы деятельности отрасли.
Выгодное географическое расположение, при котором значительная часть транзитных маршрутов проходит по территории страны.
Достаточность сетей телекоммуникаций для внутренних потребностей и транзита.
Наличие Казахстано - турецкого СП "Веснет", производящего электронные АТС для области, республики и сопредельных государств.
Наличие высококвалифицированного кадрового потенциала.
72. Слабые стороны
Отсутствие долгосрочной концепции развития телекоммуникационного комплекса.
Отсутствие либерализации и демонополизации телекоммуникационного рынка из-за существующей необходимости в финансировании убыточных услуг телекоммуникаций.
Большой процент морально устаревшего оборудования связи, особенно в сельской зоне.
Низкая платежеспособность населения сельских округов.
73. Возможности
Дальнейшее сотрудничество в международном телекоммуникационном пространстве.
Экспорт услуг по всем видам связи с учетом роста торговли с другими странами.
Использование имеющихся отраслевых НИИ, базовых данных и научного потенциала в отношении выхода на новые технологии, способствующие завоеванию внешних рынков.
Использование займов для развития телекоммуникационного комплекса области.

74. Қатерлер
Шет елдiк операторлардың iшкi коммуникациялық нарыққа кiрiп кетуi.
Халықаралық трафиктердi бақылау үшiн телекоммуникациялық кедендердiң жоғы.
Телекоммуникациялар желiлерiнде, АТС, НУП-тардың, РСМ абонент блоктарында кабельдi ұрлау.
3. СТРАТЕГИЯЛЫқ МIНДЕТТЕР:
Тозығы жеткен ондық-қадамдық және координаттық телефондық станцияларды электрондық автоматтық телефондық станцияларға ауыстыру.
Облыс қалаларының телефондық станциялары арасында байланысты қамтамасыз ету үшiн оптикалық сақиналарды салу.
Сыйымдылығы аз радиорелейлiк және қосатын жолдарды салу арқылы селолық байланыс желiлерiн жаңғырту.
Тұрғындары аз және шалғайдағы селолық елдi мекендердi жерсерiктiк байланыс жүйелерiмен қамтамасыз ету.
4. IС-ӘРЕКЕТ СТРАТЕГИЯСЫ
75. Бiрiншi кезең 2001-2005 жылдар
1) Тозығы жеткен ондық-қадамдық және координаттық теле-фондық станцияларды электрондық автоматтық телефондық станцияларға ауыстыру:
Павлодар қаласы:
ондық-қадамдық АТС 75/78 14200 нөмер сыйымдылығы бар электрондыққа ауыстыру;
ондық-қадамдық АТС-73 және АТСКУ-76 АТС-76 жабдықтауды орналастырумен 12062 нөмер сыйымдылығы бар электрондыққа ауыстыру;
ПСК-738 (Набережный көшесi) 1024 нөмер сыйымдылығы бар электрондыққа ауыстыру;
координаттық АТСК-45, АТСК-46 және АТСК-47 электрондықтарға ауыстыру.
Екiбастұз қаласы:
ондық-қадамдық АТС-4 жабу үшiн қазiрде бар DMS электрондық станциясын 3000 нөмерге кеңейту;
ондық-қадамдық АТС-3 электрондыққа ауыстыру.
Ақсу қаласы:
DRX-4 электрондық станциясын 500 нөмерге кеңейту;
1000 нөмерi бар координаттық АТСК Квантты DRX-4 электрондыққа ауыстыру;
5000 нөмерi бар АТСКУ DMS электрондық станциясына ауыстыру.
2) Облыс қалаларының телефондық станциялары арасында байланысты қамтамасыз ету үшiн оптикалық сақиналарды салу:
Екiбастұз қаласында талшықты-оптикалық жолдарының көлiк сақинасын салу (12 км).
3) Сыйымдылығы аз радиорелейлiк және қосатын жолдарды салу арқылы селолық байланыс желiлерiн жаңғырту:
Павлодар қашыр Ертiс Железинка Ақтоғай радиорелейлiк жолдарын жаңғырту.
4) Тұрғындары аз және шалғайдағы селолық елдi мекендердi жерсерiктiк байланыс жүйелерiмен қамтамасыз ету:
Екiбастұз қаласының ауылдық жерiндегi Атығай және Тай ауылдарында, Ертiс ауданының 7 ауылында, Баянауыл ауданының Сатпаев селосында, Железинка ауданының 6 ауылында, Успенка аудандық орталығында, Май ауданының Ақжар саласында, Ақтоғай ауданының Тульское селосында "DAMA" жерсерiктiк байланыс желiлерiн орнату,
радиожетiмдiлiгi мен радиоұзарту жабдықтарымен кiшi елдi мекендердi телефондандыру.
76. Екiншi кезең 2006-2010 жылдар
1) Сыйымдылығы аз радиорелейлiк және қосатын жолдарды салу арқылы селолық байланыс желiлерiн жаңғырту:
Шiдертi селосындағы ондық-қадамдық АТС электрондыққа ауыстыру;
Павлодар-Шарбақты қосатын жолдарын цифрлық радиорелейлiк жолға ауыстыру арқылы жаңғырту;
Қалқаман-Майқайың қосатын жолдарын цифрлық радиорелейлiк жолға ауыстыру арқылы жаңғырту;
Майқайың-Баянауыл қосатын жолдарын цифрлық радиорелейлiк жолға ауыстыру арқылы жаңғырту;
Шарбақты-Успенка цифрлық радиорелейлiк жолды салу; Пограничник кентiнде 15х12 радиорелейлiк жолын салу;
Шарбақты, Майқайың, Ақтоғай, Успенка аудандық орталықтарындағы координаттық АТСК электрондық АТС ауыстыру;
Аудандық орталықтардан төмен елдi мекендерiндегi координаттық АТСК электрондық АТС ауыстыру.

74. Угрозы
Проникновение иностранных операторов на внутренний коммуникационный рынок.
Отсутствие телекоммуникационных таможен для контроля международного трафика.
Хищение кабеля на сетях телекоммуникаций, АТС, НУПов, абонентских блоков РСМ.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
замена морально устаревших декадно-шаговых и координатных телефонных станций на электронные автоматические телефонные станции;
строительство оптических колец для обеспечения связи между телефонными станциями в городах области;
модернизация сельской сети связи за счет строительства малоемких радиорелейных и соединительных линий;
обеспечение малонаселенных и труднодоступных сельских населенных пунктов системами спутниковой связи.
4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
75. Первый этап 2001- 2005 годы
1) Замена морально устаревших декадно-шаговых и координатных телефонных станций на электронные автоматические телефонные станции:
город Павлодар:
замена декадно-шаговой АТС 75/78 на электронную емкостью 14200 номеров;
замена декадно-шаговой АТС - 73 и АТСКУ - 76 на электронную емкостью 12062 номера с установкой оборудования на АТС - 76;
замена ПСК - 738 (ул. Набережная) на электронную емкостью 1024 номера;
замена координатных АТСК - 45, АТСК - 46 и АТСК - 47 на электронные;
город Экибастуз:
расширение существующей электронной станции DMS на 3000 номеров для закрытия декадно-шаговой АТС - 4;
замена декадно-шаговой АТС - 3 на электронную;
город Аксу:
расширение электронной станции DRX - 4 на 500 номеров;
замена координатной АТСК "Квант" на 1000 номеров на электронную станцию DRX - 4;
замена АТСКУ на 5000 номеров на электронную станцию DMS.
2) Строительство оптических колец для обеспечения связи между телефонными станциями в городах области:
строительство транспортного кольца волоконно-оптических линий связи в городе Экибастузе (12 км).
3) Модернизация сельской сети связи за счет строительства малоемких радиорелейных и соединительных линий:         модернизация радиорелейной линии Павлодар - Кашыр - Иртышск - Железинка - Актогай.
4) Обеспечение малонаселенных и труднодоступных сельских населенных пунктов системами спутниковой связи:
установка систем спутниковой связи "DAMA" в селах Атыгай и Тай сельской местности города Экибастуза, в 7 селах Иртышского района, в с. Сатпаева Баянаульского района, в 6 селах Железинского района, в райцентре Успенка, в с. Акжар Майского района, в с. Тульское Актогайского района;
обеспечение малых населенных пунктов оборудованием радиодоступа и радиоудлинителями.
76. Второй этап 2006 - 2010 годы
1) Модернизация сельской сети связи за счет строительства малоемких радиорелейных и соединительных линий:
замена декадно-шаговой АТС в поселке Шидерты на электронную;
модернизация соединительной линии Павлодар - Шарбакты с заменой на цифровую радиорелейную линию;
модернизация соединительной линии Калкаман - Майкаин с заменой на цифровую радиорелейную линию;
модернизация соединительной линии Майкаин - Баянаул с заменой на цифровую радиорелейную линию;
строительство цифровой радиорелейной линии Шарбакты Успенка,
строительство радиорелейной линии 15х2 в поселке Пограничник;
замена координатных АТСК в районных центрах Шарбакты, Майкаин, Актогай, Успенка на электронные АТС;
замена координатных АТСК в селах области на электронные АТС.

