Аймақтық электржелілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 402-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 4 қазанда тіркелді. Тіркеу N 3120. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 24 шілдедегі № 220-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 24.07.2013 № 220-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 13-бабының 3) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.24. N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған аймақтық электржелілік компаниялардағы  және энергия беруші ұйымдардағы шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.24. N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Ереженің күші қолданылатын электржелілік компаниялар мен энергиямен жабдықтаушы ұйымдар:
1) есепке алу саясатының жекелеген түрінде көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі үшін дербес бөлу базасын айқындасын;
2) дербес бөлу базалары айқындаған есепке алу саясатын Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне немесе оның аумақтық органдарына келісу үшін 2005 жылғы 1 наурызға дейінгі мерзімде ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Д.Х.Тоқыбаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:

Об утверждении Правил ведения раздельного учета затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 30 сентября 2004 года № 402-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 4 октября 2004 года № 3120. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 июля 2013 года № 220-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.07.2013 № 220-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях (далее - Правила).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
2. Региональным электросетевым компаниям и энергопередающим организациям, на которых распространяется действие Правил:
1) определить собственные базы распределения для каждого вида оказываемых услуг в виде отдельного раздела учетной политики;
2) в срок до 1 марта 2005 года представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий или его территориальные органы учетную политику с определенными собственными базами распределения для согласования.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токубаева Д.Х.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан:

1) осы бұйрықтың ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің аумақтық органдары табиғи монополия субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөлімдеріне енгізілген аймақтық электржелілік компаниялар мен энергия беруші ұйымдардың назарына жеткізсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
7. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
__________________________
2004 жылғы "____"_________
"Аймақтық электржелілік
компаниялардағы және энергия
беруші ұйымдардағы шығындарды
бөлектеп есепке алуды жүргізу
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының 2004 жылғы
30 қыркүйектегі N 402-НҚ
бұйрығымен бекітілген
Аймақтық электржелілік компаниялардағы және
энергия беруші ұйымдардағы шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі
Ескерту. Ереженің тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.24. N 61-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Аймақтық электржелілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізудің осы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 ақпандағы N 190 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының электр энергетикасындағы рыноктық қатынастарды одан әрі дамыту Тұжырымдамасына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес әзірленді.
2. Ережені әзірлеудің негізгі мақсаты аймақтық электржелілік компаниялардың (бұдан әрі - АЭК) және энергия беруші ұйымдардың (ЭБҰ)  табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітетін тарифтің экономикалық негізді деңгейін белгілеу үшін көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындарды бөлектеп есеп алуды жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.

1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Территориальным органам Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий довести до сведения региональных электросетевых компаний и энергопередающих организаций, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Председатель
Согласован:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий "Об утверждении
Правил ведения раздельного учета затрат
в региональных электросетевых компаниях
и энергопередающих организациях по
видам деятельности и передачи сбытовой
деятельности энергоснабжающим организациям"
от 30 сентября 2004 года N 402-ОД
Правила ведения раздельного учета затрат
в региональных электросетевых компаниях и
энергопередающих  организациях
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "по видам деятельности и передачи сбытовой деятельности энергоснабжающим организациям" исключены приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законами Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и "Об электроэнергетике", Концепцией дальнейшего развития рыночных отношений в электроэнергетике Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2004 года N 190 и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления региональными электросетевыми компаниями (далее - РЭК) и энергопередающими организациями (далее - ЭПО) раздельного учета доходов, затрат по видам оказываемых услуг для установления экономически обоснованного уровня тарифа, утверждаемого уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (далее - уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.02.2009 № 61-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).

