Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына әлеуметтік көмек көрсету Қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы Әкімдігінің 2004 жылғы 20 ақпандағы N 3-1-550қ қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 10 наурызда N 314 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 6 сәуірдегі № 158-653 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 06.04 2017 № 158-653 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 27-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына, "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңының 11-бабына және 16-бабының 4) тармақшасына, "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңы 29-бабының 6-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы Әкімдігінің 2012.20.04 N 158-467 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына әлеуметтік көмек көрсету Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) бекітілсін.
2. "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қағидаға сәйкес іс-шаралардың орындалуын жүзеге асырсын.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы Әкімдігінің 2005.06.28 N 3-1-459қ , өзгерту енгізілді - 2009.07.03 N 23-625қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
3. Алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 3-1-459қ қаулысымен .
4. Астана қаласы әкімдігінің 2003 жылғы 10 ақпандағы N 3-1-285қ "Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына әлеуметтік көмек көрсету Қағидасын бекіту туралы" қаулысының күші жойылды деп танылсын (Астана қаласының Әділет басқармасында 2003 жылғы 18 ақпанда N 245 болып тіркелген; 2003 жылғы 1 наурызда N 29 "Астана ақшамы"; 2003 жылғы 4 наурыздағы N 25 "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Т.М. Мұхамеджановқа жүктелсін.
Астана қаласының әкімі
Визалар:
Келісілді
Астана қаласы Қаржы
департаментінің бастығы
Астана қаласы Еңбек, халықты
жұмыспен қамту және әлеуметтік
қорғау департаментінің бастығы
Астана қаласы әкімдігінің
2004 жылғы 20 ақпандағы
N 3-1-550қ қаулысымен
бекітілді
Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар
отбасыларына әлеуметтік көмек көрсету
Қағидасы

Об утверждении Правил оказания социальной помощи семьям, имеющим детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
Постановление Акимата города Астаны от 20 февраля 2004 года N 3-1-550п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 10 марта 2004 года N 314. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 6 апреля 2017 года № 158-653 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата г. Астаны от 06.04.2017 № 158-653 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 11 и подпунктом 4) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", пунктом 6 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата города Астаны от 20.04.2012 № 158-467 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи семьям, имеющим детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому (далее - Правила).
2. Государственному учреждению "Управление занятости и социальных программ города Астаны" осуществлять выполнение мероприятий в соответствии с Правилами.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления акимата города Астаны от 28.06.2005 N 3-1-459п; с изменениями, внесенными постановлением акимата города Астаны от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4).
3. Исключен - постановлением Акимата города Астаны от 28.06.2005 N 3-1-459п).
4. Постановление акимата города Астаны от 10 февраля 2003 года N 3-1-285п "Об утверждении Правил оказания социальной помощи на детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому" признать утратившим силу (зарегистрировано в Управлении юстиции города Астаны 18 февраля 2003 года N 245); опубликовано в газетах: "Астана акшамы" от 1 марта 2003 года N 29; "Вечерняя Астана" от 4 марта 2003 года N 25).
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Мухамеджанова Т.М.
Аким города Астаны
Т. Досмуханбетов
Визы: Мухамеджанов Т.М.
Шакиров А.А.
Ертаев Ж.Б.
Мухамбетказы М.Б.
Сарсембаев А.З.
СОГЛАСОВАНО
Начальник Департамента
финансов города Астаны
Х. Мусин
Начальник Департамента труда,
занятости и социальной защиты
населения города Астаны
А. Демеува
Утверждены
постановлением акимата города Астаны
от 20 февраля 2004 года N 3-1-550п