2) Тұрғындары аз және шалғайдағы селолық елдi мекендердi "DAMA" жерсерiктiк байланыс жүйелерiмен, радиожетiмдiлiк және радиоұзарту жабдықтарымен қамтамасыз ету.
Қызмет көрсету спектрiн кеңейту: телебанкинг, интернет-телебанкинг, жылдамдығы жоғары дауысты байланыс, бейне байланысы, факсимильдiк байланыс.
VI БӨЛIМ. ҚОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ ЖӘНЕ ТАБИҒИ РЕСУРСТАР
1. МАҚСАТ
Экологиялық ахуалды жақсарту, қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру.
§ 2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Облыс халқының негiзгi тұратын жерлерiнде қоршаған ортаның жай-күйi қанағаттанғысыз болып қалуда. Сапалы ауыз судың жетiспеушiлiгi мен ауаның ластануы адам денсаулығына терiс әсер ететiн негiзгi факторлар болып табылады. өнеркәсiптiк және тұрмыстық қалдықтардың, ластанған сарқынды сулардың прогрессивтi жинақталуы бұл факторларды едәуiр күшейтедi.
Аймақта, реформаға дейiнгi кездегi ескi технологиялармен салынған қуатты өндiрiстердiң болуы қоршаған ортаға тасталу эмиссиясының азаймайтынын болжауға негiз қалайды.
77. Күштi жақтар
Табиғат қорғау қызметiн басқару жүйесiн құру (өнеркәсiптердiң өндiрiстiк мониторингi және т.б.).
Табиғат  қорғау шараларын қаржыландырудың өсуi.
Өңiрде бiлiктi кадрлардың болуы.
Жергiлiктi бюджетке қоршаған ортаны ластағандары үшiн қаражат түсiмiнiң көбеюi.
Үкiметтiк емес экологиялық ұйымдардың қызметiнiң жандандырылуы.
78. Әлсiз жақтар
Облыс атмосфералық ауа ластануының айтарлықтай жоғары деңгейi сақталуы.
Халықты ауыз сумен қамтамасыз ету проблемасының өткiрлiгi.
Негiзгi ластауыш-өнеркәсiптердегi шаңгазтазартқыш технологияларының ескiруi.
Жылу электр станцияларында жоғары күлдi көмiрдi гидрокүлжоюмен жағу технологиясын пайдалануы.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың жинау, сұрыптау, қайта  пайдалану, қайта өңдеуiнiң және сақтау жүйесiнiң жетiлдiрiлмегендiгi (қоқыс өңдеушi заводтың жоқтығы).
1-2 класты қауiптiлiгi бар өндiрiстiк қалдықтарды көму полигонының болмауы.
Ертiс өзенiнiң су қоймасы сарқырамаларынан ретсiз және қуаты аз су жiбермелерi.
Семей, өскемен  қалаларының жеткiлiктi тазартылмаған өнеркәсiптiк және коммуналдық ағынды суларымен Ертiс өзенiн жүйелi түрде ластандыруы.
Облыс ормандары мен Ертiс өзенiнiң аңғарын өрттерден қорғау жүйесiнiң жетiлдiрiлмегенi.
Ертiс өзенiнiң аңғарында көлтабандап суарудың қанағаттанғысыз пайдалануы.
Егiншiлiк жүйесiн бұзу,  минералдық және органикалық тыңайтқыштардың қолданылуын қысқартылуы.
79. Мүмкiндiктер
Табиғат пайдаланушылардың өз қаражаттарын табиғатты қорғау шараларына тарту.
Экологиялық проблемаларды шешу үшiн шетелдiк кеңесшiлер мен отандық ғылыми зерттеу институттарын қатыстыру.
Шетелдiк заемдардың, сонымен қатар табиғатты қорғау жобаларын қаржыландыруға гранттарды тарту.

2) Обеспечение малонаселенных и труднодоступных сельских населенных пунктов системами спутниковой связи       " DAMA", оборудованием радиодоступа и радиоудлинителями:
расширение спектра сервиса:   телебанкинг, интернет - телебанкинг, высокоскоростная голосовая связь, видеосвязь, факсимильная связь.
Раздел VI. ОХРАНА ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ И ПРИРОДНЫЕ РЕСУРСЫ
1. ЦЕЛЬ
Улучшение экологической обстановки, стабилизация качества окружающей среды.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
В основных местах проживания населения области состояние окружающей среды остается неудовлетворительным. Основными факторами, оказывающими плохое влияние на здоровье человека, являются дефицит качественной питьевой воды и загрязнение воздуха. Значительно усиливает эти факторы прогрессирующее накопление промышленных и бытовых отходов, загрязненных стоков.
Присутствие в регионе мощных производств с устаревшими технологиями, созданных в дореформенный период, дает основание предполагать, что уменьшения эмиссии загрязняющих веществ в окружающую среду не произойдет.
77. Сильные стороны
Создание системы управления природоохранной деятельностью (производственный мониторинг предприятий и так далее).
Рост финансирования природоохранных мероприятий.
Наличие квалифицированных кадров в регионе.
Увеличение поступления средств за загрязнение окружающей среды в местные бюджеты.
Активизация деятельности неправительственных экологических организаций.
78. Слабые стороны
Сохранение достаточно высокого уровня загрязнения атмосферного воздуха области.
Острота проблемы обеспечения населения питьевой водой.
Устаревшие технологии пылегазоочистки на основных предприятиях -загрязнителях.
Использование технологии сжигания на тепловых электрических станциях высокозольных углей с гидрозолоудалением.
Несовершенство системы сбора, сортировки, утилизации, переработки и хранения твердых бытовых отходов (отсутствие мусороперерабатывающего завода).
Отсутствие полигона для захоронения промышленных отходов 1-2 класса опасности.
Нерегулярные и маломощные попуски воды из каскада водохранилищ реки Иртыш.
Систематическое загрязнение реки Иртыш недостаточно очищенными промышленными и коммунальными сточными водами городов
Усть-Каменогорска, Семипалатинска.
Несовершенство системы охраны лесов области и поймы реки Иртыш от пожаров.
Неудовлетворительная эксплуатация лиманного орошения в пойме реки Иртыш.
Сокращение применения минеральных и органических удобрений, нарушение системы земледелия.
79. Возможности
Привлечение собственных средств природопользователей для финансирования природоохранных мероприятий.
Привлечение зарубежных консультантов и отечественных НИИ для участия в решении экологических проблем.
Привлечение иностранных заемных средств, а также грантов для финансирования природоохранных проектов.

80. Қатерлер
Жер  асты  суларын ауыр металдармен ластануы, Ертiс өзенiнiң сынаппен ластану қаупi.
Ертiс өзенi аңғарының нашарлауы.
Атмосфералық ауаның  зиянды заттармен, қорғасынмен және басқа улы қосыныстармен ластану деңгейi артуы.Қоршаған ортаны қатты тұрмыстық және улылы өндiрiстiк қалдықтармен, биологиялық және химиялық ластануы.
Халықтың ауру деңгейiнiң көтерiлуi.
Ормандардың жоғалуы, көлдердiң, табиғаттың әр алуандылығының эвтрофикациясы (батпақтануы).
Қарашiрiндiнiң жойылуы, топырақ құнарлылығының төмендеуi.
3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР:
халықаралық ынтымақтастықты дамыту;
табиғатты пайдаланушы кәсiпорындардың табиғатты қорғау қызметiне мемлекеттiк бақылауды  жүзеге асыру; құрылысқа белгiлеген объектiлерге мемлекеттiк сараптаманы жүзеге асыру;
облыс кәсiпорындарының улы қалдықтарды көму, залалсыздандыру, жинақтау проблемаларын шешуiне қатысу;
табиғи қоршаған ортаның сапасына  мемлекеттiк экологиялық мониторингтi жүзеге асыру;
экология және табиғатты оңтайлы пайдалану мәселелерi жөнiнде халықты оқу ағартумен насихаттауды жүргiзу;
табиғи ортаны ластағаны үшiн облыс бюджетiне төленетiн төлем жүйесiн жетiлдiру.
4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
81. Халықаралық ынтымақтастықты дамыта отырып:
Ресей Федерациясымен және Франция жағымен бiрлесiп "Ертiс өзенiнiң су ресурстарын трансшекаралық басқару" жобасына;
Қазақстанда Орхусс конвенциясын өткiзуге жәрдемдесу Дания жобасына;
техникалық ынтымақтастану бойынша немiс қоғамымен бiрлесiп "Су пайдалануды экологияландыру" жобасына;
қоршаған ортаны қорғау мәселелерiне арналған халықаралық, республикалық және облыстық семинарлармен конференциялар жұмысына қатынасу.
82 Табиғатты пайдаланушы кәсiпорындардың табиғатты қорғау қызметiне мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру , соның iшiнде:
табиғи ресурстарын тиiмдiлiкпен пайдалану жөнiндегi шаралардың орындалуына;
өндiрiстiк мониторинг жүргiзiлуiне;
атмосфералық ауаны және су қорларын қорғау мен пайдаланудың ережелерi мен мөлшерлерiн сақтауына;
атмосфералық ауаның және су қорларын ластандыру көздерi мен себептерiн, сондай-ақ табиғатты қорғау заңнамасын бұзу жағдайларын айқындау және олардың алдын алу шаралардың қолданылуына;
газшаңұстайтын құрал-жабдықтардың тiркелуiне;
су шаруашылығы жүйелерiн пайдалану ережелерiнiң орындалуы, тазартқыш ғимараттардың, жинақтауыштардың, қалдықтар сақтауыштардың жұмыстарының тиiмдiлiгiне қол жетiмдiлiгiне;
тұрмыстық, ауылшаруашылық, өнеркәсiптiк және тағы басқа қалдықтармен жерлердiң ластануына жол бермеу және жерлердi қайта құнарландырумен тазалау жөнiндегi шаралардың қабылдауына;
радиациялық қауiпсiздiк талаптарын сақтау мен радиоактивтiк ластануды болдырмау, қоршаған ортаға төгудiң шегi мен олардың қолданылу мерзiмдерiне;
бұзылған және халық шаруашылық айналымға қайтарылған жерлердi қайта құнарландыру бойынша шараларды орындау;
ормандарды қалпына келтiру, орман өсiру, ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғау жөнiндегi шаралардың орындалуына.