3. АЭК-ы және ЭБҰ-ы көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстар мен шығындарды бөлектеп есеп алуды жүзеге асырады.
4. АЭК-ы мынадай қызмет түрлерін:
1) электр энергиясын беру және бөлу қызметтер;
2) электр қуатын (жиілігін) реттеу бойынша қызметтер;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасымен рұқсат етілген қызметтердің өзге де түрлерін көрсетеді.
5. ЭБҰ-ы мынадай қызмет түрлерін:
1) электр энергиясын беру және бөлу бойынша қызметтер;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасымен рұқсат етілген қызметтердің өзге де түрлерін көрсетеді.
6. Бөлектеп есепке алу табыстар мен шығындар туралы деректерді жинау мен қорыту, сондай-ақ уәкілетті органға көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстар мен шығындар туралы есептерді жеке-жеке кезең-кезеңімен ұсыну жүйесін білдіреді.
7. Ереже бөлектеп есепке алудың мынадай негізгі қағидаттарын:
1) табыстарды, шығындарды бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығын;
2) шығындарды көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтығын қарастырады.
8. Бөлектеп есепке алу осы Ережеге сәйкес табыстар мен шығындарды көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу үшін бөлшектеудің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиісті бухгалтерлік және басқарушылық есептің бастапқы құжаттарына негізделуі тиіс. Осы Ереже аймақтық электржелілік компаниялардың (энергия беруші ұйымдардың) белгілеген қаржылық және салықтық есеп ұсынуының тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
9. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында осы Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жатқызылуы мүмкін шығындар;
2) қызметтерге жанама шығындар - белгілі бір қызметке тікелей жатқызылуы мүмкін, бірақ шығынның туындау себебін көрсететін, бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін шығындар;
3) бөлу базасы - шығындарды бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
4) бөлу коэффициенті - қызметтер арасында шығындарды бөлуге арналған бөлу базасын қолданудың нәтижесінде алынған жанама шығындардың үлесі.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
10. Осы Ереженің негізінде АЭК пен ЭБҰ табыстар мен шығындарды бөлектеп есепке алуды жүргізу үшін уәкілетті орган бекіткен және келісілген есепке алу саясатының жекелеген бөлімінің түрінде қызметтердің әрбір түрі үшін жеке базасын анықтайды.
2-тарау. Табыстарды есепке алу және шығындарды
көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлу & 1. Қызметтер көрсетуден алынған табыстар

3. РЭКи и ЭПО осуществляют раздельный учет доходов и затрат по каждому виду оказываемых услуг.
4. РЭКи оказывают следующие виды услуг:
1) услуги по передаче и распределению электрической энергии;
2) услуги по регулированию электрической мощности (частоты);
3) иные виды услуг, разрешенные законодательством Республики Казахстан.
5. ЭПО оказывают следующие виды услуг:
1) услуги по передаче и распределению электрической энергии;
2) иные виды услуг, разрешенные законодательством Республики Казахстан, в том числе энергоснабжение.
6. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах и затратах, а также периодическое представление уполномоченному органу отчетов о доходах и затратах раздельно по каждому виду оказываемых услуг.
7. Правила предусматривают следующие основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат на соответствующие виды услуг на основе данных первичных документов;
2) прозрачность при отнесении и распределении затрат на соответствующие виды оказываемых услуг.
8. Раздельный учет должен быть основан на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов и затрат по видам оказываемых услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности РЭКами и ЭПО.
9. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах для целей ведения раздельного учета:
1) прямые затраты на услуги - затраты, которые могут быть прямо отнесены к определенной услуге;
2) косвенные затраты на услуги - затраты, которые не могут быть прямо отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе базы распределения, отражающей причины возникновения затрат;
3) база распределения - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат;
4) коэффициент распределения - доля косвенных затрат, полученная в результате применения базы распределения для раздельного учета затрат между услугами.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. На основе настоящих Правил РЭК и ЭПО для ведения раздельного учета доходов и затрат определяет собственные базы распределения для каждого вида услуг в виде отдельного раздела учетной политики, утвержденной и согласованной с уполномоченным органом.
Глава 2. Учет доходов и распределение затрат
по видам оказываемых услуг § 1. Доходы от оказания услуг