Ескерту. Барлық мәтін бойынша "департаменті", "Департамент", "Департаментке" деген сөздер тиісінше "басқармасы", "Басқарма", "Басқармаға" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы Әкімдігінің 2009.07.03 N 23-625қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Осы Қағида Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі, "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі заңдарына сәйкес әзірленді
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 21.02.2014 № 158-280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеуді халықты әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі өкілетті орган болып табылатын "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) жүргізеді және көмек ретінде үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына беріледі (бұдан әрі - әлеуметтік көмек).
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 3-1-459қ қаулысымен .
2. "Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жанындағы психологиялық-дәрігерлік-педагогикалық кеңестің мүгедек баланы үйде тәрбиелеу және/немесе оқыту қажеттілігі туралы қорытындысы және "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің Астана қаласы бойынша Бақылау және әлеуметтік қорғау департаменті" мемлекеттік мекемесі медициналық-әлеуметтік сараптау бөлімінің куәландыру көшірмесі азаматтардың әлеуметтік көмекті тағайындауға өтініш білдіруі үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы Әкімдігінің 2009.07.03 N 23-625қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына әлеуметтік көмек мүгедек баланың тұрғылықты жері бойынша ата-ананың біреуіне немесе оған теңестірілген адамның (қорғаншы немесе қамқоршының) өтініші бойынша тағайындалады және төленеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы Әкімдігінің 2009.07.03 N 23-625қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. По всему тексту слова "Департамент", "Департаменте" заменены словами "Управление", "Управлении" в соответствии с постановлением акимата города Астаны от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4)
ПРАВИЛА
оказания социальной помощи семьям, имеющим
детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан".
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата города Астаны от 21.02.2014 № 158-280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Назначение и выплата социальной помощи производятся Государственным учреждением "Управление занятости и социальных программ города Астаны", являющимся уполномоченным органом по вопросам социальной защиты населения (далее - Управление), и предоставляется в виде помощи семьям, имеющим детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому (далее - социальная помощь).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Астаны от 28.06.2005 N 3-1-459п; от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Основанием для обращения граждан за назначением социальной помощи являются заключение психолого-медико-педагогической консультации, действующей при Государственном учреждении "Управление образования города Астаны", о необходимости воспитания и/или обучения ребенка-инвалида на дому и выписка освидетельствования в Отделе медико-социальной экспертизы Государственного учреждения "Департамент по контролю и социальной защите Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Астана"
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления акимата города Астаны от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4).
3. Назначение и выплата социальной помощи семьям, имеющим детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому, производятся по месту жительства ребенка-инвалида по заявлению одного из родителей или лица, его заменяющего (опекуна либо попечителя).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Астаны от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4).

4. Әлеуметтік көмекті төлеу тоқсан сайын жыл бойы жүргізіледі.
5. Үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек балалары бар отбасыларына әлеуметтік көмек көрсетуді қаржыландыру көзі тиісті қаржылық жылына арналған Астана қаласының бюджеті болып табылады.
2. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
6. Әлеуметтік көмекті тағайындау және төлеу Басқармаға мына құжаттарды ұсынған жағдайда жүргізіледі:
1) Астана қаласындағы банктер бөлімшелеріндегі жеке есеп-шотының нөмірін көрсетумен әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш;
2) баланың туу туралы куәлігі (түпнұсқасы мен көшірмесі);
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі немесе мекенжай анықтамасы;
4) Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жанындағы психологиялық-дәрігерлік-педагогикалық кеңестің тәрбиелеу немесе оқыту мерзімінің көрсетілуімен мүгедек баланы үйде тәрбие және/немесе қажеттілігі туралы анықтама;
5) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің Астана қаласы бойынша Бақылау және әлеуметтік қорғау департаменті" мемлекеттік мекемесінің медициналық-әлеуметтік сараптау бөлімі берген мүгедектігі туралы анықтама (түпнұсқа тәрбие және/немесе);
6) алынып тасталды - Астана қаласы Әкімдігінің 2008.18.04 N 23-427қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
7) өтініш берушінің жеке куәлігі (түпнұсқасы мен көшірмесі).
Ұсынылған құжаттардың қолданылу мерзімі - бір жыл.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2005.06.28 N 3-1-459қ ; 2008.18.04 N 23-427қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз); 2009.07.03 N 23-625қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 18.02.2013 № 158-209(алғашқы ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi), 29.04.2014 № 158-711 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
6-1. Астана қаласының Білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі тоқсан сайын, тоқсанның соңғы айының 25-не дейін Басқармаға алдағы тоқсанға мектептер бөлігінде үйде тәрбиеленетін мүгедек балалардың тізімін ұсынады.
Ескерту: Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы 2008.18.04 N 23-427қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
7. Қамқор кісінің (қамқоршы) әлеуметтік көмек тағайындау туралы өтініш қамқорлық (қамқоршылық) белгілеу туралы тиісті орган шешімінің көшірімі қоса беріледі.
8. Алынып тасталды - Астана қаласы Әкімдігінің 2008.18.04 N 23-427қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