80. Угрозы
Загрязнение подземных вод тяжелыми металлами, угроза загрязнения реки Иртыш ртутью.
Деградация поймы реки Иртыш.
Увеличение степени загрязнения атмосферного воздуха вредными веществами, свинцом и другими токсичными соединениями.
Биологическое и химическое загрязнение окружающей среды твердыми бытовыми отходами, токсичными промышленными отходами.
Повышение уровня заболеваемости населения.
Исчезновение лесов, эвтрификация озер, природного многообразия.
Потеря гумуса, снижение плодородия почв.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
развивать международное сотрудничество;
осуществлять государственный контроль природоохранной деятельности предприятий природопользователей;
осуществлять государственную экспертизу объектов, намечаемых для строительства;
участвовать в решении проблем складирования, обезвреживания и захоронения токсичных отходов предприятий области;/
осуществлять государственный экологический мониторинг качества окружающей природной среды;
проводить пропаганду и просвещение населения по вопросам экологии и рационального природопользования;
совершенствовать систему платежей в бюджет за загрязнение природной среды.
4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
81. Развивая международное сотрудничество,        принять участие:
в проекте "Трансграничное управление водными ресурсами реки Иртыш" совместно с французской стороной и Российской Федерацией;
в датском проекте содействия реализации Орхусской конвенции в Казахстане;
в проекте "Экологизация водопользования" совместно с немецким обществом по техническому сотрудничеству;
в работе международных, республиканских и областных семинаров и конференций в вопросах охраны окружающей среды.
82. Осуществлять государственный контроль природоохранной деятельности предприятий природопользователей, в том числе за:
выполнением мероприятий по рациональному использованию природных ресурсов;
ведением производственного мониторинга;
соблюдением норм и правил по охране и использованию атмосферного воздуха и водных ресурсов;
выявлением источников и причин загрязнения атмосферного воздуха и водных ресурсов, а также случаев нарушений природоохранного законодательства и принятием мер по их предупреждению;
осуществлением регистрации газопылеулавливающего оборудования;
выполнением правил эксплуатации водохозяйственных систем, достижением эффективности работы очистных сооружений, накопителей и хвостохранилищ;
недопущением загрязнения земель промышленными, сельскохозяйственными, бытовыми и другими видами отходов и принятием мер по очистке и рекультивации земель;
соблюдением требований радиационной безопасности и предотвращения радиоактивного загрязнения, лимитов сбросов в окружающую среду и сроков их действия;
выполнением мероприятий по рекультивации нарушенных земель и земель, возвращенных в народно-хозяйственный оборот;
выполнением мероприятий по лесовосстановлению, лесоразведению, охране и защите лесов от вредителей и болезней.

83. құрылысы белгiленген объектiлер жөнiндегi материалдарға мемлекеттiк сараптаманы жүзеге асыру, соның iшiнде:
табиғи ортаның ахуалына зиянды әсер ететiн жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындардың объектiлерiн салуға және қайта құруға жобалау-сметалық құжаттамасына;
объектiлердi орналастыру үшiн жер учаскелерiн таңдау материалдарына;
экологиялық аудит материалдарына.
84. Облыс кәсiпорындарының улы қалдықтарын көму, залалсыздандыру, жинақтау проблемаларын шешуiне қатысу:
"Химпром" Ақ-дағы бұрынғы хлор және күйдiргiш сода өндiрудiң сынапқұрамды қалдықтарын көму пункттерiнiң құрылыстарына және залалсыздандыру жұмыстарының орындалу барысына;өндiрiс және тұтыну қалдықтарының жиналуына, зиянды қалдықтарды көмудiң қоршаған ортаға әсерiн бағалауға;
улы материалдарды, қауiптi қалдықтар мен заттарды, пайдалануға, сақтауға, тасымалдауға, табиғатты қорғау шараларына бақылау жасау.
85. Табиғи қоршаған ортаның сапасына мемлекеттiк экологиялық мониторингтi жүзеге асыру және оны ластағаны үшiн облыс бюджетiне төленетiн төлем жүйесiн жетiлдiру:
табиғи ресурстарды теңгерiмдi пайдалану және оның сапасын жақсарту мақсатында қоршаған ортаның ахуалы туралы қадағалау материалдарын талдауды, жинауды жүзеге асыру;
атмосфералық ауаны, жердi, жер қойнауларын және су ресурстарын ластандырудың барлық көздерiн есепке алу;
зертханалық-талдау жүйесiнiң қолданылатын аппаратурасының стандарттау және метрология талаптарына сай жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
қоршаған ортаны ластандыруды шектеу және табиғи ресурстарды алудың экологиялық ұйғарынды шегiн анықтап, облыс аумағының аудандастыруын жүзеге асыру;
табиғи ортаны ластағаны үшiн облыс бюджетiне төленетiн төлем жүйесiн жетiлдiру.
86. Экология және табиғатты тиiмдiлiкпен пайдалану мәселелерi жөнiнде халықты ағарту мен насихат жүргiзу:
экологиялық тақырыптама жөнiндегi материалдар мен оқу құралдарын әзiрлеу және жарияланымды ұйымдастырып отыру, бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық- насихаттық жұмыстарын кеңейтудiң басқа әдiстерiн пайдалану;
экологиялық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiнде халықты және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асыру.
VII БӨЛIМ. САЛЫҚ - БЮДЖЕТ САЯСАТЫ
1. МАҚСАТ
Жергiлiктi бюджеттер кiрiсiне қажеттi түсiмдердiң көлемiн қамтамасыз ету үшiн мемлекет пен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаржылық өзара қарым-қатынастағы мүдделерiнiң балансына қол жеткiзу, орнықты бюджеттiк қатынастар мен әлеуметтiк-экономикалық басымдықтарды қалыптастыру.
2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ

83. Осуществлять государственную экспертизу материалов по намечаемым для строительства объектам, в том числе:
проектно-сметной документации на строительство и реконструкцию объектов действующих предприятий, оказывающих вредное воздействие на состояние природной среды;
материалов выбора земельных участков под размещение объектов;
материалов экологического аудита.
84. Участвовать в решении проблем складирования, обезвреживания и захоронения токсичных отходов предприятий области, осуществлять контроль за:
ходом выполнения демеркуризационных работ и строительством пунктов захоронения ртутьсодержащих отходов бывшего производства хлора и каустической соды в АО "Химпром";
накоплением отходов производства и потребления, оценкой воздействия захоронений вредных отходов на окружающую среду;
природоохранными мерами при использовании, хранении, транспортировке токсичных материалов, веществ и опасных отходов.
85. Осуществлять государственный экологический мониторинг качества окружающей природной среды и совершенствовать систему платежей в бюджет области за ее загрязнение:
осуществлять сбор, анализ материалов наблюдений о состоянии окружающей среды с целью улучшения ее качества и сбалансированного использования природных ресурсов;
производить учет всех источников загрязнения атмосферного воздуха, земель, недр и водных ресурсов;
обеспечить функционирование системы лабораторно-аналитического обеспечения экологического контроля согласно требованиям стандартизации и метрологии к используемой аппаратуре;
осуществить экологическое районирование территории области с определением экологически допустимых пределов изъятия природных ресурсов и ограничения загрязнения окружающей среды;
совершенствовать систему платежей в бюджет области за загрязнение природной среды.
86. Проводить пропаганду и просвещение населения по вопросам экологии и рационального природопользования:
организовывать подготовку и публикацию материалов, учебных пособий по экологической тематике, использовать другие методы расширения информационно-пропагандистской работы средств массовой информации;
осуществлять информационное обеспечение населения и местных государственных органов по вопросам экологической безопасности.
Раздел VII. НАЛОГОВО-БЮДЖЕТНАЯ ПОЛИТИКА
1. ЦЕЛЬ
Достижение баланса интересов государства и хозяйствующих субъектов в их финансовых взаимоотношениях для обеспечения необходимых объемов поступлений в доход местных бюджетов, формирования устойчивых бюджетных отношений и социально - экономических приоритетов.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ

87. Күштi жақтар
Павлодар облысының бюджеттiк қамтамасыз етудiң жоғары деңгейiне шығуына мүмкiндiк беретiн жеткiлiктi жоғары экономикалық әлуетi бар.
Бүгiнгi күнi Павлодар облысында бюджетiнiң орындалуында бiрталай жетiстiктер бар, бiрнеше экономикалық көрсеткiштердiң тұрақтануына қол жеткiзiлдi. Бюджеттiк реттеудi тиiмдi дамыту жөнiнде елеулi қадамдар жасалынды.
2001 жылғы есеп деректерiне сәйкес бюджеттiң жалпы түсiмдерi 34937,7 млн. теңгенi құрады, ол болжамның 108,4 % құрайды. Жергiлiктi бюджетке 18075,2 млн. теңге, немесе болжамнан 99,1 % түстi. Бұл соңғы үш жыл iшiнде қалыптасқан ең жоғары көрсеткiш. Салық Кодексiнiң күшiне енуi оң әсерiн етуде. Экономиканың даму келешегiн ескеретiн және мемлекет пен салық төлеушiлер мүдделерiнiң оңтайлы қосылуына қолайлы жағдай жасауға жұмсалынған салық кодексi тек қана салық заңнамаларының рөлiн күшейтпей, өндiрiстiң iскерлiк белсендiгiн және оның әрi қарай дамуына да әсер етедi.
Осының бәрi, өз кезегiнде, бюджет түсiмдерiнiң ахуалын жақсартады.
Бұл жағдайда облыс үшiн салық ауыртпалығын төмендету мен салық заңнамасының тұрақтылығы жөнiндегi кепiлдiгiнен басқа қолайлы мезгiл болып табылатындар:
шағын бизнестiң дамуы үшiн салық салудың ықшамдалған жүйесi;
салық әкiмшiлдiгiн жетiлдiру.
Салық төлеушiлер мен салық органдар арасындағы құқықтарын және мiндеттерiн регламенттеу және салықтарды жинау жүйесiн жақсарту жөнiндегi нақты шаралар мезгiлiнде төленбеген салықтарды азайтатын болады
"Бюджет жүйесi туралы" Заңға енгiзiлген өзгертулер де оң әсерiн тигiзедi, өйткенi, олар әр түрлi деңгейдегi бюджеттер мен уәкiлеттi органдар арасында бюджеттiк өкiлеттiктерiн неғұрлым айқын және толық анықтап, реттеуге бағдарланған.
Өткен жылдары Павлодар облысы аумақтық бюджеттiк саясатын жақсарту жөнiнде елеулi кезеңдерден өттi. Бұл ең алдымен бюджеттiк бағдарламалауға қатысты. Бюджеттiк бағдарламаларды құру, дайындау және ресiмдеу бойынша бiрыңғай талаптар енгiзiлген. 2002 жылға арналған бюджет бағдарламалары ағымдағы және бюджетте жеке көрсетiлетiн даму бағдарламаларына бөлiнедi.
Жергiлiктi басқару органдарының саясаты аумақтық бюджеттiк бағдарламаларды iрiлендiру және олардың тиiмдiлiгiн жетiлдiру мен iс-шаралар қосарланушылықтарын жою мақсатында бағытталған.
Бюджетаралық қатынастарды орталықсыздандыру күштi жаққа жатады. 2002 жылдан бастап, бұрын облыстық бюджеттен қаржыландырылған денсаулық сақтау және бiлiм беру салаларының бағдарламалары бойынша бiрталай шығындар жергiлiктi бюджеттерге берiлген болатын.
Бюджет жүйесi жариялылық принциптерiне көңiл аударатын болды. 2001 жылы Павлодар облысының бюджетi 300 даналық безендiрiлген кiтап түрiнде басылып шыққан болатын. Бұл кiтапта облыстың әлеуметтiк-экономикалық дамуына талдау жасалынып, бюджеттiк жоспарланудың стратегиясы мен облыстың барлық бағдарламалары жеке суреттелген көрсетiлген. Кiтаптарды кiтапханаларда, оқу орындарында тауып алуға болады, олар жалпы пайдалануға қарастырылған.