11. Қызметтер көрсетуден алынған табыстар бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде реттелетін және реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша жеке ескеріледі:
1) қызметтің реттелетін түрлері бойынша - жасалған шарттардың шеңберінде және уәкілетті орган бекіткен тарифтер бойынша көрсетілген қызметтердің іс жүзіндегі көлеміне сәйкес;
2) қызметтің реттелмейтін түрлері бойынша - тиісті қызметтер мен бағалардың көлемдеріне байланысты өзге де қызметтер ұсынудан алынған табыстарға сүйене отырып, осы қызметтер ұсынылды.
& 2. Шығындар
12. Реттелетін қызметтер түрлерін көрсетуге байланысты шығындарды АЭК пен ЭБҰ-ы есепке алу саясатына сәйкес анықтайды. Сонымен бірге тарифтік сметаларды жасаған кезде шығындар табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіткен кезде қолданылған шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібінің талаптары назарда ұстала отырып ескеріледі.
13. Қызметтерге тікелей шығындар белгілі бір қызметке тікелей жатады. Қызметтерге жанама шығындар есепке алу саясаты белгілеген бөлу базасының негізінде есептелген бөлу коэффициенттері бойынша көрсетіліп отырған қызметтерге жатады.
14. Реттелетін және реттелмейтін қызметтер көрсетуге жұмсалған АЭК пен ЭБҰ-ның шығыны мынадай баптарды қамтиды:
1) негізгі құралдардың тозуы және материалдық емес активтердің амортизациясы;
2) желілердегі және трансформаторлардағы электр энергиясының нормативтік техникалық ысыраптармен байланысты шығыстары;
3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін негізгі құралдарды жөндеуге жұмсалған шығыстар;
4) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
5) әлеуметтік салық жөніндегі шығыстар;
6) пайдалануға жұмсалған шығыстар;
7) кезең шығыстары;
8) өзге шығыстар.
Әрбір баптың ішінде шығын жөнінде айтарлықтай жан-жақты баяндалуы мүмкін.
15. Негізгі құралдардың тозуы негізгі құралдардың әрбір тобы үшін анықталады және егер негізгі құралдар бір қызмет көрсетумен тікелей байланысты болған жағдайда, немесе қабылданған бөлу базасының негізінде есептелген, бөлу коэффициенттері бойынша егер олар екі және одан көп қызметтер көрсетумен байланысты болған жағдайда қызметке тікелей жатады.
16. Материалдық емес активтердің амортизациясы қабылданған бөлу базаларының негізінде есептелген коэффициенттер бойынша қызметтерге жатады.
17. Еңбек ақысына арналған шығыстар тікелей де, жанама да бола алады.
Шығындарды бөлектеп есепке алудың мақсаттары үшін персонал мынадай белгілері бойынша:
1) қызметі белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты персоналға;
2) қызметі екі немесе одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты персоналға топталады.
Белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты персоналға еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар тікелей болып табылады және толығымен бір қызметке жатады.
Екі немесе одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты персоналға еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар жанама болып табылады және бөлу базасы мен бөлу коэффициентін пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.

11. Доходы от оказания услуг учитываются раздельно по видам регулируемых и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:
1) по регулируемым видам деятельности - в соответствии с фактическим объемом оказанных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности - исходя из доходов от предоставления прочих услуг в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым данные услуги были предоставлены.
§ 2. Затраты
12. Затраты, связанные с оказанием регулируемых видов услуг, определяются в соответствии с учетной политикой РЭКа и ЭПО. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии.
13. Прямые затраты на услуги относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенные затраты на услуги относятся на оказываемые услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе определенными учетной политикой базами распределения.
14. Затраты РЭКа и ЭПО на оказание регулируемых и нерегулируемых услуг включают в себя следующие статьи:
1) износ основных средств и амортизация нематериальных активов;
2) расходы, связанные с нормативными техническими потерями электроэнергии в сетях и трансформаторах;
3) расходы на ремонт основных средств, не приводящие к росту стоимости основных средств;
4) расходы на оплату труда;
5) расходы по социальному налогу;
6) расходы на эксплуатацию;
7) расходы периода;
8) прочие расходы.
Внутри каждой статьи затраты могут быть детализированы более подробно.
15. Износ основных средств определяется для каждой группы основных средств и относится на услуги прямо в случае, если основные средства непосредственно связаны с оказанием одной услуги, или по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения в случае, если они связаны с оказанием двух и более услуг.
16. Амортизация нематериальных активов относится на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения.
17. Расходы на оплату труда могут быть как прямыми, так и косвенными. Для целей раздельного учета затрат персонал группируется по следующим признакам:
1) персонал, деятельность которого связана с оказанием одной определенной услуги;
2) персонал, деятельность которого связана с оказанием двух и более услуг.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием одной услуги, являются прямыми и полностью относятся на одну услугу.
Расходы по оплате труда персонала, связанного с оказанием двух и более услуг, являются косвенными и распределяются на услуги с использованием базы распределения и коэффициента распределения.