4. Выплата социальной помощи производится ежеквартально в течение года.
5. Источником финансирования оказания социальной помощи семьям, имеющим детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому, является бюджет города Астаны на соответствующий финансовый год.
2. Порядок предоставления социальной помощи
6. Назначение и выплата социальной помощи производятся при представлении в Управление следующих документов:
1) заявления о назначении социальной помощи с указанием РНН и номера лицевого счета в отделениях банков города Астаны;
2) свидетельства о рождении ребенка (оригинал и копия);
3) копии книги регистрации граждан либо адресной справки;
4) справки о необходимости воспитания и/или обучения ребенка-инвалида на дому, выдаваемой психолого-медико-педагогической консультацией при Государственном учреждении "Управление образования города Астаны", с указанием сроков воспитания и обучения;
5) справки об инвалидности, выдаваемой отделом медико-социальной экспертизы Государственного учреждения "Департамент по контролю и социальной защите Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Астана" (оригинал и копия);
6) исключен - постановлением акимата города Астаны от 18.04.2008 N 23-427п (порядок введения в действие см. п.4).
7) удостоверения личности заявителя (оригинал и копия).
Срок действия представленных документов - один год.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями акимата города Астаны от 28.06.2005 N 3-1-459п; от 18.04.2008 N 23-427п (порядок введения в действие см. п.4); от 03.07.2009 N 23-625п (порядок введения в действие см. п. 4); от 18.02.2013 № 158-209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6-1. Государственное учреждение "Управление образования города Астаны" ежеквартально к 25 числу последнего месяца квартала предоставляет в Управление списки детей-инвалидов, обучающихся на дому, в разрезе школ на следующий квартал.
7. К заявлению опекуна (попечителя) о назначении социальной помощи прилагается выписка из решения соответствующего органа об установлении опеки (попечительства).
8. Исключен постановлением акимата города Астаны от 18.04.2008 N 23-427п (порядок введения в действие см. п. 4).

9. Әлеуметтік көмекті тағайындау туралы шешімді құжаттар қабылданған күннен бастап 10 күн ішінде Басқарма жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін комиссия қабылдайды.
10. Тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек мөлшері 6, 5-айлық есеп көрсеткішін құрайды және отбасы табысына қарамастан тағайындалады.
11. "Астана қаласының Бiлiм басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнiң жанындағы психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестiң мүгедек баланы үйде тәрбиелеу және/немесе оқыту қажеттiлiгi туралы қорытындысында көрсетiлген мерзiмде, бірақ оны алуға құқығының пайда болған уақытынан бұрын емес, әлеуметтiк көмектi тағайындауға хабарласқан айдан бастап жүзеге асырылады".
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 21.02.2014 № 158-280 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Әлеуметтік көмекті төлеу тәртібі
12. Әлеуметтік көмекті төлеу Астана қаласы банкілерінің бөлімшелері арқылы алушылардың дербес есеп шоттарына және есеп карточкаларына ақшалай қаражаттарды аудару жолымен жүзеге асырылады.
13. Алынып тасталды - Астана қаласы Әкімдігінің 2008.18.04 N 23-427қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
14. Астана қаласы банкілерінің бөлімшелері төленген әлеуметтік көмек сомаларына салыстыру актілерін дайындап, тоқсан сайын оларды Басқармаға ұсынады.
Астана қаласы Қаржы
департаментінің бастығы
Астана қаласы Еңбек, халықты
жұмыспен қамту және әлеуметтік
қорғау департаментінің бастығы

9. Решение о назначении социальной помощи принимается постоянно действующей комиссией, созданной при Управлении, в течение 10 дней со дня принятия документов.
10. Размер ежеквартальной социальной помощи составляет 6,5 месячного расчетного показателя и назначается независимо от доходов семьи.
11. Назначение социальной помощи осуществляется с месяца обращения, но не ранее возникновения права на ее получение, на срок, указанный в заключении о необходимости воспитания и/или обучения ребенка-инвалида на дому, выданном психолого-медико-педагогической консультацией при Государственном учреждении "Управление образования города Астаны".
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления акимата города Астаны от 21.02.2014 № 158-280 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Порядок выплаты социальной помощи
12. Выплата социальной помощи осуществляется через отделения банков города Астаны путем перечисления денежных средств на лицевые счета и карточные счета получателей.
13. Исключен постановлением акимата города Астаны от 18.04.2008 N 23-427п (порядок введения в действие см. п. 4).
14. Отделения банков города Астаны составляют акты сверки выплаченных сумм социальной помощи и ежеквартально представляют их в Управление.
Начальник Департамента
финансов города Астаны
Х. Мусин
Начальник Департамента труда,
занятости и социальной защиты
населения города Астаны
А. Демеува