87. Сильные стороны
Павлодарская область имеет достаточно высокий экономический потенциал, способный вывести область на высокий уровень бюджетной обеспеченности.
На сегодняшний день в Павлодарской области имеются некоторые успехи в исполнении бюджета, достигнута стабилизация многих экономических показателей. Сделаны значительные шаги по развитию эффективного бюджетного регулирования.
Согласно отчетным данным за 2001 год, общие поступления в бюджет составили 34937,7 млн. тенге, что составляет 108,4 % от прогноза. В местный бюджет поступило 18075,2 млн. тенге, или 99,1 % от прогноза. Это наиболее высокие показатели, сложившиеся за последние три года. Позитивным является вступление в силу Налогового кодекса. Налоговый  кодекс , учитывающий перспективы развития экономики и направленный на создание благоприятной среды оптимального сочетания интересов государства и налогоплательщиков, позволит не просто усилить роль налогового законодательства, но и отразится на повышении деловой активности и дальнейшем развитии производства. Это, в свою очередь, улучшит ситуацию с поступлением платежей в бюджет.
Наиболее благоприятными моментами для области в данном случае, помимо снижения налогового бремени и гарантии стабильности налогового законодательства, станет:
упрощенная система налогообложения для развития малого бизнеса;
совершенствование налогового администрирования.
Внесение изменений в  Закон "О бюджетной системе" также является положительным моментом, поскольку данные изменения направлены на более четкую и полную регламентацию бюджетных полномочий между бюджетами разных уровней и уполномоченными органами.
За последнее время Павлодарская область прошла значительные этапы по улучшению региональной бюджетной политики. Прежде всего, это относится к бюджетному программированию. Введены единые требования по составлению, подготовке и оформлению бюджетных программ. В 2002 году программы бюджета разделены на текущие программы и программы развития, которые в бюджете показываются отдельно. Политика местных органов управления направлена на укрупнение региональных, бюджетных программ с целью повышения их эффективности и исключения дублирования мероприятий.
К сильной стороне относится децентрализация межбюджетных отношений. С 2002 года на местные бюджеты были переданы расходы по ряду программ здравоохранения и образования, которые ранее финансировались из областного бюджета.
Уделяется внимание такому принципу бюджетной системы, как гласность. В 2001 году бюджет Павлодарской области вышел в виде иллюстрированной книги тиражом в 300 экземпляров, в которой нашли отражение анализ социально-экономического развития области, стратегия бюджетного планирования и описание всех бюджетных программ области. Книги находятся в библиотеках, учебных заведениях и доступны для общего пользования.

88. Әлсiз жақтар
Негiзгi кемшiлiктер болып мыналар табылады:
бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң болжамсыздығы мен тұрақсыздығы;
шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң салық төлеуден жалтаруы;
бюджетке түсетiн түсiмдердi көбейтуге байланысты маңызды
резервтерiнiң ескерiлмегенiнен берешектердi өтеу жөнiндегi жұмыстың жеткiлiксiздiгi.
2002 жылғы қаңтардың 1-не төленбеген салықтың жалпы сомасы 10 млрд. теңгенi құрады, бұл 2001 жылдың басындағыдан гөрi 7,7 % төмен. Бiрақ, негiзгi бересiнiң төмендеуi республикалық бюджетке салықтардың түсетiн салықтарға қатысты болды. Мезгiлiнде төленбеген салықтардың сомаларының көбi кәсiпорындардың банкротқа ұшырауы және таратылуы есебiнен шығынға жазылады. Бiр жыл iшiнде ол 28 %-ға өсiп отыр, яғни 3749,1 млн. теңгеден 4793,7 млн. теңгеге көбейген.
Шектес Ресей облыстарынан товардың кедендiк бақылауынан өтпей әкелiну мүмкiндiгi аймаққа экономикалық елеулi залал келтiредi.
Бюджет жүйесiнiң орталықсыздандыруының аяқталмауы бюджетаралық қатынастың проблемасы болып отыр. Бюджеттердiң өкiлеттiктерi айқын ажыратылмаған.
Залалды кәсiпорындардың болуы мен акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн символикалық бағаға сатылуы салық салынатын базаның қысқаруына әкелiп соқты.
Облыс аудандарының арасындағы экономикалық күрт айырмашылықтар бюджет жүйесiн орталықсыздандырудың артықшылықтарын пайдалануға кедергi келтiредi.
Бюджеттi жоспарланудың уақыт шеңберiн сақтамау.
Бюджеттi құру субъективтi сипатта.
Жергiлiктi бюджеттердiң шығындары негiзiнен ағымдағы шығындарда шоғырланған.
Шығыстардың жоспарлары облыс дамуының басымдықтарымен әрқашан ұштастырылмауы.
Iшкi және сыртқы аудит жүйесi тиiмсiз.
Жүзеге асырып жатқан шығыстардың тиiмдiлiгiн бағалау тұрғысынан бюджет қаражатын жұмсаудың мониторинг жүйесi жоқ.
Аумақтық қазынашылық органдарының жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына қызмет көрсетуге қатысты талаптары қаражатты ұтымды және тиiмдi пайдалануды толық қамтамасыз етпейдi.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi деңгейiнде, сондай-ақ товарлар мен қызмет көрсетулердi сатып алуға арналған уақытылы өткiзiлмейтiн конкурстар есебiнен бюджеттiң пайдаланылмаған қаражаты бар.
Жергiліктi атқарушы органдардың 2002 жылғы 1 қаңтардағы берек сомасы 3618 млн. теңге болды  бұл қаржы министрлiгi алдындағы бюджеттiк несиелер мен өткен жылдардың несиелерi бойынша мiндеттеме.
89. Мүмкiндiктер
Салық салу базасын өндiрiстiң өсуi мен салық әкiмшiлiгiн жүргiзудi жақсарту есебiнен кеңейту.
Жергiлiктi салықтардың ставкасын реттеу мүмкiндiгi.
Тұрақты кiрiс көздерiн iс барысында айқын анықтау кезiнде бюджетаралық қатынастардың орнықты жүйесiн қалыптастыру.
Халықаралық ұйымдар тарапынан жәрдемдесудiң болуы, шетелдiк озық тәжiрибенi зерделеу және енгiзу.

88. Слабые стороны
Основным недостатком является:
непредсказуемость и нестабильность доходной части бюджета;
уклонение хозяйствующих субъектов от уплаты налогов;
недостаточная работа по погашению задолженностей в бюджет, хотя именно здесь имеются значительные резервы для увеличения поступлений.
На 1 января 2002 года общая сумма недоимки составила 10 млрд. тенге, что на 7,7 % ниже, чем на начало 2001 года. Однако основное снижение недоимки касалось налогов, поступающих в республиканский бюджет. Большие суммы недоимки списываются за счет банкротства и ликвидации предприятий. Недоимка в местные бюджеты за год увеличилась на 28 % с 3749,1 млн. тенге до 4793,7 млн. тенге.
Серьезный экономический ущерб наносит региону возможность ввоза товаров на ее территорию из сопредельных областей России помимо таможенного контроля.
Сохраняется проблема межбюджетных отношений остается незавершенной децентрализация бюджетной системы.
Недостаточно четко разграничены полномочия бюджетов.
Наличие убыточных предприятий и продажа государственных пакетов акций за символическую плату привело к сокращению налогооблагаемой базы.
Резкие экономические различия между районами области препятствуют использованию преимуществ децентрализации бюджетной системы.
Несоблюдение временных рамок бюджетного планирования.
Формирование бюджета носит субъективный характер.
Расходы местных бюджетов сконцентрированы в основном на текущих затратах.
Планы расходов не всегда увязываются с приоритетами развития области.
Неэффективна система внутреннего и внешнего аудита.
Отсутствует система мониторинга расходования бюджетных средств по оценке эффективности осуществляемых расходов.
Требования в отношении обслуживания исполнения местных бюджетов территориальными органами Казначейства не полностью обеспечивают рациональное и эффективное использование средств.|
Имеются неиспользованные средства бюджета в результате неэффективного управления бюджетными средствами на уровне администраторов бюджетных программ, а также за счет несвоевременного проведения конкурсов на приобретение товаров и услуг.
Сумма долга местных исполнительных органов на 1 января 2002 года составила 3618 млн. тенге - это обязательство перед министерством финансов по бюджетным ссудам и кредитам прошлых лет.
89. Возможности
Расширение базы налогообложения за счет роста производства и улучшения налогового администрирования.
Возможность регулирования ставками местных налогов.
Формирование устойчивых межбюджетных отношений при сопутствующем разграничении стабильных доходных источников.
Содействие международных организаций по изучению и внедрению передового зарубежного опыта.