18. Әлеуметтік салықтар бойынша шығыстар бөлудің сол бір коэффициенттері бойынша, персоналдың тиісті тобындағы еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар сияқты қызметтерге бөлінеді.
19. Материалдық шығындар, егер олар бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы қызметтер екі немесе одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қабылданған бөлу базасының негізінде бөлу коэффициенттері бойынша бөлінеді.
20. Өзге шығындарға арналған шығыстар бөлу базасы бойынша қызметтерге жатады.
21. Кезең шығыстарын бөлу мынадай тәртіппен:
1) жалпы және әкімшілік шығыстар негізгі өндірістегі тиісті шығындар сияқты сол қағидаттар бойынша қызметтерге бөлінуі;
2) өткізу бойынша шығыстар, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар қызметтерге бөлу базасын пайдалана отырып бөлінуі;
3) сыйақылар (проценттер) бойынша шығыстар, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, қызметтерге тікелей жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтерге бөлінуі жүзеге асырылады.
Өткізу жөніндегі шығыстар мен сыйақылар жөніндегі шығыстар қабылданған бөлу базаларының негізінде есептелген бөлу коэффициенттері бойынша қызметтерге жатады.
22. Өзге шығыстар, егер олар белгілі бір қызметті көрсетумен байланысты болса, тікелей қызметтерге жатқызылады. Егер осы шығыстар екі және одан да артық қызметтерді көрсетумен байланысты болса, онда олар бөлу базасын пайдалана отырып қызметтерге бөлінеді.
23. Аймақтық электр желілерінің шекарасында тепе-теңсіздіктерді қаржылық реттеу жөніндегі, сондай-ақ электр қуаттылығын (жиілігін) реттеу бойынша қызметтер үшін АЭК-ның шығындарын Жүйелік оператор берген фактура-шотқа сай есептік кезеңде электр энергиясын тұтыну мәлімделген көлемдерінен нақты тепе-теңсіздікке жол берген АЭК-ның тұтынушылары (тікелей бөлшектеп тұтынушылары, ЭБҰ, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар) төлейді.
24. Электр қуаттылығын реттеу жөніндегі қызметтер үшін ЭБҰ-ның шығындарын АЭК берген фактура-шотқа сай есептік кезеңде электр энергиясын тұтыну мәлімделген көлемдерінен нақты тепе-теңсіздікке жол берген тұтынушылар төлейді.
25. Энергиямен жабдықтау бойынша ЭБҰ-ның шығындарына мынадай шығындар:
1) электр энергиясын сатып алу;
2) аймақаралық, аймақтық деңгейде және өзге ЭБҰ-ның желілері бойынша сатып алынған электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер;

18. Расходы по социальному налогу распределяются на услуги по тем же коэффициентам распределения, что и расходы на оплату труда в соответствующей группе персонала.
19. Материальные затраты относятся на услуги прямо, если они связаны с оказанием только одной услуги. Если данные услуги связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются по коэффициентам распределения на основе принятой базе распределения затрат.
20. Расходы на прочие затраты относятся на услуги по базе распределения.
21. Распределение расходов периода осуществляется в следующем порядке:
1) общие и административные расходы распределяются на услуги по тем же принципам, что и соответствующие затраты основного производства;
2) расходы по реализации относятся прямо на услуги, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием коэффициентов распределения;
3) расходы по вознаграждениям (процентам) относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием коэффициентов распределения.
Расходы по реализации и расходы по вознаграждениям относятся на услуги по коэффициентам распределения, рассчитанным на основе принятых баз распределения.
22. Прочие расходы относятся на услуги прямо, если они непосредственно связаны с оказанием определенной услуги. Если данные расходы связаны с оказанием двух и более услуг, то они распределяются на услуги с использованием базы распределения.
23. Затраты РЭКа по финансовому урегулированию дисбалансов на границах региональных электрических сетей, а также за услуги по регулированию электрической мощности (частоты) оплачиваются потребителями РЭКа (прямые розничные потребители, ЭПО, энергоснабжающие организации) допустившими дисбаланс фактических от заявленных объемов потребления электрической энергии за расчетный период, согласно счетов-фактур, выставленных Системным оператором.
24. Затраты ЭПО за услуги по регулированию электрической мощности (частоты) оплачиваются потребителями, допустившими дисбаланс фактических от заявленных объемов потребления электрической энергии за расчетный период, согласно счетов-фактур, выставленных РЭКом.
25. К затратам ЭПО по энергоснабжению относятся следующие затраты:
1) на покупку электроэнергии;
2) на услуги по передаче купленной электрической энергии по сетям межрегионального, регионального уровня и иных ЭПО;

3) электр энергиясын желіге босату және тұтыну (импортты) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтер;
4) коммерциялық диспетчерлеу жөніндегі қызметтер;
5) шикізат пен материалдар;
6) қызметкерлердің еңбек ақысына арналған шығыстар;
7) энергиямен жабдықтау бойынша қызметтер көрсеткен кезде іске қосылған негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
8) негізгі құралдардың құнын өсіруге әкелмейтін жөндеулер;
9) өзге шығыстар;
10) кезең шығыстары, оның ішінде:
материалдар мен жанар-жағар майлар;
қолданыстағы заңнамада көзделген сақтандырудың міндетті түрлеріне арналған шығындар;
автокөлікті және үй-жайларды жалға алу;
аудиторлық, консалтингілік, маркетингілік қызметтерге арналған шығыстар;
банкілердің қызметтері;
кеңселік және баспа шығыстары;
байланыс қызметтері;
техникалық қызмет көрсету және оргтехниканы жөндеу жатады.
3-тарау. Реттелетін қызметтер бойынша табыстар,
шығыстар мен іске қосылған активтер бойынша есептілік. Бөлектеп есепке алу деректерінің және бухгалтерлік
есепке алу деректерінің арасындағы өзара байланыс
26. АЭК және ЭБҰ үстіміздегі жылдың 1 маусымына дейін осы Ереженің қосымшасына сай есептілікті уәкілетті органға ұсынады.
27. Осы Ереженің қосымшасындағы табыстардың қорытынды сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептілік туралы заңнамасына сәйкес АЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өткізуден алынған табыстар" жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
28. Осы Ереженің қосымшасындағы табыстардың қорытынды сомасы кезең шығыстарын минусымен тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептілік туралы заңнамасына сәйкес АЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) өзіндік құны" жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
29. Осы Ереженің қосымшасындағы табыстардың қорытынды сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептілік туралы заңнамасына сәйкес АЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" жолында көрсетілген деректеріне сәйкес келуге тиіс.
30. Қағаз жеткізгішіндегі есептілікке басшы, бас бухгалтер және АЭК-ның және ЭБҰ-ның орындаушысы қолдарын қояды және мөрмен растайды. Уәкілетті органға есептілік электрондық және қағаз жеткізгіштерінде ұсынылады. Электрондық жеткізгіштегі есептілік қағаз жеткізгіште ұсынылған есептілікке сәйкес болуға тиіс.
"Аймақтық электржелілік
компаниялардағы және энергия
беруші ұйымдардағы шығындарды
бөлектеп есепке алуды жүргізу
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2004 жылғы 30 қыркүйектегі
N 402-НҚ бұйрығымен бекітілген
__________________________
Кәсіпорнының атауы
Қызметтердің түрлері бойынша _____ жылға арналған
табыстар мен шығындарды қорытынды бөлу туралы
___________________________________________________________________
N |    Атауы    |Бух. есеп  |ерекше  |  Ерекше тәртіп бойынша
|             |бойынша    |тәріпке |      сома, барлығы
|             |есепті     |сай та. |___________________________
|             |кезең үшін |рифте   |Электр| қызметтердің өзге
|             |сома, бар. |еске.   |энер. |     түрлері
|             |лығы, теңге|рілме.  |гиясын|____________________
|             |           |ген шы. |беру, |Энергиямен жабдықтау
|             |           |ғындар. |теңге |____________________
|             |           |дың со. |      |бөлу |нақты сома
|             |           |масы,   |      |коэф.|гр. 6*гр.5
|             |           |барлығы,|      |фици.|
|             |           |теңге   |      |енті |
___________________________________________________________________
1         2            3         4       5      6         7
___________________________________________________________________
1  материалдық
шығындар,
барлығы