90. Қатерлер
Аудандардың әлеуметтiк дамудағы үйлесiмсiздiгi.
Жергiлiктi басқару органдарының борышы болуы.
§ 3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР
Облыстың салық-бюджет саясаты саласында 2001  2010 жылдар кезеңiне арналған мынадай негiзгi стратегиялық мiндеттер болады:
бюджетке салық түсетiн түсiмiнiң өсуiн қамтамасыз ету;
бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру, бюджеттi орталықсыздандыру принциптерiн iске асыру;
бюджеттiк қаражаттың пайдалануына тиiмдi бақылауды қамтамасыз ету;
жергiлiктi деңгейде бюджеттiк бағдарламалау жүйесiн жетiлдiру;
бюджеттердiң қаржылық өзiн-өзi қамтамасыз етiлуiн және аудандар бюджеттерiнiң теңестiрiлуiн тұрақтандыруды қамтамасыз ету;
бюджеттiң ашықтығын қамтамасыз ету.
§ 4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
91. Жергiлiктi бюджетке түсетiн салық түсiмiнiң өсуiн қамтамасыз ету:
бюджетке түсетiн салық түсiмiнiң өсуi жергiлiктi деңгейде салық әкiмшiлдiгiн жүргiзудi жақсарту, өнеркәсiп өндiрiсiнiң және өндiрiстiк инфрақұрылымының тұрақты өсуi кезiнде салық заңдарының нормаларын мүлтiксiз сақтау есебiнен қамтамасыз етiлетiн болады. 2005 жылға қарай жергiлiктi бюджет кiрiсi 19,9 млрд. теңге көлемiнде болжамдалуда. 2010 жылға дейiн облыс бюджетi 22,9 млрд. теңге көлемiнде болады деп күтiлуде;
Бюджеттердiң барлық деңгейдегi салық әлуетiн қамтамасыз ететiн меншiктiң оңтайлы экономикалық және аумақтық құрылымын құру (2006-2010 жылдары).
92. Бюджеттi орталықсыздану принциптерiн iске асыру:
2002 - 2005 жылдары:
шығыс жасау өкiлеттiлiгi мен шығыстар бойынша жауапкершiлiктi айқын ажыратуға қол жеткiзу;
аудандық бюджеттердiң мейiлiнше дербестiгiн заң шеңберiнде қамтамасыз ету.
93. Бюджеттiк қаражаттың пайдалануына тиiмдi бақылауды қамтамасыз ету:
2002 - 2005 жылдар
бюджеттiк бағдарламалардың мониторинг жүйесiн шығыстардың тиiмдi iске асырылуын және соңғы нәтижелер жөнiндегi көз қарасы арқылы енгiзу;
бюджеттiк қаражаттың жұмсалынуын қаржы процедураларының жаңа ережелерiне қатаң сәйкестiгiнде қамтамасыз ету;
бюджет саласы үшiн қажеттi товарлар мен қызметтер ұсынуға арналған конкурстар өткiзуге бақылауды күшейту.
2006 - 2010 жылдар
барлық деңгейдегi бюджеттердiң кiрiс пен шығыс бөлiктерiн орындауға бiрыңғай аудит жүйесiн құру.
94. Бюджеттiк жоспарлау жүйесiн жетiлдiру :
2002 - 2005 жылдар:
әзiрленген артықшылықтар мен бюджеттiк бағдарламалардың қаржылық шығындарының салыстырымдылығы және олардың орындалу нәтижелерi негiзiнде бюджеттiк қаржыландыруды жетiлдiру;
бюджеттiң негiзгi параметрлерiн орташа мерзiмдi жоспарлауға көшiру;
мемлекеттiк қызмет көрсетудi қаржыландырудың үздiксiздiгi және тиiмдi қаржылық жоспарлау;

90. Угрозы
Наличие диспропорций в социальном развитии районов.
Наличие долга местных органов управления.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ
Основными стратегическими задачами на период 2001 - 2010 годов в области налогово-бюджетной политики являются:/
обеспечение роста налоговых поступлений в бюджет;
совершенствование межбюджетных отношений, реализация принципов бюджетной децентрализации;
обеспечение эффективного контроля за использованием бюджетных средств;
усовершенствование на местном уровне системы бюджетного программирования;
повышение уровня финансовой самообеспеченности бюджетов и бюджетное выравнивание районов;
обеспечение прозрачности бюджета.
4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
91. Обеспечение роста налоговых поступлений в местный бюджет:
рост налоговых поступлений в бюджет будет обеспечиваться за счет улучшения налогового администрирования на местном уровне и стабильного роста промышленного производства и производственной инфраструктуры. К 2005 году доходы местного бюджета прогнозируются в сумме 19,9 млрд. тенге. К 2010 году бюджет области ожидается в объеме 22,9 млрд. тенге;
формирование оптимальной экономической и территориальной структуры собственности, обеспечивающей налоговый потенциал всех уровней бюджетов (2006 - 2010 годы).
92. Реализация принципов бюджетной децентрализации:
2002 - 2005 годы:
достичь четкого разграничения расходных полномочий и ответственности по расходам;
в рамках закона обеспечить максимальную самостоятельность районных бюджетов.
93. Обеспечение эффективного контроля за использованием бюджетных средств:
2002 - 2005 годы:
внедрение системы мониторинга бюджетных программ с точки зрения эффективности осуществляемых расходов и конечных результатов;
осуществление расходования бюджетных средств в жестком соответствии с новыми правилами финансовых процедур;
усиление контроля за проведением конкурсов на поставку необходимых товаров и услуг для бюджетной сферы;
2006 - 2010 годы:
формирование единой системы аудита за исполнением доходной и расходной частей бюджетов всех уровней.
94. Совершенствование системы бюджетного планирования:
2002 - 2005 годы:
совершенствование бюджетного финансирования на основе разработанных приоритетов и сопоставимости финансовых затрат бюджетных программ и результатов их выполнения;
переход на среднесрочное планирование основных параметров бюджета;
непрерывность в финансировании государственных услуг и эффективное финансовое планирование;

2006 - 2010 жылдар:
бюджеттiк қаражатты тиiмдi пайдалану мақсатында функционалдық бюджет бағдарламалары бойынша шығындарды жоспарлаудың әлеуметтiк-экономикалық нормативтiк әдiстемесiн пайдалануды кеңейту.
95. Аудандар бюджеттерiнiң теңестiрiлуiн тұрақтандыруды қамтамасыз ету:
2002 - 2005 жылдар:
бюджеттер арасындағы қаржылық теңестiрiлудiң деңгейлес және сатылас тиiмдi тетiгiн әзiрлеу.
2006 - 2010 жылдар:
кемiмелi аудандарды өз бюджеттерiнiң демеуқаржылықтарынан шығаруға ынталандыру әдiстемесiн әзiрлеу.
96. Бюджеттiң ашықтығын қамтамасыз ету:
2002 - 2005 жылдар:
бюджеттiк қаржыландырудың ашықтық принципi: мыналар арқылы iске асырылатын болады:
жергiлiктi бюджеттiң құрылуы мен атқарылуы туралы толық ақпараттың жариялануымен;
жылдық қаржылық және жедел баяндамалар мен есептердiң бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жасаған жарияланумен жүзеге асырылады.
5. КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР
қолда бар қаржы ресурстарын әлеуметтiк-экономикалық артықшылықтарға сәйкес бағдарламалар арасында орналастыру арқылы тиiмдi және үнемдi бюджеттi құру.
2005 жылға қарай жергiлiктi бюджеттiң кiрiсi 19,9 млрд. теңге сомасында болжамдалуда.
2010 жылға қарай облыс бюджетiнiң көлемi 22,9 млрд. теңге болады деп күтiлуде.
VIII БӨЛIМ. ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ САЯСАТ
1. МАҚСАТ
Аймақтың бұдан әрi экономикалық өсуi үшiн iшкi және сыртқы инвестициялық ресурстарды жұмылдыру мақсатында облыстың жоғары инвестициялық рейтингiн қалыптастыру.
§ 2. АХУАЛДЫ ТАЛДАУ
Облыс қазақстанның инвестициялық белсендiлiгi бiршама төмен аймақтарына жатады. Оның республикалық көлемдегi үлесi 3,4-5,4 % шегiнен ауытқымайды. Инвестициялық саясат шетелдiк инвестицияларды тартуға көбiрек бағытталған және өзiнiң даму мұқтажы үшiн инвестициялық ресурстарды қалыптастыруда аймақтың әлеуеттiк мүмкiндiктерiн ескермейдi. Инвестициялардың жалпы көлемiнде шетелдiктердiң қатысуы бар кәсiпорындардың үлесi 80 % асады. Аймақтық инвестицияларды қалыптастыруда республикалық және жергiлiктi бюджеттiң қаражаты нашар араласады да жалпы инвестициялар көлемiнiң 1 % құрайды.
Инвестициялар көлемiнiң өсу беталысы межелендi. 2001 жылы негiзгi капиталға салынған инвестициялар 26,0 млрд. теңге болды. Күрделi құрылысқа 15,7 млрд. теңге қаражат жұмсалған, бұл 2000 жылғы қаржы жұмсалымынан 18 % асады. Инвестициялық белсендiлiктiң өсуi өндiрiстiң жалпы өсуiмен шарттастырылған. Инвестициялық құйылымдардың негiзгi бағдары өңдеу өнеркәсiбi болды (57 %). Олардың едәуiр бөлiгi металлургия саласына келдi, оның үлесi 87 % болды. Тау-кен өндiру өнеркәсiбiндегi инвестициялардың үлес салмағы 13,6 % , электр қуатын, газды және суды өндiру 11,6 %, көлiк пен байланыс 8,1 % жеттi.

2006 - 2010 годы:
расширение методов планирования с использованием социально-экономических нормативов для расчета функциональных бюджетных программ с целью рационального использования бюджетных средств.
95. Обеспечение стабильности бюджетного выравнивания районов:
2002 - 2005 годы:
разработка эффективных механизмов горизонтального и вертикального финансового выравнивания между бюджетами;
2006 - 2010 годы:
разработка методов стимулирования регрессивных районов в преодолении дотационности своих бюджетов.
96. Обеспечение прозрачности бюджета:
2002 - 2005 годы:
принцип открытости бюджетного финансирования будет осуществлен:
опубликованием исчерпывающей информации о формировании и исполнении местного бюджета;/
опубликованием администраторами бюджетных программ годовых финансовых оперативных докладов, отчетов.
5. ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ
Формирование эффективного и экономичного бюджета посредством размещения имеющихся финансовых ресурсов между программами, соответствующими социально-экономическим приоритетам.
К 2005 году доходы местного бюджета прогнозируются в сумме 19,9 млрд. тенге.
К 2010 году бюджет области ожидается в объеме 22,9 млрд. тенге.
РАЗДЕЛ VIII. ИНВЕСТИЦИОННАЯ ПОЛИТИКА
1. ЦЕЛЬ
Формирование высокого инвестиционного рейтинга области с целью мобилизации внутренних и внешних инвестиционных ресурсов для дальнейшего экономического роста региона.
2. АНАЛИЗ СИТУАЦИИ
Область относится к числу регионов Казахстана с относительно невысокой инвестиционной активностью. Ее доля в республиканском объеме колеблется в пределах 3,4-5,4 %. Инвестиционная политика ориентирована в большей мере на привлечение иностранных инвестиций и не учитывает потенциальных возможностей региона в формировании инвестиционных ресурсов для нужд собственного развития. Доля предприятий с иностранным участием в общем объеме инвестиций составляет более 80 %.
Средства республиканского и местного бюджетов в формировании региональных инвестиций задействованы слабо и составляют менее 1 % от общего объема инвестиций.
Наметилась тенденция роста объема инвестиций. Инвестиции в основной капитал в 2001 году составили 26,0 млрд. тенге. Инвестировано 15,7 млрд. тенге в капитальное строительство, что превышает объем капиталовложений 2000 году на 18 %. Рост инвестиционной активности обусловлен общим ростом производства. Основным направлением инвестиционных потоков была обрабатывающая промышленность(57 %). Значительная часть их пришлась на металлургическую отрасль, доля которой составила 87 %. Удельный вес инвестиций в горнодобывающую промышленность достиг 13,6 %, производство электроэнергии, газа и воды - более 11,6 %, транспорт и связь - 8,1 %.

Облыстың шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi 17,7 млрд. теңгенiң (2000 жылы  11,1 млрд. теңге) негiзгi құрал-жабдықтарын iске қосты. Негiзгi құрал-жабдықтардың едәуiр бөлiгi (39 %) металлургия өнеркәсiбi кәсiпорындарының үлесiне тидi "Қазақстан алюминий" ААҚ, "ТҰК Казхром" ААҚ-ның филиалы "Ақсу ферроқорытпа заводы").
Ұзындығы 184,20 км бағасы 4543 млн. теңге тұратын Ақсу-Конечная (Дегелен) темiр жол желiсiнiң құрылысы аяқталды.
98. Күштi жақтар
Дамыған банк жүйесi.
Аймақта ақша жиынының өсуi.
Негiзгi қорлардың актив бөлiгiне қаржы жұмсалымының өсуi және аяқталмаған құрылыс көлемiнiң төмендеуi.
Аймақта шетелдiк инвесторлардың бар болуы.
99. Әлсiз жақтары
Экономиканың нақты секторын инвестициялау үшiн ақшалай қаржы тарту тетiгi жоқтығы.
Кәсiпорындардың амортизациялық аударымдары негiзгi өндiрiстiк қаржылардың жаңғыртылу функциясын орындамайды және мақсатсыз пайдаланылады.
Банктердiң несиелiк потрфелiнде қысқа мерзiмдi несиелендiру артығырақ болуы.
100. Мүмкiндiктер
Пайдалы қазбалар кендерiн зерттеу және игеру үшiн отандық және шетелдiк инвестицияларды тарту.
Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуын жүзеге асыру.
Отандық бизнестiң бос қаржыларын отандық өндiрiске инвестициялауды көтермелеу жүйесiн әзiрлеу.
Инвестициялар құрудағы жеке меншiк капиталдың үлесiн өсiру.         Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына аймақтық инвестициялық жобаларды енгiзу.
101. Қатерлер
Енжар инвестициялық саясат аймақтың экономикалық болжамдарының орындалуына қатер төндiредi.
Өнiмнiң бәсекеге төзiмдiлiгiн жоғалтуы.
Экономикалық байланыстардың үзiлуi.
Аймақ экономикасының шикiзаттық бағдарлануы.
§ 3. СТРАТЕГИЯЛЫҚ МIНДЕТТЕР:
Қолайлы инвестициялық ахуал құру;
облысқа шетелдiк инвестицияларды құюға ынталандыру мен шетелдiк және отандық инвесторларды экономиканың басымдық салаларына тарту үшiн қолайлы жағдай жасау;
Нақты экономика саласында банктердiң несиелiк қызметiн жандандыру.
102. Инвестициялық саясатты екi кезеңмен жүзеге асыру болжалуда:
1) Бiрiншi кезең: 2001-2005 жылдар  iшкi инвестициялық әлеуеттi өсiру және оны мейiлiнше толық пайдалану:
өндiрiстi көтеру және өсiру;
өтелiмдiк саясатты жетiлдiру;
әлеуеттi ұлттық инвестор ретiнде жеке меншiк кәсiпкерлiктi қолдау;
қаржылық капиталдың қорын жинауды қамтамасыз ететiн банк секторын дамыту.
2) Екiншi кезең 2006-2010 жылдар - ұтымды құрылымын қамтамасыз ету және аймақтың өндiргiш күштерiн қайта құру мақсатында тартылған инвестициялардың құрылымын қайта қарау:
мемлекеттiк және аймақтық реттеу (басымдықты салалар мен өндiрiстерге салық жеңiлдiктерiн, салық каникулдарын, салық шегерiмiн, жеңiлдiктi несиелер және өзгелердi беру);
рыноктық өзiн-өзi реттеу - инвестициялық ресурстардың аса мол табысты инвестициялық жобаларға, қызмет салаларына, аймақ аумағындағы салалар мен кәсiпорындарға еркiн құйылуын қамтамасыз етуге жарайтын қор нарығын және инвестициялық институттарды дамыту.

Хозяйствующими субъектами области введено в действие основных средств на сумму 17,7 млрд. тенге (в 2000 году - 11,1 млрд. тенге). Значительная часть введенных основных средств (39 %) пришлась на долю предприятий металлургической промышленности (ОАО "Алюминий Казахстана ", филиал "Аксуский завод ферросплавов ОАО "ТНК Казхром").
Завершено строительство железнодорожной линии Аксу Конечная (Дегелен) протяженностью 184,20 км, стоимостью 4543,6 млн. тенге.
98. Сильные стороны
Развитая банковская система.
Рост денежной массы в регионе.
Рост капиталовложений в активную часть основных фондов и снижение объемов незавершенного строительства.
Присутствие иностранных инвесторов в регионе.
99. Слабые стороны
Отсутствует механизм привлечения денежных средств для инвестирования реального сектора экономики.
Амортизационные отчисления предприятий не выполняют функцию воспроизводства основных производственных средств и используются не по назначению.
Преобладание краткосрочного кредитования в ссудном портфеле банков.
100. Возможности
Привлечение отечественных и иностранных инвестиций для изучения и освоения недр полезных ископаемых.
Осуществление заимствования местными исполнительными органами.
Разработка системы поощрения инвестирования в отечественное производство свободных средств отечественного бизнеса.
Рост доли частного капитала в формировании инвестиций.
Включение региональных инвестиционных проектов в программу государственных инвестиций.
101. Угрозы
Пассивная инвестиционная политика ставит под угрозу выполнение экономических прогнозов региона.
Потеря конкурентоспособности продукции.
Нарушение экономических связей.
Сырьевая направленность экономики региона.
3. СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ:
создание благоприятного инвестиционного климата;
стимулирование притока иностранных инвестиций в область и создание благоприятных условий для привлечения иностранных и отечественных инвесторов в приоритетные отрасли экономики;
активизация кредитной деятельности банков в сфере реальной экономики.
102. Осуществление инвестиционной политики предполагает проведение двух этапов:
1) Первый этап: 2001 - 2005 годы - наращивание внутреннего инвестиционного потенциала и наиболее полное его использование:
подъем и наращивание производства;
совершенствование амортизационной политики;
поддержка частного предпринимательства как потенциального национального инвестора;
развитие банковского сектора, обеспечивающего накопление финансового капитала.
2) Второй   этап: 2006 - 2010 годы -  реструктуризация привлеченных инвестиций с целью обеспечения рациональной структуры и размещения производительных сил региона:
государственное и региональное регулирование (предоставление для приоритетных сфер и производств налоговых льгот, налоговых каникул, скидок с налога, льготных кредитов и прочие);
рыночное саморегулирование - развитие фондового рынка и инвестиционных институтов, способных обеспечить свободный перелив инвестиционных ресурсов в наиболее высокодоходные инвестиционные проекты, сферы деятельности, отрасли и предприятия, находящиеся на территории региона.