3) на услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления (импорта) электрической энергии;
4) на услуги по коммерческой диспетчеризации;
5) сырье и материалы;
6) расходы на оплату труда работников;
7) амортизационные отчисления основных средств, задействованных при оказании услуг по энергоснабжению;
8) ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных фондов;
9) прочие расходы;
10) расходы периода, в том числе:
материалы и горючесмазочные материалы;
затраты на обязательные виды страхования, предусмотренные действующим законодательством;
аренда автотранспорта и помещений;
расходы на аудиторские, консалтинговые, маркетинговые услуги;
услуги банков;
канцелярские и типографские расходы;
услуги связи;
техобслуживание и ремонт оргтехники.
Глава 3. Отчетность по доходам и затратам
по видам оказываемых услуг. Взаимосвязь между
данными раздельного учета и данными бухгалтерского учета
26. РЭК и ЭПО до 1 июня текущего года представляют в уполномоченный орган отчетность согласно приложению к настоящим Правилам.
27. Итоговая сумма доходов в приложении к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным в строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
28. Итоговая сумма расходов в приложении к настоящим Правилам за минусом расходов периода должна соответствовать данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
29. Итоговая сумма расходов периода в приложении к настоящим Правилам должна соответствовать данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
30. Отчетность на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем РЭКа и ЭПО и заверяется печатью. Отчетность представляется в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе. Отчетность на электронном носителе должна соответствовать отчетности, предоставленной на бумажном носителе.
Приложение к
Правилам ведения раздельного учета затрат
в региональных электросетевых компаниях
и энергопередающих организациях,
утвержденным приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 30 сентября 2004 года N 402-ОД
____________________________
Наименование предприятия
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат
по видам услуг за ______ год
____________________________________________________________________
N |     Наименование      |Сумма за|Сумма    |Сумма |Сумма по
|                       |отчетный|затрат   |по    |особому
|                       |период  |неучтен- |особо-|порядку, тенге
|                       |по бух. |ная в та-|му по-|______________
|                       |учету,  |тарифе   |рядку,|Передача
|                       |всего,  |согласно |тенге |электрической
|                       |тенге   |особому  |      |энергии, тенге
|                       |        |порядку  |      |
___|_______________________|________|_________|______|______________
|            1          |    2   |    3    |   4  |       5
___|_______________________|________|_________|______|______________
1    материальные затраты,
всего