4. IС-ҚИМЫЛ СТРАТЕГИЯСЫ
103. Өндiрiс саласын (басымдықты салалар) қаржыландыру.
Аймақтың инвестициялық тартымдылығын арттыру жөнiнде шаралар қолданылатын болады. Инвестициялық қызмет бюджет қаржысы есебiнен тiкелей және жанама - аймақтағы инвестициялық ахуалды жақсарту жолымен жасалатын әдiстердi ұштастыратын болады. Инвестициялардың негiзгi көлемi электрэнергетикасында, тау-кен өндiру, металлургия және машина жасау өнеркәсiбiнде қалыптасатын болады.
Алдағы мерзiмдегi кәсiпорындар мен ұйымдардың инвестициялық қызметi негiзiнен кәсiпорындардың меншiктi қаражаты есебiнен, бiрiншi кезекте  инвестициялардың жалпы көлемiндегi үлесi 70 % құрайтын шетелдiктердiң қатысуымен жүзеге асырылады.
Тау-кен өндiру өнеркәсiбiнде негiзгi инвестициялар "Богатырь Аксес Көмiр" ААҚ салынатын болады. қазiргi уақытта бұл компания екi СРСк-2000 роторлы экскаваторларын жаңғыртуды, екiншi конвейерлiк көтерудiң құрылысын және "Богатырь" кенiшiнiң қазу кешенiн электрлiк тартуға ауыстыруды көздеп отыр.
"Ист Поинт" фирмасы - шетелдiк компания "Майқайыңалтын" Ақ-ға Майқайың жер асты руднигiн қалпына келтiруге және Алпыс руднигiнiң құрылысына, сондай-ақ жаңа тау-кен жабдықтарын алуды инвестициялауға ниет бiлдiрiп отыр.
Металлургия өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары, бiрiншi кезекте шетелдiк инвесторлар "қазақстан алюминийi" Ақ және "қазхром" ТҰК-ның филиалы "Ақсу ферросплав заводы" жұмыс iстеп тұрған қуаттарды қолдау, негiзгi құралдарды қайта жаңарту, техникалық қайта жарақтау және жаңғырту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруды болжамдап отыр.

4. СТРАТЕГИЯ ДЕЙСТВИЙ
103. Финансирование производственной сферы (приоритетные отрасли)
Будут приниматься меры по повышению инвестиционной привлекательности региона. Инвестиционная деятельность будет сочетать методы прямого инвестирования - за счет бюджетных средств и косвенного путем улучшения инвестиционного климата в регионе. Основные объемы инвестиций будут формироваться в электроэнергетике, горнодобывающей, металлургической и машиностроительной промышленности.
Инвестиционная деятельность предприятий и организаций в предстоящем периоде будет осуществляться в основном за счет собственных средств предприятий, в первую очередь с иностранным участием, доля которых в общем объеме инвестиций составит более 70 %.
В горнодобывающей промышленности основные инвестиции будут вкладываться в ТОО "Богатырь Аксес Комир". В предстоящий период данная компания намерена модернизировать два роторных экскаватора СРСк-2000, построить второй конвейерный подъем и перевести на электротягу вскрышной комплекс разреза "Богатырь".
Иностранная компания фирма "Ист Поинт" намерена инвестировать в АО "Майкаинзолото" восстановление Майкаинского подземного рудника и строительство рудника Алпыс, а также приобретение нового горного оборудования.
Предприятиями металлургической промышленности, в первую очередь, иностранными инвесторами АО "Алюминий Казахстана" и филиал "Аксуский завод ферросплавов" ОАО ТНК "Казхром", предполагается осуществить ряд мероприятий по поддержке действующих мощностей, реконструкции, техническому перевооружению и модернизации основных средств.

104. Инвестициялардың жаңа түрлерiн тарту (бiрлескен кәсiпорындар, ноу-хау, қазiргi заманғы технологиялар, менеджмент және басқалар):
Ресей кәсiпорындарының қатысуымен өнеркәсiп-қаржы топтарын құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
экономиканың басымды салалары инвестициялық жобаларына жергiлiктi ресурстарды тартуға ынталандыру;
еңбектi халықаралық бөлуде облыс экономикасының нақты артықшылықтарын пайдалана отырып, басқа елдермен бiрiгу және қауымдасу процесiн кеңейту;
шетелдiк капиталдың қатысуымен бiрлескен кәсiпорындар құру;
инвестициялық жобалар деректерiнiң банкiн құру;
инвестициялық жобаларды Интернет жүйесiндегi сайтта орналастыру.
IX БӨЛIМ. ПЕРСПЕКТИВАЛЫҚ ЖОБАЛАР
р/р
Компанияның атауы
Мекенжайы, телефоны
Жобаның құны, мың АҚШ долл.
Инвестициялық жоба
1
2
3
4
5
1
"Қазақстан трактор" ААҚ
637027  Павлодар қ., Космонавтар көшесi,1,
322-438, 327-164
50100
Доңғалақты әмбебаб отамалы тракторлар шығаруды ұйымдастыру (МТЗ-80,1 и МТЗ-82,1 типтес)
2
"Қазақстан трактор" ААҚ
637027  Павлодар қ., Космонавтар көшесi,1,
322-438, 327-164
2500
ДТ-75 және ДТ-95,4 тракторларына трансмиссиялар шығаруды ұйымдастыру
3
"Павлодар машинажасау заводы" АҚ
Павлодар қ., Ломов,көшесi, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
450
Жүк көтергiштiгi 50 т. автомобиль крандарын шығару
4
"Павлодар-
тұз" ААҚ
637034 Павлодар қ.,  К. Маркс көшесi, 326, 474-788
4395
Тұздысор көлiне кiре-берiс жол
5
"Павлодар машинажасау заводы" АҚ
Павлодар қ., Ломов, көшесi, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
500
Жүк көтергiштiгi 32 т. төрттағанды крандарды шығару
6
"Павлодар машинажасау заводы" АҚ
Павлодар қ., Ломов, көшесi, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
400
Жүк көтергiштiгi 50 т. асатын аспалы крандар шығаруды ұйымдастыру
7
"Павлодар машинажасау заводы" АҚ
Павлодар қ., Ломов,көшесi, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
150
Жүк көтергiштiгi 0,5 т.-дан 10 т. дейiнгi жарылудан қорғалып жасалған (ЖҚЖ) электр тальдерiн шығаруды ұйымдастыру
8
"Судо-строитель" АҚ
Павлодар қ.,  П. Васильев көшесi, 2,475-355
50800
Таяз бататын жүк көтергiштiгi 600 тон-на болатын мұнай құйғыш кемелердi шығаруды ұйымдастыру
9
"Павлодар машинажасау заводы" АҚ
Павлодар қ., Ломов,көшесi, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
800
400-500 кг көлемдегi құю өндiрiсiн ұйымдастыру
10
"Эмаль-провод" ЖШС
637046  Павлодар қ., а/я 1926
500
Сырты резинамен қапталған жез желiлi икемдi кабель (КГ типтес) шығаруды ұйымдастыру
11
"Павлодар химия заводы" ААҚ

104. Привлечение новых форм инвестиций (совместные предприятия, ноу-хау, современные технологии, менеджмент и другие):
продолжение работы по созданию промышленно-финансовых групп с участием предприятий России;
стимулирование вовлечения местных ресурсов в инвестиционные проекты приоритетных отраслей экономики;
расширение процесса интеграции и кооперации с другими странами, с использованием конкретных преимуществ экономики области в международном разделении труда;
создание совместных предприятий с участием иностранного капитала;
создание банка данных инвестиционных проектов;
размещение инвестиционных проектов на сайте в сети Интернет.
РАЗДЕЛ IX. ПЕРСПЕКТИВНЫЕ ПРОЕКТЫ
N п/п
Название компании
Адрес, телефон
Сто и мость проекта, тысяч долларов США
Инвестиционный проект
1
2
3
4
5
1.
ОАО "Казахстантрактор"
637027 город  Павлодар, ул. Космонавтов 1, 322-438, 327-164
50100
Организация производства универсальных пропашных колесных тракторов (типа МТЗ-80,1 и МТЗ-82,1)
2.
ОАО "Казахстантрактор"
637027 город  Павлодар,ул. Космонавтов 1, 322-438, 327-164
2500
Организация производства трансмиссии к тракторам ДТ-75 и ДТ 95,4
3.
АО "Павлодарский машиностроительный завод"
город Павлодар, ул. Ломова 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
450
Производство автомобильных кранов грузоподъемностью 50 тонн
4.
ОАО "Павлодарсоль"
637034 город Павлодар, ул. Карла Маркса 326, 474-788
4395
Подъездной путь к озеру Туздысор
5.
АО "Павлодарский машиностроительный завод"
город Павлодар, ул. Ломова 180, 450-366  телетайп 210136 "Лада"
500
Организация производства козловых кранов 32 тонн
6.
АО "Павлодарский машиностроительный завод"
город Павлодар, ул. Ломова 180,  450-366  телетайп 210136 "Лада"
400
Организация производства мостовых кранов грузоподъемностью свыше 50 тонн
7.
АО "Павлодарский машиностроительный завод"
город Павлодар, ул. Ломова, 180, 450-366 телетайп 210136 "Лада"
150
Организация производства электрических талей грузоподъемностью от 0,5 тонн до 10 тонн во взрывозащитном исполнении
8.
АО "Судостроитель"
город Павлодар, ул. Павла Васильева 2, 475-355
50800
Организация производства мелкосидящих нефтеналивных судов грузоподъемностью 600 тонн
9.
АО "Павлодарский машиностроительный завод"
город Павлодар, ул. Ломова 180, 450-366 телетайп  210136 "Лада"
800
Организация литейного производства объемов плавки 400-500 килограмм
10.
ТОО "Эмальпровод"
637046 город  Павлодар,  абонентский  ящик 1926
500
Организация производства гибких кабелей (типа КГ) с медной жилой в резиновой оболочке
11.
ОАО "Павлодарский химический завод"