1.1.  шикізат пен
материалдар
1.2.  отын
1.3.  жанар-жағар
майлар
1.4.  энергия
2   еңбекке ақы
төлеуге ар.
налған шығын.
дар, барлығы
оның ішінде:
2.1.  жалақы
2.2.  әлеуметтік салық
3   амортизация
4   жөндеу, барлығы
оның ішінде:
4.1.  негізгі құрал.
дардың құнын
өсіруге әкел.
мейтін күрделі
жөндеу
5   өндірістік
сипаттағы бөгде
ұйымдардың
қызметтері
6   өзге шығындар
7   кезең шығыстары,
барлығы
8   жалпы және
әкімшілік шығыстар,
барлығы
оның ішінде:
8.1.  әкімшілік пер.
соналдың жалақысы
8.2.  әлеуметтік салық
8.3.  амортизация
8.4.  салық төлемдері
мен алымдар
8.5.  іссапарлық
8.6.  өкілдік
8.7.  коммуналдық
қызметтер
8.8.  байланыс
қызметтері
8.9.  консалтингілік,
маркетингілік,
аудиторлық
қызметтерге ақы
төлеу
8.10. банктің
қызметтері
8.11. өзге шығыстар
9  сыйақылар төлеуге
арналған шығыстар
Барлық шығындар
Барлық табыстар
___________________________________________________________________
кестенің жалғасы
________________________________________________________
Ерекше тәртіп бойынша сома, барлығы
_______________________________________________________________
қызметтердің өзге түрлері
_______________________________________________________________
|       1           |            2     |       ...
__________________________|__________________|_________________
нақты | бөлу   |нақты сома|бөлу   |нақты сома|бөлу   |нақты сома
сома  | коэффи.|гр. 6*гр.5|коэффи.|гр. 6*гр.5|коэффи.|гр. 6*гр.5
гр.6* |циенті  |          |циенті |          |циенті |
гр.5  |        |          |       |          |       |
_______________________________________________________________
8  |   9    |    10    |  11        12       13      14
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
* - энергия беруші ұйымдар толтырады
М.О.   Басшы ________________________   _______________
Тегі, аты-жөні             қолы
Бас бухгалтер ________________________   _______________
Тегі, аты-жөні             қолы
Орындаушы ________________________   _______________
Тегі, аты-жөні             қолы

1.1.  сырье и материалы
1.2.  топливо
1.3.  горюче-смазочные
материалы
1.4.  энергия
2    затраты на оплату
труда, всего
в том числе:
2.1.  заработная плата
2.2.  социальный налог
3    амортизация
4    ремонт, всего
в том числе:
4.1.  капитальный ремонт,
не приводящий к росту
стоимости основных
фондов
5    услуги сторонних
организаций производс-
твенного характера
6    прочие затраты
7    расходы периода,
всего
8    общие и администра-
тивные расходы, всего
в том числе:
8.1.  заработная плата
административного
персонала
8.2.  социальный налог
8.3.  амортизация
8.4.  налоговые платежи
и сборы
8.5.  командировочные
8.6.  представительские
8.7.  коммунальные услуги
8.8.  услуги связи
8.9.  оплата консалтинговых,
аудиторских,
маркетинговых услуг
8.10. услуги банка
8.11. другие расходы
9    расходы на выплату
вознаграждений
Всего затрат
Всего доходов
____________________________________________________________________
продолжение таблицы
_______________________________________________________________________
сумма по особому порядку, тенге
_______________________________________________________________________
иные виды услуг
_______________________________________________________________________
энергоснабжение* |       1         |      2          |     ...
_________________|_________________|_________________|_________________
коэффи-|фактичес-|коэффи-|фактичес-|коэффи-|фактичес-|коэффи-|факти-
циент  |кая сумма|циент  |кая сумма|циент  |кая сумма|циент  |ческая
распре-|гр.6*гр.5|распре-|гр.6*гр.5|распре-|гр.6*гр.5|распре-|сумма
деления|         |деления|         |деления|         |деления|гр.6*гр.5
_______|_________|_______|_________|_______|_________|_______|_________
7   |    8    |    9  |    10   |   11  |    12   |   13  |   14
_______|_________|_______|_________|_______|_________|_______|_________
_______|_________|_______|_________|_______|_________|_______|_________
* - заполняется энергопередающими организациями
М.П.
Руководитель       _______________     ____________
Ф.И.О.             подпись
Главный бухгалтер  _______________     _____________
Ф.И.О.             подпись
Исполнитель        _______________     _____________
Ф.И.О.             подпись