44247
Тау-кен өнеркәсiбi үшiн құрышты соңы-нан ыстық күйiнде қалыпын өзгертiп үзiлiссiз қалыпқа құю әдiсiмен сорттық жайма және ұнтақтау денелерiн шығаруды ұйымдастыру
X БӨЛIМ. ТОҚЫРАУҒА ҰШЫРАҒАН ЕЛДI МЕКЕНДЕРДIҢ
ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫқ ПРОБЛЕМАЛАРЫ
Қазақстан Республикасы үкiметiнiң 1999 жылғы 11 мамырдағы "Экономикасы тоқырауға ұшыраған аудандарға көмек көрсету туралы" № 561 қаулысына сәйкес бекiтiлген аудандар тiзбесiне Павлодар облысының Май және Ақтоғай аудандары кiрдi.
Бұл аудандардың әлеуметтiк-экономикалық жағдайын талдау бiрқатар проблемаларды:
кәсiпорындардың көбiнiң қаржылық жағдайы тұрақсыз екендiгiн;
жергiлiктi бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң ең қажеттi шығындардың ең аз көлемiнен төмен болуын;
жолдардың техникалық деңгейiнiң төмендiгiн;
сапалы ауыз судың жоқтығын;
жұмыссыздық деңгейiнiң жоғары болуын;
аз қамтамасыз етiлген азаматтар санының өсуiн;
денсаулық сақтау, бiлiм беру, мәдениет мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасының төмендiгiн;
көшi-қон үрдiсiнiң қарқыны жоғары екенiн анықтады.
XI БӨЛIМ. КҮТIЛЕТIН НӘТИЖЕЛЕР

44247
Организация производства сортового проката и мелющих тел для горнорудной промышленности методом непрерывной разливки стали с последующим горячим деформированием
РАЗДЕЛ X. СОЦИАЛЬНО ЭКОНОМИЧЕСКИЕ ПРОБЛЕМЫ ДЕПРЕССИВНЫХ НАСЕЛЕННЫХ ПУНКТОВ
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан N 561 от 11.05.99 года "Об оказании помощи районам с депрессивной экономикой" в утвержденный перечень районов с депрессивной экономикой вошли Майский и Актогайский районы Павлодарской области.
Анализ социально-экономического положения в этих районах выявил ряд проблем:
неустойчивое финансовое состояние большинства предприятий;
падение доходной части местного бюджета ниже объема минимально необходимых расходов;
низкий уровень технического состояния дорог;
отсутствие качественной питьевой воды;
высокий уровень безработицы;
рост численности малообеспеченных граждан;
низкая материально-техническая база учреждений здравоохранения, образования, культуры;
высокие темпы миграционных процессов.
РАЗДЕЛ XI. ОЖИДАЕМЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ

105. Өнеркәсiптiк-технологиялық саясат
11 өнеркәсiп өндiрiсiнiң көлемi 2 есе артады.
12 Экспорттық жеткiзiлiмдер 2-3 есе өседi.
13 өнiм өткiзiлiмiнiң тұрақты сыртқы және iшкi нарықтары бар бәсекеге төзiмдi өнеркәсiп құрылады.
14 Материалдық-техникалық базаны және қолданылатын технологияларды қайта құру мен жаңарту жүргiзiлетiн болады.
106. Агроиндустриялдық саясат
Стратегиялық даму жоспарында белгiленген iс-шараларды жүзеге асыру нәтижесiнде:

105. Промышленно технологическая политика
Объемы промышленного производства увеличатся в 2 раза.
Экспортные поставки возрастут в 2-3 раза.
Сформируется конкурентоспособная промышленность с устойчивыми внешними и внутренним рынками сбыта продукции.
Будет проведена реконструкция и обновление материально-технической базы и применяемых технологий.
106. Агроиндустриальная политика
В результате реализации намеченных мер стратегического плана развития в растениеводстве предполагается:

2005 жылға қарай егiс алқаптарын 893,9 мың га, оның iшiнде дәндi дақылдарды - 600,0 мың га, 2010 жылға қарай  915,0 мың га, оның iшiнде дәндi дақылдарды - 650 мың га; 2005 жылға қарай күнбағысты- 70 мың га, 2010 жылға қарай  70 мың га; картопты 2005 жылға қарай  10 мың га, 2010 жылға қарай 11 мың га; көкөнiстi 2005 жылға қарай  2,9 мың га, 2010 жылға қарай  3 мың гектарға жеткiзу болжамдалуда.
2005 жылы дәндi дақылдардың жалпы өнiмi 330 мың тоннаны, 2010 жылға қарай 358 мың тоннаны; күнбағыс 2005 жылға қарай  17 мың тоннаны, 2010 жылға қарай 18 мың тоннаны; картоп 2005 жылға қарай 144 мың тоннаны, 2010 жылға қарай 148 тоннаны; көкөнiс 2005 жылға қарай 44 мың тоннаны, 2010 жылға қарай 45 мың тоннаны құрайтын болады.

посевные площади к 2005 году довести до 893,9 тыс. га, в том числе зерновых - 600,0 тыс. га, к 2010 году - до 915,0 тыс. га, в том числе зерновых - до 650 тыс. га; подсолнечника к 2005 году - до 70 тыс. га, к 2010 году - 70 тыс. га; картофеля к 2005 году - до 10 тыс. га, к 2010 году - 11 тыс. га; овощей к 2005 году - 2,9 тыс. га, к 2010 году - 3 тыс. га;
валовой сбор в 2005 году зерновых составит- 330 тыс. тонн, в 2010 году - 358 тыс. тонн; подсолнечника к 2005 году - 17 тыс. тонн, к 2010 году -18 тыс. тонн; картофеля к 2005 году - 144 тыс. тонн, к 2010 году - 148 тыс. тонн; овощей к 2005 году - 44 тыс. тонн, к 2010 году - 45 тыс. тонн.

107. Мал шаруашылығында:
2005 жылға қарай IҚМ басын 283,9 мыңға, 2010 жылға қарай 308,9 мыңға, оның iшiнде сиырларды 2005 жылға қарай 150,0 мыңға, 2010 жылғы қарай 190,4 мыңға; шошқаны 2005 жылға қарай 64 мыңға, 2010 жылға қарай 70 мыңға; қой мен ешкiнi 2005 жылы 224,8 мыңға, 2010 жылға қарай 250,5 мыңға; жылқыны 2005 жылға қарай 65 мыңға, 2010 жылға қарай 68 мыңға; құсты 2005 жылға қарай 978 мыңға, 2010 жылға қарай 1108 мыңға жеткiзу;
2005 жылға қарай ет өндiрудi 59,7 мың тоннаға, 2010 жылға қарай 62,1 мың тоннаға; сүт өндiрудi 2005 жылға қарай 260 мың тоннаға, 2010 жылға қарай 271 мың тоннаға; жүн өндiрудi 2005 жылға қарай 0,6 мың тоннаға, 2010 жылға қарай 0,7 мың тоннаға; жұмыртқа өндiрудi 2005 жылға қарай 117,5 млн. дана, 2010 жылға қарай 117,5 млн. данаға, 2010 жылы 123,3 млн. данаға көбейту болжамдалуда.

107. В животноводстве:
довести поголовье КРС к 2005 году - до 283,9 тыс. голов, к 2010 году - 308,9 тыс. голов, в том числе коров к 2005 году - до 150 тыс. голов, к 2010 году -190,4 тыс. голов; свиней к 2005 году - до 64 тыс. голов, к 2010 году - 70 тыс. голов; овец и коз в 2005 году - до 224,8 тыс. голов, к 2010 году 250,5 тыс. голов; лошадей к 2005 году - 65 тыс. голов, к 2010 году - 68 тыс. голов; птицы к 2005 году - до 978 тыс. голов, к 2010 году - 1108 тыс. голов;
увеличить производство мяса к 2005 году - до 59,7 тыс. тонн, к 2010 году - 62,1 тыс. тонн; молока к 2005 году - до 260 тыс. тонн, к 2010 году - 271 тыс. тонн; шерсти к 2005 году - 0,6 тыс. тонн, к 2010 году - 0,7 тыс. тонн; яиц к 2005 году - до 117,5 млн. штук, к 2010 году - 123,3 млн. штук.

110. Салық-бюджет саясаты
Әлеуметтiк-экономикалық басымдықтарға сай келетiн бағдарламалар арасында бар қаржы ресурстарын орналастыру арқылы тиiмдi және үнемдi бюджеттi қалыптастыру.
2005 жылға қарай жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерiн 19,9 млрд. теңгеге жеткiзу болжамдалуда.
2010 жылға қарай облыс бюджетi 22,9 млрд. теңге болады деп күтiлуде.
111. Инвестициялық саясат
Жүргiзiлiп отырған iс-шаралар нәтижесiнде облыс экономикасына салынатын инвестициялар 2010 жылы 2000 жылдың деңгейiне қарағанда 2 есе өсетiн болады.

110. Налогово-бюджетная политика
Формирование эффективного и экономичного бюджета посредством размещения имеющихся финансовых ресурсов между программами, соответствующими социально-экономическим приоритетам.
К 2005 году доходы местного бюджета прогнозируются в сумме 19,9 млрд. тенге.
К 2010 году бюджет области ожидается в объеме 22,9 млрд. тенге.
111. Инвестиционная политика
В результате проводимых мероприятий инвестиции в экономику области к 2010 году увеличатся в 2 раза относительно уровня 2000 году.